Newburgh Sharks 24th Annual                          

                            Blue and Gold Swim Meet                            
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 31.36  12/12/2004 Jinan Andrews, Aqua Gems                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jessica Cohen              8 MSC-MR                 35.26      36.44        
  2 Paige Bacigal              7 VAC-MR                 38.27      36.89        
  3 Jessie LaRue               7 MSC-MR                 39.47      40.77        
  4 Crystal Yang               8 MSC-MR                 40.53      41.02        
  5 Samantha Garcia            8 SSL-MR                 40.22      43.14        
  6 Mary MACRE                 8 WSSC-MR                44.64      44.66        
  7 Emily Tang                 8 MSC-MR                 45.62      44.80        
  8 Natalia Gordon             8 SMC-MR                 44.75      45.02        
  9 Isabella Desa              8 SMC-MR                 45.93      45.28        
 10 Ally Schnell               8 SSL-MR                 47.64      45.79        
 11 Lindsay Way                8 VAC-MR                    NT      47.53        
 12 Lucy Fitzpatrick           8 SMC-MR                 49.10      48.11        
 13 Emily Ashikari             8 SMC-MR               1:00.13      48.45        
 14 Rebecca Ramos              8 SSL-MR                 48.98      51.02        
 15 Marayam Pacheco            8 NBS-MR                 53.45      51.12        
 16 Jamie Forbes               7 NBS-MR               1:01.23      59.45        
 17 Sarah Dobkin               7 SSL-MR                 57.08    1:01.27        
 18 Rebecca Putnam             7 SMC-MR               1:01.23    1:03.94        
 19 Elizabeth Rattazzi         7 SSL-MR               1:09.19    1:07.73        
 20 Sharon Ortiz               8 NBS-MR               1:17.81    1:13.59        
 21 Mikalah Weinger            8 SSL-MR               1:07.89    1:16.21        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:09.29    1/1/1990 MARY KATE HAGGERTY - YMID                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jessica Cohen              8 MSC-MR               1:23.11    1:24.56        
                  40.14     1:24.56 (44.42)                                        
  2 Kristen Conway             8 SSL-MR               1:35.96    1:27.38        
                  41.48     1:27.38 (45.90)                                        
  3 Crystal Yang               8 MSC-MR               1:30.44    1:30.04        
                  42.43     1:30.04 (47.61)                                        
  4 Jessie LaRue               7 MSC-MR               1:31.33    1:31.03        
                  42.36     1:31.03 (48.67)                                        
  5 Sarah Lilian               8 SMC-MR               1:34.71    1:32.27        
                  43.81     1:32.27 (48.46)                                        
  6 Samantha Garcia            8 SSL-MR               1:32.51    1:35.32        
                  44.42     1:35.32 (50.90)                                        
  7 Morgan Tamburro            8 SSL-MR               1:36.88    1:37.81        
                  47.39     1:37.81 (50.42)                                        
  8 Ally Schnell               8 SSL-MR               1:48.46    1:40.74        
                  49.61     1:40.74 (51.13)                                        
  9 Emily Tang                 8 MSC-MR               1:37.99    1:48.42        
                  51.21     1:48.42 (57.21)                                        
 10 Emily Ashikari             8 SMC-MR               1:57.90    1:51.80        
                  51.60   1:51.80 (1:00.20)                                        
 11 Marayam Pacheco            8 NBS-MR               2:03.59    1:55.81        
                  53.91   1:55.81 (1:01.90)                                        
 12 Gabriella Garcia           8 SSL-MR               2:14.26    1:57.54        
                  56.07   1:57.54 (1:01.47)                                        
 13 Emma Skoglund              7 SSL-MR               1:52.27    2:05.67        
                  55.54   2:05.67 (1:10.13)                                        
 14 Jamie Forbes               7 NBS-MR               2:16.88    2:07.32        
                1:00.12   2:07.32 (1:07.20)                                        
 15 Sarah Dobkin               7 SSL-MR               2:01.19    2:17.60        
                1:03.35   2:17.60 (1:14.25)                                        
 16 Sarah Rose Simon           7 SSL-MR               2:18.96    2:21.53        
                1:06.95   2:21.53 (1:14.58)                                        
 17 Elizabeth Rattazzi         7 SSL-MR               2:42.09    2:32.85        
                1:10.40   2:32.85 (1:22.45)                                        
 18 Mikalah Weinger            8 SSL-MR               2:03.19    2:40.62        
                1:14.73   2:40.62 (1:25.89)                                        
 19 Sharon Ortiz               8 NBS-MR               2:44.81    2:45.18        
                1:16.86   2:45.18 (1:28.32)                                        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 37.05  12/12/2004 Jinan Andrews, Aqua Gems                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paige Bacigal              7 VAC-MR                 51.71      43.80        
  2 Crystal Yang               8 MSC-MR                 47.52      44.73        
  3 Jessica Cohen              8 MSC-MR                 45.17      46.26        
  4 Jessie LaRue               7 MSC-MR                 48.34      48.85        
  5 Natalia Gordon             8 SMC-MR                 53.22      50.19        
  6 Lucy Fitzpatrick           8 SMC-MR                 53.79      50.74        
  7 Mary MACRE                 8 WSSC-MR                51.90      50.85        
  8 Samantha Garcia            8 SSL-MR                 51.36      51.06        
  9 Isabella Desa              8 SMC-MR                    NT      51.25        
 10 Emily Tang                 8 MSC-MR                 51.74      54.41        
 11 Lindsay Way                8 VAC-MR                    NT      55.81        
 12 Emily Ashikari             8 SMC-MR                 58.34      56.84        
 13 Jamie Forbes               7 NBS-MR               1:01.46      58.47        
 14 Marayam Pacheco            8 NBS-MR                 57.05      59.38        
 15 Ally Schnell               8 SSL-MR                 56.29    1:00.25        
 16 Rebecca Putnam             7 SMC-MR               1:08.77    1:01.05        
 17 Elizabeth Rattazzi         7 SSL-MR               1:05.31    1:02.62        
 18 Sharon Ortiz               8 NBS-MR               1:08.02    1:04.66        
 19 Sarah Dobkin               7 SSL-MR               1:07.07    1:06.06        
 20 Mikalah Weinger            8 SSL-MR               1:09.91    1:27.40        
 -- Rebecca Ramos              8 SSL-MR               1:02.16         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 40.84    1/1/1988 LAUREN JAEGER - LBA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jessica Cohen              8 MSC-MR                 52.34      52.15        
  2 Kristen Conway             8 SSL-MR                 57.78      53.69        
  3 Jessie LaRue               7 MSC-MR                 56.30      55.59        
  4 Sarah Lilian               8 SMC-MR                    NT      56.96        
  5 Mary MACRE                 8 WSSC-MR              1:04.02      57.14        
  6 Morgan Tamburro            8 SSL-MR                 55.28      58.05        
  7 Samantha Garcia            8 SSL-MR                 59.58      59.87        
  8 Ally Schnell               8 SSL-MR               1:16.91    1:01.87        
  9 Emily Tang                 8 MSC-MR               1:00.48    1:02.69        
 10 Gabriella Garcia           8 SSL-MR               1:01.49    1:17.57        
 -- Crystal Yang               8 MSC-MR                 55.33         DQ        
 -- Emily Ashikari             8 SMC-MR               1:16.66         DQ        
 -- Sarah Dobkin               7 SSL-MR               1:36.18         DQ        
 -- Elizabeth Rattazzi         7 SSL-MR               1:30.19         DQ        
 -- Emma Skoglund              7 SSL-MR               1:30.97         DQ        
 -- Mikalah Weinger            8 SSL-MR               1:19.18         DQ        
 -- Sarah Rose Simon           7 SSL-MR               2:17.78         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 36.24    1/6/2001 Ali C Polhill, BGNW Marlins                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jessica Cohen              8 MSC-MR                 43.92      44.97        
  2 Sarah Lilian               8 SMC-MR                 50.96      46.60        
  3 Kristen Conway             8 SSL-MR                 46.61      47.67        
  4 Mary MACRE                 8 WSSC-MR              1:01.69      49.73        
  5 Emily Tang                 8 MSC-MR               1:12.10      50.29        
  6 Crystal Yang               8 MSC-MR               1:01.75      51.21        
  7 Jessie LaRue               7 MSC-MR                 48.93      54.05        
  8 Samantha Garcia            8 SSL-MR                 57.59      55.85        
  9 Morgan Tamburro            8 SSL-MR                 54.49    1:01.57        
 10 Emily Ashikari             8 SMC-MR               1:08.37    1:09.39        
 11 Emma Skoglund              7 SSL-MR               1:15.76    1:20.84        
 -- Ally Schnell               8 SSL-MR               1:02.19         DQ        
 -- Sarah Dobkin               7 SSL-MR               1:20.21         DQ        
 -- Elizabeth Rattazzi         7 SSL-MR               1:04.82         DQ        
 -- Gabriella Garcia           8 SSL-MR                 56.11         DQ        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 1:20.94    1/1/1988 YVETTE SMETANA - MSC                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jessica Cohen              8 MSC-MR               1:36.56    1:37.34        
                  47.38     1:37.34 (49.96)                                        
  2 Crystal Yang               8 MSC-MR               1:43.48    1:39.95        
                  44.88     1:39.95 (55.07)                                        
  3 Paige Bacigal              7 VAC-MR               1:53.29    1:40.39        
                  45.23     1:40.39 (55.16)                                        
  4 Jessie LaRue               7 MSC-MR               1:42.76    1:43.53        
                  48.46     1:43.53 (55.07)                                        
  5 Samantha Garcia            8 SSL-MR               1:46.04    1:44.12        
                  48.92     1:44.12 (55.20)                                        
  6 Mary MACRE                 8 WSSC-MR              1:59.98    1:54.93        
                  50.81   1:54.93 (1:04.12)                                        
  7 Lucy Fitzpatrick           8 SMC-MR                    NT    1:57.02        
                  54.30   1:57.02 (1:02.72)                                        
  8 Natalia Gordon             8 SMC-MR                    NT    1:57.26        
                  53.01   1:57.26 (1:04.25)                                        
  9 Isabella Desa              8 SMC-MR                    NT    1:58.21        
                  54.62   1:58.21 (1:03.59)                                        
 10 Emily Tang                 8 MSC-MR               2:00.19    1:59.23        
                  54.56   1:59.23 (1:04.67)                                        
 11 Rebecca Putnam             7 SMC-MR                    NT    2:19.74        
                1:03.13   2:19.74 (1:16.61)                                        
 -- Sarah Dobkin               7 SSL-MR               2:36.81         DQ        
                2:00.00                                                            
 -- Ally Schnell               8 SSL-MR               2:09.20         DQ        
                1:00.80        DQ (1:01.73)                                        
 -- Emily Ashikari             8 SMC-MR                    NT         DQ        
                1:02.94        DQ (1:06.79)                                        
 -- Rebecca Ramos              8 SSL-MR               2:27.81         DQ        
                1:02.00                                                            
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:04.70    1/1/1990 YMID                                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                               NT    1:16.15        
     1) Jessica Cohen 8                 2) Emily Tang 8                   
     3) Jessie LaRue 7                  4) Crystal Yang 8                 
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 26.27  12/11/2005 Brittany M Friese, NBS  -MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ina Elcott                10 MSC-MR                 30.41      31.28        
  2 Chloe Jackson             10 MSC-MR                 30.84      31.86        
  3 Carly Fried               10 Flying Dolphins-MR     31.60      31.94        
  4 Alice Morgan              10 NBS-MR                 32.13      32.01        
  5 Julia Caldwell            10 MSC-MR                 32.04      32.84        
  6 Brianna Parkinson          9 Silver Streaks-MR      33.07      33.37        
  7 Jessica Weiss             10 Flying Dolphins-MR     35.43      34.09        
  8 Haley Bridges             10 UN-NB-MR               34.11      34.18        
  9 Cali Sacharoff            10 SSL-MR                 35.57      34.36        
 10 Kelly Carey               10 SSL-MR                 36.11      34.39        
 11 Olivia Krug                9 MSC-MR                 34.63      34.93        
 12 Sydney Johnson             9 VAC-MR                 35.07      35.06        
 13 Camryn Johnson             9 VAC-MR                 36.55      36.27        
 14 Sophia Macaluso            9 Silver Streaks-MR      36.17      37.10        
 15 Emma Reining              10 MSC-MR                 37.65      37.17        
 16 Alexandra Rimac           10 NBS-MR                 37.40      37.58        
 17 Jessica Dobkin            10 SSL-MR                 39.51      38.37        
 18 Gabrielle Messner         10 SMC-MR                 37.00      38.45        
 19 Kayla Shea                10 SSL-MR                 37.95      39.29        
 20 Nicolette Capalbo         10 SSL-MR                 40.34      39.46        
 21 Julia Sabo                10 SSL-MR                 46.24      39.69        
 22 Samantha Liddy             9 SSL-MR                 39.62      40.29        
 23 Jamie Ratowsky            10 SSL-MR                 41.15      40.93        
 24 Danielle Connolly         10 MSC-MR                 44.48      40.96        
 25 Jennifer Kinsley           9 WSSC-MR                   NT      41.03        
 26 Kathleen Rattazzi          9 SSL-MR                 43.17      41.80        
 27 Samantha LaRusso          10 SSL-MR                 41.53      42.26        
 28 Claire Myers               9 SSL-MR                 42.92      45.00        
 29 Erikah Adderley            9 SSL-MR                 48.06      48.37        
 30 Daniella Derby             9 BBSC-MR                51.85      52.17        
 31 Marilyn Espejo            10 NBS-MR                 56.82      53.85        
 32 Bridget Ruggiero          10 NBS-MR                 56.33      58.03        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 57.30  12/10/2005 Brittany M Friese, NBS  -MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ina Elcott                10 MSC-MR               1:12.06    1:07.95        
                  31.67     1:07.95 (36.28)                                        
  2 Carly Fried               10 Flying Dolphins-MR   1:10.31    1:09.30        
                  32.63     1:09.30 (36.67)                                        
  3 Chloe Jackson             10 MSC-MR               1:13.97    1:10.00        
                  33.05     1:10.00 (36.95)                                        
  4 Naima Mackrel             10 NDAC-MR              1:10.34    1:10.17        
                  32.64     1:10.17 (37.53)                                        
  5 Alice Morgan              10 NBS-MR               1:13.79    1:10.66        
                  33.39     1:10.66 (37.27)                                        
  6 Julia Caldwell            10 MSC-MR               1:11.22    1:12.28        
                  35.37     1:12.28 (36.91)                                        
  7 Ali Heilig                10 VAC-MR                    NT    1:13.74        
                  34.57     1:13.74 (39.17)                                        
  8 Jessica Weiss             10 Flying Dolphins-MR   1:15.66    1:15.10        
                  35.57     1:15.10 (39.53)                                        
  9 Cali Sacharoff            10 SSL-MR               1:16.65    1:15.46        
                  36.37     1:15.46 (39.09)                                        
 10 Kelly Carey               10 SSL-MR               1:20.93    1:18.31        
                  36.99     1:18.31 (41.32)                                        
 11 Olivia Krug                9 MSC-MR               1:19.09    1:18.43        
                  36.74     1:18.43 (41.69)                                        
 12 Brianna Parkinson          9 Silver Streaks-MR    1:18.48    1:19.71        
                  36.58     1:19.71 (43.13)                                        
 13 Haley Bridges             10 UN-NB-MR             1:22.41    1:20.45        
                  37.57     1:20.45 (42.88)                                        
 14 Emily Guida                9 BBSC-MR              1:22.04    1:20.82        
                  37.36     1:20.82 (43.46)                                        
 15 Molly Lesser              10 SMC-MR               1:23.32    1:22.18        
                  38.86     1:22.18 (43.32)                                        
 16 Gianna Rappa              10 SMC-MR               1:26.12    1:23.11        
                  38.24     1:23.11 (44.87)                                        
 17 Emma Reining              10 MSC-MR               1:27.25    1:24.43        
                  39.86     1:24.43 (44.57)                                        
 18 Sophia Macaluso            9 Silver Streaks-MR    1:23.20    1:25.07        
                  39.44     1:25.07 (45.63)                                        
 19 Alexandra Rimac           10 NBS-MR               1:25.92    1:25.91        
                  39.67     1:25.91 (46.24)                                        
 20 Gabrielle Messner         10 SMC-MR               1:24.59    1:26.31        
                  40.73     1:26.31 (45.58)                                        
 21 Quinn Garvey              10 NBS-MR               1:22.99    1:26.96        
                  40.90     1:26.96 (46.06)                                        
 22 Danielle Connolly         10 MSC-MR               1:47.68    1:29.03        
                  40.64     1:29.03 (48.39)                                        
 23 Nicolette Capalbo         10 SSL-MR               1:36.69    1:30.82        
                  43.07     1:30.82 (47.75)                                        
 24 Kayla Shea                10 SSL-MR               1:29.15    1:31.36        
                  43.68     1:31.36 (47.68)                                        
 25 Kathleen Rattazzi          9 SSL-MR               1:38.72    1:32.03        
                  44.01     1:32.03 (48.02)                                        
 26 Claudia Beuchert           9 WSSC-MR                   NT    1:32.44        
                  43.89     1:32.44 (48.55)                                        
 27 Samantha Liddy             9 SSL-MR               1:30.90    1:33.30        
                  44.05     1:33.30 (49.25)                                        
 28 Gia Antonacci              9 BBSC-MR              1:38.68    1:34.24        
                  44.30     1:34.24 (49.94)                                        
 29 Julia Sabo                10 SSL-MR               1:38.69    1:35.85        
                  44.62     1:35.85 (51.23)                                        
 30 Samantha LaRusso          10 SSL-MR               1:34.77    1:36.29        
                  42.27     1:36.29 (54.02)                                        
 31 Rachel Colao              10 SMC-MR               1:36.17    1:37.77        
                  41.53     1:37.77 (56.24)                                        
 32 Jamie Ratowsky            10 SSL-MR               1:30.48    1:37.88        
                  44.49     1:37.88 (53.39)                                        
 33 Claire Myers               9 SSL-MR               1:43.09    1:42.16        
                  47.58     1:42.16 (54.58)                                        
 34 Genevieve Capolongo        9 SMC-MR                    NT    1:42.30        
                  46.88     1:42.30 (55.42)                                        
 35 Victoria Quinton           9 WSSC-MR                   NT    1:43.76        
                  49.81     1:43.76 (53.95)                                        
 36 Erin Brett                 9 SSL-MR               1:49.35    1:44.38        
                  46.10     1:44.38 (58.28)                                        
 37 Mikayla Madden             9 SSL-MR               2:01.19    1:45.26        
                  46.29     1:45.26 (58.97)                                        
 38 Emma Bassett               9 SMC-MR               1:50.03    1:48.12        
                  48.91     1:48.12 (59.21)                                        
 39 Kathleen Krinke           10 WSSC-MR                   NT    1:50.59        
                1:50.67         1:50.59 ( )                                        
 40 Erikah Adderley            9 SSL-MR               1:56.38    1:53.20        
                  51.56   1:53.20 (1:01.64)                                        
 41 Marilyn Espejo            10 NBS-MR               1:49.20    2:00.69        
                  54.69   2:00.69 (1:06.00)                                        
 42 Alexandra Garcia           9 SSL-MR               2:02.06    2:01.61        
                  55.80   2:01.61 (1:05.81)                                        
 43 Bridget Ruggiero          10 NBS-MR               2:10.20    2:05.68        
                2:05.68         2:05.68 ( )                                        
 -- Jessica Dobkin            10 SSL-MR               1:27.96         DQ        
                  42.64                                                            
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:07.61  12/11/2005 Brittany M Friese, NBS  -MR                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ina Elcott                10 MSC-MR               1:21.91    1:18.75        
                  37.83     1:18.75 (40.92)                                        
  2 Jessica Weiss             10 Flying Dolphins-MR   1:20.65    1:21.14        
                  39.66     1:21.14 (41.48)                                        
  3 Carly Fried               10 Flying Dolphins-MR   1:20.07    1:21.19        
                  39.60     1:21.19 (41.59)                                        
  4 Camryn Johnson             9 VAC-MR                    NT    1:26.44        
                  41.03     1:26.44 (45.41)                                        
  5 Alice Morgan              10 NBS-MR               1:26.44    1:26.78        
                  43.04     1:26.78 (43.74)                                        
  6 Julia Caldwell            10 MSC-MR               1:26.10    1:26.91        
                  43.15     1:26.91 (43.76)                                        
  7 Chloe Jackson             10 MSC-MR               1:27.43    1:27.70        
                  43.64     1:27.70 (44.06)                                        
  8 Sydney Johnson             9 VAC-MR                    NT    1:28.39        
                  42.59     1:28.39 (45.80)                                        
  9 Brianna Parkinson          9 Silver Streaks-MR    1:30.11    1:28.87        
                  42.74     1:28.87 (46.13)                                        
 10 Haley Bridges             10 UN-NB-MR             1:34.48    1:29.02        
                  43.69     1:29.02 (45.33)                                        
 11 Kelly Carey               10 SSL-MR               1:37.96    1:30.77        
                1:30.77         1:30.77 ( )                                        
 12 Sophia Macaluso            9 Silver Streaks-MR    1:56.11    1:35.72        
                  47.11     1:35.72 (48.61)                                        
 13 Jessica Dobkin            10 SSL-MR               1:34.92    1:35.97        
                  45.62     1:35.97 (50.35)                                        
 14 Cali Sacharoff            10 SSL-MR               1:35.26    1:36.73        
                  48.06     1:36.73 (48.67)                                        
 15 Gabrielle Messner         10 SMC-MR               1:42.75    1:38.39        
                1:38.39         1:38.39 ( )                                        
 16 Samantha LaRusso          10 SSL-MR               1:50.79    1:40.72        
                  47.78     1:40.72 (52.94)                                        
 17 Emma Reining              10 MSC-MR               1:40.28    1:41.10        
                  48.06     1:41.10 (53.04)                                        
 18 Jamie Ratowsky            10 SSL-MR               1:48.97    1:43.72        
                  50.35     1:43.72 (53.37)                                        
 19 Danielle Connolly         10 MSC-MR               1:49.05    1:44.92        
                  50.07     1:44.92 (54.85)                                        
 20 Nicolette Capalbo         10 SSL-MR               1:58.06    1:45.60        
                  52.70     1:45.60 (52.90)                                        
 21 Claire Myers               9 SSL-MR               1:45.63    1:45.81        
                  51.55     1:45.81 (54.26)                                        
 22 Samantha Liddy             9 SSL-MR               1:54.96    1:46.15        
                  51.63     1:46.15 (54.52)                                        
 23 Kathleen Rattazzi          9 SSL-MR               1:57.70    1:46.44        
                  50.17     1:46.44 (56.27)                                        
 24 Julia Sabo                10 SSL-MR               1:54.70    1:47.04        
                  50.01     1:47.04 (57.03)                                        
 25 Jennifer Kinsley           9 WSSC-MR                   NT    1:47.23        
                  51.29     1:47.23 (55.94)                                        
 26 Kayla Shea                10 SSL-MR               1:49.48    1:48.23        
                  51.33     1:48.23 (56.90)                                        
 27 Erikah Adderley            9 SSL-MR               1:53.39    1:54.62        
                  53.80   1:54.62 (1:00.82)                                        
 28 Alexandra Rimac           10 NBS-MR               1:53.42    1:58.51        
                1:37.29     1:58.51 (21.22)                                        
 29 Marilyn Espejo            10 NBS-MR               2:18.72    2:00.33        
                  55.60   2:00.33 (1:04.73)                                        
 30 Daniella Derby             9 BBSC-MR              2:36.54    2:04.52        
                1:02.69   2:04.52 (1:01.83)                                        
 -- Olivia Krug                9 MSC-MR               1:54.57         DQ        
                  44.54          DQ (48.26)                                        
 -- Bridget Ruggiero          10 NBS-MR               2:11.11         DQ        
                  58.79        DQ (1:06.40)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 34.11    1/1/1990 MELISSA LEVERY - YMID                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carly Fried               10 Flying Dolphins-MR     37.58      38.37        
  2 Chloe Jackson             10 MSC-MR                 41.25      39.56        
  3 Ina Elcott                10 MSC-MR                 42.05      41.76        
  4 Jessica Weiss             10 Flying Dolphins-MR     41.99      42.03        
  5 Julia Caldwell            10 MSC-MR                 42.90      42.99        
  6 Molly Lesser              10 SMC-MR                 48.17      44.04        
  7 Haley Bridges             10 UN-NB-MR               44.77      44.92        
  8 Alice Morgan              10 NBS-MR                 45.43      44.99        
  9 Olivia Krug                9 MSC-MR                 45.89      45.73        
 10 Kelly Carey               10 SSL-MR                 47.53      46.52        
 11 Ali Heilig                10 VAC-MR                 48.03      47.22        
 12 Naima Mackrel             10 NDAC-MR                48.01      48.53        
 13 Jennifer Kinsley           9 WSSC-MR                49.06      48.70        
 14 Quinn Garvey              10 NBS-MR                 49.86      49.14        
 15 Gianna Rappa              10 SMC-MR                 46.94      49.45        
 16 Cali Sacharoff            10 SSL-MR                 49.42      49.77        
 17 Brianna Parkinson          9 Silver Streaks-MR      48.72      49.95        
 18 Sophia Macaluso            9 Silver Streaks-MR      48.33      50.41        
 19 Emma Reining              10 MSC-MR                 53.00      51.02        
 20 Jessica Dobkin            10 SSL-MR                 51.13      51.17        
 21 Erin Brett                 9 SSL-MR                 51.59      51.76        
 22 Emma Bassett               9 SMC-MR                 53.47      51.87        
 23 Kayla Shea                10 SSL-MR                 52.05      52.10        
 24 Jamie Ratowsky            10 SSL-MR                 55.78      54.82        
 25 Nicolette Capalbo         10 SSL-MR                 54.41      56.22        
 26 Samantha Liddy             9 SSL-MR               1:01.90      59.65        
 27 Samantha LaRusso          10 SSL-MR               1:04.36      59.72        
 28 Rachel Colao              10 SMC-MR               1:07.26    1:00.79        
 29 Alexandra Rimac           10 NBS-MR               1:01.85    1:01.42        
 30 Kathleen Rattazzi          9 SSL-MR               1:05.10    1:01.74        
 31 Claire Myers               9 SSL-MR               1:05.42    1:03.64        
 32 Claudia Beuchert           9 WSSC-MR              1:10.69    1:05.22        
 33 Alexandra Garcia           9 SSL-MR               1:10.29    1:05.35        
 34 Erikah Adderley            9 SSL-MR               1:10.76    1:08.55        
 35 Victoria Quinton           9 WSSC-MR              1:02.03    1:09.46        
 -- Emily Guida                9 BBSC-MR              1:02.14         DQ        
 -- Kathleen Krinke           10 WSSC-MR              1:04.63         DQ        
 -- Gia Antonacci              9 BBSC-MR              1:01.70         DQ        
 -- Julia Sabo                10 SSL-MR               1:16.70         DQ        
 -- Mikayla Madden             9 SSL-MR               1:23.71         DQ        
 -- Genevieve Capolongo        9 SMC-MR                    NT         DQ        
