2008 MR NBS Trials & Finals Team Championship - 1/18/2008 to 1/20/2008     

         2008 Trials and Finals Team Championship, Sanction #: 080107          
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 27.25    2/9/2002 Becky Malone-NBS                             
                32.09  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taylor Stalnaker    10 MWSC-MR                30.29      29.57 JO      16  
  2 Kate Bergin         10 MSC-MR                 30.48      29.95 JO      13  
  3 Ashley Jiran        10 Tmsuffolk-MR           30.71      30.31 JO      12  
  4 Jennifer Gosule     10 Tmsuffolk-MR           30.62      30.77 JO      11  
  5 Becca Arcomano      10 NDAC-MR                31.77      31.76 JO      10  
  6 Laura Keim          10 LBA-MR                 33.56      32.11          9  
  7 Alyssa Blum          9 Tmsuffolk-MR           32.33      32.29          7  
  8 Danielle Cammarosa  10 LBA-MR                 32.79      32.40          5  
  9 Lillian Oyen-Ustad  10 NDAC-MR                32.42      32.85          4  
 10 Ina Elcott           9 MSC-MR                 33.66      32.89          3  
 11 Alice Morgan         9 NBS-MR                 34.07      33.17          2  
 12 Denali Hutzelmann    8 Aqua Gems-MR           32.17      33.23          1  
 13 Caroline Cole       10 MWSC-MR                34.36      33.83        
 14 Shana Walklet       10 NBS-MR                 35.59      34.12        
 15 Emily Wertheimer    10 WHAT-CT                36.29      34.21        
 16 Britney Klippel     10 MWSC-MR                34.16      34.30        
 17 Kassey Gonzalez     10 Big Blue-MR            33.76      34.50        
 18 Emily Lewis         10 MSC-MR                 37.93      34.88        
 19 Naima Mackrel        9 NDAC-MR                32.87      34.93        
 20 Kaitlyn Troy        10 VAC-MR                 35.07      35.16        
 21 Nicole Mitchell     10 Aqua Gems-MR           34.75      35.52        
 22 Hailee Stangeby      9 Aqua Gems-MR           35.32      35.57        
 23 Chloe Jackson        9 MSC-MR                 35.97      36.55        
 24 Elizabeth Pizzonia  10 VAC-MR                 36.44      36.86        
 25 Ella Simkins         9 Tmsuffolk-MR           37.21      37.07        
 26 Aditi Athavale      10 Big Blue-MR            37.74      37.28        
 27 Julia Caldwell       9 MSC-MR                 38.25      38.29        
 28 Megan Greenfeld     10 Big Blue-MR            38.01      38.43        
 29 Gabriela Solis       8 LBA-MR                 40.28      38.85        
 30 Charmaine-Grace Ba  10 MWSC-MR                41.20      39.42        
 31 Erin Langdale       10 Aqua Gems-MR           38.42      39.52        
 32 Brianne Canner      10 LBA-MR                 41.45      39.54        
 33 Sophie Cerulli      10 NDAC-MR                35.88      39.62        
 34 Paige Bacigal        6 VAC-MR                 52.00      40.90        
 35 Christina Rodrigue  10 Big Blue-MR            40.15      41.62        
 36 Emma Reining         9 MSC-MR                 40.37      41.71        
 37 Annie Wertheimer     7 WHAT-CT                45.88      42.05        
 38 Samantha Cole        9 MWSC-MR                42.33      42.67        
 39 Alicia Bobb          8 MWSC-MR              1:15.45      43.60        
 40 Heather Leslie      10 MSC-MR                 41.65      43.61        
 41 Rebecca Baione       8 Big Blue-MR            44.59      45.03        
 42 Alexandra Rimac     10 NBS-MR                 45.68      45.33        
 43 Olivia Krug          8 MSC-MR                 46.59      45.44        
 44 Ereena Akirtava      9 Big Blue-MR            44.74      45.60        
 45 Jessica Cohen        7 MSC-MR                 47.62      47.15        
 46 Jaqueline Hamilton   9 Aqua Gems-MR           58.04      47.38        
 47 Megan Risio         10 NBS-MR                 47.61      47.74        
 48 Crystal Yang         8 MSC-MR                 50.06      47.88        
 49 Katelyn Walsh        7 Big Blue-MR            44.16      48.36        
 50 Kathleen Stamos      9 Aqua Gems-MR           48.45      49.56        
 51 Lakshmi Pramoda Ba   9 Big Blue-MR            57.35      50.76        
 52 Jessica Mitchell     7 Aqua Gems-MR           46.90      52.19        
 53 Jessie LaRue         6 MSC-MR                 54.56      54.71        
 54 Emily Tang           7 MSC-MR                 56.61      55.66        
 55 Danielle Holsopple   8 MSC-MR                    NT      59.46        
 56 Amelia Hall          7 Big Blue-MR            55.00    1:00.47        
 57 Elizabeth Walklet    5 NBS-MR                    NT    1:02.24        
 58 Pamela Yang          7 MSC-MR               1:16.56    1:05.75        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:00.34    2/1/1996 Valerie Hsia-YMID                          
                1:11.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kate Bergin         10 MSC-MR               1:04.63    1:04.24 JO      16  
                  30.92     1:04.24 (33.32)                                        
  2 Taylor Stalnaker    10 MWSC-MR              1:06.83    1:05.48 JO      13  
                  31.33     1:05.48 (34.15)                                        
  3 Jennifer Gosule     10 Tmsuffolk-MR         1:07.92    1:07.87 JO      12  
                  31.95     1:07.87 (35.92)                                        
  4 Ashley Jiran        10 Tmsuffolk-MR         1:07.64    1:08.18 JO      11  
                  32.00     1:08.18 (36.18)                                        
  5 Denali Hutzelmann    8 Aqua Gems-MR         1:11.75    1:09.46 JO      10  
                  33.33     1:09.46 (36.13)                                        
  6 Lillian Oyen-Ustad  10 NDAC-MR              1:11.35    1:10.41 JO       9  
                  33.91     1:10.41 (36.50)                                        
  7 Danielle Cammarosa  10 LBA-MR               1:13.56    1:11.01 JO       7  
                  33.79     1:11.01 (37.22)                                        
  8 Alyssa Blum          9 Tmsuffolk-MR         1:12.00    1:11.85          5  
                  34.55     1:11.85 (37.30)                                        
  9 Britney Klippel     10 MWSC-MR              1:14.06    1:13.62          4  
                  34.96     1:13.62 (38.66)                                        
 10 Becca Arcomano      10 NDAC-MR              1:17.51    1:13.86          3  
                  34.95     1:13.86 (38.91)                                        
 11 Emily Lewis         10 MSC-MR               1:19.61    1:14.10          2  
                  35.51     1:14.10 (38.59)                                        
 12 Ina Elcott           9 MSC-MR               1:15.66    1:15.03          1  
                  35.29     1:15.03 (39.74)                                        
 13 Naima Mackrel        9 NDAC-MR              1:18.37    1:15.65        
                  34.93     1:15.65 (40.72)                                        
 14 Nicole Mitchell     10 Aqua Gems-MR         1:16.54    1:15.82        
                  35.59     1:15.82 (40.23)                                        
 15 Kassey Gonzalez     10 Big Blue-MR          1:16.39    1:16.21        
                  35.52     1:16.21 (40.69)                                        
 16 Emily Wertheimer    10 WHAT-CT              1:21.39    1:16.42        
                  36.17     1:16.42 (40.25)                                        
 17 Shana Walklet       10 NBS-MR               1:21.54    1:16.47        
                  36.73     1:16.47 (39.74)                                        
 18 Kaitlyn Troy        10 VAC-MR               1:23.41    1:17.08        
                  35.41     1:17.08 (41.67)                                        
 19 Caroline Cole       10 MWSC-MR              1:15.40    1:18.18        
                  36.34     1:18.18 (41.84)                                        
 20 Amanda Fung         10 Big Blue-MR          1:17.32    1:20.11        
                  36.34     1:20.11 (43.77)                                        
 21 Ella Simkins         9 Tmsuffolk-MR         1:20.78    1:22.68        
                  39.60     1:22.68 (43.08)                                        
 22 Julia Caldwell       9 MSC-MR               1:26.41    1:23.73        
                  39.70     1:23.73 (44.03)                                        
 23 Chloe Jackson        9 MSC-MR               1:23.87    1:25.34        
                  40.10     1:25.34 (45.24)                                        
 24 Aditi Athavale      10 Big Blue-MR          1:24.60    1:28.07        
                  40.53     1:28.07 (47.54)                                        
 25 Campbell Ziemba      9 Aqua Gems-MR         1:28.31    1:30.94        
                  42.05     1:30.94 (48.89)                                        
 26 Brianne Canner      10 LBA-MR               1:36.61    1:31.66        
                  41.45     1:31.66 (50.21)                                        
 27 Gabriela Solis       8 LBA-MR               1:35.34    1:32.54        
                  41.37     1:32.54 (51.17)                                        
 28 Heather Leslie      10 MSC-MR               1:33.17    1:35.32        
                  44.99     1:35.32 (50.33)                                        
 29 Paige Bacigal        6 VAC-MR               1:10.50    1:37.41        
                  44.25     1:37.41 (53.16)                                        
 30 Emma Reining         9 MSC-MR               1:32.63    1:39.90        
                  46.16     1:39.90 (53.74)                                        
 31 Olivia Krug          8 MSC-MR               1:44.79    1:42.41        
                  45.55     1:42.41 (56.86)                                        
 32 Annie Wertheimer     7 WHAT-CT              1:45.32    1:42.65        
                  47.56     1:42.65 (55.09)                                        
 33 Megan Risio         10 NBS-MR               1:47.74    1:45.72        
                  56.00     1:45.72 (49.72)                                        
 34 Katelyn Walsh        7 Big Blue-MR          1:38.63    1:47.18        
                  49.78     1:47.18 (57.40)                                        
 35 Crystal Yang         8 MSC-MR               1:49.77    1:47.58        
                  51.03     1:47.58 (56.55)                                        
 36 Alexandra Rimac     10 NBS-MR               1:48.15    1:49.79        
                  53.08     1:49.79 (56.71)                                        
 37 Jessica Cohen        7 MSC-MR                    NT    1:54.76        
                  52.90   1:54.76 (1:01.86)                                        
 38 Kathleen Stamos      9 Aqua Gems-MR         1:55.98    1:55.56        
                  16.33   1:55.56 (1:39.23)                                        
 39 Jessie LaRue         6 MSC-MR               2:04.42    2:03.49        
                  59.13   2:03.49 (1:04.36)                                        
 40 Emily Tang           7 MSC-MR               2:12.46    2:06.91        
                  57.13   2:06.91 (1:09.78)                                        
 41 Danielle Holsopple   8 MSC-MR                    NT    2:15.76        
                1:06.46   2:15.76 (1:09.30)                                        
 42 Elizabeth Walklet    5 NBS-MR               2:48.46    2:21.53        
                1:08.00   2:21.53 (1:13.53)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 32.18    2/1/2004 Christina Simonetti-NS                       
                37.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taylor Stalnaker    10 MWSC-MR                33.93      33.53 JO      16  
  2 Kate Bergin         10 MSC-MR                 33.77      33.89 JO      13  
  3 Jennifer Gosule     10 Tmsuffolk-MR           35.03      35.17 JO      12  
  4 Ashley Jiran        10 Tmsuffolk-MR           35.30      35.54 JO      11  
  5 Lillian Oyen-Ustad  10 NDAC-MR                35.17      35.56 JO      10  
  6 Kaitlyn Troy        10 VAC-MR                 40.36      37.07 JO       9  
  7 Naima Mackrel        9 NDAC-MR                39.17      37.58 JO       7  
  8 Kassey Gonzalez     10 Big Blue-MR            37.56      38.30          5  
  9 Becca Arcomano      10 NDAC-MR                44.28      38.49          4  
 10 Caroline Cole       10 MWSC-MR                39.57      38.59          3  
 11 Denali Hutzelmann    8 Aqua Gems-MR           39.59      38.63          2  
 12 Alyssa Blum          9 Tmsuffolk-MR           38.81      38.67          1  
 13 Ina Elcott           9 MSC-MR                 38.19      38.85        
 13 Britney Klippel     10 MWSC-MR                36.74      38.85        
 15 Alice Morgan         9 NBS-MR                 45.76      40.59        
 16 Emily Lewis         10 MSC-MR                 46.14      41.30        
 17 Danielle Cammarosa  10 LBA-MR                 42.14      41.40        
 18 Amanda Fung         10 Big Blue-MR            40.60      41.86        
 19 Nicole Mitchell     10 Aqua Gems-MR           42.16      42.35        
 20 Ella Simkins         9 Tmsuffolk-MR           43.00      42.77        
 21 Aditi Athavale      10 Big Blue-MR            43.44      42.80        
 22 Emily Wertheimer    10 WHAT-CT                45.91      43.22        
 23 Chloe Jackson        9 MSC-MR                 44.29      44.15        
 24 Julia Caldwell       9 MSC-MR                 45.93      44.50        
 25 Heather Leslie      10 MSC-MR                 47.11      46.49        
 26 Brianne Canner      10 LBA-MR                 49.08      48.68        
 27 Crystal Yang         8 MSC-MR                 51.63      49.24        
 28 Campbell Ziemba      9 Aqua Gems-MR           52.52      49.32        
 29 Olivia Krug          8 MSC-MR                 57.64      51.59        
 30 Paige Bacigal        6 VAC-MR                 58.14      51.71        
 31 Alexandra Rimac     10 NBS-MR                 57.91      51.98        
 32 Emma Reining         9 MSC-MR                 46.71      52.03        
 33 Jessica Mitchell     7 Aqua Gems-MR           54.16      52.94        
 34 Megan Risio         10 NBS-MR               1:00.24      52.95        
 35 Annie Wertheimer     7 WHAT-CT                53.32      55.05        
 36 Jessica Cohen        7 MSC-MR                    NT      55.32        
 37 Kathleen Stamos      9 Aqua Gems-MR           55.77      56.11        
 38 Katelyn Walsh        7 Big Blue-MR            49.81      57.20        
 39 Jessie LaRue         6 MSC-MR                 55.72    1:05.53        
 40 Zoe Ziemba           5 Aqua Gems-MR         1:01.43    1:05.88        
 41 Emily Tang           7 MSC-MR               1:02.96    1:06.92        
 42 Pamela Yang          7 MSC-MR               1:07.58    1:11.52        
 43 Danielle Holsopple   8 MSC-MR                    NT    1:12.92        
 44 Elizabeth Walklet    5 NBS-MR                    NT    1:14.91        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:09.81    2/1/1999 Tokina Yamamoto-BSC                        
                1:22.19  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taylor Stalnaker    10 MWSC-MR              1:14.27    1:10.76 JO      16  
                  34.07     1:10.76 (36.69)                                        
  2 Kate Bergin         10 MSC-MR               1:12.23    1:10.81 JO      13  
                  34.87     1:10.81 (35.94)                                        
  3 Jennifer Gosule     10 Tmsuffolk-MR         1:15.96    1:13.50 JO      12  
                  36.27     1:13.50 (37.23)                                        
  4 Lillian Oyen-Ustad  10 NDAC-MR              1:17.10    1:15.94 JO      11  
                  36.81     1:15.94 (39.13)                                        
  5 Britney Klippel     10 MWSC-MR              1:20.87    1:19.09 JO      10  
                  37.93     1:19.09 (41.16)                                        
  6 Alyssa Blum          9 Tmsuffolk-MR         1:23.17    1:21.65 JO       9  
                  39.48     1:21.65 (42.17)                                        
  7 Ina Elcott           9 MSC-MR               1:27.16    1:21.93 JO       7  
                  38.70     1:21.93 (43.23)                                        
  8 Becca Arcomano      10 NDAC-MR              1:40.11    1:22.02 JO       5  
                  39.77     1:22.02 (42.25)                                        
  9 Caroline Cole       10 MWSC-MR              1:25.28    1:22.38          4  
                  40.66     1:22.38 (41.72)                                        
 10 Denali Hutzelmann    8 Aqua Gems-MR              NT    1:22.50          3  
                  40.25     1:22.50 (42.25)                                        
 11 Kassey Gonzalez     10 Big Blue-MR          1:22.88    1:22.51          2  
                  39.93     1:22.51 (42.58)                                        
 12 Naima Mackrel        9 NDAC-MR              1:31.11    1:22.99          1  
                  40.18     1:22.99 (42.81)                                        
 13 Kaitlyn Troy        10 VAC-MR               1:28.75    1:23.90        
                  39.20     1:23.90 (44.70)                                        
 14 Alice Morgan         9 NBS-MR               1:30.93    1:26.44        
                  42.83     1:26.44 (43.61)                                        
 15 Hailee Stangeby      9 Aqua Gems-MR         1:32.19    1:26.80        
                  41.90     1:26.80 (44.90)                                        
 16 Amanda Fung         10 Big Blue-MR          1:29.33    1:28.38        
                  43.02     1:28.38 (45.36)                                        
 17 Emily Lewis         10 MSC-MR               1:34.43    1:29.55        
                  43.66     1:29.55 (45.89)                                        
 18 Emily Wertheimer    10 WHAT-CT              1:35.78    1:31.77        
                  45.28     1:31.77 (46.49)                                        
 19 Chloe Jackson        9 MSC-MR               1:37.78    1:34.62        
                1:34.62         1:34.62 ( )                                        
 20 Aditi Athavale      10 Big Blue-MR          1:36.18    1:34.63        
                  46.10     1:34.63 (48.53)                                        
 21 Julia Caldwell       9 MSC-MR               1:59.56    1:36.91        
                  47.60     1:36.91 (49.31)                                        
 22 Shana Walklet       10 NBS-MR               1:45.99    1:37.51        
                  47.61     1:37.51 (49.90)                                        
 23 Brianne Canner      10 LBA-MR               1:48.94    1:41.23        
                  48.86     1:41.23 (52.37)                                        
 24 Emma Reining         9 MSC-MR               1:54.84    1:51.67        
                  52.43     1:51.67 (59.24)                                        
 25 Olivia Krug          8 MSC-MR                    NT    1:54.98        
                  55.37     1:54.98 (59.61)                                        
 26 Megan Risio         10 NBS-MR               1:54.82    1:55.10        
                  53.17   1:55.10 (1:01.93)                                        
 27 Ereena Akirtava      9 Big Blue-MR          1:56.96    2:01.63        
                  56.52   2:01.63 (1:05.11)                                        
 28 Annie Wertheimer     7 WHAT-CT                   NT    2:06.61        
                  56.07   2:06.61 (1:10.54)                                        
 29 Crystal Yang         8 MSC-MR               2:16.22    2:06.63        
                1:51.08     2:06.63 (15.55)                                        
 30 Emily Tang           7 MSC-MR                    NT    2:16.11        
                1:03.72   2:16.11 (1:12.39)                                        
 31 Pamela Yang          7 MSC-MR                    NT    2:28.02        
                1:09.54   2:28.02 (1:18.48)                                        
 32 Elizabeth Walklet    5 NBS-MR                    NT    2:34.06        
                1:15.79   2:34.06 (1:18.27)                                        
 33 Jessica Cohen        7 MSC-MR                    NT    2:34.31        
                1:56.92     2:34.31 (37.39)                                        
 -- Rebecca Baione       8 Big Blue-MR          1:50.00         DQ        
                  49.21                                                            
 -- Heather Leslie      10 MSC-MR               1:50.03         DQ        
                  47.91          DQ (52.31)                                        
 -- Jessie LaRue         6 MSC-MR               2:31.87         DQ        
                1:06.54        DQ (1:09.07)                                        
 -- Alexandra Rimac     10 NBS-MR               2:07.92         DQ        
                  55.11        DQ (1:07.89)                                        
 -- Danielle Holsopple   8 MSC-MR                    NT         DQ        
                1:14.13        DQ (1:20.65)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 36.04    2/1/1999 Tokina Yamamoto-BSC, NBS                     
                42.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ashley Jiran        10 Tmsuffolk-MR           39.71      40.31 JO      16  
  2 Becca Arcomano      10 NDAC-MR                42.88      41.57 JO      13  
  3 Kate Bergin         10 MSC-MR                 42.79      42.16 JO      12  
  4 Jennifer Gosule     10 Tmsuffolk-MR           43.73      42.92 JO      11  
  5 Amanda Fung         10 Big Blue-MR            43.12      43.63         10  
  6 Laura Keim          10 LBA-MR                 44.79      43.64          9  
  7 Ina Elcott           9 MSC-MR                 43.41      44.39          7  
  8 Caroline Cole       10 MWSC-MR                44.70      44.60          5  
  9 Emily Wertheimer    10 WHAT-CT                46.62      44.92          4  
 10 Danielle Cammarosa  10 LBA-MR                 46.35      45.20          3  
 11 Britney Klippel     10 MWSC-MR                45.55      45.65          2  
 12 Denali Hutzelmann    8 Aqua Gems-MR           45.59      45.77          1  
 13 Chloe Jackson        9 MSC-MR                 43.69      46.06        
 14 Ella Simkins         9 Tmsuffolk-MR           49.71      47.54        
 15 Alyssa Blum          9 Tmsuffolk-MR           49.57      48.62        
 16 Julia Caldwell       9 MSC-MR                 50.70      48.98        
 17 Aditi Athavale      10 Big Blue-MR            48.63      49.53        
 18 Shana Walklet       10 NBS-MR                 50.46      49.83        
 19 Erin Langdale       10 Aqua Gems-MR           49.81      50.50        
 20 Sophie Cerulli      10 NDAC-MR                51.79      50.54        
 21 Heather Leslie      10 MSC-MR                 51.20      51.01        
 22 Elizabeth Pizzonia  10 VAC-MR                 46.00      51.22        
 23 Christina Rodrigue  10 Big Blue-MR            50.41      51.23        
 24 Katelyn Walsh        7 Big Blue-MR            48.75      51.29        
 25 Emily Lewis         10 MSC-MR                 51.83      51.39        
 26 Charmaine-Grace Ba  10 MWSC-MR                49.98      51.86        
 27 Gabriela Solis       8 LBA-MR                 57.20      54.00        
 28 Megan Risio         10 NBS-MR               1:00.95      55.07        
 29 Megan Greenfeld     10 Big Blue-MR            59.48      55.92        
 30 Brianne Canner      10 LBA-MR               1:00.95      56.20        
 31 Olivia Krug          8 MSC-MR               1:01.41      56.69        
 32 Samantha Cole        9 MWSC-MR              1:10.45      59.18        
 33 Annie Wertheimer     7 WHAT-CT                57.21      59.95        
 34 Jessie LaRue         6 MSC-MR               1:08.98    1:01.25        
 35 Rebecca Baione       8 Big Blue-MR          1:04.42    1:03.24        
 36 Jessica Cohen        7 MSC-MR               1:10.82    1:06.00        
 37 Crystal Yang         8 MSC-MR               1:03.20    1:06.69        
 38 Danielle Holsopple   8 MSC-MR                    NT    1:13.61        
 39 Jessica Mitchell     7 Aqua Gems-MR         1:12.46    1:14.22        
 40 Jaqueline Hamilton   9 Aqua Gems-MR           59.45    1:17.80        
 41 Pamela Yang          7 MSC-MR                    NT    1:25.64        
 42 Kathleen Stamos      9 Aqua Gems-MR         1:16.02    1:30.11        
 -- Paige Bacigal        6 VAC-MR               1:10.50         DQ        
 -- Emily Tang           7 MSC-MR                    NT         DQ        
 -- Emma Reining         9 MSC-MR                 56.49         DQ        
 -- Lakshmi Pramoda Ba   9 Big Blue-MR          1:27.57         DQ        
 -- Amelia Hall          7 Big Blue-MR          1:00.00         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:18.21    2/1/1999 Tokina Yamamoto-BSC                        
                1:33.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ashley Jiran        10 Tmsuffolk-MR         1:27.10    1:28.48 JO      16  
                  42.34     1:28.48 (46.14)                                        
  2 Kate Bergin         10 MSC-MR               1:30.96    1:30.36 JO      13  
                  43.10     1:30.36 (47.26)                                        
  3 Jennifer Gosule     10 Tmsuffolk-MR         1:48.07    1:34.85         12  
                  44.26     1:34.85 (50.59)                                        
  4 Amanda Fung         10 Big Blue-MR          1:33.14    1:35.75         11  
                  44.63     1:35.75 (51.12)                                        
  5 Denali Hutzelmann    8 Aqua Gems-MR         1:46.72    1:36.62         10  
                  46.12     1:36.62 (50.50)                                        
  6 Caroline Cole       10 MWSC-MR              1:36.72    1:37.06          9  
                  46.45     1:37.06 (50.61)                                        
  7 Ina Elcott           9 MSC-MR               1:33.88    1:38.26          7  
                  45.35     1:38.26 (52.91)                                        
  8 Chloe Jackson        9 MSC-MR               1:36.69    1:38.55          5  
                  47.12     1:38.55 (51.43)                                        
  9 Emily Wertheimer    10 WHAT-CT              1:45.98    1:38.84          4  
                  47.45     1:38.84 (51.39)                                        
 10 Britney Klippel     10 MWSC-MR              1:38.01    1:39.70          3  
                  45.66     1:39.70 (54.04)                                        
 11 Alice Morgan         9 NBS-MR               1:49.99    1:39.87          2  
                  47.98     1:39.87 (51.89)                                        
 12 Aditi Athavale      10 Big Blue-MR          1:45.30    1:44.58          1  
                  50.10     1:44.58 (54.48)                                        
 13 Alyssa Blum          9 Tmsuffolk-MR         1:45.79    1:46.79        
                  50.91     1:46.79 (55.88)                                        
 14 Julia Caldwell       9 MSC-MR               1:45.22    1:46.97        
                  50.70     1:46.97 (56.27)                                        
 15 Shana Walklet       10 NBS-MR               1:45.99    1:48.93        
                  50.37     1:48.93 (58.56)                                        
 16 Emily Lewis         10 MSC-MR               1:45.00    1:51.49        
                  53.05     1:51.49 (58.44)                                        
 17 Heather Leslie      10 MSC-MR               1:51.58    1:51.51        
                  52.84     1:51.51 (58.67)                                        
 18 Campbell Ziemba      9 Aqua Gems-MR         1:55.43    1:58.95        
                  56.69   1:58.95 (1:02.26)                                        
 19 Megan Risio         10 NBS-MR                    NT    2:01.00        
                  57.32   2:01.00 (1:03.68)                                        
 20 Olivia Krug          8 MSC-MR                    NT    2:02.35        
                  56.64   2:02.35 (1:05.71)                                        
 21 Gabriela Solis       8 LBA-MR               2:10.00    2:02.72        
                  59.23   2:02.72 (1:03.49)                                        
 22 Annie Wertheimer     7 WHAT-CT              2:12.49    2:11.53        
                1:02.93   2:11.53 (1:08.60)                                        
 23 Crystal Yang         8 MSC-MR                    NT    2:14.68        
                1:06.65   2:14.68 (1:08.03)                                        
 24 Jessie LaRue         6 MSC-MR               3:28.34    2:15.87        
                1:02.74   2:15.87 (1:13.13)                                        
 25 Paige Bacigal        6 VAC-MR               2:03.61    2:20.25        
                1:07.51   2:20.25 (1:12.74)                                        
 26 Jessica Cohen        7 MSC-MR                    NT    2:25.65        
                1:10.99   2:25.65 (1:14.66)                                        
 27 Emma Reining         9 MSC-MR                    NT    2:30.59        
                1:10.65   2:30.59 (1:19.94)                                        
 28 Jessica Mitchell     7 Aqua Gems-MR         2:14.43    2:31.86        
                1:15.19   2:31.86 (1:16.67)                                        
 29 Danielle Holsopple   8 MSC-MR                    NT    2:41.19        
                1:16.82   2:41.19 (1:24.37)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 31.33    2/1/1996 Valerie Hsia-YMID, North Shore               
                37.09  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taylor Stalnaker    10 MWSC-MR                32.70      32.12 JO      16  
  2 Kate Bergin         10 MSC-MR                 33.41      33.56 JO      13  
  3 Ashley Jiran        10 Tmsuffolk-MR           34.29      34.89 JO      12  
  4 Ina Elcott           9 MSC-MR                 36.53      36.10 JO      11  
  5 Danielle Cammarosa  10 LBA-MR                 37.32      36.59 JO      10  
  6 Lillian Oyen-Ustad  10 NDAC-MR                38.75      37.33          9  
  7 Becca Arcomano      10 NDAC-MR                39.25      37.44          7  
  8 Alyssa Blum          9 Tmsuffolk-MR           36.27      37.81          5  
  9 Jennifer Gosule     10 Tmsuffolk-MR           38.90      38.28          4  
 10 Alice Morgan         9 NBS-MR                 37.21      38.46          3  
 11 Nicole Mitchell     10 Aqua Gems-MR           41.15      38.60          2  
 12 Denali Hutzelmann    8 Aqua Gems-MR           40.42      39.66          1  
 13 Britney Klippel     10 MWSC-MR                40.47      40.27        
 14 Kassey Gonzalez     10 Big Blue-MR            41.06      40.35        
 15 Ella Simkins         9 Tmsuffolk-MR           42.70      42.87        
 16 Emily Wertheimer    10 WHAT-CT                46.35      43.56        
 17 Emily Lewis         10 MSC-MR                 47.67      44.79        
 18 Aditi Athavale      10 Big Blue-MR            44.47      46.47        
 19 Amanda Fung         10 Big Blue-MR            43.26      46.53        
 20 Julia Caldwell       9 MSC-MR                 48.67      46.70        
 21 Brianne Canner      10 LBA-MR                 49.92      47.52        
 22 Shana Walklet       10 NBS-MR                 46.99      48.61        
 23 Chloe Jackson        9 MSC-MR                 48.72      50.73        
 24 Olivia Krug          8 MSC-MR                    NT      51.17        
 25 Jessica Cohen        7 MSC-MR                    NT      54.96        
 26 Emma Reining         9 MSC-MR                 54.09      55.42        
 27 Campbell Ziemba      9 Aqua Gems-MR           54.01      56.97        
 28 Katelyn Walsh        7 Big Blue-MR            57.98      57.07        
 29 Gabriela Solis       8 LBA-MR               1:00.95      58.49        
 30 Annie Wertheimer     7 WHAT-CT              1:02.92    1:01.47        
 31 Heather Leslie      10 MSC-MR                 55.00    1:01.50        
 32 Crystal Yang         8 MSC-MR               1:03.54    1:03.70        
 33 Jessie LaRue         6 MSC-MR               1:06.82    1:16.13        
 -- Naima Mackrel        9 NDAC-MR                39.94         DQ        
 -- Danielle Holsopple   8 MSC-MR                    NT         DQ        
 -- Emily Tang           7 MSC-MR                    NT         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:08.41    2/1/1996 Valerie Hsia-YMID                          
                1:27.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taylor Stalnaker    10 MWSC-MR              1:12.92    1:11.90 JO      16  
                  34.02     1:11.90 (37.88)                                        
  2 Kate Bergin         10 MSC-MR               1:22.25    1:17.30 JO      13  
                  35.93     1:17.30 (41.37)                                        
  3 Ashley Jiran        10 Tmsuffolk-MR         1:18.25    1:21.11 JO      12  
                  37.12     1:21.11 (43.99)                                        
  4 Nicole Mitchell     10 Aqua Gems-MR         1:28.78    1:24.92 JO      11  
                  39.69     1:24.92 (45.23)                                        
  5 Alice Morgan         9 NBS-MR               1:31.99    1:26.35 JO      10  
                  38.85     1:26.35 (47.50)                                        
  6 Ina Elcott           9 MSC-MR               1:25.14    1:31.47          9  
                  40.18     1:31.47 (51.29)                                        
  7 Denali Hutzelmann    8 Aqua Gems-MR              NT    1:36.97          7  
                  44.51     1:36.97 (52.46)                                        
  8 Emily Lewis         10 MSC-MR                    NT    1:39.28          5  
                  47.40     1:39.28 (51.88)                                        
  9 Amanda Fung         10 Big Blue-MR          1:35.64    1:40.01          4  
                  46.65     1:40.01 (53.36)                                        
 10 Kassey Gonzalez     10 Big Blue-MR          1:39.69    1:42.17          3  
                  45.94     1:42.17 (56.23)                                        
 11 Olivia Krug          8 MSC-MR                    NT    1:56.92          2  
                  53.18   1:56.92 (1:03.74)                                        
 12 Jessica Cohen        7 MSC-MR                    NT    2:09.27          1  
                1:00.99   2:09.27 (1:08.28)                                        
 13 Crystal Yang         8 MSC-MR                    NT    2:21.15        
                1:07.63   2:21.15 (1:13.52)                                        
 14 Jessie LaRue         6 MSC-MR                    NT    2:33.81        
                1:09.72   2:33.81 (1:24.09)                                        
 -- Emma Reining         9 MSC-MR                    NT         DQ        
                1:02.06        DQ (1:20.39)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:10.71    2/1/1999 Tokina Yamamoto-BSC                        
                1:20.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taylor Stalnaker    10 MWSC-MR              1:15.43    1:13.77 JO      16  
                  33.52     1:13.77 (40.25)                                        
  2 Kate Bergin         10 MSC-MR               1:15.92    1:15.74 JO      13  
                  34.62     1:15.74 (41.12)                                        
  3 Ashley Jiran        10 Tmsuffolk-MR         1:18.21    1:17.93 JO      12  
                  35.51     1:17.93 (42.42)                                        
  4 Jennifer Gosule     10 Tmsuffolk-MR         1:19.45    1:18.85 JO      11  
                  35.15     1:18.85 (43.70)                                        
  5 Lillian Oyen-Ustad  10 NDAC-MR              1:20.01    1:20.67 JO      10  
                  37.73     1:20.67 (42.94)                                        
  6 Ina Elcott           9 MSC-MR               1:24.11    1:22.98          9  
                  37.62     1:22.98 (45.36)                                        
  7 Denali Hutzelmann    8 Aqua Gems-MR         1:23.39    1:23.58          7  
                  39.54     1:23.58 (44.04)                                        
  8 Danielle Cammarosa  10 LBA-MR               1:24.54    1:24.45          5  
                  39.45     1:24.45 (45.00)                                        
  9 Britney Klippel     10 MWSC-MR              1:24.09    1:24.77          4  
                  37.72     1:24.77 (47.05)                                        
 10 Alyssa Blum          9 Tmsuffolk-MR         1:29.03    1:24.83          3  
                  37.84     1:24.83 (46.99)                                        
 11 Naima Mackrel        9 NDAC-MR              1:28.37    1:26.06          2  
                  37.55     1:26.06 (48.51)                                        
 12 Amanda Fung         10 Big Blue-MR          1:26.65    1:26.56          1  
                  41.81     1:26.56 (44.75)                                        
 13 Kassey Gonzalez     10 Big Blue-MR          1:26.47    1:27.15        
                  41.00     1:27.15 (46.15)                                        
 14 Laura Keim          10 LBA-MR               1:25.84    1:28.42        
                  42.06     1:28.42 (46.36)                                        
 15 Hailee Stangeby      9 Aqua Gems-MR         1:28.44    1:29.03        
                  42.12     1:29.03 (46.91)                                        
 16 Caroline Cole       10 MWSC-MR              1:24.68    1:29.81        
                  41.52     1:29.81 (48.29)                                        
 17 Nicole Mitchell     10 Aqua Gems-MR         1:33.16    1:30.02        
                  40.75     1:30.02 (49.27)                                        
 18 Emily Wertheimer    10 WHAT-CT              1:33.83    1:30.37        
                  44.07     1:30.37 (46.30)                                        
 19 Ella Simkins         9 Tmsuffolk-MR         1:31.49    1:32.59        
                  42.24     1:32.59 (50.35)                                        
 20 Aditi Athavale      10 Big Blue-MR          1:34.07    1:33.20        
                  44.13     1:33.20 (49.07)                                        
 21 Emily Lewis         10 MSC-MR               1:34.89    1:33.43        
                  43.57     1:33.43 (49.86)                                        
 22 Chloe Jackson        9 MSC-MR               1:36.85    1:35.33        
                  46.80     1:35.33 (48.53)                                        
 23 Julia Caldwell       9 MSC-MR               1:38.09    1:35.56        
                  47.48     1:35.56 (48.08)                                        
 24 Charmaine-Grace Ba  10 MWSC-MR              1:38.99    1:35.60        
                  42.31     1:35.60 (53.29)                                        
 25 Sophie Cerulli      10 NDAC-MR              1:34.32    1:39.92        
                  49.07     1:39.92 (50.85)                                        
 26 Christina Rodrigue  10 Big Blue-MR          1:45.84    1:43.48        
                  48.56     1:43.48 (54.92)                                        
 27 Gabriela Solis       8 LBA-MR               1:47.01    1:46.15        
                  50.64     1:46.15 (55.51)                                        
 28 Heather Leslie      10 MSC-MR               1:45.00    1:47.85        
                  54.87     1:47.85 (52.98)                                        
 29 Erin Langdale       10 Aqua Gems-MR         1:44.12    1:49.31        
                  55.27     1:49.31 (54.04)                                        
 30 Paige Bacigal        6 VAC-MR               2:05.00    1:53.29        
                  54.01     1:53.29 (59.28)                                        
 31 Emma Reining         9 MSC-MR                    NT    1:55.20        
                  51.93   1:55.20 (1:03.27)                                        
 32 Olivia Krug          8 MSC-MR               1:55.91    1:55.37        
                  54.39   1:55.37 (1:00.98)                                        
 33 Crystal Yang         8 MSC-MR               1:55.88    1:55.54        
                  55.02   1:55.54 (1:00.52)                                        
 34 Katelyn Walsh        7 Big Blue-MR          1:46.47    1:57.37        
                  57.95     1:57.37 (59.42)                                        
 35 Jessica Cohen        7 MSC-MR               2:06.08    2:02.20        
                  57.02   2:02.20 (1:05.18)                                        
 36 Annie Wertheimer     7 WHAT-CT              2:00.54    2:02.65        
                1:01.52   2:02.65 (1:01.13)                                        
 -- Kathleen Stamos      9 Aqua Gems-MR         1:55.43         DQ        
                1:06.82        DQ (1:12.69)                                        
 -- Danielle Holsopple   8 MSC-MR                    NT         DQ        
                1:03.79        DQ (1:17.67)                                        
 -- Samantha Cole        9 MWSC-MR              1:50.45         DQ        
                  56.35          DQ (55.55)                                        
 -- Jessie LaRue         6 MSC-MR               2:11.87         DQ        
                1:03.02        DQ (1:10.06)                                        
 -- Emily Tang           7 MSC-MR                    NT         DQ        
                1:08.84        DQ (1:17.12)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:42.13    2/1/1991 YMID                                       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                         NT    2:05.17         32  
     1) Ina Elcott 9                    2) Chloe Jackson 9                
     3) Emily Lewis 10                  4) Kate Bergin 10                 
                  34.32     1:11.44 (37.12)     1:49.02 (37.58)     2:05.17 (16.15)
  2 Team Suffolk-MR  'A'                             NT    2:11.53         26  
     1) Ella Simkins 9                  2) Jennifer Gosule 10             
     3) Alyssa Blum 9                   4) Ashley Jiran 10                
                  36.62     1:07.10 (30.48)     1:40.01 (32.91)     2:11.53 (31.52)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'      2:13.11    2:17.15         24  
     1) Lillian Oyen-Ustad 10           2) Sophie Cerulli 10              
     3) Naima Mackrel 9                 4) Becca Arcomano 10              
                  32.49     1:11.02 (38.53)     1:46.17 (35.15)     2:17.15 (30.98)
  4 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                NT    2:18.64         22  
     1) Charmaine-Grace Barlao 10       2) Taylor Stalnaker 10            
     3) Caroline Cole 10                4) Britney Klippel 10             
                  41.33     1:10.51 (29.18)     1:45.71 (35.20)     2:18.64 (32.93)
  5 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                      NT    2:24.25         20  
     1) Hailee Stangeby 9               2) Erin Langdale 10               
     3) Nicole Mitchell 10              4) Denali Hutzelmann 8            
                  32.05     1:13.40 (41.35)     1:48.79 (35.39)     2:24.25 (35.46)
  6 Long Beach Aquatics-MR  'A'                      NT    2:27.89         18  
     1) Danielle Cammarosano 10         2) Laura Keim 10                  
     3) Gabriela Solis 8                4) Brianne Canner 10              
                  32.98     1:08.50 (35.52)     1:57.38 (48.88)     2:27.89 (30.51)
  7 Big Blue Swimming - Beacon-MR  'A'               NT    2:28.72         14  
     1) Kassey Gonzalez 10              2) Christina Rodriguez 10         
     3) Amanda Fung 10                  4) Aditi Athavale 10              
                  35.42     1:21.27 (45.85)     1:51.51 (30.24)     2:28.72 (37.21)
  8 Marist Swim Club-MR  'B'                         NT    2:57.05         10  
     1) Olivia Krug 8                   2) Emma Reining 9                 
     3) Jessica Cohen 7                 4) Crystal Yang 8                 
                  43.76     1:24.67 (40.91)     2:09.82 (45.15)     2:57.05 (47.23)
  9 Newburgh Sharks-MR  'A'                     2:50.99    3:02.50          8  
     1) Elizabeth Walklet 5             2) Alexandra Rimac 10             
     3) Shana Walklet 10                4) Alice Morgan 9                 
                1:09.11     1:56.48 (47.37)     2:28.16 (31.68)     3:02.50 (34.34)
 10 Marist Swim Club-MR  'C'                         NT    4:12.78          6  
     1) Jessie LaRue 6                  2) Pamela Yang 7                  
     3) Emily Tang 7                    4) Danielle Holsopple 8           
                  53.61   2:01.18 (1:07.57)   3:11.06 (1:09.88)   4:12.78 (1:01.72)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:15.22    2/1/1999 BSC                                        
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                             NT    2:32.29         32  
     1) Jennifer Gosule 10              2) Ashley Jiran 10                
     3) Alyssa Blum 9                   4) Ella Simkins 9                 
                  35.34     1:17.87 (42.53)     1:55.82 (37.95)     2:32.29 (36.47)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                         NT    2:33.60         26  
     1) Kate Bergin 10                  2) Chloe Jackson 9                
     3) Ina Elcott 9                    4) Emily Lewis 10                 
                  35.33     1:20.93 (45.60)     1:36.90 (15.97)     2:33.60 (56.70)
  3 Newburgh Sharks-MR  'A'                          NT    3:31.04         24  
     1) Elizabeth Walklet 5             2) Shana Walklet 10               
     3) Alice Morgan 9                  4) Alexandra Rimac 10             
                1:12.53     2:01.92 (49.39)     2:44.47 (42.55)     3:31.04 (46.57)
  4 Marist Swim Club-MR  'C'                         NT    3:56.13         22  
     1) Olivia Krug 8                   2) Jessica Cohen 7                
     3) Jessie LaRue 6                  4) Crystal Yang 8                 
                  51.59     1:11.79 (20.20)     2:00.00 (48.21)   3:56.13 (1:56.13)
 -- Marist Swim Club-MR  'B'                         NT         DQ        
     1) Emily Tang 7                    2) Heather Leslie 10              
     3) Julia Caldwell 9                4) Emma Reining 9                 
                1:09.18     1:57.77 (48.59)     2:52.03 (54.26)          DQ (35.97)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 25.78    2/1/1997 Corey Berg-MSC                               
                28.69  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jinan Andrews       12 Aqua Gems-MR           26.66      26.45 JO      16  
  2 Paige Rutkoske      12 Big Blue-MR            27.70      27.10 JO      13  
  3 Morgan Fairclough   12 MWSC-MR                27.26      27.38 JO      12  
  4 Breann Lydon        12 Tmsuffolk-MR           27.91      27.67 JO      11  
  5 Holly Rudel         12 Aqua Gems-MR           27.57      27.78 JO      10  
  6 Madison Baker       12 MWSC-MR                27.48      27.90 JO       9  
  7 Emily Hovey         12 NBS-MR                 28.73      28.39 JO       7  
  8 Brigid Wynn         12 WHAT-CT                28.16      28.48 JO       5  
  9 Melissa Bischoff    11 Tmsuffolk-MR           28.91      28.49 JO       4  
 10 Kim Craft           12 PBAC-MR                28.36      28.63 JO       3  
 11 Andie Cuiffo        12 Tmsuffolk-MR           28.41      28.85          2  
 12 Shannon Drury       11 Tmsuffolk-MR           29.14      28.88          1  
 13 Julianne Koch       11 Tmsuffolk-MR           28.73      29.01        
 14 Ameera Bhanji       11 MSC-MR                 29.83      29.08        
 15 Sierra Weiner       11 Tmsuffolk-MR           29.53      29.09        
 16 Jacqueline Pappala  11 Tmsuffolk-MR           28.86      29.20        
 17 Kathleen Lynch      11 WHAT-CT                29.21      29.35        
 18 Hayley McClure      11 WHAT-CT                29.82      29.45        
 19 Emily McGurk        12 MWSC-MR                28.96      29.48        
 20 Jenna York          12 NBS-MR                 30.34      29.60        
 21 Lauren Marsiello    12 Tmsuffolk-MR           29.82      29.67        
 22 Nicole Mejia        11 Tmsuffolk-MR           30.14      29.71        
 23 Maria Hughes        12 VAC-MR                 31.40      29.77        
 24 Shannon Walsh       12 Big Blue-MR            29.23      29.78        
 25 Gabby Frankel       12 Tmsuffolk-MR           29.86      29.79        
 26 Jade Weiner         11 Tmsuffolk-MR           29.77      29.86        
 27 Katriona Blezy      11 Aqua Gems-MR           30.29      29.93        
 27 Bana Hadid          11 NBS-MR                 30.43      29.93        
 29 Dana Desousa        11 Tmsuffolk-MR           30.19      29.94        
 30 Susana Solis        12 LBA-MR                 30.28      29.97        
 31 Leeanna Cass        11 Aqua Gems-MR           30.25      30.05        
 32 Patricia Colton     12 VAC-MR                 30.28      30.12        
 33 Kelly Lambkin       12 MWSC-MR                30.39      30.25        
 34 Katelyn Bauersachs  12 VAC-MR                 31.87      30.29        
 35 Alyssa Thomas       12 Big Blue-MR            29.47      30.32        
 36 Kellie Cannon       11 LBA-MR                 31.00      30.37        
 37 Lauren Attner       12 Tmsuffolk-MR           30.77      30.39        
 38 Sarah Rosenbloom    12 NDAC-MR                30.61      30.71        
 39 Natalie Shoiock     11 MWSC-MR                30.79      30.77        
 40 Erica Swartwout     11 Tmsuffolk-MR           31.90      30.98        
 41 Emma Guastella      11 Tmsuffolk-MR           31.75      31.08        
 42 Morgan Parkin       12 NDAC-MR                31.55      31.37        
 43 Jacqueline Theal    11 Tmsuffolk-MR           31.52      31.60        
 44 Ali Gay             12 NDAC-MR                31.90      31.62        
 45 Madison Boriskin    11 Tmsuffolk-MR           32.37      31.82        
 46 Melanie Newton      11 Tmsuffolk-MR           31.29      31.84        
 47 Rebecca Katz        12 Tmsuffolk-MR           33.12      32.00        
 48 Maggie Corrigan     12 LBA-MR                 33.06      32.04        
 48 Claire Williams     11 NBS-MR                 33.00      32.04        
 50 Lucevanie Gedeon    12 LBA-MR                 31.70      32.10        
 51 Ava Lillian         11 Aqua Gems-MR           32.30      32.26        
 52 Beth Clark          11 NBS-MR                 32.74      32.29        
 53 Morgan Troiano      11 Tmsuffolk-MR           32.29      32.34        
 54 Bridget Cunningham  12 NDAC-MR                33.11      32.35        
 55 Danika Sess         12 Tmsuffolk-MR           32.47      32.54        
 56 Kayla Weckesser     11 NDAC-MR                33.02      33.75        
 57 Erin Fitzgerald     12 Aqua Gems-MR           34.48      34.10        
 58 Nicole Prais        12 Aqua Gems-MR           33.70      34.14        
 59 Krisztina Alderson  11 MSC-MR                 34.89      35.28        
 60 Brittany Burgess    11 LBA-MR                 37.22      35.32        
 61 Christina Akirtava  12 Big Blue-MR            34.71      35.62        
 62 Rachel Baione       11 Big Blue-MR            35.41      35.69        
 63 MaKayla Stepp-Davi  11 NBS-MR                 37.58      36.09        
 64 Kate Carney         11 MWSC-MR                37.99      36.98        
 65 Heather Stratica    12 MSC-MR                 40.00      37.25        
 66 Ashley Khorassani   11 MWSC-MR                40.45      38.37        
 67 Emma Hoarty         11 NBS-MR                 40.39      40.20        
 68 Callie Cline        11 NBS-MR                 43.20      42.22        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 55.11    2/1/1997 Corey Berg-MSC                               
              1:02.29  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jinan Andrews       12 Aqua Gems-MR           56.78      57.52 JO      16  
                  27.74       57.52 (29.78)                                        
  2 Madison Baker       12 MWSC-MR                59.18      59.39 JO      13  
                  28.90       59.39 (30.49)                                        
  3 Morgan Fairclough   12 MWSC-MR                59.46      59.99 JO      12  
                  28.68       59.99 (31.31)                                        
  4 Emily Hovey         12 NBS-MR               1:02.08    1:00.75 JO      11  
                  29.37     1:00.75 (31.38)                                        
  5 Kathleen Lynch      11 WHAT-CT              1:00.63    1:01.18 JO      10  
                  29.93     1:01.18 (31.25)                                        
  6 Breann Lydon        12 Tmsuffolk-MR         1:01.50    1:01.19 JO       9  
                  29.38     1:01.19 (31.81)                                        
  7 Paige Rutkoske      12 Big Blue-MR          1:01.16    1:01.35 JO       7  
                  28.98     1:01.35 (32.37)                                        
  8 Brigid Wynn         12 WHAT-CT              1:02.37    1:02.24 JO       5  
                  29.76     1:02.24 (32.48)                                        
  9 Kim Craft           12 PBAC-MR              1:03.81    1:02.39          3.5
                  30.43     1:02.39 (31.96)                                        
  9 Amanda Hutzelmann   12 Aqua Gems-MR         1:02.19    1:02.39          3.5
                  29.79     1:02.39 (32.60)                                        
 11 Jacqueline Pappala  11 Tmsuffolk-MR         1:02.69    1:02.54          2  
                  29.95     1:02.54 (32.59)                                        
 12 Julianne Koch       11 Tmsuffolk-MR         1:03.44    1:02.63          1  
                  30.49     1:02.63 (32.14)                                        
 13 Shannon Drury       11 Tmsuffolk-MR         1:03.19    1:02.70        
                  30.32     1:02.70 (32.38)                                        
 14 Emily McGurk        12 MWSC-MR              1:02.31    1:02.73        
                  30.10     1:02.73 (32.63)                                        
 15 Ameera Bhanji       11 MSC-MR               1:05.23    1:03.14        
                  30.65     1:03.14 (32.49)                                        
 16 Sierra Weiner       11 Tmsuffolk-MR         1:04.09    1:03.63        
                  30.65     1:03.63 (32.98)                                        
 17 Kellie Cannon       11 LBA-MR               1:04.17    1:03.66        
                  31.23     1:03.66 (32.43)                                        
 18 Jenna York          12 NBS-MR               1:06.29    1:03.69        
                  30.60     1:03.69 (33.09)                                        
 19 Amanda Barry        12 Tmsuffolk-MR         1:04.43    1:03.82        
                  30.86     1:03.82 (32.96)                                        
 20 Susana Solis        12 LBA-MR               1:06.62    1:04.15        
                  30.91     1:04.15 (33.24)                                        
 21 Lauren Marsiello    12 Tmsuffolk-MR         1:03.94    1:04.52        
                  30.84     1:04.52 (33.68)                                        
 22 Andie Cuiffo        12 Tmsuffolk-MR         1:03.87    1:04.91        
                  30.59     1:04.91 (34.32)                                        
 23 Hayley McClure      11 WHAT-CT              1:06.70    1:05.09        
                  31.61     1:05.09 (33.48)                                        
 24 Kelly Lambkin       12 MWSC-MR              1:07.78    1:05.13        
                  31.09     1:05.13 (34.04)                                        
 25 Dana Desousa        11 Tmsuffolk-MR         1:05.89    1:05.46        
                  31.50     1:05.46 (33.96)                                        
 26 Gabby Frankel       12 Tmsuffolk-MR         1:06.11    1:06.14        
                  31.49     1:06.14 (34.65)                                        
 27 Katelyn Bauersachs  12 VAC-MR               1:08.47    1:06.20        
                  32.24     1:06.20 (33.96)                                        
 28 Patricia Colton     12 VAC-MR               1:06.07    1:06.39        
                  31.98     1:06.39 (34.41)                                        
 29 Melissa Bischoff    11 Tmsuffolk-MR         1:05.78    1:06.84        
                  31.68     1:06.84 (35.16)                                        
 30 Nicole Mejia        11 Tmsuffolk-MR         1:07.64    1:06.94        
                  32.07     1:06.94 (34.87)                                        
 31 Lauren Attner       12 Tmsuffolk-MR         1:07.92    1:06.96        
                  32.00     1:06.96 (34.96)                                        
 32 Leeanna Cass        11 Aqua Gems-MR         1:08.77    1:07.71        
                  32.10     1:07.71 (35.61)                                        
 33 Alyssa Thomas       12 Big Blue-MR          1:08.62    1:08.14        
                  32.40     1:08.14 (35.74)                                        
 34 Emma Guastella      11 Tmsuffolk-MR         1:08.17    1:08.16        
                  32.49     1:08.16 (35.67)                                        
 35 Jacqueline Theal    11 Tmsuffolk-MR         1:09.87    1:08.18        
                  32.84     1:08.18 (35.34)                                        
 35 Bana Hadid          11 NBS-MR               1:08.49    1:08.18        
                  32.62     1:08.18 (35.56)                                        
 37 Erica Swartwout     11 Tmsuffolk-MR         1:08.63    1:08.47        
                  32.95     1:08.47 (35.52)                                        
 38 Melanie Newton      11 Tmsuffolk-MR         1:09.35    1:08.77        
                  33.04     1:08.77 (35.73)                                        
 39 Katriona Blezy      11 Aqua Gems-MR         1:11.32    1:08.88        
                  31.89     1:08.88 (36.99)                                        
 40 Madison Boriskin    11 Tmsuffolk-MR         1:09.46    1:09.40        
                  33.26     1:09.40 (36.14)                                        
 41 Morgan Troiano      11 Tmsuffolk-MR         1:11.38    1:10.76        
                  34.02     1:10.76 (36.74)                                        
 42 Maggie Corrigan     12 LBA-MR               1:14.88    1:10.96        
                  34.35     1:10.96 (36.61)                                        
 43 Lucevanie Gedeon    12 LBA-MR               1:12.78    1:11.28        
                  33.58     1:11.28 (37.70)                                        
 44 Danika Sess         12 Tmsuffolk-MR         1:12.43    1:11.50        
                  33.33     1:11.50 (38.17)                                        
 45 Claire Williams     11 NBS-MR               1:13.97    1:11.87        
                  34.77     1:11.87 (37.10)                                        
 46 Rebecca Katz        12 Tmsuffolk-MR         1:14.37    1:12.75        
                  33.95     1:12.75 (38.80)                                        
 47 Kayla Weckesser     11 NDAC-MR              1:13.34    1:13.54        
                  34.26     1:13.54 (39.28)                                        
 48 Erin Fitzgerald     12 Aqua Gems-MR         1:13.78    1:14.52        
                  35.58     1:14.52 (38.94)                                        
 49 Beth Clark          11 NBS-MR               1:16.31    1:16.12        
                  34.98     1:16.12 (41.14)                                        
 50 Krisztina Alderson  11 MSC-MR               1:19.54    1:16.82        
                  37.14     1:16.82 (39.68)                                        
 51 Sarah Craft         11 PBAC-MR              1:23.71    1:16.95        
                  37.08     1:16.95 (39.87)                                        
 52 Katie Boncek        12 PBAC-MR              1:19.12    1:17.65        
                  36.60     1:17.65 (41.05)                                        
 53 Brittany Burgess    11 LBA-MR               1:24.18    1:22.76        
                  39.00     1:22.76 (43.76)                                        
 54 Emma Hoarty         11 NBS-MR               1:36.34    1:31.47        
                  44.71     1:31.47 (46.76)                                        
 55 Callie Cline        11 NBS-MR               1:38.85    1:40.14        
                  45.85     1:40.14 (54.29)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 28.33    2/1/1997 Corey Berg-MSC                               
                33.29  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morgan Fairclough   12 MWSC-MR                30.64      30.09 JO      16  
  2 Breann Lydon        12 Tmsuffolk-MR           31.61      31.73 JO      13  
  3 Emily Hovey         12 NBS-MR                 32.88      31.85 JO      12  
  4 Shannon Drury       11 Tmsuffolk-MR           31.68      32.21 JO      11  
  5 Julianne Koch       11 Tmsuffolk-MR           36.90      32.66 JO      10  
  6 Melissa Bischoff    11 Tmsuffolk-MR           32.56      32.90 JO       9  
  7 Paige Rutkoske      12 Big Blue-MR            33.61      33.06 JO       7  
  8 Gabby Frankel       12 Tmsuffolk-MR           34.71      33.43          5  
  9 Jacqueline Theal    11 Tmsuffolk-MR           34.40      33.56          4  
 10 Sierra Weiner       11 Tmsuffolk-MR           33.46      33.63          3  
 11 Brigid Wynn         12 WHAT-CT                33.72      33.69          2  
 12 Susana Solis        12 LBA-MR                 34.39      33.90          1  
 13 Kelly Lambkin       12 MWSC-MR                34.50      34.05        
 14 Jade Weiner         11 Tmsuffolk-MR           34.70      34.36        
 15 Hayley McClure      11 WHAT-CT                35.33      34.57        
 16 Jacqueline Pappala  11 Tmsuffolk-MR           34.44      34.66        
 17 Ameera Bhanji       11 MSC-MR                 36.26      34.91        
 18 Bana Hadid          11 NBS-MR                 36.09      35.02        
 19 Kathleen Lynch      11 WHAT-CT                35.55      35.10        
 20 Erica Swartwout     11 Tmsuffolk-MR           36.58      35.19        
 21 Lauren Marsiello    12 Tmsuffolk-MR           36.19      35.37        
 22 Leeanna Cass        11 Aqua Gems-MR           34.69      35.72        
 23 Dana Desousa        11 Tmsuffolk-MR           35.61      35.90        
 24 Alyssa Thomas       12 Big Blue-MR            36.31      36.02        
 25 Nicole Mejia        11 Tmsuffolk-MR           37.10      36.21        
 26 Lauren Attner       12 Tmsuffolk-MR           36.45      36.47        
 27 Ali Gay             12 NDAC-MR                37.53      36.48        
 28 Patricia Colton     12 VAC-MR                 35.00      36.63        
 29 Katelyn Bauersachs  12 VAC-MR                 38.47      36.68        
 30 Katriona Blezy      11 Aqua Gems-MR           36.94      36.91        
 31 Maggie Corrigan     12 LBA-MR                 37.45      37.29        
 32 Beth Clark          11 NBS-MR                 42.61      37.41        
 33 Emma Guastella      11 Tmsuffolk-MR           37.74      37.63        
 34 Melanie Newton      11 Tmsuffolk-MR           38.16      37.73        
 35 Claire Williams     11 NBS-MR                 39.55      38.86        
 36 Danika Sess         12 Tmsuffolk-MR           39.68      39.67        
 37 Kayla Weckesser     11 NDAC-MR                40.11      39.92        
 38 Rebecca Katz        12 Tmsuffolk-MR           39.90      40.14        
 39 Lucevanie Gedeon    12 LBA-MR                 39.31      40.43        
 40 Krisztina Alderson  11 MSC-MR                 41.30      40.59        
 41 Sarah Craft         11 PBAC-MR                38.75      41.22        
 42 MaKayla Stepp-Davi  11 NBS-MR                 42.99      43.03        
 43 Emma Hoarty         11 NBS-MR                 57.98      50.29        
 44 Callie Cline        11 NBS-MR                 56.33      53.75        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 59.47    2/1/1997 Corey Berg-MSC                               
              1:11.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morgan Fairclough   12 MWSC-MR              1:03.36    1:03.99 JO      16  
                  31.79     1:03.99 (32.20)                                        
  2 Emily Hovey         12 NBS-MR               1:05.68    1:05.58 JO      13  
                  31.98     1:05.58 (33.60)                                        
  3 Jinan Andrews       12 Aqua Gems-MR         1:06.62    1:06.92 JO      12  
                  32.41     1:06.92 (34.51)                                        
  4 Breann Lydon        12 Tmsuffolk-MR         1:08.88    1:07.19 JO      11  
                  32.60     1:07.19 (34.59)                                        
  5 Holly Rudel         12 Aqua Gems-MR         1:07.98    1:07.40 JO      10  
                  32.88     1:07.40 (34.52)                                        
  6 Madison Baker       12 MWSC-MR              1:06.91    1:08.61 JO       9  
                  34.39     1:08.61 (34.22)                                        
  7 Shannon Drury       11 Tmsuffolk-MR         1:08.37    1:08.93 JO       7  
                  33.64     1:08.93 (35.29)                                        
  8 Julianne Koch       11 Tmsuffolk-MR         1:12.14    1:09.83 JO       5  
                  34.70     1:09.83 (35.13)                                        
  9 Gabby Frankel       12 Tmsuffolk-MR         1:13.01    1:09.96 JO       4  
                  33.25     1:09.96 (36.71)                                        
 10 Melissa Bischoff    11 Tmsuffolk-MR         1:11.34    1:10.77 JO       3  
                  34.44     1:10.77 (36.33)                                        
 11 Sierra Weiner       11 Tmsuffolk-MR         1:12.43    1:11.23 JO       2  
                  34.86     1:11.23 (36.37)                                        
 12 Paige Rutkoske      12 Big Blue-MR          1:15.01    1:11.73          0.5
                  34.86     1:11.73 (36.87)                                        
 12 Emily McGurk        12 MWSC-MR              1:14.67    1:11.73          0.5
                  35.27     1:11.73 (36.46)                                        
 14 Amanda Hutzelmann   12 Aqua Gems-MR         1:12.69    1:11.76        
                  34.76     1:11.76 (37.00)                                        
 15 Hayley McClure      11 WHAT-CT              1:14.34    1:12.46        
                  35.31     1:12.46 (37.15)                                        
 16 Jacqueline Pappala  11 Tmsuffolk-MR         1:13.15    1:12.91        
                  35.47     1:12.91 (37.44)                                        
 17 Kathleen Lynch      11 WHAT-CT              1:22.17    1:13.14        
                  35.62     1:13.14 (37.52)                                        
 18 Kelly Lambkin       12 MWSC-MR              1:15.94    1:13.23        
                  34.86     1:13.23 (38.37)                                        
 19 Jade Weiner         11 Tmsuffolk-MR         1:13.92    1:13.44        
                  35.85     1:13.44 (37.59)                                        
 20 Susana Solis        12 LBA-MR               1:16.20    1:13.59        
                  35.66     1:13.59 (37.93)                                        
 21 Kellie Cannon       11 LBA-MR               1:14.68    1:14.00        
                  37.02     1:14.00 (36.98)                                        
 22 Jacqueline Theal    11 Tmsuffolk-MR         1:16.64    1:14.09        
                  35.55     1:14.09 (38.54)                                        
 23 Jenna York          12 NBS-MR               1:15.58    1:14.39        
                  36.55     1:14.39 (37.84)                                        
 24 Andie Cuiffo        12 Tmsuffolk-MR         1:14.21    1:14.56        
                  35.37     1:14.56 (39.19)                                        
 25 Ameera Bhanji       11 MSC-MR               1:19.41    1:15.67        
                  37.03     1:15.67 (38.64)                                        
 26 Lauren Attner       12 Tmsuffolk-MR         1:18.57    1:16.19        
                  37.19     1:16.19 (39.00)                                        
 27 Patricia Colton     12 VAC-MR               1:14.20    1:16.33        
                  37.27     1:16.33 (39.06)                                        
 28 Dana Desousa        11 Tmsuffolk-MR         1:15.92    1:16.42        
                  37.51     1:16.42 (38.91)                                        
 29 Leeanna Cass        11 Aqua Gems-MR         1:17.36    1:16.64        
                  36.82     1:16.64 (39.82)                                        
 30 Bana Hadid          11 NBS-MR               1:17.35    1:16.77        
                  37.53     1:16.77 (39.24)                                        
 31 Lauren Marsiello    12 Tmsuffolk-MR         1:17.75    1:16.84        
                  37.34     1:16.84 (39.50)                                        
 32 Erica Swartwout     11 Tmsuffolk-MR         1:18.03    1:16.91        
                  37.69     1:16.91 (39.22)                                        
 33 Katelyn Bauersachs  12 VAC-MR               1:17.00    1:17.14        
                  37.92     1:17.14 (39.22)                                        
 34 Nicole Mejia        11 Tmsuffolk-MR         1:18.98    1:17.30        
                  37.84     1:17.30 (39.46)                                        
 35 Madison Boriskin    11 Tmsuffolk-MR         1:20.95    1:17.79        
                  37.67     1:17.79 (40.12)                                        
 36 Ali Gay             12 NDAC-MR              1:20.88    1:18.13        
                  37.57     1:18.13 (40.56)                                        
 37 Shannon Walsh       12 Big Blue-MR          1:17.28    1:18.60        
                  36.36     1:18.60 (42.24)                                        
 38 Maggie Corrigan     12 LBA-MR               1:18.55    1:19.08        
                  39.63     1:19.08 (39.45)                                        
 39 Morgan Parkin       12 NDAC-MR              1:35.43    1:19.46        
                  37.68     1:19.46 (41.78)                                        
 40 Alyssa Thomas       12 Big Blue-MR          1:17.80    1:19.93        
                  38.61     1:19.93 (41.32)                                        
 41 Katriona Blezy      11 Aqua Gems-MR         1:22.06    1:20.01        
                  37.73     1:20.01 (42.28)                                        
 42 Sarah Rosenbloom    12 NDAC-MR              1:21.57    1:20.24        
                  38.21     1:20.24 (42.03)                                        
 43 Emma Guastella      11 Tmsuffolk-MR         1:19.78    1:20.70        
                  38.96     1:20.70 (41.74)                                        
 44 Maria Hughes        12 VAC-MR               1:25.47    1:21.42        
                  40.48     1:21.42 (40.94)                                        
 45 Melanie Newton      11 Tmsuffolk-MR         1:21.79    1:22.01        
                  39.70     1:22.01 (42.31)                                        
 46 Ava Lillian         11 Aqua Gems-MR         1:24.02    1:22.47        
                  40.39     1:22.47 (42.08)                                        
 47 Rebecca Katz        12 Tmsuffolk-MR         1:25.74    1:23.16        
                  40.73     1:23.16 (42.43)                                        
 48 Kayla Weckesser     11 NDAC-MR              1:25.21    1:23.29        
                  40.59     1:23.29 (42.70)                                        
 49 Morgan Troiano      11 Tmsuffolk-MR         1:28.18    1:23.30        
                  40.87     1:23.30 (42.43)                                        
 50 Claire Williams     11 NBS-MR               1:23.27    1:23.94        
                  40.52     1:23.94 (43.42)                                        
 51 Bridget Cunningham  12 NDAC-MR              1:31.04    1:24.64        
                  40.88     1:24.64 (43.76)                                        
 52 Rachel Baione       11 Big Blue-MR          1:31.13    1:26.56        
                  42.15     1:26.56 (44.41)                                        
 53 Danika Sess         12 Tmsuffolk-MR         1:27.03    1:26.95        
                  42.02     1:26.95 (44.93)                                        
 54 Krisztina Alderson  11 MSC-MR               1:29.07    1:27.67        
                  42.53     1:27.67 (45.14)                                        
 55 Kate Carney         11 MWSC-MR              1:33.25    1:28.10        
                  42.65     1:28.10 (45.45)                                        
 56 Erin Fitzgerald     12 Aqua Gems-MR         1:29.46    1:28.29        
                1:28.29         1:28.29 ( )                                        
 57 Lucevanie Gedeon    12 LBA-MR               1:26.11    1:29.55        
                  42.63     1:29.55 (46.92)                                        
 58 Christina Akirtava  12 Big Blue-MR          1:31.42    1:29.71        
                  53.00     1:29.71 (36.71)                                        
 59 MaKayla Stepp-Davi  11 NBS-MR               1:38.11    1:31.36        
                  47.00     1:31.36 (44.36)                                        
 60 Brittany Burgess    11 LBA-MR               1:40.83    1:33.58        
                  45.72     1:33.58 (47.86)                                        
 61 Emma Hoarty         11 NBS-MR               1:54.54    1:51.48        
                  54.80     1:51.48 (56.68)                                        
 62 Callie Cline        11 NBS-MR               2:03.74    1:54.89        
                  56.31     1:54.89 (58.58)                                        
 63 Heather Stratica    12 MSC-MR               1:45.00    1:57.83        
                1:35.87     1:57.83 (21.96)                                        
 -- Brigid Wynn         12 WHAT-CT              1:09.44         DQ        
                  33.76          DQ (36.09)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 31.84   1/31/2004 Becky Malone-NBS                             
                37.19  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shannon Walsh       12 Big Blue-MR            34.05      34.74 JO      16  
  2 Breann Lydon        12 Tmsuffolk-MR           36.07      35.77 JO      13  
  3 Madison Baker       12 MWSC-MR                34.92      36.58 JO      12  
  4 Amanda Hutzelmann   12 Aqua Gems-MR           35.78      36.67 JO      11  
  5 Emily Hovey         12 NBS-MR                 35.50      36.72 JO      10  
  6 Kim Craft           12 PBAC-MR                36.45      37.31          9  
  7 Morgan Fairclough   12 MWSC-MR                37.03      37.89          7  
  8 Brigid Wynn         12 WHAT-CT                35.97      37.96          5  
  9 Jacqueline Pappala  11 Tmsuffolk-MR           37.15      38.09          4  
 10 Shannon Drury       11 Tmsuffolk-MR           37.85      38.26          3  
 11 Jenna York          12 NBS-MR                 39.95      38.34          2  
 12 Holly Rudel         12 Aqua Gems-MR           38.84      38.44          1  
 13 Emily McGurk        12 MWSC-MR                37.53      38.54        
 14 Maria Hughes        12 VAC-MR                 39.00      38.61        
 15 Kelly Lambkin       12 MWSC-MR                38.30      38.73        
 16 Paige Rutkoske      12 Big Blue-MR            38.51      39.04        
 17 Sierra Weiner       11 Tmsuffolk-MR           42.73      39.07        
 18 Erica Swartwout     11 Tmsuffolk-MR           38.42      39.31        
 19 Ali Gay             12 NDAC-MR                40.58      39.51        
 20 Dana Desousa        11 Tmsuffolk-MR           40.78      40.06        
 21 Kayla Weckesser     11 NDAC-MR                41.41      40.41        
 22 Melissa Bischoff    11 Tmsuffolk-MR           42.84      40.42        
 23 MaKayla Stepp-Davi  11 NBS-MR                 42.37      40.47        
 24 Jade Weiner         11 Tmsuffolk-MR           39.39      40.52        
 25 Andie Cuiffo        12 Tmsuffolk-MR              NT      40.61        
 26 Kathleen Lynch      11 WHAT-CT                41.97      40.74        
 26 Julianne Koch       11 Tmsuffolk-MR           40.54      40.74        
 28 Alyssa Thomas       12 Big Blue-MR            40.07      40.90        
 29 Natalie Shoiock     11 MWSC-MR                39.41      40.96        
 30 Madison Boriskin    11 Tmsuffolk-MR           41.57      41.22        
 31 Katelyn Bauersachs  12 VAC-MR                 42.90      41.78        
 32 Patricia Colton     12 VAC-MR                 41.40      41.79        
 33 Katriona Blezy      11 Aqua Gems-MR           42.60      41.83        
 34 Leeanna Cass        11 Aqua Gems-MR           41.35      42.35        
 35 Gabby Frankel       12 Tmsuffolk-MR           43.78      42.55        
 36 Lauren Attner       12 Tmsuffolk-MR           43.05      42.69        
 37 Morgan Parkin       12 NDAC-MR                43.34      42.74        
 38 Lauren Marsiello    12 Tmsuffolk-MR           45.72      43.23        
 39 Lucevanie Gedeon    12 LBA-MR                 42.94      43.31        
 40 Jacqueline Theal    11 Tmsuffolk-MR           43.06      43.37        
 41 Bridget Cunningham  12 NDAC-MR                43.72      43.47        
 42 Ava Lillian         11 Aqua Gems-MR           42.90      43.56        
 43 Ameera Bhanji       11 MSC-MR                 44.17      43.72        
 44 Melanie Newton      11 Tmsuffolk-MR           43.52      44.04        
 45 Kate Carney         11 MWSC-MR                42.98      44.05        
 46 Morgan Troiano      11 Tmsuffolk-MR           44.56      44.50        
 47 Bana Hadid          11 NBS-MR                 49.12      45.00        
 48 Rachel Baione       11 Big Blue-MR            45.63      45.20        
 49 Christina Akirtava  12 Big Blue-MR            43.63      45.28        
 50 Emma Guastella      11 Tmsuffolk-MR           44.95      45.43        
 51 Maggie Corrigan     12 LBA-MR                 45.65      45.56        
 52 Nicole Prais        12 Aqua Gems-MR           45.01      45.69        
 53 Rebecca Katz        12 Tmsuffolk-MR           46.26      45.97        
 54 Nicole Mejia        11 Tmsuffolk-MR           45.58      46.27        
 55 Krisztina Alderson  11 MSC-MR                 47.54      46.62        
 56 Claire Williams     11 NBS-MR                 49.84      46.85        
 57 Beth Clark          11 NBS-MR                 49.57      47.31        
 58 Sarah Rosenbloom    12 NDAC-MR                50.58      47.58        
 59 Danika Sess         12 Tmsuffolk-MR           51.62      50.66        
 60 Emma Hoarty         11 NBS-MR                 58.19      53.06        
 61 Ashley Khorassani   11 MWSC-MR                56.36      55.71        
 62 Heather Stratica    12 MSC-MR                 50.00      59.41        
 63 Callie Cline        11 NBS-MR               1:09.88    1:01.57        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:10.01    2/1/2004 Becky Malone-NBS                           
                1:20.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Amanda Barry        12 Tmsuffolk-MR         1:16.47    1:16.37 JO      16  
                  36.82     1:16.37 (39.55)                                        
  2 Shannon Walsh       12 Big Blue-MR          1:15.76    1:17.22 JO      13  
                  36.30     1:17.22 (40.92)                                        
  3 Jinan Andrews       12 Aqua Gems-MR         1:18.96    1:18.89 JO      12  
                  37.66     1:18.89 (41.23)                                        
  4 Madison Baker       12 MWSC-MR              1:16.12    1:19.13 JO      11  
                  37.93     1:19.13 (41.20)                                        
  5 Jacqueline Pappala  11 Tmsuffolk-MR         1:20.42    1:22.21         10  
                  39.07     1:22.21 (43.14)                                        
  6 Jenna York          12 NBS-MR               1:22.78    1:22.46          9  
                  39.01     1:22.46 (43.45)                                        
  7 Emily McGurk        12 MWSC-MR              1:21.14    1:22.79          7  
                  39.34     1:22.79 (43.45)                                        
  8 Brigid Wynn         12 WHAT-CT              1:23.40    1:24.31          5  
                  39.37     1:24.31 (44.94)                                        
  9 Kelly Lambkin       12 MWSC-MR              1:22.60    1:24.61          4  
                  39.01     1:24.61 (45.60)                                        
 10 Ali Gay             12 NDAC-MR              1:26.53    1:24.85          3  
                  40.15     1:24.85 (44.70)                                        
 11 Erica Swartwout     11 Tmsuffolk-MR         1:24.86    1:26.01          2  
                  40.77     1:26.01 (45.24)                                        
 12 Paige Rutkoske      12 Big Blue-MR          1:23.41    1:26.06          1  
                  40.43     1:26.06 (45.63)                                        
 13 Andie Cuiffo        12 Tmsuffolk-MR         1:27.61    1:26.67        
                  41.71     1:26.67 (44.96)                                        
 14 Jade Weiner         11 Tmsuffolk-MR         1:24.14    1:26.83        
                  41.36     1:26.83 (45.47)                                        
 15 Madison Boriskin    11 Tmsuffolk-MR         1:29.65    1:27.23        
                  41.31     1:27.23 (45.92)                                        
 16 MaKayla Stepp-Davi  11 NBS-MR               1:29.77    1:27.72        
                  43.99     1:27.72 (43.73)                                        
 17 Kellie Cannon       11 LBA-MR               1:38.25    1:29.21        
                  43.19     1:29.21 (46.02)                                        
 18 Lauren Attner       12 Tmsuffolk-MR         1:30.85    1:30.39        
                  43.67     1:30.39 (46.72)                                        
 19 Kayla Weckesser     11 NDAC-MR              1:28.03    1:30.45        
                  42.27     1:30.45 (48.18)                                        
 20 Alyssa Thomas       12 Big Blue-MR          1:27.21    1:30.93        
                  42.11     1:30.93 (48.82)                                        
 21 Leeanna Cass        11 Aqua Gems-MR         1:33.19    1:31.10        
                  42.13     1:31.10 (48.97)                                        
 22 Erin Fitzgerald     12 Aqua Gems-MR         1:31.88    1:31.14        
                  43.51     1:31.14 (47.63)                                        
 23 Ameera Bhanji       11 MSC-MR               1:38.39    1:31.66        
                  43.85     1:31.66 (47.81)                                        
 24 Morgan Troiano      11 Tmsuffolk-MR         1:38.75    1:33.71        
                  44.77     1:33.71 (48.94)                                        
 25 Lauren Marsiello    12 Tmsuffolk-MR         1:36.22    1:34.63        
                  45.38     1:34.63 (49.25)                                        
 26 Lucevanie Gedeon    12 LBA-MR               1:36.18    1:36.92        
                  44.28     1:36.92 (52.64)                                        
 27 Emma Guastella      11 Tmsuffolk-MR         1:38.09    1:37.21        
                  47.14     1:37.21 (50.07)                                        
 28 Katie Boncek        12 PBAC-MR              1:42.27    1:37.52        
                  45.45     1:37.52 (52.07)                                        
 29 Krisztina Alderson  11 MSC-MR               1:46.34    1:42.03        
                  48.34     1:42.03 (53.69)                                        
 30 Rebecca Katz        12 Tmsuffolk-MR         1:41.94    1:42.68        
                  49.86     1:42.68 (52.82)                                        
 31 Claire Williams     11 NBS-MR               1:44.01    1:45.55        
                  50.31     1:45.55 (55.24)                                        
 32 Emma Hoarty         11 NBS-MR               2:04.50    1:57.02        
                  56.17   1:57.02 (1:00.85)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 28.01    2/1/1997 Annie Mantey-NDAC                            
                31.79  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Amanda Hutzelmann   12 Aqua Gems-MR           29.65      29.51 JO      16  
  2 Sierra Weiner       11 Tmsuffolk-MR           30.69      31.30 JO      13  
  3 Morgan Fairclough   12 MWSC-MR                30.61      31.40 JO      12  
  4 Ameera Bhanji       11 MSC-MR                 32.15      31.44 JO      11  
  5 Melissa Bischoff    11 Tmsuffolk-MR           31.84      31.50 JO      10  
  6 Madison Baker       12 MWSC-MR                30.68      31.57 JO       9  
  7 Paige Rutkoske      12 Big Blue-MR            30.55      31.65 JO       7  
  8 Kim Craft           12 PBAC-MR                33.05      31.83          5  
  9 Breann Lydon        12 Tmsuffolk-MR           33.29      31.89          4  
 10 Emily McGurk        12 MWSC-MR                31.80      32.47          3  
 11 Julianne Koch       11 Tmsuffolk-MR           32.26      32.50          2  
 12 Jade Weiner         11 Tmsuffolk-MR           32.63      32.51          1  
 13 Hayley McClure      11 WHAT-CT                13.68      32.67        
 14 Shannon Walsh       12 Big Blue-MR            32.62      32.82        
 14 Andie Cuiffo        12 Tmsuffolk-MR           32.60      32.82        
 16 Amanda Barry        12 Tmsuffolk-MR           33.90      32.88        
 17 Lauren Marsiello    12 Tmsuffolk-MR           32.65      32.96        
 18 Shannon Drury       11 Tmsuffolk-MR           35.70      32.97        
 19 Kathleen Lynch      11 WHAT-CT                33.13      33.29        
 20 Jacqueline Pappala  11 Tmsuffolk-MR           34.18      34.28        
 20 Gabby Frankel       12 Tmsuffolk-MR           34.90      34.28        
 22 Bana Hadid          11 NBS-MR                 34.71      34.50        
 23 Susana Solis        12 LBA-MR                 38.18      34.52        
 24 Jacqueline Theal    11 Tmsuffolk-MR           34.96      34.92        
 25 Patricia Colton     12 VAC-MR                 36.77      35.34        
 26 Katelyn Bauersachs  12 VAC-MR                 39.34      35.66        
 27 Alyssa Thomas       12 Big Blue-MR            34.75      35.89        
 28 Katriona Blezy      11 Aqua Gems-MR           37.04      36.04        
 29 Madison Boriskin    11 Tmsuffolk-MR           36.40      36.40        
 30 Emma Guastella      11 Tmsuffolk-MR           42.40      36.62        
 31 Erica Swartwout     11 Tmsuffolk-MR           36.54      36.79        
 32 Dana Desousa        11 Tmsuffolk-MR           35.54      37.14        
 33 Morgan Troiano      11 Tmsuffolk-MR           35.98      37.53        
 34 Nicole Mejia        11 Tmsuffolk-MR           38.61      37.64        
 35 Sarah Craft         11 PBAC-MR                35.78      38.03        
 36 Krisztina Alderson  11 MSC-MR                 40.80      38.13        
 37 Lauren Attner       12 Tmsuffolk-MR           36.61      39.04        
 38 Rebecca Katz        12 Tmsuffolk-MR           37.61      39.64        
 39 Beth Clark          11 NBS-MR                 43.52      41.10        
 40 Melanie Newton      11 Tmsuffolk-MR           38.90      43.37        
 41 Danika Sess         12 Tmsuffolk-MR           41.88      43.85        
 42 MaKayla Stepp-Davi  11 NBS-MR                 43.99      43.99        
 43 Brittany Burgess    11 LBA-MR                 45.45      44.37        
 -- Callie Cline        11 NBS-MR               1:06.57         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:01.05    2/3/2001 Priscilla Modrov-TS                        
                1:12.39  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Amanda Hutzelmann   12 Aqua Gems-MR         1:05.74    1:04.10 JO      16  
                  30.57     1:04.10 (33.53)                                        
  2 Jinan Andrews       12 Aqua Gems-MR         1:06.69    1:06.57 JO      13  
                  30.65     1:06.57 (35.92)                                        
  3 Sierra Weiner       11 Tmsuffolk-MR         1:10.61    1:09.57 JO      12  
                  32.26     1:09.57 (37.31)                                        
  4 Madison Baker       12 MWSC-MR              1:07.40    1:10.82 JO      11  
                  32.92     1:10.82 (37.90)                                        
  5 Jade Weiner         11 Tmsuffolk-MR         1:12.26    1:10.93 JO      10  
                  34.12     1:10.93 (36.81)                                        
  6 Ameera Bhanji       11 MSC-MR               1:11.80    1:11.19 JO       9  
                  34.11     1:11.19 (37.08)                                        
  7 Emily McGurk        12 MWSC-MR              1:13.01    1:12.78          7  
                  34.05     1:12.78 (38.73)                                        
  8 Breann Lydon        12 Tmsuffolk-MR         1:14.49    1:13.09          5  
                  33.42     1:13.09 (39.67)                                        
  9 Brigid Wynn         12 WHAT-CT              1:15.45    1:13.43          4  
                  33.51     1:13.43 (39.92)                                        
 10 Shannon Drury       11 Tmsuffolk-MR         1:12.57    1:13.86          3  
                  34.30     1:13.86 (39.56)                                        
 11 Lauren Marsiello    12 Tmsuffolk-MR         1:13.63    1:14.51          2  
                  34.39     1:14.51 (40.12)                                        
 12 Kathleen Lynch      11 WHAT-CT              1:14.77    1:14.61          1  
                  34.98     1:14.61 (39.63)                                        
 13 Paige Rutkoske      12 Big Blue-MR          1:15.67    1:14.86        
                  33.90     1:14.86 (40.96)                                        
 14 Natalie Shoiock     11 MWSC-MR              1:15.43    1:15.20        
                  34.86     1:15.20 (40.34)                                        
 15 Julianne Koch       11 Tmsuffolk-MR         1:19.90    1:16.22        
                  36.39     1:16.22 (39.83)                                        
 16 Jacqueline Pappala  11 Tmsuffolk-MR         1:24.53    1:16.96        
                  35.12     1:16.96 (41.84)                                        
 17 Kim Craft           12 PBAC-MR              1:18.00    1:17.11        
                  36.28     1:17.11 (40.83)                                        
 18 Andie Cuiffo        12 Tmsuffolk-MR         1:19.17    1:17.27        
                  36.24     1:17.27 (41.03)                                        
 19 Shannon Walsh       12 Big Blue-MR          1:18.00    1:17.61        
                  36.14     1:17.61 (41.47)                                        
 20 Hayley McClure      11 WHAT-CT              1:27.06    1:18.64        
                  36.32     1:18.64 (42.32)                                        
 21 Kellie Cannon       11 LBA-MR               1:20.55    1:18.81        
                  37.08     1:18.81 (41.73)                                        
 22 Melissa Bischoff    11 Tmsuffolk-MR         1:17.77    1:19.91        
                  35.34     1:19.91 (44.57)                                        
 23 Madison Boriskin    11 Tmsuffolk-MR         1:22.46    1:20.20        
                  37.04     1:20.20 (43.16)                                        
 24 Jacqueline Theal    11 Tmsuffolk-MR         1:21.12    1:20.71        
                  37.20     1:20.71 (43.51)                                        
 25 Gabby Frankel       12 Tmsuffolk-MR         1:25.95    1:22.04        
                  37.60     1:22.04 (44.44)                                        
 26 Susana Solis        12 LBA-MR               1:29.75    1:23.84        
                  36.78     1:23.84 (47.06)                                        
 27 Dana Desousa        11 Tmsuffolk-MR         1:25.61    1:24.49        
                  38.45     1:24.49 (46.04)                                        
 28 Morgan Troiano      11 Tmsuffolk-MR         1:27.67    1:25.32        
                  39.34     1:25.32 (45.98)                                        
 29 Alyssa Thomas       12 Big Blue-MR          1:28.00    1:25.43        
                  37.50     1:25.43 (47.93)                                        
 30 Lauren Attner       12 Tmsuffolk-MR         1:24.49    1:25.61        
                  38.81     1:25.61 (46.80)                                        
 31 Emma Guastella      11 Tmsuffolk-MR         1:24.94    1:25.73        
                  38.69     1:25.73 (47.04)                                        
 32 Nicole Mejia        11 Tmsuffolk-MR         1:39.90    1:27.42        
                  41.59     1:27.42 (45.83)                                        
 33 Krisztina Alderson  11 MSC-MR               1:35.36    1:30.67        
                  41.02     1:30.67 (49.65)                                        
 34 Rebecca Katz        12 Tmsuffolk-MR         1:36.90    1:31.27        
                  42.46     1:31.27 (48.81)                                        
 35 Erica Swartwout     11 Tmsuffolk-MR         1:31.85    1:31.33        
                  40.93     1:31.33 (50.40)                                        
 36 Melanie Newton      11 Tmsuffolk-MR         1:36.90    1:37.02        
                  43.10     1:37.02 (53.92)                                        
 37 Erin Fitzgerald     12 Aqua Gems-MR         1:34.16    1:37.16        
                  44.32     1:37.16 (52.84)                                        
 38 Beth Clark          11 NBS-MR               1:33.85    1:37.64        
                  40.35     1:37.64 (57.29)                                        
 39 Nicole Prais        12 Aqua Gems-MR         1:40.90    1:38.29        
                  44.95     1:38.29 (53.34)                                        
 40 Brittany Burgess    11 LBA-MR               1:44.79    1:40.90        
                  47.07     1:40.90 (53.83)                                        
 41 Danika Sess         12 Tmsuffolk-MR              NT    1:41.05        
                  46.01     1:41.05 (55.04)                                        
 42 Christina Akirtava  12 Big Blue-MR          1:44.66    1:47.32        
                  47.48     1:47.32 (59.84)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:03.52    2/4/2001 Priscilla Modrov-TS, NBS  -MR              
                1:11.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jinan Andrews       12 Aqua Gems-MR         1:05.46    1:07.02 JO      16  
                  31.05     1:07.02 (35.97)                                        
  2 Emily Hovey         12 NBS-MR               1:20.79    1:08.97 JO      13  
                  31.45     1:08.97 (37.52)                                        
  3 Breann Lydon        12 Tmsuffolk-MR         1:09.39    1:10.18 JO      12  
                  32.93     1:10.18 (37.25)                                        
  4 Morgan Fairclough   12 MWSC-MR              1:08.02    1:10.31 JO      11  
                  32.25     1:10.31 (38.06)                                        
  5 Madison Baker       12 MWSC-MR              1:06.72    1:10.95 JO      10  
                  34.67     1:10.95 (36.28)                                        
  6 Sierra Weiner       11 Tmsuffolk-MR         1:13.02    1:10.99 JO       9  
                  33.88     1:10.99 (37.11)                                        
  7 Julianne Koch       11 Tmsuffolk-MR         1:11.20    1:11.36 JO       7  
                  33.35     1:11.36 (38.01)                                        
  8 Amanda Barry        12 Tmsuffolk-MR         1:13.90    1:11.76          5  
                  34.17     1:11.76 (37.59)                                        
  9 Amanda Hutzelmann   12 Aqua Gems-MR         1:10.65    1:11.79          4  
                  32.36     1:11.79 (39.43)                                        
 10 Kim Craft           12 PBAC-MR              1:16.34    1:12.19          3  
                  33.74     1:12.19 (38.45)                                        
 11 Brigid Wynn         12 WHAT-CT              1:10.49    1:12.64          2  
                  33.80     1:12.64 (38.84)                                        
 12 Shannon Drury       11 Tmsuffolk-MR         1:11.52    1:12.65          1  
                  33.49     1:12.65 (39.16)                                        
 13 Shannon Walsh       12 Big Blue-MR          1:12.36    1:13.25        
                  34.11     1:13.25 (39.14)                                        
 14 Paige Rutkoske      12 Big Blue-MR          1:12.41    1:13.47        
                  33.06     1:13.47 (40.41)                                        
 15 Kathleen Lynch      11 WHAT-CT              1:13.55    1:13.58        
                  34.39     1:13.58 (39.19)                                        
 16 Emily McGurk        12 MWSC-MR              1:12.64    1:13.77        
                  35.72     1:13.77 (38.05)                                        
 17 Jenna York          12 NBS-MR               1:35.20    1:14.51        
                  35.13     1:14.51 (39.38)                                        
 18 Ameera Bhanji       11 MSC-MR               1:20.00    1:15.10        
                  34.47     1:15.10 (40.63)                                        
 19 Andie Cuiffo        12 Tmsuffolk-MR         1:18.90    1:15.25        
                  35.38     1:15.25 (39.87)                                        
 20 Jade Weiner         11 Tmsuffolk-MR         1:13.23    1:15.29        
                  34.83     1:15.29 (40.46)                                        
 21 Melissa Bischoff    11 Tmsuffolk-MR         1:12.85    1:15.51        
                  33.89     1:15.51 (41.62)                                        
 22 Kellie Cannon       11 LBA-MR               1:15.87    1:16.01        
                  36.51     1:16.01 (39.50)                                        
 23 Gabby Frankel       12 Tmsuffolk-MR         1:22.90    1:16.45        
                  33.66     1:16.45 (42.79)                                        
 24 Dana Desousa        11 Tmsuffolk-MR         1:16.49    1:16.53        
                  36.77     1:16.53 (39.76)                                        
 25 Jacqueline Theal    11 Tmsuffolk-MR         1:17.36    1:17.40        
                  34.91     1:17.40 (42.49)                                        
 26 Ali Gay             12 NDAC-MR              1:17.52    1:18.09        
                  35.42     1:18.09 (42.67)                                        
 27 Alyssa Thomas       12 Big Blue-MR          1:15.46    1:19.04        
                  36.09     1:19.04 (42.95)                                        
 28 Katelyn Bauersachs  12 VAC-MR               1:19.10    1:19.06        
                  15.70   1:19.06 (1:03.36)                                        
 29 Hayley McClure      11 WHAT-CT              1:18.18    1:20.06        
                  35.56     1:20.06 (44.50)                                        
 30 Madison Boriskin    11 Tmsuffolk-MR         1:18.67    1:20.39        
                  37.36     1:20.39 (43.03)                                        
 31 Patricia Colton     12 VAC-MR               1:18.97    1:20.58        
                  36.90     1:20.58 (43.68)                                        
 32 Maggie Corrigan     12 LBA-MR               1:23.14    1:21.77        
                  38.58     1:21.77 (43.19)                                        
 33 Nicole Mejia        11 Tmsuffolk-MR         1:23.62    1:22.16        
                  14.41   1:22.16 (1:07.75)                                        
 34 Melanie Newton      11 Tmsuffolk-MR         1:22.20    1:22.44        
                  38.52     1:22.44 (43.92)                                        
 35 Morgan Troiano      11 Tmsuffolk-MR         1:21.09    1:22.70        
                  39.26     1:22.70 (43.44)                                        
 36 Erin Fitzgerald     12 Aqua Gems-MR         1:26.59    1:25.15        
                  41.35     1:25.15 (43.80)                                        
 37 Krisztina Alderson  11 MSC-MR               1:28.61    1:27.88        
                  41.27     1:27.88 (46.61)                                        
 38 Katie Boncek        12 PBAC-MR              1:30.98    1:29.81        
                  43.55     1:29.81 (46.26)                                        
 39 Danika Sess         12 Tmsuffolk-MR         1:29.54    1:30.78        
                  41.82     1:30.78 (48.96)                                        
 40 Brittany Burgess    11 LBA-MR               1:37.16    1:35.62        
                  47.78     1:35.62 (47.84)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:48.92    2/3/2001 AGUA, NBS  -MR                             
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                      NT    1:50.48         32  
     1) Holly Rudel 12                  2) Amanda Hutzelmann 12           
     3) Katriona Blezy 11               4) Jinan Andrews 12               
                  28.14       55.16 (27.02)     1:24.55 (29.39)     1:50.48 (25.93)
  2 Team Suffolk-MR  'A'                             NT    1:52.93         26  
     1) Julianne Koch 11                2) Andie Cuiffo 12                
     3) Melissa Bischoff 11             4) Breann Lydon 12                
                  28.76       57.11 (28.35)     1:25.78 (28.67)     1:52.93 (27.15)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'      2:07.11    1:52.95         24  
     1) Ali Gay 12                      2) Bridget Cunningham 12          
     3) Morgan Parkin 12                4) Sarah Rosenbloom 12            
                  32.02     1:04.41 (32.39)     1:35.68 (31.27)     1:52.95 (17.27)
  4 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                NT    1:52.97         22  
     1) Kelly Lambkin 12                2) Morgan Fairclough 12           
     3) Emily McGurk 12                 4) Madison Baker 12               
                  30.12       56.82 (26.70)     1:25.96 (29.14)     1:52.97 (27.01)
  5 Team Suffolk-MR  'B'                             NT    1:56.77         20  
     1) Shannon Drury 11                2) Sierra Weiner 11               
     3) Lauren Marsiello 12             4) Jacqueline Pappalardo 11       
                  29.06       58.30 (29.24)     1:27.79 (29.49)     1:56.77 (28.98)
  6 Newburgh Sharks-MR  'A'                     2:01.99    1:59.82         18  
     1) Emily Hovey 12                  2) Claire Williams 11             
     3) Bana Hadid 11                   4) Jenna York 12                  
                  28.89     1:00.87 (31.98)     1:31.12 (30.25)     1:59.82 (28.70)
  7 Big Blue Swimming - Beacon-MR  'A'               NT    2:01.54         14  
     1) Shannon Walsh 12                2) Christina Akirtava 12          
     3) Paige Rutkoske 12               4) Alyssa Thomas 12               
                  30.08     1:04.68 (34.60)     1:32.38 (27.70)     2:01.54 (29.16)
  8 Long Beach Aquatics-MR  'A'                      NT    2:03.08         10  
     1) Susana Solis 12                 2) Kellie Cannon 11               
     3) Lucevanie Gedeon 12             4) Maggie Corrigan 12             
                  29.49       59.45 (29.96)     1:30.74 (31.29)     2:03.08 (32.34)
 -- Newburgh Sharks-MR  'B'                     2:19.99         DQ        
     1) Emma Hoarty 11                  2) Callie Cline 11                
     3) MaKayla Stepp-Davis 11          4) Beth Clark 11                  
                  41.45     1:26.55 (45.10)     2:03.78 (37.23)          DQ (31.58)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:00.90    2/4/2001 AGUA                                       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                             NT    2:07.01         32  
     1) Shannon Drury 11                2) Amanda Barry 12                
     3) Sierra Weiner 11                4) Breann Lydon 12                
                  32.08     1:07.15 (35.07)     1:38.85 (31.70)     2:07.01 (28.16)
  2 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                NT    2:08.42         26  
     1) Morgan Fairclough 12            2) Madison Baker 12               
     3) Emily McGurk 12                 4) Kelly Lambkin 12               
                  30.36     1:06.97 (36.61)     1:39.21 (32.24)     2:08.42 (29.21)
  3 Team Suffolk-MR  'B'                             NT    2:10.35         24  
     1) Julianne Koch 11                2) Jacqueline Pappalardo 11       
     3) Melissa Bischoff 11             4) Andie Cuiffo 12                
                  33.21     1:11.13 (37.92)     1:42.31 (31.18)     2:10.35 (28.04)
  4 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 2:12.43    2:10.60         22  
     1) Leeanna Cass 11                 2) Katriona Blezy 11              
     3) Amanda Hutzelmann 12            4) Jinan Andrews 12               
                  35.76     1:15.53 (39.77)     1:44.71 (29.18)     2:10.60 (25.89)
  5 Newburgh Sharks-MR  'A'                          NT    2:13.74         20  
     1) Emily Hovey 12                  2) Jenna York 12                  
     3) Bana Hadid 11                   4) Claire Williams 11             
                  31.47     1:08.79 (37.32)     1:41.62 (32.83)     2:13.74 (32.12)
  6 Long Beach Aquatics-MR  'A'                      NT    2:26.06         18  
     1) Susana Solis 12                 2) Lucevanie Gedeon 12            
     3) Kellie Cannon 11                4) Maggie Corrigan 12             
                  34.32     1:17.07 (42.75)     1:52.18 (35.11)     2:26.06 (33.88)
 
