2008 MR FLY Big Apple Classic - 11/21/2008 to 11/23/2008            

                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Almeida, Gabriela         10 Twisters-MR            29.87      29.15        
  2 Santos, Olivia J          10 FLY-MR                 29.07      29.64        
  3 Safovich, Polina          10 Bscat-MR               31.12      31.51        
  4 Fried, Carly T            10 Flying Dolphins-MR     32.65      31.96        
  5 Polanco, Kayla M           8 Twisters-MR            35.37      32.51        
  6 Jia, Kaity                10 Twisters-MR            32.44      32.75        
  7 Haddow, Shanna            10 Bluefish-MR            33.75      32.77        
  8 Rodriguez, Tina G         10 Twisters-MR            33.43      32.82        
  9 Bouzarouata, Jasmin C      8 Twisters-MR            33.35      32.93        
 10 Miller, Tahlia N           9 Bscat-MR               36.56      32.94        
 11 Van Tassell, Gabrielle A   9 WAC-MR                 32.99      32.96        
 12 Wozny, Victoria            9 Twisters-MR            37.28      33.34        
 13 Markunas, Rebecca R       10 FLY-MR                 35.12      33.47        
 14 Wan, Sarah S              10 FLY-MR                 34.49      34.28        
 15 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR      33.00      34.36        
 16 Osmun, Heather A           9 Bluefish-MR            35.71      35.02        
 17 Digiovanni, Sara N        10 FLY-MR                 36.57      35.23        
 18 Shea, Amanda W            10 Bluefish-MR            34.45      35.54        
 19 Kuenzler, Rachel           9 Bluefish-MR            37.60      35.85        
 20 LiCausi, Brianna L        10 Bscat-MR               33.00      35.95        
 21 Hou, Julia                10 Twisters-MR            34.00      36.04        
 22 Giordano, Leta K          10 Flying Dolphins-MR     33.96      36.20        
 22 Cohn, Michelle A          10 Flying Dolphins-MR     36.37      36.20        
 24 Lou, Erica                10 FLY-MR                 38.14      36.30        
 25 Sherpa, Alison T          10 Twisters-MR            36.02      36.46        
 26 Joo, Rebecca              10 FLY-MR                 37.51      36.85        
 27 Harvey, Noelle P           9 Bluefish-MR            35.53      36.97        
 28 Falcao, Nicole             8 Twisters-MR            40.24      37.16        
 29 Abbas, Radwa              10 WAC-MR                 36.83      37.17        
 30 Zagaja, Grace M            9 Bluefish-MR            36.23      37.44        
 31 Tjokronolo, Inga R        10 Twisters-MR            39.18      37.55        
 32 Triscari, Bitsy A         10 Bluefish-MR            38.54      37.63        
 33 Ostensen, Sara             8 WAC-MR                 37.53      38.12        
 34 Myszkowski, Victoria       9 Twisters-MR            39.08      38.19        
 35 Maggio, Amelia A           8 OWA-MR                 37.68      38.34        
 36 Hartmann, Margaux         10 Bluefish-MR            39.38      38.59        
 37 Straub, Jessica           10 Bluefish-MR            39.85      38.66        
 38 WU, Susan J               10 Twisters-MR            42.09      38.71        
 39 Chan, Kristen             10 Twisters-MR            37.61      38.77        
 40 Stafford, Paloma          10 Flying Dolphins-MR     35.13      38.95        
 41 Bonilla, Giovanna M       10 Twisters-MR            38.83      38.97        
 42 Sorokko, Michelle          7 OWA-MR                 39.75      39.22        
 43 Moratos, Angelica M        9 FLY-MR                 39.97      39.42        
 44 Jackson, Allison M         8 Twisters-MR            41.65      39.61        
 45 Nasiadka, Teresa           8 Twisters-MR            40.11      40.19        
 46 LaRocca, Lexi R            9 WAC-MR                 40.89      40.24        
 47 Gonzalez, Angelina E       8 Bscat-MR               42.67      40.71        
 48 Bischofberger, Marianne    9 Bluefish-MR            42.18      40.97        
 49 Kelert, Julia A           10 Twisters-MR            42.54      41.05        
 50 Shvarts, Sasha            10 WAC-MR                 56.56      41.17        
 51 Caulfield, Abigail         9 Bluefish-MR            39.90      41.23        
 52 Montes, Gabriella S       10 RedTails-MR            42.16      42.27        
 53 Chu, Annie                 7 FLY-MR                 45.00      42.52        
 54 Fong, Samantha             7 Twisters-MR            42.15      42.70        
 55 Silveira, Luiza E          7 Twisters-MR            43.18      44.24        
 56 London, Katherine          9 WAC-MR                 44.34      44.37        
 57 Grzywna, Gabriela M        8 FLY-MR                 43.89      44.55        
 58 Lin, Tiffany              10 Twisters-MR            44.06      44.75        
 59 Arias, Victoria L         10 FLY-MR                 45.94      44.77        
 60 Soo, Nicole                8 Twisters-MR            43.77      45.48        
 61 Bongiorno, Olivia         10 Bluefish-MR            43.39      48.03        
 62 Kantor, Chloe R           10 Flying Dolphins-MR     48.34      48.09        
 63 Rodriguez, Emily M         6 Twisters-MR            52.45      48.63        
 64 Cranston, Megan            9 WAC-MR                 51.12      48.78        
 65 Shashaty, Kasey            6 WAC-MR                 53.45      51.37        
 66 Hill, Eleanor J            9 RedTails-MR          1:00.25      52.24        
 67 Van Tassell, Victoria      7 WAC-MR                 59.32      54.58        
 68 Blaze, Erica M             9 NCY-CT               1:01.37      55.14        
 69 Abbas, Rewan               8 WAC-MR                 51.56      55.36        
 70 Blaze, Amanda C            9 NCY-CT               1:03.96      57.33        
 71 McNicholas, Olivia         6 OWA-MR               1:10.69    1:06.13        
 72 Maggio, Charlotte G        5 OWA-MR               1:13.28    1:13.78        
 -- Blaze, Isabel W            9 NCY-CT                 39.89         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Olivia J          10 FLY-MR               1:03.39    1:04.23        
                  31.41     1:04.23 (32.82)                                        
  2 Almeida, Gabriela         10 Twisters-MR          1:03.72    1:04.37        
                  30.87     1:04.37 (33.50)                                        
  3 Safovich, Polina          10 Bscat-MR             1:17.17    1:10.56        
                  34.07     1:10.56 (36.49)                                        
  4 Rodriguez, Tina G         10 Twisters-MR          1:11.67    1:12.07        
                  34.23     1:12.07 (37.84)                                        
  5 Schubert, Olivia C        10 WAC-MR               1:12.89    1:12.16        
                  34.71     1:12.16 (37.45)                                        
  6 Jia, Kaity                10 Twisters-MR          1:10.22    1:12.99        
                  34.21     1:12.99 (38.78)                                        
  7 Polanco, Kayla M           8 Twisters-MR          1:13.54    1:13.05        
  8 Wozny, Victoria            9 Twisters-MR          1:16.88    1:14.63        
                  35.72     1:14.63 (38.91)                                        
  9 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR    1:12.00    1:16.28        
                  36.69     1:16.28 (39.59)                                        
 10 Wu-Silvera, Caroline       9 FLY-MR               1:18.34    1:16.51        
                  37.13     1:16.51 (39.38)                                        
 11 Markunas, Rebecca R       10 FLY-MR               1:22.50    1:17.15        
                  36.31     1:17.15 (40.84)                                        
 12 LiCausi, Brianna L        10 Bscat-MR             1:25.00    1:19.33        
                  38.99     1:19.33 (40.34)                                        
 13 Miller, Tahlia N           9 Bscat-MR             1:25.96    1:19.39        
                  38.67     1:19.39 (40.72)                                        
 14 Kuenzler, Rachel           9 Bluefish-MR          1:20.36    1:19.40        
                  38.49     1:19.40 (40.91)                                        
 15 Wan, Sarah S              10 FLY-MR               1:21.95    1:20.61        
                  37.06     1:20.61 (43.55)                                        
 16 deFreitas, Emma            9 WAC-MR               1:19.58    1:20.90        
                  38.03     1:20.90 (42.87)                                        
 17 Maggio, Caroline E        10 OWA-MR               1:25.41    1:21.28        
                  40.63     1:21.28 (40.65)                                        
 18 Sherpa, Alison T          10 Twisters-MR          1:21.43    1:21.64        
                  39.09     1:21.64 (42.55)                                        
 19 Zezula, Katarzyna          8 Twisters-MR          1:20.09    1:22.71        
 20 Abbas, Radwa              10 WAC-MR               1:23.84    1:23.41        
 21 Lou, Erica                10 FLY-MR               1:37.90    1:23.80        
                  38.91     1:23.80 (44.89)                                        
 22 Joo, Rebecca              10 FLY-MR               1:30.00    1:23.83        
 23 Ostensen, Sara             8 WAC-MR               1:24.64    1:24.03        
                  39.95     1:24.03 (44.08)                                        
 24 Nasiadka, Teresa           8 Twisters-MR          1:28.99    1:24.53        
 25 Chan, Kristen             10 Twisters-MR          1:25.27    1:24.72        
                  38.93     1:24.72 (45.79)                                        
 26 Myszkowski, Victoria       9 Twisters-MR          1:27.54    1:25.18        
 27 Straub, Jessica           10 Bluefish-MR          1:24.17    1:26.17        
                  41.36     1:26.17 (44.81)                                        
 28 Maggio, Amelia A           8 OWA-MR               1:46.76    1:26.44        
                  40.52     1:26.44 (45.92)                                        
 29 Moratos, Angelica M        9 FLY-MR               1:24.49    1:27.61        
                  41.83     1:27.61 (45.78)                                        
 30 Tjokronolo, Inga R        10 Twisters-MR          1:33.67    1:29.90        
                  39.49     1:29.90 (50.41)                                        
 31 Sorokko, Michelle          7 OWA-MR               1:29.98    1:30.31        
 32 Bonilla, Giovanna M       10 Twisters-MR          1:26.93    1:31.12        
 33 Jackson, Allison M         8 Twisters-MR          1:28.75    1:34.12        
 34 Lin, Tiffany              10 Twisters-MR          1:36.90    1:37.56        
                  45.71     1:37.56 (51.85)                                        
 35 Gonzalez, Angelina E       8 Bscat-MR             1:32.52    1:37.94        
                1:40.25         1:37.94 ( )                                        
 36 London, Katherine          9 WAC-MR               1:36.56    1:38.66        
                  43.40     1:38.66 (55.26)                                        
 37 Soo, Nicole                8 Twisters-MR          1:40.12    1:38.83        
                  47.21     1:38.83 (51.62)                                        
 38 Frederick, Erin            9 WAC-MR               1:57.67    1:39.05        
 39 Arias, Victoria L         10 FLY-MR               1:48.11    1:39.28        
                  46.06     1:39.28 (53.22)                                        
 40 Chu, Annie                 7 FLY-MR               1:40.00    1:39.50        
 41 Montes, Gabriella S       10 RedTails-MR          1:42.42    1:42.40        
                  47.68     1:42.40 (54.72)                                        
 42 Connolly, Devon            9 Bluefish-MR          1:35.65    1:42.51        
                  45.35     1:42.51 (57.16)                                        
 43 Wojtowicz, Caroline        9 Twisters-MR          1:47.86    1:44.03        
                  47.56     1:44.03 (56.47)                                        
 44 Cranston, Megan            9 WAC-MR               1:56.56    1:45.60        
                  49.53     1:45.60 (56.07)                                        
 45 Gullickson, Kristen        7 WAC-MR               1:59.59    1:46.12        
                  50.25     1:46.12 (55.87)                                        
 46 Bongiorno, Olivia         10 Bluefish-MR          1:40.87    1:48.67        
                  48.62   1:48.67 (1:00.05)                                        
 47 Hill, Eleanor J            9 RedTails-MR          2:13.72    2:00.76        
                  54.43   2:00.76 (1:06.33)                                        
 48 Abbas, Rewan               8 WAC-MR               1:55.45    2:02.73        
                  58.09   2:02.73 (1:04.64)                                        
 49 Boyd, Emma                 7 WAC-MR               2:10.33    2:03.51        
                  57.06   2:03.51 (1:06.45)                                        
 50 Rodriguez, Emily M         6 Twisters-MR          1:48.70    2:08.15        
 51 Murphy, Mikayah C          7 WAC-MR               2:23.23    3:05.98        
                1:12.74   3:05.98 (1:53.24)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Almeida, Gabriela         10 Twisters-MR          2:22.70    2:18.10        
                  32.47     1:08.14 (35.67)     1:44.33 (36.19)     2:18.10 (33.77)
  2 Santos, Olivia J          10 FLY-MR               2:24.25    2:24.87        
                  33.04     1:10.26 (37.22)     1:48.07 (37.81)     2:24.87 (36.80)
  3 Safovich, Polina          10 Bscat-MR             2:29.45    2:29.86        
                  34.54     1:12.58 (38.04)     1:51.92 (39.34)     2:29.86 (37.94)
  4 Rodriguez, Tina G         10 Twisters-MR          2:39.66    2:34.18        
                  35.47     1:15.28 (39.81)     1:56.23 (40.95)     2:34.18 (37.95)
  5 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR    2:35.00    2:37.74        
                  35.79     1:16.00 (40.21)     1:58.17 (42.17)     2:37.74 (39.57)
  6 Van Tassell, Gabrielle A   9 WAC-MR               2:42.14    2:38.34        
                  36.58     1:16.91 (40.33)     1:58.60 (41.69)     2:38.34 (39.74)
  7 Jia, Kaity                10 Twisters-MR          2:31.09    2:38.55        
                  34.13     1:14.50 (40.37)     1:57.62 (43.12)     2:38.55 (40.93)
  8 Wozny, Victoria            9 Twisters-MR          2:41.20    2:41.86        
                  35.92     1:16.70 (40.78)     1:59.35 (42.65)     2:41.86 (42.51)
  9 Haddow, Shanna            10 Bluefish-MR          3:13.23    2:42.59        
                  35.77     1:17.19 (41.42)     2:00.70 (43.51)     2:42.59 (41.89)
 10 Du, Irene                 10 FLY-MR               3:00.05    2:45.51        
                  36.39     1:18.74 (42.35)     2:01.94 (43.20)     2:45.51 (43.57)
 11 Markunas, Rebecca R       10 FLY-MR               2:45.00    2:49.13        
                  36.69     1:20.47 (43.78)     2:06.34 (45.87)     2:49.13 (42.79)
 12 LiCausi, Brianna L        10 Bscat-MR             3:00.00    2:53.91        
                  38.73     1:22.60 (43.87)   2:53.91 (1:31.31)                    
 13 Osmun, Heather A           9 Bluefish-MR          3:05.43    2:55.12        
                  39.50     1:24.24 (44.74)     2:10.80 (46.56)     2:55.12 (44.32)
 14 Kuenzler, Rachel           9 Bluefish-MR          3:00.98    2:58.52        
                  40.74     1:26.54 (45.80)     2:15.03 (48.49)     2:58.52 (43.49)
 15 Zagaja, Grace M            9 Bluefish-MR          3:29.88    2:59.08        
                  43.19   2:17.45 (1:34.26)     2:59.34 (41.89)         2:59.08 ( )
 16 Shea, Amanda W            10 Bluefish-MR          3:20.92    3:04.00        
                  41.04     1:28.59 (47.55)     2:20.08 (51.49)     3:04.00 (43.92)
 17 Ostensen, Sara             8 WAC-MR               3:00.90    3:11.41        
                  42.49     1:31.98 (49.49)     2:22.23 (50.25)     3:11.41 (49.18)
 18 Straub, Jessica           10 Bluefish-MR          3:21.32    3:12.36        
                  46.23     1:35.94 (49.71)     2:26.10 (50.16)     3:12.36 (46.26)
 19 Cohn, Michelle A          10 Flying Dolphins-MR   4:11.61    3:14.66        
                  40.31     1:31.70 (51.39)     2:26.04 (54.34)     3:14.66 (48.62)
 20 LaRocca, Lexi R            9 WAC-MR               3:22.12    3:23.11        
                  44.59     1:35.17 (50.58)     2:29.58 (54.41)     3:23.11 (53.53)
 21 Bischofberger, Marianne    9 Bluefish-MR          3:10.98    3:26.10        
                                                    2:31.88 ( )     3:26.10 (54.22)
 22 Elbanna, Yassmin           9 Aquaflames-MR        3:25.00    3:40.78        
                1:00.72   2:19.00 (1:18.28)   3:40.78 (1:21.78)                    
 23 London, Katherine          9 WAC-MR               3:34.34    3:41.02        
 24 Toshkoff, Nadia            9 Aquaflames-MR        3:45.00    3:44.36        
                  47.50     1:44.67 (57.17)   2:46.03 (1:01.36)     3:44.36 (58.33)
 25 Archondo, Larissa A       10 Aquaflames-MR        3:10.00    3:48.49        
                  48.71     1:48.56 (59.85)   2:48.95 (1:00.39)     3:48.49 (59.54)
 -- Elbanna, Sara             10 Aquaflames-MR        3:20.00         DQ        
                  49.86        DQ (3:09.82)                                        
 -- Harvey, Noelle P           9 Bluefish-MR          3:10.90         DQ        
                                1:29.76 ( )        DQ (1:42.71)                    
 -- Borukhov, Natalie          9 Aquaflames-MR        4:00.00         DQ        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Almeida, Gabriela         10 Twisters-MR            34.73      33.08        
  2 Santos, Olivia J          10 FLY-MR                 34.71      34.95        
  3 Park, Irene J              9 Twisters-MR            38.12      35.34        
  4 Safovich, Polina          10 Bscat-MR               34.73      35.51        
  5 Wozny, Victoria            9 Twisters-MR            39.16      37.93        
  6 Rodriguez, Tina G         10 Twisters-MR            37.90      38.04        
  7 Jia, Kaity                10 Twisters-MR            38.87      39.12        
  8 Bouzarouata, Jasmin C      8 Twisters-MR            40.88      39.27        
  9 Van Tassell, Gabrielle A   9 WAC-MR                 39.22      39.83        
 10 Anich, Annabelle K        10 FLY-MR                 42.41      40.14        
 11 Polanco, Kayla M           8 Twisters-MR            41.72      40.45        
 12 Osmun, Heather A           9 Bluefish-MR            44.12      40.73        
 13 Moratos, Angelica M        9 FLY-MR                 42.71      40.91        
 14 Miller, Tahlia N           9 Bscat-MR               44.35      41.00        
 15 Sherpa, Alison T          10 Twisters-MR            43.99      41.10        
 16 Abbas, Radwa              10 WAC-MR                 45.14      41.52        
 17 Hou, Julia                10 Twisters-MR            39.87      41.76        
 18 Lou, Erica                10 FLY-MR                 44.49      42.08        
 19 Tjokronolo, Inga R        10 Twisters-MR            42.39      42.33        
 20 Maggio, Amelia A           8 OWA-MR                 47.11      42.81        
 21 WU, Susan J               10 Twisters-MR            50.08      42.96        
 22 Markunas, Rebecca R       10 FLY-MR                 44.44      43.10        
 23 Chan, Kristen             10 Twisters-MR            44.09      43.59        
 24 Pan, Amy                  10 Aquaflames-MR          43.22      43.63        
 25 Kuenzler, Rachel           9 Bluefish-MR            44.58      43.70        
 26 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR      43.00      43.79        
 27 Wan, Sarah S              10 FLY-MR                 46.17      44.30        
 28 Bonilla, Giovanna M       10 Twisters-MR            47.82      44.71        
 29 Ostensen, Sara             8 WAC-MR                 46.38      44.91        
 30 Digiovanni, Sara N        10 FLY-MR                 46.39      45.23        
 31 Joo, Rebecca              10 FLY-MR                 44.15      45.24        
 32 Triscari, Bitsy A         10 Bluefish-MR            43.76      45.45        
 33 LiCausi, Brianna L        10 Bscat-MR               40.00      45.50        
 34 Stafford, Paloma          10 Flying Dolphins-MR     46.00      45.64        
 35 Shvarts, Sasha            10 WAC-MR               1:03.34      45.68        
 36 Montes, Gabriella S       10 RedTails-MR            53.56      46.13        
 37 Falcao, Nicole             8 Twisters-MR            44.51      46.23        
 38 Myszkowski, Victoria       9 Twisters-MR            48.23      46.26        
 39 Nasiadka, Teresa           8 Twisters-MR            46.63      46.45        
 40 Toshkoff, Nadia            9 Aquaflames-MR             NT      46.99        
 41 Caulfield, Abigail         9 Bluefish-MR            48.03      47.21        
 42 Kelert, Julia A           10 Twisters-MR            46.99      47.31        
 43 Hartmann, Margaux         10 Bluefish-MR            50.03      47.56        
 44 Kantor, Chloe R           10 Flying Dolphins-MR     56.60      48.25        
 45 LaRocca, Lexi R            9 WAC-MR                 49.63      48.36        
 46 Bischofberger, Marianne    9 Bluefish-MR            50.06      48.88        
 47 Haddow, Shanna            10 Bluefish-MR            51.21      49.63        
 48 Cranston, Megan            9 WAC-MR                 59.78      49.79        
 49 Sorokko, Michelle          7 OWA-MR                 48.33      49.96        
 50 Fong, Samantha             7 Twisters-MR            53.51      50.14        
 51 Jackson, Allison M         8 Twisters-MR            48.79      50.77        
 52 Chu, Annie                 7 FLY-MR                 50.00      51.21        
 53 Soo, Nicole                8 Twisters-MR            49.71      51.36        
 54 Gonzalez, Angelina E       8 Bscat-MR               52.47      51.37        
 55 Archondo, Larissa A       10 Aquaflames-MR          51.65      51.40        
 56 Elbanna, Sara             10 Aquaflames-MR        1:55.00      51.52        
 57 Grzywna, Gabriela M        8 FLY-MR                 49.73      51.94        
 58 Rodriguez, Emily M         6 Twisters-MR            51.14      51.96        
 59 Hill, Eleanor J            9 RedTails-MR            54.73      53.22        
 60 Bongiorno, Olivia         10 Bluefish-MR            52.30      53.75        
 61 Lin, Tiffany              10 Twisters-MR            50.52      54.14        
 62 Abbas, Rewan               8 WAC-MR                 56.67      54.71        
 63 London, Katherine          9 WAC-MR                 55.34      56.19        
 64 Van Tassell, Victoria      7 WAC-MR               1:00.32      56.37        
 65 Blaze, Isabel W            9 NCY-CT                 58.58      58.39        
 66 Shashaty, Kasey            6 WAC-MR                 58.89      59.20        
 67 Elbanna, Yassmin           9 Aquaflames-MR        2:00.00    1:04.42        
 68 Blaze, Amanda C            9 NCY-CT               1:11.38    1:06.28        
 69 Dai, Annie                 7 Aquaflames-MR        2:00.00    1:09.17        
 70 McNicholas, Olivia         6 OWA-MR               1:11.23    1:10.52        
 71 Maggio, Charlotte G        5 OWA-MR               1:29.69    1:13.05        
 72 Wang, Lynne                7 Aquaflames-MR        2:00.00    1:13.91        
 73 Eliav, Rachel              8 Aquaflames-MR        2:00.00    1:26.76        
 -- Arias, Victoria L         10 FLY-MR                 54.82         DQ        
 -- Blaze, Erica M             9 NCY-CT               1:04.19         DQ        
 -- Silveira, Luiza E          7 Twisters-MR            47.15         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Olivia J          10 FLY-MR               1:13.87    1:15.65        
                  37.62     1:15.65 (38.03)                                        
  2 Rodriguez, Tina G         10 Twisters-MR          1:23.84    1:21.54        
                  39.45     1:21.54 (42.09)                                        
  3 Wozny, Victoria            9 Twisters-MR          1:23.27    1:22.38        
                  39.10     1:22.38 (43.28)                                        
  4 Weiss, Jessica M          10 Flying Dolphins-MR   1:22.65    1:23.81        
                  40.46     1:23.81 (43.35)                                        
  5 Bouzarouata, Jasmin C      8 Twisters-MR          1:24.31    1:23.84        
                  41.65     1:23.84 (42.19)                                        
  6 Anich, Annabelle K        10 FLY-MR               1:38.00    1:30.84        
                  44.83     1:30.84 (46.01)                                        
  7 Hou, Julia                10 Twisters-MR          1:28.50    1:31.52        
                  43.46     1:31.52 (48.06)                                        
  8 Osmun, Heather A           9 Bluefish-MR          1:31.69    1:31.60        
                  44.03     1:31.60 (47.57)                                        
  9 Sherpa, Alison T          10 Twisters-MR          1:35.39    1:31.83        
                  45.17     1:31.83 (46.66)                                        
 10 Abbas, Radwa              10 WAC-MR               1:46.37    1:32.40        
                  45.20     1:32.40 (47.20)                                        
 11 Markunas, Rebecca R       10 FLY-MR               1:37.25    1:32.92        
                  44.15     1:32.92 (48.77)                                        
 12 Moratos, Angelica M        9 FLY-MR               1:45.00    1:33.29        
                1:33.80         1:33.29 ( )                                        
 13 deFreitas, Emma            9 WAC-MR               1:30.00    1:33.45        
                  44.73     1:33.45 (48.72)                                        
 14 Shea, Amanda W            10 Bluefish-MR          1:32.58    1:34.07        
                  45.83     1:34.07 (48.24)                                        
 15 Wan, Sarah S              10 FLY-MR               1:40.00    1:35.33        
                  45.28     1:35.33 (50.05)                                        
 16 Bonilla, Giovanna M       10 Twisters-MR          1:38.21    1:37.15        
                  47.24     1:37.15 (49.91)                                        
 17 Silveira, Luiza E          7 Twisters-MR          1:44.52    1:40.08        
 18 Nasiadka, Teresa           8 Twisters-MR          1:39.51    1:41.34        
                  51.13     1:41.34 (50.21)                                        
 19 Myszkowski, Victoria       9 Twisters-MR          1:46.31    1:42.11        
                  50.39     1:42.11 (51.72)                                        
 20 Lin, Tiffany              10 Twisters-MR          1:46.73    1:46.00        
                  51.74     1:46.00 (54.26)                                        
 21 Montes, Gabriella S       10 RedTails-MR          1:48.10    1:48.14        
                  52.54     1:48.14 (55.60)                                        
 22 London, Katherine          9 WAC-MR               1:47.78    1:54.67        
                  52.63   1:54.67 (1:02.04)                                        
 23 Bongiorno, Olivia         10 Bluefish-MR          1:51.23    1:55.39        
                  54.73   1:55.39 (1:00.66)                                        
 24 Hill, Eleanor J            9 RedTails-MR          2:00.09    1:56.54        
                  55.89   1:56.54 (1:00.65)                                        
 -- Maggio, Amelia A           8 OWA-MR               1:45.37         DQ        
                  45.89          DQ (55.41)                                        
 -- Maggio, Caroline E        10 OWA-MR               1:38.37         DQ        
                  44.25          DQ (48.80)                                        
 -- Arias, Victoria L         10 FLY-MR               1:50.00         DQ        
 -- Falcao, Nicole             8 Twisters-MR          1:36.84         DQ        
 -- Almeida, Gabriela         10 Twisters-MR          1:13.68         DQ        
                  36.95          DQ (37.84)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fried, Carly T            10 Flying Dolphins-MR     39.23      37.68        
  2 Park, Irene J              9 Twisters-MR            38.20      38.25        
  3 Du, Irene                 10 FLY-MR                 39.84      39.81        
  4 Jia, Kaity                10 Twisters-MR            40.19      40.63        
  5 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR      43.00      42.33        
  6 Weiss, Jessica M          10 Flying Dolphins-MR     42.99      42.58        
  7 Anich, Annabelle K        10 FLY-MR                 42.16      42.74        
  8 Schubert, Olivia C        10 WAC-MR                 42.77      42.84        
  8 Polanco, Kayla M           8 Twisters-MR            41.66      42.84        
 10 Lou, Erica                10 FLY-MR                 41.61      43.11        
 11 Doyle, Jordyn L            9 Flying Dolphins-MR     42.99      43.33        
 12 Digiovanni, Sara N        10 FLY-MR                 43.04      43.35        
 13 Safovich, Polina          10 Bscat-MR               54.98      44.07        
 14 Abbas, Radwa              10 WAC-MR                 46.43      44.40        
 15 Myszkowski, Victoria       9 Twisters-MR            46.58      44.76        
 16 Shea, Amanda W            10 Bluefish-MR            44.04      45.01        
 17 Bonilla, Giovanna M       10 Twisters-MR            46.75      45.74        
 18 XU, Erin                   9 FLY-MR                 46.12      45.77        
 19 Miller, Tahlia N           9 Bscat-MR               48.94      46.64        
 20 Corrigan, Nieve R         10 FLY-MR                 48.57      46.75        
 21 Bongiorno, Olivia         10 Bluefish-MR            48.70      47.25        
 22 Joo, Rebecca              10 FLY-MR                 48.12      47.27        
 23 Chan, Kristen             10 Twisters-MR            49.14      47.94        
 24 LiCausi, Brianna L        10 Bscat-MR               42.00      48.05        
 25 Zezula, Katarzyna          8 Twisters-MR            49.68      48.35        
 26 Tjokronolo, Inga R        10 Twisters-MR            50.44      49.67        
 27 Moratos, Angelica M        9 FLY-MR                 49.88      50.86        
 28 Rogers, Ava K              9 RedTails-MR            51.10      51.06        
 29 Kelert, Julia A           10 Twisters-MR            52.77      51.75        
 30 Thom, Miriam               8 Twisters-MR            52.74      51.91        
 31 Sorokko, Michelle          7 OWA-MR                 52.46      52.24        
 32 Nasiadka, Teresa           8 Twisters-MR            52.01      52.42        
 33 Jackson, Allison M         8 Twisters-MR            56.85      52.74        
 34 Falcao, Nicole             8 Twisters-MR            56.89      52.75        
 35 Chu, Annie                 7 FLY-MR               1:00.00      52.87        
 36 Ostensen, Sara             8 WAC-MR                 52.48      53.20        
 37 Soo, Nicole                8 Twisters-MR            57.85      53.43        
 38 Lin, Tiffany              10 Twisters-MR            56.25      53.78        
 39 Silveira, Luiza E          7 Twisters-MR            57.42      53.91        
 40 Wojtowicz, Caroline        9 Twisters-MR            57.63      54.07        
 41 Straub, Jessica           10 Bluefish-MR            55.04      54.87        
 42 Abbas, Rewan               8 WAC-MR               1:00.45      54.94        
 43 Arias, Victoria L         10 FLY-MR               1:01.41      58.39        
 44 Freid, Alexis              8 Flying Dolphins-MR   1:01.00      58.58        
 45 Connolly, Devon            9 Bluefish-MR          1:01.49    1:03.06        
 46 Cranston, Megan            9 WAC-MR               1:00.45    1:07.89        
 47 Gullickson, Kristen        7 WAC-MR               1:01.96    1:08.33        
 48 Boyd, Emma                 7 WAC-MR               1:11.00    1:08.55        
 -- Gonzalez, Angelina E       8 Bscat-MR               53.35         DQ        
 -- Frederick, Erin            9 WAC-MR               1:01.23         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Park, Irene J              9 Twisters-MR          1:21.84    1:20.56        
                  38.35     1:20.56 (42.21)                                        
  2 Fried, Carly T            10 Flying Dolphins-MR   1:25.36    1:23.77        
                  39.53     1:23.77 (44.24)                                        
  3 Polanco, Kayla M           8 Twisters-MR          1:30.14    1:27.97        
                  41.72     1:27.97 (46.25)                                        
  4 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR    1:31.00    1:30.52        
                  43.43     1:30.52 (47.09)                                        
  5 Du, Irene                 10 FLY-MR               1:29.97    1:31.15        
                  42.20     1:31.15 (48.95)                                        
  6 Lou, Erica                10 FLY-MR               1:34.02    1:31.33        
                  42.68     1:31.33 (48.65)                                        
  7 Bouzarouata, Jasmin C      8 Twisters-MR          1:46.38    1:33.26        
                  44.37     1:33.26 (48.89)                                        
  8 Digiovanni, Sara N        10 FLY-MR               1:34.27    1:33.94        
  9 Anich, Annabelle K        10 FLY-MR               1:34.97    1:33.96        
                  43.55     1:33.96 (50.41)                                        
 10 Giordano, Leta K          10 Flying Dolphins-MR   1:26.65    1:36.35        
                  46.21     1:36.35 (50.14)                                        
 11 Myszkowski, Victoria       9 Twisters-MR          1:38.76    1:36.45        
 12 WU, Susan J               10 Twisters-MR          1:46.27    1:37.04        
                  46.13     1:37.04 (50.91)                                        
 13 Abbas, Radwa              10 WAC-MR               1:45.21    1:37.66        
                  47.81     1:37.66 (49.85)                                        
 14 Zagaja, Grace M            9 Bluefish-MR          1:41.37    1:37.73        
                  46.99     1:37.73 (50.74)                                        
 15 Shea, Amanda W            10 Bluefish-MR          1:36.28    1:38.23        
                  46.77     1:38.23 (51.46)                                        
 16 Hartmann, Margaux         10 Bluefish-MR          1:52.31    1:40.94        
                  48.34     1:40.94 (52.60)                                        
 17 Hou, Julia                10 Twisters-MR          1:39.00    1:41.36        
                  48.92     1:41.36 (52.44)                                        
 18 Triscari, Bitsy A         10 Bluefish-MR          1:23.00    1:42.27        
                  47.26     1:42.27 (55.01)                                        
 19 Joo, Rebecca              10 FLY-MR               1:50.00    1:43.59        
                  48.44     1:43.59 (55.15)                                        
 20 Bonilla, Giovanna M       10 Twisters-MR          1:43.68    1:44.92        
                  47.66     1:44.92 (57.26)                                        
 21 Wan, Sarah S              10 FLY-MR               1:45.00    1:45.79        
                  48.32     1:45.79 (57.47)                                        
 22 Cohn, Michelle A          10 Flying Dolphins-MR        NT    1:47.16        
                  50.83     1:47.16 (56.33)                                        
 23 Tjokronolo, Inga R        10 Twisters-MR          1:54.71    1:48.13        
                  49.93     1:48.13 (58.20)                                        
 24 Chan, Kristen             10 Twisters-MR          1:48.97    1:48.37        
                  51.04     1:48.37 (57.33)                                        
 25 Sorokko, Michelle          7 OWA-MR               1:51.74    1:48.48        
                  51.48     1:48.48 (57.00)                                        
 26 Bongiorno, Olivia         10 Bluefish-MR          2:02.36    1:48.64        
                  51.35     1:48.64 (57.29)                                        
 27 Stafford, Paloma          10 Flying Dolphins-MR   1:49.41    1:48.78        
                  51.44     1:48.78 (57.34)                                        
 28 Nasiadka, Teresa           8 Twisters-MR          1:50.06    1:49.44        
                  52.24     1:49.44 (57.20)                                        
 29 Sherpa, Alison T          10 Twisters-MR          1:52.49    1:51.33        
                  52.45     1:51.33 (58.88)                                        
 30 Moratos, Angelica M        9 FLY-MR               1:47.00    1:52.69        
                  54.40     1:52.69 (58.29)                                        
 31 Lin, Tiffany              10 Twisters-MR          1:57.84    1:52.78        
                  55.59     1:52.78 (57.19)                                        
 32 Chu, Annie                 7 FLY-MR               1:50.00    1:52.94        
                  54.47     1:52.94 (58.47)                                        
 33 Straub, Jessica           10 Bluefish-MR          2:03.23    1:53.98        
                  53.99     1:53.98 (59.99)                                        
 34 Silveira, Luiza E          7 Twisters-MR          1:52.10    1:55.29        
                  55.25   1:55.29 (1:00.04)                                        
 35 Falcao, Nicole             8 Twisters-MR          1:50.95    1:56.67        
                  53.77   1:56.67 (1:02.90)                                        
 36 Kelert, Julia A           10 Twisters-MR          1:45.00    1:57.26        
                  54.52   1:57.26 (1:02.74)                                        
 37 Caulfield, Abigail         9 Bluefish-MR          2:03.77    2:00.62        
                  56.75   2:00.62 (1:03.87)                                        
 38 Fong, Samantha             7 Twisters-MR          1:45.43    2:01.94        
                  58.53   2:01.94 (1:03.41)                                        
 39 Rodriguez, Emily M         6 Twisters-MR          2:06.54    2:05.44        
 40 Jackson, Allison M         8 Twisters-MR          1:46.72    2:05.97        
                1:00.08   2:05.97 (1:05.89)                                        
 41 Kantor, Chloe R           10 Flying Dolphins-MR   2:10.00    2:06.24        
                  56.55   2:06.24 (1:09.69)                                        
 42 Arias, Victoria L         10 FLY-MR               1:50.00    2:06.85        
                1:01.14   2:06.85 (1:05.71)                                        
 -- Soo, Nicole                8 Twisters-MR          1:59.07         DQ        
                  53.46        DQ (1:00.63)                                        
 -- Abbas, Rewan               8 WAC-MR               2:00.00         DQ        
                  57.54        DQ (1:07.47)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Park, Irene J              9 Twisters-MR            34.15      32.43        
  2 Almeida, Gabriela         10 Twisters-MR            33.20      32.45        
  3 Bouzarouata, Jasmin C      8 Twisters-MR            35.31      36.09        
  4 Fried, Carly T            10 Flying Dolphins-MR     35.99      36.32        
  5 Hou, Julia                10 Twisters-MR            35.35      36.74        
  6 Doyle, Jordyn L            9 Flying Dolphins-MR     39.56      38.32        
  7 Corrigan, Nieve R         10 FLY-MR                 40.42      38.48        
  8 Du, Irene                 10 FLY-MR                 39.75      39.46        
  9 Wozny, Victoria            9 Twisters-MR            42.13      40.11        
 10 Osmun, Heather A           9 Bluefish-MR            42.75      40.60        
 11 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR      41.00      40.89        
 12 Wan, Sarah S              10 FLY-MR                 43.38      41.57        
 13 Joo, Rebecca              10 FLY-MR                 50.00      41.83        
 14 Kuenzler, Rachel           9 Bluefish-MR            44.19      42.37        
 15 Thom, Miriam               8 Twisters-MR            40.92      42.96        
 16 Markunas, Rebecca R       10 FLY-MR                 41.05      44.39        
 17 XU, Erin                   9 FLY-MR                 43.00      44.63        
 18 Chu, Annie                 7 FLY-MR                 55.00      49.48        
 19 Soo, Nicole                8 Twisters-MR            54.33      50.73        
 20 Kelert, Julia A           10 Twisters-MR            50.91      50.78        
 21 Wojtowicz, Caroline        9 Twisters-MR            56.84      50.90        
 22 Digiovanni, Sara N        10 FLY-MR                 49.71      51.07        
 23 Rogers, Ava K              9 RedTails-MR            54.71      51.56        
 24 Silveira, Luiza E          7 Twisters-MR            52.31      52.33        
 25 Falcao, Nicole             8 Twisters-MR               NT      52.61        
 26 Jackson, Allison M         8 Twisters-MR            48.96      58.87        
 -- Boyd, Emma                 7 WAC-MR               1:00.50         DQ        
 -- Gullickson, Kristen        7 WAC-MR                 55.55         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Park, Irene J              9 Twisters-MR          1:13.04    1:11.01        
                  33.07     1:11.01 (37.94)                                        
  2 Safovich, Polina          10 Bscat-MR             1:16.98    1:19.86        
                  37.11     1:19.86 (42.75)                                        
  3 Fried, Carly T            10 Flying Dolphins-MR        NT    1:24.04        
                  38.01     1:24.04 (46.03)                                        
  4 Giordano, Leta K          10 Flying Dolphins-MR   1:27.56    1:28.01        
                  39.18     1:28.01 (48.83)                                        
  5 Du, Irene                 10 FLY-MR               1:26.19    1:30.84        
                  40.74     1:30.84 (50.10)                                        
  6 Anich, Annabelle K        10 FLY-MR               1:35.70    1:36.25        
                  43.95     1:36.25 (52.30)                                        
  7 Harvey, Noelle P           9 Bluefish-MR          1:43.98    1:41.30        
                  45.90     1:41.30 (55.40)                                        
  8 Pan, Amy                  10 Aquaflames-MR        2:02.22    2:05.39        
                  54.26   2:05.39 (1:11.13)                                        
 -- Shvarts, Sasha            10 WAC-MR                    NT         DQ        
                  47.47        DQ (1:04.24)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Park, Irene J              9 Twisters-MR          1:14.55    1:12.96        
                  33.97     1:12.96 (38.99)                                        
  2 Santos, Olivia J          10 FLY-MR               1:14.33    1:13.00        
                  33.50     1:13.00 (39.50)                                        
  3 Fried, Carly T            10 Flying Dolphins-MR   1:19.56    1:17.38        
                  36.53     1:17.38 (40.85)                                        
  4 Polanco, Kayla M           8 Twisters-MR          1:19.91    1:19.78        
  5 Safovich, Polina          10 Bscat-MR             1:30.18    1:19.82        
                  37.35     1:19.82 (42.47)                                        
  6 Du, Irene                 10 FLY-MR               1:21.83    1:20.18        
                  37.74     1:20.18 (42.44)                                        
  7 Jia, Kaity                10 Twisters-MR          1:19.75    1:20.21        
                  37.22     1:20.21 (42.99)                                        
  8 Weiss, Jessica M          10 Flying Dolphins-MR   1:23.56    1:20.39        
                  36.45     1:20.39 (43.94)                                        
  9 Bouzarouata, Jasmin C      8 Twisters-MR          1:21.08    1:20.84        
                  38.01     1:20.84 (42.83)                                        
 10 Schubert, Olivia C        10 WAC-MR               1:22.22    1:21.08        
                  37.03     1:21.08 (44.05)                                        
 11 Rodriguez, Tina G         10 Twisters-MR          1:21.10    1:21.60        
                  36.91     1:21.60 (44.69)                                        
 12 Doyle, Jordyn L            9 Flying Dolphins-MR   1:24.62    1:23.41        
                  38.02     1:23.41 (45.39)                                        
 13 Elmassry, Jasmine         10 Abbe Swim Team-MR    1:24.00    1:23.70        
                  41.07     1:23.70 (42.63)                                        
 14 Anich, Annabelle K        10 FLY-MR               1:28.03    1:25.84        
                  40.67     1:25.84 (45.17)                                        
 15 Hou, Julia                10 Twisters-MR          1:26.11    1:26.85        
                  38.53     1:26.85 (48.32)                                        
 16 Lou, Erica                10 FLY-MR               1:29.84    1:26.95        
                  41.61     1:26.95 (45.34)                                        
 17 Shea, Amanda W            10 Bluefish-MR          1:26.60    1:28.48        
                  40.62     1:28.48 (47.86)                                        
 18 Osmun, Heather A           9 Bluefish-MR          1:29.79    1:28.70        
                  41.06     1:28.70 (47.64)                                        
 19 Digiovanni, Sara N        10 FLY-MR               1:29.68    1:29.14        
                  43.70     1:29.14 (45.44)                                        
 20 XU, Erin                   9 FLY-MR               1:35.00    1:29.33        
                  46.03     1:29.33 (43.30)                                        
 20 Sherpa, Alison T          10 Twisters-MR          1:33.80    1:29.33        
                  42.81     1:29.33 (46.52)                                        
 22 deFreitas, Emma            9 WAC-MR               1:30.40    1:29.99        
                  40.65     1:29.99 (49.34)                                        
 23 Kuenzler, Rachel           9 Bluefish-MR          1:32.55    1:30.23        
                  42.39     1:30.23 (47.84)                                        
 24 LiCausi, Brianna L        10 Bscat-MR             1:35.00    1:31.28        
                  43.65     1:31.28 (47.63)                                        
 25 Miller, Tahlia N           9 Bscat-MR             1:40.53    1:31.62        
                  41.95     1:31.62 (49.67)                                        
 26 Tjokronolo, Inga R        10 Twisters-MR          1:36.46    1:32.23        
                  43.10     1:32.23 (49.13)                                        
 27 Maggio, Caroline E        10 OWA-MR               2:00.70    1:32.88        
                  43.15     1:32.88 (49.73)                                        
 28 Zezula, Katarzyna          8 Twisters-MR          1:45.64    1:33.97        
                  46.61     1:33.97 (47.36)                                        
 29 Thom, Miriam               8 Twisters-MR          1:32.71    1:35.19        
 30 Chan, Kristen             10 Twisters-MR          1:32.56    1:36.45        
                  43.93     1:36.45 (52.52)                                        
 31 Rogers, Ava K              9 RedTails-MR          1:44.95    1:36.60        
                  44.97     1:36.60 (51.63)                                        
 32 Ostensen, Sara             8 WAC-MR               1:45.89    1:37.06        
                  45.78     1:37.06 (51.28)                                        
 33 Straub, Jessica           10 Bluefish-MR          1:41.26    1:40.54        
                  48.98     1:40.54 (51.56)                                        
 34 Kelert, Julia A           10 Twisters-MR          1:46.36    1:40.93        
                  44.62     1:40.93 (56.31)                                        
 35 Sorokko, Michelle          7 OWA-MR               1:44.38    1:41.13        
                  47.43     1:41.13 (53.70)                                        
 36 Connolly, Devon            9 Bluefish-MR          2:05.34    1:47.25        
                  47.17   1:47.25 (1:00.08)                                        
 37 Gonzalez, Angelina E       8 Bscat-MR             1:54.36    1:48.00        
 38 Frederick, Erin            9 WAC-MR               1:55.18    1:52.48        
                  52.45   1:52.48 (1:00.03)                                        
 39 Montes, Gabriella S       10 RedTails-MR          2:02.28    1:52.76        
                  51.28   1:52.76 (1:01.48)                                        
 40 Cranston, Megan            9 WAC-MR               2:04.45    2:02.28        
                  57.67   2:02.28 (1:04.61)                                        
 -- London, Katherine          9 WAC-MR               1:54.54         DQ        
 -- Corrigan, Nieve R         10 FLY-MR               1:26.16         DQ        
 -- Abbas, Rewan               8 WAC-MR               2:10.45         DQ        
                  54.71        DQ (1:04.65)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:08.67    2:07.96        
     1) Almeida, Gabriela 10            2) Jia, Kaity 10                  
     3) Park, Irene J 9                 4) Bouzarouata, Jasmin C 8        
                  33.11     1:07.46 (34.35)     1:37.89 (30.43)     2:07.96 (30.07)
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:10.57    2:13.55        
     1) Du, Irene 10                    2) Anich, Annabelle K 10          
     3) Markunas, Rebecca R 10          4) Santos, Olivia J 10            
                  34.81       52.50 (17.69)     1:09.47 (16.97)   2:13.55 (1:04.08)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    2:19.89    2:14.54        
     1) Rodriguez, Tina G 10            2) Hou, Julia 10                  
     3) Polanco, Kayla M 8              4) Sherpa, Alison T 10            
                  33.18     1:10.09 (36.91)     1:42.46 (32.37)     2:14.54 (32.08)
  4 Huntington YMCA Bluefish-MR  'A'                  2:18.44    2:18.34        
     1) Osmun, Heather A 9              2) Harvey, Noelle P 9             
     3) Shea, Amanda W 10               4) Haddow, Shanna 10              
                  34.80     1:10.99 (36.19)     1:45.51 (34.52)     2:18.34 (32.83)
  5 Flushing YMCA-MR  'B'                             2:22.32    2:20.04        
     1) Digiovanni, Sara N 10           2) Joo, Rebecca 10                
     3) Lou, Erica 10                   4) Wan, Sarah S 10                
                  34.84     1:10.72 (35.88)     1:47.51 (36.79)     2:20.04 (32.53)
  6 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'                     NT    2:23.76        
     1) Fried, Carly T 10               2) Stafford, Paloma 10            
     3) Cohn, Michelle A 10             4) Giordano, Leta K 10            
                  32.19     1:08.80 (36.61)     1:45.06 (36.26)     2:23.76 (38.70)
  7 LaGuardia Aquatic Club-MR  'C'                    2:32.68    2:35.57        
     1) Wozny, Victoria 9               2) Chan, Kristen 10               
     3) Bonilla, Giovanna M 10          4) Zezula, Katarzyna 8            
                  37.45     1:17.74 (40.29)     1:58.02 (40.28)     2:35.57 (37.55)
  8 Flushing YMCA-MR  'C'                             2:33.55    2:59.77        
     1) Moratos, Angelica M 9           2) Arias, Victoria L 10           
     3) Grzywna, Gabriela M 8           4) Chu, Annie 7                   
                  44.63     1:31.78 (47.15)     2:17.33 (45.55)     2:59.77 (42.44)
 -- Huntington YMCA Bluefish-MR  'B'                  2:31.75         DQ        
     1) Hartmann, Margaux 10            2) Triscari, Bitsy A 10           
     3) Kuenzler, Rachel 9              4) Zagaja, Grace M 9              
                  39.99     1:17.64 (37.65)          DQ (34.72)                    
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:20.68    2:23.62        
     1) Almeida, Gabriela 10            2) Park, Irene J 9                
     3) Hou, Julia 10                   4) Jia, Kaity 10                  
                  34.76     1:13.11 (38.35)     1:38.75 (25.64)     2:23.62 (44.87)
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:27.50    2:29.91        
     1) Wu-Silvera, Caroline 9          2) Du, Irene 10                   
     3) Santos, Olivia J 10             4) Corrigan, Nieve R 10           
                  41.58     1:22.20 (40.62)     2:00.56 (38.36)     2:29.91 (29.35)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    2:29.60    2:30.46        
     1) Wozny, Victoria 9               2) Polanco, Kayla M 8             
     3) Bouzarouata, Jasmin C 8         4) Rodriguez, Tina G 10           
                  37.73     1:20.89 (43.16)     1:59.19 (38.30)     2:30.46 (31.27)
  4 Flushing YMCA-MR  'B'                             2:40.50    2:44.33        
     1) Anich, Annabelle K 10           2) Lou, Erica 10                  
     3) Markunas, Rebecca R 10          4) Wan, Sarah S 10                
                  44.38     1:26.92 (42.54)     2:11.10 (44.18)     2:44.33 (33.23)
  5 LaGuardia Aquatic Club-MR  'C'                    2:45.91    2:47.17        
     1) Tjokronolo, Inga R 10           2) Myszkowski, Victoria 9         
     3) Thom, Miriam 8                  4) Sherpa, Alison T 10            
                  42.11     1:31.41 (49.30)     2:10.62 (39.21)     2:47.17 (36.55)
  6 Huntington YMCA Bluefish-MR  'A'                       NT    2:51.97        
                  43.78       59.00 (15.22)     1:35.68 (36.68)   2:51.97 (1:16.29)
  7 Flushing YMCA-MR  'C'                             2:53.35    2:55.99        
     1) Joo, Rebecca 10                 2) Digiovanni, Sara N 10          
     3) Moratos, Angelica M 9           4) XU, Erin 9                     
                  44.47     1:00.18 (15.71)     1:34.76 (34.58)   2:55.99 (1:21.23)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arana, Jennifer           12 FLY-MR                 26.76      26.58        
  2 Barbosa, Tabitha          12 Twisters-MR            26.75      26.87        
  3 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters-MR            26.85      26.90        
