2008 MR Condors Last Chance Meet - 2/15/2008 to 2/17/2008           

                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McGowan, Alessia M   8 Agua Swim Team-MR      16.16      15.81         20  
  2 Malyszka, Kelly      8 COND-MR                17.56      16.84         17  
  3 Eguchi, Nadia        8 Agua Swim Team-MR         NT      17.92         16  
  4 Pena, Desiree        7 Agua Swim Team-MR      19.12      18.00         15  
  5 Macaluso, Sophia     8 Silver Streaks-MR      18.32      18.34         14  
  6 Townsend, Meaghan    8 SMC-MR                 20.22      19.15         13  
  7 Hopson, Leah N       8 COND-MR                29.73      19.22         12  
  8 King, Mairead E      8 Pace-MR                20.00      19.50         11  
  9 LaRue, Jessie A      6 MSC-MR                 21.20      19.73          9  
 10 Yang, Crystal        8 MSC-MR                 21.37      20.21          7  
 11 Rattazzi, Kathleen   8 SSL-MR                 24.65      20.36          6  
 12 Fitzsimmons, Hanna   7 CFA-MR                 19.57      20.66          5  
 13 Elwood, Kylie M      8 Pace-MR                21.00      21.06          4  
 14 Srinivasan, Prthvi   8 Agua Swim Team-MR      21.00      21.12          3  
 15 Myers, Claire J      8 SSL-MR                 28.18      21.42          2  
 16 Evangelista, Madel   8 TRS-MR                 25.46      21.45          1  
 17 Keaveney, Megan C    6 COND-MR                20.99      21.46        
 17 Bianchi, Caitlin M   7 Express Swimming-MR    23.66      21.46        
 19 Kuo, Victoria F      7 Agua Swim Team-MR      20.93      21.55        
 20 Cartularo, Madison   8 SMC-MR                 23.00      21.75        
 21 John, Kendall S      8 Pace-MR                21.00      21.78        
 22 Guy, Kayla M         8 COND-MR                28.00      21.81        
 23 Donoghue, Megan M    7 Pace-MR                20.93      21.86        
 23 Cartularo, Morgan    8 SMC-MR                 23.00      21.86        
 25 Ceasar, Nicole T     8 CFA-MR                 19.74      22.27        
 26 Sweet, Erin M        8 COND-MR                21.64      23.59        
 27 Blockiner, Jocelyn   7 CFA-MR                 25.68      24.12        
 28 Willman, Caroline    7 Wahoos-MR              25.08      24.39        
 29 Conforti, Nicole M   8 Wahoos-MR              24.29      24.77        
 30 Sciacca, Julia P     8 Wahoos-MR              25.05      25.38        
 31 Skoglund, Emma G     6 SSL-MR                 31.44      26.42        
 32 Tang, Emily          7 MSC-MR                 28.35      26.51        
 33 Schatz, Brooke J     6 COND-MR                26.00      26.56        
 34 Castiglione, Emma    7 SMC-MR                 24.00      26.91        
 35 Rubin, Grace W       7 CFA-MR                 28.17      27.06        
 36 Rosenbaum, Lily B    6 Pace-MR                27.92      27.78        
 37 Barkan, Leila        7 CFA-MR                    NT      27.90        
 38 Ahle, Kaitlyn A      6 COND-MR                30.64      28.64        
 39 Parlapalli, Ananya   8 Big Blue-MR            26.03      30.66        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          31.09  ZQ
          32.09  JO
          36.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McGowan, Alessia M   8 Agua Swim Team-MR      34.40      34.91 SILV   
  2 Cummings, Carly      8 COND-MR                36.58      36.92        
  3 Pompay, Melody R     7 Express Swimming-MR    38.69      38.83        
  4 Malyszka, Kelly      8 COND-MR                38.02      38.91        
  5 Eguchi, Nadia N      8 Agua Swim Team-MR      39.78      39.23        
  6 Srinivasan, Prthvi   8 Agua Swim Team-MR      44.76      41.42        
  7 Hopson, Leah N       8 COND-MR                45.71      43.43        
  8 Ceasar, Nicole T     8 CFA-MR                 45.94      44.20        
  9 Kuo, Victoria F      7 Agua Swim Team-MR      44.92      44.59        
 10 Fitzsimmons, Hanna   7 CFA-MR                 42.74      44.81        
 11 Donoghue, Megan M    7 Pace-MR                45.13      44.86        
 12 Cartularo, Morgan    8 SMC-MR                 46.91      46.33        
 13 Elwood, Kylie M      8 Pace-MR                48.08      46.53        
 14 Evangelista, Madel   8 TRS-MR                 48.83      47.29        
 15 Garcia, Samantha M   7 SSL-MR                 50.52      47.39        
 16 John, Kendall S      8 Pace-MR                48.83      47.46        
 17 Lee, Lauren D        8 Express Swimming-MR    51.18      47.88        
 18 Sweet, Erin M        8 COND-MR                49.86      49.05        
 19 Belarge, Danielle    8 COND-MR                51.93      49.54        
 20 Yang, Crystal        8 MSC-MR                 48.17      49.55        
 21 Conforti, Nicole M   8 Wahoos-MR              52.33      51.35        
 22 Cartularo, Madison   8 SMC-MR                 51.30      51.49        
 23 Sciacca, Julia P     8 Wahoos-MR              54.22      54.32        
 24 Myers, Claire J      8 SSL-MR                 55.81      54.85        
 25 Ortof, Natalie R     7 Express Swimming-MR    56.41      54.91        
 26 Willman, Caroline    7 Wahoos-MR              56.44      55.05        
 27 Rattazzi, Kathleen   8 SSL-MR                 47.80      55.72        
 28 Tran, Julia          8 COND-MR                   NT      55.97        
 29 Rosenbaum, Lily B    6 Pace-MR                59.45      59.30        
 30 Schatz, Brooke J     6 COND-MR              1:00.00      59.36        
 31 Shvetsov, Polina A   6 COND-MR              1:02.31    1:01.07        
 32 Wilkins, Hazel S     5 Express Swimming-MR    55.00    1:06.24        
 33 Skoglund, Emma G     6 SSL-MR               1:05.11    1:09.66        
 34 Yang, Pamela H       7 MSC-MR               1:02.79    1:11.99        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:08.09  ZQ
        1:11.49  JO
        1:21.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McGowan, Alessia M   8 Agua Swim Team-MR    1:24.41    1:20.92 SILV   
                  38.44     1:20.92 (42.48)                                        
  2 Pompay, Melody R     7 Express Swimming-MR  1:24.36    1:21.98        
                  39.83     1:21.98 (42.15)                                        
  3 Guo, Jenna J         8 Express Swimming-MR  1:24.39    1:22.30        
                  39.89     1:22.30 (42.41)                                        
  4 Eguchi, Nadia N      8 Agua Swim Team-MR    1:28.91    1:29.24        
                  40.95     1:29.24 (48.29)                                        
  5 Tsuei, Angela        8 COND-MR              1:31.96    1:31.39        
                  42.06     1:31.39 (49.33)                                        
  6 Krug, Olivia A       8 MSC-MR               1:37.23    1:34.10        
                  42.98     1:34.10 (51.12)                                        
  7 Srinivasan, Prthvi   8 Agua Swim Team-MR    1:44.91    1:35.75        
                  43.84     1:35.75 (51.91)                                        
  8 Yang, Crystal        8 MSC-MR               1:47.70    1:37.91        
                  46.91     1:37.91 (51.00)                                        
  9 Keaveney, Megan C    6 COND-MR              1:45.00    1:38.50        
                  45.08     1:38.50 (53.42)                                        
 10 Pena, Desiree        7 Agua Swim Team-MR    1:42.26    1:40.70        
                  44.68     1:40.70 (56.02)                                        
 11 Kuo, Victoria F      7 Agua Swim Team-MR    1:48.02    1:44.14        
                  47.81     1:44.14 (56.33)                                        
 12 Lee, Lauren D        8 Express Swimming-MR  1:54.19    1:56.43        
                  52.46   1:56.43 (1:03.97)                                        
 13 Tang, Emily          7 MSC-MR               2:04.27    2:03.07        
                  59.71   2:03.07 (1:03.36)                                        
 14 Skoglund, Emma G     6 SSL-MR               2:40.96    2:19.99        
                1:02.30   2:19.99 (1:17.69)                                        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cummings, Carly      8 COND-MR                21.26      20.00        
  2 Pompay, Melody R     7 Express Swimming-MR    21.19      21.07        
  3 Malyszka, Kelly      8 COND-MR                22.03      21.10        
  4 Tran, Julia          8 COND-MR                   NT      21.57        
  5 Donoghue, Megan M    7 Pace-MR                23.73      21.93        
  6 Fitzsimmons, Hanna   7 CFA-MR                 23.63      22.49        
  7 Krug, Olivia A       8 MSC-MR                 25.86      22.63        
  8 Lee, Lauren D        8 Express Swimming-MR    23.00      22.92        
  9 Ceasar, Nicole T     8 CFA-MR                 23.45      23.11        
 10 Rattazzi, Kathleen   8 SSL-MR                 29.02      23.24        
 11 Liddy, Samantha H    8 SSL-MR                 22.71      23.36        
 12 Myers, Claire J      8 SSL-MR                 27.92      23.45        
 13 Sweet, Erin M        8 COND-MR                24.83      23.58        
 14 Pena, Desiree        7 Agua Swim Team-MR      23.98      23.79        
 15 Kuo, Victoria F      7 Agua Swim Team-MR      23.36      23.87        
 16 Sciacca, Julia P     8 Wahoos-MR              30.54      23.91        
 17 Cartularo, Madison   8 SMC-MR                 28.00      23.94        
 18 Hopson, Leah N       8 COND-MR                27.17      24.65        
 19 LaRue, Jessie A      6 MSC-MR                 25.39      24.81        
 20 Willman, Caroline    7 Wahoos-MR              29.37      24.87        
 21 Cartularo, Morgan    8 SMC-MR                 28.00      25.15        
 22 Ortof, Natalie R     7 Express Swimming-MR    28.02      25.75        
 23 Garcia, Samantha M   7 SSL-MR                 28.52      25.83        
 24 Schatz, Brooke J     6 COND-MR                30.36      26.90        
 25 Rosenbaum, Lily B    6 Pace-MR                31.87      27.02        
 26 John, Kendall S      8 Pace-MR                32.00      27.20        
 27 Evangelista, Madel   8 TRS-MR                 31.59      27.93        
 28 Conforti, Nicole M   8 Wahoos-MR              36.58      28.23        
 29 Yang, Pamela H       7 MSC-MR                    NT      29.02        
 30 Tang, Emily          7 MSC-MR                 31.13      29.65        
 31 Castiglione, Emma    7 SMC-MR                 33.63      29.94        
 32 Shvetsov, Polina A   6 COND-MR                30.00      30.10        
 32 Belarge, Danielle    8 COND-MR                30.64      30.10        
 34 Holsopple, Daniell   8 MSC-MR                    NT      31.69        
 35 Keaveney, Megan C    6 COND-MR                   NT      34.30        
 36 Skoglund, Emma G     6 SSL-MR                 38.29      34.51        
 37 Wilkins, Hazel S     5 Express Swimming-MR    34.77      39.02        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          36.49  ZQ
          37.99  JO
          44.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tsuei, Angela        8 COND-MR                42.53      43.55 SILV   
  2 Ackerman, Hadley     8 Agua Swim Team-MR         NT      44.04 SILV   
  3 Guo, Jenna J         8 Express Swimming-MR    44.60      45.03        
  4 King, Mairead E      8 Pace-MR                48.92      46.79        
  5 Eguchi, Nadia N      8 Agua Swim Team-MR      47.48      47.06        
  6 Donoghue, Megan M    7 Pace-MR                51.42      48.80        
  7 Baione, Rebecca K    8 Big Blue-MR               NT      49.78        
  8 Fitzsimmons, Hanna   7 CFA-MR                 52.94      50.17        
  9 Myers, Claire J      8 SSL-MR                 58.20      50.25        
 10 Pena, Desiree        7 Agua Swim Team-MR      52.21      50.81        
 11 Krug, Olivia A       8 MSC-MR                 50.76      51.06        
 12 Srinivasan, Prthvi   8 Agua Swim Team-MR      52.47      51.26        
 13 Ceasar, Nicole T     8 CFA-MR                 51.07      51.35        
 14 Tran, Julia          8 COND-MR                   NT      51.86        
 15 Yang, Crystal        8 MSC-MR                 50.44      51.87        
 16 Rattazzi, Kathleen   8 SSL-MR                 52.65      55.16        
 17 Keaveney, Megan C    6 COND-MR                   NT      55.30        
 18 Ortof, Natalie R     7 Express Swimming-MR    57.23      56.39        
 19 Kuo, Victoria F      7 Agua Swim Team-MR      55.60      56.68        
 20 Rubin, Grace W       7 CFA-MR                 58.34      56.84        
 21 Elwood, Kylie M      8 Pace-MR                58.64      57.10        
 22 Garcia, Samantha M   7 SSL-MR                 58.91      57.94        
 23 Willman, Caroline    7 Wahoos-MR            1:01.28      59.20        
 24 Ahle, Kaitlyn A      6 COND-MR              1:15.00      59.40        
 25 Barkan, Leila        7 CFA-MR               1:00.28    1:00.11        
 26 Guy, Kayla M         8 COND-MR              1:15.00    1:00.42        
 27 John, Kendall S      8 Pace-MR                58.68    1:01.50        
 28 Yang, Pamela H       7 MSC-MR               1:06.71    1:02.37        
 29 Evangelista, Madel   8 TRS-MR               1:03.22    1:03.03        
 30 Tang, Emily          7 MSC-MR               1:00.59    1:07.58        
 31 Holsopple, Daniell   8 MSC-MR               1:21.31    1:07.66        
 32 Blockiner, Jocelyn   7 CFA-MR               1:27.10    1:10.74        
 33 Skoglund, Emma G     6 SSL-MR               1:10.49    1:13.36        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cummings, Carly      8 COND-MR                21.51      21.11        
  2 Sweet, Erin M        8 COND-MR                24.68      24.87        
  2 Malyszka, Kelly      8 COND-MR                23.38      24.87        
  4 Pena, Desiree        7 Agua Swim Team-MR      27.36      25.09        
  5 Townsend, Meaghan    8 SMC-MR                 26.00      25.43        
  6 Macaluso, Sophia     8 Silver Streaks-MR      25.72      26.05        
  7 Elwood, Kylie M      8 Pace-MR                23.00      26.11        
  8 Conforti, Nicole M   8 Wahoos-MR              27.68      26.13        
  9 Baione, Rebecca K    8 Big Blue-MR               NT      26.94        
 10 Cartularo, Madison   8 SMC-MR                 25.00      27.05        
 11 Donoghue, Megan M    7 Pace-MR                26.61      27.10        
 12 Ortof, Natalie R     7 Express Swimming-MR    29.70      27.73        
 13 LaRue, Jessie A      6 MSC-MR                 28.50      28.29        
 14 Ceasar, Nicole T     8 CFA-MR                 27.78      28.56        
 15 Cartularo, Morgan    8 SMC-MR                 25.00      28.90        
 16 Hopson, Leah N       8 COND-MR                31.89      29.79        
 17 John, Kendall S      8 Pace-MR                28.00      30.35        
 18 Bianchi, Caitlin M   7 Express Swimming-MR    30.35      31.12        
 18 Parlapalli, Ananya   8 Big Blue-MR            32.26      31.12        
 20 Holsopple, Daniell   8 MSC-MR                    NT      32.48        
 21 Garcia, Samantha M   7 SSL-MR                 36.96      33.07        
 22 Yang, Pamela H       7 MSC-MR                    NT      33.82        
 23 Rubin, Grace W       7 CFA-MR                 43.89      46.76        
 -- Ahle, Kaitlyn A      6 COND-MR                28.22         DQ        
 -- Schatz, Brooke J     6 COND-MR                32.00         DQ        
 -- Tran, Julia          8 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Barkan, Leila        7 CFA-MR                 37.52         DQ        
 -- Blockiner, Jocelyn   7 CFA-MR                 40.07         DQ        
 -- Rosenbaum, Lily B    6 Pace-MR                32.00         DQ        
 -- Castiglione, Emma    7 SMC-MR                 26.00         DQ        
 -- Sciacca, Julia P     8 Wahoos-MR              36.46         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          41.99  ZQ
          42.99  JO
          50.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cummings, Carly      8 COND-MR                46.18      45.17 SILV   
  2 McGowan, Alessia M   8 Agua Swim Team-MR      46.37      46.72 SILV   
  3 Guo, Jenna J         8 Express Swimming-MR    49.02      48.62 SILV   
  4 Malyszka, Kelly      8 COND-MR                48.77      50.74        
  5 Tsuei, Angela        8 COND-MR                50.57      51.18        
  6 Elwood, Kylie M      8 Pace-MR                55.31      54.11        
  7 Pena, Desiree        7 Agua Swim Team-MR      56.14      54.47        
  8 Cartularo, Madison   8 SMC-MR                 54.98      55.15        
  9 Conforti, Nicole M   8 Wahoos-MR              58.64      56.17        
 10 Yang, Crystal        8 MSC-MR               1:03.20    1:00.48        
 11 Cartularo, Morgan    8 SMC-MR                 59.50    1:00.59        
 12 LaRue, Jessie A      6 MSC-MR               1:04.15    1:00.66        
 13 John, Kendall S      8 Pace-MR              1:02.11    1:01.09        
 14 Ceasar, Nicole T     8 CFA-MR               1:02.19    1:01.35        
 15 Castiglione, Emma    7 SMC-MR                 54.34    1:01.47        
 16 Fitzsimmons, Hanna   7 CFA-MR               1:15.44    1:03.45        
 17 Ortof, Natalie R     7 Express Swimming-MR  1:05.52    1:05.67        
 18 Garcia, Samantha M   7 SSL-MR               1:05.72    1:07.27        
 19 Holsopple, Daniell   8 MSC-MR               1:10.32    1:12.27        
 20 Yang, Pamela H       7 MSC-MR                    NT    1:15.73        
 21 Tang, Emily          7 MSC-MR                    NT    1:25.71        
 -- Rosenbaum, Lily B    6 Pace-MR              1:09.60         DQ        
 -- Tran, Julia          8 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Rattazzi, Kathleen   8 SSL-MR               1:35.95         DQ        
 -- Sciacca, Julia P     8 Wahoos-MR              59.22         DQ        
 -- Liddy, Samantha H    8 SSL-MR                 58.19         DQ        
 -- Schatz, Brooke J     6 COND-MR              1:05.00         DQ        
 -- Shvetsov, Polina A   6 COND-MR              1:15.00         DQ        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tsuei, Angela        8 COND-MR                20.95      19.17        
  2 Macaluso, Sophia     8 Silver Streaks-MR      20.59      19.95        
  3 Guo, Jenna J         8 Express Swimming-MR    20.48      20.02        
  4 Cummings, Carly      8 COND-MR                20.44      20.26        
  5 Srinivasan, Prthvi   8 Agua Swim Team-MR      25.00      21.55        
  6 Ackerman, Hadley     8 Agua Swim Team-MR         NT      21.90        
  7 Fitzsimmons, Hanna   7 CFA-MR                 27.23      22.83        
  8 Baione, Rebecca K    8 Big Blue-MR            23.08      23.10        
  9 King, Mairead E      8 Pace-MR                32.00      23.17        
 10 Krug, Olivia A       8 MSC-MR                 24.57      23.53        
 11 LaRue, Jessie A      6 MSC-MR                 28.24      23.91        
 12 Malyszka, Kelly      8 COND-MR                21.75      24.32        
 13 Cartularo, Madison   8 SMC-MR                 25.00      25.61        
 14 Kuo, Victoria F      7 Agua Swim Team-MR      27.41      25.68        
 15 Townsend, Meaghan    8 SMC-MR                 24.00      25.87        
 16 Cartularo, Morgan    8 SMC-MR                 25.00      25.90        
 17 Ortof, Natalie R     7 Express Swimming-MR    28.72      26.56        
 18 Keaveney, Megan C    6 COND-MR                30.00      27.02        
 19 Tang, Emily          7 MSC-MR                    NT      27.72        
 20 Conforti, Nicole M   8 Wahoos-MR              27.10      28.18        
 21 Sweet, Erin M        8 COND-MR                27.19      29.34        
 22 Bianchi, Caitlin M   7 Express Swimming-MR    25.34      30.20        
 23 Guy, Kayla M         8 COND-MR                30.01      30.88        
 24 Parlapalli, Ananya   8 Big Blue-MR            27.25      32.60        
 25 Rosenbaum, Lily B    6 Pace-MR                35.78      32.97        
 26 Castiglione, Emma    7 SMC-MR                 26.00      33.26        
 27 Skoglund, Emma G     6 SSL-MR                 39.81      33.98        
 28 Garcia, Samantha M   7 SSL-MR                 30.23      35.77        
 -- Willman, Caroline    7 Wahoos-MR              34.38         DQ        
 -- McGowan, Alessia M   8 Agua Swim Team-MR      18.36         DQ        
 -- Sciacca, Julia P     8 Wahoos-MR              29.11         DQ        
 -- Schatz, Brooke J     6 COND-MR                30.00         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          34.79  ZQ
          37.09  JO
          45.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Guo, Jenna J         8 Express Swimming-MR    46.26      43.38 SILV   
  2 McGowan, Alessia M   8 Agua Swim Team-MR      52.67      43.52 SILV   
  3 Tsuei, Angela        8 COND-MR                45.59      45.31 SILV   
  4 Eguchi, Nadia N      8 Agua Swim Team-MR      50.25      49.73        
  5 Donoghue, Megan M    7 Pace-MR                57.14      51.89        
  6 Krug, Olivia A       8 MSC-MR                 57.92      52.31        
  7 Srinivasan, Prthvi   8 Agua Swim Team-MR      57.00      52.67        
  8 Hopson, Leah N       8 COND-MR              1:25.00      54.86        
  9 LaRue, Jessie A      6 MSC-MR               1:06.74      57.67        
 10 Elwood, Kylie M      8 Pace-MR              1:01.25      58.90        
 11 Liddy, Samantha H    8 SSL-MR               1:01.90      59.06        
 12 Holsopple, Daniell   8 MSC-MR                    NT    1:00.83        
 -- Myers, Claire J      8 SSL-MR               1:27.30         DQ        
 -- Keaveney, Megan C    6 COND-MR              1:05.00         DQ        
 -- Sweet, Erin M        8 COND-MR                59.99         DQ        
 -- Belarge, Danielle    8 COND-MR              1:30.00         DQ        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        1:17.99  ZQ
        1:20.99  JO
        1:31.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Guo, Jenna J         8 Express Swimming-MR  1:32.57    1:30.97 SILV   
                  43.42     1:30.97 (47.55)                                        
  2 McGowan, Alessia M   8 Agua Swim Team-MR    1:33.07    1:31.77        
                  40.02     1:31.77 (51.75)                                        
  3 Eguchi, Nadia N      8 Agua Swim Team-MR    1:39.33    1:38.11        
                  48.40     1:38.11 (49.71)                                        
  4 Ackerman, Hadley     8 Agua Swim Team-MR         NT    1:38.23        
                  45.60     1:38.23 (52.63)                                        
  5 Krug, Olivia A       8 MSC-MR               1:47.98    1:46.25        
                  50.81     1:46.25 (55.44)                                        
  6 Myers, Claire J      8 SSL-MR               2:34.59    2:14.37        
                  57.03   2:14.37 (1:17.34)                                        
  7 Hopson, Leah N       8 COND-MR              2:10.00    2:16.18        
  8 Rattazzi, Kathleen   8 SSL-MR               2:10.19    2:16.43        
                  58.48   2:16.43 (1:17.95)                                        
  9 Holsopple, Daniell   8 MSC-MR               2:38.92    2:24.01        
                1:11.61   2:24.01 (1:12.40)                                        
 -- Yang, Crystal        8 MSC-MR               1:55.88         DQ        
                1:02.90        DQ (1:04.59)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.49  T16
          31.09  ZQ
          32.09  JO
          36.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutton, Theresa      9 TRS-MR                 31.20      30.43 ZQ     
  2 Gosule, Jennifer    10 Tmsuffolk-MR           30.62      30.85 ZQ     
  3 Reynolds, Maggie H  10 Tmsuffolk-MR           30.58      31.11 JO     
  4 Blum, Alyssa N       9 Tmsuffolk-MR           32.29      31.81 JO     
  5 Keaveney, Briana N  10 COND-MR                32.47      31.96 JO     
  6 Schmidt, Kelli L    10 Express Swimming-MR    35.08      32.13 SILV   
  7 McClung, Taylor R   10 Pace-MR                32.24      32.24 SILV   
  8 Sunwoo, Stacy K     10 Silver Streaks-MR      33.12      32.47 SILV   
  9 Kelly, Jordan A     10 Agua Swim Team-MR      33.36      32.51 SILV   
 10 Farrell, Brenna K   10 COND-MR                31.97      32.55 SILV   
 11 Sweet, Lauren A     10 COND-MR                34.11      32.93 SILV   
 12 Basso, Sierra K     10 Agua Swim Team-MR      33.34      33.03 SILV   
 13 Kuo, Elizabeth F    10 Agua Swim Team-MR      33.59      33.16 SILV   
 14 Palikuca, Emmanuel  10 Big Blue-MR            34.34      33.63 SILV   
 15 Rubino, Cassie      10 TRS-MR                 33.86      33.65 SILV   
 16 Walklet, Shana G    10 NBS-MR                 34.12      33.99 SILV   
 17 Guernier, Colleen   10 Pace-MR                36.06      34.20 SILV   
 18 Prinz, Melanie H    10 Pace-MR                35.97      34.61 SILV   
 19 Cho, Eunice         10 SSL-MR                 36.52      35.02 SILV   
 20 Morgan, Alice T     10 NBS-MR                 33.17      35.13 SILV   
 21 McClung, Demi R      9 Pace-MR                34.17      35.15 SILV   
 22 Fung, Amanda M      10 Big Blue-MR            35.00      35.52 SILV   
 23 Haiken, Charlotte   10 Agua Swim Team-MR      36.36      35.74 SILV   
 24 Rizzo, Alexandra B  10 Big Blue-MR            37.03      35.83 SILV   
 25 Simkins, Ella R      9 Tmsuffolk-MR           36.62      35.93 SILV   
 26 Athavale, Aditi S   10 Big Blue-MR            37.28      36.04 SILV   
 27 Hartigan, Meghan C  10 SSL-MR                 37.55      36.35 SILV   
 28 Farrell, Shannon P  10 COND-MR                37.94      36.38 SILV   
 29 Robert, Jessica     10 Agua Swim Team-MR      37.57      36.84        
 30 Willman, Julia      10 Wahoos-MR              39.23      36.91        
 31 Bay, Alexandria M   10 Agua Swim Team-MR      39.37      36.93        
 32 Abrams, Maria       10 SMC-MR                 35.39      36.96        
 33 Pena, Sarahe         9 Agua Swim Team-MR      37.02      37.33        
 34 Witt, Jess A         9 SSL-MR                 40.03      37.56        
 35 Schuetz, Sarah      10 SMC-MR                 37.07      37.72        
 36 Gall, Katie A       10 Wahoos-MR              37.48      37.85        
 37 Togneri, Julia G    10 Pace-MR                38.72      38.56        
 38 Dorsey, Kai V        9 Agua Swim Team-MR      36.90      38.73        
 39 Conforti, Sam M     10 Wahoos-MR              38.53      38.88        
 40 Ladouceur, Emma K    9 Agua Swim Team-MR      39.29      38.93        
 41 Rappa, Gianna        9 SMC-MR                 42.92      39.22        
 42 Chen, Jessica J     10 COND-MR                38.54      39.46        
 43 Savage-Gibson, Sop  10 CFA-MR                    NT      39.50        
 44 Rhodes, Maggie M    10 SSL-MR                 41.59      39.53        
 45 Ruzzi, Kathryn       9 TRS-MR                 37.81      39.55        
 46 Li, Laura            9 CFA-MR                 36.59      39.92        
 47 Ciavarella, Nicole  10 COND-MR                39.32      39.93        
 48 Sapienza, Lindsay   10 COND-MR                37.72      39.98        
 49 Sacharoff, Cali J    9 SSL-MR                 39.35      40.24        
 50 Samovici, Erika E   10 SSL-MR                 42.77      40.40        
 51 Elwood, Blake A     10 Pace-MR                40.41      40.43        
 52 Sinclair, Priscill  10 CFA-MR                 37.53      40.75        
 53 Dobken, Jessica S    9 SSL-MR                 44.74      40.80        
 54 Buitekant, Emily E   9 Wahoos-MR              47.65      41.56        
 55 Carey, Kelly A       9 SSL-MR                 42.12      41.75        
 56 Coyle, Olivia A      9 SSL-MR                 48.66      43.03        
 57 Belovsky, Mia P      9 COND-MR                41.49      43.39        
 58 Hoffman, Jacquelyn   9 Pace-MR                42.19      43.69        
 59 Takyi, Skylar E      9 Wahoos-MR              47.31      43.83        
 60 Donoghue, Mary E     9 Pace-MR                46.69      44.35        
 61 Vetter, Victoria    10 TRS-MR                 48.43      45.84        
 62 Loi, Sabrina J      10 COND-MR                44.25      45.95        
 63 Carmichael-Lopes,   10 Express Swimming-MR    45.06      46.89        
 64 Capalbo, Nicolette   9 SSL-MR                 48.75      47.08        
 65 Lynch, Julia M       9 SMC-MR                 43.00      47.69        
 66 Gagion, Anna E      10 Pace-MR                44.12      48.13        
 67 Medina, Melissa     10 COND-MR                49.00      48.27        
 68 Cabassa, Gabriella  10 TRS-MR                 49.42      49.20        
 69 Liebergall, Rachel  10 SSL-MR                 55.38      49.53        
 70 Galligan, Georgia    9 SMC-MR                 49.24      49.72        
 71 Shvetsov, Dasha      9 COND-MR                44.17      50.10        
 72 Brett, Erin S        9 SSL-MR                 46.21      57.18        
 73 Feliciano, Jasmine   9 SSL-MR                 46.71    1:04.24        
 -- Zuks, Adeiline       9 COND-MR                   NT         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          59.79  T16
        1:08.09  ZQ
        1:11.49  JO
        1:21.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chu, Kierstin       10 SMC-MR               1:08.73    1:06.09 ZQ     
  2 Jiran, Ashley       10 Tmsuffolk-MR         1:07.64    1:09.22 JO     
  3 Schmidt, Kelli L    10 Express Swimming-MR  1:14.26    1:09.32 JO     
                  33.72     1:09.32 (35.60)                                        
  4 McClung, Taylor R   10 Pace-MR              1:10.10    1:09.39 JO     
  5 Blum, Alyssa N       9 Tmsuffolk-MR         1:11.85    1:09.72 JO     
  6 Sunwoo, Stacy K     10 Silver Streaks-MR    1:14.00    1:11.61 SILV   
                  34.70     1:11.61 (36.91)                                        
  7 Basso, Sierra K     10 Agua Swim Team-MR    1:13.71    1:12.28 SILV   
  8 Sweet, Lauren A     10 COND-MR              1:15.55    1:12.31 SILV   
                  34.55     1:12.31 (37.76)                                        
  9 Keaveney, Briana N  10 COND-MR              1:19.72    1:12.46 SILV   
 10 Kelly, Jordan A     10 Agua Swim Team-MR    1:17.54    1:12.68 SILV   
                  33.86     1:12.68 (38.82)                                        
 11 Rubino, Cassie      10 TRS-MR               1:15.85    1:14.60 SILV   
                  36.35     1:14.60 (38.25)                                        
 12 Flynn, Maggie G     10 Pace-MR              1:13.39    1:14.62 SILV   
 13 Kuo, Elizabeth F    10 Agua Swim Team-MR    1:15.77    1:14.80 SILV   
                  35.68     1:14.80 (39.12)                                        
 14 McClung, Demi R      9 Pace-MR              1:13.98    1:15.39 SILV   
 15 McGovern, Meaghan   10 COND-MR              1:16.99    1:15.70 SILV   
                  36.48     1:15.70 (39.22)                                        
 16 Walklet, Shana G    10 NBS-MR               1:16.47    1:16.47 SILV   
                  35.33     1:16.47 (41.14)                                        
 17 Morgan, Alice T     10 NBS-MR               1:18.39    1:17.66 SILV   
                  37.56     1:17.66 (40.10)                                        
 18 Barrett, Seanna T   10 Express Swimming-MR  1:15.83    1:17.93 SILV   
 19 Simkins, Ella R      9 Tmsuffolk-MR         1:20.78    1:19.66 SILV   
                  38.63     1:19.66 (41.03)                                        
 20 Holfester, Alison   10 Express Swimming-MR  1:16.98    1:19.75 SILV   
                  38.14     1:19.75 (41.61)                                        
 21 Eguchi, Lydia       10 Agua Swim Team-MR    1:21.16    1:19.78 SILV   
                  37.66     1:19.78 (42.12)                                        
 22 Costigan, Abigail   10 Pace-MR              1:15.97    1:20.83 SILV   
                  38.21     1:20.83 (42.62)                                        
 23 Haiken, Charlotte   10 Agua Swim Team-MR    1:20.10    1:21.75        
                  38.30     1:21.75 (43.45)                                        
 24 Bay, Alexandria M   10 Agua Swim Team-MR    1:28.94    1:21.82        
                  39.55     1:21.82 (42.27)                                        
 25 Guernier, Colleen   10 Pace-MR              1:20.89    1:23.65        
                  39.59     1:23.65 (44.06)                                        
 26 Gall, Katie A       10 Wahoos-MR            1:25.20    1:23.73        
                  39.47     1:23.73 (44.26)                                        
 27 Kiesel, Isabel S     9 Pace-MR              1:25.00    1:23.75        
 28 Robert, Jessica     10 Agua Swim Team-MR    1:26.50    1:23.87        
                  39.38     1:23.87 (44.49)                                        
 29 Rizzo, Alexandra B  10 Big Blue-MR          1:29.12    1:25.58        
                  39.85     1:25.58 (45.73)                                        
 30 Li, Laura            9 CFA-MR               1:29.00    1:26.54        
                  38.99     1:26.54 (47.55)                                        
 31 Badick, Mackenzie   10 COND-MR              1:30.84    1:27.42        
                  42.10     1:27.42 (45.32)                                        
 32 Rhodes, Maggie M    10 SSL-MR               1:34.26    1:27.68        
                  40.67     1:27.68 (47.01)                                        
 33 Ruzzi, Kathryn       9 TRS-MR               1:21.91    1:27.85        
                  42.70     1:27.85 (45.15)                                        
 34 Ladouceur, Emma K    9 Agua Swim Team-MR    1:31.15    1:28.16        
                  41.62     1:28.16 (46.54)                                        
 35 Witt, Jess A         9 SSL-MR               1:38.11    1:29.49        
 36 Sacharoff, Cali J    9 SSL-MR               1:29.91    1:29.83        
 37 Sapienza, Lindsay   10 COND-MR              1:24.00    1:29.97        
                  43.04     1:29.97 (46.93)                                        
 38 Sinclair, Priscill  10 CFA-MR               1:29.44    1:31.61        
                  41.33     1:31.61 (50.28)                                        
 39 Andreozzi, Kristen   9 Pace-MR              1:33.37    1:33.38        
                  44.11     1:33.38 (49.27)                                        
 40 Ho, Penelope L       9 SSL-MR               1:44.40    1:36.35        
                  45.95     1:36.35 (50.40)                                        
 41 Kern, Marina         9 Pace-MR              1:36.46    1:36.71        
                  44.33     1:36.71 (52.38)                                        
 42 Rodriguez, Christi  10 Big Blue-MR          1:34.34    1:36.90        
                  44.59     1:36.90 (52.31)                                        
 43 Cabassa, Gabriella  10 TRS-MR               1:50.77    1:38.91        
                  47.17     1:38.91 (51.74)                                        
 44 Takyi, Skylar E      9 Wahoos-MR            1:20.23    1:41.67        
                  45.53     1:41.67 (56.14)                                        
 45 Carmichael-Lopes,   10 Express Swimming-MR  1:42.62    1:42.12        
                  49.11     1:42.12 (53.01)                                        
 46 Vetter, Victoria    10 TRS-MR               1:57.00    1:45.99        
                  48.80     1:45.99 (57.19)                                        
 47 Coyle, Olivia A      9 SSL-MR               1:46.58    1:49.17        
                  49.11   1:49.17 (1:00.06)                                        
 48 Bianchi, Caroline   10 Express Swimming-MR  1:36.86    1:49.64        
                  50.08     1:49.64 (59.56)                                        
 49 Donoghue, Mary E     9 Pace-MR              1:47.10    1:51.66        
                  53.43     1:51.66 (58.23)                                        
 50 Pearce, Bobbie       9 Pace-MR              1:48.61    1:51.88        
                  51.39   1:51.88 (1:00.49)                                        
 51 Tobin, Tess         10 SMC-MR               1:48.00    1:57.00        
                  54.05   1:57.00 (1:02.95)                                        
 52 Feliciano, Jasmine   9 SSL-MR               1:39.21    2:03.63        
                  55.99   2:03.63 (1:07.64)                                        
 53 Brett, Erin S        9 SSL-MR               2:12.10    2:11.19        
                  59.83   2:11.19 (1:11.36)                                        
 -- Buitekant, Emily E   9 Wahoos-MR            1:40.70         DQ        
                1:40.65                                                            
 -- Farrell, Shannon P  10 COND-MR              1:25.11         DQ        
                  39.06          DQ (44.98)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          31.69  T16
          36.49  ZQ
          37.99  JO
          44.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jiran, Ashley       10 Tmsuffolk-MR           35.30      34.74 ZQ     
  2 Chu, Kierstin       10 SMC-MR                 34.73      35.06 ZQ     
  3 Reynolds, Maggie H  10 Tmsuffolk-MR           36.70      36.10 ZQ     
  4 Sunwoo, Stacy K     10 Silver Streaks-MR      37.15      37.31 JO     
  5 Flynn, Maggie G     10 Pace-MR                38.99      37.59 JO     
  6 McClung, Taylor R   10 Pace-MR                37.32      37.61 JO     
  7 Keaveney, Briana N  10 COND-MR                40.02      37.86 JO     
  8 Blum, Alyssa N       9 Tmsuffolk-MR           38.67      37.97 JO     
  9 Farrell, Brenna K   10 COND-MR                40.05      38.29 SILV   
 10 Hartigan, Meghan C  10 SSL-MR                 40.57      38.80 SILV   
 11 Basso, Sierra K     10 Agua Swim Team-MR      40.55      39.05 SILV   
 12 Schmidt, Kelli L    10 Express Swimming-MR    40.77      39.14 SILV   
 13 Haiken, Charlotte   10 Agua Swim Team-MR      39.56      39.22 SILV   
 14 McClung, Demi R      9 Pace-MR                40.70      39.36 SILV   
 15 Rubino, Cassie      10 TRS-MR                 38.46      40.23 SILV   
 16 Abrams, Maria       10 SMC-MR                 42.33      40.46 SILV   
 17 Fung, Amanda M      10 Big Blue-MR            40.60      40.47 SILV   
 18 Kelly, Jordan A     10 Agua Swim Team-MR      41.69      40.48 SILV   
 19 Simkins, Ella R      9 Tmsuffolk-MR           41.94      40.73 SILV   
 20 McGovern, Meaghan   10 COND-MR                42.26      41.54 SILV   
 20 Morgan, Alice T     10 NBS-MR                 40.59      41.54 SILV   
 22 Walklet, Shana G    10 NBS-MR                 49.27      41.85 SILV   
 23 Guernier, Colleen   10 Pace-MR                43.35      42.09 SILV   
 24 Fuchs, Lindsey      10 Agua Swim Team-MR      41.27      42.13 SILV   
 25 Ciavarella, Nicole  10 COND-MR                44.33      42.14 SILV   
 26 Farrell, Shannon P  10 COND-MR                46.40      42.31 SILV   
 27 Witt, Jess A         9 SSL-MR                 46.27      42.41 SILV   
 28 Schuetz, Sarah      10 SMC-MR                 43.94      42.59 SILV   
 29 Robert, Jessica     10 Agua Swim Team-MR      45.01      42.90 SILV   
 30 Dorsey, Kai V        9 Agua Swim Team-MR      46.45      43.27 SILV   
 31 Athavale, Aditi S   10 Big Blue-MR            42.80      43.28 SILV   
 32 Rhodes, Maggie M    10 SSL-MR                 55.83      43.37 SILV   
 33 Prinz, Melanie H    10 Pace-MR                49.06      43.92 SILV   
 34 Crilly, Nicole M    10 Express Swimming-MR    45.00      44.16 SILV   
 35 Sinclair, Priscill  10 CFA-MR                 47.68      44.19 SILV   
 36 Rizzo, Alexandra B  10 Big Blue-MR            45.45      44.28 SILV   
 37 Ruzzi, Kathryn       9 TRS-MR                 46.64      44.47        
 38 Elwood, Blake A     10 Pace-MR                47.67      44.48        
 39 Buitekant, Emily E   9 Wahoos-MR              45.80      44.82        
 40 Conforti, Sam M     10 Wahoos-MR              46.73      44.92        
 41 Pena, Sarahe         9 Agua Swim Team-MR      48.82      44.96        
 42 Willman, Julia      10 Wahoos-MR              47.70      44.98        
 43 Li, Laura            9 CFA-MR                 46.33      45.30        
 44 Ladouceur, Emma K    9 Agua Swim Team-MR      52.00      45.45        
 45 Sapienza, Lindsay   10 COND-MR                51.51      45.49        
 46 Sacharoff, Cali J    9 SSL-MR                 51.15      45.61        
 47 Gagion, Anna E      10 Pace-MR                53.17      46.18        
 48 Galligan, Georgia    9 SMC-MR                 45.98      46.25        
 49 Loi, Sabrina J      10 COND-MR                49.40      46.45        
 50 Dobken, Jessica S    9 SSL-MR                 47.08      46.73        
 51 Togneri, Julia G    10 Pace-MR                45.72      46.78        
 52 Savage-Gibson, Sop  10 CFA-MR                    NT      47.51        
 53 Zuks, Adeiline       9 COND-MR                   NT      47.58        
 54 Ho, Penelope L       9 SSL-MR               1:09.10      47.61        
 55 Hoffman, Jacquelyn   9 Pace-MR                51.07      48.71        
 56 Carmichael-Lopes,   10 Express Swimming-MR    52.19      48.84        
 57 Rappa, Gianna        9 SMC-MR                 58.42      49.32        
 58 Belovsky, Mia P      9 COND-MR                47.94      49.70        
 59 Cabassa, Gabriella  10 TRS-MR                 54.60      50.80        
 60 Samovici, Erika E   10 SSL-MR                 53.95      51.01        
 61 Shvetsov, Dasha      9 COND-MR                53.91      52.30        
 61 Feliciano, Jasmine   9 SSL-MR                 59.98      52.30        
 63 Takyi, Skylar E      9 Wahoos-MR              48.20      52.89        
 64 Carey, Kelly A       9 SSL-MR               1:02.59      52.98        
 65 Lynch, Julia M       9 SMC-MR                 57.08      53.03        
 66 Donoghue, Mary E     9 Pace-MR                53.84      53.90        
 67 Capalbo, Nicolette   9 SSL-MR                 58.62      54.01        
 68 Vetter, Victoria    10 TRS-MR               1:00.80      55.01        
 69 Coyle, Olivia A      9 SSL-MR                 54.26      55.07        
 70 Medina, Melissa     10 COND-MR                57.85      57.35        
 71 Liebergall, Rachel  10 SSL-MR               2:01.66      59.05        
 72 Brett, Erin S        9 SSL-MR               1:00.85    1:00.36        
 -- Bay, Alexandria M   10 Agua Swim Team-MR      50.18         DQ        
 -- Gall, Katie A       10 Wahoos-MR              46.87         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:07.99  T16
        1:17.99  ZQ
        1:22.19  JO
        1:40.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chu, Kierstin       10 SMC-MR               1:14.98    1:15.17 ZQ     
                  37.84     1:15.17 (37.33)                                        
  2 McClung, Taylor R   10 Pace-MR              1:19.45    1:18.92 JO     
                  38.26     1:18.92 (40.66)                                        
  3 Sweet, Lauren A     10 COND-MR              1:28.50    1:19.50 JO     
                  38.61     1:19.50 (40.89)                                        
  4 Blum, Alyssa N       9 Tmsuffolk-MR         1:21.65    1:19.56 JO     
                  39.32     1:19.56 (40.24)                                        
  5 Kuo, Elizabeth F    10 Agua Swim Team-MR    1:24.70    1:19.86 JO     
  6 Farrell, Brenna K   10 COND-MR              1:27.49    1:21.88 JO     
                  39.77     1:21.88 (42.11)                                        
  7 Hartigan, Meghan C  10 SSL-MR               1:25.07    1:22.61 SILV   
                  40.23     1:22.61 (42.38)                                        
  8 McClung, Demi R      9 Pace-MR              1:23.50    1:22.93 SILV   
                  41.21     1:22.93 (41.72)                                        
  9 Haiken, Charlotte   10 Agua Swim Team-MR    1:23.53    1:24.92 SILV   
                  41.57     1:24.92 (43.35)                                        
 10 Flynn, Maggie G     10 Pace-MR              1:23.31    1:25.00 SILV   
                  40.57     1:25.00 (44.43)                                        
 11 Gonzalez, Kassey    10 Big Blue-MR          1:22.51    1:26.72 SILV   
 12 Costigan, Abigail   10 Pace-MR              1:32.61    1:27.64 SILV   
                  43.46     1:27.64 (44.18)                                        
 13 Rubino, Cassie      10 TRS-MR               1:26.60    1:27.79 SILV   
                  42.44     1:27.79 (45.35)                                        
 14 Crilly, Nicole M    10 Express Swimming-MR  1:35.07    1:32.00 SILV   
                  45.24     1:32.00 (46.76)                                        
 15 Athavale, Aditi S   10 Big Blue-MR          1:34.63    1:35.29 SILV   
                  46.56     1:35.29 (48.73)                                        
 16 Schuetz, Sarah      10 SMC-MR               1:36.93    1:35.93 SILV   
                  45.98     1:35.93 (49.95)                                        
 17 Walklet, Shana G    10 NBS-MR               1:37.51    1:36.38 SILV   
                  44.85     1:36.38 (51.53)                                        
 18 Elwood, Blake A     10 Pace-MR              1:43.60    1:37.90 SILV   
 19 Kern, Marina         9 Pace-MR              1:41.31    1:38.27 SILV   
                  46.99     1:38.27 (51.28)                                        
 20 Kiesel, Isabel S     9 Pace-MR              1:42.39    1:38.33 SILV   
                  48.38     1:38.33 (49.95)                                        
 21 Sacharoff, Cali J    9 SSL-MR               1:58.56    1:39.01 SILV   
                  48.77     1:39.01 (50.24)                                        
 22 Zuks, Adeiline       9 COND-MR                   NT    1:39.94 SILV   
                  48.27     1:39.94 (51.67)                                        
 23 Borter, Gabriella   11 Agua Swim Team-MR    1:27.89    1:40.00        
 24 Willman, Julia      10 Wahoos-MR            1:46.63    1:40.59        
                  48.23     1:40.59 (52.36)                                        
 25 Rodriguez, Christi  10 Big Blue-MR          1:43.14    1:41.37        
 26 Conforti, Sam M     10 Wahoos-MR            1:44.42    1:41.57        
                  48.59     1:41.57 (52.98)                                        
 27 Lewis, Katrin        9 SMC-MR               1:44.06    1:41.68        
                  49.61     1:41.68 (52.07)                                        
 28 Ruzzi, Kathryn       9 TRS-MR               1:40.31    1:41.85        
                  51.29     1:41.85 (50.56)                                        
 29 Dorsey, Kai V        9 Agua Swim Team-MR    1:49.72    1:46.78        
 30 Dobken, Jessica S    9 SSL-MR               1:56.54    1:47.80        
                  48.88     1:47.80 (58.92)                                        
 31 Bay, Alexandria M   10 Agua Swim Team-MR    1:54.53    1:47.95        
                  50.76     1:47.95 (57.19)                                        
 32 Belovsky, Mia P      9 COND-MR              1:59.00    1:49.95        
                  53.41     1:49.95 (56.54)                                        
 33 Carmichael-Lopes,   10 Express Swimming-MR  1:57.53    1:51.37        
                  55.37     1:51.37 (56.00)                                        
 34 Samovici, Erika E   10 SSL-MR               1:56.85    1:51.41        
 35 Cabassa, Gabriella  10 TRS-MR               1:59.69    1:52.48        
                  52.36   1:52.48 (1:00.12)                                        
 36 Pearce, Bobbie       9 Pace-MR              1:50.74    1:55.69        
                  57.62     1:55.69 (58.07)                                        
 37 Capalbo, Nicolette   9 SSL-MR               2:07.30    1:58.06        
                  59.40     1:58.06 (58.66)                                        
 38 Horohoe, Kate D     10 COND-MR                   NT    1:59.23        
 39 Carey, Kelly A       9 SSL-MR               2:17.57    1:59.69        
                  58.44   1:59.69 (1:01.25)                                        
 40 Yi, Nicole           9 COND-MR              1:59.00    2:00.96        
                  55.86   2:00.96 (1:05.10)                                        
 41 Bianchi, Caroline   10 Express Swimming-MR  1:59.00    2:01.46        
                  57.00   2:01.46 (1:04.46)                                        
 42 Coyle, Olivia A      9 SSL-MR               2:12.16    2:09.62        
                1:00.77   2:09.62 (1:08.85)                                        
 43 Liu, Emily           9 SSL-MR               2:19.41    2:35.67        
                1:13.95   2:35.67 (1:21.72)                                        
 -- Feliciano, Jasmine   9 SSL-MR               1:59.38         DQ        
                  50.44          DQ (58.41)                                        
 -- Sinclair, Priscill  10 CFA-MR               1:41.43         DQ        
                  46.03          DQ (52.99)                                        
 -- Buitekant, Emily E   9 Wahoos-MR            1:42.14         DQ        
                  46.95          DQ (50.92)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          35.29  T16
          41.99  ZQ
          42.99  JO
          50.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gosule, Jennifer    10 Tmsuffolk-MR           42.92      41.07 ZQ     
  2 Ciavarella, Nicole  10 COND-MR                43.90      42.25 JO     
  3 Fung, Amanda M      10 Big Blue-MR            43.12      42.64 JO     
  4 Reynolds, Maggie H  10 Tmsuffolk-MR           44.69      42.68 JO     
  5 Sunwoo, Stacy K     10 Silver Streaks-MR      43.27      43.40 SILV   
  6 Cho, Eunice         10 SSL-MR                 47.25      45.10 SILV   
  7 Fuchs, Lindsey      10 Agua Swim Team-MR      43.62      45.13 SILV   
  8 Wolfe, Caroline     10 SMC-MR                 44.88      45.20 SILV   
  9 Hutton, Theresa      9 TRS-MR                 44.63      45.79 SILV   
 10 Keaveney, Briana N  10 COND-MR                45.39      45.97 SILV   
 11 McGovern, Meaghan   10 COND-MR                46.88      46.09 SILV   
 12 Schuetz, Sarah      10 SMC-MR                 46.38      46.12 SILV   
 13 Lewis, Katrin        9 SMC-MR                 46.27      46.25 SILV   
 14 Farrell, Brenna K   10 COND-MR                49.05      46.32 SILV   
 15 Willman, Julia      10 Wahoos-MR              45.67      46.60 SILV   
 16 Li, Laura            9 CFA-MR                 47.06      46.85 SILV   
 17 Hartigan, Meghan C  10 SSL-MR                 47.65      46.95 SILV   
 18 Pena, Sarahe         9 Agua Swim Team-MR      51.16      47.20 SILV   
 19 Rizzo, Alexandra B  10 Big Blue-MR            49.80      47.25 SILV   
 19 Morgan, Alice T     10 NBS-MR                 48.08      47.25 SILV   
 21 Walklet, Shana G    10 NBS-MR                 49.83      47.40 SILV   
 22 Gagion, Anna E      10 Pace-MR                50.91      47.83 SILV   
 22 Eguchi, Lydia       10 Agua Swim Team-MR      48.26      47.83 SILV   
 24 Athavale, Aditi S   10 Big Blue-MR            48.63      47.88 SILV   
 25 Chen, Jessica J     10 COND-MR                51.25      48.68 SILV   
 26 Gonzalez, Kassey    10 Big Blue-MR            48.03      48.71 SILV   
 27 Gall, Katie A       10 Wahoos-MR              54.56      48.95 SILV   
 28 Rodriguez, Christi  10 Big Blue-MR            50.41      49.12 SILV   
 29 Conforti, Sam M     10 Wahoos-MR              48.28      49.23 SILV   
 30 Witt, Jess A         9 SSL-MR                 52.46      50.02 SILV   
 31 Sapienza, Lindsay   10 COND-MR                52.00      50.07 SILV   
 32 Elwood, Blake A     10 Pace-MR                48.82      50.32        
 33 Andreozzi, Kristen   9 Pace-MR                53.80      50.67        
 34 Dorsey, Kai V        9 Agua Swim Team-MR      52.42      50.68        
 35 Sinclair, Priscill  10 CFA-MR                 54.37      52.27        
 36 Kiesel, Isabel S     9 Pace-MR                53.97      52.45        
 37 Samovici, Erika E   10 SSL-MR                 53.29      53.01        
 38 Sacharoff, Cali J    9 SSL-MR                 55.19      53.09        
 39 Takyi, Skylar E      9 Wahoos-MR              57.18      54.13        
 40 Carey, Kelly A       9 SSL-MR                 55.32      54.49        
 41 Dobken, Jessica S    9 SSL-MR               1:00.38      55.17        
 42 Belovsky, Mia P      9 COND-MR                55.63      55.30        
 43 Bianchi, Caroline   10 Express Swimming-MR    56.00      56.13        
 44 Ladouceur, Emma K    9 Agua Swim Team-MR      57.48      56.22        
 45 Rhodes, Maggie M    10 SSL-MR               1:10.94      56.95        
 46 Donoghue, Mary E     9 Pace-MR                57.92      57.30        
 47 Vetter, Victoria    10 TRS-MR               1:10.00      57.43        
 48 Badick, Mackenzie   10 COND-MR                59.61      57.79        
 49 Reddy, Nikita       10 Silver Streaks-MR      56.73      58.16        
 50 Brett, Erin S        9 SSL-MR                 58.21      58.18        
 51 Pearce, Bobbie       9 Pace-MR                59.75      58.74        
 52 Farrell, Shannon P  10 COND-MR              1:07.93      59.42        
 53 Bauer, Julia        10 Wahoos-MR              56.30    1:01.32        
 54 Capalbo, Nicolette   9 SSL-MR               1:11.77    1:01.36        
 55 Tobin, Tess         10 SMC-MR                 58.40    1:03.40        
 56 Zuks, Adeiline       9 COND-MR                50.00    1:06.39        
 57 Townsend, Kiera M   10 COND-MR                55.00    1:07.70        
 57 Horohoe, Kate D     10 COND-MR                   NT    1:07.70        
 59 Ho, Penelope L       9 SSL-MR               1:10.19    1:10.58        
 60 Liu, Emily           9 SSL-MR               1:09.03    1:10.70        
 -- Conway, Megan F      9 COND-MR                51.91         DQ        
 -- Yi, Nicole           9 COND-MR              1:05.00         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:16.69  T16
        1:31.99  ZQ
        1:33.99  JO
        1:51.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jiran, Ashley       10 Tmsuffolk-MR         1:27.10    1:26.04 ZQ     
                  41.46     1:26.04 (44.58)                                        
  2 Gosule, Jennifer    10 Tmsuffolk-MR         1:34.85    1:29.66 ZQ     
                  42.36     1:29.66 (47.30)                                        
  3 Palikuca, Emmanuel  10 Big Blue-MR          1:33.02    1:31.15 ZQ     
                  42.93     1:31.15 (48.22)                                        
  4 Reynolds, Maggie H  10 Tmsuffolk-MR         1:33.96    1:31.86 ZQ     
                  44.44     1:31.86 (47.42)                                        
  5 Sweet, Lauren A     10 COND-MR              1:34.25    1:32.94 JO     
                  44.38     1:32.94 (48.56)                                        
  6 Cho, Eunice         10 SSL-MR               1:51.28    1:33.01 JO     
                  44.95     1:33.01 (48.06)                                        
  7 Ciavarella, Nicole  10 COND-MR              1:36.84    1:33.12 JO     
                  44.12     1:33.12 (49.00)                                        
  8 Kuo, Elizabeth F    10 Agua Swim Team-MR    1:40.51    1:33.13 JO     
                  44.53     1:33.13 (48.60)                                        
  9 Chu, Kierstin       10 SMC-MR               1:51.69    1:33.42 JO     
                  43.90     1:33.42 (49.52)                                        
 10 Fung, Amanda M      10 Big Blue-MR          1:33.14    1:33.58 JO     
                  43.89     1:33.58 (49.69)                                        
 11 Sunwoo, Stacy K     10 Silver Streaks-MR    1:34.97    1:34.41 SILV   
                  44.76     1:34.41 (49.65)                                        
 12 Basso, Sierra K     10 Agua Swim Team-MR    1:41.46    1:35.51 SILV   
                  45.75     1:35.51 (49.76)                                        
 13 Fuchs, Lindsey      10 Agua Swim Team-MR    1:34.72    1:35.60 SILV   
                  45.73     1:35.60 (49.87)                                        
 14 Keaveney, Briana N  10 COND-MR              1:41.43    1:36.42 SILV   
                  45.31     1:36.42 (51.11)                                        
 15 Hutton, Theresa      9 TRS-MR               1:40.00    1:37.58 SILV   
                  46.08     1:37.58 (51.50)                                        
 16 Farrell, Brenna K   10 COND-MR              1:45.96    1:37.65 SILV   