Girls 12 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:04.41   1/19/2007 Brittany Friese, NBS  -MR                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jinan Andrews       12 Aqua Gems-MR         2:05.41    2:04.63         16  
                  28.35       59.60 (31.25)     1:32.16 (32.56)     2:04.63 (32.47)
  2 Breann Lydon        12 Tmsuffolk-MR         2:13.77    2:09.65         13  
                  30.48     1:04.20 (33.72)     1:37.57 (33.37)     2:09.65 (32.08)
  3 Madison Baker       12 MWSC-MR              2:06.70    2:09.80         12  
                  30.21     1:03.15 (32.94)     1:36.71 (33.56)     2:09.80 (33.09)
  4 Emily Hovey         12 NBS-MR               2:13.45    2:10.01         11  
                  30.13     1:03.46 (33.33)     1:37.00 (33.54)     2:10.01 (33.01)
  5 Morgan Fairclough   12 MWSC-MR              2:08.24    2:11.53         10  
                  29.71     1:03.09 (33.38)     1:37.80 (34.71)     2:11.53 (33.73)
  6 Jacqueline Pappala  11 Tmsuffolk-MR         2:13.07    2:13.06          9  
                  30.38     1:03.70 (33.32)     1:38.29 (34.59)     2:13.06 (34.77)
  7 Kellie Cannon       11 LBA-MR               2:16.83    2:14.02          7  
                  31.25     1:04.83 (33.58)     1:39.92 (35.09)     2:14.02 (34.10)
  8 Sierra Weiner       11 Tmsuffolk-MR         2:19.92    2:14.70          5  
                  31.26     1:05.53 (34.27)     1:40.59 (35.06)     2:14.70 (34.11)
  9 Shannon Drury       11 Tmsuffolk-MR         2:16.85    2:15.04          4  
                  31.22     1:05.57 (34.35)     1:41.13 (35.56)     2:15.04 (33.91)
 10 Amanda Barry        12 Tmsuffolk-MR         2:15.86    2:15.26          3  
                  31.20     1:06.19 (34.99)     1:41.86 (35.67)     2:15.26 (33.40)
 11 Julianne Koch       11 Tmsuffolk-MR         2:20.71    2:15.73          2  
                  31.35     1:06.01 (34.66)     1:41.45 (35.44)     2:15.73 (34.28)
 12 Susana Solis        12 LBA-MR               2:22.13    2:17.42          1  
                  30.98     1:06.07 (35.09)     1:41.97 (35.90)     2:17.42 (35.45)
 13 Jade Weiner         11 Tmsuffolk-MR         2:21.66    2:20.24        
                  31.39     1:06.40 (35.01)     1:43.53 (37.13)     2:20.24 (36.71)
 14 Gabby Frankel       12 Tmsuffolk-MR         2:20.52    2:20.47        
                  31.12     1:06.70 (35.58)     1:43.96 (37.26)     2:20.47 (36.51)
 15 Andie Cuiffo        12 Tmsuffolk-MR         2:27.01    2:21.38        
                  30.00     1:05.36 (35.36)     1:43.47 (38.11)     2:21.38 (37.91)
 16 Dana Desousa        11 Tmsuffolk-MR         2:26.34    2:22.40        
                  32.04     1:08.77 (36.73)     1:47.02 (38.25)     2:22.40 (35.38)
 17 Lauren Attner       12 Tmsuffolk-MR         2:25.05    2:23.05        
                  31.71     1:07.91 (36.20)     1:45.90 (37.99)     2:23.05 (37.15)
 18 Lauren Marsiello    12 Tmsuffolk-MR         2:22.39    2:23.66        
                  32.05     1:07.89 (35.84)     1:46.57 (38.68)     2:23.66 (37.09)
 19 Erica Swartwout     11 Tmsuffolk-MR         2:28.62    2:25.63        
                  32.95     1:10.45 (37.50)     1:49.18 (38.73)     2:25.63 (36.45)
 20 Ashley Jiran        10 Tmsuffolk-MR         2:30.33    2:25.96        
                  33.15     1:10.73 (37.58)     1:49.08 (38.35)     2:25.96 (36.88)
 21 Emma Guastella      11 Tmsuffolk-MR         2:27.57    2:27.35        
                  32.66     1:09.62 (36.96)     1:49.85 (40.23)     2:27.35 (37.50)
 22 Jennifer Gosule     10 Tmsuffolk-MR         2:30.09    2:27.53        
                  32.59     1:10.07 (37.48)     1:49.73 (39.66)     2:27.53 (37.80)
 23 Melanie Newton      11 Tmsuffolk-MR         2:30.54    2:28.77        
                  33.16     1:10.90 (37.74)     1:50.45 (39.55)     2:28.77 (38.32)
 24 Madison Boriskin    11 Tmsuffolk-MR         2:31.10    2:29.02        
                  33.22     1:10.55 (37.33)     1:50.02 (39.47)     2:29.02 (39.00)
 25 Nicole Mejia        11 Tmsuffolk-MR         2:31.70    2:29.18        
                  33.23     1:12.02 (38.79)     1:51.78 (39.76)     2:29.18 (37.40)
 26 Melissa Bischoff    11 Tmsuffolk-MR         2:26.46    2:29.90        
                  31.88     1:09.58 (37.70)     1:49.87 (40.29)     2:29.90 (40.03)
 27 Bana Hadid          11 NBS-MR               2:37.10    2:32.95        
                  33.73     1:13.26 (39.53)     1:53.83 (40.57)     2:32.95 (39.12)
 28 Rebecca Katz        12 Tmsuffolk-MR         2:40.34    2:33.53        
                  33.98     1:13.70 (39.72)     1:54.92 (41.22)     2:33.53 (38.61)
 29 Danielle Cammarosa  10 LBA-MR               2:41.15    2:34.02        
                  34.36     1:13.89 (39.53)     1:54.75 (40.86)     2:34.02 (39.27)
 30 Morgan Troiano      11 Tmsuffolk-MR         2:33.62    2:35.43        
                  34.47     1:13.65 (39.18)     1:55.17 (41.52)     2:35.43 (40.26)
 31 Alyssa Blum          9 Tmsuffolk-MR         2:50.90    2:36.35        
                  35.06     1:14.28 (39.22)     1:55.73 (41.45)     2:36.35 (40.62)
 32 Lillian Oyen-Ustad  10 NDAC-MR              2:39.64    2:36.40        
                  34.43     1:13.73 (39.30)     1:54.87 (41.14)     2:36.40 (41.53)
 33 Danika Sess         12 Tmsuffolk-MR         2:37.30    2:37.08        
                  34.15     1:14.38 (40.23)     1:56.40 (42.02)     2:37.08 (40.68)
 34 Bridget Cunningham  12 NDAC-MR              2:34.11    2:40.04        
                  33.44     1:13.13 (39.69)     1:56.90 (43.77)     2:40.04 (43.14)
 35 Kayla Weckesser     11 NDAC-MR              2:40.27    2:40.64        
                  35.02     1:15.80 (40.78)     1:58.47 (42.67)     2:40.64 (42.17)
 36 Becca Arcomano      10 NDAC-MR              2:44.11    2:41.11        
                  35.14     1:15.92 (40.78)     1:58.83 (42.91)     2:41.11 (42.28)
 37 Claire Williams     11 NBS-MR               3:00.58    2:41.91        
                  35.35     1:15.65 (40.30)     1:59.42 (43.77)     2:41.91 (42.49)
 38 Beth Clark          11 NBS-MR               3:00.09    2:44.21        
                  34.48     1:16.69 (42.21)     2:02.54 (45.85)     2:44.21 (41.67)
 39 Ina Elcott           9 MSC-MR               2:53.16    2:46.45        
                  37.16     1:19.58 (42.42)     2:04.57 (44.99)     2:46.45 (41.88)
 40 Shana Walklet       10 NBS-MR               2:49.99    2:46.90        
                  35.12     1:18.81 (43.69)     2:03.32 (44.51)     2:46.90 (43.58)
 41 Emily Lewis         10 MSC-MR               2:50.00    2:47.17        
                  37.06     1:19.69 (42.63)     2:04.55 (44.86)     2:47.17 (42.62)
 42 Alice Morgan         9 NBS-MR               2:49.99    2:48.12        
                  38.89     1:22.89 (44.00)     2:06.65 (43.76)     2:48.12 (41.47)
 43 Ella Simkins         9 Tmsuffolk-MR         3:06.83    2:52.81        
                  39.76     1:24.72 (44.96)     2:09.39 (44.67)     2:52.81 (43.42)
 44 MaKayla Stepp-Davi  11 NBS-MR               2:49.99    2:53.30        
                  37.78     1:21.74 (43.96)     2:13.00 (51.26)     2:53.30 (40.30)
 45 Callie Cline        11 NBS-MR               3:48.35    3:38.13        
                  48.53     1:44.29 (55.76)     2:42.76 (58.47)     3:38.13 (55.37)
 
