2008 MR Senior Mets LC Champs, Sanction #: 080708 - 080750-T          

                    Held at Lehman College Apex , Bronx, NY                    
                                    Results                                    
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   SrMets LC: # 26.87      7/1992 E.Smith, BAD                                 
                26.59  OPEN
                27.29  JRN
                27.79  JRB
                28.49  SCS
                30.29  METS
 Meet Qualifying:  30.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Donovan, Erin E           13 UAC-CT                    NT      30.76        
                  30.76           30.76 ( )                                        
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   SrMets LC: # 26.87      7/1992 E.Smith, BAD                                 
                26.59  OPEN
                27.29  JRN
                27.79  JRB
                28.49  SCS
                30.29  METS
 Meet Qualifying:  30.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pujals, Michaela C        15 Bluefish-MR               NT      30.16 METS   
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   SrMets LC: # 58.28      7/1995 C.Teuscher, BAD                              
                57.29  OPEN
                58.79  JRN
              1:00.19  JRB
              1:01.39  SCS
              1:05.49  METS
 Meet Qualifying:  1:05.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Amanda J          16 UAC-CT                    NT    1:07.92        
                  31.51     1:07.92 (36.41)                                        
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   SrMets LC: # 2:01.11      7/1998 C.Teuscher, BAD                            
                2:03.69  OPEN
                2:06.49  JRN
                2:09.09  JRB
                2:11.29  SCS
                2:19.99  METS
 Meet Qualifying:  2:19.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mihail, Renee M           15 Badger-MR                 NT    2:23.84        
                  33.31     1:10.01 (36.70)     1:47.50 (37.49)     2:23.84 (36.34)
            2:23.84 ( )                                                            
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   SrMets LC: # 4:18.32      7/1992 T.Smith, BAD                               
                4:19.49  OPEN
                4:24.89  JRN
                4:30.69  JRB
                4:34.89  SCS
                4:55.99  METS
 Meet Qualifying:  4:55.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lindahl, Stephanie        15 Express Swimming-MR       NT    4:57.99        
                  34.51     1:11.43 (36.92)     1:49.93 (38.50)     2:27.85 (37.92)
      4:57.99 (2:30.14)                                                            
 
Women 1500 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   SrMets LC: # 16:59.25      7/1992 T.Smith, BAD                              
                17:06.69  OPEN
                17:20.49  JRN
                17:46.69  JRB
                18:05.69  SCS
                19:54.99  METS
 Meet Qualifying:  19:54.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lindahl, Stephanie        15 Express Swimming-MR       NT   19:35.22 METS   
                  36.30     1:14.67 (38.37)     1:53.91 (39.24)     2:32.80 (38.89)
        3:11.78 (38.98)     3:50.89 (39.11)     4:30.10 (39.21)     5:08.89 (38.79)
        5:48.34 (39.45)     6:27.50 (39.16)     7:07.30 (39.80)     7:46.78 (39.48)
        8:26.83 (40.05)     9:06.83 (40.00)     9:47.06 (40.23)    10:26.96 (39.90)
       11:06.16 (39.20)    11:44.77 (38.61)    12:24.55 (39.78)    13:03.66 (39.11)
       13:42.63 (38.97)    14:21.06 (38.43)    15:00.09 (39.03)    15:39.36 (39.27)
       16:19.05 (39.69)    16:58.81 (39.76)    17:38.26 (39.45)    18:17.66 (39.40)
       18:57.11 (39.45)    19:35.22 (38.11)                                        
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
   SrMets LC: # 2:15.41      7/1996 L.Maurer, BAD                              
                2:19.09  OPEN
                2:22.19  JRN
                2:25.99  JRB
                2:28.29  SCS
                2:44.99  METS
 Meet Qualifying:  2:44.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Amanda J          16 UAC-CT                    NT    2:38.91 METS   
                  36.46     1:16.35 (39.89)     1:59.85 (43.50)     2:38.91 (39.06)
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
   SrMets LC: # 1:12.55      7/2000 C.Teuscher, BAD                            
                1:12.79  OPEN
                1:14.39  JRN
                1:16.79  JRB
                1:18.69  SCS
