Long Island Express Octoberfest meet - 10/24/2008 to 10/26/2008        

                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Olivia J          10 FLY-MR                 30.60      29.07        
  2 Coleman, Mackenzie        10 IA-MR                  30.40      30.71        
  3 Safovich, Polina          10 Bscat-MR               33.00      31.12        
  4 Boyle, Erin               10 IA-MR                  32.56      31.89        
  5 Schmidt, Kelli L          10 Express Swimming-MR    31.98      31.96        
  6 Zawatson, Cassidy          9 Express Swimming-MR    32.40      32.60        
  7 Vennitti, Gabrielle M     10 Express Swimming-MR    37.46      32.80        
  8 Jia, Kaity                10 Twisters-MR            36.65      32.81        
  9 Van Tassell, Gabrielle A   9 WAC-MR                 35.50      32.99        
 10 Kanfer, Sarah M           10 IA-MR                  33.42      33.10        
 11 Corrigan, Nieve R          9 FLY-MR                 34.23      33.23        
 12 Bouzarouata, Jasmin C      8 Twisters-MR            39.16      33.35        
 13 Standel, Sassy G           9 North Shore-MR         34.89      33.42        
 14 Schaubeck, Anna E         10 Express Swimming-MR       NT      33.85        
 15 Wu-Silvera, Caroline       9 FLY-MR                 38.01      33.88        
 16 Oellrich, Edythe M        10 Express Swimming-MR       NT      34.02        
 17 deFreitas, Emma            9 WAC-MR                 34.09      34.22        
 18 Wan, Sarah S              10 FLY-MR                 37.00      34.49        
 19 Anich, Annabelle K        10 FLY-MR                 39.56      35.38        
 20 Sherpa, Alison T          10 Twisters-MR            43.18      36.02        
 21 Markunas, Rebecca R       10 FLY-MR                 37.23      36.07        
 22 Henry, Julia L            10 Express Swimming-MR    35.41      36.26        
 23 Alliegro, Alexandra M      9 IA-MR                  39.96      36.81        
 24 Abbas, Radwa              10 WAC-MR                 44.46      36.83        
 25 Graning, Morgan E         10 IA-MR                  40.13      37.47        
 26 Ostensen, Sara             8 WAC-MR                 48.92      37.53        
 27 Guo, Jenna J               9 Express Swimming-MR    37.87      37.68        
 28 Pierce, Taylor F           9 IA-MR                  40.59      37.70        
 29 Kiernan, Emily             9 Farmingdale-MR         42.94      37.78        
 30 Bonvissuto, Carrie        10 UN-LI-MR                  NT      37.93        
 31 Savino, Chloe             10 Express Swimming-MR    39.87      37.96        
 32 Lou, Erica                10 FLY-MR                 47.57      38.14        
 33 Nembach, Kali T           10 Express Swimming-MR       NT      38.17        
 34 LI, Sandra                 8 Express Swimming-MR    37.24      38.43        
 35 Tetuan, Kimberly N         9 Express Swimming-MR       NT      38.79        
 36 Bonilla, Giovanna M        9 Twisters-MR            35.72      38.83        
 37 Thom, Miriam               8 Twisters-MR            42.92      38.91        
 38 Myszkowski, Victoria       9 Twisters-MR            39.87      39.08        
 39 Corcoran, Annabelle        8 Express Swimming-MR       NT      39.19        
 40 Moratos, Angelica M        9 FLY-MR                 42.00      39.97        
 41 Nasiadka, Teresa           8 Twisters-MR            45.62      40.11        
 42 Giordano, Julia L          9 Express Swimming-MR    42.43      40.39        
 43 Crocker, Carolyn A        10 Bscat-MR               52.53      40.60        
 44 Small, Sydney V            9 Bscat-MR               40.00      40.74        
 45 Curd, Jillian E            8 Express Swimming-MR    39.75      40.95        
 46 Brogan, Maggie C           9 Express Swimming-MR       NT      41.44        
 47 Schaubeck, Emily M         9 UN-LI-MR                  NT      41.61        
 48 Guarnieri, Olivia T       10 Express Swimming-MR    53.13      41.69        
 49 Chang, Chelsea            10 WAC-MR                 38.56      41.80        
 50 Lennon, Amanda G           9 Express Swimming-MR       NT      42.11        
 51 Kelert, Julia A           10 Twisters-MR            44.43      42.54        
 52 Schroeder, Margot A        9 Express Swimming-MR       NT      42.76        
 53 Silveira, Luiza E          7 Twisters-MR            49.02      43.18        
 54 Toala, Giselle J           9 Farmingdale-MR         40.50      43.61        
 55 Grzywna, Gabriela M        8 FLY-MR                 49.13      43.89        
 56 Lin, Tiffany               9 Twisters-MR            40.17      44.06        
 57 Bennett, Martha S          9 Bscat-MR               54.19      44.24        
 58 Rifino, Paige R            9 Express Swimming-MR       NT      44.59        
 59 Gonzalez, Angelina E       8 Bscat-MR               42.67      45.09        
 60 Lee, Katherine A           8 Farmingdale-MR         59.50      45.92        
 61 Arias, Victoria L         10 FLY-MR                 50.61      46.13        
 62 Frederick, Erin            9 WAC-MR                    NT      46.35        
 63 Palmer, Torre              9 Farmingdale-MR       1:01.50      46.95        
 64 Mullen, Lauren             7 Farmingdale-MR         55.50      47.44        
 65 Gullickson, Kristen        6 WAC-MR                    NT      48.03        
 66 Coffin, Elizabeth A       10 Express Swimming-MR    55.03      48.35        
 67 Lee, Lauren D              8 Express Swimming-MR    47.88      48.36        
 68 Wilkins, Hazel S           6 Express Swimming-MR  1:02.85      48.75        
 69 Napoli, Nicolette          8 Farmingdale-MR         42.50      49.55        
 70 Pelcher, Isabella L        9 Express Swimming-MR  1:14.23      49.82        
 71 Kraff, Allyson R           7 Express Swimming-MR       NT      50.40        
 72 Hughes, Nicole G           7 Express Swimming-MR       NT      51.28        
 73 Levshits, Rebecca         10 WAC-MR                    NT      51.68        
 74 Dooley, Olivia             7 Express Swimming-MR       NT      52.11        
 75 Shashaty, Kasey            6 WAC-MR                    NT      53.59        
 76 Abbas, Rewan               8 WAC-MR                    NT      55.53        
 77 Elefterladis, Kartherine   7 Farmingdale-MR         47.50      59.08        
 78 Van Tassell, Victoria      7 WAC-MR               1:02.31      59.32        
 79 Boyd, Emma                 7 WAC-MR                    NT      59.42        
 80 Cannatella, Maggie         8 Express Swimming-MR  1:04.34      59.92        
 81 Lewis, Shelby M            8 Express Swimming-MR  1:28.98      59.98        
 82 Casement, Rachell          7 Farmingdale-MR         45.50    1:01.80        
 83 Schaubeck, Elsie C         7 Express Swimming-MR       NT    1:02.65        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Bebe B          10 EAST-MR              1:04.12    1:03.22        
                  30.55     1:03.22 (32.67)                                        
  2 Santos, Olivia J          10 FLY-MR               1:06.66    1:03.39        
                  30.78     1:03.39 (32.61)                                        
  3 Schlesinger, Sarah B      10 EAST-MR              1:04.73    1:03.41        
                  31.09     1:03.41 (32.32)                                        
  4 Almeida, Gabriela         10 Twisters-MR          1:07.94    1:03.72        
                  30.86     1:03.72 (32.86)                                        
  5 Coleman, Mackenzie        10 IA-MR                1:07.67    1:07.60        
                  32.76     1:07.60 (34.84)                                        
  6 Najarian, Eleni M         10 EAST-MR              1:10.45    1:08.60        
                  32.31     1:08.60 (36.29)                                        
  7 Behnen, Natalie M         10 EAST-MR              1:10.69    1:08.74        
                  32.72     1:08.74 (36.02)                                        
  8 Schmidt, Kelli L          10 Express Swimming-MR  1:09.32    1:09.35        
                  33.31     1:09.35 (36.04)                                        
  9 Van Tassell, Gabrielle A   9 WAC-MR               1:18.99    1:09.99        
                  33.72     1:09.99 (36.27)                                        
 10 Jia, Kaity                10 Twisters-MR          1:16.50    1:10.22        
                  33.03     1:10.22 (37.19)                                        
 11 Reumann, Kaylee E         10 North Shore-MR       1:10.67    1:10.51        
                  33.61     1:10.51 (36.90)                                        
 12 Boyle, Erin               10 IA-MR                1:11.28    1:10.71        
                  33.37     1:10.71 (37.34)                                        
 13 Zawatson, Cassidy          9 Express Swimming-MR  1:11.05    1:10.99        
                  33.81     1:10.99 (37.18)                                        
 14 Lee, Anna                 10 Twisters-MR          1:21.61    1:11.18        
                  34.31     1:11.18 (36.87)                                        
 15 Rodriguez, Tina G         10 Twisters-MR          1:18.68    1:11.67        
                  34.62     1:11.67 (37.05)                                        
 16 Amar, Kelly A             10 UN-EA-MR             1:11.35    1:11.80        
                  33.45     1:11.80 (38.35)                                        
 17 Berman, Evonne S          10 North Shore-MR       1:12.92    1:11.91        
                  34.05     1:11.91 (37.86)                                        
 18 Leopizzi, Amanda M        10 EAST-MR              1:15.92    1:12.54        
                  33.48     1:12.54 (39.06)                                        
 19 Schubert, Olivia C        10 WAC-MR               1:23.25    1:12.89        
                  34.47     1:12.89 (38.42)                                        
 20 Horan, Julia E            10 IA-MR                1:40.08    1:12.91        
                  34.13     1:12.91 (38.78)                                        
 21 Bouzarouata, Jasmin C      8 Twisters-MR          1:25.39    1:13.29        
                  35.01     1:13.29 (38.28)                                        
 22 Polanco, Kayla M           8 Twisters-MR          1:17.94    1:13.54        
                  35.44     1:13.54 (38.10)                                        
 23 Kanfer, Sarah M           10 IA-MR                1:17.20    1:14.23        
                  34.50     1:14.23 (39.73)                                        
 24 Du, Irene                 10 FLY-MR               1:17.81    1:14.24        
                  34.90     1:14.24 (39.34)                                        
 25 Kenlon, Grace E           10 Express Swimming-MR  1:14.94    1:14.84        
                  35.05     1:14.84 (39.79)                                        
 26 Cho, Jessica J            10 EAST-MR              1:22.13    1:15.65        
                  35.55     1:15.65 (40.10)                                        
 27 Atkin, Taylor K           10 EAST-MR              1:17.81    1:15.74        
                  35.23     1:15.74 (40.51)                                        
 28 Wozny, Victoria            9 Twisters-MR          1:19.70    1:16.88        
                  36.32     1:16.88 (40.56)                                        
 29 Anich, Annabelle K        10 FLY-MR               1:28.58    1:16.89        
                  40.35     1:16.89 (36.54)                                        
 30 Kleiner, Frances L        10 EAST-MR              1:34.20    1:18.21        
                  58.19     1:18.21 (20.02)                                        
 31 Wu-Silvera, Caroline       9 FLY-MR               1:53.35    1:18.34        
                  38.55     1:18.34 (39.79)                                        
 32 Hou, Julia                10 Twisters-MR          1:20.32    1:18.63        
                  37.18     1:18.63 (41.45)                                        
 33 Pompay, Melody R           8 Express Swimming-MR  1:21.98    1:18.71        
                  37.82     1:18.71 (40.89)                                        
 34 deFreitas, Emma            9 WAC-MR               1:19.74    1:19.58        
                  36.24     1:19.58 (43.34)                                        
 35 Zezula, Katarzyna          8 Twisters-MR          1:31.31    1:20.09        
                  44.01     1:20.09 (36.08)                                        
 36 Bonvissuto, Carrie        10 UN-LI-MR                  NT    1:20.17        
                1:20.48         1:20.17 ( )                                        
 37 Haynos, Mary Ann A        10 Farmingdale-MR       1:27.80    1:20.36        
                1:56.75         1:20.36 ( )                                        
 38 Jannsen, Cassandra G       9 North Shore-MR       1:23.08    1:20.55        
                  38.55     1:20.55 (42.00)                                        
 39 Guo, Jenna J               9 Express Swimming-MR  1:21.64    1:20.60        
 40 Standel, Sassy G           9 North Shore-MR       1:21.04    1:20.92        
                  36.67     1:20.92 (44.25)                                        
 41 Pon, Stephanie H          10 EAST-MR              1:22.10    1:21.03        
                  37.59     1:21.03 (43.44)                                        
 42 Digiovanni, Sara N        10 FLY-MR               1:27.04    1:21.23        
                1:53.68         1:21.23 ( )                                        
 43 Nembach, Kali T           10 Express Swimming-MR  1:19.81    1:21.24        
 44 Sherpa, Alison T          10 Twisters-MR          1:36.73    1:21.43        
                  38.92     1:21.43 (42.51)                                        
 45 McEvoy, Tyler R           10 EAST-MR              1:23.61    1:21.60        
                  37.13     1:21.60 (44.47)                                        
 46 Ruggiero, Julia P          9 EAST-MR              1:27.86    1:21.75        
                1:55.37         1:21.75 ( )                                        
 47 Wan, Sarah S              10 FLY-MR               1:40.00    1:21.95        
                  38.22     1:21.95 (43.73)                                        
 48 Lee, Annabel D            10 Express Swimming-MR  1:25.51    1:22.60        
                1:55.44         1:22.60 ( )                                        
 49 LI, Sandra                 8 Express Swimming-MR  1:26.73    1:23.29        
 50 Abbas, Radwa              10 WAC-MR               1:39.78    1:23.84        
 51 Moratos, Angelica M        9 FLY-MR               1:44.06    1:24.49        
                  40.78     1:24.49 (43.71)                                        
 52 Graning, Morgan E         10 IA-MR                1:33.32    1:24.60        
                  45.91     1:24.60 (38.69)                                        
 53 Ostensen, Sara             8 WAC-MR               1:43.61    1:24.64        
                  39.82     1:24.64 (44.82)                                        
 54 Flugman, Danielle L       10 North Shore-MR       1:26.19    1:25.34        
                  40.83     1:25.34 (44.51)                                        
 55 Boyle, Meghan              9 IA-MR                1:25.60    1:25.65        
                1:53.50         1:25.65 ( )                                        
 56 Lamadrid, Isabela M        9 EAST-MR              1:41.52    1:26.08        
                  39.02     1:26.08 (47.06)                                        
 57 Squillante, Kyra          10 IA-MR                1:37.06    1:26.20        
                  39.84     1:26.20 (46.36)                                        
 58 Brogan, Maggie C           9 Express Swimming-MR  1:25.06    1:26.57        
                  40.31     1:26.57 (46.26)                                        
 59 Breen, Gabby              10 Bscat-MR             1:35.00    1:26.67        
                  42.69     1:26.67 (43.98)                                        
 60 Young, Kelly A            10 IA-MR                1:43.71    1:26.74        
                  41.21     1:26.74 (45.53)                                        
 61 Brown, Jade M             10 EAST-MR              1:32.00    1:26.87        
                  40.84     1:26.87 (46.03)                                        
 62 Bonilla, Giovanna M        9 Twisters-MR          1:20.11    1:26.93        
                  40.84     1:26.93 (46.09)                                        
 63 Corcoran, Annabelle        8 Express Swimming-MR       NT    1:26.95        
                  39.29     1:26.95 (47.66)                                        
 64 Brady, Claudia F           9 Express Swimming-MR  1:21.00    1:26.98        
 65 Maroney, Shannon          10 Bscat-MR             1:44.28    1:27.05        
                  41.23     1:27.05 (45.82)                                        
 66 Myszkowski, Victoria       9 Twisters-MR          1:27.81    1:27.54        
                  40.32     1:27.54 (47.22)                                        
 67 Savino, Chloe             10 Express Swimming-MR  1:40.09    1:28.07        
                  42.13     1:28.07 (45.94)                                        
 68 Kiernan, Emily             9 Farmingdale-MR       1:45.92    1:28.83        
                  41.05     1:28.83 (47.78)                                        
 69 Mauro, Sabrina            10 UN-LI-MR                  NT    1:28.93        
                1:29.18         1:28.93 ( )                                        
 70 Nasiadka, Teresa           8 Twisters-MR          1:39.03    1:28.99        
                  41.15     1:28.99 (47.84)                                        
 71 Guarnieri, Olivia T       10 Express Swimming-MR  1:57.41    1:30.49        
                  42.69     1:30.49 (47.80)                                        
 72 Romano, Nicole P          10 EAST-MR              1:38.17    1:30.57        
                  43.33     1:30.57 (47.24)                                        
 73 Kelert, Julia A           10 Twisters-MR          1:36.17    1:30.97        
                  42.36     1:30.97 (48.61)                                        
 74 Crocker, Carolyn A        10 Bscat-MR             1:43.00    1:31.65        
                  41.93     1:31.65 (49.72)                                        
 75 Gonzalez, Angelina E       8 Bscat-MR             1:39.62    1:32.52        
                  42.80     1:32.52 (49.72)                                        
 76 Reilly, Jessica N         10 IA-MR                1:42.16    1:33.62        
                  44.08     1:33.62 (49.54)                                        
 77 Fong, Samantha             7 Twisters-MR          1:48.04    1:33.78        
 78 Andrews, Mika K            9 EAST-MR              1:35.32    1:33.96        
                  43.65     1:33.96 (50.31)                                        
 79 Klicpera, Samantha K       9 Farmingdale-MR       1:36.26    1:34.03        
                  42.84     1:34.03 (51.19)                                        
 80 LaRocca, Lexi R            9 WAC-MR                    NT    1:34.07        
 81 Grzywna, Gabriela M        8 FLY-MR               1:45.00    1:34.58        
                  43.69     1:34.58 (50.89)                                        
 82 Pyros, Loia-Maria          9 Farmingdale-MR       2:01.50    1:34.65        
                  43.33     1:34.65 (51.32)                                        
 83 Carmichael-Lopes, Sydni   10 Express Swimming-MR  1:35.38    1:34.82        
                  46.61     1:34.82 (48.21)                                        
 84 Silveira, Luiza E          7 Twisters-MR          1:47.36    1:34.89        
                  43.73     1:34.89 (51.16)                                        
 85 Curd, Jillian E            8 Express Swimming-MR       NT    1:35.11        
                  41.33     1:35.11 (53.78)                                        
 86 Lin, Tiffany               9 Twisters-MR          1:29.80    1:36.90        
                  40.26     1:36.90 (56.64)                                        
 87 Pyros, Jonna               9 Farmingdale-MR       2:02.50    1:37.70        
                  45.72     1:37.70 (51.98)                                        
 88 Lennon, Amanda G           9 Express Swimming-MR  1:35.17    1:38.37        
                  45.32     1:38.37 (53.05)                                        
 89 Lantin, Alexa T            8 EAST-MR              1:45.59    1:39.71        
                  47.27     1:39.71 (52.44)                                        
 90 Schroeder, Margot A        9 Express Swimming-MR       NT    1:40.32        
                1:42.30         1:40.32 ( )                                        
 91 Coffin, Elizabeth A       10 Express Swimming-MR  1:51.66    1:42.40        
                  47.20     1:42.40 (55.20)                                        
 92 Cranston, Megan            9 WAC-MR                    NT    1:44.00        
                1:44.31         1:44.00 ( )                                        
 93 Lee, Katherine A           8 Farmingdale-MR       2:00.50    1:45.80        
                  45.73   1:45.80 (1:00.07)                                        
 94 Palmer, Torre              9 Farmingdale-MR       2:05.50    1:46.18        
                  49.49     1:46.18 (56.69)                                        
 95 Arias, Victoria L         10 FLY-MR               2:00.00    1:48.11        
                  48.74     1:48.11 (59.37)                                        
 96 Bennett, Martha S          9 Bscat-MR             1:55.00    1:48.38        
                  48.66     1:48.38 (59.72)                                        
 97 Ortof, Natalie R           8 Express Swimming-MR  2:07.42    1:50.36        
 98 Cervoni, Julia C           8 Express Swimming-MR  2:00.09    1:51.42        
                  50.11   1:51.42 (1:01.31)                                        
 99 Rowen, Megan C            10 Express Swimming-MR  1:25.11    1:51.45        
100 Giordano, Amanda          10 Farmingdale-MR       1:55.50    1:52.41        
101 Mullen, Lauren             7 Farmingdale-MR       2:05.50    1:52.89        
102 Lee, Lauren D              8 Express Swimming-MR  1:54.19    1:52.91        
                  49.95   1:52.91 (1:02.96)                                        
103 Kraff, Allyson R           7 Express Swimming-MR       NT    1:53.69        
                  51.24   1:53.69 (1:02.45)                                        
104 Napoli, Nicolette          8 Farmingdale-MR       1:44.50    1:55.14        
                  49.21   1:55.14 (1:05.93)                                        
105 Wilkins, Hazel S           6 Express Swimming-MR  2:03.11    1:58.66        
                  49.26   1:58.66 (1:09.40)                                        
106 Mueller, Katarina L       10 Express Swimming-MR  2:07.17    2:00.74        
                1:46.16     2:00.74 (14.58)                                        
107 Van Tassell, Victoria      7 WAC-MR                    NT    2:01.26        
                  56.02   2:01.26 (1:05.24)                                        
108 Dooley, Olivia             7 Express Swimming-MR       NT    2:02.42        
                  51.16   2:02.42 (1:11.26)                                        
109 Donnelly, Kristen K       10 IA-MR                1:42.19    2:02.48        
                  52.40   2:02.48 (1:10.08)                                        
110 Nia, Susanne N            10 Express Swimming-MR  1:55.32    2:02.98        
                  55.30   2:02.98 (1:07.68)                                        
110 Donnelly, Sarah J         10 IA-MR                1:42.80    2:02.98        
                  53.59   2:02.98 (1:09.39)                                        
112 Cannatella, Maggie         8 Express Swimming-MR  2:18.27    2:07.45        
113 Price, Kacie A             8 UN-LI-MR                  NT    2:12.84        
                  55.69   2:12.84 (1:17.15)                                        
114 Camacho, Kaitlin G         7 Express Swimming-MR       NT    2:36.45        
                1:08.25   2:36.45 (1:28.20)                                        
 -- Abbas, Rewan               8 WAC-MR                    NT         DQ        
                  56.51        DQ (2:42.44)                                        
 -- Reddy, Neena              10 UN-LI-MR                  NT         DQ        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Almeida, Gabriela         10 Twisters-MR          2:26.75    2:22.70        
                  33.20     1:09.88 (36.68)     1:47.49 (37.61)     2:22.70 (35.21)
  2 Safovich, Polina          10 Bscat-MR             2:49.05    2:29.45        
                  35.05     1:13.30 (38.25)     1:52.35 (39.05)     2:29.45 (37.10)
  3 Schmidt, Kelli L          10 Express Swimming-MR  2:31.57    2:30.11        
                  33.58     1:12.12 (38.54)     1:52.42 (40.30)     2:30.11 (37.69)
  4 Park, Irene J              9 Twisters-MR          2:41.10    2:34.43        
                  34.67     1:15.70 (41.03)     1:56.17 (40.47)     2:34.43 (38.26)
  5 Boyle, Erin               10 IA-MR                2:36.91    2:34.59        
                  34.40     1:14.33 (39.93)     1:56.02 (41.69)     2:34.59 (38.57)
  6 Zawatson, Cassidy          9 Express Swimming-MR  2:42.62    2:36.63        
                  35.19     1:14.33 (39.14)     1:55.47 (41.14)     2:36.63 (41.16)
  7 Van Tassell, Gabrielle A   9 WAC-MR               3:06.22    2:42.14        
                  35.75     1:16.72 (40.97)     2:00.37 (43.65)     2:42.14 (41.77)
  8 Lavars, Catherine E       10 North Shore-MR       3:04.24    2:51.88        
                  39.45     1:23.70 (44.25)     2:08.67 (44.97)     2:51.88 (43.21)
  9 Anich, Annabelle K        10 FLY-MR               3:25.00    2:51.94        
                  39.58     1:22.94 (43.36)     2:08.17 (45.23)     2:51.94 (43.77)
 10 Pompay, Melody R           8 Express Swimming-MR  2:58.46    2:52.48        
 11 Guo, Jenna J               9 Express Swimming-MR  2:58.50    2:53.28        
                  40.34     1:25.92 (45.58)     2:11.79 (45.87)     2:53.28 (41.49)
 12 Digiovanni, Sara N        10 FLY-MR               3:20.66    2:53.44        
 13 Tetuan, Kimberly N         9 Express Swimming-MR  3:12.11    3:04.06        
                  39.94     1:27.68 (47.74)     2:16.55 (48.87)     3:04.06 (47.51)
 14 Boyle, Meghan              9 IA-MR                3:09.37    3:05.10        
                  39.43     1:26.79 (47.36)     2:16.45 (49.66)     3:05.10 (48.65)
 15 deFreitas, Emma            9 WAC-MR                    NT    3:05.92        
                1:23.23     2:13.54 (50.31)     3:05.92 (52.38)                    
 16 Kiernan, Emily             9 Farmingdale-MR       3:15.50    3:09.34        
                  39.38     1:27.70 (48.32)     2:20.54 (52.84)     3:09.34 (48.80)
 17 Klicpera, Samantha K       9 Farmingdale-MR       3:16.50    3:34.06        
                  43.69     1:41.16 (57.47)     2:36.43 (55.27)     3:34.06 (57.63)
 18 Cranston, Megan            9 WAC-MR                    NT    4:04.57        
                  52.14   1:54.77 (1:02.63)   2:59.96 (1:05.19)   4:04.57 (1:04.61)
 
Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Bebe B          10 EAST-MR              5:54.44    5:59.01        
                  32.15     1:07.78 (35.63)     1:44.17 (36.39)     2:20.87 (36.70)
        2:58.09 (37.22)     3:34.52 (36.43)     4:11.34 (36.82)     4:47.95 (36.61)
        5:24.93 (36.98)     5:59.01 (34.08)                                        
  2 Schlesinger, Sarah B      10 EAST-MR              7:06.36    6:07.19        
                  32.82     1:09.28 (36.46)     1:46.69 (37.41)     2:23.82 (37.13)
        3:01.11 (37.29)     3:38.85 (37.74)     4:16.32 (37.47)     4:54.48 (38.16)
        5:31.85 (37.37)     6:07.19 (35.34)                                        
  3 Almeida, Gabriela         10 Twisters-MR          6:52.26    6:09.45        
                  32.19     1:08.35 (36.16)     1:45.56 (37.21)     2:23.33 (37.77)
        3:01.38 (38.05)     3:39.56 (38.18)     4:17.77 (38.21)     4:56.08 (38.31)
        5:33.39 (37.31)     6:09.45 (36.06)                                        
  4 Coleman, Mackenzie        10 IA-MR                6:18.24    6:22.42        
                  32.61     1:09.72 (37.11)     1:48.59 (38.87)     2:27.56 (38.97)
        3:07.04 (39.48)     3:46.76 (39.72)     4:27.10 (40.34)     5:07.18 (40.08)
        5:46.96 (39.78)     6:22.42 (35.46)                                        
  5 Najarian, Eleni M         10 EAST-MR              6:20.44    6:26.54        
                  33.88     1:11.90 (38.02)     1:50.29 (38.39)     2:28.71 (38.42)
        3:08.03 (39.32)     3:48.17 (40.14)     4:28.60 (40.43)     5:08.26 (39.66)
        5:48.59 (40.33)     6:26.54 (37.95)                                        
  6 Park, Irene J              9 Twisters-MR          6:31.24    6:44.82        
                  34.77     1:15.15 (40.38)     1:56.09 (40.94)     2:36.82 (40.73)
        3:18.62 (41.80)     4:00.71 (42.09)     4:42.24 (41.53)     5:24.10 (41.86)
        6:05.51 (41.41)     6:44.82 (39.31)                                        
  7 Safovich, Polina          10 Bscat-MR                  NT    6:50.13        
                  36.32     1:17.12 (40.80)     1:59.52 (42.40)     2:41.07 (41.55)
        3:23.75 (42.68)     4:05.97 (42.22)     4:47.84 (41.87)     5:30.05 (42.21)
        6:11.71 (41.66)     6:50.13 (38.42)                                        
  8 Boyle, Erin               10 IA-MR                6:59.63    7:01.43        
                  35.75     1:16.17 (40.42)     1:59.13 (42.96)     2:42.21 (43.08)
        3:26.20 (43.99)     4:10.43 (44.23)     4:54.61 (44.18)     5:38.46 (43.85)
        6:20.98 (42.52)     7:01.43 (40.45)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Najarian, Eleni M         10 EAST-MR                34.20      34.08        
  2 Safovich, Polina          10 Bscat-MR               38.64      34.73        
  3 Lee, Anna                 10 Twisters-MR            39.15      36.07        
  4 Boyle, Erin               10 IA-MR                  36.65      36.94        
  5 Leopizzi, Amanda M        10 EAST-MR                37.59      37.41        
  6 Coleman, Mackenzie        10 IA-MR                  36.94      37.74        
  7 Rodriguez, Tina G         10 Twisters-MR            39.68      37.90        
  8 Cho, Jessica J            10 EAST-MR                40.06      38.18        
  9 Jia, Kaity                10 Twisters-MR            45.82      38.90        
 10 Zawatson, Cassidy          9 Express Swimming-MR    38.02      39.02        
 11 Wozny, Victoria            9 Twisters-MR            41.03      39.16        
 12 Van Tassell, Gabrielle A   9 WAC-MR                 40.80      39.22        
 13 Wu-Silvera, Caroline       9 FLY-MR                 40.64      39.56        
 14 Kanfer, Sarah M           10 IA-MR                  39.49      39.67        
 15 McEvoy, Tyler R           10 EAST-MR                40.72      40.15        
 16 Bonvissuto, Carrie        10 UN-LI-MR                  NT      40.30        
 17 Schmidt, Kelli L          10 Express Swimming-MR    39.14      40.79        
 18 deFreitas, Emma            9 WAC-MR                 43.03      40.94        
 19 Horan, Julia E            10 IA-MR                  47.19      41.72        
 20 Pon, Stephanie H          10 EAST-MR                41.10      42.05        
 20 Lavars, Catherine E       10 North Shore-MR         41.35      42.05        
 22 Nembach, Kali T           10 Express Swimming-MR       NT      42.34        
 23 Anich, Annabelle K        10 FLY-MR                 49.26      42.41        
 24 Standel, Sassy G           9 North Shore-MR         41.35      42.60        
 25 Breen, Gabby              10 Bscat-MR               51.71      42.81        
 26 Berman, Evonne S          10 North Shore-MR         41.35      42.95        
 27 Kenlon, Grace E           10 Express Swimming-MR       NT      43.37        
 28 Kleiner, Frances L        10 EAST-MR                45.19      43.51        
 29 Moratos, Angelica M        9 FLY-MR                 51.00      43.53        
 30 Guo, Jenna J               9 Express Swimming-MR    42.46      43.57        
 31 LI, Sandra                 8 Express Swimming-MR    44.03      43.58        
 31 Graning, Morgan E         10 IA-MR                  47.01      43.58        
 31 Jannsen, Cassandra G       9 North Shore-MR         44.93      43.58        
 34 Boyle, Meghan              9 IA-MR                  42.25      43.76        
 35 Sherpa, Alison T          10 Twisters-MR            45.72      43.99        
 36 Pompay, Melody R           8 Express Swimming-MR    44.23      44.05        
 37 Mauro, Sabrina            10 UN-LI-MR                  NT      44.37        
 38 Haynos, Mary Ann A        10 Farmingdale-MR         45.65      44.44        
 39 Ruggiero, Julia P          9 EAST-MR                48.74      44.78        
 40 Abbas, Radwa              10 WAC-MR                 57.67      45.14        
 41 Romano, Nicole P          10 EAST-MR                49.56      45.26        
 42 Corcoran, Annabelle        8 Express Swimming-MR       NT      45.31        
 43 Lamadrid, Isabela M        9 EAST-MR                50.76      45.49        
 44 Lee, Annabel D            10 Express Swimming-MR    46.16      45.61        
 45 Lantin, Alexa T            8 EAST-MR                53.23      45.83        
 46 Guarnieri, Olivia T       10 Express Swimming-MR    48.32      45.85        
 47 Wan, Sarah S              10 FLY-MR                 50.00      46.17        
 47 Flugman, Danielle L       10 North Shore-MR         50.20      46.17        
 49 Ostensen, Sara             8 WAC-MR                 56.51      46.38        
 50 Digiovanni, Sara N        10 FLY-MR                 49.46      46.39        
 51 Nasiadka, Teresa           8 Twisters-MR            48.71      46.63        
 52 Young, Kelly A            10 IA-MR                  50.08      46.82        
 53 Silveira, Luiza E          7 Twisters-MR            50.62      47.15        
 54 Brown, Jade M             10 EAST-MR                48.00      47.20        
 55 Klicpera, Samantha K       9 Farmingdale-MR         46.53      47.26        
 56 Schroeder, Margot A        9 Express Swimming-MR       NT      47.33        
 57 Brady, Claudia F           9 Express Swimming-MR    55.00      47.79        
 58 Bonilla, Giovanna M        9 Twisters-MR            39.70      47.82        
 59 Kelert, Julia A           10 Twisters-MR            48.53      48.14        
 60 Myszkowski, Victoria       9 Twisters-MR            42.18      48.23        
 61 Lee, Lauren D              8 Express Swimming-MR    49.10      48.33        
 62 Andrews, Mika K            9 EAST-MR                53.69      49.00        
 63 Maroney, Shannon          10 Bscat-MR               55.31      49.27        
 64 Mueller, Katarina L       10 Express Swimming-MR    57.20      49.29        
 65 LaRocca, Lexi R            9 WAC-MR                    NT      49.63        
 66 Grzywna, Gabriela M        8 FLY-MR                 53.32      49.76        
 67 Crocker, Carolyn A        10 Bscat-MR               52.44      49.92        
 68 Squillante, Kyra          10 IA-MR                  54.67      49.99        
 69 Kiernan, Emily             9 Farmingdale-MR         51.53      50.25        
 70 Carmichael-Lopes, Sydni   10 Express Swimming-MR    48.43      50.98        
 71 Lin, Tiffany               9 Twisters-MR            44.26      51.24        
 72 Gonzalez, Angelina E       8 Bscat-MR               54.36      52.47        
 73 Savino, Chloe             10 Express Swimming-MR    55.45      52.77        
 74 Fong, Samantha             7 Twisters-MR            56.31      53.51        
 75 Bennett, Martha S          9 Bscat-MR               58.00      53.66        
 76 Napoli, Nicolette          8 Farmingdale-MR         53.50      54.03        
 77 Arias, Victoria L         10 FLY-MR                 55.00      54.82        
 78 Ortof, Natalie R           8 Express Swimming-MR    54.42      54.99        
 79 Lee, Katherine A           8 Farmingdale-MR       1:00.50      55.03        
 80 Lewis, Shelby M            8 Express Swimming-MR  1:43.21      55.52        
 81 Cranston, Megan            9 WAC-MR                    NT      56.20        
 82 Abbas, Rewan               8 WAC-MR                    NT      56.60        
 83 Cervoni, Julia C           8 Express Swimming-MR  1:05.01      56.70        
 84 Wilkins, Hazel S           6 Express Swimming-MR  1:16.35      57.24        
 85 Palmer, Torre              9 Farmingdale-MR       1:02.50      57.74        
 86 Koudellou, Yianni         10 Express Swimming-MR  1:26.54      58.08        
 87 Reddy, Neena              10 UN-LI-MR                  NT      58.40        
 88 Price, Kacie A             8 UN-LI-MR                  NT      58.91        
 89 Donnelly, Kristen K       10 IA-MR                  49.11      59.13        
 90 Gullickson, Kristen        6 WAC-MR                    NT      59.34        
 91 Curd, Jillian E            8 Express Swimming-MR       NT      59.62        
 92 Brogan, Maggie C           9 Express Swimming-MR       NT      59.95        
 93 Rowen, Megan C            10 Express Swimming-MR    57.54    1:00.17        
 94 Van Tassell, Victoria      7 WAC-MR                    NT    1:00.32        
 95 Pelcher, Isabella L        9 Express Swimming-MR  1:29.87    1:01.88        
 96 Kraff, Allyson R           7 Express Swimming-MR       NT    1:02.04        
 97 Cannatella, Maggie         8 Express Swimming-MR  1:12.99    1:03.45        
 98 Coffin, Elizabeth A       10 Express Swimming-MR  1:04.94    1:03.81        
 99 Lennon, Amanda G           9 Express Swimming-MR       NT    1:04.43        
100 Dooley, Olivia             7 Express Swimming-MR       NT    1:04.44        
101 Casement, Rachell          7 Farmingdale-MR         55.50    1:07.24        
102 Camacho, Kaitlin G         7 Express Swimming-MR  1:21.11    1:09.89        
103 Shashaty, Kasey            6 WAC-MR                    NT    1:15.00        
 -- Giordano, Amanda          10 Farmingdale-MR         51.50         DQ        
      Not on back off wall
 -- Pyros, Jonna               9 Farmingdale-MR       1:01.50         DQ        
 -- Pyros, Loia-Maria          9 Farmingdale-MR       1:01.50         DQ        
 -- Reilly, Jessica N         10 IA-MR                  48.81         DQ        
      Not on back off wall
 -- Donnelly, Sarah J         10 IA-MR                  49.81         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Bebe B          10 EAST-MR              1:14.27    1:10.29        
                  34.50     1:10.29 (35.79)                                        
  2 Najarian, Eleni M         10 EAST-MR              1:12.55    1:12.17        
                  35.11     1:12.17 (37.06)                                        
  3 Almeida, Gabriela         10 Twisters-MR          1:18.69    1:13.68        
                  35.31     1:13.68 (38.37)                                        
  4 Santos, Olivia J          10 FLY-MR               1:18.88    1:13.87        
                  36.52     1:13.87 (37.35)                                        
  5 Park, Irene J              9 Twisters-MR          1:20.19    1:15.64        
                  37.36     1:15.64 (38.28)                                        
  6 Safovich, Polina          10 Bscat-MR             1:30.34    1:16.58        
                  37.34     1:16.58 (39.24)                                        
  7 Behnen, Natalie M         10 EAST-MR              1:18.43    1:16.73        
                  37.05     1:16.73 (39.68)                                        
  8 Schlesinger, Sarah B      10 EAST-MR              1:17.85    1:16.83        
                  37.31     1:16.83 (39.52)                                        
  9 Lee, Anna                 10 Twisters-MR          1:26.33    1:20.04        
                  39.07     1:20.04 (40.97)                                        
 10 Zawatson, Cassidy          9 Express Swimming-MR  1:18.52    1:21.19        
                  39.57     1:21.19 (41.62)                                        
 11 Cho, Jessica J            10 EAST-MR              1:26.41    1:21.87        
                  39.95     1:21.87 (41.92)                                        
 12 Van Tassell, Gabrielle A   9 WAC-MR               1:26.53    1:23.94        
                  41.12     1:23.94 (42.82)                                        
 13 Polanco, Kayla M           8 Twisters-MR          1:32.90    1:26.79        
                  42.74     1:26.79 (44.05)                                        
 13 Pon, Stephanie H          10 EAST-MR              1:32.27    1:26.79        
                  42.88     1:26.79 (43.91)                                        
 15 Kanfer, Sarah M           10 IA-MR                1:33.34    1:27.47        
                  42.17     1:27.47 (45.30)                                        
 16 Atkin, Taylor K           10 EAST-MR              1:27.33    1:27.54        
                  41.64     1:27.54 (45.90)                                        
 17 Lavars, Catherine E       10 North Shore-MR       1:32.92    1:27.84        
                  43.60     1:27.84 (44.24)                                        
 18 Bonvissuto, Carrie        10 UN-LI-MR                  NT    1:29.90        
                  43.62     1:29.90 (46.28)                                        
 19 deFreitas, Emma            9 WAC-MR               1:31.93    1:30.00        
                  42.89     1:30.00 (47.11)                                        
 20 Nembach, Kali T           10 Express Swimming-MR  1:37.40    1:30.99        
                  46.65     1:30.99 (44.34)                                        
 21 Hartigan, Kiely U         10 EAST-MR              1:35.26    1:31.24        
                  44.24     1:31.24 (47.00)                                        
 22 Corrigan, Nieve R          9 FLY-MR               1:40.00    1:31.36        
                  44.42     1:31.36 (46.94)                                        
 23 McEvoy, Tyler R           10 EAST-MR              1:30.23    1:31.50        
                  43.04     1:31.50 (48.46)                                        
 24 LI, Sandra                 8 Express Swimming-MR  1:53.42    1:31.91        
                  46.26     1:31.91 (45.65)                                        
 25 Jannsen, Cassandra G       9 North Shore-MR       1:37.21    1:32.02        
                  46.25     1:32.02 (45.77)                                        
 26 Schaubeck, Anna E         10 Express Swimming-MR       NT    1:32.35        
                  44.96     1:32.35 (47.39)                                        
 27 Graning, Morgan E         10 IA-MR                1:41.74    1:34.89        
                  46.22     1:34.89 (48.67)                                        
 28 Sherpa, Alison T          10 Twisters-MR          1:43.12    1:35.39        
                  46.35     1:35.39 (49.04)                                        
 29 Lee, Annabel D            10 Express Swimming-MR  1:43.08    1:36.35        
                  46.53     1:36.35 (49.82)                                        
 30 Bonilla, Giovanna M        9 Twisters-MR          1:31.28    1:38.21        
                  47.54     1:38.21 (50.67)                                        
 31 Henry, Julia L            10 Express Swimming-MR  1:36.46    1:39.30        
                  47.92     1:39.30 (51.38)                                        
 32 Nasiadka, Teresa           8 Twisters-MR          1:41.35    1:39.51        
 33 Guarnieri, Olivia T       10 Express Swimming-MR  1:44.65    1:40.38        
                  46.65     1:40.38 (53.73)                                        
 34 Crocker, Carolyn A        10 Bscat-MR             1:55.32    1:40.83        
                  48.51     1:40.83 (52.32)                                        
 35 Lamadrid, Isabela M        9 EAST-MR              2:02.00    1:41.54        
                  49.35     1:41.54 (52.19)                                        
 36 Tetuan, Kimberly N         9 Express Swimming-MR  2:10.09    1:41.77        
                  48.55     1:41.77 (53.22)                                        
 37 Roarty, Sarah G            9 North Shore-MR       1:33.98    1:42.34        
 38 Andrews, Mika K            9 EAST-MR              1:55.68    1:42.37        
                  49.86     1:42.37 (52.51)                                        
 39 Romano, Nicole P          10 EAST-MR              1:53.18    1:42.87        
                  51.78     1:42.87 (51.09)                                        
 40 Kleiner, Frances L        10 EAST-MR              1:46.30    1:47.28        
                1:34.02     1:47.28 (13.26)                                        
 41 Mueller, Katarina L       10 Express Swimming-MR  2:01.57    1:47.97        
                1:47.97         1:47.97 ( )                                        
 42 Lee, Lauren D              8 Express Swimming-MR  1:51.36    1:48.15        
                  50.65     1:48.15 (57.50)                                        
 43 Hartigan, Maddie R         8 EAST-MR              1:59.14    1:49.74        
                  52.68     1:49.74 (57.06)                                        
 44 Savino, Chloe             10 Express Swimming-MR       NT    1:50.30        
                  51.73     1:50.30 (58.57)                                        
 45 Napoli, Nicolette          8 Farmingdale-MR       2:00.50    1:50.74        
                  49.38   1:50.74 (1:01.36)                                        
 46 Frederick, Erin            9 WAC-MR                    NT    1:51.89        
                  51.74   1:51.89 (1:00.15)                                        
 47 Kiernan, Emily             9 Farmingdale-MR       2:00.50    1:52.32        
                  55.05     1:52.32 (57.27)                                        
 48 Hughes, Nicole G           7 Express Swimming-MR       NT    1:55.32        
                  53.80   1:55.32 (1:01.52)                                        
 49 Giordano, Julia L          9 Express Swimming-MR  2:03.65    1:55.53        
                  52.49   1:55.53 (1:03.04)                                        
 50 Brogan, Maggie C           9 Express Swimming-MR       NT    1:57.25        
                  56.41   1:57.25 (1:00.84)                                        
 51 Bennett, Martha S          9 Bscat-MR             2:05.00    1:58.19        
                  56.29   1:58.19 (1:01.90)                                        
 52 Alliegro, Alexandra M      9 IA-MR                1:51.85    1:58.40        
                1:42.70     1:58.40 (15.70)                                        
 53 Pelcher, Isabella L        9 Express Swimming-MR  2:55.64    2:00.03        
                  57.21   2:00.03 (1:02.82)                                        
 54 Cranston, Megan            9 WAC-MR                    NT    2:02.78        
                  55.88   2:02.78 (1:06.90)                                        
 55 Lewis, Shelby M            8 Express Swimming-MR  2:14.34    2:04.55        
                  55.39   2:04.55 (1:09.16)                                        
 56 Wilkins, Hazel S           6 Express Swimming-MR  2:15.34    2:04.80        
                  57.28   2:04.80 (1:07.52)                                        
 57 Schroeder, Margot A        9 Express Swimming-MR       NT    2:05.07        
                1:48.89     2:05.07 (16.18)                                        
 57 Toala, Giselle J           9 Farmingdale-MR       2:06.50    2:05.07        
                  58.64   2:05.07 (1:06.43)                                        
 59 Lee, Katherine A           8 Farmingdale-MR       2:20.50    2:06.16        
                  59.16   2:06.16 (1:07.00)                                        
 60 Curd, Jillian E            8 Express Swimming-MR       NT    2:06.40        
                  59.02   2:06.40 (1:07.38)                                        
 61 Rifino, Paige R            9 Express Swimming-MR       NT    2:06.61        
                  58.46   2:06.61 (1:08.15)                                        
 62 Lennon, Amanda G           9 Express Swimming-MR  2:10.77    2:08.45        
                1:01.39   2:08.45 (1:07.06)                                        
 63 Palmer, Torre              9 Farmingdale-MR       2:02.50    2:09.09        
                  57.65   2:09.09 (1:11.44)                                        
 64 Kraff, Allyson R           7 Express Swimming-MR       NT    2:11.62        
                1:02.17   2:11.62 (1:09.45)                                        
 65 Gambino, Francesca         9 Express Swimming-MR  2:31.21    2:20.71        
                1:04.45   2:20.71 (1:16.26)                                        
 66 Dooley, Olivia             7 Express Swimming-MR       NT    2:21.60        
                1:03.95   2:21.60 (1:17.65)                                        
 67 Camacho, Kaitlin G         7 Express Swimming-MR  2:30.09    2:28.78        
                1:11.63   2:28.78 (1:17.15)                                        
 -- Ruggiero, Julia P          9 EAST-MR              1:52.00         DQ        
                  48.02          DQ (49.50)                                        
 -- Ostensen, Sara             8 WAC-MR               1:53.34         DQ        
                1:36.16          DQ (14.28)                                        
 -- Levshits, Rebecca         10 WAC-MR                    NT         DQ        
                  56.70        DQ (1:03.00)                                        
 -- Oellrich, Edythe M        10 Express Swimming-MR  1:31.09         DQ        
                  41.86          DQ (47.56)                                        
 -- Corcoran, Annabelle        8 Express Swimming-MR       NT         DQ        
                1:36.38          DQ (40.41)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Anna                 10 Twisters-MR            42.33      37.46        
  2 Park, Irene J              9 Twisters-MR            42.31      38.20        
  3 Jia, Kaity                10 Twisters-MR            46.66      40.19        
  4 Du, Irene                 10 FLY-MR                 45.06      40.35        
  5 Santos, Olivia J          10 FLY-MR                 42.36      40.88        
  6 Behnen, Natalie M         10 EAST-MR                42.68      40.97        
  7 Polanco, Kayla M           8 Twisters-MR            43.15      41.75        
  8 Almeida, Gabriela         10 Twisters-MR            44.31      42.07        
  9 Standel, Sassy G           9 North Shore-MR         42.15      42.50        
 10 Schubert, Olivia C        10 WAC-MR                 54.78      42.77        
 11 Digiovanni, Sara N        10 FLY-MR                 47.31      43.04        
 12 Reumann, Kaylee E         10 North Shore-MR         44.38      43.50        
 13 Berman, Evonne S          10 North Shore-MR         43.70      43.61        
 14 Van Tassell, Gabrielle A   9 WAC-MR                 48.79      43.76        
 15 Bouzarouata, Jasmin C      8 Twisters-MR            48.01      44.31        
 16 Rodriguez, Tina G         10 Twisters-MR            45.77      44.44        
 17 Kanfer, Sarah M           10 IA-MR                  46.41      45.31        
 18 Brown, Jade M             10 EAST-MR                46.00      45.52        
 19 Kenlon, Grace E           10 Express Swimming-MR    44.61      45.54        
 20 Horan, Julia E            10 IA-MR                  51.80      45.57        
 21 Pon, Stephanie H          10 EAST-MR                46.28      46.07        
 22 Nembach, Kali T           10 Express Swimming-MR    47.82      46.09        
 23 Hou, Julia                10 Twisters-MR            49.18      46.31        
 24 Abbas, Radwa              10 WAC-MR                 49.83      46.43        
 25 Myszkowski, Victoria       9 Twisters-MR            49.97      46.58        
 26 Bonilla, Giovanna M        9 Twisters-MR            48.75      46.75        
 27 Bonvissuto, Carrie        10 UN-LI-MR                  NT      46.82        
 28 Amar, Kelly A             10 UN-EA-MR               50.13      46.84        
 29 Lavars, Catherine E       10 North Shore-MR         47.72      46.92        
 30 Wan, Sarah S              10 FLY-MR                 53.00      47.32        
 31 McEvoy, Tyler R           10 EAST-MR                49.14      48.10        
 32 Atkin, Taylor K           10 EAST-MR                48.47      48.19        
 33 Romano, Nicole P          10 EAST-MR                51.32      48.21        
 34 Schroeder, Margot A        9 Express Swimming-MR       NT      49.34        
 35 Flugman, Danielle L       10 North Shore-MR         56.37      49.47        
 36 Lee, Annabel D            10 Express Swimming-MR    48.62      49.56        
 37 Zezula, Katarzyna          8 Twisters-MR            49.78      49.68        
 38 Brady, Claudia F           9 Express Swimming-MR    55.00      49.80        
 39 LI, Sandra                 8 Express Swimming-MR  1:04.23      50.44        
 40 Mauro, Sabrina            10 UN-LI-MR                  NT      50.46        
 41 Graning, Morgan E         10 IA-MR                  55.01      50.84        
 42 Sherpa, Alison T          10 Twisters-MR            54.66      51.27        
 43 Wu-Silvera, Caroline       9 FLY-MR                 55.00      51.58        
 44 Ruggiero, Julia P          9 EAST-MR                52.65      51.59        
 45 Mueller, Katarina L       10 Express Swimming-MR  1:05.65      51.63        
 46 Squillante, Kyra          10 IA-MR                  55.50      51.66        
 47 Boyle, Meghan              9 IA-MR                  56.79      51.78        
 48 Nasiadka, Teresa           8 Twisters-MR            52.33      52.01        
 49 Ortof, Natalie R           8 Express Swimming-MR  1:00.05      52.15        
 50 Pompay, Melody R           8 Express Swimming-MR    55.22      52.32        
 51 Curd, Jillian E            8 Express Swimming-MR       NT      52.37        
 52 Savino, Chloe             10 Express Swimming-MR  1:00.09      52.41        
 53 Ostensen, Sara             8 WAC-MR               1:10.57      52.48        
 54 Lantin, Alexa T            8 EAST-MR                55.61      52.60        
 55 Kelert, Julia A           10 Twisters-MR            53.75      52.77        
 56 Gonzalez, Angelina E       8 Bscat-MR               54.66      53.35        
 57 Coffin, Elizabeth A       10 Express Swimming-MR    54.04      53.56        
 58 Guarnieri, Olivia T       10 Express Swimming-MR    57.64      53.76        
 59 Young, Kelly A            10 IA-MR                  52.11      53.85        
 60 Corcoran, Annabelle        8 Express Swimming-MR       NT      54.59        
 61 Carmichael-Lopes, Sydni   10 Express Swimming-MR    51.96      54.81        
 62 Maroney, Shannon          10 Bscat-MR               48.00      55.35        
 63 Lin, Tiffany               9 Twisters-MR            48.73      56.25        
 64 Lee, Lauren D              8 Express Swimming-MR  1:00.00      56.50        
 65 Abbas, Rewan               8 WAC-MR                    NT      58.21        
 66 Grzywna, Gabriela M        8 FLY-MR                 58.00      58.47        
 67 Brogan, Maggie C           9 Express Swimming-MR    55.43      58.60        
 68 Lamadrid, Isabela M        9 EAST-MR                59.60      58.88        
 69 Reilly, Jessica N         10 IA-MR                  55.11    1:00.34        
 70 Crocker, Carolyn A        10 Bscat-MR             1:23.64    1:00.83        
 71 Gullickson, Kristen        6 WAC-MR                    NT    1:01.96        
 72 Shashaty, Kasey            6 WAC-MR                    NT    1:02.03        
 73 Lennon, Amanda G           9 Express Swimming-MR       NT    1:03.43        
 74 Arias, Victoria L         10 FLY-MR               1:08.09    1:03.89        
 75 Wilkins, Hazel S           6 Express Swimming-MR       NT    1:07.93        
 76 Koudellou, Yianni         10 Express Swimming-MR  1:36.54    1:08.90        
 77 Lee, Katherine A           8 Farmingdale-MR       1:05.50    1:08.95        
 78 Donnelly, Sarah J         10 IA-MR                  59.17    1:10.85        
 79 Bennett, Martha S          9 Bscat-MR             1:00.00    1:12.57        
 80 Camacho, Kaitlin G         7 Express Swimming-MR  1:35.21    1:14.17        
 81 Price, Kacie A             8 UN-LI-MR                  NT    1:14.68        
 82 Cervoni, Julia C           8 Express Swimming-MR  1:10.09    1:18.87        
 83 Cannatella, Maggie         8 Express Swimming-MR       NT    1:20.35        
 -- Fong, Samantha             7 Twisters-MR          1:02.15         DQ        
 -- Silveira, Luiza E          7 Twisters-MR          1:03.11         DQ        
 -- Pelcher, Isabella L        9 Express Swimming-MR  1:33.21         DQ        
 -- Cranston, Megan            9 WAC-MR                    NT         DQ        
 -- Reddy, Neena              10 UN-LI-MR                  NT         DQ        
 -- Kraff, Allyson R           7 Express Swimming-MR       NT         DQ        
 -- LaRocca, Lexi R            9 WAC-MR                    NT         DQ        
 -- Van Tassell, Victoria      7 WAC-MR                    NT         DQ        
 -- Dooley, Olivia             7 Express Swimming-MR       NT         DQ        
 -- Rowen, Megan C            10 Express Swimming-MR    55.11         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Park, Irene J              9 Twisters-MR          1:26.94    1:21.84        
                  38.93     1:21.84 (42.91)                                        
  2 Lee, Anna                 10 Twisters-MR          1:31.58    1:22.70        
                  39.75     1:22.70 (42.95)                                        
  3 Jia, Kaity                10 Twisters-MR          1:35.79    1:29.18        
                  41.83     1:29.18 (47.35)                                        
  4 Behnen, Natalie M         10 EAST-MR              1:31.47    1:29.47        
                  43.23     1:29.47 (46.24)                                        
  5 Du, Irene                 10 FLY-MR               1:41.35    1:29.97        
                  42.58     1:29.97 (47.39)                                        
  6 Cho, Jessica J            10 EAST-MR              1:36.36    1:30.12        
                  43.02     1:30.12 (47.10)                                        
  7 Polanco, Kayla M           8 Twisters-MR          1:39.01    1:30.14        
                  44.08     1:30.14 (46.06)                                        
  8 Schlesinger, Sarah B      10 EAST-MR              1:29.58    1:31.49        
                  41.78     1:31.49 (49.71)                                        
  9 Leopizzi, Amanda M        10 EAST-MR              1:39.42    1:32.56        
                  43.54     1:32.56 (49.02)                                        
 10 Schubert, Olivia C        10 WAC-MR               1:40.71    1:32.99        
                  44.36     1:32.99 (48.63)                                        
 11 Lou, Erica                10 FLY-MR               2:00.00    1:34.02        
                  44.37     1:34.02 (49.65)                                        
 12 Standel, Sassy G           9 North Shore-MR       1:30.74    1:34.05        
                  42.88     1:34.05 (51.17)                                        
 13 Digiovanni, Sara N        10 FLY-MR               1:43.46    1:34.27        
                  44.38     1:34.27 (49.89)                                        
 14 Vennitti, Gabrielle M     10 Express Swimming-MR  1:53.33    1:34.61        
                  18.37   1:34.61 (1:16.24)                                        
 15 Anich, Annabelle K        10 FLY-MR               1:50.00    1:34.97        
                  44.14     1:34.97 (50.83)                                        
 16 Rodriguez, Tina G         10 Twisters-MR          1:39.81    1:35.76        
                  45.80     1:35.76 (49.96)                                        
 17 Berman, Evonne S          10 North Shore-MR       1:35.81    1:36.82        
                  44.99     1:36.82 (51.83)                                        
 18 Myszkowski, Victoria       9 Twisters-MR          1:42.11    1:38.76        
                  48.24     1:38.76 (50.52)                                        
 19 Amar, Kelly A             10 UN-EA-MR             1:48.00    1:40.72        
                  49.30     1:40.72 (51.42)                                        
 20 Pon, Stephanie H          10 EAST-MR              1:37.61    1:41.13        
                  47.78     1:41.13 (53.35)                                        
 21 Bonvissuto, Carrie        10 UN-LI-MR                  NT    1:42.61        
                  50.50     1:42.61 (52.11)                                        
 22 Hartigan, Kiely U         10 EAST-MR              1:47.19    1:43.51        
 23 Bonilla, Giovanna M        9 Twisters-MR          1:47.82    1:43.68        
                  48.88     1:43.68 (54.80)                                        
 24 Nembach, Kali T           10 Express Swimming-MR       NT    1:44.11        
                  50.52     1:44.11 (53.59)                                        
 25 McEvoy, Tyler R           10 EAST-MR              1:44.84    1:44.55        
                  48.78     1:44.55 (55.77)                                        
 26 Lavars, Catherine E       10 North Shore-MR       1:48.49    1:44.98        
                  49.56     1:44.98 (55.42)                                        
 27 Lee, Annabel D            10 Express Swimming-MR  1:51.71    1:45.16        
                  50.61     1:45.16 (54.55)                                        
 28 LI, Sandra                 8 Express Swimming-MR  2:23.39    1:47.58        
                  52.77     1:47.58 (54.81)                                        
 29 Brown, Jade M             10 EAST-MR              1:42.00    1:47.84        
                  50.50     1:47.84 (57.34)                                        
 30 Cusumano, Alexandra       10 WAC-MR               2:10.93    1:48.55        
                  53.04     1:48.55 (55.51)                                        
 31 Nasiadka, Teresa           8 Twisters-MR          1:52.58    1:50.06        
                  52.63     1:50.06 (57.43)                                        
 32 Roarty, Sarah G            9 North Shore-MR       1:50.88    1:50.24        
 33 Small, Sydney V            9 Bscat-MR             1:50.00    1:50.50        
                  52.07     1:50.50 (58.43)                                        
 34 Jannsen, Cassandra G       9 North Shore-MR       1:53.73    1:54.82        
                  54.59   1:54.82 (1:00.23)                                        
 35 Giordano, Julia L          9 Express Swimming-MR  1:59.92    1:54.84        
                  53.53   1:54.84 (1:01.31)                                        
 36 Gonzalez, Angelina E       8 Bscat-MR             2:05.00    1:55.41        
 37 Corcoran, Annabelle        8 Express Swimming-MR       NT    1:57.16        
                  56.30   1:57.16 (1:00.86)                                        
 38 Coffin, Elizabeth A       10 Express Swimming-MR  1:57.49    1:57.33        
 39 Lin, Tiffany               9 Twisters-MR          1:45.62    1:57.84        
                  56.83   1:57.84 (1:01.01)                                        
 40 Schaubeck, Emily M         9 UN-LI-MR                  NT    1:57.85        
                  54.14   1:57.85 (1:03.71)                                        
 41 Rifino, Paige R            9 Express Swimming-MR       NT    2:04.21        
                  58.87   2:04.21 (1:05.34)                                        
 42 Curd, Jillian E            8 Express Swimming-MR       NT    2:04.27        
                  57.50   2:04.27 (1:06.77)                                        
 43 Cannatella, Maggie         8 Express Swimming-MR       NT    2:33.78        
                1:12.47   2:33.78 (1:21.31)                                        
 -- Silveira, Luiza E          7 Twisters-MR          2:07.56         DQ        
                  56.51        DQ (1:03.46)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Bebe B          10 EAST-MR                32.88      32.79        
  2 Almeida, Gabriela         10 Twisters-MR            33.62      34.34        
  3 Safovich, Polina          10 Bscat-MR               37.29      34.77        
  4 Najarian, Eleni M         10 EAST-MR                35.06      35.12        
  5 Bouzarouata, Jasmin C      8 Twisters-MR            40.64      35.31        
  6 Amar, Kelly A             10 UN-EA-MR               35.23      35.70        
  7 Leopizzi, Amanda M        10 EAST-MR                37.04      36.40        
  8 Vennitti, Gabrielle M     10 Express Swimming-MR    47.60      36.58        
  9 Coleman, Mackenzie        10 IA-MR                  36.76      36.73        
 10 Berman, Evonne S          10 North Shore-MR         38.93      36.94        
 11 Rodriguez, Tina G         10 Twisters-MR            42.74      37.02        
 12 Schubert, Olivia C        10 WAC-MR                 48.20      37.22        
 13 Behnen, Natalie M         10 EAST-MR                40.08      38.17        
 14 Boyle, Erin               10 IA-MR                  38.81      38.73        
 15 Schmidt, Kelli L          10 Express Swimming-MR    37.78      39.17        
 16 Du, Irene                 10 FLY-MR                 43.59      39.75        
 17 Atkin, Taylor K           10 EAST-MR                38.94      40.18        
 18 Van Tassell, Gabrielle A   9 WAC-MR                 47.32      40.45        
 19 Chang, Chelsea            10 WAC-MR                 50.56      40.79        
 20 Thom, Miriam               8 Twisters-MR            46.32      40.92        
 21 Wu-Silvera, Caroline       9 FLY-MR                 48.00      41.77        
 22 Guo, Jenna J               9 Express Swimming-MR    41.63      43.15        
 23 Graning, Morgan E         10 IA-MR                  46.19      43.25        
 24 Kleiner, Frances L        10 EAST-MR                46.00      43.32        
 25 deFreitas, Emma            9 WAC-MR                 41.34      43.82        
 26 Wan, Sarah S              10 FLY-MR                 47.00      44.29        
 27 Hartigan, Maddie R         8 EAST-MR                57.78      44.35        
 28 Markunas, Rebecca R       10 FLY-MR                 41.05      44.76        
 29 Andrews, Mika K            9 EAST-MR                50.97      45.08        
 30 Ruggiero, Julia P          9 EAST-MR                48.84      45.40        
 31 Ostensen, Sara             8 WAC-MR               1:00.93      45.55        
 32 Abbas, Radwa              10 WAC-MR                 58.78      46.28        
 33 Pierce, Taylor F           9 IA-MR                  54.36      48.09        
 34 Moratos, Angelica M        9 FLY-MR                 50.00      48.23        
 35 Alliegro, Alexandra M      9 IA-MR                  59.20      48.42        
 36 Cusumano, Alexandra       10 WAC-MR                    NT      49.63        
 37 Digiovanni, Sara N        10 FLY-MR                 53.03      49.71        
 38 Lamadrid, Isabela M        9 EAST-MR              1:00.10      50.62        
 39 Savino, Chloe             10 Express Swimming-MR    47.65      51.19        
 40 Lennon, Amanda G           9 Express Swimming-MR    56.75      51.57        
 41 Brown, Jade M             10 EAST-MR                44.00      51.92        
 42 Kelert, Julia A           10 Twisters-MR            50.91      52.74        
 43 Romano, Nicole P          10 EAST-MR                53.76      54.26        
 44 Gullickson, Kristen        6 WAC-MR                    NT      58.31        
 45 Abbas, Rewan               8 WAC-MR                    NT      58.45        
 46 Arias, Victoria L         10 FLY-MR                 56.00      58.51        
 47 Grzywna, Gabriela M        8 FLY-MR                 49.00      59.74        
 48 Cranston, Megan            9 WAC-MR                    NT    1:09.23        
 49 Van Tassell, Victoria      7 WAC-MR                    NT    1:14.18        
 -- Shashaty, Kasey            6 WAC-MR                    NT         DQ        
 -- Silveira, Luiza E          7 Twisters-MR            49.31         DQ        
 -- Boyd, Emma                 7 WAC-MR                    NT         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Bebe B          10 EAST-MR              1:12.26    1:11.00        
                  33.80     1:11.00 (37.20)                                        
  2 Park, Irene J              9 Twisters-MR          1:22.03    1:13.04        
                  33.80     1:13.04 (39.24)                                        
  3 Schlesinger, Sarah B      10 EAST-MR              1:14.59    1:13.35        
                  35.32     1:13.35 (38.03)                                        
  4 Safovich, Polina          10 Bscat-MR             1:24.23    1:16.98        
                  35.95     1:16.98 (41.03)                                        
  5 Santos, Olivia J          10 FLY-MR               1:38.00    1:17.07        
                  34.92     1:17.07 (42.15)                                        
  6 Hou, Julia                10 Twisters-MR          1:25.41    1:20.48        
                  37.13     1:20.48 (43.35)                                        
  7 Bouzarouata, Jasmin C      8 Twisters-MR          1:31.22    1:23.44        
                  39.57     1:23.44 (43.87)                                        
  8 Amar, Kelly A             10 UN-EA-MR             1:22.92    1:24.58        
                  36.93     1:24.58 (47.65)                                        
  9 Zawatson, Cassidy          9 Express Swimming-MR  1:24.34    1:24.79        
                  38.88     1:24.79 (45.91)                                        
 10 Reumann, Kaylee E         10 North Shore-MR       1:21.15    1:24.94        
                  36.72     1:24.94 (48.22)                                        
 11 Du, Irene                 10 FLY-MR               1:50.00    1:26.19        
                  39.75     1:26.19 (46.44)                                        
 12 Leopizzi, Amanda M        10 EAST-MR              1:29.22    1:26.41        
                  39.31     1:26.41 (47.10)                                        
 13 Schubert, Olivia C        10 WAC-MR               1:42.36    1:27.06        
                  38.64     1:27.06 (48.42)                                        
 14 Behnen, Natalie M         10 EAST-MR              1:27.38    1:27.94        
                  40.68     1:27.94 (47.26)                                        
 15 Polanco, Kayla M           8 Twisters-MR          1:40.14    1:30.16        
                  41.20     1:30.16 (48.96)                                        
 16 Schmidt, Kelli L          10 Express Swimming-MR  1:27.27    1:31.64        
                  39.98     1:31.64 (51.66)                                        
 17 Atkin, Taylor K           10 EAST-MR              1:37.68    1:32.33        
                  40.01     1:32.33 (52.32)                                        
 18 Wozny, Victoria            9 Twisters-MR          1:30.69    1:35.46        
                  43.40     1:35.46 (52.06)                                        
 19 Anich, Annabelle K        10 FLY-MR               1:55.00    1:35.70        
                  43.90     1:35.70 (51.80)                                        
 20 Guo, Jenna J               9 Express Swimming-MR  1:42.45    1:39.69        
                  46.95     1:39.69 (52.74)                                        
 21 Zezula, Katarzyna          8 Twisters-MR          1:54.19    1:40.87        
                  47.23     1:40.87 (53.64)                                        
 22 Kleiner, Frances L        10 EAST-MR              2:10.00    1:43.35        
                  44.33     1:43.35 (59.02)                                        
 23 Andrews, Mika K            9 EAST-MR              1:55.09    1:45.63        
                  47.74     1:45.63 (57.89)                                        
 24 Savino, Chloe             10 Express Swimming-MR       NT    2:06.04        
                  58.64   2:06.04 (1:07.40)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Bebe B          10 EAST-MR              1:13.85    1:11.79        
