2008 MR MW Marlins Back To School - 9/28/2008                 

                                    Results                                    
 
Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McColgan, Kiernan A        5 HAWK-AD                45.64      29.54        
  2 Ebner, Jessica M           6 Marlins-MR                NT      31.53        
  3 Armstrong, Claire M        6 Marlins-MR                NT      32.11        
 
Girls 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ebner, Jessica M           6 Marlins-MR                NT      29.84        
  2 Armstrong, Claire M        6 Marlins-MR                NT      30.94        
 
Girls 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- McColgan, Kiernan A        5 HAWK-AD              1:10.33         DQ        
 
Girls 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- McColgan, Kiernan A        5 HAWK-AD              1:04.33         DQ        
 
Girls 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Abigail K          7 HAWK-AD                17.18      16.63        
  2 Regenauer, Christiana      7 WSSC-MR                19.19      18.13        
  3 Kelly, Amanda G            7 Marlins-MR             19.66      18.44        
  4 Benfante, Alexis t         7 Patriot-MR                NT      24.67        
  5 Dohman, Samantha R         7 Marlins-MR                NT      24.78        
  6 Dwyer, Catie               7 WSSC-MR                31.15      25.66        
  7 Naccarato, Emily E         7 HAWK-AD                27.88      27.40        
  8 Kivlehan, Mary T           7 Marlins-MR                NT     x28.00        
  9 Zajac, Fiona C             7 HAWK-AD                41.53     x37.72        
 
Girls 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Abigail K          7 HAWK-AD                40.16      38.84        
  2 Regenauer, Christiana      7 WSSC-MR                44.36      42.40        
  3 Kelly, Amanda G            7 Marlins-MR             57.88      43.07        
  4 Benfante, Alexis t         7 Patriot-MR                NT      53.87        
  5 Prestia, Olivia M          7 HAWK-AD              1:15.66      58.71        
  6 Naccarato, Emily E         7 HAWK-AD              1:01.69     x58.87        
 
Girls 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Abigail K          7 HAWK-AD                27.51      24.17        
  2 Naccarato, Emily E         7 HAWK-AD                27.23      26.20        
  3 Kelly, Amanda G            7 Marlins-MR             24.01      26.55        
  4 Benfante, Alexis t         7 Patriot-MR                NT      29.98        
  5 Dwyer, Catie               7 WSSC-MR                29.07      30.17        
  6 Kivlehan, Mary T           7 Marlins-MR                NT      30.34        
  7 Prestia, Olivia M          7 HAWK-AD                31.56     x30.42        
  8 Zajac, Fiona C             7 HAWK-AD                27.36     x35.89        
  9 Dohman, Samantha R         7 Marlins-MR                NT     x36.74        
 
Girls 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Abigail K          7 HAWK-AD                26.69      23.98        
  2 Naccarato, Emily E         7 HAWK-AD                30.61      29.79        
  3 Benfante, Alexis t         7 Patriot-MR                NT      34.09        
  4 Dwyer, Catie               7 WSSC-MR                48.61      36.53        
  5 Zajac, Fiona C             7 HAWK-AD                56.22   x1:08.05        
 
Girls 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Regenauer, Christiana      7 WSSC-MR                25.40      20.26        
 -- Dwyer, Catie               7 WSSC-MR                   NT         DQ        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paul, Jennifer             8 Marlins-MR             17.27      15.92        
  2 Macre, Mary                8 WSSC-MR                   NT      18.19        
  3 Wienberg, Julia M          8 Marlins-MR             20.57      19.40        
  4 Rocks, Gracie E            8 Marlins-MR                NT     x21.34        
  5 Beneat, Lauren E           8 Marlins-MR                NT     x21.96        
                  41.60           21.96 ( )                                        
  6 Velez, Danielle M          8 Marlins-MR                NT     x22.29        
  7 Fullard, Doninique         8 Marlins-MR                NT     x22.30        
  8 DeLoren, Caroline          8 Marlins-MR                NT     x22.76        
  9 Parkus, Sylvie M           8 Patriot-MR             28.34      22.79        
 10 Ingram, Caleigh            8 Marlins-MR                NT     x23.28        
                  45.35           23.28 ( )                                        
 11 Biagiotti, Isabel S        8 Marlins-MR                NT     x24.03        
                  45.38           24.03 ( )                                        
 12 Scully, Christine          8 Marlins-MR                NT     x24.51        
 13 Rosaschi, Maggie P         8 Marlins-MR                NT     x24.67        
 14 Montgomery, Amanda m       8 Patriot-MR             55.00      24.78        
 15 LaPolt, Josie B            8 HAWK-AD                27.33      25.85        
 16 Mahon, Kristen S           8 Marlins-MR                NT     x31.95        
                  46.21           31.95 ( )                                        
 17 DiBianco, Brianna S        8 Marlins-MR                NT     x37.00        
 
Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Macre, Mary                8 WSSC-MR                   NT      47.07        
  2 Wienberg, Julia M          8 Marlins-MR             48.52      47.30        
  3 Fullard, Doninique         8 Marlins-MR                NT      51.54        
  4 Rosaschi, Maggie P         8 Marlins-MR                NT     x57.83        
  5 LaPolt, Josie B            8 HAWK-AD              1:02.33      59.62        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paul, Jennifer             8 Marlins-MR             20.44      19.41        
  2 Rocks, Gracie E            8 Marlins-MR                NT      23.58        
  3 Wienberg, Julia M          8 Marlins-MR             25.64     x25.00        
  4 Beneat, Lauren E           8 Marlins-MR                NT     x25.20        
  5 Macre, Mary                8 WSSC-MR                   NT      25.24        
  6 Fullard, Doninique         8 Marlins-MR                NT     x25.46        
  7 Ingram, Caleigh            8 Marlins-MR                NT     x25.78        
  8 Parkus, Sylvie M           8 Patriot-MR             35.80      25.84        
  9 Scully, Christine          8 Marlins-MR                NT     x26.01        
 10 Velez, Danielle M          8 Marlins-MR                NT     x26.03        
 11 LaPolt, Josie B            8 HAWK-AD                32.33      27.82        
 12 Biagiotti, Isabel S        8 Marlins-MR                NT     x28.41        
 13 DiBianco, Brianna S        8 Marlins-MR                NT     x28.59        
 14 Montgomery, Amanda m       8 Patriot-MR           1:00.00      30.05        
 15 Rosaschi, Maggie P         8 Marlins-MR                NT     x35.29        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeLoren, Caroline          8 Marlins-MR                NT      26.75        
  2 Paul, Jennifer             8 Marlins-MR             31.58      27.83        
  3 Macre, Mary                8 WSSC-MR                   NT      32.69        
  4 Parkus, Sylvie M           8 Patriot-MR           1:06.36      37.42        
  5 LaPolt, Josie B            8 HAWK-AD                39.33      37.65        
 -- Montgomery, Amanda m       8 Patriot-MR           1:00.00         DQ        
 
Girls 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Paul, Jennifer             8 Marlins-MR             22.90      21.54        
  2 Montgomery, Amanda m       8 Patriot-MR             55.00      31.03        
  3 Parkus, Sylvie M           8 Patriot-MR             45.00      35.53        
 -- Mahon, Kristen S           8 Marlins-MR                NT         DQ        
 
