LIE 2008 May 11-12 Extravaganza - 5/11/2008 to 5/12/2008            

                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coleman, Mackenzie        10 IA-MR                  35.15      35.55        
  2 Almeida, Gabriela         10 Twisters-MR            36.54      35.59        
  3 Santos, Olivia J           9 FLY-MR                 39.12      36.29        
  4 McCoy, Tara                9 CSC-MR                 36.92      37.25        
  5 Rubino, Cassie            10 TRS-MR                 42.00      37.29        
  6 Bouzarouata, Jasmin C      7 Twisters-MR            39.42      37.89        
  7 Lee, Anna                 10 Twisters-MR            38.73      38.02        
  8 deFreitas, Emma            9 WAC-MR                 38.64      39.22        
  9 Elmassry, Jasmine          9 Twisters-MR            44.16      39.26        
 10 Rodriguez, Tina G          9 Twisters-MR            42.31      39.59        
 11 Van Tassell, Gabrielle A   9 WAC-MR                 40.21      40.35        
 12 Keenan, Eileen M          10 IA-MR                  42.06      40.90        
 13 DU, Irene                 10 FLY-MR                 49.00      41.22        
 14 Guo, Jenna J               8 Express Swimming-MR    42.84      41.58        
 15 Gullickson, Lauren        10 WAC-MR                 48.96      42.41        
 16 Pierce, Taylor F           8 IA-MR                  46.67      42.70        
 17 Digiovanni, Sara N         9 FLY-MR                 50.62      43.61        
 18 Povitch, Justina          10 WAC-MR                 43.90      44.30        
 19 Ruzzi, Kathryn             9 TRS-MR                 43.00      44.77        
 20 Abdelrahman, Rawan         8 Shy/Seals-MR              NT      46.06        
 21 Almonte, Kelsey L          9 Twisters-MR            42.28      46.32        
 22 Carmichael-Lopes, Sydni   10 Express Swimming-MR    47.66      47.49        
 23 Ostensen, Sara             8 WAC-MR                 55.10      49.76        
 24 Yamout, Nadine             8 Twisters-MR            48.72      50.07        
 25 Xu, Sarinos                9 Express Swimming-MR       NT      51.08        
 26 Reindl, Annie R            9 Express Swimming-MR       NT      52.17        
 27 Bella, Angela R            9 CSC-MR                 47.92      52.86        
 28 Evangelista, Madeline      8 TRS-MR                 59.00      56.93        
 29 Coffin, Elizabeth A       10 Express Swimming-MR       NT      57.08        
 30 Rini, Tara E              10 IA-MR                  52.02      57.10        
 31 Lennon, Amanda G           8 Express Swimming-MR       NT    1:00.94        
 32 Ortof, Natalie R           7 Express Swimming-MR  1:01.08    1:01.80        
 33 Cannatella, Maggie         7 Express Swimming-MR       NT    1:09.64        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schlesinger, Sarah B       9 EAST-MR              1:13.45    1:13.13        
  2 Thompson, Bebe B           9 EAST-MR              1:12.77    1:13.24        
  3 Hutton, Theresa           10 TRS-MR               1:23.21    1:16.48        
  4 Santos, Olivia J           9 FLY-MR               1:27.00    1:16.83        
  5 Coleman, Mackenzie        10 IA-MR                1:18.07    1:18.41        
  6 Winkeler, Olivia K        10 North Shore-MR       1:19.26    1:18.88        
  7 Katchis, Nicole E         10 EAST-MR              1:16.18    1:19.24        
  8 Almeida, Gabriela         10 Twisters-MR          1:16.66    1:21.02        
  9 Behnen, Natalie M         10 EAST-MR              1:20.07    1:21.05        
 10 Najarian, Eleni M         10 EAST-MR              1:19.80    1:21.32        
 11 McNamara, Alison M        10 EAST-MR              1:18.41    1:23.44        
 12 Barrett, Seanna T         10 Express Swimming-MR  1:25.77    1:23.49        
 13 Rubino, Cassie            10 TRS-MR               1:28.37    1:23.87        
 14 Palmer, Fiona E           10 Express Swimming-MR  1:27.84    1:24.51        
 15 Elmassry, Jasmine          9 Twisters-MR          1:33.87    1:24.82        
 16 McCoy, Tara                9 CSC-MR               1:25.85    1:24.96        
 17 Elwyn, Kitty K            10 EAST-MR              1:25.52    1:25.02        
 18 Polanco, Kayla M           7 Twisters-MR          1:36.33    1:25.56        
 19 Hartigan, Kiely U         10 EAST-MR              1:24.45    1:25.82        
 20 Leopizzi, Amanda M        10 EAST-MR              1:25.87    1:25.96        
 21 Jia, Kaity                10 Twisters-MR          1:46.55    1:26.58        
 22 Park, Irene J              9 Twisters-MR          1:32.26    1:26.97        
 23 Lee, Anna                 10 Twisters-MR          1:27.85    1:28.81        
 24 Rodriguez, Tina G          9 Twisters-MR          1:36.01    1:29.58        
 25 Cho, Jessica J             9 EAST-MR              1:34.84    1:29.78        
 26 deFreitas, Emma            9 WAC-MR               1:30.11    1:29.89        
 27 Pompay, Melody R           8 Express Swimming-MR  1:32.60    1:30.10        
 28 DU, Irene                 10 FLY-MR               1:44.00    1:30.25        
 29 Keenan, Eileen M          10 IA-MR                1:32.63    1:30.82        
 30 Noach, Rachel              9 EAST-MR              1:34.33    1:31.11        
 31 Van Tassell, Gabrielle A   9 WAC-MR               1:29.28    1:31.30        
 32 Pon, Stephanie H           9 EAST-MR              1:33.25    1:32.21        
 33 Markunas, Rebecca R        9 FLY-MR               1:40.91    1:34.45        
 34 Gullickson, Lauren        10 WAC-MR               1:40.91    1:35.41        
 35 LI, Sandra                 8 Express Swimming-MR  1:37.87    1:36.85        
 36 Rice, Natasha L            9 CSC-MR               1:36.80    1:36.90        
 37 Jannsen, Cassandra J       9 North Shore-MR       1:37.49    1:37.32        
 38 Digiovanni, Sara N         9 FLY-MR               1:45.00    1:37.96        
 39 LI, Ien                   10 Express Swimming-MR  1:37.69    1:38.15        
 40 Ruzzi, Kathryn             9 TRS-MR               1:33.00    1:38.32        
 41 Pierce, Taylor F           8 IA-MR                1:45.41    1:38.55        
 42 Wronecka, Kalina           7 Twisters-MR          1:49.82    1:39.41        
 43 Povitch, Justina          10 WAC-MR               1:44.36    1:41.89        
 44 Kleiner, Frances L         9 EAST-MR              1:46.16    1:41.96        
 45 Lee, Annabel D             9 Express Swimming-MR  1:40.98    1:42.09        
 46 Romano, Nicole P          10 EAST-MR              1:50.57    1:43.29        
 47 Abdelrahman, Rawan         8 Shy/Seals-MR              NT    1:43.57        
 48 Almonte, Kelsey L          9 Twisters-MR          1:39.19    1:43.98        
 49 Thom, Miriam               7 Twisters-MR          2:34.93    1:46.46        
 50 Berman, Evonne T          10 North Shore-MR            NT    1:46.50        
 51 Carmichael-Lopes, Sydni   10 Express Swimming-MR  1:52.43    1:46.62        
 52 Ostensen, Sara             8 WAC-MR               1:56.61    1:47.77        
 53 Kelert, Julia A            9 Twisters-MR          1:48.79    1:49.46        
 54 Ballon, Carmen M          10 Express Swimming-MR  1:45.95    1:50.32        
 55 Yamout, Nadine             8 Twisters-MR          1:50.74    1:53.78        
 56 Giordano, Julia L          8 Express Swimming-MR  1:54.23    1:55.14        
 57 Bella, Angela R            9 CSC-MR               1:56.88    1:57.46        
 58 Evangelista, Madeline      8 TRS-MR               2:03.00    2:01.69        
 59 Coffin, Elizabeth A       10 Express Swimming-MR  2:05.54    2:05.60        
 60 Ferranti, Kaitlyn A       10 Express Swimming-MR  1:49.03    2:08.06        
 61 Rini, Tara E              10 IA-MR                2:12.00    2:08.38        
 62 Lee, Lauren D              8 Express Swimming-MR  2:08.35    2:14.35        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Najarian, Eleni M         10 EAST-MR              1:21.73    1:24.38        
  2 Thompson, Bebe B           9 EAST-MR              1:23.64    1:27.81        
  3 Winkeler, Olivia K        10 North Shore-MR       1:23.92    1:28.02        
  4 Hutton, Theresa           10 TRS-MR               1:37.03    1:29.87        
  5 Coleman, Mackenzie        10 IA-MR                1:30.34    1:31.29        
  6 McNamara, Alison M        10 EAST-MR              1:26.66    1:31.97        
  7 Santos, Olivia J           9 FLY-MR               1:48.03    1:35.25        
  8 Behnen, Natalie M         10 EAST-MR              1:28.26    1:35.59        
  9 Schoenfeld, Sarah L       10 North Shore-MR       1:34.23    1:35.73        
 10 Lee, Anna                 10 Twisters-MR          1:36.57    1:35.82        
 11 Leopizzi, Amanda M        10 EAST-MR              1:34.57    1:36.48        
 12 Cho, Jessica J             9 EAST-MR              1:37.12    1:36.92        
 13 LI, Ien                   10 Express Swimming-MR  1:36.64    1:37.27        
 14 Elwyn, Kitty K            10 EAST-MR              1:35.89    1:38.88        
 15 Pon, Stephanie H           9 EAST-MR              1:43.62    1:40.63        
 16 Palmer, Fiona E           10 Express Swimming-MR  1:39.70    1:41.67        
 17 Rice, Natasha L            9 CSC-MR               1:42.87    1:42.19        
 18 Pompay, Melody R           8 Express Swimming-MR  1:50.45    1:45.19        
 19 Noach, Rachel              9 EAST-MR              1:40.38    1:45.54        
 20 Van Tassell, Gabrielle A   9 WAC-MR                    NT    1:46.98        
 21 deFreitas, Emma            9 WAC-MR               1:43.24    1:48.14        
 22 Hou, Julia                 9 Twisters-MR          1:51.97    1:48.63        
 23 Hartigan, Kiely U         10 EAST-MR              1:46.94    1:49.57        
 24 LI, Sandra                 8 Express Swimming-MR  2:07.10    1:49.59        
 25 Kleiner, Frances L         9 EAST-MR              1:59.19    1:51.22        
 26 Jannsen, Cassandra J       9 North Shore-MR       1:49.10    1:52.50        
 27 Lee, Annabel D             9 Express Swimming-MR  1:58.56    1:53.04        
 28 Lee, Lauren D              8 Express Swimming-MR  2:04.81    1:56.67        
 29 Kelert, Julia A            9 Twisters-MR          2:10.04    2:00.23        
 30 Berman, Evonne T          10 North Shore-MR            NT    2:04.04        
 31 Povitch, Justina          10 WAC-MR               1:56.78    2:06.52        
 32 Bella, Angela R            9 CSC-MR                    NT    2:08.12        
 33 Reindl, Annie R            9 Express Swimming-MR       NT    2:10.14        
 34 Lennon, Amanda G           8 Express Swimming-MR  2:31.21    2:26.08        
 -- Romano, Nicole P          10 EAST-MR              2:06.83         DQ        
      No touch at turn
 -- Xu, Sarinos                9 Express Swimming-MR       NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Katchis, Nicole E         10 EAST-MR              1:33.84         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schlesinger, Sarah B       9 EAST-MR              1:41.43    1:43.52        
  2 Bouzarouata, Jasmin C      7 Twisters-MR          1:47.38    1:44.12        
  3 Jia, Kaity                10 Twisters-MR          1:48.79    1:45.27        
  4 Park, Irene J              9 Twisters-MR          1:49.36    1:45.83        
  5 Elmassry, Jasmine          9 Twisters-MR          2:04.44    1:46.58        
  6 Polanco, Kayla M           7 Twisters-MR          1:47.99    1:46.71        
  7 McNamara, Alison M        10 EAST-MR              1:41.67    1:47.29        
  8 Cho, Jessica J             9 EAST-MR              1:48.96    1:47.76        
  9 Schoenfeld, Sarah L       10 North Shore-MR       1:46.42    1:47.98        
 10 Behnen, Natalie M         10 EAST-MR              1:43.53    1:48.11        
 11 DU, Irene                 10 FLY-MR               1:55.00    1:49.17        
 12 Elwyn, Kitty K            10 EAST-MR              1:47.06    1:51.92        
 13 Rubino, Cassie            10 TRS-MR               2:01.86    1:54.49        
 14 Hou, Julia                 9 Twisters-MR          2:03.72    1:55.11        
 15 Digiovanni, Sara N         9 FLY-MR               2:05.00    1:55.49        
 16 Rodriguez, Tina G          9 Twisters-MR          2:00.28    1:56.64        
 17 Van Tassell, Gabrielle A   9 WAC-MR               2:00.50    1:58.27        
 18 Lee, Annabel D             9 Express Swimming-MR       NT    1:59.86        
 19 Ferranti, Kaitlyn A       10 Express Swimming-MR  1:54.76    2:06.66        
 20 Wronecka, Kalina           7 Twisters-MR          2:05.62    2:14.08        
 21 Coffin, Elizabeth A       10 Express Swimming-MR  2:12.41    2:14.68        
 22 Giordano, Julia L          8 Express Swimming-MR  2:15.11    2:15.42        
 23 Thom, Miriam               7 Twisters-MR          2:10.99    2:15.46        
 24 Berman, Evonne T          10 North Shore-MR            NT    2:16.20        
 25 Almonte, Kelsey L          9 Twisters-MR          1:52.11    2:17.65        
 26 Kelert, Julia A            9 Twisters-MR          2:23.92    2:20.03        
 27 Ortof, Natalie R           7 Express Swimming-MR  2:43.88    2:21.42        
 28 Jannsen, Cassandra J       9 North Shore-MR       2:27.14    2:26.34        
 29 Povitch, Justina          10 WAC-MR               2:28.72    2:30.15        
 30 Ballon, Carmen M          10 Express Swimming-MR  2:26.12    2:44.46        
 -- Gullickson, Lauren        10 WAC-MR               2:13.59         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Bebe B           9 EAST-MR                37.20      37.08        
  2 Najarian, Eleni M         10 EAST-MR                39.62      38.44        
  3 Schlesinger, Sarah B       9 EAST-MR                36.94      38.51        
  4 Hutton, Theresa           10 TRS-MR                 44.74      38.58        
  5 Barrett, Seanna T         10 Express Swimming-MR    39.08      38.91        
  6 Park, Irene J              9 Twisters-MR            46.57      40.06        
  7 Winkeler, Olivia K        10 North Shore-MR         41.25      40.11        
  8 Bouzarouata, Jasmin C      7 Twisters-MR            42.28      40.78        
  9 Almeida, Gabriela         10 Twisters-MR            39.83      41.94        
 10 Katchis, Nicole E         10 EAST-MR                42.94      42.70        
 11 Hou, Julia                 9 Twisters-MR            50.06      42.91        
 12 Leopizzi, Amanda M        10 EAST-MR                41.81      44.62        
 13 Polanco, Kayla M           7 Twisters-MR            51.05      46.20        
 14 McCoy, Tara                9 CSC-MR                 44.89      46.65        
 15 Guo, Jenna J               8 Express Swimming-MR    46.91      47.78        
 16 Jia, Kaity                10 Twisters-MR            47.62      48.25        
 17 Hartigan, Kiely U         10 EAST-MR                49.53      48.88        
 18 Markunas, Rebecca R        9 FLY-MR                 55.42      49.02        
 19 Thom, Miriam               7 Twisters-MR            53.36      50.97        
 20 Noach, Rachel              9 EAST-MR                55.11      51.36        
 21 Ruzzi, Kathryn             9 TRS-MR                 48.00      51.63        
 22 Yamout, Nadine             8 Twisters-MR            55.03      52.06        
 23 Wronecka, Kalina           7 Twisters-MR          1:01.91      52.71        
 24 Keenan, Eileen M          10 IA-MR                  53.15      53.17        
 25 Pon, Stephanie H           9 EAST-MR                52.20      53.59        
 26 deFreitas, Emma            9 WAC-MR                 46.59      54.79        
 27 Rice, Natasha L            9 CSC-MR                 47.52      56.16        
 28 Abdelrahman, Rawan         8 Shy/Seals-MR              NT      57.50        
 29 Gullickson, Lauren        10 WAC-MR               1:00.17      58.05        
 30 Kleiner, Frances L         9 EAST-MR                55.43      59.89        
 31 Ostensen, Sara             8 WAC-MR               1:08.33    1:01.50        
 32 Romano, Nicole P          10 EAST-MR              1:00.37    1:01.53        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reyes, Claudia L          12 CSC-MR                 30.07      30.06        
  2 Barbosa, Tabitha          12 Twisters-MR            32.32      31.31        
  3 Trivino, Maria A          11 FLY-MR                 34.88      31.75        
  4 Yu, Wynona K              12 Twisters-MR            33.74      31.87        
  5 Richards, Miranda L       12 IA-MR                  33.45      32.18        
  6 Aiello, Sarah E           12 CSC-MR                 32.87      32.27        
  7 Glenday, Kerry J          12 IA-MR                  32.72      32.89        
  8 Cruz, Brigitti S          12 Twisters-MR            35.52      32.96        
  9 Green, Katherine M        11 CSC-MR                 32.79      33.03        
 10 Caufield, Jessica R       12 CSC-MR                 32.32      33.04        
 11 Scheck, Meaghan E         12 IA-MR                  35.22      33.74        
 12 Perrone, Amanda J         12 North Shore-MR         36.42      34.64        
 13 Defreitas, Hannah         11 WAC-MR                 34.16      35.10        
 14 O'Halloran, Kaleigh E     11 IA-MR                  35.99      35.34        
 15 Fitzpatrick, Aileen P     11 OWA-MR                 35.48      35.75        
 16 Chen, Julia Y             11 FLY-MR                 37.27      35.83        
 17 Roche, Bridget M          12 IA-MR                  36.95      36.05        
 18 Kamel, Mira S             12 Twisters-MR            37.22      36.08        
 19 Kiendle, Jennifer A       11 CSC-MR                 34.89      36.13        
 20 Hew, Madeleine            11 WAC-MR                 38.01      36.20        
 21 Kallansrude, Kaitlyn S    12 OWA-MR                 35.82      36.28        
 22 Maggio, Emily C           11 OWA-MR                 36.35      36.77        
 23 McCoy, Brianna            11 CSC-MR                 35.87      37.10        
 24 Monfiletto, Angela        11 WAC-MR                 36.82      37.64        
 25 Bortas, Andrea M          11 Twisters-MR            40.29      38.31        
 26 Gorgano, Lauren M         11 CSC-MR                 38.96      38.88        
 27 Farrell, Greta M          11 OWA-MR                 38.70      39.12        
 28 Van Tassell, Amanda J     11 WAC-MR                 36.75      39.26        
 29 Yang, Kristen M           11 Express Swimming-MR    41.79      39.29        
 30 Lewis, Kiara              11 Twisters-MR            48.80      42.03        
 31 Cavanaugh, Katherine      11 WAC-MR                 46.82      42.36        
 32 Villarreal, Rose Marie M  11 WAC-MR                 44.69      42.41        
 33 Ferguson, Maggie J        12 Express Swimming-MR    43.87      44.42        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reyes, Claudia L          12 CSC-MR               1:04.84    1:06.00        
  2 Barbosa, Tabitha          12 Twisters-MR          1:13.15    1:08.43        
  3 Shipman, Isabel J         12 EAST-MR              1:08.99    1:09.06        
  4 Trivino, Maria A          11 FLY-MR               1:17.25    1:10.54        
  5 Hao, Amy P                12 FLY-MR               1:14.11    1:10.58        
  6 Hartigan, Kaitlin N       11 EAST-MR              1:10.06    1:10.75        
  7 Aiello, Sarah E           12 CSC-MR               1:11.78    1:10.77        
  8 Richards, Miranda L       12 IA-MR                1:12.33    1:11.04        
  9 Poleway, Caroline A       11 EAST-MR              1:10.08    1:11.98        
 10 Caufield, Jessica R       12 CSC-MR               1:13.12    1:13.36        
 11 Green, Katherine M        11 CSC-MR               1:13.62    1:13.38        
 12 Trivino, Ana              12 FLY-MR               1:14.67    1:13.96        
 13 Hirsch, Stephanie         12 TRS-MR               1:15.29    1:14.00        
 14 Barrett, Janae J          12 Twisters-MR          1:15.78    1:14.10        
 15 Scheck, Meaghan E         12 IA-MR                1:17.32    1:15.06        
 16 Defreitas, Hannah         11 WAC-MR               1:15.08    1:15.91        
 17 Raciti, Krista M          11 EAST-MR              1:21.49    1:16.68        
