2008 MR Marist Swim Club Fall Invitational - 10/17/2008 to 10/19/2008     

                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Brooke         8 LBA-MR                 37.60      35.72        
  2 Krug, Olivia               8 MSC-MR                 41.11      35.99        
  3 Yang, Crystal              8 MSC-MR                 45.98      40.53        
  4 Levin, Emma                8 LBA-MR                 50.24      40.56        
  5 LaRue, Jessie              7 MSC-MR                 52.86      40.96        
  6 Cohen, Jessica             8 MSC-MR                 47.15      41.36        
  7 Peruffo, Alexa             8 Dolphins-MR            44.10      43.23        
  8 Halpin, Cassie             8 Patriot-MR             54.00      46.19        
  9 Conforti, Nicole           8 Patriot-MR             48.13      46.56        
 10 Tang, Emily                7 MSC-MR                 55.11      48.35        
 11 Waller, Brooke             7 LBA-MR                 53.76      49.28        
 12 Sargios, Justina           7 MSC-MR                 59.95      49.51        
 13 Techera, Lucia             8 LBA-MR               1:10.00      56.71        
 14 Benfante, Alexis           7 Patriot-MR           1:30.00      57.18        
 15 Yang, Pamela               8 MSC-MR               1:02.79      59.24        
 16 Farrell, Katherine         7 LBA-MR               1:00.00    1:05.19        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Brooke         8 LBA-MR               1:28.65    1:20.44        
                  38.39     1:20.44 (42.05)                                        
  2 Krug, Olivia               8 MSC-MR               1:31.34    1:21.03        
                  38.57     1:21.03 (42.46)                                        
  3 Cohen, Jessica             8 MSC-MR               1:39.62    1:32.55        
                  42.39     1:32.55 (50.16)                                        
  4 Yang, Crystal              8 MSC-MR               1:37.91    1:33.54        
                  43.15     1:33.54 (50.39)                                        
  5 Levin, Emma                8 LBA-MR               1:49.85    1:35.05        
                  44.54     1:35.05 (50.51)                                        
  6 LaRue, Jessie              7 MSC-MR               1:57.98    1:39.19        
                  45.88     1:39.19 (53.31)                                        
  7 Conforti, Nicole           8 Patriot-MR           1:41.00    1:42.14        
                  48.55     1:42.14 (53.59)                                        
  8 Danner, Mercy              7 NDAC-MR              1:33.11    1:43.63        
                  45.66     1:43.63 (57.97)                                        
  9 Tang, Emily                7 MSC-MR               1:54.01    1:46.69        
                  50.85     1:46.69 (55.84)                                        
 10 Sargios, Justina           7 MSC-MR               1:48.10    1:51.00        
                  52.76     1:51.00 (58.24)                                        
 11 Yang, Pamela               8 MSC-MR               2:21.66    1:59.28        
                  54.51   1:59.28 (1:04.77)                                        
 12 Siegel, Carly              8 LBA-MR               2:00.00    2:12.97        
                1:00.56   2:12.97 (1:12.41)                                        
 13 Techera, Lucia             8 LBA-MR               2:20.00    2:31.96        
                1:05.64   2:31.96 (1:26.32)                                        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Brooke         8 LBA-MR                 44.06      43.00        
  2 Krug, Olivia               8 MSC-MR                 47.94      46.07        
  3 Cohen, Jessica             8 MSC-MR                 54.33      47.82        
  4 Yang, Crystal              8 MSC-MR                 49.24      48.42        
  5 Levin, Emma                8 LBA-MR                 50.26      49.36        
  6 LaRue, Jessie              7 MSC-MR                 55.72      52.29        
  7 Sargios, Justina           7 MSC-MR               1:03.10      54.56        
  8 Tang, Emily                7 MSC-MR               1:00.59      54.93        
  9 Yang, Pamela               8 MSC-MR               1:00.52      57.72        
 10 Techera, Lucia             8 LBA-MR               1:15.00      58.89        
 11 Conforti, Nicole           8 Patriot-MR             56.00      59.71        
 12 Siegel, Carly              8 LBA-MR               1:04.72    1:05.96        
 -- Danner, Mercy              7 NDAC-MR                50.11         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krug, Olivia               8 MSC-MR                 56.69      46.24        
  2 Harrington, Brooke         8 LBA-MR                 51.59      51.31        
  3 Peruffo, Alexa             8 Dolphins-MR            52.40      51.82        
  4 Cohen, Jessica             8 MSC-MR                 59.29      52.34        
  5 Conforti, Nicole           8 Patriot-MR             55.72      53.21        
  6 Yang, Crystal              8 MSC-MR               1:00.48      55.33        
  7 LaRue, Jessie              7 MSC-MR               1:00.21      56.30        
  8 Sargios, Justina           7 MSC-MR               1:10.05      56.92        
  9 Levin, Emma                8 LBA-MR               1:00.00      58.59        
 10 Yang, Pamela               8 MSC-MR               1:07.30    1:03.21        
 11 Techera, Lucia             8 LBA-MR               1:20.00    1:18.67        
 -- Tang, Emily                7 MSC-MR               1:25.71         DQ        
 -- Farrell, Katherine         7 LBA-MR               1:20.00         DQ        
 -- Burgess, Kasandra          7 LBA-MR               1:20.00         DQ        
 -- Waller, Brooke             7 LBA-MR               1:30.00         DQ        
 -- Benfante, Alexis           7 Patriot-MR           1:50.00         DQ        
 -- Halpin, Cassie             8 Patriot-MR             58.00         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Brooke         8 LBA-MR                 41.22      42.07        
  2 Krug, Olivia               8 MSC-MR                 51.17      46.45        
  3 Cohen, Jessica             8 MSC-MR                 52.53      47.13        
  4 LaRue, Jessie              7 MSC-MR                 57.67      49.81        
  5 Conforti, Nicole           8 Patriot-MR             54.00      52.29        
  6 Waller, Brooke             7 LBA-MR               1:30.00      56.97        
  7 Halpin, Cassie             8 Patriot-MR             57.00      58.74        
  8 Yang, Pamela               8 MSC-MR                    NT    1:06.82        
  9 Levin, Emma                8 LBA-MR               1:00.00    1:14.25        
 -- Tang, Emily                7 MSC-MR                    NT         DQ        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Brooke         8 LBA-MR               1:40.64    1:31.02        
                  42.59     1:31.02 (48.43)                                        
  2 Krug, Olivia               8 MSC-MR               1:44.19    1:34.31        
                  45.81     1:34.31 (48.50)                                        
  3 Cohen, Jessica             8 MSC-MR               1:53.74    1:44.96        
                  47.17     1:44.96 (57.79)                                        
  4 LaRue, Jessie              7 MSC-MR               2:04.67    1:49.22        
                  51.66     1:49.22 (57.56)                                        
  5 Conforti, Nicole           8 Patriot-MR           1:52.00    1:54.96        
                  58.74     1:54.96 (56.22)                                        
  6 Tang, Emily                7 MSC-MR               2:01.19    2:02.96        
                  55.77   2:02.96 (1:07.19)                                        
  7 Yang, Pamela               8 MSC-MR               2:02.20    2:07.23        
                1:01.19   2:07.23 (1:06.04)                                        
  8 Sargios, Justina           7 MSC-MR               2:01.10    2:08.73        
                1:03.94   2:08.73 (1:04.79)                                        
 -- Yang, Crystal              8 MSC-MR               1:53.50         DQ        
                  48.89          DQ (53.31)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:09.76    1:24.65        
                  38.54     1:24.65 (46.11)                                        
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:27.51    1:29.64        
                  43.22     1:29.64 (46.42)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:21.54    1:32.77        
                  50.25     1:32.77 (42.52)                                        
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:35.34    1:35.44        
                  53.83     1:35.44 (41.61)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borek, Jennifer           10 Aqua Gems-MR           28.96      29.47        
  2 Mackrel, Naima             9 NDAC-MR                32.87      31.96        
  3 Jackson, Chloe            10 MSC-MR                 34.91      32.22        
  4 Harrington, Morgan        10 LBA-MR                 31.77      32.39        
  5 Nikolski, Grace           10 Dolphins-MR            33.26      32.63        
  6 Elcott, Ina               10 MSC-MR                 32.17      33.05        
  7 Farrell, Caroline          9 LBA-MR                 32.95      33.39        
  8 Aroesty, Margaret          9 LBA-MR                 34.07      33.56        
  9 Rendon, Jazmin            10 NDAC-MR                35.79      33.60        
 10 Caldwell, Julia           10 MSC-MR                 37.78      33.89        
 11 Buitekant, Emily          10 Patriot-MR             33.77      35.27        
 12 Longo, Caroline            9 LBA-MR                 35.50      36.45        
 13 DeSimone, Rachel          10 NDAC-MR                38.06      37.31        
 14 Anderson, Grace           10 NDAC-MR                38.21      37.36        
 15 Solis, Gabriela            9 LBA-MR                 37.19      37.57        
 16 Urreta, Remi               9 Patriot-MR             37.41      37.58        
 17 Reining, Emma             10 MSC-MR                 40.37      38.05        
 18 Bachiller, Erica           9 Marlins-MR             37.37      38.77        
 19 Noble, Allison             9 Dolphins-MR            42.65      40.25        
 20 Waller, Brittany          10 LBA-MR                 40.40      41.57        
 21 Nardi, Endi               10 NDAC-MR                42.99      42.75        
 22 Cole, Samantha            10 Marlins-MR             37.81      42.82        
 23 Donabie, Alana             9 Patriot-MR             45.18      42.86        
 24 Connolly, Danielle        10 MSC-MR                    NT      44.48        
 25 Stevens, Jenna             9 LBA-MR                 43.69      45.07        
 26 Lacen, Gabi               10 Marlins-MR             43.19      45.15        
 27 Sargios, Mariette          9 MSC-MR                 51.31      46.08        
 28 Schiavi, Alessandra       10 Patriot-MR           1:50.00      50.50        
 29 Schiavi, Guilia            9 Patriot-MR           1:50.00      50.57        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borek, Jennifer           10 Aqua Gems-MR         1:03.77    1:04.65        
                  30.50     1:04.65 (34.15)                                        
  2 Elcott, Ina               10 MSC-MR               1:13.79    1:12.06        
                  34.59     1:12.06 (37.47)                                        
  3 Nikolski, Grace           10 Dolphins-MR          1:16.36    1:12.26        
                  34.89     1:12.26 (37.37)                                        
  4 Farrell, Caroline          9 LBA-MR               1:19.30    1:14.08        
                  35.56     1:14.08 (38.52)                                        
  5 Caldwell, Julia           10 MSC-MR               1:23.73    1:14.95        
                  36.09     1:14.95 (38.86)                                        
  6 Jackson, Chloe            10 MSC-MR               1:23.87    1:15.91        
                  35.86     1:15.91 (40.05)                                        
  7 Aroesty, Margaret          9 LBA-MR               1:16.89    1:17.61        
                  36.12     1:17.61 (41.49)                                        
  8 Urreta, Remi               9 Patriot-MR           1:26.10    1:22.10        
                  39.00     1:22.10 (43.10)                                        
  9 Anderson, Grace           10 NDAC-MR              1:30.58    1:25.07        
                  39.44     1:25.07 (45.63)                                        
 10 Solis, Gabriela            9 LBA-MR               1:28.92    1:28.49        
                  39.75     1:28.49 (48.74)                                        
 11 Espana Gross, Ariella     10 NDAC-MR              1:38.11    1:31.41        
                  42.79     1:31.41 (48.62)                                        
 12 Reining, Emma             10 MSC-MR               1:32.63    1:35.56        
                  44.46     1:35.56 (51.10)                                        
 13 Sargios, Mariette          9 MSC-MR               1:50.30    1:40.49        
                  47.61     1:40.49 (52.88)                                        
 14 Stevens, Jenna             9 LBA-MR               1:56.12    1:41.58        
                  47.83     1:41.58 (53.75)                                        
 15 Connolly, Danielle        10 MSC-MR                    NT    1:47.68        
                  48.31     1:47.68 (59.37)                                        
 16 Siegel, Blaine             9 LBA-MR               2:05.35    1:52.79        
                  53.18     1:52.79 (59.61)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borek, Jennifer           10 Aqua Gems-MR           34.25      35.60        
  2 Elcott, Ina               10 MSC-MR                 36.50      36.36        
  3 Farrell, Caroline          9 LBA-MR                 40.23      38.73        
  4 Caldwell, Julia           10 MSC-MR                 44.50      40.48        
  5 Aroesty, Margaret          9 LBA-MR                 43.69      41.79        
  6 Jackson, Chloe            10 MSC-MR                 43.89      42.51        
  7 Reining, Emma             10 MSC-MR                 46.71      48.15        
  8 Urreta, Remi               9 Patriot-MR             52.29      48.56        
  9 Espana Gross, Ariella     10 NDAC-MR                44.11      50.24        
 10 Connolly, Danielle        10 MSC-MR                    NT      50.84        
 11 Sargios, Mariette          9 MSC-MR                 54.12      51.11        
 12 Siegel, Blaine             9 LBA-MR                 59.34    1:01.75        
 -- Stevens, Jenna             9 LBA-MR                 53.56         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borek, Jennifer           10 Aqua Gems-MR         1:12.59    1:15.40        
  2 Mackrel, Naima             9 NDAC-MR              1:22.99    1:20.77        
  3 Harrington, Morgan        10 LBA-MR               1:17.60    1:21.73        
  4 Elcott, Ina               10 MSC-MR               1:21.91    1:23.01        
  5 Rendon, Jazmin            10 NDAC-MR              1:25.91    1:23.33        
                  40.47     1:23.33 (42.86)                                        
  6 Farrell, Caroline          9 LBA-MR               1:23.81    1:24.84        
  7 Caldwell, Julia           10 MSC-MR               1:33.53    1:26.93        
                  42.86     1:26.93 (44.07)                                        
  8 Jackson, Chloe            10 MSC-MR               1:32.19    1:30.11        
                  44.03     1:30.11 (46.08)                                        
  9 Nikolski, Grace           10 Dolphins-MR          1:25.68    1:31.05        
 10 Longo, Caroline            9 LBA-MR               1:30.54    1:32.65        
 11 Buitekant, Emily          10 Patriot-MR           1:37.45    1:36.04        
                  44.88     1:36.04 (51.16)                                        
 12 Reining, Emma             10 MSC-MR               1:43.67    1:40.28        
                  47.76     1:40.28 (52.52)                                        
 13 Noble, Allison             9 Dolphins-MR          1:34.68    1:45.02        
                  47.82     1:45.02 (57.20)                                        
 14 Sargios, Mariette          9 MSC-MR               1:50.20    1:52.78        
                  57.32     1:52.78 (55.46)                                        
 15 Urreta, Remi               9 Patriot-MR           1:51.00    1:55.23        
 16 Connolly, Danielle        10 MSC-MR                    NT    2:01.11        
 -- Bachiller, Erica           9 Marlins-MR           1:58.39         DQ        
 -- Stevens, Jenna             9 LBA-MR               1:59.19         DQ        
                  57.30        DQ (1:03.59)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Chloe            10 MSC-MR                 43.69      42.41        
  2 Caldwell, Julia           10 MSC-MR                 46.78      43.05        
  3 Elcott, Ina               10 MSC-MR                 43.41      43.65        
  4 Aroesty, Margaret          9 LBA-MR                 45.94      43.92        
  5 Nikolski, Grace           10 Dolphins-MR            47.15      44.06        
  6 Buitekant, Emily          10 Patriot-MR             51.07      46.61        
  7 Solis, Gabriela            9 LBA-MR                 51.58      48.41        
  8 Urreta, Remi               9 Patriot-MR             49.09      48.90        
  9 Noble, Allison             9 Dolphins-MR            53.42      49.11        
 10 Mackrel, Naima             9 NDAC-MR                48.36      49.32        
 11 Waller, Brittany          10 LBA-MR                 49.39      50.25        
 12 Bachiller, Erica           9 Marlins-MR             49.97      51.73        
 13 Schiavi, Alessandra       10 Patriot-MR           2:00.00      52.09        
 14 Schiavi, Guilia            9 Patriot-MR           2:00.00      52.98        
 15 Reining, Emma             10 MSC-MR                 56.49      53.00        
 16 DeSimone, Rachel          10 NDAC-MR              1:01.41      53.34        
 17 Donabie, Alana             9 Patriot-MR             53.55      54.77        
 18 Cole, Samantha            10 Marlins-MR             54.41      55.88        
 19 Nardi, Endi               10 NDAC-MR              1:11.41    1:01.85        
 20 Sargios, Mariette          9 MSC-MR               1:08.60    1:02.28        
 21 Stevens, Jenna             9 LBA-MR               1:00.00    1:15.49        
 -- Anderson, Grace           10 NDAC-MR                51.14         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elcott, Ina               10 MSC-MR               1:33.88    1:33.28        
                  45.55     1:33.28 (47.73)                                        
  2 Jackson, Chloe            10 MSC-MR               1:32.18    1:33.57        
                  43.81     1:33.57 (49.76)                                        
  3 Caldwell, Julia           10 MSC-MR               1:45.22    1:34.17        
                  45.60     1:34.17 (48.57)                                        
  4 Aroesty, Margaret          9 LBA-MR               1:38.42    1:38.87        
                  46.59     1:38.87 (52.28)                                        
  5 Anderson, Grace           10 NDAC-MR              1:49.29    1:48.55        
  6 Solis, Gabriela            9 LBA-MR               1:53.65    1:50.50        
                  51.61     1:50.50 (58.89)                                        
  7 Reining, Emma             10 MSC-MR               2:30.59    2:03.27        
                  57.38   2:03.27 (1:05.89)                                        
 -- Sargios, Mariette          9 MSC-MR               1:48.16         DQ        
                1:03.75        DQ (1:13.58)                                        
 -- Siegel, Blaine             9 LBA-MR               2:30.00         DQ        
                1:07.59        DQ (1:15.18)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Morgan        10 LBA-MR                 32.63      34.62        
  2 Borek, Jennifer           10 Aqua Gems-MR           38.71      35.93        
  3 Elcott, Ina               10 MSC-MR                 35.78      36.63        
  4 Caldwell, Julia           10 MSC-MR                 46.45      40.93        
  5 Buitekant, Emily          10 Patriot-MR             40.06      41.47        
  6 Rendon, Jazmin            10 NDAC-MR                41.05      41.84        
  7 Farrell, Caroline          9 LBA-MR                 23.22      43.83        
  8 Longo, Caroline            9 LBA-MR                 45.00      44.79        
  9 Solis, Gabriela            9 LBA-MR                 56.73      44.88        
 10 Bachiller, Erica           9 Marlins-MR             59.39      45.51        
 11 Reining, Emma             10 MSC-MR                 54.09      46.13        
 12 Anderson, Grace           10 NDAC-MR                47.64      46.65        
 13 Jackson, Chloe            10 MSC-MR                 48.72      49.02        
 14 Waller, Brittany          10 LBA-MR                 46.58      49.81        
 15 DeSimone, Rachel          10 NDAC-MR                59.38      51.07        
 16 Nardi, Endi               10 NDAC-MR                52.95      52.97        
 17 Cole, Samantha            10 Marlins-MR             59.39      54.05        
 18 Schiavi, Alessandra       10 Patriot-MR           1:40.00      56.02        
 19 Donabie, Alana             9 Patriot-MR             51.00      57.74        
 20 Lacen, Gabi               10 Marlins-MR             57.54      59.72        
 21 Connolly, Danielle        10 MSC-MR                    NT    1:01.27        
 22 Sargios, Mariette          9 MSC-MR               1:11.12    1:04.26        
 -- Schiavi, Guilia            9 Patriot-MR           1:45.00         DQ        
 -- Urreta, Remi               9 Patriot-MR             55.66         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elcott, Ina               10 MSC-MR               1:25.14    1:24.93        
                  39.89     1:24.93 (45.04)                                        
  2 Caldwell, Julia           10 MSC-MR                    NT    1:38.83        
                  45.19     1:38.83 (53.64)                                        
  3 Jackson, Chloe            10 MSC-MR               2:00.74    1:51.89        
                  50.51   1:51.89 (1:01.38)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borek, Jennifer           10 Aqua Gems-MR         1:30.44    1:17.11        
                  35.33     1:17.11 (41.78)                                        
  2 Harrington, Morgan        10 LBA-MR               1:21.48    1:19.79        
                  36.07     1:19.79 (43.72)                                        
  3 Elcott, Ina               10 MSC-MR               1:21.17    1:21.67        
                  38.67     1:21.67 (43.00)                                        
  4 Nikolski, Grace           10 Dolphins-MR          1:28.54    1:24.81        
                  39.22     1:24.81 (45.59)                                        
  5 Caldwell, Julia           10 MSC-MR               1:35.56    1:26.07        
                  41.34     1:26.07 (44.73)                                        
  6 Farrell, Caroline          9 LBA-MR               1:28.41    1:27.00        
                  40.10     1:27.00 (46.90)                                        
  7 Jackson, Chloe            10 MSC-MR               1:35.33    1:32.78        
                  45.70     1:32.78 (47.08)                                        
  8 Solis, Gabriela            9 LBA-MR               1:37.71    1:34.24        
                  44.90     1:34.24 (49.34)                                        
  9 Anderson, Grace           10 NDAC-MR              1:38.07    1:36.88        
                  46.31     1:36.88 (50.57)                                        
 10 Urreta, Remi               9 Patriot-MR           2:04.93    1:41.51        
                  48.57     1:41.51 (52.94)                                        
 11 Reining, Emma             10 MSC-MR               1:50.28    1:42.78        
                  47.71     1:42.78 (55.07)                                        
 12 Sargios, Mariette          9 MSC-MR               1:59.08    1:59.77        
                  58.93   1:59.77 (1:00.84)                                        
 13 Stevens, Jenna             9 LBA-MR               2:10.00    2:07.11        
                  55.44   2:07.11 (1:11.67)                                        
 -- Espana Gross, Ariella     10 NDAC-MR              1:50.11         DQ        
                  50.98          DQ (56.26)                                        
 -- Connolly, Danielle        10 MSC-MR                    NT         DQ        
                  55.02        DQ (1:08.56)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:15.24    2:12.80        
                  37.66     1:08.71 (31.05)     1:41.57 (32.86)     2:12.80 (31.23)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:17.66    2:14.35        
                  41.72     1:09.67 (27.95)     1:42.20 (32.53)     2:14.35 (32.15)
 
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:35.05    2:35.02        
                  39.46     1:23.52 (44.06)     1:59.15 (35.63)     2:35.02 (35.87)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:48.11    2:41.89        
                  42.14     1:28.75 (46.61)     2:05.10 (36.35)     2:41.89 (36.79)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:25.77    2:44.48        
                  39.54     1:23.06 (43.52)     2:07.03 (43.97)     2:44.48 (37.45)
  4 Patriot Swim Team-MR  'A'                         3:00.66    3:13.22        
                  42.64                             2:36.05 ( )     3:13.22 (37.17)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elcott, Ina               10 MSC-MR               2:41.73    2:35.66        
                  34.48     1:14.95 (40.47)     1:57.58 (42.63)     2:35.66 (38.08)
  2 Nikolski, Grace           10 Dolphins-MR          2:35.64    2:35.95        
                  35.39     1:16.65 (41.26)     1:58.24 (41.59)     2:35.95 (37.71)
  3 Jackson, Chloe            10 MSC-MR               3:05.63    2:40.33        
                  35.67     1:17.94 (42.27)     2:01.97 (44.03)     2:40.33 (38.36)
  4 Caldwell, Julia           10 MSC-MR               3:03.65    2:41.50        
                  35.99     1:17.13 (41.14)     1:59.95 (42.82)     2:41.50 (41.55)
  5 Reining, Emma             10 MSC-MR               3:41.60    3:10.61        
                  41.48     1:33.56 (52.08)     2:27.35 (53.79)     3:10.61 (43.26)
  6 Peruffo, Alexa             8 Dolphins-MR          3:15.64    3:26.46        
                  44.06     1:36.44 (52.38)     2:31.61 (55.17)     3:26.46 (54.85)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blezy, Katriona           12 Aqua Gems-MR           28.69      27.69        
  2 Bhanji, Ameera            12 MSC-MR                 29.06      27.98        
  3 Bergin, Kate              11 MSC-MR                 29.95      28.45        
  4 Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR             28.32      29.12        
  5 Cannon, Kellie            12 LBA-MR                 29.01      29.13        
  6 Olazabal, Gabriella       12 UNLBA-MR               29.50      30.01        
  7 Oyen-Ustad, Lillian       11 NDAC-MR                31.08      30.59        
  8 Alton, Erin               12 LBA-MR                 31.13      30.67        
  9 Quezada, Betsy            12 MSC-MR                    NT      31.01        
 10 Dowd, Brenna              12 Sachem-MR              32.16      31.16        
 11 Keegan, Carlene           12 Dolphins-MR            32.23      31.52        
 12 Arcomano, Becca           11 NDAC-MR                30.74      31.58        
 13 Keim, Laura               11 LBA-MR                 31.73      31.63        
 14 Nikolski, Bridget         12 Dolphins-MR            31.78      31.85        