 -- Danielle Connolly         10 MSC-MR               1:11.12         DQ        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 29.78    1/1/1990 MELISSA LAVERY - YMID                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ina Elcott                10 MSC-MR                 34.14      33.97        
  2 Alice Morgan              10 NBS-MR                 35.06      35.07        
  3 Carly Fried               10 Flying Dolphins-MR     35.40      35.59        
  4 Molly Lesser              10 SMC-MR                 38.56      38.29        
  5 Naima Mackrel             10 NDAC-MR                38.64      39.09        
  6 Jessica Weiss             10 Flying Dolphins-MR     39.25      39.11        
  7 Julia Caldwell            10 MSC-MR                 40.93      39.52        
  8 Brianna Parkinson          9 Silver Streaks-MR      41.31      40.12        
  9 Chloe Jackson             10 MSC-MR                 48.72      42.27        
 10 Haley Bridges             10 UN-NB-MR               44.46      42.36        
 11 Ali Heilig                10 VAC-MR                 44.50      42.42        
 12 Olivia Krug                9 MSC-MR                 44.91      42.92        
 13 Sophia Macaluso            9 Silver Streaks-MR      41.13      44.87        
 14 Emma Reining              10 MSC-MR                 46.13      45.43        
 14 Gianna Rappa              10 SMC-MR                 46.86      45.43        
 16 Gabrielle Messner         10 SMC-MR                 44.34      45.68        
 17 Emily Guida                9 BBSC-MR                45.28      45.76        
 18 Genevieve Capolongo        9 SMC-MR                 49.95      46.36        
 19 Cali Sacharoff            10 SSL-MR                 45.11      46.55        
 20 Kelly Carey               10 SSL-MR                 48.75      48.95        
 21 Quinn Garvey              10 NBS-MR                 48.99      49.06        
 22 Alexandra Rimac           10 NBS-MR                 48.85      49.99        
 23 Jessica Dobkin            10 SSL-MR                 49.25      51.47        
 24 Claudia Beuchert           9 WSSC-MR                58.35      52.08        
 25 Rachel Colao              10 SMC-MR                 56.25      52.61        
 26 Kayla Shea                10 SSL-MR               1:03.29      52.69        
 27 Samantha Liddy             9 SSL-MR                 54.90      53.05        
 28 Kathleen Rattazzi          9 SSL-MR                 57.17      53.60        
 29 Gia Antonacci              9 BBSC-MR                59.67      53.84        
 30 Nicolette Capalbo         10 SSL-MR                 52.46      54.07        
 31 Danielle Connolly         10 MSC-MR               1:11.12      54.41        
 32 Jamie Ratowsky            10 SSL-MR               1:02.98      54.64        
 33 Samantha LaRusso          10 SSL-MR                 58.30      55.02        
 34 Erikah Adderley            9 SSL-MR               1:16.91      55.12        
 35 Jennifer Kinsley           9 WSSC-MR                   NT      59.86        
 36 Mikayla Madden             9 SSL-MR                 58.19    1:01.91        
 37 Kathleen Krinke           10 WSSC-MR              1:02.55    1:05.71        
 38 Julia Sabo                10 SSL-MR                 58.19    1:08.65        
 39 Erin Brett                 9 SSL-MR               1:09.03    1:08.85        
 -- Alexandra Garcia           9 SSL-MR               1:14.90         DQ        
 -- Claire Myers               9 SSL-MR               1:06.96         DQ        
 
Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:28.67  12/11/2005 Brittany M Friese, NBS  -MR                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carly Fried               10 Flying Dolphins-MR   2:46.57    2:45.77        
                  37.89     1:21.56 (43.67)     2:07.39 (45.83)     2:45.77 (38.38)
  2 Ina Elcott                10 MSC-MR               2:59.93    2:48.36        
                  35.71     1:20.01 (44.30)     2:10.30 (50.29)     2:48.36 (38.06)
  3 Alice Morgan              10 NBS-MR               3:00.49    2:54.38        
                  37.88     1:23.40 (45.52)     2:15.36 (51.96)     2:54.38 (39.02)
  4 Chloe Jackson             10 MSC-MR               3:24.46    2:54.67        
                  40.79     1:26.28 (45.49)     2:16.38 (50.10)     2:54.67 (38.29)
  5 Jessica Weiss             10 Flying Dolphins-MR   2:47.00    2:59.59        
                  42.60     1:26.13 (43.53)     2:17.76 (51.63)     2:59.59 (41.83)
  6 Julia Caldwell            10 MSC-MR               3:22.83    3:00.62        
                  41.37     1:28.51 (47.14)     2:20.88 (52.37)     3:00.62 (39.74)
  7 Kayla Shea                10 SSL-MR               3:47.78    3:04.54        
                  58.83   1:59.24 (1:00.41)   3:04.54 (1:05.30)         3:04.54 ( )
  8 Haley Bridges             10 UN-NB-MR             3:15.99    3:08.04        
                  42.34     1:31.17 (48.83)     2:23.22 (52.05)     3:08.04 (44.82)
  9 Olivia Krug                9 MSC-MR                    NT    3:13.73        
                  45.42     1:35.75 (50.33)     2:29.07 (53.32)     3:13.73 (44.66)
 10 Cali Sacharoff            10 SSL-MR               3:47.79    3:18.83        
                  47.78     1:37.94 (50.16)     2:37.67 (59.73)     3:18.83 (41.16)
 11 Emma Reining              10 MSC-MR                    NT    3:23.42        
                  49.45     1:41.29 (51.84)     2:39.65 (58.36)     3:23.42 (43.77)
 12 Sophia Macaluso            9 Silver Streaks-MR    3:49.11    3:23.91        
                  45.28     1:36.75 (51.47)     2:36.37 (59.62)     3:23.91 (47.54)
 13 Kelly Carey               10 SSL-MR               3:26.01    3:24.67        
                  50.34     1:41.33 (50.99)     2:39.27 (57.94)     3:24.67 (45.40)
 14 Brianna Parkinson          9 Silver Streaks-MR    3:29.11    3:26.11        
                  44.75     1:38.20 (53.45)   2:41.21 (1:03.01)     3:26.11 (44.90)
 15 Jessica Dobkin            10 SSL-MR               3:26.02    3:34.20        
                  51.53   2:44.80 (1:53.27)     3:34.20 (49.40)         3:34.20 ( )
 16 Gabrielle Messner         10 SMC-MR                    NT    3:39.23        
                  48.47     1:44.08 (55.61)   2:47.96 (1:03.88)     3:39.23 (51.27)
 17 Alexandra Rimac           10 NBS-MR               3:30.99    3:41.73        
                  47.63     1:39.98 (52.35)   2:52.77 (1:12.79)     3:41.73 (48.96)
 18 Samantha Liddy             9 SSL-MR               3:37.78    3:54.65        
                  57.30     1:57.14 (59.84)   3:03.61 (1:06.47)     3:54.65 (51.04)
 -- Jamie Ratowsky            10 SSL-MR               3:35.78         DQ        
                  51.47     1:49.53 (58.06)   2:58.23 (1:08.70)          DQ (54.37)
 -- Nicolette Capalbo         10 SSL-MR               3:42.13         DQ        
                  55.13     1:51.61 (56.48)   2:53.51 (1:01.90)          DQ (49.27)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:00.28    1/1/1987 YMID                                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:05.17    2:10.59        
     1) Julia Caldwell 10               2) Olivia Krug 9                  
     3) Chloe Jackson 10                4) Ina Elcott 10                  
                  33.11     1:09.72 (36.61)     1:47.60 (37.88)     2:10.59 (22.99)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:04.91    1/1/1992 YMID                                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:24.99    2:33.96        
     1) Julia Caldwell 10               2) Ina Elcott 10                  
     3) Chloe Jackson 10                4) Olivia Krug 9                  
                  40.87     1:22.75 (41.88)     1:57.83 (35.08)     2:33.96 (36.13)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 25.20   12/8/2007 Brittany Friese, NBS  -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ameera Bhanji             12 MSC-MR                 27.67      28.17        
  2 Kimmy Stein               12 SSL-MR                 28.58      28.38        
  3 Kate Bergin               11 MSC-MR                 28.26      28.41        
  4 Molly Brickman            11 Flying Dolphins-MR     28.98      28.82        
  5 Toni Ann Battaglia        11 WSSC-MR                28.40      29.04        
  6 Lea Distelhurst           12 Silver Streaks-MR      29.39      29.39        
  7 Betsy Quezada             12 MSC-MR                 29.63      30.23        
  8 Claire Williams           12 NBS-MR                 31.69      30.29        
  9 Kaitlyn Troy              11 VAC-MR                 31.37      30.44        
 10 Sophie Siegel             11 Flying Dolphins-MR     31.70      30.67        
 11 Carly Ferguson            12 Silver Streaks-MR      31.07      30.72        
 12 Beth Clark                12 NBS-MR                 28.47      30.74        
 13 Madison Scanlon           12 SSL-MR                 31.66      30.95        
 14 Melanie Dubbs             12 SSL-MR                 31.58      31.30        
 15 Kayla Weckesser           12 NDAC-MR                31.05      31.51        
 16 Jessica McKay             12 WSSC-MR                31.29      31.54        
 17 Krisztina Alderson        12 MSC-MR                 32.55      31.68        
 18 Lucy Moss                 12 SMC-MR                 31.75      32.26        
 19 Kourtnie Rogers           11 VAC-MR                 33.17      32.44        
 20 MaKayla Stepp-Davis       12 NBS-MR                 36.09      32.82        
 21 Emma Hoarty               11 NBS-MR                 33.71      32.93        
 22 Meghan Hartigan           11 SSL-MR                 35.03      33.57        
 23 Erin La Perche            12 MSC-MR                 33.07      33.61        
 24 Maria Abrams              11 SMC-MR                 33.25      33.63        
 25 Sylvanna Gross            12 SSL-MR                 32.93      33.90        
 26 Caroline Gilhooly         12 SSL-MR                 32.80      34.24        
 27 Emily Beuchert            12 WSSC-MR                34.26      34.59        
 28 Caroline Wolfe            11 SMC-MR                 34.31      34.66        
 29 Isabella Cabral           11 MSC-MR                 36.95      34.72        
 30 Eunice Cho                11 SSL-MR                 34.15      35.24        
 31 Lindsay West              11 SMC-MR                 34.47      35.32        
 32 Gabriela DE Oliveira      11 BBSC-MR                36.69      35.83        
 33 Maggie Rhodes             11 SSL-MR                 37.17      35.98        
 34 Jessica Lipton            11 Flying Dolphins-MR     36.78      37.26        
 35 Samantha Lutt             12 SMC-MR                 38.66      37.29        
 36 Heather Leslie            11 MSC-MR                 37.25      37.98        
 37 Erika Samovici            11 SSL-MR                 40.22      38.26        
 38 Alyssa Burke              11 SSL-MR                 37.95      38.27        
 39 Emily Woodruff            12 NBS-MR                 37.60      38.74        
 40 Alexa Sager               11 NBS-MR                 38.95      38.79        
 41 Rachel Goldstein          12 SSL-MR                 38.00      38.86        
 42 Dana Citrin               11 SSL-MR                 40.77      38.89        
 43 Maggie Ann Marino         11 SMC-MR                 42.97      42.65        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 55.40    1/1/1992 MELISSA LAVERY - YMID                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ameera Bhanji             12 MSC-MR                 59.98    1:01.18        
                  30.22     1:01.18 (30.96)                                        
  2 Kimmy Stein               12 SSL-MR               1:03.48    1:02.43        
                  30.46     1:02.43 (31.97)                                        
  3 Lea Distelhurst           12 Silver Streaks-MR    1:03.26    1:03.13        
                  30.18     1:03.13 (32.95)                                        
  3 Toni Ann Battaglia        11 WSSC-MR              1:03.50    1:03.13        
                  30.35     1:03.13 (32.78)                                        
  5 Claire Williams           12 NBS-MR               1:10.75    1:06.76        
                  32.76     1:06.76 (34.00)                                        
  6 Madison Scanlon           12 SSL-MR               1:08.68    1:07.32        
                  32.31     1:07.32 (35.01)                                        
  7 Betsy Quezada             12 MSC-MR               1:07.15    1:07.50        
                  31.80     1:07.50 (35.70)                                        
  8 Kaitlyn Troy              11 VAC-MR               1:13.84    1:07.82        
                  32.86     1:07.82 (34.96)                                        
  9 Carly Ferguson            12 Silver Streaks-MR    1:07.49    1:08.35        
                  31.88     1:08.35 (36.47)                                        
 10 Beth Clark                12 NBS-MR               1:10.35    1:09.27        
                  32.20     1:09.27 (37.07)                                        
 11 Krisztina Alderson        12 MSC-MR               1:11.03    1:10.94        
                  34.14     1:10.94 (36.80)                                        
 12 Kourtnie Rogers           11 VAC-MR               1:19.83    1:12.05        
                  35.61     1:12.05 (36.44)                                        
 13 Erin La Perche            12 MSC-MR               1:11.43    1:12.46        
                  34.36     1:12.46 (38.10)                                        
 14 Meghan Hartigan           11 SSL-MR               1:18.46    1:13.12        
                  34.95     1:13.12 (38.17)                                        
 15 Sylvanna Gross            12 SSL-MR               1:16.52    1:13.47        
                  34.00     1:13.47 (39.47)                                        
 16 MaKayla Stepp-Davis       12 NBS-MR               1:15.64    1:13.72        
                  35.72     1:13.72 (38.00)                                        
 17 Emma Hoarty               11 NBS-MR               1:15.34    1:14.32        
                  35.50     1:14.32 (38.82)                                        
 18 Caroline Gilhooly         12 SSL-MR               1:13.04    1:14.41        
                  35.33     1:14.41 (39.08)                                        
 19 Maria Abrams              11 SMC-MR               1:13.71    1:15.78        
                  34.02     1:15.78 (41.76)                                        
 20 Emily Beuchert            12 WSSC-MR              1:14.17    1:16.30        
                  36.64     1:16.30 (39.66)                                        
 21 Eunice Cho                11 SSL-MR               1:18.53    1:19.55        
                  37.55     1:19.55 (42.00)                                        
 22 Sappha Omeara             11 Flying Dolphins-MR   1:27.26    1:20.66        
                  38.37     1:20.66 (42.29)                                        
 23 Maggie Rhodes             11 SSL-MR               1:23.59    1:21.75        
                  38.09     1:21.75 (43.66)                                        
 24 Casey Crowell             12 SMC-MR               1:18.10    1:22.40        
                  38.92     1:22.40 (43.48)                                        
 25 Emily Woodruff            12 NBS-MR               1:30.43    1:25.41        
                  39.88     1:25.41 (45.53)                                        
 26 Heather Leslie            11 MSC-MR               1:26.40    1:26.13        
                  40.94     1:26.13 (45.19)                                        
 27 Erika Samovici            11 SSL-MR               1:34.72    1:26.85        
                  41.84     1:26.85 (45.01)                                        
 28 Alexa Sager               11 NBS-MR               1:25.99    1:28.72        
                  41.00     1:28.72 (47.72)                                        
 29 Alyssa Burke              11 SSL-MR               1:27.10    1:30.36        
                  42.38     1:30.36 (47.98)                                        
 30 Shivani Mohan             12 SSL-MR               2:00.84    1:46.25        
                  48.02     1:46.25 (58.23)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:01.27    1/1/1997 COREY BERG - MSC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kimmy Stein               12 SSL-MR               1:10.42    1:10.99        
                  34.41     1:10.99 (36.58)                                        
  2 Lea Distelhurst           12 Silver Streaks-MR    1:15.76    1:13.36        
                  35.72     1:13.36 (37.64)                                        
  3 Toni Ann Battaglia        11 WSSC-MR              1:15.77    1:13.88        
                  35.62     1:13.88 (38.26)                                        
  4 Claire Williams           12 NBS-MR               1:19.69    1:15.55        
                  36.94     1:15.55 (38.61)                                        
  5 Ameera Bhanji             12 MSC-MR               1:13.81    1:16.51        
                  37.89     1:16.51 (38.62)                                        
  6 Betsy Quezada             12 MSC-MR               1:16.35    1:17.01        
                  36.93     1:17.01 (40.08)                                        
  7 Meghan Hartigan           11 SSL-MR               1:18.28    1:17.60        
                  37.14     1:17.60 (40.46)                                        
  8 Kaitlyn Troy              11 VAC-MR               1:18.87    1:18.24        
                  37.99     1:18.24 (40.25)                                        
  9 Beth Clark                12 NBS-MR               1:17.37    1:18.82        
                1:18.82         1:18.82 ( )                                        
 10 Madison Scanlon           12 SSL-MR               1:19.79    1:19.02        
                  38.97     1:19.02 (40.05)                                        
 11 Carly Ferguson            12 Silver Streaks-MR    1:20.74    1:20.38        
                  39.51     1:20.38 (40.87)                                        
 12 Erin La Perche            12 MSC-MR               1:21.59    1:20.56        
                  39.22     1:20.56 (41.34)                                        
 13 Kourtnie Rogers           11 VAC-MR               1:23.94    1:21.05        
                  39.68     1:21.05 (41.37)                                        
 14 Caroline Gilhooly         12 SSL-MR               1:19.54    1:21.38        
                  39.76     1:21.38 (41.62)                                        
 15 Krisztina Alderson        12 MSC-MR               1:27.67    1:21.91        
                  40.58     1:21.91 (41.33)                                        
 16 Eunice Cho                11 SSL-MR               1:28.19    1:22.43        
                  39.74     1:22.43 (42.69)                                        
 17 Emily Beuchert            12 WSSC-MR              1:25.13    1:25.26        
                  42.48     1:25.26 (42.78)                                        
 18 Jessica Lipton            11 Flying Dolphins-MR   1:23.01    1:26.12        
                  41.77     1:26.12 (44.35)                                        
 19 Emma Hoarty               11 NBS-MR               1:32.70    1:27.01        
                  43.45     1:27.01 (43.56)                                        
 20 Maria Abrams              11 SMC-MR               1:27.29    1:27.47        
                  40.56     1:27.47 (46.91)                                        
 21 Maggie Rhodes             11 SSL-MR               1:29.37    1:30.74        
                  43.98     1:30.74 (46.76)                                        
 22 Heather Leslie            11 MSC-MR               1:31.46    1:33.18        
                  46.12     1:33.18 (47.06)                                        
 23 Casey Crowell             12 SMC-MR               1:32.63    1:33.41        
                  58.20     1:33.41 (35.21)                                        
 24 Alexa Sager               11 NBS-MR               1:40.99    1:41.63        
                  47.81     1:41.63 (53.82)                                        
 25 Alyssa Burke              11 SSL-MR               1:42.91    1:42.77        
                  50.75     1:42.77 (52.02)                                        
 26 Emily Woodruff            12 NBS-MR               1:52.65    1:55.59        
                  54.62   1:55.59 (1:00.97)                                        
 27 Shivani Mohan             12 SSL-MR               2:02.27    2:04.84        
                  44.66   2:04.84 (1:20.18)                                        
 -- Erika Samovici            11 SSL-MR               1:51.41         DQ        
                  49.82          DQ (51.95)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:12.41    1/3/2004 Becky L Malone, NBS  -MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Molly Brickman            11 Flying Dolphins-MR   1:20.46    1:21.44        
                  39.31     1:21.44 (42.13)                                        
  2 MaKayla Stepp-Davis       12 NBS-MR               1:23.61    1:21.47        
                  38.70     1:21.47 (42.77)                                        
  3 Kate Bergin               11 MSC-MR               1:29.66    1:21.95        
                  38.20     1:21.95 (43.75)                                        
  4 Lindsay West              11 SMC-MR               1:21.79    1:23.42        
                  38.92     1:23.42 (44.50)                                        
  5 Kimmy Stein               12 SSL-MR               1:23.41    1:23.52        
                  39.96     1:23.52 (43.56)                                        
  6 Kayla Weckesser           12 NDAC-MR              1:27.33    1:26.26        
                  41.65     1:26.26 (44.61)                                        
  7 Carly Ferguson            12 Silver Streaks-MR    1:27.09    1:26.54        
                  41.07     1:26.54 (45.47)                                        
  8 Toni Ann Battaglia        11 WSSC-MR              1:29.05    1:26.85        
                  41.57     1:26.85 (45.28)                                        
  9 Jessica McKay             12 WSSC-MR              1:23.61    1:27.82        
                  41.26     1:27.82 (46.56)                                        
 10 Melanie Dubbs             12 SSL-MR               1:27.76    1:29.90        
                  42.98     1:29.90 (46.92)                                        
 11 Emma Hoarty               11 NBS-MR               1:48.30    1:31.05        
                  43.53     1:31.05 (47.52)                                        
 12 Erin La Perche            12 MSC-MR               1:33.06    1:32.76        
                  42.78     1:32.76 (49.98)                                        
 13 Ameera Bhanji             12 MSC-MR               1:29.40    1:32.86        
                  43.59     1:32.86 (49.27)                                        
 14 Meghan Hartigan           11 SSL-MR               1:29.82    1:32.88        
                  43.82     1:32.88 (49.06)                                        
 15 Betsy Quezada             12 MSC-MR               1:33.01    1:33.20        
                  44.30     1:33.20 (48.90)                                        
 16 Kourtnie Rogers           11 VAC-MR               1:41.35    1:33.31        
                  44.49     1:33.31 (48.82)                                        
 17 Lucy Moss                 12 SMC-MR               1:35.07    1:33.59        
                  44.83     1:33.59 (48.76)                                        
 18 Krisztina Alderson        12 MSC-MR               1:42.03    1:33.93        
                  44.96     1:33.93 (48.97)                                        
 19 Lea Distelhurst           12 Silver Streaks-MR    1:32.62    1:34.57        
                  44.34     1:34.57 (50.23)                                        
 20 Sylvanna Gross            12 SSL-MR               1:34.72    1:35.55        
                  44.45     1:35.55 (51.10)                                        
 21 Sophie Siegel             11 Flying Dolphins-MR   1:37.22    1:35.65        
                  45.16     1:35.65 (50.49)                                        
 22 Caroline Wolfe            11 SMC-MR               1:35.22    1:35.72        
                  44.89     1:35.72 (50.83)                                        
 23 Claire Williams           12 NBS-MR               1:44.01    1:36.10        
                  45.84     1:36.10 (50.26)                                        
 24 Caroline Gilhooly         12 SSL-MR               1:38.76    1:38.38        
                  46.61     1:38.38 (51.77)                                        
 25 Eunice Cho                11 SSL-MR               1:33.01    1:38.45        
                  46.80     1:38.45 (51.65)                                        
 26 Jessica Lipton            11 Flying Dolphins-MR   1:38.79    1:38.59        
                  48.19     1:38.59 (50.40)                                        
 27 Samantha Lutt             12 SMC-MR               1:39.09    1:38.64        
                  46.69     1:38.64 (51.95)                                        
 28 Heather Leslie            11 MSC-MR               1:46.06    1:39.82        
                  47.76     1:39.82 (52.06)                                        
 29 Maria Abrams              11 SMC-MR               1:40.09    1:40.40        
                  46.06     1:40.40 (54.34)                                        
 30 Maggie Ann Marino         11 SMC-MR               1:37.59    1:40.48        
                  49.02     1:40.48 (51.46)                                        
 31 Gabriela DE Oliveira      11 BBSC-MR              1:42.76    1:41.45        
                  47.79     1:41.45 (53.66)                                        
 32 Beth Clark                12 NBS-MR               1:45.04    1:42.10        
                  46.61     1:42.10 (55.49)                                        
 33 Rachel Goldstein          12 SSL-MR               1:45.87    1:46.76        
                  49.48     1:46.76 (57.28)                                        
 34 Erika Samovici            11 SSL-MR               1:54.41    1:47.12        
                  52.05     1:47.12 (55.07)                                        
 35 Alexa Sager               11 NBS-MR               1:46.99    1:47.49        
                  52.49     1:47.49 (55.00)                                        
 36 Dana Citrin               11 SSL-MR               1:47.68    1:47.78        
                  50.99     1:47.78 (56.79)                                        
 37 Isabella Cabral           11 MSC-MR                    NT    1:49.28        
                  51.59     1:49.28 (57.69)                                        
 38 Alyssa Burke              11 SSL-MR               1:51.15    1:52.35        
                  54.64     1:52.35 (57.71)                                        
 39 Maggie Rhodes             11 SSL-MR               2:05.82    2:00.68        
                  56.48   2:00.68 (1:04.20)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:01.14   12/8/2007 Brittany Friese, NBS  -MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ameera Bhanji             12 MSC-MR               1:06.51    1:07.31        
                  32.66     1:07.31 (34.65)                                        
  2 Kate Bergin               11 MSC-MR               1:07.00    1:08.37        
                  32.57     1:08.37 (35.80)                                        
  3 Molly Brickman            11 Flying Dolphins-MR   1:10.65    1:09.81        
                  33.07     1:09.81 (36.74)                                        
  4 Toni Ann Battaglia        11 WSSC-MR              1:08.89    1:10.65        
                  33.93     1:10.65 (36.72)                                        
  5 Kimmy Stein               12 SSL-MR               1:11.57    1:12.74        
                  34.12     1:12.74 (38.62)                                        
  6 Betsy Quezada             12 MSC-MR               1:19.32    1:19.09        
                  36.94     1:19.09 (42.15)                                        
  7 MaKayla Stepp-Davis       12 NBS-MR               1:32.96    1:20.86        
                  38.11     1:20.86 (42.75)                                        
  8 Madison Scanlon           12 SSL-MR               1:19.26    1:22.16        
                  38.13     1:22.16 (44.03)                                        
  9 Krisztina Alderson        12 MSC-MR               1:22.97    1:23.26        
                  38.41     1:23.26 (44.85)                                        
 10 Carly Ferguson            12 Silver Streaks-MR    1:25.75    1:24.57        
                  39.23     1:24.57 (45.34)                                        
 11 Erin La Perche            12 MSC-MR               1:30.28    1:25.42        
                  38.48     1:25.42 (46.94)                                        
 12 Lucy Moss                 12 SMC-MR               1:34.11    1:25.93        
                  38.75     1:25.93 (47.18)                                        
 13 Lea Distelhurst           12 Silver Streaks-MR         NT    1:26.19        
                  37.23     1:26.19 (48.96)                                        
 14 Emma Hoarty               11 NBS-MR               1:45.99    1:29.09        
                  40.31     1:29.09 (48.78)                                        
 15 Caroline Wolfe            11 SMC-MR                    NT    1:32.31        
                  41.74     1:32.31 (50.57)                                        
 16 Sylvanna Gross            12 SSL-MR               1:31.41    1:33.95        
                  43.58     1:33.95 (50.37)                                        
 17 Beth Clark                12 NBS-MR               1:32.28    1:34.81        
                  41.99     1:34.81 (52.82)                                        
 18 Caroline Gilhooly         12 SSL-MR               1:37.66    1:35.17        
                  43.71     1:35.17 (51.46)                                        
 19 Eunice Cho                11 SSL-MR               1:33.74    1:38.20        
                  44.61     1:38.20 (53.59)                                        
 20 Maria Abrams              11 SMC-MR               1:39.91    1:38.98        
                  42.63     1:38.98 (56.35)                                        
 21 Emily Beuchert            12 WSSC-MR              1:38.58    1:40.90        
                  45.36     1:40.90 (55.54)                                        
 22 Lindsay West              11 SMC-MR               1:43.13    1:44.37        
                  47.99     1:44.37 (56.38)                                        
 23 Alyssa Burke              11 SSL-MR               3:05.17    1:45.74        
                  48.17     1:45.74 (57.57)                                        
 24 Heather Leslie            11 MSC-MR                    NT    1:50.89        
                  49.36   1:50.89 (1:01.53)                                        
 25 Isabella Cabral           11 MSC-MR                    NT    1:51.42        
                  45.78   1:51.42 (1:05.64)                                        
 26 Dana Citrin               11 SSL-MR               3:00.13    1:52.04        
                  53.06     1:52.04 (58.98)                                        