Girls 12 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:20.88   1/19/2007 Clara Russell, TMSUFFOLK                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Madison Baker       12 MWSC-MR              2:21.54    2:23.50         16  
                  31.13     1:08.66 (37.53)     1:49.65 (40.99)     2:23.50 (33.85)
  2 Morgan Fairclough   12 MWSC-MR              2:30.86    2:25.48         13  
                  31.82     1:07.43 (35.61)     1:52.14 (44.71)     2:25.48 (33.34)
  3 Amanda Hutzelmann   12 Aqua Gems-MR         2:28.53    2:27.18         12  
                  30.21     1:09.58 (39.37)     1:54.60 (45.02)     2:27.18 (32.58)
  4 Breann Lydon        12 Tmsuffolk-MR         2:30.27    2:27.25         11  
                  32.54     1:09.07 (36.53)     1:53.96 (44.89)     2:27.25 (33.29)
  5 Sierra Weiner       11 Tmsuffolk-MR         2:31.83    2:28.36         10  
                  32.09     1:10.10 (38.01)     1:54.05 (43.95)     2:28.36 (34.31)
  6 Amanda Barry        12 Tmsuffolk-MR         2:30.47    2:28.77          9  
                  32.91     1:13.97 (41.06)     1:55.11 (41.14)     2:28.77 (33.66)
  7 Jacqueline Pappala  11 Tmsuffolk-MR         2:35.50    2:32.20          7  
                  34.07     1:12.26 (38.19)     1:57.65 (45.39)     2:32.20 (34.55)
  8 Shannon Drury       11 Tmsuffolk-MR         2:31.38    2:33.88          5  
                  33.94     1:12.00 (38.06)     1:59.14 (47.14)     2:33.88 (34.74)
  9 Julianne Koch       11 Tmsuffolk-MR         2:37.40    2:34.22          4  
                  34.62     1:12.86 (38.24)     2:01.12 (48.26)     2:34.22 (33.10)
 10 Jade Weiner         11 Tmsuffolk-MR         2:35.94    2:34.83          3  
                  32.86     1:13.71 (40.85)     1:59.34 (45.63)     2:34.83 (35.49)
 11 Emily McGurk        12 MWSC-MR              3:04.44    2:34.94          2  
                  33.42     1:13.23 (39.81)     1:58.14 (44.91)     2:34.94 (36.80)
 12 Kellie Cannon       11 LBA-MR               2:40.89    2:36.77          1  
                  34.83     1:13.75 (38.92)     2:02.52 (48.77)     2:36.77 (34.25)
 13 Andie Cuiffo        12 Tmsuffolk-MR         2:38.04    2:37.03        
                  33.33     1:13.38 (40.05)     2:02.68 (49.30)     2:37.03 (34.35)
 14 Kim Craft           12 PBAC-MR              2:41.12    2:39.63        
                  35.43     1:18.75 (43.32)     2:04.61 (45.86)     2:39.63 (35.02)
 15 Melissa Bischoff    11 Tmsuffolk-MR         2:41.29    2:41.68        
                  32.75     1:11.56 (38.81)     2:03.22 (51.66)     2:41.68 (38.46)
 16 Gabby Frankel       12 Tmsuffolk-MR         2:45.67    2:42.21        
                  34.58     1:13.69 (39.11)     2:07.31 (53.62)     2:42.21 (34.90)
 17 Susana Solis        12 LBA-MR               2:52.18    2:43.85        
                  35.99     1:16.34 (40.35)     2:08.56 (52.22)     2:43.85 (35.29)
 18 Ashley Jiran        10 Tmsuffolk-MR         2:41.21    2:44.96        
                  35.16     1:16.68 (41.52)     2:06.32 (49.64)     2:44.96 (38.64)
 19 Lauren Attner       12 Tmsuffolk-MR         2:44.65    2:45.27        
                  37.35     1:19.08 (41.73)     2:08.74 (49.66)     2:45.27 (36.53)
 20 Dana Desousa        11 Tmsuffolk-MR         2:45.55    2:45.48        
                  36.52     1:17.31 (40.79)     2:09.04 (51.73)     2:45.48 (36.44)
 21 Erica Swartwout     11 Tmsuffolk-MR         2:47.18    2:45.52        
                  38.62     1:21.97 (43.35)     2:09.04 (47.07)     2:45.52 (36.48)
 22 Lauren Marsiello    12 Tmsuffolk-MR         2:42.17    2:45.67        
                  34.97     1:18.70 (43.73)     2:10.16 (51.46)     2:45.67 (35.51)
 23 Madison Boriskin    11 Tmsuffolk-MR         2:48.71    2:45.95        
                  36.08     1:18.25 (42.17)     2:08.56 (50.31)     2:45.95 (37.39)
 24 Jennifer Gosule     10 Tmsuffolk-MR         2:52.77    2:47.47        
                  36.65     1:18.03 (41.38)     2:09.69 (51.66)     2:47.47 (37.78)
 25 Emma Guastella      11 Tmsuffolk-MR         2:53.75    2:49.52        
                  39.55     1:22.37 (42.82)     2:14.55 (52.18)     2:49.52 (34.97)
 26 Lillian Oyen-Ustad  10 NDAC-MR              2:57.23    2:50.58        
                  38.71     1:19.58 (40.87)     2:11.58 (52.00)     2:50.58 (39.00)
 27 Morgan Troiano      11 Tmsuffolk-MR         2:52.76    2:53.84        
                  38.72     1:23.27 (44.55)     2:14.43 (51.16)     2:53.84 (39.41)
 28 Nicole Mejia        11 Tmsuffolk-MR         3:00.46    2:53.91        
                  38.74     1:21.06 (42.32)     2:15.83 (54.77)     2:53.91 (38.08)
 29 Kayla Weckesser     11 NDAC-MR              2:56.53    2:55.31        
                  40.17     1:26.30 (46.13)     2:17.02 (50.72)     2:55.31 (38.29)
 30 Melanie Newton      11 Tmsuffolk-MR         2:58.37    2:56.88        
                  42.87     1:25.70 (42.83)     2:19.11 (53.41)     2:56.88 (37.77)
 31 Denali Hutzelmann    8 Aqua Gems-MR         2:58.27    2:57.26        
                  41.17     1:26.84 (45.67)     2:19.16 (52.32)     2:57.26 (38.10)
 32 Danielle Cammarosa  10 LBA-MR               3:06.13    2:57.86        
                  39.57     1:25.42 (45.85)     2:19.46 (54.04)     2:57.86 (38.40)
 33 Alyssa Blum          9 Tmsuffolk-MR         3:09.90    2:59.68        
                  37.38     1:21.28 (43.90)     2:20.29 (59.01)     2:59.68 (39.39)
 34 Ina Elcott           9 MSC-MR               3:16.57    2:59.93        
                  38.38     1:23.67 (45.29)     2:16.91 (53.24)     2:59.93 (43.02)
 35 Rebecca Katz        12 Tmsuffolk-MR         3:05.70    3:00.57        
                  39.46     1:24.71 (45.25)     2:20.76 (56.05)     3:00.57 (39.81)
 36 Bridget Cunningham  12 NDAC-MR              2:51.11    3:02.52        
                  39.77     1:26.73 (46.96)     2:19.93 (53.20)     3:02.52 (42.59)
 37 Danika Sess         12 Tmsuffolk-MR         3:15.31    3:10.14        
                  41.86     1:28.21 (46.35)   2:30.20 (1:01.99)     3:10.14 (39.94)
 38 Nicole Mitchell     10 Aqua Gems-MR         3:50.88    3:12.44        
                  39.98     1:27.29 (47.31)   2:30.01 (1:02.72)     3:12.44 (42.43)
 39 Emily Lewis         10 MSC-MR               3:20.00    3:15.47        
                  46.52     1:32.71 (46.19)   2:33.43 (1:00.72)     3:15.47 (42.04)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 24.37    2/1/1995 Brooke Davey-NBS                             
                26.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Brittany Friese     13 NBS-MR                 25.53      25.19 JO      16  
  2 Jessie Ustjanauska  13 WHAT-CT                26.51      26.06 JO      13  
  3 Megan Brady         13 LBA-MR                 26.63      26.41 JO      12  
  4 Imma Rutigliano     14 NDAC-MR                27.62      27.13         11  
  5 Kelly Levine        14 MSC-MR                 27.93      27.47         10  
  6 Lisell Perez-Roger  14 NDAC-MR                27.70      27.63          9  
B - Final
  7 Samantha Granan     14 MSC-MR                 28.24      27.60          7  
  8 Sarah Pope          14 NDAC-MR                27.95      27.76          5  
  9 Gaby Mayuri         14 WHAT-CT                27.98      27.92          4  
 10 Kayleigh Toth       13 Tmsuffolk-MR           28.00      28.06          3  
 11 Emelia Carlino      14 MSC-MR                 28.04      28.34          2  
 12 Colleen Manning     14 Tmsuffolk-MR           28.29      28.37          1  
Preliminaries
  6 Allison Indyk       14 Big Blue-MR            27.79                   
 12 Lauren Baker        14 MWSC-MR                28.19                   
 15 Kyla Carney         14 MWSC-MR                28.45                   
 16 Rachel Ehrman       13 Aqua Gems-MR           28.76                   
 17 Christine Swartwou  14 Tmsuffolk-MR           28.78                   
 18 Gennie Cohen        13 Tmsuffolk-MR           28.84                   
 18 Blair Wegescheide   13 Big Blue-MR            28.84                   
 20 Shelby Stalnaker    14 MWSC-MR                28.96                   
 21 Corrine Bacigal     13 VAC-MR                 29.05                   
 22 Samantha Krause     14 VAC-MR                 29.31                   
 23 Imani Flynn         13 Tmsuffolk-MR           29.86                   
 24 Corinne Kelly       13 LBA-MR                 29.95                   
 25 Kathleen Fitzgeral  14 Aqua Gems-MR           30.13                   
 26 Erika Seagren       14 MSC-MR                 30.31                   
 27 Ashley Olsen        14 Aqua Gems-MR           30.39                   
 28 Rebekah Geiselman   14 LBA-MR                 30.49                   
 29 Mariah Ward         13 LBA-MR                 30.73                   
 30 Neka Alston         13 LBA-MR                 31.33                   
 31 Gabrielle Ponessa   13 NBS-MR                 31.48                   
 32 Allison Ryan        14 VAC-MR                 31.49                   
 33 Taylor Zuber        14 VAC-MR                 32.39                   
 34 Emily Gavras        13 Tmsuffolk-MR           33.22                   
 35 Sarah Kelleher      14 Big Blue-MR            33.36                   
 36 Mary Olsen          13 Aqua Gems-MR           34.91                   
 37 Cassie Lane         14 MWSC-MR                35.89                   
 38 Kendra Stepp-Davis  13 NBS-MR                 36.35                   
 39 Rachel Williams     13 NBS-MR               1:01.38                   
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 24.37    2/1/1995 Brooke Davey-NBS                             
                26.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Brittany Friese           13 NBS-MR                 25.20      25.53 qJO    
  2 Jessie Ustjanauskas       13 WHAT-CT                25.59      26.51 qJO    
  3 Megan Brady               13 LBA-MR                 25.95      26.63 qJO    
  4 Imma Rutigliano           14 NDAC-MR                26.95      27.62 q      
  5 Lisell Perez-Rogers       14 NDAC-MR                27.55      27.70 q      
  6 Allison Indyk             14 Big Blue-MR            26.84      27.79 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Kelly Levine              14 MSC-MR                 28.07      27.93 q      
  8 Sarah Pope                14 NDAC-MR                26.59      27.95 q      
  9 Gaby Mayuri               14 WHAT-CT                27.71      27.98 q      
 10 Kayleigh Toth             13 Tmsuffolk-MR           27.53      28.00 q      
 11 Emelia Carlino            14 MSC-MR                 27.56      28.04 q      
 12 Lauren Baker              14 MWSC-MR                27.17      28.19 q      
-------------------------------------------------------------------------
 13 Samantha Granan           14 MSC-MR                 28.33      28.24        
 14 Colleen Manning           14 Tmsuffolk-MR           28.10      28.29        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Kyla Carney               14 MWSC-MR                28.47      28.45        
 16 Rachel Ehrman             13 Aqua Gems-MR           31.79      28.76        
 17 Christine Swartwout       14 Tmsuffolk-MR           28.82      28.78        
 18 Gennie Cohen              13 Tmsuffolk-MR           28.38      28.84        
 18 Blair Wegescheide         13 Big Blue-MR            28.21      28.84        
 20 Shelby Stalnaker          14 MWSC-MR                28.28      28.96        
 21 Corrine Bacigal           13 VAC-MR                 27.87      29.05        
 22 Samantha Krause           14 VAC-MR                 28.79      29.31        
 23 Imani Flynn               13 Tmsuffolk-MR           29.08      29.86        
 24 Corinne Kelly             13 LBA-MR                 29.73      29.95        
 25 Kathleen Fitzgerald       14 Aqua Gems-MR           29.83      30.13        
 26 Erika Seagren             14 MSC-MR                 29.59      30.31        
 27 Ashley Olsen              14 Aqua Gems-MR           30.11      30.39        
 28 Rebekah Geiselman         14 LBA-MR                 29.54      30.49        
 29 Mariah Ward               13 LBA-MR                 30.21      30.73        
 30 Neka Alston               13 LBA-MR                 31.45      31.33        
 31 Gabrielle Ponessa         13 NBS-MR                 31.88      31.48        
 32 Allison Ryan              14 VAC-MR                 31.77      31.49        
 33 Taylor Zuber              14 VAC-MR                 30.68      32.39        
 34 Emily Gavras              13 Tmsuffolk-MR           33.61      33.22        
 35 Sarah Kelleher            14 Big Blue-MR            32.61      33.36        
 36 Mary Olsen                13 Aqua Gems-MR           35.84      34.91        
 37 Cassie Lane               14 MWSC-MR                36.33      35.89        
 38 Kendra Stepp-Davis        13 NBS-MR                 35.55      36.35        
 39 Rachel Williams           13 NBS-MR               1:02.59    1:01.38        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 53.23    2/1/1995 Brooke Davey-NBS                             
                58.49  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Brittany Friese     13 NBS-MR                 53.45      53.82 JO      16  
                  26.42       53.82 (27.40)                                        
  2 Jessie Ustjanauska  13 WHAT-CT                57.38      56.82 JO      13  
                  27.56       56.82 (29.26)                                        
  3 Carolyn Koch        14 Tmsuffolk-MR           57.65      57.02 JO      12  
                  27.42       57.02 (29.60)                                        
  4 Colleen Larkin      14 VAC-MR                 56.90      57.38 JO      11  
                  27.89       57.38 (29.49)                                        
  5 Megan Brady         13 LBA-MR                 57.25      57.52 JO      10  
                  27.54       57.52 (29.98)                                        
  6 Kelly Levine        14 MSC-MR                 58.63      58.51          9  
                  28.56       58.51 (29.95)                                        
B - Final
  7 Amanda York         14 NBS-MR                 58.95      58.91          7  
                  28.35       58.91 (30.56)                                        
  8 Carly Watson        13 MSC-MR               1:00.08      59.25          5  
                  28.96       59.25 (30.29)                                        
  9 Jennifer Aiello     14 MSC-MR                 59.11      59.34          4  
                  28.80       59.34 (30.54)                                        
 10 Gaby Mayuri         14 WHAT-CT              1:00.08      59.82          3  
                  28.91       59.82 (30.91)                                        
 11 Colleen Manning     14 Tmsuffolk-MR         1:01.02    1:00.71          2  
                  29.56     1:00.71 (31.15)                                        
 12 Allyson Baraban     13 Tmsuffolk-MR         1:00.34    1:00.84          1  
                  28.92     1:00.84 (31.92)                                        
Preliminaries
 13 Lauren Baker        14 MWSC-MR              1:01.08                   
                  29.24     1:01.08 (31.84)                                        
 14 Emelia Carlino      14 MSC-MR               1:01.16                   
                  29.01     1:01.16 (32.15)                                        
 15 Corrine Bacigal     13 VAC-MR               1:01.43                   
                  29.28     1:01.43 (32.15)                                        
 16 Shelby Stalnaker    14 MWSC-MR              1:01.46                   
                  29.19     1:01.46 (32.27)                                        
 17 Lisell Perez-Roger  14 NDAC-MR              1:01.82                   
                  29.81     1:01.82 (32.01)                                        
 18 Blair Wegescheide   13 Big Blue-MR          1:01.91                   
                  29.95     1:01.91 (31.96)                                        
 19 Gennie Cohen        13 Tmsuffolk-MR         1:02.09                   
                  29.40     1:02.09 (32.69)                                        
 20 Christine Swartwou  14 Tmsuffolk-MR         1:02.23                   
                  30.36     1:02.23 (31.87)                                        
 21 Kyla Carney         14 MWSC-MR              1:02.94                   
                  30.13     1:02.94 (32.81)                                        
 22 Sage Danner         13 NDAC-MR              1:03.06                   
                  30.33     1:03.06 (32.73)                                        
 23 Rachel Ehrman       13 Aqua Gems-MR         1:03.32                   
                  30.41     1:03.32 (32.91)                                        
 24 Jennifer Keim       13 LBA-MR               1:03.65                   
                  30.83     1:03.65 (32.82)                                        
 25 Sarah Pope          14 NDAC-MR              1:03.82                   
                  29.72     1:03.82 (34.10)                                        
 26 Samantha Krause     14 VAC-MR               1:04.62                   
                  30.86     1:04.62 (33.76)                                        
 27 Rebekah Geiselman   14 LBA-MR               1:06.00                   
                  31.73     1:06.00 (34.27)                                        
 28 Allison Ryan        14 VAC-MR               1:06.32                   
                  32.46     1:06.32 (33.86)                                        
 29 Erika Seagren       14 MSC-MR               1:07.03                   
                  31.55     1:07.03 (35.48)                                        
 30 Lauren Daly         13 PBAC-MR              1:07.07                   
                  31.91     1:07.07 (35.16)                                        
 31 Corinne Kelly       13 LBA-MR               1:07.48                   
                  31.66     1:07.48 (35.82)                                        
 32 Gabrielle Ponessa   13 NBS-MR               1:08.13                   
                  33.07     1:08.13 (35.06)                                        
 33 Mariah Ward         13 LBA-MR               1:08.24                   
                  32.84     1:08.24 (35.40)                                        
 34 Neka Alston         13 LBA-MR               1:08.31                   
                  32.25     1:08.31 (36.06)                                        
 35 Patricia Gwozdz     14 PBAC-MR              1:10.05                   
                  32.71     1:10.05 (37.34)                                        
 36 Erica Ryan          14 Tmsuffolk-MR         1:11.26                   
                  34.34     1:11.26 (36.92)                                        
 37 Alexa Shoiock       14 MWSC-MR              1:12.94                   
                  34.34     1:12.94 (38.60)                                        
 38 Sarah Kelleher      14 Big Blue-MR          1:14.17                   
                  34.51     1:14.17 (39.66)                                        
 39 Emily Gavras        13 Tmsuffolk-MR         1:15.76                   
                  35.25     1:15.76 (40.51)                                        
 40 Kendra Stepp-Davis  13 NBS-MR               1:20.73                   
                  38.05     1:20.73 (42.68)                                        
 41 Madeline Ping       14 NDAC-MR              1:20.82                   
                1:20.82         1:20.82 ( )                                        
 42 Rachel Williams     13 NBS-MR               2:15.19                   
                1:02.58   2:15.19 (1:12.61)                                        
 -- Kathleen Fitzgeral  14 Aqua Gems-MR             DQ                    
                  31.02          DQ (32.54)                                        
 -- Imani Flynn         13 Tmsuffolk-MR             DQ                    
                  32.12          DQ (35.12)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 53.23    2/1/1995 Brooke Davey-NBS                             
                58.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Brittany Friese           13 NBS-MR                 52.98      53.45 qJO    
                  26.07       53.45 (27.38)                                        
  2 Colleen Larkin            14 VAC-MR                 55.79      56.90 qJO    
                  27.70       56.90 (29.20)                                        
  3 Megan Brady               13 LBA-MR                 57.25      57.25 qJO    
                  27.54       57.25 (29.71)                                        
  4 Jessie Ustjanauskas       13 WHAT-CT                55.84      57.38 qJO    
                  27.93       57.38 (29.45)                                        
  5 Carolyn Koch              14 Tmsuffolk-MR           56.94      57.65 qJO    
                  27.54       57.65 (30.11)                                        
  6 Kelly Levine              14 MSC-MR                 59.83      58.63 q      
                  28.72       58.63 (29.91)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Amanda York               14 NBS-MR                 59.77      58.95 q      
                  28.47       58.95 (30.48)                                        
  8 Jennifer Aiello           14 MSC-MR                 58.32      59.11 q      
                  28.50       59.11 (30.61)                                        
  9 Carly Watson              13 MSC-MR                 59.33    1:00.08 q      
                  28.89     1:00.08 (31.19)                                        
  9 Gaby Mayuri               14 WHAT-CT              1:00.18    1:00.08 q      
                  29.07     1:00.08 (31.01)                                        
 11 Allyson Baraban           13 Tmsuffolk-MR         1:00.31    1:00.34 q      
                  28.70     1:00.34 (31.64)                                        
 12 Colleen Manning           14 Tmsuffolk-MR         1:01.87    1:01.02 q      
                  29.80     1:01.02 (31.22)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Lauren Baker              14 MWSC-MR                57.95    1:01.08        
                  29.24     1:01.08 (31.84)                                        
 14 Emelia Carlino            14 MSC-MR                 59.98    1:01.16        
                  29.01     1:01.16 (32.15)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Corrine Bacigal           13 VAC-MR                 59.83    1:01.43        
                  29.28     1:01.43 (32.15)                                        
 16 Shelby Stalnaker          14 MWSC-MR                59.63    1:01.46        
                  29.19     1:01.46 (32.27)                                        
 17 Lisell Perez-Rogers       14 NDAC-MR              1:01.75    1:01.82        
                  29.81     1:01.82 (32.01)                                        
 18 Blair Wegescheide         13 Big Blue-MR          1:01.71    1:01.91        
                  29.95     1:01.91 (31.96)                                        
 19 Gennie Cohen              13 Tmsuffolk-MR         1:02.07    1:02.09        
                  29.40     1:02.09 (32.69)                                        
 20 Christine Swartwout       14 Tmsuffolk-MR         1:02.14    1:02.23        
                  30.36     1:02.23 (31.87)                                        
 21 Kyla Carney               14 MWSC-MR              1:01.07    1:02.94        
                  30.13     1:02.94 (32.81)                                        
 22 Sage Danner               13 NDAC-MR              1:00.99    1:03.06        
                  30.33     1:03.06 (32.73)                                        
 23 Rachel Ehrman             13 Aqua Gems-MR         1:12.25    1:03.32        
                  30.41     1:03.32 (32.91)                                        
 24 Jennifer Keim             13 LBA-MR               1:04.82    1:03.65        
                  30.83     1:03.65 (32.82)                                        
 25 Sarah Pope                14 NDAC-MR                58.97    1:03.82        
                  29.72     1:03.82 (34.10)                                        
 26 Samantha Krause           14 VAC-MR               1:03.25    1:04.62        
                  30.86     1:04.62 (33.76)                                        
 27 Rebekah Geiselman         14 LBA-MR               1:06.96    1:06.00        
                  31.73     1:06.00 (34.27)                                        
 28 Allison Ryan              14 VAC-MR               1:07.38    1:06.32        
                  32.46     1:06.32 (33.86)                                        
 29 Erika Seagren             14 MSC-MR               1:05.15    1:07.03        
                  31.55     1:07.03 (35.48)                                        
 30 Lauren Daly               13 PBAC-MR              1:05.15    1:07.07        
                  31.91     1:07.07 (35.16)                                        
 31 Corinne Kelly             13 LBA-MR               1:07.36    1:07.48        
                  31.66     1:07.48 (35.82)                                        
 32 Gabrielle Ponessa         13 NBS-MR               1:10.95    1:08.13        
                  33.07     1:08.13 (35.06)                                        
 33 Mariah Ward               13 LBA-MR               1:07.92    1:08.24        
                  32.84     1:08.24 (35.40)                                        
 34 Neka Alston               13 LBA-MR               1:10.96    1:08.31        
                  32.25     1:08.31 (36.06)                                        
 35 Patricia Gwozdz           14 PBAC-MR              1:03.96    1:10.05        
                  32.71     1:10.05 (37.34)                                        
 36 Erica Ryan                14 Tmsuffolk-MR         1:06.88    1:11.26        
                  34.34     1:11.26 (36.92)                                        
 37 Alexa Shoiock             14 MWSC-MR              1:08.83    1:12.94        
                  34.34     1:12.94 (38.60)                                        
 38 Sarah Kelleher            14 Big Blue-MR          1:14.23    1:14.17        
                  34.51     1:14.17 (39.66)                                        
 39 Emily Gavras              13 Tmsuffolk-MR         1:13.84    1:15.76        
                  35.25     1:15.76 (40.51)                                        
 40 Kendra Stepp-Davis        13 NBS-MR               1:21.57    1:20.73        
                  38.05     1:20.73 (42.68)                                        
 41 Madeline Ping             14 NDAC-MR              1:26.32    1:20.82        
                1:20.82         1:20.82 ( )                                        
 42 Rachel Williams           13 NBS-MR               2:12.46    2:15.19        
                1:02.58   2:15.19 (1:12.61)                                        
 -- Kathleen Fitzgerald       14 Aqua Gems-MR         1:04.30         DQ        
                  31.02          DQ (32.54)                                        
 -- Imani Flynn               13 Tmsuffolk-MR         1:06.91         DQ        
                  32.12          DQ (35.12)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:55.26   1/20/2008 Brittany Friese, NBS  -MR                  
                2:07.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Brittany Friese     13 NBS-MR               1:57.74    1:55.26#JO      16  
                  27.70       57.66 (29.96)     1:26.91 (29.25)     1:55.26 (28.35)
  2 Jessie Ustjanauska  13 WHAT-CT              2:03.63    2:04.42 JO      13  
                  28.63       59.70 (31.07)     1:32.08 (32.38)     2:04.42 (32.34)
  3 Kelly Levine        14 MSC-MR               2:06.14    2:06.39 JO      12  
                  29.41     1:01.73 (32.32)     1:34.09 (32.36)     2:06.39 (32.30)
  4 Gaby Mayuri         14 WHAT-CT              2:08.56    2:07.05 JO      11  
                  29.30     1:01.19 (31.89)     1:34.25 (33.06)     2:07.05 (32.80)
  5 Clara Russell       13 Tmsuffolk-MR         2:06.91    2:08.88         10  
                  29.35     1:02.31 (32.96)     1:36.27 (33.96)     2:08.88 (32.61)
  6 Amanda York         14 NBS-MR               2:08.60    2:09.16          9  
                  29.78     1:02.34 (32.56)     1:36.40 (34.06)     2:09.16 (32.76)
B - Final
  7 Megan Brady         13 LBA-MR               2:09.49    2:06.05 JO       7  
                  28.87     1:01.22 (32.35)     1:33.86 (32.64)     2:06.05 (32.19)
  8 Carly Watson        13 MSC-MR               2:11.34    2:10.11          5  
                  29.71     1:02.47 (32.76)     1:36.25 (33.78)     2:10.11 (33.86)
  9 Shelby Stalnaker    14 MWSC-MR              2:13.49    2:10.26          4  
                  30.51     1:03.34 (32.83)     1:37.19 (33.85)     2:10.26 (33.07)
 10 Selina NG           13 Tmsuffolk-MR         2:13.33    2:12.69          3  
                  30.33     1:03.57 (33.24)     1:38.14 (34.57)     2:12.69 (34.55)
 11 Shekinah Hoffman    14 MSC-MR               2:09.64    2:13.28          2  
                  30.08     1:03.28 (33.20)     1:37.73 (34.45)     2:13.28 (35.55)
 12 Emily Boyko         13 MSC-MR               2:13.83    2:14.54          1  
                  31.53     1:05.99 (34.46)     1:40.66 (34.67)     2:14.54 (33.88)
Preliminaries
 13 Lauren Baker        14 MWSC-MR              2:14.18                   
                  30.94     1:05.20 (34.26)     1:40.49 (35.29)     2:14.18 (33.69)
 14 Jennifer Aiello     14 MSC-MR               2:14.33                   
                  30.70     1:04.34 (33.64)     1:39.74 (35.40)     2:14.33 (34.59)
 15 Kyla Carney         14 MWSC-MR              2:16.67                   
                  31.23     1:05.62 (34.39)     1:41.25 (35.63)     2:16.67 (35.42)
 16 Blair Wegescheide   13 Big Blue-MR          2:18.85                   
                  31.66     1:06.56 (34.90)     1:43.18 (36.62)     2:18.85 (35.67)
 17 Remi Marlow         13 Tmsuffolk-MR         2:21.13                   
                  31.94     1:06.85 (34.91)     1:44.20 (37.35)     2:21.13 (36.93)
 18 Kathleen Fitzgeral  14 Aqua Gems-MR         2:24.23                   
                  33.24     1:10.74 (37.50)     1:48.52 (37.78)     2:24.23 (35.71)
 19 Rebekah Geiselman   14 LBA-MR               2:25.45                   
                  32.50     1:09.13 (36.63)     1:47.33 (38.20)     2:25.45 (38.12)
 20 Cassandra Vondrak   14 NBS-MR               2:27.57                   
                  33.63     1:10.92 (37.29)     1:51.01 (40.09)     2:27.57 (36.56)
 21 Gabrielle Ponessa   13 NBS-MR               2:31.69                   
                  35.37     1:14.57 (39.20)     1:54.48 (39.91)     2:31.69 (37.21)
 22 Imani Flynn         13 Tmsuffolk-MR         2:41.60                   
                  34.93     1:15.51 (40.58)     1:58.49 (42.98)     2:41.60 (43.11)
 23 Sarah Kelleher      14 Big Blue-MR          2:49.00                   
                  36.73     1:19.54 (42.81)     2:05.26 (45.72)     2:49.00 (43.74)
 24 Mary Olsen          13 Aqua Gems-MR         2:49.28                   
                  37.83     1:22.51 (44.68)     2:07.32 (44.81)     2:49.28 (41.96)
 25 Kendra Stepp-Davis  13 NBS-MR               2:55.89                   
                  39.21     1:24.63 (45.42)     2:10.54 (45.91)     2:55.89 (45.35)
 26 Cassie Lane         14 MWSC-MR              3:11.48                   
                  42.38     1:32.94 (50.56)     2:24.69 (51.75)     3:11.48 (46.79)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:55.26   1/20/2008 Brittany Friese, NBS  -MR                  
                2:07.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Brittany Friese           13 NBS-MR               1:53.45    1:57.74 qJO    
                  28.14       58.82 (30.68)     1:28.86 (30.04)     1:57.74 (28.88)
  2 Jessie Ustjanauskas       13 WHAT-CT              1:58.80    2:03.63 qJO    
                  28.38       59.19 (30.81)     1:31.13 (31.94)     2:03.63 (32.50)
  3 Kelly Levine              14 MSC-MR               2:07.09    2:06.14 qJO    
                  29.52     1:02.02 (32.50)     1:34.23 (32.21)     2:06.14 (31.91)
  4 Clara Russell             13 Tmsuffolk-MR         2:05.95    2:06.91 qJO    
                  29.49     1:02.50 (33.01)     1:35.69 (33.19)     2:06.91 (31.22)
  5 Gaby Mayuri               14 WHAT-CT              2:09.11    2:08.56 q      
                  29.84     1:02.12 (32.28)     1:35.79 (33.67)     2:08.56 (32.77)
  6 Amanda York               14 NBS-MR               2:08.76    2:08.60 q      
                  29.93     1:02.38 (32.45)     1:35.61 (33.23)     2:08.60 (32.99)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Megan Brady               13 LBA-MR               2:04.32    2:09.49 q      
                  28.76     1:01.40 (32.64)     1:35.39 (33.99)     2:09.49 (34.10)
  8 Shekinah Hoffman          14 MSC-MR               2:07.64    2:09.64 q      
                  30.79     1:04.37 (33.58)     1:37.43 (33.06)     2:09.64 (32.21)
  9 Carly Watson              13 MSC-MR               2:09.43    2:11.34 q      
                  30.38     1:03.95 (33.57)     1:38.15 (34.20)     2:11.34 (33.19)
 10 Selina NG                 13 Tmsuffolk-MR         2:18.02    2:13.33 q      
                  30.02     1:03.88 (33.86)     1:38.60 (34.72)     2:13.33 (34.73)
 11 Shelby Stalnaker          14 MWSC-MR              2:08.96    2:13.49 q      
                  30.08     1:04.09 (34.01)     1:39.28 (35.19)     2:13.49 (34.21)
 12 Emily Boyko               13 MSC-MR               2:16.88    2:13.83 q      
                  31.73     1:06.32 (34.59)     1:41.16 (34.84)     2:13.83 (32.67)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Lauren Baker              14 MWSC-MR              1:58.74    2:14.18        
                  30.94     1:05.20 (34.26)     1:40.49 (35.29)     2:14.18 (33.69)
 14 Jennifer Aiello           14 MSC-MR               2:08.10    2:14.33        
                  30.70     1:04.34 (33.64)     1:39.74 (35.40)     2:14.33 (34.59)
-------------------------------------------------------------------------
 15 Kyla Carney               14 MWSC-MR              2:14.69    2:16.67        
                  31.23     1:05.62 (34.39)     1:41.25 (35.63)     2:16.67 (35.42)
 16 Blair Wegescheide         13 Big Blue-MR          2:17.08    2:18.85        
                  31.66     1:06.56 (34.90)     1:43.18 (36.62)     2:18.85 (35.67)
 17 Remi Marlow               13 Tmsuffolk-MR         2:28.22    2:21.13        
                  31.94     1:06.85 (34.91)     1:44.20 (37.35)     2:21.13 (36.93)
 18 Kathleen Fitzgerald       14 Aqua Gems-MR         2:20.99    2:24.23        
                  33.24     1:10.74 (37.50)     1:48.52 (37.78)     2:24.23 (35.71)
 19 Rebekah Geiselman         14 LBA-MR               2:21.39    2:25.45        
                  32.50     1:09.13 (36.63)     1:47.33 (38.20)     2:25.45 (38.12)
 20 Cassandra Vondrak         14 NBS-MR               2:18.57    2:27.57        
                  33.63     1:10.92 (37.29)     1:51.01 (40.09)     2:27.57 (36.56)
 21 Gabrielle Ponessa         13 NBS-MR               2:34.94    2:31.69        
                  35.37     1:14.57 (39.20)     1:54.48 (39.91)     2:31.69 (37.21)
 22 Imani Flynn               13 Tmsuffolk-MR         2:32.86    2:41.60        
                  34.93     1:15.51 (40.58)     1:58.49 (42.98)     2:41.60 (43.11)
 23 Sarah Kelleher            14 Big Blue-MR          2:42.64    2:49.00        
                  36.73     1:19.54 (42.81)     2:05.26 (45.72)     2:49.00 (43.74)
 24 Mary Olsen                13 Aqua Gems-MR         2:49.97    2:49.28        
                  37.83     1:22.51 (44.68)     2:07.32 (44.81)     2:49.28 (41.96)
 25 Kendra Stepp-Davis        13 NBS-MR               2:51.23    2:55.89        
                  39.21     1:24.63 (45.42)     2:10.54 (45.91)     2:55.89 (45.35)
 26 Cassie Lane               14 MWSC-MR              2:50.45    3:11.48        
                  42.38     1:32.94 (50.56)     2:24.69 (51.75)     3:11.48 (46.79)
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 59.43    2/1/1999 Corey Berg-MSC                               
              1:07.89  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Sydney Golic        13 WHAT-CT              1:05.51    1:03.54 JO      16  
                  31.29     1:03.54 (32.25)                                        
  2 Jennifer Aiello     14 MSC-MR               1:03.73    1:03.59 JO      13  
                  31.13     1:03.59 (32.46)                                        
  3 Colleen Larkin      14 VAC-MR               1:06.91    1:06.52 JO      12  
                  32.45     1:06.52 (34.07)                                        
  4 Emily Henry         14 VAC-MR               1:07.14    1:06.86 JO      11  
                  32.48     1:06.86 (34.38)                                        
  5 Allyson Baraban     13 Tmsuffolk-MR         1:06.73    1:07.62 JO      10  
                  32.33     1:07.62 (35.29)                                        
  6 Carolyn Koch        14 Tmsuffolk-MR         1:07.73    1:07.93          9  
                  33.51     1:07.93 (34.42)                                        
B - Final
  7 Corrine Bacigal     13 VAC-MR               1:08.17    1:07.21 JO       7  
                  33.02     1:07.21 (34.19)                                        
  8 Carly Watson        13 MSC-MR               1:07.91    1:07.97          5  
                  33.70     1:07.97 (34.27)                                        
  9 Kelly Levine        14 MSC-MR               1:08.44    1:08.17          4  
                  34.00     1:08.17 (34.17)                                        
 10 Megan Brady         13 LBA-MR               1:10.67    1:09.10          3  
                  33.60     1:09.10 (35.50)                                        
 11 Kayleigh Toth       13 Tmsuffolk-MR         1:08.23    1:09.51          2  
                  33.82     1:09.51 (35.69)                                        
 12 Amanda York         14 NBS-MR               1:09.97    1:10.27          1  
                  34.68     1:10.27 (35.59)                                        
Preliminaries
  3 Kerry Schuermann    14 LBA-MR               1:05.80                   
                  32.07     1:05.80 (33.73)                                        
 12 Kyla Carney         14 MWSC-MR              1:09.70                   
                  33.77     1:09.70 (35.93)                                        
 14 Samantha Krause     14 VAC-MR               1:10.02                   
                  34.40     1:10.02 (35.62)                                        
 16 Samantha Granan     14 MSC-MR               1:10.81                   
                  34.80     1:10.81 (36.01)                                        
 17 Kristen Bormann     14 Tmsuffolk-MR         1:10.87                   
                  34.19     1:10.87 (36.68)                                        
 18 Blair Wegescheide   13 Big Blue-MR          1:11.40                   
                  34.68     1:11.40 (36.72)                                        
 19 Gennie Cohen        13 Tmsuffolk-MR         1:11.90                   
                  34.49     1:11.90 (37.41)                                        
 20 Lauren Baker        14 MWSC-MR              1:11.94                   
                  34.53     1:11.94 (37.41)                                        
 21 Rachel Dunaisky     14 Tmsuffolk-MR         1:12.38                   
                  35.56     1:12.38 (36.82)                                        
 22 Sarah Pope          14 NDAC-MR              1:14.09                   
                  35.10     1:14.09 (38.99)                                        
 23 Colleen Manning     14 Tmsuffolk-MR         1:14.18                   
                  37.12     1:14.18 (37.06)                                        
 24 Erika Seagren       14 MSC-MR               1:14.25                   
                  36.10     1:14.25 (38.15)                                        
 25 Erica Ryan          14 Tmsuffolk-MR         1:14.64                   
                  36.32     1:14.64 (38.32)                                        
 26 Rachel Ehrman       13 Aqua Gems-MR         1:16.32                   
                  37.15     1:16.32 (39.17)                                        
 27 Corinne Kelly       13 LBA-MR               1:17.97                   
                  37.24     1:17.97 (40.73)                                        
 28 Taylor Zuber        14 VAC-MR               1:18.54                   
                  38.57     1:18.54 (39.97)                                        
 29 Ashley Olsen        14 Aqua Gems-MR         1:19.57                   
                  39.31     1:19.57 (40.26)                                        
 30 Emily Gavras        13 Tmsuffolk-MR         1:19.60                   
                  38.79     1:19.60 (40.81)                                        
 31 Gabrielle Ponessa   13 NBS-MR               1:23.14                   
                  40.11     1:23.14 (43.03)                                        
 32 Allison Ryan        14 VAC-MR               1:25.75                   
                  42.43     1:25.75 (43.32)                                        
 33 Sarah Kelleher      14 Big Blue-MR          1:28.51                   
                  42.42     1:28.51 (46.09)                                        
 34 Kendra Stepp-Davis  13 NBS-MR               1:31.58                   
                  44.87     1:31.58 (46.71)                                        
 35 Cassie Lane         14 MWSC-MR              1:35.61                   
                  46.13     1:35.61 (49.48)                                        
 36 Rachel Williams     13 NBS-MR               2:41.19                   
                1:16.14   2:41.19 (1:25.05)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 59.43    2/1/1999 Corey Berg-MSC                               
              1:07.89  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Jennifer Aiello           14 MSC-MR               1:03.47    1:03.73 qJO    
                  31.26     1:03.73 (32.47)                                        
  2 Sydney Golic              13 WHAT-CT              1:04.75    1:05.51 qJO    
                  32.28     1:05.51 (33.23)                                        
  3 Kerry Schuermann          14 LBA-MR               1:06.88    1:05.80 qJO    
                  32.07     1:05.80 (33.73)                                        
  4 Allyson Baraban           13 Tmsuffolk-MR         1:06.93    1:06.73 qJO    
                  32.00     1:06.73 (34.73)                                        
  5 Colleen Larkin            14 VAC-MR               1:04.83    1:06.91 qJO    
                  32.71     1:06.91 (34.20)                                        
  6 Emily Henry               14 VAC-MR               1:06.12    1:07.14 qJO    
                  32.42     1:07.14 (34.72)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Carolyn Koch              14 Tmsuffolk-MR         1:07.52    1:07.73 qJO    
                  33.11     1:07.73 (34.62)                                        
  8 Carly Watson              13 MSC-MR               1:05.94    1:07.91 q      
                  33.58     1:07.91 (34.33)                                        
  9 Corrine Bacigal           13 VAC-MR               1:05.28    1:08.17 q      
                  33.13     1:08.17 (35.04)                                        
 10 Kayleigh Toth             13 Tmsuffolk-MR         1:06.07    1:08.23 q      
                  33.14     1:08.23 (35.09)                                        
 11 Kelly Levine              14 MSC-MR               1:09.71    1:08.44 q      
                  33.91     1:08.44 (34.53)                                        
 12 Kyla Carney               14 MWSC-MR              1:03.99    1:09.70 q      
                  33.77     1:09.70 (35.93)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Amanda York               14 NBS-MR               1:08.56    1:09.97        
                  33.45     1:09.97 (36.52)                                        
 14 Samantha Krause           14 VAC-MR               1:10.13    1:10.02        
                  34.40     1:10.02 (35.62)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Megan Brady               13 LBA-MR               1:08.00    1:10.67        
                  34.55     1:10.67 (36.12)                                        
 16 Samantha Granan           14 MSC-MR               1:11.44    1:10.81        
                  34.80     1:10.81 (36.01)                                        
 17 Kristen Bormann           14 Tmsuffolk-MR         1:11.27    1:10.87        
                  34.19     1:10.87 (36.68)                                        
 18 Blair Wegescheide         13 Big Blue-MR          1:09.22    1:11.40        
                  34.68     1:11.40 (36.72)                                        
 19 Gennie Cohen              13 Tmsuffolk-MR         1:12.61    1:11.90        
                  34.49     1:11.90 (37.41)                                        
 20 Lauren Baker              14 MWSC-MR              1:08.32    1:11.94        
                  34.53     1:11.94 (37.41)                                        
 21 Rachel Dunaisky           14 Tmsuffolk-MR         1:12.37    1:12.38        
                  35.56     1:12.38 (36.82)                                        
 22 Sarah Pope                14 NDAC-MR              1:13.74    1:14.09        
                  35.10     1:14.09 (38.99)                                        
 23 Colleen Manning           14 Tmsuffolk-MR         1:16.37    1:14.18        
                  37.12     1:14.18 (37.06)                                        
 24 Erika Seagren             14 MSC-MR               1:10.55    1:14.25        
                  36.10     1:14.25 (38.15)                                        
 25 Erica Ryan                14 Tmsuffolk-MR         1:15.50    1:14.64        
                  36.32     1:14.64 (38.32)                                        
 26 Rachel Ehrman             13 Aqua Gems-MR         1:21.44    1:16.32        
                  37.15     1:16.32 (39.17)                                        
 27 Corinne Kelly             13 LBA-MR               1:19.15    1:17.97        
                  37.24     1:17.97 (40.73)                                        
 28 Taylor Zuber              14 VAC-MR               1:20.24    1:18.54        
                  38.57     1:18.54 (39.97)                                        
 29 Ashley Olsen              14 Aqua Gems-MR         1:19.89    1:19.57        
                  39.31     1:19.57 (40.26)                                        
 30 Emily Gavras              13 Tmsuffolk-MR         1:19.15    1:19.60        
                  38.79     1:19.60 (40.81)                                        
 31 Gabrielle Ponessa         13 NBS-MR               1:23.02    1:23.14        
                  40.11     1:23.14 (43.03)                                        
 32 Allison Ryan              14 VAC-MR               1:36.00    1:25.75        
                  42.43     1:25.75 (43.32)                                        
 33 Sarah Kelleher            14 Big Blue-MR          1:27.97    1:28.51        
                  42.42     1:28.51 (46.09)                                        
 34 Kendra Stepp-Davis        13 NBS-MR               1:29.27    1:31.58        
                  44.87     1:31.58 (46.71)                                        
 35 Cassie Lane               14 MWSC-MR              1:36.53    1:35.61        
                  46.13     1:35.61 (49.48)                                        
 36 Rachel Williams           13 NBS-MR               2:44.64    2:41.19        
                1:16.14   2:41.19 (1:25.05)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:06.83    2/1/1999 Corey Berg-MSC                             
                2:24.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Sydney Golic        13 WHAT-CT              2:15.76    2:13.42 JO      16  
                  31.65     1:05.05 (33.40)     1:39.36 (34.31)     2:13.42 (34.06)
  2 Jennifer Aiello     14 MSC-MR               2:16.62    2:16.45 JO      13  
                  32.56     1:06.48 (33.92)     1:41.61 (35.13)     2:16.45 (34.84)
  3 Brittany Friese     13 NBS-MR               2:20.34    2:18.68 JO      12  
                  34.59     1:09.47 (34.88)     1:44.47 (35.00)     2:18.68 (34.21)
  4 Kerry Schuermann    14 LBA-MR               2:20.23    2:18.74 JO      11  
                  33.06     1:08.39 (35.33)     1:43.68 (35.29)     2:18.74 (35.06)
  5 Clara Russell       13 Tmsuffolk-MR         2:23.00    2:25.92         10  
                  33.76     1:11.58 (37.82)     1:49.33 (37.75)     2:25.92 (36.59)
  6 Carly Watson        13 MSC-MR               2:24.99    2:26.91          9  
                  33.87     1:09.55 (35.68)     1:44.29 (34.74)     2:26.91 (42.62)
B - Final
  7 Kelly Levine        14 MSC-MR               2:28.61    2:23.64 JO       7  
                  34.68     1:10.51 (35.83)     1:47.62 (37.11)     2:23.64 (36.02)
  8 Corrine Bacigal     13 VAC-MR               2:26.64    2:25.55          5  
                  33.75     1:10.40 (36.65)     1:48.59 (38.19)     2:25.55 (36.96)
  9 Shelby Stalnaker    14 MWSC-MR              2:30.37    2:26.55          4  
                  33.79     1:10.44 (36.65)     1:49.03 (38.59)     2:26.55 (37.52)
 10 Kayleigh Toth       13 Tmsuffolk-MR         2:29.24    2:27.27          3  
                  35.38     1:12.80 (37.42)     1:50.73 (37.93)     2:27.27 (36.54)
 11 Carolyn Koch        14 Tmsuffolk-MR         2:26.03    2:28.78          2  
                  34.99     1:11.89 (36.90)     1:50.44 (38.55)     2:28.78 (38.34)
 12 Kristen Bormann     14 Tmsuffolk-MR         2:28.98    2:31.35          1  
                  35.24     1:13.55 (38.31)     1:53.06 (39.51)     2:31.35 (38.29)
Preliminaries
  6 Emily Henry         14 VAC-MR               2:23.06                   
                  33.21     1:08.28 (35.07)     1:45.29 (37.01)     2:23.06 (37.77)
 14 Selina NG           13 Tmsuffolk-MR         2:30.79                   
                  34.86     1:13.16 (38.30)     1:52.32 (39.16)     2:30.79 (38.47)
 15 Kyla Carney         14 MWSC-MR              2:33.45                   
                  35.51     1:13.74 (38.23)     1:54.11 (40.37)     2:33.45 (39.34)
 16 Blair Wegescheide   13 Big Blue-MR          2:34.17                   
                  36.09   2:34.26 (1:58.17)      2:37.00 (2.74)         2:34.17 ( )
 17 Rachel Dunaisky     14 Tmsuffolk-MR         2:36.33                   
                  36.49     1:15.57 (39.08)     1:57.26 (41.69)     2:36.33 (39.07)
 18 Erica Ryan          14 Tmsuffolk-MR         2:39.24                   
                  37.01     1:16.85 (39.84)     1:58.49 (41.64)     2:39.24 (40.75)
 19 Jennifer Keim       13 LBA-MR               2:41.13                   
                  39.28     1:20.18 (40.90)     2:01.55 (41.37)     2:41.13 (39.58)
 20 Kathleen Fitzgeral  14 Aqua Gems-MR         2:41.81                   
                  38.96     1:20.07 (41.11)     2:01.72 (41.65)     2:41.81 (40.09)
 21 Erika Seagren       14 MSC-MR               2:43.72                   
                  37.30     1:18.80 (41.50)     2:01.78 (42.98)     2:43.72 (41.94)
 22 Neka Alston         13 LBA-MR               2:50.53                   
                  40.35     1:23.74 (43.39)     2:08.03 (44.29)     2:50.53 (42.50)
 23 Emily Gavras        13 Tmsuffolk-MR         2:51.08                   
                  40.13   2:08.01 (1:27.88)     2:51.08 (43.07)         2:51.08 ( )
 -- Colleen Manning     14 Tmsuffolk-MR             DQ                    
                  37.76     1:15.96 (38.20)     1:55.48 (39.52)          DQ (38.84)
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:06.83    2/1/1999 Corey Berg-MSC                             
                2:24.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Sydney Golic              13 WHAT-CT              2:12.77    2:15.76 qJO    
                  32.52     1:06.68 (34.16)     1:41.33 (34.65)     2:15.76 (34.43)
  2 Jennifer Aiello           14 MSC-MR               2:15.85    2:16.62 qJO    
                  32.26     1:05.96 (33.70)     1:41.34 (35.38)     2:16.62 (35.28)
  3 Kerry Schuermann          14 LBA-MR               2:21.39    2:20.23 qJO    
                  33.57     1:09.02 (35.45)     1:44.82 (35.80)     2:20.23 (35.41)
  4 Brittany Friese           13 NBS-MR               2:16.48    2:20.34 qJO    
                  33.93     1:09.63 (35.70)     1:45.46 (35.83)     2:20.34 (34.88)
  5 Clara Russell             13 Tmsuffolk-MR         2:25.45    2:23.00 qJO    
                  33.27     1:09.67 (36.40)     1:46.93 (37.26)     2:23.00 (36.07)
  6 Emily Henry               14 VAC-MR               2:28.00    2:23.06 qJO    
                  33.21     1:08.28 (35.07)     1:45.29 (37.01)     2:23.06 (37.77)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Carly Watson              13 MSC-MR               2:25.05    2:24.99 qJO    
                  35.08     1:11.94 (36.86)     1:48.73 (36.79)     2:24.99 (36.26)
  8 Carolyn Koch              14 Tmsuffolk-MR         2:27.71    2:26.03 q      
                  35.13     1:11.67 (36.54)     1:49.23 (37.56)     2:26.03 (36.80)
  9 Corrine Bacigal           13 VAC-MR               2:20.76    2:26.64 q      
                  34.26     1:10.89 (36.63)     1:49.11 (38.22)     2:26.64 (37.53)
 10 Kelly Levine              14 MSC-MR               2:28.14    2:28.61 q      
                  35.72     1:12.59 (36.87)     1:51.41 (38.82)     2:28.61 (37.20)
 11 Kristen Bormann           14 Tmsuffolk-MR         2:34.91    2:28.98 q      
                  34.79     1:12.49 (37.70)     1:51.21 (38.72)     2:28.98 (37.77)
 12 Kayleigh Toth             13 Tmsuffolk-MR         2:35.90    2:29.24 q      
                  36.02     1:14.00 (37.98)     1:52.55 (38.55)     2:29.24 (36.69)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Shelby Stalnaker          14 MWSC-MR              2:27.08    2:30.37        
                  35.39     1:13.32 (37.93)     1:52.15 (38.83)     2:30.37 (38.22)
 14 Selina NG                 13 Tmsuffolk-MR         2:30.95    2:30.79        
                  34.86     1:13.16 (38.30)     1:52.32 (39.16)     2:30.79 (38.47)
-------------------------------------------------------------------------
 15 Kyla Carney               14 MWSC-MR              2:29.53    2:33.45        
                  35.51     1:13.74 (38.23)     1:54.11 (40.37)     2:33.45 (39.34)
 16 Blair Wegescheide         13 Big Blue-MR          2:31.81    2:34.17        
                  36.09   2:34.26 (1:58.17)      2:37.00 (2.74)         2:34.17 ( )
 17 Rachel Dunaisky           14 Tmsuffolk-MR         2:36.90    2:36.33        
                  36.49     1:15.57 (39.08)     1:57.26 (41.69)     2:36.33 (39.07)
 18 Erica Ryan                14 Tmsuffolk-MR         2:45.23    2:39.24        
                  37.01     1:16.85 (39.84)     1:58.49 (41.64)     2:39.24 (40.75)
 19 Jennifer Keim             13 LBA-MR               2:41.69    2:41.13        
                  39.28     1:20.18 (40.90)     2:01.55 (41.37)     2:41.13 (39.58)
 20 Kathleen Fitzgerald       14 Aqua Gems-MR         2:51.58    2:41.81        
                  38.96     1:20.07 (41.11)     2:01.72 (41.65)     2:41.81 (40.09)
 21 Erika Seagren             14 MSC-MR               2:35.01    2:43.72        
                  37.30     1:18.80 (41.50)     2:01.78 (42.98)     2:43.72 (41.94)
 22 Neka Alston               13 LBA-MR               2:59.00    2:50.53        
                  40.35     1:23.74 (43.39)     2:08.03 (44.29)     2:50.53 (42.50)
 23 Emily Gavras              13 Tmsuffolk-MR         2:55.05    2:51.08        
                  40.13   2:08.01 (1:27.88)     2:51.08 (43.07)         2:51.08 ( )
 -- Colleen Manning           14 Tmsuffolk-MR         2:38.47         DQ        
                  37.76     1:15.96 (38.20)     1:55.48 (39.52)          DQ (38.84)
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:05.59    2/1/1999 Annie Mantey-MSC                           
                1:16.49  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Samantha Granan     14 MSC-MR               1:12.76    1:11.52 JO      16  
                  34.10     1:11.52 (37.42)                                        
  2 Sydney Golic        13 WHAT-CT              1:15.42    1:14.20 JO      13  
                  35.45     1:14.20 (38.75)                                        
  3 Clara Russell       13 Tmsuffolk-MR         1:15.36    1:15.23 JO      12  
                  35.36     1:15.23 (39.87)                                        
  4 Emily Boyko         13 MSC-MR               1:17.93    1:16.15 JO      11  
                  36.37     1:16.15 (39.78)                                        
  5 Selina NG           13 Tmsuffolk-MR         1:15.38    1:16.47 JO      10  
                  36.49     1:16.47 (39.98)                                        
  6 Shekinah Hoffman    14 MSC-MR               1:17.53    1:18.70          9  
                  37.52     1:18.70 (41.18)                                        
B - Final
  7 Lisell Perez-Roger  14 NDAC-MR              1:18.47    1:17.39          7  
                  36.29     1:17.39 (41.10)                                        
  8 Christine Swartwou  14 Tmsuffolk-MR         1:19.50    1:18.24          5  
                  37.15     1:18.24 (41.09)                                        
  9 Megan Brady         13 LBA-MR               1:19.00    1:18.51          4  
                  36.76     1:18.51 (41.75)                                        
 10 Rachel Dunaisky     14 Tmsuffolk-MR         1:20.01    1:19.11          3  
                  37.33     1:19.11 (41.78)                                        
 11 Remi Marlow         13 Tmsuffolk-MR         1:20.05    1:20.09          2  
                  38.21     1:20.09 (41.88)                                        
 12 Rebekah Geiselman   14 LBA-MR               1:20.03    1:20.65          1  
                  38.15     1:20.65 (42.50)                                        
Preliminaries
  8 Kyla Carney         14 MWSC-MR              1:18.84                   
                  36.77     1:18.84 (42.07)                                        
 14 Carolyn Koch        14 Tmsuffolk-MR         1:20.33                   
                  37.92     1:20.33 (42.41)                                        
 15 Colleen Manning     14 Tmsuffolk-MR         1:21.18                   
                  38.50     1:21.18 (42.68)                                        
 16 Kristen Bormann     14 Tmsuffolk-MR         1:21.23                   
                  38.16     1:21.23 (43.07)                                        
 17 Corinne Kelly       13 LBA-MR               1:22.07                   
                  36.72     1:22.07 (45.35)                                        
 18 Lauren Daly         13 PBAC-MR              1:22.09                   
                  39.22     1:22.09 (42.87)                                        
 19 Kayleigh Toth       13 Tmsuffolk-MR         1:22.26                   
                  39.36     1:22.26 (42.90)                                        
 20 Allyson Baraban     13 Tmsuffolk-MR         1:22.46                   
                  38.99     1:22.46 (43.47)                                        
 21 Sage Danner         13 NDAC-MR              1:23.08                   
                  38.67     1:23.08 (44.41)                                        
 22 Erica Ryan          14 Tmsuffolk-MR         1:23.82                   
                  39.87     1:23.82 (43.95)                                        
 23 Rachel Ehrman       13 Aqua Gems-MR         1:23.95                   
                  40.09     1:23.95 (43.86)                                        
 24 Patricia Gwozdz     14 PBAC-MR              1:24.63                   
                  38.93     1:24.63 (45.70)                                        
 25 Gennie Cohen        13 Tmsuffolk-MR         1:25.99                   
                  39.60     1:25.99 (46.39)                                        
 26 Kathleen Fitzgeral  14 Aqua Gems-MR         1:26.40                   
                  41.00     1:26.40 (45.40)                                        
 27 Allison Ryan        14 VAC-MR               1:26.83                   
                  41.05     1:26.83 (45.78)                                        
 28 Jennifer Keim       13 LBA-MR               1:28.31                   
                  41.74     1:28.31 (46.57)                                        
 29 Alexa Shoiock       14 MWSC-MR              1:28.32                   
                  41.78     1:28.32 (46.54)                                        
 30 Samantha Krause     14 VAC-MR               1:29.10                   
                  41.94     1:29.10 (47.16)                                        
 31 Gabrielle Ponessa   13 NBS-MR               1:32.15                   
                  43.90     1:32.15 (48.25)                                        
 32 Sarah Kelleher      14 Big Blue-MR          1:32.50                   
                  42.99     1:32.50 (49.51)                                        
 33 Mariah Ward         13 LBA-MR               1:33.04                   
                  44.74     1:33.04 (48.30)                                        
 34 Emily Gavras        13 Tmsuffolk-MR         1:35.18                   
                  45.61     1:35.18 (49.57)                                        
 35 Madeline Ping       14 NDAC-MR              1:42.07                   
                  47.23     1:42.07 (54.84)                                        
 36 Kendra Stepp-Davis  13 NBS-MR               1:58.27                   
                  55.63   1:58.27 (1:02.64)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:05.59    2/1/1999 Annie Mantey-MSC                           
                1:16.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Samantha Granan           14 MSC-MR               1:12.00    1:12.76 qJO    
                  34.64     1:12.76 (38.12)                                        
  2 Clara Russell             13 Tmsuffolk-MR         1:13.98    1:15.36 qJO    
                  35.97     1:15.36 (39.39)                                        
  3 Selina NG                 13 Tmsuffolk-MR         1:17.60    1:15.38 qJO    
                  35.72     1:15.38 (39.66)                                        
  4 Sydney Golic              13 WHAT-CT              1:12.97    1:15.42 qJO    
                  35.60     1:15.42 (39.82)                                        
  5 Shekinah Hoffman          14 MSC-MR               1:15.95    1:17.53 q      
                  37.09     1:17.53 (40.44)                                        
  6 Emily Boyko               13 MSC-MR               1:20.26    1:17.93 q      
                  36.99     1:17.93 (40.94)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Lisell Perez-Rogers       14 NDAC-MR              1:17.22    1:18.47 q      
                  36.94     1:18.47 (41.53)                                        
  8 Kyla Carney               14 MWSC-MR              1:16.70    1:18.84 q      
                  36.77     1:18.84 (42.07)                                        
  9 Megan Brady               13 LBA-MR               1:19.36    1:19.00 q      
                  37.45     1:19.00 (41.55)                                        
 10 Christine Swartwout       14 Tmsuffolk-MR         1:19.79    1:19.50 q      
                  37.51     1:19.50 (41.99)                                        
 11 Rachel Dunaisky           14 Tmsuffolk-MR         1:22.19    1:20.01 q      
                  36.89     1:20.01 (43.12)                                        
 12 Rebekah Geiselman         14 LBA-MR               1:19.93    1:20.03 q      
                  38.24     1:20.03 (41.79)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Remi Marlow               13 Tmsuffolk-MR         1:21.36    1:20.05        
                  38.62     1:20.05 (41.43)                                        
 14 Carolyn Koch              14 Tmsuffolk-MR         1:24.90    1:20.33        
                  37.92     1:20.33 (42.41)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Colleen Manning           14 Tmsuffolk-MR         1:23.54    1:21.18        
                  38.50     1:21.18 (42.68)                                        
 16 Kristen Bormann           14 Tmsuffolk-MR         1:20.93    1:21.23        
                  38.16     1:21.23 (43.07)                                        
 17 Corinne Kelly             13 LBA-MR               1:19.57    1:22.07        
                  36.72     1:22.07 (45.35)                                        
 18 Lauren Daly               13 PBAC-MR              1:19.85    1:22.09        
                  39.22     1:22.09 (42.87)                                        
 19 Kayleigh Toth             13 Tmsuffolk-MR         1:26.57    1:22.26        
                  39.36     1:22.26 (42.90)                                        
 20 Allyson Baraban           13 Tmsuffolk-MR         1:23.31    1:22.46        
                  38.99     1:22.46 (43.47)                                        
 21 Sage Danner               13 NDAC-MR              1:18.52    1:23.08        
                  38.67     1:23.08 (44.41)                                        
 22 Erica Ryan                14 Tmsuffolk-MR         1:25.19    1:23.82        
                  39.87     1:23.82 (43.95)                                        
 23 Rachel Ehrman             13 Aqua Gems-MR         1:23.43    1:23.95        
                  40.09     1:23.95 (43.86)                                        
 24 Patricia Gwozdz           14 PBAC-MR              1:19.87    1:24.63        
                  38.93     1:24.63 (45.70)                                        
 25 Gennie Cohen              13 Tmsuffolk-MR         1:29.79    1:25.99        
                  39.60     1:25.99 (46.39)                                        
 26 Kathleen Fitzgerald       14 Aqua Gems-MR         1:24.99    1:26.40        
                  41.00     1:26.40 (45.40)                                        
 27 Allison Ryan              14 VAC-MR               1:26.33    1:26.83        
                  41.05     1:26.83 (45.78)                                        
 28 Jennifer Keim             13 LBA-MR               1:27.00    1:28.31        
                  41.74     1:28.31 (46.57)                                        
 29 Alexa Shoiock             14 MWSC-MR              1:25.76    1:28.32        
                  41.78     1:28.32 (46.54)                                        
 30 Samantha Krause           14 VAC-MR               1:44.03    1:29.10        
                  41.94     1:29.10 (47.16)                                        
 31 Gabrielle Ponessa         13 NBS-MR               1:35.83    1:32.15        
                  43.90     1:32.15 (48.25)                                        
 32 Sarah Kelleher            14 Big Blue-MR          1:33.73    1:32.50        
                  42.99     1:32.50 (49.51)                                        
 33 Mariah Ward               13 LBA-MR               1:27.33    1:33.04        
                  44.74     1:33.04 (48.30)                                        
 34 Emily Gavras              13 Tmsuffolk-MR         1:35.93    1:35.18        
                  45.61     1:35.18 (49.57)                                        
 35 Madeline Ping             14 NDAC-MR              1:40.70    1:42.07        
                  47.23     1:42.07 (54.84)                                        
 36 Kendra Stepp-Davis        13 NBS-MR               1:51.63    1:58.27        
                  55.63   1:58.27 (1:02.64)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:23.83    2/1/1998 Annie Mantey-MSC                           
                2:42.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Sydney Golic        13 WHAT-CT              2:39.74    2:33.34 JO      16  
                  35.95     1:14.83 (38.88)     1:54.26 (39.43)     2:33.34 (39.08)
  2 Samantha Granan     14 MSC-MR               2:41.62    2:35.32 JO      13  
                  34.56     1:13.53 (38.97)     1:54.75 (41.22)     2:35.32 (40.57)
  3 Emily Boyko         13 MSC-MR               2:39.55    2:36.51 JO      12  
                  36.57     1:16.08 (39.51)     1:56.52 (40.44)     2:36.51 (39.99)
  4 Imma Rutigliano     14 NDAC-MR              2:40.88    2:39.31 JO      11  
                  36.07     1:16.95 (40.88)     1:57.67 (40.72)     2:39.31 (41.64)
  5 Colleen Larkin      14 VAC-MR               2:43.83    2:42.18 JO      10  
                  36.66     1:17.40 (40.74)     1:59.71 (42.31)     2:42.18 (42.47)
  6 Clara Russell       13 Tmsuffolk-MR         2:41.99    2:46.00          9  
                  37.23     1:19.48 (42.25)     2:02.85 (43.37)     2:46.00 (43.15)
B - Final
  7 Selina NG           13 Tmsuffolk-MR         2:44.65    2:45.18          7  
                  37.56     1:19.18 (41.62)     2:01.80 (42.62)     2:45.18 (43.38)
  8 Christine Swartwou  14 Tmsuffolk-MR         2:50.83    2:46.21          5  
                  37.70     1:19.80 (42.10)     2:02.95 (43.15)     2:46.21 (43.26)
  9 Corrine Bacigal     13 VAC-MR               2:49.42    2:48.91          4  
                  37.60     1:20.60 (43.00)     2:05.42 (44.82)     2:48.91 (43.49)
 10 Remi Marlow         13 Tmsuffolk-MR         2:49.94    2:50.01          3  
                  38.29     1:20.90 (42.61)     2:05.51 (44.61)     2:50.01 (44.50)
 11 Lisell Perez-Roger  14 NDAC-MR              2:51.28    2:50.70          2  
                  37.44     1:20.52 (43.08)     2:05.72 (45.20)     2:50.70 (44.98)
 12 Carolyn Koch        14 Tmsuffolk-MR         2:52.29    2:51.19          1  
                  38.98     1:22.42 (43.44)     2:07.00 (44.58)     2:51.19 (44.19)
Preliminaries
  2 Allison Indyk       14 Big Blue-MR          2:39.60                   
                  35.48     1:16.16 (40.68)     1:57.48 (41.32)     2:39.60 (42.12)
  7 Emily Henry         14 VAC-MR               2:43.53                   
                  36.03     1:17.08 (41.05)     1:59.61 (42.53)     2:43.53 (43.92)
 10 Kayleigh Toth       13 Tmsuffolk-MR         2:45.27                   
 12 Kerry Schuermann    14 LBA-MR               2:49.85                   
                  38.97     1:22.39 (43.42)     2:06.05 (43.66)     2:49.85 (43.80)
 16 Rebekah Geiselman   14 LBA-MR               2:51.40                   
                  38.54     1:21.68 (43.14)     2:06.41 (44.73)     2:51.40 (44.99)
 18 Megan Brady         13 LBA-MR               2:53.02                   
                  39.01     1:22.98 (43.97)     2:07.63 (44.65)     2:53.02 (45.39)
 19 Rachel Dunaisky     14 Tmsuffolk-MR         2:53.09                   
                  37.68     1:21.02 (43.34)     2:07.12 (46.10)     2:53.09 (45.97)
 20 Kristen Bormann     14 Tmsuffolk-MR         2:53.27                   
                  38.40     1:23.16 (44.76)     2:09.11 (45.95)     2:53.27 (44.16)
 21 Allyson Baraban     13 Tmsuffolk-MR         2:54.60                   
                  39.32     1:23.38 (44.06)     2:08.96 (45.58)     2:54.60 (45.64)
 22 Colleen Manning     14 Tmsuffolk-MR         2:55.77                   
                  40.31     1:26.08 (45.77)     2:10.67 (44.59)     2:55.77 (45.10)
 23 Cassandra Vondrak   14 NBS-MR               2:57.31                   
                  40.16     1:25.49 (45.33)     2:11.49 (46.00)     2:57.31 (45.82)
 24 Erica Ryan          14 Tmsuffolk-MR         2:59.74                   
                  39.59     1:25.14 (45.55)     2:12.50 (47.36)     2:59.74 (47.24)
 25 Allison Ryan        14 VAC-MR               3:09.50                   
 26 Imani Flynn         13 Tmsuffolk-MR         3:10.27                   
                  43.38     1:31.21 (47.83)     2:20.51 (49.30)     3:10.27 (49.76)
 27 Mary Olsen          13 Aqua Gems-MR         3:32.64                   
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:23.83    2/1/1998 Annie Mantey-MSC                           
                2:42.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Emily Boyko               13 MSC-MR               2:47.08    2:39.55 qJO    
                  36.95     1:18.13 (41.18)     1:59.11 (40.98)     2:39.55 (40.44)
  2 Allison Indyk             14 Big Blue-MR          2:34.65    2:39.60 qJO    
                  35.48     1:16.16 (40.68)     1:57.48 (41.32)     2:39.60 (42.12)
  3 Sydney Golic              13 WHAT-CT              2:37.10    2:39.74 qJO    
                  36.70     1:17.39 (40.69)     1:58.58 (41.19)     2:39.74 (41.16)
  4 Imma Rutigliano           14 NDAC-MR              2:43.11    2:40.88 qJO    
                  35.99     1:16.77 (40.78)     1:58.89 (42.12)     2:40.88 (41.99)
  5 Samantha Granan           14 MSC-MR               2:48.48    2:41.62 qJO    
                  36.26     1:17.52 (41.26)     1:59.52 (42.00)     2:41.62 (42.10)
  6 Clara Russell             13 Tmsuffolk-MR         2:44.78    2:41.99 qJO    
                  37.33     1:18.60 (41.27)     2:01.21 (42.61)     2:41.99 (40.78)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Emily Henry               14 VAC-MR               2:34.93    2:43.53 q      
                  36.03     1:17.08 (41.05)     1:59.61 (42.53)     2:43.53 (43.92)
  8 Colleen Larkin            14 VAC-MR               2:41.92    2:43.83 q      
                  36.67     1:17.67 (41.00)     2:00.98 (43.31)     2:43.83 (42.85)
  9 Selina NG                 13 Tmsuffolk-MR         2:49.90    2:44.65 q      
                  56.00     1:26.00 (30.00)     2:02.11 (36.11)     2:44.65 (42.54)
 10 Kayleigh Toth             13 Tmsuffolk-MR         3:06.90    2:45.27 q      
 11 Corrine Bacigal           13 VAC-MR               2:47.87    2:49.42 q      
                  37.46     1:20.97 (43.51)     2:06.05 (45.08)     2:49.42 (43.37)
 12 Kerry Schuermann          14 LBA-MR               2:52.92    2:49.85 q      
                  38.97     1:22.39 (43.42)     2:06.05 (43.66)     2:49.85 (43.80)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Remi Marlow               13 Tmsuffolk-MR         2:55.02    2:49.94        
                  38.99     1:21.37 (42.38)     2:05.60 (44.23)     2:49.94 (44.34)
 14 Christine Swartwout       14 Tmsuffolk-MR         2:50.20    2:50.83        
                  38.56     1:21.85 (43.29)     2:06.17 (44.32)     2:50.83 (44.66)
-------------------------------------------------------------------------
 15 Lisell Perez-Rogers       14 NDAC-MR              2:49.40    2:51.28        
                  37.24     1:19.93 (42.69)     2:05.57 (45.64)     2:51.28 (45.71)
 16 Rebekah Geiselman         14 LBA-MR               2:49.39    2:51.40        
                  38.54     1:21.68 (43.14)     2:06.41 (44.73)     2:51.40 (44.99)
 17 Carolyn Koch              14 Tmsuffolk-MR         3:03.90    2:52.29        
                  39.17     1:22.16 (42.99)     2:07.44 (45.28)     2:52.29 (44.85)
 18 Megan Brady               13 LBA-MR               2:54.83    2:53.02        
                  39.01     1:22.98 (43.97)     2:07.63 (44.65)     2:53.02 (45.39)
 19 Rachel Dunaisky           14 Tmsuffolk-MR         3:04.90    2:53.09        
                  37.68     1:21.02 (43.34)     2:07.12 (46.10)     2:53.09 (45.97)
 20 Kristen Bormann           14 Tmsuffolk-MR         3:02.90    2:53.27        
                  38.40     1:23.16 (44.76)     2:09.11 (45.95)     2:53.27 (44.16)
 21 Allyson Baraban           13 Tmsuffolk-MR         3:01.90    2:54.60        
                  39.32     1:23.38 (44.06)     2:08.96 (45.58)     2:54.60 (45.64)
 22 Colleen Manning           14 Tmsuffolk-MR         3:05.90    2:55.77        
                  40.31     1:26.08 (45.77)     2:10.67 (44.59)     2:55.77 (45.10)
 23 Cassandra Vondrak         14 NBS-MR               2:55.48    2:57.31        
                  40.16     1:25.49 (45.33)     2:11.49 (46.00)     2:57.31 (45.82)
 24 Erica Ryan                14 Tmsuffolk-MR         3:02.79    2:59.74        
                  39.59     1:25.14 (45.55)     2:12.50 (47.36)     2:59.74 (47.24)
 25 Allison Ryan              14 VAC-MR               3:15.00    3:09.50        
 26 Imani Flynn               13 Tmsuffolk-MR         3:05.53    3:10.27        
                  43.38     1:31.21 (47.83)     2:20.51 (49.30)     3:10.27 (49.76)
 27 Mary Olsen                13 Aqua Gems-MR              NT    3:32.64        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 58.96    2/1/1999 Annie Mantey-MSC                             
              1:06.69  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jessie Ustjanauska  13 WHAT-CT              1:00.92      59.38 JO      16  
                  28.12       59.38 (31.26)                                        
  2 Brittany Friese     13 NBS-MR               1:01.68      59.68 JO      13  
                  28.73       59.68 (30.95)                                        
  3 Shekinah Hoffman    14 MSC-MR               1:03.32    1:02.06 JO      12  
                  29.25     1:02.06 (32.81)                                        
  4 Colleen Larkin      14 VAC-MR               1:02.64    1:02.58 JO      11  
                  29.70     1:02.58 (32.88)                                        
  5 Amanda York         14 NBS-MR               1:03.22    1:03.91 JO      10  
                  29.62     1:03.91 (34.29)                                        
  6 Selina NG           13 Tmsuffolk-MR         1:04.01    1:04.69 JO       9  
                  30.22     1:04.69 (34.47)                                        
B - Final
  7 Carly Watson        13 MSC-MR               1:07.45    1:04.68 JO       7  
                  30.42     1:04.68 (34.26)                                        
  8 Jennifer Aiello     14 MSC-MR               1:04.61    1:04.94 JO       5  
                  30.75     1:04.94 (34.19)                                        
  9 Clara Russell       13 Tmsuffolk-MR         1:05.85    1:05.60 JO       4  
                  30.51     1:05.60 (35.09)                                        
 10 Kristen Bormann     14 Tmsuffolk-MR         1:06.16    1:05.96 JO       3  
                  30.62     1:05.96 (35.34)                                        
 11 Emily Boyko         13 MSC-MR               1:06.58    1:06.17 JO       2  
                  31.51     1:06.17 (34.66)                                        
 12 Imma Rutigliano     14 NDAC-MR              1:07.44    1:06.26 JO       1  
                  30.65     1:06.26 (35.61)                                        
Preliminaries
  6 Kerry Schuermann    14 LBA-MR               1:03.83                   
                  30.16     1:03.83 (33.67)                                        
 14 Emily Henry         14 VAC-MR               1:07.50                   
                  31.31     1:07.50 (36.19)                                        
 15 Carolyn Koch        14 Tmsuffolk-MR         1:07.72                   
                  32.28     1:07.72 (35.44)                                        
 16 Gaby Mayuri         14 WHAT-CT              1:07.76                   
                  31.92     1:07.76 (35.84)                                        
 17 Remi Marlow         13 Tmsuffolk-MR         1:09.74                   
                  32.32     1:09.74 (37.42)                                        
 18 Allyson Baraban     13 Tmsuffolk-MR         1:09.97                   
                  32.35     1:09.97 (37.62)                                        
 19 Lisell Perez-Roger  14 NDAC-MR              1:10.44                   
                  31.76     1:10.44 (38.68)                                        
 20 Sydney Golic        13 WHAT-CT              1:10.76                   
                1:10.76         1:10.76 ( )                                        
 21 Rachel Dunaisky     14 Tmsuffolk-MR         1:11.15                   
                  32.31     1:11.15 (38.84)                                        
 22 Allison Indyk       14 Big Blue-MR          1:12.20                   
                  33.49     1:12.20 (38.71)                                        
 23 Kathleen Fitzgeral  14 Aqua Gems-MR         1:12.30                   
                  33.31     1:12.30 (38.99)                                        
 24 Shelby Stalnaker    14 MWSC-MR              1:13.37                   
                  33.94     1:13.37 (39.43)                                        
 25 Christine Swartwou  14 Tmsuffolk-MR         1:14.78                   
                  34.80     1:14.78 (39.98)                                        
 26 Gennie Cohen        13 Tmsuffolk-MR         1:17.16                   
                  34.35     1:17.16 (42.81)                                        
 27 Mariah Ward         13 LBA-MR               1:18.10                   
                  37.20     1:18.10 (40.90)                                        
 28 Rachel Ehrman       13 Aqua Gems-MR         1:18.26                   
                  36.01     1:18.26 (42.25)                                        
 29 Imani Flynn         13 Tmsuffolk-MR         1:18.80                   
                  35.73     1:18.80 (43.07)                                        
 30 Corinne Kelly       13 LBA-MR               1:19.19                   
                  35.99     1:19.19 (43.20)                                        
 31 Erika Seagren       14 MSC-MR               1:24.02                   
                  37.59     1:24.02 (46.43)                                        
 32 Sarah Pope          14 NDAC-MR              1:25.35                   
                  34.91     1:25.35 (50.44)                                        
 33 Erica Ryan          14 Tmsuffolk-MR         1:25.80                   
                  39.14     1:25.80 (46.66)                                        
 34 Neka Alston         13 LBA-MR               1:30.08                   
                  41.48     1:30.08 (48.60)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 58.96    2/1/1999 Annie Mantey-MSC                             
              1:06.69  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Jessie Ustjanauskas       13 WHAT-CT                58.92    1:00.92 qJO    
                  28.95     1:00.92 (31.97)                                        
  2 Brittany Friese           13 NBS-MR               1:00.39    1:01.68 qJO    
                  29.37     1:01.68 (32.31)                                        
  3 Colleen Larkin            14 VAC-MR               1:00.52    1:02.64 qJO    
                  29.57     1:02.64 (33.07)                                        
  4 Amanda York               14 NBS-MR               1:04.08    1:03.22 qJO    
                  29.74     1:03.22 (33.48)                                        
  5 Shekinah Hoffman          14 MSC-MR               1:02.04    1:03.32 qJO    
                  31.12     1:03.32 (32.20)                                        
  6 Kerry Schuermann          14 LBA-MR               1:04.19    1:03.83 qJO    
                  30.16     1:03.83 (33.67)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Selina NG                 13 Tmsuffolk-MR         1:03.57    1:04.01 qJO    
                  29.85     1:04.01 (34.16)                                        
  8 Jennifer Aiello           14 MSC-MR               1:04.12    1:04.61 qJO    
                  30.19     1:04.61 (34.42)                                        
  9 Clara Russell             13 Tmsuffolk-MR         1:03.92    1:05.85 qJO    
                  30.81     1:05.85 (35.04)                                        
 10 Kristen Bormann           14 Tmsuffolk-MR         1:05.72    1:06.16 qJO    
                  31.75     1:06.16 (34.41)                                        
 11 Emily Boyko               13 MSC-MR               1:09.67    1:06.58 qJO    
                  31.81     1:06.58 (34.77)                                        
 12 Imma Rutigliano           14 NDAC-MR              1:05.62    1:07.44 q      
                  30.78     1:07.44 (36.66)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Carly Watson              13 MSC-MR               1:07.61    1:07.45        
                  31.40     1:07.45 (36.05)                                        
 14 Emily Henry               14 VAC-MR               1:04.87    1:07.50        
                  31.31     1:07.50 (36.19)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Carolyn Koch              14 Tmsuffolk-MR         1:06.32    1:07.72        
                  32.28     1:07.72 (35.44)                                        
 16 Gaby Mayuri               14 WHAT-CT              1:05.68    1:07.76        
                  31.92     1:07.76 (35.84)                                        
 17 Remi Marlow               13 Tmsuffolk-MR         1:10.52    1:09.74        
                  32.32     1:09.74 (37.42)                                        
 18 Allyson Baraban           13 Tmsuffolk-MR         1:09.99    1:09.97        
                  32.35     1:09.97 (37.62)                                        
 19 Lisell Perez-Rogers       14 NDAC-MR              1:10.07    1:10.44        
                  31.76     1:10.44 (38.68)                                        
 20 Sydney Golic              13 WHAT-CT              1:07.02    1:10.76        
                1:10.76         1:10.76 ( )                                        
 21 Rachel Dunaisky           14 Tmsuffolk-MR         1:10.86    1:11.15        
                  32.31     1:11.15 (38.84)                                        
 22 Allison Indyk             14 Big Blue-MR          1:08.91    1:12.20        
                  33.49     1:12.20 (38.71)                                        
 23 Kathleen Fitzgerald       14 Aqua Gems-MR         1:14.43    1:12.30        
                  33.31     1:12.30 (38.99)                                        
 24 Shelby Stalnaker          14 MWSC-MR              1:09.20    1:13.37        
                  33.94     1:13.37 (39.43)                                        
 25 Christine Swartwout       14 Tmsuffolk-MR         1:17.90    1:14.78        
                  34.80     1:14.78 (39.98)                                        
 26 Gennie Cohen              13 Tmsuffolk-MR         1:13.56    1:17.16        
                  34.35     1:17.16 (42.81)                                        
 27 Mariah Ward               13 LBA-MR               1:17.11    1:18.10        
                  37.20     1:18.10 (40.90)                                        
 28 Rachel Ehrman             13 Aqua Gems-MR         1:13.43    1:18.26        
                  36.01     1:18.26 (42.25)                                        
 29 Imani Flynn               13 Tmsuffolk-MR         1:23.90    1:18.80        
                  35.73     1:18.80 (43.07)                                        
 30 Corinne Kelly             13 LBA-MR               1:19.22    1:19.19        
                  35.99     1:19.19 (43.20)                                        
 31 Erika Seagren             14 MSC-MR               1:23.15    1:24.02        
                  37.59     1:24.02 (46.43)                                        
 32 Sarah Pope                14 NDAC-MR              1:16.78    1:25.35        
                  34.91     1:25.35 (50.44)                                        
 33 Erica Ryan                14 Tmsuffolk-MR         1:22.90    1:25.80        
                  39.14     1:25.80 (46.66)                                        
 34 Neka Alston               13 LBA-MR               1:34.36    1:30.08        
                  41.48     1:30.08 (48.60)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:09.74    2/1/1999 Corey Berg-MSC                             
                2:30.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Brittany Friese     13 NBS-MR               2:12.84    2:11.20 JO      16  
                  29.97     1:03.66 (33.69)     1:37.68 (34.02)     2:11.20 (33.52)
  2 Colleen Larkin      14 VAC-MR               2:16.96    2:14.98 JO      13  
                  29.91     1:04.05 (34.14)     1:39.54 (35.49)     2:14.98 (35.44)
  3 Emily Boyko         13 MSC-MR               2:21.51    2:17.66 JO      12  
                  31.51     1:06.26 (34.75)     1:42.12 (35.86)     2:17.66 (35.54)
  4 Amanda York         14 NBS-MR               2:18.79    2:18.40 JO      11  
                  31.12     1:06.16 (35.04)     1:42.06 (35.90)     2:18.40 (36.34)
  5 Shekinah Hoffman    14 MSC-MR               2:23.78    2:24.67 JO      10  
                  31.93     1:08.03 (36.10)     1:45.24 (37.21)     2:24.67 (39.43)
  6 Kristen Bormann     14 Tmsuffolk-MR         2:23.84    2:26.61 JO       9  
                  31.12     1:07.72 (36.60)     1:46.50 (38.78)     2:26.61 (40.11)
B - Final
  7 Kerry Schuermann    14 LBA-MR               2:25.46    2:20.85 JO       7  
                  31.33     1:06.73 (35.40)     1:43.47 (36.74)     2:20.85 (37.38)
  8 Gaby Mayuri         14 WHAT-CT              2:24.09    2:24.16 JO       5  
                  32.01     1:08.50 (36.49)     1:46.42 (37.92)     2:24.16 (37.74)
  9 Selina NG           13 Tmsuffolk-MR         2:24.65    2:26.02 JO       4  
                  31.47     1:06.97 (35.50)     1:46.97 (40.00)     2:26.02 (39.05)
 10 Clara Russell       13 Tmsuffolk-MR         2:29.88    2:28.20 JO       3  
                  31.60     1:09.37 (37.77)     1:49.78 (40.41)     2:28.20 (38.42)
 11 Remi Marlow         13 Tmsuffolk-MR         2:36.98    2:35.68          2  
                  33.44     1:12.44 (39.00)     1:54.06 (41.62)     2:35.68 (41.62)
 12 Shelby Stalnaker    14 MWSC-MR              2:41.74    2:39.96          1  
                  34.61     1:13.37 (38.76)     1:55.82 (42.45)     2:39.96 (44.14)
Preliminaries
 11 Lauren Baker        14 MWSC-MR              2:34.26                   
                  33.57     1:12.81 (39.24)     1:53.87 (41.06)     2:34.26 (40.39)
 14 Allyson Baraban     13 Tmsuffolk-MR         2:44.26                   
                  34.92     1:14.45 (39.53)     1:58.81 (44.36)     2:44.26 (45.45)
 15 Christine Swartwou  14 Tmsuffolk-MR         2:46.59                   
                  36.34     1:19.18 (42.84)     2:03.29 (44.11)     2:46.59 (43.30)
 16 Kayleigh Toth       13 Tmsuffolk-MR         2:50.54                   
                  36.43     1:17.34 (40.91)     2:02.59 (45.25)     2:50.54 (47.95)
 17 Rachel Dunaisky     14 Tmsuffolk-MR         2:51.15                   
                  31.90     1:15.17 (43.27)     2:02.24 (47.07)     2:51.15 (48.91)
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:09.74    2/1/1999 Corey Berg-MSC                             
                2:30.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Brittany Friese           13 NBS-MR               2:13.93    2:12.84 qJO    
                  30.07     1:03.67 (33.60)     1:38.42 (34.75)     2:12.84 (34.42)
  2 Colleen Larkin            14 VAC-MR               2:16.66    2:16.96 qJO    
                  30.35     1:05.25 (34.90)     1:41.36 (36.11)     2:16.96 (35.60)
  3 Amanda York               14 NBS-MR               2:23.72    2:18.79 qJO    
                  31.04     1:05.79 (34.75)     1:41.74 (35.95)     2:18.79 (37.05)
  4 Emily Boyko               13 MSC-MR               2:27.27    2:21.51 qJO    
                  32.40     1:08.65 (36.25)     1:45.56 (36.91)     2:21.51 (35.95)
  5 Shekinah Hoffman          14 MSC-MR               2:26.22    2:23.78 qJO    
                  33.89     1:11.37 (37.48)     1:47.53 (36.16)     2:23.78 (36.25)
  6 Kristen Bormann           14 Tmsuffolk-MR         2:26.63    2:23.84 qJO    
                  31.95     1:08.44 (36.49)     1:46.46 (38.02)     2:23.84 (37.38)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Gaby Mayuri               14 WHAT-CT              2:24.76    2:24.09 qJO    
                  31.89     1:08.07 (36.18)     1:45.70 (37.63)     2:24.09 (38.39)
  8 Selina NG                 13 Tmsuffolk-MR         2:23.03    2:24.65 qJO    
                  31.16     1:07.72 (36.56)     1:46.69 (38.97)     2:24.65 (37.96)
  9 Kerry Schuermann          14 LBA-MR               2:23.19    2:25.46 qJO    
                  31.20     1:07.38 (36.18)     1:45.00 (37.62)     2:25.46 (40.46)
 10 Clara Russell             13 Tmsuffolk-MR         2:24.09    2:29.88 qJO    
                  31.65     1:09.20 (37.55)     1:49.93 (40.73)     2:29.88 (39.95)
 11 Lauren Baker              14 MWSC-MR              2:43.24    2:34.26 q      
                  33.57     1:12.81 (39.24)     1:53.87 (41.06)     2:34.26 (40.39)
 12 Remi Marlow               13 Tmsuffolk-MR         2:39.31    2:36.98 q      
                  33.42     1:13.10 (39.68)     1:54.70 (41.60)     2:36.98 (42.28)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Shelby Stalnaker          14 MWSC-MR              2:35.81    2:41.74        
                  33.09     1:13.10 (40.01)     1:57.80 (44.70)     2:41.74 (43.94)
 14 Allyson Baraban           13 Tmsuffolk-MR         2:36.90    2:44.26        
                  34.92     1:14.45 (39.53)     1:58.81 (44.36)     2:44.26 (45.45)
-------------------------------------------------------------------------
 15 Christine Swartwout       14 Tmsuffolk-MR         2:44.90    2:46.59        
                  36.34     1:19.18 (42.84)     2:03.29 (44.11)     2:46.59 (43.30)
 16 Kayleigh Toth             13 Tmsuffolk-MR         2:45.90    2:50.54        
                  36.43     1:17.34 (40.91)     2:02.59 (45.25)     2:50.54 (47.95)
 17 Rachel Dunaisky           14 Tmsuffolk-MR         2:40.90    2:51.15        
                  31.90     1:15.17 (43.27)     2:02.24 (47.07)     2:51.15 (48.91)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:09.74    2/1/1999 Corey Berg-MSC                             
                2:24.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Sydney Golic        13 WHAT-CT              2:19.35    2:17.62 JO      16  
                  30.22     1:04.30 (34.08)     1:45.51 (41.21)     2:17.62 (32.11)
  2 Colleen Larkin      14 VAC-MR               2:20.90    2:19.90 JO      13  
                  29.53     1:05.83 (36.30)     1:47.77 (41.94)     2:19.90 (32.13)
  3 Jennifer Aiello     14 MSC-MR               2:23.84    2:22.04 JO      12  
                  30.02     1:04.95 (34.93)     1:48.13 (43.18)     2:22.04 (33.91)
  4 Jessie Ustjanauska  13 WHAT-CT              2:24.81    2:22.36 JO      11  
                  29.41     1:05.92 (36.51)     1:51.82 (45.90)     2:22.36 (30.54)
  5 Shekinah Hoffman    14 MSC-MR               2:23.56    2:22.95 JO      10  
                  30.51     1:08.73 (38.22)     1:50.44 (41.71)     2:22.95 (32.51)
  6 Carly Watson        13 MSC-MR               2:24.92    2:27.22          9  
                  31.38     1:07.84 (36.46)     1:52.62 (44.78)     2:27.22 (34.60)
B - Final
  7 Gaby Mayuri         14 WHAT-CT              2:25.17    2:22.12 JO       7  
                  30.71     1:08.17 (37.46)     1:50.71 (42.54)     2:22.12 (31.41)
  8 Samantha Granan     14 MSC-MR               2:26.19    2:22.64 JO       5  
                  30.67     1:08.08 (37.41)     1:49.07 (40.99)     2:22.64 (33.57)
  9 Emily Boyko         13 MSC-MR               2:26.47    2:22.65 JO       4  
                  31.16     1:08.55 (37.39)     1:50.07 (41.52)     2:22.65 (32.58)
 10 Amanda York         14 NBS-MR               2:26.41    2:24.45 JO       3  
                  30.49     1:07.14 (36.65)     1:52.07 (44.93)     2:24.45 (32.38)
 11 Kelly Levine        14 MSC-MR               2:28.76    2:27.05          2  
                  31.66     1:09.86 (38.20)     1:54.34 (44.48)     2:27.05 (32.71)
 12 Corrine Bacigal     13 VAC-MR               2:26.16    2:27.21          1  
                  32.11     1:09.61 (37.50)     1:53.43 (43.82)     2:27.21 (33.78)
Preliminaries
  8 Kerry Schuermann    14 LBA-MR               2:25.54                   
                  31.17     1:08.63 (37.46)     1:51.91 (43.28)     2:25.54 (33.63)
  9 Emily Henry         14 VAC-MR               2:25.82                   
                  30.85     1:07.65 (36.80)     1:49.95 (42.30)     2:25.82 (35.87)
 14 Lauren Baker        14 MWSC-MR              2:27.39                   
                  31.35     1:09.89 (38.54)     1:55.13 (45.24)     2:27.39 (32.26)
 16 Megan Brady         13 LBA-MR               2:31.11                   
                  33.69     1:12.89 (39.20)     1:57.84 (44.95)     2:31.11 (33.27)
 17 Remi Marlow         13 Tmsuffolk-MR         2:31.68                   
                  33.11     1:12.53 (39.42)     1:56.22 (43.69)     2:31.68 (35.46)
 18 Lisell Perez-Roger  14 NDAC-MR              2:35.67                   
                  31.54     1:12.86 (41.32)     1:58.06 (45.20)     2:35.67 (37.61)
 19 Gennie Cohen        13 Tmsuffolk-MR         2:36.38                   
                  33.18     1:11.77 (38.59)     2:00.88 (49.11)     2:36.38 (35.50)
 20 Rachel Ehrman       13 Aqua Gems-MR         2:36.76                   
                  35.04     1:15.41 (40.37)     2:02.50 (47.09)     2:36.76 (34.26)
 21 Blair Wegescheide   13 Big Blue-MR          2:37.29                   
                  35.77     1:12.69 (36.92)     2:02.57 (49.88)     2:37.29 (34.72)
 22 Rebekah Geiselman   14 LBA-MR               2:38.07                   
                  35.70     1:15.84 (40.14)     2:00.96 (45.12)     2:38.07 (37.11)
 23 Sage Danner         13 NDAC-MR              2:40.07                   
                  35.05     1:15.59 (40.54)     2:03.40 (47.81)     2:40.07 (36.67)
 24 Samantha Krause     14 VAC-MR               2:42.09                   
                  35.63     1:15.58 (39.95)     2:05.13 (49.55)     2:42.09 (36.96)
 25 Erica Ryan          14 Tmsuffolk-MR         2:43.77                   
                  36.41     1:17.39 (40.98)     2:04.52 (47.13)     2:43.77 (39.25)
 26 Corinne Kelly       13 LBA-MR               2:45.63                   
                  35.03     1:18.21 (43.18)     2:05.46 (47.25)     2:45.63 (40.17)
 27 Sarah Pope          14 NDAC-MR              2:47.37                   
                  32.94     1:11.55 (38.61)     2:06.38 (54.83)     2:47.37 (40.99)
 28 Gabrielle Ponessa   13 NBS-MR               2:48.26                   
                  40.44     1:23.90 (43.46)     2:12.72 (48.82)     2:48.26 (35.54)
 29 Erika Seagren       14 MSC-MR               2:48.59                   
                  37.99     1:18.91 (40.92)     2:10.01 (51.10)     2:48.59 (38.58)
 30 Imani Flynn         13 Tmsuffolk-MR         2:50.09                   
                  33.99     1:19.45 (45.46)     2:10.39 (50.94)     2:50.09 (39.70)
 31 Alexa Shoiock       14 MWSC-MR              2:50.90                   
 32 Mariah Ward         13 LBA-MR               2:52.63                   
                  37.29     1:22.69 (45.40)     2:12.87 (50.18)     2:52.63 (39.76)
 33 Neka Alston         13 LBA-MR               3:00.56                   
                  39.89     1:24.74 (44.85)     2:21.72 (56.98)     3:00.56 (38.84)
 34 Emily Gavras        13 Tmsuffolk-MR         3:03.93                   
                  44.71     1:26.81 (42.10)     2:21.42 (54.61)     3:03.93 (42.51)
 35 Kendra Stepp-Davis  13 NBS-MR               3:18.40                   
                  45.64     1:32.76 (47.12)   2:33.54 (1:00.78)     3:18.40 (44.86)
 -- Allison Ryan        14 VAC-MR                   DQ                    
                  39.96     1:26.14 (46.18)     2:17.93 (51.79)          DQ (39.55)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:09.74    2/1/1999 Corey Berg-MSC                             
                2:24.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Sydney Golic              13 WHAT-CT              2:17.95    2:19.35 qJO    
                  30.64     1:05.83 (35.19)     1:47.17 (41.34)     2:19.35 (32.18)
  2 Colleen Larkin            14 VAC-MR               2:14.07    2:20.90 qJO    
                  29.67     1:05.69 (36.02)     1:48.18 (42.49)     2:20.90 (32.72)
  3 Shekinah Hoffman          14 MSC-MR               2:22.35    2:23.56 qJO    
                  31.37     1:09.70 (38.33)     1:51.30 (41.60)     2:23.56 (32.26)
  4 Jennifer Aiello           14 MSC-MR               2:22.43    2:23.84 qJO    
                  30.28     1:05.73 (35.45)     1:49.80 (44.07)     2:23.84 (34.04)
  5 Jessie Ustjanauskas       13 WHAT-CT              2:20.77    2:24.81 qJO    
                  29.37     1:06.06 (36.69)     1:53.40 (47.34)     2:24.81 (31.41)
  6 Carly Watson              13 MSC-MR               2:22.17    2:24.92 qJO    
                  31.07     1:05.75 (34.68)     1:51.44 (45.69)     2:24.92 (33.48)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Gaby Mayuri               14 WHAT-CT              2:26.01    2:25.17 q      
                  30.89     1:09.86 (38.97)     1:52.67 (42.81)     2:25.17 (32.50)
  8 Kerry Schuermann          14 LBA-MR               2:24.37    2:25.54 q      
                  31.17     1:08.63 (37.46)     1:51.91 (43.28)     2:25.54 (33.63)
  9 Emily Henry               14 VAC-MR               2:20.71    2:25.82 q      
                  30.85     1:07.65 (36.80)     1:49.95 (42.30)     2:25.82 (35.87)
 10 Corrine Bacigal           13 VAC-MR               2:23.90    2:26.16 q      
                  32.02     1:09.28 (37.26)     1:51.82 (42.54)     2:26.16 (34.34)
 11 Samantha Granan           14 MSC-MR               2:24.33    2:26.19 q      
                  32.43     1:10.54 (38.11)     1:52.72 (42.18)     2:26.19 (33.47)
 12 Amanda York               14 NBS-MR               2:25.46    2:26.41 q      
                  30.09     1:08.62 (38.53)     1:53.64 (45.02)     2:26.41 (32.77)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Emily Boyko               13 MSC-MR               2:30.31    2:26.47        
                  32.25     1:10.26 (38.01)     1:52.70 (42.44)     2:26.47 (33.77)
 14 Lauren Baker              14 MWSC-MR              2:22.78    2:27.39        
                  31.35     1:09.89 (38.54)     1:55.13 (45.24)     2:27.39 (32.26)
-------------------------------------------------------------------------
 15 Kelly Levine              14 MSC-MR               2:31.96    2:28.76        
                  31.47   1:55.94 (1:24.47)     2:29.30 (33.36)         2:28.76 ( )
 16 Megan Brady               13 LBA-MR               2:27.12    2:31.11        
                  33.69     1:12.89 (39.20)     1:57.84 (44.95)     2:31.11 (33.27)
 17 Remi Marlow               13 Tmsuffolk-MR         2:33.69    2:31.68        
                  33.11     1:12.53 (39.42)     1:56.22 (43.69)     2:31.68 (35.46)
 18 Lisell Perez-Rogers       14 NDAC-MR              2:32.59    2:35.67        
                  31.54     1:12.86 (41.32)     1:58.06 (45.20)     2:35.67 (37.61)
 19 Gennie Cohen              13 Tmsuffolk-MR         2:37.72    2:36.38        
                  33.18     1:11.77 (38.59)     2:00.88 (49.11)     2:36.38 (35.50)
 20 Rachel Ehrman             13 Aqua Gems-MR         3:07.28    2:36.76        
                  35.04     1:15.41 (40.37)     2:02.50 (47.09)     2:36.76 (34.26)
 21 Blair Wegescheide         13 Big Blue-MR          2:38.64    2:37.29        
                  35.77     1:12.69 (36.92)     2:02.57 (49.88)     2:37.29 (34.72)
 22 Rebekah Geiselman         14 LBA-MR               2:37.30    2:38.07        
                  35.70     1:15.84 (40.14)     2:00.96 (45.12)     2:38.07 (37.11)
 23 Sage Danner               13 NDAC-MR              2:31.04    2:40.07        
                  35.05     1:15.59 (40.54)     2:03.40 (47.81)     2:40.07 (36.67)
 24 Samantha Krause           14 VAC-MR               2:44.78    2:42.09        
                  35.63     1:15.58 (39.95)     2:05.13 (49.55)     2:42.09 (36.96)
 25 Erica Ryan                14 Tmsuffolk-MR         2:47.23    2:43.77        
                  36.41     1:17.39 (40.98)     2:04.52 (47.13)     2:43.77 (39.25)
 26 Corinne Kelly             13 LBA-MR               2:33.46    2:45.63        
                  35.03     1:18.21 (43.18)     2:05.46 (47.25)     2:45.63 (40.17)
 27 Sarah Pope                14 NDAC-MR              2:35.86    2:47.37        
                  32.94     1:11.55 (38.61)     2:06.38 (54.83)     2:47.37 (40.99)
 28 Gabrielle Ponessa         13 NBS-MR               2:54.44    2:48.26        
                  40.44     1:23.90 (43.46)     2:12.72 (48.82)     2:48.26 (35.54)
 29 Erika Seagren             14 MSC-MR               2:40.93    2:48.59        
                  37.99     1:18.91 (40.92)     2:10.01 (51.10)     2:48.59 (38.58)
 30 Imani Flynn               13 Tmsuffolk-MR         2:47.66    2:50.09        
                  33.99     1:19.45 (45.46)     2:10.39 (50.94)     2:50.09 (39.70)
 31 Alexa Shoiock             14 MWSC-MR              2:50.19    2:50.90        
 32 Mariah Ward               13 LBA-MR               2:48.43    2:52.63        
                  37.29     1:22.69 (45.40)     2:12.87 (50.18)     2:52.63 (39.76)
 33 Neka Alston               13 LBA-MR               3:02.69    3:00.56        
                  39.89     1:24.74 (44.85)     2:21.72 (56.98)     3:00.56 (38.84)
 34 Emily Gavras              13 Tmsuffolk-MR         2:56.37    3:03.93        
                  44.71     1:26.81 (42.10)     2:21.42 (54.61)     3:03.93 (42.51)
 35 Kendra Stepp-Davis        13 NBS-MR               3:21.67    3:18.40        
                  45.64     1:32.76 (47.12)   2:33.54 (1:00.78)     3:18.40 (44.86)
 -- Allison Ryan              14 VAC-MR               2:55.71         DQ        
                  39.96     1:26.14 (46.18)     2:17.93 (51.79)          DQ (39.55)
 
Girls Open 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 24.13    2/1/1997 Brooke Davey-NBS                             
                26.09  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Brienne Ryan        16 VAC-MR                 24.55      24.81 METS    16  
  2 Kristen Degrazia    17 Tmsuffolk-MR           25.77      25.35 METS    13  
  3 Lanae Petty         17 VAC-MR                 25.74      25.42 METS    12  
  4 Stephanie Anderer   16 Tmsuffolk-MR           26.11      25.86 METS    11  
  5 Alana Biagioli      16 Tmsuffolk-MR           26.10      25.97 METS    10  
  6 Olivia Baczek       16 MSC-MR                 26.41      26.00 METS     9  
B - Final
  7 Jennifer Noyes      16 WHAT-CT                26.55      25.97 METS     7  
  8 Cailin Grunewald    17 VAC-MR                 26.92      26.22          5  
  9 Christine Shepherd  17 VAC-MR                 26.48      26.36          4  
 10 Taylor Diepold      16 MWSC-MR                26.60      26.39          3  
 11 Lauren Shaw         17 Aqua Gems-MR           26.65      26.45          2  
 12 Bridget Latino      18 MSC-MR                 26.89      26.77          1  
Preliminaries
 11 Jessica Indyk       16 Big Blue-MR            26.78                   
 14 Amy Owens           15 VAC-MR                 27.01                   
 15 Erica Moore         15 Aqua Gems-MR           27.04                   
 16 Brenna Munz         15 MSC-MR                 27.06                   
 17 Sara Day Gerrity    16 LBA-MR                 27.13                   
 18 Morganne Klein      15 VAC-MR                 27.46                   
 19 Emily Olsen         15 Aqua Gems-MR           27.55                   
 20 Casey Abribat       16 Aqua Gems-MR           27.57                   
 21 Allison Wyatt       15 Big Blue-MR            27.58                   
 22 Diana Wang          17 MSC-MR                 27.75                   
 23 Andrea Tremper      16 VAC-MR                 28.01                   
 24 Allie Einsidler     17 Tmsuffolk-MR           28.06                   
 25 Deanna Jacobs       15 PBAC-MR                28.07                   
 26 Stephanie Schuyler  17 VAC-MR                 28.08                   
 27 Emma Thomson        15 WHAT-CT                28.10                   
 28 Theresa McCartney   15 Big Blue-MR            28.15                   
 29 Ally Devoe          15 WHAT-CT                28.22                   
 30 Kelsie McNett       17 NBS-MR                 28.28                   
 31 Shea Berg           16 NBS-MR                 28.36                   
 32 Michelle Makowski   16 Tmsuffolk-MR           28.46                   
 33 Stephanie Ger       15 WHAT-CT                28.53                   
 34 Katie Warren        15 WHAT-CT                28.63                   
 35 Maggie Beyer        16 MWSC-MR                28.73                   
 36 Jennifer Morante    17 NBS-MR                 28.92                   
 37 Jamie Testa         16 WHAT-CT                29.11                   
 38 Becca McGurk        15 MWSC-MR                29.17                   
 39 Megan McChesney     17 PBAC-MR                29.30                   
 40 Niki Ghostlaw       15 NBS-MR                 29.36                   
 41 Caitlin Heiss       15 LBA-MR                 29.37                   
 42 Elizabeth Miller    17 MSC-MR                 29.54                   
 43 Colleen Russell     15 VAC-MR                 29.61                   
 44 Megan O'Connor      17 Big Blue-MR            29.74                   
 45 Moira Kennedy       15 MWSC-MR                29.78                   
 46 Laura Cantori       16 NBS-MR                 30.05                   
 47 Gabrielle Mancuso   17 LBA-MR                 30.46                   
 48 Lisa Luke           15 NBS-MR                 31.66                   
 49 Alyssa Sable        15 PBAC-MR                33.62                   
 50 Aleksandra Paschek  15 NBS-MR                 36.20                   
 