 18 Phang, Yee Chung          11 FLY-MR               1:19.97    1:17.22        
 19 Roche, Bridget M          12 IA-MR                1:19.21    1:17.37        
 20 Quinn, Kelly A            12 Express Swimming-MR  1:16.64    1:17.60        
 21 Fain, Rachel A            11 Express Swimming-MR  1:16.45    1:18.58        
 21 Chen, Julia Y             11 FLY-MR               1:22.95    1:18.58        
 23 Kallansrude, Kaitlyn S    12 OWA-MR               1:27.18    1:18.59        
 24 Stanton, Grace S          12 IA-MR                1:17.80    1:18.91        
 25 Betzios, Alexandra P      12 Express Swimming-MR  1:19.07    1:19.32        
 26 Kiendle, Jennifer A       11 CSC-MR               1:16.79    1:19.48        
 27 O'Halloran, Kaleigh E     11 IA-MR                1:18.86    1:20.12        
 28 Lawler, Caitlin           11 Express Swimming-MR  1:20.18    1:20.69        
 29 McCoy, Brianna            11 CSC-MR               1:22.64    1:21.61        
 30 Farrell, Greta M          11 OWA-MR               1:23.75    1:21.63        
 31 Vani, Jacqueline J        11 Express Swimming-MR  1:22.37    1:21.87        
 32 Hew, Madeleine            11 WAC-MR               1:21.95    1:22.05        
 33 McGrath, Deirdre R        11 Express Swimming-MR  1:23.72    1:22.76        
 34 Maggio, Emily C           11 OWA-MR               1:23.88    1:22.87        
 35 Kamel, Mira S             12 Twisters-MR          1:28.25    1:23.10        
 36 Thamsen, Kathryn          12 TRS-MR               1:33.46    1:23.86        
 37 Alexander, Hayley M       11 EAST-MR              1:21.09    1:24.75        
 38 Rodriguez, Haley H        12 EAST-MR              1:26.25    1:25.28        
 39 Gardner, Kaitlyn M        11 EAST-MR              1:27.61    1:25.97        
 40 Bortas, Andrea M          11 Twisters-MR          1:38.21    1:26.50        
 41 Van Tassell, Amanda J     11 WAC-MR               1:19.23    1:26.55        
 42 Gorgano, Lauren M         11 CSC-MR               1:26.81    1:27.95        
 43 Yan, Clara                11 Express Swimming-MR       NT    1:29.39        
                1:29.65         1:29.39 ( )                                        
 44 Yang, Kristen M           11 Express Swimming-MR  1:33.50    1:32.09        
 45 Waithe, Danielle          12 Express Swimming-MR  1:33.75    1:32.20        
 46 Lewis, Kiara              11 Twisters-MR          1:46.72    1:35.78        
                1:36.14         1:35.78 ( )                                        
 47 Villarreal, Rose Marie M  11 WAC-MR                    NT    1:37.18        
                1:34.77      1:37.18 (2.41)                                        
 48 Ferguson, Maggie J        12 Express Swimming-MR       NT    1:39.76        
                1:40.51         1:39.76 ( )                                        
 49 Klima, Jenna K            12 North Shore-MR       1:44.22    1:45.04        
 50 Fitzgerald, Emily         11 Express Swimming-MR  1:33.45    1:47.06        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters-MR          1:17.05    1:17.53        
  2 Cruz, Brigitti S          12 Twisters-MR          1:20.69    1:19.07        
  3 Richards, Miranda L       12 IA-MR                1:21.20    1:21.49        
  4 Hartigan, Kaitlin N       11 EAST-MR              1:19.50    1:22.60        
  5 Poleway, Caroline A       11 EAST-MR              1:19.99    1:23.60        
  6 Glenday, Kerry J          12 IA-MR                1:22.18    1:25.04        
  7 Hirsch, Stephanie         12 TRS-MR               1:23.06    1:25.48        
  8 Barrett, Janae J          12 Twisters-MR          1:33.11    1:26.17        
  9 O'Halloran, Kaleigh E     11 IA-MR                1:25.98    1:27.00        
 10 Trivino, Ana              12 FLY-MR               1:28.13    1:28.20        
 11 Shipman, Isabel J         12 EAST-MR              1:33.00    1:29.19        
 12 Fain, Rachel A            11 Express Swimming-MR       NT    1:29.27        
 13 Defreitas, Hannah         11 WAC-MR               1:28.26    1:29.61        
 14 Fitzpatrick, Aileen P     11 OWA-MR               1:28.57    1:32.08        
 15 Roche, Bridget M          12 IA-MR                1:27.01    1:32.27        
 16 McCoy, Brianna            11 CSC-MR               1:36.19    1:32.81        
 17 Kiendle, Jennifer A       11 CSC-MR               1:30.27    1:33.23        
 18 Alexander, Hayley M       11 EAST-MR              1:29.15    1:33.70        
 19 Raciti, Krista M          11 EAST-MR              1:27.35    1:33.79        
 20 Scheck, Meaghan E         12 IA-MR                1:31.70    1:33.94        
 21 Maggio, Emily C           11 OWA-MR               1:42.71    1:35.54        
 22 Monfiletto, Angela        11 WAC-MR               1:32.42    1:36.44        
 23 Farrell, Greta M          11 OWA-MR               1:34.60    1:36.70        
 24 Rodriguez, Haley H        12 EAST-MR              1:34.11    1:36.73        
 25 Lawler, Caitlin           11 Express Swimming-MR  1:36.46    1:37.08        
 26 Hew, Madeleine            11 WAC-MR               1:36.79    1:37.13        
 27 Stanton, Grace S          12 IA-MR                1:37.79    1:39.92        
 28 Gardner, Kaitlyn M        11 EAST-MR              1:43.89    1:41.18        
 29 Van Tassell, Amanda J     11 WAC-MR               1:36.27    1:42.59        
 30 Thamsen, Kathryn          12 TRS-MR               2:01.22    1:44.82        
 31 Chang, Katie              11 Express Swimming-MR  1:41.72    1:45.54        
 32 Cavanaugh, Katherine      11 WAC-MR                    NT    1:49.30        
 33 Villarreal, Rose Marie M  11 WAC-MR               1:55.27    1:54.32        
 -- Klima, Jenna K            12 North Shore-MR       2:15.19         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters-MR          1:27.85    1:27.11        
  2 Hao, Amy P                12 FLY-MR               1:29.78    1:28.08        
  3 Barrett, Janae J          12 Twisters-MR          1:28.66    1:31.44        
  4 Defreitas, Hannah         11 WAC-MR               1:30.12    1:31.70        
  5 Gardner, Kaitlyn M        11 EAST-MR              1:29.73    1:32.81        
  6 Trivino, Maria A          11 FLY-MR               1:40.77    1:32.92        
                  19.24        23.57 (4.33)        28.02 (4.45)   1:32.92 (1:04.90)
  7 Yu, Wynona K              12 Twisters-MR          1:38.65    1:33.19        
  8 Glenday, Kerry J          12 IA-MR                1:27.01    1:33.99        
  9 Phang, Yee Chung          11 FLY-MR               1:57.35    1:36.45        
 10 Kallansrude, Kaitlyn S    12 OWA-MR               1:36.71    1:37.25        
 11 McGrath, Deirdre R        11 Express Swimming-MR  1:37.22    1:37.66        
 12 Quinn, Kelly A            12 Express Swimming-MR  1:36.08    1:38.07        
 13 Shipman, Isabel J         12 EAST-MR              1:36.54    1:39.08        
 14 Raciti, Krista M          11 EAST-MR              1:32.18    1:39.27        
 15 Chen, Julia Y             11 FLY-MR               1:45.52    1:41.07        
 16 Kamel, Mira S             12 Twisters-MR          1:42.64    1:41.14        
 17 Yan, Clara                11 Express Swimming-MR       NT    1:42.28        
 18 Vani, Jacqueline J        11 Express Swimming-MR  1:40.11    1:42.34        
 19 Monfiletto, Angela        11 WAC-MR               1:40.92    1:43.10        
 20 Perrone, Amanda J         12 North Shore-MR       1:43.32    1:45.39        
 20 Bortas, Andrea M          11 Twisters-MR          1:45.94    1:45.39        
 22 Hew, Madeleine            11 WAC-MR               1:50.51    1:47.25        
 23 Stanton, Grace S          12 IA-MR                1:44.68    1:47.87        
 24 Fitzpatrick, Aileen P     11 OWA-MR               1:52.98    1:52.28        
                  18.52   1:52.28 (1:33.76)                                        
 25 Lewis, Kiara              11 Twisters-MR          1:58.94    1:53.46        
 26 Klima, Jenna K            12 North Shore-MR       1:52.02    1:56.34        
 27 Gorgano, Lauren M         11 CSC-MR               1:52.79    1:57.19        
 28 Villarreal, Rose Marie M  11 WAC-MR                    NT    1:57.84        
 29 Thamsen, Kathryn          12 TRS-MR               2:16.55    2:01.25        
 30 Cavanaugh, Katherine      11 WAC-MR               2:26.33    2:03.21        
 31 Waithe, Danielle          12 Express Swimming-MR  2:01.55    2:05.83        
 32 Fitzgerald, Emily         11 Express Swimming-MR  2:10.87    2:15.11        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters-MR          1:16.88    1:14.50        
  2 Reyes, Claudia L          12 CSC-MR               1:18.29    1:17.13        
  3 Barbosa, Tabitha          12 Twisters-MR          1:30.74    1:18.39        
  4 Yu, Wynona K              12 Twisters-MR          1:22.29    1:21.99        
  5 Cruz, Brigitti S          12 Twisters-MR          1:28.56    1:22.01        
  6 Aiello, Sarah E           12 CSC-MR               1:19.85    1:23.65        
  7 Hao, Amy P                12 FLY-MR               1:45.00    1:23.66        
  8 Poleway, Caroline A       11 EAST-MR              1:22.40    1:24.03        
  9 Hirsch, Stephanie         12 TRS-MR               1:29.85    1:27.56        
 10 Trivino, Ana              12 FLY-MR               1:33.64    1:27.82        
 11 Caufield, Jessica R       12 CSC-MR               1:23.11    1:28.24        
 12 Hartigan, Kaitlin N       11 EAST-MR              1:24.82    1:30.62        
 13 Betzios, Alexandra P      12 Express Swimming-MR  1:31.12    1:32.41        
 14 Phang, Yee Chung          11 FLY-MR               1:38.42    1:35.83        
 15 Lawler, Caitlin           11 Express Swimming-MR       NT    1:36.64        
 16 Alexander, Hayley M       11 EAST-MR              1:31.44    1:38.70        
 17 Monfiletto, Angela        11 WAC-MR               1:32.33    1:39.56        
 18 Van Tassell, Amanda J     11 WAC-MR               1:33.45    1:42.54        
 19 Green, Katherine M        11 CSC-MR               1:45.43    1:42.68        
 20 Rodriguez, Haley H        12 EAST-MR              1:43.81    1:43.45        
 21 Perrone, Amanda J         12 North Shore-MR       1:39.08    2:04.86        
 -- Cavanaugh, Katherine      11 WAC-MR               2:01.74         DQ        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fulenwider, Melissa F     13 EAST-MR              1:02.84    1:02.84        
  2 Sun, Angela               13 Twisters-MR          1:05.71    1:05.15        
  3 Gaffey, Mikaila M         13 CSC-MR               1:03.11    1:06.14        
  4 Torre, Melissa R          14 Express Swimming-MR  1:08.11    1:06.45        
  5 Hirsch, Jenna             14 TRS-MR               1:06.64    1:06.70        
  6 Warren, Frances V         14 Express Swimming-MR  1:05.45    1:07.42        
  7 Kwok, Joyce B             13 FLY-MR               1:06.28    1:07.67        
  8 Waring, Megan P           14 OWA-MR               1:06.42    1:07.80        
  9 Raccioppi, Paige          14 TRS-MR               1:06.00    1:07.87        
 10 Dieterich, Sara D         13 CSC-MR               1:05.82    1:08.09        
 11 Smith, Caryn A            14 OWA-MR               1:05.79    1:08.64        
 12 DuPre, Pamela J           14 IA-MR                1:08.86    1:08.98        
 13 Mazzetti, Eleonora        14 FLY-MR               1:10.00    1:09.22        
 14 Lim, Sally                14 FLY-MR               1:10.28    1:09.33        
 15 Senken, Natasha L         14 OWA-MR               1:06.36    1:09.60        
 16 Quinn, Shannon C          14 Express Swimming-MR  1:11.31    1:10.68        
 17 Ingram, Alaina M          13 IA-MR                1:10.91    1:11.25        
 18 Parker, Rachel            14 OWA-MR               1:08.28    1:11.91        
 19 Giraldo, Daniela          13 FLY-MR               1:07.51    1:12.36        
 20 Chen, Lillian T           13 Express Swimming-MR  1:07.65    1:12.40        
 21 Weinreb, Halley D         13 EAST-MR              1:10.16    1:12.69        
 22 Laskowski, Caroline       14 Twisters-MR          1:18.11    1:13.48        
 23 Destefano, Tori L         14 Express Swimming-MR  1:14.23    1:13.51        
 24 Chapman, Erica            14 TRS-MR               1:18.26    1:13.89        
 25 Kallansrude, Kimberly L   14 OWA-MR               1:10.41    1:13.94        
 26 Ebratt, Nicole E          13 EAST-MR              1:11.33    1:14.93        
 27 Forman, Maud M            14 IA-UN-MR             1:14.06    1:14.94        
 28 DI Novis, Marisa N        14 IA-MR                1:17.15    1:15.53        
 29 Shtab, Danielle R         13 Express Swimming-MR  1:15.67    1:16.63        
 30 Leung, Iris               13 FLY-MR               1:15.59    1:16.79        
 31 Sussman, Heather          13 TRS-MR               1:26.54    1:16.88        
 32 Kearns, Emily R           14 Express Swimming-MR  1:16.63    1:16.98        
 33 Lawler, Rachel            14 Express Swimming-MR  1:19.76    1:17.83        
 34 Brown, Beccy M            14 OWA-MR               1:12.67    1:18.66        
 35 Gandhi, Priya             13 OWA-MR               1:19.86    1:18.84        
 36 Chernyshev, Darya         14 OWA-MR               1:24.18    1:18.94        
 37 Solovyeva, Vika           13 Shy/Seals-MR         1:24.58    1:19.90        
 38 Lai, Diana Y              13 Express Swimming-MR  1:25.43    1:20.30        
 39 Kim, Candy                14 FLY-MR               1:28.00    1:22.84        
 40 Omelanczuk, Carolina      13 TRS-MR               1:30.86    1:23.56        
 41 Paul, Sara J              14 Express Swimming-MR  1:20.09    1:26.37        
 42 Kamel, Rita S             13 Twisters-MR          1:28.99    1:31.42        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                13 Twisters-MR          2:31.27    2:26.95        
                1:12.49   2:26.95 (1:14.46)                                        
  2 Leung, Alissa             14 Express Swimming-MR  2:24.96    2:30.02        
                1:12.63   2:30.02 (1:17.39)                                        
  3 Church, Lauren A          14 EAST-MR              2:26.13    2:37.80        
                1:15.54   2:37.80 (1:22.26)                                        
  4 Poleway, Monica J         13 EAST-MR              2:27.89    2:38.76        
                1:17.19   2:38.76 (1:21.57)                                        
  5 Dieterich, Sara D         13 CSC-MR               2:39.61    2:40.11        
                1:17.67   2:40.11 (1:22.44)                                        
  6 Bouzarouata, Sarah        14 Twisters-MR          2:33.03    2:40.23        
                1:16.88   2:40.23 (1:23.35)                                        
  7 Kwok, Joyce B             13 FLY-MR               2:37.51    2:40.59        
                1:17.83   2:40.59 (1:22.76)                                        
  8 Francis, Casey L          13 Express Swimming-MR  2:35.24    2:42.62        
                1:20.32   2:42.62 (1:22.30)                                        
  9 Warren, Frances V         14 Express Swimming-MR  2:38.36    2:42.89        
                1:20.42   2:42.89 (1:22.47)                                        
 10 Toal, Shannon V           14 EAST-MR              2:40.17    2:43.88        
                1:21.50   2:43.88 (1:22.38)                                        
 11 Kuzniewski, Kayla J       13 Express Swimming-MR  2:33.95    2:44.40        
                1:19.74   2:44.40 (1:24.66)                                        
 12 Suzuka, Shieri            13 EAST-MR              2:46.00    2:45.78        
                1:21.65   2:45.78 (1:24.13)                                        
 13 Waring, Megan P           14 OWA-MR               2:38.82    2:47.70        
                1:24.27   2:47.70 (1:23.43)                                        
 14 Fabrizio, Jessica M       13 North Shore-MR       2:49.24    2:48.12        
                1:21.24   2:48.12 (1:26.88)                                        
 15 Bailey, Lauren E          14 EAST-MR              2:45.00    2:48.60        
                1:23.09   2:48.60 (1:25.51)                                        
 16 Smith, Mollie M           13 EAST-MR              3:00.00    2:51.55        
                1:25.65   2:51.55 (1:25.90)                                        
 17 Ebratt, Nicole E          13 EAST-MR              2:51.08    2:52.91        
                1:24.46   2:52.91 (1:28.45)                                        
 18 Parker, Rachel            14 OWA-MR               2:50.18    2:53.00        
                1:24.25   2:53.00 (1:28.75)                                        
 19 Smith, Caryn A            14 OWA-MR               2:45.78    2:53.68        
                1:24.78   2:53.68 (1:28.90)                                        
 20 Chen, Lillian T           13 Express Swimming-MR  2:56.43    2:54.56        
                1:26.00   2:54.56 (1:28.56)                                        
 21 Kallansrude, Kimberly L   14 OWA-MR               2:51.95    2:54.65        
                1:25.31   2:54.65 (1:29.34)                                        
 22 Wang, Helena M            14 Express Swimming-MR  2:50.53    2:55.08        
                1:26.61   2:55.08 (1:28.47)                                        
 23 Barry, Meghan J           13 EAST-MR              3:10.00    2:55.58        
                1:25.78   2:55.58 (1:29.80)                                        
 24 Wilkins, Natalia M        13 Express Swimming-MR  2:45.86    2:56.11        
                1:27.10   2:56.11 (1:29.01)                                        
 25 Lane, Kristin M           13 EAST-MR              2:47.00    2:57.07        
                1:27.80   2:57.07 (1:29.27)                                        
 26 Katchis, Alexandra R      14 EAST-MR              2:47.67    2:57.43        
                1:25.65   2:57.43 (1:31.78)                                        
 27 Weinreb, Halley D         13 EAST-MR              2:49.10    2:58.55        
                1:29.28   2:58.55 (1:29.27)                                        
 28 Olivieri, Maya L          14 EAST-MR              2:46.00    2:59.88        
                1:29.43   2:59.88 (1:30.45)                                        
 29 Brown, Beccy M            14 OWA-MR               2:49.78    3:04.62        
                1:29.00   3:04.62 (1:35.62)                                        
 30 Forman, Maud M            14 IA-UN-MR             3:10.50    3:06.04        
                1:30.59   3:06.04 (1:35.45)                                        
 31 Gibbons, Nicolette L      13 OWA-MR               2:55.78    3:06.99        
                1:33.70   3:06.99 (1:33.29)                                        
 32 Berglas, Mae D            13 EAST-MR              3:05.00    3:07.11        
                1:33.15   3:07.11 (1:33.96)                                        
 33 Solovyeva, Vika           13 Shy/Seals-MR              NT    3:09.17        
                1:34.06   3:09.17 (1:35.11)                                        
 34 Caparelli, Olivia R       14 EAST-MR              3:01.45    3:09.38        
                1:32.09   3:09.38 (1:37.29)                                        
 35 Leung, Iris               13 FLY-MR               3:19.04    3:16.79        
                1:33.30   3:16.79 (1:43.49)                                        
 36 Ostertag, Elizabeth M     13 EAST-MR              3:08.00    3:17.77        
                1:36.63   3:17.77 (1:41.14)                                        
 37 Tusa, Kayla M             13 Express Swimming-MR  3:09.86    3:18.70        
                1:38.25   3:18.70 (1:40.45)                                        
 38 Diffley, Jaclyn E         13 EAST-MR              3:21.56    3:23.25        
                1:39.92   3:23.25 (1:43.33)                                        
 39 Paul, Sara J              14 Express Swimming-MR  3:21.23    3:55.40        
                1:56.35   3:55.40 (1:59.05)                                        
 
Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                13 Twisters-MR          1:12.00    1:12.80        
  2 Olivieri, Maya L          14 EAST-MR              1:16.76    1:19.51        
  3 Waring, Megan P           14 OWA-MR               1:20.34    1:21.97        
  4 Leung, Alissa             14 Express Swimming-MR  1:22.12    1:23.07        
  5 Gaffey, Mikaila M         13 CSC-MR               1:18.56    1:24.14        
  6 Fulenwider, Melissa F     13 EAST-MR              1:22.23    1:24.97        
  7 Fabrizio, Jessica M       13 North Shore-MR       1:22.31    1:25.09        
  8 Smith, Mollie M           13 EAST-MR              1:28.00    1:25.66        
  9 McGrath, Kelly            14 Express Swimming-MR  1:22.13    1:26.87        
 10 Lim, Sally                14 FLY-MR               1:23.48    1:27.55        
 11 Senken, Natasha L         14 OWA-MR               1:24.46    1:27.77        
 12 Suzuka, Shieri            13 EAST-MR              1:26.98    1:27.93        
 13 Ostertag, Elizabeth M     13 EAST-MR              1:26.66    1:30.09        
 14 Browne, Sophie L          14 EAST-MR              1:28.16    1:30.83        
 15 Caparelli, Olivia R       14 EAST-MR              1:30.25    1:32.15        
 16 Latino, Danielle E        13 EAST-MR              1:30.25    1:32.34        
 17 Sun, Angela               13 Twisters-MR          1:35.98    1:32.37        
 18 Shtab, Danielle R         13 Express Swimming-MR  1:35.67    1:33.02        
 19 Lawler, Rachel            14 Express Swimming-MR  1:34.26    1:34.85        
 20 Laskowski, Caroline       14 Twisters-MR          1:35.53    1:34.88        
 21 Ingram, Alaina M          13 IA-MR                1:39.01    1:35.03        
 22 Mazzetti, Eleonora        14 FLY-MR               1:35.00    1:35.86        
 23 Solovyeva, Vika           13 Shy/Seals-MR              NT    1:35.92        
 24 Destefano, Tori L         14 Express Swimming-MR  1:31.45    1:36.15        
 25 Yeung, Maggie P           14 Twisters-MR          1:36.30    1:36.91        
 26 Brown, Beccy M            14 OWA-MR               1:32.91    1:37.44        
 27 Kim, Candy                14 FLY-MR               1:38.00    1:40.27        
 27 Gandhi, Priya             13 OWA-MR               1:36.82    1:40.27        
 27 DI Novis, Marisa N        14 IA-MR                1:40.87    1:40.27        
 30 Lai, Diana Y              13 Express Swimming-MR  1:41.82    1:41.62        
 31 Gibbons, Nicolette L      13 OWA-MR               1:40.29    1:43.13        
 32 Chernyshev, Darya         14 OWA-MR               1:44.36    1:45.09        
 33 Kamel, Rita S             13 Twisters-MR          1:45.54    1:46.23        
 34 Omelanczuk, Carolina      13 TRS-MR                    NT    1:47.83        
 35 Leung, Iris               13 FLY-MR               1:45.00    1:48.56        
 36 Diffley, Jaclyn E         13 EAST-MR              1:45.78    1:50.12        
 37 Molano, Phoebe G          13 North Shore-MR       1:44.90    1:50.88        
 38 Sussman, Heather          13 TRS-MR               1:49.00    1:52.26        
 39 Chapman, Erica            14 TRS-MR               1:46.03    1:54.24        
 40 Berglas, Mae D            13 EAST-MR              1:49.25    1:54.42        
 41 Barry, Meghan J           13 EAST-MR              1:56.20    2:02.89        
 42 Paul, Sara J              14 Express Swimming-MR  1:31.21    2:04.36        
 
Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Warren, Frances V         14 Express Swimming-MR  2:26.33    2:35.00        
                1:13.93   2:35.00 (1:21.07)                                        
  2 Bailey, Lauren E          14 EAST-MR              2:32.15    2:35.41        
                1:15.25   2:35.41 (1:20.16)                                        
  3 Francis, Casey L          13 Express Swimming-MR  2:37.61    2:35.75        
                1:15.17   2:35.75 (1:20.58)                                        
  4 Kuzniewski, Kayla J       13 Express Swimming-MR  2:40.80    2:40.24        
                1:16.56   2:40.24 (1:23.68)                                        
  5 Poleway, Monica J         13 EAST-MR              2:48.12    2:44.09        
                1:16.69   2:44.09 (1:27.40)                                        
  6 Church, Lauren A          14 EAST-MR              2:55.00    2:44.65        
                1:16.85   2:44.65 (1:27.80)                                        
  7 Browne, Sophie L          14 EAST-MR              2:39.47    2:46.02        
                1:17.33   2:46.02 (1:28.69)                                        
  8 Kwok, Joyce B             13 FLY-MR               2:45.00    2:49.76        
                1:16.73   2:49.76 (1:33.03)                                        
  9 Hirsch, Jenna             14 TRS-MR               2:47.28    2:50.86        
                1:18.34   2:50.86 (1:32.52)                                        
 10 Raccioppi, Paige          14 TRS-MR               2:47.00    2:50.92        
                1:19.35   2:50.92 (1:31.57)                                        
 11 Lane, Kristin M           13 EAST-MR              3:04.00    2:52.63        
                1:22.30   2:52.63 (1:30.33)                                        
 12 DuPre, Pamela J           14 IA-MR                3:03.54    2:55.67        
                1:23.03   2:55.67 (1:32.64)                                        
 13 Latino, Danielle E        13 EAST-MR              2:55.12    3:00.76        
                1:24.44   3:00.76 (1:36.32)                                        
 14 Giraldo, Daniela          13 FLY-MR               2:55.00    3:01.10        
                1:21.82   3:01.10 (1:39.28)                                        
 15 Toal, Shannon V           14 EAST-MR              3:12.89    3:04.35        
                1:33.23   3:04.35 (1:31.12)                                        
 16 Katchis, Alexandra R      14 EAST-MR              2:55.48    3:07.27        
                1:23.03   3:07.27 (1:44.24)                                        
 
Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                13 Twisters-MR          2:21.39    2:21.78        
                1:08.86   2:21.78 (1:12.92)                                        
  2 Browne, Sophie L          14 EAST-MR              2:36.64    2:37.10        
                1:15.10   2:37.10 (1:22.00)                                        
  3 McGrath, Kelly            14 Express Swimming-MR  2:34.88    2:37.42        
                1:15.89   2:37.42 (1:21.53)                                        
  4 Bailey, Lauren E          14 EAST-MR              2:38.99    2:37.83        
                1:14.56   2:37.83 (1:23.27)                                        
  5 Leung, Alissa             14 Express Swimming-MR  2:35.09    2:38.33        
                1:13.74   2:38.33 (1:24.59)                                        
  6 Poleway, Monica J         13 EAST-MR              2:32.79    2:39.40        
                1:14.48   2:39.40 (1:24.92)                                        
  7 Bouzarouata, Sarah        14 Twisters-MR          2:37.54    2:40.35        
                1:13.66   2:40.35 (1:26.69)                                        
  8 Haruki, Yuria             14 Twisters-MR          2:39.58    2:40.54        
                1:14.30   2:40.54 (1:26.24)                                        
  9 Olivieri, Maya L          14 EAST-MR              2:36.00    2:41.19        
                1:19.52   2:41.19 (1:21.67)                                        
 10 Raccioppi, Paige          14 TRS-MR               2:43.00    2:41.24        
                1:17.17   2:41.24 (1:24.07)                                        
 11 Toal, Shannon V           14 EAST-MR              2:51.00    2:42.44        
                1:18.71   2:42.44 (1:23.73)                                        
 12 Church, Lauren A          14 EAST-MR              2:36.26    2:42.54        
                1:14.14   2:42.54 (1:28.40)                                        
 13 Torre, Melissa R          14 Express Swimming-MR  2:40.03    2:42.60        
                1:15.99   2:42.60 (1:26.61)                                        
 14 Fabrizio, Jessica M       13 North Shore-MR       2:40.92    2:43.48        
                1:19.34   2:43.48 (1:24.14)                                        
 15 Fulenwider, Melissa F     13 EAST-MR              2:40.10    2:43.55        
                1:18.32   2:43.55 (1:25.23)                                        
 16 Smith, Mollie M           13 EAST-MR              2:55.00    2:44.02        
                1:20.96   2:44.02 (1:23.06)                                        
 17 Sun, Angela               13 Twisters-MR          2:47.58    2:44.45        
                1:16.28   2:44.45 (1:28.17)                                        
 18 Wilkins, Natalia M        13 Express Swimming-MR  2:44.11    2:45.50        
                1:19.87   2:45.50 (1:25.63)                                        
 18 Suzuka, Shieri            13 EAST-MR              2:38.80    2:45.50        
                1:17.94   2:45.50 (1:27.56)                                        
 20 Gaffey, Mikaila M         13 CSC-MR               2:40.41    2:46.49        
                1:18.94   2:46.49 (1:27.55)                                        
 21 Senken, Natasha L         14 OWA-MR               2:41.14    2:47.18        
                1:21.76   2:47.18 (1:25.42)                                        
 22 Hirsch, Jenna             14 TRS-MR               2:43.28    2:48.04        
                1:17.97   2:48.04 (1:30.07)                                        
 23 Lane, Kristin M           13 EAST-MR              2:50.18    2:49.50        
                1:22.82   2:49.50 (1:26.68)                                        
 24 Lim, Sally                14 FLY-MR               2:45.42    2:49.52        
                1:23.36   2:49.52 (1:26.16)                                        
 25 Smith, Caryn A            14 OWA-MR               2:44.76    2:50.48        
                1:20.72   2:50.48 (1:29.76)                                        
 26 Dieterich, Sara D         13 CSC-MR               2:44.47    2:51.51        
                1:21.89   2:51.51 (1:29.62)                                        
 27 Parker, Rachel            14 OWA-MR               2:48.33    2:51.93        
                1:19.53   2:51.93 (1:32.40)                                        
 28 Wang, Helena M            14 Express Swimming-MR  2:49.59    2:52.04        
                1:19.13   2:52.04 (1:32.91)                                        
 29 Kallansrude, Kimberly L   14 OWA-MR               2:50.13    2:52.29        
                1:20.88   2:52.29 (1:31.41)                                        
 30 Giraldo, Daniela          13 FLY-MR               2:50.58    2:52.35        
                1:24.07   2:52.35 (1:28.28)                                        
 31 Mazzetti, Eleonora        14 FLY-MR               2:55.00    2:54.11        
                1:22.76   2:54.11 (1:31.35)                                        
 32 Quinn, Shannon C          14 Express Swimming-MR  2:55.54    2:54.51        
                1:23.15   2:54.51 (1:31.36)                                        
 33 Latino, Danielle E        13 EAST-MR              2:56.39    2:54.86        
                1:26.87   2:54.86 (1:27.99)                                        
 34 Katchis, Alexandra R      14 EAST-MR              2:55.00    2:55.48        
                1:21.54   2:55.48 (1:33.94)                                        
 35 Caparelli, Olivia R       14 EAST-MR              2:56.00    2:55.50        
                1:26.86   2:55.50 (1:28.64)                                        
 36 Weinreb, Halley D         13 EAST-MR              2:52.22    2:55.69        
                1:25.05   2:55.69 (1:30.64)                                        
 37 Ingram, Alaina M          13 IA-MR                2:59.21    2:56.39        
                1:25.93   2:56.39 (1:30.46)                                        
 38 Lawler, Rachel            14 Express Swimming-MR  2:58.41    2:58.12        
                1:25.17   2:58.12 (1:32.95)                                        
 39 Ostertag, Elizabeth M     13 EAST-MR              2:56.73    2:58.19        
                1:28.50   2:58.19 (1:29.69)                                        
 40 Gibbons, Nicolette L      13 OWA-MR               2:59.71    3:01.63        
                1:26.79   3:01.63 (1:34.84)                                        
 41 Ebratt, Nicole E          13 EAST-MR              2:55.46    3:01.74        
                1:29.00   3:01.74 (1:32.74)                                        
 42 Forman, Maud M            14 IA-UN-MR             3:05.17    3:02.85        
                1:28.42   3:02.85 (1:34.43)                                        
 43 Yeung, Maggie P           14 Twisters-MR          2:57.14    3:03.46        
                1:28.35   3:03.46 (1:35.11)                                        
 44 Chapman, Erica            14 TRS-MR               3:00.08    3:05.79        
                1:27.87   3:05.79 (1:37.92)                                        
 45 Molano, Phoebe G          13 North Shore-MR       3:01.11    3:06.49        
                1:26.31   3:06.49 (1:40.18)                                        
 46 Kearns, Emily R           14 Express Swimming-MR  3:04.61    3:09.85        
                1:32.12   3:09.85 (1:37.73)                                        
 47 Berglas, Mae D            13 EAST-MR              3:25.00    3:10.54        
                1:29.56   3:10.54 (1:40.98)                                        
 48 Omelanczuk, Carolina      13 TRS-MR                    NT    3:11.91        
                1:28.86   3:11.91 (1:43.05)                                        
 49 Barry, Meghan J           13 EAST-MR              2:58.00    3:14.02        
                1:26.87   3:14.02 (1:47.15)                                        
 50 Sussman, Heather          13 TRS-MR               3:20.00    3:18.45        
                1:36.18   3:18.45 (1:42.27)                                        
 51 Gandhi, Priya             13 OWA-MR               3:19.66    3:21.78        
                1:38.35   3:21.78 (1:43.43)                                        
 52 Chernyshev, Darya         14 OWA-MR               3:30.00    3:23.00        
                1:39.45   3:23.00 (1:43.55)                                        
 53 Kamel, Rita S             13 Twisters-MR          3:39.02    3:35.01        
 -- Tusa, Kayla M             13 Express Swimming-MR  3:31.21         DQ        
                1:36.59        DQ (1:41.66)                                        
 -- Diffley, Jaclyn E         13 EAST-MR              3:24.58         DQ        
      Non-simultaneous touch - fly
                1:41.61        DQ (1:45.08)                                        
 
