2008 MR Big Blue Winter Invitational - 1/12/2008 to 1/13/2008         

                             Sanction #: MR-080101                             
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Margaret   7 Rye y 2007-MR          16.87      17.97         20  
  2 Baione, Rebecca K    8 Big Blue-MR            18.93      18.35         17  
  3 Bacigal, Paige M     6 VAC-MR                 18.27      19.59         16  
  4 Lerner, Katelyn A    8 VAC-MR                 18.86      19.77         15  
  5 Fitzsimmons, Hanna   7 CFA-MR                 19.57      20.09         14  
  6 Liddy, Samantha H    8 SSL-MR                 21.23      20.26         13  
  7 Nadler, Alyssa R     8 CFA-MR                 23.70      20.46         12  
  8 Ho, Penelope L       8 SSL-MR                 21.19      20.78         11  
  9 Rattazzi, Kathleen   8 SSL-MR                 24.65      20.83          9  
 10 Ceasar, Nicole T     8 CFA-MR                 19.74      20.96          7  
 11 Walsh, Katelyn K     7 Big Blue-MR            21.12      21.22          6  
 12 Brett, Erin S        8 SSL-MR                 25.12      23.68          5  
 13 Myers, Claire J      8 SSL-MR                 28.18      23.70          4  
 14 Regan, Leslie T      8 CFA-MR                 23.04      24.00          3  
 15 Stephenson, Jenaye   8 Mrst Barracudas-MR        NT      24.52          2  
 16 Conforti, Nicole M   8 Wahoos-MR              24.29      25.00          1  
 17 Willman, Caroline    7 Wahoos-MR              35.20      25.08        
 18 Bass, Sophie B       7 CFA-MR                 25.09      25.40        
 19 Evangelista, Madel   8 TRS-MR                 30.00      25.46        
 20 Blockiner, Jocelyn   7 CFA-MR                 31.59      25.68        
 21 Parlapalli, Ananya   8 Big Blue-MR            28.65      26.03        
 22 Khosrowshahi, Lili   7 CFA-MR                 24.28      26.09        
 23 Borrero, Andrea M    7 Mrst Barracudas-MR     23.92      27.50        
 24 Skoglund, Emma G     6 SSL-MR                 31.44      28.16        
 25 Morris, Alexandra    8 Mrst Barracudas-MR        NT      28.20        
 26 Hall, Amelia M       7 Big Blue-MR               NT      28.65        
 27 Rubin, Grace W       7 CFA-MR                 32.29      31.08        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Macaluso, Sophia     8 Silver Streaks-MR      39.32      39.13         20  
  2 Baione, Rebecca K    8 Big Blue-MR               NT      44.59         17  
  3 Walsh, Katelyn K     7 Big Blue-MR            44.16      45.05         16  
  4 Ho, Penelope L       8 SSL-MR                 45.48      45.09         15  
  5 Rattazzi, Kathleen   8 SSL-MR                 47.80      45.12         14  
  6 Fitzsimmons, Hanna   7 CFA-MR                 42.74      45.61         13  
  7 Ceasar, Nicole T     8 CFA-MR                 54.08      45.94         12  
  8 Marsh, Samantha A    8 HAWK-AD                49.69      46.28         11  
  9 Evangelista, Madel   8 TRS-MR               1:04.00      48.83          9  
 10 Bass, Sophie B       7 CFA-MR                 53.26      51.34          7  
 11 Myers, Claire J      8 SSL-MR                 52.57      51.55          6  
 12 Conforti, Nicole M   8 Wahoos-MR              50.20      52.33          5  
 13 Stevens, Ali V       8 HAWK-AD                59.24      52.92          4  
 14 Nadler, Alyssa R     8 CFA-MR                 55.36      54.05          3  
 15 Brett, Erin S        8 SSL-MR                 51.91      55.12          2  
 16 Khosrowshahi, Lili   7 CFA-MR               1:08.25      55.87          1  
 17 Willman, Caroline    7 Wahoos-MR              50.20      56.44        
 18 Skoglund, Emma G     6 SSL-MR               1:05.11    1:03.06        
 19 Parlapalli, Ananya   8 Big Blue-MR               NT    1:06.94        
 20 Rubin, Grace W       7 CFA-MR               1:21.72    1:08.90        
 21 Barkan, Leila        7 CFA-MR               1:22.56    1:14.18        
 22 Prestia, Olivia M    7 HAWK-AD              1:29.12    1:24.69        
 23 McColgan, Kiernan    4 HAWK-AD              1:42.95    2:06.67        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Baione, Rebecca K    8 Big Blue-MR            22.57      23.00         20  
  2 Ho, Penelope L       8 SSL-MR                 26.51      23.34         17  
  3 Myers, Claire J      8 SSL-MR                 27.92      23.88         16  
  4 Lerner, Katelyn A    8 VAC-MR                 23.80      24.08         15  
  5 Rattazzi, Kathleen   8 SSL-MR                 29.02      24.79         14  
  6 Fitzsimmons, Hanna   7 CFA-MR                 24.02      24.88         13  
  7 Nadler, Alyssa R     8 CFA-MR                 26.33      25.14         12  
  8 Bacigal, Paige M     6 VAC-MR                 23.43      25.28         11  
  9 Ceasar, Nicole T     8 CFA-MR                 23.45      25.58          9  
 10 Regan, Leslie T      8 CFA-MR                 24.81      25.84          7  
 11 Liddy, Samantha H    8 SSL-MR                 22.71      26.12          6  
 12 Borrero, Andrea M    7 Mrst Barracudas-MR     27.80      26.33          5  
 13 Stephenson, Jenaye   8 Mrst Barracudas-MR        NT      26.49          4  
 14 Walsh, Katelyn K     7 Big Blue-MR            25.61      26.78          3  
 15 Garcia, Samantha M   7 SSL-MR                 28.52      27.18          2  
 16 Rubin, Grace W       7 CFA-MR                 27.57      27.71          1  
 17 Bass, Sophie B       7 CFA-MR                 25.98      28.91        
 18 Morris, Alexandra    8 Mrst Barracudas-MR        NT      29.00        
 19 Willman, Caroline    7 Wahoos-MR              33.10      29.37        
 20 Parlapalli, Ananya   8 Big Blue-MR            31.48      30.28        
 21 Hall, Amelia M       7 Big Blue-MR               NT      30.68        
 22 Blockiner, Jocelyn   7 CFA-MR                 44.07      31.13        
 23 Khosrowshahi, Lili   7 CFA-MR                 29.52      31.50        
 24 Evangelista, Madel   8 TRS-MR                 38.00      31.59        
 25 Skoglund, Emma G     6 SSL-MR                 38.29      32.48        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Myers, Claire J      8 SSL-MR                 51.33      49.20         20  
  2 Macaluso, Sophia     8 Silver Streaks-MR      53.27      51.40         17  
  3 Rattazzi, Kathleen   8 SSL-MR                 52.65      52.18         16  
  4 Ho, Penelope L       8 SSL-MR                 47.87      52.26         15  
  5 Ceasar, Nicole T     8 CFA-MR               1:09.06      52.76         14  
  6 Stevens, Ali V       8 HAWK-AD                57.41      53.19         13  
  7 Fitzsimmons, Hanna   7 CFA-MR                 54.48      53.42         12  
  8 Nadler, Alyssa R     8 CFA-MR               1:03.69      53.53         11  
  9 Garcia, Samantha M   7 SSL-MR                 58.91      55.49          9  
 10 Marsh, Samantha A    8 HAWK-AD                56.73      57.28          7  
 11 Walsh, Katelyn K     7 Big Blue-MR            49.81      58.03          6  
 12 Rubin, Grace W       7 CFA-MR               1:02.40      58.34          5  
 13 Brett, Erin S        8 SSL-MR               1:00.85      59.06          4  
 14 Barkan, Leila        7 CFA-MR               1:25.27    1:00.28          3  
 15 Willman, Caroline    7 Wahoos-MR              53.33    1:01.28          2  
 16 Evangelista, Madel   8 TRS-MR               1:13.00    1:03.22          1  
 17 Bass, Sophie B       7 CFA-MR               1:05.12    1:03.69        
 18 Parlapalli, Ananya   8 Big Blue-MR               NT    1:04.75        
 19 Khosrowshahi, Lili   7 CFA-MR               1:15.08    1:11.24        
 20 Skoglund, Emma G     6 SSL-MR               1:10.49    1:13.94        
 21 Prestia, Olivia M    7 HAWK-AD              1:33.14    1:14.02        
 -- Baione, Rebecca K    8 Big Blue-MR               NT         DQ        
 -- Conforti, Nicole M   8 Wahoos-MR            1:05.52         DQ        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn K     7 Big Blue-MR            23.66      25.12         20  
  2 Mitchell, Margaret   7 Rye y 2007-MR          25.79      26.49         17  
  3 Conforti, Nicole M   8 Wahoos-MR              30.04      27.68         16  
  4 Ceasar, Nicole T     8 CFA-MR                 28.25      27.78         15  
  5 Bacigal, Paige M     6 VAC-MR                 26.76      28.92         14  
  6 Baione, Rebecca K    8 Big Blue-MR            26.60      29.00         13  
  7 Parlapalli, Ananya   8 Big Blue-MR            33.01      32.26         12  
  8 Bass, Sophie B       7 CFA-MR                 32.84      33.90         11  
  9 Lerner, Katelyn A    8 VAC-MR                 31.02      35.52          9  
 10 Ho, Penelope L       8 SSL-MR                 38.19      36.47          7  
 11 Blockiner, Jocelyn   7 CFA-MR                 45.44      40.07          6  
 12 Rubin, Grace W       7 CFA-MR                 43.94      56.22          5  
 -- Morris, Alexandra    8 Mrst Barracudas-MR        NT         DQ        
 -- Hall, Amelia M       7 Big Blue-MR               NT         DQ        
 -- Brett, Erin S        8 SSL-MR                 38.19         DQ        
 -- Regan, Leslie T      8 CFA-MR                 39.21         DQ        
 -- Khosrowshahi, Lili   7 CFA-MR                 42.60         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn K     7 Big Blue-MR            48.75      51.00         20  
  2 Conforti, Nicole M   8 Wahoos-MR            1:39.19      58.64         17  
  3 Brett, Erin S        8 SSL-MR               1:04.98    1:01.44         16  
  4 Ceasar, Nicole T     8 CFA-MR               1:04.31    1:02.19         15  
  5 Baione, Rebecca K    8 Big Blue-MR               NT    1:04.42         14  
  6 Garcia, Samantha M   7 SSL-MR               1:05.72    1:11.38         13  
  7 Parlapalli, Ananya   8 Big Blue-MR               NT    1:12.47         12  
  8 Bass, Sophie B       7 CFA-MR               1:11.03    1:14.58         11  
  9 Fitzsimmons, Hanna   7 CFA-MR               1:06.31    1:15.44          9  
 10 Prestia, Olivia M    7 HAWK-AD              1:35.85    1:16.37          7  
 11 Stevens, Ali V       8 HAWK-AD              1:46.16    1:22.68          6  
 -- Marsh, Samantha A    8 HAWK-AD              1:07.21         DQ        
 -- Rattazzi, Kathleen   8 SSL-MR               1:35.95         DQ        
 -- Nadler, Alyssa R     8 CFA-MR               1:27.63         DQ        
 -- Myers, Claire J      8 SSL-MR               1:21.04         DQ        
 -- Rubin, Grace W       7 CFA-MR               1:30.41         DQ        
 -- Barkan, Leila        7 CFA-MR               1:40.21         DQ        
 -- Khosrowshahi, Lili   7 CFA-MR               1:20.54         DQ        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Katelyn K     7 Big Blue-MR            28.53      25.99         20  
  2 Baione, Rebecca K    8 Big Blue-MR            23.08      26.50         17  
  3 Fitzsimmons, Hanna   7 CFA-MR                 29.34      27.23         16  
  4 Myers, Claire J      8 SSL-MR                 35.62      28.39         15  
  5 Liddy, Samantha H    8 SSL-MR                 28.96      28.82         14  
  6 Rattazzi, Kathleen   8 SSL-MR                 38.12      29.60         13  
  7 Garcia, Samantha M   7 SSL-MR                 30.23      34.09         12  
  8 Willman, Caroline    7 Wahoos-MR              35.12      34.38         11  
  9 Parlapalli, Ananya   8 Big Blue-MR            27.25      35.57          9  
 -- Borrero, Andrea M    7 Mrst Barracudas-MR        NT         DQ        
 -- Skoglund, Emma G     6 SSL-MR                 38.19         DQ        
 -- Conforti, Nicole M   8 Wahoos-MR              28.02         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Baione, Rebecca K    8 Big Blue-MR               NT      55.71         20  
  2 Garcia, Samantha M   7 SSL-MR               1:17.31    1:08.92         17  
 -- Walsh, Katelyn K     7 Big Blue-MR            57.98         DQ        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Margaret   7 Rye y 2007-MR        1:41.94    1:46.32         20  
                  48.86     1:46.32 (57.46)                                        
  2 Baione, Rebecca K    8 Big Blue-MR          1:56.51    1:55.62         17  
                  55.39   1:55.62 (1:00.23)                                        
  3 Walsh, Katelyn K     7 Big Blue-MR          1:46.47    1:56.28         16  
                  57.46     1:56.28 (58.82)                                        
  4 Garcia, Samantha M   7 SSL-MR               2:00.17    2:02.94         15  
                1:01.22   2:02.94 (1:01.72)                                        
 -- Brett, Erin S        8 SSL-MR               2:10.91         DQ        
                1:03.75        DQ (1:06.22)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          31.09  ZQ
          32.09  JO
          36.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutton, Theresa      9 TRS-MR                 31.47      31.20 JO      20  
  2 Leary, Caitlin R    10 SSL-MR                 33.77      32.75 SILV    17  
  3 Ruf, Katie          10 Devil Fish-MR          32.70      33.26 SILV    16  
  4 Troy, Kaitlyn E     10 VAC-MR                 33.65      33.78 SILV    15  
  5 Rubino, Cassie      10 TRS-MR                 33.92      33.86 SILV    14  
  6 Owens, Brianna N     9 VAC-MR                 35.12      34.36 SILV    13  
  7 Palikuca, Emmanuel  10 Big Blue-MR            34.34      34.46 SILV    12  
  8 Gonzalez, Kassey    10 Big Blue-MR            33.88      34.91 SILV    11  
  9 Fung, Amanda M      10 Big Blue-MR            35.00      35.51 SILV     9  
 10 Cho, Eunice         10 SSL-MR                 35.92      35.90 SILV     7  
 11 Li, Laura            9 CFA-MR                 40.17      36.59 SILV     6  
 12 Sacharoff, Cali J    9 SSL-MR                 39.35      37.48          4.5
 12 Gall, Katie A       10 Wahoos-MR              40.97      37.48          4.5
 14 Sinclair, Priscill  10 CFA-MR                 41.88      37.53          3  
 15 Sickenius, Nicole   10 CFA-MR                 40.78      37.64          2  
 16 Athavale, Aditi S   10 Big Blue-MR            37.93      37.74          1  
 17 Ruzzi, Kathryn       9 TRS-MR                 38.77      37.81        
 18 Tawil, Lian Y       10 Mrst Barracudas-MR     41.84      37.90        
 19 Quinones, Chloe H   10 Rye y 2007-MR          37.60      37.99        
 20 Conforti, Sam M     10 Wahoos-MR              39.26      38.53        
 21 Sabbagh, Krista L    9 Devil Fish-MR          39.11      38.64        
 22 Willman, Julia      10 Wahoos-MR              41.83      39.23        
 23 Rodriguez, Christi  10 Big Blue-MR            44.73      40.15        
 24 Wolin, Sydney L     10 CFA-MR                 43.33      40.45        
 25 Rhodes, Maggie M    10 SSL-MR                 40.55      40.55        
 26 Coyle, Olivia A      9 SSL-MR                 48.66      40.80        
 27 Rizzo, Alexandra B  10 Big Blue-MR            39.13      40.99        
 28 Prish, Clara A      10 CFA-MR                 41.67      41.03        