  4 Yu, Wynona K              12 Twisters-MR            27.67      28.21        
  5 Trivino, Maria A          12 FLY-MR                 28.27      28.31        
  6 Papsco, Nicole J          12 Bluefish-MR            29.07      28.79        
  7 Brickman, Molly E         11 Flying Dolphins-MR     28.95      28.94        
  7 Bahl, Kanika              12 OWA-MR                 27.70      28.94        
  9 Hao, Amy P                12 FLY-MR                 28.58      28.96        
 10 Phang, yee Chung          11 Abbe Swim Team-MR      29.00      29.89        
 11 YI, Jamie                 12 FLY-MR                 29.60      29.95        
 11 Hew, Madeleine            12 WAC-MR                 30.06      29.95        
 13 Chou, Tiffany             12 FLY-MR                 30.28      30.06        
 14 Meehan, Sarah             12 Bluefish-MR            29.47      30.37        
 15 Siegel, Sophie            11 Flying Dolphins-MR     29.50      30.52        
 16 Hughes, Caroline A        11 Bluefish-MR            30.98      30.96        
 17 Kamel, Mira S             12 Twisters-MR            32.18      31.07        
 18 Fitzpatrick, Aileen P     11 OWA-MR                 30.44      31.15        
 19 Van Tassell, Amanda J     11 WAC-MR                 32.09      31.24        
 20 Siegal, Gabi J            11 Flying Dolphins-MR     30.61      31.25        
 21 Furusho, Amy              12 Twisters-MR            31.40      31.26        
 22 Langella, Emily E         12 Bluefish-MR            31.23      31.28        
 23 Overeem, Alexa J          11 Bluefish-MR            31.49      31.54        
 24 Ambrosio, Wendy J         11 RedTails-MR            32.12      31.91        
 25 Reyes, Kelly              11 FLY-MR                 31.16      32.08        
 25 Lou, Jessica              12 FLY-MR                 30.68      32.08        
 27 Kallansrude, Kaitlyn S    12 OWA-MR                 31.39      32.31        
 28 Feminella, Lindsay M      12 WAC-MR                 32.22      32.48        
 29 Lee, Anna                 11 Twisters-MR            32.58      32.54        
 30 LiCausi, Jamie L          12 Bscat-MR               33.00      33.75        
 31 Collins, Irene M          11 FLY-MR                 34.03      34.55        
 32 Chabowski, Maria M        11 OWA-MR                 34.40      34.78        
 33 Kim, Nikkie               11 FLY-MR                 34.49      35.00        
 34 Villarreal, Rose Marie M  12 WAC-MR                 34.97      35.08        
 35 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR     36.78      36.23        
 36 Maksim, Carolyne          11 Aquaflames-MR          40.00      37.25        
 37 Mackey, Shannon A         11 OWA-MR                 35.79      37.52        
 38 Omeara, Sappha E          11 Flying Dolphins-MR     40.04      38.63        
 39 Malone- Hernandez, Ines   11 RedTails-MR            41.16      39.50        
 40 Stokes, Mariah            12 RedTails-MR            40.01      39.56        
 41 Bono, Elisa               11 WAC-MR                 48.78      40.46        
 42 Boustany-Jost, Noura L    12 WAC-MR               1:01.35      40.89        
 43 Yusupova, Julia           12 Aquaflames-MR          55.00      52.18        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arana, Jennifer           12 FLY-MR                 59.41      57.30        
                  28.03       57.30 (29.27)                                        
  2 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters-MR            57.56      57.89        
                  27.99       57.89 (29.90)                                        
  3 Barbosa, Tabitha          12 Twisters-MR            59.10      58.40        
                  28.19       58.40 (30.21)                                        
  4 Yu, Wynona K              12 Twisters-MR          1:01.28    1:01.11        
                  29.40     1:01.11 (31.71)                                        
  5 Trivino, Maria A          12 FLY-MR               1:01.51    1:02.03        
                  29.82     1:02.03 (32.21)                                        
  6 Brickman, Molly E         11 Flying Dolphins-MR   1:03.26    1:03.45        
                  30.25     1:03.45 (33.20)                                        
  7 Hao, Amy P                12 FLY-MR               1:02.16    1:03.55        
                  30.89     1:03.55 (32.66)                                        
  8 Phang, yee Chung          11 Abbe Swim Team-MR    1:07.00    1:04.79        
                  31.04     1:04.79 (33.75)                                        
  9 Fitzpatrick, Aileen P     11 OWA-MR               1:06.68    1:05.96        
                  31.92     1:05.96 (34.04)                                        
 10 Hew, Madeleine            12 WAC-MR               1:06.68    1:06.10        
                  31.56     1:06.10 (34.54)                                        
 11 Maggio, Emily C           12 OWA-MR               1:07.93    1:06.34        
                  31.78     1:06.34 (34.56)                                        
 12 Siegel, Sophie            11 Flying Dolphins-MR   1:07.50    1:06.56        
                  31.57     1:06.56 (34.99)                                        
 13 YI, Jamie                 12 FLY-MR               1:08.82    1:07.28        
                  31.29     1:07.28 (35.99)                                        
 14 Chou, Tiffany             12 FLY-MR               1:07.02    1:07.29        
                  32.01     1:07.29 (35.28)                                        
 15 Troiano, Morgan           12 Bluefish-MR          1:08.50    1:07.51        
                  32.77     1:07.51 (34.74)                                        
 16 Reyes, Kelly              11 FLY-MR               1:08.20    1:07.62        
                  31.85     1:07.62 (35.77)                                        
 17 Lou, Jessica              12 FLY-MR               1:07.53    1:08.26        
                  32.66     1:08.26 (35.60)                                        
 18 Siegal, Gabi J            11 Flying Dolphins-MR   1:11.63    1:08.27        
                  32.70     1:08.27 (35.57)                                        
 18 Chen, Julia Y             12 FLY-MR               1:07.03    1:08.27        
                  32.82     1:08.27 (35.45)                                        
 20 Van Tassell, Amanda J     11 WAC-MR               1:09.94    1:08.34        
                  33.36     1:08.34 (34.98)                                        
 21 Ambrosio, Wendy J         11 RedTails-MR          1:11.79    1:08.78        
                  33.33     1:08.78 (35.45)                                        
 22 Kamel, Mira S             12 Twisters-MR          1:10.82    1:10.29        
                  32.84     1:10.29 (37.45)                                        
 23 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR               1:10.51    1:10.57        
                  33.93     1:10.57 (36.64)                                        
 24 Ng, Antonia               12 FLY-MR               1:28.09    1:11.06        
                  33.92     1:11.06 (37.14)                                        
 25 Feminella, Lindsay M      12 WAC-MR               1:10.52    1:11.17        
                  34.47     1:11.17 (36.70)                                        
 26 Lepera, Alyssa R          12 Bluefish-MR          1:11.54    1:11.56        
                  34.28     1:11.56 (37.28)                                        
 27 Lee, Anna                 11 Twisters-MR          1:11.18    1:12.12        
                  34.79     1:12.12 (37.33)                                        
 28 Neber, Jacqueline         12 Bluefish-MR          1:14.39    1:14.09        
                  35.63     1:14.09 (38.46)                                        
 29 LiCausi, Jamie L          12 Bscat-MR             1:20.00    1:15.55        
                  15.21   1:15.55 (1:00.34)                                        
 30 Villarreal, Rose Marie M  12 WAC-MR               1:45.09    1:15.58        
                  36.29     1:15.58 (39.29)                                        
 31 Cavanaugh, Katherine      12 WAC-MR               1:35.78    1:15.62        
                  36.34     1:15.62 (39.28)                                        
 32 O'Brien, Ashley           12 FLY-MR               1:18.00    1:15.85        
                  36.09     1:15.85 (39.76)                                        
 33 Collins, Irene M          11 FLY-MR               1:13.49    1:16.92        
                  36.90     1:16.92 (40.02)                                        
 34 Chabowski, Maria M        11 OWA-MR               1:17.92    1:17.22        
                  36.54     1:17.22 (40.68)                                        
 35 Gullickson, Lauren        11 WAC-MR               1:20.87    1:17.75        
                  36.73     1:17.75 (41.02)                                        
 36 Corrigan, Ciara B         12 FLY-MR               1:18.07    1:19.51        
                  37.65     1:19.51 (41.86)                                        
 37 Watson, Kia A             12 Bscat-MR             1:20.38    1:20.84        
                  38.87     1:20.84 (41.97)                                        
 38 Hernandez, Cindy N        11 Twisters-MR          1:30.94    1:28.28        
                  40.78     1:28.28 (47.50)                                        
 39 Mackey, Shannon A         11 OWA-MR               1:24.79    1:28.54        
 40 Malone- Hernandez, Ines   11 RedTails-MR          1:37.40    1:32.55        
                  43.48     1:32.55 (49.07)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arana, Jennifer           12 FLY-MR               2:06.34    2:05.43        
                  29.49     1:01.29 (31.80)     1:32.79 (31.50)     2:05.43 (32.64)
  2 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters-MR          2:11.54    2:08.69        
                  29.36     1:02.30 (32.94)     1:36.02 (33.72)     2:08.69 (32.67)
  3 Cruz, Brigitti S          12 Twisters-MR          2:14.34    2:15.98        
                  30.55     1:05.13 (34.58)     1:40.98 (35.85)     2:15.98 (35.00)
  4 Trivino, Maria A          12 FLY-MR               2:16.00    2:16.52        
                  31.71     1:06.77 (35.06)     1:42.06 (35.29)     2:16.52 (34.46)
  5 deFreitas, Hannah         12 WAC-MR               2:26.58    2:23.70        
                  32.69     1:09.20 (36.51)     1:47.42 (38.22)     2:23.70 (36.28)
  6 Fitzpatrick, Aileen P     11 OWA-MR               2:29.62    2:23.84        
                  33.12     1:09.02 (35.90)     1:47.33 (38.31)     2:23.84 (36.51)
  7 Chen, Julia Y             12 FLY-MR               2:29.25    2:25.60        
                  33.06     1:09.86 (36.80)     1:47.90 (38.04)     2:25.60 (37.70)
  8 Bahl, Kanika              12 OWA-MR               2:22.62    2:25.96        
                  31.49     1:08.36 (36.87)     1:47.61 (39.25)     2:25.96 (38.35)
  9 Lou, Jessica              12 FLY-MR               2:43.73    2:27.44        
                  33.55     1:10.96 (37.41)     1:48.93 (37.97)     2:27.44 (38.51)
 10 Hew, Madeleine            12 WAC-MR               2:27.81    2:27.50        
                  32.88     1:09.96 (37.08)     1:48.55 (38.59)     2:27.50 (38.95)
 11 Maggio, Emily C           12 OWA-MR               3:05.56    2:27.52        
                  33.51     1:11.15 (37.64)     1:49.98 (38.83)     2:27.52 (37.54)
 12 Siegel, Sophie            11 Flying Dolphins-MR   2:24.00    2:27.56        
                  32.05     1:08.88 (36.83)     1:47.64 (38.76)     2:27.56 (39.92)
 13 Meehan, Sarah             12 Bluefish-MR          2:26.85    2:29.84        
                  33.50     1:10.43 (36.93)     1:50.16 (39.73)     2:29.84 (39.68)
 14 Reyes, Kelly              11 FLY-MR               2:32.76    2:32.45        
                  34.15     1:13.84 (39.69)     1:54.75 (40.91)     2:32.45 (37.70)
 15 YI, Jamie                 12 FLY-MR               3:00.00    2:33.87        
                  34.28     1:13.63 (39.35)     1:54.77 (41.14)     2:33.87 (39.10)
 16 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR               2:34.88    2:35.38        
                  36.60     1:16.07 (39.47)     1:56.78 (40.71)     2:35.38 (38.60)
 17 WU, Gloria G              12 Twisters-MR          2:32.17    2:35.83        
                  33.36     1:11.72 (38.36)     1:53.78 (42.06)     2:35.83 (42.05)
 18 Kallansrude, Kaitlyn S    12 OWA-MR               2:36.26    2:36.40        
                  35.72     1:15.27 (39.55)     1:55.86 (40.59)     2:36.40 (40.54)
 19 Collins, Irene M          11 FLY-MR               2:37.25    2:36.63        
                  37.58     1:18.50 (40.92)     1:58.48 (39.98)     2:36.63 (38.15)
 20 Feminella, Lindsay M      12 WAC-MR               3:06.72    2:36.75        
                  36.78     1:16.78 (40.00)     1:58.79 (42.01)     2:36.75 (37.96)
 21 Farrell, Greta M          11 OWA-MR               2:43.92    2:38.73        
                  36.47     1:17.79 (41.32)     1:59.69 (41.90)     2:38.73 (39.04)
 22 Siegal, Gabi J            11 Flying Dolphins-MR   2:47.29    2:39.82        
                  35.05     1:15.29 (40.24)     1:59.60 (44.31)     2:39.82 (40.22)
 23 LiCausi, Jamie L          12 Bscat-MR             2:45.00    2:41.47        
                  36.02     1:15.94 (39.92)     1:58.57 (42.63)     2:41.47 (42.90)
 24 Watson, Kia A             12 Bscat-MR             2:53.64    2:50.06        
                  39.38     1:22.63 (43.25)     2:07.12 (44.49)     2:50.06 (42.94)
 25 Kim, Nikkie               11 FLY-MR               2:55.37    3:04.73        
                  39.75     1:26.73 (46.98)     2:16.43 (49.70)     3:04.73 (48.30)
 -- Van Tassell, Amanda J     11 WAC-MR               2:37.43         DQ        
                  34.90     1:14.89 (39.99)     1:57.36 (42.47)          DQ (41.71)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cruz, Brigitti S          12 Twisters-MR            31.59      31.50        
  2 Papsco, Nicole J          12 Bluefish-MR            32.80      32.17        
  3 Brickman, Molly E         11 Flying Dolphins-MR     33.95      33.58        
  4 deFreitas, Hannah         12 WAC-MR                 35.19      33.90        
  5 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR     35.52      34.71        
  6 Kamel, Mira S             12 Twisters-MR            34.37      35.28        
  7 Fitzpatrick, Aileen P     11 OWA-MR                 35.79      35.50        
  8 Siegel, Sophie            11 Flying Dolphins-MR     35.80      35.83        
  9 Troiano, Morgan           12 Bluefish-MR            35.88      36.11        
 10 Maggio, Emily C           12 OWA-MR                 35.45      36.14        
 11 YI, Jamie                 12 FLY-MR                 35.14      36.43        
 12 Lee, Anna                 11 Twisters-MR            36.07      36.67        
 13 Overeem, Alexa J          11 Bluefish-MR            35.63      36.72        
 14 Lepera, Alyssa R          12 Bluefish-MR            35.76      37.14        
 15 Kim, Nikkie               11 FLY-MR                 38.27      37.47        
 16 Hew, Madeleine            12 WAC-MR                 36.28      37.75        
 17 Van Tassell, Amanda J     11 WAC-MR                 38.51      37.77        
 18 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR     40.41      38.54        
 19 Reyes, Kelly              11 FLY-MR                 36.84      38.59        
 20 Farrell, Greta M          11 OWA-MR                 37.37      38.78        
 21 LiCausi, Jamie L          12 Bscat-MR               38.00      39.55        
 22 Feminella, Lindsay M      12 WAC-MR                 37.77      39.70        
 23 Cavanaugh, Katherine      12 WAC-MR                 57.89      40.12        
 24 Chabowski, Maria M        11 OWA-MR                 45.96      42.23        
 25 Watson, Kia A             12 Bscat-MR               42.08      42.80        
 26 Collins, Irene M          11 FLY-MR                 43.37      43.02        
 27 Villarreal, Rose Marie M  12 WAC-MR                 43.25      43.20        
 28 Gullickson, Lauren        11 WAC-MR                 43.59      43.34        
 29 Omeara, Sappha E          11 Flying Dolphins-MR     44.02      44.18        
 30 Ng, Antonia               12 FLY-MR                 42.76      44.63        
 31 O'Brien, Ashley           12 FLY-MR                 43.91      45.49        
 32 Malone- Hernandez, Ines   11 RedTails-MR            50.09      48.56        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters-MR          1:05.39    1:05.00        
                  31.69     1:05.00 (33.31)                                        
  2 Barbosa, Tabitha          12 Twisters-MR          1:09.22    1:07.93        
                  33.07     1:07.93 (34.86)                                        
  3 Cruz, Brigitti S          12 Twisters-MR          1:08.93    1:08.19        
                  33.86     1:08.19 (34.33)                                        
  4 Brickman, Molly E         11 Flying Dolphins-MR   1:09.50    1:11.71        
                  34.65     1:11.71 (37.06)                                        
  5 Papsco, Nicole J          12 Bluefish-MR          1:11.09    1:12.05        
                  34.82     1:12.05 (37.23)                                        
  6 Meehan, Sarah             12 Bluefish-MR          1:13.86    1:14.73        
                  36.71     1:14.73 (38.02)                                        
  7 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR   1:13.05    1:15.09        
                  35.32     1:15.09 (39.77)                                        
  8 deFreitas, Hannah         12 WAC-MR               1:15.82    1:15.21        
                  36.53     1:15.21 (38.68)                                        
  9 Fitzpatrick, Aileen P     11 OWA-MR               1:16.30    1:15.64        
                  37.43     1:15.64 (38.21)                                        
 10 Kamel, Mira S             12 Twisters-MR          1:15.83    1:15.73        
                  36.94     1:15.73 (38.79)                                        
 11 Siegel, Sophie            11 Flying Dolphins-MR   1:15.65    1:16.38        
                  37.36     1:16.38 (39.02)                                        
 12 Langella, Emily E         12 Bluefish-MR          1:20.42    1:18.18        
 13 Overeem, Alexa J          11 Bluefish-MR          1:22.12    1:18.80        
                  38.13     1:18.80 (40.67)                                        
 14 Maggio, Emily C           12 OWA-MR               1:19.28    1:19.54        
                  38.69     1:19.54 (40.85)                                        
 15 Hughes, Caroline A        11 Bluefish-MR          1:19.99    1:19.58        
                  39.24     1:19.58 (40.34)                                        
 16 Lee, Anna                 11 Twisters-MR          1:20.04    1:20.70        
                  40.06     1:20.70 (40.64)                                        
 17 WU, Gloria G              12 Twisters-MR          1:24.72    1:21.47        
                  40.08     1:21.47 (41.39)                                        
 18 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR               1:22.08    1:21.65        
                  40.24     1:21.65 (41.41)                                        
 19 Farrell, Greta M          11 OWA-MR               1:19.90    1:21.75        
                  40.04     1:21.75 (41.71)                                        
 20 Reyes, Kelly              11 FLY-MR               1:23.23    1:22.65        
                  40.56     1:22.65 (42.09)                                        
 21 Ambrosio, Wendy J         11 RedTails-MR          1:28.09    1:23.02        
                  41.37     1:23.02 (41.65)                                        
 22 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR   1:26.41    1:25.51        
                  42.01     1:25.51 (43.50)                                        
 23 Feminella, Lindsay M      12 WAC-MR               1:20.29    1:26.90        
                  44.04     1:26.90 (42.86)                                        
 24 Chabowski, Maria M        11 OWA-MR               1:30.39    1:28.03        
                  43.36     1:28.03 (44.67)                                        
 25 Collins, Irene M          11 FLY-MR               1:29.59    1:29.71        
                  45.26     1:29.71 (44.45)                                        
 26 Villarreal, Rose Marie M  12 WAC-MR               1:42.77    1:30.92        
                  44.06     1:30.92 (46.86)                                        
 27 Omeara, Sappha E          11 Flying Dolphins-MR   1:35.23    1:35.87        
                  47.30     1:35.87 (48.57)                                        
 28 Maksim, Carolyne          11 Aquaflames-MR        1:50.00    1:38.28        
                  46.56     1:38.28 (51.72)                                        
 29 Boustany-Jost, Noura L    12 WAC-MR               1:57.49    1:38.47        
                  47.49     1:38.47 (50.98)                                        
 30 Stokes, Mariah            12 RedTails-MR          1:43.34    1:40.88        
                  48.48     1:40.88 (52.40)                                        
 31 Watson, Kia A             12 Bscat-MR             1:45.38    1:43.81        
 32 Mackey, Shannon A         11 OWA-MR               1:28.76    1:43.85        
                  48.68     1:43.85 (55.17)                                        
 33 Bono, Elisa               11 WAC-MR               2:00.56    1:44.15        
                  51.90     1:44.15 (52.25)                                        
 34 Malone- Hernandez, Ines   11 RedTails-MR          1:53.76    1:48.75        
                  51.16     1:48.75 (57.59)                                        
 35 Yusupova, Julia           12 Aquaflames-MR        2:00.00    2:08.13        
                  58.14   2:08.13 (1:09.99)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trivino, Maria A          12 FLY-MR                 34.16      34.35        
  2 Bahl, Kanika              12 OWA-MR                 33.43      34.58        
  3 Papsco, Nicole J          12 Bluefish-MR            34.50      34.60        
  4 Barbosa, Tabitha          12 Twisters-MR            34.48      35.13        
  5 deFreitas, Hannah         12 WAC-MR                 35.37      35.56        
  6 Hao, Amy P                12 FLY-MR                 34.89      36.69        
  7 Yu, Wynona K              12 Twisters-MR            39.32      36.77        
  8 YI, Jamie                 12 FLY-MR                 37.94      36.94        
  9 Phang, yee Chung          11 Abbe Swim Team-MR      38.00      36.97        
 10 Overeem, Alexa J          11 Bluefish-MR            38.57      37.62        
 11 Brickman, Molly E         11 Flying Dolphins-MR     36.80      37.74        
 12 Lee, Anna                 11 Twisters-MR            37.46      38.28        
 13 Chou, Tiffany             12 FLY-MR                 38.14      38.39        
 14 WU, Gloria G              12 Twisters-MR            44.82      40.20        
 15 Chen, Julia Y             12 FLY-MR                 40.02      40.53        
 16 Kallansrude, Kaitlyn S    12 OWA-MR                 38.80      40.67        
 17 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR     39.56      40.70        
 18 Kamel, Mira S             12 Twisters-MR            39.78      40.89        
 19 Ambrosio, Wendy J         11 RedTails-MR            41.77      41.01        
 19 Kim, Nikkie               11 FLY-MR                 40.09      41.01        
 21 Furusho, Amy              12 Twisters-MR            40.50      41.33        
 22 Siegal, Gabi J            11 Flying Dolphins-MR     42.69      41.65        
 23 Lou, Jessica              12 FLY-MR                 40.59      41.66        
 24 Hew, Madeleine            12 WAC-MR                 41.77      42.19        
 25 Hughes, Caroline A        11 Bluefish-MR            45.47      43.64        
 26 Watson, Kia A             12 Bscat-MR               44.24      43.87        
 27 Omeara, Sappha E          11 Flying Dolphins-MR     43.92      44.12        
 28 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR     44.74      44.62        
 29 Villarreal, Rose Marie M  12 WAC-MR                 47.24      44.63        
 30 LiCausi, Jamie L          12 Bscat-MR               40.00      44.82        
 31 Chabowski, Maria M        11 OWA-MR                 47.23      45.27        
 31 Farrell, Greta M          11 OWA-MR                 46.66      45.27        
 33 Bono, Elisa               11 WAC-MR               1:00.45      55.41        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barbosa, Tabitha          12 Twisters-MR          1:14.89    1:14.44        
                  35.80     1:14.44 (38.64)                                        
  2 Trivino, Maria A          12 FLY-MR               1:15.46    1:15.34        
                  34.78     1:15.34 (40.56)                                        
  3 Papsco, Nicole J          12 Bluefish-MR          1:16.55    1:15.63        
                  35.64     1:15.63 (39.99)                                        
  4 Hao, Amy P                12 FLY-MR               1:17.21    1:17.35        
                  36.79     1:17.35 (40.56)                                        
  5 deFreitas, Hannah         12 WAC-MR               1:19.14    1:18.03        
                  37.00     1:18.03 (41.03)                                        
  6 Phang, yee Chung          11 Abbe Swim Team-MR    1:20.00    1:18.72        
                  37.19     1:18.72 (41.53)                                        
  7 Yu, Wynona K              12 Twisters-MR          1:18.93    1:19.73        
                  38.15     1:19.73 (41.58)                                        
  8 Lee, Anna                 11 Twisters-MR          1:22.70    1:22.73        
                  40.07     1:22.73 (42.66)                                        
  9 Chou, Tiffany             12 FLY-MR               1:24.28    1:24.50        
                  39.47     1:24.50 (45.03)                                        
 10 Overeem, Alexa J          11 Bluefish-MR          1:23.89    1:25.45        
                  40.18     1:25.45 (45.27)                                        
 11 Sawyers, Amelia E         12 Flying Dolphins-MR   1:29.70    1:25.86        
                  40.71     1:25.86 (45.15)                                        
 12 YI, Jamie                 12 FLY-MR               1:45.00    1:26.16        
                  41.25     1:26.16 (44.91)                                        
 13 Chen, Julia Y             12 FLY-MR               1:28.99    1:27.63        
                  41.64     1:27.63 (45.99)                                        
 14 Kim, Nikkie               11 FLY-MR               1:44.73    1:28.00        
                  42.29     1:28.00 (45.71)                                        
 15 Lou, Jessica              12 FLY-MR               1:28.25    1:28.44        
                  41.58     1:28.44 (46.86)                                        
 16 Ambrosio, Wendy J         11 RedTails-MR          1:30.23    1:31.03        
                  44.28     1:31.03 (46.75)                                        
 17 Siegal, Gabi J            11 Flying Dolphins-MR   1:32.52    1:31.50        
                  43.20     1:31.50 (48.30)                                        
 18 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR               1:29.12    1:31.70        
                  44.59     1:31.70 (47.11)                                        
 19 Watson, Kia A             12 Bscat-MR             1:34.06    1:32.99        
                  44.96     1:32.99 (48.03)                                        
 20 Lepera, Alyssa R          12 Bluefish-MR          1:35.50    1:33.61        
                  44.92     1:33.61 (48.69)                                        
 21 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR   1:38.79    1:34.34        
                  44.87     1:34.34 (49.47)                                        
 22 Omeara, Sappha E          11 Flying Dolphins-MR   1:33.31    1:34.40        
                  45.75     1:34.40 (48.65)                                        
 23 Farrell, Greta M          11 OWA-MR               1:35.19    1:37.03        
                  46.43     1:37.03 (50.60)                                        
 24 Chabowski, Maria M        11 OWA-MR               1:42.15    1:39.34        
                  46.53     1:39.34 (52.81)                                        
 25 Ng, Antonia               12 FLY-MR               1:39.55    1:40.65        
                  46.14     1:40.65 (54.51)                                        
 26 Feminella, Lindsay M      12 WAC-MR               1:38.40    1:40.84        
 27 Cavanaugh, Katherine      12 WAC-MR               1:44.39    1:45.51        
                  49.69     1:45.51 (55.82)                                        
 28 Reyes, Kelly              11 FLY-MR               1:49.96    1:49.56        
                  51.02     1:49.56 (58.54)                                        
 29 O'Brien, Ashley           12 FLY-MR               1:50.00    1:55.01        
                  52.73   1:55.01 (1:02.28)                                        
 -- Hernandez, Cindy N        11 Twisters-MR          1:44.73         DQ        
                  51.29        DQ (1:01.66)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters-MR            28.90      28.15        
  2 Arana, Jennifer           12 FLY-MR                 28.45      28.46        
  3 Barbosa, Tabitha          12 Twisters-MR            28.90      29.23        
  4 Cruz, Brigitti S          12 Twisters-MR            31.05      30.74        
  5 Papsco, Nicole J          12 Bluefish-MR            34.10      31.90        
  6 Brickman, Molly E         11 Flying Dolphins-MR     31.86      33.04        
  7 Overeem, Alexa J          11 Bluefish-MR            31.61      33.25        
  8 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR     32.95      33.34        
  9 Van Tassell, Amanda J     11 WAC-MR                 35.02      33.78        
 10 Siegel, Sophie            11 Flying Dolphins-MR     33.60      34.11        
 11 Hew, Madeleine            12 WAC-MR                 35.76      35.37        
 12 Chou, Tiffany             12 FLY-MR                 36.17      35.76        
 13 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR                 35.79      36.37        
 14 Maggio, Emily C           12 OWA-MR                 36.00      36.38        
 15 Siegal, Gabi J            11 Flying Dolphins-MR     37.48      36.76        
 16 Sawyers, Amelia E         12 Flying Dolphins-MR     36.81      36.91        
 16 Chen, Julia Y             12 FLY-MR                 35.74      36.91        
 18 Ambrosio, Wendy J         11 RedTails-MR            42.74      39.82        
 19 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR     43.00      41.82        
 20 Villarreal, Rose Marie M  12 WAC-MR                 44.77      42.46        
 21 Gullickson, Lauren        11 WAC-MR                 53.58      45.72        
 22 Hernandez, Cindy N        11 Twisters-MR            43.28      48.75        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arana, Jennifer           12 FLY-MR               1:02.67    1:04.67        
                  30.72     1:04.67 (33.95)                                        
  2 Hao, Amy P                12 FLY-MR               1:12.00    1:09.86        
                  32.68     1:09.86 (37.18)                                        
  3 Cruz, Brigitti S          12 Twisters-MR          1:09.76    1:10.08        
                  32.57     1:10.08 (37.51)                                        
  4 Yu, Wynona K              12 Twisters-MR          1:11.63    1:11.78        
                  33.41     1:11.78 (38.37)                                        
  5 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR   1:14.06    1:14.86        
                  33.95     1:14.86 (40.91)                                        
  6 Furusho, Amy              12 Twisters-MR          1:16.57    1:19.79        
                  35.72     1:19.79 (44.07)                                        
  7 Langella, Emily E         12 Bluefish-MR          1:41.26    1:20.09        
                  36.07     1:20.09 (44.02)                                        
  8 Maggio, Emily C           12 OWA-MR               1:37.20    1:20.72        
                  36.53     1:20.72 (44.19)                                        
  9 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR               1:21.33    1:21.42        
                  39.08     1:21.42 (42.34)                                        
 10 Van Tassell, Amanda J     11 WAC-MR               1:22.25    1:21.50        
                  37.36     1:21.50 (44.14)                                        
 11 Chen, Julia Y             12 FLY-MR               1:21.60    1:22.75        
                  37.46     1:22.75 (45.29)                                        
 12 Boustany-Jost, Noura L    12 WAC-MR               1:59.97    1:51.71        
                  49.37   1:51.71 (1:02.34)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters-MR          2:19.73    2:18.85        
                  30.11     1:04.38 (34.27)     1:46.66 (42.28)     2:18.85 (32.19)
  2 Arana, Jennifer           12 FLY-MR               2:18.99    2:19.27        
                  30.39     1:05.79 (35.40)     1:48.58 (42.79)     2:19.27 (30.69)
  3 Yu, Wynona K              12 Twisters-MR          2:23.31    2:24.83        
                  31.34     1:09.04 (37.70)     1:51.98 (42.94)     2:24.83 (32.85)
  4 Hao, Amy P                12 FLY-MR               2:24.99    2:26.47        
                  32.45     1:10.62 (38.17)     1:52.13 (41.51)     2:26.47 (34.34)
  5 Cruz, Brigitti S          12 Twisters-MR          2:29.91    2:30.98        
                  31.01     1:08.84 (37.83)     1:55.34 (46.50)     2:30.98 (35.64)
  6 Trivino, Maria A          12 FLY-MR               2:29.75    2:32.22        
                  32.67     1:09.62 (36.95)     1:55.19 (45.57)     2:32.22 (37.03)
  7 Phang, yee Chung          11 Abbe Swim Team-MR    2:40.00    2:33.83        
                  34.55     1:15.59 (41.04)     1:58.28 (42.69)     2:33.83 (35.55)
  8 deFreitas, Hannah         12 WAC-MR               2:36.26    2:36.71        
                  35.02     1:16.11 (41.09)     1:59.41 (43.30)     2:36.71 (37.30)
  9 Troiano, Morgan           12 Bluefish-MR          2:44.90    2:41.96        
                  34.22     1:14.57 (40.35)     2:03.24 (48.67)     2:41.96 (38.72)
 10 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR   2:40.56    2:45.87        
                  35.56     1:15.40 (39.84)     2:04.54 (49.14)     2:45.87 (41.33)
 11 Kamel, Mira S             12 Twisters-MR          2:48.78    2:46.83        
                  35.30     1:16.52 (41.22)     2:08.26 (51.74)     2:46.83 (38.57)
 12 Fitzpatrick, Aileen P     11 OWA-MR               2:58.66    2:47.96        
                  40.03     1:19.90 (39.87)     2:12.14 (52.24)     2:47.96 (35.82)
 13 Lou, Jessica              12 FLY-MR               2:51.21    2:49.43        
                  37.75   2:10.33 (1:32.58)     2:49.43 (39.10)                    
 14 Farrell, Greta M          11 OWA-MR               3:08.90    2:55.47        
                  41.18     1:24.19 (43.01)     2:17.74 (53.55)     2:55.47 (37.73)
 15 Kim, Nikkie               11 FLY-MR               2:56.00    2:56.30        
                  38.80     1:23.74 (44.94)     2:12.35 (48.61)     2:56.30 (43.95)
 16 Sawyers, Amelia E         12 Flying Dolphins-MR   3:22.27    2:57.42        
                  38.44     1:23.13 (44.69)     2:13.39 (50.26)     2:57.42 (44.03)
 17 Collins, Irene M          11 FLY-MR               3:00.00    2:57.88        
                  41.87     1:27.81 (45.94)     2:19.29 (51.48)     2:57.88 (38.59)
 18 LiCausi, Jamie L          12 Bscat-MR             3:00.00    3:01.21        
                  40.65     1:23.10 (42.45)     2:18.90 (55.80)     3:01.21 (42.31)
 19 Omeara, Sappha E          11 Flying Dolphins-MR   3:36.46    3:17.87        
                  46.86     1:36.77 (49.91)     2:29.90 (53.13)     3:17.87 (47.97)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:50.90    1:50.22        
     1) Barbosa, Tabitha 12             2) Rubiano, Alexandra K 12        
     3) Yu, Wynona K 12                 4) Cruz, Brigitti S 12            
                  28.76       56.08 (27.32)     1:23.28 (27.20)     1:50.22 (26.94)
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                             1:53.33    1:54.52        
     1) Arana, Jennifer 12              2) Trivino, Maria A 12            
     3) Hao, Amy P 12                   4) YI, Jamie 12                   
                  28.18       57.89 (29.71)     1:27.47 (29.58)     1:54.52 (27.05)
  3 Huntington YMCA Bluefish-MR  'A'                       NT    2:00.97        
     1) Overeem, Alexa J 11             2) Meehan, Sarah 12               
     3) Langella, Emily E 12            4) Papsco, Nicole J 12            
                  30.79     1:02.14 (31.35)     1:32.49 (30.35)     2:00.97 (28.48)
  4 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    2:10.32    2:01.23        
     1) Furusho, Amy 12                 2) Kamel, Mira S 12               
     3) Lee, Anna 11                    4) WU, Gloria G 12                
                  30.87     1:01.09 (30.22)     1:29.92 (28.83)     2:01.23 (31.31)
  5 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'                2:01.00    2:01.45        
     1) Barclay, Skye M 11              2) Brickman, Molly E 11           
     3) Siegal, Gabi J 11               4) Siegel, Sophie 11              
                  30.66     1:01.43 (30.77)     1:32.48 (31.05)     2:01.45 (28.97)
  6 Old Westbury Aquatics-MR  'A'                     1:59.00    2:02.92        
     1) Fitzpatrick, Aileen P 11        2) Kallansrude, Kaitlyn S 12      
     3) Maggio, Emily C 12              4) Bahl, Kanika 12                
                  31.70     1:03.44 (31.74)     1:34.06 (30.62)     2:02.92 (28.86)
  7 Flushing YMCA-MR  'B'                             2:03.43    2:05.31        
     1) Chou, Tiffany 12                2) Lou, Jessica 12                
     3) Reyes, Kelly 11                 4) Chen, Julia Y 12               
                  32.04     1:03.12 (31.08)     1:35.75 (32.63)     2:05.31 (29.56)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:02.64    2:02.88        
     1) Cruz, Brigitti S 12             2) Barbosa, Tabitha 12            
     3) Rubiano, Alexandra K 12         4) Yu, Wynona K 12                
                  32.45     1:07.03 (34.58)     1:35.43 (28.40)     2:02.88 (27.45)
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:05.16    2:07.58        
     1) Trivino, Maria A 12             2) Hao, Amy P 12                  
     3) Arana, Jennifer 12              4) YI, Jamie 12                   
                  32.79     1:09.31 (36.52)     1:37.85 (28.54)     2:07.58 (29.73)
  3 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'                     NT    2:19.15        
     1) Barclay, Skye M 11              2) Siegal, Gabi J 11              
     3) Siegel, Sophie 11               4) Brickman, Molly E 11           
                  34.92     1:13.84 (38.92)     1:48.24 (34.40)     2:19.15 (30.91)
  4 Flushing YMCA-MR  'B'                             2:21.40    2:24.25        
     1) Reyes, Kelly 11                 2) Chou, Tiffany 12               
     3) Chen, Julia Y 12                4) Lou, Jessica 12                
                  37.84     1:16.22 (38.38)     1:53.19 (36.97)     2:24.25 (31.06)
  5 Old Westbury Aquatics-MR  'A'                     2:13.80    2:32.51        
     1) Fitzpatrick, Aileen P 11        2) Farrell, Greta M 11            
     3) Maggio, Emily C 12              4) Chabowski, Maria M 11          
                  37.78     1:23.14 (45.36)     1:57.65 (34.51)     2:32.51 (34.86)
  6 Flushing YMCA-MR  'C'                             2:36.91    2:42.87        
     1) Kim, Nikkie 11                  2) Ng, Antonia 12                 
     3) Collins, Irene M 11             4) O'Brien, Ashley 12             
                  39.61     1:25.00 (45.39)     2:07.85 (42.85)     2:42.87 (35.02)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  29.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mazzetti, Eleonora        14 FLY-MR                 26.55      26.78        
  2 Harvey, Diana M           14 Bluefish-MR            26.42      26.95        
  3 Merz, Wendy A             14 Bluefish-MR            27.14      27.07        
  4 Feminella, Meghan C       13 WAC-MR                 27.03      27.13        
  5 Rondina, Corinne M        14 WAC-MR                 28.89      27.55        
  6 deFreitas, Sophie         13 WAC-MR                 27.19      27.79        
  7 Gibbons, Nicolette L      13 OWA-MR                 28.21      27.85        
  8 Giraldo, Daniela          13 FLY-MR                 27.53      27.86        
  9 Santos, Samantha P        13 FLY-MR                 27.66      28.06        
 10 McDonough, Colleen P      13 WAC-MR                 28.09      28.15        
 11 Senken, Natasha L         14 OWA-MR                 27.91      28.22        
 12 Kim, Elizabeth            13 Twisters-MR            28.27      28.24        
 12 Miller, Emma L            13 FLY-MR                 28.52      28.24        
 14 Escobedo, Samantha        13 WAC-MR                 28.58      28.25        
 15 Yanar, Melanie            13 Bluefish-MR            28.09      28.40        
 16 Flor, Erica M             13 Bluefish-MR            28.43      29.12        
 17 Marquez, Daniela          13 FLY-MR                 29.00      29.22        
 18 Reilly, Samantha K        13 Bluefish-MR            28.74      29.52        
 19 Barrett, Janae J          13 Twisters-MR            28.51      29.68        
 20 Deignan, Hannah           13 WAC-MR                 29.45      29.77        
 21 Papayannoulis, Natalie C  14 FLY-MR                 29.00      30.23        
 22 Ng, Andrea                14 FLY-MR                 29.00      30.26        
 23 Carmi, Christina          13 Bluefish-MR            28.77      30.89        
 24 Marulli, Samantha A       14 FLY-MR                 29.00      31.49        
 25 Baik, Jessica             13 Bluefish-MR            29.00      33.39        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:03.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibbons, Jenna            14 WAC-MR                 58.62      58.47        
                  28.36       58.47 (30.11)                                        
  2 Mazzetti, Eleonora        14 FLY-MR                 59.36      58.68        
                  28.53       58.68 (30.15)                                        
  3 Harvey, Diana M           14 Bluefish-MR            57.66      59.30        
                  28.70       59.30 (30.60)                                        
  4 Merz, Wendy A             14 Bluefish-MR          1:00.35      59.74        
                  16.38       59.74 (43.36)                                        
  5 Feminella, Meghan C       13 WAC-MR                 59.43    1:00.22        
                  29.04     1:00.22 (31.18)                                        
  6 Senken, Natasha L         14 OWA-MR                 58.34    1:00.47        
                  29.22     1:00.47 (31.25)                                        
  7 Giraldo, Daniela          13 FLY-MR                 59.77    1:00.69        
                  29.01     1:00.69 (31.68)                                        
  8 Kim, Elizabeth            13 Twisters-MR          1:01.20    1:00.87        
                  29.28     1:00.87 (31.59)                                        
  9 Santos, Samantha P        13 FLY-MR               1:00.87    1:00.89        
                  29.14     1:00.89 (31.75)                                        
 10 deFreitas, Sophie         13 WAC-MR                 59.81    1:01.12        
                  29.32     1:01.12 (31.80)                                        
 11 McDonough, Colleen P      13 WAC-MR               1:02.11    1:01.50        
                  29.71     1:01.50 (31.79)                                        
 12 Gibbons, Nicolette L      13 OWA-MR               1:01.44    1:01.69        
                  29.76     1:01.69 (31.93)                                        
 13 Miller, Emma L            13 FLY-MR               1:02.82    1:01.96        
                  30.44     1:01.96 (31.52)                                        
 14 Escobedo, Samantha        13 WAC-MR               1:02.09    1:02.96        
                  30.12     1:02.96 (32.84)                                        
 15 Flor, Erica M             13 Bluefish-MR          1:01.99    1:03.50        
                  30.46     1:03.50 (33.04)                                        
 16 Reilly, Samantha K        13 Bluefish-MR          1:02.11    1:04.16        
                  30.60     1:04.16 (33.56)                                        
 17 Yanar, Melanie            13 Bluefish-MR          1:02.84    1:05.98        
                  30.78     1:05.98 (35.20)                                        
 18 Bai, Annys                13 FLY-MR               1:03.00    1:06.09        
                  31.42     1:06.09 (34.67)                                        
 19 Gibbons, Courtney         13 WAC-MR               1:02.67    1:06.52        
                  32.18     1:06.52 (34.34)                                        
 20 Deignan, Hannah           13 WAC-MR               1:02.34    1:06.54        
                  31.78     1:06.54 (34.76)                                        
 21 Carmi, Christina          13 Bluefish-MR          1:02.01    1:06.82        
                  31.73     1:06.82 (35.09)                                        
 22 Trivino, Ana              13 FLY-MR               1:03.00    1:07.60        
                  32.53     1:07.60 (35.07)                                        
 23 DiGiovanni, Jeni M        14 FLY-MR               1:03.00    1:08.21        
                  33.11     1:08.21 (35.10)                                        
 24 Papayannoulis, Natalie C  14 FLY-MR               1:03.00    1:09.30        
                  32.26     1:09.30 (37.04)                                        
 25 Marquez, Daniela          13 FLY-MR               1:03.00    1:10.75        
                  33.66     1:10.75 (37.09)                                        
 26 Baik, Jessica             13 Bluefish-MR          1:03.00    1:16.65        
                  35.26     1:16.65 (41.39)                                        
 27 Marulli, Samantha A       14 FLY-MR               1:12.71    1:17.11        
                  35.90     1:17.11 (41.21)                                        
 28 Min, Amanda D             14 FLY-MR               1:03.00    1:17.61        
                  35.77     1:17.61 (41.84)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:16.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibbons, Jenna            14 WAC-MR               2:05.59    2:06.86        
                  30.67     1:03.52 (32.85)     1:35.52 (32.00)     2:06.86 (31.34)
  2 Merz, Wendy A             14 Bluefish-MR          2:12.99    2:07.74        
                  29.35     1:01.72 (32.37)     1:34.98 (33.26)     2:07.74 (32.76)
  3 Harvey, Diana M           14 Bluefish-MR          2:10.00    2:08.86        
                  30.36     1:03.28 (32.92)     1:36.43 (33.15)     2:08.86 (32.43)
  4 Giraldo, Daniela          13 FLY-MR               2:06.79    2:08.92        
                  29.97     1:03.46 (33.49)     1:36.34 (32.88)     2:08.92 (32.58)
  5 Feminella, Meghan C       13 WAC-MR               2:06.85    2:09.28        
                  30.25     1:02.83 (32.58)     1:36.18 (33.35)     2:09.28 (33.10)
  6 Senken, Natasha L         14 OWA-MR               2:09.47    2:10.13        
                  30.69     1:03.97 (33.28)     1:37.57 (33.60)     2:10.13 (32.56)
  7 McDonough, Colleen P      13 WAC-MR               2:14.36    2:10.34        
                  30.20     1:03.11 (32.91)     1:37.17 (34.06)     2:10.34 (33.17)
  8 Santos, Samantha P        13 FLY-MR               2:10.27    2:11.34        
                  30.93     1:04.24 (33.31)     1:37.97 (33.73)     2:11.34 (33.37)
  9 Mazzetti, Eleonora        14 FLY-MR               2:13.00    2:12.16        
                  30.21     1:03.46 (33.25)     1:38.08 (34.62)     2:12.16 (34.08)
 10 Gibbons, Nicolette L      13 OWA-MR               2:16.00    2:13.58        
                  30.64     1:04.68 (34.04)     1:39.52 (34.84)     2:13.58 (34.06)
 11 deFreitas, Sophie         13 WAC-MR               2:12.03    2:14.31        
                  29.55     1:03.26 (33.71)     1:38.60 (35.34)     2:14.31 (35.71)
 12 Flor, Erica M             13 Bluefish-MR          2:15.94    2:17.51        
                  31.99     1:07.58 (35.59)     1:43.46 (35.88)     2:17.51 (34.05)
 13 Miller, Emma L            13 FLY-MR               2:16.00    2:18.95        
                  32.58     1:09.05 (36.47)     1:45.30 (36.25)     2:18.95 (33.65)
 14 Shaw, Keyzia J            14 FLY-MR               2:16.00    2:23.60        
                  32.47     1:09.86 (37.39)     1:47.98 (38.12)     2:23.60 (35.62)
 15 Yanar, Melanie            13 Bluefish-MR          2:15.11    2:25.32        
                  31.73     1:07.74 (36.01)     1:47.24 (39.50)     2:25.32 (38.08)
 16 Trivino, Ana              13 FLY-MR               2:16.00    2:25.94        
                  33.11     1:10.22 (37.11)     1:47.77 (37.55)     2:25.94 (38.17)
 17 Gibbons, Courtney         13 WAC-MR               2:15.56    2:25.96        
                  33.90     1:11.02 (37.12)     1:48.71 (37.69)     2:25.96 (37.25)
 18 Carmi, Christina          13 Bluefish-MR          2:15.01    2:26.89        
                  33.57     1:10.03 (36.46)     1:48.56 (38.53)     2:26.89 (38.33)
 19 Bai, Annys                13 FLY-MR               2:16.00    2:27.88        
                  32.77     1:09.89 (37.12)     1:49.27 (39.38)     2:27.88 (38.61)
 20 DiGiovanni, Jeni M        14 FLY-MR               2:16.00    2:30.44        
                  35.39     1:13.30 (37.91)     1:52.89 (39.59)     2:30.44 (37.55)
 21 Lock, Cynthia             13 FLY-MR               2:16.00    2:32.40        
                  34.39     1:13.05 (38.66)     1:52.98 (39.93)     2:32.40 (39.42)
 22 Marquez, Daniela          13 FLY-MR               2:16.00    2:35.26        
                  34.33     1:13.21 (38.88)     1:54.85 (41.64)     2:35.26 (40.41)
 23 Papayannoulis, Natalie C  14 FLY-MR               2:16.00    2:36.27        
                  33.72     1:12.84 (39.12)     1:54.79 (41.95)     2:36.27 (41.48)
 24 Marulli, Samantha A       14 FLY-MR               2:16.00    2:52.98        
                  36.83     1:20.06 (43.23)     2:06.93 (46.87)     2:52.98 (46.05)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  5:53.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibbons, Jenna            14 WAC-MR               5:32.65    5:36.50        
                  31.52     1:06.16 (34.64)     1:40.32 (34.16)     2:14.69 (34.37)
        2:48.11 (33.42)     3:22.01 (33.90)     3:56.26 (34.25)     4:30.27 (34.01)
        5:03.75 (33.48)     5:36.50 (32.75)                                        
  2 Giraldo, Daniela          13 FLY-MR               5:43.47    5:48.16        
                  31.76     1:07.40 (35.64)     1:43.54 (36.14)     2:18.38 (34.84)
        2:54.23 (35.85)     3:28.34 (34.11)     4:03.40 (35.06)     4:38.90 (35.50)
        5:14.80 (35.90)     5:48.16 (33.36)                                        
  3 Harvey, Diana M           14 Bluefish-MR          5:48.20    5:53.95        
                  31.95     1:07.99 (36.04)     1:42.98 (34.99)     2:19.86 (36.88)
        2:56.12 (36.26)     3:32.74 (36.62)     4:08.40 (35.66)     4:44.65 (36.25)
        5:19.55 (34.90)     5:53.95 (34.40)                                        
  4 McDonough, Colleen P      13 WAC-MR               5:50.01    5:54.72        
                  32.16     1:07.18 (35.02)     1:42.55 (35.37)     2:18.05 (35.50)
        2:54.13 (36.08)     3:30.12 (35.99)     4:06.50 (36.38)     4:43.48 (36.98)
        5:19.97 (36.49)     5:54.72 (34.75)                                        
  5 deFreitas, Sophie         13 WAC-MR               5:50.45    5:57.06        
                  32.27     1:07.96 (35.69)     1:44.03 (36.07)     2:20.33 (36.30)
        2:56.68 (36.35)     3:32.73 (36.05)     4:09.33 (36.60)     4:45.82 (36.49)
        5:22.21 (36.39)     5:57.06 (34.85)                                        
  6 Santos, Samantha P        13 FLY-MR               5:52.45    6:00.46        
                  30.80     1:05.55 (34.75)     1:41.61 (36.06)     2:17.65 (36.04)
        2:54.18 (36.53)     3:31.61 (37.43)     4:08.95 (37.34)     4:46.79 (37.84)
        5:24.27 (37.48)     6:00.46 (36.19)                                        
  7 Flor, Erica M             13 Bluefish-MR          5:51.10    6:07.98        
                  33.40     1:10.35 (36.95)     1:48.60 (38.25)     2:26.37 (37.77)
        3:04.16 (37.79)     3:42.36 (38.20)     4:18.84 (36.48)     4:55.91 (37.07)
        5:32.74 (36.83)     6:07.98 (35.24)                                        
  8 Miller, Emma L            13 FLY-MR               5:53.00    6:12.64        
                  33.52     1:11.20 (37.68)     1:49.97 (38.77)     2:28.88 (38.91)
        3:07.75 (38.87)     3:45.14 (37.39)     4:22.22 (37.08)     4:59.83 (37.61)
        5:36.94 (37.11)     6:12.64 (35.70)                                        
  9 Bai, Annys                13 FLY-MR               5:53.00    6:48.23        
                  33.38     1:11.81 (38.43)     1:51.89 (40.08)     2:33.42 (41.53)
        3:15.60 (42.18)     3:57.97 (42.37)     4:40.50 (42.53)     5:23.35 (42.85)
        6:06.35 (43.00)     6:48.23 (41.88)                                        
 10 Carmi, Christina          13 Bluefish-MR          5:50.99    6:49.99        
                  36.56     1:17.56 (41.00)     1:58.86 (41.30)     2:40.67 (41.81)
        3:22.63 (41.96)     4:04.75 (42.12)     4:46.91 (42.16)     5:28.43 (41.52)
        6:09.57 (41.14)     6:49.99 (40.42)                                        
 
