2008 MR Condors Fall Festival - 10/25/2008 to 10/26/2008            

                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          31.09  ZQ
          32.09  JO
          36.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutton, Theresa           10 TRS-MR                 29.96      29.32 ZQ     
  2 Keaveney, Briana N        10 COND-MR                30.81      29.43 ZQ     
  3 Elting, Imani T           10 Riptides-MR            31.37      30.50 ZQ     
  4 Roye, Karina E            10 Bgnw Marlins-MR        32.68      32.15 SILV   
  5 Cummings, Carly            9 COND-MR                34.78      32.54 SILV   
  6 Sapienza, Lindsay E       10 COND-MR                34.79      32.78 SILV   
  7 Abrams, Maria             10 SMC-MR                 35.39      33.33 SILV   
  8 Li, Laura                  9 CFA-MR                 34.30      33.41 SILV   
  9 Globus, Adi L             10 COND-MR                   NT      33.61 SILV   
 10 Malendowicz, Kasia B       9 Bgnw Marlins-MR        34.41      34.38 SILV   
 11 West, Lindsay             10 SMC-MR                 38.30      34.47 SILV   
 12 Chen, Jessica J           10 COND-MR                36.93      35.08 SILV   
 13 Ruzzi, Kathryn             9 TRS-MR                 37.81      36.05 SILV   
 14 Ellis, Rebecca E          10 Bgnw Marlins-MR        36.83      36.20 SILV   
 15 Malyszka, Kelly            9 COND-MR                34.05      36.29 SILV   
 16 Shine, Katherine M        10 Bgnw Marlins-MR        35.69      36.44 SILV   
 17 Potenza, Giovanna A       10 Bgnw Marlins-MR        34.39      36.53 SILV   
 18 Lesser, Molly             10 SMC-MR                 38.66      36.59 SILV   
 19 Cummings, Fiona M          8 COND-MR                37.94      36.61 SILV   
 20 Hellman, Rachel E         10 Bgnw Marlins-MR        37.84      37.06        
 21 Ruotolo, Susannah J        9 Bgnw Marlins-MR        36.72      37.20        
 22 Conway, Megan F           10 COND-MR                39.23      37.80        
 23 Townsend, Nicol K          9 Bgnw Marlins-MR        38.56      38.24        
 24 O'Shea, Kelli A            8 COND-MR                42.68      38.36        
 25 Capelli, Julia C           9 Bgnw Marlins-MR        39.88      38.51        
 26 Tsuei, Angela              9 COND-MR                41.43      38.83        
 27 Moky, Alison L            10 Bgnw Marlins-MR        37.80      38.91        
 28 Weiner, Suzy B             9 Bgnw Marlins-MR        42.40      39.49        
 29 Segal, Charlotte A        10 COND-MR                38.00      39.90        
 30 Holandez, Allison T       10 COND-MR                   NT      39.98        
 31 Colao, Rachel             10 SMC-MR                    NT      40.47        
 32 DiChiara, Elena M         10 Bgnw Marlins-MR        40.26      40.99        
 33 Silver, Elizabeth S        9 COND-MR                42.00      41.20        
 34 Rendina, A.J. J           10 COND-MR                   NT      41.27        
 35 Hodzic, Larissa            8 Riptides-MR               NT      41.57        
 36 Ceasar, Nicole T           9 CFA-MR                 44.20      41.62        
 37 Thi, Alison F             10 COND-MR                47.18      41.77        
 38 Thantu, Madison G          9 Bgnw Marlins-MR        40.59      41.87        
 39 Guglielmo, Kasey E        10 Bgnw Marlins-MR        38.06      41.89        
 40 Keaveney, Megan C          7 COND-MR                42.68      41.98        
 41 Zuks, Adelaine            10 COND-MR                42.40      42.60        
 42 Tran, Julia                8 COND-MR                45.90      42.84        
 43 Brie, KiKi                10 COND-MR                   NT      43.19        
 44 Hopson, Leah N             9 COND-MR                43.43      43.76        
 44 Logan, Danielle           10 TRS-MR                 50.00      43.76        
 46 Capolongo, Genevieve       9 SMC-MR                 49.20      43.81        
 47 Sweet, Erin M              8 COND-MR                43.86      45.28        
 48 Evangelista, Ryan P        7 COND-MR              1:07.46      45.85        
 49 Blumenfeld, Kit M          9 COND-MR                   NT      46.15        
 50 Skae, Anya B               8 COND-MR                50.24      46.21        
 51 Houghton, Sophia K        10 COND-MR                   NT      46.26        
 52 Adorable, Katherine R      9 COND-MR                   NT      46.94        
 53 Haber, Ashley             10 COND-MR                   NT      46.98        
 54 Harding, Kaitlyn           9 COND-MR                   NT      49.42        
 55 Evangelista, Madeline      8 TRS-MR                 47.29      49.83        
 56 Gordon, Natalia            8 SMC-MR                    NT      50.06        
 57 Schatz, Brooke J           7 COND-MR                59.36      50.54        
 58 Doyle, Aine               10 COND-MR                   NT      50.75        
 59 Nadler, Alyssa R           9 CFA-MR                 52.84      51.16        
 60 Chen, Edenna H             7 COND-MR                57.00      51.33        
 61 Janelli, Alana T          10 COND-MR                   NT      51.80        
 62 Hanney, Kaitlyn N          7 COND-MR                50.00      53.64        
 63 Mungroo, Andrea R          9 COND-MR                   NT      54.74        
 64 Policastro, Gianna N       9 COND-MR                   NT      55.12        
 65 Conway, Caroline E         9 COND-MR                   NT      55.14        
 66 Pollack, Sage M            9 COND-MR                   NT      55.17        
 67 Adamow, Liza               9 TRS-MR                 43.00      55.43        
 68 Medina, Priscilla          8 COND-MR                   NT      55.53        
 69 Grant, Kymberlee D         9 COND-MR                   NT      58.97        
 70 Deleon, Grace J            8 COND-MR                   NT      59.04        
 71 Schwartz, Hailey           9 COND-MR                   NT    1:01.79        
 72 Halpern, Sofia M           8 COND-MR              1:10.00    1:04.09        
 73 Donlon, Kerri O            9 COND-MR                   NT    1:06.90        
 74 Tong, Mona                 8 COND-MR                   NT    1:12.21        
 -- Hanson, Sofia M            8 COND-MR                   NT         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:08.09  ZQ
        1:11.49  JO
        1:21.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutton, Theresa           10 TRS-MR               1:06.78    1:05.42 ZQ     
                  31.51     1:05.42 (33.91)                                        
  2 Elting, Imani T           10 Riptides-MR          1:11.96    1:07.51 ZQ     
                  32.39     1:07.51 (35.12)                                        
  3 Roye, Karina E            10 Bgnw Marlins-MR      1:13.21    1:14.75 SILV   
                  35.46     1:14.75 (39.29)                                        
  4 Cummings, Carly            9 COND-MR              1:14.21    1:16.51 SILV   
                  37.96     1:16.51 (38.55)                                        
  5 Sapienza, Lindsay E       10 COND-MR              1:29.97    1:16.68 SILV   
                  36.71     1:16.68 (39.97)                                        
  6 Malyszka, Kelly            9 COND-MR              1:20.53    1:17.83 SILV   
                  36.80     1:17.83 (41.03)                                        
  7 Chen, Jessica J           10 COND-MR              1:19.14    1:18.01 SILV   
                  37.02     1:18.01 (40.99)                                        
  8 Li, Laura                  9 CFA-MR               1:25.14    1:18.16 SILV   
                  36.66     1:18.16 (41.50)                                        
  9 West, Lindsay             10 SMC-MR               1:25.37    1:18.82 SILV   
                  37.08     1:18.82 (41.74)                                        
 10 Shine, Katherine M        10 Bgnw Marlins-MR      1:20.51    1:20.40 SILV   
                  38.25     1:20.40 (42.15)                                        
 11 Cummings, Fiona M          8 COND-MR              1:28.85    1:21.21 SILV   
                  37.96     1:21.21 (43.25)                                        
 12 Ruotolo, Susannah J        9 Bgnw Marlins-MR      1:23.01    1:21.49 SILV   
                  38.82     1:21.49 (42.67)                                        
 13 Globus, Adi L             10 COND-MR                   NT    1:22.22        
                  39.19     1:22.22 (43.03)                                        
 14 Ruzzi, Kathryn             9 TRS-MR               1:21.91    1:24.29        
                  39.78     1:24.29 (44.51)                                        
 15 O'Shea, Kelli A            8 COND-MR                   NT    1:24.64        
                  39.46     1:24.64 (45.18)                                        
 16 Conway, Megan F           10 COND-MR              1:31.17    1:25.86        
                  41.63     1:25.86 (44.23)                                        
 17 Rappa, Gianna             10 SMC-MR               1:37.58    1:26.12        
                  39.88     1:26.12 (46.24)                                        
 18 Tsuei, Angela              9 COND-MR              1:25.33    1:28.45        
                  42.01     1:28.45 (46.44)                                        
 19 Lynch, Julia M            10 SMC-MR               1:24.71    1:29.12        
                  43.39     1:29.12 (45.73)                                        
 20 Raimone, Lisa              9 COND-MR                   NT    1:29.42        
                  42.26     1:29.42 (47.16)                                        
 21 Townsend, Nicol K          9 Bgnw Marlins-MR      1:26.46    1:29.47        
                  43.51     1:29.47 (45.96)                                        
 22 Segal, Charlotte A        10 COND-MR              1:29.00    1:30.93        
                  41.09     1:30.93 (49.84)                                        
 23 Hodzic, Larissa            8 Riptides-MR          1:42.92    1:31.55        
                  43.12     1:31.55 (48.43)                                        
 24 DiChiara, Elena M         10 Bgnw Marlins-MR      1:32.45    1:32.76        
                  42.66     1:32.76 (50.10)                                        
 25 Moky, Alison L            10 Bgnw Marlins-MR      1:32.08    1:33.87        
                  44.47     1:33.87 (49.40)                                        
 26 Galligan, Georgia         10 SMC-MR               1:44.52    1:34.16        
                  43.97     1:34.16 (50.19)                                        
 27 McCormick, Sarah          10 SMC-MR                    NT    1:34.39        
                  44.36     1:34.39 (50.03)                                        
 28 Colao, Rachel             10 SMC-MR                    NT    1:36.17        
                  42.49     1:36.17 (53.68)                                        
 29 Tang, Sharon S             9 COND-MR              1:34.19    1:36.92        
                  42.99     1:36.92 (53.93)                                        
 30 Keaveney, Megan C          7 COND-MR              1:38.50    1:37.19        
                  44.78     1:37.19 (52.41)                                        
 31 Ceasar, Nicole T           9 CFA-MR                    NT    1:37.22        
                  45.98     1:37.22 (51.24)                                        
 32 Zuks, Adelaine            10 COND-MR              1:32.16    1:37.60        
                  47.88     1:37.60 (49.72)                                        
 33 Rendina, A.J. J           10 COND-MR                   NT    1:37.95        
                  47.01     1:37.95 (50.94)                                        
 34 Sweet, Erin M              8 COND-MR                   NT    1:38.94        
                  47.22     1:38.94 (51.72)                                        
 35 Logan, Danielle           10 TRS-MR               1:49.00    1:39.11        
                  44.15     1:39.11 (54.96)                                        
 36 Bernstein, Samantha       10 SMC-MR               1:48.12    1:43.19        
                  48.55     1:43.19 (54.64)                                        
 37 Brie, KiKi                10 COND-MR                   NT    1:45.21        
                  48.34     1:45.21 (56.87)                                        
 38 Unger, Sarah               9 SMC-MR                    NT    1:45.27        
                  48.48     1:45.27 (56.79)                                        
 39 Skae, Anya B               8 COND-MR                   NT    1:47.62        
                  51.81     1:47.62 (55.81)                                        
 40 Harding, Kaitlyn           9 COND-MR                   NT    1:48.40        
                  48.56     1:48.40 (59.84)                                        
 41 Evangelista, Madeline      8 TRS-MR               1:50.00    1:49.01        
                  54.87     1:49.01 (54.14)                                        
 42 Chen, Edenna H             7 COND-MR                   NT    1:51.57        
                  53.90     1:51.57 (57.67)                                        
 43 Schatz, Brooke J           7 COND-MR                   NT    1:54.76        
                  55.04     1:54.76 (59.72)                                        
 44 Adamow, Liza               9 TRS-MR               1:49.00    1:54.89        
                  52.87   1:54.89 (1:02.02)                                        
 45 Hanney, Kaitlyn N          7 COND-MR              2:05.00    2:04.01        
                  57.47   2:04.01 (1:06.54)                                        
 46 Fitzpatrick, Lucy          8 SMC-MR                    NT    2:04.48        
                  57.62   2:04.48 (1:06.86)                                        
 47 Policastro, Gianna N       9 COND-MR                   NT    2:09.39        
                1:02.83   2:09.39 (1:06.56)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:28.99  ZQ
        2:35.99  JO
        2:55.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutton, Theresa           10 TRS-MR               2:27.19    2:22.69 ZQ     
                  33.18     1:09.72 (36.54)     1:46.60 (36.88)     2:22.69 (36.09)
  2 Keaveney, Briana N        10 COND-MR              2:36.63    2:33.34 JO     
                  34.22     1:13.63 (39.41)     1:54.40 (40.77)     2:33.34 (38.94)
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          36.49  ZQ
          37.49  JO
          44.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutton, Theresa           10 TRS-MR                 34.19      33.47 ZQ     
  2 Elting, Imani T           10 Riptides-MR            38.30      36.05 ZQ     
  3 Abrams, Maria             10 SMC-MR                 40.46      38.16 SILV   
  4 Malendowicz, Kasia B       9 Bgnw Marlins-MR        40.36      38.81 SILV   
  5 Li, Laura                  9 CFA-MR                 41.10      39.06 SILV   
  6 Roye, Karina E            10 Bgnw Marlins-MR        40.43      39.44 SILV   
  7 Cummings, Carly            9 COND-MR                40.49      39.77 SILV   
  8 Potenza, Giovanna A       10 Bgnw Marlins-MR        40.92      40.00 SILV   
  9 Sapienza, Lindsay E       10 COND-MR                45.49      40.24 SILV   
 10 Chen, Jessica J           10 COND-MR                43.42      41.20 SILV   
 11 Ellis, Rebecca E          10 Bgnw Marlins-MR        43.24      41.31 SILV   
 12 Cummings, Fiona M          8 COND-MR                45.63      42.20 SILV   
 13 Tsuei, Angela              9 COND-MR                42.53      42.28 SILV   
 13 O'Shea, Kelli A            8 COND-MR                42.10      42.28 SILV   
 15 Malyszka, Kelly            9 COND-MR                43.83      43.53 SILV   
 16 Hellman, Rachel E         10 Bgnw Marlins-MR        41.73      43.61 SILV   
 17 Ruotolo, Susannah J        9 Bgnw Marlins-MR        45.47      44.17 SILV   
 18 Shine, Katherine M        10 Bgnw Marlins-MR        45.03      44.21 SILV   
 19 Guglielmo, Kasey E        10 Bgnw Marlins-MR        44.29      44.26 SILV   
 20 Ruzzi, Kathryn             9 TRS-MR                 44.47      44.49        
 21 DiChiara, Elena M         10 Bgnw Marlins-MR        46.45      44.70        
 22 Thi, Alison F             10 COND-MR                53.93      45.08        
 23 Conway, Megan F           10 COND-MR                46.90      45.22        
 24 Townsend, Nicol K          9 Bgnw Marlins-MR        46.93      45.33        
 25 Holandez, Allison T       10 COND-MR                   NT      46.19        
 26 Capolongo, Genevieve       9 SMC-MR                 54.83      46.22        
 27 Sweet, Erin M              8 COND-MR                52.67      46.49        
 28 Segal, Charlotte A        10 COND-MR                42.00      46.61        
 29 Zuks, Adelaine            10 COND-MR                46.44      46.73        
 30 Thantu, Madison G          9 Bgnw Marlins-MR        49.59      47.73        
 31 Weiner, Suzy B             9 Bgnw Marlins-MR        50.46      47.80        
 32 Hodzic, Larissa            8 Riptides-MR               NT      47.87        
 33 Evangelista, Madeline      8 TRS-MR               1:03.03      48.04        
 34 Keaveney, Megan C          7 COND-MR                53.97      49.73        
 35 Capelli, Julia C           9 Bgnw Marlins-MR        49.19      49.79        
 36 Logan, Danielle           10 TRS-MR                 52.00      49.92        
 37 Silver, Elizabeth S        9 COND-MR                49.00      50.09        
 38 Janelli, Alana T          10 COND-MR                   NT      50.49        
 39 Colao, Rachel             10 SMC-MR                    NT      50.86        
 40 Rendina, A.J. J           10 COND-MR                   NT      51.46        
 41 Harding, Kaitlyn           9 COND-MR                   NT      52.33        
 42 Ceasar, Nicole T           9 CFA-MR                 49.16      52.35        
 43 Brie, KiKi                10 COND-MR                   NT      53.02        
 44 Hopson, Leah N             9 COND-MR                53.43      53.03        
 45 Nadler, Alyssa R           9 CFA-MR                 52.79      53.15        
 46 Gordon, Natalia            8 SMC-MR                    NT      53.22        
 47 Skae, Anya B               8 COND-MR              1:06.56      55.66        
 48 Adorable, Katherine R      9 COND-MR                   NT      57.52        
 49 Doyle, Aine               10 COND-MR                   NT      58.05        
 50 Hanney, Kaitlyn N          7 COND-MR                56.00      59.40        
 51 Medina, Priscilla          8 COND-MR                   NT      59.94        
 52 Pollack, Sage M            9 COND-MR                   NT    1:00.90        
 53 Policastro, Gianna N       9 COND-MR                   NT    1:01.54        
 54 Schwartz, Hailey           9 COND-MR                   NT    1:01.78        
 55 Evangelista, Ryan P        7 COND-MR                   NT    1:02.30        
 56 Adamow, Liza               9 TRS-MR                 50.00    1:02.33        
 57 Grant, Kymberlee D         9 COND-MR                   NT    1:03.94        
 58 Conway, Caroline E         9 COND-MR                   NT    1:05.20        
 59 Donlon, Kerri O            9 COND-MR                   NT    1:05.65        
 60 Halpern, Sofia M           8 COND-MR              1:20.00    1:10.25        
 61 Hanson, Sofia M            8 COND-MR                   NT    1:25.57        
 62 Shapira, Talia F           8 COND-MR                   NT    1:41.66        
 -- Houghton, Sophia K        10 COND-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Blumenfeld, Kit M          9 COND-MR                   NT         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Globus, Adi L             10 COND-MR                   NT         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Tong, Mona                 8 COND-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Deleon, Grace J            8 COND-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Schatz, Brooke J           7 COND-MR                   NT         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Haber, Ashley             10 COND-MR                   NT         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Moky, Alison L            10 Bgnw Marlins-MR        49.57         DQ        
 -- Mungroo, Andrea R          9 COND-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Chen, Edenna H             7 COND-MR              1:08.73         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:17.99  ZQ
        1:22.19  JO
        1:40.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutton, Theresa           10 TRS-MR               1:15.91    1:14.51 ZQ     
                  36.18     1:14.51 (38.33)                                        
  2 Malendowicz, Kasia B       9 Bgnw Marlins-MR      1:32.15    1:25.23 SILV   
                  41.33     1:25.23 (43.90)                                        
  3 Ellis, Rebecca E          10 Bgnw Marlins-MR      1:29.75    1:30.08 SILV   
                  43.79     1:30.08 (46.29)                                        
  4 Abrams, Maria             10 SMC-MR               1:32.58    1:32.50 SILV   
                  43.72     1:32.50 (48.78)                                        
  5 Cummings, Fiona M          8 COND-MR              1:39.90    1:32.93 SILV   
                  43.12     1:32.93 (49.81)                                        
  6 Hellman, Rachel E         10 Bgnw Marlins-MR      1:32.91    1:34.43 SILV   
                  45.39     1:34.43 (49.04)                                        
  7 Ruzzi, Kathryn             9 TRS-MR               1:39.19    1:35.16 SILV   
                  46.21     1:35.16 (48.95)                                        
  8 Galligan, Georgia         10 SMC-MR               1:47.09    1:37.15 SILV   
                  47.41     1:37.15 (49.74)                                        
  9 Weiner, Suzy B             9 Bgnw Marlins-MR      1:50.00    1:40.13        
                  51.32     1:40.13 (48.81)                                        
 10 Thantu, Madison G          9 Bgnw Marlins-MR      1:45.72    1:41.02        
                  48.48     1:41.02 (52.54)                                        
 11 Silver, Elizabeth S        9 COND-MR              1:50.00    1:49.35        
                  56.64     1:49.35 (52.71)                                        
 12 Keaveney, Megan C          7 COND-MR                   NT    1:50.26        
                  53.06     1:50.26 (57.20)                                        
 13 Ceasar, Nicole T           9 CFA-MR                    NT    1:51.91        
                  51.73   1:51.91 (1:00.18)                                        
 14 Schatz, Brooke J           7 COND-MR                   NT    1:56.15        
                  54.58   1:56.15 (1:01.57)                                        
 15 Skae, Anya B               8 COND-MR                   NT    2:07.47        
                1:02.36   2:07.47 (1:05.11)                                        
 16 Evangelista, Ryan P        7 COND-MR                   NT    2:16.73        
                1:05.73   2:16.73 (1:11.00)                                        
 -- Capelli, Julia C           9 Bgnw Marlins-MR      1:50.00         DQ        
      Non-continuous turning action
                  51.76          DQ (55.03)                                        
 -- Raimone, Lisa              9 COND-MR                   NT         DQ        
      Not on back off wall
                  51.91          DQ (53.86)                                        
 -- Rendina, A.J. J           10 COND-MR                   NT         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Brie, KiKi                10 COND-MR                   NT         DQ        
      Non-continuous turning action
                  59.85        DQ (1:03.76)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          41.99  ZQ
          42.99  JO
          50.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West, Lindsay             10 SMC-MR                 40.12      38.98 ZQ     
  2 Li, Laura                  9 CFA-MR                 42.43      41.07 ZQ     
  3 Elting, Imani T           10 Riptides-MR            41.69      41.33 ZQ     
  4 Keaveney, Briana N        10 COND-MR                44.80      42.73 JO     
  5 Cummings, Carly            9 COND-MR                44.04      43.18 SILV   
  6 Sapienza, Lindsay E       10 COND-MR                49.53      43.90 SILV   
  7 Abrams, Maria             10 SMC-MR                 47.18      44.79 SILV   
  8 Chen, Jessica J           10 COND-MR                46.61      44.92 SILV   
  9 Roye, Karina E            10 Bgnw Marlins-MR        45.18      46.15 SILV   
 10 Hellman, Rachel E         10 Bgnw Marlins-MR        46.96      46.43 SILV   
 11 Malendowicz, Kasia B       9 Bgnw Marlins-MR        46.64      46.76 SILV   
 12 Rappa, Gianna             10 SMC-MR                 55.10      46.94 SILV   
 13 O'Shea, Kelli A            8 COND-MR                47.75      47.14 SILV   
 14 DiChiara, Elena M         10 Bgnw Marlins-MR        47.83      47.41 SILV   
 15 Thantu, Madison G          9 Bgnw Marlins-MR        49.05      47.46 SILV   
 16 Conway, Megan F           10 COND-MR                49.23      47.89 SILV   
 17 Segal, Charlotte A        10 COND-MR                50.00      48.10 SILV   
 18 Malyszka, Kelly            9 COND-MR                48.77      48.39 SILV   
 19 Shine, Katherine M        10 Bgnw Marlins-MR        48.20      48.48 SILV   
 20 Ruotolo, Susannah J        9 Bgnw Marlins-MR        49.41      48.84 SILV   
 21 McCormick, Sarah          10 SMC-MR                    NT      49.39 SILV   
 22 Townsend, Nicol K          9 Bgnw Marlins-MR        51.95      49.43 SILV   
 23 Tang, Sharon S             9 COND-MR                54.25      49.61 SILV   
 24 Ellis, Rebecca E          10 Bgnw Marlins-MR        54.27      50.33        
 25 Lynch, Julia M            10 SMC-MR                    NT      50.37        
 26 Tsuei, Angela              9 COND-MR                50.57      50.42        
 27 Bernstein, Samantha       10 SMC-MR                 53.85      50.98        
 28 Globus, Adi L             10 COND-MR                   NT      51.50        
 29 Moky, Alison L            10 Bgnw Marlins-MR        55.68      52.08        
 30 Unger, Sarah               9 SMC-MR                    NT      52.83        
 31 Sweet, Erin M              8 COND-MR                50.53      53.18        
 32 Capelli, Julia C           9 Bgnw Marlins-MR      1:00.20      53.56        
 33 Brie, KiKi                10 COND-MR                   NT      54.05        
 34 Hodzic, Larissa            8 Riptides-MR               NT      55.25        
 35 Houghton, Sophia K        10 COND-MR                   NT      55.78        
 36 Weiner, Suzy B             9 Bgnw Marlins-MR      1:01.89      57.29        
 37 Chen, Edenna H             7 COND-MR              1:09.46      57.73        
 38 Ceasar, Nicole T           9 CFA-MR               1:01.35      58.00        
 39 Galligan, Georgia         10 SMC-MR               1:03.80      58.21        
 40 Raimone, Lisa              9 COND-MR                   NT      59.36        
 41 Silver, Elizabeth S        9 COND-MR                55.00      59.60        
 42 Rendina, A.J. J           10 COND-MR                   NT    1:00.10        
 43 Skae, Anya B               8 COND-MR                   NT    1:00.51        
 44 Zuks, Adelaine            10 COND-MR              1:06.39    1:01.23        
 45 Policastro, Gianna N       9 COND-MR                   NT    1:03.68        
 46 Evangelista, Ryan P        7 COND-MR                   NT    1:04.53        
 47 Colao, Rachel             10 SMC-MR                    NT    1:07.26        
 48 Schatz, Brooke J           7 COND-MR                   NT    1:09.85        
 49 Evangelista, Madeline      8 TRS-MR               1:10.00    1:18.35        
 50 Logan, Danielle           10 TRS-MR               1:00.00    1:40.05        
 -- Haber, Ashley             10 COND-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
 -- Harding, Kaitlyn           9 COND-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
 -- Adamow, Liza               9 TRS-MR               1:00.00         DQ        
      One hand touch
 -- Fitzpatrick, Lucy          8 SMC-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
 -- Hanney, Kaitlyn N          7 COND-MR              1:15.00         DQ        
      Non-simultaneous kick
 -- Keaveney, Megan C          7 COND-MR              1:08.25         DQ        
      Arms two strokes underwater
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:31.99  ZQ
        1:33.99  JO
        1:51.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West, Lindsay             10 SMC-MR               1:26.20    1:26.01 ZQ     
                  40.37     1:26.01 (45.64)                                        
  2 Li, Laura                  9 CFA-MR               1:36.87    1:30.31 ZQ     
                  42.05     1:30.31 (48.26)                                        
  3 Keaveney, Briana N        10 COND-MR              1:36.42    1:32.94 JO     
                  44.70     1:32.94 (48.24)                                        
  4 Cummings, Carly            9 COND-MR                   NT    1:36.72 SILV   
                  47.84     1:36.72 (48.88)                                        
  5 Sapienza, Lindsay E       10 COND-MR              1:45.62    1:37.31 SILV   
                  46.81     1:37.31 (50.50)                                        
  6 Chen, Jessica J           10 COND-MR              1:45.12    1:37.82 SILV   
                  46.29     1:37.82 (51.53)                                        
  7 O'Shea, Kelli A            8 COND-MR                   NT    1:39.13 SILV   
                  45.64     1:39.13 (53.49)                                        
  8 Abrams, Maria             10 SMC-MR               1:45.12    1:40.09 SILV   
                  46.64     1:40.09 (53.45)                                        
  9 Roye, Karina E            10 Bgnw Marlins-MR      1:45.26    1:40.13 SILV   
                  46.95     1:40.13 (53.18)                                        
 10 Malendowicz, Kasia B       9 Bgnw Marlins-MR      1:44.96    1:40.61 SILV   
                  46.86     1:40.61 (53.75)                                        
 11 Lesser, Molly             10 SMC-MR               1:52.76    1:41.33 SILV   
                  48.45     1:41.33 (52.88)                                        
 12 DiChiara, Elena M         10 Bgnw Marlins-MR      1:44.19    1:42.75 SILV   
                  49.78     1:42.75 (52.97)                                        
 13 Tsuei, Angela              9 COND-MR                   NT    1:44.13 SILV   
                  49.08     1:44.13 (55.05)                                        
 14 Shine, Katherine M        10 Bgnw Marlins-MR      1:46.25    1:45.09 SILV   
                  49.52     1:45.09 (55.57)                                        
 15 Conway, Megan F           10 COND-MR              1:52.12    1:46.24 SILV   
                  51.06     1:46.24 (55.18)                                        
 16 Malyszka, Kelly            9 COND-MR                   NT    1:46.88 SILV   
                  52.72     1:46.88 (54.16)                                        
 17 Hellman, Rachel E         10 Bgnw Marlins-MR      1:46.96    1:48.98 SILV   
                  50.78     1:48.98 (58.20)                                        
 18 Thantu, Madison G          9 Bgnw Marlins-MR      1:49.86    1:49.42 SILV   