 29 Wood, Kate L        10 SSL-MR                 44.71      41.18        
 30 Stephenson, Dyondr  10 Mrst Barracudas-MR        NT      41.24        
 31 Samovici, Erika E   10 SSL-MR                 40.85      41.44        
 32 Warbrick, Katelyn   10 SSL-MR                 45.54      41.82        
 33 Shea, Kayla          9 SSL-MR                 43.66      41.87        
 34 Dobken, Jessica S    9 SSL-MR                 44.05      41.94        
 35 Carey, Kelly A       9 SSL-MR                 42.12      42.25        
 36 Woodward, Caroline  10 Mrst Barracudas-MR     41.92      42.55        
 37 LaRusso, Samantha    9 SSL-MR                 45.18      43.60        
 38 Akirtava, Ereena     9 Big Blue-MR            44.74      46.21        
 39 Tadbiri, Mana M     10 Wahoos-MR              51.30      48.32        
 40 Vetter, Victoria    10 TRS-MR                 42.00      48.43        
 41 Cabassa, Gabriella  10 TRS-MR                 49.42      49.63        
 42 Liebergall, Rachel  10 SSL-MR                 49.24      49.85        
 43 Capalbo, Nicolette   9 SSL-MR                 47.81      52.71        
 44 Bapatla, Laskshmi    9 Big Blue-MR               NT      52.84        
 45 Hechler, Sarah L     9 SSL-MR               1:01.63      56.44        
 46 Kumar, Likitha R    10 Big Blue-MR          1:06.45    1:00.06        
 -- Buitekant, Emily E   9 Wahoos-MR              47.65         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:08.09  ZQ
        1:11.49  JO
        1:21.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutton, Theresa      9 TRS-MR               1:08.86    1:07.89 ZQ      20  
                  32.68     1:07.89 (35.21)                                        
  2 Ruf, Katie          10 Devil Fish-MR        1:23.02    1:15.40 SILV    17  
                  35.86     1:15.40 (39.54)                                        
  3 Leary, Caitlin R    10 SSL-MR               1:18.07    1:15.83 SILV    16  
                  35.43     1:15.83 (40.40)                                        
  4 Rubino, Cassie      10 TRS-MR               1:16.47    1:15.85 SILV    15  
                  36.08     1:15.85 (39.77)                                        
  5 Gonzalez, Kassey    10 Big Blue-MR          1:16.39    1:18.19 SILV    14  
                  36.54     1:18.19 (41.65)                                        
  6 Palikuca, Emmanuel  10 Big Blue-MR          1:24.58    1:18.41 SILV    13  
                  35.83     1:18.41 (42.58)                                        
  7 Fung, Amanda M      10 Big Blue-MR          1:17.32    1:19.94 SILV    12  
                  37.63     1:19.94 (42.31)                                        
  8 Hartigan, Meghan C  10 SSL-MR               1:21.48    1:21.38 SILV    11  
                  38.15     1:21.38 (43.23)                                        
  9 Ruzzi, Kathryn       9 TRS-MR               1:25.77    1:21.91          9  
                  38.40     1:21.91 (43.51)                                        
 10 Cho, Eunice         10 SSL-MR               1:21.30    1:22.75          7  
                  36.75     1:22.75 (46.00)                                        
 11 Sickenius, Nicole   10 CFA-MR               1:33.24    1:24.53          6  
                  39.51     1:24.53 (45.02)                                        
 12 Schroeder, Siera J  10 Devil Fish-MR        1:25.93    1:24.88          5  
                  41.06     1:24.88 (43.82)                                        
 13 Li, Laura            9 CFA-MR               1:33.22    1:26.37          4  
                  37.31     1:26.37 (49.06)                                        
 14 Sacharoff, Cali J    9 SSL-MR               1:29.91    1:26.55          3  
                  39.94     1:26.55 (46.61)                                        
 15 Athavale, Aditi S   10 Big Blue-MR          1:24.60    1:27.20          2  
                  40.42     1:27.20 (46.78)                                        
 16 Rizzo, Alexandra B  10 Big Blue-MR          1:31.13    1:29.12          1  
                  41.75     1:29.12 (47.37)                                        
 17 Sinclair, Priscill  10 CFA-MR               1:38.49    1:29.44        
                  42.32     1:29.44 (47.12)                                        
 18 Rhodes, Maggie M    10 SSL-MR               1:34.26    1:31.41        
                  42.42     1:31.41 (48.99)                                        
 19 Wood, Kate L        10 SSL-MR               1:41.19    1:34.09        
                  44.33     1:34.09 (49.76)                                        
 20 Dobken, Jessica S    9 SSL-MR               1:42.49    1:34.88        
                  42.73     1:34.88 (52.15)                                        
 21 Warbrick, Katelyn   10 SSL-MR               1:33.82    1:34.97        
                  44.85     1:34.97 (50.12)                                        
 22 Rodriguez, Christi  10 Big Blue-MR          1:37.80    1:36.14        
                  43.73     1:36.14 (52.41)                                        
 23 Ostrover, Nicole D  10 CFA-MR               1:42.47    1:36.87        
                  43.28     1:36.87 (53.59)                                        
 24 Morales, Natalia A   9 HAWK-AD              1:45.74    1:37.33        
                  49.14     1:37.33 (48.19)                                        
 25 Carey, Kelly A       9 SSL-MR               1:41.03    1:39.47        
                  45.46     1:39.47 (54.01)                                        
 26 Buitekant, Emily E   9 Wahoos-MR            1:45.19    1:40.70        
                  45.35     1:40.70 (55.35)                                        
 27 Finnegan, Madeline   9 HAWK-AD              1:57.81    1:41.16        
                  47.27     1:41.16 (53.89)                                        
 28 Murphy, Caroline E   9 HAWK-AD              2:06.12    1:41.33        
                  46.05     1:41.33 (55.28)                                        
 29 LaRusso, Samantha    9 SSL-MR               1:43.26    1:44.13        
                  47.87     1:44.13 (56.26)                                        
 30 Akirtava, Ereena     9 Big Blue-MR          1:43.61    1:45.84        
                  46.88     1:45.84 (58.96)                                        
 31 Shea, Kayla          9 SSL-MR               1:43.00    1:47.81        
                  47.04   1:47.81 (1:00.77)                                        
 32 Coyle, Olivia A      9 SSL-MR               1:46.58    1:50.76        
                  50.67   1:50.76 (1:00.09)                                        
 33 Cabassa, Gabriella  10 TRS-MR               1:55.44    1:50.77        
 34 Capalbo, Nicolette   9 SSL-MR               1:53.55    1:51.28        
                  52.21     1:51.28 (59.07)                                        
 35 Bapatla, Laskshmi    9 Big Blue-MR               NT    1:52.97        
                  52.64   1:52.97 (1:00.33)                                        
 36 Stirewalt, Carly A   9 HAWK-AD              2:08.86    2:04.20        
                  56.30   2:04.20 (1:07.90)                                        
 37 Hechler, Sarah L     9 SSL-MR               2:22.29    2:04.41        
 -- Samovici, Erika E   10 SSL-MR               1:34.72         DQ        
                  58.73                                                            
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          36.49  ZQ
          37.99  JO
          44.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sunwoo, Stacy K     10 Silver Streaks-MR      38.12      37.15 JO      20  
  2 Gonzalez, Kassey    10 Big Blue-MR            38.59      37.68 JO      17  
  3 Rubino, Cassie      10 TRS-MR                 39.70      38.46 SILV    16  
  4 Hartigan, Meghan C  10 SSL-MR                 40.57      39.20 SILV    15  
  5 Leary, Caitlin R    10 SSL-MR                 44.01      39.90 SILV    14  
  6 Fung, Amanda M      10 Big Blue-MR            40.89      40.60 SILV    13  
  7 Palikuca, Emmanuel  10 Big Blue-MR            42.51      42.06 SILV    12  
  8 Athavale, Aditi S   10 Big Blue-MR            44.77      43.44 SILV    11  
  9 Witt, Jess A         9 SSL-MR                 46.27      43.82 SILV     9  
 10 Schroeder, Siera J  10 Devil Fish-MR          45.04      44.31 SILV     7  
 11 Cohen, Ariela T     10 HAWK-AD                45.61      45.16          6  
 12 Rhodes, Maggie M    10 SSL-MR                 55.83      45.84          5  
 13 Wood, Kate L        10 SSL-MR                 53.47      46.07          4  
 14 Sehra, Sonia        10 Silver Streaks-MR      49.59      46.53          3  
 15 Ruzzi, Kathryn       9 TRS-MR                 47.53      46.64          2  
 16 Dobken, Jessica S    9 SSL-MR                 47.08      46.69          1  
 17 Conforti, Sam M     10 Wahoos-MR              46.76      46.73        
 18 Gall, Katie A       10 Wahoos-MR              48.97      46.87        
 19 Rodriguez, Christi  10 Big Blue-MR            50.32      47.48        
 19 Sacharoff, Cali J    9 SSL-MR                 51.15      47.48        
 21 Sinclair, Priscill  10 CFA-MR                 54.01      47.68        
 22 Rizzo, Alexandra B  10 Big Blue-MR            48.67      48.69        
 23 Warbrick, Katelyn   10 SSL-MR                 51.08      49.79        
 24 Morales, Natalia A   9 HAWK-AD                58.21      50.55        
 25 Murphy, Caroline E   9 HAWK-AD                48.11      51.05        
 26 Ostrover, Nicole D  10 CFA-MR                 53.92      51.12        
 27 LaRusso, Samantha    9 SSL-MR                 52.72      52.01        
 28 Finnegan, Madeline   9 HAWK-AD                56.22      52.34        
 29 Coyle, Olivia A      9 SSL-MR                 54.26      53.00        
 30 Samovici, Erika E   10 SSL-MR                 53.95      53.14        
 31 Akirtava, Ereena     9 Big Blue-MR            52.24      53.46        
 32 Carey, Kelly A       9 SSL-MR               1:02.59      53.47        
 33 Shea, Kayla          9 SSL-MR                 59.48      53.82        
 34 Reddy, Nikita       10 Silver Streaks-MR      53.98      54.09        
 35 Capalbo, Nicolette   9 SSL-MR                 58.62      54.39        
 36 Cabassa, Gabriella  10 TRS-MR                 58.58      54.60        
 37 Bapatla, Laskshmi    9 Big Blue-MR               NT      57.36        
 38 Stirewalt, Carly A   9 HAWK-AD              1:04.96      58.42        
 39 Vetter, Victoria    10 TRS-MR                 44.00    1:00.80        
 40 Rubin, Sarah C       9 HAWK-AD              1:01.56    1:01.21        
 -- Hechler, Sarah L     9 SSL-MR               1:10.21         DQ        
 -- Buitekant, Emily E   9 Wahoos-MR              48.05         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:17.99  ZQ
        1:22.19  JO
        1:40.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gonzalez, Kassey    10 Big Blue-MR          1:23.82    1:22.88 SILV    20  
                  39.99     1:22.88 (42.89)                                        
  2 Troy, Kaitlyn E     10 VAC-MR               1:24.65    1:23.92 SILV    17  
                  41.05     1:23.92 (42.87)                                        
  3 Hartigan, Meghan C  10 SSL-MR               1:25.07    1:25.46 SILV    16  
                  40.64     1:25.46 (44.82)                                        
  4 Rubino, Cassie      10 TRS-MR               1:32.00    1:26.97 SILV    15  
                  43.18     1:26.97 (43.79)                                        
  5 Leary, Caitlin R    10 SSL-MR               1:30.37    1:28.95 SILV    14  
                  43.48     1:28.95 (45.47)                                        
  6 Fung, Amanda M      10 Big Blue-MR          1:29.44    1:29.33 SILV    13  
                  43.73     1:29.33 (45.60)                                        
  7 Tawil, Lian Y       10 Mrst Barracudas-MR   1:32.00    1:33.94 SILV    12  
                  45.56     1:33.94 (48.38)                                        
  8 Athavale, Aditi S   10 Big Blue-MR          1:36.27    1:36.18 SILV    11  
                  46.61     1:36.18 (49.57)                                        
  9 Sabbagh, Krista L    9 Devil Fish-MR        1:35.07    1:38.12 SILV     9  
                  46.81     1:38.12 (51.31)                                        
 10 Li, Laura            9 CFA-MR               2:00.84    1:38.17 SILV     7  
                  47.79     1:38.17 (50.38)                                        
 11 Owens, Brianna N     9 VAC-MR               1:30.01    1:38.45 SILV     6  
                  46.91     1:38.45 (51.54)                                        
 12 Palikuca, Emmanuel  10 Big Blue-MR          1:34.83    1:39.54 SILV     5  
                  47.87     1:39.54 (51.67)                                        
 13 Ruzzi, Kathryn       9 TRS-MR               1:48.33    1:40.31          4  
                1:59.19         1:40.31 ( )                                        
 14 Sinclair, Priscill  10 CFA-MR               2:06.35    1:41.43          3  
                  46.43     1:41.43 (55.00)                                        
 15 Rhodes, Maggie M    10 SSL-MR               1:44.04    1:42.14          2  
                  50.18     1:42.14 (51.96)                                        
 16 Conforti, Sam M     10 Wahoos-MR            1:44.42    1:45.30          1  
                  49.48     1:45.30 (55.82)                                        
 17 Prish, Clara A      10 CFA-MR               2:00.83    1:45.44        
                  49.42     1:45.44 (56.02)                                        
 18 Dobken, Jessica S    9 SSL-MR               1:56.54    1:45.78        
                  51.38     1:45.78 (54.40)                                        
 19 Rizzo, Alexandra B  10 Big Blue-MR          1:47.07    1:46.00        
                  51.58     1:46.00 (54.42)                                        
 20 Sickenius, Nicole   10 CFA-MR               2:00.63    1:46.75        
                  50.41     1:46.75 (56.34)                                        
 21 Wood, Kate L        10 SSL-MR               1:56.24    1:47.06        
                  51.10     1:47.06 (55.96)                                        
 22 Warbrick, Katelyn   10 SSL-MR               1:56.56    1:50.34        
                  54.02     1:50.34 (56.32)                                        
 23 Shea, Kayla          9 SSL-MR               1:57.30    1:53.85        
                  54.53     1:53.85 (59.32)                                        
 24 LaRusso, Samantha    9 SSL-MR               2:00.77    1:54.10        
                  52.69   1:54.10 (1:01.41)                                        
 25 Coyle, Olivia A      9 SSL-MR               2:08.37    1:55.36        
                  55.15   1:55.36 (1:00.21)                                        
 26 Wolin, Sydney L     10 CFA-MR               1:58.54    1:56.10        
