Newburgh Sharks, Sanction #: 081001                      

                      2008 Annual Red, White, & Blue Meet                      
                                    Results                                    
 
Girls 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 15.72  10/26/2003 Jinan Andrews, Aqua Gems                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christiana Regenauer       7 WSSC-MR                18.13      16.68        
  2 Paige M Bacigal            7 VAC-MR                 18.27      17.10        
  3 Abigail M Gibbons          7 UN-MR                  39.43      19.07        
  4 MACKENZIE Thompson         7 WSSC-MR                20.71      21.34        
  5 Jamie E Forbes             7 NBS-MR                    NT      22.09        
  6 Catie Dwyer                7 WSSC-MR                25.66      28.53        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 19.67  10/21/2006 Naima J Mackrel, NDAC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christiana Regenauer       7 WSSC-MR                20.74      21.70        
  2 Paige M Bacigal            7 VAC-MR                 23.43      22.84        
  3 Abigail M Gibbons          7 UN-MR                  27.43      25.43        
  4 Jamie E Forbes             7 NBS-MR                    NT      27.52        
  5 MACKENZIE Thompson         7 WSSC-MR                26.59      27.71        
  6 Catie Dwyer                7 WSSC-MR                28.17      28.57        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 21.67  10/22/2005 Ina M Elcott, MSC  -MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christiana Regenauer       7 WSSC-MR                28.39      27.28        
  2 Paige M Bacigal            7 VAC-MR                 26.76      27.70        
  3 MACKENZIE Thompson         7 WSSC-MR                29.82      30.92        
  4 Catie Dwyer                7 WSSC-MR                33.99      32.07        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 18.99     10/1999 Alexandra Polhill, BGNW                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christiana Regenauer       7 WSSC-MR                19.47      19.54        
  2 Paige M Bacigal            7 VAC-MR                 28.59      21.23        
  3 MACKENZIE Thompson         7 WSSC-MR                27.54      32.48        
  4 Catie Dwyer                7 WSSC-MR                   NT      39.23        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 31.50  10/24/2004 Jinan Andrews, Aqua Gems                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katelyn K Walsh            8 Big Blue-MR            44.16      40.37        
  2 Madeline Evangelista       8 TRS-MR                 47.29      44.44        
  3 Mary E MACRE               8 WSSC-MR                47.07      44.64        
  4 Jessica M Mitchell         8 Aqua Gems-MR           46.48      48.64        
  5 Ananya S Parlapalli        8 Big Blue-MR          1:06.94      57.69        
  6 Marayam P Pacheco          8 NBS-MR                    NT    1:20.31        
  7 Sharon Ortiz               8 NBS-MR                    NT    1:25.29        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 38.11  10/24/2004 Jinan Andrews, Aqua Gems                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katelyn K Walsh            8 Big Blue-MR            49.81      51.57        
  2 Mary E MACRE               8 WSSC-MR                   NT      54.83        
  3 Madeline Evangelista       8 TRS-MR               1:03.03      54.92        
  4 Jessica M Mitchell         8 Aqua Gems-MR           52.94      57.00        
  5 Ananya S Parlapalli        8 Big Blue-MR          1:04.75      59.00        
  6 Marayam P Pacheco          8 NBS-MR                    NT    1:01.26        
  7 Sharon Ortiz               8 NBS-MR                    NT    1:17.28        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 42.90     10/1998 Becky Burke, MSC                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katelyn K Walsh            8 Big Blue-MR            48.75      48.74        
  2 Mary E MACRE               8 WSSC-MR                   NT    1:04.02        
  3 Jessica M Mitchell         8 Aqua Gems-MR         1:07.47    1:12.58        
 -- Ananya S Parlapalli        8 Big Blue-MR          1:12.47         DQ        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 16.63  10/24/2004 Jinan Andrews, Aqua Gems                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Katelyn K Walsh            8 Big Blue-MR            25.99      22.59        
  2 Mary E MACRE               8 WSSC-MR                43.91      26.88        
  3 Jessica M Mitchell         8 Aqua Gems-MR           29.53      27.15        
  4 Ananya S Parlapalli        8 Big Blue-MR            27.25      27.38        
  5 Madeline Evangelista       8 TRS-MR                 30.00      30.80        
 
Girls 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 29.63  10/22/2005 Jinan M Andrews, Aqua Gems                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Denali M Hutzelmann        9 Aqua Gems-MR           30.60      30.74        
  2 Sydney M Johnson           9 VAC-MR                 37.74      35.07        
  3 Camryn A Johnson           9 VAC-MR                 38.67      36.55        
  4 Katelyn A Lerner           9 VAC-MR                 39.95      37.04        
  5 Claudia Beuchert           9 WSSC-MR                40.57      41.51        
  6 Jordan Thompson            9 WSSC-MR                40.19      42.94        
  7 Jillian Donlon             9 WSSC-MR                41.33      43.34        
  8 Jenaye I Stephenson        9 Aqua Gems-MR              NT      44.03        
  9 Liza Adamow                9 TRS-MR                 50.00      49.70        
 -- Heather Raleigh            9 WSSC-MR                41.78         DQ        
 
Girls 9 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 35.48  10/24/2004 Brittany M Friese, NBS  -MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Denali M Hutzelmann        9 Aqua Gems-MR           37.58      38.99        
  2 Camryn A Johnson           9 VAC-MR                 45.61      42.47        
  3 Sydney M Johnson           9 VAC-MR                 43.48      43.88        
  4 Jillian Donlon             9 WSSC-MR                46.74      47.37        
  5 Katelyn A Lerner           9 VAC-MR                 50.51      48.04        
  6 Jordan Thompson            9 WSSC-MR                53.21      50.20        
  7 Heather Raleigh            9 WSSC-MR                52.03      52.25        
  8 Claudia Beuchert           9 WSSC-MR                52.21      52.97        
  9 Jenaye I Stephenson        9 Aqua Gems-MR              NT      54.53        
 10 Liza Adamow                9 TRS-MR               1:05.00      58.51        
 
Girls 9 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 39.78     10/1997 Tokina Yamamoto, BSC                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Denali M Hutzelmann        9 Aqua Gems-MR           45.59      43.27        
  2 Jordan Thompson            9 WSSC-MR                50.65      51.31        
  3 Camryn A Johnson           9 VAC-MR               1:00.20      53.82        
  4 Jillian Donlon             9 WSSC-MR                53.69      54.46        
  5 Heather Raleigh            9 WSSC-MR                54.16      56.68        
  6 Katelyn A Lerner           9 VAC-MR                    NT    1:01.81        
  7 Claudia Beuchert           9 WSSC-MR                   NT    1:13.92        
 -- Jenaye I Stephenson        9 Aqua Gems-MR              NT         DQ        
 -- Sydney M Johnson           9 VAC-MR                 58.95         DQ        
 