                  33.53     1:11.79 (38.26)                                        
  2 Schlesinger, Sarah B      10 EAST-MR              1:13.70    1:14.29        
                  35.24     1:14.29 (39.05)                                        
  3 Santos, Olivia J          10 FLY-MR               1:15.48    1:14.33        
                  34.27     1:14.33 (40.06)                                        
  4 Park, Irene J              9 Twisters-MR          1:18.76    1:14.55        
                  35.11     1:14.55 (39.44)                                        
  5 Almeida, Gabriela         10 Twisters-MR          1:16.79    1:15.48        
                  34.08     1:15.48 (41.40)                                        
  6 Lee, Anna                 10 Twisters-MR          1:27.63    1:17.07        
                  37.27     1:17.07 (39.80)                                        
  7 Coleman, Mackenzie        10 IA-MR                1:17.69    1:17.82        
                  36.66     1:17.82 (41.16)                                        
  8 Leopizzi, Amanda M        10 EAST-MR              1:24.38    1:18.34        
                  35.80     1:18.34 (42.54)                                        
  9 Najarian, Eleni M         10 EAST-MR              1:20.19    1:19.61        
                  35.18     1:19.61 (44.43)                                        
 10 Polanco, Kayla M           8 Twisters-MR          1:27.16    1:19.91        
                  39.13     1:19.91 (40.78)                                        
 11 Jia, Kaity                10 Twisters-MR          1:28.89    1:20.53        
                  39.36     1:20.53 (41.17)                                        
 12 Bouzarouata, Jasmin C      8 Twisters-MR          1:31.37    1:21.08        
                  38.00     1:21.08 (43.08)                                        
 13 Rodriguez, Tina G         10 Twisters-MR          1:28.30    1:21.10        
                  36.97     1:21.10 (44.13)                                        
 14 Amar, Kelly A             10 UN-EA-MR             1:20.97    1:21.11        
                  37.91     1:21.11 (43.20)                                        
 15 Du, Irene                 10 FLY-MR               1:29.66    1:22.07        
                  39.82     1:22.07 (42.25)                                        
 16 Zawatson, Cassidy          9 Express Swimming-MR  1:24.48    1:22.19        
                  37.44     1:22.19 (44.75)                                        
 17 Schubert, Olivia C        10 WAC-MR               1:30.46    1:22.22        
                  36.77     1:22.22 (45.45)                                        
 18 Boyle, Erin               10 IA-MR                1:24.32    1:22.29        
                  37.24     1:22.29 (45.05)                                        
 19 Van Tassell, Gabrielle A   9 WAC-MR               1:31.62    1:22.64        
                  38.94     1:22.64 (43.70)                                        
 20 Cho, Jessica J            10 EAST-MR              1:27.82    1:22.81        
                  38.66     1:22.81 (44.15)                                        
 21 Schmidt, Kelli L          10 Express Swimming-MR  1:24.57    1:25.21        
                  40.89     1:25.21 (44.32)                                        
 22 Wu-Silvera, Caroline       9 FLY-MR               1:35.81    1:25.50        
                   7.50   1:25.50 (1:18.00)                                        
 23 Atkin, Taylor K           10 EAST-MR              1:26.85    1:25.72        
                  36.69     1:25.72 (49.03)                                        
 24 Corrigan, Nieve R          9 FLY-MR               1:31.22    1:26.16        
                  40.70     1:26.16 (45.46)                                        
 25 Kanfer, Sarah M           10 IA-MR                1:34.56    1:27.28        
                  41.04     1:27.28 (46.24)                                        
 26 Standel, Sassy G           9 North Shore-MR       1:29.05    1:28.17        
                  43.03     1:28.17 (45.14)                                        
 27 Pon, Stephanie H          10 EAST-MR              1:29.39    1:28.47        
                  39.66     1:28.47 (48.81)                                        
 28 Anich, Annabelle K        10 FLY-MR               1:35.62    1:28.55        
 29 Guo, Jenna J               9 Express Swimming-MR  1:29.75    1:29.39        
                  41.96     1:29.39 (47.43)                                        
 30 Hartigan, Kiely U         10 EAST-MR              1:30.77    1:29.61        
                  41.86     1:29.61 (47.75)                                        
 31 Digiovanni, Sara N        10 FLY-MR               1:40.63    1:29.68        
                  45.14     1:29.68 (44.54)                                        
 32 Ruggiero, Julia P          9 EAST-MR              1:37.55    1:30.25        
 33 Schaubeck, Anna E         10 Express Swimming-MR       NT    1:30.28        
                  43.21     1:30.28 (47.07)                                        
 34 deFreitas, Emma            9 WAC-MR               1:33.47    1:30.40        
                  40.51     1:30.40 (49.89)                                        
 35 Roarty, Sarah G            9 North Shore-MR       1:44.62    1:31.14        
                  41.11     1:31.14 (50.03)                                        
 36 Kleiner, Frances L        10 EAST-MR              1:49.66    1:31.28        
                  40.32     1:31.28 (50.96)                                        
 37 Markunas, Rebecca R       10 FLY-MR               1:30.79    1:31.45        
                  43.62     1:31.45 (47.83)                                        
 38 Abbas, Radwa              10 WAC-MR               1:59.56    1:31.85        
                  42.52     1:31.85 (49.33)                                        
 39 Lou, Erica                10 FLY-MR               1:34.96    1:31.88        
 40 Lee, Annabel D            10 Express Swimming-MR  1:33.89    1:32.51        
                  43.42     1:32.51 (49.09)                                        
 41 Thom, Miriam               8 Twisters-MR          1:44.74    1:32.71        
                  42.96     1:32.71 (49.75)                                        
 42 Henry, Julia L            10 Express Swimming-MR  1:40.44    1:33.01        
                  43.80     1:33.01 (49.21)                                        
 43 McEvoy, Tyler R           10 EAST-MR              1:39.43    1:33.15        
 44 Sherpa, Alison T          10 Twisters-MR          1:45.62    1:33.80        
                  45.11     1:33.80 (48.69)                                        
 45 Wan, Sarah S              10 FLY-MR               1:40.00    1:34.27        
 46 Moratos, Angelica M        9 FLY-MR               1:46.52    1:34.43        
                  42.66     1:34.43 (51.77)                                        
 47 Alliegro, Alexandra M      9 IA-MR                1:53.79    1:35.98        
                  45.60     1:35.98 (50.38)                                        
 48 Andrews, Mika K            9 EAST-MR              1:43.91    1:36.27        
                  44.02     1:36.27 (52.25)                                        
 49 Hartigan, Maddie R         8 EAST-MR              1:55.93    1:36.68        
                  44.90     1:36.68 (51.78)                                        
 50 Romano, Nicole P          10 EAST-MR              1:46.08    1:38.92        
                  48.55     1:38.92 (50.37)                                        
 51 Lamadrid, Isabela M        9 EAST-MR              1:56.79    1:39.35        
                  46.53     1:39.35 (52.82)                                        
 51 Brown, Jade M             10 EAST-MR              2:15.00    1:39.35        
                  45.40     1:39.35 (53.95)                                        
 53 Pierce, Taylor F           9 IA-MR                1:34.23    1:39.43        
                  44.67     1:39.43 (54.76)                                        
 54 Myszkowski, Victoria       9 Twisters-MR          1:40.13    1:40.03        
 55 Guarnieri, Olivia T       10 Express Swimming-MR  1:57.24    1:41.52        
                  48.12     1:41.52 (53.40)                                        
 56 Schaubeck, Emily M         9 UN-LI-MR                  NT    1:41.72        
                  47.40     1:41.72 (54.32)                                        
 57 Lin, Tiffany               9 Twisters-MR          1:37.68    1:44.71        
                  50.05     1:44.71 (54.66)                                        
 58 Kelert, Julia A           10 Twisters-MR          1:48.46    1:46.36        
                  49.90     1:46.36 (56.46)                                        
 59 Brogan, Maggie C           9 Express Swimming-MR       NT    1:46.71        
                  52.94     1:46.71 (53.77)                                        
 60 Small, Sydney V            9 Bscat-MR             1:58.00    1:47.65        
                  52.41     1:47.65 (55.24)                                        
 61 Savino, Chloe             10 Express Swimming-MR  1:50.09    1:49.94        
                  47.92   1:49.94 (1:02.02)                                        
 62 Grzywna, Gabriela M        8 FLY-MR               1:50.00    1:50.44        
                  48.84   1:50.44 (1:01.60)                                        
 63 Lee, Lauren D              8 Express Swimming-MR  1:57.85    1:53.26        
                  46.99   1:53.26 (1:06.27)                                        
 64 Frederick, Erin            9 WAC-MR                    NT    1:55.18        
                  53.66   1:55.18 (1:01.52)                                        
 65 Arias, Victoria L         10 FLY-MR               2:00.00    1:56.02        
                  54.06   1:56.02 (1:01.96)                                        
 66 Coffin, Elizabeth A       10 Express Swimming-MR  2:11.78    1:56.47        
                  59.82     1:56.47 (56.65)                                        
 67 Crocker, Carolyn A        10 Bscat-MR             2:10.19    1:57.94        
                  54.02   1:57.94 (1:03.92)                                        
 68 Lee, Katherine A           8 Farmingdale-MR       2:15.50    2:01.54        
                  56.07   2:01.54 (1:05.47)                                        
 69 Cranston, Megan            9 WAC-MR                    NT    2:06.52        
                  59.51   2:06.52 (1:07.01)                                        
 70 Cusumano, Alexandra       10 WAC-MR                    NT    2:08.23        
                  44.04   2:08.23 (1:24.19)                                        
 -- Levshits, Rebecca         10 WAC-MR                    NT         DQ        
                  58.19        DQ (1:12.38)                                        
 -- Abbas, Rewan               8 WAC-MR                    NT         DQ        
                  53.53        DQ (1:02.55)                                        
 -- Boyd, Emma                 7 WAC-MR                    NT         DQ        
                1:20.00        DQ (1:15.83)                                        
 -- Van Tassell, Victoria      7 WAC-MR                    NT         DQ        
                1:04.99        DQ (1:11.61)                                        
 -- Gonzalez, Angelina E       8 Bscat-MR             1:54.36         DQ        
                  52.30          DQ (55.70)                                        
 -- Bennett, Martha S          9 Bscat-MR             2:00.00         DQ        
                  57.28        DQ (1:10.09)                                        
 -- Shashaty, Kasey            6 WAC-MR                    NT         DQ        
                1:04.40        DQ (1:09.90)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Park, Irene J              9 Twisters-MR          2:49.93    2:40.06        
                  35.02     1:17.31 (42.29)     2:03.64 (46.33)     2:40.06 (36.42)
  2 Almeida, Gabriela         10 Twisters-MR          2:47.47    2:45.29        
                  35.24     1:17.29 (42.05)     2:08.46 (51.17)     2:45.29 (36.83)
  3 Santos, Olivia J          10 FLY-MR               3:05.00    2:46.43        
                  35.64     1:17.54 (41.90)     2:09.61 (52.07)     2:46.43 (36.82)
  4 Safovich, Polina          10 Bscat-MR             3:23.53    2:47.11        
                  37.62     1:20.57 (42.95)     2:09.64 (49.07)     2:47.11 (37.47)
  5 Van Tassell, Gabrielle A   9 WAC-MR               3:33.21    2:58.64        
                  42.01     1:26.56 (44.55)     2:17.65 (51.09)     2:58.64 (40.99)
  6 Schmidt, Kelli L          10 Express Swimming-MR  3:30.58    3:02.90        
                  40.80     1:28.52 (47.72)     2:25.01 (56.49)     3:02.90 (37.89)
  7 Boyle, Erin               10 IA-MR                3:01.17    3:04.08        
                  42.46     1:31.68 (49.22)     2:25.11 (53.43)     3:04.08 (38.97)
  8 Guo, Jenna J               9 Express Swimming-MR  3:11.47    3:10.81        
                  44.06     1:31.85 (47.79)     2:26.83 (54.98)     3:10.81 (43.98)
  9 Markunas, Rebecca R       10 FLY-MR               3:10.00    3:18.62        
                  46.80     1:37.97 (51.17)     2:35.84 (57.87)     3:18.62 (42.78)
 10 Pompay, Melody R           8 Express Swimming-MR  3:13.00    3:19.27        
                  50.43     1:40.54 (50.11)     2:37.78 (57.24)     3:19.27 (41.49)
 11 Lavars, Catherine E       10 North Shore-MR       3:30.67    3:24.28        
                  52.68     1:42.82 (50.14)     2:40.74 (57.92)     3:24.28 (43.54)
 12 deFreitas, Emma            9 WAC-MR                    NT    3:24.87        
                  45.80     1:39.15 (53.35)     2:37.09 (57.94)     3:24.87 (47.78)
 13 Boyle, Meghan              9 IA-MR                3:40.20    3:30.13        
                  47.73     1:40.64 (52.91)   2:43.34 (1:02.70)     3:30.13 (46.79)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramsey, Danielle          12 Express Swimming-MR    27.92      26.74        
  2 Barbosa, Tabitha          12 Twisters-MR            27.39      26.75        
  3 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters-MR            28.02      26.85        
  4 Lucas, Marie E            12 Express Swimming-MR    28.05      27.53        
  5 Henry, Sarah A            12 Express Swimming-MR    33.21      29.43        
  6 Hew, Madeleine            12 WAC-MR                 33.52      30.06        
  7 Stanton, Grace S          12 IA-MR                  31.19      30.17        
  8 Reumann, Elise K          12 North Shore-MR         31.24      30.24        
  9 Chou, Tiffany             12 FLY-MR                 31.14      30.28        
 10 Greff, Christie R         12 Express Swimming-MR    30.77      30.39        
 11 Zoine, Jessica M          12 Express Swimming-MR       NT      30.47        
 12 Roche, Bridget M          12 IA-MR                  31.99      30.74        
 13 Palumbo, Jamie N          11 Express Swimming-MR    31.60      30.89        
 14 Lawler, Caitlin           12 Express Swimming-MR    32.10      31.39        
 15 Lou, Jessica              12 FLY-MR                 36.17      31.61        
 16 Cusumano, Nicole          11 WAC-MR                    NT      31.84        
 17 Marasco, Rachel J         12 Express Swimming-MR    36.76      31.97        
 18 Van Tassell, Amanda J     11 WAC-MR                 32.39      32.09        
 19 O'Neil, Hana              11 Farmingdale-MR         31.90      32.12        
 20 Feminella, Lindsay M      12 WAC-MR                 34.23      32.22        
 21 Kaefer, Jaimie A          11 Express Swimming-MR    32.89      32.25        
 22 Kamel, Mira S             12 Twisters-MR            32.74      32.43        
 23 King, Maura B             12 IA-MR                  33.00      32.82        
 24 Barrett, Seanna T         11 Express Swimming-MR    34.22      33.02        
 25 Irwin, Tina A             12 IA-MR                  33.01      33.12        
 26 Lyver, Shannon M          12 IA-MR                  33.94      33.29        
 27 Bortas, Andrea M          12 Twisters-MR            35.75      33.52        
 27 Provenzano, Jessica M     11 Express Swimming-MR       NT      33.52        
 29 Auty, Danielle            12 Express Swimming-MR    34.11      33.88        
 30 Collins, Irene M          11 FLY-MR                 33.00      34.03        
 31 Balling, Kayla M          11 Farmingdale-MR         34.33      34.04        
 32 Palmer, Fiona E           11 Express Swimming-MR    33.72      34.15        
 33 O'Brien, Ashley           12 FLY-MR                 34.00      34.31        
 34 Yan, Clara                11 Express Swimming-MR       NT      34.44        
 35 Moy, Taylor M             12 Express Swimming-MR       NT      34.51        
 36 Ng, Antonia               12 FLY-MR                 38.00      34.57        
 37 Chang, Katie              12 Express Swimming-MR    35.21      34.60        
 37 Mallen, Mariana T         11 Express Swimming-MR    39.00      34.60        
 39 Cavanaugh, Katherine      12 WAC-MR                 41.46      34.93        
 40 Villarreal, Rose Marie M  12 WAC-MR                 39.54      34.97        
 41 Corrigan, Ciara B         11 FLY-MR                 35.11      35.41        
 42 Shaninan, Kelli           12 Farmingdale-MR         38.50      35.45        
 43 Demartini, Grace          11 Express Swimming-MR    36.98      35.88        
 44 Lee, Nicole               11 Farmingdale-MR         34.25      35.94        
 45 LI, Ien                   11 Express Swimming-MR    38.61      35.97        
 46 Josiah, Katherine M       11 Express Swimming-MR       NT      36.03        
 47 Waithe, Danielle          12 Express Swimming-MR    36.74      36.50        
 48 Watson, Kia A             12 Bscat-MR               38.00      36.73        
 49 Ferguson, Maggie J        12 Express Swimming-MR    38.80      38.07        
 50 Gullickson, Lauren        11 WAC-MR                 43.39      38.26        
 51 Stanis, Kristen T         12 Express Swimming-MR       NT      38.34        
 52 Bianchi, Caroline M       11 Express Swimming-MR    43.89      39.50        
 53 Ballon, Carmen M          11 Express Swimming-MR    44.34      40.04        
 54 Crilly, Nicole M          11 Express Swimming-MR    39.74      40.12        
 55 Fitzgerald, Emily         12 Express Swimming-MR    41.21      41.53        
 56 Dunn, Caitlin A           11 Express Swimming-MR       NT      42.42        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters-MR          1:00.50      57.56        
                  27.41       57.56 (30.15)                                        
  2 Ramsey, Danielle          12 Express Swimming-MR  1:02.18      58.39        
                  27.66       58.39 (30.73)                                        
  3 Lucas, Marie E            12 Express Swimming-MR    58.88      58.91        
                  28.24       58.91 (30.67)                                        
  4 Barbosa, Tabitha          12 Twisters-MR          1:01.03      59.10        
                  28.50       59.10 (30.60)                                        
  5 Trivino, Maria A          12 FLY-MR               1:02.60    1:01.51        
                  29.42     1:01.51 (32.09)                                        
  6 Hao, Amy P                12 FLY-MR               1:02.36    1:02.16        
                  30.16     1:02.16 (32.00)                                        
  7 Catano, Tiffany           12 IA-MR                1:03.42    1:02.80        
                  29.56     1:02.80 (33.24)                                        
  8 McKenzie, Loren A         12 Express Swimming-MR  1:03.73    1:03.26        
                  30.69     1:03.26 (32.57)                                        
  9 Cruz, Brigitti S          12 Twisters-MR          1:03.60    1:03.27        
                  30.86     1:03.27 (32.41)                                        
 10 deFreitas, Hannah         11 WAC-MR               1:06.20    1:04.74        
                  30.38     1:04.74 (34.36)                                        
 11 Raciti, Krista M          11 EAST-MR              1:11.97    1:04.90        
                  31.08     1:04.90 (33.82)                                        
 12 Winkeler, Olivia K        11 North Shore-MR       1:09.96    1:05.02        
                  31.59     1:05.02 (33.43)                                        
 13 O'Halloran, Kaleigh E     11 IA-MR                1:08.37    1:05.32        
                  31.43     1:05.32 (33.89)                                        
 14 Vizcaino, Kristine J      12 North Shore-MR       1:06.44    1:05.98        
                  31.58     1:05.98 (34.40)                                        
 15 Palumbo, Jamie N          11 Express Swimming-MR  1:06.00    1:05.99        
                  32.23     1:05.99 (33.76)                                        
 16 Roche, Bridget M          12 IA-MR                1:08.68    1:06.38        
                  32.14     1:06.38 (34.24)                                        
 17 Greff, Christie R         12 Express Swimming-MR  1:05.99    1:06.59        
                  31.42     1:06.59 (35.17)                                        
 18 Hew, Madeleine            12 WAC-MR               1:12.39    1:06.68        
                  31.95     1:06.68 (34.73)                                        
 19 Chou, Tiffany             12 FLY-MR               1:11.51    1:07.02        
                  32.63     1:07.02 (34.39)                                        
 20 Chen, Julia Y             12 FLY-MR               1:10.26    1:07.03        
                  32.04     1:07.03 (34.99)                                        
 21 O'Sullivan, Raine         11 EAST-MR              1:09.33    1:07.27        
                  32.27     1:07.27 (35.00)                                        
 22 Stanton, Grace S          12 IA-MR                1:07.43    1:07.48        
                  31.83     1:07.48 (35.65)                                        
 23 Lou, Jessica              12 FLY-MR               1:11.90    1:07.53        
                  32.34     1:07.53 (35.19)                                        
 24 Zoine, Jessica M          12 Express Swimming-MR  1:06.87    1:07.96        
                  31.74     1:07.96 (36.22)                                        
 25 Reyes, Kelly              11 FLY-MR               1:10.20    1:08.20        
                  32.46     1:08.20 (35.74)                                        
 26 Wicker, Kelly C           12 EAST-MR              1:09.09    1:08.62        
                  32.46     1:08.62 (36.16)                                        
 27 Lawler, Caitlin           12 Express Swimming-MR  1:09.67    1:08.78        
                  33.49     1:08.78 (35.29)                                        
 28 Katchis, Nicole E         11 EAST-MR              1:07.19    1:08.82        
                  32.40     1:08.82 (36.42)                                        
 28 YI, Jamie                 12 FLY-MR               1:14.00    1:08.82        
 30 Yu, Dana H                11 Express Swimming-MR  1:09.93    1:09.50        
                  32.63     1:09.50 (36.87)                                        
 31 Dowd, Brenna              12 Sachem-MR            1:15.81    1:09.52        
                  33.73     1:09.52 (35.79)                                        
 32 Noonan, Kristen N         12 Express Swimming-MR  1:09.69    1:09.54        
                  33.50     1:09.54 (36.04)                                        
 33 Kaefer, Jaimie A          11 Express Swimming-MR  1:14.41    1:10.01        
                  33.43     1:10.01 (36.58)                                        
 34 Kaneko, Stacy C           11 EAST-MR              1:11.01    1:10.24        
                  33.72     1:10.24 (36.52)                                        
 35 Van Tassell, Amanda J     11 WAC-MR               1:09.94    1:10.45        
                  33.94     1:10.45 (36.51)                                        
 36 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR               1:10.52    1:10.51        
                  34.12     1:10.51 (36.39)                                        
 37 Feminella, Lindsay M      12 WAC-MR               1:11.10    1:10.52        
                  34.28     1:10.52 (36.24)                                        
 38 Brown, Je'lyn M           12 EAST-MR              1:10.00    1:10.82        
                  32.80     1:10.82 (38.02)                                        
 38 Kamel, Mira S             12 Twisters-MR          1:12.84    1:10.82        
                  32.99     1:10.82 (37.83)                                        
 40 Elwyn, Kitty K            11 EAST-MR              1:15.60    1:10.84        
                  34.19     1:10.84 (36.65)                                        
 41 King, Maura B             12 IA-MR                1:13.59    1:10.85        
                  34.35     1:10.85 (36.50)                                        
 42 Lotito, Taylor P          11 Express Swimming-MR  1:10.99    1:10.99        
                  35.91     1:10.99 (35.08)                                        
 43 Marasco, Rachel J         12 Express Swimming-MR       NT    1:11.09        
                  33.12     1:11.09 (37.97)                                        
 44 Gardner, Kaitlyn M        12 EAST-MR              1:17.49    1:11.25        
                  33.97     1:11.25 (37.28)                                        
 45 O'Neil, Hana              11 Farmingdale-MR       1:12.27    1:11.30        
                  33.78     1:11.30 (37.52)                                        
 46 Hoisington, Acacia D      11 EAST-MR              1:11.23    1:12.30        
 47 McGrath, Deirdre R        12 Express Swimming-MR  1:13.98    1:12.88        
                  35.14     1:12.88 (37.74)                                        
 48 Collins, Irene M          11 FLY-MR               1:14.00    1:13.49        
                  36.18     1:13.49 (37.31)                                        
 49 Valdes, Victoria A        12 WAC-MR               1:24.67    1:13.88        
                  34.56     1:13.88 (39.32)                                        
 50 Bortas, Andrea M          12 Twisters-MR          1:16.22    1:13.94        
                  34.65     1:13.94 (39.29)                                        
 51 Palmer, Fiona E           11 Express Swimming-MR  1:14.35    1:13.99        
                  35.90     1:13.99 (38.09)                                        
 52 Lee, Nicole               11 Farmingdale-MR       1:18.34    1:14.40        
                  35.00     1:14.40 (39.40)                                        
 53 Manduca, Gabriella        12 WAC-MR               1:21.27    1:14.61        
                  34.21     1:14.61 (40.40)                                        
 54 Crawford, Ashley M        11 Express Swimming-MR       NT    1:15.28        
                  35.11     1:15.28 (40.17)                                        
 55 Rasquin, Kristen M        12 Express Swimming-MR  1:29.36    1:15.41        
                  36.12     1:15.41 (39.29)                                        
 56 Balling, Kayla M          11 Farmingdale-MR       1:17.42    1:15.42        
                  35.81     1:15.42 (39.61)                                        
 57 Yan, Clara                11 Express Swimming-MR       NT    1:16.10        
                  35.93     1:16.10 (40.17)                                        
 58 Provenzano, Jessica M     11 Express Swimming-MR       NT    1:17.42        
                  35.50     1:17.42 (41.92)                                        
 59 Josiah, Katherine M       11 Express Swimming-MR       NT    1:17.55        
                  37.44     1:17.55 (40.11)                                        
 60 Corrigan, Ciara B         11 FLY-MR               1:19.37    1:18.07        
                  37.83     1:18.07 (40.24)                                        
 61 Mallen, Mariana T         11 Express Swimming-MR  1:25.00    1:18.29        
                  36.14     1:18.29 (42.15)                                        
 61 Villarreal, Rose Marie M  12 WAC-MR                    NT    1:18.29        
                  37.12     1:18.29 (41.17)                                        
 63 Chang, Katie              12 Express Swimming-MR  1:17.11    1:18.50        
                  36.18     1:18.50 (42.32)                                        
 64 Dziak, Marta              11 Twisters-MR          1:22.79    1:18.90        
                  18.17   1:18.90 (1:00.73)                                        
 65 LI, Ien                   11 Express Swimming-MR  1:18.73    1:19.12        
                  38.27     1:19.12 (40.85)                                        
 66 Watson, Kia A             12 Bscat-MR             1:28.00    1:20.38        
                  38.24     1:20.38 (42.14)                                        
 67 Gruber, Alissa N          11 North Shore-MR       1:28.47    1:20.45        
                  36.61     1:20.45 (43.84)                                        
 68 Gullickson, Lauren        11 WAC-MR               1:29.47    1:20.87        
                  38.05     1:20.87 (42.82)                                        
 69 Shaninan, Kelli           12 Farmingdale-MR       1:30.50    1:20.89        
                  36.59     1:20.89 (44.30)                                        
 70 Waithe, Danielle          12 Express Swimming-MR  1:23.02    1:22.74        
 71 Stanis, Kristen T         12 Express Swimming-MR       NT    1:24.09        
                  38.05     1:24.09 (46.04)                                        
 72 Rivera, Alexis            12 Express Swimming-MR       NT    1:25.34        
                  38.35     1:25.34 (46.99)                                        
 73 Dunn, Caitlin A           11 Express Swimming-MR       NT    1:26.17        
                  40.27     1:26.17 (45.90)                                        
 74 Crilly, Nicole M          11 Express Swimming-MR  1:25.12    1:27.90        
                  42.31     1:27.90 (45.59)                                        
 75 Ng, Antonia               12 FLY-MR               1:20.00    1:28.09        
                1:15.62     1:28.09 (12.47)                                        
 76 Sehra, Sonia C            11 EAST-MR              1:29.13    1:29.29        
                  41.04     1:29.29 (48.25)                                        
 77 Ballon, Carmen M          11 Express Swimming-MR  1:34.01    1:30.27        
                  41.56     1:30.27 (48.71)                                        
 78 Bianchi, Caroline M       11 Express Swimming-MR  1:36.50    1:30.40        
                  43.07     1:30.40 (47.33)                                        
 79 Bono, Elisa               11 WAC-MR               1:52.61    1:30.75        
                  42.02     1:30.75 (48.73)                                        
 80 Boustany-Jost, Noura L    12 WAC-MR               1:45.60    1:35.01        
                  43.61     1:35.01 (51.40)                                        
 81 Brudermann, Stephanie     11 Farmingdale-MR       1:40.50    1:42.65        
                  45.26     1:42.65 (57.39)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E            12 Express Swimming-MR  2:04.90    2:03.01        
                  28.26       58.96 (30.70)     1:31.01 (32.05)     2:03.01 (32.00)
  2 Barbosa, Tabitha          12 Twisters-MR          2:13.53    2:10.53        
                  29.59     1:03.29 (33.70)     1:37.86 (34.57)     2:10.53 (32.67)
  3 Ramsey, Danielle          12 Express Swimming-MR  2:12.72    2:10.72        
                  28.64     1:01.07 (32.43)     1:36.08 (35.01)     2:10.72 (34.64)
  4 Cruz, Brigitti S          12 Twisters-MR          2:14.56    2:15.73        
                  31.12     1:05.41 (34.29)     1:41.11 (35.70)     2:15.73 (34.62)
  5 Roche, Bridget M          12 IA-MR                2:25.16    2:21.94        
                  32.46     1:08.37 (35.91)     1:45.54 (37.17)     2:21.94 (36.40)
  6 Palumbo, Jamie N          11 Express Swimming-MR  2:26.15    2:22.24        
                  32.96     1:10.42 (37.46)     1:47.45 (37.03)     2:22.24 (34.79)
  7 Greff, Christie R         12 Express Swimming-MR  2:27.58    2:23.86        
                  32.68     1:09.12 (36.44)     1:47.60 (38.48)     2:23.86 (36.26)
  8 Winkeler, Olivia K        11 North Shore-MR       2:33.25    2:23.92        
                  32.95     1:09.14 (36.19)     1:46.77 (37.63)     2:23.92 (37.15)
  9 Vizcaino, Kristine J      12 North Shore-MR       2:45.01    2:24.27        
                  31.52     1:08.21 (36.69)     1:46.16 (37.95)     2:24.27 (38.11)
 10 deFreitas, Hannah         11 WAC-MR               2:35.46    2:26.58        
                  32.69     1:10.35 (37.66)     1:49.02 (38.67)     2:26.58 (37.56)
 11 Hew, Madeleine            12 WAC-MR               2:43.76    2:27.81        
                  33.01     1:11.34 (38.33)     1:51.17 (39.83)     2:27.81 (36.64)
 12 Yu, Dana H                11 Express Swimming-MR  2:44.53    2:29.50        
                1:08.89     1:48.89 (40.00)     2:35.08 (46.19)         2:29.50 ( )
 13 Lawler, Caitlin           12 Express Swimming-MR  2:34.74    2:30.42        
                  35.36     1:14.40 (39.04)     1:53.50 (39.10)     2:30.42 (36.92)
 14 Stanton, Grace S          12 IA-MR                2:28.52    2:31.14        
                  32.83     1:11.91 (39.08)     1:52.97 (41.06)     2:31.14 (38.17)
 15 Lotito, Taylor P          11 Express Swimming-MR  2:36.80    2:32.54        
                  36.32     1:15.42 (39.10)     1:54.98 (39.56)     2:32.54 (37.56)
 16 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR               2:34.88    2:35.37        
                  35.98     1:15.82 (39.84)     1:56.37 (40.55)     2:35.37 (39.00)
 17 McGrath, Deirdre R        12 Express Swimming-MR  2:38.48    2:37.13        
                  36.09     1:16.52 (40.43)     1:57.65 (41.13)     2:37.13 (39.48)
 18 Collins, Irene M          11 FLY-MR               2:45.00    2:37.25        
                  36.48     1:17.54 (41.06)     1:59.17 (41.63)     2:37.25 (38.08)
 19 Van Tassell, Amanda J     11 WAC-MR               2:45.52    2:37.43        
                  36.47     1:16.70 (40.23)     1:58.49 (41.79)     2:37.43 (38.94)
 20 Lee, Nicole               11 Farmingdale-MR       2:56.96    2:41.78        
                  35.41     1:18.59 (43.18)     2:02.20 (43.61)     2:41.78 (39.58)
 21 Lyver, Shannon M          12 IA-MR                2:47.90    2:45.17        
                  35.26     1:17.36 (42.10)     2:01.73 (44.37)     2:45.17 (43.44)
 22 Chang, Katie              12 Express Swimming-MR  2:50.09    2:51.23        
                  37.50     1:21.88 (44.38)     2:08.22 (46.34)     2:51.23 (43.01)
 23 O'Brien, Ashley           12 FLY-MR               2:47.00    2:52.27        
                  36.15     1:20.34 (44.19)     2:07.27 (46.93)     2:52.27 (45.00)
 24 Watson, Kia A             12 Bscat-MR             3:00.00    2:53.64        
                  40.02     1:25.51 (45.49)     2:11.42 (45.91)     2:53.64 (42.22)
 25 Kim, Nikkie               11 FLY-MR               2:40.00    2:55.37        
                  37.14     1:21.28 (44.14)     2:08.60 (47.32)     2:55.37 (46.77)
 26 Crilly, Nicole M          11 Express Swimming-MR  3:14.95    3:00.71        
                  41.03     1:27.14 (46.11)     2:14.54 (47.40)     3:00.71 (46.17)
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E            12 Express Swimming-MR  5:27.00    5:26.22        
                  28.83     1:00.10 (31.27)     1:32.84 (32.74)     2:05.59 (32.75)
        2:38.73 (33.14)     3:12.06 (33.33)     3:45.78 (33.72)     4:19.51 (33.73)
        4:53.33 (33.82)     5:26.22 (32.89)                                        
  2 Barbosa, Tabitha          12 Twisters-MR          5:42.32    5:43.43        
                  29.79     1:03.39 (33.60)     1:37.92 (34.53)     2:12.70 (34.78)
        2:47.90 (35.20)     3:22.88 (34.98)     3:57.78 (34.90)     4:33.15 (35.37)
        5:09.02 (35.87)     5:43.43 (34.41)                                        
  3 Clark, Sam P              12 EAST-MR              5:46.61    5:52.69        
                  30.79     1:05.43 (34.64)     1:41.27 (35.84)     2:17.36 (36.09)
        2:53.35 (35.99)     3:29.36 (36.01)     4:05.45 (36.09)     4:41.80 (36.35)
        5:18.12 (36.32)     5:52.69 (34.57)                                        
  4 Ramsey, Danielle          12 Express Swimming-MR  5:59.54    5:57.25        
                  31.26     1:05.45 (34.19)     1:41.07 (35.62)     2:17.20 (36.13)
        2:54.15 (36.95)     3:31.32 (37.17)     4:08.16 (36.84)     4:45.27 (37.11)
        5:22.52 (37.25)     5:57.25 (34.73)                                        
  5 Poleway, Caroline A       11 EAST-MR              5:52.37    5:57.69        
                  31.92     1:07.22 (35.30)     1:43.67 (36.45)     2:20.14 (36.47)
        2:56.50 (36.36)     3:32.63 (36.13)     4:09.05 (36.42)     4:46.13 (37.08)
        5:21.70 (35.57)     5:57.69 (35.99)                                        
  6 Cruz, Brigitti S          12 Twisters-MR          6:05.86    6:00.08        
                  31.13     1:06.58 (35.45)     1:42.98 (36.40)     2:19.37 (36.39)
        2:56.40 (37.03)     3:33.48 (37.08)     4:11.17 (37.69)     4:47.69 (36.52)
        5:25.29 (37.60)     6:00.08 (34.79)                                        
  7 Catano, Tiffany           12 IA-MR                6:02.49    6:00.18        
                  31.38     1:06.90 (35.52)     1:42.86 (35.96)     2:20.03 (37.17)
        2:57.42 (37.39)     3:34.34 (36.92)     4:11.42 (37.08)     4:47.81 (36.39)
        5:24.90 (37.09)     6:00.18 (35.28)                                        
  8 Trivino, Maria A          12 FLY-MR               6:28.09    6:04.14        
                  31.85     1:07.59 (35.74)     1:44.67 (37.08)     2:21.58 (36.91)
        2:59.31 (37.73)     3:37.37 (38.06)     4:14.80 (37.43)     4:52.75 (37.95)
        5:29.44 (36.69)     6:04.14 (34.70)                                        
  9 Susz, Gaby V              12 EAST-MR              5:51.95    6:10.69        
                  32.64     1:09.04 (36.40)     1:47.01 (37.97)     2:24.14 (37.13)
        3:01.41 (37.27)     3:39.74 (38.33)     4:18.72 (38.98)     4:57.09 (38.37)
        5:34.85 (37.76)     6:10.69 (35.84)                                        
 10 Hao, Amy P                12 FLY-MR               5:56.04    6:12.44        
                  32.81     1:09.50 (36.69)     1:47.33 (37.83)     2:24.64 (37.31)
        3:03.22 (38.58)     3:41.11 (37.89)     4:19.77 (38.66)     4:58.47 (38.70)
        5:36.34 (37.87)     6:12.44 (36.10)                                        
 11 McNamara, Alison M        11 EAST-MR              6:20.26    6:13.43        
                  32.60     1:09.25 (36.65)     1:47.27 (38.02)     2:26.15 (38.88)
        3:04.56 (38.41)     3:43.36 (38.80)     4:21.69 (38.33)     4:59.81 (38.12)
        5:38.14 (38.33)     6:13.43 (35.29)                                        
 12 Roche, Bridget M          12 IA-MR                6:35.90    6:21.59        
                  33.91     1:11.16 (37.25)     1:49.97 (38.81)     2:29.17 (39.20)
        3:07.91 (38.74)     3:46.59 (38.68)     4:26.61 (40.02)     5:05.55 (38.94)
        5:45.01 (39.46)     6:21.59 (36.58)                                        
 13 Decrem, Nicole H          12 EAST-MR              6:25.05    6:25.09        
                  33.03     1:10.01 (36.98)     1:48.77 (38.76)     2:28.20 (39.43)
        3:07.93 (39.73)     3:48.14 (40.21)     4:27.89 (39.75)     5:07.98 (40.09)
        5:47.51 (39.53)     6:25.09 (37.58)                                        
 14 Winkeler, Olivia K        11 North Shore-MR       6:57.63    6:25.65        
                  34.61     1:12.32 (37.71)     1:50.91 (38.59)     2:29.75 (38.84)
        3:09.71 (39.96)     3:49.31 (39.60)     4:29.35 (40.04)     5:10.14 (40.79)
        5:48.98 (38.84)     6:25.65 (36.67)                                        
 15 Stanton, Grace S          12 IA-MR                6:37.82    6:28.26        
                  32.53     1:11.45 (38.92)     1:50.76 (39.31)     2:29.61 (38.85)
        3:09.74 (40.13)     3:49.48 (39.74)     4:30.38 (40.90)     5:11.29 (40.91)
        5:50.89 (39.60)     6:28.26 (37.37)                                        
 16 deFreitas, Hannah         11 WAC-MR               7:05.36    6:30.61        
                  33.87     1:12.10 (38.23)     1:52.38 (40.28)     2:33.09 (40.71)
        3:13.08 (39.99)     3:52.79 (39.71)     4:33.01 (40.22)     5:13.11 (40.10)
        5:52.37 (39.26)     6:30.61 (38.24)                                        
 17 Greff, Christie R         12 Express Swimming-MR  6:45.89    6:31.36        
                  35.18     1:14.73 (39.55)     1:55.73 (41.00)     2:36.48 (40.75)
        3:16.88 (40.40)     3:56.72 (39.84)     4:36.88 (40.16)     5:16.59 (39.71)
        5:56.37 (39.78)     6:31.36 (34.99)                                        
 18 Lou, Jessica              12 FLY-MR               6:45.00    6:32.79        
                  35.00     1:14.06 (39.06)     1:54.41 (40.35)     2:35.09 (40.68)
        3:15.67 (40.58)     3:55.64 (39.97)     4:36.72 (41.08)     5:15.39 (38.67)
        5:55.56 (40.17)     6:32.79 (37.23)                                        
 19 Chen, Julia Y             12 FLY-MR               6:17.55    6:32.97        
                  34.22     1:13.00 (38.78)     1:53.90 (40.90)     2:34.11 (40.21)
        3:13.42 (39.31)     3:53.98 (40.56)     4:34.16 (40.18)     5:14.57 (40.41)
        5:54.41 (39.84)     6:32.97 (38.56)                                        
 20 Lawler, Caitlin           12 Express Swimming-MR       NT    6:37.87        
                  35.14     1:14.16 (39.02)     1:55.29 (41.13)     2:36.07 (40.78)
        3:17.09 (41.02)     3:57.31 (40.22)     4:38.47 (41.16)     5:20.21 (41.74)
        5:59.94 (39.73)     6:37.87 (37.93)                                        
 21 O'Sullivan, Raine         11 EAST-MR              6:20.44    6:37.97        
                  35.73     1:15.54 (39.81)     1:55.42 (39.88)     2:35.71 (40.29)
        3:15.92 (40.21)     3:56.04 (40.12)     4:37.03 (40.99)     5:18.91 (41.88)
        5:59.01 (40.10)     6:37.97 (38.96)                                        
 22 Hew, Madeleine            12 WAC-MR               6:56.56    6:46.93        
                  34.79     1:14.39 (39.60)     1:55.51 (41.12)     2:36.63 (41.12)
        3:19.01 (42.38)     4:00.65 (41.64)     4:42.60 (41.95)     5:25.30 (42.70)
        6:07.71 (42.41)     6:46.93 (39.22)                                        
 23 Noonan, Kristen N         12 Express Swimming-MR  6:52.11    6:47.11        
                  36.81     1:17.80 (40.99)     2:00.65 (42.85)     2:43.26 (42.61)
        3:25.38 (42.12)     4:07.09 (41.71)     4:49.44 (42.35)     5:30.44 (41.00)
        6:11.23 (40.79)     6:47.11 (35.88)                                        
 24 Chou, Tiffany             12 FLY-MR               6:45.00    6:50.62        
                  36.53     1:17.55 (41.02)     1:59.85 (42.30)     2:42.53 (42.68)
        3:24.29 (41.76)     4:05.48 (41.19)     4:48.37 (42.89)     5:29.87 (41.50)
        6:11.85 (41.98)     6:50.62 (38.77)                                        
 25 Alexander, Hayley M       12 EAST-MR              6:30.14    6:51.04        
                  34.81     1:14.48 (39.67)     1:56.30 (41.82)     2:38.06 (41.76)
        3:20.45 (42.39)     4:02.79 (42.34)     4:45.18 (42.39)     5:28.04 (42.86)
        6:10.53 (42.49)     6:51.04 (40.51)                                        
 26 YI, Jamie                 12 FLY-MR               6:42.00    6:53.68        
                  34.06     1:14.00 (39.94)     1:55.23 (41.23)     2:37.71 (42.48)
        3:20.79 (43.08)     4:05.21 (44.42)     4:48.03 (42.82)     5:31.40 (43.37)
        6:14.05 (42.65)     6:53.68 (39.63)                                        
 27 Collins, Irene M          11 FLY-MR               6:40.00    6:54.56        
                  37.25     1:18.61 (41.36)     2:01.25 (42.64)     2:43.27 (42.02)
        3:25.38 (42.11)     4:07.51 (42.13)     4:50.07 (42.56)     5:32.33 (42.26)
        6:14.99 (42.66)     6:54.56 (39.57)                                        
 28 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR               7:04.30    7:02.14        
                  39.14     1:20.17 (41.03)     2:02.52 (42.35)     2:45.47 (42.95)
        3:28.85 (43.38)     4:12.48 (43.63)     4:55.56 (43.08)     5:38.63 (43.07)
        6:21.06 (42.43)     7:02.14 (41.08)                                        
 29 Furusho, Amy              12 Twisters-MR          6:42.18    7:14.57        
                  33.57     1:12.29 (38.72)     1:54.70 (42.41)     2:38.19 (43.49)
        3:23.62 (45.43)     4:09.01 (45.39)     4:55.55 (46.54)     5:42.24 (46.69)
        6:29.27 (47.03)     7:14.57 (45.30)                                        
 30 Lee, Nicole               11 Farmingdale-MR       6:55.50    7:18.05        
 31 O'Neil, Hana              11 Farmingdale-MR       6:50.50    7:28.43        
                  37.23     1:20.62 (43.39)     2:05.69 (45.07)     2:51.98 (46.29)
        3:39.83 (47.85)     4:26.15 (46.32)     5:12.51 (46.36)   6:47.54 (1:35.03)
        7:28.43 (40.89)                                                            
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters-MR            30.19      29.78        
  2 Susz, Gaby V              12 EAST-MR                31.89      30.91        
  3 Catano, Tiffany           12 IA-MR                  31.68      31.12        
  4 Barbosa, Tabitha          12 Twisters-MR            31.20      31.32        
  5 Cruz, Brigitti S          12 Twisters-MR            31.59      32.09        
  6 Trivino, Maria A          12 FLY-MR                 33.32      32.44        
  7 Clark, Sam P              12 EAST-MR                31.85      32.68        
  8 Ramsey, Danielle          12 Express Swimming-MR    33.09      32.70        
  9 McKenzie, Loren A         12 Express Swimming-MR    32.91      32.74        
 10 Winkeler, Olivia K        11 North Shore-MR         34.96      33.18        
 11 Raciti, Krista M          11 EAST-MR                40.79      34.18        
 12 O'Halloran, Kaleigh E     11 IA-MR                  35.23      34.22        
 13 Kamel, Mira S             12 Twisters-MR            35.93      34.45        
 14 McNamara, Alison M        11 EAST-MR                36.21      34.46        
 15 Poleway, Caroline A       11 EAST-MR                32.92      34.54        
 16 Wicker, Kelly C           12 EAST-MR                35.71      34.70        
 17 Greff, Christie R         12 Express Swimming-MR    37.89      34.87        
 18 YI, Jamie                 12 FLY-MR                 45.00      35.14        
 19 Decrem, Nicole H          12 EAST-MR                36.67      35.17        
 20 Noonan, Kristen N         12 Express Swimming-MR    37.28      35.40        
 21 Palumbo, Jamie N          11 Express Swimming-MR    37.83      35.57        
 22 Alexander, Hayley M       12 EAST-MR                37.23      36.02        
 23 Marasco, Rachel J         12 Express Swimming-MR       NT      36.15        
 24 Hew, Madeleine            12 WAC-MR                 39.45      36.28        
 25 Kaneko, Stacy C           11 EAST-MR                36.53      36.56        
 26 King, Maura B             12 IA-MR                  37.56      36.58        
 27 Feminella, Lindsay M      12 WAC-MR                 38.94      37.77        
 28 Katchis, Nicole E         11 EAST-MR                36.13      37.85        
 29 O'Sullivan, Raine         11 EAST-MR                37.55      37.89        
 30 Roche, Bridget M          12 IA-MR                  37.05      38.09        
 31 McGrath, Deirdre R        12 Express Swimming-MR    38.86      38.35        
 32 Zoine, Jessica M          12 Express Swimming-MR    37.64      38.40        
 33 Kaefer, Jaimie A          11 Express Swimming-MR    40.15      38.42        
 34 Lou, Jessica              12 FLY-MR                 45.56      38.46        
 35 Van Tassell, Amanda J     11 WAC-MR                 40.17      38.51        
 36 Brown, Je'lyn M           12 EAST-MR                40.00      38.62        
 37 Lawler, Caitlin           12 Express Swimming-MR    39.78      38.80        
 38 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR                 37.93      38.81        
 39 Elwyn, Kitty K            11 EAST-MR                38.46      38.97        
 40 Lotito, Taylor P          11 Express Swimming-MR    41.64      39.09        
 41 Dowd, Brenna              12 Sachem-MR              40.09      39.44        
 42 Lee, Nicole               11 Farmingdale-MR         41.63      39.50        
 43 LI, Ien                   11 Express Swimming-MR    39.39      39.51        
 44 Gardner, Kaitlyn M        12 EAST-MR                41.44      39.52        
 45 Balling, Kayla M          11 Farmingdale-MR         41.70      39.84        
 46 Reyes, Kelly              11 FLY-MR                 36.84      40.22        
 47 Valdes, Victoria A        12 WAC-MR                 45.90      40.26        
 48 Chang, Katie              12 Express Swimming-MR    47.97      40.27        
 49 Palmer, Fiona E           11 Express Swimming-MR    40.99      40.93        
 50 Hoisington, Acacia D      11 EAST-MR                37.12      41.12        
 51 Nix, Sabine A             11 EAST-MR                46.54      41.57        
 52 Watson, Kia A             12 Bscat-MR               45.00      42.08        
 53 Dziak, Marta              11 Twisters-MR            41.48      42.14        
 54 O'Neil, Hana              11 Farmingdale-MR         40.62      42.38        
 55 Provenzano, Jessica M     11 Express Swimming-MR       NT      42.88        
 56 Corrigan, Ciara B         11 FLY-MR                 42.87      43.05        
 57 Villarreal, Rose Marie M  12 WAC-MR                    NT      43.25        
 58 Gullickson, Lauren        11 WAC-MR                 50.51      43.59        
 59 Manduca, Gabriella        12 WAC-MR                 46.61      43.70        
 60 Collins, Irene M          11 FLY-MR                 45.00      43.95        
 61 Ng, Antonia               12 FLY-MR                 50.00      44.66        
 62 Crilly, Nicole M          11 Express Swimming-MR    44.16      45.06        
 63 Sehra, Sonia C            11 EAST-MR                45.26      45.31        
 64 Rivera, Alexis            12 Express Swimming-MR       NT      45.34        
 65 Crawford, Ashley M        11 Express Swimming-MR       NT      45.35        
 66 Mallen, Mariana T         11 Express Swimming-MR    45.00      45.86        
 67 Josiah, Katherine M       11 Express Swimming-MR       NT      45.97        
 68 Waithe, Danielle          12 Express Swimming-MR    48.96      46.23        
 69 Stanis, Kristen T         12 Express Swimming-MR       NT      46.37        
 70 Moy, Taylor M             12 Express Swimming-MR       NT      46.64        
 71 Rasquin, Kristen M        12 Express Swimming-MR    50.22      47.11        
 72 Boustany-Jost, Noura L    12 WAC-MR                 55.80      48.06        
 73 Dunn, Caitlin A           11 Express Swimming-MR       NT      49.71        
 74 Ballon, Carmen M          11 Express Swimming-MR    57.84      51.49        
 75 Bianchi, Caroline M       11 Express Swimming-MR    53.97      56.52        
 76 Brudermann, Stephanie     11 Farmingdale-MR       1:55.50      58.53        
 -- Yan, Clara                11 Express Swimming-MR       NT         DQ        
 -- Bono, Elisa               11 WAC-MR                 56.00         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Susz, Gaby V              12 EAST-MR              1:03.42    1:05.78        
                  31.46     1:05.78 (34.32)                                        
  2 Lucas, Marie E            12 Express Swimming-MR  1:09.77    1:08.37        
                  33.64     1:08.37 (34.73)                                        
  3 Clark, Sam P              12 EAST-MR              1:09.57    1:09.66        
                  33.54     1:09.66 (36.12)                                        
  4 Trivino, Maria A          12 FLY-MR               1:12.38    1:10.67        
                  34.32     1:10.67 (36.35)                                        
  5 Poleway, Caroline A       11 EAST-MR              1:10.98    1:11.32        
                  34.74     1:11.32 (36.58)                                        
  6 Ramsey, Danielle          12 Express Swimming-MR  1:12.58    1:12.65        
                  34.54     1:12.65 (38.11)                                        
  7 McNamara, Alison M        11 EAST-MR              1:16.99    1:12.74        
                  36.42     1:12.74 (36.32)                                        
  8 Wicker, Kelly C           12 EAST-MR              1:16.31    1:14.98        
                1:15.07         1:14.98 ( )                                        
  9 Palumbo, Jamie N          11 Express Swimming-MR  1:15.37    1:15.43        
                  37.57     1:15.43 (37.86)                                        
 10 Raciti, Krista M          11 EAST-MR              1:17.61    1:15.51        
                  36.49     1:15.51 (39.02)                                        
 11 deFreitas, Hannah         11 WAC-MR               1:18.43    1:15.82        
                  36.82     1:15.82 (39.00)                                        
 12 Decrem, Nicole H          12 EAST-MR              1:18.92    1:16.00        
                  36.34     1:16.00 (39.66)                                        
 13 Henry, Sarah A            12 Express Swimming-MR  1:24.32    1:16.13        
                  37.15     1:16.13 (38.98)                                        
 14 Vizcaino, Kristine J      12 North Shore-MR       1:15.20    1:16.23        
                  37.15     1:16.23 (39.08)                                        
 15 Alexander, Hayley M       12 EAST-MR              1:19.23    1:16.72        
                  37.51     1:16.72 (39.21)                                        
 16 Kamel, Mira S             12 Twisters-MR          1:22.97    1:17.48        
                  36.51     1:17.48 (40.97)                                        
 17 Marasco, Rachel J         12 Express Swimming-MR  1:35.43    1:17.65        
                  37.65     1:17.65 (40.00)                                        
 18 O'Sullivan, Raine         11 EAST-MR              1:19.98    1:17.69        
                  38.77     1:17.69 (38.92)                                        
 19 Hew, Madeleine            12 WAC-MR               1:26.12    1:18.34        
                  29.70     1:18.34 (48.64)                                        
 20 Roche, Bridget M          12 IA-MR                1:15.67    1:19.52        
                  38.70     1:19.52 (40.82)                                        
 21 Kaneko, Stacy C           11 EAST-MR              1:20.25    1:20.15        
                  38.15     1:20.15 (42.00)                                        
 22 Feminella, Lindsay M      12 WAC-MR               1:29.75    1:20.29        
                  40.08     1:20.29 (40.21)                                        
 23 King, Maura B             12 IA-MR                1:21.65    1:21.03        
                  39.76     1:21.03 (41.27)                                        
 24 Lotito, Taylor P          11 Express Swimming-MR  1:25.58    1:21.10        
                  41.89     1:21.10 (39.21)                                        
 25 Rodriguez, Haley H        12 EAST-MR              1:23.70    1:21.62        
                  40.64     1:21.62 (40.98)                                        
 26 Auty, Danielle            12 Express Swimming-MR  1:35.86    1:21.94        
                  38.96     1:21.94 (42.98)                                        
 27 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR               1:22.18    1:22.08        
                  40.91     1:22.08 (41.17)                                        
 28 Katchis, Nicole E         11 EAST-MR              1:23.46    1:22.22        
                  39.51     1:22.22 (42.71)                                        
 29 Irwin, Tina A             12 IA-MR                1:27.24    1:22.32        
                  39.13     1:22.32 (43.19)                                        
 30 Kaefer, Jaimie A          11 Express Swimming-MR  1:29.09    1:22.70        
                1:22.70         1:22.70 ( )                                        
 31 Lawler, Caitlin           12 Express Swimming-MR  1:25.82    1:22.81        
                  41.77     1:22.81 (41.04)                                        
 32 LI, Ien                   11 Express Swimming-MR  1:23.03    1:22.87        
                  41.34     1:22.87 (41.53)                                        
 33 Cusumano, Nicole          11 WAC-MR                    NT    1:22.96        
                  39.66     1:22.96 (43.30)                                        
 34 Van Tassell, Amanda J     11 WAC-MR               1:25.65    1:23.13        
                  41.81     1:23.13 (41.32)                                        
 35 Zoine, Jessica M          12 Express Swimming-MR       NT    1:23.43        
                  40.15     1:23.43 (43.28)                                        
 36 Stanton, Grace S          12 IA-MR                     NT    1:23.89        
                  39.37     1:23.89 (44.52)                                        
 37 Elwyn, Kitty K            11 EAST-MR              1:25.31    1:24.32        
                1:24.32         1:24.32 ( )                                        
 38 Cavanaugh, Katherine      12 WAC-MR               1:56.56    1:24.46        
                  40.88     1:24.46 (43.58)                                        
 39 Lyver, Shannon M          12 IA-MR                1:28.24    1:25.13        
                1:25.13         1:25.13 ( )                                        
 40 Palmer, Fiona E           11 Express Swimming-MR  1:28.74    1:25.39        
                  41.59     1:25.39 (43.80)                                        
 41 Lee, Nicole               11 Farmingdale-MR       1:27.80    1:26.60        
                  41.65     1:26.60 (44.95)                                        
 42 Yan, Clara                11 Express Swimming-MR       NT    1:27.35        
                  40.63     1:27.35 (46.72)                                        
 42 Hoisington, Acacia D      11 EAST-MR              1:26.56    1:27.35        
                  42.51     1:27.35 (44.84)                                        
 44 Chang, Katie              12 Express Swimming-MR  1:28.67    1:27.56        
                  41.60     1:27.56 (45.96)                                        
 45 Collins, Irene M          11 FLY-MR               1:30.00    1:29.59        
                  44.99     1:29.59 (44.60)                                        
 45 Nix, Sabine A             11 EAST-MR              1:35.91    1:29.59        
                  43.66     1:29.59 (45.93)                                        
 47 O'Neil, Hana              11 Farmingdale-MR       1:29.72    1:30.37        
                  43.07     1:30.37 (47.30)                                        
 48 Brown, Je'lyn M           12 EAST-MR              1:30.00    1:31.29        
                  43.32     1:31.29 (47.97)                                        
 49 O'Brien, Ashley           12 FLY-MR               1:30.00    1:33.28        
 50 Corrigan, Ciara B         11 FLY-MR               1:34.06    1:34.10        
                  45.94     1:34.10 (48.16)                                        
 51 Ng, Antonia               12 FLY-MR               1:40.00    1:35.52        
                  47.21     1:35.52 (48.31)                                        
 52 Gullickson, Lauren        11 WAC-MR               1:52.64    1:35.60        
                  46.50     1:35.60 (49.10)                                        
 53 Ferguson, Maggie J        12 Express Swimming-MR  1:35.70    1:37.46        
 54 Demartini, Grace          11 Express Swimming-MR  1:40.81    1:38.03        
                  46.35     1:38.03 (51.68)                                        
 55 Mallen, Mariana T         11 Express Swimming-MR       NT    1:39.50        
                  47.47     1:39.50 (52.03)                                        
 56 Moy, Taylor M             12 Express Swimming-MR       NT    1:41.34        
                  48.01     1:41.34 (53.33)                                        
 57 Sehra, Sonia C            11 EAST-MR              1:54.76    1:43.00        
                  50.15     1:43.00 (52.85)                                        
 58 Watson, Kia A             12 Bscat-MR             1:43.00    1:45.38        
                1:30.54     1:45.38 (14.84)                                        
 59 Stanis, Kristen T         12 Express Swimming-MR       NT    1:47.74        
                  51.34     1:47.74 (56.40)                                        
 60 Dunn, Caitlin A           11 Express Swimming-MR       NT    1:47.83        
                  47.76   1:47.83 (1:00.07)                                        
 61 Villarreal, Rose Marie M  12 WAC-MR               1:42.77    1:48.88        
                1:34.79     1:48.88 (14.09)                                        
 62 Ballon, Carmen M          11 Express Swimming-MR  2:11.06    1:53.99        
                  53.58   1:53.99 (1:00.41)                                        
 63 Bianchi, Caroline M       11 Express Swimming-MR  1:59.00    2:01.68        
                  55.20   2:01.68 (1:06.48)                                        
 64 Waithe, Danielle          12 Express Swimming-MR  1:48.32    2:02.32        
                1:48.31     2:02.32 (14.01)                                        
 -- Fitzgerald, Emily         12 Express Swimming-MR  1:50.36         DQ        
      Non-continuous turning action
                  50.01          DQ (54.10)                                        
 -- Provenzano, Jessica M     11 Express Swimming-MR       NT         DQ        
      Non-continuous turning action
                  44.89          DQ (51.22)                                        
 -- Josiah, Katherine M       11 Express Swimming-MR       NT         DQ        
      Non-continuous turning action
                  47.68          DQ (52.84)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E            12 Express Swimming-MR    33.96      33.71        
  2 Trivino, Maria A          12 FLY-MR                 34.16      34.25        
  3 Barbosa, Tabitha          12 Twisters-MR            35.37      34.48        
  4 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters-MR            34.54      34.87        
  5 Vizcaino, Kristine J      12 North Shore-MR         35.10      34.95        
  6 deFreitas, Hannah         11 WAC-MR                 35.37      35.64        
  7 Hao, Amy P                12 FLY-MR                 34.89      36.05        
  8 Brown, Je'lyn M           12 EAST-MR                35.00      36.64        
  9 Clark, Sam P              12 EAST-MR                34.75      36.71        
 10 Gardner, Kaitlyn M        12 EAST-MR                36.69      36.80        
 11 Raciti, Krista M          11 EAST-MR                37.26      37.44        
 12 Greff, Christie R         12 Express Swimming-MR    37.37      37.74        
 13 YI, Jamie                 12 FLY-MR                 48.00      38.58        
 14 Ramsey, Danielle          12 Express Swimming-MR    37.46      39.02        
 15 McGrath, Deirdre R        12 Express Swimming-MR    39.31      39.07        
 16 McKenzie, Loren A         12 Express Swimming-MR    39.45      39.37        
 17 Susz, Gaby V              12 EAST-MR                38.38      39.38        
 18 Chou, Tiffany             12 FLY-MR                 38.14      39.45        
 19 McNamara, Alison M        11 EAST-MR                43.11      39.53        
 20 Stanton, Grace S          12 IA-MR                  40.91      39.94        
 21 Decrem, Nicole H          12 EAST-MR                41.99      40.28        
 22 Chen, Julia Y             12 FLY-MR                 40.76      40.40        
 23 Lotito, Taylor P          11 Express Swimming-MR    41.29      40.49        
 24 Furusho, Amy              12 Twisters-MR            41.47      40.50        
 25 Kamel, Mira S             12 Twisters-MR            39.78      40.65        
 26 Palumbo, Jamie N          11 Express Swimming-MR    47.62      41.08        
 27 Lou, Jessica              12 FLY-MR                 41.84      41.58        
 28 Yan, Clara                11 Express Swimming-MR       NT      41.72        
 29 Kaneko, Stacy C           11 EAST-MR                41.88      41.73        
 30 Hew, Madeleine            12 WAC-MR                 45.86      41.77        
 31 Yu, Dana H                11 Express Swimming-MR    41.06      42.02        
 32 O'Halloran, Kaleigh E     11 IA-MR                  43.27      42.18        
 33 Elwyn, Kitty K            11 EAST-MR                43.38      42.31        
 33 Katchis, Nicole E         11 EAST-MR                46.36      42.31        
 35 Bortas, Andrea M          12 Twisters-MR            43.49      42.60        
 36 Zoine, Jessica M          12 Express Swimming-MR    42.44      42.64        
 37 Poleway, Caroline A       11 EAST-MR                45.73      42.73        
 38 O'Sullivan, Raine         11 EAST-MR                43.40      42.75        
 39 LI, Ien                   11 Express Swimming-MR    42.31      42.80        
 40 Dziak, Marta              11 Twisters-MR            47.73      43.64        
 41 Ng, Antonia               12 FLY-MR                 55.00      44.00        
 42 King, Maura B             12 IA-MR                1:00.97      44.20        
 43 Watson, Kia A             12 Bscat-MR               47.00      44.24        
 44 Nix, Sabine A             11 EAST-MR                46.36      44.30        
 45 Wicker, Kelly C           12 EAST-MR                45.50      44.46        
 46 Balling, Kayla M          11 Farmingdale-MR         45.35      44.52        
 47 Chang, Katie              12 Express Swimming-MR    45.26      44.55        
 48 Rasquin, Kristen M        12 Express Swimming-MR    43.29      44.59        
 49 Alexander, Hayley M       12 EAST-MR                45.02      44.70        
 50 Corrigan, Ciara B         11 FLY-MR                 46.41      45.31        
 51 Kaefer, Jaimie A          11 Express Swimming-MR    49.78      45.58        
 52 Marasco, Rachel J         12 Express Swimming-MR       NT      45.62        
 53 Valdes, Victoria A        12 WAC-MR                 49.49      46.12        
 54 Waithe, Danielle          12 Express Swimming-MR    47.31      46.68        
 55 Palmer, Fiona E           11 Express Swimming-MR    53.18      46.98        
 56 Dowd, Brenna              12 Sachem-MR              46.05      47.08        
 57 Villarreal, Rose Marie M  12 WAC-MR                    NT      47.24        
 58 Moy, Taylor M             12 Express Swimming-MR       NT      49.01        
 59 Hoisington, Acacia D      11 EAST-MR                46.22      49.27        
 60 Reyes, Kelly              11 FLY-MR                 47.04      49.39        
 61 Manduca, Gabriella        12 WAC-MR                 52.67      49.43        
 62 Ballon, Carmen M          11 Express Swimming-MR  1:00.95      49.58        
 63 Provenzano, Jessica M     11 Express Swimming-MR       NT      49.71        
 64 Crilly, Nicole M          11 Express Swimming-MR    49.08      50.00        
 65 Gullickson, Lauren        11 WAC-MR                 56.23      50.02        
 66 Boustany-Jost, Noura L    12 WAC-MR                 59.95      50.36        
 67 Sehra, Sonia C            11 EAST-MR                51.41      50.91        
 68 Bianchi, Caroline M       11 Express Swimming-MR    56.00      51.25        
 69 Dunn, Caitlin A           11 Express Swimming-MR       NT      51.32        
 70 Rivera, Alexis            12 Express Swimming-MR       NT      52.99        
 71 Bono, Elisa               11 WAC-MR               1:00.67      57.30        
 72 Stanis, Kristen T         12 Express Swimming-MR       NT      57.78        
 -- Crawford, Ashley M        11 Express Swimming-MR       NT         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E            12 Express Swimming-MR  1:13.86    1:13.99        
                  34.78     1:13.99 (39.21)                                        
  2 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters-MR          1:14.00    1:14.49        
                  35.30     1:14.49 (39.19)                                        
  3 Trivino, Maria A          12 FLY-MR               1:15.70    1:15.46        
                  34.63     1:15.46 (40.83)                                        
  4 Barbosa, Tabitha          12 Twisters-MR          1:17.49    1:16.20        
                  36.75     1:16.20 (39.45)                                        
  5 Vizcaino, Kristine J      12 North Shore-MR       1:18.06    1:18.11        
                  36.31     1:18.11 (41.80)                                        
  6 deFreitas, Hannah         11 WAC-MR               1:19.39    1:19.14        
                  37.64     1:19.14 (41.50)                                        
  7 Raciti, Krista M          11 EAST-MR              1:21.24    1:22.11        
                  38.89     1:22.11 (43.22)                                        
  8 McNamara, Alison M        11 EAST-MR              1:29.79    1:22.58        
                  39.55     1:22.58 (43.03)                                        
  9 Brown, Je'lyn M           12 EAST-MR              1:20.00    1:23.83        
                  38.38     1:23.83 (45.45)                                        
 10 Greff, Christie R         12 Express Swimming-MR  1:24.73    1:24.17        
                  39.35     1:24.17 (44.82)                                        
 11 Chou, Tiffany             12 FLY-MR               1:26.51    1:24.28        
                  40.05     1:24.28 (44.23)                                        
 12 Ramsey, Danielle          12 Express Swimming-MR  1:22.33    1:24.29        
                  39.35     1:24.29 (44.94)                                        
 13 Susz, Gaby V              12 EAST-MR              1:25.79    1:25.67        
                  40.21     1:25.67 (45.46)                                        
 14 Poleway, Caroline A       11 EAST-MR              1:30.59    1:25.90        
                  41.14     1:25.90 (44.76)                                        
 15 Decrem, Nicole H          12 EAST-MR              1:31.46    1:26.74        
                  41.33     1:26.74 (45.41)                                        
 16 Yan, Clara                11 Express Swimming-MR       NT    1:26.87        
                  40.69     1:26.87 (46.18)                                        
 17 Lotito, Taylor P          11 Express Swimming-MR  1:27.92    1:27.65        
                  42.89     1:27.65 (44.76)                                        
 18 Stanton, Grace S          12 IA-MR                1:31.22    1:28.12        
                  41.95     1:28.12 (46.17)                                        
 19 Lou, Jessica              12 FLY-MR               1:43.00    1:28.25        
                  41.41     1:28.25 (46.84)                                        
 20 Kaneko, Stacy C           11 EAST-MR              1:32.95    1:29.11        
                  42.34     1:29.11 (46.77)                                        
 21 Hew, Madeleine            12 WAC-MR               1:37.76    1:29.50        
                  41.88     1:29.50 (47.62)                                        
 22 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR               1:29.12    1:29.60        
                  43.13     1:29.60 (46.47)                                        
 23 LI, Ien                   11 Express Swimming-MR  1:39.37    1:30.48        
                  43.73     1:30.48 (46.75)                                        
 24 Barrett, Seanna T         11 Express Swimming-MR  1:34.71    1:31.60        
                  43.93     1:31.60 (47.67)                                        