Girls 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                13 Twisters-MR            59.91    1:00.07        
  2 Hunter, Claire M          16 EAST-MR                59.99    1:02.25        
  3 Fountain, Michelle L      17 IA-MR                1:01.73    1:03.30        
  4 Nugent, Susan A           16 Express Swimming-MR  1:03.24    1:04.03        
  5 Pangilinan, Erica L       17 EAST-MR              1:00.57    1:04.07        
  6 Costa, Christina M        16 EAST-MR              1:02.37    1:04.26        
  7 Panzarino, Alexandra M    15 EAST-MR              1:03.97    1:04.33        
  8 Schlichte, Sarah A        16 Express Swimming-MR  1:03.43    1:04.39        
  9 Ha, Kathryn C             17 EAST-MR              1:01.91    1:04.55        
 10 Mrozinski, Melissa        16 UNWAC-MR             1:01.47    1:04.61        
 11 Gavin, Kara C             14 WAC-MR               1:04.35    1:04.82        
 12 Glenday, Heather M        16 IA-MR                1:02.29    1:04.84        
 13 Fischer, Sarah G          15 UN-EA-MR             1:06.21    1:04.87        
 14 Leong, Keara M            15 FLY-MR               1:09.27    1:04.94        
 15 Calderoni, Erin P         14 EAST-MR              1:05.00    1:05.23        
 16 Skeivys, Maria E          15 Twisters-MR          1:05.35    1:05.56        
 17 Betancourt, Lauren        16 FLY-MR               1:04.83    1:05.59        
 18 Ponzo, Victoria A         17 Twisters-MR          1:06.53    1:05.76        
 19 Fabrizio, Jessica M       13 North Shore-MR       1:05.50    1:05.92        
 20 Rogers, Stacey B          16 EAST-MR              1:03.56    1:05.96        
 21 Hain, Karina A            14 Twisters-MR          1:05.27    1:06.13        
 22 Caputo, Krista            14 WAC-MR               1:05.65    1:06.23        
 23 Michalak, Agata           15 Twisters-MR          1:06.18    1:06.35        
 24 Leong, Deirdre            17 FLY-MR               1:04.08    1:06.52        
 25 Callahan, Courtney E      18 EAST-MR              1:01.54    1:06.63        
 26 Michalak, Zuzanna         17 Twisters-MR          1:06.98    1:06.75        
 27 Flower, Lauren E          15 EAST-MR              1:06.00    1:07.12        
 28 Marynowski, Ryan M        16 EAST-MR              1:03.14    1:07.15        
 29 Fischer, Betsy C          17 UN-EA-MR             1:05.23    1:07.17        
 30 Ginsberg, Ariel E         16 EAST-MR              1:05.52    1:07.31        
 31 Diaz, Susan               15 Twisters-MR          1:05.80    1:07.32        
 32 Suzuka, Yuka              17 EAST-MR              1:03.85    1:07.34        
 33 Kadala, Kristyn E         15 EAST-MR              1:11.00    1:07.44        
 34 D'Arcy, Maggie L          15 EAST-MR              1:01.76    1:07.60        
 35 Kraus, Katherine A        15 FLY-MR               1:12.02    1:07.80        
 36 Kaefer, Jessica L         15 Express Swimming-MR  1:03.78    1:08.07        
 37 Guzman, Paula             18 FLY-MR               1:07.19    1:08.14        
 38 Krestyaninova, Olga       15 TRS-MR               1:12.86    1:08.18        
 39 Cannatella, Annie M       15 Express Swimming-MR  1:07.17    1:08.31        
 39 Lindahl, Stephanie        15 Express Swimming-MR  1:07.98    1:08.31        
 41 Kim, Jane                 17 FLY-MR               1:06.94    1:08.66        
 42 Vanderlinden, Mariel      15 Twisters-MR          1:09.22    1:08.69        
 43 Krebs, Kristen E          15 Express Swimming-MR  1:09.12    1:08.74        
 44 Pitrelli, Christina E     16 IA-MR                1:08.45    1:08.77        
 45 Shannon, Caroline K       17 EAST-MR              1:07.52    1:09.03        
 46 Geissler, Kim             14 WAC-MR               1:06.40    1:09.70        
 47 McDonough, Maureen P      17 WAC-MR               1:04.44    1:09.78        
 48 Cutrera, Gabriella D      15 FLY-MR               1:11.18    1:09.87        
 49 deFreitas, Sophie         13 WAC-MR               1:08.77    1:10.06        
 50 Wadolowska, Julia         16 Twisters-MR          1:09.83    1:10.28        
 50 Arana, Priscilla          17 FLY-MR               1:09.16    1:10.28        
 52 O'Brien, Kaitlin          16 WAC-MR               1:08.57    1:10.66        
 53 Thermos, Christiana       16 WAC-MR               1:08.36    1:10.95        
 54 Tam, Melanie              15 WAC-MR               1:08.71    1:10.97        
 55 Ryan, Mary C              17 WAC-MR               1:08.82    1:11.32        
 56 Santos, Samantha P        12 FLY-MR               1:15.54    1:11.84        
 57 Gavin, Tricia A           17 WAC-MR               1:08.29    1:11.85        
 58 McDonough, Colleen P      12 WAC-MR               1:13.59    1:11.95        
 59 Lewis, Kamara A           15 Twisters-MR          1:10.54    1:12.41        
 60 Cruz, Brigitti S          12 Twisters-MR          1:15.16    1:12.76        
 61 Castellano, Gabriella A   14 WAC-MR               1:09.12    1:12.88        
 62 Tobin, Kate E             15 IA-MR                1:13.50    1:12.97        
 63 Boccia, Lindsay M         14 WAC-MR               1:10.19    1:13.61        
 64 Dans, Miesha K            14 Express Swimming-MR  1:16.34    1:13.69        
 65 Cannatella, Katie G       14 Express Swimming-MR  1:12.31    1:13.99        
 66 Catano, Tiffany           11 IA-MR                1:13.26    1:14.31        
 67 Rudolph, Holly E          16 Express Swimming-MR  1:11.59    1:14.43        
 68 Zoine, Jackie T           14 Express Swimming-MR  1:12.32    1:15.07        
 69 Cohen, Lynzee R           14 WAC-MR               1:12.55    1:15.13        
 70 Tusa, Joana F             15 Express Swimming-MR  1:12.66    1:15.74        
 71 O'Hara, Meghan N          15 Express Swimming-MR  1:16.21    1:16.85        
 72 Betzios, Alexandra P      12 Express Swimming-MR  1:19.07    1:17.97        
 73 Griffin, Emily A          16 EAST-MR              1:15.63    1:18.45        
 74 Ko, Jennifer E            15 FLY-MR               1:20.04    1:19.45        
 75 Mirabal, Blair V          15 FLY-MR               1:16.50    1:19.88        
 76 Georgescu, Mary A         16 Twisters-MR          1:16.74    1:19.92        
 77 DiGiovanni, Jeni M        13 FLY-MR               1:22.27    1:21.22        
 78 Perrone, Amanda J         12 North Shore-MR       1:18.87    1:22.69        
 79 LI, Shelly                15 FLY-MR               1:26.00    1:30.74        
 
Girls 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hain, Karina A            14 Twisters-MR          1:12.93    1:11.58        
  2 Michalak, Agata           15 Twisters-MR          1:10.48    1:12.57        
  3 Suzuka, Yuka              17 EAST-MR              1:06.83    1:12.62        
  4 Leong, Deirdre            17 FLY-MR               1:11.13    1:13.23        
  5 Gavin, Kara C             14 WAC-MR               1:10.42    1:14.10        
  6 Glenday, Heather M        16 IA-MR                1:13.53    1:14.20        
  7 Ha, Kathryn C             17 EAST-MR              1:07.07    1:14.51        
  8 Lindahl, Melissa M        16 Express Swimming-MR  1:10.46    1:14.84        
  9 Panzarino, Alexandra M    15 EAST-MR              1:10.77    1:16.03        
 10 Leong, Keara M            15 FLY-MR               1:16.92    1:16.07        
 11 Marynowski, Ryan M        16 EAST-MR              1:09.43    1:16.39        
 12 Skeivys, Maria E          15 Twisters-MR          1:13.98    1:16.46        
 13 Hunter, Claire M          16 EAST-MR              1:08.69    1:16.97        
 14 Calderoni, Erin P         14 EAST-MR              1:16.00    1:17.54        
 15 D'Arcy, Maggie L          15 EAST-MR              1:07.79    1:17.84        
 16 Jacobsen, Ginger M        15 Express Swimming-MR  1:16.19    1:17.95        
 17 Michalak, Zuzanna         17 Twisters-MR          1:20.47    1:18.29        
 18 Catano, Tiffany           11 IA-MR                1:18.86    1:18.64        
 19 Ponzo, Victoria A         17 Twisters-MR          1:18.94    1:18.67        
 20 Kuzniewski, Kayla J       13 Express Swimming-MR  1:15.21    1:18.69        
 21 Mrozinski, Melissa        16 UNWAC-MR             1:13.04    1:18.90        
 21 Kraus, Katherine A        15 FLY-MR               1:28.29    1:18.90        
 23 Meng, Margaret            15 Express Swimming-MR  1:16.67    1:18.97        
 24 Fountain, Michelle L      17 IA-MR                1:16.11    1:19.47        
 25 Holmes, Lindsie           15 TRS-MR               1:21.32    1:19.48        
 26 Kuzniewski, Megan A       16 Express Swimming-MR       NT    1:19.66        
 27 Ryan, Mary C              17 WAC-MR               1:15.45    1:19.71        
 28 Callahan, Courtney E      18 EAST-MR              1:10.11    1:20.12        
 29 Boccia, Lindsay M         14 WAC-MR               1:17.69    1:20.43        
 30 McDonough, Colleen P      12 WAC-MR               1:18.67    1:20.65        
 31 Cruz, Brigitti S          12 Twisters-MR          1:20.69    1:20.76        
 32 deFreitas, Sophie         13 WAC-MR               1:14.27    1:20.79        
 33 Fischer, Betsy C          17 UN-EA-MR             1:22.11    1:20.88        
 34 O'Brien, Kaitlin          16 WAC-MR               1:16.71    1:22.38        
 35 Guzman, Paula             18 FLY-MR               1:18.02    1:22.41        
 36 Caputo, Krista            14 WAC-MR               1:19.44    1:22.51        
 37 Kadala, Kristyn E         15 EAST-MR              1:21.00    1:22.52        
 38 Shannon, Caroline K       17 EAST-MR              1:18.83    1:22.81        
 39 Vanderlinden, Mariel      15 Twisters-MR          1:18.24    1:23.04        
 40 Pitrelli, Christina E     16 IA-MR                1:20.69    1:23.07        
 41 Kaefer, Jessica L         15 Express Swimming-MR  1:16.67    1:23.66        
 42 McDonough, Maureen P      17 WAC-MR               1:15.83    1:23.72        
 43 Cutrera, Gabriella D      15 FLY-MR               1:24.49    1:24.32        
 44 Fischer, Sarah G          15 UN-EA-MR             1:21.21    1:25.15        
 45 Santos, Samantha P        12 FLY-MR               1:29.65    1:25.68        
 46 Wadolowska, Julia         16 Twisters-MR          1:21.68    1:26.12        
 47 Ginsberg, Ariel E         16 EAST-MR              1:19.75    1:26.38        
 48 Tobin, Kate E             15 IA-MR                1:22.95    1:27.13        
 49 Rudolph, Holly E          16 Express Swimming-MR  1:20.49    1:27.53        
 50 Lewis, Kamara A           15 Twisters-MR          1:26.13    1:28.99        
 51 Castellano, Gabriella A   14 WAC-MR               1:20.57    1:29.59        
 52 O'Hara, Meghan N          15 Express Swimming-MR  1:30.09    1:29.70        
 53 Griffin, Emily A          16 EAST-MR              1:26.53    1:30.92        
 54 Georgescu, Mary A         16 Twisters-MR          1:30.40    1:31.71        
 55 Cohen, Lynzee R           14 WAC-MR               1:24.11    1:31.87        
 56 DiGiovanni, Jeni M        13 FLY-MR               1:35.00    1:31.89        
 57 Geissler, Kim             14 WAC-MR               1:23.12    1:32.01        
 58 Mirabal, Blair V          15 FLY-MR               1:30.39    1:32.46        
 59 Cannatella, Katie G       14 Express Swimming-MR  1:26.53    1:33.11        
 60 Tusa, Joana F             15 Express Swimming-MR  1:30.30    1:33.64        
 61 Vizcaino, Kristine J      12 North Shore-MR       1:33.29    1:35.47        
 62 Perrone, Amanda J         12 North Shore-MR       1:33.33    1:36.63        
 63 LI, Shelly                15 FLY-MR               1:38.00    1:48.83        
 
Girls 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krakauer, Amy L           22 UN-CO-MR             2:45.09    2:52.80        
                1:15.44   2:52.80 (1:37.36)                                        
  2 Flower, Lauren E          15 EAST-MR              2:54.00    2:54.47        
                1:26.33   2:54.47 (1:28.14)                                        
  3 Callahan, Courtney E      18 EAST-MR              2:43.45    2:56.10        
                1:24.21   2:56.10 (1:31.89)                                        
  4 Kim, Jane                 17 FLY-MR               2:55.63    2:57.56        
                1:26.16   2:57.56 (1:31.40)                                        
  5 Betancourt, Lauren        16 FLY-MR               2:52.25    2:58.89        
                1:24.90   2:58.89 (1:33.99)                                        
  6 Arana, Priscilla          17 FLY-MR               2:53.49    2:59.20        
                1:25.50   2:59.20 (1:33.70)                                        
  7 Fabrizio, Jessica M       13 North Shore-MR       2:56.38    2:59.65        
                1:24.60   2:59.65 (1:35.05)                                        
  8 Fischer, Sarah G          15 UN-EA-MR             3:05.21    2:59.85        
                1:24.27   2:59.85 (1:35.58)                                        
  9 Pangilinan, Erica L       17 EAST-MR              2:48.26    3:00.12        
                1:24.03   3:00.12 (1:36.09)                                        
 10 Fischer, Betsy C          17 UN-EA-MR             2:58.11    3:01.22        
                1:27.41   3:01.22 (1:33.81)                                        
 11 Parmiter, Lindsey T       16 Express Swimming-MR  2:57.45    3:02.34        
                1:26.95   3:02.34 (1:35.39)                                        
 12 Gavin, Tricia A           17 WAC-MR               2:55.10    3:03.28        
                1:31.07   3:03.28 (1:32.21)                                        
 13 Dwyer, Brianne M          17 Express Swimming-MR  2:49.23    3:04.49        
                1:26.52   3:04.49 (1:37.97)                                        
 14 Rogers, Stacey B          16 EAST-MR              2:55.26    3:05.07        
                1:29.24   3:05.07 (1:35.83)                                        
 15 Madalena, Kathryn M       15 Express Swimming-MR  3:00.33    3:05.35        
                1:30.85   3:05.35 (1:34.50)                                        
 16 Shannon, Caroline K       17 EAST-MR              2:59.07    3:05.74        
                1:27.67   3:05.74 (1:38.07)                                        
 17 Lucas, Marie E            12 Express Swimming-MR  2:58.61    3:06.34        
                1:29.53   3:06.34 (1:36.81)                                        
 18 Suzuka, Yuka              17 EAST-MR              2:58.44    3:06.52        
                1:30.87   3:06.52 (1:35.65)                                        
 19 Graham, Caitlin           15 Express Swimming-MR  3:02.19    3:08.04        
                1:29.34   3:08.04 (1:38.70)                                        
 20 Arana, Jennifer           11 FLY-MR               3:08.00    3:09.95        
                1:33.43   3:09.95 (1:36.52)                                        
 21 Costa, Christina M        16 EAST-MR              3:03.18    3:10.45        
                1:30.16   3:10.45 (1:40.29)                                        
 22 Krestyaninova, Olga       15 TRS-MR               3:09.41    3:11.19        
                1:27.92   3:11.19 (1:43.27)                                        
 23 Kadala, Kristyn E         15 EAST-MR              3:08.00    3:15.64        
                1:33.48   3:15.64 (1:42.16)                                        
 24 Diaz, Susan               15 Twisters-MR          3:13.82    3:16.40        
                1:33.77   3:16.40 (1:42.63)                                        
 25 Thermos, Christiana       16 WAC-MR               3:20.46    3:21.19        
                1:38.64   3:21.19 (1:42.55)                                        
 26 Tam, Melanie              15 WAC-MR               3:20.69    3:22.31        
                1:39.00   3:22.31 (1:43.31)                                        
 27 McDonough, Maureen P      17 WAC-MR               3:09.28    3:24.68        
                1:37.11   3:24.68 (1:47.57)                                        
 28 Vizcaino, Kristine J      12 North Shore-MR       3:25.39    3:25.14        
                1:40.19   3:25.14 (1:44.95)                                        
 29 Jacobsen, Ginger M        15 Express Swimming-MR  3:13.51    3:25.40        
                1:37.69   3:25.40 (1:47.71)                                        
 30 Ko, Jennifer E            15 FLY-MR               3:18.33    3:28.88        
                1:40.00   3:28.88 (1:48.88)                                        
 31 O'Brien, Kaitlin          16 WAC-MR               3:22.47    3:28.96        
                1:42.62   3:28.96 (1:46.34)                                        
 32 Castellano, Gabriella A   14 WAC-MR               3:36.92    3:30.38        
                1:42.49   3:30.38 (1:47.89)                                        
 33 Cohen, Lynzee R           14 WAC-MR               3:26.40    3:32.09        
                1:42.69   3:32.09 (1:49.40)                                        
 34 Georgescu, Mary A         16 Twisters-MR          3:38.52    3:32.93        
                1:42.25   3:32.93 (1:50.68)                                        
 35 DiGiovanni, Jeni M        13 FLY-MR               3:45.98    3:33.15        
                1:43.25   3:33.15 (1:49.90)                                        
 36 McDonough, Colleen P      12 WAC-MR                    NT    3:33.52        
                1:42.23   3:33.52 (1:51.29)                                        
 37 Boccia, Lindsay M         14 WAC-MR               3:23.84    3:37.66        
                1:43.07   3:37.66 (1:54.59)                                        
 
Girls 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Panzarino, Alexandra M    15 EAST-MR              2:29.15    2:30.14        
                1:11.43   2:30.14 (1:18.71)                                        
  2 Nugent, Susan A           16 Express Swimming-MR  2:25.17    2:32.14        
                1:13.28   2:32.14 (1:18.86)                                        
  3 Rogers, Stacey B          16 EAST-MR              2:30.44    2:33.88        
                1:14.68   2:33.88 (1:19.20)                                        
  4 Ha, Kathryn C             17 EAST-MR              2:24.55    2:34.77        
                1:13.36   2:34.77 (1:21.41)                                        
  5 Marynowski, Ryan M        16 EAST-MR              2:22.48    2:35.01        
                1:13.34   2:35.01 (1:21.67)                                        
  6 Mu, Isabella              14 Express Swimming-MR  2:43.32    2:35.42        
                1:14.53   2:35.42 (1:20.89)                                        
  7 Warren, Frances V         14 Express Swimming-MR  2:31.11    2:35.64        
                1:14.32   2:35.64 (1:21.32)                                        
  8 Ponzo, Victoria A         17 Twisters-MR          2:34.52    2:37.56        
                1:13.94   2:37.56 (1:23.62)                                        
  9 Lucas, Marie E            12 Express Swimming-MR  2:36.24    2:39.73        
                1:15.19   2:39.73 (1:24.54)                                        
 10 Flower, Lauren E          15 EAST-MR              2:37.00    2:39.80        
                1:18.84   2:39.80 (1:20.96)                                        
 11 Mrozinski, Melissa        16 UNWAC-MR             2:30.37    2:42.45        
                1:16.68   2:42.45 (1:25.77)                                        
 12 Pangilinan, Erica L       17 EAST-MR              2:28.20    2:42.77        
                1:16.38   2:42.77 (1:26.39)                                        
 13 Kuzniewski, Megan A       16 Express Swimming-MR  2:41.02    2:43.66        
                1:16.59   2:43.66 (1:27.07)                                        
 14 Michalak, Zuzanna         17 Twisters-MR          2:41.97    2:43.74        
                1:15.94   2:43.74 (1:27.80)                                        
 15 Costa, Christina M        16 EAST-MR              2:35.14    2:43.97        
                1:18.62   2:43.97 (1:25.35)                                        
 16 Arana, Jennifer           11 FLY-MR               2:50.00    2:44.16        
                1:17.95   2:44.16 (1:26.21)                                        
 17 Guzman, Paula             18 FLY-MR               2:33.63    2:44.17        
                1:18.76   2:44.17 (1:25.41)                                        
 18 D'Arcy, Maggie L          15 EAST-MR              2:40.12    2:44.60        
                1:16.81   2:44.60 (1:27.79)                                        
 19 Hunter, Claire M          16 EAST-MR              2:40.63    2:45.83        
                1:17.35   2:45.83 (1:28.48)                                        
 20 Gavin, Kara C             14 WAC-MR               2:48.88    2:49.23        
                1:22.79   2:49.23 (1:26.44)                                        
 21 Calderoni, Erin P         14 EAST-MR              2:52.00    2:51.01        
                1:19.73   2:51.01 (1:31.28)                                        
 22 Fountain, Michelle L      17 IA-MR                2:40.90    2:51.37        
                1:16.22   2:51.37 (1:35.15)                                        
 23 Gavin, Tricia A           17 WAC-MR               2:40.58    2:55.18        
                1:21.99   2:55.18 (1:33.19)                                        
 24 Holmes, Lindsie           15 TRS-MR               2:56.42    2:56.92        
                1:19.97   2:56.92 (1:36.95)                                        
 25 Caputo, Krista            14 WAC-MR               3:06.27    3:00.55        
                1:25.44   3:00.55 (1:35.11)                                        
 26 Ryan, Mary C              17 WAC-MR               2:56.59    3:00.97        
                1:26.50   3:00.97 (1:34.47)                                        
 27 Thermos, Christiana       16 WAC-MR               3:03.87    3:01.44        
                1:24.62   3:01.44 (1:36.82)                                        
 28 Fabrizio, Jessica M       13 North Shore-MR       2:51.18    3:03.54        
                1:25.57   3:03.54 (1:37.97)                                        
 29 Ginsberg, Ariel E         16 EAST-MR              2:42.99    3:03.82        
                1:26.34   3:03.82 (1:37.48)                                        
 30 Cutrera, Gabriella D      15 FLY-MR               3:03.81    3:05.40        
                1:23.30   3:05.40 (1:42.10)                                        
 31 Tam, Melanie              15 WAC-MR               2:56.67    3:07.51        
                1:24.81   3:07.51 (1:42.70)                                        
 32 Cohen, Lynzee R           14 WAC-MR               3:12.51    3:13.54        
                1:31.05   3:13.54 (1:42.49)                                        
 33 Geissler, Kim             14 WAC-MR               3:08.78    3:13.92        
                1:30.45   3:13.92 (1:43.47)                                        
 34 Dans, Miesha K            14 Express Swimming-MR  3:06.95    3:21.73        
 35 Zoine, Jackie T           14 Express Swimming-MR  3:21.32    3:24.32        
                1:33.36   3:24.32 (1:50.96)                                        
 36 Mirabal, Blair V          15 FLY-MR               3:26.22    3:25.76        
                1:32.09   3:25.76 (1:53.67)                                        
 37 deFreitas, Sophie         13 WAC-MR                    NT    3:29.09        
 