Girls 9 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 33.39     10/1995 Courtney Lyon, UN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Denali M Hutzelmann        9 Aqua Gems-MR           35.93      36.80        
  2 Sydney M Johnson           9 VAC-MR                 51.81      48.89        
  3 Heather Raleigh            9 WSSC-MR                48.74      51.41        
  4 Jillian Donlon             9 WSSC-MR              1:00.52    1:06.88        
 -- Claudia Beuchert           9 WSSC-MR              1:02.30         DQ        
 -- Camryn A Johnson           9 VAC-MR               1:00.81         DQ        
 
Girls 10 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 26.62  10/22/2005 Brittany M Friese, NBS  -MR                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Toni Ann Battaglia        10 WSSC-MR                28.94      29.34        
  2 Theresa Hutton            10 TRS-MR                 29.96      29.91        
  3 Alice T Morgan            10 NBS-MR                 32.66      32.13        
  4 Hailee M Stangeby         10 Aqua Gems-MR           35.32      33.27        
  5 Ali T Heilig              10 VAC-MR                    NT      33.43        
  6 Haley E Bridges           10 UN-MR                     NT      34.28        
  7 Marisa Dexter             10 WSSC-MR                35.23      34.93        
  8 Alexandra Rimac           10 NBS-MR                 44.89      37.40        
  9 Quinn T Garvey            10 NBS-MR                 38.49      38.27        
 10 Madaline S Callahan       10 UN-MR                  39.43      38.46        
 11 Alexa M Sager             10 NBS-MR                 39.03      38.95        
 12 Emilia Friedman           10 VAC-MR                 44.67      41.41        
 13 Danielle Logan            10 TRS-MR                 50.00      41.47        
 14 Pramoda Bapatla           10 Big Blue-MR            50.76      41.61        
 15 Bridget E Ruggiero        10 NBS-MR                    NT      56.33        
 16 Marcela J Ramos           10 NBS-MR                    NT    1:06.00        
 17 Marilyn Espejo            10 NBS-MR                    NT    1:08.58        
 
Girls 10 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 30.87     10/1995 Corey Berg, UN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Theresa Hutton            10 TRS-MR                 34.19      33.43        
  2 Toni Ann Battaglia        10 WSSC-MR                34.40      34.11        
  3 Alice T Morgan            10 NBS-MR                 40.59      40.19        
  4 Hailee M Stangeby         10 Aqua Gems-MR           41.94      41.90        
  5 Haley E Bridges           10 UN-MR                     NT      44.24        
  6 Madaline S Callahan       10 UN-MR                  41.43      44.78        
  7 Quinn T Garvey            10 NBS-MR                 50.76      47.23        
  8 Alexa M Sager             10 NBS-MR                 48.49      49.33        
  9 Pramoda Bapatla           10 Big Blue-MR            57.36      52.23        
 10 Emilia Friedman           10 VAC-MR                    NT      52.56        
 11 Danielle Logan            10 TRS-MR                 52.00      55.39        
 12 Bridget E Ruggiero        10 NBS-MR                    NT      58.16        
 13 Marilyn Espejo            10 NBS-MR                    NT    1:06.09        
 14 Marcela J Ramos           10 NBS-MR                    NT    1:13.43        
 -- Alexandra Rimac           10 NBS-MR                 51.89         DQ        
 
Girls 10 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 35.30  10/28/2001 Becky Malone, NBS  -MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Toni Ann Battaglia        10 WSSC-MR                42.09      41.03        
  2 Hailee M Stangeby         10 Aqua Gems-MR           45.83      43.87        
  3 Alice T Morgan            10 NBS-MR                 47.25      45.43        
  4 Haley E Bridges           10 UN-MR                     NT      46.43        
  5 Ali T Heilig              10 VAC-MR                    NT      48.03        
  6 Quinn T Garvey            10 NBS-MR                 50.29      49.86        
  7 Alexa M Sager             10 NBS-MR                 56.21      53.49        
  8 Emilia Friedman           10 VAC-MR                    NT      55.75        
  9 Alexandra Rimac           10 NBS-MR                 59.99    1:01.85        
 -- Pramoda Bapatla           10 Big Blue-MR          1:27.57         DQ        
 -- Danielle Logan            10 TRS-MR               1:00.00         DQ        
 