                1:24.99  METS
 Meet Qualifying:  1:24.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenkranz, Renee E       17 Blue Unattached-MR        NT    1:24.15 METS   
                  39.90     1:24.15 (44.25)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
   SrMets LC: # 1:12.55      7/2000 C.Teuscher, BAD                            
                1:12.79  OPEN
                1:14.39  JRN
                1:16.79  JRB
                1:18.69  SCS
                1:24.99  METS
 Meet Qualifying:  1:24.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ternullo, Stephanie L     14 UAC-CT                    NT    1:26.41        
                  39.85     1:26.41 (46.56)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
   SrMets LC: # 1:01.39      7/1998 R.Fox, BAD                                 
                1:02.49  OPEN
                1:03.99  JRN
                1:05.79  JRB
                1:07.69  SCS
                1:12.49  METS
 Meet Qualifying:  1:12.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kemp, Victoria L          20 MSC-MR                    NT    1:14.12        
                  35.02     1:14.12 (39.10)                                        
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   SrMets LC: # 24.05      7/1992 S.Sheedy, MSC                                
                23.59  OPEN
                24.59  JRN
                24.79  JRB
                25.49  SCS
                27.49  METS
 Meet Qualifying:  27.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frawley III, Robert J     19 OWA-MR                    NT      26.99 METS   
  2 McKenna, Brian W          14 Abbe Swim Team-MR         NT      28.27        
  3 Malkin, Charles C         13 North Shore-MR            NT      28.57        
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   SrMets LC: # 24.05      7/1992 S.Sheedy, MSC                                
                23.59  OPEN
                24.59  JRN
                24.79  JRB
                25.49  SCS
                27.49  METS
 Meet Qualifying:  27.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fierro Joyce, Billy       13 Badger-MR                 NT      27.85        
                  27.85           27.85 ( )                                        
  2 Barry, Charles C          13 Badger-MR                 NT      28.06        
                  28.06           28.06 ( )                                        
  3 Malkin, Charles C         13 North Shore-MR            NT      28.62        
                  28.62           28.62 ( )                                        
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   SrMets LC: # 24.05      7/1992 S.Sheedy, MSC                                
                23.59  OPEN
                24.59  JRN
                24.79  JRB
                25.49  SCS
                27.49  METS
 Meet Qualifying:  27.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guelly, Stefan M          16 FLY-MR                    NT      27.48 METS   
                                                      27.40 ( )        27.48 (0.08)
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   SrMets LC: # 52.36      7/2000 D.Dobbins, MSC                               
                51.79  OPEN
                53.49  JRN
                53.99  JRB
                55.99  SCS
                59.99  METS
 Meet Qualifying:  59.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pickel, Cody              16 FLY-MR                    NT      58.34 METS   
                  28.44       58.34 (29.90)                                        
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   SrMets LC: # 3:59.12      7/1985 J.Witchell, GAK                            
                4:01.29  OPEN
                4:07.19  JRN
                4:09.79  JRB
                4:18.59  SCS
                4:34.99  METS
 Meet Qualifying:  4:34.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nickey, Lowell            15 Bluefish-MR               NT    4:28.54 METS   
                  29.26     1:01.91 (32.65)     1:36.56 (34.65)                    
            3:56.05 ( )     4:28.54 (32.49)         4:28.54 ( )                    
  2 Hendershot, Billy G       16 FLY-MR                    NT    4:33.85 METS   
                  31.14     1:04.00 (32.86)     1:37.78 (33.78)   3:22.83 (1:45.05)
        3:59.02 (36.19)     4:33.85 (34.83)         4:33.85 ( )                    
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   SrMets LC: # 3:59.12      7/1985 J.Witchell, GAK                            
                4:01.29  OPEN
                4:07.19  JRN
                4:09.79  JRB