Girls 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                      NT    3:13.34        
                  48.52     1:45.76 (57.24)     2:36.82 (51.06)     3:13.34 (36.52)
  2 Hawks-AD  'A'                                          NT    3:47.59        
                1:11.47   2:12.81 (1:01.34)     3:10.36 (57.55)     3:47.59 (37.23)
  3 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'D'                      NT    3:53.91        
                  52.41   1:52.84 (1:00.43)   3:53.91 (2:01.07)         3:53.91 ( )
  4 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'B'                      NT   x3:59.13        
                1:18.61     2:12.71 (54.10)     3:06.04 (53.33)     3:59.13 (53.09)
  5 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'C'                      NT   x4:35.57        
                1:44.00   3:05.00 (1:21.00)     3:42.87 (37.87)     4:35.57 (52.70)
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Battaglia, Toni Ann       10 WSSC-MR                28.94      29.52        
  2 Hendricks, Alyssa          9 WSSC-MR                34.75      33.36        
  3 Buitekant, Emily E        10 Patriot-MR             36.81      33.77        
  4 Hauge, Sarah A            10 Marlins-MR             38.28      35.48        
  5 Walsh, Colleen M          10 Marlins-MR                NT      35.65        
  6 Santos, Kaela S            9 HAWK-AD                39.07      35.72        
  7 Barlao, Charmaine-Grace   10 Marlins-MR             38.65     x36.38        
  8 Bachiller, Erica N         9 Marlins-MR             38.65     x37.37        
  9 Urreta, Remi C             9 Patriot-MR             37.92      37.41        
 10 Pece, Sydney A            10 HAWK-AD                39.36      37.71        
 11 Cole, Samantha T          10 Marlins-MR             40.49     x37.81        
 12 Yannuzzi, Isabella M      10 Marlins-MR                NT     x38.83        
 13 Lawrence-Paine, Lillian    9 HAWK-AD                39.17     x39.01        
 14 Kral, Kiersten M           9 Marlins-MR                NT     x40.19        
 15 Lucciola, Melissa N        9 Marlins-MR             45.61     x40.82        
 16 Mullins, Amelia           10 Patriot-MR             55.00     x41.81        
 17 Lively, Catherine L       10 Patriot-MR             45.00     x41.90        
 18 Dickson, Micaela A         9 Marlins-MR             47.83     x42.51        
 19 Splieth, Jennifer          9 Marlins-MR             45.91     x42.63        
 20 Lacen, Gabi R             10 Marlins-MR             44.22     x44.47        
 21 Donabie, Alana R           9 Patriot-MR                NT     x45.18        
 22 Denno, Emily G             9 HAWK-AD                50.09     x45.47        
 23 Calcutti, Marissa A       10 Patriot-MR                NT     x46.13        
 24 Doherty, Fiona S          10 Marlins-MR                NT     x46.83        
 25 Krinke, Kathleen          10 WSSC-MR                45.99     x48.33        
 26 Stanisz, Weromka H        10 Marlins-MR                NT     x52.02        
 27 Davisberg, Hailey A        9 Marlins-MR                NT     x55.60        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Battaglia, Toni Ann       10 WSSC-MR              1:03.96    1:06.99        
                  31.86     1:06.99 (35.13)                                        
  2 Buitekant, Emily E        10 Patriot-MR           1:27.63    1:20.50        
                  35.85     1:20.50 (44.65)                                        
  3 Cole, Samantha T          10 Marlins-MR                NT    1:24.05        
                  41.06     1:24.05 (42.99)                                        
  4 Santos, Kaela S            9 HAWK-AD              1:28.40    1:25.41        
                  38.38     1:25.41 (47.03)                                        
  5 Urreta, Remi C             9 Patriot-MR           1:30.00    1:26.10        
                  41.73     1:26.10 (44.37)                                        
  6 Bachiller, Erica N         9 Marlins-MR                NT    1:26.55        
                  41.92     1:26.55 (44.63)                                        
  7 Hauge, Sarah A            10 Marlins-MR                NT   x1:27.18        
                  40.82     1:27.18 (46.36)                                        
  8 Pece, Sydney A            10 HAWK-AD              1:35.27    1:27.96        
                  41.69     1:27.96 (46.27)                                        
  9 Lawrence-Paine, Lillian    9 HAWK-AD              1:28.95   x1:28.07        
                  42.73     1:28.07 (45.34)                                        
 10 Kral, Kiersten M           9 Marlins-MR                NT   x1:32.74        
                  43.21     1:32.74 (49.53)                                        
 11 Donabie, Alana R           9 Patriot-MR                NT   x1:39.89        
                  45.70     1:39.89 (54.19)                                        
 12 Splieth, Jennifer          9 Marlins-MR                NT   x1:45.12        
                  48.29     1:45.12 (56.83)                                        
 13 Yannuzzi, Isabella M      10 Marlins-MR                NT   x1:45.80        
                  46.53     1:45.80 (59.27)                                        
 14 Dickson, Micaela A         9 Marlins-MR                NT   x1:48.32        
                  48.87     1:48.32 (59.45)                                        
 15 Lucciola, Melissa N        9 Marlins-MR                NT   x1:48.62        
                  45.67   1:48.62 (1:02.95)                                        
 16 Denno, Emily G             9 HAWK-AD              2:10.63   x1:49.12        
                  50.47     1:49.12 (58.65)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Battaglia, Toni Ann       10 WSSC-MR                34.40      34.89        
  2 Bachiller, Erica N         9 Marlins-MR             42.60      40.45        
  3 Hendricks, Alyssa          9 WSSC-MR                41.08      40.78        
  4 Barlao, Charmaine-Grace   10 Marlins-MR             40.56      40.80        
  5 Hauge, Sarah A            10 Marlins-MR             41.56     x41.47        
  6 Santos, Kaela S            9 HAWK-AD                45.52      42.77        
  7 Lawrence-Paine, Lillian    9 HAWK-AD                43.79      42.89        
  8 Buitekant, Emily E        10 Patriot-MR             44.08      43.06        
  9 Walsh, Colleen M          10 Marlins-MR                NT     x43.42        
 10 Pece, Sydney A            10 HAWK-AD                45.68     x46.12        
 11 Kral, Kiersten M           9 Marlins-MR                NT     x47.84        
 12 Lucciola, Melissa N        9 Marlins-MR                NT     x48.06        
 13 Cole, Samantha T          10 Marlins-MR             49.72     x48.29        
 14 Mullins, Amelia           10 Patriot-MR           1:10.00      49.80        
 15 Donabie, Alana R           9 Patriot-MR                NT     x49.90        
 16 Davisberg, Hailey A        9 Marlins-MR                NT     x50.18        
 17 Splieth, Jennifer          9 Marlins-MR                NT     x51.17        
 18 Yannuzzi, Isabella M      10 Marlins-MR                NT     x51.36        
 19 Denno, Emily G             9 HAWK-AD              1:01.05     x52.47        
 20 Doherty, Fiona S          10 Marlins-MR                NT     x52.72        
 21 Lively, Catherine L       10 Patriot-MR           2:10.00     x55.66        
 22 Lacen, Gabi R             10 Marlins-MR             51.53     x58.59        
 23 Calcutti, Marissa A       10 Patriot-MR                NT   x1:00.71        
 24 Stanisz, Weromka H        10 Marlins-MR                NT   x1:01.01        
 25 Dickson, Micaela A         9 Marlins-MR                NT   x1:03.93        
 -- Krinke, Kathleen          10 WSSC-MR                55.38         DQ        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hauge, Sarah A            10 Marlins-MR             49.20      47.77        
  2 Barlao, Charmaine-Grace   10 Marlins-MR             48.86      47.97        
  3 Walsh, Colleen M          10 Marlins-MR                NT     x48.19        
  4 Lively, Catherine L       10 Patriot-MR             55.00      49.13        
  5 Bachiller, Erica N         9 Marlins-MR           1:04.00     x49.97        
  6 Santos, Kaela S            9 HAWK-AD                58.06      50.02        
  7 Urreta, Remi C             9 Patriot-MR             49.09      51.13        
  8 Pece, Sydney A            10 HAWK-AD                52.88      51.71        
  9 Lawrence-Paine, Lillian    9 HAWK-AD                54.50     x52.23        
 10 Donabie, Alana R           9 Patriot-MR                NT     x53.55        