Girls 10 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 30.40     10/1995 Corey Berg, UN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Toni Ann Battaglia        10 WSSC-MR                31.08      32.68        
  2 Theresa Hutton            10 TRS-MR                 34.42      33.05        
  3 Alice T Morgan            10 NBS-MR                 35.97      36.18        
  4 Hailee M Stangeby         10 Aqua Gems-MR           40.30      38.78        
  5 Marisa Dexter             10 WSSC-MR                37.95      41.44        
  6 Haley E Bridges           10 UN-MR                     NT      44.46        
  7 Ali T Heilig              10 VAC-MR                    NT      44.50        
  8 Madaline S Callahan       10 UN-MR                  46.43      45.67        
  9 Alexa M Sager             10 NBS-MR                 51.58      50.06        
 10 Alexandra Rimac           10 NBS-MR                 58.52      54.91        
 -- Quinn T Garvey            10 NBS-MR                 50.99         DQ        
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 25.78     10/1995 Joanne Paleo, MKBC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leeanna N Cass            11 Aqua Gems-MR           30.01      29.30        
  2 Samantha Dexter           12 WSSC-MR                30.29      30.41        
  3 Kaitlyn E Troy            11 VAC-MR                 33.65      31.37        
  4 Jacqueline P Kinsley      12 WSSC-MR                32.70      31.42        
  5 Jessica C McKay           12 WSSC-MR                31.29      31.45        
  6 Claire M Kalletta         12 Aqua Gems-MR           32.74      31.85        
  7 Beth F Clark              11 NBS-MR                 31.99      32.28        
  8 Lexie Fischer             11 TRS-MR                 33.75      32.55        
  9 Cassie Rubino             11 TRS-MR                 32.15      32.56        
 10 Ava S Lillian             12 Aqua Gems-MR           31.43      32.87        
 11 Kourtnie A Rogers         11 VAC-MR                 35.67      33.17        
 12 Emma Hoarty               11 NBS-MR                 40.20      33.71        
 13 Nicole L Mitchell         11 Aqua Gems-MR           34.18      34.22        
 14 Emily A Beuchert          12 WSSC-MR                34.73      34.26        
 15 Emma Regenauer            11 WSSC-MR                34.19      35.41        
 16 Dyondra C Stephenson      11 UN-MR                     NT      36.29        
 17 Nayara Sullivan           11 Big Blue-MR            42.86      39.48        
 18 Erin A Langdale           11 Aqua Gems-MR           38.42      39.68        
 19 Emily J Woodruff          12 NBS-MR                    NT      41.14        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:04.16     10/1998 Courtney Lyon, NBS                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leeanna N Cass            11 Aqua Gems-MR         1:12.90    1:10.90        
                  34.67     1:10.90 (36.23)                                        
  2 Samantha Dexter           12 WSSC-MR              1:16.94    1:15.11        
                  36.29     1:15.11 (38.82)                                        
  3 Kaitlyn E Troy            11 VAC-MR               1:23.18    1:18.87        
                  37.86     1:18.87 (41.01)                                        
  4 Claire M Kalletta         12 Aqua Gems-MR         1:19.13    1:19.67        
                  37.37     1:19.67 (42.30)                                        
  5 Cassie Rubino             11 TRS-MR               1:25.40    1:22.09        
                  40.49     1:22.09 (41.60)                                        
  6 Jacqueline P Kinsley      12 WSSC-MR              1:24.75    1:22.41        
                  40.52     1:22.41 (41.89)                                        
  7 Kourtnie A Rogers         11 VAC-MR               1:25.99    1:23.94        
                1:24.44         1:23.94 ( )                                        
  8 Beth F Clark              11 NBS-MR               1:21.94    1:24.21        
                  37.99     1:24.21 (46.22)                                        
  9 Ava S Lillian             12 Aqua Gems-MR         1:22.47    1:26.63        
                  42.15     1:26.63 (44.48)                                        
 10 Emma Regenauer            11 WSSC-MR                   NT    1:26.83        
                  42.53     1:26.83 (44.30)                                        
 11 Emily A Beuchert          12 WSSC-MR              1:25.87    1:27.81        
                  42.66     1:27.81 (45.15)                                        
 12 Nicole L Mitchell         11 Aqua Gems-MR         1:25.46    1:28.29        
                  43.32     1:28.29 (44.97)                                        
 13 Lexie Fischer             11 TRS-MR               1:30.75    1:29.86        
                  43.09     1:29.86 (46.77)                                        
 14 Emma Hoarty               11 NBS-MR               1:45.36    1:32.70        
                  43.89     1:32.70 (48.81)                                        
 15 Nayara Sullivan           11 Big Blue-MR          1:51.23    1:41.08        
                  49.17     1:41.08 (51.91)                                        
 16 Dyondra C Stephenson      11 UN-MR                     NT    1:42.83        
                  50.20     1:42.83 (52.63)                                        
 17 Emily J Woodruff          12 NBS-MR                    NT    1:58.18        
                  55.75   1:58.18 (1:02.43)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 32.68  10/26/2003 Becky L Malone, NBS  -MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leeanna N Cass            11 Aqua Gems-MR           41.16      39.28        
  2 Jessica C McKay           12 WSSC-MR                44.34      40.62        
  3 Jacqueline P Kinsley      12 WSSC-MR                40.67      41.27        
  4 Emma Hoarty               11 NBS-MR                 53.06      43.81        
  5 Ava S Lillian             12 Aqua Gems-MR           41.36      44.14        
  6 Claire M Kalletta         12 Aqua Gems-MR           46.94      45.31        
  7 Kourtnie A Rogers         11 VAC-MR                 46.00      46.17        
  8 Emma Regenauer            11 WSSC-MR                51.73      48.09        
  9 Beth F Clark              11 NBS-MR                 47.31      48.15        
 10 Dyondra C Stephenson      11 UN-MR                     NT      48.66        
 11 Erin A Langdale           11 Aqua Gems-MR           49.72      50.16        
 12 Emily A Beuchert          12 WSSC-MR                50.29      50.63        
 13 Nicole L Mitchell         11 Aqua Gems-MR           50.27      52.10        
 14 Nayara Sullivan           11 Big Blue-MR            57.10      53.23        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 28.39  10/26/2003 Becky L Malone, NBS  -MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Claire M Kalletta         12 Aqua Gems-MR           33.24      32.31        
  2 Samantha Dexter           12 WSSC-MR                32.98      32.41        
  3 Leeanna N Cass            11 Aqua Gems-MR           36.57      34.13        
  4 Cassie Rubino             11 TRS-MR                 38.44      35.68        
  5 Nicole L Mitchell         11 Aqua Gems-MR           37.20      38.72        
  6 Ava S Lillian             12 Aqua Gems-MR           41.64      40.29        
  7 Emma Regenauer            11 WSSC-MR                38.74      40.80        
  8 Emma Hoarty               11 NBS-MR                 44.99      41.32        
  9 Beth F Clark              11 NBS-MR                 41.10      42.51        
 10 Lexie Fischer             11 TRS-MR                 45.12      43.45        
 11 Emily A Beuchert          12 WSSC-MR                42.93      44.95        
 12 Dyondra C Stephenson      11 UN-MR                     NT      46.87        
 13 Erin A Langdale           11 Aqua Gems-MR           48.18      49.97        
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 24.97  10/22/2005 Brienne Ryan, WSSC -MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colleen E Carroll         13 WSSC-MR                28.70      28.52        
  2 Lindsey S Blackman        13 VAC-MR                 27.56      28.63        
  3 Heather Sussman           13 TRS-MR                 30.78      31.59        
  4 Emily S Kessler           13 NBS-MR                 34.99      32.84        
  5 Casey R Dwyer             13 Dolfins-AD             30.88      33.04        
  6 Briana Gualtieri          13 WSSC-MR                34.66      35.36        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:54.36  10/18/2008 Brittany M Friese, NBS  -MR                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brittany M Friese         13 NBS-MR               1:54.12    1:54.36*       
                  27.26       56.15 (28.89)     1:25.40 (29.25)     1:54.36 (28.96)
  2 Heather Sussman           13 TRS-MR               2:39.02    2:28.68        
                  33.56     1:11.25 (37.69)     1:50.91 (39.66)     2:28.68 (37.77)
  3 Casey R Dwyer             13 Dolfins-AD           2:26.77    2:32.90        
                  33.52     1:10.78 (37.26)     1:51.89 (41.11)     2:32.90 (41.01)
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:01.68     10/1998 Annie Mantey, MSC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lindsey S Blackman        13 VAC-MR               1:10.96    1:12.69        
  2 Regina Zeoli              12 WSSC-MR              1:14.02    1:13.28        
                  35.51     1:13.28 (37.77)                                        
  3 Casey R Dwyer             13 Dolfins-AD           1:18.24    1:21.04        
                  39.13     1:21.04 (41.91)                                        
  4 Heather Sussman           13 TRS-MR               1:25.12    1:24.89        
                  41.96     1:24.89 (42.93)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:06.70     10/1998 Annie Mantey, MSC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colleen E Carroll         13 WSSC-MR              1:18.24    1:21.45        
                  38.62     1:21.45 (42.83)                                        
  2 Emily S Kessler           13 NBS-MR               1:40.99    1:37.39        
                  45.08     1:37.39 (52.31)                                        
  3 Briana Gualtieri          13 WSSC-MR                   NT    1:40.89        
                  46.72     1:40.89 (54.17)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 58.84     10/1998 Annie Mantey, MSC                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brittany M Friese         13 NBS-MR                 59.68    1:01.43        
                  29.36     1:01.43 (32.07)                                        
  2 Lindsey S Blackman        13 VAC-MR               1:17.42    1:13.89        
                  32.61     1:13.89 (41.28)                                        
  3 Regina Zeoli              12 WSSC-MR              1:17.70    1:17.06        
                  35.39     1:17.06 (41.67)                                        
  4 Emily S Kessler           13 NBS-MR               1:40.99    1:24.41        
                  38.71     1:24.41 (45.70)                                        
  5 Casey R Dwyer             13 Dolfins-AD           1:26.00    1:29.58        
                  40.15     1:29.58 (49.43)                                        