                  49.78     1:49.42 (59.64)                                        
 19 Guglielmo, Kasey E        10 Bgnw Marlins-MR      1:47.54    1:50.94 SILV   
                  51.37     1:50.94 (59.57)                                        
 20 Holandez, Allison T       10 COND-MR                   NT    1:51.04 SILV   
                  50.97   1:51.04 (1:00.07)                                        
 21 Globus, Adi L             10 COND-MR                   NT    1:52.85        
                  52.62   1:52.85 (1:00.23)                                        
 22 Sweet, Erin M              8 COND-MR                   NT    1:54.43        
                  55.58     1:54.43 (58.85)                                        
 23 Townsend, Nicol K          9 Bgnw Marlins-MR      1:57.22    1:55.50        
                  54.83   1:55.50 (1:00.67)                                        
 24 Moky, Alison L            10 Bgnw Marlins-MR      1:55.92    1:56.13        
                  55.92   1:56.13 (1:00.21)                                        
 25 Tran, Julia                8 COND-MR                   NT    2:05.02        
                  57.09   2:05.02 (1:07.93)                                        
 26 Brie, KiKi                10 COND-MR                   NT    2:05.30        
                  59.18   2:05.30 (1:06.12)                                        
 27 Silver, Elizabeth S        9 COND-MR              2:05.00    2:05.38        
                1:00.69   2:05.38 (1:04.69)                                        
 28 Weiner, Suzy B             9 Bgnw Marlins-MR      2:15.09    2:05.78        
                  59.54   2:05.78 (1:06.24)                                        
 29 Skae, Anya B               8 COND-MR                   NT    2:11.15        
                1:01.11   2:11.15 (1:10.04)                                        
 30 Zuks, Adelaine            10 COND-MR              2:19.22    2:14.60        
                1:02.96   2:14.60 (1:11.64)                                        
 31 Nadler, Alyssa R           9 CFA-MR                    NT    2:18.97        
 32 Thi, Alison F             10 COND-MR                   NT    2:28.22        
 -- Colao, Rachel             10 SMC-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
                1:03.62        DQ (1:12.10)                                        
 -- Rendina, A.J. J           10 COND-MR                   NT         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
                1:03.58        DQ (1:13.27)                                        
 -- Segal, Charlotte A        10 COND-MR              1:45.00         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
                  52.53          DQ (56.71)                                        
 -- Schatz, Brooke J           7 COND-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
                1:14.00        DQ (1:24.71)                                        
 -- Ceasar, Nicole T           9 CFA-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
                1:01.34        DQ (1:08.60)                                        
 -- Keaveney, Megan C          7 COND-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
                1:02.31        DQ (1:26.64)                                        
 -- Capelli, Julia C           9 Bgnw Marlins-MR      2:00.00         DQ        
      One hand touch
                  56.11          DQ (57.45)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          34.79  ZQ
          36.59  JO
          45.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elting, Imani T           10 Riptides-MR            36.36      34.12 ZQ     
  2 Roye, Karina E            10 Bgnw Marlins-MR        37.14      37.55 SILV   
  3 Keaveney, Briana N        10 COND-MR                38.98      37.56 SILV   
  4 Sapienza, Lindsay E       10 COND-MR                43.82      37.68 SILV   
  5 Li, Laura                  9 CFA-MR                 40.45      39.46 SILV   
  6 Globus, Adi L             10 COND-MR                   NT      39.85 SILV   
  7 Cummings, Carly            9 COND-MR                42.11      40.81 SILV   
  8 West, Lindsay             10 SMC-MR                 41.67      40.83 SILV   
  9 Chen, Jessica J           10 COND-MR                53.07      41.17 SILV   
 10 Moky, Alison L            10 Bgnw Marlins-MR        42.03      41.18 SILV   
 11 Malendowicz, Kasia B       9 Bgnw Marlins-MR        39.27      41.54 SILV   
 12 Tsuei, Angela              9 COND-MR                44.84      41.95 SILV   
 13 Ruzzi, Kathryn             9 TRS-MR                 42.60      42.47 SILV   
 14 Ruotolo, Susannah J        9 Bgnw Marlins-MR        43.33      42.70 SILV   
 15 Abrams, Maria             10 SMC-MR                 42.03      43.56 SILV   
 16 Conway, Megan F           10 COND-MR                47.22      43.82 SILV   
 17 Malyszka, Kelly            9 COND-MR                   NT      45.62        
 18 Rappa, Gianna             10 SMC-MR                    NT      46.86        
 19 Townsend, Nicol K          9 Bgnw Marlins-MR        44.52      47.20        
 20 Hellman, Rachel E         10 Bgnw Marlins-MR        54.27      47.39        
 21 Ellis, Rebecca E          10 Bgnw Marlins-MR        45.58      47.54        
 22 Weiner, Suzy B             9 Bgnw Marlins-MR        46.12      47.78        
 23 Silver, Elizabeth S        9 COND-MR                53.00      48.02        
 24 O'Shea, Kelli A            8 COND-MR                48.86      48.05        
 25 Shine, Katherine M        10 Bgnw Marlins-MR        50.97      48.12        
 26 McCormick, Sarah          10 SMC-MR                    NT      48.74        
 27 Thantu, Madison G          9 Bgnw Marlins-MR        57.71      49.09        
 28 Tang, Sharon S             9 COND-MR              1:13.20      50.01        
 29 Cummings, Fiona M          8 COND-MR                53.04      50.23        
 30 Lynch, Julia M            10 SMC-MR                    NT      51.34        
 31 Sweet, Erin M              8 COND-MR                   NT      53.85        
 32 Unger, Sarah               9 SMC-MR                    NT      54.60        
 33 Capelli, Julia C           9 Bgnw Marlins-MR        52.38      55.13        
 34 Bernstein, Samantha       10 SMC-MR                 59.53      55.37        
 35 Hodzic, Larissa            8 Riptides-MR               NT      56.03        
 36 Zuks, Adelaine            10 COND-MR                   NT      57.83        
 37 Colao, Rachel             10 SMC-MR                    NT      59.07        
 38 Chen, Edenna H             7 COND-MR                   NT    1:12.72        
 39 Evangelista, Madeline      8 TRS-MR               1:00.00    1:13.43        
 -- Fitzpatrick, Lucy          8 SMC-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
 -- Policastro, Gianna N       9 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Segal, Charlotte A        10 COND-MR                45.00         DQ        
 -- Hanney, Kaitlyn N          7 COND-MR              1:20.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- DiChiara, Elena M         10 Bgnw Marlins-MR      1:00.00         DQ        
      Scissors kick
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:21.99  ZQ
        1:27.09  JO
        1:40.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutton, Theresa           10 TRS-MR               1:17.52    1:17.76 ZQ     
                  35.36     1:17.76 (42.40)                                        
  2 Lesser, Molly             10 SMC-MR               1:44.78    1:31.11 SILV   
                  41.22     1:31.11 (49.89)                                        
  3 Ruzzi, Kathryn             9 TRS-MR               1:42.11    1:35.73 SILV   
                  43.55     1:35.73 (52.18)                                        
  4 Potenza, Giovanna A       10 Bgnw Marlins-MR      1:42.03    1:37.51 SILV   
                  44.40     1:37.51 (53.11)                                        
  5 West, Lindsay             10 SMC-MR                    NT    1:43.13        
                  44.68     1:43.13 (58.45)                                        
  6 Ruotolo, Susannah J        9 Bgnw Marlins-MR      1:49.11    1:46.46        
                  48.25     1:46.46 (58.21)                                        
  7 Ellis, Rebecca E          10 Bgnw Marlins-MR      1:48.89    1:47.38        
                  48.48     1:47.38 (58.90)                                        
  8 Capolongo, Genevieve       9 SMC-MR                    NT    2:08.03        
                  57.89   2:08.03 (1:10.14)                                        
 -- Gordon, Natalia            8 SMC-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
                  56.00        DQ (1:16.47)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
        2:48.99  ZQ
        2:55.99  JO
        3:19.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keaveney, Briana N        10 COND-MR              3:28.28    2:54.88 JO     
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.99  ZQ
          28.59  JO
          32.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dari, Hannah E            12 COND-MR                27.70      28.03 JO     
  2 Samuels, Rachel A         11 COND-MR                27.99      28.58 JO     
  3 Marinello, Ashley         12 COND-MR                29.37      29.03 SILV   
  4 Bradnock, Taylor          12 Riptides-MR            28.95      29.21 SILV   
  5 Brown, Nikki G            12 COND-MR                29.19      29.25 SILV   
  6 Escobedo, Emily R         12 Riptides-MR            30.15      29.61 SILV   
  7 Chu, Kierstin             11 SMC-MR                 29.19      29.62 SILV   
  8 Farrell, Brenna K         11 COND-MR                31.78      30.06 SILV   
  9 Silipigni, Carolyn J      11 Bgnw Marlins-MR        30.87      31.38 SILV   
 10 Washington, Amy J         12 Bgnw Marlins-MR        30.89      31.46 SILV   
 11 Fortier, Julia C          12 Bgnw Marlins-MR        31.68      31.88 SILV   
 12 Yates, Madison D          11 Bgnw Marlins-MR        31.16      31.96 SILV   
 13 Swertfager, Theresa A     11 Bgnw Marlins-MR        31.85      32.01 SILV   
 13 Brooks, Kayla M           12 Bgnw Marlins-MR        31.55      32.01 SILV   
 15 Longworth, Shannon E      12 CFA-MR                 32.18      32.04 SILV   
 16 Rubino, Cassie            11 TRS-MR                 32.15      32.10 SILV   
 16 Rota, Kimberly A          12 Bgnw Marlins-MR        31.38      32.10 SILV   
 18 Reilly, Rosie B           11 Bgnw Marlins-MR        32.36      32.38 SILV   
 19 Segal, Olivia J           11 COND-MR                36.32      32.52        
 20 Green, Colleen            12 SMC-MR                 32.75      32.71        
 21 Lyman, Olivia P           11 Bgnw Marlins-MR        32.74      32.80        
 22 Guttridge, Christianna N  11 Bgnw Marlins-MR        32.97      32.96        
 23 McGetrick, Maggie A       11 Bgnw Marlins-MR        32.99      33.02        
 24 Sickenius, Nicole L       11 CFA-MR                 36.94      33.04        
 25 Zafonte, Alena E          11 Bgnw Marlins-MR        33.54      33.09        
 26 Kleinschmidt, Alexandria  11 Bgnw Marlins-MR        34.89      33.12        
 27 Farrell, Shannon P        11 COND-MR                33.78      33.66        
 28 Schuetz, Sarah            11 SMC-MR                 37.07      33.83        
 29 McGovern, Meaghan O       11 COND-MR                33.81      33.91        
 30 Pocock, Katy E            11 CFA-MR                    NT      34.07        
 31 Wolfe, Caroline           11 SMC-MR                 37.87      34.31        
 32 Martin, Kelly             11 COND-MR                36.00      34.96        
 33 Wixted, Claire P          11 CFA-MR                 39.78      35.35        
 34 Jhaver, Amaya R           12 COND-MR                   NT      35.39        
 35 Sinclair, Priscilla C     11 CFA-MR                 37.53      35.50        
 36 Connon, Kirstie J         11 CFA-MR                    NT      35.78        
 37 Arendt, Kristen S         11 COND-MR                   NT      38.96        
 38 Balter, Jenny C           11 Bgnw Marlins-MR        38.08      39.06        
 39 Farrell, Teresa M         11 COND-MR                   NT      39.14        
 40 Del Principe, Emma F      11 COND-MR                41.38      39.18        
 41 Ostrover, Nicole D        11 CFA-MR                 38.66      39.46        
 42 Velez, Jennifer A         11 COND-MR                   NT      39.52        
 43 Holland, Marielle E       12 COND-MR                   NT      39.53        
 44 Savage-Gibson, Sophie     11 CFA-MR                 39.50      39.62        
 45 Mahatcek, Samantha R      12 COND-MR                   NT      40.78        
 46 Horohoe, Kate D           11 COND-MR                47.97      41.82        
 47 Kelly, Claire E           11 COND-MR                   NT      45.20        
 48 Jacobson, Blaise Y        11 CFA-MR                    NT      45.81        
 49 Bloom, Nicole L           12 COND-MR                   NT      45.89        
 50 Kardos, Erin E            11 COND-MR                   NT      47.58        
 51 Zarember, Pearl F         11 COND-MR                   NT      50.36        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:00.29  ZQ
        1:01.79  JO
        1:11.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dari, Hannah E            12 COND-MR              1:01.61    1:02.73 SILV   
                  29.49     1:02.73 (33.24)                                        
  2 Farrell, Brenna K         11 COND-MR              1:09.65    1:04.73 SILV   
                  30.99     1:04.73 (33.74)                                        
  3 Chu, Kierstin             11 SMC-MR               1:03.74    1:04.87 SILV   
                  31.54     1:04.87 (33.33)                                        
  4 Bradnock, Taylor          12 Riptides-MR          1:05.13    1:04.97 SILV   
                  31.11     1:04.97 (33.86)                                        
  5 Marinello, Ashley         12 COND-MR              1:08.56    1:05.24 SILV   
                  31.76     1:05.24 (33.48)                                        
  6 Samuels, Rachel A         11 COND-MR              1:11.57    1:06.31 SILV   
                  32.16     1:06.31 (34.15)                                        
  7 Escobedo, Emily R         12 Riptides-MR          1:06.65    1:06.68 SILV   
                  31.61     1:06.68 (35.07)                                        
  8 Sweet, Lauren A           11 COND-MR              1:12.31    1:06.79 SILV   
                  32.88     1:06.79 (33.91)                                        
  9 Silipigni, Carolyn J      11 Bgnw Marlins-MR      1:09.18    1:08.46 SILV   
                  33.34     1:08.46 (35.12)                                        
 10 Brown, Nikki G            12 COND-MR              1:15.00    1:10.12 SILV   
                  33.54     1:10.12 (36.58)                                        
 11 Washington, Amy J         12 Bgnw Marlins-MR      1:10.87    1:10.60 SILV   
                  34.06     1:10.60 (36.54)                                        
 12 Rubino, Cassie            11 TRS-MR               1:14.60    1:11.06 SILV   
                  33.93     1:11.06 (37.13)                                        
 13 Yates, Madison D          11 Bgnw Marlins-MR      1:09.11    1:11.33 SILV   
                  34.27     1:11.33 (37.06)                                        
 14 Rota, Kimberly A          12 Bgnw Marlins-MR      1:11.21    1:11.34 SILV   
                  34.14     1:11.34 (37.20)                                        
 15 Fischer, Lexie            11 TRS-MR               1:16.28    1:11.84        
                  34.94     1:11.84 (36.90)                                        
 16 Guttridge, Christianna N  11 Bgnw Marlins-MR      1:12.47    1:12.47        
                  34.49     1:12.47 (37.98)                                        
 17 Kleinschmidt, Alexandria  11 Bgnw Marlins-MR      1:17.43    1:12.83        
                  34.41     1:12.83 (38.42)                                        
 18 Choi, Hannah J            12 COND-MR              1:14.39    1:12.87        
                  34.89     1:12.87 (37.98)                                        
 19 Sickenius, Nicole L       11 CFA-MR               1:22.04    1:14.26        
                  35.47     1:14.26 (38.79)                                        
 20 Zafonte, Alena E          11 Bgnw Marlins-MR      1:15.25    1:14.33        
                  36.81     1:14.33 (37.52)                                        
 21 McGovern, Meaghan O       11 COND-MR              1:15.70    1:14.69        
                  36.88     1:14.69 (37.81)                                        
 22 Badick, Mackenzie L       11 COND-MR              1:21.51    1:15.11        
                  37.27     1:15.11 (37.84)                                        
 23 Green, Colleen            12 SMC-MR               1:18.14    1:15.33        
                  35.29     1:15.33 (40.04)                                        
 24 Segal, Olivia J           11 COND-MR              1:20.00    1:16.19        
                  38.06     1:16.19 (38.13)                                        
 25 Makovic, Tiffany          11 CFA-MR                    NT    1:17.98        
                  36.61     1:17.98 (41.37)                                        
 26 Harris, Lindsay B         12 CFA-MR               1:17.00    1:18.00        
                  37.34     1:18.00 (40.66)                                        
 27 Ciavarella, Nicki T       11 COND-MR              1:22.96    1:18.27        
                  38.90     1:18.27 (39.37)                                        
 28 Farrell, Shannon P        11 COND-MR              1:21.86    1:18.61        
                  37.94     1:18.61 (40.67)                                        
 29 Jhaver, Amaya R           12 COND-MR                   NT    1:19.01        
                  37.38     1:19.01 (41.63)                                        
 30 Miller, Skyler E          12 COND-MR              1:18.52    1:19.37        
                  38.73     1:19.37 (40.64)                                        
 31 Longworth, Shannon E      12 CFA-MR               1:15.76    1:19.38        
                  37.86     1:19.38 (41.52)                                        
 32 Connon, Kirstie J         11 CFA-MR                    NT    1:22.55        
                  37.87     1:22.55 (44.68)                                        
 33 Sollitto, Caroline A      11 UNCON-MR             1:33.77    1:22.73        
                  40.76     1:22.73 (41.97)                                        
 34 Sinclair, Priscilla C     11 CFA-MR               1:29.44    1:22.88        
                  38.69     1:22.88 (44.19)                                        
 35 Belasco, Zoe Jean         11 SMC-MR               1:34.28    1:23.16        
                  39.87     1:23.16 (43.29)                                        
 36 Crowell, Casey            12 SMC-MR                    NT    1:23.26        
                  38.47     1:23.26 (44.79)                                        
 37 Arendt, Kristen S         11 COND-MR                   NT    1:26.04        
                  40.94     1:26.04 (45.10)                                        
 38 Magretti, Julia A         12 COND-MR                   NT    1:26.64        
                  40.78     1:26.64 (45.86)                                        
 39 Lutt, Samantha            12 SMC-MR               1:29.32    1:27.14        
                  40.69     1:27.14 (46.45)                                        
 40 Conway, Brianna R         11 COND-MR              1:37.44    1:27.79        
                  41.16     1:27.79 (46.63)                                        
 41 Farrell, Teresa M         11 COND-MR                   NT    1:30.59        
                  42.19     1:30.59 (48.40)                                        
 42 Zhu, Katie H              12 COND-MR                   NT    1:31.32        
                  42.87     1:31.32 (48.45)                                        
 43 Medina, Melissa           11 COND-MR                   NT    1:31.67        
                  46.40     1:31.67 (45.27)                                        
 44 Savage-Gibson, Sophie     11 CFA-MR                    NT    1:32.11        
                  42.59     1:32.11 (49.52)                                        
 45 Del Principe, Emma F      11 COND-MR              1:32.14    1:32.22        
                  44.43     1:32.22 (47.79)                                        
 46 Ostrover, Nicole D        11 CFA-MR               1:31.56    1:32.35        
                  42.82     1:32.35 (49.53)                                        
 47 Loi, Sabrina J            11 COND-MR              1:45.45    1:34.97        
                  45.27     1:34.97 (49.70)                                        
 48 Holland, Marielle E       12 COND-MR                   NT    1:35.39        
                  42.52     1:35.39 (52.87)                                        
 49 Filatov, Katherine G      12 COND-MR              1:37.59    1:36.07        
                  43.68     1:36.07 (52.39)                                        
 50 Horohoe, Kate D           11 COND-MR              1:44.94    1:36.84        
                  44.55     1:36.84 (52.29)                                        
 51 Laura, Sydney R           11 COND-MR              1:50.76    1:39.75        
                  47.95     1:39.75 (51.80)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:11.99  ZQ
        2:13.99  JO
        2:31.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dari, Hannah E            12 COND-MR              2:16.05    2:16.85 SILV   
                  29.93     1:04.79 (34.86)     1:42.27 (37.48)     2:16.85 (34.58)
  2 Farrell, Brenna K         11 COND-MR              2:25.00    2:18.84 SILV   
                  31.30     1:07.13 (35.83)     1:44.23 (37.10)     2:18.84 (34.61)
  3 Marinello, Ashley         12 COND-MR              2:26.47    2:21.34 SILV   
                  32.19     1:08.41 (36.22)     1:45.65 (37.24)     2:21.34 (35.69)
  4 McGovern, Meaghan O       11 COND-MR              2:42.21    2:36.23        
                  36.40     1:17.35 (40.95)     1:57.75 (40.40)     2:36.23 (38.48)
  5 Segal, Olivia J           11 COND-MR              2:55.00    2:48.38        
                  37.11     1:19.60 (42.49)     2:04.27 (44.67)     2:48.38 (44.11)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          32.69  ZQ
          33.29  JO
          39.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dari, Hannah E            12 COND-MR                32.57      31.58 ZQ     
  2 Chu, Kierstin             11 SMC-MR                 32.85      32.80 JO     
  3 Escobedo, Emily R         12 Riptides-MR            34.94      33.11 JO     
  4 Samuels, Rachel A         11 COND-MR                37.10      34.78 SILV   
  5 Farrell, Brenna K         11 COND-MR                38.29      34.80 SILV   
  6 Sweet, Lauren A           11 COND-MR                36.79      35.08 SILV   
  7 Bradnock, Taylor          12 Riptides-MR            35.79      35.25 SILV   
  8 Brown, Nikki G            12 COND-MR                46.33      35.88 SILV   
  9 Longworth, Shannon E      12 CFA-MR                 37.20      36.66 SILV   
 10 Rubino, Cassie            11 TRS-MR                 38.46      36.85 SILV   
 11 McGetrick, Maggie A       11 Bgnw Marlins-MR        37.31      36.93 SILV   
 12 Choi, Hannah J            12 COND-MR                38.19      36.94 SILV   
 13 Green, Colleen            12 SMC-MR                 38.38      36.99 SILV   
 14 Swertfager, Theresa A     11 Bgnw Marlins-MR        37.95      37.11 SILV   
 15 Reilly, Rosie B           11 Bgnw Marlins-MR        39.05      37.62 SILV   
 16 Fortier, Julia C          12 Bgnw Marlins-MR        37.43      37.76 SILV   
 17 McGovern, Meaghan O       11 COND-MR                41.54      38.62 SILV   
 18 Rota, Kimberly A          12 Bgnw Marlins-MR        37.69      38.65 SILV   
 19 Washington, Amy J         12 Bgnw Marlins-MR        38.45      38.69 SILV   
 20 Farrell, Shannon P        11 COND-MR                42.31      38.91 SILV   
 21 Silipigni, Carolyn J      11 Bgnw Marlins-MR        39.22      39.11        
 22 Guttridge, Christianna N  11 Bgnw Marlins-MR        39.50      39.27        
 23 Segal, Olivia J           11 COND-MR                40.00      39.28        
 24 Pocock, Katy E            11 CFA-MR                    NT      39.37        
 25 Yates, Madison D          11 Bgnw Marlins-MR        39.73      39.45        
 26 Badick, Mackenzie L       11 COND-MR                40.87      39.49        
 27 Lyman, Olivia P           11 Bgnw Marlins-MR        40.29      39.54        
 28 Brooks, Kayla M           12 Bgnw Marlins-MR        42.47      39.57        
 29 Martin, Kelly             11 COND-MR                40.00      39.73        
 30 Miller, Skyler E          12 COND-MR                45.90      39.81        
 31 Sinclair, Priscilla C     11 CFA-MR                 44.19      39.86        
 32 Wolfe, Caroline           11 SMC-MR                 42.45      39.95        
 33 Kleinschmidt, Alexandria  11 Bgnw Marlins-MR        45.57      40.05        
 34 Sollitto, Caroline A      11 UNCON-MR               45.10      40.13        
 35 Sickenius, Nicole L       11 CFA-MR                 59.04      40.21        
 36 Ciavarella, Nicki T       11 COND-MR                42.14      40.53        
 37 Zafonte, Alena E          11 Bgnw Marlins-MR        44.74      40.59        
 38 Schuetz, Sarah            11 SMC-MR                 42.59      40.63        
 39 Filatov, Katherine G      12 COND-MR                42.91      40.83        
 40 Conway, Brianna R         11 COND-MR                44.66      41.53        
 40 Jhaver, Amaya R           12 COND-MR                   NT      41.53        
 42 Del Principe, Emma F      11 COND-MR                43.21      42.22        
 43 Balter, Jenny C           11 Bgnw Marlins-MR        44.89      43.20        
 44 Farrell, Teresa M         11 COND-MR                   NT      43.27        
 45 Kelly, Claire E           11 COND-MR                   NT      44.07        
 46 Connon, Kirstie J         11 CFA-MR                    NT      44.26        
 47 Zhu, Katie H              12 COND-MR                   NT      44.81        
 48 Ostrover, Nicole D        11 CFA-MR                 47.17      45.32        
 49 Wixted, Claire P          11 CFA-MR                    NT      45.56        
 50 Arendt, Kristen S         11 COND-MR                   NT      46.21        
 51 Mahatcek, Samantha R      12 COND-MR                   NT      46.74        
 52 Magretti, Julia A         12 COND-MR                   NT      47.40        
 53 Jacobson, Blaise Y        11 CFA-MR                    NT      48.10        
 54 Velez, Jennifer A         11 COND-MR                   NT      48.70        
 55 Savage-Gibson, Sophie     11 CFA-MR                 47.51      48.80        
 56 Medina, Melissa           11 COND-MR                55.73      50.91        
 57 Kardos, Erin E            11 COND-MR                   NT      54.54        
 58 Zarember, Pearl F         11 COND-MR                   NT      54.69        
 59 Holland, Marielle E       12 COND-MR                   NT      55.75        
 60 Bloom, Nicole L           12 COND-MR                   NT      56.84        
 -- Levy, Hillary A           11 COND-MR                46.21         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:09.49  ZQ
        1:11.09  JO
        1:24.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dari, Hannah E            12 COND-MR              1:08.50    1:07.40 ZQ     
                  32.64     1:07.40 (34.76)                                        
  2 Chu, Kierstin             11 SMC-MR               1:10.76    1:09.98 JO     
                  34.21     1:09.98 (35.77)                                        
  3 Schattschneider, Sarah    12 SMC-MR               1:14.15    1:10.07 JO     
                  33.80     1:10.07 (36.27)                                        
  4 Farrell, Brenna K         11 COND-MR              1:21.88    1:12.58 SILV   
                  35.53     1:12.58 (37.05)                                        
  5 McGetrick, Maggie A       11 Bgnw Marlins-MR      1:17.88    1:16.56 SILV   
                  37.53     1:16.56 (39.03)                                        
  6 Brown, Nikki G            12 COND-MR              1:30.00    1:16.85 SILV   
                  37.19     1:16.85 (39.66)                                        
  7 Fortier, Julia C          12 Bgnw Marlins-MR      1:19.64    1:18.12 SILV   
                  38.12     1:18.12 (40.00)                                        
  8 Swertfager, Theresa A     11 Bgnw Marlins-MR      1:21.34    1:19.48 SILV   
                  39.09     1:19.48 (40.39)                                        
  9 Reilly, Rosie B           11 Bgnw Marlins-MR      1:22.29    1:19.96 SILV   
                  38.76     1:19.96 (41.20)                                        
 10 Moss, Lucy                12 SMC-MR               1:27.52    1:25.05        
                  41.93     1:25.05 (43.12)                                        
 11 Schuetz, Sarah            11 SMC-MR               1:35.93    1:26.83        
                  41.67     1:26.83 (45.16)                                        
 12 Farrell, Shannon P        11 COND-MR              1:29.99    1:29.70        
                  44.72     1:29.70 (44.98)                                        
 13 Levy, Hillary A           11 COND-MR              1:30.00    1:30.16        
                  44.54     1:30.16 (45.62)                                        
 14 Jhaver, Amaya R           12 COND-MR                   NT    1:30.57        
                  43.64     1:30.57 (46.93)                                        
 15 Makovic, Tiffany          11 CFA-MR                    NT    1:32.15        
                1:37.69         1:32.15 ( )                                        
 16 Sinclair, Priscilla C     11 CFA-MR               1:41.43    1:32.35        
                  45.11     1:32.35 (47.24)                                        
 17 Del Principe, Emma F      11 COND-MR              1:41.11    1:32.61        
                  44.75     1:32.61 (47.86)                                        
 18 Ostrover, Nicole D        11 CFA-MR               1:51.03    1:43.75        
                1:44.48         1:43.75 ( )                                        
 19 Savage-Gibson, Sophie     11 CFA-MR                    NT    1:45.77        
                1:46.00         1:45.77 ( )                                        
 20 Horohoe, Kate D           11 COND-MR              1:59.23    1:47.33        
                  52.79     1:47.33 (54.54)                                        
 -- Farrell, Teresa M         11 COND-MR                   NT         DQ        
      No touch at turn
                1:32.45              DQ ( )                                        
 -- Rubino, Cassie            11 TRS-MR               1:25.40         DQ        
      Non-continuous turning action
                  40.15          DQ (41.03)                                        
 -- Longworth, Shannon E      12 CFA-MR               1:23.68         DQ        
      Non-continuous turning action
                  41.59          DQ (44.55)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          36.59  ZQ
          37.19  JO