 11 Calcutti, Marissa A       10 Patriot-MR                NT   x1:01.70        
 12 Denno, Emily G             9 HAWK-AD              1:04.33   x1:11.50        
 -- Stanisz, Weromka H        10 Marlins-MR                NT         DQ        
 -- Dickson, Micaela A         9 Marlins-MR                NT         DQ        
 -- Davisberg, Hailey A        9 Marlins-MR                NT         DQ        
 -- Doherty, Fiona S          10 Marlins-MR                NT         DQ        
 -- Krinke, Kathleen          10 WSSC-MR              1:04.63         DQ        
 -- Hendricks, Alyssa          9 WSSC-MR                   NT         DQ        
 -- Mullins, Amelia           10 Patriot-MR           1:05.00         DQ        
 -- Lacen, Gabi R             10 Marlins-MR                NT         DQ        
 -- Splieth, Jennifer          9 Marlins-MR                NT         DQ        
 -- Cole, Samantha T          10 Marlins-MR             54.41         DQ        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Battaglia, Toni Ann       10 WSSC-MR                31.08      32.93        
  2 Buitekant, Emily E        10 Patriot-MR           1:10.00      40.06        
  3 Barlao, Charmaine-Grace   10 Marlins-MR             40.86      40.53        
  4 Hendricks, Alyssa          9 WSSC-MR                47.08      42.27        
  5 Mullins, Amelia           10 Patriot-MR                NT      50.29        
  6 Lively, Catherine L       10 Patriot-MR           1:25.00     x52.41        
  7 Lacen, Gabi R             10 Marlins-MR           1:05.58      57.54        
  8 Urreta, Remi C             9 Patriot-MR             55.66     x58.38        
  9 Calcutti, Marissa A       10 Patriot-MR                NT   x1:10.30        
 10 Krinke, Kathleen          10 WSSC-MR              1:23.70   x1:11.33        
 -- Lucciola, Melissa N        9 Marlins-MR                NT         DQ        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 2:09.31    2:31.79        
                  39.29     1:14.34 (35.05)     1:53.26 (38.92)     2:31.79 (38.53)
  2 Hawks-AD  'A'                                          NT    2:47.90        
                  42.04     1:33.85 (51.81)     2:10.41 (36.56)     2:47.90 (37.49)
  3 Patriot Swim Team-MR  'A'                         2:36.32    2:50.63        
                  50.19     1:37.72 (47.53)     2:14.83 (37.11)     2:50.63 (35.80)
  4 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'C'                      NT    2:57.86        
                  36.13     1:21.81 (45.68)     2:19.12 (57.31)     2:57.86 (38.74)
  5 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'B'                      NT   x2:58.71        
                  47.10     1:31.89 (44.79)     2:18.51 (46.62)     2:58.71 (40.20)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR             28.66      28.54        
  2 Concannon, Kaitlin J      11 Marlins-MR             31.27      30.48        
  3 Klippel, Britney L        11 Marlins-MR             33.06     x31.34        
  4 Cole, Caroline M          11 Marlins-MR             33.83     x32.67        
  5 Lubeskie, Amanda          12 Marlins-MR             33.52     x32.74        
  6 Melamed, Gabrielle S      11 UN-MR                     NT      34.10        
  7 Regenauer, Emma           11 WSSC-MR                35.63      34.19        
  8 Prestia, Nikki M          12 HAWK-AD                33.86      34.32        
  9 Keane, MaryKate           11 Patriot-MR                NT      34.74        
 10 Kumaran, Maya l           11 Patriot-MR           1:00.00      35.15        
 11 Guerrieri, Rachel N       11 Marlins-MR             34.38     x35.52        
 12 Mackay, Hannah R          11 Patriot-MR             38.44     x37.19        
 13 Anthony, Jade N           11 Marlins-MR                NT     x39.98        
 14 Hilla, Colleen            12 Marlins-MR             39.48     x41.44        
 15 Consalvo, Tina M          12 Marlins-MR                NT     x41.57        
 16 Schuler, Elizabeth L      11 Marlins-MR                NT     x41.91        
 17 Zajac, Serena G           11 HAWK-AD                49.62      48.73        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lubeskie, Amanda          12 Marlins-MR           1:14.25    1:13.61        
                  34.33     1:13.61 (39.28)                                        
  2 Prestia, Nikki M          12 HAWK-AD              1:20.68    1:19.76        
                  37.20     1:19.76 (42.56)                                        
  3 McMillan, Gabrielle A     11 Patriot-MR           1:20.64    1:20.66        
                  37.13     1:20.66 (43.53)                                        
  4 Kumaran, Maya l           11 Patriot-MR           2:00.00    1:24.74        
                  39.19     1:24.74 (45.55)                                        
  5 Mackay, Hannah R          11 Patriot-MR           1:29.82   x1:28.17        
                  39.71     1:28.17 (48.46)                                        
  6 Anthony, Jade N           11 Marlins-MR                NT    1:37.11        
                  42.60     1:37.11 (54.51)                                        
  7 Zajac, Serena G           11 HAWK-AD              2:02.35    1:58.58        
                  55.87   1:58.58 (1:02.71)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR             32.56      31.94        
  2 Klippel, Britney L        11 Marlins-MR             34.48      35.11        
  3 Lubeskie, Amanda          12 Marlins-MR             37.28     x35.62        
  4 Concannon, Kaitlin J      11 Marlins-MR                NT     x36.64        
  5 Cole, Caroline M          11 Marlins-MR             36.88     x40.05        
  6 Regenauer, Emma           11 WSSC-MR                40.51      41.46        
  7 McMillan, Gabrielle A     11 Patriot-MR             43.89      42.02        
  8 Guerrieri, Rachel N       11 Marlins-MR             43.74     x42.61        
  9 Keane, MaryKate           11 Patriot-MR                NT      43.09        
 10 Prestia, Nikki M          12 HAWK-AD                42.88      43.27        
 11 Anthony, Jade N           11 Marlins-MR                NT     x44.60        
 12 Hilla, Colleen            12 Marlins-MR             48.88     x44.80        
 13 Kumaran, Maya l           11 Patriot-MR           1:10.00     x45.44        
 14 Schuler, Elizabeth L      11 Marlins-MR                NT     x48.37        
 15 Consalvo, Tina M          12 Marlins-MR                NT     x50.97        
 16 Zajac, Serena G           11 HAWK-AD                53.07      57.22        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR             39.86      39.25        
  2 Cole, Caroline M          11 Marlins-MR             43.48      42.17        
  2 Melamed, Gabrielle S      11 UN-MR                     NT      42.17        
  4 Concannon, Kaitlin J      11 Marlins-MR             43.51     x42.93        
  5 Prestia, Nikki M          12 HAWK-AD                42.59      43.33        
  6 Guerrieri, Rachel N       11 Marlins-MR             45.59     x43.56        
  7 Keane, MaryKate           11 Patriot-MR                NT      45.83        
  8 McMillan, Gabrielle A     11 Patriot-MR             47.57      47.36        
  9 Kumaran, Maya l           11 Patriot-MR             55.00     x47.38        
 10 Mackay, Hannah R          11 Patriot-MR             46.83     x47.78        
 11 Hilla, Colleen            12 Marlins-MR             45.55     x48.45        
 12 Zajac, Serena G           11 HAWK-AD              1:10.32    1:00.90        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR             31.90      32.02        
  2 Klippel, Britney L        11 Marlins-MR             38.23      35.65        
  3 Lubeskie, Amanda          12 Marlins-MR                NT     x36.21        
  4 Regenauer, Emma           11 WSSC-MR                39.53      38.74        
  5 Cole, Caroline M          11 Marlins-MR             44.65     x39.19        
  6 McMillan, Gabrielle A     11 Patriot-MR             44.26      41.08        
  7 Keane, MaryKate           11 Patriot-MR                NT      48.41        
 -- Concannon, Kaitlin J      11 Marlins-MR             33.83         DQ        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 1:52.26    2:04.71        
                  31.85     1:03.68 (31.83)     1:35.85 (32.17)     2:04.71 (28.86)
  2 Patriot Swim Team-MR  'A'                              NT    2:28.50        
                  35.33     1:16.30 (40.97)     1:51.47 (35.17)     2:28.50 (37.03)
  3 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'C'                      NT    2:33.24        
                  34.32     1:10.80 (36.48)     1:53.42 (42.62)     2:33.24 (39.82)
 
Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marshall, Samuel A         6 HAWK-AD                27.59      21.54        
  2 Miller, Zachary            5 Marlins-MR                NT      26.01        
  3 Urreta, Diego A            5 Patriot-MR                NT      28.02        
 
Boys 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marshall, Samuel A         6 HAWK-AD                30.84      29.01        
  2 Urreta, Diego A            5 Patriot-MR                NT      35.84        
 -- Miller, Zachary            5 Marlins-MR                NT         DQ        
 
Boys 6 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marshall, Samuel A         6 HAWK-AD                35.24      28.39        
  2 Urreta, Diego A            5 Patriot-MR                NT      36.01        
 
Boys 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marshall, Samuel A         6 HAWK-AD                36.23      28.00        
  2 Urreta, Diego A            5 Patriot-MR                NT      38.94        
 
Boys 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trzewik-Quinn, Tadeusz K   7 HAWK-AD                20.69      18.86        
  2 Crosbie, Kyle T            7 Marlins-MR             22.59      20.45        
  3 Keane, Matt v              7 Patriot-MR                NT      25.13        
  4 Padula, Robert J           7 Marlins-MR                NT      25.60        
  5 Zeman, Josh K              7 Marlins-MR                NT     x32.13        
  6 McColgan, Finn O           7 HAWK-AD                32.11      44.32        
 
Boys 7 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trzewik-Quinn, Tadeusz K   7 HAWK-AD                47.61      45.00        
 
Boys 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crosbie, Kyle T            7 Marlins-MR             27.20      24.37        
  2 Padula, Robert J           7 Marlins-MR                NT      25.14        
  3 Keane, Matt v              7 Patriot-MR                NT      28.48        
  4 Zeman, Josh K              7 Marlins-MR                NT     x28.79        
  5 McColgan, Finn O           7 HAWK-AD                38.55      56.33        
 
Boys 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trzewik-Quinn, Tadeusz K   7 HAWK-AD                35.98      28.31        
 -- McColgan, Finn O           7 HAWK-AD                39.72         DQ        
 -- Keane, Matt v              7 Patriot-MR                NT         DQ        
 