 27 Alexa Sager               11 NBS-MR               1:50.99    1:52.10        
                  54.08     1:52.10 (58.02)                                        
 28 Maggie Ann Marino         11 SMC-MR               1:53.61    1:53.56        
                  54.33     1:53.56 (59.23)                                        
 29 Samantha Lutt             12 SMC-MR               1:48.12    1:53.72        
                  51.33   1:53.72 (1:02.39)                                        
 30 Maggie Rhodes             11 SSL-MR               2:40.01    1:59.20        
                  54.81   1:59.20 (1:04.39)                                        
 -- Erika Samovici            11 SSL-MR               1:40.02         DQ        
                  57.48        DQ (1:04.75)                                        
 -- Rachel Goldstein          12 SSL-MR               2:10.01         DQ        
                  54.76        DQ (1:09.76)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:16.51    1/1/1997 COREY BERG - MSC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kate Bergin               11 MSC-MR               2:27.95    2:29.51        
                  32.47     1:09.02 (36.55)     1:54.93 (45.91)     2:29.51 (34.58)
  2 Kimmy Stein               12 SSL-MR               2:35.35    2:36.61        
                  34.16     1:11.91 (37.75)     2:01.47 (49.56)     2:36.61 (35.14)
  3 Ameera Bhanji             12 MSC-MR               2:35.68    2:37.95        
                  32.41     1:12.79 (40.38)     2:03.41 (50.62)     2:37.95 (34.54)
  4 Toni Ann Battaglia        11 WSSC-MR                   NT    2:38.50        
                  34.79     1:14.48 (39.69)     2:03.23 (48.75)     2:38.50 (35.27)
  5 MaKayla Stepp-Davis       12 NBS-MR               2:53.35    2:44.20        
                  36.50     1:19.22 (42.72)     2:05.31 (46.09)     2:44.20 (38.89)
  6 Madison Scanlon           12 SSL-MR               2:46.96    2:47.02        
                  37.77     1:19.43 (41.66)     2:09.92 (50.49)     2:47.02 (37.10)
  7 Betsy Quezada             12 MSC-MR               2:51.23    2:49.93        
                  36.24     1:18.80 (42.56)     2:11.41 (52.61)     2:49.93 (38.52)
  8 Carly Ferguson            12 Silver Streaks-MR    2:49.84    2:51.22        
                  39.24     1:23.23 (43.99)     2:13.04 (49.81)     2:51.22 (38.18)
  9 Krisztina Alderson        12 MSC-MR               2:54.31    2:53.11        
                  39.45     1:23.83 (44.38)     2:16.22 (52.39)     2:53.11 (36.89)
 10 Claire Williams           12 NBS-MR               2:58.35    2:53.18        
                  39.58     1:23.11 (43.53)     2:15.19 (52.08)     2:53.18 (37.99)
 11 Meghan Hartigan           11 SSL-MR               2:57.97    2:54.83        
                  42.04     1:24.09 (42.05)     2:14.02 (49.93)     2:54.83 (40.81)
 12 Kourtnie Rogers           11 VAC-MR               3:14.91    2:54.91        
                  40.31     1:25.21 (44.90)     2:15.78 (50.57)     2:54.91 (39.13)
 13 Lea Distelhurst           12 Silver Streaks-MR    2:49.28    2:55.97        
                  40.00     1:23.08 (43.08)     2:18.18 (55.10)     2:55.97 (37.79)
 14 Erin La Perche            12 MSC-MR               2:56.97    2:56.39        
                  40.53     1:24.31 (43.78)     2:16.16 (51.85)     2:56.39 (40.23)
 15 Emma Hoarty               11 NBS-MR               3:10.99    3:00.20        
                  39.82     1:27.33 (47.51)     2:18.86 (51.53)     3:00.20 (41.34)
 16 Caroline Gilhooly         12 SSL-MR               2:56.16    3:00.83        
                  42.18     1:27.01 (44.83)     2:19.67 (52.66)     3:00.83 (41.16)
 17 Sylvanna Gross            12 SSL-MR               3:05.31    3:04.55        
                  42.17     1:29.75 (47.58)     2:22.23 (52.48)     3:04.55 (42.32)
 18 Beth Clark                12 NBS-MR               3:08.93    3:05.50        
                  41.00     1:24.28 (43.28)   2:24.43 (1:00.15)     3:05.50 (41.07)
 19 Jessica Lipton            11 Flying Dolphins-MR   3:21.36    3:07.29        
                  42.37     1:28.51 (46.14)     2:21.27 (52.76)     3:07.29 (46.02)
 20 Eunice Cho                11 SSL-MR               3:09.15    3:09.54        
                  44.42     1:31.27 (46.85)     2:24.81 (53.54)     3:09.54 (44.73)
 21 Emily Beuchert            12 WSSC-MR              3:06.22    3:09.90        
                  46.38     1:32.04 (45.66)     2:30.12 (58.08)     3:09.90 (39.78)
 22 Maria Abrams              11 SMC-MR               3:07.33    3:10.10        
                  43.65     1:33.24 (49.59)     2:29.75 (56.51)     3:10.10 (40.35)
 23 Sappha Omeara             11 Flying Dolphins-MR   3:36.46    3:11.75        
                  49.29     1:36.10 (46.81)     2:27.67 (51.57)     3:11.75 (44.08)
 24 Casey Crowell             12 SMC-MR                    NT    3:16.22        
                  44.43     1:34.89 (50.46)     2:29.65 (54.76)     3:16.22 (46.57)
 25 Heather Leslie            11 MSC-MR               3:26.73    3:27.74        
                  50.80     1:39.16 (48.36)     2:37.78 (58.62)     3:27.74 (49.96)
 26 Alyssa Burke              11 SSL-MR               3:29.56    3:31.01        
                  48.66     1:43.72 (55.06)     2:42.40 (58.68)     3:31.01 (48.61)
 27 Alexa Sager               11 NBS-MR               3:20.99    3:36.36        
                  52.80     1:47.50 (54.70)     2:46.48 (58.98)     3:36.36 (49.88)
 28 Maggie Rhodes             11 SSL-MR               4:04.25    3:37.59        
                  54.59     1:46.43 (51.84)   2:50.49 (1:04.06)     3:37.59 (47.10)
 29 Erika Samovici            11 SSL-MR               4:03.87    3:43.41        
                  57.37     1:55.87 (58.50)     2:54.69 (58.82)     3:43.41 (48.72)
 -- Shivani Mohan             12 SSL-MR               3:26.05         DQ        
                2:07.67   3:16.30 (1:08.63)     3:59.00 (42.70)                    
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:48.03    1/1/1992 YMID                                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:53.56    1:59.31        
     1) Ameera Bhanji 12                2) Krisztina Alderson 12          
     3) Betsy Quezada 12                4) Kate Bergin 11                 
                  28.97     1:00.92 (31.95)     1:30.81 (29.89)     1:59.31 (28.50)
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                                NT    2:10.71        
     1) Claire Williams 12              2) Emma Hoarty 11                 
     3) MaKayla Stepp-Davis 12          4) Beth Clark 12                  
                  31.59     1:04.85 (33.26)     1:39.20 (34.35)     2:10.71 (31.51)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:03.63    1/1/1988 SMW                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:05.20    2:13.46        
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                                NT    2:23.83        
     1) Claire Williams 12              2) MaKayla Stepp-Davis 12         
     3) Emma Hoarty 11                  4) Beth Clark 12                  
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 23.98    1/1/1989 RICHELLE DE POLD - COLO                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brittany Friese           13 NBS-MR                 25.19      25.43        
  2 Carly Watson              14 Marist College-MR      27.71      27.62        
  3 Corrine Bacigal           14 VAC-MR                 27.55      28.48        
  4 Patricia Colton           13 VAC-MR                 30.11      28.57        
  5 Emily Hovey               13 NBS-MR                 28.39      28.70        
  6 Katja Burke               14 SSL-MR                 28.90      28.75        
  7 Ali Gay                   13 NDAC-MR                30.07      28.94        
  7 Colleen Hartigan          13 SSL-MR                 29.21      28.94        
  9 Emily Boyko               14 MSC-MR                 28.79      29.03        
 10 Catherine Fernandez       13 SMC-MR                 29.86      29.11        
 11 Regina Zeoli              13 WSSC-MR                28.80      29.28        
 12 Sydney Delfico            13 SMC-MR                 29.63      29.35        
 13 Catherine Kilduff         14 NDAC-MR                29.75      29.79        
 14 Emma Rojas                13 SMC-MR                 30.20      30.03        
 15 Elizabeth Ashikari        13 SMC-MR                 30.65      30.35        
 16 Emily Kessler             13 NBS-MR                 31.70      30.67        
 17 Casey Spor                13 SMC-MR                 30.99      30.76        
 18 Naomi Nunez               13 MSC-MR                 30.40      30.94        
 19 Heather Stratica          13 Marist College-MR      31.21      31.22        
 20 Ali Olsewski              14 Silver Streaks-MR      30.83      31.34        
 21 Jacqueline Kinsley        13 WSSC-MR                31.18      31.60        
 22 Camille Safadi            13 SMC-MR                 32.05      31.78        
 23 Taylor Tamburro           14 SSL-MR                 31.53      31.94        
 24 Nicole Liddy              13 SSL-MR                 32.63      31.96        
 25 Emma Heymann              14 NDAC-MR                35.65      32.63        
 26 Rachel Meyer              14 SMC-MR                 33.14      33.09        
 27 Colleen Green             13 SMC-MR                 32.71      34.32        
 28 Natasha Mathur            14 Silver Streaks-MR      42.96      45.23        
 -- Gigi Antonelle            13 SMC-MR                 27.69         DQ        
 -- Liv Newby                 14 SSL-MR                 41.94         DQ        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:55.80  12/14/2008 Brittany Friese, NBS  -MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brittany Friese           13 NBS-MR               1:54.12    1:55.80*       
                  27.63       57.32 (29.69)     1:26.89 (29.57)     1:55.80 (28.91)
  2 Carly Watson              14 Marist College-MR    2:08.12    2:05.12        
                  29.18     1:00.85 (31.67)     1:33.43 (32.58)     2:05.12 (31.69)
  3 Emily Hovey               13 NBS-MR               2:09.38    2:08.30        
                  29.24     1:01.91 (32.67)     1:34.97 (33.06)     2:08.30 (33.33)
  4 Emily Boyko               14 MSC-MR               2:11.60    2:09.46        
                  30.28     1:03.42 (33.14)     1:36.88 (33.46)     2:09.46 (32.58)
  5 Colleen Hartigan          13 SSL-MR               2:11.56    2:09.74        
                  30.12     1:02.82 (32.70)     1:36.54 (33.72)     2:09.74 (33.20)
  6 Katja Burke               14 SSL-MR               2:20.29    2:14.34        
                  31.03     1:05.17 (34.14)     1:40.39 (35.22)     2:14.34 (33.95)
  7 Gigi Antonelle            13 SMC-MR               2:34.07    2:16.04        
                  30.55     1:05.72 (35.17)     1:40.98 (35.26)     2:16.04 (35.06)
  8 Sierra Schools            14 BBSC-MR              2:19.06    2:18.97        
                  31.99     1:07.07 (35.08)     1:42.74 (35.67)     2:18.97 (36.23)
  9 Patricia Colton           13 VAC-MR               2:22.20    2:22.11        
                  31.34     1:06.71 (35.37)     1:44.38 (37.67)     2:22.11 (37.73)
 10 Elizabeth Ashikari        13 SMC-MR               2:28.82    2:23.62        
                  33.16     1:09.80 (36.64)     1:47.35 (37.55)     2:23.62 (36.27)
 11 Emily Kessler             13 NBS-MR               2:35.99    2:28.50        
                  33.58     1:10.52 (36.94)     1:50.90 (40.38)     2:28.50 (37.60)
 12 Heather Stratica          13 Marist College-MR    2:31.01    2:29.26        
                  33.66     1:11.94 (38.28)     1:52.10 (40.16)     2:29.26 (37.16)
 13 Naomi Nunez               13 MSC-MR               2:32.42    2:30.54        
                  32.33     1:09.28 (36.95)     1:49.19 (39.91)     2:30.54 (41.35)
 14 Emma Rojas                13 SMC-MR               2:36.88    2:31.92        
                  35.91     1:14.91 (39.00)     1:55.46 (40.55)     2:31.92 (36.46)
 15 Jacqueline Kinsley        13 WSSC-MR                   NT    2:33.97        
                  34.73     1:15.65 (40.92)     1:57.19 (41.54)     2:33.97 (36.78)
 16 Casey Spor                13 SMC-MR                    NT    2:37.01        
                  36.14     1:16.01 (39.87)     1:57.87 (41.86)     2:37.01 (39.14)
 17 Camille Safadi            13 SMC-MR                    NT    2:38.51        
                  35.41     1:15.43 (40.02)     1:57.11 (41.68)     2:38.51 (41.40)
 18 Kendra Stepp-Davis        14 NBS-MR               2:47.30    2:39.60        
                  36.59     1:17.73 (41.14)     1:59.59 (41.86)     2:39.60 (40.01)
 19 Jackie McKenly            14 Silver Streaks-MR    3:02.37    2:44.57        
                  34.59     1:15.43 (40.84)   2:44.57 (1:29.14)         2:44.57 ( )
 20 Liv Newby                 14 SSL-MR               3:57.66    3:46.13        
                  46.92     1:45.25 (58.33)   2:48.66 (1:03.41)     3:46.13 (57.47)
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:00.92    1/1/1998 COREY BERG - MSC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brittany Friese           13 NBS-MR               1:02.67    1:02.57        
                  30.99     1:02.57 (31.58)                                        
  2 Emily Hovey               13 NBS-MR               1:05.03    1:03.15        
                  31.15     1:03.15 (32.00)                                        
  3 Carly Watson              14 Marist College-MR    1:05.94    1:05.33        
                  32.06     1:05.33 (33.27)                                        
  4 Corrine Bacigal           14 VAC-MR               1:04.25    1:07.01        
                  32.54     1:07.01 (34.47)                                        
  5 Katja Burke               14 SSL-MR               1:08.92    1:09.12        
                  34.05     1:09.12 (35.07)                                        
  6 Colleen Hartigan          13 SSL-MR               1:12.59    1:09.61        
                  34.61     1:09.61 (35.00)                                        
  7 Emily Boyko               14 MSC-MR               1:10.75    1:10.69        
                  34.51     1:10.69 (36.18)                                        
  8 Sydney Delfico            13 SMC-MR               1:12.52    1:10.94        
                  34.62     1:10.94 (36.32)                                        
  9 Sierra Schools            14 BBSC-MR              1:10.46    1:12.20        
                  35.15     1:12.20 (37.05)                                        
 10 Gigi Antonelle            13 SMC-MR               1:14.87    1:13.16        
                1:13.16         1:13.16 ( )                                        
 11 Patricia Colton           13 VAC-MR               1:15.52    1:14.84        
                  36.12     1:14.84 (38.72)                                        
 12 Andrea Young              13 WSSC-MR              1:15.67    1:15.11        
                  36.85     1:15.11 (38.26)                                        
 13 Casey Spor                13 SMC-MR               1:23.09    1:16.04        
                  37.87     1:16.04 (38.17)                                        
 14 Naomi Nunez               13 MSC-MR               1:17.59    1:16.41        
                  37.77     1:16.41 (38.64)                                        
 15 Emma Rojas                13 SMC-MR               1:19.31    1:16.95        
                  38.54     1:16.95 (38.41)                                        
 16 Elizabeth Ashikari        13 SMC-MR               1:19.26    1:17.60        
                  38.64     1:17.60 (38.96)                                        
 17 Heather Stratica          13 Marist College-MR    1:20.47    1:18.33        
                  38.68     1:18.33 (39.65)                                        
 18 Camille Safadi            13 SMC-MR               1:20.57    1:20.42        
                  40.05     1:20.42 (40.37)                                        
 19 Jackie McKenly            14 Silver Streaks-MR    1:23.08    1:20.85        
                1:20.85         1:20.85 ( )                                        
 20 Kendra Stepp-Davis        14 NBS-MR               1:26.23    1:22.62        
                  40.35     1:22.62 (42.27)                                        
 21 Jacqueline Kinsley        13 WSSC-MR              1:22.41    1:22.64        
                  39.85     1:22.64 (42.79)                                        
 22 Emily Kessler             13 NBS-MR               1:29.99    1:23.24        
                  40.39     1:23.24 (42.85)                                        
 23 Natasha Mathur            14 Silver Streaks-MR    1:55.32    2:00.44        
                  53.13   2:00.44 (1:07.31)                                        
 24 Liv Newby                 14 SSL-MR               2:15.87    2:06.43        
                2:06.43         2:06.43 ( )                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:31.44    1/1/1992 JENNIFER HUTTON - YMID                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emily Hovey               13 NBS-MR               2:35.42    2:38.93        
                  36.85     1:17.36 (40.51)     1:58.08 (40.72)     2:38.93 (40.85)
  2 Emily Boyko               14 MSC-MR               2:36.51    2:41.96        
                  37.45     1:18.78 (41.33)     2:00.71 (41.93)     2:41.96 (41.25)
  3 Corrine Bacigal           14 VAC-MR               2:48.91    2:46.22        
                  38.66     1:21.25 (42.59)     2:03.95 (42.70)     2:46.22 (42.27)
  4 Colleen Hartigan          13 SSL-MR               2:53.33    2:46.52        
                  38.06     1:19.90 (41.84)     2:02.95 (43.05)     2:46.52 (43.57)
  5 Ali Gay                   13 NDAC-MR              2:48.15    2:50.57        
                  38.41     1:22.16 (43.75)     2:06.71 (44.55)     2:50.57 (43.86)
  6 Katja Burke               14 SSL-MR               2:51.24    2:50.62        
                  39.02     1:22.43 (43.41)     2:07.93 (45.50)     2:50.62 (42.69)
  7 Ilysa Timpanaro           13 NDAC-MR              2:45.15    2:52.74        
                  37.83     1:20.79 (42.96)     2:06.67 (45.88)     2:52.74 (46.07)
  8 Carly Watson              14 Marist College-MR    2:53.20    2:54.48        
                  39.34     1:22.93 (43.59)     2:09.17 (46.24)     2:54.48 (45.31)
  9 Sydney Delfico            13 SMC-MR                    NT    3:03.30        
                  43.16     1:30.27 (47.11)     2:19.78 (49.51)     3:03.30 (43.52)
 10 Camille Safadi            13 SMC-MR                    NT    3:14.73        
                  45.13     1:34.39 (49.26)     2:24.32 (49.93)     3:14.73 (50.41)
 11 Colleen Green             13 SMC-MR                    NT    3:15.87        
                  44.26     1:34.41 (50.15)     2:26.65 (52.24)     3:15.87 (49.22)
 12 Heather Stratica          13 Marist College-MR    3:00.20    3:19.93        
                  45.39     1:36.24 (50.85)     2:28.93 (52.69)     3:19.93 (51.00)
 13 Ali Olsewski              14 Silver Streaks-MR         NT    3:24.27        
                  46.22     1:39.40 (53.18)     2:32.85 (53.45)     3:24.27 (51.42)
 14 Emma Rojas                13 SMC-MR                    NT    3:27.32        
                  47.03     1:40.18 (53.15)     2:34.29 (54.11)     3:27.32 (53.03)
 15 Emily Kessler             13 NBS-MR               3:20.99    3:27.83        
                  45.49     1:39.33 (53.84)     2:33.65 (54.32)     3:27.83 (54.18)
 16 Nicole Liddy              13 SSL-MR               3:43.66    3:29.37        
                  48.88     1:41.79 (52.91)     2:36.74 (54.95)     3:29.37 (52.63)
 17 Naomi Nunez               13 MSC-MR               2:59.80    3:34.16        
                  48.47     1:42.44 (53.97)     2:38.40 (55.96)     3:34.16 (55.76)
 18 Casey Spor                13 SMC-MR                    NT    3:42.41        
                  49.86     1:43.61 (53.75)     2:43.20 (59.59)     3:42.41 (59.21)
 19 Liv Newby                 14 SSL-MR               4:15.78    3:58.81        
                  52.69   1:54.27 (1:01.58)   2:56.75 (1:02.48)   3:58.81 (1:02.06)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 59.07    1/1/1999 ANNIE MANTEY - MSC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brittany Friese           13 NBS-MR                 59.68    1:00.56        
                  28.74     1:00.56 (31.82)                                        
  2 Emily Boyko               14 MSC-MR               1:04.44    1:06.74        
                  32.28     1:06.74 (34.46)                                        
  3 Carly Watson              14 Marist College-MR    1:04.68    1:06.85        
                  31.00     1:06.85 (35.85)                                        
  4 Emily Hovey               13 NBS-MR               1:08.99    1:08.62        
                  31.44     1:08.62 (37.18)                                        
  5 Corrine Bacigal           14 VAC-MR               1:03.86    1:08.76        
                  32.38     1:08.76 (36.38)                                        
  6 Ilysa Timpanaro           13 NDAC-MR              1:12.31    1:11.37        
                  32.82     1:11.37 (38.55)                                        
  7 Patricia Colton           13 VAC-MR               1:25.94    1:11.97        
                  32.43     1:11.97 (39.54)                                        
  8 Gigi Antonelle            13 SMC-MR               1:15.26    1:12.14        
                  32.77     1:12.14 (39.37)                                        
  9 Ali Gay                   13 NDAC-MR              1:19.11    1:12.62        
                  32.93     1:12.62 (39.69)                                        
 10 Colleen Hartigan          13 SSL-MR               1:18.83    1:14.91        
                  34.75     1:14.91 (40.16)                                        
 11 Regina Zeoli              13 WSSC-MR              1:17.06    1:16.74        
                  35.19     1:16.74 (41.55)                                        
 12 Katja Burke               14 SSL-MR               1:16.64    1:16.96        
                  35.65     1:16.96 (41.31)                                        
 13 Emma Rojas                13 SMC-MR               1:17.25    1:19.46        
                  37.55     1:19.46 (41.91)                                        
 14 Elizabeth Ashikari        13 SMC-MR               1:24.23    1:20.84        
                  39.24     1:20.84 (41.60)                                        
 15 Heather Stratica          13 Marist College-MR    1:20.14    1:21.51        
                  38.44     1:21.51 (43.07)                                        
 16 Naomi Nunez               13 MSC-MR               1:22.70    1:21.86        
                  36.78     1:21.86 (45.08)                                        
 17 Emily Kessler             13 NBS-MR               1:24.10    1:22.06        
                  37.54     1:22.06 (44.52)                                        
 18 Taylor Tamburro           14 SSL-MR               1:25.01    1:24.25        
                  38.00     1:24.25 (46.25)                                        
 19 Ali Olsewski              14 Silver Streaks-MR    1:25.11    1:28.16        
                  41.82     1:28.16 (46.34)                                        
 20 Catherine Fernandez       13 SMC-MR               1:28.57    1:31.95        
                  40.66     1:31.95 (51.29)                                        
 21 Casey Spor                13 SMC-MR               1:27.17    1:32.12        
                  39.11     1:32.12 (53.01)                                        
 22 Camille Safadi            13 SMC-MR               1:31.89    1:32.60        
                  43.27     1:32.60 (49.33)                                        
 23 Rachel Meyer              14 SMC-MR               1:26.65    1:33.10        
                  41.97     1:33.10 (51.13)                                        
 24 Colleen Green             13 SMC-MR               1:32.84    1:33.66        
                  42.52     1:33.66 (51.14)                                        
 25 Nicole Liddy              13 SSL-MR               1:30.42    1:35.64        
                  44.00     1:35.64 (51.64)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:11.69    1/1/1989 RICHELLE DE POLD - COLO                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emily Hovey               13 NBS-MR               2:22.07    2:20.93        
                  31.30     1:06.10 (34.80)     1:47.27 (41.17)     2:20.93 (33.66)
  2 Emily Boyko               14 MSC-MR               2:22.65    2:23.67        
                  31.80     1:08.31 (36.51)     1:50.32 (42.01)     2:23.67 (33.35)
  3 Corrine Bacigal           14 VAC-MR               2:22.09    2:24.53        
                  32.04     1:09.06 (37.02)     1:52.54 (43.48)     2:24.53 (31.99)
  4 Carly Watson              14 Marist College-MR    2:21.77    2:24.60        
                  30.99     1:06.10 (35.11)     1:52.81 (46.71)     2:24.60 (31.79)
  5 Colleen Hartigan          13 SSL-MR               2:29.14    2:29.33        
                  35.08     1:12.14 (37.06)     1:55.36 (43.22)     2:29.33 (33.97)
  6 Katja Burke               14 SSL-MR               2:26.88    2:31.57        
                  37.23     1:13.09 (35.86)     1:57.31 (44.22)     2:31.57 (34.26)
  7 Colleen Carroll           13 WSSC-MR              2:29.72    2:35.26        
                  34.60     1:16.27 (41.67)     2:00.85 (44.58)     2:35.26 (34.41)
  8 Patricia Colton           13 VAC-MR               2:34.42    2:37.18        
                  32.84     1:13.03 (40.19)     2:02.65 (49.62)     2:37.18 (34.53)
  9 Sierra Schools            14 BBSC-MR              2:34.22    2:39.42        
                  37.96     1:17.36 (39.40)     2:04.37 (47.01)     2:39.42 (35.05)
 10 Gigi Antonelle            13 SMC-MR               2:41.68    2:39.57        
                  33.84     1:14.05 (40.21)     2:02.40 (48.35)     2:39.57 (37.17)
 11 Elizabeth Ashikari        13 SMC-MR               2:44.33    2:44.81        
                  38.25     1:20.57 (42.32)     2:08.86 (48.29)     2:44.81 (35.95)
 12 Heather Stratica          13 Marist College-MR    2:52.01    2:51.07        
                  38.45     1:20.20 (41.75)     2:11.97 (51.77)     2:51.07 (39.10)
 13 Emily Kessler             13 NBS-MR               3:01.44    2:53.81        
                  38.08     1:22.55 (44.47)     2:15.72 (53.17)     2:53.81 (38.09)
 14 Naomi Nunez               13 MSC-MR               2:55.91    2:53.96        
                  36.52     1:17.68 (41.16)     2:13.59 (55.91)     2:53.96 (40.37)
 15 Camille Safadi            13 SMC-MR               2:56.41    2:55.24        
                  40.18     1:23.88 (43.70)     2:13.68 (49.80)     2:55.24 (41.56)
 16 Jacqueline Kinsley        13 WSSC-MR                   NT    2:56.99        
                  42.67     1:27.55 (44.88)     2:19.30 (51.75)     2:56.99 (37.69)
 17 Jackie McKenly            14 Silver Streaks-MR    3:39.11    3:02.19        
                  39.91     1:25.40 (45.49)     2:18.75 (53.35)     3:02.19 (43.44)
 18 Casey Spor                13 SMC-MR               2:59.23    3:03.26        
                  39.82     1:23.77 (43.95)     2:21.65 (57.88)     3:03.26 (41.61)
 19 Kendra Stepp-Davis        14 NBS-MR               3:06.35    3:04.72        
                  42.01     1:28.12 (46.11)     2:24.32 (56.20)     3:04.72 (40.40)
 20 Liv Newby                 14 SSL-MR               3:36.78    4:02.66        
                  52.20   1:58.22 (1:06.02)   3:00.87 (1:02.65)   4:02.66 (1:01.79)
 
Girls 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 3:48.13    1/1/1990 YMID                                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          3:53.29    4:20.58        
                  28.52       59.15 (59.15)     1:31.52 (32.37)   2:08.22 (1:09.07)
        2:41.21 (32.99)   3:17.55 (1:09.33)     3:47.27 (29.72)   4:20.58 (1:03.03)
  2 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'                        NT    4:35.70        
     1) Gigi Antonelle 13               2) Elizabeth Ashikari 13          
     3) Colleen Green 13                4) Emma Rojas 13                  
                  29.30   1:01.29 (1:01.29)     1:34.04 (32.75)   2:09.24 (1:07.95)
        2:45.40 (36.16)   3:26.90 (1:17.66)     3:59.86 (32.96)   4:35.70 (1:08.80)
 
Girls 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 4:15.11    1/1/2000 NBS   A                                    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          4:19.90    5:08.47        
                  37.62   1:19.65 (1:19.65)     2:06.77 (47.12)   3:01.81 (1:42.16)
        3:33.26 (31.45)   4:09.89 (1:08.08)     4:37.66 (27.77)     5:08.47 (58.58)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 24.17    1/1/1998 BROOKE DAVEY - NBS                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brienne Ryan              17 VAC-MR                 24.20      24.77        
  2 Olivia Baczek             17 MSC-MR                 25.46      26.35        
  3 Shekinah Hoffman          15 MSC-MR                 26.34      26.44        
  4 Imma Rutigliano           15 NDAC-MR                26.51      26.78        
  5 Morganne Klein            16 VAC-MR                 26.92      26.81        
  6 Hillary Hocson            17 NBS-MR                 26.50      27.08        
  7 Sarah Pope                15 NDAC-MR                26.59      27.17        
  8 Cassandra Vondrak         15 NBS-MR                 27.08      27.27        
  9 Amy Owens                 15 VAC-MR                 26.98      27.42        
 10 Shea Berg                 17 NBS-MR                 27.27      27.45        
 11 Bianca Covello            15 NDAC-MR                27.99      27.57        
 12 Colleen Carroll           13 WSSC-MR                27.48      27.65        
 13 Amanda York               15 NBS-MR                 27.04      27.66        
 14 Samantha Granan           15 MSC-MR                 27.60      27.71        
 15 Emelia Carlino            15 MSC-MR                 27.35      27.79        
 16 Brenna O'Keefe            17 MSC-MR                 27.67      27.84        
 17 Jennifer Aiello           15 MSC-MR                 27.64      28.02        
 18 Ainslee Cunningham        17 NDAC-MR                27.64      28.14        
 19 Jessica Mann              18 SMC-MR                 29.17      28.28        
 20 Kelly Levine              15 MSC-MR                 27.47      28.44        
 21 Lisell Perez-Rogers       15 NDAC-MR                27.41      28.51        
 22 Carly Marshall            17 NBS-MR                 27.39      28.60        
 23 Madison Ball              15 MSC-MR                 28.49      28.83        
 24 Katie Watson              16 Marist College-MR      28.37      28.96        
 25 Ciara Conklin             16 VAC-MR                 28.80      29.04        
 26 Jamie Ann Stein           15 SSL-MR                 28.78      29.09        
 26 Mara Ferguson             15 Silver Streaks-MR      28.69      29.09        
 28 Becky Fradkin             17 Silver Streaks-MR      28.21      29.15        
 29 Jen Proietti-Fox          17 SSL-MR                 28.16      29.23        
 30 Jordana Paul              17 Silver Streaks-MR      29.53      29.46        
 31 Sophia Warnon             15 WSSC-MR                28.36      29.50        