                  52.84   1:56.10 (1:03.26)                                        
 27 Akirtava, Ereena     9 Big Blue-MR               NT    1:57.34        
                  56.93   1:57.34 (1:00.41)                                        
 28 Cabassa, Gabriella  10 TRS-MR               2:05.00    1:59.69        
                  57.68   1:59.69 (1:02.01)                                        
 29 Bapatla, Laskshmi    9 Big Blue-MR               NT    2:02.46        
                  56.83   2:02.46 (1:05.63)                                        
 30 Sacharoff, Cali J    9 SSL-MR               1:44.63    2:02.66        
                1:42.40     2:02.66 (20.26)                                        
 31 Capalbo, Nicolette   9 SSL-MR               2:01.36    2:03.22        
                1:00.23   2:03.22 (1:02.99)                                        
 32 Woodward, Caroline  10 Mrst Barracudas-MR        NT    2:04.48        
                  58.52   2:04.48 (1:05.96)                                        
 33 Kumar, Likitha R    10 Big Blue-MR               NT    2:26.38        
                1:10.64   2:26.38 (1:15.74)                                        
 34 Samovici, Erika E   10 SSL-MR               1:56.08    2:29.68        
                2:02.78     2:29.68 (26.90)                                        
 35 Tadbiri, Mana M     10 Wahoos-MR            1:52.10    2:32.29        
                1:08.23   2:32.29 (1:24.06)                                        
 -- Willman, Julia      10 Wahoos-MR            1:46.63         DQ        
                1:39.58              DQ ( )                                        
 -- Buitekant, Emily E   9 Wahoos-MR            1:42.14         DQ        
                  49.48          DQ (56.28)                                        
 -- Gall, Katie A       10 Wahoos-MR            1:50.09         DQ        
                1:44.45          DQ (21.56)                                        
 -- Liebergall, Rachel  10 SSL-MR               1:23.40         DQ        
                2:15.21                                                            
 -- Hechler, Sarah L     9 SSL-MR               2:49.18         DQ        
                1:08.30        DQ (1:14.64)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          41.99  ZQ
          42.99  JO
          50.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Palikuca, Emmanuel  10 Big Blue-MR            45.38      41.70 ZQ      20  
  2 Fung, Amanda M      10 Big Blue-MR            44.45      43.12 SILV    17  
  3 Hutton, Theresa      9 TRS-MR                 45.35      44.63 SILV    16  
  4 Sabbagh, Krista L    9 Devil Fish-MR          45.91      45.40 SILV    15  
  5 Sickenius, Nicole   10 CFA-MR                 48.06      45.47 SILV    14  
  6 Rubino, Cassie      10 TRS-MR                 47.47      47.24 SILV    13  
  7 Willman, Julia      10 Wahoos-MR              49.17      47.34 SILV    12  
  8 Li, Laura            9 CFA-MR                 51.57      47.84 SILV    11  
  9 Conforti, Sam M     10 Wahoos-MR              53.55      48.28 SILV     9  
 10 Owens, Brianna N     9 VAC-MR                 51.93      48.55 SILV     7  
 11 Gonzalez, Kassey    10 Big Blue-MR            48.03      48.76 SILV     6  
 12 Hartigan, Meghan C  10 SSL-MR                 47.65      49.11 SILV     5  
 13 Quinones, Chloe H   10 Rye y 2007-MR          49.59      49.15 SILV     4  
 14 Athavale, Aditi S   10 Big Blue-MR            48.63      49.45 SILV     3  
 15 Rizzo, Alexandra B  10 Big Blue-MR            50.35      49.80 SILV     2  
 16 Rodriguez, Christi  10 Big Blue-MR            53.38      50.41          1  
 17 Sacharoff, Cali J    9 SSL-MR                 55.19      51.68        
 18 Samovici, Erika E   10 SSL-MR                 53.29      52.76        
 19 Stephenson, Dyondr  10 Mrst Barracudas-MR        NT      53.12        
 19 Prish, Clara A      10 CFA-MR               1:02.77      53.12        
 21 Ruf, Katie          10 Devil Fish-MR          55.83      53.82        
 22 Sinclair, Priscill  10 CFA-MR               1:00.87      54.37        
 23 Gall, Katie A       10 Wahoos-MR            1:01.03      54.56        
 24 Wolin, Sydney L     10 CFA-MR                 57.47      56.41        
 25 Carey, Kelly A       9 SSL-MR                 55.32      56.70        
 26 Wood, Kate L        10 SSL-MR                 59.16      57.14        
 27 Akirtava, Ereena     9 Big Blue-MR            58.75      57.42        
 28 Liebergall, Rachel  10 SSL-MR               1:03.03      59.50        
 29 Rhodes, Maggie M    10 SSL-MR               1:10.94      59.65        
 30 Shea, Kayla          9 SSL-MR                 59.61    1:00.15        
 31 Warbrick, Katelyn   10 SSL-MR               1:00.76    1:01.22        
 32 Dobken, Jessica S    9 SSL-MR                 59.29    1:02.00        
 33 Cabassa, Gabriella  10 TRS-MR               1:19.00    1:06.09        
 34 Capalbo, Nicolette   9 SSL-MR               1:01.52    1:08.26        
 35 LaRusso, Samantha    9 SSL-MR               1:08.84    1:08.28        
 36 Tadbiri, Mana M     10 Wahoos-MR            2:02.25    1:31.31        
 -- Woodward, Caroline  10 Mrst Barracudas-MR     50.33         DQ        
 -- Ruzzi, Kathryn       9 TRS-MR                 54.71         DQ        
 -- Vetter, Victoria    10 TRS-MR                 50.00         DQ        
 -- Hechler, Sarah L     9 SSL-MR               1:01.90         DQ        
 -- Bapatla, Laskshmi    9 Big Blue-MR               NT         DQ        
 -- Kumar, Likitha R    10 Big Blue-MR          1:10.64         DQ        
 -- Buitekant, Emily E   9 Wahoos-MR            1:05.66         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:31.99  ZQ
        1:33.99  JO
        1:51.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fung, Amanda M      10 Big Blue-MR          1:35.88    1:33.88 JO      20  
                  44.45     1:33.88 (49.43)                                        
  2 Sunwoo, Stacy K     10 Silver Streaks-MR    1:37.48    1:34.97 SILV    17  
                  45.38     1:34.97 (49.59)                                        
  3 Palikuca, Emmanuel  10 Big Blue-MR          1:33.02    1:35.83 SILV    16  
                  44.30     1:35.83 (51.53)                                        
  4 Cho, Eunice         10 SSL-MR               1:59.21    1:35.94 SILV    15  
                  46.45     1:35.94 (49.49)                                        
  5 Sickenius, Nicole   10 CFA-MR               1:41.24    1:37.77 SILV    14  
                  45.06     1:37.77 (52.71)                                        
  6 Athavale, Aditi S   10 Big Blue-MR          1:46.31    1:45.30 SILV    13  
                  50.41     1:45.30 (54.89)                                        
  7 Cohen, Ariela T     10 HAWK-AD              1:55.45    1:47.61 SILV    12  
                  50.01     1:47.61 (57.60)                                        
  8 Rizzo, Alexandra B  10 Big Blue-MR          1:49.67    1:47.73 SILV    11  
                  50.77     1:47.73 (56.96)                                        
  9 Witt, Jess A         9 SSL-MR               1:54.97    1:53.31          9  
                  53.18   1:53.31 (1:00.13)                                        
 10 Sehra, Sonia        10 Silver Streaks-MR    2:00.15    1:59.87          7  
                  54.01   1:59.87 (1:05.86)                                        
 11 Carey, Kelly A       9 SSL-MR               2:09.97    2:03.07          6  
                  58.54   2:03.07 (1:04.53)                                        
 12 Sinclair, Priscill  10 CFA-MR               2:05.63    2:04.32          5  
                  58.77   2:04.32 (1:05.55)                                        
 13 Akirtava, Ereena     9 Big Blue-MR               NT    2:04.39          4  
                  16.89   2:04.39 (1:47.50)                                        
 14 Reddy, Nikita       10 Silver Streaks-MR    2:04.77    2:06.31          3  
                  59.69   2:06.31 (1:06.62)                                        
 15 Murphy, Caroline E   9 HAWK-AD              2:43.21    2:07.78          2  
                1:00.34   2:07.78 (1:07.44)                                        
 16 Finnegan, Madeline   9 HAWK-AD              2:11.98    2:12.23          1  
                1:03.50   2:12.23 (1:08.73)                                        
 -- Hechler, Sarah L     9 SSL-MR               2:20.18         DQ        
                1:40.84        DQ (1:42.34)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          34.79  ZQ
          37.09  JO
          45.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutton, Theresa      9 TRS-MR                 36.77      36.03 JO      20  
  2 Ruf, Katie          10 Devil Fish-MR          39.89      40.27 SILV    17  
  3 Gonzalez, Kassey    10 Big Blue-MR            41.08      41.06 SILV    16  
  4 Li, Laura            9 CFA-MR               1:05.21      42.29 SILV    15  
  5 Conforti, Sam M     10 Wahoos-MR              49.43      43.37 SILV    14  
  6 Fung, Amanda M      10 Big Blue-MR            43.26      43.86 SILV    13  
  7 Hartigan, Meghan C  10 SSL-MR                 47.49      44.21 SILV    12  
  8 Athavale, Aditi S   10 Big Blue-MR            48.55      44.47 SILV    11  
  9 Gall, Katie A       10 Wahoos-MR              47.45      45.62          9  
 10 Schroeder, Siera J  10 Devil Fish-MR          47.98      47.41          7  
 11 Ruzzi, Kathryn       9 TRS-MR                 48.71      47.72          6  
 12 Sacharoff, Cali J    9 SSL-MR                 54.94      50.90          5  
 13 Samovici, Erika E   10 SSL-MR                 51.96      55.32          4  
 14 Warbrick, Katelyn   10 SSL-MR                 58.37      57.93          3  
 15 LaRusso, Samantha    9 SSL-MR                 59.54      58.30          2  
 16 Rhodes, Maggie M    10 SSL-MR               1:01.05      58.41          1  
 17 Ostrover, Nicole D  10 CFA-MR               1:03.66      59.30        
 18 Rubin, Sarah C       9 HAWK-AD              1:07.08    1:02.45        
 19 Cabassa, Gabriella  10 TRS-MR               1:00.00    1:06.09        
 20 Vetter, Victoria    10 TRS-MR                 48.00    1:06.50        
 21 Coyle, Olivia A      9 SSL-MR               1:00.18    1:16.37        
 -- Akirtava, Ereena     9 Big Blue-MR          1:03.38         DQ        
 -- Buitekant, Emily E   9 Wahoos-MR              50.25         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:21.99  ZQ
        1:27.99  JO
        1:40.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cho, Eunice         10 SSL-MR               1:50.28    1:34.68 SILV    20  
                  42.77     1:34.68 (51.91)                                        
  2 Leary, Caitlin R    10 SSL-MR               1:39.96    1:35.74 SILV    17  
                  44.64     1:35.74 (51.10)                                        
  3 Ruf, Katie          10 Devil Fish-MR        1:41.64    1:35.90 SILV    16  
                  43.21     1:35.90 (52.69)                                        
  4 Fung, Amanda M      10 Big Blue-MR          1:38.28    1:36.47 SILV    15  
                  45.07     1:36.47 (51.40)                                        
  5 Tawil, Lian Y       10 Mrst Barracudas-MR        NT    1:40.95 SILV    14  
                  46.34     1:40.95 (54.61)                                        
  6 Gonzalez, Kassey    10 Big Blue-MR          1:42.32    1:43.07         13  
                  46.08     1:43.07 (56.99)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
        2:48.89  ZQ
        2:55.99  JO
        3:19.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutton, Theresa      9 TRS-MR               2:58.26    2:55.07 JO      20  
                  38.90     1:25.57 (46.67)     2:17.49 (51.92)     2:55.07 (37.58)
  2 Gonzalez, Kassey    10 Big Blue-MR          3:05.75    3:08.97 SILV    17  
                  46.46     1:32.34 (45.88)     2:29.09 (56.75)     3:08.97 (39.88)
  3 Cho, Eunice         10 SSL-MR               3:15.49    3:09.15 SILV    16  
                  44.17     1:31.43 (47.26)     2:23.26 (51.83)     3:09.15 (45.89)
  4 Fung, Amanda M      10 Big Blue-MR          3:10.72    3:09.65 SILV    15  
                  45.53     1:33.24 (47.71)     2:27.35 (54.11)     3:09.65 (42.30)
  5 Hartigan, Meghan C  10 SSL-MR               3:16.03    3:16.49 SILV    14  
                  47.63     1:34.56 (46.93)     2:31.88 (57.32)     3:16.49 (44.61)
  6 Palikuca, Emmanuel  10 Big Blue-MR          3:20.80    3:16.71 SILV    13  
                  43.86     1:34.99 (51.13)     2:29.07 (54.08)     3:16.71 (47.64)
  7 Athavale, Aditi S   10 Big Blue-MR               NT    3:25.18         12  
                  49.32     1:41.13 (51.81)     2:37.41 (56.28)     3:25.18 (47.77)
  8 Quinones, Chloe H   10 Rye y 2007-MR             NT    3:31.85         11  
                  52.19     1:45.52 (53.33)     2:43.06 (57.54)     3:31.85 (48.79)
 -- Rodriguez, Christi  10 Big Blue-MR          4:27.08         DQ        
                  52.61     1:47.47 (54.86)   2:47.82 (1:00.35)          DQ (49.92)
 -- Rizzo, Alexandra B  10 Big Blue-MR               NT         DQ        
                1:48.80   2:50.63 (1:01.83)     3:37.13 (46.50)                    
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        1:17.99  ZQ
        1:20.99  JO
        1:31.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutton, Theresa      9 TRS-MR               1:23.02    1:20.02 JO      20  
                  38.14     1:20.02 (41.88)                                        
  2 Leary, Caitlin R    10 SSL-MR               1:26.57    1:21.15 SILV    17  
                  39.31     1:21.15 (41.84)                                        
  3 Sunwoo, Stacy K     10 Silver Streaks-MR    1:21.62    1:21.75 SILV    16  
                  37.93     1:21.75 (43.82)                                        
  4 Rubino, Cassie      10 TRS-MR               1:29.19    1:26.46 SILV    15  
                  40.76     1:26.46 (45.70)                                        
  5 Gonzalez, Kassey    10 Big Blue-MR          1:26.63    1:26.47 SILV    14  
                  39.82     1:26.47 (46.65)                                        
  6 Fung, Amanda M      10 Big Blue-MR          1:27.15    1:27.25 SILV    13  
                  40.59     1:27.25 (46.66)                                        
  7 Palikuca, Emmanuel  10 Big Blue-MR          1:31.40    1:27.61 SILV    12  
                  41.77     1:27.61 (45.84)                                        
  8 Cho, Eunice         10 SSL-MR               2:08.11    1:28.38 SILV    11  
                  42.11     1:28.38 (46.27)                                        
  9 Athavale, Aditi S   10 Big Blue-MR          1:39.99    1:34.07          9  
                  44.54     1:34.07 (49.53)                                        
 10 Li, Laura            9 CFA-MR               1:49.85    1:34.21          7  
                  42.04     1:34.21 (52.17)                                        