                  46.63     1:37.65 (51.02)                                        
 17 Morgan, Alice T     10 NBS-MR               1:39.87    1:37.78 SILV   
                  46.27     1:37.78 (51.51)                                        
 18 Willman, Julia      10 Wahoos-MR            1:29.20    1:38.38 SILV   
                  45.55     1:38.38 (52.83)                                        
 19 Schuetz, Sarah      10 SMC-MR               1:39.78    1:38.89 SILV   
                  46.73     1:38.89 (52.16)                                        
 20 McGovern, Meaghan   10 COND-MR              1:37.33    1:39.34 SILV   
                  48.68     1:39.34 (50.66)                                        
 21 Simkins, Ella R      9 Tmsuffolk-MR         1:47.83    1:39.51 SILV   
                  48.03     1:39.51 (51.48)                                        
 22 McClung, Demi R      9 Pace-MR              1:42.18    1:39.97 SILV   
                  47.49     1:39.97 (52.48)                                        
 23 Hartigan, Meghan C  10 SSL-MR               1:42.18    1:40.51 SILV   
                  47.27     1:40.51 (53.24)                                        
 24 Athavale, Aditi S   10 Big Blue-MR          1:44.58    1:41.07 SILV   
                  48.72     1:41.07 (52.35)                                        
 25 Rubino, Cassie      10 TRS-MR               1:42.66    1:41.60 SILV   
                  48.09     1:41.60 (53.51)                                        
 26 Li, Laura            9 CFA-MR               1:54.86    1:42.20 SILV   
                  47.82     1:42.20 (54.38)                                        
 26 Rizzo, Alexandra B  10 Big Blue-MR          1:47.73    1:42.20 SILV   
                  49.31     1:42.20 (52.89)                                        
 28 Conforti, Sam M     10 Wahoos-MR            1:29.20    1:43.07 SILV   
                  47.29     1:43.07 (55.78)                                        
 29 Flynn, Maggie G     10 Pace-MR              1:46.46    1:43.50 SILV   
                  48.11     1:43.50 (55.39)                                        
 30 Crilly, Nicole M    10 Express Swimming-MR  1:43.11    1:43.64 SILV   
                  50.43     1:43.64 (53.21)                                        
 31 Chen, Jessica J     10 COND-MR              1:58.90    1:45.12 SILV   
                  49.35     1:45.12 (55.77)                                        
 32 Walklet, Shana G    10 NBS-MR               1:48.93    1:45.87 SILV   
                  47.71     1:45.87 (58.16)                                        
 33 Gagion, Anna E      10 Pace-MR              1:57.85    1:45.89 SILV   
                  49.76     1:45.89 (56.13)                                        
 34 Abrams, Maria       10 SMC-MR               1:46.80    1:46.08 SILV   
                  51.18     1:46.08 (54.90)                                        
 35 Witt, Jess A         9 SSL-MR               1:54.97    1:46.54 SILV   
                  51.83     1:46.54 (54.71)                                        
 36 Pena, Sarahe         9 Agua Swim Team-MR    1:46.03    1:47.07 SILV   
                  49.20     1:47.07 (57.87)                                        
 37 Robert, Jessica     10 Agua Swim Team-MR    1:50.82    1:48.03 SILV   
                  50.71     1:48.03 (57.32)                                        
 38 Elwood, Blake A     10 Pace-MR              1:48.39    1:48.23 SILV   
                  51.37     1:48.23 (56.86)                                        
 39 Sapienza, Lindsay   10 COND-MR              1:45.62    1:48.43 SILV   
                  52.42     1:48.43 (56.01)                                        
 40 Carmichael-Lopes,   10 Express Swimming-MR  1:51.63    1:48.70 SILV   
                  52.94     1:48.70 (55.76)                                        
 41 Prinz, Melanie H    10 Pace-MR              2:00.20    1:48.91 SILV   
                  51.51     1:48.91 (57.40)                                        
 42 Carey, Kelly A       9 SSL-MR               2:09.97    1:53.70        
                  54.24     1:53.70 (59.46)                                        
 43 Samovici, Erika E   10 SSL-MR               2:00.92    1:54.41        
                  55.00     1:54.41 (59.41)                                        
 44 Togneri, Julia G    10 Pace-MR              2:04.61    1:55.37        
                  55.41     1:55.37 (59.96)                                        
 45 Sacharoff, Cali J    9 SSL-MR               2:14.71    1:55.94        
                  56.08     1:55.94 (59.86)                                        
 46 Dorsey, Kai V        9 Agua Swim Team-MR    2:10.12    1:56.21        
                  55.71   1:56.21 (1:00.50)                                        
 47 Loi, Sabrina J      10 COND-MR              2:10.00    1:57.32        
                  56.60   1:57.32 (1:00.72)                                        
 48 Vetter, Victoria    10 TRS-MR               2:10.00    1:57.79        
                  56.63   1:57.79 (1:01.16)                                        
 49 Takyi, Skylar E      9 Wahoos-MR            1:40.22    1:58.94        
                  54.43   1:58.94 (1:04.51)                                        
 50 Sinclair, Priscill  10 CFA-MR               2:04.32    1:59.76        
                  56.99   1:59.76 (1:02.77)                                        
 51 Dobken, Jessica S    9 SSL-MR               2:10.22    2:00.08        
                  58.64   2:00.08 (1:01.44)                                        
 52 Ladouceur, Emma K    9 Agua Swim Team-MR    2:10.00    2:00.27        
                  56.39   2:00.27 (1:03.88)                                        
 53 Lynch, Julia M       9 SMC-MR               2:04.08    2:00.44        
                1:00.31   2:00.44 (1:00.13)                                        
 54 Buitekant, Emily E   9 Wahoos-MR            1:52.20    2:01.23        
                  56.28   2:01.23 (1:04.95)                                        
 55 Donoghue, Mary E     9 Pace-MR              2:09.05    2:02.45        
                  59.19   2:02.45 (1:03.26)                                        
 56 Belovsky, Mia P      9 COND-MR              2:45.00    2:02.74        
                  58.10   2:02.74 (1:04.64)                                        
 57 Liebergall, Rachel  10 SSL-MR               2:16.38    2:04.87        
                  59.12   2:04.87 (1:05.75)                                        
 58 Rhodes, Maggie M    10 SSL-MR               2:15.74    2:05.82        
                1:00.11   2:05.82 (1:05.71)                                        
 59 Medina, Melissa     10 COND-MR              2:08.00    2:10.63        
                1:01.07   2:10.63 (1:09.56)                                        
 60 Brett, Erin S        9 SSL-MR               2:08.19    2:11.23        
                1:01.53   2:11.23 (1:09.70)                                        
 61 Cabassa, Gabriella  10 TRS-MR               2:06.00    2:11.64        
                1:02.93   2:11.64 (1:08.71)                                        
 62 Galligan, Georgia    9 SMC-MR               2:13.13    2:13.28        
                1:03.11   2:13.28 (1:10.17)                                        
 63 Hoffman, Jacquelyn   9 Pace-MR              2:18.03    2:15.48        
                1:04.69   2:15.48 (1:10.79)                                        
 64 Zuks, Adeiline       9 COND-MR                   NT    2:21.00        
                1:06.65   2:21.00 (1:14.35)                                        
 65 Capalbo, Nicolette   9 SSL-MR               2:10.90    2:22.39        
                1:05.82   2:22.39 (1:16.57)                                        
 66 Ho, Penelope L       9 SSL-MR               2:31.80    2:23.18        
                1:06.26   2:23.18 (1:16.92)                                        
 -- Rappa, Gianna        9 SMC-MR               1:55.91         DQ        
                  52.61                                                            
 -- Feliciano, Jasmine   9 SSL-MR               2:12.01         DQ        
                1:24.34                                                            
 -- Savage-Gibson, Sop  10 CFA-MR                    NT         DQ        
                  48.70          DQ (56.34)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          30.19  T16
          34.79  ZQ
          37.09  JO
          45.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chu, Kierstin       10 SMC-MR                 35.02      33.46 ZQ     
  2 Jiran, Ashley       10 Tmsuffolk-MR           34.29      34.28 ZQ     
  3 Hutton, Theresa      9 TRS-MR                 36.03      34.43 ZQ     
  4 Reynolds, Maggie H  10 Tmsuffolk-MR           33.50      34.61 ZQ     
  5 Blum, Alyssa N       9 Tmsuffolk-MR           36.27      35.28 JO     
  6 Barrett, Seanna T   10 Express Swimming-MR    36.25      36.70 JO     
  7 Gosule, Jennifer    10 Tmsuffolk-MR           38.28      36.80 JO     
  8 Morgan, Alice T     10 NBS-MR                 37.21      37.22 SILV   
  9 Basso, Sierra K     10 Agua Swim Team-MR      37.40      37.43 SILV   
 10 Rubino, Cassie      10 TRS-MR                 38.00      38.44 SILV   
 11 Schmidt, Kelli L    10 Express Swimming-MR    40.92      38.81 SILV   
 12 Guernier, Colleen   10 Pace-MR                40.05      39.48 SILV   
 13 Simkins, Ella R      9 Tmsuffolk-MR           42.70      39.54 SILV   
 14 Holfester, Alison   10 Express Swimming-MR    39.54      39.75 SILV   
 15 McGovern, Meaghan   10 COND-MR                41.33      40.62 SILV   
 16 Kelly, Jordan A     10 Agua Swim Team-MR      45.91      40.77 SILV   
 17 Gall, Katie A       10 Wahoos-MR              45.62      42.11 SILV   
 18 Cho, Eunice         10 SSL-MR                 44.81      42.29 SILV   
 19 Fung, Amanda M      10 Big Blue-MR            43.26      42.57 SILV   
 20 Ruzzi, Kathryn       9 TRS-MR                 47.72      42.60 SILV   
 21 Fuchs, Lindsey      10 Agua Swim Team-MR      40.48      42.99 SILV   
 21 Witt, Jess A         9 SSL-MR                 45.89      42.99 SILV   
 23 Athavale, Aditi S   10 Big Blue-MR            44.47      43.09 SILV   
 24 Crilly, Nicole M    10 Express Swimming-MR    47.81      43.48 SILV   
 25 Wolfe, Caroline     10 SMC-MR                 45.98      44.78 SILV   
 26 Pena, Sarahe         9 Agua Swim Team-MR      44.72      45.00 SILV   
 27 Badick, Mackenzie   10 COND-MR                55.73      45.33 SILV   
 28 Robert, Jessica     10 Agua Swim Team-MR      48.56      46.36        
 29 Sapienza, Lindsay   10 COND-MR                46.00      46.51        
 30 Andreozzi, Kristen   9 Pace-MR                52.61      46.98        
 31 Conway, Megan F      9 COND-MR                52.19      47.22        
 32 Lewis, Katrin        9 SMC-MR                 47.63      47.57        
 33 Kern, Marina         9 Pace-MR                49.93      47.88        
 34 Farrell, Shannon P  10 COND-MR                52.61      47.89        
 35 Belovsky, Mia P      9 COND-MR                48.96      48.20        
 36 Donoghue, Mary E     9 Pace-MR                48.92      48.58        
 37 Samovici, Erika E   10 SSL-MR                 51.96      49.60        
 38 Buitekant, Emily E   9 Wahoos-MR              49.10      49.78        
 39 Ciavarella, Nicole  10 COND-MR                52.17      52.86        
 40 Rhodes, Maggie M    10 SSL-MR               1:02.43      55.21        
 41 Gagion, Anna E      10 Pace-MR                52.66      55.86        
 42 Bauer, Julia        10 Wahoos-MR              49.10      56.70        
 43 Tobin, Tess         10 SMC-MR               1:04.23    1:00.69        
 44 Horohoe, Kate D     10 COND-MR                54.50    1:02.42        
 45 Townsend, Kiera M   10 COND-MR                59.00    1:04.70        
 -- Zuks, Adeiline       9 COND-MR                46.00         DQ        
 -- Reddy, Nikita       10 Silver Streaks-MR    1:00.47         DQ        
 -- Coyle, Olivia A      9 SSL-MR               1:01.19         DQ        
 -- Keaveney, Briana N  10 COND-MR                40.46         DQ        
 -- Yi, Nicole           9 COND-MR                59.00         DQ        
 -- Brett, Erin S        9 SSL-MR               1:09.81         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:07.69  T16
        1:21.99  ZQ
        1:27.99  JO
        1:40.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jiran, Ashley       10 Tmsuffolk-MR         1:18.25    1:15.79 ZQ     
                  34.99     1:15.79 (40.80)                                        
  2 Hutton, Theresa      9 TRS-MR               1:27.04    1:17.52 ZQ     
                  37.03     1:17.52 (40.49)                                        
  3 Chu, Kierstin       10 SMC-MR               1:20.58    1:19.46 ZQ     
                  36.30     1:19.46 (43.16)                                        
  4 Sweet, Lauren A     10 COND-MR              1:23.05    1:20.93 ZQ     
                  37.74     1:20.93 (43.19)                                        
  5 Blum, Alyssa N       9 Tmsuffolk-MR         1:28.90    1:24.15 JO     
                  37.53     1:24.15 (46.62)                                        
  6 Gosule, Jennifer    10 Tmsuffolk-MR         1:33.90    1:24.70 JO     
                  37.25     1:24.70 (47.45)                                        
  7 Schmidt, Kelli L    10 Express Swimming-MR  1:36.05    1:27.27 JO     
                  38.80     1:27.27 (48.47)                                        
  8 McGovern, Meaghan   10 COND-MR              1:32.60    1:28.18 SILV   
                  42.78     1:28.18 (45.40)                                        
  9 McClung, Taylor R   10 Pace-MR              1:27.25    1:30.44 SILV   
                  40.59     1:30.44 (49.85)                                        
 10 Fuchs, Lindsey      10 Agua Swim Team-MR    1:28.49    1:30.79 SILV   
                  42.65     1:30.79 (48.14)                                        
 11 Palikuca, Emmanuel  10 Big Blue-MR          1:23.00    1:31.17 SILV   
                  39.96     1:31.17 (51.21)                                        
 12 Kuo, Elizabeth F    10 Agua Swim Team-MR    1:34.04    1:32.21 SILV   
                  42.57     1:32.21 (49.64)                                        
 13 Kelly, Jordan A     10 Agua Swim Team-MR    1:40.00    1:33.34 SILV   
                  42.54     1:33.34 (50.80)                                        
 14 Cho, Eunice         10 SSL-MR               1:48.12    1:33.74 SILV   
                  43.65     1:33.74 (50.09)                                        
 15 Haiken, Charlotte   10 Agua Swim Team-MR    1:40.00    1:34.14 SILV   
                  42.54     1:34.14 (51.60)                                        
 16 Crilly, Nicole M    10 Express Swimming-MR  1:42.54    1:35.85 SILV   
                  44.24     1:35.85 (51.61)                                        
 17 Ruzzi, Kathryn       9 TRS-MR               1:55.00    1:42.11        
                  46.25     1:42.11 (55.86)                                        
 18 Farrell, Shannon P  10 COND-MR              2:10.00    1:56.46        
                  51.98   1:56.46 (1:04.48)                                        
 -- Gall, Katie A       10 Wahoos-MR            1:40.22         DQ        
                  45.84        DQ (1:01.15)                                        
 -- Shvetsov, Dasha      9 COND-MR              2:06.75         DQ        
                  58.27        DQ (1:16.24)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
        1:08.49  T16
        1:17.99  ZQ
        1:20.99  JO
        1:31.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jiran, Ashley       10 Tmsuffolk-MR         1:17.93    1:14.91 ZQ     
                  34.49     1:14.91 (40.42)                                        
  2 Reynolds, Maggie H  10 Tmsuffolk-MR         1:16.53    1:15.64 ZQ     
                  35.91     1:15.64 (39.73)                                        
  3 Gosule, Jennifer    10 Tmsuffolk-MR         1:18.85    1:15.96 ZQ     
                  34.78     1:15.96 (41.18)                                        
  4 Hutton, Theresa      9 TRS-MR               1:20.02    1:19.58 JO     
                  37.42     1:19.58 (42.16)                                        
  5 McClung, Taylor R   10 Pace-MR              1:20.32    1:21.53 SILV   
                  37.82     1:21.53 (43.71)                                        
  6 Sunwoo, Stacy K     10 Silver Streaks-MR    1:21.62    1:21.70 SILV   
                  38.09     1:21.70 (43.61)                                        
  7 Farrell, Brenna K   10 COND-MR              1:25.37    1:21.72 SILV   
                  38.45     1:21.72 (43.27)                                        
  8 Basso, Sierra K     10 Agua Swim Team-MR    1:24.55    1:22.06 SILV   
                  38.39     1:22.06 (43.67)                                        
  9 Sweet, Lauren A     10 COND-MR              1:26.13    1:22.11 SILV   
                  37.62     1:22.11 (44.49)                                        
 10 Kelly, Jordan A     10 Agua Swim Team-MR    1:23.32    1:22.37 SILV   
                  39.23     1:22.37 (43.14)                                        
 11 Barrett, Seanna T   10 Express Swimming-MR  1:24.77    1:22.42 SILV   
                  37.68     1:22.42 (44.74)                                        
 12 Kuo, Elizabeth F    10 Agua Swim Team-MR    1:25.88    1:22.87 SILV   
                  39.25     1:22.87 (43.62)                                        
 13 Flynn, Maggie G     10 Pace-MR              1:24.14    1:23.33 SILV   
                  38.72     1:23.33 (44.61)                                        
 14 Schmidt, Kelli L    10 Express Swimming-MR  1:32.26    1:24.57 SILV   
                  39.56     1:24.57 (45.01)                                        
 15 Fung, Amanda M      10 Big Blue-MR          1:26.56    1:26.13 SILV   
                  42.68     1:26.13 (43.45)                                        
 16 Haiken, Charlotte   10 Agua Swim Team-MR    1:29.50    1:27.22 SILV   
                  40.78     1:27.22 (46.44)                                        
 17 Cho, Eunice         10 SSL-MR               1:28.17    1:27.30 SILV   
                  41.90     1:27.30 (45.40)                                        
 18 Fuchs, Lindsey      10 Agua Swim Team-MR    1:23.00    1:27.56 SILV   
                  42.31     1:27.56 (45.25)                                        
 19 Simkins, Ella R      9 Tmsuffolk-MR         1:31.49    1:27.68 SILV   
                  41.01     1:27.68 (46.67)                                        
 20 McClung, Demi R      9 Pace-MR              1:24.85    1:27.78 SILV   
                  41.90     1:27.78 (45.88)                                        
 21 Gonzalez, Kassey    10 Big Blue-MR          1:26.47    1:27.95 SILV   
                  40.88     1:27.95 (47.07)                                        
 22 Eguchi, Lydia       10 Agua Swim Team-MR    1:30.54    1:28.27 SILV   
                  41.40     1:28.27 (46.87)                                        
 23 Holfester, Alison   10 Express Swimming-MR  1:28.99    1:28.71 SILV   
                  42.36     1:28.71 (46.35)                                        
 24 Hartigan, Meghan C  10 SSL-MR               1:33.00    1:29.70 SILV   
                  42.05     1:29.70 (47.65)                                        
 25 Guernier, Colleen   10 Pace-MR              1:32.37    1:31.40 SILV   
                  42.24     1:31.40 (49.16)                                        
 26 Crilly, Nicole M    10 Express Swimming-MR  1:39.26    1:31.57 SILV   
                  44.84     1:31.57 (46.73)                                        
 27 Costigan, Abigail   10 Pace-MR              1:34.13    1:32.14        
                  39.68     1:32.14 (52.46)                                        
 28 Wolfe, Caroline     10 SMC-MR               1:34.61    1:32.29        
                  42.09     1:32.29 (50.20)                                        
 29 Li, Laura            9 CFA-MR               1:34.21    1:32.74        
                  43.26     1:32.74 (49.48)                                        
 30 Pena, Sarahe         9 Agua Swim Team-MR    1:33.93    1:33.95        
                  41.72     1:33.95 (52.23)                                        
 31 Schuetz, Sarah      10 SMC-MR               1:30.27    1:34.36        
                  45.77     1:34.36 (48.59)                                        
 32 Willman, Julia      10 Wahoos-MR            1:34.26    1:34.53        
                  44.97     1:34.53 (49.56)                                        
 33 Rizzo, Alexandra B  10 Big Blue-MR          1:40.47    1:34.61        
                  46.79     1:34.61 (47.82)                                        
 34 Robert, Jessica     10 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:35.11        
                  45.21     1:35.11 (49.90)                                        
 35 Ciavarella, Nicole  10 COND-MR              1:38.75    1:35.64        
                  51.41     1:35.64 (44.23)                                        
 36 Conforti, Sam M     10 Wahoos-MR            1:37.70    1:35.76        
                  42.69     1:35.76 (53.07)                                        
 37 Elwood, Blake A     10 Pace-MR              1:41.44    1:37.74        
                  47.55     1:37.74 (50.19)                                        
 38 Chen, Jessica J     10 COND-MR              1:41.32    1:41.82        
                  47.14     1:41.82 (54.68)                                        
 39 Ladouceur, Emma K    9 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:42.41        
                  49.26     1:42.41 (53.15)                                        
 40 Conway, Megan F      9 COND-MR              1:48.60    1:43.04        
                  47.55     1:43.04 (55.49)                                        
 41 Gagion, Anna E      10 Pace-MR              1:46.25    1:47.13        
                  51.22     1:47.13 (55.91)                                        
 42 Carmichael-Lopes,   10 Express Swimming-MR  1:50.47    1:47.45        
                  55.24     1:47.45 (52.21)                                        
 43 Dorsey, Kai V        9 Agua Swim Team-MR    1:49.56    1:47.89        
                  51.74     1:47.89 (56.15)                                        
 44 Dobken, Jessica S    9 SSL-MR               2:04.77    1:48.03        
                  50.12     1:48.03 (57.91)                                        
 45 Takyi, Skylar E      9 Wahoos-MR            1:53.11    1:53.93        
                  55.79     1:53.93 (58.14)                                        
 46 Carey, Kelly A       9 SSL-MR               2:08.31    1:54.96        
                  56.62     1:54.96 (58.34)                                        
 47 Ho, Penelope L       9 SSL-MR               2:06.90    1:56.03        
                  50.33   1:56.03 (1:05.70)                                        
 48 Bauer, Julia        10 Wahoos-MR            1:45.30    1:58.17        
                  57.33   1:58.17 (1:00.84)                                        
 49 Reddy, Nikita       10 Silver Streaks-MR    1:59.22    2:00.95        
 50 Vetter, Victoria    10 TRS-MR               1:49.00    2:02.05        
                  57.35   2:02.05 (1:04.70)                                        
 51 Capalbo, Nicolette   9 SSL-MR               2:14.72    2:02.17        
                  59.20   2:02.17 (1:02.97)                                        
 52 Townsend, Kiera M   10 COND-MR              2:15.00    2:07.24        
                1:02.20   2:07.24 (1:05.04)                                        
 -- Bay, Alexandria M   10 Agua Swim Team-MR    1:46.05         DQ        
                  48.34                                                            
 -- Cabassa, Gabriella  10 TRS-MR               1:42.00         DQ        
                  49.28          DQ (57.29)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          25.19  T16
          27.99  ZQ
          28.69  JO
          32.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Doherty, Bridget C  12 Wahoos-MR              28.41      27.58 ZQ     
  2 Hodder, Chandler R  12 COND-MR                27.77      27.73 ZQ     
  3 Rodriguez, Nicole   12 Agua Swim Team-MR      27.65      27.74 ZQ     
  4 Lydon, Breann N     12 Tmsuffolk-MR           27.67      27.86 ZQ     
  5 Koch, Julianne T    11 Tmsuffolk-MR           28.73      28.29 JO     
  6 Craft, Kim J        12 PBAC-MR                28.22      28.33 JO     
  7 Cirone, Alexandra   12 Agua Swim Team-MR      28.18      28.35 JO     
  8 Drury, Shannon      11 Tmsuffolk-MR           28.88      28.36 JO     
  9 Klein, Emma C       12 Pace-MR                27.92      28.46 JO     
 10 Cuiffo, Andie M     12 Tmsuffolk-MR           28.41      28.75 SILV   
 11 Weiner, Sierra T    11 Tmsuffolk-MR           29.09      28.93 SILV   
 12 Ogisu, Emilie       12 Agua Swim Team-MR      28.70      28.94 SILV   
 13 Bischoff, Melissa   11 Tmsuffolk-MR           28.49      28.96 SILV   
 14 McIlhargy, Amanda   12 TRS-MR                 29.10      29.02 SILV   
 14 Brooks, Alexandra   12 TRS-MR                 29.07      29.02 SILV   
 16 Pappalardo, Jacque  11 Tmsuffolk-MR           28.86      29.08 SILV   
 17 Mejia, Nicole       11 Tmsuffolk-MR           29.71      29.16 SILV   
 18 Nierenberg, Amelia  12 Agua Swim Team-MR      29.02      29.19 SILV   
 19 Pena E., Jarleen B  12 Agua Swim Team-MR      29.37      29.25 SILV   
 20 McKenzie, Loren A   11 Express Swimming-MR    29.26      29.68 SILV   
 21 Hadid, Bana         11 NBS-MR                 29.93      29.86 SILV   
 22 Marsiello, Lauren   12 Tmsuffolk-MR           29.67      29.89 SILV   
 23 Frankel, Gabby S    12 Tmsuffolk-MR           29.79      29.94 SILV   
 24 Skoko, Nina A       12 Pace-MR                29.90      29.96 SILV   
 25 Desousa, Dana       11 Tmsuffolk-MR           29.94      30.20 SILV   
 25 Iaconetti, Emma K   12 Pace-MR                30.11      30.20 SILV   
 27 Delfico, Sydney     12 SMC-MR                 30.73      30.25 SILV   
 28 Gallagher, Megan E  11 Pace-MR                30.15      30.44 SILV   
 29 Betzios, Alexandra  12 Express Swimming-MR    32.00      30.49 SILV   
 30 Stein, Kimmy A      11 SSL-MR                 32.54      30.82 SILV   
 31 Newton, Melanie S   11 Tmsuffolk-MR           31.29      30.86 SILV   
 32 Schattschneider, S  12 SMC-MR                 29.69      31.02 SILV   
 33 Theal, Jacqueline   11 Tmsuffolk-MR           31.52      31.24 SILV   
 34 Boriskin, Madison   11 Tmsuffolk-MR           31.82      31.28 SILV   
 35 Sussman, Heather    12 TRS-MR                 31.37      31.63 SILV   
 36 Scharf, Samantha P  12 Tmsuffolk-MR           31.53      31.68 SILV   
 37 Rojas, Emma         12 Wahoos-MR              32.18      31.70 SILV   
 38 Swartwout, Erica    11 Tmsuffolk-MR           30.98      31.72 SILV   
 39 Zoine, Jessica M    12 Express Swimming-MR    30.76      31.76 SILV   
 40 Troiano, Morgan K   11 Tmsuffolk-MR           32.29      31.87 SILV   
 41 Fain, Rachel A      11 Express Swimming-MR    31.22      31.88 SILV   
 42 Jin, Tammy          12 Tmsuffolk-MR           31.94      31.96 SILV   
 43 Snyder, Wendy E     12 Pace-MR                31.67      32.12 SILV   
 44 Papitto, Erica A    12 Pace-MR                31.55      32.14 SILV   
 45 Ciliberti, Emily    12 Wahoos-MR              34.80      32.35 SILV   
 46 Leary, Caitlin R    11 SSL-MR                 35.01      32.56        
 47 Sess, Danika E      12 Tmsuffolk-MR           32.47      32.81        
 48 Williams, Claire I  11 NBS-MR                 32.04      33.00        
 49 Longworth, Shannon  11 CFA-MR                 35.83      33.02        
 50 Arroyo, sam R       12 Wahoos-MR              34.49      33.09        
 51 Noonan, Kristen N   12 Express Swimming-MR    35.60      33.14        
 51 Thamsen, Kathryn    12 TRS-MR                 33.17      33.14        
 53 Kearns, Bridget M   12 Express Swimming-MR    32.29      33.31        
 54 Galen, Eve I        11 Agua Swim Team-MR      34.20      33.32        
 55 Liddy, Nicole M     12 SSL-MR                 32.81      33.44        
 56 Feigin, Amanda M    12 Pace-MR                32.51      33.46        
 57 Scanlon, Madison A  11 SSL-MR                 34.34      33.62        
 58 Harris, Lindsay B   12 CFA-MR                 34.00      33.63        
 59 Vani, Jacqueline J  11 Express Swimming-MR    33.54      33.68        
 60 Yu, Crystal         12 TRS-MR                 34.26      33.75        
 61 Rajput, Aikta       11 Tmsuffolk-MR           34.19      33.88        
 62 Kerrich, Zoe        11 Pace-MR                32.61      33.95        
 63 Raphael, Laura      12 CFA-MR                 33.80      34.08        
 64 Gilhooly, Caroline  11 SSL-MR                 34.57      34.19        
 65 Craft, Sarah N      11 PBAC-MR                33.07      34.31        
 66 Byrne, Theresa A    11 Agua Swim Team-MR      35.92      34.54        
 67 Katz, Rebecca       12 Tmsuffolk-MR           32.00      34.56        
 68 McGrath, Deirdre R  11 Express Swimming-MR    34.09      34.92        
 69 Choi, Hannah J      12 COND-MR                34.62      34.98        
 70 Zorek, Sophia A     11 Agua Swim Team-MR      38.27      35.37        
 71 Auty, Danielle      11 Express Swimming-MR    34.11      35.56        
 72 Curran, Shannon L   12 COND-MR                36.72      35.89        
 73 Bogan, Gretchen L   11 Silver Streaks-MR      37.33      35.93        
 74 Garcia, Jillian E   11 COND-MR              1:05.00      36.06        
 75 Kleckner, Sabrina   11 Agua Swim Team-MR      37.68      36.17        
 76 Miller, Skyler E    11 COND-MR                38.38      36.56        
 77 Stepp-Davis, MaKay  11 NBS-MR                 36.09      36.59        
 78 Baione, Rachel E    11 Big Blue-MR            35.41      36.61        
 79 Andreozzi, Daniell  11 Pace-MR                36.21      37.14        
 80 Waithe, Danielle    11 Express Swimming-MR    36.74      37.37        
 81 Paz, Antonella V    11 COND-MR                38.63      37.45        
 82 Malamed, Gabbi S    11 Wahoos-MR              41.75      37.89        
 83 Sickenius, Nicole   11 CFA-MR                 37.64      38.55        
 84 Wood, Kate L        11 SSL-MR                 44.71      40.74        
 85 Filatov, Katherine  11 COND-MR                46.93      42.47        
 86 Haughton, Brittany  12 COND-MR                59.00      42.82        
 87 Prish, Clara A      11 CFA-MR                 41.03      44.26        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          54.49  T16
        1:00.29  ZQ
        1:02.29  JO
        1:11.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rodriguez, Nicole   12 Agua Swim Team-MR      58.35      57.79 ZQ     
                  28.22       57.79 (29.57)                                        
  2 Teller, Jacqulyn S  12 Tmsuffolk-MR         1:00.92      59.82 ZQ     
                  28.81       59.82 (31.01)                                        
  3 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR    59.30    1:00.16 ZQ     
                  28.87     1:00.16 (31.29)                                        
  4 Lydon, Breann N     12 Tmsuffolk-MR         1:01.19    1:00.22 ZQ     
                  28.60     1:00.22 (31.62)                                        
  5 Hovey, Emily K      12 NBS-MR               1:00.75    1:00.51 JO     
                  29.30     1:00.51 (31.21)                                        
  6 Klein, Emma C       12 Pace-MR              1:01.13    1:01.08 JO     
                  29.86     1:01.08 (31.22)                                        
  6 Cirone, Alexandra   12 Agua Swim Team-MR    1:03.16    1:01.08 JO     
                  29.73     1:01.08 (31.35)                                        
  8 Rodriguez, Keannie  12 Agua Swim Team-MR    1:01.18    1:01.12 JO     
                  29.36     1:01.12 (31.76)                                        
  9 Ogisu, Emilie       12 Agua Swim Team-MR    1:01.77    1:01.51 JO     
                  29.94     1:01.51 (31.57)                                        
 10 Weiner, Sierra T    11 Tmsuffolk-MR         1:03.56    1:01.82 JO     
                  30.10     1:01.82 (31.72)                                        
 11 Drury, Shannon      11 Tmsuffolk-MR         1:02.70    1:02.15 JO     
                  29.93     1:02.15 (32.22)                                        
 12 Craft, Kim J        12 PBAC-MR              1:02.39    1:02.35 SILV   
                  30.39     1:02.35 (31.96)                                        
 13 Pappalardo, Jacque  11 Tmsuffolk-MR         1:02.54    1:02.38 SILV   
                  29.95     1:02.38 (32.43)                                        
 14 Nierenberg, Amelia  12 Agua Swim Team-MR    1:03.40    1:02.51 SILV   
                  29.70     1:02.51 (32.81)                                        
 15 Brooks, Alexandra   12 TRS-MR               1:01.76    1:02.60 SILV   
                  29.81     1:02.60 (32.79)                                        
 16 Barry, Amanda E     12 Tmsuffolk-MR         1:03.82    1:03.15 SILV   
                  30.45     1:03.15 (32.70)                                        
 17 Pena E., Jarleen B  12 Agua Swim Team-MR    1:04.84    1:03.61 SILV   
                  31.07     1:03.61 (32.54)                                        
 18 Marsiello, Lauren   12 Tmsuffolk-MR         1:03.94    1:04.11 SILV   
                  30.61     1:04.11 (33.50)                                        
 19 Cuiffo, Andie M     12 Tmsuffolk-MR         1:03.87    1:04.52 SILV   
                  30.55     1:04.52 (33.97)                                        
 20 Skoko, Nina A       12 Pace-MR              1:04.49    1:04.84 SILV   
                  31.33     1:04.84 (33.51)                                        
 21 Borter, Gabriella   11 Agua Swim Team-MR    1:09.99    1:05.28 SILV   
                  31.60     1:05.28 (33.68)                                        
 22 Desousa, Dana       11 Tmsuffolk-MR         1:05.46    1:05.41 SILV   
                  31.51     1:05.41 (33.90)                                        
 23 Delfico, Sydney     12 SMC-MR               1:07.39    1:05.80 SILV   
                  32.03     1:05.80 (33.77)                                        
 24 Hadid, Bana         11 NBS-MR               1:08.18    1:06.45 SILV   
                  31.99     1:06.45 (34.46)                                        
 25 Gallagher, Megan E  11 Pace-MR              1:05.85    1:06.49 SILV   
                  32.13     1:06.49 (34.36)                                        
 26 Zoine, Jessica M    12 Express Swimming-MR  1:07.96    1:06.87 SILV   
                  32.30     1:06.87 (34.57)                                        
 27 Swartwout, Erica    11 Tmsuffolk-MR         1:08.47    1:07.76 SILV   
                  33.00     1:07.76 (34.76)                                        
 28 Khal-Laayoun, Yasm  11 Agua Swim Team-MR    1:09.05    1:08.09 SILV   
                  32.44     1:08.09 (35.65)                                        
 29 Boriskin, Madison   11 Tmsuffolk-MR         1:09.40    1:08.14 SILV   
                  32.90     1:08.14 (35.24)                                        
 30 Stein, Kimmy A      11 SSL-MR               1:13.22    1:08.33 SILV   
                  34.17     1:08.33 (34.16)                                        
 31 Newton, Melanie S   11 Tmsuffolk-MR         1:08.77    1:08.37 SILV   
                  32.50     1:08.37 (35.87)                                        
 32 Theal, Jacqueline   11 Tmsuffolk-MR         1:08.18    1:08.53 SILV   
                  32.93     1:08.53 (35.60)                                        
 33 Troiano, Morgan K   11 Tmsuffolk-MR         1:10.76    1:08.64 SILV   
                  33.53     1:08.64 (35.11)                                        
 34 Damsky, Abby K      12 Agua Swim Team-MR    1:10.56    1:09.09 SILV   
                  32.82     1:09.09 (36.27)                                        
 35 Spor, Casey A       12 Wahoos-MR            1:16.28    1:09.39 SILV   
                  34.86     1:09.39 (34.53)                                        
 36 Fain, Rachel A      11 Express Swimming-MR  1:11.46    1:09.42 SILV   
                  33.13     1:09.42 (36.29)                                        
 37 Kearns, Bridget M   12 Express Swimming-MR  1:10.11    1:09.59 SILV   
                  32.79     1:09.59 (36.80)                                        
 38 Iaconetti, Emma K   12 Pace-MR              1:09.98    1:09.70 SILV   
                  32.37     1:09.70 (37.33)                                        
 39 Rojas, Emma         12 Wahoos-MR            1:14.66    1:10.78 SILV   
                  35.61     1:10.78 (35.17)                                        
 40 Betzios, Alexandra  12 Express Swimming-MR  1:11.66    1:10.92 SILV   
                  33.71     1:10.92 (37.21)                                        
 41 Scharf, Samantha P  12 Tmsuffolk-MR         1:12.66    1:10.93 SILV   
                  33.97     1:10.93 (36.96)                                        
 42 Liddy, Nicole M     12 SSL-MR               1:14.33    1:11.21 SILV   
                  34.97     1:11.21 (36.24)                                        
 43 Papitto, Erica A    12 Pace-MR              1:11.79    1:11.82        
                  34.55     1:11.82 (37.27)                                        
 44 Sess, Danika E      12 Tmsuffolk-MR         1:11.50    1:11.85        
                  33.72     1:11.85 (38.13)                                        
 45 Vani, Jacqueline J  11 Express Swimming-MR  1:14.24    1:12.77        
                  35.53     1:12.77 (37.24)                                        
 46 Katz, Rebecca       12 Tmsuffolk-MR         1:12.75    1:13.54        
                  34.81     1:13.54 (38.73)                                        
 47 Scanlon, Madison A  11 SSL-MR               1:16.75    1:13.75        
                  35.39     1:13.75 (38.36)                                        
 48 Savage-Gibson, Mar  12 CFA-MR                    NT    1:13.82        
                  35.35     1:13.82 (38.47)                                        
 49 Leary, Caitlin R    11 SSL-MR               1:18.07    1:13.85        
                  35.01     1:13.85 (38.84)                                        
 50 DiFini, Chelsea     12 SMC-MR               1:17.48    1:14.00        
                  35.65     1:14.00 (38.35)                                        
 51 McGrath, Deirdre R  11 Express Swimming-MR  1:16.49    1:14.20        
                  36.57     1:14.20 (37.63)                                        
 52 Ciliberti, Emily    12 Wahoos-MR                 NT    1:14.39        
                  35.99     1:14.39 (38.40)                                        
 53 Noonan, Kristen N   12 Express Swimming-MR  1:16.66    1:14.48        
                  36.08     1:14.48 (38.40)                                        
 54 Williams, Claire I  11 NBS-MR               1:11.87    1:14.92        
                  35.94     1:14.92 (38.98)                                        
 55 Galen, Eve I        11 Agua Swim Team-MR    1:19.02    1:15.07        
                  36.35     1:15.07 (38.72)                                        
 56 Thamsen, Kathryn    12 TRS-MR               1:14.32    1:15.11        
                  35.30     1:15.11 (39.81)                                        
 57 Feigin, Amanda M    12 Pace-MR              1:15.71    1:15.16        
                  36.06     1:15.16 (39.10)                                        
 58 Yu, Crystal         12 TRS-MR               1:13.80    1:15.51        
                  35.27     1:15.51 (40.24)                                        
 59 Rajput, Aikta       11 Tmsuffolk-MR         1:20.36    1:15.96        
                  36.00     1:15.96 (39.96)                                        
 60 Raphael, Laura      12 CFA-MR               1:25.33    1:16.02        
                  36.63     1:16.02 (39.39)                                        
 61 Craft, Sarah N      11 PBAC-MR              1:16.59    1:16.55        
                  36.64     1:16.55 (39.91)                                        
 62 Longworth, Shannon  11 CFA-MR               1:18.54    1:17.30        
                  35.93     1:17.30 (41.37)                                        
 63 Moss, Lucy          11 SMC-MR               1:17.90    1:19.11        
                  36.80     1:19.11 (42.31)                                        
 64 Kerrich, Zoe        11 Pace-MR              1:13.48    1:19.40        
                  36.17     1:19.40 (43.23)                                        
 65 Feighery, Aisling   11 Wahoos-MR            1:23.22    1:20.23        
                  38.17     1:20.23 (42.06)                                        
 66 Choi, Hannah J      12 COND-MR              1:29.55    1:20.25        
                  38.06     1:20.25 (42.19)                                        
 67 Gross, Sylvanna L   11 SSL-MR               1:23.20    1:21.01        
                  38.80     1:21.01 (42.21)                                        
 68 Zorek, Sophia A     11 Agua Swim Team-MR    1:24.18    1:21.99        
                  37.89     1:21.99 (44.10)                                        
 69 Stepp-Davis, MaKay  11 NBS-MR               1:20.95    1:22.24        
 70 Malamed, Gabbi S    11 Wahoos-MR            1:10.22    1:23.09        
                  39.14     1:23.09 (43.95)                                        
 71 Sickenius, Nicole   11 CFA-MR               1:24.53    1:23.72        
                  39.13     1:23.72 (44.59)                                        
 72 Paz, Antonella V    11 COND-MR              1:24.67    1:25.35        
 73 Waithe, Danielle    11 Express Swimming-MR  1:23.02    1:25.51        
                  40.05     1:25.51 (45.46)                                        
 74 Prish, Clara A      11 CFA-MR               1:42.81    1:28.26        
                  40.72     1:28.26 (47.54)                                        
 75 Miller, Skyler E    11 COND-MR              1:31.73    1:29.58        
                  42.12     1:29.58 (47.46)                                        
 76 Bogan, Gretchen L   11 Silver Streaks-MR    1:25.97    1:29.88        
                  40.76     1:29.88 (49.12)                                        
 77 Borovoya, Rachel    12 COND-MR              1:42.08    1:33.92        
                  45.03     1:33.92 (48.89)                                        
 78 Filatov, Katherine  11 COND-MR              1:59.43    1:37.59        
                  45.06     1:37.59 (52.53)                                        
 79 Wood, Kate L        11 SSL-MR               1:41.19    1:39.35        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:57.69  T16
        2:11.99  ZQ
        2:15.49  JO
        2:31.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR  2:04.90    2:08.94 ZQ     
                  30.36     1:04.30 (33.94)     1:36.46 (32.16)     2:08.94 (32.48)
  2 Lydon, Breann N     12 Tmsuffolk-MR         2:09.65    2:11.50 ZQ     
                  30.08     1:03.73 (33.65)     1:37.74 (34.01)     2:11.50 (33.76)
  3 Klein, Emma C       12 Pace-MR              2:17.08    2:16.17 SILV   
                  30.17     1:04.11 (33.94)     1:40.48 (36.37)     2:16.17 (35.69)
  4 Frankel, Gabby S    12 Tmsuffolk-MR         2:20.47    2:19.58 SILV   
                  31.24     1:07.27 (36.03)     1:44.14 (36.87)     2:19.58 (35.44)
  5 Hartigan, Colleen   12 SSL-MR               2:16.01    2:19.92 SILV   
                  32.16   1:44.61 (1:12.45)     2:19.92 (35.31)                    
  6 Bischoff, Melissa   11 Tmsuffolk-MR         2:26.46    2:20.63 SILV   
                  31.21     1:07.18 (35.97)     1:43.74 (36.56)     2:20.63 (36.89)
  7 Desousa, Dana       11 Tmsuffolk-MR         2:22.40    2:22.20 SILV   
                  32.16     1:08.20 (36.04)     1:46.25 (38.05)     2:22.20 (35.95)
  8 Swartwout, Erica    11 Tmsuffolk-MR         2:25.63    2:22.70 SILV   
                  32.35     1:08.44 (36.09)     1:45.61 (37.17)     2:22.70 (37.09)
  9 Mejia, Nicole       11 Tmsuffolk-MR         2:29.18    2:25.24 SILV   
                  32.50     1:10.24 (37.74)     1:48.22 (37.98)     2:25.24 (37.02)
 10 Boriskin, Madison   11 Tmsuffolk-MR         2:29.02    2:25.33 SILV   
                  32.57     1:08.75 (36.18)     1:46.93 (38.18)     2:25.33 (38.40)
 11 Newton, Melanie S   11 Tmsuffolk-MR         2:28.77    2:25.73 SILV   
                  33.04     1:10.86 (37.82)   2:25.73 (1:14.87)                    
 12 Hodder, Chandler R  12 COND-MR              2:14.59    2:26.79 SILV   
                  30.26     1:07.61 (37.35)     1:47.36 (39.75)     2:26.79 (39.43)
 13 Theal, Jacqueline   11 Tmsuffolk-MR         2:27.99    2:28.59 SILV   
                  32.58     1:09.96 (37.38)     1:49.31 (39.35)     2:28.59 (39.28)
 14 Troiano, Morgan K   11 Tmsuffolk-MR         2:33.62    2:29.29 SILV   
                  34.13     1:11.85 (37.72)     1:51.57 (39.72)     2:29.29 (37.72)
 15 Snyder, Wendy E     12 Pace-MR              2:32.25    2:30.72 SILV   
                  33.43     1:10.61 (37.18)     1:51.04 (40.43)     2:30.72 (39.68)
 16 Sess, Danika E      12 Tmsuffolk-MR         2:37.08    2:34.28        
                  34.90     1:14.71 (39.81)     1:55.69 (40.98)     2:34.28 (38.59)
 17 Katz, Rebecca       12 Tmsuffolk-MR         2:33.53    2:34.49        
                  34.79     1:13.48 (38.69)     1:53.88 (40.40)     2:34.49 (40.61)
 18 Fain, Rachel A      11 Express Swimming-MR  2:26.80    2:37.30        
                  33.29     1:12.37 (39.08)     1:54.66 (42.29)     2:37.30 (42.64)
 19 Scharf, Samantha P  12 Tmsuffolk-MR         3:08.21    2:37.85        
                  34.76     1:14.74 (39.98)     1:57.12 (42.38)     2:37.85 (40.73)
 20 Jin, Tammy          12 Tmsuffolk-MR         2:47.44    2:38.83        
                  34.29     1:14.79 (40.50)     1:57.13 (42.34)     2:38.83 (41.70)
 21 Rajput, Aikta       11 Tmsuffolk-MR         3:01.27    2:44.40        
                  35.68     1:18.41 (42.73)   2:44.40 (1:25.99)         2:44.40 ( )
 22 Paz, Antonella V    11 COND-MR              3:04.48    2:58.07        
                  39.19     1:25.07 (45.88)     2:13.02 (47.95)     2:58.07 (45.05)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          28.79  T16
          32.69  ZQ
          33.29  JO
          39.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rodriguez, Nicole   12 Agua Swim Team-MR      30.96      30.65 ZQ     
  2 Fuchs, Amanda B     12 Agua Swim Team-MR      32.02      31.47 ZQ     
  3 Frankel, Gabby S    12 Tmsuffolk-MR           33.43      32.09 ZQ     
  4 Doherty, Bridget C  12 Wahoos-MR              33.66      32.18 ZQ     
  5 Hodder, Chandler R  12 COND-MR                32.46      32.39 ZQ     
  6 Skoko, Nina A       12 Pace-MR                33.13      32.83 JO     
  7 Borter, Gabriella   11 Agua Swim Team-MR      34.06      33.11 JO     
  8 Weiner, Sierra T    11 Tmsuffolk-MR           33.46      33.14 JO     
  9 Sullivan, Emily     12 TRS-MR                 33.48      33.17 JO     
 10 McKenzie, Loren A   11 Express Swimming-MR    33.02      33.18 JO     
 11 Delfico, Sydney     12 SMC-MR                 34.29      33.27 JO     
 12 Cirone, Alexandra   12 Agua Swim Team-MR      34.10      33.52 SILV   
 13 Ogisu, Emilie       12 Agua Swim Team-MR      33.86      33.67 SILV   
 14 Theal, Jacqueline   11 Tmsuffolk-MR           33.56      33.84 SILV   
 15 Gallagher, Megan E  11 Pace-MR                34.43      33.86 SILV   
 16 Pappalardo, Jacque  11 Tmsuffolk-MR           34.44      34.11 SILV   
 17 Cuiffo, Andie M     12 Tmsuffolk-MR           33.70      34.16 SILV   
 18 Nierenberg, Amelia  12 Agua Swim Team-MR      34.65      34.26 SILV   
 19 Schattschneider, S  12 SMC-MR                 35.19      34.29 SILV   
 20 Teller, Jacqulyn S  12 Tmsuffolk-MR           34.25      34.30 SILV   
 21 Klein, Emma C       12 Pace-MR                34.88      34.56 SILV   
 22 Rodriguez, Keannie  12 Agua Swim Team-MR      33.19      34.81 SILV   
 23 Pena E., Jarleen B  12 Agua Swim Team-MR      36.20      35.27 SILV   
 24 Fain, Rachel A      11 Express Swimming-MR    39.85      35.44 SILV   
 25 Stein, Kimmy A      11 SSL-MR                 37.33      35.61 SILV   
 26 Hadid, Bana         11 NBS-MR                 35.02      35.63 SILV   
 27 Mejia, Nicole       11 Tmsuffolk-MR           36.21      35.94 SILV   
 28 Newton, Melanie S   11 Tmsuffolk-MR           35.85      36.18 SILV   
 29 Boriskin, Madison   11 Tmsuffolk-MR           36.98      36.30 SILV   
 30 Scharf, Samantha P  12 Tmsuffolk-MR           36.98      36.81 SILV   
 31 Liddy, Nicole M     12 SSL-MR                 39.55      37.31 SILV   
 32 Hartigan, Colleen   12 SSL-MR                 38.28      37.58 SILV   
 33 Zoine, Jessica M    12 Express Swimming-MR    38.60      37.64 SILV   
 34 Spor, Casey A       12 Wahoos-MR              38.71      37.72 SILV   
 35 Kerrich, Zoe        11 Pace-MR                39.40      37.84 SILV   
 35 Longworth, Shannon  11 CFA-MR                 40.35      37.84 SILV   
 37 Rojas, Emma         12 Wahoos-MR              40.26      37.96 SILV   
 38 Gilhooly, Caroline  11 SSL-MR                 40.37      38.31 SILV   
 39 Williams, Claire I  11 NBS-MR                 38.86      38.33 SILV   
 40 Sess, Danika E      12 Tmsuffolk-MR           36.53      38.34 SILV   
 41 Canada, Veronica L  11 COND-MR                40.71      38.46 SILV   
 42 Snyder, Wendy E     12 Pace-MR                39.93      38.52 SILV   
 43 Ferguson, Carly     11 Silver Streaks-MR      38.75      38.61 SILV   
 44 Feigin, Amanda M    12 Pace-MR                40.35      38.78 SILV   
 45 Arroyo, sam R       12 Wahoos-MR              40.02      38.81 SILV   
 46 Ciliberti, Emily    12 Wahoos-MR              39.51      39.09 SILV   
 47 Sussman, Heather    12 TRS-MR                 39.27      39.38        
 48 Galen, Eve I        11 Agua Swim Team-MR      39.12      39.71        
 49 Leary, Caitlin R    11 SSL-MR                 44.01      40.33        
 50 Craft, Sarah N      11 PBAC-MR                38.75      40.53        
 51 Rajput, Aikta       11 Tmsuffolk-MR           41.47      40.56        
 52 Feighery, Aisling   11 Wahoos-MR              42.45      40.60        
 53 Auty, Danielle      11 Express Swimming-MR    41.35      40.61        
 54 Byrne, Theresa A    11 Agua Swim Team-MR      43.74      40.63        
 55 Baione, Rachel E    11 Big Blue-MR            39.09      40.66        
 56 Choi, Hannah J      12 COND-MR                45.85      40.67        
 57 Katz, Rebecca       12 Tmsuffolk-MR           39.61      40.91        
 58 Moss, Lucy          11 SMC-MR                 41.90      41.52        
 59 Scanlon, Madison A  11 SSL-MR                 44.29      41.53        
 60 Stepp-Davis, MaKay  11 NBS-MR                 43.03      41.81        
 61 Zorek, Sophia A     11 Agua Swim Team-MR      44.86      42.14        
 62 Thamsen, Kathryn    12 TRS-MR                 42.22      42.16        
 63 Andreozzi, Daniell  11 Pace-MR                42.53      42.27        
 64 Yu, Crystal         12 TRS-MR                 42.14      43.78        
 65 Bogan, Gretchen L   11 Silver Streaks-MR      43.12      44.71        
 66 Prish, Clara A      11 CFA-MR                 53.85      44.79        
 67 Ferreira, Stephani  11 SMC-MR                 43.39      45.46        
 68 Wood, Kate L        11 SSL-MR                 53.47      45.79        
 69 Miller, Skyler E    11 COND-MR                49.21      45.98        
 70 Filatov, Katherine  11 COND-MR                44.87      51.05        
 71 Carey, Helene J     11 COND-MR                55.96      51.55        
 72 Townsend, Megan C   12 COND-MR                55.00      58.90        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:01.19  T16
        1:09.49  ZQ
        1:11.59  JO
        1:24.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rodriguez, Nicole   12 Agua Swim Team-MR    1:05.09    1:04.74 ZQ     
                  31.84     1:04.74 (32.90)                                        
  2 Drury, Shannon      11 Tmsuffolk-MR         1:08.37    1:06.82 ZQ     
                  32.18     1:06.82 (34.64)                                        
  3 Fuchs, Amanda B     12 Agua Swim Team-MR    1:09.73    1:07.68 ZQ     
                  33.08     1:07.68 (34.60)                                        
  4 Skoko, Nina A       12 Pace-MR              1:10.83    1:08.83 ZQ     
                  33.25     1:08.83 (35.58)                                        
  5 Doherty, Bridget C  12 Wahoos-MR            1:11.50    1:09.04 ZQ     
                  34.52     1:09.04 (34.52)                                        
  6 Weiner, Sierra T    11 Tmsuffolk-MR         1:11.23    1:09.72 JO     
                  34.49     1:09.72 (35.23)                                        
  7 Frankel, Gabby S    12 Tmsuffolk-MR         1:09.96    1:10.07 JO     
                  33.62     1:10.07 (36.45)                                        
  8 Koch, Julianne T    11 Tmsuffolk-MR         1:09.83    1:10.21 JO     
                  34.27     1:10.21 (35.94)                                        
  9 Cirone, Alexandra   12 Agua Swim Team-MR    1:11.09    1:11.24 JO     
                  35.16     1:11.24 (36.08)                                        
 10 Bischoff, Melissa   11 Tmsuffolk-MR         1:10.77    1:11.37 JO     
                  35.34     1:11.37 (36.03)                                        
 11 Sullivan, Emily     12 TRS-MR               1:15.10    1:11.42 JO     
                  34.32     1:11.42 (37.10)                                        
 12 Pappalardo, Jacque  11 Tmsuffolk-MR         1:12.91    1:11.46 JO     
                  34.83     1:11.46 (36.63)                                        
 13 Ogisu, Emilie       12 Agua Swim Team-MR    1:11.78    1:11.74 SILV   
                  35.23     1:11.74 (36.51)                                        
 14 Barry, Amanda E     12 Tmsuffolk-MR         1:17.90    1:11.86 SILV   
                  34.45     1:11.86 (37.41)                                        
 15 Theal, Jacqueline   11 Tmsuffolk-MR         1:14.09    1:12.31 SILV   
                  34.59     1:12.31 (37.72)                                        
 16 Delfico, Sydney     12 SMC-MR               1:15.87    1:12.52 SILV   
                  35.62     1:12.52 (36.90)                                        
 17 Gallagher, Megan E  11 Pace-MR              1:12.43    1:12.91 SILV   
                  35.61     1:12.91 (37.30)                                        
 18 Teller, Jacqulyn S  12 Tmsuffolk-MR         1:14.26    1:12.95 SILV   
                  35.38     1:12.95 (37.57)                                        
 19 Rodriguez, Keannie  12 Agua Swim Team-MR    1:12.72    1:13.22 SILV   
                  35.85     1:13.22 (37.37)                                        
 20 Swartwout, Erica    11 Tmsuffolk-MR         1:16.91    1:15.92 SILV   
                  37.47     1:15.92 (38.45)                                        
 21 Mejia, Nicole       11 Tmsuffolk-MR         1:17.30    1:15.96 SILV   
                  37.37     1:15.96 (38.59)                                        
 22 Nierenberg, Amelia  12 Agua Swim Team-MR    1:28.22    1:16.50 SILV   
                  36.61     1:16.50 (39.89)                                        
 23 Hartigan, Colleen   12 SSL-MR               1:19.20    1:16.53 SILV   
                  38.14     1:16.53 (38.39)                                        
 24 McIlhargy, Amanda   12 TRS-MR               1:18.17    1:16.57 SILV   
                  37.72     1:16.57 (38.85)                                        
 25 Stein, Kimmy A      11 SSL-MR               1:21.67    1:17.09 SILV   
                  37.77     1:17.09 (39.32)                                        
 26 Newton, Melanie S   11 Tmsuffolk-MR         1:21.79    1:17.25 SILV   
                  37.48     1:17.25 (39.77)                                        
 27 Hadid, Bana         11 NBS-MR               1:16.77    1:17.27 SILV   
                  37.10     1:17.27 (40.17)                                        