Girls Open 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 24.13    2/1/1997 Brooke Davey-NBS                             
                26.09  METS
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Brienne Ryan              16 VAC-MR                 23.50      24.55 qMETS  
  2 Lanae Petty               17 VAC-MR                 24.24      25.74 qMETS  
  3 Kristen Degrazia          17 Tmsuffolk-MR           24.57      25.77 qMETS  
  4 Alana Biagioli            16 Tmsuffolk-MR           25.43      26.10 q      
  5 Stephanie Anderer         16 Tmsuffolk-MR           25.63      26.11 q      
  6 Olivia Baczek             16 MSC-MR                 26.45      26.41 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Christine Shepherd        17 VAC-MR                 26.06      26.48 q      
  8 Jennifer Noyes            16 WHAT-CT                26.08      26.55 q      
  9 Taylor Diepold            16 MWSC-MR                26.77      26.60 q      
 10 Lauren Shaw               17 Aqua Gems-MR           26.34      26.65 q      
 11 Jessica Indyk             16 Big Blue-MR            26.46      26.78 q      
 12 Bridget Latino            18 MSC-MR                 26.28      26.89 q      
-------------------------------------------------------------------------
 13 Cailin Grunewald          17 VAC-MR                 25.22      26.92        
 14 Amy Owens                 15 VAC-MR                 26.66      27.01        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Erica Moore               15 Aqua Gems-MR           26.90      27.04        
 16 Brenna Munz               15 MSC-MR                 26.61      27.06        
 17 Sara Day Gerrity          16 LBA-MR                 27.07      27.13        
 18 Morganne Klein            15 VAC-MR                 27.10      27.46        
 19 Emily Olsen               15 Aqua Gems-MR           27.40      27.55        
 20 Casey Abribat             16 Aqua Gems-MR           26.97      27.57        
 21 Allison Wyatt             15 Big Blue-MR            26.26      27.58        
 22 Diana Wang                17 MSC-MR                 26.40      27.75        
 23 Andrea Tremper            16 VAC-MR                 26.66      28.01        
 24 Allie Einsidler           17 Tmsuffolk-MR           27.19      28.06        
 25 Deanna Jacobs             15 PBAC-MR                27.02      28.07        
 26 Stephanie Schuyler        17 VAC-MR                 27.34      28.08        
 27 Emma Thomson              15 WHAT-CT                29.53      28.10        
 28 Theresa McCartney         15 Big Blue-MR            28.03      28.15        
 29 Ally Devoe                15 WHAT-CT                27.77      28.22        
 30 Kelsie McNett             17 NBS-MR                 28.03      28.28        
 31 Shea Berg                 16 NBS-MR                 27.50      28.36        
 32 Michelle Makowski         16 Tmsuffolk-MR           27.99      28.46        
 33 Stephanie Ger             15 WHAT-CT                27.62      28.53        
 34 Katie Warren              15 WHAT-CT                29.14      28.63        
 35 Maggie Beyer              16 MWSC-MR                28.57      28.73        
 36 Jennifer Morante          17 NBS-MR                 28.82      28.92        
 37 Jamie Testa               16 WHAT-CT                28.00      29.11        
 38 Becca McGurk              15 MWSC-MR                28.90      29.17        
 39 Megan McChesney           17 PBAC-MR                27.91      29.30        
 40 Niki Ghostlaw             15 NBS-MR                 28.68      29.36        
 41 Caitlin Heiss             15 LBA-MR                 28.87      29.37        
 42 Elizabeth Miller          17 MSC-MR                 28.20      29.54        
 43 Colleen Russell           15 VAC-MR                 30.81      29.61        
 44 Megan O'Connor            17 Big Blue-MR            29.29      29.74        
 45 Moira Kennedy             15 MWSC-MR                29.06      29.78        
 46 Laura Cantori             16 NBS-MR                 30.18      30.05        
 47 Gabrielle Mancuso         17 LBA-MR                 31.00      30.46        
 48 Lisa Luke                 15 NBS-MR                 31.67      31.66        
 49 Alyssa Sable              15 PBAC-MR                31.89      33.62        
 50 Aleksandra Paschek        15 NBS-MR                 35.35      36.20        
 
Girls Open 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 52.28   1/20/2007 Lauren Parisi, TMSUFFOLK                     
                56.69  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lanae Petty         17 VAC-MR                 56.34      55.66 METS    16  
                  26.35       55.66 (29.31)                                        
  2 Christine Shepherd  17 VAC-MR                 56.84      55.81 METS    13  
                  27.17       55.81 (28.64)                                        
  3 Kate Larkin         17 Tmsuffolk-MR           56.92      56.43 METS    12  
                  27.21       56.43 (29.22)                                        
  4 Lauren Shaw         17 Aqua Gems-MR           57.13      56.96         11  
                  27.39       56.96 (29.57)                                        
  5 Cailin Grunewald    17 VAC-MR                 57.19      58.28         10  
                  27.76       58.28 (30.52)                                        
  6 Brenna Munz         15 MSC-MR                 57.21      59.63          9  
                  28.23       59.63 (31.40)                                        
B - Final
  7 Olivia Baczek       16 MSC-MR                 57.45      56.23 METS     7  
                  27.01       56.23 (29.22)                                        
  8 Jennifer Noyes      16 WHAT-CT                59.11      56.98          5  
                  27.11       56.98 (29.87)                                        
  9 Emily DiDonato      17 Tmsuffolk-MR           57.74      57.50          4  
                  27.73       57.50 (29.77)                                        
 10 Morganne Klein      15 VAC-MR                 58.85      58.49          3  
                  28.27       58.49 (30.22)                                        
 11 Eva Russell         15 Tmsuffolk-MR           59.01      58.56          2  
                  28.36       58.56 (30.20)                                        
 12 Amy Owens           15 VAC-MR                 57.32      59.54          1  
                  28.27       59.54 (31.27)                                        
Preliminaries
 13 Erica Moore         15 Aqua Gems-MR           59.23                   
                  27.71       59.23 (31.52)                                        
 14 Andrea Tremper      16 VAC-MR                 59.87                   
                  28.94       59.87 (30.93)                                        
 15 Shea Berg           16 NBS-MR                 59.99                   
                  28.79       59.99 (31.20)                                        
 16 Jessica Indyk       16 Big Blue-MR          1:00.00                   
                  28.68     1:00.00 (31.32)                                        
 17 Allison Wyatt       15 Big Blue-MR          1:00.20                   
                  28.41     1:00.20 (31.79)                                        
 18 Emily Olsen         15 Aqua Gems-MR         1:00.28                   
                  28.80     1:00.28 (31.48)                                        
 19 Natasha Amaral Pac  16 MWSC-MR              1:00.34                   
                  28.96     1:00.34 (31.38)                                        
 20 Stephanie Ger       15 WHAT-CT              1:00.36                   
                  28.87     1:00.36 (31.49)                                        
 21 Bridget Latino      18 MSC-MR               1:00.60                   
                  28.94     1:00.60 (31.66)                                        
 22 Ally Devoe          15 WHAT-CT              1:00.69                   
                  29.21     1:00.69 (31.48)                                        
 23 Kelsie McNett       17 NBS-MR               1:00.72                   
                  29.52     1:00.72 (31.20)                                        
 24 Ainslee Cunningham  16 NDAC-MR              1:01.06                   
                  29.51     1:01.06 (31.55)                                        
 25 Stephanie Schuyler  17 VAC-MR               1:01.27                   
                  29.35     1:01.27 (31.92)                                        
 26 Jackie Daly         17 PBAC-MR              1:01.72                   
                  29.14     1:01.72 (32.58)                                        
 27 Emma Thomson        15 WHAT-CT              1:01.79                   
                  29.63     1:01.79 (32.16)                                        
 28 Elizabeth Miller    17 MSC-MR               1:01.88                   
                  30.04     1:01.88 (31.84)                                        
 29 Jennifer Morante    17 NBS-MR               1:02.58                   
                  30.74     1:02.58 (31.84)                                        
 30 Molly Hoarty        17 NBS-MR               1:02.94                   
                  30.78     1:02.94 (32.16)                                        
 31 Jamie Testa         16 WHAT-CT              1:03.15                   
                  30.05     1:03.15 (33.10)                                        
 32 Ciara Conklin       15 VAC-MR               1:03.93                   
                  30.93     1:03.93 (33.00)                                        
 33 Katie Warren        15 WHAT-CT              1:04.09                   
                  30.14     1:04.09 (33.95)                                        
 34 Caitlin Heiss       15 LBA-MR               1:04.30                   
                  30.60     1:04.30 (33.70)                                        
 35 Laura Cantori       16 NBS-MR               1:04.48                   
                  31.46     1:04.48 (33.02)                                        
 36 Lauren Lubarsky     17 NBS-MR               1:05.52                   
                  31.77     1:05.52 (33.75)                                        
 37 Gabrielle Mancuso   17 LBA-MR               1:07.80                   
                  31.93     1:07.80 (35.87)                                        
 38 Carly Caprioli      15 LBA-MR               1:09.93                   
                  32.89     1:09.93 (37.04)                                        
 39 Lisa Luke           15 NBS-MR               1:12.50                   
                  33.71     1:12.50 (38.79)                                        
 40 Aleksandra Paschek  15 NBS-MR               1:19.69                   
                  37.00     1:19.69 (42.69)                                        
 -- Sara Day Gerrity    16 LBA-MR                   DQ                    
                  28.30          DQ (31.29)                                        
 
Girls Open 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 52.28   1/20/2007 Lauren Parisi, TMSUFFOLK                     
                56.69  METS
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Lanae Petty               17 VAC-MR                 53.58      56.34 qMETS  
                  26.91       56.34 (29.43)                                        
  2 Christine Shepherd        17 VAC-MR                 54.90      56.84 q      
                  27.58       56.84 (29.26)                                        
  3 Kate Larkin               17 Tmsuffolk-MR           57.21      56.92 q      
                  27.64       56.92 (29.28)                                        
  4 Lauren Shaw               17 Aqua Gems-MR           57.08      57.13 q      
                  27.52       57.13 (29.61)                                        
  5 Cailin Grunewald          17 VAC-MR                 56.52      57.19 q      
                  27.23       57.19 (29.96)                                        
  6 Brenna Munz               15 MSC-MR                 56.81      57.21 q      
                  27.81       57.21 (29.40)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Amy Owens                 15 VAC-MR                 57.07      57.32 q      
                  27.73       57.32 (29.59)                                        
  8 Olivia Baczek             16 MSC-MR                 54.26      57.45 q      
                  27.43       57.45 (30.02)                                        
  9 Emily DiDonato            17 Tmsuffolk-MR           57.08      57.74 q      
                  27.87       57.74 (29.87)                                        
 10 Morganne Klein            15 VAC-MR                 56.80      58.85 q      
                  28.35       58.85 (30.50)                                        
 11 Eva Russell               15 Tmsuffolk-MR           58.87      59.01 q      
                  28.75       59.01 (30.26)                                        
 12 Jennifer Noyes            16 WHAT-CT                57.01      59.11 q      
                  28.18       59.11 (30.93)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Erica Moore               15 Aqua Gems-MR           58.14      59.23        
                  27.71       59.23 (31.52)                                        
 14 Andrea Tremper            16 VAC-MR                 58.92      59.87        
                  28.94       59.87 (30.93)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Shea Berg                 16 NBS-MR                 58.27      59.99        
                  28.79       59.99 (31.20)                                        
 16 Jessica Indyk             16 Big Blue-MR            58.04    1:00.00        
                  28.68     1:00.00 (31.32)                                        
 17 Allison Wyatt             15 Big Blue-MR            58.50    1:00.20        
                  28.41     1:00.20 (31.79)                                        
 18 Emily Olsen               15 Aqua Gems-MR         1:00.35    1:00.28        
                  28.80     1:00.28 (31.48)                                        
 19 Natasha Amaral Pache Cha  16 MWSC-MR                57.83    1:00.34        
                  28.96     1:00.34 (31.38)                                        
 20 Stephanie Ger             15 WHAT-CT              1:00.69    1:00.36        
                  28.87     1:00.36 (31.49)                                        
 21 Bridget Latino            18 MSC-MR                 58.49    1:00.60        
                  28.94     1:00.60 (31.66)                                        
 22 Ally Devoe                15 WHAT-CT              1:00.53    1:00.69        
                  29.21     1:00.69 (31.48)                                        
 23 Kelsie McNett             17 NBS-MR                 59.93    1:00.72        
                  29.52     1:00.72 (31.20)                                        
 24 Ainslee Cunningham        16 NDAC-MR                59.52    1:01.06        
                  29.51     1:01.06 (31.55)                                        
 25 Stephanie Schuyler        17 VAC-MR                 59.65    1:01.27        
                  29.35     1:01.27 (31.92)                                        
 26 Jackie Daly               17 PBAC-MR                58.98    1:01.72        
                  29.14     1:01.72 (32.58)                                        
 27 Emma Thomson              15 WHAT-CT              1:01.33    1:01.79        
                  29.63     1:01.79 (32.16)                                        
 28 Elizabeth Miller          17 MSC-MR               1:00.11    1:01.88        
                  30.04     1:01.88 (31.84)                                        
 29 Jennifer Morante          17 NBS-MR               1:02.71    1:02.58        
                  30.74     1:02.58 (31.84)                                        
 30 Molly Hoarty              17 NBS-MR               1:03.14    1:02.94        
                  30.78     1:02.94 (32.16)                                        
 31 Jamie Testa               16 WHAT-CT                59.00    1:03.15        
                  30.05     1:03.15 (33.10)                                        
 32 Ciara Conklin             15 VAC-MR               1:02.79    1:03.93        
                  30.93     1:03.93 (33.00)                                        
 33 Katie Warren              15 WHAT-CT              1:03.28    1:04.09        
                  30.14     1:04.09 (33.95)                                        
 34 Caitlin Heiss             15 LBA-MR               1:03.66    1:04.30        
                  30.60     1:04.30 (33.70)                                        
 35 Laura Cantori             16 NBS-MR               1:04.91    1:04.48        
                  31.46     1:04.48 (33.02)                                        
 36 Lauren Lubarsky           17 NBS-MR               1:06.50    1:05.52        
                  31.77     1:05.52 (33.75)                                        
 37 Gabrielle Mancuso         17 LBA-MR               1:01.00    1:07.80        
                  31.93     1:07.80 (35.87)                                        
 38 Carly Caprioli            15 LBA-MR               1:08.79    1:09.93        
                  32.89     1:09.93 (37.04)                                        
 39 Lisa Luke                 15 NBS-MR               1:13.28    1:12.50        
                  33.71     1:12.50 (38.79)                                        
 40 Aleksandra Paschek        15 NBS-MR               1:20.27    1:19.69        
                  37.00     1:19.69 (42.69)                                        
 -- Sara Day Gerrity          16 LBA-MR                 59.94         DQ        
                  28.30          DQ (31.29)                                        
 
Girls Open 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:53.37    2/1/2004 Kierstin Koronowicz-NBS                    
                2:01.99  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Christine Shepherd  17 VAC-MR               2:00.44    1:58.68 METS    16  
                  27.44       57.35 (29.91)     1:28.04 (30.69)     1:58.68 (30.64)
  2 Brenna O'Keefe      16 MSC-MR               2:02.22    2:01.43 METS    13  
                  28.98       59.42 (30.44)     1:30.57 (31.15)     2:01.43 (30.86)
  3 Kate Larkin         17 Tmsuffolk-MR         2:02.59    2:02.68         12  
                  28.63       59.48 (30.85)     1:31.28 (31.80)     2:02.68 (31.40)
  4 Lauren Shaw         17 Aqua Gems-MR         2:03.81    2:02.82         11  
                  28.42       59.31 (30.89)     1:31.17 (31.86)     2:02.82 (31.65)
  5 Brenna Munz         15 MSC-MR               2:03.72    2:03.46         10  
                  28.28       59.49 (31.21)     1:31.72 (32.23)     2:03.46 (31.74)
  6 Natasha Amaral Pac  16 MWSC-MR              2:04.04    2:08.05          9  
                  29.02     1:01.11 (32.09)     1:34.64 (33.53)     2:08.05 (33.41)
B - Final
  7 Amy Owens           15 VAC-MR               2:06.88    2:02.78          7  
                  27.97       59.58 (31.61)     1:31.47 (31.89)     2:02.78 (31.31)
  8 Britney Anderer     16 Tmsuffolk-MR         2:08.06    2:02.82          5  
                  28.03       59.04 (31.01)     1:31.24 (32.20)     2:02.82 (31.58)
  9 Eva Russell         15 Tmsuffolk-MR         2:06.76    2:05.63          4  
                  29.75     1:01.86 (32.11)     1:34.14 (32.28)     2:05.63 (31.49)
 10 Michelle Warren     16 Tmsuffolk-MR         2:06.22    2:06.01          3  
                  29.81     1:01.68 (31.87)     1:34.06 (32.38)     2:06.01 (31.95)
 11 Elizabeth Miller    17 MSC-MR               2:08.58    2:08.14          2  
                  30.28     1:02.41 (32.13)     1:35.30 (32.89)     2:08.14 (32.84)
 12 Molly Hoarty        17 NBS-MR               2:10.63    2:10.02          1  
                  30.32     1:02.90 (32.58)     1:36.67 (33.77)     2:10.02 (33.35)
Preliminaries
  8 Olivia Baczek       16 MSC-MR               2:06.42                   
                  29.32     1:01.88 (32.56)     1:34.47 (32.59)     2:06.42 (31.95)
 11 Ellen Parodi        15 Aqua Gems-MR         2:07.16                   
                  29.21     1:01.44 (32.23)     1:34.81 (33.37)     2:07.16 (32.35)
 12 Jennifer Noyes      16 WHAT-CT              2:07.24                   
                  29.20     1:01.59 (32.39)     1:34.67 (33.08)     2:07.24 (32.57)
 14 Bridget Latino      18 MSC-MR               2:08.20                   
                  29.41     1:01.47 (32.06)     1:34.96 (33.49)     2:08.20 (33.24)
 16 Kelsie McNett       17 NBS-MR               2:09.07                   
                  29.73     1:02.89 (33.16)     1:36.10 (33.21)     2:09.07 (32.97)
 17 Sara Day Gerrity    16 LBA-MR               2:09.33                   
                  29.79     1:03.07 (33.28)     1:37.14 (34.07)     2:09.33 (32.19)
 18 Stephanie Giancola  17 WHAT-CT              2:10.22                   
                  29.03     1:02.60 (33.57)     1:36.74 (34.14)     2:10.22 (33.48)
 20 Jessica Indyk       16 Big Blue-MR          2:11.31                   
                  29.86     1:02.93 (33.07)     1:37.44 (34.51)     2:11.31 (33.87)
 21 Ally Devoe          15 WHAT-CT              2:11.38                   
                  29.52     1:01.92 (32.40)     1:36.81 (34.89)     2:11.38 (34.57)
 22 Jane Ehret          15 Aqua Gems-MR         2:11.88                   
                  29.41     1:02.29 (32.88)     1:36.41 (34.12)     2:11.88 (35.47)
 23 Carly Marshall      16 NBS-MR               2:12.06                   
                  29.90     1:03.09 (33.19)     1:37.88 (34.79)     2:12.06 (34.18)
 24 Diana Wang          17 MSC-MR               2:12.29                   
                  30.78     1:04.29 (33.51)     1:38.19 (33.90)     2:12.29 (34.10)
 25 Emily Olsen         15 Aqua Gems-MR         2:12.45                   
                  29.83     1:03.73 (33.90)     1:38.35 (34.62)     2:12.45 (34.10)
 26 Stephanie Ger       15 WHAT-CT              2:13.56                   
                  30.11     1:03.78 (33.67)     1:38.71 (34.93)     2:13.56 (34.85)
 27 Allison Wyatt       15 Big Blue-MR          2:14.56                   
                  30.90     1:04.71 (33.81)     1:40.10 (35.39)     2:14.56 (34.46)
 28 Mary Lynn McMahon   15 MWSC-MR              2:15.32                   
                  31.36     1:05.47 (34.11)     1:40.64 (35.17)     2:15.32 (34.68)
 29 Emma Thomson        15 WHAT-CT              2:15.37                   
                  31.01     1:05.70 (34.69)     1:41.13 (35.43)     2:15.37 (34.24)
 30 Jennifer Morante    17 NBS-MR               2:15.82                   
                  32.21     1:06.45 (34.24)     1:41.82 (35.37)     2:15.82 (34.00)
 31 Colleen Russell     15 VAC-MR               2:16.41                   
                  31.78     1:06.13 (34.35)     1:41.04 (34.91)     2:16.41 (35.37)
 32 Laura Cantori       16 NBS-MR               2:16.54                   
                  31.65     1:06.34 (34.69)     1:41.77 (35.43)     2:16.54 (34.77)
 33 Megan O'Connor      17 Big Blue-MR          2:20.03                   
                  31.58     1:06.42 (34.84)     1:43.28 (36.86)     2:20.03 (36.75)
 34 Becca McGurk        15 MWSC-MR              2:20.20                   
                  32.45     1:07.28 (34.83)     1:43.76 (36.48)     2:20.20 (36.44)
 35 Moira Kennedy       15 MWSC-MR              2:20.22                   
                  31.49     1:06.89 (35.40)     1:43.91 (37.02)     2:20.22 (36.31)
 36 Hilary Stanmyer     17 VAC-MR               2:21.83                   
                  31.32     1:06.69 (35.37)     1:44.05 (37.36)     2:21.83 (37.78)
 37 Alexandra Crowley   15 Tmsuffolk-MR         2:33.63                   
                  33.48     1:12.28 (38.80)     1:52.94 (40.66)     2:33.63 (40.69)
 38 Neka Alston         13 LBA-MR               2:36.90                   
                  35.01     1:14.73 (39.72)     1:56.67 (41.94)     2:36.90 (40.23)
 39 Lisa Luke           15 NBS-MR               2:41.09                   
                  35.53     1:16.84 (41.31)     2:00.02 (43.18)     2:41.09 (41.07)
 40 Aleksandra Paschek  15 NBS-MR               2:58.72                   
                  38.52     1:23.60 (45.08)     2:11.92 (48.32)     2:58.72 (46.80)
 -- Niki Ghostlaw       15 NBS-MR                   DQ                    
 
Girls Open 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:53.37    2/1/2004 Kierstin Koronowicz-NBS                    
                2:01.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Christine Shepherd        17 VAC-MR               1:58.06    2:00.44 qMETS  
                  27.73       58.09 (30.36)     1:29.60 (31.51)     2:00.44 (30.84)
  2 Brenna O'Keefe            16 MSC-MR               2:03.01    2:02.22 q      
                  28.67       59.49 (30.82)     1:31.00 (31.51)     2:02.22 (31.22)
  3 Kate Larkin               17 Tmsuffolk-MR         2:01.95    2:02.59 q      
                  29.05     1:00.63 (31.58)     1:31.58 (30.95)     2:02.59 (31.01)
  4 Brenna Munz               15 MSC-MR               2:01.19    2:03.72 q      
                  28.49       59.92 (31.43)     1:32.20 (32.28)     2:03.72 (31.52)
  5 Lauren Shaw               17 Aqua Gems-MR         2:04.24    2:03.81 q      
                  28.99     1:00.45 (31.46)     1:32.58 (32.13)     2:03.81 (31.23)
  6 Natasha Amaral Pache Cha  16 MWSC-MR              2:00.74    2:04.04 q      
                  29.03     1:00.22 (31.19)     1:32.18 (31.96)     2:04.04 (31.86)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Michelle Warren           16 Tmsuffolk-MR         2:05.35    2:06.22 q      
                  29.63     1:01.88 (32.25)     1:34.27 (32.39)     2:06.22 (31.95)
  8 Olivia Baczek             16 MSC-MR               2:03.18    2:06.42 q      
                  29.32     1:01.88 (32.56)     1:34.47 (32.59)     2:06.42 (31.95)
  9 Eva Russell               15 Tmsuffolk-MR         2:05.82    2:06.76 q      
                  29.73     1:02.01 (32.28)     1:34.73 (32.72)     2:06.76 (32.03)
 10 Amy Owens                 15 VAC-MR               2:05.11    2:06.88 q      
                  29.73     1:02.26 (32.53)     1:34.78 (32.52)     2:06.88 (32.10)
 11 Ellen Parodi              15 Aqua Gems-MR         2:03.07    2:07.16 q      
                  29.21     1:01.44 (32.23)     1:34.81 (33.37)     2:07.16 (32.35)
 12 Jennifer Noyes            16 WHAT-CT              2:04.07    2:07.24 q      
                  29.20     1:01.59 (32.39)     1:34.67 (33.08)     2:07.24 (32.57)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Britney Anderer           16 Tmsuffolk-MR         2:04.64    2:08.06        
                  29.11     1:01.61 (32.50)     1:34.86 (33.25)     2:08.06 (33.20)
 14 Bridget Latino            18 MSC-MR               2:07.59    2:08.20        
                  29.41     1:01.47 (32.06)     1:34.96 (33.49)     2:08.20 (33.24)
-------------------------------------------------------------------------
 15 Elizabeth Miller          17 MSC-MR               2:04.08    2:08.58        
                  30.16     1:02.13 (31.97)     1:35.41 (33.28)     2:08.58 (33.17)
 16 Kelsie McNett             17 NBS-MR               2:08.87    2:09.07        
                  29.73     1:02.89 (33.16)     1:36.10 (33.21)     2:09.07 (32.97)
 17 Sara Day Gerrity          16 LBA-MR               2:11.58    2:09.33        
                  29.79     1:03.07 (33.28)     1:37.14 (34.07)     2:09.33 (32.19)
 18 Stephanie Giancola        17 WHAT-CT              2:08.28    2:10.22        
                  29.03     1:02.60 (33.57)     1:36.74 (34.14)     2:10.22 (33.48)
 19 Molly Hoarty              17 NBS-MR               2:11.39    2:10.63        
                  31.06     1:04.13 (33.07)     1:37.98 (33.85)     2:10.63 (32.65)
 20 Jessica Indyk             16 Big Blue-MR          2:11.25    2:11.31        
                  29.86     1:02.93 (33.07)     1:37.44 (34.51)     2:11.31 (33.87)
 21 Ally Devoe                15 WHAT-CT              2:07.70    2:11.38        
                  29.52     1:01.92 (32.40)     1:36.81 (34.89)     2:11.38 (34.57)
 22 Jane Ehret                15 Aqua Gems-MR         2:00.83    2:11.88        
                  29.41     1:02.29 (32.88)     1:36.41 (34.12)     2:11.88 (35.47)
 23 Carly Marshall            16 NBS-MR               2:10.30    2:12.06        
                  29.90     1:03.09 (33.19)     1:37.88 (34.79)     2:12.06 (34.18)
 24 Diana Wang                17 MSC-MR               2:08.50    2:12.29        
                  30.78     1:04.29 (33.51)     1:38.19 (33.90)     2:12.29 (34.10)
 25 Emily Olsen               15 Aqua Gems-MR         2:09.86    2:12.45        
                  29.83     1:03.73 (33.90)     1:38.35 (34.62)     2:12.45 (34.10)
 26 Stephanie Ger             15 WHAT-CT              2:10.87    2:13.56        
                  30.11     1:03.78 (33.67)     1:38.71 (34.93)     2:13.56 (34.85)
 27 Allison Wyatt             15 Big Blue-MR          2:12.11    2:14.56        
                  30.90     1:04.71 (33.81)     1:40.10 (35.39)     2:14.56 (34.46)
 28 Mary Lynn McMahon         15 MWSC-MR              2:15.15    2:15.32        
                  31.36     1:05.47 (34.11)     1:40.64 (35.17)     2:15.32 (34.68)
 29 Emma Thomson              15 WHAT-CT              2:17.02    2:15.37        
                  31.01     1:05.70 (34.69)     1:41.13 (35.43)     2:15.37 (34.24)
 30 Jennifer Morante          17 NBS-MR               2:15.98    2:15.82        
                  32.21     1:06.45 (34.24)     1:41.82 (35.37)     2:15.82 (34.00)
 31 Colleen Russell           15 VAC-MR               2:16.00    2:16.41        
                  31.78     1:06.13 (34.35)     1:41.04 (34.91)     2:16.41 (35.37)
 32 Laura Cantori             16 NBS-MR               2:13.76    2:16.54        
                  31.65     1:06.34 (34.69)     1:41.77 (35.43)     2:16.54 (34.77)
 33 Megan O'Connor            17 Big Blue-MR          2:18.38    2:20.03        
                  31.58     1:06.42 (34.84)     1:43.28 (36.86)     2:20.03 (36.75)
 34 Becca McGurk              15 MWSC-MR              2:13.67    2:20.20        
                  32.45     1:07.28 (34.83)     1:43.76 (36.48)     2:20.20 (36.44)
 35 Moira Kennedy             15 MWSC-MR              2:13.18    2:20.22        
                  31.49     1:06.89 (35.40)     1:43.91 (37.02)     2:20.22 (36.31)
 36 Hilary Stanmyer           17 VAC-MR               2:16.58    2:21.83        
                  31.32     1:06.69 (35.37)     1:44.05 (37.36)     2:21.83 (37.78)
 37 Alexandra Crowley         15 Tmsuffolk-MR         2:36.64    2:33.63        
                  33.48     1:12.28 (38.80)     1:52.94 (40.66)     2:33.63 (40.69)
 38 Neka Alston               13 LBA-MR                    NT    2:36.90        
                  35.01     1:14.73 (39.72)     1:56.67 (41.94)     2:36.90 (40.23)
 39 Lisa Luke                 15 NBS-MR               2:45.36    2:41.09        
                  35.53     1:16.84 (41.31)     2:00.02 (43.18)     2:41.09 (41.07)
 40 Aleksandra Paschek        15 NBS-MR               3:28.72    2:58.72        
                  38.52     1:23.60 (45.08)     2:11.92 (48.32)     2:58.72 (46.80)
 -- Niki Ghostlaw             15 NBS-MR               2:09.69         DQ        
 
Girls Open 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 4:54.75    2/1/1994 Amanda Cosman-NBS                          
                5:19.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brittany Friese     13 NBS-MR               5:11.12    5:06.90 METS    16  
                  28.22       59.13 (30.91)     1:30.60 (31.47)     2:01.35 (30.75)
        2:32.63 (31.28)     3:03.11 (30.48)     3:34.85 (31.74)     4:06.30 (31.45)
        4:37.52 (31.22)     5:06.90 (29.38)                                        
  2 Kristen Degrazia    17 Tmsuffolk-MR         5:08.19    5:12.07 METS    13  
                  28.11       59.27 (31.16)     1:31.13 (31.86)     2:02.08 (30.95)
        2:33.56 (31.48)     3:04.80 (31.24)     3:36.52 (31.72)     4:07.92 (31.40)
        4:39.71 (31.79)     5:12.07 (32.36)                                        
  3 Alana Biagioli      16 Tmsuffolk-MR         5:23.31    5:16.46 METS    12  
                  29.07     1:00.37 (31.30)     1:32.59 (32.22)     2:04.72 (32.13)
        2:37.11 (32.39)     3:09.28 (32.17)     3:41.59 (32.31)     4:13.80 (32.21)
        4:46.00 (32.20)     5:16.46 (30.46)                                        
  4 Brienne Ryan        16 VAC-MR               5:19.39    5:16.83 METS    11  
                  27.53       58.80 (31.27)     1:31.12 (32.32)     2:02.99 (31.87)
        2:34.73 (31.74)     3:06.75 (32.02)     3:39.57 (32.82)     4:12.31 (32.74)
        4:45.06 (32.75)     5:16.83 (31.77)                                        
  5 Brenna O'Keefe      16 MSC-MR               5:16.65    5:17.16 METS    10  
                  29.17     1:00.54 (31.37)     1:32.40 (31.86)     2:04.18 (31.78)
        2:36.28 (32.10)     3:08.27 (31.99)     3:40.87 (32.60)     4:13.49 (32.62)
        4:46.01 (32.52)     5:17.16 (31.15)                                        
  6 Christine Shepherd  17 VAC-MR               5:21.42    5:19.03 METS     9  
                  28.81     1:00.26 (31.45)     1:32.53 (32.27)     2:04.93 (32.40)
        2:37.64 (32.71)     3:10.30 (32.66)     3:42.60 (32.30)     4:15.30 (32.70)
        4:47.93 (32.63)     5:19.03 (31.10)                                        
  7 Ellen Parodi        15 Aqua Gems-MR         5:23.11    5:21.62          7  
                  28.93     1:00.40 (31.47)     1:32.69 (32.29)     2:05.64 (32.95)
        2:38.19 (32.55)     3:10.62 (32.43)     3:43.64 (33.02)     4:16.63 (32.99)
        4:49.31 (32.68)     5:21.62 (32.31)                                        
  8 Stephanie Anderer   16 Tmsuffolk-MR         5:25.40    5:24.74          5  
                  28.90     1:00.60 (31.70)     1:32.78 (32.18)     2:05.34 (32.56)
        2:38.24 (32.90)     3:11.07 (32.83)     3:44.01 (32.94)     4:17.77 (33.76)
        4:51.28 (33.51)     5:24.74 (33.46)                                        
  9 Michelle Warren     16 Tmsuffolk-MR         5:25.75    5:25.53          4  
                  30.52     1:02.76 (32.24)     1:35.33 (32.57)     2:07.94 (32.61)
        2:40.66 (32.72)     3:13.58 (32.92)     3:46.80 (33.22)     4:20.05 (33.25)
        4:53.43 (33.38)     5:25.53 (32.10)                                        
 10 Emily DiDonato      17 Tmsuffolk-MR         5:38.90    5:30.34          3  
                  28.94     1:01.29 (32.35)     1:34.77 (33.48)     2:08.30 (33.53)
        2:41.44 (33.14)     3:15.09 (33.65)     3:48.89 (33.80)     4:22.74 (33.85)
        4:56.74 (34.00)     5:30.34 (33.60)                                        
 11 Michelle Makowski   16 Tmsuffolk-MR         5:26.86    5:31.13          2  
                  30.08     1:02.62 (32.54)     1:36.18 (33.56)     2:09.66 (33.48)
        2:43.39 (33.73)     3:17.12 (33.73)     3:50.54 (33.42)     4:24.32 (33.78)
        4:58.28 (33.96)     5:31.13 (32.85)                                        
 12 Clara Russell       13 Tmsuffolk-MR         5:32.59    5:32.51          1  
                  28.93     1:02.30 (33.37)     1:36.43 (34.13)     2:10.41 (33.98)
        2:44.20 (33.79)     3:18.23 (34.03)     3:52.81 (34.58)     4:26.79 (33.98)
        5:01.12 (34.33)     5:32.51 (31.39)                                        
 13 Morganne Klein      15 VAC-MR               5:26.43    5:33.52        
                  29.87     1:02.77 (32.90)     1:36.54 (33.77)     2:10.52 (33.98)
        2:44.25 (33.73)     3:18.52 (34.27)     3:52.45 (33.93)     4:25.91 (33.46)
        5:00.22 (34.31)     5:33.52 (33.30)                                        
 14 Cailin Grunewald    17 VAC-MR               5:18.60    5:33.66        
                  29.54     1:01.48 (31.94)     1:34.46 (32.98)     2:07.58 (33.12)
        2:41.45 (33.87)     3:15.90 (34.45)     3:50.58 (34.68)     4:25.01 (34.43)
        4:59.54 (34.53)     5:33.66 (34.12)                                        
 15 Brenna Munz         15 MSC-MR               5:20.19    5:34.00        
                  28.56       59.73 (31.17)     1:31.72 (31.99)     2:04.66 (32.94)
        2:31.19 (26.53)     3:13.93 (42.74)     3:49.66 (35.73)     4:24.41 (34.75)
        5:00.05 (35.64)     5:34.00 (33.95)                                        
 16 Allie Einsidler     17 Tmsuffolk-MR         5:29.46    5:34.13        
                  29.97     1:02.98 (33.01)     1:36.66 (33.68)     2:10.18 (33.52)
        2:44.46 (34.28)     3:18.68 (34.22)     3:53.03 (34.35)     4:27.26 (34.23)
        5:01.50 (34.24)     5:34.13 (32.63)                                        
 17 Natasha Amaral Pac  16 MWSC-MR              5:19.45    5:35.81        
                  30.16     1:03.01 (32.85)     1:36.46 (33.45)     2:10.05 (33.59)
        2:43.85 (33.80)     3:18.00 (34.15)     3:52.53 (34.53)     4:27.42 (34.89)
        5:02.05 (34.63)     5:35.81 (33.76)                                        
 18 Kristen Bormann     14 Tmsuffolk-MR         5:40.96    5:36.15        
                  28.95     1:01.65 (32.70)     1:35.68 (34.03)     2:09.99 (34.31)
        2:44.48 (34.49)     3:19.22 (34.74)     3:54.40 (35.18)     4:29.15 (34.75)
        5:03.49 (34.34)     5:36.15 (32.66)                                        
 19 Olivia Baczek       16 MSC-MR               5:47.78    5:37.76        
                  29.49     1:03.57 (34.08)     1:38.45 (34.88)     2:12.89 (34.44)
        2:47.59 (34.70)     3:22.34 (34.75)     3:56.97 (34.63)     4:31.03 (34.06)
        5:04.89 (33.86)     5:37.76 (32.87)                                        
 20 Kelly Levine        14 MSC-MR               5:39.71    5:38.01        
                  29.88     1:02.52 (32.64)     1:36.01 (33.49)     2:10.12 (34.11)
        2:44.27 (34.15)     3:18.69 (34.42)     3:53.02 (34.33)     4:28.11 (35.09)
        5:03.50 (35.39)     5:38.01 (34.51)                                        
 21 Elizabeth Miller    17 MSC-MR               5:35.42    5:38.54        
                  30.90     1:03.69 (32.79)     1:37.29 (33.60)     2:11.31 (34.02)
        2:45.43 (34.12)     3:20.20 (34.77)     3:55.07 (34.87)     4:29.80 (34.73)
        5:04.72 (34.92)     5:38.54 (33.82)                                        
 22 Shekinah Hoffman    14 MSC-MR               5:47.47    5:39.04        
                  31.04     1:05.42 (34.38)     1:40.54 (35.12)     2:15.70 (35.16)
        2:50.98 (35.28)     3:25.49 (34.51)     3:59.75 (34.26)     4:33.25 (33.50)
        5:07.06 (33.81)     5:39.04 (31.98)                                        
 23 Megan Brady         13 LBA-MR               5:41.30    5:41.06        
                  40.00     1:08.00 (28.00)     1:50.00 (42.00)     2:19.00 (29.00)
        2:51.00 (32.00)     3:21.79 (30.79)     3:57.43 (35.64)     4:33.50 (36.07)
        5:08.00 (34.50)     5:41.06 (33.06)                                        
 24 Kelsie McNett       17 NBS-MR               5:35.37    5:41.74        
                  30.15     1:03.25 (33.10)     1:37.87 (34.62)     2:12.48 (34.61)
        2:46.95 (34.47)     3:22.50 (35.55)     3:57.40 (34.90)     4:32.95 (35.55)
        5:08.06 (35.11)     5:41.74 (33.68)                                        
 25 Niki Ghostlaw       15 NBS-MR               5:38.79    5:44.78        
                  30.64     1:03.88 (33.24)     1:38.62 (34.74)     2:13.70 (35.08)
        2:48.55 (34.85)     3:23.72 (35.17)     3:59.08 (35.36)     4:34.67 (35.59)
        5:10.51 (35.84)     5:44.78 (34.27)                                        
 26 Bridget Latino      18 MSC-MR               5:33.42    5:44.92        
                  30.04     1:03.41 (33.37)     1:36.87 (33.46)     2:11.34 (34.47)
        2:46.67 (35.33)     3:22.76 (36.09)     3:58.85 (36.09)     4:34.83 (35.98)
        5:10.07 (35.24)     5:44.92 (34.85)                                        
 27 Sara Day Gerrity    16 LBA-MR               5:45.08    5:46.41        
                  29.82     1:04.78 (34.96)     1:40.43 (35.65)     2:15.89 (35.46)
        2:52.01 (36.12)     3:27.14 (35.13)     4:02.42 (35.28)     4:37.72 (35.30)
        5:12.46 (34.74)     5:46.41 (33.95)                                        
 28 Samantha Granan     14 MSC-MR                    NT    5:46.81        
                  31.19     1:05.83 (34.64)     1:41.28 (35.45)     2:16.84 (35.56)
        2:52.30 (35.46)     3:27.57 (35.27)     4:02.98 (35.41)     4:38.15 (35.17)
        5:13.30 (35.15)     5:46.81 (33.51)                                        
 29 Carolyn Koch        14 Tmsuffolk-MR         5:53.28    5:51.88        
                  30.04     1:04.39 (34.35)     1:39.45 (35.06)     2:15.10 (35.65)
        2:50.62 (35.52)     3:26.36 (35.74)     4:02.96 (36.60)     4:39.87 (36.91)
        5:16.67 (36.80)     5:51.88 (35.21)                                        
 30 Laura Cantori       16 NBS-MR               6:03.14    5:54.75        
                  31.90     1:06.29 (34.39)     1:42.18 (35.89)     2:18.79 (36.61)
        2:54.46 (35.67)     3:30.62 (36.16)     4:07.16 (36.54)     4:43.82 (36.66)
        5:20.00 (36.18)     5:54.75 (34.75)                                        
 31 Colleen Manning     14 Tmsuffolk-MR         5:59.41    5:55.03        
                  31.74     1:06.44 (34.70)     1:42.03 (35.59)     2:18.05 (36.02)
        2:54.51 (36.46)     3:30.36 (35.85)     4:07.10 (36.74)     4:43.85 (36.75)
        5:20.25 (36.40)     5:55.03 (34.78)                                        
 32 Deanna Jacobs       15 PBAC-MR              5:53.83    5:56.00        
                  31.51     1:06.47 (34.96)     1:42.04 (35.57)     2:17.44 (35.40)
        2:53.64 (36.20)     3:30.09 (36.45)     4:06.73 (36.64)     4:43.67 (36.94)
        5:20.83 (37.16)     5:56.00 (35.17)                                        
 33 Kayleigh Toth       13 Tmsuffolk-MR         6:16.39    5:56.49        
                  31.04     1:05.38 (34.34)     1:40.90 (35.52)     2:17.00 (36.10)
        2:53.13 (36.13)     3:29.81 (36.68)     4:06.69 (36.88)     4:43.46 (36.77)
        5:20.31 (36.85)     5:56.49 (36.18)                                        
 34 Colleen Russell     15 VAC-MR               6:04.31    5:58.91        
                  32.61     1:07.56 (34.95)     1:43.73 (36.17)     2:20.27 (36.54)
        2:57.28 (37.01)     3:33.49 (36.21)     4:11.17 (37.68)     4:47.75 (36.58)
        5:23.78 (36.03)     5:58.91 (35.13)                                        
 35 Kate Bergin         10 MSC-MR               6:00.01    6:00.61        
                  32.01     1:07.82 (35.81)     1:44.18 (36.36)     2:20.93 (36.75)
        2:57.43 (36.50)     3:33.90 (36.47)     4:10.93 (37.03)     4:47.93 (37.00)
        5:24.98 (37.05)     6:00.61 (35.63)                                        
 36 Christine Swartwou  14 Tmsuffolk-MR         5:52.37    6:03.42        
                  31.46     1:06.40 (34.94)     1:42.42 (36.02)     2:19.23 (36.81)
        2:56.71 (37.48)     3:34.47 (37.76)     4:12.03 (37.56)     4:49.69 (37.66)
        5:27.17 (37.48)     6:03.42 (36.25)                                        
 37 Remi Marlow         13 Tmsuffolk-MR         6:11.90    6:04.77        
                  32.54     1:08.24 (35.70)     1:44.87 (36.63)     2:22.27 (37.40)
        2:59.45 (37.18)     3:36.31 (36.86)     4:13.10 (36.79)     4:50.37 (37.27)
        5:28.01 (37.64)     6:04.77 (36.76)                                        
 38 Jessica Indyk       16 Big Blue-MR          6:04.92    6:07.72        
                  30.51     1:04.49 (33.98)     1:40.69 (36.20)     2:18.28 (37.59)
        2:55.90 (37.62)     3:34.09 (38.19)     4:12.72 (38.63)     4:51.50 (38.78)
        5:30.44 (38.94)     6:07.72 (37.28)                                        
 39 Gennie Cohen        13 Tmsuffolk-MR         6:08.61    6:08.40        
                  30.82     1:05.18 (34.36)     1:41.43 (36.25)     2:18.44 (37.01)
        2:56.64 (38.20)     3:34.96 (38.32)     4:13.73 (38.77)     4:53.20 (39.47)
        5:31.22 (38.02)     6:08.40 (37.18)                                        
 40 Ainslee Cunningham  16 NDAC-MR              6:05.97    6:10.82        
                  30.92     1:05.43 (34.51)     1:42.05 (36.62)     2:19.44 (37.39)
        2:57.63 (38.19)     3:36.59 (38.96)     4:16.04 (39.45)     4:54.79 (38.75)
        5:33.65 (38.86)     6:10.82 (37.17)                                        
 41 Sage Danner         13 NDAC-MR              5:59.60    6:14.08        
                  31.38     1:07.57 (36.19)     1:45.44 (37.87)     2:24.14 (38.70)
        3:02.83 (38.69)     3:41.22 (38.39)     4:19.90 (38.68)     4:58.06 (38.16)
        5:36.99 (38.93)     6:14.08 (37.09)                                        
 42 Ameera Bhanji       11 MSC-MR               6:29.47    6:17.45        
                  33.66     1:10.58 (36.92)     1:47.26 (36.68)     2:25.39 (38.13)
        3:03.57 (38.18)     3:43.27 (39.70)     4:22.06 (38.79)     5:02.27 (40.21)
        5:41.39 (39.12)     6:17.45 (36.06)                                        
 43 Samantha Krause     14 VAC-MR               6:33.07    6:21.14        
                  33.34     1:10.11 (36.77)     1:48.32 (38.21)     2:26.69 (38.37)
        3:05.91 (39.22)     3:45.30 (39.39)     4:24.99 (39.69)     5:04.79 (39.80)
        5:44.14 (39.35)     6:21.14 (37.00)                                        
 44 Cassandra Vondrak   14 NBS-MR               6:42.50    6:26.70        
                  33.78     1:11.66 (37.88)     1:50.59 (38.93)     2:30.56 (39.97)
        3:10.05 (39.49)     3:50.83 (40.78)     4:31.24 (40.41)     5:11.60 (40.36)
        5:50.73 (39.13)     6:26.70 (35.97)                                        
 45 Patricia Colton     12 VAC-MR               6:35.00    6:28.46        
                  33.49     1:11.23 (37.74)     1:51.00 (39.77)     2:31.16 (40.16)
        3:11.42 (40.26)     3:52.25 (40.83)     4:32.97 (40.72)     5:12.72 (39.75)
        5:50.63 (37.91)     6:28.46 (37.83)                                        
 46 Gabrielle Ponessa   13 NBS-MR               6:50.03    6:36.16        
                  34.81     1:13.38 (38.57)     1:53.51 (40.13)     2:34.51 (41.00)
        3:15.26 (40.75)     3:56.81 (41.55)     4:37.80 (40.99)     5:18.25 (40.45)
        5:58.43 (40.18)     6:36.16 (37.73)                                        
 47 Erika Seagren       14 MSC-MR               6:32.81    6:38.86        
                  33.15     1:11.64 (38.49)     1:51.20 (39.56)     2:31.52 (40.32)
        3:12.45 (40.93)     3:53.10 (40.65)     4:34.89 (41.79)     5:16.93 (42.04)
        5:58.66 (41.73)     6:38.86 (40.20)                                        
 48 Erica Ryan          14 Tmsuffolk-MR         6:42.18    6:38.88        
                  34.76     1:13.42 (38.66)     1:53.45 (40.03)     2:33.82 (40.37)
        3:15.01 (41.19)     3:56.08 (41.07)     4:37.49 (41.41)     5:18.87 (41.38)
        6:00.49 (41.62)     6:38.88 (38.39)                                        
 49 Krisztina Alderson  11 MSC-MR               7:00.01    7:19.63        
                  37.45     1:21.00 (43.55)     2:05.61 (44.61)     2:51.30 (45.69)
        3:36.09 (44.79)     4:21.94 (45.85)     5:08.86 (46.92)     5:54.75 (45.89)
        6:37.93 (43.18)     7:19.63 (41.70)                                        
 
Girls Open 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 58.03   1/21/2007 Lauren Parisi, TMSUFFOLK                     
              1:03.99  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Brienne Ryan        16 VAC-MR               1:00.21      58.40 METS    16  
                  28.14       58.40 (30.26)                                        
  2 Kristen Degrazia    17 Tmsuffolk-MR         1:04.00    1:03.28 METS    13  
                  30.75     1:03.28 (32.53)                                        
  3 Christine Shepherd  17 VAC-MR               1:04.46    1:03.62 METS    12  
                  30.94     1:03.62 (32.68)                                        
  4 Lanae Petty         17 VAC-MR               1:04.21    1:03.66 METS    11  
                  30.63     1:03.66 (33.03)                                        
  5 Stephanie Schuyler  17 VAC-MR               1:04.40    1:03.92 METS    10  
                  30.77     1:03.92 (33.15)                                        
  6 Olivia Baczek       16 MSC-MR               1:04.95    1:04.58          9  
                  31.62     1:04.58 (32.96)                                        
B - Final
  7 Hillary Hocson      16 NBS-MR               1:05.29    1:04.40          7  
                  31.38     1:04.40 (33.02)                                        
  8 Shea Berg           16 NBS-MR               1:06.70    1:04.58          5  
                  31.40     1:04.58 (33.18)                                        
  9 Cailin Grunewald    17 VAC-MR               1:05.26    1:05.06          4  
                  31.56     1:05.06 (33.50)                                        
 10 Brenna O'Keefe      16 MSC-MR               1:05.95    1:06.22          3  
                  33.01     1:06.22 (33.21)                                        
 11 Alana Biagioli      16 Tmsuffolk-MR         1:06.89    1:06.27          2  
                  32.52     1:06.27 (33.75)                                        
 12 Stephanie Anderer   16 Tmsuffolk-MR         1:08.17    1:06.98          1  
                  32.28     1:06.98 (34.70)                                        
Preliminaries
 10 Casey Abribat       16 Aqua Gems-MR         1:06.00                   
                  31.81     1:06.00 (34.19)                                        
 11 Jennifer Noyes      16 WHAT-CT              1:06.56                   
                  32.33     1:06.56 (34.23)                                        
 14 Erica Moore         15 Aqua Gems-MR         1:07.58                   
                  32.30     1:07.58 (35.28)                                        
 16 Stephanie Giancola  17 WHAT-CT              1:08.28                   
                  33.01     1:08.28 (35.27)                                        
 17 Allie Einsidler     17 Tmsuffolk-MR         1:08.60                   
                  33.31     1:08.60 (35.29)                                        
 18 Brenna Munz         15 MSC-MR               1:09.15                   
                  33.13     1:09.15 (36.02)                                        
 19 Deanna Jacobs       15 PBAC-MR              1:09.53                   
                  33.56     1:09.53 (35.97)                                        
 20 Emily DiDonato      17 Tmsuffolk-MR         1:09.95                   
                  34.13     1:09.95 (35.82)                                        
 21 Diana Wang          17 MSC-MR               1:10.34                   
                  34.54     1:10.34 (35.80)                                        
 22 Michelle Warren     16 Tmsuffolk-MR         1:10.55                   
                  34.52     1:10.55 (36.03)                                        
 23 Maggie Beyer        16 MWSC-MR              1:10.76                   
                  34.10     1:10.76 (36.66)                                        
 24 Megan McChesney     17 PBAC-MR              1:11.29                   
                  34.77     1:11.29 (36.52)                                        
 25 Jennifer Morante    17 NBS-MR               1:11.40                   
                  34.96     1:11.40 (36.44)                                        
 26 Becca McGurk        15 MWSC-MR              1:11.54                   
                  35.02     1:11.54 (36.52)                                        
 27 Jamie Testa         16 WHAT-CT              1:12.53                   
                  35.15     1:12.53 (37.38)                                        
 28 Theresa McCartney   15 Big Blue-MR          1:13.36                   
                  35.20     1:13.36 (38.16)                                        
 29 Stephanie Ger       15 WHAT-CT              1:14.10                   
                  35.89     1:14.10 (38.21)                                        
 30 Caitlin Heiss       15 LBA-MR               1:14.51                   
                  36.10     1:14.51 (38.41)                                        
 31 Andrea Tremper      16 VAC-MR               1:14.75                   
                  36.39     1:14.75 (38.36)                                        
 32 Katie Warren        15 WHAT-CT              1:17.03                   
                  37.24     1:17.03 (39.79)                                        
 33 Laura Cantori       16 NBS-MR               1:17.12                   
                  37.38     1:17.12 (39.74)                                        
 34 Gabrielle Mancuso   17 LBA-MR               1:18.65                   
                  37.76     1:18.65 (40.89)                                        
 35 Alexandra Crowley   15 Tmsuffolk-MR         1:20.78                   
                  39.43     1:20.78 (41.35)                                        
 36 Megan O'Connor      17 Big Blue-MR          1:20.90                   
                1:20.90         1:20.90 ( )                                        
 37 Lisa Luke           15 NBS-MR               1:28.52                   
                  41.67     1:28.52 (46.85)                                        
 
Girls Open 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 58.03   1/21/2007 Lauren Parisi, TMSUFFOLK                     
              1:03.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Brienne Ryan              16 VAC-MR                 57.89    1:00.21 qMETS  
                  29.08     1:00.21 (31.13)                                        
  2 Kristen Degrazia          17 Tmsuffolk-MR         1:01.50    1:04.00 q      
                  31.00     1:04.00 (33.00)                                        
  3 Lanae Petty               17 VAC-MR               1:01.32    1:04.21 q      
                  31.21     1:04.21 (33.00)                                        
  4 Stephanie Schuyler        17 VAC-MR               1:03.91    1:04.40 q      
                  31.30     1:04.40 (33.10)                                        
  5 Christine Shepherd        17 VAC-MR               1:02.02    1:04.46 q      
                  31.73     1:04.46 (32.73)                                        
  6 Olivia Baczek             16 MSC-MR               1:02.42    1:04.95 q      
                  31.74     1:04.95 (33.21)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Cailin Grunewald          17 VAC-MR               1:03.46    1:05.26 q      
                  31.89     1:05.26 (33.37)                                        
  8 Hillary Hocson            16 NBS-MR               1:05.21    1:05.29 q      
                  31.65     1:05.29 (33.64)                                        
  9 Brenna O'Keefe            16 MSC-MR               1:05.21    1:05.95 q      
                  32.54     1:05.95 (33.41)                                        
 10 Casey Abribat             16 Aqua Gems-MR         1:04.36    1:06.00 q      
                  31.81     1:06.00 (34.19)                                        
 11 Jennifer Noyes            16 WHAT-CT              1:04.18    1:06.56 q      
                  32.33     1:06.56 (34.23)                                        
 12 Shea Berg                 16 NBS-MR               1:01.06    1:06.70 q      
                  32.34     1:06.70 (34.36)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Alana Biagioli            16 Tmsuffolk-MR         1:06.87    1:06.89        
                  32.81     1:06.89 (34.08)                                        
 14 Erica Moore               15 Aqua Gems-MR         1:05.49    1:07.58        
                  32.30     1:07.58 (35.28)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Stephanie Anderer         16 Tmsuffolk-MR         1:06.26    1:08.17        
                  32.52     1:08.17 (35.65)                                        
 16 Stephanie Giancola        17 WHAT-CT              1:08.09    1:08.28        
                  33.01     1:08.28 (35.27)                                        
 17 Allie Einsidler           17 Tmsuffolk-MR         1:07.37    1:08.60        
                  33.31     1:08.60 (35.29)                                        
 18 Brenna Munz               15 MSC-MR               1:05.76    1:09.15        
                  33.13     1:09.15 (36.02)                                        
 19 Deanna Jacobs             15 PBAC-MR              1:07.58    1:09.53        
                  33.56     1:09.53 (35.97)                                        
 20 Emily DiDonato            17 Tmsuffolk-MR         1:09.00    1:09.95        
                  34.13     1:09.95 (35.82)                                        
 21 Diana Wang                17 MSC-MR               1:06.92    1:10.34        
                  34.54     1:10.34 (35.80)                                        
 22 Michelle Warren           16 Tmsuffolk-MR         1:10.90    1:10.55        
                  34.52     1:10.55 (36.03)                                        
 23 Maggie Beyer              16 MWSC-MR              1:12.45    1:10.76        
                  34.10     1:10.76 (36.66)                                        
 24 Megan McChesney           17 PBAC-MR              1:08.82    1:11.29        
                  34.77     1:11.29 (36.52)                                        
 25 Jennifer Morante          17 NBS-MR               1:12.98    1:11.40        
                  34.96     1:11.40 (36.44)                                        
 26 Becca McGurk              15 MWSC-MR              1:10.55    1:11.54        
                  35.02     1:11.54 (36.52)                                        
 27 Jamie Testa               16 WHAT-CT              1:09.00    1:12.53        
                  35.15     1:12.53 (37.38)                                        
 28 Theresa McCartney         15 Big Blue-MR          1:07.66    1:13.36        
                  35.20     1:13.36 (38.16)                                        
 29 Stephanie Ger             15 WHAT-CT              1:12.75    1:14.10        
                  35.89     1:14.10 (38.21)                                        
 30 Caitlin Heiss             15 LBA-MR               1:14.23    1:14.51        
                  36.10     1:14.51 (38.41)                                        
 31 Andrea Tremper            16 VAC-MR               1:12.42    1:14.75        
                  36.39     1:14.75 (38.36)                                        
 32 Katie Warren              15 WHAT-CT              1:15.64    1:17.03        
                  37.24     1:17.03 (39.79)                                        
 33 Laura Cantori             16 NBS-MR               1:17.58    1:17.12        
                  37.38     1:17.12 (39.74)                                        
 34 Gabrielle Mancuso         17 LBA-MR               1:15.00    1:18.65        
                  37.76     1:18.65 (40.89)                                        
 35 Alexandra Crowley         15 Tmsuffolk-MR         1:19.86    1:20.78        
                  39.43     1:20.78 (41.35)                                        
 36 Megan O'Connor            17 Big Blue-MR          1:17.58    1:20.90        
                1:20.90         1:20.90 ( )                                        
 37 Lisa Luke                 15 NBS-MR               1:21.12    1:28.52        
                  41.67     1:28.52 (46.85)                                        
 
Girls Open 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:04.14   1/20/2007 Lauren Parisi, TMSUFFOLK                   
                2:16.99  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kristen Degrazia    17 Tmsuffolk-MR         2:13.44    2:13.19 METS    16  
                  32.16     1:06.21 (34.05)     1:39.47 (33.26)     2:13.19 (33.72)
  2 Brenna O'Keefe      16 MSC-MR               2:16.23    2:13.64 METS    13  
                  32.55     1:06.37 (33.82)     1:40.27 (33.90)     2:13.64 (33.37)
  3 Christine Shepherd  17 VAC-MR               2:18.35    2:15.63 METS    12  
                  31.61     1:05.68 (34.07)     1:40.54 (34.86)     2:15.63 (35.09)
  4 Jane Ehret          15 Aqua Gems-MR         2:15.35    2:17.44         11  
                  32.10     1:06.47 (34.37)     1:42.28 (35.81)     2:17.44 (35.16)
  5 Shea Berg           16 NBS-MR               2:19.07    2:19.41         10  
                  32.08     1:06.51 (34.43)     1:42.63 (36.12)     2:19.41 (36.78)
  6 Morgan Fairclough   12 MWSC-MR              2:18.42    2:20.77          9  
                  32.85     1:08.09 (35.24)     1:44.68 (36.59)     2:20.77 (36.09)
B - Final
  7 Hillary Hocson      16 NBS-MR               2:19.51    2:15.91 METS     7  
                  31.44     1:05.91 (34.47)     1:40.94 (35.03)     2:15.91 (34.97)
  8 Britney Anderer     16 Tmsuffolk-MR         2:20.95    2:16.47 METS     5  
                  31.63     1:06.83 (35.20)     1:41.91 (35.08)     2:16.47 (34.56)
  9 Kate Larkin         17 Tmsuffolk-MR         2:22.61    2:18.21          4  
                  33.38     1:08.80 (35.42)     1:43.52 (34.72)     2:18.21 (34.69)
 10 Olivia Baczek       16 MSC-MR               2:20.50    2:18.61          3  
                  33.01     1:07.98 (34.97)     1:43.54 (35.56)     2:18.61 (35.07)
 11 Casey Abribat       16 Aqua Gems-MR         2:21.37    2:22.35          2  
                  32.97     1:08.92 (35.95)     1:45.54 (36.62)     2:22.35 (36.81)
 12 Brenna Munz         15 MSC-MR               2:21.22    2:23.30          1  
                  33.88     1:09.68 (35.80)     1:46.26 (36.58)     2:23.30 (37.04)
Preliminaries
 13 Stephanie Schuyler  17 VAC-MR               2:23.19                   
                  33.33     1:09.91 (36.58)     1:46.97 (37.06)     2:23.19 (36.22)
 14 Cailin Grunewald    17 VAC-MR               2:23.86                   
                  33.31     1:09.77 (36.46)     1:46.51 (36.74)     2:23.86 (37.35)
 15 Stephanie Anderer   16 Tmsuffolk-MR         2:24.77                   
                  34.10     1:10.59 (36.49)     1:47.79 (37.20)     2:24.77 (36.98)
 16 Allie Einsidler     17 Tmsuffolk-MR         2:25.02                   
                  34.32     1:10.91 (36.59)     1:48.14 (37.23)     2:25.02 (36.88)
 17 Alana Biagioli      16 Tmsuffolk-MR         2:25.76                   
                  35.25     1:12.05 (36.80)     1:49.04 (36.99)     2:25.76 (36.72)
 18 Stephanie Giancola  17 WHAT-CT              2:27.17                   
                  33.17     1:10.06 (36.89)     1:48.80 (38.74)     2:27.17 (38.37)
 19 Ellen Parodi        15 Aqua Gems-MR         2:27.28                   
                  34.85     1:12.18 (37.33)     1:50.48 (38.30)     2:27.28 (36.80)
 20 Jennifer Noyes      16 WHAT-CT              2:27.60                   
                  34.89     1:11.75 (36.86)     1:50.06 (38.31)     2:27.60 (37.54)
 21 Erica Moore         15 Aqua Gems-MR         2:27.97                   
                  34.83     1:12.70 (37.87)     1:50.92 (38.22)     2:27.97 (37.05)
 22 Michelle Warren     16 Tmsuffolk-MR         2:28.56                   
                  35.67     1:13.17 (37.50)     1:51.35 (38.18)     2:28.56 (37.21)
 23 Michelle Makowski   16 Tmsuffolk-MR         2:29.11                   
                  36.21     1:13.47 (37.26)     1:51.50 (38.03)     2:29.11 (37.61)
 24 Jackie Daly         17 PBAC-MR              2:29.27                   
                  33.99     1:11.29 (37.30)     1:50.07 (38.78)     2:29.27 (39.20)
 25 Ainslee Cunningham  16 NDAC-MR              2:30.51                   
                  34.86     1:12.77 (37.91)     1:51.74 (38.97)     2:30.51 (38.77)
 26 Kellie Cannon       11 LBA-MR               2:30.82                   
                  37.24     1:15.74 (38.50)     1:54.00 (38.26)     2:30.82 (36.82)
 27 Jennifer Morante    17 NBS-MR               2:31.76                   
                  36.02     1:14.03 (38.01)     1:53.19 (39.16)     2:31.76 (38.57)
 28 Lauren Lubarsky     17 NBS-MR               2:34.11                   
                  36.38     1:14.92 (38.54)     1:54.91 (39.99)     2:34.11 (39.20)
 29 Susana Solis        12 LBA-MR               2:35.07                   
                  35.45     1:15.16 (39.71)     1:56.06 (40.90)     2:35.07 (39.01)
 30 Stephanie Ger       15 WHAT-CT              2:36.08                   
                  36.33     1:15.80 (39.47)     1:56.09 (40.29)     2:36.08 (39.99)
 31 Hilary Stanmyer     17 VAC-MR               2:36.21                   
                  36.61     1:16.46 (39.85)     1:57.18 (40.72)     2:36.21 (39.03)
 32 Emily Olsen         15 Aqua Gems-MR         2:36.25                   
                  36.93     1:17.32 (40.39)     1:57.34 (40.02)     2:36.25 (38.91)
 33 Theresa McCartney   15 Big Blue-MR          2:36.92                   
                  37.29     1:16.85 (39.56)     1:56.81 (39.96)     2:36.92 (40.11)
 34 Laura Cantori       16 NBS-MR               2:39.04                   
                  38.22     1:18.16 (39.94)     1:58.93 (40.77)     2:39.04 (40.11)
 35 Caitlin Heiss       15 LBA-MR               2:41.13                   
                  36.67     1:17.09 (40.42)     1:59.86 (42.77)     2:41.13 (41.27)
 36 Andrea Tremper      16 VAC-MR               2:41.46                   
                  37.45     1:18.10 (40.65)     2:00.28 (42.18)     2:41.46 (41.18)
 37 Katie Warren        15 WHAT-CT              2:49.08                   
                  37.68     1:21.22 (43.54)     2:06.37 (45.15)     2:49.08 (42.71)
 
Girls Open 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:04.14   1/20/2007 Lauren Parisi, TMSUFFOLK                   
                2:16.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kristen Degrazia          17 Tmsuffolk-MR         2:08.66    2:13.44 qMETS  
                  32.06     1:05.64 (33.58)     1:39.60 (33.96)     2:13.44 (33.84)
  2 Jane Ehret                15 Aqua Gems-MR         2:14.19    2:15.35 qMETS  
                  32.36     1:06.29 (33.93)     1:41.00 (34.71)     2:15.35 (34.35)
  3 Brenna O'Keefe            16 MSC-MR               2:12.92    2:16.23 qMETS  
                  32.99     1:07.09 (34.10)     1:42.09 (35.00)     2:16.23 (34.14)
  4 Christine Shepherd        17 VAC-MR               2:18.00    2:18.35 q      
                  32.57     1:07.64 (35.07)     1:43.23 (35.59)     2:18.35 (35.12)
  5 Morgan Fairclough         12 MWSC-MR              2:20.27    2:18.42 q      
                  32.45     1:07.51 (35.06)     1:43.87 (36.36)     2:18.42 (34.55)
  6 Shea Berg                 16 NBS-MR               2:14.11    2:19.07 q      
                  32.39     1:06.97 (34.58)     1:42.88 (35.91)     2:19.07 (36.19)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Hillary Hocson            16 NBS-MR               2:20.06    2:19.51 q      
                  33.13     1:08.87 (35.74)     1:44.16 (35.29)     2:19.51 (35.35)
  8 Olivia Baczek             16 MSC-MR               2:13.41    2:20.50 q      
                  33.35     1:08.95 (35.60)     1:44.97 (36.02)     2:20.50 (35.53)
  9 Britney Anderer           16 Tmsuffolk-MR         2:19.90    2:20.95 q      
                  32.58     1:07.84 (35.26)     1:44.93 (37.09)     2:20.95 (36.02)
 10 Brenna Munz               15 MSC-MR               2:17.85    2:21.22 q      
                  33.44     1:09.20 (35.76)     1:45.74 (36.54)     2:21.22 (35.48)
 11 Casey Abribat             16 Aqua Gems-MR         2:19.68    2:21.37 q      
                  32.33     1:07.65 (35.32)     1:44.53 (36.88)     2:21.37 (36.84)
 12 Kate Larkin               17 Tmsuffolk-MR         2:16.57    2:22.61 q      
                  34.53     1:10.22 (35.69)     1:46.39 (36.17)     2:22.61 (36.22)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Stephanie Schuyler        17 VAC-MR               2:20.74    2:23.19        
                  33.33     1:09.91 (36.58)     1:46.97 (37.06)     2:23.19 (36.22)
 14 Cailin Grunewald          17 VAC-MR               2:16.39    2:23.86        
                  33.31     1:09.77 (36.46)     1:46.51 (36.74)     2:23.86 (37.35)
-------------------------------------------------------------------------
 15 Stephanie Anderer         16 Tmsuffolk-MR         2:25.90    2:24.77        
                  34.10     1:10.59 (36.49)     1:47.79 (37.20)     2:24.77 (36.98)
 16 Allie Einsidler           17 Tmsuffolk-MR         2:25.32    2:25.02        
                  34.32     1:10.91 (36.59)     1:48.14 (37.23)     2:25.02 (36.88)
 17 Alana Biagioli            16 Tmsuffolk-MR         2:24.41    2:25.76        
                  35.25     1:12.05 (36.80)     1:49.04 (36.99)     2:25.76 (36.72)
 18 Stephanie Giancola        17 WHAT-CT              2:25.17    2:27.17        
                  33.17     1:10.06 (36.89)     1:48.80 (38.74)     2:27.17 (38.37)
 19 Ellen Parodi              15 Aqua Gems-MR         2:26.58    2:27.28        
                  34.85     1:12.18 (37.33)     1:50.48 (38.30)     2:27.28 (36.80)
 20 Jennifer Noyes            16 WHAT-CT              2:20.75    2:27.60        
                  34.89     1:11.75 (36.86)     1:50.06 (38.31)     2:27.60 (37.54)
 21 Erica Moore               15 Aqua Gems-MR         2:24.37    2:27.97        
                  34.83     1:12.70 (37.87)     1:50.92 (38.22)     2:27.97 (37.05)
 22 Michelle Warren           16 Tmsuffolk-MR         2:30.83    2:28.56        
                  35.67     1:13.17 (37.50)     1:51.35 (38.18)     2:28.56 (37.21)
 23 Michelle Makowski         16 Tmsuffolk-MR         2:29.47    2:29.11        
                  36.21     1:13.47 (37.26)     1:51.50 (38.03)     2:29.11 (37.61)
 24 Jackie Daly               17 PBAC-MR              2:24.03    2:29.27        
                  33.99     1:11.29 (37.30)     1:50.07 (38.78)     2:29.27 (39.20)
 25 Ainslee Cunningham        16 NDAC-MR              2:27.69    2:30.51        
                  34.86     1:12.77 (37.91)     1:51.74 (38.97)     2:30.51 (38.77)
 26 Kellie Cannon             11 LBA-MR               2:33.00    2:30.82        
                  37.24     1:15.74 (38.50)     1:54.00 (38.26)     2:30.82 (36.82)
 27 Jennifer Morante          17 NBS-MR               2:35.27    2:31.76        
                  36.02     1:14.03 (38.01)     1:53.19 (39.16)     2:31.76 (38.57)
 28 Lauren Lubarsky           17 NBS-MR               2:42.50    2:34.11        
                  36.38     1:14.92 (38.54)     1:54.91 (39.99)     2:34.11 (39.20)
 29 Susana Solis              12 LBA-MR               2:57.51    2:35.07        
                  35.45     1:15.16 (39.71)     1:56.06 (40.90)     2:35.07 (39.01)
 30 Stephanie Ger             15 WHAT-CT              2:32.93    2:36.08        
                  36.33     1:15.80 (39.47)     1:56.09 (40.29)     2:36.08 (39.99)
 31 Hilary Stanmyer           17 VAC-MR               2:36.28    2:36.21        
                  36.61     1:16.46 (39.85)     1:57.18 (40.72)     2:36.21 (39.03)
 32 Emily Olsen               15 Aqua Gems-MR         2:39.02    2:36.25        
                  36.93     1:17.32 (40.39)     1:57.34 (40.02)     2:36.25 (38.91)
 33 Theresa McCartney         15 Big Blue-MR          2:26.40    2:36.92        
                  37.29     1:16.85 (39.56)     1:56.81 (39.96)     2:36.92 (40.11)
 34 Laura Cantori             16 NBS-MR               2:40.85    2:39.04        
                  38.22     1:18.16 (39.94)     1:58.93 (40.77)     2:39.04 (40.11)
 35 Caitlin Heiss             15 LBA-MR               2:38.87    2:41.13        
                  36.67     1:17.09 (40.42)     1:59.86 (42.77)     2:41.13 (41.27)
 36 Andrea Tremper            16 VAC-MR               2:35.26    2:41.46        
                  37.45     1:18.10 (40.65)     2:00.28 (42.18)     2:41.46 (41.18)
 37 Katie Warren              15 WHAT-CT              2:53.95    2:49.08        
                  37.68     1:21.22 (43.54)     2:06.37 (45.15)     2:49.08 (42.71)
 