Girls 13-14 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Samantha P        13 FLY-MR              21:00.00   21:23.20        
                  31.91     1:08.52 (36.61)     1:46.00 (37.48)     2:24.04 (38.04)
        3:02.68 (38.64)     3:41.43 (38.75)     4:20.11 (38.68)     4:58.40 (38.29)
        5:37.66 (39.26)     6:16.00 (38.34)     6:55.28 (39.28)     7:34.41 (39.13)
        8:13.76 (39.35)     8:53.27 (39.51)     9:33.06 (39.79)    10:11.82 (38.76)
       10:50.84 (39.02)    11:30.20 (39.36)    12:09.49 (39.29)    12:48.89 (39.40)
       13:27.92 (39.03)    14:07.27 (39.35)    14:46.63 (39.36)    15:26.15 (39.52)
       16:06.20 (40.05)    16:45.82 (39.62)    17:25.90 (40.08)    18:06.28 (40.38)
       18:45.89 (39.61)    19:25.71 (39.82)    20:05.15 (39.44)    20:44.51 (39.36)
       21:23.20 (38.69)
  2 Mazzetti, Eleonora        14 FLY-MR              20:00.00   21:56.25        
                  32.05     1:08.33 (36.28)     1:46.50 (38.17)     2:24.30 (37.80)
        3:02.68 (38.38)     3:41.12 (38.44)     4:19.97 (38.85)     4:59.19 (39.22)
        5:36.89 (37.70)     6:15.69 (38.80)     6:54.68 (38.99)     7:34.05 (39.37)
        8:13.32 (39.27)     8:52.92 (39.60)     9:32.19 (39.27)    10:11.27 (39.08)
       10:50.75 (39.48)    11:29.67 (38.92)    12:09.16 (39.49)    12:48.81 (39.65)
       13:27.88 (39.07)    14:07.36 (39.48)    14:48.34 (40.98)    15:30.44 (42.10)
       16:13.07 (42.63)    16:55.53 (42.46)    17:38.63 (43.10)    18:21.35 (42.72)
       19:04.67 (43.32)    19:48.22 (43.55)    20:30.82 (42.60)    21:14.34 (43.52)
       21:56.25 (41.91)
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:12.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Merz, Wendy A             14 Bluefish-MR          1:04.39    1:05.08        
                  31.92     1:05.08 (33.16)                                        
  2 Miller, Emma L            13 FLY-MR               1:08.05    1:07.81        
                  33.21     1:07.81 (34.60)                                        
  3 Flor, Erica M             13 Bluefish-MR          1:08.02    1:09.14        
                  33.96     1:09.14 (35.18)                                        
  4 Feminella, Meghan C       13 WAC-MR               1:08.38    1:09.20        
                  33.98     1:09.20 (35.22)                                        
  5 deFreitas, Sophie         13 WAC-MR               1:05.83    1:09.97        
                  33.81     1:09.97 (36.16)                                        
  6 Santos, Samantha P        13 FLY-MR               1:10.92    1:10.33        
                  34.70     1:10.33 (35.63)                                        
  7 McDonough, Colleen P      13 WAC-MR               1:09.79    1:10.97        
                  34.96     1:10.97 (36.01)                                        
  8 Reilly, Samantha K        13 Bluefish-MR          1:09.76    1:11.06        
                  34.07     1:11.06 (36.99)                                        
  9 Mazzetti, Eleonora        14 FLY-MR               1:10.51    1:11.66        
                  35.64     1:11.66 (36.02)                                        
 10 Gibbons, Nicolette L      13 OWA-MR               1:11.56    1:12.06        
                  35.34     1:12.06 (36.72)                                        
 11 Giraldo, Daniela          13 FLY-MR               1:12.00    1:13.20        
                  35.92     1:13.20 (37.28)                                        
 12 Marquez, Daniela          13 FLY-MR               1:12.00    1:13.53        
                  36.42     1:13.53 (37.11)                                        
 13 Escobedo, Samantha        13 WAC-MR               1:11.09    1:14.36        
                  36.78     1:14.36 (37.58)                                        
 14 Carmi, Christina          13 Bluefish-MR          1:11.11    1:16.01        
                  36.89     1:16.01 (39.12)                                        
 15 Harvey, Diana M           14 Bluefish-MR          1:10.83    1:16.43        
                  37.44     1:16.43 (38.99)                                        
 16 Trivino, Ana              13 FLY-MR               1:12.00    1:16.48        
                  37.40     1:16.48 (39.08)                                        
 17 Gibbons, Courtney         13 WAC-MR               1:11.34    1:16.93        
                  38.07     1:16.93 (38.86)                                        
 18 Rondina, Corinne M        14 WAC-MR               1:12.00    1:17.10        
                  36.03     1:17.10 (41.07)                                        
 19 Deignan, Hannah           13 WAC-MR               1:11.12    1:17.76        
                  38.76     1:17.76 (39.00)                                        
 20 DiGiovanni, Jeni M        14 FLY-MR               1:12.00    1:19.63        
                  38.84     1:19.63 (40.79)                                        
 21 Papayannoulis, Natalie C  14 FLY-MR               1:12.00    1:23.92        
                  40.61     1:23.92 (43.31)                                        
 22 Ng, Andrea                14 FLY-MR               1:12.00    1:25.63        
                  41.77     1:25.63 (43.86)                                        
 23 Marulli, Samantha A       14 FLY-MR               1:12.00    1:26.62        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:32.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Merz, Wendy A             14 Bluefish-MR          2:20.61    2:21.21        
                  33.07     1:08.50 (35.43)     1:45.31 (36.81)     2:21.21 (35.90)
  2 Miller, Emma L            13 FLY-MR               2:22.77    2:26.38        
                  34.84     1:12.19 (37.35)     1:50.33 (38.14)     2:26.38 (36.05)
  3 Flor, Erica M             13 Bluefish-MR          2:28.95    2:29.66        
                  36.44     1:15.30 (38.86)     1:53.51 (38.21)     2:29.66 (36.15)
  4 Gibbons, Jenna            14 WAC-MR               2:28.67    2:29.67        
                  35.75     1:13.51 (37.76)     1:52.12 (38.61)     2:29.67 (37.55)
  5 McDonough, Colleen P      13 WAC-MR               2:27.30    2:29.81        
                  35.79     1:13.17 (37.38)     1:51.91 (38.74)     2:29.81 (37.90)
  6 Senken, Natasha L         14 OWA-MR               2:28.75    2:31.13        
                  36.87     1:15.49 (38.62)     1:54.31 (38.82)     2:31.13 (36.82)
  7 Santos, Samantha P        13 FLY-MR               2:32.00    2:31.31        
                  36.03     1:14.30 (38.27)     1:53.16 (38.86)     2:31.31 (38.15)
  8 Gibbons, Nicolette L      13 OWA-MR               2:31.61    2:31.77        
                  36.97     1:15.35 (38.38)     1:54.04 (38.69)     2:31.77 (37.73)
  9 Reilly, Samantha K        13 Bluefish-MR          2:25.41    2:32.40        
                  36.67     1:15.38 (38.71)     1:54.44 (39.06)     2:32.40 (37.96)
 10 Bai, Annys                13 FLY-MR               2:30.28    2:33.50        
                  36.32     1:14.86 (38.54)     1:54.64 (39.78)     2:33.50 (38.86)
 11 Feminella, Meghan C       13 WAC-MR               2:30.45    2:33.54        
                  37.56     1:16.46 (38.90)     1:55.93 (39.47)     2:33.54 (37.61)
 12 deFreitas, Sophie         13 WAC-MR               2:26.87    2:35.29        
                  36.48     1:15.52 (39.04)     1:55.70 (40.18)     2:35.29 (39.59)
 13 Giraldo, Daniela          13 FLY-MR               2:32.00    2:35.70        
                  36.11     1:16.10 (39.99)     1:57.05 (40.95)     2:35.70 (38.65)
 14 Escobedo, Samantha        13 WAC-MR               2:29.90    2:36.75        
                  36.64     1:15.93 (39.29)     1:57.01 (41.08)     2:36.75 (39.74)
 15 Kim, Elizabeth            13 Twisters-MR          2:30.06    2:38.09        
                  38.34     1:18.13 (39.79)     1:59.21 (41.08)     2:38.09 (38.88)
 16 Marquez, Daniela          13 FLY-MR               2:32.00    2:39.94        
                  37.34     1:17.77 (40.43)     1:59.32 (41.55)     2:39.94 (40.62)
 17 Trivino, Ana              13 FLY-MR               2:32.00    2:42.17        
                  38.49     1:19.86 (41.37)     2:01.62 (41.76)     2:42.17 (40.55)
 18 Gibbons, Courtney         13 WAC-MR               2:31.34    2:44.38        
                  39.98     1:21.74 (41.76)     2:03.91 (42.17)     2:44.38 (40.47)
 19 Carmi, Christina          13 Bluefish-MR          2:31.76    2:44.83        
                  39.82     1:21.92 (42.10)     2:05.08 (43.16)     2:44.83 (39.75)
 20 Deignan, Hannah           13 WAC-MR               2:32.00    2:46.98        
                  39.79     1:21.79 (42.00)     2:04.81 (43.02)     2:46.98 (42.17)
 21 DiGiovanni, Jeni M        14 FLY-MR               2:32.00    2:50.56        
                  40.89     1:23.91 (43.02)     2:08.54 (44.63)     2:50.56 (42.02)
 22 Papayannoulis, Natalie C  14 FLY-MR               2:32.00    2:58.32        
                  43.28     1:27.52 (44.24)     2:13.21 (45.69)     2:58.32 (45.11)
 23 Min, Amanda D             14 FLY-MR               2:32.00    3:11.51        
                  42.97     1:31.67 (48.70)     2:22.52 (50.85)     3:11.51 (48.99)
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:20.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibbons, Jenna            14 WAC-MR               1:13.48    1:13.83        
                  34.78     1:13.83 (39.05)                                        
  2 Senken, Natasha L         14 OWA-MR               1:14.29    1:14.14        
                  35.22     1:14.14 (38.92)                                        
  3 Barrett, Janae J          13 Twisters-MR          1:15.74    1:19.25        
                  37.63     1:19.25 (41.62)                                        
  4 Reilly, Samantha K        13 Bluefish-MR          1:18.00    1:19.87        
                  37.12     1:19.87 (42.75)                                        
  5 Kim, Elizabeth            13 Twisters-MR          1:19.91    1:20.43        
                  39.04     1:20.43 (41.39)                                        
  6 Deignan, Hannah           13 WAC-MR               1:19.34    1:22.91        
                  38.87     1:22.91 (44.04)                                        
  7 Escobedo, Samantha        13 WAC-MR               1:20.00    1:22.98        
                  39.44     1:22.98 (43.54)                                        
  8 Gibbons, Courtney         13 WAC-MR               1:19.06    1:23.21        
                  39.82     1:23.21 (43.39)                                        
  9 Bai, Annys                13 FLY-MR               1:20.00    1:23.39        
                  39.40     1:23.39 (43.99)                                        
 10 Yanar, Melanie            13 Bluefish-MR          1:19.76    1:24.08        
                  39.90     1:24.08 (44.18)                                        
 11 DiGiovanni, Jeni M        14 FLY-MR               1:20.00    1:26.44        
                  41.40     1:26.44 (45.04)                                        
 12 Trivino, Ana              13 FLY-MR               1:20.00    1:28.61        
                  41.47     1:28.61 (47.14)                                        
 13 Marulli, Samantha A       14 FLY-MR               1:20.00    1:28.69        
                  42.31     1:28.69 (46.38)                                        
 14 Papayannoulis, Natalie C  14 FLY-MR               1:20.00    1:28.91        
                  42.78     1:28.91 (46.13)                                        
 15 Baik, Jessica             13 Bluefish-MR          1:20.00    1:30.01        
                  43.53     1:30.01 (46.48)                                        
 16 Ng, Andrea                14 FLY-MR               1:20.00    1:31.57        
                  43.01     1:31.57 (48.56)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:54.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibbons, Jenna            14 WAC-MR               2:39.78    2:34.80        
                  35.95     1:16.82 (40.87)     1:55.44 (38.62)     2:34.80 (39.36)
  2 Senken, Natasha L         14 OWA-MR               2:36.17    2:36.01        
  3 Gibbons, Courtney         13 WAC-MR               2:50.56    2:57.38        
                  41.22     1:26.52 (45.30)     2:12.21 (45.69)     2:57.38 (45.17)
  4 Bai, Annys                13 FLY-MR               2:54.00    2:58.92        
                  39.41     1:25.06 (45.65)     2:12.28 (47.22)     2:58.92 (46.64)
  5 Flor, Erica M             13 Bluefish-MR          2:51.28    3:04.17        
                  40.84     1:28.12 (47.28)     2:16.78 (48.66)     3:04.17 (47.39)
  6 Shaw, Keyzia J            14 FLY-MR               2:54.00    3:04.66        
                  39.67     1:27.75 (48.08)     2:16.25 (48.50)     3:04.66 (48.41)
  7 Lock, Cynthia             13 FLY-MR               2:54.00    3:06.01        
                  42.31     1:28.87 (46.56)     2:17.66 (48.79)     3:06.01 (48.35)
  8 Marulli, Samantha A       14 FLY-MR               2:54.00    3:09.87        
                  41.60     1:30.12 (48.52)     2:20.81 (50.69)     3:09.87 (49.06)
  9 Carmi, Christina          13 Bluefish-MR          2:45.31    3:11.23        
                  42.91     1:31.34 (48.43)     2:22.25 (50.91)     3:11.23 (48.98)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:09.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Merz, Wendy A             14 Bluefish-MR          1:04.64    1:02.71        
                  29.25     1:02.71 (33.46)                                        
  2 Gibbons, Jenna            14 WAC-MR               1:05.26    1:03.52        
                  29.60     1:03.52 (33.92)                                        
  3 Senken, Natasha L         14 OWA-MR               1:06.57    1:06.25        
                  30.59     1:06.25 (35.66)                                        
  4 Yanar, Melanie            13 Bluefish-MR          1:05.21    1:06.96        
                  30.77     1:06.96 (36.19)                                        
  5 Giraldo, Daniela          13 FLY-MR               1:05.76    1:07.20        
                  31.01     1:07.20 (36.19)                                        
  6 Feminella, Meghan C       13 WAC-MR               1:06.49    1:08.04        
                  31.64     1:08.04 (36.40)                                        
  7 Harvey, Diana M           14 Bluefish-MR          1:05.11    1:09.22        
                  32.05     1:09.22 (37.17)                                        
  8 Gibbons, Nicolette L      13 OWA-MR               1:08.86    1:10.36        
                  32.49     1:10.36 (37.87)                                        
  9 Santos, Samantha P        13 FLY-MR               1:09.00    1:11.54        
                  32.71     1:11.54 (38.83)                                        
 10 Marquez, Daniela          13 FLY-MR               1:09.00    1:12.15        
                  33.54     1:12.15 (38.61)                                        
 11 deFreitas, Sophie         13 WAC-MR               1:09.00    1:12.83        
                  33.70     1:12.83 (39.13)                                        
 12 Mazzetti, Eleonora        14 FLY-MR               1:09.00    1:12.88        
                  32.38     1:12.88 (40.50)                                        
 13 Trivino, Ana              13 FLY-MR               1:09.00    1:13.33        
                  33.90     1:13.33 (39.43)                                        
 14 Shaw, Keyzia J            14 FLY-MR               1:09.00    1:14.87        
                  33.85     1:14.87 (41.02)                                        
 15 Miller, Emma L            13 FLY-MR               1:09.00    1:16.37        
                  34.92     1:16.37 (41.45)                                        
 16 DiGiovanni, Jeni M        14 FLY-MR               1:09.00    1:22.91        
                  38.46     1:22.91 (44.45)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:35.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giraldo, Daniela          13 FLY-MR               2:21.43    2:20.02        
                  31.53     1:06.77 (35.24)     1:43.72 (36.95)     2:20.02 (36.30)
  2 Gibbons, Jenna            14 WAC-MR               2:21.73    2:20.63        
                  30.98     1:06.46 (35.48)     1:43.07 (36.61)     2:20.63 (37.56)
  3 Senken, Natasha L         14 OWA-MR               2:23.45    2:29.13        
                  31.83     1:08.39 (36.56)     1:47.97 (39.58)     2:29.13 (41.16)
  4 Merz, Wendy A             14 Bluefish-MR          2:26.08    2:30.29        
                  31.66     1:08.83 (37.17)     1:49.23 (40.40)     2:30.29 (41.06)
  5 Yanar, Melanie            13 Bluefish-MR          2:30.21    2:37.30        
                  32.38     1:10.04 (37.66)     1:53.38 (43.34)     2:37.30 (43.92)
  6 Harvey, Diana M           14 Bluefish-MR          2:27.98    2:39.36        
                  33.61     1:12.65 (39.04)     1:55.32 (42.67)     2:39.36 (44.04)
  7 Feminella, Meghan C       13 WAC-MR               2:35.00    2:42.37        
                  34.04     1:14.56 (40.52)     1:57.93 (43.37)     2:42.37 (44.44)
  8 deFreitas, Sophie         13 WAC-MR               2:35.00    2:51.85        
                  36.46     1:20.60 (44.14)     2:07.20 (46.60)     2:51.85 (44.65)
  9 Trivino, Ana              13 FLY-MR               2:35.00    2:52.63        
                  37.25     1:21.81 (44.56)     2:07.99 (46.18)     2:52.63 (44.64)
 10 Marquez, Daniela          13 FLY-MR               2:35.00    2:54.26        
                  35.74     1:18.69 (42.95)     2:05.99 (47.30)     2:54.26 (48.27)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:35.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Merz, Wendy A             14 Bluefish-MR          2:19.97    2:21.45        
                  29.86     1:04.92 (35.06)     1:48.38 (43.46)     2:21.45 (33.07)
  2 Gibbons, Jenna            14 WAC-MR               2:21.57    2:21.60        
                  30.63     1:08.02 (37.39)     1:49.41 (41.39)     2:21.60 (32.19)
  3 Senken, Natasha L         14 OWA-MR               2:22.29    2:21.81        
                  30.98     1:09.40 (38.42)     1:48.17 (38.77)     2:21.81 (33.64)
  4 Feminella, Meghan C       13 WAC-MR               2:29.62    2:29.78        
                  31.11     1:09.22 (38.11)     1:55.70 (46.48)     2:29.78 (34.08)
  5 Kim, Elizabeth            13 Twisters-MR          2:34.77    2:31.68        
                  34.84     1:15.10 (40.26)     1:58.81 (43.71)     2:31.68 (32.87)
  6 Bai, Annys                13 FLY-MR               2:34.90    2:33.56        
                  32.77     1:12.10 (39.33)     1:56.93 (44.83)     2:33.56 (36.63)
  7 Barrett, Janae J          13 Twisters-MR          2:34.59    2:34.50        
                  36.38     1:15.41 (39.03)     1:58.42 (43.01)     2:34.50 (36.08)
  8 Mazzetti, Eleonora        14 FLY-MR               2:30.82    2:35.21        
                  32.34     1:10.70 (38.36)     1:59.81 (49.11)     2:35.21 (35.40)
  9 Yanar, Melanie            13 Bluefish-MR          2:33.11    2:38.81        
                  30.18     1:10.45 (40.27)     1:58.08 (47.63)     2:38.81 (40.73)
 10 Trivino, Ana              13 FLY-MR               2:35.00    2:40.81        
                  34.18     1:13.31 (39.13)     2:03.04 (49.73)     2:40.81 (37.77)
 11 DiGiovanni, Jeni M        14 FLY-MR               2:35.00    2:44.44        
                  35.84     1:18.45 (42.61)     2:05.57 (47.12)     2:44.44 (38.87)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Qualifying:  5:22.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giraldo, Daniela          13 FLY-MR               5:13.41    5:10.98        
                  30.69     1:06.39 (35.70)     1:48.82 (42.43)     2:29.92 (41.10)
        3:15.09 (45.17)     4:01.33 (46.24)     4:37.30 (35.97)     5:10.98 (33.68)
  2 Feminella, Meghan C       13 WAC-MR               5:20.45    5:22.72        
                  34.39     1:13.47 (39.08)     1:55.39 (41.92)     2:36.52 (41.13)
        3:23.96 (47.44)     4:12.44 (48.48)     4:48.64 (36.20)     5:22.72 (34.08)
  3 Mazzetti, Eleonora        14 FLY-MR               5:22.00    5:29.57        
                  33.03     1:13.40 (40.37)     1:55.68 (42.28)     2:37.53 (41.85)
        3:25.96 (48.43)     4:15.16 (49.20)     4:52.49 (37.33)     5:29.57 (37.08)
  4 Bai, Annys                13 FLY-MR               5:22.00    5:42.99        
                  38.05     1:23.94 (45.89)     2:05.30 (41.36)     2:46.88 (41.58)
        3:35.70 (48.82)     4:24.91 (49.21)     5:03.89 (38.98)     5:42.99 (39.10)
  5 Trivino, Ana              13 FLY-MR               5:22.00    5:43.47        
                  36.46     1:21.15 (44.69)     2:04.34 (43.19)     2:45.89 (41.55)
        3:36.15 (50.26)     4:25.07 (48.92)     5:05.78 (40.71)     5:43.47 (37.69)
 
Girls 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huntington YMCA Bluefish-MR  'A'                       NT    4:10.38        
     1) Flor, Erica M 13                2) Yanar, Melanie 13              
     3) Merz, Wendy A 14                4) Harvey, Diana M 14             
                  29.97   1:04.38 (1:04.38)     1:35.10 (30.72)   2:08.45 (1:04.07)
        2:37.72 (29.27)   3:10.85 (1:02.40)     3:39.49 (28.64)     4:10.38 (59.53)
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                             4:00.62    4:11.13        
     1) Mazzetti, Eleonora 14           2) Giraldo, Daniela 13            
     3) Miller, Emma L 13               4) Santos, Samantha P 13          
                  28.64       59.88 (59.88)     1:30.62 (30.74)   2:05.95 (1:06.07)
        2:36.16 (30.21)   3:09.47 (1:03.52)     3:38.93 (29.46)   4:11.13 (1:01.66)
  3 Flushing YMCA-MR  'B'                             4:14.79    4:40.26        
     1) Trivino, Ana 13                 2) Marquez, Daniela 13            
     3) DiGiovanni, Jeni M 14           4) Papayannoulis, Natalie C 14    
                  33.44   1:10.10 (1:10.10)     1:43.78 (33.68)   2:19.21 (1:09.11)
        2:54.36 (35.15)   3:32.71 (1:13.50)     4:04.12 (31.41)   4:40.26 (1:07.55)
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huntington YMCA Bluefish-MR  'A'                       NT    2:05.05        
     1) Flor, Erica M 13                2) Reilly, Samantha K 13          
     3) Merz, Wendy A 14                4) Harvey, Diana M 14             
                  32.88     1:08.56 (35.68)     1:37.59 (29.03)     2:05.05 (27.46)
 -- Flushing YMCA-MR  'B'                             2:10.45         DQ        
     1) Santos, Samantha P 13           2) Papayannoulis, Natalie C 14    
     3) Trivino, Ana 13                 4) Marquez, Daniela 13            
                  33.39     1:13.91 (40.52)     1:46.59 (32.68)          DQ (29.05)
 -- Flushing YMCA-MR  'A'                             2:05.49         DQ        
     1) Miller, Emma L 13               2) Bai, Annys 13                  
     3) Giraldo, Daniela 13             4) Mazzetti, Eleonora 14          
                  32.09     1:10.46 (38.37)     1:40.26 (29.80)          DQ (26.98)
 
Girls Open 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  28.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haruki, Yuria             15 Twisters-MR            26.11      26.26        
  2 Skeivys, Maria E          16 Twisters-MR            26.19      26.43        
  3 Gavin, Kara C             15 WAC-MR                 26.13      26.49        
  4 Milani, Claudia J         28 NYAC-MR                25.50      26.54        
  5 Mrozinski, Melissa        16 WAC-MR                 26.05      26.59        
  6 Pujals, Michaela C        15 Bluefish-MR            25.58      26.62        
  7 Dewitt, Lizzy S           26 NYAC-MR                25.90      26.66        
  8 De los Santos, Diana      16 FLY-MR                 25.46      26.69        
  9 Smith, Caryn A            15 OWA-MR                 26.92      26.87        
 10 Geissler, Kim             15 WAC-MR                 26.43      27.16        
 11 Michalak, Zuzanna         17 Twisters-MR            27.37      27.38        
 12 Kraus, Katherine A        15 FLY-MR                 26.71      27.43        
 13 Noone, Lindsey            17 WAC-MR                 27.57      27.48        
 14 Miller, Andrea J          27 NYAC-MR                26.50      27.90        
 15 Caputo, Krista            15 WAC-MR                 27.42      27.91        
 16 Tam, Melanie              16 WAC-MR                 27.91      27.93        
 17 Mercurio, Sophia          17 FLY-MR                 26.94      28.00        
 18 Vanderlinden, Mariel      15 Twisters-MR            27.50      28.42        
 19 Griffis Kelly, Megan F    29 NYAC-MR                27.10      28.50        
 20 Brillson, Emily K         15 FLY-MR                 28.53      29.14        
 21 Cohen, Lynzee R           15 WAC-MR                 28.60      29.51        
 22 Thermos, Christiana       17 WAC-MR                 27.69      29.55        
 23 Castellano, Gabriella A   15 WAC-MR                 28.17      29.79        
 24 Jameson, Mackenzie L      16 FLY-MR                 28.60      29.95        
 25 Mirabal, Blair V          15 FLY-MR                 28.60      30.14        
 26 LI, Shelley               15 FLY-MR                 28.60      33.89        
 
Girls Open 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:02.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roesch, Megan E           28 NYAC-MR                54.50      55.38        
                  26.57       55.38 (28.81)                                        
  2 Gavin, Kara C             15 WAC-MR                 55.92      56.20        
                  27.13       56.20 (29.07)                                        
  3 Skeivys, Maria E          16 Twisters-MR            56.58      56.63        
                  27.65       56.63 (28.98)                                        
  4 Haruki, Yuria             15 Twisters-MR            56.52      56.78        
                  27.43       56.78 (29.35)                                        
  5 Betancourt, Lauren        16 FLY-MR                 56.19      57.89        
                  27.87       57.89 (30.02)                                        
  6 Leupold, Christine L      22 NYAC-MR                56.00      58.10        
                  28.02       58.10 (30.08)                                        
  7 Ryan, Katherine C         15 OWA-MR                 57.79      58.25        
                  27.87       58.25 (30.38)                                        
  8 Caputo, Krista            15 WAC-MR                 57.47      58.27        
                  28.14       58.27 (30.13)                                        
  9 Kraus, Katherine A        15 FLY-MR                 57.86      58.29        
                  28.38       58.29 (29.91)                                        
 10 Mrozinski, Melissa        16 WAC-MR                 54.53      58.38        
                  28.08       58.38 (30.30)                                        
 11 Smith, Caryn A            15 OWA-MR                 57.83      58.87        
                  28.01       58.87 (30.86)                                        
 12 Geissler, Kim             15 WAC-MR                 57.73      59.36        
                  28.92       59.36 (30.44)                                        
 13 Tam, Melanie              16 WAC-MR               1:00.46      59.53        
                  28.82       59.53 (30.71)                                        
 14 Michalak, Agata           15 Twisters-MR            56.94      59.58        
                  28.31       59.58 (31.27)                                        
 15 Michalak, Zuzanna         17 Twisters-MR            58.91    1:00.63        
                  29.16     1:00.63 (31.47)                                        
 16 O'Brien, Kaitlin          16 WAC-MR               1:00.33    1:00.80        
                  29.46     1:00.80 (31.34)                                        
 17 Mercurio, Sophia          17 FLY-MR                 57.88    1:00.93        
                  29.30     1:00.93 (31.63)                                        
 18 Lim, Sally                15 FLY-MR               1:01.00    1:01.09        
                  29.46     1:01.09 (31.63)                                        
 19 Kallansrude, Kimberly L   15 OWA-MR               1:01.99    1:01.70        
                  29.84     1:01.70 (31.86)                                        
 20 Pablo, Aileen             16 FLY-MR               1:02.00    1:01.96        
                  29.57     1:01.96 (32.39)                                        
 21 Castellano, Gabriella A   15 WAC-MR               1:00.83    1:02.93        
                  30.02     1:02.93 (32.91)                                        
 22 Cutrera, Gabriella D      16 FLY-MR               1:01.48    1:03.54        
                  30.22     1:03.54 (33.32)                                        
 23 Brillson, Emily K         15 FLY-MR               1:02.00    1:03.75        
                  29.79     1:03.75 (33.96)                                        
 24 Thermos, Christiana       17 WAC-MR               1:00.14    1:04.88        
                  30.67     1:04.88 (34.21)                                        
 25 Pepe, Samantha M          17 FLY-MR               1:02.00    1:05.22        
                  31.17     1:05.22 (34.05)                                        
 26 Cohen, Lynzee R           15 WAC-MR               1:02.00    1:06.76        
                  31.54     1:06.76 (35.22)                                        
 27 Nam, Christina            15 FLY-MR               1:02.00    1:06.95        
                  32.04     1:06.95 (34.91)                                        
 28 Mirabal, Blair V          15 FLY-MR               1:02.00    1:09.09        
                  32.97     1:09.09 (36.12)                                        
 29 LI, Shelley               15 FLY-MR               1:02.00    1:20.37        
                  37.43     1:20.37 (42.94)                                        
 
Girls Open 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:12.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gavin, Kara C             15 WAC-MR               1:59.96    1:58.85        
                  27.88       57.93 (30.05)     1:28.42 (30.49)     1:58.85 (30.43)
  2 Skeivys, Maria E          16 Twisters-MR          2:03.46    2:02.03        
                  28.39       59.30 (30.91)     1:30.88 (31.58)     2:02.03 (31.15)
  3 Caputo, Krista            15 WAC-MR               2:00.59    2:03.69        
                  28.58       59.05 (30.47)     1:31.12 (32.07)     2:03.69 (32.57)
  4 Kraus, Katherine A        15 FLY-MR               2:06.96    2:05.95        
                  29.07     1:01.12 (32.05)     1:33.79 (32.67)     2:05.95 (32.16)
  5 Ryan, Katherine C         15 OWA-MR               2:07.78    2:05.96        
                  30.02     1:01.41 (31.39)     1:33.75 (32.34)     2:05.96 (32.21)
  6 Pujals, Michaela C        15 Bluefish-MR          2:09.01    2:06.40        
                  29.19     1:01.78 (32.59)     1:34.87 (33.09)     2:06.40 (31.53)
  7 Geissler, Kim             15 WAC-MR               2:08.03    2:06.70        
                  29.45     1:01.81 (32.36)     1:34.58 (32.77)     2:06.70 (32.12)
  8 Michalak, Agata           15 Twisters-MR          2:03.90    2:07.40        
                  28.91     1:00.50 (31.59)     1:33.48 (32.98)     2:07.40 (33.92)
  9 De los Santos, Diana      16 FLY-MR               2:05.50    2:09.75        
                  28.30     1:00.51 (32.21)     1:34.68 (34.17)     2:09.75 (35.07)
 10 O'Brien, Kaitlin          16 WAC-MR               2:06.93    2:10.74        
                  30.33     1:03.57 (33.24)     1:37.36 (33.79)     2:10.74 (33.38)
 11 Yu, Wynona K              12 Twisters-MR          2:10.45    2:10.88        
                  30.02     1:04.36 (34.34)     1:39.22 (34.86)     2:10.88 (31.66)
 12 Campbell, Maryellen       15 OWA-MR               2:09.87    2:11.14        
                  30.01     1:02.54 (32.53)     1:36.61 (34.07)     2:11.14 (34.53)
 13 Lim, Sally                15 FLY-MR               2:10.94    2:12.77        
                  30.57     1:04.65 (34.08)     1:39.02 (34.37)     2:12.77 (33.75)
 14 Kallansrude, Kimberly L   15 OWA-MR               2:11.90    2:13.37        
                  31.07     1:04.70 (33.63)     1:38.86 (34.16)     2:13.37 (34.51)
 15 Thermos, Christiana       17 WAC-MR               2:10.53    2:14.03        
                  30.83     1:04.87 (34.04)     1:39.33 (34.46)     2:14.03 (34.70)
 16 Cutrera, Gabriella D      16 FLY-MR               2:12.00    2:15.19        
                  30.61     1:04.79 (34.18)     1:39.67 (34.88)     2:15.19 (35.52)
 17 Castellano, Gabriella A   15 WAC-MR               2:11.86    2:16.13        
                  30.74     1:05.43 (34.69)     1:40.63 (35.20)     2:16.13 (35.50)
 18 Mercurio, Sophia          17 FLY-MR               2:09.76    2:16.79        
                  30.43     1:04.78 (34.35)     1:40.76 (35.98)     2:16.79 (36.03)
 19 Pablo, Aileen             16 FLY-MR               2:12.00    2:17.15        
                  30.92     1:05.43 (34.51)     1:40.38 (34.95)     2:17.15 (36.77)
 20 Mirabal, Blair V          15 FLY-MR               2:12.00    2:22.40        
                  32.13     1:07.81 (35.68)     1:45.08 (37.27)     2:22.40 (37.32)
 21 Brillson, Emily K         15 FLY-MR               2:12.00    2:24.79        
                  30.73     1:06.21 (35.48)     1:44.93 (38.72)     2:24.79 (39.86)
 22 Brillson, Jocelyne        16 FLY-MR               2:12.00    2:25.06        
                  32.46     1:08.60 (36.14)     1:46.67 (38.07)     2:25.06 (38.39)
 23 Jameson, Mackenzie L      16 FLY-MR               2:12.00    2:29.55        
                  32.25     1:08.20 (35.95)     1:47.59 (39.39)     2:29.55 (41.96)
 -- Smith, Caryn A            15 OWA-MR               2:07.04         DQ        
                  29.16     1:00.52 (31.36)     1:33.58 (33.06)          DQ (33.60)
 
Girls Open 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  5:50.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mrozinski, Melissa        16 WAC-MR               5:08.66    5:18.73        
                  28.80     1:00.04 (31.24)     1:32.07 (32.03)     2:04.16 (32.09)
        2:36.41 (32.25)     3:08.80 (32.39)     3:41.45 (32.65)     4:14.47 (33.02)
        4:46.81 (32.34)     5:18.73 (31.92)                                        
  2 Haruki, Yuria             15 Twisters-MR          5:33.82    5:25.29        
                  29.78     1:01.19 (31.41)     1:33.80 (32.61)     2:06.78 (32.98)
        2:39.74 (32.96)     3:12.81 (33.07)     3:46.13 (33.32)     4:19.70 (33.57)
        4:53.07 (33.37)     5:25.29 (32.22)                                        
  3 Caputo, Krista            15 WAC-MR               5:18.00    5:30.43        
                  29.09     1:00.61 (31.52)     1:33.52 (32.91)     2:07.05 (33.53)
        2:40.51 (33.46)     3:14.41 (33.90)     3:48.28 (33.87)     4:22.60 (34.32)
        4:57.13 (34.53)     5:30.43 (33.30)                                        
  4 Kraus, Katherine A        15 FLY-MR               5:40.03    5:35.86        
                  30.20     1:03.82 (33.62)     1:38.04 (34.22)     2:12.45 (34.41)
        2:46.40 (33.95)     3:20.61 (34.21)     3:54.66 (34.05)     4:28.99 (34.33)
        5:02.88 (33.89)     5:35.86 (32.98)                                        
  5 Michalak, Agata           15 Twisters-MR          5:33.18    5:38.80        
                  29.99     1:03.06 (33.07)     1:36.77 (33.71)     2:10.75 (33.98)
        2:45.24 (34.49)     3:19.75 (34.51)     3:54.70 (34.95)     4:29.60 (34.90)
        5:04.43 (34.83)     5:38.80 (34.37)                                        
  6 Smith, Caryn A            15 OWA-MR               5:38.28    5:40.12        
                  30.00     1:03.09 (33.09)     1:37.38 (34.29)     2:11.82 (34.44)
        2:46.55 (34.73)     3:21.20 (34.65)     3:55.92 (34.72)     4:30.88 (34.96)
        5:06.01 (35.13)     5:40.12 (34.11)                                        
  7 O'Brien, Kaitlin          16 WAC-MR               5:31.09    5:40.92        
                  31.77     1:05.44 (33.67)     1:39.52 (34.08)     2:14.07 (34.55)
        2:48.35 (34.28)     3:23.32 (34.97)     3:58.08 (34.76)     4:32.43 (34.35)
        5:07.06 (34.63)     5:40.92 (33.86)                                        
  8 Geissler, Kim             15 WAC-MR               5:45.52    5:44.15        
                  31.05     1:05.78 (34.73)     1:41.09 (35.31)     2:16.53 (35.44)
        2:51.89 (35.36)     3:26.89 (35.00)     4:02.76 (35.87)     4:38.44 (35.68)
        5:11.48 (33.04)     5:44.15 (32.67)                                        
  9 Noone, Lindsey            17 WAC-MR               5:58.89    5:48.26        
                  30.52     1:04.20 (33.68)     1:39.10 (34.90)     2:15.07 (35.97)
        2:51.13 (36.06)     3:27.09 (35.96)     4:02.73 (35.64)     4:38.14 (35.41)
        5:13.53 (35.39)     5:48.26 (34.73)                                        
 10 Lim, Sally                15 FLY-MR               5:50.00    5:58.09        
                  31.59     1:06.99 (35.40)     1:43.00 (36.01)     2:19.27 (36.27)
        2:55.80 (36.53)     3:32.40 (36.60)     4:09.51 (37.11)     4:46.24 (36.73)
        5:22.96 (36.72)     5:58.09 (35.13)                                        
 11 Castellano, Gabriella A   15 WAC-MR               5:44.07    6:05.18        
                  31.02     1:05.63 (34.61)     1:41.60 (35.97)     2:18.40 (36.80)
        2:55.72 (37.32)     3:33.34 (37.62)     4:11.60 (38.26)     4:49.98 (38.38)
        5:27.97 (37.99)     6:05.18 (37.21)                                        
 12 Cutrera, Gabriella D      16 FLY-MR               5:50.00    6:14.27        
                  31.17     1:06.71 (35.54)     1:43.59 (36.88)     2:21.85 (38.26)
        2:59.95 (38.10)     3:38.07 (38.12)     4:17.66 (39.59)     4:56.70 (39.04)
        5:36.07 (39.37)     6:14.27 (38.20)                                        
 13 Mirabal, Blair V          15 FLY-MR               5:50.00    6:22.97        
                  32.70     1:08.55 (35.85)     1:46.23 (37.68)     2:24.90 (38.67)
        3:04.03 (39.13)     3:43.09 (39.06)     4:22.99 (39.90)     5:03.62 (40.63)
        5:43.77 (40.15)     6:22.97 (39.20)                                        
 