Boys 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trzewik-Quinn, Tadeusz K   7 HAWK-AD                30.35      28.42        
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Geisler, Sean M            8 HAWK-AD                27.33      18.72        
  2 Klushin, Christopher       8 Marlins-MR             22.54      20.22        
  3 Zajac, Eddie G             8 HAWK-AD                27.31      20.56        
  4 Ip, Benjamin               8 Marlins-MR                NT      20.62        
  5 Palmer, Jack               8 WSSC-MR                   NT      21.25        
  6 Ip, Daniel                 8 Marlins-MR                NT     x21.78        
  7 Zeman, Robert              8 Marlins-MR                NT     x36.34        
 
Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dwyer, Jack                8 WSSC-MR                44.61      40.90        
  2 Geisler, Sean M            8 HAWK-AD              1:06.33      46.03        
  3 Zajac, Eddie G             8 HAWK-AD              1:05.36      47.41        
  4 Keane, Matt v              7 Patriot-MR                NT      58.81        
  5 Pece, Jared S              8 HAWK-AD                51.33   x1:08.45        
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dwyer, Jack                8 WSSC-MR                21.69      22.20        
  2 Klushin, Christopher       8 Marlins-MR             26.35      23.88        
  3 Zajac, Eddie G             8 HAWK-AD                27.93      24.89        
  4 Ip, Daniel                 8 Marlins-MR                NT      25.00        
  5 Ip, Benjamin               8 Marlins-MR                NT     x26.07        
  6 Palmer, Jack               8 WSSC-MR                   NT      26.57        
  7 Zeman, Robert              8 Marlins-MR                NT     x32.69        
  8 Pece, Jared S              8 HAWK-AD                49.33      34.82        
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dwyer, Jack                8 WSSC-MR                29.23      26.23        
  2 Geisler, Sean M            8 HAWK-AD                34.33      26.36        
  3 Zajac, Eddie G             8 HAWK-AD                47.04      37.48        
  4 Pece, Jared S              8 HAWK-AD                42.33     x48.79        
 -- Palmer, Jack               8 WSSC-MR                   NT         DQ        
 
Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Geisler, Sean M            8 HAWK-AD                32.33      22.87        
  2 Dwyer, Jack                8 WSSC-MR                27.12      23.24        
  3 Palmer, Jack               8 WSSC-MR                   NT      26.13        
 