          44.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Escobedo, Emily R         12 Riptides-MR            36.53      35.87 ZQ     
  2 Bradnock, Taylor          12 Riptides-MR            39.39      38.98 SILV   
  3 Reilly, Rosie B           11 Bgnw Marlins-MR        39.57      39.02 SILV   
  4 Swertfager, Theresa A     11 Bgnw Marlins-MR        40.44      39.24 SILV   
  5 Marinello, Ashley         12 COND-MR                41.06      39.44 SILV   
  6 Choi, Hannah J            12 COND-MR                40.89      40.00 SILV   
  7 Brooks, Kayla M           12 Bgnw Marlins-MR        40.70      40.21 SILV   
  8 Moss, Lucy                12 SMC-MR                 42.53      40.22 SILV   
  9 Washington, Amy J         12 Bgnw Marlins-MR        41.19      40.36 SILV   
 10 Ciavarella, Nicki T       11 COND-MR                41.08      40.47 SILV   
 11 Schattschneider, Sarah    12 SMC-MR                 42.53      40.58 SILV   
 12 Rota, Kimberly A          12 Bgnw Marlins-MR        42.06      40.71 SILV   
 13 Green, Colleen            12 SMC-MR                 41.54      41.27 SILV   
 14 Fortier, Julia C          12 Bgnw Marlins-MR        41.99      41.45 SILV   
 15 Samuels, Rachel A         11 COND-MR                44.44      41.54 SILV   
 16 Kleinschmidt, Alexandria  11 Bgnw Marlins-MR        41.48      41.57 SILV   
 17 Sickenius, Nicole L       11 CFA-MR                 43.74      41.60 SILV   
 18 Zafonte, Alena E          11 Bgnw Marlins-MR        43.70      41.66 SILV   
 19 Sweet, Lauren A           11 COND-MR                42.73      41.75 SILV   
 20 Guttridge, Christianna N  11 Bgnw Marlins-MR        42.32      42.13 SILV   
 21 Harris, Lindsay B         12 CFA-MR                 42.07      42.32 SILV   
 22 Silipigni, Carolyn J      11 Bgnw Marlins-MR        42.07      42.51 SILV   
 23 Schuetz, Sarah            11 SMC-MR                 46.12      43.17 SILV   
 24 Miller, Skyler E          12 COND-MR                46.51      43.58 SILV   
 25 Yates, Madison D          11 Bgnw Marlins-MR        53.98      43.66 SILV   
 26 Levy, Hillary A           11 COND-MR                47.28      43.95 SILV   
 27 Crowell, Casey            12 SMC-MR                    NT      44.79        
 28 Sinclair, Priscilla C     11 CFA-MR                 52.10      45.52        
 29 Sollitto, Caroline A      11 UNCON-MR               48.09      46.10        
 30 McGetrick, Maggie A       11 Bgnw Marlins-MR        47.21      46.30        
 31 Zhu, Katie H              12 COND-MR                47.52      46.33        
 32 Belasco, Zoe Jean         11 SMC-MR                 52.69      46.54        
 33 Fischer, Lexie            11 TRS-MR                 45.12      46.61        
 34 Jhaver, Amaya R           12 COND-MR                   NT      46.70        
 35 Savage-Gibson, Sophie     11 CFA-MR                    NT      46.81        
 35 Holland, Marielle E       12 COND-MR                   NT      46.81        
 37 Makovic, Tiffany          11 CFA-MR                    NT      46.88        
 38 Lutt, Samantha            12 SMC-MR                 47.39      47.34        
 39 Longworth, Shannon E      12 CFA-MR                    NT      47.84        
 40 Connon, Kirstie J         11 CFA-MR                    NT      49.37        
 41 Magretti, Julia A         12 COND-MR                   NT      49.49        
 42 Farrell, Teresa M         11 COND-MR                   NT      49.67        
 43 Medina, Melissa           11 COND-MR                   NT      50.42        
 44 Filatov, Katherine G      12 COND-MR                54.57      51.91        
 45 Farrell, Shannon P        11 COND-MR                56.46      52.05        
 46 Loi, Sabrina J            11 COND-MR                54.88      52.37        
 47 Badick, Mackenzie L       11 COND-MR                56.25      53.47        
 48 Conway, Brianna R         11 COND-MR                55.00      53.74        
 49 Laura, Sydney R           11 COND-MR              1:02.30      55.56        
 50 Horohoe, Kate D           11 COND-MR              1:03.69      57.14        
 51 Bloom, Nicole L           12 COND-MR                   NT      57.42        
 52 Zarember, Pearl F         11 COND-MR                   NT    1:02.35        
 -- Arendt, Kristen S         11 COND-MR                   NT         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:19.99  ZQ
        1:20.49  JO
        1:34.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Escobedo, Emily R         12 Riptides-MR          1:20.15    1:16.89 ZQ     
                  37.14     1:16.89 (39.75)                                        
  2 Marinello, Ashley         12 COND-MR              1:26.08    1:24.16 SILV   
                  40.22     1:24.16 (43.94)                                        
  3 Dari, Hannah E            12 COND-MR              1:29.05    1:24.40 SILV   
                  39.66     1:24.40 (44.74)                                        
  4 Swertfager, Theresa A     11 Bgnw Marlins-MR      1:28.60    1:26.44 SILV   
                  40.01     1:26.44 (46.43)                                        
  5 Rota, Kimberly A          12 Bgnw Marlins-MR      1:32.62    1:28.08 SILV   
                  42.33     1:28.08 (45.75)                                        
  6 Brooks, Kayla M           12 Bgnw Marlins-MR      1:28.19    1:28.47 SILV   
                  41.97     1:28.47 (46.50)                                        
  7 Lyman, Olivia P           11 Bgnw Marlins-MR      1:29.87    1:28.58 SILV   
                  42.17     1:28.58 (46.41)                                        
  8 Sweet, Lauren A           11 COND-MR              1:32.94    1:29.02 SILV   
                  42.43     1:29.02 (46.59)                                        
  9 Brown, Nikki G            12 COND-MR              1:40.00    1:29.75 SILV   
                  42.61     1:29.75 (47.14)                                        
 10 Washington, Amy J         12 Bgnw Marlins-MR      1:32.79    1:30.26 SILV   
                  42.97     1:30.26 (47.29)                                        
 11 Kleinschmidt, Alexandria  11 Bgnw Marlins-MR      1:32.13    1:30.37 SILV   
                  42.39     1:30.37 (47.98)                                        
 12 Ciavarella, Nicki T       11 COND-MR              1:30.61    1:30.54 SILV   
                  43.15     1:30.54 (47.39)                                        
 13 Green, Colleen            12 SMC-MR               1:27.57    1:30.91 SILV   
                  41.90     1:30.91 (49.01)                                        
 14 McGovern, Meaghan O       11 COND-MR              1:34.21    1:31.38 SILV   
                  45.04     1:31.38 (46.34)                                        
 15 Sickenius, Nicole L       11 CFA-MR               1:37.77    1:32.35 SILV   
                  42.28     1:32.35 (50.07)                                        
 16 Fortier, Julia C          12 Bgnw Marlins-MR      1:32.12    1:32.36 SILV   
                  43.48     1:32.36 (48.88)                                        
 17 Zafonte, Alena E          11 Bgnw Marlins-MR      1:31.95    1:32.78 SILV   
                  44.53     1:32.78 (48.25)                                        
 18 Samuels, Rachel A         11 COND-MR              1:40.06    1:33.13 SILV   
                  44.38     1:33.13 (48.75)                                        
 19 Schuetz, Sarah            11 SMC-MR               1:38.89    1:34.11 SILV   
                  44.41     1:34.11 (49.70)                                        
 20 Rubino, Cassie            11 TRS-MR               1:41.60    1:36.09        
                  45.36     1:36.09 (50.73)                                        
 21 Yates, Madison D          11 Bgnw Marlins-MR      1:57.88    1:36.44        
                  46.86     1:36.44 (49.58)                                        
 22 Wolfe, Caroline           11 SMC-MR               1:40.85    1:37.66        
                  45.36     1:37.66 (52.30)                                        
 23 Martin, Kelly             11 COND-MR              1:40.00    1:39.06        
                  47.55     1:39.06 (51.51)                                        
 24 Miller, Skyler E          12 COND-MR              1:40.36    1:39.18        
                  46.58     1:39.18 (52.60)                                        
 25 Sollitto, Caroline A      11 UNCON-MR             1:44.23    1:39.61        
                  47.74     1:39.61 (51.87)                                        
 26 Sinclair, Priscilla C     11 CFA-MR               1:59.76    1:39.67        
                  48.06     1:39.67 (51.61)                                        
 27 Levy, Hillary A           11 COND-MR              1:42.00    1:40.08        
                  48.33     1:40.08 (51.75)                                        
 28 Savage-Gibson, Sophie     11 CFA-MR                    NT    1:42.17        
                  48.29     1:42.17 (53.88)                                        
 29 Pocock, Katy E            11 CFA-MR                    NT    1:42.42        
                  47.11     1:42.42 (55.31)                                        
 30 Holland, Marielle E       12 COND-MR                   NT    1:44.09        
                  47.92     1:44.09 (56.17)                                        
 31 Jhaver, Amaya R           12 COND-MR                   NT    1:44.37        
                  46.20     1:44.37 (58.17)                                        
 32 Longworth, Shannon E      12 CFA-MR               2:20.65    1:46.61        
                  49.78     1:46.61 (56.83)                                        
 33 Ostrover, Nicole D        11 CFA-MR               1:55.08    1:50.74        
                  50.34   1:50.74 (1:00.40)                                        
 34 Wixted, Claire P          11 CFA-MR                    NT    1:50.84        
                  50.74   1:50.84 (1:00.10)                                        
 35 Balter, Jenny C           11 Bgnw Marlins-MR      1:53.08    1:53.13        
                  54.79     1:53.13 (58.34)                                        
 36 Farrell, Teresa M         11 COND-MR                   NT    1:53.25        
                  51.76   1:53.25 (1:01.49)                                        
 37 Badick, Mackenzie L       11 COND-MR                   NT    1:54.00        
                  54.89     1:54.00 (59.11)                                        
 38 Arendt, Kristen S         11 COND-MR                   NT    1:56.01        
                  53.38   1:56.01 (1:02.63)                                        
 39 Connon, Kirstie J         11 CFA-MR                    NT    1:56.58        
                  53.15   1:56.58 (1:03.43)                                        
 40 Filatov, Katherine G      12 COND-MR                   NT    1:58.57        
                  55.06   1:58.57 (1:03.51)                                        
 41 Conway, Brianna R         11 COND-MR              2:04.28    1:59.25        
                  56.42   1:59.25 (1:02.83)                                        
 42 Horohoe, Kate D           11 COND-MR                   NT    2:10.97        
                1:02.03   2:10.97 (1:08.94)                                        
 -- Zhu, Katie H              12 COND-MR              1:43.56         DQ        
      Scissors kick
                  48.51          DQ (54.06)                                        
 -- Del Principe, Emma F      11 COND-MR              2:10.50         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  55.48        DQ (1:00.21)                                        
 -- Choi, Hannah J            12 COND-MR                   NT         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  42.32          DQ (47.34)                                        
 -- Medina, Melissa           11 COND-MR              2:10.63         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  54.10        DQ (1:00.75)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          31.09  ZQ
          31.59  JO
          37.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schattschneider, Sarah    12 SMC-MR                 31.15      30.82 ZQ     
  2 Brown, Nikki G            12 COND-MR                32.45      31.28 JO     
  3 Escobedo, Emily R         12 Riptides-MR            33.12      32.40 SILV   
  4 Bradnock, Taylor          12 Riptides-MR            34.39      33.07 SILV   
  5 Sweet, Lauren A           11 COND-MR                36.88      33.75 SILV   
  6 Chu, Kierstin             11 SMC-MR                 32.33      33.76 SILV   
  7 Silipigni, Carolyn J      11 Bgnw Marlins-MR        34.60      35.09 SILV   
  8 Segal, Olivia J           11 COND-MR                36.78      35.41 SILV   
  9 Rubino, Cassie            11 TRS-MR                 38.44      35.76 SILV   
 10 Washington, Amy J         12 Bgnw Marlins-MR        37.11      35.95 SILV   
 11 Brooks, Kayla M           12 Bgnw Marlins-MR        36.03      36.57 SILV   
 12 Swertfager, Theresa A     11 Bgnw Marlins-MR        37.81      36.79 SILV   
 13 Choi, Hannah J            12 COND-MR                38.94      36.85 SILV   
 14 Moss, Lucy                12 SMC-MR                 38.63      36.86 SILV   
 15 Reilly, Rosie B           11 Bgnw Marlins-MR        35.48      36.87 SILV   
 16 Fortier, Julia C          12 Bgnw Marlins-MR        37.37      37.19 SILV   
 17 Rota, Kimberly A          12 Bgnw Marlins-MR        37.28      37.30        
 17 Kleinschmidt, Alexandria  11 Bgnw Marlins-MR        38.68      37.30        
 19 Samuels, Rachel A         11 COND-MR                40.08      37.80        
 20 Green, Colleen            12 SMC-MR                 38.69      38.27        
 21 McGetrick, Maggie A       11 Bgnw Marlins-MR        38.75      38.38        
 22 Guttridge, Christianna N  11 Bgnw Marlins-MR        38.90      38.39        
 23 Harris, Lindsay B         12 CFA-MR                 40.05      38.42        
 24 Badick, Mackenzie L       11 COND-MR                42.96      38.44        
 25 McGovern, Meaghan O       11 COND-MR                39.97      39.16        
 26 Sickenius, Nicole L       11 CFA-MR                 45.35      39.50        
 27 Belasco, Zoe Jean         11 SMC-MR                 42.00      40.97        
 28 Sollitto, Caroline A      11 UNCON-MR                  NT      40.98        
 29 Miller, Skyler E          12 COND-MR                46.23      41.99        
 30 Zafonte, Alena E          11 Bgnw Marlins-MR        42.60      42.47        
 31 Del Principe, Emma F      11 COND-MR                52.75      43.02        
 32 Schuetz, Sarah            11 SMC-MR                 44.98      43.25        
 33 Crowell, Casey            12 SMC-MR                    NT      43.36        
 34 Fischer, Lexie            11 TRS-MR                 45.12      45.15        
 35 Ciavarella, Nicki T       11 COND-MR                50.99      45.92        
 36 Conway, Brianna R         11 COND-MR                   NT      47.08        
 37 Connon, Kirstie J         11 CFA-MR                    NT      47.63        
 38 Filatov, Katherine G      12 COND-MR                50.34      49.15        
 39 Lutt, Samantha            12 SMC-MR                 45.34      49.29        
 40 Ostrover, Nicole D        11 CFA-MR                    NT      49.61        
 41 Zhu, Katie H              12 COND-MR                   NT      50.98        
 42 Levy, Hillary A           11 COND-MR                42.00      52.06        
 43 Medina, Melissa           11 COND-MR                   NT      52.50        
 -- Magretti, Julia A         12 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Yates, Madison D          11 Bgnw Marlins-MR        40.28         DQ        
      Alternating Kick
 -- Laura, Sydney R           11 COND-MR              1:02.15         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:10.99  ZQ
        1:12.09  JO
        1:29.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sweet, Lauren A           11 COND-MR              1:20.83    1:15.30 SILV   
                  36.20     1:15.30 (39.10)                                        
  2 Chu, Kierstin             11 SMC-MR               1:16.24    1:17.04 SILV   
                  34.74     1:17.04 (42.30)                                        
  3 Farrell, Brenna K         11 COND-MR              1:26.36    1:19.88 SILV   
                  36.33     1:19.88 (43.55)                                        
  4 Reilly, Rosie B           11 Bgnw Marlins-MR      1:20.68    1:20.46 SILV   
                  37.46     1:20.46 (43.00)                                        
  5 Silipigni, Carolyn J      11 Bgnw Marlins-MR      1:18.40    1:20.85 SILV   
                  37.56     1:20.85 (43.29)                                        
  6 Guttridge, Christianna N  11 Bgnw Marlins-MR      1:29.62    1:25.85 SILV   
                  38.83     1:25.85 (47.02)                                        
  7 Choi, Hannah J            12 COND-MR                   NT    1:26.46 SILV   
                  38.94     1:26.46 (47.52)                                        
  8 McGetrick, Maggie A       11 Bgnw Marlins-MR      1:29.75    1:27.29 SILV   
                  39.95     1:27.29 (47.34)                                        
  9 Badick, Mackenzie L       11 COND-MR                   NT    1:35.17        
                  45.22     1:35.17 (49.95)                                        
 10 Sollitto, Caroline A      11 UNCON-MR             1:49.36    1:39.05        
                  46.45     1:39.05 (52.60)                                        
 11 Farrell, Shannon P        11 COND-MR              1:47.22    1:39.37        
                  45.51     1:39.37 (53.86)                                        
 12 Miller, Skyler E          12 COND-MR                   NT    1:43.50        
                  47.11     1:43.50 (56.39)                                        
 13 Ciavarella, Nicki T       11 COND-MR                   NT    1:45.89        
                  50.98     1:45.89 (54.91)                                        
 14 Filatov, Katherine G      12 COND-MR                   NT    1:52.99        
                  50.77   1:52.99 (1:02.22)                                        
 15 Zhu, Katie H              12 COND-MR                   NT    1:53.81        
                  50.38   1:53.81 (1:03.43)                                        
 16 Levy, Hillary A           11 COND-MR              1:45.00    1:55.84        
                  54.12   1:55.84 (1:01.72)                                        
 17 Medina, Melissa           11 COND-MR                   NT    2:01.23        
                  56.01   2:01.23 (1:05.22)                                        
 -- Segal, Olivia J           11 COND-MR              1:35.00         DQ        
                  39.47          DQ (47.88)                                        
 -- Conway, Brianna R         11 COND-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
                  50.59        DQ (1:02.70)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:29.69  ZQ
        2:31.49  JO
        2:54.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marinello, Ashley         12 COND-MR              3:02.06    2:39.65 SILV   
                  33.98     1:14.90 (40.92)     2:03.05 (48.15)     2:39.65 (36.60)
 -- Magretti, Julia A         12 COND-MR                   NT         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                  48.52     1:38.22 (49.70)     2:35.46 (57.24)          DQ (49.27)
 -- Bradnock, Taylor          12 Riptides-MR          2:57.26         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                  33.70     1:15.68 (41.98)     2:05.34 (49.66)          DQ (35.94)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.79  ZQ
          26.99  JO
          30.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raccioppi, Paige          14 TRS-MR                 26.45      26.62 ZQ     
  2 Morris, Cara K            14 COND-MR                26.80      26.94 JO     
  3 Maruo, Haruka             14 Riptides-MR            27.21      27.62 SILV   
  4 Antonelle, Gigi           13 SMC-MR                 28.64      27.86 SILV   
  5 Brooks, Alex              13 TRS-MR                 28.62      28.62 SILV   
  6 Chu, Megan                13 SMC-MR                 29.11      29.01 SILV   
  7 McIlhargy, Amanda         13 TRS-MR                 29.02      29.69 SILV   
  8 Sollitto, Christina H     13 UNCON-MR               30.00      30.10 SILV   
  9 Patapis, Melanie A        13 Riptides-MR            30.10      30.13 SILV   
 10 DiChiara, Jennifer        14 SMC-MR                    NT      30.16 SILV   
 11 Rojas, Emma               13 SMC-MR                    NT      30.58        
 12 Lewis, Chloe E            14 Riptides-MR            28.95      30.61        
 13 Sullivan, Emily           13 TRS-MR                 30.25      30.66        
 14 Sussman, Heather          13 TRS-MR                 30.78      31.22        
 15 Weinstein, Elena          13 SMC-MR                    NT      33.32        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          58.19  ZQ
          58.49  JO
        1:06.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Rachel S             13 COND-MR                56.46      57.12 ZQ     
                  27.18       57.12 (29.94)                                        
  2 Maruo, Haruka             14 Riptides-MR            59.65    1:00.43 SILV   
                  28.57     1:00.43 (31.86)                                        
  3 Chung, Katie J            13 COND-MR              1:02.30    1:00.70 SILV   
                  29.79     1:00.70 (30.91)                                        
  4 Huang, Eileen S           13 Bgnw Marlins-MR      1:00.77    1:02.59 SILV   
                  29.75     1:02.59 (32.84)                                        
  5 Slivka, Martha D          14 Bgnw Marlins-MR      1:01.92    1:03.62 SILV   
                  30.54     1:03.62 (33.08)                                        
  6 Slivka, Hannah C          14 Bgnw Marlins-MR      1:06.41    1:03.91 SILV   
                  31.25     1:03.91 (32.66)                                        
  7 Guttridge, Kaitlyn B      14 Bgnw Marlins-MR      1:04.44    1:04.05 SILV   
                  31.34     1:04.05 (32.71)                                        
  8 Ruotolo, Hope E           13 Bgnw Marlins-MR      1:08.07    1:04.19 SILV   
                  31.20     1:04.19 (32.99)                                        
  9 Chu, Megan                13 SMC-MR               1:03.72    1:04.39 SILV   
                  31.50     1:04.39 (32.89)                                        
 10 Delfico, Sydney           13 SMC-MR               1:05.80    1:04.56 SILV   
                  31.32     1:04.56 (33.24)                                        
 11 McGetrick, Mary Kate K    13 Bgnw Marlins-MR      1:06.48    1:04.61 SILV   
                  30.97     1:04.61 (33.64)                                        
 12 Sollitto, Christina H     13 UNCON-MR                  NT    1:05.95 SILV   
 13 Vandervelden, Zoe A       13 Bgnw Marlins-MR      1:03.89    1:05.99 SILV   
                  30.83     1:05.99 (35.16)                                        
 14 Lindenberg, Olivia N      13 Bgnw Marlins-MR      1:04.20    1:06.30        
                  31.32     1:06.30 (34.98)                                        
 15 Lewis, Chloe E            14 Riptides-MR          1:10.57    1:06.79        
                  31.93     1:06.79 (34.86)                                        
 16 Patapis, Melanie A        13 Riptides-MR          1:12.96    1:07.38        
                  32.11     1:07.38 (35.27)                                        
 17 Rojas, Emma               13 SMC-MR                    NT    1:08.11        
 18 Reilly, Brigid S          14 Bgnw Marlins-MR      1:09.58    1:08.88        
                  32.96     1:08.88 (35.92)                                        
 19 Sussman, Heather          13 TRS-MR               1:07.50    1:09.10        
                  33.50     1:09.10 (35.60)                                        
 20 Olinger, Olivia M         13 Bgnw Marlins-MR      1:09.81    1:09.68        
                  33.44     1:09.68 (36.24)                                        
 21 Brosnan, Lindsey A        13 Bgnw Marlins-MR      1:11.97    1:12.34        
                  34.77     1:12.34 (37.57)                                        
 22 Mungroo, Steph R          13 COND-MR                   NT    1:31.65        
                  42.28     1:31.65 (49.37)                                        
 23 Harris, Rachel G          13 COND-MR                   NT    1:40.13        
 24 Lockey, Alex L            13 COND-MR                   NT    1:46.77        
                  45.12   1:46.77 (1:01.65)                                        
 -- Jen, Sarah G              13 Bgnw Marlins-MR      1:10.31         DQ        
      False start
                  32.92          DQ (37.34)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:06.49  ZQ
        2:07.99  JO
        2:22.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Rachel S             13 COND-MR              2:08.83    2:05.14 ZQ     
                  28.58     1:00.76 (32.18)     1:33.47 (32.71)     2:05.14 (31.67)
  2 Malyszka, Stephanie M     14 COND-MR              2:06.65    2:06.88 JO     
                  29.19     1:01.16 (31.97)     1:34.40 (33.24)     2:06.88 (32.48)
  3 Chung, Katie J            13 COND-MR              2:13.71    2:08.77 SILV   
                  30.39     1:03.12 (32.73)     1:36.75 (33.63)     2:08.77 (32.02)
  4 Leffler, Magna S          14 COND-MR              2:16.92    2:25.81        
                  33.44     1:11.24 (37.80)     1:49.11 (37.87)     2:25.81 (36.70)
  5 Sussman, Heather          13 TRS-MR               2:39.02    2:28.20        
                  34.15     1:11.59 (37.44)     1:50.37 (38.78)     2:28.20 (37.83)
  6 Sollitto, Christina H     13 UNCON-MR                  NT    2:28.74        
                  32.74     1:10.21 (37.47)     1:49.82 (39.61)     2:28.74 (38.92)
  7 Lewis, Chloe E            14 Riptides-MR          2:37.14    2:35.06        
                  34.06     1:13.42 (39.36)     1:55.28 (41.86)     2:35.06 (39.78)
  8 Jacobson, Elodie G        13 CFA-MR                    NT    3:01.66        
                                  37.34 ( )   3:01.66 (2:24.32)                    
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:05.99  ZQ
        1:06.59  JO
        1:18.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chung, Katie J            13 COND-MR              1:06.83    1:05.73 ZQ     
  2 Maruo, Haruka             14 Riptides-MR          1:11.56    1:11.09 SILV   
  3 Lindenberg, Olivia N      13 Bgnw Marlins-MR      1:11.97    1:11.39 SILV   
  4 Chu, Megan                13 SMC-MR               1:13.17    1:12.86 SILV   
  5 Ruotolo, Hope E           13 Bgnw Marlins-MR      1:16.12    1:13.72 SILV   
                  36.03     1:13.72 (37.69)                                        
  6 Huang, Eileen S           13 Bgnw Marlins-MR      1:13.39    1:13.74 SILV   
  7 Slivka, Martha D          14 Bgnw Marlins-MR      1:12.45    1:14.64 SILV   
  8 Slivka, Hannah C          14 Bgnw Marlins-MR      1:14.61    1:14.96 SILV   
  9 Sollitto, Christina H     13 UNCON-MR                  NT    1:15.09 SILV   
                  36.51     1:15.09 (38.58)                                        
 10 Vandervelden, Zoe A       13 Bgnw Marlins-MR      1:12.37    1:15.51 SILV   
 11 Guttridge, Kaitlyn B      14 Bgnw Marlins-MR      1:15.04    1:16.76 SILV   
                  37.72     1:16.76 (39.04)                                        
 12 Jen, Sarah G              13 Bgnw Marlins-MR      1:20.72    1:17.93 SILV   
                  37.79     1:17.93 (40.14)                                        
 13 Rojas, Emma               13 SMC-MR                    NT    1:19.31        
                  39.03     1:19.31 (40.28)                                        
 14 Brosnan, Lindsey A        13 Bgnw Marlins-MR      1:21.32    1:20.62        
                  39.95     1:20.62 (40.67)                                        
 15 Reilly, Brigid S          14 Bgnw Marlins-MR      1:21.91    1:21.23        
                  39.72     1:21.23 (41.51)                                        
 16 Olinger, Olivia M         13 Bgnw Marlins-MR      1:19.12    1:21.71        
                  39.22     1:21.71 (42.49)                                        
 17 Sussman, Heather          13 TRS-MR               1:25.12    1:22.46        
                  40.85     1:22.46 (41.61)                                        
 18 Jacobson, Elodie G        13 CFA-MR                    NT    1:26.00        
                  40.06     1:26.00 (45.94)                                        
 19 Lockey, Alex L            13 COND-MR                   NT    2:02.28        
                  57.00   2:02.28 (1:05.28)                                        
 -- Harris, Rachel G          13 COND-MR                   NT         DQ        
      Non-continuous turning action
                  56.08        DQ (1:05.01)                                        
 -- McGetrick, Mary Kate K    13 Bgnw Marlins-MR      1:18.62         DQ        
      False start
                1:32.71              DQ ( )                                        
 -- Patapis, Melanie A        13 Riptides-MR               NT         DQ        
      Non-continuous turning action
                  37.99          DQ (42.23)                                        
 -- Mungroo, Steph R          13 COND-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back
                  49.81          DQ (55.22)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:21.49  ZQ
        2:22.59  JO
        2:48.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chung, Katie J            13 COND-MR              2:19.12    2:21.81 JO     
                  33.04     1:08.82 (35.78)     1:46.04 (37.22)     2:21.81 (35.77)
  2 Hirsch, Stephanie         13 TRS-MR               2:31.27    2:28.40 SILV   
                  34.90     1:12.61 (37.71)     1:50.72 (38.11)     2:28.40 (37.68)
  3 Sullivan, Emily           13 TRS-MR               2:33.16    2:31.53 SILV   
                  35.24     1:12.86 (37.62)     1:52.13 (39.27)     2:31.53 (39.40)
  4 Schneider, Rebecca S      13 Bgnw Marlins-MR      2:31.47    2:35.05 SILV   
                  35.75     1:14.61 (38.86)     1:55.60 (40.99)     2:35.05 (39.45)
  5 Morris, Cara K            14 COND-MR              2:37.76    2:35.91 SILV   
                  36.86     1:16.33 (39.47)     1:56.65 (40.32)     2:35.91 (39.26)
  6 Ruotolo, Hope E           13 Bgnw Marlins-MR      2:58.73    2:38.04 SILV   
                  37.50     1:17.13 (39.63)     1:57.70 (40.57)     2:38.04 (40.34)
  7 Huang, Eileen S           13 Bgnw Marlins-MR      2:36.26    2:38.38 SILV   
                  37.08     1:16.40 (39.32)     1:58.02 (41.62)     2:38.38 (40.36)
  8 McGetrick, Mary Kate K    13 Bgnw Marlins-MR      2:50.41    2:38.43 SILV   
                  37.57     1:17.94 (40.37)     1:59.63 (41.69)     2:38.43 (38.80)
  9 Slivka, Hannah C          14 Bgnw Marlins-MR      2:42.03    2:38.49 SILV   
                  37.54     1:18.75 (41.21)     2:00.61 (41.86)     2:38.49 (37.88)
 10 Slivka, Martha D          14 Bgnw Marlins-MR      2:39.56    2:39.59 SILV   
                  36.44     1:16.94 (40.50)     1:59.36 (42.42)     2:39.59 (40.23)
 11 Lindenberg, Olivia N      13 Bgnw Marlins-MR      2:38.00    2:39.75 SILV   
                  36.19     1:16.20 (40.01)     1:58.16 (41.96)     2:39.75 (41.59)