 28 Spor, Casey A       12 Wahoos-MR            1:23.18    1:19.07 SILV   
                  39.14     1:19.07 (39.93)                                        
 29 Noonan, Kristen N   12 Express Swimming-MR  1:23.93    1:21.41 SILV   
                  40.77     1:21.41 (40.64)                                        
 30 Papitto, Erica A    12 Pace-MR              1:20.15    1:21.42 SILV   
                  40.23     1:21.42 (41.19)                                        
 31 Williams, Claire I  11 NBS-MR               1:23.27    1:21.88 SILV   
                  40.67     1:21.88 (41.21)                                        
 32 Kerrich, Zoe        11 Pace-MR              1:22.83    1:22.47 SILV   
 33 Ferguson, Carly     11 Silver Streaks-MR    1:27.97    1:22.72 SILV   
                  40.28     1:22.72 (42.44)                                        
 34 Sess, Danika E      12 Tmsuffolk-MR         1:26.95    1:22.73 SILV   
                  40.45     1:22.73 (42.28)                                        
 35 Snyder, Wendy E     12 Pace-MR              1:25.37    1:22.85 SILV   
                  40.87     1:22.85 (41.98)                                        
 36 Gilhooly, Caroline  11 SSL-MR               1:25.21    1:22.99 SILV   
                  39.90     1:22.99 (43.09)                                        
 37 Longworth, Shannon  11 CFA-MR               1:27.17    1:23.68 SILV   
                  40.10     1:23.68 (43.58)                                        
 38 Rojas, Emma         12 Wahoos-MR            1:24.22    1:23.97 SILV   
 39 Ciliberti, Emily    12 Wahoos-MR            1:29.37    1:24.10 SILV   
                  40.16     1:24.10 (43.94)                                        
 40 Feigin, Amanda M    12 Pace-MR              1:25.82    1:24.37 SILV   
                  40.81     1:24.37 (43.56)                                        
 41 Arroyo, sam R       12 Wahoos-MR            1:37.35    1:24.54 SILV   
                  42.76     1:24.54 (41.78)                                        
 42 Galen, Eve I        11 Agua Swim Team-MR    1:28.21    1:24.57 SILV   
                  41.39     1:24.57 (43.18)                                        
 43 Sussman, Heather    12 TRS-MR               1:25.97    1:25.12        
                  41.58     1:25.12 (43.54)                                        
 44 Leary, Caitlin R    11 SSL-MR               1:30.37    1:26.40        
                  41.65     1:26.40 (44.75)                                        
 45 Kearns, Bridget M   12 Express Swimming-MR  1:28.08    1:27.69        
                  42.55     1:27.69 (45.14)                                        
 46 Moss, Lucy          11 SMC-MR               1:27.52    1:28.54        
                  42.25     1:28.54 (46.29)                                        
 47 Choi, Hannah J      12 COND-MR              1:40.00    1:31.59        
 48 Bogan, Gretchen L   11 Silver Streaks-MR    1:33.13    1:33.10        
                  44.84     1:33.10 (48.26)                                        
 49 Yu, Crystal         12 TRS-MR               1:38.15    1:33.72        
 50 Kleckner, Sabrina   11 Agua Swim Team-MR    1:42.61    1:35.93        
 51 Filatov, Katherine  11 COND-MR              1:43.37    1:37.69        
 52 Garcia, Jillian E   11 COND-MR              2:20.00    1:40.96        
 53 Prish, Clara A      11 CFA-MR               1:45.44    1:41.67        
 54 Wood, Kate L        11 SSL-MR               1:56.24    1:41.84        
 55 Sickenius, Nicole   11 CFA-MR               1:46.75    1:41.97        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          31.89  T16
          36.59  ZQ
          37.19  JO
          44.29  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR    34.75      34.92 ZQ     
  2 Hovey, Emily K      12 NBS-MR                 36.72      35.30 ZQ     
  3 Craft, Kim J        12 PBAC-MR                35.92      35.91 ZQ     
  4 Doherty, Bridget C  12 Wahoos-MR              36.75      36.36 ZQ     
  5 Fuchs, Amanda B     12 Agua Swim Team-MR      37.45      36.47 ZQ     
  6 Pappalardo, Jacque  11 Tmsuffolk-MR           37.15      37.89 SILV   
  7 Drury, Shannon      11 Tmsuffolk-MR           37.85      37.91 SILV   
  8 Papitto, Erica A    12 Pace-MR                38.89      38.25 SILV   
  9 Swartwout, Erica    11 Tmsuffolk-MR           38.42      38.88 SILV   
 10 Iaconetti, Emma K   12 Pace-MR                38.83      39.12 SILV   
 11 Klein, Emma C       12 Pace-MR                38.93      39.28 SILV   
 12 Khal-Laayoun, Yasm  11 Agua Swim Team-MR      40.30      39.38 SILV   
 13 McGrath, Deirdre R  11 Express Swimming-MR    39.69      39.40 SILV   
 14 Desousa, Dana       11 Tmsuffolk-MR           40.06      39.62 SILV   
 15 Borter, Gabriella   11 Agua Swim Team-MR      39.44      39.72 SILV   
 16 Boriskin, Madison   11 Tmsuffolk-MR           41.22      39.82 SILV   
 17 Bischoff, Melissa   11 Tmsuffolk-MR           40.42      39.96 SILV   
 18 Koch, Julianne T    11 Tmsuffolk-MR           40.54      40.00 SILV   
 19 Brooks, Alexandra   12 TRS-MR                 39.61      40.07 SILV   
 20 Weiner, Jade R      11 Tmsuffolk-MR           39.39      40.34 SILV   
 21 Ferguson, Carly     11 Silver Streaks-MR      41.88      40.39 SILV   
 22 Vani, Jacqueline J  11 Express Swimming-MR    41.01      40.50 SILV   
 23 Stepp-Davis, MaKay  11 NBS-MR                 40.47      40.74 SILV   
 24 Betzios, Alexandra  12 Express Swimming-MR    41.60      40.96 SILV   
 25 Ciliberti, Emily    12 Wahoos-MR              45.03      41.33 SILV   
 26 Sullivan, Emily     12 TRS-MR                 41.27      41.43 SILV   
 27 Newton, Melanie S   11 Tmsuffolk-MR           43.52      41.88 SILV   
 28 Moss, Lucy          11 SMC-MR                 42.53      42.68 SILV   
 29 Nagarajan, Mira     12 Agua Swim Team-MR      45.94      42.70 SILV   
 30 DiFini, Chelsea     12 SMC-MR                 42.71      42.79 SILV   
 31 Marsiello, Lauren   12 Tmsuffolk-MR           43.23      43.26 SILV   
 32 Choi, Hannah J      12 COND-MR                50.22      43.28 SILV   
 33 Rajput, Aikta       11 Tmsuffolk-MR           46.31      43.49 SILV   
 34 Zoine, Jessica M    12 Express Swimming-MR    42.44      43.64 SILV   
 35 Schattschneider, S  12 SMC-MR                 42.53      43.90 SILV   
 36 Kleckner, Sabrina   11 Agua Swim Team-MR      44.92      44.36        
 37 Feighery, Aisling   11 Wahoos-MR              45.41      44.38        
 38 Malamed, Gabbi S    11 Wahoos-MR              46.86      44.76        
 39 Raphael, Laura      12 CFA-MR                 43.53      44.81        
 40 Rojas, Emma         12 Wahoos-MR              48.32      44.86        
 41 Mejia, Nicole       11 Tmsuffolk-MR           45.58      44.98        
 42 Sussman, Heather    12 TRS-MR                 44.80      44.99        
 43 Fain, Rachel A      11 Express Swimming-MR    48.00      45.12        
 44 Gilhooly, Caroline  11 SSL-MR                 48.48      45.34        
 45 Zorek, Sophia A     11 Agua Swim Team-MR      46.85      45.40        
 46 Sickenius, Nicole   11 CFA-MR                 44.55      45.49        
 47 Gross, Sylvanna L   11 SSL-MR                 51.56      45.57        
 48 Miller, Skyler E    11 COND-MR                52.40      46.51        
 49 Scanlon, Madison A  11 SSL-MR                 48.69      47.18        
 50 Thamsen, Kathryn    12 TRS-MR                 47.69      47.47        
 51 Paz, Antonella V    11 COND-MR                46.74      47.85        
 52 Bogan, Gretchen L   11 Silver Streaks-MR      50.95      47.90        
 53 Liddy, Nicole M     12 SSL-MR                 46.92      48.43        
 54 Craft, Sarah N      11 PBAC-MR                48.40      48.80        
 55 Waithe, Danielle    11 Express Swimming-MR    47.31      49.34        
 56 Savage-Gibson, Mar  12 CFA-MR                    NT      51.14        
 57 Longworth, Shannon  11 CFA-MR                 49.95      51.41        
 58 Prish, Clara A      11 CFA-MR                 53.12      51.67        
 -- Arroyo, sam R       12 Wahoos-MR              43.10         DQ        
 -- Garcia, Jillian E   11 COND-MR                59.00         DQ        
 -- Borovoya, Rachel    12 COND-MR                59.41         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:08.89  T16
        1:19.99  ZQ
        1:20.49  JO
        1:34.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Shannon M    12 Big Blue-MR          1:15.76    1:16.03 ZQ     
                  35.96     1:16.03 (40.07)                                        
  2 Barry, Amanda E     12 Tmsuffolk-MR         1:16.37    1:16.17 ZQ     
                  35.82     1:16.17 (40.35)                                        
  3 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR  1:14.68    1:16.51 ZQ     
                  35.71     1:16.51 (40.80)                                        
  4 Craft, Kim J        12 PBAC-MR              1:21.07    1:19.16 ZQ     
                  38.24     1:19.16 (40.92)                                        
  5 Fuchs, Amanda B     12 Agua Swim Team-MR    1:21.46    1:19.98 ZQ     
                  37.71     1:19.98 (42.27)                                        
  6 Desousa, Dana       11 Tmsuffolk-MR         1:29.61    1:23.38 SILV   
                  39.75     1:23.38 (43.63)                                        
  7 Koch, Julianne T    11 Tmsuffolk-MR         1:32.90    1:24.08 SILV   
                  40.54     1:24.08 (43.54)                                        
  8 Swartwout, Erica    11 Tmsuffolk-MR         1:24.86    1:24.10 SILV   
                  39.68     1:24.10 (44.42)                                        
  9 Khal-Laayoun, Yasm  11 Agua Swim Team-MR    1:26.24    1:24.11 SILV   
                  40.37     1:24.11 (43.74)                                        
 10 Borter, Gabriella   11 Agua Swim Team-MR    1:35.77    1:24.91 SILV   
                  40.33     1:24.91 (44.58)                                        
 11 Papitto, Erica A    12 Pace-MR              1:27.50    1:25.16 SILV   
                  40.60     1:25.16 (44.56)                                        
 12 Weiner, Jade R      11 Tmsuffolk-MR         1:24.14    1:25.36 SILV   
                  41.65     1:25.36 (43.71)                                        
 13 McIlhargy, Amanda   12 TRS-MR               1:30.86    1:26.29 SILV   
                  40.29     1:26.29 (46.00)                                        
 14 Brooks, Alexandra   12 TRS-MR               1:26.28    1:26.52 SILV   
                  40.93     1:26.52 (45.59)                                        
 14 Iaconetti, Emma K   12 Pace-MR              1:24.54    1:26.52 SILV   
                  39.64     1:26.52 (46.88)                                        
 16 Jin, Tammy          12 Tmsuffolk-MR         1:30.20    1:26.57 SILV   
                  40.73     1:26.57 (45.84)                                        
 17 McGrath, Deirdre R  11 Express Swimming-MR  1:25.78    1:27.09 SILV   
 18 Bischoff, Melissa   11 Tmsuffolk-MR         1:29.57    1:27.75 SILV   
                  41.31     1:27.75 (46.44)                                        
 19 Stepp-Davis, MaKay  11 NBS-MR               1:27.72    1:27.77 SILV   
                  43.58     1:27.77 (44.19)                                        
 20 Ferguson, Carly     11 Silver Streaks-MR    1:30.21    1:28.81 SILV   
                  42.11     1:28.81 (46.70)                                        
 21 Vani, Jacqueline J  11 Express Swimming-MR  1:30.12    1:29.00 SILV   
                  42.34     1:29.00 (46.66)                                        
 22 McKenzie, Loren A   11 Express Swimming-MR  1:31.09    1:29.50 SILV   
                  41.64     1:29.50 (47.86)                                        
 23 Sullivan, Emily     12 TRS-MR               1:26.79    1:29.65 SILV   
                  42.60     1:29.65 (47.05)                                        
 24 Kerrich, Zoe        11 Pace-MR              1:31.31    1:30.27 SILV   
                  42.32     1:30.27 (47.95)                                        
 25 Damsky, Abby K      12 Agua Swim Team-MR    1:35.10    1:32.25 SILV   
                  43.71     1:32.25 (48.54)                                        
 26 Harris, Lindsay B   12 CFA-MR               1:37.11    1:32.77 SILV   
                  44.75     1:32.77 (48.02)                                        
 27 Feighery, Aisling   11 Wahoos-MR            1:36.05    1:33.93 SILV   
                  44.83     1:33.93 (49.10)                                        
 28 Raphael, Laura      12 CFA-MR               1:34.79    1:33.94 SILV   
                  43.89     1:33.94 (50.05)                                        
 29 Sussman, Heather    12 TRS-MR               1:40.26    1:35.72        
                  47.67     1:35.72 (48.05)                                        
 30 Moss, Lucy          11 SMC-MR               1:35.07    1:35.96        
                  45.84     1:35.96 (50.12)                                        
 31 Zorek, Sophia A     11 Agua Swim Team-MR    1:42.92    1:37.28        
                  45.98     1:37.28 (51.30)                                        
 32 Kleckner, Sabrina   11 Agua Swim Team-MR    1:40.48    1:37.78        
                  46.19     1:37.78 (51.59)                                        
 33 Paz, Antonella V    11 COND-MR              1:41.11    1:38.75        
                  46.15     1:38.75 (52.60)                                        
 34 Malamed, Gabbi S    11 Wahoos-MR            1:38.57    1:38.93        
                  47.23     1:38.93 (51.70)                                        
 35 Scharf, Samantha P  12 Tmsuffolk-MR         1:43.65    1:39.13        
                  47.51     1:39.13 (51.62)                                        
 36 Sickenius, Nicole   11 CFA-MR               1:37.77    1:39.38        
                  46.57     1:39.38 (52.81)                                        
 37 Auty, Danielle      11 Express Swimming-MR  1:51.52    1:39.80        
                  46.24     1:39.80 (53.56)                                        
 38 Canada, Veronica L  11 COND-MR              1:41.64    1:40.61        
                  47.59     1:40.61 (53.02)                                        
 39 Curran, Shannon L   12 COND-MR              1:44.01    1:42.04        
                  47.61     1:42.04 (54.43)                                        
 40 Hodges, Taylor M    12 COND-MR                   NT    1:44.16        
                  47.54     1:44.16 (56.62)                                        
 41 Waithe, Danielle    11 Express Swimming-MR  1:47.70    1:47.95        
                  50.34     1:47.95 (57.61)                                        
 42 Kearns, Bridget M   12 Express Swimming-MR  1:45.93    1:48.00        
                  49.80     1:48.00 (58.20)                                        
 43 Ferreira, Stephani  11 SMC-MR               1:47.23    1:49.56        
                  53.73     1:49.56 (55.83)                                        
 44 Prish, Clara A      11 CFA-MR                    NT    1:56.26        
                  53.34   1:56.26 (1:02.92)                                        
 45 Carey, Helene J     11 COND-MR              1:57.86    1:56.58        
                  55.36   1:56.58 (1:01.22)                                        
 -- Arroyo, sam R       12 Wahoos-MR            1:22.22         DQ        
                  45.11          DQ (53.13)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          27.49  T16
          31.09  ZQ
          31.79  JO
          37.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fuchs, Amanda B     12 Agua Swim Team-MR      29.14      29.57 ZQ     
  2 Craft, Kim J        12 PBAC-MR                31.83      30.65 ZQ     
  3 Klein, Emma C       12 Pace-MR                32.07      30.74 ZQ     
  4 Cirone, Alexandra   12 Agua Swim Team-MR      31.53      30.81 ZQ     
  5 Nierenberg, Amelia  12 Agua Swim Team-MR      31.32      30.98 ZQ     
  6 Bischoff, Melissa   11 Tmsuffolk-MR           31.50      30.99 ZQ     
  7 Lydon, Breann N     12 Tmsuffolk-MR           31.89      31.30 JO     
  8 Koch, Julianne T    11 Tmsuffolk-MR           32.26      31.35 JO     
  9 Barry, Amanda E     12 Tmsuffolk-MR           32.88      31.63 JO     
 10 Schattschneider, S  12 SMC-MR                 31.15      31.73 JO     
 10 Weiner, Jade R      11 Tmsuffolk-MR           32.51      31.73 JO     
 12 McIlhargy, Amanda   12 TRS-MR                 31.63      31.92 SILV   
 13 Cuiffo, Andie M     12 Tmsuffolk-MR           32.60      32.42 SILV   
 14 Delfico, Sydney     12 SMC-MR                 33.65      32.55 SILV   
 15 Betzios, Alexandra  12 Express Swimming-MR    35.46      33.06 SILV   
 16 Gallagher, Megan E  11 Pace-MR                33.91      33.11 SILV   
 17 Skoko, Nina A       12 Pace-MR                33.40      33.35 SILV   
 18 Zoine, Jessica M    12 Express Swimming-MR    33.09      33.40 SILV   
 19 Marsiello, Lauren   12 Tmsuffolk-MR           32.65      33.60 SILV   
 20 Fain, Rachel A      11 Express Swimming-MR    32.98      33.64 SILV   
 21 Frankel, Gabby S    12 Tmsuffolk-MR           34.28      33.77 SILV   
 22 Pena E., Jarleen B  12 Agua Swim Team-MR      33.47      34.28 SILV   
 23 Theal, Jacqueline   11 Tmsuffolk-MR           34.92      34.55 SILV   
 24 Desousa, Dana       11 Tmsuffolk-MR           35.54      34.57 SILV   
 25 Scharf, Samantha P  12 Tmsuffolk-MR           40.11      34.62 SILV   
 26 Borter, Gabriella   11 Agua Swim Team-MR      35.66      35.09 SILV   
 27 Boriskin, Madison   11 Tmsuffolk-MR           36.40      35.15 SILV   
 28 Mejia, Nicole       11 Tmsuffolk-MR           37.47      35.19 SILV   
 29 Troiano, Morgan K   11 Tmsuffolk-MR           35.98      36.20 SILV   
 30 Feigin, Amanda M    12 Pace-MR                39.12      36.21 SILV   
 31 Snyder, Wendy E     12 Pace-MR                38.09      36.24 SILV   
 32 Hartigan, Colleen   12 SSL-MR                 37.01      36.69 SILV   
 33 Craft, Sarah N      11 PBAC-MR                35.78      36.98 SILV   
 34 Spor, Casey A       12 Wahoos-MR              40.47      37.13 SILV   
 35 Kerrich, Zoe        11 Pace-MR                38.12      37.36        
 35 Stein, Kimmy A      11 SSL-MR                 39.65      37.36        
 37 Yu, Crystal         12 TRS-MR                 38.16      37.44        
 38 Nagarajan, Mira     12 Agua Swim Team-MR      42.53      37.48        
 39 Thamsen, Kathryn    12 TRS-MR                 38.16      37.59        
 40 Arroyo, sam R       12 Wahoos-MR              37.10      37.85        
 41 Raphael, Laura      12 CFA-MR                 38.48      38.11        
 42 Damsky, Abby K      12 Agua Swim Team-MR      42.07      38.13        
 43 Katz, Rebecca       12 Tmsuffolk-MR           37.61      38.66        
 44 Williams, Claire I  11 NBS-MR                 45.90      38.71        
 45 DiFini, Chelsea     12 SMC-MR                 38.63      38.84        
 46 Savage-Gibson, Mar  12 CFA-MR                 52.58      38.98        
 47 Scanlon, Madison A  11 SSL-MR                 41.14      39.22        
 48 Kearns, Bridget M   12 Express Swimming-MR    39.82      40.23        
 49 Feighery, Aisling   11 Wahoos-MR              43.68      40.41        
 50 Liddy, Nicole M     12 SSL-MR                 42.58      40.80        
 51 Sess, Danika E      12 Tmsuffolk-MR           41.88      41.07        
 52 Rajput, Aikta       11 Tmsuffolk-MR           47.49      41.20        
 53 Malamed, Gabbi S    11 Wahoos-MR              45.48      42.84        
 54 Miller, Skyler E    11 COND-MR                45.00      46.23        
 55 Borovoya, Rachel    12 COND-MR                50.00      46.56        
 56 Paz, Antonella V    11 COND-MR                47.98      46.62        
 57 Waithe, Danielle    11 Express Swimming-MR    48.73      48.39        
 58 Filatov, Katherine  11 COND-MR                55.00      50.34        
 -- Wood, Kate L        11 SSL-MR                 48.11         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:00.39  T16
        1:10.99  ZQ
        1:12.39  JO
        1:29.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rodriguez, Nicole   12 Agua Swim Team-MR    1:03.28    1:03.14 ZQ     
                  30.10     1:03.14 (33.04)                                        
  2 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR  1:06.42    1:07.77 ZQ     
                  31.60     1:07.77 (36.17)                                        
  3 Weiner, Jade R      11 Tmsuffolk-MR         1:10.93    1:08.96 ZQ     
                  32.89     1:08.96 (36.07)                                        
  4 Barry, Amanda E     12 Tmsuffolk-MR         1:12.30    1:09.79 ZQ     
                  32.01     1:09.79 (37.78)                                        
  5 Lydon, Breann N     12 Tmsuffolk-MR         1:13.09    1:10.04 ZQ     
                  31.32     1:10.04 (38.72)                                        
  6 McIlhargy, Amanda   12 TRS-MR               1:11.57    1:10.95 ZQ     
                  32.64     1:10.95 (38.31)                                        
  7 Nierenberg, Amelia  12 Agua Swim Team-MR    1:13.29    1:11.25 JO     
                  33.12     1:11.25 (38.13)                                        
  8 Schattschneider, S  12 SMC-MR               1:10.52    1:11.27 JO     
                  32.84     1:11.27 (38.43)                                        
  9 Drury, Shannon      11 Tmsuffolk-MR         1:12.57    1:11.51 JO     
                  33.78     1:11.51 (37.73)                                        
 10 Marsiello, Lauren   12 Tmsuffolk-MR         1:13.63    1:14.46 SILV   
                  34.11     1:14.46 (40.35)                                        
 11 Teller, Jacqulyn S  12 Tmsuffolk-MR         1:21.22    1:15.45 SILV   
                  33.71     1:15.45 (41.74)                                        
 12 Theal, Jacqueline   11 Tmsuffolk-MR         1:20.71    1:16.82 SILV   
                  35.14     1:16.82 (41.68)                                        
 13 Zoine, Jessica M    12 Express Swimming-MR  1:19.85    1:18.03 SILV   
                  36.70     1:18.03 (41.33)                                        
 14 Walsh, Shannon M    12 Big Blue-MR          1:17.61    1:18.56 SILV   
                  35.70     1:18.56 (42.86)                                        
 15 Hadid, Bana         11 NBS-MR               1:20.00    1:19.12 SILV   
                  35.94     1:19.12 (43.18)                                        
 16 Rojas, Emma         12 Wahoos-MR            1:25.08    1:20.81 SILV   
                  38.81     1:20.81 (42.00)                                        
 17 Khal-Laayoun, Yasm  11 Agua Swim Team-MR    1:24.68    1:21.07 SILV   
                  38.31     1:21.07 (42.76)                                        
 18 Fain, Rachel A      11 Express Swimming-MR  1:20.33    1:22.33 SILV   
                  37.28     1:22.33 (45.05)                                        
 19 Troiano, Morgan K   11 Tmsuffolk-MR         1:25.32    1:22.36 SILV   
                  38.86     1:22.36 (43.50)                                        
 20 Rodriguez, Keannie  12 Agua Swim Team-MR    1:24.75    1:23.06 SILV   
                  38.43     1:23.06 (44.63)                                        
 21 Katz, Rebecca       12 Tmsuffolk-MR         1:31.27    1:24.57 SILV   
                  40.16     1:24.57 (44.41)                                        
 22 Noonan, Kristen N   12 Express Swimming-MR  1:31.03    1:24.62 SILV   
                  40.59     1:24.62 (44.03)                                        
 23 Hartigan, Colleen   12 SSL-MR               1:15.01    1:25.34 SILV   
                  40.16     1:25.34 (45.18)                                        
 24 Spor, Casey A       12 Wahoos-MR            1:19.32    1:25.67 SILV   
                  39.71     1:25.67 (45.96)                                        
 25 Yu, Crystal         12 TRS-MR               1:29.06    1:26.13 SILV   
                  38.39     1:26.13 (47.74)                                        
 26 Scanlon, Madison A  11 SSL-MR               1:29.88    1:28.41 SILV   
                  40.77     1:28.41 (47.64)                                        
 27 Damsky, Abby K      12 Agua Swim Team-MR    1:31.47    1:32.41        
                  40.77     1:32.41 (51.64)                                        
 28 Bogan, Gretchen L   11 Silver Streaks-MR    1:33.64    1:33.97        
                  42.25     1:33.97 (51.72)                                        
 29 Williams, Claire I  11 NBS-MR               1:46.70    1:34.25        
                  41.94     1:34.25 (52.31)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:02.19  T16
        1:10.69  ZQ
        1:11.49  JO
        1:21.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lydon, Breann N     12 Tmsuffolk-MR         1:09.39    1:06.72 ZQ     
                  30.34     1:06.72 (36.38)                                        
  2 Doherty, Bridget C  12 Wahoos-MR            1:11.31    1:07.55 ZQ     
                  31.95     1:07.55 (35.60)                                        
  3 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR  1:07.15    1:08.47 ZQ     
                  32.21     1:08.47 (36.26)                                        
  4 Fuchs, Amanda B     12 Agua Swim Team-MR    1:11.81    1:08.86 ZQ     
                  30.71     1:08.86 (38.15)                                        
  5 Weiner, Sierra T    11 Tmsuffolk-MR         1:10.99    1:09.00 ZQ     
                  31.95     1:09.00 (37.05)                                        
  6 Cirone, Alexandra   12 Agua Swim Team-MR    1:13.33    1:09.46 ZQ     
                  32.70     1:09.46 (36.76)                                        
  7 Teller, Jacqulyn S  12 Tmsuffolk-MR         1:17.11    1:09.73 ZQ     
                  33.85     1:09.73 (35.88)                                        
  8 Drury, Shannon      11 Tmsuffolk-MR         1:11.52    1:09.89 ZQ     
                  32.15     1:09.89 (37.74)                                        
  9 Koch, Julianne T    11 Tmsuffolk-MR         1:11.20    1:10.09 ZQ     
                  32.64     1:10.09 (37.45)                                        
 10 Barry, Amanda E     12 Tmsuffolk-MR         1:11.76    1:10.12 ZQ     
                  33.16     1:10.12 (36.96)                                        
 11 Rodriguez, Keannie  12 Agua Swim Team-MR    1:14.15    1:10.60 ZQ     
                  33.30     1:10.60 (37.30)                                        
 12 Pappalardo, Jacque  11 Tmsuffolk-MR         1:19.78    1:10.82 JO     
                  33.60     1:10.82 (37.22)                                        
 13 Craft, Kim J        12 PBAC-MR              1:12.19    1:11.14 JO     
                  33.50     1:11.14 (37.64)                                        
 14 Klein, Emma C       12 Pace-MR              1:10.70    1:11.15 JO     
                  33.10     1:11.15 (38.05)                                        
 15 Weiner, Jade R      11 Tmsuffolk-MR         1:13.23    1:11.68 SILV   
                  32.85     1:11.68 (38.83)                                        
 16 Walsh, Shannon M    12 Big Blue-MR          1:12.36    1:11.69 SILV   
                  33.79     1:11.69 (37.90)                                        
 17 Delfico, Sydney     12 SMC-MR               1:15.91    1:12.42 SILV   
                  33.14     1:12.42 (39.28)                                        
 18 Pena E., Jarleen B  12 Agua Swim Team-MR    1:25.63    1:12.77 SILV   
                  34.47     1:12.77 (38.30)                                        
 19 Skoko, Nina A       12 Pace-MR              1:14.19    1:12.87 SILV   
                  32.42     1:12.87 (40.45)                                        
 20 Cuiffo, Andie M     12 Tmsuffolk-MR         1:12.17    1:13.76 SILV   
                  33.40     1:13.76 (40.36)                                        
 21 Gallagher, Megan E  11 Pace-MR              1:14.41    1:13.78 SILV   
                  34.12     1:13.78 (39.66)                                        
 22 Ogisu, Emilie       12 Agua Swim Team-MR    1:14.62    1:13.94 SILV   
                  33.53     1:13.94 (40.41)                                        
 23 Hodder, Chandler R  12 COND-MR              1:12.23    1:13.95 SILV   
                  33.66     1:13.95 (40.29)                                        
 24 Bischoff, Melissa   11 Tmsuffolk-MR         1:12.85    1:14.12 SILV   
                  33.73     1:14.12 (40.39)                                        
 25 Desousa, Dana       11 Tmsuffolk-MR         1:16.49    1:14.31 SILV   
                  34.98     1:14.31 (39.33)                                        
 26 Frankel, Gabby S    12 Tmsuffolk-MR         1:16.45    1:14.67 SILV   
                  33.27     1:14.67 (41.40)                                        
 27 Sullivan, Emily     12 TRS-MR               1:16.09    1:15.34 SILV   
                  33.42     1:15.34 (41.92)                                        
 28 Marsiello, Lauren   12 Tmsuffolk-MR         1:17.86    1:15.47 SILV   
                  34.47     1:15.47 (41.00)                                        
 29 Borter, Gabriella   11 Agua Swim Team-MR    1:23.93    1:15.79 SILV   
                  34.97     1:15.79 (40.82)                                        
 30 Boriskin, Madison   11 Tmsuffolk-MR         1:18.67    1:15.81 SILV   
                  35.22     1:15.81 (40.59)                                        
 31 Iaconetti, Emma K   12 Pace-MR              1:15.99    1:16.10 SILV   
                  34.54     1:16.10 (41.56)                                        
 32 Hartigan, Colleen   12 SSL-MR               1:14.01    1:16.14 SILV   
                  36.91     1:16.14 (39.23)                                        
 33 Swartwout, Erica    11 Tmsuffolk-MR         1:17.71    1:16.28 SILV   
 34 Khal-Laayoun, Yasm  11 Agua Swim Team-MR    1:27.50    1:16.33 SILV   
                  35.11     1:16.33 (41.22)                                        
 35 Brooks, Alexandra   12 TRS-MR               1:16.62    1:17.20 SILV   
                  36.76     1:17.20 (40.44)                                        
 36 Troiano, Morgan K   11 Tmsuffolk-MR         1:21.09    1:17.61 SILV   
                  37.18     1:17.61 (40.43)                                        
 37 Papitto, Erica A    12 Pace-MR              1:17.70    1:18.92 SILV   
                  38.47     1:18.92 (40.45)                                        
 37 Newton, Melanie S   11 Tmsuffolk-MR         1:22.20    1:18.92 SILV   
 39 Ferguson, Carly     11 Silver Streaks-MR    1:20.27    1:19.21 SILV   
                  37.15     1:19.21 (42.06)                                        
 40 Jin, Tammy          12 Tmsuffolk-MR         1:34.90    1:19.44 SILV   
                  39.02     1:19.44 (40.42)                                        
 41 Mejia, Nicole       11 Tmsuffolk-MR         1:22.16    1:19.78 SILV   
                  35.88     1:19.78 (43.90)                                        
 42 Snyder, Wendy E     12 Pace-MR              1:20.15    1:19.92 SILV   
                  39.21     1:19.92 (40.71)                                        
 43 Damsky, Abby K      12 Agua Swim Team-MR    1:26.59    1:19.99 SILV   
                  36.73     1:19.99 (43.26)                                        
 44 McGrath, Deirdre R  11 Express Swimming-MR  1:22.56    1:20.34 SILV   
                  39.80     1:20.34 (40.54)                                        
 45 Stein, Kimmy A      11 SSL-MR               1:23.47    1:20.69 SILV   
                  37.66     1:20.69 (43.03)                                        
 46 Moss, Lucy          11 SMC-MR               1:22.78    1:20.81 SILV   
                  37.33     1:20.81 (43.48)                                        
 47 Vani, Jacqueline J  11 Express Swimming-MR  1:22.61    1:21.91        
                  40.44     1:21.91 (41.47)                                        
 48 Ciliberti, Emily    12 Wahoos-MR            1:29.37    1:22.33        
                  39.71     1:22.33 (42.62)                                        
 49 Galen, Eve I        11 Agua Swim Team-MR    1:34.39    1:22.76        
                  39.27     1:22.76 (43.49)                                        
 50 Spor, Casey A       12 Wahoos-MR            1:29.30    1:23.71        
                  38.24     1:23.71 (45.47)                                        
 51 Harris, Lindsay B   12 CFA-MR               1:27.34    1:24.41        
                  42.03     1:24.41 (42.38)                                        
 52 Gilhooly, Caroline  11 SSL-MR               1:27.75    1:24.85        
                  38.70     1:24.85 (46.15)                                        
 53 Noonan, Kristen N   12 Express Swimming-MR  1:25.34    1:25.02        
                  37.58     1:25.02 (47.44)                                        
 54 Rajput, Aikta       11 Tmsuffolk-MR         1:33.47    1:25.27        
                  40.39     1:25.27 (44.88)                                        
 55 Feighery, Aisling   11 Wahoos-MR            1:30.09    1:25.36        
                  39.98     1:25.36 (45.38)                                        
 56 Thamsen, Kathryn    12 TRS-MR               1:44.12    1:27.04        
                  41.41     1:27.04 (45.63)                                        
 57 Liddy, Nicole M     12 SSL-MR               1:27.32    1:27.12        
                  40.62     1:27.12 (46.50)                                        
 58 Kearns, Bridget M   12 Express Swimming-MR  1:28.94    1:27.17        
                  40.46     1:27.17 (46.71)                                        
 59 Andreozzi, Daniell  11 Pace-MR              1:28.81    1:27.66        
                  42.07     1:27.66 (45.59)                                        
 60 Choi, Hannah J      12 COND-MR              1:37.78    1:27.78        
                  41.98     1:27.78 (45.80)                                        
 61 Canada, Veronica L  11 COND-MR              1:31.86    1:27.87        
                  41.02     1:27.87 (46.85)                                        
 62 Sess, Danika E      12 Tmsuffolk-MR         1:29.54    1:27.92        
                  40.45     1:27.92 (47.47)                                        
 63 Byrne, Theresa A    11 Agua Swim Team-MR    1:44.28    1:27.94        
                  41.24     1:27.94 (46.70)                                        
 64 Longworth, Shannon  11 CFA-MR                    NT    1:28.44        
                  38.56     1:28.44 (49.88)                                        
 65 Kleckner, Sabrina   11 Agua Swim Team-MR    1:30.20    1:28.87        
                  45.04     1:28.87 (43.83)                                        
 65 Baione, Rachel E    11 Big Blue-MR          1:23.89    1:28.87        
                  41.57     1:28.87 (47.30)                                        
 67 Craft, Sarah N      11 PBAC-MR              1:26.53    1:29.56        
                  39.56     1:29.56 (50.00)                                        
 68 Curran, Shannon L   12 COND-MR              1:34.07    1:29.88        
                  43.11     1:29.88 (46.77)                                        
 69 Sickenius, Nicole   11 CFA-MR               1:35.93    1:31.75        
                  44.79     1:31.75 (46.96)                                        
 70 Malamed, Gabbi S    11 Wahoos-MR            1:37.78    1:33.08        
 71 Ferreira, Stephani  11 SMC-MR               1:36.42    1:36.78        
                  46.83     1:36.78 (49.95)                                        
 72 Miller, Skyler E    11 COND-MR              1:55.00    1:37.35        
                  48.21     1:37.35 (49.14)                                        
 73 Waithe, Danielle    11 Express Swimming-MR  1:37.90    1:38.39        
                  46.10     1:38.39 (52.29)                                        
 74 Wood, Kate L        11 SSL-MR               1:46.34    1:50.31        
                  50.07   1:50.31 (1:00.24)                                        
 -- Raphael, Laura      12 CFA-MR               1:27.38         DQ        
                  40.65          DQ (45.72)                                        
 -- Townsend, Megan C   12 COND-MR              1:57.57         DQ        
                1:06.40          DQ (59.35)                                        
 -- Filatov, Katherine  11 COND-MR              2:00.00         DQ        
                  48.26          DQ (59.53)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:13.09  T16
        2:29.69  ZQ
        2:32.29  JO
        2:54.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR  2:20.87    2:20.53 ZQ     
                  31.06     1:07.89 (36.83)     1:48.81 (40.92)     2:20.53 (31.72)
  2 Rodriguez, Nicole   12 Agua Swim Team-MR    2:22.60    2:23.13 ZQ     
                  30.34     1:06.05 (35.71)     1:50.94 (44.89)     2:23.13 (32.19)
  3 Doherty, Bridget C  12 Wahoos-MR            2:28.66    2:24.11 ZQ     
                  32.17     1:08.43 (36.26)     1:52.29 (43.86)     2:24.11 (31.82)
  4 Lydon, Breann N     12 Tmsuffolk-MR         2:27.25    2:25.13 ZQ     
                  31.77     1:08.37 (36.60)     1:51.96 (43.59)     2:25.13 (33.17)
  5 Weiner, Sierra T    11 Tmsuffolk-MR         2:28.36    2:27.61 ZQ     
                  32.14     1:09.69 (37.55)     1:53.67 (43.98)     2:27.61 (33.94)
  6 Teller, Jacqulyn S  12 Tmsuffolk-MR         2:33.72    2:29.86 JO     
                  33.04     1:11.54 (38.50)     1:55.37 (43.83)     2:29.86 (34.49)
  7 Weiner, Jade R      11 Tmsuffolk-MR         2:34.83    2:30.97 JO     
                  32.56     1:11.87 (39.31)     1:56.87 (45.00)     2:30.97 (34.10)
  8 McIlhargy, Amanda   12 TRS-MR               2:35.10    2:33.64 SILV   
                  32.78     1:13.21 (40.43)     2:00.62 (47.41)     2:33.64 (33.02)
  9 Ogisu, Emilie       12 Agua Swim Team-MR    2:33.51    2:33.76 SILV   
                  34.48     1:12.61 (38.13)     2:00.39 (47.78)     2:33.76 (33.37)
 10 Pena E., Jarleen B  12 Agua Swim Team-MR    2:37.84    2:35.84 SILV   
                  35.19     1:15.74 (40.55)     2:00.84 (45.10)     2:35.84 (35.00)
 11 Hartigan, Colleen   12 SSL-MR               2:43.01    2:36.90 SILV   
                  37.90     1:17.19 (39.29)     2:02.27 (45.08)     2:36.90 (34.63)
 12 Cuiffo, Andie M     12 Tmsuffolk-MR         2:37.03    2:36.93 SILV   
                  33.26                             2:01.93 ( )     2:36.93 (35.00)
 13 Schattschneider, S  12 SMC-MR               2:43.31    2:38.57 SILV   
                  32.72     1:10.52 (37.80)     2:01.94 (51.42)     2:38.57 (36.63)
 14 Rodriguez, Keannie  12 Agua Swim Team-MR    2:34.59    2:39.62 SILV   
                  35.60     1:17.38 (41.78)     2:04.13 (46.75)     2:39.62 (35.49)
 15 Khal-Laayoun, Yasm  11 Agua Swim Team-MR    2:48.16    2:39.80 SILV   
                  35.50     1:16.42 (40.92)     2:02.87 (46.45)     2:39.80 (36.93)
 16 Brooks, Alexandra   12 TRS-MR               2:41.20    2:41.65 SILV   
                  37.58     1:18.32 (40.74)     2:06.31 (47.99)     2:41.65 (35.34)
 17 Sullivan, Emily     12 TRS-MR               2:44.34    2:43.93 SILV   
                  36.02     1:15.10 (39.08)     2:05.13 (50.03)     2:43.93 (38.80)
 18 Frankel, Gabby S    12 Tmsuffolk-MR         2:42.21    2:44.15 SILV   
                  35.18     1:14.82 (39.64)     2:08.27 (53.45)     2:44.15 (35.88)
 19 Troiano, Morgan K   11 Tmsuffolk-MR         2:52.76    2:44.41 SILV   
                  37.47     1:20.10 (42.63)     2:07.59 (47.49)     2:44.41 (36.82)
 20 Nagarajan, Mira     12 Agua Swim Team-MR    3:03.71    2:47.73 SILV   
                  38.47     1:21.22 (42.75)     2:12.17 (50.95)     2:47.73 (35.56)
 21 Hadid, Bana         11 NBS-MR               2:52.05    2:48.35 SILV   
                  36.30     1:14.80 (38.50)     2:10.08 (55.28)     2:48.35 (38.27)
 22 Ferguson, Carly     11 Silver Streaks-MR    2:56.37    2:49.87 SILV   
                  37.32     1:20.58 (43.26)     2:10.62 (50.04)     2:49.87 (39.25)
 23 Snyder, Wendy E     12 Pace-MR              2:57.95    2:50.02 SILV   
                  39.09     1:24.79 (45.70)     2:12.71 (47.92)     2:50.02 (37.31)
 24 Iaconetti, Emma K   12 Pace-MR              2:52.14    2:50.71 SILV   
                  34.60     1:16.34 (41.74)     2:06.23 (49.89)     2:50.71 (44.48)
 25 McGrath, Deirdre R  11 Express Swimming-MR  2:54.89    2:52.89 SILV   
                  40.91     1:26.46 (45.55)     2:13.62 (47.16)     2:52.89 (39.27)
 26 Vani, Jacqueline J  11 Express Swimming-MR  2:58.48    2:54.83        
                  40.75     1:25.93 (45.18)     2:13.89 (47.96)     2:54.83 (40.94)
 27 Damsky, Abby K      12 Agua Swim Team-MR    2:50.71    2:56.97        
                  40.10     1:25.53 (45.43)     2:18.04 (52.51)     2:56.97 (38.93)
 28 Noonan, Kristen N   12 Express Swimming-MR  3:01.84    2:57.27        
                  39.35     1:23.64 (44.29)     2:17.15 (53.51)     2:57.27 (40.12)
 29 Scharf, Samantha P  12 Tmsuffolk-MR         3:05.03    2:58.20        
                  37.61     1:23.19 (45.58)     2:19.14 (55.95)     2:58.20 (39.06)
 30 Leary, Caitlin R    11 SSL-MR               3:21.52    2:58.39        
                  41.23     1:25.87 (44.64)     2:15.60 (49.73)     2:58.39 (42.79)
 31 Katz, Rebecca       12 Tmsuffolk-MR         3:00.57    2:59.51        
                  39.16     1:24.83 (45.67)     2:19.75 (54.92)     2:59.51 (39.76)
 32 Stepp-Davis, MaKay  11 NBS-MR               3:13.52    3:01.24        
                  42.85     1:30.43 (47.58)     2:18.21 (47.78)     3:01.24 (43.03)
 33 Galen, Eve I        11 Agua Swim Team-MR    3:03.96    3:01.31        
                  43.03     1:27.94 (44.91)     2:18.31 (50.37)     3:01.31 (43.00)
 34 Gilhooly, Caroline  11 SSL-MR               3:11.52    3:02.41        
                  42.24     1:27.09 (44.85)     2:20.34 (53.25)     3:02.41 (42.07)
 35 Gross, Sylvanna L   11 SSL-MR               3:27.36    3:16.61        
                  45.89     1:36.68 (50.79)     2:32.43 (55.75)     3:16.61 (44.18)
 36 Kleckner, Sabrina   11 Agua Swim Team-MR    3:12.00    3:17.82        
                                1:38.86 ( )     2:32.38 (53.52)     3:17.82 (45.44)
 37 Zorek, Sophia A     11 Agua Swim Team-MR    3:32.45    3:18.68        
                  50.68     1:39.31 (48.63)     2:34.05 (54.74)     3:18.68 (44.63)
 -- Sussman, Heather    12 TRS-MR               2:56.16         DQ        
                  38.88     1:23.69 (44.81)     2:20.24 (56.55)          DQ (38.60)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          24.19  T16
          26.79  ZQ
          26.99  JO
          30.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Russell, Clara J    13 Tmsuffolk-MR           25.89      25.77 ZQ     
  2 Koch, Carolyn A     14 Tmsuffolk-MR           26.00      26.07 ZQ     
  3 Anastasiou, Elle J  13 Pace-MR                26.18      26.41 ZQ     
  4 Bormann, Kristen E  14 Tmsuffolk-MR           27.16      26.50 ZQ     
  4 Hirsch, Jenna       14 TRS-MR                 26.71      26.50 ZQ     
  6 Miller, Nikki F     14 Silver Streaks-MR      26.86      26.81 JO     
  6 Barcklow, Gabriell  13 Express Swimming-MR    27.05      26.81 JO     
  8 Dunaisky, Rachel I  14 Tmsuffolk-MR           27.11      26.89 JO     
  9 Hanss, Katie E      13 Agua Swim Team-MR      26.74      26.90 JO     
 10 Lee, Abigail C      13 Agua Swim Team-MR      26.25      26.96 JO     
 11 Doh, Karen D        14 Pace-MR                27.58      27.07 SILV   
 12 Raccioppi, Paige    13 TRS-MR                 26.45      27.15 SILV   
 13 Morris, Cara K      14 COND-MR                26.80      27.39 SILV   
 14 Baraban, Allyson B  14 Tmsuffolk-MR           27.92      27.43 SILV   
 15 Nunez, Ana          14 Agua Swim Team-MR      27.39      27.50 SILV   
 16 Rodriguez, Natalie  13 Agua Swim Team-MR      27.08      27.57 SILV   
 17 Toth, Kayleigh T    13 Tmsuffolk-MR           27.53      27.72 SILV   
 18 Manning, Colleen P  14 Tmsuffolk-MR           28.10      27.97 SILV   
 19 Boumis, Alexia      13 Pace-MR                27.35      28.01 SILV   
 20 Cohen, Gennie A     13 Tmsuffolk-MR           28.38      28.34 SILV   
 21 Swartwout, Christi  14 Tmsuffolk-MR           28.78      28.44 SILV   
 22 Augustinos, Laura   13 Pace-MR                28.60      28.63 SILV   
 23 Destefano, Tori L   14 Express Swimming-MR    29.50      28.94 SILV   
 24 Lindahl, Stephanie  14 Express Swimming-MR    28.22      28.99 SILV   
 25 Im, Gabi            13 TRS-MR                 29.02      29.08 SILV   
 25 Omary, Natalie M    14 Agua Swim Team-MR      28.48      29.08 SILV   
 27 Chu, Megan          13 SMC-MR                 29.88      29.11 SILV   
 28 Flynn, Imani        13 Tmsuffolk-MR           29.08      29.14 SILV   
 29 Svensson, Polina W  13 COND-MR                28.72      29.20 SILV   
 30 Carlucci, Brannan   14 COND-MR                28.69      29.40 SILV   
 31 Daly, Lauren B      13 PBAC-MR                28.37      29.51 SILV   
 32 Zoine, Jackie T     14 Express Swimming-MR    29.29      29.53 SILV   
 33 Wong, Kristi        13 Silver Streaks-MR      29.13      29.56 SILV   
 34 Ferguson, Mara H    14 Silver Streaks-MR      28.69      29.69 SILV   
 35 Graves, Meg S       14 Pace-MR                29.31      29.79 SILV   
 36 Liebergall, Julia   14 SSL-MR                 30.04      30.14 SILV   
 37 Burke, Katja        14 SSL-MR                 30.19      30.17 SILV   
 38 Fried, Tori E       13 CFA-MR                 30.82      30.23        
 39 Dans, Miesha K      14 Express Swimming-MR    29.67      30.29        
 40 Gallagher, Molly A  13 Pace-MR                29.88      30.57        
 41 Kearns, Emily R     14 Express Swimming-MR    31.79      30.67        
 42 Janos, Valerie J    14 Pace-MR                30.80      31.40        
 43 Tashoff, Emma       14 Silver Streaks-MR      30.94      31.50        
 44 Bernstein, Olive E  13 COND-MR                31.48      31.63        
 45 Pillsbury, Anne M   14 CFA-MR                 30.06      32.02        
 46 DeSimone, Julie N   13 COND-MR                32.97      32.04        
 47 Ryan, Erica N       14 Tmsuffolk-MR           31.19      32.19        
 48 Kralstein, Carsen   13 Tmsuffolk-MR           33.10      32.64        
 49 Tamburro, Taylor M  14 SSL-MR                 35.62      32.73        
 50 DeSimone, Jackie M  13 COND-MR                34.05      33.74        
 51 Gavras, Emily I     13 Tmsuffolk-MR           33.22      33.75        
 52 Stern, Elizabeth    13 COND-MR                37.91      38.06        
 53 Mathur, Natasha C   13 Silver Streaks-MR      46.29      46.47        
 54 Williams, Rachel K  13 NBS-MR                 59.50    1:00.33        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          52.29  T16
          58.19  ZQ
          58.49  JO
        1:06.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Koch, Carolyn A     14 Tmsuffolk-MR           56.94      56.32 ZQ     
                  27.38       56.32 (28.94)                                        
  2 Hirsch, Jenna       14 TRS-MR                 57.85      57.60 ZQ     
                  27.53       57.60 (30.07)                                        
  3 Raccioppi, Paige    13 TRS-MR                 57.17      57.75 ZQ     
                  28.20       57.75 (29.55)                                        
  4 Bormann, Kristen E  14 Tmsuffolk-MR           58.25      58.00 ZQ     
                  27.61       58.00 (30.39)                                        
  5 Nunez, Ana          14 Agua Swim Team-MR      59.17      58.13 ZQ     
                  28.60       58.13 (29.53)                                        
  6 Lee, Abigail C      13 Agua Swim Team-MR      57.86      58.23 JO     
                  27.80       58.23 (30.43)                                        
  7 Russell, Clara J    13 Tmsuffolk-MR           57.75      58.37 JO     
                  27.99       58.37 (30.38)                                        
  8 Rodriguez, Natalie  13 Agua Swim Team-MR      58.62      58.87 SILV   
                  28.35       58.87 (30.52)                                        
  9 Kuo, Jacqueline     13 Agua Swim Team-MR      59.66      59.43 SILV   
                  28.64       59.43 (30.79)                                        
 10 Anastasiou, Elle J  13 Pace-MR                58.16      59.55 SILV   
                  28.66       59.55 (30.89)                                        
 11 Toth, Kayleigh T    13 Tmsuffolk-MR           58.92      59.71 SILV   
                  28.70       59.71 (31.01)                                        
 12 Barcklow, Gabriell  13 Express Swimming-MR    58.58      59.78 SILV   
                  28.63       59.78 (31.15)                                        
 13 Dunaisky, Rachel I  14 Tmsuffolk-MR         1:00.40      59.83 SILV   
                  28.93       59.83 (30.90)                                        
 14 Francis, Casey L    13 Express Swimming-MR    59.72      59.89 SILV   
                  29.32       59.89 (30.57)                                        
 15 Baraban, Allyson B  14 Tmsuffolk-MR         1:00.31    1:00.07 SILV   
                  28.93     1:00.07 (31.14)                                        
 16 Manning, Colleen P  14 Tmsuffolk-MR         1:00.71    1:00.22 SILV   
                  29.39     1:00.22 (30.83)                                        
 17 Miller, Nikki F     14 Silver Streaks-MR      59.89    1:00.35 SILV   
                  28.91     1:00.35 (31.44)                                        
 18 Omary, Natalie M    14 Agua Swim Team-MR    1:02.45    1:00.40 SILV   
                  29.33     1:00.40 (31.07)                                        
 19 Morris, Cara K      14 COND-MR              1:00.22    1:01.06 SILV   
                  29.29     1:01.06 (31.77)                                        
 20 Swartwout, Christi  14 Tmsuffolk-MR         1:02.14    1:01.34 SILV   
                  29.77     1:01.34 (31.57)                                        
 21 Boumis, Alexia      13 Pace-MR              1:00.85    1:01.48 SILV   
                  29.53     1:01.48 (31.95)                                        
 22 Cohen, Gennie A     13 Tmsuffolk-MR         1:02.07    1:01.92 SILV   
                  29.74     1:01.92 (32.18)                                        
 23 Im, Gabi            13 TRS-MR               1:02.97    1:02.25 SILV   
                  30.34     1:02.25 (31.91)                                        
 24 Holmes, Lindsie     14 TRS-MR               1:02.29    1:02.35 SILV   
                  29.93     1:02.35 (32.42)                                        
 25 Chen, Lillian T     13 Express Swimming-MR  1:02.38    1:02.49 SILV   
                  29.86     1:02.49 (32.63)                                        
 25 Doh, Karen D        14 Pace-MR              1:01.74    1:02.49 SILV   
                  29.33     1:02.49 (33.16)                                        
 27 Lindahl, Stephanie  14 Express Swimming-MR    59.89    1:02.67 SILV   
                  29.94     1:02.67 (32.73)                                        
 28 Chung, Katie J      13 COND-MR              1:04.32    1:03.23 SILV   
                  30.87     1:03.23 (32.36)                                        
 29 Zoine, Jackie T     14 Express Swimming-MR  1:05.52    1:04.00 SILV   
                  30.81     1:04.00 (33.19)                                        
 30 Augustinos, Laura   13 Pace-MR              1:02.43    1:04.01 SILV   
                  30.82     1:04.01 (33.19)                                        
 31 Chu, Megan          13 SMC-MR               1:06.52    1:04.20 SILV   
                  31.73     1:04.20 (32.47)                                        
 32 Wong, Kristi        13 Silver Streaks-MR    1:04.70    1:04.65 SILV   
                  31.03     1:04.65 (33.62)                                        
 33 Liebergall, Julia   14 SSL-MR               1:05.21    1:04.85 SILV   
                  30.72     1:04.85 (34.13)                                        
 34 Marlow, Remi B      14 Tmsuffolk-MR         1:04.85    1:05.20 SILV   
                  31.47     1:05.20 (33.73)                                        
 35 Dans, Miesha K      14 Express Swimming-MR  1:05.79    1:05.59 SILV   
                  31.79     1:05.59 (33.80)                                        
 36 Graves, Meg S       14 Pace-MR              1:04.91    1:06.28        
                  31.70     1:06.28 (34.58)                                        
 37 Flynn, Imani        13 Tmsuffolk-MR         1:06.91    1:06.40        
                  32.03     1:06.40 (34.37)                                        
 38 Fried, Tori E       13 CFA-MR               1:09.40    1:06.55        
                  32.11     1:06.55 (34.44)                                        
 39 Ferguson, Mara H    14 Silver Streaks-MR    1:04.39    1:07.70        
                  32.21     1:07.70 (35.49)                                        
 40 Kearns, Emily R     14 Express Swimming-MR  1:07.59    1:08.67        
                  33.19     1:08.67 (35.48)                                        
 41 Tashoff, Emma       14 Silver Streaks-MR    1:08.12    1:09.66        
                  33.21     1:09.66 (36.45)                                        
 42 Bernstein, Olive E  13 COND-MR              1:10.91    1:10.59        
                  33.64     1:10.59 (36.95)                                        
 43 Ryan, Erica N       14 Tmsuffolk-MR         1:06.88    1:10.77        
                  33.69     1:10.77 (37.08)                                        
 44 Janos, Valerie J    14 Pace-MR              1:07.25    1:10.96        
                  34.04     1:10.96 (36.92)                                        
 45 Tamburro, Taylor M  14 SSL-MR               1:15.29    1:12.76        
                  35.34     1:12.76 (37.42)                                        
 46 Pillsbury, Anne M   14 CFA-MR               1:08.11    1:13.72        
                  34.51     1:13.72 (39.21)                                        
 47 DeSimone, Julie N   13 COND-MR              1:16.01    1:14.25        
                  35.94     1:14.25 (38.31)                                        
 48 Gavras, Emily I     13 Tmsuffolk-MR         1:13.84    1:14.49        
                  35.21     1:14.49 (39.28)                                        
 49 Kralstein, Carsen   13 Tmsuffolk-MR         1:14.50    1:15.83        
                  36.19     1:15.83 (39.64)                                        
 50 DeSimone, Jackie M  13 COND-MR              1:15.39    1:16.74        
                  36.28     1:16.74 (40.46)                                        
 51 Stern, Elizabeth    13 COND-MR              1:20.09    1:25.95        
                  41.22     1:25.95 (44.73)                                        
 52 Mathur, Natasha C   13 Silver Streaks-MR    1:49.03    1:51.64        
                  51.04   1:51.64 (1:00.60)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:52.49  T16
        2:06.49  ZQ
        2:07.99  JO
        2:22.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Suarez, Daniela I   13 Agua Swim Team-MR    2:07.41    2:04.80 ZQ     
                  29.49     1:00.85 (31.36)     1:33.27 (32.42)     2:04.80 (31.53)
  2 Nunez, Ana          14 Agua Swim Team-MR    2:10.56    2:04.94 ZQ     
                  29.54     1:00.62 (31.08)     1:32.80 (32.18)     2:04.94 (32.14)
  3 Lindahl, Stephanie  14 Express Swimming-MR  2:05.88    2:05.24 ZQ     
                  29.53     1:00.77 (31.24)     1:33.18 (32.41)     2:05.24 (32.06)
  4 Rodriguez, Natalie  13 Agua Swim Team-MR    2:04.73    2:05.42 ZQ     
  5 Francis, Casey L    13 Express Swimming-MR  2:06.29    2:05.84 ZQ     
                  29.49     1:01.59 (32.10)     1:34.17 (32.58)     2:05.84 (31.67)
  6 Reynoso, Jessica M  13 Agua Swim Team-MR    2:09.07    2:06.99 JO     
                  30.00     1:01.82 (31.82)     1:34.60 (32.78)     2:06.99 (32.39)
  7 Torre, Melissa R    14 Express Swimming-MR  2:05.37    2:07.32 JO     
                  29.64     1:01.82 (32.18)     1:34.86 (33.04)     2:07.32 (32.46)
  8 Lee, Abigail C      13 Agua Swim Team-MR    2:06.12    2:07.59 JO     