 15 Lewis, Emily              11 MSC-MR                 34.88      32.35        
 16 Cammarosano, Danielle     11 LBA-MR                 30.96      32.63        
 17 Alderson, Krisztina       12 MSC-MR                 34.89      32.74        
 18 Diehl, Lorraine           12 Sachem-MR              34.01      32.97        
 19 Klippel, Britney          11 Marlins-MR             31.34      33.19        
 20 Heavey, Mairead           11 Dolphins-MR            35.53      33.53        
 21 Weckesser, Kayla          12 NDAC-MR                32.18      33.57        
 22 Forman, Courteney         12 Dolphins-MR            34.45      33.87        
 23 Bradbury, Diana           11 Patriot-MR             38.00      33.89        
 24 Cento, Maria              12 Sachem-MR              34.76      33.94        
 25 Cole, Caroline            11 Marlins-MR             32.67      34.01        
 26 La Perche, Erin           12 MSC-MR                 34.37      34.07        
 27 Coffin, Hannah            11 Dolphins-MR            34.97      34.43        
 28 Cento, Lisa               12 Sachem-MR              34.90      34.80        
 29 Chase, Christina          11 LBA-MR                 37.62      35.23        
 30 Conforti, Samantha        11 Patriot-MR             41.00      35.41        
 31 Misra, Jenna              11 NDAC-MR                38.48      36.78        
 32 Keane, MaryKate           11 Patriot-MR             58.00      36.92        
 33 Cabral, Isabella          11 MSC-MR                    NT      36.95        
 34 Halpin, Alexandra         11 Patriot-MR             37.58      37.00        
 35 Khorassani, Ashley        12 Marlins-MR             36.64      37.99        
 36 Mackay, Hannah            11 Patriot-MR             37.19      39.21        
 37 Tibbetts, Brooke          11 NDAC-MR                41.95      39.82        
 38 Leslie, Heather           11 MSC-MR                 41.57      40.17        
 39 Gruber, Jacqueline        11 LBA-MR                 40.73      40.52        
 40 Hilla, Colleen            12 Marlins-MR             39.48      41.36        
 41 Feiler, Cara              11 LBA-MR               1:02.86      45.07        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate              11 MSC-MR               1:03.32    1:00.72        
                  29.38     1:00.72 (31.34)                                        
  2 Bhanji, Ameera            12 MSC-MR               1:02.74    1:01.48        
                  29.86     1:01.48 (31.62)                                        
  3 Cannon, Kellie            12 LBA-MR               1:00.50    1:01.56        
                  30.04     1:01.56 (31.52)                                        
  4 Blezy, Katriona           12 Aqua Gems-MR         1:07.02    1:01.81        
                  28.73     1:01.81 (33.08)                                        
  5 Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR           1:00.93    1:02.01        
                  29.99     1:02.01 (32.02)                                        
  6 Olazabal, Gabriella       12 UNLBA-MR             1:04.00    1:04.70        
                  31.15     1:04.70 (33.55)                                        
  7 Alton, Erin               12 LBA-MR               1:09.53    1:06.30        
                  32.49     1:06.30 (33.81)                                        
  8 Muller, Hannah            11 PBAC-MR              1:14.51    1:06.72        
                  32.07     1:06.72 (34.65)                                        
  9 Oyen-Ustad, Lillian       11 NDAC-MR              1:09.04    1:07.02        
                  32.26     1:07.02 (34.76)                                        
 10 Gomez, Julianna           12 LBA-MR               1:23.53    1:08.05        
                  32.59     1:08.05 (35.46)                                        
 11 Nikolski, Bridget         12 Dolphins-MR          1:11.68    1:08.53        
                  33.06     1:08.53 (35.47)                                        
 12 Klippel, Britney          11 Marlins-MR           1:13.62    1:08.85        
                  33.33     1:08.85 (35.52)                                        
 13 Gay, Ali                  12 NDAC-MR              1:07.31    1:09.00        
                  31.87     1:09.00 (37.13)                                        
 14 Quezada, Betsy            12 MSC-MR               1:33.16    1:09.57        
                  33.13     1:09.57 (36.44)                                        
 15 Keegan, Carlene           12 Dolphins-MR          1:09.74    1:09.58        
                  33.15     1:09.58 (36.43)                                        
 16 Concannon, Kaitlin        11 Marlins-MR           1:08.28    1:09.86        
                  32.85     1:09.86 (37.01)                                        
 17 Boncek, Katie             12 PBAC-MR              1:12.75    1:09.92        
                  33.30     1:09.92 (36.62)                                        
 18 Dowd, Brenna              12 Sachem-MR            1:10.45    1:10.03        
                  34.46     1:10.03 (35.57)                                        
 19 Lewis, Emily              11 MSC-MR               1:14.10    1:10.53        
                  33.29     1:10.53 (37.24)                                        
 20 Keim, Laura               11 LBA-MR               1:10.29    1:11.05        
                  34.15     1:11.05 (36.90)                                        
 21 Job, Zakiyyah             11 LBA-MR               1:11.87    1:11.74        
                  34.29     1:11.74 (37.45)                                        
 22 Cammarosano, Danielle     11 LBA-MR               1:09.79    1:11.86        
                  34.38     1:11.86 (37.48)                                        
 23 Alderson, Krisztina       12 MSC-MR               1:16.82    1:12.58        
                  34.77     1:12.58 (37.81)                                        
 24 Arcomano, Becca           11 NDAC-MR              1:10.33    1:12.63        
                  34.23     1:12.63 (38.40)                                        
 25 Weckesser, Kayla          12 NDAC-MR              1:13.17    1:13.79        
                  34.73     1:13.79 (39.06)                                        
 26 La Perche, Erin           12 MSC-MR               1:20.72    1:14.20        
                  35.11     1:14.20 (39.09)                                        
 27 Melamed, Gabrielle        11 Patriot-MR           1:12.00    1:15.59        
                  36.44     1:15.59 (39.15)                                        
 28 Diehl, Lorraine           12 Sachem-MR            1:17.50    1:16.56        
                  35.88     1:16.56 (40.68)                                        
 29 Cento, Lisa               12 Sachem-MR            1:12.09    1:17.13        
                  36.92     1:17.13 (40.21)                                        
 30 Cento, Maria              12 Sachem-MR            1:13.19    1:17.79        
                  37.02     1:17.79 (40.77)                                        
 31 Burgess, Brittany         12 LBA-MR               1:17.87    1:18.29        
                  37.10     1:18.29 (41.19)                                        
 32 Forman, Courteney         12 Dolphins-MR          1:17.37    1:18.38        
                  36.69     1:18.38 (41.69)                                        
 33 Conforti, Samantha        11 Patriot-MR           1:28.78    1:18.83        
                  36.09     1:18.83 (42.74)                                        
 34 Wendling, Alexandria      11 Dolphins-MR          1:12.68    1:19.61        
                  36.20     1:19.61 (43.41)                                        
 35 Rutigliano, Sara          11 NDAC-MR              1:21.86    1:24.47        
                  41.21     1:24.47 (43.26)                                        
 36 Cabral, Isabella          11 MSC-MR                    NT    1:25.13        
                  38.30     1:25.13 (46.83)                                        
 37 Palumbo, Grace            11 Dolphins-MR          1:24.48    1:26.50        
                  39.79     1:26.50 (46.71)                                        
 38 Gruber, Jacqueline        11 LBA-MR               1:31.76    1:28.26        
                  41.83     1:28.26 (46.43)                                        
 39 Leslie, Heather           11 MSC-MR               1:33.17    1:29.96        
                  41.19     1:29.96 (48.77)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lewis, Emily              11 MSC-MR               2:47.17    2:28.66        
                  33.82     1:11.96 (38.14)     1:50.96 (39.00)     2:28.66 (37.70)
  2 Keim, Laura               11 LBA-MR               2:32.92    2:30.36        
                  34.94     1:15.39 (40.45)     1:53.57 (38.18)     2:30.36 (36.79)
  3 Nikolski, Bridget         12 Dolphins-MR          2:36.22    2:31.61        
                  34.09     1:13.33 (39.24)     1:52.90 (39.57)     2:31.61 (38.71)
  4 Gay, Ali                  12 NDAC-MR              2:32.85    2:31.85        
                  32.47     1:11.68 (39.21)     1:52.11 (40.43)     2:31.85 (39.74)
  5 Quezada, Betsy            12 MSC-MR                    NT    2:35.45        
                  34.53     1:14.35 (39.82)     1:55.48 (41.13)     2:35.45 (39.97)
  6 Alderson, Krisztina       12 MSC-MR               2:45.31    2:36.65        
                  35.50     1:15.70 (40.20)     1:57.30 (41.60)     2:36.65 (39.35)
  7 La Perche, Erin           12 MSC-MR               2:49.26    2:40.67        
                  35.80     1:15.49 (39.69)     1:58.99 (43.50)     2:40.67 (41.68)
  8 Leslie, Heather           11 MSC-MR               3:34.32    3:19.81        
                  42.78     1:34.05 (51.27)     2:29.29 (55.24)     3:19.81 (50.52)
 -- Bergin, Kate              11 MSC-MR               2:17.39         DQ        
 -- Bhanji, Ameera            12 MSC-MR               2:14.48         DQ        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate              11 MSC-MR                 33.77      31.93        
  2 Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR             31.94      32.58        
  3 Olazabal, Gabriella       12 UNLBA-MR               32.00      33.83        
  4 Oyen-Ustad, Lillian       11 NDAC-MR                33.77      34.25        
  5 Bhanji, Ameera            12 MSC-MR                 34.91      34.51        
  6 Job, Zakiyyah             11 LBA-MR                 35.88      36.25        
  7 Quezada, Betsy            12 MSC-MR                 46.47      36.53        
  8 Keegan, Carlene           12 Dolphins-MR            35.87      36.54        
  9 Nikolski, Bridget         12 Dolphins-MR            37.00      37.52        
 10 Alton, Erin               12 LBA-MR                 37.90      37.72        
 11 Klippel, Britney          11 Marlins-MR             34.48      37.77        
 12 Dowd, Brenna              12 Sachem-MR              38.21      38.41        
 13 Cento, Maria              12 Sachem-MR              37.89      38.59        
 14 Alderson, Krisztina       12 MSC-MR                 40.59      38.71        
 15 Lewis, Emily              11 MSC-MR                 41.30      38.92        
 16 Cammarosano, Danielle     11 LBA-MR                 40.88      39.45        
 17 La Perche, Erin           12 MSC-MR                 41.59      40.39        
 18 Diehl, Lorraine           12 Sachem-MR              40.88      40.44        
 19 Coffin, Hannah            11 Dolphins-MR            42.28      40.49        
 20 Cento, Lisa               12 Sachem-MR              37.85      41.64        
 21 Bradbury, Diana           11 Patriot-MR             47.00      41.94        
 22 Cole, Caroline            11 Marlins-MR             36.88      42.06        
 23 Heavey, Mairead           11 Dolphins-MR            44.78      42.56        
 24 Halpin, Alexandra         11 Patriot-MR             46.15      42.86        
 25 Misra, Jenna              11 NDAC-MR                44.16      44.08        
 26 Leslie, Heather           11 MSC-MR                 46.26      44.17        
 27 Cabral, Isabella          11 MSC-MR                    NT      44.89        
 27 Gruber, Jacqueline        11 LBA-MR                 46.53      44.89        
 29 Tibbetts, Brooke          11 NDAC-MR                47.12      45.28        
 30 Keane, MaryKate           11 Patriot-MR           1:02.00      45.76        
 31 Chase, Christina          11 LBA-MR                 49.30      46.24        
 32 Hilla, Colleen            12 Marlins-MR             44.80      46.70        
 33 Khorassani, Ashley        12 Marlins-MR             47.83      47.71        
 -- Conforti, Samantha        11 Patriot-MR             46.00         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR           1:09.96    1:06.99        
                  32.55     1:06.99 (34.44)                                        
  2 Bergin, Kate              11 MSC-MR               1:10.77    1:08.13        
                  33.56     1:08.13 (34.57)                                        
  3 Cannon, Kellie            12 LBA-MR               1:10.18    1:10.04        
                  35.10     1:10.04 (34.94)                                        
  4 Olazabal, Gabriella       12 UNLBA-MR             1:11.00    1:12.60        
                  35.78     1:12.60 (36.82)                                        
  5 Oyen-Ustad, Lillian       11 NDAC-MR              1:13.33    1:14.60        
                  36.83     1:14.60 (37.77)                                        
  6 Bhanji, Ameera            12 MSC-MR               1:15.20    1:15.04        
                  37.41     1:15.04 (37.63)                                        
  7 Klippel, Britney          11 Marlins-MR           1:17.22    1:17.12        
                  36.82     1:17.12 (40.30)                                        
  8 Job, Zakiyyah             11 LBA-MR               1:16.69    1:17.79        
                  38.24     1:17.79 (39.55)                                        
  9 Gay, Ali                  12 NDAC-MR              1:13.93    1:18.05        
                  37.79     1:18.05 (40.26)                                        
 10 Quezada, Betsy            12 MSC-MR                    NT    1:18.86        
                  37.28     1:18.86 (41.58)                                        
 11 Lewis, Emily              11 MSC-MR               1:27.52    1:23.13        
                  40.49     1:23.13 (42.64)                                        
 12 Arcomano, Becca           11 NDAC-MR              1:20.54    1:23.22        
                  40.45     1:23.22 (42.77)                                        
 13 La Perche, Erin           12 MSC-MR               1:30.36    1:24.06        
                  41.80     1:24.06 (42.26)                                        
 14 Weckesser, Kayla          12 NDAC-MR              1:20.32    1:24.37        
                  40.62     1:24.37 (43.75)                                        
 15 Forman, Courteney         12 Dolphins-MR          1:26.42    1:26.59        
                  41.86     1:26.59 (44.73)                                        
 16 Gomez, Julianna           12 LBA-MR               1:31.80    1:26.92        
                  43.19     1:26.92 (43.73)                                        
 17 Keim, Laura               11 LBA-MR               1:27.57    1:28.87        
                  43.75     1:28.87 (45.12)                                        
 18 Conforti, Samantha        11 Patriot-MR           1:37.24    1:30.82        
                  43.80     1:30.82 (47.02)                                        
 19 Leslie, Heather           11 MSC-MR               1:37.86    1:34.31        
                  46.38     1:34.31 (47.93)                                        
 20 Burgess, Brittany         12 LBA-MR               1:33.58    1:38.65        
                  48.40     1:38.65 (50.25)                                        
 21 Cabral, Isabella          11 MSC-MR                    NT    1:40.89        
 22 Gruber, Jacqueline        11 LBA-MR               1:50.21    1:44.65        
                  50.55     1:44.65 (54.10)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gay, Ali                  12 NDAC-MR                37.40      37.79        
  2 Blezy, Katriona           12 Aqua Gems-MR           39.28      38.98        
  3 Boncek, Katie             12 PBAC-MR                39.21      39.39        
  4 Nikolski, Bridget         12 Dolphins-MR            41.06      40.44        
  5 Weckesser, Kayla          12 NDAC-MR                39.23      40.54        
  6 Muller, Hannah            11 PBAC-MR                43.52      40.79        
  7 Arcomano, Becca           11 NDAC-MR                40.53      40.81        
  8 Alton, Erin               12 LBA-MR                 44.31      41.68        
  9 Keim, Laura               11 LBA-MR                 43.64      42.99        
 10 Klippel, Britney          11 Marlins-MR             43.34      43.20        
 11 Rutigliano, Sara          11 NDAC-MR                45.31      43.30        
 12 Melamed, Gabrielle        11 Patriot-MR             42.17      43.66        
 13 Quezada, Betsy            12 MSC-MR                 54.39      43.70        
 14 Wendling, Alexandria      11 Dolphins-MR            46.11      43.83        
 15 Concannon, Kaitlin        11 Marlins-MR             42.93      43.98        
 16 La Perche, Erin           12 MSC-MR                 45.95      44.11        
 17 Dowd, Brenna              12 Sachem-MR              46.05      45.36        
 18 Cento, Maria              12 Sachem-MR              46.26      45.50        
 19 Leslie, Heather           11 MSC-MR                 50.28      45.73        
 20 Conforti, Samantha        11 Patriot-MR             48.28      45.74        
 21 Lewis, Emily              11 MSC-MR                 50.68      45.92        
 22 Cammarosano, Danielle     11 LBA-MR                 44.17      46.45        
 23 Palumbo, Grace            11 Dolphins-MR            50.41      48.52        
 24 Diehl, Lorraine           12 Sachem-MR              48.80      48.70        
 25 Cento, Lisa               12 Sachem-MR              47.47      49.45        
 -- Burgess, Brittany         12 LBA-MR                 50.36         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gay, Ali                  12 NDAC-MR              1:19.46    1:20.93        
                  38.38     1:20.93 (42.55)                                        
  2 Blezy, Katriona           12 Aqua Gems-MR         1:26.50    1:22.00        
                  39.69     1:22.00 (42.31)                                        
  3 Weckesser, Kayla          12 NDAC-MR              1:27.33    1:28.31        
                  40.78     1:28.31 (47.53)                                        
  4 Arcomano, Becca           11 NDAC-MR              1:28.81    1:29.27        
                  40.90     1:29.27 (48.37)                                        
  5 Alton, Erin               12 LBA-MR               1:36.03    1:32.62        
                  43.55     1:32.62 (49.07)                                        
  6 Coffin, Hannah            11 Dolphins-MR          1:36.42    1:32.72        
                  42.90     1:32.72 (49.82)                                        
  7 Klippel, Britney          11 Marlins-MR           1:35.39    1:33.60        
                  43.45     1:33.60 (50.15)                                        
  8 Keim, Laura               11 LBA-MR               1:37.10    1:34.81        
                  44.76     1:34.81 (50.05)                                        
  9 Cole, Caroline            11 Marlins-MR           1:36.72    1:35.79        
                  46.64     1:35.79 (49.15)                                        
 10 Quezada, Betsy            12 MSC-MR                    NT    1:36.43        
                  44.91     1:36.43 (51.52)                                        
 11 Chase, Christina          11 LBA-MR               1:40.57    1:37.62        
                  45.52     1:37.62 (52.10)                                        
 11 Lewis, Emily              11 MSC-MR               1:51.49    1:37.62        
                  47.03     1:37.62 (50.59)                                        
 13 La Perche, Erin           12 MSC-MR               1:40.90    1:38.31        
                  45.44     1:38.31 (52.87)                                        
 14 Conforti, Samantha        11 Patriot-MR           1:42.00    1:38.55        
                  46.32     1:38.55 (52.23)                                        
 15 Heavey, Mairead           11 Dolphins-MR          1:36.79    1:42.09        
                  49.14     1:42.09 (52.95)                                        
 16 Mackay, Hannah            11 Patriot-MR           1:46.12    1:44.58        
                  48.94     1:44.58 (55.64)                                        
 17 Hilla, Colleen            12 Marlins-MR           1:52.39    1:44.75        
                  48.60     1:44.75 (56.15)                                        
 18 Leslie, Heather           11 MSC-MR               1:47.63    1:46.06        
                  50.94     1:46.06 (55.12)                                        
 19 Khorassani, Ashley        12 Marlins-MR           1:46.08    1:46.10        
                  50.67     1:46.10 (55.43)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bhanji, Ameera            12 MSC-MR                 31.37      30.88        
  2 Olazabal, Gabriella       12 UNLBA-MR               30.00      31.16        
  2 Blezy, Katriona           12 Aqua Gems-MR           34.52      31.16        
  4 Bergin, Kate              11 MSC-MR                 33.41      31.35        
  5 Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR             31.79      32.08        
  6 Cannon, Kellie            12 LBA-MR                 32.28      33.07        
  7 Concannon, Kaitlin        11 Marlins-MR             33.53      34.11        
  8 Alton, Erin               12 LBA-MR                 35.28      35.24        
  9 Job, Zakiyyah             11 LBA-MR                 35.16      35.34        
 10 Quezada, Betsy            12 MSC-MR                 51.50      35.40        
 11 Gomez, Julianna           12 LBA-MR                 35.73      36.64        
 12 Muller, Hannah            11 PBAC-MR                42.54      36.92        
 12 Keegan, Carlene           12 Dolphins-MR            35.15      36.92        
 14 Nikolski, Bridget         12 Dolphins-MR               NT      37.16        
 15 Alderson, Krisztina       12 MSC-MR                 38.13      37.26        
 16 Oyen-Ustad, Lillian       11 NDAC-MR                37.33      37.83        
 17 Boncek, Katie             12 PBAC-MR                42.01      39.15        
 18 Lewis, Emily              11 MSC-MR                 43.39      39.20        
 19 Cento, Maria              12 Sachem-MR              41.45      39.61        
 20 Melamed, Gabrielle        11 Patriot-MR             39.00      40.68        
 21 La Perche, Erin           12 MSC-MR                 43.67      41.09        
 22 Conforti, Samantha        11 Patriot-MR             41.46      41.13        
 23 Wendling, Alexandria      11 Dolphins-MR            41.38      41.78        
 24 Dowd, Brenna              12 Sachem-MR              43.64      42.04        
 25 Cammarosano, Danielle     11 LBA-MR                 36.59      42.71        
 26 Cento, Lisa               12 Sachem-MR              41.96      43.82        
 27 Rutigliano, Sara          11 NDAC-MR                50.95      49.12        
 28 Gruber, Jacqueline        11 LBA-MR                 50.16      52.56        
 -- Leslie, Heather           11 MSC-MR                 57.37         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bhanji, Ameera            12 MSC-MR               1:07.40    1:08.25        
                  32.12     1:08.25 (36.13)                                        
  2 Bergin, Kate              11 MSC-MR               1:14.94    1:09.85        
                  32.41     1:09.85 (37.44)                                        
  3 Olazabal, Gabriella       12 UNLBA-MR             1:08.00    1:11.09        
                  33.12     1:11.09 (37.97)                                        
  4 Gay, Ali                  12 NDAC-MR              1:16.11    1:17.18        
                  35.35     1:17.18 (41.83)                                        
  5 Quezada, Betsy            12 MSC-MR                    NT    1:24.67        
                  38.08     1:24.67 (46.59)                                        
  6 Lewis, Emily              11 MSC-MR               1:36.55    1:28.92        
                  41.21     1:28.92 (47.71)                                        
  7 La Perche, Erin           12 MSC-MR               1:49.16    1:30.28        
                  40.93     1:30.28 (49.35)                                        
  8 Burgess, Brittany         12 LBA-MR               1:37.87    1:35.88        
                  43.48     1:35.88 (52.40)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blezy, Katriona           12 Aqua Gems-MR         1:17.00    1:11.12        
                  32.60     1:11.12 (38.52)                                        
  2 Bergin, Kate              11 MSC-MR               1:14.71    1:11.35        
                  32.70     1:11.35 (38.65)                                        
  3 Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR           1:11.83    1:11.44        
                  33.15     1:11.44 (38.29)                                        
  4 Cannon, Kellie            12 LBA-MR               1:11.98    1:11.99        
                  33.28     1:11.99 (38.71)                                        
  5 Bhanji, Ameera            12 MSC-MR               1:14.25    1:12.92        
                  33.44     1:12.92 (39.48)                                        
  6 Gay, Ali                  12 NDAC-MR              1:14.19    1:14.68        
                  34.80     1:14.68 (39.88)                                        
  7 Oyen-Ustad, Lillian       11 NDAC-MR              1:17.59    1:17.90        
                  36.00     1:17.90 (41.90)                                        
  8 Arcomano, Becca           11 NDAC-MR              1:18.17    1:20.14        
                  37.96     1:20.14 (42.18)                                        
  9 Klippel, Britney          11 Marlins-MR           1:20.07    1:20.75        
                  37.40     1:20.75 (43.35)                                        
 10 Quezada, Betsy            12 MSC-MR                    NT    1:22.20        
                  37.40     1:22.20 (44.80)                                        
 11 Nikolski, Bridget         12 Dolphins-MR          1:25.04    1:22.70        
                  38.97     1:22.70 (43.73)                                        
 12 Lewis, Emily              11 MSC-MR               1:32.65    1:22.81        
                  39.72     1:22.81 (43.09)                                        
 13 Keegan, Carlene           12 Dolphins-MR          1:18.24    1:22.92        
                  37.48     1:22.92 (45.44)                                        
 14 Dowd, Brenna              12 Sachem-MR            1:45.00    1:23.49        
                  39.96     1:23.49 (43.53)                                        
 15 Weckesser, Kayla          12 NDAC-MR              1:21.29    1:23.72        
                  39.89     1:23.72 (43.83)                                        
 16 Job, Zakiyyah             11 LBA-MR               1:21.69    1:24.58        
                  38.45     1:24.58 (46.13)                                        
 17 Alderson, Krisztina       12 MSC-MR               1:27.88    1:24.91        
                  39.65     1:24.91 (45.26)                                        
 18 Keim, Laura               11 LBA-MR               1:25.84    1:24.92        
                  40.48     1:24.92 (44.44)                                        
 19 La Perche, Erin           12 MSC-MR               1:28.91    1:26.07        
                  40.12     1:26.07 (45.95)                                        