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 24.06     10/1997 Brooke Davey, NBS                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colleen P Larkin          15 VAC-MR                 26.54      26.44        
  2 Amy L Owens               15 VAC-MR                 26.98      27.00        
  3 Allison B Wyatt           16 Big Blue-MR            26.68      27.42        
  4 Cassandra J Vondrak       15 NBS-MR                 27.08      27.47        
  5 Colleen Russell           16 VAC-MR                 29.61      28.21        
  6 Regina Zeoli              12 WSSC-MR                28.80      29.26        
  7 Sophia Warnon             15 WSSC-MR                28.36      29.50        
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 5:06.58  10/18/2008 Brittany M Friese, NBS  -MR                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brittany M Friese         13 NBS-MR               5:06.90    5:06.58*       
                  29.69     1:01.14 (31.45)     1:32.39 (31.25)     2:03.68 (31.29)
        2:35.01 (31.33)     3:05.42 (30.41)     3:35.96 (30.54)     4:06.67 (30.71)
        4:37.44 (30.77)     5:06.58 (29.14)                                        
  2 Amanda S York             15 NBS-MR               5:38.36    5:35.84        
                  31.54     1:05.21 (33.67)     1:39.13 (33.92)     2:12.99 (33.86)
        2:47.10 (34.11)     3:21.16 (34.06)     3:55.47 (34.31)     4:29.96 (34.49)
        5:04.12 (34.16)     5:35.84 (31.72)                                        
  3 Emily K Hovey             13 NBS-MR               5:40.76    5:36.16        
                  31.49     1:05.80 (34.31)     1:39.65 (33.85)     2:14.12 (34.47)
        2:48.64 (34.52)     3:23.12 (34.48)     3:57.26 (34.14)     4:31.14 (33.88)
        5:04.32 (33.18)     5:36.16 (31.84)                                        
  4 Amy L Owens               15 VAC-MR               5:46.83    5:44.02        
                  30.99     1:05.17 (34.18)     1:39.73 (34.56)     2:14.54 (34.81)
        2:49.16 (34.62)     3:24.30 (35.14)     4:00.14 (35.84)     4:35.13 (34.99)
        5:09.78 (34.65)     5:44.02 (34.24)                                        
  5 Colleen Russell           16 VAC-MR               5:58.91    5:48.87        
                  31.48     1:05.81 (34.33)     1:41.30 (35.49)     2:16.87 (35.57)
        2:51.91 (35.04)     3:27.46 (35.55)     4:03.29 (35.83)     4:38.89 (35.60)
        5:14.32 (35.43)     5:48.87 (34.55)                                        
  6 Cassandra J Vondrak       15 NBS-MR               6:16.09    6:13.90        
                1:03.00     1:55.00 (52.00)      1:57.00 (2.00)     2:29.00 (32.00)
        3:20.00 (51.00)     3:48.00 (28.00)     4:22.00 (34.00)     5:00.00 (38.00)
        5:42.00 (42.00)     6:13.90 (31.90)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:04.86  10/27/2002 Michelle A Coombs, NBS  -MR                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hillary M Hocson          17 NBS-MR               2:13.43    2:16.82        
                  32.34     1:06.44 (34.10)     1:41.38 (34.94)     2:16.82 (35.44)
  2 Emily K Hovey             13 NBS-MR               2:18.53    2:18.87        
                  32.91     1:08.07 (35.16)     1:43.51 (35.44)     2:18.87 (35.36)
  3 Sophia Warnon             15 WSSC-MR              2:36.21    2:39.10        
                  37.00     1:16.68 (39.68)     1:57.90 (41.22)     2:39.10 (41.20)
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:27.79  10/26/2003 Kierstin A Koronowicz, NBS  -MR            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hillary M Hocson          17 NBS-MR               2:31.89    2:31.25        
                  34.03     1:12.35 (38.32)     1:51.15 (38.80)     2:31.25 (40.10)
  2 Emily K Hovey             13 NBS-MR               2:35.99    2:35.42        
                  35.84     1:15.09 (39.25)     1:55.27 (40.18)     2:35.42 (40.15)
  3 Colleen P Larkin          15 VAC-MR               2:42.18    2:41.49        
                  36.49     1:17.04 (40.55)     1:59.31 (42.27)     2:41.49 (42.18)
  4 Cassandra J Vondrak       15 NBS-MR               2:43.74    2:45.51        
                  37.40     1:19.18 (41.78)     2:02.23 (43.05)     2:45.51 (43.28)
  5 Allison B Wyatt           16 Big Blue-MR          2:39.88    2:48.75        
                  37.11     1:19.50 (42.39)     2:03.80 (44.30)     2:48.75 (44.95)
  6 Jacqueline P Kinsley      12 WSSC-MR              3:05.53    3:08.67        
                  42.71     1:30.99 (48.28)   3:08.67 (1:37.68)         3:08.67 ( )
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 2:10.81  10/27/2002 Kierstin A Koronowicz, NBS  -MR            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colleen P Larkin          15 VAC-MR               2:14.98    2:14.32        
                  29.11     1:03.33 (34.22)     1:38.73 (35.40)     2:14.32 (35.59)
  2 Amanda S York             15 NBS-MR               2:16.40    2:18.11        
                  31.08     1:05.37 (34.29)     1:41.80 (36.43)     2:18.11 (36.31)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:10.22  10/28/2001 Kierstin A Koronowicz, NBS  -MR            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hillary M Hocson          17 NBS-MR               2:11.58    2:17.69        
                  29.99     1:04.23 (34.24)     1:43.99 (39.76)     2:17.69 (33.70)
  2 Amy L Owens               15 VAC-MR               2:18.58    2:23.10        
                  31.67     1:10.82 (39.15)     1:51.22 (40.40)     2:23.10 (31.88)
  3 Amanda S York             15 NBS-MR               2:23.93    2:23.83        
                  30.35     1:05.97 (35.62)     1:50.84 (44.87)     2:23.83 (32.99)
  4 Allison B Wyatt           16 Big Blue-MR          2:26.53    2:29.30        
                  33.90     1:13.19 (39.29)     1:54.55 (41.36)     2:29.30 (34.75)
  5 Colleen E Carroll         13 WSSC-MR              2:29.72    2:32.92        
  6 Sophia Warnon             15 WSSC-MR              2:41.07    2:33.16        
  7 Emily S Kessler           13 NBS-MR               3:14.61    3:01.44        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 16.26     10/1996 Anthony Simco, MKBC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DJ Quinones                7 WSSC-MR                18.33      18.22        
  2 Matthew Giraldo            7 TRS-MR                 21.70      19.04        
  3 Alexksey Makarov           7 NBS-MR                    NT      19.50        
  4 Phillip J Volaski          7 Big Blue-MR            28.97      21.13        
  5 Kyle Thompson              7 WSSC-MR                24.65      23.64        
  6 Logan A Morales            6 Big Blue-MR            27.39      24.55        
  7 Mathew Heilig              7 VAC-MR                    NT      25.67        
  8 Hugo A Triminio            7 NBS-MR                    NT      29.97        
  9 Michael V Cahill           7 NBS-MR                    NT      32.64        
 10 Victor A Morante           7 NBS-MR                    NT      32.80        
 11 Warren J Banks             5 Big Blue-MR               NT      37.31        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 19.98     10/1996 Daniel Simco, MKBC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DJ Quinones                7 WSSC-MR                23.36      24.40        
  2 Matthew Giraldo            7 TRS-MR                 30.47      24.98        
  3 Alexksey Makarov           7 NBS-MR                    NT      25.14        
  4 Kyle Thompson              7 WSSC-MR                26.38      27.84        
  5 Phillip J Volaski          7 Big Blue-MR            43.21      27.99        
  6 Logan A Morales            6 Big Blue-MR            38.53      30.03        
  7 Mathew Heilig              7 VAC-MR                    NT      31.03        
  8 Michael V Cahill           7 NBS-MR                    NT      33.04        
  9 Victor A Morante           7 NBS-MR                    NT      39.28        
 10 Hugo A Triminio            7 NBS-MR                    NT      42.57        
 -- Warren J Banks             5 Big Blue-MR               NT         DQ        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 23.25     10/1997 Collin Casciano, AG                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phillip J Volaski          7 Big Blue-MR            42.06      25.59        
  2 Kyle Thompson              7 WSSC-MR                26.46      27.89        
  3 Logan A Morales            6 Big Blue-MR            42.46      30.82        
  4 DJ Quinones                7 WSSC-MR                   NT      31.16        
  5 Warren J Banks             5 Big Blue-MR               NT      39.13        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 20.80     10/1997 Thomas Brisson, RAC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matthew Giraldo            7 TRS-MR                 31.00      24.33        
  2 Kyle Thompson              7 WSSC-MR                   NT      29.04        
  3 Alexksey Makarov           7 NBS-MR                    NT      29.39        
  4 Phillip J Volaski          7 Big Blue-MR            44.49      32.17        
  5 DJ Quinones                7 WSSC-MR                32.24      39.65        
 -- Logan A Morales            6 Big Blue-MR               NT         DQ        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 31.09     10/1995 Simon Hammer, MKBC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 George E Kalletta          8 Aqua Gems-MR           36.69      34.48        
  2 Jack Dwyer                 8 WSSC-MR                40.90      42.84        
  3 DJ Quinones                7 WSSC-MR                49.15      44.15        
  4 Henry B McNeilly           8 NBS-MR                 50.98      48.11        
  5 DaVonte D Davis            8 NBS-MR                    NT      48.83        
  6 Ting Chen                  8 NBS-MR                 49.36      50.89        
 -- TC C McCaffrey             8 Big Blue-MR          1:01.87         DQ        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 39.35  10/28/2001 Alex P Stuart, Aqua Gems                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jack Dwyer                 8 WSSC-MR                51.69      52.46        
  2 Henry B McNeilly           8 NBS-MR                 54.57      54.76        
  3 TC C McCaffrey             8 Big Blue-MR          1:01.62      54.78        
  4 Ting Chen                  8 NBS-MR                 59.94      58.03        
  5 DaVonte D Davis            8 NBS-MR                    NT    1:06.21        
 -- George E Kalletta          8 Aqua Gems-MR           46.64         DQ        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 42.38     10/1995 Simon Hammer, MKBC                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 George E Kalletta          8 Aqua Gems-MR           53.36      52.37        
  2 Jack Dwyer                 8 WSSC-MR                58.12      56.90        
 -- Henry B McNeilly           8 NBS-MR               1:03.51         DQ        
 -- Ting Chen                  8 NBS-MR               1:06.02         DQ        
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 15.40  10/28/2001 Alex P Stuart, Aqua Gems                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 George E Kalletta          8 Aqua Gems-MR           17.96      17.90        
  2 Jack Dwyer                 8 WSSC-MR                23.24      25.92        
  3 Henry B McNeilly           8 NBS-MR                    NT      26.05        
  4 TC C McCaffrey             8 Big Blue-MR            35.33      27.29        
  5 Ting Chen                  8 NBS-MR                 28.99      30.76        
 