                  29.24     1:01.47 (32.23)     1:34.48 (33.01)     2:07.59 (33.11)
  9 Omary, Natalie M    14 Agua Swim Team-MR    2:12.63    2:08.15 SILV   
                  29.90     1:02.09 (32.19)     1:35.24 (33.15)     2:08.15 (32.91)
 10 Holmes, Lindsie     14 TRS-MR               2:12.95    2:09.55 SILV   
                  29.69     1:02.42 (32.73)     1:36.00 (33.58)     2:09.55 (33.55)
 11 Barcklow, Gabriell  13 Express Swimming-MR  2:11.35    2:09.95 SILV   
                  30.06     1:02.76 (32.70)     1:36.98 (34.22)     2:09.95 (32.97)
 12 Kuo, Jacqueline F   13 Agua Swim Team-MR         NT    2:10.15 SILV   
                  29.70     1:02.14 (32.44)     1:35.80 (33.66)     2:10.15 (34.35)
 13 Baraban, Allyson B  14 Tmsuffolk-MR         2:08.20    2:11.39 SILV   
 14 Toth, Kayleigh T    13 Tmsuffolk-MR         2:10.81    2:11.51 SILV   
                  30.65     1:03.89 (33.24)     1:37.90 (34.01)     2:11.51 (33.61)
 15 Swartwout, Christi  14 Tmsuffolk-MR         2:16.41    2:11.62 SILV   
                  30.24     1:03.60 (33.36)     1:38.15 (34.55)     2:11.62 (33.47)
 16 Manning, Colleen P  14 Tmsuffolk-MR         2:14.38    2:11.64 SILV   
 17 Cohen, Gennie A     13 Tmsuffolk-MR         2:14.15    2:13.21 SILV   
                  30.53     1:04.25 (33.72)     1:39.04 (34.79)     2:13.21 (34.17)
 18 Chen, Lillian T     13 Express Swimming-MR  2:13.50    2:13.63 SILV   
                  30.90     1:05.02 (34.12)     1:39.49 (34.47)     2:13.63 (34.14)
 19 Morris, Cara K      14 COND-MR              2:15.85    2:15.20 SILV   
                  30.89     1:05.92 (35.03)   2:15.20 (1:09.28)                    
 20 Augustinos, Laura   13 Pace-MR              2:12.99    2:15.76 SILV   
                  31.75     1:06.61 (34.86)     1:42.32 (35.71)     2:15.76 (33.44)
 21 Chung, Katie J      13 COND-MR              2:15.97    2:17.71 SILV   
                  31.91     1:07.42 (35.51)     1:43.26 (35.84)     2:17.71 (34.45)
 22 Zoine, Jackie T     14 Express Swimming-MR  2:20.25    2:18.77 SILV   
                  31.05     1:05.74 (34.69)     1:41.98 (36.24)     2:18.77 (36.79)
 23 Miller, Nikki F     14 Silver Streaks-MR    2:12.23    2:19.52 SILV   
                  29.93     1:04.67 (34.74)     1:41.72 (37.05)     2:19.52 (37.80)
 24 Boumis, Alexia      13 Pace-MR              2:21.18    2:21.45 SILV   
                  30.99     1:06.56 (35.57)     1:43.83 (37.27)     2:21.45 (37.62)
 25 Kearns, Emily R     14 Express Swimming-MR  2:22.49    2:23.77        
 26 Gallagher, Molly A  13 Pace-MR              2:17.85    2:26.99        
                  32.76     1:09.66 (36.90)     1:48.78 (39.12)     2:26.99 (38.21)
 27 Graves, Meg S       14 Pace-MR              2:23.98    2:27.44        
                  33.08     1:10.59 (37.51)     1:49.22 (38.63)     2:27.44 (38.22)
 28 Chu, Megan          13 SMC-MR               2:34.00    2:27.54        
                  34.64     1:12.90 (38.26)     1:51.24 (38.34)     2:27.54 (36.30)
 29 Fried, Tori E       13 CFA-MR               2:35.65    2:28.26        
                  33.64     1:10.49 (36.85)     1:50.85 (40.36)     2:28.26 (37.41)
 30 Doh, Karen D        14 Pace-MR              2:26.95    2:28.86        
                  33.40     1:11.51 (38.11)     1:51.71 (40.20)     2:28.86 (37.15)
 31 Ferguson, Mara H    14 Silver Streaks-MR    2:25.06    2:29.28        
                  32.95     1:11.63 (38.68)     1:51.51 (39.88)     2:29.28 (37.77)
 32 Elkes, Sarah E      13 Pace-MR              2:23.96    2:29.43        
                  32.28     1:09.91 (37.63)     1:50.80 (40.89)     2:29.43 (38.63)
 33 Dans, Miesha K      14 Express Swimming-MR  2:21.14    2:32.71        
                  32.81     1:11.43 (38.62)     1:52.43 (41.00)     2:32.71 (40.28)
 34 Bernstein, Olive E  13 COND-MR              2:37.74    2:36.94        
 35 Janos, Valerie J    14 Pace-MR              2:32.98    2:38.03        
                  35.44     1:14.96 (39.52)     1:57.08 (42.12)     2:38.03 (40.95)
 36 Olsewski, Ali C     13 COND-MR              2:45.00    2:43.06        
                  36.09     1:17.98 (41.89)     2:02.30 (44.32)     2:43.06 (40.76)
 37 Kralstein, Carsen   13 Tmsuffolk-MR         2:45.96    2:44.22        
                  38.06     1:19.62 (41.56)     2:01.83 (42.21)     2:44.22 (42.39)
 38 DeSimone, Jackie M  13 COND-MR              2:42.97    2:45.36        
                  38.77     1:21.30 (42.53)     2:04.59 (43.29)     2:45.36 (40.77)
 39 Cervera, Allessand  13 Agua Swim Team-MR         NT    2:46.59        
                  36.99     1:19.15 (42.16)     2:03.98 (44.83)     2:46.59 (42.61)
 40 DeSimone, Julie N   13 COND-MR              2:54.40    2:47.63        
                  38.13     1:22.25 (44.12)     2:06.83 (44.58)     2:47.63 (40.80)
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          57.59  T16
        1:05.99  ZQ
        1:07.89  JO
        1:18.29  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Russell, Clara J    13 Tmsuffolk-MR         1:04.91    1:05.85 ZQ     
                  32.68     1:05.85 (33.17)                                        
  2 Kuo, Jacqueline     13 Agua Swim Team-MR    1:06.27    1:06.26 JO     
                  32.77     1:06.26 (33.49)                                        
  3 Francis, Casey L    13 Express Swimming-MR  1:06.52    1:06.36 JO     
                  32.98     1:06.36 (33.38)                                        
  4 Toth, Kayleigh T    13 Tmsuffolk-MR         1:06.07    1:06.42 JO     
                  32.19     1:06.42 (34.23)                                        
  5 Baraban, Allyson B  14 Tmsuffolk-MR         1:06.73    1:06.73 JO     
                  32.43     1:06.73 (34.30)                                        
  6 Torre, Melissa R    14 Express Swimming-MR  1:06.39    1:07.41 JO     
                  33.41     1:07.41 (34.00)                                        
  7 Koch, Carolyn A     14 Tmsuffolk-MR         1:07.52    1:07.69 JO     
                  33.79     1:07.69 (33.90)                                        
  8 Hirsch, Jenna       14 TRS-MR               1:05.13    1:07.77 JO     
                  33.05     1:07.77 (34.72)                                        
  9 Reynoso, Jessica M  13 Agua Swim Team-MR    1:07.96    1:08.01 SILV   
                  33.75     1:08.01 (34.26)                                        
 10 Wong, Kristi        13 Silver Streaks-MR    1:08.01    1:08.40 SILV   
                  33.37     1:08.40 (35.03)                                        
 11 Raccioppi, Paige    13 TRS-MR               1:06.35    1:09.33 SILV   
                  33.79     1:09.33 (35.54)                                        
 12 Barcklow, Gabriell  13 Express Swimming-MR  1:10.21    1:09.89 SILV   
                  33.68     1:09.89 (36.21)                                        
 13 Cohen, Gennie A     13 Tmsuffolk-MR         1:11.90    1:10.12 SILV   
                  33.89     1:10.12 (36.23)                                        
 14 Holmes, Lindsie     14 TRS-MR               1:09.50    1:10.31 SILV   
                  34.08     1:10.31 (36.23)                                        
 15 Dunaisky, Rachel I  14 Tmsuffolk-MR         1:11.80    1:10.41 SILV   
                  34.17     1:10.41 (36.24)                                        
 16 Kunow, Ashley M     14 SSL-MR               1:10.87    1:10.57 SILV   
                  34.88     1:10.57 (35.69)                                        
 17 Lindahl, Stephanie  14 Express Swimming-MR  1:09.97    1:11.63 SILV   
                  34.89     1:11.63 (36.74)                                        
 18 Burke, Katja        14 SSL-MR               1:15.69    1:12.04 SILV   
                  35.76     1:12.04 (36.28)                                        
 19 Nunez, Ana          14 Agua Swim Team-MR    1:13.17    1:12.18 SILV   
                  36.10     1:12.18 (36.08)                                        
 20 Im, Gabi            13 TRS-MR               1:14.91    1:12.44 SILV   
                  35.26     1:12.44 (37.18)                                        
 21 Morris, Cara K      14 COND-MR              1:10.79    1:12.72 SILV   
                  35.11     1:12.72 (37.61)                                        
 22 Sanchez, Michelle   14 Agua Swim Team-MR    1:11.20    1:13.16 SILV   
                  35.11     1:13.16 (38.05)                                        
 23 Boumis, Alexia      13 Pace-MR              1:13.14    1:13.52 SILV   
                  35.74     1:13.52 (37.78)                                        
 24 Gallagher, Molly A  13 Pace-MR              1:11.80    1:13.56 SILV   
                  36.38     1:13.56 (37.18)                                        
 25 Chu, Megan          13 SMC-MR               1:16.57    1:13.94 SILV   
                  36.89     1:13.94 (37.05)                                        
 26 Manning, Colleen P  14 Tmsuffolk-MR         1:14.18    1:14.12 SILV   
                  36.56     1:14.12 (37.56)                                        
 27 Chen, Lillian T     13 Express Swimming-MR  1:15.85    1:14.76 SILV   
                  37.11     1:14.76 (37.65)                                        
 28 Liebergall, Julia   14 SSL-MR               1:16.88    1:15.57 SILV   
                  37.08     1:15.57 (38.49)                                        
 29 Flynn, Imani        13 Tmsuffolk-MR         1:20.47    1:19.01        
                  38.25     1:19.01 (40.76)                                        
 30 Gavras, Emily I     13 Tmsuffolk-MR         1:19.15    1:20.01        
                  37.98     1:20.01 (42.03)                                        
 31 Tamburro, Taylor M  14 SSL-MR               1:30.46    1:20.08        
                  39.84     1:20.08 (40.24)                                        
 32 DeSimone, Jackie M  13 COND-MR              1:24.83    1:23.58        
                  41.24     1:23.58 (42.34)                                        
 33 Fried, Tori E       13 CFA-MR               1:32.37    1:25.71        
                  41.92     1:25.71 (43.79)                                        
 34 Kralstein, Carsen   13 Tmsuffolk-MR         1:31.41    1:29.67        
                  44.28     1:29.67 (45.39)                                        
 35 Pillsbury, Anne M   14 CFA-MR               1:25.53    1:31.99        
                  43.84     1:31.99 (48.15)                                        
 36 DeSimone, Julie N   13 COND-MR              1:44.47    1:33.50        
                  44.74     1:33.50 (48.76)                                        
 37 Mathur, Natasha C   13 Silver Streaks-MR    2:19.58    2:12.37        
 38 Williams, Rachel K  13 NBS-MR               2:41.19    2:48.48        
                1:19.69   2:48.48 (1:28.79)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:04.89  T16
        2:21.49  ZQ
        2:24.99  JO
        2:48.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Francis, Casey L    13 Express Swimming-MR  2:19.58    2:17.69 ZQ     
                  32.73     1:07.34 (34.61)     1:42.92 (35.58)     2:17.69 (34.77)
  2 Lee, Abigail C      13 Agua Swim Team-MR    2:19.25    2:18.92 ZQ     
                  33.52     1:08.62 (35.10)     1:44.04 (35.42)     2:18.92 (34.88)
  3 Kuo, Jacqueline F   13 Agua Swim Team-MR         NT    2:20.67 ZQ     
                  33.29     1:08.50 (35.21)     1:44.94 (36.44)     2:20.67 (35.73)
  4 Hirsch, Jenna       14 TRS-MR               2:22.66    2:21.16 ZQ     
                  34.63     1:10.86 (36.23)     1:44.49 (33.63)     2:21.16 (36.67)
  5 Hanss, Katie        13 Agua Swim Team-MR         NT    2:21.87 JO     
                  32.36     1:08.06 (35.70)     1:45.41 (37.35)     2:21.87 (36.46)
  6 Baraban, Allyson B  14 Tmsuffolk-MR         2:22.45    2:22.46 JO     
                  33.31     1:09.11 (35.80)     1:46.33 (37.22)     2:22.46 (36.13)
  7 Chung, Katie J      13 COND-MR              2:26.23    2:23.91 JO     
                  34.69     1:11.74 (37.05)     1:49.25 (37.51)     2:23.91 (34.66)
  8 Toth, Kayleigh T    13 Tmsuffolk-MR         2:27.27    2:24.65 JO     
                  34.98     1:11.59 (36.61)     1:48.89 (37.30)     2:24.65 (35.76)
  9 Koch, Carolyn A     14 Tmsuffolk-MR         2:26.03    2:24.85 JO     
                  35.06     1:11.57 (36.51)     1:49.15 (37.58)     2:24.85 (35.70)
 10 Bormann, Kristen E  14 Tmsuffolk-MR         2:28.98    2:27.40 SILV   
                  34.89     1:12.23 (37.34)     1:49.84 (37.61)     2:27.40 (37.56)
 11 Lindahl, Stephanie  14 Express Swimming-MR  2:27.64    2:28.59 SILV   
                  35.85     1:12.79 (36.94)     1:50.96 (38.17)     2:28.59 (37.63)
 12 Raccioppi, Paige    13 TRS-MR               2:23.37    2:29.21 SILV   
 13 Cohen, Gennie A     13 Tmsuffolk-MR         2:39.00    2:29.71 SILV   
                  34.90     1:12.38 (37.48)     1:51.79 (39.41)     2:29.71 (37.92)
 14 Burke, Katja        14 SSL-MR               2:39.83    2:34.62 SILV   
                  38.14     1:17.19 (39.05)     1:56.52 (39.33)     2:34.62 (38.10)
 15 Manning, Colleen P  14 Tmsuffolk-MR         2:38.47    2:35.32 SILV   
                  37.87     1:16.43 (38.56)     1:56.45 (40.02)     2:35.32 (38.87)
 16 Augustinos, Laura   13 Pace-MR              2:37.32    2:36.64 SILV   
 17 Gallagher, Molly A  13 Pace-MR              2:31.60    2:39.41 SILV   
                  37.93     1:18.24 (40.31)     1:59.34 (41.10)     2:39.41 (40.07)
 18 Ryan, Erica N       14 Tmsuffolk-MR         2:39.24    2:40.69 SILV   
                  37.55     1:18.17 (40.62)     2:00.06 (41.89)     2:40.69 (40.63)
 19 Sanchez, Michelle   14 Agua Swim Team-MR    2:44.03    2:45.05 SILV   
                  36.85     1:18.77 (41.92)     2:02.75 (43.98)     2:45.05 (42.30)
 20 Svensson, Polina W  13 COND-MR              2:59.00    2:46.49 SILV   
                  40.15     1:22.54 (42.39)     2:05.82 (43.28)     2:46.49 (40.67)
 21 Gavras, Emily I     13 Tmsuffolk-MR         2:51.08    2:50.57        
                  39.63     1:23.06 (43.43)     2:07.98 (44.92)     2:50.57 (42.59)
 22 Dans, Miesha K      14 Express Swimming-MR  2:51.46    2:58.18        
                  41.42     1:26.99 (45.57)     2:13.58 (46.59)     2:58.18 (44.60)
 23 Olsewski, Ali C     13 COND-MR              3:45.00    3:04.27        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:05.79  T16
        1:15.49  ZQ
        1:16.49  JO
        1:26.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miller, Nikki F     14 Silver Streaks-MR    1:11.29    1:12.21 ZQ     
                  33.86     1:12.21 (38.35)                                        
  2 Doh, Karen D        14 Pace-MR              1:16.58    1:15.44 ZQ     
                  35.27     1:15.44 (40.17)                                        
  3 Suarez, Daniela I   13 Agua Swim Team-MR    1:14.07    1:15.91 JO     
                  35.66     1:15.91 (40.25)                                        
  4 Russell, Clara J    13 Tmsuffolk-MR         1:13.98    1:16.54 SILV   
                  36.69     1:16.54 (39.85)                                        
  5 Ferguson, Mara H    14 Silver Streaks-MR    1:17.33    1:17.15 SILV   
                  35.58     1:17.15 (41.57)                                        
  6 Swartwout, Christi  14 Tmsuffolk-MR         1:18.24    1:17.95 SILV   
                  37.07     1:17.95 (40.88)                                        
  7 Dunaisky, Rachel I  14 Tmsuffolk-MR         1:19.11    1:18.17 SILV   
                  36.90     1:18.17 (41.27)                                        
  8 Marlow, Remi B      14 Tmsuffolk-MR         1:20.05    1:19.35 SILV   
                  38.25     1:19.35 (41.10)                                        
  9 Morris, Cara K      14 COND-MR              1:20.56    1:20.97 SILV   
 10 Janos, Valerie J    14 Pace-MR              1:16.75    1:21.00 SILV   
 11 Wong, Kristi        13 Silver Streaks-MR    1:21.84    1:21.36 SILV   
                  38.68     1:21.36 (42.68)                                        
 12 Barcklow, Gabriell  13 Express Swimming-MR  1:21.24    1:21.53 SILV   
                  37.93     1:21.53 (43.60)                                        
 13 Toth, Kayleigh T    13 Tmsuffolk-MR         1:22.26    1:21.60 SILV   
                  39.03     1:21.60 (42.57)                                        
 14 Burke, Katja        14 SSL-MR               1:20.34    1:21.63 SILV   
                  39.58     1:21.63 (42.05)                                        
 15 Anastasiou, Elle J  13 Pace-MR              1:19.55    1:22.85 SILV   
                  38.31     1:22.85 (44.54)                                        
 16 Graves, Meg S       14 Pace-MR              1:23.45    1:24.06 SILV   
                  40.14     1:24.06 (43.92)                                        
 17 Carlucci, Brannan   14 COND-MR              1:23.03    1:24.14 SILV   
                  39.38     1:24.14 (44.76)                                        
 18 Nunez, Ana          14 Agua Swim Team-MR    1:26.21    1:24.79 SILV   
                  40.57     1:24.79 (44.22)                                        
 19 Cohen, Gennie A     13 Tmsuffolk-MR         1:25.99    1:25.55 SILV   
                  40.06     1:25.55 (45.49)                                        
 20 Ryan, Erica N       14 Tmsuffolk-MR         1:23.82    1:26.43 SILV   
                  41.16     1:26.43 (45.27)                                        
 21 Chen, Lillian T     13 Express Swimming-MR  1:26.15    1:26.96        
 22 Svensson, Polina W  13 COND-MR              1:26.78    1:27.47        
                  41.57     1:27.47 (45.90)                                        
 23 Chu, Megan          13 SMC-MR               1:27.82    1:27.66        
                  41.36     1:27.66 (46.30)                                        
 24 Flynn, Imani        13 Tmsuffolk-MR         1:26.25    1:27.89        
                  41.39     1:27.89 (46.50)                                        
 25 Kearns, Emily R     14 Express Swimming-MR  1:29.61    1:28.12        
                  43.67     1:28.12 (44.45)                                        
 26 Liebergall, Julia   14 SSL-MR               1:28.90    1:30.50        
                  42.83     1:30.50 (47.67)                                        
 27 Tashoff, Emma       14 Silver Streaks-MR    1:30.48    1:31.30        
                  43.25     1:31.30 (48.05)                                        
 28 Chan, Jessica T     14 Silver Streaks-MR    1:31.92    1:31.75        
 29 Elkes, Sarah E      13 Pace-MR              1:30.94    1:32.65        
                  43.82     1:32.65 (48.83)                                        
 30 Cervera, Allessand  13 Agua Swim Team-MR         NT    1:34.49        
                  43.90     1:34.49 (50.59)                                        
 31 Gavras, Emily I     13 Tmsuffolk-MR         1:35.18    1:34.95        
                  45.25     1:34.95 (49.70)                                        
 32 Olsewski, Ali C     13 COND-MR              1:40.89    1:36.11        
                  45.83     1:36.11 (50.28)                                        
 33 Stern, Elizabeth    13 COND-MR              1:40.10    1:36.79        
                  46.62     1:36.79 (50.17)                                        
 34 Tamburro, Taylor M  14 SSL-MR               1:40.67    1:36.92        
                  47.15     1:36.92 (49.77)                                        
 35 Pillsbury, Anne M   14 CFA-MR               1:38.01    1:42.49        
                  46.85     1:42.49 (55.64)                                        
 36 Fried, Tori E       13 CFA-MR               1:42.65    1:42.99        
 37 DeSimone, Julie N   13 COND-MR              1:46.01    1:43.15        
                  48.90     1:43.15 (54.25)                                        
 -- DeSimone, Jackie M  13 COND-MR              1:39.07         DQ        
                  45.22          DQ (49.17)                                        
 -- Mathur, Natasha C   13 Silver Streaks-MR    2:12.80         DQ        
                  56.27        DQ (1:05.99)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:21.39  T16
        2:40.59  ZQ
        2:42.99  JO
        3:02.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reynoso, Jessica M  13 Agua Swim Team-MR    2:34.59    2:39.29 ZQ     
                  35.96     1:16.19 (40.23)     1:57.66 (41.47)     2:39.29 (41.63)
  2 Hanss, Katie E      13 Agua Swim Team-MR    2:39.13    2:39.66 ZQ     
                  34.79     1:14.41 (39.62)     1:56.28 (41.87)     2:39.66 (43.38)
  3 Miller, Nikki F     14 Silver Streaks-MR    2:40.15    2:40.16 ZQ     
                  35.11     1:15.07 (39.96)     1:57.33 (42.26)     2:40.16 (42.83)
  4 Swartwout, Christi  14 Tmsuffolk-MR         2:46.21    2:47.15 SILV   
                  37.40     1:19.74 (42.34)     2:03.18 (43.44)     2:47.15 (43.97)
  5 Doh, Karen D        14 Pace-MR              2:48.65    2:47.68 SILV   
                  37.86     1:19.86 (42.00)     2:04.08 (44.22)     2:47.68 (43.60)
  6 Marlow, Remi B      14 Tmsuffolk-MR         2:49.94    2:50.19 SILV   
                  38.39     1:20.98 (42.59)     2:05.78 (44.80)     2:50.19 (44.41)
  7 Ferguson, Mara H    14 Silver Streaks-MR    2:50.23    2:50.75 SILV   
                  37.59     1:20.52 (42.93)     2:05.29 (44.77)     2:50.75 (45.46)
  8 Burke, Katja        14 SSL-MR               3:08.59    2:55.30 SILV   
                  41.57     1:26.32 (44.75)     2:12.60 (46.28)     2:55.30 (42.70)
  9 Chung, Katie J      13 COND-MR              2:57.87    2:56.46 SILV   
                  41.16     1:26.70 (45.54)     2:12.44 (45.74)     2:56.46 (44.02)
 10 Torre, Melissa R    14 Express Swimming-MR  2:45.10    2:58.70 SILV   
                  38.98     1:24.18 (45.20)     2:11.53 (47.35)     2:58.70 (47.17)
 11 Kunow, Ashley M     14 SSL-MR               2:51.89    2:58.94 SILV   
                  40.21     1:25.58 (45.37)     2:11.80 (46.22)     2:58.94 (47.14)
 12 Graves, Meg S       14 Pace-MR              3:05.66    2:59.20 SILV   
                  41.09     1:26.44 (45.35)     2:13.05 (46.61)     2:59.20 (46.15)
 13 Destefano, Tori L   14 Express Swimming-MR  2:55.38    2:59.65 SILV   
                  38.07     1:22.86 (44.79)     2:11.47 (48.61)     2:59.65 (48.18)
 14 Janos, Valerie J    14 Pace-MR              2:49.66    2:59.92 SILV   
                  39.23     1:25.14 (45.91)     2:12.77 (47.63)     2:59.92 (47.15)
 15 Gallagher, Molly A  13 Pace-MR              3:03.35    3:01.54 SILV   
                  40.63     1:26.50 (45.87)     2:13.75 (47.25)     3:01.54 (47.79)
 16 Chen, Lillian T     13 Express Swimming-MR  3:00.63    3:03.27        
                  42.31     1:28.83 (46.52)     2:16.21 (47.38)     3:03.27 (47.06)
 17 Daly, Lauren B      13 PBAC-MR              3:00.74    3:03.85        
                  41.18     1:27.99 (46.81)     2:15.67 (47.68)     3:03.85 (48.18)
 18 Kearns, Emily R     14 Express Swimming-MR  3:07.70    3:07.98        
                  44.10     1:33.53 (49.43)     2:22.02 (48.49)     3:07.98 (45.96)
 19 Sanchez, Michelle   14 Agua Swim Team-MR    3:08.21    3:12.72        
                  42.96     1:31.73 (48.77)     2:22.49 (50.76)     3:12.72 (50.23)
 20 Tashoff, Emma       14 Silver Streaks-MR    3:10.91    3:13.01        
                  42.21     1:32.29 (50.08)     2:23.16 (50.87)     3:13.01 (49.85)
 21 Stern, Elizabeth    13 COND-MR              3:26.27    3:29.07        
                  47.19     1:39.60 (52.41)     2:35.70 (56.10)     3:29.07 (53.37)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          57.39  T16
        1:05.69  ZQ
        1:06.69  JO
        1:14.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Omary, Natalie M    14 Agua Swim Team-MR    1:03.46    1:04.14 ZQ     
                  30.12     1:04.14 (34.02)                                        
  2 Francis, Casey L    13 Express Swimming-MR  1:05.53    1:04.67 ZQ     
                  30.70     1:04.67 (33.97)                                        
  3 Koch, Carolyn A     14 Tmsuffolk-MR         1:06.32    1:04.71 ZQ     
                  30.49     1:04.71 (34.22)                                        
  4 Hirsch, Jenna       14 TRS-MR               1:05.35    1:04.76 ZQ     
                  30.54     1:04.76 (34.22)                                        
  5 Bormann, Kristen E  14 Tmsuffolk-MR         1:05.72    1:04.91 ZQ     
                  30.55     1:04.91 (34.36)                                        
  6 Morris, Cara K      14 COND-MR              1:05.96    1:05.16 ZQ     
                  30.01     1:05.16 (35.15)                                        
  7 Russell, Clara J    13 Tmsuffolk-MR         1:03.92    1:05.21 ZQ     
                  30.96     1:05.21 (34.25)                                        
  8 Anastasiou, Elle J  13 Pace-MR              1:05.66    1:06.08 JO     
  9 Rodriguez, Natalie  13 Agua Swim Team-MR    1:03.78    1:06.18 JO     
                  30.67     1:06.18 (35.51)                                        
 10 Hanss, Katie        13 Agua Swim Team-MR         NT    1:06.84 SILV   
                  30.66     1:06.84 (36.18)                                        
 11 Raccioppi, Paige    13 TRS-MR               1:06.96    1:07.39 SILV   
                  32.03     1:07.39 (35.36)                                        
 12 Reynoso, Jessica M  13 Agua Swim Team-MR    1:09.61    1:08.74 SILV   
 13 Marlow, Remi B      14 Tmsuffolk-MR         1:09.74    1:09.75 SILV   
 14 Barcklow, Gabriell  13 Express Swimming-MR  1:08.88    1:09.83 SILV   
                  31.21     1:09.83 (38.62)                                        
 15 Dans, Miesha K      14 Express Swimming-MR  1:12.93    1:10.50 SILV   
                  32.67     1:10.50 (37.83)                                        
 16 Holmes, Lindsie     14 TRS-MR               1:10.19    1:10.75 SILV   
 17 Chung, Katie J      13 COND-MR              1:12.20    1:10.92 SILV   
                  32.56     1:10.92 (38.36)                                        
 18 Torre, Melissa R    14 Express Swimming-MR  1:06.86    1:11.06 SILV   
                  32.65     1:11.06 (38.41)                                        
 19 Dunaisky, Rachel I  14 Tmsuffolk-MR         1:10.86    1:11.54 SILV   
                  32.96     1:11.54 (38.58)                                        
 20 Zoine, Jackie T     14 Express Swimming-MR  1:12.04    1:13.18 SILV   
                  33.60     1:13.18 (39.58)                                        
 21 Graves, Meg S       14 Pace-MR              1:14.74    1:14.05 SILV   
                  33.75     1:14.05 (40.30)                                        
 22 Boumis, Alexia      13 Pace-MR              1:12.78    1:14.60        
                  33.86     1:14.60 (40.74)                                        
 23 Doh, Karen D        14 Pace-MR              1:17.64    1:14.71        
 24 Carlucci, Brannan   14 COND-MR              1:19.84    1:14.96        
                  33.81     1:14.96 (41.15)                                        
 25 Nunez, Ana          14 Agua Swim Team-MR    1:16.83    1:15.08        
                  34.87     1:15.08 (40.21)                                        
 26 Sanchez, Michelle   14 Agua Swim Team-MR    1:15.53    1:16.19        
                  35.00     1:16.19 (41.19)                                        
 27 Flynn, Imani        13 Tmsuffolk-MR         1:18.80    1:17.51        
                  35.46     1:17.51 (42.05)                                        
 28 Elkes, Sarah E      13 Pace-MR              1:20.82    1:17.78        
                  35.95     1:17.78 (41.83)                                        
 29 Chu, Megan          13 SMC-MR               1:16.02    1:18.24        
                  36.66     1:18.24 (41.58)                                        
 30 Liebergall, Julia   14 SSL-MR               1:22.48    1:21.23        
                  37.66     1:21.23 (43.57)                                        
 31 Gallagher, Molly A  13 Pace-MR              1:20.94    1:21.81        
                  36.85     1:21.81 (44.96)                                        
 32 Ryan, Erica N       14 Tmsuffolk-MR         1:25.80    1:22.52        
                  37.47     1:22.52 (45.05)                                        
 33 Tashoff, Emma       14 Silver Streaks-MR    1:23.19    1:23.13        
                  38.06     1:23.13 (45.07)                                        
 34 Chan, Jessica T     14 Silver Streaks-MR    1:27.80    1:25.59        
                  39.91     1:25.59 (45.68)                                        
 35 DeSimone, Julie N   13 COND-MR              1:37.74    1:26.46        
                  40.78     1:26.46 (45.68)                                        
 36 Bernstein, Olive E  13 COND-MR              1:30.00    1:32.04        
                  43.68     1:32.04 (48.36)                                        
 37 Tamburro, Taylor M  14 SSL-MR               1:40.48    1:32.18        
                  43.71     1:32.18 (48.47)                                        
 38 Kralstein, Carsen   13 Tmsuffolk-MR         1:34.68    1:33.03        
                  40.18     1:33.03 (52.85)                                        
 39 DeSimone, Jackie M  13 COND-MR              1:44.86    1:34.60        
                  43.13     1:34.60 (51.47)                                        
 40 Stern, Elizabeth    13 COND-MR              1:35.00    1:41.06        
                  48.11     1:41.06 (52.95)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:06.59  T16
        2:25.79  ZQ
        2:30.99  JO
        2:42.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Francis, Casey L    13 Express Swimming-MR  2:21.17    2:21.36 ZQ     
                  31.52     1:07.80 (36.28)     1:44.58 (36.78)     2:21.36 (36.78)
  2 Omary, Natalie M    14 Agua Swim Team-MR    2:26.04    2:22.30 ZQ     
                  30.69     1:06.49 (35.80)     1:44.20 (37.71)     2:22.30 (38.10)
  3 Bormann, Kristen E  14 Tmsuffolk-MR         2:23.84    2:23.67 ZQ     
                  31.75     1:07.90 (36.15)     1:45.89 (37.99)     2:23.67 (37.78)
  4 Rodriguez, Natalie  13 Agua Swim Team-MR    2:22.84    2:26.71 JO     
                  32.05     1:08.73 (36.68)     1:47.23 (38.50)     2:26.71 (39.48)
  5 Kuo, Jacqueline     13 Agua Swim Team-MR    2:27.02    2:28.15 JO     
                  31.72     1:09.61 (37.89)     1:48.28 (38.67)     2:28.15 (39.87)
  6 Lee, Abigail C      13 Agua Swim Team-MR    2:24.50    2:28.42 JO     
                  31.18     1:08.15 (36.97)     1:47.04 (38.89)     2:28.42 (41.38)
  7 Marlow, Remi B      14 Tmsuffolk-MR         2:35.68    2:33.79 SILV   
                  32.90     1:12.35 (39.45)     1:51.76 (39.41)     2:33.79 (42.03)
  8 Holmes, Lindsie     14 TRS-MR               2:37.86    2:36.05 SILV   
                  33.10     1:12.50 (39.40)     1:54.32 (41.82)     2:36.05 (41.73)
  9 Reynoso, Jessica M  13 Agua Swim Team-MR    2:46.09    2:37.83 SILV   
                  36.34     1:16.11 (39.77)     1:56.54 (40.43)     2:37.83 (41.29)
 10 Augustinos, Laura   13 Pace-MR              2:43.12    2:39.10 SILV   
                  36.39     1:18.31 (41.92)     1:58.75 (40.44)     2:39.10 (40.35)
 11 Chung, Katie J      13 COND-MR              2:55.00    2:45.77        
                  35.83     1:18.60 (42.77)     2:03.13 (44.53)     2:45.77 (42.64)
 12 Dans, Miesha K      14 Express Swimming-MR  2:45.90    2:48.57        
                  34.90     1:16.75 (41.85)     2:01.14 (44.39)     2:48.57 (47.43)
 13 Anastasiou, Elle J  13 Pace-MR              2:37.83    2:50.31        
                  33.02     1:12.51 (39.49)     1:58.33 (45.82)     2:50.31 (51.98)
 14 Zoine, Jackie T     14 Express Swimming-MR  2:48.86    2:54.95        
                  36.93     1:21.21 (44.28)     2:07.96 (46.75)     2:54.95 (46.99)
 15 Sanchez, Michelle   14 Agua Swim Team-MR    2:59.02    2:55.20        
                  38.56     1:23.47 (44.91)     2:10.63 (47.16)     2:55.20 (44.57)
 -- Hanss, Katie E      13 Agua Swim Team-MR    3:17.00         DQ        
                  34.16     1:13.67 (39.51)     1:55.08 (41.41)          DQ (42.10)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:06.89  T16
        2:21.99  ZQ
        2:24.99  JO
        2:47.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Raccioppi, Paige    13 TRS-MR               2:19.09    2:19.12 ZQ     
                  31.67     1:06.41 (34.74)     1:47.82 (41.41)     2:19.12 (31.30)
  2 Suarez, Daniela I   13 Agua Swim Team-MR    2:21.18    2:19.84 ZQ     
                  30.63     1:07.43 (36.80)     1:48.37 (40.94)     2:19.84 (31.47)
  3 Russell, Clara J    13 Tmsuffolk-MR         2:19.84    2:19.94 ZQ     
                  30.12     1:06.40 (36.28)     1:48.82 (42.42)     2:19.94 (31.12)
  4 Omary, Natalie M    14 Agua Swim Team-MR    2:21.48    2:20.39 ZQ     
                  30.10     1:07.74 (37.64)     1:48.09 (40.35)     2:20.39 (32.30)
  5 Hanss, Katie        13 Agua Swim Team-MR         NT    2:20.93 ZQ     
                  29.95     1:05.11 (35.16)     1:46.61 (41.50)     2:20.93 (34.32)
  6 Lee, Abigail C      13 Agua Swim Team-MR    2:22.58    2:21.92 ZQ     
                  29.53     1:05.67 (36.14)     1:33.18 (27.51)     2:21.92 (48.74)
  7 Reynoso, Jessica M  13 Agua Swim Team-MR    2:23.77    2:22.48 JO     
                  31.91     1:08.46 (36.55)     1:48.52 (40.06)     2:22.48 (33.96)
  8 Hirsch, Jenna       14 TRS-MR               2:20.44    2:23.50 JO     
                  30.22     1:06.81 (36.59)     1:50.25 (43.44)     2:23.50 (33.25)
  9 Kuo, Jacqueline F   13 Agua Swim Team-MR         NT    2:23.92 JO     
                  30.82     1:07.31 (36.49)     1:50.80 (43.49)     2:23.92 (33.12)
 10 Bormann, Kristen E  14 Tmsuffolk-MR         2:26.43    2:24.77 JO     
                  30.41     1:08.36 (37.95)     1:52.93 (44.57)     2:24.77 (31.84)
 11 Holmes, Lindsie     14 TRS-MR               2:25.27    2:24.91 JO     
                  32.31     1:07.93 (35.62)     1:51.69 (43.76)     2:24.91 (33.22)
 12 Baraban, Allyson B  14 Tmsuffolk-MR         2:25.57    2:26.15 SILV   
                  31.55     1:07.90 (36.35)     1:52.70 (44.80)     2:26.15 (33.45)
 13 Rodriguez, Natalie  13 Agua Swim Team-MR    2:26.62    2:27.12 SILV   
                  30.69     1:10.44 (39.75)     1:54.52 (44.08)     2:27.12 (32.60)
 14 Torre, Melissa R    14 Express Swimming-MR  2:21.29    2:28.40 SILV   
 15 Swartwout, Christi  14 Tmsuffolk-MR         2:32.35    2:28.64 SILV   
 16 Miller, Nikki F     14 Silver Streaks-MR    2:28.49    2:28.95 SILV   
                  31.90     1:10.19 (38.29)     1:53.26 (43.07)     2:28.95 (35.69)
 17 Dunaisky, Rachel I  14 Tmsuffolk-MR         2:34.25    2:29.91 SILV   
                  31.96     1:10.95 (38.99)     1:54.31 (43.36)     2:29.91 (35.60)
 18 Marlow, Remi B      14 Tmsuffolk-MR         2:31.68    2:31.39 SILV   
                  32.72     1:12.17 (39.45)     1:55.83 (43.66)     2:31.39 (35.56)
 19 Lindahl, Stephanie  14 Express Swimming-MR  2:30.75    2:32.02 SILV   
                  33.88     1:12.71 (38.83)     1:59.66 (46.95)     2:32.02 (32.36)
 20 Wong, Kristi        13 Silver Streaks-MR    2:34.71    2:33.13 SILV   
                  34.69     1:11.07 (36.38)     1:57.22 (46.15)     2:33.13 (35.91)
 21 Augustinos, Laura   13 Pace-MR              2:33.85    2:33.18 SILV   
                  32.48     1:10.93 (38.45)     1:59.26 (48.33)     2:33.18 (33.92)
 22 Manning, Colleen P  14 Tmsuffolk-MR         2:35.65    2:33.58 SILV   
                  35.67     1:14.30 (38.63)     2:01.15 (46.85)     2:33.58 (32.43)
 23 Anastasiou, Elle J  13 Pace-MR              2:31.40    2:35.15 SILV   
                  31.66     1:11.75 (40.09)     1:57.46 (45.71)     2:35.15 (37.69)
 24 Chen, Lillian T     13 Express Swimming-MR  2:39.45    2:36.58 SILV   
                  36.25     1:16.26 (40.01)     2:02.58 (46.32)     2:36.58 (34.00)
 25 Ferguson, Mara H    14 Silver Streaks-MR    2:39.78    2:37.13 SILV   
                  35.87     1:15.53 (39.66)     2:00.05 (44.52)     2:37.13 (37.08)
 26 Zoine, Jackie T     14 Express Swimming-MR  2:40.06    2:37.68 SILV   
 27 Burke, Katja        14 SSL-MR               2:43.44    2:40.74 SILV   
                  40.80     1:20.02 (39.22)     2:05.08 (45.06)     2:40.74 (35.66)
 28 Boumis, Alexia      13 Pace-MR              2:39.09    2:42.41 SILV   
                  35.43     1:15.80 (40.37)     2:06.67 (50.87)     2:42.41 (35.74)
 29 Liebergall, Julia   14 SSL-MR               2:45.59    2:42.64 SILV   
                  36.82     1:17.43 (40.61)     2:06.69 (49.26)     2:42.64 (35.95)
 30 Sanchez, Michelle   14 Agua Swim Team-MR    2:37.77    2:44.75 SILV   
                  35.98     1:19.25 (43.27)     2:08.05 (48.80)     2:44.75 (36.70)
 31 Kearns, Emily R     14 Express Swimming-MR  2:43.43    2:44.88 SILV   
                  38.13     1:19.21 (41.08)     2:09.02 (49.81)     2:44.88 (35.86)
 32 Svensson, Polina W  13 COND-MR              2:57.58    2:47.56 SILV   
                  37.31     1:22.39 (45.08)     2:11.11 (48.72)     2:47.56 (36.45)
 33 Flynn, Imani        13 Tmsuffolk-MR         2:47.66    2:47.86        
                                1:19.15 ( )     2:07.28 (48.13)     2:47.86 (40.58)
 34 Tashoff, Emma       14 Silver Streaks-MR    2:51.87    2:49.84        
                  36.35     1:21.02 (44.67)     2:11.20 (50.18)     2:49.84 (38.64)
 35 Chan, Jessica T     14 Silver Streaks-MR    2:53.33    2:50.76        
 36 Fried, Tori E       13 CFA-MR               2:58.82    2:56.27        
                  36.46     1:22.27 (45.81)     2:19.11 (56.84)     2:56.27 (37.16)
 37 Pillsbury, Anne M   14 CFA-MR               2:53.24    3:04.06        
                  37.12     1:28.39 (51.27)     2:21.73 (53.34)     3:04.06 (42.33)
 38 Bernstein, Olive E  13 COND-MR              3:00.00    3:06.72        
                  42.62     1:28.72 (46.10)     2:25.70 (56.98)     3:06.72 (41.02)
 39 Kralstein, Carsen   13 Tmsuffolk-MR         3:09.78    3:09.02        
                  32.17   3:09.02 (2:36.85)                                        
 40 Stern, Elizabeth    13 COND-MR              3:30.00    3:22.34        
 -- Gavras, Emily I     13 Tmsuffolk-MR         2:56.37         DQ        
                  42.54     1:25.02 (42.48)     2:18.74 (53.72)          DQ (39.64)
 -- Janos, Valerie J    14 Pace-MR              2:41.11         DQ        
                  37.29     1:22.11 (44.82)     2:07.39 (45.28)          DQ (40.03)
 -- Tamburro, Taylor M  14 SSL-MR               3:07.97         DQ        
                  42.63     1:24.96 (42.33)     2:18.98 (54.02)          DQ (41.11)
 -- Cervera, Allessand  13 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
                  40.52     1:31.07 (50.55)     2:24.53 (53.46)          DQ (43.13)
 
Girls 13-18 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
       11:09.99  ZQ
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jacobsen, Ginger M  15 Express Swimming-MR 12:03.12   11:52.28        
                  31.60     1:06.73 (35.13)     1:40.53 (33.80)     2:15.80 (35.27)
        2:52.63 (36.83)     3:27.92 (35.29)     4:04.86 (36.94)     4:40.53 (35.67)
        5:17.37 (36.84)     5:52.50 (35.13)     6:29.07 (36.57)     7:04.73 (35.66)
        7:41.49 (36.76)     8:17.26 (35.77)     8:54.21 (36.95)     9:29.89 (35.68)
       10:06.20 (36.31)    10:41.76 (35.56)    11:17.71 (35.95)    11:52.28 (34.57)
  2 Chung, Katie J      13 COND-MR             13:03.20   12:14.56        
                  32.45     1:08.20 (35.75)     1:44.68 (36.48)     2:22.00 (37.32)
        3:00.04 (38.04)     3:37.74 (37.70)     4:15.66 (37.92)     4:53.19 (37.53)
        5:30.58 (37.39)     6:07.79 (37.21)     6:45.68 (37.89)     7:23.11 (37.43)
        8:01.13 (38.02)     8:38.74 (37.61)     9:15.40 (36.66)     9:51.67 (36.27)
       10:29.14 (37.47)    11:04.55 (35.41)    11:40.26 (35.71)    12:14.56 (34.30)
  3 Kearns, Emily R     14 Express Swimming-MR 12:42.30   12:58.46        
                  33.56     1:11.09 (37.53)     1:50.02 (38.93)     2:29.70 (39.68)
        3:08.71 (39.01)     3:47.72 (39.01)     4:27.94 (40.22)     5:07.18 (39.24)
        5:46.78 (39.60)     6:25.29 (38.51)     7:04.91 (39.62)     7:45.06 (40.15)
        8:22.91 (37.85)     9:03.14 (40.23)     9:41.87 (38.73)    10:21.79 (39.92)
       11:00.88 (39.09)    11:41.79 (40.91)    12:20.03 (38.24)    12:58.46 (38.43)
  4 Svensson, Polina W  13 COND-MR             14:00.00   14:10.87        
                  36.18     1:17.24 (41.06)     1:59.56 (42.32)     2:42.35 (42.79)
        3:24.51 (42.16)     4:06.98 (42.47)     4:49.89 (42.91)     5:32.66 (42.77)
        6:16.15 (43.49)     6:59.03 (42.88)     7:43.06 (44.03)                    
            9:09.08 ( )                                                11:19.70 ( )
                               12:46.61 ( )  14:10.87 (1:24.26)                    
 
Girls 13-18 400 Yard IM
===============================================================================
        4:59.99  ZQ
        5:04.99  JO
        5:36.29  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Russell, Eva M      15 Tmsuffolk-MR         4:49.47    4:47.79 ZQ     
                  31.20     1:06.83 (35.63)     1:42.77 (35.94)     2:19.16 (36.39)
        2:59.10 (39.94)     3:41.26 (42.16)     4:14.87 (33.61)     4:47.79 (32.92)
  2 Warren, Michelle N  16 Tmsuffolk-MR         4:50.84    4:50.30 ZQ     
                  31.09     1:05.68 (34.59)     1:44.02 (38.34)     2:22.12 (38.10)
        3:02.86 (40.74)     3:44.64 (41.78)     4:17.62 (32.98)     4:50.30 (32.68)
  3 Russell, Clara J    13 Tmsuffolk-MR         4:59.08    4:52.47 ZQ     
                  30.09                             1:43.65 ( )     2:21.38 (37.73)
        3:03.82 (42.44)     3:46.74 (42.92)     4:20.60 (33.86)     4:52.47 (31.87)
  4 NG, Selina K        13 Tmsuffolk-MR         5:03.78    5:06.18 SILV   
                  30.10     1:05.80 (35.70)     1:45.10 (39.30)     2:24.64 (39.54)
        3:08.77 (44.13)     3:53.49 (44.72)     4:29.94 (36.45)     5:06.18 (36.24)
  5 Braca, Gianna L     16 Pace-MR              5:09.81    5:07.49 SILV   
                  32.18     1:09.39 (37.21)     1:48.51 (39.12)     2:27.22 (38.71)
        3:12.56 (45.34)     3:59.15 (46.59)     4:34.90 (35.75)     5:07.49 (32.59)
  6 Torre, Melissa R    14 Express Swimming-MR  5:01.73    5:07.72 SILV   
                  31.47                             1:47.16 ( )     2:26.19 (39.03)
                                                    4:34.40 ( )     5:07.72 (33.32)
  7 Baraban, Allyson B  14 Tmsuffolk-MR         5:17.04    5:11.10 SILV   
                  32.53     1:10.68 (38.15)     1:48.87 (38.19)     2:26.69 (37.82)
        3:13.12 (46.43)     3:59.85 (46.73)     4:35.33 (35.48)     5:11.10 (35.77)
  8 Swartwout, Christi  14 Tmsuffolk-MR         5:30.12    5:11.67 SILV   
                  33.66     1:13.34 (39.68)     1:53.89 (40.55)     2:34.03 (40.14)
        3:17.45 (43.42)     4:02.76 (45.31)     4:37.32 (34.56)     5:11.67 (34.35)
  9 Marlow, Remi B      14 Tmsuffolk-MR         5:17.10    5:14.73 SILV   
                  33.64     1:12.27 (38.63)     1:53.11 (40.84)     2:33.62 (40.51)
        3:17.00 (43.38)     4:01.11 (44.11)     4:37.95 (36.84)     5:14.73 (36.78)
 10 Toth, Kayleigh T    13 Tmsuffolk-MR         5:32.86    5:17.11 SILV   
                  33.84     1:13.05 (39.21)     1:51.39 (38.34)     2:30.32 (38.93)
        3:17.42 (47.10)     4:05.00 (47.58)     4:40.98 (35.98)     5:17.11 (36.13)
 11 Richardson, Erika   15 COND-MR              5:41.00    5:31.16 SILV   
                  34.37     1:15.16 (40.79)     1:57.62 (42.46)     2:39.76 (42.14)
        3:27.72 (47.96)     4:16.53 (48.81)     4:45.67 (29.14)     5:31.16 (45.49)
 12 Augustinos, Anna J  15 Pace-MR              5:42.86    5:33.60 SILV   
                                                    2:01.24 ( )     2:44.86 (43.62)
                                4:18.64 ( )     4:56.23 (37.59)     5:33.60 (37.37)
 13 Burke, Katja        14 SSL-MR               5:49.26    5:37.73        
                  41.00     1:30.28 (49.28)     2:10.33 (40.05)     2:48.78 (38.45)
        3:36.60 (47.82)     4:23.22 (46.62)     5:00.75 (37.53)     5:37.73 (36.98)
 14 Warbrick, Kristen   15 SSL-MR               6:25.21    5:40.02        
                  37.06     1:21.57 (44.51)     2:05.21 (43.64)     2:49.47 (44.26)
        3:36.12 (46.65)     4:22.29 (46.17)     5:02.05 (39.76)     5:40.02 (37.97)
 15 Lynch, Amanda B     15 SSL-MR               5:49.40    5:43.93        
                  36.77     1:22.12 (45.35)     2:07.04 (44.92)     2:51.81 (44.77)
        3:36.72 (44.91)     4:23.29 (46.57)     5:04.01 (40.72)     5:43.93 (39.92)
 16 Carlucci, Brannan   14 COND-MR              5:57.00    5:53.64        
                  36.94     1:25.49 (48.55)     2:12.00 (46.51)     2:56.90 (44.90)
        3:44.32 (47.42)     4:33.94 (49.62)     5:14.21 (40.27)     5:53.64 (39.43)
 17 Flynn, Imani        13 Tmsuffolk-MR         6:04.68    5:59.40        
                  36.22                                                 2:54.94 ( )
        3:43.35 (48.41)     4:33.81 (50.46)     5:17.34 (43.53)     5:59.40 (42.06)
 18 Damiano, Beth C     17 COND-MR                   NT    6:22.84        
                  32.91     1:08.42 (35.51)                                        
            3:59.33 ( )                             5:40.99 ( )     6:22.84 (41.85)
 19 Stern, Elizabeth    13 COND-MR              6:45.00    7:03.73        
                  44.45     1:39.70 (55.25)     2:35.41 (55.71)     3:30.76 (55.35)
        4:27.93 (57.17)     5:25.97 (58.04)   7:03.73 (1:37.76)                    
 
Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.09  METS
          26.29  ZQ
          26.59  JO
          28.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Turner, Ashley E    17 Silver Streaks-MR      26.13      26.30 JO     
  2 Cooley, Kristi-Ann  15 Pace-MR                26.19      26.40 JO     
  3 Indyk, Jessica      16 Big Blue-MR            26.46      26.70 SILV   
  4 Wyatt, Allison B    15 Big Blue-MR            26.26      26.84 SILV   
  4 Braca, Gianna L     16 Pace-MR                26.46      26.84 SILV   
  4 Krestyaninova, Olg  15 TRS-MR                    NT      26.84 SILV   
  7 King, Colleen C     16 SSL-MR                 27.01      27.29 SILV   
  8 Flood, Katie M      15 Silver Streaks-MR      27.70      27.37 SILV   
  9 Russell, Eva M      15 Tmsuffolk-MR           27.40      27.54 SILV   
 10 Cohen, Jacqui       17 Tmsuffolk-MR           27.85      27.78 SILV   
 11 Warren, Michelle N  16 Tmsuffolk-MR           29.03      27.85 SILV   
 12 Graham, Caitlin     15 Express Swimming-MR    27.92      28.30 SILV   
 13 Richardson, Erika   15 COND-MR                27.27      28.33 SILV   
 14 Poulin, Mary        17 TRS-MR                 28.03      28.38 SILV   
 15 McChesney, Megan S  17 PBAC-MR                27.91      28.66        
 16 Davide, Francesca   15 Pace-MR                28.39      28.67        
 17 Bassmann, Amanda C  17 Silver Streaks-MR      27.91      28.79        
 18 John, Jordon H      15 Pace-MR                28.81      28.88        
 19 Curro, Emily        16 SMC-MR                 29.01      28.98        
 20 Davis, Rachel       17 Pace-MR                28.41      29.13        
 21 Madalena, Kathryn   15 Express Swimming-MR    29.15      29.14        
 22 Hickey, Chrisanna   16 Big Blue-MR            29.65      29.29        
 23 Stein, Jamie Ann    15 SSL-MR                 29.18      29.30        
 24 Triana, Natalie     16 TRS-MR                 30.27      29.46        
 25 Young, Kaitlyn      16 TRS-MR                 28.42      29.48        
 26 Dunne, Samantha M   16 SSL-MR                 29.42      29.72        
 27 Cook, Michelle C    15 Pace-MR                29.47      29.82        
 28 Kauders, Molly P    16 SSL-MR                 29.52      29.83        
 29 Bonifacio, Stephan  15 COND-MR                29.65      29.88        
 30 Brennan, Jane M     15 COND-MR                28.64      29.92        
 31 Deziel, Blaire      15 COND-MR                30.48      30.07        
 31 Tusa, JoAna F       15 Express Swimming-MR    29.41      30.07        
 33 Jackson, Adrianna   15 TRS-MR                 29.71      30.08        
 34 Paul, Jordana R     16 COND-MR                29.35      30.30        
 35 Warbrick, Kristen   15 SSL-MR                 31.10      30.49        
 36 Crowley, Alexandra  15 Tmsuffolk-MR           30.99      31.21        
 37 Augustinos, Anna J  15 Pace-MR                31.10      31.73        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          56.69  METS
          57.19  ZQ
          57.79  JO
        1:03.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Turner, Ashley E    17 Silver Streaks-MR      56.76      56.80 ZQ     
                  27.07       56.80 (29.73)                                        
  2 Braca, Gianna L     16 Pace-MR                56.91      57.45 JO     
                  28.17       57.45 (29.28)                                        
  3 Indyk, Jessica      16 Big Blue-MR            58.04      58.68 SILV   
                  28.11       58.68 (30.57)                                        
  4 Turner, Jennifer J  16 Silver Streaks-MR      57.26      58.81 SILV   
                  28.04       58.81 (30.77)                                        
  5 King, Colleen C     16 SSL-MR                 59.90      58.99 SILV   
                  28.50       58.99 (30.49)                                        
  6 Wyatt, Allison B    15 Big Blue-MR            59.00      59.80 SILV   
                  29.07       59.80 (30.73)                                        
  7 Krebs, Kristen E    15 Express Swimming-MR    59.01      59.87 SILV   
                  28.74       59.87 (31.13)                                        
  8 Kuzniewski, Megan   15 Express Swimming-MR    59.22    1:00.29 SILV   
                  29.57     1:00.29 (30.72)                                        
  9 Cohen, Jacqui       17 Tmsuffolk-MR         1:00.71    1:01.59 SILV   
                  29.73     1:01.59 (31.86)                                        
 10 Flood, Katie M      15 Silver Streaks-MR    1:01.25    1:01.64 SILV   
                  30.44     1:01.64 (31.20)                                        
 10 Cooley, Kristi-Ann  15 Pace-MR                57.73    1:01.64 SILV   
                  29.20     1:01.64 (32.44)                                        
 12 Madalena, Kathryn   15 Express Swimming-MR  1:01.42    1:01.68 SILV   
                  30.05     1:01.68 (31.63)                                        
 13 Poulin, Mary        17 TRS-MR               1:01.18    1:01.84 SILV   
                  29.63     1:01.84 (32.21)                                        
 14 Richardson, Erika   15 COND-MR              1:00.12    1:02.63 SILV   
                  29.82     1:02.63 (32.81)                                        
 15 Graham, Caitlin     15 Express Swimming-MR    59.99    1:02.86 SILV   
                  30.01     1:02.86 (32.85)                                        
 16 Krestyaninova, Olg  15 TRS-MR                 59.71    1:03.43 SILV   
                  29.60     1:03.43 (33.83)                                        
 17 Jacobsen, Ginger M  15 Express Swimming-MR  1:04.09    1:03.83        
                  30.89     1:03.83 (32.94)                                        
 18 Curro, Emily        16 SMC-MR               1:03.90    1:04.47        
                  30.53     1:04.47 (33.94)                                        
 19 Kauders, Molly P    16 SSL-MR               1:03.96    1:04.64        
                  31.00     1:04.64 (33.64)                                        
 20 Stein, Jamie Ann    15 SSL-MR               1:03.30    1:04.65        
                  31.14     1:04.65 (33.51)                                        
 21 Paul, Jordana R     16 COND-MR              1:03.96    1:04.82        
                  30.96     1:04.82 (33.86)                                        
 22 Young, Kaitlyn      16 TRS-MR               1:02.94    1:05.05        
                  31.28     1:05.05 (33.77)                                        
 23 Triana, Natalie     16 TRS-MR               1:06.06    1:05.10        
                  31.13     1:05.10 (33.97)                                        
 24 Jackson, Adrianna   15 TRS-MR               1:04.93    1:05.16        
                  31.18     1:05.16 (33.98)                                        
 25 John, Jordon H      15 Pace-MR              1:01.94    1:05.18        
                  30.68     1:05.18 (34.50)                                        
 26 Brennan, Jane M     15 COND-MR              1:05.97    1:05.99        
                  31.72     1:05.99 (34.27)                                        
 27 Lynch, Amanda B     15 SSL-MR               1:04.90    1:06.06        
                  31.78     1:06.06 (34.28)                                        
 28 Davide, Francesca   15 Pace-MR              1:03.10    1:06.18        
                  31.59     1:06.18 (34.59)                                        
 29 Hickey, Chrisanna   16 Big Blue-MR          1:03.98    1:06.37        
                  30.97     1:06.37 (35.40)                                        
 30 Bassmann, Amanda C  17 Silver Streaks-MR      59.94    1:06.53        
                  30.95     1:06.53 (35.58)                                        
 31 Tusa, JoAna F       15 Express Swimming-MR  1:04.44    1:06.56        
                  31.64     1:06.56 (34.92)                                        
 32 Augustinos, Anna J  15 Pace-MR              1:07.74    1:06.82        
                  32.05     1:06.82 (34.77)                                        
 33 Dunne, Samantha M   16 SSL-MR               1:07.96    1:06.95        
                  32.13     1:06.95 (34.82)                                        
 34 Bonifacio, Stephan  15 COND-MR              1:03.00    1:07.01        
                  32.02     1:07.01 (34.99)                                        
 35 Davis, Rachel       17 Pace-MR              1:02.34    1:07.22        
                  31.78     1:07.22 (35.44)                                        
 36 Deziel, Blaire      15 COND-MR              1:06.16    1:07.63        
                  32.29     1:07.63 (35.34)                                        
 37 Cook, Michelle C    15 Pace-MR              1:05.41    1:09.82        
                  33.15     1:09.82 (36.67)                                        
 38 Crowley, Alexandra  15 Tmsuffolk-MR         1:10.21    1:09.83        
                  32.78     1:09.83 (37.05)                                        
 39 Kunow, Brittany     16 SSL-MR               1:11.79    1:10.19        
                  33.81     1:10.19 (36.38)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:01.99  METS
        2:02.49  ZQ
        2:04.49  JO
        2:16.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Krebs, Kristen E    15 Express Swimming-MR  2:05.10    2:04.68 SILV   
                  29.30     1:00.77 (31.47)     1:32.78 (32.01)     2:04.68 (31.90)
  2 Braca, Gianna L     16 Pace-MR              2:04.90    2:06.41 SILV   
                  30.04     1:02.26 (32.22)     1:34.79 (32.53)     2:06.41 (31.62)
  3 Kuzniewski, Megan   15 Express Swimming-MR  2:08.80    2:09.03 SILV   
                  29.68     1:02.63 (32.95)     1:36.83 (34.20)     2:09.03 (32.20)
  4 Brooke, Taylor W    16 Express Swimming-MR  2:04.00    2:09.83 SILV   
                  29.80     1:02.26 (32.46)     1:35.84 (33.58)     2:09.83 (33.99)
  5 King, Colleen C     16 SSL-MR               2:12.01    2:10.40 SILV   
                  30.56     1:03.53 (32.97)     1:36.94 (33.41)     2:10.40 (33.46)
  6 Indyk, Jessica      16 Big Blue-MR          2:11.25    2:11.06 SILV   
                  30.39     1:03.36 (32.97)     1:37.77 (34.41)     2:11.06 (33.29)
  7 Turner, Jennifer J  16 Silver Streaks-MR    2:08.63    2:11.44 SILV   
                  29.67     1:02.47 (32.80)     1:36.52 (34.05)     2:11.44 (34.92)
  8 Cohen, Jacqui       17 Tmsuffolk-MR         2:13.58    2:11.78 SILV   
                  30.13     1:03.78 (33.65)     1:37.81 (34.03)     2:11.78 (33.97)
  9 Madalena, Kathryn   15 Express Swimming-MR  2:11.55    2:12.68 SILV   