Girls Open 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  12:00.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mrozinski, Melissa        16 WAC-MR              10:37.76   10:38.21        
                  29.17     1:00.67 (31.50)     1:32.48 (31.81)     2:04.41 (31.93)
        2:36.22 (31.81)     3:08.04 (31.82)     3:39.71 (31.67)     4:11.75 (32.04)
        4:43.67 (31.92)     5:15.93 (32.26)     5:47.78 (31.85)     6:19.77 (31.99)
        6:51.83 (32.06)     7:24.34 (32.51)     7:56.76 (32.42)     8:29.39 (32.63)
        9:01.86 (32.47)     9:34.56 (32.70)    10:07.17 (32.61)    10:38.21 (31.04)
  2 Haruki, Yuria             15 Twisters-MR         11:20.00   11:00.46        
                  30.00     1:01.74 (31.74)     1:33.80 (32.06)     2:06.36 (32.56)
        2:39.14 (32.78)     3:12.22 (33.08)     3:45.52 (33.30)     4:18.88 (33.36)
        4:52.20 (33.32)     5:25.93 (33.73)     5:59.25 (33.32)     6:33.11 (33.86)
        7:06.74 (33.63)     7:40.40 (33.66)     8:14.26 (33.86)     8:47.94 (33.68)
        9:21.56 (33.62)     9:55.28 (33.72)    10:28.58 (33.30)    11:00.46 (31.88)
  3 Caputo, Krista            15 WAC-MR              11:16.34   11:39.52        
                  32.46     1:06.07 (33.61)     1:40.70 (34.63)     2:15.20 (34.50)
        2:50.13 (34.93)     3:24.20 (34.07)     3:59.79 (35.59)     4:35.58 (35.79)
        5:11.47 (35.89)     5:46.59 (35.12)     6:20.16 (33.57)     6:56.56 (36.40)
        7:31.98 (35.42)     8:08.23 (36.25)     8:44.43 (36.20)     9:19.51 (35.08)
        9:54.51 (35.00)    10:30.70 (36.19)    11:06.14 (35.44)    11:39.52 (33.38)
  4 Kraus, Katherine A        15 FLY-MR              11:51.03   11:47.35        
                  31.70     1:06.15 (34.45)     1:41.24 (35.09)     2:16.67 (35.43)
        2:52.11 (35.44)     3:27.85 (35.74)     4:03.83 (35.98)     4:39.94 (36.11)
        5:15.61 (35.67)     5:51.59 (35.98)     6:27.05 (35.46)     7:02.46 (35.41)
        7:37.99 (35.53)     8:13.74 (35.75)     8:49.92 (36.18)     9:26.06 (36.14)
       10:01.41 (35.35)    10:37.02 (35.61)    11:12.70 (35.68)    11:47.35 (34.65)
  5 Castellano, Gabriella A   15 WAC-MR              11:43.45   12:13.11        
                  33.01     1:08.58 (35.57)     1:44.82 (36.24)     2:21.56 (36.74)
        2:57.91 (36.35)     3:34.37 (36.46)     4:10.82 (36.45)     4:47.59 (36.77)
        5:24.60 (37.01)     6:01.55 (36.95)     6:38.15 (36.60)     7:15.37 (37.22)
        7:52.56 (37.19)     8:29.97 (37.41)     9:07.40 (37.43)     9:45.18 (37.78)
       10:22.73 (37.55)    11:00.37 (37.64)    11:37.31 (36.94)    12:13.11 (35.80)
  6 Santos, Samantha P        13 FLY-MR              12:00.00   12:18.70        
                  33.30     1:08.85 (35.55)     1:45.10 (36.25)     2:21.95 (36.85)
        2:58.07 (36.12)     3:35.07 (37.00)     4:11.51 (36.44)     4:48.55 (37.04)
        5:25.52 (36.97)     6:03.04 (37.52)     6:40.46 (37.42)     7:18.35 (37.89)
        7:55.89 (37.54)     8:34.03 (38.14)     9:11.46 (37.43)     9:49.44 (37.98)
       10:27.85 (38.41)    11:05.08 (37.23)    11:42.75 (37.67)    12:18.70 (35.95)
 
Girls Open 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mrozinski, Melissa        16 WAC-MR              17:33.70   17:59.59        
                  30.10     1:02.28 (32.18)     1:34.94 (32.66)     2:07.91 (32.97)
        2:40.84 (32.93)     3:13.78 (32.94)     3:46.78 (33.00)     4:20.20 (33.42)
        4:53.18 (32.98)     5:25.80 (32.62)     5:58.72 (32.92)     6:31.58 (32.86)
        7:04.52 (32.94)     7:37.10 (32.58)     8:09.93 (32.83)     8:42.77 (32.84)
        9:15.41 (32.64)     9:47.85 (32.44)    10:20.51 (32.66)    10:53.50 (32.99)
       11:26.24 (32.74)    11:59.35 (33.11)    12:31.97 (32.62)    13:04.90 (32.93)
       13:37.98 (33.08)    14:11.08 (33.10)    14:44.33 (33.25)    15:17.14 (32.81)
       15:49.95 (32.81)    16:22.85 (32.90)    16:55.71 (32.86)    17:28.52 (32.81)
       17:59.59 (31.07)
  2 Caputo, Krista            15 WAC-MR              18:28.17   18:46.03        
                  30.54     1:02.36 (31.82)     1:34.39 (32.03)     2:06.77 (32.38)
        2:39.21 (32.44)     3:12.17 (32.96)     3:44.97 (32.80)     4:17.88 (32.91)
        4:51.35 (33.47)     5:24.79 (33.44)     5:58.79 (34.00)     6:33.34 (34.55)
        7:08.15 (34.81)     7:43.03 (34.88)     8:17.81 (34.78)     8:52.67 (34.86)
        9:27.80 (35.13)    10:02.42 (34.62)    10:37.17 (34.75)    11:11.87 (34.70)
       11:47.11 (35.24)    12:22.71 (35.60)    12:57.97 (35.26)    13:33.23 (35.26)
       14:07.86 (34.63)    14:43.06 (35.20)    15:18.11 (35.05)    15:53.19 (35.08)
       16:28.07 (34.88)    17:02.73 (34.66)    17:36.88 (34.15)    18:11.68 (34.80)
       18:46.03 (34.35)
  3 Skeivys, Maria E          16 Twisters-MR         19:12.94   18:50.91        
                  30.73     1:03.34 (32.61)     1:36.45 (33.11)     2:09.99 (33.54)
        2:43.42 (33.43)     3:16.97 (33.55)     3:51.03 (34.06)     4:25.32 (34.29)
        4:59.57 (34.25)     5:34.06 (34.49)     6:08.32 (34.26)     6:42.45 (34.13)
        7:16.82 (34.37)     7:51.26 (34.44)     8:25.55 (34.29)     8:59.88 (34.33)
        9:34.36 (34.48)    10:08.77 (34.41)    10:43.31 (34.54)    11:17.94 (34.63)
       11:52.53 (34.59)    12:27.05 (34.52)    13:01.74 (34.69)    13:36.77 (35.03)
       14:11.73 (34.96)    14:46.47 (34.74)    15:21.36 (34.89)    15:56.58 (35.22)
       16:31.57 (34.99)    17:06.63 (35.06)    17:41.59 (34.96)    18:16.78 (35.19)
       18:50.91 (34.13)
  4 O'Brien, Kaitlin          16 WAC-MR              18:35.82   19:06.88        
                  32.54     1:06.64 (34.10)     1:40.59 (33.95)     2:15.20 (34.61)
        2:49.65 (34.45)     3:24.11 (34.46)     3:58.69 (34.58)     4:33.30 (34.61)
        5:08.08 (34.78)     5:42.51 (34.43)     6:17.19 (34.68)     6:52.29 (35.10)
        7:27.02 (34.73)     8:02.14 (35.12)     8:36.78 (34.64)     9:11.70 (34.92)
        9:46.90 (35.20)    10:21.82 (34.92)    10:56.78 (34.96)    11:31.76 (34.98)
       12:06.63 (34.87)    12:41.74 (35.11)    13:16.78 (35.04)    13:51.98 (35.20)
       14:26.92 (34.94)    15:01.76 (34.84)    15:37.09 (35.33)    16:12.56 (35.47)
       16:47.75 (35.19)    17:22.62 (34.87)    17:57.49 (34.87)    18:32.66 (35.17)
       19:06.88 (34.22)
  5 Michalak, Zuzanna         17 Twisters-MR         19:36.12   19:51.45        
                  31.89     1:06.97 (35.08)     1:42.41 (35.44)     2:18.29 (35.88)
        2:54.09 (35.80)     3:30.26 (36.17)     4:06.44 (36.18)     4:42.96 (36.52)
        5:19.47 (36.51)     5:55.68 (36.21)     6:32.37 (36.69)     7:08.36 (35.99)
        7:44.75 (36.39)     8:20.96 (36.21)     8:57.57 (36.61)     9:34.33 (36.76)
       10:10.99 (36.66)    10:47.94 (36.95)    11:24.25 (36.31)    12:00.95 (36.70)
       12:37.50 (36.55)    13:13.84 (36.34)    13:50.64 (36.80)    14:27.45 (36.81)
       15:02.41 (34.96)    15:38.46 (36.05)    16:15.17 (36.71)    16:51.90 (36.73)
       17:28.47 (36.57)    18:04.96 (36.49)    18:41.00 (36.04)    19:16.55 (35.55)
       19:51.45 (34.90)
 
Girls Open 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:09.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gavin, Kara C             15 WAC-MR               1:02.36    1:02.33        
                  30.25     1:02.33 (32.08)                                        
  2 Skeivys, Maria E          16 Twisters-MR          1:03.12    1:03.06        
                  31.01     1:03.06 (32.05)                                        
  3 Michalak, Agata           15 Twisters-MR          1:00.77    1:04.99        
                  31.72     1:04.99 (33.27)                                        
  4 Miller, Andrea J          27 NYAC-MR              1:02.00    1:05.76        
                  32.09     1:05.76 (33.67)                                        
  5 Smith, Caryn A            15 OWA-MR               1:06.28    1:06.76        
                  31.81     1:06.76 (34.95)                                        
  6 Pujals, Michaela C        15 Bluefish-MR          1:04.88    1:06.96        
                  32.58     1:06.96 (34.38)                                        
  7 Kraus, Katherine A        15 FLY-MR               1:07.46    1:08.28        
                  33.48     1:08.28 (34.80)                                        
  8 O'Brien, Kaitlin          16 WAC-MR               1:08.03    1:09.14        
                  33.67     1:09.14 (35.47)                                        
  9 Caputo, Krista            15 WAC-MR               1:09.72    1:09.16        
                  33.15     1:09.16 (36.01)                                        
 10 Knight, Ashley            17 FLY-MR               1:08.26    1:10.19        
                  34.11     1:10.19 (36.08)                                        
 11 Castellano, Gabriella A   15 WAC-MR               1:09.00    1:11.62        
                  34.79     1:11.62 (36.83)                                        
 12 Mercurio, Sophia          17 FLY-MR               1:05.94    1:11.81        
                  34.97     1:11.81 (36.84)                                        
 13 Cutrera, Gabriella D      16 FLY-MR               1:09.00    1:12.16        
                  35.34     1:12.16 (36.82)                                        
 14 Vanderlinden, Mariel      15 Twisters-MR          1:08.92    1:12.89        
                  34.50     1:12.89 (38.39)                                        
 15 Brillson, Emily K         15 FLY-MR               1:09.00    1:15.27        
                  35.54     1:15.27 (39.73)                                        
 16 Mirabal, Blair V          15 FLY-MR               1:09.00    1:15.87        
                  36.90     1:15.87 (38.97)                                        
 17 Pablo, Aileen             16 FLY-MR               1:09.00    1:15.94        
                  37.00     1:15.94 (38.94)                                        
 18 Cohen, Lynzee R           15 WAC-MR               1:09.00    1:16.85        
                  37.22     1:16.85 (39.63)                                        
 19 Jameson, Mackenzie L      16 FLY-MR               1:09.00    1:21.02        
                  39.56     1:21.02 (41.46)                                        
 20 LI, Shelley               15 FLY-MR               1:09.00    1:33.80        
                  46.34     1:33.80 (47.46)                                        
 
Girls Open 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:30.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gavin, Kara C             15 WAC-MR               2:12.83    2:13.84        
                  32.11     1:06.11 (34.00)     1:40.40 (34.29)     2:13.84 (33.44)
  2 Michalak, Agata           15 Twisters-MR          2:09.80    2:16.56        
                  32.34     1:06.66 (34.32)     1:41.37 (34.71)     2:16.56 (35.19)
  3 Skeivys, Maria E          16 Twisters-MR          2:14.61    2:18.65        
                  32.78     1:07.39 (34.61)     1:43.10 (35.71)     2:18.65 (35.55)
  4 Haruki, Yuria             15 Twisters-MR          2:20.76    2:22.67        
                  33.56     1:09.44 (35.88)     1:46.62 (37.18)     2:22.67 (36.05)
  5 Kraus, Katherine A        15 FLY-MR               2:23.21    2:23.89        
                  34.73     1:11.03 (36.30)     1:48.01 (36.98)     2:23.89 (35.88)
  6 Betancourt, Lauren        16 FLY-MR               2:23.95    2:23.97        
                  33.55     1:09.93 (36.38)     1:46.76 (36.83)     2:23.97 (37.21)
  7 Ryan, Katherine C         15 OWA-MR               2:22.11    2:26.15        
                  34.11     1:10.11 (36.00)     1:48.18 (38.07)     2:26.15 (37.97)
  8 Mercurio, Sophia          17 FLY-MR               2:23.03    2:28.19        
                  35.25     1:12.94 (37.69)     1:51.01 (38.07)     2:28.19 (37.18)
  9 Smith, Caryn A            15 OWA-MR               2:26.63    2:28.76        
                  33.99     1:10.62 (36.63)     1:49.33 (38.71)     2:28.76 (39.43)
 10 O'Brien, Kaitlin          16 WAC-MR               2:24.96    2:29.19        
                  35.73     1:13.13 (37.40)     1:51.24 (38.11)     2:29.19 (37.95)
 11 Castellano, Gabriella A   15 WAC-MR               2:29.73    2:31.25        
                  35.95     1:13.91 (37.96)     1:52.63 (38.72)     2:31.25 (38.62)
 12 Tam, Melanie              16 WAC-MR               2:40.84    2:31.62        
                  37.14     1:15.04 (37.90)     1:53.71 (38.67)     2:31.62 (37.91)
 13 Knight, Ashley            17 FLY-MR               2:27.36    2:32.52        
                  36.04     1:14.54 (38.50)     1:53.93 (39.39)     2:32.52 (38.59)
 14 Brillson, Jocelyne        16 FLY-MR               2:24.71    2:33.47        
                  35.72     1:13.98 (38.26)     1:53.58 (39.60)     2:33.47 (39.89)
 15 Lim, Sally                15 FLY-MR               2:30.00    2:34.47        
                  37.89     1:17.00 (39.11)     1:56.27 (39.27)     2:34.47 (38.20)
 16 Cutrera, Gabriella D      16 FLY-MR               2:30.00    2:34.53        
                  37.03     1:16.63 (39.60)     1:56.52 (39.89)     2:34.53 (38.01)
 17 Thermos, Christiana       17 WAC-MR               2:30.00    2:35.38        
                  37.97     1:17.02 (39.05)     1:56.57 (39.55)     2:35.38 (38.81)
 18 Pepe, Samantha M          17 FLY-MR               2:30.00    2:36.31        
                  37.65     1:16.68 (39.03)     1:57.00 (40.32)     2:36.31 (39.31)
 19 Geissler, Kim             15 WAC-MR               2:29.45    2:40.70        
                  39.38     1:20.01 (40.63)     2:00.48 (40.47)     2:40.70 (40.22)
 20 Pablo, Aileen             16 FLY-MR               2:30.00    2:42.45        
                  38.06     1:18.09 (40.03)     1:59.69 (41.60)     2:42.45 (42.76)
 21 Brillson, Emily K         15 FLY-MR               2:30.00    2:43.01        
                  36.77     1:17.21 (40.44)     2:00.25 (43.04)     2:43.01 (42.76)
 22 Nam, Christina            15 FLY-MR               2:30.00    2:45.99        
                  38.44     1:20.05 (41.61)     2:02.97 (42.92)     2:45.99 (43.02)
 23 Mirabal, Blair V          15 FLY-MR               2:30.00    2:47.98        
                  39.83     1:21.71 (41.88)     2:05.42 (43.71)     2:47.98 (42.56)
 
Girls Open 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:18.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michalak, Zuzanna         17 Twisters-MR          1:09.15    1:11.38        
                  34.02     1:11.38 (37.36)                                        
  2 De los Santos, Diana      16 FLY-MR               1:10.19    1:11.56        
                  33.24     1:11.56 (38.32)                                        
  3 Haruki, Yuria             15 Twisters-MR          1:14.55    1:14.71        
                  35.39     1:14.71 (39.32)                                        
  4 Lim, Sally                15 FLY-MR               1:12.09    1:18.44        
                  37.33     1:18.44 (41.11)                                        
  5 Yoo, Melisa               17 FLY-MR               1:13.40    1:19.30        
                  37.07     1:19.30 (42.23)                                        
  6 Tam, Melanie              16 WAC-MR               1:17.00    1:21.39        
                  39.40     1:21.39 (41.99)                                        
  7 Vanderlinden, Mariel      15 Twisters-MR          1:17.65    1:21.77        
                  38.38     1:21.77 (43.39)                                        
  8 Brillson, Emily K         15 FLY-MR               1:18.00    1:22.91        
                  39.66     1:22.91 (43.25)                                        
  9 Knight, Ashley            17 FLY-MR               1:20.08    1:23.23        
                  38.98     1:23.23 (44.25)                                        
 10 Thermos, Christiana       17 WAC-MR               1:22.08    1:24.74        
                  41.19     1:24.74 (43.55)                                        
 11 Cohen, Lynzee R           15 WAC-MR               1:18.00    1:25.71        
                  39.99     1:25.71 (45.72)                                        
 12 LI, Shelley               15 FLY-MR               1:18.00    1:40.67        
                  47.24     1:40.67 (53.43)                                        
 
Girls Open 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:48.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deignan, Chelsea          17 WAC-MR               2:29.54    2:31.70        
                  34.80     1:12.97 (38.17)     1:52.07 (39.10)     2:31.70 (39.63)
  2 Michalak, Zuzanna         17 Twisters-MR          2:28.30    2:34.64        
  3 Haruki, Yuria             15 Twisters-MR          2:46.78    2:36.51        
                  35.33     1:15.09 (39.76)     1:55.94 (40.85)     2:36.51 (40.57)
  4 Skeivys, Maria E          16 Twisters-MR          2:34.34    2:36.55        
                  35.86     1:15.71 (39.85)     1:56.06 (40.35)     2:36.55 (40.49)
  5 Mumper, Laura C           25 NYAC-MR              2:35.00    2:37.97        
                  34.65     1:13.61 (38.96)     1:55.07 (41.46)     2:37.97 (42.90)
  6 Arana, Jennifer           12 FLY-MR               2:42.03    2:38.32        
                  35.80     1:16.67 (40.87)     1:57.67 (41.00)     2:38.32 (40.65)
  7 Barbosa, Tabitha          12 Twisters-MR          2:54.00    2:41.19        
  8 Hao, Amy P                12 FLY-MR               2:46.15    2:41.48        
                  37.09     1:17.63 (40.54)     1:59.13 (41.50)     2:41.48 (42.35)
  9 Yu, Wynona K              12 Twisters-MR          2:47.36    2:41.92        
                  37.23     1:18.47 (41.24)     2:00.37 (41.90)     2:41.92 (41.55)
 10 Campbell, Maryellen       15 OWA-MR               2:46.15    2:42.00        
                  36.15     1:15.98 (39.83)     1:57.84 (41.86)     2:42.00 (44.16)
 11 Lim, Sally                15 FLY-MR               2:33.41    2:42.44        
                  37.26     1:18.02 (40.76)     2:00.04 (42.02)     2:42.44 (42.40)
 12 Rebholz, Pamela K         16 Bluefish-MR          2:36.65    2:42.63        
                  36.86     1:17.32 (40.46)     1:59.37 (42.05)     2:42.63 (43.26)
 13 Papsco, Nicole J          12 Bluefish-MR          2:46.96    2:44.33        
                  37.12     1:18.83 (41.71)     2:01.79 (42.96)     2:44.33 (42.54)
 14 Trivino, Maria A          12 FLY-MR               2:47.16    2:45.98        
                  38.28     1:20.59 (42.31)     2:02.16 (41.57)     2:45.98 (43.82)
 15 Phang, yee Chung          11 Abbe Swim Team-MR    2:50.00    2:47.44        
                  39.45     1:21.72 (42.27)     2:05.99 (44.27)     2:47.44 (41.45)
 16 Yoo, Melisa               17 FLY-MR               2:41.46    2:54.49        
 17 Cruz, Brigitti S          12 Twisters-MR          2:56.00    2:55.65        
                   4.36       39.53 (35.17)     1:24.34 (44.81)   2:55.65 (1:31.31)
 18 Tam, Melanie              16 WAC-MR               2:47.09    2:57.34        
 19 Cohen, Lynzee R           15 WAC-MR               2:59.00    3:03.78        
                3:01.07     3:17.19 (16.12)         3:03.78 ( )                    
 
Girls Open 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:08.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haruki, Yuria             15 Twisters-MR            59.21      59.79        
                  28.01       59.79 (31.78)                                        
  2 Kane, Katelyn E           22 NYAC-MR              1:02.00    1:02.49        
                  29.37     1:02.49 (33.12)                                        
  3 Michalak, Agata           15 Twisters-MR          1:02.45    1:03.89        
                  29.46     1:03.89 (34.43)                                        
  4 Mrozinski, Melissa        16 WAC-MR               1:03.38    1:04.10        
                  29.90     1:04.10 (34.20)                                        
  5 Gavin, Kara C             15 WAC-MR               1:04.15    1:04.43        
                  30.22     1:04.43 (34.21)                                        
  6 Pujals, Michaela C        15 Bluefish-MR          1:03.38    1:04.80        
                  30.26     1:04.80 (34.54)                                        
  7 Michalak, Zuzanna         17 Twisters-MR          1:04.15    1:04.86        
                  29.97     1:04.86 (34.89)                                        
  8 De los Santos, Diana      16 FLY-MR               1:04.12    1:04.87        
                  29.40     1:04.87 (35.47)                                        
  9 Dyson, Catherine G        24 NYAC-MR              1:03.00    1:06.57        
                  17.01     1:06.57 (49.56)                                        
 10 Kallansrude, Kimberly L   15 OWA-MR               1:06.89    1:06.98        
                  32.08     1:06.98 (34.90)                                        
 11 Campbell, Maryellen       15 OWA-MR               1:05.52    1:07.00        
                  30.77     1:07.00 (36.23)                                        
 12 Barbosa, Tabitha          12 Twisters-MR          1:07.00    1:07.13        
                  31.39     1:07.13 (35.74)                                        
 13 Deignan, Chelsea          17 WAC-MR               1:07.67    1:07.76        
                  32.12     1:07.76 (35.64)                                        
 14 Tam, Melanie              16 WAC-MR               1:06.45    1:08.69        
                  31.86     1:08.69 (36.83)                                        
 15 Cruz, Brigitti S          12 Twisters-MR          1:07.76    1:09.77        
                  31.82     1:09.77 (37.95)                                        
 16 Mercurio, Sophia          17 FLY-MR               1:03.90    1:09.89        
                  31.56     1:09.89 (38.33)                                        
 17 Pablo, Aileen             16 FLY-MR               1:08.00    1:09.93        
                  31.60     1:09.93 (38.33)                                        
 18 Cutrera, Gabriella D      16 FLY-MR               1:08.00    1:10.59        
                  33.20     1:10.59 (37.39)                                        
 19 Geissler, Kim             15 WAC-MR               1:07.78    1:12.18        
                  34.03     1:12.18 (38.15)                                        
 20 Thermos, Christiana       17 WAC-MR               1:07.29    1:12.46        
                  32.86     1:12.46 (39.60)                                        
 21 Brillson, Emily K         15 FLY-MR               1:08.00    1:12.95        
                  33.99     1:12.95 (38.96)                                        
 22 Cohen, Lynzee R           15 WAC-MR               1:08.00    1:14.79        
                  33.23     1:14.79 (41.56)                                        
 23 Yoo, Melisa               17 FLY-MR               1:08.00    1:15.69        
                  33.42     1:15.69 (42.27)                                        
 24 Mirabal, Blair V          15 FLY-MR               1:08.00    1:15.94        
                  34.17     1:15.94 (41.77)                                        
 25 Jameson, Mackenzie L      16 FLY-MR               1:08.00    1:23.72        
                  38.85     1:23.72 (44.87)                                        
 
Girls Open 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:30.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haruki, Yuria             15 Twisters-MR          2:12.03    2:13.68        
                  29.20     1:02.04 (32.84)     1:37.21 (35.17)     2:13.68 (36.47)
  2 Michalak, Zuzanna         17 Twisters-MR          2:19.89    2:24.06        
                  31.49     1:08.13 (36.64)     1:45.86 (37.73)     2:24.06 (38.20)
  3 Michalak, Agata           15 Twisters-MR          2:24.93    2:25.18        
                  31.84     1:08.72 (36.88)     1:47.01 (38.29)     2:25.18 (38.17)
  4 Pepe, Samantha M          17 FLY-MR               2:28.10    2:31.19        
                  32.29     1:09.98 (37.69)     1:49.94 (39.96)     2:31.19 (41.25)
  5 Kallansrude, Kimberly L   15 OWA-MR               2:45.00    2:31.48        
                  15.26       33.59 (18.33)     1:12.06 (38.47)   2:31.48 (1:19.42)
  6 Knight, Ashley            17 FLY-MR               2:28.10    2:32.55        
                  32.09     1:09.24 (37.15)     1:50.66 (41.42)     2:32.55 (41.89)
  7 Thermos, Christiana       17 WAC-MR               2:29.89    2:42.96        
                  34.92     1:17.14 (42.22)     2:00.37 (43.23)     2:42.96 (42.59)
  8 Cohen, Lynzee R           15 WAC-MR               2:30.00    2:49.90        
                  36.18     1:20.23 (44.05)     2:05.77 (45.54)     2:49.90 (44.13)
  9 Mirabal, Blair V          15 FLY-MR               2:30.00    2:56.91        
                  35.47     1:18.87 (43.40)     2:07.08 (48.21)     2:56.91 (49.83)
 
Girls Open 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:30.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skeivys, Maria E          16 Twisters-MR          2:15.66    2:14.76        
                  29.70     1:03.62 (33.92)     1:43.55 (39.93)     2:14.76 (31.21)
  2 Michalak, Zuzanna         17 Twisters-MR          2:16.37    2:19.34        
                  29.95     1:06.27 (36.32)     1:46.00 (39.73)     2:19.34 (33.34)
  3 Gavin, Kara C             15 WAC-MR               2:20.01    2:20.11        
                  30.35     1:05.04 (34.69)     1:48.66 (43.62)     2:20.11 (31.45)
  4 De los Santos, Diana      16 FLY-MR               2:20.30    2:22.17        
                  29.69     1:05.65 (35.96)     1:47.50 (41.85)     2:22.17 (34.67)
  5 Mrozinski, Melissa        16 WAC-MR               2:19.21    2:22.75        
                  30.80     1:06.89 (36.09)     1:50.57 (43.68)     2:22.75 (32.18)
  6 Michalak, Agata           15 Twisters-MR          2:15.30    2:24.18        
                  29.87     1:03.36 (33.49)     1:48.85 (45.49)     2:24.18 (35.33)
  7 Lim, Sally                15 FLY-MR               2:23.63    2:26.38        
                  32.29     1:11.11 (38.82)     1:53.08 (41.97)     2:26.38 (33.30)
  8 Tam, Melanie              16 WAC-MR               2:28.06    2:28.25        
                  31.28     1:08.95 (37.67)     1:54.29 (45.34)     2:28.25 (33.96)
  9 Thermos, Christiana       17 WAC-MR               2:23.30    2:28.65        
                  32.72     1:11.59 (38.87)     1:55.46 (43.87)     2:28.65 (33.19)
 10 Noone, Lindsey            17 WAC-MR               2:28.89    2:29.77        
                  31.99     1:10.66 (38.67)     1:56.23 (45.57)     2:29.77 (33.54)
 11 Knight, Ashley            17 FLY-MR               2:26.55    2:30.10        
                  30.59     1:08.34 (37.75)     1:54.35 (46.01)     2:30.10 (35.75)
 12 O'Brien, Kaitlin          16 WAC-MR               2:27.58    2:30.46        
                  34.03     1:12.27 (38.24)     1:57.90 (45.63)     2:30.46 (32.56)
 13 Geissler, Kim             15 WAC-MR               2:29.89    2:34.76        
                  33.48     1:13.18 (39.70)     2:01.90 (48.72)     2:34.76 (32.86)
 14 Cutrera, Gabriella D      16 FLY-MR               2:30.00    2:34.78        
                  32.87     1:12.03 (39.16)     1:59.23 (47.20)     2:34.78 (35.55)
 15 Yoo, Melisa               17 FLY-MR               2:27.53    2:36.47        
                  33.86     1:15.22 (41.36)     1:58.66 (43.44)     2:36.47 (37.81)
 16 Pablo, Aileen             16 FLY-MR               2:30.00    2:40.11        
                  32.95     1:14.39 (41.44)     2:02.76 (48.37)     2:40.11 (37.35)
 
Girls Open 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Qualifying:  5:18.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skeivys, Maria E          16 Twisters-MR          4:45.00    4:45.85        
                  31.14     1:06.35 (35.21)     1:43.09 (36.74)     2:18.39 (35.30)
        2:59.91 (41.52)     3:41.38 (41.47)     4:14.08 (32.70)     4:45.85 (31.77)
  2 Gavin, Kara C             15 WAC-MR               4:56.34    4:53.71        
                  31.99     1:08.23 (36.24)     1:44.52 (36.29)     2:20.13 (35.61)
        3:05.06 (44.93)     3:50.61 (45.55)     4:23.01 (32.40)     4:53.71 (30.70)
  3 Arana, Jennifer           12 FLY-MR               5:00.08    4:55.20        
                  30.51     1:05.61 (35.10)     1:43.72 (38.11)     2:21.38 (37.66)
        3:04.52 (43.14)     3:48.14 (43.62)     4:21.95 (33.81)     4:55.20 (33.25)
  4 Michalak, Zuzanna         17 Twisters-MR          4:49.90    4:58.21        
                  31.45     1:08.77 (37.32)     1:49.10 (40.33)     2:28.76 (39.66)
        3:10.33 (41.57)     3:51.91 (41.58)     4:26.23 (34.32)     4:58.21 (31.98)
  5 Deignan, Chelsea          17 WAC-MR               4:58.30    4:59.12        
                  32.20     1:09.05 (36.85)     1:49.87 (40.82)     2:30.44 (40.57)
        3:10.53 (40.09)     3:52.14 (41.61)     4:26.24 (34.10)     4:59.12 (32.88)
  6 Barbosa, Tabitha          12 Twisters-MR          5:01.00    5:01.91        
                  32.37     1:10.13 (37.76)     1:49.56 (39.43)     2:27.11 (37.55)
        3:10.54 (43.43)     3:52.84 (42.30)     4:29.13 (36.29)     5:01.91 (32.78)
  7 Michalak, Agata           15 Twisters-MR          4:52.44    5:06.27        
                  30.89     1:06.93 (36.04)     1:44.49 (37.56)     2:21.75 (37.26)
        3:07.83 (46.08)     3:54.66 (46.83)     4:30.22 (35.56)     5:06.27 (36.05)
  8 O'Brien, Kaitlin          16 WAC-MR               5:09.71    5:11.00        
                  34.05     1:12.39 (38.34)     1:52.11 (39.72)     2:31.17 (39.06)
        3:17.01 (45.84)     4:02.79 (45.78)     4:37.99 (35.20)     5:11.00 (33.01)
  9 Smith, Caryn A            15 OWA-MR               5:13.35    5:11.23        
                  32.75     1:11.73 (38.98)     1:52.22 (40.49)     2:32.31 (40.09)
        3:16.75 (44.44)     4:01.98 (45.23)     4:37.62 (35.64)     5:11.23 (33.61)
 10 Ryan, Katherine C         15 OWA-MR               5:10.91    5:11.71        
                  34.52     1:17.08 (42.56)     1:56.58 (39.50)     2:34.97 (38.39)
        3:20.48 (45.51)     4:05.49 (45.01)     4:39.43 (33.94)     5:11.71 (32.28)
 11 Kraus, Katherine A        15 FLY-MR               5:18.00    5:12.12        
                  35.05     1:15.37 (40.32)     1:53.28 (37.91)     2:31.48 (38.20)
        3:17.08 (45.60)     4:03.64 (46.56)     4:38.24 (34.60)     5:12.12 (33.88)
 12 Lim, Sally                15 FLY-MR               5:04.94    5:14.96        
                  34.01     1:13.99 (39.98)     1:56.54 (42.55)     2:37.31 (40.77)
        3:20.48 (43.17)     4:04.31 (43.83)     4:40.93 (36.62)     5:14.96 (34.03)
 13 Thermos, Christiana       17 WAC-MR               5:08.34    5:16.66        
                  33.92     1:15.70 (41.78)     1:56.91 (41.21)     2:36.18 (39.27)
        3:20.59 (44.41)     4:05.66 (45.07)     4:40.66 (35.00)     5:16.66 (36.00)
 14 Caputo, Krista            15 WAC-MR               5:14.05    5:17.52        
                  33.54     1:13.05 (39.51)     1:52.36 (39.31)     2:31.97 (39.61)
        3:21.46 (49.49)     4:10.26 (48.80)     4:44.07 (33.81)     5:17.52 (33.45)
 15 Tam, Melanie              16 WAC-MR               5:17.67    5:26.48        
                  33.52     1:13.71 (40.19)     1:54.49 (40.78)     2:34.72 (40.23)
        3:23.67 (48.95)     4:12.38 (48.71)     4:49.76 (37.38)     5:26.48 (36.72)
 16 Cohen, Lynzee R           15 WAC-MR               5:17.67    5:26.94        
                  35.21     1:16.83 (41.62)     1:59.48 (42.65)     2:40.59 (41.11)
        3:28.27 (47.68)     4:16.74 (48.47)     4:53.12 (36.38)     5:26.94 (33.82)
 17 Cutrera, Gabriella D      16 FLY-MR               5:18.00    5:33.71        
                  33.96     1:13.86 (39.90)     1:56.12 (42.26)     2:36.93 (40.81)
        3:26.90 (49.97)     4:17.82 (50.92)     4:56.02 (38.20)     5:33.71 (37.69)
 
Girls Open 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:45.88    1:46.08        
     1) Haruki, Yuria 15                2) Skeivys, Maria E 16            
     3) Michalak, Agata 15              4) Michalak, Zuzanna 17           
                  27.25       53.34 (26.09)     1:20.14 (26.80)     1:46.08 (25.94)
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                             1:42.67    1:46.64        
     1) Kraus, Katherine A 15           2) De los Santos, Diana 16        
     3) Arana, Jennifer 12              4) Mazzetti, Eleonora 14          
                  27.00       53.39 (26.39)     1:20.01 (26.62)     1:46.64 (26.63)
  3 Old Westbury Aquatics-MR  'A'                     1:47.19    1:48.04        
     1) Ryan, Katherine C 15            2) Senken, Natasha L 14           
     3) Smith, Caryn A 15               4) Campbell, Maryellen 15         
                  27.17       54.75 (27.58)     1:22.04 (27.29)     1:48.04 (26.00)
  4 Flushing YMCA-MR  'B'                             1:46.35    1:51.65        
     1) Pablo, Aileen 16                2) Santos, Samantha P 13          
     3) Lim, Sally 15                   4) Giraldo, Daniela 13            
                  28.85       56.71 (27.86)     1:24.23 (27.52)     1:51.65 (27.42)
  5 Flushing YMCA-MR  'C'                             1:47.90    1:54.44        
     1) Miller, Emma L 13               2) Brillson, Jocelyne 16          
     3) Mirabal, Blair V 15             4) Mercurio, Sophia 17            
                  28.80       57.98 (29.18)     1:27.25 (29.27)     1:54.44 (27.19)
  6 Flushing YMCA-MR  'D'                             1:49.67    1:54.70        
     1) Brillson, Emily K 15            2) Cutrera, Gabriella D 16        
     3) Shaw, Keyzia J 14               4) Jameson, Mackenzie L 16        
                  29.67       58.22 (28.55)     1:25.90 (27.68)     1:54.70 (28.80)
 -- Flushing YMCA-MR  'E'                             1:51.35         DQ        
     1) Trivino, Ana 13                 2) Bai, Annys 13                  
     3) Lock, Cynthia 13                4) DiGiovanni, Jeni M 14          
                  31.26     1:01.47 (30.21)     1:32.32 (30.85)          DQ (32.17)
 
Girls Open 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    3:48.12    3:55.70        
     1) Haruki, Yuria 15                2) Skeivys, Maria E 16            
     3) Michalak, Agata 15              4) Michalak, Zuzanna 17           
                  29.69   1:01.91 (1:01.91)     1:29.96 (28.05)     2:00.43 (58.52)
        2:28.74 (28.31)     2:59.41 (58.98)     3:26.07 (26.66)     3:55.70 (56.29)
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                             3:51.00    4:05.55        
     1) Kraus, Katherine A 15           2) Knight, Ashley 17              
     3) Betancourt, Lauren 16           4) Nam, Christina 15              
                  29.04   1:00.57 (1:00.57)     1:29.69 (29.12)   2:02.11 (1:01.54)
        2:29.60 (27.49)     2:59.61 (57.50)     3:20.44 (20.83)   4:05.55 (1:05.94)
  3 Flushing YMCA-MR  'B'                             4:00.00    4:15.24        
     1) Pablo, Aileen 16                2) Pepe, Samantha M 17            
     3) Mercurio, Sophia 17             4) Lim, Sally 15                  
                  30.08   1:03.74 (1:03.74)     1:35.08 (31.34)   2:09.78 (1:06.04)
        2:39.69 (29.91)   3:13.27 (1:03.49)     3:42.81 (29.54)   4:15.24 (1:01.97)
 