 20 Cammarosano, Danielle     11 LBA-MR               1:22.00    1:26.62        
                  41.40     1:26.62 (45.22)                                        
 21 Cole, Caroline            11 Marlins-MR           1:22.21    1:27.34        
                  41.45     1:27.34 (45.89)                                        
 22 Forman, Courteney         12 Dolphins-MR          1:27.16    1:27.72        
                  39.54     1:27.72 (48.18)                                        
 23 Conforti, Samantha        11 Patriot-MR           1:41.00    1:28.47        
                  40.07     1:28.47 (48.40)                                        
 24 Cento, Maria              12 Sachem-MR            1:27.19    1:28.65        
                  39.90     1:28.65 (48.75)                                        
 25 Coffin, Hannah            11 Dolphins-MR          1:26.02    1:29.02        
                  43.34     1:29.02 (45.68)                                        
 26 Cento, Lisa               12 Sachem-MR            1:28.71    1:32.61        
                  43.65     1:32.61 (48.96)                                        
 27 Halpin, Alexandra         11 Patriot-MR           1:42.75    1:35.72        
                  46.38     1:35.72 (49.34)                                        
 28 Keane, MaryKate           11 Patriot-MR           2:15.00    1:37.06        
                  47.47     1:37.06 (49.59)                                        
 29 Misra, Jenna              11 NDAC-MR              1:36.63    1:37.89        
                  45.05     1:37.89 (52.84)                                        
 30 Leslie, Heather           11 MSC-MR               1:46.31    1:38.44        
                  46.72     1:38.44 (51.72)                                        
 31 Mackay, Hannah            11 Patriot-MR           1:40.26    1:40.68        
                  49.41     1:40.68 (51.27)                                        
 32 Tibbetts, Brooke          11 NDAC-MR              1:48.73    1:41.78        
                  48.19     1:41.78 (53.59)                                        
 33 Gruber, Jacqueline        11 LBA-MR               2:08.57    1:42.77        
                  46.81     1:42.77 (55.96)                                        
 -- Bradbury, Diana           11 Patriot-MR           1:45.00         DQ        
                  43.66          DQ (44.42)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate              11 MSC-MR               2:39.30    2:30.27        
                  31.80     1:07.43 (35.63)     1:56.79 (49.36)     2:30.27 (33.48)
  2 Bhanji, Ameera            12 MSC-MR               2:36.74    2:38.11        
                  31.68     1:11.89 (40.21)     2:03.38 (51.49)     2:38.11 (34.73)
  3 Gay, Ali                  12 NDAC-MR              2:40.86    2:45.07        
                  35.72     1:18.41 (42.69)     2:05.29 (46.88)     2:45.07 (39.78)
  4 Quezada, Betsy            12 MSC-MR                    NT    2:54.88        
                  38.41     1:22.08 (43.67)     2:15.77 (53.69)     2:54.88 (39.11)
  5 Lewis, Emily              11 MSC-MR               3:08.70    2:59.67        
                  41.26     1:25.76 (44.50)     2:21.32 (55.56)     2:59.67 (38.35)
  6 Cammarosano, Danielle     11 LBA-MR               2:57.86    3:01.03        
                  42.29     1:28.63 (46.34)     2:23.41 (54.78)     3:01.03 (37.62)
  7 Keim, Laura               11 LBA-MR               3:17.91    3:01.70        
                  41.73     1:28.28 (46.55)     2:20.28 (52.00)     3:01.70 (41.42)
  8 La Perche, Erin           12 MSC-MR               3:13.78    3:02.27        
                  41.61     1:26.72 (45.11)     2:20.30 (53.58)     3:02.27 (41.97)
  9 Leslie, Heather           11 MSC-MR               3:53.38    3:32.40        
                  52.70     1:42.64 (49.94)     2:40.55 (57.91)     3:32.40 (51.85)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:03.58    1:57.78        
                  30.16     1:01.00 (30.84)     1:29.90 (28.90)     1:57.78 (27.88)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:53.56    1:58.44        
                  28.32     1:00.50 (32.18)     1:30.62 (30.12)     1:58.44 (27.82)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:00.01    2:06.98        
                  31.39     1:04.62 (33.23)     1:36.38 (31.76)     2:06.98 (30.60)
  4 Sachem Swim Club-MR  'A'                          2:15.83    2:18.31        
                  34.48     1:11.72 (37.24)     1:26.63 (14.91)     2:18.31 (51.68)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:17.12    2:15.19        
                  36.32     1:16.13 (39.81)     1:46.80 (30.67)     2:15.19 (28.39)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:11.11    2:18.93        
                  34.89     1:14.87 (39.98)     1:48.36 (33.49)     2:18.93 (30.57)
  3 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:05.20    2:24.90        
                  39.26     1:25.29 (46.03)     1:55.85 (30.56)     2:24.90 (29.05)
  4 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:17.12    2:36.80        
                  36.28     1:20.76 (44.48)     2:02.94 (42.18)     2:36.80 (33.86)
  5 Sachem Swim Club-MR  'A'                          2:39.36    2:42.49        
                  42.36     1:28.58 (46.22)     2:09.05 (40.47)     2:42.49 (33.44)
 -- Patriot Swim Team-MR  'A'                         2:51.71         DQ        
                  42.68     1:30.88 (48.20)     2:08.44 (37.56)          DQ (37.60)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brady, Megan              14 LBA-MR                 25.68      26.32        
  2 Hoffman, Shekinah         14 MSC-MR                 27.09      26.66        
  3 Rutigliano, Imma          14 NDAC-MR                26.51      27.23        
  4 Hutzelmann, Amanda        13 Aqua Gems-MR           26.96      27.99        
  5 Ullinger, Katie           13 Dolphins-MR            27.47      28.04        
  6 Watson, Carly             14 MSC-MR                 27.71      28.07        
  7 Ball, Madison             14 MSC-MR                 27.47      28.67        
  8 Ehrman, Rachel            14 Aqua Gems-MR           28.61      28.74        
  9 Nash, Jennifer            13 LBA-MR                 28.92      28.98        
 10 Danner, Sage              14 NDAC-MR                28.30      29.00        
 11 Timpanaro, Ilysa          13 NDAC-MR                28.46      29.10        
 12 Thone, Danielle           14 Dolphins-MR            30.20      29.89        
 13 McTigue, Ellen            13 Dolphins-MR            30.91      30.17        
 14 Boyko, Emily              14 MSC-MR                 28.79      30.19        
 15 Vera, Karly               13 Sachem-MR              29.66      30.25        
 16 Solis, Susana             13 LBA-MR                 29.49      30.45        
 17 Gruber, Alexandra JO      13 LBA-MR                 29.44      31.08        
 18 Heavey, Caeleigh          13 Dolphins-MR            33.17      31.91        
 19 Freitag, Jamie            13 Sachem-MR              33.98      31.95        
 20 Pfleiger, Hannah          13 Dolphins-MR            32.27      32.13        
 21 Ciliberti, Emily          13 Patriot-MR             31.10      32.53        
 22 Stratica, Heather         13 MSC-MR                 37.25      33.28        
 23 Olsen, Mary               13 Aqua Gems-MR           34.68      33.79        
 24 Prais, Nicole             13 Aqua Gems-MR           33.53      33.94        
 25 Fitzgerald, Erin          13 Aqua Gems-MR           33.18      34.00        
 -- Nunez, Naomi              13 MSC-MR                    NT         DQ        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Shekinah         14 MSC-MR                 58.67      56.55        
                  27.46       56.55 (29.09)                                        
  2 Brady, Megan              14 LBA-MR                 55.97      56.57        
                  27.41       56.57 (29.16)                                        
  3 Fairclough, Morgan        13 Marlins-MR             58.72      57.57        
                  27.71       57.57 (29.86)                                        
  4 Rutigliano, Imma          14 NDAC-MR                56.23      58.31        
                  27.77       58.31 (30.54)                                        
  5 Hutzelmann, Amanda        13 Aqua Gems-MR         1:01.50    1:00.17        
                  28.87     1:00.17 (31.30)                                        
  6 Watson, Carly             14 MSC-MR                 59.10    1:00.23        
                  28.81     1:00.23 (31.42)                                        
  7 Nash, Jennifer            13 LBA-MR               1:04.14    1:02.18        
                  30.24     1:02.18 (31.94)                                        
  8 Boyko, Emily              14 MSC-MR               1:02.83    1:02.34        
                  29.87     1:02.34 (32.47)                                        
  9 Danner, Sage              14 NDAC-MR              1:00.55    1:02.58        
                  29.65     1:02.58 (32.93)                                        
 10 Ullinger, Katie           13 Dolphins-MR          1:01.14    1:02.64        
                  29.74     1:02.64 (32.90)                                        
 11 Vera, Karly               13 Sachem-MR            1:03.92    1:03.96        
                  31.04     1:03.96 (32.92)                                        
 12 Gruber, Alexandra JO      13 LBA-MR               1:09.64    1:05.33        
                  32.00     1:05.33 (33.33)                                        
 13 Solis, Susana             13 LBA-MR               1:03.85    1:05.96        
                  31.21     1:05.96 (34.75)                                        
 14 Noble, Stephanie          14 Dolphins-MR          1:17.59    1:07.58        
                  31.44     1:07.58 (36.14)                                        
 15 Kilduff, Catherine        13 NDAC-MR              1:06.11    1:09.62        
                  32.24     1:09.62 (37.38)                                        
 16 Stratica, Heather         13 MSC-MR               1:26.37    1:09.68        
                  34.43     1:09.68 (35.25)                                        
 17 Ciliberti, Emily          13 Patriot-MR           1:14.39    1:10.24        
                  33.67     1:10.24 (36.57)                                        
 18 Miller, Julianna          13 Patriot-MR           1:06.91    1:10.31        
                  33.89     1:10.31 (36.42)                                        
 19 Micossi-Zises, Sofia      13 NDAC-MR              1:12.11    1:11.36        
                  33.93     1:11.36 (37.43)                                        
 20 Nunez, Naomi              13 MSC-MR                    NT    1:11.50        
                  33.51     1:11.50 (37.99)                                        
 21 Wood, Kira                13 Dolphins-MR          1:19.26    1:11.83        
                  33.56     1:11.83 (38.27)                                        
 22 Fitzgerald, Erin          13 Aqua Gems-MR         1:13.58    1:12.15        
                  35.24     1:12.15 (36.91)                                        
 23 Prais, Nicole             13 Aqua Gems-MR         1:10.84    1:12.29        
                  34.52     1:12.29 (37.77)                                        
 24 Olsen, Mary               13 Aqua Gems-MR         1:15.45    1:14.52        
                  35.67     1:14.52 (38.85)                                        
 25 Freitag, Jamie            13 Sachem-MR            1:13.66    1:14.94        
                  36.06     1:14.94 (38.88)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Shekinah         14 MSC-MR               2:07.64    2:03.02        
                  28.71     1:00.36 (31.65)     1:32.00 (31.64)     2:03.02 (31.02)
  2 Brady, Megan              14 LBA-MR               2:03.87    2:03.79        
                  27.68       59.49 (31.81)     1:32.07 (32.58)     2:03.79 (31.72)
  3 Hutzelmann, Amanda        13 Aqua Gems-MR         2:07.66    2:08.68        
                  29.38     1:02.04 (32.66)     1:35.67 (33.63)     2:08.68 (33.01)
  4 Danner, Sage              14 NDAC-MR              2:15.31    2:12.54        
                  29.80     1:03.38 (33.58)     1:38.50 (35.12)     2:12.54 (34.04)
  5 Ullinger, Katie           13 Dolphins-MR          2:15.40    2:14.84        
                  30.40     1:03.56 (33.16)     1:38.69 (35.13)     2:14.84 (36.15)
  6 Stratica, Heather         13 MSC-MR                    NT    2:31.01        
                  35.64     1:15.61 (39.97)     1:54.90 (39.29)     2:31.01 (36.11)
  7 Nunez, Naomi              13 MSC-MR                    NT    2:32.42        
                  33.11     1:11.35 (38.24)     1:52.33 (40.98)     2:32.42 (40.09)
  8 Ciliberti, Emily          13 Patriot-MR           2:39.00    2:35.96        
                  36.04     1:15.61 (39.57)     1:55.25 (39.64)     2:35.96 (40.71)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brady, Megan              14 LBA-MR               5:29.46    5:30.94        
                  29.73     1:03.74 (34.01)     1:37.31 (33.57)     2:10.56 (33.25)
        2:44.29 (33.73)     3:18.38 (34.09)     3:52.02 (33.64)     4:25.20 (33.18)
        4:58.15 (32.95)     5:30.94 (32.79)                                        
  2 Hutzelmann, Amanda        13 Aqua Gems-MR         5:43.92    5:32.27        
                  30.45     1:04.54 (34.09)     1:38.43 (33.89)     2:11.76 (33.33)
        2:45.29 (33.53)     3:18.95 (33.66)     3:52.44 (33.49)     4:26.32 (33.88)
        5:00.14 (33.82)     5:32.27 (32.13)                                        
  3 Hoffman, Shekinah         14 MSC-MR               5:39.04    5:36.26        
                  30.19     1:04.01 (33.82)     1:38.26 (34.25)     2:11.93 (33.67)
        2:45.90 (33.97)     3:19.82 (33.92)     3:53.41 (33.59)     4:27.61 (34.20)
        5:02.11 (34.50)     5:36.26 (34.15)                                        
  4 Danner, Sage              14 NDAC-MR              5:57.22    5:59.17        
                  30.81     1:05.35 (34.54)     1:42.02 (36.67)     2:19.17 (37.15)
        2:56.14 (36.97)     3:33.04 (36.90)     4:10.14 (37.10)     4:47.32 (37.18)
        5:23.83 (36.51)     5:59.17 (35.34)                                        
  5 Egerton, Tory             14 Patriot-MR           6:29.00    6:40.57        
                  33.49     1:10.55 (37.06)     1:49.84 (39.29)     2:30.24 (40.40)
        3:11.24 (41.00)     3:52.90 (41.66)     4:34.98 (42.08)     5:17.41 (42.43)
        5:59.17 (41.76)     6:40.57 (41.40)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fairclough, Morgan        13 Marlins-MR           1:03.22    1:02.78        
                  31.13     1:02.78 (31.65)                                        
  2 Watson, Carly             14 MSC-MR               1:05.94    1:06.88        
                  32.68     1:06.88 (34.20)                                        
  3 Brady, Megan              14 LBA-MR               1:07.24    1:07.17        
                  33.22     1:07.17 (33.95)                                        
  4 Rutigliano, Imma          14 NDAC-MR              1:06.95    1:08.61        
                  33.26     1:08.61 (35.35)                                        
  5 Ball, Madison             14 MSC-MR               1:09.33    1:10.80        
                  34.68     1:10.80 (36.12)                                        
  6 Boyko, Emily              14 MSC-MR               1:10.75    1:11.05        
                  34.94     1:11.05 (36.11)                                        
  7 Nash, Jennifer            13 LBA-MR               1:11.86    1:11.64        
                  35.28     1:11.64 (36.36)                                        
  8 Hutzelmann, Amanda        13 Aqua Gems-MR         1:11.76    1:12.90        
                  35.72     1:12.90 (37.18)                                        
  9 Danner, Sage              14 NDAC-MR              1:09.82    1:12.99        
                  35.80     1:12.99 (37.19)                                        
 10 Gruber, Alexandra JO      13 LBA-MR               1:14.39    1:13.98        
                  36.42     1:13.98 (37.56)                                        
 11 Hoffman, Shekinah         14 MSC-MR               1:13.06    1:14.93        
                  36.73     1:14.93 (38.20)                                        
 12 Vera, Karly               13 Sachem-MR            1:14.53    1:15.45        
                  37.13     1:15.45 (38.32)                                        
 13 Solis, Susana             13 LBA-MR               1:11.98    1:15.86        
                  37.01     1:15.86 (38.85)                                        
 14 Kilduff, Catherine        13 NDAC-MR              1:14.11    1:16.87        
 15 Nunez, Naomi              13 MSC-MR                    NT    1:17.59        
                  38.17     1:17.59 (39.42)                                        
 16 Noble, Stephanie          14 Dolphins-MR          1:30.98    1:19.54        
                  38.12     1:19.54 (41.42)                                        
 17 Miller, Julianna          13 Patriot-MR           1:15.97    1:19.96        
                  39.32     1:19.96 (40.64)                                        
 18 Stratica, Heather         13 MSC-MR               1:57.83    1:20.47        
 19 Wood, Kira                13 Dolphins-MR          1:21.46    1:20.54        
                  39.15     1:20.54 (41.39)                                        
 20 Micossi-Zises, Sofia      13 NDAC-MR              1:19.11    1:23.70        
                  40.96     1:23.70 (42.74)                                        
 21 Olsen, Mary               13 Aqua Gems-MR         1:26.00    1:25.00        
                  42.42     1:25.00 (42.58)                                        
 22 Freitag, Jamie            13 Sachem-MR            1:23.30    1:25.02        
                  42.31     1:25.02 (42.71)                                        
 23 Ciliberti, Emily          13 Patriot-MR           1:24.10    1:25.35        
                  44.15     1:25.35 (41.20)                                        
 24 Fitzgerald, Erin          13 Aqua Gems-MR         1:24.13    1:27.00        
                  43.24     1:27.00 (43.76)                                        
 25 Prais, Nicole             13 Aqua Gems-MR         1:28.20    1:28.75        
                  42.53     1:28.75 (46.22)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Shekinah         14 MSC-MR               1:15.14    1:15.81        
                  36.16     1:15.81 (39.65)                                        
  2 Rutigliano, Imma          14 NDAC-MR              1:13.05    1:16.13        
                  35.94     1:16.13 (40.19)                                        
  3 Boyko, Emily              14 MSC-MR               1:16.15    1:17.05        
                  37.09     1:17.05 (39.96)                                        
  4 Hutzelmann, Amanda        13 Aqua Gems-MR         1:17.99    1:17.18        
                  36.91     1:17.18 (40.27)                                        
  5 Brady, Megan              14 LBA-MR               1:18.51    1:18.21        
                  36.89     1:18.21 (41.32)                                        
  6 Danner, Sage              14 NDAC-MR              1:18.30    1:19.55        
                  37.42     1:19.55 (42.13)                                        
  7 Watson, Carly             14 MSC-MR               1:20.50    1:20.30        
                  37.61     1:20.30 (42.69)                                        
  8 Nash, Jennifer            13 LBA-MR               1:20.55    1:20.69        
                  37.90     1:20.69 (42.79)                                        
  9 Timpanaro, Ilysa          13 NDAC-MR              1:15.40    1:20.70        
                  37.86     1:20.70 (42.84)                                        
 10 Vera, Karly               13 Sachem-MR            1:17.56    1:21.66        
                  39.04     1:21.66 (42.62)                                        
 11 Ullinger, Katie           13 Dolphins-MR          1:24.42    1:23.23        
                  38.59     1:23.23 (44.64)                                        
 12 Ehrman, Rachel            14 Aqua Gems-MR         1:23.29    1:24.00        
                  39.54     1:24.00 (44.46)                                        
 13 Thone, Danielle           14 Dolphins-MR          1:27.86    1:25.27        
                  40.25     1:25.27 (45.02)                                        
 14 Solis, Susana             13 LBA-MR               1:29.96    1:26.20        
                  39.95     1:26.20 (46.25)                                        
 15 Fitzgerald, Erin          13 Aqua Gems-MR         1:30.40    1:26.69        
                  40.83     1:26.69 (45.86)                                        
 16 Ward, Mariah              14 LBA-MR               1:27.33    1:26.78        
                  41.10     1:26.78 (45.68)                                        
 17 Pfleiger, Hannah          13 Dolphins-MR          1:34.28    1:27.16        
                  41.41     1:27.16 (45.75)                                        
 18 Heavey, Caeleigh          13 Dolphins-MR          1:34.16    1:29.96        
                  42.77     1:29.96 (47.19)                                        
 19 Ciliberti, Emily          13 Patriot-MR           1:33.89    1:31.36        
                  44.05     1:31.36 (47.31)                                        
 20 Gruber, Alexandra JO      13 LBA-MR               1:37.86    1:32.93        
                  43.21     1:32.93 (49.72)                                        
 21 Olsen, Mary               13 Aqua Gems-MR         1:40.49    1:33.11        
                  44.84     1:33.11 (48.27)                                        
 22 Freitag, Jamie            13 Sachem-MR            1:34.70    1:33.48        
                  43.80     1:33.48 (49.68)                                        
 23 Prais, Nicole             13 Aqua Gems-MR         1:33.44    1:34.05        
                  43.60     1:34.05 (50.45)                                        
 24 Stratica, Heather         13 MSC-MR                    NT    1:34.91        
                  43.52     1:34.91 (51.39)                                        
 25 Nunez, Naomi              13 MSC-MR                    NT    1:39.66        
                  46.85     1:39.66 (52.81)                                        
 -- McTigue, Ellen            13 Dolphins-MR          1:28.96         DQ        
                  43.13          DQ (53.29)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Shekinah         14 MSC-MR               1:01.16    1:02.08        
                  29.23     1:02.08 (32.85)                                        
  2 Hutzelmann, Amanda        13 Aqua Gems-MR         1:03.34    1:04.08        
                  29.98     1:04.08 (34.10)                                        
  3 Rutigliano, Imma          14 NDAC-MR              1:04.23    1:07.66        
                  31.05     1:07.66 (36.61)                                        
  4 Watson, Carly             14 MSC-MR               1:04.68    1:08.41        
                  31.46     1:08.41 (36.95)                                        
  5 Nash, Jennifer            13 LBA-MR               1:09.45    1:09.65        
                  33.30     1:09.65 (36.35)                                        
  6 Boyko, Emily              14 MSC-MR               1:05.97    1:11.43        
                  33.83     1:11.43 (37.60)                                        
  7 Brady, Megan              14 LBA-MR               1:14.00    1:11.73        
                  32.68     1:11.73 (39.05)                                        
  8 Ball, Madison             14 MSC-MR               1:07.47    1:12.90        
                  33.19     1:12.90 (39.71)                                        
  9 Danner, Sage              14 NDAC-MR              1:12.02    1:14.26        
                  33.99     1:14.26 (40.27)                                        
 10 Stratica, Heather         13 MSC-MR                    NT    1:20.14        
                  37.18     1:20.14 (42.96)                                        
 11 Miller, Julianna          13 Patriot-MR           1:18.96    1:21.00        
                  37.07     1:21.00 (43.93)                                        
 12 Nunez, Naomi              13 MSC-MR                    NT    1:22.70        
                  38.15     1:22.70 (44.55)                                        
 13 Micossi-Zises, Sofia      13 NDAC-MR              1:22.11    1:23.73        
                  37.87     1:23.73 (45.86)                                        
 14 Solis, Susana             13 LBA-MR               1:23.84    1:24.09        
                  37.75     1:24.09 (46.34)                                        
 15 Gruber, Alexandra JO      13 LBA-MR               1:39.68    1:28.04        
                  39.73     1:28.04 (48.31)                                        
 16 Ciliberti, Emily          13 Patriot-MR           1:34.48    1:32.28        
                  44.63     1:32.28 (47.65)                                        
 17 Prais, Nicole             13 Aqua Gems-MR         1:38.29    1:34.35        
                  41.33     1:34.35 (53.02)                                        
 18 Fitzgerald, Erin          13 Aqua Gems-MR         1:34.16    1:34.55        
                  43.50     1:34.55 (51.05)                                        
 19 Olsen, Mary               13 Aqua Gems-MR         1:43.17    1:35.77        
                  43.79     1:35.77 (51.98)                                        
 20 Freitag, Jamie            13 Sachem-MR            1:38.91    1:37.19        
                  44.84     1:37.19 (52.35)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Shekinah         14 MSC-MR               2:18.66    2:21.13        
                  28.94     1:06.82 (37.88)     1:49.39 (42.57)     2:21.13 (31.74)
  2 Brady, Megan              14 LBA-MR               2:22.58    2:22.93        
                  31.41     1:08.08 (36.67)     1:51.09 (43.01)     2:22.93 (31.84)
  3 Rutigliano, Imma          14 NDAC-MR              2:21.58    2:25.30        
                  31.20     1:09.12 (37.92)     1:51.89 (42.77)     2:25.30 (33.41)
  4 Watson, Carly             14 MSC-MR               2:21.77    2:25.65        
                  30.78     1:07.99 (37.21)     1:52.16 (44.17)     2:25.65 (33.49)
  5 Boyko, Emily              14 MSC-MR               2:22.65    2:26.22        
                  32.63     1:10.02 (37.39)     1:52.83 (42.81)     2:26.22 (33.39)
  6 Nash, Jennifer            13 LBA-MR               2:29.11    2:29.26        
                  33.53     1:11.12 (37.59)     1:55.72 (44.60)     2:29.26 (33.54)
  7 Hutzelmann, Amanda        13 Aqua Gems-MR         2:24.04    2:29.80        
                  30.97     1:11.55 (40.58)     1:55.88 (44.33)     2:29.80 (33.92)
  8 Ball, Madison             14 MSC-MR               2:26.40    2:30.23        
                  32.49     1:11.56 (39.07)     1:56.71 (45.15)     2:30.23 (33.52)
  9 Danner, Sage              14 NDAC-MR              2:29.20    2:33.95        
                  33.78     1:12.66 (38.88)     1:57.54 (44.88)     2:33.95 (36.41)
 10 Vera, Karly               13 Sachem-MR            2:34.69    2:39.87        
                  37.23     1:18.45 (41.22)     2:03.26 (44.81)     2:39.87 (36.61)
 11 Ehrman, Rachel            14 Aqua Gems-MR         2:36.76    2:40.58        
                  35.45     1:17.11 (41.66)     2:04.18 (47.07)     2:40.58 (36.40)
 12 Ward, Mariah              14 LBA-MR               2:48.43    2:44.67        
                  34.50     1:17.70 (43.20)     2:06.23 (48.53)     2:44.67 (38.44)
 13 Gruber, Alexandra JO      13 LBA-MR               2:58.52    2:46.66        
                  38.60     1:17.82 (39.22)     2:09.58 (51.76)     2:46.66 (37.08)