                  30.97     1:05.24 (34.27)     1:39.55 (34.31)     2:12.68 (33.13)
 10 Jacobsen, Ginger M  15 Express Swimming-MR  2:15.45    2:15.08 SILV   
                  31.10     1:05.14 (34.04)     1:40.06 (34.92)     2:15.08 (35.02)
 11 Flood, Katie M      15 Silver Streaks-MR    2:12.87    2:16.27 SILV   
                  30.26     1:05.03 (34.77)     1:40.31 (35.28)     2:16.27 (35.96)
 12 Powell, Tori        15 Pace-MR              2:12.71    2:16.42 SILV   
                  30.49     1:04.70 (34.21)     1:40.61 (35.91)     2:16.42 (35.81)
 13 Turner, Ashley E    17 Silver Streaks-MR    2:09.22    2:17.16        
                  29.94     1:02.86 (32.92)     1:39.29 (36.43)     2:17.16 (37.87)
 14 Richardson, Erika   15 COND-MR              2:17.36    2:17.36        
                  30.84     1:05.53 (34.69)     1:41.50 (35.97)     2:17.36 (35.86)
 15 Clarke, Caitlyn M   15 Express Swimming-MR  2:17.76    2:18.02        
                  31.45     1:06.15 (34.70)     1:42.02 (35.87)     2:18.02 (36.00)
 15 Kauders, Molly P    16 SSL-MR               2:22.84    2:18.02        
                  31.77   2:18.02 (1:46.25)                                        
 17 Sullinger, Becci E  16 SSL-MR               2:15.01    2:19.16        
                  31.46     1:06.16 (34.70)     1:42.52 (36.36)     2:19.16 (36.64)
 18 Krestyaninova, Olg  15 TRS-MR               2:14.92    2:20.98        
                  30.44     1:06.08 (35.64)     1:43.81 (37.73)     2:20.98 (37.17)
 19 Pampillonio, Jenni  17 Pace-MR              2:11.12    2:21.65        
                  31.51     1:07.04 (35.53)     1:44.11 (37.07)     2:21.65 (37.54)
 20 Jackson, Adrianna   15 TRS-MR               2:22.77    2:22.37        
                  32.65   2:22.37 (1:49.72)                                        
 21 Paul, Jordana R     16 COND-MR              2:21.95    2:22.70        
                  31.95   2:22.70 (1:50.75)                                        
 22 John, Jordon H      15 Pace-MR              2:15.63    2:22.94        
                  31.69     1:07.68 (35.99)     1:45.24 (37.56)     2:22.94 (37.70)
 23 Young, Kaitlyn      16 TRS-MR               2:22.81    2:24.43        
                  33.59   2:24.43 (1:50.84)                                        
 24 Deziel, Blaire      15 COND-MR              2:24.13    2:24.59        
                  32.99   2:24.59 (1:51.60)                                        
 25 Stein, Jamie Ann    15 SSL-MR               2:18.37    2:24.66        
                  32.59     1:08.95 (36.36)     1:46.57 (37.62)     2:24.66 (38.09)
 26 Davide, Francesca   15 Pace-MR              2:19.87    2:25.65        
                  33.44     1:10.38 (36.94)     1:48.91 (38.53)     2:25.65 (36.74)
 27 Triana, Natalie     16 TRS-MR               2:25.17    2:25.78        
                  32.65   2:25.78 (1:53.13)                                        
 28 Hickey, Chrisanna   16 Big Blue-MR          2:28.13    2:27.78        
                  33.08   2:27.78 (1:54.70)                                        
 29 Dunne, Samantha M   16 SSL-MR               2:30.87    2:28.10        
                  33.69   2:28.10 (1:54.41)                                        
 30 Warbrick, Kristen   15 SSL-MR               2:39.93    2:30.60        
                  33.84   2:30.60 (1:56.76)                                        
 31 Davis, Rachel       17 Pace-MR              2:21.33    2:30.86        
                  31.93     1:09.77 (37.84)     1:50.67 (40.90)     2:30.86 (40.19)
 32 Cook, Michelle C    15 Pace-MR              2:22.69    2:32.45        
                  33.67   2:32.45 (1:58.78)                                        
 33 Macchia, Kelly A    16 SSL-MR               2:27.54    2:39.23        
                  36.58   2:39.23 (2:02.65)                                        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:03.99  METS
        1:05.49  ZQ
        1:06.49  JO
        1:13.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Braca, Gianna L     16 Pace-MR              1:06.21    1:05.67 JO     
                  32.13     1:05.67 (33.54)                                        
  2 Turner, Jennifer J  16 Silver Streaks-MR    1:04.20    1:06.87 SILV   
                  31.81     1:06.87 (35.06)                                        
  3 Jacobsen, Ginger M  15 Express Swimming-MR  1:07.56    1:08.19 SILV   
                  33.09     1:08.19 (35.10)                                        
  4 Kuzniewski, Megan   15 Express Swimming-MR  1:09.00    1:08.57 SILV   
                  33.62     1:08.57 (34.95)                                        
  5 Richardson, Erika   15 COND-MR              1:06.29    1:09.34 SILV   
                  33.05     1:09.34 (36.29)                                        
  6 Flood, Katie M      15 Silver Streaks-MR    1:10.98    1:09.60 SILV   
                  33.69     1:09.60 (35.91)                                        
  7 Poulin, Mary        17 TRS-MR               1:10.16    1:10.04 SILV   
                  33.77     1:10.04 (36.27)                                        
  8 Stein, Jamie Ann    15 SSL-MR               1:09.60    1:10.07 SILV   
                  34.09     1:10.07 (35.98)                                        
  9 Bassmann, Amanda C  17 Silver Streaks-MR    1:07.55    1:10.13 SILV   
                  33.88     1:10.13 (36.25)                                        
 10 Davis, Rachel       17 Pace-MR              1:09.75    1:10.62 SILV   
                  33.37     1:10.62 (37.25)                                        
 11 Graham, Caitlin     15 Express Swimming-MR  1:08.65    1:10.64 SILV   
                  34.78     1:10.64 (35.86)                                        
 12 McChesney, Megan S  17 PBAC-MR              1:08.82    1:11.33 SILV   
                  35.01     1:11.33 (36.32)                                        
 13 Kauders, Molly P    16 SSL-MR               1:15.74    1:13.26        
                  36.51     1:13.26 (36.75)                                        
 14 Cook, Michelle C    15 Pace-MR              1:12.77    1:13.65        
                  35.32     1:13.65 (38.33)                                        
 15 Warbrick, Kristen   15 SSL-MR               1:24.75    1:15.87        
                  36.78     1:15.87 (39.09)                                        
 16 Deziel, Blaire      15 COND-MR              1:14.27    1:16.03        
                  37.15     1:16.03 (38.88)                                        
 17 Jackson, Adrianna   15 TRS-MR               1:16.08    1:18.74        
                  37.68     1:18.74 (41.06)                                        
 18 Brennan, Jane M     15 COND-MR              1:18.10    1:19.25        
                  38.54     1:19.25 (40.71)                                        
 19 Dunne, Samantha M   16 SSL-MR               1:16.51    1:19.29        
                  39.10     1:19.29 (40.19)                                        
 20 Crowley, Alexandra  15 Tmsuffolk-MR         1:19.86    1:19.69        
                  39.33     1:19.69 (40.36)                                        
 21 Davide, Francesca   15 Pace-MR              1:20.61    1:20.22        
                  38.81     1:20.22 (41.41)                                        
 22 Kunow, Brittany     16 SSL-MR               1:19.86    1:21.59        
                  40.05     1:21.59 (41.54)                                        
 23 Tusa, JoAna F       15 Express Swimming-MR  1:21.61    1:22.34        
                  39.76     1:22.34 (42.58)                                        
 -- King, Colleen C     16 SSL-MR               1:10.01         DQ        
                  34.66          DQ (36.53)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:16.99  METS
        2:20.99  ZQ
        2:23.99  JO
        2:35.29  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Braca, Gianna L     16 Pace-MR              2:22.58    2:23.73 JO     
                  33.76     1:09.96 (36.20)     1:47.21 (37.25)     2:23.73 (36.52)
  2 Jacobsen, Ginger M  15 Express Swimming-MR  2:26.31    2:25.15 SILV   
                  34.64   2:25.15 (1:50.51)                                        
  3 Kuzniewski, Megan   15 Express Swimming-MR  2:24.62    2:27.82 SILV   
                  34.55     1:11.93 (37.38)     1:50.72 (38.79)     2:27.82 (37.10)
  4 Stein, Jamie Ann    15 SSL-MR               2:29.85    2:29.24 SILV   
                  35.23     1:12.40 (37.17)     1:51.32 (38.92)     2:29.24 (37.92)
  5 Bassmann, Amanda C  17 Silver Streaks-MR    2:25.05    2:29.85 SILV   
                  34.87     1:12.46 (37.59)     1:51.69 (39.23)     2:29.85 (38.16)
  6 Poulin, Mary        17 TRS-MR               2:31.61    2:31.68 SILV   
                  35.43     1:13.40 (37.97)     1:52.46 (39.06)     2:31.68 (39.22)
  7 McCartney, Theresa  15 Big Blue-MR          2:26.40    2:32.80 SILV   
                  37.66     1:16.82 (39.16)     1:54.82 (38.00)     2:32.80 (37.98)
  8 Kauders, Molly P    16 SSL-MR               2:39.46    2:35.44        
                  37.36     1:16.53 (39.17)     1:56.23 (39.70)     2:35.44 (39.21)
  9 Deziel, Blaire      15 COND-MR              2:37.60    2:38.96        
                  37.80     1:18.02 (40.22)     2:00.16 (42.14)     2:38.96 (38.80)
 10 Clarke, Caitlyn M   15 Express Swimming-MR  2:38.55    2:40.15        
                  37.99     1:17.59 (39.60)     1:59.01 (41.42)     2:40.15 (41.14)
 11 Sullinger, Becci E  16 SSL-MR               2:50.53    2:42.13        
                  37.69     1:18.49 (40.80)     2:00.33 (41.84)     2:42.13 (41.80)
 12 Augustinos, Anna J  15 Pace-MR              2:44.73    2:44.33        
                  38.93     1:20.23 (41.30)     2:02.59 (42.36)     2:44.33 (41.74)
 13 Cook, Michelle C    15 Pace-MR              2:38.96    2:47.71        
 14 Davide, Francesca   15 Pace-MR              2:48.10    2:49.89        
                  39.87     1:23.42 (43.55)     2:07.46 (44.04)     2:49.89 (42.43)
 15 Proietti-Fox, Jen   17 SSL-MR               2:32.12    2:50.35        
                  38.77     1:20.98 (42.21)     2:05.73 (44.75)     2:50.35 (44.62)
 16 Kunow, Brittany     16 SSL-MR               2:53.55    2:51.82        
                  40.91     1:24.58 (43.67)     2:08.69 (44.11)     2:51.82 (43.13)
 17 Macchia, Kelly A    16 SSL-MR               2:58.82    3:02.41        
                  43.45     1:29.58 (46.13)     2:17.26 (47.68)     3:02.41 (45.15)
 -- Crowley, Alexandra  15 Tmsuffolk-MR         2:50.26         DQ        
                  39.77     1:22.83 (43.06)     2:06.98 (44.15)          DQ (43.75)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:12.59  METS
        1:13.99  ZQ
        1:15.59  JO
        1:23.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Russell, Eva M      15 Tmsuffolk-MR         1:10.17    1:13.17 ZQ     
                  34.84     1:13.17 (38.33)                                        
  2 Wyatt, Allison B    15 Big Blue-MR          1:13.16    1:13.27 ZQ     
                  34.26     1:13.27 (39.01)                                        
  3 Brooke, Taylor W    16 Express Swimming-MR  1:11.00    1:13.29 ZQ     
                  35.07     1:13.29 (38.22)                                        
  4 Hickey, Chrisanna   16 Big Blue-MR          1:15.12    1:13.88 ZQ     
                  34.84     1:13.88 (39.04)                                        
  5 Turner, Ashley E    17 Silver Streaks-MR    1:13.50    1:14.29 JO     
                  34.20     1:14.29 (40.09)                                        
  6 Turner, Jennifer J  16 Silver Streaks-MR    1:12.12    1:14.39 JO     
                  35.17     1:14.39 (39.22)                                        
  7 Indyk, Jessica      16 Big Blue-MR          1:12.20    1:15.00 JO     
                  35.11     1:15.00 (39.89)                                        
  8 Warren, Michelle N  16 Tmsuffolk-MR         1:15.73    1:15.07 JO     
                  36.05     1:15.07 (39.02)                                        
  9 Flood, Katie M      15 Silver Streaks-MR    1:15.48    1:16.76 SILV   
                  36.03     1:16.76 (40.73)                                        
 10 Graham, Caitlin     15 Express Swimming-MR  1:15.79    1:17.11 SILV   
                  36.73     1:17.11 (40.38)                                        
 10 Madalena, Kathryn   15 Express Swimming-MR  1:16.49    1:17.11 SILV   
                  37.21     1:17.11 (39.90)                                        
 12 Young, Kaitlyn      16 TRS-MR               1:17.02    1:18.05 SILV   
                  36.73     1:18.05 (41.32)                                        
 13 Cohen, Jacqui       17 Tmsuffolk-MR         1:19.39    1:18.60 SILV   
                  37.11     1:18.60 (41.49)                                        
 14 Lynch, Amanda B     15 SSL-MR               1:19.52    1:21.07 SILV   
                  38.19     1:21.07 (42.88)                                        
 15 John, Jordon H      15 Pace-MR              1:20.23    1:21.16 SILV   
                  38.44     1:21.16 (42.72)         1:21.16 ( )                    
 16 Poulin, Mary        17 TRS-MR               1:21.94    1:22.79 SILV   
                  39.90     1:22.79 (42.89)         1:22.79 ( )                    
 17 McCartney, Theresa  15 Big Blue-MR          1:19.18    1:23.53 SILV   
                  39.62     1:23.53 (43.91)                                        
 18 Augustinos, Anna J  15 Pace-MR              1:25.04    1:24.97        
                  40.39     1:24.97 (44.58)         1:24.97 ( )                    
 19 Powell, Tori        15 Pace-MR              1:24.35    1:26.63        
                  40.68     1:26.63 (45.95)         1:26.63 ( )                    
 20 Kunow, Brittany     16 SSL-MR               1:28.45    1:27.84        
                  42.27     1:27.84 (45.57)         1:27.84 ( )                    
 21 Triana, Natalie     16 TRS-MR               1:26.07    1:29.39        
                  42.40     1:29.39 (46.99)         1:29.39 ( )                    
 22 Jackson, Adrianna   15 TRS-MR               1:26.34    1:30.08        
                  41.67     1:30.08 (48.41)         1:30.08 ( )                    
 
Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:36.99  METS
        2:37.89  ZQ
        2:42.99  JO
        2:56.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cooley, Kristi-Ann  15 Pace-MR              2:36.15    2:35.08 METS   
                  34.44     1:12.19 (37.75)     1:52.91 (40.72)     2:35.08 (42.17)
  2 Warren, Michelle N  16 Tmsuffolk-MR         2:36.81    2:35.54 METS   
                  36.64     1:16.35 (39.71)     1:56.84 (40.49)     2:35.54 (38.70)
  3 Russell, Eva M      15 Tmsuffolk-MR         2:33.55    2:35.60 METS   
                  35.46     1:14.79 (39.33)     1:55.13 (40.34)     2:35.60 (40.47)
  4 Wyatt, Allison B    15 Big Blue-MR          2:43.74    2:39.88 JO     
                  35.32     1:16.06 (40.74)     1:57.46 (41.40)     2:39.88 (42.42)
  5 Madalena, Kathryn   15 Express Swimming-MR  2:38.86    2:40.44 JO     
                  37.64     1:18.18 (40.54)     1:59.33 (41.15)     2:40.44 (41.11)
  6 Cohen, Jacqui       17 Tmsuffolk-MR         2:57.90    2:44.68 SILV   
                  38.05     1:19.92 (41.87)     2:01.92 (42.00)     2:44.68 (42.76)
  7 Hickey, Chrisanna   16 Big Blue-MR          2:38.80    2:45.69 SILV   
                  35.14     1:14.69 (39.55)     1:58.89 (44.20)     2:45.69 (46.80)
  8 Krestyaninova, Olg  15 TRS-MR               2:41.59    2:47.25 SILV   
                  36.12     1:18.64 (42.52)     2:03.08 (44.44)     2:47.25 (44.17)
  9 Young, Kaitlyn      16 TRS-MR               2:52.44    2:49.90 SILV   
                  37.80     1:20.33 (42.53)     2:05.60 (45.27)     2:49.90 (44.30)
 10 McChesney, Megan S  17 PBAC-MR              2:44.11    2:49.98 SILV   
                  38.14     1:21.18 (43.04)     2:05.84 (44.66)     2:49.98 (44.14)
 11 Jacobsen, Ginger M  15 Express Swimming-MR  2:50.73    2:53.19 SILV   
                  38.99     1:22.88 (43.89)     2:07.76 (44.88)     2:53.19 (45.43)
 12 John, Jordon H      15 Pace-MR              2:53.11    2:53.97 SILV   
                  39.07     1:22.73 (43.66)     2:07.94 (45.21)     2:53.97 (46.03)
 13 Lynch, Amanda B     15 SSL-MR               2:53.35    2:54.67 SILV   
                  38.91     1:23.24 (44.33)     2:09.11 (45.87)     2:54.67 (45.56)
 14 Warbrick, Kristen   15 SSL-MR               3:12.22    2:56.75 SILV   
                  40.36     1:24.50 (44.14)     2:11.80 (47.30)     2:56.75 (44.95)
 15 Augustinos, Anna J  15 Pace-MR              3:00.00    3:01.18        
                  40.96     1:26.71 (45.75)     2:13.50 (46.79)     3:01.18 (47.68)
 16 Kunow, Brittany     16 SSL-MR               3:13.47    3:05.51        
                                1:30.34 ( )     2:17.79 (47.45)     3:05.51 (47.72)
 17 Bonifacio, Stephan  15 COND-MR              3:09.09    3:06.52        
                  41.53     1:29.18 (47.65)     2:19.29 (50.11)     3:06.52 (47.23)
 18 Triana, Natalie     16 TRS-MR               3:05.00    3:08.23        
                  41.78     1:29.10 (47.32)     2:18.86 (49.76)     3:08.23 (49.37)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:02.49  METS
        1:04.49  ZQ
        1:05.49  JO
        1:12.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Turner, Jennifer J  16 Silver Streaks-MR    1:05.63    1:03.71 ZQ     
                  29.31     1:03.71 (34.40)                                        
  2 Warren, Michelle N  16 Tmsuffolk-MR         1:04.06    1:04.10 ZQ     
                  30.61     1:04.10 (33.49)                                        
  3 McCartney, Theresa  15 Big Blue-MR          1:04.50    1:05.48 JO     
                  30.54     1:05.48 (34.94)                                        
  4 Cohen, Jacqui       17 Tmsuffolk-MR         1:06.09    1:06.53 SILV   
                  30.81     1:06.53 (35.72)                                        
  5 Graham, Caitlin     15 Express Swimming-MR  1:04.34    1:06.66 SILV   
                  31.17     1:06.66 (35.49)                                        
  6 Kuzniewski, Megan   15 Express Swimming-MR  1:05.68    1:07.10 SILV   
                  31.13     1:07.10 (35.97)                                        
  7 Krebs, Kristen E    15 Express Swimming-MR  1:07.77    1:07.27 SILV   
                  31.62     1:07.27 (35.65)                                        
  8 Hickey, Chrisanna   16 Big Blue-MR          1:06.98    1:08.23 SILV   
                  30.48     1:08.23 (37.75)                                        
  9 King, Colleen C     16 SSL-MR               1:07.01    1:08.41 SILV   
                  32.17     1:08.41 (36.24)                                        
 10 Indyk, Jessica      16 Big Blue-MR          1:09.03    1:09.21 SILV   
 11 Sullinger, Becci E  16 SSL-MR               1:11.01    1:09.89 SILV   
                  32.14     1:09.89 (37.75)                                        
 12 Powell, Tori        15 Pace-MR              1:09.61    1:10.88 SILV   
                  32.72     1:10.88 (38.16)                                        
 13 Paul, Jordana R     16 COND-MR              1:10.62    1:11.01 SILV   
                  32.69     1:11.01 (38.32)                                        
 14 Davis, Rachel       17 Pace-MR              1:10.20    1:11.74 SILV   
                  32.56     1:11.74 (39.18)                                        
 15 Pampillonio, Jenni  17 Pace-MR              1:08.63    1:11.86 SILV   
                  32.90     1:11.86 (38.96)                                        
 16 Krestyaninova, Olg  15 TRS-MR               1:07.64    1:12.64        
                  32.59     1:12.64 (40.05)                                        
 17 Stein, Jamie Ann    15 SSL-MR               1:15.21    1:14.42        
                  33.02     1:14.42 (41.40)                                        
 18 Bassmann, Amanda C  17 Silver Streaks-MR    1:10.10    1:14.47        
                  33.40     1:14.47 (41.07)                                        
 19 Davide, Francesca   15 Pace-MR              1:16.57    1:15.03        
                  34.14     1:15.03 (40.89)                                        
 20 Augustinos, Anna J  15 Pace-MR              1:15.86    1:15.68        
                  35.51     1:15.68 (40.17)                                        
 21 Deziel, Blaire      15 COND-MR              1:14.36    1:15.90        
 22 Kauders, Molly P    16 SSL-MR               1:16.16    1:16.05        
                  34.48     1:16.05 (41.57)                                        
 23 John, Jordon H      15 Pace-MR              1:15.39    1:17.07        
                  35.75     1:17.07 (41.32)                                        
 24 Clarke, Caitlyn M   15 Express Swimming-MR  1:12.01    1:17.65        
                  34.25     1:17.65 (43.40)                                        
 25 Warbrick, Kristen   15 SSL-MR               1:23.50    1:17.78        
                  36.40     1:17.78 (41.38)                                        
 26 Lynch, Amanda B     15 SSL-MR               1:23.00    1:20.00        
 27 Kunow, Brittany     16 SSL-MR               1:20.87    1:21.42        
                  36.75     1:21.42 (44.67)                                        
 28 Sottile, Kristen    17 Wahoos-MR            1:27.05    1:21.46        
                  38.75     1:21.46 (42.71)                                        
 29 Macchia, Kelly A    16 SSL-MR               1:22.67    1:25.77        
                  38.80     1:25.77 (46.97)                                        
 30 Dunne, Samantha M   16 SSL-MR               1:30.22    1:26.57        
                  40.13     1:26.57 (46.44)                                        
 31 Crowley, Alexandra  15 Tmsuffolk-MR         1:27.90    1:27.44        
                  39.62     1:27.44 (47.82)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:19.99  METS
        2:24.99  ZQ
        2:29.99  JO
        2:39.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Warren, Michelle N  16 Tmsuffolk-MR         2:19.51    2:16.14 METS   
                  30.93     1:05.74 (34.81)     1:40.47 (34.73)     2:16.14 (35.67)
  2 Kuzniewski, Megan   15 Express Swimming-MR  2:22.54    2:26.56 JO     
                  31.73     1:09.63 (37.90)     1:48.80 (39.17)     2:26.56 (37.76)
  3 Krebs, Kristen E    15 Express Swimming-MR  2:29.92    2:27.11 JO     
                  32.31     1:09.08 (36.77)   2:27.11 (1:18.03)         2:27.11 ( )
  4 Indyk, Jessica      16 Big Blue-MR          2:37.00    2:38.25 SILV   
                  32.48     1:11.34 (38.86)     1:54.39 (43.05)     2:38.25 (43.86)
  5 Paul, Jordana R     16 COND-MR              2:43.36    2:42.23        
                  33.49     1:12.94 (39.45)     1:56.38 (43.44)     2:42.23 (45.85)
 
Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
        2:17.99  METS
        2:19.99  ZQ
        2:22.09  JO
        2:43.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Russell, Eva M      15 Tmsuffolk-MR         2:16.96    2:17.34 METS   
                  30.91     1:06.21 (35.30)     1:45.13 (38.92)     2:17.34 (32.21)
  2 Warren, Michelle N  16 Tmsuffolk-MR         2:21.54    2:20.09 JO     
                  30.91     1:07.42 (36.51)     1:47.83 (40.41)     2:20.09 (32.26)
  3 Brooke, Taylor W    16 Express Swimming-MR  2:18.00    2:23.35 SILV   
                  31.17     1:07.91 (36.74)     1:49.06 (41.15)     2:23.35 (34.29)
  4 Braca, Gianna L     16 Pace-MR              2:25.24    2:25.00 SILV   
                  31.27     1:08.35 (37.08)     1:52.09 (43.74)     2:25.00 (32.91)
  5 Madalena, Kathryn   15 Express Swimming-MR  2:22.16    2:25.49 SILV   
                  33.74                             1:54.09 ( )     2:25.49 (31.40)
  6 Graham, Caitlin     15 Express Swimming-MR  2:23.01    2:26.51 SILV   
                  30.59     1:09.36 (38.77)     1:51.83 (42.47)     2:26.51 (34.68)
  7 Turner, Ashley E    17 Silver Streaks-MR    2:27.80    2:26.99 SILV   
                  30.33     1:09.05 (38.72)     1:52.57 (43.52)     2:26.99 (34.42)
  8 Jacobsen, Ginger M  15 Express Swimming-MR  2:29.04    2:28.02 SILV   
                  34.21     1:10.77 (36.56)     1:54.13 (43.36)     2:28.02 (33.89)
  9 Wyatt, Allison B    15 Big Blue-MR          2:26.53    2:28.65 SILV   
                  33.11     1:12.09 (38.98)     1:54.22 (42.13)     2:28.65 (34.43)
 10 Richardson, Erika   15 COND-MR              2:31.87    2:30.62 SILV   
                  32.52     1:09.43 (36.91)     1:56.05 (46.62)     2:30.62 (34.57)
 11 King, Colleen C     16 SSL-MR               2:34.01    2:31.07 SILV   
                  31.65     1:10.52 (38.87)     1:56.97 (46.45)     2:31.07 (34.10)
 12 Bassmann, Amanda C  17 Silver Streaks-MR    2:27.16    2:31.33 SILV   
                  33.16     1:11.10 (37.94)     1:54.09 (42.99)     2:31.33 (37.24)
 13 Krestyaninova, Olg  15 TRS-MR               2:27.42    2:33.71 SILV   
                  32.58     1:13.43 (40.85)     1:56.68 (43.25)     2:33.71 (37.03)
 14 Pampillonio, Jenni  17 Pace-MR              2:28.91    2:33.85 SILV   
                  32.36     1:12.74 (40.38)     1:58.13 (45.39)     2:33.85 (35.72)
 15 Flood, Katie M      15 Silver Streaks-MR    2:32.70    2:34.66 SILV   
                  36.54     1:15.45 (38.91)     1:58.30 (42.85)     2:34.66 (36.36)
 16 Poulin, Mary        17 TRS-MR               2:33.99    2:34.88 SILV   
                  34.08     1:13.67 (39.59)     1:59.87 (46.20)     2:34.88 (35.01)
 17 Lynch, Amanda B     15 SSL-MR               2:34.03    2:38.03 SILV   
                  34.55     1:18.05 (43.50)     2:01.69 (43.64)     2:38.03 (36.34)
 18 Warbrick, Kristen   15 SSL-MR               2:55.72    2:39.44 SILV   
                  35.48     1:18.54 (43.06)     2:02.86 (44.32)     2:39.44 (36.58)
 19 Jackson, Adrianna   15 TRS-MR               2:44.23    2:41.84 SILV   
                  36.41     1:18.12 (41.71)     2:07.40 (49.28)     2:41.84 (34.44)
 20 Goldstein, Sari E   15 SSL-MR               2:38.26    2:42.27 SILV   
                  34.53     1:18.11 (43.58)     2:02.42 (44.31)     2:42.27 (39.85)
 21 Young, Kaitlyn      16 TRS-MR               2:39.45    2:42.80 SILV   
                  37.66     1:19.02 (41.36)     2:05.80 (46.78)     2:42.80 (37.00)
 22 Sottile, Kristen    17 Wahoos-MR            2:54.24    2:45.99        
                  39.21     1:22.00 (42.79)     2:11.32 (49.32)     2:45.99 (34.67)
 23 Dunne, Samantha M   16 SSL-MR               2:49.52    2:46.00        
                  38.64     1:19.92 (41.28)     2:10.07 (50.15)     2:46.00 (35.93)
 24 Cook, Michelle C    15 Pace-MR              2:46.07    2:46.34        
                  36.22     1:17.47 (41.25)     2:10.54 (53.07)     2:46.34 (35.80)
 25 Triana, Natalie     16 TRS-MR               2:46.06    2:47.60        
                  37.20     1:20.46 (43.26)     2:10.11 (49.65)     2:47.60 (37.49)
 26 Crowley, Alexandra  15 Tmsuffolk-MR         2:50.98    2:49.22        
                  39.65     1:22.56 (42.91)     2:11.03 (48.47)     2:49.22 (38.19)
 27 Proietti-Fox, Jen   17 SSL-MR               2:36.69    2:50.32        
                  35.60     1:18.89 (43.29)     2:10.14 (51.25)     2:50.32 (40.18)
 
Girls 11 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lindahl, Stephanie  14 Express Swimming-MR  5:32.31    5:27.29        
                  29.90     1:02.35 (32.45)     1:35.72 (33.37)     2:08.95 (33.23)
        2:42.47 (33.52)     3:15.77 (33.30)     3:49.35 (33.58)     4:22.40 (33.05)
        4:55.12 (32.72)     5:27.29 (32.17)                                        
  2 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR  5:27.61    5:28.95        
                  29.13     1:01.15 (32.02)     1:34.53 (33.38)     2:08.41 (33.88)
        2:41.88 (33.47)     3:15.24 (33.36)     3:48.76 (33.52)     4:22.43 (33.67)
        4:55.64 (33.21)     5:28.95 (33.31)                                        
  3 Bormann, Kristen E  14 Tmsuffolk-MR         5:36.15    5:31.07        
                  29.19     1:01.38 (32.19)     1:35.30 (33.92)     2:09.02 (33.72)
        2:42.76 (33.74)     3:16.64 (33.88)     3:50.72 (34.08)     4:24.77 (34.05)
        4:58.59 (33.82)     5:31.07 (32.48)                                        
  4 Koch, Carolyn A     14 Tmsuffolk-MR         5:51.88    5:41.26        
                  31.70     1:05.32 (33.62)     1:39.82 (34.50)     2:14.40 (34.58)
        2:49.04 (34.64)     3:23.76 (34.72)     3:58.94 (35.18)     4:33.58 (34.64)
        5:08.23 (34.65)     5:41.26 (33.03)                                        
  5 Manning, Colleen P  14 Tmsuffolk-MR         5:55.03    5:47.99        
                  31.98     1:06.45 (34.47)     1:41.29 (34.84)     2:16.50 (35.21)
        2:51.35 (34.85)     3:26.56 (35.21)     4:01.81 (35.25)     4:37.69 (35.88)
        5:13.26 (35.57)     5:47.99 (34.73)                                        
  6 Indyk, Jessica      16 Big Blue-MR          5:58.02    5:48.74        
                  30.73     1:04.13 (33.40)     1:38.72 (34.59)     2:13.70 (34.98)
        2:49.26 (35.56)     3:24.95 (35.69)     4:00.43 (35.48)     4:36.31 (35.88)
        5:13.10 (36.79)     5:48.74 (35.64)                                        
  7 Drury, Shannon      11 Tmsuffolk-MR         6:04.26    5:49.96        
                  30.80     1:04.52 (33.72)     1:39.53 (35.01)     2:15.61 (36.08)
        2:51.39 (35.78)   5:49.96 (2:58.57)                                        
  8 Pappalardo, Jacque  11 Tmsuffolk-MR         6:01.35    5:50.43        
                  30.54     1:04.61 (34.07)     1:39.91 (35.30)     2:15.83 (35.92)
        2:51.35 (35.52)     3:27.42 (36.07)     4:03.83 (36.41)     4:39.96 (36.13)
        5:16.42 (36.46)     5:50.43 (34.01)                                        
  9 Cohen, Gennie A     13 Tmsuffolk-MR         6:08.40    5:51.69        
                  31.26     1:05.61 (34.35)     1:40.99 (35.38)     2:16.78 (35.79)
        2:52.82 (36.04)     3:28.77 (35.95)     4:05.24 (36.47)     4:41.36 (36.12)
        5:17.12 (35.76)     5:51.69 (34.57)                                        
 10 King, Colleen C     16 SSL-MR               6:11.01    5:55.15        
                  30.28     1:04.77 (34.49)     1:40.90 (36.13)     2:18.56 (37.66)
        2:55.52 (36.96)     3:33.02 (37.50)     4:08.74 (35.72)     4:45.20 (36.46)
        5:20.62 (35.42)     5:55.15 (34.53)                                        
 11 Powell, Tori        15 Pace-MR              5:58.26    5:55.47        
                  30.30     1:04.18 (33.88)     1:40.07 (35.89)     2:15.60 (35.53)
        2:52.47 (36.87)     3:29.10 (36.63)     4:06.02 (36.92)     4:43.22 (37.20)
        5:19.94 (36.72)     5:55.47 (35.53)                                        
 12 Weiner, Sierra T    11 Tmsuffolk-MR         6:04.87    5:55.71        
                  30.98     1:05.37 (34.39)     1:40.86 (35.49)     2:16.98 (36.12)
        2:53.37 (36.39)     3:29.58 (36.21)     4:06.33 (36.75)     4:43.05 (36.72)
        5:19.79 (36.74)     5:55.71 (35.92)                                        
 13 Cohen, Jacqui       17 Tmsuffolk-MR         6:02.90    5:56.53        
                  31.04     1:05.37 (34.33)     1:41.68 (36.31)     2:18.08 (36.40)
        2:54.04 (35.96)     3:30.26 (36.22)     4:06.63 (36.37)     4:43.89 (37.26)
        5:20.47 (36.58)     5:56.53 (36.06)                                        
 14 Teller, Jacqulyn S  12 Tmsuffolk-MR         6:07.75    5:57.56        
                  31.21     1:05.16 (33.95)     1:40.22 (35.06)     2:15.51 (35.29)
        2:51.40 (35.89)     3:28.00 (36.60)     4:05.23 (37.23)     4:42.82 (37.59)
        5:20.93 (38.11)     5:57.56 (36.63)                                        
 15 Koch, Julianne T    11 Tmsuffolk-MR         6:33.90    5:57.88        
                  31.77     1:07.66 (35.89)     1:43.66 (36.00)     2:20.40 (36.74)
        2:57.32 (36.92)     3:34.18 (36.86)     4:10.34 (36.16)     4:47.14 (36.80)
        5:22.89 (35.75)     5:57.88 (34.99)                                        
 16 Kauders, Molly P    16 SSL-MR               5:56.90    5:59.39        
                  31.75     1:07.19 (35.44)     1:43.33 (36.14)     2:19.10 (35.77)
        2:54.86 (35.76)     3:30.74 (35.88)     4:08.22 (37.48)     4:45.56 (37.34)
        5:22.97 (37.41)     5:59.39 (36.42)                                        
 17 Augustinos, Laura   13 Pace-MR              6:10.63    5:59.47        
                  32.68     1:08.35 (35.67)                             2:21.95 ( )
        2:58.53 (36.58)     3:34.96 (36.43)     4:11.72 (36.76)     4:45.60 (33.88)
        5:25.78 (40.18)     5:59.47 (33.69)                                        
 18 Dunaisky, Rachel I  14 Tmsuffolk-MR         5:52.77    6:00.11        
                  29.99     1:03.05 (33.06)     1:39.60 (36.55)     2:17.01 (37.41)
        2:54.38 (37.37)     3:31.99 (37.61)     4:09.74 (37.75)     4:47.29 (37.55)
        5:25.19 (37.90)     6:00.11 (34.92)                                        
 19 Hartigan, Colleen   12 SSL-MR               6:05.01    6:04.27        
                  33.20     1:09.29 (36.09)     1:45.09 (35.80)     2:22.05 (36.96)
        2:59.57 (37.52)     3:37.57 (38.00)     4:14.62 (37.05)     4:51.38 (36.76)
        5:28.53 (37.15)     6:04.27 (35.74)                                        
 20 Morris, Cara K      14 COND-MR              6:15.65    6:06.57        
                  31.00     1:06.74 (35.74)     1:43.52 (36.78)     2:21.50 (37.98)
        2:58.93 (37.43)     3:37.12 (38.19)     4:14.94 (37.82)     4:53.07 (38.13)
        5:30.79 (37.72)     6:06.57 (35.78)                                        
 21 Weiner, Jade R      11 Tmsuffolk-MR         6:13.36    6:10.73        
                  32.55     1:08.59 (36.04)     1:45.49 (36.90)     2:22.89 (37.40)
        3:00.41 (37.52)     3:38.36 (37.95)     4:16.55 (38.19)     4:55.17 (38.62)
        5:33.92 (38.75)     6:10.73 (36.81)                                        
 22 Liebergall, Julia   14 SSL-MR               6:07.01    6:13.24        
                  32.28     1:08.09 (35.81)     1:45.16 (37.07)     2:23.03 (37.87)
        3:01.03 (38.00)     3:39.31 (38.28)     4:17.95 (38.64)     4:56.87 (38.92)
        5:35.59 (38.72)     6:13.24 (37.65)                                        
 23 Marsiello, Lauren   12 Tmsuffolk-MR         6:30.15    6:16.55        
                  32.71     1:09.53 (36.82)     1:47.40 (37.87)     2:25.53 (38.13)
        3:03.98 (38.45)     3:42.56 (38.58)     4:21.35 (38.79)     5:00.00 (38.65)
        5:38.87 (38.87)     6:16.55 (37.68)                                        
 24 Damiano, Beth C     17 COND-MR              6:30.36    6:18.26        
                  33.55     1:10.15 (36.60)     1:47.95 (37.80)     2:27.38 (39.43)
        3:06.33 (38.95)     3:45.86 (39.53)     4:25.63 (39.77)     5:05.14 (39.51)
        5:42.28 (37.14)     6:18.26 (35.98)                                        
 25 Stein, Jamie Ann    15 SSL-MR               6:04.56    6:19.44        
                  33.20     1:10.02 (36.82)     1:48.30 (38.28)     2:26.83 (38.53)
        3:05.97 (39.14)     3:44.72 (38.75)     4:24.17 (39.45)     5:03.45 (39.28)
        5:42.55 (39.10)     6:19.44 (36.89)                                        
 26 Pile, Emma N        14 Pace-MR              6:17.33    6:22.03        
                  32.46     1:09.36 (36.90)     1:47.70 (38.34)     2:26.71 (39.01)
        3:05.67 (38.96)     3:45.02 (39.35)     4:24.85 (39.83)     5:04.56 (39.71)
        5:43.94 (39.38)     6:22.03 (38.09)                                        
 27 Deziel, Blaire      15 COND-MR              6:15.16    6:26.02        
                  32.78     1:10.01 (37.23)     1:48.44 (38.43)     2:26.67 (38.23)
        3:05.91 (39.24)     3:45.61 (39.70)     4:25.49 (39.88)     5:05.83 (40.34)
        5:45.98 (40.15)     6:26.02 (40.04)                                        
 28 Gallagher, Megan E  11 Pace-MR              6:36.77    6:27.77        
                                                    1:51.68 ( )     2:31.36 (39.68)
        3:11.48 (40.12)     3:51.77 (40.29)     4:32.52 (40.75)     5:12.36 (39.84)
        5:52.37 (40.01)     6:27.77 (35.40)                                        
 29 Gallagher, Molly A  13 Pace-MR              6:17.09    6:28.66        
                  33.11     1:10.89 (37.78)     1:50.35 (39.46)     2:30.06 (39.71)
        3:10.54 (40.48)     3:51.70 (41.16)     4:32.45 (40.75)     5:12.84 (40.39)
        5:51.68 (38.84)     6:28.66 (36.98)                                        
 30 Dunne, Samantha M   16 SSL-MR               6:48.87    6:29.69        
                  35.45     1:14.59 (39.14)     1:53.67 (39.08)     2:32.76 (39.09)
        3:11.64 (38.88)     3:51.16 (39.52)     4:31.37 (40.21)     5:10.79 (39.42)
        5:51.70 (40.91)     6:29.69 (37.99)                                        
 31 Ryan, Erica N       14 Tmsuffolk-MR         6:38.88    6:32.90        
                  35.43     1:13.53 (38.10)     1:52.31 (38.78)     2:32.43 (40.12)
        3:12.23 (39.80)     3:52.43 (40.20)     4:32.81 (40.38)     5:13.16 (40.35)
        5:53.92 (40.76)     6:32.90 (38.98)                                        
 32 Goldstein, Sari E   15 SSL-MR               6:29.11    6:37.48        
                  33.03     1:10.39 (37.36)     1:49.44 (39.05)                    
            5:56.79 ( )     6:37.48 (40.69)                                        
 33 Cook, Michelle C    15 Pace-MR              6:50.84    6:39.12        
                  32.75     1:10.78 (38.03)     1:50.31 (39.53)     2:31.74 (41.43)
        3:13.17 (41.43)     3:55.02 (41.85)     4:36.66 (41.64)     5:18.04 (41.38)
        6:00.03 (41.99)     6:39.12 (39.09)                                        
 34 Kearns, Bridget M   12 Express Swimming-MR  7:02.48    6:39.17        
                  34.44     1:14.03 (39.59)     1:54.54 (40.51)     2:35.49 (40.95)
        3:16.16 (40.67)     3:57.14 (40.98)     4:39.25 (42.11)     5:20.06 (40.81)
        6:00.35 (40.29)     6:39.17 (38.82)                                        
 35 Snyder, Wendy E     12 Pace-MR              6:46.57    6:39.91        
            3:44.08 ( )   6:39.91 (2:55.83)                                        
 36 Crowley, Alexandra  15 Tmsuffolk-MR         6:59.35    6:43.23        
                  35.50     1:14.64 (39.14)     1:54.42 (39.78)     2:35.37 (40.95)
        3:16.19 (40.82)     3:57.38 (41.19)     4:39.35 (41.97)     5:21.19 (41.84)
        6:02.58 (41.39)     6:43.23 (40.65)                                        
 37 Kunow, Brittany     16 SSL-MR               7:05.37    6:46.07        
                  34.76     1:14.44 (39.68)     1:55.44 (41.00)     2:37.39 (41.95)
        3:20.07 (42.68)     4:02.39 (42.32)     4:44.98 (42.59)     5:27.15 (42.17)
        6:07.30 (40.15)     6:46.07 (38.77)                                        
 38 Macchia, Kelly A    16 SSL-MR               6:28.06    6:49.18        
                  36.40     1:16.08 (39.68)     1:58.14 (42.06)                    
            3:20.98 ( )     4:02.36 (41.38)     4:44.56 (42.20)     5:26.64 (42.08)
        6:08.17 (41.53)     6:49.18 (41.01)                                        
 39 Gavras, Emily I     13 Tmsuffolk-MR         6:35.90    7:03.31        
                  37.03     1:18.20 (41.17)     1:59.96 (41.76)     2:43.37 (43.41)
        3:26.94 (43.57)     4:10.49 (43.55)     4:54.04 (43.55)     5:38.16 (44.12)
        6:21.95 (43.79)     7:03.31 (41.36)                                        
 40 Tamburro, Taylor M  14 SSL-MR               7:59.55    7:06.73        
                  37.68     1:20.67 (42.99)     2:03.18 (42.51)     2:48.26 (45.08)
        3:32.26 (44.00)     4:14.62 (42.36)     4:58.68 (44.06)     5:43.50 (44.82)
        6:27.45 (43.95)     7:06.73 (39.28)                                        
 41 Bernstein, Olive E  13 COND-MR              7:30.00    7:07.95        
                  37.43     1:17.63 (40.20)     2:00.55 (42.92)     2:44.69 (44.14)
        3:28.35 (43.66)     4:12.83 (44.48)     4:58.10 (45.27)     5:42.21 (44.11)
        6:25.50 (43.29)     7:07.95 (42.45)                                        
 42 Scanlon, Madison A  11 SSL-MR               7:47.15    7:14.70        
                  38.52     1:22.81 (44.29)     2:06.86 (44.05)     2:51.92 (45.06)
        3:35.66 (43.74)     4:19.81 (44.15)     5:04.92 (45.11)     5:49.92 (45.00)
        6:33.27 (43.35)     7:14.70 (41.43)                                        
 43 Stein, Kimmy A      11 SSL-MR               7:51.25    7:16.63        
                  40.44     1:22.85 (42.41)     2:06.45 (43.60)     2:50.38 (43.93)
        3:36.02 (45.64)     4:20.61 (44.59)     5:05.93 (45.32)     5:51.27 (45.34)
        6:35.40 (44.13)     7:16.63 (41.23)                                        
 44 Kralstein, Carsen   13 Tmsuffolk-MR         6:35.00    7:22.50        
                  37.07     1:19.50 (42.43)     2:04.01 (44.51)     2:49.27 (45.26)
        3:35.16 (45.89)     4:21.42 (46.26)     5:07.37 (45.95)     5:53.22 (45.85)
        6:38.53 (45.31)     7:22.50 (43.97)                                        
 45 Gilhooly, Caroline  11 SSL-MR               7:44.14    7:24.41        
                  39.02     1:22.61 (43.59)     2:07.46 (44.85)     2:53.40 (45.94)
        3:38.89 (45.49)     4:25.58 (46.69)     5:11.06 (45.48)     5:56.11 (45.05)
        6:40.97 (44.86)     7:24.41 (43.44)                                        
 46 Leary, Caitlin R    11 SSL-MR               8:08.26    7:34.35        
                  38.26     1:20.98 (42.72)     2:06.00 (45.02)     2:52.38 (46.38)
        3:38.98 (46.60)     4:24.85 (45.87)     5:13.84 (48.99)     6:03.10 (49.26)
        6:48.17 (45.07)     7:34.35 (46.18)                                        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Christian    8 Big Blue-MR            16.03      15.96         20  
  2 Boyko, Jason A       8 MSC-MR                 17.99      16.68         17  
  3 Draper, Christoher   7 Pace-MR                19.00      17.06         16  
  4 Srinivasan, Pranav   8 Agua Swim Team-MR      19.00      17.67         15  
  5 Rabasco, Chris M     8 Wahoos-MR              18.37      17.72         14  
  6 Frank, Brandyn       8 TRS-MR                 19.15      17.75         13  
  7 Macaluso, Nicholas   8 Silver Streaks-MR      17.40      17.85         12  
  8 Fatouras, Greg       8 COND-MR                18.91      18.18         11  
  9 Andjelic, Lazar      8 COND-MR                19.80      19.36          9  
 10 Sweeney, Sam         8 SMC-MR                 21.00      19.84          7  
 11 Koster, John         8 SMC-MR                 19.32      19.97          6  
 12 Petrini, Alessandr   7 CFA-MR                 20.81      20.06          5  
 13 Tu, Matthew X        8 CFA-MR                 20.47      20.11          4  
 14 Cruz, Jason A        6 MSC-MR                 19.73      21.30          3  
 15 Antash, George T     8 COND-MR                21.97      22.28          2  
 16 Vasquez, Brandon     7 MSC-MR                    NT      22.75          1  
 17 Chu, Bryce           8 SMC-MR                 25.36      23.08        
 18 Coogan, Matt C       5 COND-MR                27.97      25.22        
 19 Chang, Alan          6 Pace-MR                26.07      25.23        
 20 Simon, Jack R        8 SSL-MR                 25.15      26.54        
 21 Lipson, Zachary P    8 COND-MR                25.43      28.94        
 22 Cicalese, Vincent    8 SSL-MR                 29.27      29.87        
 23 Dwyer, Jimmy C       7 COND-MR                27.81      32.71        
 24 Tsuei, Micah         5 COND-MR                38.03      47.34        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          30.99  ZQ
          32.09  JO
          36.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Macaluso, Nicholas   8 Silver Streaks-MR      38.67      38.05        
  2 Draper, Christoher   7 Pace-MR                38.63      39.14        
  3 Rabasco, Chris M     8 Wahoos-MR              41.77      39.78        
  4 Andjelic, Lazar      8 COND-MR                41.71      40.56        
  5 Srinivasan, Pranav   8 Agua Swim Team-MR      42.91      41.33        
  6 Frank, Brandyn       8 TRS-MR                 47.08      41.50        
  7 Fatouras, Greg       8 COND-MR                41.41      42.34        
  8 Chang, Alan          6 Pace-MR              1:00.38      49.11        
  9 Vasquez, Brandon     7 MSC-MR                 51.87      49.32        
 10 Cruz, Jason A        6 MSC-MR                 52.00      52.09        
 11 Simon, Jack R        8 SSL-MR                 57.44      53.49        
 12 Kunow, Zachary       8 SSL-MR                 51.70      55.49        
 13 Cicalese, Vincent    8 SSL-MR                 59.18      55.52        
 14 Coogan, Matt C       5 COND-MR                58.19      55.79        
 15 Dwyer, Jimmy C       7 COND-MR              1:03.56    1:01.21        
 16 Lipson, Zachary P    8 COND-MR              1:00.27    1:02.34        
 -- Chu, Bryce           8 SMC-MR                 55.97         DQ        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:08.99  ZQ
        1:11.59  JO
        1:21.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lowell, Hugo         8 Agua Swim Team-MR    1:24.63    1:22.65        
                  39.00     1:22.65 (43.65)                                        
  2 Boyko, Jason A       8 MSC-MR               1:20.52    1:22.80        
                  39.42     1:22.80 (43.38)                                        
  3 Srinivasan, Pranav   8 Agua Swim Team-MR    1:28.00    1:27.69        
                  40.53     1:27.69 (47.16)                                        
  4 Frank, Brandyn       8 TRS-MR               1:55.56    1:35.11        
                  43.41     1:35.11 (51.70)                                        
  5 Andjelic, Lazar      8 COND-MR              1:43.06    1:41.55        
  6 Vasquez, Brandon     7 MSC-MR               1:59.15    1:50.12        
                  50.79     1:50.12 (59.33)                                        
  7 Chang, Alan          6 Pace-MR              2:11.75    1:56.36        
                  54.34   1:56.36 (1:02.02)                                        
  8 Simon, Jack R        8 SSL-MR               2:09.42    1:56.77        
                  54.07   1:56.77 (1:02.70)                                        
  9 Kunow, Zachary       8 SSL-MR               2:00.68    1:58.49        
                  58.74     1:58.49 (59.75)                                        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Boyko, Jason A       8 MSC-MR                 21.08      18.10        
  2 Lowell, Hugo         8 Agua Swim Team-MR      20.28      20.14        
  3 Macaluso, Nicholas   8 Silver Streaks-MR      22.55      20.93        
  4 Andjelic, Lazar      8 COND-MR                21.65      22.21        
  5 Cruz, Jason A        6 MSC-MR                 26.10      22.54        
  6 Srinivasan, Pranav   8 Agua Swim Team-MR      23.00      22.75        
  7 Fatouras, Greg       8 COND-MR                23.91      22.89        
  8 Chu, Bryce           8 SMC-MR                 25.60      23.10        
  9 Rabasco, Chris M     8 Wahoos-MR                 NT      23.34        
 10 Draper, Christoher   7 Pace-MR                24.13      24.80        
 11 Chang, Alan          6 Pace-MR                26.23      25.60        
 12 Vasquez, Brandon     7 MSC-MR                    NT      25.95        
 13 Frank, Brandyn       8 TRS-MR                 26.38      26.33        
 14 Simon, Jack R        8 SSL-MR                 27.91      27.86        
 15 Coogan, Matt C       5 COND-MR                28.24      29.65        
 16 Cicalese, Vincent    8 SSL-MR                 37.08      32.03        
 17 Lipson, Zachary P    8 COND-MR                31.45      32.98        
 18 Dwyer, Jimmy C       7 COND-MR                36.03      38.71        
 -- Tsuei, Micah         5 COND-MR                37.74         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          36.69  ZQ
          37.99  JO
          44.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Christian    8 Big Blue-MR            38.45      39.02 SILV   
  2 Boyko, Jason A       8 MSC-MR                 42.54      41.22 SILV   
  3 Lowell, Hugo         8 Agua Swim Team-MR      43.64      42.76 SILV   
  4 Andjelic, Lazar      8 COND-MR                47.73      45.92        
  5 Srinivasan, Pranav   8 Agua Swim Team-MR      50.58      50.21        
  6 Antash, George T     8 COND-MR                50.35      52.66        
  7 Cruz, Jason A        6 MSC-MR                 54.18      52.73        
  8 Petrini, Alessandr   7 CFA-MR                 57.68      54.91        
  9 Vasquez, Brandon     7 MSC-MR                 59.08      55.63        
 10 Baione, Michael T    7 Big Blue-MR            54.34      57.35        
 11 Coogan, Matt C       5 COND-MR                   NT    1:00.25        
 12 Frank, Brandyn       8 TRS-MR               1:01.78    1:00.73        
 13 Simon, Jack R        8 SSL-MR               1:00.75    1:03.23        
 14 Cicalese, Vincent    8 SSL-MR               1:19.41    1:05.99        
 15 Lipson, Zachary P    8 COND-MR              1:09.06    1:13.32        
 16 Dwyer, Jimmy C       7 COND-MR              1:24.51    1:17.99        
 17 Tsuei, Micah         5 COND-MR              1:15.00    1:27.39        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lowell, Hugo         8 Agua Swim Team-MR      21.41      20.44        
  2 Rabasco, Chris M     8 Wahoos-MR              23.85      22.24        
  3 Macaluso, Nicholas   8 Silver Streaks-MR      23.88      24.49        
  4 Koster, John         8 SMC-MR                 28.42      25.56        
  5 Fatouras, Greg       8 COND-MR                   NT      25.86        
  6 Tu, Matthew X        8 CFA-MR                 24.24      26.35        
  7 Petrini, Alessandr   7 CFA-MR                 28.94      26.95        
  8 Dwyer, Jimmy C       7 COND-MR                36.09      29.83        
  9 Kunow, Zachary       8 SSL-MR                 27.67      29.91        
 10 Sweeney, Sam         8 SMC-MR                 29.00      29.99        
 11 Chu, Bryce           8 SMC-MR                 33.48      32.20        
 12 Vasquez, Brandon     7 MSC-MR                    NT      34.62        
 13 Lipson, Zachary P    8 COND-MR                31.06      43.35        
 -- Coogan, Matt C       5 COND-MR                36.36         DQ        
 -- Chang, Alan          6 Pace-MR                48.00         DQ        
 -- Draper, Christoher   7 Pace-MR                28.00         DQ        
 -- Andjelic, Lazar      8 COND-MR                28.06         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          42.09  ZQ
          43.99  JO
          50.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lowell, Hugo         8 Agua Swim Team-MR      44.42      44.99 SILV   
  2 Rabasco, Chris M     8 Wahoos-MR              50.78      46.07 SILV   
  3 Macaluso, Nicholas   8 Silver Streaks-MR      54.55      51.85        
  4 Draper, Christoher   7 Pace-MR              1:01.69      57.49        
  5 Fatouras, Greg       8 COND-MR                59.69      59.08        
  6 Kunow, Zachary       8 SSL-MR               1:03.96      59.66        
  7 Dwyer, Jimmy C       7 COND-MR              1:15.00    1:08.86        
  8 Chu, Bryce           8 SMC-MR               1:01.00    1:10.82        
  9 Cicalese, Vincent    8 SSL-MR               1:21.48    1:32.03        
 -- Coogan, Matt C       5 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Cruz, Jason A        6 MSC-MR               1:04.83         DQ        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sweeney, Sam         8 SMC-MR                 21.40      19.86        
  2 Draper, Christoher   7 Pace-MR                23.60      20.29        
  3 Srinivasan, Pranav   8 Agua Swim Team-MR      24.33      20.41        
  4 Koster, John         8 SMC-MR                 31.10      22.34        
  5 Macaluso, Nicholas   8 Silver Streaks-MR      23.22      23.70        
  6 Tu, Matthew X        8 CFA-MR                 27.01      24.66        
  7 Antash, George T     8 COND-MR                25.95      25.23        
  8 Frank, Brandyn       8 TRS-MR                 32.00      28.84        
  9 Kunow, Zachary       8 SSL-MR                 30.46      30.79        
 -- Chang, Alan          6 Pace-MR                50.00         DQ        
 -- Baione, Michael T    7 Big Blue-MR            29.94         DQ        
 -- Simon, Jack R        8 SSL-MR                 33.19         DQ        
 -- Chu, Bryce           8 SMC-MR                 29.15         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          34.99  ZQ
          36.79  JO
          45.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Boyko, Jason A       8 MSC-MR                 44.57      39.21 SILV   
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        1:17.49  ZQ
        1:21.99  JO
        1:31.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lowell, Hugo         8 Agua Swim Team-MR    1:30.80    1:30.02 SILV   
                  41.41     1:30.02 (48.61)                                        
  2 Boyko, Jason A       8 MSC-MR               1:34.51    1:34.38        
                  42.13     1:34.38 (52.25)                                        
  3 Rabasco, Chris M     8 Wahoos-MR            1:40.20    1:49.60        
                  53.29     1:49.60 (56.31)                                        
 -- Kunow, Zachary       8 SSL-MR               2:07.45         DQ        
 -- Thomas, Christian    8 Big Blue-MR          1:26.81         DQ        
                  39.58          DQ (46.79)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.29  T16
          30.99  ZQ
          32.09  JO
          36.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola    10 COND-MR                29.23      28.83 ZQ     
  2 Attile, Trevor A    10 Big Blue-MR            29.69      29.12 ZQ     
  3 Devito, Matthew L   10 Tmsuffolk-MR           30.35      29.82 ZQ     
  4 Hagemann, Alex A    10 Express Swimming-MR    29.84      29.93 ZQ     
  5 Pompay, John A      10 Express Swimming-MR    31.73      30.92 ZQ     
  6 Quinones, Christop  10 Agua Swim Team-MR      32.26      31.53 JO     
  7 Snyder, Andrew W    10 Pace-MR                31.76      31.87 JO     
  8 Devito, TJ          10 TRS-MR                 32.46      32.11 SILV   
  9 Delfico, Nicholas   10 SMC-MR                 31.56      32.15 SILV   
 10 Raccioppi, Jake     10 TRS-MR                 33.77      32.26 SILV   
 11 Cowden, Luke S      10 Tmsuffolk-MR           32.58      32.41 SILV   
 12 Pallatta, E.R. R    10 COND-MR                33.36      32.53 SILV   
 13 Searson, Jimmy      10 Express Swimming-MR    32.24      32.98 SILV   
 14 Mahabadi, Armin B   10 Tmsuffolk-MR           33.42      33.15 SILV   
 15 Broe, Charlie H     10 NBS-MR                 34.96      33.95 SILV   
 16 Tsuei, Andrew       10 COND-MR                34.60      34.18 SILV   
 17 Kishinevskiy, Matt  10 COND-MR                36.10      34.34 SILV   
 18 Wachnik, Anthony    10 SMC-MR                 34.06      34.71 SILV   
 19 Wong, Aaron         10 Silver Streaks-MR      36.02      34.95 SILV   
 20 Ciliberti, Nick     10 Wahoos-MR              37.85      35.06 SILV   
 21 Vallar, Teddy       10 SMC-MR                 36.34      35.66 SILV   
 22 Ansehl, William     10 Pace-MR                35.59      35.79 SILV   
 23 Novitch, Graham S    9 Silver Streaks-MR      35.24      35.82 SILV   
 24 Ortof, Harry C       9 Express Swimming-MR    37.36      35.85 SILV   
 25 Morgan, Julian C    10 Big Blue-MR            35.98      36.02 SILV   
 26 Picone, Erik        10 SMC-MR                 39.50      36.49 SILV   
 27 Gilligan, Joshua G   9 Agua Swim Team-MR      36.23      36.62 SILV   
 28 Rattazzi, J.P. P    10 SSL-MR                 42.33      36.71        
 29 Chang, Kevin         9 Pace-MR                34.24      36.95        
 30 Massand, Dilin S    10 Agua Swim Team-MR      37.48      37.09        
 31 Gagion, Michael V    9 Pace-MR                36.56      37.42        
 32 Doherty, Kevin B    10 Wahoos-MR              37.30      37.53        
 33 Glas, Aaron I        9 Agua Swim Team-MR      39.89      37.80        
 34 Hoffman, Christoph  10 Pace-MR                38.65      37.91        