Girls Open 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:01.04    1:56.79        
     1) Michalak, Agata 15              2) Vanderlinden, Mariel 15        
     3) Haruki, Yuria 15                4) Skeivys, Maria E 16            
                  30.22     1:03.64 (33.42)     1:30.87 (27.23)     1:56.79 (25.92)
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                             1:56.25    2:01.89        
     1) Mercurio, Sophia 17             2) De los Santos, Diana 16        
     3) Lim, Sally 15                   4) Kraus, Katherine A 15          
                  32.58     1:05.15 (32.57)     1:34.88 (29.73)     2:01.89 (27.01)
  3 Flushing YMCA-MR  'B'                             1:58.44    2:11.50        
     1) Pablo, Aileen 16                2) Yoo, Melisa 17                 
     3) Knight, Ashley 17               4) Jameson, Mackenzie L 16        
                  35.33     1:12.58 (37.25)     1:41.94 (29.36)     2:11.50 (29.56)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chernukha, Leonid         10 OWA-MR                 28.23      27.95        
  2 Khrystenko, Anton         10 OWA-MR                 28.92      28.60        
  3 Meyers, Tyler J           10 Bluefish-MR            29.06      29.30        
  4 Mcalpine, Michael A        9 UNBK-MR                29.80      30.11        
  5 Foo, Felix X              10 FLY-MR                 30.25      31.02        
  6 Lomeyko, Konstantine V    10 OWA-MR                 31.32      31.09        
  7 Zhao, Steven D             9 FLY-MR                 31.74      31.45        
  8 Hamilton, Tyshaun D       10 Abbe Swim Team-MR      32.00      31.80        
  9 Salazar, Matthew A        10 Abbe Swim Team-MR      34.00      33.16        
 10 McCormack, Cade J          9 Bluefish-MR            33.18      33.31        
 11 Ho, Timothy                9 Abbe Swim Team-MR      35.00      33.46        
 12 Breen, Shane M             8 Twisters-MR            34.44      33.86        
 13 Muszynski, Matthew         9 Bluefish-MR            35.91      34.50        
 14 Wolfe, Morgan S            9 Flying Dolphins-MR     36.99      35.62        
 15 Fitzpatrick, Connor J      9 OWA-MR                 35.82      35.71        
 16 Mirabal, Isaiah D          9 FLY-MR                 36.91      35.87        
 17 Towers, Connor D           7 OWA-MR                 35.46      36.09        
 18 Lin, Thomas                7 Abbe Swim Team-MR      34.20      36.18        
 19 Romero, Leonardo A        10 FLY-MR                 35.56      36.33        
 20 Santos, Douglas J          8 FLY-MR                 37.74      36.56        
 21 McCormack, Aidan N         9 Bluefish-MR            35.74      36.58        
 22 YU, Dominic               10 Twisters-MR            36.88      36.73        
 23 Lee, Andy                  7 Twisters-MR            38.32      37.01        
 24 Phang, yik Fung            8 Abbe Swim Team-MR      33.00      37.24        
 25 Liu, Eric Z                9 Abbe Swim Team-MR      36.00      37.25        
 26 Obrien-Curcie, Eddie       9 Bluefish-MR            38.26      37.50        
 27 Rollo, Brandon T          10 FLY-MR                 36.22      38.17        
 28 Gonzalez, Edward          10 Twisters-MR            39.15      38.71        
 29 Papsco, Zachary T          8 Bluefish-MR            39.27      39.13        
 30 Shashaty, Jack             9 WAC-MR                 41.45      39.88        
 31 Fitzpatrick, Ian C         7 OWA-MR                 42.34      40.25        
 32 Melendez, Raul A          10 RedTails-MR            55.09      41.21        
 33 Hsieh, Dylan               8 OWA-MR                 38.88      41.29        
 34 Lipton, Evan N             8 Flying Dolphins-MR     40.91      42.06        
 35 Millkey, Nicholas          8 Bluefish-MR            43.53      42.54        
 36 Vuong, Kenneth             8 Twisters-MR            42.17      43.37        
 37 McNicholas, Eamonn         9 OWA-MR                 42.98      45.08        
 38 Dochnal, Matt              8 OWA-MR                 44.17      46.09        
 39 Dennis, Quinn P            9 OWA-MR                 46.13      46.28        
 40 Gamboa, Nat J              8 OWA-MR                 43.60      46.82        
 41 Hughes, Rory               8 Bluefish-MR            43.34      47.17        
 42 Labarge, Jacob             9 Bluefish-MR            46.85      48.12        
 43 Hershman, Michael          8 OWA-MR                 49.45      48.17        
 44 Ostensen, Peter            6 WAC-MR                 48.21      50.27        
 45 Brambil, Ed                8 Bluefish-MR            46.10      50.90        
 46 Cusack-McPartlin, Timoth   8 WAC-MR                 53.34      52.16        
 47 Farrell, Jack T            8 OWA-MR                 58.20      54.46        
 48 Wine, Jonathan            10 Flying Dolphins-MR        NT      54.62        
 49 Ambrosino, Marc J          8 OWA-MR                 51.92      55.22        
 50 Bongiorno, John            8 Bluefish-MR            51.83      56.73        
 51 Yusupov, Eric             10 Aquaflames-MR          50.00      59.71        
 52 Freud, Iossy               7 RedTails-MR          1:15.59    1:02.98        
 53 Farrell, Luke P            8 OWA-MR               1:00.05    1:06.67        
 54 McCormack, Ronan           6 Bluefish-MR          1:09.70    1:09.42        
 55 Donatelli, Nicholas        6 Bluefish-MR          1:25.78    1:30.37        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Khrystenko, Anton         10 OWA-MR               1:03.93    1:02.72        
                  30.50     1:02.72 (32.22)                                        
  2 Mcalpine, Michael A        9 UNBK-MR              1:07.91    1:06.75        
                  16.32     1:06.75 (50.43)                                        
  3 Lomeyko, Konstantine V    10 OWA-MR               1:08.19    1:08.19        
                  32.64     1:08.19 (35.55)                                        
  4 Foo, Felix X              10 FLY-MR               1:08.73    1:09.31        
                  33.58     1:09.31 (35.73)                                        
  5 Senken, Pierce            10 OWA-MR               1:11.17    1:10.78        
                  33.92     1:10.78 (36.86)                                        
  6 Zhao, Steven D             9 FLY-MR               1:09.68    1:10.80        
                  33.19     1:10.80 (37.61)                                        
  7 Serbi, Benjamin A         10 Abbe Swim Team-MR    1:10.00    1:11.16        
                  33.32     1:11.16 (37.84)                                        
  8 Cazzorla, Daniel          10 FLY-MR               1:16.24    1:15.20        
                  34.93     1:15.20 (40.27)                                        
  9 Ho, Timothy                9 Abbe Swim Team-MR    1:16.00    1:15.73        
                  34.86     1:15.73 (40.87)                                        
 10 Wolfe, Morgan S            9 Flying Dolphins-MR   1:15.65    1:16.23        
                  36.92     1:16.23 (39.31)                                        
 11 Breen, Shane M             8 Twisters-MR          1:18.14    1:16.44        
                  36.26     1:16.44 (40.18)                                        
 12 Fitzpatrick, Connor J      9 OWA-MR               1:18.78    1:16.55        
                  16.74     1:16.55 (59.81)                                        
 13 Hatton, Anthony           10 Twisters-MR          1:13.76    1:18.76        
                  35.46     1:18.76 (43.30)                                        
 14 Liu, Eric Z                9 Abbe Swim Team-MR    1:20.00    1:18.85        
 15 Mirabal, Isaiah D          9 FLY-MR               1:22.67    1:19.30        
                  37.78     1:19.30 (41.52)                                        
 16 Muszynski, Matthew         9 Bluefish-MR          1:31.23    1:19.42        
                  36.13     1:19.42 (43.29)                                        
 17 Towers, Connor D           7 OWA-MR               1:20.20    1:20.67        
                  38.25     1:20.67 (42.42)                                        
 18 Santos, Douglas J          8 FLY-MR               1:24.11    1:20.68        
                  38.30     1:20.68 (42.38)                                        
 19 Romero, Leonardo A        10 FLY-MR               1:20.95    1:20.86        
                  37.17     1:20.86 (43.69)                                        
 20 Lin, Thomas                7 Abbe Swim Team-MR    1:21.00    1:21.81        
                  39.41     1:21.81 (42.40)                                        
 21 Phang, yik Fung            8 Abbe Swim Team-MR    1:20.00    1:24.26        
                  39.09     1:24.26 (45.17)                                        
 22 Rollo, Brandon T          10 FLY-MR               1:24.92    1:24.82        
                  41.52     1:24.82 (43.30)                                        
 23 Gonzalez, Edward          10 Twisters-MR          1:27.53    1:25.81        
                  39.68     1:25.81 (46.13)                                        
 24 Chernobelsky, Michael     10 OWA-MR               1:31.48    1:27.78        
                  41.79     1:27.78 (45.99)                                        
 25 Shashaty, Jack             9 WAC-MR               1:37.82    1:28.48        
                  40.88     1:28.48 (47.60)                                        
 26 Fitzpatrick, Ian C         7 OWA-MR               1:37.47    1:31.34        
                  41.83     1:31.34 (49.51)                                        
 27 Papsco, Zachary T          8 Bluefish-MR          1:26.13    1:31.36        
                  40.09     1:31.36 (51.27)                                        
 28 Hsieh, Dylan               8 OWA-MR               1:37.14    1:31.92        
                  43.29     1:31.92 (48.63)                                        
 29 Melendez, Raul A          10 RedTails-MR          2:00.09    1:34.90        
                  43.66     1:34.90 (51.24)                                        
 30 Cavanaugh, Joseph         10 WAC-MR               1:56.56    1:38.72        
                  47.18     1:38.72 (51.54)                                        
 31 McNicholas, Eamonn         9 OWA-MR               1:42.53    1:38.81        
                  47.05     1:38.81 (51.76)                                        
 32 Lipton, Evan N             8 Flying Dolphins-MR        NT    1:41.58        
                  45.94     1:41.58 (55.64)                                        
 33 Boyd, Justin               9 WAC-MR               1:46.56    1:42.05        
                  46.96     1:42.05 (55.09)                                        
 34 Dennis, Quinn P            9 OWA-MR               1:46.77    1:42.47        
                  48.43     1:42.47 (54.04)                                        
 35 Gamboa, Nat J              8 OWA-MR               1:43.33    1:44.13        
                  48.77     1:44.13 (55.36)                                        
 36 Pellikan, Zachary          8 WAC-MR               1:58.90    1:44.67        
                  46.71     1:44.67 (57.96)                                        
 37 Hershman, Michael          8 OWA-MR               1:52.54    1:46.82        
                  50.41     1:46.82 (56.41)                                        
 38 Cruise, Andrew             8 Bluefish-MR          2:01.99    1:48.47        
                  50.59     1:48.47 (57.88)                                        
 39 Labarge, Jacob             9 Bluefish-MR          1:58.51    1:54.16        
                  51.75   1:54.16 (1:02.41)                                        
 40 Bongiorno, John            8 Bluefish-MR          1:55.64    1:59.88        
                  54.87   1:59.88 (1:05.01)                                        
 41 Cusack-McPartlin, Timoth   8 WAC-MR               1:53.34    2:03.72        
                  55.13   2:03.72 (1:08.59)                                        
 42 Farrell, Jack T            8 OWA-MR               2:16.87    2:09.30        
                1:01.74   2:09.30 (1:07.56)                                        
 43 Freud, Iossy               7 RedTails-MR          2:15.09    2:10.29        
                1:02.74   2:10.29 (1:07.55)                                        
 44 Farrell, Luke P            8 OWA-MR               2:29.38    2:28.35        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mcalpine, Michael A        9 UNBK-MR              2:25.16    2:25.85        
                  32.98     1:11.02 (38.04)     1:48.99 (37.97)     2:25.85 (36.86)
  2 Foo, Felix X              10 FLY-MR               2:32.64    2:26.78        
                  33.91     1:11.55 (37.64)     1:50.25 (38.70)     2:26.78 (36.53)
  3 Senken, Pierce            10 OWA-MR               2:45.95    2:31.63        
                  35.36     1:14.06 (38.70)     1:53.47 (39.41)     2:31.63 (38.16)
  4 Zhao, Steven D             9 FLY-MR               2:40.00    2:37.76        
                  34.83     1:15.93 (41.10)     1:58.39 (42.46)     2:37.76 (39.37)
  5 Hamilton, Tyshaun D       10 Abbe Swim Team-MR    2:34.00    2:39.34        
                  33.72     1:12.20 (38.48)     1:51.31 (39.11)     2:39.34 (48.03)
  6 Wolfe, Morgan S            9 Flying Dolphins-MR   2:37.26    2:44.52        
                  38.63     1:21.19 (42.56)     2:03.56 (42.37)     2:44.52 (40.96)
  7 McCormack, Cade J          9 Bluefish-MR          2:39.87    2:47.53        
                  35.00     1:18.61 (43.61)     2:03.49 (44.88)     2:47.53 (44.04)
  8 Cazzorla, Daniel          10 FLY-MR               3:00.00    2:48.22        
                  35.45     1:17.00 (41.55)     2:03.18 (46.18)     2:48.22 (45.04)
  9 Fitzpatrick, Connor J      9 OWA-MR               3:04.19    2:48.76        
                  37.91     1:19.88 (41.97)     2:02.02 (42.14)     2:48.76 (46.74)
 10 Lin, Thomas                7 Abbe Swim Team-MR    2:50.00    2:51.85        
                  39.21     1:24.21 (45.00)     2:09.41 (45.20)     2:51.85 (42.44)
 11 Liu, Eric Z                9 Abbe Swim Team-MR    2:50.00    2:54.27        
                  38.11     1:23.79 (45.68)     2:09.62 (45.83)     2:54.27 (44.65)
 12 Mirabal, Isaiah D          9 FLY-MR               3:10.00    2:58.44        
                  40.84     1:28.54 (47.70)     2:16.48 (47.94)     2:58.44 (41.96)
 13 Towers, Connor D           7 OWA-MR               4:00.68    3:00.05        
                  39.54     1:26.45 (46.91)     2:14.03 (47.58)     3:00.05 (46.02)
 14 Usvyat, Daniel A          10 Aquaflames-MR        3:00.00    3:08.88        
                  39.26     1:26.89 (47.63)     2:17.80 (50.91)     3:08.88 (51.08)
 15 Cheng, Henry               9 Aquaflames-MR        3:00.00    3:15.94        
                  43.34     1:33.04 (49.70)     2:24.46 (51.42)     3:15.94 (51.48)
 16 Shashaty, Jack             9 WAC-MR               3:43.09    3:21.26        
                                1:34.48 ( )   3:21.33 (1:46.85)         3:21.26 ( )
 17 Rollo, Brandon T          10 FLY-MR               3:15.00    3:21.87        
                  45.49     1:38.02 (52.53)     2:30.27 (52.25)     3:21.87 (51.60)
 18 Ren, Harry                10 Aquaflames-MR        3:20.00    3:27.00        
                  45.90     1:39.53 (53.63)     2:33.23 (53.70)     3:27.00 (53.77)
 19 Figueiro, Pedro H          8 Aquaflames-MR        3:40.00    3:38.85        
                  43.67     1:40.63 (56.96)     2:39.82 (59.19)     3:38.85 (59.03)
 20 Eliav, Samuel              9 Aquaflames-MR        3:20.00    3:44.03        
                  41.84     1:38.63 (56.79)   2:40.12 (1:01.49)   3:44.03 (1:03.91)
 21 Barayev, Jacob             8 Aquaflames-MR        3:40.00    3:49.54        
                  47.31   1:50.79 (1:03.48)     2:50.42 (59.63)     3:49.54 (59.12)
 22 Lopez, Alejandro          10 Aquaflames-MR        3:45.00    3:58.74        
                  49.64   1:51.45 (1:01.81)   2:55.52 (1:04.07)   3:58.74 (1:03.22)
 23 Kaziyev, Benjamin         10 Aquaflames-MR        3:45.00    4:09.12        
                  58.57   2:05.29 (1:06.72)   3:11.42 (1:06.13)     4:09.12 (57.70)
 24 Bangiyev, Maxim            7 Aquaflames-MR        3:40.00    4:24.46        
                                2:03.30 ( )   3:15.27 (1:11.97)   4:24.46 (1:09.19)
 -- Aminov, Joshua            10 Aquaflames-MR        3:20.88         DQ        
                                1:48.21 ( )                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chernukha, Leonid         10 OWA-MR                 32.97      32.05        
  2 Khrystenko, Anton         10 OWA-MR                 33.26      33.15        
  3 Meyers, Tyler J           10 Bluefish-MR            32.86      33.50        
  4 Ho, Timothy                9 Abbe Swim Team-MR      39.00      36.38        
  5 Senken, Pierce            10 OWA-MR                 38.70      37.64        
  6 Zhao, Steven D             9 FLY-MR                 39.75      38.84        
  7 Cazzorla, Daniel          10 FLY-MR                 41.79      40.48        
  8 Lin, Thomas                7 Abbe Swim Team-MR      38.99      40.49        
  9 Phang, yik Fung            8 Abbe Swim Team-MR      39.00      40.95        
 10 Montesdeoca, Michael      10 Twisters-MR            39.85      40.97        
 11 Salazar, Matthew A        10 Abbe Swim Team-MR      38.00      41.29        
 12 Usvyat, Daniel A          10 Aquaflames-MR          46.23      42.21        
 13 Muszynski, Matthew         9 Bluefish-MR            45.99      42.52        
 14 Towers, Connor D           7 OWA-MR                 42.91      42.66        
 15 Barayev, Isaac            10 Aquaflames-MR          45.85      42.97        
 16 Breen, Shane M             8 Twisters-MR            42.42      43.18        
 17 Fitzpatrick, Connor J      9 OWA-MR                 43.85      43.43        
 18 Papsco, Zachary T          8 Bluefish-MR            46.66      43.61        
 19 Romero, Leonardo A        10 FLY-MR                 40.42      43.88        
 20 YU, Dominic               10 Twisters-MR            44.13      43.91        
 21 Lee, Andy                  7 Twisters-MR            44.59      44.11        
 22 McCormack, Aidan N         9 Bluefish-MR            43.28      44.54        
 23 Ren, Harry                10 Aquaflames-MR          51.99      44.96        
 24 Mirabal, Isaiah D          9 FLY-MR                 47.05      45.10        
 25 Santos, Douglas J          8 FLY-MR                 47.03      45.23        
 26 Hsieh, Dylan               8 OWA-MR                 44.97      45.31        
 27 Obrien-Curcie, Eddie       9 Bluefish-MR            47.34      45.64        
 28 Fitzpatrick, Ian C         7 OWA-MR                 47.40      45.99        
 29 Cheng, Henry               9 Aquaflames-MR          50.96      46.60        
 30 Dochnal, Matt              8 OWA-MR                 57.61      48.75        
 31 Novakov, Dimitar          10 Aquaflames-MR        1:45.00      49.42        
 32 Vuong, Kenneth             8 Twisters-MR            49.07      50.17        
 33 Shashaty, Jack             9 WAC-MR                 51.42      50.32        
 34 Millkey, Nicholas          8 Bluefish-MR            51.24      50.42        
 35 McNicholas, Eamonn         9 OWA-MR                 52.82      50.51        
 35 Aminov, Joshua            10 Aquaflames-MR          55.00      50.51        
 37 Gamboa, Nat J              8 OWA-MR                 50.18      51.82        
 38 Hughes, Rory               8 Bluefish-MR            49.37      52.11        
 39 Labarge, Jacob             9 Bluefish-MR            53.82      52.88        
 40 Eliav, Samuel              9 Aquaflames-MR          47.85      53.59        
 41 Brambil, Ed                8 Bluefish-MR            56.76      54.30        
 42 Dennis, Quinn P            9 OWA-MR               1:00.29      54.42        
 43 Bongiorno, John            8 Bluefish-MR          1:10.22      54.92        
 44 Lipton, Evan N             8 Flying Dolphins-MR     57.31      55.61        
 45 Ostensen, Peter            6 WAC-MR                 56.49      56.85        
 46 Kaziyev, Benjamin         10 Aquaflames-MR        1:02.48      57.18        
 47 Cusack-McPartlin, Timoth   8 WAC-MR                 55.56      58.62        
 48 Ambrosino, Marc J          8 OWA-MR                 58.67      58.96        
 49 Barayev, Jacob             8 Aquaflames-MR          57.57      59.17        
 50 Lopez, Alejandro          10 Aquaflames-MR          54.68      59.75        
 51 Bangiyev, Maxim            7 Aquaflames-MR        1:04.43    1:01.87        
 52 Farrell, Luke P            8 OWA-MR               1:03.34    1:02.67        
 53 Hershman, Michael          8 OWA-MR               1:01.87    1:05.56        
 54 Farrell, Jack T            8 OWA-MR               1:05.00    1:06.18        
 55 Freud, Iossy               7 RedTails-MR          1:20.09    1:10.37        
 56 McCormack, Ronan           6 Bluefish-MR          1:40.83    1:11.67        
 57 Yusupov, Eric             10 Aquaflames-MR        1:00.00    1:12.50        
 -- Melendez, Raul A          10 RedTails-MR          1:00.09         DQ        
 -- Figueiro, Pedro H          8 Aquaflames-MR          46.52         DQ        
 -- Gonzalez, Edward          10 Twisters-MR            47.65         DQ        
 -- Donatelli, Nicholas        6 Bluefish-MR          1:23.75         DQ        
 -- Wine, Jonathan            10 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chernukha, Leonid         10 OWA-MR               1:09.77    1:08.12        
                  33.21     1:08.12 (34.91)                                        
  2 Khrystenko, Anton         10 OWA-MR               1:14.01    1:11.77        
                  35.37     1:11.77 (36.40)                                        
  3 Meyers, Tyler J           10 Bluefish-MR          1:13.29    1:16.90        
                  38.28     1:16.90 (38.62)                                        
  4 Ho, Timothy                9 Abbe Swim Team-MR    1:24.00    1:19.09        
                  36.88     1:19.09 (42.21)                                        
  5 Serbi, Benjamin A         10 Abbe Swim Team-MR    1:20.00    1:20.26        
                  38.34     1:20.26 (41.92)                                        
  6 Senken, Pierce            10 OWA-MR               1:19.80    1:22.24        
                  39.79     1:22.24 (42.45)                                        
  7 Lomeyko, Konstantine V    10 OWA-MR               1:21.94    1:22.43        
  8 Lin, Thomas                7 Abbe Swim Team-MR    1:24.00    1:27.34        
                  42.19     1:27.34 (45.15)                                        
  9 Montesdeoca, Michael      10 Twisters-MR          1:32.55    1:30.00        
                  44.03     1:30.00 (45.97)                                        
 10 Fitzpatrick, Connor J      9 OWA-MR               1:30.15    1:33.46        
                  46.73     1:33.46 (46.73)                                        
 11 Romero, Leonardo A        10 FLY-MR               1:45.00    1:34.15        
                  44.09     1:34.15 (50.06)                                        
 12 Rollo, Brandon T          10 FLY-MR               1:45.00    1:37.73        
                  46.51     1:37.73 (51.22)                                        
 13 Towers, Connor D           7 OWA-MR               1:29.94    1:39.24        
                  48.28     1:39.24 (50.96)                                        
 14 Fitzpatrick, Ian C         7 OWA-MR               1:46.86    1:42.80        
                  50.08     1:42.80 (52.72)                                        
 15 Hsieh, Dylan               8 OWA-MR               2:03.83    1:46.44        
                  53.49     1:46.44 (52.95)                                        
 16 Chernobelsky, Michael     10 OWA-MR               1:51.13    1:46.53        
                  50.98     1:46.53 (55.55)                                        
 17 Gamboa, Nat J              8 OWA-MR               1:48.83    1:50.37        
 18 McNicholas, Eamonn         9 OWA-MR               1:51.39    1:51.45        
 19 Labarge, Jacob             9 Bluefish-MR          2:13.01    2:02.47        
                1:00.40   2:02.47 (1:02.07)                                        
 20 Farrell, Luke P            8 OWA-MR               2:54.11    2:26.48        
                1:13.13   2:26.48 (1:13.35)                                        
 21 Hershman, Michael          8 OWA-MR               2:11.00    2:31.51        
                1:14.46   2:31.51 (1:17.05)                                        
 22 Farrell, Jack T            8 OWA-MR               2:45.98    2:37.09        
                1:15.43   2:37.09 (1:21.66)                                        
 -- Pellikan, Zachary          8 WAC-MR               2:03.89         DQ        
                  58.65        DQ (1:07.30)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foo, Felix X              10 FLY-MR                 39.62      39.37        
  2 Mcalpine, Michael A        9 UNBK-MR                41.26      41.74        
  3 Phang, yik Fung            8 Abbe Swim Team-MR      42.00      41.82        
  4 Wolfe, Morgan S            9 Flying Dolphins-MR     42.99      43.71        
  5 Hamilton, Tyshaun D       10 Abbe Swim Team-MR      44.00      44.00        
  6 Montesdeoca, Michael      10 Twisters-MR            45.72      45.20        
  7 Serbi, Benjamin A         10 Abbe Swim Team-MR      41.00      45.80        
  7 Cazzorla, Daniel          10 FLY-MR                 47.51      45.80        
  9 Lee, Andy                  7 Twisters-MR            49.08      46.22        
 10 Muszynski, Matthew         9 Bluefish-MR            47.67      47.31        
 11 Hatton, Anthony           10 Twisters-MR            43.29      49.01        
 12 YU, Dominic               10 Twisters-MR            52.30      49.25        
 13 Hsieh, Dylan               8 OWA-MR                 51.13      49.57        
 14 Shashaty, Jack             9 WAC-MR                 52.49      52.04        
 15 Mirabal, Isaiah D          9 FLY-MR                 56.96      53.52        
 16 Lipton, Evan N             8 Flying Dolphins-MR     52.39      53.62        
 17 Papsco, Zachary T          8 Bluefish-MR            51.01      54.13        
 18 Santos, Douglas J          8 FLY-MR                 56.48      54.66        
 19 Gonzalez, Edward          10 Twisters-MR            58.53      55.42        
 20 Breen, Shane M             8 Twisters-MR            57.96      55.68        
 21 Bongiorno, John            8 Bluefish-MR          1:22.31    1:01.84        
 22 Brambil, Ed                8 Bluefish-MR          1:21.00    1:05.57        
 23 Boyd, Justin               9 WAC-MR                 58.89    1:06.70        
 24 Pellikan, Zachary          8 WAC-MR               1:01.22    1:09.70        
 25 Labarge, Jacob             9 Bluefish-MR          1:23.17    1:12.10        
 -- Cavanaugh, Joseph         10 WAC-MR               1:00.45         DQ        
 -- Hershman, Michael          8 OWA-MR               1:05.00         DQ        
 -- Cruise, Andrew             8 Bluefish-MR          1:26.54         DQ        
 -- Cusack-McPartlin, Timoth   8 WAC-MR               1:01.12         DQ        
 -- Freud, Iossy               7 RedTails-MR          1:00.09         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foo, Felix X              10 FLY-MR               1:25.69    1:24.77        
                  40.80     1:24.77 (43.97)                                        
  2 Lomeyko, Konstantine V    10 OWA-MR               1:30.83    1:28.47        
                  41.51     1:28.47 (46.96)                                        
  3 Senken, Pierce            10 OWA-MR               1:32.14    1:33.02        
                  43.60     1:33.02 (49.42)                                        
  4 Mcalpine, Michael A        9 UNBK-MR              1:35.86    1:33.67        
                  44.84     1:33.67 (48.83)                                        
  5 Wolfe, Morgan S            9 Flying Dolphins-MR   1:33.99    1:34.07        
                  46.11     1:34.07 (47.96)                                        
  6 Hamilton, Tyshaun D       10 Abbe Swim Team-MR    1:32.00    1:34.68        
                  44.16     1:34.68 (50.52)                                        
  7 Phang, yik Fung            8 Abbe Swim Team-MR    1:32.00    1:36.53        
                  43.97     1:36.53 (52.56)                                        
  8 Montesdeoca, Michael      10 Twisters-MR          1:41.38    1:40.58        
                  47.28     1:40.58 (53.30)                                        
  9 Cazzorla, Daniel          10 FLY-MR               1:45.00    1:43.21        
                  48.81     1:43.21 (54.40)                                        
 10 Lee, Andy                  7 Twisters-MR          1:44.55    1:46.29        
                  51.68     1:46.29 (54.61)                                        
 11 Obrien-Curcie, Eddie       9 Bluefish-MR          1:32.17    1:46.34        
                  16.56   1:46.34 (1:29.78)                                        
 12 Hsieh, Dylan               8 OWA-MR               1:55.17    1:47.52        
                  51.28     1:47.52 (56.24)                                        
 13 YU, Dominic               10 Twisters-MR          1:52.11    1:49.31        
                  51.28     1:49.31 (58.03)                                        
 14 Romero, Leonardo A        10 FLY-MR               1:50.00    1:51.14        
                  49.73   1:51.14 (1:01.41)                                        
 15 McCormack, Aidan N         9 Bluefish-MR          2:03.94    1:57.10        
                  55.92   1:57.10 (1:01.18)                                        
 16 Rollo, Brandon T          10 FLY-MR               1:50.00    1:58.21        
                  56.19   1:58.21 (1:02.02)                                        
 17 Lipton, Evan N             8 Flying Dolphins-MR        NT    2:00.49        
                  55.87   2:00.49 (1:04.62)                                        
 18 McNicholas, Eamonn         9 OWA-MR               2:11.67    2:01.91        
                  57.31   2:01.91 (1:04.60)                                        
 19 Gonzalez, Edward          10 Twisters-MR          1:46.73    2:03.61        
                  57.96   2:03.61 (1:05.65)                                        
 20 Santos, Douglas J          8 FLY-MR               1:50.00    2:05.50        
                  58.88   2:05.50 (1:06.62)                                        
 21 Wine, Jonathan            10 Flying Dolphins-MR        NT    2:17.03        
                1:02.55   2:17.03 (1:14.48)                                        
 22 Hershman, Michael          8 OWA-MR               2:19.49    2:19.37        
                1:07.70   2:19.37 (1:11.67)                                        
 23 Vuong, Kenneth             8 Twisters-MR          1:51.27    2:19.93        
                1:03.80   2:19.93 (1:16.13)                                        
 24 Labarge, Jacob             9 Bluefish-MR          2:28.67    2:30.20        
                1:12.62   2:30.20 (1:17.58)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chernukha, Leonid         10 OWA-MR                 31.19      30.63        
  2 Khrystenko, Anton         10 OWA-MR                 31.94      32.20        
  3 Meyers, Tyler J           10 Bluefish-MR            32.57      32.89        
  4 Mcalpine, Michael A        9 UNBK-MR                35.90      35.27        
  5 Lomeyko, Konstantine V    10 OWA-MR                 35.41      35.73        
  6 Hamilton, Tyshaun D       10 Abbe Swim Team-MR      38.00      36.74        
  7 Zhao, Steven D             9 FLY-MR                 38.68      39.17        
  8 Ho, Timothy                9 Abbe Swim Team-MR      38.00      39.27        
  9 Liu, Eric Z                9 Abbe Swim Team-MR      40.00      40.06        
 10 Breen, Shane M             8 Twisters-MR            38.15      40.55        
 11 Phang, yik Fung            8 Abbe Swim Team-MR      38.00      41.17        
 12 Lin, Thomas                7 Abbe Swim Team-MR      39.00      41.25        
 13 Cazzorla, Daniel          10 FLY-MR                 41.79      41.45        
 14 Papsco, Zachary T          8 Bluefish-MR            45.82      44.27        
 15 Lee, Andy                  7 Twisters-MR            46.58      44.30        
 16 Montesdeoca, Michael      10 Twisters-MR            42.31      45.19        
 17 YU, Dominic               10 Twisters-MR            49.28      46.78        
 18 Rollo, Brandon T          10 FLY-MR                 48.77      52.30        
 19 Romero, Leonardo A        10 FLY-MR                 46.03      52.56        
 20 Shashaty, Jack             9 WAC-MR                 55.66      53.00        
 21 Mirabal, Isaiah D          9 FLY-MR                 55.95      55.22        
 22 Gonzalez, Edward          10 Twisters-MR            41.28      55.91        
 23 Lipton, Evan N             8 Flying Dolphins-MR        NT    1:04.62        
 24 Brambil, Ed                8 Bluefish-MR          1:17.65    1:07.66        
 25 Cruise, Andrew             8 Bluefish-MR          1:08.17    1:08.81        
 26 Bongiorno, John            8 Bluefish-MR          1:31.21    1:11.50        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chernukha, Leonid         10 OWA-MR               1:10.02    1:09.33        
                  32.07     1:09.33 (37.26)                                        
  2 Khrystenko, Anton         10 OWA-MR               1:16.44    1:11.73        
                  33.46     1:11.73 (38.27)                                        
  3 Meyers, Tyler J           10 Bluefish-MR          1:22.57    1:15.50        
                  35.10     1:15.50 (40.40)                                        
  4 Lomeyko, Konstantine V    10 OWA-MR               1:18.43    1:17.10        
                  35.33     1:17.10 (41.77)                                        
  5 Breen, Shane M             8 Twisters-MR          1:29.86    1:30.16        
                  43.88     1:30.16 (46.28)                                        
  6 Liu, Eric Z                9 Abbe Swim Team-MR    1:35.00    1:32.27        
                  42.06     1:32.27 (50.21)                                        
  7 McCormack, Cade J          9 Bluefish-MR          1:26.50    1:39.86        
                  44.05     1:39.86 (55.81)                                        
  8 Barayev, Isaac            10 Aquaflames-MR        2:00.00    1:59.63        
                  51.08   1:59.63 (1:08.55)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chernukha, Leonid         10 OWA-MR               1:10.17    1:08.91        
                  30.95     1:08.91 (37.96)                                        
  2 Meyers, Tyler J           10 Bluefish-MR          1:16.34    1:15.57        
                  34.08     1:15.57 (41.49)                                        
  3 Foo, Felix X              10 FLY-MR               1:17.09    1:17.37        
                  37.56     1:17.37 (39.81)                                        
  4 Hamilton, Tyshaun D       10 Abbe Swim Team-MR    1:24.00    1:19.74        
                  37.00     1:19.74 (42.74)                                        
  5 Senken, Pierce            10 OWA-MR               1:21.17    1:21.61        
                  37.80     1:21.61 (43.81)                                        
  6 Ho, Timothy                9 Abbe Swim Team-MR    1:40.00    1:23.40        
                  16.12   1:23.40 (1:07.28)                                        
  7 Zhao, Steven D             9 FLY-MR               1:22.35    1:23.60        
                  37.70     1:23.60 (45.90)                                        
  8 Wolfe, Morgan S            9 Flying Dolphins-MR   1:30.19    1:26.86        
                  42.56     1:26.86 (44.30)                                        
  9 Phang, yik Fung            8 Abbe Swim Team-MR    1:32.00    1:26.87        
                  41.15     1:26.87 (45.72)                                        
 10 Montesdeoca, Michael      10 Twisters-MR          1:35.59    1:29.36        
                  40.45     1:29.36 (48.91)                                        
 11 Lee, Andy                  7 Twisters-MR          1:34.24    1:31.98        
                  44.94     1:31.98 (47.04)                                        
 12 Fitzpatrick, Connor J      9 OWA-MR               1:34.49    1:34.48        
                  46.99     1:34.48 (47.49)                                        
 13 Towers, Connor D           7 OWA-MR               1:32.40    1:34.57        
                  47.28     1:34.57 (47.29)                                        
 14 YU, Dominic               10 Twisters-MR          1:34.92    1:34.65        
                  43.67     1:34.65 (50.98)                                        
 15 Santos, Douglas J          8 FLY-MR               1:42.97    1:36.61        
                  44.23     1:36.61 (52.38)                                        
 16 Chernobelsky, Michael     10 OWA-MR               2:04.36    1:46.80        
                  53.78     1:46.80 (53.02)                                        
 17 Boyd, Justin               9 WAC-MR               1:56.56    1:48.74        
                  50.79     1:48.74 (57.95)                                        
 18 Cavanaugh, Joseph         10 WAC-MR               1:58.78    1:51.71        
                  55.65     1:51.71 (56.06)                                        
 19 Lipton, Evan N             8 Flying Dolphins-MR   1:56.73    1:55.70        
                  57.53     1:55.70 (58.17)                                        
 20 Brambil, Ed                8 Bluefish-MR          2:10.19    2:13.52        
                1:00.62   2:13.52 (1:12.90)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Old Westbury Aquatics-MR  'A'                     2:01.55    2:01.99        
     1) Khrystenko, Anton 10            2) Senken, Pierce 10              
     3) Lomeyko, Konstantine V 10       4) Chernukha, Leonid 10           
                  29.57     1:02.16 (32.59)     1:33.75 (31.59)     2:01.99 (28.24)
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:11.90    2:12.85        
     1) Zhao, Steven D 9                2) Cazzorla, Daniel 10            
     3) Mirabal, Isaiah D 9             4) Foo, Felix X 10                
                  32.17     1:06.25 (34.08)     1:42.33 (36.08)     2:12.85 (30.52)
  3 Huntington YMCA Bluefish-MR  'A'                  2:13.89    2:13.40        
     1) Muszynski, Matthew 9            2) McCormack, Aidan N 9           
     3) McCormack, Cade J 9             4) Meyers, Tyler J 10             
                  34.60     1:10.55 (35.95)     1:44.75 (34.20)     2:13.40 (28.65)
  4 Abbe Clubhouse Swim Team-MR  'A'                  2:14.00    2:13.42        
     1) Hamilton, Tyshaun D 10          2) Ho, Timothy 9                  
     3) Lin, Thomas 7                   4) Liu, Eric Z 9                  
                  34.00     1:10.22 (36.22)     1:42.44 (32.22)     2:13.42 (30.98)
  5 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:27.10    2:30.10        
     1) Breen, Shane M 8                2) YU, Dominic 10                 
     3) Montesdeoca, Michael 10         4) Lee, Andy 7                    
                  34.67     1:12.65 (37.98)     1:51.75 (39.10)     2:30.10 (38.35)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Old Westbury Aquatics-MR  'A'                     2:17.74    2:18.97        
     1) Khrystenko, Anton 10            2) Senken, Pierce 10              
     3) Chernukha, Leonid 10            4) Lomeyko, Konstantine V 10      
                  34.40     1:16.24 (41.84)     1:47.60 (31.36)     2:18.97 (31.37)
  2 Abbe Clubhouse Swim Team-MR  'A'                  2:35.00    2:27.87        
     1) Serbi, Benjamin A 10            2) Phang, yik Fung 8              
     3) Hamilton, Tyshaun D 10          4) Ho, Timothy 9                  
                  40.12     1:19.60 (39.48)     1:55.97 (36.37)     2:27.87 (31.90)
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:33.07    2:38.36        
     1) Romero, Leonardo A 10           2) Foo, Felix X 10                
     3) Zhao, Steven D 9                4) Cazzorla, Daniel 10            
                  43.91     1:25.09 (41.18)     2:04.85 (39.76)     2:38.36 (33.51)
  4 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:43.96    2:47.15        
     1) Montesdeoca, Michael 10         2) Lee, Andy 7                    
     3) Breen, Shane M 8                4) YU, Dominic 10                 
                  43.42     1:30.14 (46.72)     2:10.29 (40.15)     2:47.15 (36.86)
  5 Huntington YMCA Bluefish-MR  'A'                       NT    2:56.41        
                  45.48     1:01.09 (15.61)     1:33.75 (32.66)   2:56.41 (1:22.66)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         12 Twisters-MR            24.61      24.44        
  2 Koo, Brandon H            12 Twisters-MR            26.62      25.70        
  3 Miou, Eric                12 Abbe Swim Team-MR      28.00      27.01        
  4 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR            26.74      27.09        
  5 WU, Kevin Z               11 UNLGA-MR               27.58      27.59        
  6 Sweeney, Tim              12 WAC-MR                 27.24      27.78        
  6 Brown, Nate M             12 OWA-MR                 27.38      27.78        
  8 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR      26.00      27.80        
  9 Sperandio, Alec           12 WAC-MR                 27.10      28.13        
 10 Towers, Zach D            11 OWA-MR                 28.06      28.24        
 11 Beganskas, Matt P         12 OWA-MR                 28.43      28.93        
 12 Belozerov, Alex           11 Twisters-MR            31.77      29.27        
 13 Tam, Gregory              12 WAC-MR                 28.92      29.29        
 14 Khanas, Yaroslav O        12 OWA-MR                 29.35      30.35        
 15 Mattutat, Christian       12 Bluefish-MR            31.19      30.66        
 16 Caulfield, Michael        11 Bluefish-MR            31.30      30.73        
 17 luk, Arnold B             11 Abbe Swim Team-MR      31.00      30.81        
 18 Gamboa, Matthew G         12 OWA-MR                 30.30      31.22        
 19 Diamond, Zachary          12 WAC-MR                 31.87      31.28        
 20 Chu, Francis              12 FLY-MR                 29.32      31.44        
 21 Yao, Christopher J        12 OWA-MR                 33.78      31.68        
 22 Smith, William            11 RedTails-MR            33.02      31.87        
 23 Stamatos, Nicholas J      12 Bluefish-MR            30.99      31.93        
 24 Chan, Allan               11 Abbe Swim Team-MR      33.00      32.15        
 25 Davis-Sobers, Darius T    11 Bscat-MR               32.62      32.67        
 26 Lardas, Vasilios K        12 FLY-MR                 32.83      32.83        
 27 Saulle, Daniel J          12 Bluefish-MR            32.95      32.86        
 28 Chernyshev, Yegor S       11 OWA-MR                 33.29      33.14        
 29 McKenna, Brendan W        11 Abbe Swim Team-MR      32.00      33.19        
 30 Brittan, James            12 Bluefish-MR            33.07      33.55        
 31 Mercado, Raphael O        12 RedTails-MR            35.09      33.89        
 31 McBride, Justin J         11 FLY-MR                 32.92      33.89        
 33 Mendez, Spencer D         12 Bluefish-MR            33.69      34.09        
 34 Yu, Xuedong               12 RedTails-MR            42.32      35.45        
 35 Sanchez, Elliot E         11 FLY-MR                 35.12      35.49        
 36 Hubertz, Jared            12 WAC-MR                 37.38      35.57        
 37 Ellis, Johnny             11 OWA-MR                 33.96      35.76        
 38 Vaiman, Josh G            11 Aquaflames-MR          36.96      36.43        
 39 Treibit, Ronald V         12 FLY-MR                 36.48      36.77        
 40 Matatov, Richard          11 Aquaflames-MR          37.11      37.19        
 41 Mercado, David O          11 RedTails-MR            48.09      37.24        
 42 Balyuk, Vlad W            11 OWA-MR                 37.45      37.56        
 43 Eliav, Nathaniel          11 Aquaflames-MR          38.34      38.05        
 44 Bharat, Richard           11 FLY-MR                 39.60      39.17        
 45 Gallagher, Conor C        12 OWA-MR                 40.83      40.31        
 46 Ortega, Xavier            11 RedTails-MR            41.37      41.91        
 47 Dennis, Garrett T         11 OWA-MR                 46.95      42.21        
 48 McCloskey, James T        11 FLY-MR                 37.64      43.02        
 49 Nudell, Isaack            11 RedTails-MR            40.98      43.94        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         12 Twisters-MR            52.94      53.52        
                  25.47       53.52 (28.05)                                        
  2 Koo, Brandon H            12 Twisters-MR            56.79      55.76        
                  26.95       55.76 (28.81)                                        
  3 Dong, Richard             12 Twisters-MR          1:03.33      56.45        
                  26.92       56.45 (29.53)                                        
  4 Uszynski, Arthur          11 Twisters-MR            59.00      57.62        
                  27.59       57.62 (30.03)                                        
  5 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR      58.90      58.41        
                  27.71       58.41 (30.70)                                        
  6 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR          1:00.66      59.34        
                  28.88       59.34 (30.46)                                        
  7 Giraldo, Mateo            12 FLY-MR               1:00.33    1:00.57        
                  29.30     1:00.57 (31.27)                                        
  8 Sweeney, Tim              12 WAC-MR               1:00.56    1:00.76        
                  28.51     1:00.76 (32.25)                                        
  9 Sperandio, Alec           12 WAC-MR                 59.79    1:01.14        
                  28.91     1:01.14 (32.23)                                        
 10 Towers, Zach D            11 OWA-MR               1:01.66    1:01.71        
                  29.66     1:01.71 (32.05)                                        
 11 Brown, Nate M             12 OWA-MR               1:00.75    1:02.47        
                  29.27     1:02.47 (33.20)                                        
 12 De los Santos, Christian  12 FLY-MR               1:07.27    1:02.98        
                  28.93     1:02.98 (34.05)                                        
 13 Miou, Eric                12 Abbe Swim Team-MR    1:04.00    1:04.17        
                  30.15     1:04.17 (34.02)                                        
 14 Chu, Francis              12 FLY-MR               1:04.45    1:04.22        
                  30.63     1:04.22 (33.59)                                        
 15 Tam, Gregory              12 WAC-MR               1:05.61    1:04.37        
                  30.19     1:04.37 (34.18)                                        
 16 Khanas, Yaroslav O        12 OWA-MR               1:07.29    1:05.54        
                  31.32     1:05.54 (34.22)                                        
 17 Guo, Andrew               11 Twisters-MR          1:08.34    1:05.86        
                  31.59     1:05.86 (34.27)                                        
 18 Mattutat, Christian       12 Bluefish-MR          1:10.51    1:05.87        
                  32.51     1:05.87 (33.36)                                        
 19 Scandura, Anthony F       12 FLY-MR               1:06.92    1:06.97        
                  31.59     1:06.97 (35.38)                                        
 20 Gamboa, Matthew G         12 OWA-MR               1:07.73    1:07.16        
                  31.41     1:07.16 (35.75)                                        
 21 Cornwallis, Robert A      12 Twisters-MR          1:08.00    1:07.57        
                  31.81     1:07.57 (35.76)                                        
 22 Alvarez, Jeffrey          12 Twisters-MR          1:08.86    1:07.85        
                  31.94     1:07.85 (35.91)                                        
 23 Diamond, Zachary          12 WAC-MR               1:09.04    1:09.06        
                  33.18     1:09.06 (35.88)                                        
 24 luk, Arnold B             11 Abbe Swim Team-MR    1:10.00    1:09.59        
                  32.80     1:09.59 (36.79)                                        
 25 Siboonruang, Tana         11 Twisters-MR          1:08.44    1:09.63        
                  32.85     1:09.63 (36.78)                                        
 26 Stamatos, Nicholas J      12 Bluefish-MR          1:14.24    1:10.66        
                  33.60     1:10.66 (37.06)                                        
 27 Foti, Christian           12 Bscat-MR             1:12.79    1:10.96        
                  33.52     1:10.96 (37.44)                                        
 28 Hildebrandt, Michael      11 Bluefish-MR          1:09.06    1:11.05        
                  33.56     1:11.05 (37.49)                                        
 29 Mercado, Raphael O        12 RedTails-MR          1:20.09    1:11.58        
 30 Caulfield, Michael        11 Bluefish-MR          1:14.52    1:12.14        
                  34.92     1:12.14 (37.22)                                        
 31 Brittan, James            12 Bluefish-MR          1:14.95    1:12.43        
                  33.70     1:12.43 (38.73)                                        
 32 Chernyshev, Yegor S       11 OWA-MR               1:24.22    1:13.70        
                  28.79     1:13.70 (44.91)                                        
 33 McBride, Justin J         11 FLY-MR               1:13.75    1:13.96        
                  35.83     1:13.96 (38.13)                                        
 34 Helbock, Robert           11 WAC-MR               1:26.39    1:14.33        
                  35.98     1:14.33 (38.35)                                        
 35 Saulle, Daniel J          12 Bluefish-MR          1:14.16    1:14.56        
                  35.97     1:14.56 (38.59)                                        
 36 Davis-Sobers, Darius T    11 Bscat-MR             1:15.54    1:15.40        
 37 Lardas, Vasilios K        12 FLY-MR               1:16.00    1:16.14        
 38 Mendez, Spencer D         12 Bluefish-MR          1:16.28    1:16.44        
 39 Smith, William            11 RedTails-MR          1:13.76    1:17.26        
                  36.12     1:17.26 (41.14)                                        
 40 Balyuk, Vlad W            11 OWA-MR               1:24.72    1:20.58        
 41 Sanchez, Elliot E         11 FLY-MR               1:28.38    1:20.60        
                  37.72     1:20.60 (42.88)                                        
 42 Treibit, Ronald V         12 FLY-MR               1:24.09    1:21.14        
 43 Nelson, Matt              12 Bluefish-MR          1:20.83    1:22.53        
 44 Yu, Xuedong               12 RedTails-MR          1:39.30    1:24.01        
                  38.00     1:24.01 (46.01)                                        
 45 Hubertz, Jared            12 WAC-MR               1:31.43    1:24.43        
                  39.69     1:24.43 (44.74)                                        
 46 De los Santos, Sean A     11 FLY-MR               1:26.03    1:26.32        
                  41.12     1:26.32 (45.20)                                        
 47 McCloskey, James T        11 FLY-MR               1:28.44    1:27.06        
                  41.22     1:27.06 (45.84)                                        
 48 Bharat, Richard           11 FLY-MR               1:30.95    1:27.07        
 49 Mercado, David O          11 RedTails-MR          1:50.09    1:30.28        
                  39.41     1:30.28 (50.87)                                        
 50 Gallagher, Conor C        12 OWA-MR               1:32.60    1:31.49        
                  42.71     1:31.49 (48.78)                                        
 51 Dennis, Garrett T         11 OWA-MR               1:47.15    1:33.00        
                  43.40     1:33.00 (49.60)                                        
 52 Ortega, Xavier            11 RedTails-MR          1:38.14    1:33.85        
                  42.63     1:33.85 (51.22)                                        
 53 Nudell, Isaack            11 RedTails-MR          1:30.76    1:36.00        
                  44.11     1:36.00 (51.89)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         12 Twisters-MR          1:56.97    1:56.78        
                  26.28       55.60 (29.32)     1:26.58 (30.98)     1:56.78 (30.20)
  2 Koo, Brandon H            12 Twisters-MR          2:03.96    2:01.93        
                  27.59       58.26 (30.67)     1:30.34 (32.08)     2:01.93 (31.59)
  3 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR    2:10.00    2:08.39        
                  28.43     1:00.31 (31.88)     1:34.25 (33.94)     2:08.39 (34.14)
  4 Sperandio, Alec           12 WAC-MR               2:11.97    2:14.07        
                  30.19     1:03.49 (33.30)     1:38.96 (35.47)     2:14.07 (35.11)
  5 Towers, Zach D            11 OWA-MR               2:20.13    2:16.05        
                  31.65     1:07.18 (35.53)     1:43.15 (35.97)     2:16.05 (32.90)
  6 Giraldo, Mateo            12 FLY-MR               2:13.45    2:16.74        
                  30.87     1:06.40 (35.53)     1:42.22 (35.82)     2:16.74 (34.52)
  7 Mattutat, Christian       12 Bluefish-MR          2:25.11    2:16.99        
                  32.09     1:07.68 (35.59)     1:43.69 (36.01)     2:16.99 (33.30)
  8 Sweeney, Tim              12 WAC-MR               2:15.32    2:17.36        
                  30.30     1:04.36 (34.06)     1:40.82 (36.46)     2:17.36 (36.54)
  9 Khanas, Yaroslav O        12 OWA-MR               2:18.65    2:24.05        
                  32.38     1:08.85 (36.47)     1:47.47 (38.62)     2:24.05 (36.58)
 10 Chu, Francis              12 FLY-MR               2:29.13    2:24.94        
                  32.47     1:09.56 (37.09)     1:47.93 (38.37)     2:24.94 (37.01)
 11 Li, Alan                  11 FLY-MR               2:30.17    2:25.65        
 12 Diamond, Zachary          12 WAC-MR               2:35.86    2:25.72        
 13 Beganskas, Matt P         12 OWA-MR               2:29.09    2:25.94        
                  32.54     1:10.00 (37.46)     1:48.26 (38.26)     2:25.94 (37.68)
 14 Gamboa, Matthew G         12 OWA-MR               2:38.55    2:26.37        
 15 Tam, Gregory              12 WAC-MR               2:27.08    2:29.04        
                  33.09     1:10.59 (37.50)     1:49.83 (39.24)     2:29.04 (39.21)
 16 Scandura, Anthony F       12 FLY-MR               2:32.81    2:29.85        
 17 Hildebrandt, Michael      11 Bluefish-MR          2:30.17    2:31.04        
 18 McBride, Justin J         11 FLY-MR               2:47.53    2:41.45        
                  36.69     1:18.68 (41.99)     2:00.36 (41.68)     2:41.45 (41.09)
 19 Chernyshev, Yegor S       11 OWA-MR               3:01.87    2:48.55        
                  34.64     1:18.17 (43.53)     2:02.40 (44.23)     2:48.55 (46.15)
 20 Davis-Sobers, Darius T    11 Bscat-MR             3:07.50    2:52.89        
                  38.64     1:22.60 (43.96)     2:08.67 (46.07)     2:52.89 (44.22)
 21 Treibit, Ronald V         12 FLY-MR               3:18.49    2:54.98        
                  39.04     1:23.89 (44.85)     2:10.61 (46.72)     2:54.98 (44.37)
 22 Lardas, Vasilios K        12 FLY-MR               3:05.90    3:00.03        
                  38.58     1:24.79 (46.21)     2:13.63 (48.84)     3:00.03 (46.40)
 23 McCloskey, James T        11 FLY-MR               3:35.54    3:04.69        
                  40.91     1:28.85 (47.94)     2:17.35 (48.50)     3:04.69 (47.34)
 24 Bharat, Richard           11 FLY-MR               3:10.00    3:13.68        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dong, Richard             12 Twisters-MR            28.04      27.77        
  2 Uszynski, Arthur          11 Twisters-MR            31.45      31.09        
  3 Miou, Eric                12 Abbe Swim Team-MR      33.00      32.73        
  4 Sperandio, Alec           12 WAC-MR                 32.23      32.77        
  5 Diamond, Zachary          12 WAC-MR                 33.80      33.01        
  6 Sweeney, Tim              12 WAC-MR                 31.98      33.18        
  7 Belozerov, Alex           11 Twisters-MR            34.10      33.41        
  8 De los Santos, Christian  12 FLY-MR                 33.80      33.43        
  9 Mattutat, Christian       12 Bluefish-MR            34.84      33.56        
 10 Cornwallis, Robert A      12 Twisters-MR            33.71      34.08        
 11 Guo, Andrew               11 Twisters-MR            35.72      35.53        
 12 Alvarez, Jeffrey          12 Twisters-MR            36.65      36.00        
 13 Chu, Francis              12 FLY-MR                 35.55      36.35        
 14 Khanas, Yaroslav O        12 OWA-MR                 36.92      37.45        
 15 Siboonruang, Tana         11 Twisters-MR            39.15      37.82        
 16 Stamatos, Nicholas J      12 Bluefish-MR            37.42      38.10        
 17 Mendez, Spencer D         12 Bluefish-MR            37.32      38.58        
 18 Chernyshev, Yegor S       11 OWA-MR                 40.89      38.59        
 19 Foti, Christian           12 Bscat-MR               39.73      38.63        
 20 Saulle, Daniel J          12 Bluefish-MR            37.25      38.66        
 21 McBride, Justin J         11 FLY-MR                 39.06      38.72        
 22 Brittan, James            12 Bluefish-MR            39.52      39.04        
 23 Caulfield, Michael        11 Bluefish-MR            43.04      39.84        
 24 Scandura, Anthony F       12 FLY-MR                 40.04      39.85        
 25 Hildebrandt, Michael      11 Bluefish-MR            39.24      40.14        
 26 Pinkhasov, Edward         12 Twisters-MR            46.18      40.88        
 27 Helbock, Robert           11 WAC-MR                 42.55      41.46        
 28 Nelson, Matt              12 Bluefish-MR            41.18      42.12        
 29 Sanchez, Elliot E         11 FLY-MR                 41.36      42.33        
 30 Lardas, Vasilios K        12 FLY-MR                 42.66      42.48        
 31 Mercado, Raphael O        12 RedTails-MR            42.09      42.55        
 32 Hubertz, Jared            12 WAC-MR                 47.22      42.78        
 33 Davis-Sobers, Darius T    11 Bscat-MR               45.54      43.39        
 34 Dennis, Garrett T         11 OWA-MR                 50.02      43.93        
 35 Balyuk, Vlad W            11 OWA-MR                 48.11      45.20        
 36 Ortega, Xavier            11 RedTails-MR            47.83      45.61        
 37 Treibit, Ronald V         12 FLY-MR                 47.76      45.65        
 38 Nudell, Isaack            11 RedTails-MR            46.66      45.98        
 39 De los Santos, Sean A     11 FLY-MR                 45.82      46.75        
 40 Mercado, David O          11 RedTails-MR          1:00.09      46.90        
 41 McCloskey, James T        11 FLY-MR                 48.95      51.16        
 42 Gallagher, Conor C        12 OWA-MR                 55.27      53.76        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dong, Richard             12 Twisters-MR          1:04.64    1:02.01        
                  29.42     1:02.01 (32.59)                                        
  2 Koo, Brandon H            12 Twisters-MR          1:04.90    1:03.89        
                  31.19     1:03.89 (32.70)                                        
  3 Uszynski, Arthur          11 Twisters-MR          1:05.82    1:05.90        
                  32.47     1:05.90 (33.43)                                        
  4 Sperandio, Alec           12 WAC-MR               1:08.93    1:10.81        
                  34.65     1:10.81 (36.16)                                        
  5 Brown, Nate M             12 OWA-MR               1:11.60    1:11.04        
                  34.36     1:11.04 (36.68)                                        
  6 Miou, Eric                12 Abbe Swim Team-MR    1:12.00    1:11.12        
                  33.89     1:11.12 (37.23)                                        
  7 Diamond, Zachary          12 WAC-MR               1:11.02    1:11.87        
  8 Mattutat, Christian       12 Bluefish-MR          1:31.44    1:11.88        
                  36.00     1:11.88 (35.88)                                        
  9 Belozerov, Alex           11 Twisters-MR          1:14.91    1:12.16        
                  35.41     1:12.16 (36.75)                                        
 10 Towers, Zach D            11 OWA-MR               1:14.71    1:15.00        
                  36.23     1:15.00 (38.77)                                        
 11 Beganskas, Matt P         12 OWA-MR               1:16.60    1:18.64        
                  38.05     1:18.64 (40.59)                                        
 12 Yao, Christopher J        12 OWA-MR               1:18.74    1:20.96        
 13 Stamatos, Nicholas J      12 Bluefish-MR          1:28.14    1:23.14        
                  40.78     1:23.14 (42.36)                                        
 14 Hildebrandt, Michael      11 Bluefish-MR          1:22.22    1:23.41        
                  41.13     1:23.41 (42.28)                                        
 15 Saulle, Daniel J          12 Bluefish-MR          1:23.28    1:23.72        
                  41.87     1:23.72 (41.85)                                        
 16 Chernyshev, Yegor S       11 OWA-MR               1:30.80    1:23.87        
                  39.90     1:23.87 (43.97)                                        
 17 McKenna, Brendan W        11 Abbe Swim Team-MR    1:22.00    1:24.00        
                  39.21     1:24.00 (44.79)                                        
 18 Brittan, James            12 Bluefish-MR          1:35.54    1:27.36        
                  42.93     1:27.36 (44.43)                                        
 19 Mendez, Spencer D         12 Bluefish-MR          1:24.10    1:27.90        
 20 Caulfield, Michael        11 Bluefish-MR          1:32.54    1:30.09        
                  43.73     1:30.09 (46.36)                                        
 21 Sanchez, Elliot E         11 FLY-MR                    NT    1:32.04        
                  45.34     1:32.04 (46.70)                                        
 22 Vaiman, Josh G            11 Aquaflames-MR        1:37.29    1:32.82        
 23 Hubertz, Jared            12 WAC-MR               1:31.68    1:33.31        
 24 Mercado, Raphael O        12 RedTails-MR          1:50.09    1:33.75        
                  46.15     1:33.75 (47.60)                                        
 25 Matatov, Richard          11 Aquaflames-MR        1:30.29    1:34.99        
 26 Balyuk, Vlad W            11 OWA-MR               1:39.96    1:40.13        
                  51.16     1:40.13 (48.97)                                        
 27 Ortega, Xavier            11 RedTails-MR          1:43.11    1:40.62        
                  47.40     1:40.62 (53.22)                                        
 28 Dennis, Garrett T         11 OWA-MR               1:54.37    1:42.20        
                  44.56     1:42.20 (57.64)                                        
 29 Yu, Xuedong               12 RedTails-MR          1:43.11    1:43.78        
                  48.99     1:43.78 (54.79)                                        
 30 Nudell, Isaack            11 RedTails-MR          1:44.12    1:45.59        
                  50.36     1:45.59 (55.23)                                        
 31 Ellis, Johnny             11 OWA-MR               1:42.61    1:46.09        
                  54.19     1:46.09 (51.90)                                        
 32 Mercado, David O          11 RedTails-MR          2:00.09    1:54.63        
                  53.88   1:54.63 (1:00.75)                                        
 33 Gallagher, Conor C        12 OWA-MR               1:55.51    1:59.49        
                  58.49   1:59.49 (1:01.00)                                        
 -- Smith, William            11 RedTails-MR          1:40.91         DQ        
                  45.93          DQ (50.02)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dong, Richard             12 Twisters-MR            32.74      31.57        
  2 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR      32.80      33.40        
  3 Uszynski, Arthur          11 Twisters-MR            39.20      35.87        
  4 Brown, Nate M             12 OWA-MR                 36.33      35.99        
  5 Belozerov, Alex           11 Twisters-MR            37.44      36.43        
  6 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR            36.62      37.23        
  7 WU, Kevin Z               11 UNLGA-MR               36.33      37.30        
  8 Tam, Gregory              12 WAC-MR                 36.15      37.45        
  9 Chu, Francis              12 FLY-MR                 37.85      38.37        
 10 luk, Arnold B             11 Abbe Swim Team-MR      38.00      39.30        
 11 Li, Alan                  11 FLY-MR                 38.76      39.49        
 12 Mendez, Spencer D         12 Bluefish-MR            39.87      40.08        
 13 Davis-Sobers, Darius T    11 Bscat-MR               39.90      40.72        
 14 Scandura, Anthony F       12 FLY-MR                 42.38      41.79        
 15 Lardas, Vasilios K        12 FLY-MR                 44.52      42.67        
 16 Stamatos, Nicholas J      12 Bluefish-MR            44.28      43.38        
 17 Yao, Christopher J        12 OWA-MR                 46.75      43.63        
 18 Brittan, James            12 Bluefish-MR            45.05      43.67        
 19 Caulfield, Michael        11 Bluefish-MR            43.72      45.04        
 20 Yu, Xuedong               12 RedTails-MR          1:02.78      45.83        
 21 Hildebrandt, Michael      11 Bluefish-MR            46.27      46.37        
 22 Mercado, Raphael O        12 RedTails-MR            55.09      46.78        
 23 Khanas, Yaroslav O        12 OWA-MR                 47.53      47.69        
 24 Hubertz, Jared            12 WAC-MR                 53.87      48.34        
 25 McCloskey, James T        11 FLY-MR                 48.45      48.76        
 26 Ellis, Johnny             11 OWA-MR                 52.17      49.21        
 27 Sanchez, Elliot E         11 FLY-MR                 47.94      51.21        
 28 Balyuk, Vlad W            11 OWA-MR                 50.27      51.75        
 29 Treibit, Ronald V         12 FLY-MR                 53.98      52.37        
 30 Bharat, Richard           11 FLY-MR                 51.58      52.79        
 31 Nudell, Isaack            11 RedTails-MR            55.10      55.21        
 -- Eliav, Nathaniel          11 Aquaflames-MR          57.53         DQ        
 -- Ortega, Xavier            11 RedTails-MR          1:02.02         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dong, Richard             12 Twisters-MR          1:09.25    1:09.80        
                  32.27     1:09.80 (37.53)                                        
  2 Koo, Brandon H            12 Twisters-MR          1:15.81    1:13.36        
                  34.90     1:13.36 (38.46)                                        
  3 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR    1:10.00    1:14.36        
                  35.15     1:14.36 (39.21)                                        
  4 Brown, Nate M             12 OWA-MR               1:21.62    1:19.95        
                  38.47     1:19.95 (41.48)                                        
  5 Towers, Zach D            11 OWA-MR               1:22.18    1:20.61        
                  39.08     1:20.61 (41.53)                                        
  6 WU, Kevin Z               11 UNLGA-MR             1:20.74    1:20.67        
                  38.36     1:20.67 (42.31)                                        
  7 Tam, Gregory              12 WAC-MR               1:21.10    1:21.39        
                  37.71     1:21.39 (43.68)                                        
  8 Chu, Francis              12 FLY-MR               1:22.52    1:22.04        
                  38.71     1:22.04 (43.33)                                        
  9 Siboonruang, Tana         11 Twisters-MR          1:25.92    1:24.76        
                  40.46     1:24.76 (44.30)                                        
 10 Li, Alan                  11 FLY-MR               1:23.70    1:25.03        
                  40.24     1:25.03 (44.79)                                        
 11 Alvarez, Jeffrey          12 Twisters-MR          1:32.43    1:25.89        
                  40.65     1:25.89 (45.24)                                        
 12 luk, Arnold B             11 Abbe Swim Team-MR    1:32.00    1:28.84        
                  40.56     1:28.84 (48.28)                                        
 13 Davis-Sobers, Darius T    11 Bscat-MR             1:29.96    1:30.74        
                  43.09     1:30.74 (47.65)                                        
 14 Mendez, Spencer D         12 Bluefish-MR          1:29.87    1:31.12        
                  43.37     1:31.12 (47.75)                                        
 15 Lardas, Vasilios K        12 FLY-MR               1:36.36    1:34.24        
                  44.04     1:34.24 (50.20)                                        
 16 Brittan, James            12 Bluefish-MR          1:36.92    1:34.74        
                  46.31     1:34.74 (48.43)                                        
 17 Scandura, Anthony F       12 FLY-MR               1:45.00    1:36.13        
                  45.07     1:36.13 (51.06)                                        
 18 Yu, Xuedong               12 RedTails-MR          1:38.09    1:39.48        
                  46.89     1:39.48 (52.59)                                        
 19 Foti, Christian           12 Bscat-MR             1:45.16    1:43.50        
                  48.90     1:43.50 (54.60)                                        
 20 McCloskey, James T        11 FLY-MR               1:47.77    1:44.02        
                  48.94     1:44.02 (55.08)                                        
 21 Pinkhasov, Edward         12 Twisters-MR          1:44.50    1:46.10        
                  47.78     1:46.10 (58.32)                                        
 22 De los Santos, Sean A     11 FLY-MR               1:53.44    1:47.45        
                  49.39     1:47.45 (58.06)                                        
 23 Balyuk, Vlad W            11 OWA-MR               1:48.69    1:48.37        
                  53.68     1:48.37 (54.69)                                        
 24 Sanchez, Elliot E         11 FLY-MR               1:53.32    1:48.76        
                  54.07     1:48.76 (54.69)                                        
 25 Mercado, Raphael O        12 RedTails-MR          1:36.09    1:50.42        
                  50.82     1:50.42 (59.60)                                        
 26 Bharat, Richard           11 FLY-MR               1:50.00    1:52.01        
                  53.11     1:52.01 (58.90)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         12 Twisters-MR            26.28      25.86        
  2 Koo, Brandon H            12 Twisters-MR            30.36      29.18        
  3 Giraldo, Mateo            12 FLY-MR                 29.50      29.45        
  4 Uszynski, Arthur          11 Twisters-MR            29.95      30.46        
  5 De los Santos, Christian  12 FLY-MR                 30.26      30.90        
  6 WU, Kevin Z               11 UNLGA-MR               30.69      30.98        
  7 Brown, Nate M             12 OWA-MR                 31.01      31.20        
  8 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR            30.94      31.25        
  9 Sweeney, Tim              12 WAC-MR                 31.67      32.34        
 10 Belozerov, Alex           11 Twisters-MR            35.72      33.78        
 11 Stamatos, Nicholas J      12 Bluefish-MR            35.13      33.96        
 12 Li, Alan                  11 FLY-MR                 34.00      34.34        
 13 Gamboa, Matthew G         12 OWA-MR                 34.72      34.64        
 14 Saulle, Daniel J          12 Bluefish-MR            35.10      35.27        
 15 Diamond, Zachary          12 WAC-MR                 36.69      35.46        
 16 Khanas, Yaroslav O        12 OWA-MR                 36.78      35.95        
 17 McBride, Justin J         11 FLY-MR                 35.92      36.11        
 18 Caulfield, Michael        11 Bluefish-MR            39.61      39.19        
 19 Yu, Xuedong               12 RedTails-MR            48.09      39.20        
 20 Helbock, Robert           11 WAC-MR                 38.89      39.69        
 21 Chernyshev, Yegor S       11 OWA-MR                 43.66      41.95        
 22 Treibit, Ronald V         12 FLY-MR                 44.80      44.81        
 23 Smith, William            11 RedTails-MR            44.94      47.86        
 24 Ortega, Xavier            11 RedTails-MR            53.79      48.46        
 25 Nudell, Isaack            11 RedTails-MR            49.50      53.14        
 26 Hubertz, Jared            12 WAC-MR                 55.89      57.74        
 -- Pinkhasov, Edward         12 Twisters-MR            50.48         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         12 Twisters-MR            58.30      57.27        
                  26.32       57.27 (30.95)                                        
  2 Dong, Richard             12 Twisters-MR          1:06.76    1:02.18        
                  28.57     1:02.18 (33.61)                                        
  3 Uszynski, Arthur          11 Twisters-MR          1:11.27    1:08.95        
                  32.03     1:08.95 (36.92)                                        
  4 WU, Kevin Z               11 UNLGA-MR             1:13.10    1:09.58        
                  32.82     1:09.58 (36.76)                                        
  5 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR          1:11.22    1:11.53        
                  32.84     1:11.53 (38.69)                                        
  6 Giraldo, Mateo            12 FLY-MR               1:10.00    1:13.11        
                  31.28     1:13.11 (41.83)                                        
  7 Sweeney, Tim              12 WAC-MR               1:15.00    1:16.46        
                  35.27     1:16.46 (41.19)                                        
  8 Gamboa, Matthew G         12 OWA-MR               1:25.72    1:17.07        
                  35.30     1:17.07 (41.77)                                        
  9 Li, Alan                  11 FLY-MR               1:19.51    1:21.97        
                  38.54     1:21.97 (43.43)                                        
 10 Saulle, Daniel J          12 Bluefish-MR          1:31.49    1:23.42        
                  40.55     1:23.42 (42.87)                                        
 11 Chan, Allan               11 Abbe Swim Team-MR    1:24.00    1:23.50        
                  36.72     1:23.50 (46.78)                                        
 12 McBride, Justin J         11 FLY-MR               1:27.00    1:27.33        
                  38.95     1:27.33 (48.38)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 WU, Kevin Z               11 UNLGA-MR             2:28.06    2:26.93        
                  31.73     1:10.15 (38.42)     1:54.70 (44.55)     2:26.93 (32.23)
  2 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR          2:30.92    2:29.26        
                  32.06     1:09.12 (37.06)     1:54.75 (45.63)     2:29.26 (34.51)
  3 Giraldo, Mateo            12 FLY-MR               2:30.76    2:31.33        
                  29.99     1:09.45 (39.46)     1:57.78 (48.33)     2:31.33 (33.55)
  4 Towers, Zach D            11 OWA-MR               2:55.05    2:32.79        
                  33.51     1:13.54 (40.03)     1:59.59 (46.05)     2:32.79 (33.20)
  5 Sperandio, Alec           12 WAC-MR               2:33.38    2:36.05        
                  32.82     1:11.92 (39.10)     2:01.92 (50.00)     2:36.05 (34.13)
  6 Mattutat, Christian       12 Bluefish-MR          2:42.06    2:36.54        
                  36.27     1:14.82 (38.55)     2:01.83 (47.01)     2:36.54 (34.71)
  7 Guo, Andrew               11 Twisters-MR          2:37.10    2:36.88        
                  35.77     1:15.67 (39.90)     2:02.08 (46.41)     2:36.88 (34.80)
  8 Li, Alan                  11 FLY-MR               2:39.92    2:41.98        
                  34.99     1:17.79 (42.80)     2:05.32 (47.53)     2:41.98 (36.66)
  9 Belozerov, Alex           11 Twisters-MR          2:55.09    2:42.07        
                  35.86     1:16.68 (40.82)     2:02.92 (46.24)     2:42.07 (39.15)
 10 Tam, Gregory              12 WAC-MR               2:45.36    2:44.42        
                  37.18     1:16.96 (39.78)     2:04.94 (47.98)     2:44.42 (39.48)
 11 Gamboa, Matthew G         12 OWA-MR               2:59.71    2:45.18        
                  34.90     1:19.10 (44.20)     2:09.21 (50.11)     2:45.18 (35.97)
 12 Hildebrandt, Michael      11 Bluefish-MR          3:01.40    3:00.31        
                  40.12     1:25.45 (45.33)     2:20.16 (54.71)     3:00.31 (40.15)
 -- Domagala, Michael         12 Twisters-MR          2:08.36         DQ        
                  26.49       58.59 (32.10)     1:38.75 (40.16)          DQ (30.28)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:43.93    1:41.47        
     1) Domagala, Michael 12            2) Dong, Richard 12               
     3) Uszynski, Arthur 11             4) Koo, Brandon H 12              
                  24.55       51.37 (26.82)     1:16.88 (25.51)     1:41.47 (24.59)
  2 Old Westbury Aquatics-MR  'A'                     1:53.22    1:56.90        
     1) Towers, Zach D 11               2) Khanas, Yaroslav O 12          
     3) Beganskas, Matt P 12            4) Brown, Nate M 12               
                  28.65       59.51 (30.86)     1:28.93 (29.42)     1:56.90 (27.97)
  3 Abbe Clubhouse Swim Team-MR  'A'                  1:50.00    2:00.94        
     1) Miou, Eric 12                   2) Lin, Justin 12                 
     3) Lin, Alex 12                    4) luk, Arnold B 11               
                  27.46       55.75 (28.29)     1:28.49 (32.74)     2:00.94 (32.45)
  4 Huntington YMCA Bluefish-MR  'A'                       NT    2:05.72        
     1) Hildebrandt, Michael 11         2) Saulle, Daniel J 12            
     3) Stamatos, Nicholas J 12         4) Mattutat, Christian 12         
                  31.26     1:03.99 (32.73)     1:35.44 (31.45)     2:05.72 (30.28)
  5 Flushing YMCA-MR  'A'                             1:56.48    2:08.60        
     1) Giraldo, Mateo 12               2) De los Santos, Christian J 12  
     3) Chu, Francis 12                 4) Scandura, Anthony F 12         
                  29.73     1:00.94 (31.21)     1:35.26 (34.32)     2:08.60 (33.34)
  6 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'              2:30.09    2:19.83        
     1) Mercado, Raphael O 12           2) Yu, Xuedong 12                 
     3) Mercado, David O 11             4) Smith, William 11              
                  34.08     1:08.59 (34.51)   2:19.71 (1:11.12)      2:19.83 (0.12)
  7 Flushing YMCA-MR  'B'                             2:12.26    2:38.66        
     1) Li, Alan 11                     2) Lardas, Vasilios K 12          
     3) McBride, Justin J 11            4) Sanchez, Elliot E 11           
                  42.43     1:19.21 (36.78)     2:02.66 (43.45)     2:38.66 (36.00)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:54.04    1:54.24        
     1) Dong, Richard 12                2) Koo, Brandon H 12              
     3) Domagala, Michael 12            4) Uszynski, Arthur 11            
                  28.43     1:02.43 (34.00)     1:27.84 (25.41)     1:54.24 (26.40)
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:11.19    2:10.69        
     1) De los Santos, Christian J 12   2) Chu, Francis 12                
     3) Giraldo, Mateo 12               4) Scandura, Anthony F 12         
                  33.79     1:11.17 (37.38)     1:41.10 (29.93)     2:10.69 (29.59)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    2:08.58    2:13.00        
     1) Cornwallis, Robert A 12         2) Belozerov, Alex 11             
     3)                                 4) Zezula, Mateusz 11             
                  35.04     1:11.03 (35.99)     1:45.64 (34.61)     2:13.00 (27.36)
  4 Old Westbury Aquatics-MR  'A'                     2:13.57    2:20.61        
     1) Khanas, Yaroslav O 12           2) Towers, Zach D 11              
     3) Brown, Nate M 12                4) Gamboa, Matthew G 12           
                  37.19     1:16.68 (39.49)     1:49.22 (32.54)     2:20.61 (31.39)
  5 Huntington YMCA Bluefish-MR  'A'                       NT    2:25.87        
     1) Hildebrandt, Michael 11         2) Mendez, Spencer D 12           
     3) Mattutat, Christian 12          4) Brittan, James 12              
                  39.59     1:20.24 (40.65)     1:55.42 (35.18)     2:25.87 (30.45)
  6 Flushing YMCA-MR  'B'                             2:36.96    2:38.22        
     1) Li, Alan 11                     2) Lardas, Vasilios K 12          
     3) McBride, Justin J 11            4) Treibit, Ronald V 12           
                  38.00     1:22.75 (44.75)     2:01.47 (38.72)     2:38.22 (36.75)
 -- Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'              2:40.09         DQ        
                  46.17     1:02.08 (15.91)     1:37.22 (35.14)          DQ (41.46)
 -- Flushing YMCA-MR  'C'                             2:57.78         DQ        
     1) De los Santos, Sean A 11        2) McCloskey, James T 11          
     3) Bharat, Richard 11              4) Sanchez, Elliot E 11           
                  48.13     1:38.73 (50.60)     2:24.81 (46.08)          DQ (38.85)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  27.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKenna, Brian W          14 Abbe Swim Team-MR      23.40      22.87        
  2 Li, Matthew               14 FLY-MR                 23.89      23.79        
  3 Lau, Jacky                14 Twisters-MR            23.56      24.03        
  4 Georgescu, Ronald F       14 Twisters-MR            24.34      24.44        
  5 Fitzpatrick, Kieran T     13 OWA-MR                 24.99      24.66        
  6 Kan, Dennis               14 Abbe Swim Team-MR      24.00      25.22        
  7 Kim, Sean Y               13 Twisters-MR            26.20      25.97        
  8 Shi, Hao                  14 FLY-MR                 25.94      26.26        
  9 Genovese, Timothy J       14 Bluefish-MR            26.39      26.43        
 10 Pu, Austin                13 Twisters-MR            26.32      26.56        
 11 Lin, Aaron                14 Abbe Swim Team-MR      26.00      26.58        
 12 Chow, Kevin               14 Abbe Swim Team-MR      26.00      26.60        
 13 Bucero, Nickolas J        13 Abbe Swim Team-MR      29.00      26.71        
 14 Mercurio, Joseph          13 FLY-MR                 26.79      26.74        
 15 Chen, Oliver              14 FLY-MR                 26.51      26.84        
 16 Li, Kytoh                 13 Abbe Swim Team-MR      28.00      26.89        
 17 Zhan, Edmund              13 FLY-MR                 26.83      26.91        
 18 Grippo, Joseph            13 FLY-MR                 27.00      27.15        
 19 Knight, Jordan            13 FLY-MR                 27.00      28.40        
 20 Desimone, Chris           13 WAC-MR                 29.50      28.44        
 21 Bharat, Ryan              14 FLY-MR                 27.00      28.89        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  59.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lau, Jacky                14 Twisters-MR            50.63      51.14        
                  24.28       51.14 (26.86)                                        
  2 McKenna, Brian W          14 Abbe Swim Team-MR      52.00      51.44        
                  24.63       51.44 (26.81)                                        
  3 Ching, Benjamin G         13 Twisters-MR            54.82      52.74        
                  25.90       52.74 (26.84)                                        
  4 Li, Matthew               14 FLY-MR                 52.97      52.92        
                  25.18       52.92 (27.74)                                        
  5 Georgescu, Ronald F       14 Twisters-MR            53.47      53.35        
                  25.46       53.35 (27.89)                                        
  6 Fitzpatrick, Kieran T     13 OWA-MR                 54.38      54.17        
                  25.85       54.17 (28.32)                                        
  7 Torres, David J           14 Twisters-MR            54.73      54.58        
                  26.52       54.58 (28.06)                                        
  8 Graham, Danny J           14 UNFLY-MR               54.83      55.60        
                  26.47       55.60 (29.13)                                        
  9 Kim, Sean Y               13 Twisters-MR            55.28      56.78        
                  27.32       56.78 (29.46)                                        
 10 Kan, Dennis               14 Abbe Swim Team-MR      56.00      57.32        
                  26.79       57.32 (30.53)                                        
 11 Yan, Jeffrey              14 FLY-MR                 57.34      57.43        
                  28.19       57.43 (29.24)                                        
 12 Genovese, Timothy J       14 Bluefish-MR            57.44      58.10        
                  27.82       58.10 (30.28)                                        
 13 Chow, Kevin               14 Abbe Swim Team-MR      58.00      58.56        
                  27.75       58.56 (30.81)                                        
 14 Pu, Austin                13 Twisters-MR            57.83      59.13        
                  27.47       59.13 (31.66)                                        
 15 Zhan, Edmund              13 FLY-MR                 59.00      59.48        
                  28.51       59.48 (30.97)                                        
 16 Mercurio, Joseph          13 FLY-MR                 57.90      59.90        
                  28.47       59.90 (31.43)                                        
 17 Chen, Oliver              14 FLY-MR                 59.00    1:00.01        
                  29.19     1:00.01 (30.82)                                        
 18 Lin, Aaron                14 Abbe Swim Team-MR      58.50    1:00.28        
                  28.16     1:00.28 (32.12)                                        
 19 Bucero, Nickolas J        13 Abbe Swim Team-MR    1:04.00    1:00.36        
                  28.30     1:00.36 (32.06)                                        
 20 Grippo, Joseph            13 FLY-MR                 59.00    1:00.56        
                  28.88     1:00.56 (31.68)                                        
 21 WU, George                13 FLY-MR                 59.00    1:01.25        
                  29.05     1:01.25 (32.20)                                        
 22 Shi, Hao                  14 FLY-MR                 59.00    1:01.53        
                  28.99     1:01.53 (32.54)                                        
 23 Knight, Jordan            13 FLY-MR                 59.00    1:01.80        
                  29.58     1:01.80 (32.22)                                        
 24 Bharat, Ryan              14 FLY-MR                 59.00    1:03.18        
                  29.92     1:03.18 (33.26)                                        
 25 Reyes, Christopher        13 FLY-MR                 59.00    1:03.88        
                  30.30     1:03.88 (33.58)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:10.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lau, Jacky                14 Twisters-MR          1:53.37    1:53.17        
                  25.65       54.19 (28.54)     1:23.96 (29.77)     1:53.17 (29.21)
  2 Georgescu, Ronald F       14 Twisters-MR          1:56.75    1:54.72        
                  26.78       55.64 (28.86)     1:25.25 (29.61)     1:54.72 (29.47)
  3 Martinez, George A        14 Twisters-MR          1:57.25    1:56.13        
                  27.17       56.24 (29.07)     1:25.89 (29.65)     1:56.13 (30.24)
  4 Fitzpatrick, Kieran T     13 OWA-MR               2:04.69    1:58.47        
                  25.83       55.41 (29.58)     1:26.98 (31.57)     1:58.47 (31.49)
  5 McKenna, Brian W          14 Abbe Swim Team-MR    1:55.00    1:58.76        
                  25.74       55.29 (29.55)     1:27.08 (31.79)     1:58.76 (31.68)
  6 Graham, Danny J           14 UNFLY-MR             2:01.52    1:58.98        
                  27.35       57.02 (29.67)     1:27.76 (30.74)     1:58.98 (31.22)
  7 Kim, Sean Y               13 Twisters-MR          2:01.16    2:00.47        
                  27.39       57.52 (30.13)     1:29.18 (31.66)     2:00.47 (31.29)
  8 Li, Matthew               14 FLY-MR               2:03.51    2:01.25        
                  27.63       57.96 (30.33)     1:29.81 (31.85)     2:01.25 (31.44)
  9 Genovese, Timothy J       14 Bluefish-MR          2:06.73    2:06.39        
                  28.27       59.84 (31.57)     1:33.62 (33.78)     2:06.39 (32.77)
 10 Shi, Hao                  14 FLY-MR               2:10.00    2:09.70        
                  28.82     1:00.65 (31.83)     1:35.20 (34.55)     2:09.70 (34.50)
 11 Yan, Jeffrey              14 FLY-MR               2:10.00    2:11.29        
                  29.81     1:02.71 (32.90)     1:36.96 (34.25)     2:11.29 (34.33)
 12 Wan, Nicholas J           14 FLY-MR               2:10.00    2:12.03        
                  30.23     1:02.54 (32.31)     1:37.51 (34.97)     2:12.03 (34.52)
 13 Chow, Kevin               14 Abbe Swim Team-MR    2:10.00    2:12.59        
                  29.47     1:03.63 (34.16)     1:38.54 (34.91)     2:12.59 (34.05)
 14 WU, George                13 FLY-MR               2:10.00    2:16.19        
                  30.46     1:04.71 (34.25)     1:40.53 (35.82)     2:16.19 (35.66)
 15 Grippo, Joseph            13 FLY-MR               2:10.00    2:17.56        
                  31.12     1:06.13 (35.01)     1:42.56 (36.43)     2:17.56 (35.00)
 16 Reyes, Christopher        13 FLY-MR               2:10.00    2:17.93        
                  31.22     1:06.08 (34.86)     1:41.85 (35.77)     2:17.93 (36.08)
 17 Zhan, Edmund              13 FLY-MR               2:10.00    2:17.95        
                  30.31     1:03.78 (33.47)     1:41.22 (37.44)     2:17.95 (36.73)
 18 Knight, Jordan            13 FLY-MR               2:10.00    2:18.61        
                  30.69     1:05.15 (34.46)     1:42.02 (36.87)     2:18.61 (36.59)
 19 Chen, Oliver              14 FLY-MR               2:10.00    2:19.33        
                  29.00     1:03.13 (34.13)     1:41.77 (38.64)     2:19.33 (37.56)
 20 Mercurio, Joseph          13 FLY-MR               2:09.70    2:22.09        
                  30.35     1:05.73 (35.38)     1:44.51 (38.78)     2:22.09 (37.58)
 21 Bharat, Ryan              14 FLY-MR               2:10.00    2:25.86        
                  30.25     1:04.67 (34.42)   2:25.86 (1:21.19)                    
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  5:41.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martinez, George A        14 Twisters-MR          5:05.50    5:06.57        
                  28.17       58.30 (30.13)     1:29.04 (30.74)     2:00.11 (31.07)
        2:31.46 (31.35)     3:02.72 (31.26)     3:34.10 (31.38)     4:05.53 (31.43)
        4:36.40 (30.87)     5:06.57 (30.17)                                        
  2 Ching, Benjamin G         13 Twisters-MR          5:15.92    5:12.16        
                  28.45       59.11 (30.66)     1:30.23 (31.12)     2:01.67 (31.44)
        2:33.25 (31.58)     3:05.04 (31.79)     3:36.80 (31.76)     4:08.74 (31.94)
        4:40.99 (32.25)     5:12.16 (31.17)                                        
  3 Kim, Sean Y               13 Twisters-MR          5:25.98    5:23.86        
                  28.85     1:00.46 (31.61)     1:32.80 (32.34)     2:05.65 (32.85)
        2:38.71 (33.06)     3:11.72 (33.01)     3:44.87 (33.15)     4:18.50 (33.63)
        4:51.92 (33.42)     5:23.86 (31.94)                                        
  4 Georgescu, Ronald F       14 Twisters-MR          5:17.11    5:32.92        
                  29.18     1:00.92 (31.74)     1:33.75 (32.83)     2:06.92 (33.17)
        2:41.01 (34.09)     3:15.78 (34.77)     3:50.71 (34.93)     4:25.17 (34.46)
        4:59.02 (33.85)     5:32.92 (33.90)                                        
  5 Li, Matthew               14 FLY-MR               5:41.00    5:39.28        
                  28.33     1:02.08 (33.75)     1:37.05 (34.97)     2:12.40 (35.35)
        2:47.38 (34.98)     3:22.87 (35.49)     3:58.06 (35.19)     4:33.00 (34.94)
        5:07.66 (34.66)     5:39.28 (31.62)                                        
  6 Shi, Hao                  14 FLY-MR               5:41.00    6:06.64        
                  30.85     1:06.58 (35.73)     1:43.02 (36.44)     2:20.32 (37.30)
        2:58.23 (37.91)     3:36.15 (37.92)     4:14.30 (38.15)     4:53.24 (38.94)
        5:31.53 (38.29)     6:06.64 (35.11)                                        
  7 Mercurio, Joseph          13 FLY-MR               5:41.00    6:13.44        
                  31.13     1:07.91 (36.78)     1:46.29 (38.38)     2:25.03 (38.74)
        3:03.46 (38.43)     3:42.37 (38.91)     4:20.99 (38.62)     4:59.71 (38.72)
        5:36.94 (37.23)     6:13.44 (36.50)                                        
  8 Qiao, Andrew              14 FLY-MR               5:41.00    6:14.41        
                  32.25     1:08.65 (36.40)     1:46.46 (37.81)     2:24.80 (38.34)
        3:03.70 (38.90)     3:42.46 (38.76)     4:21.29 (38.83)     4:59.94 (38.65)
        5:38.05 (38.11)     6:14.41 (36.36)                                        
  9 Zhan, Edmund              13 FLY-MR               5:41.00    6:16.58        
                  33.16     1:10.02 (36.86)     1:48.02 (38.00)     2:27.77 (39.75)
        3:06.84 (39.07)     3:45.67 (38.83)     4:22.92 (37.25)     5:02.12 (39.20)
        5:40.08 (37.96)     6:16.58 (36.50)                                        
 10 Reyes, Christopher        13 FLY-MR               5:41.00    6:21.94        
                  32.19     1:08.82 (36.63)     1:47.36 (38.54)     2:26.66 (39.30)
        3:06.21 (39.55)     3:45.40 (39.19)     4:25.30 (39.90)     5:04.96 (39.66)
        5:44.62 (39.66)     6:21.94 (37.32)                                        
 11 Grippo, Joseph            13 FLY-MR               5:41.00    6:29.02        
                  33.72     1:11.15 (37.43)     1:49.86 (38.71)     2:29.13 (39.27)
        3:08.95 (39.82)     3:48.60 (39.65)     4:29.20 (40.60)     5:09.41 (40.21)
        5:50.35 (40.94)     6:29.02 (38.67)                                        
 