Boys 9 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 29.84  10/27/2002 Alex P Stuart, Aqua Gems                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christian A Thomas         9 Big Blue-MR            33.84      31.86        
  2 Michael Tartakovsky        9 TRS-MR                 35.00      33.70        
  3 Brandyn Frank              9 TRS-MR                 41.50      39.38        
  4 Alexander E Hagan          9 Big Blue-MR            46.69      40.55        
  5 Ian T Koenig               9 Big Blue-MR               NT      42.90        
  6 Matthew G Johnson          9 NBS-MR                    NT      49.05        
  7 Matthew B Forbes           9 NBS-MR                    NT    1:06.45        
  8 Juan P Peticco             9 NBS-MR                    NT    1:07.93        
 
Boys 9 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 35.78  10/27/2002 Alex P Stuart, Aqua Gems                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christian A Thomas         9 Big Blue-MR            38.38      38.54        
  2 Michael Tartakovsky        9 TRS-MR                 40.00      41.52        
  3 Matthew G Johnson          9 NBS-MR                    NT      54.35        
  4 Alexander E Hagan          9 Big Blue-MR            59.91      54.66        
  5 Ian T Koenig               9 Big Blue-MR               NT      56.57        
  6 Juan P Peticco             9 NBS-MR                    NT    1:17.34        
  7 Matthew B Forbes           9 NBS-MR                    NT    1:20.05        
 -- Brandyn Frank              9 TRS-MR                 58.60         DQ        
 
Boys 9 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 39.72  10/24/2004 Ruan J Zorgman, Pace                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christian A Thomas         9 Big Blue-MR            50.67      47.95        
 -- Alexander E Hagan          9 Big Blue-MR               NT         DQ        
 
Boys 9 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 31.76  10/27/2002 Alex P Stuart, Aqua Gems                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christian A Thomas         9 Big Blue-MR            39.83      37.97        
  2 Michael Tartakovsky        9 TRS-MR                 43.00      43.87        
  3 Brandyn Frank              9 TRS-MR               1:20.05      55.73        
 