 35 Elms, Hayden A       9 Agua Swim Team-MR      40.41      38.79        
 36 Samberg, David      10 Agua Swim Team-MR      43.47      38.94        
 37 Liu, Jonathan E      9 Agua Swim Team-MR      40.38      39.03        
 38 Macaluso, James T   10 Silver Streaks-MR      36.49      40.98        
 39 Riskin, Johny        9 SSL-MR                 43.72      41.62        
 40 Maher, Danny         9 COND-MR                48.91      45.13        
 41 Patti, Billy C      10 Wahoos-MR              44.97      46.11        
 42 Borovoy, Alex Z      9 COND-MR                44.54      46.26        
 43 Ludwig, Ben E        9 COND-MR                43.04      46.39        
 44 Furey, Michael T    10 COND-MR                50.87      51.10        
 45 Ramirez, Alister S   9 Agua Swim Team-MR      50.00      52.87        
 46 Deziel, Bryce       10 COND-MR              1:04.19    1:02.87        
 -- Repnikov, Anton      9 COND-MR                47.31         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          59.69  T16
        1:08.99  ZQ
        1:11.59  JO
        1:21.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Attile, Trevor A    10 Big Blue-MR          1:03.85    1:02.17 ZQ     
                  30.44     1:02.17 (31.73)                                        
  2 Andjelic, Nikola    10 COND-MR              1:06.34    1:02.90 ZQ     
                  30.21     1:02.90 (32.69)                                        
  3 Hagemann, Alex A    10 Express Swimming-MR  1:05.30    1:04.90 ZQ     
                  30.63     1:04.90 (34.27)                                        
  4 Pompay, John A      10 Express Swimming-MR  1:10.26    1:08.49 ZQ     
                  32.65     1:08.49 (35.84)                                        
  5 Snyder, Andrew W    10 Pace-MR              1:09.78    1:08.80 ZQ     
                  34.38     1:08.80 (34.42)                                        
  6 Quinones, Christop  10 Agua Swim Team-MR    1:15.94    1:09.26 JO     
                  32.32     1:09.26 (36.94)                                        
  7 Cowden, Luke S      10 Tmsuffolk-MR         1:10.04    1:10.38 JO     
                  34.02     1:10.38 (36.36)                                        
  8 Delfico, Nicholas   10 SMC-MR               1:12.29    1:11.10 JO     
                  33.93     1:11.10 (37.17)                                        
  9 Broe, Charlie H     10 NBS-MR               1:15.90    1:13.89 SILV   
                  35.78     1:13.89 (38.11)                                        
 10 Raccioppi, Jake     10 TRS-MR               1:12.92    1:14.26 SILV   
                  35.29     1:14.26 (38.97)                                        
 11 Pallatta, E.R. R    10 COND-MR              1:19.41    1:14.45 SILV   
                  33.92     1:14.45 (40.53)                                        
 12 Mahabadi, Armin B   10 Tmsuffolk-MR         1:15.36    1:14.64 SILV   
                  35.90     1:14.64 (38.74)                                        
 13 Tsuei, Andrew       10 COND-MR              1:18.12    1:16.55 SILV   
                  35.78     1:16.55 (40.77)                                        
 14 Ortof, Harry C       9 Express Swimming-MR  1:18.52    1:17.06 SILV   
                  36.80     1:17.06 (40.26)                                        
 15 Gilligan, Joshua G   9 Agua Swim Team-MR    1:23.27    1:20.51 SILV   
                  39.52     1:20.51 (40.99)                                        
 16 Ciliberti, Nick     10 Wahoos-MR            1:22.36    1:21.08 SILV   
                  38.12     1:21.08 (42.96)                                        
 17 Desmornes, Georgio  10 Express Swimming-MR  1:23.13    1:21.25 SILV   
                  38.02     1:21.25 (43.23)                                        
 18 Novitch, Graham S    9 Silver Streaks-MR    1:29.21    1:21.73        
                  37.30     1:21.73 (44.43)                                        
 19 Liu, Jonathan E      9 Agua Swim Team-MR    1:28.44    1:22.07        
                  43.98     1:22.07 (38.09)                                        
 20 Morgan, Julian C    10 Big Blue-MR          1:22.05    1:22.71        
                  40.34     1:22.71 (42.37)                                        
 21 Ansehl, William     10 Pace-MR              1:17.55    1:23.20        
                  38.50     1:23.20 (44.70)                                        
 22 Gagion, Michael V    9 Pace-MR              1:22.72    1:23.75        
                  38.99     1:23.75 (44.76)                                        
 23 Massand, Dilin S    10 Agua Swim Team-MR    1:22.70    1:24.12        
                  41.36     1:24.12 (42.76)                                        
 24 Glas, Aaron I        9 Agua Swim Team-MR    1:29.20    1:24.55        
                  39.59     1:24.55 (44.96)                                        
 25 John, Alex C        10 Pace-MR              1:27.38    1:25.50        
                  40.45     1:25.50 (45.05)                                        
 26 Vallar, Teddy       10 SMC-MR               1:27.43    1:30.90        
                  41.02     1:30.90 (49.88)                                        
 27 Hoffman, Christoph  10 Pace-MR              1:27.77    1:32.40        
                  41.11     1:32.40 (51.29)                                        
 28 Elms, Hayden A       9 Agua Swim Team-MR    1:36.68    1:37.53        
                  42.84     1:37.53 (54.69)                                        
 29 Dodes, Evan         10 SMC-MR               1:37.71    1:42.01        
                  48.32     1:42.01 (53.69)                                        
 30 Maher, Danny         9 COND-MR              1:47.06    1:43.98        
                  50.07     1:43.98 (53.91)                                        
 31 Kelly, Michael      10 SMC-MR               1:40.02    1:44.17        
                  49.14     1:44.17 (55.03)                                        
 32 Patti, Billy C      10 Wahoos-MR            1:45.05    1:47.20        
                  49.13     1:47.20 (58.07)                                        
 33 Borovoy, Alex Z      9 COND-MR              1:46.97    1:47.56        
                  51.42     1:47.56 (56.14)                                        
 34 Kohler, Daniel P     9 COND-MR              2:20.00    2:00.61        
 35 Deziel, Bryce       10 COND-MR                   NT    2:10.35        
                1:00.95   2:10.35 (1:09.40)                                        
 -- Repnikov, Anton      9 COND-MR              1:51.25         DQ        
                  50.89          DQ (56.54)                                        
 -- Lefkowitz, Jeff E    9 CFA-MR               2:02.31         DQ        
 -- Cantor, Joshua       9 SMC-MR               1:23.83         DQ        
                1:28.95                                                            
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          31.59  T16
          36.69  ZQ
          37.99  JO
          44.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Attile, Trevor A    10 Big Blue-MR            34.42      33.74 ZQ     
  2 Hagemann, Alex A    10 Express Swimming-MR    34.41      35.38 ZQ     
  2 Devito, Matthew L   10 Tmsuffolk-MR           35.75      35.38 ZQ     
  4 Delfico, Nicholas   10 SMC-MR                 37.61      36.59 ZQ     
  5 Snyder, Andrew W    10 Pace-MR                37.46      36.95 JO     
  6 Devito, TJ          10 TRS-MR                 39.04      37.26 JO     
  7 Mahabadi, Armin B   10 Tmsuffolk-MR           37.83      37.33 JO     
  8 Verini, Michael T   10 Pace-MR                38.85      37.69 JO     
  9 Pallatta, E.R. R    10 COND-MR                39.06      37.77 JO     
 10 Cowden, Luke S      10 Tmsuffolk-MR           37.70      37.79 JO     
 11 Raccioppi, Jake     10 TRS-MR                 39.64      38.14 SILV   
 12 Chang, Kevin         9 Pace-MR                40.45      38.41 SILV   
 13 Tsuei, Andrew       10 COND-MR                40.10      38.77 SILV   
 14 Quinones, Christop  10 Agua Swim Team-MR      41.83      38.90 SILV   
 15 Novitch, Graham S    9 Silver Streaks-MR      39.33      39.06 SILV   
 16 Wachnik, Anthony    10 SMC-MR                 38.87      39.15 SILV   
 17 Broe, Charlie H     10 NBS-MR                 43.12      40.25 SILV   
 18 Picone, Erik        10 SMC-MR                 43.70      40.30 SILV   
 19 Wong, Aaron         10 Silver Streaks-MR      41.09      40.50 SILV   
 20 Morgan, Julian C    10 Big Blue-MR            30.84      41.11 SILV   
 21 Ortof, Harry C       9 Express Swimming-MR    42.16      41.62 SILV   
 22 Gagion, Michael V    9 Pace-MR                44.27      41.78 SILV   
 23 Ciliberti, Nick     10 Wahoos-MR              44.25      42.25 SILV   
 24 Gilligan, Joshua G   9 Agua Swim Team-MR      44.14      42.65 SILV   
 25 Searson, Jimmy      10 Express Swimming-MR    44.30      42.79 SILV   
 26 Vallar, Teddy       10 SMC-MR                 46.52      42.98 SILV   
 27 Doherty, Kevin B    10 Wahoos-MR              44.43      43.09 SILV   
 28 Samberg, David      10 Agua Swim Team-MR      52.00      44.24 SILV   
 29 Glas, Aaron I        9 Agua Swim Team-MR      48.34      44.46        
 30 Massand, Dilin S    10 Agua Swim Team-MR      47.61      44.47        
 31 Liu, Jonathan E      9 Agua Swim Team-MR      44.91      45.24        
 32 Hoffman, Christoph  10 Pace-MR                46.19      45.26        
 33 Rattazzi, J.P. P    10 SSL-MR                 50.19      45.73        
 34 Macaluso, James T   10 Silver Streaks-MR      44.98      46.22        
 35 Elms, Hayden A       9 Agua Swim Team-MR      48.55      46.72        
 36 Ramirez, Alister S   9 Agua Swim Team-MR      49.25      49.12        
 37 Patti, Billy C      10 Wahoos-MR              51.67      49.55        
 38 Repnikov, Anton      9 COND-MR                56.47      50.72        
 39 Riskin, Johny        9 SSL-MR                 51.48      51.04        
 40 Kranyak, Alec M     10 COND-MR                55.87      56.43        
 41 Ludwig, Ben E        9 COND-MR                   NT      57.21        
 42 Borovoy, Alex Z      9 COND-MR                54.41      57.83        
 43 Maher, Danny         9 COND-MR                59.53    1:00.71        
 44 Furey, Michael T    10 COND-MR              1:01.34    1:01.53        
 45 Deziel, Bryce       10 COND-MR              1:05.00    1:06.71        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:08.19  T16
        1:18.59  ZQ
        1:22.19  JO
        1:40.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hagemann, Alex A    10 Express Swimming-MR  1:14.05    1:15.01 ZQ     
                  36.11     1:15.01 (38.90)                                        
  2 Delfico, Nicholas   10 SMC-MR               1:22.33    1:19.40 JO     
                  39.21     1:19.40 (40.19)                                        
  3 Mahabadi, Armin B   10 Tmsuffolk-MR         1:19.15    1:19.98 JO     
                  39.47     1:19.98 (40.51)                                        
  4 Devito, TJ          10 TRS-MR               1:22.91    1:20.39 JO     
                  39.76     1:20.39 (40.63)                                        
  5 Raccioppi, Jake     10 TRS-MR               1:22.47    1:20.54 JO     
                  40.40     1:20.54 (40.14)                                        
  6 Verini, Michael T   10 Pace-MR              1:22.71    1:23.08 SILV   
                  41.02     1:23.08 (42.06)                                        
  7 Tsuei, Andrew       10 COND-MR              1:28.22    1:24.18 SILV   
                  41.56     1:24.18 (42.62)                                        
  8 Chang, Kevin         9 Pace-MR              1:24.66    1:26.20 SILV   
                  42.49     1:26.20 (43.71)                                        
  9 Pallatta, E.R. R    10 COND-MR              1:40.00    1:26.23 SILV   
                  39.94     1:26.23 (46.29)                                        
 10 Wachnik, Anthony    10 SMC-MR               1:23.42    1:26.41 SILV   
                  42.42     1:26.41 (43.99)                                        
 11 Novitch, Graham S    9 Silver Streaks-MR    1:28.11    1:27.88 SILV   
                  42.43     1:27.88 (45.45)                                        
 12 Kishinevskiy, Matt  10 COND-MR              1:29.65    1:28.35 SILV   
                  42.70     1:28.35 (45.65)                                        
 13 Cioffi, Steven      10 SSL-MR               1:37.03    1:33.63 SILV   
 14 Vallar, Teddy       10 SMC-MR               1:39.81    1:33.87 SILV   
 15 Ciliberti, Nick     10 Wahoos-MR            1:30.50    1:33.97 SILV   
                  45.42     1:33.97 (48.55)                                        
 16 Morgan, Julian C    10 Big Blue-MR          1:32.31    1:35.81 SILV   
                  48.13     1:35.81 (47.68)                                        
 17 Hoffman, Christoph  10 Pace-MR              1:34.75    1:40.85        
                  48.69     1:40.85 (52.16)                                        
 18 Desmornes, Georgio  10 Express Swimming-MR  1:39.43    1:43.68        
                  48.46     1:43.68 (55.22)                                        
 19 Repnikov, Anton      9 COND-MR              2:03.00    1:52.56        
                  54.61     1:52.56 (57.95)                                        
 20 Patti, Billy C      10 Wahoos-MR            1:51.73    1:54.02        
                  55.56     1:54.02 (58.46)                                        
 21 Rattazzi, J.P. P    10 SSL-MR               1:48.41    1:54.37        
                  53.00   1:54.37 (1:01.37)                                        
 22 Lefkowitz, Jeff E    9 CFA-MR                    NT    2:09.40        
                  59.26   2:09.40 (1:10.14)                                        
 -- Broe, Charlie H     10 NBS-MR               1:30.72         DQ        
                  42.60          DQ (43.63)                                        
 -- Maher, Danny         9 COND-MR              2:15.00         DQ        
                2:07.11                                                            
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          35.99  T16
          42.09  ZQ
          43.99  JO
          50.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Quinones, Christop  10 Agua Swim Team-MR      41.48      39.80 ZQ     
  2 Pompay, John A      10 Express Swimming-MR    42.26      40.49 ZQ     
  3 Devito, Matthew L   10 Tmsuffolk-MR           43.29      43.07 JO     
  4 Cowden, Luke S      10 Tmsuffolk-MR           43.20      43.67 JO     
  5 Verini, Michael T   10 Pace-MR                44.25      44.51 SILV   
  6 Snyder, Andrew W    10 Pace-MR                43.93      44.52 SILV   
  7 Devito, TJ          10 TRS-MR                 44.83      45.03 SILV   
  8 Tsuei, Andrew       10 COND-MR                45.05      45.42 SILV   
  9 Liu, Jonathan E      9 Agua Swim Team-MR      48.70      46.57 SILV   
 10 John, Alex C        10 Pace-MR                47.95      46.81 SILV   
 11 Macaluso, James T   10 Silver Streaks-MR      46.57      48.49 SILV   
 12 Kishinevskiy, Matt  10 COND-MR                48.00      48.92 SILV   
 13 Wong, Aaron         10 Silver Streaks-MR      51.50      49.40 SILV   
 14 Massand, Dilin S    10 Agua Swim Team-MR      49.98      49.67 SILV   
 15 Chang, Kevin         9 Pace-MR                49.50      50.41        
 16 Elms, Hayden A       9 Agua Swim Team-MR      53.94      50.69        
 17 Crafa, Christopher  10 Express Swimming-MR    51.06      52.21        
 18 Doherty, Kevin B    10 Wahoos-MR              58.23      54.06        
 19 Cantor, Joshua       9 SMC-MR                 54.88      54.70        
 20 Cioffi, Steven      10 SSL-MR               1:00.58      57.14        
 21 Repnikov, Anton      9 COND-MR                55.45      58.06        
 22 Dodes, Evan         10 SMC-MR                 59.25    1:02.86        
 23 Kelly, Michael      10 SMC-MR               1:04.13    1:03.61        
 24 Maher, Danny         9 COND-MR              1:04.68    1:03.69        
 25 Rattazzi, J.P. P    10 SSL-MR               1:11.36    1:08.28        
 -- Borovoy, Alex Z      9 COND-MR              1:10.57         DQ        
 -- Lefkowitz, Jeff E    9 CFA-MR               1:12.41         DQ        
 -- Kohler, Daniel P     9 COND-MR              1:05.00         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:18.59  T16
        1:33.99  ZQ
        1:35.99  JO
        1:51.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola    10 COND-MR              1:19.95    1:16.70 T16    
                  37.64     1:16.70 (39.06)                                        
  2 Quinones, Christop  10 Agua Swim Team-MR    1:36.19    1:28.51 ZQ     
                  40.87     1:28.51 (47.64)                                        
  3 Pompay, John A      10 Express Swimming-MR  1:32.36    1:29.31 ZQ     
                  42.15     1:29.31 (47.16)                                        
  4 Snyder, Andrew W    10 Pace-MR              1:32.12    1:34.05 JO     
                  44.40     1:34.05 (49.65)                                        
  5 Verini, Michael T   10 Pace-MR              1:34.77    1:35.19 JO     
                  45.30     1:35.19 (49.89)                                        
  6 Ansehl, William     10 Pace-MR              1:38.69    1:37.38 SILV   
                  47.16     1:37.38 (50.22)                                        
  7 Tsuei, Andrew       10 COND-MR              1:39.75    1:37.62 SILV   
                  45.48     1:37.62 (52.14)                                        
  8 Novitch, Graham S    9 Silver Streaks-MR    1:47.29    1:41.83 SILV   
  9 Massand, Dilin S    10 Agua Swim Team-MR    2:01.15    1:41.86 SILV   
                  48.66     1:41.86 (53.20)                                        
 10 Macaluso, James T   10 Silver Streaks-MR    1:45.34    1:42.18 SILV   
                  48.52     1:42.18 (53.66)                                        
 11 Wong, Aaron         10 Silver Streaks-MR    1:54.06    1:42.86 SILV   
                  49.70     1:42.86 (53.16)                                        
 12 Gilligan, Joshua G   9 Agua Swim Team-MR    1:44.99    1:42.89 SILV   
 13 Ortof, Harry C       9 Express Swimming-MR  1:46.31    1:42.90 SILV   
 14 Delfico, Nicholas   10 SMC-MR               2:16.65    1:43.24 SILV   
                  48.71     1:43.24 (54.53)                                        
 15 Morgan, Julian C    10 Big Blue-MR          1:55.94    1:45.98 SILV   
                  50.98     1:45.98 (55.00)                                        
 16 Kishinevskiy, Matt  10 COND-MR              1:55.00    1:46.67 SILV   
                  49.89     1:46.67 (56.78)                                        
 17 Chang, Kevin         9 Pace-MR              1:48.87    1:48.01 SILV   
 18 Samberg, David      10 Agua Swim Team-MR    1:54.03    1:50.92 SILV   
                  51.37     1:50.92 (59.55)                                        
 19 Pallatta, E.R. R    10 COND-MR              1:45.00    1:52.03        
 20 Elms, Hayden A       9 Agua Swim Team-MR    2:01.95    1:56.20        
                  53.70   1:56.20 (1:02.50)                                        
 21 Doherty, Kevin B    10 Wahoos-MR            1:40.22    1:56.73        
 22 Gagion, Michael V    9 Pace-MR              2:15.00    2:02.35        
                  57.78   2:02.35 (1:04.57)                                        
 23 Picone, Erik        10 SMC-MR               2:03.94    2:04.95        
                  58.52   2:04.95 (1:06.43)                                        
 24 Hoffman, Christoph  10 Pace-MR              2:05.61    2:05.85        
                  58.35   2:05.85 (1:07.50)                                        
 25 Ludwig, Ben E        9 COND-MR              2:01.00    2:07.73        
                1:01.60   2:07.73 (1:06.13)                                        
 26 Maher, Danny         9 COND-MR              2:20.00    2:08.04        
                1:00.77   2:08.04 (1:07.27)                                        
 27 Repnikov, Anton      9 COND-MR              2:02.54    2:09.41        
                1:01.06   2:09.41 (1:08.35)                                        
 28 Ramirez, Alister S   9 Agua Swim Team-MR    2:25.75    2:17.08        
                1:04.51   2:17.08 (1:12.57)                                        
 29 Borovoy, Alex Z      9 COND-MR              2:36.22    2:20.52        
                1:08.80   2:20.52 (1:11.72)                                        
 30 Riskin, Johny        9 SSL-MR               2:28.19    2:23.77        
                1:07.34   2:23.77 (1:16.43)                                        
 -- Furey, Michael T    10 COND-MR              2:36.64         DQ        
                1:17.03        DQ (1:25.06)                                        
 -- Rabadi, Nick A       9 CFA-MR               1:53.59         DQ        
                  56.95                                                            
 -- Glas, Aaron I        9 Agua Swim Team-MR    1:55.00         DQ        
                  55.57        DQ (1:00.61)                                        
 -- Searson, Jimmy      10 Express Swimming-MR  1:51.93         DQ        
                  48.44          DQ (55.66)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          29.99  T16
          34.99  ZQ
          36.79  JO
          45.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola    10 COND-MR                33.42      32.19 ZQ     
  2 Attile, Trevor A    10 Big Blue-MR            32.79      32.74 ZQ     
  3 Hagemann, Alex A    10 Express Swimming-MR    34.20      33.61 ZQ     
  4 Devito, Matthew L   10 Tmsuffolk-MR           36.31      34.42 ZQ     
  5 Delfico, Nicholas   10 SMC-MR                 36.94      35.90 JO     
  6 Snyder, Andrew W    10 Pace-MR                37.94      37.35 SILV   
  7 Broe, Charlie H     10 NBS-MR                 42.59      37.69 SILV   
  8 Quinones, Christop  10 Agua Swim Team-MR      45.52      38.47 SILV   
  9 Novitch, Graham S    9 Silver Streaks-MR      37.90      40.73 SILV   
 10 Ortof, Harry C       9 Express Swimming-MR    45.49      41.22 SILV   
 11 Ansehl, William     10 Pace-MR                43.67      42.50 SILV   
 12 Vallar, Teddy       10 SMC-MR                 44.69      42.99 SILV   
 13 Wachnik, Anthony    10 SMC-MR                 42.20      43.59 SILV   
 14 Gilligan, Joshua G   9 Agua Swim Team-MR      48.44      44.01 SILV   
 15 Macaluso, James T   10 Silver Streaks-MR      45.00      44.15 SILV   
 16 Gagion, Michael V    9 Pace-MR                49.55      44.68 SILV   
 17 Crafa, Christopher  10 Express Swimming-MR    45.45      44.71 SILV   
 18 Doherty, Kevin B    10 Wahoos-MR              46.55      45.68        
 19 Wong, Aaron         10 Silver Streaks-MR      43.52      46.12        
 20 Ciliberti, Nick     10 Wahoos-MR              50.04      46.39        
 21 Glas, Aaron I        9 Agua Swim Team-MR      50.37      48.13        
 22 Cantor, Joshua       9 SMC-MR                 50.79      49.11        
 23 Patti, Billy C      10 Wahoos-MR              55.02      50.05        
 24 Desmornes, Georgio  10 Express Swimming-MR    49.94      51.49        
 25 Dodes, Evan         10 SMC-MR                 48.83      51.73        
 26 Borovoy, Alex Z      9 COND-MR                57.65      54.58        
 27 Kelly, Michael      10 SMC-MR               1:00.91      56.39        
 -- Cioffi, Steven      10 SSL-MR                 50.21         DQ        
 -- John, Alex C        10 Pace-MR                46.75         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:07.09  T16
        1:21.99  ZQ
        1:27.99  JO
        1:40.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Attile, Trevor A    10 Big Blue-MR          1:13.38    1:12.03 ZQ     
                  33.82     1:12.03 (38.21)                                        
  2 Andjelic, Nikola    10 COND-MR              1:19.83    1:14.29 ZQ     
                  34.41     1:14.29 (39.88)                                        
  3 Hagemann, Alex A    10 Express Swimming-MR  1:16.84    1:15.42 ZQ     
                  35.17     1:15.42 (40.25)                                        
  4 Devito, Matthew L   10 Tmsuffolk-MR         1:26.17    1:18.02 ZQ     
                  35.82     1:18.02 (42.20)                                        
  5 Verini, Michael T   10 Pace-MR              1:25.00    1:19.02 ZQ     
                  35.22     1:19.02 (43.80)                                        
  6 Cowden, Luke S      10 Tmsuffolk-MR         1:22.43    1:20.16 ZQ     
                  38.11     1:20.16 (42.05)                                        
  7 Raccioppi, Jake     10 TRS-MR               1:21.24    1:20.22 ZQ     
                  37.54     1:20.22 (42.68)                                        
  8 Pompay, John A      10 Express Swimming-MR  1:28.34    1:26.36 JO     
                  39.73     1:26.36 (46.63)                                        
  9 Devito, TJ          10 TRS-MR               1:22.00    1:27.34 JO     
                  40.85     1:27.34 (46.49)                                        
 10 Mahabadi, Armin B   10 Tmsuffolk-MR         1:36.90    1:27.64 JO     
                  42.58     1:27.64 (45.06)                                        
 11 Kishinevskiy, Matt  10 COND-MR              1:50.00    1:34.82 SILV   
                  42.81     1:34.82 (52.01)                                        
 12 Ansehl, William     10 Pace-MR              1:37.43    1:37.08 SILV   
                  44.67     1:37.08 (52.41)                                        
 13 Wachnik, Anthony    10 SMC-MR               1:42.86    1:38.19 SILV   
                  44.99     1:38.19 (53.20)                                        
 14 Ciliberti, Nick     10 Wahoos-MR                 NT    1:39.39 SILV   
                  46.89     1:39.39 (52.50)                                        
 15 Liu, Jonathan E      9 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:49.69        
                  50.65     1:49.69 (59.04)                                        
 -- Vallar, Teddy       10 SMC-MR               1:45.66         DQ        
                  45.44          DQ (59.08)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
        1:08.99  T16
        1:17.49  ZQ
        1:21.99  JO
        1:31.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola    10 COND-MR              1:13.12    1:09.64 ZQ     
                  32.06     1:09.64 (37.58)                                        
  2 Devito, Matthew L   10 Tmsuffolk-MR         1:17.64    1:16.63 ZQ     
                  34.59     1:16.63 (42.04)                                        
  3 Pompay, John A      10 Express Swimming-MR  1:19.61    1:17.69 JO     
                  36.15     1:17.69 (41.54)                                        
  4 Verini, Michael T   10 Pace-MR              1:18.62    1:18.55 JO     
                  35.41     1:18.55 (43.14)                                        
  5 Cowden, Luke S      10 Tmsuffolk-MR         1:20.99    1:18.62 JO     
                  36.86     1:18.62 (41.76)                                        
  6 Raccioppi, Jake     10 TRS-MR               1:25.09    1:21.18 JO     
                  37.24     1:21.18 (43.94)                                        
  7 Devito, TJ          10 TRS-MR               1:22.50    1:21.31 JO     
                  38.17     1:21.31 (43.14)                                        
  8 Mahabadi, Armin B   10 Tmsuffolk-MR         1:26.35    1:25.68 SILV   
  9 Tsuei, Andrew       10 COND-MR              1:27.56    1:27.69 SILV   
 10 Ansehl, William     10 Pace-MR              1:29.46    1:27.97 SILV   
 11 Wachnik, Anthony    10 SMC-MR               1:26.18    1:28.17 SILV   
 12 Chang, Kevin         9 Pace-MR              1:28.57    1:28.51 SILV   
 13 Kishinevskiy, Matt  10 COND-MR              1:30.00    1:29.44 SILV   
 14 Pallatta, E.R. R    10 COND-MR              1:25.00    1:29.72 SILV   
                  39.37     1:29.72 (50.35)                                        
 15 Wong, Aaron         10 Silver Streaks-MR    1:29.40    1:30.41 SILV   
 16 Gilligan, Joshua G   9 Agua Swim Team-MR    1:37.01    1:31.99        
                  44.05     1:31.99 (47.94)                                        
 17 Crafa, Christopher  10 Express Swimming-MR  1:32.94    1:33.36        
                  42.86     1:33.36 (50.50)                                        
 18 Gagion, Michael V    9 Pace-MR              1:36.68    1:34.38        
                  41.21     1:34.38 (53.17)                                        
 19 Morgan, Julian C    10 Big Blue-MR          1:39.07    1:34.95        
                  46.84     1:34.95 (48.11)                                        
 20 Massand, Dilin S    10 Agua Swim Team-MR    1:32.22    1:34.96        
 21 Liu, Jonathan E      9 Agua Swim Team-MR    1:37.66    1:36.60        
                  48.38     1:36.60 (48.22)                                        
 22 Glas, Aaron I        9 Agua Swim Team-MR    1:39.33    1:39.22        
                  47.09     1:39.22 (52.13)                                        
 23 Macaluso, James T   10 Silver Streaks-MR    1:35.62    1:40.08        
                  47.74     1:40.08 (52.34)                                        
 24 Rattazzi, J.P. P    10 SSL-MR               2:02.86    1:50.52        
                  51.71     1:50.52 (58.81)                                        
 25 Hoffman, Christoph  10 Pace-MR              1:43.87    1:51.14        
                  51.31     1:51.14 (59.83)                                        
 -- Elms, Hayden A       9 Agua Swim Team-MR    1:55.00         DQ        
                  52.42          DQ (58.19)                                        
 -- Doherty, Kevin B    10 Wahoos-MR            1:39.15         DQ        
                  44.99          DQ (52.00)                                        
 -- Ortof, Harry C       9 Express Swimming-MR  1:34.52         DQ        
                  41.92          DQ (45.83)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          24.29  T16
          27.69  ZQ
          28.69  JO
          32.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Macaluso, Christia  12 Silver Streaks-MR      26.99      26.62 ZQ     
  2 Yeo, Maxwell Z      12 Agua Swim Team-MR      27.57      27.35 ZQ     
  3 Nunez, John         11 Agua Swim Team-MR      27.85      27.90 JO     
  4 Koster, Christophe  12 SMC-MR                 28.69      28.18 JO     
  5 Capodanno, Michael  12 Tmsuffolk-MR           28.84      28.34 JO     
  6 Charles, Brandon K  12 Tmsuffolk-MR           28.48      28.51 JO     
  7 Buckland, Grant A   11 Silver Streaks-MR      29.02      28.69 JO     
  8 DiMaria, Michael J  12 Tmsuffolk-MR           28.16      28.74 SILV   
  9 Goldstein, Jonatha  12 Agua Swim Team-MR      29.39      28.78 SILV   
 10 Pawelko, John M     11 Tmsuffolk-MR           28.97      28.91 SILV   
 11 Giraldo, Andrew     12 TRS-MR                 28.47      28.98 SILV   
 12 Drury, Kevin C      12 Express Swimming-MR    29.11      29.08 SILV   
 13 Zhu, Joshua         12 Tmsuffolk-MR           29.79      29.41 SILV   
 14 Sourial, Anthony    11 Express Swimming-MR    30.03      29.74 SILV   
 15 Ryan, Conor J       12 Tmsuffolk-MR           30.85      30.53 SILV   
 16 Kurtoglu, Kemal K   11 Agua Swim Team-MR      30.94      30.54 SILV   
 17 Melendez, Samuel    12 TRS-MR                 31.91      30.67 SILV   
 18 Furey, James K      12 COND-MR                32.04      30.82 SILV   
 19 Scott, Thomas H     12 Tmsuffolk-MR           30.65      30.85 SILV   
 20 Goldbloom, Joey T   12 Silver Streaks-MR      31.83      31.22 SILV   
 21 McKelvey, Ryan      12 Express Swimming-MR    31.80      31.40 SILV   
 22 Quintos, Christoph  12 COND-MR                32.06      31.47 SILV   
 23 Mattera, Michael P  11 Tmsuffolk-MR           31.65      31.49 SILV   
 24 Minton, Alexander   12 Pace-MR                32.48      31.70 SILV   
 25 Fein, Sam B         12 COND-MR                32.80      31.79 SILV   
 26 Rosado, Jeramy M    11 PBAC-MR                32.78      31.86 SILV   
 27 Siegel, Rory        12 Pace-MR                32.99      31.91 SILV   
 28 Carter, Shane       11 TRS-MR                 31.46      32.06 SILV   
 29 Brynin, Zeke M      11 Pace-MR                31.50      32.20 SILV   
 30 Rodriguez, Matthew  11 Big Blue-MR            32.00      32.67        
 31 Hanson, Matthew E   12 COND-MR                32.19      33.03        
 32 Stagg, Christian M  12 Silver Streaks-MR      32.61      33.05        
 33 Batten, David       11 SMC-MR                 33.47      34.11        
 34 Lin, Brian          12 Wahoos-MR              34.06      34.52        
 35 Cummings, Lawrence  12 Agua Swim Team-MR      35.55      34.79        
 36 Cicalese, Matthew   11 SSL-MR                 37.00      35.68        
 37 Tillman, Maxim      11 SMC-MR                 36.61      35.89        
 38 Goldbloom, Andy L   11 Silver Streaks-MR      38.24      36.24        
 39 Kim, Paul H         12 COND-MR                40.44      37.55        
 40 Morgan, Samuel M    11 Big Blue-MR            37.62      37.94        
 41 Seeback, Jason      11 SSL-MR                 43.20      39.16        
 42 Lugo, Christian J   11 COND-MR                39.65      39.40        
 43 Sidoti, Daniel      11 COND-MR                38.01      39.47        
 44 Pearce, Walter      12 Pace-MR                39.60      39.91        
 45 Martin, Ryan P      12 SSL-MR                 44.67      40.37        
 46 Smietalo, Norbert   12 Wahoos-MR              44.79      40.54        
 47 Capalbo, Joe T      11 SSL-MR                 43.07      43.43        
 48 Hodgens, Paul       12 COND-MR                41.59      43.87        
 49 Borden, Zachary A   11 COND-MR                47.74      49.83        
 50 Pujari, Sunny       11 Wahoos-MR              48.96      49.87        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          52.79  T16
          59.59  ZQ
        1:02.29  JO
        1:11.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shields, Brandon    12 TRS-MR                 54.71      54.30 ZQ     
                  26.50       54.30 (27.80)                                        
  2 Simkins, Robert T   12 Tmsuffolk-MR           58.25      58.11 ZQ     
                  28.10       58.11 (30.01)                                        
  3 Macaluso, Christia  12 Silver Streaks-MR    1:00.65      59.08 ZQ     
                  27.77       59.08 (31.31)                                        
  4 Nunez, John         11 Agua Swim Team-MR    1:00.00    1:00.26 JO     
                  29.13     1:00.26 (31.13)                                        
  5 Lozano, Joseph      11 Express Swimming-MR  1:01.78    1:00.52 JO     
                  29.55     1:00.52 (30.97)                                        
  6 Goldstein, Jonatha  12 Agua Swim Team-MR    1:02.94    1:00.88 JO     
                  29.95     1:00.88 (30.93)                                        
  7 Charles, Brandon K  12 Tmsuffolk-MR         1:03.06    1:01.10 JO     
                  29.32     1:01.10 (31.78)                                        
  7 DiMaria, Michael J  12 Tmsuffolk-MR         1:01.95    1:01.10 JO     
                  29.37     1:01.10 (31.73)                                        
  9 Drury, Kevin C      12 Express Swimming-MR  1:05.06    1:01.53 JO     
                  29.59     1:01.53 (31.94)                                        
 10 Capodanno, Michael  12 Tmsuffolk-MR         1:03.41    1:02.26 JO     
 11 Garcia, Andrew N    12 SSL-MR               1:07.54    1:03.22 SILV   
                  30.08     1:03.22 (33.14)                                        
 12 Pawelko, John M     11 Tmsuffolk-MR         1:03.87    1:03.29 SILV   
                  30.49     1:03.29 (32.80)                                        
 13 Sourial, Anthony    11 Express Swimming-MR  1:04.15    1:04.02 SILV   
                  30.89     1:04.02 (33.13)                                        
 14 Russell, Douglas L  11 Tmsuffolk-MR         1:03.27    1:04.25 SILV   
                  30.81     1:04.25 (33.44)                                        
 15 Kurtoglu, Kemal K   11 Agua Swim Team-MR    1:08.15    1:05.22 SILV   
                  31.22     1:05.22 (34.00)                                        
 16 Buckland, Grant A   11 Silver Streaks-MR    1:06.23    1:05.53 SILV   
                  31.34     1:05.53 (34.19)                                        
 17 Ryan, Conor J       12 Tmsuffolk-MR         1:09.13    1:07.36 SILV   
                  32.29     1:07.36 (35.07)                                        
 18 Katz, Andrew        11 Tmsuffolk-MR         1:09.00    1:07.58 SILV   
                  32.72     1:07.58 (34.86)                                        
 19 Furey, James K      12 COND-MR              1:08.68    1:08.23 SILV   
                  32.66     1:08.23 (35.57)                                        
 20 Melendez, Samuel    12 TRS-MR               1:12.55    1:08.38 SILV   
                  33.31     1:08.38 (35.07)                                        
 21 Brynin, Zeke M      11 Pace-MR              1:10.01    1:08.63 SILV   
                  32.78     1:08.63 (35.85)                                        
 22 Fein, Sam B         12 COND-MR              1:12.18    1:08.99 SILV   
                  32.82     1:08.99 (36.17)                                        
 23 Carter, Shane       11 TRS-MR               1:10.38    1:09.04 SILV   
                  33.33     1:09.04 (35.71)                                        
 24 Mattera, Michael P  11 Tmsuffolk-MR         1:11.12    1:09.52 SILV   
                  32.41     1:09.52 (37.11)                                        
 25 Stagg, Christian M  12 Silver Streaks-MR    1:10.38    1:10.09 SILV   
                  33.23     1:10.09 (36.86)                                        
 26 Rosado, Jeramy M    11 PBAC-MR              1:26.18    1:11.87        
                  15.02     1:11.87 (56.85)                                        
 27 Hanson, Matthew E   12 COND-MR              1:13.60    1:11.92        
                  34.31     1:11.92 (37.61)                                        
 28 Quintos, Christoph  12 COND-MR              1:14.75    1:12.02        
                  33.63     1:12.02 (38.39)                                        
 29 Ramirez, Richard A  11 Agua Swim Team-MR    1:15.86    1:13.86        
                  35.13     1:13.86 (38.73)                                        
 30 Rundquist, Spencer  11 Big Blue-MR          1:21.14    1:18.47        
                  38.21     1:18.47 (40.26)                                        
 31 Lin, Brian          12 Wahoos-MR            1:16.80    1:18.51        
                  36.27     1:18.51 (42.24)                                        
 32 Cummings, Lawrence  12 Agua Swim Team-MR    1:23.56    1:18.91        
                  36.67     1:18.91 (42.24)                                        
 33 Cicalese, Matthew   11 SSL-MR               1:19.12    1:19.25        
                  37.94     1:19.25 (41.31)                                        
 34 Morgan, Samuel M    11 Big Blue-MR          1:19.62    1:21.54        
                  39.33     1:21.54 (42.21)                                        
 35 Tillman, Maxim      11 SMC-MR               1:25.89    1:22.57        
                  38.87     1:22.57 (43.70)                                        
 36 Kim, Paul H         12 COND-MR              1:33.75    1:27.54        
                  38.34     1:27.54 (49.20)                                        
 37 Martin, Ryan P      12 SSL-MR               1:37.04    1:29.83        
                  43.90     1:29.83 (45.93)                                        
 38 Seeback, Jason      11 SSL-MR               1:39.60    1:31.08        
                1:31.08         1:31.08 ( )                                        
 39 Smietalo, Norbert   12 Wahoos-MR            1:42.19    1:31.62        
                  42.72     1:31.62 (48.90)                                        
 40 Lugo, Christian J   11 COND-MR              1:33.41    1:31.87        
                  41.02     1:31.87 (50.85)                                        
 41 Hodgens, Paul       12 COND-MR              1:40.56    1:37.28        
                  45.44     1:37.28 (51.84)                                        
 42 Pujari, Sunny       11 Wahoos-MR            1:56.55    1:56.89        
                  52.77   1:56.89 (1:04.12)                                        
 43 Borden, Zachary A   11 COND-MR              1:50.84    1:59.56        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:55.69  T16
        2:11.69  ZQ
        2:15.49  JO
        2:32.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Drury, Kevin C      12 Express Swimming-MR  2:22.27    2:11.89 JO     
                  29.72     1:03.55 (33.83)     1:37.85 (34.30)     2:11.89 (34.04)
  2 Charles, Brandon K  12 Tmsuffolk-MR         2:18.12    2:13.66 JO     
                  30.35     1:03.60 (33.25)     1:38.65 (35.05)     2:13.66 (35.01)
  3 Pawelko, John M     11 Tmsuffolk-MR         2:16.94    2:14.76 JO     
                  30.71     1:05.62 (34.91)     1:40.98 (35.36)     2:14.76 (33.78)
  4 DiMaria, Michael J  12 Tmsuffolk-MR         2:16.17    2:16.00 SILV   
                  30.53     1:05.41 (34.88)     1:41.68 (36.27)     2:16.00 (34.32)
  5 Zhu, Joshua         12 Tmsuffolk-MR         2:36.75    2:18.52 SILV   
                  31.53     1:06.55 (35.02)     1:42.64 (36.09)     2:18.52 (35.88)
  6 Koster, Christophe  12 SMC-MR               2:29.25    2:18.53 SILV   
                  32.00     1:07.07 (35.07)     1:43.06 (35.99)     2:18.53 (35.47)
  7 Garcia, Andrew N    12 SSL-MR               2:34.02    2:19.52 SILV   
                  31.64     1:06.83 (35.19)     1:45.15 (38.32)     2:19.52 (34.37)
  8 Patton, Daniel J    12 Express Swimming-MR  2:19.64    2:23.10 SILV   
                                1:08.59 ( )     1:46.13 (37.54)     2:23.10 (36.97)
  9 Brynin, Zeke M      11 Pace-MR              2:26.89    2:23.77 SILV   
                  32.39     1:09.29 (36.90)     1:47.18 (37.89)     2:23.77 (36.59)
 10 Furey, James K      12 COND-MR              2:41.31    2:24.06 SILV   
                  32.04     1:08.68 (36.64)     1:47.73 (39.05)     2:24.06 (36.33)
 11 Cho, Steven         12 SSL-MR               2:37.01    2:30.46 SILV   
                  32.06     1:11.28 (39.22)     1:52.34 (41.06)     2:30.46 (38.12)
 12 Fein, Sam B         12 COND-MR              2:50.23    2:33.41        
                  33.73     1:12.30 (38.57)     1:53.29 (40.99)     2:33.41 (40.12)
 13 Cicalese, Matthew   11 SSL-MR               2:58.58    2:57.64        
                  38.35     1:23.93 (45.58)     2:11.27 (47.34)     2:57.64 (46.37)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          27.99  T16
          32.49  ZQ
          33.49  JO
          42.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Koster, Christophe  12 SMC-MR                 32.84      31.90 ZQ     
  2 Giraldo, Andrew     12 TRS-MR                 32.86      32.56 JO     
  3 Russell, Douglas L  11 Tmsuffolk-MR           34.48      32.63 JO     
  4 Drury, Kevin C      12 Express Swimming-MR    33.38      32.84 JO     
  5 Macaluso, Christia  12 Silver Streaks-MR      35.69      34.32 SILV   
  6 Zhu, Joshua         12 Tmsuffolk-MR           35.78      34.62 SILV   
  7 DiMaria, Michael J  12 Tmsuffolk-MR           32.97      34.66 SILV   
  7 Capodanno, Michael  12 Tmsuffolk-MR           34.95      34.66 SILV   
  9 Rodriguez, Matthew  11 Big Blue-MR            38.64      35.96 SILV   
 10 Goldbloom, Joey T   12 Silver Streaks-MR      36.96      36.48 SILV   
 11 McKelvey, Ryan      12 Express Swimming-MR    35.68      36.56 SILV   
 12 Lin, Brian          12 Wahoos-MR              39.53      36.61 SILV   
 13 Ryan, Conor J       12 Tmsuffolk-MR           40.59      36.64 SILV   
 14 Cho, Steven         12 SSL-MR                 37.44      36.70 SILV   
 15 Fein, Sam B         12 COND-MR                38.87      37.18 SILV   
 16 Carter, Shane       11 TRS-MR                 38.95      37.70 SILV   
 17 Stagg, Christian M  12 Silver Streaks-MR      37.30      38.14 SILV   
 18 Katz, Andrew        11 Tmsuffolk-MR           38.59      38.64 SILV   
 19 Yi, Jonathan        12 COND-MR              1:00.00      39.06 SILV   
 20 Cicalese, Matthew   11 SSL-MR                 40.24      39.57 SILV   
 21 Rosado, Jeramy M    11 PBAC-MR                46.87      39.84 SILV   
 22 Minton, Alexander   12 Pace-MR                40.90      40.08 SILV   
 23 Cummings, Lawrence  12 Agua Swim Team-MR      43.03      40.85 SILV   
 24 Morgan, Samuel M    11 Big Blue-MR            42.60      41.57 SILV   
 25 Pearce, Walter      12 Pace-MR                45.18      43.65        
 26 Martin, Ryan P      12 SSL-MR                 55.44      44.96        
 27 Seeback, Jason      11 SSL-MR                 53.06      45.28        
 28 Tillman, Maxim      11 SMC-MR                 45.04      45.89        
 29 Goldbloom, Andy L   11 Silver Streaks-MR      43.78      46.15        
 30 Lugo, Christian J   11 COND-MR                48.00      46.95        
 31 Smietalo, Norbert   12 Wahoos-MR              52.00      47.35        
 32 Sidoti, Daniel      11 COND-MR                49.62      49.34        
 33 Pujari, Sunny       11 Wahoos-MR              56.86      50.57        
 34 Hodgens, Paul       12 COND-MR                50.55      51.91        
 35 Borden, Zachary A   11 COND-MR                57.64      52.96        
 36 Capalbo, Joe T      11 SSL-MR                 49.72      53.38        
 -- Batten, David       11 SMC-MR                 43.42         DQ        
 -- Kim, Paul H         12 COND-MR                44.62         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          59.69  T16
        1:08.79  ZQ
        1:11.59  JO
        1:25.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shields, Brandon    12 TRS-MR               1:06.28    1:05.25 ZQ     
                  32.07     1:05.25 (33.18)                                        
  2 Drury, Kevin C      12 Express Swimming-MR  1:08.36    1:09.42 JO     
  3 Russell, Douglas L  11 Tmsuffolk-MR         1:12.77    1:10.25 JO     
                  34.08     1:10.25 (36.17)                                        
  4 Nisbet, Daniel A    12 Pace-MR              1:12.24    1:11.09 JO     
                  33.91     1:11.09 (37.18)                                        
  5 Charles, Brandon K  12 Tmsuffolk-MR         1:13.95    1:11.58 JO     
                  34.90     1:11.58 (36.68)                                        
  6 Capodanno, Michael  12 Tmsuffolk-MR         1:13.50    1:12.41 SILV   
                  35.66     1:12.41 (36.75)                                        
  7 Mattera, Michael P  11 Tmsuffolk-MR         1:14.78    1:13.30 SILV   
                  35.11     1:13.30 (38.19)                                        
  8 Garcia, Andrew N    12 SSL-MR               1:19.84    1:16.38 SILV   
                  37.28     1:16.38 (39.10)                                        
  9 Graney, Luke W      12 COND-MR              1:18.97    1:17.03 SILV   
                  37.39     1:17.03 (39.64)                                        
 10 Fein, Sam B         12 COND-MR              1:27.95    1:19.21 SILV   
                  38.42     1:19.21 (40.79)                                        
 11 Ryan, Conor J       12 Tmsuffolk-MR         1:21.08    1:19.40 SILV   
                  38.77     1:19.40 (40.63)                                        
 12 Stagg, Christian M  12 Silver Streaks-MR    1:19.93    1:20.84 SILV   
                  39.53     1:20.84 (41.31)                                        
 13 Melendez, Samuel    12 TRS-MR               1:24.81    1:21.12 SILV   
 14 Cho, Steven         12 SSL-MR               1:21.89    1:21.48 SILV   
                  38.68     1:21.48 (42.80)                                        
 15 Katz, Andrew        11 Tmsuffolk-MR         1:19.51    1:21.96 SILV   
                  40.27     1:21.96 (41.69)                                        
 16 Lin, Brian          12 Wahoos-MR            1:26.38    1:22.12 SILV   
                  38.13     1:22.12 (43.99)                                        
 17 Ramirez, Richard A  11 Agua Swim Team-MR    1:23.91    1:25.89        
                  41.26     1:25.89 (44.63)                                        
 18 Cicalese, Matthew   11 SSL-MR               1:31.20    1:27.44        
                  42.75     1:27.44 (44.69)                                        
 19 Rundquist, Spencer  11 Big Blue-MR          1:42.27    1:27.89        
                  42.90     1:27.89 (44.99)                                        
 20 Cummings, Lawrence  12 Agua Swim Team-MR    1:33.90    1:31.13        
 21 Morgan, Samuel M    11 Big Blue-MR          1:34.24    1:31.81        
                  45.04     1:31.81 (46.77)                                        
 22 Lugo, Christian J   11 COND-MR              1:50.99    1:39.28        
                  46.34     1:39.28 (52.94)                                        
 23 Martin, Ryan P      12 SSL-MR               2:07.76    1:41.63        
 24 Seeback, Jason      11 SSL-MR               1:51.13    1:47.22        
                  51.71     1:47.22 (55.51)                                        
 25 Hodgens, Paul       12 COND-MR              1:56.59    1:49.74        
                  52.51     1:49.74 (57.23)                                        
 26 Capalbo, Joe T      11 SSL-MR               1:45.97    1:53.82        
 27 Borden, Zachary A   11 COND-MR              2:04.57    1:58.55        
 -- Gu, Kenneth         11 SSL-MR               1:41.78         DQ        
 -- Smietalo, Norbert   12 Wahoos-MR            1:40.33         DQ        
                  47.66          DQ (50.61)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          31.19  T16
          37.09  ZQ
          38.09  JO
          43.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Macaluso, Christia  12 Silver Streaks-MR      35.43      35.15 ZQ     
  2 Lozano, Joseph      11 Express Swimming-MR    37.02      35.99 ZQ     
  3 Goldstein, Jonatha  12 Agua Swim Team-MR      37.97      37.49 JO     
  4 Furey, James K      12 COND-MR                38.67      38.39 SILV   
  5 Quintos, Christoph  12 COND-MR                39.45      38.87 SILV   
  6 Cho, Steven         12 SSL-MR                 40.75      38.89 SILV   
  7 Scott, Thomas H     12 Tmsuffolk-MR           41.08      39.47 SILV   
  8 Rosado, Jeramy M    11 PBAC-MR                43.06      40.35 SILV   
  9 Brynin, Zeke M      11 Pace-MR                40.29      40.44 SILV   
 10 Buckland, Grant A   11 Silver Streaks-MR      41.13      40.83 SILV   
 11 Hanson, Matthew E   12 COND-MR                42.24      42.22 SILV   
 12 Nisbet, Daniel A    12 Pace-MR                41.87      43.89        
 13 Melendez, Samuel    12 TRS-MR                 47.95      44.91        
 14 Graney, Luke W      12 COND-MR                47.98      46.84        
 15 Lin, Brian          12 Wahoos-MR              48.67      48.94        
 16 Smietalo, Norbert   12 Wahoos-MR              55.73      51.12        
 17 Tillman, Maxim      11 SMC-MR                 50.94      51.68        
 18 Martin, Ryan P      12 SSL-MR               1:03.00      51.69        
 19 Lugo, Christian J   11 COND-MR                56.23      52.63        
 20 Pujari, Sunny       11 Wahoos-MR            1:06.34      59.25        
 21 Seeback, Jason      11 SSL-MR               1:02.01    1:01.37        
 22 Capalbo, Joe T      11 SSL-MR                 58.84    1:03.99        
 -- Kim, Paul H         12 COND-MR                47.37         DQ        
 -- Borden, Zachary A   11 COND-MR              1:09.00         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:07.29  T16
        1:21.99  ZQ
        1:24.09  JO
        1:31.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simkins, Robert T   12 Tmsuffolk-MR         1:16.92    1:16.70 ZQ     
                  36.46     1:16.70 (40.24)                                        
  2 Lozano, Joseph      11 Express Swimming-MR  1:20.62    1:17.96 ZQ     
                  37.74     1:17.96 (40.22)                                        
  3 Charles, Brandon K  12 Tmsuffolk-MR         1:21.74    1:20.36 ZQ     
                  37.73     1:20.36 (42.63)                                        
  4 Furey, James K      12 COND-MR              1:23.43    1:21.54 ZQ     
                  39.05     1:21.54 (42.49)                                        
  5 Ryan, Conor J       12 Tmsuffolk-MR         1:26.61    1:23.99 JO     
                  40.52     1:23.99 (43.47)                                        
  6 Cho, Steven         12 SSL-MR               1:26.70    1:24.09 JO     
                  39.94     1:24.09 (44.15)                                        
  7 Scott, Thomas H     12 Tmsuffolk-MR         1:39.20    1:24.57 SILV   
                  40.56     1:24.57 (44.01)                                        
  8 Brynin, Zeke M      11 Pace-MR              1:24.88    1:24.63 SILV   
                  40.42     1:24.63 (44.21)                                        
  9 Russell, Douglas L  11 Tmsuffolk-MR         1:23.51    1:24.78 SILV   
                  40.01     1:24.78 (44.77)                                        
 10 Pawelko, John M     11 Tmsuffolk-MR         1:28.49    1:25.05 SILV   
                  40.23     1:25.05 (44.82)                                        
 11 Quintos, Christoph  12 COND-MR              1:30.26    1:27.53 SILV   
                  42.59     1:27.53 (44.94)                                        
 12 Hanson, Matthew E   12 COND-MR              1:36.94    1:33.04        
                  44.31     1:33.04 (48.73)                                        
 13 Katz, Andrew        11 Tmsuffolk-MR         1:30.49    1:33.38        
                  44.02     1:33.38 (49.36)                                        
 14 Kim, Paul H         12 COND-MR              1:48.26    1:35.82        
                  43.84     1:35.82 (51.98)                                        
 15 Mattera, Michael P  11 Tmsuffolk-MR         1:36.14    1:37.06        
                  44.11     1:37.06 (52.95)                                        
 16 Yale, Griffin       11 SMC-MR               1:38.62    1:37.21        
                  45.17     1:37.21 (52.04)                                        
 17 Batten, David       11 SMC-MR               1:50.39    1:39.01        
                  49.10     1:39.01 (49.91)                                        
 18 Graney, Luke W      12 COND-MR              1:40.13    1:39.60        
                  47.43     1:39.60 (52.17)                                        
 19 Tillman, Maxim      11 SMC-MR               1:51.73    1:51.21        
                  53.07     1:51.21 (58.14)                                        
 20 Sidoti, Daniel      11 COND-MR              1:51.93    1:53.03        
                  56.76     1:53.03 (56.27)                                        
 21 Martin, Ryan P      12 SSL-MR               2:22.98    1:54.60        
                  55.01     1:54.60 (59.59)                                        
 22 Yi, Jonathan        12 COND-MR              2:00.00    2:02.29        
                  56.18   2:02.29 (1:06.11)                                        
 23 Seeback, Jason      11 SSL-MR               2:19.01    2:12.99        
                1:03.70   2:12.99 (1:09.29)                                        
 24 Pujari, Sunny       11 Wahoos-MR            2:23.00    2:13.66        
                1:02.93   2:13.66 (1:10.73)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          26.49  T16
          30.59  ZQ
          32.09  JO
          39.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Macaluso, Christia  12 Silver Streaks-MR      29.02      28.72 ZQ     
  2 Simkins, Robert T   12 Tmsuffolk-MR           29.54      29.28 ZQ     
  3 DiMaria, Michael J  12 Tmsuffolk-MR           31.72      31.31 JO     
  4 Nisbet, Daniel A    12 Pace-MR                32.43      31.53 JO     
  5 Garcia, Andrew N    12 SSL-MR                 33.01      32.08 JO     