Girls 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                13 Twisters-MR          2:21.39    2:20.65        
                1:07.41   2:20.65 (1:13.24)                                        
  2 Hain, Karina A            14 Twisters-MR          2:35.38    2:37.71        
                1:13.23   2:37.71 (1:24.48)                                        
  3 Glenday, Heather M        16 IA-MR                2:30.04    2:38.81        
                1:14.77   2:38.81 (1:24.04)                                        
  4 Mu, Isabella              14 Express Swimming-MR  2:42.11    2:38.98        
                1:15.20   2:38.98 (1:23.78)                                        
  5 Skeivys, Maria E          15 Twisters-MR          2:36.81    2:39.64        
                1:17.51   2:39.64 (1:22.13)                                        
  6 Lucas, Marie E            12 Express Swimming-MR  2:44.11    2:39.82        
                1:16.61   2:39.82 (1:23.21)                                        
  7 Arana, Jennifer           11 FLY-MR               2:44.08    2:40.22        
                1:17.06   2:40.22 (1:23.16)                                        
  8 Parmiter, Lindsey T       16 Express Swimming-MR  2:38.00    2:41.13        
                1:17.55   2:41.13 (1:23.58)                                        
  9 Michalak, Agata           15 Twisters-MR          2:32.10    2:41.16        
                1:13.25   2:41.16 (1:27.91)                                        
 10 Dwyer, Brianne M          17 Express Swimming-MR  2:36.71    2:41.56        
                1:17.39   2:41.56 (1:24.17)                                        
 11 Leong, Keara M            15 FLY-MR               2:55.94    2:41.60        
                1:16.69   2:41.60 (1:24.91)                                        
 12 Leong, Deirdre            17 FLY-MR               2:51.87    2:42.17        
                1:13.72   2:42.17 (1:28.45)                                        
 13 Schlichte, Sarah A        16 Express Swimming-MR  2:39.77    2:42.42        
                1:16.97   2:42.42 (1:25.45)                                        
 14 Mrozinski, Melissa        16 UNWAC-MR             2:32.23    2:42.72        
                1:17.69   2:42.72 (1:25.03)                                        
 15 Krebs, Kristen E          15 Express Swimming-MR  2:40.68    2:42.81        
                1:19.86   2:42.81 (1:22.95)                                        
 16 Betancourt, Lauren        16 FLY-MR               2:36.94    2:43.51        
                1:17.22   2:43.51 (1:26.29)                                        
 17 Kim, Jane                 17 FLY-MR               2:40.96    2:43.57        
                1:19.85   2:43.57 (1:23.72)                                        
 18 Gavin, Kara C             14 WAC-MR               2:38.61    2:45.33        
                1:17.85   2:45.33 (1:27.48)                                        
 19 Arana, Priscilla          17 FLY-MR               2:44.11    2:48.42        
                1:24.28   2:48.42 (1:24.14)                                        
 20 Madalena, Kathryn M       15 Express Swimming-MR  2:41.00    2:48.57        
                1:23.44   2:48.57 (1:25.13)                                        
 21 Holmes, Lindsie           15 TRS-MR               2:49.39    2:48.62        
                1:19.00   2:48.62 (1:29.62)                                        
 22 Gavin, Tricia A           17 WAC-MR               2:42.12    2:48.98        
                1:24.51   2:48.98 (1:24.47)                                        
 23 Thermos, Christiana       16 WAC-MR               2:42.26    2:49.31        
                1:22.59   2:49.31 (1:26.72)                                        
 24 Kraus, Katherine A        15 FLY-MR               2:58.10    2:49.76        
                1:19.72   2:49.76 (1:30.04)                                        
 25 Graham, Caitlin           15 Express Swimming-MR  2:44.47    2:50.03        
                1:20.81   2:50.03 (1:29.22)                                        
 26 Cannatella, Annie M       15 Express Swimming-MR  2:44.18    2:50.04        
                1:23.72   2:50.04 (1:26.32)                                        
 27 Kuzniewski, Megan A       16 Express Swimming-MR  2:44.62    2:50.11        
                1:21.82   2:50.11 (1:28.29)                                        
 28 Diaz, Susan               15 Twisters-MR          2:46.74    2:50.39        
                1:21.33   2:50.39 (1:29.06)                                        
 29 Lindahl, Melissa M        16 Express Swimming-MR  2:40.61    2:50.57        
                1:18.30   2:50.57 (1:32.27)                                        
 30 Caputo, Krista            14 WAC-MR               2:49.42    2:51.63        
                1:24.63   2:51.63 (1:27.00)                                        
 31 Pitrelli, Christina E     16 IA-MR                2:50.89    2:53.08        
                1:23.66   2:53.08 (1:29.42)                                        
 32 Lindahl, Stephanie        15 Express Swimming-MR  2:50.53    2:53.49        
                1:23.65   2:53.49 (1:29.84)                                        
 33 Krestyaninova, Olga       15 TRS-MR               3:00.56    2:54.09        
                1:25.34   2:54.09 (1:28.75)                                        
 34 Tam, Melanie              15 WAC-MR               2:50.92    2:55.06        
                1:21.83   2:55.06 (1:33.23)                                        
 35 Vanderlinden, Mariel      15 Twisters-MR          2:50.91    2:55.78        
                1:24.35   2:55.78 (1:31.43)                                        
 36 Cruz, Brigitti S          12 Twisters-MR          2:59.11    2:55.92        
                1:22.28   2:55.92 (1:33.64)                                        
 37 Santos, Samantha P        12 FLY-MR               3:09.68    2:55.99        
                1:25.72   2:55.99 (1:30.27)                                        
 38 O'Brien, Kaitlin          16 WAC-MR               2:49.51    2:57.71        
                1:26.80   2:57.71 (1:30.91)                                        
 39 McDonough, Maureen P      17 WAC-MR               2:46.70    2:58.58        
                1:29.00   2:58.58 (1:29.58)                                        
 40 Wadolowska, Julia         16 Twisters-MR          2:57.71    3:00.28        
                1:23.15   3:00.28 (1:37.13)                                        
 41 Catano, Tiffany           11 IA-MR                2:55.98    3:01.75        
                1:25.73   3:01.75 (1:36.02)                                        
 42 McDonough, Colleen P      12 WAC-MR               3:08.91    3:02.37        
                1:24.46   3:02.37 (1:37.91)                                        
 43 Tobin, Kate E             15 IA-MR                3:00.04    3:03.17        
                1:26.49   3:03.17 (1:36.68)                                        
 44 Ryan, Mary C              17 WAC-MR               2:47.51    3:03.55        
                1:28.25   3:03.55 (1:35.30)                                        
 45 Boccia, Lindsay M         14 WAC-MR               2:52.75    3:04.69        
                1:25.89   3:04.69 (1:38.80)                                        
 46 Castellano, Gabriella A   14 WAC-MR               2:56.84    3:04.79        
                1:31.14   3:04.79 (1:33.65)                                        
 47 Geissler, Kim             14 WAC-MR               2:53.60    3:07.40        
                1:29.33   3:07.40 (1:38.07)                                        
 48 deFreitas, Sophie         13 WAC-MR               3:00.66    3:10.25        
                1:31.52   3:10.25 (1:38.73)                                        
 49 Lewis, Kamara A           15 Twisters-MR          3:12.02    3:10.30        
                1:28.92   3:10.30 (1:41.38)                                        
 50 Ko, Jennifer E            15 FLY-MR               3:10.29    3:11.55        
                1:34.97   3:11.55 (1:36.58)                                        
 51 Vizcaino, Kristine J      12 North Shore-MR       3:11.49    3:15.17        
                1:37.01   3:15.17 (1:38.16)                                        
 52 Schoenfeld, Sarah L       10 North Shore-MR       3:28.01    3:30.23        
                1:41.91   3:30.23 (1:48.32)                                        
 53 Perrone, Amanda J         12 North Shore-MR       3:23.07    3:35.07        
                1:52.59   3:35.07 (1:42.48)                                        
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zezula, Mateusz           10 Twisters-MR            34.26      30.66        
  2 WU, Kevin Z               10 FLY-MR                 33.30      33.06        
  3 Sigaty, Thomas R           9 North Shore-MR         35.49      34.76        
  4 Foo, Felix X              10 FLY-MR                 35.48      35.33        
  5 Li, Alan                  10 FLY-MR                 37.50      35.91        
  6 Poblano, Christian S      10 CSC-MR                 36.10      36.04        
  7 McDougall, Robert J       10 CSC-MR                 35.89      37.42        
  8 Roche, Patrick D           9 IA-MR                  39.41      38.32        
  9 Graham, Joseph P           8 Express Swimming-MR    44.87      39.45        
 10 Cannon, Sean D             9 CSC-MR                 37.09      39.46        
 11 Baliabin, Mikhail         10 Shy/Seals-MR              NT      40.91        
 12 Lee, Andy                  6 Twisters-MR            48.37      42.86        
 13 Phang, Yik Fung            7 FLY-MR                 44.00      43.89        
 14 Crafa, Thomas J           10 Express Swimming-MR    52.55      45.31        
 15 Wong, Eric                10 Shy/Seals-MR           47.95      45.40        
 16 Wynter, Benjamin S         9 CSC-MR                    NT      45.60        
 17 Lowther, Jake              7 TRS-MR                 52.00      45.70        
 18 Wronecki, Adam            10 Twisters-MR            49.53      46.10        
 19 YU, Dominic               10 Twisters-MR            46.14      47.83        
 20 Santos, Douglas J          7 FLY-MR                 50.00      51.51        
 21 Shashaty, Jack             8 WAC-MR                 56.21      52.70        
 22 Reindl, James P            8 Express Swimming-MR       NT      54.93        
 23 Thomas, Kieran C           8 IA-MR                  56.75      55.08        
 24 German, Alexander N        9 Express Swimming-MR  1:05.15      55.63        
 25 Plotka, Robert J           7 Express Swimming-MR  1:19.02      56.49        
 26 Sanders, Dylan T          10 CSC-MR                    NT      59.82        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zezula, Mateusz           10 Twisters-MR          1:19.38    1:10.97        
  2 WU, Kevin Z               10 FLY-MR               1:13.61    1:13.80        
  3 Pompay, John A            10 Express Swimming-MR  1:17.46    1:15.99        
  4 Foo, Felix X              10 FLY-MR               1:20.02    1:19.09        
  5 DeVito, TJ                10 TRS-MR               1:24.44    1:19.41        
  6 Li, Alan                  10 FLY-MR               1:22.56    1:20.94        
  7 Cannon, Sean D             9 CSC-MR               1:21.74    1:22.86        
  8 McDougall, Robert J       10 CSC-MR               1:20.29    1:23.84        
  9 Poblano, Christian S      10 CSC-MR               1:21.98    1:24.66        
 10 Thompson, Solomon J        8 EAST-MR              1:23.55    1:25.39        
 11 Graham, Joseph P           8 Express Swimming-MR  1:30.20    1:27.93        
 12 Roche, Patrick D           9 IA-MR                1:29.45    1:27.96        
 13 Ortof, Harry C             9 Express Swimming-MR  1:27.14    1:28.00        
 14 Murphy, Andrew D           9 North Shore-MR       1:37.16    1:30.43        
 15 Masino, Corey J           10 EAST-MR              1:28.76    1:30.92        
 16 Lamadrid, Andrew M        10 EAST-MR              1:33.19    1:30.95        
 17 Baliabin, Mikhail         10 Shy/Seals-MR         1:45.51    1:31.91        
 18 Yoon, Justin              10 Express Swimming-MR  1:36.64    1:33.96        
 19 Konovalov, Veniamin        9 Shy/Seals-MR              NT    1:34.27        
 20 Chang, Kevin C            10 Express Swimming-MR  1:45.98    1:34.44        
 21 Dolidov, Andrei           10 Shy/Seals-MR              NT    1:37.39        
 22 Lowther, Jake              7 TRS-MR               1:52.00    1:39.84        
 23 Sheng, Eric               10 Express Swimming-MR  1:47.56    1:39.87        
 24 Wang, Jack                10 Twisters-MR          2:00.94    1:40.50        
 25 Plotka, Jeffery G         10 Express Swimming-MR  1:37.12    1:40.51        
 26 Phang, Yik Fung            7 FLY-MR               1:40.00    1:42.21        
 27 Wong, Eric                10 Shy/Seals-MR              NT    1:42.26        
 28 Crafa, John M             10 Express Swimming-MR  1:42.17    1:42.54        
 29 Crafa, Thomas J           10 Express Swimming-MR  1:59.63    1:51.57        
 30 Santos, Douglas J          7 FLY-MR               1:50.00    1:52.94        
 31 Wynter, Benjamin S         9 CSC-MR                    NT    1:54.48        
 32 German, Alexander N        9 Express Swimming-MR  1:51.70    1:56.63        
 33 Thomas, Kieran C           8 IA-MR                2:05.19    2:00.23        
 34 Shashaty, Jack             8 WAC-MR               2:05.59    2:04.12        
 35 Plotka, Robert J           7 Express Swimming-MR  2:28.48    2:09.39        
 36 Sanders, Dylan T          10 CSC-MR                    NT    2:20.30        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeVito, TJ                10 TRS-MR               1:38.66    1:32.16        
  2 Masino, Corey J           10 EAST-MR              1:33.42    1:38.12        
  3 Thompson, Solomon J        8 EAST-MR              1:33.75    1:38.22        
  4 Michel, Jeffrey R          9 North Shore-MR       1:34.23    1:38.71        
  5 Baliabin, Mikhail         10 Shy/Seals-MR         1:58.32    1:43.16        
  6 Chang, Kevin C            10 Express Swimming-MR  1:47.37    1:47.20        
  7 Dolidov, Andrei           10 Shy/Seals-MR              NT    1:48.77        
  8 Yoon, Justin              10 Express Swimming-MR  1:51.91    1:49.51        
  9 Lamadrid, Andrew M        10 EAST-MR              1:52.47    1:51.75        
 10 Sheng, Eric               10 Express Swimming-MR  2:02.11    1:59.80        
 11 Wronecki, Adam            10 Twisters-MR          1:59.30    2:00.32        
 12 Shashaty, Jack             8 WAC-MR                    NT    2:09.74        
 13 Wang, Jack                10 Twisters-MR          1:59.66    2:10.51        
 14 Santos, Douglas J          7 FLY-MR               2:20.00    2:13.31        
 -- YU, Dominic               10 Twisters-MR          1:56.98         DQ        
      Not on back off wall
 -- Wynter, Benjamin S         9 CSC-MR                    NT         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sigaty, Thomas R           9 North Shore-MR       1:37.49    1:39.16        
  2 Li, Alan                  10 FLY-MR               1:46.25    1:39.34        
  3 Pompay, John A            10 Express Swimming-MR  1:41.13    1:44.65        
  4 Foo, Felix X              10 FLY-MR               1:48.60    1:46.01        
  5 DeVito, TJ                10 TRS-MR               1:54.12    1:50.30        
  6 McDougall, Robert J       10 CSC-MR               1:50.21    1:57.41        
  7 Konovalov, Veniamin        9 Shy/Seals-MR              NT    2:03.63        
  8 Wang, Jack                10 Twisters-MR          2:12.22    2:06.57        
  9 Reindl, James P            8 Express Swimming-MR  2:15.11    2:06.93        
 10 Crafa, John M             10 Express Swimming-MR  2:02.86    2:07.12        
 11 Ortof, Harry C             9 Express Swimming-MR  1:56.22    2:08.22        
 12 Wronecki, Adam            10 Twisters-MR          2:04.08    2:08.73        
 13 Plotka, Jeffery G         10 Express Swimming-MR  2:00.09    2:12.26        
 14 Murphy, Andrew D           9 North Shore-MR       2:13.12    2:16.73        
 -- Michel, Jeffrey R          9 North Shore-MR       1:51.35         DQ        
      Scissors kick
 -- Sheng, Eric               10 Express Swimming-MR  2:05.21         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WU, Kevin Z               10 FLY-MR                 36.11      36.34        
  2 Zezula, Mateusz           10 Twisters-MR            43.39      38.79        
  3 Poblano, Christian S      10 CSC-MR                 40.82      40.84        
  4 Masino, Corey J           10 EAST-MR                46.12      48.58        
  5 Thompson, Solomon J        8 EAST-MR                47.61      48.75        
  6 Konovalov, Veniamin        9 Shy/Seals-MR              NT      49.48        
  7 Phang, Yik Fung            7 FLY-MR                 55.00      50.34        
  8 Wong, Eric                10 Shy/Seals-MR           55.32      51.08        
  9 Roche, Patrick D           9 IA-MR                  47.48      52.50        
 10 YU, Dominic               10 Twisters-MR            54.12      53.10        
 11 Dolidov, Andrei           10 Shy/Seals-MR              NT      53.47        
 12 Lamadrid, Andrew M        10 EAST-MR                57.45      57.63        
 13 Shashaty, Jack             8 WAC-MR                    NT    1:07.69        
 14 Lowther, Jake              7 TRS-MR                 58.00    1:11.69        
 -- Cannon, Sean D             9 CSC-MR                 47.67         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Thomas, Kieran C           8 IA-MR                1:06.16         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         12 Twisters-MR            27.82      28.84        
  2 Fitzpatrick, Kieran T     12 OWA-MR                 29.77      29.21        
  3 Dong, Richard             12 Twisters-MR            31.64      29.43        
  4 Koo, Brandon H            11 Twisters-MR            32.05      30.44        
  5 Brown, Nate M             11 OWA-MR                 31.19      30.68        
  6 Moon, Jay                 12 Twisters-MR            33.58      31.36        
  7 Sweeney, Tim              12 WAC-MR                 32.68      31.91        
  8 Giraldo, Mateo            12 FLY-MR                 35.00      31.95        
  9 Grippo, Joseph            12 FLY-MR                 34.15      32.04        
 10 Pertsovsky, Kevin         11 Shy/Seals-MR           39.15      33.35        
 11 Beganskas, Matt P         12 OWA-MR                 33.88      33.53        
 12 Melendez, Samuel          12 TRS-MR                 38.00      33.73        
 13 Searson, Jimmy            11 Express Swimming-MR    34.77      33.79        
 14 Warren, Colin J           12 Express Swimming-MR    33.29      34.05        
 15 Tam, Gregory              12 WAC-MR                 34.02      34.19        
 16 Verba, Vlad Y             11 Shy/Seals-MR           41.19      35.24        
 17 Thurber, James T          12 CSC-MR                 34.50      35.37        
 18 Cornwallis, Robert A      12 Twisters-MR            41.00      35.51        
 19 Siboonruang, Tana         11 Twisters-MR            40.45      35.81        
 20 Kuehn, Thomas J           12 OWA-MR                 35.64      36.41        
 21 Raccioppi, Jake           11 TRS-MR                 39.69      36.44        
 22 Keane, Kevin G            12 CSC-MR                 42.09      36.66        
 23 Khanas, Yaroslav O        11 OWA-MR                 36.15      36.70        
 24 Quing, Steven             12 Twisters-MR            35.03      37.08        
 25 Diamond, Zachary          11 WAC-MR                 36.18      37.10        
 26 Caine, David              11 WAC-MR                 39.43      38.31        
 27 Rustamov, Nikita S        12 OWA-MR                 39.73      38.73        
 28 Walsh, Gavin A            12 OWA-MR                 36.60      39.23        
 29 Pizzurro, Nicholas J      11 CSC-MR                 40.48      40.00        
 30 McBride, Justin J         11 FLY-MR                 38.91      40.25        
 31 Sanchez, Elliot E         11 FLY-MR                 53.81      42.07        
 32 Rustamov, Ilya S          11 OWA-MR                 44.01      44.45        
 33 Abraham, Joshua V         12 OWA-MR                 54.24      51.88        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         12 Twisters-MR          1:00.78    1:02.39        
  2 Fitzpatrick, Kieran T     12 OWA-MR               1:03.70    1:04.67        
  3 Koo, Brandon H            11 Twisters-MR          1:10.31    1:06.03        
  4 Pu, Austin                12 Twisters-MR          1:09.43    1:07.63        
  5 Rodriguez, Raoul J        12 EAST-MR              1:06.60    1:07.75        
  6 Uszynski, Arthur          11 Twisters-MR          1:11.55    1:08.22        
  7 Portnoy, Martin           12 Shy/Seals-MR         1:11.26    1:08.40        
  8 Dong, Richard             12 Twisters-MR          1:14.29    1:08.53        
  9 McNamara, Shane M         12 EAST-MR              1:07.48    1:08.91        
 10 Lozano, Joseph            12 Express Swimming-MR  1:08.72    1:09.16        
 11 Lantin, Matthew D         12 EAST-MR              1:12.00    1:09.49        
 12 Elwyn, Chandler D         12 EAST-MR              1:09.01    1:10.06        
 13 Brown, Nate M             11 OWA-MR               1:09.03    1:10.75        
 14 Cho, Justin J             12 EAST-MR              1:05.16    1:11.24        
 15 Abdelrahman, Baraa        11 Shy/Seals-MR         1:20.66    1:12.08        
 16 DU, Jasper L              12 Express Swimming-MR  1:17.96    1:12.61        
 17 Sweeney, Tim              12 WAC-MR               1:11.56    1:12.92        
 18 Giraldo, Mateo            12 FLY-MR               1:19.90    1:13.04        
 19 Patton, Daniel J          12 Express Swimming-MR  1:11.71    1:13.36        
 20 Jaile, C-Co R             11 EAST-MR              1:14.01    1:13.67        
 21 Beganskas, Matt P         12 OWA-MR               1:15.49    1:14.11        
 22 Warren, Colin J           12 Express Swimming-MR  1:13.82    1:14.18        
 23 Curran, Tyler D           11 EAST-MR              1:16.24    1:14.22        
 24 Grippo, Joseph            12 FLY-MR               1:18.80    1:15.08        
 25 Chu, Francis              12 FLY-MR               1:31.62    1:15.16        
 26 Carter, Shane             11 TRS-MR               1:22.27    1:15.92        
 27 Callahan, Mark J          11 EAST-MR              1:16.60    1:17.41        
 28 Melendez, Samuel          12 TRS-MR               1:20.00    1:17.76        
 29 Tam, Gregory              12 WAC-MR               1:21.32    1:17.77        
 30 Barbarovich, Allen        11 Shy/Seals-MR              NT    1:17.84        
 31 Guo, Andrew               11 Twisters-MR          1:25.29    1:18.08        
 32 Searson, Jimmy            11 Express Swimming-MR  1:18.48    1:18.15        
 33 Pertsovsky, Kevin         11 Shy/Seals-MR         1:28.40    1:18.36        
 34 Zabelaj, Bujar            11 EAST-MR              1:18.32    1:18.72        
 35 Raccioppi, Jake           11 TRS-MR               1:22.58    1:18.74        
 36 Thurber, James T          12 CSC-MR               1:16.99    1:18.85        
 37 Nangle, Ryan T            12 EAST-MR              1:17.48    1:20.57        
 38 Khanas, Yaroslav O        11 OWA-MR               1:16.29    1:21.01        
 39 Williams, Tyler S         12 Express Swimming-MR  1:30.44    1:21.52        
 40 Konovalov, Nicholas       11 Shy/Seals-MR         1:38.94    1:21.90        
 41 Diamond, Zachary          11 WAC-MR               1:20.34    1:22.17        
 42 Cornwallis, Robert A      12 Twisters-MR          1:35.01    1:22.63        
 43 Belozerov, Alex           11 Twisters-MR          1:18.79    1:22.74        
 44 Kuehn, Thomas J           12 OWA-MR               1:21.58    1:24.17        
 45 Siboonruang, Tana         11 Twisters-MR          1:29.19    1:24.51        
 46 Indimine, Matthew L       11 North Shore-MR       1:27.53    1:24.79        
 47 Keane, Kevin G            12 CSC-MR               1:33.78    1:25.44        
 48 Alvarez, Jeffrey          11 Twisters-MR          1:26.58    1:26.16        
 49 Glukhman, Kevin           11 Shy/Seals-MR         1:38.45    1:26.39        
 50 McBride, Justin J         11 FLY-MR               1:26.38    1:27.74        
 51 Walsh, Gavin A            12 OWA-MR               1:24.82    1:27.79        
 52 Aizawa, Shun              12 Express Swimming-MR       NT    1:28.20        
 53 Cheong, Kevin             12 Express Swimming-MR  1:28.37    1:28.85        
 54 Panzarino, Matthew A      11 Express Swimming-MR  1:30.47    1:29.14        
 55 Caine, David              11 WAC-MR               1:42.75    1:29.91        
 56 MacAulay, Patrick M       11 EAST-MR              1:28.58    1:30.25        
 57 Rustamov, Nikita S        12 OWA-MR               1:33.87    1:32.27        
 58 Pizzurro, Nicholas J      11 CSC-MR               1:27.86    1:32.42        
 59 Rustamov, Ilya S          11 OWA-MR               1:36.72    1:38.29        
 60 Sanchez, Elliot E         11 FLY-MR               1:53.81    1:39.19        
 61 Chen, Andrew X            11 Express Swimming-MR  1:40.93    1:44.43        
 62 Palmer, James             12 Express Swimming-MR  1:46.95    1:45.98        
 63 Abraham, Joshua V         12 OWA-MR               1:46.25    1:48.52        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         12 Twisters-MR          1:11.69    1:11.97        
  2 Cho, Justin J             12 EAST-MR              1:08.88    1:12.17        
  3 Fitzpatrick, Kieran T     12 OWA-MR               1:13.82    1:17.53        
  4 Koo, Brandon H            11 Twisters-MR          1:20.30    1:17.70        
  5 Uszynski, Arthur          11 Twisters-MR          1:21.84    1:17.89        
  6 Pu, Austin                12 Twisters-MR          1:18.50    1:17.93        
  7 Rodriguez, Raoul J        12 EAST-MR              1:15.90    1:19.38        
  8 Moon, Jay                 12 Twisters-MR          1:28.12    1:20.05        
  9 Brown, Nate M             11 OWA-MR               1:20.68    1:20.43        
 10 Portnoy, Martin           12 Shy/Seals-MR         1:30.01    1:22.41        
 11 Elwyn, Chandler D         12 EAST-MR              1:23.83    1:23.50        
 12 Curran, Tyler D           11 EAST-MR              1:23.70    1:23.69        
 13 Zabelaj, Bujar            11 EAST-MR              1:22.36    1:24.79        
 14 Abdelrahman, Baraa        11 Shy/Seals-MR         1:31.47    1:25.64        
 15 Patton, Daniel J          12 Express Swimming-MR  1:25.06    1:25.88        
 16 Diamond, Zachary          11 WAC-MR               1:20.03    1:26.19        
 17 Konovalov, Nicholas       11 Shy/Seals-MR              NT    1:27.78        
 18 Beganskas, Matt P         12 OWA-MR               1:27.36    1:28.81        
 18 Grippo, Joseph            12 FLY-MR               1:35.69    1:28.81        
 20 Tam, Gregory              12 WAC-MR               1:36.93    1:30.47        
 21 Melendez, Samuel          12 TRS-MR               1:51.33    1:31.28        
 22 Jaile, C-Co R             11 EAST-MR              1:29.47    1:33.08        
 23 Belozerov, Alex           11 Twisters-MR          1:49.50    1:33.37        
 24 Carter, Shane             11 TRS-MR               1:44.61    1:33.67        
 25 Callahan, Mark J          11 EAST-MR              1:33.02    1:35.74        
 26 Kuehn, Thomas J           12 OWA-MR               1:31.71    1:36.90        
 27 Nangle, Ryan T            12 EAST-MR              1:35.01    1:37.14        
 28 Glukhman, Kevin           11 Shy/Seals-MR              NT    1:37.44        
 29 Verba, Vlad Y             11 Shy/Seals-MR              NT    1:37.49        
 30 Alvarez, Jeffrey          11 Twisters-MR          1:35.63    1:39.03        
 31 McBride, Justin J         11 FLY-MR               1:43.19    1:39.33        
 32 Walsh, Gavin A            12 OWA-MR               1:32.58    1:41.46        
 33 Michel, Bradley J         11 North Shore-MR       1:39.99    1:42.07        
 34 Panzarino, Matthew A      11 Express Swimming-MR  1:51.81    1:46.27        
 35 Chen, Andrew X            11 Express Swimming-MR  1:46.96    1:50.01        
 36 Pizzurro, Nicholas J      11 CSC-MR               1:53.31    1:50.24        
 37 Caine, David              11 WAC-MR               1:51.51    1:50.80        
 38 MacAulay, Patrick M       11 EAST-MR              1:47.29    1:53.70        
 39 Palmer, James             12 Express Swimming-MR  1:58.93    1:55.42        
 40 Rustamov, Nikita S        12 OWA-MR               2:08.59    1:57.27        
 41 Abraham, Joshua V         12 OWA-MR               2:10.00    2:20.86        
 -- Rustamov, Ilya S          11 OWA-MR               2:14.01         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Khanas, Yaroslav O        11 OWA-MR               1:34.34         DQ        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dong, Richard             12 Twisters-MR          1:34.19    1:25.86        
  2 McNamara, Shane M         12 EAST-MR              1:23.58    1:27.11        
  3 Pu, Austin                12 Twisters-MR          1:29.07    1:27.57        
  4 Cho, Justin J             12 EAST-MR              1:20.79    1:28.39        
  5 Elwyn, Chandler D         12 EAST-MR              1:28.65    1:29.05        
  6 Moon, Jay                 12 Twisters-MR          1:39.46    1:30.74        
  7 Zabelaj, Bujar            11 EAST-MR              1:31.79    1:32.38        
  8 Lantin, Matthew D         12 EAST-MR              1:32.40    1:34.05        
  9 Uszynski, Arthur          11 Twisters-MR          1:47.76    1:36.93        
 10 Tam, Gregory              12 WAC-MR               1:32.37    1:37.27        
 11 Belozerov, Alex           11 Twisters-MR          1:49.91    1:37.77        
 12 Siboonruang, Tana         11 Twisters-MR          1:46.02    1:39.72        
 13 Guo, Andrew               11 Twisters-MR          1:47.18    1:39.96        
 14 Verba, Vlad Y             11 Shy/Seals-MR         1:59.32    1:41.45        
 15 Chu, Francis              12 FLY-MR               1:55.00    1:42.47        
 16 Cornwallis, Robert A      12 Twisters-MR          1:50.45    1:42.99        
 17 Quing, Steven             12 Twisters-MR          1:47.83    1:43.85        
 18 Giraldo, Mateo            12 FLY-MR               1:55.00    1:43.95        
 19 Glukhman, Kevin           11 Shy/Seals-MR              NT    1:44.05        
 20 Cheong, Kevin             12 Express Swimming-MR  1:42.29    1:45.59        
 21 Indimine, Matthew L       11 North Shore-MR       1:44.28    1:45.67        
 22 Sweeney, Tim              12 WAC-MR               2:00.53    1:46.67        
 23 Barbarovich, Allen        11 Shy/Seals-MR              NT    1:46.70        
 24 Alvarez, Jeffrey          11 Twisters-MR          1:42.11    1:47.72        
 25 Aizawa, Shun              12 Express Swimming-MR       NT    1:48.35        
 26 Konovalov, Nicholas       11 Shy/Seals-MR         2:00.18    1:48.68        
 27 Diamond, Zachary          11 WAC-MR               2:08.55    1:49.54        
 28 Thurber, James T          12 CSC-MR               1:40.72    1:50.15        
 29 Michel, Bradley J         11 North Shore-MR       1:53.13    1:54.50        
 30 MacAulay, Patrick M       11 EAST-MR              1:54.65    1:57.23        
 31 Williams, Tyler S         12 Express Swimming-MR  2:06.28    2:03.97        
 32 Nangle, Ryan T            12 EAST-MR              1:58.62    2:03.98        
 33 Caine, David              11 WAC-MR               2:12.72    2:07.29        
 34 Sanchez, Elliot E         11 FLY-MR               2:10.00    2:12.27        
 -- DU, Jasper L              12 Express Swimming-MR  1:37.07         DQ        
      False start
 