 32 Amanda Lynch              15 SSL-MR                 29.33      29.59        
 33 Jennifer Cronley          15 UN-MR                  30.27      29.74        
 34 Alyssa Dubbs              15 SSL-MR                 29.30      29.99        
 35 Julia Liebergall          15 SSL-MR                 29.89      30.39        
 36 Sari Goldstein            16 SSL-MR                 29.22      30.56        
 37 Julie Elliot              15 SSL-MR                 29.83      30.66        
 38 Erika Seagren             15 Marist College-MR      29.54      30.72        
 39 Blaire Deziel             16 Silver Streaks-MR      30.07      31.09        
 40 Sara McLaughlin           16 BBSC-MR                31.10      31.29        
 41 Taylor Elgarten           12 VAC-MR                 37.38      31.93        
 42 Brittany Kunow            17 SSL-MR                 31.87      32.12        
 43 Ashley Rosenbaum          15 UN-MR                  31.19      32.49        
 43 Jessica Chan              15 Silver Streaks-MR      31.68      32.49        
 45 Imani Benson              15 Silver Streaks-MR      37.58      40.17        
 46 Anna Milovich             15 SSL-MR                 38.31      40.54        
 -- Brenna Munz               16 MSC-MR                 26.61         DQ        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 53.12    1/5/2003 Kierstin Koronowicz, NBS -MR                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olivia Baczek             17 MSC-MR                 54.26      56.37        
                  26.76       56.37 (29.61)                                        
  2 Shekinah Hoffman          15 MSC-MR                 56.33      56.70        
                  27.44       56.70 (29.26)                                        
  3 Morganne Klein            16 VAC-MR                 57.22      57.50        
                  28.33       57.50 (29.17)                                        
  4 Samantha Granan           15 MSC-MR                 57.92      57.83        
                  28.19       57.83 (29.64)                                        
  5 Amanda York               15 NBS-MR                 58.91      58.25        
                  28.06       58.25 (30.19)                                        
  6 Amy Owens                 15 VAC-MR                 57.32      58.43        
                  28.51       58.43 (29.92)                                        
  7 Shea Berg                 17 NBS-MR                 58.27      59.25        
                  28.96       59.25 (30.29)                                        
  8 Brenna O'Keefe            17 MSC-MR                 56.42      59.33        
                  28.77       59.33 (30.56)                                        
  9 Jennifer Aiello           15 MSC-MR                 58.32      59.88        
                  28.84       59.88 (31.04)                                        
 10 Kaitlin Mc Kee            16 BBSC-MR                59.21      59.89        
                  28.92       59.89 (30.97)                                        
 11 Colleen Carroll           13 WSSC-MR                58.74      59.91        
                  29.02       59.91 (30.89)                                        
 12 Cassandra Vondrak         15 NBS-MR               1:00.19      59.96        
                  29.18       59.96 (30.78)                                        
 13 Ashley Kunow              15 SSL-MR                 58.25    1:00.00        
                  28.75     1:00.00 (31.25)                                        
 14 Emelia Carlino            15 MSC-MR                 59.79    1:00.09        
                  29.21     1:00.09 (30.88)                                        
 15 Kelly Levine              15 MSC-MR                 58.22    1:00.26        
                  29.20     1:00.26 (31.06)                                        
 16 Brenna Munz               16 MSC-MR                 56.81    1:00.76        
                  29.10     1:00.76 (31.66)                                        
 17 Jessica Mann              18 SMC-MR               1:00.67    1:00.85        
                  29.35     1:00.85 (31.50)                                        
 18 Madison Ball              15 MSC-MR                 59.80    1:01.67        
                  29.66     1:01.67 (32.01)                                        
 19 Briana Meehan             17 BBSC-MR              1:01.58    1:01.92        
                  29.93     1:01.92 (31.99)                                        
 20 Andrea Young              13 WSSC-MR              1:00.15    1:01.99        
                  29.32     1:01.99 (32.67)                                        
 21 Katie Watson              16 Marist College-MR    1:01.40    1:02.10        
                  29.96     1:02.10 (32.14)                                        
 22 Brianna Mora              15 BBSC-MR              1:03.50    1:02.66        
                  29.76     1:02.66 (32.90)                                        
 23 Julia Liebergall          15 SSL-MR               1:04.21    1:03.76        
                  30.78     1:03.76 (32.98)                                        
 24 Jamie Ann Stein           15 SSL-MR               1:03.09    1:04.01        
                  30.41     1:04.01 (33.60)                                        
 25 Jen Proietti-Fox          17 SSL-MR               1:00.76    1:04.04        
                  30.56     1:04.04 (33.48)                                        
 26 Jordana Paul              17 Silver Streaks-MR    1:03.96    1:04.08        
                  30.62     1:04.08 (33.46)                                        
 27 Becky Fradkin             17 Silver Streaks-MR    1:01.00    1:04.24        
                  30.23     1:04.24 (34.01)                                        
 28 Sydney Delfico            13 SMC-MR               1:04.50    1:04.46        
                  31.18     1:04.46 (33.28)                                        
 29 Alyssa Dubbs              15 SSL-MR               1:02.96    1:04.63        
                  30.59     1:04.63 (34.04)                                        
 30 Samantha Dunne            16 SSL-MR               1:03.83    1:04.73        
                  30.63     1:04.73 (34.10)                                        
 31 Mara Ferguson             15 Silver Streaks-MR    1:04.39    1:05.56        
                  31.05     1:05.56 (34.51)                                        
 32 Sophia Warnon             15 WSSC-MR              1:02.10    1:06.01        
                  31.11     1:06.01 (34.90)                                        
 33 Victoria Zaccari          17 SMC-MR               1:06.03    1:07.88        
                  32.15     1:07.88 (35.73)                                        
 34 Blaire Deziel             16 Silver Streaks-MR    1:05.75    1:07.89        
                  33.08     1:07.89 (34.81)                                        
 35 Sara McLaughlin           16 BBSC-MR              1:05.68    1:08.22        
                  32.40     1:08.22 (35.82)                                        
 36 Erika Seagren             15 Marist College-MR    1:05.15    1:09.60        
                  32.65     1:09.60 (36.95)                                        
 37 Brittany Kunow            17 SSL-MR               1:08.64    1:09.90        
                  33.93     1:09.90 (35.97)                                        
 38 Ashley Rosenbaum          15 UN-MR                1:12.43    1:10.07        
                  32.85     1:10.07 (37.22)                                        
 39 Taylor Elgarten           12 VAC-MR               1:23.19    1:10.23        
                  16.23     1:10.23 (54.00)                                        
 40 Jessica Chan              15 Silver Streaks-MR    1:09.92    1:11.95        
                  33.81     1:11.95 (38.14)                                        
 41 Anna Milovich             15 SSL-MR               1:33.25    1:35.52        
                  43.91     1:35.52 (51.61)                                        
 42 Jennifer Kinsley           9 WSSC-MR                   NT    1:38.73        
                  44.43     1:38.73 (54.30)                                        
 -- Hillary Hocson            17 NBS-MR                 56.78         DQ        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 59.42    1/1/2000 COREY BERG - MSC                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olivia Baczek             17 MSC-MR               1:02.42    1:03.42        
                  31.49     1:03.42 (31.93)                                        
  2 Brenna O'Keefe            17 MSC-MR               1:04.55    1:04.09        
                  31.82     1:04.09 (32.27)                                        
  3 Shea Berg                 17 NBS-MR               1:01.06    1:05.15        
                  32.01     1:05.15 (33.14)                                        
  4 Jennifer Aiello           15 MSC-MR               1:02.99    1:05.22        
                  32.29     1:05.22 (32.93)                                        
  5 Carly Marshall            17 NBS-MR               1:07.50    1:05.98        
                  32.13     1:05.98 (33.85)                                        
  6 Kaitlin Mc Kee            16 BBSC-MR              1:06.28    1:07.51        
                  32.93     1:07.51 (34.58)                                        
  7 Amanda York               15 NBS-MR               1:08.56    1:08.30        
                  33.11     1:08.30 (35.19)                                        
  8 Jamie Ann Stein           15 SSL-MR               1:07.11    1:08.32        
                  32.98     1:08.32 (35.34)                                        
  9 Ashley Kunow              15 SSL-MR               1:08.65    1:09.00        
                  33.72     1:09.00 (35.28)                                        
 10 Samantha Granan           15 MSC-MR               1:09.20    1:09.07        
                  33.74     1:09.07 (35.33)                                        
 11 Brenna Munz               16 MSC-MR               1:05.76    1:09.51        
                  33.56     1:09.51 (35.95)                                        
 12 Katie Watson              16 Marist College-MR    1:10.60    1:09.55        
                  34.41     1:09.55 (35.14)                                        
 13 Alyssa Dubbs              15 SSL-MR               1:07.83    1:10.49        
                  33.94     1:10.49 (36.55)                                        
 14 Amy Owens                 15 VAC-MR               1:10.98    1:10.50        
                  34.62     1:10.50 (35.88)                                        
 15 Kelly Levine              15 MSC-MR               1:07.70    1:10.64        
                  35.15     1:10.64 (35.49)                                        
 16 Emelia Carlino            15 MSC-MR               1:07.16    1:10.74        
                  34.47     1:10.74 (36.27)                                        
 17 Morganne Klein            16 VAC-MR               1:09.51    1:11.18        
                  35.15     1:11.18 (36.03)                                        
 18 Madison Ball              15 MSC-MR               1:10.80    1:11.44        
                  35.07     1:11.44 (36.37)                                        
 19 Jessica Mann              18 SMC-MR               1:11.15    1:11.56        
                  34.73     1:11.56 (36.83)                                        
 20 Briana Meehan             17 BBSC-MR              1:14.52    1:11.92        
                  34.75     1:11.92 (37.17)                                        
 21 Shekinah Hoffman          15 MSC-MR               1:13.06    1:11.99        
                  35.76     1:11.99 (36.23)                                        
 22 Becky Fradkin             17 Silver Streaks-MR    1:10.23    1:14.04        
                  35.49     1:14.04 (38.55)                                        
 23 Mara Ferguson             15 Silver Streaks-MR    1:12.50    1:14.13        
                  35.51     1:14.13 (38.62)                                        
 24 Julia Liebergall          15 SSL-MR               1:14.66    1:14.16        
                  36.83     1:14.16 (37.33)                                        
 25 Sophia Warnon             15 WSSC-MR              1:11.96    1:14.53        
                  35.65     1:14.53 (38.88)                                        
 26 Erika Seagren             15 Marist College-MR    1:10.55    1:15.45        
                  36.40     1:15.45 (39.05)                                        
 27 Jen Proietti-Fox          17 SSL-MR               1:10.26    1:16.02        
                  36.64     1:16.02 (39.38)                                        
 28 Samantha Dunne            16 SSL-MR               1:16.51    1:17.99        
                  37.46     1:17.99 (40.53)                                        
 29 Blaire Deziel             16 Silver Streaks-MR    1:15.10    1:18.11        
                  38.06     1:18.11 (40.05)                                        
 30 Brittany Kunow            17 SSL-MR               1:17.50    1:19.43        
                  39.39     1:19.43 (40.04)                                        
 31 Jessica Chan              15 Silver Streaks-MR    1:17.85    1:19.47        
                  37.91     1:19.47 (41.56)                                        
 32 Victoria Zaccari          17 SMC-MR               1:16.16    1:19.57        
                  39.68     1:19.57 (39.89)                                        
 33 Taylor Elgarten           12 VAC-MR               1:35.79    1:21.60        
                  38.93     1:21.60 (42.67)                                        
 34 Sara McLaughlin           16 BBSC-MR              1:26.54    1:24.13        
                  39.63     1:24.13 (44.50)                                        
 35 Ashley Rosenbaum          15 UN-MR                1:33.23    1:31.77        
                  43.95     1:31.77 (47.82)                                        
 -- Anna Milovich             15 SSL-MR               1:28.01         DQ        
                1:03.00          DQ (49.63)                                        
 -- Brianna Mora              15 BBSC-MR              1:18.65         DQ        
                  38.29          DQ (39.58)                                        
 -- Jordana Paul              17 Silver Streaks-MR    1:20.81         DQ        
                  39.16          DQ (41.92)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:03.91    1/1/2000 COREY BERG - MSC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colleen Larkin            15 VAC-MR               2:20.09    2:13.19        
                  31.17     1:04.71 (33.54)     1:39.47 (34.76)     2:13.19 (33.72)
  2 Olivia Baczek             17 MSC-MR               2:12.92    2:13.80        
                  32.19     1:06.00 (33.81)     1:40.15 (34.15)     2:13.80 (33.65)
  3 Brittany Friese           13 NBS-MR               2:16.48    2:15.39        
                  33.11     1:07.38 (34.27)     1:41.75 (34.37)     2:15.39 (33.64)
  4 Shea Berg                 17 NBS-MR               2:08.79    2:15.46        
                  32.36     1:06.42 (34.06)     1:41.10 (34.68)     2:15.46 (34.36)
  5 Emily Hovey               13 NBS-MR               2:18.53    2:16.92        
                  32.62     1:07.85 (35.23)     1:42.34 (34.49)     2:16.92 (34.58)
  6 Brenna O'Keefe            17 MSC-MR               2:12.92    2:16.99        
                  32.74     1:07.02 (34.28)     1:41.96 (34.94)     2:16.99 (35.03)
  7 Hillary Hocson            17 NBS-MR               2:13.43    2:19.02        
                  32.83     1:07.85 (35.02)     1:43.13 (35.28)     2:19.02 (35.89)
  8 Jennifer Aiello           15 MSC-MR               2:14.24    2:20.68        
                  33.05     1:07.89 (34.84)     1:44.22 (36.33)     2:20.68 (36.46)
  9 Corrine Bacigal           14 VAC-MR               2:20.76    2:22.03        
                  33.08     1:08.54 (35.46)     1:45.93 (37.39)     2:22.03 (36.10)
 10 Brenna Munz               16 MSC-MR               2:17.85    2:25.37        
                  33.67     1:11.05 (37.38)     1:48.95 (37.90)     2:25.37 (36.42)
 11 Samantha Granan           15 MSC-MR               2:22.70    2:27.42        
                  34.80     1:12.56 (37.76)     1:50.36 (37.80)     2:27.42 (37.06)
 12 Kelly Levine              15 MSC-MR               2:23.64    2:27.54        
                  35.44     1:12.52 (37.08)     1:50.35 (37.83)     2:27.54 (37.19)
 13 Katie Watson              16 Marist College-MR    2:31.49    2:29.10        
                  36.28     1:14.46 (38.18)     1:52.59 (38.13)     2:29.10 (36.51)
 14 Ilysa Timpanaro           13 NDAC-MR              2:31.06    2:29.98        
                  34.96     1:12.96 (38.00)     1:51.44 (38.48)     2:29.98 (38.54)
 15 Emelia Carlino            15 MSC-MR               2:50.66    2:30.46        
                  35.71     1:13.82 (38.11)     1:52.81 (38.99)     2:30.46 (37.65)
 16 Madison Ball              15 MSC-MR               2:32.80    2:30.90        
                  36.07     1:14.45 (38.38)     1:53.24 (38.79)     2:30.90 (37.66)
 17 Kerri-Anne Dodenhoff      16 BBSC-MR              2:27.54    2:31.51        
                  35.55     1:13.56 (38.01)     1:52.69 (39.13)     2:31.51 (38.82)
 18 Sophia Warnon             15 WSSC-MR              2:36.21    2:35.25        
                  35.54     1:15.17 (39.63)     1:56.45 (41.28)     2:35.25 (38.80)
 19 Jaclyn Dodenhoff          17 BBSC-MR              2:38.46    2:35.28        
                  37.61     1:17.54 (39.93)     1:57.67 (40.13)     2:35.28 (37.61)
 20 Sophie Siegel             11 Flying Dolphins-MR   2:40.31    2:37.58        
                  37.04     1:16.75 (39.71)     1:57.43 (40.68)     2:37.58 (40.15)
 21 Briana Meehan             17 BBSC-MR              2:49.65    2:40.93        
                  36.11     1:16.09 (39.98)     1:59.60 (43.51)     2:40.93 (41.33)
 22 Claire Williams           12 NBS-MR               2:49.50    2:42.72        
                  38.87     1:20.26 (41.39)     2:02.11 (41.85)     2:42.72 (40.61)
 23 Taylor Tamburro           14 SSL-MR               2:44.04    2:43.06        
                  38.81     1:20.85 (42.04)     2:02.96 (42.11)     2:43.06 (40.10)
 24 Meghan Hartigan           11 SSL-MR               2:43.02    2:44.69        
                  38.32     1:19.79 (41.47)     2:02.05 (42.26)     2:44.69 (42.64)
 25 Madison Scanlon           12 SSL-MR               2:44.02    2:45.16        
                  39.04     1:20.63 (41.59)     2:03.82 (43.19)     2:45.16 (41.34)
 26 Kayla Weckesser           12 NDAC-MR              2:50.11    2:48.80        
                  39.44     1:22.60 (43.16)     2:06.13 (43.53)     2:48.80 (42.67)
 27 Melanie Dubbs             12 SSL-MR               2:43.07    2:48.98        
                  39.92     1:23.24 (43.32)     2:07.27 (44.03)     2:48.98 (41.71)
 28 Jessica Lipton            11 Flying Dolphins-MR   3:10.90    2:57.29        
                  41.80     1:28.32 (46.52)     2:13.95 (45.63)     2:57.29 (43.34)
 -- Sierra Schools            14 BBSC-MR              2:35.85         DQ        
                  36.04     1:15.43 (39.39)     1:55.79 (40.36)          DQ (39.50)
 -- Kendra Stepp-Davis        14 NBS-MR               3:03.96         DQ        
                  42.04     1:26.38 (44.34)     2:13.71 (47.33)          DQ (44.48)
 -- Ainslee Cunningham        17 NDAC-MR              2:21.04         DQ        
                  33.92     1:11.71 (37.79)     1:51.73 (40.02)          DQ (40.10)
 -- Brianna Mora              15 BBSC-MR              2:50.12         DQ        
                  40.68     1:22.78 (42.10)     2:04.70 (41.92)          DQ (18.88)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:07.06    1/1/1998 ANNIE MANTEY - MSC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morganne Klein            16 VAC-MR               1:06.98    1:10.68        
                  33.42     1:10.68 (37.26)                                        
  2 Hillary Hocson            17 NBS-MR               1:09.44    1:11.34        
                  33.90     1:11.34 (37.44)                                        
  3 Samantha Granan           15 MSC-MR               1:11.20    1:12.12        
                  34.50     1:12.12 (37.62)                                        
  4 Imma Rutigliano           15 NDAC-MR              1:13.50    1:15.40        
                  36.08     1:15.40 (39.32)                                        
  5 Emelia Carlino            15 MSC-MR               1:13.32    1:15.76        
                  35.38     1:15.76 (40.38)                                        
  6 Brienne Ryan              17 VAC-MR               1:14.52    1:15.94        
                  35.84     1:15.94 (40.10)                                        
  7 Amy Owens                 15 VAC-MR               1:12.04    1:15.99        
                  35.95     1:15.99 (40.04)                                        
  8 Carly Marshall            17 NBS-MR               1:11.88    1:16.06        
                  36.22     1:16.06 (39.84)                                        
  9 Amanda Lynch              15 SSL-MR               1:15.64    1:16.35        
                  36.25     1:16.35 (40.10)                                        
 10 Ciara Conklin             16 VAC-MR               1:16.00    1:17.41        
                  36.46     1:17.41 (40.95)                                        
 11 Shekinah Hoffman          15 MSC-MR               1:15.14    1:17.93        
                  37.40     1:17.93 (40.53)                                        
 12 Bianca Covello            15 NDAC-MR              1:19.84    1:18.79        
                  37.97     1:18.79 (40.82)                                        
 13 Mara Ferguson             15 Silver Streaks-MR    1:17.15    1:18.85        
                  37.82     1:18.85 (41.03)                                        
 14 Olivia Baczek             17 MSC-MR               1:21.46    1:19.24        
                  37.95     1:19.24 (41.29)                                        
 15 Lisell Perez-Rogers       15 NDAC-MR              1:15.72    1:19.27        
                  37.11     1:19.27 (42.16)                                        
 16 Colleen Carroll           13 WSSC-MR              1:18.24    1:20.03        
                  37.97     1:20.03 (42.06)                                        
 17 Cassandra Vondrak         15 NBS-MR               1:15.88    1:20.13        
                  38.73     1:20.13 (41.40)                                        
 18 Jennifer Aiello           15 MSC-MR               1:19.66    1:20.15        
                  37.82     1:20.15 (42.33)                                        
 19 Sari Goldstein            16 SSL-MR               1:19.77    1:20.40        
                  38.26     1:20.40 (42.14)                                        
 20 Julie Elliot              15 SSL-MR               1:19.26    1:20.58        
                  38.38     1:20.58 (42.20)                                        
 21 Jennifer Cronley          15 UN-MR                1:22.82    1:21.44        
                  38.83     1:21.44 (42.61)                                        
 22 Madison Ball              15 MSC-MR               1:16.70    1:21.81        
                  38.66     1:21.81 (43.15)                                        
 23 Alyssa Dubbs              15 SSL-MR               1:23.56    1:22.52        
                  39.32     1:22.52 (43.20)                                        
 24 Sydney Delfico            13 SMC-MR               1:25.15    1:22.99        
                  40.32     1:22.99 (42.67)                                        
 25 Brenna Munz               16 MSC-MR               1:18.46    1:23.23        
                  39.13     1:23.23 (44.10)                                        
 26 Jamie Ann Stein           15 SSL-MR               1:26.54    1:23.29        
                  38.63     1:23.29 (44.66)                                        
 27 Kelly Levine              15 MSC-MR               1:23.90    1:23.55        
                  40.31     1:23.55 (43.24)                                        
 28 Becky Fradkin             17 Silver Streaks-MR    1:20.23    1:23.58        
                  39.09     1:23.58 (44.49)                                        
 29 Katie Watson              16 Marist College-MR    1:27.09    1:24.37        
                  40.44     1:24.37 (43.93)                                        
 30 Elizabeth Ashikari        13 SMC-MR               1:25.91    1:24.74        
                  41.33     1:24.74 (43.41)                                        
 31 Gigi Antonelle            13 SMC-MR               1:37.56    1:24.98        
                  40.64     1:24.98 (44.34)                                        
 32 Jordana Paul              17 Silver Streaks-MR    1:28.11    1:26.25        
                  40.47     1:26.25 (45.78)                                        
 33 Patricia Colton           13 VAC-MR               1:23.00    1:27.94        
                  41.27     1:27.94 (46.67)                                        
 34 Julia Liebergall          15 SSL-MR               1:27.28    1:28.96        
                  42.21     1:28.96 (46.75)                                        
 35 Brittany Kunow            17 SSL-MR               1:27.07    1:29.24        
                  42.92     1:29.24 (46.32)                                        
 36 Taylor Tamburro           14 SSL-MR               1:30.44    1:29.84        
                  42.33     1:29.84 (47.51)                                        
 37 Jacqueline Kinsley        13 WSSC-MR              1:25.23    1:29.98        
                  42.15     1:29.98 (47.83)                                        
 38 Erika Seagren             15 Marist College-MR    1:28.09    1:30.24        
                  42.79     1:30.24 (47.45)                                        
 39 Jen Proietti-Fox          17 SSL-MR               1:25.40    1:30.28        
                  41.93     1:30.28 (48.35)                                        
 40 Taylor Elgarten           12 VAC-MR                    NT    1:30.97        
                  43.48     1:30.97 (47.49)                                        
 41 Rachel Meyer              14 SMC-MR               1:31.56    1:31.78        
                  33.31     1:31.78 (58.47)                                        
 42 Blaire Deziel             16 Silver Streaks-MR    1:33.40    1:34.09        
                  45.07     1:34.09 (49.02)                                        
 43 Jessica Chan              15 Silver Streaks-MR    1:31.45    1:34.83        
                  44.25     1:34.83 (50.58)                                        
 44 Jennifer Kinsley           9 WSSC-MR              1:48.06    1:47.54        
                  49.59     1:47.54 (57.95)                                        
 45 Ashley Rosenbaum          15 UN-MR                1:35.62    1:49.47        
                  50.17     1:49.47 (59.30)                                        
 46 Catherine Fernandez       13 SMC-MR                    NT    2:03.07        
                  56.21   2:03.07 (1:06.86)                                        
 47 Natasha Mathur            14 Silver Streaks-MR    2:00.86    2:04.32        
                  59.06   2:04.32 (1:05.26)                                        
 48 Anna Milovich             15 SSL-MR               2:24.37    2:22.76        
                1:03.66   2:22.76 (1:19.10)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:27.61    1/1/1999 ANNIE MANTEY - MSC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morganne Klein            16 VAC-MR               2:30.84    2:31.79        
                  33.68     1:11.76 (38.08)     1:51.40 (39.64)     2:31.79 (40.39)
  2 Hillary Hocson            17 NBS-MR               2:31.25    2:36.42        
                  34.63     1:13.58 (38.95)     1:53.73 (40.15)     2:36.42 (42.69)
  3 Brenna O'Keefe            17 MSC-MR               2:44.50    2:45.42        
                  38.76     1:20.48 (41.72)     2:03.06 (42.58)     2:45.42 (42.36)
  4 Amanda Lynch              15 SSL-MR               2:47.79    2:47.86        
                  37.18     1:19.64 (42.46)     2:03.05 (43.41)     2:47.86 (44.81)
  5 Shekinah Hoffman          15 MSC-MR               2:42.20    2:48.69        
                  38.79     1:21.48 (42.69)     2:05.24 (43.76)     2:48.69 (43.45)
  6 Emelia Carlino            15 MSC-MR               2:43.53    2:50.01        
                  37.75     1:20.12 (42.37)     2:04.28 (44.16)     2:50.01 (45.73)
  7 Cassandra Vondrak         15 NBS-MR               2:43.74    2:50.08        
                  38.38     1:21.37 (42.99)     2:06.09 (44.72)     2:50.08 (43.99)
  8 Madison Ball              15 MSC-MR               2:55.20    2:53.42        
                  38.87     1:22.91 (44.04)     2:08.37 (45.46)     2:53.42 (45.05)
  9 Julie Elliot              15 SSL-MR               3:25.26    2:54.63        
                  38.94     1:23.27 (44.33)     2:08.95 (45.68)     2:54.63 (45.68)
 10 Kate Bergin               11 MSC-MR               2:55.66    2:55.07        
                  38.71     1:23.04 (44.33)     2:09.35 (46.31)     2:55.07 (45.72)
 11 Jennifer Aiello           15 MSC-MR               2:58.05    2:56.32        
                  39.89     1:24.90 (45.01)     2:11.01 (46.11)     2:56.32 (45.31)
 12 Jennifer Cronley          15 UN-MR                2:56.17    2:57.53        
                  40.86     1:26.58 (45.72)     2:12.82 (46.24)     2:57.53 (44.71)
 13 Kelly Levine              15 MSC-MR               3:04.31    2:59.67        
                  40.12     1:25.34 (45.22)     2:11.92 (46.58)     2:59.67 (47.75)
 14 MaKayla Stepp-Davis       12 NBS-MR               2:46.50    3:02.41        
                  40.96     1:27.41 (46.45)     2:15.44 (48.03)     3:02.41 (46.97)
 15 Sappha Omeara             11 Flying Dolphins-MR        NT    3:14.02        
                  43.95     1:31.43 (47.48)     2:23.13 (51.70)     3:14.02 (50.89)
 16 Jessica Lipton            11 Flying Dolphins-MR   3:20.00    3:20.87        
                  47.21     1:39.12 (51.91)     2:30.60 (51.48)     3:20.87 (50.27)
 17 Sylvanna Gross            12 SSL-MR               3:26.04    3:23.46        
                  44.69     1:35.16 (50.47)     2:28.82 (53.66)     3:23.46 (54.64)
 18 Jennifer Kinsley           9 WSSC-MR              3:55.76    3:48.95        
                  49.65   1:49.68 (1:00.03)   2:51.49 (1:01.81)     3:48.95 (57.46)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 33.95  12/13/2008 Jordana Paul, Silver Streaks                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brienne Ryan              17 VAC-MR                 57.91      59.39        
                  27.43       59.39 (31.96)                                        
  2 Shekinah Hoffman          15 MSC-MR               1:00.99    1:01.89        
                  29.07     1:01.89 (32.82)                                        
  3 Brenna O'Keefe            17 MSC-MR                 59.61    1:03.35        
                  29.89     1:03.35 (33.46)                                        
  4 Carly Marshall            17 NBS-MR               1:01.64    1:03.87        