Boys 13-14 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martinez, George A        14 Twisters-MR         17:44.52   17:27.98        
                  29.02     1:00.04 (31.02)     1:31.57 (31.53)     2:03.37 (31.80)
        2:35.33 (31.96)     3:07.16 (31.83)     3:39.30 (32.14)     4:11.43 (32.13)
        4:43.43 (32.00)     5:15.20 (31.77)     5:47.05 (31.85)     6:18.64 (31.59)
        6:50.59 (31.95)     7:22.48 (31.89)     7:54.33 (31.85)     8:26.15 (31.82)
        8:58.06 (31.91)     9:30.04 (31.98)    10:02.04 (32.00)    10:33.95 (31.91)
       11:05.56 (31.61)    11:37.43 (31.87)    12:09.70 (32.27)    12:42.00 (32.30)
       13:13.89 (31.89)    13:45.87 (31.98)    14:18.17 (32.30)    14:50.15 (31.98)
       15:22.23 (32.08)    15:54.16 (31.93)    16:26.09 (31.93)    16:57.85 (31.76)
       17:27.98 (30.13)
  2 Ching, Benjamin G         13 Twisters-MR         18:21.12   18:12.36        
                  28.84     1:00.29 (31.45)     1:32.56 (32.27)     2:05.30 (32.74)
        2:38.07 (32.77)     3:11.58 (33.51)     3:44.63 (33.05)     4:18.56 (33.93)
        4:52.20 (33.64)     5:25.67 (33.47)     5:58.12 (32.45)     6:31.94 (33.82)
        7:05.28 (33.34)     7:38.69 (33.41)     8:12.19 (33.50)     8:45.93 (33.74)
        9:19.68 (33.75)     9:53.55 (33.87)    10:26.94 (33.39)    11:00.46 (33.52)
       11:34.11 (33.65)    12:07.68 (33.57)    12:40.63 (32.95)    13:13.17 (32.54)
       13:46.64 (33.47)    14:20.39 (33.75)    14:53.53 (33.14)    15:27.14 (33.61)
       16:00.66 (33.52)    16:34.07 (33.41)    17:07.42 (33.35)    17:40.33 (32.91)
       18:12.36 (32.03)
  3 Lau, Jacky                14 Twisters-MR         18:54.38   19:14.57        
                  29.61     1:02.61 (33.00)     1:36.43 (33.82)     2:10.57 (34.14)
        2:44.97 (34.40)     3:19.92 (34.95)     3:55.63 (35.71)     4:30.71 (35.08)
        5:06.08 (35.37)     5:41.37 (35.29)     6:16.71 (35.34)     6:52.00 (35.29)
        7:27.75 (35.75)     8:03.75 (36.00)     8:38.89 (35.14)     9:14.20 (35.31)
        9:49.78 (35.58)    10:25.33 (35.55)    11:01.22 (35.89)    11:36.64 (35.42)
       12:12.22 (35.58)    12:47.94 (35.72)    13:23.69 (35.75)    13:59.48 (35.79)
       14:34.98 (35.50)    15:10.15 (35.17)    15:45.73 (35.58)    16:20.89 (35.16)
       16:56.57 (35.68)    17:32.41 (35.84)    18:07.20 (34.79)    18:41.59 (34.39)
       19:14.57 (32.98)
  4 Pu, Austin                13 Twisters-MR         20:47.64   20:44.13        
                  31.04     1:06.52 (35.48)     1:44.01 (37.49)     2:21.25 (37.24)
        2:59.26 (38.01)     3:37.45 (38.19)     4:15.90 (38.45)     4:54.38 (38.48)
        5:33.18 (38.80)     6:11.48 (38.30)     6:49.34 (37.86)     7:27.21 (37.87)
        8:05.18 (37.97)     8:44.06 (38.88)     9:22.03 (37.97)    10:00.85 (38.82)
       10:39.05 (38.20)    11:17.29 (38.24)    11:55.69 (38.40)    12:33.75 (38.06)
       13:12.84 (39.09)    13:51.34 (38.50)    14:29.90 (38.56)    15:08.21 (38.31)
       15:45.82 (37.61)    16:24.45 (38.63)    17:03.37 (38.92)    17:41.02 (37.65)
       18:18.88 (37.86)    18:55.99 (37.11)    19:32.79 (36.80)    20:08.01 (35.22)
       20:44.13 (36.12)
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:06.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lau, Jacky                14 Twisters-MR            58.00      59.48        
                  28.81       59.48 (30.67)                                        
  2 Torres, David J           14 Twisters-MR          1:00.36    1:01.04        
                  29.80     1:01.04 (31.24)                                        
  3 Genovese, Timothy J       14 Bluefish-MR          1:01.09    1:01.47        
                  30.22     1:01.47 (31.25)                                        
  4 Graham, Danny J           14 UNFLY-MR             1:01.23    1:01.62        
                  30.59     1:01.62 (31.03)                                        
  5 Martinez, George A        14 Twisters-MR          1:01.54    1:02.19        
                  30.34     1:02.19 (31.85)                                        
  6 Kim, Sean Y               13 Twisters-MR          1:03.28    1:04.22        
                  32.22     1:04.22 (32.00)                                        
  7 Yan, Jeffrey              14 FLY-MR               1:05.78    1:05.88        
                  31.82     1:05.88 (34.06)                                        
  8 Wan, Nicholas J           14 FLY-MR               1:06.00    1:09.53        
                  33.76     1:09.53 (35.77)                                        
  9 Qiao, Andrew              14 FLY-MR               1:06.00    1:10.16        
                  33.97     1:10.16 (36.19)                                        
 10 Shi, Hao                  14 FLY-MR               1:06.00    1:10.70        
                  34.38     1:10.70 (36.32)                                        
 11 Chow, Kevin               14 Abbe Swim Team-MR    1:10.00    1:12.11        
                  35.43     1:12.11 (36.68)                                        
 12 Bucero, Nickolas J        13 Abbe Swim Team-MR    1:14.00    1:13.78        
                  35.10     1:13.78 (38.68)                                        
 12 Bharat, Ryan              14 FLY-MR               1:06.00    1:13.78        
                  35.37     1:13.78 (38.41)                                        
 14 Mercurio, Joseph          13 FLY-MR               1:06.00    1:14.02        
                  36.03     1:14.02 (37.99)                                        
 15 WU, George                13 FLY-MR               1:06.00    1:14.93        
                  36.09     1:14.93 (38.84)                                        
 16 Reyes, Christopher        13 FLY-MR               1:06.00    1:15.42        
                  36.00     1:15.42 (39.42)                                        
 17 Desimone, Chris           13 WAC-MR               1:13.00    1:31.95        
                  44.34     1:31.95 (47.61)                                        
 -- McKenna, Brian W          14 Abbe Swim Team-MR      56.00     X56.36        
                  27.81       56.36 (28.55)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:25.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Torres, David J           14 Twisters-MR          2:05.35    2:07.03        
                  30.26     1:02.36 (32.10)     1:34.90 (32.54)     2:07.03 (32.13)
  2 McKenna, Brian W          14 Abbe Swim Team-MR    2:06.00    2:09.05        
                  30.66     1:03.70 (33.04)     1:37.83 (34.13)     2:09.05 (31.22)
  3 Martinez, George A        14 Twisters-MR          2:07.88    2:09.57        
                  31.15     1:03.43 (32.28)     1:36.41 (32.98)     2:09.57 (33.16)
  4 Lau, Jacky                14 Twisters-MR          2:09.56    2:12.90        
                  31.17     1:04.40 (33.23)     1:39.06 (34.66)     2:12.90 (33.84)
  5 Genovese, Timothy J       14 Bluefish-MR          2:15.08    2:13.42        
                  31.26     1:05.22 (33.96)     1:40.05 (34.83)     2:13.42 (33.37)
  6 Kim, Sean Y               13 Twisters-MR          2:14.14    2:14.08        
                  32.54     1:06.36 (33.82)     1:40.77 (34.41)     2:14.08 (33.31)
  7 Fitzpatrick, Kieran T     13 OWA-MR               2:18.90    2:17.38        
                  33.28     1:08.52 (35.24)     1:43.22 (34.70)     2:17.38 (34.16)
  8 Graham, Danny J           14 UNFLY-MR             2:13.19    2:17.78        
                  32.29     1:06.70 (34.41)     1:42.24 (35.54)     2:17.78 (35.54)
  9 Yan, Jeffrey              14 FLY-MR               2:25.00    2:27.08        
                  33.17     1:09.04 (35.87)     1:47.00 (37.96)     2:27.08 (40.08)
 10 Li, Matthew               14 FLY-MR               2:22.27    2:28.87        
                  34.65     1:12.96 (38.31)     1:50.89 (37.93)     2:28.87 (37.98)
 11 Pu, Austin                13 Twisters-MR          2:24.18    2:29.54        
                  33.63     1:11.28 (37.65)     1:50.59 (39.31)     2:29.54 (38.95)
 12 Bharat, Ryan              14 FLY-MR               2:25.00    2:35.45        
                  35.96     1:14.64 (38.68)     1:55.04 (40.40)     2:35.45 (40.41)
 13 Grippo, Joseph            13 FLY-MR               2:25.00    2:36.11        
                  37.04     1:16.39 (39.35)     1:56.85 (40.46)     2:36.11 (39.26)
 14 Shi, Hao                  14 FLY-MR               2:25.00    2:36.88        
                  36.31     1:16.00 (39.69)     1:56.87 (40.87)     2:36.88 (40.01)
 15 Mercurio, Joseph          13 FLY-MR               2:25.00    2:37.00        
                  37.30     1:17.55 (40.25)     1:57.71 (40.16)     2:37.00 (39.29)
 16 Chen, Oliver              14 FLY-MR               2:25.00    2:42.89        
                  36.09     1:16.74 (40.65)     2:00.07 (43.33)     2:42.89 (42.82)
 17 WU, George                13 FLY-MR               2:25.00    2:43.67        
                  39.52     1:20.73 (41.21)     2:02.55 (41.82)     2:43.67 (41.12)
 18 Knight, Jordan            13 FLY-MR               2:25.00    2:44.05        
                  38.57     1:20.30 (41.73)     2:03.48 (43.18)     2:44.05 (40.57)
 19 Reyes, Christopher        13 FLY-MR               2:25.00    2:44.51        
                  37.08     1:18.37 (41.29)     2:01.94 (43.57)     2:44.51 (42.57)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:16.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Torres, David J           14 Twisters-MR          1:04.81    1:04.98        
                  31.30     1:04.98 (33.68)                                        
  2 Ching, Benjamin G         13 Twisters-MR          1:04.63    1:05.25        
                  31.16     1:05.25 (34.09)                                        
  3 Fitzpatrick, Kieran T     13 OWA-MR               1:10.90    1:09.47        
                  32.51     1:09.47 (36.96)                                        
  4 McKenna, Brian W          14 Abbe Swim Team-MR    1:10.00    1:10.54        
                  33.08     1:10.54 (37.46)                                        
  5 Li, Matthew               14 FLY-MR               1:08.92    1:10.76        
                  33.48     1:10.76 (37.28)                                        
  6 Graham, Danny J           14 UNFLY-MR             1:14.11    1:12.19        
                  33.83     1:12.19 (38.36)                                        
  7 Lin, Aaron                14 Abbe Swim Team-MR    1:13.00    1:12.77        
                  34.46     1:12.77 (38.31)                                        
  8 Yan, Jeffrey              14 FLY-MR               1:12.62    1:15.05        
                  35.40     1:15.05 (39.65)                                        
  9 Li, Kytoh                 13 Abbe Swim Team-MR    1:17.00    1:17.01        
                  36.76     1:17.01 (40.25)                                        
 10 Pu, Austin                13 Twisters-MR          1:15.19    1:18.07        
                  37.18     1:18.07 (40.89)                                        
 11 Knight, Jordan            13 FLY-MR               1:16.00    1:18.44        
                  37.00     1:18.44 (41.44)                                        
 12 Wan, Nicholas J           14 FLY-MR               1:16.00    1:20.61        
                  38.18     1:20.61 (42.43)                                        
 13 WU, George                13 FLY-MR               1:16.00    1:22.37        
                  38.35     1:22.37 (44.02)                                        
 14 Desimone, Chris           13 WAC-MR               1:29.00    1:46.42        
                  47.73     1:46.42 (58.69)                                        
 -- Chen, Oliver              14 FLY-MR               1:16.00         DQ        
                  34.97          DQ (41.54)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:45.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Torres, David J           14 Twisters-MR          2:19.26    2:16.87        
  2 Ching, Benjamin G         13 Twisters-MR          2:20.18    2:20.92        
  3 Fitzpatrick, Kieran T     13 OWA-MR               2:42.24    2:30.29        
  4 Georgescu, Ronald F       14 Twisters-MR          2:31.76    2:32.37        
  5 Li, Matthew               14 FLY-MR               2:33.22    2:35.05        
  6 Zagaja, Robert C          13 Bluefish-MR          2:43.00    2:45.43        
  7 Chen, Oliver              14 FLY-MR               2:45.00    2:45.59        
                  36.01     1:17.26 (41.25)     2:01.22 (43.96)     2:45.59 (44.37)
  8 Yan, Jeffrey              14 FLY-MR               2:41.98    2:45.93        
                  36.95     1:18.02 (41.07)     2:01.18 (43.16)     2:45.93 (44.75)
  9 Knight, Jordan            13 FLY-MR               2:45.00    2:46.46        
                  37.68     1:20.17 (42.49)     2:04.61 (44.44)     2:46.46 (41.85)
 10 Bharat, Ryan              14 FLY-MR               2:45.00    2:53.67        
                  38.65     1:22.34 (43.69)     2:07.32 (44.98)     2:53.67 (46.35)
 11 WU, George                13 FLY-MR               2:45.00    2:54.02        
                  38.74     1:21.96 (43.22)     2:08.29 (46.33)     2:54.02 (45.73)
 12 Wan, Nicholas J           14 FLY-MR               2:45.00    2:59.20        
                  39.22     1:23.39 (44.17)   2:59.20 (1:35.81)                    
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:06.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Torres, David J           14 Twisters-MR            56.17      56.52        
                  26.57       56.52 (29.95)                                        
  2 Georgescu, Ronald F       14 Twisters-MR            58.10      57.38        
                  27.09       57.38 (30.29)                                        
  3 Ching, Benjamin G         13 Twisters-MR            59.26      57.39        
                  26.96       57.39 (30.43)                                        
  4 Martinez, George A        14 Twisters-MR            59.50      58.35        
                  28.09       58.35 (30.26)                                        
  5 Lau, Jacky                14 Twisters-MR            59.54      59.02        
                  27.79       59.02 (31.23)                                        
  6 McKenna, Brian W          14 Abbe Swim Team-MR    1:00.00    1:00.12        
                  27.71     1:00.12 (32.41)                                        
  7 Graham, Danny J           14 UNFLY-MR             1:01.40    1:00.35        
                  28.07     1:00.35 (32.28)                                        
  8 Kim, Sean Y               13 Twisters-MR          1:02.57    1:01.65        
                  29.31     1:01.65 (32.34)                                        
  9 Shi, Hao                  14 FLY-MR               1:03.01    1:05.21        
                  30.39     1:05.21 (34.82)                                        
 10 Genovese, Timothy J       14 Bluefish-MR          1:05.48    1:05.59        
                  30.69     1:05.59 (34.90)                                        
 11 Zhan, Edmund              13 FLY-MR               1:05.95    1:07.17        
                  32.47     1:07.17 (34.70)                                        
 12 Chen, Oliver              14 FLY-MR               1:06.00    1:07.65        
                  30.65     1:07.65 (37.00)                                        
 13 Chow, Kevin               14 Abbe Swim Team-MR    1:08.00    1:07.94        
                  31.26     1:07.94 (36.68)                                        
 14 Grippo, Joseph            13 FLY-MR               1:06.00    1:17.87        
                  34.52     1:17.87 (43.35)                                        
 -- Reyes, Christopher        13 FLY-MR               1:06.00         DQ        
                  32.72          DQ (39.75)                                        
 -- Mercurio, Joseph          13 FLY-MR               1:04.93         DQ        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:30.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Torres, David J           14 Twisters-MR          2:04.28    2:05.90        
                  27.92       59.85 (31.93)     1:32.51 (32.66)     2:05.90 (33.39)
  2 Martinez, George A        14 Twisters-MR          2:06.30    2:06.06        
                  28.74     1:00.22 (31.48)     1:32.96 (32.74)     2:06.06 (33.10)
  3 Ching, Benjamin G         13 Twisters-MR          2:08.23    2:09.64        
                  29.03     1:01.08 (32.05)     1:35.24 (34.16)     2:09.64 (34.40)
  4 Georgescu, Ronald F       14 Twisters-MR          2:09.64    2:14.78        
                  30.50     1:04.31 (33.81)     1:39.22 (34.91)     2:14.78 (35.56)
  5 Graham, Danny J           14 UNFLY-MR             2:18.72    2:21.47        
                  30.19     1:05.76 (35.57)     1:42.81 (37.05)     2:21.47 (38.66)
  6 Shi, Hao                  14 FLY-MR               2:30.00    2:35.31        
                  31.26     1:08.96 (37.70)     1:50.97 (42.01)     2:35.31 (44.34)
  7 Zhan, Edmund              13 FLY-MR               2:30.00    2:39.78        
                  34.11     1:13.68 (39.57)     1:57.60 (43.92)     2:39.78 (42.18)
 -- Yan, Jeffrey              14 FLY-MR               2:30.00         DQ        
                  32.69     1:11.04 (38.35)     1:55.35 (44.31)          DQ (47.65)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:29.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Torres, David J           14 Twisters-MR          2:05.51    2:04.84        
                  26.83       59.09 (32.26)     1:35.17 (36.08)     2:04.84 (29.67)
  2 McKenna, Brian W          14 Abbe Swim Team-MR    2:14.00    2:08.72        
                  27.68       59.14 (31.46)     1:39.54 (40.40)     2:08.72 (29.18)
  3 Ching, Benjamin G         13 Twisters-MR          2:11.60    2:08.99        
                  27.48     1:00.54 (33.06)     1:38.52 (37.98)     2:08.99 (30.47)
  4 Lau, Jacky                14 Twisters-MR          2:08.44    2:09.71        
                  26.66       59.39 (32.73)     1:38.59 (39.20)     2:09.71 (31.12)
  5 Martinez, George A        14 Twisters-MR          2:10.20    2:10.04        
                  27.86     1:00.68 (32.82)     1:39.72 (39.04)     2:10.04 (30.32)
  6 Georgescu, Ronald F       14 Twisters-MR          2:14.13    2:12.04        
                  28.30     1:03.70 (35.40)     1:41.92 (38.22)     2:12.04 (30.12)
  7 Fitzpatrick, Kieran T     13 OWA-MR               2:25.62    2:13.05        
                  28.83     1:02.29 (33.46)     1:42.81 (40.52)     2:13.05 (30.24)
  8 Graham, Danny J           14 UNFLY-MR             2:14.28    2:13.47        
                  28.58     1:02.81 (34.23)     1:42.98 (40.17)     2:13.47 (30.49)
  9 Genovese, Timothy J       14 Bluefish-MR          2:19.95    2:20.10        
                  30.28     1:03.94 (33.66)     1:47.04 (43.10)     2:20.10 (33.06)
 10 Yan, Jeffrey              14 FLY-MR               2:21.53    2:20.18        
                  31.14     1:05.09 (33.95)     1:46.67 (41.58)     2:20.18 (33.51)
 11 Chen, Oliver              14 FLY-MR               2:29.00    2:27.65        
                  30.30     1:09.08 (38.78)     1:50.82 (41.74)     2:27.65 (36.83)
 12 Pu, Austin                13 Twisters-MR          2:28.43    2:28.43        
                  32.88     1:09.18 (36.30)     1:53.73 (44.55)     2:28.43 (34.70)
 13 Wan, Nicholas J           14 FLY-MR               2:29.00    2:29.29        
                  30.27     1:07.95 (37.68)     1:54.39 (46.44)     2:29.29 (34.90)
 14 Zhan, Edmund              13 FLY-MR               2:29.00    2:30.70        
                  30.26     1:08.99 (38.73)     1:57.36 (48.37)     2:30.70 (33.34)
 15 Knight, Jordan            13 FLY-MR               2:29.00    2:31.00        
                  32.34     1:12.15 (39.81)     1:56.30 (44.15)     2:31.00 (34.70)
 16 Grippo, Joseph            13 FLY-MR               2:29.00    2:31.86        
                  33.36     1:12.28 (38.92)     1:56.77 (44.49)     2:31.86 (35.09)
 17 Qiao, Andrew              14 FLY-MR               2:29.00    2:32.29        
                  30.93     1:08.42 (37.49)     1:57.32 (48.90)     2:32.29 (34.97)
 18 WU, George                13 FLY-MR               2:29.00    2:33.21        
                  33.33     1:13.05 (39.72)     1:59.04 (45.99)     2:33.21 (34.17)
 19 Bharat, Ryan              14 FLY-MR               2:29.00    2:34.80        
                  31.85     1:10.52 (38.67)     1:58.52 (48.00)     2:34.80 (36.28)
 20 Chow, Kevin               14 Abbe Swim Team-MR         NT    2:34.81        
                  31.14     1:11.03 (39.89)     1:59.65 (48.62)     2:34.81 (35.16)
 21 Reyes, Christopher        13 FLY-MR               2:29.00    2:38.94        
                  32.99     1:12.39 (39.40)     2:00.94 (48.55)     2:38.94 (38.00)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Qualifying:  5:10.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Torres, David J           14 Twisters-MR          4:22.96    4:25.69        
                  27.93       59.37 (31.44)     1:33.02 (33.65)     2:06.66 (33.64)
        2:44.18 (37.52)     3:21.99 (37.81)     3:54.18 (32.19)     4:25.69 (31.51)
  2 Martinez, George A        14 Twisters-MR          4:29.53    4:30.91        
                  28.04       59.37 (31.33)     1:34.76 (35.39)     2:08.64 (33.88)
        2:48.55 (39.91)     3:29.21 (40.66)     4:00.67 (31.46)     4:30.91 (30.24)
  3 Ching, Benjamin G         13 Twisters-MR          4:28.49    4:31.43        
                  28.79     1:00.99 (32.20)     1:37.17 (36.18)     2:12.67 (35.50)
        2:51.79 (39.12)     3:30.45 (38.66)     4:02.55 (32.10)     4:31.43 (28.88)
  4 Graham, Danny J           14 UNFLY-MR             4:53.34    4:47.10        
                  29.14     1:03.78 (34.64)     1:40.41 (36.63)     2:16.07 (35.66)
        2:57.88 (41.81)     3:40.66 (42.78)     4:13.91 (33.25)     4:47.10 (33.19)
  5 Lau, Jacky                14 Twisters-MR          4:35.63    4:47.59        
                  29.46     1:03.86 (34.40)     1:40.73 (36.87)     2:16.94 (36.21)
        2:58.32 (41.38)     3:41.10 (42.78)     4:15.47 (34.37)     4:47.59 (32.12)
  6 Kim, Sean Y               13 Twisters-MR          4:54.39    4:55.20        
                  30.33     1:05.45 (35.12)     1:43.23 (37.78)     2:19.91 (36.68)
        3:03.51 (43.60)     3:47.77 (44.26)     4:22.51 (34.74)     4:55.20 (32.69)
  7 Li, Matthew               14 FLY-MR               5:10.00    4:55.95        
                  29.00     1:03.74 (34.74)     1:42.39 (38.65)     2:20.08 (37.69)
        3:03.24 (43.16)     3:46.43 (43.19)     4:22.05 (35.62)     4:55.95 (33.90)
  8 Yan, Jeffrey              14 FLY-MR               5:10.00    5:21.81        
                  31.24     1:10.76 (39.52)     1:50.12 (39.36)     2:28.84 (38.72)
        3:15.79 (46.95)     4:04.09 (48.30)     4:43.12 (39.03)     5:21.81 (38.69)
  9 Shi, Hao                  14 FLY-MR               5:10.00    5:24.80        
                  31.66     1:08.76 (37.10)     1:50.87 (42.11)     2:33.75 (42.88)
        3:20.77 (47.02)     4:08.66 (47.89)     4:47.73 (39.07)     5:24.80 (37.07)
 10 WU, George                13 FLY-MR               5:10.00    5:39.56        
                  36.26     1:20.88 (44.62)     2:04.37 (43.49)     2:48.50 (44.13)
        3:36.23 (47.73)     4:24.87 (48.64)     5:02.60 (37.73)     5:39.56 (36.96)
 -- Wan, Nicholas J           14 FLY-MR               5:10.00         DQ        
                  31.11     1:10.04 (38.93)     1:52.79 (42.75)     2:34.90 (42.11)
        3:23.58 (48.68)     4:14.23 (50.65)     4:54.16 (39.93)          DQ (38.83)
 