 25 Kamel, Mira S             12 Twisters-MR          1:28.66    1:31.79        
                  42.05     1:31.79 (49.74)                                        
 26 Elwyn, Kitty K            11 EAST-MR              1:34.65    1:32.06        
                  43.80     1:32.06 (48.26)                                        
 27 Katchis, Nicole E         11 EAST-MR              1:37.12    1:33.17        
                  44.00     1:33.17 (49.17)                                        
 28 Auty, Danielle            12 Express Swimming-MR  1:39.14    1:33.24        
                  43.63     1:33.24 (49.61)                                        
 29 O'Sullivan, Raine         11 EAST-MR              1:35.15    1:33.47        
                  44.13     1:33.47 (49.34)                                        
 30 Henry, Sarah A            12 Express Swimming-MR  1:32.11    1:33.85        
                  44.46     1:33.85 (49.39)                                        
 31 Watson, Kia A             12 Bscat-MR             1:38.00    1:34.06        
                  46.15     1:34.06 (47.91)                                        
 31 Nix, Sabine A             11 EAST-MR              1:37.88    1:34.06        
                  45.06     1:34.06 (49.00)                                        
 33 Bortas, Andrea M          12 Twisters-MR          1:31.11    1:34.20        
                  44.97     1:34.20 (49.23)                                        
 34 Wicker, Kelly C           12 EAST-MR              1:40.84    1:35.20        
                  45.05     1:35.20 (50.15)                                        
 35 Alexander, Hayley M       12 EAST-MR              1:35.16    1:35.58        
                  44.97     1:35.58 (50.61)                                        
 36 Cusumano, Nicole          11 WAC-MR               1:47.98    1:35.81        
                  44.96     1:35.81 (50.85)                                        
 37 Rodriguez, Haley H        12 EAST-MR              1:41.43    1:36.28        
                  46.66     1:36.28 (49.62)                                        
 38 Mallen, Mariana T         11 Express Swimming-MR  1:30.98    1:36.67        
                  43.92     1:36.67 (52.75)                                        
 39 Balling, Kayla M          11 Farmingdale-MR       1:42.07    1:37.02        
                  45.40     1:37.02 (51.62)                                        
 40 Feminella, Lindsay M      12 WAC-MR               1:39.92    1:38.40        
                  47.06     1:38.40 (51.34)                                        
 41 Ng, Antonia               12 FLY-MR               1:50.00    1:39.55        
                  48.08     1:39.55 (51.47)                                        
 42 Kaefer, Jaimie A          11 Express Swimming-MR  1:46.54    1:40.59        
                  47.20     1:40.59 (53.39)                                        
 43 Crilly, Nicole M          11 Express Swimming-MR  1:42.41    1:42.22        
                  50.76     1:42.22 (51.46)                                        
 44 Waithe, Danielle          12 Express Swimming-MR  1:47.70    1:43.42        
                  49.19     1:43.42 (54.23)                                        
 45 Cavanaugh, Katherine      12 WAC-MR               2:10.03    1:44.39        
                  48.24     1:44.39 (56.15)                                        
 46 Dunn, Caitlin A           11 Express Swimming-MR       NT    1:48.30        
                  52.67     1:48.30 (55.63)                                        
 47 Sehra, Sonia C            11 EAST-MR              1:49.63    1:50.68        
                  51.50     1:50.68 (59.18)                                        
 48 Shaninan, Kelli           12 Farmingdale-MR       2:00.50    1:50.88        
                  50.72   1:50.88 (1:00.16)                                        
 49 Fitzgerald, Emily         12 Express Swimming-MR  2:02.29    1:56.22        
                  55.97   1:56.22 (1:00.25)                                        
 50 Ballon, Carmen M          11 Express Swimming-MR  2:19.10    1:57.54        
                  54.40   1:57.54 (1:03.14)                                        
 -- Provenzano, Jessica M     11 Express Swimming-MR       NT         DQ        
                  51.18        DQ (1:02.45)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters-MR            29.52      28.90        
  1 Barbosa, Tabitha          12 Twisters-MR            29.42      28.90        
  3 Poleway, Caroline A       11 EAST-MR                31.03      30.76        
  4 Susz, Gaby V              12 EAST-MR                30.28      31.34        
  5 Wicker, Kelly C           12 EAST-MR                34.73      32.34        
  6 Palumbo, Jamie N          11 Express Swimming-MR    33.09      32.86        
  6 Zoine, Jessica M          12 Express Swimming-MR       NT      32.86        
  8 Barrett, Seanna T         11 Express Swimming-MR    34.58      33.50        
  9 Raciti, Krista M          11 EAST-MR                38.15      33.59        
 10 Greff, Christie R         12 Express Swimming-MR    35.47      33.83        
 11 McNamara, Alison M        11 EAST-MR                37.72      33.92        
 12 Decrem, Nicole H          12 EAST-MR                34.46      34.13        
 13 Brown, Je'lyn M           12 EAST-MR                40.00      34.80        
 14 Van Tassell, Amanda J     11 WAC-MR                 35.23      35.02        
 15 Kaneko, Stacy C           11 EAST-MR                37.09      35.03        
 16 Alexander, Hayley M       12 EAST-MR                34.90      35.05        
 17 Lotito, Taylor P          11 Express Swimming-MR    35.05      35.12        
 18 Lawler, Caitlin           12 Express Swimming-MR    36.46      35.40        
 19 Kamel, Mira S             12 Twisters-MR            39.46      35.56        
 20 Hew, Madeleine            12 WAC-MR                 38.10      35.76        
 21 Elwyn, Kitty K            11 EAST-MR                40.64      36.13        
 22 Katchis, Nicole E         11 EAST-MR                38.05      36.42        
 23 Marasco, Rachel J         12 Express Swimming-MR    38.09      36.46        
 24 Balling, Kayla M          11 Farmingdale-MR         42.02      36.67        
 25 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR                 35.79      36.85        
 26 Palmer, Fiona E           11 Express Swimming-MR    37.22      36.91        
 27 Rodriguez, Haley H        12 EAST-MR                43.53      37.83        
 28 O'Sullivan, Raine         11 EAST-MR                38.36      38.33        
 29 Reumann, Elise K          12 North Shore-MR         38.26      38.64        
 30 Lyver, Shannon M          12 IA-MR                  40.50      38.66        
 31 Feminella, Lindsay M      12 WAC-MR                 39.12      39.00        
 32 Bortas, Andrea M          12 Twisters-MR            47.08      40.03        
 33 Irwin, Tina A             12 IA-MR                  42.53      41.25        
 34 Josiah, Katherine M       11 Express Swimming-MR    42.00      41.37        
 35 Chang, Katie              12 Express Swimming-MR    41.58      41.55        
 36 Hoisington, Acacia D      11 EAST-MR                38.83      41.56        
 37 Nix, Sabine A             11 EAST-MR                50.81      42.15        
 38 Crilly, Nicole M          11 Express Swimming-MR    42.15      44.10        
 39 Demartini, Grace          11 Express Swimming-MR    44.80      44.63        
 40 Villarreal, Rose Marie M  12 WAC-MR                 53.77      44.77        
 41 Sehra, Sonia C            11 EAST-MR                46.55      47.25        
 42 Waithe, Danielle          12 Express Swimming-MR    48.39      50.40        
 43 Fitzgerald, Emily         12 Express Swimming-MR    55.05      51.75        
 44 Gullickson, Lauren        11 WAC-MR                 53.58      53.83        
 45 Ferguson, Maggie J        12 Express Swimming-MR    48.70      54.12        
 -- Stanis, Kristen T         12 Express Swimming-MR       NT         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters-MR          1:06.04    1:03.79        
                  29.73     1:03.79 (34.06)                                        
  2 Lucas, Marie E            12 Express Swimming-MR  1:05.91    1:05.12        
                  30.72     1:05.12 (34.40)                                        
  3 Cruz, Brigitti S          12 Twisters-MR          1:11.11    1:10.99        
                  32.91     1:10.99 (38.08)                                        
  4 Clark, Sam P              12 EAST-MR              1:13.11    1:11.38        
                  32.00     1:11.38 (39.38)                                        
  5 Susz, Gaby V              12 EAST-MR              1:08.13    1:11.69        
                  33.67     1:11.69 (38.02)                                        
  6 Palumbo, Jamie N          11 Express Swimming-MR  1:16.90    1:11.91        
                  33.37     1:11.91 (38.54)                                        
  7 Hao, Amy P                12 FLY-MR               1:18.00    1:11.97        
                  34.07     1:11.97 (37.90)                                        
  8 Poleway, Caroline A       11 EAST-MR              1:12.97    1:12.21        
                  33.81     1:12.21 (38.40)                                        
  9 Lotito, Taylor P          11 Express Swimming-MR  1:17.74    1:16.21        
                  36.47     1:16.21 (39.74)                                        
 10 McNamara, Alison M        11 EAST-MR              1:27.08    1:16.51        
                  36.56     1:16.51 (39.95)                                        
 11 Furusho, Amy              12 Twisters-MR          1:19.62    1:16.57        
                  33.73     1:16.57 (42.84)                                        
 12 Lawler, Caitlin           12 Express Swimming-MR  1:25.62    1:20.08        
                  37.80     1:20.08 (42.28)                                        
 13 McKenzie, Loren A         12 Express Swimming-MR  1:32.17    1:20.19        
                  37.62     1:20.19 (42.57)                                        
 14 Vizcaino, Kristine J      12 North Shore-MR       1:20.82    1:20.79        
                  37.05     1:20.79 (43.74)                                        
 15 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR               1:21.92    1:21.33        
                  38.14     1:21.33 (43.19)                                        
 16 Chen, Julia Y             12 FLY-MR               1:25.00    1:21.60        
                  38.25     1:21.60 (43.35)                                        
 17 Alexander, Hayley M       12 EAST-MR              1:21.12    1:21.61        
                  37.01     1:21.61 (44.60)                                        
 18 Zoine, Jessica M          12 Express Swimming-MR  1:14.41    1:21.97        
                  37.00     1:21.97 (44.97)                                        
 19 Wicker, Kelly C           12 EAST-MR              1:44.85    1:22.00        
                  38.42     1:22.00 (43.58)                                        
 20 Decrem, Nicole H          12 EAST-MR              1:22.61    1:22.06        
                  36.32     1:22.06 (45.74)                                        
 21 Van Tassell, Amanda J     11 WAC-MR               1:22.93    1:22.25        
                  37.76     1:22.25 (44.49)                                        
 22 Raciti, Krista M          11 EAST-MR              1:22.56    1:22.64        
                  36.81     1:22.64 (45.83)                                        
 23 Yu, Dana H                11 Express Swimming-MR  1:28.67    1:24.55        
                  38.14     1:24.55 (46.41)                                        
 24 Chou, Tiffany             12 FLY-MR               1:25.00    1:24.96        
                  39.32     1:24.96 (45.64)                                        
 25 Kamel, Mira S             12 Twisters-MR          1:28.91    1:25.50        
                  37.41     1:25.50 (48.09)                                        
 26 Noonan, Kristen N         12 Express Swimming-MR  1:24.62    1:25.74        
                  38.54     1:25.74 (47.20)                                        
 27 Kaneko, Stacy C           11 EAST-MR              1:26.83    1:26.59        
                  38.69     1:26.59 (47.90)                                        
 28 Palmer, Fiona E           11 Express Swimming-MR  1:27.96    1:26.75        
                  39.97     1:26.75 (46.78)                                        
 29 Brown, Je'lyn M           12 EAST-MR              1:30.00    1:27.11        
                  37.05     1:27.11 (50.06)                                        
 30 Katchis, Nicole E         11 EAST-MR              1:28.63    1:27.27        
                  39.60     1:27.27 (47.67)                                        
 31 Elwyn, Kitty K            11 EAST-MR              1:39.88    1:29.41        
 32 Gardner, Kaitlyn M        12 EAST-MR              1:33.00    1:29.91        
                  41.17     1:29.91 (48.74)                                        
 33 Feminella, Lindsay M      12 WAC-MR               1:55.01    1:31.08        
                  42.44     1:31.08 (48.64)                                        
 34 Manduca, Gabriella        12 WAC-MR               1:51.39    1:34.69        
                  41.42     1:34.69 (53.27)                                        
 35 Josiah, Katherine M       11 Express Swimming-MR       NT    1:35.49        
                  42.64     1:35.49 (52.85)                                        
 36 Crilly, Nicole M          11 Express Swimming-MR  1:35.85    1:37.14        
 37 Nix, Sabine A             11 EAST-MR              1:48.14    1:40.41        
                  46.13     1:40.41 (54.28)                                        
 38 Villarreal, Rose Marie M  12 WAC-MR                    NT    1:41.98        
                  46.61     1:41.98 (55.37)                                        
 39 Valdes, Victoria A        12 WAC-MR               2:29.27    1:51.88        
                  50.21   1:51.88 (1:01.67)                                        
 40 Gullickson, Lauren        11 WAC-MR                    NT    1:59.45        
                  55.89   1:59.45 (1:03.56)                                        
 41 Boustany-Jost, Noura L    12 WAC-MR               2:19.22    1:59.97        
                  54.47   1:59.97 (1:05.50)                                        
 -- Bono, Elisa               11 WAC-MR                    NT         DQ        
                  57.50        DQ (1:08.21)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters-MR          1:05.34    1:04.94        
                  29.69     1:04.94 (35.25)                                        
  2 Lucas, Marie E            12 Express Swimming-MR  1:07.15    1:06.26        
                  31.16     1:06.26 (35.10)                                        
  3 Barbosa, Tabitha          12 Twisters-MR          1:07.19    1:07.90        
                  31.73     1:07.90 (36.17)                                        
  4 Trivino, Maria A          12 FLY-MR               1:09.63    1:08.04        
                  31.64     1:08.04 (36.40)                                        
  5 Clark, Sam P              12 EAST-MR              1:08.69    1:08.38        
                  31.50     1:08.38 (36.88)                                        
  6 Susz, Gaby V              12 EAST-MR              1:09.96    1:08.71        
                  31.05     1:08.71 (37.66)                                        
  7 Poleway, Caroline A       11 EAST-MR              1:11.48    1:10.38        
                  31.67     1:10.38 (38.71)                                        
  8 Ramsey, Danielle          12 Express Swimming-MR  1:14.00    1:10.47        
                  32.16     1:10.47 (38.31)                                        
  9 deFreitas, Hannah         11 WAC-MR               1:13.01    1:11.63        
                  33.49     1:11.63 (38.14)                                        
 10 Raciti, Krista M          11 EAST-MR              1:15.88    1:12.30        
                  33.29     1:12.30 (39.01)                                        
 11 McNamara, Alison M        11 EAST-MR              1:17.04    1:13.84        
                  35.00     1:13.84 (38.84)                                        
 12 Vizcaino, Kristine J      12 North Shore-MR       1:15.95    1:13.90        
                  35.63     1:13.90 (38.27)                                        
 13 Greff, Christie R         12 Express Swimming-MR  1:13.25    1:14.77        
                  34.78     1:14.77 (39.99)                                        
 14 Henry, Sarah A            12 Express Swimming-MR  1:21.22    1:15.01        
                  34.19     1:15.01 (40.82)                                        
 15 Decrem, Nicole H          12 EAST-MR              1:21.95    1:15.77        
                  35.15     1:15.77 (40.62)                                        
 16 Wicker, Kelly C           12 EAST-MR              1:21.58    1:16.08        
                  33.82     1:16.08 (42.26)                                        
 17 Palumbo, Jamie N          11 Express Swimming-MR  1:13.37    1:16.88        
                  35.83     1:16.88 (41.05)                                        
 18 Chou, Tiffany             12 FLY-MR               1:21.80    1:17.14        
                  37.01     1:17.14 (40.13)                                        
 19 O'Sullivan, Raine         11 EAST-MR              1:20.74    1:17.63        
                  36.91     1:17.63 (40.72)                                        
 20 Barrett, Seanna T         11 Express Swimming-MR  1:22.42    1:18.18        
                  35.53     1:18.18 (42.65)                                        
 21 Kaneko, Stacy C           11 EAST-MR              1:19.20    1:18.33        
                  35.56     1:18.33 (42.77)                                        
 22 Lou, Jessica              12 FLY-MR               1:35.41    1:18.88        
                  37.29     1:18.88 (41.59)                                        
 23 Brown, Je'lyn M           12 EAST-MR              1:30.00    1:19.13        
                  35.91     1:19.13 (43.22)                                        
 24 Van Tassell, Amanda J     11 WAC-MR               1:23.55    1:19.44        
                  37.43     1:19.44 (42.01)                                        
 25 Alexander, Hayley M       12 EAST-MR              1:20.29    1:19.72        
                  36.31     1:19.72 (43.41)                                        
 26 Rodriguez, Haley H        12 EAST-MR              1:25.93    1:19.83        
                  36.48     1:19.83 (43.35)                                        
 27 Lawler, Caitlin           12 Express Swimming-MR  1:18.85    1:19.89        
                  37.54     1:19.89 (42.35)                                        
 28 Roche, Bridget M          12 IA-MR                1:22.71    1:20.14        
                  37.72     1:20.14 (42.42)                                        
 29 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR               1:22.74    1:20.32        
                  37.59     1:20.32 (42.73)                                        
 30 Katchis, Nicole E         11 EAST-MR              1:23.57    1:20.38        
                  36.53     1:20.38 (43.85)                                        
 31 Lotito, Taylor P          11 Express Swimming-MR  1:18.44    1:20.64        
                  39.94     1:20.64 (40.70)                                        
 32 Elwyn, Kitty K            11 EAST-MR              1:25.72    1:20.78        
                  36.98     1:20.78 (43.80)                                        
 33 Zoine, Jessica M          12 Express Swimming-MR       NT    1:21.03        
                  36.80     1:21.03 (44.23)                                        
 34 King, Maura B             12 IA-MR                1:21.31    1:21.93        
                  37.37     1:21.93 (44.56)                                        
 35 Marasco, Rachel J         12 Express Swimming-MR  1:32.11    1:22.06        
                  36.17     1:22.06 (45.89)                                        
 36 Cusumano, Nicole          11 WAC-MR                    NT    1:22.37        
                  37.49     1:22.37 (44.88)                                        
 37 Kaefer, Jaimie A          11 Express Swimming-MR  1:24.34    1:24.57        
                  39.49     1:24.57 (45.08)                                        
 38 Palmer, Fiona E           11 Express Swimming-MR  1:25.65    1:24.58        
                  38.80     1:24.58 (45.78)                                        
 39 LI, Ien                   11 Express Swimming-MR  1:22.54    1:24.81        
                  39.24     1:24.81 (45.57)                                        
 40 Reumann, Elise K          12 North Shore-MR       1:24.89    1:25.91        
                  41.52     1:25.91 (44.39)                                        
 41 Collins, Irene M          11 FLY-MR               1:31.00    1:26.51        
                  42.31     1:26.51 (44.20)                                        
 42 Corrigan, Ciara B         11 FLY-MR               1:32.05    1:26.75        
                  41.55     1:26.75 (45.20)                                        
 43 Hoisington, Acacia D      11 EAST-MR              1:32.33    1:27.53        
                  39.78     1:27.53 (47.75)                                        
 44 Nix, Sabine A             11 EAST-MR              1:34.96    1:28.43        
                  41.05     1:28.43 (47.38)                                        
 45 Villarreal, Rose Marie M  12 WAC-MR                    NT    1:28.61        
                  41.43     1:28.61 (47.18)                                        
 46 Cavanaugh, Katherine      12 WAC-MR               1:52.23    1:29.40        
                  39.05     1:29.40 (50.35)                                        
 47 Lee, Nicole               11 Farmingdale-MR       1:28.89    1:29.66        
                  38.74     1:29.66 (50.92)                                        
 48 Watson, Kia A             12 Bscat-MR             1:32.00    1:30.02        
                  43.80     1:30.02 (46.22)                                        
 49 Demartini, Grace          11 Express Swimming-MR  1:45.34    1:30.27        
                  40.37     1:30.27 (49.90)                                        
 50 Crilly, Nicole M          11 Express Swimming-MR  1:31.57    1:33.69        
                  44.38     1:33.69 (49.31)                                        
 51 Josiah, Katherine M       11 Express Swimming-MR       NT    1:34.78        
                  43.26     1:34.78 (51.52)                                        
 52 O'Brien, Ashley           12 FLY-MR               1:30.00    1:35.18        
                  43.32     1:35.18 (51.86)                                        
 53 Gullickson, Lauren        11 WAC-MR               1:38.36    1:35.87        
                  47.50     1:35.87 (48.37)                                        
 54 Waithe, Danielle          12 Express Swimming-MR  1:37.90    1:36.18        
                  46.62     1:36.18 (49.56)                                        
 55 Sehra, Sonia C            11 EAST-MR              1:44.61    1:36.42        
                  44.21     1:36.42 (52.21)                                        
 56 Dunn, Caitlin A           11 Express Swimming-MR       NT    1:39.51        
                  46.75     1:39.51 (52.76)                                        
 57 Ferguson, Maggie J        12 Express Swimming-MR       NT    1:42.68        
                  49.11     1:42.68 (53.57)                                        
 58 Bianchi, Caroline M       11 Express Swimming-MR  1:57.79    1:44.21        
                  51.50     1:44.21 (52.71)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E            12 Express Swimming-MR  2:18.26    2:18.46        
                  31.26     1:06.91 (35.65)     1:47.10 (40.19)     2:18.46 (31.36)
  2 Arana, Jennifer           12 FLY-MR               2:19.98    2:20.02        
                  30.25     1:06.21 (35.96)     1:47.87 (41.66)     2:20.02 (32.15)
  3 Barbosa, Tabitha          12 Twisters-MR          2:25.37    2:22.99        
                  32.05     1:08.88 (36.83)     1:50.31 (41.43)     2:22.99 (32.68)
  4 Trivino, Maria A          12 FLY-MR               2:29.75    2:30.75        
                  32.39     1:10.64 (38.25)     1:54.64 (44.00)     2:30.75 (36.11)
  5 Cruz, Brigitti S          12 Twisters-MR          2:32.08    2:31.33        
                  32.05     1:10.26 (38.21)     1:56.41 (46.15)     2:31.33 (34.92)
  6 deFreitas, Hannah         11 WAC-MR               2:46.11    2:36.26        
                  18.32       34.02 (15.70)     1:14.68 (40.66)   2:36.26 (1:21.58)
  7 Ramsey, Danielle          12 Express Swimming-MR  2:37.11    2:37.00        
                  33.81     1:13.81 (40.00)     2:02.02 (48.21)     2:37.00 (34.98)
  8 Vizcaino, Kristine J      12 North Shore-MR       2:49.63    2:37.88        
                  36.05     1:16.72 (40.67)     2:00.82 (44.10)     2:37.88 (37.06)
  9 Chen, Julia Y             12 FLY-MR               2:47.67    2:38.94        
                  35.79     1:17.05 (41.26)     2:02.53 (45.48)     2:38.94 (36.41)
 10 Palumbo, Jamie N          11 Express Swimming-MR  2:59.85    2:39.46        
                  34.40     1:16.76 (42.36)     2:04.16 (47.40)     2:39.46 (35.30)
 11 Greff, Christie R         12 Express Swimming-MR  2:47.62    2:40.65        
                  35.21     1:16.88 (41.67)     2:04.38 (47.50)     2:40.65 (36.27)
 12 Winkeler, Olivia K        11 North Shore-MR       3:02.04    2:40.95        
                  35.56     1:14.54 (38.98)     2:04.53 (49.99)     2:40.95 (36.42)
 13 Lotito, Taylor P          11 Express Swimming-MR  2:49.79    2:44.99        
                  37.38     1:22.06 (44.68)     2:07.44 (45.38)     2:44.99 (37.55)
 14 Hew, Madeleine            12 WAC-MR                    NT    2:47.37        
                  36.32     1:17.95 (41.63)     2:08.27 (50.32)     2:47.37 (39.10)
 14 Chou, Tiffany             12 FLY-MR               2:56.69    2:47.37        
                  36.72     1:19.38 (42.66)     2:07.11 (47.73)     2:47.37 (40.26)
 16 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR               2:51.34    2:48.23        
                  36.47     1:18.81 (42.34)     2:07.22 (48.41)     2:48.23 (41.01)
 17 Yu, Dana H                11 Express Swimming-MR  3:07.32    2:51.40        
                  37.19     1:20.53 (43.34)     2:11.43 (50.90)     2:51.40 (39.97)
 18 McGrath, Deirdre R        12 Express Swimming-MR  2:52.89    2:51.85        
                  41.44     1:26.56 (45.12)     2:11.90 (45.34)     2:51.85 (39.95)
 19 Van Tassell, Amanda J     11 WAC-MR               2:57.93    2:54.18        
                  38.42     1:23.49 (45.07)     2:12.75 (49.26)     2:54.18 (41.43)
 20 Stanton, Grace S          12 IA-MR                2:57.72    2:56.33        
                  41.67     1:25.54 (43.87)     2:18.80 (53.26)     2:56.33 (37.53)
 21 Lawler, Caitlin           12 Express Swimming-MR  2:58.30    2:56.52        
                  38.50     1:23.44 (44.94)     2:18.68 (55.24)     2:56.52 (37.84)
 22 Reyes, Kelly              11 FLY-MR               3:15.40    2:59.29        
                  38.67     1:23.46 (44.79)     2:20.85 (57.39)     2:59.29 (38.44)
 23 Balling, Kayla M          11 Farmingdale-MR       3:09.48    3:01.44        
                  40.04     1:26.47 (46.43)     2:19.66 (53.19)     3:01.44 (41.78)
 24 Lyver, Shannon M          12 IA-MR                3:16.20    3:08.27        
                  41.32     1:28.71 (47.39)     2:25.44 (56.73)     3:08.27 (42.83)
 25 Chang, Katie              12 Express Swimming-MR  3:07.56    3:09.17        
                  42.40     1:31.91 (49.51)     2:23.96 (52.05)     3:09.17 (45.21)
 26 Watson, Kia A             12 Bscat-MR             3:15.00    3:11.67        
                  47.49     1:35.51 (48.02)   3:11.67 (1:36.16)                    
 27 Crilly, Nicole M          11 Express Swimming-MR  3:20.04    3:13.49        
                  45.42     1:33.61 (48.19)     2:28.61 (55.00)     3:13.49 (44.88)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tom, Aiyana-Mei H         13 EAST-MR                26.22      26.88        
  2 Kwok, Joyce B             14 UNLGA-MR               26.78      26.94        
  3 Feminella, Meghan C       13 WAC-MR                 27.16      27.03        
  4 Gibbons, Jenna            14 WAC-MR                 26.80      27.09        
  5 deFreitas, Sophie         13 WAC-MR                 27.52      27.19        
  6 Donnelly, Alex H          14 North Shore-MR         27.22      27.27        
  7 Wilkins, Natalia M        14 Express Swimming-MR    26.79      27.48        
  8 Mu, Isabella              14 Express Swimming-MR    27.61      27.55        
  9 Henry, Olivia P           14 Express Swimming-MR    28.01      27.57        
 10 Francis, Casey L          13 Express Swimming-MR    28.07      27.76        
 11 Ingram, Alaina M          13 IA-MR                  29.17      27.94        
 12 McDonough, Colleen P      13 WAC-MR                 28.32      28.09        
 13 Clarkson, Marie E         13 Express Swimming-MR    30.08      28.37        
 14 Barrett, Janae J          13 Twisters-MR            28.92      28.51        
 15 Graziano, Jacqueline T    13 WAC-MR                 32.09      28.62        
 16 Wilcox, Vanessa L         14 UN-LI-MR                  NT      29.09        
 17 Young, Kayla M            14 Express Swimming-MR    29.19      29.10        
 18 Brillson, Emily K         14 FLY-MR                 30.00      29.18        
 19 Cannatella, Katie G       14 Express Swimming-MR    29.29      29.32        
 20 Ferreri, Kiley M          13 Express Swimming-MR    30.04      29.38        
 21 Dreiss, Danielle M        13 Express Swimming-MR       NT      29.57        
 22 Quinn, Shannon C          14 Express Swimming-MR    29.04      29.65        
 23 Quinn, Kelly A            13 Express Swimming-MR    29.87      29.75        
 24 Marquez, Daniela          13 FLY-MR                 32.00      29.95        
 25 Lawler, Rachel            14 Express Swimming-MR    30.40      30.02        
 26 Christiansen, Adrie B     13 Express Swimming-MR    30.14      30.11        
 27 Cristoforo, Marie E       13 Express Swimming-MR    30.45      30.26        
 28 Miller, Corley A          13 Sachem-MR              29.64      30.63        
 29 Tusa, Kayla M             14 Express Swimming-MR    32.42      30.65        
 30 Myszkowski, Olivia        14 Twisters-MR            33.11      30.68        
 31 Rasquin, Megan E          14 Express Swimming-MR    31.42      30.69        
 32 Gibbons, Courtney         13 WAC-MR                 33.89      31.13        
 33 Antonucci, Mary           13 Sachem-MR              33.12      31.19        
 34 Kearns, Bridget M         13 Express Swimming-MR    31.74      32.13        
 35 Palmer, Taylor            13 Farmingdale-MR         34.85      33.11        
 36 Delgado, Krystal          14 WAC-MR                 36.68      33.78        
 37 Delgado, Kristie          14 WAC-MR                 36.17      33.96        
 38 Graham, Katie M           13 Express Swimming-MR    33.93      34.35        
 39 Kamel, Rita S             14 Twisters-MR            34.25      35.26        
 40 Heuschneider, Hannah      13 WAC-MR                 37.22      36.34        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kwok, Joyce B             14 UNLGA-MR               57.63      58.29        
                  28.61       58.29 (29.68)                                        
  2 Gibbons, Jenna            14 WAC-MR                 59.05      58.62        
                  28.41       58.62 (30.21)                                        
  3 Barcklow, Gabrielle       13 Express Swimming-MR    58.58      59.40        
                  29.09       59.40 (30.31)                                        
  4 deFreitas, Sophie         13 WAC-MR               1:00.51      59.81        
                  29.32       59.81 (30.49)                                        
  5 Wilkins, Natalia M        14 Express Swimming-MR    58.69      59.92        
                  28.83       59.92 (31.09)                                        
  6 Tom, Aiyana-Mei H         13 EAST-MR                58.04      59.96        
                  28.86       59.96 (31.10)                                        
  7 Henry, Olivia P           14 Express Swimming-MR  1:00.98    1:00.14        
                  28.82     1:00.14 (31.32)                                        
  8 Ingram, Alaina M          13 IA-MR                1:01.34    1:01.01        
                  29.31     1:01.01 (31.70)                                        
  9 Chen, Lillian T           14 Express Swimming-MR  1:01.43    1:01.62        
                  29.34     1:01.62 (32.28)                                        
 10 Parker, Rachel            14 UN-LI-MR             1:02.20    1:02.03        
                  29.44     1:02.03 (32.59)                                        
 11 McDonough, Colleen P      13 WAC-MR               1:04.86    1:02.11        
                  29.46     1:02.11 (32.65)                                        
 12 Quinn, Shannon C          14 Express Swimming-MR  1:02.75    1:02.24        
                  30.45     1:02.24 (31.79)                                        
 13 Cannatella, Katie G       14 Express Swimming-MR  1:03.54    1:02.40        
                  30.25     1:02.40 (32.15)                                        
 14 Young, Kayla M            14 Express Swimming-MR  1:04.75    1:02.59        
                  30.25     1:02.59 (32.34)                                        
 15 Wilcox, Vanessa L         14 UN-LI-MR                  NT    1:02.81        
                  30.02     1:02.81 (32.79)                                        
 16 Barrett, Janae J          13 Twisters-MR          1:03.57    1:03.90        
                  30.72     1:03.90 (33.18)                                        
 17 Escobedo, Samantha        13 WAC-MR               1:03.44    1:04.50        
                  30.62     1:04.50 (33.88)                                        
 18 Forman, Maud M            14 IA-MR                1:03.80    1:04.76        
                  30.90     1:04.76 (33.86)                                        
 19 Quinn, Kelly A            13 Express Swimming-MR  1:04.96    1:05.16        
 20 Scheck, Meaghan E         13 IA-MR                1:07.01    1:05.36        
                  31.73     1:05.36 (33.63)                                        
 21 Simone, MaryCate C        14 Express Swimming-MR  1:02.11    1:05.67        
                  31.02     1:05.67 (34.65)                                        
 22 Miller, Corley A          13 Sachem-MR            1:02.94    1:05.99        
                  31.98     1:05.99 (34.01)                                        
 23 Graziano, Jacqueline T    13 WAC-MR               1:12.09    1:06.08        
                  31.61     1:06.08 (34.47)                                        
 24 Lotito, Samantha M        14 Express Swimming-MR  1:05.05    1:06.10        
                  32.05     1:06.10 (34.05)                                        
 25 Irwin, Danielle M         14 IA-MR                1:06.11    1:06.30        
                  32.05     1:06.30 (34.25)                                        
 26 Tusa, Kayla M             14 Express Swimming-MR  1:09.40    1:07.10        
                  31.83     1:07.10 (35.27)                                        
 27 Myszkowski, Olivia        14 Twisters-MR          1:13.52    1:08.86        
                  32.30     1:08.86 (36.56)                                        
 28 Palmer, Taylor            13 Farmingdale-MR       1:17.50    1:09.53        
                  33.86     1:09.53 (35.67)                                        
 29 Stokes, Sarah E           14 Bscat-MR             1:07.31    1:09.61        
                  33.78     1:09.61 (35.83)                                        
 30 Pellegrino, Amanda J      14 Sachem-MR            1:09.55    1:09.72        
                  33.24     1:09.72 (36.48)                                        
 31 Antonucci, Mary           13 Sachem-MR            1:17.04    1:10.08        
                  34.74     1:10.08 (35.34)                                        
 32 Urbom, Veronica           13 Sachem-MR            1:16.57    1:10.78        
 33 Delgado, Kristie          14 WAC-MR               1:18.53    1:16.97        
                  36.23     1:16.97 (40.74)                                        
 34 Delgado, Krystal          14 WAC-MR               1:21.65    1:16.99        
 35 Brinkerhoff, Allison A    13 Sachem-MR            1:16.31    1:18.40        
                  36.24     1:18.40 (42.16)                                        
 36 Ludemann, Emily R         13 North Shore-MR       1:29.01    1:25.20        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fulenwider, Melissa F     13 EAST-MR              1:59.73    1:58.67        
                  27.04       56.93 (29.89)     1:27.91 (30.98)     1:58.67 (30.76)
  2 Bailey, Lauren E          14 EAST-MR              1:59.41    1:59.43        
                  27.08       56.71 (29.63)     1:27.95 (31.24)     1:59.43 (31.48)
  3 Poleway, Monica J         14 EAST-MR              1:58.61    2:02.32        
                  27.85       58.66 (30.81)     1:30.07 (31.41)     2:02.32 (32.25)
  4 Mu, Isabella              14 Express Swimming-MR  2:03.53    2:03.30        
                  28.10       59.23 (31.13)     1:31.38 (32.15)     2:03.30 (31.92)
  5 Francis, Casey L          13 Express Swimming-MR  2:05.84    2:03.84        
                  28.89     1:00.19 (31.30)     1:32.26 (32.07)     2:03.84 (31.58)
  6 Browne, Sophie L          14 EAST-MR              2:01.01    2:04.73        
                  28.53       59.56 (31.03)     1:31.99 (32.43)     2:04.73 (32.74)
  7 Olivieri, Maya L          14 EAST-MR              2:01.24    2:04.80        
                  29.05     1:01.09 (32.04)     1:33.72 (32.63)     2:04.80 (31.08)
  8 Lane, Kristin M           13 EAST-MR              2:04.96    2:05.59        
                  29.50     1:01.41 (31.91)     1:34.04 (32.63)     2:05.59 (31.55)
  8 Gibbons, Jenna            14 WAC-MR               2:11.28    2:05.59        
                  29.76     1:01.76 (32.00)     1:33.66 (31.90)     2:05.59 (31.93)
 10 Suzuka, Shieri            14 EAST-MR              2:04.92    2:06.09        
                  28.62     1:00.95 (32.33)     1:34.03 (33.08)     2:06.09 (32.06)
 11 Donnelly, Alex H          14 North Shore-MR       2:04.99    2:06.42        
                  29.00     1:01.04 (32.04)     1:33.75 (32.71)     2:06.42 (32.67)
 12 Kwok, Joyce B             14 UNLGA-MR             2:06.59    2:06.76        
                  29.07     1:01.00 (31.93)     1:34.64 (33.64)     2:06.76 (32.12)
 13 Feminella, Meghan C       13 WAC-MR               2:10.06    2:06.85        
                  29.60     1:01.82 (32.22)   2:06.85 (1:05.03)                    
 14 Haigney, Codi P           14 EAST-MR              1:59.81    2:07.28        
                  28.39     1:00.24 (31.85)     1:33.83 (33.59)     2:07.28 (33.45)
 15 Wilkins, Natalia M        14 Express Swimming-MR  2:08.07    2:08.70        
                  29.07     1:00.82 (31.75)     1:34.42 (33.60)     2:08.70 (34.28)
 16 Ebratt, Nicole E          13 EAST-MR              2:16.49    2:09.58        
                  30.20     1:02.96 (32.76)     1:36.43 (33.47)     2:09.58 (33.15)
 17 Smith, Mollie M           14 EAST-MR              2:08.98    2:09.72        
                  29.90     1:02.45 (32.55)     1:35.97 (33.52)     2:09.72 (33.75)
 18 Shipman, Isabel J         13 EAST-MR              2:09.68    2:10.02        
                  29.94     1:03.10 (33.16)     1:37.10 (34.00)     2:10.02 (32.92)
 19 Ingram, Alaina M          13 IA-MR                2:14.88    2:10.06        
                  29.64     1:02.86 (33.22)     1:36.79 (33.93)     2:10.06 (33.27)
 20 Tanner, Natalie J         13 EAST-MR              2:12.52    2:10.88        
 21 deFreitas, Sophie         13 WAC-MR               2:14.00    2:12.03        
                  30.73     1:04.43 (33.70)     1:38.84 (34.41)     2:12.03 (33.19)
 22 Quinn, Shannon C          14 Express Swimming-MR  2:10.65    2:12.15        
 23 Tom, Aiyana-Mei H         13 EAST-MR              2:09.01    2:13.04        
                  30.47     1:03.01 (32.54)     1:38.35 (35.34)     2:13.04 (34.69)
 24 Henry, Olivia P           14 Express Swimming-MR  2:14.21    2:13.09        
 25 Young, Kayla M            14 Express Swimming-MR  2:19.02    2:14.32        
                  30.44     1:04.30 (33.86)     1:39.30 (35.00)     2:14.32 (35.02)
 26 Barcklow, Gabrielle       13 Express Swimming-MR  2:09.95    2:14.33        
                   5.03       30.93 (25.90)     1:04.90 (33.97)   2:14.33 (1:09.43)
 27 McDonough, Colleen P      13 WAC-MR               2:22.58    2:14.36        
                  31.49     1:05.53 (34.04)     1:40.00 (34.47)     2:14.36 (34.36)
 28 Cannatella, Katie G       14 Express Swimming-MR  2:19.31    2:14.69        
                  31.36     1:05.18 (33.82)     1:40.64 (35.46)     2:14.69 (34.05)
 29 Weinreb, Halley D         13 EAST-MR              2:18.82    2:15.48        
                  30.32     1:04.18 (33.86)     1:39.77 (35.59)     2:15.48 (35.71)
 30 Ostertag, Elizabeth M     14 EAST-MR              2:17.55    2:16.82        
                  30.78     1:04.51 (33.73)     1:40.45 (35.94)     2:16.82 (36.37)
 31 Clarkson, Marie E         13 Express Swimming-MR  2:25.80    2:18.01        
                  30.58     1:06.46 (35.88)     1:43.80 (37.34)     2:18.01 (34.21)
 32 Latino, Danielle E        14 EAST-MR              2:17.14    2:19.68        
                  30.80     1:05.62 (34.82)     1:42.86 (37.24)     2:19.68 (36.82)
 33 Barrett, Janae J          13 Twisters-MR          2:20.15    2:20.30        
                  31.48     1:06.44 (34.96)     1:43.55 (37.11)     2:20.30 (36.75)
 34 Wilcox, Vanessa L         14 UN-LI-MR                  NT    2:21.96        
                  31.78     1:08.21 (36.43)     1:46.05 (37.84)     2:21.96 (35.91)
 35 Rubenstein, Allie S       14 EAST-MR              2:14.25    2:22.31        
 36 Barry, Meghan J           14 EAST-MR              2:23.70    2:22.35        
                  31.00     1:07.44 (36.44)     1:45.72 (38.28)     2:22.35 (36.63)
 37 Lawler, Rachel            14 Express Swimming-MR  2:23.73    2:22.50        
                  32.15     1:08.96 (36.81)     1:46.25 (37.29)     2:22.50 (36.25)
 38 Quinn, Kelly A            13 Express Swimming-MR  2:23.73    2:22.64        
                  31.63     1:08.52 (36.89)   2:22.64 (1:14.12)                    
 39 Gibbons, Courtney         13 WAC-MR               2:27.33    2:25.46        
                  33.55     1:10.13 (36.58)     1:48.28 (38.15)     2:25.46 (37.18)
 40 Graziano, Jacqueline T    13 WAC-MR               2:34.90    2:25.99        
                1:11.46   2:25.67 (1:14.21)     2:46.62 (20.95)         2:25.99 ( )
 41 Ferreri, Kiley M          13 Express Swimming-MR  2:31.82    2:26.13        
                  33.05     1:10.83 (37.78)     1:49.26 (38.43)     2:26.13 (36.87)
 42 Tusa, Kayla M             14 Express Swimming-MR  2:32.63    2:27.63        
                  33.38     1:11.46 (38.08)     1:50.49 (39.03)     2:27.63 (37.14)
 43 Cristoforo, Marie E       13 Express Swimming-MR  2:28.96    2:27.80        
                  33.17     1:11.21 (38.04)     1:50.45 (39.24)     2:27.80 (37.35)
 44 Kearns, Bridget M         13 Express Swimming-MR  2:28.74    2:29.80        
                  32.57     1:09.94 (37.37)     1:48.76 (38.82)     2:29.80 (41.04)
 45 Palmer, Taylor            13 Farmingdale-MR       2:58.31    2:36.86        
                  34.69     1:13.84 (39.15)     1:55.94 (42.10)     2:36.86 (40.92)
 46 Marquez, Daniela          13 FLY-MR               2:32.00    2:39.19        
                  33.64     1:13.81 (40.17)     1:56.49 (42.68)     2:39.19 (42.70)
 47 Diffley, Jaclyn E         14 EAST-MR              2:39.25    2:44.54        
                  36.55     1:18.79 (42.24)     2:03.11 (44.32)     2:44.54 (41.43)
 48 Kamel, Rita S             14 Twisters-MR          2:54.36    2:46.39        
                  37.20     1:18.55 (41.35)     2:02.67 (44.12)     2:46.39 (43.72)
 49 Delgado, Krystal          14 WAC-MR               2:55.92    2:50.94        
                  37.80     1:20.79 (42.99)     2:06.69 (45.90)     2:50.94 (44.25)
 50 Delgado, Kristie          14 WAC-MR               2:57.81    2:54.69        
                  35.99     1:18.89 (42.90)     2:06.73 (47.84)     2:54.69 (47.96)
 51 Heuschneider, Hannah      13 WAC-MR               3:07.47    2:55.23        
                  38.30     1:22.64 (44.34)   2:55.23 (1:32.59)                    
 52 Ludemann, Emily R         13 North Shore-MR       3:05.00    3:08.49        
                                2:19.33 ( )     3:08.49 (49.16)                    
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Francis, Casey L          13 Express Swimming-MR  5:25.13    5:18.01        
                  28.87     1:00.74 (31.87)     1:33.27 (32.53)     2:05.75 (32.48)
        2:37.99 (32.24)     3:10.20 (32.21)     3:42.33 (32.13)     4:14.49 (32.16)
        4:46.73 (32.24)     5:18.01 (31.28)                                        
  2 Mu, Isabella              14 Express Swimming-MR  5:24.84    5:26.37        
                  28.99     1:00.95 (31.96)     1:33.54 (32.59)     2:06.08 (32.54)
        2:39.53 (33.45)     3:13.00 (33.47)     3:46.64 (33.64)     4:20.17 (33.53)
        4:54.17 (34.00)     5:26.37 (32.20)                                        
  3 Gibbons, Jenna            14 WAC-MR               5:40.41    5:32.65        
                  30.81     1:04.89 (34.08)     1:39.45 (34.56)     2:14.21 (34.76)
        2:47.46 (33.25)     3:20.87 (33.41)     3:54.14 (33.27)     4:27.30 (33.16)
        5:00.38 (33.08)     5:32.65 (32.27)                                        
  4 Giraldo, Daniela          13 FLY-MR               6:47.48    5:43.47        
                  30.95     1:06.32 (35.37)     1:41.54 (35.22)     2:16.67 (35.13)
        2:50.95 (34.28)     3:25.31 (34.36)     4:00.25 (34.94)     4:34.82 (34.57)
        5:09.44 (34.62)     5:43.47 (34.03)                                        
  5 Quinn, Shannon C          14 Express Swimming-MR  5:47.81    5:45.49        
                  31.43     1:05.98 (34.55)     1:40.58 (34.60)     2:14.90 (34.32)
        2:49.56 (34.66)     3:25.13 (35.57)     4:00.53 (35.40)     4:35.97 (35.44)
        5:11.39 (35.42)     5:45.49 (34.10)                                        
  6 deFreitas, Sophie         13 WAC-MR               6:05.15    5:45.89        
                  32.50     1:08.12 (35.62)     1:43.54 (35.42)     2:19.24 (35.70)
        2:53.79 (34.55)     3:28.39 (34.60)     4:03.36 (34.97)     4:37.75 (34.39)
        5:12.40 (34.65)     5:45.89 (33.49)                                        
  7 Wilkins, Natalia M        14 Express Swimming-MR  5:41.33    5:51.42        
                  30.27     1:04.19 (33.92)     1:39.93 (35.74)     2:15.93 (36.00)
        2:51.77 (35.84)     3:28.10 (36.33)     4:03.38 (35.28)     4:39.18 (35.80)
        5:15.77 (36.59)     5:51.42 (35.65)                                        
  8 Young, Kayla M            14 Express Swimming-MR  6:13.59    5:51.91        
                  31.15     1:05.37 (34.22)     1:39.86 (34.49)     2:15.28 (35.42)
        2:51.12 (35.84)     3:27.29 (36.17)     4:03.29 (36.00)     4:39.78 (36.49)
        5:16.27 (36.49)     5:51.91 (35.64)                                        
  9 Chen, Lillian T           14 Express Swimming-MR  5:53.46    5:53.10        
                  30.52     1:05.05 (34.53)     1:40.28 (35.23)     2:16.33 (36.05)
        2:51.81 (35.48)     3:28.92 (37.11)     4:06.18 (37.26)     4:42.34 (36.16)
        5:18.30 (35.96)     5:53.10 (34.80)                                        
 10 Santos, Samantha P        13 FLY-MR               5:52.45    5:55.32        
                  31.17     1:05.35 (34.18)     1:40.61 (35.26)     2:16.32 (35.71)
        2:52.31 (35.99)     3:28.96 (36.65)     4:05.92 (36.96)     4:42.94 (37.02)
        5:19.84 (36.90)     5:55.32 (35.48)                                        
 11 Parker, Rachel            14 UN-LI-MR             6:14.23    6:02.49        
                  30.86     1:06.56 (35.70)     1:43.52 (36.96)     2:20.46 (36.94)
        2:57.27 (36.81)     3:34.55 (37.28)     4:11.22 (36.67)     4:48.57 (37.35)
        5:26.16 (37.59)     6:02.49 (36.33)                                        
 12 McDonough, Colleen P      13 WAC-MR               6:00.89    6:02.65        
                  32.66     1:08.81 (36.15)     1:45.27 (36.46)     2:22.30 (37.03)
        2:58.97 (36.67)     3:35.59 (36.62)     4:13.11 (37.52)     4:50.66 (37.55)
        5:26.88 (36.22)     6:02.65 (35.77)                                        
 13 Clarkson, Marie E         13 Express Swimming-MR  6:35.96    6:04.96        
                  31.43     1:06.97 (35.54)     1:44.40 (37.43)     2:22.03 (37.63)
        2:59.68 (37.65)     3:36.99 (37.31)     4:15.96 (38.97)     4:54.42 (38.46)
        5:32.10 (37.68)     6:04.96 (32.86)                                        
 14 Miller, Corley A          13 Sachem-MR            6:05.01    6:12.60        
                  32.55     1:08.62 (36.07)     1:45.71 (37.09)     2:22.99 (37.28)
        3:01.35 (38.36)     3:40.00 (38.65)     4:19.32 (39.32)     4:58.58 (39.26)
        5:36.91 (38.33)     6:12.60 (35.69)                                        
 15 Simone, MaryCate C        14 Express Swimming-MR  6:10.21    6:12.72        
                  31.59     1:06.36 (34.77)     1:43.23 (36.87)     2:20.84 (37.61)
        2:59.14 (38.30)     3:37.97 (38.83)     4:17.07 (39.10)     4:56.00 (38.93)
        5:35.00 (39.00)     6:12.72 (37.72)                                        
 16 Quinn, Kelly A            13 Express Swimming-MR  6:46.47    6:14.26        
                  31.97     1:08.63 (36.66)     1:46.53 (37.90)     2:25.23 (38.70)
        3:03.63 (38.40)     3:42.74 (39.11)   6:14.26 (2:31.52)     6:32.79 (18.53)
        6:45.96 (13.17)         6:14.26 ( )                                        
 17 Miller, Emma L            13 FLY-MR               6:52.80    6:15.38        
                  33.30     1:11.25 (37.95)     1:50.71 (39.46)     2:30.36 (39.65)
        3:08.71 (38.35)     3:47.06 (38.35)     4:24.75 (37.69)     5:02.78 (38.03)
        5:40.48 (37.70)     6:15.38 (34.90)                                        
 18 Tusa, Kayla M             14 Express Swimming-MR  6:55.14    6:25.76        
                  33.12     1:09.97 (36.85)     1:49.42 (39.45)     2:28.22 (38.80)
        3:09.15 (40.93)     3:49.03 (39.88)     4:29.70 (40.67)     5:09.67 (39.97)
        5:48.90 (39.23)     6:25.76 (36.86)                                        
 19 Shaw, Keyzia              14 UN-FL-MR             6:48.07    6:28.85        
                  32.67     1:11.11 (38.44)     1:50.03 (38.92)     2:30.22 (40.19)
        3:09.98 (39.76)     3:50.63 (40.65)     4:31.15 (40.52)     5:11.62 (40.47)
        5:50.99 (39.37)     6:28.85 (37.86)                                        
 20 Trivino, Ana              13 FLY-MR               6:41.78    6:33.34        
                  33.98     1:12.28 (38.30)     1:52.97 (40.69)     2:33.77 (40.80)
        3:14.32 (40.55)     3:54.32 (40.00)     4:34.35 (40.03)     5:14.30 (39.95)
        5:54.61 (40.31)     6:33.34 (38.73)                                        
 21 Cristoforo, Marie E       13 Express Swimming-MR  6:13.23    6:40.94        
                  34.20     1:12.65 (38.45)     1:51.85 (39.20)     2:31.80 (39.95)
        3:12.73 (40.93)     3:53.48 (40.75)     4:36.69 (43.21)     5:18.29 (41.60)
        6:00.69 (42.40)     6:40.94 (40.25)                                        
 22 DiGiovanni, Jeni M        14 FLY-MR               7:00.59    6:57.87        
                  34.97     1:14.31 (39.34)     1:55.31 (41.00)     2:37.61 (42.30)
        3:19.16 (41.55)     4:02.51 (43.35)     4:46.62 (44.11)     5:30.81 (44.19)
        6:14.56 (43.75)     6:57.87 (43.31)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kwok, Joyce B             14 UNLGA-MR             1:01.30    1:02.05        
                  29.93     1:02.05 (32.12)                                        
  2 Poleway, Monica J         14 EAST-MR              1:01.54    1:03.37        
                  31.01     1:03.37 (32.36)                                        
  3 Mu, Isabella              14 Express Swimming-MR  1:06.73    1:04.28        
                  31.40     1:04.28 (32.88)                                        
  4 Francis, Casey L          13 Express Swimming-MR  1:05.76    1:05.67        
                  32.66     1:05.67 (33.01)                                        
  5 Fulenwider, Melissa F     13 EAST-MR              1:07.67    1:06.01        
                  31.55     1:06.01 (34.46)                                        
  6 Browne, Sophie L          14 EAST-MR              1:07.79    1:06.33        
                  32.54     1:06.33 (33.79)                                        
  7 Tom, Aiyana-Mei H         13 EAST-MR              1:03.37    1:06.75        
                  32.02     1:06.75 (34.73)                                        
  8 deFreitas, Sophie         13 WAC-MR               1:05.83    1:07.87        
                  33.30     1:07.87 (34.57)                                        
  9 Haigney, Codi P           14 EAST-MR              1:04.05    1:08.20        
                  33.36     1:08.20 (34.84)                                        
 10 Feminella, Meghan C       13 WAC-MR               1:09.77    1:08.38        
                  33.31     1:08.38 (35.07)                                        
 11 Suzuka, Shieri            14 EAST-MR              1:07.49    1:08.44        
                  33.14     1:08.44 (35.30)                                        
 12 Clarkson, Marie E         13 Express Swimming-MR  1:11.60    1:08.47        
                  33.75     1:08.47 (34.72)                                        
 13 Ebratt, Nicole E          13 EAST-MR              1:09.88    1:08.59        
                  34.03     1:08.59 (34.56)                                        
 14 Donnelly, Alex H          14 North Shore-MR       1:08.76    1:08.90        
                  33.47     1:08.90 (35.43)                                        
 15 Weinreb, Halley D         13 EAST-MR              1:09.72    1:09.10        
                  32.84     1:09.10 (36.26)                                        
 16 Ingram, Alaina M          13 IA-MR                1:12.44    1:09.80        
                  34.37     1:09.80 (35.43)                                        
 17 Bailey, Lauren E          14 EAST-MR              1:07.13    1:09.87        
                  33.13     1:09.87 (36.74)                                        
 18 McDonough, Colleen P      13 WAC-MR               1:09.79    1:10.80        
                  34.76     1:10.80 (36.04)                                        
 19 Barcklow, Gabrielle       13 Express Swimming-MR  1:09.85    1:10.96        
                  35.06     1:10.96 (35.90)                                        
 20 Smith, Mollie M           14 EAST-MR              1:09.98    1:11.50        
                  35.23     1:11.50 (36.27)                                        
 21 Wilcox, Vanessa L         14 UN-LI-MR                  NT    1:11.74        
                  34.81     1:11.74 (36.93)                                        
 22 Wilkins, Natalia M        14 Express Swimming-MR  1:08.92    1:11.78        
                  34.77     1:11.78 (37.01)                                        
 23 Barry, Meghan J           14 EAST-MR              1:14.96    1:11.90        
                  34.71     1:11.90 (37.19)                                        
 24 Olivieri, Maya L          14 EAST-MR              1:08.67    1:12.49        
                  35.95     1:12.49 (36.54)                                        
 25 Tanner, Natalie J         13 EAST-MR              1:11.50    1:12.81        
                  35.62     1:12.81 (37.19)                                        
 26 Rubenstein, Allie S       14 EAST-MR              1:09.96    1:13.22        
                  35.37     1:13.22 (37.85)                                        
 27 Barrett, Janae J          13 Twisters-MR          1:17.51    1:13.89        
                  37.07     1:13.89 (36.82)                                        
 28 Latino, Danielle E        14 EAST-MR              1:12.83    1:13.90        
                  36.12     1:13.90 (37.78)                                        
 29 Brillson, Emily K         14 FLY-MR               1:20.00    1:14.64        
                  35.77     1:14.64 (38.87)                                        
 30 Lane, Kristin M           13 EAST-MR              1:11.52    1:15.25        
                  37.26     1:15.25 (37.99)                                        
 31 Quinn, Shannon C          14 Express Swimming-MR  1:13.31    1:15.71        
                  37.27     1:15.71 (38.44)                                        
 32 Henry, Olivia P           14 Express Swimming-MR  1:16.54    1:15.82        
                  36.88     1:15.82 (38.94)                                        
 33 Marquez, Daniela          13 FLY-MR               1:20.00    1:16.03        
                  36.73     1:16.03 (39.30)                                        
 34 Shipman, Isabel J         13 EAST-MR              1:21.19    1:16.49        
                  37.14     1:16.49 (39.35)                                        
 35 Lawler, Rachel            14 Express Swimming-MR  1:15.94    1:16.89        
                  37.09     1:16.89 (39.80)                                        
 36 Cannatella, Katie G       14 Express Swimming-MR  1:18.78    1:17.04        
                  38.00     1:17.04 (39.04)                                        
 37 Gibbons, Courtney         13 WAC-MR               1:24.78    1:17.11        
                  37.62     1:17.11 (39.49)                                        
 38 Tusa, Kayla M             14 Express Swimming-MR  1:21.63    1:18.37        
                  38.75     1:18.37 (39.62)                                        
 39 Rasquin, Megan E          14 Express Swimming-MR  1:22.34    1:18.98        
                  37.77     1:18.98 (41.21)                                        
 40 Cristoforo, Marie E       13 Express Swimming-MR  1:19.16    1:19.38        
                  38.01     1:19.38 (41.37)                                        
 41 Myszkowski, Olivia        14 Twisters-MR          1:26.31    1:20.69        
                  38.22     1:20.69 (42.47)                                        
 42 Ferreri, Kiley M          13 Express Swimming-MR  1:23.51    1:20.74        
                  39.51     1:20.74 (41.23)                                        
 43 Graziano, Jacqueline T    13 WAC-MR               1:19.09    1:21.09        
                1:19.52      1:21.09 (1.57)                                        
 44 Ostertag, Elizabeth M     14 EAST-MR              1:18.39    1:21.52        
                  40.03     1:21.52 (41.49)                                        
 45 Miller, Corley A          13 Sachem-MR            1:17.56    1:21.66        
                  40.05     1:21.66 (41.61)                                        
 46 Diffley, Jaclyn E         14 EAST-MR              1:22.43    1:22.54        
                  39.90     1:22.54 (42.64)                                        
 47 Delgado, Kristie          14 WAC-MR               1:27.96    1:22.98        
                1:23.08         1:22.98 ( )                                        
 48 Christiansen, Adrie B     13 Express Swimming-MR  1:22.41    1:23.05        
 49 Delgado, Krystal          14 WAC-MR               1:34.23    1:25.40        
                  41.76     1:25.40 (43.64)                                        
 50 Kearns, Bridget M         13 Express Swimming-MR  1:27.69    1:26.70        
                  41.46     1:26.70 (45.24)                                        
 51 Palmer, Taylor            13 Farmingdale-MR       1:37.85    1:27.11        
 52 Kamel, Rita S             14 Twisters-MR          1:32.59    1:29.60        
                  43.67     1:29.60 (45.93)                                        
 53 Graham, Katie M           13 Express Swimming-MR  1:34.32    1:30.12        
                  43.45     1:30.12 (46.67)                                        
 54 Heuschneider, Hannah      13 WAC-MR               1:34.89    1:32.31        
 55 Ludemann, Emily R         13 North Shore-MR       1:33.73    1:34.23        
 56 Dreiss, Danielle M        13 Express Swimming-MR       NT    1:37.39        
                1:21.57     1:37.39 (15.82)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kwok, Joyce B             14 UNLGA-MR             2:14.85    2:17.13        
                  31.17     1:05.50 (34.33)     1:41.26 (35.76)     2:17.13 (35.87)
  2 Haigney, Codi P           14 EAST-MR              2:16.01    2:23.82        
                  34.53     1:11.42 (36.89)     1:47.73 (36.31)     2:23.82 (36.09)
  3 Ebratt, Nicole E          13 EAST-MR              2:31.96    2:26.44        
                  35.49     1:12.20 (36.71)     1:49.10 (36.90)     2:26.44 (37.34)
  4 McDonough, Colleen P      13 WAC-MR                    NT    2:27.30        
                  35.82     1:12.83 (37.01)     1:50.16 (37.33)     2:27.30 (37.14)
  5 deFreitas, Sophie         13 WAC-MR               2:26.87    2:27.69        
                  35.59     1:13.20 (37.61)     1:50.89 (37.69)     2:27.69 (36.80)
  6 Smith, Mollie M           14 EAST-MR              2:29.99    2:28.34        
                  35.93     1:13.30 (37.37)     1:51.27 (37.97)     2:28.34 (37.07)
  7 Ingram, Alaina M          13 IA-MR                2:32.91    2:28.37        
                  35.16     1:12.56 (37.40)     1:50.96 (38.40)     2:28.37 (37.41)
  8 Tom, Aiyana-Mei H         13 EAST-MR              2:24.77    2:29.92        
                  35.63     1:13.56 (37.93)     1:52.79 (39.23)     2:29.92 (37.13)
  9 Weinreb, Halley D         13 EAST-MR              2:30.18    2:32.02        
                  35.77     1:14.00 (38.23)     1:53.71 (39.71)     2:32.02 (38.31)
 10 Lane, Kristin M           13 EAST-MR              2:29.84    2:32.80        
                  37.04     1:15.21 (38.17)     1:54.36 (39.15)     2:32.80 (38.44)
 11 Quinn, Shannon C          14 Express Swimming-MR  2:33.77    2:33.91        
                  37.00     1:15.69 (38.69)     1:54.91 (39.22)     2:33.91 (39.00)
 11 Latino, Danielle E        14 EAST-MR              2:39.60    2:33.91        
                  37.57     1:16.05 (38.48)     1:55.81 (39.76)     2:33.91 (38.10)
 13 Tanner, Natalie J         13 EAST-MR              2:33.59    2:34.52        
                  37.01     1:16.33 (39.32)     1:56.02 (39.69)     2:34.52 (38.50)
 14 Lotito, Samantha M        14 Express Swimming-MR  2:37.86    2:34.94        
                  37.73     1:16.47 (38.74)     1:55.80 (39.33)     2:34.94 (39.14)
 15 Wilcox, Vanessa L         14 UN-LI-MR                  NT    2:36.58        
                  36.75     1:16.12 (39.37)     1:56.91 (40.79)     2:36.58 (39.67)
 16 Barrett, Janae J          13 Twisters-MR          2:36.71    2:38.29        
                  37.63     1:17.31 (39.68)     1:59.00 (41.69)     2:38.29 (39.29)
 17 Henry, Olivia P           14 Express Swimming-MR  2:43.21    2:38.77        
                  36.91     1:18.19 (41.28)     1:59.75 (41.56)     2:38.77 (39.02)
 18 Irwin, Danielle M         14 IA-MR                2:37.72    2:39.93        
                  38.49     1:18.34 (39.85)     2:00.55 (42.21)     2:39.93 (39.38)
 19 Rubenstein, Allie S       14 EAST-MR              2:32.77    2:40.32        
                  35.89     1:15.40 (39.51)     1:57.57 (42.17)     2:40.32 (42.75)
 20 Chen, Lillian T           14 Express Swimming-MR  2:36.78    2:40.69        
                  38.11     1:18.59 (40.48)     2:00.78 (42.19)     2:40.69 (39.91)
 21 Escobedo, Samantha        13 WAC-MR                    NT    2:41.24        
                  37.88     1:18.50 (40.62)     2:00.19 (41.69)     2:41.24 (41.05)
 22 Simone, MaryCate C        14 Express Swimming-MR  2:36.54    2:41.31        
                  38.12     1:18.78 (40.66)     2:00.35 (41.57)     2:41.31 (40.96)
 23 Shipman, Isabel J         13 EAST-MR              2:54.62    2:42.40        
                  37.78     1:19.42 (41.64)     2:01.71 (42.29)     2:42.40 (40.69)
 24 Young, Kayla M            14 Express Swimming-MR  2:47.84    2:47.54        
                  39.92     1:22.31 (42.39)     2:06.13 (43.82)     2:47.54 (41.41)
 25 Brillson, Emily K         14 FLY-MR               2:40.00    2:47.77        
                  38.81     1:21.05 (42.24)     2:04.51 (43.46)     2:47.77 (43.26)
 26 Miller, Corley A          13 Sachem-MR            2:41.82    2:49.80        
                  41.16     1:23.70 (42.54)     2:07.42 (43.72)     2:49.80 (42.38)
 27 Tusa, Kayla M             14 Express Swimming-MR  2:48.88    2:52.63        
                  40.95     1:24.35 (43.40)     2:09.57 (45.22)     2:52.63 (43.06)
 28 Pellegrino, Amanda J      14 Sachem-MR            2:47.21    3:08.06        
                  41.06     1:24.75 (43.69)   2:54.53 (1:29.78)     3:08.06 (13.53)
 29 Diffley, Jaclyn E         14 EAST-MR              2:57.05    3:14.37        
                1:28.79     2:16.71 (47.92)     3:01.36 (44.65)     3:14.37 (13.01)
 -- Delgado, Kristie          14 WAC-MR               3:04.02         DQ        
                                1:26.81 ( )        DQ (1:42.54)                    
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olivieri, Maya L          14 EAST-MR              1:07.35    1:09.29        
                  33.12     1:09.29 (36.17)                                        
  2 Fulenwider, Melissa F     13 EAST-MR              1:12.28    1:10.02        
                  33.41     1:10.02 (36.61)                                        
  3 Gibbons, Jenna            14 WAC-MR               1:13.45    1:14.10        
                  35.06     1:14.10 (39.04)                                        
  4 Barrett, Janae J          13 Twisters-MR          1:17.45    1:15.74        
                  36.51     1:15.74 (39.23)                                        
  5 Suzuka, Shieri            14 EAST-MR              1:16.56    1:16.59        
                  36.89     1:16.59 (39.70)                                        
  6 Latino, Danielle E        14 EAST-MR              1:17.67    1:17.60        
                  36.28     1:17.60 (41.32)                                        
  7 Poleway, Monica J         14 EAST-MR              1:18.57    1:17.80        
                  36.85     1:17.80 (40.95)                                        
  8 Ostertag, Elizabeth M     14 EAST-MR              1:15.36    1:17.94        
                  36.74     1:17.94 (41.20)                                        
  9 Smith, Mollie M           14 EAST-MR              1:13.50    1:18.24        
                  36.74     1:18.24 (41.50)                                        
 10 Wilkins, Natalia M        14 Express Swimming-MR  1:17.97    1:18.27        
                  36.70     1:18.27 (41.57)                                        
 11 Browne, Sophie L          14 EAST-MR              1:17.62    1:18.83        
                  37.53     1:18.83 (41.30)                                        
 12 Tanner, Natalie J         13 EAST-MR              1:20.49    1:19.46        
                  37.82     1:19.46 (41.64)                                        
 13 Quinn, Kelly A            13 Express Swimming-MR  1:22.16    1:21.64        
                  39.59     1:21.64 (42.05)                                        
 14 Weinreb, Halley D         13 EAST-MR              1:23.25    1:22.83        
                  38.66     1:22.83 (44.17)                                        
 15 Gibbons, Courtney         13 WAC-MR               1:22.09    1:23.07        
                  39.83     1:23.07 (43.24)                                        
 16 Bailey, Lauren E          14 EAST-MR              1:20.29    1:23.89        
                  40.37     1:23.89 (43.52)                                        
 17 Brillson, Emily K         14 FLY-MR               1:28.32    1:24.26        
                  39.08     1:24.26 (45.18)                                        
 18 Henry, Olivia P           14 Express Swimming-MR  1:31.21    1:24.39        
                  40.08     1:24.39 (44.31)                                        
 19 Shipman, Isabel J         13 EAST-MR              1:24.59    1:24.63        
                  40.04     1:24.63 (44.59)                                        
 20 Myszkowski, Olivia        14 Twisters-MR          1:35.60    1:24.75        
                  38.60     1:24.75 (46.15)                                        
 21 Rasquin, Megan E          14 Express Swimming-MR  1:27.65    1:25.06        
                  39.98     1:25.06 (45.08)                                        
 22 Rubenstein, Allie S       14 EAST-MR              1:23.65    1:25.11        
                  40.39     1:25.11 (44.72)                                        
 23 Ebratt, Nicole E          13 EAST-MR              1:23.87    1:25.28        
                  41.86     1:25.28 (43.42)                                        
 24 Lawler, Rachel            14 Express Swimming-MR  1:24.29    1:25.42        
                  40.42     1:25.42 (45.00)                                        
 25 McDonough, Colleen P      13 WAC-MR               1:23.00    1:25.45        
                  40.75     1:25.45 (44.70)                                        
 26 Tom, Aiyana-Mei H         13 EAST-MR              1:25.76    1:25.64        
                  40.43     1:25.64 (45.21)                                        
 27 Clarkson, Marie E         13 Express Swimming-MR  1:32.22    1:25.68        
                  40.62     1:25.68 (45.06)                                        
 28 Lane, Kristin M           13 EAST-MR              1:27.55    1:25.73        
                  40.85     1:25.73 (44.88)                                        
 29 Dreiss, Danielle M        13 Express Swimming-MR       NT    1:26.06        
                  40.19     1:26.06 (45.87)                                        
 30 Haigney, Codi P           14 EAST-MR              1:28.05    1:26.46        
                  41.22     1:26.46 (45.24)                                        
 31 Miller, Corley A          13 Sachem-MR            1:26.37    1:27.68        
                  41.57     1:27.68 (46.11)                                        
 32 Cannatella, Katie G       14 Express Swimming-MR  1:28.75    1:27.83        
                  41.97     1:27.83 (45.86)                                        
 33 Wilcox, Vanessa L         14 UN-LI-MR                  NT    1:28.86        
                  41.15     1:28.86 (47.71)                                        
 34 Christiansen, Adrie B     13 Express Swimming-MR  1:30.88    1:29.67        
                  43.14     1:29.67 (46.53)                                        
 35 Delgado, Krystal          14 WAC-MR               1:33.16    1:30.85        
                  43.65     1:30.85 (47.20)                                        
 36 Delgado, Kristie          14 WAC-MR               1:35.33    1:31.14        
                  43.17     1:31.14 (47.97)                                        
 37 Antonucci, Mary           13 Sachem-MR            1:35.25    1:31.52        
                  44.07     1:31.52 (47.45)                                        
 38 Tusa, Kayla M             14 Express Swimming-MR  1:35.14    1:31.67        
                  43.93     1:31.67 (47.74)                                        