Boys 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hawks-AD  'A'                                          NT    3:19.48        
                  50.77     1:35.18 (44.41)   2:36.10 (1:00.92)     3:19.48 (43.38)
  2 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                      NT    3:31.68        
                  46.82     1:40.20 (53.38)     2:35.10 (54.90)     3:31.68 (56.58)
  3 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'B'                      NT    4:33.90        
                1:05.15   2:06.57 (1:01.42)   3:30.22 (1:23.65)   4:33.90 (1:03.68)
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trzewik-Quinn, Seamus      9 HAWK-AD                33.01      31.87        
  2 Migliorato, Shawn P        9 HAWK-AD                33.63      34.02        
  3 Hess, Brian H             10 HAWK-AD                36.50     x34.63        
  4 Rabasco, Christopher M     9 Patriot-MR                NT      35.30        
  5 Wadsworth, John D          9 Marlins-MR             37.96      35.40        
  6 Treanor, Shane P           9 Marlins-MR             39.26      36.59        
  7 Guardino, Devin J          9 Patriot-MR           1:00.00      36.98        
  8 Bason, Charles R          10 HAWK-AD                34.84     x37.59        
  9 Dellay, Dylan H            9 HAWK-AD                37.05     x37.86        
 10 Marshall, Nicholas S       9 HAWK-AD                41.18     x39.43        
 11 Davelman, Ben              9 Marlins-MR                NT     x41.72        
 12 Mills, Shane J             9 Marlins-MR             48.14     x41.87        
 13 Bell, Jared T              9 Marlins-MR             43.25     x42.84        
 14 Freer, Sammy R            10 HAWK-AD                48.33     x45.63        
 15 Costallos, Matt V         10 Marlins-MR                NT     x48.69        
 16 McColgan, Kevin F          9 HAWK-AD              1:08.40   x1:07.48        
 17 Lee, Jameel               10 Marlins-MR                NT   x1:08.19        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Migliorato, Shawn P        9 HAWK-AD              1:15.39    1:19.26        
                  36.27     1:19.26 (42.99)                                        
  2 Dellay, Dylan H            9 HAWK-AD              1:26.08    1:25.34        
                  39.58     1:25.34 (45.76)                                        
  3 Rabasco, Christopher M     9 Patriot-MR                NT    1:26.73        
                  40.79     1:26.73 (45.94)                                        
  4 Bason, Charles R          10 HAWK-AD              1:28.49   x1:27.47        
                  40.93     1:27.47 (46.54)                                        
  5 Wadsworth, John D          9 Marlins-MR           1:25.22    1:27.90        
                  39.95     1:27.90 (47.95)                                        
  6 Marshall, Nicholas S       9 HAWK-AD              1:30.03   x1:32.83        
                  42.73     1:32.83 (50.10)                                        
  7 Davelman, Ben              9 Marlins-MR                NT    1:38.37        
                  47.09     1:38.37 (51.28)                                        
  8 Bell, Jared T              9 Marlins-MR                NT   x1:41.28        
                  47.49     1:41.28 (53.79)                                        
  9 McColgan, Kevin F          9 HAWK-AD              2:33.67   x2:59.79        
                1:16.95   2:59.79 (1:42.84)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trzewik-Quinn, Seamus      9 HAWK-AD                36.79      36.56        
  2 Migliorato, Shawn P        9 HAWK-AD                40.59      40.87        
  3 Hess, Brian H             10 HAWK-AD                41.26     x41.33        
  4 Dellay, Dylan H            9 HAWK-AD                43.34     x41.99        
  5 Guardino, Devin J          9 Patriot-MR           1:20.00      45.94        
  6 Treanor, Shane P           9 Marlins-MR             47.04      47.19        
  7 Mills, Shane J             9 Marlins-MR             56.18      47.26        
  8 Rabasco, Christopher M     9 Patriot-MR                NT      51.32        
  9 Davelman, Ben              9 Marlins-MR                NT     x51.60        
 10 Bell, Jared T              9 Marlins-MR                NT     x54.19        
 11 Lee, Jameel               10 Marlins-MR                NT   x1:14.26        
 12 McColgan, Kevin F          9 HAWK-AD              1:38.18   x1:40.46        
 -- Freer, Sammy R            10 HAWK-AD              1:12.33         DQ        
 -- Marshall, Nicholas S       9 HAWK-AD                49.69         DQ        
 -- Costallos, Matt V         10 Marlins-MR                NT         DQ        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trzewik-Quinn, Seamus      9 HAWK-AD                44.36      41.10        
  2 Wadsworth, John D          9 Marlins-MR             45.17      44.64        
  3 Rabasco, Christopher M     9 Patriot-MR                NT      44.97        
  4 Treanor, Shane P           9 Marlins-MR             50.57      45.53        
  5 Dellay, Dylan H            9 HAWK-AD                47.00      45.64        
  6 Hess, Brian H             10 HAWK-AD                55.40     x49.52        
  7 Bason, Charles R          10 HAWK-AD                55.85     x49.85        
  8 Guardino, Devin J          9 Patriot-MR           1:18.00      50.10        
  9 Migliorato, Shawn P        9 HAWK-AD                52.24     x51.06        
 10 Freer, Sammy R            10 HAWK-AD              1:04.33     x51.70        
 11 Mills, Shane J             9 Marlins-MR                NT   x1:01.06        
 12 Bell, Jared T              9 Marlins-MR                NT   x1:10.37        
 -- Davelman, Ben              9 Marlins-MR                NT         DQ        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trzewik-Quinn, Seamus      9 HAWK-AD                36.68      36.08        
  2 Hess, Brian H             10 HAWK-AD                40.42      40.78        
  3 Wadsworth, John D          9 Marlins-MR                NT      44.78        
  4 Marshall, Nicholas S       9 HAWK-AD                53.87     x44.94        
  5 Guardino, Devin J          9 Patriot-MR             55.00      47.02        
  6 Bason, Charles R          10 HAWK-AD                46.51     x47.91        
  7 Treanor, Shane P           9 Marlins-MR             54.22      50.28        
  8 Freer, Sammy R            10 HAWK-AD                   NT     x56.88        
 -- Costallos, Matt V         10 Marlins-MR                NT         DQ        
 -- Mills, Shane J             9 Marlins-MR                NT         DQ        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 2:34.71    2:29.65        
                1:03.64     1:45.14 (41.50)     2:00.53 (15.39)     2:29.65 (29.12)
  2 Hawks-AD  'A'                                          NT    2:55.53        
                1:04.24     1:44.36 (40.12)     2:21.52 (37.16)     2:55.53 (34.01)
  3 Hawks-AD  'B'                                          NT    3:11.79        
                1:04.70     1:22.49 (17.79)     1:54.03 (31.54)   3:11.79 (1:17.76)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fogarty, Aodhan P         12 HAWK-AD                28.05      28.32        