                  30.47     1:03.87 (33.40)                                        
  5 Amanda York               15 NBS-MR               1:02.31    1:05.34        
                  30.09     1:05.34 (35.25)                                        
  6 Imma Rutigliano           15 NDAC-MR              1:04.23    1:05.68        
                  30.50     1:05.68 (35.18)                                        
  7 Jennifer Aiello           15 MSC-MR               1:04.12    1:05.77        
                  31.19     1:05.77 (34.58)                                        
  8 Katie Watson              16 Marist College-MR    1:07.24    1:06.27        
                  30.98     1:06.27 (35.29)                                        
  9 Shea Berg                 17 NBS-MR               1:02.68    1:06.57        
                  31.29     1:06.57 (35.28)                                        
 10 Morganne Klein            16 VAC-MR               1:03.13    1:06.81        
                  31.39     1:06.81 (35.42)                                        
 11 Amy Owens                 15 VAC-MR               1:06.17    1:07.67        
                  31.83     1:07.67 (35.84)                                        
 12 Samantha Granan           15 MSC-MR               1:07.10    1:08.13        
                  32.07     1:08.13 (36.06)                                        
 13 Olivia Baczek             17 MSC-MR               1:08.61    1:08.54        
                  32.66     1:08.54 (35.88)                                        
 14 Lisell Perez-Rogers       15 NDAC-MR              1:07.40    1:09.07        
                  31.69     1:09.07 (37.38)                                        
 15 Jamie Ann Stein           15 SSL-MR               1:07.70    1:09.18        
                  31.69     1:09.18 (37.49)                                        
 16 Kelly Levine              15 MSC-MR               1:12.28    1:09.62        
                  32.96     1:09.62 (36.66)                                        
 17 Bianca Covello            15 NDAC-MR              1:14.47    1:10.28        
                  31.44     1:10.28 (38.84)                                        
 18 Madison Ball              15 MSC-MR               1:11.69    1:10.75        
                  32.51     1:10.75 (38.24)                                        
 19 Sarah Pope                15 NDAC-MR              1:13.66    1:11.71        
                  31.65     1:11.71 (40.06)                                        
 20 Ciara Conklin             16 VAC-MR               1:09.65    1:11.94        
                  33.23     1:11.94 (38.71)                                        
 21 Jessica Mann              18 SMC-MR               1:12.13    1:12.55        
                  33.30     1:12.55 (39.25)                                        
 22 Jordana Paul              17 Silver Streaks-MR    1:10.62    1:14.31        
                  14.79     1:14.31 (59.52)                                        
 23 Amanda Lynch              15 SSL-MR               1:13.46    1:14.72        
                  34.24     1:14.72 (40.48)                                        
 24 Ainslee Cunningham        17 NDAC-MR              1:13.51    1:15.01        
                  34.22     1:15.01 (40.79)                                        
 25 Julia Liebergall          15 SSL-MR               1:13.96    1:15.14        
                  34.72     1:15.14 (40.42)                                        
 26 Jennifer Cronley          15 UN-MR                1:15.77    1:17.03        
                  36.90     1:17.03 (40.13)                                        
 27 Julie Elliot              15 SSL-MR               1:15.60    1:17.35        
                  35.41     1:17.35 (41.94)                                        
 28 Brenna Munz               16 MSC-MR               1:09.99    1:17.55        
                  36.23     1:17.55 (41.32)                                        
 29 Sophia Warnon             15 WSSC-MR              1:16.09    1:17.60        
                  36.68     1:17.60 (40.92)                                        
 30 Brittany Kunow            17 SSL-MR               1:20.77    1:17.92        
                  36.14     1:17.92 (41.78)                                        
 31 Sari Goldstein            16 SSL-MR               1:18.47    1:18.10        
                  35.27     1:18.10 (42.83)                                        
 32 Emelia Carlino            15 MSC-MR               1:17.86    1:18.46        
                  37.34     1:18.46 (41.12)                                        
 33 Alyssa Dubbs              15 SSL-MR               1:15.53    1:18.50        
                  35.37     1:18.50 (43.13)                                        
 34 Becky Fradkin             17 Silver Streaks-MR    1:16.53    1:19.55        
                  37.02     1:19.55 (42.53)                                        
 35 Mara Ferguson             15 Silver Streaks-MR    1:19.11    1:20.73        
                  36.39     1:20.73 (44.34)                                        
 36 Jen Proietti-Fox          17 SSL-MR               1:12.25    1:21.64        
                  34.91     1:21.64 (46.73)                                        
 37 Blaire Deziel             16 Silver Streaks-MR    1:15.90    1:22.81        
                  36.58     1:22.81 (46.23)                                        
 38 Sara McLaughlin           16 BBSC-MR              1:35.21    1:25.29        
                  40.30     1:25.29 (44.99)                                        
 39 Erika Seagren             15 Marist College-MR    1:23.15    1:25.46        
                  15.60   1:25.46 (1:09.86)                                        
 40 Taylor Elgarten           12 VAC-MR                    NT    1:33.26        
                  42.44     1:33.26 (50.82)                                        
 41 Ashley Rosenbaum          15 UN-MR                1:30.52    1:39.76        
                  45.06     1:39.76 (54.70)                                        
 42 Imani Benson              15 Silver Streaks-MR    1:47.35    1:50.04        
                  49.67   1:50.04 (1:00.37)                                        
 43 Anna Milovich             15 SSL-MR               2:09.00    1:59.95        
                  52.66   1:59.95 (1:07.29)                                        
 -- Jessica Chan              15 Silver Streaks-MR    1:25.59         DQ        
                  41.93     DQ (2:45:58.06)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 2:09.34    1/4/2004 Jacquelyn C Klein, VAC  -MR                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brienne Ryan              17 VAC-MR               2:13.50    2:13.57        
                  28.11     1:00.95 (32.84)     1:36.07 (35.12)     2:13.57 (37.50)
  2 Carly Marshall            17 NBS-MR               2:15.55    2:17.79        
                  30.58     1:05.06 (34.48)     1:41.62 (36.56)     2:17.79 (36.17)
  3 Brenna O'Keefe            17 MSC-MR               2:10.36    2:17.96        
                  30.42     1:04.92 (34.50)     1:41.18 (36.26)     2:17.96 (36.78)
  4 Amanda York               15 NBS-MR               2:16.40    2:22.21        
                  31.58     1:06.90 (35.32)     1:44.84 (37.94)     2:22.21 (37.37)
  5 Shekinah Hoffman          15 MSC-MR               2:17.22    2:22.33        
                  31.88     1:07.29 (35.41)     1:43.92 (36.63)     2:22.33 (38.41)
  6 Corrine Bacigal           14 VAC-MR               2:31.00    2:27.08        
                  31.83     1:09.27 (37.44)     1:48.51 (39.24)     2:27.08 (38.57)
  7 Kate Bergin               11 MSC-MR               2:24.99    2:30.99        
                  33.17     1:11.30 (38.13)     1:52.40 (41.10)     2:30.99 (38.59)
  8 Madison Ball              15 MSC-MR               2:32.10    2:37.18        
                  32.71     1:11.95 (39.24)     1:54.03 (42.08)     2:37.18 (43.15)
  9 Jennifer Cronley          15 UN-MR                2:49.65    2:53.00        
                  38.00     1:22.34 (44.34)     2:08.18 (45.84)     2:53.00 (44.82)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 4:30.40    1/6/2001 Corey C Berg, MSC  -MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colleen Larkin            15 VAC-MR               4:41.24    4:41.21        
                  29.46     1:03.09 (33.63)     1:38.98 (35.89)     2:14.65 (35.67)
        2:55.99 (41.34)     3:37.19 (41.20)     4:10.28 (33.09)     4:41.21 (30.93)
  2 Brenna O'Keefe            17 MSC-MR               4:36.42    4:46.94        
                  30.97     1:05.25 (34.28)     1:42.18 (36.93)     2:17.33 (35.15)
        2:59.42 (42.09)     3:42.16 (42.74)     4:15.05 (32.89)     4:46.94 (31.89)
  3 Hillary Hocson            17 NBS-MR               4:47.79    4:56.40        
                  31.28     1:07.25 (35.97)     1:44.41 (37.16)     2:20.75 (36.34)
        3:02.00 (41.25)     3:44.29 (42.29)     4:20.40 (36.11)     4:56.40 (36.00)
  4 Olivia Baczek             17 MSC-MR               5:14.12    4:58.20        
                  33.29     1:10.51 (37.22)     1:47.52 (37.01)     2:23.44 (35.92)
        3:08.24 (44.80)     3:52.49 (44.25)     4:25.53 (33.04)     4:58.20 (32.67)
  5 Carly Marshall            17 NBS-MR               4:53.00    4:59.37        
                  31.12     1:06.35 (35.23)     1:46.58 (40.23)     2:24.57 (37.99)
        3:06.52 (41.95)     3:49.32 (42.80)     4:25.32 (36.00)     4:59.37 (34.05)
  6 Shea Berg                 17 NBS-MR               4:47.66    4:59.64        
                  32.02     1:07.63 (35.61)     1:44.06 (36.43)     2:19.88 (35.82)
        3:04.52 (44.64)     3:50.26 (45.74)     4:25.24 (34.98)     4:59.64 (34.40)
  7 Shekinah Hoffman          15 MSC-MR               4:58.16    5:01.42        
                  30.74     1:05.87 (35.13)     1:47.68 (41.81)     2:28.68 (41.00)
        3:11.50 (42.82)     3:55.31 (43.81)     4:28.68 (33.37)     5:01.42 (32.74)
  8 Samantha Granan           15 MSC-MR               5:09.80    5:04.17        
                  31.99     1:09.10 (37.11)     1:50.01 (40.91)     2:29.12 (39.11)
        3:11.46 (42.34)     3:54.33 (42.87)     4:30.15 (35.82)     5:04.17 (34.02)
  9 Jennifer Aiello           15 MSC-MR               5:00.10    5:04.23        
                  30.82     1:06.34 (35.52)     1:44.59 (38.25)     2:21.94 (37.35)
        3:06.67 (44.73)     3:53.09 (46.42)     4:29.08 (35.99)     5:04.23 (35.15)
 10 Corrine Bacigal           14 VAC-MR               5:08.75    5:07.70        
                  33.49     1:11.74 (38.25)     1:49.74 (38.00)     2:27.04 (37.30)
        3:13.36 (46.32)     3:58.95 (45.59)     4:34.36 (35.41)     5:07.70 (33.34)
 11 Amanda York               15 NBS-MR               5:01.83    5:08.73        
                  31.43     1:07.41 (35.98)     1:47.89 (40.48)     2:28.15 (40.26)
        3:14.44 (46.29)     4:02.40 (47.96)     4:35.63 (33.23)     5:08.73 (33.10)
 12 Katie Watson              16 Marist College-MR    5:22.36    5:12.52        
                  31.50     1:07.39 (35.89)     1:47.80 (40.41)     2:27.52 (39.72)
        3:15.59 (48.07)     4:03.08 (47.49)     4:39.08 (36.00)     5:12.52 (33.44)
 13 Kerri-Anne Dodenhoff      16 BBSC-MR              5:32.14    5:12.55        
                  34.31     1:14.87 (40.56)     1:55.10 (40.23)     2:37.33 (42.23)
        3:20.14 (42.81)     4:04.26 (44.12)     4:40.52 (36.26)     5:12.55 (32.03)
 14 Madison Ball              15 MSC-MR               5:15.70    5:13.80        
                  32.16     1:10.56 (38.40)     1:52.47 (41.91)     2:33.03 (40.56)
        3:18.52 (45.49)     4:04.70 (46.18)     4:40.02 (35.32)     5:13.80 (33.78)
 15 Brenna Munz               16 MSC-MR               4:53.89    5:19.30        
                  34.22     1:17.55 (43.33)     1:57.72 (40.17)     2:36.36 (38.64)
        3:20.36 (44.00)     4:06.14 (45.78)     4:43.09 (36.95)     5:19.30 (36.21)
 16 Kelly Levine              15 MSC-MR               5:47.29    5:19.34        
                  32.18     1:09.82 (37.64)     1:50.33 (40.51)     2:30.10 (39.77)
        3:17.27 (47.17)     4:06.62 (49.35)     4:43.55 (36.93)     5:19.34 (35.79)
 17 Briana Meehan             17 BBSC-MR              5:51.21    5:31.31        
                1:51.00     2:03.00 (12.00)     2:13.00 (10.00)     3:03.00 (50.00)
      4:07.00 (1:04.00)     4:18.35 (11.35)     4:56.39 (38.04)     5:31.31 (34.92)
 18 Emelia Carlino            15 MSC-MR               5:45.23    5:31.71        
                  36.11     1:19.91 (43.80)     2:02.32 (42.41)     2:42.99 (40.67)
        3:30.24 (47.25)     4:17.55 (47.31)     4:54.97 (37.42)     5:31.71 (36.74)
 19 Jaclyn Dodenhoff          17 BBSC-MR              5:59.65    5:35.21        
                  37.99     1:24.67 (46.68)     2:07.25 (42.58)     2:47.33 (40.08)
        3:36.48 (49.15)     4:24.90 (48.42)     5:00.85 (35.95)     5:35.21 (34.36)
 20 Sierra Schools            14 BBSC-MR              5:58.74    5:38.53        
                  39.22     1:27.41 (48.19)     2:08.56 (41.15)     2:50.86 (42.30)
        3:38.35 (47.49)     4:24.42 (46.07)     5:01.68 (37.26)     5:38.53 (36.85)
 21 Brianna Mora              15 BBSC-MR              6:03.21    5:56.66        
                  37.53     1:26.20 (48.67)     2:12.03 (45.83)     2:59.24 (47.21)
        3:48.44 (49.20)     4:40.09 (51.65)     5:18.26 (38.17)     5:56.66 (38.40)
 
Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 3:37.57    1/1/1994 NBS                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          3:42.99    3:48.92        
     1) Shekinah Hoffman 15             2) Brenna O'Keefe 17              
     3) Samantha Granan 15              4) Olivia Baczek 17               
                  27.83       57.29 (57.29)     1:25.44 (28.15)     1:55.10 (57.81)
        2:22.17 (27.07)     2:52.66 (57.56)     3:19.64 (26.98)     3:48.92 (56.26)
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                           3:44.50    3:49.14        
     1) Shea Berg 17                    2) Hillary Hocson 17              
     3) Brittany Friese 13              4) Amanda York 15                 
                  28.86       59.51 (59.51)     1:26.35 (26.84)     1:56.40 (56.89)
        2:22.26 (25.86)     2:50.36 (53.96)     3:18.27 (27.91)     3:49.14 (58.78)
  3 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       3:42.56    3:50.20        
     1) Amy Owens 15                    2) Corrine Bacigal 14             
     3) Morganne Klein 16               4) Brienne Ryan 17                
                  28.70       59.16 (59.16)     1:28.12 (28.96)   1:59.93 (1:00.77)
        2:27.22 (27.29)     2:57.09 (57.16)     3:22.42 (25.33)     3:50.20 (53.11)
  4 Marist Swim Club-MR  'B'                          3:41.68    4:08.02        
                  29.44   1:01.02 (1:01.02)     1:30.84 (29.82)   2:03.00 (1:01.98)
        2:32.77 (29.77)   3:12.53 (1:09.53)     3:35.92 (23.39)     4:08.02 (55.49)
  5 Newburgh Sharks-MR  'B'                           4:00.50    4:17.33        
     1) Emily Hovey 13                  2) Carly Marshall 17              
     3) Cassandra Vondrak 15            4) Emily Kessler 13               
                  29.52   1:01.55 (1:01.55)     1:31.12 (29.57)   2:04.02 (1:02.47)
        2:34.20 (30.18)   3:07.53 (1:03.51)     3:39.28 (31.75)   4:17.33 (1:09.80)
  6 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'                  4:14.78    4:30.25        
     1) Mara Ferguson 15                2) Blaire Deziel 16               
     3) Jordana Paul 17                 4) Becky Fradkin 17               
                  30.52   1:05.88 (1:05.88)     1:38.94 (33.06)   2:16.63 (1:10.75)
        2:48.68 (32.05)   3:24.67 (1:08.04)     3:55.79 (31.12)   4:30.25 (1:05.58)
 
Girls 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 4:07.91    1/6/2002 NEWBURGH SHARKS                            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                                NT    4:11.55        
     1) Emily Hovey 13                  2) Hillary Hocson 17              
     3) Carly Marshall 17               4) Brittany Friese 13             
                  31.64   1:04.51 (1:04.51)     1:37.02 (32.51)   2:15.31 (1:10.80)
        2:44.46 (29.15)   3:17.34 (1:02.03)     3:43.72 (26.38)     4:11.55 (54.21)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                               NT    4:13.04        
                  31.76   1:04.86 (1:04.86)     1:37.70 (32.84)   2:15.87 (1:11.01)
        2:43.86 (27.99)   3:16.64 (1:00.77)     3:43.37 (26.73)     4:13.04 (56.40)
  3 Marist Swim Club-MR  'B'                               NT    4:29.36        
                  33.03   1:08.31 (1:08.31)     1:44.49 (36.18)   2:24.58 (1:16.27)
        2:54.39 (29.81)   3:27.85 (1:03.27)     3:57.57 (29.72)   4:29.36 (1:01.51)
  4 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'                   4:35.55    4:51.66        
     1) Casey Spor 13                   2) Victoria Zaccari 17            
     3) Jessica Mann 18                 4) Gigi Antonelle 13              
                  39.88   1:20.37 (1:20.37)     1:55.93 (35.56)   2:37.82 (1:17.45)
        3:09.60 (31.78)   3:51.08 (1:13.26)     4:10.40 (19.32)   4:51.66 (1:00.58)
  5 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'                       NT    5:02.48        
     1) Blaire Deziel 16                2) Mara Ferguson 15               
     3) Jordana Paul 17                 4) Jackie McKenly 14              
                  37.62   1:17.98 (1:17.98)     1:55.53 (37.55)   2:36.44 (1:18.46)
        3:09.52 (33.08)   3:49.91 (1:13.47)     4:22.77 (32.86)   5:02.48 (1:12.57)
  6 Marist Swim Club-MR  'C'                               NT    5:06.97        
                  37.90   1:18.94 (1:18.94)     1:57.17 (38.23)   2:40.78 (1:21.84)
        3:10.85 (30.07)   3:45.83 (1:05.05)     4:23.59 (37.76)   5:06.97 (1:21.14)
  7 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       4:05.28    5:08.50        
     1) Patricia Colton 13              2) Amy Owens 15                   
     3) Corrine Bacigal 14              4) Paige Bacigal 7                
                  36.42   1:15.29 (1:15.29)     1:50.26 (34.97)   2:32.03 (1:16.74)
        3:03.56 (31.53)   3:40.68 (1:08.65)     4:20.12 (39.44)   5:08.50 (1:27.82)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 31.36    1/1/1996 SIMON HAMMER - MKBC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ian Nevers                 8 MSC-MR                 42.66      39.07        
  2 Sean Flynn                 8 SSL-MR                 40.94      40.11        
  3 Jason Cruz                 7 MSC-MR                 39.33      40.48        
  4 Brandon Vasquez            8 MSC-MR                 40.50      41.08        
  5 Alex Luscher               8 SSL-MR                 42.03      42.15        
  6 Daniel Wilson              7 BBSC-MR                43.38      42.18        
  7 Zachery Alpay              8 MSC-MR                 43.52      42.26        
  8 Alexksey Makarov           7 NBS-MR                 47.64      43.17        
  9 Ting Chen                  8 NBS-MR                 42.09      43.23        
 10 DJ Quinones                8 WSSC-MR                42.88      43.81        
 11 Ray Caamano                8 SSL-MR                 49.87      47.34        
 12 Ryan Delfico               5 SMC-MR                 53.71      52.25        
 13 Mathew Heilig              7 VAC-MR                    NT      53.73        
 14 Michael Cahill             7 NBS-MR               1:16.40    1:17.51        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:08.92    1/1/1996 SIMON HAMMER - MKBC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walker West                8 SMC-MR                    NT    1:29.09        
                  40.83     1:29.09 (48.26)                                        
  2 Brandon Vasquez            8 MSC-MR               1:32.87    1:30.40        
                  43.42     1:30.40 (46.98)                                        
  3 Ian Nevers                 8 MSC-MR               1:40.16    1:30.98        
                  43.17     1:30.98 (47.81)                                        
  4 Jason Cruz                 7 MSC-MR               1:34.75    1:31.45        
                  41.71     1:31.45 (49.74)                                        
  5 Ting Chen                  8 NBS-MR               1:36.68    1:33.74        
                  43.11     1:33.74 (50.63)                                        
  6 Zachery Alpay              8 MSC-MR               1:44.27    1:35.87        
                  44.03     1:35.87 (51.84)                                        
  7 Daniel Wilson              7 BBSC-MR              1:39.65    1:38.37        
                  48.69     1:38.37 (49.68)                                        
  8 DJ Quinones                8 WSSC-MR                   NT    1:40.11        
                  46.10     1:40.11 (54.01)                                        
  9 Alex Luscher               8 SSL-MR               1:43.86    1:41.63        
                  48.39     1:41.63 (53.24)                                        
 10 Alexksey Makarov           7 NBS-MR               1:54.21    1:45.85        
                  48.32     1:45.85 (57.53)                                        
 11 Ray Caamano                8 SSL-MR               1:55.81    1:46.35        
                  50.22     1:46.35 (56.13)                                        
 12 Aaron Johnson              8 SSL-MR               2:05.60    1:49.10        
                  51.33     1:49.10 (57.77)                                        
 13 Ryan Delfico               5 SMC-MR                    NT    2:00.56        
                  57.96   2:00.56 (1:02.60)                                        
 14 Luciano Fernandez          8 SMC-MR               2:14.14    2:13.47        
                1:00.32   2:13.47 (1:13.15)                                        
 15 Braden Lewis               7 SMC-MR                    NT    2:18.83        
                1:01.56   2:18.83 (1:17.27)                                        
 16 Hugo Triminio              7 NBS-MR                    NT    2:35.39        
                  16.01   2:35.39 (2:19.38)                                        
 17 Michael Cahill             7 NBS-MR                    NT    2:56.37        
                1:19.69   2:56.37 (1:36.68)                                        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 36.51    1/1/1998 DANIEL SIMCO - MKBC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jason Cruz                 7 MSC-MR                 45.52      45.59        
  2 Alex Luscher               8 SSL-MR                 49.17      46.52        
  3 Brandon Vasquez            8 MSC-MR                 48.32      46.75        
  4 Ian Nevers                 8 MSC-MR                 46.78      49.07        
  5 Zachery Alpay              8 MSC-MR                 54.37      51.15        
  6 Ting Chen                  8 NBS-MR                 50.96      52.31        
  7 DJ Quinones                8 WSSC-MR                   NT      52.53        
  8 Alexksey Makarov           7 NBS-MR                 57.73      54.24        
  9 Ray Caamano                8 SSL-MR               1:03.01      54.41        
 10 Ryan Delfico               5 SMC-MR                 57.76      55.98        
 11 Sean Flynn                 8 SSL-MR               2:07.75      56.04        
 12 Daniel Wilson              7 BBSC-MR              1:03.72      56.08        
 13 Mathew Heilig              7 VAC-MR                    NT    1:03.23        
 -- Michael Cahill             7 NBS-MR               1:13.44         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 40.56    1/1/1996 SIMON HAMMER - MKBC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jason Cruz                 7 MSC-MR                 49.60      50.29        
  2 Ian Nevers                 8 MSC-MR                 51.98      51.01        
  3 Zachery Alpay              8 MSC-MR                 52.89      53.71        
  4 Walker West                8 SMC-MR                 52.58      53.90        
  5 Brandon Vasquez            8 MSC-MR               1:00.90      58.36        
  6 Ray Caamano                8 SSL-MR               1:01.47      58.70        
  7 Luciano Fernandez          8 SMC-MR               1:02.57      58.80        
  8 Alex Luscher               8 SSL-MR               1:02.50    1:02.62        
  9 Daniel Wilson              7 BBSC-MR              1:15.24    1:09.59        
 -- Braden Lewis               7 SMC-MR                    NT         DQ        
 -- Ting Chen                  8 NBS-MR               1:01.12         DQ        
 -- Aaron Johnson              8 SSL-MR               1:08.90         DQ        
 -- DJ Quinones                8 WSSC-MR              1:08.92         DQ        
 -- Ryan Delfico               5 SMC-MR                    NT         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 33.84    1/1/1998 DANIEL SIMCO - MKBC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jason Cruz                 7 MSC-MR                 47.03      46.16        
  2 Walker West                8 SMC-MR                    NT      50.54        
  3 Brandon Vasquez            8 MSC-MR                 45.85      50.87        
  4 Alex Luscher               8 SSL-MR                 59.59      54.61        
  5 Ian Nevers                 8 MSC-MR               1:00.65      55.04        
  6 Zachery Alpay              8 MSC-MR               1:07.75      56.46        
  7 DJ Quinones                8 WSSC-MR              1:11.11    1:01.58        
  8 Ting Chen                  8 NBS-MR                 59.99    1:02.15        
  9 Daniel Wilson              7 BBSC-MR              1:11.84    1:06.54        
 10 Ryan Delfico               5 SMC-MR               1:17.82    1:07.97        
 11 Luciano Fernandez          8 SMC-MR               1:08.60    1:08.23        
 12 Alexksey Makarov           7 NBS-MR                    NT    1:16.41        
 13 Braden Lewis               7 SMC-MR                    NT    1:28.03        
 -- Ray Caamano                8 SSL-MR               1:20.19         DQ        
 -- Aaron Johnson              8 SSL-MR               1:21.19         DQ        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 1:16.68    1/1/1998 DANIEL SIMCO - MKBC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jason Cruz                 7 MSC-MR               1:38.10    1:38.83        
                  44.87     1:38.83 (53.96)                                        
  2 Brandon Vasquez            8 MSC-MR               1:40.77    1:40.77        
                  45.97     1:40.77 (54.80)                                        
  3 Ian Nevers                 8 MSC-MR               1:46.12    1:41.79        
                  49.97     1:41.79 (51.82)                                        
  4 Sean Flynn                 8 SSL-MR               1:38.19    1:42.87        
                  49.28     1:42.87 (53.59)                                        
  5 Zachery Alpay              8 MSC-MR               1:47.21    1:47.99        
                  50.65     1:47.99 (57.34)                                        
  6 Alex Luscher               8 SSL-MR               1:53.14    1:49.91        
                  49.86   1:49.91 (1:00.05)                                        
  7 DJ Quinones                8 WSSC-MR              2:00.67    2:04.12        
                  54.19   2:04.12 (1:09.93)                                        
  8 Daniel Wilson              7 BBSC-MR              2:29.65    2:04.52        
                1:01.35   2:04.52 (1:03.17)                                        
  9 Ryan Delfico               5 SMC-MR                    NT    2:13.46        
                1:02.34   2:13.46 (1:11.12)                                        
 -- Alexksey Makarov           7 NBS-MR               2:27.27         DQ        
                1:01.68                                                            
 -- Ray Caamano                8 SSL-MR               2:01.19         DQ        
                  58.15        DQ (1:06.78)                                        
 -- Ting Chen                  8 NBS-MR               1:59.99         DQ        
                  55.91        DQ (1:00.10)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:04.52    1/1/1998 MKBC  A                                    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:21.34    1:19.53        
     1) Jason Cruz 7                    2) Zachery Alpay 8                
     3) Ian Nevers 8                    4) Brandon Vasquez 8              
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:15.13    1/1/1998 MKBC  A                                    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Marist Swim Club-MR  'A'                          1:33.86         DQ        
     1) Brandon Vasquez 8               2) Zachery Alpay 8                
     3) Ian Nevers 8                    4) Jason Cruz 7                   
                  48.19          DQ (41.85)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 27.79    1/1/1985 DARIN VANTASSELL - NBS                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benjamin Vondrak          10 NBS-MR                 31.92      31.84        
  2 Jason Boyko                9 MSC-MR                 32.88      32.94        
  3 Nicholas Macaluso          9 Silver Streaks-MR      35.08      33.69        
  4 Morgan Wolfe               9 Flying Dolphins-MR     35.98      35.28        
  5 Nick Lupinski              9 SSL-MR                 35.80      35.72        
  6 Thomas Assad              10 SSL-MR                 38.65      36.34        
  7 Max Metcalf               10 SMC-MR                 37.27      37.04        
  8 Louis Borsellino          10 SMC-MR                 37.44      38.91        
  9 Johny Riskin              10 SSL-MR                 39.94      39.01        
 10 John Koster                9 SMC-MR                 37.47      39.18        
 11 Connor Ball                9 MSC-MR                 40.73      39.24        
 12 Patrick Wilson             9 BBSC-MR                41.69      39.51        
 13 Danny Kornblum            10 SSL-MR                 43.04      39.61        
 14 Peter Messner             10 SMC-MR                 40.41      39.75        
 15 Athar Khan                10 MSC-MR                 43.32      40.59        
 16 Jason Karen                9 SSL-MR                 45.43      41.80        
 17 William Messner           10 SMC-MR                 43.28      43.12        
 18 DaVonte Davis              9 NBS-MR                 48.83      44.17        
 19 Matthew Johnson            9 NBS-MR                 45.48      44.74        
 20 Zachary Kunow              9 SSL-MR                 50.01      45.09        
 21 Jack Simon                 9 SSL-MR                 45.48      45.84        
 22 Henry McNeilly             9 NBS-MR                 48.11      51.15        
 23 Juan Peticco               9 NBS-MR                 56.47      59.99        
 24 Matthew Forbes             9 NBS-MR               1:06.45    1:10.09        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 59.75    1/1/1993 TRAVIS FRENCH - MKBC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benjamin Vondrak          10 NBS-MR               1:17.95    1:10.40        
                  33.49     1:10.40 (36.91)                                        
  2 Jason Boyko                9 MSC-MR               1:16.02    1:14.54        
                  35.16     1:14.54 (39.38)                                        