Boys 10 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 28.33     10/1999 Daniel Simco, BGNW                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charlie H Broe            10 NBS-MR                 32.41      31.10        
  2 Benjamin S Vondrak        10 NBS-MR                 33.49      31.92        
  3 Christopher Kinsley       10 WSSC-MR                37.88      40.23        
  4 Jack F Lillian            10 Aqua Gems-MR           43.99      42.92        
  5 Christopher Santiago      10 WSSC-MR                42.40      43.84        
  6 Connor Frisbee            10 WSSC-MR                41.83      44.21        
  7 David Korgahashvivli      10 NBS-MR                 55.99      44.27        
  8 Edmond Ma                 10 Big Blue-MR            48.80      46.82        
  9 Christian L Montoya       10 NBS-MR                    NT      58.72        
 -- Justin S Lee              10 Big Blue-MR            48.97     X46.93        
 
Boys 10 Year Olds 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 32.03     10/1999 Daniel Simco, BGNW                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benjamin S Vondrak        10 NBS-MR                 40.19      38.07        
  2 Charlie H Broe            10 NBS-MR                 39.55      38.34        
  3 Christopher Kinsley       10 WSSC-MR                45.93      48.37        
  4 Jack F Lillian            10 Aqua Gems-MR           54.22      53.09        
  5 Christopher Santiago      10 WSSC-MR                51.51      53.77        
  6 Justin S Lee              10 Big Blue-MR            58.13      53.83        
  7 Edmond Ma                 10 Big Blue-MR            53.90      55.53        
  8 Connor Frisbee            10 WSSC-MR                51.36      56.62        
 -- Christian L Montoya       10 NBS-MR                    NT         DQ        
 -- David Korgahashvivli      10 NBS-MR               1:01.99         DQ        
 
Boys 10 Year Olds 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 35.47     10/1999 Daniel Simco, BGNW                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charlie H Broe            10 NBS-MR                 46.96      43.43        
  2 Benjamin S Vondrak        10 NBS-MR               1:00.31      46.55        
  3 Christopher Kinsley       10 WSSC-MR                48.94      50.65        
  4 Jack F Lillian            10 Aqua Gems-MR           54.78      56.95        
  5 Edmond Ma                 10 Big Blue-MR          1:02.11      57.02        
  6 Connor Frisbee            10 WSSC-MR                57.70      58.92        
  7 Christopher Santiago      10 WSSC-MR                58.92    1:00.83        
 -- Justin S Lee              10 Big Blue-MR            58.88         DQ        
 