Girls Open 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:06.65    2/3/2001 Shannon Daly-TS                            
                1:12.59  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kate Larkin         17 Tmsuffolk-MR         1:09.07    1:07.48 METS    16  
                  32.20     1:07.48 (35.28)                                        
  2 Emily DiDonato      17 Tmsuffolk-MR         1:09.12    1:08.65 METS    13  
                  32.44     1:08.65 (36.21)                                        
  3 Britney Anderer     16 Tmsuffolk-MR         1:08.94    1:09.97 METS    12  
                  32.57     1:09.97 (37.40)                                        
  4 Morganne Klein      15 VAC-MR               1:11.70    1:10.55 METS    11  
                  32.97     1:10.55 (37.58)                                        
  5 Emily Olsen         15 Aqua Gems-MR         1:12.34    1:11.20 METS    10  
                  33.67     1:11.20 (37.53)                                        
  6 Hillary Hocson      16 NBS-MR               1:12.93    1:12.59 METS     9  
                  34.37     1:12.59 (38.22)                                        
B - Final
  7 Amy Owens           15 VAC-MR               1:13.27    1:12.93          7  
                  34.89     1:12.93 (38.04)                                        
  8 Eva Russell         15 Tmsuffolk-MR         1:13.84    1:13.15          5  
                  34.68     1:13.15 (38.47)                                        
  9 Lauren Shaw         17 Aqua Gems-MR         1:14.36    1:13.93          4  
                  34.84     1:13.93 (39.09)                                        
 10 Allison Wyatt       15 Big Blue-MR          1:14.53    1:14.47          3  
                  34.78     1:14.47 (39.69)                                        
 11 Hilary Stanmyer     17 VAC-MR               1:15.89    1:14.55          2  
                  35.15     1:14.55 (39.40)                                        
 12 Cailin Grunewald    17 VAC-MR               1:14.62    1:16.34          1  
                  35.71     1:16.34 (40.63)                                        
Preliminaries
  9 Emily Henry         14 VAC-MR               1:13.85                   
                  34.04     1:13.85 (39.81)                                        
 11 Kristen Degrazia    17 Tmsuffolk-MR         1:14.48                   
                  35.10     1:14.48 (39.38)                                        
 15 Carly Marshall      16 NBS-MR               1:16.62                   
                  36.06     1:16.62 (40.56)                                        
 16 Michelle Makowski   16 Tmsuffolk-MR         1:17.24                   
                  36.47     1:17.24 (40.77)                                        
 17 Jackie Daly         17 PBAC-MR              1:17.52                   
                  36.08     1:17.52 (41.44)                                        
 18 Ciara Conklin       15 VAC-MR               1:18.71                   
                  36.88     1:18.71 (41.83)                                        
 19 Jessica Indyk       16 Big Blue-MR          1:19.18                   
                  36.84     1:19.18 (42.34)                                        
 20 Allie Einsidler     17 Tmsuffolk-MR         1:19.20                   
                  37.78     1:19.20 (41.42)                                        
 21 Erica Moore         15 Aqua Gems-MR         1:20.21                   
                  37.63     1:20.21 (42.58)                                        
 22 Emma Thomson        15 WHAT-CT              1:21.30                   
                  39.09     1:21.30 (42.21)                                        
 23 Theresa McCartney   15 Big Blue-MR          1:23.10                   
                  38.38     1:23.10 (44.72)                                        
 24 Elizabeth Miller    17 MSC-MR               1:24.75                   
                  40.32     1:24.75 (44.43)                                        
 25 Jamie Testa         16 WHAT-CT              1:25.56                   
                  40.48     1:25.56 (45.08)                                        
 26 Carly Caprioli      15 LBA-MR               1:27.22                   
                  40.88     1:27.22 (46.34)                                        
 27 Gabrielle Mancuso   17 LBA-MR               1:27.61                   
                  40.99     1:27.61 (46.62)                                        
 28 Imani Flynn         13 Tmsuffolk-MR         1:29.30                   
                  42.41     1:29.30 (46.89)                                        
 29 Aleksandra Paschek  15 NBS-MR               1:38.48                   
                  45.67     1:38.48 (52.81)                                        
 30 Lisa Luke           15 NBS-MR               1:42.85                   
                  48.08     1:42.85 (54.77)                                        
 
Girls Open 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:06.65    2/3/2001 Shannon Daly-TS                            
                1:12.59  METS
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Britney Anderer           16 Tmsuffolk-MR         1:06.99    1:08.94 qMETS  
                  32.47     1:08.94 (36.47)                                        
  2 Kate Larkin               17 Tmsuffolk-MR         1:06.00    1:09.07 qMETS  
                  32.43     1:09.07 (36.64)                                        
  3 Emily DiDonato            17 Tmsuffolk-MR         1:07.86    1:09.12 qMETS  
                  32.23     1:09.12 (36.89)                                        
  4 Morganne Klein            15 VAC-MR               1:08.54    1:11.70 qMETS  
                  33.80     1:11.70 (37.90)                                        
  5 Emily Olsen               15 Aqua Gems-MR         1:10.46    1:12.34 qMETS  
                  34.24     1:12.34 (38.10)                                        
  6 Hillary Hocson            16 NBS-MR               1:11.93    1:12.93 q      
                  34.42     1:12.93 (38.51)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Amy Owens                 15 VAC-MR               1:11.99    1:13.27 q      
                  34.93     1:13.27 (38.34)                                        
  8 Eva Russell               15 Tmsuffolk-MR         1:10.17    1:13.84 q      
                  34.92     1:13.84 (38.92)                                        
  9 Emily Henry               14 VAC-MR               1:11.03    1:13.85 q      
                  34.04     1:13.85 (39.81)                                        
 10 Lauren Shaw               17 Aqua Gems-MR         1:10.97    1:14.36 q      
                  34.70     1:14.36 (39.66)                                        
 11 Kristen Degrazia          17 Tmsuffolk-MR         1:11.63    1:14.48 q      
                  35.10     1:14.48 (39.38)                                        
 12 Allison Wyatt             15 Big Blue-MR          1:13.16    1:14.53 q      
                  34.89     1:14.53 (39.64)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Cailin Grunewald          17 VAC-MR               1:11.56    1:14.62        
                  34.77     1:14.62 (39.85)                                        
 14 Hilary Stanmyer           17 VAC-MR               1:10.35    1:15.89        
                  35.88     1:15.89 (40.01)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Carly Marshall            16 NBS-MR               1:11.89    1:16.62        
                  36.06     1:16.62 (40.56)                                        
 16 Michelle Makowski         16 Tmsuffolk-MR         1:16.72    1:17.24        
                  36.47     1:17.24 (40.77)                                        
 17 Jackie Daly               17 PBAC-MR              1:11.69    1:17.52        
                  36.08     1:17.52 (41.44)                                        
 18 Ciara Conklin             15 VAC-MR               1:18.55    1:18.71        
                  36.88     1:18.71 (41.83)                                        
 19 Jessica Indyk             16 Big Blue-MR          1:12.20    1:19.18        
                  36.84     1:19.18 (42.34)                                        
 20 Allie Einsidler           17 Tmsuffolk-MR         1:17.82    1:19.20        
                  37.78     1:19.20 (41.42)                                        
 21 Erica Moore               15 Aqua Gems-MR         1:19.22    1:20.21        
                  37.63     1:20.21 (42.58)                                        
 22 Emma Thomson              15 WHAT-CT              1:20.08    1:21.30        
                  39.09     1:21.30 (42.21)                                        
 23 Theresa McCartney         15 Big Blue-MR          1:19.18    1:23.10        
                  38.38     1:23.10 (44.72)                                        
 24 Elizabeth Miller          17 MSC-MR               1:19.02    1:24.75        
                  40.32     1:24.75 (44.43)                                        
 25 Jamie Testa               16 WHAT-CT              1:18.00    1:25.56        
                  40.48     1:25.56 (45.08)                                        
 26 Carly Caprioli            15 LBA-MR               1:32.62    1:27.22        
                  40.88     1:27.22 (46.34)                                        
 27 Gabrielle Mancuso         17 LBA-MR               1:20.00    1:27.61        
                  40.99     1:27.61 (46.62)                                        
 28 Imani Flynn               13 Tmsuffolk-MR         1:26.25    1:29.30        
                  42.41     1:29.30 (46.89)                                        
 29 Aleksandra Paschek        15 NBS-MR               1:37.64    1:38.48        
                  45.67     1:38.48 (52.81)                                        
 30 Lisa Luke                 15 NBS-MR               1:41.28    1:42.85        
                  48.08     1:42.85 (54.77)                                        
 
Girls Open 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:21.37    2/4/2001 Shannon Daly-TS                            
                2:36.99  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kate Larkin         17 Tmsuffolk-MR         2:28.00    2:26.71 METS    16  
                  33.35     1:09.88 (36.53)     1:47.97 (38.09)     2:26.71 (38.74)
  2 Emily DiDonato      17 Tmsuffolk-MR         2:28.74    2:28.54 METS    13  
                  33.68     1:11.53 (37.85)     1:50.06 (38.53)     2:28.54 (38.48)
  3 Britney Anderer     16 Tmsuffolk-MR         2:33.41    2:32.97 METS    12  
                  33.83     1:12.91 (39.08)     1:52.89 (39.98)     2:32.97 (40.08)
  4 Eva Russell         15 Tmsuffolk-MR         2:37.54    2:35.27 METS    11  
                  35.19     1:14.31 (39.12)     1:54.64 (40.33)     2:35.27 (40.63)
  5 Hillary Hocson      16 NBS-MR               2:39.20    2:36.46 METS    10  
                  34.99     1:14.63 (39.64)     1:54.99 (40.36)     2:36.46 (41.47)
  6 Carly Marshall      16 NBS-MR               2:37.75    2:39.44          9  
                  36.05     1:16.27 (40.22)     1:57.43 (41.16)     2:39.44 (42.01)
B - Final
  7 Morganne Klein      15 VAC-MR               2:41.16    2:36.19 METS     7  
                  34.35     1:13.61 (39.26)     1:54.75 (41.14)     2:36.19 (41.44)
  8 Hilary Stanmyer     17 VAC-MR               2:44.39    2:40.18          5  
                  35.80     1:16.27 (40.47)     1:58.12 (41.85)     2:40.18 (42.06)
  9 Michelle Makowski   16 Tmsuffolk-MR         2:45.48    2:43.92          4  
                  37.18     1:18.69 (41.51)     2:01.74 (43.05)     2:43.92 (42.18)
 10 Deanna Jacobs       15 PBAC-MR              2:46.59    2:44.06          3  
                  36.27     1:17.03 (40.76)     1:59.98 (42.95)     2:44.06 (44.08)
 11 Allison Wyatt       15 Big Blue-MR          2:48.87    2:45.60          2  
                  36.24     1:18.12 (41.88)     2:02.10 (43.98)     2:45.60 (43.50)
 12 Allie Einsidler     17 Tmsuffolk-MR         2:47.55    2:48.52          1  
                  38.36     1:20.93 (42.57)     2:04.63 (43.70)     2:48.52 (43.89)
Preliminaries
  4 Emily Olsen         15 Aqua Gems-MR         2:36.93                   
                  34.50     1:14.13 (39.63)     1:55.45 (41.32)     2:36.93 (41.48)
  5 Kristen Degrazia    17 Tmsuffolk-MR         2:37.47                   
                  36.57     1:16.97 (40.40)     1:58.04 (41.07)     2:37.47 (39.43)
  9 Jane Ehret          15 Aqua Gems-MR         2:39.33                   
                  36.30     1:16.90 (40.60)     1:58.00 (41.10)     2:39.33 (41.33)
 16 Emma Thomson        15 WHAT-CT              2:49.21                   
                  37.75     1:20.61 (42.86)     2:04.39 (43.78)     2:49.21 (44.82)
 17 Molly Hoarty        17 NBS-MR               2:49.55                   
                  38.41     1:21.41 (43.00)     2:05.47 (44.06)     2:49.55 (44.08)
 18 Ellen Parodi        15 Aqua Gems-MR         2:51.37                   
                  38.01     1:22.29 (44.28)     2:07.49 (45.20)     2:51.37 (43.88)
 19 Elizabeth Miller    17 MSC-MR               2:52.87                   
                  40.48     1:22.42 (41.94)     2:06.87 (44.45)     2:52.87 (46.00)
 20 Megan McChesney     17 PBAC-MR              2:52.93                   
                  38.00     1:21.84 (43.84)     2:07.46 (45.62)     2:52.93 (45.47)
 21 Kellie Cannon       11 LBA-MR               3:05.30                   
                  42.60     1:30.20 (47.60)     2:18.13 (47.93)     3:05.30 (47.17)
 22 Alexandra Crowley   15 Tmsuffolk-MR         3:09.56                   
                  42.15     1:30.04 (47.89)     2:19.65 (49.61)     3:09.56 (49.91)
 23 Aleksandra Paschek  15 NBS-MR               3:27.13                   
                  46.28     1:38.29 (52.01)     2:33.19 (54.90)     3:27.13 (53.94)
 
Girls Open 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:21.37    2/4/2001 Shannon Daly-TS                            
                2:36.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kate Larkin               17 Tmsuffolk-MR         2:21.99    2:28.00 qMETS  
                  33.72     1:10.97 (37.25)     1:49.75 (38.78)     2:28.00 (38.25)
  2 Emily DiDonato            17 Tmsuffolk-MR         2:23.54    2:28.74 qMETS  
                  32.92     1:10.16 (37.24)     1:48.97 (38.81)     2:28.74 (39.77)
  3 Britney Anderer           16 Tmsuffolk-MR         2:28.34    2:33.41 qMETS  
                  34.31     1:13.20 (38.89)     1:52.91 (39.71)     2:33.41 (40.50)
  4 Emily Olsen               15 Aqua Gems-MR         2:31.67    2:36.93 qMETS  
                  34.50     1:14.13 (39.63)     1:55.45 (41.32)     2:36.93 (41.48)
  5 Kristen Degrazia          17 Tmsuffolk-MR         2:35.90    2:37.47 q      
                  36.57     1:16.97 (40.40)     1:58.04 (41.07)     2:37.47 (39.43)
  6 Eva Russell               15 Tmsuffolk-MR         2:33.55    2:37.54 q      
                  36.22     1:16.50 (40.28)     1:57.09 (40.59)     2:37.54 (40.45)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Carly Marshall            16 NBS-MR               2:31.20    2:37.75 q      
                  35.66     1:16.46 (40.80)     1:57.66 (41.20)     2:37.75 (40.09)
  8 Hillary Hocson            16 NBS-MR               2:32.31    2:39.20 q      
                  35.39     1:15.82 (40.43)     1:57.20 (41.38)     2:39.20 (42.00)
  9 Jane Ehret                15 Aqua Gems-MR         2:31.34    2:39.33 q      
                  36.30     1:16.90 (40.60)     1:58.00 (41.10)     2:39.33 (41.33)
 10 Morganne Klein            15 VAC-MR               2:31.33    2:41.16 q      
                  35.37     1:16.09 (40.72)     1:58.80 (42.71)     2:41.16 (42.36)
 11 Hilary Stanmyer           17 VAC-MR               2:32.74    2:44.39 q      
                  36.69     1:17.94 (41.25)     2:00.98 (43.04)     2:44.39 (43.41)
 12 Michelle Makowski         16 Tmsuffolk-MR         2:49.86    2:45.48 q      
                  37.90     1:19.82 (41.92)     2:02.95 (43.13)     2:45.48 (42.53)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Deanna Jacobs             15 PBAC-MR              2:40.66    2:46.59        
                  36.45     1:18.46 (42.01)     2:03.26 (44.80)     2:46.59 (43.33)
 14 Allie Einsidler           17 Tmsuffolk-MR         2:50.90    2:47.55        
                  38.28     1:20.77 (42.49)     2:04.36 (43.59)     2:47.55 (43.19)
-------------------------------------------------------------------------
 15 Allison Wyatt             15 Big Blue-MR          2:43.74    2:48.87        
                  36.50     1:19.53 (43.03)     2:03.94 (44.41)     2:48.87 (44.93)
 16 Emma Thomson              15 WHAT-CT              2:53.46    2:49.21        
                  37.75     1:20.61 (42.86)     2:04.39 (43.78)     2:49.21 (44.82)
 17 Molly Hoarty              17 NBS-MR               2:49.58    2:49.55        
                  38.41     1:21.41 (43.00)     2:05.47 (44.06)     2:49.55 (44.08)
 18 Ellen Parodi              15 Aqua Gems-MR         2:44.18    2:51.37        
                  38.01     1:22.29 (44.28)     2:07.49 (45.20)     2:51.37 (43.88)
 19 Elizabeth Miller          17 MSC-MR               2:48.40    2:52.87        
                  40.48     1:22.42 (41.94)     2:06.87 (44.45)     2:52.87 (46.00)
 20 Megan McChesney           17 PBAC-MR              2:44.11    2:52.93        
                  38.00     1:21.84 (43.84)     2:07.46 (45.62)     2:52.93 (45.47)
 21 Kellie Cannon             11 LBA-MR               3:30.00    3:05.30        
                  42.60     1:30.20 (47.60)     2:18.13 (47.93)     3:05.30 (47.17)
 22 Alexandra Crowley         15 Tmsuffolk-MR         3:19.90    3:09.56        
                  42.15     1:30.04 (47.89)     2:19.65 (49.61)     3:09.56 (49.91)
 23 Aleksandra Paschek        15 NBS-MR               3:22.51    3:27.13        
                  46.28     1:38.29 (52.01)     2:33.19 (54.90)     3:27.13 (53.94)
 
Girls Open 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 57.74   1/22/2006 Jacquelyn Klein, VAC  -MR                    
              1:02.49  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Brienne Ryan        16 VAC-MR                 59.55      58.68 METS    16  
                  27.45       58.68 (31.23)                                        
  2 Lanae Petty         17 VAC-MR               1:01.70    1:00.50 METS    13  
                  28.01     1:00.50 (32.49)                                        
  3 Kate Larkin         17 Tmsuffolk-MR         1:01.70    1:01.04 METS    12  
                  28.68     1:01.04 (32.36)                                        
  4 Brenna O'Keefe      16 MSC-MR               1:01.82    1:01.67 METS    11  
                  29.37     1:01.67 (32.30)                                        
  5 Bridget Latino      18 MSC-MR               1:02.36    1:01.85 METS    10  
                  28.99     1:01.85 (32.86)                                        
  6 Jane Ehret          15 Aqua Gems-MR         1:02.36    1:02.29 METS     9  
                  29.25     1:02.29 (33.04)                                        
B - Final
  7 Hillary Hocson      16 NBS-MR               1:03.68    1:02.18 METS     7  
                  28.89     1:02.18 (33.29)                                        
  8 Lauren Shaw         17 Aqua Gems-MR         1:03.89    1:03.45          5  
                  29.31     1:03.45 (34.14)                                        
  9 Carly Marshall      16 NBS-MR               1:04.44    1:03.60          4  
                  29.77     1:03.60 (33.83)                                        
 10 Britney Anderer     16 Tmsuffolk-MR         1:04.32    1:04.04          3  
                  29.88     1:04.04 (34.16)                                        
 11 Taylor Diepold      16 MWSC-MR              1:04.99    1:04.72          2  
                  29.93     1:04.72 (34.79)                                        
 12 Stephanie Anderer   16 Tmsuffolk-MR         1:05.07    1:05.18          1  
                  30.17     1:05.18 (35.01)                                        
Preliminaries
 13 Sara Day Gerrity    16 LBA-MR               1:05.11                   
                  30.62     1:05.11 (34.49)                                        
 14 Theresa McCartney   15 Big Blue-MR          1:05.19                   
                  30.81     1:05.19 (34.38)                                        
 15 Michelle Warren     16 Tmsuffolk-MR         1:05.38                   
                  30.99     1:05.38 (34.39)                                        
 16 Emily DiDonato      17 Tmsuffolk-MR         1:05.77                   
                  30.07     1:05.77 (35.70)                                        
 17 Alana Biagioli      16 Tmsuffolk-MR         1:05.86                   
                  30.57     1:05.86 (35.29)                                        
 18 Casey Abribat       16 Aqua Gems-MR         1:05.88                   
                  30.42     1:05.88 (35.46)                                        
 19 Eva Russell         15 Tmsuffolk-MR         1:06.40                   
                  31.70     1:06.40 (34.70)                                        
 20 Cailin Grunewald    17 VAC-MR               1:06.42                   
                  31.00     1:06.42 (35.42)                                        
 21 Ellen Parodi        15 Aqua Gems-MR         1:07.01                   
                  30.81     1:07.01 (36.20)                                        
 22 Amy Owens           15 VAC-MR               1:08.15                   
                  31.96     1:08.15 (36.19)                                        
 23 Stephanie Giancola  17 WHAT-CT              1:08.25                   
                  31.42     1:08.25 (36.83)                                        
 24 Morganne Klein      15 VAC-MR               1:08.26                   
                  31.54     1:08.26 (36.72)                                        
 25 Kelsie McNett       17 NBS-MR               1:08.40                   
                  32.04     1:08.40 (36.36)                                        
 26 Shea Berg           16 NBS-MR               1:08.80                   
                  32.53     1:08.80 (36.27)                                        
 27 Erica Moore         15 Aqua Gems-MR         1:08.81                   
                  31.20     1:08.81 (37.61)                                        
 28 Jamie Testa         16 WHAT-CT              1:09.01                   
                  31.62     1:09.01 (37.39)                                        
 28 Hilary Stanmyer     17 VAC-MR               1:09.01                   
                  31.78     1:09.01 (37.23)                                        
 30 Michelle Makowski   16 Tmsuffolk-MR         1:10.20                   
                  33.45     1:10.20 (36.75)                                        
 31 Molly Hoarty        17 NBS-MR               1:10.98                   
                  33.29     1:10.98 (37.69)                                        
 32 Ally Devoe          15 WHAT-CT              1:11.37                   
                  33.40     1:11.37 (37.97)                                        
 33 Katie Warren        15 WHAT-CT              1:16.09                   
                  33.88     1:16.09 (42.21)                                        
 34 Alyssa Sable        15 PBAC-MR              1:38.31                   
                  41.82     1:38.31 (56.49)                                        
 -- Jessica Indyk       16 Big Blue-MR              DQ                    
                  32.57          DQ (38.41)                                        
 
Girls Open 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 57.74   1/22/2006 Jacquelyn Klein, VAC  -MR                    
              1:02.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Brienne Ryan              16 VAC-MR                 57.55      59.55 qMETS  
                  27.69       59.55 (31.86)                                        
  2 Kate Larkin               17 Tmsuffolk-MR         1:00.94    1:01.70 qMETS  
                  29.04     1:01.70 (32.66)                                        
  2 Lanae Petty               17 VAC-MR                 59.68    1:01.70 qMETS  
                  28.58     1:01.70 (33.12)                                        
  4 Brenna O'Keefe            16 MSC-MR                 59.61    1:01.82 qMETS  
                  29.44     1:01.82 (32.38)                                        
  5 Bridget Latino            18 MSC-MR               1:01.03    1:02.36 qMETS  
                  29.40     1:02.36 (32.96)                                        
  5 Jane Ehret                15 Aqua Gems-MR           59.57    1:02.36 qMETS  
                  29.59     1:02.36 (32.77)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Hillary Hocson            16 NBS-MR               1:01.68    1:03.68 q      
                  29.55     1:03.68 (34.13)                                        
  8 Lauren Shaw               17 Aqua Gems-MR         1:02.37    1:03.89 q      
                  29.98     1:03.89 (33.91)                                        
  9 Britney Anderer           16 Tmsuffolk-MR         1:01.39    1:04.32 q      
                  29.44     1:04.32 (34.88)                                        
 10 Carly Marshall            16 NBS-MR               1:07.23    1:04.44 q      
                  30.18     1:04.44 (34.26)                                        
 11 Taylor Diepold            16 MWSC-MR              1:04.88    1:04.99 q      
                  29.67     1:04.99 (35.32)                                        
 12 Stephanie Anderer         16 Tmsuffolk-MR         1:02.22    1:05.07 q      
                  30.26     1:05.07 (34.81)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Sara Day Gerrity          16 LBA-MR               1:04.90    1:05.11        
                  30.62     1:05.11 (34.49)                                        
 14 Theresa McCartney         15 Big Blue-MR          1:04.50    1:05.19        
                  30.81     1:05.19 (34.38)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Michelle Warren           16 Tmsuffolk-MR         1:04.06    1:05.38        
                  30.99     1:05.38 (34.39)                                        
 16 Emily DiDonato            17 Tmsuffolk-MR         1:04.90    1:05.77        
                  30.07     1:05.77 (35.70)                                        
 17 Alana Biagioli            16 Tmsuffolk-MR         1:03.99    1:05.86        
                  30.57     1:05.86 (35.29)                                        
 18 Casey Abribat             16 Aqua Gems-MR         1:03.59    1:05.88        
                  30.42     1:05.88 (35.46)                                        
 19 Eva Russell               15 Tmsuffolk-MR         1:05.25    1:06.40        
                  31.70     1:06.40 (34.70)                                        
 20 Cailin Grunewald          17 VAC-MR               1:09.02    1:06.42        
                  31.00     1:06.42 (35.42)                                        
 21 Ellen Parodi              15 Aqua Gems-MR         1:04.04    1:07.01        
                  30.81     1:07.01 (36.20)                                        
 22 Amy Owens                 15 VAC-MR               1:06.72    1:08.15        
                  31.96     1:08.15 (36.19)                                        
 23 Stephanie Giancola        17 WHAT-CT              1:05.71    1:08.25        
                  31.42     1:08.25 (36.83)                                        
 24 Morganne Klein            15 VAC-MR               1:02.90    1:08.26        
                  31.54     1:08.26 (36.72)                                        
 25 Kelsie McNett             17 NBS-MR               1:08.98    1:08.40        
                  32.04     1:08.40 (36.36)                                        
 26 Shea Berg                 16 NBS-MR               1:02.68    1:08.80        
                  32.53     1:08.80 (36.27)                                        
 27 Erica Moore               15 Aqua Gems-MR         1:07.44    1:08.81        
                  31.20     1:08.81 (37.61)                                        
 28 Hilary Stanmyer           17 VAC-MR               1:12.04    1:09.01        
                  31.78     1:09.01 (37.23)                                        
 28 Jamie Testa               16 WHAT-CT              1:04.76    1:09.01        
                  31.62     1:09.01 (37.39)                                        
 30 Michelle Makowski         16 Tmsuffolk-MR         1:09.03    1:10.20        
                  33.45     1:10.20 (36.75)                                        
 31 Molly Hoarty              17 NBS-MR               1:11.10    1:10.98        
                  33.29     1:10.98 (37.69)                                        
 32 Ally Devoe                15 WHAT-CT              1:11.40    1:11.37        
                  33.40     1:11.37 (37.97)                                        
 33 Katie Warren              15 WHAT-CT              1:19.94    1:16.09        
                  33.88     1:16.09 (42.21)                                        
 34 Alyssa Sable              15 PBAC-MR              1:20.25    1:38.31        
                  41.82     1:38.31 (56.49)                                        
 -- Jessica Indyk             16 Big Blue-MR          1:09.03         DQ        
                  32.57          DQ (38.41)                                        
 
Girls Open 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:06.45   1/21/2006 Caitlin Napoli, TMSUFFOLK                  
                2:19.99  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jane Ehret          15 Aqua Gems-MR         2:10.50    2:09.63 METS    16  
                  29.53     1:02.46 (32.93)     1:35.83 (33.37)     2:09.63 (33.80)
  2 Kristen Degrazia    17 Tmsuffolk-MR         2:13.84    2:10.29 METS    13  
                  29.15     1:01.73 (32.58)     1:35.25 (33.52)     2:10.29 (35.04)
  3 Brenna O'Keefe      16 MSC-MR               2:16.86    2:14.66 METS    12  
                  30.12     1:03.77 (33.65)     1:39.62 (35.85)     2:14.66 (35.04)
  4 Bridget Latino      18 MSC-MR               2:21.60    2:15.20 METS    11  
                  30.44     1:04.90 (34.46)     1:40.11 (35.21)     2:15.20 (35.09)
  5 Jessie Ustjanauska  13 WHAT-CT              2:15.89    2:15.96 METS    10  
                  29.93     1:03.75 (33.82)     1:38.90 (35.15)     2:15.96 (37.06)
  6 Michelle Warren     16 Tmsuffolk-MR         2:20.68    2:22.36          9  
                  31.89     1:07.51 (35.62)     1:44.66 (37.15)     2:22.36 (37.70)
B - Final
  7 Carly Marshall      16 NBS-MR               2:22.58    2:19.15 METS     7  
                  30.44     1:04.48 (34.04)     1:41.34 (36.86)     2:19.15 (37.81)
  8 Britney Anderer     16 Tmsuffolk-MR         2:24.08    2:19.79 METS     5  
                  30.47     1:06.06 (35.59)     1:43.68 (37.62)     2:19.79 (36.11)
  9 Ellen Parodi        15 Aqua Gems-MR         2:28.37    2:23.38          4  
                  30.57     1:06.20 (35.63)     1:44.48 (38.28)     2:23.38 (38.90)
 10 Casey Abribat       16 Aqua Gems-MR         2:23.04    2:25.12          3  
                  31.11     1:07.01 (35.90)     1:45.55 (38.54)     2:25.12 (39.57)
 11 Stephanie Anderer   16 Tmsuffolk-MR         2:23.76    2:27.50          2  
                  31.61     1:08.89 (37.28)     1:48.03 (39.14)     2:27.50 (39.47)
 12 Alana Biagioli      16 Tmsuffolk-MR         2:27.46    2:31.10          1  
                  32.88     1:11.49 (38.61)     1:51.41 (39.92)     2:31.10 (39.69)
Preliminaries
  5 Lanae Petty         17 VAC-MR               2:19.67                   
                  29.81     1:04.81 (35.00)     1:41.08 (36.27)     2:19.67 (38.59)
  7 Sara Day Gerrity    16 LBA-MR               2:21.04                   
                  31.12     1:07.35 (36.23)     1:44.10 (36.75)     2:21.04 (36.94)
 15 Theresa McCartney   15 Big Blue-MR          2:29.28                   
                  33.39     1:11.43 (38.04)     1:49.90 (38.47)     2:29.28 (39.38)
 16 Allie Einsidler     17 Tmsuffolk-MR         2:29.41                   
                  32.68     1:10.68 (38.00)     1:50.35 (39.67)     2:29.41 (39.06)
 17 Emily DiDonato      17 Tmsuffolk-MR         2:30.88                   
                  31.57     1:09.26 (37.69)     1:49.43 (40.17)     2:30.88 (41.45)
 18 Kelsie McNett       17 NBS-MR               2:31.37                   
                  33.22     1:11.61 (38.39)     1:51.04 (39.43)     2:31.37 (40.33)
 19 Eva Russell         15 Tmsuffolk-MR         2:32.73                   
                  34.07     1:13.15 (39.08)     1:53.56 (40.41)     2:32.73 (39.17)
 20 Stephanie Giancola  17 WHAT-CT              2:34.21                   
                  32.24     1:09.30 (37.06)     1:49.37 (40.07)     2:34.21 (44.84)
 21 Molly Hoarty        17 NBS-MR               2:36.77                   
                  33.94     1:13.38 (39.44)     1:55.25 (41.87)     2:36.77 (41.52)
 22 Michelle Makowski   16 Tmsuffolk-MR         2:37.97                   
                  34.04     1:14.59 (40.55)     1:57.45 (42.86)     2:37.97 (40.52)
 23 Ally Devoe          15 WHAT-CT              2:39.82                   
                  33.74     1:13.73 (39.99)     1:56.19 (42.46)     2:39.82 (43.63)
 
Girls Open 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:06.45   1/21/2006 Caitlin Napoli, TMSUFFOLK                  
                2:19.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Jane Ehret                15 Aqua Gems-MR         2:07.33    2:10.50 qMETS  
                  29.16     1:01.70 (32.54)     1:35.43 (33.73)     2:10.50 (35.07)
  2 Kristen Degrazia          17 Tmsuffolk-MR         2:09.83    2:13.84 qMETS  
                  29.93     1:04.32 (34.39)     1:38.25 (33.93)     2:13.84 (35.59)
  3 Jessie Ustjanauskas       13 WHAT-CT              2:13.25    2:15.89 qMETS  
                  30.30     1:04.19 (33.89)     1:39.81 (35.62)     2:15.89 (36.08)
  4 Brenna O'Keefe            16 MSC-MR               2:10.57    2:16.86 qMETS  
                  31.39     1:05.77 (34.38)     1:41.17 (35.40)     2:16.86 (35.69)
  5 Lanae Petty               17 VAC-MR               2:18.06    2:19.67 qMETS  
                  29.81     1:04.81 (35.00)     1:41.08 (36.27)     2:19.67 (38.59)
  6 Michelle Warren           16 Tmsuffolk-MR         2:19.51    2:20.68 q      
                  31.67     1:06.60 (34.93)     1:43.04 (36.44)     2:20.68 (37.64)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Sara Day Gerrity          16 LBA-MR               2:21.23    2:21.04 q      
                  31.12     1:07.35 (36.23)     1:44.10 (36.75)     2:21.04 (36.94)
  8 Bridget Latino            18 MSC-MR               2:19.80    2:21.60 q      
                  31.03     1:06.43 (35.40)     1:43.35 (36.92)     2:21.60 (38.25)
  9 Carly Marshall            16 NBS-MR               2:26.46    2:22.58 q      
                  31.30     1:06.96 (35.66)     1:44.48 (37.52)     2:22.58 (38.10)
 10 Casey Abribat             16 Aqua Gems-MR         2:22.37    2:23.04 q      
                  31.13     1:07.31 (36.18)     1:44.85 (37.54)     2:23.04 (38.19)
 11 Stephanie Anderer         16 Tmsuffolk-MR         2:26.90    2:23.76 q      
                  30.58     1:06.47 (35.89)     1:44.92 (38.45)     2:23.76 (38.84)
 12 Britney Anderer           16 Tmsuffolk-MR         2:19.68    2:24.08 q      
                  30.91     1:07.20 (36.29)     1:45.05 (37.85)     2:24.08 (39.03)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Alana Biagioli            16 Tmsuffolk-MR         2:29.90    2:27.46        
                  32.08     1:08.84 (36.76)     1:47.86 (39.02)     2:27.46 (39.60)
 14 Ellen Parodi              15 Aqua Gems-MR         2:19.74    2:28.37        
                  31.29     1:07.96 (36.67)     1:46.53 (38.57)     2:28.37 (41.84)
-------------------------------------------------------------------------
 15 Theresa McCartney         15 Big Blue-MR          2:20.46    2:29.28        
                  33.39     1:11.43 (38.04)     1:49.90 (38.47)     2:29.28 (39.38)
 16 Allie Einsidler           17 Tmsuffolk-MR         2:30.90    2:29.41        
                  32.68     1:10.68 (38.00)     1:50.35 (39.67)     2:29.41 (39.06)
 17 Emily DiDonato            17 Tmsuffolk-MR         2:30.90    2:30.88        
                  31.57     1:09.26 (37.69)     1:49.43 (40.17)     2:30.88 (41.45)
 18 Kelsie McNett             17 NBS-MR               2:25.75    2:31.37        
                  33.22     1:11.61 (38.39)     1:51.04 (39.43)     2:31.37 (40.33)
 19 Eva Russell               15 Tmsuffolk-MR         2:32.88    2:32.73        
                  34.07     1:13.15 (39.08)     1:53.56 (40.41)     2:32.73 (39.17)
 20 Stephanie Giancola        17 WHAT-CT              2:28.56    2:34.21        
                  32.24     1:09.30 (37.06)     1:49.37 (40.07)     2:34.21 (44.84)
 21 Molly Hoarty              17 NBS-MR               2:43.33    2:36.77        
                  33.94     1:13.38 (39.44)     1:55.25 (41.87)     2:36.77 (41.52)
 22 Michelle Makowski         16 Tmsuffolk-MR         2:32.90    2:37.97        
                  34.04     1:14.59 (40.55)     1:57.45 (42.86)     2:37.97 (40.52)
 23 Ally Devoe                15 WHAT-CT              3:05.28    2:39.82        
                  33.74     1:13.73 (39.99)     1:56.19 (42.46)     2:39.82 (43.63)
 
Girls Open 200 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:06.63   1/20/2007 Lauren Parisi, TMSUFFOLK                   
                2:17.99  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Brenna O'Keefe      16 MSC-MR               2:15.84    2:13.10 METS    16  
                  29.44     1:03.13 (33.69)     1:42.89 (39.76)     2:13.10 (30.21)
  2 Hillary Hocson      16 NBS-MR               2:16.17    2:13.99 METS    13  
                  28.66     1:01.88 (33.22)     1:42.28 (40.40)     2:13.99 (31.71)
  3 Lanae Petty         17 VAC-MR               2:15.75    2:15.01 METS    12  
                  28.59     1:03.32 (34.73)     1:43.80 (40.48)     2:15.01 (31.21)
  4 Jane Ehret          15 Aqua Gems-MR         2:15.08    2:15.45 METS    11  
                  28.89     1:03.44 (34.55)     1:43.80 (40.36)     2:15.45 (31.65)
  5 Alana Biagioli      16 Tmsuffolk-MR         2:16.59    2:15.77 METS    10  
                  29.96     1:04.96 (35.00)     1:45.30 (40.34)     2:15.77 (30.47)
  6 Stephanie Anderer   16 Tmsuffolk-MR         2:19.60    2:19.25          9  
                  29.44     1:05.42 (35.98)     1:46.62 (41.20)     2:19.25 (32.63)
B - Final
  7 Lauren Shaw         17 Aqua Gems-MR         2:21.00    2:18.45          7  
                  29.59     1:04.73 (35.14)     1:45.78 (41.05)     2:18.45 (32.67)
  8 Casey Abribat       16 Aqua Gems-MR         2:22.18    2:20.05          5  
                  30.17     1:05.78 (35.61)     1:46.72 (40.94)     2:20.05 (33.33)
  9 Amy Owens           15 VAC-MR               2:23.89    2:20.96          4  
                  31.15     1:07.09 (35.94)     1:48.78 (41.69)     2:20.96 (32.18)
 10 Michelle Warren     16 Tmsuffolk-MR         2:22.05    2:21.88          3  
                  31.09     1:08.71 (37.62)     1:49.00 (40.29)     2:21.88 (32.88)
 11 Ellen Parodi        15 Aqua Gems-MR         2:23.77    2:22.77          2  
                  29.99     1:07.02 (37.03)     1:49.41 (42.39)     2:22.77 (33.36)
 12 Brenna Munz         15 MSC-MR               2:22.87    2:24.54          1  
                  32.31     1:09.58 (37.27)     1:52.87 (43.29)     2:24.54 (31.67)
Preliminaries
 13 Carly Marshall      16 NBS-MR               2:24.98                   
                  31.04     1:08.34 (37.30)     1:50.57 (42.23)     2:24.98 (34.41)
 14 Christine Shepherd  17 VAC-MR               2:25.71                   
                  32.21     1:07.58 (35.37)     1:53.10 (45.52)     2:25.71 (32.61)
 15 Morganne Klein      15 VAC-MR               2:25.78                   
                  31.29     1:11.24 (39.95)     1:51.60 (40.36)     2:25.78 (34.18)
 16 Jennifer Noyes      16 WHAT-CT              2:25.90                   
                  31.77     1:07.56 (35.79)     1:53.86 (46.30)     2:25.90 (32.04)
 17 Stephanie Giancola  17 WHAT-CT              2:26.44                   
                  31.16     1:07.38 (36.22)     1:53.81 (46.43)     2:26.44 (32.63)
 18 Shea Berg           16 NBS-MR               2:26.59                   
                  31.26     1:06.68 (35.42)     1:51.91 (45.23)     2:26.59 (34.68)
 19 Olivia Baczek       16 MSC-MR               2:27.49                   
                  33.41     1:09.37 (35.96)     1:54.44 (45.07)     2:27.49 (33.05)
 20 Ally Devoe          15 WHAT-CT              2:28.79                   
                  32.79     1:10.14 (37.35)     1:55.94 (45.80)     2:28.79 (32.85)
 21 Natasha Amaral Pac  16 MWSC-MR              2:29.53                   
                  33.43     1:11.86 (38.43)     1:56.91 (45.05)     2:29.53 (32.62)
 22 Molly Hoarty        17 NBS-MR               2:29.88                   
                  33.37     1:13.66 (40.29)     1:56.23 (42.57)     2:29.88 (33.65)
 23 Hilary Stanmyer     17 VAC-MR               2:30.09                   
                  31.73     1:10.76 (39.03)     1:53.37 (42.61)     2:30.09 (36.72)
 24 Allison Wyatt       15 Big Blue-MR          2:30.28                   
                  33.89     1:13.34 (39.45)     1:56.11 (42.77)     2:30.28 (34.17)
 25 Jessica Indyk       16 Big Blue-MR          2:30.59                   
                  32.81     1:11.13 (38.32)     1:54.95 (43.82)     2:30.59 (35.64)
 26 Elizabeth Miller    17 MSC-MR               2:30.80                   
                  33.11     1:13.05 (39.94)     1:56.70 (43.65)     2:30.80 (34.10)
 27 Ainslee Cunningham  16 NDAC-MR              2:31.37                   
                  33.14     1:11.00 (37.86)     1:56.39 (45.39)     2:31.37 (34.98)
 28 Stephanie Schuyler  17 VAC-MR               2:31.55                   
                  32.55     1:09.42 (36.87)     1:55.68 (46.26)     2:31.55 (35.87)
 29 Emma Thomson        15 WHAT-CT              2:32.13                   
                  33.65     1:13.10 (39.45)     1:57.96 (44.86)     2:32.13 (34.17)
 30 Kelsie McNett       17 NBS-MR               2:32.81                   
                  32.51     1:12.26 (39.75)     2:00.30 (48.04)     2:32.81 (32.51)
 31 Stephanie Ger       15 WHAT-CT              2:33.86                   
                  32.43     1:11.00 (38.57)     1:59.37 (48.37)     2:33.86 (34.49)
 32 Jamie Testa         16 WHAT-CT              2:35.45                   
                  31.54     1:10.52 (38.98)     1:58.39 (47.87)     2:35.45 (37.06)
 33 Ciara Conklin       15 VAC-MR               2:35.69                   
                  35.10     1:14.37 (39.27)     1:58.85 (44.48)     2:35.69 (36.84)
 34 Jennifer Morante    17 NBS-MR               2:36.68                   
                  35.33     1:14.46 (39.13)     2:01.21 (46.75)     2:36.68 (35.47)
 35 Lauren Lubarsky     17 NBS-MR               2:37.90                   
                  34.44     1:13.59 (39.15)     2:00.47 (46.88)     2:37.90 (37.43)
 36 Laura Cantori       16 NBS-MR               2:40.74                   
                  34.69     1:15.10 (40.41)     2:03.42 (48.32)     2:40.74 (37.32)
 37 Andrea Tremper      16 VAC-MR               2:42.53                   
                  34.42     1:15.54 (41.12)     2:06.08 (50.54)     2:42.53 (36.45)
 38 Katie Warren        15 WHAT-CT              2:45.14                   
                  33.00     1:15.77 (42.77)     2:06.08 (50.31)     2:45.14 (39.06)
 39 Lisa Luke           15 NBS-MR               3:05.55                   
                  43.37     1:28.03 (44.66)     2:23.26 (55.23)     3:05.55 (42.29)
 40 Aleksandra Paschek  15 NBS-MR               3:23.05                   
                  43.75     1:37.28 (53.53)     2:35.24 (57.96)     3:23.05 (47.81)
 
Girls Open 200 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:06.63   1/20/2007 Lauren Parisi, TMSUFFOLK                   
                2:17.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Jane Ehret                15 Aqua Gems-MR         2:12.55    2:15.08 qMETS  
                  28.80     1:03.35 (34.55)     1:44.12 (40.77)     2:15.08 (30.96)
  2 Lanae Petty               17 VAC-MR               2:14.04    2:15.75 qMETS  
                  28.80     1:03.42 (34.62)     1:44.01 (40.59)     2:15.75 (31.74)
  3 Brenna O'Keefe            16 MSC-MR               2:11.99    2:15.84 qMETS  
                  29.46     1:03.63 (34.17)     1:44.64 (41.01)     2:15.84 (31.20)
  4 Hillary Hocson            16 NBS-MR               2:14.56    2:16.17 qMETS  
                  29.79     1:03.63 (33.84)     1:44.17 (40.54)     2:16.17 (32.00)
  5 Alana Biagioli            16 Tmsuffolk-MR         2:16.38    2:16.59 qMETS  
                  30.46     1:07.04 (36.58)     1:46.48 (39.44)     2:16.59 (30.11)
  6 Stephanie Anderer         16 Tmsuffolk-MR         2:14.42    2:19.60 q      
                  29.84     1:06.17 (36.33)     1:47.28 (41.11)     2:19.60 (32.32)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Lauren Shaw               17 Aqua Gems-MR         2:19.34    2:21.00 q      
                  29.68     1:05.31 (35.63)     1:46.85 (41.54)     2:21.00 (34.15)
  8 Michelle Warren           16 Tmsuffolk-MR         2:21.54    2:22.05 q      
                  30.76     1:08.60 (37.84)     1:49.65 (41.05)     2:22.05 (32.40)
  9 Casey Abribat             16 Aqua Gems-MR         2:20.48    2:22.18 q      
                  30.42     1:05.89 (35.47)     1:47.68 (41.79)     2:22.18 (34.50)
 10 Brenna Munz               15 MSC-MR               2:20.07    2:22.87 q      
                  32.20     1:08.38 (36.18)     1:51.98 (43.60)     2:22.87 (30.89)
 11 Ellen Parodi              15 Aqua Gems-MR         2:21.70    2:23.77 q      
                  30.80     1:09.34 (38.54)     1:51.15 (41.81)     2:23.77 (32.62)
 12 Amy Owens                 15 VAC-MR               2:20.51    2:23.89 q      
                  31.27     1:09.57 (38.30)     1:51.07 (41.50)     2:23.89 (32.82)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Carly Marshall            16 NBS-MR               2:15.97    2:24.98        
                  31.04     1:08.34 (37.30)     1:50.57 (42.23)     2:24.98 (34.41)
 14 Christine Shepherd        17 VAC-MR               2:22.77    2:25.71        
                  32.21     1:07.58 (35.37)     1:53.10 (45.52)     2:25.71 (32.61)
-------------------------------------------------------------------------
 15 Morganne Klein            15 VAC-MR               2:16.90    2:25.78        
                  31.29     1:11.24 (39.95)     1:51.60 (40.36)     2:25.78 (34.18)
 16 Jennifer Noyes            16 WHAT-CT              2:23.21    2:25.90        
                  31.77     1:07.56 (35.79)     1:53.86 (46.30)     2:25.90 (32.04)
 17 Stephanie Giancola        17 WHAT-CT              2:26.74    2:26.44        
                  31.16     1:07.38 (36.22)     1:53.81 (46.43)     2:26.44 (32.63)
 18 Shea Berg                 16 NBS-MR               2:20.35    2:26.59        
                  31.26     1:06.68 (35.42)     1:51.91 (45.23)     2:26.59 (34.68)
 19 Olivia Baczek             16 MSC-MR               2:21.45    2:27.49        
                  33.41     1:09.37 (35.96)     1:54.44 (45.07)     2:27.49 (33.05)
 20 Ally Devoe                15 WHAT-CT              2:28.55    2:28.79        
                  32.79     1:10.14 (37.35)     1:55.94 (45.80)     2:28.79 (32.85)
 21 Natasha Amaral Pache Cha  16 MWSC-MR              2:26.18    2:29.53        
                  33.43     1:11.86 (38.43)     1:56.91 (45.05)     2:29.53 (32.62)
 22 Molly Hoarty              17 NBS-MR               2:30.72    2:29.88        
                  33.37     1:13.66 (40.29)     1:56.23 (42.57)     2:29.88 (33.65)
 23 Hilary Stanmyer           17 VAC-MR               2:30.10    2:30.09        
                  31.73     1:10.76 (39.03)     1:53.37 (42.61)     2:30.09 (36.72)
 24 Allison Wyatt             15 Big Blue-MR          2:26.53    2:30.28        
                  33.89     1:13.34 (39.45)     1:56.11 (42.77)     2:30.28 (34.17)
 25 Jessica Indyk             16 Big Blue-MR          2:29.07    2:30.59        
                  32.81     1:11.13 (38.32)     1:54.95 (43.82)     2:30.59 (35.64)
 26 Elizabeth Miller          17 MSC-MR               2:28.49    2:30.80        
                  33.11     1:13.05 (39.94)     1:56.70 (43.65)     2:30.80 (34.10)
 27 Ainslee Cunningham        16 NDAC-MR              2:28.95    2:31.37        
                  33.14     1:11.00 (37.86)     1:56.39 (45.39)     2:31.37 (34.98)
 28 Stephanie Schuyler        17 VAC-MR               2:34.56    2:31.55        
                  32.55     1:09.42 (36.87)     1:55.68 (46.26)     2:31.55 (35.87)
 29 Emma Thomson              15 WHAT-CT              2:36.97    2:32.13        
                  33.65     1:13.10 (39.45)     1:57.96 (44.86)     2:32.13 (34.17)
 30 Kelsie McNett             17 NBS-MR               2:30.78    2:32.81        
                  32.51     1:12.26 (39.75)     2:00.30 (48.04)     2:32.81 (32.51)
 31 Stephanie Ger             15 WHAT-CT              2:32.45    2:33.86        
                  32.43     1:11.00 (38.57)     1:59.37 (48.37)     2:33.86 (34.49)
 32 Jamie Testa               16 WHAT-CT              2:29.00    2:35.45        
                  31.54     1:10.52 (38.98)     1:58.39 (47.87)     2:35.45 (37.06)
 33 Ciara Conklin             15 VAC-MR               2:35.50    2:35.69        
                  35.10     1:14.37 (39.27)     1:58.85 (44.48)     2:35.69 (36.84)
 34 Jennifer Morante          17 NBS-MR               2:34.23    2:36.68        
                  35.33     1:14.46 (39.13)     2:01.21 (46.75)     2:36.68 (35.47)
 35 Lauren Lubarsky           17 NBS-MR               2:42.50    2:37.90        
                  34.44     1:13.59 (39.15)     2:00.47 (46.88)     2:37.90 (37.43)
 36 Laura Cantori             16 NBS-MR               2:37.46    2:40.74        
                  34.69     1:15.10 (40.41)     2:03.42 (48.32)     2:40.74 (37.32)
 37 Andrea Tremper            16 VAC-MR               2:42.09    2:42.53        
                  34.42     1:15.54 (41.12)     2:06.08 (50.54)     2:42.53 (36.45)
 38 Katie Warren              15 WHAT-CT              2:50.91    2:45.14        
                  33.00     1:15.77 (42.77)     2:06.08 (50.31)     2:45.14 (39.06)
 39 Lisa Luke                 15 NBS-MR               3:07.59    3:05.55        
                  43.37     1:28.03 (44.66)     2:23.26 (55.23)     3:05.55 (42.29)
 40 Aleksandra Paschek        15 NBS-MR               3:25.49    3:23.05        
                  43.75     1:37.28 (53.53)     2:35.24 (57.96)     3:23.05 (47.81)
 