 11 Ruf, Katie          10 Devil Fish-MR        1:32.67    1:34.38          6  
                  42.64     1:34.38 (51.74)                                        
 12 Sickenius, Nicole   10 CFA-MR               1:55.62    1:35.93          5  
                  46.55     1:35.93 (49.38)                                        
 13 Conforti, Sam M     10 Wahoos-MR            1:41.64    1:37.70          4  
                  45.48     1:37.70 (52.22)                                        
 14 Cohen, Ariela T     10 HAWK-AD              1:40.40    1:39.16          3  
                  49.05     1:39.16 (50.11)                                        
 15 Gall, Katie A       10 Wahoos-MR            1:43.78    1:40.79          2  
 16 Rizzo, Alexandra B  10 Big Blue-MR          1:40.47    1:44.30          1  
                  52.92     1:44.30 (51.38)                                        
 17 Wood, Kate L        10 SSL-MR               1:53.34    1:47.15        
                  49.99     1:47.15 (57.16)                                        
 18 Sehra, Sonia        10 Silver Streaks-MR    1:49.05    1:48.31        
                  48.61     1:48.31 (59.70)                                        
 19 Morales, Natalia A   9 HAWK-AD              1:50.09    1:51.20        
                  56.10     1:51.20 (55.10)                                        
 20 Dobken, Jessica S    9 SSL-MR               2:04.77    1:51.44        
                  50.81   1:51.44 (1:00.63)                                        
 21 Macaluso, Sophia     8 Silver Streaks-MR    2:07.12    1:51.96        
                  53.19     1:51.96 (58.77)                                        
 22 Shea, Kayla          9 SSL-MR               2:07.67    1:56.99        
                  53.12   1:56.99 (1:03.87)                                        
 23 Baione, Rebecca K    8 Big Blue-MR          1:56.51    1:57.72        
                  52.57   1:57.72 (1:05.15)                                        
 24 Reddy, Nikita       10 Silver Streaks-MR    1:59.22    2:01.39        
                1:00.05   2:01.39 (1:01.34)                                        
 25 Ho, Penelope L       8 SSL-MR               1:59.17    2:02.62        
                  57.29   2:02.62 (1:05.33)                                        
 26 Rubin, Sarah C       9 HAWK-AD              2:09.41    2:05.74        
                1:01.71   2:05.74 (1:04.03)                                        
 -- Capalbo, Nicolette   9 SSL-MR               2:14.72         DQ        
                1:04.76        DQ (1:01.15)                                        
 -- Witt, Jess A         9 SSL-MR               1:47.34         DQ        
                  47.58          DQ (54.80)                                        
 -- Stirewalt, Carly A   9 HAWK-AD              2:34.95         DQ        
                1:02.69        DQ (1:21.93)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.99  ZQ
          28.69  JO
          32.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Blackman, Lindsey   12 VAC-MR                 27.95      27.56 ZQ      20  
  2 Rutkoske, Paige     12 Big Blue-MR            27.92      27.70 ZQ      17  
  3 Craft, Kim J        12 PBAC-MR                28.36      28.22 JO      16  
  4 Woodward, Samantha  12 Mrst Barracudas-MR     28.56      28.48 JO      15  
  5 Lee, Lauren         12 TRS-MR                 28.28      28.85 SILV    14  
  6 Brooks, Alexandra   12 TRS-MR                 29.07      29.21 SILV    13  
  7 McIlhargy, Amanda   12 TRS-MR                 29.10      29.26 SILV    12  
  8 Bauersachs, Kately  12 VAC-MR                 30.17      29.97 SILV    11  
  9 Colton, Patricia M  12 VAC-MR                 30.28      30.11 SILV     9  
 10 Thomas, Alyssa M    12 UN-MR                  29.47      30.41 SILV     7  
 11 Stein, Kimmy A      11 SSL-MR                 32.54      30.45 SILV     6  
 12 Hughes, Maria N     12 VAC-MR                 31.40      30.55 SILV     5  
 13 Smigielski, Jessic  12 VAC-MR                 30.45      30.66 SILV     4  
 14 Sussman, Heather    12 TRS-MR                 32.32      31.37 SILV     3  
 15 Quezada, Betsy      11 Devil Fish-MR          33.12      32.10 SILV     2  
 16 Rojas, Emma         12 Wahoos-MR              33.41      32.18 SILV     1  
 17 Kynast, Sarah       11 TRS-MR                 33.06      32.33 SILV   
 18 Spor, Casey A       12 Wahoos-MR              33.66      32.36 SILV   
 19 Dubbs, Melanie A    11 SSL-MR                 33.78      32.58        
 20 Liddy, Nicole M     12 SSL-MR                 32.81      32.63        
 21 Sullivan, Emily     12 TRS-MR                 32.98      32.71        
 22 Thamsen, Kathryn    12 TRS-MR                 34.11      33.17        
 23 Scanlon, Madison A  11 SSL-MR                 34.34      33.33        
 24 Divack, Pam A       11 CFA-MR                 35.72      33.50        
 25 Mance, Emily        12 Devil Fish-MR          34.13      33.62        
 26 Raphael, Laura      12 CFA-MR                 34.01      33.80        
 27 Harris, Lindsay B   12 CFA-MR                 35.44      34.00        
 28 Akirtava, Christin  12 Big Blue-MR            35.81      34.71        
 28 Gilhooly, Caroline  11 SSL-MR                 34.57      34.71        
 30 Giordano, Christin  12 VAC-MR                 37.20      34.84        
 31 Craft, Sarah N      11 PBAC-MR                33.07      35.04        
 32 Baione, Rachel E    11 Big Blue-MR            35.62      35.41        
 33 Gross, Sylvanna L   11 SSL-MR                 36.82      35.48        
 34 Weaver, Kasey S     12 VAC-MR                 37.06      36.29        
 35 Wagner, Elly        12 VAC-MR                 36.82      36.59        
 36 Feighery, Aisling   11 Wahoos-MR              36.95      36.61        
 37 Portch, Betsy D     11 Big Blue-MR            39.91      39.45        
 38 Bova, Heather T     11 Big Blue-MR            40.08      40.09        
 39 Delmar, Amanda K    11 Big Blue-MR            46.38      42.23        
 40 Sullivan, Nayara    11 Big Blue-MR            43.30      42.86        
 41 Gallio, Anna        11 Big Blue-MR            52.35      44.97        
 42 Crawford, Kristin   11 Mrst Barracudas-MR        NT      47.84        
 43 Goldstein, Rachel   11 SSL-MR                 52.70      50.87        
 44 Furman, Liran       12 Big Blue-MR            49.07      50.96        
 -- Ciliberti, Emily    12 Wahoos-MR              34.80         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:00.29  ZQ
        1:02.29  JO
        1:11.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Doherty, Bridget C  12 Wahoos-MR            1:03.27      59.92 ZQ      20  
                  28.96       59.92 (30.96)                                        
  2 Rutkoske, Paige     12 Big Blue-MR          1:04.62    1:01.16 JO      17  
                  29.35     1:01.16 (31.81)                                        
  3 Brooks, Alexandra   12 TRS-MR               1:02.73    1:01.76 JO      16  
                  29.61     1:01.76 (32.15)                                        
  4 Hirsch, Stephanie   12 TRS-MR               1:04.55    1:02.68 SILV    15  
                  30.30     1:02.68 (32.38)                                        
  5 McIlhargy, Amanda   12 TRS-MR               1:02.50    1:03.13 SILV    14  
                  30.41     1:03.13 (32.72)                                        
  6 Walsh, Shannon M    12 Big Blue-MR          1:06.01    1:06.64 SILV    13  
                  31.20     1:06.64 (35.44)                                        
  7 Stein, Kimmy A      11 SSL-MR               1:13.22    1:09.59 SILV    12  
                  33.83     1:09.59 (35.76)                                        
  8 Ferguson, Carly     11 Silver Streaks-MR    1:13.36    1:09.81 SILV    11  
                  32.86     1:09.81 (36.95)                                        
  9 Sussman, Heather    12 TRS-MR               1:12.57    1:10.10 SILV     9  
                  33.03     1:10.10 (37.07)                                        
 10 Carroll, Madison S  11 HAWK-AD              1:12.91    1:10.92 SILV     7  
 11 Liddy, Nicole M     12 SSL-MR               1:13.77    1:12.05          6  
                  34.69     1:12.05 (37.36)                                        
 12 Mullaney, Madeline  11 Devil Fish-MR        1:16.56    1:12.55          5  
                  34.13     1:12.55 (38.42)                                        
 13 Mance, Emily        12 Devil Fish-MR        1:13.35    1:12.68          4  
                  35.34     1:12.68 (37.34)                                        
 14 Nunnally, Diana S   11 Mrst Barracudas-MR   1:14.65    1:13.80          2.5
                  35.50     1:13.80 (38.30)                                        
 14 Yu, Crystal         12 TRS-MR               1:15.28    1:13.80          2.5
                  34.99     1:13.80 (38.81)                                        
 16 Malfa, Selena B     11 SSL-MR               1:15.78    1:14.12          0.5
                  35.34     1:14.12 (38.78)                                        
 16 Kynast, Sarah       11 TRS-MR               1:15.37    1:14.12          0.5
                  34.66     1:14.12 (39.46)                                        
 18 Thamsen, Kathryn    12 TRS-MR               1:16.81    1:14.32        
                  35.13     1:14.32 (39.19)                                        
 19 Divack, Pam A       11 CFA-MR               1:17.42    1:15.06        
                  35.09     1:15.06 (39.97)                                        
 20 Dubbs, Melanie A    11 SSL-MR               1:15.94    1:15.87        
                  35.75     1:15.87 (40.12)                                        
 21 Gilhooly, Caroline  11 SSL-MR               1:17.83    1:16.65        
                  35.85     1:16.65 (40.80)                                        
 22 Oppenheim, Gaby E   11 SSL-MR               1:39.72    1:16.87        
                  34.81     1:16.87 (42.06)                                        
 23 Harris, Lindsay B   12 CFA-MR               1:30.00    1:17.89        
                  37.19     1:17.89 (40.70)                                        
 24 Gross, Sylvanna L   11 SSL-MR               1:23.20    1:18.16        
                  36.20     1:18.16 (41.96)                                        
 25 Akirtava, Christin  12 Big Blue-MR          1:23.63    1:20.40        
                  38.26     1:20.40 (42.14)                                        
 26 Baione, Rachel E    11 Big Blue-MR               NT    1:21.56        
                  37.01     1:21.56 (44.55)                                        
 27 Bova, Heather T     11 Big Blue-MR               NT    1:25.40        
                  37.60     1:25.40 (47.80)                                        
 28 Portch, Betsy D     11 Big Blue-MR          1:26.77    1:25.85        
                  39.97     1:25.85 (45.88)                                        
 29 Bogan, Gretchen L   11 Silver Streaks-MR    1:25.97    1:28.76        
                  38.44     1:28.76 (50.32)                                        
 30 Sullivan, Nayara    11 Big Blue-MR          1:51.33    1:42.48        
                  48.54     1:42.48 (53.94)                                        
 31 Delmar, Amanda K    11 Big Blue-MR               NT    1:43.07        
                  45.58     1:43.07 (57.49)                                        
 32 Gallio, Anna        11 Big Blue-MR               NT    1:59.53        
                  53.59   1:59.53 (1:05.94)                                        
 -- Scanlon, Madison A  11 SSL-MR               1:16.65         DQ        
                  35.26          DQ (40.04)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          32.69  ZQ
          33.29  JO
          39.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Emily     12 TRS-MR                 35.62      33.48 SILV    20  
  2 Thomas, Alyssa M    12 UN-MR                  36.31      35.77 SILV    17  
  3 Omelanczuk, Caroli  12 TRS-MR                 38.86      36.53 SILV    16  
  4 Liddy, Nicole M     12 SSL-MR                 39.55      36.68 SILV    15  
  5 Pagano, Megan       11 Devil Fish-MR          37.40      38.01 SILV    14  
  6 Mance, Emily        12 Devil Fish-MR          39.62      38.05 SILV    13  
  7 Gilhooly, Caroline  11 SSL-MR                 40.37      38.43 SILV    12  
  8 Ferguson, Carly     11 Silver Streaks-MR      39.47      38.75 SILV    11  
  9 Baione, Rachel E    11 Big Blue-MR            43.22      39.09 SILV     9  
 10 Gulitti, Emily R    11 HAWK-AD                39.44      39.10          7  
 11 Divack, Pam A       11 CFA-MR                 40.30      39.19          6  
 12 Ciliberti, Emily    12 Wahoos-MR              42.04      39.51          5  
 13 Dubbs, Melanie A    11 SSL-MR                 40.30      39.64          4  
 14 Mullaney, Madeline  11 Devil Fish-MR          41.41      39.81          3  
 15 Akirtava, Christin  12 Big Blue-MR            42.19      40.01          2  
 16 D'Alessandro, Andi  12 Silver Streaks-MR      38.67      40.25          1  
 17 Rojas, Emma         12 Wahoos-MR              43.02      40.26        
 18 Sussman, Heather    12 TRS-MR                 39.27      40.35        
 19 Kynast, Sarah       11 TRS-MR                 39.75      40.43        
 20 Malfa, Selena B     11 SSL-MR                 42.55      41.03        
 21 Yu, Crystal         12 TRS-MR                 42.49      42.14        
 22 Thamsen, Kathryn    12 TRS-MR                 44.18      42.22        
 23 Feighery, Aisling   11 Wahoos-MR              44.16      42.45        
 24 Uppal, Jaya         12 Silver Streaks-MR      43.54      42.78        
 25 Surace, Tara L      12 Mrst Barracudas-MR     47.29      42.82        
 26 Bogan, Gretchen L   11 Silver Streaks-MR      43.37      43.12        
 27 Prestia, Nikki M    11 HAWK-AD                42.87      43.20        
 28 Gross, Sylvanna L   11 SSL-MR                 47.31      44.63        
 29 Portch, Betsy D     11 Big Blue-MR            48.98      47.61        
 30 Bova, Heather T     11 Big Blue-MR            56.89      47.89        
 31 Delmar, Amanda K    11 Big Blue-MR            49.55      49.34        
 32 Sullivan, Nayara    11 Big Blue-MR            50.53      51.00        
 33 Gallio, Anna        11 Big Blue-MR          1:02.55      58.07        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:09.49  ZQ
        1:11.59  JO
        1:24.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Doherty, Bridget C  12 Wahoos-MR            1:12.09    1:11.50 JO      20  
                  35.20     1:11.50 (36.30)                                        
  2 Lee, Lauren         12 TRS-MR               1:10.86    1:12.00 SILV    17  
                  34.83     1:12.00 (37.17)                                        
  3 Blackman, Lindsey   12 VAC-MR               1:12.22    1:12.90 SILV    16  
                  35.56     1:12.90 (37.34)                                        