Boys 10 Year Olds 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 29.76     10/1999 Anthony Simco, BGNW                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charlie H Broe            10 NBS-MR                 37.69      36.24        
  2 Jack F Lillian            10 Aqua Gems-MR              NT    1:05.31        
 -- Justin S Lee              10 Big Blue-MR          1:00.58         DQ        
 -- Edmond Ma                 10 Big Blue-MR          1:13.81         DQ        
 -- Benjamin S Vondrak        10 NBS-MR                 50.67         DQ        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 25.09  10/28/2001 Vinson Wang, MSC  -MR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shane Carter              12 TRS-MR                 30.78      29.64        
  2 Samuel Melendez           12 TRS-MR                 29.37      30.16        
  3 Jake Raccioppi            11 TRS-MR                 32.26      31.00        
  4 Matthew MACKAY            12 WSSC-MR                30.78      31.11        
  5 TJ DeVito                 11 TRS-MR                 31.46      31.88        
  6 Matthew N Kessler         11 NBS-MR                 34.99      32.08        
  7 Joseph M Galante          11 NBS-MR                 33.01      32.71        
  8 Jonathan Warnon           11 WSSC-MR                33.56      33.65        
  9 Bryan M Feigel            11 NBS-MR                 36.03      35.69        
 10 Griff C Dowden            12 Aqua Gems-MR           36.78      36.14        
 11 Jeremy K Langdale         11 Aqua Gems-MR           42.06      38.74        
 12 Thomas M Johnson          11 NBS-MR                    NT      39.40        
 13 Dante G Davis             11 NBS-MR                    NT      44.49        
 14 Carlos J Fortin           12 NBS-MR                    NT      46.56        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:00.83     10/1995 Nicholas Pai, MSC                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Samuel Melendez           12 TRS-MR               1:17.64    1:16.44        
                  37.30     1:16.44 (39.14)                                        
  2 Shane Carter              12 TRS-MR               1:21.61    1:19.73        
                  38.42     1:19.73 (41.31)                                        
  3 TJ DeVito                 11 TRS-MR               1:20.39    1:21.97        
                  41.05     1:21.97 (40.92)                                        
  4 Jake Raccioppi            11 TRS-MR               1:20.54    1:23.11        
                  40.98     1:23.11 (42.13)                                        
  5 Joseph M Galante          11 NBS-MR               1:25.64    1:26.24        
                  47.00     1:26.24 (39.24)                                        
  6 Jonathan Warnon           11 WSSC-MR              1:25.96    1:26.83        
                  41.81     1:26.83 (45.02)                                        
  7 Matthew N Kessler         11 NBS-MR               1:41.99    1:28.05        
                  41.50     1:28.05 (46.55)                                        
  8 Bryan M Feigel            11 NBS-MR               1:34.90    1:36.24        
                  46.93     1:36.24 (49.31)                                        
  9 Griff C Dowden            12 Aqua Gems-MR              NT    1:53.07        
                1:36.57     1:53.07 (16.50)                                        
 10 Thomas M Johnson          11 NBS-MR                    NT    1:53.91        
                  54.48     1:53.91 (59.43)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 32.40     10/1999 Simon Hammer, BGNW                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matthew MACKAY            12 WSSC-MR                36.23      37.43        
  2 TJ DeVito                 11 TRS-MR                 42.70      43.11        
  3 Samuel Melendez           12 TRS-MR                 44.44      43.90        
  4 Matthew N Kessler         11 NBS-MR                 50.99      44.69        
  5 Joseph M Galante          11 NBS-MR                 44.88      45.02        
  6 Bryan M Feigel            11 NBS-MR                 47.46      46.83        
  7 Jonathan Warnon           11 WSSC-MR                47.74      48.69        
 -- Jeremy K Langdale         11 Aqua Gems-MR         1:14.97         DQ        
 -- Griff C Dowden            12 Aqua Gems-MR           54.52         DQ        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 28.33  10/28/2001 Vinson Wang, MSC  -MR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jake Raccioppi            11 TRS-MR                 33.61      33.40        
  2 Shane Carter              12 TRS-MR                 34.69      33.97        
  3 Matthew N Kessler         11 NBS-MR                 38.99      36.39        
  4 Matthew MACKAY            12 WSSC-MR                36.03      38.11        
  5 Joseph M Galante          11 NBS-MR                 38.20      41.30        
  6 Bryan M Feigel            11 NBS-MR                 41.76      41.47        
  7 Jonathan Warnon           11 WSSC-MR                42.14      45.15        
 -- Jeremy K Langdale         11 Aqua Gems-MR           59.64         DQ        
 -- Griff C Dowden            12 Aqua Gems-MR              NT         DQ        
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 23.72  10/24/2004 Joe F Perez-Rogers, NDAC                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brandon Shields           13 TRS-MR                 24.28      25.19        
  2 Raphael Warnon            14 WSSC-MR                26.36      27.25        
  3 Kevin J Flynn             13 Dolfins-AD             27.50      28.47        
  4 Zane W Grunewald          13 VAC-MR                 28.29      28.60        
  5 Andrew Giraldo            13 TRS-MR                 28.47      29.62        
  6 Kevin Espana              13 TRS-MR                 31.00      31.43        
  7 Ronnie A Triminio         13 NBS-MR                 55.45      43.10        
 -- Michael F Clarke          13 Dolfins-AD             29.10         DQ        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:49.43     10/1998 Robert Tiernan, MSC                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brandon Shields           13 TRS-MR               1:57.01    2:00.70        
                  27.03       57.58 (30.55)     1:29.85 (32.27)     2:00.70 (30.85)
  2 Zane W Grunewald          13 VAC-MR               2:14.60    2:15.94        
                  30.04     1:04.11 (34.07)     1:39.94 (35.83)     2:15.94 (36.00)
  3 Michael D Edwards         13 NBS-MR               2:27.69    2:18.66        
                  31.53     1:08.10 (36.57)     1:45.46 (37.36)     2:18.66 (33.20)
  4 Kevin J Flynn             13 Dolfins-AD           2:20.28    2:20.35        
                  30.85     1:07.07 (36.22)     1:45.64 (38.57)     2:20.35 (34.71)
  5 Michael F Clarke          13 Dolfins-AD           2:20.52    2:30.97        
                  33.70     1:12.42 (38.72)     1:53.10 (40.68)     2:30.97 (37.87)
  6 Ronnie A Triminio         13 NBS-MR               3:30.99    3:19.47        
                1:37.94     2:31.25 (53.31)     3:19.47 (48.22)         3:19.47 ( )
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 57.21     10/1997 Nicholas Pai, MSC                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brandon Shields           13 TRS-MR               1:05.25    1:06.34        
                  32.28     1:06.34 (34.06)                                        
  2 Andrew Giraldo            13 TRS-MR               1:10.97    1:10.02        
                  33.55     1:10.02 (36.47)                                        
  3 Zane W Grunewald          13 VAC-MR               1:10.03    1:14.61        
                  36.09     1:14.61 (38.52)                                        
  4 Kevin J Flynn             13 Dolfins-AD           1:15.29    1:14.70        
                  35.85     1:14.70 (38.85)                                        
  5 Michael F Clarke          13 Dolfins-AD           1:18.50    1:19.09        
                  38.41     1:19.09 (40.68)                                        
  6 Kevin Espana              13 TRS-MR               1:19.00    1:24.68        
                  41.03     1:24.68 (43.65)                                        
  7 Ronnie A Triminio         13 NBS-MR               1:45.99    1:42.40        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:06.08  10/22/2005 Vadim Yafayev, Dolfins                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raphael Warnon            14 WSSC-MR              1:14.35    1:15.15        
                  36.08     1:15.15 (39.07)                                        
  2 Zane W Grunewald          13 VAC-MR               1:18.77    1:18.54        
                  36.32     1:18.54 (42.22)                                        
  3 Kevin J Flynn             13 Dolfins-AD           1:24.10    1:28.22        
                  41.44     1:28.22 (46.78)                                        
  4 Michael F Clarke          13 Dolfins-AD           1:51.43    1:31.05        
                  43.39     1:31.05 (47.66)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 58.68  10/24/2004 Alex Z Kral, MWSC -MR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrew Giraldo            13 TRS-MR               1:11.97    1:17.71        