 39 Kamel, Rita S             14 Twisters-MR          1:31.96    1:32.78        
                  43.70     1:32.78 (49.08)                                        
 40 Diffley, Jaclyn E         14 EAST-MR              1:32.34    1:33.74        
                  43.20     1:33.74 (50.54)                                        
 41 Cristoforo, Marie E       13 Express Swimming-MR  1:32.88    1:34.43        
                  45.13     1:34.43 (49.30)                                        
 42 Graham, Katie M           13 Express Swimming-MR  1:32.68    1:34.57        
                  44.51     1:34.57 (50.06)                                        
 43 Ferreri, Kiley M          13 Express Swimming-MR  1:35.14    1:36.57        
                  45.16     1:36.57 (51.41)                                        
 44 Barry, Meghan J           14 EAST-MR              1:41.98    1:39.42        
                  48.25     1:39.42 (51.17)                                        
 45 Ludemann, Emily R         13 North Shore-MR       1:39.49    1:40.86        
                  47.43     1:40.86 (53.43)                                        
 46 Kearns, Bridget M         13 Express Swimming-MR  1:44.66    1:47.13        
                  49.50     1:47.13 (57.63)                                        
 47 Heuschneider, Hannah      13 WAC-MR                    NT    1:54.96        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibbons, Jenna            14 WAC-MR               2:43.02    2:39.78        
                  37.33     1:17.80 (40.47)     1:58.77 (40.97)     2:39.78 (41.01)
  2 Latino, Danielle E        14 EAST-MR              2:46.47    2:42.41        
                  37.19     1:18.08 (40.89)     2:00.09 (42.01)     2:42.41 (42.32)
  3 Wilkins, Natalia M        14 Express Swimming-MR  2:43.50    2:47.07        
                  37.66     1:20.14 (42.48)     2:03.63 (43.49)     2:47.07 (43.44)
  4 Barrett, Janae J          13 Twisters-MR          2:47.67    2:49.62        
                  38.37     1:21.40 (43.03)     2:06.15 (44.75)     2:49.62 (43.47)
  5 Tanner, Natalie J         13 EAST-MR              2:53.62    2:50.45        
                  38.36     1:22.57 (44.21)     2:07.11 (44.54)     2:50.45 (43.34)
  6 Quinn, Kelly A            13 Express Swimming-MR  3:01.77    2:51.23        
                  39.44     1:22.99 (43.55)     2:08.09 (45.10)     2:51.23 (43.14)
  7 Shipman, Isabel J         13 EAST-MR              2:58.18    2:53.17        
                  39.63     1:24.25 (44.62)     2:08.55 (44.30)     2:53.17 (44.62)
  8 Weinreb, Halley D         13 EAST-MR              3:00.44    2:56.94        
                  40.05     1:25.07 (45.02)     2:10.84 (45.77)     2:56.94 (46.10)
  9 Lane, Kristin M           13 EAST-MR              3:05.30    2:58.27        
                  41.35     1:27.42 (46.07)     2:13.55 (46.13)     2:58.27 (44.72)
 10 McDonough, Colleen P      13 WAC-MR               3:10.50    2:59.58        
                  40.03     1:26.07 (46.04)     2:14.30 (48.23)     2:59.58 (45.28)
 11 Lotito, Samantha M        14 Express Swimming-MR  3:07.33    3:00.11        
                  41.33     1:27.20 (45.87)     2:13.74 (46.54)     3:00.11 (46.37)
 12 Cannatella, Katie G       14 Express Swimming-MR  3:04.28    3:00.48        
                  40.96     1:27.09 (46.13)     2:14.40 (47.31)     3:00.48 (46.08)
 13 Haigney, Codi P           14 EAST-MR              3:12.79    3:01.96        
                  42.80     1:29.97 (47.17)     2:17.26 (47.29)     3:01.96 (44.70)
 14 Ebratt, Nicole E          13 EAST-MR              3:00.01    3:04.58        
                  43.33     1:29.94 (46.61)     2:16.95 (47.01)     3:04.58 (47.63)
 15 Rubenstein, Allie S       14 EAST-MR              2:57.71    3:07.15        
                  40.43     1:27.28 (46.85)     2:17.36 (50.08)     3:07.15 (49.79)
 16 Urbom, Veronica           13 Sachem-MR                 NT    3:08.74        
                  43.43     1:31.92 (48.49)     2:20.67 (48.75)     3:08.74 (48.07)
 17 Wilcox, Vanessa L         14 UN-LI-MR                  NT    3:09.78        
                  42.20     1:29.64 (47.44)     2:19.66 (50.02)     3:09.78 (50.12)
 18 Delgado, Kristie          14 WAC-MR               3:16.06    3:10.04        
                  42.94     1:31.14 (48.20)     2:20.39 (49.25)     3:10.04 (49.65)
 19 Delgado, Krystal          14 WAC-MR               3:23.95    3:14.37        
                  44.62     1:32.66 (48.04)     2:23.17 (50.51)     3:14.37 (51.20)
 20 Antonucci, Mary           13 Sachem-MR            3:20.41    3:15.52        
                  45.02     1:34.71 (49.69)     2:25.63 (50.92)     3:15.52 (49.89)
 21 Diffley, Jaclyn E         14 EAST-MR              3:47.88    3:22.28        
                  45.66     1:41.35 (55.69)   3:22.28 (1:40.93)                    
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kwok, Joyce B             14 UNLGA-MR             1:00.97    1:03.32        
                  30.09     1:03.32 (33.23)                                        
  2 Gibbons, Jenna            14 WAC-MR               1:06.83    1:05.26        
                  30.71     1:05.26 (34.55)                                        
  3 Parker, Rachel            14 UN-LI-MR             1:08.22    1:07.12        
                  31.24     1:07.12 (35.88)                                        
  4 Wilkins, Natalia M        14 Express Swimming-MR  1:08.16    1:07.40        
                  31.67     1:07.40 (35.73)                                        
  5 Smith, Mollie M           14 EAST-MR              1:15.55    1:08.15        
                  32.16     1:08.15 (35.99)                                        
  6 Weinreb, Halley D         13 EAST-MR              1:06.67    1:08.26        
                  30.92     1:08.26 (37.34)                                        
  7 Haigney, Codi P           14 EAST-MR              1:09.00    1:08.90        
                  31.75     1:08.90 (37.15)                                        
  8 Young, Kayla M            14 Express Swimming-MR  1:12.04    1:09.00        
                  32.48     1:09.00 (36.52)                                        
  9 Ebratt, Nicole E          13 EAST-MR              1:18.24    1:10.07        
                  32.78     1:10.07 (37.29)                                        
 10 Barcklow, Gabrielle       13 Express Swimming-MR  1:08.88    1:10.23        
                  32.40     1:10.23 (37.83)                                        
 11 Graziano, Jacqueline T    13 WAC-MR               1:22.09    1:10.80        
                  31.76     1:10.80 (39.04)                                        
 12 Latino, Danielle E        14 EAST-MR              1:16.69    1:10.86        
                  32.79     1:10.86 (38.07)                                        
 13 Ingram, Alaina M          13 IA-MR                1:14.43    1:11.41        
                  34.25     1:11.41 (37.16)                                        
 14 Lane, Kristin M           13 EAST-MR              1:13.04    1:11.96        
                  33.79     1:11.96 (38.17)                                        
 15 Quinn, Kelly A            13 Express Swimming-MR  1:13.00    1:12.46        
                  33.92     1:12.46 (38.54)                                        
 16 Rubenstein, Allie S       14 EAST-MR              1:09.59    1:14.55        
                  32.88     1:14.55 (41.67)                                        
 17 Tom, Aiyana-Mei H         13 EAST-MR              1:15.74    1:14.56        
                  33.99     1:14.56 (40.57)                                        
 18 Shipman, Isabel J         13 EAST-MR              1:26.46    1:14.68        
                  34.47     1:14.68 (40.21)                                        
 19 Tanner, Natalie J         13 EAST-MR              1:21.89    1:16.17        
                  34.74     1:16.17 (41.43)                                        
 20 Miller, Corley A          13 Sachem-MR            1:15.60    1:16.29        
                  36.76     1:16.29 (39.53)                                        
 21 Scheck, Meaghan E         13 IA-MR                1:23.37    1:17.73        
                  35.92     1:17.73 (41.81)                                        
 22 Forman, Maud M            14 IA-MR                1:17.19    1:18.53        
                  35.40     1:18.53 (43.13)                                        
 23 Pellegrino, Amanda J      14 Sachem-MR            1:24.05    1:23.29        
                  37.48     1:23.29 (45.81)                                        
 24 Stokes, Sarah E           14 Bscat-MR             1:25.91    1:27.10        
                  39.05     1:27.10 (48.05)                                        
 25 Delgado, Krystal          14 WAC-MR               1:35.35    1:34.29        
                  42.77     1:34.29 (51.52)                                        
 26 Brinkerhoff, Allison A    13 Sachem-MR            1:41.17    1:37.90        
                  43.48     1:37.90 (54.42)                                        
 27 Diffley, Jaclyn E         14 EAST-MR              1:39.32    1:42.32        
                  45.48     1:42.32 (56.84)                                        
 28 Ludemann, Emily R         13 North Shore-MR       1:41.00    1:42.74        
                  44.97     1:42.74 (57.77)                                        
 29 Urbom, Veronica           13 Sachem-MR            1:50.00    1:44.83        
                  46.02     1:44.83 (58.81)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bailey, Lauren E          14 EAST-MR              2:14.55    2:16.07        
                  30.60     1:05.38 (34.78)     1:41.07 (35.69)     2:16.07 (35.00)
  2 Mu, Isabella              14 Express Swimming-MR  2:18.74    2:17.06        
                  30.98     1:05.00 (34.02)     1:40.57 (35.57)     2:17.06 (36.49)
  3 Francis, Casey L          13 Express Swimming-MR  2:19.47    2:18.82        
                  31.37     1:06.62 (35.25)     1:43.04 (36.42)     2:18.82 (35.78)
  4 Gibbons, Jenna            14 WAC-MR               2:27.67    2:21.73        
                  31.88     1:08.12 (36.24)     1:44.46 (36.34)     2:21.73 (37.27)
  5 Suzuka, Shieri            14 EAST-MR              2:26.29    2:22.11        
                  31.90     1:08.15 (36.25)     1:45.53 (37.38)     2:22.11 (36.58)
  6 Browne, Sophie L          14 EAST-MR              2:21.14    2:24.87        
                  31.47     1:07.76 (36.29)     1:46.13 (38.37)     2:24.87 (38.74)
  7 Kwok, Joyce B             14 UNLGA-MR             2:30.57    2:27.24        
                  30.22     1:05.25 (35.03)     1:45.63 (40.38)     2:27.24 (41.61)
  8 Lane, Kristin M           13 EAST-MR              2:32.33    2:27.66        
                  33.24     1:11.15 (37.91)     1:50.16 (39.01)     2:27.66 (37.50)
  9 Poleway, Monica J         14 EAST-MR              2:28.94    2:28.75        
                  33.01     1:10.68 (37.67)     1:49.33 (38.65)     2:28.75 (39.42)
 10 Olivieri, Maya L          14 EAST-MR              2:30.04    2:29.67        
                  32.44     1:11.29 (38.85)     1:49.68 (38.39)     2:29.67 (39.99)
 11 Smith, Mollie M           14 EAST-MR              3:06.65    2:33.13        
                  33.30     1:11.39 (38.09)     1:51.98 (40.59)     2:33.13 (41.15)
 12 Weinreb, Halley D         13 EAST-MR              2:33.08    2:34.72        
                  33.06     1:12.52 (39.46)     1:54.94 (42.42)     2:34.72 (39.78)
 13 Young, Kayla M            14 Express Swimming-MR  2:44.09    2:37.34        
                  34.05     1:14.32 (40.27)     1:56.07 (41.75)     2:37.34 (41.27)
 14 Fulenwider, Melissa F     13 EAST-MR              2:36.99    2:38.15        
                  33.09     1:12.26 (39.17)     1:55.01 (42.75)     2:38.15 (43.14)
 15 Latino, Danielle E        14 EAST-MR              2:34.87    2:38.56        
                  33.72     1:13.79 (40.07)     1:56.52 (42.73)     2:38.56 (42.04)
 16 Feminella, Meghan C       13 WAC-MR               2:42.65    2:38.89        
                  34.43     1:14.06 (39.63)     1:56.26 (42.20)     2:38.89 (42.63)
 17 Haigney, Codi P           14 EAST-MR              2:37.25    2:39.10        
                  34.15     1:14.22 (40.07)     1:57.34 (43.12)     2:39.10 (41.76)
 18 Ostertag, Elizabeth M     14 EAST-MR              2:54.00    2:51.21        
                  36.69     1:17.83 (41.14)     2:00.85 (43.02)     2:51.21 (50.36)
 19 Shipman, Isabel J         13 EAST-MR              2:45.00    2:53.34        
                  37.86     1:22.71 (44.85)     2:07.73 (45.02)     2:53.34 (45.61)
 20 Tanner, Natalie J         13 EAST-MR              2:56.52    2:53.66        
                  36.37     1:21.18 (44.81)     2:07.52 (46.34)     2:53.66 (46.14)
 21 Ebratt, Nicole E          13 EAST-MR              2:58.00    2:54.03        
                  37.76     1:21.46 (43.70)     2:08.35 (46.89)     2:54.03 (45.68)
 22 Barry, Meghan J           14 EAST-MR                   NT    3:03.13        
                  37.11     1:23.67 (46.56)     2:14.11 (50.44)     3:03.13 (49.02)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kwok, Joyce B             14 UNLGA-MR             2:19.26    2:20.42        
                  29.92     1:04.53 (34.61)     1:49.34 (44.81)     2:20.42 (31.08)
  2 Gibbons, Jenna            14 WAC-MR               2:24.22    2:21.57        
                  31.26     1:07.49 (36.23)     1:49.27 (41.78)     2:21.57 (32.30)
  3 Wilkins, Natalia M        14 Express Swimming-MR  2:23.71    2:24.10        
                  30.93     1:08.17 (37.24)     1:50.99 (42.82)     2:24.10 (33.11)
  4 Haigney, Codi P           14 EAST-MR              2:26.12    2:25.86        
                  31.41     1:06.98 (35.57)     1:52.81 (45.83)     2:25.86 (33.05)
  5 Smith, Mollie M           14 EAST-MR              2:24.66    2:26.83        
                  32.08     1:11.67 (39.59)     1:53.56 (41.89)     2:26.83 (33.27)
  6 Lane, Kristin M           13 EAST-MR              2:30.43    2:28.66        
                  32.94     1:11.16 (38.22)     1:56.21 (45.05)     2:28.66 (32.45)
  7 Ebratt, Nicole E          13 EAST-MR              2:35.19    2:29.67        
                  33.02     1:09.07 (36.05)     1:55.20 (46.13)     2:29.67 (34.47)
  8 Latino, Danielle E        14 EAST-MR              2:33.06    2:30.03        
                  32.61     1:12.09 (39.48)     1:55.22 (43.13)     2:30.03 (34.81)
  9 Tanner, Natalie J         13 EAST-MR              2:31.47    2:30.05        
                  34.66     1:11.89 (37.23)     1:56.95 (45.06)     2:30.05 (33.10)
 10 Barcklow, Gabrielle       13 Express Swimming-MR  2:27.80    2:30.87        
                  31.68     1:10.83 (39.15)     1:56.16 (45.33)     2:30.87 (34.71)
 11 Weinreb, Halley D         13 EAST-MR              2:32.27    2:31.62        
                  30.94     1:09.94 (39.00)     1:55.24 (45.30)     2:31.62 (36.38)
 12 Tom, Aiyana-Mei H         13 EAST-MR              2:32.92    2:32.35        
                  33.13     1:09.49 (36.36)     1:58.26 (48.77)     2:32.35 (34.09)
 13 Henry, Olivia P           14 Express Swimming-MR  2:34.21    2:33.00        
                  33.72     1:12.49 (38.77)     1:59.09 (46.60)     2:33.00 (33.91)
 14 McDonough, Colleen P      13 WAC-MR               2:47.31    2:33.62        
                  32.89     1:11.12 (38.23)     1:58.03 (46.91)     2:33.62 (35.59)
 15 Shipman, Isabel J         13 EAST-MR              2:37.90    2:33.74        
                  33.49     1:13.52 (40.03)     1:59.95 (46.43)     2:33.74 (33.79)
 16 Wilcox, Vanessa L         14 UN-LI-MR                  NT    2:34.41        
                  32.07     1:10.05 (37.98)     1:58.03 (47.98)     2:34.41 (36.38)
 17 Quinn, Shannon C          14 Express Swimming-MR  2:34.83    2:34.43        
                  33.99     1:13.69 (39.70)     2:00.75 (47.06)     2:34.43 (33.68)
 18 Quinn, Kelly A            13 Express Swimming-MR  2:35.17    2:34.77        
                  33.94     1:13.52 (39.58)     1:59.22 (45.70)     2:34.77 (35.55)
 19 Simone, MaryCate C        14 Express Swimming-MR  2:44.32    2:34.98        
                  32.68     1:12.98 (40.30)     1:59.60 (46.62)     2:34.98 (35.38)
 20 Irwin, Danielle M         14 IA-MR                2:40.54    2:35.34        
                  34.36     1:14.71 (40.35)     2:01.54 (46.83)     2:35.34 (33.80)
 21 Young, Kayla M            14 Express Swimming-MR  2:41.11    2:35.70        
                  33.01     1:13.75 (40.74)     2:01.85 (48.10)     2:35.70 (33.85)
 22 deFreitas, Sophie         13 WAC-MR               2:39.87    2:36.20        
                  33.48     1:11.93 (38.45)     2:02.02 (50.09)     2:36.20 (34.18)
 23 Barrett, Janae J          13 Twisters-MR          2:34.59    2:36.74        
                  37.66     1:17.80 (40.14)     2:01.03 (43.23)     2:36.74 (35.71)
 24 Forman, Maud M            14 IA-MR                2:40.19    2:37.06        
                  35.31     1:15.01 (39.70)     2:02.03 (47.02)     2:37.06 (35.03)
 25 Cannatella, Katie G       14 Express Swimming-MR  2:43.66    2:37.33        
                  34.74     1:14.48 (39.74)     2:01.36 (46.88)     2:37.33 (35.97)
 26 Lotito, Samantha M        14 Express Swimming-MR  2:39.99    2:37.50        
                  36.48     1:15.73 (39.25)     2:01.56 (45.83)     2:37.50 (35.94)
 27 Rubenstein, Allie S       14 EAST-MR              2:33.03    2:37.84        
                  32.37     1:12.39 (40.02)     2:01.28 (48.89)     2:37.84 (36.56)
 28 Chen, Lillian T           14 Express Swimming-MR  2:36.58    2:39.03        
                  35.55     1:15.21 (39.66)     2:02.93 (47.72)     2:39.03 (36.10)
 29 Brillson, Emily K         14 FLY-MR               2:45.00    2:44.37        
                  34.43     1:16.45 (42.02)     2:04.48 (48.03)     2:44.37 (39.89)
 30 Scheck, Meaghan E         13 IA-MR                2:40.56    2:44.79        
                  37.34     1:21.98 (44.64)     2:08.59 (46.61)     2:44.79 (36.20)
 31 Graziano, Jacqueline T    13 WAC-MR               2:45.78    2:44.99        
                  33.02     1:13.56 (40.54)     2:06.80 (53.24)     2:44.99 (38.19)
 32 Escobedo, Samantha        13 WAC-MR               2:51.11    2:47.20        
                  36.69     1:18.30 (41.61)     2:09.94 (51.64)     2:47.20 (37.26)
 33 Myszkowski, Olivia        14 Twisters-MR          3:26.97    2:50.29        
                  35.52     1:19.01 (43.49)     2:07.27 (48.26)     2:50.29 (43.02)
 34 Tusa, Kayla M             14 Express Swimming-MR  3:00.95    2:50.95        
                  38.79     1:20.20 (41.41)     2:12.05 (51.85)     2:50.95 (38.90)
 35 Stokes, Sarah E           14 Bscat-MR             2:51.71    2:55.43        
                  38.50     1:20.93 (42.43)   2:55.43 (1:34.50)                    
 36 Diffley, Jaclyn E         14 EAST-MR              3:01.54    3:01.53        
                  41.76     1:26.16 (44.40)     2:20.59 (54.43)     3:01.53 (40.94)
 37 Delgado, Kristie          14 WAC-MR               3:07.48    3:03.54        
                  41.92     1:25.44 (43.52)     2:16.69 (51.25)     3:03.54 (46.85)
 38 Brinkerhoff, Allison A    13 Sachem-MR            3:22.11    3:14.83        
                  45.36     1:32.34 (46.98)     2:31.83 (59.49)     3:14.83 (43.00)
 39 Ludemann, Emily R         13 North Shore-MR       3:22.00    3:26.35        
                  45.99     1:37.22 (51.23)     2:34.05 (56.83)     3:26.35 (52.30)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Francis, Casey L          13 Express Swimming-MR  5:32.24    4:44.17        
                  31.01     1:05.70 (34.69)     1:42.25 (36.55)     2:17.90 (35.65)
        2:59.45 (41.55)     3:40.97 (41.52)     4:13.31 (32.34)     4:44.17 (30.86)
  2 Mu, Isabella              14 Express Swimming-MR  4:47.57    4:50.63        
                  30.34     1:04.51 (34.17)     1:40.62 (36.11)     2:18.53 (37.91)
        3:01.37 (42.84)     3:44.55 (43.18)     4:17.99 (33.44)     4:50.63 (32.64)
  3 Gibbons, Jenna            14 WAC-MR               5:07.50    4:55.86        
                  30.92     1:05.44 (34.52)     1:43.79 (38.35)     2:21.95 (38.16)
        3:04.01 (42.06)     3:46.56 (42.55)     4:22.25 (35.69)     4:55.86 (33.61)
  4 Kuzniewski, Kayla J       14 Express Swimming-MR  4:59.92    5:04.41        
                  30.94     1:07.05 (36.11)     1:45.62 (38.57)     2:23.23 (37.61)
        3:09.79 (46.56)     3:57.01 (47.22)     4:31.18 (34.17)     5:04.41 (33.23)
  5 Wilkins, Natalia M        14 Express Swimming-MR  5:11.85    5:16.70        
                  32.44     1:11.28 (38.84)     1:52.25 (40.97)     2:32.92 (40.67)
        3:18.41 (45.49)     4:05.49 (47.08)     4:41.15 (35.66)     5:16.70 (35.55)
  6 deFreitas, Sophie         13 WAC-MR                    NT    5:24.03        
                  34.49     1:14.21 (39.72)     1:53.64 (39.43)     2:32.93 (39.29)
        3:22.82 (49.89)     4:13.60 (50.78)     4:49.40 (35.80)     5:24.03 (34.63)
  7 Lawler, Rachel            14 Express Swimming-MR  5:33.10    5:29.34        
                  33.11     1:13.81 (40.70)     1:57.90 (44.09)     2:39.89 (41.99)
        3:27.22 (47.33)     4:14.03 (46.81)     4:52.06 (38.03)     5:29.34 (37.28)
  8 McDonough, Colleen P      13 WAC-MR               5:45.78    5:31.61        
                  35.45     1:18.35 (42.90)     1:58.74 (40.39)     2:38.36 (39.62)
        3:26.61 (48.25)     4:16.66 (50.05)     4:54.28 (37.62)     5:31.61 (37.33)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              13 Express Swimming-MR    24.67      24.88        
  2 Bouzarouata, Sarah        15 Twisters-MR            25.68      26.03        
  3 Taddeo, Marisa S          17 North Shore-MR         25.78      26.04        
  4 Skeivys, Maria E          16 Twisters-MR            26.03      26.19        
  5 Gavin, Kara C             15 WAC-MR                 26.12      26.30        
  6 Mrozinski, Melissa        16 WAC-MR                 26.05      26.44        
  7 Haruki, Yuria             15 Twisters-MR            26.11      26.48        
  8 Kaefer, Jessica L         16 Express Swimming-MR    26.39      26.61        
  9 Leung, Alissa             15 Express Swimming-MR    27.53      26.75        
  9 Dwyer, Brianne M          17 Express Swimming-MR    26.54      26.75        
 11 Parmiter, Lindsey T       17 Express Swimming-MR    27.30      26.95        
 12 Warren, Frances V         15 Express Swimming-MR    26.67      26.98        
 13 Hain, Karina A            15 Twisters-MR            27.32      27.13        
 14 Boccio, Marissa C         16 Farmingdale-MR         26.05      27.20        
 15 Lindahl, Melissa M        17 Express Swimming-MR    27.53      27.32        
 16 Cannatella, Annie M       16 Express Swimming-MR    27.46      27.33        
 17 Michalak, Agata           15 Twisters-MR            26.21      27.38        
 18 Fabrizio, Jessica M       14 North Shore-MR         27.19      27.40        
 19 Deignan, Chelsea          17 WAC-MR                 26.78      27.42        
 20 Noone, Lindsey            17 WAC-MR                 27.83      27.57        
 21 Yu, Wynona K              12 Twisters-MR            28.84      27.67        
 22 Ponzo, Victoria A         17 Twisters-MR            27.67      27.74        
 23 Tam, Melanie              16 WAC-MR                 27.95      27.91        
 24 Kuzniewski, Kayla J       14 Express Swimming-MR    27.52      27.94        
 25 Tusa, Joana F             16 Express Swimming-MR    29.41      28.11        
 25 Krebs, Kristen E          16 Express Swimming-MR    28.34      28.11        
 27 Madalena, Kathryn M       16 Express Swimming-MR    29.14      28.19        
 28 Rudolph, Holly E          16 Express Swimming-MR    29.04      28.23        
 29 O'Brien, Kaitlin          16 WAC-MR                 26.90      28.24        
 30 Mazza, Kelly A            17 Express Swimming-MR    27.80      28.30        
 31 Lindahl, Stephanie        15 Express Swimming-MR    28.22      28.42        
 32 Destefano, Tori L         15 Express Swimming-MR    28.84      28.44        
 33 Kuzniewski, Megan A       16 Express Swimming-MR    27.98      28.81        
 34 Castellano, Gabriella A   15 WAC-MR                 28.17      28.88        
 35 Dans, Miesha K            15 Express Swimming-MR    29.67      28.96        
 36 Heinz, Jacqueline P       17 Farmingdale-MR         30.06      29.05        
 37 Clarke, Caitlyn M         15 Express Swimming-MR    28.21      29.08        
 38 Lee, Jenny                15 Bscat-MR               28.82      29.32        
 39 Zoine, Jackie T           15 Express Swimming-MR    29.87      29.40        
 40 Ragnanen, Karen E         14 UN-JC-MR               29.00      29.51        
 41 Flaherty, Caitlin M       16 Farmingdale-MR         31.12      29.95        
 42 Jacobsen, Ginger M        15 Express Swimming-MR    29.61      30.03        
 43 Pyros, Alexandra          16 Farmingdale-MR         30.86      30.76        
 44 Chu, Laura A              15 Express Swimming-MR       NT      30.92        
 45 Kearns, Emily R           15 Express Swimming-MR    30.67      31.31        
 46 Littell, Julianne L       16 Farmingdale-MR         33.29      33.73        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leong, Keara M            15 FLY-MR                 55.44      55.41        
                  26.39       55.41 (29.02)                                        
  2 Mrozinski, Melissa        16 WAC-MR                 54.53      55.77        
                  27.20       55.77 (28.57)                                        
  3 Bouzarouata, Sarah        15 Twisters-MR            56.25      55.89        
                  27.10       55.89 (28.79)                                        
  4 Gavin, Kara C             15 WAC-MR                 56.53      55.92        
                  26.94       55.92 (28.98)                                        
  5 Skeivys, Maria E          16 Twisters-MR            58.92      56.58        
                  27.52       56.58 (29.06)                                        
  6 Gibbons, Alanna           16 WAC-MR                 56.35      56.74        
                  27.49       56.74 (29.25)                                        
  7 Kaefer, Jessica L         16 Express Swimming-MR    56.77      57.05        
                  27.42       57.05 (29.63)                                        
  8 Haruki, Yuria             15 Twisters-MR            56.52      57.06        
                  27.68       57.06 (29.38)                                        
  9 Brooke, Taylor W          16 Express Swimming-MR    59.23      57.32        
                  27.50       57.32 (29.82)                                        
 10 Caputo, Krista            15 WAC-MR                 57.70      57.47        
                  28.02       57.47 (29.45)                                        
 11 Guelly, Kirsten H         17 FLY-MR                 55.71      57.58        
                  27.44       57.58 (30.14)                                        
 12 Geissler, Kim             15 WAC-MR                 58.38      57.73        
                  28.17       57.73 (29.56)                                        
 13 Leung, Alissa             15 Express Swimming-MR    59.87      57.97        
                  27.55       57.97 (30.42)                                        
 14 Fabrizio, Jessica M       14 North Shore-MR         57.30      58.05        
                  28.24       58.05 (29.81)                                        
 15 Ponzo, Victoria A         17 Twisters-MR            58.39      58.08        
                  28.09       58.08 (29.99)                                        
 16 Warren, Frances V         15 Express Swimming-MR    57.17      58.11        
                  28.01       58.11 (30.10)                                        
 17 McGrath, Kelly            15 Express Swimming-MR    57.50      58.26        
                  28.26       58.26 (30.00)                                        
 18 Deignan, Chelsea          17 WAC-MR                 57.67      58.39        
                  28.41       58.39 (29.98)                                        
 19 Cannatella, Annie M       16 Express Swimming-MR    59.07      58.45        
                  27.99       58.45 (30.46)                                        
 20 Kim, Jane                 17 FLY-MR                 58.66      58.46        
                  28.05       58.46 (30.41)                                        
 21 Hain, Karina A            15 Twisters-MR            57.83      58.49        
                  28.14       58.49 (30.35)                                        
 22 Boccio, Marissa C         16 Farmingdale-MR         56.16      58.77        
                  27.90       58.77 (30.87)                                        
 23 Sabatini, Nina B          16 Express Swimming-MR  1:00.30      58.82        
                  28.30       58.82 (30.52)                                        
 24 Francis, Casey L          13 Express Swimming-MR    59.72      59.12        
                  28.81       59.12 (30.31)                                        
 25 Arana, Jennifer           12 FLY-MR                 59.71      59.41        
                  28.72       59.41 (30.69)                                        
 26 McCarthy, Kellyn M        16 FLY-MR               1:00.46      59.47        
                  28.66       59.47 (30.81)                                        
 27 Lindahl, Melissa M        17 Express Swimming-MR    59.88      59.50        
                  28.71       59.50 (30.79)                                        
 28 Madalena, Kathryn M       16 Express Swimming-MR  1:01.42      59.94        
                  29.24       59.94 (30.70)                                        
 29 Michalak, Agata           15 Twisters-MR            56.94      59.99        
                  28.45       59.99 (31.54)                                        
 30 Krebs, Kristen E          16 Express Swimming-MR    59.01    1:00.08        
                  29.24     1:00.08 (30.84)                                        
 31 De los Santos, Diana      16 FLY-MR                 57.65    1:00.24        
                  27.88     1:00.24 (32.36)                                        
 32 Vasquez, Ani R            17 North Shore-MR       1:00.06    1:00.61        
                  28.99     1:00.61 (31.62)                                        
 33 Lindahl, Stephanie        15 Express Swimming-MR    59.80    1:00.75        
                  29.11     1:00.75 (31.64)                                        
 34 Kuzniewski, Kayla J       14 Express Swimming-MR    58.77    1:00.82        
                  29.58     1:00.82 (31.24)                                        
 35 O'Brien, Kaitlin          16 WAC-MR               1:00.33    1:00.95        
                  29.60     1:00.95 (31.35)                                        
 35 Santos, Samantha P        13 FLY-MR               1:00.87    1:00.95        
                  29.45     1:00.95 (31.50)                                        
 37 Mazza, Kelly A            17 Express Swimming-MR    59.48    1:01.13        
                  29.11     1:01.13 (32.02)                                        
 38 Tam, Melanie              16 WAC-MR               1:00.46    1:01.15        
                  29.49     1:01.15 (31.66)                                        
 39 Pye, Lorraine C           16 Farmingdale-MR       1:02.63    1:01.50        
                  29.17     1:01.50 (32.33)                                        
 40 Castellano, Gabriella A   15 WAC-MR               1:00.83    1:01.71        
                  29.43     1:01.71 (32.28)                                        
 41 Cutrera, Gabriella D      16 FLY-MR               1:01.48    1:02.51        
                  29.78     1:02.51 (32.73)                                        
 42 Shaw, Keyzia              14 UN-FL-MR             1:05.61    1:02.53        
                  29.93     1:02.53 (32.60)                                        
 43 Mercurio, Sophia          17 FLY-MR               1:00.09    1:02.67        
                  29.45     1:02.67 (33.22)                                        
 44 Rudolph, Holly E          16 Express Swimming-MR  1:03.05    1:03.22        
                  30.08     1:03.22 (33.14)                                        
 45 Cruz, Brigitti S          12 Twisters-MR          1:03.60    1:03.34        
                  30.45     1:03.34 (32.89)                                        
 46 Jacobsen, Ginger M        15 Express Swimming-MR  1:03.66    1:04.19        
                  30.94     1:04.19 (33.25)                                        
 47 Thermos, Christiana       17 WAC-MR               1:00.14    1:04.26        
                  30.82     1:04.26 (33.44)                                        
 48 O'Hara, Megan N           15 Express Swimming-MR  1:05.49    1:04.43        
                  31.18     1:04.43 (33.25)                                        
 49 Leung, Iris               14 FLY-MR               1:05.30    1:04.65        
                  18.63     1:04.65 (46.02)                                        
 50 Lee, Jenny                15 Bscat-MR             1:01.75    1:04.96        
                  30.68     1:04.96 (34.28)                                        
 51 Corrigan, Laura M         17 FLY-MR               1:03.69    1:05.06        
                  31.22     1:05.06 (33.84)                                        
 52 Heinz, Jacqueline P       17 Farmingdale-MR       1:06.74    1:05.46        
                  31.23     1:05.46 (34.23)                                        
 53 Dans, Miesha K            15 Express Swimming-MR  1:03.90    1:05.80        
                  31.40     1:05.80 (34.40)                                        
 54 Flaherty, Caitlin M       16 Farmingdale-MR       1:07.29    1:07.44        
                  31.98     1:07.44 (35.46)                                        
 55 Kearns, Emily R           15 Express Swimming-MR  1:07.66    1:07.48        
                  32.88     1:07.48 (34.60)                                        
 56 DiGiovanni, Jeni M        14 FLY-MR               1:08.07    1:07.66        
                  32.64     1:07.66 (35.02)                                        
 57 Ng, Andrea                14 FLY-MR               1:10.00    1:08.00        
                  32.42     1:08.00 (35.58)                                        
 58 Ragnanen, Karen E         14 UN-JC-MR             1:05.13    1:08.31        
                  31.42     1:08.31 (36.89)                                        
 59 Pyros, Alexandra          16 Farmingdale-MR       1:08.40    1:09.83        
                  33.52     1:09.83 (36.31)                                        
 60 Kearns, Bridget M         13 Express Swimming-MR  1:09.06    1:10.30        
                  33.72     1:10.30 (36.58)                                        
 61 Chu, Laura A              15 Express Swimming-MR       NT    1:10.68        
                  32.61     1:10.68 (38.07)                                        
 62 Littell, Julianne L       16 Farmingdale-MR       1:11.06    1:15.68        
                  35.15     1:15.68 (40.53)                                        
 63 LI, Shelley               15 FLY-MR               1:17.24    1:21.21        
                  37.84     1:21.21 (43.37)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 D'Arcy, Maggie L          16 EAST-MR              1:54.42    1:56.16        
                  27.13       56.45 (29.32)     1:26.39 (29.94)     1:56.16 (29.77)
  2 Hunter, Claire M          16 EAST-MR              1:52.73    1:56.34        
                  26.97       56.10 (29.13)     1:25.90 (29.80)     1:56.34 (30.44)
  3 Taddeo, Marisa S          17 North Shore-MR       1:59.08    1:57.79        
                  27.05       56.68 (29.63)     1:26.94 (30.26)     1:57.79 (30.85)
  4 Fischer, Sarah G          15 EAST-MR              2:04.00    2:00.47        
                  28.14       58.53 (30.39)     1:29.63 (31.10)     2:00.47 (30.84)
  5 Caputo, Krista            15 WAC-MR               2:02.65    2:00.59        
                  28.67       58.89 (30.22)     1:29.88 (30.99)     2:00.59 (30.71)
  6 Gavin, Kara C             15 WAC-MR               1:59.96    2:01.14        
                  28.18       59.26 (31.08)     1:30.25 (30.99)     2:01.14 (30.89)
  7 Warren, Frances V         15 Express Swimming-MR  2:01.15    2:01.27        
                  28.42       59.27 (30.85)     1:30.70 (31.43)     2:01.27 (30.57)
  8 Ha, Kathryn C             17 EAST-MR              1:55.55    2:01.40        
                  28.62       59.16 (30.54)     1:30.09 (30.93)     2:01.40 (31.31)
  9 Bouzarouata, Sarah        15 Twisters-MR          2:02.11    2:01.77        
                  28.04       58.65 (30.61)     1:30.08 (31.43)     2:01.77 (31.69)
 10 Hogan, Michelle M         16 EAST-MR              1:58.19    2:02.09        
                  28.10       58.92 (30.82)     1:30.83 (31.91)     2:02.09 (31.26)
 11 McGrath, Kelly            15 Express Swimming-MR  2:02.88    2:02.24        
                  28.62       59.44 (30.82)     1:31.00 (31.56)     2:02.24 (31.24)
 12 Panzarino, Alexandra M    16 EAST-MR              2:02.08    2:02.73        
                  27.90       58.06 (30.16)     1:29.75 (31.69)     2:02.73 (32.98)
 13 Ponzo, Victoria A         17 Twisters-MR          2:04.29    2:03.28        
                  28.77       59.56 (30.79)     1:31.38 (31.82)     2:03.28 (31.90)
 14 Fabrizio, Jessica M       14 North Shore-MR       2:02.23    2:03.42        
                  28.46       59.42 (30.96)     1:31.53 (32.11)     2:03.42 (31.89)
 15 Haruki, Yuria             15 Twisters-MR          2:02.87    2:03.49        
                  28.26       59.27 (31.01)     1:31.52 (32.25)     2:03.49 (31.97)
 16 Marynowski, Ryan M        17 EAST-MR              2:04.16    2:03.51        
                  27.93       58.81 (30.88)     1:31.08 (32.27)     2:03.51 (32.43)
 17 Toal, Shannon V           15 EAST-MR              2:06.36    2:03.62        
                  28.46       59.13 (30.67)     1:31.33 (32.20)     2:03.62 (32.29)
 18 Dwyer, Brianne M          17 Express Swimming-MR  2:04.34    2:03.63        
                  28.47       59.91 (31.44)     1:31.86 (31.95)     2:03.63 (31.77)
 19 Pangilinan, Erica L       17 EAST-MR              1:54.90    2:03.70        
                  28.30       59.31 (31.01)     1:31.48 (32.17)     2:03.70 (32.22)
 20 Betancourt, Lauren        16 FLY-MR               2:01.18    2:03.86        
                  28.72       59.61 (30.89)     1:31.61 (32.00)     2:03.86 (32.25)
 21 Rogers, Stacey B          16 EAST-MR              1:54.91    2:03.91        
                  28.58       59.68 (31.10)     1:32.22 (32.54)     2:03.91 (31.69)
 22 Mrozinski, Melissa        16 WAC-MR               1:57.95    2:04.07        
                  28.84       59.90 (31.06)     1:32.05 (32.15)     2:04.07 (32.02)
 23 Skeivys, Maria E          16 Twisters-MR          2:03.46    2:04.22        
                  28.76     1:00.05 (31.29)     1:32.44 (32.39)     2:04.22 (31.78)
 24 Cannatella, Annie M       16 Express Swimming-MR  2:06.34    2:04.40        
                  29.20     1:00.69 (31.49)     1:32.53 (31.84)     2:04.40 (31.87)
 25 Gibbons, Alanna           16 WAC-MR               2:04.45    2:04.65        
                  28.76       59.79 (31.03)     1:31.93 (32.14)     2:04.65 (32.72)
 25 Flower, Lauren E          15 EAST-MR              2:01.70    2:04.65        
                  28.71     1:00.21 (31.50)     1:32.61 (32.40)     2:04.65 (32.04)
 27 Fulenwider, Allison F     16 EAST-MR              2:07.30    2:05.07        
                  28.18       59.46 (31.28)     1:32.03 (32.57)     2:05.07 (33.04)
 28 Krebs, Kristen E          16 Express Swimming-MR  2:03.87    2:05.09        
                  29.08     1:00.49 (31.41)     1:32.69 (32.20)     2:05.09 (32.40)
 29 Deignan, Chelsea          17 WAC-MR               2:06.56    2:05.21        
                  29.24     1:01.01 (31.77)     1:33.18 (32.17)     2:05.21 (32.03)
 30 Parmiter, Lindsey T       17 Express Swimming-MR  2:04.48    2:05.85        
                  28.83     1:00.32 (31.49)     1:32.77 (32.45)     2:05.85 (33.08)
 31 Kim, Jane                 17 FLY-MR               2:06.74    2:05.87        
                  28.88     1:00.85 (31.97)     1:33.60 (32.75)     2:05.87 (32.27)
 32 Arana, Jennifer           12 FLY-MR               2:06.75    2:06.34        
                  30.28     1:02.52 (32.24)     1:34.67 (32.15)     2:06.34 (31.67)
 33 Weston, Caroline L        15 EAST-MR              2:05.38    2:06.46        
                  28.93     1:00.94 (32.01)     1:33.80 (32.86)     2:06.46 (32.66)
 34 Lindahl, Stephanie        15 Express Swimming-MR  2:04.92    2:06.54        
                  29.05     1:00.74 (31.69)     1:33.71 (32.97)     2:06.54 (32.83)
 35 Kraus, Katherine A        15 FLY-MR               2:07.40    2:06.96        
                  29.48     1:01.40 (31.92)     1:34.30 (32.90)     2:06.96 (32.66)
 36 Guelly, Kirsten H         17 FLY-MR               1:59.16    2:07.15        
                  28.89     1:00.73 (31.84)     1:34.00 (33.27)     2:07.15 (33.15)
 37 Kaefer, Jessica L         16 Express Swimming-MR  2:04.59    2:07.38        
                  28.79     1:00.72 (31.93)     1:33.97 (33.25)     2:07.38 (33.41)
 38 Ginsberg, Ariel E         16 EAST-MR              2:01.91    2:08.18        
                  29.62     1:01.97 (32.35)     1:35.14 (33.17)     2:08.18 (33.04)
 39 O'Brien, Kaitlin          16 WAC-MR               2:06.93    2:08.21        
                  29.85     1:02.39 (32.54)     1:35.35 (32.96)     2:08.21 (32.86)
 40 Noone, Lindsey            17 WAC-MR               2:11.12    2:08.89        
                  29.26     1:01.90 (32.64)     1:35.69 (33.79)     2:08.89 (33.20)
 41 Graham, Caitlin J         16 UN-FL-MR             2:08.58    2:08.99        
                  29.91     1:02.98 (33.07)     1:35.99 (33.01)     2:08.99 (33.00)
 42 Boccio, Marissa C         16 Farmingdale-MR       2:03.70    2:09.30        
                  29.56     1:01.82 (32.26)     1:35.24 (33.42)     2:09.30 (34.06)
 43 Suzuka, Yuka              17 EAST-MR              1:59.10    2:09.32        
                  28.82     1:00.90 (32.08)     1:34.76 (33.86)     2:09.32 (34.56)
 44 Smith, Jaclyn M           17 IA-MR                2:11.96    2:09.90        
                  29.18     1:01.58 (32.40)     1:36.09 (34.51)     2:09.90 (33.81)
 45 Browne, Rebecca K         17 EAST-MR              2:08.20    2:10.34        
                  29.12     1:01.77 (32.65)     1:36.01 (34.24)     2:10.34 (34.33)
 46 Giraldo, Daniela          13 FLY-MR               2:06.79    2:10.92        
                  29.88     1:03.29 (33.41)     1:37.31 (34.02)     2:10.92 (33.61)
 47 Yu, Wynona K              12 Twisters-MR          2:14.29    2:11.09        
                  29.85     1:03.51 (33.66)     1:38.27 (34.76)     2:11.09 (32.82)
 48 Santos, Samantha P        13 FLY-MR               2:10.27    2:11.95        
                  30.48     1:03.75 (33.27)     1:37.84 (34.09)     2:11.95 (34.11)
 49 Callahan, Erin D          16 EAST-MR              2:03.87    2:12.76        
                  30.39     1:03.77 (33.38)     1:38.21 (34.44)     2:12.76 (34.55)
 50 Mazzetti, Eleonora        14 FLY-MR               2:15.10    2:13.00        
                  29.99     1:03.97 (33.98)     1:39.12 (35.15)     2:13.00 (33.88)
 51 Tusa, Joana F             16 Express Swimming-MR  2:17.65    2:13.49        
                  30.37     1:04.10 (33.73)     1:38.98 (34.88)     2:13.49 (34.51)
 52 O'Brien, Claire E         15 EAST-MR              2:16.71    2:13.94        
                  29.37     1:03.07 (33.70)     1:38.61 (35.54)     2:13.94 (35.33)
 53 Castellano, Gabriella A   15 WAC-MR               2:11.86    2:14.27        
                  31.21     1:05.10 (33.89)     1:40.06 (34.96)     2:14.27 (34.21)
 54 Clarke, Caitlyn M         15 Express Swimming-MR  2:17.76    2:14.97        
                  31.11     1:05.57 (34.46)     1:40.24 (34.67)     2:14.97 (34.73)
 55 Pepe, Samantha M          17 FLY-MR               2:16.09    2:17.03        
                  31.53     1:06.18 (34.65)     1:41.79 (35.61)     2:17.03 (35.24)
 56 Miller, Emma L            13 FLY-MR               2:18.65    2:17.16        
                  31.53     1:06.26 (34.73)     1:42.25 (35.99)     2:17.16 (34.91)
 57 Knight, Ashley            17 FLY-MR               2:14.77    2:17.73        
                  31.18     1:05.60 (34.42)     1:41.79 (36.19)     2:17.73 (35.94)
 58 O'Hara, Megan N           15 Express Swimming-MR  2:20.66    2:17.87        
                  32.03     1:06.60 (34.57)     1:42.28 (35.68)     2:17.87 (35.59)
 59 Tam, Melanie              16 WAC-MR               2:17.97    2:18.40        
                  31.70     1:06.31 (34.61)     1:42.07 (35.76)     2:18.40 (36.33)
 60 Cohen, Lynzee R           15 WAC-MR               2:17.62    2:18.41        
                  31.81     1:07.29 (35.48)     1:43.45 (36.16)     2:18.41 (34.96)
 61 Zoine, Jackie T           15 Express Swimming-MR  2:21.12    2:19.77        
                  31.73     1:07.00 (35.27)     1:43.79 (36.79)     2:19.77 (35.98)
 62 Yang-DiPietro, Baihua     16 EAST-MR              2:19.22    2:19.89        
                  31.69     1:07.45 (35.76)     1:44.59 (37.14)     2:19.89 (35.30)
 63 Shaw, Keyzia              14 UN-FL-MR             2:29.00    2:19.99        
                  30.57     1:06.44 (35.87)     1:44.42 (37.98)     2:19.99 (35.57)
 64 Pablo, Aileen             16 FLY-MR               2:17.65    2:20.14        
                  31.25     1:05.57 (34.32)     1:42.58 (37.01)     2:20.14 (37.56)
 65 Heinz, Jacqueline P       17 Farmingdale-MR       2:23.82    2:21.39        
                  32.28     1:07.93 (35.65)     1:44.77 (36.84)     2:21.39 (36.62)
 66 Leung, Iris               14 FLY-MR               2:23.88    2:21.93        
                  32.90     1:09.55 (36.65)     1:46.79 (37.24)     2:21.93 (35.14)
 67 Griffin, Emily A          17 EAST-MR              2:21.61    2:22.70        
                  31.39     1:06.70 (35.31)     1:44.52 (37.82)     2:22.70 (38.18)
 68 Destefano, Tori L         15 Express Swimming-MR  2:26.36    2:22.98        
                  32.49     1:09.27 (36.78)     1:47.20 (37.93)     2:22.98 (35.78)
 69 Mirabal, Blair V          15 FLY-MR               2:22.65    2:23.06        
                  32.94     1:09.24 (36.30)     1:46.61 (37.37)     2:23.06 (36.45)
 70 Pyros, Alexandra          16 Farmingdale-MR       2:32.81    2:24.05        
                  32.23     1:08.60 (36.37)     1:46.67 (38.07)     2:24.05 (37.38)
 71 Flaherty, Caitlin M       16 Farmingdale-MR       2:27.49    2:27.83        
                  32.94     1:10.03 (37.09)     1:48.96 (38.93)     2:27.83 (38.87)
 72 DiGiovanni, Jeni M        14 FLY-MR               2:28.89    2:29.74        
                  33.72     1:11.94 (38.22)     1:51.32 (39.38)     2:29.74 (38.42)
 73 Littell, Julianne L       16 Farmingdale-MR       2:38.19    2:39.43        
                  35.41     1:15.57 (40.16)     1:57.64 (42.07)     2:39.43 (41.79)
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              13 Express Swimming-MR  5:17.81    5:13.58        
                  28.33       59.43 (31.10)     1:31.10 (31.67)     2:02.72 (31.62)
        2:34.42 (31.70)     3:06.31 (31.89)     3:38.52 (32.21)     4:10.37 (31.85)
        4:42.29 (31.92)     5:13.58 (31.29)                                        
  2 Mrozinski, Melissa        16 WAC-MR               5:08.66    5:14.73        
                  29.11     1:00.53 (31.42)     1:32.62 (32.09)     2:05.19 (32.57)
        2:37.31 (32.12)     3:09.28 (31.97)     3:40.99 (31.71)     4:13.46 (32.47)
        4:45.37 (31.91)     5:14.73 (29.36)                                        
  3 Nugent, Susan A           17 Express Swimming-MR  5:02.25    5:15.46        
                  28.84     1:00.32 (31.48)     1:32.40 (32.08)     2:04.20 (31.80)
        2:36.07 (31.87)     3:08.55 (32.48)     3:40.87 (32.32)     4:13.25 (32.38)
        4:45.47 (32.22)     5:15.46 (29.99)                                        
  4 Warren, Frances V         15 Express Swimming-MR  5:15.77    5:16.09        
                  29.41     1:00.55 (31.14)     1:32.08 (31.53)     2:04.23 (32.15)
        2:36.27 (32.04)     3:08.37 (32.10)     3:40.71 (32.34)     4:13.00 (32.29)
        4:45.10 (32.10)     5:16.09 (30.99)                                        
  5 Fabrizio, Jessica M       14 North Shore-MR       5:25.56    5:18.24        
                  28.72       59.82 (31.10)     1:31.88 (32.06)     2:04.54 (32.66)
        2:36.90 (32.36)     3:09.08 (32.18)     3:41.83 (32.75)     4:14.77 (32.94)
        4:46.99 (32.22)     5:18.24 (31.25)                                        
  6 McGrath, Kelly            15 Express Swimming-MR  5:16.32    5:20.36        
                  29.17     1:01.00 (31.83)     1:33.31 (32.31)     2:05.67 (32.36)
        2:38.05 (32.38)     3:10.44 (32.39)     3:42.90 (32.46)     4:15.78 (32.88)
        4:48.49 (32.71)     5:20.36 (31.87)                                        
  7 Krebs, Kristen E          16 Express Swimming-MR  5:21.09    5:26.21        
                  29.49     1:01.31 (31.82)     1:34.04 (32.73)     2:07.30 (33.26)
        2:40.61 (33.31)     3:13.83 (33.22)     3:46.82 (32.99)     4:20.04 (33.22)
        4:53.15 (33.11)     5:26.21 (33.06)                                        
  8 Ponzo, Victoria A         17 Twisters-MR          5:16.61    5:26.58        
                  29.32     1:00.82 (31.50)     1:33.27 (32.45)     2:06.35 (33.08)
        2:39.67 (33.32)     3:13.20 (33.53)     3:46.69 (33.49)     4:20.21 (33.52)
        4:53.66 (33.45)     5:26.58 (32.92)                                        
  9 Skeivys, Maria E          16 Twisters-MR          5:23.87    5:27.45        
                  29.12     1:00.51 (31.39)     1:32.70 (32.19)     2:05.67 (32.97)
        2:38.92 (33.25)     3:12.52 (33.60)     3:46.31 (33.79)     4:20.16 (33.85)
        4:54.24 (34.08)     5:27.45 (33.21)                                        
 10 Lindahl, Stephanie        15 Express Swimming-MR  5:25.09    5:32.66        
                  29.60     1:01.70 (32.10)     1:34.89 (33.19)     2:08.47 (33.58)
        2:42.62 (34.15)     3:16.99 (34.37)     3:51.53 (34.54)     4:26.26 (34.73)
        4:59.96 (33.70)     5:32.66 (32.70)                                        
 11 Kuzniewski, Megan A       16 Express Swimming-MR  5:30.59    5:32.97        
                  29.92     1:02.64 (32.72)     1:36.36 (33.72)     2:10.67 (34.31)
        2:44.81 (34.14)     3:18.88 (34.07)     3:52.98 (34.10)     4:27.35 (34.37)
        5:01.14 (33.79)     5:32.97 (31.83)                                        
 12 Deignan, Chelsea          17 WAC-MR               5:33.34    5:35.86        
                  30.39     1:03.74 (33.35)     1:38.82 (35.08)     2:13.80 (34.98)
        2:48.46 (34.66)     3:22.71 (34.25)     3:56.84 (34.13)     4:30.82 (33.98)
        5:04.12 (33.30)     5:35.86 (31.74)                                        
 13 Arana, Jennifer           12 FLY-MR               5:47.97    5:36.54        
                  30.06     1:03.10 (33.04)     1:36.99 (33.89)     2:11.26 (34.27)
        2:45.64 (34.38)     3:19.77 (34.13)     3:54.71 (34.94)     4:29.40 (34.69)
        5:03.59 (34.19)     5:36.54 (32.95)                                        
 14 Gibbons, Alanna           16 WAC-MR               5:36.56    5:37.01        
                  30.71     1:05.03 (34.32)     1:39.59 (34.56)     2:13.97 (34.38)
        2:48.46 (34.49)     3:22.77 (34.31)     3:57.04 (34.27)     4:31.15 (34.11)
        5:04.58 (33.43)     5:37.01 (32.43)                                        
 15 Leung, Alissa             15 Express Swimming-MR  5:44.12    5:37.27        
                  29.15     1:02.11 (32.96)     1:36.08 (33.97)     2:10.76 (34.68)
        2:45.36 (34.60)     3:20.45 (35.09)     3:55.51 (35.06)     4:30.42 (34.91)
        5:04.22 (33.80)     5:37.27 (33.05)                                        
 16 Hain, Karina A            15 Twisters-MR          5:28.24    5:37.30        
                  29.59     1:02.66 (33.07)     1:36.22 (33.56)     2:10.50 (34.28)
        2:44.88 (34.38)     3:19.76 (34.88)     3:54.67 (34.91)     4:29.46 (34.79)
        5:04.27 (34.81)     5:37.30 (33.03)                                        
 17 Guelly, Kirsten H         17 FLY-MR               5:27.14    5:38.43        
                  30.01     1:02.70 (32.69)     1:36.39 (33.69)     2:10.65 (34.26)
        2:45.28 (34.63)     3:19.91 (34.63)     3:54.69 (34.78)     4:29.58 (34.89)
        5:04.54 (34.96)     5:38.43 (33.89)                                        
 18 O'Brien, Kaitlin          16 WAC-MR               5:31.09    5:39.83        
                  31.64     1:05.85 (34.21)     1:40.11 (34.26)     2:14.81 (34.70)
        2:49.42 (34.61)     3:23.79 (34.37)     3:57.88 (34.09)     4:32.13 (34.25)
        5:06.23 (34.10)     5:39.83 (33.60)                                        
 19 Leong, Keara M            15 FLY-MR               5:43.30    5:39.88        
                  29.03     1:02.26 (33.23)     1:37.15 (34.89)     2:12.01 (34.86)
        2:46.97 (34.96)     3:21.48 (34.51)     3:56.50 (35.02)     4:30.97 (34.47)
        5:06.28 (35.31)     5:39.88 (33.60)                                        
 20 Kraus, Katherine A        15 FLY-MR               5:48.67    5:40.03        
                  30.27     1:03.64 (33.37)     1:37.79 (34.15)     2:12.56 (34.77)
        2:47.28 (34.72)     3:21.98 (34.70)     3:57.17 (35.19)     4:31.90 (34.73)
        5:06.12 (34.22)     5:40.03 (33.91)                                        
 21 Madalena, Kathryn M       16 Express Swimming-MR  5:36.29    5:44.77        
                  31.39     1:05.99 (34.60)     1:40.94 (34.95)     2:15.85 (34.91)
        2:50.43 (34.58)     3:25.72 (35.29)     4:00.27 (34.55)     4:35.42 (35.15)
        5:10.73 (35.31)     5:44.77 (34.04)                                        
 22 Geissler, Kim             15 WAC-MR               5:45.52    5:47.04        
                  31.35     1:05.90 (34.55)     1:41.69 (35.79)     2:18.00 (36.31)
        2:52.80 (34.80)     3:27.77 (34.97)     4:02.66 (34.89)     4:38.41 (35.75)
        5:12.13 (33.72)     5:47.04 (34.91)                                        
 23 Jacobsen, Ginger M        15 Express Swimming-MR  5:51.89    5:51.60        
                  31.46     1:06.20 (34.74)     1:41.44 (35.24)     2:17.13 (35.69)
        2:53.10 (35.97)     3:29.03 (35.93)     4:05.29 (36.26)     4:41.43 (36.14)
        5:17.08 (35.65)     5:51.60 (34.52)                                        
 24 O'Hara, Megan N           15 Express Swimming-MR  6:11.95    5:55.45        
                  32.32     1:07.03 (34.71)     1:42.22 (35.19)     2:18.06 (35.84)
        2:54.20 (36.14)     3:30.70 (36.50)     4:07.78 (37.08)     4:44.37 (36.59)
        5:21.14 (36.77)     5:55.45 (34.31)                                        
 25 Zoine, Jackie T           15 Express Swimming-MR  6:07.09    5:55.82        
                  31.27     1:06.10 (34.83)     1:41.76 (35.66)     2:18.21 (36.45)
        2:54.35 (36.14)     3:30.80 (36.45)     4:07.49 (36.69)     4:44.31 (36.82)
        5:20.90 (36.59)     5:55.82 (34.92)                                        
 26 Castellano, Gabriella A   15 WAC-MR               5:44.07    5:56.81        
                  31.07     1:05.65 (34.58)     1:41.30 (35.65)     2:17.23 (35.93)
        2:53.14 (35.91)     3:29.11 (35.97)     4:06.12 (37.01)     4:43.29 (37.17)
        5:20.21 (36.92)     5:56.81 (36.60)                                        
 27 Mazza, Kelly A            17 Express Swimming-MR  6:05.31    5:59.10        
                  31.41     1:05.85 (34.44)     1:41.24 (35.39)     2:17.58 (36.34)
        2:54.10 (36.52)     3:30.44 (36.34)     4:07.55 (37.11)     4:44.63 (37.08)
        5:22.12 (37.49)     5:59.10 (36.98)                                        
 28 Tusa, Joana F             16 Express Swimming-MR  6:02.11    5:59.28        
                  31.28     1:05.82 (34.54)     1:41.71 (35.89)     2:17.95 (36.24)
        2:54.63 (36.68)     3:31.51 (36.88)     4:08.65 (37.14)     4:45.66 (37.01)
        5:23.42 (37.76)     5:59.28 (35.86)                                        
 29 Pepe, Samantha M          17 FLY-MR               6:14.79    6:03.17        
                  31.99     1:07.23 (35.24)     1:43.70 (36.47)     2:20.84 (37.14)
        2:58.11 (37.27)     3:35.43 (37.32)     4:12.49 (37.06)     4:49.90 (37.41)
        5:27.05 (37.15)     6:03.17 (36.12)                                        
 30 Thermos, Christiana       17 WAC-MR               5:43.97    6:03.36        
                  31.81     1:07.98 (36.17)     1:45.08 (37.10)     2:21.00 (35.92)
        2:58.94 (37.94)     3:35.10 (36.16)     4:12.38 (37.28)     4:49.34 (36.96)
        5:28.96 (39.62)     6:03.36 (34.40)                                        
 31 McCarthy, Kellyn M        16 FLY-MR               6:30.00    6:11.59        
                  30.94     1:05.54 (34.60)     1:41.37 (35.83)     2:18.20 (36.83)
        2:55.99 (37.79)     3:34.46 (38.47)     4:13.28 (38.82)     4:52.54 (39.26)
        5:33.44 (40.90)     6:11.59 (38.15)                                        
 32 Cohen, Lynzee R           15 WAC-MR               6:05.76    6:13.40        
                  33.28     1:09.90 (36.62)     1:47.74 (37.84)     2:25.58 (37.84)
        3:03.17 (37.59)     3:41.34 (38.17)     4:19.51 (38.17)     4:58.03 (38.52)
        5:36.38 (38.35)     6:13.40 (37.02)                                        
 33 Kearns, Emily R           15 Express Swimming-MR  6:05.45    6:18.19        
                  32.74     1:10.04 (37.30)     1:48.60 (38.56)     2:27.31 (38.71)
        3:06.31 (39.00)     3:44.80 (38.49)     4:23.93 (39.13)     5:02.33 (38.40)
        5:40.42 (38.09)     6:18.19 (37.77)                                        
 34 Rudolph, Holly E          16 Express Swimming-MR  6:01.98    6:20.48        
                  31.89     1:08.68 (36.79)     1:46.59 (37.91)     2:25.33 (38.74)
        3:04.73 (39.40)     3:44.22 (39.49)     4:23.64 (39.42)     5:03.43 (39.79)
        5:43.14 (39.71)     6:20.48 (37.34)                                        
 35 Tam, Melanie              16 WAC-MR               6:13.87    6:25.93        
                  32.91     1:09.81 (36.90)     1:48.15 (38.34)     2:27.50 (39.35)
        3:07.41 (39.91)     3:47.95 (40.54)     4:28.15 (40.20)     5:07.86 (39.71)
      6:25.93 (1:18.07)                                                            
 36 Stanton, Grace S          12 IA-MR                6:37.82    6:28.39        
                  34.03     1:12.50 (38.47)     1:51.69 (39.19)     2:30.82 (39.13)
        3:11.29 (40.47)     3:51.67 (40.38)     4:32.40 (40.73)     5:12.03 (39.63)
        5:51.47 (39.44)     6:28.39 (36.92)                                        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leung, Alissa             15 Express Swimming-MR    59.86      59.89        
                  28.96       59.89 (30.93)                                        
  2 Taddeo, Marisa S          17 North Shore-MR       1:00.62    1:01.54        
                  29.51     1:01.54 (32.03)                                        
  3 Marynowski, Ryan M        17 EAST-MR              1:01.47    1:02.29        
                  29.78     1:02.29 (32.51)                                        
  4 D'Arcy, Maggie L          16 EAST-MR                59.99    1:02.30        
                  30.32     1:02.30 (31.98)                                        
  5 Gavin, Kara C             15 WAC-MR               1:02.36    1:02.49        
                  30.37     1:02.49 (32.12)                                        
  6 Michalak, Agata           15 Twisters-MR          1:00.77    1:02.85        
                  30.38     1:02.85 (32.47)                                        
  7 Suzuka, Yuka              17 EAST-MR                59.13    1:02.88        
                  30.39     1:02.88 (32.49)                                        
  7 Hunter, Claire M          16 EAST-MR              1:00.80    1:02.88        
                  30.22     1:02.88 (32.66)                                        
  9 Skeivys, Maria E          16 Twisters-MR          1:03.12    1:03.15        
                  30.68     1:03.15 (32.47)                                        
 10 Panzarino, Alexandra M    16 EAST-MR              1:02.68    1:03.50        
                  30.67     1:03.50 (32.83)                                        
 11 Hain, Karina A            15 Twisters-MR          1:02.29    1:03.61        
                  31.31     1:03.61 (32.30)                                        
 12 Bouzarouata, Sarah        15 Twisters-MR          1:02.76    1:04.01        
                  31.29     1:04.01 (32.72)                                        
 13 Rogers, Stacey B          16 EAST-MR              1:01.97    1:04.02        
                  31.69     1:04.02 (32.33)                                        
 14 Ha, Kathryn C             17 EAST-MR                59.34    1:04.30        
                  30.82     1:04.30 (33.48)                                        
 15 Lindahl, Melissa M        17 Express Swimming-MR  1:02.40    1:04.33        
                  31.60     1:04.33 (32.73)                                        
 16 Madalena, Kathryn M       16 Express Swimming-MR  1:08.14    1:05.86        
                  32.39     1:05.86 (33.47)                                        
 17 Pangilinan, Erica L       17 EAST-MR              1:03.74    1:06.01        
                  31.95     1:06.01 (34.06)                                        
 18 Hogan, Michelle M         16 EAST-MR              1:05.94    1:06.78        
                  32.77     1:06.78 (34.01)                                        
 19 O'Brien, Claire E         15 EAST-MR              1:09.51    1:06.81        
                  32.51     1:06.81 (34.30)                                        
 20 Vasquez, Ani R            17 North Shore-MR       1:05.78    1:07.00        
                  32.38     1:07.00 (34.62)                                        
 21 Smith, Jaclyn M           17 IA-MR                1:08.01    1:07.26        
                  32.77     1:07.26 (34.49)                                        
 22 Kraus, Katherine A        15 FLY-MR               1:09.06    1:07.46        
                  33.14     1:07.46 (34.32)                                        
 23 Jacobsen, Ginger M        15 Express Swimming-MR  1:07.56    1:07.91        
                  33.20     1:07.91 (34.71)                                        
 24 Toal, Shannon V           15 EAST-MR              1:07.57    1:07.92        
                  33.50     1:07.92 (34.42)                                        
 25 Kuzniewski, Kayla J       14 Express Swimming-MR  1:04.05    1:08.04        
                  33.54     1:08.04 (34.50)                                        
 26 Miller, Emma L            13 FLY-MR               1:08.05    1:08.07        
                  32.99     1:08.07 (35.08)                                        
 27 Kaefer, Jessica L         16 Express Swimming-MR  1:07.99    1:08.17        
                  33.38     1:08.17 (34.79)                                        
 28 Weston, Caroline L        15 EAST-MR              1:07.90    1:08.52        
                  33.18     1:08.52 (35.34)                                        
 29 Caputo, Krista            15 WAC-MR               1:09.50    1:08.54        
                  33.44     1:08.54 (35.10)                                        
 30 Yang-DiPietro, Baihua     16 EAST-MR              1:07.55    1:09.03        
                  33.46     1:09.03 (35.57)                                        
 31 O'Brien, Kaitlin          16 WAC-MR               1:08.03    1:09.32        
                  33.74     1:09.32 (35.58)                                        
 32 Cunningham, Amanda R      19 Express Swimming-MR  1:07.18    1:09.54        
                  33.51     1:09.54 (36.03)                                        
 33 Noone, Lindsey            17 WAC-MR               1:10.39    1:09.88        
                  33.90     1:09.88 (35.98)                                        
 34 Knight, Ashley            17 FLY-MR               1:08.26    1:09.92        
                  34.05     1:09.92 (35.87)                                        
 35 Fischer, Sarah G          15 EAST-MR              1:10.00    1:10.50        
                  34.39     1:10.50 (36.11)                                        
 36 Mazza, Kelly A            17 Express Swimming-MR  1:11.11    1:10.59        
                  34.10     1:10.59 (36.49)                                        
 37 Castellano, Gabriella A   15 WAC-MR               1:11.50    1:10.86        
                  34.42     1:10.86 (36.44)                                        
 38 Lee, Jenny                15 Bscat-MR             1:12.07    1:11.45        
                  34.72     1:11.45 (36.73)                                        
 39 Santos, Samantha P        13 FLY-MR               1:10.92    1:11.56        
                  34.97     1:11.56 (36.59)                                        
 40 Cannatella, Annie M       16 Express Swimming-MR  1:09.62    1:11.74        
                  35.29     1:11.74 (36.45)                                        
 41 Kuzniewski, Megan A       16 Express Swimming-MR  1:08.57    1:12.27        
                  35.48     1:12.27 (36.79)                                        
 41 Rudolph, Holly E          16 Express Swimming-MR  1:11.43    1:12.27        
                  34.80     1:12.27 (37.47)                                        
 43 Boccio, Marissa C         16 Farmingdale-MR       1:10.40    1:12.38        
                  34.65     1:12.38 (37.73)                                        
 44 Lindahl, Stephanie        15 Express Swimming-MR  1:10.23    1:12.63        
                  35.89     1:12.63 (36.74)                                        
 45 Kenny, Erin T             15 Express Swimming-MR  1:12.68    1:12.71        
                  35.71     1:12.71 (37.00)                                        
 46 Shaw, Keyzia              14 UN-FL-MR             1:14.41    1:13.41        
                  35.63     1:13.41 (37.78)                                        
 47 Leung, Iris               14 FLY-MR               1:15.46    1:13.85        
                  34.55     1:13.85 (39.30)                                        
 48 Callahan, Erin D          16 EAST-MR              1:11.72    1:14.07        
                  35.94     1:14.07 (38.13)                                        
 49 Clarke, Caitlyn M         15 Express Swimming-MR  1:13.83    1:14.41        
                  36.55     1:14.41 (37.86)                                        
 50 Pablo, Aileen             16 FLY-MR               1:14.23    1:14.90        
                  36.56     1:14.90 (38.34)                                        
 51 Tusa, Joana F             16 Express Swimming-MR  1:20.27    1:15.87        
                  37.18     1:15.87 (38.69)                                        
 52 Ragnanen, Karen E         14 UN-JC-MR             1:14.35    1:16.90        
                  36.32     1:16.90 (40.58)                                        
 53 DiGiovanni, Jeni M        14 FLY-MR               1:17.84    1:16.97        
                  37.84     1:16.97 (39.13)                                        
 54 O'Hara, Megan N           15 Express Swimming-MR  1:19.14    1:17.02        
                  37.67     1:17.02 (39.35)                                        
 55 Dans, Miesha K            15 Express Swimming-MR  1:20.09    1:17.35        
                  37.37     1:17.35 (39.98)                                        
 56 Griffin, Emily A          17 EAST-MR              1:15.98    1:17.99        
                  37.59     1:17.99 (40.40)                                        
 57 Pyros, Alexandra          16 Farmingdale-MR       1:20.70    1:19.85        
                  38.72     1:19.85 (41.13)                                        
 58 Littell, Julianne L       16 Farmingdale-MR       1:18.81    1:21.43        
                  39.86     1:21.43 (41.57)                                        
 59 Heinz, Jacqueline P       17 Farmingdale-MR       1:24.02    1:22.40        
                  40.28     1:22.40 (42.12)                                        
 60 Chu, Laura A              15 Express Swimming-MR       NT    1:24.12        
                  40.14     1:24.12 (43.98)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leung, Alissa             15 Express Swimming-MR  2:08.43    2:08.37        
                  29.70     1:02.46 (32.76)     1:35.85 (33.39)     2:08.37 (32.52)
  2 Rogers, Stacey B          16 EAST-MR              2:07.65    2:13.15        
                  32.05     1:05.50 (33.45)     1:39.45 (33.95)     2:13.15 (33.70)
  3 Gavin, Kara C             15 WAC-MR               2:12.83    2:13.46        
                  31.46     1:05.51 (34.05)     1:39.37 (33.86)     2:13.46 (34.09)
  4 Hunter, Claire M          16 EAST-MR              2:12.01    2:14.56        
                  31.55     1:05.09 (33.54)     1:39.70 (34.61)     2:14.56 (34.86)
  5 Skeivys, Maria E          16 Twisters-MR          2:16.54    2:14.61        
                  32.06     1:06.11 (34.05)     1:40.48 (34.37)     2:14.61 (34.13)
  6 Michalak, Agata           15 Twisters-MR          2:09.80    2:14.91        
                  31.13     1:03.77 (32.64)     1:38.46 (34.69)     2:14.91 (36.45)
  7 Bouzarouata, Sarah        15 Twisters-MR          2:13.89    2:16.37        
                  32.58     1:06.68 (34.10)     1:41.54 (34.86)     2:16.37 (34.83)
  8 Lindahl, Melissa M        17 Express Swimming-MR  2:11.12    2:18.41        
                  31.92     1:06.62 (34.70)     1:42.73 (36.11)     2:18.41 (35.68)
  9 Ha, Kathryn C             17 EAST-MR              2:08.55    2:19.40        
                  32.53     1:07.06 (34.53)     1:42.93 (35.87)     2:19.40 (36.47)
 10 Francis, Casey L          13 Express Swimming-MR  2:17.69    2:19.64        
                  33.55     1:08.54 (34.99)     1:44.28 (35.74)     2:19.64 (35.36)
 11 Madalena, Kathryn M       16 Express Swimming-MR  2:22.89    2:21.21        
                  33.65     1:09.21 (35.56)     1:45.45 (36.24)     2:21.21 (35.76)
 12 Pangilinan, Erica L       17 EAST-MR              2:14.62    2:21.35        
                  32.35     1:07.31 (34.96)     1:44.33 (37.02)     2:21.35 (37.02)
 13 Toal, Shannon V           15 EAST-MR              2:21.30    2:22.49        
                  33.65     1:09.24 (35.59)     1:46.12 (36.88)     2:22.49 (36.37)
 14 Kuzniewski, Kayla J       14 Express Swimming-MR  2:16.53    2:22.58        
                  33.32     1:08.91 (35.59)     1:46.18 (37.27)     2:22.58 (36.40)
 15 Jacobsen, Ginger M        15 Express Swimming-MR  2:24.17    2:23.34        
                  34.35     1:10.54 (36.19)     1:47.22 (36.68)     2:23.34 (36.12)
 16 Kraus, Katherine A        15 FLY-MR               2:27.99    2:23.61        
                  34.11     1:10.33 (36.22)     1:47.26 (36.93)     2:23.61 (36.35)
 17 Cruz, Brigitti S          12 Twisters-MR          2:27.08    2:24.12        
                  33.69     1:09.98 (36.29)     1:47.13 (37.15)     2:24.12 (36.99)
 18 Lindahl, Stephanie        15 Express Swimming-MR  2:26.36    2:25.10        
                  34.48     1:10.68 (36.20)     1:48.09 (37.41)     2:25.10 (37.01)
 19 O'Brien, Kaitlin          16 WAC-MR               2:24.96    2:25.56        
                  35.16     1:12.11 (36.95)     1:49.12 (37.01)     2:25.56 (36.44)
 20 Caputo, Krista            15 WAC-MR               2:30.13    2:28.12        
                  36.34     1:13.35 (37.01)     1:51.12 (37.77)     2:28.12 (37.00)
 21 Vertullo, Christine A     16 IA-MR                2:28.85    2:28.68        
                  33.94     1:11.13 (37.19)     1:50.64 (39.51)     2:28.68 (38.04)
 22 Castellano, Gabriella A   15 WAC-MR               2:32.35    2:29.73        
                  34.73     1:12.11 (37.38)     1:50.68 (38.57)     2:29.73 (39.05)
 23 Kuzniewski, Megan A       16 Express Swimming-MR  2:22.54    2:30.41        