  2 Lockhart, Ryan J          12 Marlins-MR             30.06      29.48        
  3 Piliero, Marc P           12 Patriot-MR             30.62      30.21        
  4 Carroll, Hudson R         12 HAWK-AD                30.23      30.79        
  5 Kurzum, Elie              11 WSSC-MR                32.04      31.00        
  6 MACKAY, Matthew           12 WSSC-MR                30.78      31.13        
  7 McColgan, Jimmy K         11 HAWK-AD                30.70     x31.88        
  8 Czerwinski, Jay L         12 Marlins-MR             32.03      32.31        
  9 Warnon, Jonathan          11 WSSC-MR                33.85     x33.56        
 10 Fethke, Chris M           11 Marlins-MR             33.83     x33.70        
 11 Bhaskar, Ronnie S         12 Marlins-MR                NT     x35.86        
 12 Javier, Christian S       11 Marlins-MR             38.28     x36.36        
 13 Hennessey, William R      11 Marlins-MR             39.34     x36.69        
 14 Kolakowski, Richard S     11 Marlins-MR             38.44     x37.35        
 15 Graciani, Jonah           11 Marlins-MR             40.58     x37.89        
 16 Dobrowolska, Paul         12 Marlins-MR             38.12     x38.57        
 17 Calderone, Philip J       11 Marlins-MR             40.86     x39.18        
 18 Rifkind, Mitchell A       12 HAWK-AD                38.68     x39.61        
 19 Whitton, Kyle             11 Marlins-MR             45.36     x44.07        
 20 Feldhaus, Jimmy G         11 Marlins-MR             43.18     x45.39        
 21 McManus, Colin S          11 Marlins-MR             44.68     x45.83        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fogarty, Aodhan P         12 HAWK-AD              1:06.01    1:03.61        
                  30.58     1:03.61 (33.03)                                        
  2 Lockhart, Ryan J          12 Marlins-MR           1:05.08    1:05.48        
                  58.04      1:05.48 (7.44)                                        
  3 Piliero, Marc P           12 Patriot-MR           1:06.60    1:06.71        
                  32.34     1:06.71 (34.37)                                        
  4 McColgan, Jimmy K         11 HAWK-AD              1:07.35    1:11.54        
                  34.15     1:11.54 (37.39)                                        
  5 MACKAY, Matthew           12 WSSC-MR              1:08.40    1:11.58        
                  33.45     1:11.58 (38.13)                                        
  6 Warnon, Jonathan          11 WSSC-MR              1:14.20    1:17.21        
                  36.40     1:17.21 (40.81)                                        
  7 Dobrowolska, Paul         12 Marlins-MR           1:28.28    1:27.11        
                  42.08     1:27.11 (45.03)                                        
  8 Rifkind, Mitchell A       12 HAWK-AD              1:25.90   x1:27.26        
                  41.75     1:27.26 (45.51)                                        
  9 Hennessey, William R      11 Marlins-MR                NT   x1:31.16        
                  42.01     1:31.16 (49.15)                                        
 10 Graciani, Jonah           11 Marlins-MR                NT   x1:34.81        
                  42.96     1:34.81 (51.85)                                        
 11 McManus, Colin S          11 Marlins-MR                NT   x1:41.78        
                  48.93     1:41.78 (52.85)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carroll, Hudson R         12 HAWK-AD                33.12      34.59        
  2 Kurzum, Elie              11 WSSC-MR                38.63      35.99        
  3 Lockhart, Ryan J          12 Marlins-MR             35.61      36.87        
  4 McColgan, Jimmy K         11 HAWK-AD                39.49      38.68        
  5 Warnon, Jonathan          11 WSSC-MR                38.47      39.75        
  6 Czerwinski, Jay L         12 Marlins-MR             37.34      41.95        
  7 Fethke, Chris M           11 Marlins-MR             40.06     x42.56        
  8 Rifkind, Mitchell A       12 HAWK-AD                44.48     x45.66        
  9 Javier, Christian S       11 Marlins-MR             45.80     x46.01        
 10 Calderone, Philip J       11 Marlins-MR             46.06     x46.14        
 11 Kolakowski, Richard S     11 Marlins-MR             50.35     x47.34        
 12 Bhaskar, Ronnie S         12 Marlins-MR                NT     x48.40        
 13 Graciani, Jonah           11 Marlins-MR             51.06     x50.73        
 14 Hennessey, William R      11 Marlins-MR             48.57     x51.84        
 15 Feldhaus, Jimmy G         11 Marlins-MR             52.04     x52.39        
 16 McManus, Colin S          11 Marlins-MR             54.36     x59.05        
 17 Whitton, Kyle             11 Marlins-MR           1:02.23   x1:01.37        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fogarty, Aodhan P         12 HAWK-AD                34.63      34.47        
  2 MACKAY, Matthew           12 WSSC-MR                37.12      36.23        
  3 Piliero, Marc P           12 Patriot-MR             42.17      40.80        
  4 Carroll, Hudson R         12 HAWK-AD                49.12      44.77        
  5 Rifkind, Mitchell A       12 HAWK-AD                46.13     x44.97        
  6 Fethke, Chris M           11 Marlins-MR             50.74      45.85        
  7 Dobrowolska, Paul         12 Marlins-MR             52.20      49.87        
 -- Whitton, Kyle             11 Marlins-MR           1:03.59         DQ        
 -- Feldhaus, Jimmy G         11 Marlins-MR           1:01.28         DQ        
 -- Kolakowski, Richard S     11 Marlins-MR             47.88         DQ        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fogarty, Aodhan P         12 HAWK-AD                32.94      30.23        
  2 Lockhart, Ryan J          12 Marlins-MR             33.25      33.39        
  3 MACKAY, Matthew           12 WSSC-MR                36.03      36.59        
  4 Carroll, Hudson R         12 HAWK-AD                38.98      37.40        
  5 McColgan, Jimmy K         11 HAWK-AD                37.02     x38.47        
  6 Piliero, Marc P           12 Patriot-MR             40.11      38.50        
  7 Czerwinski, Jay L         12 Marlins-MR             42.55      40.42        
  8 Kolakowski, Richard S     11 Marlins-MR             47.39     x47.27        
 -- Javier, Christian S       11 Marlins-MR             53.73         DQ        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hawks-AD  'A'                                          NT    2:10.58        
                  30.81     1:10.40 (39.59)     1:44.12 (33.72)     2:10.58 (26.46)
  2 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 2:01.76    2:14.27        
                  37.62     1:16.67 (39.05)     1:50.49 (33.82)     2:14.27 (23.78)
  3 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'B'                      NT    2:37.79        
                  38.92     1:16.91 (37.99)     1:56.69 (39.78)     2:37.79 (41.10)
  4 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'C'                      NT   x2:57.38        
                  37.47     1:27.79 (50.32)     2:10.70 (42.91)     2:57.38 (46.68)