  4 Hirsch, Stephanie   12 TRS-MR               1:12.22    1:13.60 SILV    15  
                  36.64     1:13.60 (36.96)                                        
  5 Woodward, Samantha  12 Mrst Barracudas-MR   1:16.67    1:13.95 SILV    14  
                  35.75     1:13.95 (38.20)                                        
  6 Rutkoske, Paige     12 Big Blue-MR          1:16.02    1:15.01 SILV    13  
                  36.35     1:15.01 (38.66)                                        
  7 Sullivan, Emily     12 TRS-MR               1:17.16    1:15.10 SILV    12  
                  36.06     1:15.10 (39.04)                                        
  8 Colton, Patricia M  12 VAC-MR               1:14.20    1:15.52 SILV    11  
                  36.39     1:15.52 (39.13)                                        
  9 Bauersachs, Kately  12 VAC-MR               1:16.73    1:16.94 SILV     9  
                  37.65     1:16.94 (39.29)                                        
 10 Brooks, Alexandra   12 TRS-MR               1:17.41    1:17.40 SILV     7  
                  37.59     1:17.40 (39.81)                                        
 11 Walsh, Shannon M    12 Big Blue-MR          1:18.73    1:17.44 SILV     6  
                  36.98     1:17.44 (40.46)                                        
 12 Thomas, Alyssa M    12 UN-MR                1:17.80    1:17.77 SILV     5  
                  38.11     1:17.77 (39.66)                                        
 13 Smigielski, Jessic  12 VAC-MR               1:21.30    1:19.66 SILV     4  
                  37.77     1:19.66 (41.89)                                        
 14 Quezada, Betsy      11 Devil Fish-MR        1:27.07    1:22.81 SILV     3  
                  39.23     1:22.81 (43.58)                                        
 15 Pagano, Megan       11 Devil Fish-MR        1:22.65    1:22.86 SILV     2  
                  39.17     1:22.86 (43.69)                                        
 16 Spor, Casey A       12 Wahoos-MR            1:25.20    1:23.18 SILV     1  
                  40.83     1:23.18 (42.35)                                        
 17 Gilhooly, Caroline  11 SSL-MR               1:25.21    1:24.47 SILV   
                  40.14     1:24.47 (44.33)                                        
 18 Divack, Pam A       11 CFA-MR               1:36.74    1:25.88        
                  41.39     1:25.88 (44.49)                                        
 19 Rogers, Kourtnie A  11 VAC-MR               1:28.66    1:25.99        
                  41.74     1:25.99 (44.25)                                        
 20 Sussman, Heather    12 TRS-MR               1:25.97    1:26.63        
                  42.15     1:26.63 (44.48)                                        
 21 Kynast, Sarah       11 TRS-MR               1:29.21    1:26.75        
                  41.56     1:26.75 (45.19)                                        
 22 Baione, Rachel E    11 Big Blue-MR               NT    1:31.13        
                  42.94     1:31.13 (48.19)                                        
 23 Thamsen, Kathryn    12 TRS-MR               1:32.76    1:31.35        
                  44.58     1:31.35 (46.77)                                        
 24 Harris, Lindsay B   12 CFA-MR               1:36.49    1:31.92        
                  45.16     1:31.92 (46.76)                                        
 25 Feighery, Aisling   11 Wahoos-MR            1:35.77    1:33.34        
                  44.61     1:33.34 (48.73)                                        
 26 Gross, Sylvanna L   11 SSL-MR               1:41.34    1:37.22        
                  46.15     1:37.22 (51.07)                                        
 27 Bova, Heather T     11 Big Blue-MR               NT    1:42.10        
                  49.05     1:42.10 (53.05)                                        
 28 Portch, Betsy D     11 Big Blue-MR          1:46.47    1:45.63        
                  50.49     1:45.63 (55.14)                                        
 29 Delmar, Amanda K    11 Big Blue-MR          2:05.29    1:48.18        
                  49.37     1:48.18 (58.81)                                        
 30 Sullivan, Nayara    11 Big Blue-MR          1:58.28    1:51.23        
                  53.72     1:51.23 (57.51)                                        
 31 Furman, Liran       12 Big Blue-MR               NT    1:56.67        
                  53.27   1:56.67 (1:03.40)                                        
 32 Gallio, Anna        11 Big Blue-MR               NT    2:08.52        
                1:00.54   2:08.52 (1:07.98)                                        
 -- Raphael, Laura      12 CFA-MR               1:45.20         DQ        
                  46.67          DQ (49.30)                                        
 -- Goldstein, Rachel   11 SSL-MR               2:21.75         DQ        
                1:08.29        DQ (1:14.51)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          36.59  ZQ
          37.19  JO
          44.29  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Shannon M    12 Big Blue-MR            34.05      34.97 ZQ      20  
  2 Craft, Kim J        12 PBAC-MR                36.45      36.19 ZQ      17  
  3 Woodward, Samantha  12 Mrst Barracudas-MR     36.70      37.06 JO      16  
  4 Rutkoske, Paige     12 Big Blue-MR            40.56      38.51 SILV    15  
  5 Hughes, Maria N     12 VAC-MR                 41.91      38.95 SILV    14  
  6 Smigielski, Jessic  12 VAC-MR                 40.57      39.82 SILV    13  
  7 Thomas, Alyssa M    12 UN-MR                  40.07      40.32 SILV    12  
  8 Colton, Patricia M  12 VAC-MR                 43.82      41.40 SILV    11  
  9 Nunnally, Diana S   11 Mrst Barracudas-MR     42.49      42.42 SILV     9  
 10 Bauersachs, Kately  12 VAC-MR                 42.90      42.48 SILV     7  
 11 Raphael, Laura      12 CFA-MR                 45.05      43.53 SILV     6  
 12 Harris, Lindsay B   12 CFA-MR                 42.60      44.05 SILV     5  
 13 Akirtava, Christin  12 Big Blue-MR            43.63      44.85          4  
 14 Baione, Rachel E    11 Big Blue-MR            45.63      46.51          3  
 15 Rogers, Kourtnie A  11 VAC-MR                 46.00      47.62          2  
 16 Divack, Pam A       11 CFA-MR                 53.50      48.08          1  
 17 Craft, Sarah N      11 PBAC-MR                48.40      49.43        
 18 Wagner, Elly        12 VAC-MR                 53.18      51.63        
 19 Furman, Liran       12 Big Blue-MR            53.45      52.44        
 20 Goldstein, Rachel   11 SSL-MR               1:01.00    1:00.17        
 21 Sullivan, Nayara    11 Big Blue-MR            57.10    1:02.89        
 22 Gallio, Anna        11 Big Blue-MR          1:14.32    1:05.37        
 -- Bova, Heather T     11 Big Blue-MR            52.04         DQ        
 -- Delmar, Amanda K    11 Big Blue-MR          1:08.89         DQ        
 -- Crawford, Kristin   11 Mrst Barracudas-MR        NT         DQ        
 -- Giordano, Christin  12 VAC-MR                 54.21         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:19.99  ZQ
        1:20.49  JO
        1:34.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Shannon M    12 Big Blue-MR          1:15.77    1:15.76 ZQ      20  
                  35.38     1:15.76 (40.38)                                        
  2 Doherty, Bridget C  12 Wahoos-MR            1:21.19    1:16.95 ZQ      17  
                  37.17     1:16.95 (39.78)                                        
  3 Hirsch, Stephanie   12 TRS-MR               1:25.09    1:23.65 SILV    16  
                  39.99     1:23.65 (43.66)                                        
  4 Sullivan, Emily     12 TRS-MR               1:28.81    1:26.79 SILV    15  
                  40.98     1:26.79 (45.81)                                        
  5 Brooks, Alexandra   12 TRS-MR               1:26.28    1:27.36 SILV    14  
                  40.71     1:27.36 (46.65)                                        
  6 Thomas, Alyssa M    12 UN-MR                1:29.48    1:28.11 SILV    13  
                  41.25     1:28.11 (46.86)                                        
  7 Nunnally, Diana S   11 Mrst Barracudas-MR   1:33.98    1:32.78 SILV    12  
                  44.36     1:32.78 (48.42)                                        
  8 Mullaney, Madeline  11 Devil Fish-MR        1:40.76    1:33.80 SILV    11  
                  44.66     1:33.80 (49.14)                                        
  9 Ciliberti, Emily    12 Wahoos-MR            1:40.29    1:34.44 SILV     9  
                  46.10     1:34.44 (48.34)                                        
 10 Raphael, Laura      12 CFA-MR               1:37.53    1:34.79          7  
                  43.62     1:34.79 (51.17)                                        
 11 Feighery, Aisling   11 Wahoos-MR            1:41.13    1:36.05          6  
                  45.31     1:36.05 (50.74)                                        
 12 Oppenheim, Gaby E   11 SSL-MR               1:45.14    1:36.08          5  
                  45.65     1:36.08 (50.43)                                        
 13 Harris, Lindsay B   12 CFA-MR               1:42.19    1:37.11          4  
                  46.01     1:37.11 (51.10)                                        
 14 Stein, Kimmy A      11 SSL-MR               1:37.01    1:37.53          3  
                  46.57     1:37.53 (50.96)                                        
 15 D'Alessandro, Andi  12 Silver Streaks-MR    1:36.19    1:38.96          2  
                  45.99     1:38.96 (52.97)                                        
 16 Prestia, Nikki M    11 HAWK-AD              1:41.72    1:38.98          1  
                  46.99     1:38.98 (51.99)                                        
 17 Akirtava, Christin  12 Big Blue-MR          1:38.18    1:41.01        
                  47.79     1:41.01 (53.22)                                        
 18 Baione, Rachel E    11 Big Blue-MR               NT    1:41.93        
                  46.93     1:41.93 (55.00)                                        
 19 Divack, Pam A       11 CFA-MR               2:20.73    1:43.04        
                  48.61     1:43.04 (54.43)                                        
 20 Pagano, Megan       11 Devil Fish-MR        1:45.76    1:46.25        
                  49.05     1:46.25 (57.20)                                        
 21 Surace, Tara L      12 Mrst Barracudas-MR        NT    1:52.66        
                  50.85   1:52.66 (1:01.81)                                        
 22 Sullivan, Nayara    11 Big Blue-MR               NT    2:11.52        
                1:00.30   2:11.52 (1:11.22)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          31.09  ZQ
          31.79  JO
          37.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Doherty, Bridget C  12 Wahoos-MR              31.43      30.37 ZQ      20  
  2 Rutkoske, Paige     12 Big Blue-MR            31.56      30.55 ZQ      17  
  3 McIlhargy, Amanda   12 TRS-MR                 32.33      31.63 JO      16  
  4 Walsh, Shannon M    12 Big Blue-MR            32.62      33.80 SILV    15  
  5 Thomas, Alyssa M    12 UN-MR                  34.75      34.82 SILV    13.5
  5 Omelanczuk, Caroli  12 TRS-MR                 35.13      34.82 SILV    13.5
  7 Rojas, Emma         12 Wahoos-MR              38.36      35.55 SILV    12  
  8 Nunnally, Diana S   11 Mrst Barracudas-MR     35.40      35.69 SILV    11  
  9 Carroll, Madison S  11 HAWK-AD                37.19      36.87 SILV     9  
 10 Mance, Emily        12 Devil Fish-MR          39.02      37.96          7  
 11 Thamsen, Kathryn    12 TRS-MR                 40.05      38.16          5.5
 11 Yu, Crystal         12 TRS-MR                 39.41      38.16          5.5
 13 Raphael, Laura      12 CFA-MR                 39.36      38.48          4  
 14 Sussman, Heather    12 TRS-MR                 37.72      38.49          3  
 15 Dubbs, Melanie A    11 SSL-MR                 41.69      38.53          2  
 16 Scanlon, Madison A  11 SSL-MR                 41.14      38.75          1  
 17 Surace, Tara L      12 Mrst Barracudas-MR     42.66      40.14        
 18 Gulitti, Emily R    11 HAWK-AD                43.35      41.06        
 19 Baione, Rachel E    11 Big Blue-MR            43.30      41.34        
 20 Oppenheim, Gaby E   11 SSL-MR                 46.83      41.80        
 21 Bogan, Gretchen L   11 Silver Streaks-MR      40.60      42.28        
 22 Bova, Heather T     11 Big Blue-MR            45.69      42.29        
 23 Malfa, Selena B     11 SSL-MR                 43.23      43.18        
 24 Uppal, Jaya         12 Silver Streaks-MR      51.26      44.10        
 25 Portch, Betsy D     11 Big Blue-MR            46.43      45.20        
 26 D'Alessandro, Andi  12 Silver Streaks-MR      42.48      45.27        
 27 Sullivan, Nayara    11 Big Blue-MR            59.01     x57.38        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:10.99  ZQ
        1:12.39  JO
        1:29.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Doherty, Bridget C  12 Wahoos-MR            1:10.30    1:08.89 ZQ      20  
                  33.33     1:08.89 (35.56)                                        
  2 McIlhargy, Amanda   12 TRS-MR               1:11.82    1:11.57 JO      17  
                  33.21     1:11.57 (38.36)                                        
  3 Craft, Kim J        12 PBAC-MR              1:18.00    1:14.66 SILV    16  
                  34.81     1:14.66 (39.85)                                        
  4 Hirsch, Stephanie   12 TRS-MR               1:15.80    1:14.93 SILV    15  
                  35.46     1:14.93 (39.47)                                        
  5 Walsh, Shannon M    12 Big Blue-MR               NT    1:18.00 SILV    14  
                  35.14     1:18.00 (42.86)                                        
  6 Rutkoske, Paige     12 Big Blue-MR          1:17.01    1:18.24 SILV    13  
                  35.14     1:18.24 (43.10)                                        
  7 Nunnally, Diana S   11 Mrst Barracudas-MR   1:18.64    1:22.37 SILV    12  
                  36.96     1:22.37 (45.41)                                        
  8 Mance, Emily        12 Devil Fish-MR        1:37.51    1:24.31 SILV    11  
                  39.69     1:24.31 (44.62)                                        
  9 Rojas, Emma         12 Wahoos-MR            1:29.83    1:25.08 SILV     9  
                  39.77     1:25.08 (45.31)                                        
 10 Stein, Kimmy A      11 SSL-MR               1:35.97    1:26.36 SILV     7  
                  41.84     1:26.36 (44.52)                                        
 11 Quezada, Betsy      11 Devil Fish-MR        1:37.35    1:26.79 SILV     6  
                  37.25     1:26.79 (49.54)                                        
 12 Scanlon, Madison A  11 SSL-MR               1:28.63    1:26.96 SILV     5  
                  40.64     1:26.96 (46.32)                                        