                  34.91     1:12.39 (37.48)     1:51.38 (38.99)     2:30.41 (39.03)
 24 Graham, Caitlin J         16 UN-FL-MR             2:31.41    2:31.73        
                  35.81     1:14.04 (38.23)     1:53.40 (39.36)     2:31.73 (38.33)
 25 Yang-DiPietro, Baihua     16 EAST-MR              2:23.98    2:32.18        
                  34.38     1:12.73 (38.35)     1:52.64 (39.91)     2:32.18 (39.54)
 26 Mazzetti, Eleonora        14 FLY-MR               2:35.16    2:35.07        
                  37.06     1:16.82 (39.76)     1:57.02 (40.20)     2:35.07 (38.05)
 27 Pepe, Samantha M          17 FLY-MR               2:40.34    2:36.00        
                  37.10     1:15.99 (38.89)     1:56.60 (40.61)     2:36.00 (39.40)
 28 Boccio, Marissa C         16 Farmingdale-MR       2:32.71    2:38.18        
                  37.05     1:16.32 (39.27)     1:57.48 (41.16)     2:38.18 (40.70)
 29 O'Hara, Megan N           15 Express Swimming-MR  2:47.23    2:39.70        
                  37.38     1:17.65 (40.27)     1:59.07 (41.42)     2:39.70 (40.63)
 30 Rudolph, Holly E          16 Express Swimming-MR  2:36.51    2:40.14        
                  37.48     1:17.82 (40.34)     1:59.10 (41.28)     2:40.14 (41.04)
 31 Kearns, Emily R           15 Express Swimming-MR  2:39.07    2:41.43        
                  38.09     1:18.74 (40.65)     2:00.23 (41.49)     2:41.43 (41.20)
 32 Mirabal, Blair V          15 FLY-MR               2:45.09    2:58.83        
                  38.82     1:19.65 (40.83)     2:02.25 (42.60)     2:58.83 (56.58)
 33 Chu, Laura A              15 Express Swimming-MR       NT    3:01.04        
                  40.31   2:14.61 (1:34.30)     3:01.04 (46.43)                    
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              13 Express Swimming-MR  1:06.91    1:07.13        
                  31.88     1:07.13 (35.25)                                        
  2 Fischer, Sarah G          15 EAST-MR              1:10.80    1:10.77        
                  33.07     1:10.77 (37.70)                                        
  3 Flower, Lauren E          15 EAST-MR              1:08.75    1:10.93        
                  33.41     1:10.93 (37.52)                                        
  4 Parmiter, Lindsey T       17 Express Swimming-MR  1:11.87    1:11.09        
                  33.20     1:11.09 (37.89)                                        
  5 Leung, Alissa             15 Express Swimming-MR  1:11.05    1:11.31        
                  33.69     1:11.31 (37.62)                                        
  6 Deignan, Chelsea          17 WAC-MR               1:09.19    1:11.75        
                  34.06     1:11.75 (37.69)                                        
  7 Fabrizio, Jessica M       14 North Shore-MR       1:11.66    1:12.03        
                  33.94     1:12.03 (38.09)                                        
  8 Cunningham, Amanda R      19 Express Swimming-MR  1:11.67    1:12.61        
                  34.58     1:12.61 (38.03)                                        
  9 Dwyer, Brianne M          17 Express Swimming-MR  1:09.91    1:12.82        
                  33.87     1:12.82 (38.95)                                        
 10 Weston, Caroline L        15 EAST-MR              1:07.73    1:12.85        
                  34.12     1:12.85 (38.73)                                        
 11 Madalena, Kathryn M       16 Express Swimming-MR  1:16.21    1:13.33        
                  34.68     1:13.33 (38.65)                                        
 12 Arana, Jennifer           12 FLY-MR               1:16.45    1:14.35        
                  35.80     1:14.35 (38.55)                                        
 13 Gibbons, Alanna           16 WAC-MR               1:21.89    1:14.38        
                  35.31     1:14.38 (39.07)                                        
 14 Haruki, Yuria             15 Twisters-MR          1:17.28    1:14.55        
                  35.62     1:14.55 (38.93)                                        
 15 Fulenwider, Allison F     16 EAST-MR              1:10.68    1:14.84        
                  35.54     1:14.84 (39.30)                                        
 16 Hain, Karina A            15 Twisters-MR          1:13.54    1:15.08        
                  35.89     1:15.08 (39.19)                                        
 17 Suzuka, Yuka              17 EAST-MR              1:12.85    1:15.48        
                  36.08     1:15.48 (39.40)                                        
 18 D'Arcy, Maggie L          16 EAST-MR              1:18.99    1:16.29        
                  35.59     1:16.29 (40.70)                                        
 19 Krebs, Kristen E          16 Express Swimming-MR  1:16.50    1:16.46        
                  36.30     1:16.46 (40.16)                                        
 20 Vasquez, Ani R            17 North Shore-MR       1:14.56    1:17.45        
                  37.15     1:17.45 (40.30)                                        
 21 Michalak, Agata           15 Twisters-MR          1:17.55    1:18.48        
                  37.02     1:18.48 (41.46)                                        
 22 Destefano, Tori L         15 Express Swimming-MR  1:20.03    1:18.65        
                  37.39     1:18.65 (41.26)                                        
 23 Yu, Wynona K              12 Twisters-MR          1:18.76    1:18.93        
                  37.81     1:18.93 (41.12)                                        
 24 Ginsberg, Ariel E         16 EAST-MR              1:21.49    1:22.35        
                  39.02     1:22.35 (43.33)                                        
 25 Jacobsen, Ginger M        15 Express Swimming-MR  1:21.51    1:22.76        
                  39.13     1:22.76 (43.63)                                        
 26 Lee, Jenny                15 Bscat-MR             1:24.12    1:23.74        
                  39.74     1:23.74 (44.00)                                        
 27 Lindahl, Stephanie        15 Express Swimming-MR  1:26.23    1:24.41        
                  39.34     1:24.41 (45.07)                                        
 28 Cohen, Lynzee R           15 WAC-MR               1:26.80    1:24.80        
                  40.38     1:24.80 (44.42)                                        
 29 Griffin, Emily A          17 EAST-MR              1:26.60    1:25.08        
                  40.36     1:25.08 (44.72)                                        
 30 O'Brien, Claire E         15 EAST-MR              1:26.28    1:26.12        
                  40.50     1:26.12 (45.62)                                        
 31 Rudolph, Holly E          16 Express Swimming-MR  1:23.76    1:26.66        
                  40.97     1:26.66 (45.69)                                        
 32 Clarke, Caitlyn M         15 Express Swimming-MR  1:26.71    1:26.84        
                  40.99     1:26.84 (45.85)                                        
 33 Zoine, Jackie T           15 Express Swimming-MR  1:21.23    1:26.91        
                  40.95     1:26.91 (45.96)                                        
 34 Kenny, Erin T             15 Express Swimming-MR  1:28.93    1:27.43        
                  41.33     1:27.43 (46.10)                                        
 35 Flaherty, Caitlin M       16 Farmingdale-MR       1:29.53    1:29.28        
                  41.87     1:29.28 (47.41)                                        
 36 Ragnanen, Karen E         14 UN-JC-MR             1:25.11    1:29.72        
                  41.10     1:29.72 (48.62)                                        
 37 Kearns, Emily R           15 Express Swimming-MR  1:28.12    1:30.36        
                  42.77     1:30.36 (47.59)                                        
 38 Chu, Laura A              15 Express Swimming-MR       NT    1:33.62        
                  45.60     1:33.62 (48.02)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              13 Express Swimming-MR  2:23.84    2:26.95        
                  34.06     1:11.09 (37.03)     1:48.88 (37.79)     2:26.95 (38.07)
  2 Leung, Alissa             15 Express Swimming-MR  2:32.31    2:30.58        
                  34.48     1:13.04 (38.56)     1:51.58 (38.54)     2:30.58 (39.00)
  3 Kim, Jane                 17 FLY-MR               2:30.54    2:30.77        
                  34.21     1:12.69 (38.48)     1:51.76 (39.07)     2:30.77 (39.01)
  4 Brooke, Taylor W          16 Express Swimming-MR  2:31.94    2:31.79        
                  34.87     1:13.70 (38.83)     1:53.06 (39.36)     2:31.79 (38.73)
  5 Deignan, Chelsea          17 WAC-MR               2:29.78    2:33.05        
                  34.94     1:13.43 (38.49)     1:53.25 (39.82)     2:33.05 (39.80)
  6 Madalena, Kathryn M       16 Express Swimming-MR  2:38.86    2:35.86        
                  35.90     1:15.15 (39.25)     1:55.48 (40.33)     2:35.86 (40.38)
  7 Pangilinan, Erica L       17 EAST-MR              2:27.98    2:37.14        
                  34.98     1:14.28 (39.30)     1:55.33 (41.05)     2:37.14 (41.81)
  8 Fabrizio, Jessica M       14 North Shore-MR       2:34.86    2:37.31        
                  35.13     1:15.17 (40.04)     1:56.22 (41.05)     2:37.31 (41.09)
  9 Cunningham, Amanda R      19 Express Swimming-MR  2:34.22    2:38.76        
                  35.81     1:16.01 (40.20)     1:57.41 (41.40)     2:38.76 (41.35)
 10 McCarthy, Kellyn M        16 FLY-MR               2:39.58    2:39.43        
                  35.73     1:16.24 (40.51)     1:57.89 (41.65)     2:39.43 (41.54)
 11 McGrath, Kelly            15 Express Swimming-MR  2:34.27    2:40.41        
                  35.15     1:15.84 (40.69)     1:58.03 (42.19)     2:40.41 (42.38)
 12 Krebs, Kristen E          16 Express Swimming-MR  2:42.56    2:41.03        
                  36.69     1:17.36 (40.67)     1:58.92 (41.56)     2:41.03 (42.11)
 13 Toal, Shannon V           15 EAST-MR              2:45.58    2:41.68        
                  36.37     1:17.95 (41.58)     2:00.49 (42.54)     2:41.68 (41.19)
 14 De los Santos, Diana      16 FLY-MR               2:37.24    2:42.06        
                  35.27     1:15.44 (40.17)     1:58.18 (42.74)     2:42.06 (43.88)
 15 Arana, Jennifer           12 FLY-MR               2:42.03    2:42.86        
                  36.79     1:18.24 (41.45)     2:00.54 (42.30)     2:42.86 (42.32)
 16 Kadala, Kristyn E         16 EAST-MR              2:38.96    2:45.36        
                  37.03     1:18.48 (41.45)     2:01.83 (43.35)     2:45.36 (43.53)
 17 Jacobsen, Ginger M        15 Express Swimming-MR  2:52.40    2:54.70        
                  38.79     1:23.05 (44.26)     2:08.47 (45.42)     2:54.70 (46.23)
 18 Cohen, Lynzee R           15 WAC-MR               3:02.34    2:59.45        
                  40.55     1:26.50 (45.95)     2:13.20 (46.70)     2:59.45 (46.25)
 19 Castellano, Gabriella A   15 WAC-MR                    NT    3:02.55        
                  41.97     1:28.02 (46.05)     2:15.28 (47.26)     3:02.55 (47.27)
 20 Shaw, Keyzia              14 UN-FL-MR             3:00.00    3:03.51        
                  40.24     1:27.63 (47.39)     2:16.73 (49.10)     3:03.51 (46.78)
 21 DiGiovanni, Jeni M        14 FLY-MR               3:08.29    3:04.42        
                  41.86     1:28.94 (47.08)     2:17.44 (48.50)     3:04.42 (46.98)
 22 Kearns, Emily R           15 Express Swimming-MR  3:07.70    3:05.65        
                  43.01     1:30.77 (47.76)     2:20.49 (49.72)     3:05.65 (45.16)
 23 Leung, Iris               14 FLY-MR               3:08.00    3:11.97        
                  41.91     1:30.72 (48.81)     2:21.45 (50.73)     3:11.97 (50.52)
 24 Ng, Andrea                14 FLY-MR               3:15.00    3:16.33        
                  43.00     1:32.22 (49.22)     2:24.37 (52.15)     3:16.33 (51.96)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              13 Express Swimming-MR    59.56      58.68        
                  27.69       58.68 (30.99)                                        
  2 Ha, Kathryn C             17 EAST-MR                57.76    1:00.57        
                  28.32     1:00.57 (32.25)                                        
  3 Haruki, Yuria             15 Twisters-MR            59.21    1:00.80        
                  28.77     1:00.80 (32.03)                                        
  4 Gibbons, Alanna           16 WAC-MR               1:01.11    1:01.28        
                  29.14     1:01.28 (32.14)                                        
  5 Warren, Frances V         15 Express Swimming-MR  1:01.19    1:02.45        
                  29.67     1:02.45 (32.78)                                        
  6 Arana, Jennifer           12 FLY-MR               1:03.73    1:02.67        
                  29.36     1:02.67 (33.31)                                        
  7 Rogers, Stacey B          16 EAST-MR              1:04.05    1:02.84        
                  29.76     1:02.84 (33.08)                                        
  8 Pangilinan, Erica L       17 EAST-MR              1:00.18    1:03.53        
                  30.04     1:03.53 (33.49)                                        
  9 Hunter, Claire M          16 EAST-MR              1:00.64    1:04.15        
                  29.45     1:04.15 (34.70)                                        
 10 Mrozinski, Melissa        16 WAC-MR               1:03.32    1:04.55        
                  30.44     1:04.55 (34.11)                                        
 11 Michalak, Agata           15 Twisters-MR          1:02.45    1:04.74        
                  29.89     1:04.74 (34.85)                                        
 12 Ponzo, Victoria A         17 Twisters-MR          1:04.68    1:04.76        
                  30.60     1:04.76 (34.16)                                        
 13 Gavin, Kara C             15 WAC-MR               1:04.15    1:05.27        
                  30.34     1:05.27 (34.93)                                        
 14 Kuzniewski, Kayla J       14 Express Swimming-MR  1:05.87    1:06.59        
                  30.77     1:06.59 (35.82)                                        
 15 Cannatella, Annie M       16 Express Swimming-MR  1:08.42    1:07.47        
                  31.80     1:07.47 (35.67)                                        
 16 Kaefer, Jessica L         16 Express Swimming-MR  1:07.66    1:08.07        
                  31.24     1:08.07 (36.83)                                        
 17 Tam, Melanie              16 WAC-MR               1:08.19    1:08.12        
                  31.09     1:08.12 (37.03)                                        
 18 Sabatini, Nina B          16 Express Swimming-MR  1:12.97    1:08.75        
                  32.21     1:08.75 (36.54)                                        
 19 Vasquez, Ani R            17 North Shore-MR       1:06.69    1:08.82        
                  31.16     1:08.82 (37.66)                                        
 20 Thermos, Christiana       17 WAC-MR               1:07.29    1:08.83        
                  31.52     1:08.83 (37.31)                                        
 21 Mazza, Kelly A            17 Express Swimming-MR  1:09.73    1:09.38        
                  31.98     1:09.38 (37.40)                                        
 22 Yang-DiPietro, Baihua     16 EAST-MR              1:07.01    1:09.75        
                  33.32     1:09.75 (36.43)                                        
 23 Cruz, Brigitti S          12 Twisters-MR          1:11.11    1:09.76        
                  32.17     1:09.76 (37.59)                                        
 24 Dans, Miesha K            15 Express Swimming-MR  1:10.50    1:11.00        
                  33.30     1:11.00 (37.70)                                        
 25 Geissler, Kim             15 WAC-MR               1:09.15    1:11.47        
                  33.53     1:11.47 (37.94)                                        
 26 Cohen, Lynzee R           15 WAC-MR               1:16.20    1:14.12        
                  34.26     1:14.12 (39.86)                                        
 27 Lee, Jenny                15 Bscat-MR             1:09.44    1:14.80        
                  33.67     1:14.80 (41.13)                                        
 28 Ragnanen, Karen E         14 UN-JC-MR             1:15.88    1:19.24        
                  35.08     1:19.24 (44.16)                                        
 29 Flaherty, Caitlin M       16 Farmingdale-MR       1:21.98    1:19.41        
                  37.11     1:19.41 (42.30)                                        
 30 Heinz, Jacqueline P       17 Farmingdale-MR       1:22.96    1:20.37        
                  36.61     1:20.37 (43.76)                                        
 31 Pyros, Alexandra          16 Farmingdale-MR       1:21.00    1:22.84        
                  38.12     1:22.84 (44.72)                                        
 32 Littell, Julianne L       16 Farmingdale-MR       1:30.31    1:25.23        
                  37.26     1:25.23 (47.97)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              13 Express Swimming-MR  2:10.18    2:08.06        
                  29.00     1:01.16 (32.16)     1:34.07 (32.91)     2:08.06 (33.99)
  2 Marynowski, Ryan M        17 EAST-MR              2:05.84    2:11.47        
                  29.95     1:03.02 (33.07)     1:36.58 (33.56)     2:11.47 (34.89)
  3 Warren, Frances V         15 Express Swimming-MR  2:09.31    2:11.89        
                  29.94     1:03.62 (33.68)     1:37.79 (34.17)     2:11.89 (34.10)
  4 Panzarino, Alexandra M    16 EAST-MR              2:11.85    2:13.41        
                  29.61     1:02.69 (33.08)     1:37.42 (34.73)     2:13.41 (35.99)
  5 Ha, Kathryn C             17 EAST-MR              2:07.70    2:14.38        
                  29.85     1:03.83 (33.98)     1:38.55 (34.72)     2:14.38 (35.83)
  6 Hogan, Michelle M         16 EAST-MR              2:08.65    2:15.40        
                  30.43     1:04.60 (34.17)     1:39.65 (35.05)     2:15.40 (35.75)
  7 Rogers, Stacey B          16 EAST-MR              2:13.01    2:15.62        
                  30.48     1:05.29 (34.81)     1:40.57 (35.28)     2:15.62 (35.05)
  8 Ponzo, Victoria A         17 Twisters-MR          2:13.63    2:16.47        
                  30.80     1:04.80 (34.00)     1:40.85 (36.05)     2:16.47 (35.62)
  9 Guelly, Kirsten H         17 FLY-MR               2:12.05    2:16.76        
                  30.54     1:04.89 (34.35)     1:40.44 (35.55)     2:16.76 (36.32)
 10 Flower, Lauren E          15 EAST-MR              2:13.82    2:17.50        
                  30.83     1:05.94 (35.11)     1:42.20 (36.26)     2:17.50 (35.30)
 11 Gibbons, Alanna           16 WAC-MR               2:18.67    2:18.07        
                  30.86     1:05.80 (34.94)     1:41.69 (35.89)     2:18.07 (36.38)
 12 Arana, Jennifer           12 FLY-MR               2:22.22    2:21.30        
                  31.20     1:06.40 (35.20)     1:43.65 (37.25)     2:21.30 (37.65)
 13 Giraldo, Daniela          13 FLY-MR               2:27.45    2:21.43        
                  30.44     1:05.49 (35.05)     1:42.55 (37.06)     2:21.43 (38.88)
 14 Pangilinan, Erica L       17 EAST-MR              2:10.99    2:22.66        
                  31.82     1:07.75 (35.93)     1:45.14 (37.39)     2:22.66 (37.52)
 15 Kuzniewski, Megan A       16 Express Swimming-MR  2:22.54    2:22.72        
                  31.91     1:07.92 (36.01)     1:46.43 (38.51)     2:22.72 (36.29)
 16 Kuzniewski, Kayla J       14 Express Swimming-MR  2:22.34    2:23.50        
                  31.02     1:07.89 (36.87)     1:46.22 (38.33)     2:23.50 (37.28)
 17 Hunter, Claire M          16 EAST-MR              2:22.19    2:24.41        
                  31.34     1:07.40 (36.06)     1:45.54 (38.14)     2:24.41 (38.87)
 18 Mrozinski, Melissa        16 WAC-MR               2:12.95    2:24.79        
                  31.88     1:08.31 (36.43)     1:46.40 (38.09)     2:24.79 (38.39)
 19 Fulenwider, Allison F     16 EAST-MR              2:22.40    2:25.43        
                  31.36     1:08.12 (36.76)     1:47.88 (39.76)     2:25.43 (37.55)
 20 Browne, Rebecca K         17 EAST-MR              2:18.26    2:26.02        
                  31.80     1:08.01 (36.21)     1:46.63 (38.62)     2:26.02 (39.39)
 21 Graham, Caitlin J         16 UN-FL-MR             2:45.00    2:26.58        
                  31.80     1:08.58 (36.78)     1:47.28 (38.70)     2:26.58 (39.30)
 22 Pepe, Samantha M          17 FLY-MR               2:28.39    2:28.10        
                  32.30     1:09.54 (37.24)     1:48.78 (39.24)     2:28.10 (39.32)
 23 Ginsberg, Ariel E         16 EAST-MR              2:24.92    2:30.02        
                  31.25     1:07.87 (36.62)     1:47.51 (39.64)     2:30.02 (42.51)
 24 Kim, Jane                 17 FLY-MR               2:33.02    2:32.58        
                  32.57     1:10.79 (38.22)     1:51.72 (40.93)     2:32.58 (40.86)
 25 Betancourt, Lauren        16 FLY-MR               2:40.00    2:33.88        
                  32.12     1:11.18 (39.06)     1:51.55 (40.37)     2:33.88 (42.33)
 26 Caputo, Krista            15 WAC-MR               2:45.29    2:34.42        
                  34.21     1:13.17 (38.96)     1:54.27 (41.10)     2:34.42 (40.15)
 27 Callahan, Erin D          16 EAST-MR              2:32.33    2:38.64        
                  34.60     1:14.21 (39.61)     1:56.26 (42.05)     2:38.64 (42.38)
 28 Toal, Shannon V           15 EAST-MR              2:49.68    2:40.56        
                  34.36     1:14.53 (40.17)     1:57.57 (43.04)     2:40.56 (42.99)
 29 Tam, Melanie              16 WAC-MR                    NT    2:41.35        
                  34.03     1:14.28 (40.25)     1:55.64 (41.36)     2:41.35 (45.71)
 30 Yang-DiPietro, Baihua     16 EAST-MR              2:42.00    2:42.63        
                  34.14     1:15.25 (41.11)     2:00.06 (44.81)     2:42.63 (42.57)
 31 Mazza, Kelly A            17 Express Swimming-MR  2:45.54    2:43.59        
                  33.26     1:13.09 (39.83)     1:57.40 (44.31)     2:43.59 (46.19)
 32 Cohen, Lynzee R           15 WAC-MR               2:50.91    2:45.96        
                  35.45     1:18.96 (43.51)     2:03.29 (44.33)     2:45.96 (42.67)
 33 Mazzetti, Eleonora        14 FLY-MR               2:59.62    2:49.13        
                  34.01     1:15.22 (41.21)     2:01.14 (45.92)     2:49.13 (47.99)
 34 Dans, Miesha K            15 Express Swimming-MR  2:45.90    2:50.94        
                  34.95     1:17.01 (42.06)     2:03.41 (46.40)     2:50.94 (47.53)
 35 Mirabal, Blair V          15 FLY-MR               3:00.95    2:53.48        
                  35.34     1:18.64 (43.30)     2:05.27 (46.63)     2:53.48 (48.21)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              13 Express Swimming-MR  2:08.29    2:07.72        
                  27.72     1:00.52 (32.80)     1:37.69 (37.17)     2:07.72 (30.03)
  2 Hunter, Claire M          16 EAST-MR              2:11.73    2:14.39        
                  28.92     1:01.93 (33.01)     1:43.04 (41.11)     2:14.39 (31.35)
  3 Skeivys, Maria E          16 Twisters-MR          2:18.23    2:15.66        
                  30.56     1:04.56 (34.00)     1:45.24 (40.68)     2:15.66 (30.42)
  4 Haruki, Yuria             15 Twisters-MR          2:18.61    2:16.32        
                  28.62     1:03.89 (35.27)     1:44.96 (41.07)     2:16.32 (31.36)
  5 Rogers, Stacey B          16 EAST-MR              2:11.29    2:16.38        
                  30.20     1:03.81 (33.61)     1:45.31 (41.50)     2:16.38 (31.07)
  6 Ha, Kathryn C             17 EAST-MR              2:11.92    2:16.59        
                  28.69     1:03.04 (34.35)     1:46.04 (43.00)     2:16.59 (30.55)
  7 Gibbons, Alanna           16 WAC-MR               2:17.54    2:18.60        
                  29.36     1:05.40 (36.04)     1:46.59 (41.19)     2:18.60 (32.01)
  8 Warren, Frances V         15 Express Swimming-MR  2:17.46    2:18.76        
                  29.77     1:04.65 (34.88)     1:47.16 (42.51)     2:18.76 (31.60)
  9 Bouzarouata, Sarah        15 Twisters-MR          2:17.62    2:18.85        
                  30.07     1:03.91 (33.84)     1:46.54 (42.63)     2:18.85 (32.31)
 10 Francis, Casey L          13 Express Swimming-MR  2:20.15    2:18.98        
                  30.50     1:05.74 (35.24)     1:47.83 (42.09)     2:18.98 (31.15)
 11 Hain, Karina A            15 Twisters-MR          2:13.13    2:19.12        
                  30.43     1:05.14 (34.71)     1:46.80 (41.66)     2:19.12 (32.32)
 12 McGrath, Kelly            15 Express Swimming-MR  2:16.65    2:19.50        
                  30.98     1:07.51 (36.53)     1:48.10 (40.59)     2:19.50 (31.40)
 12 Brooke, Taylor W          16 Express Swimming-MR  2:16.57    2:19.50        
                  30.00     1:06.84 (36.84)     1:47.05 (40.21)     2:19.50 (32.45)
 14 Kim, Jane                 17 FLY-MR               2:19.42    2:20.52        
                  31.52     1:08.51 (36.99)     1:48.14 (39.63)     2:20.52 (32.38)
 15 Graham, Caitlin J         16 UN-FL-MR             2:25.38    2:20.53        
                  29.86     1:05.32 (35.46)     1:47.45 (42.13)     2:20.53 (33.08)
 16 Mrozinski, Melissa        16 WAC-MR               2:22.23    2:20.75        
                  31.34     1:06.88 (35.54)     1:49.34 (42.46)     2:20.75 (31.41)
 17 Fabrizio, Jessica M       14 North Shore-MR       2:17.63    2:21.34        
                  31.99     1:08.21 (36.22)     1:49.37 (41.16)     2:21.34 (31.97)
 18 Deignan, Chelsea          17 WAC-MR               2:19.67    2:21.54        
                  31.64     1:10.67 (39.03)     1:48.78 (38.11)     2:21.54 (32.76)
 19 Ponzo, Victoria A         17 Twisters-MR          2:23.81    2:21.98        
                  30.76     1:06.83 (36.07)     1:49.43 (42.60)     2:21.98 (32.55)
 20 Krebs, Kristen E          16 Express Swimming-MR  2:21.87    2:22.19        
                  31.32     1:08.36 (37.04)     1:49.71 (41.35)     2:22.19 (32.48)
 21 Toal, Shannon V           15 EAST-MR              2:28.51    2:22.44        
                  31.99     1:07.69 (35.70)     1:50.52 (42.83)     2:22.44 (31.92)
 22 Leong, Keara M            15 FLY-MR               2:38.23    2:23.39        
                  30.09     1:04.68 (34.59)     1:51.48 (46.80)     2:23.39 (31.91)
 23 Cannatella, Annie M       16 Express Swimming-MR  2:25.03    2:24.62        
                  31.53     1:09.63 (38.10)     1:52.99 (43.36)     2:24.62 (31.63)
 24 Cunningham, Amanda R      19 Express Swimming-MR  2:19.33    2:24.71        
                  30.83     1:08.16 (37.33)     1:49.80 (41.64)     2:24.71 (34.91)
 25 Guelly, Kirsten H         17 FLY-MR               2:19.90    2:24.76        
                  28.77     1:04.37 (35.60)     1:50.54 (46.17)     2:24.76 (34.22)
 26 Kaefer, Jessica L         16 Express Swimming-MR  2:24.78    2:24.93        
                  31.71     1:09.52 (37.81)     1:52.64 (43.12)     2:24.93 (32.29)
 27 Caputo, Krista            15 WAC-MR               2:29.75    2:25.02        
                  32.49     1:08.23 (35.74)     1:54.25 (46.02)     2:25.02 (30.77)
 28 De los Santos, Diana      16 FLY-MR               2:20.30    2:25.68        
                  29.90     1:07.16 (37.26)     1:49.23 (42.07)     2:25.68 (36.45)
 29 Kraus, Katherine A        15 FLY-MR               2:28.56    2:26.19        
                  32.33     1:07.15 (34.82)     1:52.30 (45.15)     2:26.19 (33.89)
 30 O'Brien, Kaitlin          16 WAC-MR               2:29.83    2:27.58        
                  33.39     1:11.00 (37.61)     1:55.06 (44.06)     2:27.58 (32.52)
 31 Vasquez, Ani R            17 North Shore-MR       2:24.99    2:27.66        
                  32.13     1:08.81 (36.68)     1:52.42 (43.61)     2:27.66 (35.24)
 32 McCarthy, Kellyn M        16 FLY-MR               2:32.46    2:28.03        
                  31.17     1:12.96 (41.79)     1:53.27 (40.31)     2:28.03 (34.76)
 33 Mercurio, Sophia          17 FLY-MR               2:30.00    2:28.05        
                  30.60     1:08.89 (38.29)     1:52.83 (43.94)     2:28.05 (35.22)
 34 Kadala, Kristyn E         16 EAST-MR              2:23.22    2:28.46        
                  31.29     1:09.61 (38.32)     1:53.52 (43.91)     2:28.46 (34.94)
 35 Vertullo, Christine A     16 IA-MR                2:30.30    2:28.59        
                  31.27     1:08.77 (37.50)     1:54.01 (45.24)     2:28.59 (34.58)
 36 Thermos, Christiana       17 WAC-MR               2:23.30    2:29.75        
                  31.35     1:10.98 (39.63)     1:55.53 (44.55)     2:29.75 (34.22)
 37 Mazzetti, Eleonora        14 FLY-MR               2:33.35    2:30.82        
                  31.85     1:10.90 (39.05)     1:57.08 (46.18)     2:30.82 (33.74)
 38 Geissler, Kim             15 WAC-MR               2:33.51    2:31.22        
                  32.70     1:13.47 (40.77)     1:59.99 (46.52)     2:31.22 (31.23)
 39 Santos, Samantha P        13 FLY-MR               2:30.78    2:31.45        
                  33.02     1:12.35 (39.33)     1:57.85 (45.50)     2:31.45 (33.60)
 40 Pepe, Samantha M          17 FLY-MR               2:38.12    2:31.91        
                  32.58     1:12.01 (39.43)     1:56.63 (44.62)     2:31.91 (35.28)
 41 Mazza, Kelly A            17 Express Swimming-MR  2:32.37    2:31.99        
                  32.06     1:10.13 (38.07)     1:57.01 (46.88)     2:31.99 (34.98)
 42 Tam, Melanie              16 WAC-MR               2:31.10    2:32.10        
                  31.92     1:09.96 (38.04)     1:55.75 (45.79)     2:32.10 (36.35)
 43 Boccio, Marissa C         16 Farmingdale-MR       2:28.62    2:32.49        
                  33.38     1:11.05 (37.67)     1:56.98 (45.93)     2:32.49 (35.51)
 44 Cohen, Lynzee R           15 WAC-MR               2:36.03    2:34.61        
                  34.19     1:14.77 (40.58)     1:59.97 (45.20)     2:34.61 (34.64)
 45 Shaw, Keyzia              14 UN-FL-MR             2:45.28    2:37.34        
                  34.05     1:15.04 (40.99)     2:01.94 (46.90)     2:37.34 (35.40)
 46 Lee, Jenny                15 Bscat-MR             2:35.09    2:37.44        
                  34.29     1:14.97 (40.68)     2:00.89 (45.92)     2:37.44 (36.55)
 47 Cutrera, Gabriella D      16 FLY-MR               2:32.30    2:38.24        
                  33.95     1:13.60 (39.65)     2:01.08 (47.48)     2:38.24 (37.16)
 48 Yang-DiPietro, Baihua     16 EAST-MR              2:34.46    2:38.28        
                  32.53     1:11.32 (38.79)     2:02.78 (51.46)     2:38.28 (35.50)
 49 Rudolph, Holly E          16 Express Swimming-MR  2:36.54    2:39.25        
                  35.61     1:14.82 (39.21)     2:02.78 (47.96)     2:39.25 (36.47)
 50 Zoine, Jackie T           15 Express Swimming-MR  2:43.21    2:42.17        
                  34.21     1:19.28 (45.07)     2:06.72 (47.44)     2:42.17 (35.45)
 51 Leung, Iris               14 FLY-MR               2:45.81    2:42.86        
                  34.83     1:15.28 (40.45)     2:06.42 (51.14)     2:42.86 (36.44)
 52 Mirabal, Blair V          15 FLY-MR               2:49.45    2:43.14        
                  34.59     1:15.23 (40.64)     2:04.81 (49.58)     2:43.14 (38.33)
 53 Tusa, Joana F             16 Express Swimming-MR  2:37.65    2:43.43        
                  32.85     1:15.23 (42.38)     2:07.99 (52.76)     2:43.43 (35.44)
 54 Corrigan, Laura M         17 FLY-MR               2:42.77    2:43.51        
                  35.65     1:16.30 (40.65)     2:05.38 (49.08)     2:43.51 (38.13)
 55 DiGiovanni, Jeni M        14 FLY-MR               2:48.34    2:45.07        
                  36.86     1:18.69 (41.83)     2:05.82 (47.13)     2:45.07 (39.25)
 56 Dans, Miesha K            15 Express Swimming-MR  2:40.47    2:45.75        
                  33.18     1:16.08 (42.90)     2:09.22 (53.14)     2:45.75 (36.53)
 57 Ragnanen, Karen E         14 UN-JC-MR             2:40.32    2:46.36        
                  35.92     1:18.04 (42.12)     2:08.06 (50.02)     2:46.36 (38.30)
 58 Flaherty, Caitlin M       16 Farmingdale-MR       2:49.96    2:48.38        
                  37.43     1:22.81 (45.38)     2:12.37 (49.56)     2:48.38 (36.01)
 59 Pyros, Alexandra          16 Farmingdale-MR       2:46.76    2:49.20        
                  39.21     1:22.10 (42.89)     2:12.42 (50.32)     2:49.20 (36.78)
 60 Ng, Andrea                14 FLY-MR               2:55.00    2:51.58        
                  38.15     1:22.85 (44.70)     2:13.78 (50.93)     2:51.58 (37.80)
 61 Littell, Julianne L       16 Farmingdale-MR       2:52.83    3:03.07        
                  40.54     1:25.85 (45.31)     2:21.25 (55.40)     3:03.07 (41.82)
 62 Kearns, Bridget M         13 Express Swimming-MR  3:02.94    3:08.34        
                  40.11     1:26.56 (46.45)   2:28.00 (1:01.44)     3:08.34 (40.34)
 63 LI, Shelley               15 FLY-MR               3:10.00    3:23.83        
                  43.78     1:37.82 (54.04)     2:35.20 (57.38)     3:23.83 (48.63)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              13 Express Swimming-MR  4:34.97    4:34.20        
                  28.65     1:01.22 (32.57)     1:37.63 (36.41)     2:14.41 (36.78)
        2:52.53 (38.12)     3:31.53 (39.00)     4:03.01 (31.48)     4:34.20 (31.19)
  2 Leung, Alissa             15 Express Swimming-MR  4:48.48    4:42.26        
                  30.52     1:05.76 (35.24)     1:40.68 (34.92)     2:15.05 (34.37)
        2:55.34 (40.29)     3:35.96 (40.62)     4:09.39 (33.43)     4:42.26 (32.87)
  3 Warren, Frances V         15 Express Swimming-MR  4:48.36    4:48.12        
                  30.25     1:04.71 (34.46)     1:42.16 (37.45)     2:18.93 (36.77)
        3:01.03 (42.10)     3:44.18 (43.15)     4:16.70 (32.52)     4:48.12 (31.42)
  4 Hain, Karina A            15 Twisters-MR          4:43.17    4:50.17        
                  30.83     1:05.46 (34.63)     1:42.94 (37.48)     2:19.63 (36.69)
        3:01.88 (42.25)     3:43.91 (42.03)     4:17.86 (33.95)     4:50.17 (32.31)
  5 Nugent, Susan A           17 Express Swimming-MR  4:42.94    4:51.56        
                  30.64     1:05.21 (34.57)     1:43.10 (37.89)     2:19.97 (36.87)
        3:02.51 (42.54)     3:46.63 (44.12)     4:19.93 (33.30)     4:51.56 (31.63)
  6 McGrath, Kelly            15 Express Swimming-MR  4:48.93    4:51.89        
                  31.03     1:06.22 (35.19)     1:44.90 (38.68)     2:22.85 (37.95)
        3:04.11 (41.26)     3:47.46 (43.35)     4:20.25 (32.79)     4:51.89 (31.64)
  7 Mrozinski, Melissa        16 WAC-MR               4:52.73    4:52.20        
                  31.72     1:08.86 (37.14)     1:45.29 (36.43)     2:22.49 (37.20)
        3:05.68 (43.19)     3:50.15 (44.47)     4:21.76 (31.61)     4:52.20 (30.44)
  8 Kim, Jane                 17 FLY-MR               4:53.22    4:53.84        
                  32.17     1:10.32 (38.15)     1:48.32 (38.00)     2:26.17 (37.85)
        3:06.36 (40.19)     3:46.72 (40.36)     4:20.93 (34.21)     4:53.84 (32.91)
  9 Gibbons, Alanna           16 WAC-MR               4:57.56    4:54.03        
                  29.87     1:04.29 (34.42)     1:42.17 (37.88)     2:19.54 (37.37)
        3:02.10 (42.56)     3:45.70 (43.60)     4:20.63 (34.93)     4:54.03 (33.40)
 10 Madalena, Kathryn M       16 Express Swimming-MR  4:54.10    4:54.49        
                  32.79     1:10.88 (38.09)     1:48.21 (37.33)     2:25.38 (37.17)
        3:06.06 (40.68)     3:47.56 (41.50)     4:21.73 (34.17)     4:54.49 (32.76)
 11 Ponzo, Victoria A         17 Twisters-MR          4:53.21    4:54.92        
                  30.75     1:05.15 (34.40)     1:43.05 (37.90)     2:21.13 (38.08)
        3:04.45 (43.32)     3:49.38 (44.93)     4:22.88 (33.50)     4:54.92 (32.04)
 12 Krebs, Kristen E          16 Express Swimming-MR  4:49.60    4:55.22        
                  32.08     1:07.93 (35.85)     1:46.41 (38.48)     2:24.24 (37.83)
        3:06.09 (41.85)     3:48.49 (42.40)     4:22.30 (33.81)     4:55.22 (32.92)
 13 Michalak, Agata           15 Twisters-MR          4:52.44    4:56.33        
                  29.71     1:04.31 (34.60)     1:39.92 (35.61)     2:15.02 (35.10)
        2:59.96 (44.94)     3:46.65 (46.69)     4:21.72 (35.07)     4:56.33 (34.61)
 14 Brooke, Taylor W          16 Express Swimming-MR  5:00.43    4:56.65        
                  31.39     1:07.18 (35.79)     1:46.59 (39.41)     2:24.78 (38.19)
        3:06.08 (41.30)     3:48.80 (42.72)     4:23.45 (34.65)     4:56.65 (33.20)
 15 Deignan, Chelsea          17 WAC-MR               5:00.45    4:58.30        
                  32.11     1:07.70 (35.59)     1:49.03 (41.33)     2:28.79 (39.76)
        3:08.98 (40.19)     3:49.97 (40.99)     4:24.79 (34.82)     4:58.30 (33.51)
 16 Graham, Caitlin J         16 UN-FL-MR             5:05.11    5:00.99        
                  30.63     1:06.91 (36.28)     1:45.74 (38.83)     2:24.96 (39.22)
        3:08.30 (43.34)     3:51.81 (43.51)     4:26.52 (34.71)     5:00.99 (34.47)
 17 O'Brien, Kaitlin          16 WAC-MR               5:10.19    5:09.71        
                  34.14     1:12.84 (38.70)     1:52.22 (39.38)     2:31.16 (38.94)
        3:16.33 (45.17)     4:02.10 (45.77)     4:36.69 (34.59)     5:09.71 (33.02)
 18 Jacobsen, Ginger M        15 Express Swimming-MR  5:08.47    5:13.94        
                  34.74     1:16.88 (42.14)     1:54.70 (37.82)     2:32.85 (38.15)
        3:18.23 (45.38)     4:04.48 (46.25)     4:39.65 (35.17)     5:13.94 (34.29)
 19 Thermos, Christiana       17 WAC-MR               5:08.34    5:19.28        
                  32.55     1:09.99 (37.44)     1:50.55 (40.56)     2:30.05 (39.50)
        3:15.42 (45.37)     4:01.12 (45.70)     4:40.19 (39.07)     5:19.28 (39.09)
 20 Cohen, Lynzee R           15 WAC-MR               5:26.53    5:22.80        
                  34.25     1:16.76 (42.51)     1:59.09 (42.33)     2:40.44 (41.35)
        3:26.35 (45.91)     4:13.80 (47.45)     4:48.64 (34.84)     5:22.80 (34.16)
 21 Castellano, Gabriella A   15 WAC-MR               5:33.18    5:24.68        
                  34.94     1:16.59 (41.65)     1:57.26 (40.67)     2:37.93 (40.67)
        3:25.44 (47.51)     4:13.72 (48.28)     4:49.41 (35.69)     5:24.68 (35.27)
 22 Tam, Melanie              16 WAC-MR               5:25.49    5:26.76        
                  33.85     1:13.40 (39.55)     1:53.29 (39.89)     2:32.61 (39.32)
        3:21.09 (48.48)     4:09.19 (48.10)     4:47.57 (38.38)     5:26.76 (39.19)
 23 Geissler, Kim             15 WAC-MR               5:35.29    5:29.57        
                  33.64     1:13.46 (39.82)     1:56.65 (43.19)     2:37.60 (40.95)
        3:28.13 (50.53)     4:19.48 (51.35)     4:53.75 (34.27)     5:29.57 (35.82)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WU, Kevin Z               10 UNLGA-MR               28.54      27.58        
  2 Mcalpine, Michael A        9 UN-JC-MR               29.25      30.37        
  3 Foo, Felix X              10 FLY-MR                 30.25      31.40        
  4 Chen, Geoffrey             9 Express Swimming-MR    33.94      32.37        
  5 Michel, Jeff R            10 North Shore-MR         33.41      32.45        
  6 Desmornes, Georgio        10 Express Swimming-MR    36.77      33.64        
  7 Chen, Christopher         10 Express Swimming-MR    36.11      33.75        
  8 Roche, Patrick D          10 IA-MR                  34.17      33.98        
  9 Gahan, Owen J             10 IA-MR                  32.28      34.06        
 10 Ismailov, Max             10 IA-UN-MR               37.25      34.10        
 11 Cazzorla, Daniel          10 FLY-MR                 37.00      34.35        
 12 Graham, Joseph P           9 Express Swimming-MR    39.70      34.40        
 13 Breen, Shane M             8 Twisters-MR            39.10      34.44        
 14 Terzano, Paul Andrew       9 Bscat-MR               42.11      35.53        
 15 Connors, Brian G          10 Express Swimming-MR       NT      36.13        
 16 Romero, Leonardo A        10 FLY-MR                 37.50      36.29        
 17 Mattone, Robert J          9 Express Swimming-MR       NT      36.38        
 18 Casement, Justin           9 Farmingdale-MR         40.50      36.44        
 19 Lishnevetsky, Joshua T     9 Bscat-MR               38.00      36.55        
 20 Antonucci, Luke            9 Sachem-MR              37.39      36.61        
 21 Parrinello, Anthony        9 Farmingdale-MR         36.95      36.69        
 22 Mirabal, Isaiah D          9 FLY-MR                 39.71      36.91        
 23 Martinez, Andres P        10 Farmingdale-MR         40.63      37.10        
 24 Montesdeoca, Michael      10 Twisters-MR            38.20      37.46        
 25 Rollo, Brandon T          10 FLY-MR                 40.25      37.57        
 26 Chang, Kevin C            10 Express Swimming-MR    38.99      37.92        
 27 Santos, Douglas J          8 FLY-MR                 45.00      38.42        
 28 Parker, Rob C             10 UN-LI-MR                  NT      39.04        
 29 Gonzalez, Edward           9 Twisters-MR            41.99      39.15        
 30 Lee, Andy                  7 Twisters-MR            46.15      39.49        
 31 Guarnieri, Maxwell T      10 Express Swimming-MR    43.30      39.80        
 32 Donleavy, Daniel           9 Farmingdale-MR         50.50      39.98        
 33 McAndrew, Mathew          10 Express Swimming-MR       NT      40.44        
 34 Shashaty, Jack             9 WAC-MR                 49.92      41.45        
 35 Harloff, Ryan             10 Express Swimming-MR       NT      41.67        
 36 Boyd, Justin               9 WAC-MR                    NT      41.78        
 37 Trencheny, Andrew         10 Express Swimming-MR       NT      43.21        
 38 Sarbanes, Alexander C      9 Express Swimming-MR       NT      44.39        
 39 Chang, Michael             7 Farmingdale-MR         42.50      45.46        
 40 Lazar, Spencer R           8 Express Swimming-MR    45.12      46.49        
 41 Ostensen, Peter            6 WAC-MR                    NT      48.21        
 42 Shaninian, Michael        10 Farmingdale-MR         40.50      48.71        
 43 Parker, William A          9 Express Swimming-MR       NT      48.96        
 44 Sohn, Tyler                6 Farmingdale-MR         44.50      58.26        
 45 O'Brien, Devin M           7 Express Swimming-MR       NT    1:01.74        
 46 Gaeta, John                9 Express Swimming-MR  1:00.09    1:15.23        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WU, Kevin Z               10 UNLGA-MR             1:02.33    1:00.56        
                  28.64     1:00.56 (31.92)                                        
  2 Mcalpine, Michael A        9 UN-JC-MR             1:06.44    1:07.91        
                  32.34     1:07.91 (35.57)                                        
  3 Sigaty, Thomas R          10 North Shore-MR       1:07.88    1:08.04        
                  32.77     1:08.04 (35.27)                                        
  4 Foo, Felix X              10 FLY-MR               1:08.73    1:09.24        
                  33.30     1:09.24 (35.94)                                        
  5 Zhao, Steven D             9 FLY-MR               1:11.29    1:09.68        
                  32.82     1:09.68 (36.86)                                        
  6 Michel, Jeff R            10 North Shore-MR       1:12.40    1:11.30        
                  34.18     1:11.30 (37.12)                                        
  7 Ortof, Harry C            10 Express Swimming-MR  1:17.01    1:11.90        
                  35.21     1:11.90 (36.69)                                        
  8 Roche, Patrick D          10 IA-MR                1:17.74    1:11.95        
                  35.43     1:11.95 (36.52)                                        
  9 Zinkiewicz, Zachary M     10 IA-MR                1:15.07    1:12.22        
                  33.68     1:12.22 (38.54)                                        
 10 Mirabal, Isaiah D          9 FLY-MR               1:33.75    1:12.67        
                  39.12     1:12.67 (33.55)                                        
 11 Weston, Scott A            9 EAST-MR              1:15.28    1:14.57        
                  35.03     1:14.57 (39.54)                                        
 12 Thompson, Solomon J        9 EAST-MR              1:13.83    1:15.21        
                  35.15     1:15.21 (40.06)                                        
 13 Ismailov, Max             10 IA-UN-MR             1:21.59    1:15.28        
                  35.64     1:15.28 (39.64)                                        
 14 Cazzorla, Daniel          10 FLY-MR               1:29.00    1:16.24        
                  35.78     1:16.24 (40.46)                                        
 15 Murphy, Andrew J          10 North Shore-MR       1:26.09    1:16.67        
                  36.11     1:16.67 (40.56)                                        
 16 Masino, Corey J           10 EAST-MR              1:18.52    1:16.90        
                  35.84     1:16.90 (41.06)                                        
 17 Bogart, Liam P             8 EAST-MR              1:26.08    1:17.57        
                  37.34     1:17.57 (40.23)                                        
 18 Breen, Shane M             8 Twisters-MR          1:28.71    1:18.14        
                  37.45     1:18.14 (40.69)                                        
 19 Graham, Joseph P           9 Express Swimming-MR  1:19.82    1:18.18        
                  37.15     1:18.18 (41.03)                                        
 20 Crafa, Christopher J      10 Express Swimming-MR  1:20.14    1:18.96        
                  37.65     1:18.96 (41.31)                                        
 21 Babyak, Andrew G           8 EAST-MR              1:28.17    1:19.47        
                  36.56     1:19.47 (42.91)                                        
 22 Rodriguez, Gus E           9 EAST-MR              1:23.36    1:19.54        
                  37.88     1:19.54 (41.66)                                        
 23 Lishnevetsky, Joshua T     9 Bscat-MR             1:40.00    1:20.24        
                  37.99     1:20.24 (42.25)                                        
 24 Romero, Leonardo A        10 FLY-MR               1:30.59    1:20.95        
                  37.57     1:20.95 (43.38)                                        
 25 Montesdeoca, Michael      10 Twisters-MR          1:20.75    1:22.16        
                  38.00     1:22.16 (44.16)                                        
 26 Martinez, Andres P        10 Farmingdale-MR       1:33.44    1:22.26        
                  38.57     1:22.26 (43.69)                                        
 27 Hughes-Monasterio, Ethan  10 Twisters-MR          1:20.21    1:23.91        
                  38.91     1:23.91 (45.00)                                        
 28 Plotka, Jeffery G         10 Express Swimming-MR  1:26.05    1:24.04        
                  39.81     1:24.04 (44.23)                                        
 29 Santos, Douglas J          8 FLY-MR               1:45.00    1:24.11        
                  39.41     1:24.11 (44.70)                                        
 30 Parrinello, Anthony        9 Farmingdale-MR       1:28.09    1:24.71        
                  38.39     1:24.71 (46.32)                                        
 31 Rollo, Brandon T          10 FLY-MR               1:35.19    1:24.92        
                  40.41     1:24.92 (44.51)                                        
 32 Lee, Andy                  7 Twisters-MR          1:30.66    1:25.57        
                  40.37     1:25.57 (45.20)                                        
 33 Gonzalez, Edward           9 Twisters-MR          1:31.75    1:27.53        
                  39.81     1:27.53 (47.72)                                        
 34 Connors, Brian G          10 Express Swimming-MR       NT    1:28.04        
                1:21.63      1:28.04 (6.41)                                        
 35 Metzger, Alexander D      10 IA-UN-MR             1:28.34    1:28.74        
                  41.67     1:28.74 (47.07)                                        
 36 Crafa, John M             10 Express Swimming-MR  1:30.17    1:28.81        
                  42.58     1:28.81 (46.23)                                        
 37 Parker, Rob C             10 UN-LI-MR                  NT    1:29.11        
                  40.34     1:29.11 (48.77)                                        
 38 McAndrew, Mathew          10 Express Swimming-MR       NT    1:29.31        
                  43.21     1:29.31 (46.10)                                        
 39 Harloff, Ryan             10 Express Swimming-MR       NT    1:29.45        
                  42.17     1:29.45 (47.28)                                        
 40 Casement, Justin           9 Farmingdale-MR       1:25.50    1:30.17        
                  41.32     1:30.17 (48.85)                                        
 41 Camerano, Costantino      10 Express Swimming-MR  1:53.58    1:31.11        
                  39.76     1:31.11 (51.35)                                        
 42 Dorizas, Chris A          10 Express Swimming-MR       NT    1:31.64        
                  42.69     1:31.64 (48.95)                                        
 43 YU, Dominic               10 Twisters-MR          1:25.88    1:32.34        
                  40.96     1:32.34 (51.38)                                        
 44 Guarnieri, Maxwell T      10 Express Swimming-MR  1:36.31    1:33.19        
                  43.24     1:33.19 (49.95)                                        
 45 Trencheny, Andrew         10 Express Swimming-MR       NT    1:33.75        
                  41.60     1:33.75 (52.15)                                        
 46 Hidalgo, Ricardo A         9 WAC-MR                    NT    1:35.13        
                  43.11     1:35.13 (52.02)                                        
 47 Mattone, Nicholas R       10 Express Swimming-MR  1:40.09    1:35.17        
                  44.20     1:35.17 (50.97)                                        
 48 German, Alexander N        9 Express Swimming-MR  1:40.09    1:36.19        
                  42.24     1:36.19 (53.95)                                        
 49 Chang, Michael             7 Farmingdale-MR       1:38.50    1:36.34        
                  43.96     1:36.34 (52.38)                                        
 50 Fulgieri, Joseph M        10 Express Swimming-MR       NT    1:36.89        
                  44.20     1:36.89 (52.69)                                        
 51 Yacovone, Thomas S        10 Express Swimming-MR       NT    1:37.35        
                  44.39     1:37.35 (52.96)                                        
 52 Shashaty, Jack             9 WAC-MR               1:51.70    1:37.82        
                  45.24     1:37.82 (52.58)                                        
 53 Thomas, Kieran C           8 IA-MR                1:55.80    1:38.60        
                  46.73     1:38.60 (51.87)                                        
 54 Sarbanes, Alexander C      9 Express Swimming-MR       NT    1:40.12        
                  46.35     1:40.12 (53.77)                                        
 55 Valdes, Luke               8 WAC-MR                    NT    1:41.22        
                  46.29     1:41.22 (54.93)                                        
 56 Crafa, Thomas J           10 Express Swimming-MR  1:38.00    1:42.84        
                  49.21     1:42.84 (53.63)                                        
 57 Susz, Jackson E            9 EAST-MR              1:50.70    1:44.28        
                  48.21     1:44.28 (56.07)                                        
 58 Parker, William A          9 Express Swimming-MR       NT    1:44.96        
                  47.70     1:44.96 (57.26)                                        
 59 Manduca, Alexander         8 WAC-MR                    NT    1:54.60        
                  51.03   1:54.60 (1:03.57)                                        
 60 Ostensen, Peter            6 WAC-MR                    NT    1:54.76        
                  52.32   1:54.76 (1:02.44)                                        
 61 Dunster, Connor G          8 Express Swimming-MR       NT    1:54.77        
                  48.46   1:54.77 (1:06.31)                                        
 62 Metzger, Nicholas D        8 IA-UN-MR             2:00.87    1:55.53        
                  53.66   1:55.53 (1:01.87)                                        
 63 Plotka, Robert J           8 Express Swimming-MR  2:12.32    1:58.43        
                  53.67   1:58.43 (1:04.76)                                        
 64 Turi, Cameron             10 Farmingdale-MR       2:00.50    2:01.38        
                  54.89   2:01.38 (1:06.49)                                        
 65 Cusack-McPartlin, Timoth   8 WAC-MR                    NT    2:12.82        
                  56.90   2:12.82 (1:15.92)                                        
 66 MACCHIAROLA, John F        8 Express Swimming-MR       NT    2:15.02        
                  58.18   2:15.02 (1:16.84)                                        
 67 O'Brien, Devin M           7 Express Swimming-MR  2:10.00    2:22.66        
                  59.74   2:22.66 (1:22.92)                                        
 -- Lazar, Spencer R           8 Express Swimming-MR  1:25.32         DQ        
      No touch on turn
                  50.19        DQ (1:00.15)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WU, Kevin Z               10 UNLGA-MR             2:17.41    2:12.93        
                  28.70     1:01.93 (33.23)     1:37.48 (35.55)     2:12.93 (35.45)
  2 Sigaty, Thomas R          10 North Shore-MR       2:27.22    2:25.73        
                  32.77     1:10.35 (37.58)     1:48.96 (38.61)     2:25.73 (36.77)
  3 Chen, Geoffrey             9 Express Swimming-MR  2:53.43    2:34.47        
                  34.18     1:14.01 (39.83)     1:55.81 (41.80)     2:34.47 (38.66)
  4 Ismailov, Max             10 IA-UN-MR             2:52.82    2:42.64        
                  34.89     1:17.48 (42.59)     2:00.72 (43.24)     2:42.64 (41.92)
  5 Roche, Patrick D          10 IA-MR                2:36.97    2:44.16        
                  35.10     1:17.59 (42.49)     2:02.47 (44.88)     2:44.16 (41.69)
  6 Ortof, Harry C            10 Express Swimming-MR  2:56.39    2:44.94        
                  36.82     1:19.43 (42.61)     2:01.91 (42.48)     2:44.94 (43.03)
  7 Graham, Joseph P           9 Express Swimming-MR  3:02.11    2:48.39        
                  37.55     1:20.45 (42.90)     2:05.14 (44.69)     2:48.39 (43.25)
  8 Chen, Christopher         10 Express Swimming-MR  2:55.32    2:48.98        
                1:22.09   2:48.98 (1:26.89)                                        
  9 Desmornes, Georgio        10 Express Swimming-MR  3:03.44    2:49.59        
                  37.00   2:05.66 (1:28.66)     2:49.59 (43.93)         2:49.59 ( )
 10 Crafa, Christopher J      10 Express Swimming-MR  3:02.11    2:56.72        
                  38.80     1:23.52 (44.72)     2:10.79 (47.27)     2:56.72 (45.93)
 11 Metzger, Alexander D      10 IA-UN-MR             3:07.26    3:02.96        
                  40.18     1:27.81 (47.63)     2:16.66 (48.85)     3:02.96 (46.30)
 12 Martinez, Andres P        10 Farmingdale-MR       3:17.50    3:06.90        
                  38.79     1:26.61 (47.82)     2:16.87 (50.26)     3:06.90 (50.03)
 13 Parrinello, Anthony        9 Farmingdale-MR            NT    3:14.60        
                  40.28     1:30.86 (50.58)     2:22.85 (51.99)     3:14.60 (51.75)
 14 Casement, Justin           9 Farmingdale-MR       3:16.50    3:24.84        
                  42.08     1:33.72 (51.64)     2:30.13 (56.41)     3:24.84 (54.71)
 15 Hidalgo, Ricardo A         9 WAC-MR                    NT    3:25.00        
                  44.44     1:37.33 (52.89)     2:32.43 (55.10)     3:25.00 (52.57)
 16 Yacovone, Thomas S        10 Express Swimming-MR       NT    4:06.06        
                  46.50   1:50.07 (1:03.57)   4:06.06 (2:15.99)                    
 
Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sigaty, Thomas R          10 North Shore-MR            NT    6:26.46        
                  34.15     1:13.77 (39.62)     1:54.47 (40.70)     2:33.90 (39.43)
        3:13.05 (39.15)     3:52.36 (39.31)     4:32.14 (39.78)     5:11.77 (39.63)
        5:49.85 (38.08)     6:26.46 (36.61)                                        
  2 Ortof, Harry C            10 Express Swimming-MR       NT    7:12.21        
                  39.15     1:21.39 (42.24)     2:06.23 (44.84)     2:50.41 (44.18)
        3:33.86 (43.45)     4:16.95 (43.09)     5:02.31 (45.36)     5:47.63 (45.32)
        6:31.25 (43.62)     7:12.21 (40.96)                                        
  3 Zinkiewicz, Zachary M     10 IA-MR                7:08.80    7:17.54        
                  35.05     1:17.74 (42.69)     2:02.13 (44.39)     2:47.85 (45.72)
        3:33.73 (45.88)     4:19.59 (45.86)     5:04.72 (45.13)     5:50.26 (45.54)
        6:35.12 (44.86)     7:17.54 (42.42)                                        
  4 Ismailov, Max             10 IA-UN-MR                  NT    7:22.87        
                  37.78     1:21.57 (43.79)     2:07.65 (46.08)     2:54.20 (46.55)
        3:40.14 (45.94)     4:25.65 (45.51)     5:11.68 (46.03)     5:56.67 (44.99)
        6:40.55 (43.88)     7:22.87 (42.32)                                        
  5 Crafa, Christopher J      10 Express Swimming-MR       NT    7:47.16        
                  39.05     1:23.03 (43.98)     2:09.63 (46.60)     2:57.55 (47.92)
        3:45.59 (48.04)     4:33.39 (47.80)     5:22.78 (49.39)     6:12.05 (49.27)
        7:01.98 (49.93)     7:47.16 (45.18)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WU, Kevin Z               10 UNLGA-MR               33.35      32.06        
  2 Zinkiewicz, Zachary M     10 IA-MR                  36.39      35.05        
  3 Michel, Jeff R            10 North Shore-MR         37.33      37.09        
  4 Foo, Felix X              10 FLY-MR                 37.73      39.08        
  5 Masino, Corey J           10 EAST-MR                39.09      39.21        
  6 Mcalpine, Michael A        9 UN-JC-MR               38.00      39.23        
  7 Zhao, Steven D             9 FLY-MR                 40.98      39.75        
  8 Thompson, Solomon J        9 EAST-MR                38.84      40.01        
  9 Montesdeoca, Michael      10 Twisters-MR            42.82      40.51        
 10 Ortof, Harry C            10 Express Swimming-MR    41.62      40.93        
 11 Bogart, Liam P             8 EAST-MR                44.44      41.19        
 12 Roche, Patrick D          10 IA-MR                  40.95      41.26        
 13 Lishnevetsky, Joshua T     9 Bscat-MR               48.00      41.34        
 14 Weston, Scott A            9 EAST-MR                42.14      41.68        
 15 Cazzorla, Daniel          10 FLY-MR                 50.00      41.79        
 16 Ismailov, Max             10 IA-UN-MR               41.31      41.85        
 17 Crafa, Christopher J      10 Express Swimming-MR    43.08      41.90        
 18 Rodriguez, Gus E           9 EAST-MR                41.20      41.93        
 19 Murphy, Andrew J          10 North Shore-MR         40.86      42.24        
 20 Breen, Shane M             8 Twisters-MR            44.62      42.42        
 21 Babyak, Andrew G           8 EAST-MR                45.22      42.54        
 22 Parrinello, Anthony        9 Farmingdale-MR         46.54      43.07        
 23 Hughes-Monasterio, Ethan  10 Twisters-MR            45.22      44.00        
 24 Lee, Andy                  7 Twisters-MR            50.77      44.59        
 25 Rollo, Brandon T          10 FLY-MR                 48.28      45.67        
 26 Graham, Joseph P           9 Express Swimming-MR    48.92      45.79        
 27 YU, Dominic               10 Twisters-MR            44.13      46.15        
 28 Romero, Leonardo A        10 FLY-MR                 45.59      46.90        
 29 Dorizas, Chris A          10 Express Swimming-MR       NT      47.08        
 30 Gonzalez, Edward           9 Twisters-MR            46.55      47.65        
 31 Harloff, Ryan             10 Express Swimming-MR       NT      47.94        
 32 Mirabal, Isaiah D          9 FLY-MR                 51.82      48.04        
 33 Camerano, Costantino      10 Express Swimming-MR  1:01.16      48.54        
 34 Metzger, Alexander D      10 IA-UN-MR               44.08      49.28        
 35 Martinez, Andres P        10 Farmingdale-MR         51.68      49.95        
 36 Plotka, Jeffery G         10 Express Swimming-MR    49.53      50.28        
 37 Santos, Douglas J          8 FLY-MR                 56.00      50.44        
 38 Casement, Justin           9 Farmingdale-MR            NT      51.21        
 39 Shashaty, Jack             9 WAC-MR               1:04.65      51.42        
 40 Thomas, Kieran C           8 IA-MR                  56.71      52.12        
 41 Yacovone, Thomas S        10 Express Swimming-MR       NT      52.16        
 42 Valdes, Luke               8 WAC-MR                    NT      52.43        
 43 Crafa, John M             10 Express Swimming-MR    50.09      52.71        
 44 Trencheny, Andrew         10 Express Swimming-MR       NT      52.89        
 45 Susz, Jackson E            9 EAST-MR                52.22      53.73        
 46 Chang, Michael             7 Farmingdale-MR         49.50      54.46        
 47 German, Alexander N        9 Express Swimming-MR    55.11      56.38        
 48 Ostensen, Peter            6 WAC-MR                    NT      56.49        
 49 Cusack-McPartlin, Timoth   8 WAC-MR                    NT      56.54        
 50 Hidalgo, Ricardo A         9 WAC-MR                    NT      57.51        
 51 Jin, Charles K             9 Express Swimming-MR  1:15.34      57.87        
 52 Mattone, Nicholas R       10 Express Swimming-MR    53.11      59.80        
 53 Manduca, Alexander         8 WAC-MR                    NT    1:00.33        
 54 Metzger, Nicholas D        8 IA-UN-MR             1:11.30    1:01.19        
 55 Crafa, Thomas J           10 Express Swimming-MR    56.77    1:01.74        
 56 Turi, Cameron             10 Farmingdale-MR         55.50    1:04.69        
 57 Plotka, Robert J           8 Express Swimming-MR  1:08.37    1:04.81        
 58 MACCHIAROLA, John F        8 Express Swimming-MR       NT    1:10.94        
 59 Sarbanes, Alexander C      9 Express Swimming-MR       NT    1:12.61        
 -- Dunster, Connor G          8 Express Swimming-MR       NT         DQ        
 -- Fulgieri, Joseph M        10 Express Swimming-MR       NT         DQ        
 -- Guarnieri, Maxwell T      10 Express Swimming-MR    53.44         DQ        
 -- Connors, Brian G          10 Express Swimming-MR       NT         DQ        
 -- Lazar, Spencer R           8 Express Swimming-MR    55.43         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mcalpine, Michael A        9 UN-JC-MR             1:20.62    1:21.41        
                  39.55     1:21.41 (41.86)                                        
  2 Chen, Geoffrey             9 Express Swimming-MR  1:25.18    1:22.51        
                  39.69     1:22.51 (42.82)                                        
  3 Masino, Corey J           10 EAST-MR              1:23.08    1:23.90        
                  40.10     1:23.90 (43.80)                                        
  4 Roche, Patrick D          10 IA-MR                1:28.11    1:24.47        
                1:24.68         1:24.47 ( )                                        
  5 Murphy, Andrew J          10 North Shore-MR       1:25.78    1:26.08        
                  41.44     1:26.08 (44.64)                                        
  6 Chen, Christopher         10 Express Swimming-MR  1:26.54    1:26.34        
                1:33.23         1:26.34 ( )                                        
  7 Thompson, Solomon J        9 EAST-MR              1:23.38    1:27.11        
                  41.86     1:27.11 (45.25)                                        
  8 Ortof, Harry C            10 Express Swimming-MR  1:29.15    1:27.50        
                  43.22     1:27.50 (44.28)                                        
  9 Rodriguez, Gus E           9 EAST-MR              1:29.83    1:28.72        
                  43.73     1:28.72 (44.99)                                        
 10 Bogart, Liam P             8 EAST-MR              1:42.00    1:28.93        
                  44.28     1:28.93 (44.65)                                        
 11 Terzano, Paul Andrew       9 Bscat-MR             1:51.25    1:29.36        
                  41.50     1:29.36 (47.86)                                        
 12 Chang, Kevin C            10 Express Swimming-MR  1:33.08    1:30.48        
                  43.64     1:30.48 (46.84)                                        
 13 Gahan, Owen J             10 IA-MR                1:32.19    1:30.76        
                  47.69     1:30.76 (43.07)                                        
 14 Flannery, Aidan J          9 EAST-MR              1:35.00    1:31.58        
                  44.38     1:31.58 (47.20)                                        
 15 Weston, Scott A            9 EAST-MR              1:30.17    1:31.88        
                  44.51     1:31.88 (47.37)                                        
 16 Murray, Andrew M           9 EAST-MR              1:41.00    1:33.15        
                  45.90     1:33.15 (47.25)                                        
 17 Babyak, Andrew G           8 EAST-MR              1:40.67    1:33.69        
                  44.92     1:33.69 (48.77)                                        
 18 Parrinello, Anthony        9 Farmingdale-MR       1:41.84    1:33.90        
                  45.08     1:33.90 (48.82)                                        
 19 Connors, Brian G          10 Express Swimming-MR       NT    1:34.50        
                1:34.69         1:34.50 ( )                                        
 20 Antonucci, Luke            9 Sachem-MR            1:40.26    1:34.65        
                  47.33     1:34.65 (47.32)                                        
 21 Peterson, Conor P         10 WAC-MR               1:45.45    1:36.54        
                  45.71     1:36.54 (50.83)                                        
 22 Metzger, Alexander D      10 IA-UN-MR             1:35.13    1:41.70        
                  48.79     1:41.70 (52.91)                                        
 23 Harloff, Ryan             10 Express Swimming-MR       NT    1:42.26        
                  47.25     1:42.26 (55.01)                                        
 24 Gonzalez, Edward           9 Twisters-MR          1:43.12    1:42.43        
                  48.80     1:42.43 (53.63)                                        
 25 Martinez, Andres P        10 Farmingdale-MR       1:52.65    1:44.18        
                  48.34     1:44.18 (55.84)                                        
 26 Guarnieri, Maxwell T      10 Express Swimming-MR  1:56.63    1:45.37        
                  49.36     1:45.37 (56.01)                                        
 27 Boyd, Justin               9 WAC-MR                    NT    1:51.06        
                  52.09     1:51.06 (58.97)                                        
 28 McAndrew, Mathew          10 Express Swimming-MR       NT    1:55.32        
                  56.29     1:55.32 (59.03)                                        
 29 Cavanaugh, Joseph         10 WAC-MR                    NT    1:56.32        
                  58.80     1:56.32 (57.52)                                        
 30 Metzger, Nicholas D        8 IA-UN-MR             2:17.28    2:02.04        
                  58.63   2:02.04 (1:03.41)                                        
 31 O'Brien, Devin M           7 Express Swimming-MR       NT    2:30.34        
                1:08.55   2:30.34 (1:21.79)                                        
 -- Trencheny, Andrew         10 Express Swimming-MR       NT         DQ        
                1:01.15        DQ (1:15.63)                                        
 -- Shaninian, Michael        10 Farmingdale-MR       2:00.50         DQ        
 -- Sohn, Tyler                6 Farmingdale-MR       2:00.50         DQ        
                1:04.04        DQ (1:15.19)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WU, Kevin Z               10 UNLGA-MR               39.77      36.33        
  2 Foo, Felix X              10 FLY-MR                 40.57      39.62        
  3 Mcalpine, Michael A        9 UN-JC-MR               41.09      43.26        
  4 Ismailov, Max             10 IA-UN-MR               46.41      43.27        
  5 Weston, Scott A            9 EAST-MR                43.58      44.22        
  6 Graham, Joseph P           9 Express Swimming-MR    48.38      45.66        
  7 Montesdeoca, Michael      10 Twisters-MR            49.96      45.72        
  8 Roche, Patrick D          10 IA-MR                  51.13      45.83        
  9 Masino, Corey J           10 EAST-MR                49.10      46.47        
 10 Zhao, Steven D             9 FLY-MR                 50.63      47.37        
 11 Ortof, Harry C            10 Express Swimming-MR    52.59      47.55        
 12 Cazzorla, Daniel          10 FLY-MR                 54.00      47.77        
 13 Guarnieri, Maxwell T      10 Express Swimming-MR    51.93      47.99        
 14 Romero, Leonardo A        10 FLY-MR                 58.61      48.24        
 15 Parker, Rob C             10 UN-LI-MR                  NT      48.25        
 16 Bogart, Liam P             8 EAST-MR                55.31      49.67        
 17 Lee, Andy                  7 Twisters-MR            48.79      49.85        
 18 Crafa, John M             10 Express Swimming-MR    50.77      49.90        
 19 Casement, Justin           9 Farmingdale-MR         50.50      51.18        
 20 Rollo, Brandon T          10 FLY-MR                 57.12      52.38        
 21 Shashaty, Jack             9 WAC-MR               1:01.42      52.49        
 22 Parker, William A          9 Express Swimming-MR       NT      53.57        
 23 Yacovone, Thomas S        10 Express Swimming-MR       NT      54.06        
 24 Parrinello, Anthony        9 Farmingdale-MR         56.90      54.15        
 25 Trencheny, Andrew         10 Express Swimming-MR       NT      54.44        
 26 Susz, Jackson E            9 EAST-MR                55.79      54.49        
 27 Harloff, Ryan             10 Express Swimming-MR       NT      55.44        
 28 Santos, Douglas J          8 FLY-MR               1:02.00      56.48        
 29 Mirabal, Isaiah D          9 FLY-MR               1:00.00      56.96        
 30 Thomas, Kieran C           8 IA-MR                1:05.27      57.61        
 31 Hughes-Monasterio, Ethan  10 Twisters-MR            55.86      57.71        
 32 Breen, Shane M             8 Twisters-MR            51.24      57.96        
 33 Chang, Michael             7 Farmingdale-MR            NT      58.19        
 34 Gonzalez, Edward           9 Twisters-MR            54.83      58.53        
 35 Valdes, Luke               8 WAC-MR                    NT      58.76        
 36 German, Alexander N        9 Express Swimming-MR    59.08      59.17        
 37 Mattone, Nicholas R       10 Express Swimming-MR    53.11      59.41        
 38 Crafa, Thomas J           10 Express Swimming-MR  1:00.78    1:01.59        
 39 Ostensen, Peter            6 WAC-MR                    NT    1:02.79        
 40 Metzger, Nicholas D        8 IA-UN-MR             1:06.19    1:03.73        
 41 Lazar, Spencer R           8 Express Swimming-MR  1:03.21    1:04.20        
 42 Hidalgo, Ricardo A         9 WAC-MR               1:05.43    1:07.11        
 43 Cusack-McPartlin, Timoth   8 WAC-MR                    NT    1:20.59        
 -- MACCHIAROLA, John F        8 Express Swimming-MR       NT         DQ        
 -- Plotka, Jeffery G         10 Express Swimming-MR    56.37         DQ        
 -- Manduca, Alexander         8 WAC-MR                    NT         DQ        
 -- Jin, Charles K             9 Express Swimming-MR  1:08.76         DQ        
 -- Fulgieri, Joseph M        10 Express Swimming-MR       NT         DQ        
      One hand touch
 -- Plotka, Robert J           8 Express Swimming-MR  1:24.18         DQ        
 -- Dunster, Connor G          8 Express Swimming-MR       NT         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foo, Felix X              10 FLY-MR               1:26.47    1:25.69        
                  40.90     1:25.69 (44.79)                                        
  2 Ismailov, Max             10 IA-UN-MR             1:40.15    1:31.59        