Boys 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    3:33.65    3:33.34        
     1) Lau, Jacky 14                   2) Georgescu, Ronald F 14         
     3) Torres, David J 14              4) Ching, Benjamin G 13           
                  26.46       54.69 (54.69)     1:20.59 (25.90)     1:48.73 (54.04)
        2:14.40 (25.67)     2:42.46 (53.73)     3:06.81 (24.35)     3:33.34 (50.88)
  2 Abbe Clubhouse Swim Team-MR  'A'                  3:45.00    3:49.28        
     1) McKenna, Brian W 14             2) Chow, Kevin 14                 
     3) Lin, Aaron 14                   4) Kan, Dennis 14                 
                  25.29       53.79 (53.79)     1:19.95 (26.16)     1:50.88 (57.09)
        2:18.96 (28.08)     2:49.56 (58.68)     3:17.30 (27.74)     3:49.28 (59.72)
  3 Flushing YMCA-MR  'B'                             3:59.08    4:06.21        
     1) Mercurio, Joseph 13             2) Qiao, Andrew 14                
     3) Chen, Oliver 14                 4) Grippo, Joseph 13              
                  28.74   1:01.83 (1:01.83)     1:30.57 (28.74)   2:02.01 (1:00.18)
        2:30.87 (28.86)   3:04.93 (1:02.92)     3:32.84 (27.91)   4:06.21 (1:01.28)
  4 Flushing YMCA-MR  'C'                             4:10.10    4:11.09        
     1) WU, George 13                   2) Bharat, Ryan 14                
     3) Knight, Jordan 13               4) Reyes, Christopher 13          
                  29.48   1:02.47 (1:02.47)     1:33.15 (30.68)   2:05.96 (1:03.49)
        2:35.05 (29.09)   3:08.13 (1:02.17)     3:37.36 (29.23)   4:11.09 (1:02.96)
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:51.95    1:48.52        
     1) Torres, David J 14              2) Ching, Benjamin G 13           
     3) Georgescu, Ronald F 14          4) Lau, Jacky 14                  
                  27.81       50.88 (23.07)     1:23.89 (33.01)     1:48.52 (24.63)
  2 Abbe Clubhouse Swim Team-MR  'A'                  1:55.00    1:52.62        
     1) McKenna, Brian W 14             2) Lin, Aaron 14                  
     3) Chow, Kevin 14                  4) Kan, Dennis 14                 
                  26.05       58.69 (32.64)     1:28.09 (29.40)     1:52.62 (24.53)
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                             1:57.53    1:58.26        
     1) Yan, Jeffrey 14                 2) Chen, Oliver 14                
     3) Mercurio, Joseph 13             4) Li, Matthew 14                 
                  31.98     1:05.83 (33.85)     1:34.94 (29.11)     1:58.26 (23.32)
  4 Flushing YMCA-MR  'B'                             2:02.28    2:02.16        
     1) Qiao, Andrew 14                 2) Knight, Jordan 13              
     3) Shi, Hao 14                     4) Wan, Nicholas J 14             
                  32.43     1:07.70 (35.27)     1:36.13 (28.43)     2:02.16 (26.03)
  5 Flushing YMCA-MR  'C'                             2:08.56    2:10.73        
     1) Grippo, Joseph 13               2) Bharat, Ryan 14                
     3) Zhan, Edmund 13                 4) WU, George 13                  
                  35.67       51.70 (16.03)     1:13.63 (21.93)     2:10.73 (57.10)
 
Boys Open 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  25.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gavrilchin, Mihail A      21 OWA-MR                 21.57      21.83        
  2 Kelly, Brian A            22 NYAC-MR                22.00      21.89        
  3 Sangtippawan, Chudchane   16 Twisters-MR            22.45      22.81        
  4 Kim, Kenny L              17 FLY-MR                 22.39      22.88        
  5 Fillingham, Yale A        24 NYAC-MR                22.51      22.95        
  6 Foos, Craig R             31 NYAC-MR                23.30      23.10        
  7 Weir, Paul S              23 NYAC-MR                23.30      23.12        
  8 Bacci, Ryan D             16 FLY-MR                 22.89      23.36        
  9 Griffis, David F          24 NYAC-MR                23.00      23.51        
 10 Dokonal, Jan              17 OWA-MR                 22.97      23.60        
 11 Polanco, Jose A           18 Twisters-MR            23.77      23.71        
 12 Smitham, Max T            17 OWA-MR                 23.78      23.76        
 13 Chang, Adam Y             17 FLY-MR                 22.93      23.80        
 14 Wadolowski, Thomas        15 Twisters-MR            23.15      23.82        
 15 Khan, Rana Z              19 Abbe Swim Team-MR      23.00      23.87        
 16 Doherty, Christopher      15 Twisters-MR            23.96      23.97        
 17 Collins, Matthew J        15 FLY-MR                 23.68      23.98        
 18 Dupres, Paul P            17 RedTails-MR            23.19      24.01        
 19 Harris, Gavin H           22 NYAC-MR                23.32      24.12        
 20 Sweeney, PJ               16 WAC-MR                 24.12      24.19        
 20 Dupres, Abel              15 RedTails-MR            23.65      24.19        
 22 Spinosa, Adam G           16 Flying Dolphins-MR     24.50      24.48        
 23 Guelly, Stefan M          17 FLY-MR                 23.50      24.58        
 24 Pickel, Cody              16 FLY-MR                 24.29      24.60        
 25 Gilroy, Liam J            29 NYAC-MR                23.50      24.70        
 25 Graziano, Matt            17 WAC-MR                 24.44      24.70        
 27 Shi, Guanqun              17 FLY-MR                 24.95      24.97        
 28 Lam, Aaron                16 Abbe Swim Team-MR      24.50      24.99        
 29 Chu, Allen                16 FLY-MR                 25.47      25.02        
 30 Polanco, Christopher A    16 Twisters-MR            25.10      25.09        
 31 Solomon, Jordan P         17 OWA-MR                 24.04      25.11        
 32 Yanez, Gabriel F          17 Twisters-MR            24.68      25.18        
 32 Wu, Kevin                 16 OWA-MR                 25.15      25.18        
 34 Podrecca, Milan M         18 OWA-MR                 24.08      25.19        
 35 Russo, Cameron J          16 OWA-MR                 24.63      25.23        
 36 Wallace, Theodore J       17 Bluefish-MR            24.83      25.34        
 37 Navy, Daniel L            16 Flying Dolphins-MR     25.45      25.37        
 38 Rusinak, Lucas S          15 WAC-MR                 25.24      25.39        
 39 Lewis, Khalid A           18 Twisters-MR            24.82      25.66        
 39 Schilling, Daniel         17 Bluefish-MR            25.00      25.66        
 41 Ting, Alex                16 FLY-MR                 25.50      25.99        
 42 Lee, Doohyun              17 FLY-MR                 25.50      26.16        
 43 Romero, Andres            16 FLY-MR                 25.50      26.24        
 44 Donis, Daniel F           16 FLY-MR                 25.50      26.40        
 45 Pepe, Erik K              15 FLY-MR                 25.50      26.85        
 46 Muchnik, Allan            16 FLY-MR                 25.50      27.03        
 47 Tang, Perry               16 FLY-MR                 25.50      27.17        
 48 Ng, Alexander             15 FLY-MR                 25.50      27.56        
 49 Joa, Austin N             15 FLY-MR                 25.50      28.50        
 
Boys Open 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  55.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangtippawan, Chudchane   16 Twisters-MR            49.70      49.25        
                  23.30       49.25 (25.95)                                        
  2 Bacci, Ryan D             16 FLY-MR                 50.00      50.40        
                  24.02       50.40 (26.38)                                        
  3 Collins, Matthew J        15 FLY-MR                 50.66      50.74        
                  24.78       50.74 (25.96)                                        
  4 Diette, Daniel F          25 NYAC-MR                55.49      50.79        
                  24.24       50.79 (26.55)                                        
  5 Foos, Craig R             31 NYAC-MR                51.00      50.94        
                  24.31       50.94 (26.63)                                        
  6 Blaze, Cliff F            38 NYAC-MR                53.00      50.95        
                  24.70       50.95 (26.25)                                        
  7 Wadolowski, Thomas        15 Twisters-MR            50.80      51.25        
                  24.76       51.25 (26.49)                                        
  8 Dokonal, Jan              17 OWA-MR                 50.76      51.38        
                  24.45       51.38 (26.93)                                        
  9 Polanco, Jose A           18 Twisters-MR            52.48      51.69        
                  24.64       51.69 (27.05)                                        
 10 Caputo, Mike              17 WAC-MR                 50.64      51.80        
                  25.05       51.80 (26.75)                                        
 11 Chang, Adam Y             17 FLY-MR                 50.18      52.10        
                  24.99       52.10 (27.11)                                        
 12 Doherty, Christopher      15 Twisters-MR            52.11      52.15        
                  24.97       52.15 (27.18)                                        
 13 Thermos, Yianni           15 WAC-MR                 52.77      52.52        
                  25.21       52.52 (27.31)                                        
 14 Smitham, Max T            17 OWA-MR                 52.85      52.58        
                  24.72       52.58 (27.86)                                        
 15 Sweeney, PJ               16 WAC-MR                 51.68      52.79        
                  25.32       52.79 (27.47)                                        
 16 Collins, Danny P          17 FLY-MR                 53.01      52.90        
                  25.70       52.90 (27.20)                                        
 17 Dupres, Abel              15 RedTails-MR            51.43      53.02        
                  25.13       53.02 (27.89)                                        
 17 Dupres, Paul P            17 RedTails-MR            50.34      53.02        
                  24.98       53.02 (28.04)                                        
 19 Pickel, Cody              16 FLY-MR                 51.55      53.18        
                  25.31       53.18 (27.87)                                        
 20 Solomon, Jordan P         17 OWA-MR                 52.11      53.33        
                  25.79       53.33 (27.54)                                        
 21 Wu, Kevin                 16 OWA-MR                 54.51      53.41        
                  26.05       53.41 (27.36)                                        
 22 Graziano, Matt            17 WAC-MR                 52.73      53.43        
                  25.27       53.43 (28.16)                                        
 22 Guelly, Stefan M          17 FLY-MR                 52.40      53.43        
                  25.60       53.43 (27.83)                                        
 24 Ernst, Douglas A          25 NYAC-MR                55.00      53.61        
                  25.43       53.61 (28.18)                                        
 25 Podrecca, Milan M         18 OWA-MR                 52.57      54.01        
                  25.69       54.01 (28.32)                                        
 26 Garcia, Stefan            15 FLY-MR                 54.74      54.53        
                  26.18       54.53 (28.35)                                        
 27 Polanco, Christopher A    16 Twisters-MR            54.83      54.55        
                  26.12       54.55 (28.43)                                        
 27 Russo, Cameron J          16 OWA-MR                 54.79      54.55        
                  26.16       54.55 (28.39)                                        
 29 Chu, Allen                16 FLY-MR                 55.50      55.01        
                  26.47       55.01 (28.54)                                        
 30 Rusinak, Lucas S          15 WAC-MR                 54.44      55.39        
                  26.85       55.39 (28.54)                                        
 31 Yanez, Gabriel F          17 Twisters-MR            53.76      55.84        
                  26.54       55.84 (29.30)                                        
 32 Shi, Guanqun              17 FLY-MR                 55.50      56.34        
                  26.68       56.34 (29.66)                                        
 33 Lee, Doohyun              17 FLY-MR                 55.50      56.77        
                  27.02       56.77 (29.75)                                        
 34 Hendershot, Billy G       16 FLY-MR                 55.50      57.32        
                  28.09       57.32 (29.23)                                        
 35 Donis, Daniel F           16 FLY-MR                 55.00      57.88        
                  27.79       57.88 (30.09)                                        
 36 Pepe, Erik K              15 FLY-MR                 55.50      58.75        
                  28.33       58.75 (30.42)                                        
 37 Romero, Andres            16 FLY-MR                 55.50      58.88        
                  28.18       58.88 (30.70)                                        
 38 Tang, Perry               16 FLY-MR                 55.50      59.26        
                  28.59       59.26 (30.67)                                        
 39 Ng, Justin                17 FLY-MR                 55.50      59.33        
                  27.51       59.33 (31.82)                                        
 40 Muchnik, Allan            16 FLY-MR                 55.50    1:00.06        
                  27.75     1:00.06 (32.31)                                        
 41 Lock, Vincent             16 FLY-MR                 55.50    1:00.08        
                  28.37     1:00.08 (31.71)                                        
 42 Joa, Austin N             15 FLY-MR                 55.50    1:00.42        
                  29.03     1:00.42 (31.39)                                        
 -- Kim, Kenny L              17 FLY-MR                 49.48         DQ        
 
Boys Open 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:01.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangtippawan, Chudchane   16 Twisters-MR          1:51.30    1:49.57        
                  25.87       53.68 (27.81)     1:21.64 (27.96)     1:49.57 (27.93)
  2 Collins, Matthew J        15 FLY-MR               1:49.45    1:49.86        
                  25.53       53.74 (28.21)     1:22.24 (28.50)     1:49.86 (27.62)
  3 Caputo, Mike              17 WAC-MR               1:48.87    1:50.36        
                  26.18       53.71 (27.53)     1:21.84 (28.13)     1:50.36 (28.52)
  4 Weir, Paul S              23 NYAC-MR              1:54.00    1:52.39        
                  25.39       53.85 (28.46)     1:23.06 (29.21)     1:52.39 (29.33)
  5 Wadolowski, Thomas        15 Twisters-MR          1:51.74    1:52.61        
                  25.61       54.33 (28.72)     1:23.36 (29.03)     1:52.61 (29.25)
  6 DeMarco, Dan J            28 NYAC-MR              1:50.00    1:53.36        
                  26.70       54.79 (28.09)     1:24.01 (29.22)     1:53.36 (29.35)
  7 Bacci, Ryan D             16 FLY-MR               1:50.52    1:53.57        
                  26.38       54.92 (28.54)     1:24.47 (29.55)     1:53.57 (29.10)
  8 Thermos, Yianni           15 WAC-MR               1:56.25    1:53.94        
                  25.68       55.05 (29.37)     1:25.46 (30.41)     1:53.94 (28.48)
  9 Pickel, Cody              16 FLY-MR               1:51.11    1:54.29        
                  25.81       54.43 (28.62)     1:24.01 (29.58)     1:54.29 (30.28)
 10 Doherty, Christopher      15 Twisters-MR          1:53.95    1:54.39        
                  25.87       54.51 (28.64)     1:24.39 (29.88)     1:54.39 (30.00)
 11 Sweeney, PJ               16 WAC-MR               1:53.59    1:54.50        
                  26.59       55.80 (29.21)     1:25.38 (29.58)     1:54.50 (29.12)
 12 Kim, Kenny L              17 FLY-MR               1:53.34    1:54.86        
                  25.69       53.86 (28.17)     1:23.80 (29.94)     1:54.86 (31.06)
 13 Chang, Adam Y             17 FLY-MR               1:51.90    1:55.95        
                  26.64       55.36 (28.72)     1:25.32 (29.96)     1:55.95 (30.63)
 14 Meena, Elliot P           24 NYAC-MR              2:00.99    1:56.20        
                  28.50       57.79 (29.29)     1:27.55 (29.76)     1:56.20 (28.65)
 15 Solomon, Jordan P         17 OWA-MR               1:49.86    1:56.40        
                  26.70       55.45 (28.75)     1:25.69 (30.24)     1:56.40 (30.71)
 16 Domagala, Michael         12 Twisters-MR          1:56.00    1:56.67        
                  26.13       55.34 (29.21)     1:25.90 (30.56)     1:56.67 (30.77)
 17 Hendershot, Billy G       16 FLY-MR               1:55.56    1:56.69        
                  27.62       57.05 (29.43)     1:26.88 (29.83)     1:56.69 (29.81)
 18 Wu, Kevin                 16 OWA-MR               1:56.29    1:56.89        
                  26.05       55.03 (28.98)     1:25.20 (30.17)     1:56.89 (31.69)
 19 Garcia, Stefan            15 FLY-MR               1:57.44    1:57.06        
                  27.03       56.63 (29.60)     1:26.83 (30.20)     1:57.06 (30.23)
 20 Dokonal, Jan              17 OWA-MR               1:50.31    1:57.12        
                  25.79       54.53 (28.74)     1:25.26 (30.73)     1:57.12 (31.86)
 21 Rusinak, Lucas S          15 WAC-MR               1:56.78    1:57.80        
                  26.57       56.71 (30.14)     1:27.82 (31.11)     1:57.80 (29.98)
 22 Smitham, Max T            17 OWA-MR               2:00.54    1:57.98        
                  26.18       55.77 (29.59)     1:26.96 (31.19)     1:57.98 (31.02)
 23 Graziano, Matt            17 WAC-MR               1:56.76    1:58.74        
                  26.17       56.25 (30.08)     1:27.82 (31.57)     1:58.74 (30.92)
 24 Podrecca, Milan M         18 OWA-MR               2:00.46    1:59.34        
                  27.14       56.92 (29.78)     1:28.06 (31.14)     1:59.34 (31.28)
 25 Yanez, Gabriel F          17 Twisters-MR          1:58.01    2:01.50        
                  27.54       57.85 (30.31)     1:29.28 (31.43)     2:01.50 (32.22)
 26 Guelly, Stefan M          17 FLY-MR               1:57.48    2:03.50        
                  28.52     1:00.14 (31.62)     1:32.99 (32.85)     2:03.50 (30.51)
 27 Mammano, Christopher T    17 FLY-MR               1:56.81    2:03.71        
                  28.86     1:00.27 (31.41)     1:32.85 (32.58)     2:03.71 (30.86)
 28 Chu, Allen                16 FLY-MR               2:01.00    2:06.92        
                  28.56     1:00.30 (31.74)     1:34.62 (34.32)     2:06.92 (32.30)
 29 Shi, Guanqun              17 FLY-MR               2:01.00    2:09.30        
                  28.04       59.94 (31.90)     1:34.26 (34.32)     2:09.30 (35.04)
 30 Wallace, Theodore J       17 Bluefish-MR          2:00.15    2:09.64        
                  28.96     1:02.21 (33.25)     1:36.44 (34.23)     2:09.64 (33.20)
 31 Romero, Andres            16 FLY-MR               2:01.00    2:09.91        
                  28.38     1:00.78 (32.40)     1:35.33 (34.55)     2:09.91 (34.58)
 32 Pepe, Erik K              15 FLY-MR               2:01.00    2:11.00        
                  29.85     1:03.44 (33.59)     1:38.21 (34.77)     2:11.00 (32.79)
 33 Lee, Doohyun              17 FLY-MR               2:01.00    2:11.07        
                  27.78       59.55 (31.77)     1:34.07 (34.52)     2:11.07 (37.00)
 34 Donis, Daniel F           16 FLY-MR               2:01.00    2:11.10        
                  30.06     1:03.17 (33.11)     1:38.99 (35.82)     2:11.10 (32.11)
 35 Ting, Alex                16 FLY-MR               2:01.00    2:14.70        
                  29.45     1:02.54 (33.09)     1:38.61 (36.07)     2:14.70 (36.09)
 36 Schilling, Daniel         17 Bluefish-MR          2:01.00    2:16.08        
                  28.43     1:02.76 (34.33)     1:39.69 (36.93)     2:16.08 (36.39)
 37 Tang, Perry               16 FLY-MR               2:01.00    2:17.42        
                  30.31     1:04.85 (34.54)     1:41.06 (36.21)     2:17.42 (36.36)
 
Boys Open 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  5:25.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Matthew J        15 FLY-MR               4:52.37    4:49.46        
                  25.93       54.71 (28.78)     1:24.12 (29.41)     1:54.25 (30.13)
        2:23.79 (29.54)     2:53.17 (29.38)     3:22.85 (29.68)     3:52.16 (29.31)
        4:21.42 (29.26)     4:49.46 (28.04)                                        
  2 Caputo, Mike              17 WAC-MR               4:46.79    4:53.21        
                  26.43       55.36 (28.93)     1:24.68 (29.32)     1:54.35 (29.67)
        2:23.52 (29.17)     2:53.54 (30.02)     3:23.73 (30.19)     3:54.27 (30.54)
        4:24.08 (29.81)     4:53.21 (29.13)                                        
  3 Barbosa, Larry S          15 Twisters-MR          4:59.98    5:03.00        
                  27.12       56.69 (29.57)     1:27.14 (30.45)     1:57.79 (30.65)
        2:28.57 (30.78)     2:59.26 (30.69)     3:30.10 (30.84)     4:01.15 (31.05)
        4:32.51 (31.36)     5:03.00 (30.49)                                        
  4 Pickel, Cody              16 FLY-MR               5:03.07    5:04.41        
                  27.05       57.60 (30.55)     1:28.42 (30.82)     1:59.53 (31.11)
        2:30.56 (31.03)     3:01.89 (31.33)     3:32.65 (30.76)     4:03.43 (30.78)
        4:34.10 (30.67)     5:04.41 (30.31)                                        
  5 Hendershot, Billy G       16 FLY-MR               5:05.08    5:06.07        
                  28.51       58.77 (30.26)     1:29.71 (30.94)     2:00.72 (31.01)
        2:31.71 (30.99)     3:02.75 (31.04)     3:33.67 (30.92)     4:04.81 (31.14)
        4:35.86 (31.05)     5:06.07 (30.21)                                        
  6 Sweeney, PJ               16 WAC-MR               5:01.67    5:06.18        
                  27.46       57.24 (29.78)     1:28.02 (30.78)     1:59.14 (31.12)
        2:30.42 (31.28)     3:01.92 (31.50)     3:33.27 (31.35)     4:04.82 (31.55)
        4:36.05 (31.23)     5:06.18 (30.13)                                        
  7 Thermos, Yianni           15 WAC-MR               5:06.12    5:07.16        
                  27.03       58.36 (31.33)     1:29.66 (31.30)     2:01.17 (31.51)
        2:32.52 (31.35)     3:04.51 (31.99)     3:35.93 (31.42)     4:06.99 (31.06)
        4:38.22 (31.23)     5:07.16 (28.94)                                        
  8 Garcia, Stefan            15 FLY-MR               5:10.18    5:12.80        
                  27.02       57.47 (30.45)     1:29.04 (31.57)     2:00.81 (31.77)
        2:32.98 (32.17)     3:04.98 (32.00)     3:37.48 (32.50)     4:09.88 (32.40)
        4:42.00 (32.12)     5:12.80 (30.80)                                        
  9 Collins, Danny P          17 FLY-MR               5:01.71    5:13.78        
                  27.25       59.17 (31.92)     1:31.62 (32.45)     2:04.79 (33.17)
        2:37.61 (32.82)     3:09.89 (32.28)     3:41.19 (31.30)     4:12.59 (31.40)
        4:42.72 (30.13)     5:13.78 (31.06)                                        
 10 Rusinak, Lucas S          15 WAC-MR               5:12.45    5:19.96        
                  27.42       59.01 (31.59)     1:30.68 (31.67)     2:03.37 (32.69)
        2:35.88 (32.51)     3:08.69 (32.81)     3:41.48 (32.79)     4:14.94 (33.46)
        4:48.28 (33.34)     5:19.96 (31.68)                                        
 11 Wu, Kevin                 16 OWA-MR               5:18.20    5:28.01        
                  28.20       59.16 (30.96)     1:31.76 (32.60)     2:05.09 (33.33)
        2:39.43 (34.34)     3:13.14 (33.71)     3:48.07 (34.93)     4:22.10 (34.03)
        4:55.88 (33.78)     5:28.01 (32.13)                                        
 12 Holtzman, Scott J         15 OWA-MR                    NT    5:33.09        
                  29.28     1:01.31 (32.03)     1:34.01 (32.70)     2:07.74 (33.73)
        2:42.15 (34.41)     3:16.47 (34.32)     3:51.26 (34.79)     4:25.67 (34.41)
        4:59.80 (34.13)     5:33.09 (33.29)                                        
 13 Pepe, Erik K              15 FLY-MR               5:25.00    5:48.09        
                  29.39     1:02.99 (33.60)     1:37.67 (34.68)     2:13.01 (35.34)
        2:49.04 (36.03)     3:24.97 (35.93)     4:01.25 (36.28)     4:38.16 (36.91)
        5:13.38 (35.22)     5:48.09 (34.71)                                        
 14 Romero, Andres            16 FLY-MR               5:25.00    5:58.46        
                  29.18     1:01.58 (32.40)     1:36.74 (35.16)     2:13.47 (36.73)
        2:50.92 (37.45)     3:28.89 (37.97)     4:07.14 (38.25)     4:45.37 (38.23)
        5:22.86 (37.49)     5:58.46 (35.60)                                        
 
Boys Open 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Qualifying:  11:10.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caputo, Mike              17 WAC-MR               9:47.18   10:15.48        
                  28.16       59.02 (30.86)     1:29.44 (30.42)     1:59.93 (30.49)
        2:30.49 (30.56)     3:01.20 (30.71)     3:32.31 (31.11)     4:03.33 (31.02)
        4:34.80 (31.47)     5:05.61 (30.81)     5:36.40 (30.79)     6:07.91 (31.51)
        6:39.79 (31.88)     7:10.69 (30.90)     7:41.10 (30.41)     8:12.87 (31.77)
        8:44.42 (31.55)     9:15.05 (30.63)     9:45.64 (30.59)    10:15.48 (29.84)
  2 Sweeney, PJ               16 WAC-MR              10:27.10   10:20.35        
                  28.33       59.44 (31.11)     1:30.61 (31.17)     2:01.86 (31.25)
        2:32.70 (30.84)     3:04.17 (31.47)     3:35.68 (31.51)     4:07.46 (31.78)
        4:38.82 (31.36)     5:10.23 (31.41)     5:41.37 (31.14)     6:13.00 (31.63)
        6:44.59 (31.59)     7:15.56 (30.97)     7:46.62 (31.06)     8:17.93 (31.31)
        8:49.32 (31.39)     9:20.09 (30.77)     9:50.72 (30.63)    10:20.35 (29.63)
  3 Collins, Matthew J        15 FLY-MR              10:14.41   10:25.09        
                  28.57       59.78 (31.21)     1:31.65 (31.87)     2:03.83 (32.18)
        2:36.28 (32.45)     3:07.35 (31.07)     3:39.20 (31.85)     4:11.57 (32.37)
        4:44.05 (32.48)     5:17.07 (33.02)     5:47.34 (30.27)     6:18.84 (31.50)
        6:50.22 (31.38)     7:21.75 (31.53)     7:53.16 (31.41)     8:22.69 (29.53)
        8:53.32 (30.63)     9:24.57 (31.25)     9:55.49 (30.92)    10:25.09 (29.60)
  4 Hendershot, Billy G       16 FLY-MR              10:32.59   10:27.36        
                  29.33     1:00.27 (30.94)     1:31.62 (31.35)     2:03.22 (31.60)
        2:34.94 (31.72)     3:06.27 (31.33)     3:37.52 (31.25)     4:08.99 (31.47)
        4:40.33 (31.34)     5:11.90 (31.57)     5:43.06 (31.16)     6:14.30 (31.24)
        6:45.64 (31.34)     7:17.02 (31.38)     7:48.63 (31.61)     8:20.37 (31.74)
        8:52.43 (32.06)     9:24.35 (31.92)     9:56.34 (31.99)    10:27.36 (31.02)
  5 Rusinak, Lucas S          15 WAC-MR              10:45.45   10:50.14        
                  28.14       59.90 (31.76)     1:32.67 (32.77)     2:06.38 (33.71)
        2:38.98 (32.60)     3:12.04 (33.06)     3:45.28 (33.24)     4:18.05 (32.77)
        4:51.52 (33.47)     5:25.00 (33.48)     5:58.56 (33.56)     6:31.59 (33.03)
        7:04.23 (32.64)     7:37.27 (33.04)     8:10.19 (32.92)     8:42.45 (32.26)
        9:14.88 (32.43)     9:47.39 (32.51)    10:19.27 (31.88)    10:50.14 (30.87)
  6 Pickel, Cody              16 FLY-MR              10:40.82   10:51.20        
                  28.85       59.95 (31.10)     1:31.88 (31.93)     2:03.76 (31.88)
        2:36.10 (32.34)     3:08.74 (32.64)     3:39.92 (31.18)     4:12.04 (32.12)
        4:44.97 (32.93)     5:17.94 (32.97)     5:50.39 (32.45)     6:23.83 (33.44)
        6:57.76 (33.93)     7:31.85 (34.09)     8:05.74 (33.89)     8:39.52 (33.78)
        9:13.19 (33.67)     9:46.94 (33.75)    10:19.26 (32.32)    10:51.20 (31.94)
  7 Romero, Andres            16 FLY-MR              11:10.00   12:25.14        
                  29.50     1:02.16 (32.66)     1:38.15 (35.99)     2:14.96 (36.81)
        2:53.28 (38.32)     3:31.09 (37.81)     4:08.78 (37.69)     4:46.94 (38.16)
        5:24.92 (37.98)     6:03.30 (38.38)     6:43.20 (39.90)     7:22.76 (39.56)
        8:01.95 (39.19)     8:40.05 (38.10)     9:18.54 (38.49)     9:57.17 (38.63)
       10:36.32 (39.15)    11:14.54 (38.22)    11:50.04 (35.50)    12:25.14 (35.10)
  8 Reyes, Christopher        13 FLY-MR              11:10.00   13:01.31        
                  32.23     1:09.04 (36.81)     1:47.78 (38.74)     2:26.93 (39.15)
        3:06.10 (39.17)     3:46.26 (40.16)     4:26.14 (39.88)     5:06.26 (40.12)
        5:46.21 (39.95)     6:26.77 (40.56)     7:06.44 (39.67)     7:47.21 (40.77)
        8:27.26 (40.05)     9:07.50 (40.24)     9:47.23 (39.73)    10:26.46 (39.23)
       11:06.79 (40.33)    11:46.03 (39.24)    12:25.16 (39.13)    13:01.31 (36.15)
 