 13 Dubbs, Melanie A    11 SSL-MR               1:29.62    1:29.43          4  
                  41.96     1:29.43 (47.47)                                        
 14 Feighery, Aisling   11 Wahoos-MR            1:30.20    1:35.76          3  
                  43.36     1:35.76 (52.40)                                        
 15 Ciliberti, Emily    12 Wahoos-MR            1:32.20    1:37.28          2  
                  43.77     1:37.28 (53.51)                                        
 16 Weaver, Kasey S     12 VAC-MR               1:43.00    1:37.62          1  
                  42.08     1:37.62 (55.54)                                        
 17 Liddy, Nicole M     12 SSL-MR               1:40.63    1:40.04        
                  46.16     1:40.04 (53.88)                                        
 18 Kynast, Sarah       11 TRS-MR               1:29.00    1:40.77        
                  44.54     1:40.77 (56.23)                                        
 19 Portch, Betsy D     11 Big Blue-MR          1:48.71    1:43.95        
                  48.33     1:43.95 (55.62)                                        
 20 Gross, Sylvanna L   11 SSL-MR               1:51.34    1:44.84        
                  45.70     1:44.84 (59.14)                                        
 21 Bova, Heather T     11 Big Blue-MR               NT    1:48.34        
                  49.39     1:48.34 (58.95)                                        
 -- Thamsen, Kathryn    12 TRS-MR                    NT         DQ        
                  42.33          DQ (55.05)                                        
 -- Baione, Rachel E    11 Big Blue-MR          1:39.71         DQ        
                  45.53          DQ (58.70)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:10.69  ZQ
        1:11.49  JO
        1:21.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rutkoske, Paige     12 Big Blue-MR               NT    1:12.96 SILV    20  
                  32.83     1:12.96 (40.13)                                        
  2 Walsh, Shannon M    12 Big Blue-MR          1:12.36    1:13.19 SILV    17  
                  34.46     1:13.19 (38.73)                                        
  3 McIlhargy, Amanda   12 TRS-MR               1:14.69    1:13.47 SILV    16  
                  34.19     1:13.47 (39.28)                                        
  4 Hirsch, Stephanie   12 TRS-MR               1:13.34    1:13.80 SILV    15  
                  35.35     1:13.80 (38.45)                                        
  5 Sullivan, Emily     12 TRS-MR               1:20.15    1:16.09 SILV    14  
                  34.02     1:16.09 (42.07)                                        
  6 Brooks, Alexandra   12 TRS-MR               1:16.62    1:16.76 SILV    13  
                  36.99     1:16.76 (39.77)                                        
  7 Thomas, Alyssa M    12 UN-MR                1:15.46    1:18.36 SILV    12  
                  35.98     1:18.36 (42.38)                                        
  8 Omelanczuk, Caroli  12 TRS-MR               1:19.70    1:18.88 SILV    11  
                  36.09     1:18.88 (42.79)                                        
  9 Stein, Kimmy A      11 SSL-MR               1:23.47    1:19.45 SILV     9  
                  37.13     1:19.45 (42.32)                                        
 10 Carroll, Madison S  11 HAWK-AD              1:22.30    1:20.10 SILV     7  
                  37.31     1:20.10 (42.79)                                        
 11 Ferguson, Carly     11 Silver Streaks-MR    1:24.08    1:20.27 SILV     6  
                  37.93     1:20.27 (42.34)                                        
 12 Gilhooly, Caroline  11 SSL-MR               1:27.75    1:25.08          5  
                  39.28     1:25.08 (45.80)                                        
 13 Gulitti, Emily R    11 HAWK-AD              1:27.35    1:26.32          4  
                  38.79     1:26.32 (47.53)                                        
 14 Akirtava, Christin  12 Big Blue-MR          1:28.97    1:27.27          3  
                  41.10     1:27.27 (46.17)                                        
 15 Harris, Lindsay B   12 CFA-MR               1:30.03    1:27.34          2  
                  41.15     1:27.34 (46.19)                                        
 16 Raphael, Laura      12 CFA-MR               1:35.72    1:27.38          1  
                  42.45     1:27.38 (44.93)                                        
 17 Prestia, Nikki M    11 HAWK-AD              1:28.88    1:28.10        
                  42.43     1:28.10 (45.67)                                        
 18 Rojas, Emma         12 Wahoos-MR            1:25.10    1:28.78        
                  39.63     1:28.78 (49.15)                                        
 19 Kynast, Sarah       11 TRS-MR               1:35.00    1:29.36        
                  40.28     1:29.36 (49.08)                                        
 20 Ciliberti, Emily    12 Wahoos-MR            1:34.46    1:29.37        
                  43.65     1:29.37 (45.72)                                        
 21 Scanlon, Madison A  11 SSL-MR               1:29.55    1:29.71        
                  41.51     1:29.71 (48.20)                                        
 22 Feighery, Aisling   11 Wahoos-MR            1:32.59    1:30.41        
                  43.35     1:30.41 (47.06)                                        
 23 Pagano, Megan       11 Devil Fish-MR        1:26.15    1:30.81        
                  40.76     1:30.81 (50.05)                                        
 24 Uppal, Jaya         12 Silver Streaks-MR    1:37.20    1:32.30        
                  42.65     1:32.30 (49.65)                                        
 25 Gross, Sylvanna L   11 SSL-MR               1:36.62    1:32.80        
                  45.24     1:32.80 (47.56)                                        
 26 Bova, Heather T     11 Big Blue-MR               NT    1:35.55        
                  45.63     1:35.55 (49.92)                                        
 27 Portch, Betsy D     11 Big Blue-MR          1:41.14    1:36.82        
                  45.12     1:36.82 (51.70)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:29.69  ZQ
        2:32.29  JO
        2:54.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Doherty, Bridget C  12 Wahoos-MR            2:28.30    2:28.66 ZQ      20  
                  32.37     1:12.42 (40.05)     1:56.77 (44.35)     2:28.66 (31.89)
  2 Lee, Lauren         12 TRS-MR               2:32.80    2:34.23 SILV    17  
                  33.91     1:12.25 (38.34)     1:59.34 (47.09)     2:34.23 (34.89)
  3 Hirsch, Stephanie   12 TRS-MR               2:34.85    2:36.19 SILV    16  
                  35.60     1:15.37 (39.77)     2:02.00 (46.63)     2:36.19 (34.19)
  4 McIlhargy, Amanda   12 TRS-MR               2:35.10    2:37.09 SILV    15  
                  33.39     1:14.19 (40.80)     2:03.50 (49.31)     2:37.09 (33.59)
  5 Blackman, Lindsey   12 VAC-MR               2:39.07    2:40.23 SILV    14  
                  34.01     1:14.00 (39.99)     2:04.33 (50.33)     2:40.23 (35.90)
  6 Brooks, Alexandra   12 TRS-MR               2:43.32    2:41.20 SILV    13  
                  37.33     1:18.66 (41.33)     2:06.60 (47.94)     2:41.20 (34.60)
  7 Walsh, Shannon M    12 Big Blue-MR          2:45.47    2:43.71 SILV    12  
                  35.41     1:18.97 (43.56)     2:03.27 (44.30)     2:43.71 (40.44)
  8 Sullivan, Emily     12 TRS-MR               2:49.66    2:44.34 SILV    11  
                  35.64     1:14.95 (39.31)     2:04.39 (49.44)     2:44.34 (39.95)
  9 Thomas, Alyssa M    12 UN-MR                2:55.84    2:48.72 SILV     9  
                  35.34     1:17.45 (42.11)     2:09.87 (52.42)     2:48.72 (38.85)
 10 Hughes, Maria N     12 VAC-MR               2:52.01    2:50.20 SILV     7  
                  38.62     1:24.54 (45.92)     2:11.37 (46.83)     2:50.20 (38.83)
 11 Sussman, Heather    12 TRS-MR               3:11.34    2:56.16          6  
                  37.78     1:23.98 (46.20)     2:17.14 (53.16)     2:56.16 (39.02)
 12 Stein, Kimmy A      11 SSL-MR               2:58.96    2:57.54          5  
                  42.21     1:24.89 (42.68)     2:19.77 (54.88)     2:57.54 (37.77)
 13 Gilhooly, Caroline  11 SSL-MR               3:11.52    3:03.03          4  
                  42.61     1:26.54 (43.93)     2:20.64 (54.10)     3:03.03 (42.39)
 14 Scanlon, Madison A  11 SSL-MR               3:05.65    3:03.07          3  
                  41.16     1:27.73 (46.57)     2:22.63 (54.90)     3:03.07 (40.44)
 15 Spor, Casey A       12 Wahoos-MR            2:55.10    3:03.75          2  
                  40.07     1:25.24 (45.17)   2:26.02 (1:00.78)     3:03.75 (37.73)
 16 Nunnally, Diana S   11 Mrst Barracudas-MR   2:52.66    3:04.78          1  
                  37.24     1:29.41 (52.17)     2:20.79 (51.38)     3:04.78 (43.99)
 17 Rojas, Emma         12 Wahoos-MR            1:55.19    3:04.99        
                  39.83     1:26.02 (46.19)     2:25.32 (59.30)     3:04.99 (39.67)
 18 Dubbs, Melanie A    11 SSL-MR               3:09.64    3:07.34        
                  44.54     1:31.50 (46.96)     2:23.31 (51.81)     3:07.34 (44.03)
 19 Pagano, Megan       11 Devil Fish-MR        2:58.72    3:10.22        
                  44.80     1:31.40 (46.60)     2:30.90 (59.50)     3:10.22 (39.32)
 20 Liddy, Nicole M     12 SSL-MR               3:10.65    3:11.62        
                  47.55     1:36.17 (48.62)     2:33.53 (57.36)     3:11.62 (38.09)
 21 Rogers, Kourtnie A  11 VAC-MR               3:22.72    3:14.91        
                  47.71     1:36.83 (49.12)     2:33.46 (56.63)     3:14.91 (41.45)
 22 Weaver, Kasey S     12 VAC-MR               3:40.00    3:31.14        
                  44.34   2:40.92 (1:56.58)     3:31.14 (50.22)                    
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.79  ZQ
          26.99  JO
          30.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Jenna       14 TRS-MR                 26.71      26.73 ZQ     
  2 Miller, Nikki F     14 Silver Streaks-MR      26.97      27.12 SILV   
  3 Indyk, Allison      14 Big Blue-MR            26.84      28.39 SILV   
  4 McMahon, Hayley     14 Devil Fish-MR          27.30      28.53 SILV   
  5 Wegescheide, Blair  13 Big Blue-MR            28.21      28.86 SILV   
  6 Chapman, Erica      14 TRS-MR                 28.68      29.18 SILV   
  7 Ferguson, Mara H    14 Silver Streaks-MR      28.69      29.65 SILV   
  8 Woodward, Katie M   14 Mrst Barracudas-MR     28.80      29.80 SILV   
  9 Ruf, Kelly          14 Devil Fish-MR          27.91      29.81 SILV   
 10 Wong, Kristi        13 Silver Streaks-MR      29.13      30.02 SILV   
 11 Mechalakos, Mary A  14 Big Blue-MR            28.96      30.19 SILV   
 12 Fried, Tori E       13 CFA-MR                 33.33      30.82        
 13 Stachurski, Justin  13 Mrst Barracudas-MR     29.95      31.16        
 14 Tashoff, Emma       14 Silver Streaks-MR      30.94      31.35        
 15 Pillsbury, Anne M   14 CFA-MR                 30.06      32.16        
 16 Tamburro, Taylor M  14 SSL-MR                 35.31      32.29        
 17 Chan, Jessica T     14 Silver Streaks-MR      31.81      32.76        
 18 Mance, Kara         14 Devil Fish-MR          31.86      33.00        
 19 Mullaney, Kathleen  13 Devil Fish-MR          32.73      33.63        
 20 Kelleher, Sarah R   14 Big Blue-MR            32.61      33.93        
 21 Humbert, Michele L  13 Big Blue-MR            34.25      35.24        
 22 Eckles, Frances M   13 HAWK-AD                32.92      35.47        
 23 Mathur, Natasha C   13 Silver Streaks-MR      47.29      46.29        
 24 Newby, Liv J        13 SSL-MR                 48.65      48.72        
 25 Soni, Priyal        13 SSL-MR                 49.68      51.64        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          58.19  ZQ
          58.49  JO
        1:06.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Larkin, Colleen P   14 VAC-MR                 55.79      57.05 ZQ     
                  27.74       57.05 (29.31)                                        
  2 Owens, Amy L        14 UN-MR                  57.64      58.44 JO     
                  28.35       58.44 (30.09)                                        
  3 Raccioppi, Paige    13 TRS-MR                 57.17    1:00.49 SILV   
                  29.08     1:00.49 (31.41)                                        
  4 Schmalz, Danielle   14 PBAC-MR                58.46    1:01.01 SILV   
                  28.90     1:01.01 (32.11)                                        
  5 Indyk, Allison      14 Big Blue-MR            59.36    1:02.17 SILV   
                  29.56     1:02.17 (32.61)                                        
  6 Krikorian, Lena     14 Rye y 2007-MR          59.44    1:02.76 SILV   
                  29.73     1:02.76 (33.03)                                        
  7 Wegescheide, Blair  13 Big Blue-MR          1:01.71    1:03.21 SILV   
                  30.59     1:03.21 (32.62)                                        
  8 Egan, Dana M        14 Rye y 2007-MR        1:01.63    1:04.06 SILV   
                  30.43     1:04.06 (33.63)                                        
  9 Dubbs, Alyssa M     14 SSL-MR               1:05.93    1:04.41 SILV   
                  30.45     1:04.41 (33.96)                                        
 10 Chapman, Erica      14 TRS-MR               1:03.65    1:04.47 SILV   
                  31.02     1:04.47 (33.45)                                        
 11 Wong, Kristi        13 Silver Streaks-MR    1:04.70    1:05.16 SILV   
                  31.06     1:05.16 (34.10)                                        
 12 Ferguson, Mara H    14 Silver Streaks-MR    1:04.39    1:05.34 SILV   
                  30.59     1:05.34 (34.75)                                        
 13 Krause, Samantha    14 VAC-MR               1:03.40    1:05.54 SILV   
                  31.11     1:05.54 (34.43)                                        
 14 Mechalakos, Mary A  14 Big Blue-MR          1:03.89    1:05.89 SILV   
                  31.45     1:05.89 (34.44)                                        
 15 Rainy, Elizabeth L  13 PBAC-MR              1:01.95    1:06.06 SILV   
                  31.17     1:06.06 (34.89)                                        
 16 Ryan, Allison L     14 VAC-MR               1:07.38    1:07.02        
                  32.39     1:07.02 (34.63)                                        
 17 Liebergall, Julia   14 SSL-MR               1:05.21    1:07.72        
                  32.01     1:07.72 (35.71)                                        
 18 Stachurski, Justin  13 Mrst Barracudas-MR   1:08.75    1:07.84        
                  31.63     1:07.84 (36.21)                                        
 19 Foster, Meaghan     13 VAC-MR               1:01.57    1:07.87        
                  31.31     1:07.87 (36.56)                                        
 20 Fried, Tori E       13 CFA-MR               1:19.72    1:09.40        