  3 Nicholas Macaluso          9 Silver Streaks-MR    1:18.27    1:18.44        
                  36.72     1:18.44 (41.72)                                        
  4 Nick Lupinski              9 SSL-MR               1:29.07    1:22.10        
                  37.80     1:22.10 (44.30)                                        
  5 Joshua Martin             10 NDAC-MR              1:23.18    1:24.92        
                  36.53     1:24.92 (48.39)                                        
  6 Eric Kovel                 9 BBSC-MR              1:25.80    1:25.54        
                1:26.10         1:25.54 ( )                                        
  7 Thomas Assad              10 SSL-MR               1:31.31    1:27.27        
                  40.66     1:27.27 (46.61)                                        
  8 Patrick Wilson             9 BBSC-MR              1:35.02    1:27.63        
                  42.07     1:27.63 (45.56)                                        
  9 Kevin Gu                   9 SSL-MR               1:32.28    1:28.50        
                  41.43     1:28.50 (47.07)                                        
 10 Steven Coyle               9 BBSC-MR              1:31.94    1:30.27        
                  40.53     1:30.27 (49.74)                                        
 11 Athar Khan                10 MSC-MR               1:38.76    1:31.10        
                  41.98     1:31.10 (49.12)                                        
 12 John Koster                9 SMC-MR               1:29.58    1:33.04        
                  43.42     1:33.04 (49.62)                                        
 13 Peter Messner             10 SMC-MR               1:32.11    1:33.17        
                  41.00     1:33.17 (52.17)                                        
 14 Danny Kornblum            10 SSL-MR               1:36.87    1:33.47        
                  43.55     1:33.47 (49.92)                                        
 15 Christopher Santiago      10 WSSC-MR                   NT    1:33.68        
                  44.51     1:33.68 (49.17)                                        
 16 Jake Tamburro             10 SSL-MR               1:41.22    1:33.74        
                  42.64     1:33.74 (51.10)                                        
 17 Sean Armstrong             9 SSL-MR               2:06.48    1:35.62        
                  45.08     1:35.62 (50.54)                                        
 18 Connor Ball                9 MSC-MR               1:34.76    1:35.69        
                  44.28     1:35.69 (51.41)                                        
 19 Jason Karen                9 SSL-MR               1:38.38    1:38.01        
                  48.03     1:38.01 (49.98)                                        
 20 Matthew Johnson            9 NBS-MR               1:40.78    1:38.85        
                  44.68     1:38.85 (54.17)                                        
 21 Zachary Kunow              9 SSL-MR               1:44.24    1:40.02        
                  46.79     1:40.02 (53.23)                                        
 22 Jack Simon                 9 SSL-MR               1:56.77    1:43.14        
                  48.44     1:43.14 (54.70)                                        
 23 Chris Armstrong            9 SSL-MR               1:49.98    1:43.71        
                  49.05     1:43.71 (54.66)                                        
 24 Andrew Schmitt             9 SMC-MR                    NT    1:48.41        
                  48.63     1:48.41 (59.78)                                        
 25 Vincent Cicalese           9 SSL-MR               1:44.40    1:54.30        
                  51.18   1:54.30 (1:03.12)                                        
 26 Henry McNeilly             9 NBS-MR               1:46.75    2:00.00        
                2:00.00         2:00.00 ( )                                        
 27 William Messner           10 SMC-MR                    NT    2:00.07        
                1:01.78     2:00.07 (58.29)                                        
 28 Juan Peticco               9 NBS-MR               2:18.89    2:10.82        
                1:16.00     2:10.82 (54.82)                                        
 29 Matthew Forbes             9 NBS-MR               2:37.12    2:34.02        
                1:11.02   2:34.02 (1:23.00)                                        
 -- DaVonte Davis              9 NBS-MR               2:06.14         DQ        
                  53.26                                                            
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:08.24    1/1/2000 DANIEL SIMCO - BGNW                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benjamin Vondrak          10 NBS-MR               1:24.36    1:21.13        
                  40.58     1:21.13 (40.55)                                        
  2 Jason Boyko                9 MSC-MR               1:24.70    1:21.82        
                  40.34     1:21.82 (41.48)                                        
  3 Morgan Wolfe               9 Flying Dolphins-MR   1:24.55    1:27.90        
                  43.14     1:27.90 (44.76)                                        
  4 Thomas Assad              10 SSL-MR               1:42.01    1:30.97        
                  43.15     1:30.97 (47.82)                                        
  5 Nicholas Macaluso          9 Silver Streaks-MR    1:59.11    1:32.74        
                  44.72     1:32.74 (48.02)                                        
  6 Christopher Kinsley       10 WSSC-MR                   NT    1:36.39        
                  45.33     1:36.39 (51.06)                                        
  7 Louis Borsellino          10 SMC-MR                    NT    1:38.07        
                  46.49     1:38.07 (51.58)                                        
  8 Danny Kornblum            10 SSL-MR               1:46.05    1:38.76        
                1:38.76         1:38.76 ( )                                        
  9 Patrick Wilson             9 BBSC-MR              1:59.65    1:44.06        
                  49.77     1:44.06 (54.29)                                        
 10 John Koster                9 SMC-MR               1:42.31    1:44.87        
                  51.19     1:44.87 (53.68)                                        
 11 Henry McNeilly             9 NBS-MR                    NT    1:45.62        
                  51.81     1:45.62 (53.81)                                        
 12 Jason Karen                9 SSL-MR               2:04.74    1:49.87        
                  52.86     1:49.87 (57.01)                                        
 13 Zachary Kunow              9 SSL-MR               2:01.73    1:50.10        
                1:50.02      1:50.10 (0.08)                                        
 14 DaVonte Davis              9 NBS-MR               2:00.16    1:51.55        
                  53.38     1:51.55 (58.17)                                        
 15 Connor Ball                9 MSC-MR               1:53.21    1:53.65        
                1:53.65         1:53.65 ( )                                        
 16 Athar Khan                10 MSC-MR               2:11.99    1:54.61        
                  53.44   1:54.61 (1:01.17)                                        
 17 Jack Simon                 9 SSL-MR               2:02.08    1:56.23        
                  56.43     1:56.23 (59.80)                                        
 18 William Messner           10 SMC-MR               2:06.20    1:59.92        
                  58.43   1:59.92 (1:01.49)                                        
 19 Matthew Johnson            9 NBS-MR                    NT    2:14.43        
                1:47.34     2:14.43 (27.09)                                        
 20 Matthew Forbes             9 NBS-MR               1:55.11    2:38.74        
                1:11.95   2:38.74 (1:26.79)                                        
 -- Juan Peticco               9 NBS-MR                    NT         DQ        
                1:02.85                                                            
 -- Peter Messner             10 SMC-MR               1:50.16         DQ        
                  52.18          DQ (58.77)                                        
 -- Max Metcalf               10 SMC-MR               1:37.18         DQ        
                  48.33                                                            
 -- Nick Lupinski              9 SSL-MR               1:44.19         DQ        
                  47.44                                                            
 -- Johny Riskin              10 SSL-MR               1:37.78         DQ        
                1:43.44              DQ ( )                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 35.46    1/1/1986 STEVE HOFFMAN - AG                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Joshua Martin             10 NDAC-MR                42.93      41.94        
  2 Benjamin Vondrak          10 NBS-MR                 46.55      45.38        
  3 Nicholas Macaluso          9 Silver Streaks-MR      45.29      45.72        
  4 Christopher Kinsley       10 WSSC-MR                47.80      46.36        
  5 Jason Boyko                9 MSC-MR                 46.94      47.68        
  6 Nick Lupinski              9 SSL-MR                 48.90      48.18        
  7 John Koster                9 SMC-MR                 49.31      48.90        
  8 Kevin Gu                   9 SSL-MR                 58.36      49.53        
  9 Zachary Kunow              9 SSL-MR                 52.57      52.00        
 10 Jack Simon                 9 SSL-MR                 53.34      54.10        
 11 William Messner           10 SMC-MR                 54.25      54.26        
 12 Thomas Assad              10 SSL-MR                 56.77      54.37        
 13 Andrew Schmitt             9 SMC-MR                 57.28      54.45        
 14 Jason Karen                9 SSL-MR                 54.26      56.25        
 15 Peter Messner             10 SMC-MR               1:02.04      57.59        
 16 Christopher Santiago      10 WSSC-MR                57.09      58.36        
 17 Steven Coyle               9 BBSC-MR                56.78    1:02.49        
 18 Connor Ball                9 MSC-MR               1:01.52    1:03.34        
 19 Vincent Cicalese           9 SSL-MR               1:21.48    1:22.98        
 -- Patrick Wilson             9 BBSC-MR              1:03.25         DQ        
 -- Henry McNeilly             9 NBS-MR               1:00.72         DQ        
 -- Eric Kovel                 9 BBSC-MR              1:15.24         DQ        
 -- Chris Armstrong            9 SSL-MR               2:01.19         DQ        
 -- Jake Tamburro             10 SSL-MR               1:28.46         DQ        
 -- Sean Armstrong             9 SSL-MR               2:03.19         DQ        
 -- Athar Khan                10 MSC-MR               1:00.01         DQ        
 -- Danny Kornblum            10 SSL-MR               1:52.19         DQ        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 30.29    1/1/1996 LOWELL BYERS - MKBC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jason Boyko                9 MSC-MR                 35.50      36.45        
  2 Benjamin Vondrak          10 NBS-MR                 50.67      39.81        
  3 Joshua Martin             10 NDAC-MR                40.83      43.05        
  4 Nicholas Macaluso          9 Silver Streaks-MR      46.22      45.77        
  5 Athar Khan                10 MSC-MR                 58.52      46.72        
  6 Christopher Kinsley       10 WSSC-MR                54.60      47.53        
  7 Peter Messner             10 SMC-MR                 52.45      49.33        
  8 Kevin Gu                   9 SSL-MR               1:07.76      50.06        
  9 Thomas Assad              10 SSL-MR               1:04.46      50.69        
 10 Steven Coyle               9 BBSC-MR              1:01.21      50.79        
 11 John Koster                9 SMC-MR                 46.32      51.14        
 12 Nick Lupinski              9 SSL-MR               1:07.11      52.50        
 13 Jake Tamburro             10 SSL-MR               1:01.78      53.88        
 14 Danny Kornblum            10 SSL-MR               1:08.40      54.32        
 15 Patrick Wilson             9 BBSC-MR                59.68      55.08        
 16 Jack Simon                 9 SSL-MR                 52.17      56.05        
 17 Jason Karen                9 SSL-MR               1:10.12      57.94        
 18 Christopher Santiago      10 WSSC-MR                58.82      59.36        
 19 Zachary Kunow              9 SSL-MR               1:02.19      59.67        
 20 William Messner           10 SMC-MR                 56.35    1:00.07        
 21 Henry McNeilly             9 NBS-MR                    NT    1:01.38        
 22 Vincent Cicalese           9 SSL-MR               1:04.72    1:05.79        
 23 Andrew Schmitt             9 SMC-MR                    NT    1:07.26        
 -- Sean Armstrong             9 SSL-MR               2:17.91         DQ        
 -- Chris Armstrong            9 SSL-MR               2:12.19         DQ        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:29.03    1/1/2000 DANIEL SIMCO - BGNW                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jason Boyko                9 MSC-MR                    NT    2:59.84        
                  40.00     1:25.27 (45.27)     2:19.83 (54.56)     2:59.84 (40.01)
  2 Morgan Wolfe               9 Flying Dolphins-MR   2:55.94    3:01.88        
                  48.74     1:33.81 (45.07)     2:24.44 (50.63)     3:01.88 (37.44)
  3 Benjamin Vondrak          10 NBS-MR               3:34.99    3:02.50        
                  46.11     1:32.10 (45.99)     2:25.51 (53.41)     3:02.50 (36.99)
  4 Christopher Kinsley       10 WSSC-MR                   NT    3:24.56        
                  51.03     1:42.27 (51.24)     2:40.48 (58.21)     3:24.56 (44.08)
  5 John Koster                9 SMC-MR                    NT    3:33.46        
                  49.46     1:46.54 (57.08)     2:42.46 (55.92)     3:33.46 (51.00)
  6 Louis Borsellino          10 SMC-MR                    NT    3:34.51        
                  45.78     1:39.26 (53.48)   2:45.30 (1:06.04)     3:34.51 (49.21)
  7 Thomas Assad              10 SSL-MR               3:41.78    3:39.08        
                  56.43     1:46.44 (50.01)   2:53.86 (1:07.42)     3:39.08 (45.22)
  8 Nick Lupinski              9 SSL-MR               3:45.78    3:39.27        
                1:01.05     1:57.80 (56.75)     2:56.61 (58.81)     3:39.27 (42.66)
  9 Athar Khan                10 MSC-MR                    NT    3:49.46        
                  49.08     1:47.31 (58.23)   2:56.81 (1:09.50)     3:49.46 (52.65)
 10 Johny Riskin              10 SSL-MR               4:00.01    3:54.00        
                  56.07     1:53.97 (57.90)   3:04.38 (1:10.41)     3:54.00 (49.62)
 11 Peter Messner             10 SMC-MR                    NT    3:58.64        
                  50.78   2:52.38 (2:01.60)     3:40.40 (48.02)     3:58.64 (18.24)
 12 Zachary Kunow              9 SSL-MR               3:51.78    4:01.15        
                2:04.43   3:06.14 (1:01.71)     4:01.15 (55.01)         4:01.15 ( )
 13 Patrick Wilson             9 BBSC-MR              4:18.96    4:04.60        
                1:03.65     2:01.88 (58.23)   3:18.04 (1:16.16)     4:04.60 (46.56)
 14 William Messner           10 SMC-MR                    NT    4:05.28        
                  58.82   2:01.01 (1:02.19)   3:06.18 (1:05.17)     4:05.28 (59.10)
 -- Max Metcalf               10 SMC-MR                    NT         DQ        
                  53.71     1:46.25 (52.54)   2:51.76 (1:05.51)          DQ (46.10)
 -- Nicholas Macaluso          9 Silver Streaks-MR    3:45.11         DQ        
                  47.90     1:38.87 (50.97)     2:35.68 (56.81)          DQ (42.94)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 24.47    1/1/1985 TODD KNAPP - SMW                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mike Craven               12 NDAC-MR                27.51      27.25        
  2 Christopher Alpay         12 MSC-MR                 27.68      27.42        
  3 Griffin Yale              12 SMC-MR                 29.16      27.85        
  4 Travis Blank              12 NDAC-MR                28.77      28.12        
  5 Paul LaRue                11 MSC-MR                 29.34      29.12        
  6 Elie Kurzum               12 WSSC-MR                31.00      29.19        
  7 Nicholas Delfico          11 SMC-MR                 29.44      29.36        
  8 Matthew MACKAY            12 WSSC-MR                30.25      29.66        
  9 Matthew Kessler           12 NBS-MR                 32.08      30.21        
 10 Charlie Broe              11 NBS-MR                 31.10      31.16        
 11 Joseph Galante            11 NBS-MR                 32.71      32.42        
 12 Andrew Wilson             12 BBSC-MR                32.72      32.64        
 13 Jonathan Warnon           11 WSSC-MR                33.56      33.06        
 14 James Macaluso            11 Silver Streaks-MR      33.20      33.33        
 15 Parker Cavotti            11 NDAC-MR                33.79      33.86        
 16 Chris Ciunga              11 VAC-MR                 35.81      34.14        
 17 Daniel Sidoti             12 Silver Streaks-MR      34.69      34.26        
 18 J.P. Rattazzi             11 SSL-MR                 34.90      34.65        
 19 Teddy Vallar              11 SMC-MR                 34.30      34.79        
 20 Travis May                12 SMC-MR                 36.98      35.13        
 21 Bryan Feigel              11 NBS-MR                 35.01      35.19        
 22 Thomas Johnson            11 NBS-MR                 38.97      36.32        
 23 Billy Patti               11 SMC-MR                 37.09      36.35        
 24 Michael Canino            11 MSC-MR                 43.94      37.19        
 25 Mikey Israelton           12 BBSC-MR                39.12      37.32        
 26 Matthew Bassett           11 SMC-MR                 37.17      37.78        
 27 Michael Kelly             11 SMC-MR                 37.57      37.92        
 28 Evan Dodes                11 SMC-MR                 40.17      40.66        
 29 Kenneth Gu                11 SSL-MR                 37.85      43.20        
 30 Dante Davis               11 NBS-MR                 44.49      47.45        
 31 Mike Williams             11 SSL-MR                 42.30    1:11.36        
 -- Fredrick Cruz             11 MSC-MR                 37.33         DQ        
 -- Andy Goldbloom            12 Silver Streaks-MR      36.24         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 52.33    1/1/1985 RODNEY VANTASSELL - NBS                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steven Cho                12 SSL-MR               1:01.76    1:00.12        
                  27.77     1:00.12 (32.35)                                        
  2 Christopher Alpay         12 MSC-MR               1:03.41    1:00.85        
                  29.33     1:00.85 (31.52)                                        
  3 Griffin Yale              12 SMC-MR               1:05.17    1:02.29        
                  29.23     1:02.29 (33.06)                                        
  4 Paul LaRue                11 MSC-MR               1:05.22    1:03.03        
                  30.04     1:03.03 (32.99)                                        
  5 Nicholas Delfico          11 SMC-MR               1:05.75    1:05.71        
                  30.95     1:05.71 (34.76)                                        
  6 Charlie Broe              11 NBS-MR               1:10.16    1:06.96        
                  31.81     1:06.96 (35.15)                                        
  7 Matthew MACKAY            12 WSSC-MR              1:06.93    1:07.02        
                  31.29     1:07.02 (35.73)                                        
  8 Matthew Kessler           12 NBS-MR               1:15.99    1:08.81        
                  32.23     1:08.81 (36.58)                                        
  9 Andrew Wilson             12 BBSC-MR              1:15.00    1:11.60        
                  33.66     1:11.60 (37.94)                                        
 10 Jonathan Warnon           11 WSSC-MR              1:14.20    1:12.01        
                  34.13     1:12.01 (37.88)                                        
 11 Joseph Galante            11 NBS-MR               1:12.81    1:13.79        
                  34.70     1:13.79 (39.09)                                        
 12 James Macaluso            11 Silver Streaks-MR    1:18.24    1:15.35        
                  36.72     1:15.35 (38.63)                                        
 13 Ryan Martin               12 SSL-MR               1:20.30    1:15.43        
                  36.53     1:15.43 (38.90)                                        
 14 Daniel Sidoti             12 Silver Streaks-MR    1:15.82    1:17.48        
                  36.16     1:17.48 (41.32)                                        
 15 J.P. Rattazzi             11 SSL-MR               1:24.76    1:18.60        
                  36.76     1:18.60 (41.84)                                        
 16 Bryan Feigel              11 NBS-MR               1:18.61    1:22.50        
                  38.62     1:22.50 (43.88)                                        
 17 Michael Canino            11 MSC-MR               1:34.91    1:23.87        
                  41.78     1:23.87 (42.09)                                        
 18 Fredrick Cruz             11 MSC-MR               1:22.54    1:24.84        
                  39.44     1:24.84 (45.40)                                        
 19 Michael Kelly             11 SMC-MR               1:26.01    1:27.55        
                  40.58     1:27.55 (46.97)                                        
 20 Thomas Johnson            11 NBS-MR               1:31.54    1:28.07        
                  41.93     1:28.07 (46.14)                                        
 21 Joe Capalbo               12 SSL-MR               1:33.69    1:28.96        
                  42.29     1:28.96 (46.67)                                        
 22 Daniel Newmeyer           12 SSL-MR               1:34.75    1:29.12        
                  42.33     1:29.12 (46.79)                                        
 23 Danny Green               12 SSL-MR               1:39.11    1:29.83        
                  40.13     1:29.83 (49.70)                                        
 24 Dante Davis               11 NBS-MR               1:50.19    1:49.19        
                  47.08   1:49.19 (1:02.11)                                        
 25 Peter Araujo              11 SSL-MR               1:50.19    1:54.42        
                  52.80   1:54.42 (1:01.62)                                        
 -- Anthony Vecchione         12 SSL-MR               1:33.11         DQ        
 -- Andy Goldbloom            12 Silver Streaks-MR    1:21.61         DQ        
                  39.83          DQ (47.24)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 58.99    1/1/1985 TODD KNAPP - SMW                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffin Yale              12 SMC-MR               1:10.27    1:07.61        
                  32.94     1:07.61 (34.67)                                        
  2 Paul LaRue                11 MSC-MR               1:11.44    1:09.41        
                  34.24     1:09.41 (35.17)                                        
  3 Christopher Alpay         12 MSC-MR               1:14.45    1:10.90        
                  34.75     1:10.90 (36.15)                                        
  4 Nicholas Delfico          11 SMC-MR               1:15.05    1:15.48        
                  36.87     1:15.48 (38.61)                                        
  5 Charlie Broe              11 NBS-MR               1:21.75    1:16.86        
                  37.85     1:16.86 (39.01)                                        
  6 Jonathan Warnon           11 WSSC-MR              1:24.81    1:20.68        
                  38.39     1:20.68 (42.29)                                        
  7 Matthew Kessler           12 NBS-MR               1:28.05    1:21.97        
                  39.45     1:21.97 (42.52)                                        
  8 Joseph Galante            11 NBS-MR               1:25.64    1:24.31        
                  40.76     1:24.31 (43.55)                                        
  9 Daniel Sidoti             12 Silver Streaks-MR    1:30.58    1:28.74        
                  44.31     1:28.74 (44.43)                                        
 10 Andy Goldbloom            12 Silver Streaks-MR    1:45.11    1:30.13        
                  44.00     1:30.13 (46.13)                                        
 11 Michael Canino            11 MSC-MR               1:40.16    1:31.16        
                  45.55     1:31.16 (45.61)                                        
 12 Ryan Martin               12 SSL-MR               1:32.71    1:32.33        
                1:32.33         1:32.33 ( )                                        
 13 James Macaluso            11 Silver Streaks-MR    1:34.74    1:32.38        
                  45.58     1:32.38 (46.80)                                        
 14 J.P. Rattazzi             11 SSL-MR               1:32.58    1:32.91        
                  44.49     1:32.91 (48.42)                                        
 15 Michael Kelly             11 SMC-MR               1:41.60    1:34.85        
                  45.78     1:34.85 (49.07)                                        
 16 Fredrick Cruz             11 MSC-MR               1:35.21    1:37.43        
                  48.17     1:37.43 (49.26)                                        
 17 Danny Green               12 SSL-MR               1:48.81    1:37.82        
                  47.46     1:37.82 (50.36)                                        
 18 Bryan Feigel              11 NBS-MR               1:34.90    1:37.98        
                  47.67     1:37.98 (50.31)                                        
 19 Joe Capalbo               12 SSL-MR               1:43.10    1:40.46        
                1:40.46         1:40.46 ( )                                        
 20 Thomas Johnson            11 NBS-MR               1:44.56    1:43.97        
                1:19.00     1:43.97 (24.97)                                        
 21 Peter Araujo              11 SSL-MR               2:03.92    1:58.97        
                  54.36   1:58.97 (1:04.61)                                        
 22 Dante Davis               11 NBS-MR               2:06.60    1:59.14        
                  54.55   1:59.14 (1:04.59)                                        
 -- Andrew Wilson             12 BBSC-MR              1:49.82         DQ        
                  45.08          DQ (52.38)                                        
 -- Daniel Newmeyer           12 SSL-MR               1:43.89         DQ        
                  48.84          DQ (54.63)                                        
 -- Anthony Vecchione         12 SSL-MR               1:48.88         DQ        
                  48.98          DQ (55.62)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:08.31    1/1/2000 JOHN GORSKI - TS-HH                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matthew MACKAY            12 WSSC-MR              1:18.78    1:18.49        
                  36.38     1:18.49 (42.11)                                        
  2 Paul LaRue                11 MSC-MR               1:20.22    1:20.11        
                  38.51     1:20.11 (41.60)                                        
  3 Mike Craven               12 NDAC-MR              1:23.77    1:25.20        
                  39.29     1:25.20 (45.91)                                        
  4 Christopher Alpay         12 MSC-MR               1:31.10    1:25.38        
                  39.95     1:25.38 (45.43)                                        
  5 Griffin Yale              12 SMC-MR               1:37.21    1:26.50        
                  39.78     1:26.50 (46.72)                                        
  6 Travis Blank              12 NDAC-MR              1:29.08    1:27.74        
                  41.29     1:27.74 (46.45)                                        
  7 Nicholas Delfico          11 SMC-MR               1:33.79    1:32.50        
                  43.30     1:32.50 (49.20)                                        
  8 Charlie Broe              11 NBS-MR               1:38.95    1:33.82        
                  43.68     1:33.82 (50.14)                                        
  9 Matthew Kessler           12 NBS-MR               1:45.99    1:34.29        
                  44.87     1:34.29 (49.42)                                        
 10 Joseph Galante            11 NBS-MR               1:35.70    1:35.36        
                  46.06     1:35.36 (49.30)                                        
 11 Daniel Sidoti             12 Silver Streaks-MR    1:53.03    1:36.72        
                  45.89     1:36.72 (50.83)                                        
 12 James Macaluso            11 Silver Streaks-MR    1:37.25    1:37.74        
                  46.43     1:37.74 (51.31)                                        
 13 Andy Goldbloom            12 Silver Streaks-MR    1:39.52    1:39.13        
                  47.92     1:39.13 (51.21)                                        
 14 Matthew Bassett           11 SMC-MR               1:38.97    1:39.19        
                  46.59     1:39.19 (52.60)                                        
 15 Fredrick Cruz             11 MSC-MR               1:38.75    1:39.92        
                  48.43     1:39.92 (51.49)                                        
 16 Bryan Feigel              11 NBS-MR               1:41.07    1:40.32        
                  49.12     1:40.32 (51.20)                                        
 17 Jonathan Warnon           11 WSSC-MR              1:42.07    1:42.16        
                  47.14     1:42.16 (55.02)                                        
 18 Travis May                12 SMC-MR               1:43.26    1:48.42        
                  50.69     1:48.42 (57.73)                                        
 19 Parker Cavotti            11 NDAC-MR              1:43.71    1:49.76        
                  50.50     1:49.76 (59.26)                                        
 20 Michael Canino            11 MSC-MR               1:53.61    1:50.97        
                  53.20     1:50.97 (57.77)                                        
 21 Andrew Wilson             12 BBSC-MR              2:09.69    1:52.47        
                  52.88     1:52.47 (59.59)                                        
 22 Michael Kelly             11 SMC-MR               2:03.01    1:58.25        
                  54.56   1:58.25 (1:03.69)                                        
 23 Teddy Vallar              11 SMC-MR                    NT    2:00.16        
                  56.13   2:00.16 (1:04.03)                                        
 24 J.P. Rattazzi             11 SSL-MR               2:13.90    2:03.43        
                  58.67   2:03.43 (1:04.76)                                        
 24 Kenneth Gu                11 SSL-MR               1:58.36    2:03.43        
                  54.66   2:03.43 (1:08.77)                                        
 26 Evan Dodes                11 SMC-MR               2:20.92    2:05.05        
                  58.54   2:05.05 (1:06.51)                                        