 14 Solis, Susana             13 LBA-MR               2:41.15    2:50.23        
                  37.96     1:21.17 (43.21)     2:12.11 (50.94)     2:50.23 (38.12)
 15 Stratica, Heather         13 MSC-MR                    NT    2:52.01        
                  36.74     1:20.26 (43.52)     2:14.09 (53.83)     2:52.01 (37.92)
 16 Pfleiger, Hannah          13 Dolphins-MR          2:46.82    2:55.17        
                  37.61     1:22.39 (44.78)     2:13.53 (51.14)     2:55.17 (41.64)
 17 Nunez, Naomi              13 MSC-MR                    NT    2:55.91        
                  36.95     1:18.45 (41.50)     2:13.18 (54.73)     2:55.91 (42.73)
 18 Fitzgerald, Erin          13 Aqua Gems-MR         3:03.66    3:01.32        
                  42.48     1:31.13 (48.65)     2:21.69 (50.56)     3:01.32 (39.63)
 19 Prais, Nicole             13 Aqua Gems-MR         3:04.46    3:03.60        
                  40.40     1:30.72 (50.32)     2:24.48 (53.76)     3:03.60 (39.12)
 20 Olsen, Mary               13 Aqua Gems-MR         3:03.30    3:04.52        
                  44.67     1:29.98 (45.31)     2:24.10 (54.12)     3:04.52 (40.42)
 21 Ciliberti, Emily          13 Patriot-MR           2:45.00    3:05.49        
                  44.93     1:33.89 (48.96)     2:24.68 (50.79)     3:05.49 (40.81)
 -- Freitag, Jamie            13 Sachem-MR            3:01.87         DQ        
                  40.42     1:26.99 (46.57)     2:22.37 (55.38)          DQ (44.22)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Emily              14 MSC-MR               4:56.73    4:56.62        
                  31.83     1:07.94 (36.11)     1:46.50 (38.56)     2:24.15 (37.65)
        3:06.38 (42.23)     3:49.01 (42.63)     4:23.40 (34.39)     4:56.62 (33.22)
  2 Hoffman, Shekinah         14 MSC-MR               4:58.16    4:58.56        
                  30.29     1:04.58 (34.29)     1:44.13 (39.55)     2:23.03 (38.90)
        3:07.62 (44.59)     3:52.18 (44.56)     4:25.15 (32.97)     4:58.56 (33.41)
  3 Rutigliano, Imma          14 NDAC-MR              5:03.36    5:03.01        
                  31.79     1:08.65 (36.86)     1:47.29 (38.64)     2:26.05 (38.76)
        3:09.17 (43.12)     3:53.12 (43.95)     4:28.79 (35.67)     5:03.01 (34.22)
  4 Hutzelmann, Amanda        13 Aqua Gems-MR         5:05.20    5:03.81        
                  30.85     1:06.35 (35.50)     1:48.80 (42.45)     2:27.89 (39.09)
        3:11.84 (43.95)     3:56.36 (44.52)     4:30.85 (34.49)     5:03.81 (32.96)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:47.44    1:50.84        
                  26.34       55.27 (28.93)     1:23.88 (28.61)     1:50.84 (26.96)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:52.67    1:55.34        
                  26.55       55.19 (28.64)     1:25.23 (30.04)     1:55.34 (30.11)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:51.50    2:00.11        
                  29.02     1:03.06 (34.04)     1:32.17 (29.11)     2:00.11 (27.94)
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:59.74    2:04.21        
                  31.11     1:07.34 (36.23)     1:35.51 (28.17)     2:04.21 (28.70)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:09.29    2:11.47        
                  34.42     1:10.61 (36.19)     1:41.20 (30.59)     2:11.47 (30.27)
  3 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:05.00    2:28.23        
                  39.95     1:21.41 (41.46)     1:59.83 (38.42)     2:28.23 (28.40)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piggott, Liz              20 MSC-MR                 24.87      26.06        
  2 Andrews, Jinan            12 Aqua Gems-MR           25.42      26.27        
  3 Baczek, Olivia            17 MSC-MR                 25.46      26.37        
  4 Gerrity, Sara Day         17 LBA-MR                 26.70      26.59        
  5 Kolosky, Sarah            16 Dolphins-MR            26.49      26.77        
  6 Olsen, Emily              16 Aqua Gems-MR           27.16      27.56        
  7 Granan, Samantha          15 MSC-MR                 27.60      27.67        
  8 Carlino, Emelia           15 MSC-MR                 27.35      27.94        
  9 O'Keefe, Brenna           17 MSC-MR                 27.67      28.07        
 10 Watson, Katie             16 MSC-MR                 28.49      28.37        
 11 Stenger, Alexa            16 LBA-MR                 27.71      28.38        
 12 Covello, Bianca           15 NDAC-MR                27.99      28.86        
 13 Perez-Rogers, Lisell      15 NDAC-MR                27.41      29.00        
 14 Levine, Kelly             15 MSC-MR                 27.47      29.14        
 15 Ryan, Sarah               17 Dolphins-MR            29.78      29.24        
 16 Munz, Brenna              16 MSC-MR                 26.61      29.37        
 17 Cunningham, Ainslee       16 NDAC-MR                27.64      29.41        
 18 Murphy, Katie             16 Aqua Gems-MR           28.49      29.54        
 19 Coffin, Katie             15 Dolphins-MR            30.99      29.87        
 20 Seagren, Erika            15 MSC-MR                 29.54      30.38        
 21 Ferlo, Emily              16 Aqua Gems-MR           30.44      31.44        
 22 Pfleiger, Arianna         17 Dolphins-MR            30.74      32.33        
 23 Job, Zakiyyah             11 LBA-MR                 33.28      32.67        
 24 Stelter, Kasey            15 NDAC-MR                29.11      33.47        
 25 Greer, Ashley             15 Aqua Gems-MR           35.86      34.13        
 -- Montera, Julie            16 NDAC-MR                29.90         DQ        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piggott, Liz              20 MSC-MR                 54.45      56.55        
                  26.95       56.55 (29.60)                                        
  2 Andrews, Jinan            12 Aqua Gems-MR           56.78      56.99        
                  27.44       56.99 (29.55)                                        
  3 Baczek, Olivia            17 MSC-MR                 54.26      57.76        
                  27.25       57.76 (30.51)                                        
  4 Granan, Samantha          15 MSC-MR               1:01.07      57.95        
                  27.98       57.95 (29.97)                                        
  5 O'Keefe, Brenna           17 MSC-MR                 56.42      58.30        
                  28.61       58.30 (29.69)                                        
  6 Schuermann, Kerry         15 LBA-MR               1:00.32      59.25        
                  28.62       59.25 (30.63)                                        
  7 Olsen, Emily              16 Aqua Gems-MR           58.27      59.33        
                  28.50       59.33 (30.83)                                        
  8 Jacobs, Deanna            16 PBAC-MR                59.26      59.60        
                  28.13       59.60 (31.47)                                        
  9 Munz, Brenna              16 MSC-MR                 56.81    1:00.39        
                  29.18     1:00.39 (31.21)                                        
 10 Carlino, Emelia           15 MSC-MR                 59.79    1:00.79        
                  29.52     1:00.79 (31.27)                                        
 11 Levine, Kelly             15 MSC-MR                 58.22    1:02.42        
                  29.94     1:02.42 (32.48)                                        
 12 Griger, Cassondra         17 Aqua Gems-MR         1:01.43    1:02.47        
                  29.85     1:02.47 (32.62)                                        
 13 Perez-Rogers, Lisell      15 NDAC-MR              1:00.17    1:03.19        
                  29.95     1:03.19 (33.24)                                        
 14 Rutigliano, Gina          18 NDAC-MR              1:01.01    1:03.49        
                  29.99     1:03.49 (33.50)                                        
 15 Murphy, Katie             16 Aqua Gems-MR         1:03.69    1:04.18        
                  30.83     1:04.18 (33.35)                                        
 16 Ullinger, Haley           15 Dolphins-MR          1:03.42    1:05.06        
                  31.08     1:05.06 (33.98)                                        
 17 Fitzgerald, Kathleen      15 Aqua Gems-MR         1:04.30    1:05.12        
                  31.66     1:05.12 (33.46)                                        
 18 Coffin, Katie             15 Dolphins-MR          1:09.00    1:07.04        
                  32.02     1:07.04 (35.02)                                        
 19 Seagren, Erika            15 MSC-MR               1:05.15    1:08.22        
                  32.07     1:08.22 (36.15)                                        
 20 Greer, Ashley             15 Aqua Gems-MR         1:18.47    1:17.20        
                  35.79     1:17.20 (41.41)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piggott, Liz              20 MSC-MR               2:00.28    2:03.86        
                  27.57       58.86 (31.29)     1:31.46 (32.60)     2:03.86 (32.40)
  2 Ferlo, Emily              16 Aqua Gems-MR         2:15.18    2:16.99        
                  31.81     1:06.73 (34.92)     1:42.25 (35.52)     2:16.99 (34.74)
  3 Ullinger, Haley           15 Dolphins-MR          2:23.85    2:21.45        
                  31.45     1:07.21 (35.76)     1:44.69 (37.48)     2:21.45 (36.76)
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piggott, Liz              20 MSC-MR               5:30.20    5:31.74        
                  28.93     1:01.46 (32.53)     1:34.98 (33.52)     2:08.63 (33.65)
        2:42.48 (33.85)     3:16.43 (33.95)     3:50.79 (34.36)     4:24.90 (34.11)
        4:59.09 (34.19)     5:31.74 (32.65)                                        
  2 Bergin, Kate              11 MSC-MR               5:55.98    5:34.51        
                  30.44     1:03.78 (33.34)     1:37.37 (33.59)     2:11.06 (33.69)
        2:45.28 (34.22)     3:19.72 (34.44)     3:54.32 (34.60)     4:28.53 (34.21)
        5:02.41 (33.88)     5:34.51 (32.10)                                        
  3 Gerrity, Sara Day         17 LBA-MR               5:45.08    5:43.40        
                  30.13     1:04.40 (34.27)     1:39.27 (34.87)     2:14.26 (34.99)
        2:49.10 (34.84)     3:24.41 (35.31)     3:59.63 (35.22)     4:35.41 (35.78)
        5:10.34 (34.93)     5:43.40 (33.06)                                        
  4 Peruffo, Heather          17 Dolphins-MR          5:51.26    5:54.65        
                  30.56     1:05.09 (34.53)     1:40.71 (35.62)     2:16.83 (36.12)
        2:53.13 (36.30)     3:29.73 (36.60)     4:06.54 (36.81)     4:43.33 (36.79)
        5:19.88 (36.55)     5:54.65 (34.77)                                        
  5 Ferlo, Emily              16 Aqua Gems-MR         5:56.20    6:02.59        
                  32.79     1:08.98 (36.19)     1:45.50 (36.52)     2:22.40 (36.90)
        2:59.52 (37.12)     3:36.62 (37.10)     4:13.57 (36.95)     4:50.32 (36.75)
        5:27.15 (36.83)     6:02.59 (35.44)                                        
  6 Cammarosano, Danielle     11 LBA-MR               6:48.26    7:11.48        
                  37.49     1:20.95 (43.46)     2:06.68 (45.73)   3:38.54 (1:31.86)
        4:24.41 (45.87)     5:08.95 (44.54)                             5:52.17 ( )
        6:33.82 (41.65)     7:11.48 (37.66)                                        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baczek, Olivia            17 MSC-MR               1:02.42    1:04.52        
                  31.94     1:04.52 (32.58)                                        
  2 O'Keefe, Brenna           17 MSC-MR               1:04.55    1:04.71        
                  32.28     1:04.71 (32.43)                                        
  3 Andrews, Jinan            12 Aqua Gems-MR         1:06.54    1:05.22        
                  31.78     1:05.22 (33.44)                                        
  4 Schuermann, Kerry         15 LBA-MR               1:05.11    1:05.31        
                  31.81     1:05.31 (33.50)                                        
  5 Peruffo, Heather          17 Dolphins-MR          1:05.57    1:08.21        
                  32.96     1:08.21 (35.25)                                        
  6 Piggott, Liz              20 MSC-MR               1:03.70    1:08.44        
                  32.86     1:08.44 (35.58)                                        
  7 Granan, Samantha          15 MSC-MR               1:10.81    1:09.20        
                  33.86     1:09.20 (35.34)                                        
  8 Jacobs, Deanna            16 PBAC-MR              1:07.58    1:09.51        
                  33.43     1:09.51 (36.08)                                        
  9 Olsen, Emily              16 Aqua Gems-MR         1:13.53    1:10.52        
                  34.66     1:10.52 (35.86)                                        
 10 Ullinger, Haley           15 Dolphins-MR          1:09.14    1:10.75        
                  34.94     1:10.75 (35.81)                                        
 11 Munz, Brenna              16 MSC-MR               1:05.76    1:10.92        
                  34.66     1:10.92 (36.26)                                        
 12 Carlino, Emelia           15 MSC-MR               1:07.16    1:12.50        
                  35.81     1:12.50 (36.69)                                        
 13 Rutigliano, Gina          18 NDAC-MR              1:08.11    1:13.00        
                  35.90     1:13.00 (37.10)                                        
 14 Ryan, Sarah               17 Dolphins-MR          1:15.31    1:13.02        
                  35.44     1:13.02 (37.58)                                        
 15 Levine, Kelly             15 MSC-MR               1:07.70    1:13.36        
                  35.90     1:13.36 (37.46)                                        
 16 Perez-Rogers, Lisell      15 NDAC-MR              1:12.14    1:13.47        
                  36.31     1:13.47 (37.16)                                        
 17 Murphy, Katie             16 Aqua Gems-MR         1:19.05    1:16.94        
                  37.81     1:16.94 (39.13)                                        
 18 Seagren, Erika            15 MSC-MR               1:10.55    1:17.24        
                  36.94     1:17.24 (40.30)                                        
 19 Harrington, Morgan        10 LBA-MR               1:17.60    1:17.97        
                  37.55     1:17.97 (40.42)                                        
 20 Coffin, Katie             15 Dolphins-MR          1:19.47    1:17.98        
                  38.07     1:17.98 (39.91)                                        
 21 Fitzgerald, Kathleen      15 Aqua Gems-MR         1:16.14    1:19.88        
                  38.93     1:19.88 (40.95)                                        
 22 Greer, Ashley             15 Aqua Gems-MR         1:32.80    1:28.10        
                  42.78     1:28.10 (45.32)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Keefe, Brenna           17 MSC-MR               2:12.92    2:15.69        
                  32.31     1:06.17 (33.86)     1:40.86 (34.69)     2:15.69 (34.83)
  2 Baczek, Olivia            17 MSC-MR               2:12.92    2:21.12        
                  33.20     1:08.82 (35.62)     1:44.94 (36.12)     2:21.12 (36.18)
  3 Peruffo, Heather          17 Dolphins-MR          2:22.51    2:25.62        
                  33.56     1:10.43 (36.87)     1:48.55 (38.12)     2:25.62 (37.07)
  4 Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR           2:30.39    2:27.54        
                  35.01     1:12.59 (37.58)     1:50.28 (37.69)     2:27.54 (37.26)
  5 Cannon, Kellie            12 LBA-MR               2:25.56    2:29.91        
                  35.93     1:13.32 (37.39)     1:52.03 (38.71)     2:29.91 (37.88)
  6 Piggott, Liz              20 MSC-MR               2:19.80    2:29.99        
                  34.29     1:11.78 (37.49)     1:50.71 (38.93)     2:29.99 (39.28)
  7 Watson, Katie             16 MSC-MR               2:33.94    2:31.49        
                  35.74     1:14.63 (38.89)     1:53.52 (38.89)     2:31.49 (37.97)
  8 Levine, Kelly             15 MSC-MR               2:23.64    2:32.29        
                  35.83     1:13.66 (37.83)     1:52.91 (39.25)     2:32.29 (39.38)
  9 Ullinger, Haley           15 Dolphins-MR          2:27.77    2:32.54        
                  35.40     1:14.10 (38.70)     1:53.91 (39.81)     2:32.54 (38.63)
 10 Job, Zakiyyah             11 LBA-MR               2:50.55    2:54.84        
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olsen, Emily              16 Aqua Gems-MR         1:10.46    1:11.18        
                  33.51     1:11.18 (37.67)                                        
  2 Granan, Samantha          15 MSC-MR               1:11.20    1:12.37        
                  34.21     1:12.37 (38.16)                                        
  3 Carlino, Emelia           15 MSC-MR               1:14.05    1:14.57        
                  34.89     1:14.57 (39.68)                                        
  4 Andrews, Jinan            12 Aqua Gems-MR         1:18.89    1:14.81        
                  35.39     1:14.81 (39.42)                                        
  5 Kolosky, Sarah            16 Dolphins-MR          1:16.69    1:17.00        
                  36.18     1:17.00 (40.82)                                        
  6 Piggott, Liz              20 MSC-MR               1:11.70    1:17.44        
                  37.01     1:17.44 (40.43)                                        
  7 O'Keefe, Brenna           17 MSC-MR               1:18.98    1:18.85        
                  37.92     1:18.85 (40.93)                                        
  8 Perez-Rogers, Lisell      15 NDAC-MR              1:15.72    1:19.16        
                  37.47     1:19.16 (41.69)                                        
  9 Pfleiger, Arianna         17 Dolphins-MR          1:21.44    1:22.22        
                  38.85     1:22.22 (43.37)                                        
 10 Covello, Bianca           15 NDAC-MR              1:19.84    1:22.79        
                  39.00     1:22.79 (43.79)                                        
 11 Ryan, Sarah               17 Dolphins-MR          1:26.47    1:23.95        
                  39.47     1:23.95 (44.48)                                        
 12 Ferlo, Emily              16 Aqua Gems-MR         1:24.23    1:24.66        
                  39.96     1:24.66 (44.70)                                        
 13 Coffin, Katie             15 Dolphins-MR          1:28.49    1:25.94        
                  40.77     1:25.94 (45.17)                                        
 14 Seagren, Erika            15 MSC-MR               1:28.09    1:30.29        
                  43.29     1:30.29 (47.00)                                        
 15 Murphy, Katie             16 Aqua Gems-MR         1:30.65    1:30.49        
                  42.39     1:30.49 (48.10)                                        
 16 Stelter, Kasey            15 NDAC-MR              1:24.11    1:32.48        
                  43.84     1:32.48 (48.64)                                        
 17 Montera, Julie            16 NDAC-MR              1:34.35    1:36.87        
                  44.46     1:36.87 (52.41)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Granan, Samantha          15 MSC-MR               2:35.32    2:41.58        
                  35.36     1:16.26 (40.90)     1:58.75 (42.49)     2:41.58 (42.83)
  2 Carlino, Emelia           15 MSC-MR               2:43.53    2:48.23        
                  37.97     1:20.01 (42.04)     2:03.80 (43.79)     2:48.23 (44.43)
  3 Brady, Megan              14 LBA-MR               2:48.39    2:48.93        
                  37.50     1:20.60 (43.10)     2:04.60 (44.00)     2:48.93 (44.33)
  4 Nikolski, Grace           10 Dolphins-MR          3:29.42    3:19.34        
                  44.49     1:35.05 (50.56)     2:28.07 (53.02)     3:19.34 (51.27)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Keefe, Brenna           17 MSC-MR                 59.61    1:01.60        
                  29.41     1:01.60 (32.19)                                        
  2 Schuermann, Kerry         15 LBA-MR               1:02.23    1:03.43        
                  29.63     1:03.43 (33.80)                                        
  3 Andrews, Jinan            12 Aqua Gems-MR         1:06.57    1:06.88        
                  31.00     1:06.88 (35.88)                                        
  4 Granan, Samantha          15 MSC-MR               1:08.57    1:07.10        
                  30.98     1:07.10 (36.12)                                        
  5 Griger, Cassondra         17 Aqua Gems-MR         1:06.43    1:08.17        
                  30.64     1:08.17 (37.53)                                        
  6 Peruffo, Heather          17 Dolphins-MR          1:05.28    1:08.18        
                  31.24     1:08.18 (36.94)                                        
  7 Piggott, Liz              20 MSC-MR               1:04.80    1:08.34        
                  31.43     1:08.34 (36.91)                                        
  8 Perez-Rogers, Lisell      15 NDAC-MR              1:08.01    1:09.21        
                  31.71     1:09.21 (37.50)                                        
  9 Levine, Kelly             15 MSC-MR               1:15.53    1:12.28        
                  33.57     1:12.28 (38.71)                                        
 10 Munz, Brenna              16 MSC-MR               1:09.99    1:12.99        
                  33.09     1:12.99 (39.90)                                        
 11 Fitzgerald, Kathleen      15 Aqua Gems-MR         1:11.95    1:13.52        
                  33.85     1:13.52 (39.67)                                        
 12 Olsen, Emily              16 Aqua Gems-MR         1:13.50    1:15.73        
                  35.12     1:15.73 (40.61)                                        
 13 Coffin, Katie             15 Dolphins-MR          1:21.79    1:16.64        
                  35.07     1:16.64 (41.57)                                        
 14 Harrington, Morgan        10 LBA-MR               1:15.50    1:17.13        
                  34.67     1:17.13 (42.46)                                        
 15 Carlino, Emelia           15 MSC-MR               1:22.23    1:19.92        
                  37.15     1:19.92 (42.77)                                        
 16 Seagren, Erika            15 MSC-MR               1:23.15    1:25.94        
                  37.92     1:25.94 (48.02)                                        
 17 Greer, Ashley             15 Aqua Gems-MR         1:24.43    1:27.37        
                  39.30     1:27.37 (48.07)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Keefe, Brenna           17 MSC-MR               2:10.36    2:15.71        
                  30.15     1:04.17 (34.02)     1:39.93 (35.76)     2:15.71 (35.78)
  2 Gerrity, Sara Day         17 LBA-MR               2:20.20    2:16.45        
                  30.87     1:06.26 (35.39)     1:41.65 (35.39)     2:16.45 (34.80)
  3 Boyko, Emily              14 MSC-MR               2:15.87    2:22.31        
                  31.61     1:07.51 (35.90)     1:45.11 (37.60)     2:22.31 (37.20)
  4 Stalnaker, Taylor         11 Marlins-MR           2:42.39    2:39.12        
                  34.64     1:14.12 (39.48)     1:55.81 (41.69)     2:39.12 (43.31)
  5 Bergin, Kate              11 MSC-MR               2:30.90    2:39.19        
                  34.00     1:13.93 (39.93)     1:57.87 (43.94)     2:39.19 (41.32)
  6 Peruffo, Heather          17 Dolphins-MR          2:26.75    2:40.79        
                  35.04     1:16.19 (41.15)     1:58.40 (42.21)     2:40.79 (42.39)
  7 Harrington, Morgan        10 LBA-MR               2:58.31    2:46.53        
                  34.09     1:16.89 (42.80)     2:02.62 (45.73)     2:46.53 (43.91)
  8 Griger, Cassondra         17 Aqua Gems-MR         2:18.43    2:46.93        
                  32.12     1:12.81 (40.69)     1:58.70 (45.89)     2:46.93 (48.23)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan            12 Aqua Gems-MR         2:19.63    2:19.82        
                  30.10     1:05.63 (35.53)     1:47.85 (42.22)     2:19.82 (31.97)
  2 O'Keefe, Brenna           17 MSC-MR               2:11.99    2:19.91        
                  30.45     1:05.81 (35.36)     1:48.50 (42.69)     2:19.91 (31.41)
  3 Gerrity, Sara Day         17 LBA-MR               2:27.10    2:23.45        
                  29.82     1:07.71 (37.89)     1:50.21 (42.50)     2:23.45 (33.24)
  4 Granan, Samantha          15 MSC-MR               2:22.64    2:24.16        
                  31.55     1:08.77 (37.22)     1:49.97 (41.20)     2:24.16 (34.19)
  5 Olsen, Emily              16 Aqua Gems-MR         2:23.38    2:27.95        
                  35.11     1:14.34 (39.23)     1:54.33 (39.99)     2:27.95 (33.62)
  6 Baczek, Olivia            17 MSC-MR               2:21.45    2:28.89        
                  33.92     1:09.83 (35.91)     1:55.84 (46.01)     2:28.89 (33.05)
  7 Watson, Katie             16 MSC-MR               2:31.50    2:30.34        
                  31.65     1:10.10 (38.45)     1:56.85 (46.75)     2:30.34 (33.49)
  8 Munz, Brenna              16 MSC-MR               2:20.07    2:31.09        
                  33.13     1:11.99 (38.86)     1:56.63 (44.64)     2:31.09 (34.46)
  9 Stenger, Alexa            16 LBA-MR               2:30.08    2:31.14        
                  32.02     1:10.87 (38.85)     1:57.24 (46.37)     2:31.14 (33.90)
 10 Perez-Rogers, Lisell      15 NDAC-MR              2:30.80    2:35.96        
                  31.88     1:11.81 (39.93)     1:57.44 (45.63)     2:35.96 (38.52)
 11 Levine, Kelly             15 MSC-MR               2:25.22    2:35.98        
                  33.14     1:12.22 (39.08)     2:00.31 (48.09)     2:35.98 (35.67)
 12 Ryan, Sarah               17 Dolphins-MR          2:46.94    2:36.66        
                  33.64     1:13.26 (39.62)     1:59.99 (46.73)     2:36.66 (36.67)
 13 Covello, Bianca           15 NDAC-MR              2:32.46    2:37.30        
                  34.05     1:12.77 (38.72)     2:00.22 (47.45)     2:37.30 (37.08)
 14 Ferlo, Emily              16 Aqua Gems-MR         2:37.07    2:37.51        
                  34.20     1:15.41 (41.21)     2:02.11 (46.70)     2:37.51 (35.40)
 15 Carlino, Emelia           15 MSC-MR               2:26.52    2:37.86        
                  34.53     1:15.78 (41.25)     2:01.49 (45.71)     2:37.86 (36.37)
 16 Cunningham, Ainslee       16 NDAC-MR              2:25.42    2:40.72        
                  34.85     1:15.89 (41.04)     2:02.08 (46.19)     2:40.72 (38.64)
 17 Coffin, Katie             15 Dolphins-MR          2:49.35    2:45.26        
                  35.35     1:17.07 (41.72)     2:07.54 (50.47)     2:45.26 (37.72)
 18 Seagren, Erika            15 MSC-MR               2:40.93    2:47.89        
                  36.94     1:18.63 (41.69)     2:08.90 (50.27)     2:47.89 (38.99)
 19 Pfleiger, Arianna         17 Dolphins-MR          2:38.26    2:52.95        
                  35.91     1:22.37 (46.46)     2:10.89 (48.52)     2:52.95 (42.06)
 20 Montera, Julie            16 NDAC-MR              2:48.14    2:57.33        
                  39.09     1:23.89 (44.80)     2:16.72 (52.83)     2:57.33 (40.61)
 21 Greer, Ashley             15 Aqua Gems-MR         3:00.43    3:04.54        
                  39.74     1:26.67 (46.93)     2:18.34 (51.67)     3:04.54 (46.20)
 22 Stelter, Kasey            15 NDAC-MR              2:45.11    3:06.20        
                  42.50     1:30.34 (47.84)     2:24.12 (53.78)     3:06.20 (42.08)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Keefe, Brenna           17 MSC-MR               4:36.42    4:47.31        
                  30.99     1:04.22 (33.23)     1:41.22 (37.00)     2:17.45 (36.23)
        2:59.97 (42.52)     3:42.74 (42.77)     4:15.86 (33.12)     4:47.31 (31.45)
  2 Peruffo, Heather          17 Dolphins-MR          5:15.89    5:16.50        
                  32.96     1:10.72 (37.76)     1:50.33 (39.61)     2:29.76 (39.43)
        3:16.70 (46.94)     4:03.94 (47.24)     4:40.77 (36.83)     5:16.50 (35.73)