                  32.65     1:09.40 (36.75)                                        
 21 Pagano, Christine   14 Devil Fish-MR        1:09.84    1:10.26        
                  33.03     1:10.26 (37.23)                                        
 22 Tashoff, Emma       14 Silver Streaks-MR    1:08.12    1:10.34        
                  33.20     1:10.34 (37.14)                                        
 23 Pillsbury, Anne M   14 CFA-MR               1:08.11    1:13.25        
                  34.28     1:13.25 (38.97)                                        
 24 Chan, Jessica T     14 Silver Streaks-MR    1:10.44    1:14.11        
                  34.64     1:14.11 (39.47)                                        
 25 Dion, Meghann R     13 PBAC-MR              1:14.01    1:14.50        
                  35.68     1:14.50 (38.82)                                        
 26 Tamburro, Taylor M  14 SSL-MR               1:15.29    1:15.20        
                  35.97     1:15.20 (39.23)                                        
 27 Kelleher, Sarah R   14 Big Blue-MR          1:14.23    1:16.26        
                  35.70     1:16.26 (40.56)                                        
 28 Mullaney, Kathleen  13 Devil Fish-MR        1:15.57    1:17.41        
                1:17.49         1:17.41 ( )                                        
 29 Newby, Liv J        13 SSL-MR               1:52.57    1:52.53        
                  51.24   1:52.53 (1:01.29)                                        
 -- Hirsch, Jenna       14 TRS-MR                 57.85         DQ        
                  28.67          DQ (31.09)                                        
 -- Ruf, Kelly          14 Devil Fish-MR        1:02.88         DQ        
                1:02.03                                                            
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:06.49  ZQ
        2:07.99  JO
        2:22.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Raccioppi, Paige    13 TRS-MR               2:00.65    2:06.34 ZQ     
                  29.35     1:01.35 (32.00)     1:34.53 (33.18)     2:06.34 (31.81)
  2 Ruf, Kelly          14 Devil Fish-MR        2:12.28    2:13.75 SILV   
                  30.90     1:04.94 (34.04)     1:39.74 (34.80)     2:13.75 (34.01)
  3 Wegescheide, Blair  13 Big Blue-MR          2:18.26    2:17.08 SILV   
                  31.14     1:05.78 (34.64)   2:17.08 (1:11.30)                    
  4 McMahon, Hayley     14 Devil Fish-MR        2:19.23    2:21.61 SILV   
                  32.23     1:07.96 (35.73)     1:45.19 (37.23)     2:21.61 (36.42)
  5 Dubbs, Alyssa M     14 SSL-MR               2:23.89    2:22.81 SILV   
                  33.06     1:09.19 (36.13)     1:46.65 (37.46)     2:22.81 (36.16)
  6 Mechalakos, Mary A  14 Big Blue-MR          2:23.99    2:23.68        
                  32.49     1:08.24 (35.75)     1:45.16 (36.92)     2:23.68 (38.52)
  7 Burke, Katja        13 SSL-MR               2:20.34    2:25.13        
                  33.75     1:11.04 (37.29)     1:49.25 (38.21)     2:25.13 (35.88)
  8 Liebergall, Julia   14 SSL-MR               2:34.99    2:25.21        
                  33.44     1:10.47 (37.03)     1:48.33 (37.86)     2:25.21 (36.88)
  9 Ferguson, Mara H    14 Silver Streaks-MR    2:25.06    2:26.70        
                  32.28     1:10.07 (37.79)     1:49.27 (39.20)     2:26.70 (37.43)
 10 Fried, Tori E       13 CFA-MR                    NT    2:35.65        
                  33.49     1:12.50 (39.01)     1:54.35 (41.85)     2:35.65 (41.30)
 11 Chan, Jessica T     14 Silver Streaks-MR    2:38.49    2:38.97        
                  34.96     1:15.33 (40.37)     1:57.37 (42.04)     2:38.97 (41.60)
 12 Newby, Liv J        13 SSL-MR               4:15.03    4:20.26        
                  52.77   1:58.92 (1:06.15)   3:10.72 (1:11.80)   4:20.26 (1:09.54)
 13 Soni, Priyal        13 SSL-MR               4:16.19    4:24.63        
                  53.35   2:00.18 (1:06.83)   3:14.42 (1:14.24)   4:24.63 (1:10.21)
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:05.99  ZQ
        1:07.89  JO
        1:18.29  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wong, Kristi        13 Silver Streaks-MR    1:09.51    1:08.01 SILV   
  2 Hirsch, Jenna       14 TRS-MR               1:05.13    1:08.36 SILV   
                  33.03     1:08.36 (35.33)                                        
  3 Wegescheide, Blair  13 Big Blue-MR          1:09.28    1:09.22 SILV   
  4 Woodward, Katie M   14 Mrst Barracudas-MR   1:09.38    1:10.48 SILV   
                  33.63     1:10.48 (36.85)                                        
  5 Holmes, Lindsie     14 TRS-MR               1:09.50    1:11.64 SILV   
                  34.58     1:11.64 (37.06)                                        
  5 Raccioppi, Paige    13 TRS-MR               1:06.35    1:11.64 SILV   
                  34.90     1:11.64 (36.74)                                        
  7 Indyk, Allison      14 Big Blue-MR          1:09.78    1:11.90 SILV   
                  35.23     1:11.90 (36.67)                                        
  8 McMahon, Hayley     14 Devil Fish-MR        1:08.29    1:13.12 SILV   
                  35.57     1:13.12 (37.55)                                        
  9 Burke, Katja        13 SSL-MR               1:14.16    1:14.38 SILV   
                  37.01     1:14.38 (37.37)                                        
 10 Mechalakos, Mary A  14 Big Blue-MR          1:14.59    1:14.72 SILV   
                  36.41     1:14.72 (38.31)                                        
 11 Dubbs, Alyssa M     14 SSL-MR               1:10.81    1:15.27 SILV   
                  36.95     1:15.27 (38.32)                                        
 12 Liebergall, Julia   14 SSL-MR               1:16.88    1:17.68 SILV   
                  38.66     1:17.68 (39.02)                                        
 13 Chapman, Erica      14 TRS-MR               1:13.29    1:17.88 SILV   
                  37.73     1:17.88 (40.15)                                        
 14 Stachurski, Justin  13 Mrst Barracudas-MR   1:14.64    1:18.89        
                  37.77     1:18.89 (41.12)                                        
 15 Mance, Kara         14 Devil Fish-MR        1:19.93    1:20.50        
                1:20.44      1:20.50 (0.06)                                        
 16 Eckles, Frances M   13 HAWK-AD              1:18.17    1:20.59        
                  38.92     1:20.59 (41.67)                                        
 17 Tamburro, Taylor M  14 SSL-MR               1:22.09    1:21.35        
                  39.25     1:21.35 (42.10)                                        
 18 Tashoff, Emma       14 Silver Streaks-MR    1:20.35    1:21.41        
                  39.39     1:21.41 (42.02)                                        
 19 Chan, Jessica T     14 Silver Streaks-MR    1:20.38    1:21.99        
                  39.20     1:21.99 (42.79)                                        
 20 Humbert, Michele L  13 Big Blue-MR          1:27.72    1:27.41        
                1:27.39      1:27.41 (0.02)                                        
 21 Kelleher, Sarah R   14 Big Blue-MR          1:28.91    1:27.97        
                  41.87     1:27.97 (46.10)                                        
 22 Pillsbury, Anne M   14 CFA-MR               1:25.53    1:29.53        
                  43.33     1:29.53 (46.20)                                        
 23 Mullaney, Kathleen  13 Devil Fish-MR        1:27.96    1:30.01        
                1:29.87      1:30.01 (0.14)                                        
 24 Fried, Tori E       13 CFA-MR               1:34.07    1:32.37        
                  44.96     1:32.37 (47.41)                                        
 25 Mathur, Natasha C   13 Silver Streaks-MR    2:20.95    2:19.58        
                1:03.45   2:19.58 (1:16.13)                                        
 -- Soni, Priyal        13 SSL-MR               2:20.18         DQ        
                2:19.56              DQ ( )                                        
 -- Newby, Liv J        13 SSL-MR               2:19.61         DQ        
                1:12.26        DQ (1:19.80)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:21.49  ZQ
        2:24.99  JO
        2:48.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Larkin, Colleen P   14 VAC-MR               2:18.84    2:22.63 JO     
                  33.57     1:09.15 (35.58)     1:45.86 (36.71)     2:22.63 (36.77)
  2 Henry, Emily T      14 VAC-MR               2:19.71    2:26.27 SILV   
                  33.91     1:10.66 (36.75)     1:48.48 (37.82)     2:26.27 (37.79)
  3 Miller, Nikki F     14 Silver Streaks-MR    2:26.61    2:27.54 SILV   
                  33.70     1:10.92 (37.22)     1:49.36 (38.44)     2:27.54 (38.18)
  4 Chan, Jessica T     14 Silver Streaks-MR    2:52.58    2:30.22 SILV   
                  40.20     1:25.19 (44.99)     2:12.11 (46.92)     2:30.22 (18.11)
  5 Wong, Kristi        13 Silver Streaks-MR    2:29.22    2:30.23 SILV   
  6 Bacigal, Corrine    13 VAC-MR               2:20.76    2:31.53 SILV   
                  35.25     1:13.48 (38.23)     1:53.29 (39.81)     2:31.53 (38.24)
  7 Woodward, Katie M   14 Mrst Barracudas-MR   2:28.25    2:37.92 SILV   
                  36.06     1:16.20 (40.14)     1:57.45 (41.25)     2:37.92 (40.47)
  8 Dubbs, Alyssa M     14 SSL-MR               2:33.35    2:40.50 SILV   
                  38.65     1:20.27 (41.62)     2:01.44 (41.17)     2:40.50 (39.06)
  9 Ferguson, Mara H    14 Silver Streaks-MR    2:41.37    2:41.21 SILV   
                  37.80     1:18.20 (40.40)     2:00.36 (42.16)     2:41.21 (40.85)
 10 Chapman, Erica      14 TRS-MR               2:35.00    2:46.78 SILV   
                  40.30     1:23.25 (42.95)     2:05.41 (42.16)     2:46.78 (41.37)
 11 Stachurski, Justin  13 Mrst Barracudas-MR   2:52.95    2:49.63        
                  38.65     1:22.11 (43.46)     2:06.14 (44.03)     2:49.63 (43.49)
 12 Tamburro, Taylor M  14 SSL-MR               3:17.88    2:57.50        
                  41.85     1:26.07 (44.22)     2:12.25 (46.18)     2:57.50 (45.25)
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:15.49  ZQ
        1:16.49  JO
        1:26.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miller, Nikki F     14 Silver Streaks-MR    1:11.29    1:13.82 ZQ     
                  34.93     1:13.82 (38.89)                                        
  2 Indyk, Allison      14 Big Blue-MR          1:11.55    1:13.86 ZQ     
                  35.05     1:13.86 (38.81)                                        
  3 Owens, Amy L        14 UN-MR                1:11.82    1:14.05 ZQ     
                  34.90     1:14.05 (39.15)                                        
  4 Henry, Emily T      14 VAC-MR               1:11.07    1:15.37 ZQ     
                  35.22     1:15.37 (40.15)                                        
  5 Egan, Dana M        14 Rye y 2007-MR        1:17.09    1:19.06 SILV   
                  37.25     1:19.06 (41.81)                                        
  6 Ferguson, Mara H    14 Silver Streaks-MR    1:17.33    1:20.34 SILV   
                  37.92     1:20.34 (42.42)                                        
  7 Woodward, Katie M   14 Mrst Barracudas-MR   1:19.81    1:22.55 SILV   
                  38.86     1:22.55 (43.69)                                        
  8 Raccioppi, Paige    13 TRS-MR               1:16.18    1:22.91 SILV   
                  38.73     1:22.91 (44.18)                                        
  9 Daly, Lauren B      13 PBAC-MR              1:19.85    1:25.37 SILV   
                  40.17     1:25.37 (45.20)                                        
 10 Krikorian, Lena     14 Rye y 2007-MR        1:18.02    1:25.45 SILV   
                  40.14     1:25.45 (45.31)                                        
 11 Holmes, Lindsie     14 TRS-MR               1:22.17    1:25.87 SILV   
                  40.69     1:25.87 (45.18)                                        
 12 Dubbs, Alyssa M     14 SSL-MR               1:23.56    1:25.91 SILV   
                  40.97     1:25.91 (44.94)                                        
 13 Foster, Meaghan     13 VAC-MR               1:23.81    1:26.28 SILV   
                  39.82     1:26.28 (46.46)                                        
 14 Ryan, Allison L     14 VAC-MR               1:25.63    1:27.14        
                  41.74     1:27.14 (45.40)                                        
 15 Huerta, Imani       14 VAC-MR               1:25.48    1:29.00        
                  41.55     1:29.00 (47.45)                                        
 16 Pagano, Christine   14 Devil Fish-MR        1:29.51    1:30.74        
                  42.59     1:30.74 (48.15)                                        
 17 Stachurski, Justin  13 Mrst Barracudas-MR   1:33.57    1:33.39        
                  43.30     1:33.39 (50.09)                                        
 18 Kelleher, Sarah R   14 Big Blue-MR          1:35.40    1:33.73        
                  44.57     1:33.73 (49.16)                                        
 19 Krause, Samantha    14 VAC-MR               1:44.03    1:33.83        
                  43.91     1:33.83 (49.92)                                        
 20 Dion, Meghann R     13 PBAC-MR              1:32.01    1:33.97        
                  44.14     1:33.97 (49.83)                                        
 21 Chan, Jessica T     14 Silver Streaks-MR    1:31.92    1:34.40        
                  45.57     1:34.40 (48.83)                                        
 22 Liebergall, Julia   14 SSL-MR               1:28.90    1:34.42        
                  45.01     1:34.42 (49.41)                                        
 23 Tashoff, Emma       14 Silver Streaks-MR    1:30.48    1:35.12        
                  43.72     1:35.12 (51.40)                                        
 24 Pillsbury, Anne M   14 CFA-MR               1:38.01    1:39.06        
                  45.97     1:39.06 (53.09)                                        
 25 Fried, Tori E       13 CFA-MR               2:00.40    1:42.65        
                  48.66     1:42.65 (53.99)                                        
 26 Newby, Liv J        13 SSL-MR               2:17.81    2:07.61        
                  58.16   2:07.61 (1:09.45)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:40.59  ZQ
        2:42.99  JO
        3:02.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Indyk, Allison      14 Big Blue-MR          2:34.65    2:39.04 ZQ     
                  35.51     1:14.80 (39.29)     1:55.96 (41.16)     2:39.04 (43.08)
  2 Miller, Nikki F     14 Silver Streaks-MR    2:41.03    2:40.15 ZQ     
                  34.52     1:14.06 (39.54)     1:56.97 (42.91)     2:40.15 (43.18)
  3 Woodward, Katie M   14 Mrst Barracudas-MR   2:54.62    2:59.99 SILV   
                  40.73     1:26.52 (45.79)     2:13.59 (47.07)     2:59.99 (46.40)
  4 Burke, Katja        13 SSL-MR               3:00.22    3:00.60 SILV   
                  41.53     1:28.84 (47.31)     2:15.44 (46.60)     3:00.60 (45.16)