                  42.01     1:31.59 (49.58)                                        
  3 Weston, Scott A            9 EAST-MR              1:33.20    1:36.46        
                  44.98     1:36.46 (51.48)                                        
  4 Chen, Geoffrey             9 Express Swimming-MR  1:42.26    1:36.48        
                  46.61     1:36.48 (49.87)                                        
  5 Graham, Joseph P           9 Express Swimming-MR  1:46.19    1:38.90        
                  46.85     1:38.90 (52.05)                                        
  6 Terzano, Paul Andrew       9 Bscat-MR                  NT    1:40.44        
                  47.97     1:40.44 (52.47)                                        
  7 Parker, Rob C             10 UN-LI-MR                  NT    1:40.83        
                  46.90     1:40.83 (53.93)                                        
  8 Ortof, Harry C            10 Express Swimming-MR  1:42.90    1:41.10        
                  47.86     1:41.10 (53.24)                                        
  9 Zhao, Steven D             9 FLY-MR               1:47.99    1:43.10        
                  48.28     1:43.10 (54.82)                                        
 10 Guarnieri, Maxwell T      10 Express Swimming-MR  1:56.28    1:43.39        
                  48.93     1:43.39 (54.46)                                        
 11 Desmornes, Georgio        10 Express Swimming-MR  1:50.95    1:44.42        
                  50.51     1:44.42 (53.91)                                        
 12 Lee, Andy                  7 Twisters-MR          1:43.13    1:44.55        
                  49.19     1:44.55 (55.36)                                        
 13 Murphy, Andrew J          10 North Shore-MR       1:58.13    1:50.20        
                  50.94     1:50.20 (59.26)                                        
 14 Susz, Jackson E            9 EAST-MR              2:00.34    1:50.67        
                  50.56   1:50.67 (1:00.11)                                        
 15 Shashaty, Jack             9 WAC-MR               1:56.56    2:00.32        
                  55.70   2:00.32 (1:04.62)                                        
 16 Harloff, Ryan             10 Express Swimming-MR       NT    2:02.57        
                  56.99   2:02.57 (1:05.58)                                        
 -- Parker, William A          9 Express Swimming-MR       NT         DQ        
                  53.96        DQ (1:04.89)                                        
 -- Trencheny, Andrew         10 Express Swimming-MR       NT         DQ        
                  54.42          DQ (59.18)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WU, Kevin Z               10 UNLGA-MR               31.66      30.69        
  2 Michel, Jeff R            10 North Shore-MR         36.78      36.07        
  3 Mcalpine, Michael A        9 UN-JC-MR               35.63      37.25        
  4 Breen, Shane M             8 Twisters-MR            46.22      38.15        
  5 Zhao, Steven D             9 FLY-MR                 41.87      38.68        
  6 Lishnevetsky, Joshua T     9 Bscat-MR               43.00      38.83        
  7 Masino, Corey J           10 EAST-MR                40.92      39.11        
  8 Thompson, Solomon J        9 EAST-MR                42.26      40.17        
  9 Gahan, Owen J             10 IA-MR                  46.36      40.71        
 10 Cazzorla, Daniel          10 FLY-MR                 53.00      41.79        
 11 Connors, Brian G          10 Express Swimming-MR    45.12      42.15        
 12 Flannery, Aidan J          9 EAST-MR                47.24      42.48        
 13 Roche, Patrick D          10 IA-MR                  41.31      43.05        
 14 Montesdeoca, Michael      10 Twisters-MR            42.11      43.57        
 15 Antonucci, Luke            9 Sachem-MR              46.55      43.66        
 16 Babyak, Andrew G           8 EAST-MR                56.69      43.68        
 17 Bogart, Liam P             8 EAST-MR                54.96      43.88        
 18 Rodriguez, Gus E           9 EAST-MR                46.27      45.58        
 19 Romero, Leonardo A        10 FLY-MR                 57.00      46.03        
 20 Metzger, Alexander D      10 IA-UN-MR               45.90      47.57        
 21 Rollo, Brandon T          10 FLY-MR                 52.92      48.77        
 22 Casement, Justin           9 Farmingdale-MR         45.50      48.87        
 23 Santos, Douglas J          8 FLY-MR                 59.00      51.13        
 24 Mirabal, Isaiah D          9 FLY-MR                 55.00      55.95        
 25 Chang, Michael             7 Farmingdale-MR         50.50      58.26        
 26 Metzger, Nicholas D        8 IA-UN-MR             1:20.93    1:00.03        
 -- Shashaty, Jack             9 WAC-MR                 56.56         DQ        
 -- Murray, Andrew M           9 EAST-MR                42.00         DQ        
 -- Ostensen, Peter            6 WAC-MR                    NT         DQ        
 -- Boyd, Justin               9 WAC-MR                    NT         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sigaty, Thomas R          10 North Shore-MR       1:24.69    1:18.04        
                  35.59     1:18.04 (42.45)                                        
  2 Michel, Jeff R            10 North Shore-MR       1:37.54    1:27.38        
                  40.88     1:27.38 (46.50)                                        
  3 Lishnevetsky, Joshua T     9 Bscat-MR             2:05.00    1:29.04        
                  41.05     1:29.04 (47.99)                                        
  4 Mcalpine, Michael A        9 UN-JC-MR             1:29.00    1:29.51        
                  38.24     1:29.51 (51.27)                                        
  5 Crafa, Christopher J      10 Express Swimming-MR  1:45.32    1:32.92        
                  41.96     1:32.92 (50.96)                                        
  6 Thompson, Solomon J        9 EAST-MR              1:44.01    1:37.94        
                  42.86     1:37.94 (55.08)                                        
  7 Babyak, Andrew G           8 EAST-MR              2:00.00    1:42.81        
                  46.52     1:42.81 (56.29)                                        
  8 Rodriguez, Gus E           9 EAST-MR              2:00.00    1:47.37        
                  47.31   1:47.37 (1:00.06)                                        
  9 Metzger, Alexander D      10 IA-UN-MR             1:44.51    1:47.85        
                  47.07   1:47.85 (1:00.78)                                        
 10 Murphy, Andrew J          10 North Shore-MR       1:51.06    1:50.68        
                  49.46   1:50.68 (1:01.22)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WU, Kevin Z               10 UNLGA-MR             1:11.82    1:08.81        
                  32.11     1:08.81 (36.70)                                        
  2 Foo, Felix X              10 FLY-MR               1:17.79    1:17.09        
                  37.59     1:17.09 (39.50)                                        
  3 Mcalpine, Michael A        9 UN-JC-MR             1:15.76    1:18.13        
                  36.74     1:18.13 (41.39)                                        
  4 Ismailov, Max             10 IA-UN-MR             1:28.46    1:23.58        
                  40.59     1:23.58 (42.99)                                        
  5 Masino, Corey J           10 EAST-MR              1:26.09    1:24.04        
                  37.61     1:24.04 (46.43)                                        
  6 Zhao, Steven D             9 FLY-MR               1:24.65    1:24.48        
                  38.42     1:24.48 (46.06)                                        
  7 Chen, Christopher         10 Express Swimming-MR  1:26.35    1:24.83        
                  37.66     1:24.83 (47.17)                                        
  8 Thompson, Solomon J        9 EAST-MR              1:26.05    1:25.19        
                  39.33     1:25.19 (45.86)                                        
  9 Bogart, Liam P             8 EAST-MR              1:42.43    1:26.97        
                  40.46     1:26.97 (46.51)                                        
 10 Graham, Joseph P           9 Express Swimming-MR  1:30.99    1:27.41        
                  42.82     1:27.41 (44.59)                                        
 11 Terzano, Paul Andrew       9 Bscat-MR             1:45.96    1:27.53        
                  39.59     1:27.53 (47.94)                                        
 12 Flannery, Aidan J          9 EAST-MR              1:42.03    1:27.80        
                  41.54     1:27.80 (46.26)                                        
 13 Weston, Scott A            9 EAST-MR              1:28.01    1:28.31        
                  42.26     1:28.31 (46.05)                                        
 14 Cazzorla, Daniel          10 FLY-MR               1:45.00    1:28.54        
                  41.02     1:28.54 (47.52)                                        
 15 Babyak, Andrew G           8 EAST-MR              1:43.04    1:28.58        
                  40.31     1:28.58 (48.27)                                        
 16 Lishnevetsky, Joshua T     9 Bscat-MR             1:35.00    1:28.87        
                  38.47     1:28.87 (50.40)                                        
 17 Murphy, Andrew J          10 North Shore-MR       1:40.75    1:29.51        
                  40.32     1:29.51 (49.19)                                        
 18 Peterson, Conor P         10 WAC-MR               1:45.45    1:29.66        
                  40.44     1:29.66 (49.22)                                        
 19 Rodriguez, Gus E           9 EAST-MR              1:35.02    1:29.80        
                  40.35     1:29.80 (49.45)                                        
 20 Desmornes, Georgio        10 Express Swimming-MR  1:38.16    1:30.89        
                  44.01     1:30.89 (46.88)                                        
 21 Romero, Leonardo A        10 FLY-MR               1:39.40    1:31.78        
                  40.84     1:31.78 (50.94)                                        
 22 Chang, Kevin C            10 Express Swimming-MR  1:33.62    1:32.06        
                  41.55     1:32.06 (50.51)                                        
 23 Lee, Andy                  7 Twisters-MR          1:40.21    1:34.24        
                  45.91     1:34.24 (48.33)                                        
 24 Breen, Shane M             8 Twisters-MR          1:41.22    1:35.89        
                  42.69     1:35.89 (53.20)                                        
 25 Rollo, Brandon T          10 FLY-MR               1:42.14    1:38.67        
                  46.93     1:38.67 (51.74)                                        
 26 Nicolo, Gabriele           8 WAC-MR                    NT    1:40.66        
                  42.84     1:40.66 (57.82)                                        
 27 Susz, Jackson E            9 EAST-MR              1:56.21    1:42.68        
                  49.23     1:42.68 (53.45)                                        
 28 Santos, Douglas J          8 FLY-MR               2:00.00    1:42.97        
                  48.45     1:42.97 (54.52)                                        
 29 Metzger, Alexander D      10 IA-UN-MR             1:32.43    1:43.00        
                  50.35     1:43.00 (52.65)                                        
 30 Shashaty, Jack             9 WAC-MR               1:53.34    1:44.11        
                  49.28     1:44.11 (54.83)                                        
 31 Casement, Justin           9 Farmingdale-MR       1:30.50    1:44.92        
                  49.88     1:44.92 (55.04)                                        
 32 Gonzalez, Edward           9 Twisters-MR          1:46.33    1:45.00        
                  51.20     1:45.00 (53.80)                                        
 33 Mattone, Robert J          9 Express Swimming-MR       NT    2:00.56        
                1:40.35     2:00.56 (20.21)                                        
 34 Cavanaugh, Joseph         10 WAC-MR                    NT    2:12.63        
                1:04.10   2:12.63 (1:08.53)                                        
 35 Metzger, Nicholas D        8 IA-UN-MR             1:34.23    2:37.23        
                1:20.70   2:37.23 (1:16.53)                                        
 -- Murray, Andrew M           9 EAST-MR              1:45.00         DQ        
                  44.41          DQ (49.02)                                        
 -- Chang, Michael             7 Farmingdale-MR       1:40.50         DQ        
                  58.19          DQ (55.67)                                        
 -- Ortof, Harry C            10 Express Swimming-MR  1:34.52         DQ        
                  39.63          DQ (44.05)                                        
 -- Ostensen, Peter            6 WAC-MR                    NT         DQ        
                  56.66        DQ (1:24.84)                                        
 -- Montesdeoca, Michael      10 Twisters-MR          1:35.59         DQ        
                  40.26          DQ (47.60)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WU, Kevin Z               10 UNLGA-MR             2:36.19    2:28.06        
                  32.63     1:11.84 (39.21)     1:54.59 (42.75)     2:28.06 (33.47)
  2 Sigaty, Thomas R          10 North Shore-MR       2:44.78    2:44.52        
                  35.99     1:17.95 (41.96)     2:08.76 (50.81)     2:44.52 (35.76)
  3 Foo, Felix X              10 FLY-MR               2:55.00    2:49.14        
                  39.33     1:22.12 (42.79)     2:10.70 (48.58)     2:49.14 (38.44)
  4 Chen, Christopher         10 Express Swimming-MR       NT    2:58.77        
                  40.52     1:24.74 (44.22)     2:19.51 (54.77)     2:58.77 (39.26)
  5 Zhao, Steven D             9 FLY-MR               3:00.00    2:59.94        
                  38.82     1:27.59 (48.77)     2:19.28 (51.69)     2:59.94 (40.66)
  6 Ismailov, Max             10 IA-UN-MR             3:08.18    3:03.71        
                  45.08     1:30.71 (45.63)     2:22.58 (51.87)     3:03.71 (41.13)
  7 Chen, Geoffrey             9 Express Swimming-MR       NT    3:08.76        
                  42.12     1:30.27 (48.15)     2:25.90 (55.63)     3:08.76 (42.86)
  8 Crafa, Christopher J      10 Express Swimming-MR  3:32.11    3:10.19        
                  42.13     1:29.63 (47.50)     2:27.12 (57.49)     3:10.19 (43.07)
  9 Graham, Joseph P           9 Express Swimming-MR  3:32.43    3:14.18        
                  45.48     1:36.27 (50.79)     2:31.78 (55.51)     3:14.18 (42.40)
 10 Ortof, Harry C            10 Express Swimming-MR  3:23.11    3:14.39        
                  48.01     1:34.70 (46.69)     2:32.67 (57.97)     3:14.39 (41.72)
 11 Desmornes, Georgio        10 Express Swimming-MR       NT    3:20.75        
                  48.61     1:39.35 (50.74)     2:38.63 (59.28)     3:20.75 (42.12)
 12 Hidalgo, Ricardo A         9 WAC-MR                    NT    3:27.52        
                1:06.45   2:08.63 (1:02.18)   3:27.52 (1:18.89)                    
 13 Metzger, Alexander D      10 IA-UN-MR             3:35.75    3:37.66        
                  51.93     1:46.42 (54.49)   2:51.40 (1:04.98)     3:37.66 (46.26)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Uszynski, Arthur          11 Twisters-MR            27.78      26.53        
  2 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR            28.13      26.74        
  3 Sperandio, Alec           12 WAC-MR                 27.56      27.10        
  4 Sweeney, Tim              12 WAC-MR                 28.72      27.24        
  5 Giraldo, Mateo            12 FLY-MR                 29.23      27.27        
  6 Mattei, Vincent P         12 Farmingdale-MR         29.52      27.74        
  7 Sciacca, Jerry F          12 Express Swimming-MR    33.32      28.57        
  8 Lozano, Joseph            12 Express Swimming-MR    28.49      28.66        
  9 De los Santos, Christian  12 FLY-MR                 30.57      28.81        
 10 Ganley, Peter G           12 UN-LI-MR               35.12      28.84        
 11 Tam, Gregory              12 WAC-MR                 29.93      28.92        
 12 Chu, Francis              12 FLY-MR                 30.45      29.32        
 13 Searson, Jimmy            11 Express Swimming-MR    30.60      29.39        
 14 Guo, Andrew               11 Twisters-MR            31.01      30.30        
 15 Mueller, Chris S          12 Express Swimming-MR    33.40      30.43        
 16 Arcidiacono, Stephen G    12 North Shore-MR         32.95      30.52        
 17 Gorinshteyn, Jonathan L   11 WAC-MR                 34.42      30.59        
 18 Hawkins, Andrew T         11 Express Swimming-MR    32.31      30.76        
 19 Hillsberg, Andrew J       12 IA-MR                  30.84      31.37        
 20 Kwasnik, David            12 WAC-MR                 32.51      31.62        
 21 Li, Alan                  11 FLY-MR                 31.53      31.69        
 22 Curd, Howie F             11 Express Swimming-MR       NT      31.73        
 23 Murphy, Shawn D           12 North Shore-MR         34.10      32.14        
 24 Dazzo, Andrew J           12 IA-MR                  34.43      32.15        
 25 Helbock, Robert           11 WAC-MR                 36.90      32.50        
 26 Gupta, Shashank           12 Farmingdale-MR         33.17      32.67        
 27 Battisti, Evan A          11 Express Swimming-MR       NT      32.73        
 28 Indimine, Matthew L       12 North Shore-MR         32.42      32.93        
 29 Caine, David              11 WAC-MR                 34.80      33.13        
 30 McBride, Justin J         11 FLY-MR                 32.92      33.43        
 31 Panzarino, Matthew A      12 Express Swimming-MR    36.45      33.46        
 32 Harrison, Liam F          11 IA-MR                  34.28      33.77        
 33 Lardas, Vasilios K        12 FLY-MR                 38.00      34.02        
 34 Mattone, Xavier M         11 UN-LI-MR                  NT      34.15        
 35 Messak, George K          12 Twisters-MR            33.03      34.19        
 36 Foti, Christian           12 Bscat-MR               33.46      34.22        
 37 Veccia, James V           12 North Shore-MR         33.60      34.40        
 38 Waibel, Andrew P          12 Express Swimming-MR    36.22      35.09        
 39 Cannatella, Anthony J     12 Express Swimming-MR    37.81      35.14        
 40 Cheong, Kevin             12 Express Swimming-MR    37.65      35.36        
 41 Yoon, Justin              11 Express Swimming-MR    38.24      35.78        
 42 Holweger, Matthew P       11 Express Swimming-MR       NT      36.64        
 43 Hubertz, Jared            12 WAC-MR                 40.89      37.38        
 44 Sanchez, Elliot E         11 FLY-MR                 38.42      37.80        
 45 De los Santos, Sean A     11 FLY-MR                 40.38      38.77        
 46 Silibovsky, Daniel        12 Farmingdale-MR         37.46      39.39        
 47 McCloskey, James T        11 FLY-MR                 43.84      39.49        
 48 Keane, Joseph K           11 Express Swimming-MR       NT      40.04        
 49 Toala, Steven C           12 Farmingdale-MR         39.66      40.39        
 50 Bharat, Richard           11 FLY-MR                 38.00      40.50        
 51 Kang, Jason               11 Farmingdale-MR         40.50      56.27        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         12 Twisters-MR            53.63      52.94        
                  25.33       52.94 (27.61)                                        
  2 Uszynski, Arthur          11 Twisters-MR          1:00.81      58.91        
                  28.18       58.91 (30.73)                                        
  3 Sperandio, Alec           12 WAC-MR               1:01.55      59.79        
                  28.35       59.79 (31.44)                                        
  4 Lozano, Joseph            12 Express Swimming-MR  1:00.47    1:00.00        
                  28.90     1:00.00 (31.10)                                        
  5 Giraldo, Mateo            12 FLY-MR               1:07.33    1:00.33        
                  29.08     1:00.33 (31.25)                                        
  6 Sweeney, Tim              12 WAC-MR               1:03.03    1:00.56        
                  28.70     1:00.56 (31.86)                                        
  7 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR          1:02.12    1:00.66        
                  29.00     1:00.66 (31.66)                                        
  8 Sourial, Anthony          12 Express Swimming-MR  1:02.51    1:00.98        
                  29.49     1:00.98 (31.49)                                        
  9 Sciacca, Jerry F          12 Express Swimming-MR  1:15.34    1:01.95        
                  29.65     1:01.95 (32.30)                                        
 10 Jaile, C-Co R             11 EAST-MR              1:05.23    1:02.50        
                  29.23     1:02.50 (33.27)                                        
 11 Mattei, Vincent P         12 Farmingdale-MR       1:06.83    1:03.11        
                  30.38     1:03.11 (32.73)                                        
 12 Reyes, Christopher        12 FLY-MR               1:05.19    1:03.77        
                  30.36     1:03.77 (33.41)                                        
 13 Chu, Francis              12 FLY-MR               1:06.66    1:04.45        
                  30.43     1:04.45 (34.02)                                        
 14 Callahan, Mark J          12 EAST-MR              1:07.57    1:04.57        
                  30.68     1:04.57 (33.89)                                        
 15 Hagemann, Alex A          11 Express Swimming-MR  1:04.50    1:04.81        
                  31.39     1:04.81 (33.42)                                        
 16 Tam, Gregory              12 WAC-MR               1:11.82    1:05.61        
                  30.55     1:05.61 (35.06)                                        
 17 Pompay, John A            11 Express Swimming-MR  1:08.12    1:06.01        
                  30.89     1:06.01 (35.12)                                        
 18 Williams, Tyler S         12 Express Swimming-MR  1:07.86    1:06.27        
                  31.94     1:06.27 (34.33)                                        
 19 Ganley, Peter G           12 UN-LI-MR             1:15.11    1:06.63        
                  30.88     1:06.63 (35.75)                                        
 20 Gorinshteyn, Jonathan L   11 WAC-MR               1:12.03    1:06.83        
                  32.14     1:06.83 (34.69)                                        
 21 Scandura, Anthony F       12 FLY-MR               1:20.00    1:06.92        
                  31.39     1:06.92 (35.53)                                        
 22 Cornwallis, Robert A      12 Twisters-MR          1:10.76    1:08.00        
                  32.42     1:08.00 (35.58)                                        
 23 Mueller, Chris S          12 Express Swimming-MR  1:14.59    1:08.42        
                  33.43     1:08.42 (34.99)                                        
 24 Siboonruang, Tana         11 Twisters-MR          1:11.63    1:08.44        
                  32.49     1:08.44 (35.95)                                        
 25 Hawkins, Andrew T         11 Express Swimming-MR  1:14.04    1:08.48        
                  32.45     1:08.48 (36.03)                                        
 26 Alvarez, Jeffrey          12 Twisters-MR          1:12.62    1:08.86        
                  32.72     1:08.86 (36.14)                                        
 27 Diamond, Zachary          12 WAC-MR               1:10.94    1:09.04        
                  33.44     1:09.04 (35.60)                                        
 28 Li, Alan                  11 FLY-MR               1:09.42    1:09.81        
                  33.29     1:09.81 (36.52)                                        
 29 Murphy, Shawn D           12 North Shore-MR       1:15.78    1:10.10        
                  34.37     1:10.10 (35.73)                                        
 30 Curd, Howie F             11 Express Swimming-MR  1:14.15    1:10.55        
                  34.18     1:10.55 (36.37)                                        
 31 Hillsberg, Andrew J       12 IA-MR                1:13.32    1:11.23        
                  32.72     1:11.23 (38.51)                                        
 32 Ruggiero, Joseph A        11 EAST-MR              1:14.47    1:11.44        
                  32.91     1:11.44 (38.53)                                        
 33 Gupta, Shashank           12 Farmingdale-MR       1:12.37    1:11.53        
                  34.02     1:11.53 (37.51)                                        
 34 Kwasnik, David            12 WAC-MR               1:17.06    1:11.95        
                  34.75     1:11.95 (37.20)                                        
 35 Foti, Christian           12 Bscat-MR             1:12.79    1:13.99        
                  35.90     1:13.99 (38.09)                                        
 36 Lin, Michael K            12 Bscat-MR             1:38.70    1:14.21        
                  34.05     1:14.21 (40.16)                                        
 37 MacAulay, Patrick M       11 EAST-MR              1:18.36    1:14.32        
                  35.92     1:14.32 (38.40)                                        
 38 Veccia, James V           12 North Shore-MR       1:16.12    1:14.37        
                2:42.81         1:14.37 ( )                                        
 39 McBride, Justin J         11 FLY-MR               1:13.75    1:14.43        
                  35.41     1:14.43 (39.02)                                        
 40 Battisti, Evan A          11 Express Swimming-MR  1:20.87    1:14.75        
                  34.17     1:14.75 (40.58)                                        
 41 Panzarino, Matthew A      12 Express Swimming-MR  1:20.06    1:15.35        
                  36.42     1:15.35 (38.93)                                        
 42 Harrison, Liam F          11 IA-MR                1:15.21    1:16.96        
                  34.84     1:16.96 (42.12)                                        
 43 Asaga, Takuto             12 EAST-MR                   NT    1:19.19        
                  35.55     1:19.19 (43.64)                                        
 44 Lamadrid, Andrew M        11 EAST-MR              1:22.51    1:19.28        
                  37.34     1:19.28 (41.94)                                        
 45 Mattone, Michael X        11 Express Swimming-MR  1:30.82    1:20.41        
                  37.27     1:20.41 (43.14)                                        
 46 Cannatella, Anthony J     12 Express Swimming-MR  1:25.83    1:20.84        
                  37.40     1:20.84 (43.44)                                        
 47 Faybishev, Daniel         11 WAC-MR                    NT    1:21.88        
                  36.65     1:21.88 (45.23)                                        
 48 Chen, Andrew X            11 Express Swimming-MR  1:29.08    1:22.69        
                  38.21     1:22.69 (44.48)                                        
 49 Holweger, Matthew P       11 Express Swimming-MR       NT    1:22.81        
                  37.60     1:22.81 (45.21)                                        
 50 Zhang, Timmy              12 Bscat-MR             1:37.64    1:23.34        
                  37.56     1:23.34 (45.78)                                        
 51 Keane, Joseph K           11 Express Swimming-MR       NT    1:27.29        
                  40.52     1:27.29 (46.77)                                        
 52 McCloskey, James T        11 FLY-MR               1:37.02    1:28.44        
                  40.59     1:28.44 (47.85)                                        
 53 Silibovsky, Daniel        12 Farmingdale-MR       1:27.30    1:29.26        
                  39.45     1:29.26 (49.81)                                        
 54 Bharat, Richard           11 FLY-MR               1:30.95    1:31.35        
                  43.16     1:31.35 (48.19)                                        
 55 Ning, Nicholas            12 Bscat-MR             1:46.37    1:32.20        
                  42.50     1:32.20 (49.70)                                        
 56 Corbisiero, Rocco G       11 Sachem-MR            1:39.24    1:37.30        
                  45.12     1:37.30 (52.18)                                        
 -- Liebowitz, Alec C         11 Express Swimming-MR  1:34.21         DQ        
 -- Barresi, Philp            11 Farmingdale-MR       1:40.50         DQ        
 -- Wong, Justin C            11 Bscat-MR             2:18.71         DQ        
                  49.55          DQ (59.83)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         12 Twisters-MR          1:58.81    1:56.97        
                  26.28       56.14 (29.86)     1:26.63 (30.49)     1:56.97 (30.34)
  2 Uszynski, Arthur          11 Twisters-MR          2:13.97    2:08.22        
                  28.73     1:01.30 (32.57)     1:35.45 (34.15)     2:08.22 (32.77)
  3 Lozano, Joseph            12 Express Swimming-MR  2:12.82    2:11.67        
                  29.66     1:03.13 (33.47)     1:37.70 (34.57)     2:11.67 (33.97)
  4 Sourial, Anthony          12 Express Swimming-MR  2:22.95    2:13.31        
                  30.68     1:04.32 (33.64)     1:39.50 (35.18)     2:13.31 (33.81)
  5 Giraldo, Mateo            12 FLY-MR               2:22.32    2:13.45        
                  30.73     1:04.55 (33.82)     1:39.00 (34.45)     2:13.45 (34.45)
  6 Sperandio, Alec           12 WAC-MR               2:11.97    2:14.32        
                  29.42     1:03.04 (33.62)     1:38.91 (35.87)     2:14.32 (35.41)
  7 Sweeney, Tim              12 WAC-MR               2:23.51    2:15.32        
                  29.67     1:04.29 (34.62)     1:40.62 (36.33)     2:15.32 (34.70)
  8 Guo, Andrew               11 Twisters-MR          2:27.55    2:17.66        
                  31.19     1:06.20 (35.01)     1:43.30 (37.10)     2:17.66 (34.36)
  9 Sciacca, Jerry F          12 Express Swimming-MR  2:45.23    2:17.86        
                  31.50     1:06.00 (34.50)     1:42.56 (36.56)     2:17.86 (35.30)
 10 Mattei, Vincent P         12 Farmingdale-MR       2:25.56    2:18.58        
                  30.83     1:05.83 (35.00)     1:43.69 (37.86)     2:18.58 (34.89)
 11 Hagemann, Alex A          11 Express Swimming-MR  2:18.95    2:20.81        
                  31.58     1:06.96 (35.38)     1:43.55 (36.59)     2:20.81 (37.26)
 12 Pompay, John A            11 Express Swimming-MR  2:26.24    2:23.52        
                  32.21     1:09.95 (37.74)   2:23.56 (1:13.61)         2:23.52 ( )
 13 Tam, Gregory              12 WAC-MR               2:57.50    2:27.08        
                  30.79     1:07.68 (36.89)     1:46.94 (39.26)     2:27.08 (40.14)
 14 Mueller, Chris S          12 Express Swimming-MR  2:57.99    2:29.94        
                  32.23     1:09.49 (37.26)     1:50.68 (41.19)     2:29.94 (39.26)
 15 Scandura, Anthony F       12 FLY-MR               2:40.00    2:32.81        
                  33.74     1:11.91 (38.17)     1:52.90 (40.99)     2:32.81 (39.91)
 16 Curd, Howie F             11 Express Swimming-MR  2:45.11    2:36.63        
                  35.87     1:15.26 (39.39)     1:57.41 (42.15)     2:36.63 (39.22)
 17 Foti, Christian           12 Bscat-MR             2:36.78    2:36.77        
                  34.92     1:14.89 (39.97)     1:56.94 (42.05)     2:36.77 (39.83)
 18 Indimine, Matthew L       12 North Shore-MR       2:48.43    2:39.35        
                  35.42     1:15.23 (39.81)     1:58.11 (42.88)     2:39.35 (41.24)
 19 McBride, Justin J         11 FLY-MR               2:52.93    2:47.53        
                  36.42     1:19.67 (43.25)     2:05.98 (46.31)     2:47.53 (41.55)
 20 Cheong, Kevin             12 Express Swimming-MR  2:57.11    2:48.47        
                  35.56     1:18.19 (42.63)     2:05.03 (46.84)     2:48.47 (43.44)
 21 Yoon, Justin              11 Express Swimming-MR  3:05.64    2:52.86        
                  39.04     1:23.65 (44.61)     2:09.23 (45.58)     2:52.86 (43.63)
 22 Chen, Andrew X            11 Express Swimming-MR  3:09.11    2:59.87        
                  37.13     1:22.63 (45.50)     2:11.28 (48.65)     2:59.87 (48.59)
 23 De los Santos, Sean A     11 FLY-MR               3:10.00    3:05.81        
                  40.37     1:27.50 (47.13)     2:16.73 (49.23)     3:05.81 (49.08)
 24 Lardas, Vasilios K        12 FLY-MR               3:15.00    3:05.90        
                  37.84     1:24.81 (46.97)     2:16.50 (51.69)     3:05.90 (49.40)
 25 Feltman, Gregory          12 Farmingdale-MR       3:10.50    3:08.88        
                  38.94     1:27.04 (48.10)     2:19.94 (52.90)     3:08.88 (48.94)
 26 Silibovsky, Daniel        12 Farmingdale-MR            NT    3:19.13        
                  42.33     1:33.83 (51.50)     2:30.75 (56.92)     3:19.13 (48.38)
 27 Corbisiero, Rocco G       11 Sachem-MR            3:55.84    3:31.94        
                  43.84     1:35.92 (52.08)     2:33.31 (57.39)     3:31.94 (58.63)
 28 Toala, Steven C           12 Farmingdale-MR       3:15.50    3:36.67        
                  44.56   2:40.45 (1:55.89)     3:36.67 (56.22)                    
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Shane M         12 EAST-MR              5:41.34    5:32.39        
                  29.19     1:02.14 (32.95)     1:36.04 (33.90)     2:09.95 (33.91)
        2:44.17 (34.22)     3:18.33 (34.16)     3:52.61 (34.28)     4:26.68 (34.07)
        5:00.10 (33.42)     5:32.39 (32.29)                                        
  2 Rodriguez, Raoul J        12 EAST-MR              5:45.50    5:39.92        
                  29.07     1:02.37 (33.30)     1:36.71 (34.34)     2:11.32 (34.61)
        2:46.39 (35.07)     3:22.02 (35.63)     3:56.92 (34.90)     4:32.35 (35.43)
        5:06.67 (34.32)     5:39.92 (33.25)                                        
  3 Lantin, Matthew D         12 EAST-MR              5:47.44    5:40.23        
                  30.03     1:03.02 (32.99)     1:37.46 (34.44)     2:11.98 (34.52)
        2:47.17 (35.19)     3:22.18 (35.01)     3:57.23 (35.05)     4:32.76 (35.53)
        5:07.51 (34.75)     5:40.23 (32.72)                                        
  4 Rubenstein, Sam M         12 EAST-MR              5:53.10    5:46.77        
                  29.97     1:02.73 (32.76)     1:37.05 (34.32)     2:11.62 (34.57)
        2:46.85 (35.23)     3:22.79 (35.94)     3:58.63 (35.84)     4:35.30 (36.67)
        5:11.26 (35.96)     5:46.77 (35.51)                                        
  5 Uszynski, Arthur          11 Twisters-MR          5:59.91    5:49.85        
                  30.33     1:05.07 (34.74)     1:40.71 (35.64)     2:16.81 (36.10)
        2:53.30 (36.49)     3:28.91 (35.61)     4:05.05 (36.14)     4:40.66 (35.61)
        5:15.94 (35.28)     5:49.85 (33.91)                                        
  6 Lozano, Joseph            12 Express Swimming-MR  5:47.87    5:50.52        
                  31.97     1:06.87 (34.90)     1:41.83 (34.96)     2:17.76 (35.93)
        2:53.15 (35.39)     3:30.05 (36.90)     4:05.39 (35.34)     4:41.21 (35.82)
        5:16.89 (35.68)     5:50.52 (33.63)                                        
  7 Sourial, Anthony          12 Express Swimming-MR  6:01.87    5:55.67        
                  30.95     1:06.06 (35.11)     1:42.28 (36.22)     2:18.20 (35.92)
        2:54.64 (36.44)     3:30.78 (36.14)     4:07.27 (36.49)     4:43.57 (36.30)
        5:20.44 (36.87)     5:55.67 (35.23)                                        
  8 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR          6:29.04    5:57.92        
                  30.76     1:05.33 (34.57)     1:41.29 (35.96)     2:17.75 (36.46)
        2:54.77 (37.02)     3:32.31 (37.54)     4:10.11 (37.80)     4:47.22 (37.11)
        5:23.99 (36.77)     5:57.92 (33.93)                                        
  9 Sperandio, Alec           12 WAC-MR               6:00.67    6:04.59        
                  31.33     1:06.59 (35.26)     1:44.04 (37.45)     2:21.04 (37.00)
        2:58.29 (37.25)     3:35.49 (37.20)     4:13.24 (37.75)     4:51.51 (38.27)
        5:29.42 (37.91)     6:04.59 (35.17)                                        
 10 Giraldo, Mateo            12 FLY-MR               6:32.00    6:07.48        
                  31.69     1:08.74 (37.05)     1:46.50 (37.76)     2:24.68 (38.18)
        3:03.39 (38.71)     3:41.04 (37.65)     4:19.37 (38.33)     4:56.29 (36.92)
        5:33.09 (36.80)     6:07.48 (34.39)                                        
 11 Sweeney, Tim              12 WAC-MR               6:42.15    6:08.99        
                  31.31     1:06.82 (35.51)     1:43.61 (36.79)     2:21.59 (37.98)
        3:00.21 (38.62)     3:38.50 (38.29)     4:16.66 (38.16)     4:55.71 (39.05)
        5:33.85 (38.14)     6:08.99 (35.14)                                        
 12 Curran, Tyler D           11 EAST-MR              6:22.99    6:16.87        
                  31.70     1:08.75 (37.05)     1:46.96 (38.21)     2:25.53 (38.57)
        3:04.38 (38.85)     3:42.84 (38.46)     4:22.27 (39.43)     5:01.28 (39.01)
        5:39.08 (37.80)     6:16.87 (37.79)                                        
 13 Callahan, Mark J          12 EAST-MR              6:05.55    6:17.66        
                  31.91     1:07.68 (35.77)     1:46.79 (39.11)     2:24.97 (38.18)
        3:03.77 (38.80)     3:42.70 (38.93)     4:22.27 (39.57)     5:01.18 (38.91)
        5:40.88 (39.70)     6:17.66 (36.78)                                        
 14 Reyes, Christopher        12 FLY-MR               6:40.00    6:26.04        
                  33.14     1:10.21 (37.07)     1:47.97 (37.76)     2:27.01 (39.04)
        3:06.42 (39.41)     3:46.00 (39.58)     4:27.27 (41.27)     5:07.25 (39.98)
        5:47.42 (40.17)     6:26.04 (38.62)                                        
 15 Hagemann, Alex A          11 Express Swimming-MR  6:08.48    6:26.20        
                  32.22     1:09.82 (37.60)     1:48.37 (38.55)     2:28.01 (39.64)
        3:07.86 (39.85)     3:48.32 (40.46)     4:28.65 (40.33)     5:08.73 (40.08)
        5:48.71 (39.98)     6:26.20 (37.49)                                        
 16 Zabelaj, Bujar            11 EAST-MR              6:21.26    6:30.31        
                  34.00     1:11.84 (37.84)     1:51.14 (39.30)     2:31.32 (40.18)
        3:12.32 (41.00)     3:52.19 (39.87)     4:32.18 (39.99)     5:12.32 (40.14)
        5:52.45 (40.13)     6:30.31 (37.86)                                        
 17 Chu, Francis              12 FLY-MR               6:35.00    6:31.41        
                  33.54     1:13.01 (39.47)     1:53.95 (40.94)     2:34.39 (40.44)
        3:15.26 (40.87)     3:55.10 (39.84)     4:35.08 (39.98)     5:15.36 (40.28)
        5:55.05 (39.69)     6:31.41 (36.36)                                        
 18 Pompay, John A            11 Express Swimming-MR  6:31.44    6:32.28        
                  33.91   1:53.30 (1:19.39)   3:14.61 (1:21.31)     3:55.12 (40.51)
        4:34.47 (39.35)     5:15.41 (40.94)     5:55.07 (39.66)     6:32.28 (37.21)
 19 Li, Alan                  11 FLY-MR               6:25.00    6:35.03        
                  35.01     1:13.85 (38.84)     1:54.32 (40.47)     2:34.41 (40.09)
        3:15.32 (40.91)     3:55.21 (39.89)     4:35.64 (40.43)     5:16.16 (40.52)
        5:56.80 (40.64)     6:35.03 (38.23)                                        
 20 Cicchiello, Ryan J        11 EAST-MR              6:15.22    6:36.45        
                  33.80     1:11.75 (37.95)     1:51.05 (39.30)     2:32.02 (40.97)
        3:12.88 (40.86)     3:54.40 (41.52)     4:35.63 (41.23)     5:16.79 (41.16)
        5:58.68 (41.89)     6:36.45 (37.77)                                        
 21 McFarland, Charlie A      11 EAST-MR              6:31.99    6:37.31        
                  34.26     1:14.01 (39.75)     1:53.77 (39.76)     2:34.47 (40.70)
        3:14.11 (39.64)     3:54.94 (40.83)     4:36.38 (41.44)     5:17.21 (40.83)
        5:57.96 (40.75)     6:37.31 (39.35)                                        
 22 Tam, Gregory              12 WAC-MR               7:29.91    6:41.95        
                  33.25     1:12.06 (38.81)     1:52.46 (40.40)     2:34.78 (42.32)
        3:17.46 (42.68)     3:58.52 (41.06)     4:40.79 (42.27)     5:22.93 (42.14)
        6:03.35 (40.42)     6:41.95 (38.60)                                        
 23 Diamond, Zachary          12 WAC-MR                    NT    6:43.51        
                  36.38     1:15.43 (39.05)     1:55.94 (40.51)     2:37.11 (41.17)
        3:19.03 (41.92)     4:00.57 (41.54)     4:42.10 (41.53)     5:23.03 (40.93)
        6:03.67 (40.64)     6:43.51 (39.84)                                        
 24 Jaile, C-Co R             11 EAST-MR              6:10.22    6:43.55        
                  31.41     1:07.62 (36.21)     1:46.84 (39.22)     2:27.68 (40.84)
        3:09.89 (42.21)     3:51.91 (42.02)     4:35.78 (43.87)     5:19.07 (43.29)
        6:02.30 (43.23)     6:43.55 (41.25)                                        
 25 Gupta, Shashank           12 Farmingdale-MR       7:05.10    6:45.72        
                  33.78     1:13.36 (39.58)     1:55.08 (41.72)     2:36.61 (41.53)
        3:18.54 (41.93)     3:59.83 (41.29)     4:41.94 (42.11)     5:24.37 (42.43)
        6:06.10 (41.73)     6:45.72 (39.62)                                        
 26 Foti, Christian           12 Bscat-MR             6:53.42    6:49.48        
                  36.23     1:17.08 (40.85)     1:59.53 (42.45)     2:41.38 (41.85)
        3:23.90 (42.52)     4:05.96 (42.06)     4:48.42 (42.46)     5:29.77 (41.35)
        6:09.97 (40.20)     6:49.48 (39.51)                                        
 27 Mueller, Chris S          12 Express Swimming-MR       NT    6:50.59        
                  35.03     1:14.97 (39.94)   2:39.69 (1:24.72)     3:22.28 (42.59)
        4:04.55 (42.27)     4:46.35 (41.80)     5:29.71 (43.36)     6:12.04 (42.33)
        6:50.91 (38.87)         6:50.59 ( )                                        
 28 Mattei, Vincent P         12 Farmingdale-MR            NT    7:08.97        
                  33.73     1:13.26 (39.53)     1:51.89 (38.63)     2:31.38 (39.49)
        3:12.09 (40.71)     3:53.34 (41.25)     4:33.46 (40.12)     5:13.67 (40.21)
        5:54.57 (40.90)   7:08.97 (1:14.40)                                        
 29 Curd, Howie F             11 Express Swimming-MR       NT    7:15.28        
                  36.30     1:17.72 (41.42)     2:01.83 (44.11)     2:46.37 (44.54)
        3:31.48 (45.11)     4:18.07 (46.59)     5:02.54 (44.47)     5:49.82 (47.28)
        6:34.15 (44.33)     7:15.28 (41.13)                                        
 30 McBride, Justin J         11 FLY-MR               6:45.00    7:31.52        
                  37.22     1:21.97 (44.75)     2:07.73 (45.76)     2:53.63 (45.90)
        3:40.88 (47.25)     4:27.79 (46.91)     5:14.67 (46.88)     6:01.17 (46.50)
        6:47.43 (46.26)     7:31.52 (44.09)                                        
 31 Hillsberg, Andrew J       12 IA-MR                     NT    7:58.12        
                  36.18     1:20.59 (44.41)     2:09.71 (49.12)     2:58.46 (48.75)
        3:49.56 (51.10)     4:39.01 (49.45)     5:29.95 (50.94)     6:24.21 (54.26)
      7:58.12 (1:33.91)                                                            
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         12 Twisters-MR            27.97      27.53        
  2 Rodriguez, Raoul J        12 EAST-MR                31.44      29.51        
  3 Rubenstein, Sam M         12 EAST-MR                33.64      31.39        
  4 Uszynski, Arthur          11 Twisters-MR            32.01      31.45        
  5 McNamara, Shane M         12 EAST-MR                35.80      31.75        
  6 Sweeney, Tim              12 WAC-MR                 33.80      31.98        
  7 Sperandio, Alec           12 WAC-MR                    NT      32.66        
  8 Mattei, Vincent P         12 Farmingdale-MR         33.82      33.13        
  9 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR            33.33      33.15        
 10 Curran, Tyler D           11 EAST-MR                35.11      33.52        
 11 Lantin, Matthew D         12 EAST-MR                34.12      33.59        
 12 Giraldo, Mateo            12 FLY-MR                 34.43      33.66        
 13 Reyes, Christopher        12 FLY-MR                 34.40      33.70        
 14 Cornwallis, Robert A      12 Twisters-MR            34.81      33.71        
 15 Belozerov, Alex           11 Twisters-MR            37.07      34.10        
 16 McFarland, Charlie A      11 EAST-MR                35.32      34.12        
 16 Diamond, Zachary          12 WAC-MR                 33.80      34.12        
 18 Hagemann, Alex A          11 Express Swimming-MR    34.41      34.20        
 19 Jaile, C-Co R             11 EAST-MR                36.25      34.51        
 20 Tam, Gregory              12 WAC-MR                 38.50      34.58        
 21 Ganley, Peter G           12 UN-LI-MR                  NT      34.66        
 22 Zabelaj, Bujar            11 EAST-MR                34.82      35.02        
 23 Mueller, Chris S          12 Express Swimming-MR    40.47      35.27        
 24 Cicchiello, Ryan J        11 EAST-MR                35.30      35.69        
 25 Sciacca, Jerry F          12 Express Swimming-MR    38.67      35.74        
 26 Pompay, John A            11 Express Swimming-MR    36.61      36.09        
 27 Chu, Francis              12 FLY-MR                 37.65      36.37        
 28 Alvarez, Jeffrey          12 Twisters-MR            40.73      36.65        
 29 Callahan, Mark J          12 EAST-MR                39.37      37.41        
 30 Hillsberg, Andrew J       12 IA-MR                  39.96      37.79        
 31 Gorinshteyn, Jonathan L   11 WAC-MR                    NT      37.89        
 32 Hawkins, Andrew T         11 Express Swimming-MR    37.34      37.99        
 33 Lin, Michael K            12 Bscat-MR               37.00      38.36        
 34 Kwasnik, David            12 WAC-MR                 38.52      38.47        
 35 Ruggiero, Joseph A        11 EAST-MR                42.01      39.37        
 36 Williams, Tyler S         12 Express Swimming-MR    43.74      39.72        
 37 Foti, Christian           12 Bscat-MR               39.90      39.73        
 38 Scandura, Anthony F       12 FLY-MR                 45.00      40.04        
 39 Harrison, Liam F          11 IA-MR                  41.78      40.05        
 40 McBride, Justin J         11 FLY-MR                 39.44      40.20        
 41 Panzarino, Matthew A      12 Express Swimming-MR    45.86      42.12        
 42 Chen, Andrew X            11 Express Swimming-MR    42.89      42.84        
 43 MacAulay, Patrick M       11 EAST-MR                43.66      43.33        
 44 Curd, Howie F             11 Express Swimming-MR       NT      43.64        
 45 Corbisiero, Rocco G       11 Sachem-MR              51.26      44.61        
 46 Zhang, Timmy              12 Bscat-MR               42.00      45.33        
 47 Mattone, Michael X        11 Express Swimming-MR    48.12      46.03        
 48 Lamadrid, Andrew M        11 EAST-MR                46.62      46.37        
 49 Silibovsky, Daniel        12 Farmingdale-MR         48.21      47.01        
 50 Cannatella, Anthony J     12 Express Swimming-MR    47.68      47.16        
 51 Ning, Nicholas            12 Bscat-MR               55.00      48.49        
 52 Bharat, Richard           11 FLY-MR                 49.08      49.33        
 53 McCloskey, James T        11 FLY-MR                 48.95      52.41        
 54 Wong, Justin C            11 Bscat-MR               55.00      56.12        
 55 Barresi, Philp            11 Farmingdale-MR       1:50.50    1:00.01        
 -- Faybishev, Daniel         11 WAC-MR                    NT         DQ        
 -- Holweger, Matthew P       11 Express Swimming-MR       NT         DQ        
 -- Keane, Joseph K           11 Express Swimming-MR       NT         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Raoul J        12 EAST-MR              1:07.30    1:04.10        
                  31.19     1:04.10 (32.91)                                        
  2 Uszynski, Arthur          11 Twisters-MR          1:09.21    1:05.82        
                  32.41     1:05.82 (33.41)                                        
  3 Rubenstein, Sam M         12 EAST-MR              1:09.85    1:08.47        
                  33.13     1:08.47 (35.34)                                        
  4 McNamara, Shane M         12 EAST-MR              1:11.71    1:08.64        
                  33.99     1:08.64 (34.65)                                        
  5 Sperandio, Alec           12 WAC-MR               1:08.93    1:09.83        
                  33.80     1:09.83 (36.03)                                        
  6 Sweeney, Tim              12 WAC-MR               1:14.23    1:10.22        
                  34.82     1:10.22 (35.40)                                        
  7 Lantin, Matthew D         12 EAST-MR              1:13.51    1:11.33        
                  34.90     1:11.33 (36.43)                                        
  8 Mattei, Vincent P         12 Farmingdale-MR       1:14.12    1:11.69        
                  35.35     1:11.69 (36.34)                                        
  9 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR          1:11.25    1:12.37        
                  35.28     1:12.37 (37.09)                                        
 10 Hagemann, Alex A          11 Express Swimming-MR  1:13.14    1:12.39        
                  35.66     1:12.39 (36.73)                                        
 11 De los Santos, Christian  12 FLY-MR               1:21.86    1:14.16        
                  36.01     1:14.16 (38.15)                                        
 12 Jaile, C-Co R             11 EAST-MR              1:19.52    1:14.46        
                  35.91     1:14.46 (38.55)                                        
 13 Zabelaj, Bujar            11 EAST-MR              1:13.12    1:14.48        
                  36.88     1:14.48 (37.60)                                        
 14 Curran, Tyler D           11 EAST-MR              1:14.32    1:14.56        
                  35.32     1:14.56 (39.24)                                        
 15 Arcidiacono, Stephen G    12 North Shore-MR       1:17.94    1:15.22        
                  36.62     1:15.22 (38.60)                                        
 16 Belozerov, Alex           11 Twisters-MR          1:20.50    1:15.37        
                  37.00     1:15.37 (38.37)                                        
 17 Ganley, Peter G           12 UN-LI-MR             1:23.23    1:15.96        
                  37.61     1:15.96 (38.35)                                        
 18 Cicchiello, Ryan J        11 EAST-MR              1:17.12    1:16.20        
                  37.90     1:16.20 (38.30)                                        
 19 McFarland, Charlie A      11 EAST-MR              1:17.51    1:17.04        
                  37.40     1:17.04 (39.64)                                        
 20 Pompay, John A            11 Express Swimming-MR  1:19.52    1:17.24        
                  37.19     1:17.24 (40.05)                                        
 21 Chu, Francis              12 FLY-MR               1:20.94    1:18.30        
                  38.98     1:18.30 (39.32)                                        
 22 Alvarez, Jeffrey          12 Twisters-MR          1:29.24    1:20.58        
                  39.51     1:20.58 (41.07)                                        
 23 Callahan, Mark J          12 EAST-MR              1:22.72    1:20.78        
                  38.89     1:20.78 (41.89)                                        
 24 Sciacca, Jerry F          12 Express Swimming-MR  1:26.45    1:21.84        
                  39.58     1:21.84 (42.26)                                        
 25 Mueller, Chris S          12 Express Swimming-MR  1:30.19    1:21.98        
                1:21.96      1:21.98 (0.02)                                        
 26 Deluca, Steve J           12 Farmingdale-MR       1:23.45    1:22.48        
                  39.76     1:22.48 (42.72)                                        
 27 Hawkins, Andrew T         11 Express Swimming-MR  1:20.97    1:22.55        
                  41.30     1:22.55 (41.25)                                        
 28 Gorinshteyn, Jonathan L   11 WAC-MR                    NT    1:23.12        
                  40.32     1:23.12 (42.80)                                        
 29 Murphy, Shawn D           12 North Shore-MR       1:26.61    1:25.04        
                  43.87     1:25.04 (41.17)                                        
 30 Helbock, Robert           11 WAC-MR               1:41.35    1:25.57        
                  42.20     1:25.57 (43.37)                                        
 30 Veccia, James V           12 North Shore-MR       1:25.73    1:25.57        
                  42.55     1:25.57 (43.02)                                        
 32 Ruggiero, Joseph A        11 EAST-MR              1:26.21    1:25.63        
                  42.13     1:25.63 (43.50)                                        
 33 Indimine, Matthew L       12 North Shore-MR       1:26.35    1:27.84        
                  42.98     1:27.84 (44.86)                                        
 34 McBride, Justin J         11 FLY-MR               1:26.16    1:28.44        
                  43.10     1:28.44 (45.34)                                        
 35 Hillsberg, Andrew J       12 IA-MR                1:29.07    1:28.46        
                  41.67     1:28.46 (46.79)                                        
 36 Kwasnik, David            12 WAC-MR               1:24.67    1:28.84        
                  42.93     1:28.84 (45.91)                                        
 37 Cheong, Kevin             12 Express Swimming-MR  1:26.54    1:29.87        
                  42.77     1:29.87 (47.10)                                        
 38 Waibel, Andrew P          12 Express Swimming-MR  1:33.63    1:29.91        
                  43.85     1:29.91 (46.06)                                        
 39 Sanchez, Elliot E         11 FLY-MR               1:45.00    1:30.30        
                  44.02     1:30.30 (46.28)                                        
 40 Lardas, Vasilios K        12 FLY-MR               1:40.00    1:30.85        
                  43.90     1:30.85 (46.95)                                        
 41 Harrison, Liam F          11 IA-MR                1:30.12    1:31.03        
                  43.99     1:31.03 (47.04)                                        
 42 Panzarino, Matthew A      12 Express Swimming-MR  1:39.65    1:31.24        
                  44.93     1:31.24 (46.31)                                        
 43 Hubertz, Jared            12 WAC-MR               1:49.78    1:31.68        
 44 Faybishev, Daniel         11 WAC-MR                    NT    1:31.73        
 45 Yoon, Justin              11 Express Swimming-MR  1:39.74    1:32.06        
                  44.94     1:32.06 (47.12)                                        
 46 Curd, Howie F             11 Express Swimming-MR  1:33.32    1:32.07        
                  45.45     1:32.07 (46.62)                                        
 47 MacAulay, Patrick M       11 EAST-MR              1:35.58    1:32.53        
                  46.34     1:32.53 (46.19)                                        
 48 Lamadrid, Andrew M        11 EAST-MR              1:40.24    1:37.90        
 49 Cannatella, Anthony J     12 Express Swimming-MR  1:45.20    1:39.63        
                  48.14     1:39.63 (51.49)                                        
 50 De los Santos, Sean A     11 FLY-MR               1:42.00    1:43.51        
                  50.24     1:43.51 (53.27)                                        
 51 O'Connor, James T         11 Express Swimming-MR       NT    1:45.65        
 52 Silibovsky, Daniel        12 Farmingdale-MR       1:46.70    1:45.80        
 53 McCloskey, James T        11 FLY-MR               1:47.76    1:46.16        
                  51.73     1:46.16 (54.43)                                        
 54 Feltman, Gregory          12 Farmingdale-MR       1:50.73    1:47.36        
                  51.74     1:47.36 (55.62)                                        
 55 Toala, Steven C           12 Farmingdale-MR       1:52.61    1:53.76        
                  54.28     1:53.76 (59.48)                                        
 -- Keane, Joseph K           11 Express Swimming-MR       NT         DQ        
                  55.67        DQ (1:04.21)                                        
 -- Asaga, Takuto             12 EAST-MR                   NT         DQ        
 -- Kang, Jason               11 Farmingdale-MR       2:00.50         DQ        
      No touch at turn
 -- Caine, David              11 WAC-MR               1:39.38         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  41.34          DQ (48.27)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         12 Twisters-MR            36.64      33.23        
  2 McNamara, Shane M         12 EAST-MR                35.62      33.26        
  3 Lin, Alex                 11 ABBE-MR                33.00      33.28        
  4 Lozano, Joseph            12 Express Swimming-MR    35.13      35.29        
  5 Lantin, Matthew D         12 EAST-MR                36.93      35.87        
  5 McFarland, Charlie A      11 EAST-MR                37.75      35.87        
  7 Tam, Gregory              12 WAC-MR                 36.88      36.15        
  8 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR            42.85      36.62        
  9 Sourial, Anthony          12 Express Swimming-MR    36.01      36.63        
 10 Zabelaj, Bujar            11 EAST-MR                38.23      36.70        
 11 Rubenstein, Sam M         12 EAST-MR                40.79      37.88        
 12 Cornwallis, Robert A      12 Twisters-MR            41.82      38.15        
 13 Chu, Francis              12 FLY-MR                 39.46      38.27        
 14 Rodriguez, Raoul J        12 EAST-MR                47.10      38.37        
 15 Giraldo, Mateo            12 FLY-MR                 40.99      38.85        
 16 Belozerov, Alex           11 Twisters-MR            40.37      39.10        
 16 Siboonruang, Tana         11 Twisters-MR            40.88      39.10        
 18 Li, Alan                  11 FLY-MR                 40.09      39.12        
 19 Gorinshteyn, Jonathan L   11 WAC-MR                 44.46      39.29        
 20 Lin, Michael K            12 Bscat-MR               48.95      39.45        
 21 Sweeney, Tim              12 WAC-MR                 40.50      39.47        
 22 Sperandio, Alec           12 WAC-MR                 40.02      39.53        
 23 Alvarez, Jeffrey          12 Twisters-MR            41.09      39.90        
 24 Asaga, Takuto             12 EAST-MR                   NT      40.55        
 25 Pompay, John A            11 Express Swimming-MR    40.18      40.88        
 26 Ganley, Peter G           12 UN-LI-MR               39.65      41.13        
 27 Ruggiero, Joseph A        11 EAST-MR                42.81      41.32        
 28 Callahan, Mark J          12 EAST-MR                42.67      41.35        
 29 Veccia, James V           12 North Shore-MR         40.51      41.93        
 30 Sciacca, Jerry F          12 Express Swimming-MR    44.56      42.21        
 31 Cicchiello, Ryan J        11 EAST-MR                42.28      42.51        
 32 Mattone, Michael X        11 Express Swimming-MR    44.33      43.14        
 33 Curran, Tyler D           11 EAST-MR                49.31      43.78        
 34 Scandura, Anthony F       12 FLY-MR                 48.00      43.86        
 35 Harrison, Liam F          11 IA-MR                  47.08      44.05        
 36 Zhang, Timmy              12 Bscat-MR               46.26      44.18        
 37 Mueller, Chris S          12 Express Swimming-MR    49.84      44.98        
 38 Murphy, Shawn D           12 North Shore-MR         48.46      45.41        
 39 MacAulay, Patrick M       11 EAST-MR                47.92      45.77        
 40 Hillsberg, Andrew J       12 IA-MR                  47.06      45.92        
 41 Corbisiero, Rocco G       11 Sachem-MR              51.24      46.86        
 42 Battisti, Evan A          11 Express Swimming-MR       NT      47.01        
 43 Faybishev, Daniel         11 WAC-MR                    NT      47.30        
 44 Chen, Andrew X            11 Express Swimming-MR    49.21      47.46        
 45 Williams, Tyler S         12 Express Swimming-MR    58.19      47.47        
 46 Holweger, Matthew P       11 Express Swimming-MR       NT      48.15        
 47 Hawkins, Andrew T         11 Express Swimming-MR    46.72      48.25        
 48 Kwasnik, David            12 WAC-MR                 46.56      48.81        
 49 McCloskey, James T        11 FLY-MR                 49.10      49.22        
 50 Ning, Nicholas            12 Bscat-MR               55.16      50.53        
 51 Curd, Howie F             11 Express Swimming-MR       NT      51.12        
 52 Cannatella, Anthony J     12 Express Swimming-MR    55.80      52.63        
 53 Bharat, Richard           11 FLY-MR                 52.00      53.03        
 54 Panzarino, Matthew A      12 Express Swimming-MR    55.53      53.33        
 55 Wong, Justin C            11 Bscat-MR               52.00    1:02.86        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Domagala, Michael         12 Twisters-MR               NT    1:11.68        
                  33.77     1:11.68 (37.91)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Shane M         12 EAST-MR              1:13.50    1:13.81        
                  35.28     1:13.81 (38.53)                                        
  2 Lozano, Joseph            12 Express Swimming-MR  1:16.23    1:15.98        
                  35.39     1:15.98 (40.59)                                        
  3 Lantin, Matthew D         12 EAST-MR              1:21.44    1:16.26        
                  36.00     1:16.26 (40.26)                                        
  4 Zabelaj, Bujar            11 EAST-MR              1:20.89    1:18.46        
                  37.47     1:18.46 (40.99)                                        
  5 Uszynski, Arthur          11 Twisters-MR          1:24.84    1:20.86        
                  38.16     1:20.86 (42.70)                                        
  6 Tam, Gregory              12 WAC-MR               1:21.41    1:21.10        
                  37.30     1:21.10 (43.80)                                        
  7 McFarland, Charlie A      11 EAST-MR              1:22.23    1:21.45        
                  38.05     1:21.45 (43.40)                                        
  8 Rubenstein, Sam M         12 EAST-MR              1:29.22    1:22.49        
                  39.59     1:22.49 (42.90)                                        
  9 Chu, Francis              12 FLY-MR               1:28.70    1:22.52        
                  39.06     1:22.52 (43.46)                                        
 10 Rodriguez, Raoul J        12 EAST-MR              1:34.67    1:22.98        
                  39.79     1:22.98 (43.19)                                        
 11 Li, Alan                  11 FLY-MR               1:25.53    1:23.70        
                  39.66     1:23.70 (44.04)                                        
 12 Guo, Andrew               11 Twisters-MR          1:25.49    1:23.85        
                  39.88     1:23.85 (43.97)                                        
 13 Giraldo, Mateo            12 FLY-MR               1:27.53    1:24.61        
                  39.51     1:24.61 (45.10)                                        
 14 Cheong, Kevin             12 Express Swimming-MR  1:35.65    1:29.13        
                  43.10     1:29.13 (46.03)                                        
 15 Ruggiero, Joseph A        11 EAST-MR              1:29.51    1:29.41        
                  42.57     1:29.41 (46.84)                                        
 16 Indimine, Matthew L       12 North Shore-MR       1:31.12    1:29.94        
                  43.25     1:29.94 (46.69)                                        
 17 Callahan, Mark J          12 EAST-MR              1:30.16    1:30.03        
                  42.50     1:30.03 (47.53)                                        
 18 Asaga, Takuto             12 EAST-MR                   NT    1:30.26        
                  41.58     1:30.26 (48.68)                                        
 19 Curran, Tyler D           11 EAST-MR              1:45.47    1:32.63        
                  44.38     1:32.63 (48.25)                                        
 20 Veccia, James V           12 North Shore-MR       1:30.39    1:32.84        
                  43.65     1:32.84 (49.19)                                        
 21 Cicchiello, Ryan J        11 EAST-MR              1:35.82    1:32.94        
                  45.11     1:32.94 (47.83)                                        
 22 Jaile, C-Co R             11 EAST-MR              1:38.50    1:34.87        
                  43.59     1:34.87 (51.28)                                        
 23 Searson, Jimmy            11 Express Swimming-MR  1:40.46    1:35.50        
                  45.60     1:35.50 (49.90)                                        
 24 Lardas, Vasilios K        12 FLY-MR               1:45.00    1:36.36        
                  45.79     1:36.36 (50.57)                                        
 25 MacAulay, Patrick M       11 EAST-MR              1:41.49    1:36.51        
                  45.32     1:36.51 (51.19)                                        
 26 Waibel, Andrew P          12 Express Swimming-MR  1:46.78    1:37.51        
                  47.00     1:37.51 (50.51)                                        
 27 Murphy, Shawn D           12 North Shore-MR       1:46.19    1:38.17        
                  46.16     1:38.17 (52.01)                                        
 28 Battisti, Evan A          11 Express Swimming-MR  1:46.06    1:38.82        
                  46.07     1:38.82 (52.75)                                        
 29 Hawkins, Andrew T         11 Express Swimming-MR  1:45.99    1:39.14        
                  46.42     1:39.14 (52.72)                                        
 30 Mattone, Xavier M         11 UN-LI-MR                  NT    1:39.34        
                  45.44     1:39.34 (53.90)                                        
 31 Arcidiacono, Stephen G    12 North Shore-MR       1:54.83    1:40.05        
                  46.69     1:40.05 (53.36)                                        
 32 Caine, David              11 WAC-MR               1:57.77    1:42.08        
                  48.90     1:42.08 (53.18)                                        
 33 Holweger, Matthew P       11 Express Swimming-MR       NT    1:44.10        
                  47.96     1:44.10 (56.14)                                        
 34 Foti, Christian           12 Bscat-MR             1:50.18    1:45.16        
                  19.35   1:45.16 (1:25.81)                                        
 35 Hubertz, Jared            12 WAC-MR               2:06.31    1:46.57        
                  51.01     1:46.57 (55.56)                                        
 36 McCloskey, James T        11 FLY-MR               2:00.00    1:47.77        
                  48.98     1:47.77 (58.79)                                        
 37 Yoon, Justin              11 Express Swimming-MR  2:01.56    1:49.20        
                  51.47     1:49.20 (57.73)                                        
 38 Sanchez, Elliot E         11 FLY-MR               1:40.00    1:53.32        
                  53.56     1:53.32 (59.76)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Shane M         12 EAST-MR                30.41      28.93        
  2 Rodriguez, Raoul J        12 EAST-MR                32.06      29.38        
  3 Giraldo, Mateo            12 FLY-MR                 38.57      29.61        
  4 Uszynski, Arthur          11 Twisters-MR            32.12      29.95        
  5 De los Santos, Christian  12 FLY-MR                 34.13      30.76        
  6 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR            33.03      30.94        
  7 Lozano, Joseph            12 Express Swimming-MR    31.29      31.46        
  8 Sperandio, Alec           12 WAC-MR                 33.31      31.66        
  9 Sweeney, Tim              12 WAC-MR                 32.91      31.67        
 10 Lantin, Matthew D         12 EAST-MR                33.85      32.06        
 11 Guo, Andrew               11 Twisters-MR            35.49      33.67        
 12 Rubenstein, Sam M         12 EAST-MR                34.58      33.68        
 13 McFarland, Charlie A      11 EAST-MR                33.64      33.84        
 14 Li, Alan                  11 FLY-MR                 34.25      33.92        
 15 Callahan, Mark J          12 EAST-MR                39.13      34.15        
 16 Dazzo, Andrew J           12 IA-MR                  43.28      34.32        
 17 Gorinshteyn, Jonathan L   11 WAC-MR                 37.30      34.96        
 18 Searson, Jimmy            11 Express Swimming-MR    38.78      35.08        
 19 Jaile, C-Co R             11 EAST-MR                35.92      35.35        
 20 Zabelaj, Bujar            11 EAST-MR                37.01      35.37        
 21 Tam, Gregory              12 WAC-MR                 35.00      35.54        
 22 Belozerov, Alex           11 Twisters-MR            39.03      35.72        
 23 Curran, Tyler D           11 EAST-MR                35.76      35.86        
 24 McBride, Justin J         11 FLY-MR                 40.95      35.92        
 25 Messak, George K          12 Twisters-MR            36.57      37.10        
 26 Gupta, Shashank           12 Farmingdale-MR         36.72      37.25        
 27 Mueller, Chris S          12 Express Swimming-MR    45.43      37.38        
 28 Hillsberg, Andrew J       12 IA-MR                  39.28      38.39        
 29 Helbock, Robert           11 WAC-MR                 41.20      38.89        
 30 Asaga, Takuto             12 EAST-MR                   NT      38.98        
 31 Cicchiello, Ryan J        11 EAST-MR                38.97      40.26        
 32 Ruggiero, Joseph A        11 EAST-MR                43.82      40.83        
 33 Kwasnik, David            12 WAC-MR                 41.42      42.07        
 34 Harrison, Liam F          11 IA-MR                  43.52      43.62        
 35 MacAulay, Patrick M       11 EAST-MR                45.63      43.95        
 36 Cannatella, Anthony J     12 Express Swimming-MR    41.85      44.85        
 37 Bharat, Richard           11 FLY-MR                 45.67      45.06        
 38 Lamadrid, Andrew M        11 EAST-MR                51.13      46.39        
 39 Caine, David              11 WAC-MR                 47.13      48.35        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         12 Twisters-MR          1:00.72      58.77        
                  27.29       58.77 (31.48)                                        
  2 McNamara, Shane M         12 EAST-MR              1:06.08    1:04.71        
                  29.29     1:04.71 (35.42)                                        
  3 Rodriguez, Raoul J        12 EAST-MR              1:08.03    1:07.99        
                  30.11     1:07.99 (37.88)                                        
  4 Lozano, Joseph            12 Express Swimming-MR  1:10.07    1:10.94        
                  32.63     1:10.94 (38.31)                                        
  5 Sourial, Anthony          12 Express Swimming-MR  1:10.94    1:11.78        
                  33.92     1:11.78 (37.86)                                        
  6 Rubenstein, Sam M         12 EAST-MR              1:19.33    1:13.09        
  7 Reyes, Christopher        12 FLY-MR               1:25.35    1:13.75        
                  33.45     1:13.75 (40.30)                                        
  8 Lantin, Matthew D         12 EAST-MR              1:14.68    1:13.81        
                  34.20     1:13.81 (39.61)                                        
  9 Uszynski, Arthur          11 Twisters-MR          1:15.82    1:15.28        