  3 Bergin, Kate              11 MSC-MR               5:37.60    5:17.52        
                  33.37     1:14.25 (40.88)     1:53.66 (39.41)     2:33.61 (39.95)
        3:20.10 (46.49)     4:07.31 (47.21)     4:43.23 (35.92)     5:17.52 (34.29)
  4 Watson, Katie             16 MSC-MR               5:25.56    5:22.36        
                  32.43     1:09.93 (37.50)     1:50.73 (40.80)     2:31.70 (40.97)
        3:20.79 (49.09)     4:10.54 (49.75)     4:47.12 (36.58)     5:22.36 (35.24)
  5 Burgess, Brittany         12 LBA-MR               6:00.00    7:04.78        
                  45.77     1:39.26 (53.49)     2:33.19 (53.93)     3:29.93 (56.74)
        4:28.82 (58.89)   5:28.85 (1:00.03)     6:19.46 (50.61)     7:04.78 (45.32)
 
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       1:43.20    1:48.47        
                  27.79       55.53 (27.74)     1:23.18 (27.65)     1:48.47 (25.29)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:45.36    1:48.63        
                  27.04       55.60 (28.56)     1:22.75 (27.15)     1:48.63 (25.88)
  3 Marist Swim Club-MR  'B'                          1:49.00    1:56.59        
                  29.95       58.62 (28.67)     1:25.34 (26.72)     1:56.59 (31.25)
 
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:59.21    1:59.42        
                  31.69     1:04.40 (32.71)     1:33.70 (29.30)     1:59.42 (25.72)
  2 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       1:55.19    2:03.56        
                  31.23     1:05.27 (34.04)     1:34.22 (28.95)     2:03.56 (29.34)
  3 Marist Swim Club-MR  'B'                          2:04.24    2:09.19        
                  34.55     1:07.84 (33.29)     1:38.47 (30.63)     2:09.19 (30.72)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morris, Troy               8 LBA-MR                 44.80      42.36        
  2 Nevers, Ian                8 MSC-MR                 54.07      42.94        
  3 Cruz, Jason                7 MSC-MR                 48.32      44.76        
  4 Lent, Kieran               8 LBA-MR                 47.84      44.98        
  5 Vasquez, Brandon           8 MSC-MR                 46.14      45.39        
  6 Alpay, Zachery             8 MSC-MR                 49.62      47.25        
  7 Aroesty, Ryan              7 LBA-MR                 50.50      48.07        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rizzi, Jarrod              8 Dolphins-MR          1:31.10    1:27.93        
                  40.25     1:27.93 (47.68)                                        
  2 Morris, Troy               8 LBA-MR               2:00.00    1:33.51        
                  44.01     1:33.51 (49.50)                                        
  3 Burns, Rhett               8 Dolphins-MR          1:42.68    1:35.95        
                  44.75     1:35.95 (51.20)                                        
  4 Vasquez, Brandon           8 MSC-MR               1:47.60    1:39.07        
                  47.10     1:39.07 (51.97)                                        
  5 Nevers, Ian                8 MSC-MR               1:59.26    1:40.16        
                  48.42     1:40.16 (51.74)                                        
  6 Cruz, Jason                7 MSC-MR               1:56.76    1:43.49        
                  46.77     1:43.49 (56.72)                                        
  7 Alpay, Zachery             8 MSC-MR               1:48.06    1:47.99        
                  48.31     1:47.99 (59.68)                                        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rizzi, Jarrod              8 Dolphins-MR            48.02      44.30        
  2 Morris, Troy               8 LBA-MR               1:25.70      45.45        
  3 Burns, Rhett               8 Dolphins-MR            52.36      46.48        
  4 Cruz, Jason                7 MSC-MR                 52.40      48.66        
  5 Nevers, Ian                8 MSC-MR               1:09.90      48.77        
  6 Vasquez, Brandon           8 MSC-MR                 54.11      49.99        
  7 Alpay, Zachery             8 MSC-MR                 53.09      54.37        
  8 Rizzi, Matteo              7 Dolphins-MR            52.48    1:02.51        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cruz, Jason                7 MSC-MR                 55.38      51.26        
  2 Nevers, Ian                8 MSC-MR                    NT      51.98        
  3 Lent, Kieran               8 LBA-MR                 54.59      53.33        
  4 Alpay, Zachery             8 MSC-MR                 58.10      54.82        
  5 Morris, Troy               8 LBA-MR               1:00.00      56.63        
  6 Vasquez, Brandon           8 MSC-MR               1:14.28    1:03.86        
  7 Aroesty, Ryan              7 LBA-MR               1:00.00    1:05.04        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cruz, Jason                7 MSC-MR                 58.08      48.85        
  2 Morris, Troy               8 LBA-MR                 54.72      49.28        
  3 Vasquez, Brandon           8 MSC-MR                 57.15      50.88        
  4 Nevers, Ian                8 MSC-MR                 59.10    1:00.65        
  5 Alpay, Zachery             8 MSC-MR               1:02.09    1:07.75        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rizzi, Jarrod              8 Dolphins-MR          1:41.39    1:37.55        
                  46.43     1:37.55 (51.12)                                        
  2 Cruz, Jason                7 MSC-MR               1:58.08    1:44.44        
                  47.39     1:44.44 (57.05)                                        
  3 Morris, Troy               8 LBA-MR               2:30.00    1:49.09        
                  50.80     1:49.09 (58.29)                                        
  4 Nevers, Ian                8 MSC-MR               1:59.15    1:49.71        
                  54.10     1:49.71 (55.61)                                        
  5 Alpay, Zachery             8 MSC-MR                    NT    1:50.16        
                  55.80     1:50.16 (54.36)                                        
  6 Vasquez, Brandon           8 MSC-MR               1:59.10    1:52.85        
                  51.79   1:52.85 (1:01.06)                                        
  7 Burns, Rhett               8 Dolphins-MR          1:52.46    1:53.26        
                  48.84   1:53.26 (1:04.42)                                        
  8 Rizzi, Matteo              7 Dolphins-MR          1:57.86    2:21.14        
                1:02.33   2:21.14 (1:18.81)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:21.34    1:22.54        
                  39.92     1:22.54 (42.62)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:33.86    1:35.33        
                  48.31     1:35.33 (47.02)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woolley, Zachary          10 Dolphins-MR            33.12      32.14        
  2 Boyko, Jason               9 MSC-MR                 36.30      32.88        
  3 Cannon, Matthew            9 LBA-MR                 33.09      34.24        
  4 Rabasco, Christopher       9 Patriot-MR             39.60      35.94        
  5 Treanor, Shane             9 Marlins-MR             36.52      36.43        
  6 Wadsworth, John            9 Marlins-MR             34.45      36.50        
  7 Guardino, Devin            9 Patriot-MR           1:00.00      36.58        
  8 McCarthy, Michael         10 LBA-MR                 36.68      37.20        
  9 Morledge, Louis            9 LBA-MR                 49.43      37.54        
 10 Cruz, Fredrick            10 MSC-MR                 45.15      37.89        
 11 Martin, Joshua            10 NDAC-MR                36.73      38.24        
 12 Lent, Connor               9 LBA-MR                 39.81      39.31        
 13 Morris, Shane              9 LBA-MR                 41.11      39.49        
 14 Ball, Connor               9 MSC-MR                 45.07      41.15        
 15 Meersand, Andrew           9 LBA-MR                 40.00      41.17        
 16 Hutton, RJ                 9 Patriot-MR             45.77      41.97        
 17 Lewis, William             9 MSC-MR                 48.08      43.18        
 18 Ward, Kevin               10 LBA-MR                 40.00      43.68        
 19 Khan, Athar               10 MSC-MR                 48.01      45.50        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woolley, Zachary          10 Dolphins-MR          1:15.42    1:13.42        
                  35.41     1:13.42 (38.01)                                        
  2 Boyko, Jason               9 MSC-MR               1:20.52    1:16.02        
                  36.51     1:16.02 (39.51)                                        
  3 Treanor, Shane             9 Marlins-MR           1:24.74    1:21.64        
                  38.05     1:21.64 (43.59)                                        
  4 Guardino, Devin            9 Patriot-MR           2:00.00    1:22.41        
                  40.62     1:22.41 (41.79)                                        
  5 Rabasco, Christopher       9 Patriot-MR           1:23.00    1:23.67        
                  37.57     1:23.67 (46.10)                                        
  6 McCarthy, Michael         10 LBA-MR               1:31.19    1:24.08        
                  40.50     1:24.08 (43.58)                                        
  7 Wadsworth, John            9 Marlins-MR           1:25.22    1:27.23        
                  39.04     1:27.23 (48.19)                                        
  8 Cruz, Fredrick            10 MSC-MR               1:38.53    1:28.72        
                  40.87     1:28.72 (47.85)                                        
  9 Martin, Joshua            10 NDAC-MR              1:23.18    1:29.37        
                  39.70     1:29.37 (49.67)                                        
 10 Morris, Shane              9 LBA-MR               1:32.00    1:29.43        
                  43.22     1:29.43 (46.21)                                        
 11 Lewis, William             9 MSC-MR               1:51.51    1:33.18        
                  45.68     1:33.18 (47.50)                                        
 12 Ball, Connor               9 MSC-MR               1:40.10    1:34.76        
                  44.14     1:34.76 (50.62)                                        
 13 Khan, Athar               10 MSC-MR               1:40.09    1:46.77        
                  50.32     1:46.77 (56.45)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woolley, Zachary          10 Dolphins-MR            39.01      39.77        
  2 Boyko, Jason               9 MSC-MR                 40.43      39.87        
  3 Morris, Shane              9 LBA-MR                 42.07      41.68        
  4 Guardino, Devin            9 Patriot-MR           1:20.00      44.48        
  5 Treanor, Shane             9 Marlins-MR             45.25      44.67        
  6 Cruz, Fredrick            10 MSC-MR                 48.72      47.41        
  7 McCarthy, Michael         10 LBA-MR                 48.64      47.94        
  8 Wadsworth, John            9 Marlins-MR             41.82      48.23        
  9 Rabasco, Christopher       9 Patriot-MR             52.51      50.62        
 10 Lewis, William             9 MSC-MR               1:02.71      52.49        
 11 Ball, Connor               9 MSC-MR                 52.08      59.99        
 12 Khan, Athar               10 MSC-MR                 53.90    1:01.93        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Jason               9 MSC-MR               1:30.24    1:25.10        
                  41.75     1:25.10 (43.35)                                        
  2 Woolley, Zachary          10 Dolphins-MR          1:26.42    1:25.67        
                  41.99     1:25.67 (43.68)                                        
  3 Cannon, Matthew            9 LBA-MR               1:28.53    1:28.14        
                  42.89     1:28.14 (45.25)                                        
  4 Morris, Shane              9 LBA-MR               1:32.43    1:31.73        
                  45.74     1:31.73 (45.99)                                        
  5 Wadsworth, John            9 Marlins-MR           1:51.33    1:38.28        
                  46.17     1:38.28 (52.11)                                        
  6 Cruz, Fredrick            10 MSC-MR               1:48.36    1:38.54        
                  48.34     1:38.54 (50.20)                                        
  7 Martin, Joshua            10 NDAC-MR              1:44.64    1:41.01        
                  47.68     1:41.01 (53.33)                                        
  8 Guardino, Devin            9 Patriot-MR           2:40.00    1:45.54        
                  55.80     1:45.54 (49.74)                                        
  9 Lewis, William             9 MSC-MR               2:02.88    1:52.04        
                  56.17     1:52.04 (55.87)                                        
 10 Ball, Connor               9 MSC-MR               1:53.04    1:53.21        
                  56.62     1:53.21 (56.59)                                        
 11 Morledge, Louis            9 LBA-MR               2:00.00    1:53.60        
                  53.14   1:53.60 (1:00.46)                                        
 12 Khan, Athar               10 MSC-MR               1:49.01    2:15.18        
                1:05.12   2:15.18 (1:10.06)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rabasco, Christopher       9 Patriot-MR             46.07      42.49        
  2 Wadsworth, John            9 Marlins-MR             44.64      43.07        
  3 Martin, Joshua            10 NDAC-MR                42.93      43.11        
  4 Treanor, Shane             9 Marlins-MR             44.55      45.14        
  5 Boyko, Jason               9 MSC-MR                 53.69      46.94        
  6 Cruz, Fredrick            10 MSC-MR                 53.96      47.69        
  7 Cannon, Matthew            9 LBA-MR                 47.79      48.78        
  8 Morris, Shane              9 LBA-MR               1:26.90      48.82        
  9 Guardino, Devin            9 Patriot-MR           1:20.00      50.78        
 10 Meersand, Andrew           9 LBA-MR               1:00.00      50.90        
 11 Lent, Connor               9 LBA-MR                 50.09      51.35        
 12 McCarthy, Michael         10 LBA-MR                 52.97      54.30        
 13 Lewis, William             9 MSC-MR               1:10.07      54.70        
 14 Hutton, RJ                 9 Patriot-MR             58.66      54.85        
 15 Khan, Athar               10 MSC-MR                 58.07    1:00.01        
 -- Ball, Connor               9 MSC-MR               1:01.02         DQ        
 -- Ward, Kevin               10 LBA-MR                 50.00         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wadsworth, John            9 Marlins-MR           1:42.69    1:37.76        
                  45.58     1:37.76 (52.18)                                        
  2 Martin, Joshua            10 NDAC-MR              1:38.54    1:39.70        
                  44.97     1:39.70 (54.73)                                        
  3 Treanor, Shane             9 Marlins-MR           1:41.67    1:39.95        
                  46.74     1:39.95 (53.21)                                        
  4 Cruz, Fredrick            10 MSC-MR               1:55.16    1:43.36        
                  48.18     1:43.36 (55.18)                                        
  5 Boyko, Jason               9 MSC-MR               2:04.16    1:44.72        
                  49.63     1:44.72 (55.09)                                        
  6 Morris, Shane              9 LBA-MR               3:20.00    1:45.54        
                  49.64     1:45.54 (55.90)                                        
 -- Khan, Athar               10 MSC-MR               2:05.20         DQ        
                1:02.47        DQ (1:13.70)                                        
 -- Lewis, William             9 MSC-MR                    NT         DQ        
                  57.15        DQ (1:03.70)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Jason               9 MSC-MR                 39.21      37.53        
  2 Woolley, Zachary          10 Dolphins-MR            39.69      39.24        
  3 Cruz, Fredrick            10 MSC-MR                 52.67      45.46        
  4 McCarthy, Michael         10 LBA-MR               1:00.00      46.18        
  5 Wadsworth, John            9 Marlins-MR             44.78      46.90        
  6 Rabasco, Christopher       9 Patriot-MR             53.97      46.93        
  7 Treanor, Shane             9 Marlins-MR             50.28      47.92        
  8 Guardino, Devin            9 Patriot-MR           1:35.00      50.15        
  9 Morledge, Louis            9 LBA-MR               1:00.00      50.19        
 10 Lent, Connor               9 LBA-MR                 48.18      50.37        
 11 Lewis, William             9 MSC-MR                    NT      57.25        
 12 Khan, Athar               10 MSC-MR               1:03.10      58.52        
 13 Hutton, RJ                 9 Patriot-MR           1:02.94    1:00.67        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Jason               9 MSC-MR               1:49.89    1:31.37        
                  40.05     1:31.37 (51.32)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Jason               9 MSC-MR               1:30.90    1:27.57        
                  39.50     1:27.57 (48.07)                                        
  2 Woolley, Zachary          10 Dolphins-MR          1:24.08    1:28.15        
                  42.30     1:28.15 (45.85)                                        
  3 Treanor, Shane             9 Marlins-MR           1:34.91    1:33.07        
                  46.04     1:33.07 (47.03)                                        
  4 Wadsworth, John            9 Marlins-MR           1:37.61    1:33.35        
                  44.33     1:33.35 (49.02)                                        
  5 Martin, Joshua            10 NDAC-MR              1:37.66    1:33.68        
                  41.84     1:33.68 (51.84)                                        
  6 Rabasco, Christopher       9 Patriot-MR           1:39.43    1:35.20        
                  47.32     1:35.20 (47.88)                                        
  7 Cruz, Fredrick            10 MSC-MR               1:47.34    1:36.72        
                  46.03     1:36.72 (50.69)                                        
  8 Guardino, Devin            9 Patriot-MR           2:15.00    1:36.91        
                  48.39     1:36.91 (48.52)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:06.79    2:52.89        
                  44.04     1:23.98 (39.94)     2:13.10 (49.12)     2:52.89 (39.79)
 
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       3:01.09    2:58.14        
                  41.06     1:32.04 (50.98)     2:17.18 (45.14)     2:58.14 (40.96)
 -- Marist Swim Club-MR  'A'                          2:31.10         DQ        
                  54.41     1:40.61 (46.20)     2:15.89 (35.28)          DQ (44.84)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Jason               9 MSC-MR                    NT    2:42.30        
                  36.24     1:19.20 (42.96)     2:00.61 (41.41)     2:42.30 (41.69)
  2 Cannon, Matthew            9 LBA-MR               3:00.00    2:43.33        
                  35.64     1:17.87 (42.23)     2:01.55 (43.68)     2:43.33 (41.78)
  3 Cruz, Fredrick            10 MSC-MR                    NT    3:09.97        
                  39.85     1:29.20 (49.35)     2:20.38 (51.18)     3:09.97 (49.59)
  4 Lewis, William             9 MSC-MR               3:38.19    3:32.11        
                  47.88     1:41.59 (53.71)     2:37.79 (56.20)     3:32.11 (54.32)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stenger, Adam             12 LBA-MR                 28.25      28.02        
  2 Blank, Travis             12 NDAC-MR                28.77      28.45        
  3 Piliero, Marc             12 Patriot-MR             30.21      28.84        
  4 LaRue, Paul               11 MSC-MR                 30.94      29.34        
  5 Craven, Mike              12 NDAC-MR                30.23      29.62        
  6 Rosado, Jeramy            12 PBAC-MR                31.45      30.32        
  7 Alpay, Christopher        12 MSC-MR                 30.62      30.81        
  8 Ciliberti, Nicholas       11 Patriot-MR             34.51      32.70        
  9 Czerwinski, Jay           12 Marlins-MR             32.03      33.66        
 10 Cavotti, Parker           11 NDAC-MR                33.79      35.18        
 11 Canino, Michael           11 MSC-MR                    NT      43.94        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stenger, Adam             12 LBA-MR               1:00.78    1:01.23        
                  29.54     1:01.23 (31.69)                                        
  2 Blank, Travis             12 NDAC-MR              1:04.00    1:01.84        
                  29.86     1:01.84 (31.98)                                        
  3 LaRue, Paul               11 MSC-MR               1:07.92    1:05.22        
                  30.96     1:05.22 (34.26)                                        
  4 Alpay, Christopher        12 MSC-MR               1:05.25    1:06.00        
                  32.08     1:06.00 (33.92)                                        
  5 Rosado, Jeramy            12 PBAC-MR              1:08.25    1:06.97        
                  31.23     1:06.97 (35.74)                                        
  6 Craven, Mike              12 NDAC-MR              1:12.31    1:07.28        
                  31.67     1:07.28 (35.61)                                        
  7 Ciliberti, Nicholas       11 Patriot-MR           1:19.02    1:14.59        
                  35.95     1:14.59 (38.64)                                        
  8 Gudmunson, Erik           12 Dolphins-MR          1:26.00    1:18.47        
                  37.70     1:18.47 (40.77)                                        
  9 Espana Gross, Matthew     12 NDAC-MR              1:30.11    1:18.53        
                  36.85     1:18.53 (41.68)                                        
 10 O'Connell, Jack           11 Patriot-MR           1:26.62    1:25.57        
                  39.66     1:25.57 (45.91)                                        
 11 Canino, Michael           11 MSC-MR                    NT    1:34.91        
                  42.38     1:34.91 (52.53)                                        
 12 Rizzi, Dominic            11 Dolphins-MR          1:22.46    1:40.54        
                  43.53     1:40.54 (57.01)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stenger, Adam             12 LBA-MR               2:10.51    2:12.82        
                  29.83     1:03.43 (33.60)     1:38.63 (35.20)     2:12.82 (34.19)
  2 LaRue, Paul               11 MSC-MR               2:25.95    2:17.21        
                  30.64     1:04.99 (34.35)     1:40.97 (35.98)     2:17.21 (36.24)
  3 Ciliberti, Nicholas       11 Patriot-MR           2:46.00    2:36.75        
                  34.17     1:14.13 (39.96)     1:55.20 (41.07)     2:36.75 (41.55)
  4 Craven, Mike              12 NDAC-MR              2:44.94    2:39.37        
                  31.90     1:09.82 (37.92)   2:39.87 (1:30.05)         2:39.37 ( )
  5 Canino, Michael           11 MSC-MR                    NT    4:02.58        
                  47.96                             2:56.61 ( )   4:02.58 (1:05.97)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaRue, Paul               11 MSC-MR                 35.98      33.71        
  2 Alpay, Christopher        12 MSC-MR                 38.11      37.32        
  3 Piliero, Marc             12 Patriot-MR             37.99      37.43        
  4 Cavotti, Parker           11 NDAC-MR                40.76      42.12        
  5 Canino, Michael           11 MSC-MR                    NT      46.69        
 -- Ciliberti, Nicholas       11 Patriot-MR             40.83         DQ        
 -- Craven, Mike              12 NDAC-MR                39.04         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blank, Travis             12 NDAC-MR              1:12.26    1:10.13        
                  34.38     1:10.13 (35.75)                                        
  2 LaRue, Paul               11 MSC-MR               1:15.20    1:13.89        
                  36.03     1:13.89 (37.86)                                        
  3 Alpay, Christopher        12 MSC-MR                    NT    1:19.56        
                  38.61     1:19.56 (40.95)                                        
  4 Ciliberti, Nicholas       11 Patriot-MR           1:29.51    1:32.40        
                  45.08     1:32.40 (47.32)                                        
  5 Canino, Michael           11 MSC-MR                    NT    1:40.16        
 -- Craven, Mike              12 NDAC-MR              1:30.88         DQ        
                  43.56          DQ (46.28)                                        
 -- O'Connell, Jack           11 Patriot-MR           1:48.23         DQ        
                  51.28          DQ (52.61)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Craven, Mike              12 NDAC-MR                39.07      37.70        
  2 LaRue, Paul               11 MSC-MR                 39.20      38.72        
  3 Rosado, Jeramy            12 PBAC-MR                40.07      38.86        
  4 Alpay, Christopher        12 MSC-MR                 36.87      40.54        
  5 Ciliberti, Nicholas       11 Patriot-MR             44.44      44.13        
  6 Gudmunson, Erik           12 Dolphins-MR            45.00      46.13        
  7 Espana Gross, Matthew     12 NDAC-MR                48.11      47.00        
 -- Canino, Michael           11 MSC-MR                    NT         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaRue, Paul               11 MSC-MR               1:25.92    1:21.85        
                  39.41     1:21.85 (42.44)                                        
  2 Craven, Mike              12 NDAC-MR              1:30.89    1:23.77        
                  40.08     1:23.77 (43.69)                                        
  3 Rosado, Jeramy            12 PBAC-MR              1:30.68    1:28.27        
                  40.24     1:28.27 (48.03)                                        
  4 Alpay, Christopher        12 MSC-MR                    NT    1:31.10        
                  41.93     1:31.10 (49.17)                                        
  5 Ciliberti, Nicholas       11 Patriot-MR           1:38.28    1:36.68        
                  45.49     1:36.68 (51.19)                                        
  6 Czerwinski, Jay           12 Marlins-MR           1:49.39    1:42.36        
                  47.89     1:42.36 (54.47)                                        
  7 Cavotti, Parker           11 NDAC-MR              1:50.43    1:48.94        
                  47.85   1:48.94 (1:01.09)                                        
  8 Canino, Michael           11 MSC-MR                    NT    1:53.61        
                  54.90     1:53.61 (58.71)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stenger, Adam             12 LBA-MR                 29.22      30.27        
  2 Blank, Travis             12 NDAC-MR                30.29      31.29        
  3 Alpay, Christopher        12 MSC-MR                 33.50      34.37        
  4 Rosado, Jeramy            12 PBAC-MR                35.81      34.44        
  5 LaRue, Paul               11 MSC-MR                 37.00      35.49        
  6 Ciliberti, Nicholas       11 Patriot-MR             38.78      39.47        
 -- O'Connell, Jack           11 Patriot-MR             50.35         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stenger, Adam             12 LBA-MR               1:05.32    1:06.51        
                  31.33     1:06.51 (35.18)                                        
  2 Blank, Travis             12 NDAC-MR              1:12.56    1:11.47        
                  34.20     1:11.47 (37.27)                                        