 12 Perschetz, Lauren A       13 Bgnw Marlins-MR      2:40.00    2:42.84 SILV   
                  38.30     1:19.13 (40.83)     2:01.24 (42.11)     2:42.84 (41.60)
 13 Leffler, Magna S          14 COND-MR              3:00.00    2:44.16 SILV   
                  39.33     1:21.41 (42.08)     2:03.62 (42.21)     2:44.16 (40.54)
 14 Jen, Sarah G              13 Bgnw Marlins-MR      3:00.49    2:44.62 SILV   
                  37.75     1:19.38 (41.63)     2:02.83 (43.45)     2:44.62 (41.79)
 15 Brosnan, Lindsey A        13 Bgnw Marlins-MR      2:47.38    2:48.06 SILV   
                  40.09     1:22.81 (42.72)     2:06.07 (43.26)     2:48.06 (41.99)
 16 Bernstein, Olive E        13 COND-MR                   NT    2:49.21        
                  39.73     1:22.20 (42.47)     2:05.90 (43.70)     2:49.21 (43.31)
 17 Reilly, Brigid S          14 Bgnw Marlins-MR      2:57.45    2:55.30        
                  40.95     1:25.85 (44.90)     2:11.27 (45.42)     2:55.30 (44.03)
 18 Lewis, Chloe E            14 Riptides-MR               NT    2:58.03        
                  40.23     1:24.90 (44.67)     2:12.70 (47.80)     2:58.03 (45.33)
 -- Olinger, Olivia M         13 Bgnw Marlins-MR      2:54.64         DQ        
      Non-continuous turning action
                  39.12     1:22.76 (43.64)     2:08.22 (45.46)          DQ (43.52)
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:15.49  ZQ
        1:16.49  JO
        1:26.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maruo, Haruka             14 Riptides-MR          1:14.83    1:15.00 ZQ     
                  35.69     1:15.00 (39.31)                                        
  2 Malyszka, Stephanie M     14 COND-MR              1:17.66    1:16.99 SILV   
                  36.39     1:16.99 (40.60)                                        
  3 Lindenberg, Olivia N      13 Bgnw Marlins-MR      1:15.86    1:18.34 SILV   
                  36.87     1:18.34 (41.47)                                        
  4 McGetrick, Mary Kate K    13 Bgnw Marlins-MR      1:21.28    1:20.34 SILV   
                  37.68     1:20.34 (42.66)                                        
  5 Huang, Eileen S           13 Bgnw Marlins-MR      1:19.09    1:21.08 SILV   
                  38.27     1:21.08 (42.81)                                        
  6 Jen, Sarah G              13 Bgnw Marlins-MR      1:22.53    1:22.38 SILV   
                  39.15     1:22.38 (43.23)                                        
  7 Slivka, Martha D          14 Bgnw Marlins-MR      1:19.51    1:22.50 SILV   
                  39.50     1:22.50 (43.00)                                        
  8 Reilly, Brigid S          14 Bgnw Marlins-MR      1:25.27    1:24.15 SILV   
                  39.59     1:24.15 (44.56)                                        
  9 Guttridge, Kaitlyn B      14 Bgnw Marlins-MR      1:20.03    1:24.32 SILV   
                  39.62     1:24.32 (44.70)                                        
 10 Ruotolo, Hope E           13 Bgnw Marlins-MR      1:22.46    1:24.62 SILV   
                  40.33     1:24.62 (44.29)                                        
 11 Chu, Megan                13 SMC-MR               1:27.66    1:25.45 SILV   
                  40.97     1:25.45 (44.48)                                        
 12 Delfico, Sydney           13 SMC-MR               1:27.83    1:26.55 SILV   
                  40.45     1:26.55 (46.10)                                        
 13 Slivka, Hannah C          14 Bgnw Marlins-MR      1:28.41    1:26.89        
                  42.04     1:26.89 (44.85)                                        
 14 Leffler, Magna S          14 COND-MR              1:25.00    1:28.24        
                  41.12     1:28.24 (47.12)                                        
 15 Olinger, Olivia M         13 Bgnw Marlins-MR      1:31.19    1:30.50        
                  43.31     1:30.50 (47.19)                                        
 16 Brosnan, Lindsey A        13 Bgnw Marlins-MR      1:26.16    1:31.58        
                  43.43     1:31.58 (48.15)                                        
 17 Vandervelden, Zoe A       13 Bgnw Marlins-MR      1:29.24    1:31.70        
                  43.33     1:31.70 (48.37)                                        
 18 Lewis, Chloe E            14 Riptides-MR          1:35.46    1:33.42        
                  43.65     1:33.42 (49.77)                                        
 19 Rojas, Emma               13 SMC-MR                    NT    1:37.75        
                  45.40     1:37.75 (52.35)                                        
 20 Patapis, Melanie A        13 Riptides-MR               NT    1:39.18        
                  45.91     1:39.18 (53.27)                                        
 21 Harris, Rachel G          13 COND-MR                   NT    1:55.61        
                  53.26   1:55.61 (1:02.35)                                        
 22 Mungroo, Steph R          13 COND-MR                   NT    2:11.10        
                1:01.45   2:11.10 (1:09.65)                                        
 -- Lockey, Alex L            13 COND-MR                   NT         DQ        
                1:02.61        DQ (1:14.67)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:40.59  ZQ
        2:42.99  JO
        3:02.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maruo, Haruka             14 Riptides-MR          2:44.21    2:42.32 JO     
                  36.66     1:17.26 (40.60)     1:59.45 (42.19)     2:42.32 (42.87)
  2 Lindenberg, Olivia N      13 Bgnw Marlins-MR      2:47.34    2:50.28 SILV   
                  37.63     1:21.62 (43.99)     2:05.83 (44.21)     2:50.28 (44.45)
  3 McGetrick, Mary Kate K    13 Bgnw Marlins-MR      2:56.36    2:54.13 SILV   
                  38.98     1:23.78 (44.80)     2:09.16 (45.38)     2:54.13 (44.97)
  4 Perschetz, Lauren A       13 Bgnw Marlins-MR      2:52.88    2:54.72 SILV   
                  40.45     1:24.69 (44.24)     2:10.14 (45.45)     2:54.72 (44.58)
  5 Slivka, Martha D          14 Bgnw Marlins-MR      2:47.05    2:56.84 SILV   
                  39.87     1:23.75 (43.88)     2:10.33 (46.58)     2:56.84 (46.51)
  6 Huang, Eileen S           13 Bgnw Marlins-MR      2:53.40    2:57.75 SILV   
                  39.72     1:24.24 (44.52)     2:11.05 (46.81)     2:57.75 (46.70)
  7 Jen, Sarah G              13 Bgnw Marlins-MR      2:56.45    2:59.58 SILV   
                  40.28     1:25.89 (45.61)     2:13.80 (47.91)     2:59.58 (45.78)
  8 Reilly, Brigid S          14 Bgnw Marlins-MR      3:08.54    3:01.04 SILV   
                  40.47     1:27.78 (47.31)     2:15.28 (47.50)     3:01.04 (45.76)
  9 Slivka, Hannah C          14 Bgnw Marlins-MR      3:05.55    3:01.61 SILV   
                  42.27     1:29.18 (46.91)     2:16.00 (46.82)     3:01.61 (45.61)
 10 Ruotolo, Hope E           13 Bgnw Marlins-MR      3:14.50    3:01.65 SILV   
                  41.69     1:27.79 (46.10)     2:15.10 (47.31)     3:01.65 (46.55)
 11 Brosnan, Lindsey A        13 Bgnw Marlins-MR      3:15.74    3:09.83        
                  42.85     1:32.00 (49.15)     2:21.09 (49.09)     3:09.83 (48.74)
 12 Olinger, Olivia M         13 Bgnw Marlins-MR      3:15.00    3:11.01        
                  43.42     1:31.95 (48.53)     2:21.95 (50.00)     3:11.01 (49.06)
 13 Leffler, Magna S          14 COND-MR              3:15.00    3:14.84        
                  43.93     1:33.58 (49.65)     2:25.46 (51.88)     3:14.84 (49.38)
 14 Schneider, Rebecca S      13 Bgnw Marlins-MR      3:13.73    3:16.91        
                  43.98     1:33.89 (49.91)     2:26.42 (52.53)     3:16.91 (50.49)
 15 Weinstein, Elena          13 SMC-MR                    NT    3:27.40        
                  42.56     1:33.83 (51.27)     2:29.64 (55.81)     3:27.40 (57.76)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:05.29  ZQ
        1:05.69  JO
        1:14.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Rachel S             13 COND-MR              1:04.32    1:03.41 ZQ     
                  29.50     1:03.41 (33.91)                                        
  2 Raccioppi, Paige          14 TRS-MR               1:04.96    1:07.36 SILV   
                  31.20     1:07.36 (36.16)                                        
  3 Lindenberg, Olivia N      13 Bgnw Marlins-MR      1:06.82    1:11.01 SILV   
                  32.61     1:11.01 (38.40)                                        
  4 McIlhargy, Amanda         13 TRS-MR               1:10.95    1:12.80 SILV   
                  33.92     1:12.80 (38.88)                                        
  5 Slivka, Hannah C          14 Bgnw Marlins-MR      1:14.72    1:13.31 SILV   
                  34.83     1:13.31 (38.48)                                        
  6 Schneider, Rebecca S      13 Bgnw Marlins-MR      1:10.13    1:14.04 SILV   
                  33.50     1:14.04 (40.54)                                        
  7 Chu, Megan                13 SMC-MR               1:16.02    1:14.49 SILV   
                  35.05     1:14.49 (39.44)                                        
  8 Hirsch, Stephanie         13 TRS-MR               1:14.93    1:14.93        
                  36.15     1:14.93 (38.78)                                        
  9 Slivka, Martha D          14 Bgnw Marlins-MR      1:07.14    1:15.29        
                  33.89     1:15.29 (41.40)                                        
 10 Jen, Sarah G              13 Bgnw Marlins-MR      1:12.75    1:15.38        
                  33.93     1:15.38 (41.45)                                        
 11 Ruotolo, Hope E           13 Bgnw Marlins-MR      1:16.33    1:15.55        
                  34.94     1:15.55 (40.61)                                        
 12 Antonelle, Gigi           13 SMC-MR               1:26.05    1:16.54        
                  35.07     1:16.54 (41.47)                                        
 13 Perschetz, Lauren A       13 Bgnw Marlins-MR      1:19.08    1:19.68        
                  36.36     1:19.68 (43.32)                                        
 14 Sollitto, Christina H     13 UNCON-MR             1:20.00    1:19.99        
                  36.44     1:19.99 (43.55)                                        
 15 Rojas, Emma               13 SMC-MR                    NT    1:20.14        
                  36.55     1:20.14 (43.59)                                        
 16 Huang, Eileen S           13 Bgnw Marlins-MR      1:19.27    1:20.42        
                  37.10     1:20.42 (43.32)                                        
 17 Olinger, Olivia M         13 Bgnw Marlins-MR      1:22.31    1:23.43        
                  38.11     1:23.43 (45.32)                                        
 18 Sussman, Heather          13 TRS-MR               1:30.00    1:23.94        
                  38.36     1:23.94 (45.58)                                        
 19 Reilly, Brigid S          14 Bgnw Marlins-MR      1:31.71    1:24.29        
                  37.64     1:24.29 (46.65)                                        
 20 Brosnan, Lindsey A        13 Bgnw Marlins-MR      1:30.46    1:24.37        
                  39.45     1:24.37 (44.92)                                        
 21 Patapis, Melanie A        13 Riptides-MR               NT    1:26.49        
                1:28.11         1:26.49 ( )                                        
 22 Weinstein, Elena          13 SMC-MR                    NT    1:32.96        
                  41.73     1:32.96 (51.23)                                        
 23 DiChiara, Jennifer        14 SMC-MR                    NT    1:33.57        
                  39.10     1:33.57 (54.47)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:25.79  ZQ
        2:30.99  JO
        2:42.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Malyszka, Stephanie M     14 COND-MR              2:48.71    2:39.24 SILV   
                  33.64     1:13.92 (40.28)     1:57.28 (43.36)     2:39.24 (41.96)
  2 Leffler, Magna S          14 COND-MR              2:54.92    3:08.66        
                  39.90     1:27.60 (47.70)     2:19.37 (51.77)     3:08.66 (49.29)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:21.99  ZQ
        2:23.49  JO
        2:47.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raccioppi, Paige          14 TRS-MR               2:19.09    2:19.91 ZQ     
                  30.67     1:07.08 (36.41)     1:48.63 (41.55)     2:19.91 (31.28)
  2 Kim, Rachel S             13 COND-MR              2:24.14    2:22.58 JO     
                  30.50     1:07.76 (37.26)     1:52.45 (44.69)     2:22.58 (30.13)
  3 Maruo, Haruka             14 Riptides-MR          2:27.37    2:24.84 SILV   
                  30.97     1:09.45 (38.48)     1:51.42 (41.97)     2:24.84 (33.42)
  4 Chung, Katie J            13 COND-MR              2:30.06    2:25.37 SILV   
                  32.59     1:08.45 (35.86)     1:52.93 (44.48)     2:25.37 (32.44)
  5 Morris, Cara K            14 COND-MR              2:30.45    2:29.03 SILV   
                  30.84     1:09.70 (38.86)     1:54.62 (44.92)     2:29.03 (34.41)
  6 Hirsch, Stephanie         13 TRS-MR               2:31.89    2:31.56 SILV   
                  33.89     1:10.92 (37.03)     1:57.77 (46.85)     2:31.56 (33.79)
  7 Sullivan, Emily           13 TRS-MR               2:43.93    2:34.31 SILV   
                  34.62     1:12.26 (37.64)     1:58.24 (45.98)     2:34.31 (36.07)
  8 Chu, Megan                13 SMC-MR               2:36.11    2:36.07 SILV   
                  34.81     1:13.71 (38.90)     2:00.99 (47.28)     2:36.07 (35.08)
  9 McIlhargy, Amanda         13 TRS-MR               2:33.64    2:38.47 SILV   
                  33.80     1:15.41 (41.61)     2:03.98 (48.57)     2:38.47 (34.49)
 10 Brooks, Alex              13 TRS-MR               2:41.20    2:42.16 SILV   
                  37.02     1:18.92 (41.90)     2:05.67 (46.75)     2:42.16 (36.49)
 11 Antonelle, Gigi           13 SMC-MR               2:59.59    2:45.02 SILV   
                  34.44     1:16.47 (42.03)     2:06.33 (49.86)     2:45.02 (38.69)
 12 Sollitto, Christina H     13 UNCON-MR             2:55.00    2:48.25        
                  36.10     1:17.33 (41.23)     2:08.43 (51.10)     2:48.25 (39.82)
 13 Sussman, Heather          13 TRS-MR               2:56.16    2:50.66        
                  38.29     1:22.01 (43.72)     2:14.81 (52.80)     2:50.66 (35.85)
 14 Leffler, Magna S          14 COND-MR              2:42.73    2:51.09        
                  39.65     1:24.17 (44.52)     2:13.36 (49.19)     2:51.09 (37.73)
 15 Rojas, Emma               13 SMC-MR                    NT    2:52.44        
                  37.09     1:20.26 (43.17)     2:13.92 (53.66)     2:52.44 (38.52)
 16 Patapis, Melanie A        13 Riptides-MR               NT    2:53.37        
                  36.61     1:17.73 (41.12)     2:13.80 (56.07)     2:53.37 (39.57)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.09  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krestyaninova, Olga       15 TRS-MR                 26.84      26.14        
  2 Hirsch, Jenna             15 TRS-MR                 26.50      27.13        
  3 Stenman, Anaelle F        15 Riptides-MR               NT      27.62        
  4 Carlucci, Brannan A       15 COND-MR                28.69      28.40        
  5 Chapman, Erica            15 TRS-MR                 28.68      28.62        
  6 Triana, Natalie           16 TRS-MR                 29.46      29.50        
  7 Delfico, Sydney           13 SMC-MR                 30.25      29.94        
  8 Bonifacio, Stephanie M    16 COND-MR                29.57      30.01        
  9 Zaccari, Victoria         17 SMC-MR                 29.94      30.09        
 10 Downer, Kimberly C        16 TRS-MR                 30.27      30.22        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          56.69  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dari, Kelli A             15 COND-MR              1:05.16    1:04.71        
                  30.48     1:04.71 (34.23)                                        
 -- You, Karen                17 COND-MR              1:09.00        DFS        
      Declared false start
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:01.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 You, Karen                17 COND-MR              2:35.00    2:52.71        
                  38.69     1:22.51 (43.82)     2:08.09 (45.58)     2:52.71 (44.62)
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:19.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Rachel S             13 COND-MR              5:49.10    5:30.16        
                  28.34     1:00.99 (32.65)     1:34.71 (33.72)     2:08.84 (34.13)
        2:42.68 (33.84)     3:16.52 (33.84)     3:50.89 (34.37)     4:25.19 (34.30)
        4:58.78 (33.59)     5:30.16 (31.38)                                        
  2 Chung, Katie J            13 COND-MR              5:38.00    5:37.97        
                  30.77     1:04.83 (34.06)     1:39.44 (34.61)     2:14.48 (35.04)
        2:49.50 (35.02)     3:24.92 (35.42)     3:59.34 (34.42)     4:33.29 (33.95)
        5:06.38 (33.09)     5:37.97 (31.59)                                        
  3 Malyszka, Stephanie M     14 COND-MR              5:33.74    5:40.75        
                  29.81     1:02.91 (33.10)     1:37.00 (34.09)     2:11.35 (34.35)
        2:46.14 (34.79)     3:21.03 (34.89)     3:55.89 (34.86)     4:30.95 (35.06)
        5:06.31 (35.36)     5:40.75 (34.44)                                        
  4 Richardson, Erika S       15 COND-MR              6:15.04    6:06.04        
                  31.34     1:06.96 (35.62)     1:44.40 (37.44)     2:21.59 (37.19)
        2:59.23 (37.64)     3:37.57 (38.34)     4:15.81 (38.24)     4:53.46 (37.65)
        5:30.39 (36.93)     6:06.04 (35.65)                                        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:03.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 You, Karen                17 COND-MR              1:20.00    1:27.86        
                1:27.87         1:27.86 ( )                                        
  2 Horohoe, Kate D           11 COND-MR              1:59.23    1:48.48        
                  53.13     1:48.48 (55.35)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:16.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holmes, Lindsie           15 TRS-MR                    NT    2:25.22        
                  33.32     1:09.48 (36.16)     1:47.32 (37.84)     2:25.22 (37.90)
  2 Triana, Natalie           16 TRS-MR               2:53.63    2:50.47        
                  39.63     1:22.72 (43.09)     2:07.12 (44.40)     2:50.47 (43.35)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:12.59  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dari, Kelli A             15 COND-MR              1:23.76    1:22.44        
                  38.67     1:22.44 (43.77)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:36.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Malyszka, Stephanie M     14 COND-MR              2:48.93    2:46.67        
                  37.06     1:19.26 (42.20)     2:02.98 (43.72)     2:46.67 (43.69)
  2 Zaccari, Victoria         17 SMC-MR               2:50.00    2:52.04        
                  39.29     1:23.01 (43.72)     2:07.52 (44.51)     2:52.04 (44.52)
  3 Carlucci, Brannan A       15 COND-MR              3:03.45    2:54.72        
                  39.97     1:25.18 (45.21)     2:11.14 (45.96)     2:54.72 (43.58)
  4 Dari, Kelli A             15 COND-MR              3:01.22    2:57.19        
                  40.74     1:24.56 (43.82)     2:10.97 (46.41)     2:57.19 (46.22)
  5 Bonifacio, Stephanie M    16 COND-MR              3:04.90    3:10.32        
                  42.89     1:30.66 (47.77)     2:21.23 (50.57)     3:10.32 (49.09)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:02.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Jenna             15 TRS-MR               1:03.98    1:05.17        
                  30.87     1:05.17 (34.30)                                        
  2 Holmes, Lindsie           15 TRS-MR               1:09.05    1:05.89        
                  31.31     1:05.89 (34.58)                                        
  3 Chapman, Erica            15 TRS-MR               1:11.70    1:10.80        
                  33.26     1:10.80 (37.54)                                        
  4 Krestyaninova, Olga       15 TRS-MR               1:07.50    1:10.82        
                  31.32     1:10.82 (39.50)                                        
  5 Stenman, Anaelle F        15 Riptides-MR          1:17.12    1:14.01        
                  34.07     1:14.01 (39.94)                                        
  6 Dari, Kelli A             15 COND-MR              1:30.98    1:15.13        
                  34.33     1:15.13 (40.80)                                        
  7 Downer, Kimberly C        16 TRS-MR               1:23.58    1:23.63        
                  38.00     1:23.63 (45.63)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:19.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dari, Kelli A             15 COND-MR              3:33.79    2:58.44        
                  36.76     1:20.24 (43.48)     2:08.92 (48.68)     2:58.44 (49.52)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
        2:17.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Jenna             15 TRS-MR               2:20.44    2:23.26        
                  30.53     1:07.68 (37.15)     1:50.66 (42.98)     2:23.26 (32.60)
  2 Malyszka, Stephanie M     14 COND-MR              2:24.94    2:24.01        
                  32.77     1:08.82 (36.05)     1:51.18 (42.36)     2:24.01 (32.83)
  3 Krestyaninova, Olga       15 TRS-MR               2:27.42    2:28.16        
                  31.45     1:11.82 (40.37)     1:54.23 (42.41)     2:28.16 (33.93)
  4 Richardson, Erika S       15 COND-MR              2:30.62    2:31.00        
                  33.29     1:11.23 (37.94)     1:57.08 (45.85)     2:31.00 (33.92)
  5 Carlucci, Brannan A       15 COND-MR              2:38.00    2:32.90        
                  32.69     1:14.65 (41.96)     1:58.59 (43.94)     2:32.90 (34.31)
  6 Stenman, Anaelle F        15 Riptides-MR          2:41.56    2:33.33        
                  34.30     1:12.44 (38.14)     1:58.31 (45.87)     2:33.33 (35.02)
  7 Chapman, Erica            15 TRS-MR               2:37.08    2:34.46        
                  32.78     1:13.86 (41.08)     1:59.39 (45.53)     2:34.46 (35.07)
  8 Dari, Kelli A             15 COND-MR              2:50.10    2:38.75        
                  34.56     1:15.00 (40.44)   2:38.75 (1:23.75)                    
  9 Zaccari, Victoria         17 SMC-MR               2:28.09    2:40.02        
                  34.36     1:16.32 (41.96)     1:59.72 (43.40)     2:40.02 (40.30)
 10 Triana, Natalie           16 TRS-MR               2:46.06    2:47.68        
                  35.03     1:18.91 (43.88)     2:08.34 (49.43)     2:47.68 (39.34)
 11 Bonifacio, Stephanie M    16 COND-MR              2:56.81    2:49.96        
                  37.31     1:22.39 (45.08)     2:09.92 (47.53)     2:49.96 (40.04)
 12 Downer, Kimberly C        16 TRS-MR               3:00.31    2:56.28        
                  37.87     1:24.31 (46.44)     2:19.67 (55.36)     2:56.28 (36.61)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          30.99  ZQ
          31.99  JO
          36.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pallatta, E.R. R          10 COND-MR                31.37      31.34 JO     
  2 Tartakovsky, Michael       9 TRS-MR                 41.00      34.57 SILV   
  3 Hill, Tyler S              9 Bgnw Marlins-MR        45.00      35.24 SILV   
  4 Silipigni, Robert A        9 Bgnw Marlins-MR        35.03      35.65 SILV   
  5 Largey, Kevin T           10 Bgnw Marlins-MR        37.41      37.04        
  6 Barker, Evan W             9 Bgnw Marlins-MR        38.93      37.47        
  7 Sherman, Tyler S          10 Bgnw Marlins-MR        38.54      37.78        
  8 Holdheim, Sachin          10 SMC-MR                    NT      37.88        
  9 Cummings, Aidan T         10 COND-MR                   NT      37.90        
 10 Jhaver, Amar J            10 COND-MR                   NT      38.34        
 11 Ridge, Liam M             10 COND-MR                   NT      38.60        
 12 Lowther, Jake              8 TRS-MR                 40.62      38.64        
 13 Rosenshine, Mitchell W     9 Bgnw Marlins-MR        39.78      39.05        
 14 Kleinschmidt, Ned M        9 Bgnw Marlins-MR        44.31      39.26        
 15 Trail, Trevor J           10 Bgnw Marlins-MR        38.72      39.31        
 16 Leffler, Ethan R          10 COND-MR                   NT      39.52        
 17 Andjelic, Lazar            8 COND-MR                38.42      39.58        
 18 Dodes, Evan               10 SMC-MR                 44.44      40.17        
 19 Fatouras, Greg             9 COND-MR                41.41      40.40        
 20 Ludwig, Ben E              9 COND-MR                42.50      41.79        
 21 Magalong, Oliver C         8 Riptides-MR            44.37      42.28        
 22 Repnikov, Anton           10 COND-MR                47.69      43.01        
 23 Zheng, Raymond H           9 Bgnw Marlins-MR        41.89      43.10        
 24 Blair, Seamus C            9 Bgnw Marlins-MR        43.92      43.56        
 25 Holdheim, Saurin           8 SMC-MR                    NT      44.07        
 26 Hastings, Kevin V          9 COND-MR                   NT      45.84        
 27 Spears, Michael L         10 COND-MR                   NT      47.03        
 28 Schmitt, Andrew            9 SMC-MR                    NT      47.58        
 29 Halpern, Seth W           10 COND-MR                48.00      48.40        
 30 Antash, George T           9 COND-MR                47.84      48.50        
 31 Louzada, Michael           8 COND-MR                   NT      49.54        
 32 Dwyer, Jimmy C             8 COND-MR              1:01.21      50.95        
 33 Chu, Bryce                 8 SMC-MR                 55.97      51.96        
 34 Coogan, Matt C             6 COND-MR                55.79      52.22        
 35 Bingham, Connor            7 SMC-MR                    NT      54.81        
 36 Doherty, Sean P            8 COND-MR                   NT      55.90        
 37 Chen, Samuel Z             9 COND-MR                   NT      56.21        
 38 Albero, Chris M           10 COND-MR                   NT      56.63        
 39 Qiu, Edward               10 COND-MR                   NT      58.33        
 40 Sarharuk, Daniel           7 COND-MR                   NT    1:00.26        
 41 Garcia, Harrison C         8 COND-MR                   NT    1:00.70        
 42 Tsuei, Micah               6 COND-MR                   NT    1:01.38        
 43 Sanfilipo, Frank D         9 COND-MR                   NT    1:01.60        
 44 Qiu, Jeffrey               8 COND-MR                   NT    1:05.20        
 -- Giraldo, Matthew           7 TRS-MR                 47.75         DQ        
 -- Kohler, Daniel P           9 COND-MR                54.38         DQ        
      False start
 -- Zhu, Kaiwen                9 COND-MR                48.00         DQ        
      False start
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:08.99  ZQ
        1:11.59  JO
        1:21.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pallatta, E.R. R          10 COND-MR              1:11.99    1:10.56 JO     
                  33.09     1:10.56 (37.47)                                        
  2 Tartakovsky, Michael       9 TRS-MR               1:39.00    1:17.51 SILV   
                  37.47     1:17.51 (40.04)                                        
  3 Hill, Tyler S              9 Bgnw Marlins-MR      1:40.00    1:19.80 SILV   
                  37.15     1:19.80 (42.65)                                        
  4 Lowther, Jake              8 TRS-MR               1:29.88    1:25.64        
                  40.63     1:25.64 (45.01)                                        
  5 Largey, Kevin T           10 Bgnw Marlins-MR      1:28.36    1:26.25        
                  41.73     1:26.25 (44.52)                                        
  6 Leffler, Ethan R          10 COND-MR              1:27.24    1:26.57        
                  40.52     1:26.57 (46.05)                                        
  7 Ridge, Liam M             10 COND-MR                   NT    1:30.08        
                  39.98     1:30.08 (50.10)                                        
  8 Metcalf, Max              10 SMC-MR                    NT    1:30.90        
                  41.84     1:30.90 (49.06)                                        
  9 Andjelic, Lazar            8 COND-MR              1:40.08    1:31.19        
                  41.40     1:31.19 (49.79)                                        
 10 Ludwig, Ben E              9 COND-MR              1:33.60    1:31.33        
                  45.22     1:31.33 (46.11)                                        
 11 Borovoy, Alex Z           10 COND-MR              1:39.05    1:32.75        
                  42.95     1:32.75 (49.80)                                        
 12 Jhaver, Amar J            10 COND-MR                   NT    1:33.43        
                  41.70     1:33.43 (51.73)                                        
 13 Magalong, Oliver C         8 Riptides-MR               NT    1:33.85        
                1:33.83      1:33.85 (0.02)                                        
 14 Blair, Seamus C            9 Bgnw Marlins-MR      1:40.15    1:33.97        
                  44.79     1:33.97 (49.18)                                        
 15 Barker, Evan W             9 Bgnw Marlins-MR      1:30.31    1:34.67        
                  43.21     1:34.67 (51.46)                                        
 16 Kohler, Daniel P           9 COND-MR              1:54.91    1:37.56        
                  45.14     1:37.56 (52.42)                                        
 17 Neville, Aiden J           9 COND-MR                   NT    1:37.93        
                  43.89     1:37.93 (54.04)                                        
 18 Fatouras, Greg             9 COND-MR              1:29.44    1:38.13        
                  45.90     1:38.13 (52.23)                                        
 19 Zheng, Raymond H           9 Bgnw Marlins-MR      1:37.93    1:38.99        
                  45.88     1:38.99 (53.11)                                        
 20 Repnikov, Anton           10 COND-MR              1:40.89    1:39.15        
                  45.99     1:39.15 (53.16)                                        
 21 Giraldo, Matthew           7 TRS-MR               1:53.46    1:40.51        
                  45.84     1:40.51 (54.67)                                        
 22 Eng, Timothy               9 Bgnw Marlins-MR      1:43.55    1:43.06        
                  50.75     1:43.06 (52.31)                                        
 23 Zhu, Kaiwen                9 COND-MR              2:08.00    1:47.74        
                  47.75     1:47.74 (59.99)                                        
 24 Dwyer, Jimmy C             8 COND-MR                   NT    1:47.97        
                  51.45     1:47.97 (56.52)                                        
 25 Antash, George T           9 COND-MR              1:49.77    1:51.88        
                  51.54   1:51.88 (1:00.34)                                        
 26 Coogan, Matt C             6 COND-MR              2:15.50    1:51.94        
                  53.36     1:51.94 (58.58)                                        