Girls Open 400 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 4:29.36    2/1/2000 Corey Berg-MSC                             
                4:50.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kate Larkin         17 Tmsuffolk-MR         4:37.10    4:37.18 METS    16  
                  29.60     1:03.43 (33.83)     1:39.28 (35.85)     2:14.94 (35.66)
        2:53.41 (38.47)     3:32.02 (38.61)     4:04.82 (32.80)     4:37.18 (32.36)
  2 Jane Ehret          15 Aqua Gems-MR         4:36.83    4:41.22 METS    13  
                  28.69     1:01.11 (32.42)     1:37.92 (36.81)     2:14.01 (36.09)
        2:55.31 (41.30)     3:37.04 (41.73)     4:09.17 (32.13)     4:41.22 (32.05)
  3 Britney Anderer     16 Tmsuffolk-MR         4:50.68    4:45.73 METS    12  
                  29.81     1:03.90 (34.09)     1:40.64 (36.74)     2:17.94 (37.30)
        2:57.75 (39.81)     3:37.88 (40.13)     4:13.14 (35.26)     4:45.73 (32.59)
  4 Brenna O'Keefe      16 MSC-MR               4:36.82    4:45.86 METS    11  
                  30.47     1:04.51 (34.04)     1:40.84 (36.33)     2:17.82 (36.98)
        2:59.48 (41.66)     3:42.34 (42.86)     4:14.96 (32.62)     4:45.86 (30.90)
  5 Eva Russell         15 Tmsuffolk-MR         4:49.47    4:50.73 METS    10  
                  31.95     1:08.35 (36.40)     1:45.61 (37.26)     2:22.55 (36.94)
        3:03.19 (40.64)     3:44.85 (41.66)     4:18.40 (33.55)     4:50.73 (32.33)
  6 Hillary Hocson      16 NBS-MR               4:55.71    4:51.17          9  
                  30.02     1:05.33 (35.31)     1:41.50 (36.17)     2:17.93 (36.43)
        2:59.91 (41.98)     3:42.52 (42.61)     4:16.80 (34.28)     4:51.17 (34.37)
  7 Lauren Shaw         17 Aqua Gems-MR         4:59.41    4:56.63          7  
                  30.55     1:05.42 (34.87)     1:43.59 (38.17)     2:21.30 (37.71)
        3:03.55 (42.25)     3:47.20 (43.65)     4:22.09 (34.89)     4:56.63 (34.54)
  8 Emily Boyko         13 MSC-MR               5:13.94    4:58.85          5  
                  31.48     1:07.24 (35.76)     1:46.54 (39.30)     2:24.62 (38.08)
        3:07.03 (42.41)     3:49.52 (42.49)     4:25.17 (35.65)     4:58.85 (33.68)
  9 Carly Marshall      16 NBS-MR               4:55.51    5:00.71          4  
                  30.89     1:06.41 (35.52)     1:45.27 (38.86)     2:23.48 (38.21)
        3:05.54 (42.06)     3:49.27 (43.73)     4:25.54 (36.27)     5:00.71 (35.17)
 10 Brenna Munz         15 MSC-MR               4:53.89    5:03.66          3  
                  33.50     1:14.98 (41.48)     1:53.60 (38.62)     2:31.38 (37.78)
        3:14.59 (43.21)     3:59.41 (44.82)     4:32.29 (32.88)     5:03.66 (31.37)
 11 Casey Abribat       16 Aqua Gems-MR         5:02.57    5:03.80          2  
                  30.40     1:04.87 (34.47)     1:42.46 (37.59)     2:19.44 (36.98)
        3:04.18 (44.74)     3:51.15 (46.97)     4:27.97 (36.82)     5:03.80 (35.83)
 12 Amanda York         14 NBS-MR               5:13.81    5:04.01          1  
                  30.39     1:05.35 (34.96)     1:44.55 (39.20)     2:23.31 (38.76)
        3:09.61 (46.30)     3:56.13 (46.52)     4:29.85 (33.72)     5:04.01 (34.16)
 13 Bridget Latino      18 MSC-MR               5:07.76    5:05.93        
                  30.79     1:07.05 (36.26)     1:46.72 (39.67)     2:25.71 (38.99)
        3:10.54 (44.83)     3:56.43 (45.89)     4:30.73 (34.30)     5:05.93 (35.20)
 14 Shea Berg           16 NBS-MR               4:51.54    5:06.65        
                  32.02     1:08.25 (36.23)     1:45.74 (37.49)     2:22.83 (37.09)
        3:08.93 (46.10)     3:55.37 (46.44)     4:31.11 (35.74)     5:06.65 (35.54)
 15 Jennifer Aiello     14 MSC-MR               5:00.10    5:07.00        
                  31.01     1:06.29 (35.28)     1:44.00 (37.71)     2:21.22 (37.22)
        3:07.56 (46.34)     3:54.84 (47.28)     4:31.49 (36.65)     5:07.00 (35.51)
 16 Selina NG           13 Tmsuffolk-MR         5:03.78    5:07.10        
                  30.04     1:05.51 (35.47)     1:43.94 (38.43)     2:24.11 (40.17)
        3:09.13 (45.02)     3:54.84 (45.71)     4:30.74 (35.90)     5:07.10 (36.36)
 17 Corrine Bacigal     13 VAC-MR               5:14.00    5:08.75        
                  32.23     1:10.40 (38.17)     1:49.63 (39.23)     2:27.96 (38.33)
        3:12.63 (44.67)     3:57.72 (45.09)     4:33.91 (36.19)     5:08.75 (34.84)
 18 Molly Hoarty        17 NBS-MR               5:20.74    5:16.13        
                  32.53     1:11.06 (38.53)     1:52.53 (41.47)     2:33.62 (41.09)
        3:17.78 (44.16)     4:03.87 (46.09)     4:39.84 (35.97)     5:16.13 (36.29)
 19 Allyson Baraban     13 Tmsuffolk-MR         5:18.39    5:17.04        
                  32.53     1:10.87 (38.34)     1:49.39 (38.52)     2:28.37 (38.98)
        3:16.50 (48.13)     4:03.83 (47.33)     4:40.19 (36.36)     5:17.04 (36.85)
 20 Hilary Stanmyer     17 VAC-MR               5:22.98    5:19.85        
                  32.82     1:11.24 (38.42)     1:52.23 (40.99)     2:33.98 (41.75)
        3:17.58 (43.60)     4:02.50 (44.92)     4:41.71 (39.21)     5:19.85 (38.14)
 21 Jennifer Morante    17 NBS-MR               5:31.59    5:33.63        
                  35.08     1:16.64 (41.56)     1:59.84 (43.20)     2:41.34 (41.50)
        3:29.27 (47.93)     4:18.32 (49.05)     4:57.03 (38.71)     5:33.63 (36.60)
 22 Gennie Cohen        13 Tmsuffolk-MR         5:56.32    5:38.50        
                  35.54     1:18.98 (43.44)     2:01.81 (42.83)     2:44.26 (42.45)
        3:33.51 (49.25)     4:23.52 (50.01)     5:01.53 (38.01)     5:38.50 (36.97)
 23 Imani Flynn         13 Tmsuffolk-MR         6:04.68    6:12.62        
                  37.19     1:20.67 (43.48)   2:59.57 (1:38.90)     3:51.80 (52.23)
         3:57.00 (5.20)     4:44.36 (47.36)     5:28.74 (44.38)     6:12.62 (43.88)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 28.37    2/1/1997 Nat Moore-OAS                                
                32.09  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trevor Attile       10 Big Blue-MR            29.69      29.77 JO      16  
  2 Matthew Devito      10 Tmsuffolk-MR           30.35      30.51 JO      13  
  3 Paul LaRue          10 MSC-MR                 31.37      30.94 JO      12  
  4 Padraic Thompson    10 Aqua Gems-MR           31.98      31.80 JO      11  
  5 Jack Olsen          10 Aqua Gems-MR           31.33      32.06 JO      10  
  6 Luke Cowden         10 Tmsuffolk-MR           32.58      32.61          9  
  7 Armin Mahabadi      10 Tmsuffolk-MR           35.19      33.42          7  
  8 Joesph Galante      10 NBS-MR                 33.70      33.56          5  
  9 Christian Thomas     8 Big Blue-MR            34.76      34.14          4  
 10 Charlie Broe        10 NBS-MR                 36.77      34.96          3  
 11 Parker Cavotti      10 NDAC-MR                35.26      35.22          2  
 12 Julian Morgan       10 Big Blue-MR            36.31      35.98          1  
 13 Bryan Feigel        10 NBS-MR                 36.54      36.03        
 14 Jason Boyko          8 MSC-MR                 37.26      36.30        
 15 Matthew Cannon       8 LBA-MR                 39.44      36.83        
 16 Peter Hoyle          9 WHAT-CT                35.16      36.91        
 17 Chris Rudel          9 Aqua Gems-MR           39.34      39.53        
 18 Nicholas Negron     10 Big Blue-MR            50.06      40.20        
 19 Philip Calderone    10 MWSC-MR                44.54      43.40        
 20 Fredrick Cruz       10 MSC-MR                 46.63      45.15        
 21 Alex Sobelman       10 WHAT-CT                46.93      46.47        
 22 Jeremy Langdale     10 Aqua Gems-MR           42.06      46.73        
 23 William Lewis        9 MSC-MR                 52.75      48.08        
 24 Jason Cruz           6 MSC-MR                 56.44      48.32        
 25 Brandon Vasquez      7 MSC-MR                 54.90      48.52        
 26 Henry McNeilly       8 NBS-MR                 53.62      52.89        
 27 Ting Chen            7 NBS-MR                 52.38      54.08        
 28 Ian Nevers           8 MSC-MR                    NT      57.71        
 29 Sri Drishaal Kumar   7 Big Blue-MR            55.00    1:09.45        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:01.68    2/1/1997 Henry Hudson-OAS                           
                1:11.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trevor Attile       10 Big Blue-MR          1:03.85    1:04.39 JO      16  
                  31.30     1:04.39 (33.09)                                        
  2 Matthew Devito      10 Tmsuffolk-MR         1:07.48    1:07.07 JO      13  
                  31.97     1:07.07 (35.10)                                        
  3 Paul LaRue          10 MSC-MR               1:09.29    1:08.52 JO      12  
                  32.63     1:08.52 (35.89)                                        
  4 Padraic Thompson    10 Aqua Gems-MR         1:12.30    1:11.67         11  
                  34.00     1:11.67 (37.67)                                        
  5 Jack Olsen          10 Aqua Gems-MR         1:10.40    1:11.78         10  
                  33.74     1:11.78 (38.04)                                        
  6 Luke Cowden         10 Tmsuffolk-MR         1:10.04    1:12.21          9  
                  34.67     1:12.21 (37.54)                                        
  7 Armin Mahabadi      10 Tmsuffolk-MR         1:19.84    1:15.36          7  
                  36.63     1:15.36 (38.73)                                        
  8 Charlie Broe        10 NBS-MR               1:21.34    1:15.90          5  
                  36.40     1:15.90 (39.50)                                        
  9 Benjamin Vondrak     9 NBS-MR               1:21.12    1:19.52          4  
                  39.31     1:19.52 (40.21)                                        
 10 Christian Thomas     8 Big Blue-MR          1:18.00    1:19.85          3  
                  37.46     1:19.85 (42.39)                                        
 11 Peter Hoyle          9 WHAT-CT              1:19.58    1:21.15          2  
                  37.96     1:21.15 (43.19)                                        
 12 Bryan Feigel        10 NBS-MR               1:23.32    1:21.65          1  
                  39.25     1:21.65 (42.40)                                        
 13 Stephen Kelleher    10 Big Blue-MR          1:22.44    1:24.86        
                  40.45     1:24.86 (44.41)                                        
 14 Jason Boyko          8 MSC-MR               1:30.34    1:25.56        
                  39.62     1:25.56 (45.94)                                        
 15 Fredrick Cruz       10 MSC-MR               1:51.73    1:39.07        
                  45.91     1:39.07 (53.16)                                        
 16 Henry McNeilly       8 NBS-MR               2:01.19    1:46.75        
                  51.11     1:46.75 (55.64)                                        
 17 Brandon Vasquez      7 MSC-MR               1:59.15    1:48.16        
                  51.99     1:48.16 (56.17)                                        
 18 Alex Sobelman       10 WHAT-CT              1:49.28    1:50.14        
                  49.10   1:50.14 (1:01.04)                                        
 19 William Lewis        9 MSC-MR               1:58.50    1:51.51        
                  50.81   1:51.51 (1:00.70)                                        
 20 Jason Cruz           6 MSC-MR               2:02.24    1:56.76        
                  55.64   1:56.76 (1:01.12)                                        
 21 Ting Chen            7 NBS-MR               2:19.00    1:57.27        
                  59.75     1:57.27 (57.52)                                        
 22 Ian Nevers           8 MSC-MR                    NT    2:06.69        
                  57.55   2:06.69 (1:09.14)                                        
 23 Alexksey Makarov     6 NBS-MR                    NT    2:32.38        
                1:08.25   2:32.38 (1:24.13)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 31.52    2/1/1997 Nat Moore-OAS                                
                37.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trevor Attile       10 Big Blue-MR            34.42      34.45 JO      16  
  2 Matthew Devito      10 Tmsuffolk-MR           37.11      35.75 JO      13  
  3 Paul LaRue          10 MSC-MR                 36.98      36.86 JO      12  
  4 Armin Mahabadi      10 Tmsuffolk-MR           38.17      37.83 JO      11  
  5 Christian Thomas     8 Big Blue-MR            39.05      38.45         10  
  6 Luke Cowden         10 Tmsuffolk-MR           37.70      38.96          9  
  7 Padraic Thompson    10 Aqua Gems-MR           38.98      39.89          7  
  8 Jack Olsen          10 Aqua Gems-MR           38.95      39.98          5  
  9 Benjamin Vondrak     9 NBS-MR                 42.92      41.61          4  
 10 Charlie Broe        10 NBS-MR                 45.97      43.12          3  
 11 Jason Boyko          8 MSC-MR                 42.80      43.76          2  
 12 Bryan Feigel        10 NBS-MR                 46.52      44.01          1  
 13 Peter Hoyle          9 WHAT-CT                42.79      44.04        
 14 Stephen Kelleher    10 Big Blue-MR            44.62      45.80        
 15 Matthew Cannon       8 LBA-MR                 50.80      46.53        
 16 Philip Calderone    10 MWSC-MR                48.85      47.56        
 17 Fredrick Cruz       10 MSC-MR                 55.39      48.72        
 18 Alex Sobelman       10 WHAT-CT                55.70      53.81        
 19 Henry McNeilly       8 NBS-MR                 59.67      55.70        
 20 William Lewis        9 MSC-MR               1:03.38    1:02.71        
 21 Brandon Vasquez      7 MSC-MR                 59.08    1:04.75        
 22 Ting Chen            7 NBS-MR               1:06.39    1:05.76        
 23 Alexksey Makarov     6 NBS-MR               1:06.60    1:07.95        
 24 Ian Nevers           8 MSC-MR                    NT    1:09.90        
 -- Jason Cruz           6 MSC-MR                 56.11         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:08.20    2/1/1997 Nat Moore-OAS                              
                1:22.19  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trevor Attile       10 Big Blue-MR          1:13.88    1:13.08 JO      16  
                  36.17     1:13.08 (36.91)                                        
  2 Matthew Devito      10 Tmsuffolk-MR         1:16.07    1:15.04 JO      13  
                  36.71     1:15.04 (38.33)                                        
  3 Paul LaRue          10 MSC-MR               1:18.96    1:17.41 JO      12  
                  37.87     1:17.41 (39.54)                                        
  4 Armin Mahabadi      10 Tmsuffolk-MR         1:21.90    1:19.15 JO      11  
                  38.60     1:19.15 (40.55)                                        
  5 Luke Cowden         10 Tmsuffolk-MR         1:24.52    1:19.36 JO      10  
                  38.89     1:19.36 (40.47)                                        
  6 Padraic Thompson    10 Aqua Gems-MR         1:24.92    1:22.83          9  
                  40.17     1:22.83 (42.66)                                        
  7 Joesph Galante      10 NBS-MR               1:25.64    1:29.71          7  
                  45.88     1:29.71 (43.83)                                        
  8 Julian Morgan       10 Big Blue-MR          1:32.64    1:32.31          5  
                  46.86     1:32.31 (45.45)                                        
  9 Stephen Kelleher    10 Big Blue-MR          1:38.67    1:32.80          4  
                  45.48     1:32.80 (47.32)                                        
 10 Jason Boyko          8 MSC-MR               1:40.32    1:36.98          3  
                  46.59     1:36.98 (50.39)                                        
 11 Nicholas Negron     10 Big Blue-MR          1:48.00    1:55.31          2  
                  55.54     1:55.31 (59.77)                                        
 12 Brandon Vasquez      7 MSC-MR                    NT    1:58.68          1  
                  57.39   1:58.68 (1:01.29)                                        
 13 William Lewis        9 MSC-MR               2:25.09    2:02.88        
                  57.48   2:02.88 (1:05.40)                                        
 14 Ting Chen            7 NBS-MR                    NT    2:16.42        
                1:05.22   2:16.42 (1:11.20)                                        
 15 Ian Nevers           8 MSC-MR                    NT    2:30.54        
                1:12.92   2:30.54 (1:17.62)                                        
 -- Fredrick Cruz       10 MSC-MR               1:49.86         DQ        
                  48.07          DQ (57.44)                                        
 -- Henry McNeilly       8 NBS-MR                    NT         DQ        
                  58.80        DQ (1:09.41)                                        
 -- Jason Cruz           6 MSC-MR                    NT         DQ        
                  58.12        DQ (1:01.13)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 37.03    2/1/1997 Henry Hudson-OAS                             
                43.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paul LaRue          10 MSC-MR                 40.37      40.49 JO      16  
  2 Luke Cowden         10 Tmsuffolk-MR           43.20      43.37 JO      13  
  3 Matthew Devito      10 Tmsuffolk-MR           43.29      44.26         12  
  4 Chris Rudel          9 Aqua Gems-MR           47.61      46.97         11  
  5 Peter Hoyle          9 WHAT-CT                51.46      47.87         10  
  6 Armin Mahabadi      10 Tmsuffolk-MR           50.16      48.43          9  
  7 Bryan Feigel        10 NBS-MR                 49.68      48.68          7  
  8 Charlie Broe        10 NBS-MR                 50.52      50.02          5  
  9 Parker Cavotti      10 NDAC-MR                47.65      50.92          4  
 10 Julian Morgan       10 Big Blue-MR            51.06      51.56          3  
 11 Christian Thomas     8 Big Blue-MR            50.67      52.19          2  
 12 Matthew Cannon       8 LBA-MR                 57.42      53.50          1  
 13 Fredrick Cruz       10 MSC-MR                 57.52      53.96        
 14 Jason Boyko          8 MSC-MR                 55.13      57.55        
 15 Jason Cruz           6 MSC-MR                    NT    1:02.10        
 16 Henry McNeilly       8 NBS-MR                    NT    1:03.51        
 17 William Lewis        9 MSC-MR                    NT    1:10.07        
 18 Jeremy Langdale     10 Aqua Gems-MR           59.43    1:14.97        
 -- Sri Drishaal Kumar   7 Big Blue-MR          1:00.00         DQ        
 -- Ian Nevers           8 MSC-MR                    NT         DQ        
 -- Ting Chen            7 NBS-MR                    NT         DQ        
 -- Brandon Vasquez      7 MSC-MR               1:28.29         DQ        
 -- Nicholas Negron     10 Big Blue-MR          1:16.07         DQ        
 -- Alex Sobelman       10 WHAT-CT              1:10.74         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:20.11    2/1/1997 Henry Hudson-OAS                           
                1:35.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paul LaRue          10 MSC-MR               1:27.65    1:26.33 JO      16  
                  41.57     1:26.33 (44.76)                                        
  2 Luke Cowden         10 Tmsuffolk-MR         1:29.40    1:33.29 JO      13  
                  44.42     1:33.29 (48.87)                                        
  3 Matthew Devito      10 Tmsuffolk-MR         1:31.76    1:33.78 JO      12  
                  45.63     1:33.78 (48.15)                                        
  4 Padraic Thompson    10 Aqua Gems-MR         1:34.87    1:42.83         11  
                  50.15     1:42.83 (52.68)                                        
  5 Peter Hoyle          9 WHAT-CT              1:48.39    1:44.03         10  
                  50.48     1:44.03 (53.55)                                        
  6 Armin Mahabadi      10 Tmsuffolk-MR         1:49.79    1:44.36          9  
                  50.63     1:44.36 (53.73)                                        
  7 Bryan Feigel        10 NBS-MR               1:52.12    1:45.52          7  
                  51.61     1:45.52 (53.91)                                        
  8 Charlie Broe        10 NBS-MR               1:45.99    1:47.08          5  
                  50.67     1:47.08 (56.41)                                        
  9 Benjamin Vondrak     9 NBS-MR               1:59.99    1:55.60          4  
                  56.15     1:55.60 (59.45)                                        
 10 Fredrick Cruz       10 MSC-MR                    NT    1:56.21          3  
                  54.94   1:56.21 (1:01.27)                                        
 11 Matthew Cannon       8 LBA-MR               2:15.00    1:58.65          2  
                  57.06   1:58.65 (1:01.59)                                        
 12 Jason Boyko          8 MSC-MR                    NT    2:04.16          1  
                1:00.06   2:04.16 (1:04.10)                                        
 13 Jason Cruz           6 MSC-MR                    NT    2:16.89        
                1:02.89   2:16.89 (1:14.00)                                        
 -- Brandon Vasquez      7 MSC-MR                    NT         DQ        
                1:35.75        DQ (1:36.63)                                        
 -- Ian Nevers           8 MSC-MR                    NT         DQ        
                1:14.63        DQ (1:25.40)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 30.40    2/1/1997 Nat Moore-OAS                                
                36.79  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trevor Attile       10 Big Blue-MR            32.79      32.95 JO      16  
  2 Matthew Devito      10 Tmsuffolk-MR           36.90      36.31 JO      13  
  3 Jack Olsen          10 Aqua Gems-MR           34.48      36.99         12  
  4 Luke Cowden         10 Tmsuffolk-MR           37.39      37.62         11  
  5 Christian Thomas     8 Big Blue-MR            41.50      39.99         10  
  6 Armin Mahabadi      10 Tmsuffolk-MR           43.13      40.13          9  
  7 Paul LaRue          10 MSC-MR                 39.90      42.51          7  
  8 Peter Hoyle          9 WHAT-CT                40.55      43.17          5  
  9 Jason Boyko          8 MSC-MR                 44.64      45.40          4  
 10 Fredrick Cruz       10 MSC-MR                 54.28      55.48          3  
 11 Matthew Cannon       8 LBA-MR               1:05.00      59.98          2  
 12 Alex Sobelman       10 WHAT-CT              1:13.61    1:18.78          1  
 -- Jason Cruz           6 MSC-MR                    NT         DQ        
 -- William Lewis        9 MSC-MR                    NT         DQ        
 -- Stephen Kelleher    10 Big Blue-MR            54.17         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:08.79    2/1/1997 Nat Moore-OAS                              
                1:27.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trevor Attile       10 Big Blue-MR          1:13.38    1:14.32 JO      16  
                  34.60     1:14.32 (39.72)                                        
  2 Luke Cowden         10 Tmsuffolk-MR         1:29.19    1:22.43 JO      13  
                  37.84     1:22.43 (44.59)                                        
  3 Jack Olsen          10 Aqua Gems-MR         1:24.22    1:25.37 JO      12  
                  37.45     1:25.37 (47.92)                                        
  4 Matthew Devito      10 Tmsuffolk-MR              NT    1:26.17 JO      11  
                  38.40     1:26.17 (47.77)                                        
  5 Paul LaRue          10 MSC-MR               1:56.02    1:34.49         10  
                  42.07     1:34.49 (52.42)                                        
  6 Charlie Broe        10 NBS-MR               1:39.99    1:36.80          9  
                  43.62     1:36.80 (53.18)                                        
  7 Joesph Galante      10 NBS-MR               1:32.99    1:38.64          7  
                  45.77     1:38.64 (52.87)                                        
  8 Peter Hoyle          9 WHAT-CT              1:35.25    1:40.14          5  
                  45.76     1:40.14 (54.38)                                        
  9 Bryan Feigel        10 NBS-MR               1:35.99    1:43.52          4  
                  47.06     1:43.52 (56.46)                                        
 10 Jason Boyko          8 MSC-MR               2:27.33    1:49.89          3  
                  45.84   1:49.89 (1:04.05)                                        
 -- Julian Morgan       10 Big Blue-MR          1:45.00         DQ        
                  58.07        DQ (1:04.54)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:09.48    2/1/1997 Nat Moore-OAS                              
                1:21.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trevor Attile       10 Big Blue-MR          1:15.42    1:14.09 JO      16  
                  33.92     1:14.09 (40.17)                                        
  2 Paul LaRue          10 MSC-MR               1:17.86    1:18.49 JO      13  
                  37.90     1:18.49 (40.59)                                        
  3 Matthew Devito      10 Tmsuffolk-MR         1:17.64    1:18.54 JO      12  
                  35.76     1:18.54 (42.78)                                        
  4 Luke Cowden         10 Tmsuffolk-MR         1:21.30    1:20.99 JO      11  
                  38.17     1:20.99 (42.82)                                        
  5 Jack Olsen          10 Aqua Gems-MR         1:25.58    1:24.49         10  
                  38.84     1:24.49 (45.65)                                        
  6 Armin Mahabadi      10 Tmsuffolk-MR         1:27.80    1:26.35          9  
                  39.05     1:26.35 (47.30)                                        
  7 Padraic Thompson    10 Aqua Gems-MR         1:25.02    1:26.43          7  
                  40.20     1:26.43 (46.23)                                        
  8 Christian Thomas     8 Big Blue-MR          1:29.02    1:26.81          5  
                  38.67     1:26.81 (48.14)                                        
  9 Parker Cavotti      10 NDAC-MR              1:29.60    1:33.71          4  
                  41.57     1:33.71 (52.14)                                        
 10 Peter Hoyle          9 WHAT-CT              1:33.79    1:34.67          3  
                  43.47     1:34.67 (51.20)                                        
 11 Chris Rudel          9 Aqua Gems-MR         1:47.55    1:38.01          2  
                  47.21     1:38.01 (50.80)                                        
 12 Jason Boyko          8 MSC-MR               1:43.36    1:40.14          1  
                1:40.14         1:40.14 ( )                                        
 13 Stephen Kelleher    10 Big Blue-MR          1:30.39    1:42.27        
                  48.69     1:42.27 (53.58)                                        
 14 Matthew Cannon       8 LBA-MR               2:15.00    1:46.89        
                  50.60     1:46.89 (56.29)                                        
 15 Fredrick Cruz       10 MSC-MR                    NT    1:49.26        
                  51.60     1:49.26 (57.66)                                        
 -- Jeremy Langdale     10 Aqua Gems-MR         1:53.68         DQ        
                  57.03        DQ (1:06.68)                                        
 -- Jason Cruz           6 MSC-MR                    NT         DQ        
                1:01.29        DQ (1:10.06)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:51.34    2/1/1991 NSAA                                       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                      NT    2:32.70         32  
     1) Jack Olsen 10                   2) Jeremy Langdale 10             
     3) Chris Rudel 9                   4) Padraic Thompson 10            
                  33.96     1:16.00 (42.04)     2:00.52 (44.52)     2:32.70 (32.18)
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                     2:40.99    2:40.95         26  
     1) Henry McNeilly 8                2) Bryan Feigel 10                
     3) Charlie Broe 10                 4) Joesph Galante 10              
                  54.28     1:30.33 (36.05)     2:06.57 (36.24)     2:40.95 (34.38)
  3 Marist Swim Club-MR  'A'                         NT    2:47.30         24  
     1) Jason Boyko 8                   2) Fredrick Cruz 10               
     3) Jason Cruz 6                    4) Paul LaRue 10                  
                  40.12     1:30.30 (50.18)     2:16.78 (46.48)     2:47.30 (30.52)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:18.00    2/1/1999 BSC                                        
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                         NT    2:58.87         32  
     1) Paul LaRue 10                   2) Jason Cruz 6                   
     3) Jason Boyko 8                   4) William Lewis 9                
                  36.15     1:29.72 (53.57)     2:11.24 (41.52)     2:58.87 (47.63)
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                          NT    3:05.34         26  
     1) Benjamin Vondrak 9              2) Bryan Feigel 10                
     3) Charlie Broe 10                 4) Ting Chen 7                    
                  41.56     1:30.42 (48.86)     2:12.12 (41.70)     3:05.34 (53.22)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 24.86    2/1/1999 Nat Moore-NBS                                
                28.69  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Julian Mackrel      12 NDAC-MR                25.81      25.50 JO      16  
  2 Ryan Alderson       12 MSC-MR                 25.67      25.68 JO      13  
  3 Andrew Kelleher     12 Big Blue-MR            26.92      26.69 JO      11.5
  3 Simon Haas          12 MSC-MR                 26.79      26.69 JO      11.5
  5 Robert Simkins      12 Tmsuffolk-MR           26.82      26.88 JO      10  
  6 Keith Carlino       12 MSC-MR                 28.33      26.91 JO       9  
  7 Ty Seymour          12 WHAT-CT                27.66      27.60 JO       7  
  8 Michael Cashin      12 LBA-MR                 27.84      28.15 JO       5  
  9 Michael DiMaria     12 Tmsuffolk-MR           28.65      28.24 JO       4  
 10 Liam Cashin         12 LBA-MR                 28.54      28.47 JO       3  
 11 Brandon Charles     12 Tmsuffolk-MR           28.99      28.48 JO       2  
 12 Spencer Cavotti     12 NDAC-MR                28.33      28.49 JO       1  
 13 Brendan McClure     11 WHAT-CT                28.97      28.69 JO     
 14 Michael Capodanno   12 Tmsuffolk-MR           28.93      28.84        
 15 Brendin Thompson    12 Aqua Gems-MR           28.87      28.95        
 16 Zane Grunewald      12 UN-MR                  30.48      29.05        
 17 James Canner        12 LBA-MR                 28.85      29.13        
 18 Jared Charleston    12 MWSC-MR                28.82      29.15        
 18 Edan Zitelny        12 Tmsuffolk-MR           29.74      29.15        
 20 Douglas Russell     11 Tmsuffolk-MR           29.98      29.20        
 21 John Pawelko        11 Tmsuffolk-MR           28.97      29.47        
 22 Chris Warren        12 WHAT-CT                30.60      29.71        
 23 William Marvin      12 NDAC-MR                31.31      29.78        
 24 Max Vitkin          11 WHAT-CT                30.41      30.60        
 25 Thomas Scott        12 Tmsuffolk-MR           30.78      30.65        
 26 Ryan Lockhart       11 MWSC-MR                31.35      31.66        
 27 Matthew Rodriguez   11 Big Blue-MR            32.00      34.16        
 28 Gabe Hallenbeck     12 NDAC-MR                35.58      35.73        
 29 Jason Zhang         11 WHAT-CT                35.43      35.90        
 30 Samuel Morgan       11 Big Blue-MR            37.62      38.94        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 53.39    2/1/1996 Nicholas Pai-MSC                             
              1:02.29  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryan Alderson       12 MSC-MR                 55.36      55.59 JO      16  
                  27.11       55.59 (28.48)                                        
  2 Julian Mackrel      12 NDAC-MR                56.64      56.10 JO      13  
                  27.37       56.10 (28.73)                                        
  3 Simon Haas          12 MSC-MR                 58.18      57.55 JO      12  
                  27.91       57.55 (29.64)                                        
  4 Andrew Kelleher     12 Big Blue-MR            57.49      58.17 JO      11  
                  27.65       58.17 (30.52)                                        
  5 Robert Simkins      12 Tmsuffolk-MR           58.63      58.25 JO      10  
                  28.26       58.25 (29.99)                                        
  6 Keith Carlino       12 MSC-MR               1:02.72      59.48 JO       9  
                  28.38       59.48 (31.10)                                        
  7 Ty Seymour          12 WHAT-CT              1:02.20    1:00.18 JO       7  
                  29.13     1:00.18 (31.05)                                        
  8 Michael Cashin      12 LBA-MR               1:01.20    1:01.42 JO       5  
                  29.43     1:01.42 (31.99)                                        
  9 Liam Cashin         12 LBA-MR               1:03.97    1:01.50 JO       4  
                  29.61     1:01.50 (31.89)                                        
 10 Michael DiMaria     12 Tmsuffolk-MR         1:03.16    1:01.95 JO       3  
                  29.81     1:01.95 (32.14)                                        
 11 Zane Grunewald      12 UN-MR                1:04.98    1:02.08 JO       2  
                  29.66     1:02.08 (32.42)                                        
 12 Brendan McClure     11 WHAT-CT              1:02.13    1:02.87          1  
                  30.50     1:02.87 (32.37)                                        
 13 Douglas Russell     11 Tmsuffolk-MR         1:04.51    1:03.27        
                  30.31     1:03.27 (32.96)                                        
 14 Michael Capodanno   12 Tmsuffolk-MR         1:05.37    1:03.41        
                  30.57     1:03.41 (32.84)                                        
 15 Jared Charleston    12 MWSC-MR              1:04.76    1:03.64        
                  30.50     1:03.64 (33.14)                                        
 16 John Pawelko        11 Tmsuffolk-MR         1:03.87    1:03.99        
                  30.82     1:03.99 (33.17)                                        
 17 James Canner        12 LBA-MR               1:04.08    1:04.39        
                  30.85     1:04.39 (33.54)                                        
 18 Edan Zitelny        12 Tmsuffolk-MR         1:07.32    1:05.16        
                  30.74     1:05.16 (34.42)                                        
 19 Brendin Thompson    12 Aqua Gems-MR         1:03.79    1:05.65        
                  30.73     1:05.65 (34.92)                                        
 20 Thomas Scott        12 Tmsuffolk-MR         1:07.13    1:06.14        
                  31.83     1:06.14 (34.31)                                        
 21 Chris Warren        12 WHAT-CT              1:08.19    1:06.58        
                  31.98     1:06.58 (34.60)                                        
 22 Max Vitkin          11 WHAT-CT              1:06.97    1:06.68        
                  31.40     1:06.68 (35.28)                                        
 23 William Marvin      12 NDAC-MR              1:09.38    1:07.65        
                  31.40     1:07.65 (36.25)                                        
 24 Ryan Lockhart       11 MWSC-MR              1:10.22    1:08.06        
                  32.37     1:08.06 (35.69)                                        
 25 Nicholas Stoski     12 LBA-MR               1:13.28    1:10.10        
                  34.13     1:10.10 (35.97)                                        
 26 Mike Craven         12 NDAC-MR              1:14.76    1:12.31        
                  43.00     1:12.31 (29.31)                                        
 27 Colin Eckhardt      12 NDAC-MR              1:16.70    1:15.10        
                  46.00     1:15.10 (29.10)                                        
 28 Jay Czerwinski      11 MWSC-MR              1:18.95    1:17.96        
                  36.50     1:17.96 (41.46)                                        
 29 Samuel Morgan       11 Big Blue-MR          1:22.04    1:19.62        
                  38.53     1:19.62 (41.09)                                        
 30 Jason Zhang         11 WHAT-CT              1:23.52    1:20.13        
                  36.62     1:20.13 (43.51)                                        
 31 Gabe Hallenbeck     12 NDAC-MR              1:23.97    1:22.04        
                  38.29     1:22.04 (43.75)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 26.86    2/1/1996 Nicholas Pai-MSC                             
                33.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Keith Carlino       12 MSC-MR                 32.23      29.92 JO      16  
  2 Michael Cashin      12 LBA-MR                 31.31      30.83 JO      13  
  3 Jared Charleston    12 MWSC-MR                33.63      33.03 JO      12  
  4 Chris Warren        12 WHAT-CT                33.42      33.47 JO      11  
  5 Brendan McClure     11 WHAT-CT                34.22      34.16         10  
  6 Brendin Thompson    12 Aqua Gems-MR           32.80      34.19          9  
  7 William Marvin      12 NDAC-MR                36.36      34.32          7  
  8 Brandon Charles     12 Tmsuffolk-MR           34.82      34.33          5  
  9 John Pawelko        11 Tmsuffolk-MR           37.50      34.41          4  
 10 Douglas Russell     11 Tmsuffolk-MR           35.59      34.48          3  
 11 Edan Zitelny        12 Tmsuffolk-MR           34.80      34.62          2  
 12 Michael Capodanno   12 Tmsuffolk-MR           36.18      34.95          1  
 13 Zane Grunewald      12 UN-MR                  35.17      35.06        
 14 Ryan Lockhart       11 MWSC-MR                37.38      35.61        
 15 Max Vitkin          11 WHAT-CT                36.17      35.99        
 16 Thomas Scott        12 Tmsuffolk-MR           36.16      37.04        
 17 Gabe Hallenbeck     12 NDAC-MR                41.56      41.13        
 18 Colin Eckhardt      12 NDAC-MR                42.77      41.98        
 19 Jay Czerwinski      11 MWSC-MR                42.10      42.56        
 20 Samuel Morgan       11 Big Blue-MR            42.60      43.23        
 21 Jason Zhang         11 WHAT-CT                47.58      47.04        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 57.34    2/1/1996 Nicholas Pai-MSC                             
              1:11.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryan Alderson       12 MSC-MR               1:03.79    1:03.21 JO      16  
                  31.47     1:03.21 (31.74)                                        
  2 Keith Carlino       12 MSC-MR               1:08.98    1:03.36 JO      13  
                  31.10     1:03.36 (32.26)                                        
  3 Simon Haas          12 MSC-MR               1:07.80    1:04.11 JO      12  
                  31.26     1:04.11 (32.85)                                        
  4 Julian Mackrel      12 NDAC-MR              1:07.24    1:06.48 JO      11  
                  33.05     1:06.48 (33.43)                                        
  5 Michael Cashin      12 LBA-MR               1:06.43    1:06.60 JO      10  
                  32.02     1:06.60 (34.58)                                        
  6 Robert Simkins      12 Tmsuffolk-MR         1:11.55    1:07.45 JO       9  
                  33.59     1:07.45 (33.86)                                        
  7 Michael DiMaria     12 Tmsuffolk-MR         1:12.52    1:10.06 JO       7  
                  34.46     1:10.06 (35.60)                                        
  8 Andrew Kelleher     12 Big Blue-MR          1:09.64    1:10.48 JO       5  
                  33.74     1:10.48 (36.74)                                        
  9 Brendan McClure     11 WHAT-CT              1:11.58    1:11.31 JO       4  
                  35.65     1:11.31 (35.66)                                        
 10 Brendin Thompson    12 Aqua Gems-MR         1:13.25    1:12.22          3  
                  35.48     1:12.22 (36.74)                                        
 11 Jared Charleston    12 MWSC-MR              1:11.30    1:12.28          2  
                  35.52     1:12.28 (36.76)                                        
 12 Douglas Russell     11 Tmsuffolk-MR         1:12.97    1:12.77          1  
                  35.29     1:12.77 (37.48)                                        
 13 John Pawelko        11 Tmsuffolk-MR         1:12.87    1:12.95        
                  35.69     1:12.95 (37.26)                                        
 14 Zane Grunewald      12 UN-MR                1:17.53    1:13.44        
                  35.80     1:13.44 (37.64)                                        
 15 William Marvin      12 NDAC-MR              1:17.85    1:13.67        
                  35.51     1:13.67 (38.16)                                        
 16 Brandon Charles     12 Tmsuffolk-MR         1:16.16    1:13.95        
                  35.76     1:13.95 (38.19)                                        
 17 Michael Capodanno   12 Tmsuffolk-MR         1:13.50    1:14.07        
                  36.36     1:14.07 (37.71)                                        
 18 Chris Warren        12 WHAT-CT              1:14.71    1:14.63        
                  35.66     1:14.63 (38.97)                                        
 19 Spencer Cavotti     12 NDAC-MR              1:18.34    1:15.18        
                  35.85     1:15.18 (39.33)                                        
 20 James Canner        12 LBA-MR               1:17.89    1:15.23        
                  36.92     1:15.23 (38.31)                                        
 21 Edan Zitelny        12 Tmsuffolk-MR         1:14.93    1:15.75        
                  36.39     1:15.75 (39.36)                                        
 22 Max Vitkin          11 WHAT-CT              1:16.28    1:16.03        
                  37.69     1:16.03 (38.34)                                        
 23 Ryan Lockhart       11 MWSC-MR              1:20.71    1:17.26        
                  37.06     1:17.26 (40.20)                                        
 24 Thomas Scott        12 Tmsuffolk-MR         1:21.14    1:18.22        
                  38.23     1:18.22 (39.99)                                        
 25 Matthew Rodriguez   11 Big Blue-MR          1:23.86    1:30.74        
                  42.51     1:30.74 (48.23)                                        
 26 Gabe Hallenbeck     12 NDAC-MR              1:31.08    1:31.50        
                  52.00     1:31.50 (39.50)                                        
 27 Samuel Morgan       11 Big Blue-MR          1:34.24    1:35.11        
                  47.78     1:35.11 (47.33)                                        
 28 Jason Zhang         11 WHAT-CT              1:40.57    1:39.25        
                  48.84     1:39.25 (50.41)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 31.89    2/1/1992 Chris Helin-TVSC                             
                38.09  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrew Kelleher     12 Big Blue-MR            33.02      33.73 JO      16  
  2 Robert Simkins      12 Tmsuffolk-MR           34.72      34.86 JO      13  
  3 Julian Mackrel      12 NDAC-MR                34.57      34.91 JO      12  
  4 Spencer Cavotti     12 NDAC-MR                36.33      35.08 JO      11  
  5 Brandon Charles     12 Tmsuffolk-MR           37.06      36.41 JO      10  
  6 Edan Zitelny        12 Tmsuffolk-MR           37.04      37.21 JO       9  
  7 Zane Grunewald      12 UN-MR                  40.13      37.27 JO       7  
  8 Ty Seymour          12 WHAT-CT                34.86      37.29 JO       5  
  9 Brendin Thompson    12 Aqua Gems-MR           38.04      38.24          4  
 10 Liam Cashin         12 LBA-MR                 39.14      38.26          3  
 11 Michael DiMaria     12 Tmsuffolk-MR           46.19      38.38          2  
 12 Douglas Russell     11 Tmsuffolk-MR           40.67      39.73          1  
 13 John Pawelko        11 Tmsuffolk-MR           43.58      40.80        
 13 Brendan McClure     11 WHAT-CT                44.72      40.80        
 15 Thomas Scott        12 Tmsuffolk-MR           42.84      41.08        
 16 Chris Warren        12 WHAT-CT                40.00      41.62        
 17 Ryan Lockhart       11 MWSC-MR                41.58      42.76        
 18 Matthew Rodriguez   11 Big Blue-MR            42.80      44.02        
 19 William Marvin      12 NDAC-MR                57.56      44.55        
 20 Max Vitkin          11 WHAT-CT                47.98      45.76        
 21 Jason Zhang         11 WHAT-CT                46.28      47.44        
 -- Michael Capodanno   12 Tmsuffolk-MR           43.21         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:09.12   1/21/2007 Christian Yeager, TMSUFFOLK                
                1:24.09  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrew Kelleher     12 Big Blue-MR          1:12.40    1:12.01 JO      16  
                  33.71     1:12.01 (38.30)                                        
  2 Julian Mackrel      12 NDAC-MR              1:14.52    1:15.56 JO      13  
                  35.90     1:15.56 (39.66)                                        
  3 Simon Haas          12 MSC-MR               1:18.99    1:17.03 JO      12  
                  35.96     1:17.03 (41.07)                                        
  4 Robert Simkins      12 Tmsuffolk-MR         1:16.92    1:17.06 JO      11  
                  36.67     1:17.06 (40.39)                                        
  5 Ty Seymour          12 WHAT-CT              1:19.63    1:20.25 JO      10  
                  38.09     1:20.25 (42.16)                                        
  6 Zane Grunewald      12 UN-MR                1:21.67    1:20.84 JO       9  
                  38.22     1:20.84 (42.62)                                        
  7 Nicholas Stoski     12 LBA-MR               1:23.68    1:23.09 JO       7  
                  38.79     1:23.09 (44.30)                                        
  8 Brandon Charles     12 Tmsuffolk-MR         1:21.74    1:23.23 JO       5  
                  37.75     1:23.23 (45.48)                                        
  9 Edan Zitelny        12 Tmsuffolk-MR         1:24.49    1:23.56 JO       4  
                  39.59     1:23.56 (43.97)                                        
 10 Michael DiMaria     12 Tmsuffolk-MR         1:24.24    1:24.00 JO       3  
                  39.29     1:24.00 (44.71)                                        
 11 Liam Cashin         12 LBA-MR               1:26.86    1:24.19          2  
                  39.60     1:24.19 (44.59)                                        
 12 Michael Capodanno   12 Tmsuffolk-MR         1:29.33    1:28.22          1  
                  42.12     1:28.22 (46.10)                                        
 13 John Pawelko        11 Tmsuffolk-MR         1:28.49    1:29.38        
                  43.49     1:29.38 (45.89)                                        
 14 Mike Craven         12 NDAC-MR              1:32.78    1:31.64        
                  43.91     1:31.64 (47.73)                                        
 15 Ryan Lockhart       11 MWSC-MR              1:32.29    1:33.46        
                  43.61     1:33.46 (49.85)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 26.86    2/1/1996 Nicholas Pai-MSC                             
                32.09  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryan Alderson       12 MSC-MR                 30.07      29.09 JO      16  
  2 Keith Carlino       12 MSC-MR                 30.76      29.22 JO      13  
  3 Robert Simkins      12 Tmsuffolk-MR           29.75      29.54 JO      12  
  4 Ty Seymour          12 WHAT-CT                29.65      29.64 JO      11  
  5 Andrew Kelleher     12 Big Blue-MR            30.15      29.81 JO      10  
  6 Michael DiMaria     12 Tmsuffolk-MR           35.69      31.72 JO       9  
  7 James Canner        12 LBA-MR                 31.24      32.00 JO       7  
  8 Brendan McClure     11 WHAT-CT                31.62      32.41          5  
  9 John Pawelko        11 Tmsuffolk-MR           32.98      32.80          4  
 10 Zane Grunewald      12 UN-MR                  34.17      33.39          3  
 11 Ryan Lockhart       11 MWSC-MR                34.34      33.92          2  
 12 Edan Zitelny        12 Tmsuffolk-MR           34.60      34.10          1  
 13 Michael Capodanno   12 Tmsuffolk-MR           33.60      34.12        
 14 Douglas Russell     11 Tmsuffolk-MR           34.63      34.14        
 15 Chris Warren        12 WHAT-CT                34.17      34.60        
 16 Thomas Scott        12 Tmsuffolk-MR           34.45      34.85        
 17 Max Vitkin          11 WHAT-CT                35.44      35.46        
 18 William Marvin      12 NDAC-MR                38.98      35.57        
 19 Brandon Charles     12 Tmsuffolk-MR           37.59      36.10        
 20 Nicholas Stoski     12 LBA-MR                 32.81      36.61        
 21 Jay Czerwinski      11 MWSC-MR                48.50      42.55        
 22 Gabe Hallenbeck     12 NDAC-MR                46.13      43.58        
 23 Jason Zhang         11 WHAT-CT                46.89      45.35        
 24 Samuel Morgan       11 Big Blue-MR            54.55      51.84        
 -- Mike Craven         12 NDAC-MR                42.36         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:00.13    2/1/1996 Nicholas Pai-MSC                           
                1:13.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Robert Simkins      12 Tmsuffolk-MR         1:06.71    1:05.88 JO      16  
                  31.47     1:05.88 (34.41)                                        
  2 Keith Carlino       12 MSC-MR               1:08.78    1:06.38 JO      13  
                  30.46     1:06.38 (35.92)                                        
  3 Ryan Alderson       12 MSC-MR               1:08.29    1:07.22 JO      12  
                  31.18     1:07.22 (36.04)                                        
  4 Ty Seymour          12 WHAT-CT              1:07.55    1:07.38 JO      11  
                  31.77     1:07.38 (35.61)                                        
  5 Simon Haas          12 MSC-MR               1:09.26    1:08.94 JO      10  
                  31.88     1:08.94 (37.06)                                        
  6 Andrew Kelleher     12 Big Blue-MR          1:10.29    1:10.46 JO       9  
                  32.39     1:10.46 (38.07)                                        
  7 Michael DiMaria     12 Tmsuffolk-MR         1:13.67    1:11.14 JO       7  
                  32.99     1:11.14 (38.15)                                        
  8 John Pawelko        11 Tmsuffolk-MR         1:13.86    1:13.59          5  
                  33.78     1:13.59 (39.81)                                        
  9 James Canner        12 LBA-MR               1:11.36    1:14.45          4  
                  32.83     1:14.45 (41.62)                                        
 10 Brendan McClure     11 WHAT-CT              1:14.96    1:14.55          3  
                  35.40     1:14.55 (39.15)                                        
 11 Douglas Russell     11 Tmsuffolk-MR         1:18.17    1:15.21          2  
                  35.24     1:15.21 (39.97)                                        
 12 Zane Grunewald      12 UN-MR                1:22.63    1:16.58          1  
                  35.11     1:16.58 (41.47)                                        
 13 Michael Cashin      12 LBA-MR               1:19.04    1:17.59        
                  34.69     1:17.59 (42.90)                                        
 14 Liam Cashin         12 LBA-MR               1:26.18    1:18.12        
                  34.97     1:18.12 (43.15)                                        
 15 Ryan Lockhart       11 MWSC-MR              1:19.32    1:18.91        
                  36.98     1:18.91 (41.93)                                        
 16 Thomas Scott        12 Tmsuffolk-MR              NT    1:20.42        
                  36.62     1:20.42 (43.80)                                        
 17 Edan Zitelny        12 Tmsuffolk-MR         1:18.99    1:21.02        
                  14.63   1:21.02 (1:06.39)                                        
 18 Max Vitkin          11 WHAT-CT              1:23.08    1:21.53        
                  38.15     1:21.53 (43.38)                                        
 19 Brandon Charles     12 Tmsuffolk-MR         1:24.08    1:21.82        
                  37.25     1:21.82 (44.57)                                        
 20 Jared Charleston    12 MWSC-MR              1:17.10    1:22.10        
                  37.13     1:22.10 (44.97)                                        
 21 Michael Capodanno   12 Tmsuffolk-MR         1:22.64    1:22.88        
                  37.79     1:22.88 (45.09)                                        
 22 Chris Warren        12 WHAT-CT              1:24.07    1:23.68        
                  36.69     1:23.68 (46.99)                                        
 23 Gabe Hallenbeck     12 NDAC-MR              1:43.44    1:38.89        
                  47.61     1:38.89 (51.28)                                        
 24 Samuel Morgan       11 Big Blue-MR          2:00.12    1:54.28        
                  52.21   1:54.28 (1:02.07)                                        
 -- Jason Zhang         11 WHAT-CT                   NT         DQ        
                  48.78        DQ (1:05.80)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:03.37   1/21/2007 Christian Yeager, TMSUFFOLK                
                1:12.29  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryan Alderson       12 MSC-MR               1:06.13    1:05.00 JO      16  
                  29.61     1:05.00 (35.39)                                        
  2 Julian Mackrel      12 NDAC-MR              1:07.50    1:06.62 JO      13  
                  31.58     1:06.62 (35.04)                                        
  3 Robert Simkins      12 Tmsuffolk-MR         1:07.30    1:07.90 JO      12  
                  32.30     1:07.90 (35.60)                                        
  4 Simon Haas          12 MSC-MR               1:10.61    1:08.48 JO      11  
                  31.23     1:08.48 (37.25)                                        
  5 Ty Seymour          12 WHAT-CT              1:09.84    1:10.64 JO      10  
                  33.35     1:10.64 (37.29)                                        
  6 Michael DiMaria     12 Tmsuffolk-MR         1:11.11    1:10.75 JO       9  
                  34.18     1:10.75 (36.57)                                        
  7 Brendan McClure     11 WHAT-CT              1:11.92    1:11.81 JO       7  
                  34.10     1:11.81 (37.71)                                        
  8 Michael Cashin      12 LBA-MR               1:17.11    1:12.29 JO       5  
                  32.92     1:12.29 (39.37)                                        
  9 Zane Grunewald      12 UN-MR                1:17.49    1:12.76          4  
                  34.46     1:12.76 (38.30)                                        
 10 Liam Cashin         12 LBA-MR               1:12.58    1:13.06          3  
                  34.00     1:13.06 (39.06)                                        
 11 Brendin Thompson    12 Aqua Gems-MR         1:12.32    1:13.65          2  
                  35.36     1:13.65 (38.29)                                        
 12 James Canner        12 LBA-MR               1:15.24    1:15.18          1  
                  34.84     1:15.18 (40.34)                                        
 13 Jared Charleston    12 MWSC-MR              1:15.78    1:15.33        
                  33.81     1:15.33 (41.52)                                        
 14 Brandon Charles     12 Tmsuffolk-MR         1:15.54    1:15.77        
                  36.63     1:15.77 (39.14)                                        
 15 Douglas Russell     11 Tmsuffolk-MR         1:13.78    1:16.26        
                  36.19     1:16.26 (40.07)                                        
 16 Chris Warren        12 WHAT-CT              1:19.72    1:17.35        
                  36.15     1:17.35 (41.20)                                        
 17 Thomas Scott        12 Tmsuffolk-MR         1:16.61    1:17.53        
                  36.96     1:17.53 (40.57)                                        
 18 Ryan Lockhart       11 MWSC-MR              1:18.60    1:19.01        
                  35.06     1:19.01 (43.95)                                        
 19 Max Vitkin          11 WHAT-CT              1:20.50    1:21.49        
                  35.89     1:21.49 (45.60)                                        
 20 Jason Zhang         11 WHAT-CT              1:37.66    1:32.65        
                  44.85     1:32.65 (47.80)                                        
 21 Colin Eckhardt      12 NDAC-MR              1:35.54    1:36.33        
                  44.45     1:36.33 (51.88)                                        
 22 Samuel Morgan       11 Big Blue-MR          1:39.72    1:39.23        
                  47.03     1:39.23 (52.20)                                        
 -- Jay Czerwinski      11 MWSC-MR              1:30.95         DQ        
                  43.44          DQ (49.93)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:47.27    2/1/1999 BSC                                        
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                             NT    1:51.55         32  
     1) Michael DiMaria 12              2) Michael Capodanno 12           
     3) Brandon Charles 12              4) Robert Simkins 12              
                  28.16       56.38 (28.22)     1:24.73 (28.35)     1:51.55 (26.82)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'      1:57.11    1:56.28         26  
     1) Spencer Cavotti 12              2) Gabe Hallenbeck 12             
     3) William Marvin 12               4) Julian Mackrel 12              
                  27.77     1:01.87 (34.10)     1:31.35 (29.48)     1:56.28 (24.93)
  3 West Hartford Aquatic Team-CT  'A'               NT    1:56.81         24  
     1) Brendan McClure 11              2) Chris Warren 12                
     3) Max Vitkin 11                   4) Ty Seymour 12                  
                  29.38       59.99 (30.61)     1:30.07 (30.08)     1:56.81 (26.74)
  4 Team Suffolk-MR  'B'                             NT    1:58.92         22  
     1) John Pawelko 11                 2) Douglas Russell 11             
     3) Thomas Scott 12                 4) Edan Zitelny 12                
                  29.34       58.89 (29.55)     1:30.15 (31.26)     1:58.92 (28.77)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:00.60    2/1/1999 BSC                                        
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                             NT    2:07.87         32  
     1) Michael DiMaria 12              2) Edan Zitelny 12                
     3) Robert Simkins 12               4) Michael Capodanno 12           
                  33.00     1:10.61 (37.61)     1:27.66 (17.05)     2:07.87 (40.21)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                      NT    2:09.95         26  
     1) Michael Cashin 12               2) Nicholas Stoski 12             
     3) James Canner 12                 4) Liam Cashin 12                 
                  30.96     1:09.66 (38.70)     1:41.64 (31.98)     2:09.95 (28.31)
  3 West Hartford Aquatic Team-CT  'A'               NT    2:12.45         24  
     1) Chris Warren 12                 2) Ty Seymour 12                  
     3) Brendan McClure 11              4) Max Vitkin 11                  
                  34.42     1:11.10 (36.68)     1:42.58 (31.48)     2:12.45 (29.87)
  4 Team Suffolk-MR  'B'                             NT    2:15.61         22  
     1) Douglas Russell 11              2) Brandon Charles 12             
     3) John Pawelko 11                 4) Thomas Scott 12                
                  34.67     1:11.61 (36.94)     1:44.77 (33.16)     2:15.61 (30.84)
 
Boys 12 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:01.10   1/18/2008 Ryan Alderson, MSC  -MR                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryan Alderson       12 MSC-MR               2:03.31    2:01.10#        16  
                  28.17       58.71 (30.54)     1:29.79 (31.08)     2:01.10 (31.31)
  2 Simon Haas          12 MSC-MR               2:05.25    2:03.45         13  
                  28.63       59.77 (31.14)     1:31.68 (31.91)     2:03.45 (31.77)
  3 Robert Simkins      12 Tmsuffolk-MR         2:04.78    2:05.87         12  
                  28.01       59.52 (31.51)     1:32.58 (33.06)     2:05.87 (33.29)
  4 Keith Carlino       12 MSC-MR               2:19.21    2:13.66         11  
                  30.43     1:05.51 (35.08)     1:39.87 (34.36)     2:13.66 (33.79)
  5 Steven Campagna     12 NDAC-MR              2:12.00    2:15.09         10  
                  30.22     1:04.77 (34.55)     1:40.98 (36.21)     2:15.09 (34.11)
  6 Michael Capodanno   12 Tmsuffolk-MR         2:18.58    2:15.40          9  
                  31.22     1:06.55 (35.33)     1:42.28 (35.73)     2:15.40 (33.12)
  7 Michael DiMaria     12 Tmsuffolk-MR         2:18.60    2:16.17          7  
                  30.67     1:05.60 (34.93)     1:42.19 (36.59)     2:16.17 (33.98)
  8 Douglas Russell     11 Tmsuffolk-MR         2:18.73    2:16.49          5  
                  30.83     1:06.07 (35.24)     1:41.40 (35.33)     2:16.49 (35.09)
  9 John Pawelko        11 Tmsuffolk-MR         2:17.13    2:16.94          4  
                  30.14     1:05.03 (34.89)     1:41.39 (36.36)     2:16.94 (35.55)
 10 Brandon Charles     12 Tmsuffolk-MR         2:20.76    2:18.12          3  
                  30.21     1:05.37 (35.16)     1:42.70 (37.33)     2:18.12 (35.42)
 11 Edan Zitelny        12 Tmsuffolk-MR         2:29.09    2:25.78          2  
                  31.22     1:09.19 (37.97)     1:48.68 (39.49)     2:25.78 (37.10)
 12 Thomas Scott        12 Tmsuffolk-MR         2:25.83    2:26.25          1  
                  32.21     1:08.87 (36.66)     1:46.95 (38.08)     2:26.25 (39.30)
 13 Matthew Devito      10 Tmsuffolk-MR         2:25.40    2:27.22        
                  32.64     1:09.28 (36.64)     1:48.91 (39.63)     2:27.22 (38.31)
 14 Luke Cowden         10 Tmsuffolk-MR         2:29.72    2:29.53        
                  34.33     1:13.30 (38.97)     1:51.83 (38.53)     2:29.53 (37.70)
 15 Ryan Lockhart       11 MWSC-MR              2:35.52    2:34.25        
                  32.58     1:11.11 (38.53)     1:53.04 (41.93)     2:34.25 (41.21)
 16 Armin Mahabadi      10 Tmsuffolk-MR         2:51.00    2:38.21        
                  35.43     1:16.37 (40.94)     1:57.45 (41.08)     2:38.21 (40.76)
 17 Mike Craven         12 NDAC-MR              2:51.09    2:44.94        
                  34.21     1:14.81 (40.60)     1:57.66 (42.85)     2:44.94 (47.28)
 18 Charlie Broe        10 NBS-MR               2:49.99    2:49.51        
                  38.01     1:21.77 (43.76)     2:06.71 (44.94)     2:49.51 (42.80)
 19 Benjamin Vondrak     9 NBS-MR               2:49.99    2:52.39        
                  38.92     1:22.48 (43.56)     2:07.98 (45.50)     2:52.39 (44.41)
 20 Bryan Feigel        10 NBS-MR               3:05.92    2:57.97        
                  39.56     1:25.50 (45.94)     2:12.95 (47.45)     2:57.97 (45.02)
 