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Shane M         12 EAST-MR              1:14.75    1:17.86        
  2 Portnoy, Martin           12 Shy/Seals-MR         1:22.15    1:18.67        
  3 Lozano, Joseph            12 Express Swimming-MR  1:19.18    1:19.80        
  4 Rodriguez, Raoul J        12 EAST-MR              1:16.91    1:21.01        
  5 Lantin, Matthew D         12 EAST-MR              1:24.29    1:24.69        
  6 Abdelrahman, Baraa        11 Shy/Seals-MR         1:24.55    1:26.06        
  7 Raccioppi, Jake           11 TRS-MR               1:34.92    1:30.66        
  8 Curran, Tyler D           11 EAST-MR              1:40.67    1:32.68        
  9 Pertsovsky, Kevin         11 Shy/Seals-MR         1:49.99    1:33.84        
 10 Carter, Shane             11 TRS-MR               2:09.83    1:34.03        
 11 Guo, Andrew               11 Twisters-MR          1:48.08    1:35.72        
 12 Callahan, Mark J          11 EAST-MR              1:34.12    1:38.43        
 13 Sweeney, Tim              12 WAC-MR               1:35.98    1:38.54        
 14 Barbarovich, Allen        11 Shy/Seals-MR              NT    1:39.72        
 15 Jaile, C-Co R             11 EAST-MR              1:38.35    1:41.13        
                  19.96   1:41.13 (1:21.17)                                        
 16 Quing, Steven             12 Twisters-MR          1:40.19    1:53.30        
 -- Michel, Bradley J         11 North Shore-MR       1:36.71         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalinin, Alexey           14 Shy/Seals-MR         1:02.50      59.58        
  2 Georgescu, Ronald F       14 Twisters-MR          1:04.44    1:01.10        
  3 Shields, Brandon          13 TRS-MR               1:03.16    1:01.39        
  4 Malkin, Charles C         13 North Shore-MR       1:05.06    1:01.47        
  5 Martinez, George A        14 Twisters-MR          1:08.28    1:04.39        
  6 Turcotte, Sawyer A        13 EAST-MR              1:03.62    1:04.61        
  7 Kim, Sean Y               13 Twisters-MR          1:04.08    1:05.25        
  8 Holtzman, Scott J         14 OWA-MR               1:05.40    1:05.89        
  9 Li, Matthew               14 FLY-MR               1:09.41    1:05.93        
 10 Kotlyar, Kevin            14 Shy/Seals-MR         1:09.93    1:06.69        
 11 Yan, Jeffrey              14 FLY-MR               1:13.53    1:07.34        
 12 Gassert, Steven           13 Express Swimming-MR  1:06.91    1:07.47        
 13 Polgur, Michael           14 Shy/Seals-MR              NT    1:08.69        
 14 Kelkar, Ashwin D          14 OWA-MR               1:06.92    1:08.78        
 15 Moiseenko, Andrey A       14 Shy/Seals-MR         1:28.46    1:08.85        
 16 Wan, Nicholas J           13 FLY-MR               1:12.38    1:09.01        
 17 Drury, Kevin C            13 Express Swimming-MR  1:09.90    1:09.33        
 18 Bekker, Allen             14 OWA-MR               1:07.40    1:09.93        
 19 Coleman, Gregory M        13 IA-MR                1:08.59    1:09.99        
 20 Baravik, Dzianis          14 Shy/Seals-MR         1:17.41    1:10.69        
 21 Whitehorn, Christopher D  14 CSC-MR               1:10.03    1:10.75        
 22 Mercurio, Joseph          13 FLY-MR               1:14.29    1:11.15        
 23 Pu, Andrew                14 Twisters-MR          1:20.73    1:11.37        
 24 Pepe, Erik                14 FLY-MR               1:15.00    1:11.67        
 25 Knight, Jordan            13 FLY-MR               1:16.64    1:12.77        
 26 Chen, Oliver              14 FLY-MR               1:13.00    1:13.20        
 27 Pon, Greg W               13 EAST-MR              1:08.60    1:13.86        
 28 Joa, Austin N             14 FLY-MR               1:19.00    1:14.80        
 29 Burke, Christopher M      13 Express Swimming-MR  1:21.32    1:16.63        
 30 Abraham, Paul P           13 OWA-MR               1:23.48    1:18.00        
 31 Chang, Kevin              14 Express Swimming-MR  1:15.39    1:18.69        
 32 Seltenreich, Dane M       14 Express Swimming-MR  1:16.45    1:19.02        
 33 Sack, Danny C             14 OWA-MR               1:16.03    1:19.46        
 34 Culhane, Jack T           13 CSC-MR               1:22.38    1:23.84        
 35 Novak, Danny A            14 Shy/Seals-MR              NT    1:24.96        
 36 Mikhayloff, Brian         13 Shy/Seals-MR         1:31.12    1:25.05        
 37 Shevchenko, Oleksandr     14 Shy/Seals-MR              NT    1:26.26        
 38 Ballon, Juan R            13 Express Swimming-MR  1:50.39    1:39.33        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Torres, David J           14 Twisters-MR          2:26.88    2:26.50        
                1:11.98   2:26.50 (1:14.52)                                        
  2 Nangle, JT T              14 EAST-MR              2:36.00    2:26.59        
                1:11.80   2:26.59 (1:14.79)                                        
  3 Ginsberg, Matthew K       13 EAST-MR              2:24.95    2:28.50        
                1:12.82   2:28.50 (1:15.68)                                        
  4 Martinez, George A        14 Twisters-MR          2:39.36    2:33.34        
                1:14.64   2:33.34 (1:18.70)                                        
  5 Lu, Michael S             14 EAST-MR              2:27.67    2:35.71        
                1:16.25   2:35.71 (1:19.46)                                        
  6 Ching, Benjamin G         13 Twisters-MR          2:41.09    2:37.20        
                1:15.97   2:37.20 (1:21.23)                                        
  7 Kim, Sean Y               13 Twisters-MR          2:37.51    2:41.41        
                1:18.51   2:41.41 (1:22.90)                                        
  8 Shields, Brandon          13 TRS-MR               2:39.00    2:42.80        
                1:18.92   2:42.80 (1:23.88)                                        
  9 Drury, Kevin C            13 Express Swimming-MR  2:43.59    2:44.63        
                1:20.92   2:44.63 (1:23.71)                                        
 10 Shiraishi, Sora T         13 EAST-MR              2:41.00    2:44.67        
                1:21.36   2:44.67 (1:23.31)                                        
 11 Hall, Andrew T            13 EAST-MR              2:45.89    2:47.00        
                1:22.93   2:47.00 (1:24.07)                                        
 12 Kelkar, Ashwin D          14 OWA-MR               2:42.93    2:48.53        
                1:22.58   2:48.53 (1:25.95)                                        
 13 Coleman, Gregory M        13 IA-MR                2:47.90    2:49.10        
                1:21.89   2:49.10 (1:27.21)                                        
 14 Lin, Kevin                13 Twisters-MR          2:48.90    2:51.10        
                1:23.44   2:51.10 (1:27.66)                                        
 15 Blackburn, John F         13 EAST-MR              2:48.00    2:53.56        
                1:26.04   2:53.56 (1:27.52)                                        
 16 Kotlyar, Kevin            14 Shy/Seals-MR         3:00.22    2:56.72        
                1:27.49   2:56.72 (1:29.23)                                        
 17 Chang, Kevin              14 Express Swimming-MR  2:55.22    2:57.70        
                1:26.73   2:57.70 (1:30.97)                                        
 18 Polgur, Michael           14 Shy/Seals-MR              NT    3:02.41        
                1:29.63   3:02.41 (1:32.78)                                        
 19 Romero, Luis M            14 North Shore-MR       2:51.63    3:03.81        
                1:28.11   3:03.81 (1:35.70)                                        
 20 Daks, Alon E              14 EAST-MR              3:33.00    3:22.73        
                1:37.80   3:22.73 (1:44.93)                                        
 21 Mikhayloff, Brian         13 Shy/Seals-MR              NT    3:35.06        
 
Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Torres, David J           14 Twisters-MR          1:16.63    1:15.60        
  2 Lu, Michael S             14 EAST-MR              1:17.62    1:19.35        
  3 Georgescu, Ronald F       14 Twisters-MR          1:23.20    1:19.48        
  4 Romero, Luis M            14 North Shore-MR       1:19.57    1:21.32        
  5 Shiraishi, Sora T         13 EAST-MR              1:19.70    1:21.87        
  6 Ginsberg, Matthew K       13 EAST-MR              1:24.58    1:24.63        
  7 Shannon, Christopher K    14 EAST-MR              1:23.61    1:24.79        
  8 Li, Matthew               14 FLY-MR               1:27.00    1:25.25        
  9 Holtzman, Scott J         14 OWA-MR               1:22.20    1:25.91        
 10 Kalinin, Alexey           14 Shy/Seals-MR         1:33.58    1:26.90        
 11 Yan, Jeffrey              14 FLY-MR               1:30.00    1:27.03        
 12 Turcotte, Sawyer A        13 EAST-MR              1:28.86    1:29.91        
 13 Lin, Kevin                13 Twisters-MR          1:29.84    1:30.02        
 14 Kotlyar, Kevin            14 Shy/Seals-MR         1:41.11    1:30.26        
 15 Wang, Eugene              14 Express Swimming-MR  1:28.52    1:31.47        
 16 Hall, Andrew T            13 EAST-MR              1:35.69    1:31.88        
 17 Knight, Jordan            13 FLY-MR               1:35.96    1:33.15        
 18 Polgur, Michael           14 Shy/Seals-MR              NT    1:33.67        
 19 Bekker, Allen             14 OWA-MR               1:25.30    1:33.83        
 20 Seltenreich, Dane M       14 Express Swimming-MR       NT    1:34.37        
 21 Baravik, Dzianis          14 Shy/Seals-MR         1:38.20    1:34.51        
 22 Nangle, JT T              14 EAST-MR              1:29.71    1:34.66        
 23 Chen, Oliver              14 FLY-MR               1:35.00    1:35.13        
 24 Mercurio, Joseph          13 FLY-MR               1:32.00    1:35.77        
 25 Sack, Danny C             14 OWA-MR               1:32.95    1:35.86        
 26 Whitehorn, Christopher D  14 CSC-MR               1:31.71    1:36.31        
 27 Moiseenko, Andrey A       14 Shy/Seals-MR         2:01.51    1:36.45        
 28 Daks, Alon E              14 EAST-MR              1:41.85    1:37.03        
 29 Joa, Austin N             14 FLY-MR               1:38.00    1:39.00        
 30 Pon, Greg W               13 EAST-MR              1:41.19    1:42.93        
 31 Shevchenko, Oleksandr     14 Shy/Seals-MR              NT    1:49.70        
 32 Abraham, Paul P           13 OWA-MR               1:59.30    1:53.69        
 33 Culhane, Jack T           13 CSC-MR               1:56.70    1:54.65        
 34 Pu, Andrew                14 Twisters-MR          2:06.73    1:55.51        
 35 Ballon, Juan R            13 Express Swimming-MR  2:22.11    2:13.25        
 
Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martinez, George A        14 Twisters-MR          2:35.29    2:28.32        
                1:07.69   2:28.32 (1:20.63)                                        
  2 Ching, Benjamin G         13 Twisters-MR          2:34.52    2:34.40        
                1:11.19   2:34.40 (1:23.21)                                        
  3 Malkin, Charles C         13 North Shore-MR       2:34.30    2:38.35        
                1:12.85   2:38.35 (1:25.50)                                        
  4 Shannon, Christopher K    14 EAST-MR              2:44.67    2:38.50        
                1:14.77   2:38.50 (1:23.73)                                        
  5 Blackburn, John F         13 EAST-MR              2:58.00    3:07.74        
                1:26.39   3:07.74 (1:41.35)                                        
 -- McLaughlin, Dan P         13 EAST-MR              3:24.78        DNF        
      Did not finish
 
Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Torres, David J           14 Twisters-MR          2:25.00    2:24.64        
                1:10.25   2:24.64 (1:14.39)                                        
  2 Lu, Michael S             14 EAST-MR              2:27.00    2:28.57        
                1:10.72   2:28.57 (1:17.85)                                        
  3 Ginsberg, Matthew K       13 EAST-MR              2:29.42    2:28.64        
                1:10.55   2:28.64 (1:18.09)                                        
  4 Ching, Benjamin G         13 Twisters-MR          2:31.70    2:31.94        
                1:11.77   2:31.94 (1:20.17)                                        
  5 Georgescu, Ronald F       14 Twisters-MR          2:37.79    2:32.18        
                1:12.42   2:32.18 (1:19.76)                                        
  6 Shannon, Christopher K    14 EAST-MR              2:35.38    2:32.34        
                1:12.67   2:32.34 (1:19.67)                                        
  7 Malkin, Charles C         13 North Shore-MR       2:35.75    2:33.25        
                1:14.34   2:33.25 (1:18.91)                                        
  8 Kalinin, Alexey           14 Shy/Seals-MR         2:39.45    2:34.51        
                1:10.06   2:34.51 (1:24.45)                                        
  9 Nangle, JT T              14 EAST-MR              2:36.96    2:35.07        
                1:11.15   2:35.07 (1:23.92)                                        
 10 Shiraishi, Sora T         13 EAST-MR              2:32.71    2:36.28        
                1:15.68   2:36.28 (1:20.60)                                        
 11 Lin, Kevin                13 Twisters-MR          2:51.29    2:41.18        
                1:15.62   2:41.18 (1:25.56)                                        
 12 Holtzman, Scott J         14 OWA-MR               2:38.08    2:41.34        
                1:18.08   2:41.34 (1:23.26)                                        
 13 Shields, Brandon          13 TRS-MR               2:49.77    2:42.44        
                1:14.45   2:42.44 (1:27.99)                                        
 14 Li, Matthew               14 FLY-MR               3:00.49    2:45.99        
                1:20.36   2:45.99 (1:25.63)                                        
 15 Coleman, Gregory M        13 IA-MR                2:46.71    2:46.71        
                1:17.65   2:46.71 (1:29.06)                                        
 16 Wang, Eugene              14 Express Swimming-MR  2:51.05    2:47.06        
                1:19.43   2:47.06 (1:27.63)                                        
 17 Kim, Sean Y               13 Twisters-MR          2:40.94    2:47.32        
                1:15.97   2:47.32 (1:31.35)                                        
 18 Turcotte, Sawyer A        13 EAST-MR              2:44.43    2:47.51        
                1:21.84   2:47.51 (1:25.67)                                        
 19 Romero, Luis M            14 North Shore-MR       2:46.29    2:47.58        
                1:22.63   2:47.58 (1:24.95)                                        
 20 Gassert, Steven           13 Express Swimming-MR  3:04.34    2:48.16        
                1:19.44   2:48.16 (1:28.72)                                        
 21 Blackburn, John F         13 EAST-MR              2:46.13    2:50.60        
                1:21.80   2:50.60 (1:28.80)                                        
 22 Pepe, Erik                14 FLY-MR               3:15.00    2:51.19        
                1:19.42   2:51.19 (1:31.77)                                        
 23 Hall, Andrew T            13 EAST-MR              2:53.00    2:51.25        
                1:22.25   2:51.25 (1:29.00)                                        
 24 Yan, Jeffrey              14 FLY-MR               3:06.12    2:51.68        
                1:20.00   2:51.68 (1:31.68)                                        
 25 Baravik, Dzianis          14 Shy/Seals-MR         3:17.71    2:53.88        
                1:23.64   2:53.88 (1:30.24)                                        
 26 Moiseenko, Andrey A       14 Shy/Seals-MR              NT    2:54.11        
                1:21.46   2:54.11 (1:32.65)                                        
 27 Wan, Nicholas J           13 FLY-MR               3:10.13    2:55.20        
                1:19.79   2:55.20 (1:35.41)                                        
 28 Mercurio, Joseph          13 FLY-MR               3:07.66    2:55.22        
                1:23.67   2:55.22 (1:31.55)                                        
 29 Knight, Jordan            13 FLY-MR               3:01.52    2:57.84        
                1:25.25   2:57.84 (1:32.59)                                        
 30 Kelkar, Ashwin D          14 OWA-MR               2:59.88    2:57.88        
                1:23.72   2:57.88 (1:34.16)                                        
 31 Pon, Greg W               13 EAST-MR              2:52.36    2:58.00        
                1:25.90   2:58.00 (1:32.10)                                        
 32 Whitehorn, Christopher D  14 CSC-MR               2:53.66    2:58.06        
                1:26.83   2:58.06 (1:31.23)                                        
 33 Bekker, Allen             14 OWA-MR               2:42.70    2:59.46        
                1:27.76   2:59.46 (1:31.70)                                        
 34 Seltenreich, Dane M       14 Express Swimming-MR  3:09.92    3:08.94        
                1:31.12   3:08.94 (1:37.82)                                        
 35 Daks, Alon E              14 EAST-MR              3:18.00    3:09.20        
                1:32.50   3:09.20 (1:36.70)                                        
 36 Sack, Danny C             14 OWA-MR               3:02.46    3:14.08        
                1:33.26   3:14.08 (1:40.82)                                        
 37 Burke, Christopher M      13 Express Swimming-MR  3:09.00    3:18.51        
                1:33.63   3:18.51 (1:44.88)                                        
 38 Pu, Andrew                14 Twisters-MR          3:27.64    3:18.78        
                1:34.76   3:18.78 (1:44.02)                                        
 39 Abraham, Paul P           13 OWA-MR               3:29.08    3:21.44        
                1:32.07   3:21.44 (1:49.37)                                        
 40 Shevchenko, Oleksandr     14 Shy/Seals-MR              NT    3:27.91        
                1:37.81   3:27.91 (1:50.10)                                        
 41 Culhane, Jack T           13 CSC-MR               3:59.20    3:35.16        
                1:48.23   3:35.16 (1:46.93)                                        
 42 Mikhayloff, Brian         13 Shy/Seals-MR         3:45.70    3:38.96        
                1:48.12   3:38.96 (1:50.84)                                        
 43 Novak, Danny A            14 Shy/Seals-MR              NT    3:53.29        
 -- McLaughlin, Dan P         13 EAST-MR              2:55.69         DQ        
      One hand touch - breast
                1:23.30        DQ (1:34.24)                                        
 
Boys 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Preston, Blake L          17 EAST-MR                53.57      56.06        
  2 Catano, AL                17 IA-MR                  55.41      56.44        
  3 Flannery, Jim J           18 EAST-MR                54.96      57.30        
  4 Ahern, Michael G          18 Express Swimming-MR    55.15      57.41        
  5 Wallace, Dan P            15 Express Swimming-MR    57.38      57.78        
  6 Minowitz, Mark T          17 EAST-MR                55.04      57.82        
  7 Kim, Kenny L              16 FLY-MR               1:02.72      58.13        
  8 Sangtippawan, Chudchane   15 Twisters-MR            58.71      58.30        
  9 Collins, Matthew J        15 FLY-MR               1:03.22      58.74        
 10 Pon, Matthew W            16 EAST-MR                57.82      59.12        
 11 Alarcon, Tim              16 TRS-MR               1:00.47      59.22        
 12 Battisti, Marc            17 Express Swimming-MR    58.42      59.28        
 13 Wadolowski, Thomas        14 Twisters-MR          1:01.03      59.40        
 14 Pickel, Cody              15 FLY-MR                 59.87      59.62        
 15 Brierley, Dexter L        16 Twisters-MR          1:00.06      59.73        
 15 Bennett, Aarron M         15 EAST-MR                55.90      59.73        
 17 Chang, Adam Y             16 FLY-MR               1:00.00      59.82        
 18 Eyckmans, Robert E        18 EAST-MR                57.10      59.89        
 19 Caputo, Mike              17 WAC-MR                 57.81      59.90        
 20 Nestman, Keith            17 TRS-MR                 59.00      59.94        
 21 Kuo, Theodore             15 Express Swimming-MR    59.18    1:00.37        
 22 Na, Joseph                15 Express Swimming-MR    58.58    1:00.40        
 23 Panzarino, Michael J      17 EAST-MR                58.55    1:00.58        
 24 Collins, Danny P          16 FLY-MR               1:02.16    1:01.00        
 25 Ellman, Andrew R          16 EAST-MR                59.23    1:01.07        
 26 Doherty, Christopher      15 Twisters-MR            59.13    1:01.14        
 27 Guelly, Stefan M          16 FLY-MR               1:04.13    1:01.16        
 28 Varieur, Bobby            17 TRS-MR               1:06.87    1:01.45        
 29 Cannon, Christopher P     13 CSC-MR               1:02.31    1:01.83        
 30 Malkin, Charles C         13 North Shore-MR       1:01.43    1:01.96        
 31 Rubenstein, Ben S         16 EAST-MR                58.14    1:02.13        
 32 Sweeney, PJ               15 WAC-MR                 59.89    1:02.45        
 33 Byrnes, Evan R            15 IA-MR                  59.32    1:02.49        
 34 Smith, Tavy O             16 EAST-MR              1:01.31    1:02.60        
 35 Yanez, Gabriel F          17 Twisters-MR          1:01.89    1:02.69        
 36 McIlhargy, Sean V         15 TRS-MR               1:01.60    1:02.77        
 37 Thermos, Yianni           14 WAC-MR               1:01.88    1:02.81        
 38 Ching, Brian G            17 Twisters-MR          1:02.70    1:02.94        
 39 Lin, Kevin                13 Twisters-MR          1:04.79    1:03.40        
 40 DiMiceli, John            17 TRS-MR               1:03.22    1:03.90        
 41 Hendershot, Billy G       16 FLY-MR               1:06.78    1:04.08        
 42 Isaacs, Scott             15 TRS-MR               1:09.86    1:04.65        
 43 Leibel, Danny             16 TRS-MR               1:02.50    1:05.22        
 44 Ching, Benjamin G         13 Twisters-MR          1:03.09    1:05.30        
 45 Rusinak, Lucas S          15 WAC-MR               1:02.27    1:06.22        
 46 Stefanko, Igor            16 Shy/Seals-MR         1:09.40    1:06.45        
 47 Adegbite, Adeola O        14 Express Swimming-MR  1:05.21    1:06.65        
 48 Park, Jin W               16 Twisters-MR          1:06.05    1:07.10        
 49 Wismer, Richard           17 WAC-MR               1:01.44    1:07.18        
 50 Lewis, Khalid A           17 Twisters-MR          1:07.93    1:07.59        
 51 Chu, Allen                16 FLY-MR               1:10.00    1:07.66        
 52 Tang, Perry               15 FLY-MR               1:10.00    1:08.78        
 53 Ruzzi, Anthony            16 TRS-MR               1:08.75    1:08.90        
 54 Carpenter, Brandon        18 TRS-MR               1:12.02    1:09.19        
 55 Betzios, Nikolas P        16 Express Swimming-MR  1:07.06    1:09.83        
 56 Romero, Luis M            14 North Shore-MR       1:07.13    1:10.31        
 57 Isaakov, Emil             15 Shy/Seals-MR         1:12.11    1:11.75        
 58 Moon, Jay                 12 Twisters-MR          1:15.49    1:11.80        
 59 Murphy, Thomas M          14 North Shore-MR       1:14.34    1:14.31        
 60 Murphy, Shawn S           11 North Shore-MR       1:25.72    1:22.63        
 61 Germain, David A          11 North Shore-MR       1:23.09    1:25.41        
 62 Michel, Bradley J         11 North Shore-MR       1:27.30    1:29.33        
 63 Cannatella, Anthony J     12 Express Swimming-MR  1:36.87    1:29.41        
 