 27 Chu, Bryce                 8 SMC-MR                    NT    2:01.66        
                  57.40   2:01.66 (1:04.26)                                        
 28 Unger, Kyle                9 SMC-MR                    NT    2:05.11        
 29 Doherty, Sean P            8 COND-MR                   NT    2:09.44        
                1:01.41   2:09.44 (1:08.03)                                        
 30 Fernandez, Luciano         8 SMC-MR                    NT    2:14.14        
                1:03.73   2:14.14 (1:10.41)                                        
 -- Lefkowitz, Jeff E         10 CFA-MR               2:02.31         DQ        
      No touch on turn
                  45.88          DQ (57.84)                                        
 -- Borsellino, Louis         10 SMC-MR                    NT        DNF        
      Did not finish
 
Boys 10 & Under 1650 Yard Freestyle Sanction #081052-t Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Schaub, Kevin             13 COND-MR             21:00.00   19:42.71        
                  32.39     1:08.38 (35.99)     1:45.37 (36.99)     2:21.66 (36.29)
        2:56.64 (34.98)     3:31.99 (35.35)     4:08.34 (36.35)     4:44.60 (36.26)
        5:19.38 (34.78)     5:56.26 (36.88)     6:32.97 (36.71)     7:09.86 (36.89)
        7:46.93 (37.07)     8:23.66 (36.73)     9:00.77 (37.11)     9:36.92 (36.15)
       10:14.47 (37.55)    10:49.25 (34.78)    11:25.58 (36.33)    12:02.31 (36.73)
       12:38.66 (36.35)    13:14.31 (35.65)    13:50.04 (35.73)    14:24.67 (34.63)
       15:00.18 (35.51)    15:35.96 (35.78)    16:12.06 (36.10)    16:48.33 (36.27)
       17:24.04 (35.71)    17:59.79 (35.75)    18:34.68 (34.89)    19:08.83 (34.15)
       19:42.71 (33.88)
  2 Chen, Bobby               14 COND-MR             21:00.00   19:58.29        
                  32.32     1:08.96 (36.64)     1:46.67 (37.71)     2:23.44 (36.77)
        3:00.16 (36.72)     3:36.94 (36.78)     4:13.82 (36.88)     4:50.82 (37.00)
        5:28.05 (37.23)     6:03.96 (35.91)     6:41.00 (37.04)     7:17.40 (36.40)
        7:54.73 (37.33)     8:31.24 (36.51)     9:07.94 (36.70)     9:44.61 (36.67)
       10:21.17 (36.56)    10:57.44 (36.27)    11:33.95 (36.51)    12:09.63 (35.68)
       12:46.20 (36.57)    13:22.77 (36.57)    13:58.76 (35.99)    14:35.43 (36.67)
       15:11.70 (36.27)    15:48.37 (36.67)    16:24.12 (35.75)    17:00.68 (36.56)
       17:36.63 (35.95)    18:12.41 (35.78)    18:48.47 (36.06)    19:24.08 (35.61)
       19:58.29 (34.21)
  3 Taskondoust, Rod          14 COND-MR             21:00.00   20:02.56        
                  33.43     1:09.90 (36.47)     1:47.24 (37.34)     2:24.44 (37.20)
        3:00.99 (36.55)     3:37.85 (36.86)     4:14.66 (36.81)     4:52.26 (37.60)
        5:29.23 (36.97)     6:04.98 (35.75)     6:42.81 (37.83)     7:19.48 (36.67)
        7:56.54 (37.06)     8:33.46 (36.92)     9:10.21 (36.75)     9:46.65 (36.44)
       10:23.09 (36.44)    10:58.88 (35.79)    11:35.77 (36.89)    12:11.62 (35.85)
       12:48.16 (36.54)    13:24.65 (36.49)    14:00.67 (36.02)    14:37.60 (36.93)
       15:13.86 (36.26)    15:50.31 (36.45)    16:26.57 (36.26)    17:03.22 (36.65)
       17:39.03 (35.81)    18:16.18 (37.15)    18:51.84 (35.66)    19:28.86 (37.02)
       20:02.56 (33.70)
  4 Fein, Sam B               13 COND-MR                   NT   23:09.07        
                  36.27     1:16.67 (40.40)     1:59.30 (42.63)     2:41.00 (41.70)
        3:22.23 (41.23)     4:04.37 (42.14)     4:45.54 (41.17)     5:27.71 (42.17)
        6:10.39 (42.68)     6:53.29 (42.90)     7:36.31 (43.02)     8:19.16 (42.85)
        9:01.72 (42.56)     9:44.31 (42.59)    10:27.64 (43.33)    11:11.06 (43.42)
       11:56.71 (45.65)    12:39.96 (43.25)    13:23.45 (43.49)    14:06.30 (42.85)
       14:49.58 (43.28)    15:31.95 (42.37)    16:14.73 (42.78)    16:56.99 (42.26)
       17:39.51 (42.52)    18:21.64 (42.13)    19:04.16 (42.52)    19:45.84 (41.68)
       20:28.08 (42.24)    21:09.47 (41.39)    21:51.40 (41.93)    22:32.06 (40.66)
       23:09.07 (37.01)
  5 Hanson, Matthew E         13 COND-MR                   NT   23:48.87        
                  38.54     1:21.45 (42.91)     2:05.66 (44.21)     2:49.99 (44.33)
        3:33.55 (43.56)     4:17.64 (44.09)     5:00.81 (43.17)     5:45.12 (44.31)
        6:28.76 (43.64)     7:12.28 (43.52)     7:56.32 (44.04)     8:40.03 (43.71)
        9:23.73 (43.70)    10:08.35 (44.62)    10:51.14 (42.79)    11:34.55 (43.41)
       12:17.96 (43.41)    13:01.07 (43.11)    13:45.59 (44.52)    14:29.78 (44.19)
       15:14.00 (44.22)    15:57.07 (43.07)    16:40.73 (43.66)    17:25.16 (44.43)
       18:08.69 (43.53)    18:50.96 (42.27)    19:35.60 (44.64)    20:18.46 (42.86)
       21:00.04 (41.58)    21:43.91 (43.87)    22:26.29 (42.38)    23:09.45 (43.16)
       23:48.87 (39.42)
  6 Willows, Dan L            14 COND-MR                   NT   25:38.40        
                  38.48     1:22.97 (44.49)     2:09.15 (46.18)     2:54.67 (45.52)
        3:40.64 (45.97)     4:28.35 (47.71)     5:16.61 (48.26)     6:03.51 (46.90)
        6:51.35 (47.84)     7:38.28 (46.93)     8:25.86 (47.58)     9:14.71 (48.85)
       10:02.16 (47.45)    10:50.95 (48.79)    11:39.08 (48.13)    12:26.51 (47.43)
       13:15.92 (49.41)    14:03.83 (47.91)    14:51.61 (47.78)    15:41.30 (49.69)
       16:31.18 (49.88)    17:21.15 (49.97)    18:07.62 (46.47)    18:52.23 (44.61)
       19:37.38 (45.15)    20:23.83 (46.45)    21:09.34 (45.51)    21:56.66 (47.32)
       22:43.32 (46.66)    23:30.01 (46.69)    24:16.08 (46.07)    24:59.27 (43.19)
       25:38.40 (39.13)
  7 Safran, Tom               14 COND-MR                   NT   28:07.45        
                  38.54     1:24.96 (46.42)     2:12.80 (47.84)     3:02.77 (49.97)
        3:52.12 (49.35)     4:42.66 (50.54)     5:33.31 (50.65)     6:23.51 (50.20)
        7:14.74 (51.23)     8:06.48 (51.74)     8:58.87 (52.39)     9:51.14 (52.27)
       10:43.91 (52.77)    11:37.47 (53.56)    12:28.72 (51.25)    13:20.50 (51.78)
       14:12.73 (52.23)    15:06.66 (53.93)    16:00.46 (53.80)    16:53.77 (53.31)
       17:48.07 (54.30)    18:42.55 (54.48)    19:36.64 (54.09)    20:29.54 (52.90)
       21:20.97 (51.43)    22:13.87 (52.90)    23:05.75 (51.88)    23:58.73 (52.98)
       24:49.21 (50.48)    25:40.73 (51.52)    26:30.93 (50.20)    27:21.30 (50.37)
       28:07.45 (46.15)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          36.69  ZQ
          37.99  JO
          44.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pallatta, E.R. R          10 COND-MR                37.77      35.51 ZQ     
  2 Tartakovsky, Michael       9 TRS-MR                 46.00      39.42 SILV   
  3 Silipigni, Robert A        9 Bgnw Marlins-MR        44.05      40.35 SILV   
  4 Andjelic, Lazar            8 COND-MR                43.59      41.83 SILV   
  5 Jhaver, Amar J            10 COND-MR                   NT      42.39 SILV   
  6 Sherman, Tyler S          10 Bgnw Marlins-MR        44.17      42.79 SILV   
  7 Dodes, Evan               10 SMC-MR                 46.94      44.06 SILV   
  8 Trail, Trevor J           10 Bgnw Marlins-MR        45.50      44.65        
  9 Rosenshine, Mitchell W     9 Bgnw Marlins-MR        49.55      44.82        
 10 Largey, Kevin T           10 Bgnw Marlins-MR        49.22      44.89        
 11 Repnikov, Anton           10 COND-MR                50.72      45.65        
 12 Barker, Evan W             9 Bgnw Marlins-MR        47.77      46.83        
 13 Leffler, Ethan R          10 COND-MR                   NT      47.01        
 14 Cummings, Aidan T         10 COND-MR                   NT      47.43        
 15 Ridge, Liam M             10 COND-MR                   NT      48.29        
 16 Fatouras, Greg             9 COND-MR                50.45      48.94        
 17 Lowther, Jake              8 TRS-MR                 51.99      49.34        
 18 Antash, George T           9 COND-MR                49.88      49.65        
 19 Holdheim, Saurin           8 SMC-MR                    NT      50.25        
 20 Zheng, Raymond H           9 Bgnw Marlins-MR        55.31      50.52        
 21 Chu, Bryce                 8 SMC-MR               1:01.61      51.15        
 22 Ludwig, Ben E              9 COND-MR                54.98      51.18        
 23 Schmitt, Andrew            9 SMC-MR                    NT      51.36        
 24 Blair, Seamus C            9 Bgnw Marlins-MR        59.07      51.60        
 25 Giraldo, Matthew           7 TRS-MR               1:02.87      52.32        
 26 Magalong, Oliver C         8 Riptides-MR               NT      53.09        
 27 Kleinschmidt, Ned M        9 Bgnw Marlins-MR        49.69      53.10        
 28 Bingham, Connor            7 SMC-MR                    NT      54.42        
 29 Coogan, Matt C             6 COND-MR              1:00.25      54.82        
 30 Hastings, Kevin V          9 COND-MR                   NT      55.07        
 31 Spears, Michael L         10 COND-MR                   NT      55.45        
 32 Louzada, Michael           8 COND-MR                   NT      56.91        
 33 Halpern, Seth W           10 COND-MR                54.00      57.52        
 34 Dwyer, Jimmy C             8 COND-MR              1:11.99      58.74        
 35 Garcia, Harrison C         8 COND-MR                   NT      59.27        
 36 Albero, Chris M           10 COND-MR                   NT      59.47        
 37 Chen, Samuel Z             9 COND-MR                   NT      59.61        
 38 Fan, Timothy Z             8 COND-MR                   NT    1:04.85        
 39 Doherty, Sean P            8 COND-MR                   NT    1:06.62        
 40 Tsuei, Micah               6 COND-MR              1:27.39    1:08.29        
 41 Qiu, Jeffrey               8 COND-MR                   NT    1:13.87        
 -- Hill, Tyler S              9 Bgnw Marlins-MR        50.00         DQ        
      Did not finish on back
 -- Zhu, Kaiwen                9 COND-MR                54.00         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Kohler, Daniel P           9 COND-MR              1:09.48         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Holdheim, Sachin          10 SMC-MR                    NT         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Qiu, Edward               10 COND-MR                   NT         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Sanfilipo, Frank D         9 COND-MR                   NT         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Sarharuk, Daniel           7 COND-MR                   NT         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:18.59  ZQ
        1:22.19  JO
        1:40.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silipigni, Robert A        9 Bgnw Marlins-MR      1:34.02    1:32.00 SILV   
                  44.78     1:32.00 (47.22)                                        
  2 Trail, Trevor J           10 Bgnw Marlins-MR      1:37.44    1:36.11 SILV   
                  46.97     1:36.11 (49.14)                                        
  3 Jhaver, Amar J            10 COND-MR                   NT    1:37.58 SILV   
                  46.23     1:37.58 (51.35)                                        
  4 Neville, Aiden J           9 COND-MR                   NT    1:40.73        
                  47.38     1:40.73 (53.35)                                        
  5 Rosenshine, Mitchell W     9 Bgnw Marlins-MR      1:50.11    1:44.71        
                  52.58     1:44.71 (52.13)                                        
  6 Antash, George T           9 COND-MR              1:57.60    1:47.69        
                  52.61     1:47.69 (55.08)                                        
  7 Kleinschmidt, Ned M        9 Bgnw Marlins-MR      1:45.00    1:53.69        
                  53.26   1:53.69 (1:00.43)                                        
 -- Kohler, Daniel P           9 COND-MR                   NT         DQ        
      Non-continuous turning action
                  56.33        DQ (1:01.05)                                        
 -- Ridge, Liam M             10 COND-MR                   NT         DQ        
                  54.51          DQ (56.37)                                        
 -- Lefkowitz, Jeff E         10 CFA-MR               2:09.40         DQ        
      No touch at turn
                1:05.01        DQ (1:10.57)                                        
 -- Metcalf, Max              10 SMC-MR                    NT         DQ        
      Non-continuous turning action
                  48.83          DQ (53.17)                                        
 -- Lowther, Jake              8 TRS-MR               2:05.74         DQ        
                  56.66          DQ (56.03)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          42.09  ZQ
          43.99  JO
          50.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pallatta, E.R. R          10 COND-MR                   NT      45.09 SILV   
  2 Kleinschmidt, Ned M        9 Bgnw Marlins-MR        54.19      48.91 SILV   
  3 Rosenshine, Mitchell W     9 Bgnw Marlins-MR        52.53      49.12 SILV   
  4 Silipigni, Robert A        9 Bgnw Marlins-MR        49.43      49.22 SILV   
  5 Leffler, Ethan R          10 COND-MR                51.46      49.33 SILV   
  6 Cummings, Aidan T         10 COND-MR                   NT      51.21        
  7 Blair, Seamus C            9 Bgnw Marlins-MR      1:00.58      51.63        
  8 Jhaver, Amar J            10 COND-MR                   NT      51.64        
  9 Largey, Kevin T           10 Bgnw Marlins-MR        55.00      51.92        
 10 Repnikov, Anton           10 COND-MR                54.08      52.25        
 11 Andjelic, Lazar            8 COND-MR                51.48      52.36        
 12 Hill, Tyler S              9 Bgnw Marlins-MR      1:00.00      52.67        
 13 Borsellino, Louis         10 SMC-MR                    NT      52.87        
 14 Fatouras, Greg             9 COND-MR                59.08      53.20        
 15 Ludwig, Ben E              9 COND-MR                58.28      54.18        
 16 Borovoy, Alex Z           10 COND-MR              1:10.57      54.81        
 17 Barker, Evan W             9 Bgnw Marlins-MR        57.60      55.52        
 18 Zheng, Raymond H           9 Bgnw Marlins-MR        56.86      56.61        
 19 Trail, Trevor J           10 Bgnw Marlins-MR        59.27      57.80        
 20 Eng, Timothy               9 Bgnw Marlins-MR        56.95      58.23        
 21 Dwyer, Jimmy C             8 COND-MR              1:08.86      59.20        
 22 Kohler, Daniel P           9 COND-MR                   NT    1:00.47        
 23 Ridge, Liam M             10 COND-MR                   NT    1:01.15        
 24 Unger, Kyle                9 SMC-MR                    NT    1:01.49        
 25 Magalong, Oliver C         8 Riptides-MR               NT    1:02.67        
 26 Chu, Bryce                 8 SMC-MR               1:10.82    1:03.87        
 27 Fernandez, Luciano         8 SMC-MR                    NT    1:05.70        
 28 Doherty, Sean P            8 COND-MR                   NT    1:05.76        
 29 Lefkowitz, Jeff E         10 CFA-MR               1:12.41    1:07.58        
 30 Giraldo, Matthew           7 TRS-MR               1:28.61    1:08.60        
 -- Zhu, Kaiwen                9 COND-MR                58.00         DQ        
      Arms not in same horizontal plane
 -- Coogan, Matt C             6 COND-MR              1:21.07         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 -- Tartakovsky, Michael       9 TRS-MR                 52.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Tsuei, Micah               6 COND-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:33.99  ZQ
        1:35.99  JO
        1:51.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holdheim, Sachin          10 SMC-MR                    NT    1:38.17 SILV   
                  46.70     1:38.17 (51.47)                                        
  2 Pallatta, E.R. R          10 COND-MR              1:39.84    1:42.27 SILV   
                  48.50     1:42.27 (53.77)                                        
  3 Leffler, Ethan R          10 COND-MR              1:47.83    1:47.38 SILV   
                  52.03     1:47.38 (55.35)                                        
  4 Kleinschmidt, Ned M        9 Bgnw Marlins-MR      2:01.37    1:51.08 SILV   
                  52.33     1:51.08 (58.75)                                        
  5 Andjelic, Lazar            8 COND-MR              1:29.90    1:51.41        
                  53.66     1:51.41 (57.75)                                        
  6 Blair, Seamus C            9 Bgnw Marlins-MR      2:00.20    1:51.50        
                  53.03     1:51.50 (58.47)                                        
  7 Largey, Kevin T           10 Bgnw Marlins-MR      1:54.71    1:52.11        
                  52.43     1:52.11 (59.68)                                        
  8 Rosenshine, Mitchell W     9 Bgnw Marlins-MR      1:58.48    1:53.60        
                  54.07     1:53.60 (59.53)                                        
  9 Hill, Tyler S              9 Bgnw Marlins-MR      2:00.00    1:57.73        
                  56.68   1:57.73 (1:01.05)                                        
 10 Repnikov, Anton           10 COND-MR              2:02.54    1:57.98        
                  56.15   1:57.98 (1:01.83)                                        
 11 Fatouras, Greg             9 COND-MR                   NT    1:59.39        
                  56.33   1:59.39 (1:03.06)                                        
 12 Tartakovsky, Michael       9 TRS-MR               1:49.00    1:59.49        
                  54.60   1:59.49 (1:04.89)                                        
 13 Jhaver, Amar J            10 COND-MR                   NT    2:00.53        
                  58.01   2:00.53 (1:02.52)                                        
 14 Zheng, Raymond H           9 Bgnw Marlins-MR      2:07.84    2:00.60        
                  57.76   2:00.60 (1:02.84)                                        
 15 Barker, Evan W             9 Bgnw Marlins-MR      1:55.00    2:06.28        
                  58.95   2:06.28 (1:07.33)                                        
 16 Dwyer, Jimmy C             8 COND-MR                   NT    2:08.14        
                1:00.35   2:08.14 (1:07.79)                                        
 17 Chu, Bryce                 8 SMC-MR                    NT    2:08.22        
                  57.57   2:08.22 (1:10.65)                                        
 18 Ludwig, Ben E              9 COND-MR              2:07.73    2:08.29        
                1:01.84   2:08.29 (1:06.45)                                        
 19 Antash, George T           9 COND-MR              2:19.39    2:12.02        
                1:02.53   2:12.02 (1:09.49)                                        
 20 Holdheim, Saurin           8 SMC-MR                    NT    2:14.93        
                1:05.34   2:14.93 (1:09.59)                                        
 21 Ridge, Liam M             10 COND-MR                   NT    2:15.78        
                1:02.69   2:15.78 (1:13.09)                                        
 22 Coogan, Matt C             6 COND-MR                   NT    2:25.49        
                1:11.06   2:25.49 (1:14.43)                                        
 23 Bingham, Connor            7 SMC-MR                    NT    2:39.61        
 -- Halpern, Seth W           10 COND-MR              2:10.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Kohler, Daniel P           9 COND-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  59.80        DQ (1:10.80)                                        
 -- Schmitt, Andrew            9 SMC-MR                    NT        DNF        
      Did not finish
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          34.99  ZQ
          36.79  JO
          45.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silipigni, Robert A        9 Bgnw Marlins-MR        39.48      40.18 SILV   
  2 Tartakovsky, Michael       9 TRS-MR                 48.00      40.26 SILV   
  3 Pallatta, E.R. R          10 COND-MR                   NT      41.43 SILV   
  4 Borsellino, Louis         10 SMC-MR                    NT      43.43 SILV   
  5 Trail, Trevor J           10 Bgnw Marlins-MR        41.53      44.15 SILV   
  6 Hill, Tyler S              9 Bgnw Marlins-MR        55.00      44.93 SILV   
  7 Largey, Kevin T           10 Bgnw Marlins-MR        43.63      47.68        
  8 Andjelic, Lazar            8 COND-MR                39.87      48.65        
  9 Zheng, Raymond H           9 Bgnw Marlins-MR        50.84      50.29        
 10 Fatouras, Greg             9 COND-MR                   NT      50.51        
 11 Lowther, Jake              8 TRS-MR               1:03.83      50.56        
 12 Leffler, Ethan R          10 COND-MR                   NT      51.22        
 13 Barker, Evan W             9 Bgnw Marlins-MR        43.79      51.73        
 14 Rosenshine, Mitchell W     9 Bgnw Marlins-MR        50.10      51.83        
 15 Repnikov, Anton           10 COND-MR                59.84      51.90        
 16 Cummings, Aidan T         10 COND-MR                   NT      52.32        
 17 Borovoy, Alex Z           10 COND-MR                54.58      52.62        
 18 Giraldo, Matthew           7 TRS-MR               1:19.57      54.47        
 19 Ludwig, Ben E              9 COND-MR              1:15.01      55.05        
 20 Eng, Timothy               9 Bgnw Marlins-MR        59.66      57.07        
 21 Antash, George T           9 COND-MR              1:00.19    1:01.90        
 22 Dwyer, Jimmy C             8 COND-MR                   NT    1:03.64        
 23 Zhu, Kaiwen                9 COND-MR                55.00    1:07.20        
 24 Unger, Kyle                9 SMC-MR                    NT    1:19.49        
 -- Kleinschmidt, Ned M        9 Bgnw Marlins-MR        49.55         DQ        
      One hand touch
 -- Blair, Seamus C            9 Bgnw Marlins-MR      1:06.40         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Fernandez, Luciano         8 SMC-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
 -- Chu, Bryce                 8 SMC-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Coogan, Matt C             6 COND-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Metcalf, Max              10 SMC-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:21.99  ZQ
        1:27.99  JO
        1:40.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silipigni, Robert A        9 Bgnw Marlins-MR      1:40.00    1:35.07 SILV   
                  44.14     1:35.07 (50.93)                                        
  2 Trail, Trevor J           10 Bgnw Marlins-MR      1:45.48    1:38.10 SILV   
                  45.33     1:38.10 (52.77)                                        
  3 Sherman, Tyler S          10 Bgnw Marlins-MR      1:45.28    1:43.86        
                  47.88     1:43.86 (55.98)                                        
  4 Dodes, Evan               10 SMC-MR                    NT    1:46.74        
                  47.81     1:46.74 (58.93)                                        
  5 Lowther, Jake              8 TRS-MR               2:10.00    1:58.34        
                  52.74   1:58.34 (1:05.60)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.69  ZQ
          28.29  JO
          32.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Needham, Daniel           12 Riptides-MR            32.56      28.22 JO     
  2 Patapis, Peter T          12 Riptides-MR            29.12      28.54 SILV   
  3 Bradnock, Reginald        11 Riptides-MR            28.59      29.13 SILV   
  4 Yale, Griffin             12 SMC-MR                 31.00      29.16 SILV   
  5 Melendez, Samuel          12 TRS-MR                 29.37      29.37 SILV   
  6 McAuley, Charles          12 SMC-MR                 31.17      29.92 SILV   
  6 Carter, Shane             12 TRS-MR                 30.78      29.92 SILV   
  8 Salvatore, Luke J         12 Bgnw Marlins-MR        31.37      30.56 SILV   
  9 Delfico, Nicholas         11 SMC-MR                 31.56      30.77 SILV   
 10 Quintos, Christopher J    12 COND-MR                31.42      30.87 SILV   
 11 Lyons, Michael G          12 Bgnw Marlins-MR        31.69      31.26 SILV   
 12 DeVito, TJ                11 TRS-MR                 31.46      31.56 SILV   
 13 Wachnik, Tony A           11 Bgnw Marlins-MR        31.75      31.81 SILV   
 14 Raccioppi, Jake           11 TRS-MR                 32.26      32.44 SILV   
 15 Zhou, Luke K              11 CFA-MR                    NT      32.82        
 16 Widom, Marshall A         12 Bgnw Marlins-MR        33.81      33.11        
 17 Scher, Austin D           12 Bgnw Marlins-MR        33.89      33.22        
 18 Yergeau, Peter A          12 Bgnw Marlins-MR        35.00      33.27        
 19 Kearney, Evan D           11 Bgnw Marlins-MR        32.84      34.33        
 20 Pola, Prakhyat            11 Riptides-MR            35.20      34.52        
 20 Potenza, Bobby M          12 Bgnw Marlins-MR        32.64      34.52        
 22 Blair, Graham R           11 Bgnw Marlins-MR        35.12      35.69        
 23 Carvao, J P D             12 Bgnw Marlins-MR        35.72      37.00        
 24 Bassett, Matthew          11 SMC-MR                 43.38      37.17        
 25 Kelly, Michael            11 SMC-MR                 43.01      38.38        
 26 Patti, Billy              11 SMC-MR                    NT      38.47        
 27 Persons, Robert L         12 COND-MR                40.00      39.13        
 28 Janelli, Robert J         12 COND-MR                   NT      39.59        
 29 Foiles, John              11 TRS-MR                 40.00      41.12        
 30 Furey, Michael T          11 COND-MR                49.87      45.45        
 31 Kelly, Joseph M           12 COND-MR                   NT      47.46        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          59.59  ZQ
        1:02.19  JO
        1:11.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Ryan T            11 UNCON-MR             1:02.61      59.91 JO     
                  28.65       59.91 (31.26)                                        
  2 Andjelic, Nikola          11 COND-MR              1:02.90    1:01.53 JO     
                  29.40     1:01.53 (32.13)                                        
  3 Needham, Daniel           12 Riptides-MR          1:08.83    1:02.24 SILV   
                  29.96     1:02.24 (32.28)                                        
  4 Patapis, Peter T          12 Riptides-MR          1:04.86    1:02.63 SILV   
                  30.40     1:02.63 (32.23)                                        
  5 Furey, James K            12 COND-MR              1:06.17    1:04.00 SILV   
                  30.49     1:04.00 (33.51)                                        
  6 Bradnock, Reginald        11 Riptides-MR          1:06.16    1:04.64 SILV   
                  30.53     1:04.64 (34.11)                                        
  7 Yale, Griffin             12 SMC-MR               1:13.93    1:05.17 SILV   
                  31.33     1:05.17 (33.84)                                        
  8 Carter, Shane             12 TRS-MR               1:07.10    1:05.19 SILV   
                  31.48     1:05.19 (33.71)                                        
  9 Melendez, Samuel          12 TRS-MR               1:07.11    1:06.05 SILV   
                  32.17     1:06.05 (33.88)                                        
 10 McAuley, Charles          12 SMC-MR               1:09.73    1:06.15 SILV   
                  31.65     1:06.15 (34.50)                                        
 11 DeVito, TJ                11 TRS-MR               1:10.08    1:07.37 SILV   
                  32.70     1:07.37 (34.67)                                        
 12 Quintos, Christopher J    12 COND-MR              1:08.30    1:07.56 SILV   
                  32.44     1:07.56 (35.12)                                        
 13 Delfico, Nicholas         11 SMC-MR               1:11.10    1:08.40 SILV   
                  32.13     1:08.40 (36.27)                                        
 14 Tsuei, Andrew             11 COND-MR              1:12.53    1:09.56 SILV   
                  33.64     1:09.56 (35.92)                                        
 15 Salvatore, Luke J         12 Bgnw Marlins-MR      1:10.14    1:09.98 SILV   
                  32.72     1:09.98 (37.26)                                        
 16 Raccioppi, Jake           11 TRS-MR               1:12.22    1:10.96 SILV   
                  33.78     1:10.96 (37.18)                                        
 17 Kearney, Evan D           11 Bgnw Marlins-MR      1:11.56    1:12.34        
                  35.22     1:12.34 (37.12)                                        
 18 Widom, Marshall A         12 Bgnw Marlins-MR      1:16.18    1:13.11        
                  34.52     1:13.11 (38.59)                                        
 19 Yergeau, Peter A          12 Bgnw Marlins-MR      1:16.04    1:13.22        
                  35.45     1:13.22 (37.77)                                        
 20 Zhou, Luke K              11 CFA-MR                    NT    1:14.83        
                  34.50     1:14.83 (40.33)                                        
 21 Farrell, Colin            12 COND-MR                   NT    1:16.19        
                  38.01     1:16.19 (38.18)                                        
 22 Pola, Prakhyat            11 Riptides-MR               NT    1:16.32        
                  37.07     1:16.32 (39.25)                                        
 23 Kim, Paul H               12 COND-MR              1:27.54    1:18.00        
                  36.33     1:18.00 (41.67)                                        
 24 Carvao, J P D             12 Bgnw Marlins-MR      1:19.08    1:22.52        
                  39.00     1:22.52 (43.52)                                        
 25 Scher, Austin D           12 Bgnw Marlins-MR      1:21.64    1:26.12        
                  39.71     1:26.12 (46.41)                                        
 26 Hodgens, Paul W           12 COND-MR                   NT    1:29.82        
                  43.25     1:29.82 (46.57)                                        
 27 Globus, Tal M             12 COND-MR                   NT    1:31.91        
                  41.71     1:31.91 (50.20)                                        
 28 Kelly, Michael            11 SMC-MR               1:40.02    1:32.98        
                  41.62     1:32.98 (51.36)                                        
 29 Foiles, John              11 TRS-MR               1:38.00    1:38.39        
                  46.34     1:38.39 (52.05)                                        
 30 Furey, Michael T          11 COND-MR              1:51.34    1:47.34        
                  49.33     1:47.34 (58.01)                                        
 31 Borden, Zachary A         12 COND-MR              1:50.84    1:54.72        
                  52.40   1:54.72 (1:02.32)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:11.69  ZQ
        2:15.49  JO
        2:32.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola          11 COND-MR              2:24.73    2:14.50 JO     
                  29.92     1:04.34 (34.42)     1:40.48 (36.14)     2:14.50 (34.02)
  2 Carter, Shane             12 TRS-MR               2:32.81    2:18.19 SILV   
                  31.44     1:06.78 (35.34)     1:43.17 (36.39)     2:18.19 (35.02)
  3 Melendez, Samuel          12 TRS-MR               2:30.84    2:22.88 SILV   
                  32.57     1:09.74 (37.17)     1:46.71 (36.97)     2:22.88 (36.17)