Boys Open 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Matthew J        15 FLY-MR              17:14.06   16:58.56        
                  28.11       58.93 (30.82)     1:30.07 (31.14)     2:01.36 (31.29)
        2:32.23 (30.87)     3:02.90 (30.67)     3:33.58 (30.68)     4:04.39 (30.81)
        4:35.45 (31.06)     5:06.65 (31.20)     5:37.93 (31.28)     6:08.81 (30.88)
        6:39.70 (30.89)     7:10.75 (31.05)     7:41.66 (30.91)     8:12.76 (31.10)
        8:43.87 (31.11)     9:14.77 (30.90)     9:46.07 (31.30)    10:17.39 (31.32)
       10:48.03 (30.64)    11:18.96 (30.93)    11:49.89 (30.93)    12:20.90 (31.01)
       12:52.12 (31.22)    13:23.30 (31.18)    13:54.55 (31.25)    14:25.21 (30.66)
       14:56.66 (31.45)    15:28.68 (32.02)    15:59.19 (30.51)    16:29.53 (30.34)
       16:58.56 (29.03)
  2 Barbosa, Larry S          15 Twisters-MR         17:14.01   17:10.43        
                  28.44       59.24 (30.80)     1:30.38 (31.14)     2:01.66 (31.28)
        2:32.92 (31.26)     3:04.01 (31.09)     3:35.10 (31.09)     4:06.12 (31.02)
        4:37.44 (31.32)     5:08.72 (31.28)     5:39.86 (31.14)     6:11.08 (31.22)
        6:42.26 (31.18)     7:13.43 (31.17)     7:44.90 (31.47)     8:15.83 (30.93)
        8:46.89 (31.06)     9:17.96 (31.07)     9:49.05 (31.09)    10:20.17 (31.12)
       10:51.57 (31.40)    11:22.62 (31.05)    11:53.61 (30.99)    12:25.28 (31.67)
       12:57.08 (31.80)    13:28.61 (31.53)    14:00.50 (31.89)    14:32.56 (32.06)
       15:04.50 (31.94)    15:36.08 (31.58)    16:08.01 (31.93)    16:39.61 (31.60)
       17:10.43 (30.82)
  3 Caputo, Mike              17 WAC-MR              16:21.50   17:18.60        
                  28.29       59.22 (30.93)     1:30.06 (30.84)     2:01.57 (31.51)
        2:32.72 (31.15)     3:03.75 (31.03)     3:34.71 (30.96)     4:05.83 (31.12)
        4:37.31 (31.48)     5:08.75 (31.44)     5:40.11 (31.36)     6:10.88 (30.77)
        6:41.93 (31.05)     7:13.41 (31.48)     7:44.82 (31.41)     8:15.33 (30.51)
        8:47.10 (31.77)     9:18.99 (31.89)     9:50.98 (31.99)    10:22.69 (31.71)
       10:54.68 (31.99)    11:26.94 (32.26)    11:58.83 (31.89)    12:31.15 (32.32)
       13:03.50 (32.35)    13:35.58 (32.08)    14:07.96 (32.38)    14:40.49 (32.53)
       15:12.67 (32.18)    15:44.40 (31.73)    16:16.23 (31.83)    16:48.07 (31.84)
       17:18.60 (30.53)
  4 Hendershot, Billy G       16 FLY-MR              17:25.98   17:38.37        
                  29.44     1:00.02 (30.58)     1:31.29 (31.27)     2:02.67 (31.38)
        2:34.06 (31.39)     3:05.43 (31.37)     3:36.91 (31.48)     4:08.54 (31.63)
        4:40.13 (31.59)     5:11.87 (31.74)     5:43.89 (32.02)     6:15.60 (31.71)
        6:47.61 (32.01)     7:19.68 (32.07)     7:51.66 (31.98)     8:23.41 (31.75)
        8:55.25 (31.84)     9:27.32 (32.07)     9:59.61 (32.29)    10:31.79 (32.18)
       11:03.93 (32.14)    11:36.37 (32.44)    12:09.09 (32.72)    12:41.58 (32.49)
       13:14.42 (32.84)    13:46.82 (32.40)    14:20.22 (33.40)    14:53.05 (32.83)
       15:26.31 (33.26)    15:59.60 (33.29)    16:32.74 (33.14)    17:05.84 (33.10)
       17:38.37 (32.53)
  5 Pickel, Cody              16 FLY-MR              17:47.65   18:27.64        
                  28.72     1:00.19 (31.47)     1:32.48 (32.29)     2:04.83 (32.35)
        2:37.46 (32.63)     3:10.75 (33.29)     3:43.88 (33.13)     4:17.18 (33.30)
        4:50.21 (33.03)     5:22.93 (32.72)     5:56.25 (33.32)     6:29.66 (33.41)
        7:03.13 (33.47)     7:37.19 (34.06)     8:11.63 (34.44)     8:46.21 (34.58)
        9:19.13 (32.92)     9:53.31 (34.18)    10:27.76 (34.45)    11:02.37 (34.61)
       11:37.37 (35.00)    12:09.92 (32.55)    12:44.07 (34.15)    13:18.76 (34.69)
       13:53.14 (34.38)    14:27.83 (34.69)    15:02.51 (34.68)    15:37.24 (34.73)
       16:12.17 (34.93)    16:46.56 (34.39)    17:20.79 (34.23)    17:54.72 (33.93)
       18:27.64 (32.92)
  6 Sangtippawan, Chudchane   16 Twisters-MR         17:45.04   18:36.95        
                  27.89       58.55 (30.66)     1:29.90 (31.35)     2:01.73 (31.83)
        2:33.97 (32.24)     3:06.99 (33.02)     3:40.66 (33.67)     4:14.74 (34.08)
        4:48.44 (33.70)     5:23.16 (34.72)     5:56.79 (33.63)     6:31.28 (34.49)
        7:06.09 (34.81)     7:40.88 (34.79)     8:15.55 (34.67)     8:51.06 (35.51)
        9:26.53 (35.47)    10:01.51 (34.98)    10:36.75 (35.24)    11:11.34 (34.59)
       11:46.63 (35.29)    12:21.34 (34.71)    12:56.28 (34.94)    13:31.01 (34.73)
       14:06.44 (35.43)    14:41.60 (35.16)    15:16.36 (34.76)    15:50.84 (34.48)
       16:24.90 (34.06)    16:59.04 (34.14)    17:33.53 (34.49)    18:07.33 (33.80)
       18:36.95 (29.62)
 
Boys Open 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rusinak, Lucas S          15 WAC-MR                    NT   17:44.28        
                  28.63     1:00.79 (32.16)     1:33.34 (32.55)     2:05.99 (32.65)
        2:38.33 (32.34)     3:10.60 (32.27)     3:42.77 (32.17)     4:14.98 (32.21)
        4:47.25 (32.27)     5:19.73 (32.48)     5:52.41 (32.68)     6:24.78 (32.37)
        6:57.17 (32.39)     7:29.93 (32.76)     8:02.64 (32.71)     8:35.20 (32.56)
        9:07.82 (32.62)     9:40.14 (32.32)    10:12.20 (32.06)    10:45.20 (33.00)
       11:17.68 (32.48)    11:50.18 (32.50)    12:22.94 (32.76)    12:55.54 (32.60)
       13:28.15 (32.61)    14:00.60 (32.45)    14:32.72 (32.12)    15:05.05 (32.33)
       15:37.25 (32.20)    16:09.51 (32.26)    16:41.82 (32.31)    17:13.72 (31.90)
       17:44.28 (30.56)
  2 Garcia, Stefan            15 FLY-MR                    NT   17:52.82        
                  28.25     1:00.08 (31.83)     1:32.71 (32.63)     2:04.89 (32.18)
        2:37.38 (32.49)     3:09.69 (32.31)     3:42.16 (32.47)     4:14.49 (32.33)
        4:47.05 (32.56)     5:19.37 (32.32)     5:51.66 (32.29)     6:24.16 (32.50)
        6:56.71 (32.55)     7:29.55 (32.84)     8:02.16 (32.61)     8:35.03 (32.87)
        9:07.55 (32.52)     9:40.40 (32.85)    10:12.37 (31.97)    10:45.33 (32.96)
       11:17.94 (32.61)    11:50.49 (32.55)    12:23.35 (32.86)    12:55.77 (32.42)
       13:28.47 (32.70)    14:01.07 (32.60)    14:33.97 (32.90)    15:06.64 (32.67)
       15:39.95 (33.31)    16:13.43 (33.48)    16:46.83 (33.40)    17:20.21 (33.38)
       17:52.82 (32.61)
  3 Stefano, Igor             17 Flying Dolphins-MR        NT   19:20.77        
                  29.15     1:01.23 (32.08)     1:35.44 (34.21)     2:10.08 (34.64)
        2:44.80 (34.72)     3:19.62 (34.82)     3:54.54 (34.92)     4:29.64 (35.10)
        5:05.16 (35.52)     5:40.42 (35.26)     6:16.02 (35.60)     6:51.53 (35.51)
        7:27.16 (35.63)     8:02.83 (35.67)     8:38.51 (35.68)     9:14.91 (36.40)
        9:50.65 (35.74)    10:26.07 (35.42)    11:01.87 (35.80)    11:37.97 (36.10)
       12:13.90 (35.93)    12:49.68 (35.78)    13:25.20 (35.52)    14:00.08 (34.88)
       14:35.00 (34.92)    15:11.13 (36.13)    15:47.47 (36.34)    16:23.39 (35.92)
       17:00.13 (36.74)    17:35.94 (35.81)    18:11.46 (35.52)    18:46.43 (34.97)
       19:20.77 (34.34)
  4 Russo, Cameron J          16 OWA-MR                    NT   19:39.64        
                  28.78     1:00.82 (32.04)     1:34.24 (33.42)     2:08.69 (34.45)
        2:43.26 (34.57)     3:18.05 (34.79)     3:53.71 (35.66)     4:29.82 (36.11)
        5:05.18 (35.36)     5:40.89 (35.71)     6:16.71 (35.82)     6:52.99 (36.28)
        7:28.71 (35.72)     8:04.37 (35.66)     8:40.92 (36.55)     9:16.72 (35.80)
        9:52.52 (35.80)    10:28.29 (35.77)    11:04.25 (35.96)    11:40.88 (36.63)
       12:17.22 (36.34)    12:54.20 (36.98)    13:30.55 (36.35)    14:06.89 (36.34)
       14:43.84 (36.95)    15:21.01 (37.17)    15:58.23 (37.22)    16:35.48 (37.25)
       17:12.92 (37.44)    17:50.18 (37.26)    18:27.45 (37.27)    19:04.19 (36.74)
       19:39.64 (35.45)
  5 WU, Kevin Z               11 UNLGA-MR                  NT   19:54.94        
                  29.28     1:01.58 (32.30)     1:35.37 (33.79)     2:09.60 (34.23)
        2:44.79 (35.19)     3:19.46 (34.67)     3:55.00 (35.54)     4:30.38 (35.38)
        5:05.73 (35.35)     5:40.76 (35.03)     6:16.14 (35.38)     6:50.92 (34.78)
        7:26.83 (35.91)     8:02.59 (35.76)     8:39.13 (36.54)     9:15.38 (36.25)
        9:52.24 (36.86)    10:35.13 (42.89)    11:22.97 (47.84)    11:58.84 (35.87)
       12:35.79 (36.95)    13:13.15 (37.36)    13:50.98 (37.83)    14:27.76 (36.78)
       15:04.63 (36.87)    15:40.12 (35.49)    16:17.19 (37.07)    16:53.95 (36.76)
       17:31.50 (37.55)    18:08.36 (36.86)    18:44.91 (36.55)    19:20.89 (35.98)
       19:54.94 (34.05)
 
Boys Open 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:03.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gavrilchin, Mihail A      21 OWA-MR                 51.62      52.49        
                  25.55       52.49 (26.94)                                        
  2 Kelly, Brian A            22 NYAC-MR                55.50      56.17        
                  27.34       56.17 (28.83)                                        
  3 Doherty, Christopher      15 Twisters-MR            56.26      57.27        
                  28.43       57.27 (28.84)                                        
  4 Collins, Matthew J        15 FLY-MR                 55.73      57.29        
                  28.63       57.29 (28.66)                                        
  5 Thermos, Yianni           15 WAC-MR                 59.56      57.81        
                  27.80       57.81 (30.01)                                        
  6 Dupres, Abel              15 RedTails-MR            56.16      58.45        
                  28.52       58.45 (29.93)                                        
  7 Chang, Adam Y             17 FLY-MR                 57.42      58.63        
                  28.61       58.63 (30.02)                                        
  8 Wadolowski, Thomas        15 Twisters-MR            58.09      58.90        
                  28.90       58.90 (30.00)                                        
  9 Sweeney, PJ               16 WAC-MR                 58.82      59.16        
                  28.24       59.16 (30.92)                                        
 10 Dupres, Paul P            17 RedTails-MR            57.39      59.90        
                  29.58       59.90 (30.32)                                        
 11 Gilroy, Liam J            29 NYAC-MR                59.90    1:00.04        
                  29.61     1:00.04 (30.43)                                        
 12 Collins, Danny P          17 FLY-MR                 56.38    1:00.50        
                  29.33     1:00.50 (31.17)                                        
 13 Dokonal, Jan              17 OWA-MR                 57.09    1:00.92        
                  29.58     1:00.92 (31.34)                                        
 14 Harris, Gavin H           22 NYAC-MR                58.51    1:01.46        
                  29.69     1:01.46 (31.77)                                        
 15 Spinosa, Adam G           16 Flying Dolphins-MR   1:00.94    1:02.25        
                  30.65     1:02.25 (31.60)                                        
 16 Yanez, Gabriel F          17 Twisters-MR          1:00.09    1:02.42        
                  30.38     1:02.42 (32.04)                                        
 17 Solomon, Jordan P         17 OWA-MR                 57.74    1:02.47        
                  30.92     1:02.47 (31.55)                                        
 18 Pickel, Cody              16 FLY-MR               1:01.90    1:03.86        
                  31.09     1:03.86 (32.77)                                        
 19 Stefano, Igor             17 Flying Dolphins-MR   1:02.89    1:04.17        
                  31.34     1:04.17 (32.83)                                        
 20 Lam, Aaron                16 Abbe Swim Team-MR    1:00.00    1:04.24        
                  30.45     1:04.24 (33.79)                                        
 21 Foos, Craig R             31 NYAC-MR                59.00    1:04.99        
                  31.28     1:04.99 (33.71)                                        
 22 Donis, Daniel F           16 FLY-MR               1:03.00    1:06.04        
                  32.84     1:06.04 (33.20)                                        
 23 Pepe, Erik K              15 FLY-MR               1:03.00    1:07.32        
                  32.76     1:07.32 (34.56)                                        
 24 Muchnik, Allan            16 FLY-MR               1:03.00    1:07.61        
                  32.48     1:07.61 (35.13)                                        
 25 Lock, Vincent             16 FLY-MR               1:03.00    1:10.02        
                  33.92     1:10.02 (36.10)                                        
 26 Chu, Allen                16 FLY-MR               1:03.00    1:10.13        
                  34.61     1:10.13 (35.52)                                        
 27 Ng, Alexander             15 FLY-MR               1:03.00    1:14.52        
                  36.92     1:14.52 (37.60)                                        
 28 Tang, Perry               16 FLY-MR               1:03.00    1:14.63        
                  36.73     1:14.63 (37.90)                                        
 29 Romero, Andres            16 FLY-MR               1:03.00    1:15.22        
                  37.26     1:15.22 (37.96)                                        
 30 Joa, Austin N             15 FLY-MR               1:03.00    1:20.74        
                  39.05     1:20.74 (41.69)                                        
 -- Graziano, Matt            17 WAC-MR               1:03.00         DQ        
                  32.03          DQ (33.94)                                        
 
Boys Open 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:16.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Matthew J        15 FLY-MR               2:00.56    2:02.12        
                  30.17     1:01.68 (31.51)     1:32.69 (31.01)     2:02.12 (29.43)
  2 Collins, Danny P          17 FLY-MR               1:58.40    2:03.63        
                  30.21     1:01.82 (31.61)     1:33.04 (31.22)     2:03.63 (30.59)
  3 Wadolowski, Thomas        15 Twisters-MR          2:04.83    2:06.00        
                  30.00     1:01.94 (31.94)     1:34.27 (32.33)     2:06.00 (31.73)
  4 Chang, Adam Y             17 FLY-MR               2:05.40    2:07.38        
                  30.63     1:01.80 (31.17)     1:34.43 (32.63)     2:07.38 (32.95)
  5 Doherty, Christopher      15 Twisters-MR          2:01.80    2:07.88        
                  30.44     1:02.09 (31.65)     1:34.87 (32.78)     2:07.88 (33.01)
  6 Barbosa, Larry S          15 Twisters-MR          2:08.98    2:08.58        
                  30.18     1:02.41 (32.23)     1:36.04 (33.63)     2:08.58 (32.54)
  7 Sweeney, PJ               16 WAC-MR               2:08.50    2:08.63        
                  30.60     1:02.89 (32.29)     1:36.33 (33.44)     2:08.63 (32.30)
  8 Thermos, Yianni           15 WAC-MR               2:08.16    2:08.88        
                  30.08     1:02.72 (32.64)     1:36.38 (33.66)     2:08.88 (32.50)
  9 Garcia, Stefan            15 FLY-MR               2:08.02    2:08.92        
                  30.75     1:03.22 (32.47)     1:36.40 (33.18)     2:08.92 (32.52)
 10 Dupres, Abel              15 RedTails-MR          2:02.02    2:09.01        
                  30.34     1:01.92 (31.58)     1:34.65 (32.73)     2:09.01 (34.36)
 11 Bacci, Ryan D             16 FLY-MR               2:11.61    2:10.22        
                  31.22     1:04.36 (33.14)     1:37.89 (33.53)     2:10.22 (32.33)
 12 Pickel, Cody              16 FLY-MR                    NT    2:10.94        
                  30.81     1:03.18 (32.37)     1:37.40 (34.22)     2:10.94 (33.54)
 13 Solomon, Jordan P         17 OWA-MR               2:10.88    2:11.73        
                  32.03     1:05.42 (33.39)     1:39.23 (33.81)     2:11.73 (32.50)
 14 Dokonal, Jan              17 OWA-MR               2:04.28    2:16.16        
                  31.34     1:04.84 (33.50)     1:40.25 (35.41)     2:16.16 (35.91)
 15 Wu, Kevin                 16 OWA-MR               2:15.82    2:16.75        
                  31.70     1:05.95 (34.25)     1:41.58 (35.63)     2:16.75 (35.17)
 16 Guelly, Stefan M          17 FLY-MR               2:15.66    2:17.32        
                  32.06     1:06.37 (34.31)     1:42.51 (36.14)     2:17.32 (34.81)
 17 Pepe, Erik K              15 FLY-MR               2:16.00    2:23.09        
                  33.82     1:10.16 (36.34)     1:47.30 (37.14)     2:23.09 (35.79)
 18 Donis, Daniel F           16 FLY-MR               2:16.00    2:23.43        
                  33.70     1:10.00 (36.30)     1:48.69 (38.69)     2:23.43 (34.74)
 19 Podrecca, Milan M         18 OWA-MR               2:15.19    2:24.54        
                  32.95     1:08.85 (35.90)     1:46.44 (37.59)     2:24.54 (38.10)
 20 Muchnik, Allan            16 FLY-MR               2:16.00    2:29.12        
                  34.70     1:11.88 (37.18)     1:50.47 (38.59)     2:29.12 (38.65)
 21 Chu, Allen                16 FLY-MR               2:16.00    2:35.24        
                  36.11     1:14.35 (38.24)     1:54.43 (40.08)     2:35.24 (40.81)
 
Boys Open 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:10.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangtippawan, Chudchane   16 Twisters-MR          1:00.76    1:01.99        
                  29.08     1:01.99 (32.91)                                        
  2 Weir, Paul S              23 NYAC-MR              1:05.00    1:02.79        
                  29.70     1:02.79 (33.09)                                        
  3 Kim, Kenny L              17 FLY-MR               1:03.09    1:05.87        
                  30.62     1:05.87 (35.25)                                        
  4 Barbosa, Larry S          15 Twisters-MR          1:05.99    1:06.31        
                  31.65     1:06.31 (34.66)                                        
  5 Park, Jin W               16 Twisters-MR          1:07.55    1:07.34        
                  31.97     1:07.34 (35.37)                                        
  6 Bacci, Ryan D             16 FLY-MR               1:05.44    1:07.69        
                  31.97     1:07.69 (35.72)                                        
  7 Podrecca, Milan M         18 OWA-MR               1:04.10    1:08.23        
                  32.32     1:08.23 (35.91)                                        
  8 Wadolowski, Thomas        15 Twisters-MR          1:07.32    1:08.68        
                  29.70     1:08.68 (38.98)                                        
  9 Guelly, Stefan M          17 FLY-MR               1:06.04    1:08.87        
                  29.08     1:08.87 (39.79)                                        
 10 Chu, Allen                16 FLY-MR               1:09.87    1:09.21        
                  33.37     1:09.21 (35.84)                                        
 11 Lam, Aaron                16 Abbe Swim Team-MR    1:07.00    1:09.24        
                  30.62     1:09.24 (38.62)                                        
 12 Polanco, Jose A           18 Twisters-MR          1:07.04    1:09.45        
                  32.32     1:09.45 (37.13)                                        
 13 Garcia, Stefan            15 FLY-MR               1:09.06    1:09.71        
                  33.28     1:09.71 (36.43)                                        
 14 Smitham, Max T            17 OWA-MR               1:08.89    1:11.02        
                  31.65     1:11.02 (39.37)                                        
 15 Hendershot, Billy G       16 FLY-MR               1:10.00    1:11.94        
                  34.55     1:11.94 (37.39)                                        
 16 Lee, Doohyun              17 FLY-MR               1:10.00    1:12.57        
                  33.81     1:12.57 (38.76)                                        
 17 Holtzman, Scott J         15 OWA-MR               1:10.68    1:13.72        
                  35.70     1:13.72 (38.02)                                        
 18 Shi, Guanqun              17 FLY-MR               1:10.00    1:17.52        
                  35.92     1:17.52 (41.60)                                        
 19 Ting, Alex                16 FLY-MR               1:10.00    1:17.55        
                  36.35     1:17.55 (41.20)                                        
 20 Donis, Daniel F           16 FLY-MR               1:10.00    1:17.67        
                  36.72     1:17.67 (40.95)                                        
 21 Wallace, Theodore J       17 Bluefish-MR          1:09.18    1:20.61        
                  38.49     1:20.61 (42.12)                                        
 22 Joa, Austin N             15 FLY-MR               1:10.00    1:21.42        
                  38.31     1:21.42 (43.11)                                        
 23 Ng, Alexander             15 FLY-MR               1:10.00    1:25.20        
                  40.19     1:25.20 (45.01)                                        
 
Boys Open 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:35.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangtippawan, Chudchane   16 Twisters-MR          2:14.80    2:14.77        
                  29.35     1:02.43 (33.08)     1:38.04 (35.61)     2:14.77 (36.73)
  2 Loveless, James           30 NYAC-MR              2:20.00    2:18.96        
                  30.25     1:05.12 (34.87)     1:41.83 (36.71)     2:18.96 (37.13)
  3 Cazes, Clifton C          23 NYAC-MR              2:20.00    2:19.13        
                  31.14     1:06.25 (35.11)     1:42.82 (36.57)     2:19.13 (36.31)
  4 Barbosa, Larry S          15 Twisters-MR          2:21.95    2:22.85        
                  32.84     1:08.76 (35.92)     1:45.72 (36.96)     2:22.85 (37.13)
  5 Podrecca, Milan M         18 OWA-MR               2:21.98    2:26.70        
                  33.03     1:09.80 (36.77)     1:48.63 (38.83)     2:26.70 (38.07)
  6 Garcia, Stefan            15 FLY-MR               2:27.37    2:26.80        
                  33.19     1:10.53 (37.34)     1:48.73 (38.20)     2:26.80 (38.07)
  7 Bacci, Ryan D             16 FLY-MR               2:26.67    2:26.90        
                  33.08     1:10.56 (37.48)     1:48.86 (38.30)     2:26.90 (38.04)
  8 Hendershot, Billy G       16 FLY-MR               2:29.35    2:27.52        
                  34.07     1:11.46 (37.39)     1:51.05 (39.59)     2:27.52 (36.47)
  9 Park, Jin W               16 Twisters-MR          2:26.01    2:28.04        
                  31.98     1:09.21 (37.23)     1:48.05 (38.84)     2:28.04 (39.99)
 10 Dokonal, Jan              17 OWA-MR               2:28.00    2:28.37        
                  31.74     1:08.72 (36.98)     1:47.94 (39.22)     2:28.37 (40.43)
 11 Wadolowski, Thomas        15 Twisters-MR          2:27.68    2:28.59        
                  32.56     1:10.86 (38.30)     1:50.05 (39.19)     2:28.59 (38.54)
 12 Lin, Alex                 12 Abbe Swim Team-MR    2:30.00    2:32.43        
                  34.92     1:13.55 (38.63)     1:53.87 (40.32)     2:32.43 (38.56)
 13 Guelly, Stefan M          17 FLY-MR               2:32.85    2:33.58        
                  34.28     1:13.77 (39.49)     1:54.47 (40.70)     2:33.58 (39.11)
 14 Chu, Allen                16 FLY-MR               2:35.00    2:36.31        
                  34.38     1:13.96 (39.58)     1:55.29 (41.33)     2:36.31 (41.02)
 15 Lock, Vincent             16 FLY-MR               2:35.00    2:38.65        
                  33.98     1:13.05 (39.07)     1:55.09 (42.04)     2:38.65 (43.56)
 16 Lopez, Christian C        15 Abbe Swim Team-MR    2:44.00    2:44.74        
                  36.10     1:17.19 (41.09)     2:00.64 (43.45)     2:44.74 (44.10)
 17 Donis, Daniel F           16 FLY-MR               2:35.00    2:48.88        
                  38.40     1:20.26 (41.86)     2:05.72 (45.46)     2:48.88 (43.16)
 18 Ting, Alex                16 FLY-MR               2:35.00    2:49.99        
                  37.42     1:19.77 (42.35)     2:04.27 (44.50)     2:49.99 (45.72)
 19 Chu, Francis              12 FLY-MR                    NT    2:54.37        
                  39.12     1:23.58 (44.46)     2:09.56 (45.98)     2:54.37 (44.81)
 20 Li, Alan                  11 FLY-MR               2:35.00    2:56.64        
                  40.14     1:25.12 (44.98)     2:11.16 (46.04)     2:56.64 (45.48)
 21 Giraldo, Mateo            12 FLY-MR               2:35.00    3:03.84        
 
Boys Open 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying:  1:02.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gavrilchin, Mihail A      21 OWA-MR                 50.28      52.13        
                  23.46       52.13 (28.67)                                        
  2 Sangtippawan, Chudchane   16 Twisters-MR            55.01      54.60        
                  25.37       54.60 (29.23)                                        
  3 Meena, Elliot P           24 NYAC-MR              1:01.99      55.59        
                  25.94       55.59 (29.65)                                        
  4 Berg, Ryan C              24 NYAC-MR                55.00      55.73        
                  25.24       55.73 (30.49)                                        
  5 Yanez, Gabriel F          17 Twisters-MR            56.00      55.78        
                  26.32       55.78 (29.46)                                        
  6 Kretzer, Mark J           24 NYAC-MR                54.50      55.92        
                  25.22       55.92 (30.70)                                        
  7 Barbosa, Larry S          15 Twisters-MR            56.53      56.01        
                  26.47       56.01 (29.54)                                        
  8 Chen, Jeffrey             19 Twisters-MR            57.64      56.91        
                  26.42       56.91 (30.49)                                        
  9 Chang, Adam Y             17 FLY-MR               1:00.25      57.79        
                  27.29       57.79 (30.50)                                        
 10 Caputo, Mike              17 WAC-MR                 57.03      58.30        
                  27.29       58.30 (31.01)                                        
 11 Wadolowski, Thomas        15 Twisters-MR            59.06      58.67        
                  27.30       58.67 (31.37)                                        
 12 Hopwood, Jeff C           28 NYAC-MR                56.00      58.72        
                  26.93       58.72 (31.79)                                        
 13 Doherty, Christopher      15 Twisters-MR            58.38      58.78        
                  27.60       58.78 (31.18)                                        
 14 Schulte, Michael J        29 NYAC-MR                59.00      58.90        
                  27.51       58.90 (31.39)                                        
 15 Bacci, Ryan D             16 FLY-MR                 58.82      59.57        
                  27.79       59.57 (31.78)                                        
 16 Gonzalez, Eric A          28 NYAC-MR                59.00      59.62        
                  27.73       59.62 (31.89)                                        
 17 Cazes, Clifton C          23 NYAC-MR                59.50      59.87        
                  27.95       59.87 (31.92)                                        
 18 Kim, Kenny L              17 FLY-MR                 56.13      59.98        
                  27.34       59.98 (32.64)                                        
 19 Welstead, Duncan G        30 NYAC-MR                   NT    1:00.26        
                  27.48     1:00.26 (32.78)                                        
 20 Podrecca, Milan M         18 OWA-MR               1:01.32    1:02.07        
                  28.95     1:02.07 (33.12)                                        
 21 Pickel, Cody              16 FLY-MR               1:00.96    1:02.25        
                  28.44     1:02.25 (33.81)                                        
 22 Holtzman, Scott J         15 OWA-MR               1:01.97    1:02.76        
                  28.73     1:02.76 (34.03)                                        
 23 Romero, Andres            16 FLY-MR               1:02.00    1:03.42        
                  29.04     1:03.42 (34.38)                                        
 24 Smitham, Max T            17 OWA-MR               1:01.56    1:03.82        
                  28.88     1:03.82 (34.94)                                        
 25 Graziano, Matt            17 WAC-MR               1:01.45    1:04.12        
                  28.92     1:04.12 (35.20)                                        
 26 Raymond, Spencer W        27 NYAC-MR                58.80    1:04.47        
                  28.46     1:04.47 (36.01)                                        
 27 Donis, Daniel F           16 FLY-MR               1:02.00    1:04.52        
                  30.10     1:04.52 (34.42)                                        
 28 Pepe, Erik K              15 FLY-MR               1:02.00    1:06.76        
                  31.19     1:06.76 (35.57)                                        
 29 Ting, Alex                16 FLY-MR               1:02.00    1:06.92        
                  31.03     1:06.92 (35.89)                                        
 30 Tang, Perry               16 FLY-MR               1:02.00    1:07.10        
                  30.52     1:07.10 (36.58)                                        
 31 Mammano, Christopher T    17 FLY-MR               1:00.90    1:08.16        
                  31.79     1:08.16 (36.37)                                        
 32 Wallace, Theodore J       17 Bluefish-MR          1:01.65    1:08.26        
                  30.99     1:08.26 (37.27)                                        
 33 Lock, Vincent             16 FLY-MR               1:02.00    1:08.37        
                  31.54     1:08.37 (36.83)                                        
 34 Lee, Doohyun              17 FLY-MR               1:02.00    1:09.90        
                  31.13     1:09.90 (38.77)                                        
 35 Shi, Guanqun              17 FLY-MR               1:02.00    1:11.84        
                  31.88     1:11.84 (39.96)                                        
 
Boys Open 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:20.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barbosa, Larry S          15 Twisters-MR          2:02.37    2:02.60        
                  27.75       58.82 (31.07)     1:30.66 (31.84)     2:02.60 (31.94)
  2 Sangtippawan, Chudchane   16 Twisters-MR          2:03.57    2:02.83        
                  27.36       57.92 (30.56)     1:29.09 (31.17)     2:02.83 (33.74)
  3 Collins, Danny P          17 FLY-MR               2:02.83    2:03.19        
                  27.77       59.14 (31.37)     1:31.70 (32.56)     2:03.19 (31.49)
  4 Yanez, Gabriel F          17 Twisters-MR          2:00.77    2:03.68        
                  27.43       58.71 (31.28)     1:30.68 (31.97)     2:03.68 (33.00)
  5 Caputo, Mike              17 WAC-MR               2:03.55    2:07.32        
                  28.61     1:00.29 (31.68)     1:33.64 (33.35)     2:07.32 (33.68)
  6 Doherty, Christopher      15 Twisters-MR          2:06.61    2:10.13        
                  29.25     1:02.74 (33.49)     1:36.67 (33.93)     2:10.13 (33.46)
  7 Dupres, Paul P            17 RedTails-MR          2:05.90    2:11.94        
                  27.58     1:00.10 (32.52)     1:34.62 (34.52)     2:11.94 (37.32)
  8 Bacci, Ryan D             16 FLY-MR               2:19.66    2:16.84        
                  29.82     1:03.87 (34.05)     1:39.82 (35.95)     2:16.84 (37.02)
  9 Rusinak, Lucas S          15 WAC-MR               2:15.00    2:23.08        
                  31.26     1:06.93 (35.67)     1:44.50 (37.57)     2:23.08 (38.58)
 10 Donis, Daniel F           16 FLY-MR               2:20.00    2:29.92        
                  31.58     1:08.86 (37.28)     1:48.50 (39.64)     2:29.92 (41.42)
 11 Romero, Andres            16 FLY-MR               2:20.00    2:30.49        
                  30.59     1:07.41 (36.82)     1:48.46 (41.05)     2:30.49 (42.03)
 
Boys Open 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Qualifying:  2:17.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barbosa, Larry S          15 Twisters-MR          2:03.44    2:02.70        
                  26.93       57.34 (30.41)     1:34.02 (36.68)     2:02.70 (28.68)
  2 Sangtippawan, Chudchane   16 Twisters-MR          2:03.72    2:03.37        
                  25.64       58.67 (33.03)     1:33.87 (35.20)     2:03.37 (29.50)
  3 Bacci, Ryan D             16 FLY-MR               2:07.48    2:06.81        
                  27.56       59.83 (32.27)     1:37.14 (37.31)     2:06.81 (29.67)
  4 Doherty, Christopher      15 Twisters-MR          2:06.49    2:07.15        
                  27.81       57.84 (30.03)     1:37.53 (39.69)     2:07.15 (29.62)
  5 Caputo, Mike              17 WAC-MR               2:03.69    2:09.05        
                  27.89     1:00.27 (32.38)     1:39.74 (39.47)     2:09.05 (29.31)
  6 Collins, Danny P          17 FLY-MR               2:07.20    2:09.22        
                  27.36       59.33 (31.97)     1:38.86 (39.53)     2:09.22 (30.36)
  7 Yanez, Gabriel F          17 Twisters-MR          2:09.06    2:09.94        
                  27.12     1:00.85 (33.73)     1:39.68 (38.83)     2:09.94 (30.26)
  8 Polanco, Jose A           18 Twisters-MR          2:10.88    2:10.23        
                  27.39     1:01.05 (33.66)     1:40.75 (39.70)     2:10.23 (29.48)
  9 Guelly, Stefan M          17 FLY-MR               2:07.70    2:10.39        
                  28.52     1:01.53 (33.01)     1:40.60 (39.07)     2:10.39 (29.79)
 10 Dokonal, Jan              17 OWA-MR               2:07.72    2:10.41        
                  28.08     1:01.10 (33.02)     1:40.16 (39.06)     2:10.41 (30.25)
 11 Thermos, Yianni           15 WAC-MR               2:13.44    2:10.95        
                  28.58     1:00.03 (31.45)     1:42.21 (42.18)     2:10.95 (28.74)
 12 Garcia, Stefan            15 FLY-MR               2:09.05    2:11.12        
                  29.88     1:02.37 (32.49)     1:40.69 (38.32)     2:11.12 (30.43)
 13 Hendershot, Billy G       16 FLY-MR               2:11.73    2:12.13        
                  29.81     1:04.86 (35.05)     1:41.97 (37.11)     2:12.13 (30.16)
 14 Solomon, Jordan P         17 OWA-MR               2:12.95    2:12.85        
                  28.20     1:00.62 (32.42)     1:43.37 (42.75)     2:12.85 (29.48)
 15 Podrecca, Milan M         18 OWA-MR               2:11.15    2:14.47        
                  28.11     1:03.52 (35.41)     1:42.28 (38.76)     2:14.47 (32.19)
 16 Holtzman, Scott J         15 OWA-MR               2:18.74    2:17.41        
                  29.04     1:05.03 (35.99)     1:45.77 (40.74)     2:17.41 (31.64)
 17 Rusinak, Lucas S          15 WAC-MR               2:17.00    2:19.10        
                  30.34     1:06.85 (36.51)     1:48.73 (41.88)     2:19.10 (30.37)
 18 Lee, Doohyun              17 FLY-MR               2:17.00    2:26.46        
                  29.10     1:06.89 (37.79)     1:50.31 (43.42)     2:26.46 (36.15)
 19 Ting, Alex                16 FLY-MR               2:17.00    2:27.94        
                  29.00     1:08.13 (39.13)     1:52.16 (44.03)     2:27.94 (35.78)
 20 Schilling, Daniel         17 Bluefish-MR          2:16.71    2:30.54        
                  30.40     1:06.99 (36.59)     1:53.31 (46.32)     2:30.54 (37.23)
 21 Tang, Perry               16 FLY-MR               2:17.00    2:31.71        
                  29.58     1:08.06 (38.48)     1:53.37 (45.31)     2:31.71 (38.34)
 
Boys Open 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Qualifying:  4:53.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barbosa, Larry S          15 Twisters-MR          4:20.24    4:23.44        
                  26.96       58.65 (31.69)     1:32.38 (33.73)     2:05.37 (32.99)
        2:44.10 (38.73)     3:22.60 (38.50)     3:53.44 (30.84)     4:23.44 (30.00)
  2 Collins, Matthew J        15 FLY-MR               4:48.72    4:32.15        
                  29.57     1:03.73 (34.16)     1:38.01 (34.28)     2:11.47 (33.46)
        2:52.05 (40.58)     3:33.47 (41.42)     4:04.57 (31.10)     4:32.15 (27.58)
  3 Thermos, Yianni           15 WAC-MR               4:40.68    4:32.49        
                  29.59     1:04.26 (34.67)     1:37.74 (33.48)     2:11.13 (33.39)
        2:52.90 (41.77)     3:34.58 (41.68)     4:04.98 (30.40)     4:32.49 (27.51)
  4 Garcia, Stefan            15 FLY-MR               4:35.88    4:34.60        
                  29.55     1:03.79 (34.24)     1:38.02 (34.23)     2:11.75 (33.73)
        2:50.71 (38.96)     3:31.41 (40.70)     4:03.26 (31.85)     4:34.60 (31.34)
  5 Domagala, Michael         12 Twisters-MR          4:40.00    4:37.88        
                  27.80     1:01.10 (33.30)     1:35.75 (34.65)     2:10.80 (35.05)
        2:52.38 (41.58)     3:34.69 (42.31)     4:06.65 (31.96)     4:37.88 (31.23)
  6 Yanez, Gabriel F          17 Twisters-MR          4:35.52    4:43.51        
                  28.18     1:01.69 (33.51)     1:38.98 (37.29)     2:15.97 (36.99)
        2:58.10 (42.13)     3:39.65 (41.55)     4:12.34 (32.69)     4:43.51 (31.17)
  7 Doherty, Christopher      15 Twisters-MR          4:31.42    4:44.70        
                  28.36     1:02.17 (33.81)     1:37.03 (34.86)     2:12.17 (35.14)
        2:54.77 (42.60)     3:39.32 (44.55)     4:12.36 (33.04)     4:44.70 (32.34)
  8 Guelly, Stefan M          17 FLY-MR               5:33.01    4:53.75        
                  30.41     1:06.91 (36.50)     1:45.21 (38.30)     2:22.17 (36.96)
        3:05.68 (43.51)     3:48.85 (43.17)     4:21.46 (32.61)     4:53.75 (32.29)
  9 Dokonal, Jan              17 OWA-MR               4:42.12    4:55.79        
                  30.96     1:07.50 (36.54)     1:44.94 (37.44)     2:22.27 (37.33)
        3:05.30 (43.03)     3:48.19 (42.89)     4:21.66 (33.47)     4:55.79 (34.13)
 
Boys Open 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Old Westbury Aquatics-MR  'A'                     1:32.31    1:32.63        
     1) Dokonal, Jan 17                 2) Smitham, Max T 17              
     3) Podrecca, Milan M 18            4) Gavrilchin, Mihail A 21        
                  23.80       47.34 (23.54)     1:11.35 (24.01)     1:32.63 (21.28)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:33.12    1:32.73        
     1) Sangtippawan, Chudchane 16      2) Wadolowski, Thomas 15          
     3) Lau, Jacky 14                   4) Doherty, Christopher 15        
                  23.48       46.62 (23.14)     1:10.40 (23.78)     1:32.73 (22.33)
  3 Flushing YMCA-MR  'B'                             1:37.46    1:34.29        
     1) Collins, Matthew J 15           2) Li, Matthew 14                 
     3) Pickel, Cody 16                 4) Bacci, Ryan D 16               
                  24.54       47.51 (22.97)     1:11.25 (23.74)     1:34.29 (23.04)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                             1:31.71    1:34.46        
     1) Kim, Kenny L 17                 2) Garcia, Stefan 15              
     3) Chang, Adam Y 17                4) Guelly, Stefan M 17            
                  23.38       48.36 (24.98)     1:11.18 (22.82)     1:34.46 (23.28)
  5 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    1:37.62    1:38.74        
     1) Barbosa, Larry S 15             2) Georgescu, Ronald F 14         
     3) Chen, Jeffrey 19                4) Yanez, Gabriel F 17            
                  25.15       50.56 (25.41)     1:14.91 (24.35)     1:38.74 (23.83)
  6 LaGuardia Aquatic Club-MR  'C'                    1:43.22    1:40.10        
     1) Ching, Benjamin G 13            2) Kim, Sean Y 13                 
     3) Martinez, George A 14           4) Torres, David J 14             
                  24.81       49.62 (24.81)     1:14.94 (25.32)     1:40.10 (25.16)
  7 Flushing YMCA-MR  'E'                             1:45.66    1:43.72        
     1) Shi, Guanqun 17                 2) Yan, Jeffrey 14                
     3) Tang, Perry 16                  4) Donis, Daniel F 16             
                  24.87       51.08 (26.21)     1:21.08 (30.00)     1:43.72 (22.64)
  8 Flushing YMCA-MR  'C'                             1:41.34    1:45.80        
     1) Pepe, Erik K 15                 2) Mammano, Christopher T 17      
     3) Chu, Allen 16                   4) Qiao, Andrew 14                
                  26.87       53.44 (26.57)     1:17.88 (24.44)     1:45.80 (27.92)
  9 Flushing YMCA-MR  'F'                             1:46.62    1:45.88        
     1) Wan, Nicholas J 14              2) Shi, Hao 14                    
     3) Romero, Andres 16               4) Chen, Oliver 14                
                  26.19       52.82 (26.63)     1:18.97 (26.15)     1:45.88 (26.91)
 
Boys Open 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flushing YMCA-MR  'A'                             3:20.32    3:24.00        
     1) Kim, Kenny L 17                 2) Bacci, Ryan D 16               
     3) Chang, Adam Y 17                4) Collins, Matthew J 15          
                  24.26       51.14 (51.14)     1:15.41 (24.27)     1:42.01 (50.87)
        2:06.20 (24.19)     2:33.26 (51.25)     2:58.17 (24.91)     3:24.00 (50.74)
  2 Old Westbury Aquatics-MR  'A'                     3:22.65    3:24.35        
     1) Smitham, Max T 17               2) Dokonal, Jan 17                
     3) Podrecca, Milan M 18            4) Gavrilchin, Mihail A 21        
                  24.60       52.53 (52.53)     1:16.55 (24.02)     1:44.02 (51.49)
        2:09.42 (25.40)     2:37.63 (53.61)     2:59.77 (22.14)     3:24.35 (46.72)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    3:25.09    3:25.00        
     1) Sangtippawan, Chudchane 16      2) Wadolowski, Thomas 15          
     3) Doherty, Christopher 15         4) Barbosa, Larry S 15            
                  24.87       51.63 (51.63)     1:16.76 (25.13)     1:44.74 (53.11)
        2:08.88 (24.14)     2:35.81 (51.07)     2:59.20 (23.39)     3:25.00 (49.19)
  4 Flushing YMCA-MR  'B'                             3:29.93    3:39.89        
     1) Pickel, Cody 16                 2) Guelly, Stefan M 17            
     3) Garcia, Stefan 15               4) Collins, Danny P 17            
                  25.72       54.08 (54.08)     1:19.81 (25.73)     1:48.58 (54.50)
        2:14.86 (26.28)     2:43.80 (55.22)     3:10.14 (26.34)     3:39.89 (56.09)
  5 Flushing YMCA-MR  'C'                             3:39.46    3:53.55        
     1) Tang, Perry 16                  2) Chu, Allen 16                  
     3) Pepe, Erik K 15                 4) Donis, Daniel F 16             
                  28.10       59.14 (59.14)     1:25.47 (26.33)     1:54.28 (55.14)
        2:22.25 (27.97)   2:54.84 (1:00.56)     3:23.45 (28.61)     3:53.55 (58.71)
 
Boys Open 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:45.92    1:44.43        
     1) Doherty, Christopher 15         2) Sangtippawan, Chudchane 16     
     3) Yanez, Gabriel F 17             4) Wadolowski, Thomas 15          
                  26.80       55.39 (28.59)     1:21.41 (26.02)     1:44.43 (23.02)
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                             1:45.48    1:44.61        
     1) Collins, Matthew J 15           2) Kim, Kenny L 17                
     3) Bacci, Ryan D 16                4) Guelly, Stefan M 17            
                  27.45       57.16 (29.71)     1:21.53 (24.37)     1:44.61 (23.08)
  3 Old Westbury Aquatics-MR  'A'                     1:51.57    1:45.13        
     1) Dokonal, Jan 17                 2) Holtzman, Scott J 15           
     3) Poblador, Jason G 17            4) Gavrilchin, Mihail A 21        
                  29.09       59.67 (30.58)     1:22.17 (22.50)     1:45.13 (22.96)
  4 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    1:51.20    1:48.47        
     1) Barbosa, Larry S 15             2) Polanco, Jose A 18             
     3) Martinez, Keannu C 15           4) Polanco, Christopher A 16      
                  27.00       57.25 (30.25)     1:23.47 (26.22)     1:48.47 (25.00)
  5 Flushing YMCA-MR  'B'                             1:51.16    1:50.05        
     1) Collins, Danny P 17             2) Chu, Allen 16                  
     3) Pickel, Cody 16                 4) Shi, Guanqun 17                
                  27.89       57.80 (29.91)     1:25.56 (27.76)     1:50.05 (24.49)
  6 Flushing YMCA-MR  'C'                             1:54.79    1:56.72        
     1) Garcia, Stefan 15               2) Hendershot, Billy G 16         
     3) Romero, Andres 16               4) Pepe, Erik K 15                
                  29.13     1:02.13 (33.00)     1:30.83 (28.70)     1:56.72 (25.89)
  7 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'                     NT    1:57.04        
                  29.66     1:05.62 (35.96)     1:32.25 (26.63)     1:57.04 (24.79)