                  35.60     1:17.71 (42.11)                                        
  2 Kevin J Flynn             13 Dolfins-AD           1:28.76    1:21.41        
                  36.94     1:21.41 (44.47)                                        
  3 Kevin Espana              13 TRS-MR               1:20.00    1:41.98        
                  46.39     1:41.98 (55.59)                                        
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 22.11  10/27/2002 Ryan M Olsen, Aqua Gems                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bobby Varieur             17 TRS-MR                 22.91      24.40        
  2 Sean V McIlhargy          16 TRS-MR                 24.54      24.84        
  3 RJ J Meany                15 TRS-MR                 25.69      25.44        
  4 Luke J Grunewald          16 VAC-MR                 25.75      25.70        
  5 Jimmy MACKAY              17 WSSC-MR                25.86      26.14        
  6 Stefano G Gagliardo       16 NBS-MR                 26.95      26.33        
  7 Matthew Natal             15 WSSC-MR                25.61      26.53        
  8 Andrew Santiago           15 TRS-MR                 27.38      26.99        
  9 Anthony Ruzzi             16 TRS-MR                 27.61      28.17        
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 4:47.65  10/22/2005 Justin Coombs, NBS  -MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zach B Anderson           17 NBS-MR               4:54.72    4:56.58        
                  27.12       56.22 (29.10)     1:25.85 (29.63)     1:55.96 (30.11)
        2:26.02 (30.06)     2:56.28 (30.26)     3:26.78 (30.50)     3:57.37 (30.59)
        4:27.27 (29.90)     4:56.58 (29.31)                                        
  2 RJ J Meany                15 TRS-MR               5:05.49    5:17.83        
                  28.72       59.58 (30.86)     1:31.86 (32.28)     2:04.63 (32.77)
        2:37.62 (32.99)     3:10.47 (32.85)     3:42.17 (31.70)     4:14.71 (32.54)
        4:46.80 (32.09)     5:17.83 (31.03)                                        
  3 Bobby Varieur             17 TRS-MR               5:12.84    5:20.30        
                  28.78       59.93 (31.15)     1:33.01 (33.08)     2:06.63 (33.62)
        2:39.36 (32.73)     3:12.27 (32.91)     3:45.00 (32.73)     4:17.23 (32.23)
        4:48.62 (31.39)     5:20.30 (31.68)                                        
  4 Luke J Grunewald          16 VAC-MR               5:00.39    5:30.16        
                  28.55     1:00.14 (31.59)     1:32.97 (32.83)     2:07.11 (34.14)
        2:40.92 (33.81)     3:14.91 (33.99)     3:49.29 (34.38)     4:23.32 (34.03)
        4:58.11 (34.79)     5:30.16 (32.05)                                        
  5 Zachary J Newtson         15 NBS-MR               5:24.80    5:34.08        
                  30.61     1:02.72 (32.11)     1:36.14 (33.42)     2:09.87 (33.73)
        2:44.31 (34.44)     3:18.20 (33.89)     3:52.07 (33.87)     4:26.67 (34.60)
        5:00.75 (34.08)     5:34.08 (33.33)                                        
  6 Patrick J Garvey          15 NBS-MR               5:36.73    5:34.26        
                  28.37     1:01.10 (32.73)     1:34.95 (33.85)     2:09.62 (34.67)
        2:44.29 (34.67)     3:18.80 (34.51)     3:53.45 (34.65)     4:27.82 (34.37)
        5:01.90 (34.08)     5:34.26 (32.36)                                        
  7 Joseph I Morgan           13 NBS-MR               5:49.51    5:53.72        
                  30.59     1:05.19 (34.60)     1:41.11 (35.92)     2:16.80 (35.69)
        2:53.73 (36.93)     3:29.81 (36.08)     4:05.35 (35.54)     4:42.43 (37.08)
        5:18.45 (36.02)     5:53.72 (35.27)                                        
  8 Michael D Edwards         13 NBS-MR               7:28.37    6:21.41        
                  31.81     1:07.44 (35.63)     1:45.61 (38.17)     2:25.01 (39.40)
        3:04.10 (39.09)     3:43.56 (39.46)     4:24.63 (41.07)     5:05.14 (40.51)
        5:44.22 (39.08)     6:21.41 (37.19)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:57.98  10/28/2000 Nat L Moore, NBS                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexander I Lednev        14 Dolfins-AD           2:06.64    2:05.49        
                  30.36     1:01.65 (31.29)     1:33.96 (32.31)     2:05.49 (31.53)
  2 Zach B Anderson           17 NBS-MR               2:01.89    2:07.00        
                  30.03     1:02.01 (31.98)     1:34.85 (32.84)     2:07.00 (32.15)
  3 Joseph I Morgan           13 NBS-MR               2:16.81    2:14.38        
                  31.73     1:06.20 (34.47)     1:40.61 (34.41)     2:14.38 (33.77)
  4 RJ J Meany                15 TRS-MR               2:12.90    2:14.66        
                  31.71     1:05.78 (34.07)     1:40.26 (34.48)     2:14.66 (34.40)
  5 Luke J Grunewald          16 VAC-MR               2:14.01    2:20.71        
                  33.76     1:09.14 (35.38)     1:45.19 (36.05)     2:20.71 (35.52)
  6 Raphael Warnon            14 WSSC-MR              2:18.11    2:25.66        
                  34.59     1:10.71 (36.12)     1:48.94 (38.23)     2:25.66 (36.72)
  7 Anthony Ruzzi             16 TRS-MR               2:33.31    2:32.74        
                  35.60     1:13.14 (37.54)     1:52.53 (39.39)     2:32.74 (40.21)
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:21.84  10/18/2008 Alexander I Lednev, DOLFINS                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexander I Lednev        14 Dolfins-AD           2:21.28    2:21.84*       
                  32.51     1:08.66 (36.15)     1:45.59 (36.93)     2:21.84 (36.25)
  2 Sean V McIlhargy          16 TRS-MR               2:27.08    2:32.76        
                  33.61     1:12.22 (38.61)     1:52.70 (40.48)     2:32.76 (40.06)
  3 Patrick J Garvey          15 NBS-MR               2:42.50    2:39.41        
                  36.38     1:17.97 (41.59)     1:59.71 (41.74)     2:39.41 (39.70)
  4 Michael MACKAY            15 WSSC-MR              2:40.56    2:39.68        
                  34.79     1:14.77 (39.98)     1:58.35 (43.58)     2:39.68 (41.33)
  5 Matthew Natal             15 WSSC-MR                   NT    3:00.00        
                2:56.23      2:59.00 (2.77)      3:00.00 (1.00)         3:00.00 ( )
  6 Andrew Santiago           15 TRS-MR               3:10.00    3:03.51        
                  41.58     1:28.64 (47.06)     2:16.25 (47.61)     3:03.51 (47.26)
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 2:00.15  10/22/2005 Ryan Coombs, NBS  -MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zachary J Newtson         15 NBS-MR               2:18.11    2:19.15        
                  30.21     1:05.60 (35.39)     1:42.00 (36.40)     2:19.15 (37.15)
  2 Stefano G Gagliardo       16 NBS-MR               2:32.04    2:28.57        
                  30.55     1:07.55 (37.00)     1:47.84 (40.29)     2:28.57 (40.73)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:01.90     10/1997 James Ciliberto, NBS                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexander I Lednev        14 Dolfins-AD           2:06.47    2:03.86        
                  27.51       58.95 (31.44)     1:34.79 (35.84)     2:03.86 (29.07)
  2 Zach B Anderson           17 NBS-MR               2:02.63    2:06.97        
                  26.09       58.25 (32.16)     1:36.51 (38.26)     2:06.97 (30.46)
  3 Bobby Varieur             17 TRS-MR               2:12.41    2:12.89        
                  28.65     1:04.10 (35.45)     1:42.87 (38.77)     2:12.89 (30.02)
  4 Sean V McIlhargy          16 TRS-MR               2:09.45    2:13.48        
                  28.81     1:04.72 (35.91)     1:42.51 (37.79)     2:13.48 (30.97)
  5 Joseph I Morgan           13 NBS-MR               2:21.83    2:19.24        
                  30.84     1:04.03 (33.19)     1:45.85 (41.82)     2:19.24 (33.39)
  6 Zachary J Newtson         15 NBS-MR               2:23.61    2:21.14        
                  29.40     1:05.11 (35.71)     1:49.25 (44.14)     2:21.14 (31.89)
  7 Luke J Grunewald          16 VAC-MR               2:19.81    2:21.17        
                  29.96     1:06.45 (36.49)     1:50.71 (44.26)     2:21.17 (30.46)
  8 Stefano G Gagliardo       16 NBS-MR               2:24.95    2:22.24        
                  28.88     1:04.76 (35.88)     1:50.02 (45.26)     2:22.24 (32.22)
  9 Raphael Warnon            14 WSSC-MR              2:20.12    2:23.65        
                  31.39     1:06.69 (35.30)     1:50.72 (44.03)     2:23.65 (32.93)
 10 Patrick J Garvey          15 NBS-MR               2:24.95    2:24.04        
                  29.52     1:08.83 (39.31)     1:51.09 (42.26)     2:24.04 (32.95)
 11 Michael MACKAY            15 WSSC-MR              2:31.13    2:29.40        
                  33.51     1:13.52 (40.01)     1:53.47 (39.95)     2:29.40 (35.93)
 12 Matthew Natal             15 WSSC-MR                   NT    2:30.14        
                  30.21     1:10.85 (40.64)     1:54.89 (44.04)     2:30.14 (35.25)
 13 Anthony Ruzzi             16 TRS-MR               2:28.37    2:31.95        
                  32.60     1:09.58 (36.98)     1:56.85 (47.27)     2:31.95 (35.10)
 14 Andrew Santiago           15 TRS-MR               2:40.00    2:36.00        
                  32.80     1:14.26 (41.46)     2:01.31 (47.05)     2:36.00 (34.69)