  4 DeVito, TJ                11 TRS-MR               2:36.94    2:26.70 SILV   
                  34.34     1:12.61 (38.27)     1:50.78 (38.17)     2:26.70 (35.92)
  5 Raccioppi, Jake           11 TRS-MR               2:29.69    2:29.07 SILV   
                  33.35     1:11.76 (38.41)     1:51.26 (39.50)     2:29.07 (37.81)
  6 Shapira, Tomer L          12 UNCON-MR             2:35.53    2:34.31        
                  34.31     1:14.19 (39.88)     1:55.51 (41.32)     2:34.31 (38.80)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          32.49  ZQ
          33.29  JO
          42.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Ryan T            11 UNCON-MR               34.11      31.12 ZQ     
  2 Bradnock, Reginald        11 Riptides-MR            33.43      31.90 ZQ     
  3 Yale, Griffin             12 SMC-MR                 36.46      32.35 ZQ     
  4 Needham, Daniel           12 Riptides-MR            35.23      32.61 JO     
  5 Patapis, Peter T          12 Riptides-MR            37.71      34.40 SILV   
  6 Melendez, Samuel          12 TRS-MR                 36.96      35.01 SILV   
  7 Furey, James K            12 COND-MR                38.07      35.03 SILV   
  7 Lyons, Michael G          12 Bgnw Marlins-MR        36.11      35.03 SILV   
  9 Delfico, Nicholas         11 SMC-MR                 36.59      35.66 SILV   
 10 Carter, Shane             12 TRS-MR                 37.24      36.08 SILV   
 11 Scher, Austin D           12 Bgnw Marlins-MR        35.38      36.40 SILV   
 12 Kishinevskiy, Matthew S   11 COND-MR                   NT      36.46 SILV   
 13 Tsuei, Andrew             11 COND-MR                38.77      37.34 SILV   
 14 Wachnik, Tony A           11 Bgnw Marlins-MR        38.74      37.76 SILV   
 15 Farrell, Colin            12 COND-MR                   NT      38.68 SILV   
 16 Kim, Paul H               12 COND-MR                42.50      38.78 SILV   
 17 Kearney, Evan D           11 Bgnw Marlins-MR        38.53      39.31 SILV   
 18 Salvatore, Luke J         12 Bgnw Marlins-MR        41.89      39.32 SILV   
 19 Blair, Graham R           11 Bgnw Marlins-MR        40.15      39.50 SILV   
 20 Zhou, Luke K              11 CFA-MR                    NT      39.60 SILV   
 21 Widom, Marshall A         12 Bgnw Marlins-MR        42.76      40.24 SILV   
 22 Carvao, J P D             12 Bgnw Marlins-MR        39.32      40.60 SILV   
 23 Yergeau, Peter A          12 Bgnw Marlins-MR        44.17      41.27 SILV   
 24 Hodgens, Paul W           12 COND-MR                   NT      41.77 SILV   
 25 Potenza, Bobby M          12 Bgnw Marlins-MR        41.07      42.69        
 26 Bassett, Matthew          11 SMC-MR                 50.52      45.26        
 27 Kelly, Michael            11 SMC-MR                 52.55      45.92        
 28 May, Travis               12 SMC-MR                    NT      46.56        
 29 Patti, Billy              11 SMC-MR                    NT      47.49        
 30 Janelli, Robert J         12 COND-MR                   NT      48.41        
 31 Globus, Tal M             12 COND-MR                   NT      48.64        
 32 Foiles, John              11 TRS-MR                 45.00      49.24        
 33 Persons, Robert L         12 COND-MR                50.00      51.25        
 34 Furey, Michael T          11 COND-MR              1:00.70      52.26        
 35 Kelly, Joseph M           12 COND-MR                   NT      52.48        
 36 Dashevsky, Erik           11 COND-MR                   NT      52.92        
 -- Pola, Prakhyat            11 Riptides-MR            39.25         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:08.79  ZQ
        1:11.59  JO
        1:25.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Ryan T            11 UNCON-MR             1:11.37    1:08.43 ZQ     
                  33.38     1:08.43 (35.05)                                        
  2 Yale, Griffin             12 SMC-MR               1:18.53    1:10.27 JO     
                  34.21     1:10.27 (36.06)                                        
  3 Needham, Daniel           12 Riptides-MR               NT    1:10.81 JO     
                  34.55     1:10.81 (36.26)                                        
  4 Lyons, Michael G          12 Bgnw Marlins-MR      1:17.64    1:14.05 SILV   
  5 Melendez, Samuel          12 TRS-MR               1:17.64    1:15.14 SILV   
                  36.37     1:15.14 (38.77)                                        
  6 Delfico, Nicholas         11 SMC-MR               1:19.40    1:16.16 SILV   
                  36.72     1:16.16 (39.44)                                        
  7 Furey, James K            12 COND-MR              1:18.17    1:17.12 SILV   
                  38.11     1:17.12 (39.01)                                        
  8 Carter, Shane             12 TRS-MR               1:21.61    1:19.35 SILV   
                  38.72     1:19.35 (40.63)                                        
  9 Wachnik, Tony A           11 Bgnw Marlins-MR      1:23.42    1:19.38 SILV   
                  39.53     1:19.38 (39.85)                                        
 10 Scher, Austin D           12 Bgnw Marlins-MR      1:20.35    1:24.97 SILV   
 11 Pola, Prakhyat            11 Riptides-MR               NT    1:25.64 SILV   
                  42.21     1:25.64 (43.43)                                        
 12 Blair, Graham R           11 Bgnw Marlins-MR      1:28.82    1:25.91        
                  42.32     1:25.91 (43.59)                                        
 13 Vallar, Teddy             11 SMC-MR               1:32.31    1:26.54        
                  42.16     1:26.54 (44.38)                                        
 14 Borden, Zachary A         12 COND-MR              1:56.82    1:57.62        
 15 Furey, Michael T          11 COND-MR                   NT    2:01.06        
                  55.77   2:01.06 (1:05.29)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          37.09  ZQ
          37.59  JO
          43.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Furey, James K            12 COND-MR                33.59      32.91 ZQ     
  2 Patapis, Peter T          12 Riptides-MR            41.31      36.91 ZQ     
  3 Quintos, Christopher J    12 COND-MR                36.85      37.06 ZQ     
  4 Shapira, Tomer L          12 UNCON-MR               39.38      37.44 JO     
  5 Salvatore, Luke J         12 Bgnw Marlins-MR        38.02      37.78 SILV   
  6 McAuley, Charles          12 SMC-MR                    NT      38.76 SILV   
  7 Bradnock, Reginald        11 Riptides-MR            40.01      38.96 SILV   
  8 Tsuei, Andrew             11 COND-MR                44.85      40.85 SILV   
  9 Lyons, Michael G          12 Bgnw Marlins-MR        43.40      40.89 SILV   
 10 Zhou, Luke K              11 CFA-MR                    NT      41.67 SILV   
 11 Yergeau, Peter A          12 Bgnw Marlins-MR        43.33      41.69 SILV   
 12 DeVito, TJ                11 TRS-MR                 42.70      42.63 SILV   
 13 Kishinevskiy, Matthew S   11 COND-MR                   NT      42.73 SILV   
 14 Kim, Paul H               12 COND-MR                42.25      43.01 SILV   
 15 Wachnik, Tony A           11 Bgnw Marlins-MR        47.83      43.70 SILV   
 16 Widom, Marshall A         12 Bgnw Marlins-MR        46.58      44.32        
 17 Scher, Austin D           12 Bgnw Marlins-MR        44.07      44.69        
 18 May, Travis               12 SMC-MR                    NT      44.77        
 19 Kearney, Evan D           11 Bgnw Marlins-MR        48.37      46.08        
 20 Blair, Graham R           11 Bgnw Marlins-MR        45.33      46.74        
 21 Carvao, J P D             12 Bgnw Marlins-MR        50.95      50.44        
 22 Hodgens, Paul W           12 COND-MR                   NT      50.45        
 23 Vallar, Teddy             11 SMC-MR                 59.19      51.23        
 24 Kelly, Michael            11 SMC-MR               1:03.61      54.45        
 25 Furey, Michael T          11 COND-MR                   NT    1:08.33        
 26 Foiles, John              11 TRS-MR                 58.00    1:08.37        
 -- Globus, Tal M             12 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Borden, Zachary A         12 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Farrell, Colin            12 COND-MR                   NT         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:20.99  ZQ
        1:21.59  JO
        1:31.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola          11 COND-MR              1:13.61    1:14.14 ZQ     
                  34.90     1:14.14 (39.24)                                        
  2 Furey, James K            12 COND-MR              1:13.79    1:17.72 ZQ     
                  37.10     1:17.72 (40.62)                                        
  3 Quintos, Christopher J    12 COND-MR              1:22.61    1:20.84 ZQ     
                  38.06     1:20.84 (42.78)                                        
  4 Wagner, Ryan T            11 UNCON-MR             1:33.70    1:22.81 SILV   
                  40.08     1:22.81 (42.73)                                        
  5 McAuley, Charles          12 SMC-MR               1:27.36    1:23.80 SILV   
                  39.00     1:23.80 (44.80)                                        
  6 Salvatore, Luke J         12 Bgnw Marlins-MR      1:25.88    1:25.86 SILV   
                  39.88     1:25.86 (45.98)                                        
  7 Zhou, Luke K              11 CFA-MR                    NT    1:27.43 SILV   
                  40.72     1:27.43 (46.71)                                        
  8 Bradnock, Reginald        11 Riptides-MR               NT    1:27.47 SILV   
                  40.84     1:27.47 (46.63)                                        
  9 Lyons, Michael G          12 Bgnw Marlins-MR      1:33.51    1:27.65 SILV   
                  41.55     1:27.65 (46.10)                                        
 10 Tsuei, Andrew             11 COND-MR              1:37.62    1:28.25 SILV   
                  42.63     1:28.25 (45.62)                                        
 11 Carter, Shane             12 TRS-MR               1:43.42    1:29.55 SILV   
                  42.34     1:29.55 (47.21)                                        
 12 DeVito, TJ                11 TRS-MR               1:33.38    1:32.45        
                  44.30     1:32.45 (48.15)                                        
 13 Yergeau, Peter A          12 Bgnw Marlins-MR      1:36.81    1:34.82        
                  43.14     1:34.82 (51.68)                                        
 14 Melendez, Samuel          12 TRS-MR               1:37.17    1:35.44        
                  44.85     1:35.44 (50.59)                                        
 15 Widom, Marshall A         12 Bgnw Marlins-MR      1:46.75    1:36.16        
                  45.06     1:36.16 (51.10)                                        
 16 Kim, Paul H               12 COND-MR              1:32.77    1:36.49        
                  43.24     1:36.49 (53.25)                                        
 17 Kishinevskiy, Matthew S   11 COND-MR                   NT    1:36.51        
                  45.40     1:36.51 (51.11)                                        
 18 Wachnik, Tony A           11 Bgnw Marlins-MR      1:46.73    1:37.43        
                  48.04     1:37.43 (49.39)                                        
 19 Scher, Austin D           12 Bgnw Marlins-MR      1:41.09    1:37.76        
                  46.87     1:37.76 (50.89)                                        
 20 Farrell, Colin            12 COND-MR                   NT    1:42.76        
                  50.17     1:42.76 (52.59)                                        
 21 Bassett, Matthew          11 SMC-MR               1:55.19    1:43.49        
                  47.44     1:43.49 (56.05)                                        
 22 May, Travis               12 SMC-MR                    NT    1:45.90        
                  49.52     1:45.90 (56.38)                                        
 23 Hodgens, Paul W           12 COND-MR                   NT    1:54.72        
                  54.57   1:54.72 (1:00.15)                                        
 24 Pola, Prakhyat            11 Riptides-MR               NT    1:56.29        
                  55.58   1:56.29 (1:00.71)                                        
 25 Persons, Robert L         12 COND-MR              2:00.00    1:57.29        
                  54.07   1:57.29 (1:03.22)                                        
 26 Kelly, Michael            11 SMC-MR               2:10.46    2:03.01        
                  55.62   2:03.01 (1:07.39)                                        
 27 Globus, Tal M             12 COND-MR                   NT    2:38.69        
                1:12.96   2:38.69 (1:25.73)                                        
 -- Foiles, John              11 TRS-MR               1:59.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                1:02.69        DQ (1:13.91)                                        
 -- Furey, Michael T          11 COND-MR              2:36.64         DQ        
      Alternating Kick
                1:07.37        DQ (1:17.10)                                        
 -- Patti, Billy              11 SMC-MR                    NT         DQ        
      Downward butterfly kick
                1:15.18        DQ (1:26.16)                                        
 -- Dashevsky, Erik           11 COND-MR                   NT         DQ        
      Arms two strokes underwater
                1:01.65        DQ (1:11.22)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          30.59  ZQ
          32.09  JO
          39.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Ryan T            11 UNCON-MR               30.79      29.18 ZQ     
  2 Andjelic, Nikola          11 COND-MR                31.46      30.59 ZQ     
  3 Needham, Daniel           12 Riptides-MR            35.37      32.59 SILV   
  4 Patapis, Peter T          12 Riptides-MR            36.07      32.74 SILV   
  5 Raccioppi, Jake           11 TRS-MR                 33.61      32.80 SILV   
  6 Delfico, Nicholas         11 SMC-MR                 35.90      33.51 SILV   
  7 Yale, Griffin             12 SMC-MR                 38.04      33.86 SILV   
  8 Bradnock, Reginald        11 Riptides-MR            35.31      35.29 SILV   
  9 Kishinevskiy, Matthew S   11 COND-MR                   NT      35.89 SILV   
 10 Kearney, Evan D           11 Bgnw Marlins-MR        38.67      36.09 SILV   
 11 Pola, Prakhyat            11 Riptides-MR            39.25      36.84 SILV   
 12 Shapira, Tomer L          12 UNCON-MR               40.00      36.86 SILV   
 13 Salvatore, Luke J         12 Bgnw Marlins-MR        38.17      37.57 SILV   
 14 Yergeau, Peter A          12 Bgnw Marlins-MR        41.18      37.87 SILV   
 15 Tsuei, Andrew             11 COND-MR                44.54      38.08 SILV   
 16 Lyons, Michael G          12 Bgnw Marlins-MR        42.11      38.91 SILV   
 17 Widom, Marshall A         12 Bgnw Marlins-MR        42.07      39.21 SILV   
 18 Blair, Graham R           11 Bgnw Marlins-MR        42.00      39.35 SILV   
 19 Zhou, Luke K              11 CFA-MR                    NT      40.58        
 20 Kim, Paul H               12 COND-MR                43.10      40.84        
 21 Vallar, Teddy             11 SMC-MR                 42.99      40.98        
 22 Wachnik, Tony A           11 Bgnw Marlins-MR        42.20      41.30        
 23 Carvao, J P D             12 Bgnw Marlins-MR        41.28      42.24        
 24 Farrell, Colin            12 COND-MR                   NT      44.26        
 25 Hodgens, Paul W           12 COND-MR                   NT      50.68        
 -- Foiles, John              11 TRS-MR                 48.00         DQ        
 -- Kelly, Michael            11 SMC-MR                 56.39         DQ        
 -- McAuley, Charles          12 SMC-MR                 40.28         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:09.49  ZQ
        1:13.49  JO
        1:28.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Ryan T            11 UNCON-MR             1:06.96    1:05.26 ZQ     
                  30.88     1:05.26 (34.38)                                        
  2 Andjelic, Nikola          11 COND-MR              1:14.29    1:11.08 JO     
                  33.58     1:11.08 (37.50)                                        
  3 Needham, Daniel           12 Riptides-MR               NT    1:13.83 SILV   
                  34.73     1:13.83 (39.10)                                        
  4 Raccioppi, Jake           11 TRS-MR               1:17.76    1:16.27 SILV   
                  35.27     1:16.27 (41.00)                                        
  5 Furey, James K            12 COND-MR              1:16.71    1:17.12 SILV   
                  35.75     1:17.12 (41.37)                                        
  6 Delfico, Nicholas         11 SMC-MR               1:26.24    1:21.16 SILV   
                  35.81     1:21.16 (45.35)                                        
  7 Yale, Griffin             12 SMC-MR               1:29.93    1:21.32 SILV   
                  36.17     1:21.32 (45.15)                                        
  8 Tsuei, Andrew             11 COND-MR              1:25.00    1:21.97 SILV   
                  37.73     1:21.97 (44.24)                                        
  9 Patapis, Peter T          12 Riptides-MR               NT    1:22.87 SILV   
                  38.89     1:22.87 (43.98)                                        
 10 Kishinevskiy, Matthew S   11 COND-MR                   NT    1:23.46 SILV   
                  37.07     1:23.46 (46.39)                                        
 11 Potenza, Bobby M          12 Bgnw Marlins-MR      1:23.57    1:23.54 SILV   
                  39.26     1:23.54 (44.28)                                        
 12 Kearney, Evan D           11 Bgnw Marlins-MR      1:30.16    1:27.64 SILV   
                  39.83     1:27.64 (47.81)                                        
 13 Blair, Graham R           11 Bgnw Marlins-MR      1:37.10    1:33.36        
                  42.68     1:33.36 (50.68)                                        
 14 Carvao, J P D             12 Bgnw Marlins-MR      1:35.61    1:39.50        
                  44.31     1:39.50 (55.19)                                        
 15 Kim, Paul H               12 COND-MR                   NT    1:39.69        
                  41.68     1:39.69 (58.01)                                        
 16 Farrell, Colin            12 COND-MR                   NT    1:42.68        
                  43.46     1:42.68 (59.22)                                        
 17 Hodgens, Paul W           12 COND-MR                   NT    1:56.40        
                  54.00   1:56.40 (1:02.40)                                        
 18 Dashevsky, Erik           11 COND-MR                   NT    2:02.98        
                  55.24   2:02.98 (1:07.74)                                        
 -- Globus, Tal M             12 COND-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
                1:08.63        DQ (1:29.76)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:28.59  ZQ
        2:32.59  JO
        2:59.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola          11 COND-MR              2:29.50    2:26.30 ZQ     
                  33.93     1:10.45 (36.52)     1:52.98 (42.53)     2:26.30 (33.32)
  2 Quintos, Christopher J    12 COND-MR              3:01.14    2:45.33 SILV   
                  37.15     1:18.78 (41.63)     2:05.15 (46.37)     2:45.33 (40.18)
  3 Raccioppi, Jake           11 TRS-MR               2:53.64    2:46.14 SILV   
                  35.67     1:20.42 (44.75)     2:10.50 (50.08)     2:46.14 (35.64)
  4 McAuley, Charles          12 SMC-MR               2:53.79    2:47.01 SILV   
                  38.39     1:19.44 (41.05)     2:08.70 (49.26)     2:47.01 (38.31)
  5 DeVito, TJ                11 TRS-MR               2:57.26    2:48.75 SILV   
                  40.43     1:22.29 (41.86)     2:11.82 (49.53)     2:48.75 (36.93)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          24.69  ZQ
          25.29  JO
          28.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shields, Brandon          13 TRS-MR                 24.28      24.57 ZQ     
  2 Foley, Brian P            14 UNCON-MR               24.76      24.64 ZQ     
  3 Gillenwater, Darin J      14 Riptides-MR            25.35      24.83 JO     
  4 Tung, Danten M            14 COND-MR                25.62      25.78 SILV   
  5 Taskindoust, Rod          14 COND-MR                28.18      25.91 SILV   
  6 St Vincent, Tommy         14 SMC-MR                 24.97      26.04 SILV   
  7 Vallar, Jack              14 SMC-MR                 27.35      26.29 SILV   
  8 Magalong, Oscar C         13 Riptides-MR            26.78      26.65 SILV   
  9 Cerutti, Christopher      13 SMC-MR                 27.99      26.89 SILV   
 10 Magretti, Stephen J       14 COND-MR                26.00      27.99 SILV   
 11 Markert, Gregory          13 SMC-MR                 30.17      28.74        
 12 Espana, Kevin             13 TRS-MR                    NT      31.72        
 13 Kim, Peter U              14 COND-MR                34.16      32.44        
 14 May, Scott                13 SMC-MR                    NT      32.65        
 15 Najaroen, Chris           14 COND-MR                37.16      32.76        
 16 Kochiss, John A           14 COND-MR                31.00      35.28        
 17 Horohoe, James F          13 COND-MR                44.81      39.53        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          54.59  ZQ
          54.99  JO
        1:02.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Brian P            14 UNCON-MR               53.97      52.57 ZQ     
                  25.66       52.57 (26.91)                                        
  2 Shields, Brandon          13 TRS-MR                 53.78      52.94 ZQ     
                  25.76       52.94 (27.18)                                        
  3 Farm, Eric R              14 COND-MR                56.02      54.73 JO     
                  26.27       54.73 (28.46)                                        
  4 St Vincent, Tommy         14 SMC-MR                 55.37      55.82 SILV   
                  26.62       55.82 (29.20)                                        
  5 Schaub, Kevin F           13 COND-MR                59.68      57.14 SILV   
                  26.30       57.14 (30.84)                                        
  6 Chen, Bobby               14 COND-MR                57.05      57.49 SILV   
                  27.73       57.49 (29.76)                                        
  7 Tung, Danten M            14 COND-MR                58.81      58.34 SILV   
                  27.68       58.34 (30.66)                                        
  8 Magalong, Oscar C         13 Riptides-MR          1:00.59      58.43 SILV   
                  28.11       58.43 (30.32)                                        
  9 Taskindoust, Rod          14 COND-MR              1:02.19      58.50 SILV   
                  27.88       58.50 (30.62)                                        
 10 Shine, Stephen J          13 Bgnw Marlins-MR      1:00.77      58.60 SILV   
                  27.40       58.60 (31.20)                                        
 11 Wasserman, Kurt M         14 Bgnw Marlins-MR        59.61      58.73 SILV   
                  27.82       58.73 (30.91)                                        
 12 Cerutti, Christopher      13 SMC-MR               1:00.64      59.12 SILV   
                  28.43       59.12 (30.69)                                        
 13 Johnson, Sam H            14 Bgnw Marlins-MR      1:00.00      59.64 SILV   
                  28.35       59.64 (31.29)                                        
 14 Magretti, Stephen J       14 COND-MR                57.00    1:00.19 SILV   
                  28.37     1:00.19 (31.82)                                        
 15 Giraldo, Andrew           13 TRS-MR               1:02.20    1:01.12 SILV   
                  29.10     1:01.12 (32.02)                                        
 16 Fein, Sam B               13 COND-MR              1:08.75    1:01.63 SILV   
                  29.70     1:01.63 (31.93)                                        
 17 Kleinsmith, Ian P         13 Bgnw Marlins-MR      1:00.83    1:01.97 SILV   
                  29.24     1:01.97 (32.73)                                        
 18 McLaughlin, James J       14 Bgnw Marlins-MR      1:02.90    1:02.13 SILV   
                  29.42     1:02.13 (32.71)                                        
 19 Blacker, Aaron M          13 Bgnw Marlins-MR      1:04.45    1:02.24 SILV   
                  29.76     1:02.24 (32.48)                                        
 20 Ifshin, Alec D            13 Bgnw Marlins-MR      1:07.35    1:04.06        
                  30.37     1:04.06 (33.69)                                        
 21 Fulop, Daniel J           13 Bgnw Marlins-MR      1:04.93    1:04.17        
                  30.21     1:04.17 (33.96)                                        
 22 Gorniak, Adrian           13 COND-MR              1:07.12    1:06.30        
                  31.69     1:06.30 (34.61)                                        
 23 Hanson, Matthew E         13 COND-MR              1:09.71    1:07.08        
                  32.00     1:07.08 (35.08)                                        
 24 Woo, Jihoon               14 COND-MR              1:17.19    1:08.40        
                  30.86     1:08.40 (37.54)                                        
 25 May, Scott                13 SMC-MR                    NT    1:11.91        
                  35.39     1:11.91 (36.52)                                        
 26 Safran, Tom               14 COND-MR              1:36.45    1:13.33        
                  34.59     1:13.33 (38.74)                                        
 27 Espana, Kevin             13 TRS-MR                    NT    1:15.64        
                  35.27     1:15.64 (40.37)                                        
 28 Kim, Peter U              14 COND-MR              1:10.00    1:15.74        
                  36.28     1:15.74 (39.46)                                        
 29 Drucker, Matt J           14 CFA-MR               1:14.60    1:16.48        
                  34.88     1:16.48 (41.60)                                        
 30 Kochiss, John A           14 COND-MR              1:16.00    1:22.23        
                  39.88     1:22.23 (42.35)                                        
 31 Horohoe, James F          13 COND-MR              1:40.98    1:27.43        
                  39.06     1:27.43 (48.37)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:59.99  ZQ
        2:00.99  JO
        2:24.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Brian P            14 UNCON-MR             1:57.09    1:55.58 ZQ     
                  27.76       57.39 (29.63)     1:26.91 (29.52)     1:55.58 (28.67)
  2 Shields, Brandon          13 TRS-MR               1:57.01    1:57.17 ZQ     
                  26.78       56.23 (29.45)     1:27.06 (30.83)     1:57.17 (30.11)
  3 Farm, Eric R              14 COND-MR              2:02.51    2:00.44 JO     
                  28.32       58.98 (30.66)     1:30.32 (31.34)     2:00.44 (30.12)
  4 St Vincent, Tommy         14 SMC-MR               1:59.56    2:02.01 SILV   
                  27.74       58.33 (30.59)     1:30.69 (32.36)     2:02.01 (31.32)
  5 Cummings, Thomas F        14 COND-MR              2:03.89    2:02.22 SILV   
                  27.83       58.39 (30.56)     1:30.42 (32.03)     2:02.22 (31.80)
  6 Chen, Bobby               14 COND-MR              2:04.13    2:07.48 SILV   
                  29.56     1:02.05 (32.49)     1:35.40 (33.35)     2:07.48 (32.08)
  7 Schaub, Kevin F           13 COND-MR              2:08.91    2:09.81 SILV   
                  29.20     1:02.97 (33.77)     1:36.68 (33.71)     2:09.81 (33.13)
  8 Taskindoust, Rod          14 COND-MR              2:35.15    2:10.57 SILV   
                  30.09     1:04.35 (34.26)     1:38.81 (34.46)     2:10.57 (31.76)
  9 Giraldo, Andrew           13 TRS-MR               2:17.13    2:12.69 SILV   
                  30.17     1:05.09 (34.92)     1:39.59 (34.50)     2:12.69 (33.10)
 10 Magretti, Stephen J       14 COND-MR              2:15.00    2:12.90 SILV   
                  30.28     1:04.72 (34.44)     1:39.83 (35.11)     2:12.90 (33.07)
 11 Tung, Danten M            14 COND-MR              2:05.00    2:15.80 SILV   
                  29.38     1:02.66 (33.28)     1:38.05 (35.39)     2:15.80 (37.75)
 12 Woo, Jihoon               14 COND-MR              2:25.00    2:43.48        
                  32.27     1:13.52 (41.25)     1:58.55 (45.03)     2:43.48 (44.93)
 13 Safran, Tom               14 COND-MR              3:00.00    2:47.10        
                  35.99     1:18.02 (42.03)     2:02.98 (44.96)     2:47.10 (44.12)
 14 Espana, Kevin             13 TRS-MR                    NT    3:03.44        
                  38.16     1:25.30 (47.14)     2:14.45 (49.15)     3:03.44 (48.99)
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:02.49  ZQ
        1:02.99  JO
        1:19.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Brian P            14 UNCON-MR               59.36      57.06 ZQ     
                  27.78       57.06 (29.28)                                        
  2 Farm, Eric R              14 COND-MR              1:01.01      59.13 ZQ     
                  28.96       59.13 (30.17)                                        
  3 Chen, Bobby               14 COND-MR              1:02.82    1:05.10 SILV   
                  32.77     1:05.10 (32.33)                                        
  4 Shields, Brandon          13 TRS-MR               1:05.25    1:05.97 SILV   
                  32.64     1:05.97 (33.33)                                        
  5 Cerutti, Christopher      13 SMC-MR               1:06.12    1:06.74 SILV   
                  33.23     1:06.74 (33.51)                                        
  6 Wasserman, Kurt M         14 Bgnw Marlins-MR      1:11.93    1:07.01 SILV   
                  31.99     1:07.01 (35.02)                                        
  7 Tung, Danten M            14 COND-MR              1:12.00    1:07.39 SILV   
                  32.22     1:07.39 (35.17)                                        
  8 Taskindoust, Rod          14 COND-MR              1:14.40    1:08.75 SILV   
                  33.13     1:08.75 (35.62)                                        
  8 McLaughlin, James J       14 Bgnw Marlins-MR      1:08.91    1:08.75 SILV   
                  33.54     1:08.75 (35.21)                                        
 10 Blacker, Aaron M          13 Bgnw Marlins-MR      1:08.90    1:08.97 SILV   
                  33.53     1:08.97 (35.44)                                        
 11 Giraldo, Andrew           13 TRS-MR               1:10.97    1:10.13 SILV   
                  33.93     1:10.13 (36.20)                                        
 12 Shine, Stephen J          13 Bgnw Marlins-MR      1:13.10    1:10.93 SILV   
                  34.55     1:10.93 (36.38)                                        
 13 Magretti, Stephen J       14 COND-MR              1:05.00    1:11.54 SILV   
                  34.65     1:11.54 (36.89)                                        
 14 Kleinsmith, Ian P         13 Bgnw Marlins-MR      1:08.40    1:11.90 SILV   
                  35.02     1:11.90 (36.88)                                        