  3 Piliero, Marc             12 Patriot-MR           1:31.34    1:23.89        
                  37.80     1:23.89 (46.09)                                        
  4 LaRue, Paul               11 MSC-MR               1:34.45    1:25.32        
                  39.64     1:25.32 (45.68)                                        
  5 Ciliberti, Nicholas       11 Patriot-MR           1:34.17    1:31.24        
                  41.68     1:31.24 (49.56)                                        
  6 Alpay, Christopher        12 MSC-MR                    NT    1:31.59        
                  38.90     1:31.59 (52.69)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stenger, Adam             12 LBA-MR               1:09.16    1:10.19        
                  32.26     1:10.19 (37.93)                                        
  2 Blank, Travis             12 NDAC-MR              1:12.70    1:12.76        
                  33.14     1:12.76 (39.62)                                        
  3 LaRue, Paul               11 MSC-MR               1:16.85    1:14.28        
                  34.91     1:14.28 (39.37)                                        
  4 Piliero, Marc             12 Patriot-MR           1:20.16    1:16.07        
                  35.78     1:16.07 (40.29)                                        
  5 Rosado, Jeramy            12 PBAC-MR              1:19.88    1:18.59        
                  36.28     1:18.59 (42.31)                                        
  6 Alpay, Christopher        12 MSC-MR               1:19.27    1:19.71        
                  35.68     1:19.71 (44.03)                                        
  7 Czerwinski, Jay           12 Marlins-MR           1:24.58    1:28.66        
                  41.04     1:28.66 (47.62)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stenger, Adam             12 LBA-MR               2:27.32    2:28.00        
                  32.01     1:09.74 (37.73)     1:54.36 (44.62)     2:28.00 (33.64)
  2 LaRue, Paul               11 MSC-MR               2:41.64    2:36.57        
                  37.32     1:16.62 (39.30)     2:01.99 (45.37)     2:36.57 (34.58)
 -- Ciliberti, Nicholas       11 Patriot-MR           3:14.00         DQ        
                  41.54     1:29.97 (48.43)     2:21.46 (51.49)          DQ (39.22)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian           13 NDAC-MR                24.72      24.45        
  2 Alderson, Ryan            13 MSC-MR                 25.61      24.93        
  3 Carlino, Keith            13 MSC-MR                 26.91      25.48        
  4 Griffin, Dakota           14 NDAC-MR                26.66      25.59        
  5 Haas, Simon               13 MSC-MR                 26.27      25.85        
  6 Byrne, Greg               14 Marlins-MR             25.55      25.86        
  7 Anderson, Carl            14 NDAC-MR                25.82      25.96        
  8 Stuart, Ian               14 Aqua Gems-MR           26.37      26.02        
  9 Ehret, Jack               13 Aqua Gems-MR           27.73      26.96        
 10 Cooper, Reilly            14 Dolphins-MR            27.83      27.11        
 11 Cashin, Michael           13 LBA-MR                 26.96      27.47        
 12 Tialios, Kristian         14 NDAC-MR                28.73      27.51        
 13 Cashin, Liam              13 LBA-MR                 28.04      27.71        
 14 Nakkab, Andre             14 Patriot-MR             27.60      27.81        
 15 Charleston, Jared         13 Marlins-MR             27.55      28.13        
 16 Loeffel, Austin           13 NDAC-MR                28.95      28.23        
 17 Cavotti, Spencer          13 NDAC-MR                27.48      28.33        
 18 Wright, Richard           14 Patriot-MR             29.81      29.17        
 19 O'Meara, James            13 LBA-MR                 28.14      29.39        
 20 Beigay, Kyle              13 Sachem-MR              29.05      29.55        
 21 O'Neill, Michael          14 Marlins-MR             29.61      29.68        
 22 Craven, Eddie             14 NDAC-MR                31.46      30.51        
 23 Kosinski, Alek            13 NDAC-MR                31.57      30.96        
 24 Haag, Kristopher          13 Dolphins-MR            33.85      31.58        
 25 Heitmann, Brandon         14 MSC-MR                 36.45      32.06        
 26 Heitmann, Tyler           13 MSC-MR                 39.13      33.64        
 27 Meersand, Austin          13 LBA-MR                 35.00      34.75        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian           13 NDAC-MR                53.73      52.22        
                  25.28       52.22 (26.94)                                        
  2 Walsh, Ryan               14 Marlins-MR             52.84      53.24        
                  25.41       53.24 (27.83)                                        
  3 Alderson, Ryan            13 MSC-MR                 54.12      53.79        
                  26.29       53.79 (27.50)                                        
  4 Haas, Simon               13 MSC-MR                 57.55      54.57        
                  26.41       54.57 (28.16)                                        
  5 Carlino, Keith            13 MSC-MR                 59.48      54.65        
                  25.57       54.65 (29.08)                                        
  6 Byrne, Greg               14 Marlins-MR             54.43      54.77        
                  26.72       54.77 (28.05)                                        
  7 Stuart, Ian               14 Aqua Gems-MR           58.73      57.70        
                  27.10       57.70 (30.60)                                        
  8 Griffin, Dakota           14 NDAC-MR                58.96      57.76        
                  27.33       57.76 (30.43)                                        
  9 Treanor, Dallan           14 Marlins-MR             58.41      58.01        
                  27.67       58.01 (30.34)                                        
 10 Anderson, Carl            14 NDAC-MR                57.61      58.49        
                  27.77       58.49 (30.72)                                        
 11 Cooper, Reilly            14 Dolphins-MR          1:00.40      58.54        
                  28.01       58.54 (30.53)                                        
 12 Tialios, Kristian         14 NDAC-MR                59.87      58.75        
                  27.91       58.75 (30.84)                                        
 13 Ehret, Jack               13 Aqua Gems-MR         1:05.43      59.54        
                  27.99       59.54 (31.55)                                        
 14 Nakkab, Andre             14 Patriot-MR             59.53      59.58        
                  28.84       59.58 (30.74)                                        
 15 Cashin, Michael           13 LBA-MR               1:00.07      59.88        
                  28.86       59.88 (31.02)                                        
 16 Charleston, Jared         13 Marlins-MR           1:01.04    1:00.03        
                  28.59     1:00.03 (31.44)                                        
 17 Cashin, Liam              13 LBA-MR               1:01.15    1:00.92        
                  29.16     1:00.92 (31.76)                                        
 18 Canner, James             13 LBA-MR               1:02.35    1:02.40        
                  29.72     1:02.40 (32.68)                                        
 19 Wright, Richard           14 Patriot-MR           1:04.28    1:02.88        
                  30.37     1:02.88 (32.51)                                        
 20 Loeffel, Austin           13 NDAC-MR              1:04.35    1:03.38        
                  29.48     1:03.38 (33.90)                                        
 21 Beigay, Kyle              13 Sachem-MR            1:04.10    1:03.57        
                  30.09     1:03.57 (33.48)                                        
 22 O'Neill, Michael          14 Marlins-MR           1:04.28    1:04.89        
                  30.33     1:04.89 (34.56)                                        
 23 Craven, Eddie             14 NDAC-MR              1:14.99    1:05.36        
                  30.99     1:05.36 (34.37)                                        
 24 Haag, Kristopher          13 Dolphins-MR          1:12.71    1:09.44        
                  32.41     1:09.44 (37.03)                                        
 25 Heitmann, Brandon         14 MSC-MR                    NT    1:09.92        
                  33.23     1:09.92 (36.69)                                        
 26 Heitmann, Tyler           13 MSC-MR                    NT    1:17.21        
                  37.62     1:17.21 (39.59)                                        
 -- O'Meara, James            13 LBA-MR               1:02.04         DQ        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian           13 NDAC-MR              1:56.58    1:55.38        
                  26.52       56.19 (29.67)     1:26.32 (30.13)     1:55.38 (29.06)
  2 Byrne, Greg               14 Marlins-MR           1:58.50    1:55.73        
                  26.90       55.93 (29.03)     1:26.24 (30.31)     1:55.73 (29.49)
  3 Haas, Simon               13 MSC-MR               2:03.45    1:58.73        
                  27.09       57.13 (30.04)     1:28.31 (31.18)     1:58.73 (30.42)
  4 Alderson, Ryan            13 MSC-MR               1:57.82    1:58.77        
                  26.87       56.78 (29.91)     1:27.94 (31.16)     1:58.77 (30.83)
  5 Carlino, Keith            13 MSC-MR               2:13.66    2:03.38        
                  27.50       59.19 (31.69)     1:31.93 (32.74)     2:03.38 (31.45)
  6 Tialios, Kristian         14 NDAC-MR              2:06.83    2:04.88        
                  27.80       59.26 (31.46)     1:32.29 (33.03)     2:04.88 (32.59)
  7 Nakkab, Andre             14 Patriot-MR           2:08.95    2:05.88        
                  28.55     1:00.51 (31.96)     1:33.71 (33.20)     2:05.88 (32.17)
  8 Cooper, Reilly            14 Dolphins-MR          2:11.72    2:07.70        
                  28.82     1:00.31 (31.49)     1:33.95 (33.64)     2:07.70 (33.75)
  9 Anderson, Carl            14 NDAC-MR              2:04.73    2:11.07        
                  28.66     1:01.59 (32.93)     1:36.59 (35.00)     2:11.07 (34.48)
 10 Charleston, Jared         13 Marlins-MR           2:16.00    2:15.50        
                  29.67     1:03.95 (34.28)     1:40.83 (36.88)     2:15.50 (34.67)
 11 Heitmann, Brandon         14 MSC-MR                    NT    2:33.72        
                  33.50     1:11.52 (38.02)     1:52.37 (40.85)     2:33.72 (41.35)
 12 Heitmann, Tyler           13 MSC-MR                    NT    2:46.76        
                  35.25     1:17.58 (42.33)     2:03.52 (45.94)     2:46.76 (43.24)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Byrne, Greg               14 Marlins-MR           5:11.45    5:11.70        
                  28.05       58.44 (30.39)     1:30.01 (31.57)     2:01.97 (31.96)
        2:34.06 (32.09)     3:06.17 (32.11)     3:37.94 (31.77)     4:10.00 (32.06)
        4:41.61 (31.61)     5:11.70 (30.09)                                        
  2 Haas, Simon               13 MSC-MR               5:22.55    5:15.87        
                  28.44       59.84 (31.40)     1:31.99 (32.15)     2:03.98 (31.99)
        2:36.01 (32.03)     3:07.99 (31.98)     3:40.04 (32.05)     4:12.23 (32.19)
        4:44.26 (32.03)     5:15.87 (31.61)                                        
  3 Alderson, Ryan            13 MSC-MR               5:24.96    5:23.76        
                  28.18       59.21 (31.03)     1:31.25 (32.04)     2:03.69 (32.44)
        2:36.83 (33.14)     3:10.44 (33.61)     3:44.64 (34.20)     4:18.08 (33.44)
        4:51.87 (33.79)     5:23.76 (31.89)                                        
  4 Mackrel, Julian           13 NDAC-MR              5:35.61    5:27.73        
                  28.62     1:00.78 (32.16)     1:33.74 (32.96)     2:06.56 (32.82)
        2:40.13 (33.57)     3:13.48 (33.35)     3:47.76 (34.28)     4:22.17 (34.41)
        4:56.34 (34.17)     5:27.73 (31.39)                                        
  5 Treanor, Dallan           14 Marlins-MR           5:33.57    5:32.96        
                  28.82     1:01.26 (32.44)     1:34.93 (33.67)     2:09.30 (34.37)
        2:44.14 (34.84)     3:18.33 (34.19)     3:52.85 (34.52)     4:26.98 (34.13)
        5:00.92 (33.94)     5:32.96 (32.04)                                        
  6 Tialios, Kristian         14 NDAC-MR              5:32.94    5:32.97        
                  28.33     1:00.38 (32.05)     1:33.69 (33.31)     2:07.81 (34.12)
        2:42.39 (34.58)     3:16.29 (33.90)     3:51.17 (34.88)     4:25.45 (34.28)
        4:59.58 (34.13)     5:32.97 (33.39)                                        
  7 Carlino, Keith            13 MSC-MR               5:58.60    5:38.02        
                  29.27     1:02.68 (33.41)     1:38.20 (35.52)     2:12.46 (34.26)
        2:47.04 (34.58)     3:22.41 (35.37)     3:56.94 (34.53)     4:32.04 (35.10)
        5:05.38 (33.34)     5:38.02 (32.64)                                        
  8 Nakkab, Andre             14 Patriot-MR           6:18.00    5:46.17        
                  31.73     1:06.09 (34.36)     1:41.77 (35.68)     2:17.21 (35.44)
        2:52.00 (34.79)     3:27.67 (35.67)     4:03.13 (35.46)     4:38.48 (35.35)
        5:12.70 (34.22)     5:46.17 (33.47)                                        
  9 Wright, Richard           14 Patriot-MR           6:06.43    5:47.69        
                  30.54     1:04.51 (33.97)     1:39.36 (34.85)     2:14.72 (35.36)
        2:50.84 (36.12)     3:27.15 (36.31)     4:03.57 (36.42)     4:39.83 (36.26)
        5:15.09 (35.26)     5:47.69 (32.60)                                        
 10 Anderson, Carl            14 NDAC-MR              5:47.04    5:49.39        
                  29.67     1:04.02 (34.35)     1:40.02 (36.00)     2:17.08 (37.06)
        2:53.52 (36.44)     3:30.64 (37.12)     4:06.37 (35.73)     4:41.77 (35.40)
        5:17.20 (35.43)     5:49.39 (32.19)                                        
 11 Cooper, Reilly            14 Dolphins-MR          6:24.68    5:54.12        
                  30.89     1:05.54 (34.65)     1:41.33 (35.79)     2:17.81 (36.48)
        2:53.57 (35.76)     3:30.11 (36.54)     4:07.38 (37.27)     4:43.80 (36.42)
        5:20.42 (36.62)     5:54.12 (33.70)                                        
 12 Charleston, Jared         13 Marlins-MR           6:03.97    6:01.55        
                  31.32     1:07.45 (36.13)     1:44.43 (36.98)     2:22.03 (37.60)
        2:58.67 (36.64)     3:35.79 (37.12)     4:13.11 (37.32)     4:49.99 (36.88)
        5:26.83 (36.84)     6:01.55 (34.72)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Byrne, Greg               14 Marlins-MR           1:01.62      59.43        
                  29.80       59.43 (29.63)                                        
  2 Carlino, Keith            13 MSC-MR               1:01.34    1:00.19        
                  28.99     1:00.19 (31.20)                                        
  3 Alderson, Ryan            13 MSC-MR               1:02.05    1:01.13        
                  30.56     1:01.13 (30.57)                                        
  4 Walsh, Ryan               14 Marlins-MR           1:01.30    1:01.38        
                  29.59     1:01.38 (31.79)                                        
  5 Haas, Simon               13 MSC-MR               1:02.48    1:03.58        
                  31.01     1:03.58 (32.57)                                        
  6 Mackrel, Julian           13 NDAC-MR              1:02.20    1:03.59        
                  31.17     1:03.59 (32.42)                                        
  7 Tialios, Kristian         14 NDAC-MR              1:05.94    1:06.34        
                  32.57     1:06.34 (33.77)                                        
  8 Griffin, Dakota           14 NDAC-MR              1:05.87    1:06.70        
                  32.12     1:06.70 (34.58)                                        
  9 Ehret, Jack               13 Aqua Gems-MR         1:15.43    1:06.99        
                  32.69     1:06.99 (34.30)                                        
 10 Treanor, Dallan           14 Marlins-MR           1:04.95    1:07.26        
                  32.67     1:07.26 (34.59)                                        
 11 Cashin, Michael           13 LBA-MR               1:05.27    1:08.17        
 12 Charleston, Jared         13 Marlins-MR           1:09.66    1:08.92        
                  33.76     1:08.92 (35.16)                                        
 13 Stuart, Ian               14 Aqua Gems-MR         1:11.32    1:10.96        
                  33.91     1:10.96 (37.05)                                        
 14 Cashin, Liam              13 LBA-MR               1:12.09    1:11.76        
                  34.52     1:11.76 (37.24)                                        
 15 O'Meara, James            13 LBA-MR               1:14.23    1:13.05        
                  35.45     1:13.05 (37.60)                                        
 16 Anderson, Carl            14 NDAC-MR              1:10.07    1:13.26        
                  35.86     1:13.26 (37.40)                                        
 17 Loeffel, Austin           13 NDAC-MR              1:15.54    1:14.93        
                  36.49     1:14.93 (38.44)                                        
 18 O'Neill, Michael          14 Marlins-MR           1:11.97    1:15.24        
                  35.70     1:15.24 (39.54)                                        
 19 Wright, Richard           14 Patriot-MR           1:19.79    1:15.28        
                  37.16     1:15.28 (38.12)                                        
 20 Nakkab, Andre             14 Patriot-MR           1:19.36    1:15.98        
                  37.31     1:15.98 (38.67)                                        
 21 Beigay, Kyle              13 Sachem-MR            1:11.24    1:20.70        
                  38.22     1:20.70 (42.48)                                        
 22 Haag, Kristopher          13 Dolphins-MR          1:26.32    1:20.95        
                  40.31     1:20.95 (40.64)                                        
 23 Craven, Eddie             14 NDAC-MR              1:33.46    1:26.60        
 24 Heitmann, Tyler           13 MSC-MR                    NT    1:27.70        
                  43.24     1:27.70 (44.46)                                        
 25 Heitmann, Brandon         14 MSC-MR                    NT    1:29.08        
                  43.94     1:29.08 (45.14)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian           13 NDAC-MR              1:11.22    1:08.45        
                  32.24     1:08.45 (36.21)                                        
  2 Byrne, Greg               14 Marlins-MR           1:13.72    1:10.29        
                  33.11     1:10.29 (37.18)                                        
  3 Haas, Simon               13 MSC-MR               1:17.03    1:12.59        
                  34.16     1:12.59 (38.43)                                        
  4 Ehret, Jack               13 Aqua Gems-MR         1:21.21    1:16.75        
                  36.31     1:16.75 (40.44)                                        
  5 Griffin, Dakota           14 NDAC-MR              1:18.34    1:17.39        
                  35.12     1:17.39 (42.27)                                        
  6 Tialios, Kristian         14 NDAC-MR              1:24.42    1:17.95        
                  37.31     1:17.95 (40.64)                                        
  7 Cavotti, Spencer          13 NDAC-MR              1:12.68    1:18.37        
                  35.38     1:18.37 (42.99)                                        
  7 Cooper, Reilly            14 Dolphins-MR          1:25.45    1:18.37        
                  36.38     1:18.37 (41.99)                                        
  9 Carlino, Keith            13 MSC-MR               1:25.52    1:18.85        
                  36.76     1:18.85 (42.09)                                        
 10 Anderson, Carl            14 NDAC-MR              1:21.67    1:18.88        
                  36.80     1:18.88 (42.08)                                        
 11 Alderson, Ryan            13 MSC-MR               1:20.92    1:19.59        
                  37.77     1:19.59 (41.82)                                        
 12 Stuart, Ian               14 Aqua Gems-MR         1:22.14    1:19.65        
                  37.10     1:19.65 (42.55)                                        
 13 Cashin, Liam              13 LBA-MR               1:21.08    1:20.07        
                  37.74     1:20.07 (42.33)                                        
 14 Wright, Richard           14 Patriot-MR           1:26.16    1:22.54        
                  39.26     1:22.54 (43.28)                                        
 15 Charleston, Jared         13 Marlins-MR           1:27.56    1:23.34        
                  39.43     1:23.34 (43.91)                                        
 16 Meersand, Austin          13 LBA-MR               1:30.00    1:23.52        
                  38.24     1:23.52 (45.28)                                        
 17 O'Neill, Michael          14 Marlins-MR           1:19.80    1:24.14        
                  38.31     1:24.14 (45.83)                                        
 18 Loeffel, Austin           13 NDAC-MR              1:26.28    1:24.21        
                  39.03     1:24.21 (45.18)                                        
 19 Craven, Eddie             14 NDAC-MR              1:26.68    1:24.26        
                  39.65     1:24.26 (44.61)                                        
 20 Nakkab, Andre             14 Patriot-MR           1:31.12    1:24.35        
                  40.21     1:24.35 (44.14)                                        
 21 Cashin, Michael           13 LBA-MR               1:29.28    1:24.55        
                  39.78     1:24.55 (44.77)                                        
 22 O'Meara, James            13 LBA-MR               1:22.36    1:24.79        
                  38.77     1:24.79 (46.02)                                        
 23 Haag, Kristopher          13 Dolphins-MR          1:35.46    1:27.31        
                  40.21     1:27.31 (47.10)                                        
 24 Beigay, Kyle              13 Sachem-MR            1:24.38    1:27.59        
                  40.72     1:27.59 (46.87)                                        
 25 Kosinski, Alek            13 NDAC-MR              1:33.06    1:28.18        
                  40.56     1:28.18 (47.62)                                        
 26 Heitmann, Tyler           13 MSC-MR                    NT    1:37.09        
                  45.98     1:37.09 (51.11)                                        
 -- Heitmann, Brandon         14 MSC-MR                    NT         DQ        
                  41.06          DQ (45.74)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Byrne, Greg               14 Marlins-MR             58.73      58.50        
                  27.90       58.50 (30.60)                                        
  2 Walsh, Ryan               14 Marlins-MR           1:00.78    1:00.22        
                  27.99     1:00.22 (32.23)                                        
  3 Haas, Simon               13 MSC-MR               1:08.56    1:03.10        
                  29.96     1:03.10 (33.14)                                        
  4 Stuart, Ian               14 Aqua Gems-MR         1:05.65    1:04.48        
                  29.98     1:04.48 (34.50)                                        
  5 Carlino, Keith            13 MSC-MR               1:04.17    1:05.20        
                  30.19     1:05.20 (35.01)                                        
  6 Tialios, Kristian         14 NDAC-MR              1:09.16    1:05.65        
                  30.53     1:05.65 (35.12)                                        
  7 Nakkab, Andre             14 Patriot-MR           1:07.42    1:05.82        
                  31.17     1:05.82 (34.65)                                        
  8 Alderson, Ryan            13 MSC-MR               1:07.22    1:06.44        
                  30.88     1:06.44 (35.56)                                        
  9 Treanor, Dallan           14 Marlins-MR           1:06.68    1:06.82        
                  30.96     1:06.82 (35.86)                                        
 10 Mackrel, Julian           13 NDAC-MR              1:05.11    1:07.07        
                  30.66     1:07.07 (36.41)                                        
 11 Anderson, Carl            14 NDAC-MR              1:07.24    1:07.76        
                  30.64     1:07.76 (37.12)                                        
 12 Griffin, Dakota           14 NDAC-MR              1:10.65    1:07.96        
                  29.47     1:07.96 (38.49)                                        
 13 Canner, James             13 LBA-MR               1:09.18    1:09.90        
                  32.03     1:09.90 (37.87)                                        
 14 Charleston, Jared         13 Marlins-MR           1:17.10    1:12.64        
                  33.03     1:12.64 (39.61)                                        
 15 Cooper, Reilly            14 Dolphins-MR          1:21.11    1:13.61        
                  33.17     1:13.61 (40.44)                                        
 16 Wright, Richard           14 Patriot-MR           1:16.95    1:14.23        
                  34.10     1:14.23 (40.13)                                        
 17 Cashin, Liam              13 LBA-MR               1:18.12    1:14.50        
                  33.82     1:14.50 (40.68)                                        
 18 Cashin, Michael           13 LBA-MR               1:17.59    1:15.39        
                  33.17     1:15.39 (42.22)                                        
 19 O'Meara, James            13 LBA-MR               1:16.19    1:15.57        
                  34.24     1:15.57 (41.33)                                        
 20 Loeffel, Austin           13 NDAC-MR              1:34.65    1:21.37        
                  35.20     1:21.37 (46.17)                                        
 21 Haag, Kristopher          13 Dolphins-MR          1:24.68    1:26.86        
                  37.70     1:26.86 (49.16)                                        
 22 O'Neill, Michael          14 Marlins-MR           1:15.39    1:28.93        
                  37.35     1:28.93 (51.58)                                        
 23 Heitmann, Brandon         14 MSC-MR                    NT    1:29.73        
                  41.09     1:29.73 (48.64)                                        
 -- Heitmann, Tyler           13 MSC-MR                    NT         DQ        
                  46.53          DQ (58.22)                                        
 -- Beigay, Kyle              13 Sachem-MR            1:22.69         DQ        
                  38.99          DQ (48.78)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Byrne, Greg               14 Marlins-MR           2:12.59    2:12.37        
                  28.68     1:02.75 (34.07)     1:42.64 (39.89)     2:12.37 (29.73)
  2 Mackrel, Julian           13 NDAC-MR              2:15.92    2:17.36        
                  29.93     1:06.25 (36.32)     1:45.76 (39.51)     2:17.36 (31.60)
  3 Alderson, Ryan            13 MSC-MR               2:22.81    2:18.53        
                  30.87     1:05.04 (34.17)     1:48.44 (43.40)     2:18.53 (30.09)
  4 Haas, Simon               13 MSC-MR               2:16.52    2:19.63        
                  30.59     1:05.67 (35.08)     1:49.14 (43.47)     2:19.63 (30.49)
  5 Carlino, Keith            13 MSC-MR               2:24.25    2:21.70        
                  29.45     1:03.95 (34.50)     1:48.96 (45.01)     2:21.70 (32.74)
  6 Nakkab, Andre             14 Patriot-MR           2:35.38    2:26.58        
                  30.04     1:09.03 (38.99)     1:53.70 (44.67)     2:26.58 (32.88)
  7 Stuart, Ian               14 Aqua Gems-MR         2:34.00    2:29.18        