  6 Sourial, Anthony    11 Express Swimming-MR    32.80      32.37 SILV   
  7 Nunez, John         11 Agua Swim Team-MR      33.06      32.48 SILV   
  8 Russell, Douglas L  11 Tmsuffolk-MR           34.14      32.49 SILV   
  9 Pawelko, John M     11 Tmsuffolk-MR           32.80      32.66 SILV   
 10 Buckland, Grant A   11 Silver Streaks-MR      34.00      33.27 SILV   
 11 Cho, Steven         12 SSL-MR                 34.73      33.31 SILV   
 12 Kurtoglu, Kemal K   11 Agua Swim Team-MR      34.36      34.41 SILV   
 13 Brynin, Zeke M      11 Pace-MR                35.13      35.41 SILV   
 14 Charles, Brandon K  12 Tmsuffolk-MR           35.00      35.42 SILV   
 15 Scott, Thomas H     12 Tmsuffolk-MR           34.45      35.43 SILV   
 16 Carter, Shane       11 TRS-MR                 37.39      35.44 SILV   
 17 Rosado, Jeramy M    11 PBAC-MR                36.36      35.81 SILV   
 18 Cicalese, Matthew   11 SSL-MR                 42.87      37.86 SILV   
 19 Quintos, Christoph  12 COND-MR                43.62      39.93        
 20 Fein, Sam B         12 COND-MR                43.48      41.80        
 21 Cummings, Lawrence  12 Agua Swim Team-MR      41.23      41.84        
 22 Rundquist, Spencer  11 Big Blue-MR            44.61      45.58        
 23 Kim, Paul H         12 COND-MR                50.00      47.52        
 24 Hodgens, Paul       12 COND-MR                52.69      52.41        
 25 Morgan, Samuel M    11 Big Blue-MR            51.84      52.56        
 -- Pujari, Sunny       11 Wahoos-MR            1:23.43         DQ        
 -- Tillman, Maxim      11 SMC-MR                 48.87         DQ        
 -- Capalbo, Joe T      11 SSL-MR               1:11.18         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          59.09  T16
        1:09.49  ZQ
        1:13.49  JO
        1:28.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simkins, Robert T   12 Tmsuffolk-MR         1:05.88    1:06.71 ZQ     
                  31.48     1:06.71 (35.23)                                        
  2 DiMaria, Michael J  12 Tmsuffolk-MR         1:11.14    1:09.31 ZQ     
                  31.98     1:09.31 (37.33)                                        
  3 Lozano, Joseph      11 Express Swimming-MR  1:12.79    1:10.36 JO     
                  33.00     1:10.36 (37.36)                                        
  4 Nunez, John         11 Agua Swim Team-MR    1:11.52    1:10.70 JO     
                  32.75     1:10.70 (37.95)                                        
  5 Koster, Christophe  12 SMC-MR               1:16.00    1:10.90 JO     
                  33.28     1:10.90 (37.62)                                        
  6 Macaluso, Christia  12 Silver Streaks-MR    1:13.21    1:11.34 JO     
                  31.87     1:11.34 (39.47)                                        
  7 Yeo, Maxwell Z      12 Agua Swim Team-MR    1:14.40    1:11.55 JO     
                  33.33     1:11.55 (38.22)                                        
  8 Pawelko, John M     11 Tmsuffolk-MR         1:13.59    1:11.70 JO     
                  33.24     1:11.70 (38.46)                                        
  9 Giraldo, Andrew     12 TRS-MR               1:14.53    1:11.97 JO     
                  32.65     1:11.97 (39.32)                                        
 10 Sourial, Anthony    11 Express Swimming-MR  1:14.06    1:14.48 SILV   
                  33.81     1:14.48 (40.67)                                        
 11 Goldstein, Jonatha  12 Agua Swim Team-MR    1:23.23    1:19.59 SILV   
                  38.98     1:19.59 (40.61)                                        
 12 Kurtoglu, Kemal K   11 Agua Swim Team-MR    1:16.38    1:20.60 SILV   
                  36.18     1:20.60 (44.42)                                        
 13 Buckland, Grant A   11 Silver Streaks-MR    1:35.39    1:25.13 SILV   
                  38.27     1:25.13 (46.86)                                        
 14 Katz, Andrew        11 Tmsuffolk-MR         1:35.90    1:27.59 SILV   
                  39.92     1:27.59 (47.67)                                        
 15 Cicalese, Matthew   11 SSL-MR               1:34.10    1:28.89 SILV   
                  40.02     1:28.89 (48.87)                                        
 16 Siegel, Rory        12 Pace-MR              1:40.00    1:29.71        
                  41.38     1:29.71 (48.33)                                        
 17 Yale, Griffin       11 SMC-MR               1:30.04    1:29.93        
                  41.21     1:29.93 (48.72)                                        
 18 Graney, Luke W      12 COND-MR              1:32.95    1:31.24        
                  42.13     1:31.24 (49.11)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:00.59  T16
        1:09.99  ZQ
        1:12.29  JO
        1:22.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simkins, Robert T   12 Tmsuffolk-MR         1:07.30    1:06.06 ZQ     
                  30.65     1:06.06 (35.41)                                        
  2 Yeo, Maxwell Z      12 Agua Swim Team-MR    1:09.78    1:08.86 ZQ     
                  32.55     1:08.86 (36.31)                                        
  3 Lozano, Joseph      11 Express Swimming-MR  1:08.93    1:09.07 ZQ     
                  33.02     1:09.07 (36.05)                                        
  4 Drury, Kevin C      12 Express Swimming-MR  1:14.42    1:11.47 JO     
                  32.66     1:11.47 (38.81)                                        
  5 Charles, Brandon K  12 Tmsuffolk-MR         1:15.54    1:12.14 JO     
                  34.91     1:12.14 (37.23)                                        
  6 Nunez, John         11 Agua Swim Team-MR    1:15.17    1:12.21 JO     
                  33.81     1:12.21 (38.40)                                        
  7 Russell, Douglas L  11 Tmsuffolk-MR         1:13.78    1:12.31 SILV   
                  34.07     1:12.31 (38.24)                                        
  8 Zhu, Joshua         12 Tmsuffolk-MR         1:20.85    1:12.44 SILV   
                  33.29     1:12.44 (39.15)                                        
  9 Capodanno, Michael  12 Tmsuffolk-MR         1:13.68    1:12.56 SILV   
                  33.43     1:12.56 (39.13)                                        
 10 Goldstein, Jonatha  12 Agua Swim Team-MR    1:21.25    1:12.91 SILV   
                  36.28     1:12.91 (36.63)                                        
 11 Sourial, Anthony    11 Express Swimming-MR  1:12.93    1:13.41 SILV   
                  34.94     1:13.41 (38.47)                                        
 12 Cho, Steven         12 SSL-MR               1:20.97    1:14.07 SILV   
                  34.72     1:14.07 (39.35)                                        
 13 Scott, Thomas H     12 Tmsuffolk-MR         1:16.61    1:14.65 SILV   
                  35.28     1:14.65 (39.37)                                        
 14 Brynin, Zeke M      11 Pace-MR              1:18.47    1:15.19 SILV   
                  35.32     1:15.19 (39.87)                                        
 15 Furey, James K      12 COND-MR              1:20.15    1:15.73 SILV   
                  37.11     1:15.73 (38.62)                                        
 16 Buckland, Grant A   11 Silver Streaks-MR    1:15.45    1:16.11 SILV   
                  34.87     1:16.11 (41.24)                                        
 17 Kurtoglu, Kemal K   11 Agua Swim Team-MR    1:19.08    1:17.23 SILV   
                  36.67     1:17.23 (40.56)                                        
 18 Mattera, Michael P  11 Tmsuffolk-MR         1:30.34    1:17.36 SILV   
                  33.00     1:17.36 (44.36)                                        
 19 McKelvey, Ryan      12 Express Swimming-MR  1:15.12    1:19.65 SILV   
                  36.64     1:19.65 (43.01)                                        
 20 Quintos, Christoph  12 COND-MR              1:35.00    1:20.06 SILV   
                  38.94     1:20.06 (41.12)                                        
 21 Carter, Shane       11 TRS-MR               1:24.73    1:20.33 SILV   
                  36.74     1:20.33 (43.59)                                        
 22 Rosado, Jeramy M    11 PBAC-MR              1:24.10    1:20.65 SILV   
                  37.67     1:20.65 (42.98)                                        
 23 Siegel, Rory        12 Pace-MR              1:24.72    1:21.31 SILV   
                  39.92     1:21.31 (41.39)                                        
 24 Yale, Griffin       11 SMC-MR               1:22.08    1:21.45 SILV   
                  36.75     1:21.45 (44.70)                                        
 25 Fein, Sam B         12 COND-MR              1:29.41    1:22.27 SILV   
                  38.78     1:22.27 (43.49)                                        
 26 Goldbloom, Joey T   12 Silver Streaks-MR    1:22.75    1:22.62        
                  38.66     1:22.62 (43.96)                                        
 27 Stagg, Christian M  12 Silver Streaks-MR    1:20.64    1:23.24        
                  39.11     1:23.24 (44.13)                                        
 28 Graney, Luke W      12 COND-MR              1:23.48    1:23.84        
                  40.13     1:23.84 (43.71)                                        
 29 Minton, Alexander   12 Pace-MR              1:24.69    1:24.07        
                  40.15     1:24.07 (43.92)                                        
 30 Hanson, Matthew E   12 COND-MR              1:26.32    1:25.81        
                  40.94     1:25.81 (44.87)                                        
 31 Lin, Brian          12 Wahoos-MR            1:29.31    1:27.07        
                  38.03     1:27.07 (49.04)                                        
 32 Goldbloom, Andy L   11 Silver Streaks-MR    1:35.00    1:33.43        
                  43.20     1:33.43 (50.23)                                        
 33 Smietalo, Norbert   12 Wahoos-MR            1:51.80    1:35.54        
                  43.39     1:35.54 (52.15)                                        
 34 Morgan, Samuel M    11 Big Blue-MR          1:39.23    1:37.60        
                  43.70     1:37.60 (53.90)                                        
 35 Pearce, Walter      12 Pace-MR              1:37.66    1:37.91        
                  47.79     1:37.91 (50.12)                                        
 36 Hodgens, Paul       12 COND-MR              1:59.61    1:44.25        
                  49.47     1:44.25 (54.78)                                        
 37 Capalbo, Joe T      11 SSL-MR               1:54.43    1:52.17        
 -- Rodriguez, Matthew  11 Big Blue-MR          1:25.18         DQ        
                  37.69          DQ (41.66)                                        
 -- Borden, Zachary A   11 COND-MR              2:30.00         DQ        
                  57.59        DQ (1:11.32)                                        
 -- Melendez, Samuel    12 TRS-MR               1:30.00         DQ        
                  41.44          DQ (43.97)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:10.49  T16
        2:28.59  ZQ
        2:34.59  JO
        2:59.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shields, Brandon    12 TRS-MR               2:23.84    2:20.30 ZQ     
                  30.55     1:05.57 (35.02)     1:50.62 (45.05)     2:20.30 (29.68)
  2 Simkins, Robert T   12 Tmsuffolk-MR         2:23.82    2:21.25 ZQ     
                  30.87     1:07.57 (36.70)     1:50.15 (42.58)     2:21.25 (31.10)
  3 Lozano, Joseph      11 Express Swimming-MR  2:28.66    2:24.53 ZQ     
                  32.59     1:10.73 (38.14)     1:52.32 (41.59)     2:24.53 (32.21)
  4 DiMaria, Michael J  12 Tmsuffolk-MR         2:28.61    2:29.88 JO     
                  31.84     1:11.85 (40.01)     1:56.17 (44.32)     2:29.88 (33.71)
  5 Drury, Kevin C      12 Express Swimming-MR  2:43.67    2:33.29 JO     
                  34.41     1:12.48 (38.07)     1:58.85 (46.37)     2:33.29 (34.44)
  6 Nunez, John         11 Agua Swim Team-MR    2:35.27    2:34.15 JO     
                  32.68     1:13.66 (40.98)     2:01.01 (47.35)     2:34.15 (33.14)
  7 Pawelko, John M     11 Tmsuffolk-MR         2:36.21    2:34.33 JO     
                  33.61     1:12.02 (38.41)     1:59.98 (47.96)     2:34.33 (34.35)
  8 Sourial, Anthony    11 Express Swimming-MR  2:40.71    2:35.50 SILV   
                  33.64     1:14.89 (41.25)     2:00.35 (45.46)     2:35.50 (35.15)
  9 Capodanno, Michael  12 Tmsuffolk-MR         2:39.59    2:36.06 SILV   
                  34.19     1:15.53 (41.34)     2:04.28 (48.75)     2:36.06 (31.78)
 10 Goldstein, Jonatha  12 Agua Swim Team-MR    2:38.36    2:36.60 SILV   
                  36.77     1:19.14 (42.37)     2:03.06 (43.92)     2:36.60 (33.54)
 11 Kurtoglu, Kemal K   11 Agua Swim Team-MR    2:37.56    2:40.24 SILV   
                  34.91     1:17.23 (42.32)     2:05.21 (47.98)     2:40.24 (35.03)
 12 Furey, James K      12 COND-MR              2:54.68    2:41.70 SILV   
                  37.58     1:18.55 (40.97)     2:04.84 (46.29)     2:41.70 (36.86)
 13 Scott, Thomas H     12 Tmsuffolk-MR         2:42.23    2:42.45 SILV   
                  36.19     1:17.95 (41.76)     2:05.10 (47.15)     2:42.45 (37.35)
 14 Mattera, Michael P  11 Tmsuffolk-MR         2:53.47    2:48.16 SILV   
                  36.37     1:17.74 (41.37)     2:10.40 (52.66)     2:48.16 (37.76)
 15 Carter, Shane       11 TRS-MR               3:01.13    2:53.29 SILV   
                  37.88     1:23.79 (45.91)     2:15.40 (51.61)     2:53.29 (37.89)
 16 Katz, Andrew        11 Tmsuffolk-MR         3:01.37    2:53.92 SILV   
                  39.76     1:24.41 (44.65)     2:15.64 (51.23)     2:53.92 (38.28)
 17 Stagg, Christian M  12 Silver Streaks-MR    2:50.74    2:58.24 SILV   
                  40.14     1:22.72 (42.58)     2:16.44 (53.72)     2:58.24 (41.80)
 18 Graney, Luke W      12 COND-MR              2:56.32    2:59.03 SILV   
                  41.04     1:25.42 (44.38)     2:20.10 (54.68)     2:59.03 (38.93)
 19 Ramirez, Richard A  11 Agua Swim Team-MR    3:06.48    3:00.08        
                  40.27     1:24.83 (44.56)     2:19.10 (54.27)     3:00.08 (40.98)
 20 Hanson, Matthew E   12 COND-MR              3:04.85    3:10.17        
                  43.89     1:33.68 (49.79)     2:28.16 (54.48)     3:10.17 (42.01)
 -- Ryan, Conor J       12 Tmsuffolk-MR         2:48.99         DQ        
                                1:22.36 ( )     2:11.85 (49.49)          DQ (35.33)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          22.39  T16
          24.69  ZQ
          25.69  JO
          28.29  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hu-Van Wright, En-  13 Agua Swim Team-MR      24.36      24.45 ZQ     
  2 Sokoloff, Philip    14 SSL-MR                 25.70      24.69 ZQ     
  3 Kontos, Nicholas G  14 Tmsuffolk-MR           24.64      24.81 JO     
  4 Goetz, Mathew J     14 Tmsuffolk-MR           24.69      24.86 JO     
  5 Bischoff, Kent A    14 Tmsuffolk-MR           24.84      24.95 JO     
  6 Herrmann, Charles   14 Tmsuffolk-MR           24.69      25.02 JO     
  7 Yamout, Nader       13 Agua Swim Team-MR      25.41      25.22 JO     
  8 Goldstein, Jake P   14 Tmsuffolk-MR           25.53      25.34 JO     
  9 St Vincent, Tommy   13 SMC-MR                 24.97      25.50 JO     
 10 Schunk, Andy J      13 Silver Streaks-MR      26.37      25.52 JO     
 11 Lee, Aram T         14 COND-MR                25.65      25.64 JO     
 12 Clarke, Kristopher  13 Express Swimming-MR    26.03      25.99 SILV   
 13 Buckland, Gavin J   13 Silver Streaks-MR      26.58      26.06 SILV   
 13 Yu, Laurence        14 Tmsuffolk-MR           26.06      26.06 SILV   
 15 Podniesinski, Pete  13 Tmsuffolk-MR           26.03      26.07 SILV   
 16 Engemann, Karl J    14 Pace-MR                26.39      26.22 SILV   
 16 Jakubiak, Patrick   13 Tmsuffolk-MR           26.17      26.22 SILV   
 18 Vingan, Isaac       13 Tmsuffolk-MR           27.19      26.36 SILV   
 19 Monteleone, Nichol  14 Tmsuffolk-MR           28.18      26.39 SILV   
 20 Wu, Brian           14 Silver Streaks-MR      26.69      26.51 SILV   
 21 Hayes, Connor       14 Tmsuffolk-MR           26.07      26.52 SILV   
 22 Diaz-Albertini, Ke  14 SSL-MR                 29.03      26.76 SILV   
 23 Chen, Bobby         13 COND-MR                27.59      26.83 SILV   
 24 Parisi, Joey N      13 Tmsuffolk-MR           27.34      27.00 SILV   
 25 Ashburn, Zachary J  13 Big Blue-MR            26.42      27.06 SILV   
 26 Lanigan, Ryan       13 Tmsuffolk-MR           27.94      27.25 SILV   
 27 Yu, Justin          14 TRS-MR                 27.53      27.36 SILV   
 28 Avila, Jon-Anthony  13 COND-MR                27.65      27.43 SILV   
 29 Cicalese, Anthony   13 SSL-MR                 29.11      27.64 SILV   
 29 Gassert, Steven     13 Express Swimming-MR    28.16      27.64 SILV   
 31 Leary, Chris R      13 SSL-MR                 29.29      27.76 SILV   
 32 Santiago, Andrew    14 TRS-MR                 29.79      27.97 SILV   
 33 Marrone, James G    14 CFA-MR                 28.81      28.05 SILV   
 34 Tirone, Roman       13 Tmsuffolk-MR           28.65      28.09 SILV   
 35 Molano, Zachary     13 Tmsuffolk-MR           28.89      28.11 SILV   
 36 Klein, Simon        13 Silver Streaks-MR      29.50      28.36        
 37 Gallagher, Jasper   13 SSL-MR                 30.65      28.66        
 38 Distelhurst, Antho  14 Silver Streaks-MR      30.72      29.67        
 39 Parish, Daniel E    14 Pace-MR                31.03      30.79        
 40 Curro, Chris        14 SMC-MR                 30.17      30.94        
 41 Cascione, Anthony   13 Express Swimming-MR    30.71      31.08        
 42 Madar, Alex         13 SSL-MR                 33.34      31.56        
 43 Veraja, Chris D     14 SSL-MR                 38.63      31.91        
 44 Kishinevskiy, Nevi  14 COND-MR                32.20      32.16        
 45 Drucker, Matt J     14 CFA-MR                 34.17      32.17        
 46 Woo, Jihoon         14 COND-MR                33.32      32.36        
 47 Kim, Peter U        14 COND-MR                35.24      34.16        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          48.69  T16
          54.59  ZQ
          55.99  JO
        1:02.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hu-Van Wright, En-  13 Agua Swim Team-MR      53.43      53.65 ZQ     
                  25.85       53.65 (27.80)                                        
  2 Kontos, Nicholas G  14 Tmsuffolk-MR           53.29      53.73 ZQ     
                  25.93       53.73 (27.80)                                        
  3 Sokoloff, Philip    14 SSL-MR                 55.12      53.93 ZQ     
                  26.04       53.93 (27.89)                                        
  4 Yamout, Nader       13 Agua Swim Team-MR      54.10      54.34 ZQ     
                  26.68       54.34 (27.66)                                        
  5 Goetz, Mathew J     14 Tmsuffolk-MR           53.55      54.56 ZQ     
                  26.52       54.56 (28.04)                                        
  6 Bischoff, Kent A    14 Tmsuffolk-MR           53.71      54.72 JO     
                  26.44       54.72 (28.28)                                        
  7 Herrmann, Charles   14 Tmsuffolk-MR           54.30      54.85 JO     
                  26.41       54.85 (28.44)                                        
  8 Hayes, Connor       14 Tmsuffolk-MR           55.45      55.39 JO     
                  27.02       55.39 (28.37)                                        
  9 St Vincent, Tommy   13 SMC-MR                 55.37      55.82 JO     
                  27.12       55.82 (28.70)                                        
 10 Schaub, Bryan T     14 COND-MR                54.66      56.34 SILV   
                  27.25       56.34 (29.09)                                        
 11 Graham, Danny       13 Express Swimming-MR    57.03      56.56 SILV   
                  27.32       56.56 (29.24)                                        
 12 Yu, Laurence        14 Tmsuffolk-MR           57.17      56.77 SILV   
                  27.56       56.77 (29.21)                                        
 13 Buckland, Gavin J   13 Silver Streaks-MR      58.17      56.94 SILV   
                  27.26       56.94 (29.68)                                        
 14 Schunk, Andy J      13 Silver Streaks-MR      59.29      56.95 SILV   
                  26.91       56.95 (30.04)                                        
 15 Clarke, Kristopher  13 Express Swimming-MR    57.06      57.48 SILV   
                  27.49       57.48 (29.99)                                        
 16 Jakubiak, Patrick   13 Tmsuffolk-MR           57.29      57.51 SILV   
                  28.03       57.51 (29.48)                                        
 17 Lee, Aram T         14 COND-MR                58.77      57.92 SILV   
                  27.21       57.92 (30.71)                                        
 18 Chen, Bobby         13 COND-MR              1:00.59      57.97 SILV   
                  28.55       57.97 (29.42)                                        
 19 Farm, Eric R        13 COND-MR              1:02.32      58.48 SILV   
                  27.93       58.48 (30.55)                                        
 20 Siegel, Jared       14 Tmsuffolk-MR         1:00.77      59.12 SILV   
                  28.70       59.12 (30.42)                                        
 21 Gassert, Steven     13 Express Swimming-MR  1:00.00      59.17 SILV   
                  28.71       59.17 (30.46)                                        
 22 Parisi, Joey N      13 Tmsuffolk-MR           59.90      59.51 SILV   
                  28.34       59.51 (31.17)                                        
 23 Diaz-Albertini, Ke  14 SSL-MR               1:03.00      59.65 SILV   
                  28.66       59.65 (30.99)                                        
 24 Yu, Justin          14 TRS-MR               1:00.93      59.73 SILV   
                  28.06       59.73 (31.67)                                        
 25 Engemann, Karl J    14 Pace-MR                59.27    1:00.45 SILV   
                  28.10     1:00.45 (32.35)                                        
 26 Avila, Jon-Anthony  13 COND-MR              1:00.22    1:00.51 SILV   
                  28.87     1:00.51 (31.64)                                        
 27 Leary, Chris R      13 SSL-MR               1:08.02    1:00.79 SILV   
                  29.24     1:00.79 (31.55)                                        
 28 Molano, Zachary     13 Tmsuffolk-MR         1:03.43    1:01.26 SILV   
                  29.90     1:01.26 (31.36)                                        
 29 Marrone, James G    14 CFA-MR               1:02.38    1:01.37 SILV   
                  29.44     1:01.37 (31.93)                                        
 30 Robinson, William   14 SSL-MR               1:02.43    1:01.60 SILV   
                  29.25     1:01.60 (32.35)                                        
 31 Lanigan, Ryan       13 Tmsuffolk-MR         1:01.64    1:01.66 SILV   
                  29.90     1:01.66 (31.76)                                        
 32 Ashburn, Zachary J  13 Big Blue-MR            59.00    1:01.74 SILV   
                  28.74     1:01.74 (33.00)                                        
 33 Wu, Brian           14 Silver Streaks-MR    1:01.68    1:02.11 SILV   
                  29.07     1:02.11 (33.04)                                        
 34 Santiago, Andrew    14 TRS-MR               1:06.62    1:02.40 SILV   
                  29.71     1:02.40 (32.69)                                        
 35 Tung, Danten M      14 COND-MR              1:08.38    1:02.55 SILV   
                  29.03     1:02.55 (33.52)                                        
 36 Schaub, Kevin F     13 COND-MR                59.68    1:03.73        
                  29.67     1:03.73 (34.06)                                        
 37 Tirone, Roman       13 Tmsuffolk-MR         1:04.67    1:03.91        
                  30.45     1:03.91 (33.46)                                        
 38 Klein, Simon        13 Silver Streaks-MR    1:06.19    1:05.90        
                  30.82     1:05.90 (35.08)                                        
 39 Cascione, Anthony   13 Express Swimming-MR  1:13.75    1:11.11        
 40 Distelhurst, Antho  14 Silver Streaks-MR    1:10.26    1:12.71        
                  33.94     1:12.71 (38.77)                                        
 41 Kishinevskiy, Nevi  14 COND-MR              1:31.61    1:13.22        
                  35.36     1:13.22 (37.86)                                        
 42 Drucker, Matt J     14 CFA-MR               1:36.90    1:14.60        
                  35.49     1:14.60 (39.11)                                        
 43 Veraja, Chris D     14 SSL-MR               1:36.18    1:16.62        
                  35.52     1:16.62 (41.10)                                        
 44 Woo, Jihoon         14 COND-MR              1:45.00    1:17.19        
                  35.62     1:17.19 (41.57)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:45.69  T16
        1:59.99  ZQ
        2:01.99  JO
        2:24.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bischoff, Kent A    14 Tmsuffolk-MR         1:55.01    1:55.71 ZQ     
                  27.23       56.48 (29.25)     1:26.94 (30.46)     1:55.71 (28.77)
  2 Kontos, Nicholas G  14 Tmsuffolk-MR         1:55.33    1:55.76 ZQ     
                  26.65       56.22 (29.57)     1:26.32 (30.10)     1:55.76 (29.44)
  3 Hu-Van Wright, En-  13 Agua Swim Team-MR    1:58.19    1:56.34 ZQ     
                  31.66     1:05.55 (33.89)     1:40.42 (34.87)     1:56.34 (15.92)
  4 Yamout, Nader       13 Agua Swim Team-MR    1:56.95    1:56.50 ZQ     
  5 Sokoloff, Philip    14 SSL-MR               2:02.66    1:57.43 ZQ     
                  26.59       56.02 (29.43)     1:26.95 (30.93)     1:57.43 (30.48)
  6 Schaub, Bryan T     14 COND-MR              1:55.79    2:00.46 JO     
                  27.90       58.42 (30.52)     1:29.62 (31.20)     2:00.46 (30.84)
  7 St Vincent, Tommy   13 SMC-MR               2:01.66    2:02.59 SILV   
                  27.41       58.45 (31.04)     1:31.36 (32.91)     2:02.59 (31.23)
  8 Hayes, Connor       14 Tmsuffolk-MR         1:59.94    2:03.41 SILV   
  9 Yu, Laurence        14 Tmsuffolk-MR         2:06.74    2:04.30 SILV   
                  30.44     1:01.77 (31.33)     1:33.84 (32.07)     2:04.30 (30.46)
 10 Thomas, Brad A      14 Big Blue-MR          2:05.96    2:04.45 SILV   
                  29.57     1:02.27 (32.70)     1:36.19 (33.92)     2:04.45 (28.26)
 11 Vingan, Isaac       13 Tmsuffolk-MR         2:15.30    2:05.24 SILV   
                  30.51     1:02.61 (32.10)     1:34.93 (32.32)     2:05.24 (30.31)
 12 Podniesinski, Pete  13 Tmsuffolk-MR         2:01.41    2:05.29 SILV   
                  28.59     1:00.89 (32.30)     1:33.67 (32.78)     2:05.29 (31.62)
 13 Monteleone, Nichol  14 Tmsuffolk-MR         2:16.59    2:05.54 SILV   
 14 Cummings, Thomas F  13 COND-MR              2:14.47    2:05.59 SILV   
                  28.82     1:00.82 (32.00)     1:33.45 (32.63)     2:05.59 (32.14)
 15 Siegel, Jared       14 Tmsuffolk-MR         2:08.34    2:05.76 SILV   
                  29.57     1:01.44 (31.87)     1:33.91 (32.47)     2:05.76 (31.85)
 16 Graham, Danny       13 Express Swimming-MR  2:04.99    2:06.44 SILV   
                  28.71     1:00.61 (31.90)     1:33.82 (33.21)     2:06.44 (32.62)
 17 Jakubiak, Patrick   13 Tmsuffolk-MR         2:07.31    2:06.69 SILV   
 18 Farm, Eric R        13 COND-MR              2:07.07    2:06.94 SILV   
                  28.64     1:00.72 (32.08)     1:33.97 (33.25)     2:06.94 (32.97)
 19 Parisi, Joey N      13 Tmsuffolk-MR         2:10.53    2:07.61 SILV   
                  29.48     1:02.17 (32.69)     1:35.56 (33.39)     2:07.61 (32.05)
 20 Clarke, Kristopher  13 Express Swimming-MR  2:09.85    2:08.20 SILV   
                  28.22     1:00.89 (32.67)     1:34.80 (33.91)     2:08.20 (33.40)
 21 Gassert, Steven     13 Express Swimming-MR  2:13.13    2:10.51 SILV   
                  29.70     1:02.88 (33.18)     1:36.92 (34.04)     2:10.51 (33.59)
 22 Schaub, Kevin F     13 COND-MR              2:08.91    2:11.49 SILV   
                  30.00     1:03.81 (33.81)   2:11.49 (1:07.68)                    
 23 Yu, Justin          14 TRS-MR               2:21.26    2:13.39 SILV   
                                1:02.41 ( )     1:38.11 (35.70)     2:13.39 (35.28)
 24 Diaz-Albertini, Ke  14 SSL-MR               2:30.91    2:13.96 SILV   
                  30.52     1:04.84 (34.32)     1:40.13 (35.29)     2:13.96 (33.83)
 24 Sherman, Sammy I    13 Agua Swim Team-MR    2:08.06    2:13.96 SILV   
                  30.52     1:04.84 (34.32)     1:40.13 (35.29)     2:13.96 (33.83)
 26 Leary, Chris R      13 SSL-MR               2:33.75    2:15.35 SILV   
                  31.66     1:05.55 (33.89)     1:40.42 (34.87)     2:15.35 (34.93)
 27 Lanigan, Ryan       13 Tmsuffolk-MR         2:21.31    2:16.03 SILV   
                  31.48     1:06.81 (35.33)     1:41.68 (34.87)     2:16.03 (34.35)
 28 Molano, Zachary     13 Tmsuffolk-MR         2:19.17    2:16.50 SILV   
                  31.03     1:05.52 (34.49)     1:41.18 (35.66)     2:16.50 (35.32)
 29 Tirone, Roman       13 Tmsuffolk-MR         2:24.14    2:20.42 SILV   
                  31.60     1:07.90 (36.30)     1:45.07 (37.17)     2:20.42 (35.35)
 29 Seltenreich, Dane   13 Express Swimming-MR  2:36.62    2:20.42 SILV   
                  31.60     1:07.90 (36.30)     1:45.07 (37.17)     2:20.42 (35.35)
 31 Santiago, Andrew    14 TRS-MR               2:35.34    2:21.38 SILV   
                  32.29     1:07.06 (34.77)     1:43.76 (36.70)     2:21.38 (37.62)
 31 Marrone, James G    14 CFA-MR                    NT    2:21.38 SILV   
                  32.29     1:07.06 (34.77)     1:43.76 (36.70)     2:21.38 (37.62)
 33 Avila, Jon-Anthony  13 COND-MR              2:19.84    2:23.06 SILV   
                  31.63     1:08.09 (36.46)     1:45.94 (37.85)     2:23.06 (37.12)
 34 Kim, Peter U        14 COND-MR              3:00.00    2:26.28        
                  32.90     1:10.46 (37.56)     1:49.68 (39.22)     2:26.28 (36.60)
 34 Parish, Daniel E    14 Pace-MR              2:24.80    2:26.28        
                  32.90     1:10.46 (37.56)     1:49.68 (39.22)     2:26.28 (36.60)
 36 Wu, Brian           14 Silver Streaks-MR    2:23.44    2:27.69        
                  31.12     1:09.07 (37.95)     1:49.45 (40.38)     2:27.69 (38.24)
 36 Edwards, Michael D  13 NBS-MR               2:36.60    2:27.69        
                  31.12     1:09.07 (37.95)     1:49.45 (40.38)     2:27.69 (38.24)
 38 Cascione, Anthony   13 Express Swimming-MR  2:30.25    2:36.94        
 39 Madar, Alex         13 SSL-MR               3:05.80    2:41.68        
 40 Distelhurst, Antho  14 Silver Streaks-MR    2:35.99    2:43.44        
                                1:17.92 ( )     2:02.48 (44.56)     2:43.44 (40.96)
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          54.39  T16
        1:02.99  ZQ
        1:04.99  JO
        1:19.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kontos, Nicholas G  14 Tmsuffolk-MR         1:00.81    1:00.50 ZQ     
                  29.72     1:00.50 (30.78)                                        
  2 Sokoloff, Philip    14 SSL-MR               1:01.97    1:00.88 ZQ     
                  29.87     1:00.88 (31.01)                                        
  3 Goetz, Mathew J     14 Tmsuffolk-MR         1:02.08    1:01.60 ZQ     
                  30.35     1:01.60 (31.25)                                        
  4 Farm, Eric R        13 COND-MR              1:01.71    1:01.95 ZQ     
                  30.17     1:01.95 (31.78)                                        
  5 Yu, Laurence        14 Tmsuffolk-MR         1:04.12    1:02.84 ZQ     
                  30.75     1:02.84 (32.09)                                        
  6 Yamout, Nader       13 Agua Swim Team-MR    1:01.36    1:03.25 JO     
                  30.60     1:03.25 (32.65)                                        
  7 Goldstein, Jake P   14 Tmsuffolk-MR         1:04.20    1:03.50 JO     
                  31.03     1:03.50 (32.47)                                        
  8 Chen, Bobby         13 COND-MR              1:08.01    1:05.03 SILV   
                  32.04     1:05.03 (32.99)                                        
  9 Graham, Danny       13 Express Swimming-MR  1:04.25    1:05.15 SILV   
                  32.24     1:05.15 (32.91)                                        
 10 Parisi, Joey N      13 Tmsuffolk-MR         1:06.07    1:05.49 SILV   
                  32.25     1:05.49 (33.24)                                        
 11 Jakubiak, Patrick   13 Tmsuffolk-MR         1:06.00    1:05.53 SILV   
                  32.73     1:05.53 (32.80)                                        
 12 Cicalese, Anthony   13 SSL-MR               1:08.84    1:06.23 SILV   
                  32.55     1:06.23 (33.68)                                        
 13 Robinson, William   14 SSL-MR               1:12.19    1:07.01 SILV   
                  33.25     1:07.01 (33.76)                                        
 14 Clarke, Kristopher  13 Express Swimming-MR  1:06.85    1:07.16 SILV   
                  32.84     1:07.16 (34.32)                                        
 15 Marrone, James G    14 CFA-MR               1:09.45    1:07.21 SILV   
                  33.04     1:07.21 (34.17)                                        
 16 Monteleone, Nichol  14 Tmsuffolk-MR         1:14.66    1:08.09 SILV   
                  33.85     1:08.09 (34.24)                                        
 17 Schunk, Andy J      13 Silver Streaks-MR    1:13.14    1:08.38 SILV   
                  33.42     1:08.38 (34.96)                                        
 18 Ashburn, Zachary J  13 Big Blue-MR          1:06.99    1:08.97 SILV   
                  33.32     1:08.97 (35.65)                                        
 19 Siegel, Jared       14 Tmsuffolk-MR         1:11.23    1:09.00 SILV   
                  33.83     1:09.00 (35.17)                                        
 20 Schaub, Kevin F     13 COND-MR              1:06.48    1:11.39 SILV   
                  34.36     1:11.39 (37.03)                                        
 21 Wu, Brian           14 Silver Streaks-MR    1:13.92    1:12.96 SILV   
                  35.04     1:12.96 (37.92)                                        
 22 Molano, Zachary     13 Tmsuffolk-MR         1:10.67    1:13.32 SILV   
                  35.21     1:13.32 (38.11)                                        
 23 Gallagher, Jasper   13 SSL-MR               1:28.88    1:14.42 SILV   
                  36.33     1:14.42 (38.09)                                        
 24 Klein, Simon        13 Silver Streaks-MR    1:15.38    1:14.62 SILV   
                  35.91     1:14.62 (38.71)                                        
 25 Parish, Daniel E    14 Pace-MR              1:13.80    1:15.13 SILV   
                  36.74     1:15.13 (38.39)                                        
 26 Engemann, Karl J    14 Pace-MR              1:11.63    1:15.18 SILV   
                  36.17     1:15.18 (39.01)                                        
 27 Diaz-Albertini, Ke  14 SSL-MR               1:23.43    1:15.95 SILV   
                  37.60     1:15.95 (38.35)                                        
 28 Cascione, Anthony   13 Express Swimming-MR  1:16.96    1:16.62 SILV   
 29 Avila, Jon-Anthony  13 COND-MR              1:16.26    1:18.09 SILV   
                  37.86     1:18.09 (40.23)                                        
 30 Curro, Chris        14 SMC-MR               1:22.33    1:26.96        
                  41.42     1:26.96 (45.54)                                        
 31 Drucker, Matt J     14 CFA-MR               1:35.37    1:34.38        
                  44.94     1:34.38 (49.44)                                        
 32 Kim, Peter U        14 COND-MR              1:34.98    1:40.15        
                  48.79     1:40.15 (51.36)                                        
 33 Veraja, Chris D     14 SSL-MR               1:54.84    1:56.20        
                1:35.15     1:56.20 (21.05)                                        
 -- Santiago, Andrew    14 TRS-MR               1:26.45         DQ        
 -- Woo, Jihoon         14 COND-MR              1:49.48         DQ        
                  43.94          DQ (52.55)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:57.59  T16
        2:15.99  ZQ
        2:18.99  JO
        2:41.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kontos, Nicholas G  14 Tmsuffolk-MR         2:09.58    2:10.61 ZQ     
                  30.84     1:04.04 (33.20)     1:37.57 (33.53)     2:10.61 (33.04)
  2 Sokoloff, Philip    14 SSL-MR               2:15.99    2:12.35 ZQ     
                  31.41     1:05.23 (33.82)     1:39.51 (34.28)     2:12.35 (32.84)
  3 Goldstein, Jake P   14 Tmsuffolk-MR         2:17.40    2:14.99 ZQ     
                  31.57     1:06.01 (34.44)     1:41.07 (35.06)     2:14.99 (33.92)
  4 Hayes, Connor       14 Tmsuffolk-MR         2:21.57    2:15.31 ZQ     
                  32.46     1:07.00 (34.54)     1:41.96 (34.96)     2:15.31 (33.35)
  5 Farm, Eric R        13 COND-MR              2:14.79    2:15.95 ZQ     
                  31.86     1:06.18 (34.32)     1:41.47 (35.29)     2:15.95 (34.48)
  6 Yu, Laurence        14 Tmsuffolk-MR         2:21.03    2:16.66 JO     
                  33.15     1:06.87 (33.72)     1:41.51 (34.64)     2:16.66 (35.15)
  7 Jakubiak, Patrick   13 Tmsuffolk-MR         2:19.78    2:18.36 JO     
                  33.11     1:07.99 (34.88)     1:43.73 (35.74)     2:18.36 (34.63)
  8 Ashburn, Zachary J  13 Big Blue-MR          2:28.99    2:19.29 SILV   
  9 Graham, Danny       13 Express Swimming-MR  2:16.28    2:19.69 SILV   
 10 Chen, Bobby         13 COND-MR              2:22.99    2:20.88 SILV   
                  32.87     1:08.32 (35.45)     1:45.17 (36.85)     2:20.88 (35.71)
 11 Schaub, Bryan T     14 COND-MR              2:31.76    2:21.25 SILV   
                  33.52     1:09.37 (35.85)     1:45.30 (35.93)     2:21.25 (35.95)
 12 Thomas, Brad A      14 Big Blue-MR          2:19.34    2:21.42 SILV   
                  32.69     1:07.74 (35.05)     1:45.24 (37.50)     2:21.42 (36.18)
 13 Cummings, Thomas F  13 COND-MR              2:32.41    2:25.41 SILV   
                  33.49     1:10.56 (37.07)     1:48.94 (38.38)     2:25.41 (36.47)
 14 Clarke, Kristopher  13 Express Swimming-MR  2:26.14    2:25.58 SILV   
                  34.01     1:11.69 (37.68)     1:36.62 (24.93)     2:25.58 (48.96)
 15 Cicalese, Anthony   13 SSL-MR               2:30.74    2:25.94 SILV   
                  35.78     1:13.43 (37.65)     1:50.63 (37.20)     2:25.94 (35.31)
 16 Robinson, William   14 SSL-MR               2:37.66    2:26.68 SILV   
                  34.76     1:12.07 (37.31)     1:49.67 (37.60)     2:26.68 (37.01)
 17 Marrone, James G    14 CFA-MR               2:33.32    2:30.66 SILV   
                  34.15     1:12.39 (38.24)     1:51.01 (38.62)     2:30.66 (39.65)
 18 Parish, Daniel E    14 Pace-MR              2:36.54    2:34.86 SILV   
                  36.63     1:15.08 (38.45)     1:54.96 (39.88)     2:34.86 (39.90)
 19 Gallagher, Jasper   13 SSL-MR               2:54.50    2:40.77 SILV   
                  38.92     1:20.99 (42.07)     2:01.66 (40.67)     2:40.77 (39.11)
 20 Klein, Simon        13 Silver Streaks-MR    2:39.66    2:41.91        
                  37.80     1:19.37 (41.57)     2:01.23 (41.86)     2:41.91 (40.68)
 21 Tirone, Roman       13 Tmsuffolk-MR         3:15.90    2:47.42        
                  40.22     1:23.42 (43.20)     2:06.69 (43.27)     2:47.42 (40.73)
 22 Cascione, Anthony   13 Express Swimming-MR  2:49.27    2:48.10        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:01.19  T16
        1:11.59  ZQ
        1:14.49  JO
        1:24.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Goetz, Mathew J     14 Tmsuffolk-MR         1:05.58    1:06.57 ZQ     
                  31.85     1:06.57 (34.72)                                        
  2 Bischoff, Kent A    14 Tmsuffolk-MR         1:08.45    1:07.21 ZQ     
                  31.66     1:07.21 (35.55)                                        
  3 Goldstein, Jake P   14 Tmsuffolk-MR         1:08.70    1:08.15 ZQ     
  4 Herrmann, Charles   14 Tmsuffolk-MR         1:06.75    1:09.33 ZQ     
                  32.93     1:09.33 (36.40)                                        
  5 Podniesinski, Pete  13 Tmsuffolk-MR         1:11.34    1:10.77 ZQ     
                  33.87     1:10.77 (36.90)                                        
  6 Cummings, Thomas F  13 COND-MR              1:09.45    1:10.86 ZQ     
                  33.44     1:10.86 (37.42)                                        
  7 Buckland, Gavin J   13 Silver Streaks-MR    1:12.74    1:14.72 SILV   
                  35.08     1:14.72 (39.64)                                        
  8 Monteleone, Nichol  14 Tmsuffolk-MR         1:16.99    1:14.79 SILV   
                  35.95     1:14.79 (38.84)                                        
  9 Yu, Laurence        14 Tmsuffolk-MR         1:15.06    1:14.94 SILV   
                  35.48     1:14.94 (39.46)                                        
 10 Leary, Chris R      13 SSL-MR               1:24.87    1:15.63 SILV   
                  35.60     1:15.63 (40.03)                                        
 11 Yu, Justin          14 TRS-MR               1:14.79    1:16.25 SILV   
                  35.87     1:16.25 (40.38)                                        
 12 Vingan, Isaac       13 Tmsuffolk-MR         1:19.48    1:18.62 SILV   
                  36.80     1:18.62 (41.82)                                        
 13 Lanigan, Ryan       13 Tmsuffolk-MR         1:21.95    1:19.81 SILV   
                  37.97     1:19.81 (41.84)                                        
 14 Chen, Bobby         13 COND-MR              1:19.15    1:19.89 SILV   
 15 Klein, Simon        13 Silver Streaks-MR    1:19.40    1:20.16 SILV   
                  37.09     1:20.16 (43.07)                                        
 16 Avila, Jon-Anthony  13 COND-MR              1:18.09    1:20.45 SILV   
                  37.83     1:20.45 (42.62)                                        
 17 Wu, Brian           14 Silver Streaks-MR    1:21.40    1:21.13 SILV   
                  38.64     1:21.13 (42.49)                                        
 18 Molano, Zachary     13 Tmsuffolk-MR         1:23.73    1:21.92 SILV   
 19 Distelhurst, Antho  14 Silver Streaks-MR    1:21.93    1:22.26 SILV   
                  38.59     1:22.26 (43.67)                                        
 20 Madar, Alex         13 SSL-MR               1:25.05    1:22.36 SILV   
                  38.64     1:22.36 (43.72)                                        
 21 Schunk, Andy J      13 Silver Streaks-MR    1:34.80    1:22.76 SILV   
                  38.25     1:22.76 (44.51)                                        
 22 Tirone, Roman       13 Tmsuffolk-MR         1:25.74    1:22.87 SILV   
                  38.65     1:22.87 (44.22)                                        
 23 Curro, Chris        14 SMC-MR               1:21.78    1:23.17 SILV   
                  39.17     1:23.17 (44.00)                                        
 24 Gassert, Steven     13 Express Swimming-MR  1:26.74    1:25.08        
                  41.31     1:25.08 (43.77)                                        
 25 Parish, Daniel E    14 Pace-MR              1:25.44    1:26.66        
                  40.66     1:26.66 (46.00)                                        
 26 Robinson, William   14 SSL-MR               1:28.51    1:27.83        
 27 Marrone, James G    14 CFA-MR               1:27.51    1:27.95        
 28 Santiago, Andrew    14 TRS-MR               1:33.22    1:28.10        
                  42.21     1:28.10 (45.89)                                        
 29 Seltenreich, Dane   13 Express Swimming-MR  1:26.41    1:29.07        
                  42.44     1:29.07 (46.63)                                        
 30 Kishinevskiy, Nevi  14 COND-MR              1:38.83    1:37.80        
                  46.56     1:37.80 (51.24)                                        
 -- Woo, Jihoon         14 COND-MR              1:39.14         DQ        
                  46.70          DQ (49.28)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:13.59  T16
        2:35.59  ZQ
        2:42.99  JO
        2:59.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bischoff, Kent A    14 Tmsuffolk-MR         2:26.80    2:23.72 ZQ     
                  33.02     1:10.28 (37.26)     1:47.57 (37.29)     2:23.72 (36.15)
  2 Herrmann, Charles   14 Tmsuffolk-MR         2:21.37    2:27.16 ZQ     
                  32.25     1:08.92 (36.67)     1:47.75 (38.83)     2:27.16 (39.41)
  3 Goldstein, Jake P   14 Tmsuffolk-MR         2:27.98    2:27.90 ZQ     
                  33.13     1:10.56 (37.43)     1:49.38 (38.82)     2:27.90 (38.52)
  4 Hu-Van Wright, En-  13 Agua Swim Team-MR    2:31.95    2:32.25 ZQ     
                  34.91     1:13.75 (38.84)     1:52.83 (39.08)     2:32.25 (39.42)
  5 Podniesinski, Pete  13 Tmsuffolk-MR         2:34.65    2:35.43 ZQ     
                  34.21     1:13.63 (39.42)     1:55.18 (41.55)     2:35.43 (40.25)
  6 Monteleone, Nichol  14 Tmsuffolk-MR         2:46.88    2:44.22 SILV   
                  37.12     1:19.35 (42.23)     2:02.00 (42.65)     2:44.22 (42.22)
  7 Buckland, Gavin J   13 Silver Streaks-MR    2:39.64    2:44.81 SILV   
                  35.87     1:17.85 (41.98)     2:02.15 (44.30)     2:44.81 (42.66)
  8 Cicalese, Anthony   13 SSL-MR               3:04.55    2:45.16 SILV   
                  38.84     1:21.31 (42.47)     2:03.60 (42.29)     2:45.16 (41.56)
  9 Yu, Justin          14 TRS-MR               2:46.00    2:46.52 SILV   
                  36.91     1:19.05 (42.14)     2:02.74 (43.69)     2:46.52 (43.78)
 10 Leary, Chris R      13 SSL-MR               3:06.03    2:50.17 SILV   
                  38.68     1:20.94 (42.26)     2:05.99 (45.05)     2:50.17 (44.18)
 11 Lanigan, Ryan       13 Tmsuffolk-MR         2:56.85    2:53.12 SILV   
                  40.53     1:24.78 (44.25)     2:08.56 (43.78)     2:53.12 (44.56)
 12 Tung, Danten M      14 COND-MR              3:10.09    2:55.79 SILV   
                  39.39     1:23.55 (44.16)     2:09.73 (46.18)     2:55.79 (46.06)
 13 Gassert, Steven     13 Express Swimming-MR  3:04.77    2:56.92 SILV   
                  40.30     1:26.22 (45.92)     2:12.46 (46.24)     2:56.92 (44.46)
 14 Madar, Alex         13 SSL-MR               3:17.55    2:59.79 SILV   
                  40.73     1:26.96 (46.23)     2:13.74 (46.78)     2:59.79 (46.05)
 15 Distelhurst, Antho  14 Silver Streaks-MR    2:55.57    3:00.60        
                  39.84     1:25.72 (45.88)     2:13.90 (48.18)     3:00.60 (46.70)
 16 Lee, Aram T         14 COND-MR              3:45.00    3:00.61        
                  39.73     1:25.93 (46.20)     2:13.51 (47.58)     3:00.61 (47.10)
 17 Curro, Chris        14 SMC-MR               2:55.27    3:01.02        
                  38.04     1:22.76 (44.72)     2:11.53 (48.77)     3:01.02 (49.49)
 18 Tirone, Roman       13 Tmsuffolk-MR         3:31.90    3:01.50        
                  39.52     1:27.10 (47.58)     2:15.14 (48.04)     3:01.50 (46.36)
 19 Parish, Daniel E    14 Pace-MR              3:05.89    3:06.07        
                  42.33     1:29.12 (46.79)     2:17.08 (47.96)     3:06.07 (48.99)
 20 Gallagher, Jasper   13 SSL-MR               3:38.27    3:23.05        
                  46.22     1:38.29 (52.07)     2:32.02 (53.73)     3:23.05 (51.03)
 21 Kishinevskiy, Nevi  14 COND-MR              3:30.00    3:35.05        
                  47.30     1:41.69 (54.39)     2:38.31 (56.62)     3:35.05 (56.74)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          53.29  T16
        1:01.19  ZQ
        1:03.99  JO
        1:14.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hu-Van Wright, En-  13 Agua Swim Team-MR      58.53      57.61 ZQ     
  2 Yamout, Nader       13 Agua Swim Team-MR      58.52      57.90 ZQ     
                  27.39       57.90 (30.51)                                        
  3 Schaub, Bryan T     14 COND-MR                59.17      59.97 ZQ     
                  28.16       59.97 (31.81)                                        
  4 Buckland, Gavin J   13 Silver Streaks-MR    1:05.57    1:00.12 ZQ     
                  32.03     1:00.12 (28.09)                                        
  5 Bischoff, Kent A    14 Tmsuffolk-MR         1:00.85    1:00.72 ZQ     
  6 Goetz, Mathew J     14 Tmsuffolk-MR         1:00.83    1:01.49 JO     
                  28.90     1:01.49 (32.59)                                        
  7 Hayes, Connor       14 Tmsuffolk-MR         1:01.14    1:01.75 JO     
  8 St Vincent, Tommy   13 SMC-MR               1:04.67    1:03.08 JO     
                  29.76     1:03.08 (33.32)                                        
  9 Graham, Danny       13 Express Swimming-MR  1:02.11    1:03.21 JO     
                  29.15     1:03.21 (34.06)                                        
 10 Thomas, Brad A      14 Big Blue-MR          1:04.94    1:03.50 JO     
 11 Herrmann, Charles   14 Tmsuffolk-MR         1:07.23    1:03.74 JO     
                  28.95     1:03.74 (34.79)                                        
 12 Schunk, Andy J      13 Silver Streaks-MR    1:02.62    1:03.82 JO     
 13 Siegel, Jared       14 Tmsuffolk-MR         1:06.53    1:04.61 SILV   
 14 Ashburn, Zachary J  13 Big Blue-MR          1:02.99    1:05.81 SILV   
                  29.63     1:05.81 (36.18)                                        
 15 Jakubiak, Patrick   13 Tmsuffolk-MR         1:08.95    1:05.85 SILV   
                  30.06     1:05.85 (35.79)                                        
 16 Schaub, Kevin F     13 COND-MR              1:02.99    1:06.15 SILV   
 17 Parisi, Joey N      13 Tmsuffolk-MR         1:09.13    1:07.34 SILV   
                  30.76     1:07.34 (36.58)                                        
 18 Cicalese, Anthony   13 SSL-MR               1:16.19    1:08.61 SILV   
                  31.98     1:08.61 (36.63)                                        
 19 Robinson, William   14 SSL-MR               1:10.39    1:10.47 SILV   
 20 Clarke, Kristopher  13 Express Swimming-MR  1:15.32    1:12.46 SILV   
                  33.48     1:12.46 (38.98)                                        
 21 Gassert, Steven     13 Express Swimming-MR  1:17.41    1:12.49 SILV   
 22 Diaz-Albertini, Ke  14 SSL-MR               1:28.10    1:15.27        
                  33.62     1:15.27 (41.65)                                        
 23 Klein, Simon        13 Silver Streaks-MR    1:28.72    1:18.68        
                  34.61     1:18.68 (44.07)                                        
 24 Curro, Chris        14 SMC-MR               1:14.72    1:20.38        
                  35.26     1:20.38 (45.12)                                        
 25 Santiago, Andrew    14 TRS-MR               1:35.79    1:23.99        
                  36.42     1:23.99 (47.57)                                        
 26 Kishinevskiy, Nevi  14 COND-MR              1:40.00    1:35.77        
                  42.54     1:35.77 (53.23)                                        
 -- Kim, Peter U        14 COND-MR              1:40.00         DQ        
                  46.09        DQ (1:21.52)                                        
 -- Woo, Jihoon         14 COND-MR              1:56.00         DQ        
                  42.61          DQ (59.60)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:57.99  T16
        2:23.99  ZQ
        2:29.99  JO
        2:38.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schaub, Bryan T     14 COND-MR              2:13.63    2:16.86 ZQ     
                  29.80     1:04.35 (34.55)     1:40.16 (35.81)     2:16.86 (36.70)
  2 Podniesinski, Pete  13 Tmsuffolk-MR         2:24.85    2:20.33 ZQ     
                  31.45     1:07.19 (35.74)     1:44.31 (37.12)     2:20.33 (36.02)
  3 Siegel, Jared       14 Tmsuffolk-MR         2:22.58    2:20.67 ZQ     
                  31.30     1:07.20 (35.90)     1:44.74 (37.54)     2:20.67 (35.93)
  4 Graham, Danny       13 Express Swimming-MR  2:22.30    2:21.35 ZQ     
                  30.92     1:06.97 (36.05)     1:43.88 (36.91)     2:21.35 (37.47)
  5 St Vincent, Tommy   13 SMC-MR               2:24.18    2:24.61 JO     
                  31.31     1:08.41 (37.10)     1:47.25 (38.84)     2:24.61 (37.36)
  6 Hayes, Connor       14 Tmsuffolk-MR         2:17.77    2:26.99 JO     
                  31.30     1:07.65 (36.35)     1:46.61 (38.96)     2:26.99 (40.38)
  7 Schaub, Kevin F     13 COND-MR              3:10.16    2:30.72 SILV   
                  33.01     1:10.77 (37.76)     1:50.51 (39.74)     2:30.72 (40.21)
  8 Robinson, William   14 SSL-MR               3:17.91    2:34.48 SILV   
                  34.04     1:12.34 (38.30)     1:53.71 (41.37)     2:34.48 (40.77)
 -- Tung, Danten M      14 COND-MR              3:00.00         DQ        
                  30.98     1:10.92 (39.94)     1:56.38 (45.46)          DQ (47.50)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        1:59.09  T16
        2:15.99  ZQ
        2:18.99  JO
        2:38.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yamout, Nader       13 Agua Swim Team-MR    2:11.87    2:08.43 ZQ     
                  27.52     1:00.60 (33.08)     1:38.85 (38.25)     2:08.43 (29.58)
  2 Herrmann, Charles   14 Tmsuffolk-MR         2:07.57    2:10.16 ZQ     
                  28.75     1:02.61 (33.86)     1:40.14 (37.53)     2:10.16 (30.02)
  3 Hu-Van Wright, En-  13 Agua Swim Team-MR    2:08.60    2:10.31 ZQ     
                  27.83     1:00.53 (32.70)     1:40.55 (40.02)     2:10.31 (29.76)
  4 Goetz, Mathew J     14 Tmsuffolk-MR         2:10.33    2:10.32 ZQ     
                  28.65     1:02.90 (34.25)     1:39.42 (36.52)     2:10.32 (30.90)
  5 Kontos, Nicholas G  14 Tmsuffolk-MR         2:11.69    2:12.33 ZQ     
                                                    1:42.73 ( )     2:12.33 (29.60)
  6 Goldstein, Jake P   14 Tmsuffolk-MR         2:11.88    2:12.59 ZQ     
  7 Sokoloff, Philip    14 SSL-MR               2:18.16    2:13.57 ZQ     
                  27.87     1:00.40 (32.53)     1:42.57 (42.17)     2:13.57 (31.00)
  8 Podniesinski, Pete  13 Tmsuffolk-MR         2:16.08    2:17.69 JO     
                  28.93     1:04.54 (35.61)     1:45.48 (40.94)     2:17.69 (32.21)
  9 St Vincent, Tommy   13 SMC-MR               2:21.99    2:20.86 SILV   
                  28.58     1:04.51 (35.93)     1:49.57 (45.06)     2:20.86 (31.29)
 10 Monteleone, Nichol  14 Tmsuffolk-MR         2:24.77    2:21.99 SILV   
                  31.64     1:08.31 (36.67)     1:50.71 (42.40)     2:21.99 (31.28)
 11 Farm, Eric R        13 COND-MR              2:26.84    2:22.01 SILV   
                  30.30     1:06.21 (35.91)     1:49.25 (43.04)     2:22.01 (32.76)
 12 Parisi, Joey N      13 Tmsuffolk-MR         2:23.70    2:22.42 SILV   
                  31.20     1:07.35 (36.15)     1:51.73 (44.38)     2:22.42 (30.69)
 13 Siegel, Jared       14 Tmsuffolk-MR         2:25.63    2:22.67 SILV   
 14 Vingan, Isaac       13 Tmsuffolk-MR         2:25.80    2:24.17 SILV   
                  31.39     1:08.16 (36.77)     1:52.38 (44.22)     2:24.17 (31.79)
 15 Cicalese, Anthony   13 SSL-MR               2:38.56    2:24.69 SILV   
                  31.96     1:08.61 (36.65)     1:52.32 (43.71)     2:24.69 (32.37)
 16 Avila, Jon-Anthony  13 COND-MR              2:36.71    2:25.03 SILV   
                  34.06     1:15.08 (41.02)     2:01.68 (46.60)     2:25.03 (23.35)
 17 Schaub, Kevin F     13 COND-MR              2:29.75    2:25.20 SILV   
                  30.33     1:09.32 (38.99)     1:52.11 (42.79)     2:25.20 (33.09)
 18 Wu, Brian           14 Silver Streaks-MR    2:38.16    2:26.68 SILV   
 19 Schunk, Andy J      13 Silver Streaks-MR    2:24.28    2:26.84 SILV   
                  30.42     1:08.35 (37.93)     1:54.22 (45.87)     2:26.84 (32.62)
 20 Buckland, Gavin J   13 Silver Streaks-MR    2:21.80    2:26.88 SILV   
                  30.71     1:09.06 (38.35)     1:52.32 (43.26)     2:26.88 (34.56)
 21 Molano, Zachary     13 Tmsuffolk-MR         2:29.95    2:31.32 SILV   
                  32.57     1:11.91 (39.34)     1:52.05 (40.14)     2:31.32 (39.27)
 22 Yu, Justin          14 TRS-MR               2:36.11    2:31.63 SILV   