 27 Mikey Israelton           12 BBSC-MR              2:23.65    2:28.49        
                1:04.97   2:28.49 (1:23.52)                                        
 -- Elie Kurzum               12 WSSC-MR                   NT         DQ        
                  41.87                                                            
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 58.99    1/1/1985 RODNEY VANTASSELL - NBS                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Travis Blank              12 NDAC-MR              1:09.60    1:10.21        
                  32.34     1:10.21 (37.87)                                        
  2 Christopher Alpay         12 MSC-MR               1:31.59    1:15.60        
                  33.28     1:15.60 (42.32)                                        
  3 Matthew Kessler           12 NBS-MR               1:29.99    1:18.98        
                  35.15     1:18.98 (43.83)                                        
  4 Griffin Yale              12 SMC-MR               1:21.32    1:19.97        
                  36.15     1:19.97 (43.82)                                        
  5 Charlie Broe              11 NBS-MR               1:25.91    1:22.59        
                  39.18     1:22.59 (43.41)                                        
  6 Paul LaRue                11 MSC-MR               1:20.27    1:24.14        
                  38.77     1:24.14 (45.37)                                        
  7 Mike Craven               12 NDAC-MR              1:20.11    1:24.41        
                  35.49     1:24.41 (48.92)                                        
  8 Joseph Galante            11 NBS-MR               1:27.55    1:32.60        
                  43.72     1:32.60 (48.88)                                        
  9 James Macaluso            11 Silver Streaks-MR    1:55.53    1:33.27        
                  43.39     1:33.27 (49.88)                                        
 10 Bryan Feigel              11 NBS-MR               1:35.94    1:34.91        
                  44.54     1:34.91 (50.37)                                        
 11 Michael Canino            11 MSC-MR                    NT    1:37.08        
                  45.34     1:37.08 (51.74)                                        
 12 Billy Patti               11 SMC-MR               1:48.75    1:37.17        
                  44.65     1:37.17 (52.52)                                        
 13 Teddy Vallar              11 SMC-MR               1:45.66    1:42.53        
                  44.81     1:42.53 (57.72)                                        
 14 J.P. Rattazzi             11 SSL-MR               1:59.88    1:42.75        
                  48.25     1:42.75 (54.50)                                        
 15 Jonathan Warnon           11 WSSC-MR                   NT    1:43.10        
                  44.78     1:43.10 (58.32)                                        
 16 Evan Dodes                11 SMC-MR               1:46.57    1:47.04        
                  48.04     1:47.04 (59.00)                                        
 17 Matthew Bassett           11 SMC-MR               1:52.62    1:52.23        
                  51.85   1:52.23 (1:00.38)                                        
 18 Travis May                12 SMC-MR               1:59.51    2:00.08        
                  56.73   2:00.08 (1:03.35)                                        
 19 Michael Kelly             11 SMC-MR                    NT    2:00.86        
                  55.51   2:00.86 (1:05.35)                                        
 -- Fredrick Cruz             11 MSC-MR                    NT         DQ        
                  45.40          DQ (57.51)                                        
 -- Mikey Israelton           12 BBSC-MR              2:41.01         DQ        
                  53.97        DQ (1:29.93)                                        
 -- Mike Williams             11 SSL-MR                    NT         DQ        
                  59.33                                                            
 -- Andy Goldbloom            12 Silver Streaks-MR         NT         DQ        
                  55.76        DQ (1:09.79)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:12.91    1/6/2002 Tristan L Hastings, BGNW Marlins           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paul LaRue                11 MSC-MR               2:33.33    2:29.97        
                  35.45     1:12.90 (37.45)     1:56.30 (43.40)     2:29.97 (33.67)
  2 Christopher Alpay         12 MSC-MR               2:40.01    2:31.55        
                  32.17     1:10.07 (37.90)     1:57.78 (47.71)     2:31.55 (33.77)
  3 Griffin Yale              12 SMC-MR               2:34.86    2:34.11        
                  35.14     1:10.82 (35.68)     1:58.32 (47.50)     2:34.11 (35.79)
  4 Steven Cho                12 SSL-MR               2:42.14    2:38.54        
                  32.07     1:13.74 (41.67)     2:01.05 (47.31)     2:38.54 (37.49)
  5 Nicholas Delfico          11 SMC-MR               2:41.91    2:42.85        
                  34.96     1:15.03 (40.07)     2:05.07 (50.04)     2:42.85 (37.78)
  6 Charlie Broe              11 NBS-MR               2:54.66    2:50.35        
                  38.70     1:22.07 (43.37)     2:13.51 (51.44)     2:50.35 (36.84)
  7 Matthew Kessler           12 NBS-MR               3:09.99    2:56.53        
                  36.31     1:24.54 (48.23)     2:17.73 (53.19)     2:56.53 (38.80)
  8 Joseph Galante            11 NBS-MR               2:59.09    3:02.67        
                  43.14     1:30.69 (47.55)     2:23.02 (52.33)     3:02.67 (39.65)
  9 Ryan Martin               12 SSL-MR               3:52.93    3:09.55        
                  46.56     1:33.11 (46.55)     2:27.51 (54.40)     3:09.55 (42.04)
 10 James Macaluso            11 Silver Streaks-MR    3:27.11    3:11.13        
                  46.83     1:37.06 (50.23)     2:29.53 (52.47)     3:11.13 (41.60)
 11 Fredrick Cruz             11 MSC-MR                    NT    3:12.36        
                  47.39     1:36.40 (49.01)     2:29.20 (52.80)     3:12.36 (43.16)
 12 Bryan Feigel              11 NBS-MR               3:15.70    3:16.62        
                  45.56     1:37.46 (51.90)     2:33.14 (55.68)     3:16.62 (43.48)
 13 Andrew Wilson             12 BBSC-MR              3:56.21    3:17.61        
                  44.46     1:35.28 (50.82)   2:37.07 (1:01.79)     3:17.61 (40.54)
 14 Michael Canino            11 MSC-MR                    NT    3:19.55        
                  45.89     1:35.76 (49.87)     2:34.38 (58.62)     3:19.55 (45.17)
 15 J.P. Rattazzi             11 SSL-MR               4:33.46    3:23.49        
                  46.68     1:36.44 (49.76)   2:41.75 (1:05.31)     3:23.49 (41.74)
 16 Daniel Sidoti             12 Silver Streaks-MR    3:45.11    3:30.27        
                1:35.84     2:31.15 (55.31)     3:12.10 (40.95)     3:30.27 (18.17)
 17 Michael Kelly             11 SMC-MR               3:36.05    3:37.03        
                  54.47     1:45.30 (50.83)   2:49.53 (1:04.23)     3:37.03 (47.50)
 -- Joe Capalbo               12 SSL-MR               4:07.11         DQ        
                1:38.59   2:43.89 (1:05.30)     3:29.39 (45.50)              DQ ( )
 -- Danny Green               12 SSL-MR               4:01.01         DQ        
                  58.82     1:52.39 (53.57)   3:15.88 (1:23.49)          DQ (48.47)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:45.85    1/6/2001 NEWBURGH SHARKS, NBS  -                    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'                        NT    2:04.41        
     1) Nicholas Delfico 11             2) Billy Patti 11                 
     3) Evan Dodes 11                   4) Griffin Yale 12                
                  29.56     1:06.43 (36.87)     1:45.72 (39.29)     2:04.41 (18.69)
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                                NT    2:08.53        
     1) Matthew Kessler 12              2) Bryan Feigel 11                
     3) Joseph Galante 11               4) Charlie Broe 11                
                  31.00     1:06.31 (35.31)     1:37.45 (31.14)     2:08.53 (31.08)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:56.86    1/6/2002 BGC-N. Westchester Marlins                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:55.64    2:29.31        
     1) Christopher Alpay 12            2) Paul LaRue 11                  
     3) Michael Canino 11               4) Fredrick Cruz 11               
                  33.15     1:10.46 (37.31)     1:53.51 (43.05)     2:29.31 (35.80)
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                                NT    2:29.58        
     1) Charlie Broe 11                 2) Joseph Galante 11              
     3) Matthew Kessler 12              4) Bryan Feigel 11                
                  38.58     1:22.62 (44.04)     1:55.63 (33.01)     2:29.58 (33.95)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 23.10    1/1/1998 PETER POLITI - NBS                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Julian Mackrel            13 NDAC-MR                24.15      24.10        
  2 Ryan Alderson             13 MSC-MR                 24.93      24.78        
  3 Simon Haas                13 MSC-MR                 25.85      25.11        
  4 Keith Carlino             13 Marist College-MR      25.48      25.20        
  5 David Bridges             14 UN-NB-MR               25.45      25.37        
  6 Steven Campagna           13 NDAC-MR                25.80      25.62        
  7 Dakota Griffin            14 NDAC-MR                25.59      25.70        
  8 Raphael Warnon            14 WSSC-MR                26.27      25.83        
  9 Jack Vallar               14 SMC-MR                 26.29      25.91        
 10 Christian Macaluso        13 Silver Streaks-MR      25.76      25.98        
 11 Tommy St Vincent          14 SMC-MR                 24.97      26.19        
 12 Chris Leary               14 SSL-MR                 26.23      26.25        
 13 Kristian Tialios          14 NDAC-MR                27.51      26.53        
 14 Jon-Anthony Avila         14 Silver Streaks-MR      26.48      26.55        
 15 Spencer Cavotti           13 NDAC-MR                27.00      26.72        
 16 Brian Wu                  14 Silver Streaks-MR      26.51      26.76        
 17 Morgan Elgarten           14 VAC-MR                 30.52      26.99        
 18 Christopher Cerutti       13 SMC-MR                 26.48      27.12        
 19 Simon Klein               14 Silver Streaks-MR      28.00      27.28        
 20 Michael Edwards           14 NBS-MR                 27.53      27.37        
 21 Christopher Koster        13 SMC-MR                 27.23      27.55        
 22 Andrew Garcia             13 SSL-MR                 27.78      27.75        
 23 Anthony Cicalese          14 SSL-MR                 27.32      28.14        
 24 Timothy Rice              14 BBSC-MR                28.67      28.38        
 25 Kevin Araujo              13 SSL-MR                 30.07      28.48        
 26 Eddie Craven              14 NDAC-MR                30.51      29.01        
 27 Adam Prince               13 Silver Streaks-MR      29.38      29.56        
 28 Christian Stagg           13 Silver Streaks-MR      30.90      31.22        
 29 Matthew Ciunga            13 VAC-MR                 33.43      31.27        
 30 Tyler Heitmann            13 MSC-MR                 33.64      32.25        
 31 Scott May                 13 SMC-MR                 32.44      32.43        
 32 Ronnie Triminio           14 NBS-MR                 43.10      35.97        
 33 Carlos Fortin             13 NBS-MR                 46.15      46.00        
 -- Joey Goldbloom            13 Silver Streaks-MR      29.05         DQ        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:51.77  12/10/2006 Michael Burud, NDAC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan Alderson             13 MSC-MR               1:54.43    1:54.44        
                  26.42       55.41 (28.99)     1:25.15 (29.74)     1:54.44 (29.29)
  2 Simon Haas                13 MSC-MR               1:58.22    1:57.13        
                  26.86       56.58 (29.72)     1:27.56 (30.98)     1:57.13 (29.57)
  3 Joseph Galan              14 VAC-MR               2:03.95    1:57.21        
                  27.31       57.36 (30.05)     1:27.81 (30.45)     1:57.21 (29.40)
  4 Jack Vallar               14 SMC-MR               2:00.82    1:58.43        
                  14.51       56.65 (42.14)     1:27.41 (30.76)     1:58.43 (31.02)
  5 Keith Carlino             13 Marist College-MR    2:03.38    2:01.00        
                  27.42       57.55 (30.13)     1:29.53 (31.98)     2:01.00 (31.47)
  6 Raphael Warnon            14 WSSC-MR              2:03.98    2:02.64        
                  27.91       58.80 (30.89)     1:31.09 (32.29)     2:02.64 (31.55)
  7 Joseph Morgan             14 NBS-MR               2:04.20    2:02.90        
                  28.05       59.15 (31.10)     1:30.90 (31.75)     2:02.90 (32.00)
  8 Morgan Elgarten           14 VAC-MR               2:30.34    2:05.90        
                  28.36       59.69 (31.33)     1:32.55 (32.86)     2:05.90 (33.35)
  9 David Bridges             14 UN-NB-MR             2:10.77    2:08.38        
                  27.41       58.75 (31.34)     1:32.86 (34.11)     2:08.38 (35.52)
 10 Jasper Gallagher          14 SSL-MR               2:25.13    2:09.61        
                  30.13     1:03.08 (32.95)     1:37.48 (34.40)     2:09.61 (32.13)
 11 Michael Edwards           14 NBS-MR               2:14.98    2:11.68        
                  30.59     1:04.18 (33.59)     1:39.18 (35.00)     2:11.68 (32.50)
 12 Zane Grunewald            13 VAC-MR               2:15.94    2:11.79        
                  30.46     1:04.24 (33.78)     1:38.69 (34.45)     2:11.79 (33.10)
 13 Jon-Anthony Avila         14 Silver Streaks-MR    2:13.73    2:12.18        
                  29.72     1:03.39 (33.67)     1:38.29 (34.90)     2:12.18 (33.89)
 14 Brian Wu                  14 Silver Streaks-MR    2:22.10    2:14.61        
                  30.77     1:04.33 (33.56)     1:39.52 (35.19)     2:14.61 (35.09)
 15 Kevin Araujo              13 SSL-MR               2:35.87    2:16.22        
                  29.83     1:04.95 (35.12)     1:41.32 (36.37)     2:16.22 (34.90)
 16 Christian Macaluso        13 Silver Streaks-MR    2:15.15    2:16.84        
                  30.64     1:05.69 (35.05)     1:42.54 (36.85)     2:16.84 (34.30)
 17 Simon Klein               14 Silver Streaks-MR    2:17.34    2:17.53        
                  30.00     1:04.90 (34.90)     1:41.09 (36.19)     2:17.53 (36.44)
 18 Jonathan Derby            13 BBSC-MR              2:18.86    2:17.74        
                  32.06     1:06.89 (34.83)     1:42.75 (35.86)     2:17.74 (34.99)
 19 Timothy Rice              14 BBSC-MR              2:20.84    2:20.37        
                  31.85     1:07.42 (35.57)     1:44.31 (36.89)     2:20.37 (36.06)
 20 Matt Sprake               14 SSL-MR               3:10.08    2:21.35        
                  32.08     1:07.43 (35.35)     1:45.46 (38.03)     2:21.35 (35.89)
 21 Alex Madar                14 SSL-MR               2:41.68    2:24.82        
                  31.84     1:08.90 (37.06)     1:47.47 (38.57)     2:24.82 (37.35)
 22 Gerard Theophilidis       13 BBSC-MR              2:29.57    2:25.00        
                  31.90     1:08.70 (36.80)     1:47.61 (38.91)     2:25.00 (37.39)
 23 Adam Prince               13 Silver Streaks-MR    2:50.11    2:28.89        
                  32.94     1:10.81 (37.87)     1:51.60 (40.79)     2:28.89 (37.29)
 24 Christian Stagg           13 Silver Streaks-MR    2:34.01    2:38.86        
                  34.29     1:14.63 (40.34)     1:57.84 (43.21)     2:38.86 (41.02)
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 55.26    1/1/1998 NICHOLAS PAI - MSC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keith Carlino             13 Marist College-MR      58.89      59.91        
                  28.89       59.91 (31.02)                                        
  2 Ryan Alderson             13 MSC-MR               1:00.55    1:00.29        
                  29.90     1:00.29 (30.39)                                        
  3 Raphael Warnon            14 WSSC-MR              1:02.28    1:00.86        
                  30.09     1:00.86 (30.77)                                        
  4 Joseph Morgan             14 NBS-MR               1:01.67    1:01.21        
                  30.16     1:01.21 (31.05)                                        
  5 Simon Haas                13 MSC-MR               1:01.68    1:02.11        
                  30.00     1:02.11 (32.11)                                        
  6 Jack Vallar               14 SMC-MR               1:03.03    1:02.83        
                  30.76     1:02.83 (32.07)                                        
  7 Christopher Cerutti       13 SMC-MR               1:03.69    1:04.74        
                  31.97     1:04.74 (32.77)                                        
  8 Joseph Galan              14 VAC-MR               1:07.09    1:05.67        
                  32.43     1:05.67 (33.24)                                        
  9 Jasper Gallagher          14 SSL-MR               1:08.55    1:07.73        
                  33.52     1:07.73 (34.21)                                        
 10 Zane Grunewald            13 VAC-MR               1:13.44    1:09.44        
                  34.09     1:09.44 (35.35)                                        
 10 David Bridges             14 UN-NB-MR             1:10.48    1:09.44        
                  33.86     1:09.44 (35.58)                                        
 12 Tommy St Vincent          14 SMC-MR               1:05.76    1:09.52        
                  33.50     1:09.52 (36.02)                                        
 13 Matt Sprake               14 SSL-MR               1:42.66    1:09.54        
                  33.94     1:09.54 (35.60)                                        
 14 Brian Wu                  14 Silver Streaks-MR    1:12.56    1:09.70        
                  34.17     1:09.70 (35.53)                                        
 15 Jon-Anthony Avila         14 Silver Streaks-MR    1:10.73    1:10.16        
                  34.18     1:10.16 (35.98)                                        
 16 Morgan Elgarten           14 VAC-MR               1:21.99    1:10.63        
                  34.52     1:10.63 (36.11)                                        
 17 Kevin Araujo              13 SSL-MR               1:15.41    1:11.84        
                  34.55     1:11.84 (37.29)                                        
 18 Alex Madar                14 SSL-MR               1:21.36    1:12.06        
                  34.92     1:12.06 (37.14)                                        
 19 Simon Klein               14 Silver Streaks-MR    1:11.40    1:12.24        
                  34.92     1:12.24 (37.32)                                        
 20 Michael Edwards           14 NBS-MR               1:09.95    1:12.51        
                  35.75     1:12.51 (36.76)                                        
 21 Christian Macaluso        13 Silver Streaks-MR    1:16.69    1:14.11        
                  35.67     1:14.11 (38.44)                                        
 22 Jonathan Derby            13 BBSC-MR              1:15.68    1:15.20        
                  36.68     1:15.20 (38.52)                                        
 23 Timothy Rice              14 BBSC-MR              1:20.41    1:15.88        
                  37.45     1:15.88 (38.43)                                        
 24 Tyler Heitmann            13 MSC-MR               1:27.70    1:19.40        
                  38.93     1:19.40 (40.47)                                        
 25 Christian Stagg           13 Silver Streaks-MR    1:16.58    1:21.28        
                  38.50     1:21.28 (42.78)                                        
 26 Gerard Theophilidis       13 BBSC-MR              1:28.04    1:22.64        
                  40.20     1:22.64 (42.44)                                        
 27 Adam Prince               13 Silver Streaks-MR    1:24.92    1:37.97        
                1:21.27     1:37.97 (16.70)                                        
 28 Carlos Fortin             13 NBS-MR                    NT    2:01.43        
                  56.33   2:01.43 (1:05.10)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:17.44    1/5/2002 Brad E Mitchell, BGNW Marlins              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Julian Mackrel            13 NDAC-MR              2:36.06    2:33.00        
                  33.89     1:13.67 (39.78)     1:54.10 (40.43)     2:33.00 (38.90)
  2 Raphael Warnon            14 WSSC-MR              2:43.82    2:35.36        
                  34.38     1:13.34 (38.96)     1:54.20 (40.86)     2:35.36 (41.16)
  3 Simon Haas                13 MSC-MR               2:48.80    2:38.73        
                  35.81     1:16.72 (40.91)     1:58.61 (41.89)     2:38.73 (40.12)
  4 Steven Campagna           13 NDAC-MR              2:46.89    2:43.51        
                  35.77     1:16.30 (40.53)     1:59.27 (42.97)     2:43.51 (44.24)
  5 Spencer Cavotti           13 NDAC-MR              2:39.75    2:44.14        
                  34.71     1:16.47 (41.76)     1:59.82 (43.35)     2:44.14 (44.32)
  6 Anthony Cicalese          14 SSL-MR               2:42.60    2:45.47        
                  39.33     1:21.15 (41.82)     2:04.63 (43.48)     2:45.47 (40.84)
  7 Christopher Cerutti       13 SMC-MR               2:47.50    2:45.70        
                  37.67     1:20.32 (42.65)     2:03.07 (42.75)     2:45.70 (42.63)
  8 Jon-Anthony Avila         14 Silver Streaks-MR    3:02.63    2:46.54        
                  36.99     1:20.22 (43.23)     2:04.03 (43.81)     2:46.54 (42.51)
  9 Kristian Tialios          14 NDAC-MR              3:00.11    2:46.81        
                  37.05     1:19.70 (42.65)     2:03.46 (43.76)     2:46.81 (43.35)
 10 Chris Leary               14 SSL-MR               2:46.59    2:47.35        
                  38.11     1:21.15 (43.04)     2:04.64 (43.49)     2:47.35 (42.71)
 11 Simon Klein               14 Silver Streaks-MR    2:50.76    2:48.10        
                  35.67     1:17.90 (42.23)     2:02.79 (44.89)     2:48.10 (45.31)
 12 Tommy St Vincent          14 SMC-MR               2:48.54    2:50.10        
                  37.72     1:21.84 (44.12)     2:06.18 (44.34)     2:50.10 (43.92)
 13 Kevin Araujo              13 SSL-MR               3:00.63    2:52.79        
                  39.18     1:22.87 (43.69)     2:08.68 (45.81)     2:52.79 (44.11)
 14 Brian Wu                  14 Silver Streaks-MR    3:00.76    2:54.47        
                  39.41     1:24.89 (45.48)     2:10.60 (45.71)     2:54.47 (43.87)
 15 Adam Prince               13 Silver Streaks-MR    3:05.40    2:54.52        
                  39.86     1:24.55 (44.69)     2:10.46 (45.91)     2:54.52 (44.06)
 16 Morgan Elgarten           14 VAC-MR                    NT    2:56.27        
                  37.83     1:21.62 (43.79)     2:07.82 (46.20)     2:56.27 (48.45)
 17 Christian Macaluso        13 Silver Streaks-MR    2:56.13    2:57.74        
                  38.62     1:24.34 (45.72)     2:12.00 (47.66)     2:57.74 (45.74)
 18 Eddie Craven              14 NDAC-MR              2:58.11    3:03.97        
                  40.23     1:26.75 (46.52)     2:16.63 (49.88)     3:03.97 (47.34)
 19 Christopher Koster        13 SMC-MR                    NT    3:05.87        
                  40.16     1:29.14 (48.98)     2:07.38 (38.24)     3:05.87 (58.49)
 20 Christian Stagg           13 Silver Streaks-MR    3:20.45    3:13.61        
                  44.57     1:34.23 (49.66)     2:23.32 (49.09)     3:13.61 (50.29)
 21 Joey Goldbloom            13 Silver Streaks-MR    3:20.11    3:13.79        
                  43.96     1:34.24 (50.28)     2:25.36 (51.12)     3:13.79 (48.43)
 22 Scott May                 13 SMC-MR               3:31.14    3:19.62        
                  46.61     1:36.35 (49.74)     2:28.62 (52.27)     3:19.62 (51.00)
 -- David Bridges             14 UN-NB-MR                  NT         DQ        
 -- Timothy Rice              14 BBSC-MR              3:34.52         DQ        
                  42.57     1:30.96 (48.39)     2:17.02 (46.06)          DQ (47.21)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 56.68    1/1/1996 RUSTY LANGAN - MSC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jack Vallar               14 SMC-MR                 58.54      59.27        
                  27.38       59.27 (31.89)                                        
  2 Simon Haas                13 MSC-MR               1:01.72    1:00.54        
                  28.11     1:00.54 (32.43)                                        
  3 Steven Campagna           13 NDAC-MR              1:03.16    1:01.88        
                  28.86     1:01.88 (33.02)                                        
  4 Keith Carlino             13 Marist College-MR    1:04.17    1:02.96        
                  28.50     1:02.96 (34.46)                                        
  5 Raphael Warnon            14 WSSC-MR              1:07.35    1:04.49        
                  29.76     1:04.49 (34.73)                                        
  6 Tommy St Vincent          14 SMC-MR               1:02.59    1:04.86        
                  29.97     1:04.86 (34.89)                                        
  7 Julian Mackrel            13 NDAC-MR              1:05.18    1:05.95        
                  29.88     1:05.95 (36.07)                                        
  8 Anthony Cicalese          14 SSL-MR               1:08.61    1:06.17        
                  31.62     1:06.17 (34.55)                                        
  9 Ryan Alderson             13 MSC-MR               1:06.44    1:06.40        
                  30.79     1:06.40 (35.61)                                        
 10 Brian Wu                  14 Silver Streaks-MR    1:11.77    1:07.18        
                  30.42     1:07.18 (36.76)                                        
 11 Dakota Griffin            14 NDAC-MR              1:07.96    1:08.45        
                  30.29     1:08.45 (38.16)                                        
 12 Christian Macaluso        13 Silver Streaks-MR    1:10.68    1:09.48        
                  30.90     1:09.48 (38.58)                                        
 13 Jon-Anthony Avila         14 Silver Streaks-MR    1:12.39    1:09.64        
                  31.53     1:09.64 (38.11)                                        
 14 Michael Edwards           14 NBS-MR               1:15.26    1:10.34        
                  33.15     1:10.34 (37.19)                                        
 15 Christopher Cerutti       13 SMC-MR               1:09.28    1:10.71        
                  32.20     1:10.71 (38.51)                                        
 16 Andrew Garcia             13 SSL-MR               1:13.85    1:11.21        
                  32.77     1:11.21 (38.44)                                        
 17 Timothy Rice              14 BBSC-MR              1:16.78    1:12.13        
                  34.43     1:12.13 (37.70)                                        
 18 Christopher Koster        13 SMC-MR               1:09.49    1:12.25        
                  33.32     1:12.25 (38.93)                                        
 19 Kevin Araujo              13 SSL-MR               1:19.36    1:12.33        
                  34.09     1:12.33 (38.24)                                        
 20 Simon Klein               14 Silver Streaks-MR    1:18.68    1:15.93        
                  32.15     1:15.93 (43.78)                                        
 21 Chris Leary               14 SSL-MR               1:19.23    1:16.19        
                  35.47     1:16.19 (40.72)                                        
 22 Spencer Cavotti           13 NDAC-MR              1:25.12    1:17.08        
                  32.64     1:17.08 (44.44)                                        
 23 Adam Prince               13 Silver Streaks-MR    1:28.11    1:20.24        
                  37.43     1:20.24 (42.81)                                        
 24 Tyler Heitmann            13 MSC-MR               1:32.40    1:25.61        
                  40.21     1:25.61 (45.40)                                        
 25 Joey Goldbloom            13 Silver Streaks-MR    1:35.11    1:27.59        
                  39.48     1:27.59 (48.11)                                        
 26 Eddie Craven              14 NDAC-MR              1:28.11    1:29.82        
                  38.14     1:29.82 (51.68)                                        
 27 Christian Stagg           13 Silver Streaks-MR    1:43.33    1:32.64        
                  42.32     1:32.64 (50.32)                                        
 28 Ronnie Triminio           14 NBS-MR               1:50.99    1:37.94        
                  47.02     1:37.94 (50.92)                                        
 -- Morgan Elgarten           14 VAC-MR                    NT         DQ        
                  34.18          DQ (49.75)                                        
 -- Scott May                 13 SMC-MR                    NT         DQ        
                  42.89          DQ (51.54)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:03.64    1/1/1995 ERIC MITCHELL - MKBC                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jack Vallar               14 SMC-MR               2:16.20    2:12.74        
                  27.76     1:02.33 (34.57)     1:42.16 (39.83)     2:12.74 (30.58)
  2 Ryan Alderson             13 MSC-MR               2:18.21    2:12.95        
                  29.62     1:02.93 (33.31)     1:44.50 (41.57)     2:12.95 (28.45)
  3 Simon Haas                13 MSC-MR               2:11.71    2:13.23        
                  28.41     1:01.93 (33.52)     1:43.51 (41.58)     2:13.23 (29.72)
  4 Raphael Warnon            14 WSSC-MR              2:20.03    2:18.83        
                  30.82     1:05.82 (35.00)     1:48.11 (42.29)     2:18.83 (30.72)
  5 Keith Carlino             13 Marist College-MR    2:18.68    2:19.18        
                  29.74     1:04.03 (34.29)     1:47.86 (43.83)     2:19.18 (31.32)
  6 Tommy St Vincent          14 SMC-MR               2:20.70    2:21.21        
                  30.71     1:07.77 (37.06)     1:50.10 (42.33)     2:21.21 (31.11)
  7 Joseph Morgan             14 NBS-MR               2:19.24    2:23.34        
                  31.83     1:05.68 (33.85)     1:50.29 (44.61)     2:23.34 (33.05)
  8 Christopher Cerutti       13 SMC-MR               2:23.21    2:26.06        
                  32.39     1:09.00 (36.61)     1:53.31 (44.31)     2:26.06 (32.75)
  9 Brian Wu                  14 Silver Streaks-MR    2:26.68    2:26.63        
                  32.48     1:09.26 (36.78)     1:54.71 (45.45)     2:26.63 (31.92)
 10 Jon-Anthony Avila         14 Silver Streaks-MR    2:25.03    2:27.10        
                  32.09     1:11.27 (39.18)     1:53.51 (42.24)     2:27.10 (33.59)
 11 David Bridges             14 UN-NB-MR                  NT    2:27.48        
                  31.49     1:08.96 (37.47)     1:53.47 (44.51)     2:27.48 (34.01)
 12 Jasper Gallagher          14 SSL-MR               2:34.52    2:30.50        
                  34.88     1:12.15 (37.27)     1:58.03 (45.88)     2:30.50 (32.47)
 13 Kevin Araujo              13 SSL-MR               2:42.05    2:30.67        