Boys 12 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:13.34   1/19/2007 Christian Yeager, TMSUFFOLK                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Robert Simkins      12 Tmsuffolk-MR         2:24.09    2:23.82         16  
                  31.28     1:08.66 (37.38)     1:51.82 (43.16)     2:23.82 (32.00)
  2 Steven Campagna     12 NDAC-MR              2:30.65    2:27.47         13  
                  30.72     1:09.08 (38.36)     1:55.41 (46.33)     2:27.47 (32.06)
  3 Michael DiMaria     12 Tmsuffolk-MR         2:31.55    2:28.61         12  
                  32.37     1:10.17 (37.80)     1:54.62 (44.45)     2:28.61 (33.99)
  4 Keith Carlino       12 MSC-MR               2:36.61    2:29.44         11  
                  30.96     1:07.34 (36.38)     1:56.52 (49.18)     2:29.44 (32.92)
  5 John Pawelko        11 Tmsuffolk-MR         2:36.34    2:36.21         10  
                  34.07     1:13.98 (39.91)     2:02.54 (48.56)     2:36.21 (33.67)
  6 Douglas Russell     11 Tmsuffolk-MR         2:41.00    2:36.31          9  
                  35.12     1:14.89 (39.77)     2:01.32 (46.43)     2:36.31 (34.99)
  7 Brandon Charles     12 Tmsuffolk-MR         2:41.95    2:39.12          7  
                  36.62     1:16.52 (39.90)     2:03.96 (47.44)     2:39.12 (35.16)
  8 Michael Capodanno   12 Tmsuffolk-MR         2:41.08    2:39.59          5  
                  35.03     1:16.33 (41.30)     2:05.06 (48.73)     2:39.59 (34.53)
  9 Edan Zitelny        12 Tmsuffolk-MR         2:40.47    2:39.74          4  
                  35.07     1:17.69 (42.62)     2:03.06 (45.37)     2:39.74 (36.68)
 10 Thomas Scott        12 Tmsuffolk-MR         2:45.14    2:42.23          3  
                  35.19     1:16.76 (41.57)     2:05.46 (48.70)     2:42.23 (36.77)
 11 Matthew Devito      10 Tmsuffolk-MR         2:47.60    2:44.96          2  
                  37.41     1:17.26 (39.85)     2:08.74 (51.48)     2:44.96 (36.22)
 12 Ryan Lockhart       11 MWSC-MR              2:51.49    2:48.84          1  
                  35.84     1:17.54 (41.70)     2:08.07 (50.53)     2:48.84 (40.77)
 13 Luke Cowden         10 Tmsuffolk-MR         2:52.24    2:50.56        
                  40.52     1:23.24 (42.72)     2:13.92 (50.68)     2:50.56 (36.64)
 14 Armin Mahabadi      10 Tmsuffolk-MR              NT    2:59.46        
                  41.21     1:23.35 (42.14)     2:18.97 (55.62)     2:59.46 (40.49)
 15 Joesph Galante      10 NBS-MR               3:02.96    2:59.50        
                  38.78     1:26.29 (47.51)     2:20.38 (54.09)     2:59.50 (39.12)
 16 Mike Craven         12 NDAC-MR              3:17.14    3:11.28        
                  42.73     1:33.09 (50.36)     2:25.25 (52.16)     3:11.28 (46.03)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 22.90    2/1/1998 Peter Politi-NBS                             
                25.69  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Bryan Galan         14 Tmsuffolk-MR           24.04      23.92 JO      16  
  2 Harrison Volaski    14 Big Blue-MR            25.00      24.50 JO      13  
  3 Ryan Walsh          13 MWSC-MR                24.83      25.01 JO      12  
  4 Peter Duda          14 VAC-MR                 25.99      25.34 JO      11  
  5 Peter Podniesinski  13 Tmsuffolk-MR           26.03      26.03         10  
  6 Patrick Jakubiak    13 Tmsuffolk-MR           26.57      26.67          9  
B - Final
  7 Brad Thomas         14 Big Blue-MR            26.70      26.65          7  
  8 Joseph Morgan       13 NBS-MR                 27.72      26.66          5  
  9 Joseph Galan        13 VAC-MR                 26.99      26.70          4  
 10 Zachary Newtson     14 NBS-MR                 27.33      26.73          3  
 11 Dallan Treanor      13 MWSC-MR                27.51      27.34          1.5
 11 Joey Parisi         13 Tmsuffolk-MR           27.55      27.34          1.5
Preliminaries
 13 Ian Stuart          13 Aqua Gems-MR           27.76                   
 14 Jack Jakubek        14 MWSC-MR                27.90                   
 15 Roman Tirone        13 Tmsuffolk-MR           28.65                   
 16 Brandon Ryan        13 VAC-MR                 28.70                   
 17 Kevin Walsh         14 Big Blue-MR            29.25                   
 18 Michael Edwards     13 NBS-MR                 29.63                   
 19 James O'Meara       13 LBA-MR                 29.81                   
 20 Nat Hallenbeck      14 NDAC-MR                30.90                   
 21 Aaron Harrington    13 NBS-MR                 33.69                   
 -- Ronnie Triminio     13 NBS-MR                   DQ                    
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 22.90    2/1/1998 Peter Politi-NBS                             
                25.69  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Bryan Galan               14 Tmsuffolk-MR           23.53      24.04 qJO    
  2 Ryan Walsh                13 MWSC-MR                25.35      24.83 qJO    
  3 Harrison Volaski          14 Big Blue-MR            24.71      25.00 qJO    
  4 Peter Duda                14 VAC-MR                 25.29      25.99 q      
  5 Peter Podniesinski        13 Tmsuffolk-MR           26.42      26.03 q      
  6 Patrick Jakubiak          13 Tmsuffolk-MR           26.17      26.57 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Brad Thomas               14 Big Blue-MR            25.43      26.70 q      
  8 Joseph Galan              13 VAC-MR                 27.96      26.99 q      
  9 Zachary Newtson           14 NBS-MR                 27.25      27.33 q      
 10 Dallan Treanor            13 MWSC-MR                27.05      27.51 q      
 11 Joey Parisi               13 Tmsuffolk-MR           27.61      27.55 q      
 12 Joseph Morgan             13 NBS-MR                 27.63      27.72 q      
-------------------------------------------------------------------------
 13 Ian Stuart                13 Aqua Gems-MR           27.28      27.76        
 14 Jack Jakubek              14 MWSC-MR                27.44      27.90        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Roman Tirone              13 Tmsuffolk-MR           30.12      28.65        
 16 Brandon Ryan              13 VAC-MR                 29.46      28.70        
 17 Kevin Walsh               14 Big Blue-MR            28.02      29.25        
 18 Michael Edwards           13 NBS-MR                 30.01      29.63        
 19 James O'Meara             13 LBA-MR                 29.89      29.81        
 20 Nat Hallenbeck            14 NDAC-MR                31.54      30.90        
 21 Aaron Harrington          13 NBS-MR                 34.45      33.69        
 -- Ronnie Triminio           13 NBS-MR                    NT         DQ        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 49.63    2/1/1997 Roy Barnum-MSC                               
                55.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Matthew Deblasio    14 Tmsuffolk-MR           53.04      51.57 JO      16  
                  25.34       51.57 (26.23)                                        
  2 Nick Kostelec       14 LBA-MR                 52.18      51.80 JO      13  
                  24.82       51.80 (26.98)                                        
  3 Bryan Galan         14 Tmsuffolk-MR           52.05      51.96 JO      12  
                  25.16       51.96 (26.80)                                        
  4 Christian Yeager    13 Tmsuffolk-MR           54.22      54.47 JO      11  
                  26.14       54.47 (28.33)                                        
  5 Branden Dahlem      14 NDAC-MR                55.23      55.35 JO      10  
                  26.41       55.35 (28.94)                                        
  6 Jake Goldstein      13 Tmsuffolk-MR           55.68      56.22          9  
                  27.27       56.22 (28.95)                                        
B - Final
  7 Peter Duda          14 VAC-MR                 56.69      55.70 JO       7  
                  26.93       55.70 (28.77)                                        
  8 Hunter Bartlett     14 VAC-MR                 55.83      56.27          5  
                  27.11       56.27 (29.16)                                        
  9 Connor Hayes        14 Tmsuffolk-MR           56.32      56.75          4  
                  27.48       56.75 (29.27)                                        
 10 Brad Thomas         14 Big Blue-MR            56.82      57.00          3  
                  27.57       57.00 (29.43)                                        
 11 Laurence Yu         14 Tmsuffolk-MR           57.17      57.66          2  
                  27.91       57.66 (29.75)                                        
 12 Patrick Jakubiak    13 Tmsuffolk-MR           57.29      58.31          1  
                  28.02       58.31 (30.29)                                        
Preliminaries
  4 Lukas Dempsey       14 MSC-MR                 53.92                   
                  26.01       53.92 (27.91)                                        
 14 Isaac Vingan        13 Tmsuffolk-MR           58.65                   
                  28.11       58.65 (30.54)                                        
 15 Zachary Newtson     14 NBS-MR                 59.65                   
                  28.64       59.65 (31.01)                                        
 16 Nicholas Monteleon  14 Tmsuffolk-MR           59.81                   
                  28.72       59.81 (31.09)                                        
 17 Joseph Morgan       13 NBS-MR               1:01.07                   
                  29.01     1:01.07 (32.06)                                        
 18 Ryan Lanigan        13 Tmsuffolk-MR         1:01.64                   
                  29.84     1:01.64 (31.80)                                        
 19 Ian Stuart          13 Aqua Gems-MR         1:02.02                   
                  29.08     1:02.02 (32.94)                                        
 20 Kevin Walsh         14 Big Blue-MR          1:03.38                   
                  30.37     1:03.38 (33.01)                                        
 21 Tyler Alexander     13 PBAC-MR              1:04.32                   
                  31.07     1:04.32 (33.25)                                        
 22 Roman Tirone        13 Tmsuffolk-MR         1:04.67                   
                  30.81     1:04.67 (33.86)                                        
 23 James O'Meara       13 LBA-MR               1:05.98                   
                  30.99     1:05.98 (34.99)                                        
 24 Michael Edwards     13 NBS-MR               1:07.19                   
                  32.65     1:07.19 (34.54)                                        
 25 Nat Hallenbeck      14 NDAC-MR              1:09.09                   
                  33.41     1:09.09 (35.68)                                        
 26 Aaron Harrington    13 NBS-MR               1:16.56                   
                  36.23     1:16.56 (40.33)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 49.63    2/1/1997 Roy Barnum-MSC                               
                55.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Bryan Galan               14 Tmsuffolk-MR           52.00      52.05 qJO    
                  25.18       52.05 (26.87)                                        
  2 Nick Kostelec             14 LBA-MR                 52.50      52.18 qJO    
                  24.84       52.18 (27.34)                                        
  3 Matthew Deblasio          14 Tmsuffolk-MR           52.57      53.04 qJO    
                  25.86       53.04 (27.18)                                        
  4 Lukas Dempsey             14 MSC-MR                 54.59      53.92 qJO    
                  26.01       53.92 (27.91)                                        
  5 Christian Yeager          13 Tmsuffolk-MR           54.02      54.22 qJO    
                  26.08       54.22 (28.14)                                        
  6 Branden Dahlem            14 NDAC-MR                57.26      55.23 qJO    
                  26.67       55.23 (28.56)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Jake Goldstein            13 Tmsuffolk-MR           56.83      55.68 qJO    
                  26.71       55.68 (28.97)                                        
  8 Hunter Bartlett           14 VAC-MR                 55.51      55.83 qJO    
                  26.69       55.83 (29.14)                                        
  9 Connor Hayes              14 Tmsuffolk-MR           55.45      56.32 q      
                  26.79       56.32 (29.53)                                        
 10 Peter Duda                14 VAC-MR                 54.79      56.69 q      
                  27.46       56.69 (29.23)                                        
 11 Brad Thomas               14 Big Blue-MR            56.25      56.82 q      
                  27.38       56.82 (29.44)                                        
 12 Laurence Yu               14 Tmsuffolk-MR           57.90      57.17 q      
                  27.62       57.17 (29.55)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Patrick Jakubiak          13 Tmsuffolk-MR           57.91      57.29        
                  27.71       57.29 (29.58)                                        
 14 Isaac Vingan              13 Tmsuffolk-MR           58.79      58.65        
                  28.11       58.65 (30.54)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Zachary Newtson           14 NBS-MR                 59.15      59.65        
                  28.64       59.65 (31.01)                                        
 16 Nicholas Monteleone       14 Tmsuffolk-MR         1:00.65      59.81        
                  28.72       59.81 (31.09)                                        
 17 Joseph Morgan             13 NBS-MR               1:05.26    1:01.07        
                  29.01     1:01.07 (32.06)                                        
 18 Ryan Lanigan              13 Tmsuffolk-MR         1:04.90    1:01.64        
                  29.84     1:01.64 (31.80)                                        
 19 Ian Stuart                13 Aqua Gems-MR           59.72    1:02.02        
                  29.08     1:02.02 (32.94)                                        
 20 Kevin Walsh               14 Big Blue-MR          1:03.03    1:03.38        
                  30.37     1:03.38 (33.01)                                        
 21 Tyler Alexander           13 PBAC-MR              1:04.11    1:04.32        
                  31.07     1:04.32 (33.25)                                        
 22 Roman Tirone              13 Tmsuffolk-MR         1:08.56    1:04.67        
                  30.81     1:04.67 (33.86)                                        
 23 James O'Meara             13 LBA-MR               1:06.54    1:05.98        
                  30.99     1:05.98 (34.99)                                        
 24 Michael Edwards           13 NBS-MR               1:11.78    1:07.19        
                  32.65     1:07.19 (34.54)                                        
 25 Nat Hallenbeck            14 NDAC-MR              1:11.75    1:09.09        
                  33.41     1:09.09 (35.68)                                        
 26 Aaron Harrington          13 NBS-MR               1:17.35    1:16.56        
                  36.23     1:16.56 (40.33)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:48.18    2/1/1997 Justin Lynch-LIE                           
                2:01.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Nick Kostelec       14 LBA-MR               1:57.76    1:54.65 JO      16  
                  26.23       55.68 (29.45)     1:25.32 (29.64)     1:54.65 (29.33)
  2 Kent Bischoff       14 Tmsuffolk-MR         1:57.28    1:56.17 JO      13  
                  26.75       56.03 (29.28)     1:26.33 (30.30)     1:56.17 (29.84)
  3 Nicholas Kontos     14 Tmsuffolk-MR         1:56.27    1:57.91 JO      12  
                  26.51       56.09 (29.58)     1:27.07 (30.98)     1:57.91 (30.84)
  4 Greg Byrne          13 MWSC-MR              1:59.79    1:59.94 JO      10.5
                  27.81       58.07 (30.26)     1:29.15 (31.08)     1:59.94 (30.79)
  4 Connor Hayes        14 Tmsuffolk-MR         2:04.74    1:59.94 JO      10.5
                  27.75       58.13 (30.38)     1:29.60 (31.47)     1:59.94 (30.34)
  6 Peter Podniesinski  13 Tmsuffolk-MR         2:01.41    2:07.12          9  
                  27.98       59.85 (31.87)     1:33.83 (33.98)     2:07.12 (33.29)
B - Final
  7 Zachary Newtson     14 NBS-MR               2:07.32    2:03.28          7  
                  28.63     1:00.27 (31.64)     1:32.29 (32.02)     2:03.28 (30.99)
  8 Peter Duda          14 VAC-MR               2:08.97    2:03.79          5  
                  28.55     1:00.34 (31.79)     1:32.52 (32.18)     2:03.79 (31.27)
  9 Dallan Treanor      13 MWSC-MR              2:12.20    2:09.72          4  
                  29.53     1:02.85 (33.32)     1:37.97 (35.12)     2:09.72 (31.75)
 10 Grant Benedict      14 Big Blue-MR          2:15.25    2:09.76          3  
                  29.39     1:01.91 (32.52)     1:36.88 (34.97)     2:09.76 (32.88)
 11 Kristian Tialios    13 NDAC-MR              2:14.41    2:11.87          2  
                  29.13     1:02.23 (33.10)     1:37.59 (35.36)     2:11.87 (34.28)
 12 Keigan Thompson     13 Aqua Gems-MR         2:16.05    2:14.36          1  
                  30.05     1:03.25 (33.20)     1:39.07 (35.82)     2:14.36 (35.29)
Preliminaries
 13 Ryan Lanigan        13 Tmsuffolk-MR         2:21.31                   
                  31.51     1:08.42 (36.91)     1:45.66 (37.24)     2:21.31 (35.65)
 14 Roman Tirone        13 Tmsuffolk-MR         2:24.14                   
                  32.61     1:09.79 (37.18)     1:48.30 (38.51)     2:24.14 (35.84)
 15 Aaron Harrington    13 NBS-MR               2:54.52                   
                  36.98     1:20.81 (43.83)     2:07.32 (46.51)     2:54.52 (47.20)
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:48.18    2/1/1997 Justin Lynch-LIE                           
                2:01.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Nicholas Kontos           14 Tmsuffolk-MR         1:55.33    1:56.27 qJO    
                  26.61       56.51 (29.90)     1:26.79 (30.28)     1:56.27 (29.48)
  2 Kent Bischoff             14 Tmsuffolk-MR         1:55.01    1:57.28 qJO    
                  27.24       56.56 (29.32)     1:26.79 (30.23)     1:57.28 (30.49)
  3 Nick Kostelec             14 LBA-MR               1:56.49    1:57.76 qJO    
                  26.73       57.33 (30.60)     1:27.92 (30.59)     1:57.76 (29.84)
  4 Greg Byrne                13 MWSC-MR              2:01.32    1:59.79 qJO    
                  27.97       58.32 (30.35)     1:29.61 (31.29)     1:59.79 (30.18)
  5 Peter Podniesinski        13 Tmsuffolk-MR         2:13.80    2:01.41 qJO    
                  27.58       58.73 (31.15)     1:30.62 (31.89)     2:01.41 (30.79)
  6 Connor Hayes              14 Tmsuffolk-MR         2:00.58    2:04.74 q      
                  28.32     1:00.31 (31.99)     1:32.94 (32.63)     2:04.74 (31.80)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Zachary Newtson           14 NBS-MR               2:06.80    2:07.32 q      
                  28.91       46.59 (17.68)     1:34.44 (47.85)     2:07.32 (32.88)
  8 Peter Duda                14 VAC-MR               2:03.61    2:08.97 q      
                  28.24     1:00.36 (32.12)     1:34.34 (33.98)     2:08.97 (34.63)
  9 Dallan Treanor            13 MWSC-MR              2:13.71    2:12.20 q      
                  29.36     1:03.97 (34.61)     1:39.54 (35.57)     2:12.20 (32.66)
 10 Kristian Tialios          13 NDAC-MR              2:11.24    2:14.41 q      
                  29.62     1:03.84 (34.22)     1:39.15 (35.31)     2:14.41 (35.26)
 11 Grant Benedict            14 Big Blue-MR          2:12.48    2:15.25 q      
                  30.63     1:05.10 (34.47)     1:40.73 (35.63)     2:15.25 (34.52)
 12 Keigan Thompson           13 Aqua Gems-MR         2:14.69    2:16.05 q      
                  30.60     1:05.04 (34.44)     1:41.61 (36.57)     2:16.05 (34.44)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Ryan Lanigan              13 Tmsuffolk-MR         2:29.85    2:21.31        
                  31.51     1:08.42 (36.91)     1:45.66 (37.24)     2:21.31 (35.65)
 14 Roman Tirone              13 Tmsuffolk-MR         2:28.11    2:24.14        
                  32.61     1:09.79 (37.18)     1:48.30 (38.51)     2:24.14 (35.84)
-------------------------------------------------------------------------
 15 Aaron Harrington          13 NBS-MR               2:49.99    2:54.52        
                  36.98     1:20.81 (43.83)     2:07.32 (46.51)     2:54.52 (47.20)
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 54.35    2/1/1998 Nicholas Pai-MSC                             
              1:04.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Matthew Deblasio    14 Tmsuffolk-MR           56.39      56.24 JO      16  
                  27.69       56.24 (28.55)                                        
  2 Harrison Volaski    14 Big Blue-MR            58.97      56.68 JO      13  
                  27.90       56.68 (28.78)                                        
  3 Bryan Galan         14 Tmsuffolk-MR           58.95      58.15 JO      12  
                  28.65       58.15 (29.50)                                        
  4 Christian Yeager    13 Tmsuffolk-MR         1:00.53      59.90 JO      11  
                  29.38       59.90 (30.52)                                        
  5 Nick Kostelec       14 LBA-MR               1:01.87    1:01.04 JO      10  
                  29.70     1:01.04 (31.34)                                        
  6 Nicholas Kontos     14 Tmsuffolk-MR         1:01.33    1:02.09 JO       9  
                  30.69     1:02.09 (31.40)                                        
B - Final
  7 Mathew Goetz        14 Tmsuffolk-MR         1:02.57    1:02.34 JO       7  
                  30.45     1:02.34 (31.89)                                        
  8 Hunter Bartlett     14 VAC-MR               1:04.34    1:03.60 JO       5  
                  31.13     1:03.60 (32.47)                                        
  9 Jake Goldstein      13 Tmsuffolk-MR         1:04.69    1:04.20 JO       4  
                  31.33     1:04.20 (32.87)                                        
 10 Joseph Morgan       13 NBS-MR               1:05.73    1:04.87 JO       3  
                  31.53     1:04.87 (33.34)                                        
 11 Laurence Yu         14 Tmsuffolk-MR         1:04.79    1:04.98 JO       2  
                  31.79     1:04.98 (33.19)                                        
 12 Kent Bischoff       14 Tmsuffolk-MR         1:05.01    1:05.50          1  
                  32.13     1:05.50 (33.37)                                        
Preliminaries
 13 Ryan Walsh          13 MWSC-MR              1:05.81                   
                  31.42     1:05.81 (34.39)                                        
 14 Connor Hayes        14 Tmsuffolk-MR         1:05.85                   
                  31.89     1:05.85 (33.96)                                        
 15 Joey Parisi         13 Tmsuffolk-MR         1:06.07                   
                1:06.07         1:06.07 ( )                                        
 16 Brad Thomas         14 Big Blue-MR          1:06.82                   
                  32.70     1:06.82 (34.12)                                        
 17 Joseph Galan        13 VAC-MR               1:07.09                   
                  32.70     1:07.09 (34.39)                                        
 18 Dallan Treanor      13 MWSC-MR              1:08.98                   
                  33.79     1:08.98 (35.19)                                        
 19 Isaac Vingan        13 Tmsuffolk-MR         1:09.75                   
                  34.34     1:09.75 (35.41)                                        
 20 Kristian Tialios    13 NDAC-MR              1:10.93                   
                  34.87     1:10.93 (36.06)                                        
 21 Jared Siegel        14 Tmsuffolk-MR         1:11.23                   
                  35.02     1:11.23 (36.21)                                        
 22 Brandon Ryan        13 VAC-MR               1:11.91                   
                  35.08     1:11.91 (36.83)                                        
 23 Michael O'Neill     13 MWSC-MR              1:11.97                   
                  34.60     1:11.97 (37.37)                                        
 24 Grant Benedict      14 Big Blue-MR          1:14.32                   
                  36.59     1:14.32 (37.73)                                        
 25 Nicholas Monteleon  14 Tmsuffolk-MR         1:14.66                   
                  36.30     1:14.66 (38.36)                                        
 26 Michael Edwards     13 NBS-MR               1:16.89                   
                  37.14     1:16.89 (39.75)                                        
 27 James O'Meara       13 LBA-MR               1:18.08                   
                  38.32     1:18.08 (39.76)                                        
 28 Ryan Lanigan        13 Tmsuffolk-MR         1:18.59                   
                  39.14     1:18.59 (39.45)                                        
 29 Roman Tirone        13 Tmsuffolk-MR         1:24.17                   
                  40.91     1:24.17 (43.26)                                        
 30 Nat Hallenbeck      14 NDAC-MR              1:25.98                   
                  42.76     1:25.98 (43.22)                                        
 31 Aaron Harrington    13 NBS-MR               1:35.75                   
                  45.78     1:35.75 (49.97)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 54.35    2/1/1998 Nicholas Pai-MSC                             
              1:04.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Matthew Deblasio          14 Tmsuffolk-MR           56.74      56.39 qJO    
                  27.86       56.39 (28.53)                                        
  2 Bryan Galan               14 Tmsuffolk-MR           58.57      58.95 qJO    
                  28.88       58.95 (30.07)                                        
  3 Harrison Volaski          14 Big Blue-MR            56.74      58.97 qJO    
                  29.06       58.97 (29.91)                                        
  4 Christian Yeager          13 Tmsuffolk-MR         1:00.05    1:00.53 qJO    
                  30.07     1:00.53 (30.46)                                        
  5 Nicholas Kontos           14 Tmsuffolk-MR         1:00.81    1:01.33 qJO    
                  29.99     1:01.33 (31.34)                                        
  6 Nick Kostelec             14 LBA-MR                 59.97    1:01.87 qJO    
                  30.07     1:01.87 (31.80)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Mathew Goetz              14 Tmsuffolk-MR         1:02.08    1:02.57 qJO    
                  30.44     1:02.57 (32.13)                                        
  8 Hunter Bartlett           14 VAC-MR               1:03.50    1:04.34 qJO    
                  31.62     1:04.34 (32.72)                                        
  9 Jake Goldstein            13 Tmsuffolk-MR         1:04.29    1:04.69 qJO    
                  31.84     1:04.69 (32.85)                                        
 10 Laurence Yu               14 Tmsuffolk-MR         1:04.12    1:04.79 qJO    
                  31.27     1:04.79 (33.52)                                        
 11 Kent Bischoff             14 Tmsuffolk-MR         1:05.36    1:05.01 q      
                  31.96     1:05.01 (33.05)                                        
 12 Joseph Morgan             13 NBS-MR               1:08.13    1:05.73 q      
                  31.90     1:05.73 (33.83)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Ryan Walsh                13 MWSC-MR              1:05.76    1:05.81        
                  31.42     1:05.81 (34.39)                                        
 14 Connor Hayes              14 Tmsuffolk-MR         1:03.53    1:05.85        
                  31.89     1:05.85 (33.96)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Joey Parisi               13 Tmsuffolk-MR         1:06.32    1:06.07        
                1:06.07         1:06.07 ( )                                        
 16 Brad Thomas               14 Big Blue-MR          1:03.78    1:06.82        
                  32.70     1:06.82 (34.12)                                        
 17 Joseph Galan              13 VAC-MR               1:06.82    1:07.09        
                  32.70     1:07.09 (34.39)                                        
 18 Dallan Treanor            13 MWSC-MR              1:07.04    1:08.98        
                  33.79     1:08.98 (35.19)                                        
 19 Isaac Vingan              13 Tmsuffolk-MR         1:10.92    1:09.75        
                  34.34     1:09.75 (35.41)                                        
 20 Kristian Tialios          13 NDAC-MR              1:11.10    1:10.93        
                  34.87     1:10.93 (36.06)                                        
 21 Jared Siegel              14 Tmsuffolk-MR         1:15.73    1:11.23        
                  35.02     1:11.23 (36.21)                                        
 22 Brandon Ryan              13 VAC-MR               1:12.84    1:11.91        
                  35.08     1:11.91 (36.83)                                        
 23 Michael O'Neill           13 MWSC-MR              1:13.86    1:11.97        
                  34.60     1:11.97 (37.37)                                        
 24 Grant Benedict            14 Big Blue-MR          1:09.63    1:14.32        
                  36.59     1:14.32 (37.73)                                        
 25 Nicholas Monteleone       14 Tmsuffolk-MR         1:20.67    1:14.66        
                  36.30     1:14.66 (38.36)                                        
 26 Michael Edwards           13 NBS-MR               1:18.23    1:16.89        
                  37.14     1:16.89 (39.75)                                        
 27 James O'Meara             13 LBA-MR               1:15.00    1:18.08        
                  38.32     1:18.08 (39.76)                                        
 28 Ryan Lanigan              13 Tmsuffolk-MR         1:18.35    1:18.59        
                  39.14     1:18.59 (39.45)                                        
 29 Roman Tirone              13 Tmsuffolk-MR         1:22.03    1:24.17        
                  40.91     1:24.17 (43.26)                                        
 30 Nat Hallenbeck            14 NDAC-MR              1:29.82    1:25.98        
                  42.76     1:25.98 (43.22)                                        
 31 Aaron Harrington          13 NBS-MR               1:32.93    1:35.75        
                  45.78     1:35.75 (49.97)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:58.21    2/3/2001 Nat Moore-NBS, Cudas                       
                2:18.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Branden Dahlem      14 NDAC-MR              2:13.35    2:12.38 JO      16  
                  31.45     1:04.82 (33.37)     1:38.97 (34.15)     2:12.38 (33.41)
  2 Nick Kostelec       14 LBA-MR               2:13.85    2:12.50 JO      13  
                  31.00     1:04.75 (33.75)     1:39.52 (34.77)     2:12.50 (32.98)
  3 Mathew Goetz        14 Tmsuffolk-MR         2:13.05    2:13.35 JO      12  
                  31.18     1:04.89 (33.71)     1:39.73 (34.84)     2:13.35 (33.62)
  4 Kent Bischoff       14 Tmsuffolk-MR         2:15.32    2:15.63 JO      11  
                  32.89     1:07.26 (34.37)     1:41.99 (34.73)     2:15.63 (33.64)
  5 Jake Goldstein      13 Tmsuffolk-MR         2:17.64    2:17.91 JO      10  
                  32.88     1:08.05 (35.17)     1:43.97 (35.92)     2:17.91 (33.94)
  6 Peter Podniesinski  13 Tmsuffolk-MR         2:16.38    2:18.10 JO       9  
                  32.26     1:07.38 (35.12)     1:43.30 (35.92)     2:18.10 (34.80)
B - Final
  7 Brad Thomas         14 Big Blue-MR          2:20.71    2:19.34          7  
                  31.95     1:06.97 (35.02)     1:43.67 (36.70)     2:19.34 (35.67)
  8 Joseph Galan        13 VAC-MR               2:21.60    2:21.31          5  
                  33.89     1:09.57 (35.68)     1:45.70 (36.13)     2:21.31 (35.61)
  9 Patrick Jakubiak    13 Tmsuffolk-MR         2:19.78    2:21.96          4  
                  32.96     1:08.02 (35.06)     1:45.45 (37.43)     2:21.96 (36.51)
 10 Connor Hayes        14 Tmsuffolk-MR         2:22.13    2:22.23          3  
                  33.23     1:09.03 (35.80)     1:46.51 (37.48)     2:22.23 (35.72)
 11 Laurence Yu         14 Tmsuffolk-MR         2:21.38    2:22.91          2  
                  33.56     1:09.37 (35.81)     1:46.95 (37.58)     2:22.91 (35.96)
 12 Joseph Morgan       13 NBS-MR               2:22.35    2:23.30          1  
                  35.55     1:11.17 (35.62)     1:47.84 (36.67)     2:23.30 (35.46)
Preliminaries
  1 Lukas Dempsey       14 MSC-MR               2:10.11                   
                  31.00     1:03.89 (32.89)     1:37.21 (33.32)     2:10.11 (32.90)
 14 Joey Parisi         13 Tmsuffolk-MR         2:23.25                   
                  33.21     1:09.54 (36.33)     1:47.34 (37.80)     2:23.25 (35.91)
 15 Jared Siegel        14 Tmsuffolk-MR         2:26.83                   
                  35.02     1:12.12 (37.10)     1:49.69 (37.57)     2:26.83 (37.14)
 16 Kristian Tialios    13 NDAC-MR              2:26.89                   
                  34.36     1:11.12 (36.76)     1:49.26 (38.14)     2:26.89 (37.63)
 17 Kevin Walsh         14 Big Blue-MR          2:33.00                   
                  35.43     1:13.73 (38.30)     1:54.31 (40.58)     2:33.00 (38.69)
 -- Nicholas Monteleon  14 Tmsuffolk-MR             DQ                    
 -- James O'Meara       13 LBA-MR                   DQ                    
                  39.24     1:22.62 (43.38)     2:06.57 (43.95)          DQ (43.81)
 -- Ryan Lanigan        13 Tmsuffolk-MR             DQ                    
                  39.53     1:20.96 (41.43)     1:45.56 (24.60)          DQ (17.58)
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:58.21    2/3/2001 Nat Moore-NBS, Cudas                       
                2:18.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Lukas Dempsey             14 MSC-MR               2:10.81    2:10.11 qJO    
                  31.00     1:03.89 (32.89)     1:37.21 (33.32)     2:10.11 (32.90)
  2 Mathew Goetz              14 Tmsuffolk-MR         2:12.78    2:13.05 qJO    
                  31.78     1:05.48 (33.70)     1:39.63 (34.15)     2:13.05 (33.42)
  3 Branden Dahlem            14 NDAC-MR              2:14.11    2:13.35 qJO    
                  32.42     1:06.08 (33.66)     1:40.08 (34.00)     2:13.35 (33.27)
  4 Nick Kostelec             14 LBA-MR               2:13.48    2:13.85 qJO    
                  31.45     1:05.44 (33.99)     1:40.11 (34.67)     2:13.85 (33.74)
  5 Kent Bischoff             14 Tmsuffolk-MR         2:24.90    2:15.32 qJO    
                  32.59     1:07.08 (34.49)     1:41.86 (34.78)     2:15.32 (33.46)
  6 Peter Podniesinski        13 Tmsuffolk-MR         2:14.45    2:16.38 qJO    
                  32.44     1:07.35 (34.91)     1:42.57 (35.22)     2:16.38 (33.81)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Jake Goldstein            13 Tmsuffolk-MR         2:17.40    2:17.64 qJO    
                  32.65     1:07.94 (35.29)     1:44.09 (36.15)     2:17.64 (33.55)
  8 Patrick Jakubiak          13 Tmsuffolk-MR         2:20.76    2:19.78 q      
                  33.50     1:09.26 (35.76)     1:45.20 (35.94)     2:19.78 (34.58)
  9 Brad Thomas               14 Big Blue-MR          2:19.52    2:20.71 q      
                  33.05     1:09.50 (36.45)     1:46.25 (36.75)     2:20.71 (34.46)
 10 Laurence Yu               14 Tmsuffolk-MR         2:21.03    2:21.38 q      
                  33.63     1:08.57 (34.94)     1:45.19 (36.62)     2:21.38 (36.19)
 11 Joseph Galan              13 VAC-MR               2:24.90    2:21.60 q      
                  33.24     1:09.69 (36.45)     1:46.39 (36.70)     2:21.60 (35.21)
 12 Connor Hayes              14 Tmsuffolk-MR         2:21.57    2:22.13 q      
                  33.38     1:10.79 (37.41)     1:47.18 (36.39)     2:22.13 (34.95)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Joseph Morgan             13 NBS-MR               2:28.50    2:22.35        
                  35.13     1:11.57 (36.44)     1:46.98 (35.41)     2:22.35 (35.37)
 14 Joey Parisi               13 Tmsuffolk-MR         2:29.90    2:23.25        
                  33.21     1:09.54 (36.33)     1:47.34 (37.80)     2:23.25 (35.91)
-------------------------------------------------------------------------
 15 Jared Siegel              14 Tmsuffolk-MR         2:42.90    2:26.83        
                  35.02     1:12.12 (37.10)     1:49.69 (37.57)     2:26.83 (37.14)
 16 Kristian Tialios          13 NDAC-MR              2:26.48    2:26.89        
                  34.36     1:11.12 (36.76)     1:49.26 (38.14)     2:26.89 (37.63)
 17 Kevin Walsh               14 Big Blue-MR          2:36.15    2:33.00        
                  35.43     1:13.73 (38.30)     1:54.31 (40.58)     2:33.00 (38.69)
 -- Nicholas Monteleone       14 Tmsuffolk-MR         2:36.06         DQ        
 -- James O'Meara             13 LBA-MR               2:50.00         DQ        
                  39.24     1:22.62 (43.38)     2:06.57 (43.95)          DQ (43.81)
 -- Ryan Lanigan              13 Tmsuffolk-MR         3:01.41         DQ        
                  39.53     1:20.96 (41.43)     1:45.56 (24.60)          DQ (17.58)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:03.80    2/1/1997 Parker Barnum-MSC                          
                1:14.49  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Mathew Goetz        14 Tmsuffolk-MR         1:05.61    1:06.20 JO      16  
                  31.15     1:06.20 (35.05)                                        
  2 Matthew Deblasio    14 Tmsuffolk-MR         1:07.95    1:06.83 JO      13  
                  31.74     1:06.83 (35.09)                                        
  3 Hunter Bartlett     14 VAC-MR               1:08.49    1:06.97 JO      12  
                  31.68     1:06.97 (35.29)                                        
  4 Bryan Galan         14 Tmsuffolk-MR         1:09.39    1:08.62 JO      11  
                  32.45     1:08.62 (36.17)                                        
  5 Kevin Walsh         14 Big Blue-MR          1:10.01    1:10.92 JO      10  
                  33.23     1:10.92 (37.69)                                        
  6 Nicholas Kontos     14 Tmsuffolk-MR         1:10.31    1:11.12 JO       9  
                  33.70     1:11.12 (37.42)                                        
B - Final
  7 Peter Duda          14 VAC-MR               1:17.85    1:15.57          7  
                  35.36     1:15.57 (40.21)                                        
  8 Laurence Yu         14 Tmsuffolk-MR         1:15.06    1:15.82          5  
                  35.53     1:15.82 (40.29)                                        
  9 Nicholas Monteleon  14 Tmsuffolk-MR         1:19.42    1:16.99          4  
                  37.02     1:16.99 (39.97)                                        
 10 Isaac Vingan        13 Tmsuffolk-MR         1:21.72    1:19.48          3  
                  37.68     1:19.48 (41.80)                                        
 11 Patrick Jakubiak    13 Tmsuffolk-MR         1:22.73    1:22.07          2  
                  38.42     1:22.07 (43.65)                                        
 12 Jared Siegel        14 Tmsuffolk-MR         1:22.19    1:22.63          1  
                  39.19     1:22.63 (43.44)                                        
Preliminaries
 13 Kristian Tialios    13 NDAC-MR              1:25.25                   
                  40.48     1:25.25 (44.77)                                        
 14 Ian Stuart          13 Aqua Gems-MR         1:25.35                   
                  40.33     1:25.35 (45.02)                                        
 15 Nat Hallenbeck      14 NDAC-MR              1:26.70                   
                  40.09     1:26.70 (46.61)                                        
 16 Roman Tirone        13 Tmsuffolk-MR         1:27.42                   
                  40.34     1:27.42 (47.08)                                        
 17 James O'Meara       13 LBA-MR               1:30.52                   
                  41.91     1:30.52 (48.61)                                        
 18 Michael Edwards     13 NBS-MR               1:31.59                   
                  44.06     1:31.59 (47.53)                                        
 19 Aaron Harrington    13 NBS-MR               1:34.92                   
                  44.84     1:34.92 (50.08)                                        
 20 Tyler Alexander     13 PBAC-MR              1:35.67                   
                  44.32     1:35.67 (51.35)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:03.80    2/1/1997 Parker Barnum-MSC                          
                1:14.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Mathew Goetz              14 Tmsuffolk-MR         1:05.58    1:05.61 qJO    
                  30.54     1:05.61 (35.07)                                        
  2 Matthew Deblasio          14 Tmsuffolk-MR         1:09.82    1:07.95 qJO    
                  31.58     1:07.95 (36.37)                                        
  3 Hunter Bartlett           14 VAC-MR               1:06.12    1:08.49 qJO    
                  32.08     1:08.49 (36.41)                                        
  4 Bryan Galan               14 Tmsuffolk-MR         1:18.90    1:09.39 qJO    
                  33.04     1:09.39 (36.35)                                        
  5 Kevin Walsh               14 Big Blue-MR          1:10.23    1:10.01 qJO    
                  32.67     1:10.01 (37.34)                                        
  6 Nicholas Kontos           14 Tmsuffolk-MR         1:11.96    1:10.31 qJO    
                  33.55     1:10.31 (36.76)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Laurence Yu               14 Tmsuffolk-MR         1:15.46    1:15.06 q      
                  35.58     1:15.06 (39.48)                                        
  8 Peter Duda                14 VAC-MR               1:18.47    1:17.85 q      
                  36.48     1:17.85 (41.37)                                        
  9 Nicholas Monteleone       14 Tmsuffolk-MR         1:20.97    1:19.42 q      
                  37.39     1:19.42 (42.03)                                        
 10 Isaac Vingan              13 Tmsuffolk-MR         1:24.19    1:21.72 q      
                  38.04     1:21.72 (43.68)                                        
 11 Jared Siegel              14 Tmsuffolk-MR         1:24.67    1:22.19 q      
                  39.19     1:22.19 (43.00)                                        
 12 Patrick Jakubiak          13 Tmsuffolk-MR         1:25.03    1:22.73 q      
                  38.79     1:22.73 (43.94)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Kristian Tialios          13 NDAC-MR              1:26.15    1:25.25        
                  40.48     1:25.25 (44.77)                                        
 14 Ian Stuart                13 Aqua Gems-MR         1:22.14    1:25.35        
                  40.33     1:25.35 (45.02)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Nat Hallenbeck            14 NDAC-MR              1:22.29    1:26.70        
                  40.09     1:26.70 (46.61)                                        
 16 Roman Tirone              13 Tmsuffolk-MR         1:25.74    1:27.42        
                  40.34     1:27.42 (47.08)                                        
 17 James O'Meara             13 LBA-MR               1:32.90    1:30.52        
                  41.91     1:30.52 (48.61)                                        
 18 Michael Edwards           13 NBS-MR               1:29.60    1:31.59        
                  44.06     1:31.59 (47.53)                                        
 19 Aaron Harrington          13 NBS-MR               1:33.37    1:34.92        
                  44.84     1:34.92 (50.08)                                        
 20 Tyler Alexander           13 PBAC-MR              1:31.82    1:35.67        
                  44.32     1:35.67 (51.35)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:18.10   1/20/2008 Christian Yeager, TMSUFFOLK                
                2:42.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Christian Yeager    13 Tmsuffolk-MR         2:20.15    2:18.10#JO      16  
                  30.78     1:05.68 (34.90)     1:41.98 (36.30)     2:18.10 (36.12)
  2 Hunter Bartlett     14 VAC-MR               2:24.35    2:24.08 JO      13  
                  31.87     1:08.50 (36.63)     1:46.22 (37.72)     2:24.08 (37.86)
  3 Mathew Goetz        14 Tmsuffolk-MR         2:26.10    2:25.44 JO      12  
                  32.19     1:09.02 (36.83)     1:47.17 (38.15)     2:25.44 (38.27)
  4 Matthew Deblasio    14 Tmsuffolk-MR         2:26.83    2:25.56 JO      11  
                  32.93     1:10.30 (37.37)     1:48.75 (38.45)     2:25.56 (36.81)
  5 Jake Goldstein      13 Tmsuffolk-MR         2:30.13    2:27.98 JO      10  
                  33.19     1:10.95 (37.76)     1:49.74 (38.79)     2:27.98 (38.24)
  6 Peter Podniesinski  13 Tmsuffolk-MR         2:36.05    2:34.65 JO       9  
                  34.62     1:14.46 (39.84)     1:54.27 (39.81)     2:34.65 (40.38)
B - Final
  7 Jack Jakubek        14 MWSC-MR              2:36.69    2:32.72 JO       7  
                  33.61     1:12.27 (38.66)     1:52.30 (40.03)     2:32.72 (40.42)
  8 Greg Byrne          13 MWSC-MR              2:38.09    2:35.66 JO       5  
                  34.48     1:13.57 (39.09)     1:54.57 (41.00)     2:35.66 (41.09)
  9 Kevin Walsh         14 Big Blue-MR          2:43.06    2:38.90 JO       4  
                  35.56     1:14.58 (39.02)     1:56.81 (42.23)     2:38.90 (42.09)
 10 Laurence Yu         14 Tmsuffolk-MR         2:45.15    2:43.68          3  
                  38.05     1:19.56 (41.51)     2:01.20 (41.64)     2:43.68 (42.48)
 11 Nicholas Monteleon  14 Tmsuffolk-MR         2:46.94    2:46.88          2  
                  37.39     1:20.55 (43.16)     2:03.90 (43.35)     2:46.88 (42.98)
 12 Joey Parisi         13 Tmsuffolk-MR         2:51.84    2:54.22          1  
                  39.55     1:23.50 (43.95)     2:08.99 (45.49)     2:54.22 (45.23)
Preliminaries
  9 Bryan Galan         14 Tmsuffolk-MR         2:38.18                   
                  34.74     1:15.56 (40.82)     1:57.15 (41.59)     2:38.18 (41.03)
 14 Jared Siegel        14 Tmsuffolk-MR         2:52.63                   
                  39.61     1:23.62 (44.01)     2:08.13 (44.51)     2:52.63 (44.50)
 15 Connor Hayes        14 Tmsuffolk-MR         2:53.17                   
                  39.63     1:24.34 (44.71)     2:08.68 (44.34)     2:53.17 (44.49)
 16 Isaac Vingan        13 Tmsuffolk-MR         2:54.49                   
                  38.50     1:23.29 (44.79)     2:08.95 (45.66)     2:54.49 (45.54)
 17 Ian Stuart          13 Aqua Gems-MR         2:58.41                   
                  39.52     1:26.78 (47.26)     2:14.52 (47.74)     2:58.41 (43.89)
 18 Keigan Thompson     13 Aqua Gems-MR         3:01.62                   
                  41.07     1:27.70 (46.63)     2:14.86 (47.16)     3:01.62 (46.76)
 19 Michael O'Neill     13 MWSC-MR              3:02.86                   
                  39.32     1:25.34 (46.02)     2:14.03 (48.69)     3:02.86 (48.83)
 20 Patrick Jakubiak    13 Tmsuffolk-MR         3:04.04                   
                  40.71     1:26.67 (45.96)     2:15.75 (49.08)     3:04.04 (48.29)
 21 Nat Hallenbeck      14 NDAC-MR              3:07.47                   
                  42.43     1:30.46 (48.03)     2:19.58 (49.12)     3:07.47 (47.89)
 22 James O'Meara       13 LBA-MR               3:14.62                   
                  42.56     1:31.61 (49.05)     2:23.21 (51.60)     3:14.62 (51.41)
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:18.10   1/20/2008 Christian Yeager, TMSUFFOLK                
                2:42.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Christian Yeager          13 Tmsuffolk-MR         2:17.56    2:20.15 qJO    
                  31.31     1:06.81 (35.50)     1:43.75 (36.94)     2:20.15 (36.40)
  2 Hunter Bartlett           14 VAC-MR               2:26.86    2:24.35 qJO    
                  31.88     1:08.03 (36.15)     1:46.17 (38.14)     2:24.35 (38.18)
  3 Mathew Goetz              14 Tmsuffolk-MR         2:20.77    2:26.10 qJO    
                  31.98     1:08.33 (36.35)     1:46.81 (38.48)     2:26.10 (39.29)
  4 Matthew Deblasio          14 Tmsuffolk-MR         2:46.38    2:26.83 qJO    
                  32.95     1:10.72 (37.77)     1:48.84 (38.12)     2:26.83 (37.99)
  5 Jake Goldstein            13 Tmsuffolk-MR         2:36.04    2:30.13 qJO    
                  33.42     1:11.79 (38.37)     1:51.14 (39.35)     2:30.13 (38.99)
  6 Peter Podniesinski        13 Tmsuffolk-MR         2:44.90    2:36.05 qJO    
                  35.01     1:14.97 (39.96)     1:55.75 (40.78)     2:36.05 (40.30)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Jack Jakubek              14 MWSC-MR              2:47.50    2:36.69 qJO    
                  34.60     1:13.73 (39.13)     1:54.92 (41.19)     2:36.69 (41.77)
  8 Greg Byrne                13 MWSC-MR              2:38.71    2:38.09 qJO    
                  34.95     1:15.35 (40.40)     1:56.39 (41.04)     2:38.09 (41.70)
  9 Bryan Galan               14 Tmsuffolk-MR         2:43.90    2:38.18 qJO    
                  34.74     1:15.56 (40.82)     1:57.15 (41.59)     2:38.18 (41.03)
 10 Kevin Walsh               14 Big Blue-MR          2:39.13    2:43.06 q      
                  34.38     1:14.49 (40.11)     1:59.04 (44.55)     2:43.06 (44.02)
 11 Laurence Yu               14 Tmsuffolk-MR         2:45.90    2:45.15 q      
                  37.36     1:19.13 (41.77)     2:01.80 (42.67)     2:45.15 (43.35)
 12 Nicholas Monteleone       14 Tmsuffolk-MR         2:53.17    2:46.94 q      
                  37.31     1:20.65 (43.34)     2:03.87 (43.22)     2:46.94 (43.07)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Joey Parisi               13 Tmsuffolk-MR         3:01.90    2:51.84        
                  37.77     1:21.44 (43.67)     2:06.58 (45.14)     2:51.84 (45.26)
 14 Jared Siegel              14 Tmsuffolk-MR         3:05.90    2:52.63        
                  39.61     1:23.62 (44.01)     2:08.13 (44.51)     2:52.63 (44.50)
-------------------------------------------------------------------------
 15 Connor Hayes              14 Tmsuffolk-MR         2:49.90    2:53.17        
                  39.63     1:24.34 (44.71)     2:08.68 (44.34)     2:53.17 (44.49)
 16 Isaac Vingan              13 Tmsuffolk-MR         2:56.00    2:54.49        
                  38.50     1:23.29 (44.79)     2:08.95 (45.66)     2:54.49 (45.54)
 17 Ian Stuart                13 Aqua Gems-MR         3:14.17    2:58.41        
                  39.52     1:26.78 (47.26)     2:14.52 (47.74)     2:58.41 (43.89)
 18 Keigan Thompson           13 Aqua Gems-MR         2:47.43    3:01.62        
                  41.07     1:27.70 (46.63)     2:14.86 (47.16)     3:01.62 (46.76)
 19 Michael O'Neill           13 MWSC-MR              3:16.76    3:02.86        
                  39.32     1:25.34 (46.02)     2:14.03 (48.69)     3:02.86 (48.83)
 20 Patrick Jakubiak          13 Tmsuffolk-MR         3:05.90    3:04.04        
                  40.71     1:26.67 (45.96)     2:15.75 (49.08)     3:04.04 (48.29)
 21 Nat Hallenbeck            14 NDAC-MR              3:01.11    3:07.47        
                  42.43     1:30.46 (48.03)     2:19.58 (49.12)     3:07.47 (47.89)
 22 James O'Meara             13 LBA-MR               3:20.00    3:14.62        
                  42.56     1:31.61 (49.05)     2:23.21 (51.60)     3:14.62 (51.41)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 55.43   1/22/2006 Ayman Andrews, Aqua Gems                     
              1:03.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Matthew Deblasio    14 Tmsuffolk-MR           57.44      56.80 JO      16  
                  26.86       56.80 (29.94)                                        
  2 Harrison Volaski    14 Big Blue-MR          1:00.01      58.64 JO      13  
                  27.17       58.64 (31.47)                                        
  3 Christian Yeager    13 Tmsuffolk-MR         1:00.37    1:00.36 JO      12  
                  28.32     1:00.36 (32.04)                                        
  4 Kent Bischoff       14 Tmsuffolk-MR         1:01.19    1:00.85 JO      11  
                  28.84     1:00.85 (32.01)                                        
  5 Jake Goldstein      13 Tmsuffolk-MR           59.67    1:01.39 JO      10  
                  28.36     1:01.39 (33.03)                                        
  6 Mathew Goetz        14 Tmsuffolk-MR         1:00.83    1:01.77 JO       9  
                  28.17     1:01.77 (33.60)                                        
B - Final
  7 Greg Byrne          13 MWSC-MR              1:02.02    1:00.89 JO       7  
                  28.69     1:00.89 (32.20)                                        
  8 Hunter Bartlett     14 VAC-MR               1:02.06    1:02.76 JO       5  
                  29.05     1:02.76 (33.71)                                        
  9 Joseph Galan        13 VAC-MR               1:04.21    1:03.39 JO       4  
                  29.60     1:03.39 (33.79)                                        
 10 Nicholas Kontos     14 Tmsuffolk-MR         1:03.73    1:04.00          3  
                  30.04     1:04.00 (33.96)                                        
 11 Brad Thomas         14 Big Blue-MR          1:06.71    1:06.58          2  
                  30.95     1:06.58 (35.63)                                        
 -- Ryan Walsh          13 MWSC-MR              1:03.71         DQ        
                  30.16          DQ (33.96)                                        
Preliminaries
  7 Nick Kostelec       14 LBA-MR               1:01.94                   
                  28.80     1:01.94 (33.14)                                        
 14 Jared Siegel        14 Tmsuffolk-MR         1:06.74                   
                  32.03     1:06.74 (34.71)                                        
 15 Zachary Newtson     14 NBS-MR               1:07.24                   
                  31.76     1:07.24 (35.48)                                        
 16 Isaac Vingan        13 Tmsuffolk-MR         1:07.49                   
                  31.87     1:07.49 (35.62)                                        
 17 Laurence Yu         14 Tmsuffolk-MR         1:07.91                   
                  31.84     1:07.91 (36.07)                                        
 18 Ian Stuart          13 Aqua Gems-MR         1:08.34                   
                  32.11     1:08.34 (36.23)                                        
 19 Patrick Jakubiak    13 Tmsuffolk-MR         1:09.51                   
                  32.53     1:09.51 (36.98)                                        
 20 Grant Benedict      14 Big Blue-MR          1:10.31                   
                  31.92     1:10.31 (38.39)                                        
 21 Kristian Tialios    13 NDAC-MR              1:10.47                   
                  31.77     1:10.47 (38.70)                                        
 22 Kevin Walsh         14 Big Blue-MR          1:11.37                   
                  33.67     1:11.37 (37.70)                                        
 23 Joseph Morgan       13 NBS-MR               1:11.63                   
                  32.70     1:11.63 (38.93)                                        
 24 Nicholas Monteleon  14 Tmsuffolk-MR         1:12.13                   
                  33.75     1:12.13 (38.38)                                        
 25 Michael Edwards     13 NBS-MR               1:15.26                   
                  35.25     1:15.26 (40.01)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 55.43   1/22/2006 Ayman Andrews, Aqua Gems                     
              1:03.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Matthew Deblasio          14 Tmsuffolk-MR           58.42      57.44 qJO    
                  26.93       57.44 (30.51)                                        
  2 Jake Goldstein            13 Tmsuffolk-MR           58.88      59.67 qJO    
                  28.38       59.67 (31.29)                                        
  3 Harrison Volaski          14 Big Blue-MR          1:01.36    1:00.01 qJO    
                  27.68     1:00.01 (32.33)                                        
  4 Christian Yeager          13 Tmsuffolk-MR         1:01.36    1:00.37 qJO    
                  28.21     1:00.37 (32.16)                                        
  5 Mathew Goetz              14 Tmsuffolk-MR         1:01.42    1:00.83 qJO    
                  27.97     1:00.83 (32.86)                                        
  6 Kent Bischoff             14 Tmsuffolk-MR         1:02.67    1:01.19 qJO    
                  28.43     1:01.19 (32.76)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Nick Kostelec             14 LBA-MR               1:01.22    1:01.94 qJO    
                  28.80     1:01.94 (33.14)                                        
  8 Greg Byrne                13 MWSC-MR              1:01.25    1:02.02 qJO    
                  29.26     1:02.02 (32.76)                                        
  9 Hunter Bartlett           14 VAC-MR               1:01.90    1:02.06 qJO    
                  29.13     1:02.06 (32.93)                                        
 10 Ryan Walsh                13 MWSC-MR              1:05.50    1:03.71 qJO    
                  29.61     1:03.71 (34.10)                                        
 11 Nicholas Kontos           14 Tmsuffolk-MR         1:07.37    1:03.73 qJO    
                  30.02     1:03.73 (33.71)                                        
 12 Joseph Galan              13 VAC-MR               1:05.51    1:04.21 q      
                  30.18     1:04.21 (34.03)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Brad Thomas               14 Big Blue-MR          1:04.94    1:06.71        
                  30.88     1:06.71 (35.83)                                        
 14 Jared Siegel              14 Tmsuffolk-MR         1:06.53    1:06.74        
                  32.03     1:06.74 (34.71)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Zachary Newtson           14 NBS-MR               1:06.42    1:07.24        
                  31.76     1:07.24 (35.48)                                        
 16 Isaac Vingan              13 Tmsuffolk-MR         1:14.03    1:07.49        
                  31.87     1:07.49 (35.62)                                        
 17 Laurence Yu               14 Tmsuffolk-MR         1:14.90    1:07.91        
                  31.84     1:07.91 (36.07)                                        
 18 Ian Stuart                13 Aqua Gems-MR         1:10.27    1:08.34        
                  32.11     1:08.34 (36.23)                                        
 19 Patrick Jakubiak          13 Tmsuffolk-MR         1:08.95    1:09.51        
                  32.53     1:09.51 (36.98)                                        
 20 Grant Benedict            14 Big Blue-MR          1:07.11    1:10.31        
                  31.92     1:10.31 (38.39)                                        
 21 Kristian Tialios          13 NDAC-MR              1:09.16    1:10.47        
                  31.77     1:10.47 (38.70)                                        
 22 Kevin Walsh               14 Big Blue-MR          1:07.23    1:11.37        
                  33.67     1:11.37 (37.70)                                        
 23 Joseph Morgan             13 NBS-MR               1:13.14    1:11.63        
                  32.70     1:11.63 (38.93)                                        
 24 Nicholas Monteleone       14 Tmsuffolk-MR         1:13.90    1:12.13        
                  33.75     1:12.13 (38.38)                                        
 25 Michael Edwards           13 NBS-MR               1:22.70    1:15.26        
                  35.25     1:15.26 (40.01)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:01.09   1/19/2008 Bryan Galan, TMSUFFOLK                     
                2:29.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Bryan Galan         14 Tmsuffolk-MR         2:03.55    2:01.09#JO      16  
                  27.02       57.45 (30.43)     1:29.25 (31.80)     2:01.09 (31.84)
  2 Matthew Deblasio    14 Tmsuffolk-MR         2:06.00    2:04.56 JO      13  
                  27.82       59.44 (31.62)     1:32.25 (32.81)     2:04.56 (32.31)
  3 Jake Goldstein      13 Tmsuffolk-MR         2:08.84    2:11.02 JO      12  
                  28.61     1:01.31 (32.70)     1:36.53 (35.22)     2:11.02 (34.49)
  4 Christian Yeager    13 Tmsuffolk-MR         2:12.59    2:13.69 JO      11  
                  29.29     1:03.19 (33.90)     1:38.34 (35.15)     2:13.69 (35.35)
  5 Kent Bischoff       14 Tmsuffolk-MR         2:14.69    2:14.60 JO      10  
                  29.42     1:03.27 (33.85)     1:38.77 (35.50)     2:14.60 (35.83)
  6 Joseph Galan        13 VAC-MR               2:17.41    2:16.25 JO       9  
                  30.12     1:05.05 (34.93)     1:40.52 (35.47)     2:16.25 (35.73)
B - Final
  7 Mathew Goetz        14 Tmsuffolk-MR         2:19.39    2:19.51 JO       7  
                  30.62     1:05.84 (35.22)     1:42.17 (36.33)     2:19.51 (37.34)
  8 Zachary Newtson     14 NBS-MR               2:23.82    2:20.40 JO       5  
                  31.88     1:07.40 (35.52)     1:44.24 (36.84)     2:20.40 (36.16)
  9 Jared Siegel        14 Tmsuffolk-MR         2:25.33    2:22.58 JO       4  
                  31.91     1:07.57 (35.66)     1:45.51 (37.94)     2:22.58 (37.07)
 10 Nicholas Kontos     14 Tmsuffolk-MR         2:20.87    2:24.03 JO       3  
                  31.62     1:07.81 (36.19)     1:45.89 (38.08)     2:24.03 (38.14)
 11 Peter Podniesinski  13 Tmsuffolk-MR         2:26.04    2:24.85 JO       2  
                  30.34     1:06.95 (36.61)     1:46.26 (39.31)     2:24.85 (38.59)
 12 Joey Parisi         13 Tmsuffolk-MR         2:35.14    2:33.92          1  
                  32.81     1:11.99 (39.18)     1:52.11 (40.12)     2:33.92 (41.81)
Preliminaries
  5 Lukas Dempsey       14 MSC-MR               2:14.26                   
                  29.01     1:02.38 (33.37)     1:38.06 (35.68)     2:14.26 (36.20)
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:01.09   1/19/2008 Bryan Galan, TMSUFFOLK                     
                2:29.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Bryan Galan               14 Tmsuffolk-MR         2:02.30    2:03.55 qJO    
                  27.48       58.96 (31.48)     1:31.29 (32.33)     2:03.55 (32.26)
  2 Matthew Deblasio          14 Tmsuffolk-MR         2:05.17    2:06.00 qJO    
                  28.03     1:00.54 (32.51)     1:33.80 (33.26)     2:06.00 (32.20)
  3 Jake Goldstein            13 Tmsuffolk-MR         2:09.98    2:08.84 qJO    
                  28.42     1:01.39 (32.97)     1:35.32 (33.93)     2:08.84 (33.52)
  4 Christian Yeager          13 Tmsuffolk-MR         2:22.38    2:12.59 qJO    
                  28.96     1:02.39 (33.43)     1:36.87 (34.48)     2:12.59 (35.72)
  5 Lukas Dempsey             14 MSC-MR               2:15.65    2:14.26 qJO    
                  29.01     1:02.38 (33.37)     1:38.06 (35.68)     2:14.26 (36.20)
  6 Kent Bischoff             14 Tmsuffolk-MR         2:14.55    2:14.69 qJO    
                  29.44     1:02.55 (33.11)     1:38.43 (35.88)     2:14.69 (36.26)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Joseph Galan              13 VAC-MR               2:20.77    2:17.41 qJO    
                  15.67     1:05.32 (49.65)     1:41.72 (36.40)     2:17.41 (35.69)
  8 Mathew Goetz              14 Tmsuffolk-MR         2:26.82    2:19.39 qJO    
                  29.64     1:03.84 (34.20)     1:41.01 (37.17)     2:19.39 (38.38)
  9 Nicholas Kontos           14 Tmsuffolk-MR         2:34.54    2:20.87 qJO    
                  30.96     1:05.94 (34.98)     1:43.55 (37.61)     2:20.87 (37.32)
 10 Zachary Newtson           14 NBS-MR               2:27.79    2:23.82 qJO    
                  31.70     1:07.90 (36.20)     1:45.33 (37.43)     2:23.82 (38.49)
 11 Jared Siegel              14 Tmsuffolk-MR         2:24.71    2:25.33 qJO    
                  32.26     1:09.22 (36.96)     1:46.99 (37.77)     2:25.33 (38.34)
 12 Peter Podniesinski        13 Tmsuffolk-MR         2:29.90    2:26.04 qJO    
                  30.88     1:08.27 (37.39)     1:47.57 (39.30)     2:26.04 (38.47)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Joey Parisi               13 Tmsuffolk-MR         2:32.90    2:35.14        
                  32.67     1:11.46 (38.79)     1:52.99 (41.53)     2:35.14 (42.15)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:04.02   1/20/2007 Michael Burud, NDAC                        
                2:18.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Christian Yeager    13 Tmsuffolk-MR         2:05.86    2:04.22 JO      16  
                  27.17       58.60 (31.43)     1:34.50 (35.90)     2:04.22 (29.72)
  2 Kent Bischoff       14 Tmsuffolk-MR         2:10.49    2:10.45 JO      13  
                  28.83     1:03.43 (34.60)     1:41.34 (37.91)     2:10.45 (29.11)
  3 Hunter Bartlett     14 VAC-MR               2:13.35    2:12.15 JO      12  
                  29.17     1:03.87 (34.70)     1:41.42 (37.55)     2:12.15 (30.73)
  4 Nicholas Kontos     14 Tmsuffolk-MR         2:12.46    2:13.14 JO      11  
                  30.07     1:04.08 (34.01)     1:43.22 (39.14)     2:13.14 (29.92)
  5 Joseph Galan        13 VAC-MR               2:17.65    2:16.69 JO      10  
                  30.21     1:04.95 (34.74)     1:46.60 (41.65)     2:16.69 (30.09)
  6 Peter Podniesinski  13 Tmsuffolk-MR         2:17.57    2:16.75 JO       9  
                  28.94     1:04.37 (35.43)     1:44.52 (40.15)     2:16.75 (32.23)
B - Final
  7 Branden Dahlem      14 NDAC-MR              2:18.62    2:15.62 JO       7  
                  30.50     1:05.59 (35.09)     1:43.85 (38.26)     2:15.62 (31.77)
  8 Connor Hayes        14 Tmsuffolk-MR         2:18.28    2:21.22          5  
                  30.97     1:07.67 (36.70)     1:48.95 (41.28)     2:21.22 (32.27)
  9 Zachary Newtson     14 NBS-MR               2:28.00    2:24.54          4  
                  32.09     1:08.59 (36.50)     1:53.41 (44.82)     2:24.54 (31.13)
 10 Nicholas Monteleon  14 Tmsuffolk-MR         2:27.86    2:24.77          3  
                  31.22     1:09.89 (38.67)     1:52.62 (42.73)     2:24.77 (32.15)
 11 Brad Thomas         14 Big Blue-MR          2:23.82    2:25.23          2  
                  30.69     1:07.02 (36.33)     1:54.71 (47.69)     2:25.23 (30.52)
 12 Isaac Vingan        13 Tmsuffolk-MR         2:27.16    2:25.80          1  
                  31.27     1:08.31 (37.04)     1:54.58 (46.27)     2:25.80 (31.22)
Preliminaries
 13 Kristian Tialios    13 NDAC-MR              2:31.78                   
                  32.88     1:10.60 (37.72)     1:56.91 (46.31)     2:31.78 (34.87)
 14 Ian Stuart          13 Aqua Gems-MR         2:36.20                   
                  30.83     1:11.25 (40.42)     2:01.13 (49.88)     2:36.20 (35.07)
 15 Joseph Morgan       13 NBS-MR               2:38.55                   
                  34.01     1:14.45 (40.44)     2:01.37 (46.92)     2:38.55 (37.18)
 16 Roman Tirone        13 Tmsuffolk-MR         2:45.17                   
                  34.76     1:18.99 (44.23)     2:08.87 (49.88)     2:45.17 (36.30)
 17 Michael Edwards     13 NBS-MR               2:46.01                   
                  36.32     1:18.09 (41.77)     2:08.50 (50.41)     2:46.01 (37.51)
 18 Nat Hallenbeck      14 NDAC-MR              2:51.98                   
                  39.94     1:24.43 (44.49)     2:12.52 (48.09)     2:51.98 (39.46)
 -- Aaron Harrington    13 NBS-MR                   DQ                    
                  44.31     1:33.67 (49.36)     2:27.19 (53.52)          DQ (43.98)
 -- Ryan Lanigan        13 Tmsuffolk-MR             DQ                    
                  36.44     1:15.29 (38.85)     2:01.66 (46.37)          DQ (36.02)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:04.02   1/20/2007 Michael Burud, NDAC                        
                2:18.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Christian Yeager          13 Tmsuffolk-MR         2:04.75    2:05.86 qJO    
                  27.88     1:00.08 (32.20)     1:35.77 (35.69)     2:05.86 (30.09)
  2 Kent Bischoff             14 Tmsuffolk-MR         2:08.92    2:10.49 qJO    
                  28.62     1:03.63 (35.01)     1:40.83 (37.20)     2:10.49 (29.66)
  3 Nicholas Kontos           14 Tmsuffolk-MR         2:11.69    2:12.46 qJO    
                  30.00     1:03.89 (33.89)     1:42.55 (38.66)     2:12.46 (29.91)
  4 Hunter Bartlett           14 VAC-MR               2:12.11    2:13.35 qJO    
                  29.06     1:03.03 (33.97)     1:41.41 (38.38)     2:13.35 (31.94)
  5 Peter Podniesinski        13 Tmsuffolk-MR         2:16.08    2:17.57 qJO    
                  29.73     1:05.88 (36.15)     1:45.65 (39.77)     2:17.57 (31.92)
  6 Joseph Galan              13 VAC-MR               2:20.60    2:17.65 qJO    
                  30.16     1:05.13 (34.97)     1:46.54 (41.41)     2:17.65 (31.11)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Connor Hayes              14 Tmsuffolk-MR         2:15.03    2:18.28 qJO    
                  30.06     1:05.36 (35.30)     1:48.82 (43.46)     2:18.28 (29.46)
  8 Branden Dahlem            14 NDAC-MR              2:26.19    2:18.62 qJO    
                  29.99     1:04.54 (34.55)     1:46.04 (41.50)     2:18.62 (32.58)
  9 Brad Thomas               14 Big Blue-MR          2:20.49    2:23.82 q      
                  29.94     1:06.34 (36.40)     1:53.10 (46.76)     2:23.82 (30.72)
 10 Isaac Vingan              13 Tmsuffolk-MR         2:27.94    2:27.16 q      
                  32.04     1:09.50 (37.46)     1:54.95 (45.45)     2:27.16 (32.21)
 11 Nicholas Monteleone       14 Tmsuffolk-MR         2:24.90    2:27.86 q      
                  31.79     1:11.12 (39.33)     1:53.79 (42.67)     2:27.86 (34.07)
 12 Zachary Newtson           14 NBS-MR               2:29.83    2:28.00 q      
                  31.68     1:09.39 (37.71)     1:55.60 (46.21)     2:28.00 (32.40)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Kristian Tialios          13 NDAC-MR              2:29.41    2:31.78        
                  32.88     1:10.60 (37.72)     1:56.91 (46.31)     2:31.78 (34.87)
 14 Ian Stuart                13 Aqua Gems-MR         2:34.00    2:36.20        
                  30.83     1:11.25 (40.42)     2:01.13 (49.88)     2:36.20 (35.07)
-------------------------------------------------------------------------
 15 Joseph Morgan             13 NBS-MR               2:34.86    2:38.55        
                  34.01     1:14.45 (40.44)     2:01.37 (46.92)     2:38.55 (37.18)
 16 Roman Tirone              13 Tmsuffolk-MR         2:47.16    2:45.17        
                  34.76     1:18.99 (44.23)     2:08.87 (49.88)     2:45.17 (36.30)
 17 Michael Edwards           13 NBS-MR               2:54.23    2:46.01        
                  36.32     1:18.09 (41.77)     2:08.50 (50.41)     2:46.01 (37.51)
 18 Nat Hallenbeck            14 NDAC-MR              2:51.14    2:51.98        
                  39.94     1:24.43 (44.49)     2:12.52 (48.09)     2:51.98 (39.46)
 -- Aaron Harrington          13 NBS-MR               3:11.02         DQ        
                  44.31     1:33.67 (49.36)     2:27.19 (53.52)          DQ (43.98)
 -- Ryan Lanigan              13 Tmsuffolk-MR         2:48.25         DQ        
                  36.44     1:15.29 (38.85)     2:01.66 (46.37)          DQ (36.02)
 
Boys Open 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 21.40    2/1/1999 Jesse Gage-TS                                
                23.29  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Joe Perez-Rogers    18 NDAC-MR                22.79      22.11 METS    16  
  2 Michael Burud       15 NDAC-MR                23.16      22.80 METS    13  
  3 Jesse Lohrer        15 Tmsuffolk-MR           23.19      22.99 METS    12  
  4 Jonathan Podniesin  17 Tmsuffolk-MR           23.29      23.11 METS    11  
  5 Mark Anderson       18 MSC-MR                 23.34      23.17 METS    10  
  6 Brian Saindon       17 Aqua Gems-MR           23.43      23.35          9  
B - Final
  7 Jacob Golan         16 Tmsuffolk-MR           23.54      23.42          7  
  8 Zach Anderson       16 NBS-MR                 23.65      23.56          5  
  9 Timothy White       17 Tmsuffolk-MR           23.97      23.59          4  
 10 Billy Krause        16 Tmsuffolk-MR           23.78      23.72          3  
 11 Matthew Qiao        17 Tmsuffolk-MR           23.88      23.87          2  
 12 Steven Gromling     17 LBA-MR                 23.92      24.12          1  
Preliminaries
  1 Ryan Olsen          22 Aqua Gems-MR           21.63                   
 14 Alex Stuart         15 Aqua Gems-MR           24.16                   
 15 Andrew Windler      17 Tmsuffolk-MR           24.47                   
 16 Shaun Greer         16 Aqua Gems-MR           24.57                   
 17 Kevin Walsh         15 MWSC-MR                24.70                   
 18 Michael O'Connor    17 Tmsuffolk-MR           24.81                   
 19 Mike Meck           15 MSC-MR                 24.85                   
 20 Jimmy Pope          15 NDAC-MR                24.89                   
 21 Matt Burud          17 NDAC-MR                25.22                   
 22 Joe Lofstedt        17 MWSC-MR                25.30                   
 23 Luke Grunewald      15 UN-MR                  25.75                   
 24 John Makowski       15 Tmsuffolk-MR           25.97                   
 25 Luis Galan          15 VAC-MR                 26.15                   
 26 Karim Harris        16 VAC-MR                 26.19                   
 27 Michael Fischetti   15 Tmsuffolk-MR           26.21                   
 28 Stefano Gagliardo   15 NBS-MR                 26.95                   
 29 Drew Youmans        16 NDAC-MR                26.99                   
 30 Mikey Feigel        15 NBS-MR                 27.19                   
 31 Thomas Noller       15 VAC-MR                 27.49                   
 32 Chris Kennedy       15 MWSC-MR                27.57                   
 33 Matt Guerrieri      15 MWSC-MR                27.59                   
 34 David Hallenbeck    16 NDAC-MR                27.67                   
 35 Ryan Lanigan        13 Tmsuffolk-MR           27.94                   
 -- Elliot Brooks       18 Aqua Gems-MR             DQ                    
 
Boys Open 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 21.40    2/1/1999 Jesse Gage-TS                                
                23.29  METS
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ryan Olsen                22 Aqua Gems-MR           20.97      21.63 qMETS  
  2 Joe Perez-Rogers          18 NDAC-MR                21.87      22.79 qMETS  
  3 Michael Burud             15 NDAC-MR                22.33      23.16 qMETS  
  4 Jesse Lohrer              15 Tmsuffolk-MR           22.72      23.19 qMETS  
  5 Jonathan Podniesinski     17 Tmsuffolk-MR           23.32      23.29 qMETS  
  6 Mark Anderson             18 MSC-MR                 22.81      23.34 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Brian Saindon             17 Aqua Gems-MR           23.27      23.43 q      
  8 Jacob Golan               16 Tmsuffolk-MR           23.12      23.54 q      
  9 Zach Anderson             16 NBS-MR                 25.17      23.65 q      
 10 Billy Krause              16 Tmsuffolk-MR           24.57      23.78 q      
 11 Matthew Qiao              17 Tmsuffolk-MR           23.87      23.88 q      
 12 Steven Gromling           17 LBA-MR                 24.50      23.92 q      
-------------------------------------------------------------------------
 13 Timothy White             17 Tmsuffolk-MR           24.61      23.97        
 14 Alex Stuart               15 Aqua Gems-MR           23.62      24.16        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Andrew Windler            17 Tmsuffolk-MR           24.25      24.47        
 16 Shaun Greer               16 Aqua Gems-MR           24.85      24.57        
 17 Kevin Walsh               15 MWSC-MR                24.36      24.70        
 18 Michael O'Connor          17 Tmsuffolk-MR           24.74      24.81        
 19 Mike Meck                 15 MSC-MR                 24.70      24.85        
 20 Jimmy Pope                15 NDAC-MR                25.14      24.89        
 21 Matt Burud                17 NDAC-MR                24.66      25.22        
 22 Joe Lofstedt              17 MWSC-MR                25.20      25.30        
 23 Luke Grunewald            15 UN-MR                  25.07      25.75        
 24 John Makowski             15 Tmsuffolk-MR           25.74      25.97        
 25 Luis Galan                15 VAC-MR                 25.95      26.15        
 26 Karim Harris              16 VAC-MR                 25.82      26.19        
 27 Michael Fischetti         15 Tmsuffolk-MR           26.01      26.21        
 28 Stefano Gagliardo         15 NBS-MR                 27.33      26.95        
 29 Drew Youmans              16 NDAC-MR                31.56      26.99        
 30 Mikey Feigel              15 NBS-MR                 27.63      27.19        
 31 Thomas Noller             15 VAC-MR                 27.07      27.49        
 32 Chris Kennedy             15 MWSC-MR                27.53      27.57        
 33 Matt Guerrieri            15 MWSC-MR                27.06      27.59        
 34 David Hallenbeck          16 NDAC-MR                26.42      27.67        
 35 Ryan Lanigan              13 Tmsuffolk-MR           28.43      27.94        
 -- Elliot Brooks             18 Aqua Gems-MR           24.01         DQ        
 
Boys Open 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 46.52   1/31/2004 Jevon Atkinson-NFS                           
                51.29  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Joe Perez-Rogers    18 NDAC-MR                49.07      48.36 METS    16  
                  23.05       48.36 (25.31)                                        
  2 Michael Burud       15 NDAC-MR                49.82      49.97 METS    13  
                  23.93       49.97 (26.04)                                        
  3 Mark Anderson       18 MSC-MR                 50.72      50.60 METS    12  
                  24.42       50.60 (26.18)                                        
  4 Ayman Andrews       16 Aqua Gems-MR           50.06      50.87 METS    11  
                  24.32       50.87 (26.55)                                        
  5 Brian Saindon       17 Aqua Gems-MR           50.85      51.03 METS    10  
                  24.79       51.03 (26.24)                                        
  6 Jacob Golan         16 Tmsuffolk-MR           50.83      52.14          9  
                  24.83       52.14 (27.31)                                        
B - Final
  7 Cameron Bartlett    18 VAC-MR                 51.07      50.82 METS     7  
                  24.28       50.82 (26.54)                                        
  8 Jonathan Podniesin  17 Tmsuffolk-MR           51.62      51.22 METS     5  
                  24.88       51.22 (26.34)                                        
  9 Andrew Windler      17 Tmsuffolk-MR           52.30      51.77          4  
                  25.22       51.77 (26.55)                                        
 10 Matthew Qiao        17 Tmsuffolk-MR           51.94      52.09          3  
                  24.77       52.09 (27.32)                                        
 11 Timothy White       17 Tmsuffolk-MR           51.96      52.62          2  
                  25.93       52.62 (26.69)                                        
 12 Billy Krause        16 Tmsuffolk-MR           51.92      53.01          1  
                  25.80       53.01 (27.21)                                        
Preliminaries
 13 Steven Gromling     17 LBA-MR                 52.59                   
                  25.17       52.59 (27.42)                                        
 14 Shaun Greer         16 Aqua Gems-MR           53.21                   
                  25.71       53.21 (27.50)                                        
 15 Alex Stuart         15 Aqua Gems-MR           53.23                   
                  25.38       53.23 (27.85)                                        
 16 Elliot Brooks       18 Aqua Gems-MR           54.04                   
                  25.83       54.04 (28.21)                                        
 17 Mike Meck           15 MSC-MR                 54.93                   
                  26.15       54.93 (28.78)                                        
 18 Jimmy Pope          15 NDAC-MR                55.70                   
                  26.56       55.70 (29.14)                                        
 19 James Perez-Rogers  16 NDAC-MR                57.06                   
                  27.29       57.06 (29.77)                                        
 20 Danny Rodriguez     15 Big Blue-MR            57.64                   
                  27.58       57.64 (30.06)                                        
 21 Paul Jennings       15 Tmsuffolk-MR           57.69                   
                  27.88       57.69 (29.81)                                        
 22 Luke Grunewald      15 UN-MR                  57.74                   
                  28.21       57.74 (29.53)                                        
 23 Andrew Spear        16 VAC-MR                 58.23                   
                  27.81       58.23 (30.42)                                        
 24 Stefano Gagliardo   15 NBS-MR                 58.53                   
                  28.28       58.53 (30.25)                                        
 25 Matt Burud          17 NDAC-MR                58.70                   
                  27.21       58.70 (31.49)                                        
 26 Drew Youmans        16 NDAC-MR                58.76                   
                  28.08       58.76 (30.68)                                        
 27 Thomas Noller       15 VAC-MR               1:00.31                   
                  29.15     1:00.31 (31.16)                                        
 28 Patrick Garvey      15 NBS-MR               1:00.58                   
                  29.23     1:00.58 (31.35)                                        
 29 Mikey Feigel        15 NBS-MR               1:00.83                   
                  29.51     1:00.83 (31.32)                                        
 30 Steven Campagna     12 NDAC-MR              1:00.95                   
                  29.10     1:00.95 (31.85)                                        
 31 David Hallenbeck    16 NDAC-MR              1:02.74                   
                  30.00     1:02.74 (32.74)                                        
 32 Anthony Rodriguez   16 Big Blue-MR          1:13.50                   
                  33.31     1:13.50 (40.19)                                        
 
Boys Open 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 46.52   1/31/2004 Jevon Atkinson-NFS                           
                51.29  METS
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Joe Perez-Rogers          18 NDAC-MR                48.32      49.07 qMETS  
                  23.25       49.07 (25.82)                                        
  2 Michael Burud             15 NDAC-MR                48.67      49.82 qMETS  
                  24.15       49.82 (25.67)                                        
  3 Ayman Andrews             16 Aqua Gems-MR           49.54      50.06 qMETS  
                  24.48       50.06 (25.58)                                        
  4 Mark Anderson             18 MSC-MR                 50.32      50.72 qMETS  
                  24.20       50.72 (26.52)                                        
  5 Jacob Golan               16 Tmsuffolk-MR           50.62      50.83 qMETS  
                  24.49       50.83 (26.34)                                        
  6 Brian Saindon             17 Aqua Gems-MR           49.83      50.85 qMETS  
                  24.57       50.85 (26.28)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Cameron Bartlett          18 VAC-MR                 49.80      51.07 qMETS  
                  24.42       51.07 (26.65)                                        
  8 Jonathan Podniesinski     17 Tmsuffolk-MR           49.70      51.62 q      
                  24.98       51.62 (26.64)                                        
  9 Billy Krause              16 Tmsuffolk-MR           50.82      51.92 q      
                  25.39       51.92 (26.53)                                        
 10 Matthew Qiao              17 Tmsuffolk-MR           51.49      51.94 q      
                  24.73       51.94 (27.21)                                        
 11 Timothy White             17 Tmsuffolk-MR           51.78      51.96 q      
                  24.88       51.96 (27.08)                                        
 12 Andrew Windler            17 Tmsuffolk-MR           50.33      52.30 q      
                  25.45       52.30 (26.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Steven Gromling           17 LBA-MR                 54.83      52.59        
                  25.17       52.59 (27.42)                                        
 14 Shaun Greer               16 Aqua Gems-MR           52.39      53.21        
                  25.71       53.21 (27.50)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Alex Stuart               15 Aqua Gems-MR           52.77      53.23        
                  25.38       53.23 (27.85)                                        
 16 Elliot Brooks             18 Aqua Gems-MR           52.38      54.04        
                  25.83       54.04 (28.21)                                        
 17 Mike Meck                 15 MSC-MR                 52.66      54.93        
                  26.15       54.93 (28.78)                                        
 18 Jimmy Pope                15 NDAC-MR                54.53      55.70        
                  26.56       55.70 (29.14)                                        
 19 James Perez-Rogers        16 NDAC-MR                56.27      57.06        
                  27.29       57.06 (29.77)                                        
 20 Danny Rodriguez           15 Big Blue-MR            56.55      57.64        
                  27.58       57.64 (30.06)                                        
 21 Paul Jennings             15 Tmsuffolk-MR           57.00      57.69        
                  27.88       57.69 (29.81)                                        
 22 Luke Grunewald            15 UN-MR                1:00.01      57.74        
                  28.21       57.74 (29.53)                                        
 23 Andrew Spear              16 VAC-MR                 59.40      58.23        
                  27.81       58.23 (30.42)                                        
 24 Stefano Gagliardo         15 NBS-MR                 59.42      58.53        
                  28.28       58.53 (30.25)                                        
 25 Matt Burud                17 NDAC-MR                54.07      58.70        
                  27.21       58.70 (31.49)                                        
 26 Drew Youmans              16 NDAC-MR              1:03.97      58.76        
                  28.08       58.76 (30.68)                                        
 27 Thomas Noller             15 VAC-MR               1:04.65    1:00.31        
                  29.15     1:00.31 (31.16)                                        
 28 Patrick Garvey            15 NBS-MR               1:01.50    1:00.58        
                  29.23     1:00.58 (31.35)                                        
 29 Mikey Feigel              15 NBS-MR               1:00.70    1:00.83        
                  29.51     1:00.83 (31.32)                                        
 30 Steven Campagna           12 NDAC-MR              1:01.98    1:00.95        
                  29.10     1:00.95 (31.85)                                        
 31 David Hallenbeck          16 NDAC-MR              1:01.92    1:02.74        
                  30.00     1:02.74 (32.74)                                        
 32 Anthony Rodriguez         16 Big Blue-MR          1:10.87    1:13.50        
                  33.31     1:13.50 (40.19)                                        
 
Boys Open 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:42.31    2/1/1991 Erik Marchitell-NBS                        
                1:51.49  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Eric Culver         16 VAC-MR               1:48.75    1:46.63 METS    16  
                  24.77       51.85 (27.08)     1:19.08 (27.23)     1:46.63 (27.55)
  2 Zach Anderson       16 NBS-MR               1:51.70    1:48.62 METS    13  
                  25.08       52.50 (27.42)     1:20.62 (28.12)     1:48.62 (28.00)
  3 Brian Saindon       17 Aqua Gems-MR         1:49.88    1:48.95 METS    12  
                  24.85       52.20 (27.35)     1:20.71 (28.51)     1:48.95 (28.24)
  4 Ayman Andrews       16 Aqua Gems-MR         1:48.50    1:50.95 METS    11  
                  24.77       52.08 (27.31)     1:20.37 (28.29)     1:50.95 (30.58)
  5 Michael Forgione    15 Tmsuffolk-MR         1:52.34    1:52.02         10  
                  24.91       52.77 (27.86)     1:22.00 (29.23)     1:52.02 (30.02)
  6 Mark Anderson       18 MSC-MR               1:52.85    1:53.90          9  
                  25.50       53.70 (28.20)     1:23.53 (29.83)     1:53.90 (30.37)
B - Final
  7 Michael Burud       15 NDAC-MR              1:53.40    1:52.48          7  
                  25.31       53.97 (28.66)     1:24.77 (30.80)     1:52.48 (27.71)
  8 Ripley Danner       15 NDAC-MR              1:55.68    1:54.12          5  
                  26.06       55.45 (29.39)     1:25.69 (30.24)     1:54.12 (28.43)
  9 Matthew Qiao        17 Tmsuffolk-MR         1:54.14    1:54.48          4  
                  25.40       53.99 (28.59)     1:24.32 (30.33)     1:54.48 (30.16)
 10 Jonathan Freire     18 Tmsuffolk-MR         1:56.26    1:56.11          3  
                  26.69       55.17 (28.48)     1:25.31 (30.14)     1:56.11 (30.80)
 11 Michael O'Connor    17 Tmsuffolk-MR         1:55.34    1:56.12          2  
                  26.36       54.69 (28.33)     1:24.95 (30.26)     1:56.12 (31.17)
 12 Shaun Greer         16 Aqua Gems-MR         1:58.33    1:59.11          1  
                  26.53       56.36 (29.83)     1:28.07 (31.71)     1:59.11 (31.04)
Preliminaries
 13 Monte Jiran         15 Tmsuffolk-MR         1:59.31                   
                  26.68       56.61 (29.93)     1:28.39 (31.78)     1:59.31 (30.92)
 14 Ryan Seagren        17 MSC-MR               1:59.74                   
                  26.97       57.33 (30.36)   1:59.74 (1:02.41)         1:59.74 ( )
 15 Mike Meck           15 MSC-MR               1:59.82                   
                  27.69       58.16 (30.47)     1:29.12 (30.96)     1:59.82 (30.70)
 16 Jonathan Hinds      16 Tmsuffolk-MR         2:03.64                   
                  27.06       57.72 (30.66)     1:30.43 (32.71)     2:03.64 (33.21)
 17 Jimmy Pope          15 NDAC-MR              2:03.89                   
                  28.03       59.75 (31.72)     1:32.17 (32.42)     2:03.89 (31.72)
 18 Connor Murray       17 MSC-MR               2:04.48                   
                  28.31       59.68 (31.37)     1:31.84 (32.16)     2:04.48 (32.64)
 19 Chris Kennedy       15 MWSC-MR              2:09.23                   
                  28.73     1:00.88 (32.15)     1:35.24 (34.36)     2:09.23 (33.99)
 20 Matt Guerrieri      15 MWSC-MR              2:18.43                   
                  30.75     1:05.51 (34.76)     1:41.98 (36.47)     2:18.43 (36.45)
 
Boys Open 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:42.31    2/1/1991 Erik Marchitell-NBS                        
                1:51.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ayman Andrews             16 Aqua Gems-MR         1:48.04    1:48.50 qMETS  
                  24.46       51.23 (26.77)     1:19.56 (28.33)     1:48.50 (28.94)
  2 Eric Culver               16 VAC-MR               1:48.66    1:48.75 qMETS  
                  25.13       52.64 (27.51)     1:20.87 (28.23)     1:48.75 (27.88)
  3 Brian Saindon             17 Aqua Gems-MR         1:48.30    1:49.88 qMETS  
                  25.25       53.24 (27.99)     1:21.68 (28.44)     1:49.88 (28.20)
  4 Zach Anderson             16 NBS-MR               1:50.97    1:51.70 q      
                  25.56       53.78 (28.22)     1:22.79 (29.01)     1:51.70 (28.91)
  5 Michael Forgione          15 Tmsuffolk-MR         1:53.14    1:52.34 q      
                  25.44       54.04 (28.60)     1:23.11 (29.07)     1:52.34 (29.23)
  6 Mark Anderson             18 MSC-MR               1:52.21    1:52.85 q      
                  25.74       53.42 (27.68)     1:22.87 (29.45)     1:52.85 (29.98)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Michael Burud             15 NDAC-MR              1:50.02    1:53.40 q      
                  25.00       52.17 (27.17)     1:22.15 (29.98)     1:53.40 (31.25)
  8 Matthew Qiao              17 Tmsuffolk-MR         1:54.79    1:54.14 q      
                  25.77       54.07 (28.30)     1:23.76 (29.69)     1:54.14 (30.38)
  9 Michael O'Connor          17 Tmsuffolk-MR         1:55.79    1:55.34 q      
                  26.71       55.01 (28.30)     1:24.77 (29.76)     1:55.34 (30.57)
 10 Ripley Danner             15 NDAC-MR              1:52.71    1:55.68 q      
                  25.59       54.49 (28.90)     1:25.19 (30.70)     1:55.68 (30.49)
 11 Jonathan Freire           18 Tmsuffolk-MR         1:56.89    1:56.26 q      
                  26.78       55.77 (28.99)     1:26.00 (30.23)     1:56.26 (30.26)
 12 Shaun Greer               16 Aqua Gems-MR         1:56.38    1:58.33 q      
                  26.19       56.01 (29.82)     1:27.45 (31.44)     1:58.33 (30.88)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Monte Jiran               15 Tmsuffolk-MR         1:58.28    1:59.31        
                  26.68       56.61 (29.93)     1:28.39 (31.78)     1:59.31 (30.92)
 14 Ryan Seagren              17 MSC-MR               1:58.07    1:59.74        
                  26.97       57.33 (30.36)   1:59.74 (1:02.41)         1:59.74 ( )
-------------------------------------------------------------------------
 15 Mike Meck                 15 MSC-MR               1:56.31    1:59.82        
                  27.69       58.16 (30.47)     1:29.12 (30.96)     1:59.82 (30.70)
 16 Jonathan Hinds            16 Tmsuffolk-MR         2:03.91    2:03.64        
                  27.06       57.72 (30.66)     1:30.43 (32.71)     2:03.64 (33.21)
 17 Jimmy Pope                15 NDAC-MR              2:09.02    2:03.89        
                  28.03       59.75 (31.72)     1:32.17 (32.42)     2:03.89 (31.72)
 18 Connor Murray             17 MSC-MR               1:59.06    2:04.48        
                  28.31       59.68 (31.37)     1:31.84 (32.16)     2:04.48 (32.64)
 19 Chris Kennedy             15 MWSC-MR              2:09.89    2:09.23        
                  28.73     1:00.88 (32.15)     1:35.24 (34.36)     2:09.23 (33.99)
 20 Matt Guerrieri            15 MWSC-MR              2:35.04    2:18.43        
                  30.75     1:05.51 (34.76)     1:41.98 (36.47)     2:18.43 (36.45)
 
Boys Open 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 4:38.35    2/2/2001 Robert Tiernan-MSC                         
                5:01.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zach Anderson       16 NBS-MR               4:55.50    4:55.02 METS    16  
                  25.89       54.79 (28.90)     1:24.19 (29.40)     1:54.10 (29.91)
        2:24.15 (30.05)     2:54.23 (30.08)     3:24.40 (30.17)     3:55.02 (30.62)
        4:25.50 (30.48)     4:55.02 (29.52)                                        
  2 Matthew Deblasio    14 Tmsuffolk-MR         4:56.13    4:56.62 METS    13  
                  26.39       55.64 (29.25)     1:25.78 (30.14)     1:56.35 (30.57)
        2:26.34 (29.99)     2:57.01 (30.67)     3:27.59 (30.58)     3:58.34 (30.75)
        4:27.85 (29.51)     4:56.62 (28.77)                                        
  3 Brian Saindon       17 Aqua Gems-MR         4:50.72    4:57.79 METS    12  
                  25.88       54.59 (28.71)     1:24.00 (29.41)     1:54.02 (30.02)
        2:24.33 (30.31)     2:54.79 (30.46)     3:25.50 (30.71)     3:56.59 (31.09)
        4:27.47 (30.88)     4:57.79 (30.32)                                        
  4 Bryan Galan         14 Tmsuffolk-MR         5:00.01    5:01.47 METS    11  
                  26.53       56.10 (29.57)     1:26.28 (30.18)     1:57.30 (31.02)
        2:28.23 (30.93)     2:59.50 (31.27)     3:30.36 (30.86)     4:01.10 (30.74)
        4:31.69 (30.59)     5:01.47 (29.78)                                        
  5 Ripley Danner       15 NDAC-MR              5:04.43    5:03.33         10  
                  26.91       56.22 (29.31)     1:26.94 (30.72)     1:57.79 (30.85)
        2:28.24 (30.45)     2:59.14 (30.90)     3:30.20 (31.06)     4:01.64 (31.44)
        4:32.66 (31.02)     5:03.33 (30.67)                                        
  6 Mark Anderson       18 MSC-MR               5:04.24    5:06.83          9  
                  26.16       55.13 (28.97)     1:25.29 (30.16)     1:56.30 (31.01)
        2:27.56 (31.26)     2:59.30 (31.74)     3:31.23 (31.93)     4:03.45 (32.22)
        4:35.69 (32.24)     5:06.83 (31.14)                                        
  7 Kent Bischoff       14 Tmsuffolk-MR         5:02.63    5:08.69          7  
                  26.93       56.62 (29.69)     1:27.20 (30.58)     1:59.11 (31.91)
        2:30.59 (31.48)     3:02.27 (31.68)     3:34.04 (31.77)     4:05.64 (31.60)
        4:37.53 (31.89)     5:08.69 (31.16)                                        
  8 Nicholas Kontos     14 Tmsuffolk-MR         5:20.44    5:08.75          5  
                  26.82       57.13 (30.31)     1:28.29 (31.16)     1:59.69 (31.40)
        2:31.36 (31.67)     3:03.04 (31.68)     3:34.93 (31.89)     4:06.68 (31.75)
        4:38.00 (31.32)     5:08.75 (30.75)                                        
  9 Shaun Greer         16 Aqua Gems-MR         5:09.63    5:12.66          4  
                  27.18       57.13 (29.95)     1:27.98 (30.85)     1:59.81 (31.83)
        2:31.89 (32.08)     3:04.26 (32.37)     3:36.50 (32.24)     4:08.94 (32.44)
        4:41.48 (32.54)     5:12.66 (31.18)                                        
 10 Luke Grunewald      15 UN-MR                5:14.30    5:13.56          3  
                  28.71       59.71 (31.00)     1:31.74 (32.03)     2:03.42 (31.68)
        2:35.24 (31.82)     3:07.56 (32.32)     3:40.02 (32.46)     4:12.31 (32.29)
        4:44.11 (31.80)     5:13.56 (29.45)                                        
 11 Ryan Seagren        17 MSC-MR               5:18.41    5:13.89          2  
                  27.01       57.08 (30.07)     1:28.55 (31.47)     2:00.84 (32.29)
        2:32.74 (31.90)     3:04.97 (32.23)     3:37.15 (32.18)     4:10.04 (32.89)
        4:42.87 (32.83)     5:13.89 (31.02)                                        
 12 Lukas Dempsey       14 MSC-MR               5:15.34    5:16.11          1  
                  27.66       58.08 (30.42)     1:29.53 (31.45)     2:01.72 (32.19)
        2:34.52 (32.80)     3:07.17 (32.65)     3:40.03 (32.86)     4:12.85 (32.82)
        4:45.13 (32.28)     5:16.11 (30.98)                                        
 13 Luis Galan          15 VAC-MR               5:18.99    5:17.54        
                  27.82       58.10 (30.28)     1:29.65 (31.55)     2:01.93 (32.28)
        2:34.64 (32.71)     3:07.51 (32.87)     3:40.54 (33.03)     4:13.74 (33.20)
        4:46.29 (32.55)     5:17.54 (31.25)                                        
 14 Joseph Galan        13 VAC-MR               5:33.28    5:18.48        
                  27.45       58.40 (30.95)     1:30.13 (31.73)     2:02.19 (32.06)
        2:34.70 (32.51)     3:07.68 (32.98)     3:40.52 (32.84)     4:13.20 (32.68)
        4:46.08 (32.88)     5:18.48 (32.40)                                        
 15 Mathew Goetz        14 Tmsuffolk-MR         5:31.11    5:21.32        
                  27.80       59.43 (31.63)     1:31.64 (32.21)     2:04.23 (32.59)
        2:37.11 (32.88)     3:09.85 (32.74)     3:42.72 (32.87)     4:15.74 (33.02)
        4:49.10 (33.36)     5:21.32 (32.22)                                        
 16 John Makowski       15 Tmsuffolk-MR         5:24.35    5:22.50        
                  28.60       59.97 (31.37)     1:31.94 (31.97)     2:04.53 (32.59)
        2:36.65 (32.12)     3:09.43 (32.78)     3:42.47 (33.04)     4:16.20 (33.73)
        4:49.55 (33.35)     5:22.50 (32.95)                                        
 17 Connor Murray       17 MSC-MR               5:24.28    5:24.79        
                  27.80       59.52 (31.72)     1:32.18 (32.66)     2:05.29 (33.11)
        2:38.79 (33.50)     3:12.53 (33.74)     3:46.04 (33.51)     4:19.33 (33.29)
        4:52.82 (33.49)     5:24.79 (31.97)                                        
 18 Michael Fischetti   15 Tmsuffolk-MR         5:27.38    5:25.48        
                  29.31     1:01.63 (32.32)     1:34.74 (33.11)     2:07.82 (33.08)
        2:40.72 (32.90)     3:14.45 (33.73)     3:47.08 (32.63)     4:20.27 (33.19)
        4:53.32 (33.05)     5:25.48 (32.16)                                        
 19 Simon Haas          12 MSC-MR               5:41.16    5:28.54        
                  29.56     1:02.08 (32.52)     1:35.08 (33.00)     2:08.34 (33.26)
        2:41.92 (33.58)     3:16.05 (34.13)     3:49.22 (33.17)     4:22.16 (32.94)
        4:55.79 (33.63)     5:28.54 (32.75)                                        
 20 Ryan Alderson       12 MSC-MR               5:40.11    5:29.35        
                  28.59       59.90 (31.31)     1:33.28 (33.38)     2:07.30 (34.02)
        2:41.05 (33.75)     3:15.90 (34.85)     3:49.78 (33.88)     4:23.51 (33.73)
        4:58.42 (34.91)     5:29.35 (30.93)                                        
 21 Matthew Qiao        17 Tmsuffolk-MR         5:22.69    5:30.91        
                  25.91       56.18 (30.27)     1:27.45 (31.27)     1:59.74 (32.29)
        2:32.79 (33.05)     3:07.39 (34.60)     3:43.01 (35.62)     4:19.52 (36.51)
        4:55.73 (36.21)     5:30.91 (35.18)                                        
 22 Mike Meck           15 MSC-MR               5:23.67    5:30.93        
                  27.73       59.17 (31.44)     1:31.70 (32.53)     2:05.70 (34.00)
        2:40.05 (34.35)     3:14.49 (34.44)     3:48.81 (34.32)     4:23.05 (34.24)
        4:57.35 (34.30)     5:30.93 (33.58)                                        
 23 Stefano Gagliardo   15 NBS-MR               6:15.50    5:32.50        
                  28.79     1:00.90 (32.11)     1:34.05 (33.15)     2:08.00 (33.95)
        2:42.39 (34.39)     3:16.77 (34.38)     3:51.48 (34.71)     4:25.85 (34.37)
        4:59.86 (34.01)     5:32.50 (32.64)                                        
 24 Thomas Noller       15 VAC-MR               6:13.90    5:32.93        
                  28.99     1:01.12 (32.13)     1:34.23 (33.11)     2:08.18 (33.95)
        2:42.82 (34.64)     3:15.55 (32.73)     3:50.70 (35.15)     4:25.94 (35.24)
        5:00.82 (34.88)     5:32.93 (32.11)                                        
 25 Peter Podniesinski  13 Tmsuffolk-MR         5:41.96    5:33.08        
                  29.11     1:01.48 (32.37)     1:35.45 (33.97)     2:09.96 (34.51)
        2:43.89 (33.93)     3:18.09 (34.20)     3:52.73 (34.64)     4:27.03 (34.30)
        5:00.93 (33.90)     5:33.08 (32.15)                                        
 26 Jared Siegel        14 Tmsuffolk-MR         5:35.60    5:33.53        
                  29.84     1:03.00 (33.16)     1:36.81 (33.81)     2:10.94 (34.13)
        2:45.02 (34.08)     3:18.93 (33.91)     3:53.12 (34.19)     4:27.36 (34.24)
        5:01.11 (33.75)     5:33.53 (32.42)                                        
 27 Nicholas Monteleon  14 Tmsuffolk-MR         5:56.90    5:33.70        
                  30.54     1:03.99 (33.45)     1:37.60 (33.61)     2:12.16 (34.56)
        2:45.67 (33.51)     3:19.29 (33.62)     3:53.22 (33.93)     4:27.16 (33.94)
        5:00.83 (33.67)     5:33.70 (32.87)                                        
 28 Patrick Garvey      15 NBS-MR               5:46.50    5:36.73        
                  29.40     1:03.21 (33.81)     1:37.30 (34.09)     2:12.34 (35.04)
        2:46.17 (33.83)     3:21.27 (35.10)     3:55.68 (34.41)     4:30.80 (35.12)
        5:05.00 (34.20)     5:36.73 (31.73)                                        
 29 Zachary Newtson     14 NBS-MR               5:46.27    5:37.19        
                  29.42     1:02.54 (33.12)     1:36.76 (34.22)     2:11.93 (35.17)
        2:46.32 (34.39)     3:21.21 (34.89)     3:55.67 (34.46)     4:30.47 (34.80)
        5:04.90 (34.43)     5:37.19 (32.29)                                        
 30 Joey Parisi         13 Tmsuffolk-MR         6:12.08    5:39.87        
                  29.38     1:03.24 (33.86)     1:37.64 (34.40)     2:12.66 (35.02)
        2:47.66 (35.00)     3:22.37 (34.71)     3:57.55 (35.18)     4:32.41 (34.86)
        5:07.19 (34.78)     5:39.87 (32.68)                                        
 31 Mikey Feigel        15 NBS-MR               6:04.58    5:40.36        
                  29.97     1:02.75 (32.78)     1:36.61 (33.86)     2:11.42 (34.81)
        2:46.32 (34.90)     3:21.22 (34.90)     3:56.57 (35.35)     4:31.91 (35.34)
        5:06.74 (34.83)     5:40.36 (33.62)                                        
 32 Isaac Vingan        13 Tmsuffolk-MR         6:24.46    5:41.11        
                  29.36     1:01.98 (32.62)     1:36.23 (34.25)     2:10.94 (34.71)
        2:45.88 (34.94)     3:21.75 (35.87)     3:57.18 (35.43)     4:32.79 (35.61)
        5:08.45 (35.66)     5:41.11 (32.66)                                        
 33 Laurence Yu         14 Tmsuffolk-MR         5:46.71    5:42.79        
                  30.15     1:03.13 (32.98)     1:37.15 (34.02)     2:12.50 (35.35)
        2:46.56 (34.06)     3:21.03 (34.47)     3:55.96 (34.93)     4:31.68 (35.72)
        5:07.60 (35.92)     5:42.79 (35.19)                                        
 34 Patrick Jakubiak    13 Tmsuffolk-MR         5:49.91    5:51.76        
                  29.53     1:02.25 (32.72)     1:35.91 (33.66)     2:10.68 (34.77)
        2:45.90 (35.22)     3:21.83 (35.93)     3:58.50 (36.67)     4:36.34 (37.84)
        5:15.26 (38.92)     5:51.76 (36.50)                                        
 35 Zane Grunewald      12 UN-MR                6:36.68    5:53.93        
                  31.67     1:06.48 (34.81)     1:42.04 (35.56)     2:17.83 (35.79)
        2:54.29 (36.46)     3:30.68 (36.39)     4:07.38 (36.70)     4:44.05 (36.67)
        5:19.83 (35.78)     5:53.93 (34.10)                                        
 36 Peter Duda          14 VAC-MR               5:45.08    5:59.61        
                  29.12     1:02.25 (33.13)     1:37.04 (34.79)     2:12.83 (35.79)
        2:49.40 (36.57)     3:26.96 (37.56)     4:05.00 (38.04)     4:43.32 (38.32)
        5:22.24 (38.92)     5:59.61 (37.37)                                        
 37 Joseph Morgan       13 NBS-MR               6:58.71    6:01.02        
                  30.91     1:06.97 (36.06)     1:44.53 (37.56)     2:22.34 (37.81)
        2:59.60 (37.26)     3:37.18 (37.58)     4:13.52 (36.34)     4:49.79 (36.27)
        5:26.70 (36.91)     6:01.02 (34.32)                                        
 38 Ryan Lanigan        13 Tmsuffolk-MR         6:25.84    6:07.20        
                  30.88     1:05.33 (34.45)     1:41.90 (36.57)     2:18.99 (37.09)
        2:55.74 (36.75)     3:33.63 (37.89)     4:13.23 (39.60)     4:52.00 (38.77)
        5:30.30 (38.30)     6:07.20 (36.90)                                        
 39 Brandon Ryan        13 VAC-MR               6:30.00    6:18.02        
                  31.30     1:07.38 (36.08)     1:45.03 (37.65)     2:23.44 (38.41)
        3:01.69 (38.25)     3:40.97 (39.28)     4:20.51 (39.54)     5:01.13 (40.62)
        5:40.32 (39.19)     6:18.02 (37.70)                                        
 40 Roman Tirone        13 Tmsuffolk-MR         6:32.90    6:36.26        
                  33.72     1:12.00 (38.28)     1:51.86 (39.86)     2:33.39 (41.53)
        3:14.51 (41.12)     3:55.83 (41.32)     4:37.49 (41.66)     5:18.54 (41.05)
        5:58.88 (40.34)     6:36.26 (37.38)                                        
 