 15 Willows, Dan L            14 COND-MR              1:32.93    1:12.17 SILV   
                  35.53     1:12.17 (36.64)                                        
 16 Magalong, Oscar C         13 Riptides-MR          1:15.33    1:12.95 SILV   
                  35.39     1:12.95 (37.56)                                        
 17 Fulop, Daniel J           13 Bgnw Marlins-MR      1:15.18    1:15.20 SILV   
                  36.94     1:15.20 (38.26)                                        
 18 Johnson, Sam H            14 Bgnw Marlins-MR      1:13.66    1:15.91 SILV   
                  37.10     1:15.91 (38.81)                                        
 19 Ifshin, Alec D            13 Bgnw Marlins-MR      1:17.34    1:16.06 SILV   
                  36.95     1:16.06 (39.11)                                        
 20 Hanson, Matthew E         13 COND-MR              1:30.25    1:18.22 SILV   
                  38.61     1:18.22 (39.61)                                        
 21 Kim, Peter U              14 COND-MR              1:33.64    1:24.68        
                  42.44     1:24.68 (42.24)                                        
 22 May, Scott                13 SMC-MR                    NT    1:26.79        
                  43.10     1:26.79 (43.69)                                        
 23 Safran, Tom               14 COND-MR              2:01.49    1:29.06        
 24 Horohoe, James F          13 COND-MR              1:54.53    1:38.97        
                  48.02     1:38.97 (50.95)                                        
 -- Kochiss, John A           14 COND-MR              1:35.00         DQ        
      Non-continuous turning action
                  53.41          DQ (56.27)                                        
 -- Gorniak, Adrian           13 COND-MR              1:25.83         DQ        
      Non-continuous turning action
                1:22.06           DQ (0.19)                                        
 -- Drucker, Matt J           14 CFA-MR               1:34.38         DQ        
      Non-continuous turning action
                  45.06          DQ (48.13)                                        
 -- Espana, Kevin             13 TRS-MR                    NT         DQ        
      Non-continuous turning action
                  41.84          DQ (44.20)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:15.99  ZQ
        2:16.99  JO
        2:41.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foley, Brian P            14 UNCON-MR             2:05.12    2:03.90 ZQ     
                  29.35     1:00.48 (31.13)     1:32.29 (31.81)     2:03.90 (31.61)
  2 Chen, Bobby               14 COND-MR              2:15.26    2:13.62 ZQ     
                  32.12     1:05.64 (33.52)     1:39.97 (34.33)     2:13.62 (33.65)
  3 Vallar, Jack              14 SMC-MR               2:20.19    2:17.78 SILV   
                  31.73     1:06.42 (34.69)     1:41.91 (35.49)     2:17.78 (35.87)
  4 McLaughlin, James J       14 Bgnw Marlins-MR      2:23.68    2:24.75 SILV   
                  33.22     1:09.49 (36.27)     1:47.05 (37.56)     2:24.75 (37.70)
  5 Shine, Stephen J          13 Bgnw Marlins-MR      2:40.00    2:26.20 SILV   
                  34.57     1:11.68 (37.11)     1:49.64 (37.96)     2:26.20 (36.56)
  6 Wasserman, Kurt M         14 Bgnw Marlins-MR      2:31.77    2:29.25 SILV   
                  34.00     1:11.15 (37.15)     1:50.68 (39.53)     2:29.25 (38.57)
  7 Magretti, Stephen J       14 COND-MR              2:30.00    2:33.08 SILV   
                  34.48     1:12.56 (38.08)     1:52.71 (40.15)     2:33.08 (40.37)
  8 Fein, Sam B               13 COND-MR              3:00.00    2:33.20 SILV   
                  36.01     1:15.34 (39.33)     1:54.89 (39.55)     2:33.20 (38.31)
  9 Giraldo, Andrew           13 TRS-MR               2:30.43    2:33.37 SILV   
                  35.12     1:13.64 (38.52)     1:53.52 (39.88)     2:33.37 (39.85)
 10 Johnson, Sam H            14 Bgnw Marlins-MR      2:43.28    2:36.31 SILV   
                  36.36     1:16.45 (40.09)     1:57.77 (41.32)     2:36.31 (38.54)
 11 Ifshin, Alec D            13 Bgnw Marlins-MR      2:51.78    2:41.08 SILV   
                  37.97     1:18.78 (40.81)   2:41.10 (1:22.32)         2:41.08 ( )
 12 Hanson, Matthew E         13 COND-MR              2:50.00    2:48.86        
                  40.69     1:23.82 (43.13)     2:06.90 (43.08)     2:48.86 (41.96)
 13 Najaroen, Chris           14 COND-MR                   NT    3:10.66        
                  41.98     1:31.62 (49.64)     2:21.64 (50.02)     3:10.66 (49.02)
 14 Safran, Tom               14 COND-MR              3:00.00    3:21.74        
                  46.58     1:37.80 (51.22)     2:31.86 (54.06)     3:21.74 (49.88)
 -- Blacker, Aaron M          13 Bgnw Marlins-MR      2:26.36         DQ        
      Non-continuous turning action
                  34.50     1:12.02 (37.52)     1:49.78 (37.76)          DQ (37.51)
 -- Willows, Dan L            14 COND-MR              3:00.21         DQ        
      Non-continuous turning action
                  37.94     1:18.70 (40.76)     1:59.27 (40.57)          DQ (43.38)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:11.59  ZQ
        1:12.99  JO
        1:24.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cummings, Thomas F        14 COND-MR              1:08.00    1:07.19 ZQ     
                  31.80     1:07.19 (35.39)                                        
  2 Johnson, Sam H            14 Bgnw Marlins-MR      1:13.82    1:15.21 SILV   
                  34.78     1:15.21 (40.43)                                        
  3 Magalong, Oscar C         13 Riptides-MR          1:18.23    1:15.24 SILV   
                  35.51     1:15.24 (39.73)                                        
  4 Wasserman, Kurt M         14 Bgnw Marlins-MR      1:16.52    1:15.92 SILV   
                  35.31     1:15.92 (40.61)                                        
  5 Shine, Stephen J          13 Bgnw Marlins-MR      1:21.34    1:17.26 SILV   
                  36.82     1:17.26 (40.44)                                        
  6 Blacker, Aaron M          13 Bgnw Marlins-MR      1:19.36    1:18.78 SILV   
                  37.13     1:18.78 (41.65)                                        
  7 Cerutti, Christopher      13 SMC-MR               1:21.18    1:19.06 SILV   
                  37.42     1:19.06 (41.64)                                        
  8 St Vincent, Tommy         14 SMC-MR               1:22.44    1:19.53 SILV   
                  36.96     1:19.53 (42.57)                                        
  9 McLaughlin, James J       14 Bgnw Marlins-MR      1:21.27    1:22.01 SILV   
                  38.51     1:22.01 (43.50)                                        
 10 Fein, Sam B               13 COND-MR              1:25.00    1:23.83 SILV   
                  40.25     1:23.83 (43.58)                                        
 11 Woo, Jihoon               14 COND-MR              1:39.14    1:24.13 SILV   
                  40.42     1:24.13 (43.71)                                        
 12 Gorniak, Adrian           13 COND-MR              1:25.68    1:24.26 SILV   
                  39.04     1:24.26 (45.22)                                        
 13 Hanson, Matthew E         13 COND-MR              1:28.92    1:24.31 SILV   
                  40.28     1:24.31 (44.03)                                        
 14 Ifshin, Alec D            13 Bgnw Marlins-MR      1:25.49    1:24.36 SILV   
                  39.78     1:24.36 (44.58)                                        
 15 Willows, Dan L            14 COND-MR              1:31.56    1:25.47        
                  40.51     1:25.47 (44.96)                                        
 16 Kleinsmith, Ian P         13 Bgnw Marlins-MR      1:29.98    1:28.15        
                  41.68     1:28.15 (46.47)                                        
 17 Kochiss, John A           14 COND-MR              1:38.00    1:34.40        
                  44.12     1:34.40 (50.28)                                        
 18 May, Scott                13 SMC-MR                    NT    1:36.50        
                  45.91     1:36.50 (50.59)                                        
 19 Kim, Peter U              14 COND-MR              1:35.00    1:36.59        
                  46.05     1:36.59 (50.54)                                        
 20 Fulop, Daniel J           13 Bgnw Marlins-MR      1:39.69    1:38.75        
                  47.47     1:38.75 (51.28)                                        
 21 Drucker, Matt J           14 CFA-MR               2:04.99    1:49.01        
                  49.52     1:49.01 (59.49)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:35.59  ZQ
        2:39.99  JO
        2:59.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cummings, Thomas F        14 COND-MR              2:28.93    2:25.62 ZQ     
                  32.54     1:09.23 (36.69)     1:47.13 (37.90)     2:25.62 (38.49)
  2 Shine, Stephen J          13 Bgnw Marlins-MR      3:00.00    2:42.68 SILV   
                  37.41     1:18.73 (41.32)     2:00.58 (41.85)     2:42.68 (42.10)
  3 Magalong, Oscar C         13 Riptides-MR               NT    2:44.66 SILV   
                  36.47     1:19.23 (42.76)     2:01.90 (42.67)     2:44.66 (42.76)
  4 Johnson, Sam H            14 Bgnw Marlins-MR      2:47.92    2:44.78 SILV   
                  36.93     1:18.70 (41.77)     2:02.85 (44.15)     2:44.78 (41.93)
  5 Wasserman, Kurt M         14 Bgnw Marlins-MR      2:54.17    2:47.25 SILV   
                  36.87     1:19.10 (42.23)     2:03.30 (44.20)     2:47.25 (43.95)
  6 Blacker, Aaron M          13 Bgnw Marlins-MR      2:52.04    2:49.13 SILV   
                  37.53     1:20.59 (43.06)     2:05.08 (44.49)     2:49.13 (44.05)
  7 McLaughlin, James J       14 Bgnw Marlins-MR      2:55.33    2:53.88 SILV   
                  38.77     1:22.90 (44.13)     2:08.62 (45.72)     2:53.88 (45.26)
  8 Markert, Gregory          13 SMC-MR                    NT    2:57.54 SILV   
                  40.48     1:26.18 (45.70)     2:13.32 (47.14)     2:57.54 (44.22)
  9 Ifshin, Alec D            13 Bgnw Marlins-MR      3:12.87    2:58.36 SILV   
                  40.88     1:26.90 (46.02)     2:12.62 (45.72)     2:58.36 (45.74)
 10 Hanson, Matthew E         13 COND-MR              3:00.00    3:02.34        
                  41.36     1:27.37 (46.01)     2:15.00 (47.63)     3:02.34 (47.34)
 11 Woo, Jihoon               14 COND-MR              3:31.79    3:02.59        
                  40.75     1:27.02 (46.27)     2:14.43 (47.41)     3:02.59 (48.16)
 12 Fein, Sam B               13 COND-MR              3:15.00    3:02.67        
                  42.11     1:27.85 (45.74)     2:15.69 (47.84)     3:02.67 (46.98)
 13 Najaroen, Chris           14 COND-MR              3:04.00    3:11.48        
                  41.00     1:28.61 (47.61)     2:20.47 (51.86)     3:11.48 (51.01)
 14 Kochiss, John A           14 COND-MR              3:35.00    3:18.64        
                  43.42     1:33.66 (50.24)     2:26.56 (52.90)     3:18.64 (52.08)
 15 May, Scott                13 SMC-MR                    NT    3:31.14        
                  48.44     1:43.25 (54.81)   3:31.14 (1:47.89)                    
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:01.19  ZQ
        1:01.59  JO
        1:14.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schaub, Kevin F           13 COND-MR              1:02.11      59.72 ZQ     
                  27.86       59.72 (31.86)                                        
  2 Farm, Eric R              14 COND-MR              1:01.33    1:00.09 ZQ     
                  27.86     1:00.09 (32.23)                                        
  3 Vallar, Jack              14 SMC-MR               1:03.38    1:00.18 ZQ     
                  28.35     1:00.18 (31.83)                                        
  4 Tung, Danten M            14 COND-MR              1:15.00    1:02.36 SILV   
                  28.91     1:02.36 (33.45)                                        
  5 St Vincent, Tommy         14 SMC-MR               1:02.59    1:04.66 SILV   
                  29.33     1:04.66 (35.33)                                        
  6 Shine, Stephen J          13 Bgnw Marlins-MR      1:07.88    1:05.96 SILV   
                  30.78     1:05.96 (35.18)                                        
  7 Shields, Brandon          13 TRS-MR               1:09.58    1:06.82 SILV   
                  30.72     1:06.82 (36.10)                                        
  8 Wasserman, Kurt M         14 Bgnw Marlins-MR      1:08.46    1:07.33 SILV   
                  31.73     1:07.33 (35.60)                                        
  9 Blacker, Aaron M          13 Bgnw Marlins-MR      1:10.83    1:09.56 SILV   
                  32.41     1:09.56 (37.15)                                        
 10 Cerutti, Christopher      13 SMC-MR               1:11.68    1:10.06 SILV   
                  32.50     1:10.06 (37.56)                                        
 11 Gillenwater, Darin J      14 Riptides-MR          1:08.21    1:11.15 SILV   
                  32.49     1:11.15 (38.66)                                        
 12 Giraldo, Andrew           13 TRS-MR               1:11.97    1:12.66 SILV   
                  32.78     1:12.66 (39.88)                                        
 13 McLaughlin, James J       14 Bgnw Marlins-MR      1:11.82    1:12.76 SILV   
                  33.50     1:12.76 (39.26)                                        
 14 Willows, Dan L            14 COND-MR              1:24.10    1:13.37 SILV   
                  33.50     1:13.37 (39.87)                                        
 15 Ifshin, Alec D            13 Bgnw Marlins-MR      1:16.38    1:14.19 SILV   
                  34.01     1:14.19 (40.18)                                        
 16 Fein, Sam B               13 COND-MR              1:20.00    1:14.62 SILV   
                  32.59     1:14.62 (42.03)                                        
 17 Magretti, Stephen J       14 COND-MR              1:15.00    1:16.96        
                  33.80     1:16.96 (43.16)                                        
 18 Woo, Jihoon               14 COND-MR              1:25.00    1:19.74        
                  35.90     1:19.74 (43.84)                                        
 19 Johnson, Sam H            14 Bgnw Marlins-MR      1:18.97    1:24.83        
                  38.65     1:24.83 (46.18)                                        
 20 Espana, Kevin             13 TRS-MR                    NT    1:44.41        
                  46.86     1:44.41 (57.55)                                        
 -- Safran, Tom               14 COND-MR              1:30.00         DQ        
      Alternating Kick
                  38.13          DQ (46.25)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:19.99  ZQ
        2:24.99  JO
        2:38.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schaub, Kevin F           13 COND-MR              2:21.89    2:15.86 ZQ     
                  29.80     1:03.00 (33.20)     1:39.13 (36.13)     2:15.86 (36.73)
  2 Cummings, Thomas F        14 COND-MR              3:14.82    2:36.31 SILV   
                  32.53     1:11.53 (39.00)     1:53.25 (41.72)     2:36.31 (43.06)
  3 Fein, Sam B               13 COND-MR              3:00.00    2:55.38        
                  35.85     1:21.24 (45.39)     2:08.74 (47.50)     2:55.38 (46.64)
  4 Willows, Dan L            14 COND-MR              3:05.00    3:08.29        
                  38.80     1:25.88 (47.08)     2:18.12 (52.24)     3:08.29 (50.17)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:13.99  ZQ
        2:14.99  JO
        2:38.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farm, Eric R              14 COND-MR              2:15.92    2:10.93 ZQ     
                  27.33       59.99 (32.66)     1:40.41 (40.42)     2:10.93 (30.52)
  2 Cummings, Thomas F        14 COND-MR              2:17.68    2:18.13 SILV   
                  30.33     1:05.47 (35.14)     1:44.81 (39.34)     2:18.13 (33.32)
  3 Chen, Bobby               14 COND-MR              2:25.10    2:19.71 SILV   
                  30.81     1:06.08 (35.27)     1:47.38 (41.30)     2:19.71 (32.33)
  4 Schaub, Kevin F           13 COND-MR              2:23.42    2:20.42 SILV   
                  28.18     1:03.06 (34.88)     1:47.64 (44.58)     2:20.42 (32.78)
  5 St Vincent, Tommy         14 SMC-MR               2:20.70    2:22.25 SILV   
                  29.42     1:06.62 (37.20)     1:50.37 (43.75)     2:22.25 (31.88)
  6 Shields, Brandon          13 TRS-MR               2:20.30    2:23.59 SILV   
                  29.88     1:05.45 (35.57)     1:53.22 (47.77)     2:23.59 (30.37)
  7 Tung, Danten M            14 COND-MR              2:40.00    2:24.11 SILV   
                  28.92     1:06.01 (37.09)     1:50.12 (44.11)     2:24.11 (33.99)
  8 Gillenwater, Darin J      14 Riptides-MR          2:26.23    2:26.58 SILV   
                  31.26     1:09.63 (38.37)     1:53.86 (44.23)     2:26.58 (32.72)
  9 Cerutti, Christopher      13 SMC-MR               2:28.09    2:27.26 SILV   
                  32.63     1:09.19 (36.56)     1:53.43 (44.24)     2:27.26 (33.83)
 10 Taskindoust, Rod          14 COND-MR              3:02.09    2:27.65 SILV   
                  31.54     1:12.02 (40.48)     1:55.11 (43.09)     2:27.65 (32.54)
 11 Magalong, Oscar C         13 Riptides-MR          2:33.43    2:31.02 SILV   
                  32.86     1:12.48 (39.62)     1:56.38 (43.90)     2:31.02 (34.64)
 12 Giraldo, Andrew           13 TRS-MR               2:33.75    2:33.53 SILV   
                  32.67     1:11.71 (39.04)     2:00.16 (48.45)     2:33.53 (33.37)
 13 Willows, Dan L            14 COND-MR              2:53.50    2:34.81 SILV   
                  34.75     1:14.85 (40.10)     2:00.67 (45.82)     2:34.81 (34.14)
 14 Markert, Gregory          13 SMC-MR               3:14.91    2:36.64 SILV   
                  35.92     1:14.15 (38.23)     2:00.69 (46.54)     2:36.64 (35.95)
 15 Hanson, Matthew E         13 COND-MR              3:04.85    2:49.01        
                  38.92     1:23.05 (44.13)     2:10.51 (47.46)     2:49.01 (38.50)
 16 Safran, Tom               14 COND-MR              3:00.00    3:03.75        
                  38.90     1:28.93 (50.03)     2:22.64 (53.71)     3:03.75 (41.11)
 17 Espana, Kevin             13 TRS-MR                    NT    3:06.72        
                  44.03     1:33.12 (49.09)     2:27.00 (53.88)     3:06.72 (39.72)
 -- Kim, Peter U              14 COND-MR              3:10.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
                  40.41     1:26.79 (46.38)     2:21.96 (55.17)          DQ (46.04)
 -- Woo, Jihoon               14 COND-MR              2:55.00         DQ        
      One hand touch - breast
                  35.18     1:18.91 (43.73)     2:10.46 (51.55)          DQ (42.57)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          23.29  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eller, Zachary M          16 Riptides-MR            23.52      22.76 METS   
  2 Ichikawa, Hajime          18 Riptides-MR            23.58      23.58        
  3 Eller, Joshua A           19 Riptides-MR            24.09      23.59        
  4 Varieur, Bobby            17 TRS-MR                 22.91      23.84        
  5 Guy, Will V               16 COND-MR                23.45      24.00        
  6 Farm, Bryan W             17 COND-MR                23.47      24.13        
  7 Brown, Keron C            17 COND-MR                23.57      24.51        
  8 McIlhargy, Sean V         16 TRS-MR                 24.60      24.53        
  9 Isaacs, Scott             15 TRS-MR                 24.85      24.56        
 10 Alarcon, Tim              17 TRS-MR                 24.23      24.64        
 11 Sharkey, Matthew          18 TRS-MR                 24.11      24.66        
 12 Flynn, Ryan P             17 Riptides-MR            24.87      24.77        
 13 Bernstein, Rex L          15 COND-MR                25.02      24.94        
 14 Lee, Aram T               15 COND-MR                24.93      25.13        
 14 Visser, Rory M            17 COND-MR                24.92      25.13        
 16 Meany, RJ J               15 TRS-MR                 25.69      25.41        
 17 Ng, Michael S             15 COND-MR                27.11      26.06        
 18 Neville, Patrick W        16 COND-MR                26.31      26.08        
 19 Santiago, Andrew          15 TRS-MR                 27.38      26.22        
 20 McAuley, Adam             15 SMC-MR                 26.83      26.52        
 21 Jhangiani, Nikhyl S       15 Riptides-MR            27.57      26.88        
 22 Schattschneider, Eric     15 SMC-MR                 27.62      26.96        
 23 Ruzzi, Anthony            16 TRS-MR                 27.61      27.85        
 24 Cummings, Connor T        15 COND-MR                31.74      28.03        
 25 Foster, David I           15 COND-MR                29.14      29.53        
 26 Curro, Chris              15 SMC-MR                 30.17      29.57        
 27 Kishinevskiy, Nevill E    15 COND-MR                32.16      29.99        
 28 Najaroen, Nevin           15 COND-MR                33.57      30.39        
 29 Li, Steven                15 COND-MR                30.00      30.41        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          51.29  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mazen, Andrew S           15 COND-MR                50.37      50.64 METS   
                  24.68       50.64 (25.96)                                        
  2 Eller, Zachary M          16 Riptides-MR            51.50      51.00 METS   
                  24.38       51.00 (26.62)                                        
  3 Varieur, Bobby            17 TRS-MR                 49.10      51.73        
                  24.96       51.73 (26.77)                                        
  4 Guy, Will V               16 COND-MR                50.81      51.84        
                  24.78       51.84 (27.06)                                        
  5 Ichikawa, Hajime          18 Riptides-MR            52.24      51.98        
                  25.01       51.98 (26.97)                                        
  6 Alarcon, Tim              17 TRS-MR                 51.48      52.78        
                  25.23       52.78 (27.55)                                        
  7 Eller, Joshua A           19 Riptides-MR            50.89      52.79        
                  25.18       52.79 (27.61)                                        
  8 Bernstein, Rex L          15 COND-MR                55.60      53.28        
                  25.61       53.28 (27.67)                                        
  9 Robins, William           16 SMC-MR                 53.85      53.35        
                  25.35       53.35 (28.00)                                        
 10 Schaub, Bryan T           15 COND-MR                54.07      53.75        
                  26.61       53.75 (27.14)                                        
 11 McIlhargy, Sean V         16 TRS-MR                 52.47      53.78        
                  25.25       53.78 (28.53)                                        
 12 Sharkey, Matthew          18 TRS-MR                 52.60      53.82        
                  25.59       53.82 (28.23)                                        
 13 Meany, RJ J               15 TRS-MR                 54.81      53.86        
                  26.11       53.86 (27.75)                                        
 14 Isaacs, Scott             15 TRS-MR                 53.94      54.00        
                  25.69       54.00 (28.31)                                        
 15 Visser, Rory M            17 COND-MR                54.51      54.27        
                  25.90       54.27 (28.37)                                        
 16 Weiner, Ben L             17 COND-MR                55.24      54.46        
                  26.15       54.46 (28.31)                                        
 17 Brown, Keron C            17 COND-MR                52.21      54.59        
                  26.02       54.59 (28.57)                                        
 18 Flynn, Ryan P             17 Riptides-MR            53.42      54.98        
                  25.96       54.98 (29.02)                                        
 19 Farm, Bryan W             17 COND-MR                55.36      55.19        
                  26.08       55.19 (29.11)                                        
 20 Lee, Aram T               15 COND-MR                57.92      55.90        
                  26.45       55.90 (29.45)                                        
 21 Abisch, Jason             17 SMC-MR                 57.16      56.42        
                  26.73       56.42 (29.69)                                        
 22 Neville, Patrick W        16 COND-MR                57.81      56.97        
                  27.33       56.97 (29.64)                                        
 23 Santiago, Andrew          15 TRS-MR               1:02.40      58.07        
                  27.78       58.07 (30.29)                                        
 24 Wesolowski, Teddy         16 SMC-MR                 58.85      59.17        
                  28.66       59.17 (30.51)                                        
 25 McAuley, Adam             15 SMC-MR                 59.38      59.29        
                  28.16       59.29 (31.13)                                        
 26 Jhangiani, Nikhyl S       15 Riptides-MR          1:01.82      59.44        
                  27.77       59.44 (31.67)                                        
 27 Ng, Michael S             15 COND-MR              1:00.00      59.64        
                  27.96       59.64 (31.68)                                        
 28 Ruzzi, Anthony            16 TRS-MR                 59.24      59.90        
                  28.59       59.90 (31.31)                                        
 29 Foster, David I           15 COND-MR              1:03.99    1:01.16        
                  29.15     1:01.16 (32.01)                                        
 30 Cummings, Connor T        15 COND-MR              1:08.00    1:01.64        
                  29.02     1:01.64 (32.62)                                        
 31 Yu, Justin                15 TRS-MR                 58.56    1:01.79        
                  29.24     1:01.79 (32.55)                                        
 32 Kishinevskiy, Nevill E    15 COND-MR              1:13.22    1:04.94        
                  30.83     1:04.94 (34.11)                                        
 33 Li, Steven                15 COND-MR              1:05.00    1:07.80        
                  32.10     1:07.80 (35.70)                                        
 34 Najaroen, Nevin           15 COND-MR              1:08.72    1:08.45        
                  31.97     1:08.45 (36.48)                                        
 35 Curro, Chris              15 SMC-MR               1:10.94    1:09.28        
                  31.83     1:09.28 (37.45)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:51.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mazen, Andrew S           15 COND-MR              1:48.75    1:52.49        
                  26.20       54.90 (28.70)     1:24.15 (29.25)     1:52.49 (28.34)
  2 Meany, RJ J               15 TRS-MR               1:54.35    1:56.63        
                  27.07       56.71 (29.64)     1:26.89 (30.18)     1:56.63 (29.74)
  3 Schaub, Bryan T           15 COND-MR              1:54.10    1:58.20        
                  27.94       58.04 (30.10)     1:28.53 (30.49)     1:58.20 (29.67)
  4 Bernstein, Rex L          15 COND-MR              1:58.62    1:59.62        
                  28.10       57.97 (29.87)     1:28.58 (30.61)     1:59.62 (31.04)
  5 Visser, Rory M            17 COND-MR              1:57.08    2:00.89        
                  27.58       57.99 (30.41)     1:29.23 (31.24)     2:00.89 (31.66)
  6 Neville, Patrick W        16 COND-MR              2:04.04    2:01.44        
                  28.27       58.44 (30.17)     1:29.64 (31.20)     2:01.44 (31.80)
  7 Isaacs, Scott             15 TRS-MR               1:57.43    2:01.96        
                  27.45       57.98 (30.53)     1:30.04 (32.06)     2:01.96 (31.92)
  8 Farm, Bryan W             17 COND-MR              2:05.50    2:04.02        
                  28.96     1:00.42 (31.46)     1:32.58 (32.16)     2:04.02 (31.44)
  9 Flynn, Ryan P             17 Riptides-MR          2:01.05    2:04.62        
                  28.80     1:00.87 (32.07)     1:33.97 (33.10)     2:04.62 (30.65)
 10 Eller, Zachary M          16 Riptides-MR          1:59.28    2:04.77        
                  27.66     1:00.19 (32.53)     1:33.56 (33.37)     2:04.77 (31.21)
 11 Sharkey, Matthew          18 TRS-MR               1:55.21    2:05.06        
                  27.95       59.36 (31.41)     1:32.01 (32.65)     2:05.06 (33.05)
 12 Guy, Will V               16 COND-MR              1:59.31    2:05.08        
                  29.23     1:00.88 (31.65)     1:33.07 (32.19)     2:05.08 (32.01)
 13 Lee, Aram T               15 COND-MR              2:14.20    2:07.00        
                  29.23     1:01.41 (32.18)     1:35.59 (34.18)     2:07.00 (31.41)
 14 Brown, Keron C            17 COND-MR              2:01.77    2:07.52        
                  29.68     1:02.12 (32.44)     1:34.96 (32.84)     2:07.52 (32.56)
 15 Santiago, Andrew          15 TRS-MR               2:21.31    2:09.43        
                  28.50     1:00.58 (32.08)     1:35.06 (34.48)     2:09.43 (34.37)
 16 Ruzzi, Anthony            16 TRS-MR               2:07.96    2:13.42        
                  30.38     1:03.79 (33.41)     1:38.46 (34.67)     2:13.42 (34.96)
 17 Yu, Justin                15 TRS-MR               2:08.30    2:17.58        
                  29.72     1:04.05 (34.33)     1:40.80 (36.75)     2:17.58 (36.78)
 18 Foster, David I           15 COND-MR              2:15.00    2:20.04        
                  30.23     1:05.39 (35.16)     1:43.30 (37.91)     2:20.04 (36.74)
 19 Ng, Michael S             15 COND-MR              2:12.00    2:22.10        
                  32.30     1:09.02 (36.72)     1:47.28 (38.26)     2:22.10 (34.82)
 20 Jhangiani, Nikhyl S       15 Riptides-MR          2:29.08    2:22.66        
                  30.76     1:06.71 (35.95)   2:22.66 (1:15.95)                    
 21 Kishinevskiy, Nevill E    15 COND-MR              4:14.87    2:30.54        
                  34.46     1:12.18 (37.72)     1:51.91 (39.73)     2:30.54 (38.63)
 22 Li, Steven                15 COND-MR              2:30.00    2:33.17        
                  35.47     1:13.91 (38.44)     1:54.21 (40.30)     2:33.17 (38.96)
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:01.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mazen, Andrew S           15 COND-MR              4:54.61    5:04.22        
                  26.58       55.88 (29.30)     1:26.27 (30.39)     1:57.26 (30.99)
        2:28.35 (31.09)     2:59.57 (31.22)     3:30.85 (31.28)     4:02.24 (31.39)
        4:33.57 (31.33)     5:04.22 (30.65)                                        
  2 Schaub, Bryan T           15 COND-MR              5:08.02    5:11.77        
                  27.46       57.30 (29.84)     1:28.16 (30.86)     1:59.45 (31.29)
        2:31.25 (31.80)     3:03.18 (31.93)     3:35.67 (32.49)     4:08.29 (32.62)
        4:40.31 (32.02)     5:11.77 (31.46)                                        
  3 Farm, Eric R              14 COND-MR              5:24.03    5:13.04        
                  28.46       59.78 (31.32)     1:31.70 (31.92)     2:04.18 (32.48)