                4:18.59  SCS
                4:34.99  METS
 Meet Qualifying:  4:34.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hendershot, Billy G       16 FLY-MR                    NT    4:31.91 METS   
                  31.31     1:04.70 (33.39)     1:38.65 (33.95)     2:12.93 (34.28)
        2:47.70 (34.77)     3:22.46 (34.76)     3:57.40 (34.94)     4:31.91 (34.51)
  2 Pickel, Cody              16 FLY-MR                    NT    4:34.25 METS   
                  30.93     1:05.78 (34.85)     1:40.65 (34.87)     2:16.14 (35.49)
        2:49.36 (33.22)     3:24.59 (35.23)     3:59.11 (34.52)     4:34.25 (35.14)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   SrMets LC: # 3:59.12      7/1985 J.Witchell, GAK                            
                4:01.29  OPEN
                4:07.19  JRN
                4:09.79  JRB
                4:18.59  SCS
                4:34.99  METS
 Meet Qualifying:  4:34.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Romero, Luis M            14 North Shore-MR            NT    5:06.79        
                  33.71     1:10.98 (37.27)     1:50.91 (39.93)     2:30.61 (39.70)
        3:10.81 (40.20)     3:50.62 (39.81)     4:28.57 (37.95)     5:06.79 (38.22)
 
Men 800 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
   SrMets LC: # 8:22.34      7/1992 R.Darzynkiewicz, BAD                       
                8:23.09  OPEN
                8:32.29  JRN
                8:40.79  JRB
                9:00.39  SCS
                9:49.99  METS
 Meet Qualifying:  9:49.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nickey, Lowell            15 Bluefish-MR               NT    9:30.08 METS   
                  32.40     1:07.20 (34.80)     1:43.68 (36.48)     2:19.49 (35.81)
        2:56.06 (36.57)     3:32.07 (36.01)     4:08.91 (36.84)     4:45.47 (36.56)
        5:21.82 (36.35)     5:58.16 (36.34)     6:34.89 (36.73)     7:10.92 (36.03)
        7:47.44 (36.52)     8:22.96 (35.52)     8:58.20 (35.24)     9:30.08 (31.88)
 
Men 50 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guelly, Stefan M          16 FLY-MR                    NT      32.43        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
   SrMets LC: # 57.71      7/1983 R.Carey, BAD                                 
                58.29  OPEN
              1:00.29  JRN
              1:01.39  JRB
              1:03.79  SCS
              1:09.99  METS
 Meet Qualifying:  1:09.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amodio, Lucas             15 Blue Unattached-MR        NT    1:07.67 METS   
                  32.71     1:07.67 (34.96)                                        
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
   SrMets LC: # 2:04.42      7/1983 R.Carey, BAD                               
                2:06.29  OPEN
                2:09.99  JRN
                2:12.39  JRB
                2:16.89  SCS
                2:33.99  METS
 Meet Qualifying:  2:33.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rappaport, Will L         13 Badger-MR                 NT    2:27.59 METS   
                  34.82     1:11.11 (36.29)     1:50.03 (38.92)     2:27.59 (37.56)
  2 Domagala, Michael         12 Twisters-MR               NT    2:29.92 METS   
                  34.80     1:12.70 (37.90)     1:51.73 (39.03)     2:29.92 (38.19)
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
   SrMets LC: # 1:06.52      7/1990 M.Balsamo, FLY                             
                1:05.29  OPEN
                1:07.89  JRN
                1:10.09  JRB
                1:12.69  SCS
                1:19.99  METS
 Meet Qualifying:  1:19.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roberts, Alan T           20 MSC-MR                    NT    1:11.37 SCS    
                  33.53     1:11.37 (37.84)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
   SrMets LC: # 56.68      7/1998 J.Gage, TS                                   
                55.69  OPEN
                57.79  JRN
                58.89  JRB
              1:00.99  SCS
              1:06.99  METS
 Meet Qualifying:  1:06.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vasquez, Everett W        15 North Shore-MR            NT    1:03.66 METS   
                  30.02     1:03.66 (33.64)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
   SrMets LC: # 56.68      7/1998 J.Gage, TS                                   
                55.69  OPEN
                57.79  JRN
                58.89  JRB
              1:00.99  SCS
              1:06.99  METS
 Meet Qualifying:  1:06.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vasquez, Everett W        15 North Shore-MR            NT    1:05.01 METS   
                  30.38     1:05.01 (34.63)