Boys Open 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 52.14    2/9/2003 Nat Moore-NBS                                
                58.49  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Joe Perez-Rogers    18 NDAC-MR                55.16      53.62 METS    16  
                  25.97       53.62 (27.65)                                        
  2 Ayman Andrews       16 Aqua Gems-MR           55.87      55.46 METS    13  
                  27.04       55.46 (28.42)                                        
  3 Billy Krause        16 Tmsuffolk-MR           57.38      56.14 METS    12  
                  27.54       56.14 (28.60)                                        
  4 Jonathan Podniesin  17 Tmsuffolk-MR           57.36      56.99 METS    11  
                  28.55       56.99 (28.44)                                        
  5 Mark Anderson       18 MSC-MR                 57.90      57.36 METS    10  
                  28.25       57.36 (29.11)                                        
  6 Jonathan Freire     18 Tmsuffolk-MR           57.94      58.39 METS     9  
                  28.14       58.39 (30.25)                                        
B - Final
  7 Alex Stuart         15 Aqua Gems-MR           58.16      56.75 METS     7  
                  27.65       56.75 (29.10)                                        
  8 Brian Saindon       17 Aqua Gems-MR           58.15      58.02 METS     5  
                  28.20       58.02 (29.82)                                        
  9 Jacob Golan         16 Tmsuffolk-MR           59.59      58.52          4  
                  28.67       58.52 (29.85)                                        
 10 Andrew Windler      17 Tmsuffolk-MR           58.53      58.66          3  
                  28.47       58.66 (30.19)                                        
 11 Eric Culver         16 VAC-MR               1:00.20      59.81          2  
                  29.42       59.81 (30.39)                                        
 12 Ripley Danner       15 NDAC-MR                59.94      59.95          1  
                  29.28       59.95 (30.67)                                        
Preliminaries
  5 Ryan Olsen          22 Aqua Gems-MR           57.50                   
                  27.48       57.50 (30.02)                                        
 14 Ryan Seagren        17 MSC-MR               1:01.67                   
                  29.88     1:01.67 (31.79)                                        
 15 Michael O'Connor    17 Tmsuffolk-MR         1:02.17                   
                  30.71     1:02.17 (31.46)                                        
 16 Elliot Brooks       18 Aqua Gems-MR         1:02.85                   
                  30.56     1:02.85 (32.29)                                        
 16 Cameron Bartlett    18 VAC-MR               1:02.85                   
                  30.61     1:02.85 (32.24)                                        
 18 Luis Galan          15 VAC-MR               1:04.81                   
                  31.95     1:04.81 (32.86)                                        
 19 Paul Jennings       15 Tmsuffolk-MR         1:04.83                   
                  31.66     1:04.83 (33.17)                                        
 20 Luke Grunewald      15 UN-MR                1:05.62                   
                  32.58     1:05.62 (33.04)                                        
 21 Andrew Spear        16 VAC-MR               1:05.68                   
                  32.49     1:05.68 (33.19)                                        
 22 Mikey Feigel        15 NBS-MR               1:05.83                   
                  32.47     1:05.83 (33.36)                                        
 23 Joe Lofstedt        17 MWSC-MR              1:06.21                   
                  32.25     1:06.21 (33.96)                                        
 24 Stefano Gagliardo   15 NBS-MR               1:07.40                   
                  32.87     1:07.40 (34.53)                                        
 25 John Makowski       15 Tmsuffolk-MR         1:08.55                   
                  33.54     1:08.55 (35.01)                                        
 26 Chris Kennedy       15 MWSC-MR              1:13.34                   
                  36.17     1:13.34 (37.17)                                        
 27 Thomas Noller       15 VAC-MR               1:15.30                   
                  36.66     1:15.30 (38.64)                                        
 28 David Hallenbeck    16 NDAC-MR              1:19.08                   
                  38.04     1:19.08 (41.04)                                        
 -- Joshua Willis       18 Tmsuffolk-MR             DQ                    
                  29.65          DQ (30.42)                                        
 
Boys Open 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 52.14    2/9/2003 Nat Moore-NBS                                
                58.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Joe Perez-Rogers          18 NDAC-MR                52.67      55.16 qMETS  
                  26.54       55.16 (28.62)                                        
  2 Ayman Andrews             16 Aqua Gems-MR           55.78      55.87 qMETS  
                  27.45       55.87 (28.42)                                        
  3 Jonathan Podniesinski     17 Tmsuffolk-MR           57.11      57.36 qMETS  
                  28.15       57.36 (29.21)                                        
  4 Billy Krause              16 Tmsuffolk-MR           54.91      57.38 qMETS  
                  28.62       57.38 (28.76)                                        
  5 Ryan Olsen                22 Aqua Gems-MR           55.19      57.50 qMETS  
                  27.48       57.50 (30.02)                                        
  6 Mark Anderson             18 MSC-MR                 57.34      57.90 qMETS  
                  28.47       57.90 (29.43)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Jonathan Freire           18 Tmsuffolk-MR           57.94      57.94 qMETS  
                  28.47       57.94 (29.47)                                        
  8 Brian Saindon             17 Aqua Gems-MR           57.25      58.15 qMETS  
                  28.49       58.15 (29.66)                                        
  9 Alex Stuart               15 Aqua Gems-MR           57.77      58.16 qMETS  
                  28.14       58.16 (30.02)                                        
 10 Andrew Windler            17 Tmsuffolk-MR           56.78      58.53 q      
                  28.65       58.53 (29.88)                                        
 11 Jacob Golan               16 Tmsuffolk-MR         1:00.24      59.59 q      
                  29.13       59.59 (30.46)                                        
 12 Ripley Danner             15 NDAC-MR                57.33      59.94 q      
                  29.43       59.94 (30.51)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Eric Culver               16 VAC-MR                 58.80    1:00.20        
                  29.69     1:00.20 (30.51)                                        
 14 Ryan Seagren              17 MSC-MR               1:00.61    1:01.67        
                  29.88     1:01.67 (31.79)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Michael O'Connor          17 Tmsuffolk-MR         1:02.31    1:02.17        
                  30.71     1:02.17 (31.46)                                        
 16 Elliot Brooks             18 Aqua Gems-MR         1:01.08    1:02.85        
                  30.56     1:02.85 (32.29)                                        
 16 Cameron Bartlett          18 VAC-MR               1:00.62    1:02.85        
                  30.61     1:02.85 (32.24)                                        
 18 Luis Galan                15 VAC-MR               1:02.38    1:04.81        
                  31.95     1:04.81 (32.86)                                        
 19 Paul Jennings             15 Tmsuffolk-MR         1:05.23    1:04.83        
                  31.66     1:04.83 (33.17)                                        
 20 Luke Grunewald            15 UN-MR                1:09.16    1:05.62        
                  32.58     1:05.62 (33.04)                                        
 21 Andrew Spear              16 VAC-MR               1:09.00    1:05.68        
                  32.49     1:05.68 (33.19)                                        
 22 Mikey Feigel              15 NBS-MR               1:06.71    1:05.83        
                  32.47     1:05.83 (33.36)                                        
 23 Joe Lofstedt              17 MWSC-MR              1:05.68    1:06.21        
                  32.25     1:06.21 (33.96)                                        
 24 Stefano Gagliardo         15 NBS-MR               1:06.70    1:07.40        
                  32.87     1:07.40 (34.53)                                        
 25 John Makowski             15 Tmsuffolk-MR         1:08.91    1:08.55        
                  33.54     1:08.55 (35.01)                                        
 26 Chris Kennedy             15 MWSC-MR              1:11.59    1:13.34        
                  36.17     1:13.34 (37.17)                                        
 27 Thomas Noller             15 VAC-MR               1:24.38    1:15.30        
                  36.66     1:15.30 (38.64)                                        
 28 David Hallenbeck          16 NDAC-MR              1:17.65    1:19.08        
                  38.04     1:19.08 (41.04)                                        
 -- Joshua Willis             18 Tmsuffolk-MR              NT         DQ        
                  29.65          DQ (30.42)                                        
 
Boys Open 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:53.13    2/8/2003 Nat Moore-NBS                              
                2:07.99  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Billy Krause        16 Tmsuffolk-MR         2:02.76    1:59.57 METS    16  
                  28.15       58.58 (30.43)     1:29.59 (31.01)     1:59.57 (29.98)
  2 Zach Anderson       16 NBS-MR               2:04.77    2:03.07 METS    13  
                  28.77       59.73 (30.96)     1:31.66 (31.93)     2:03.07 (31.41)
  3 Jesse Lohrer        15 Tmsuffolk-MR         2:05.96    2:03.12 METS    12  
                  29.60     1:00.56 (30.96)     1:32.34 (31.78)     2:03.12 (30.78)
  4 Mark Anderson       18 MSC-MR               2:03.10    2:03.27 METS    11  
                  28.76       59.77 (31.01)     1:32.00 (32.23)     2:03.27 (31.27)
  5 Ripley Danner       15 NDAC-MR              2:03.77    2:03.36 METS    10  
                  28.63     1:00.03 (31.40)     1:32.46 (32.43)     2:03.36 (30.90)
  6 Joe Perez-Rogers    18 NDAC-MR              2:02.63    2:04.31 METS     9  
                  28.25       59.27 (31.02)     1:32.22 (32.95)     2:04.31 (32.09)
B - Final
  7 Alex Stuart         15 Aqua Gems-MR         2:08.06    2:03.95 METS     7  
                  27.89       58.81 (30.92)     1:31.52 (32.71)     2:03.95 (32.43)
  8 Eric Culver         16 VAC-MR               2:06.58    2:04.17 METS     5  
                  29.38     1:00.95 (31.57)     1:33.08 (32.13)     2:04.17 (31.09)
  9 Michael Forgione    15 Tmsuffolk-MR         2:08.89    2:04.47 METS     4  
                  28.64       59.66 (31.02)     1:31.79 (32.13)     2:04.47 (32.68)
 10 Brian Saindon       17 Aqua Gems-MR         2:06.69    2:10.36          3  
                  29.50     1:01.12 (31.62)     1:35.65 (34.53)     2:10.36 (34.71)
 11 Ryan Seagren        17 MSC-MR               2:12.49    2:11.28          2  
                  29.94     1:03.47 (33.53)     1:37.10 (33.63)     2:11.28 (34.18)
 12 Monte Jiran         15 Tmsuffolk-MR         2:12.45    2:12.79          1  
                  30.59     1:03.92 (33.33)     1:38.69 (34.77)     2:12.79 (34.10)
Preliminaries
 13 Jonathan Hinds      16 Tmsuffolk-MR         2:13.51                   
                  30.45     1:02.72 (32.27)     1:37.95 (35.23)     2:13.51 (35.56)
 14 Luis Galan          15 VAC-MR               2:17.47                   
                  41.66     1:16.24 (34.58)     1:51.63 (35.39)     2:17.47 (25.84)
 15 James Perez-Rogers  16 NDAC-MR              2:18.95                   
                  31.71     1:06.73 (35.02)     1:43.62 (36.89)     2:18.95 (35.33)
 16 Elliot Brooks       18 Aqua Gems-MR         2:20.19                   
                  31.93     1:06.80 (34.87)     1:43.72 (36.92)     2:20.19 (36.47)
 17 Michael Fischetti   15 Tmsuffolk-MR         2:21.67                   
                  34.86     1:10.48 (35.62)     1:46.33 (35.85)     2:21.67 (35.34)
 18 John Makowski       15 Tmsuffolk-MR         2:26.51                   
                  43.89     1:21.08 (37.19)     1:58.67 (37.59)     2:26.51 (27.84)
 
Boys Open 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:53.13    2/8/2003 Nat Moore-NBS                              
                2:07.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Joe Perez-Rogers          18 NDAC-MR              1:59.79    2:02.63 qMETS  
                  36.49     1:06.76 (30.27)     1:39.23 (32.47)     2:02.63 (23.40)
  2 Billy Krause              16 Tmsuffolk-MR         1:56.02    2:02.76 qMETS  
                  29.70     1:01.46 (31.76)     1:32.78 (31.32)     2:02.76 (29.98)
  3 Mark Anderson             18 MSC-MR               2:04.21    2:03.10 qMETS  
                  29.02       59.62 (30.60)     1:31.50 (31.88)     2:03.10 (31.60)
  4 Ripley Danner             15 NDAC-MR              2:04.60    2:03.77 qMETS  
                  28.86     1:00.06 (31.20)     1:32.32 (32.26)     2:03.77 (31.45)
  5 Zach Anderson             16 NBS-MR               2:01.89    2:04.77 qMETS  
                  29.11     1:00.28 (31.17)     1:32.78 (32.50)     2:04.77 (31.99)
  6 Jesse Lohrer              15 Tmsuffolk-MR         2:11.10    2:05.96 qMETS  
                  38.95     1:10.70 (31.75)     1:43.58 (32.88)     2:05.96 (22.38)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Eric Culver               16 VAC-MR               2:06.54    2:06.58 qMETS  
                  38.44     1:10.48 (32.04)     1:43.40 (32.92)     2:06.58 (23.18)
  8 Brian Saindon             17 Aqua Gems-MR         2:04.36    2:06.69 qMETS  
                  37.64     1:08.85 (31.21)     1:42.66 (33.81)     2:06.69 (24.03)
  9 Alex Stuart               15 Aqua Gems-MR         2:05.30    2:08.06 q      
                  29.14     1:01.78 (32.64)     1:35.38 (33.60)     2:08.06 (32.68)
 10 Michael Forgione          15 Tmsuffolk-MR         2:08.54    2:08.89 q      
                  29.74     1:02.16 (32.42)     1:35.29 (33.13)     2:08.89 (33.60)
 11 Monte Jiran               15 Tmsuffolk-MR         2:12.04    2:12.45 q      
                  30.71     1:04.65 (33.94)     1:38.99 (34.34)     2:12.45 (33.46)
 12 Ryan Seagren              17 MSC-MR               2:11.28    2:12.49 q      
                  30.59     1:04.19 (33.60)     1:38.63 (34.44)     2:12.49 (33.86)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Jonathan Hinds            16 Tmsuffolk-MR         2:10.92    2:13.51        
                  30.45     1:02.72 (32.27)     1:37.95 (35.23)     2:13.51 (35.56)
 14 Luis Galan                15 VAC-MR               2:13.99    2:17.47        
                  41.66     1:16.24 (34.58)     1:51.63 (35.39)     2:17.47 (25.84)
-------------------------------------------------------------------------
 15 James Perez-Rogers        16 NDAC-MR              2:18.18    2:18.95        
                  31.71     1:06.73 (35.02)     1:43.62 (36.89)     2:18.95 (35.33)
 16 Elliot Brooks             18 Aqua Gems-MR         2:34.39    2:20.19        
                  31.93     1:06.80 (34.87)     1:43.72 (36.92)     2:20.19 (36.47)
 17 Michael Fischetti         15 Tmsuffolk-MR         2:23.01    2:21.67        
                  34.86     1:10.48 (35.62)     1:46.33 (35.85)     2:21.67 (35.34)
 18 John Makowski             15 Tmsuffolk-MR         2:26.75    2:26.51        
                  43.89     1:21.08 (37.19)     1:58.67 (37.59)     2:26.51 (27.84)
 
Boys Open 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 58.94    2/1/1999 Terry Pruitt-TS                              
              1:06.49  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Cameron Bartlett    18 VAC-MR               1:00.84    1:01.81 METS    16  
                  29.10     1:01.81 (32.71)                                        
  2 Mike Meck           15 MSC-MR               1:03.54    1:02.57 METS    13  
                  29.71     1:02.57 (32.86)                                        
  3 Michael Burud       15 NDAC-MR              1:03.81    1:02.91 METS    12  
                  29.93     1:02.91 (32.98)                                        
  4 Mark Anderson       18 MSC-MR               1:05.41    1:04.55 METS    11  
                  30.57     1:04.55 (33.98)                                        
  5 Jonathan Hinds      16 Tmsuffolk-MR         1:05.39    1:05.33 METS    10  
                  30.27     1:05.33 (35.06)                                        
  6 Ripley Danner       15 NDAC-MR              1:05.19    1:07.22          9  
                  31.23     1:07.22 (35.99)                                        
B - Final
  7 Connor Murray       17 MSC-MR               1:08.17    1:05.25 METS     7  
                  31.11     1:05.25 (34.14)                                        
  8 Joe Perez-Rogers    18 NDAC-MR              1:05.55    1:05.41 METS     5  
                  30.03     1:05.41 (35.38)                                        
  9 Elliot Brooks       18 Aqua Gems-MR         1:05.85    1:05.63 METS     4  
                  30.49     1:05.63 (35.14)                                        
 10 Steven Gromling     17 LBA-MR               1:06.82    1:06.66          3  
                  30.47     1:06.66 (36.19)                                        
 11 Jacob Golan         16 Tmsuffolk-MR         1:08.33    1:08.67          2  
                  32.45     1:08.67 (36.22)                                        
 12 Andrew Windler      17 Tmsuffolk-MR         1:09.60    1:08.92          1  
                  32.96     1:08.92 (35.96)                                        
Preliminaries
 13 Monte Jiran         15 Tmsuffolk-MR         1:10.30                   
                  33.12     1:10.30 (37.18)                                        
 14 Matthew Qiao        17 Tmsuffolk-MR         1:10.96                   
                  33.27     1:10.96 (37.69)                                        
 15 Matt Burud          17 NDAC-MR              1:13.08                   
                  33.34     1:13.08 (39.74)                                        
 16 Joshua Willis       18 Tmsuffolk-MR         1:13.53                   
                  34.81     1:13.53 (38.72)                                        
 17 Thomas Noller       15 VAC-MR               1:13.61                   
                  35.10     1:13.61 (38.51)                                        
 18 Michael Fischetti   15 Tmsuffolk-MR         1:14.28                   
                  35.52     1:14.28 (38.76)                                        
 19 Paul Jennings       15 Tmsuffolk-MR         1:14.30                   
                  35.64     1:14.30 (38.66)                                        
 20 Andrew Spear        16 VAC-MR               1:15.23                   
                  35.12     1:15.23 (40.11)                                        
 21 Danny Rodriguez     15 Big Blue-MR          1:16.01                   
                  36.49     1:16.01 (39.52)                                        
 22 Steven Campagna     12 NDAC-MR              1:16.89                   
                  35.85     1:16.89 (41.04)                                        
 23 Drew Youmans        16 NDAC-MR              1:18.14                   
                  36.54     1:18.14 (41.60)                                        
 24 David Hallenbeck    16 NDAC-MR              1:18.97                   
                  36.88     1:18.97 (42.09)                                        
 25 John Makowski       15 Tmsuffolk-MR         1:19.38                   
                  37.39     1:19.38 (41.99)                                        
 26 Luke Grunewald      15 UN-MR                1:21.31                   
                  38.93     1:21.31 (42.38)                                        
 27 Anthony Rodriguez   16 Big Blue-MR          1:32.12                   
                  43.55     1:32.12 (48.57)                                        
 
Boys Open 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 58.94    2/1/1999 Terry Pruitt-TS                              
              1:06.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Cameron Bartlett          18 VAC-MR                 59.65    1:00.84 qMETS  
                  28.58     1:00.84 (32.26)                                        
  2 Mike Meck                 15 MSC-MR               1:04.91    1:03.54 qMETS  
                  30.07     1:03.54 (33.47)                                        
  3 Michael Burud             15 NDAC-MR              1:00.93    1:03.81 qMETS  
                  30.65     1:03.81 (33.16)                                        
  4 Ripley Danner             15 NDAC-MR              1:05.92    1:05.19 qMETS  
                  31.11     1:05.19 (34.08)                                        
  5 Jonathan Hinds            16 Tmsuffolk-MR         1:04.41    1:05.39 qMETS  
                  30.54     1:05.39 (34.85)                                        
  6 Mark Anderson             18 MSC-MR               1:02.92    1:05.41 qMETS  
                  31.02     1:05.41 (34.39)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Joe Perez-Rogers          18 NDAC-MR              1:01.50    1:05.55 qMETS  
                  29.96     1:05.55 (35.59)                                        
  8 Elliot Brooks             18 Aqua Gems-MR         1:07.51    1:05.85 qMETS  
                  29.96     1:05.85 (35.89)                                        
  9 Steven Gromling           17 LBA-MR               1:08.47    1:06.82 q      
                  30.89     1:06.82 (35.93)                                        
 10 Connor Murray             17 MSC-MR               1:05.02    1:08.17 q      
                  32.24     1:08.17 (35.93)                                        
 11 Jacob Golan               16 Tmsuffolk-MR         1:08.59    1:08.33 q      
                  32.23     1:08.33 (36.10)                                        
 12 Andrew Windler            17 Tmsuffolk-MR         1:08.26    1:09.60 q      
                  33.00     1:09.60 (36.60)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Monte Jiran               15 Tmsuffolk-MR         1:10.14    1:10.30        
                  33.12     1:10.30 (37.18)                                        
 14 Matthew Qiao              17 Tmsuffolk-MR         1:10.94    1:10.96        
                  33.27     1:10.96 (37.69)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Matt Burud                17 NDAC-MR              1:05.51    1:13.08        
                  33.34     1:13.08 (39.74)                                        
 16 Joshua Willis             18 Tmsuffolk-MR         1:14.19    1:13.53        
                  34.81     1:13.53 (38.72)                                        
 17 Thomas Noller             15 VAC-MR               1:13.25    1:13.61        
                  35.10     1:13.61 (38.51)                                        
 18 Michael Fischetti         15 Tmsuffolk-MR         1:17.59    1:14.28        
                  35.52     1:14.28 (38.76)                                        
 19 Paul Jennings             15 Tmsuffolk-MR         1:15.22    1:14.30        
                  35.64     1:14.30 (38.66)                                        
 20 Andrew Spear              16 VAC-MR               1:10.58    1:15.23        
                  35.12     1:15.23 (40.11)                                        
 21 Danny Rodriguez           15 Big Blue-MR          1:14.80    1:16.01        
                  36.49     1:16.01 (39.52)                                        
 22 Steven Campagna           12 NDAC-MR              1:18.64    1:16.89        
                  35.85     1:16.89 (41.04)                                        
 23 Drew Youmans              16 NDAC-MR              1:18.59    1:18.14        
                  36.54     1:18.14 (41.60)                                        
 24 David Hallenbeck          16 NDAC-MR              1:14.25    1:18.97        
                  36.88     1:18.97 (42.09)                                        
 25 John Makowski             15 Tmsuffolk-MR         1:20.12    1:19.38        
                  37.39     1:19.38 (41.99)                                        
 26 Luke Grunewald            15 UN-MR                1:25.55    1:21.31        
                  38.93     1:21.31 (42.38)                                        
 27 Anthony Rodriguez         16 Big Blue-MR          1:31.06    1:32.12        
                  43.55     1:32.12 (48.57)                                        
 
Boys Open 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:14.01   1/21/2007 Jonathan Podniesinski, TMSUFFOLK           
                2:26.49  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Billy Krause        16 Tmsuffolk-MR         2:22.72    2:16.55 METS    16  
                  31.76     1:06.95 (35.19)     1:42.59 (35.64)     2:16.55 (33.96)
  2 Mike Meck           15 MSC-MR               2:22.05    2:17.30 METS    13  
                  30.64     1:06.18 (35.54)     1:41.19 (35.01)     2:17.30 (36.11)
  3 Cameron Bartlett    18 VAC-MR               2:19.29    2:17.98 METS    12  
                  29.96     1:04.54 (34.58)     1:41.03 (36.49)     2:17.98 (36.95)
  4 Timothy White       17 Tmsuffolk-MR         2:22.99    2:20.61 METS    11  
                  31.86     1:07.94 (36.08)     1:44.42 (36.48)     2:20.61 (36.19)
  5 Jesse Lohrer        15 Tmsuffolk-MR         2:21.93    2:25.35 METS    10  
                  32.50     1:08.88 (36.38)     1:46.87 (37.99)     2:25.35 (38.48)
  6 Jonathan Hinds      16 Tmsuffolk-MR         2:23.83    2:26.74          9  
                  33.32     1:09.99 (36.67)     1:48.82 (38.83)     2:26.74 (37.92)
B - Final
  7 Connor Murray       17 MSC-MR               2:25.32    2:21.01 METS     7  
                  31.99     1:07.47 (35.48)     1:44.03 (36.56)     2:21.01 (36.98)
  8 Ripley Danner       15 NDAC-MR              2:25.86    2:23.77 METS     5  
                  31.71     1:08.15 (36.44)     1:46.21 (38.06)     2:23.77 (37.56)
  9 Andrew Windler      17 Tmsuffolk-MR         2:26.75    2:25.40 METS     4  
                  33.28     1:10.45 (37.17)     1:48.00 (37.55)     2:25.40 (37.40)
 10 Michael Forgione    15 Tmsuffolk-MR         2:27.41    2:26.34 METS     3  
                  32.99     1:09.68 (36.69)     1:48.43 (38.75)     2:26.34 (37.91)
 11 Jacob Golan         16 Tmsuffolk-MR         2:30.17    2:28.59          2  
                  34.00     1:11.37 (37.37)     1:49.68 (38.31)     2:28.59 (38.91)
 12 Monte Jiran         15 Tmsuffolk-MR         2:31.31    2:29.93          1  
                  33.56     1:11.57 (38.01)     1:51.00 (39.43)     2:29.93 (38.93)
Preliminaries
 12 Elliot Brooks       18 Aqua Gems-MR         2:30.45                   
                  33.42     1:11.01 (37.59)     1:50.78 (39.77)     2:30.45 (39.67)
 14 Paul Jennings       15 Tmsuffolk-MR         2:36.52                   
                  35.43     1:14.76 (39.33)     1:55.36 (40.60)     2:36.52 (41.16)
 15 Jonathan Freire     18 Tmsuffolk-MR         2:40.09                   
                  36.07     1:16.38 (40.31)     1:58.72 (42.34)     2:40.09 (41.37)
 16 Michael Fischetti   15 Tmsuffolk-MR         2:40.95                   
                  37.13     1:16.82 (39.69)     1:58.87 (42.05)     2:40.95 (42.08)
 17 Thomas Noller       15 VAC-MR               2:41.97                   
                  35.62     1:16.11 (40.49)     1:59.20 (43.09)     2:41.97 (42.77)
 18 Joshua Willis       18 Tmsuffolk-MR         2:44.34                   
                  38.22     1:20.36 (42.14)     2:03.06 (42.70)     2:44.34 (41.28)
 19 John Makowski       15 Tmsuffolk-MR         2:49.85                   
                  38.32     1:21.80 (43.48)     2:05.64 (43.84)     2:49.85 (44.21)
 20 Drew Youmans        16 NDAC-MR              2:50.49                   
                  36.92     1:19.55 (42.63)     2:05.55 (46.00)     2:50.49 (44.94)
 21 Peter Duda          14 VAC-MR               2:52.15                   
                  36.64     1:20.05 (43.41)     2:05.56 (45.51)     2:52.15 (46.59)
 22 David Hallenbeck    16 NDAC-MR              2:57.53                   
                  39.17     1:24.03 (44.86)     2:10.64 (46.61)     2:57.53 (46.89)
 -- Karim Harris        16 VAC-MR                   DQ                    
                  35.13     1:15.49 (40.36)     1:59.86 (44.37)          DQ (46.78)
 
Boys Open 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:14.01   1/21/2007 Jonathan Podniesinski, TMSUFFOLK           
                2:26.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Cameron Bartlett          18 VAC-MR               2:08.11    2:19.29 qMETS  
                  30.07     1:04.64 (34.57)     1:41.83 (37.19)     2:19.29 (37.46)
  2 Jesse Lohrer              15 Tmsuffolk-MR         2:18.97    2:21.93 qMETS  
                  32.03     1:08.03 (36.00)     1:45.31 (37.28)     2:21.93 (36.62)
  3 Mike Meck                 15 MSC-MR               2:25.32    2:22.05 qMETS  
                  32.33     1:08.70 (36.37)     1:45.56 (36.86)     2:22.05 (36.49)
  4 Billy Krause              16 Tmsuffolk-MR         2:20.61    2:22.72 qMETS  
                  33.49     1:10.90 (37.41)     1:47.76 (36.86)     2:22.72 (34.96)
  5 Timothy White             17 Tmsuffolk-MR         2:22.90    2:22.99 qMETS  
                  32.85     1:10.83 (37.98)     1:46.47 (35.64)     2:22.99 (36.52)
  6 Jonathan Hinds            16 Tmsuffolk-MR         2:21.80    2:23.83 qMETS  
                  32.10     1:07.36 (35.26)     1:45.51 (38.15)     2:23.83 (38.32)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Connor Murray             17 MSC-MR               2:22.51    2:25.32 qMETS  
                  32.97     1:09.52 (36.55)     1:46.95 (37.43)     2:25.32 (38.37)
  8 Ripley Danner             15 NDAC-MR              2:39.90    2:25.86 qMETS  
                  31.66     1:08.50 (36.84)     1:47.30 (38.80)     2:25.86 (38.56)
  9 Andrew Windler            17 Tmsuffolk-MR         2:24.42    2:26.75 q      
                  32.77     1:09.91 (37.14)     1:48.66 (38.75)     2:26.75 (38.09)
 10 Michael Forgione          15 Tmsuffolk-MR         2:31.90    2:27.41 q      
                  32.33     1:10.05 (37.72)     1:49.22 (39.17)     2:27.41 (38.19)
 11 Jacob Golan               16 Tmsuffolk-MR         2:40.90    2:30.17 q      
                  35.24     1:13.14 (37.90)     1:52.33 (39.19)     2:30.17 (37.84)
 12 Elliot Brooks             18 Aqua Gems-MR         2:34.22    2:30.45 q      
                  33.42     1:11.01 (37.59)     1:50.78 (39.77)     2:30.45 (39.67)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Monte Jiran               15 Tmsuffolk-MR         2:31.67    2:31.31        
                  33.95     1:12.22 (38.27)     1:51.59 (39.37)     2:31.31 (39.72)
 14 Paul Jennings             15 Tmsuffolk-MR         2:46.37    2:36.52        
                  35.43     1:14.76 (39.33)     1:55.36 (40.60)     2:36.52 (41.16)
-------------------------------------------------------------------------
 15 Jonathan Freire           18 Tmsuffolk-MR         2:51.90    2:40.09        
                  36.07     1:16.38 (40.31)     1:58.72 (42.34)     2:40.09 (41.37)
 16 Michael Fischetti         15 Tmsuffolk-MR         2:50.99    2:40.95        
                  37.13     1:16.82 (39.69)     1:58.87 (42.05)     2:40.95 (42.08)
 17 Thomas Noller             15 VAC-MR               2:40.93    2:41.97        
                  35.62     1:16.11 (40.49)     1:59.20 (43.09)     2:41.97 (42.77)
 18 Joshua Willis             18 Tmsuffolk-MR         2:39.90    2:44.34        
                  38.22     1:20.36 (42.14)     2:03.06 (42.70)     2:44.34 (41.28)
 19 John Makowski             15 Tmsuffolk-MR         3:05.89    2:49.85        
                  38.32     1:21.80 (43.48)     2:05.64 (43.84)     2:49.85 (44.21)
 20 Drew Youmans              16 NDAC-MR              2:52.11    2:50.49        
                  36.92     1:19.55 (42.63)     2:05.55 (46.00)     2:50.49 (44.94)
 21 Peter Duda                14 VAC-MR               2:40.86    2:52.15        
                  36.64     1:20.05 (43.41)     2:05.56 (45.51)     2:52.15 (46.59)
 22 David Hallenbeck          16 NDAC-MR              3:02.81    2:57.53        
                  39.17     1:24.03 (44.86)     2:10.64 (46.61)     2:57.53 (46.89)
 -- Karim Harris              16 VAC-MR               2:43.53         DQ        
                  35.13     1:15.49 (40.36)     1:59.86 (44.37)          DQ (46.78)
 
Boys Open 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 51.79    2/1/1999 Jesse Gage-TS, MSC  -MR                      
                57.09  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ayman Andrews       16 Aqua Gems-MR           52.66      52.14 METS    16  
                  24.50       52.14 (27.64)                                        
  2 Jonathan Podniesin  17 Tmsuffolk-MR           54.63      54.29 METS    13  
                  25.75       54.29 (28.54)                                        
  3 Joe Perez-Rogers    18 NDAC-MR                56.98      55.30 METS    12  
                  25.65       55.30 (29.65)                                        
  4 Eric Culver         16 VAC-MR                 55.70      55.63 METS    11  
                  26.09       55.63 (29.54)                                        
  5 Jesse Lohrer        15 Tmsuffolk-MR           56.74      56.15 METS    10  
                  26.26       56.15 (29.89)                                        
  6 Michael Burud       15 NDAC-MR                57.47      57.42          9  
                  26.69       57.42 (30.73)                                        
B - Final
  7 Alex Stuart         15 Aqua Gems-MR           58.39      56.44 METS     7  
                  25.99       56.44 (30.45)                                        
  8 Timothy White       17 Tmsuffolk-MR           58.00      57.02 METS     5  
                  27.13       57.02 (29.89)                                        
  9 Cameron Bartlett    18 VAC-MR                 57.71      57.68          4  
                  26.33       57.68 (31.35)                                        
 10 Shaun Greer         16 Aqua Gems-MR           58.45      57.69          3  
                  27.12       57.69 (30.57)                                        
 11 Steven Gromling     17 LBA-MR                 59.20      59.79          2  
                  27.06       59.79 (32.73)                                        
 12 Connor Murray       17 MSC-MR               1:00.18      59.86          1  
                  28.14       59.86 (31.72)                                        
Preliminaries
 13 Kevin Walsh         15 MWSC-MR              1:00.24                   
                  27.43     1:00.24 (32.81)                                        
 14 Matthew Qiao        17 Tmsuffolk-MR         1:00.30                   
                  26.61     1:00.30 (33.69)                                        
 15 Joshua Willis       18 Tmsuffolk-MR         1:01.65                   
                  28.27     1:01.65 (33.38)                                        
 16 Ryan Seagren        17 MSC-MR               1:01.82                   
                  28.78     1:01.82 (33.04)                                        
 17 Michael Forgione    15 Tmsuffolk-MR         1:01.99                   
                  27.79     1:01.99 (34.20)                                        
 18 Jimmy Pope          15 NDAC-MR              1:02.72                   
                  29.83     1:02.72 (32.89)                                        
 19 Monte Jiran         15 Tmsuffolk-MR         1:03.96                   
                  30.07     1:03.96 (33.89)                                        
 20 Andrew Spear        16 VAC-MR               1:04.10                   
                  28.85     1:04.10 (35.25)                                        
 21 Paul Jennings       15 Tmsuffolk-MR         1:04.41                   
                  30.36     1:04.41 (34.05)                                        
 22 Joe Lofstedt        17 MWSC-MR              1:04.81                   
                  29.32     1:04.81 (35.49)                                        
 23 Michael Fischetti   15 Tmsuffolk-MR         1:04.83                   
                  30.02     1:04.83 (34.81)                                        
 24 Mikey Feigel        15 NBS-MR               1:04.88                   
                  30.44     1:04.88 (34.44)                                        
 25 Luis Galan          15 VAC-MR               1:04.94                   
                  30.60     1:04.94 (34.34)                                        
 26 Jonathan Hinds      16 Tmsuffolk-MR         1:05.52                   
                  29.23     1:05.52 (36.29)                                        
 27 Matt Burud          17 NDAC-MR              1:05.81                   
                  27.38     1:05.81 (38.43)                                        
 28 Drew Youmans        16 NDAC-MR              1:06.61                   
                  29.64     1:06.61 (36.97)                                        
 29 Karim Harris        16 VAC-MR               1:06.86                   
                  29.25     1:06.86 (37.61)                                        
 30 Stefano Gagliardo   15 NBS-MR               1:07.67                   
                  30.29     1:07.67 (37.38)                                        
 31 Luke Grunewald      15 UN-MR                1:09.32                   
                  32.84     1:09.32 (36.48)                                        
 32 Matt Guerrieri      15 MWSC-MR              1:10.17                   
                  31.68     1:10.17 (38.49)                                        
 
Boys Open 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 51.79    2/1/1999 Jesse Gage-TS, MSC  -MR                      
                57.09  METS
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ayman Andrews             16 Aqua Gems-MR           52.26      52.66 qMETS  
                  24.57       52.66 (28.09)                                        
  2 Jonathan Podniesinski     17 Tmsuffolk-MR           54.14      54.63 qMETS  
                  25.80       54.63 (28.83)                                        
  3 Eric Culver               16 VAC-MR                 54.29      55.70 qMETS  
                  26.09       55.70 (29.61)                                        
  4 Jesse Lohrer              15 Tmsuffolk-MR           57.19      56.74 qMETS  
                  26.89       56.74 (29.85)                                        
  5 Joe Perez-Rogers          18 NDAC-MR                52.87      56.98 qMETS  
                  26.12       56.98 (30.86)                                        
  6 Michael Burud             15 NDAC-MR                53.57      57.47 q      
                  26.89       57.47 (30.58)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Cameron Bartlett          18 VAC-MR                 53.74      57.71 q      
                  26.61       57.71 (31.10)                                        
  8 Timothy White             17 Tmsuffolk-MR           58.56      58.00 q      
                  26.59       58.00 (31.41)                                        
  9 Alex Stuart               15 Aqua Gems-MR           58.06      58.39 q      
                  27.09       58.39 (31.30)                                        
 10 Shaun Greer               16 Aqua Gems-MR           57.03      58.45 q      
                  27.00       58.45 (31.45)                                        
 11 Steven Gromling           17 LBA-MR               1:01.64      59.20 q      
                  26.95       59.20 (32.25)                                        
 12 Connor Murray             17 MSC-MR                 59.74    1:00.18 q      
                  27.78     1:00.18 (32.40)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Kevin Walsh               15 MWSC-MR                59.86    1:00.24        
                  27.43     1:00.24 (32.81)                                        
 14 Matthew Qiao              17 Tmsuffolk-MR         1:00.09    1:00.30        
                  26.61     1:00.30 (33.69)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Joshua Willis             18 Tmsuffolk-MR         1:00.91    1:01.65        
                  28.27     1:01.65 (33.38)                                        
 16 Ryan Seagren              17 MSC-MR               1:06.00    1:01.82        
                  28.78     1:01.82 (33.04)                                        
 17 Michael Forgione          15 Tmsuffolk-MR         1:12.54    1:01.99        
                  27.79     1:01.99 (34.20)                                        
 18 Jimmy Pope                15 NDAC-MR              1:04.05    1:02.72        
                  29.83     1:02.72 (32.89)                                        
 19 Monte Jiran               15 Tmsuffolk-MR         1:05.30    1:03.96        
                  30.07     1:03.96 (33.89)                                        
 20 Andrew Spear              16 VAC-MR               1:08.00    1:04.10        
                  28.85     1:04.10 (35.25)                                        
 21 Paul Jennings             15 Tmsuffolk-MR         1:11.11    1:04.41        
                  30.36     1:04.41 (34.05)                                        
 22 Joe Lofstedt              17 MWSC-MR              1:06.36    1:04.81        
                  29.32     1:04.81 (35.49)                                        
 23 Michael Fischetti         15 Tmsuffolk-MR         1:05.00    1:04.83        
                  30.02     1:04.83 (34.81)                                        
 24 Mikey Feigel              15 NBS-MR               1:04.94    1:04.88        
                  30.44     1:04.88 (34.44)                                        
 25 Luis Galan                15 VAC-MR               1:02.25    1:04.94        
                  30.60     1:04.94 (34.34)                                        
 26 Jonathan Hinds            16 Tmsuffolk-MR         1:03.81    1:05.52        
                  29.23     1:05.52 (36.29)                                        
 27 Matt Burud                17 NDAC-MR              1:01.30    1:05.81        
                  27.38     1:05.81 (38.43)                                        
 28 Drew Youmans              16 NDAC-MR              1:15.11    1:06.61        
                  29.64     1:06.61 (36.97)                                        
 29 Karim Harris              16 VAC-MR               1:08.87    1:06.86        
                  29.25     1:06.86 (37.61)                                        
 30 Stefano Gagliardo         15 NBS-MR               1:09.68    1:07.67        
                  30.29     1:07.67 (37.38)                                        
 31 Luke Grunewald            15 UN-MR                1:17.16    1:09.32        
                  32.84     1:09.32 (36.48)                                        
 32 Matt Guerrieri            15 MWSC-MR              1:09.45    1:10.17        
                  31.68     1:10.17 (38.49)                                        
 
Boys Open 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:52.24   1/20/2007 Thomas Luchsinger, TVSC -MR                
                2:11.99  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Billy Krause        16 Tmsuffolk-MR         1:58.50    1:58.49 METS    16  
                  27.62       58.36 (30.74)     1:28.26 (29.90)     1:58.49 (30.23)
  2 Ayman Andrews       16 Aqua Gems-MR         2:00.65    1:59.60 METS    13  
                  26.70       56.44 (29.74)     1:28.07 (31.63)     1:59.60 (31.53)
  3 Eric Culver         16 VAC-MR               2:00.07    2:00.27 METS    12  
                  26.46       56.81 (30.35)     1:27.91 (31.10)     2:00.27 (32.36)
  4 Jonathan Podniesin  17 Tmsuffolk-MR         1:57.77    2:01.73 METS    11  
                  26.58       57.57 (30.99)     1:29.30 (31.73)     2:01.73 (32.43)
  5 Shaun Greer         16 Aqua Gems-MR         2:06.84    2:05.98 METS    10  
                  27.49       59.39 (31.90)     1:32.98 (33.59)     2:05.98 (33.00)
  6 Jacob Golan         16 Tmsuffolk-MR         2:06.43    2:08.51 METS     9  
                  27.92       58.84 (30.92)     1:32.58 (33.74)     2:08.51 (35.93)
B - Final
  7 Connor Murray       17 MSC-MR               2:16.93    2:06.89 METS     7  
                  28.29       59.68 (31.39)     1:32.59 (32.91)     2:06.89 (34.30)
  8 Jesse Lohrer        15 Tmsuffolk-MR         2:07.86    2:07.14 METS     5  
                  29.06     1:01.42 (32.36)     1:33.95 (32.53)     2:07.14 (33.19)
  9 Timothy White       17 Tmsuffolk-MR         2:11.43    2:09.56 METS     4  
                  29.82     1:03.38 (33.56)     1:35.95 (32.57)     2:09.56 (33.61)
 10 Ryan Seagren        17 MSC-MR               2:16.08    2:13.68          3  
                  27.99     1:01.61 (33.62)     1:37.24 (35.63)     2:13.68 (36.44)
 11 Luis Galan          15 VAC-MR               2:19.11    2:18.90          2  
                  30.40     1:04.24 (33.84)     1:40.16 (35.92)     2:18.90 (38.74)
 12 Joshua Willis       18 Tmsuffolk-MR         2:18.88    2:20.31          1  
                  29.55     1:03.49 (33.94)     1:40.38 (36.89)     2:20.31 (39.93)
Preliminaries
 13 Monte Jiran         15 Tmsuffolk-MR         2:19.21                   
                  30.59     1:06.21 (35.62)     1:43.67 (37.46)     2:19.21 (35.54)
 14 Paul Jennings       15 Tmsuffolk-MR         2:20.04                   
                  30.64     1:05.36 (34.72)     1:42.26 (36.90)     2:20.04 (37.78)
 15 Mikey Feigel        15 NBS-MR               2:20.71                   
                  15.04     1:05.49 (50.45)     1:42.39 (36.90)     2:20.71 (38.32)
 16 John Makowski       15 Tmsuffolk-MR         2:22.96                   
                  30.76     1:06.51 (35.75)     1:44.59 (38.08)     2:22.96 (38.37)
 17 Michael Fischetti   15 Tmsuffolk-MR         2:26.78                   
                  30.77     1:07.78 (37.01)     1:47.57 (39.79)     2:26.78 (39.21)
 18 Michael Forgione    15 Tmsuffolk-MR         2:26.96                   
                  30.10     1:06.76 (36.66)     1:45.34 (38.58)     2:26.96 (41.62)
 19 Matthew Qiao        17 Tmsuffolk-MR         2:28.73                   
                  27.92     1:03.45 (35.53)     1:45.10 (41.65)     2:28.73 (43.63)
 20 Jonathan Hinds      16 Tmsuffolk-MR         2:29.63                   
                  31.42     1:08.56 (37.14)     1:49.13 (40.57)     2:29.63 (40.50)
 21 Stefano Gagliardo   15 NBS-MR               2:32.04                   
                  30.97     1:09.30 (38.33)     1:50.02 (40.72)     2:32.04 (42.02)
 22 Jimmy Pope          15 NDAC-MR              2:36.28                   
                  30.46     1:08.15 (37.69)     1:50.97 (42.82)     2:36.28 (45.31)
 23 Steven Campagna     12 NDAC-MR              2:42.73                   
                  32.23     1:11.99 (39.76)     1:55.85 (43.86)     2:42.73 (46.88)
 
Boys Open 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:52.24   1/20/2007 Thomas Luchsinger, TVSC -MR                
                2:11.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Jonathan Podniesinski     17 Tmsuffolk-MR         2:06.90    1:57.77 qMETS  
                  26.80       55.94 (29.14)     1:26.51 (30.57)     1:57.77 (31.26)
  2 Billy Krause              16 Tmsuffolk-MR         2:06.90    1:58.50 qMETS  
                  27.43       58.13 (30.70)     1:28.40 (30.27)     1:58.50 (30.10)
  3 Eric Culver               16 VAC-MR               1:58.25    2:00.07 qMETS  
                  26.57       56.84 (30.27)     1:28.18 (31.34)     2:00.07 (31.89)
  4 Ayman Andrews             16 Aqua Gems-MR         1:59.24    2:00.65 qMETS  
                  25.32       55.14 (29.82)     1:26.66 (31.52)     2:00.65 (33.99)
  5 Jacob Golan               16 Tmsuffolk-MR         2:06.52    2:06.43 qMETS  
                  27.33       58.30 (30.97)     1:31.00 (32.70)     2:06.43 (35.43)
  6 Shaun Greer               16 Aqua Gems-MR         2:06.94    2:06.84 qMETS  
                  27.90       59.84 (31.94)     1:33.88 (34.04)     2:06.84 (32.96)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Jesse Lohrer              15 Tmsuffolk-MR         2:23.34    2:07.86 qMETS  
                  28.44     1:00.20 (31.76)     1:34.33 (34.13)     2:07.86 (33.53)
  8 Timothy White             17 Tmsuffolk-MR         2:13.90    2:11.43 qMETS  
                  28.10     1:01.16 (33.06)     1:36.07 (34.91)     2:11.43 (35.36)
  9 Ryan Seagren              17 MSC-MR               2:25.94    2:16.08 q      
                  28.99     1:03.20 (34.21)     1:40.93 (37.73)     2:16.08 (35.15)
 10 Connor Murray             17 MSC-MR               2:14.08    2:16.93 q      
                  29.44     1:03.00 (33.56)     1:39.75 (36.75)     2:16.93 (37.18)
 11 Joshua Willis             18 Tmsuffolk-MR         2:14.90    2:18.88 q      
                  30.24     1:04.21 (33.97)     1:39.67 (35.46)     2:18.88 (39.21)
 12 Luis Galan                15 VAC-MR               2:16.13    2:19.11 q      
                  30.46     1:05.12 (34.66)     1:42.42 (37.30)     2:19.11 (36.69)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Monte Jiran               15 Tmsuffolk-MR         2:35.82    2:19.21        
                  30.59     1:06.21 (35.62)     1:43.67 (37.46)     2:19.21 (35.54)
 14 Paul Jennings             15 Tmsuffolk-MR         2:32.90    2:20.04        
                  30.64     1:05.36 (34.72)     1:42.26 (36.90)     2:20.04 (37.78)
-------------------------------------------------------------------------
 15 Mikey Feigel              15 NBS-MR               2:21.33    2:20.71        
                  15.04     1:05.49 (50.45)     1:42.39 (36.90)     2:20.71 (38.32)
 16 John Makowski             15 Tmsuffolk-MR         2:27.40    2:22.96        
                  30.76     1:06.51 (35.75)     1:44.59 (38.08)     2:22.96 (38.37)
 17 Michael Fischetti         15 Tmsuffolk-MR         2:19.90    2:26.78        
                  30.77     1:07.78 (37.01)     1:47.57 (39.79)     2:26.78 (39.21)
 18 Michael Forgione          15 Tmsuffolk-MR         2:42.82    2:26.96        
                  30.10     1:06.76 (36.66)     1:45.34 (38.58)     2:26.96 (41.62)
 19 Matthew Qiao              17 Tmsuffolk-MR         2:18.90    2:28.73        
                  27.92     1:03.45 (35.53)     1:45.10 (41.65)     2:28.73 (43.63)
 20 Jonathan Hinds            16 Tmsuffolk-MR         2:28.94    2:29.63        
                  31.42     1:08.56 (37.14)     1:49.13 (40.57)     2:29.63 (40.50)
 21 Stefano Gagliardo         15 NBS-MR               2:38.55    2:32.04        
                  30.97     1:09.30 (38.33)     1:50.02 (40.72)     2:32.04 (42.02)
 22 Jimmy Pope                15 NDAC-MR              2:23.17    2:36.28        
                  30.46     1:08.15 (37.69)     1:50.97 (42.82)     2:36.28 (45.31)
 23 Steven Campagna           12 NDAC-MR              2:42.88    2:42.73        
                  32.23     1:11.99 (39.76)     1:55.85 (43.86)     2:42.73 (46.88)
 
Boys Open 200 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:57.27    2/3/2001 Peter Politi-NBS                           
                2:04.99  METS
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jonathan Podniesin  17 Tmsuffolk-MR         2:00.18    1:59.42 METS    16  
                  26.19       57.15 (30.96)     1:32.45 (35.30)     1:59.42 (26.97)
  2 Ayman Andrews       16 Aqua Gems-MR         2:01.39    1:59.74 METS    13  
                  25.33       54.42 (29.09)     1:31.55 (37.13)     1:59.74 (28.19)
  3 Jesse Lohrer        15 Tmsuffolk-MR         2:00.68    2:02.14 METS    12  
                  26.71       57.69 (30.98)     1:33.95 (36.26)     2:02.14 (28.19)
  4 Timothy White       17 Tmsuffolk-MR         2:02.83    2:03.37 METS    11  
                  26.81       57.02 (30.21)     1:34.45 (37.43)     2:03.37 (28.92)
  5 Michael Burud       15 NDAC-MR              2:04.32    2:04.47 METS    10  
                  26.09       58.74 (32.65)     1:35.64 (36.90)     2:04.47 (28.83)
  6 Andrew Windler      17 Tmsuffolk-MR         2:04.46    2:05.64          9  
                  26.81       58.92 (32.11)     1:36.85 (37.93)     2:05.64 (28.79)
B - Final
  7 Ripley Danner       15 NDAC-MR              2:06.58    2:03.20 METS     7  
                  26.64       59.19 (32.55)     1:34.04 (34.85)     2:03.20 (29.16)
  8 Eric Culver         16 VAC-MR               2:06.61    2:03.34 METS     5  
                  26.36       58.56 (32.20)     1:35.12 (36.56)     2:03.34 (28.22)
  9 Zach Anderson       16 NBS-MR               2:04.54    2:03.61 METS     4  
                  26.63       58.74 (32.11)     1:34.82 (36.08)     2:03.61 (28.79)
 10 Cameron Bartlett    18 VAC-MR               2:08.18    2:03.74 METS     3  
                  26.34     1:00.56 (34.22)     1:35.16 (34.60)     2:03.74 (28.58)
 11 Brian Saindon       17 Aqua Gems-MR         2:07.25    2:05.97          2  
                  26.71       58.76 (32.05)     1:36.83 (38.07)     2:05.97 (29.14)
 12 Michael Forgione    15 Tmsuffolk-MR         2:08.80    2:06.17          1  
                  27.84       58.98 (31.14)     1:36.24 (37.26)     2:06.17 (29.93)
Preliminaries
 13 Shaun Greer         16 Aqua Gems-MR         2:10.06                   
                  27.38       59.78 (32.40)     1:40.88 (41.10)     2:10.06 (29.18)
 14 Connor Murray       17 MSC-MR               2:10.94                   
                  28.10     1:01.46 (33.36)     1:39.15 (37.69)     2:10.94 (31.79)
 15 Alex Stuart         15 Aqua Gems-MR         2:11.40                   
                  27.32       59.06 (31.74)     1:39.98 (40.92)     2:11.40 (31.42)
 16 Mike Meck           15 MSC-MR               2:11.45                   
                  28.80     1:05.37 (36.57)     1:40.77 (35.40)     2:11.45 (30.68)
 17 Ryan Seagren        17 MSC-MR               2:12.72                   
                  28.72     1:01.65 (32.93)     1:42.34 (40.69)     2:12.72 (30.38)
 18 Luis Galan          15 VAC-MR               2:17.64                   
                  31.07     1:05.00 (33.93)     1:46.37 (41.37)     2:17.64 (31.27)
 19 Joshua Willis       18 Tmsuffolk-MR         2:18.73                   
                  29.88     1:03.81 (33.93)     1:46.14 (42.33)     2:18.73 (32.59)
 20 Luke Grunewald      15 UN-MR                2:22.09                   
                  32.36     1:06.86 (34.50)     1:50.93 (44.07)     2:22.09 (31.16)
 21 Andrew Spear        16 VAC-MR               2:22.37                   
                  30.50     1:07.70 (37.20)     1:48.74 (41.04)     2:22.37 (33.63)
 22 James Perez-Rogers  16 NDAC-MR              2:22.43                   
                  28.27     1:03.92 (35.65)     1:51.05 (47.13)     2:22.43 (31.38)
 23 Danny Rodriguez     15 Big Blue-MR          2:25.05                   
                  31.73     1:11.58 (39.85)     1:52.86 (41.28)     2:25.05 (32.19)
 24 Jimmy Pope          15 NDAC-MR              2:26.08                   
                  30.09     1:11.94 (41.85)     1:55.56 (43.62)     2:26.08 (30.52)
 25 Mikey Feigel        15 NBS-MR               2:26.90                   
                  30.52     1:07.24 (36.72)     1:53.49 (46.25)     2:26.90 (33.41)
 26 Drew Youmans        16 NDAC-MR              2:28.89                   
                  30.21     1:08.13 (37.92)     1:53.90 (45.77)     2:28.89 (34.99)
 27 Thomas Noller       15 VAC-MR               2:31.67                   
                  36.26     1:15.62 (39.36)     1:57.36 (41.74)     2:31.67 (34.31)
 28 Matt Burud          17 NDAC-MR              2:35.39                   
                  27.06     1:10.22 (43.16)     1:57.31 (47.09)     2:35.39 (38.08)
 29 Patrick Garvey      15 NBS-MR               2:35.63                   
                  33.40     1:13.52 (40.12)     2:01.36 (47.84)     2:35.63 (34.27)
 30 David Hallenbeck    16 NDAC-MR              2:43.54                   
                  33.67     1:18.04 (44.37)     2:05.09 (47.05)     2:43.54 (38.45)
 31 Anthony Rodriguez   16 Big Blue-MR          2:56.37                   
                  39.01     1:25.56 (46.55)     2:14.87 (49.31)     2:56.37 (41.50)
 
Boys Open 200 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:57.27    2/3/2001 Peter Politi-NBS                           
                2:04.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Jonathan Podniesinski     17 Tmsuffolk-MR         1:58.24    2:00.18 qMETS  
                  26.13       57.42 (31.29)     1:32.64 (35.22)     2:00.18 (27.54)
  2 Jesse Lohrer              15 Tmsuffolk-MR         1:59.54    2:00.68 qMETS  
                  26.38       57.50 (31.12)     1:33.12 (35.62)     2:00.68 (27.56)
  3 Ayman Andrews             16 Aqua Gems-MR         2:01.52    2:01.39 qMETS  
                  25.03       55.42 (30.39)     1:32.78 (37.36)     2:01.39 (28.61)
  4 Timothy White             17 Tmsuffolk-MR         2:01.46    2:02.83 qMETS  
                  26.94       57.04 (30.10)     1:33.77 (36.73)     2:02.83 (29.06)
  5 Michael Burud             15 NDAC-MR              2:00.46    2:04.32 qMETS  
                  26.47       58.89 (32.42)     1:36.16 (37.27)     2:04.32 (28.16)
  6 Andrew Windler            17 Tmsuffolk-MR         2:01.87    2:04.46 qMETS  
                  26.89       58.36 (31.47)     1:36.49 (38.13)     2:04.46 (27.97)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Zach Anderson             16 NBS-MR               2:05.73    2:04.54 qMETS  
                  26.50       58.66 (32.16)     1:35.20 (36.54)     2:04.54 (29.34)
  8 Ripley Danner             15 NDAC-MR              2:05.54    2:06.58 q      
                  26.37       57.82 (31.45)     1:35.71 (37.89)     2:06.58 (30.87)
  9 Eric Culver               16 VAC-MR               2:03.10    2:06.61 q      
                  26.64       59.49 (32.85)     1:37.20 (37.71)     2:06.61 (29.41)
 10 Brian Saindon             17 Aqua Gems-MR         2:05.89    2:07.25 q      
                  26.87       59.16 (32.29)     1:37.91 (38.75)     2:07.25 (29.34)
 11 Cameron Bartlett          18 VAC-MR               2:02.01    2:08.18 q      
                  26.41     1:00.48 (34.07)     1:36.37 (35.89)     2:08.18 (31.81)
 12 Michael Forgione          15 Tmsuffolk-MR         2:08.62    2:08.80 q      
                  28.66       59.87 (31.21)     1:39.67 (39.80)     2:08.80 (29.13)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Shaun Greer               16 Aqua Gems-MR         2:10.76    2:10.06        
                  27.38       59.78 (32.40)     1:40.88 (41.10)     2:10.06 (29.18)
 14 Connor Murray             17 MSC-MR               2:08.59    2:10.94        
                  28.10     1:01.46 (33.36)     1:39.15 (37.69)     2:10.94 (31.79)
-------------------------------------------------------------------------
 15 Alex Stuart               15 Aqua Gems-MR         2:13.15    2:11.40        
                  27.32       59.06 (31.74)     1:39.98 (40.92)     2:11.40 (31.42)
 16 Mike Meck                 15 MSC-MR               2:11.38    2:11.45        
                  28.80     1:05.37 (36.57)     1:40.77 (35.40)     2:11.45 (30.68)
 17 Ryan Seagren              17 MSC-MR               2:13.92    2:12.72        
                  28.72     1:01.65 (32.93)     1:42.34 (40.69)     2:12.72 (30.38)
 18 Luis Galan                15 VAC-MR               2:13.27    2:17.64        
                  31.07     1:05.00 (33.93)     1:46.37 (41.37)     2:17.64 (31.27)
 19 Joshua Willis             18 Tmsuffolk-MR         2:13.05    2:18.73        
                  29.88     1:03.81 (33.93)     1:46.14 (42.33)     2:18.73 (32.59)
 20 Luke Grunewald            15 UN-MR                2:30.17    2:22.09        
                  32.36     1:06.86 (34.50)     1:50.93 (44.07)     2:22.09 (31.16)
 21 Andrew Spear              16 VAC-MR               2:20.10    2:22.37        
                  30.50     1:07.70 (37.20)     1:48.74 (41.04)     2:22.37 (33.63)
 22 James Perez-Rogers        16 NDAC-MR              2:21.38    2:22.43        
                  28.27     1:03.92 (35.65)     1:51.05 (47.13)     2:22.43 (31.38)
 23 Danny Rodriguez           15 Big Blue-MR          2:28.63    2:25.05        
                  31.73     1:11.58 (39.85)     1:52.86 (41.28)     2:25.05 (32.19)
 24 Jimmy Pope                15 NDAC-MR              2:29.69    2:26.08        
                  30.09     1:11.94 (41.85)     1:55.56 (43.62)     2:26.08 (30.52)
 25 Mikey Feigel              15 NBS-MR               2:28.69    2:26.90        
                  30.52     1:07.24 (36.72)     1:53.49 (46.25)     2:26.90 (33.41)
 26 Drew Youmans              16 NDAC-MR              2:39.11    2:28.89        
                  30.21     1:08.13 (37.92)     1:53.90 (45.77)     2:28.89 (34.99)
 27 Thomas Noller             15 VAC-MR               2:27.17    2:31.67        
                  36.26     1:15.62 (39.36)     1:57.36 (41.74)     2:31.67 (34.31)
 28 Matt Burud                17 NDAC-MR              2:22.87    2:35.39        
                  27.06     1:10.22 (43.16)     1:57.31 (47.09)     2:35.39 (38.08)
 29 Patrick Garvey            15 NBS-MR                    NT    2:35.63        
                  33.40     1:13.52 (40.12)     2:01.36 (47.84)     2:35.63 (34.27)
 30 David Hallenbeck          16 NDAC-MR              2:42.26    2:43.54        
                  33.67     1:18.04 (44.37)     2:05.09 (47.05)     2:43.54 (38.45)
 31 Anthony Rodriguez         16 Big Blue-MR          2:33.59    2:56.37        
                  39.01     1:25.56 (46.55)     2:14.87 (49.31)     2:56.37 (41.50)
 
Boys Open 400 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 4:00.06    2/1/1991 Erik Marchitell-NBS                        
                4:32.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jonathan Podniesin  17 Tmsuffolk-MR         4:08.85    4:14.28 METS    16  
                  27.39       59.09 (31.70)     1:32.85 (33.76)     2:06.24 (33.39)
        2:42.00 (35.76)     3:17.67 (35.67)     3:46.74 (29.07)     4:14.28 (27.54)
  2 Billy Krause        16 Tmsuffolk-MR         4:08.68    4:18.83 METS    13  
                  28.66     1:00.42 (31.76)     1:32.05 (31.63)     2:05.09 (33.04)
        2:42.88 (37.79)     3:20.87 (37.99)     3:50.65 (29.78)     4:18.83 (28.18)
  3 Andrew Windler      17 Tmsuffolk-MR         4:13.34    4:19.72 METS    12  
                  27.72       58.57 (30.85)     1:32.21 (33.64)     2:05.23 (33.02)
        2:43.85 (38.62)     3:22.38 (38.53)     3:51.52 (29.14)     4:19.72 (28.20)
  4 Ayman Andrews       16 Aqua Gems-MR         4:18.43    4:20.22 METS    11  
                  26.05       56.17 (30.12)     1:27.92 (31.75)     2:00.52 (32.60)
        2:38.62 (38.10)     3:18.13 (39.51)     3:49.21 (31.08)     4:20.22 (31.01)
  5 Christian Yeager    13 Tmsuffolk-MR         4:24.57    4:23.10 METS    10  
                  28.46     1:01.89 (33.43)     1:35.89 (34.00)     2:09.10 (33.21)
        2:45.35 (36.25)     3:22.57 (37.22)     3:53.44 (30.87)     4:23.10 (29.66)
  6 Jesse Lohrer        15 Tmsuffolk-MR         4:25.64    4:23.14 METS     9  
                  27.75     1:00.14 (32.39)     1:34.06 (33.92)     2:07.91 (33.85)
        2:45.42 (37.51)     3:24.22 (38.80)     3:54.82 (30.60)     4:23.14 (28.32)
  7 Eric Culver         16 VAC-MR               4:24.03    4:24.00 METS     7  
                  26.53       57.36 (30.83)     1:31.84 (34.48)     2:05.57 (33.73)
        2:44.31 (38.74)     3:24.80 (40.49)     3:54.74 (29.94)     4:24.00 (29.26)
  8 Timothy White       17 Tmsuffolk-MR         4:23.24    4:26.85 METS     5  
                  28.06     1:00.72 (32.66)     1:34.49 (33.77)     2:05.67 (31.18)
        2:45.52 (39.85)     3:25.18 (39.66)     3:56.29 (31.11)     4:26.85 (30.56)
  9 Mark Anderson       18 MSC-MR               4:35.36    4:35.09          4  
                  30.14     1:06.23 (36.09)     1:40.45 (34.22)     2:14.84 (34.39)
        2:54.27 (39.43)     3:34.25 (39.98)     4:05.73 (31.48)     4:35.09 (29.36)
 10 Connor Murray       17 MSC-MR               4:29.58    4:35.75          3  
                  28.81     1:02.15 (33.34)     1:38.62 (36.47)     2:14.22 (35.60)
        2:53.23 (39.01)     3:32.06 (38.83)     4:04.58 (32.52)     4:35.75 (31.17)
 11 Monte Jiran         15 Tmsuffolk-MR         4:41.92    4:37.66          2  
                  29.06     1:03.21 (34.15)     1:37.85 (34.64)     2:12.42 (34.57)
        2:52.83 (40.41)     3:33.81 (40.98)     4:05.99 (32.18)     4:37.66 (31.67)
 12 Jacob Golan         16 Tmsuffolk-MR         4:33.96    4:38.73          1  
                  27.06       58.27 (31.21)     1:33.17 (34.90)     2:08.37 (35.20)
        2:50.11 (41.74)     3:33.16 (43.05)     4:17.00 (43.84)     4:38.73 (21.73)
 13 Jake Goldstein      13 Tmsuffolk-MR         4:41.43    4:40.27        
                  28.27     1:01.01 (32.74)     1:37.03 (36.02)     2:13.31 (36.28)
        2:53.22 (39.91)     3:34.43 (41.21)     4:08.17 (33.74)     4:40.27 (32.10)
 14 Lukas Dempsey       14 MSC-MR               4:44.96    4:42.62        
                  29.63     1:04.05 (34.42)     1:39.38 (35.33)     2:14.33 (34.95)
        2:57.95 (43.62)     3:42.03 (44.08)     4:13.10 (31.07)     4:42.62 (29.52)
 15 Paul Jennings       15 Tmsuffolk-MR         4:46.59    4:44.40        
                  30.53     1:04.70 (34.17)     1:41.32 (36.62)     2:16.27 (34.95)
        2:57.12 (40.85)     3:38.56 (41.44)     4:12.59 (34.03)     4:44.40 (31.81)
 16 Jonathan Hinds      16 Tmsuffolk-MR         4:45.20    4:44.57        
                  29.55     1:05.05 (35.50)     1:40.96 (35.91)     2:16.04 (35.08)
        2:56.51 (40.47)     3:36.24 (39.73)     4:11.37 (35.13)     4:44.57 (33.20)
 17 Mike Meck           15 MSC-MR               4:42.99    4:45.15        
                  29.03     1:04.55 (35.52)     1:43.45 (38.90)     2:22.04 (38.59)
        2:59.06 (37.02)     3:37.75 (38.69)     4:12.36 (34.61)     4:45.15 (32.79)
 18 Luis Galan          15 VAC-MR               4:44.50    4:47.99        
                  31.28     1:06.51 (35.23)     1:42.60 (36.09)     2:18.29 (35.69)
        3:00.42 (42.13)     3:43.15 (42.73)     4:16.07 (32.92)     4:47.99 (31.92)
 19 Joseph Galan        13 VAC-MR               4:59.50    4:49.23        
                  30.63     1:06.48 (35.85)     1:43.69 (37.21)     2:19.61 (35.92)
        3:02.60 (42.99)     3:45.02 (42.42)     4:17.66 (32.64)     4:49.23 (31.57)
 20 Alex Stuart         15 Aqua Gems-MR         4:41.08    4:52.69        
                  28.08     1:01.40 (33.32)     1:37.91 (36.51)     2:13.06 (35.15)
        2:56.05 (42.99)     3:41.93 (45.88)     4:18.11 (36.18)     4:52.69 (34.58)
 21 Simon Haas          12 MSC-MR               5:15.73    5:05.64        
                  32.28     1:11.50 (39.22)     1:49.58 (38.08)     2:26.81 (37.23)
        3:10.71 (43.90)     3:55.98 (45.27)     4:31.50 (35.52)     5:05.64 (34.14)
 22 Ryan Alderson       12 MSC-MR               5:19.75    5:09.08        
                  31.73     1:11.02 (39.29)     1:49.62 (38.60)     2:28.06 (38.44)
        3:14.76 (46.70)     4:02.45 (47.69)     4:36.54 (34.09)     5:09.08 (32.54)
 23 Kristian Tialios    13 NDAC-MR              5:13.49    5:20.42        
                  32.89     1:13.32 (40.43)     1:51.58 (38.26)     2:30.75 (39.17)
        3:19.30 (48.55)     4:08.42 (49.12)     4:44.38 (35.96)     5:20.42 (36.04)
 24 Keith Carlino       12 MSC-MR                    NT    5:29.36        
                  32.79     1:13.68 (40.89)     1:55.47 (41.79)     2:34.48 (39.01)
        3:25.90 (51.42)     4:17.42 (51.52)     4:54.35 (36.93)     5:29.36 (35.01)
 -- Joshua Willis       18 Tmsuffolk-MR         4:43.00         DQ        
                  29.60     1:03.06 (33.46)     1:38.98 (35.92)     2:14.70 (35.72)
        2:59.75 (45.05)     3:44.35 (44.60)     4:18.21 (33.86)          DQ (33.10)