Boys 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flannery, Jim J           18 EAST-MR                57.59    1:02.60        
  2 Catano, AL                17 IA-MR                1:02.36    1:04.64        
  3 Ahern, Michael G          18 Express Swimming-MR    59.60    1:04.74        
  4 Collins, Matthew J        15 FLY-MR               1:05.82    1:05.75        
  5 Preston, Blake L          17 EAST-MR              1:01.97    1:06.72        
  6 Doherty, Christopher      15 Twisters-MR          1:06.44    1:06.83        
  7 Wadolowski, Thomas        14 Twisters-MR          1:10.20    1:08.05        
  8 Bennett, Aarron M         15 EAST-MR              1:00.60    1:08.23        
  9 Collins, Danny P          16 FLY-MR               1:07.72    1:08.56        
 10 Chang, Adam Y             16 FLY-MR               1:09.58    1:08.73        
 11 Brierley, Dexter L        16 Twisters-MR          1:08.53    1:09.20        
 12 Battisti, Marc            17 Express Swimming-MR  1:07.06    1:09.40        
 13 Barbosa, Larry S          15 Twisters-MR          1:12.39    1:09.99        
 14 Leibel, Danny             16 TRS-MR               1:08.41    1:10.38        
 15 Garcia, Stefan            15 FLY-MR               1:13.41    1:10.49        
 16 Minowitz, Mark T          17 EAST-MR              1:02.66    1:11.06        
 17 Isaacs, Scott             15 TRS-MR               1:20.21    1:12.48        
 18 Na, Joseph                15 Express Swimming-MR  1:09.69    1:12.54        
 19 Byrnes, Evan R            15 IA-MR                1:07.56    1:12.58        
 20 Thermos, Yianni           14 WAC-MR               1:08.18    1:12.85        
 21 Ellman, Andrew R          16 EAST-MR              1:04.91    1:13.15        
 22 Martinez, George A        14 Twisters-MR          1:18.38    1:13.34        
 23 Sweeney, PJ               15 WAC-MR               1:06.49    1:13.51        
 24 Ching, Benjamin G         13 Twisters-MR          1:14.35    1:13.61        
 25 Graham, Danny             14 Express Swimming-MR  1:15.23    1:13.63        
 26 Guelly, Stefan M          16 FLY-MR               1:13.48    1:13.98        
 27 Nestman, Keith            17 TRS-MR               1:11.00    1:14.03        
 28 Panzarino, Michael J      17 EAST-MR              1:07.62    1:14.22        
 29 Pickel, Cody              15 FLY-MR               1:14.89    1:14.37        
 30 Caputo, Mike              17 WAC-MR               1:10.18    1:14.68        
 31 Malkin, Charles C         13 North Shore-MR       1:13.19    1:15.50        
 32 Stefanko, Igor            16 Shy/Seals-MR         1:18.45    1:15.72        
 33 Cannon, Christopher P     13 CSC-MR               1:14.70    1:16.55        
 34 Smith, Tavy O             16 EAST-MR              1:15.63    1:17.92        
 35 Isaakov, Emil             15 Shy/Seals-MR         1:14.21    1:17.99        
 36 Georgescu, Ronald F       14 Twisters-MR          1:22.93    1:18.19        
 37 Lin, Kevin                13 Twisters-MR          1:19.43    1:18.33        
 38 Ching, Brian G            17 Twisters-MR          1:22.12    1:19.33        
 39 Rusinak, Lucas S          15 WAC-MR               1:17.95    1:20.31        
 40 Varieur, Bobby            17 TRS-MR               1:13.23    1:20.37        
 41 Wismer, Richard           17 WAC-MR               1:19.03    1:21.57        
 42 Hendershot, Billy G       16 FLY-MR               1:21.23    1:22.60        
 43 Romero, Luis M            14 North Shore-MR       1:24.11    1:23.69        
 44 Tang, Perry               15 FLY-MR               1:30.00    1:24.02        
 45 Ruzzi, Anthony            16 TRS-MR               1:23.87    1:24.74        
 46 Carpenter, Brandon        18 TRS-MR               1:25.21    1:24.78        
 47 Lewis, Khalid A           17 Twisters-MR          1:27.35    1:25.90        
 48 Murphy, Thomas M          14 North Shore-MR       1:21.86    1:27.56        
 49 Germain, David A          11 North Shore-MR       1:33.52    1:37.55        
 50 Indimine, Matthew L       11 North Shore-MR       1:39.40    1:40.85        
 51 Murphy, Andrew D           9 North Shore-MR       1:36.42    1:40.98        
 52 Cannatella, Anthony J     12 Express Swimming-MR  1:57.97    1:47.97        
 -- Murphy, Shawn S           11 North Shore-MR       1:37.34         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Werner, Scott S           29 NYAC-MR              2:30.80    2:25.79        
                1:08.94   2:25.79 (1:16.85)                                        
  2 Mayer, Michael            15 Express Swimming-MR  2:34.07    2:40.73        
                1:16.29   2:40.73 (1:24.44)                                        
  3 Sangtippawan, Chudchane   15 Twisters-MR          2:41.47    2:42.39        
                1:18.46   2:42.39 (1:23.93)                                        
  4 Eyckmans, Robert E        18 EAST-MR              2:26.40    2:43.90        
                1:17.92   2:43.90 (1:25.98)                                        
  5 Kim, Daniel H             17 FLY-MR               2:43.66    2:43.98        
                1:17.78   2:43.98 (1:26.20)                                        
  6 Carmichael-Lopes, Bernil  14 Express Swimming-MR  2:35.56    2:49.94        
                1:18.83   2:49.94 (1:31.11)                                        
  7 Kim, Kenny L              16 FLY-MR               2:59.47    2:53.36        
                1:20.14   2:53.36 (1:33.22)                                        
  8 Garcia, Stefan            15 FLY-MR               2:55.92    2:54.19        
                1:23.39   2:54.19 (1:30.80)                                        
  9 Coleman, Zachary T        16 IA-MR                2:46.07    2:54.63        
                1:23.57   2:54.63 (1:31.06)                                        
 10 Ching, Benjamin G         13 Twisters-MR          2:47.57    2:54.87        
                1:23.82   2:54.87 (1:31.05)                                        
 11 Minowitz, Mark T          17 EAST-MR              2:48.62    2:55.55        
                1:21.91   2:55.55 (1:33.64)                                        
 12 McIlhargy, Sean V         15 TRS-MR               3:04.93    2:55.76        
                1:22.04   2:55.76 (1:33.72)                                        
 13 Romero, Luis M            14 North Shore-MR       2:54.33    2:56.77        
                1:25.89   2:56.77 (1:30.88)                                        
 14 Duva, Ben                 15 Express Swimming-MR  2:53.35    2:58.37        
                1:25.25   2:58.37 (1:33.12)                                        
 15 Smith, Tavy O             16 EAST-MR              2:48.56    2:59.42        
                1:25.42   2:59.42 (1:34.00)                                        
 16 Pon, Matthew W            16 EAST-MR              2:51.70    2:59.83        
                1:26.53   2:59.83 (1:33.30)                                        
 17 Georgescu, Ronald F       14 Twisters-MR          2:54.15    3:00.55        
                1:25.33   3:00.55 (1:35.22)                                        
 18 Rubenstein, Ben S         16 EAST-MR              2:40.95    3:01.14        
                1:27.04   3:01.14 (1:34.10)                                        
 19 Park, Jin W               16 Twisters-MR          2:41.44    3:02.69        
                1:24.90   3:02.69 (1:37.79)                                        
 20 Martinez, George A        14 Twisters-MR          2:58.90    3:06.02        
                1:30.39   3:06.02 (1:35.63)                                        
 21 DiMiceli, John            17 TRS-MR               3:09.59    3:08.12        
                1:27.47   3:08.12 (1:40.65)                                        
 22 Stefanko, Igor            16 Shy/Seals-MR         3:17.08    3:08.98        
                1:28.09   3:08.98 (1:40.89)                                        
 23 Thermos, Yianni           14 WAC-MR                    NT    3:11.60        
                1:32.76   3:11.60 (1:38.84)                                        
 24 Adegbite, Adeola O        14 Express Swimming-MR  3:00.11    3:13.05        
                1:27.25   3:13.05 (1:45.80)                                        
 25 Chu, Allen                16 FLY-MR               3:10.00    3:18.00        
 26 Moon, Jay                 12 Twisters-MR          3:26.56    3:20.88        
                1:36.36   3:20.88 (1:44.52)                                        
 27 Indimine, Matthew L       11 North Shore-MR       3:38.41    3:44.41        
                1:46.68   3:44.41 (1:57.73)                                        
 28 Michel, Bradley J         11 North Shore-MR       3:55.80    4:09.63        
                2:01.38   4:09.63 (2:08.25)                                        
 -- Wismer, Richard           17 WAC-MR               2:43.17         DQ        
                1:29.12        DQ (1:38.54)                                        
 
Boys 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eyckmans, Robert E        18 EAST-MR              2:07.71    2:17.26        
                1:06.16   2:17.26 (1:11.10)                                        
  2 Kim, Daniel H             17 FLY-MR               2:20.76    2:22.00        
                1:07.13   2:22.00 (1:14.87)                                        
  3 Flannery, Jim J           18 EAST-MR              2:13.31    2:22.81        
                1:08.02   2:22.81 (1:14.79)                                        
  4 Barbosa, Larry S          15 Twisters-MR          2:27.89    2:25.61        
                1:09.83   2:25.61 (1:15.78)                                        
  5 Preston, Blake L          17 EAST-MR              2:11.47    2:26.00        
                1:09.88   2:26.00 (1:16.12)                                        
  6 Collins, Danny P          16 FLY-MR               2:30.00    2:26.14        
                1:12.21   2:26.14 (1:13.93)                                        
  7 Panzarino, Michael J      17 EAST-MR              2:15.63    2:27.46        
                1:10.33   2:27.46 (1:17.13)                                        
  8 Yanez, Gabriel F          17 Twisters-MR          2:23.94    2:27.55        
                1:11.66   2:27.55 (1:15.89)                                        
  9 Kuo, Theodore             15 Express Swimming-MR  2:19.49    2:29.45        
                1:09.76   2:29.45 (1:19.69)                                        
 10 Pon, Matthew W            16 EAST-MR              2:27.21    2:31.32        
                1:11.62   2:31.32 (1:19.70)                                        
 11 Caputo, Mike              17 WAC-MR               2:19.94    2:32.76        
                1:12.59   2:32.76 (1:20.17)                                        
 12 Coleman, Zachary T        16 IA-MR                2:28.21    2:34.31        
                1:11.25   2:34.31 (1:23.06)                                        
 13 Ellman, Andrew R          16 EAST-MR              2:26.41    2:36.04        
                1:10.02   2:36.04 (1:26.02)                                        
 14 Georgescu, Ronald F       14 Twisters-MR          2:36.77    2:36.92        
                1:13.58   2:36.92 (1:23.34)                                        
 15 Rubenstein, Ben S         16 EAST-MR              2:28.77    2:38.97        
                1:10.61   2:38.97 (1:28.36)                                        
 16 Lin, Kevin                13 Twisters-MR          2:39.86    2:41.32        
                1:13.34   2:41.32 (1:27.98)                                        
 17 Graham, Danny             14 Express Swimming-MR  2:36.78    2:41.54        
                1:14.34   2:41.54 (1:27.20)                                        
 18 Bennett, Aarron M         15 EAST-MR              2:27.13    2:42.86        
                1:13.07   2:42.86 (1:29.79)                                        
 19 Alarcon, Tim              16 TRS-MR               2:48.36    2:48.15        
                1:17.24   2:48.15 (1:30.91)                                        
 20 Rusinak, Lucas S          15 WAC-MR               2:41.04    2:52.61        
                1:20.66   2:52.61 (1:31.95)                                        
 21 Varieur, Bobby            17 TRS-MR               2:45.00    2:58.70        
                1:19.48   2:58.70 (1:39.22)                                        
 22 Sweeney, PJ               15 WAC-MR               2:51.49    2:59.29        
                1:23.11   2:59.29 (1:36.18)                                        
 
Boys 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Catano, AL                17 IA-MR                2:17.90    2:22.27        
                1:05.70   2:22.27 (1:16.57)                                        
  2 Kim, Daniel H             17 FLY-MR               2:22.77    2:23.58        
                1:07.72   2:23.58 (1:15.86)                                        
  3 Barbosa, Larry S          15 Twisters-MR          2:28.88    2:25.99        
                1:10.41   2:25.99 (1:15.58)                                        
  4 Mayer, Michael            15 Express Swimming-MR  2:23.23    2:26.29        
                1:12.68   2:26.29 (1:13.61)                                        
  5 Sangtippawan, Chudchane   15 Twisters-MR          2:25.14    2:26.39        
                1:10.22   2:26.39 (1:16.17)                                        
  6 Carmichael-Lopes, Bernil  14 Express Swimming-MR  2:19.35    2:27.07        
                1:11.39   2:27.07 (1:15.68)                                        
  7 Wallace, Dan P            15 Express Swimming-MR  2:30.40    2:28.16        
                1:11.83   2:28.16 (1:16.33)                                        
  8 Duva, Ben                 15 Express Swimming-MR  2:28.93    2:28.46        
                1:11.59   2:28.46 (1:16.87)                                        
  9 Doherty, Christopher      15 Twisters-MR          2:28.88    2:28.71        
                1:08.84   2:28.71 (1:19.87)                                        
 10 Garcia, Stefan            15 FLY-MR               2:33.68    2:28.98        
                1:12.52   2:28.98 (1:16.46)                                        
 11 Collins, Matthew J        15 FLY-MR               2:34.89    2:29.55        
                1:08.22   2:29.55 (1:21.33)                                        
 12 Kim, Kenny L              16 FLY-MR               2:38.14    2:29.76        
                1:09.30   2:29.76 (1:20.46)                                        
 13 Coleman, Zachary T        16 IA-MR                2:20.27    2:30.06        
                1:12.25   2:30.06 (1:17.81)                                        
 14 Wadolowski, Thomas        14 Twisters-MR          2:35.14    2:31.11        
                1:11.68   2:31.11 (1:19.43)                                        
 15 Yanez, Gabriel F          17 Twisters-MR          2:29.84    2:31.81        
                1:12.38   2:31.81 (1:19.43)                                        
 16 Pickel, Cody              15 FLY-MR               2:39.03    2:33.21        
                1:11.87   2:33.21 (1:21.34)                                        
 17 Caputo, Mike              17 WAC-MR               2:20.50    2:33.81        
                1:13.14   2:33.81 (1:20.67)                                        
 18 Hendershot, Billy G       16 FLY-MR               2:40.84    2:35.44        
                1:15.49   2:35.44 (1:19.95)                                        
 19 Alarcon, Tim              16 TRS-MR               2:33.73    2:35.55        
                1:12.49   2:35.55 (1:23.06)                                        
 20 Martinez, George A        14 Twisters-MR          2:42.92    2:35.59        
                1:12.45   2:35.59 (1:23.14)                                        
 21 Ching, Benjamin G         13 Twisters-MR          2:31.70    2:36.88        
                1:15.35   2:36.88 (1:21.53)                                        
 22 Malkin, Charles C         13 North Shore-MR       2:35.11    2:37.13        
                1:16.08   2:37.13 (1:21.05)                                        
 23 McIlhargy, Sean V         15 TRS-MR               2:34.94    2:37.71        
                1:17.67   2:37.71 (1:20.04)                                        
 24 Guelly, Stefan M          16 FLY-MR               3:05.60    2:38.76        
                1:13.33   2:38.76 (1:25.43)                                        
 25 Sweeney, PJ               15 WAC-MR               2:28.30    2:39.75        
                1:17.33   2:39.75 (1:22.42)                                        
 26 Byrnes, Evan R            15 IA-MR                2:33.44    2:40.50        
                1:13.99   2:40.50 (1:26.51)                                        
 27 Leibel, Danny             16 TRS-MR               2:35.18    2:40.63        
                1:14.73   2:40.63 (1:25.90)                                        
 28 DiMiceli, John            17 TRS-MR               2:41.57    2:41.91        
                1:18.54   2:41.91 (1:23.37)                                        
 29 Ching, Brian G            17 Twisters-MR          2:39.19    2:42.83        
                1:18.09   2:42.83 (1:24.74)                                        
 30 Cannon, Christopher P     13 CSC-MR               2:43.77    2:42.93        
                1:16.78   2:42.93 (1:26.15)                                        
 31 Thermos, Yianni           14 WAC-MR               2:31.32    2:43.37        
                1:17.73   2:43.37 (1:25.64)                                        
 32 Isaacs, Scott             15 TRS-MR               2:50.36    2:43.53        
                1:16.86   2:43.53 (1:26.67)                                        
 33 Park, Jin W               16 Twisters-MR          2:39.40    2:44.18        
                1:21.24   2:44.18 (1:22.94)                                        
 34 Rusinak, Lucas S          15 WAC-MR               2:35.97    2:48.69        
                1:20.11   2:48.69 (1:28.58)                                        
 35 Wismer, Richard           17 WAC-MR               2:27.82    2:49.31        
                1:22.43   2:49.31 (1:26.88)                                        
 36 Nestman, Keith            17 TRS-MR               2:50.00    2:53.89        
                1:20.31   2:53.89 (1:33.58)                                        
 37 Moon, Jay                 12 Twisters-MR          3:05.18    2:54.87        
                1:22.28   2:54.87 (1:32.59)                                        
 38 Carpenter, Brandon        18 TRS-MR               2:59.50    2:56.89        
                1:19.44   2:56.89 (1:37.45)                                        
 39 Isaakov, Emil             15 Shy/Seals-MR         2:50.98    2:57.83        
                1:19.95   2:57.83 (1:37.88)                                        
 40 Ruzzi, Anthony            16 TRS-MR               2:54.53    2:58.20        
                1:23.58   2:58.20 (1:34.62)                                        
 41 Sigaty, Thomas R           9 North Shore-MR       3:06.11    3:06.41        
                1:30.38   3:06.41 (1:36.03)                                        
 42 Murphy, Thomas M          14 North Shore-MR       3:12.20    3:16.38        
                1:33.76   3:16.38 (1:42.62)                                        
 43 Michel, Jeffrey R          9 North Shore-MR       3:26.94    3:31.84        
                1:44.41   3:31.84 (1:47.43)                                        
 44 Germain, David A          11 North Shore-MR       3:33.92    3:37.44        
                1:45.14   3:37.44 (1:52.30)                                        
 45 Murphy, Shawn S           11 North Shore-MR       3:37.27    3:42.39        
                1:50.60   3:42.39 (1:51.79)                                        
 -- Michel, Bradley J         11 North Shore-MR       3:30.91         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                1:46.50        DQ (1:48.63)