                  32.62     1:11.69 (39.07)     1:57.01 (45.32)     2:30.67 (33.66)
 14 Zane Grunewald            13 VAC-MR               2:37.26    2:31.00        
                  34.35     1:14.41 (40.06)     1:57.57 (43.16)     2:31.00 (33.43)
 15 Alex Madar                14 SSL-MR               2:35.28    2:32.79        
                  35.09     1:14.02 (38.93)     1:56.47 (42.45)     2:32.79 (36.32)
 16 Michael Edwards           14 NBS-MR               2:31.38    2:34.08        
                  31.99     1:12.69 (40.70)     1:57.43 (44.74)     2:34.08 (36.65)
 17 Christian Macaluso        13 Silver Streaks-MR    2:33.44    2:34.48        
                  32.23     1:15.70 (43.47)     2:00.41 (44.71)     2:34.48 (34.07)
 18 Morgan Elgarten           14 VAC-MR               2:53.59    2:34.68        
                  33.35     1:12.22 (38.87)     1:58.02 (45.80)     2:34.68 (36.66)
 19 Simon Klein               14 Silver Streaks-MR         NT    2:36.65        
                  32.85     1:11.42 (38.57)     1:59.44 (48.02)     2:36.65 (37.21)
 20 Matt Sprake               14 SSL-MR               3:30.86    2:36.93        
                  36.49     1:13.71 (37.22)     2:03.65 (49.94)     2:36.93 (33.28)
 21 Adam Prince               13 Silver Streaks-MR    3:04.56    2:41.48        
                  37.55     1:21.20 (43.65)     2:05.38 (44.18)     2:41.48 (36.10)
 22 Jonathan Derby            13 BBSC-MR              2:45.14    2:50.90        
                  45.16     1:24.96 (39.80)     2:15.32 (50.36)     2:50.90 (35.58)
 23 Gerard Theophilidis       13 BBSC-MR              2:57.75    2:54.89        
                  39.64     1:25.70 (46.06)     2:19.20 (53.50)     2:54.89 (35.69)
 24 Matthew Ciunga            13 VAC-MR                    NT    3:00.55        
                  41.35     1:27.61 (46.26)     2:22.32 (54.71)     3:00.55 (38.23)
 25 Christian Stagg           13 Silver Streaks-MR    2:47.50    3:02.07        
                  44.18     1:29.89 (45.71)     2:23.40 (53.51)     3:02.07 (38.67)
 -- Timothy Rice              14 BBSC-MR              2:47.74         DQ        
                  34.78     1:16.30 (41.52)     2:06.09 (49.79)          DQ (32.70)
 
Boys 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 3:35.07    1/5/2002 BGC-N. Westchester Marlins                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'                        NT    3:51.69        
     1) Jack Vallar 14                  2) Christopher Koster 13          
     3) Christopher Cerutti 13          4) Tommy St Vincent 14            
                  26.86       54.99 (54.99)     1:23.74 (28.75)   1:55.56 (1:00.57)
        2:23.90 (28.34)     2:55.51 (59.95)     3:22.01 (26.50)     3:51.69 (56.18)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          3:53.82    3:52.72        
                  26.21       55.20 (55.20)     1:21.58 (26.38)     1:49.76 (54.56)
        2:22.73 (32.97)   3:00.66 (1:10.90)     3:26.03 (25.37)     3:52.72 (52.06)
  3 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'                       NT    4:00.42        
     1) Simon Klein 14                  2) Jon-Anthony Avila 14           
     3) Brian Wu 14                     4) Christian Macaluso 13          
                  28.73   1:02.67 (1:02.67)     1:30.53 (27.86)     2:01.61 (58.94)
        2:30.38 (28.77)     3:00.78 (59.17)     3:28.43 (27.65)     4:00.42 (59.64)
 
Boys 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 4:00.96    1/1/2000 BGNW  A                                    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          4:14.24    4:27.01        
                  29.63       59.65 (59.65)     1:33.35 (33.70)   2:13.10 (1:13.45)
        2:42.45 (29.35)   3:16.30 (1:03.20)     3:49.54 (33.24)   4:27.01 (1:10.71)
  2 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'                  4:43.65    4:36.89        
     1) Jon-Anthony Avila 14            2) Simon Klein 14                 
     3) Brian Wu 14                     4) Christian Macaluso 13          
                  33.44   1:09.41 (1:09.41)     1:25.31 (15.90)     1:44.60 (35.19)
        2:27.13 (42.53)   2:57.82 (1:13.22)     3:37.61 (39.79)   4:36.89 (1:39.07)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 21.44    1/1/1990 STEVE SHEEDY - MSC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benjamin Strickland       17 NDAC-MR                23.06      23.84        
  2 John Conway               15 SSL-MR                 23.39      24.10        
  3 Philip Sokoloff           15 SSL-MR                 23.53      24.19        
  4 Mike Meck                 16 MSC-MR                 24.11      24.21        
  5 James Perez-Rogers        17 NDAC-MR                24.36      24.51        
  6 Spencer Coffin            17 Marist College-MR      25.31      25.01        
  7 Lukas Dempsey             15 Marist College-MR      25.30      25.04        
  8 Jimmy MACKAY              17 WSSC-MR                25.77      25.34        
  9 Ryan Seagren              17 Marist College-MR      25.75      25.79        
 10 Henry Koster              16 SMC-MR                 25.08      25.89        
 11 Adam McAuley              15 SMC-MR                 26.52      27.27        
 12 Tony Figueiredo           15 WSSC-MR                28.16      27.34        
 13 Matthew Zaino             16 Silver Streaks-MR      26.97      27.75        
 14 Matt Williams             20 SSL-MR                 27.76      28.03        
 15 Anthony Distelhurst       15 Silver Streaks-MR      29.25      28.71        
 16 Yevgeniy Yankovskiy       16 SSL-MR                 28.66      28.77        
 17 Vincent Caracciolo        15 UN-MR                  29.25      30.57        
 18 Swapnil Pandya            15 Silver Streaks-MR      31.14      30.62        
 19 Brandon Heitmann          15 MSC-MR                 32.06      31.11        
 -- Ed Cicalese               16 SSL-MR                 26.26         DQ        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 46.99    1/1/1991 ERIK MARCHITELL - NBS                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zach Anderson             17 NBS-MR                 51.17      50.70        
                  24.54       50.70 (26.16)                                        
  2 Mike Meck                 16 MSC-MR                 52.10      51.87        
                  25.32       51.87 (26.55)                                        
  3 John Conway               15 SSL-MR                 52.21      52.25        
                  24.73       52.25 (27.52)                                        
  4 Philip Sokoloff           15 SSL-MR                 51.78      52.55        
                  25.23       52.55 (27.32)                                        
  5 Luke Grunewald            16 VAC-MR                 56.97      53.50        
                  26.26       53.50 (27.24)                                        
  6 Lukas Dempsey             15 Marist College-MR      53.02      53.75        
                  26.07       53.75 (27.68)                                        
  7 Marty Callinan            17 VAC-MR                 56.37      53.78        
                  26.03       53.78 (27.75)                                        
  8 Aidan Meehan              15 BBSC-MR                54.11      53.84        
                  25.96       53.84 (27.88)                                        
  9 Luis Galan                16 VAC-MR                 55.30      53.91        
                  26.39       53.91 (27.52)                                        
 10 Joseph Galan              14 VAC-MR                 54.55      54.95        
                  26.64       54.95 (28.31)                                        
 11 Spencer Coffin            17 Marist College-MR      56.02      55.09        
                  26.66       55.09 (28.43)                                        
 12 Zachary Newtson           15 NBS-MR                 56.05      55.37        
                  26.63       55.37 (28.74)                                        
 13 Bryan Lubarsky            16 NBS-MR                 55.58      55.40        
                  26.80       55.40 (28.60)                                        
 14 Henry Koster              16 SMC-MR                 53.09      55.41        
                  26.56       55.41 (28.85)                                        
 15 Ari Citrin                17 SSL-MR                 57.86      55.57        
                  26.56       55.57 (29.01)                                        
 16 Harrison Bader            17 SSL-MR                 56.11      55.62        
                  26.84       55.62 (28.78)                                        
 17 Patrick Garvey            15 NBS-MR                 55.50      55.91        
                  27.26       55.91 (28.65)                                        
 18 Tommy St Vincent          14 SMC-MR                 54.50      56.37        
                  27.05       56.37 (29.32)                                        
 19 Joey Fischer              15 NBS-MR                 57.50      56.90        
                  27.44       56.90 (29.46)                                        
 20 Jason Abisch              17 SMC-MR                 56.42      57.04        
                  26.88       57.04 (30.16)                                        
 21 Ryan Seagren              17 Marist College-MR      54.85      57.21        
                  27.02       57.21 (30.19)                                        
 22 Jimmy MACKAY              17 WSSC-MR                58.67      57.49        
                  26.92       57.49 (30.57)                                        
 23 Christopher Cerutti       13 SMC-MR                 58.48      58.82        
                  28.58       58.82 (30.24)                                        
 24 Thomas Theophilidis       16 BBSC-MR              1:00.52      59.20        
                  28.04       59.20 (31.16)                                        
 25 Adam McAuley              15 SMC-MR                 59.29    1:00.07        
                  28.40     1:00.07 (31.67)                                        
 26 Eric Schattschneider      15 SMC-MR               1:00.18    1:00.79        
                  29.10     1:00.79 (31.69)                                        
 27 Matthew Zaino             16 Silver Streaks-MR    1:00.36    1:01.59        
                  28.75     1:01.59 (32.84)                                        
 28 Vincent Caracciolo        15 UN-MR                1:04.41    1:03.60        
                  30.55     1:03.60 (33.05)                                        
 29 Anthony Distelhurst       15 Silver Streaks-MR    1:05.85    1:03.76        
                  30.49     1:03.76 (33.27)                                        
 29 Matt Williams             20 SSL-MR               1:02.80    1:03.76        
                  29.60     1:03.76 (34.16)                                        
 31 Swapnil Pandya            15 Silver Streaks-MR    1:08.32    1:05.62        
                  32.21     1:05.62 (33.41)                                        
 32 Brandon Heitmann          15 MSC-MR               1:09.92    1:05.99        
                  32.73     1:05.99 (33.26)                                        
 33 Yevgeniy Yankovskiy       16 SSL-MR               1:08.14    1:06.20        
                  31.03     1:06.20 (35.17)                                        
 34 Andrew Derby              15 BBSC-MR              1:05.74    1:07.99        
                  31.78     1:07.99 (36.21)                                        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 53.22    1/6/2002 Nat L Moore, NBS  -MR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zach Anderson             17 NBS-MR                 56.41      57.78        
                  28.84       57.78 (28.94)                                        
  2 John Conway               15 SSL-MR                 57.15      58.25        
                  28.65       58.25 (29.60)                                        
  3 Philip Sokoloff           15 SSL-MR                 58.56      58.30        
                  28.75       58.30 (29.55)                                        
  4 Lukas Dempsey             15 Marist College-MR      57.94      58.87        
                  29.16       58.87 (29.71)                                        
  5 Bryan Lubarsky            16 NBS-MR               1:01.21    1:00.03        
                  29.43     1:00.03 (30.60)                                        
  6 Mike Meck                 16 MSC-MR               1:00.50    1:00.48        
                  29.98     1:00.48 (30.50)                                        
  7 Luis Galan                16 VAC-MR               1:02.38    1:02.08        
                  30.64     1:02.08 (31.44)                                        
  8 Ryan Seagren              17 Marist College-MR    1:00.20    1:02.84        
                  30.07     1:02.84 (32.77)                                        
  9 Marty Callinan            17 VAC-MR               1:06.34    1:03.57        
                  30.99     1:03.57 (32.58)                                        
 10 Luke Grunewald            16 VAC-MR               1:05.62    1:04.40        
                  31.67     1:04.40 (32.73)                                        
 11 Joey Fischer              15 NBS-MR               1:11.50    1:04.51        
                  31.84     1:04.51 (32.67)                                        
 12 Aidan Meehan              15 BBSC-MR              1:05.68    1:05.10        
                  31.80     1:05.10 (33.30)                                        
 13 Ari Citrin                17 SSL-MR               1:07.65    1:05.99        
                  32.11     1:05.99 (33.88)                                        
 14 Spencer Coffin            17 Marist College-MR    1:08.14    1:07.30        
                  32.93     1:07.30 (34.37)                                        
 15 Zachary Newtson           15 NBS-MR               1:07.50    1:07.63        
                  33.17     1:07.63 (34.46)                                        
 16 Harrison Bader            17 SSL-MR               1:10.14    1:07.76        
                  33.35     1:07.76 (34.41)                                        
 17 Henry Koster              16 SMC-MR               1:05.05    1:08.06        
                  33.01     1:08.06 (35.05)                                        
 18 Jason Abisch              17 SMC-MR               1:09.40    1:08.96        
                1:01.00      1:08.96 (7.96)                                        
 19 Matthew Zaino             16 Silver Streaks-MR    1:08.72    1:10.95        
                  34.31     1:10.95 (36.64)                                        
 20 Patrick Garvey            15 NBS-MR               1:07.50    1:11.18        
                  34.81     1:11.18 (36.37)                                        
 21 Adam McAuley              15 SMC-MR               1:12.29    1:11.52        
                  34.80     1:11.52 (36.72)                                        
 22 Eric Schattschneider      15 SMC-MR               1:11.99    1:13.43        
                  35.55     1:13.43 (37.88)                                        
 23 Thomas Theophilidis       16 BBSC-MR              1:12.15    1:13.72        
                  36.13     1:13.72 (37.59)                                        
 24 Nicholas Delfico          11 SMC-MR               1:15.05    1:13.75        
                  35.55     1:13.75 (38.20)                                        
 25 Vincent Caracciolo        15 UN-MR                1:24.15    1:17.53        
                  38.01     1:17.53 (39.52)                                        
 26 Yevgeniy Yankovskiy       16 SSL-MR               1:21.32    1:17.83        
                  38.16     1:17.83 (39.67)                                        
 27 Swapnil Pandya            15 Silver Streaks-MR    1:20.46    1:18.64        
                  38.43     1:18.64 (40.21)                                        
 28 Anthony Distelhurst       15 Silver Streaks-MR    1:17.63    1:19.25        
                  37.85     1:19.25 (41.40)                                        
 29 Andrew Derby              15 BBSC-MR              1:25.41    1:22.20        
                  39.54     1:22.20 (42.66)                                        
 30 Matt Williams             20 SSL-MR               1:25.12    1:22.61        
                  40.08     1:22.61 (42.53)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:55.48    1/6/2001 Robert M Tiernan, MSC  -MR                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lukas Dempsey             15 Marist College-MR    2:03.25    2:07.33        
                  29.12     1:01.13 (32.01)     1:34.91 (33.78)     2:07.33 (32.42)
  2 Mike Meck                 16 MSC-MR               2:16.93    2:07.61        
                  30.08     1:02.43 (32.35)     1:35.27 (32.84)     2:07.61 (32.34)
  3 Benjamin Strickland       17 NDAC-MR              2:08.78    2:13.12        
                  30.34     1:03.21 (32.87)     1:37.72 (34.51)     2:13.12 (35.40)
  4 Aidan Meehan              15 BBSC-MR              2:23.43    2:19.79        
                  31.51     1:06.28 (34.77)     1:42.84 (36.56)     2:19.79 (36.95)
  5 Christopher Koster        13 SMC-MR                    NT    2:22.06        
                1:07.00     1:17.00 (10.00)     1:47.50 (30.50)     2:22.06 (34.56)
  6 Nicholas Delfico          11 SMC-MR               2:37.25    2:35.67        
                  36.36     1:15.41 (39.05)     1:56.11 (40.70)     2:35.67 (39.56)
 -- Billy Patti               11 SMC-MR                    NT         DQ        
                  50.28   2:37.62 (1:47.34)     3:30.61 (52.99)              DQ ( )
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 59.76    1/1/1991 ERIK MARCHITELL - NBS                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mike Meck                 16 MSC-MR               1:01.19    1:01.77        
                  29.60     1:01.77 (32.17)                                        
  2 Benjamin Strickland       17 NDAC-MR              1:06.38    1:07.03        
                  31.20     1:07.03 (35.83)                                        
  3 Jack Vallar               14 SMC-MR               1:12.05    1:11.38        
                  33.75     1:11.38 (37.63)                                        
  4 Ed Cicalese               16 SSL-MR               1:11.69    1:12.30        
                  34.84     1:12.30 (37.46)                                        
  5 Philip Sokoloff           15 SSL-MR               1:13.70    1:13.19        
                  35.40     1:13.19 (37.79)                                        
  6 John Conway               15 SSL-MR               1:12.36    1:13.92        
                  35.13     1:13.92 (38.79)                                        
  7 Jimmy MACKAY              17 WSSC-MR              1:15.92    1:14.95        
                  34.44     1:14.95 (40.51)                                        
  8 Ryan Seagren              17 Marist College-MR    1:14.78    1:15.08        
                  36.06     1:15.08 (39.02)                                        
  9 James Perez-Rogers        17 NDAC-MR              1:15.95    1:15.54        
                  34.56     1:15.54 (40.98)                                        
 10 Henry Koster              16 SMC-MR               1:15.87    1:15.89        
                  35.84     1:15.89 (40.05)                                        
 11 Matthew Zaino             16 Silver Streaks-MR    1:14.24    1:17.42        
                  35.74     1:17.42 (41.68)                                        
 12 Lukas Dempsey             15 Marist College-MR    1:13.67    1:17.55        
                  36.39     1:17.55 (41.16)                                        
 13 Tony Figueiredo           15 WSSC-MR              1:17.76    1:17.94        
                  36.32     1:17.94 (41.62)                                        
 14 Anthony Distelhurst       15 Silver Streaks-MR    1:18.58    1:18.50        
                  36.55     1:18.50 (41.95)                                        
 15 Brandon Heitmann          15 MSC-MR               1:38.20    1:20.30        
                  39.48     1:20.30 (40.82)                                        
 16 Swapnil Pandya            15 Silver Streaks-MR    1:22.63    1:22.69        
                  39.09     1:22.69 (43.60)                                        
 17 Adam McAuley              15 SMC-MR               1:21.76    1:23.14        
                  38.71     1:23.14 (44.43)                                        
 18 Vincent Caracciolo        15 UN-MR                1:21.42    1:24.50        
                  39.78     1:24.50 (44.72)                                        
 19 Andrew Garcia             13 SSL-MR               1:29.92    1:25.05        
                  40.53     1:25.05 (44.52)                                        
 20 Matthew Ciunga            13 VAC-MR               1:41.36    1:33.10        
                  45.67     1:33.10 (47.43)                                        
 21 Yevgeniy Yankovskiy       16 SSL-MR               1:31.35    1:33.23        
                  44.01     1:33.23 (49.22)                                        
 22 Matt Williams             20 SSL-MR               1:31.01    1:37.03        
                  44.58     1:37.03 (52.45)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:10.04    1/1/1991 ERIK MARCHITELL - NBS                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mike Meck                 16 MSC-MR               2:13.88    2:15.69        
                  30.05     1:04.00 (33.95)     1:39.56 (35.56)     2:15.69 (36.13)
  2 Jin Lee                   18 SSL-MR               2:28.37    2:26.81        
                  32.69     1:09.35 (36.66)     1:47.27 (37.92)     2:26.81 (39.54)
  3 Robert Stein              17 SSL-MR               2:22.90    2:29.06        
                  33.62     1:10.66 (37.04)     1:50.22 (39.56)     2:29.06 (38.84)
  4 Zach Anderson             17 NBS-MR               2:29.63    2:30.81        
                  33.37     1:11.26 (37.89)     1:50.55 (39.29)     2:30.81 (40.26)
  5 Thomas Noller             15 VAC-MR               2:36.63    2:33.64        
                  34.22     1:12.64 (38.42)     1:53.13 (40.49)     2:33.64 (40.51)
  6 Ryan Seagren              17 Marist College-MR    2:37.20    2:39.29        
                  35.86     1:16.24 (40.38)     1:57.76 (41.52)     2:39.29 (41.53)
  7 Joey Fischer              15 NBS-MR               2:46.50    2:53.70        
                  39.48     1:22.79 (43.31)     2:07.83 (45.04)     2:53.70 (45.87)
  8 Steven Cho                12 SSL-MR               3:01.01    2:56.83        
                  38.82     1:22.76 (43.94)     2:09.88 (47.12)     2:56.83 (46.95)
  9 Christopher Kinsley       10 WSSC-MR                   NT    3:39.73        
                  50.11     1:48.31 (58.20)     2:45.12 (56.81)     3:39.73 (54.61)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 52.34    1/1/1991 ERIK MARCHITELL - NBS                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 John Conway               15 SSL-MR                 56.67      58.13        
                  27.44       58.13 (30.69)                                        
  2 Mike Meck                 16 MSC-MR                 59.43      58.98        
                  28.03       58.98 (30.95)                                        
  3 Spencer Coffin            17 Marist College-MR      59.89      59.17        
                  27.56       59.17 (31.61)                                        
  4 Philip Sokoloff           15 SSL-MR                 58.54      59.69        
                  27.80       59.69 (31.89)                                        
  5 Benjamin Strickland       17 NDAC-MR              1:01.78    1:00.32        
                  27.74     1:00.32 (32.58)                                        
  6 Lukas Dempsey             15 Marist College-MR    1:00.21    1:00.86        
                  28.36     1:00.86 (32.50)                                        
  7 James Perez-Rogers        17 NDAC-MR              1:00.25    1:01.48        
                  28.16     1:01.48 (33.32)                                        
  8 Ed Cicalese               16 SSL-MR                 59.53    1:04.16        
                  15.89     1:04.16 (48.27)                                        
  9 Kristian Tialios          14 NDAC-MR              1:03.94    1:04.85        
                  29.66     1:04.85 (35.19)                                        
 10 Ryan Seagren              17 Marist College-MR    1:01.82    1:04.97        
                  29.51     1:04.97 (35.46)                                        
 11 Matthew Zaino             16 Silver Streaks-MR    1:09.49    1:13.30        
                  30.84     1:13.30 (42.46)                                        
 12 Anthony Distelhurst       15 Silver Streaks-MR    1:24.46    1:20.36        
                  35.71     1:20.36 (44.65)                                        
 13 Matt Williams             20 SSL-MR               1:40.01    1:23.91        
                  35.08     1:23.91 (48.83)                                        
 14 Vincent Caracciolo        15 UN-MR                1:23.21    1:25.13        
                  37.52     1:25.13 (47.61)                                        
 15 Brandon Heitmann          15 MSC-MR               1:29.73    1:26.46        
                  39.62     1:26.46 (46.84)                                        
 16 Swapnil Pandya            15 Silver Streaks-MR    1:53.87    1:28.58        
                  41.48     1:28.58 (47.10)                                        
 17 Adam McAuley              15 SMC-MR               1:44.06    1:30.27        
                  38.06     1:30.27 (52.21)                                        
 18 Yevgeniy Yankovskiy       16 SSL-MR               1:29.96    1:37.96        
                  44.14     1:37.96 (53.82)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:54.85    1/1/1990 ERIK MARCHITELL                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zachary Newtson           15 NBS-MR               2:15.62    2:12.74        
                  29.58     1:03.08 (33.50)     1:37.87 (34.79)     2:12.74 (34.87)
  2 Joseph Galan              14 VAC-MR               2:16.25    2:12.97        
                  29.90     1:03.34 (33.44)     1:38.00 (34.66)     2:12.97 (34.97)
  3 Lukas Dempsey             15 Marist College-MR    2:09.00    2:13.83        
                  28.54     1:02.93 (34.39)     1:38.94 (36.01)     2:13.83 (34.89)
  4 Mike Meck                 16 MSC-MR               2:20.70    2:15.02        
                  29.30     1:02.31 (33.01)     1:37.75 (35.44)     2:15.02 (37.27)
  5 Luis Galan                16 VAC-MR               2:16.13    2:15.24        
                  29.85     1:03.37 (33.52)     1:38.97 (35.60)     2:15.24 (36.27)
  6 Ari Citrin                17 SSL-MR               2:45.69    2:20.76        
                  30.72     1:05.84 (35.12)     1:42.62 (36.78)     2:20.76 (38.14)
  7 Ryan Seagren              17 Marist College-MR    2:13.68    2:22.59        
                  31.03     1:06.27 (35.24)     1:45.17 (38.90)     2:22.59 (37.42)
  8 Spencer Coffin            17 Marist College-MR    2:30.75    2:28.57        
                  30.70     1:07.12 (36.42)     1:47.51 (40.39)     2:28.57 (41.06)
  9 Thomas Noller             15 VAC-MR                    NT    2:45.36        
                  35.41     1:16.65 (41.24)     2:01.20 (44.55)     2:45.36 (44.16)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 4:05.80   10/1/1990 ERIK MARCHITELL - NBS                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mike Meck                 16 MSC-MR               4:28.59    4:23.75        
                  27.92     1:00.29 (32.37)     1:35.41 (35.12)     2:10.72 (35.31)
        2:46.37 (35.65)     3:22.61 (36.24)     3:53.74 (31.13)     4:23.75 (30.01)
  2 Lukas Dempsey             15 Marist College-MR    4:34.08    4:43.01        
                  28.55     1:01.92 (33.37)     1:38.22 (36.30)     2:12.93 (34.71)
        2:55.19 (42.26)     3:39.35 (44.16)     4:11.90 (32.55)     4:43.01 (31.11)
  3 Aidan Meehan              15 BBSC-MR              5:37.85    4:58.84        
                  30.31     1:06.15 (35.84)     1:44.52 (38.37)     2:23.57 (39.05)
        3:07.26 (43.69)     3:51.83 (44.57)     4:25.77 (33.94)     4:58.84 (33.07)
  4 Spencer Coffin            17 Marist College-MR    5:09.80    5:09.30        
                  30.65     1:05.55 (34.90)     1:46.11 (40.56)     2:26.67 (40.56)
        3:12.90 (46.23)     3:59.63 (46.73)     4:34.57 (34.94)     5:09.30 (34.73)
  5 Christopher Koster        13 SMC-MR                    NT    5:21.53        
                  32.01     1:11.95 (39.94)   2:30.42 (1:18.47)     3:18.17 (47.75)
         3:24.00 (5.83)     4:07.98 (43.98)     4:45.61 (37.63)     5:21.53 (35.92)
 
Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 3:16.27  12/10/2005 Newburgh Sharks, NBS  -MR                  
                         R Coombs, M Yates, D Gartman, J Coombs            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          3:19.85    3:46.93        
                  25.45       52.28 (52.28)     1:18.20 (25.92)     1:46.68 (54.40)
        2:19.08 (32.40)   2:53.72 (1:07.04)     3:18.91 (25.19)     3:46.93 (53.21)
  2 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'                       NT    4:33.72        
     1) Matthew Zaino 16                2) Anthony Distelhurst 15         
     3) Adam Prince 13                  4) Joey Goldbloom 13              
                  29.18   1:01.69 (1:01.69)     1:35.13 (33.44)   2:14.33 (1:12.64)
        2:33.08 (18.75)   3:19.56 (1:05.23)     3:52.07 (32.51)   4:33.72 (1:14.16)
 
Boys 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 3:39.68    1/1/2000 BGNW  C                                    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          3:43.34    3:57.13        
                  28.96       58.86 (58.86)     1:27.63 (28.77)   2:00.84 (1:01.98)
        2:28.37 (27.53)   3:00.93 (1:00.09)     3:26.91 (25.98)     3:57.13 (56.20)
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                                NT    4:02.91        
     1) Bryan Lubarsky 16               2) Zach Anderson 17               
     3) Zachary Newtson 15              4) Joseph Morgan 14               
                  28.79       58.89 (58.89)     1:30.32 (31.43)   2:07.61 (1:08.72)
        2:35.24 (27.63)   3:07.67 (1:00.06)     3:33.81 (26.14)     4:02.91 (55.24)
  3 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'                   4:14.16    4:18.16        
     1) Christopher Cerutti 13          2) Henry Koster 16                
     3) Jack Vallar 14                  4) Tommy St Vincent 14            
                  32.56   1:05.88 (1:05.88)     1:40.58 (34.70)   2:20.27 (1:14.39)
        2:36.60 (16.33)   3:20.32 (1:00.05)     3:47.78 (27.46)     4:18.16 (57.84)
  4 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'                  4:44.46    5:00.73        
     1) Swapnil Pandya 15               2) Adam Prince 13                 
     3) Matthew Zaino 16                4) Anthony Distelhurst 15         
                  37.58   1:17.68 (1:17.68)     1:55.14 (37.46)   2:36.05 (1:18.37)
        3:07.56 (31.51)   3:48.61 (1:12.56)     4:21.86 (33.25)   5:00.73 (1:12.12)