                  33.68     1:15.28 (41.60)                                        
 10 Hagemann, Alex A          11 Express Swimming-MR  1:14.60    1:16.53        
                  36.18     1:16.53 (40.35)                                        
 11 Curran, Tyler D           11 EAST-MR              1:29.43    1:17.89        
 12 Siboonruang, Tana         11 Twisters-MR          1:24.36    1:18.94        
                  36.75     1:18.94 (42.19)                                        
 13 Li, Alan                  11 FLY-MR               1:20.81    1:19.51        
                  36.72     1:19.51 (42.79)                                        
 14 McFarland, Charlie A      11 EAST-MR              1:19.48    1:19.69        
                  36.41     1:19.69 (43.28)                                        
 15 Zabelaj, Bujar            11 EAST-MR              1:29.72    1:20.17        
 16 Gorinshteyn, Jonathan L   11 WAC-MR                    NT    1:21.97        
                  37.34     1:21.97 (44.63)                                        
 17 Belozerov, Alex           11 Twisters-MR          1:28.42    1:22.01        
                  36.53     1:22.01 (45.48)                                        
 18 Diamond, Zachary          12 WAC-MR               1:29.40    1:22.92        
                  38.02     1:22.92 (44.90)                                        
 19 Jaile, C-Co R             11 EAST-MR              1:27.34    1:24.60        
 20 Cicchiello, Ryan J        11 EAST-MR              1:37.48    1:26.09        
 21 Hawkins, Andrew T         11 Express Swimming-MR  1:42.07    1:27.97        
                  39.45     1:27.97 (48.52)                                        
 22 Ruggiero, Joseph A        11 EAST-MR              1:34.08    1:28.97        
 23 Gupta, Shashank           12 Farmingdale-MR       1:33.95    1:31.09        
 24 Asaga, Takuto             12 EAST-MR                   NT    1:33.16        
 25 Kwasnik, David            12 WAC-MR                    NT    1:36.06        
                  44.16     1:36.06 (51.90)                                        
 26 Veccia, James V           12 North Shore-MR       1:32.49    1:40.67        
 27 Murphy, Shawn D           12 North Shore-MR       1:31.38    1:41.23        
 28 Lamadrid, Andrew M        11 EAST-MR              2:03.00    1:45.78        
                  50.17     1:45.78 (55.61)                                        
 29 Cannatella, Anthony J     12 Express Swimming-MR  1:50.28    1:47.16        
                  48.56     1:47.16 (58.60)                                        
 -- MacAulay, Patrick M       11 EAST-MR                   NT         DQ        
                  47.64          DQ (56.28)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Shane M         12 EAST-MR              1:08.63    1:05.44        
                  31.83     1:05.44 (33.61)                                        
  2 Rodriguez, Raoul J        12 EAST-MR              1:12.99    1:06.37        
                  29.53     1:06.37 (36.84)                                        
  3 Lozano, Joseph            12 Express Swimming-MR  1:07.92    1:06.80        
                  31.80     1:06.80 (35.00)                                        
  4 Lantin, Matthew D         12 EAST-MR              1:12.64    1:07.78        
                  32.23     1:07.78 (35.55)                                        
  5 Rubenstein, Sam M         12 EAST-MR              1:14.08    1:09.27        
                  31.73     1:09.27 (37.54)                                        
  6 Sperandio, Alec           12 WAC-MR               1:12.22    1:09.71        
                  31.99     1:09.71 (37.72)                                        
  7 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR          1:12.70    1:10.00        
                  32.14     1:10.00 (37.86)                                        
  8 Sweeney, Tim              12 WAC-MR               1:13.50    1:11.35        
                  33.06     1:11.35 (38.29)                                        
  9 De los Santos, Christian  12 FLY-MR               1:18.99    1:11.75        
                  32.91     1:11.75 (38.84)                                        
 10 Tam, Gregory              12 WAC-MR               1:15.94    1:11.88        
                  33.66     1:11.88 (38.22)                                        
 11 Giraldo, Mateo            12 FLY-MR               1:16.08    1:12.02        
                  32.70     1:12.02 (39.32)                                        
 12 Sciacca, Jerry F          12 Express Swimming-MR  1:28.56    1:12.94        
                  33.92     1:12.94 (39.02)                                        
 13 McFarland, Charlie A      11 EAST-MR              1:15.75    1:13.01        
                  34.19     1:13.01 (38.82)                                        
 14 Zabelaj, Bujar            11 EAST-MR              1:14.93    1:13.59        
                  34.77     1:13.59 (38.82)                                        
 15 Pompay, John A            11 Express Swimming-MR  1:14.95    1:13.99        
                  35.12     1:13.99 (38.87)                                        
 16 Hagemann, Alex A          11 Express Swimming-MR  1:14.60    1:14.24        
                  33.70     1:14.24 (40.54)                                        
 17 Guo, Andrew               11 Twisters-MR          1:16.26    1:14.82        
                  36.17     1:14.82 (38.65)                                        
 18 Chu, Francis              12 FLY-MR               1:20.67    1:15.31        
                  36.95     1:15.31 (38.36)                                        
 19 Curran, Tyler D           11 EAST-MR              1:21.36    1:15.32        
                  33.34     1:15.32 (41.98)                                        
 20 Callahan, Mark J          12 EAST-MR              1:23.57    1:15.95        
                  35.78     1:15.95 (40.17)                                        
 21 Li, Alan                  11 FLY-MR               1:17.97    1:16.06        
                  35.71     1:16.06 (40.35)                                        
 22 Belozerov, Alex           11 Twisters-MR          1:22.00    1:16.57        
                  35.05     1:16.57 (41.52)                                        
 23 Jaile, C-Co R             11 EAST-MR              1:18.45    1:16.62        
                  34.06     1:16.62 (42.56)                                        
 24 Ganley, Peter G           12 UN-LI-MR             1:25.12    1:16.82        
                  35.22     1:16.82 (41.60)                                        
 25 Arcidiacono, Stephen G    12 North Shore-MR       1:25.37    1:17.13        
                  32.62     1:17.13 (44.51)                                        
 26 Alvarez, Jeffrey          12 Twisters-MR          1:22.93    1:17.53        
                  36.62     1:17.53 (40.91)                                        
 27 Cicchiello, Ryan J        11 EAST-MR              1:17.99    1:17.61        
                  36.59     1:17.61 (41.02)                                        
 28 Gorinshteyn, Jonathan L   11 WAC-MR               1:24.52    1:18.50        
                  38.03     1:18.50 (40.47)                                        
 29 Searson, Jimmy            11 Express Swimming-MR  1:23.81    1:19.22        
                  35.84     1:19.22 (43.38)                                        
 30 Mueller, Chris S          12 Express Swimming-MR  1:25.38    1:20.56        
                  36.02     1:20.56 (44.54)                                        
 31 Hawkins, Andrew T         11 Express Swimming-MR  1:24.11    1:20.65        
                  36.56     1:20.65 (44.09)                                        
 32 Helbock, Robert           11 WAC-MR               1:43.34    1:22.75        
                  37.91     1:22.75 (44.84)                                        
 33 Foti, Christian           12 Bscat-MR             1:30.09    1:23.47        
                  38.10     1:23.47 (45.37)                                        
 34 Cheong, Kevin             12 Express Swimming-MR  1:26.54    1:23.85        
                  38.96     1:23.85 (44.89)                                        
 35 Murphy, Shawn D           12 North Shore-MR       1:29.97    1:24.78        
                  40.12     1:24.78 (44.66)                                        
 36 Dazzo, Andrew J           12 IA-MR                1:35.61    1:24.98        
                  38.78     1:24.98 (46.20)                                        
 37 Gupta, Shashank           12 Farmingdale-MR       1:29.88    1:25.36        
                  39.13     1:25.36 (46.23)                                        
 38 MacAulay, Patrick M       11 EAST-MR              1:31.04    1:26.10        
                  42.61     1:26.10 (43.49)                                        
 39 Asaga, Takuto             12 EAST-MR                   NT    1:26.13        
                  41.55     1:26.13 (44.58)                                        
 40 Kwasnik, David            12 WAC-MR               1:38.33    1:26.14        
                  40.58     1:26.14 (45.56)                                        
 41 Curd, Howie F             11 Express Swimming-MR  1:34.72    1:26.29        
                  40.16     1:26.29 (46.13)                                        
 42 Panzarino, Matthew A      12 Express Swimming-MR  1:34.07    1:26.40        
                  40.35     1:26.40 (46.05)                                        
 43 McBride, Justin J         11 FLY-MR               1:25.92    1:26.63        
                  38.96     1:26.63 (47.67)                                        
 44 Yoon, Justin              11 Express Swimming-MR  1:44.39    1:30.36        
                  42.33     1:30.36 (48.03)                                        
 45 Lamadrid, Andrew M        11 EAST-MR              1:40.98    1:30.95        
                  42.45     1:30.95 (48.50)                                        
 46 Hubertz, Jared            12 WAC-MR               1:56.56    1:31.32        
                  44.77     1:31.32 (46.55)                                        
 47 Sanchez, Elliot E         11 FLY-MR               1:45.82    1:32.26        
                  39.91     1:32.26 (52.35)                                        
 48 Cannatella, Anthony J     12 Express Swimming-MR  1:40.99    1:34.66        
                  43.19     1:34.66 (51.47)                                        
 49 De los Santos, Sean A     11 FLY-MR               1:38.71    1:38.47        
                  46.68     1:38.47 (51.79)                                        
 50 Bharat, Richard           11 FLY-MR               1:43.92    1:40.45        
                  46.86     1:40.45 (53.59)                                        
 -- Ruggiero, Joseph A        11 EAST-MR              1:24.38         DQ        
                  39.32          DQ (40.89)                                        
 -- O'Connor, James T         11 Express Swimming-MR       NT         DQ        
                  58.01        DQ (1:03.30)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         12 Twisters-MR          2:13.39    2:08.36        
                  27.28     1:00.16 (32.88)     1:38.68 (38.52)     2:08.36 (29.68)
  2 Lozano, Joseph            12 Express Swimming-MR  2:24.53    2:25.76        
                  33.18     1:11.77 (38.59)     1:53.68 (41.91)     2:25.76 (32.08)
  3 Uszynski, Arthur          11 Twisters-MR          2:33.07    2:25.78        
                  31.39     1:08.13 (36.74)     1:52.74 (44.61)     2:25.78 (33.04)
  4 Sourial, Anthony          12 Express Swimming-MR  2:33.84    2:31.58        
                  34.67     1:14.45 (39.78)     1:58.04 (43.59)     2:31.58 (33.54)
  5 Sperandio, Alec           12 WAC-MR               2:36.51    2:33.38        
                  32.71     1:10.11 (37.40)     1:58.83 (48.72)     2:33.38 (34.55)
  6 Reyes, Christopher        12 FLY-MR               2:40.54    2:35.32        
                  33.19     1:12.82 (39.63)     1:59.62 (46.80)     2:35.32 (35.70)
  7 Sweeney, Tim              12 WAC-MR               2:44.41    2:36.20        
                  33.88     1:13.06 (39.18)     2:01.01 (47.95)     2:36.20 (35.19)
  8 Guo, Andrew               11 Twisters-MR          2:42.86    2:37.10        
                  37.06     1:16.93 (39.87)     2:02.55 (45.62)     2:37.10 (34.55)
  9 Hagemann, Alex A          11 Express Swimming-MR  2:37.96    2:38.11        
                  34.30     1:14.42 (40.12)     2:03.29 (48.87)     2:38.11 (34.82)
 10 De los Santos, Christian  12 FLY-MR               2:51.65    2:38.50        
                  32.50     1:14.96 (42.46)     2:03.40 (48.44)     2:38.50 (35.10)
 11 Li, Alan                  11 FLY-MR               2:43.41    2:39.92        
                  34.73     1:17.59 (42.86)     2:03.30 (45.71)     2:39.92 (36.62)
 12 Pompay, John A            11 Express Swimming-MR  2:44.90    2:40.80        
                  36.48     1:17.39 (40.91)     2:04.95 (47.56)     2:40.80 (35.85)
 13 Sciacca, Jerry F          12 Express Swimming-MR  3:12.11    2:44.08        
                  36.19     1:19.25 (43.06)     2:08.80 (49.55)     2:44.08 (35.28)
 14 Tam, Gregory              12 WAC-MR               2:45.36    2:45.88        
                  40.19     1:20.65 (40.46)     2:06.41 (45.76)     2:45.88 (39.47)
 15 Mueller, Chris S          12 Express Swimming-MR  3:24.80    2:54.86        
                  40.50     1:23.76 (43.26)     2:16.59 (52.83)     2:54.86 (38.27)
 16 Indimine, Matthew L       12 North Shore-MR       3:06.90    2:58.79        
                  41.38     1:27.76 (46.38)     2:18.22 (50.46)     2:58.79 (40.57)
 17 Gupta, Shashank           12 Farmingdale-MR            NT    3:03.34        
                  38.22     1:27.11 (48.89)     2:25.49 (58.38)     3:03.34 (37.85)
 18 Foti, Christian           12 Bscat-MR             3:08.38    3:04.67        
                  44.27     1:29.43 (45.16)     2:24.98 (55.55)     3:04.67 (39.69)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lau, Jacky                14 Twisters-MR            24.38      23.56        
  2 Georgescu, Ronald F       14 Twisters-MR            24.34      24.37        
  3 LeGuyader, Travis P       13 IA-MR                  25.30      24.77        
  4 Peng, Didi Y              14 Express Swimming-MR    25.34      25.23        
  5 Lin, Kevin                13 Twisters-MR            25.50      25.29        
  6 Ching, Benjamin G         13 Twisters-MR            25.95      25.40        
  7 Clarke, Kristopher        13 Express Swimming-MR    25.54      25.54        
  8 Todd, Craig A             14 Express Swimming-MR    26.07      25.88        
  9 Torres, David J           14 Twisters-MR            26.42      26.14        
 10 Martinez, George A        14 Twisters-MR            27.03      26.21        
 11 Pu, Austin                13 Twisters-MR            27.21      26.32        
 12 Gassert, Steven           13 Express Swimming-MR    27.55      26.75        
 13 Manton, Bill M            14 Farmingdale-MR         27.70      26.90        
 14 Coleman, Gregory M        13 IA-MR                  28.62      27.05        
 15 Drury, Kevin C            13 Express Swimming-MR    27.62      27.18        
 16 DU, Jasper L              13 Express Swimming-MR    30.78      27.35        
 17 Vatsia, Sohrab K          14 Express Swimming-MR    27.88      27.42        
 18 Elwyn, Chandler D         13 EAST-MR                28.57      27.52        
 19 Umile, Bradford           14 Sachem-MR              28.63      27.58        
 20 Zhan, Edmund              13 FLY-MR                 29.80      27.67        
 21 Moon, Jay                 13 Twisters-MR            27.80      27.85        
 22 Pon, Bryan E              13 EAST-MR                28.62      28.27        
 23 Bharat, Ryan              14 FLY-MR                 32.00      28.34        
 24 Warren, Colin J           13 Express Swimming-MR    29.27      28.94        
 24 Corbisiero, Joe G         14 Sachem-MR              30.12      28.94        
 26 Burke, Christopher M      14 Express Swimming-MR    29.69      29.47        
 27 Patton, Daniel J          13 Express Swimming-MR    28.65      29.55        
 28 Cascione, Anthony V       14 Express Swimming-MR    30.71      29.68        
 29 McKelvey, Ryan P          13 Express Swimming-MR    31.40      31.04        
 30 Lyons, Patrick J          14 Express Swimming-MR    31.21      31.63        
 31 Reddy, Sunie              13 UN-LI-MR                  NT      32.03        
 32 Garner, Jack W            13 Farmingdale-MR         43.29      34.22        
 33 Guevara, Christopher J    13 Express Swimming-MR    37.94      34.58        
 34 Harris, Kristofer         13 Farmingdale-MR         32.50      34.68        
 35 Ballon, Juan R            13 Express Swimming-MR       NT      35.12        
 36 Price, Brandon A          13 UN-LI-MR                  NT      35.95        
 37 Cahn, Robert              13 Express Swimming-MR       NT      39.10        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lau, Jacky                14 Twisters-MR            53.22      50.63        
                  24.54       50.63 (26.09)                                        
  2 Thermos, Yianni           14 WAC-MR                 54.31      52.77        
                  25.05       52.77 (27.72)                                        
  3 Georgescu, Ronald F       14 Twisters-MR            55.05      53.47        
                  25.60       53.47 (27.87)                                        
  4 Ching, Benjamin G         13 Twisters-MR            56.04      54.82        
                  26.96       54.82 (27.86)                                        
  5 Lin, Kevin                13 Twisters-MR            55.26      55.03        
                  26.80       55.03 (28.23)                                        
  6 Torres, David J           14 Twisters-MR            55.47      55.89        
                  27.21       55.89 (28.68)                                        
  7 Martinez, George A        14 Twisters-MR            57.03      56.15        
                  27.26       56.15 (28.89)                                        
  8 Peng, Didi Y              14 Express Swimming-MR    56.23      56.62        
                  26.95       56.62 (29.67)                                        
  9 Wan, Nicholas J           14 FLY-MR                 59.47      57.88        
                  28.38       57.88 (29.50)                                        
 10 Vatsia, Sohrab K          14 Express Swimming-MR    58.85      57.94        
                  27.78       57.94 (30.16)                                        
 11 Nisbet, Avery A           13 EAST-MR              1:01.58      58.14        
                  28.24       58.14 (29.90)                                        
 12 Gassert, Steven           13 Express Swimming-MR    58.84      58.64        
                  28.24       58.64 (30.40)                                        
 13 Coleman, Gregory M        13 IA-MR                  59.28      59.60        
                  28.01       59.60 (31.59)                                        
 14 Todd, Craig A             14 Express Swimming-MR    59.43      59.63        
                  28.37       59.63 (31.26)                                        
 15 Arcidiacono, James M      14 North Shore-MR         59.37      59.88        
                  28.99       59.88 (30.89)                                        
 16 Elwyn, Chandler D         13 EAST-MR              1:00.73    1:00.53        
                  29.10     1:00.53 (31.43)                                        
 17 Manton, Bill M            14 Farmingdale-MR       1:02.90    1:01.39        
                  28.64     1:01.39 (32.75)                                        
 18 Bharat, Ryan              14 FLY-MR               1:08.81    1:01.80        
                  29.25     1:01.80 (32.55)                                        
 19 Moon, Jay                 13 Twisters-MR          1:01.69    1:01.94        
                  28.98     1:01.94 (32.96)                                        
 20 Beigay, Kyle              13 Sachem-MR            1:11.67    1:02.34        
                  29.74     1:02.34 (32.60)                                        
 21 Caponegro, Frank          13 Express Swimming-MR  1:04.59    1:03.43        
                  29.89     1:03.43 (33.54)                                        
 22 Byrnes, Cameron M         13 IA-MR                1:09.71    1:05.30        
                  29.94     1:05.30 (35.36)                                        
 23 Frohman, Evan D           14 North Shore-MR       1:05.16    1:05.54        
                  30.57     1:05.54 (34.97)                                        
 24 Burke, Christopher M      14 Express Swimming-MR  1:06.73    1:05.58        
                  30.40     1:05.58 (35.18)                                        
 25 DeSimone, Christopher     13 WAC-MR               1:19.67    1:06.04        
                  31.44     1:06.04 (34.60)                                        
 26 Cascione, Anthony V       14 Express Swimming-MR  1:06.12    1:06.62        
                  31.57     1:06.62 (35.05)                                        
 27 Lyons, Patrick J          14 Express Swimming-MR  1:09.21    1:10.19        
                  31.46     1:10.19 (38.73)                                        
 28 Reddy, Sunie              13 UN-LI-MR                  NT    1:12.49        
                  35.61     1:12.49 (36.88)                                        
 29 Guevara, Christopher J    13 Express Swimming-MR  1:22.61    1:14.04        
                  35.98     1:14.04 (38.06)                                        
 30 Harris, Kristofer         13 Farmingdale-MR       1:15.50    1:18.73        
                  37.58     1:18.73 (41.15)                                        
 31 Price, Brandon A          13 UN-LI-MR                  NT    1:19.75        
                  37.36     1:19.75 (42.39)                                        
 32 Khdair, Ameen             13 WAC-MR               1:18.51    1:22.40        
                  38.10     1:22.40 (44.30)                                        
 -- Ballon, Juan R            13 Express Swimming-MR  1:38.01         DQ        
                  35.71          DQ (42.89)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lau, Jacky                14 Twisters-MR          1:59.30    1:53.37        
                  18.56       55.38 (36.82)     1:25.13 (29.75)     1:53.37 (28.24)
  2 Thermos, Yianni           14 WAC-MR               1:56.25    1:57.16        
                  26.73       56.60 (29.87)     1:27.70 (31.10)     1:57.16 (29.46)
  3 Martinez, George A        14 Twisters-MR          2:00.53    1:57.37        
                  27.80       57.37 (29.57)     1:27.41 (30.04)     1:57.37 (29.96)
  4 Ginsberg, Matthew K       14 EAST-MR              1:55.72    1:57.48        
                  27.38       56.59 (29.21)     1:26.95 (30.36)     1:57.48 (30.53)
  5 Shiraishi, Sora T         13 EAST-MR              2:00.01    1:58.06        
                  27.23       56.88 (29.65)     1:27.78 (30.90)     1:58.06 (30.28)
  6 Georgescu, Ronald F       14 Twisters-MR          1:59.58    1:58.99        
                  26.71       56.68 (29.97)     1:28.15 (31.47)     1:58.99 (30.84)
  7 LeGuyader, Travis P       13 IA-MR                2:05.65    2:00.06        
                  25.98       56.01 (30.03)     1:28.00 (31.99)     2:00.06 (32.06)
  8 Peng, Didi Y              14 Express Swimming-MR  2:03.12    2:00.97        
                  27.82       58.90 (31.08)     1:30.32 (31.42)     2:00.97 (30.65)
  9 Lin, Kevin                13 Twisters-MR          2:01.95    2:01.06        
                  27.54       58.55 (31.01)     1:30.51 (31.96)     2:01.06 (30.55)
 10 Nangle, JT T              14 EAST-MR              2:00.65    2:01.47        
                  27.42       57.56 (30.14)     1:29.33 (31.77)     2:01.47 (32.14)
 11 Clarke, Kristopher        13 Express Swimming-MR  2:06.06    2:04.02        
                  27.81       59.12 (31.31)     1:31.68 (32.56)     2:04.02 (32.34)
 12 Blackburn, John F         14 EAST-MR              2:02.13    2:04.82        
                  27.60       59.25 (31.65)     1:32.48 (33.23)     2:04.82 (32.34)
 13 Nisbet, Avery A           13 EAST-MR              2:12.15    2:05.30        
                  28.72       59.94 (31.22)     1:32.98 (33.04)     2:05.30 (32.32)
 14 Vatsia, Sohrab K          14 Express Swimming-MR  2:06.41    2:05.85        
                  28.68     1:00.42 (31.74)     1:33.18 (32.76)     2:05.85 (32.67)
 15 McFarland, Carter W       14 EAST-MR              2:08.89    2:06.25        
                  29.10     1:01.08 (31.98)     1:33.61 (32.53)     2:06.25 (32.64)
 16 Cho, Justin J             13 EAST-MR              2:07.82    2:06.88        
                  27.97       59.35 (31.38)     1:33.19 (33.84)     2:06.88 (33.69)
 17 McLaughlin, Dan P         13 EAST-MR              2:07.41    2:06.95        
                  29.05     1:01.47 (32.42)     1:34.79 (33.32)     2:06.95 (32.16)
 18 Coleman, Gregory M        13 IA-MR                2:10.87    2:07.10        
                  28.66     1:01.23 (32.57)     1:34.43 (33.20)     2:07.10 (32.67)
 19 Gassert, Steven           13 Express Swimming-MR  2:10.51    2:08.87        
                  28.34     1:00.70 (32.36)     1:34.82 (34.12)     2:08.87 (34.05)
 20 Pu, Austin                13 Twisters-MR          2:12.08    2:08.99        
                  28.38     1:01.65 (33.27)     1:36.32 (34.67)     2:08.99 (32.67)
 21 Wan, Nicholas J           14 FLY-MR               2:16.53    2:10.28        
                3:13.57         2:10.28 ( )                                        
 22 Drury, Kevin C            13 Express Swimming-MR  2:09.51    2:10.31        
                  28.55     1:01.26 (32.71)     1:35.91 (34.65)     2:10.31 (34.40)
 23 Elwyn, Chandler D         13 EAST-MR              2:15.22    2:12.01        
                  29.41     1:03.02 (33.61)     1:38.11 (35.09)     2:12.01 (33.90)
 24 Zhan, Edmund              13 FLY-MR               2:30.00    2:16.39        
                3:14.62         2:16.39 ( )                                        
 25 Warren, Colin J           13 Express Swimming-MR  2:26.46    2:16.53        
                  31.59     1:06.90 (35.31)     1:43.59 (36.69)     2:16.53 (32.94)
 26 Pon, Greg W               13 EAST-MR              2:16.31    2:16.82        
                  30.17     1:05.25 (35.08)     1:41.85 (36.60)     2:16.82 (34.97)
 27 Patton, Daniel J          13 Express Swimming-MR  2:19.67    2:17.22        
                3:15.17         2:17.22 ( )                                        
 28 Pon, Bryan E              13 EAST-MR              2:20.26    2:18.47        
                3:16.17         2:18.47 ( )                                        
 29 Moon, Jay                 13 Twisters-MR          2:14.93    2:19.15        
                  29.95     1:04.78 (34.83)     1:42.72 (37.94)     2:19.15 (36.43)
 30 Bharat, Ryan              14 FLY-MR               2:37.95    2:20.20        
                1:06.54     1:43.11 (36.57)     2:20.50 (37.39)         2:20.20 ( )
 31 DU, Jasper L              13 Express Swimming-MR  2:30.74    2:20.99        
                1:04.99     1:42.70 (37.71)     2:21.09 (38.39)         2:20.99 ( )
 32 Manton, Bill M            14 Farmingdale-MR       2:20.65    2:23.10        
                3:13.79         2:23.10 ( )                                        
 33 McKelvey, Ryan P          13 Express Swimming-MR  2:36.39    2:27.99        
 34 Cascione, Anthony V       14 Express Swimming-MR  2:30.25    2:30.57        
                3:15.25         2:30.57 ( )                                        
 35 Burke, Christopher M      14 Express Swimming-MR  2:26.17    2:33.49        
                3:14.22         2:33.49 ( )                                        
 36 Lyons, Patrick J          14 Express Swimming-MR  2:34.32    2:45.06        
                  34.83     1:18.30 (43.47)   2:45.07 (1:26.77)         2:45.06 ( )
 37 Guevara, Christopher J    13 Express Swimming-MR  2:59.86    2:45.86        
                  36.88     1:19.04 (42.16)   2:44.34 (1:25.30)      2:45.86 (1.52)
 38 Garner, Jack W            13 Farmingdale-MR       3:20.50    2:46.94        
                  36.49     1:18.76 (42.27)     2:03.96 (45.20)     2:46.94 (42.98)
 39 Scanlon, Patrick J        13 EAST-MR              2:35.00    2:53.67        
                  37.62     1:21.27 (43.65)     2:07.72 (46.45)     2:53.67 (45.95)
 40 Price, Brandon A          13 UN-LI-MR                  NT    2:54.06        
                  38.12     1:21.73 (43.61)     2:09.03 (47.30)     2:54.06 (45.03)
 41 Ballon, Juan R            13 Express Swimming-MR       NT    3:01.02        
                  39.40     1:24.23 (44.83)   3:01.02 (1:36.79)                    
 42 Harris, Kristofer         13 Farmingdale-MR       3:00.50    3:02.15        
                  38.45     1:24.56 (46.11)     2:13.81 (49.25)     3:02.15 (48.34)
 43 Palmer, James             13 Express Swimming-MR  3:20.02    4:08.40        
                3:28.83     3:41.23 (12.40)     4:08.40 (27.17)                    
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martinez, George A        14 Twisters-MR          5:17.08    5:05.50        
                  27.84       57.56 (29.72)     1:27.89 (30.33)     1:58.61 (30.72)
        2:29.57 (30.96)     3:00.94 (31.37)     3:32.10 (31.16)     4:03.73 (31.63)
        4:35.11 (31.38)     5:05.50 (30.39)                                        
  2 Thermos, Yianni           14 WAC-MR               5:13.29    5:06.12        
                  27.17       57.51 (30.34)     1:29.07 (31.56)     2:00.89 (31.82)
        2:32.82 (31.93)     3:04.09 (31.27)     3:35.88 (31.79)     4:07.02 (31.14)
        4:38.39 (31.37)     5:06.12 (27.73)                                        
  3 Torres, David J           14 Twisters-MR          5:05.58    5:09.33        
                  27.57       57.67 (30.10)     1:28.77 (31.10)     2:00.24 (31.47)
        2:31.72 (31.48)     3:03.37 (31.65)     3:35.21 (31.84)     4:07.11 (31.90)
        4:38.73 (31.62)     5:09.33 (30.60)                                        
  4 Ching, Benjamin G         13 Twisters-MR          5:18.67    5:15.92        
                  28.19       58.87 (30.68)     1:29.92 (31.05)     2:02.00 (32.08)
        2:34.71 (32.71)     3:06.85 (32.14)     3:39.73 (32.88)     4:12.35 (32.62)
        4:44.70 (32.35)     5:15.92 (31.22)                                        
  5 Graham, Danny J           14 UN-FL-MR             5:28.66    5:22.46        
                  27.98       59.82 (31.84)     1:31.89 (32.07)     2:04.32 (32.43)
        2:37.20 (32.88)     3:10.52 (33.32)     3:44.43 (33.91)     4:18.18 (33.75)
        4:51.48 (33.30)     5:22.46 (30.98)                                        
  6 Georgescu, Ronald F       14 Twisters-MR          5:17.11    5:22.59        
                  27.95       59.19 (31.24)     1:30.92 (31.73)     2:02.99 (32.07)
        2:35.98 (32.99)     3:09.92 (33.94)     3:43.49 (33.57)     4:17.38 (33.89)
        4:50.71 (33.33)     5:22.59 (31.88)                                        
  7 Kim, Sean Y               13 Twisters-MR          5:31.58    5:25.98        
                  28.26       59.69 (31.43)     1:32.15 (32.46)     2:05.36 (33.21)
        2:38.61 (33.25)     3:12.23 (33.62)     3:46.05 (33.82)     4:19.86 (33.81)
        4:53.57 (33.71)     5:25.98 (32.41)                                        
  8 LeGuyader, Travis P       13 IA-MR                5:35.95    5:30.30        
                  28.55     1:00.71 (32.16)     1:34.38 (33.67)     2:07.87 (33.49)
        2:41.73 (33.86)     3:15.68 (33.95)     3:50.38 (34.70)     4:24.53 (34.15)
        4:57.96 (33.43)     5:30.30 (32.34)                                        
  9 Drury, Kevin C            13 Express Swimming-MR  5:50.12    5:42.22        
                  29.56     1:03.10 (33.54)     1:38.25 (35.15)     2:13.48 (35.23)
        2:49.20 (35.72)     3:23.87 (34.67)     3:59.07 (35.20)     4:34.21 (35.14)
        5:08.89 (34.68)     5:42.22 (33.33)                                        
 10 Arcidiacono, James M      14 North Shore-MR       6:04.60    5:51.64        
                  30.70     1:05.57 (34.87)     1:41.22 (35.65)     2:17.42 (36.20)
        2:53.32 (35.90)     3:29.43 (36.11)     4:06.03 (36.60)     4:42.50 (36.47)
        5:17.69 (35.19)     5:51.64 (33.95)                                        
 11 Patton, Daniel J          13 Express Swimming-MR  6:01.23    6:04.47        
                  30.52     1:05.75 (35.23)     1:41.58 (35.83)     2:18.07 (36.49)
        2:56.09 (38.02)     3:35.74 (39.65)     4:12.93 (37.19)     4:53.81 (40.88)
        5:30.29 (36.48)     6:04.47 (34.18)                                        
 12 Qiao, Andrew              14 FLY-MR               7:00.71    6:05.73        
                  31.77     1:07.43 (35.66)     1:44.53 (37.10)     2:22.50 (37.97)
        3:00.49 (37.99)     3:38.31 (37.82)     4:15.90 (37.59)     4:53.77 (37.87)
        5:30.45 (36.68)     6:05.73 (35.28)                                        
 13 Todd, Craig A             14 Express Swimming-MR  6:04.51    6:14.67        
                  30.28     1:04.46 (34.18)     1:39.93 (35.47)     2:16.60 (36.67)
        2:54.13 (37.53)     3:30.62 (36.49)     4:09.31 (38.69)     4:47.66 (38.35)
      6:01.16 (1:13.50)     6:14.67 (13.51)                                        
 14 Grippo, Joseph            13 FLY-MR               7:04.35    6:20.17        
                  32.44     1:09.05 (36.61)     1:47.15 (38.10)     2:26.34 (39.19)
        3:06.49 (40.15)     3:46.16 (39.67)     4:24.89 (38.73)     5:04.90 (40.01)
        5:44.47 (39.57)     6:20.17 (35.70)                                        
 15 Bharat, Ryan              14 FLY-MR               7:30.00    6:30.16        
                  33.02     1:10.39 (37.37)     1:48.93 (38.54)     2:29.17 (40.24)
        3:09.76 (40.59)     3:51.23 (41.47)     4:32.95 (41.72)     5:13.50 (40.55)
        5:53.80 (40.30)     6:30.16 (36.36)                                        
 16 WU, George                13 FLY-MR               7:15.00    6:33.47        
                  33.04     1:10.84 (37.80)     1:50.26 (39.42)     2:30.86 (40.60)
        3:12.05 (41.19)     3:53.27 (41.22)     4:33.93 (40.66)     5:15.78 (41.85)
        5:55.99 (40.21)     6:33.47 (37.48)                                        
 17 Corbisiero, Joe G         14 Sachem-MR            6:41.49    6:40.25        
                  32.26     1:08.87 (36.61)     1:47.95 (39.08)     2:28.66 (40.71)
        3:09.91 (41.25)     3:51.71 (41.80)     4:34.69 (42.98)     5:16.60 (41.91)
        5:59.47 (42.87)     6:40.25 (40.78)                                        
 18 Cascione, Anthony V       14 Express Swimming-MR  6:58.13    6:47.79        
                  32.13     1:10.12 (37.99)                             2:32.78 ( )
        3:14.97 (42.19)                             4:41.62 ( )   6:08.82 (1:27.20)
        6:47.79 (38.97)                                                            
 -- DU, Jasper L              13 Express Swimming-MR  6:55.46        DNF        
      Did not finish
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lau, Jacky                14 Twisters-MR            59.25      58.00        
                  28.32       58.00 (29.68)                                        
  2 Thermos, Yianni           14 WAC-MR               1:00.34      59.56        
                  29.08       59.56 (30.48)                                        
  3 Nangle, JT T              14 EAST-MR              1:01.16      59.71        
                  29.00       59.71 (30.71)                                        
  4 Torres, David J           14 Twisters-MR          1:01.19    1:01.26        
                  29.96     1:01.26 (31.30)                                        
  5 Ginsberg, Matthew K       14 EAST-MR                59.46    1:01.34        
                  29.59     1:01.34 (31.75)                                        
  6 LeGuyader, Travis P       13 IA-MR                1:03.49    1:01.40        
                  30.14     1:01.40 (31.26)                                        
  7 Cho, Justin J             13 EAST-MR              1:00.97    1:03.99        
                  30.57     1:03.99 (33.42)                                        
  8 Clarke, Kristopher        13 Express Swimming-MR  1:04.23    1:04.75        
                  31.46     1:04.75 (33.29)                                        
  9 Drury, Kevin C            13 Express Swimming-MR  1:07.01    1:05.45        
                  31.63     1:05.45 (33.82)                                        
 10 Gassert, Steven           13 Express Swimming-MR  1:13.33    1:06.33        
                  32.37     1:06.33 (33.96)                                        
 11 Ching, Benjamin G         13 Twisters-MR          1:03.66    1:06.44        
                  32.82     1:06.44 (33.62)                                        
 12 Shiraishi, Sora T         13 EAST-MR              1:08.30    1:07.30        
                  32.55     1:07.30 (34.75)                                        
 13 Pu, Austin                13 Twisters-MR          1:08.31    1:07.87        
                  33.08     1:07.87 (34.79)                                        
 14 Moon, Jay                 13 Twisters-MR          1:09.23    1:08.38        
                  32.88     1:08.38 (35.50)                                        
 15 Todd, Craig A             14 Express Swimming-MR  1:13.02    1:08.70        
                  33.45     1:08.70 (35.25)                                        
 16 Pon, Bryan E              13 EAST-MR              1:11.10    1:09.05        
                  33.74     1:09.05 (35.31)                                        
 17 Nisbet, Avery A           13 EAST-MR              1:11.09    1:09.20        
                  33.99     1:09.20 (35.21)                                        
 18 Vatsia, Sohrab K          14 Express Swimming-MR  1:10.50    1:09.53        
                  34.60     1:09.53 (34.93)                                        
 19 Coleman, Gregory M        13 IA-MR                1:09.36    1:09.58        
                  34.08     1:09.58 (35.50)                                        
 20 Elwyn, Chandler D         13 EAST-MR              1:14.44    1:09.75        
                  33.99     1:09.75 (35.76)                                        
 21 Pon, Greg W               13 EAST-MR              1:10.97    1:09.78        
                  32.96     1:09.78 (36.82)                                        
 22 Blackburn, John F         14 EAST-MR              1:07.71    1:09.90        
                  33.68     1:09.90 (36.22)                                        
 23 Wan, Nicholas J           14 FLY-MR               1:12.55    1:10.22        
                  33.56     1:10.22 (36.66)                                        
 24 Umile, Bradford           14 Sachem-MR            1:15.14    1:10.30        
                  32.64     1:10.30 (37.66)                                        
 25 Manton, Bill M            14 Farmingdale-MR       1:12.46    1:10.51        
                  34.00     1:10.51 (36.51)                                        
 26 McFarland, Carter W       14 EAST-MR              1:08.82    1:11.25        
                  34.27     1:11.25 (36.98)                                        
 27 Corbisiero, Joe G         14 Sachem-MR            1:16.25    1:14.04        
                  35.56     1:14.04 (38.48)                                        
 28 McLaughlin, Dan P         13 EAST-MR              1:13.41    1:14.39        
                  36.10     1:14.39 (38.29)                                        
 29 Warren, Colin J           13 Express Swimming-MR  1:16.06    1:15.06        
                  37.03     1:15.06 (38.03)                                        
 30 DU, Jasper L              13 Express Swimming-MR  1:18.21    1:16.83        
                  38.05     1:16.83 (38.78)                                        
 31 McKelvey, Ryan P          13 Express Swimming-MR  1:17.84    1:17.66        
                1:17.43      1:17.66 (0.23)                                        
 32 Cascione, Anthony V       14 Express Swimming-MR  1:15.44    1:19.10        
                  37.16     1:19.10 (41.94)                                        
 33 Patton, Daniel J          13 Express Swimming-MR  1:14.23    1:20.85        
                  39.47     1:20.85 (41.38)                                        
 34 Burke, Christopher M      14 Express Swimming-MR  1:22.60    1:21.58        
                  38.78     1:21.58 (42.80)                                        
 35 Lyons, Patrick J          14 Express Swimming-MR  1:25.21    1:22.23        
                  41.17     1:22.23 (41.06)                                        
 36 Reddy, Sunie              13 UN-LI-MR                  NT    1:26.41        
                  42.22     1:26.41 (44.19)                                        
 37 Guevara, Christopher J    13 Express Swimming-MR  1:31.53    1:26.99        
                1:27.05         1:26.99 ( )                                        
 38 Scanlon, Patrick J        13 EAST-MR              1:20.00    1:38.78        
                  48.26     1:38.78 (50.52)                                        
 39 Cahn, Robert              13 Express Swimming-MR       NT    1:52.58        
                  51.04   1:52.58 (1:01.54)                                        
 40 Price, Brandon A          13 UN-LI-MR                  NT    1:53.01        
                1:39.41     1:53.01 (13.60)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nangle, JT T              14 EAST-MR              2:10.42    2:06.74        
                  30.85     1:03.00 (32.15)     1:15.37 (12.37)     2:06.74 (51.37)
  2 Thermos, Yianni           14 WAC-MR               2:10.22    2:08.16        
                  30.18     1:02.96 (32.78)     1:36.55 (33.59)     2:08.16 (31.61)
  3 Martinez, George A        14 Twisters-MR          2:13.25    2:08.54        
                  30.55     1:03.14 (32.59)     1:35.92 (32.78)     2:08.54 (32.62)
  4 Torres, David J           14 Twisters-MR          2:05.35    2:08.77        
                  30.52     1:02.71 (32.19)     1:36.10 (33.39)     2:08.77 (32.67)
  5 Lau, Jacky                14 Twisters-MR          2:08.55    2:09.56        
                  30.15     1:03.11 (32.96)     1:36.81 (33.70)     2:09.56 (32.75)
  6 Ginsberg, Matthew K       14 EAST-MR              2:08.42    2:11.20        
                  30.66     1:03.49 (32.83)     1:37.15 (33.66)     2:11.20 (34.05)
  7 Shiraishi, Sora T         13 EAST-MR              2:24.32    2:17.35        
                  32.29     1:06.92 (34.63)     1:42.40 (35.48)     2:17.35 (34.95)
  8 Behnen, Louis E           13 EAST-MR              2:14.32    2:20.00        
                  32.71     1:07.76 (35.05)     1:44.25 (36.49)     2:20.00 (35.75)
  9 Gassert, Steven           13 Express Swimming-MR  2:33.30    2:20.76        
                  33.38     1:08.52 (35.14)     1:45.32 (36.80)     2:20.76 (35.44)
 10 Turcotte, Sawyer A        14 EAST-MR              2:23.78    2:22.03        
                  34.14     1:09.81 (35.67)     1:45.85 (36.04)     2:22.03 (36.18)
 11 Cho, Justin J             13 EAST-MR              2:26.71    2:24.41        
                  33.94     1:09.65 (35.71)     1:47.68 (38.03)     2:24.41 (36.73)
 12 Nisbet, Avery A           13 EAST-MR              2:35.99    2:25.49        
                  34.43     1:11.11 (36.68)     1:48.55 (37.44)     2:25.49 (36.94)
 13 Blackburn, John F         14 EAST-MR              2:27.85    2:26.80        
                  34.43     1:11.40 (36.97)     1:49.71 (38.31)     2:26.80 (37.09)
 14 McFarland, Carter W       14 EAST-MR              2:34.20    2:26.98        
                  35.03     1:12.24 (37.21)     1:50.36 (38.12)     2:26.98 (36.62)
 15 Vatsia, Sohrab K          14 Express Swimming-MR  2:26.41    2:27.16        
                  35.06     1:11.68 (36.62)     1:49.53 (37.85)     2:27.16 (37.63)
 16 Moon, Jay                 13 Twisters-MR          2:24.33    2:28.03        
                  33.34     1:10.37 (37.03)     1:49.56 (39.19)     2:28.03 (38.47)
 17 Elwyn, Chandler D         13 EAST-MR              2:40.00    2:31.58        
                  36.15     1:15.37 (39.22)     1:54.39 (39.02)     2:31.58 (37.19)
 18 Manton, Bill M            14 Farmingdale-MR       2:35.50    2:33.37        
                  34.36     1:12.16 (37.80)     1:53.02 (40.86)     2:33.37 (40.35)
 19 Bharat, Ryan              14 FLY-MR               2:57.95    2:34.17        
                  35.62     1:14.25 (38.63)     1:54.32 (40.07)     2:34.17 (39.85)
 20 Pon, Bryan E              13 EAST-MR              2:33.00    2:36.56        
                  36.88     1:16.69 (39.81)     1:57.65 (40.96)     2:36.56 (38.91)
 21 Pon, Greg W               13 EAST-MR              2:33.28    2:39.41        
                  37.72     1:18.05 (40.33)     1:58.62 (40.57)     2:39.41 (40.79)
 22 Cascione, Anthony V       14 Express Swimming-MR  2:48.10    2:45.87        
                  38.13     1:20.24 (42.11)     2:04.14 (43.90)     2:45.87 (41.73)
 23 Byrnes, Cameron M         13 IA-MR                3:03.23    2:46.06        
                  36.18     1:17.93 (41.75)     2:02.41 (44.48)     2:46.06 (43.65)
 24 Daks, Alon E              14 EAST-MR              2:48.14    2:47.10        
                  39.16     1:20.98 (41.82)     2:04.03 (43.05)     2:47.10 (43.07)
 25 Frohman, Evan D           14 North Shore-MR       2:53.22    2:47.27        
                  39.67     1:22.08 (42.41)     2:05.62 (43.54)     2:47.27 (41.65)
 26 Burke, Christopher M      14 Express Swimming-MR  2:57.34    2:55.87        
                  39.83     1:23.72 (43.89)     2:09.53 (45.81)     2:55.87 (46.34)
 27 Reddy, Sunie              13 UN-LI-MR                  NT    3:03.59        
                  43.85     1:31.53 (47.68)     2:20.03 (48.50)     3:03.59 (43.56)
 28 Ballon, Juan R            13 Express Swimming-MR  3:15.65    3:16.68        
                  44.06     1:32.73 (48.67)     2:25.03 (52.30)     3:16.68 (51.65)
 29 Price, Brandon A          13 UN-LI-MR                  NT    3:29.29        
                  47.49     1:40.46 (52.97)     2:35.24 (54.78)     3:29.29 (54.05)
 30 DeSimone, Christopher     13 WAC-MR               3:12.23    3:38.58        
                                3:23.01 ( )     3:38.58 (15.57)                    
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peng, Didi Y              14 Express Swimming-MR  1:03.54    1:04.40        
                  30.22     1:04.40 (34.18)                                        
  2 Ching, Benjamin G         13 Twisters-MR          1:07.23    1:04.63        
                  31.05     1:04.63 (33.58)                                        
  3 Torres, David J           14 Twisters-MR          1:04.81    1:06.29        
                  31.39     1:06.29 (34.90)                                        
  4 Georgescu, Ronald F       14 Twisters-MR          1:09.87    1:09.72        
                  32.33     1:09.72 (37.39)                                        
  5 Shiraishi, Sora T         13 EAST-MR              1:09.16    1:10.80        
                  33.74     1:10.80 (37.06)                                        
  6 Todd, Craig A             14 Express Swimming-MR  1:12.20    1:12.20        
                  33.90     1:12.20 (38.30)                                        
  7 Martinez, George A        14 Twisters-MR          1:14.32    1:13.25        
                  34.60     1:13.25 (38.65)                                        
  8 Ginsberg, Matthew K       14 EAST-MR              1:14.40    1:13.37        
                  34.67     1:13.37 (38.70)                                        
  9 Cho, Justin J             13 EAST-MR              1:10.98    1:14.27        
                  35.17     1:14.27 (39.10)                                        
 10 Lin, Kevin                13 Twisters-MR          1:15.98    1:14.39        
                  35.34     1:14.39 (39.05)                                        
 11 Clarke, Kristopher        13 Express Swimming-MR  1:18.08    1:15.28        
                  35.73     1:15.28 (39.55)                                        
 12 Pu, Austin                13 Twisters-MR          1:15.58    1:15.96        
                  35.72     1:15.96 (40.24)                                        
 13 Elwyn, Chandler D         13 EAST-MR              1:18.06    1:16.95        
                  36.28     1:16.95 (40.67)                                        
 14 Umile, Bradford           14 Sachem-MR            1:22.51    1:18.14        
                  36.25     1:18.14 (41.89)                                        
 15 Drury, Kevin C            13 Express Swimming-MR  1:18.53    1:18.68        
                  35.64     1:18.68 (43.04)                                        
 16 Moon, Jay                 13 Twisters-MR          1:19.19    1:19.38        
                  37.42     1:19.38 (41.96)                                        
 17 DU, Jasper L              13 Express Swimming-MR  1:20.88    1:19.56        
                  38.92     1:19.56 (40.64)                                        
 18 Nangle, JT T              14 EAST-MR              1:19.02    1:19.75        
                  37.55     1:19.75 (42.20)                                        
 19 Gassert, Steven           13 Express Swimming-MR  1:25.08    1:20.33        
                  38.23     1:20.33 (42.10)                                        
 20 Bharat, Ryan              14 FLY-MR               1:28.80    1:20.87        
                  37.81     1:20.87 (43.06)                                        
 21 Blackburn, John F         14 EAST-MR              1:27.57    1:21.19        
                  38.39     1:21.19 (42.80)                                        
 22 Pon, Greg W               13 EAST-MR              1:29.36    1:21.49        
                  38.01     1:21.49 (43.48)                                        
 23 Wan, Nicholas J           14 FLY-MR               1:24.18    1:21.66        
                  38.27     1:21.66 (43.39)                                        
 24 Pon, Bryan E              13 EAST-MR              1:19.13    1:21.70        
                  38.96     1:21.70 (42.74)                                        
 25 Corbisiero, Joe G         14 Sachem-MR            1:23.46    1:22.48        
                  39.18     1:22.48 (43.30)                                        
 26 Nisbet, Avery A           13 EAST-MR              1:28.87    1:23.55        
                  39.64     1:23.55 (43.91)                                        
 27 Vatsia, Sohrab K          14 Express Swimming-MR  1:25.84    1:23.95        
                  39.31     1:23.95 (44.64)                                        
 28 McFarland, Carter W       14 EAST-MR              1:30.74    1:24.62        
                  40.63     1:24.62 (43.99)                                        
 29 McLaughlin, Dan P         13 EAST-MR              1:36.76    1:26.60        
                  40.53     1:26.60 (46.07)                                        
 30 Warren, Colin J           13 Express Swimming-MR  1:36.02    1:30.06        
                  42.38     1:30.06 (47.68)                                        
 31 Harris, Kristofer         13 Farmingdale-MR       1:30.50    1:30.24        
                  41.86     1:30.24 (48.38)                                        
 32 Cascione, Anthony V       14 Express Swimming-MR  1:31.86    1:30.65        
                  42.18     1:30.65 (48.47)                                        
 33 McKelvey, Ryan P          13 Express Swimming-MR  1:42.29    1:33.01        
                  43.60     1:33.01 (49.41)                                        
 34 Guevara, Christopher J    13 Express Swimming-MR  1:46.92    1:36.27        
                  45.60     1:36.27 (50.67)                                        
 35 Garner, Jack W            13 Farmingdale-MR       1:57.41    1:41.81        
                  46.79     1:41.81 (55.02)                                        
 36 Scanlon, Patrick J        13 EAST-MR              1:25.00    1:45.90        
                  49.69     1:45.90 (56.21)                                        
 37 Reddy, Sunie              13 UN-LI-MR                  NT    1:46.28        
                  50.50     1:46.28 (55.78)                                        
 38 Price, Brandon A          13 UN-LI-MR                  NT    1:50.24        
                  50.15   1:50.24 (1:00.09)                                        
 -- Khdair, Ameen             13 WAC-MR               1:58.57         DQ        
                  52.48          DQ (58.08)                                        
 -- Cahn, Robert              13 Express Swimming-MR       NT         DQ        
                  54.64        DQ (1:02.79)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peng, Didi Y              14 Express Swimming-MR  2:17.45    2:19.69        
                  30.83     1:05.94 (35.11)     1:42.67 (36.73)     2:19.69 (37.02)
  2 Ching, Benjamin G         13 Twisters-MR          2:22.58    2:23.47        
                  33.20     1:10.44 (37.24)     1:47.95 (37.51)     2:23.47 (35.52)
  3 Torres, David J           14 Twisters-MR          2:19.26    2:23.68        
                  32.53     1:08.88 (36.35)     1:46.33 (37.45)     2:23.68 (37.35)
  4 Shiraishi, Sora T         13 EAST-MR              2:32.12    2:33.43        
                  35.22     1:12.96 (37.74)     1:54.11 (41.15)     2:33.43 (39.32)
  5 Georgescu, Ronald F       14 Twisters-MR          2:31.76    2:37.25        
                  36.88     1:17.78 (40.90)     1:58.15 (40.37)     2:37.25 (39.10)
  6 Ginsberg, Matthew K       14 EAST-MR              2:40.47    2:37.77        
                  36.32     1:17.22 (40.90)     1:58.66 (41.44)     2:37.77 (39.11)
  7 Turcotte, Sawyer A        14 EAST-MR              2:41.57    2:40.46        
                  36.79     1:17.96 (41.17)     2:00.02 (42.06)     2:40.46 (40.44)
  8 Todd, Craig A             14 Express Swimming-MR  2:40.94    2:42.36        
                  35.43     1:16.17 (40.74)     2:00.09 (43.92)     2:42.36 (42.27)
  9 Cho, Justin J             13 EAST-MR              2:50.00    2:44.61        
                  37.08     1:17.72 (40.64)     2:01.80 (44.08)     2:44.61 (42.81)
 10 Elwyn, Chandler D         13 EAST-MR              2:47.38    2:46.55        
                  37.37     1:20.80 (43.43)     2:04.98 (44.18)     2:46.55 (41.57)
 11 Daks, Alon E              14 EAST-MR              3:00.38    2:46.71        
                  36.66     1:17.90 (41.24)     2:01.98 (44.08)     2:46.71 (44.73)
 12 Behnen, Louis E           13 EAST-MR              2:56.87    2:49.40        
                  39.43     1:21.27 (41.84)     2:05.24 (43.97)     2:49.40 (44.16)
 13 Nangle, JT T              14 EAST-MR              3:01.56    2:50.65        
                  38.35     1:21.33 (42.98)     2:06.53 (45.20)     2:50.65 (44.12)
 14 Link, Bryan T             14 IA-MR                2:48.90    2:53.32        
                  40.09     1:24.80 (44.71)     2:11.06 (46.26)     2:53.32 (42.26)
 15 Moon, Jay                 13 Twisters-MR          2:46.89    2:53.57        
                  38.20     1:22.15 (43.95)     2:08.11 (45.96)     2:53.57 (45.46)
 16 Pon, Greg W               13 EAST-MR              3:08.26    2:53.62        
                  38.41     1:23.59 (45.18)     2:08.06 (44.47)     2:53.62 (45.56)
 17 Gassert, Steven           13 Express Swimming-MR  2:56.92    2:54.06        
                  39.52     1:24.40 (44.88)     2:10.34 (45.94)     2:54.06 (43.72)
 18 Caponegro, Frank          13 Express Swimming-MR  2:55.68    2:55.18        
                  37.86     1:22.74 (44.88)     2:10.91 (48.17)     2:55.18 (44.27)
 19 Wan, Nicholas J           14 FLY-MR               3:00.00    2:56.65        
                  38.71     1:23.19 (44.48)     2:10.07 (46.88)     2:56.65 (46.58)
 20 DU, Jasper L              13 Express Swimming-MR  3:04.89    2:57.18        
                  41.45     1:26.28 (44.83)     2:11.59 (45.31)     2:57.18 (45.59)
 21 Blackburn, John F         14 EAST-MR              2:58.85    2:58.03        
                  40.38     1:26.46 (46.08)     2:12.61 (46.15)     2:58.03 (45.42)
 22 Pon, Bryan E              13 EAST-MR              3:00.00    2:58.23        
                  41.92     1:28.21 (46.29)     2:13.91 (45.70)     2:58.23 (44.32)
 23 McFarland, Carter W       14 EAST-MR              3:00.00    2:58.35        
                  43.07     1:28.89 (45.82)     2:15.21 (46.32)     2:58.35 (43.14)
 24 Frohman, Evan D           14 North Shore-MR       3:13.88    3:11.19        
                  41.40     1:30.74 (49.34)     2:21.74 (51.00)     3:11.19 (49.45)
 25 Harris, Kristofer         13 Farmingdale-MR       3:30.50    3:18.11        
                  42.67     1:32.07 (49.40)     2:25.37 (53.30)     3:18.11 (52.74)
 26 Scanlon, Patrick J        13 EAST-MR              3:15.00    3:45.21        
                  48.02     1:46.52 (58.50)     2:45.80 (59.28)     3:45.21 (59.41)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Georgescu, Ronald F       14 Twisters-MR            58.66      58.10        
                  26.89       58.10 (31.21)                                        
  2 Ching, Benjamin G         13 Twisters-MR          1:00.38      59.26        
                  28.02       59.26 (31.24)                                        
  3 Lau, Jacky                14 Twisters-MR            58.15      59.54        
                  27.73       59.54 (31.81)                                        
  4 Martinez, George A        14 Twisters-MR          1:01.25      59.65        
                  28.42       59.65 (31.23)                                        
  5 Ginsberg, Matthew K       14 EAST-MR              1:00.97      59.87        
                  18.05       59.87 (41.82)                                        
  6 Lin, Kevin                13 Twisters-MR          1:00.73    1:00.37        
                  28.30     1:00.37 (32.07)                                        
  7 Nangle, JT T              14 EAST-MR              1:01.72    1:00.50        
                  28.77     1:00.50 (31.73)                                        
  8 Shiraishi, Sora T         13 EAST-MR              1:02.75    1:02.20        
                  29.16     1:02.20 (33.04)                                        
  9 McFarland, Carter W       14 EAST-MR              1:04.20    1:03.04        
                  29.08     1:03.04 (33.96)                                        
 10 Cho, Justin J             13 EAST-MR              1:03.26    1:04.23        
                  29.72     1:04.23 (34.51)                                        
 11 Todd, Craig A             14 Express Swimming-MR  1:11.69    1:07.40        
                  30.39     1:07.40 (37.01)                                        
 12 Blackburn, John F         14 EAST-MR              1:09.10    1:08.16        
                  31.56     1:08.16 (36.60)                                        
 13 Gassert, Steven           13 Express Swimming-MR  1:12.49    1:08.57        
                  32.17     1:08.57 (36.40)                                        
 14 Behnen, Louis E           13 EAST-MR              1:09.56    1:08.74        
                  30.41     1:08.74 (38.33)                                        
 15 Nisbet, Avery A           13 EAST-MR              1:10.53    1:08.77        
                  31.77     1:08.77 (37.00)                                        
 16 Link, Bryan T             14 IA-MR                1:13.27    1:09.60        
                  31.98     1:09.60 (37.62)                                        
 17 Coleman, Gregory M        13 IA-MR                1:08.27    1:10.42        
                  32.64     1:10.42 (37.78)                                        
 18 Pon, Greg W               13 EAST-MR              1:19.30    1:11.79        
                  33.00     1:11.79 (38.79)                                        
 19 Turcotte, Sawyer A        14 EAST-MR              1:19.78    1:15.02        
                  34.28     1:15.02 (40.74)                                        
 20 Pon, Bryan E              13 EAST-MR              1:13.79    1:15.28        
                  34.28     1:15.28 (41.00)                                        
 21 Daks, Alon E              14 EAST-MR              1:28.81    1:15.84        
                  33.47     1:15.84 (42.37)                                        
 22 Arcidiacono, James M      14 North Shore-MR       1:14.37    1:17.43        
                  36.22     1:17.43 (41.21)                                        
 23 Cascione, Anthony V       14 Express Swimming-MR  1:35.69    1:22.79        
                  36.43     1:22.79 (46.36)                                        
 24 Beigay, Kyle              13 Sachem-MR            1:23.13    1:22.82        
                  37.34     1:22.82 (45.48)                                        
 25 Khdair, Ameen             13 WAC-MR               1:32.70    1:30.27        
                  41.76     1:30.27 (48.51)                                        
 26 Guevara, Christopher J    13 Express Swimming-MR  1:39.28    1:30.52        
                  41.02     1:30.52 (49.50)                                        
 27 DeSimone, Christopher     13 WAC-MR               1:41.74    1:38.43        
                  43.56     1:38.43 (54.87)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martinez, George A        14 Twisters-MR          2:09.96    2:06.54        
                  28.63     1:00.29 (31.66)     1:32.75 (32.46)     2:06.54 (33.79)
  2 Ching, Benjamin G         13 Twisters-MR          2:12.98    2:10.02        
                  29.13     1:01.21 (32.08)     1:35.49 (34.28)     2:10.02 (34.53)
  3 Georgescu, Ronald F       14 Twisters-MR          2:13.88    2:11.85        
                  30.56     1:03.39 (32.83)     1:37.92 (34.53)     2:11.85 (33.93)
  4 Ginsberg, Matthew K       14 EAST-MR              2:15.32    2:15.46        
                  29.26     1:02.51 (33.25)     1:38.19 (35.68)     2:15.46 (37.27)
  5 Nangle, JT T              14 EAST-MR              2:19.98    2:17.84        
                  30.53     1:05.58 (35.05)     1:41.90 (36.32)     2:17.84 (35.94)
  6 Shiraishi, Sora T         13 EAST-MR              2:15.99    2:18.61        
                  19.36     1:05.61 (46.25)     1:41.92 (36.31)     2:18.61 (36.69)
  7 Lin, Kevin                13 Twisters-MR          2:18.98    2:20.05        
                  30.15     1:06.35 (36.20)     1:44.29 (37.94)     2:20.05 (35.76)
  8 McFarland, Carter W       14 EAST-MR              2:22.79    2:20.26        
                  31.64     1:07.75 (36.11)     1:44.85 (37.10)     2:20.26 (35.41)
  9 Thermos, Yianni           14 WAC-MR                    NT    2:29.74        
                  32.53     1:10.00 (37.47)     1:50.87 (40.87)     2:29.74 (38.87)
 10 McLaughlin, Dan P         13 EAST-MR              2:59.57    2:33.09        
                  33.28     1:13.96 (40.68)     1:53.76 (39.80)     2:33.09 (39.33)
 11 Blackburn, John F         14 EAST-MR              2:40.54    2:33.13        
                  34.17     1:13.14 (38.97)     1:54.87 (41.73)     2:33.13 (38.26)
 12 Nisbet, Avery A           13 EAST-MR              2:30.00    2:35.19        
                  33.29     1:12.43 (39.14)     1:54.34 (41.91)     2:35.19 (40.85)
 13 Cho, Justin J             13 EAST-MR              2:46.00    2:37.01        
                  32.43     1:11.96 (39.53)     1:54.43 (42.47)     2:37.01 (42.58)
 14 Zhan, Edmund              13 FLY-MR               2:55.00    2:41.49        
                  33.74     1:12.90 (39.16)     1:54.90 (42.00)     2:41.49 (46.59)
 15 Pon, Greg W               13 EAST-MR              3:06.79    2:43.55        
                  35.78     1:17.77 (41.99)     2:00.99 (43.22)     2:43.55 (42.56)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Torres, David J           14 Twisters-MR          2:05.51    2:06.68        
                  27.08       59.95 (32.87)     1:36.55 (36.60)     2:06.68 (30.13)
  2 Lau, Jacky                14 Twisters-MR          2:13.24    2:08.44        
                  26.39       57.98 (31.59)     1:37.44 (39.46)     2:08.44 (31.00)
  3 Martinez, George A        14 Twisters-MR          2:15.18    2:10.20        
                  28.09     1:01.17 (33.08)     1:39.55 (38.38)     2:10.20 (30.65)
  4 Peng, Didi Y              14 Express Swimming-MR  2:14.65    2:11.88        
                  28.23     1:03.67 (35.44)     1:40.58 (36.91)     2:11.88 (31.30)
  5 Ginsberg, Matthew K       14 EAST-MR              2:11.73    2:13.08        
                  27.74     1:00.89 (33.15)     1:42.58 (41.69)     2:13.08 (30.50)
  6 Ching, Benjamin G         13 Twisters-MR          2:11.60    2:13.11        
                  28.38     1:04.18 (35.80)     1:42.01 (37.83)     2:13.11 (31.10)
  7 Shiraishi, Sora T         13 EAST-MR              2:14.69    2:13.60        
                  28.86     1:03.87 (35.01)     1:43.43 (39.56)     2:13.60 (30.17)
  8 Thermos, Yianni           14 WAC-MR               2:13.44    2:14.77        
                  28.98     1:01.56 (32.58)     1:45.04 (43.48)     2:14.77 (29.73)
  9 Georgescu, Ronald F       14 Twisters-MR          2:14.13    2:14.97        
                  29.02     1:04.89 (35.87)     1:44.03 (39.14)     2:14.97 (30.94)
 10 Nangle, JT T              14 EAST-MR              2:18.52    2:16.74        
                  28.29     1:00.99 (32.70)     1:44.56 (43.57)     2:16.74 (32.18)
 11 Cho, Justin J             13 EAST-MR              2:17.92    2:21.17        
                  30.10     1:06.19 (36.09)     1:48.76 (42.57)     2:21.17 (32.41)
 12 Behnen, Louis E           13 EAST-MR              2:19.47    2:21.30        
                  31.85     1:05.23 (33.38)     1:47.82 (42.59)     2:21.30 (33.48)
 13 Lin, Kevin                13 Twisters-MR          2:22.07    2:22.60        
                  28.84     1:07.01 (38.17)     1:52.15 (45.14)     2:22.60 (30.45)
 14 Turcotte, Sawyer A        14 EAST-MR              2:25.25    2:23.09        
                  33.37     1:09.91 (36.54)     1:51.67 (41.76)     2:23.09 (31.42)
 15 McFarland, Carter W       14 EAST-MR              2:27.70    2:23.42        
                  28.96     1:06.53 (37.57)     1:51.39 (44.86)     2:23.42 (32.03)
 16 Coleman, Gregory M        13 IA-MR                2:24.70    2:25.11        
                  31.79     1:08.88 (37.09)     1:53.12 (44.24)     2:25.11 (31.99)
 17 Vatsia, Sohrab K          14 Express Swimming-MR  2:27.52    2:25.94        
                  31.56     1:08.21 (36.65)     1:53.52 (45.31)     2:25.94 (32.42)
 18 Todd, Craig A             14 Express Swimming-MR  2:29.36    2:27.47        
                  31.58     1:09.03 (37.45)     1:53.32 (44.29)     2:27.47 (34.15)
 19 Blackburn, John F         14 EAST-MR              2:26.78    2:27.49        
                  32.11     1:09.30 (37.19)     1:55.66 (46.36)     2:27.49 (31.83)
 20 Nisbet, Avery A           13 EAST-MR              2:35.85    2:28.59        
                  31.14     1:07.26 (36.12)     1:54.11 (46.85)     2:28.59 (34.48)
 21 Wan, Nicholas J           14 FLY-MR               2:37.45    2:29.79        
                  29.48     1:08.73 (39.25)     1:54.22 (45.49)     2:29.79 (35.57)
 22 Pon, Greg W               13 EAST-MR              2:32.40    2:30.65        
                  31.92     1:12.13 (40.21)     1:57.07 (44.94)     2:30.65 (33.58)
 23 Link, Bryan T             14 IA-MR                2:42.84    2:30.68        
                  32.27     1:10.88 (38.61)     1:56.64 (45.76)     2:30.68 (34.04)
 24 Elwyn, Chandler D         13 EAST-MR              2:34.33    2:30.74        
                  33.72     1:12.06 (38.34)     1:56.68 (44.62)     2:30.74 (34.06)
 25 Moon, Jay                 13 Twisters-MR          2:30.30    2:31.55        
                  33.38     1:11.07 (37.69)     1:56.87 (45.80)     2:31.55 (34.68)
 26 Daks, Alon E              14 EAST-MR              2:44.56    2:32.91        
                  32.02     1:12.35 (40.33)     1:57.21 (44.86)     2:32.91 (35.70)
 27 Bharat, Ryan              14 FLY-MR               3:07.77    2:35.47        
                  33.21     1:12.07 (38.86)     1:58.03 (45.96)     2:35.47 (37.44)
 28 Pon, Bryan E              13 EAST-MR              2:31.46    2:36.01        
                  34.90     1:12.91 (38.01)     1:59.57 (46.66)     2:36.01 (36.44)
 29 Arcidiacono, James M      14 North Shore-MR       2:42.39    2:38.14        
                  34.98     1:15.42 (40.44)     2:04.70 (49.28)     2:38.14 (33.44)
 30 DU, Jasper L              13 Express Swimming-MR  2:53.68    2:39.53        
                  34.56     1:16.14 (41.58)     2:05.14 (49.00)     2:39.53 (34.39)
 31 Manton, Bill M            14 Farmingdale-MR       2:45.79    2:39.66        
                  31.72     1:10.36 (38.64)     1:59.89 (49.53)     2:39.66 (39.77)
 32 Beigay, Kyle              13 Sachem-MR            2:51.03    2:40.20        
                  36.80     1:19.74 (42.94)     2:06.40 (46.66)     2:40.20 (33.80)
 33 Caponegro, Frank          13 Express Swimming-MR  3:03.72    2:42.76        
                  32.88     1:17.79 (44.91)     2:03.76 (45.97)     2:42.76 (39.00)
 34 Frohman, Evan D           14 North Shore-MR       2:47.54    2:45.44        
                  35.19     1:17.96 (42.77)     2:08.61 (50.65)     2:45.44 (36.83)
 35 Burke, Christopher M      14 Express Swimming-MR  2:47.39    2:49.68        
                  35.67     1:19.02 (43.35)     2:11.08 (52.06)     2:49.68 (38.60)
 36 DeSimone, Christopher     13 WAC-MR               3:04.45    3:07.04        
                  40.67     1:28.94 (48.27)     2:27.48 (58.54)     3:07.04 (39.56)
 37 Khdair, Ameen             13 WAC-MR               3:13.89    3:17.53        
                  41.29     1:28.98 (47.69)   2:31.68 (1:02.70)     3:17.53 (45.85)
 -- Scanlon, Patrick J        13 EAST-MR              2:45.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  45.46     1:36.86 (51.40)   2:39.81 (1:02.95)          DQ (46.07)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Torres, David J           14 Twisters-MR          4:22.96    4:25.90        
                  26.74       57.65 (30.91)     1:32.27 (34.62)     2:05.97 (33.70)
        2:43.96 (37.99)     3:23.06 (39.10)     3:55.43 (32.37)     4:25.90 (30.47)
  2 Ching, Benjamin G         13 Twisters-MR          4:43.94    4:28.49        
                  28.16     1:00.21 (32.05)     1:36.79 (36.58)     2:11.67 (34.88)
        2:49.99 (38.32)     3:27.62 (37.63)     3:59.04 (31.42)     4:28.49 (29.45)
  3 Martinez, George A        14 Twisters-MR          4:41.31    4:29.53        
                  28.18       59.57 (31.39)     1:33.90 (34.33)     2:07.07 (33.17)
        2:46.17 (39.10)     3:26.86 (40.69)     3:58.93 (32.07)     4:29.53 (30.60)
  4 Thermos, Yianni           14 WAC-MR               4:43.29    4:40.68        
                  28.78     1:03.49 (34.71)     1:37.57 (34.08)     2:12.88 (35.31)
        2:56.38 (43.50)     3:40.03 (43.65)     4:11.58 (31.55)     4:40.68 (29.10)
  5 Georgescu, Ronald F       14 Twisters-MR          4:41.24    4:41.18        
                  28.76     1:01.54 (32.78)     1:39.23 (37.69)     2:16.00 (36.77)
        2:56.39 (40.39)     3:37.24 (40.85)     4:10.14 (32.90)     4:41.18 (31.04)
  6 LeGuyader, Travis P       13 IA-MR                5:12.71    5:07.82        
                  31.39     1:10.19 (38.80)     1:48.78 (38.59)     2:27.76 (38.98)
        3:13.55 (45.79)     4:00.00 (46.45)     4:34.56 (34.56)     5:07.82 (33.26)
  7 Drury, Kevin C            13 Express Swimming-MR  5:12.11    5:12.34        
                  32.90     1:12.77 (39.87)     1:50.64 (37.87)     2:27.88 (37.24)
        3:13.69 (45.81)     4:00.57 (46.88)     4:37.03 (36.46)     5:12.34 (35.31)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vasquez, Everett W        15 North Shore-MR         22.83      22.44        