                  29.43     1:09.32 (39.89)     1:54.32 (45.00)     2:29.18 (34.86)
  8 Anderson, Carl            14 NDAC-MR              2:25.55    2:30.62        
                  31.28     1:09.15 (37.87)     1:56.14 (46.99)     2:30.62 (34.48)
  9 Cashin, Michael           13 LBA-MR               2:28.81    2:30.87        
                  33.50     1:10.24 (36.74)     1:58.37 (48.13)     2:30.87 (32.50)
 10 Stoski, Nicholas          13 LBA-MR               2:31.31    2:31.04        
                  33.30     1:15.42 (42.12)     1:56.08 (40.66)     2:31.04 (34.96)
 11 Griffin, Dakota           14 NDAC-MR              2:27.97    2:31.45        
                  29.70     1:08.21 (38.51)     1:54.37 (46.16)     2:31.45 (37.08)
 12 Charleston, Jared         13 Marlins-MR           2:37.85    2:33.80        
                  32.27     1:09.72 (37.45)     1:57.28 (47.56)     2:33.80 (36.52)
 13 Cashin, Liam              13 LBA-MR               2:33.84    2:35.86        
                  34.71     1:14.70 (39.99)     1:59.50 (44.80)     2:35.86 (36.36)
 14 Wright, Richard           14 Patriot-MR           2:44.20    2:36.09        
                  34.62     1:15.78 (41.16)     2:00.45 (44.67)     2:36.09 (35.64)
 15 Cooper, Reilly            14 Dolphins-MR          2:39.42    2:36.65        
                  33.68     1:15.66 (41.98)     2:01.69 (46.03)     2:36.65 (34.96)
 16 O'Meara, James            13 LBA-MR               2:35.06    2:37.98        
                  34.36     1:15.36 (41.00)     2:04.12 (48.76)     2:37.98 (33.86)
 17 Cavotti, Spencer          13 NDAC-MR              2:26.36    2:41.27        
                  33.70     1:16.11 (42.41)     2:03.65 (47.54)     2:41.27 (37.62)
 18 Loeffel, Austin           13 NDAC-MR              2:43.20    2:46.85        
                  33.72     1:16.10 (42.38)     2:06.30 (50.20)     2:46.85 (40.55)
 19 Beigay, Kyle              13 Sachem-MR            2:40.62    2:51.74        
                  39.00     1:25.08 (46.08)     2:14.80 (49.72)     2:51.74 (36.94)
 20 Craven, Eddie             14 NDAC-MR              2:58.79    2:54.46        
                  39.69     1:26.92 (47.23)     2:16.50 (49.58)     2:54.46 (37.96)
 21 Haag, Kristopher          13 Dolphins-MR          2:57.03    2:54.93        
                  37.38     1:22.45 (45.07)     2:13.81 (51.36)     2:54.93 (41.12)
 -- Kosinski, Alek            13 NDAC-MR              2:55.11         DQ        
                  39.12     1:28.26 (49.14)     2:18.77 (50.51)          DQ (40.68)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Byrne, Greg               14 Marlins-MR           4:37.90    4:35.83        
                  28.21     1:00.80 (32.59)     1:36.46 (35.66)     2:12.25 (35.79)
        2:52.66 (40.41)     3:33.66 (41.00)     4:05.49 (31.83)     4:35.83 (30.34)
  2 Haas, Simon               13 MSC-MR               5:05.64    4:43.40        
                  30.20     1:05.09 (34.89)     1:41.05 (35.96)     2:15.61 (34.56)
        2:57.48 (41.87)     3:40.42 (42.94)     4:12.62 (32.20)     4:43.40 (30.78)
  3 Alderson, Ryan            13 MSC-MR               5:09.08    4:58.93        
                  30.51     1:08.42 (37.91)     1:46.82 (38.40)     2:23.04 (36.22)
        3:08.33 (45.29)     3:54.20 (45.87)     4:27.63 (33.43)     4:58.93 (31.30)
  4 Carlino, Keith            13 MSC-MR               5:26.89    5:04.37        
                  30.09     1:06.56 (36.47)     1:43.51 (36.95)     2:18.59 (35.08)
        3:06.99 (48.40)     3:55.18 (48.19)     4:30.41 (35.23)     5:04.37 (33.96)
  5 Cooper, Reilly            14 Dolphins-MR          6:42.38    5:32.88        
                  33.75     1:16.24 (42.49)     1:59.26 (43.02)     2:42.41 (43.15)
        3:28.85 (46.44)     4:16.27 (47.42)     4:54.49 (38.22)     5:32.88 (38.39)
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:39.50    1:42.84        
                  26.28       53.30 (27.02)     1:18.95 (25.65)     1:42.84 (23.89)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:48.07    1:46.06        
                  25.35       56.66 (31.31)     1:21.44 (24.78)     1:46.06 (24.62)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:51.51    1:52.31        
                  28.11       55.98 (27.87)     1:25.32 (29.34)     1:52.31 (26.99)
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:01.50    1:58.93        
                  31.30     1:02.93 (31.63)     1:32.45 (29.52)     1:58.93 (26.48)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:01.40    1:59.07        
                  27.97     1:06.46 (38.49)     1:34.86 (28.40)     1:59.07 (24.21)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:01.96    2:04.96        
                  31.62     1:04.15 (32.53)     1:36.92 (32.77)     2:04.96 (28.04)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:15.00    2:18.93        
                  37.87     1:15.96 (38.09)     1:30.94 (14.98)     2:18.93 (47.99)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grennan, Jamie            17 Aqua Gems-MR           21.43      21.57        
  2 Cabasino, Tim             17 LBA-MR                 22.10      22.29        
  3 Andrews, Ayman            17 Aqua Gems-MR           22.60      22.85        
  4 Burud, Michael            16 NDAC-MR                22.01      23.08        
  5 Ryan, Michael             17 Sachem-MR              23.35      23.41        
  6 Roberts, Alan             20 MSC-MR                 22.78      23.48        
  7 Zazula, Nicholas          17 Aqua Gems-MR           24.43      23.57        
  8 Kostelec, Nick            15 LBA-MR                 23.39      23.77        
  9 Stuart, Alex              15 Aqua Gems-MR           23.10      23.94        
 10 Culver, Eric              17 MSC-MR                 23.58      24.06        
 11 Kleso, Kenneth            17 Aqua Gems-MR           24.43      24.16        
 12 Strickland, Benjamin      17 NDAC-MR                23.06      24.21        
 13 Greer, Shaun              17 Aqua Gems-MR           24.52      24.66        
 14 Meck, Mike                16 MSC-MR                 24.11      24.68        
 14 Marrero, Evan             16 Aqua Gems-MR           24.43      24.68        
 16 Pfohl, Erik               15 Aqua Gems-MR           24.77      24.76        
 16 Byrnes, Thomas            19 MSC-MR                 23.48      24.76        
 18 Pamlanye, Matthew         15 Sachem-MR              24.31      24.77        
 18 Rein III, John            17 Sachem-MR              24.37      24.77        
 20 Donaghy, Collin           17 Sachem-MR              24.52      24.83        
 21 Bacile, Matthew           17 Sachem-MR              24.28      25.07        
 22 Armellino, Adam           15 LBA-MR                 24.54      25.08        
 23 Perez-Rogers, James       16 NDAC-MR                24.36      25.21        
 24 Dempsey, Lukas            15 MSC-MR                 25.30      25.48        
 25 Coffin, Spencer           16 MSC-MR                    NT      25.74        
 26 Shea, Patrick             18 UNMSC-MR               23.89      25.83        
 27 Dahlem, Branden           15 NDAC-MR                25.61      25.86        
 28 Anderson, Yorrick         17 NDAC-MR                25.01      25.97        
 29 Mitchell, John            15 Sachem-MR              25.87      26.10        
 30 Seagren, Ryan             17 MSC-MR                 25.75      26.99        
 31 Alton, Shane              15 LBA-MR                 25.88      27.26        
 32 O'Connor, Denis           16 LBA-MR                 27.23      27.28        
 33 Donaghy, Daniel           15 Sachem-MR              28.09      27.38        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grennan, Jamie            17 Aqua Gems-MR           47.43      48.50        
                  22.94       48.50 (25.56)                                        
  2 Andrews, Ayman            17 Aqua Gems-MR           48.81      49.06        
                  23.37       49.06 (25.69)                                        
  3 Burud, Michael            16 NDAC-MR                47.87      49.43        
                  23.67       49.43 (25.76)                                        
  4 Cabasino, Tim             17 LBA-MR                 48.94      49.95        
                  24.02       49.95 (25.93)                                        
  5 Culver, Eric              17 MSC-MR                 50.15      50.20        
                  24.59       50.20 (25.61)                                        
  6 Muller, Christian         17 PBAC-MR                50.74      50.46        
                  24.17       50.46 (26.29)                                        
  7 Kostelec, Nick            15 LBA-MR                 50.50      50.68        
                  24.65       50.68 (26.03)                                        
  8 Ryan, Michael             17 Sachem-MR              52.10      50.73        
                  24.60       50.73 (26.13)                                        
  9 Stuart, Alex              15 Aqua Gems-MR           51.83      51.46        
                  24.50       51.46 (26.96)                                        
 10 Shea, Patrick             18 UNMSC-MR               49.20      52.18        
                  25.48       52.18 (26.70)                                        
 11 Kleso, Kenneth            17 Aqua Gems-MR           51.43      52.19        
                  25.05       52.19 (27.14)                                        
 12 Boncek, Nick              16 PBAC-MR                55.65      52.52        
                  25.24       52.52 (27.28)                                        
 13 Meck, Mike                16 MSC-MR                 52.33      52.71        
                  25.73       52.71 (26.98)                                        
 14 Zazula, Nicholas          17 Aqua Gems-MR           52.43      52.81        
                  25.33       52.81 (27.48)                                        
 15 Walsh, Kevin              16 Marlins-MR             53.01      52.91        
                  24.97       52.91 (27.94)                                        
 16 Strickland, Benjamin      17 NDAC-MR                50.68      53.06        
                  25.32       53.06 (27.74)                                        
 17 Rein III, John            17 Sachem-MR              52.25      53.10        
                  25.41       53.10 (27.69)                                        
 18 Byrnes, Thomas            19 MSC-MR                 51.89      53.35        
                  25.90       53.35 (27.45)                                        
 19 Roberts, Alan             20 MSC-MR                 52.98      53.45        
                  24.95       53.45 (28.50)                                        
 20 Pamlanye, Matthew         15 Sachem-MR              53.08      53.49        
                  25.66       53.49 (27.83)                                        
 21 Gillies, Timothy          16 Aqua Gems-MR           53.43      53.67        
                  25.48       53.67 (28.19)                                        
 22 Donaghy, Collin           17 Sachem-MR              52.16      53.91        
                  25.21       53.91 (28.70)                                        
 23 Dempsey, Lukas            15 MSC-MR                 53.02      54.14        
                  26.14       54.14 (28.00)                                        
 24 Greer, Shaun              17 Aqua Gems-MR           52.39      54.21        
                  25.84       54.21 (28.37)                                        
 25 Dahlem, Branden           15 NDAC-MR                53.42      54.35        
                  26.50       54.35 (27.85)                                        
 26 Pfohl, Erik               15 Aqua Gems-MR           55.42      54.53        
                  26.37       54.53 (28.16)                                        
 27 Armellino, Adam           15 LBA-MR                 54.56      54.67        
                  26.43       54.67 (28.24)                                        
 28 Daly, Dennis              16 PBAC-MR                54.10      55.58        
                  25.91       55.58 (29.67)                                        
 29 Bacile, Matthew           17 Sachem-MR              53.39      55.59        
                  26.50       55.59 (29.09)                                        
 30 Perez-Rogers, James       16 NDAC-MR                53.57      55.98        
                  26.72       55.98 (29.26)                                        
 31 Coffin, Spencer           16 MSC-MR                 56.64      56.27        
                  27.21       56.27 (29.06)                                        
 32 Mitchell, John            15 Sachem-MR              54.61      56.30        
                  26.83       56.30 (29.47)                                        
 33 Pope, Jimmy               16 NDAC-MR                54.53      56.70        
                  26.81       56.70 (29.89)                                        
 34 MacElveen, Daniel         15 Dolphins-MR            56.30      56.71        
                  26.38       56.71 (30.33)                                        
 35 Alton, Shane              15 LBA-MR                 56.20      57.79        
                  27.60       57.79 (30.19)                                        
 36 DelPino, Nicholas         16 Patriot-MR             57.32      58.27        
                  27.33       58.27 (30.94)                                        
 37 Seagren, Ryan             17 MSC-MR                 54.85      58.53        
                  27.50       58.53 (31.03)                                        
 38 Youmans, Drew             17 NDAC-MR                57.58      58.83        
                  27.57       58.83 (31.26)                                        
 39 Donaghy, Daniel           15 Sachem-MR              59.52    1:00.55        
                  29.29     1:00.55 (31.26)                                        
 40 Czesak, Nick              15 Dolphins-MR          1:19.81    1:17.28        
                  34.63     1:17.28 (42.65)                                        
 -- O'Connor, Denis           16 LBA-MR                 58.73         DQ        
                  27.93          DQ (30.99)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shea, Patrick             18 UNMSC-MR             1:44.82    1:46.31        
                  25.36       51.99 (26.63)     1:19.12 (27.13)     1:46.31 (27.19)
  2 Andrews, Ayman            17 Aqua Gems-MR         1:46.19    1:47.46        
                  25.09       52.31 (27.22)     1:19.74 (27.43)     1:47.46 (27.72)
  3 Culver, Eric              17 MSC-MR               1:45.37    1:48.66        
                  25.84       53.48 (27.64)     1:21.13 (27.65)     1:48.66 (27.53)
  4 Stuart, Alex              15 Aqua Gems-MR         1:54.02    1:52.19        
                  24.84       53.16 (28.32)     1:22.67 (29.51)     1:52.19 (29.52)
  5 Kleso, Kenneth            17 Aqua Gems-MR         2:03.43    1:52.33        
                  25.08       53.53 (28.45)     1:23.02 (29.49)     1:52.33 (29.31)
  6 Danner, Ripley            16 NDAC-MR              1:50.28    1:53.84        
                  25.60       54.26 (28.66)     1:24.31 (30.05)     1:53.84 (29.53)
  7 Meck, Mike                16 MSC-MR               1:56.31    1:54.61        
                  26.77       55.77 (29.00)     1:25.31 (29.54)     1:54.61 (29.30)
  8 Burud, Michael            16 NDAC-MR              1:47.76    1:54.65        
                  26.25       54.55 (28.30)     1:24.46 (29.91)     1:54.65 (30.19)
  9 Dempsey, Lukas            15 MSC-MR               1:53.28    1:56.60        
                  26.57       55.84 (29.27)     1:26.48 (30.64)     1:56.60 (30.12)
 10 Strickland, Benjamin      17 NDAC-MR              2:02.83    2:00.23        
                  26.48       56.29 (29.81)     1:27.68 (31.39)     2:00.23 (32.55)
 11 Perez-Rogers, James       16 NDAC-MR              2:05.99    2:03.11        
                  27.23       58.60 (31.37)     1:31.68 (33.08)     2:03.11 (31.43)
 12 Seagren, Ryan             17 MSC-MR               1:58.07    2:05.65        
                  27.32       59.33 (32.01)     1:32.70 (33.37)     2:05.65 (32.95)
 13 Coffin, Spencer           16 MSC-MR                    NT    2:06.15        
                  27.56       59.05 (31.49)     1:32.49 (33.44)     2:06.15 (33.66)
 14 MacElveen, Daniel         15 Dolphins-MR          2:04.79    2:08.29        
                  27.99       59.10 (31.11)     1:32.79 (33.69)     2:08.29 (35.50)
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shea, Patrick             18 UNMSC-MR             4:44.29    4:41.69        
                  25.98       53.46 (27.48)     1:21.56 (28.10)     1:49.81 (28.25)
        2:18.20 (28.39)     2:46.75 (28.55)     3:15.28 (28.53)     3:44.24 (28.96)
        4:13.26 (29.02)     4:41.69 (28.43)                                        
  2 Culver, Eric              17 MSC-MR               4:45.74    4:51.77        
                  26.25       54.84 (28.59)     1:24.04 (29.20)     1:53.75 (29.71)
        2:23.58 (29.83)     2:53.45 (29.87)     3:23.46 (30.01)     3:53.47 (30.01)
        4:23.16 (29.69)     4:51.77 (28.61)                                        
  3 Kleso, Kenneth            17 Aqua Gems-MR         4:55.43    5:01.05        
                  26.48       55.80 (29.32)     1:25.87 (30.07)     1:56.43 (30.56)
        2:27.17 (30.74)     2:58.02 (30.85)     3:29.04 (31.02)     4:00.32 (31.28)
        4:31.22 (30.90)     5:01.05 (29.83)                                        
  4 Kostelec, Nick            15 LBA-MR               5:25.18    5:02.63        
                  26.58       56.31 (29.73)     1:27.26 (30.95)     1:58.39 (31.13)
        2:29.25 (30.86)     3:00.13 (30.88)     3:31.43 (31.30)     4:02.63 (31.20)
        4:33.76 (31.13)     5:02.63 (28.87)                                        
  5 Andrews, Ayman            17 Aqua Gems-MR         4:57.93    5:06.83        
                  26.50       55.81 (29.31)     1:25.39 (29.58)     1:55.76 (30.37)
        2:26.57 (30.81)     2:57.52 (30.95)     3:30.38 (32.86)     4:03.17 (32.79)
        4:36.27 (33.10)     5:06.83 (30.56)                                        
  6 Dempsey, Lukas            15 MSC-MR               5:01.42    5:10.85        
                  27.38       57.68 (30.30)     1:28.83 (31.15)     2:00.43 (31.60)
        2:32.70 (32.27)     3:05.15 (32.45)     3:37.23 (32.08)     4:08.93 (31.70)
        4:40.69 (31.76)     5:10.85 (30.16)                                        
  7 Stuart, Alex              15 Aqua Gems-MR         5:26.13    5:13.66        
                  26.92       57.14 (30.22)     1:28.15 (31.01)     1:59.97 (31.82)
        2:32.55 (32.58)     3:05.67 (33.12)     3:39.72 (34.05)     4:12.27 (32.55)
        4:43.88 (31.61)     5:13.66 (29.78)                                        
  8 Meck, Mike                16 MSC-MR               5:23.67    5:14.47        
                  28.19       59.29 (31.10)     1:31.17 (31.88)     2:03.50 (32.33)
        2:36.67 (33.17)     3:09.73 (33.06)     3:41.62 (31.89)     4:13.73 (32.11)
        4:44.81 (31.08)     5:14.47 (29.66)                                        
  9 Donaghy, Collin           17 Sachem-MR            5:09.91    5:14.86        
                  27.31       58.40 (31.09)     1:30.44 (32.04)     2:03.16 (32.72)
        2:36.05 (32.89)     3:08.75 (32.70)     3:41.05 (32.30)     4:13.28 (32.23)
        4:44.46 (31.18)     5:14.86 (30.40)                                        
 10 Danner, Ripley            16 NDAC-MR              5:03.08    5:14.98        
                  26.67       56.42 (29.75)     1:26.40 (29.98)     1:56.57 (30.17)
        2:27.68 (31.11)     2:59.34 (31.66)     3:32.80 (33.46)     4:07.20 (34.40)
        4:41.51 (34.31)     5:14.98 (33.47)                                        
 11 Burud, Michael            16 NDAC-MR              5:08.99    5:17.76        
                  27.58       58.38 (30.80)     1:30.55 (32.17)     2:02.79 (32.24)
        2:35.30 (32.51)     3:07.69 (32.39)     3:40.14 (32.45)     4:13.01 (32.87)
        4:45.54 (32.53)     5:17.76 (32.22)                                        
 12 Ryan, Michael             17 Sachem-MR            5:23.39    5:23.40        
                  26.56       56.41 (29.85)     1:28.28 (31.87)     2:01.09 (32.81)
        2:35.03 (33.94)     3:08.88 (33.85)     3:43.05 (34.17)     4:17.14 (34.09)
        4:51.39 (34.25)     5:23.40 (32.01)                                        
 13 Pamlanye, Matthew         15 Sachem-MR            5:18.75    5:24.22        
                  27.54       59.25 (31.71)     1:32.07 (32.82)     2:05.04 (32.97)
        2:38.68 (33.64)     3:12.26 (33.58)     3:46.09 (33.83)     4:19.83 (33.74)
        4:52.90 (33.07)     5:24.22 (31.32)                                        
 14 Mitchell, John            15 Sachem-MR            5:31.63    5:32.04        
                  28.34     1:01.59 (33.25)     1:35.21 (33.62)     2:08.75 (33.54)
        2:42.06 (33.31)     3:15.98 (33.92)     3:50.56 (34.58)     4:24.83 (34.27)
        4:58.89 (34.06)     5:32.04 (33.15)                                        
 15 Rein III, John            17 Sachem-MR            5:30.00    5:34.07        
                  27.65       58.74 (31.09)     1:32.32 (33.58)     2:06.78 (34.46)
        2:41.75 (34.97)     3:16.45 (34.70)     3:52.27 (35.82)     4:27.68 (35.41)
        5:03.39 (35.71)     5:34.07 (30.68)                                        
 16 Seagren, Ryan             17 MSC-MR               5:06.19    5:34.19        
                  28.38     1:01.72 (33.34)     1:35.23 (33.51)     2:09.64 (34.41)
        2:43.45 (33.81)     3:17.96 (34.51)     3:52.06 (34.10)     4:26.34 (34.28)
        5:01.01 (34.67)     5:34.19 (33.18)                                        
 17 Alton, Shane              15 LBA-MR               5:17.04    5:38.38        
                  29.61     1:02.31 (32.70)     1:36.47 (34.16)     2:10.58 (34.11)
        2:44.65 (34.07)     3:19.37 (34.72)     3:54.61 (35.24)     4:29.49 (34.88)
        5:04.35 (34.86)     5:38.38 (34.03)                                        
 18 Perez-Rogers, James       16 NDAC-MR              5:54.66    5:43.09        
                  29.36     1:02.21 (32.85)     1:37.22 (35.01)     2:12.16 (34.94)
        2:46.99 (34.83)     3:22.82 (35.83)     3:59.31 (36.49)     4:34.83 (35.52)
        5:10.09 (35.26)     5:43.09 (33.00)                                        
 19 Donaghy, Daniel           15 Sachem-MR            5:41.82    5:44.69        
                  30.13     1:02.81 (32.68)     1:37.11 (34.30)     2:12.12 (35.01)
        2:47.59 (35.47)     3:22.80 (35.21)     3:58.21 (35.41)     4:33.88 (35.67)
        5:09.85 (35.97)     5:44.69 (34.84)                                        
 20 Coffin, Spencer           16 MSC-MR               6:02.30    5:52.10        
                  29.68     1:03.38 (33.70)     1:38.80 (35.42)     2:14.79 (35.99)
        2:51.17 (36.38)     3:27.49 (36.32)     4:04.55 (37.06)     4:41.57 (37.02)
        5:17.61 (36.04)     5:52.10 (34.49)                                        
 21 MacElveen, Daniel         15 Dolphins-MR          5:53.24    6:08.92        
                  30.10     1:04.52 (34.42)     1:41.24 (36.72)     2:18.82 (37.58)
        2:55.96 (37.14)     3:33.81 (37.85)     4:12.85 (39.04)     4:51.44 (38.59)
        5:30.72 (39.28)     6:08.92 (38.20)                                        
 -- Strickland, Benjamin      17 NDAC-MR              5:54.17         DQ        
                  28.07     1:00.58 (32.51)     1:34.74 (34.16)     2:09.79 (35.05)
        2:45.00 (35.21)     3:20.91 (35.91)     3:56.58 (35.67)     4:32.62 (36.04)
        5:08.19 (35.57)          DQ (34.70)                                        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Ayman            17 Aqua Gems-MR           55.02      54.65        
                  26.95       54.65 (27.70)                                        
  2 Danner, Ripley            16 NDAC-MR                55.17      55.83        
                  27.42       55.83 (28.41)                                        
  3 Culver, Eric              17 MSC-MR                 58.23      56.31        
                  27.96       56.31 (28.35)                                        
  4 Grennan, Jamie            17 Aqua Gems-MR         1:00.43      56.33        
                  27.30       56.33 (29.03)                                        
  5 Stuart, Alex              15 Aqua Gems-MR           55.78      56.50        
                  27.34       56.50 (29.16)                                        
  6 Walsh, Kevin              16 Marlins-MR             58.49      58.86        
                  29.00       58.86 (29.86)                                        
  7 Dempsey, Lukas            15 MSC-MR                 57.94      59.32        
                  29.21       59.32 (30.11)                                        
  8 Zazula, Nicholas          17 Aqua Gems-MR         1:04.43      59.38        
                  28.94       59.38 (30.44)                                        
  9 Kostelec, Nick            15 LBA-MR                 58.91      59.43        
                  29.38       59.43 (30.05)                                        
 10 Boncek, Nick              16 PBAC-MR                59.12    1:00.04        
                  29.19     1:00.04 (30.85)                                        
 11 Greer, Shaun              17 Aqua Gems-MR           57.93    1:00.19        
                  29.14     1:00.19 (31.05)                                        
 12 Ryan, Michael             17 Sachem-MR            1:01.83    1:00.22        
                  29.72     1:00.22 (30.50)                                        
 13 Byrnes, Thomas            19 MSC-MR                 57.02    1:00.57        
                  29.36     1:00.57 (31.21)                                        
 14 Strickland, Benjamin      17 NDAC-MR                58.28    1:01.26        
                  29.31     1:01.26 (31.95)                                        
 15 Meck, Mike                16 MSC-MR               1:02.74    1:01.27        
                  30.16     1:01.27 (31.11)                                        
 16 Dahlem, Branden           15 NDAC-MR                58.62    1:01.58        
                  30.36     1:01.58 (31.22)                                        
 17 Kleso, Kenneth            17 Aqua Gems-MR         1:05.43    1:01.64        
                  29.87     1:01.64 (31.77)                                        
 18 Marrero, Evan             16 Aqua Gems-MR         1:07.43    1:01.66        
                  28.59     1:01.66 (33.07)                                        
 19 Muller, Christian         17 PBAC-MR              1:04.35    1:02.51        
                  30.44     1:02.51 (32.07)                                        
 20 Perez-Rogers, James       16 NDAC-MR                59.78    1:02.68        
                  30.07     1:02.68 (32.61)                                        
 21 Cabasino, Tim             17 LBA-MR                 58.91    1:03.37        
                  30.83     1:03.37 (32.54)                                        
 22 Daly, Dennis              16 PBAC-MR              1:03.06    1:03.48        
                  30.66     1:03.48 (32.82)                                        
 23 Pamlanye, Matthew         15 Sachem-MR            1:01.59    1:03.53        
                  31.31     1:03.53 (32.22)                                        
 24 MacElveen, Daniel         15 Dolphins-MR          1:05.74    1:03.68        
                  29.89     1:03.68 (33.79)                                        
 25 Armellino, Adam           15 LBA-MR               1:01.16    1:03.87        
                  31.52     1:03.87 (32.35)                                        
 26 Donaghy, Collin           17 Sachem-MR            1:01.76    1:04.26        
                  31.23     1:04.26 (33.03)                                        
 27 Mitchell, John            15 Sachem-MR            1:01.86    1:04.78        
                  31.57     1:04.78 (33.21)                                        