                  32.73     1:11.93 (39.20)     1:55.84 (43.91)     2:31.63 (35.79)
 23 Lanigan, Ryan       13 Tmsuffolk-MR         2:48.25    2:35.15 SILV   
                  34.55     1:17.25 (42.70)     2:03.32 (46.07)     2:35.15 (31.83)
 24 Seltenreich, Dane   13 Express Swimming-MR  2:54.66    2:48.22        
                  34.76     1:18.90 (44.14)     2:08.46 (49.56)     2:48.22 (39.76)
 25 Madar, Alex         13 SSL-MR               3:03.33    2:48.87        
 26 Gallagher, Jasper   13 SSL-MR               3:02.14    2:48.95        
                  39.96     1:20.13 (40.17)     2:12.64 (52.51)     2:48.95 (36.31)
 27 Distelhurst, Antho  14 Silver Streaks-MR    2:43.68    2:51.34        
                  39.60     1:24.73 (45.13)     2:11.48 (46.75)     2:51.34 (39.86)
 28 Curro, Chris        14 SMC-MR               2:48.52    2:54.76        
                  35.56     1:21.99 (46.43)     2:12.22 (50.23)     2:54.76 (42.54)
 29 Kishinevskiy, Nevi  14 COND-MR              3:06.30    3:06.15        
                  40.15     1:27.31 (47.16)     2:23.19 (55.88)     3:06.15 (42.96)
 -- Chen, Bobby         13 COND-MR              2:31.71         DQ        
                  31.73     1:07.01 (35.28)     1:52.10 (45.09)          DQ (32.71)
 
Boys 13-18 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
       10:45.99  ZQ
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 St Vincent, Tommy   13 SMC-MR              11:30.00   11:19.91        
                  29.00     1:00.97 (31.97)     1:34.25 (33.28)     2:07.86 (33.61)
        2:42.50 (34.64)     3:16.50 (34.00)     3:51.37 (34.87)     4:25.72 (34.35)
        5:00.09 (34.37)     5:35.14 (35.05)     6:09.29 (34.15)     6:44.26 (34.97)
        7:18.19 (33.93)     7:52.71 (34.52)     8:28.61 (35.90)     9:02.54 (33.93)
        9:37.22 (34.68)    10:12.05 (34.83)    10:47.18 (35.13)    11:19.91 (32.73)
  2 Podniesinski, Pete  13 Tmsuffolk-MR        12:07.90   11:23.81        
                  29.30     1:01.55 (32.25)     1:35.00 (33.45)     2:08.83 (33.83)
        2:43.44 (34.61)     3:17.62 (34.18)     3:52.02 (34.40)     4:26.32 (34.30)
        5:01.16 (34.84)     5:36.17 (35.01)     6:11.41 (35.24)     6:46.49 (35.08)
        7:21.28 (34.79)     7:56.46 (35.18)     8:31.89 (35.43)     9:06.93 (35.04)
        9:42.03 (35.10)    10:16.78 (34.75)    10:51.28 (34.50)    11:23.81 (32.53)
  3 Leary, Chris R      13 SSL-MR              14:21.11   12:42.30        
                  32.93     1:08.46 (35.53)     1:46.34 (37.88)     2:24.80 (38.46)
        3:03.53 (38.73)     3:42.77 (39.24)     4:22.34 (39.57)     4:59.94 (37.60)
        5:35.93 (35.99)     6:15.04 (39.11)     6:54.67 (39.63)     7:33.73 (39.06)
        8:13.02 (39.29)     8:52.29 (39.27)     9:31.73 (39.44)    10:10.99 (39.26)
       10:48.95 (37.96)    11:27.68 (38.73)    12:07.33 (39.65)    12:42.30 (34.97)
  4 Gallagher, Jasper   13 SSL-MR              14:21.12   14:04.40        
                  34.20     1:13.02 (38.82)     1:55.03 (42.01)     2:37.27 (42.24)
        3:19.73 (42.46)     4:02.71 (42.98)     4:45.90 (43.19)     5:29.70 (43.80)
        6:13.74 (44.04)     6:57.55 (43.81)     7:40.97 (43.42)     8:24.04 (43.07)
        9:07.21 (43.17)     9:50.45 (43.24)    10:33.06 (42.61)    11:15.76 (42.70)
       11:58.56 (42.80)    12:41.38 (42.82)    13:23.93 (42.55)    14:04.40 (40.47)
 -- Lee, Aram T         14 COND-MR             14:00.00         DQ        
 
Boys 13-18 400 Yard IM
===============================================================================
        4:41.99  ZQ
        4:45.99  JO
        4:58.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bischoff, Kent A    14 Tmsuffolk-MR         4:33.62    4:35.24 ZQ     
                  28.48     1:01.59 (33.11)     1:38.34 (36.75)     2:14.61 (36.27)
        2:53.16 (38.55)     3:32.33 (39.17)     4:03.85 (31.52)     4:35.24 (31.39)
  2 Weiner, Ben L       17 COND-MR              4:56.42    4:46.13 SILV   
                  28.43     1:00.93 (32.50)     1:41.56 (40.63)     2:20.47 (38.91)
        2:58.53 (38.06)     3:38.54 (40.01)     4:13.09 (34.55)     4:46.13 (33.04)
  3 Hayes, Connor       14 Tmsuffolk-MR         4:55.25    4:48.73 SILV   
                  29.50     1:03.83 (34.33)     1:41.12 (37.29)     2:17.93 (36.81)
        2:59.95 (42.02)     3:44.34 (44.39)     4:17.19 (32.85)     4:48.73 (31.54)
  4 Siegel, Jared       14 Tmsuffolk-MR         5:03.88    4:55.53 SILV   
                                1:00.99 ( )     1:43.52 (42.53)     2:21.47 (37.95)
        3:04.97 (43.50)     3:49.03 (44.06)     4:23.17 (34.14)     4:55.53 (32.36)
  5 Monteleone, Nichol  14 Tmsuffolk-MR         5:15.35    4:55.98 SILV   
                  32.28     1:09.93 (37.65)     1:48.17 (38.24)     2:26.19 (38.02)
        3:08.88 (42.69)     3:51.83 (42.95)     4:25.24 (33.41)     4:55.98 (30.74)
  6 Yu, Laurence        14 Tmsuffolk-MR         5:20.17    5:05.21        
                  32.57     1:09.49 (36.92)     1:46.13 (36.64)     2:22.14 (36.01)
        3:07.47 (45.33)     3:53.75 (46.28)     4:29.84 (36.09)     5:05.21 (35.37)
  7 Cummings, Thomas F  13 COND-MR              5:23.97    5:07.80        
                  33.36     1:17.65 (44.29)     1:55.80 (38.15)     2:36.86 (41.06)
        3:16.44 (39.58)     3:58.72 (42.28)     4:33.87 (35.15)     5:07.80 (33.93)
  8 Schaub, Kevin F     13 COND-MR              5:15.00    5:09.72        
                  30.48     1:05.89 (35.41)     1:46.65 (40.76)     2:26.38 (39.73)
        3:11.81 (45.43)     4:00.39 (48.58)     4:35.59 (35.20)     5:09.72 (34.13)
  9 Molano, Zachary     13 Tmsuffolk-MR         5:34.51    5:11.40        
                  33.31     1:13.42 (40.11)     1:53.69 (40.27)     2:32.38 (38.69)
        3:17.94 (45.56)     4:02.68 (44.74)     4:37.05 (34.37)     5:11.40 (34.35)
 10 Cicalese, Anthony   13 SSL-MR               5:35.13    5:11.77        
                  34.62     1:13.15 (38.53)     1:54.55 (41.40)     2:33.82 (39.27)
        3:17.97 (44.15)     4:02.30 (44.33)     4:37.84 (35.54)     5:11.77 (33.93)
 11 Robinson, William   14 SSL-MR               5:40.01    5:16.46        
                  34.07                                                 2:32.75 ( )
      5:16.46 (2:43.71)                                                            
 12 Bernstein, Rex L    15 COND-MR              6:10.00    5:35.54        
                  33.92     1:18.34 (44.42)     2:01.66 (43.32)     2:43.99 (42.33)
        3:32.65 (48.66)     4:22.68 (50.03)     4:59.05 (36.37)     5:35.54 (36.49)
 13 Tirone, Roman       13 Tmsuffolk-MR         6:30.90    5:39.50        
                  34.05     1:17.03 (42.98)     2:02.19 (45.16)     2:46.16 (43.97)
        3:33.28 (47.12)     4:22.62 (49.34)     5:02.89 (40.27)     5:39.50 (36.61)
 14 Lee, Aram T         14 COND-MR              6:20.00    5:42.95        
                  34.41     1:16.14 (41.73)     2:01.77 (45.63)     2:46.54 (44.77)
        3:37.80 (51.26)     4:29.91 (52.11)     5:07.24 (37.33)     5:42.95 (35.71)
 -- Donenfeld, Thai     15 COND-MR              5:22.69         DQ        
                  32.02     1:12.58 (40.56)     1:49.79 (37.21)     2:27.82 (38.03)
        3:14.06 (46.24)     3:59.94 (45.88)     4:34.58 (34.64)          DQ (33.57)
 
Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          23.29  METS
          23.49  ZQ
          23.79  JO
          26.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schaub, CJ M        17 COND-MR                22.66      23.08 METS   
  2 DiMiceli, John      17 TRS-MR                 23.53      23.43 ZQ     
  3 Diaz-Albertini, Cr  20 SSL-MR                 22.12      23.45 ZQ     
  4 Accarino, Gregory   17 Pace-MR                23.27      23.67 JO     
  5 Graves, Nate G      16 Pace-MR                23.54      23.76 JO     
  6 Qiao, Matthew       17 Tmsuffolk-MR           23.87      23.93 SILV   
  7 Accarino, John J    15 Pace-MR                23.77      23.98 SILV   
  8 Nestman, Keith      17 TRS-MR                 24.34      24.33 SILV   
  9 Sharkey, Matthew    17 TRS-MR                 24.81      24.41 SILV   
 10 Weiner, Ben L       17 COND-MR                24.30      24.53 SILV   
 11 McIlhargy, Sean V   15 TRS-MR                 24.54      24.62 SILV   
 12 Gilroy, Daniel T    15 Pace-MR                24.94      24.68 SILV   
 13 Gupta, Akshay       18 SMC-MR                 24.96      24.76 SILV   
 14 Freire, Jonathan H  18 Tmsuffolk-MR           24.71      24.93 SILV   
 14 Farm, Bryan W       16 COND-MR                23.73      24.93 SILV   
 16 Bernstein, Rex L    15 COND-MR                24.99      25.02 SILV   
 17 Novitch, Adam S     17 Silver Streaks-MR      25.37      25.23 SILV   
 18 Roeser, Kenny P     17 SSL-MR                 25.72      25.31 SILV   
 19 Stein, Robert J     16 SSL-MR                 25.57      25.36 SILV   
 20 Leibel, Danny       15 TRS-MR                 25.99      25.60 SILV   
 21 Meany, RJ J         15 TRS-MR                 25.89      25.77 SILV   
 22 Melendez, Daniel    18 TRS-MR                 27.52      25.97 SILV   
 23 Madar, Eric R       17 SSL-MR                 25.53      25.98 SILV   
 24 Jennings, Paul M    15 Tmsuffolk-MR           26.31      26.12 SILV   
 25 Donenfeld, Thai     15 COND-MR                26.10      26.24 SILV   
 26 Neville, Patrick W  15 COND-MR                30.89      26.31 SILV   
 27 Dale, Charlie J     16 Big Blue-MR            26.91      26.35 SILV   
 28 Gamboli, Christoph  17 TRS-MR                 25.53      26.62        
 29 Penny, William M    18 SSL-MR                 27.43      27.02        
 30 Nishi, Thomas M     16 Silver Streaks-MR      26.66      27.12        
 31 Brynin, Max B       15 Pace-MR                27.32      27.24        
 32 Zaino, Matthew      15 Silver Streaks-MR      26.97      27.25        
 33 Wesolowski, Teddy   15 SMC-MR                 26.99      27.27        
 34 Ruzzi, Anthony      16 TRS-MR                 27.80      27.61        
 35 Vislov, Paul A      15 COND-MR                28.81      28.29        
 36 Colandrea, Nick K   15 COND-MR                29.28      28.73        
 37 Parish, Sam         17 SMC-MR                 28.27      29.09        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          51.29  METS
          51.29  ZQ
          52.29  JO
          57.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schaub, CJ M        17 COND-MR                50.33      50.83 METS   
                  24.46       50.83 (26.37)                                        
  2 Qiao, Matthew       17 Tmsuffolk-MR           51.49      51.37 JO     
                  24.58       51.37 (26.79)                                        
  3 Alarcon, Tim        16 TRS-MR                 51.66      51.48 JO     
                  24.86       51.48 (26.62)                                        
  4 Diaz-Albertini, Cr  20 SSL-MR                 48.64      52.00 JO     
                  25.65       52.00 (26.35)                                        
  5 Sharkey, Matthew    17 TRS-MR                 54.70      52.61 SILV   
                  25.35       52.61 (27.26)                                        
  6 Dinces, Jon M       17 SSL-MR                 54.24      52.95 SILV   
                  25.67       52.95 (27.28)                                        
  7 McIlhargy, Sean V   15 TRS-MR                 52.47      53.23 SILV   
                  25.56       53.23 (27.67)                                        
  8 Accarino, John J    15 Pace-MR                51.97      53.24 SILV   
                  25.52       53.24 (27.72)                                        
  9 Gilroy, Daniel T    15 Pace-MR                55.85      53.36 SILV   
                  25.87       53.36 (27.49)                                        
 10 Nestman, Keith      17 TRS-MR                 54.26      53.38 SILV   
                  25.23       53.38 (28.15)                                        
 11 Graves, Nate G      16 Pace-MR                51.70      53.74 SILV   
                  26.36       53.74 (27.38)                                        
 12 Freire, Jonathan H  18 Tmsuffolk-MR           53.66      54.60 SILV   
                  26.64       54.60 (27.96)                                        
 13 Accarino, Gregory   17 Pace-MR                50.92      54.65 SILV   
                  25.95       54.65 (28.70)                                        
 14 Meany, RJ J         15 TRS-MR                 55.16      54.81 SILV   
                  26.50       54.81 (28.31)                                        
 15 Gupta, Akshay       18 SMC-MR                 54.26      55.31 SILV   
                  26.07       55.31 (29.24)                                        
 16 Leibel, Danny       15 TRS-MR                 55.94      55.45 SILV   
                  26.70       55.45 (28.75)                                        
 17 Novitch, Adam S     17 Silver Streaks-MR      55.67      55.48 SILV   
                  26.48       55.48 (29.00)                                        
 18 Roeser, Kenny P     17 SSL-MR                 58.16      55.50 SILV   
                  26.70       55.50 (28.80)                                        
 19 Bernstein, Rex L    15 COND-MR                55.49      56.68 SILV   
                  26.73       56.68 (29.95)                                        
 20 Donenfeld, Thai     15 COND-MR                56.97      57.06 SILV   
                  27.45       57.06 (29.61)                                        
 21 Gourevitch, Jesse   15 Silver Streaks-MR      56.76      57.51        
                  26.93       57.51 (30.58)                                        
 22 Melendez, Daniel    18 TRS-MR               1:02.22      57.63        
                  27.13       57.63 (30.50)                                        
 23 Dale, Charlie J     16 Big Blue-MR            57.08      57.65        
                  27.26       57.65 (30.39)                                        
 24 Neville, Patrick W  15 COND-MR              1:06.74      57.81        
                  27.85       57.81 (29.96)                                        
 25 Farm, Bryan W       16 COND-MR                55.34      57.95        
                  26.74       57.95 (31.21)                                        
 26 Jennings, Paul M    15 Tmsuffolk-MR           57.00      58.18        
                  28.02       58.18 (30.16)                                        
 27 Brynin, Max B       15 Pace-MR                58.18      58.59        
                  28.15       58.59 (30.44)                                        
 28 Ruzzi, Anthony      16 TRS-MR                 59.24      59.35        
                  28.48       59.35 (30.87)                                        
 29 Gamboli, Christoph  17 TRS-MR                 57.38    1:00.26        
                  27.80     1:00.26 (32.46)                                        
 30 Wesolowski, Teddy   15 SMC-MR                 58.85    1:03.09        
                  29.27     1:03.09 (33.82)                                        
 31 Vislov, Paul A      15 COND-MR              1:07.62    1:04.15        
                  30.03     1:04.15 (34.12)                                        
 32 Colandrea, Nick K   15 COND-MR              1:04.04    1:04.79        
                  31.00     1:04.79 (33.79)                                        
 33 Parish, Sam         17 SMC-MR               1:02.68    1:05.18        
                  30.87     1:05.18 (34.31)                                        
 34 Nishi, Thomas M     16 Silver Streaks-MR      58.60    1:05.32        
                  30.22     1:05.32 (35.10)                                        
 35 Zaino, Matthew      15 Silver Streaks-MR    1:01.36    1:08.78        
                  32.01     1:08.78 (36.77)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:51.49  METS
        1:53.49  ZQ
        1:54.99  JO
        2:01.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alarcon, Tim        16 TRS-MR               1:55.89    1:52.07 ZQ     
                  25.54       53.67 (28.13)     1:22.60 (28.93)     1:52.07 (29.47)
  2 Schaub, CJ M        17 COND-MR              1:50.08    1:52.64 ZQ     
                  26.09       54.55 (28.46)     1:23.12 (28.57)     1:52.64 (29.52)
  3 Golan, Jacob J      16 Tmsuffolk-MR         1:54.85    1:55.80 SILV   
                  26.67       55.70 (29.03)   1:55.80 (1:00.10)         1:55.80 ( )
  4 DiMiceli, John      17 TRS-MR               1:58.65    1:55.87 SILV   
                  25.71       54.55 (28.84)     1:24.80 (30.25)     1:55.87 (31.07)
  5 Sharkey, Matthew    17 TRS-MR               2:05.47    1:56.33 SILV   
                  26.17       56.53 (30.36)     1:26.36 (29.83)     1:56.33 (29.97)
  6 Duva, Ben           15 Express Swimming-MR  1:56.10    1:56.82 SILV   
                  26.84       56.60 (29.76)     1:27.17 (30.57)     1:56.82 (29.65)
  7 McIlhargy, Sean V   15 TRS-MR               1:58.01    1:57.21 SILV   
                  26.16       56.22 (30.06)     1:27.36 (31.14)     1:57.21 (29.85)
  8 Meany, RJ J         15 TRS-MR               1:59.43    1:57.70 SILV   
                  26.81       56.38 (29.57)     1:27.64 (31.26)     1:57.70 (30.06)
  9 Accarino, Gregory   17 Pace-MR              1:56.64    1:57.73 SILV   
                  26.19       56.46 (30.27)     1:27.78 (31.32)     1:57.73 (29.95)
 10 Graves, Nate G      16 Pace-MR              1:56.48    1:58.20 SILV   
                  27.63       58.12 (30.49)     1:28.92 (30.80)     1:58.20 (29.28)
 11 Qiao, Matthew       17 Tmsuffolk-MR         1:54.14    1:58.30 SILV   
                  25.77       54.48 (28.71)     1:25.47 (30.99)     1:58.30 (32.83)
 12 Koster, Henry       15 SMC-MR               2:00.61    1:59.30 SILV   
                  26.90       56.77 (29.87)     1:28.42 (31.65)     1:59.30 (30.88)
 13 Freire, Jonathan H  18 Tmsuffolk-MR         1:56.11    2:00.01 SILV   
                  27.42       57.07 (29.65)     1:28.66 (31.59)     2:00.01 (31.35)
 14 Novitch, Adam S     17 Silver Streaks-MR    2:02.63    2:00.42 SILV   
                  26.99       57.41 (30.42)     1:28.75 (31.34)     2:00.42 (31.67)
 15 Nestman, Keith      17 TRS-MR               1:56.69    2:01.04 SILV   
                  26.38       56.37 (29.99)     1:28.46 (32.09)     2:01.04 (32.58)
 16 Diaz-Albertini, Cr  20 SSL-MR               1:50.20    2:02.28        
                  27.44       57.07 (29.63)     1:29.14 (32.07)     2:02.28 (33.14)
 17 Fischetti, Michael  15 Tmsuffolk-MR         2:02.43    2:03.55        
                  28.27       59.65 (31.38)     1:31.39 (31.74)     2:03.55 (32.16)
 18 Brynin, Max B       15 Pace-MR              2:04.08    2:04.95        
                  28.93     1:00.76 (31.83)     1:33.67 (32.91)     2:04.95 (31.28)
 19 Neville, Patrick W  15 COND-MR              2:29.55    2:05.65        
                  28.66     1:00.64 (31.98)     1:32.91 (32.27)     2:05.65 (32.74)
 20 Gupta, Akshay       18 SMC-MR               2:08.04    2:06.35        
                  27.92     1:00.23 (32.31)     1:34.07 (33.84)     2:06.35 (32.28)
 21 Gourevitch, Jesse   15 Silver Streaks-MR    2:10.16    2:08.42        
                  27.65       59.38 (31.73)     1:34.71 (35.33)     2:08.42 (33.71)
 22 Donenfeld, Thai     15 COND-MR              2:07.39    2:08.50        
                  28.85     1:01.53 (32.68)     1:35.94 (34.41)     2:08.50 (32.56)
 23 Ruzzi, Anthony      16 TRS-MR               2:11.22    2:09.42        
                  28.79     1:00.81 (32.02)     1:35.33 (34.52)     2:09.42 (34.09)
 24 Gilroy, Daniel T    15 Pace-MR              2:17.20    2:10.21        
                  29.08     1:00.47 (31.39)     1:35.55 (35.08)     2:10.21 (34.66)
 25 Melendez, Daniel    18 TRS-MR               2:17.91    2:11.14        
                  28.39     1:00.55 (32.16)     1:35.33 (34.78)     2:11.14 (35.81)
 26 Bernstein, Rex L    15 COND-MR              2:00.39    2:11.75        
                  27.75     1:00.33 (32.58)     1:35.50 (35.17)     2:11.75 (36.25)
 27 Parish, Sam         17 SMC-MR               2:17.74    2:18.48        
                  31.82     1:06.70 (34.88)     1:42.47 (35.77)     2:18.48 (36.01)
 28 Zaino, Matthew      15 Silver Streaks-MR    2:22.12    2:20.30        
                  30.54     1:05.89 (35.35)     1:43.78 (37.89)     2:20.30 (36.52)
 29 Colandrea, Nick K   15 COND-MR              2:25.34    2:23.62        
                  31.95     1:07.90 (35.95)     1:46.37 (38.47)     2:23.62 (37.25)
 30 Vislov, Paul A      15 COND-MR              2:26.83    2:26.10        
                  31.23       59.11 (27.88)     1:47.21 (48.10)     2:26.10 (38.89)
 31 Gamboli, Christoph  17 TRS-MR               2:09.36    2:26.11        
                  29.49     1:05.43 (35.94)     1:45.53 (40.10)     2:26.11 (40.58)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          58.49  METS
          59.49  ZQ
        1:00.49  JO
        1:06.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Freire, Jonathan H  18 Tmsuffolk-MR           57.94      58.60 ZQ     
                  28.30       58.60 (30.30)                                        
  2 Farm, Bryan W       16 COND-MR              1:00.27      59.71 JO     
                  28.87       59.71 (30.84)                                        
  3 Qiao, Matthew       17 Tmsuffolk-MR         1:01.80    1:01.20 SILV   
                  29.85     1:01.20 (31.35)                                        
  4 Novitch, Adam S     17 Silver Streaks-MR    1:04.34    1:02.59 SILV   
                  30.61     1:02.59 (31.98)                                        
  5 Sharkey, Matthew    17 TRS-MR               1:07.75    1:02.81 SILV   
                  30.48     1:02.81 (32.33)                                        
  6 Meany, RJ J         15 TRS-MR               1:02.66    1:02.87 SILV   
                  30.49     1:02.87 (32.38)                                        
  7 Accarino, John J    15 Pace-MR              1:05.59    1:02.90 SILV   
                  30.87     1:02.90 (32.03)                                        
  8 Nestman, Keith      17 TRS-MR               1:05.08    1:03.73 SILV   
                  30.55     1:03.73 (33.18)                                        
  9 Jennings, Paul M    15 Tmsuffolk-MR         1:04.83    1:03.91 SILV   
                  31.32     1:03.91 (32.59)                                        
 10 Donenfeld, Thai     15 COND-MR              1:03.40    1:04.27 SILV   
                  31.32     1:04.27 (32.95)                                        
 11 Bernstein, Rex L    15 COND-MR              1:05.04    1:04.43 SILV   
                  31.32     1:04.43 (33.11)                                        
 12 Weiner, Ben L       17 COND-MR              1:05.00    1:04.57 SILV   
                  31.21     1:04.57 (33.36)                                        
 13 Dale, Charlie J     16 Big Blue-MR          1:07.79    1:06.65 SILV   
                  32.44     1:06.65 (34.21)                                        
 14 Gilroy, Daniel T    15 Pace-MR              1:09.02    1:08.08        
                  33.70     1:08.08 (34.38)                                        
 15 Gamboli, Christoph  17 TRS-MR               1:06.21    1:09.77        
                  33.34     1:09.77 (36.43)                                        
 16 Brynin, Max B       15 Pace-MR              1:09.85    1:09.90        
                  33.76     1:09.90 (36.14)                                        
 17 Ruzzi, Anthony      16 TRS-MR               1:11.70    1:12.03        
                  35.30     1:12.03 (36.73)                                        
 18 Wesolowski, Teddy   15 SMC-MR               1:12.68    1:14.32        
                  35.87     1:14.32 (38.45)                                        
 19 Vislov, Paul A      15 COND-MR              1:24.40    1:17.68        
 20 Melendez, Daniel    18 TRS-MR               1:26.56    1:18.05        
                  37.58     1:18.05 (40.47)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:07.99  METS
        2:09.99  ZQ
        2:13.09  JO
        2:22.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Freire, Jonathan H  18 Tmsuffolk-MR         2:07.35    2:08.95 ZQ     
                  30.75     1:02.14 (31.39)     1:35.27 (33.13)     2:08.95 (33.68)
  2 Duva, Ben           15 Express Swimming-MR  2:11.83    2:10.67 JO     
                  31.13     1:03.81 (32.68)     1:37.30 (33.49)     2:10.67 (33.37)
  3 Meany, RJ J         15 TRS-MR               2:14.26    2:12.90 JO     
                  31.43     1:04.90 (33.47)     1:39.11 (34.21)     2:12.90 (33.79)
  4 Jennings, Paul M    15 Tmsuffolk-MR         2:15.16    2:15.03 SILV   
  5 Gravina, Michael T  17 SSL-MR               2:16.76    2:15.21 SILV   
                  32.60     1:06.79 (34.19)     1:41.67 (34.88)     2:15.21 (33.54)
  6 Koster, Henry       15 SMC-MR               2:15.94    2:18.14 SILV   
                  32.25     1:07.71 (35.46)     1:43.15 (35.44)     2:18.14 (34.99)
  7 Novitch, Adam S     17 Silver Streaks-MR    2:17.01    2:18.97 SILV   
                  31.51     1:06.94 (35.43)     1:43.56 (36.62)     2:18.97 (35.41)
  8 Visser, Rory M      16 COND-MR              2:29.09    2:19.04 SILV   
                  33.12     1:08.92 (35.80)     1:44.65 (35.73)     2:19.04 (34.39)
  9 Nestman, Keith      17 TRS-MR               2:23.47    2:19.25 SILV   
                  30.68     1:05.13 (34.45)     1:42.73 (37.60)     2:19.25 (36.52)
 10 Donenfeld, Thai     15 COND-MR              2:17.18    2:21.29 SILV   
                  33.34     1:08.70 (35.36)     1:45.54 (36.84)     2:21.29 (35.75)
 11 Bernstein, Rex L    15 COND-MR              2:25.91    2:22.14 SILV   
                  32.69     1:08.60 (35.91)     1:46.00 (37.40)     2:22.14 (36.14)
 12 Brynin, Max B       15 Pace-MR              2:27.39    2:26.18        
                  34.18     1:10.92 (36.74)     1:49.26 (38.34)     2:26.18 (36.92)
 13 Ruzzi, Anthony      16 TRS-MR               2:34.70    2:33.31        
                  35.34     1:14.08 (38.74)     1:53.14 (39.06)     2:33.31 (40.17)
 14 Gamboli, Christoph  17 TRS-MR               2:28.78    2:40.20        
 15 Vislov, Paul A      15 COND-MR              2:45.00    2:46.52        
                  39.44   2:46.52 (2:07.08)                                        
 16 Melendez, Daniel    18 TRS-MR               2:42.00    2:47.40        
                  38.41     1:20.06 (41.65)     2:03.94 (43.88)     2:47.40 (43.46)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:06.49  METS
        1:07.49  ZQ
        1:08.49  JO
        1:13.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schaub, CJ M        17 COND-MR                59.60    1:01.56 METS   
                  28.85     1:01.56 (32.71)                                        
  2 McIlhargy, Sean V   15 TRS-MR               1:07.14    1:05.44 METS   
                  30.08     1:05.44 (35.36)                                        
  3 Stein, Robert J     16 SSL-MR               1:06.62    1:06.62 ZQ     
                1:06.62         1:06.62 ( )                                        
  4 Gourevitch, Jesse   15 Silver Streaks-MR    1:07.24    1:06.82 ZQ     
                  31.09     1:06.82 (35.73)                                        
  5 Varieur, Bobby      17 TRS-MR               1:09.23    1:09.26 SILV   
                  31.86     1:09.26 (37.40)                                        
  6 Golan, Jacob J      16 Tmsuffolk-MR         1:08.33    1:09.35 SILV   
                  33.03     1:09.35 (36.32)                                        
  7 DiMiceli, John      17 TRS-MR               1:09.69    1:09.42 SILV   
                  31.84     1:09.42 (37.58)                                        
  8 Alarcon, Tim        16 TRS-MR               1:10.75    1:10.25 SILV   
                  33.21     1:10.25 (37.04)                                        
  9 Qiao, Matthew       17 Tmsuffolk-MR         1:10.94    1:10.64 SILV   
                  33.24     1:10.64 (37.40)                                        
 10 Accarino, John J    15 Pace-MR              1:22.11    1:11.17 SILV   
                  33.40     1:11.17 (37.77)                                        
 11 Gilroy, Daniel T    15 Pace-MR              1:13.25    1:12.60 SILV   
                  33.65     1:12.60 (38.95)                                        
 12 Visser, Rory M      16 COND-MR              1:15.00    1:14.42        
                  34.91     1:14.42 (39.51)                                        
 13 Rodriguez, Danny M  15 Big Blue-MR          1:14.80    1:14.83        
                  35.57     1:14.83 (39.26)                                        
 14 Jennings, Paul M    15 Tmsuffolk-MR         1:14.30    1:16.03        
                  35.92     1:16.03 (40.11)                                        
 15 Koster, Henry       15 SMC-MR               1:15.87    1:16.04        
                  36.06     1:16.04 (39.98)                                        
 16 Zaino, Matthew      15 Silver Streaks-MR    1:14.24    1:16.74        
                  36.00     1:16.74 (40.74)                                        
 17 Colandrea, Nick K   15 COND-MR              1:23.26    1:17.20        
                  36.81     1:17.20 (40.39)                                        
 18 Bernstein, Rex L    15 COND-MR              1:17.14    1:17.71        
                  36.38     1:17.71 (41.33)                                        
 19 Penny, William M    18 SSL-MR               1:18.85    1:17.95        
 20 Neville, Patrick W  15 COND-MR              1:35.16    1:18.99        
 21 Nishi, Thomas M     16 Silver Streaks-MR    1:17.80    1:19.70        
                  37.25     1:19.70 (42.45)                                        
 22 Ruzzi, Anthony      16 TRS-MR               1:21.07    1:21.15        
                  38.41     1:21.15 (42.74)                                        
 23 Parish, Sam         17 SMC-MR               1:21.75    1:23.39        
                  39.00     1:23.39 (44.39)                                        
 24 Melendez, Daniel    18 TRS-MR               1:22.94    1:24.00        
                  40.34     1:24.00 (43.66)                                        
 25 Rodriguez, Anthony  16 Big Blue-MR          1:31.06    1:32.84        
                  44.79     1:32.84 (48.05)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:26.49  METS
        2:29.99  ZQ
        2:31.99  JO
        2:42.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stein, Robert J     16 SSL-MR               2:27.05    2:22.90 METS   
                  32.34     1:08.17 (35.83)     1:45.09 (36.92)     2:22.90 (37.81)
  2 Dinces, Jon M       17 SSL-MR               2:26.17    2:23.68 METS   
                  32.06     1:08.88 (36.82)     1:46.67 (37.79)     2:23.68 (37.01)
  3 McIlhargy, Sean V   15 TRS-MR               2:29.29    2:27.08 ZQ     
                  31.19     1:07.76 (36.57)     1:47.01 (39.25)     2:27.08 (40.07)
  4 Accarino, Gregory   17 Pace-MR              2:31.90    2:28.27 ZQ     
                  32.21     1:09.43 (37.22)     1:48.49 (39.06)     2:28.27 (39.78)
  5 Gourevitch, Jesse   15 Silver Streaks-MR    2:31.30    2:29.44 ZQ     
                  32.64     1:10.34 (37.70)     1:49.83 (39.49)     2:29.44 (39.61)
  6 DiMiceli, John      17 TRS-MR               2:34.79    2:36.98 SILV   
                  34.06     1:13.52 (39.46)     1:55.02 (41.50)     2:36.98 (41.96)
  7 Madar, Eric R       17 SSL-MR               2:41.58    2:40.97 SILV   
                  34.68     1:15.57 (40.89)     1:57.85 (42.28)     2:40.97 (43.12)
  8 Penny, William M    18 SSL-MR               2:53.77    2:42.44 SILV   
                  35.46     1:15.97 (40.51)     1:58.77 (42.80)     2:42.44 (43.67)
  9 Colandrea, Nick K   15 COND-MR              2:55.13    2:45.54        
                  37.36     1:19.51 (42.15)     2:02.63 (43.12)     2:45.54 (42.91)
 10 Zaino, Matthew      15 Silver Streaks-MR    2:48.90    2:47.54        
                  36.94     1:18.44 (41.50)     2:01.60 (43.16)     2:47.54 (45.94)
 11 Nishi, Thomas M     16 Silver Streaks-MR    2:52.04    2:53.10        
                  37.61     1:20.10 (42.49)     2:06.00 (45.90)     2:53.10 (47.10)
 -- Schaub, CJ M        17 COND-MR              2:15.34         DQ        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          57.09  METS
          57.19  ZQ
          58.99  JO
        1:05.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Diaz-Albertini, Cr  20 SSL-MR                 54.87      56.28 METS   
                  26.47       56.28 (29.81)                                        
  2 Golan, Jacob J      16 Tmsuffolk-MR           56.15      56.59 METS   
                  26.04       56.59 (30.55)                                        
  3 Varieur, Bobby      17 TRS-MR               1:01.87      58.10 JO     
                  26.89       58.10 (31.21)                                        
  4 Accarino, John J    15 Pace-MR                57.90      58.36 JO     
                  27.15       58.36 (31.21)                                        
  5 Graves, Nate G      16 Pace-MR                57.36      58.70 JO     
                  27.62       58.70 (31.08)                                        
  6 Qiao, Matthew       17 Tmsuffolk-MR         1:00.09      59.92 SILV   
                  26.87       59.92 (33.05)                                        
  7 Gravina, Michael T  17 SSL-MR                 58.03    1:00.71 SILV   
                  28.77     1:00.71 (31.94)                                        
  8 Duva, Ben           15 Express Swimming-MR  1:02.68    1:01.36 SILV   
                  28.52     1:01.36 (32.84)                                        
  9 Leibel, Danny       15 TRS-MR               1:03.03    1:01.63 SILV   
                  28.77     1:01.63 (32.86)                                        
 10 Weiner, Ben L       17 COND-MR                57.35    1:01.66 SILV   
                  28.44     1:01.66 (33.22)                                        
 11 Gupta, Akshay       18 SMC-MR               1:02.86    1:02.28 SILV   
                  28.21     1:02.28 (34.07)                                        
 12 Sharkey, Matthew    17 TRS-MR               1:03.78    1:02.85 SILV   
                  28.59     1:02.85 (34.26)                                        
 13 Gourevitch, Jesse   15 Silver Streaks-MR    1:04.87    1:03.48 SILV   
                  28.50     1:03.48 (34.98)                                        
 14 Fischetti, Michael  15 Tmsuffolk-MR         1:03.29    1:03.77 SILV   
                  29.60     1:03.77 (34.17)                                        
 15 Stein, Robert J     16 SSL-MR               1:07.16    1:05.09 SILV   
                  30.47     1:05.09 (34.62)                                        
 16 Accarino, Gregory   17 Pace-MR                58.83    1:05.26 SILV   
                  28.62     1:05.26 (36.64)                                        
 17 Donenfeld, Thai     15 COND-MR              1:06.88    1:05.28 SILV   
                  30.08     1:05.28 (35.20)                                        
 18 Penny, William M    18 SSL-MR               1:08.70    1:07.92        
                  31.50     1:07.92 (36.42)                                        
 19 Rodriguez, Danny M  15 Big Blue-MR          1:11.05    1:11.10        
                  33.05     1:11.10 (38.05)                                        
 20 Neville, Patrick W  15 COND-MR              1:31.62    1:11.25        
                  32.18     1:11.25 (39.07)                                        
 21 Gamboli, Christoph  17 TRS-MR               1:06.49    1:11.27        
                  31.53     1:11.27 (39.74)                                        
 22 Rodriguez, Anthony  16 Big Blue-MR          1:32.14    1:21.06        
                  37.85     1:21.06 (43.21)                                        
 23 Gilroy, Daniel T    15 Pace-MR              1:09.45    1:32.90        
                  31.62   1:32.90 (1:01.28)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:11.99  METS
        2:15.99  ZQ
        2:18.99  JO
        2:30.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Diaz-Albertini, Cr  20 SSL-MR               2:07.19    2:10.03 METS   
                  29.10     1:01.79 (32.69)     1:35.61 (33.82)     2:10.03 (34.42)
  2 Alarcon, Tim        16 TRS-MR               2:14.14    2:14.67 ZQ     
                  27.28       59.74 (32.46)     1:35.34 (35.60)     2:14.67 (39.33)
  3 Leibel, Danny       15 TRS-MR               2:20.88    2:17.73 JO     
                  29.72     1:04.24 (34.52)     1:40.29 (36.05)     2:17.73 (37.44)
  4 Graves, Nate G      16 Pace-MR              2:17.28    2:23.24 SILV   
                  29.57     1:04.26 (34.69)     1:43.61 (39.35)     2:23.24 (39.63)
  5 Gupta, Akshay       18 SMC-MR               2:31.09    2:34.11        
                  30.63     1:09.04 (38.41)     1:51.37 (42.33)     2:34.11 (42.74)
  6 Neville, Patrick W  15 COND-MR              3:30.00    2:41.02        
                  34.42     1:13.59 (39.17)     1:56.70 (43.11)     2:41.02 (44.32)
 
Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
        2:04.99  METS
        2:08.59  ZQ
        2:10.99  JO
        2:33.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Accarino, Gregory   17 Pace-MR              2:19.14    2:10.18 JO     
                  27.11     1:00.93 (33.82)   2:10.18 (1:09.25)                    
  2 Weiner, Ben L       17 COND-MR              2:10.10    2:11.09 SILV   
                  27.70     1:02.89 (35.19)     1:40.45 (37.56)     2:11.09 (30.64)
  3 Diaz-Albertini, Cr  20 SSL-MR               2:08.99    2:11.70 SILV   
                  27.60     1:02.36 (34.76)     1:44.15 (41.79)     2:11.70 (27.55)
  4 Freire, Jonathan H  18 Tmsuffolk-MR         2:12.94    2:13.25 SILV   
  5 Visser, Rory M      16 COND-MR              2:17.32    2:13.52 SILV   
                  30.16     1:04.38 (34.22)     1:44.23 (39.85)     2:13.52 (29.29)
  6 Mack, Joseph E      23 NYAC-MR                   NT    2:13.69 SILV   
                  26.71     1:02.17 (35.46)     1:40.68 (38.51)     2:13.69 (33.01)
  7 Meany, RJ J         15 TRS-MR               2:16.25    2:14.05 SILV   
                  29.86     1:03.72 (33.86)     1:44.47 (40.75)     2:14.05 (29.58)
  8 Leibel, Danny       15 TRS-MR               2:13.34    2:14.80 SILV   
                  28.74     1:01.02 (32.28)     1:43.29 (42.27)     2:14.80 (31.51)
  9 Jennings, Paul M    15 Tmsuffolk-MR         2:15.04    2:15.38 SILV   
                  29.43     1:03.89 (34.46)     1:43.30 (39.41)     2:15.38 (32.08)
 10 Gravina, Michael T  17 SSL-MR               2:13.06    2:16.26 SILV   
                  29.21     1:03.37 (34.16)     1:44.93 (41.56)     2:16.26 (31.33)
 11 Stein, Robert J     16 SSL-MR               2:18.52    2:16.61 SILV   
                  20.82     1:05.25 (44.43)     1:43.79 (38.54)     2:16.61 (32.82)
 12 Graves, Nate G      16 Pace-MR              2:15.08    2:17.32 SILV   
                  28.43     1:05.32 (36.89)     1:47.06 (41.74)     2:17.32 (30.26)
 13 Novitch, Adam S     17 Silver Streaks-MR    2:19.62    2:17.53 SILV   
                  29.43     1:04.88 (35.45)     1:45.77 (40.89)     2:17.53 (31.76)
 14 Fischetti, Michael  15 Tmsuffolk-MR         2:20.94    2:19.93 SILV   
                  29.01     1:05.48 (36.47)     1:48.40 (42.92)     2:19.93 (31.53)
 15 Sharkey, Matthew    17 TRS-MR               2:22.79    2:20.06 SILV   
                  29.68     1:05.78 (36.10)     1:49.67 (43.89)     2:20.06 (30.39)
 16 Brynin, Max B       15 Pace-MR              2:24.95    2:22.37 SILV   
                  32.42     1:09.48 (37.06)     1:51.36 (41.88)     2:22.37 (31.01)
 17 Rodriguez, Danny M  15 Big Blue-MR          2:25.05    2:22.85 SILV   
                  32.56     1:11.59 (39.03)     1:51.59 (40.00)     2:22.85 (31.26)
 18 Penny, William M    18 SSL-MR               2:27.56    2:26.51 SILV   
                  31.90     1:10.59 (38.69)     1:53.15 (42.56)     2:26.51 (33.36)
 19 Colandrea, Nick K   15 COND-MR              2:42.24    2:32.50 SILV   
                  34.29     1:13.02 (38.73)     1:56.22 (43.20)     2:32.50 (36.28)
 20 Zaino, Matthew      15 Silver Streaks-MR    2:31.67    2:34.58        
                  31.43     1:10.77 (39.34)     1:55.02 (44.25)     2:34.58 (39.56)
 21 Nishi, Thomas M     16 Silver Streaks-MR    2:28.70    2:39.53        
                                1:11.11 ( )   2:39.53 (1:28.42)                    
 22 Vislov, Paul A      15 COND-MR              3:00.48    2:44.53        
                  34.04     1:17.86 (43.82)     2:06.79 (48.93)     2:44.53 (37.74)
 -- Schaub, CJ M        17 COND-MR              2:00.00         DQ        
 
Boys 11 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kontos, Nicholas G  14 Tmsuffolk-MR         5:08.75    5:11.59        
                  27.49       58.04 (30.55)     1:29.65 (31.61)     2:01.88 (32.23)
        2:34.01 (32.13)     3:05.93 (31.92)     3:37.73 (31.80)     4:09.51 (31.78)
        4:41.17 (31.66)     5:11.59 (30.42)                                        
  2 Schaub, Bryan T     14 COND-MR              5:12.50    5:14.40        
                  27.50       58.41 (30.91)     1:30.20 (31.79)     2:02.69 (32.49)
        2:35.32 (32.63)     3:06.62 (31.30)     3:38.70 (32.08)     4:11.26 (32.56)
        4:42.85 (31.59)     5:14.40 (31.55)                                        
  3 Sokoloff, Philip    14 SSL-MR               5:43.80    5:15.81        
                  27.54       58.31 (30.77)     1:30.39 (32.08)     2:02.46 (32.07)
        2:34.80 (32.34)     3:08.01 (33.21)     3:39.88 (31.87)   5:15.81 (1:35.93)
  4 Brynin, Max B       15 Pace-MR              5:31.71    5:21.36        
                  29.80     1:01.52 (31.72)     1:34.02 (32.50)     2:06.21 (32.19)
        2:40.24 (34.03)     3:13.45 (33.21)     3:46.45 (33.00)     4:18.87 (32.42)
        4:50.30 (31.43)     5:21.36 (31.06)                                        
  5 Jennings, Paul M    15 Tmsuffolk-MR         5:33.76    5:22.21        
                  28.19       59.63 (31.44)     1:32.04 (32.41)     2:04.54 (32.50)
        2:37.54 (33.00)     3:10.77 (33.23)     3:43.97 (33.20)     4:17.95 (33.98)
        4:50.65 (32.70)     5:22.21 (31.56)                                        
  6 Visser, Rory M      16 COND-MR              5:28.03    5:23.25        
                  27.39       58.43 (31.04)                             2:03.33 ( )
        2:36.81 (33.48)     3:10.63 (33.82)     3:43.98 (33.35)     4:17.33 (33.35)
        4:50.84 (33.51)     5:23.25 (32.41)                                        
  7 Fischetti, Michael  15 Tmsuffolk-MR         5:25.48    5:24.96        
                  29.67     1:02.47 (32.80)     1:35.47 (33.00)     2:08.29 (32.82)
        2:40.93 (32.64)     3:13.95 (33.02)     3:46.39 (32.44)     4:19.37 (32.98)
        4:52.51 (33.14)     5:24.96 (32.45)                                        
  8 Guy, Will V         15 COND-MR              6:29.87    5:29.85        
                  29.23     1:01.23 (32.00)     1:34.06 (32.83)     2:08.11 (34.05)
        2:42.27 (34.16)     3:16.52 (34.25)     3:51.23 (34.71)     4:26.14 (34.91)
        4:59.91 (33.77)     5:29.85 (29.94)                                        
  9 Vingan, Isaac       13 Tmsuffolk-MR         5:41.11    5:31.04        
                  29.69     1:02.33 (32.64)     1:36.51 (34.18)                    
            2:45.14 ( )     3:19.82 (34.68)     3:53.91 (34.09)     4:27.56 (33.65)
        5:00.48 (32.92)     5:31.04 (30.56)                                        
 10 Simkins, Robert T   12 Tmsuffolk-MR         5:32.77    5:31.84        
                  29.73     1:02.57 (32.84)     1:36.27 (33.70)     2:09.79 (33.52)
        2:43.21 (33.42)     3:17.13 (33.92)     3:51.45 (34.32)     4:25.24 (33.79)
        4:59.03 (33.79)     5:31.84 (32.81)                                        
 11 Neville, Patrick W  15 COND-MR              6:25.96    5:31.94        
                  28.72     1:00.94 (32.22)     1:34.86 (33.92)     2:09.29 (34.43)
        2:42.94 (33.65)     3:16.71 (33.77)     3:50.27 (33.56)     4:24.83 (34.56)
        4:58.66 (33.83)     5:31.94 (33.28)                                        
 12 Koster, Henry       15 SMC-MR               5:32.02    5:35.14        
                  28.76     1:01.71 (32.95)     1:35.77 (34.06)     2:10.16 (34.39)
        2:44.93 (34.77)     3:19.65 (34.72)     3:54.71 (35.06)     4:29.29 (34.58)
        5:03.32 (34.03)     5:35.14 (31.82)                                        
 13 Parisi, Joey N      13 Tmsuffolk-MR         5:39.87    5:36.38        
                  29.52     1:02.77 (33.25)     1:36.81 (34.04)     2:11.71 (34.90)
        2:45.64 (33.93)     3:20.39 (34.75)     3:54.54 (34.15)     4:28.99 (34.45)
        5:03.12 (34.13)     5:36.38 (33.26)                                        
 14 Farm, Bryan W       16 COND-MR              5:56.01    5:37.53        
                  28.27       59.65 (31.38)     1:33.05 (33.40)     2:07.78 (34.73)
        2:42.81 (35.03)     3:17.82 (35.01)     3:53.95 (36.13)     4:29.53 (35.58)
        5:04.93 (35.40)     5:37.53 (32.60)                                        
 15 Farm, Eric R        13 COND-MR              5:48.59    5:38.01        
                  29.63     1:02.23 (32.60)     1:36.13 (33.90)     2:10.75 (34.62)
        2:45.27 (34.52)     3:19.71 (34.44)     3:54.48 (34.77)     4:29.77 (35.29)
        5:05.21 (35.44)     5:38.01 (32.80)                                        
 16 Chen, Bobby         13 COND-MR              6:19.62    5:44.19        
                  28.83     1:01.38 (32.55)     1:35.77 (34.39)     2:11.35 (35.58)
        2:47.06 (35.71)     3:23.51 (36.45)     3:59.10 (35.59)     4:35.65 (36.55)
        5:11.07 (35.42)     5:44.19 (33.12)                                        
 17 Jakubiak, Patrick   13 Tmsuffolk-MR         5:49.91    5:47.60        
                  30.31     1:03.79 (33.48)     1:38.94 (35.15)     2:14.29 (35.35)
        2:48.75 (34.46)     3:24.41 (35.66)     4:00.30 (35.89)     4:36.51 (36.21)
        5:12.59 (36.08)     5:47.60 (35.01)                                        
 18 Russell, Douglas L  11 Tmsuffolk-MR         5:59.65    5:49.25        
                  31.36     1:05.72 (34.36)     1:40.78 (35.06)     2:15.69 (34.91)
        2:50.92 (35.23)     3:27.07 (36.15)     4:03.53 (36.46)     4:39.08 (35.55)
        5:14.90 (35.82)     5:49.25 (34.35)                                        
 19 Lanigan, Ryan       13 Tmsuffolk-MR         6:07.20    5:50.48        
                  30.36     1:04.36 (34.00)     1:40.29 (35.93)     2:16.88 (36.59)
        2:52.97 (36.09)     3:29.02 (36.05)     4:05.79 (36.77)     4:42.47 (36.68)
        5:19.11 (36.64)     5:50.48 (31.37)                                        
 20 Patton, Daniel J    12 Express Swimming-MR  6:08.37    6:02.68        
                  29.52     1:06.02 (36.50)     1:45.98 (39.96)     2:23.17 (37.19)
        3:00.52 (37.35)     3:37.48 (36.96)     4:13.92 (36.44)     4:51.85 (37.93)
        5:27.94 (36.09)     6:02.68 (34.74)                                        
 21 Capodanno, Michael  12 Tmsuffolk-MR         6:04.35    6:02.96        
                  31.63     1:07.84 (36.21)     1:45.32 (37.48)     2:23.07 (37.75)
        3:00.45 (37.38)     3:37.30 (36.85)     4:14.21 (36.91)     4:51.73 (37.52)
        5:28.47 (36.74)     6:02.96 (34.49)                                        
 22 Gupta, Akshay       18 SMC-MR               5:31.00    6:03.19        
                  30.67     1:05.05 (34.38)     1:41.13 (36.08)     2:17.52 (36.39)
        2:54.53 (37.01)     3:32.74 (38.21)     4:11.56 (38.82)     4:51.01 (39.45)
        5:27.54 (36.53)     6:03.19 (35.65)                                        
 23 Leary, Chris R      13 SSL-MR               7:13.85    6:04.23        
                  33.62     1:08.92 (35.30)     1:44.87 (35.95)     2:20.77 (35.90)
        2:57.35 (36.58)     3:34.72 (37.37)     4:12.45 (37.73)     4:50.08 (37.63)
        5:28.60 (38.52)     6:04.23 (35.63)                                        
 24 McAuley, Adam       14 SMC-MR               6:11.88    6:10.73        
                  31.14     1:02.61 (31.47)     1:31.65 (29.04)     2:23.39 (51.74)
        2:56.34 (32.95)     3:40.62 (44.28)     4:19.89 (39.27)     4:58.56 (38.67)
        5:36.86 (38.30)     6:10.73 (33.87)                                        
 25 Colandrea, Nick K   15 COND-MR              6:40.12    6:17.81        
                  31.08     1:07.79 (36.71)     1:46.06 (38.27)     2:23.35 (37.29)
        3:02.02 (38.67)     3:41.49 (39.47)     4:21.70 (40.21)     5:02.45 (40.75)
        5:41.62 (39.17)     6:17.81 (36.19)                                        
 26 Scott, Thomas H     12 Tmsuffolk-MR         6:33.15    6:18.14        
                  33.33     1:10.84 (37.51)     1:49.21 (38.37)     2:27.89 (38.68)
        3:07.09 (39.20)     3:46.39 (39.30)     4:25.77 (39.38)     5:04.99 (39.22)
        5:43.33 (38.34)     6:18.14 (34.81)                                        
 27 Garcia, Andrew N    12 SSL-MR               7:09.66    6:21.40        
                  33.33     1:12.56 (39.23)     1:52.47 (39.91)     2:32.02 (39.55)
        3:10.96 (38.94)     3:49.63 (38.67)     4:28.64 (39.01)     5:06.75 (38.11)
        5:45.03 (38.28)     6:21.40 (36.37)                                        
 28 Tung, Danten M      14 COND-MR              6:30.00    6:24.36        
                  29.94     1:06.53 (36.59)     1:45.87 (39.34)     2:26.29 (40.42)
        3:06.39 (40.10)     3:46.95 (40.56)     4:27.06 (40.11)     5:06.86 (39.80)
        5:45.61 (38.75)     6:24.36 (38.75)                                        
 29 Ryan, Conor J       12 Tmsuffolk-MR         7:21.15    6:39.49        
                  33.32     1:12.48 (39.16)     1:53.96 (41.48)     2:35.24 (41.28)
        3:16.99 (41.75)     3:57.22 (40.23)     4:38.56 (41.34)     5:18.95 (40.39)
      6:39.49 (1:20.54)                                                            
 30 McAuley, Charles    11 SMC-MR               6:41.87    6:46.07        
                  33.39     1:11.91 (38.52)     1:52.92 (41.01)     2:33.90 (40.98)
        3:16.24 (42.34)     3:58.99 (42.75)     4:41.74 (42.75)     5:24.68 (42.94)
        6:06.58 (41.90)     6:46.07 (39.49)                                        
 31 Mattera, Michael P  11 Tmsuffolk-MR         6:45.51    6:46.92        
                  33.53     1:13.56 (40.03)     1:54.14 (40.58)     2:35.33 (41.19)
        3:19.10 (43.77)     4:02.16 (43.06)     4:44.15 (41.99)     5:26.02 (41.87)
        6:07.58 (41.56)     6:46.92 (39.34)                                        
 32 Gallagher, Jasper   13 SSL-MR               7:49.76    6:48.93        
                  35.09     1:14.90 (39.81)     1:57.29 (42.39)     2:38.13 (40.84)
        3:22.34 (44.21)     4:04.04 (41.70)     4:46.69 (42.65)     5:28.09 (41.40)
        6:09.45 (41.36)     6:48.93 (39.48)                                        
 33 Katz, Andrew        11 Tmsuffolk-MR         6:59.17    6:48.96        
                  35.04     1:14.82 (39.78)     1:57.37 (42.55)     2:39.63 (42.26)
        3:21.85 (42.22)     4:04.86 (43.01)     4:47.61 (42.75)     5:29.39 (41.78)
        6:10.85 (41.46)     6:48.96 (38.11)                                        
 34 Cho, Steven         12 SSL-MR               6:40.51    6:59.59        
                  32.97     1:12.58 (39.61)     1:53.41 (40.83)     2:35.79 (42.38)
        3:19.69 (43.90)     4:02.96 (43.27)     4:27.10 (24.14)     4:48.36 (21.26)
        5:33.64 (45.28)   6:59.59 (1:25.95)                                        
 35 Cicalese, Matthew   11 SSL-MR               7:56.62    7:59.80        
                  39.50     1:26.03 (46.53)     2:14.75 (48.72)     3:03.06 (48.31)
        3:52.39 (49.33)     4:41.98 (49.59)   7:59.80 (3:17.82)                    
 
Mixed 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Duva, Ben           15 Express Swimming-MR 17:52.00   17:31.02        
                  27.29       57.67 (30.38)                             2:01.55 ( )
        2:33.58 (32.03)                             3:37.96 ( )                    
            4:42.14 ( )     5:13.89 (31.75)                             6:18.76 ( )
                                                   10:04.56 ( )                    
           13:17.96 ( )                                                14:54.41 ( )
       15:26.07 (31.66)                                                17:00.64 ( )
       17:31.02 (30.38)
  2 Cicalese, Ed L      16 SSL-MR              18:58.98   18:06.10        
                  29.73     1:00.81 (31.08)     1:32.55 (31.74)     2:04.86 (32.31)
        2:37.66 (32.80)     3:10.31 (32.65)     3:41.53 (31.22)     4:14.98 (33.45)
        4:48.24 (33.26)     5:20.53 (32.29)     5:53.90 (33.37)     6:27.86 (33.96)
        7:00.43 (32.57)     7:34.24 (33.81)     8:07.11 (32.87)     8:40.05 (32.94)
        9:14.79 (34.74)     9:49.21 (34.42)    10:22.43 (33.22)    10:56.24 (33.81)
       11:30.36 (34.12)    12:03.45 (33.09)    12:37.87 (34.42)    13:10.63 (32.76)
       13:44.30 (33.67)    14:18.21 (33.91)    14:51.02 (32.81)    15:24.69 (33.67)
       15:57.35 (32.66)    16:29.09 (31.74)    17:01.15 (32.06)    17:35.86 (34.71)
       18:06.10 (30.24)
  3 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR       NT   18:22.09        
                  29.45     1:02.25 (32.80)     1:36.24 (33.99)     2:10.35 (34.11)
        2:44.34 (33.99)     3:18.02 (33.68)     3:51.93 (33.91)     4:25.51 (33.58)
        4:59.38 (33.87)     5:32.98 (33.60)     6:06.52 (33.54)     6:39.60 (33.08)
        7:13.54 (33.94)     7:47.16 (33.62)     8:20.83 (33.67)     8:54.10 (33.27)
        9:27.77 (33.67)    10:01.37 (33.60)    10:34.61 (33.24)    11:08.00 (33.39)
       11:41.74 (33.74)    12:14.80 (33.06)    12:48.78 (33.98)    13:22.07 (33.29)
       13:55.74 (33.67)    14:29.10 (33.36)    15:02.32 (33.22)    15:36.26 (33.94)
       16:10.08 (33.82)    16:43.68 (33.60)    17:16.38 (32.70)    17:49.64 (33.26)
       18:22.09 (32.45)
  4 Krebs, Kristen E    15 Express Swimming-MR 18:50.00   18:27.79        
                  30.32     1:03.63 (33.31)     1:37.32 (33.69)     2:11.02 (33.70)
        2:44.94 (33.92)     3:18.46 (33.52)     3:52.01 (33.55)     4:25.52 (33.51)
        4:59.09 (33.57)     5:32.82 (33.73)     6:06.26 (33.44)     6:39.91 (33.65)
        7:13.80 (33.89)     7:47.78 (33.98)     8:21.59 (33.81)     8:55.24 (33.65)
        9:28.88 (33.64)    10:02.64 (33.76)    10:36.46 (33.82)    11:10.16 (33.70)
       11:43.96 (33.80)    12:17.90 (33.94)    12:51.86 (33.96)    13:25.72 (33.86)
       13:59.21 (33.49)    14:32.98 (33.77)    15:06.76 (33.78)    15:40.64 (33.88)
       16:14.27 (33.63)    16:47.89 (33.62)    17:21.56 (33.67)    17:55.12 (33.56)
       18:27.79 (32.67)
  5 Francis, Casey L    13 Express Swimming-MR 19:00.00   18:31.21        
                  30.48     1:03.75 (33.27)     1:37.33 (33.58)     2:11.21 (33.88)
        2:44.82 (33.61)     3:18.28 (33.46)     3:51.98 (33.70)     4:25.54 (33.56)
        4:59.14 (33.60)     5:32.70 (33.56)     6:06.37 (33.67)     6:40.04 (33.67)
        7:13.98 (33.94)     7:47.94 (33.96)     8:21.69 (33.75)     8:55.60 (33.91)
        9:29.30 (33.70)    10:02.93 (33.63)    10:36.80 (33.87)    11:10.48 (33.68)
       11:44.30 (33.82)    12:18.15 (33.85)    12:52.27 (34.12)    13:26.37 (34.10)
       14:00.28 (33.91)    14:34.01 (33.73)    15:08.00 (33.99)    15:42.16 (34.16)
       16:16.25 (34.09)    16:50.07 (33.82)    17:24.10 (34.03)    17:58.25 (34.15)
       18:31.21 (32.96)
  6 Kuzniewski, Megan   15 Express Swimming-MR 18:59.00   18:38.70        
                  31.11     1:04.76 (33.65)     1:38.74 (33.98)     2:13.66 (34.92)
        2:47.75 (34.09)     3:21.81 (34.06)     3:55.77 (33.96)     4:29.51 (33.74)
        5:02.24 (32.73)     5:36.62 (34.38)     6:11.59 (34.97)     6:45.86 (34.27)
        7:20.29 (34.43)     7:54.29 (34.00)     8:28.14 (33.85)     9:02.11 (33.97)
        9:36.43 (34.32)    10:10.75 (34.32)    10:44.67 (33.92)    11:18.38 (33.71)
       11:52.73 (34.35)    12:26.52 (33.79)    13:00.58 (34.06)    13:35.18 (34.60)
       14:09.18 (34.00)    14:43.24 (34.06)    15:17.96 (34.72)    15:51.39 (33.43)
       16:25.17 (33.78)    16:59.53 (34.36)    17:33.27 (33.74)    18:07.37 (34.10)
       18:38.70 (31.33)