  2 Sangtippawan, Chudchane   16 Twisters-MR            23.09      22.45        
  3 Carmichael-Lopes, Bernil  15 Express Swimming-MR    22.61      23.00        
  4 Wadolowski, Thomas        15 Twisters-MR            23.15      23.28        
  5 Wallace, Dan P            16 Express Swimming-MR    23.92      23.42        
  6 Hillsberg, Matthew K      15 IA-MR                  23.38      23.92        
  7 Kuo, Theodore             15 Express Swimming-MR    23.86      23.95        
  8 Doherty, Christopher      15 Twisters-MR            24.33      23.96        
  9 Barbosa, Larry S          15 Twisters-MR            24.68      23.99        
 10 Duva, Ben                 16 Express Swimming-MR    23.95      24.06        
 11 Sweeney, PJ               16 WAC-MR                 24.36      24.12        
 12 Konarski, Karol           15 IA-UN-MR               24.47      24.13        
 13 Rein III, John L          17 Sachem-MR              24.37      24.16        
 14 Malkin, Charles C         14 North Shore-MR         24.79      24.24        
 15 Pilo, Matthew C           16 Express Swimming-MR    24.52      24.26        
 16 Brandt, Joe W             17 Farmingdale-MR         25.46      24.38        
 17 Graziano, Matt            17 WAC-MR                 24.81      24.44        
 18 Krakow, Max E             15 Express Swimming-MR       NT      24.47        
 19 Pamlanye, Matthew S       15 Sachem-MR              24.31      24.62        
 20 Lewis, Khalid A           17 Twisters-MR            25.86      24.82        
 21 Sileo, James E            17 Express Swimming-MR    24.95      24.98        
 22 Brandt, Stephan A         15 Sachem-MR              25.22      24.99        
 23 Bacile, Matthew F         17 Sachem-MR              24.28      25.05        
 24 Polanco, Christopher A    16 Twisters-MR            26.08      25.10        
 25 Rusinak, Lucas S          15 WAC-MR                 25.24      25.32        
 26 Ballon, Carlos G          16 Express Swimming-MR       NT      25.53        
 27 Mitchell, John F          15 Sachem-MR              26.09      25.66        
 28 Park, Jin W               16 Twisters-MR            25.89      25.82        
 29 Campbell, Patrick J       17 Express Swimming-MR    26.60      26.16        
 30 Mullen, Matt              15 Farmingdale-MR         27.10      26.41        
 31 Martinez, Keannu C        15 Twisters-MR            27.03      27.01        
 32 Massa, Nick J             17 Express Swimming-MR    28.33      27.27        
 33 Murphy, Thomas M          15 North Shore-MR         29.85      29.28        
 34 Chang, Kevin              15 Express Swimming-MR    31.48      29.73        
 35 Sigaty, Thomas R          10 North Shore-MR         30.84      30.60        
 36 Michel, Brad J            12 North Shore-MR         33.63      33.26        
 37 YU, Dominic               10 Twisters-MR            39.05      36.88        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Catano, AL                17 IA-MR                  48.37      48.87        
                  23.31       48.87 (25.56)                                        
  2 Vasquez, Everett W        15 North Shore-MR         50.01      49.67        
                  23.62       49.67 (26.05)                                        
  3 Sangtippawan, Chudchane   16 Twisters-MR            50.40      49.70        
                  23.94       49.70 (25.76)                                        
  4 Ryan, Michael C           17 Sachem-MR              52.10      50.31        
                  24.10       50.31 (26.21)                                        
  5 Wallace, Dan P            16 Express Swimming-MR    50.25      50.72        
                  24.45       50.72 (26.27)                                        
  6 Wadolowski, Thomas        15 Twisters-MR            51.10      50.80        
                  24.21       50.80 (26.59)                                        
  7 Hausmann, Edward C        16 IA-MR                  50.84      50.91        
                  24.10       50.91 (26.81)                                        
  8 Collins, Matthew J        15 FLY-MR                 50.66      51.23        
                  25.38       51.23 (25.85)                                        
  9 Bacci, Ryan D             16 UN-FL-MR               50.00      51.50        
                  24.85       51.50 (26.65)                                        
 10 Sweeney, PJ               16 WAC-MR                 52.51      51.68        
                  24.44       51.68 (27.24)                                        
 11 Staszewski, Alec L        17 Express Swimming-MR    51.41      52.02        
                  24.82       52.02 (27.20)                                        
 12 Doherty, Christopher      15 Twisters-MR            52.70      52.11        
                  24.72       52.11 (27.39)                                        
 13 Duva, Ben                 16 Express Swimming-MR    52.00      52.42        
                  25.35       52.42 (27.07)                                        
 14 Wilson, Kyle N            16 IA-MR                  51.15      52.45        
                  25.02       52.45 (27.43)                                        
 15 Pickel, Cody              16 FLY-MR                 51.55      52.48        
                  25.33       52.48 (27.15)                                        
 16 Barbosa, Larry S          15 Twisters-MR            52.56      52.69        
                  25.26       52.69 (27.43)                                        
 17 Graziano, Matt            17 WAC-MR                 53.17      52.73        
                  25.38       52.73 (27.35)                                        
 18 Pilo, Matthew C           16 Express Swimming-MR    53.30      52.83        
                  25.27       52.83 (27.56)                                        
 19 Li, Matthew               14 FLY-MR                 54.94      52.97        
                  25.64       52.97 (27.33)                                        
 20 Collins, Danny P          17 FLY-MR                 53.16      53.01        
                  25.99       53.01 (27.02)                                        
 21 Kuo, Theodore             15 Express Swimming-MR    51.87      53.02        
                  25.60       53.02 (27.42)                                        
 22 Rein III, John L          17 Sachem-MR              52.25      53.06        
                  25.25       53.06 (27.81)                                        
 23 Konarski, Karol           15 IA-UN-MR               53.34      53.08        
                  25.33       53.08 (27.75)                                        
 24 Malkin, Charles C         14 North Shore-MR         53.54      53.17        
                  26.04       53.17 (27.13)                                        
 25 Pamlanye, Matthew S       15 Sachem-MR              55.41      53.71        
                  25.88       53.71 (27.83)                                        
 26 Fountain, Greg J          15 IA-MR                  53.97      53.75        
                  25.88       53.75 (27.87)                                        
 27 Byrnes, Evan R            16 IA-MR                  51.08      53.89        
                  25.55       53.89 (28.34)                                        
 28 Guelly, Stefan M          17 FLY-MR                 52.40      53.92        
                  25.93       53.92 (27.99)                                        
 29 Kaiser, Christopher R     16 North Shore-MR         53.82      53.94        
                  25.83       53.94 (28.11)                                        
 30 DeBenedictis, Keith       16 IA-UN-MR               55.81      54.12        
                  26.47       54.12 (27.65)                                        
 31 Rusinak, Lucas S          15 WAC-MR                 54.66      54.44        
                  26.06       54.44 (28.38)                                        
 32 Brandt, Joe W             17 Farmingdale-MR         54.55      54.57        
                  26.41       54.57 (28.16)                                        
 33 Mitchell, John F          15 Sachem-MR              55.45      54.62        
                  26.22       54.62 (28.40)                                        
 34 Garcia, Stefan            15 FLY-MR                 56.29      54.74        
                  26.55       54.74 (28.19)                                        
 35 Graham, Danny J           14 UN-FL-MR               56.51      54.83        
                  26.21       54.83 (28.62)                                        
 35 Polanco, Christopher A    16 Twisters-MR            57.83      54.83        
                  25.93       54.83 (28.90)                                        
 37 Krakow, Max E             15 Express Swimming-MR    54.76      55.11        
                  25.86       55.11 (29.25)                                        
 38 Brandt, Stephan A         15 Sachem-MR              53.96      55.12        
                  26.33       55.12 (28.79)                                        
 39 Bacile, Matthew F         17 Sachem-MR              53.39      55.32        
                  26.43       55.32 (28.89)                                        
 40 Ballon, Carlos G          16 Express Swimming-MR       NT      55.50        
                  26.72       55.50 (28.78)                                        
 41 Sileo, James E            17 Express Swimming-MR    55.58      55.75        
                  27.19       55.75 (28.56)                                        
 42 Campbell, Patrick J       17 Express Swimming-MR    56.83      55.83        
                  27.00       55.83 (28.83)                                        
 43 Clarke, Kristopher        13 Express Swimming-MR    56.54      55.90        
                  26.82       55.90 (29.08)                                        
 44 Mammano, Christopher T    17 FLY-MR                 53.98      56.45        
                  27.32       56.45 (29.13)                                        
 45 Martinez, Keannu C        15 Twisters-MR            57.04      56.99        
                  27.26       56.99 (29.73)                                        
 46 Lee, Doohyun              17 FLY-MR                 58.11      57.22        
                  27.87       57.22 (29.35)                                        
 47 Hendershot, Billy G       16 FLY-MR                 56.26      57.25        
                  27.85       57.25 (29.40)                                        
 48 Yan, Jeffrey              14 FLY-MR                 58.75      57.34        
                  28.05       57.34 (29.29)                                        
 49 Ting, Alex                16 FLY-MR                 57.78      57.49        
                  27.82       57.49 (29.67)                                        
 50 Romero, Andres            16 FLY-MR                 58.29      57.84        
                  27.55       57.84 (30.29)                                        
 51 Donis, Daniel F           16 FLY-MR               1:01.59      58.18        
                  28.25       58.18 (29.93)                                        
 52 Mullen, Matt              15 Farmingdale-MR       1:00.34      58.91        
                  28.21       58.91 (30.70)                                        
 53 Pepe, Erik K              15 FLY-MR               1:02.00      59.30        
                  28.54       59.30 (30.76)                                        
 54 Fields, Derek             15 Express Swimming-MR       NT      59.47        
                  28.46       59.47 (31.01)                                        
 55 Massa, Nick J             17 Express Swimming-MR  1:00.40    1:00.03        
                  29.09     1:00.03 (30.94)                                        
 56 Qiao, Andrew              14 FLY-MR               1:04.88    1:01.78        
                  29.52     1:01.78 (32.26)                                        
 57 Ng, Alexander             15 FLY-MR               1:08.00    1:02.17        
                  30.30     1:02.17 (31.87)                                        
 58 Bonilla, Richard A        14 Twisters-MR          1:03.17    1:02.84        
                  30.15     1:02.84 (32.69)                                        
 59 Chen, Oliver              14 FLY-MR               1:00.69    1:03.02        
                  29.41     1:03.02 (33.61)                                        
 60 Grippo, Joseph            13 FLY-MR               1:01.24    1:03.47        
                  30.48     1:03.47 (32.99)                                        
 61 Murphy, Thomas M          15 North Shore-MR       1:05.53    1:03.94        
                  30.40     1:03.94 (33.54)                                        
 62 Chang, Kevin              15 Express Swimming-MR  1:06.48    1:05.13        
                  30.95     1:05.13 (34.18)                                        
 63 Michel, Brad J            12 North Shore-MR       1:12.61    1:14.14        
                  35.34     1:14.14 (38.80)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Matthew J        15 FLY-MR               1:49.46    1:49.45        
                  25.77       53.64 (27.87)     1:21.93 (28.29)     1:49.45 (27.52)
  2 Vasquez, Everett W        15 North Shore-MR       1:52.80    1:50.11        
                  25.03       53.73 (28.70)     1:22.10 (28.37)     1:50.11 (28.01)
  3 Minowitz, Mark T          17 EAST-MR              1:45.46    1:50.67        
                  26.46       54.21 (27.75)     1:22.71 (28.50)     1:50.67 (27.96)
  4 Panzarino, Michael J      17 EAST-MR              1:46.89    1:51.09        
                  25.91       54.38 (28.47)     1:22.99 (28.61)     1:51.09 (28.10)
  5 Caputo, Mike              17 WAC-MR               1:48.87    1:51.58        
                  26.21       54.65 (28.44)     1:23.05 (28.40)     1:51.58 (28.53)
  6 Saccurato, Josh H         17 EAST-MR              1:50.02    1:51.89        
                  25.67       53.92 (28.25)     1:22.73 (28.81)     1:51.89 (29.16)
  7 Staszewski, Alec L        17 Express Swimming-MR  1:49.65    1:51.99        
                  26.02       54.20 (28.18)     1:23.07 (28.87)     1:51.99 (28.92)
  8 Bennett, Aarron M         15 EAST-MR              1:50.69    1:52.20        
                  25.49       53.71 (28.22)     1:23.25 (29.54)     1:52.20 (28.95)
  9 Pagano, Edward S          15 EAST-MR              1:52.39    1:52.26        
                  25.63       53.98 (28.35)     1:23.47 (29.49)     1:52.26 (28.79)
 10 Pon, Matthew W            16 EAST-MR              1:52.24    1:52.56        
                  25.64       53.75 (28.11)     1:23.35 (29.60)     1:52.56 (29.21)
 11 Wallace, Dan P            16 Express Swimming-MR  1:50.15    1:52.59        
                  25.99       54.55 (28.56)     1:23.85 (29.30)     1:52.59 (28.74)
 12 Pickel, Cody              16 FLY-MR               1:51.11    1:52.82        
                  26.07       54.76 (28.69)     1:24.29 (29.53)     1:52.82 (28.53)
 13 Kuo, Theodore             15 Express Swimming-MR  1:52.09    1:52.87        
                  26.30       54.63 (28.33)     1:23.97 (29.34)     1:52.87 (28.90)
 14 Hausmann, Edward C        16 IA-MR                1:54.77    1:52.92        
                  25.05       53.10 (28.05)     1:22.71 (29.61)     1:52.92 (30.21)
 15 Bacci, Ryan D             16 UN-FL-MR             1:50.52    1:52.98        
                  25.40       53.78 (28.38)     1:23.22 (29.44)     1:52.98 (29.76)
 16 Wadolowski, Thomas        15 Twisters-MR          1:56.29    1:53.32        
                  25.72       54.40 (28.68)     1:23.70 (29.30)     1:53.32 (29.62)
 17 Rubenstein, Ben S         16 EAST-MR              1:57.45    1:53.80        
                  25.22       53.83 (28.61)     1:23.85 (30.02)     1:53.80 (29.95)
 18 Duva, Ben                 16 Express Swimming-MR  1:53.59    1:53.96        
                  25.98       54.91 (28.93)     1:24.87 (29.96)     1:53.96 (29.09)
 19 Carmichael-Lopes, Bernil  15 Express Swimming-MR  1:52.53    1:54.62        
                  26.03       54.01 (27.98)     1:23.73 (29.72)     1:54.62 (30.89)
 20 Malkin, Charles C         14 North Shore-MR       1:58.14    1:54.83        
                  26.36       55.48 (29.12)     1:26.22 (30.74)     1:54.83 (28.61)
 21 Avidan, Lucas J           15 EAST-MR              1:57.11    1:55.10        
                  26.85       56.42 (29.57)     1:25.91 (29.49)     1:55.10 (29.19)
 22 King, Brendan D           17 IA-MR                1:54.62    1:55.37        
                  26.25       55.98 (29.73)     1:25.96 (29.98)     1:55.37 (29.41)
 23 Hillsberg, Matthew K      15 IA-MR                1:55.95    1:55.88        
                  26.15       55.36 (29.21)     1:25.81 (30.45)     1:55.88 (30.07)
 24 Pilo, Matthew C           16 Express Swimming-MR  1:57.01    1:55.91        
                  27.55       57.32 (29.77)     1:26.50 (29.18)     1:55.91 (29.41)
 25 Doherty, Christopher      15 Twisters-MR          1:53.95    1:55.96        
                  25.97       54.98 (29.01)     1:25.71 (30.73)     1:55.96 (30.25)
 26 Graziano, Matt            17 WAC-MR               1:58.30    1:56.76        
                  26.76       56.64 (29.88)     1:27.09 (30.45)     1:56.76 (29.67)
 27 Rusinak, Lucas S          15 WAC-MR               1:59.02    1:56.78        
                  26.87       56.98 (30.11)     1:27.41 (30.43)     1:56.78 (29.37)
 28 Hendershot, Billy G       16 FLY-MR               1:55.56    1:57.19        
                  27.96       57.31 (29.35)     1:27.21 (29.90)     1:57.19 (29.98)
 29 Hallinan, James J         17 IA-MR                1:59.45    1:57.91        
                  26.74       55.77 (29.03)     1:26.59 (30.82)     1:57.91 (31.32)
 30 Collins, Danny P          17 FLY-MR               1:50.93    1:58.04        
                  26.96       57.27 (30.31)     1:27.52 (30.25)     1:58.04 (30.52)
 31 Mitil, Lorenzo R          16 EAST-MR              1:59.27    1:58.80        
                  27.49       56.81 (29.32)     1:27.59 (30.78)     1:58.80 (31.21)
 32 Smith, Tavy O             16 EAST-MR              1:57.28    1:59.01        
                  26.70       56.96 (30.26)     1:28.02 (31.06)     1:59.01 (30.99)
 33 Brandt, Joe W             17 Farmingdale-MR       1:58.35    1:59.23        
                  26.89       57.10 (30.21)     1:28.34 (31.24)     1:59.23 (30.89)
 34 Barker, Kevin K           17 EAST-MR              1:57.47    2:00.02        
                  27.26       57.50 (30.24)     1:28.69 (31.19)     2:00.02 (31.33)
 35 Sileo, James E            17 Express Swimming-MR  2:01.72    2:00.26        
                  28.21       59.00 (30.79)     1:30.03 (31.03)     2:00.26 (30.23)
 36 Rein III, John L          17 Sachem-MR            1:58.12    2:01.10        
                  27.00       57.89 (30.89)     1:29.43 (31.54)     2:01.10 (31.67)
 37 Graham, Danny J           14 UN-FL-MR             2:03.89    2:01.52        
                  26.69       57.86 (31.17)     1:30.07 (32.21)     2:01.52 (31.45)
 38 Polanco, Christopher A    16 Twisters-MR          2:03.11    2:02.14        
                  28.24       59.25 (31.01)     1:31.40 (32.15)     2:02.14 (30.74)
 39 Krakow, Max E             15 Express Swimming-MR       NT    2:03.59        
                  27.40       57.51 (30.11)     1:30.34 (32.83)     2:03.59 (33.25)
 40 Guelly, Stefan M          17 FLY-MR               1:57.48    2:03.72        
                  27.82       59.55 (31.73)     1:32.00 (32.45)     2:03.72 (31.72)
 41 Campbell, Patrick J       17 Express Swimming-MR  2:02.24    2:04.15        
                  27.74       58.87 (31.13)     1:31.26 (32.39)     2:04.15 (32.89)
 42 Martinez, Keannu C        15 Twisters-MR          2:03.01    2:08.07        
                  28.51     1:00.91 (32.40)     1:34.68 (33.77)     2:08.07 (33.39)
 43 Pepe, Erik K              15 FLY-MR               2:12.00    2:09.18        
                  28.91     1:01.82 (32.91)     1:35.79 (33.97)     2:09.18 (33.39)
 44 Massa, Nick J             17 Express Swimming-MR  2:18.95    2:09.73        
 45 Romero, Andres            16 FLY-MR               2:13.70    2:10.04        
                  28.71     1:01.12 (32.41)     1:35.49 (34.37)     2:10.04 (34.55)
 46 Donis, Daniel F           16 FLY-MR               2:25.24    2:10.06        
                  30.60     1:03.59 (32.99)     1:38.06 (34.47)     2:10.06 (32.00)
 47 Mullen, Matt              15 Farmingdale-MR       2:16.75    2:17.54        
                  29.32     1:04.43 (35.11)     1:42.11 (37.68)     2:17.54 (35.43)
 48 Joa, Austin N             15 FLY-MR               2:25.00    2:17.67        
                  31.85     1:06.81 (34.96)     1:43.69 (36.88)     2:17.67 (33.98)
 49 Grippo, Joseph            13 FLY-MR               2:24.79    2:18.35        
                  32.35     1:07.56 (35.21)     1:44.48 (36.92)     2:18.35 (33.87)
 50 Chang, Kevin              15 Express Swimming-MR  2:23.18    2:19.82        
                  31.44     1:07.08 (35.64)     1:44.31 (37.23)     2:19.82 (35.51)
 51 Tang, Perry               16 FLY-MR               2:13.65    2:20.39        
                  32.36     1:08.09 (35.73)     1:45.23 (37.14)     2:20.39 (35.16)
 52 Knight, Jordan            13 FLY-MR               2:21.76    2:20.89        
                  31.19     1:06.83 (35.64)     1:44.10 (37.27)     2:20.89 (36.79)
 53 Mattone, Carl J           15 UN-LI-MR                  NT    2:29.23        
                  30.27     1:06.43 (36.16)   2:29.93 (1:23.50)         2:29.23 ( )
 54 Michel, Brad J            12 North Shore-MR       2:45.05    2:36.91        
                  35.67     1:16.66 (40.99)     1:57.70 (41.04)     2:36.91 (39.21)
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Matthew J        15 FLY-MR               4:55.54    4:52.37        
                  26.34       55.43 (29.09)     1:25.04 (29.61)     1:55.04 (30.00)
        2:25.13 (30.09)     2:55.09 (29.96)     3:24.90 (29.81)     3:54.54 (29.64)
        4:23.86 (29.32)     4:52.37 (28.51)                                        
  2 Barbosa, Larry S          15 Twisters-MR          5:02.30    4:59.98        
                  26.84       56.25 (29.41)     1:26.47 (30.22)     1:57.13 (30.66)
        2:27.78 (30.65)     2:58.40 (30.62)     3:28.92 (30.52)     3:59.50 (30.58)
        4:30.16 (30.66)     4:59.98 (29.82)                                        
  3 Duva, Ben                 16 Express Swimming-MR  5:06.77    5:01.67        
                  26.90       56.80 (29.90)     1:27.21 (30.41)     1:57.77 (30.56)
        2:28.61 (30.84)     2:59.80 (31.19)     3:30.72 (30.92)     4:01.57 (30.85)
        4:32.69 (31.12)     5:01.67 (28.98)                                        
  4 Caputo, Mike              17 WAC-MR               4:46.79    5:01.76        
                  26.86       56.61 (29.75)     1:26.54 (29.93)     1:57.60 (31.06)
        2:28.32 (30.72)     2:59.56 (31.24)     3:30.87 (31.31)     4:02.26 (31.39)
        4:32.63 (30.37)     5:01.76 (29.13)                                        
  5 Kuo, Theodore             15 Express Swimming-MR  4:59.16    5:01.99        
                  27.43       57.55 (30.12)     1:27.97 (30.42)     1:58.56 (30.59)
        2:29.66 (31.10)     3:00.24 (30.58)     3:31.07 (30.83)     4:02.47 (31.40)
        4:32.96 (30.49)     5:01.99 (29.03)                                        
  6 Sangtippawan, Chudchane   16 Twisters-MR          5:08.68    5:02.23        
                  26.80       56.49 (29.69)     1:26.86 (30.37)     1:57.73 (30.87)
        2:28.78 (31.05)     2:59.78 (31.00)     3:30.96 (31.18)     4:02.23 (31.27)
        4:32.81 (30.58)     5:02.23 (29.42)                                        
  7 Pickel, Cody              16 FLY-MR               5:06.50    5:03.07        
                  26.62       56.57 (29.95)     1:26.99 (30.42)     1:57.93 (30.94)
        2:29.09 (31.16)     3:00.23 (31.14)     3:31.12 (30.89)     4:01.89 (30.77)
        4:32.98 (31.09)     5:03.07 (30.09)                                        
  8 Hendershot, Billy G       16 FLY-MR               5:06.17    5:05.08        
                  28.47       58.58 (30.11)     1:28.85 (30.27)     1:59.66 (30.81)
        2:30.47 (30.81)     3:01.11 (30.64)     3:31.95 (30.84)     4:02.99 (31.04)
        4:34.26 (31.27)     5:05.08 (30.82)                                        
  9 Vasquez, Everett W        15 North Shore-MR       5:24.33    5:06.45        
                  26.06       54.78 (28.72)     1:24.55 (29.77)     1:55.44 (30.89)
        2:26.72 (31.28)     2:58.64 (31.92)     3:30.66 (32.02)     4:03.22 (32.56)
        4:36.03 (32.81)     5:06.45 (30.42)                                        
 10 Doherty, Christopher      15 Twisters-MR          5:09.26    5:10.90        
                  27.03       57.16 (30.13)     1:27.98 (30.82)     1:59.30 (31.32)
        2:30.90 (31.60)     3:02.54 (31.64)     3:34.24 (31.70)     4:06.61 (32.37)
        4:39.39 (32.78)     5:10.90 (31.51)                                        
 11 Sweeney, PJ               16 WAC-MR               5:01.67    5:11.18        
                  27.34       57.76 (30.42)     1:29.32 (31.56)     2:01.33 (32.01)
        2:33.21 (31.88)     3:04.40 (31.19)     3:36.69 (32.29)     4:08.62 (31.93)
        4:40.43 (31.81)     5:11.18 (30.75)                                        
 12 Konarski, Karol           15 IA-UN-MR             5:17.11    5:13.49        
                  27.36       57.93 (30.57)     1:29.59 (31.66)     2:01.45 (31.86)
        2:33.72 (32.27)     3:06.34 (32.62)     3:38.72 (32.38)     4:11.43 (32.71)
        4:43.91 (32.48)     5:13.49 (29.58)                                        
 13 Malkin, Charles C         14 North Shore-MR       5:30.83    5:13.87        
                  28.57       59.51 (30.94)     1:31.48 (31.97)     2:04.07 (32.59)
        2:36.96 (32.89)     3:09.36 (32.40)     3:40.86 (31.50)     4:13.30 (32.44)
        4:44.48 (31.18)     5:13.87 (29.39)                                        
 14 Staszewski, Alec L        17 Express Swimming-MR  5:09.32    5:13.88        
                  27.01       56.34 (29.33)     1:26.89 (30.55)     1:57.82 (30.93)
        2:29.33 (31.51)     3:01.17 (31.84)     3:34.12 (32.95)     4:06.96 (32.84)
        4:40.51 (33.55)     5:13.88 (33.37)                                        
 15 Rusinak, Lucas S          15 WAC-MR               5:12.45    5:15.29        
                  27.20       58.45 (31.25)     1:30.53 (32.08)     2:03.14 (32.61)
        2:34.99 (31.85)     3:06.96 (31.97)     3:39.32 (32.36)     4:12.06 (32.74)
        4:43.92 (31.86)     5:15.29 (31.37)                                        
 16 Sileo, James E            17 Express Swimming-MR  5:21.98    5:21.42        
                  28.17       58.89 (30.72)     1:31.11 (32.22)     2:04.11 (33.00)
        2:37.17 (33.06)     3:10.27 (33.10)     3:43.45 (33.18)     4:16.53 (33.08)
        4:49.67 (33.14)     5:21.42 (31.75)                                        
 17 Guelly, Stefan M          17 FLY-MR               5:26.59    5:30.32        
                  29.18     1:01.29 (32.11)     1:34.75 (33.46)     2:08.15 (33.40)
        2:42.66 (34.51)     3:16.64 (33.98)     3:51.41 (34.77)     4:25.20 (33.79)
        4:59.30 (34.10)     5:30.32 (31.02)                                        
 18 DeBenedictis, Keith       16 IA-UN-MR             5:30.18    5:30.80        
                  29.35     1:02.02 (32.67)     1:36.09 (34.07)     2:10.98 (34.89)
        2:44.57 (33.59)     3:17.93 (33.36)     3:52.46 (34.53)     4:26.90 (34.44)
        4:59.55 (32.65)     5:30.80 (31.25)                                        
 19 Fountain, Greg J          15 IA-MR                5:07.66    5:32.31        
                  28.59     1:00.35 (31.76)     1:33.19 (32.84)     2:06.16 (32.97)
        2:39.95 (33.79)     3:13.91 (33.96)     3:48.08 (34.17)     4:22.81 (34.73)
        4:58.13 (35.32)     5:32.31 (34.18)                                        
 20 Pepe, Erik K              15 FLY-MR               6:31.29    5:55.86        
                   4.19       29.67 (25.48)     1:04.30 (34.63)     1:40.44 (36.14)
        2:17.13 (36.69)     2:54.21 (37.08)     3:30.84 (36.63)     4:07.01 (36.17)
        4:43.82 (36.81)   5:55.86 (1:12.04)                                        
 21 Fields, Derek             15 Express Swimming-MR  6:14.32    5:58.55        
                5:45.69     5:58.55 (12.86)                                        
 22 Mullen, Matt              15 Farmingdale-MR       6:11.75    6:10.10        
                  29.58     1:03.87 (34.29)     1:40.94 (37.07)     2:19.54 (38.60)
        2:57.75 (38.21)     3:36.39 (38.64)     4:16.41 (40.02)     4:55.11 (38.70)
        5:34.16 (39.05)     6:10.10 (35.94)                                        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bennett, Aarron M         15 EAST-MR                53.51      55.69        
                  27.76       55.69 (27.93)                                        
  2 Doherty, Christopher      15 Twisters-MR            56.62      56.26        
                  27.18       56.26 (29.08)                                        
  3 Nicholson, Michael R      16 EAST-MR                57.02      56.79        
                  27.77       56.79 (29.02)                                        
  4 Vasquez, Everett W        15 North Shore-MR       1:00.31      57.59        
                  28.24       57.59 (29.35)                                        
  5 Barbosa, Larry S          15 Twisters-MR            58.63      57.68        
                  27.94       57.68 (29.74)                                        
  6 Saccurato, Josh H         17 EAST-MR                56.83      57.83        
                  28.64       57.83 (29.19)                                        
  7 Minowitz, Mark T          17 EAST-MR                55.37      58.03        
                  28.28       58.03 (29.75)                                        
  8 Wadolowski, Thomas        15 Twisters-MR            59.05      58.09        
                  28.47       58.09 (29.62)                                        
  9 Hausmann, Edward C        16 IA-MR                  57.51      58.22        
                  28.07       58.22 (30.15)                                        
 10 Sweeney, PJ               16 WAC-MR                 58.82      59.18        
                  28.60       59.18 (30.58)                                        
 11 Mitil, Lorenzo R          16 EAST-MR                57.50      59.37        
                  28.61       59.37 (30.76)                                        
 12 Ellman, Andrew R          17 EAST-MR                57.40      59.43        
                  28.75       59.43 (30.68)                                        
 13 Rubenstein, Ben S         16 EAST-MR                58.93      59.47        
                  28.55       59.47 (30.92)                                        
 14 Sangtippawan, Chudchane   16 Twisters-MR          1:01.09    1:00.61        
                  29.06     1:00.61 (31.55)                                        
 15 Duva, Ben                 16 Express Swimming-MR    59.74    1:00.74        
                  30.02     1:00.74 (30.72)                                        
 16 King, Brendan D           17 IA-MR                  59.96    1:01.37        
                  30.26     1:01.37 (31.11)                                        
 17 Panzarino, Michael J      17 EAST-MR                59.84    1:01.78        
                  30.13     1:01.78 (31.65)                                        
 18 Caputo, Mike              17 WAC-MR               1:02.14    1:01.98        
                  30.46     1:01.98 (31.52)                                        
 19 Konarski, Karol           15 IA-UN-MR             1:01.31    1:02.78        
                  30.96     1:02.78 (31.82)                                        
 20 Brandt, Joe W             17 Farmingdale-MR       1:02.98    1:03.06        
                  31.03     1:03.06 (32.03)                                        
 21 Barker, Kevin K           17 EAST-MR              1:05.45    1:03.42        
                  30.67     1:03.42 (32.75)                                        
 22 Pon, Matthew W            16 EAST-MR              1:00.66    1:03.64        
                  31.12     1:03.64 (32.52)                                        
 23 Mitchell, John F          15 Sachem-MR            1:05.64    1:04.31        
                  31.22     1:04.31 (33.09)                                        
 24 Graziano, Matt            17 WAC-MR               1:04.78    1:04.36        
                  31.46     1:04.36 (32.90)                                        
 25 Brandt, Stephan A         15 Sachem-MR            1:02.49    1:04.53        
                  31.14     1:04.53 (33.39)                                        
 26 Guelly, Stefan M          17 FLY-MR                 59.24    1:04.55        
                  31.76     1:04.55 (32.79)                                        
 27 Pamlanye, Matthew S       15 Sachem-MR            1:01.97    1:04.58        
                  31.30     1:04.58 (33.28)                                        
 28 Smith, Tavy O             16 EAST-MR              1:03.66    1:05.38        
                  32.36     1:05.38 (33.02)                                        
 29 Hallinan, James J         17 IA-MR                1:07.17    1:05.91        
                  31.95     1:05.91 (33.96)                                        
 30 Avidan, Lucas J           15 EAST-MR              1:05.80    1:06.33        
                  32.55     1:06.33 (33.78)                                        
 31 Donis, Daniel F           16 FLY-MR               1:20.00    1:06.55        
                  32.67     1:06.55 (33.88)                                        
 32 Ballon, Carlos G          16 Express Swimming-MR       NT    1:06.83        
                  32.73     1:06.83 (34.10)                                        
 33 Rein III, John L          17 Sachem-MR            1:04.42    1:07.27        
                  33.18     1:07.27 (34.09)                                        
 34 Pepe, Erik K              15 FLY-MR               1:14.25    1:07.30        
                  33.13     1:07.30 (34.17)                                        
 35 Park, Jin W               16 Twisters-MR          1:10.09    1:07.41        
                  32.93     1:07.41 (34.48)                                        
 36 Krakow, Max E             15 Express Swimming-MR  1:10.97    1:07.51        
                  32.82     1:07.51 (34.69)                                        
 37 Sileo, James E            17 Express Swimming-MR  1:10.50    1:07.81        
                  33.52     1:07.81 (34.29)                                        
 38 Chang, Kevin              15 Express Swimming-MR  1:13.23    1:12.04        
                  35.29     1:12.04 (36.75)                                        
 39 Tang, Perry               16 FLY-MR               1:10.49    1:12.55        
                  34.82     1:12.55 (37.73)                                        
 40 Knight, Jordan            13 FLY-MR               1:16.81    1:14.90        
                  37.55     1:14.90 (37.35)                                        
 41 Massa, Nick J             17 Express Swimming-MR  1:18.43    1:15.22        
                  37.13     1:15.22 (38.09)                                        
 42 Murphy, Thomas M          15 North Shore-MR       1:12.67    1:19.19        
 43 Joa, Austin N             15 FLY-MR               1:20.00    1:20.11        
                  39.25     1:20.11 (40.86)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Catano, AL                17 IA-MR                1:55.17    1:56.95        
                  28.05       57.96 (29.91)     1:27.06 (29.10)     1:56.95 (29.89)
  2 Nicholson, Michael R      16 EAST-MR              1:59.91    2:00.39        
                  28.84       58.62 (29.78)     1:29.48 (30.86)     2:00.39 (30.91)
  3 Saccurato, Josh H         17 EAST-MR              1:59.22    2:01.02        
                  28.63       58.72 (30.09)     1:29.98 (31.26)     2:01.02 (31.04)
  4 Doherty, Christopher      15 Twisters-MR          2:01.80    2:02.65        
                  28.84       59.75 (30.91)     1:30.93 (31.18)     2:02.65 (31.72)
  5 Bennett, Aarron M         15 EAST-MR              1:59.85    2:02.73        
                  29.04     1:00.09 (31.05)     1:32.83 (32.74)     2:02.73 (29.90)
  6 Wadolowski, Thomas        15 Twisters-MR          2:05.34    2:04.83        
                  29.20     1:00.88 (31.68)     1:33.18 (32.30)     2:04.83 (31.65)
  7 Duva, Ben                 16 Express Swimming-MR  2:10.67    2:08.15        
                  30.71     1:03.39 (32.68)     1:36.29 (32.90)     2:08.15 (31.86)
  8 Minowitz, Mark T          17 EAST-MR              1:59.66    2:08.31        
                  30.28     1:01.96 (31.68)     1:35.23 (33.27)     2:08.31 (33.08)
  9 Sweeney, PJ               16 WAC-MR               2:10.27    2:08.58        
                  30.64     1:03.69 (33.05)     1:36.50 (32.81)     2:08.58 (32.08)
 10 Mitil, Lorenzo R          16 EAST-MR              2:06.13    2:10.63        
                  30.49     1:03.66 (33.17)     1:37.25 (33.59)     2:10.63 (33.38)
 11 Byrnes, Evan R            16 IA-MR                2:05.49    2:11.34        
                  31.00     1:04.16 (33.16)     1:38.76 (34.60)     2:11.34 (32.58)
 12 Wilson, Kyle N            16 IA-MR                2:15.63    2:11.51        
                  28.96     1:02.04 (33.08)     1:36.50 (34.46)     2:11.51 (35.01)
 13 Pon, Matthew W            16 EAST-MR              2:10.28    2:11.71        
                  31.25     1:04.62 (33.37)     1:38.72 (34.10)     2:11.71 (32.99)
 14 King, Brendan D           17 IA-MR                2:07.45    2:11.73        
                  30.88     1:04.15 (33.27)     1:38.70 (34.55)     2:11.73 (33.03)
 15 Graham, Danny J           14 UN-FL-MR             2:16.28    2:13.19        
                  31.07     1:04.88 (33.81)     1:39.41 (34.53)     2:13.19 (33.78)
 16 Avidan, Lucas J           15 EAST-MR              2:16.38    2:15.19        
                  32.42     1:06.57 (34.15)     1:41.23 (34.66)     2:15.19 (33.96)
 17 Rubenstein, Ben S         16 EAST-MR              2:08.90    2:15.26        
                  30.91     1:05.42 (34.51)     1:40.17 (34.75)     2:15.26 (35.09)
 18 Ellman, Andrew R          17 EAST-MR              2:04.36    2:16.11        
                  30.28     1:04.48 (34.20)     1:40.73 (36.25)     2:16.11 (35.38)
 19 Pagano, Edward S          15 EAST-MR              2:11.07    2:16.34        
                  31.55     1:05.79 (34.24)     1:40.96 (35.17)     2:16.34 (35.38)
 20 Panzarino, Michael J      17 EAST-MR              2:11.29    2:17.92        
                  30.84     1:04.28 (33.44)     1:40.29 (36.01)     2:17.92 (37.63)
 21 Fountain, Greg J          15 IA-MR                2:19.77    2:20.64        
                  32.62     1:07.64 (35.02)     1:44.35 (36.71)     2:20.64 (36.29)
 22 Sileo, James E            17 Express Swimming-MR  2:32.07    2:21.13        
                  33.83     1:09.56 (35.73)     1:45.90 (36.34)     2:21.13 (35.23)
 23 Clarke, Kristopher        13 Express Swimming-MR  2:24.32    2:24.94        
                  33.72     1:10.28 (36.56)     1:48.23 (37.95)     2:24.94 (36.71)
 24 Park, Jin W               16 Twisters-MR          2:29.94    2:28.26        
                  35.06     1:12.49 (37.43)     1:50.89 (38.40)     2:28.26 (37.37)
 25 Chang, Kevin              15 Express Swimming-MR  2:35.69    2:28.92        
                  35.00     1:12.66 (37.66)     1:51.27 (38.61)     2:28.92 (37.65)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangtippawan, Chudchane   16 Twisters-MR          1:00.76    1:01.24        
                  28.35     1:01.24 (32.89)                                        
  2 Nicholson, Michael R      16 EAST-MR              1:02.70    1:01.80        
  3 Carmichael-Lopes, Bernil  15 Express Swimming-MR  1:01.18    1:03.32        
  4 Ellman, Andrew R          17 EAST-MR              1:04.81    1:03.82        
  5 Konarski, Karol           15 IA-UN-MR             1:08.10    1:05.89        
                  31.01     1:05.89 (34.88)                                        
  6 Smith, Tavy O             16 EAST-MR              1:05.67    1:06.76        
                  31.52     1:06.76 (35.24)                                        
  7 Park, Jin W               16 Twisters-MR          1:08.03    1:07.55        
  8 Sweeney, PJ               16 WAC-MR                    NT    1:07.79        
                  31.55     1:07.79 (36.24)                                        
  9 Wallace, Dan P            16 Express Swimming-MR  1:08.43    1:07.88        
                  32.61     1:07.88 (35.27)                                        
 10 Minowitz, Mark T          17 EAST-MR              1:03.39    1:08.55        
 11 Duva, Ben                 16 Express Swimming-MR  1:09.35    1:09.05        
                  33.01     1:09.05 (36.04)                                        
 12 Rubenstein, Ben S         16 EAST-MR              1:04.39    1:09.17        
                  31.83     1:09.17 (37.34)                                        
 13 Martinez, Keannu C        15 Twisters-MR          1:08.07    1:09.49        
                  32.81     1:09.49 (36.68)                                        
 14 Bennett, Aarron M         15 EAST-MR              1:11.58    1:09.92        
                  32.32     1:09.92 (37.60)                                        
 15 Sileo, James E            17 Express Swimming-MR  1:08.44    1:10.22        
                  33.60     1:10.22 (36.62)                                        
 16 Pamlanye, Matthew S       15 Sachem-MR            1:15.51    1:10.57        
                  32.73     1:10.57 (37.84)                                        
 17 Pagano, Edward S          15 EAST-MR              1:12.82    1:10.77        
                  33.43     1:10.77 (37.34)                                        
 18 Pilo, Matthew C           16 Express Swimming-MR  1:09.75    1:10.87        
                  33.36     1:10.87 (37.51)                                        
 19 Mitil, Lorenzo R          16 EAST-MR              1:13.90    1:11.96        
                  33.75     1:11.96 (38.21)                                        
 20 Brandt, Stephan A         15 Sachem-MR            1:12.70    1:12.33        
                  34.16     1:12.33 (38.17)                                        
 21 Hillsberg, Matthew K      15 IA-MR                1:12.86    1:12.39        
                  33.76     1:12.39 (38.63)                                        
 22 Polanco, Christopher A    16 Twisters-MR          1:15.62    1:12.41        
                  33.69     1:12.41 (38.72)                                        
 23 Barker, Kevin K           17 EAST-MR              1:13.49    1:13.71        
                  35.18     1:13.71 (38.53)                                        
 24 Campbell, Patrick J       17 Express Swimming-MR  1:13.13    1:14.21        
                  35.09     1:14.21 (39.12)                                        
 25 Mitchell, John F          15 Sachem-MR            1:14.33    1:14.97        
                  34.91     1:14.97 (40.06)                                        
 26 Krakow, Max E             15 Express Swimming-MR  1:15.16    1:15.04        
                  34.77     1:15.04 (40.27)                                        
 27 Lewis, Khalid A           17 Twisters-MR          1:21.69    1:15.65        
                  34.70     1:15.65 (40.95)                                        
 28 Bacile, Matthew F         17 Sachem-MR            1:13.74    1:16.61        
                  35.82     1:16.61 (40.79)                                        
 29 Massa, Nick J             17 Express Swimming-MR  1:28.67    1:21.26        
                  37.85     1:21.26 (43.41)                                        
 30 Chang, Kevin              15 Express Swimming-MR  1:25.10    1:21.68        
                  38.28     1:21.68 (43.40)                                        
 31 Mattone, Carl J           15 UN-LI-MR                  NT    1:21.80        
                  37.51     1:21.80 (44.29)                                        
 32 Murphy, Thomas M          15 North Shore-MR       1:34.77    1:37.89        
                  46.25     1:37.89 (51.64)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholson, Michael R      16 EAST-MR              2:12.37    2:12.33        
                  30.30     1:03.43 (33.13)     1:37.21 (33.78)     2:12.33 (35.12)
  2 Sangtippawan, Chudchane   16 Twisters-MR          2:14.80    2:15.70        
                  30.20     1:03.89 (33.69)     1:39.14 (35.25)     2:15.70 (36.56)
  3 Ellman, Andrew R          17 EAST-MR              2:21.19    2:19.98        
                  31.00     1:05.94 (34.94)     1:42.59 (36.65)     2:19.98 (37.39)
  4 Collins, Danny P          17 FLY-MR               2:33.30    2:24.82        
                  33.80     1:11.63 (37.83)     1:48.89 (37.26)     2:24.82 (35.93)
  5 Martinez, Keannu C        15 Twisters-MR          2:27.18    2:26.22        
                  32.42     1:09.61 (37.19)     1:48.45 (38.84)     2:26.22 (37.77)
  6 Bacci, Ryan D             16 UN-FL-MR             2:28.47    2:26.67        
                  32.83     1:09.59 (36.76)     1:47.76 (38.17)     2:26.67 (38.91)
  7 Duva, Ben                 16 Express Swimming-MR  2:32.57    2:26.81        
                  33.48     1:10.92 (37.44)     1:48.92 (38.00)     2:26.81 (37.89)
  8 Smith, Tavy O             16 EAST-MR              2:24.38    2:26.88        
                  31.73     1:08.44 (36.71)     1:47.71 (39.27)     2:26.88 (39.17)
  9 DeBenedictis, Keith       16 IA-UN-MR             2:30.01    2:27.31        
                  33.41     1:11.14 (37.73)     1:49.16 (38.02)     2:27.31 (38.15)
 10 Garcia, Stefan            15 FLY-MR               2:29.06    2:27.37        
                  33.37     1:10.50 (37.13)     1:49.27 (38.77)     2:27.37 (38.10)
 11 Hendershot, Billy G       16 FLY-MR               2:46.04    2:29.35        
                  33.91     1:12.19 (38.28)     1:50.27 (38.08)     2:29.35 (39.08)
 12 Sileo, James E            17 Express Swimming-MR  2:31.79    2:29.50        
                  33.93     1:12.22 (38.29)     1:51.03 (38.81)     2:29.50 (38.47)
 13 Park, Jin W               16 Twisters-MR          2:26.01    2:30.43        
                  33.39     1:10.82 (37.43)     1:50.20 (39.38)     2:30.43 (40.23)
 14 Lin, Alex                 11 ABBE-MR              2:34.00    2:31.59        
                  34.62     1:13.33 (38.71)     1:52.81 (39.48)     2:31.59 (38.78)
 15 Guelly, Stefan M          17 FLY-MR               2:38.25    2:32.85        
                  33.96     1:12.87 (38.91)     1:53.06 (40.19)     2:32.85 (39.79)
 16 Li, Matthew               14 FLY-MR               2:39.41    2:33.22        
                  34.34     1:13.12 (38.78)     1:52.69 (39.57)     2:33.22 (40.53)
 17 Pilo, Matthew C           16 Express Swimming-MR  2:35.98    2:36.41        
                  34.67     1:14.41 (39.74)     1:55.64 (41.23)     2:36.41 (40.77)
 18 Campbell, Patrick J       17 Express Swimming-MR  2:40.32    2:38.08        
                  34.57     1:14.60 (40.03)     1:56.75 (42.15)     2:38.08 (41.33)
 19 Collins, Matthew J        15 FLY-MR               3:11.63    2:38.52        
                  34.77     1:16.29 (41.52)     1:57.70 (41.41)     2:38.52 (40.82)
 20 Yan, Jeffrey              14 FLY-MR               2:51.44    2:41.98        
                  37.03     1:17.63 (40.60)     1:59.22 (41.59)     2:41.98 (42.76)
 21 Lee, Doohyun              17 FLY-MR               2:37.46    2:48.11        
                  36.66     1:18.80 (42.14)     2:02.93 (44.13)     2:48.11 (45.18)
 22 Chen, Oliver              14 FLY-MR               3:13.14    2:51.11        
                  37.84     1:20.97 (43.13)     2:07.16 (46.19)     2:51.11 (43.95)
 23 Qiao, Andrew              14 FLY-MR               3:12.00    2:51.97        
                  38.19     1:22.72 (44.53)     2:07.78 (45.06)     2:51.97 (44.19)
 24 Chang, Kevin              15 Express Swimming-MR  3:05.20    2:54.16        
                  39.70     1:24.04 (44.34)     2:09.49 (45.45)     2:54.16 (44.67)
 25 Donis, Daniel F           16 FLY-MR               3:05.00    2:56.52        
                  38.91     1:22.14 (43.23)     2:09.68 (47.54)     2:56.52 (46.84)
 26 Grippo, Joseph            13 FLY-MR               3:10.00    3:05.62        
                  41.72     1:28.74 (47.02)     2:17.30 (48.56)     3:05.62 (48.32)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Catano, AL                17 IA-MR                  52.86      53.09        
                  25.10       53.09 (27.99)                                        
  2 Vasquez, Everett W        15 North Shore-MR         54.14      53.33        
                  24.75       53.33 (28.58)                                        
  3 Sangtippawan, Chudchane   16 Twisters-MR            55.15      55.01        
                  25.71       55.01 (29.30)                                        
  4 Saccurato, Josh H         17 EAST-MR                54.85      55.57        
                  25.93       55.57 (29.64)                                        
  5 Rubenstein, Ben S         16 EAST-MR                55.36      55.98        
                  25.94       55.98 (30.04)                                        
  6 Hausmann, Edward C        16 IA-MR                  56.12      55.99        
                  25.78       55.99 (30.21)                                        
  7 Kuo, Theodore             15 Express Swimming-MR    54.93      56.40        
                  26.51       56.40 (29.89)                                        
  8 Panzarino, Michael J      17 EAST-MR                54.57      56.78        
                  26.38       56.78 (30.40)                                        
  9 Pagano, Edward S          15 EAST-MR              1:02.56      57.05        
                  26.28       57.05 (30.77)                                        
 10 Barbosa, Larry S          15 Twisters-MR            56.53      57.18        
                  26.79       57.18 (30.39)                                        
 11 Staszewski, Alec L        17 Express Swimming-MR       NT      57.88        
                  26.95       57.88 (30.93)                                        
 12 Bennett, Aarron M         15 EAST-MR                54.49      57.89        
                  27.17       57.89 (30.72)                                        
 13 Wilson, Kyle N            16 IA-MR                  58.52      58.06        
                  27.13       58.06 (30.93)                                        
 14 Wallace, Dan P            16 Express Swimming-MR    59.46      58.23        
                  27.23       58.23 (31.00)                                        
 15 Pon, Matthew W            16 EAST-MR                59.21      58.51        
                  27.20       58.51 (31.31)                                        
 16 Konarski, Karol           15 IA-UN-MR               58.16      58.63        
                  27.30       58.63 (31.33)                                        
 17 Byrnes, Evan R            16 IA-MR                  57.34      58.90        
                  27.46       58.90 (31.44)                                        
 18 Malkin, Charles C         14 North Shore-MR       1:00.07      59.23        
                  27.65       59.23 (31.58)                                        
 19 Sweeney, PJ               16 WAC-MR               1:02.56      59.47        
                  27.51       59.47 (31.96)                                        
 20 Wadolowski, Thomas        15 Twisters-MR            59.06      59.51        
                  27.51       59.51 (32.00)                                        
 21 Mitil, Lorenzo R          16 EAST-MR                58.46      59.66        
                  27.52       59.66 (32.14)                                        
 22 King, Brendan D           17 IA-MR                  58.47    1:00.52        
                  28.24     1:00.52 (32.28)                                        
 23 Kaiser, Christopher R     16 North Shore-MR         59.74    1:01.21        
                  27.93     1:01.21 (33.28)                                        
 24 Fountain, Greg J          15 IA-MR                1:06.01    1:01.83        
                  28.70     1:01.83 (33.13)                                        
 25 Ryan, Michael C           17 Sachem-MR            1:06.04    1:01.94        
                  27.93     1:01.94 (34.01)                                        
 26 Rein III, John L          17 Sachem-MR            1:06.21    1:01.98        
                  28.82     1:01.98 (33.16)                                        
 27 Brandt, Joe W             17 Farmingdale-MR       1:01.57    1:02.10        
                  27.75     1:02.10 (34.35)                                        
 28 Avidan, Lucas J           15 EAST-MR              1:04.50    1:02.26        
                  29.13     1:02.26 (33.13)                                        
 29 Rusinak, Lucas S          15 WAC-MR               1:07.24    1:02.47        
                  29.14     1:02.47 (33.33)                                        
 30 Graziano, Matt            17 WAC-MR               1:06.83    1:02.58        
                  28.44     1:02.58 (34.14)                                        
 31 Minowitz, Mark T          17 EAST-MR              1:06.51    1:03.02        
                  29.05     1:03.02 (33.97)                                        
 32 Pamlanye, Matthew S       15 Sachem-MR            1:06.64    1:03.08        
                  29.14     1:03.08 (33.94)                                        
 33 Bacile, Matthew F         17 Sachem-MR            1:02.94    1:03.15        
                  28.94     1:03.15 (34.21)                                        
 33 Mullen, Matt              15 Farmingdale-MR       1:05.38    1:03.15        
                  28.58     1:03.15 (34.57)                                        
 35 Brandt, Stephan A         15 Sachem-MR            1:03.26    1:03.48        
                  28.54     1:03.48 (34.94)                                        
 36 Mitchell, John F          15 Sachem-MR            1:08.76    1:04.79        
                  29.93     1:04.79 (34.86)                                        
 37 Ballon, Carlos G          16 Express Swimming-MR       NT    1:05.14        
                  30.09     1:05.14 (35.05)                                        
 38 Krakow, Max E             15 Express Swimming-MR  1:06.78    1:05.44        
                  29.60     1:05.44 (35.84)                                        
 39 Pepe, Erik K              15 FLY-MR               1:18.24    1:06.73        
                  30.56     1:06.73 (36.17)                                        
 40 Massa, Nick J             17 Express Swimming-MR  1:25.47    1:09.29        
                  32.18     1:09.29 (37.11)                                        
 41 Murphy, Thomas M          15 North Shore-MR       1:28.72    1:21.78        
                  35.72     1:21.78 (46.06)                                        
 42 Michel, Brad J            12 North Shore-MR       1:26.48    1:29.06        
 -- Smith, Tavy O             16 EAST-MR              1:01.49         DQ        
      False start
                  28.36          DQ (32.79)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholson, Michael R      16 EAST-MR              1:58.88    1:58.49        
                  26.63       56.23 (29.60)     1:27.08 (30.85)     1:58.49 (31.41)
  2 Barbosa, Larry S          15 Twisters-MR          2:03.13    2:02.37        
                  27.51       58.50 (30.99)     1:30.32 (31.82)     2:02.37 (32.05)
  3 Kuo, Theodore             15 Express Swimming-MR  2:03.14    2:02.91        
                  27.74       58.39 (30.65)     1:30.21 (31.82)     2:02.91 (32.70)
  4 Saccurato, Josh H         17 EAST-MR              2:03.44    2:04.40        
                  27.30       58.32 (31.02)     1:30.75 (32.43)     2:04.40 (33.65)
  5 Ellman, Andrew R          17 EAST-MR              2:09.38    2:06.33        
                  27.61       59.45 (31.84)     1:32.81 (33.36)     2:06.33 (33.52)
  6 Panzarino, Michael J      17 EAST-MR              1:59.67    2:06.76        
                  27.59       59.16 (31.57)     1:33.39 (34.23)     2:06.76 (33.37)
  7 Collins, Danny P          17 FLY-MR               2:02.83    2:08.53        
                  28.11     1:01.22 (33.11)     1:35.32 (34.10)     2:08.53 (33.21)
  8 Pon, Matthew W            16 EAST-MR              2:10.10    2:10.16        
                  28.32     1:01.16 (32.84)     1:35.18 (34.02)     2:10.16 (34.98)
  9 Collins, Matthew J        15 FLY-MR               2:20.00    2:10.81        
                  28.59     1:02.17 (33.58)     1:36.51 (34.34)     2:10.81 (34.30)
 10 Malkin, Charles C         14 North Shore-MR       2:16.49    2:11.67        
                  30.14     1:04.31 (34.17)     1:39.16 (34.85)     2:11.67 (32.51)
 11 Staszewski, Alec L        17 Express Swimming-MR       NT    2:11.80        
                  28.17     1:01.11 (32.94)     1:35.51 (34.40)     2:11.80 (36.29)
 12 Caputo, Mike              17 WAC-MR               2:03.55    2:12.37        
                  30.04     1:03.51 (33.47)     1:37.67 (34.16)     2:12.37 (34.70)
 13 Pagano, Edward S          15 EAST-MR              2:32.03    2:12.59        
                  28.03     1:01.32 (33.29)     1:37.30 (35.98)     2:12.59 (35.29)
 14 Pickel, Cody              16 FLY-MR               2:40.33    2:13.79        
                  29.33     1:02.80 (33.47)     1:37.79 (34.99)     2:13.79 (36.00)
 15 Avidan, Lucas J           15 EAST-MR              2:17.44    2:17.95        
                  30.89     1:06.55 (35.66)     1:42.11 (35.56)     2:17.95 (35.84)
 16 Bacci, Ryan D             16 UN-FL-MR             2:25.00    2:19.66        
                  28.81     1:03.21 (34.40)     1:40.37 (37.16)     2:19.66 (39.29)
 17 Graham, Danny J           14 UN-FL-MR             2:35.00    2:19.69        
                  29.46     1:04.22 (34.76)     1:41.36 (37.14)     2:19.69 (38.33)
 18 Rusinak, Lucas S          15 WAC-MR               2:22.56    2:20.22        
                  31.05     1:06.16 (35.11)     1:43.42 (37.26)     2:20.22 (36.80)
 19 Romero, Andres            16 FLY-MR               2:36.05    2:28.89        
                  31.53     1:08.86 (37.33)     1:48.94 (40.08)     2:28.89 (39.95)
 20 Mullen, Matt              15 Farmingdale-MR       2:20.50    2:36.70        
                  30.01     1:07.74 (37.73)     1:51.53 (43.79)     2:36.70 (45.17)
 21 Grippo, Joseph            13 FLY-MR               2:55.00    2:53.94        
                  37.47     1:21.42 (43.95)     2:08.80 (47.38)     2:53.94 (45.14)
 22 Michel, Brad J            12 North Shore-MR       3:07.00    3:29.67        
                  38.79     1:33.88 (55.09)     2:31.09 (57.21)     3:29.67 (58.58)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicholson, Michael R      16 EAST-MR              1:59.37    1:58.47        
                  26.03       55.57 (29.54)     1:30.08 (34.51)     1:58.47 (28.39)
  2 Barbosa, Larry S          15 Twisters-MR          2:03.60    2:03.44        
                  26.87       58.51 (31.64)     1:34.47 (35.96)     2:03.44 (28.97)
  3 Saccurato, Josh H         17 EAST-MR              2:01.26    2:03.75        
                  26.48       57.73 (31.25)     1:35.62 (37.89)     2:03.75 (28.13)
  4 Ellman, Andrew R          17 EAST-MR              2:02.98    2:03.89        
                  26.88       58.62 (31.74)     1:35.45 (36.83)     2:03.89 (28.44)
  5 Pagano, Edward S          15 EAST-MR              2:14.14    2:06.42        
                  25.95       58.02 (32.07)     1:36.93 (38.91)     2:06.42 (29.49)
  6 Doherty, Christopher      15 Twisters-MR          2:08.09    2:06.49        
                  27.11       57.26 (30.15)     1:36.43 (39.17)     2:06.49 (30.06)
  7 Vasquez, Everett W        15 North Shore-MR       2:06.57    2:06.61        
                  25.38       57.21 (31.83)     1:36.71 (39.50)     2:06.61 (29.90)
  8 Hausmann, Edward C        16 IA-MR                2:09.56    2:06.75        
                  26.72       58.21 (31.49)     1:36.86 (38.65)     2:06.75 (29.89)
  9 Collins, Danny P          17 FLY-MR               2:09.36    2:07.20        
                  27.91       59.67 (31.76)     1:38.64 (38.97)     2:07.20 (28.56)
 10 Minowitz, Mark T          17 EAST-MR              2:02.48    2:07.78        
                  28.26       59.59 (31.33)     1:37.30 (37.71)     2:07.78 (30.48)
 11 Pon, Matthew W            16 EAST-MR              2:08.57    2:07.84        
                  27.29       59.67 (32.38)     1:38.89 (39.22)     2:07.84 (28.95)
 12 Collins, Matthew J        15 FLY-MR               2:14.46    2:08.11        
                  27.85       59.42 (31.57)     1:39.48 (40.06)     2:08.11 (28.63)
 13 Bacci, Ryan D             16 UN-FL-MR             2:09.05    2:08.42        
                  27.10       59.60 (32.50)     1:37.66 (38.06)     2:08.42 (30.76)
 14 Bennett, Aarron M         15 EAST-MR              2:05.38    2:08.82        
                  27.61       59.78 (32.17)     1:39.24 (39.46)     2:08.82 (29.58)
 15 Kuo, Theodore             15 Express Swimming-MR  2:08.35    2:09.16        
                  26.93       59.73 (32.80)     1:39.60 (39.87)     2:09.16 (29.56)
 16 Wallace, Dan P            16 Express Swimming-MR  2:12.61    2:09.29        
                  27.34     1:00.71 (33.37)     1:39.36 (38.65)     2:09.29 (29.93)
 17 Garcia, Stefan            15 FLY-MR               2:10.11    2:10.52        
                  29.77     1:02.08 (32.31)     1:40.04 (37.96)     2:10.52 (30.48)
 18 Konarski, Karol           15 IA-UN-MR             2:07.64    2:11.26        
                  27.20     1:02.15 (34.95)     1:40.28 (38.13)     2:11.26 (30.98)
 19 Hendershot, Billy G       16 FLY-MR               2:12.70    2:11.73        
                  29.43     1:04.55 (35.12)     1:41.31 (36.76)     2:11.73 (30.42)
 20 Mitil, Lorenzo R          16 EAST-MR              2:10.20    2:12.49        
                  27.09     1:00.33 (33.24)     1:40.72 (40.39)     2:12.49 (31.77)
 21 Martinez, Keannu C        15 Twisters-MR          2:15.75    2:13.11        
                  29.15     1:04.42 (35.27)     1:41.91 (37.49)     2:13.11 (31.20)
 22 Guelly, Stefan M          17 FLY-MR               2:07.70    2:13.14        
                  27.82     1:01.56 (33.74)     1:41.74 (40.18)     2:13.14 (31.40)
 23 Rubenstein, Ben S         16 EAST-MR              2:06.52    2:13.53        
                  27.00     1:00.67 (33.67)     1:40.80 (40.13)     2:13.53 (32.73)
 24 Pickel, Cody              16 FLY-MR               2:16.22    2:13.56        
                  27.98     1:02.32 (34.34)     1:44.59 (42.27)     2:13.56 (28.97)
 25 Graham, Danny J           14 UN-FL-MR             2:18.41    2:14.28        
                  28.89     1:02.57 (33.68)     1:43.08 (40.51)     2:14.28 (31.20)
 26 Li, Matthew               14 FLY-MR               2:23.36    2:14.29        
                  28.09     1:03.29 (35.20)     1:43.46 (40.17)     2:14.29 (30.83)
 27 Smith, Tavy O             16 EAST-MR              2:11.39    2:14.33        
                  28.23     1:04.21 (35.98)     1:41.93 (37.72)     2:14.33 (32.40)
 28 Pamlanye, Matthew S       15 Sachem-MR            2:15.85    2:15.04        
                  28.50     1:03.24 (34.74)     1:43.93 (40.69)     2:15.04 (31.11)
 29 Pilo, Matthew C           16 Express Swimming-MR  2:17.07    2:15.31        
                  29.12     1:04.88 (35.76)     1:45.13 (40.25)     2:15.31 (30.18)
 30 Panzarino, Michael J      17 EAST-MR              2:08.72    2:15.58        
                  27.03     1:01.84 (34.81)     1:43.96 (42.12)     2:15.58 (31.62)
 31 Avidan, Lucas J           15 EAST-MR              2:23.79    2:15.93        
                  29.22     1:03.46 (34.24)     1:46.48 (43.02)     2:15.93 (29.45)
 32 Sileo, James E            17 Express Swimming-MR  2:16.46    2:15.99        
                  29.41     1:05.64 (36.23)     1:45.32 (39.68)     2:15.99 (30.67)
 33 Mitchell, John F          15 Sachem-MR            2:23.85    2:16.11        
                  29.70     1:04.06 (34.36)     1:44.03 (39.97)     2:16.11 (32.08)
 34 Ryan, Michael C           17 Sachem-MR            2:17.67    2:16.19        
                  28.41     1:04.54 (36.13)     1:46.39 (41.85)     2:16.19 (29.80)
 35 Kaiser, Christopher R     16 North Shore-MR       2:21.04    2:16.73        
                  28.61     1:02.32 (33.71)     1:45.87 (43.55)     2:16.73 (30.86)
 36 Malkin, Charles C         14 North Shore-MR       2:12.72    2:17.08        
                  28.93     1:04.18 (35.25)     1:45.08 (40.90)     2:17.08 (32.00)
 37 DeBenedictis, Keith       16 IA-UN-MR             2:14.64    2:19.26        
                  32.65     1:10.37 (37.72)     1:48.83 (38.46)     2:19.26 (30.43)
 38 Graziano, Matt            17 WAC-MR               2:21.83    2:19.60        
                  28.72     1:04.52 (35.80)     1:49.07 (44.55)     2:19.60 (30.53)
 39 Polanco, Christopher A    16 Twisters-MR          2:35.35    2:19.66        
                  28.75     1:05.30 (36.55)     1:47.03 (41.73)     2:19.66 (32.63)
 40 Park, Jin W               16 Twisters-MR          2:20.34    2:19.78        
                  30.76     1:08.51 (37.75)     1:47.69 (39.18)     2:19.78 (32.09)
 41 Rusinak, Lucas S          15 WAC-MR               2:17.63    2:20.39        
                  29.98     1:06.96 (36.98)     1:49.65 (42.69)     2:20.39 (30.74)
 42 Yan, Jeffrey              14 FLY-MR               2:22.58    2:21.53        
                  32.04     1:06.31 (34.27)     1:48.60 (42.29)     2:21.53 (32.93)
 43 Donis, Daniel F           16 FLY-MR               2:35.00    2:22.08        
                  29.49     1:05.80 (36.31)     1:48.95 (43.15)     2:22.08 (33.13)
 44 Campbell, Patrick J       17 Express Swimming-MR  2:22.86    2:22.84        
                  28.99     1:07.65 (38.66)     1:49.13 (41.48)     2:22.84 (33.71)
 45 Clarke, Kristopher        13 Express Swimming-MR  2:24.32    2:23.60        
                  31.33     1:06.42 (35.09)     1:51.28 (44.86)     2:23.60 (32.32)
 46 Rein III, John L          17 Sachem-MR            2:27.63    2:24.09        
                  28.46     1:04.27 (35.81)     1:50.75 (46.48)     2:24.09 (33.34)
 47 Krakow, Max E             15 Express Swimming-MR  2:26.45    2:24.29        
                  29.40     1:07.24 (37.84)     1:51.48 (44.24)     2:24.29 (32.81)
 48 Ting, Alex                16 FLY-MR               2:30.33    2:25.40        
                  28.95     1:08.07 (39.12)     1:50.27 (42.20)     2:25.40 (35.13)
 49 Bacile, Matthew F         17 Sachem-MR            2:20.25    2:25.71        
                  28.96     1:08.24 (39.28)     1:52.32 (44.08)     2:25.71 (33.39)
 50 Lee, Doohyun              17 FLY-MR               2:24.87    2:26.24        
                  28.94     1:06.05 (37.11)     1:50.19 (44.14)     2:26.24 (36.05)
 51 Mammano, Christopher T    17 FLY-MR               2:25.00    2:26.58        
                  29.36     1:07.04 (37.68)     1:54.14 (47.10)     2:26.58 (32.44)
 52 Qiao, Andrew              14 FLY-MR               2:36.57    2:29.70        
                  30.76     1:07.94 (37.18)     1:54.97 (47.03)     2:29.70 (34.73)
 53 Romero, Andres            16 FLY-MR               2:45.42    2:29.99        
                  29.29     1:09.04 (39.75)     1:57.38 (48.34)     2:29.99 (32.61)
 54 Massa, Nick J             17 Express Swimming-MR  2:48.67    2:30.95        
                  31.40     1:10.87 (39.47)     1:57.44 (46.57)     2:30.95 (33.51)
 55 Chen, Oliver              14 FLY-MR               2:46.35    2:34.27        
                  31.06     1:10.95 (39.89)     1:56.15 (45.20)     2:34.27 (38.12)
 56 Grippo, Joseph            13 FLY-MR               2:45.79    2:34.68        
                  34.36     1:14.32 (39.96)     2:00.63 (46.31)     2:34.68 (34.05)
 57 Ng, Alexander             15 FLY-MR               2:40.00    2:34.93        
                  32.16     1:12.78 (40.62)     1:59.66 (46.88)     2:34.93 (35.27)
 58 Michel, Brad J            12 North Shore-MR       3:07.13    2:56.22        
                  36.93     1:21.25 (44.32)     2:16.50 (55.25)     2:56.22 (39.72)
 -- Brandt, Stephan A         15 Sachem-MR            2:16.64         DQ        
                  28.05     1:02.47 (34.42)     1:44.98 (42.51)          DQ (32.78)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barbosa, Larry S          15 Twisters-MR          4:23.47    4:20.24        
                  28.01       59.32 (31.31)     1:33.27 (33.95)     2:05.83 (32.56)
        2:43.06 (37.23)     3:19.99 (36.93)     3:50.87 (30.88)     4:20.24 (29.37)
  2 Caputo, Mike              17 WAC-MR               4:21.38    4:25.64        
                  28.77     1:00.59 (31.82)     1:34.85 (34.26)     2:08.58 (33.73)
        2:47.60 (39.02)     3:27.56 (39.96)     3:56.63 (29.07)     4:25.64 (29.01)
  3 Sangtippawan, Chudchane   16 Twisters-MR          4:31.87    4:27.38        
                  26.55       57.78 (31.23)     1:32.23 (34.45)     2:06.39 (34.16)
        2:43.54 (37.15)     3:23.15 (39.61)     3:55.47 (32.32)     4:27.38 (31.91)
  4 Collins, Danny P          17 FLY-MR               4:20.86    4:30.97        
                  29.18     1:01.07 (31.89)     1:35.10 (34.03)     2:08.55 (33.45)
        2:48.26 (39.71)     3:27.53 (39.27)     3:59.36 (31.83)     4:30.97 (31.61)
  5 Duva, Ben                 16 Express Swimming-MR  4:42.23    4:31.25        
                  29.11     1:02.26 (33.15)     1:37.90 (35.64)     2:12.38 (34.48)
        2:51.07 (38.69)     3:30.15 (39.08)     4:01.34 (31.19)     4:31.25 (29.91)
  6 Kuo, Theodore             15 Express Swimming-MR  4:29.81    4:31.28        
                  27.57       58.88 (31.31)     1:34.04 (35.16)     2:08.87 (34.83)
        2:49.04 (40.17)     3:30.37 (41.33)     4:01.23 (30.86)     4:31.28 (30.05)
  7 Doherty, Christopher      15 Twisters-MR          4:31.42    4:34.60        
                  28.36     1:00.49 (32.13)     1:32.84 (32.35)     2:05.12 (32.28)
        2:46.13 (41.01)     3:29.31 (43.18)     4:02.13 (32.82)     4:34.60 (32.47)
  8 Garcia, Stefan            15 FLY-MR               4:40.90    4:35.88        
                  30.02     1:05.33 (35.31)     1:39.08 (33.75)     2:12.37 (33.29)
        2:51.29 (38.92)     3:30.90 (39.61)     4:03.84 (32.94)     4:35.88 (32.04)
  9 Sweeney, PJ               16 WAC-MR               4:39.01    4:38.09        
                  27.71     1:01.69 (33.98)     1:37.23 (35.54)     2:11.85 (34.62)
        2:52.93 (41.08)     3:35.33 (42.40)     4:07.27 (31.94)     4:38.09 (30.82)
 10 Konarski, Karol           15 IA-UN-MR             4:40.08    4:39.67        
                  27.53     1:00.26 (32.73)     1:38.06 (37.80)     2:14.98 (36.92)
        2:54.51 (39.53)     3:36.51 (42.00)     4:08.65 (32.14)     4:39.67 (31.02)
 11 Malkin, Charles C         14 North Shore-MR       4:51.37    4:44.50        
                  29.30     1:03.98 (34.68)     1:41.57 (37.59)     2:19.28 (37.71)
        3:00.46 (41.18)     3:42.62 (42.16)     4:14.46 (31.84)     4:44.50 (30.04)
 12 DeBenedictis, Keith       16 IA-UN-MR             5:15.17    4:59.95        
                  35.07     1:17.19 (42.12)     1:54.97 (37.78)     2:34.35 (39.38)
        3:14.08 (39.73)     3:55.19 (41.11)     4:29.36 (34.17)     4:59.95 (30.59)
 13 Park, Jin W               16 Twisters-MR          4:55.72    5:00.07        
                  31.44     1:09.24 (37.80)     1:50.09 (40.85)     2:30.48 (40.39)
        3:11.34 (40.86)     3:53.14 (41.80)     4:27.98 (34.84)     5:00.07 (32.09)
 14 Fountain, Greg J          15 IA-MR                4:56.98    5:04.46        
                  29.94     1:04.58 (34.64)     1:42.41 (37.83)     2:19.44 (37.03)
        3:05.62 (46.18)     3:53.39 (47.77)     4:29.20 (35.81)     5:04.46 (35.26)