        2:36.39 (32.21)     3:08.47 (32.08)     3:40.27 (31.80)     4:11.71 (31.44)
        4:42.94 (31.23)     5:13.04 (30.10)                                        
  4 Cummings, Thomas F        14 COND-MR              5:21.59    5:14.96        
                  27.87       59.34 (31.47)     1:31.10 (31.76)     2:03.75 (32.65)
        2:36.17 (32.42)     3:08.61 (32.44)     3:40.75 (32.14)     4:13.04 (32.29)
        4:44.16 (31.12)     5:14.96 (30.80)                                        
  5 Meany, RJ J               15 TRS-MR               5:05.49    5:15.75        
                  27.41       57.60 (30.19)     1:29.18 (31.58)     2:01.30 (32.12)
        2:34.13 (32.83)     3:07.09 (32.96)     3:39.39 (32.30)     4:12.04 (32.65)
        4:44.57 (32.53)     5:15.75 (31.18)                                        
  6 St Vincent, Tommy         14 SMC-MR               5:23.42    5:28.30        
                  28.91     1:01.87 (32.96)     1:35.33 (33.46)     2:08.66 (33.33)
        2:42.08 (33.42)     3:15.80 (33.72)     3:49.31 (33.51)     4:22.88 (33.57)
        4:56.55 (33.67)     5:28.30 (31.75)                                        
  7 Bernstein, Rex L          15 COND-MR              5:37.77    5:29.55        
                  29.12     1:00.93 (31.81)     1:33.90 (32.97)     2:07.35 (33.45)
        2:40.76 (33.41)     3:14.48 (33.72)     3:48.34 (33.86)     4:22.45 (34.11)
        4:56.94 (34.49)     5:29.55 (32.61)                                        
  8 Guy, Will V               16 COND-MR              5:29.85    5:30.43        
                  28.81       59.79 (30.98)     1:33.13 (33.34)     2:08.24 (35.11)
        2:43.22 (34.98)     3:18.23 (35.01)     3:53.09 (34.86)     4:28.45 (35.36)
        5:01.70 (33.25)     5:30.43 (28.73)                                        
  9 Weiner, Ben L             17 COND-MR              5:33.47    5:31.28        
                  28.75     1:01.31 (32.56)     1:34.65 (33.34)     2:08.93 (34.28)
        2:42.71 (33.78)     3:16.51 (33.80)     3:51.01 (34.50)     4:25.76 (34.75)
        4:59.35 (33.59)     5:31.28 (31.93)                                        
 10 Neville, Patrick W        16 COND-MR              5:26.24    5:33.07        
                  28.52       59.48 (30.96)     1:31.73 (32.25)     2:05.16 (33.43)
        2:39.00 (33.84)     3:13.28 (34.28)     3:47.83 (34.55)     4:23.19 (35.36)
        4:58.05 (34.86)     5:33.07 (35.02)                                        
 11 Visser, Rory M            17 COND-MR              5:15.64    5:38.94        
                  28.72     1:01.17 (32.45)     1:35.26 (34.09)     2:09.46 (34.20)
        2:44.03 (34.57)     3:19.34 (35.31)     3:55.11 (35.77)     4:29.99 (34.88)
        5:05.16 (35.17)     5:38.94 (33.78)                                        
 12 Flynn, Ryan P             17 Riptides-MR               NT    5:42.17        
 13 Farm, Bryan W             17 COND-MR              5:37.53    5:59.98        
 14 Farrell, Colin            12 COND-MR                   NT    8:08.12        
                  41.87     1:29.92 (48.05)     2:20.14 (50.22)     3:11.29 (51.15)
        4:03.26 (51.97)     4:55.06 (51.80)     5:46.22 (51.16)     6:36.47 (50.25)
        7:26.13 (49.66)     8:08.12 (41.99)                                        
 
Boys 1650 Yard Freestyle Sanction #081052-t Time Trial
===============================================================================
       18:03.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Donenfeld, Thai           15 COND-MR                   NT   19:45.10        
                  31.56     1:07.26 (35.70)     1:44.07 (36.81)     2:22.15 (38.08)
        2:59.00 (36.85)     3:36.10 (37.10)     4:13.39 (37.29)     4:51.47 (38.08)
        5:29.83 (38.36)     6:07.79 (37.96)     6:45.89 (38.10)     7:23.24 (37.35)
        7:58.74 (35.50)     8:36.96 (38.22)     9:13.61 (36.65)     9:50.57 (36.96)
       10:27.15 (36.58)    11:03.76 (36.61)    11:37.18 (33.42)    12:14.46 (37.28)
       12:48.11 (33.65)    13:23.46 (35.35)    13:59.84 (36.38)    14:35.68 (35.84)
       15:10.92 (35.24)    15:44.73 (33.81)    16:20.04 (35.31)    16:54.86 (34.82)
       17:30.88 (36.02)    18:04.66 (33.78)    18:39.68 (35.02)    19:13.44 (33.76)
       19:45.10 (31.66)
  2 Brown, Keron C            17 COND-MR                   NT   22:03.82        
                  34.15     1:13.06 (38.91)     1:52.97 (39.91)     2:33.14 (40.17)
        3:13.65 (40.51)     3:54.18 (40.53)     4:34.80 (40.62)     5:15.28 (40.48)
        5:56.52 (41.24)     6:37.69 (41.17)     7:18.82 (41.13)     7:59.59 (40.77)
        8:39.77 (40.18)     9:18.38 (38.61)     9:58.87 (40.49)    10:39.91 (41.04)
       11:21.64 (41.73)    12:02.01 (40.37)    12:42.34 (40.33)    13:23.67 (41.33)
       14:04.37 (40.70)    14:44.74 (40.37)    15:24.55 (39.81)    16:04.39 (39.84)
       16:45.38 (40.99)    17:26.54 (41.16)    18:07.31 (40.77)    18:48.01 (40.70)
       19:26.83 (38.82)    20:06.02 (39.19)    20:45.79 (39.77)    21:25.52 (39.73)
       22:03.82 (38.30)
  3 Ng, Michael S             15 COND-MR                   NT   23:07.90        
                  34.46     1:14.78 (40.32)     1:56.13 (41.35)     2:37.50 (41.37)
        3:19.70 (42.20)     4:02.21 (42.51)     4:44.87 (42.66)     5:27.72 (42.85)
        6:10.26 (42.54)     6:53.80 (43.54)     7:36.38 (42.58)     8:18.72 (42.34)
        9:01.71 (42.99)     9:44.42 (42.71)    10:26.16 (41.74)    11:07.65 (41.49)
       11:50.09 (42.44)    12:33.00 (42.91)    13:16.81 (43.81)    13:58.80 (41.99)
       14:41.80 (43.00)    15:24.39 (42.59)    16:06.51 (42.12)    16:50.52 (44.01)
       17:34.25 (43.73)    18:16.68 (42.43)    19:01.26 (44.58)    19:45.84 (44.58)
       20:28.99 (43.15)    21:09.66 (40.67)    21:52.66 (43.00)    22:34.50 (41.84)
       23:07.90 (33.40)
 
Boys 1650 Yard Freestyle Sanction #081052-t Time Trial
===============================================================================
       18:03.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weiner, Ben L             17 COND-MR                   NT   19:07.90        
                  30.77     1:04.47 (33.70)     1:38.24 (33.77)     2:13.26 (35.02)
        2:48.58 (35.32)     3:24.13 (35.55)     3:59.37 (35.24)     4:34.64 (35.27)
        5:10.44 (35.80)     5:46.40 (35.96)     6:21.63 (35.23)     6:56.86 (35.23)
        7:32.75 (35.89)     8:07.73 (34.98)     8:42.95 (35.22)     9:18.98 (36.03)
        9:53.24 (34.26)    10:27.89 (34.65)    11:03.16 (35.27)    11:38.05 (34.89)
       12:13.38 (35.33)    12:49.63 (36.25)    13:25.41 (35.78)    14:00.49 (35.08)
       14:35.66 (35.17)    15:10.40 (34.74)    15:45.63 (35.23)    16:19.41 (33.78)
       16:53.59 (34.18)    17:27.77 (34.18)    18:01.55 (33.78)    18:35.23 (33.68)
       19:07.90 (32.67)
  2 Neville, Patrick W        16 COND-MR                   NT   19:18.45        
                  32.58     1:07.66 (35.08)     1:43.35 (35.69)     2:19.06 (35.71)
        2:55.00 (35.94)     3:30.65 (35.65)     4:06.24 (35.59)     4:41.44 (35.20)
        5:16.32 (34.88)     5:51.57 (35.25)     6:26.52 (34.95)     7:01.53 (35.01)
        7:37.25 (35.72)     8:12.73 (35.48)     8:48.33 (35.60)     9:23.98 (35.65)
        9:59.77 (35.79)    10:35.63 (35.86)    11:11.11 (35.48)    11:47.04 (35.93)
       12:23.03 (35.99)    12:59.10 (36.07)    13:34.86 (35.76)    14:08.21 (33.35)
       14:42.34 (34.13)    15:16.78 (34.44)    15:51.24 (34.46)    16:25.72 (34.48)
       17:00.20 (34.48)    17:35.20 (35.00)    18:09.86 (34.66)    18:44.76 (34.90)
       19:18.45 (33.69)
  3 Farm, Bryan W             17 COND-MR                   NT   19:36.92        
                  30.10     1:04.22 (34.12)     1:39.90 (35.68)     2:15.34 (35.44)
        2:50.81 (35.47)     3:26.91 (36.10)     4:03.02 (36.11)     4:39.84 (36.82)
        5:15.97 (36.13)     5:51.41 (35.44)     6:27.39 (35.98)     7:04.15 (36.76)
        7:40.92 (36.77)     8:18.52 (37.60)     8:53.84 (35.32)     9:29.81 (35.97)
       10:06.95 (37.14)    10:42.38 (35.43)    11:17.80 (35.42)    11:53.50 (35.70)
       12:29.34 (35.84)    13:05.11 (35.77)    13:41.87 (36.76)    14:16.64 (34.77)
       14:53.35 (36.71)    15:30.01 (36.66)    16:06.98 (36.97)    16:43.33 (36.35)
       17:17.73 (34.40)    17:53.75 (36.02)    18:28.82 (35.07)    19:03.41 (34.59)
       19:36.92 (33.51)
  4 Guy, Will V               16 COND-MR                   NT   19:50.31        
                  32.19     1:07.92 (35.73)     1:44.33 (36.41)     2:20.74 (36.41)
        2:56.66 (35.92)     3:33.20 (36.54)     4:09.17 (35.97)     4:45.12 (35.95)
        5:20.71 (35.59)     5:56.83 (36.12)     6:33.54 (36.71)     7:10.20 (36.66)
        7:47.30 (37.10)     8:24.43 (37.13)     9:01.24 (36.81)     9:38.18 (36.94)
       10:14.31 (36.13)    10:50.98 (36.67)    11:28.58 (37.60)    12:05.37 (36.79)
       12:41.93 (36.56)    13:17.31 (35.38)    13:53.45 (36.14)    14:29.13 (35.68)
       15:05.17 (36.04)    15:41.19 (36.02)    16:17.56 (36.37)    16:53.97 (36.41)
       17:30.03 (36.06)    18:06.25 (36.22)    18:42.45 (36.20)    19:17.31 (34.86)
       19:50.31 (33.00)
  5 Bernstein, Rex L          15 COND-MR                   NT   20:05.38        
                  34.26     1:11.18 (36.92)     1:48.18 (37.00)     2:25.44 (37.26)
        3:01.83 (36.39)     3:38.63 (36.80)     4:15.58 (36.95)     4:51.83 (36.25)
        5:28.28 (36.45)     6:05.11 (36.83)     6:40.87 (35.76)     7:16.63 (35.76)
        7:53.50 (36.87)     8:30.49 (36.99)     9:06.90 (36.41)     9:43.10 (36.20)
       10:19.95 (36.85)    10:56.34 (36.39)    11:32.29 (35.95)    12:08.68 (36.39)
       12:45.50 (36.82)    13:22.04 (36.54)    13:58.22 (36.18)    14:34.59 (36.37)
       15:11.16 (36.57)    15:48.33 (37.17)    16:24.99 (36.66)    17:02.02 (37.03)
       17:38.79 (36.77)    18:15.75 (36.96)    18:52.53 (36.78)    19:29.34 (36.81)
       20:05.38 (36.04)
  6 Visser, Rory M            17 COND-MR                   NT   20:31.44        
                  31.60     1:07.51 (35.91)     1:44.51 (37.00)     2:22.15 (37.64)
        2:59.63 (37.48)     3:37.32 (37.69)     4:14.98 (37.66)     4:51.74 (36.76)
        5:28.86 (37.12)     6:06.35 (37.49)     6:44.45 (38.10)     7:22.79 (38.34)
        8:01.38 (38.59)     8:39.47 (38.09)     9:17.18 (37.71)     9:55.25 (38.07)
       10:33.47 (38.22)    11:11.88 (38.41)    11:49.47 (37.59)    12:27.73 (38.26)
       13:05.76 (38.03)    13:43.35 (37.59)    14:20.15 (36.80)    14:57.72 (37.57)
       15:35.48 (37.76)    16:13.25 (37.77)    16:50.60 (37.35)    17:28.40 (37.80)
       18:05.56 (37.16)    18:41.99 (36.43)    19:18.74 (36.75)    19:55.16 (36.42)
       20:31.44 (36.28)
  7 Andjelic, Nikola          11 COND-MR                   NT   20:58.25        
                  34.58     1:12.61 (38.03)     1:50.00 (37.39)     2:28.39 (38.39)
        3:06.40 (38.01)     3:45.49 (39.09)     4:24.22 (38.73)     5:02.83 (38.61)
        5:41.40 (38.57)     6:20.88 (39.48)     6:59.24 (38.36)     7:38.67 (39.43)
        8:17.84 (39.17)     8:56.43 (38.59)     9:36.11 (39.68)    10:15.55 (39.44)
       10:54.76 (39.21)    11:33.61 (38.85)    12:11.72 (38.11)    12:49.58 (37.86)
       13:28.14 (38.56)    14:05.90 (37.76)    14:44.92 (39.02)    15:23.12 (38.20)
       16:01.53 (38.41)    16:38.76 (37.23)    17:16.79 (38.03)    17:54.49 (37.70)
       18:31.94 (37.45)    19:09.62 (37.68)    19:47.07 (37.45)    20:24.02 (36.95)
       20:58.25 (34.23)
  8 Wagner, Ryan T            11 UNCON-MR                  NT   21:17.81        
                  33.78     1:11.60 (37.82)     1:49.42 (37.82)     2:27.90 (38.48)
        3:05.89 (37.99)     3:45.41 (39.52)     4:24.44 (39.03)     5:03.21 (38.77)
        5:42.48 (39.27)     6:21.46 (38.98)     7:00.40 (38.94)     7:38.90 (38.50)
        8:18.30 (39.40)     8:57.41 (39.11)     9:37.07 (39.66)    10:15.88 (38.81)
       10:55.32 (39.44)    11:34.76 (39.44)    12:13.68 (38.92)    12:52.79 (39.11)
       13:32.35 (39.56)    14:10.91 (38.56)    14:49.96 (39.05)    15:29.07 (39.11)
       16:09.74 (40.67)    16:49.31 (39.57)    17:32.31 (43.00)    18:14.80 (42.49)
       18:53.01 (38.21)    19:29.71 (36.70)    20:06.55 (36.84)    20:44.34 (37.79)
       21:17.81 (33.47)
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          58.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farm, Bryan W             17 COND-MR                59.71      59.29        
                  29.26       59.29 (30.03)                                        
  2 Isaacs, Scott             15 TRS-MR               1:00.40      59.79        
                  28.88       59.79 (30.91)                                        
  3 Meany, RJ J               15 TRS-MR               1:01.44    1:00.16        
                  29.49     1:00.16 (30.67)                                        
  4 Bernstein, Rex L          15 COND-MR              1:02.25    1:04.29        
                  31.31     1:04.29 (32.98)                                        
  5 Varieur, Bobby            17 TRS-MR               1:01.84    1:04.96        
                  31.50     1:04.96 (33.46)                                        
  6 Robins, William           16 SMC-MR               1:06.01    1:05.73        
                  32.32     1:05.73 (33.41)                                        
  7 Jhangiani, Nikhyl S       15 Riptides-MR          1:14.30    1:10.21        
                  33.64     1:10.21 (36.57)                                        
  8 Ng, Michael S             15 COND-MR              1:07.00    1:10.26        
                  34.10     1:10.26 (36.16)                                        
  9 Wesolowski, Teddy         16 SMC-MR               1:12.68    1:11.31        
                  34.91     1:11.31 (36.40)                                        
 10 Cummings, Connor T        15 COND-MR              1:25.00    1:11.75        
                  34.81     1:11.75 (36.94)                                        
 11 McAuley, Adam             15 SMC-MR               1:12.79    1:12.29        
                  35.49     1:12.29 (36.80)                                        
 12 Santiago, Andrew          15 TRS-MR               1:26.45    1:16.46        
                  38.01     1:16.46 (38.45)                                        
 13 Kishinevskiy, Nevill E    15 COND-MR              1:22.00    1:20.84        
                  39.53     1:20.84 (41.31)                                        
 14 Curro, Chris              15 SMC-MR               1:22.33    1:22.12        
                  40.09     1:22.12 (42.03)                                        
 -- Li, Steven                15 COND-MR              1:20.00         DQ        
      Non-continuous turning action
                  44.42          DQ (47.97)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:07.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meany, RJ J               15 TRS-MR               2:12.90    2:07.66 METS   
                  30.16     1:02.13 (31.97)     1:34.91 (32.78)     2:07.66 (32.75)
  2 Isaacs, Scott             15 TRS-MR               2:12.63    2:13.10        
                  30.49     1:04.08 (33.59)     1:38.61 (34.53)     2:13.10 (34.49)
  3 Donenfeld, Thai           15 COND-MR              2:14.26    2:17.10        
                  32.40     1:06.58 (34.18)     1:42.50 (35.92)     2:17.10 (34.60)
  4 Bernstein, Rex L          15 COND-MR              2:21.00    2:21.02        
                  33.11     1:08.43 (35.32)     1:44.67 (36.24)     2:21.02 (36.35)
  5 McAuley, Adam             15 SMC-MR               2:35.55    2:32.79        
                  36.19   2:33.01 (1:56.82)         2:32.79 ( )                    
  6 Ruzzi, Anthony            16 TRS-MR               2:33.31    2:33.65        
                  36.01     1:13.65 (37.64)     1:53.89 (40.24)     2:33.65 (39.76)
  7 Santiago, Andrew          15 TRS-MR               3:00.00    2:46.97        
                  38.65     1:20.33 (41.68)     2:03.61 (43.28)     2:46.97 (43.36)
  8 Kishinevskiy, Nevill E    15 COND-MR              3:00.00    2:48.41        
                  39.63     1:22.29 (42.66)     2:05.48 (43.19)     2:48.41 (42.93)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:06.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weiner, Ben L             17 COND-MR              1:02.90    1:06.99        
                  31.60     1:06.99 (35.39)                                        
  2 Ichikawa, Hajime          18 Riptides-MR          1:06.36    1:07.05        
                  32.18     1:07.05 (34.87)                                        
  3 Robins, William           16 SMC-MR               1:05.95    1:07.69        
                  32.26     1:07.69 (35.43)                                        
  4 McIlhargy, Sean V         16 TRS-MR               1:05.30    1:07.95        
                  31.62     1:07.95 (36.33)                                        
  5 Eller, Zachary M          16 Riptides-MR          1:09.27    1:09.32        
                  32.73     1:09.32 (36.59)                                        
  6 Eller, Joshua A           19 Riptides-MR          1:10.49    1:09.52        
                  32.51     1:09.52 (37.01)                                        
  7 Yu, Justin                15 TRS-MR               1:14.16    1:15.98        
                  36.27     1:15.98 (39.71)                                        
  8 Abisch, Jason             17 SMC-MR               1:19.60    1:16.33        
                  35.32     1:16.33 (41.01)                                        
  9 Cummings, Connor T        15 COND-MR              1:25.00    1:19.37        
                  38.55     1:19.37 (40.82)                                        
 10 Lee, Aram T               15 COND-MR              1:20.00    1:19.85        
                  37.60     1:19.85 (42.25)                                        
 11 Curro, Chris              15 SMC-MR               1:20.53    1:20.04        
                  37.36     1:20.04 (42.68)                                        
 12 Foster, David I           15 COND-MR              1:26.49    1:21.30        
                  38.88     1:21.30 (42.42)                                        
 13 McAuley, Adam             15 SMC-MR               1:21.92    1:21.76        
                  39.07     1:21.76 (42.69)                                        
 14 Wesolowski, Teddy         16 SMC-MR               1:19.35    1:22.45        
                  38.92     1:22.45 (43.53)                                        
 15 Neville, Patrick W        16 COND-MR              1:18.99    1:22.77        
                  38.54     1:22.77 (44.23)                                        
 16 Ruzzi, Anthony            16 TRS-MR               1:20.41    1:23.47        
                  39.70     1:23.47 (43.77)                                        
 17 Najaroen, Nevin           15 COND-MR              1:20.00    1:25.86        
                  40.67     1:25.86 (45.19)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:26.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weiner, Ben L             17 COND-MR              2:24.47    2:26.41 METS   
                  33.43     1:11.07 (37.64)     1:49.76 (38.69)     2:26.41 (36.65)
  2 McIlhargy, Sean V         16 TRS-MR               2:27.08    2:26.85        
                  32.77     1:10.74 (37.97)     1:48.69 (37.95)     2:26.85 (38.16)
  3 Ichikawa, Hajime          18 Riptides-MR          2:28.65    2:27.38        
                  34.18     1:11.82 (37.64)     1:50.69 (38.87)     2:27.38 (36.69)
  4 Varieur, Bobby            17 TRS-MR               2:35.00    2:36.58        
                  35.28     1:14.42 (39.14)     1:55.24 (40.82)     2:36.58 (41.34)
  5 Vallar, Jack              14 SMC-MR               2:43.00    2:38.52        
                  36.36     1:16.84 (40.48)     1:57.78 (40.94)     2:38.52 (40.74)
  6 Brown, Keron C            17 COND-MR              2:35.13    2:41.75        
                  36.02     1:16.83 (40.81)     1:59.46 (42.63)     2:41.75 (42.29)
  7 Cummings, Connor T        15 COND-MR              3:12.37    2:48.24        
                  39.12     1:22.17 (43.05)     2:05.86 (43.69)     2:48.24 (42.38)
  8 Sharkey, Matthew          18 TRS-MR               2:40.00    2:50.16        
                  37.33     1:20.26 (42.93)     2:05.28 (45.02)     2:50.16 (44.88)
  9 Curro, Chris              15 SMC-MR               2:55.27    2:54.23        
                  38.09     1:21.27 (43.18)     2:07.57 (46.30)     2:54.23 (46.66)
 10 Quintos, Christopher J    12 COND-MR              3:02.26    2:59.02        
                  39.96     1:26.15 (46.19)     2:12.72 (46.57)     2:59.02 (46.30)
 11 Najaroen, Nevin           15 COND-MR              2:58.40    3:01.13        
                  40.58     1:27.71 (47.13)     2:15.47 (47.76)     3:01.13 (45.66)
 12 McAuley, Adam             15 SMC-MR               3:03.92    3:04.42        
                  41.01     1:28.44 (47.43)     2:17.27 (48.83)     3:04.42 (47.15)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          57.09  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mazen, Andrew S           15 COND-MR                55.75      56.43 METS   
                  26.13       56.43 (30.30)                                        
  2 Eller, Joshua A           19 Riptides-MR            57.17      56.57 METS   
                  26.33       56.57 (30.24)                                        
  3 Schaub, Bryan T           15 COND-MR                59.17      59.08        
                  27.66       59.08 (31.42)                                        
  4 Alarcon, Tim              17 TRS-MR                 55.04      59.23        
                  27.67       59.23 (31.56)                                        
  5 Isaacs, Scott             15 TRS-MR               1:05.44    1:01.62        
                  28.39     1:01.62 (33.23)                                        
  6 Varieur, Bobby            17 TRS-MR                 58.10    1:03.25        
                  27.75     1:03.25 (35.50)                                        
  7 Sharkey, Matthew          18 TRS-MR               1:02.85    1:03.96        
                  28.29     1:03.96 (35.67)                                        
  8 Eller, Zachary M          16 Riptides-MR               NT    1:05.41        
                  29.15     1:05.41 (36.26)                                        
  9 Donenfeld, Thai           15 COND-MR              1:05.28    1:05.57        
                  30.25     1:05.57 (35.32)                                        
 10 Jhangiani, Nikhyl S       15 Riptides-MR          1:09.42    1:08.05        
                  30.98     1:08.05 (37.07)                                        
 11 Lee, Aram T               15 COND-MR              1:11.89    1:08.89        
                  32.08     1:08.89 (36.81)                                        
 12 Santiago, Andrew          15 TRS-MR               1:23.99    1:11.74        
                  32.57     1:11.74 (39.17)                                        
 13 Foster, David I           15 COND-MR              1:20.00    1:12.78        
                  32.59     1:12.78 (40.19)                                        
 14 Ng, Michael S             15 COND-MR              1:07.00    1:14.77        
                  32.04     1:14.77 (42.73)                                        
 15 Schattschneider, Eric     15 SMC-MR               1:31.59    1:15.08        
                  33.56     1:15.08 (41.52)                                        
 16 Curro, Chris              15 SMC-MR               1:14.72    1:15.90        
                  33.60     1:15.90 (42.30)                                        
 17 Kishinevskiy, Nevill E    15 COND-MR              1:35.77    1:24.45        
                  38.59     1:24.45 (45.86)                                        
 18 Li, Steven                15 COND-MR              1:30.00    1:26.13        
                  37.57     1:26.13 (48.56)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:11.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schaub, Bryan T           15 COND-MR              2:08.34    2:11.83 METS   
                  30.49     1:04.24 (33.75)     1:38.43 (34.19)     2:11.83 (33.40)
  2 Weiner, Ben L             17 COND-MR              2:13.35    2:12.65        
                  30.22     1:03.94 (33.72)     1:37.37 (33.43)     2:12.65 (35.28)
  3 Alarcon, Tim              17 TRS-MR               2:14.14    2:27.12        
                  31.72     1:08.26 (36.54)     1:47.15 (38.89)     2:27.12 (39.97)
  4 Sharkey, Matthew          18 TRS-MR               2:39.42    2:43.13        
                  30.66     1:08.63 (37.97)     1:54.48 (45.85)     2:43.13 (48.65)
  5 Najaroen, Nevin           15 COND-MR              3:00.00    2:43.54        
                  33.23     1:13.78 (40.55)     1:55.47 (41.69)     2:43.54 (48.07)
  6 Abisch, Jason             17 SMC-MR               2:39.72    2:47.72        
                  33.02     1:14.29 (41.27)     2:00.14 (45.85)     2:47.72 (47.58)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
        2:04.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mazen, Andrew S           15 COND-MR              2:05.56    2:06.01        
                  26.41       57.90 (31.49)     1:36.82 (38.92)     2:06.01 (29.19)
  2 Eller, Joshua A           19 Riptides-MR          2:20.08    2:09.55        
                  26.06       59.43 (33.37)     1:38.20 (38.77)     2:09.55 (31.35)
  3 Ichikawa, Hajime          18 Riptides-MR          2:15.22    2:11.59        
                  26.38     1:01.92 (35.54)     1:41.49 (39.57)     2:11.59 (30.10)
  4 McIlhargy, Sean V         16 TRS-MR               2:09.45    2:11.61        
                  29.17     1:03.73 (34.56)     1:41.37 (37.64)     2:11.61 (30.24)
  5 Schaub, Bryan T           15 COND-MR              2:14.25    2:12.33        
                  27.93     1:02.53 (34.60)     1:42.53 (40.00)     2:12.33 (29.80)
  6 Weiner, Ben L             17 COND-MR              2:10.10    2:13.19        
                  28.10     1:04.69 (36.59)     1:41.96 (37.27)     2:13.19 (31.23)
  7 Alarcon, Tim              17 TRS-MR               2:07.20    2:13.20        
                  27.17     1:01.89 (34.72)     1:42.88 (40.99)     2:13.20 (30.32)
  8 Farm, Bryan W             17 COND-MR              2:21.87    2:15.87        
                  29.90     1:04.53 (34.63)     1:44.55 (40.02)     2:15.87 (31.32)
  9 Brown, Keron C            17 COND-MR              2:20.49    2:16.23        
                  27.58     1:04.17 (36.59)     1:44.20 (40.03)     2:16.23 (32.03)
 10 Visser, Rory M            17 COND-MR              2:13.52    2:19.40        
                  29.17     1:05.36 (36.19)     1:48.05 (42.69)     2:19.40 (31.35)
 11 Guy, Will V               16 COND-MR              2:15.88    2:19.71        
                  29.42     1:03.49 (34.07)     1:46.77 (43.28)     2:19.71 (32.94)
 12 Donenfeld, Thai           15 COND-MR              2:20.82    2:20.91        
                  30.03     1:05.13 (35.10)     1:49.80 (44.67)     2:20.91 (31.11)
 13 Eller, Zachary M          16 Riptides-MR          2:16.56    2:21.48        
                  29.37     1:06.31 (36.94)     1:48.67 (42.36)     2:21.48 (32.81)
 14 Neville, Patrick W        16 COND-MR              2:42.27    2:26.56        
                  32.27     1:08.97 (36.70)     1:54.30 (45.33)     2:26.56 (32.26)
 15 Lee, Aram T               15 COND-MR              2:35.66    2:28.15        
                  31.28     1:08.16 (36.88)     1:54.09 (45.93)     2:28.15 (34.06)
 16 Ruzzi, Anthony            16 TRS-MR               2:28.37    2:29.74        
                  31.92     1:08.59 (36.67)     1:55.37 (46.78)     2:29.74 (34.37)
 17 Cummings, Connor T        15 COND-MR              3:02.55    2:30.67        
                  33.56     1:11.22 (37.66)     1:55.25 (44.03)     2:30.67 (35.42)
 18 Jhangiani, Nikhyl S       15 Riptides-MR          2:44.16    2:34.01        
                  30.41     1:09.92 (39.51)     1:58.83 (48.91)     2:34.01 (35.18)
 19 Schattschneider, Eric     15 SMC-MR               2:41.32    2:34.80        
                  32.33     1:10.21 (37.88)     1:59.17 (48.96)     2:34.80 (35.63)
 20 Foster, David I           15 COND-MR              2:45.00    2:38.63        
                  32.16     1:14.38 (42.22)     2:02.01 (47.63)     2:38.63 (36.62)
 21 Najaroen, Nevin           15 COND-MR              2:56.44    2:41.48        
                  30.90   2:01.78 (1:30.88)     2:41.48 (39.70)                    
 -- Ng, Michael S             15 COND-MR              2:38.00         DQ        
                  31.47     1:11.66 (40.19)     2:07.50 (55.84)          DQ (35.00)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
        4:32.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mazen, Andrew S           15 COND-MR              4:38.64    4:33.84        
                  27.93     1:00.06 (32.13)     1:35.22 (35.16)     2:10.15 (34.93)
        2:50.89 (40.74)     3:32.21 (41.32)     4:03.79 (31.58)     4:33.84 (30.05)
  2 McIlhargy, Sean V         16 TRS-MR               4:42.89    4:45.59        
                  31.25     1:09.33 (38.08)     1:46.71 (37.38)     2:24.21 (37.50)
        3:02.48 (38.27)     3:41.68 (39.20)     4:14.17 (32.49)     4:45.59 (31.42)
  3 Varieur, Bobby            17 TRS-MR               4:53.79    4:58.93        
                  31.29     1:09.25 (37.96)     1:49.21 (39.96)     2:26.74 (37.53)
        3:08.91 (42.17)     3:52.83 (43.92)     4:26.93 (34.10)     4:58.93 (32.00)
  4 Alarcon, Tim              17 TRS-MR               4:54.80    5:00.28        
                  30.89     1:07.14 (36.25)     1:45.45 (38.31)     2:23.90 (38.45)
        3:06.01 (42.11)     3:50.55 (44.54)     4:25.77 (35.22)     5:00.28 (34.51)
  5 Guy, Will V               16 COND-MR              5:29.51    5:07.77        
                  31.12     1:09.93 (38.81)     1:49.11 (39.18)     2:26.34 (37.23)
        3:10.99 (44.65)     3:57.35 (46.36)     4:32.33 (34.98)     5:07.77 (35.44)
  6 Visser, Rory M            17 COND-MR              5:18.11    5:14.48        
                  32.77     1:10.94 (38.17)     1:50.88 (39.94)     2:29.75 (38.87)
        3:16.15 (46.40)     4:03.42 (47.27)     4:39.53 (36.11)     5:14.48 (34.95)
  7 Brown, Keron C            17 COND-MR              5:09.22    5:21.69        
                  31.82     1:09.66 (37.84)     1:52.09 (42.43)     2:34.96 (42.87)
        3:20.20 (45.24)     4:05.60 (45.40)     4:44.34 (38.74)     5:21.69 (37.35)
 
Mixed 500 Yard Freestyle Sanction #081052-t Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Schaub, Kevin F           13 COND-MR                   NT    5:40.46        
                  30.77     1:06.16 (35.39)     1:42.18 (36.02)     2:17.18 (35.00)
        2:51.75 (34.57)     3:26.22 (34.47)     4:00.21 (33.99)     4:33.75 (33.54)
        5:07.74 (33.99)     5:40.46 (32.72)                                        
  2 Taskindoust, Rod          14 COND-MR                   NT    5:40.66        
                  30.84     1:04.59 (33.75)     1:39.63 (35.04)     2:14.35 (34.72)
        2:49.35 (35.00)     3:24.43 (35.08)     3:59.09 (34.66)     4:34.35 (35.26)
        5:09.25 (34.90)     5:40.66 (31.41)                                        
  3 Leffler, Magna S          14 COND-MR                   NT    6:17.19        
                  33.07     1:11.45 (38.38)     1:50.04 (38.59)     2:29.00 (38.96)
        3:07.98 (38.98)     3:46.54 (38.56)     4:24.46 (37.92)     5:02.55 (38.09)
        5:40.49 (37.94)     6:17.19 (36.70)