 28 Seagren, Ryan             17 MSC-MR               1:00.20    1:04.87        
                  31.08     1:04.87 (33.79)                                        
 29 Rein III, John            17 Sachem-MR            1:04.42    1:06.05        
                  31.80     1:06.05 (34.25)                                        
 30 Pfohl, Erik               15 Aqua Gems-MR         1:10.02    1:06.33        
                  32.81     1:06.33 (33.52)                                        
 31 Coffin, Spencer           16 MSC-MR                    NT    1:08.14        
                  33.20     1:08.14 (34.94)                                        
 32 Bayconich, Stephen        17 Aqua Gems-MR         1:11.38    1:08.39        
                  32.73     1:08.39 (35.66)                                        
 33 Youmans, Drew             17 NDAC-MR              1:05.92    1:08.73        
                  33.49     1:08.73 (35.24)                                        
 34 Gillies, Timothy          16 Aqua Gems-MR         1:06.43    1:09.18        
                  33.09     1:09.18 (36.09)                                        
 35 Donaghy, Daniel           15 Sachem-MR            1:07.53    1:09.46        
                  34.08     1:09.46 (35.38)                                        
 36 O'Connor, Denis           16 LBA-MR               1:08.84    1:09.72        
                  34.24     1:09.72 (35.48)                                        
 37 DelPino, Nicholas         16 Patriot-MR           1:08.10    1:12.16        
                  34.82     1:12.16 (37.34)                                        
 38 Alton, Shane              15 LBA-MR               1:10.75    1:12.66        
                  35.47     1:12.66 (37.19)                                        
 39 Pope, Jimmy               16 NDAC-MR              1:16.00    1:19.51        
                  38.28     1:19.51 (41.23)                                        
 40 Czesak, Nick              15 Dolphins-MR          1:35.08    1:33.92        
                  45.38     1:33.92 (48.54)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danner, Ripley            16 NDAC-MR              1:58.35    2:01.24        
                  28.57       59.29 (30.72)     1:30.78 (31.49)     2:01.24 (30.46)
  2 Stuart, Alex              15 Aqua Gems-MR         2:03.95    2:01.73        
                  27.99       58.67 (30.68)     1:30.31 (31.64)     2:01.73 (31.42)
  3 Byrnes, Thomas            19 MSC-MR               1:57.47    2:07.62        
                  29.95     1:02.13 (32.18)     1:34.55 (32.42)     2:07.62 (33.07)
  4 Dahlem, Branden           15 NDAC-MR              2:04.66    2:14.44        
                  30.38     1:04.21 (33.83)     1:40.52 (36.31)     2:14.44 (33.92)
  5 Armellino, Adam           15 LBA-MR               2:17.85    2:15.48        
                  31.08     1:04.94 (33.86)     1:40.77 (35.83)     2:15.48 (34.71)
  6 Strickland, Benjamin      17 NDAC-MR              2:08.78    2:16.95        
                  31.33     1:05.05 (33.72)     1:40.96 (35.91)     2:16.95 (35.99)
  7 Seagren, Ryan             17 MSC-MR               2:11.28    2:18.98        
                  31.31     1:06.50 (35.19)     1:42.95 (36.45)     2:18.98 (36.03)
  8 Perez-Rogers, James       16 NDAC-MR              2:12.84    2:19.01        
                  30.88     1:04.81 (33.93)     1:42.26 (37.45)     2:19.01 (36.75)
  9 Tialios, Kristian         14 NDAC-MR              2:23.78    2:21.84        
                  32.59     1:08.04 (35.45)     1:45.18 (37.14)     2:21.84 (36.66)
 -- Meck, Mike                16 MSC-MR               2:16.93         DQ        
                  31.05     1:03.91 (32.86)     1:37.28 (33.37)          DQ (33.90)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roberts, Alan             20 MSC-MR               1:00.41    1:00.60        
                  28.13     1:00.60 (32.47)                                        
  2 Kleso, Kenneth            17 Aqua Gems-MR         1:01.43    1:02.25        
                  28.71     1:02.25 (33.54)                                        
  3 Meck, Mike                16 MSC-MR               1:01.19    1:02.59        
                  29.93     1:02.59 (32.66)                                        
  4 Andrews, Ayman            17 Aqua Gems-MR         1:03.35    1:03.93        
                  30.11     1:03.93 (33.82)                                        
  5 Cabasino, Tim             17 LBA-MR               1:05.87    1:04.79        
                  30.22     1:04.79 (34.57)                                        
  6 Burud, Michael            16 NDAC-MR                59.65    1:05.43        
                  30.92     1:05.43 (34.51)                                        
  7 Danner, Ripley            16 NDAC-MR              1:03.91    1:05.48        
                  30.88     1:05.48 (34.60)                                        
  8 Shea, Patrick             18 UNMSC-MR             1:04.39    1:06.51        
                  31.39     1:06.51 (35.12)                                        
  9 Culver, Eric              17 MSC-MR               1:06.76    1:07.71        
                  31.95     1:07.71 (35.76)                                        
 10 Strickland, Benjamin      17 NDAC-MR              1:06.38    1:08.73        
                  32.68     1:08.73 (36.05)                                        
 11 Pamlanye, Matthew         15 Sachem-MR            1:12.05    1:11.22        
                  33.06     1:11.22 (38.16)                                        
 12 Stoski, Nicholas          13 LBA-MR               1:12.33    1:11.45        
                  33.53     1:11.45 (37.92)                                        
 13 Pfohl, Erik               15 Aqua Gems-MR         1:11.83    1:11.52        
                  34.14     1:11.52 (37.38)                                        
 14 Dahlem, Branden           15 NDAC-MR              1:11.47    1:11.61        
                  34.25     1:11.61 (37.36)                                        
 15 Kostelec, Nick            15 LBA-MR               1:14.03    1:11.79        
                  33.73     1:11.79 (38.06)                                        
 16 Greer, Shaun              17 Aqua Gems-MR         1:13.04    1:11.80        
                  33.68     1:11.80 (38.12)                                        
 17 Armellino, Adam           15 LBA-MR               1:15.25    1:12.00        
                  34.85     1:12.00 (37.15)                                        
 18 Ryan, Michael             17 Sachem-MR            1:12.96    1:12.04        
                  33.26     1:12.04 (38.78)                                        
 19 Byrnes, Thomas            19 MSC-MR               1:13.84    1:12.21        
                  34.00     1:12.21 (38.21)                                        
 20 Anderson, Yorrick         17 NDAC-MR              1:09.38    1:12.58        
                  33.57     1:12.58 (39.01)                                        
 21 Marrero, Evan             16 Aqua Gems-MR         1:10.43    1:12.69        
                  33.83     1:12.69 (38.86)                                        
 22 Mitchell, John            15 Sachem-MR            1:11.42    1:13.35        
                  34.02     1:13.35 (39.33)                                        
 23 Dempsey, Lukas            15 MSC-MR               1:18.20    1:13.67        
                  35.23     1:13.67 (38.44)                                        
 24 Donaghy, Collin           17 Sachem-MR            1:10.08    1:13.91        
                  34.16     1:13.91 (39.75)                                        
 25 Alton, Shane              15 LBA-MR               1:13.85    1:14.45        
                  34.70     1:14.45 (39.75)                                        
 26 Bacile, Matthew           17 Sachem-MR            1:13.74    1:15.86        
                  34.95     1:15.86 (40.91)                                        
 27 Coffin, Spencer           16 MSC-MR               1:30.03    1:15.89        
                  36.07     1:15.89 (39.82)                                        
 28 Seagren, Ryan             17 MSC-MR               1:14.78    1:16.31        
                  35.17     1:16.31 (41.14)                                        
 29 O'Connor, Denis           16 LBA-MR               1:17.34    1:19.92        
                  37.67     1:19.92 (42.25)                                        
 30 Rein III, John            17 Sachem-MR            1:24.97    1:19.97        
                  37.13     1:19.97 (42.84)                                        
 31 Donaghy, Daniel           15 Sachem-MR            1:21.42    1:20.70        
                  38.29     1:20.70 (42.41)                                        
 32 Bayconich, Stephen        17 Aqua Gems-MR         1:18.48    1:21.71        
                  37.88     1:21.71 (43.83)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shea, Patrick             18 UNMSC-MR             2:25.49    2:18.96        
                  32.06     1:07.61 (35.55)     1:43.40 (35.79)     2:18.96 (35.56)
  2 Meck, Mike                16 MSC-MR               2:13.88    2:19.74        
                  31.60     1:07.29 (35.69)     1:43.53 (36.24)     2:19.74 (36.21)
  3 Danner, Ripley            16 NDAC-MR              2:20.05    2:21.99        
                  31.05     1:06.64 (35.59)     1:44.34 (37.70)     2:21.99 (37.65)
  4 Muller, Christian         17 PBAC-MR              2:25.55    2:24.02        
                  30.48     1:06.62 (36.14)     1:44.37 (37.75)     2:24.02 (39.65)
  5 Roberts, Alan             20 MSC-MR               2:20.45    2:24.59        
                  30.38     1:06.80 (36.42)     1:45.55 (38.75)     2:24.59 (39.04)
  6 Byrnes, Thomas            19 MSC-MR               2:47.01    2:41.56        
                  35.68     1:16.32 (40.64)     1:58.97 (42.65)     2:41.56 (42.59)
  7 Seagren, Ryan             17 MSC-MR               2:37.20    2:43.61        
                  35.60     1:17.64 (42.04)     2:00.86 (43.22)     2:43.61 (42.75)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Ayman            17 Aqua Gems-MR           50.23      51.32        
                  24.13       51.32 (27.19)                                        
  2 Culver, Eric              17 MSC-MR                 54.47      54.01        
                  25.25       54.01 (28.76)                                        
  3 Grennan, Jamie            17 Aqua Gems-MR           58.43      54.77        
                  25.90       54.77 (28.87)                                        
  4 Stuart, Alex              15 Aqua Gems-MR           55.95      55.26        
                  25.80       55.26 (29.46)                                        
  5 Danner, Ripley            16 NDAC-MR                55.82      55.42        
                  26.20       55.42 (29.22)                                        
  6 Kleso, Kenneth            17 Aqua Gems-MR         1:05.43      56.44        
                  25.90       56.44 (30.54)                                        
  7 Burud, Michael            16 NDAC-MR                53.57      56.47        
                  26.15       56.47 (30.32)                                        
  8 Cabasino, Tim             17 LBA-MR               1:00.00      57.50        
                  27.40       57.50 (30.10)                                        
  9 Walsh, Kevin              16 Marlins-MR             57.86      57.65        
                  27.00       57.65 (30.65)                                        
 10 Greer, Shaun              17 Aqua Gems-MR           55.29      57.66        
                  26.73       57.66 (30.93)                                        
 11 Kostelec, Nick            15 LBA-MR                 58.79      58.03        
                  27.38       58.03 (30.65)                                        
 12 Roberts, Alan             20 MSC-MR                 56.70      59.85        
                  27.53       59.85 (32.32)                                        
 13 Dempsey, Lukas            15 MSC-MR               1:00.21    1:00.21        
                  28.30     1:00.21 (31.91)                                        
 14 Coffin, Spencer           16 MSC-MR               1:03.60    1:00.82        
                  28.68     1:00.82 (32.14)                                        
 15 Meck, Mike                16 MSC-MR               1:01.13    1:00.98        
                  28.96     1:00.98 (32.02)                                        
 16 Daly, Dennis              16 PBAC-MR              1:01.04    1:01.40        
                  27.37     1:01.40 (34.03)                                        
 17 Byrnes, Thomas            19 MSC-MR                 56.44    1:01.50        
                  27.86     1:01.50 (33.64)                                        
 18 Donaghy, Collin           17 Sachem-MR            1:00.79    1:01.67        
                  28.45     1:01.67 (33.22)                                        
 19 Pope, Jimmy               16 NDAC-MR              1:01.83    1:02.27        
                  29.22     1:02.27 (33.05)                                        
 20 Perez-Rogers, James       16 NDAC-MR              1:00.25    1:02.36        
                  28.09     1:02.36 (34.27)                                        
 21 Rein III, John            17 Sachem-MR            1:06.21    1:02.96        
                  29.14     1:02.96 (33.82)                                        
 22 Pfohl, Erik               15 Aqua Gems-MR         1:10.43    1:03.11        
                  28.99     1:03.11 (34.12)                                        
 23 Bacile, Matthew           17 Sachem-MR            1:02.94    1:03.50        
                  29.50     1:03.50 (34.00)                                        
 24 Alton, Shane              15 LBA-MR               1:03.21    1:03.83        
                  29.67     1:03.83 (34.16)                                        
 25 Ryan, Michael             17 Sachem-MR            1:06.04    1:03.98        
                  29.02     1:03.98 (34.96)                                        
 26 Strickland, Benjamin      17 NDAC-MR              1:02.10    1:04.22        
                  29.67     1:04.22 (34.55)                                        
 27 Armellino, Adam           15 LBA-MR               1:03.64    1:04.78        
                  28.92     1:04.78 (35.86)                                        
 28 Pamlanye, Matthew         15 Sachem-MR            1:05.37    1:05.11        
                  29.84     1:05.11 (35.27)                                        
 29 Seagren, Ryan             17 MSC-MR               1:01.82    1:05.33        
                  29.39     1:05.33 (35.94)                                        
 30 MacElveen, Daniel         15 Dolphins-MR          1:04.72    1:06.24        
                  28.83     1:06.24 (37.41)                                        
 31 Dahlem, Branden           15 NDAC-MR              1:07.65    1:06.43        
                  32.83     1:06.43 (33.60)                                        
 32 Youmans, Drew             17 NDAC-MR              1:06.61    1:06.71        
                  30.22     1:06.71 (36.49)                                        
 33 DelPino, Nicholas         16 Patriot-MR           1:27.06    1:07.99        
                  29.81     1:07.99 (38.18)                                        
 34 Mitchell, John            15 Sachem-MR            1:08.76    1:12.29        
                  31.86     1:12.29 (40.43)                                        
 35 Donaghy, Daniel           15 Sachem-MR            1:10.94    1:13.84        
                  34.66     1:13.84 (39.18)                                        
 36 O'Connor, Denis           16 LBA-MR               1:12.76    1:14.10        
                  33.45     1:14.10 (40.65)                                        
 37 Bayconich, Stephen        17 Aqua Gems-MR         1:14.38    1:15.76        
                  33.98     1:15.76 (41.78)                                        
 38 Czesak, Nick              15 Dolphins-MR          1:27.06    1:33.89        
                  42.20     1:33.89 (51.69)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Culver, Eric              17 MSC-MR               1:57.99    1:56.82        
                  25.76       55.59 (29.83)     1:26.22 (30.63)     1:56.82 (30.60)
  2 Byrne, Greg               14 Marlins-MR           2:09.14    2:08.49        
                  28.25     1:00.14 (31.89)     1:34.07 (33.93)     2:08.49 (34.42)
  3 Shea, Patrick             18 UNMSC-MR             2:25.07    2:11.45        
                  29.56     1:02.58 (33.02)     1:36.63 (34.05)     2:11.45 (34.82)
  4 Dempsey, Lukas            15 MSC-MR               2:09.00    2:12.06        
                  28.41     1:01.99 (33.58)     1:37.38 (35.39)     2:12.06 (34.68)
  5 Byrnes, Thomas            19 MSC-MR               2:00.58    2:12.71        
                  28.69     1:01.58 (32.89)     1:36.38 (34.80)     2:12.71 (36.33)
  6 Burud, Michael            16 NDAC-MR              2:03.77    2:12.76        
                  28.69     1:01.25 (32.56)     1:36.36 (35.11)     2:12.76 (36.40)
  7 Meck, Mike                16 MSC-MR               2:23.57    2:20.70        
                  30.20     1:05.30 (35.10)     1:42.79 (37.49)     2:20.70 (37.91)
  8 Nakkab, Andre             14 Patriot-MR           3:04.42    2:23.87        
                  30.58     1:05.98 (35.40)     1:43.80 (37.82)     2:23.87 (40.07)
  9 Pope, Jimmy               16 NDAC-MR              2:23.17    2:25.12        
                  29.43     1:04.47 (35.04)     1:43.27 (38.80)     2:25.12 (41.85)
 10 Seagren, Ryan             17 MSC-MR               2:13.68    2:28.31        
                  30.85     1:09.16 (38.31)     1:49.30 (40.14)     2:28.31 (39.01)
 11 Roberts, Alan             20 MSC-MR               2:25.07    2:29.70        
                  28.94     1:05.34 (36.40)     1:46.16 (40.82)     2:29.70 (43.54)
 12 Stenger, Adam             12 LBA-MR               2:28.81    2:30.15        
                  34.03     1:12.30 (38.27)     1:52.40 (40.10)     2:30.15 (37.75)
 13 Coffin, Spencer           16 MSC-MR               2:42.97    2:33.15        
                  31.16     1:08.22 (37.06)     1:50.07 (41.85)     2:33.15 (43.08)
 14 Canner, James             13 LBA-MR               2:45.00    2:40.42        
                  33.27     1:13.98 (40.71)     1:57.82 (43.84)     2:40.42 (42.60)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Ayman            17 Aqua Gems-MR         1:57.57    2:00.51        
                  24.89       54.61 (29.72)     1:31.31 (36.70)     2:00.51 (29.20)
  2 Danner, Ripley            16 NDAC-MR              1:59.82    2:04.24        
                  26.44       58.68 (32.24)     1:35.10 (36.42)     2:04.24 (29.14)
  3 Culver, Eric              17 MSC-MR               2:03.34    2:06.70        
                  26.64       59.03 (32.39)     1:37.25 (38.22)     2:06.70 (29.45)
  4 Shea, Patrick             18 UNMSC-MR             2:07.29    2:07.04        
                  28.88     1:02.62 (33.74)     1:38.40 (35.78)     2:07.04 (28.64)
  5 Kleso, Kenneth            17 Aqua Gems-MR         2:18.43    2:07.65        
                  26.05       59.45 (33.40)     1:36.90 (37.45)     2:07.65 (30.75)
  6 Stuart, Alex              15 Aqua Gems-MR         2:07.81    2:09.02        
                  25.85       57.94 (32.09)     1:39.19 (41.25)     2:09.02 (29.83)
  7 Burud, Michael            16 NDAC-MR              1:59.00    2:09.30        
                  27.16     1:00.94 (33.78)     1:39.80 (38.86)     2:09.30 (29.50)
  8 Grennan, Jamie            17 Aqua Gems-MR         2:10.43    2:09.56        
                  27.17     1:00.85 (33.68)     1:39.97 (39.12)     2:09.56 (29.59)
  9 Meck, Mike                16 MSC-MR               2:04.95    2:09.73        
                  28.88     1:04.25 (35.37)     1:40.36 (36.11)     2:09.73 (29.37)
 10 Kostelec, Nick            15 LBA-MR               2:09.96    2:10.11        
                  27.63     1:00.73 (33.10)     1:41.58 (40.85)     2:10.11 (28.53)
 11 Zazula, Nicholas          17 Aqua Gems-MR         2:12.43    2:10.37        
                  26.51       59.11 (32.60)     1:39.17 (40.06)     2:10.37 (31.20)
 12 Byrnes, Thomas            19 MSC-MR               2:01.79    2:11.08        
                  27.78     1:01.04 (33.26)     1:40.78 (39.74)     2:11.08 (30.30)
 13 Greer, Shaun              17 Aqua Gems-MR         2:09.10    2:13.50        
                  27.19     1:00.51 (33.32)     1:42.27 (41.76)     2:13.50 (31.23)
 14 Strickland, Benjamin      17 NDAC-MR              2:08.68    2:14.53        
                  28.54     1:04.04 (35.50)     1:43.35 (39.31)     2:14.53 (31.18)
 15 Dempsey, Lukas            15 MSC-MR               2:12.34    2:14.81        
                  28.78     1:02.98 (34.20)     1:45.01 (42.03)     2:14.81 (29.80)
 16 Roberts, Alan             20 MSC-MR               2:13.40    2:15.52        
                  26.65     1:03.10 (36.45)     1:42.33 (39.23)     2:15.52 (33.19)
 17 Ryan, Michael             17 Sachem-MR            2:17.67    2:16.56        
                  28.21     1:03.33 (35.12)     1:46.73 (43.40)     2:16.56 (29.83)
 18 Pamlanye, Matthew         15 Sachem-MR            2:15.51    2:16.79        
                  29.79     1:05.09 (35.30)     1:45.77 (40.68)     2:16.79 (31.02)
 19 Donaghy, Collin           17 Sachem-MR            2:14.29    2:18.66        
                  28.66     1:03.58 (34.92)     1:46.04 (42.46)     2:18.66 (32.62)
 20 Armellino, Adam           15 LBA-MR               2:19.04    2:18.95        
                  29.59     1:05.67 (36.08)     1:49.09 (43.42)     2:18.95 (29.86)
 21 Perez-Rogers, James       16 NDAC-MR              2:20.20    2:18.98        
                  28.40     1:03.44 (35.04)     1:47.26 (43.82)     2:18.98 (31.72)
 22 Dahlem, Branden           15 NDAC-MR              2:15.02    2:20.50        
                  30.63     1:07.24 (36.61)     1:48.37 (41.13)     2:20.50 (32.13)
 23 Mitchell, John            15 Sachem-MR            2:15.48    2:22.00        
                  31.99     1:08.52 (36.53)     1:50.32 (41.80)     2:22.00 (31.68)
 24 Alton, Shane              15 LBA-MR               2:17.67    2:22.39        
                  29.42     1:07.88 (38.46)     1:49.87 (41.99)     2:22.39 (32.52)
 25 Pfohl, Erik               15 Aqua Gems-MR         2:24.04    2:22.40        
                  29.55     1:07.62 (38.07)     1:49.60 (41.98)     2:22.40 (32.80)
 26 Anderson, Yorrick         17 NDAC-MR              2:18.20    2:23.69        
                  29.19     1:07.13 (37.94)     1:48.73 (41.60)     2:23.69 (34.96)
 27 Coffin, Spencer           16 MSC-MR               2:26.75    2:24.24        
                  28.18     1:06.56 (38.38)     1:50.68 (44.12)     2:24.24 (33.56)
 28 Seagren, Ryan             17 MSC-MR               2:12.72    2:25.64        
                  31.17     1:08.05 (36.88)     1:51.63 (43.58)     2:25.64 (34.01)
 29 Rein III, John            17 Sachem-MR            2:27.63    2:25.83        
                  30.99     1:08.48 (37.49)     1:53.97 (45.49)     2:25.83 (31.86)
 30 Donaghy, Daniel           15 Sachem-MR            2:25.12    2:28.25        
                  33.32     1:09.82 (36.50)     1:56.28 (46.46)     2:28.25 (31.97)
 31 O'Connor, Denis           16 LBA-MR               2:30.24    2:31.12        
                  32.92     1:12.09 (39.17)     1:56.48 (44.39)     2:31.12 (34.64)
 32 Bayconich, Stephen        17 Aqua Gems-MR         2:33.48    2:45.69        
                  32.72     1:13.24 (40.52)     2:04.34 (51.10)     2:45.69 (41.35)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Ayman            17 Aqua Gems-MR         4:16.55    4:21.99        
                  25.69       55.36 (29.67)     1:27.97 (32.61)     1:59.90 (31.93)
        2:39.14 (39.24)     3:20.34 (41.20)     3:50.81 (30.47)     4:21.99 (31.18)
  2 Danner, Ripley            16 NDAC-MR              4:27.89    4:35.15        
                  27.28       58.44 (31.16)     1:33.26 (34.82)     2:07.88 (34.62)
        2:47.43 (39.55)     3:28.26 (40.83)     4:02.66 (34.40)     4:35.15 (32.49)
  3 Meck, Mike                16 MSC-MR               4:28.59    4:39.70        
                  29.60     1:04.56 (34.96)     1:42.19 (37.63)     2:19.29 (37.10)
        2:57.17 (37.88)     3:36.12 (38.95)     4:08.13 (32.01)     4:39.70 (31.57)
  4 Stuart, Alex              15 Aqua Gems-MR         4:39.07    4:41.03        
                  26.84       58.29 (31.45)     1:33.93 (35.64)     2:08.56 (34.63)
        2:51.14 (42.58)     3:35.60 (44.46)     4:08.90 (33.30)     4:41.03 (32.13)
  5 Byrnes, Thomas            19 MSC-MR               4:15.03    4:47.01        
                  29.00     1:03.19 (34.19)     1:40.21 (37.02)     2:15.94 (35.73)
        2:57.87 (41.93)     3:40.90 (43.03)     4:14.04 (33.14)     4:47.01 (32.97)
  6 Seagren, Ryan             17 MSC-MR               4:50.67    4:56.08        
                  30.49     1:08.14 (37.65)     1:45.42 (37.28)     2:21.49 (36.07)
        3:04.83 (43.34)     3:48.29 (43.46)     4:22.34 (34.05)     4:56.08 (33.74)
 -- Shea, Patrick             18 UNMSC-MR             4:32.60         DQ        
                  28.71     1:01.73 (33.02)     1:36.59 (34.86)     2:10.11 (33.52)
        2:46.67 (36.56)     3:23.25 (36.58)     3:52.81 (29.56)          DQ (28.33)
 
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       1:29.41    1:29.33        
                  22.85       46.10 (23.25)     1:08.66 (22.56)     1:29.33 (20.67)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:30.56    1:34.40        
                  23.82       47.65 (23.83)     1:11.78 (24.13)     1:34.40 (22.62)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:31.50    1:35.07        
                  23.85       48.96 (25.11)     1:12.39 (23.43)     1:35.07 (22.68)
  4 Sachem Swim Club-MR  'A'                          1:40.00    1:35.61        
                  23.74       47.72 (23.98)     1:11.76 (24.04)     1:35.61 (23.85)
  5 Aqua Gems Swim Team-MR  'B'                       1:36.43    1:36.08        
                  24.60       48.03 (23.43)     1:12.47 (24.44)     1:36.08 (23.61)
  6 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:41.04    1:36.74        
                  23.61       48.34 (24.73)     1:14.45 (26.11)     1:36.74 (22.29)
  7 Marist Swim Club-MR  'B'                          1:30.81    1:41.36        
                  25.14       50.59 (25.45)     1:16.71 (26.12)     1:41.36 (24.65)
  8 Aqua Gems Swim Team-MR  'C'                       1:40.43    1:45.89        
                  24.97       51.56 (26.59)     1:18.20 (26.64)     1:45.89 (27.69)
  9 Sachem Swim Club-MR  'B'                          1:50.00    1:46.22        
                  27.06       52.60 (25.54)     1:21.70 (29.10)     1:46.22 (24.52)
 
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       1:41.32    1:39.24        
                  26.53       54.84 (28.31)     1:18.28 (23.44)     1:39.24 (20.96)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:43.18    1:45.83        
                  28.85       57.92 (29.07)     1:22.69 (24.77)     1:45.83 (23.14)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:48.00    1:47.61        
                  29.22       59.34 (30.12)     1:23.93 (24.59)     1:47.61 (23.68)
  4 Aqua Gems Swim Team-MR  'B'                       1:48.43    1:49.19        
                  27.57       59.69 (32.12)     1:24.90 (25.21)     1:49.19 (24.29)
  5 Sachem Swim Club-MR  'A'                          2:08.41    1:51.09        
                  28.16       59.78 (31.62)     1:27.20 (27.42)     1:51.09 (23.89)
  6 Marist Swim Club-MR  'B'                          1:49.07    1:51.62        
                  30.45     1:01.16 (30.71)     1:27.37 (26.21)     1:51.62 (24.25)
 -- Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:55.21         DQ        
                  30.08     1:00.15 (30.07)     1:26.32 (26.17)          DQ (26.10)