  5 Tashoff, Emma       14 Silver Streaks-MR    3:10.91    3:16.65        
                  43.63     1:34.05 (50.42)     2:25.57 (51.52)     3:16.65 (51.08)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:05.69  ZQ
        1:06.69  JO
        1:14.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ruf, Kelly          14 Devil Fish-MR        1:05.47    1:06.53 JO     
                  31.34     1:06.53 (35.19)                                        
  2 Holmes, Lindsie     14 TRS-MR               1:10.32    1:10.19 SILV   
                  32.77     1:10.19 (37.42)                                        
  3 Chapman, Erica      14 TRS-MR               1:12.78    1:11.70 SILV   
                  33.29     1:11.70 (38.41)                                        
  4 Wegescheide, Blair  13 Big Blue-MR          1:13.74    1:15.14        
                  34.35     1:15.14 (40.79)                                        
  5 Wong, Kristi        13 Silver Streaks-MR    1:23.95    1:16.49        
                  34.53     1:16.49 (41.96)                                        
  6 Mechalakos, Mary A  14 Big Blue-MR          1:12.24    1:16.52        
                  34.20     1:16.52 (42.32)                                        
  7 Ferguson, Mara H    14 Silver Streaks-MR    1:22.79    1:19.11        
                  36.08     1:19.11 (43.03)                                        
  8 Dubbs, Alyssa M     14 SSL-MR               1:20.24    1:19.16        
                  36.22     1:19.16 (42.94)                                        
  9 Mance, Kara         14 Devil Fish-MR        1:18.94    1:20.21        
                  36.38     1:20.21 (43.83)                                        
 10 Eckles, Frances M   13 HAWK-AD              1:33.69    1:22.54        
                  38.05     1:22.54 (44.49)                                        
 11 Liebergall, Julia   14 SSL-MR               1:22.48    1:24.66        
                  38.57     1:24.66 (46.09)                                        
 12 Stachurski, Justin  13 Mrst Barracudas-MR        NT    1:30.47        
                  40.32     1:30.47 (50.15)                                        
 13 Kelleher, Sarah R   14 Big Blue-MR          1:32.71    1:31.13        
                  43.05     1:31.13 (48.08)                                        
 14 Tamburro, Taylor M  14 SSL-MR               1:39.84    1:34.14        
                  43.57     1:34.14 (50.57)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:25.79  ZQ
        2:30.99  JO
        2:42.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Jenna       14 TRS-MR               2:23.36    2:26.79 JO     
                  31.64     1:08.12 (36.48)     1:47.27 (39.15)     2:26.79 (39.52)
  2 Ruf, Kelly          14 Devil Fish-MR        3:06.44    2:35.25 SILV   
                  33.58     1:12.81 (39.23)     1:54.01 (41.20)     2:35.25 (41.24)
  3 Holmes, Lindsie     14 TRS-MR               2:38.61    2:37.86 SILV   
                  34.15     1:14.37 (40.22)     1:55.90 (41.53)     2:37.86 (41.96)
  4 Huerta, Imani       14 VAC-MR               2:47.56    2:58.12        
                  37.57     1:21.94 (44.37)     2:10.12 (48.18)     2:58.12 (48.00)
  5 Mechalakos, Mary A  14 Big Blue-MR               NT    3:11.01        
                  36.82     1:25.61 (48.79)     2:18.68 (53.07)     3:11.01 (52.33)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:21.99  ZQ
        2:24.99  JO
        2:47.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Owens, Amy L        14 UN-MR                2:18.33    2:22.58 JO     
                   5.46       31.43 (25.97)     1:07.90 (36.47)   2:22.58 (1:14.68)
  2 Hirsch, Jenna       14 TRS-MR               2:20.44    2:24.73 JO     
                  31.02     1:07.69 (36.67)   2:24.73 (1:17.04)                    
  3 Indyk, Allison      14 Big Blue-MR          2:22.25    2:26.84 SILV   
                   7.77       32.76 (24.99)     1:10.72 (37.96)   2:26.84 (1:16.12)
  4 Henry, Emily T      14 VAC-MR               2:20.71    2:28.88 SILV   
                   3.57       31.77 (28.20)     1:09.10 (37.33)   2:28.88 (1:19.78)
  5 Miller, Nikki F     14 Silver Streaks-MR    2:28.49    2:28.90 SILV   
                   4.82       31.70 (26.88)     1:09.41 (37.71)   2:28.90 (1:19.49)
  6 Holmes, Lindsie     14 TRS-MR               2:25.27    2:32.50 SILV   
                  33.36     1:11.46 (38.10)     1:57.47 (46.01)     2:32.50 (35.03)
  7 Schmalz, Danielle   14 PBAC-MR              2:28.33    2:35.62 SILV   
                  31.47     1:11.55 (40.08)     1:58.76 (47.21)     2:35.62 (36.86)
  8 Bacigal, Corrine    13 VAC-MR               2:23.90    2:36.15 SILV   
                   6.34       33.57 (27.23)     1:13.06 (39.49)   2:36.15 (1:23.09)
  9 Wong, Kristi        13 Silver Streaks-MR    2:34.71    2:36.38 SILV   
                   4.14       34.99 (30.85)     1:13.14 (38.15)   2:36.38 (1:23.24)
 10 Egan, Dana M        14 Rye y 2007-MR        2:38.19    2:37.42 SILV   
                   6.49       33.45 (26.96)     1:15.15 (41.70)   2:37.42 (1:22.27)
 11 Woodward, Katie M   14 Mrst Barracudas-MR   2:36.95    2:41.50 SILV   
                  36.82     1:18.09 (41.27)     2:03.33 (45.24)     2:41.50 (38.17)
 12 Chapman, Erica      14 TRS-MR               2:37.08    2:41.77 SILV   
                   5.19       33.20 (28.01)     1:16.25 (43.05)   2:41.77 (1:25.52)
 13 Rainy, Elizabeth L  13 PBAC-MR              2:40.26    2:41.97 SILV   
                  37.24     1:26.87 (49.63)     2:21.91 (55.04)     2:41.97 (20.06)
 14 Mechalakos, Mary A  14 Big Blue-MR          2:39.66    2:43.70 SILV   
                  37.26     1:21.46 (44.20)     2:14.91 (53.45)     2:43.70 (28.79)
 15 Liebergall, Julia   14 SSL-MR               2:45.59    2:47.08 SILV   
                  43.88     1:27.21 (43.33)     2:23.62 (56.41)     2:47.08 (23.46)
 16 Foster, Meaghan     13 VAC-MR               2:49.77    2:47.54 SILV   
                  36.21     1:21.97 (45.76)     2:19.89 (57.92)     2:47.54 (27.65)
 17 Tashoff, Emma       14 Silver Streaks-MR    2:51.87    2:52.67        
                  37.26     1:21.46 (44.20)     2:14.91 (53.45)     2:52.67 (37.76)
 18 Dion, Meghann R     13 PBAC-MR              2:58.02    2:55.79        
                  39.83     1:24.77 (44.94)     2:15.34 (50.57)     2:55.79 (40.45)
 18 Huerta, Imani       14 VAC-MR               2:44.12    2:55.79        
                  39.83     1:24.77 (44.94)     2:15.34 (50.57)     2:55.79 (40.45)
 20 Fried, Tori E       13 CFA-MR                    NT    2:58.82        
                  36.21     1:21.97 (45.76)     2:19.89 (57.92)     2:58.82 (38.93)
 21 Pillsbury, Anne M   14 CFA-MR               2:53.24    3:04.04        
                  37.24     1:26.87 (49.63)     2:21.91 (55.04)     3:04.04 (42.13)
 22 Daly, Lauren B      13 PBAC-MR              2:44.67    3:05.90        
                  39.80     1:28.23 (48.43)     2:22.41 (54.18)     3:05.90 (43.49)
 23 Tamburro, Taylor M  14 SSL-MR               3:07.97    3:05.99        
                  43.88     1:27.21 (43.33)     2:23.62 (56.41)     3:05.99 (42.37)
 24 Kelleher, Sarah R   14 Big Blue-MR          3:04.44    3:06.09        
                  39.80     1:28.23 (48.43)     2:22.41 (54.18)     3:06.09 (43.68)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.09  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rosenkranz, Renee   17 Devil Fish-MR          25.99      26.49        
  2 Miller, Laura C     24 NYAC-MR                26.00      26.63        
  3 Turner, Jennifer J  16 Silver Streaks-MR      26.61      26.91        
  4 Indyk, Jessica      16 Big Blue-MR            25.75      27.10        
  5 Madden, Kasie E     16 Mrst Barracudas-MR     27.89      27.33        
  6 Wyatt, Allison B    15 Big Blue-MR            27.11      27.44        
  7 Kyff, Jennifer J    34 Silver Streaks-MR      27.92      28.07        
  8 King, Colleen C     16 SSL-MR                 27.18      28.11        
  9 Omelanczuk, Claudi  15 TRS-MR                 28.05      28.48        
 10 Spacone, Samantha   16 Devil Fish-MR          28.14      28.62        
 11 Woodward, Samantha  12 Mrst Barracudas-MR     28.48      28.89        
 12 Joyce, Caitlin A    17 HAWK-AD                28.74      29.15        
 13 Neumann, Ashley R   17 Mrst Barracudas-MR     28.94      29.41        
 13 Eybers, Alexis A    15 Mrst Barracudas-MR     28.82      29.41        
 15 Stein, Jamie Ann    15 SSL-MR                 29.18      29.51        
 16 Young, Kaitlyn      16 TRS-MR                 28.42      29.60        
 17 McCartney, Theresa  15 Big Blue-MR            28.03      29.71        
 17 Araujo, Sara A      15 SSL-MR                 27.98      29.71        
 19 Dunne, Samantha M   15 SSL-MR                 29.42      29.78        
 20 O'Connor, Megan C   17 Big Blue-MR            29.29      29.90        
 21 Proietti-Fox, Jen   17 SSL-MR                 28.16      30.04        
 22 Jackson, Adrianna   15 TRS-MR                 29.71      30.09        
 23 Kauders, Molly P    16 SSL-MR                 29.52      30.31        
 24 Lynch, Amanda B     15 SSL-MR                 30.05      31.03        
 25 Sottile, Kristen    17 Wahoos-MR              31.72      31.16        
 26 Seckler, Kimberly   16 Big Blue-MR               NT      33.94        
 27 Davis, Laura A      17 Big Blue-MR            30.81      34.01        
 28 Bang, Crissy A      15 HAWK-AD                33.39      34.23        
 29 Seckler, Jessica A  15 Big Blue-MR               NT      34.69        
 -- Turner, Ashley E    17 Silver Streaks-MR      26.32         DQ        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          56.69  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Brienne M     16 VAC-MR                 51.63      54.88 METS   
                  25.85       54.88 (29.03)                                        
  2 Petty, Lanae        17 VAC-MR                 53.58      56.30 METS   
                  26.70       56.30 (29.60)                                        
  3 Grunewald, Cailin   17 VAC-MR                 56.52      57.28        
                  26.98       57.28 (30.30)                                        
  4 Turner, Ashley E    17 Silver Streaks-MR      56.97      57.78        
                  27.36       57.78 (30.42)                                        
  5 Turner, Jennifer J  16 Silver Streaks-MR      57.26      57.91        
                  27.57       57.91 (30.34)                                        
  6 Madden, Kasie E     16 Mrst Barracudas-MR   1:00.62      58.31        
                  27.75       58.31 (30.56)                                        
  7 Indyk, Jessica      16 Big Blue-MR            58.04      59.16        
                  27.98       59.16 (31.18)                                        
  8 Klein, Morganne C   15 VAC-MR                 57.03      59.34        
                  28.24       59.34 (31.10)                                        
  9 Wyatt, Allison B    15 Big Blue-MR            59.88    1:00.28        
                  28.37     1:00.28 (31.91)                                        
 10 King, Colleen C     16 SSL-MR                 59.69    1:00.60        
                  29.29     1:00.60 (31.31)                                        
 11 Rosenkranz, Renee   17 Devil Fish-MR          57.57    1:01.01        
                  28.94     1:01.01 (32.07)                                        
 12 Thorp, Kaitlin      16 VAC-MR                 58.31    1:01.04        
                  28.64     1:01.04 (32.40)                                        
 13 Krestyaninova, Olg  15 TRS-MR                 59.71    1:01.51        
                  28.97     1:01.51 (32.54)                                        
 14 Omelanczuk, Claudi  15 TRS-MR                 59.58    1:01.96        
                  30.18     1:01.96 (31.78)                                        
 15 McCartney, Theresa  15 Big Blue-MR          1:01.09    1:02.23        
                  29.98     1:02.23 (32.25)                                        
 16 Daly, Jackie E      17 PBAC-MR                58.98    1:02.27        
                  29.41     1:02.27 (32.86)                                        
 17 Eybers, Alexis A    15 Mrst Barracudas-MR   1:02.31    1:02.50        
                  30.00     1:02.50 (32.50)                                        
 18 Araujo, Sara A      15 SSL-MR                    NT    1:03.15        
                  29.48     1:03.15 (33.67)                                        
 19 Sternberg, Corrin   17 Devil Fish-MR             NT    1:03.34        
                  29.42     1:03.34 (33.92)                                        
 20 Torpey, Kellyann    16 VAC-MR                 58.36    1:03.69        
                  30.45     1:03.69 (33.24)                                        
 21 Poulin, Mary        17 TRS-MR               1:01.18    1:03.75        
                  30.36     1:03.75 (33.39)                                        
 22 Neumann, Ashley R   17 Mrst Barracudas-MR   1:01.01    1:03.84        
                  31.19     1:03.84 (32.65)                                        
 23 Stanmyer, Hilary P  17 VAC-MR               1:01.31    1:04.36        
                  30.97     1:04.36 (33.39)                                        
 24 O'Connor, Megan C   17 Big Blue-MR               NT    1:04.61        
                  31.21     1:04.61 (33.40)                                        
 25 Foster, Amanda      15 VAC-MR               1:05.12    1:04.73        
                  30.89     1:04.73 (33.84)                                        
 26 Rockwell, Alexis M  15 PBAC-MR              1:04.21    1:05.09        
                  31.28     1:05.09 (33.81)                                        
 27 Young, Kaitlyn      16 TRS-MR               1:02.94    1:05.17        
                  31.16     1:05.17 (34.01)                                        
 28 Russell, Colleen    15 VAC-MR               1:03.95    1:05.69        
                  31.86     1:05.69 (33.83)                                        
 29 Demberg, Ericka S   15 Mrst Barracudas-MR   1:07.67    1:06.17        
                  31.86     1:06.17 (34.31)                                        
 30 Spacone, Samantha   16 Devil Fish-MR        1:07.85    1:06.56        
                  30.83     1:06.56 (35.73)                                        
 31 Thomas, Rachel C    17 Big Blue-MR               NT    1:06.79        
                  30.97     1:06.79 (35.82)                                        
 32 Dunne, Samantha M   15 SSL-MR               1:05.68    1:07.02        
                  31.42     1:07.02 (35.60)                                        
 33 Bassmann, Amanda C  17 Silver Streaks-MR      59.94    1:07.89        
                  31.33     1:07.89 (36.56)                                        
 34 Jackson, Adrianna   15 TRS-MR               1:04.93    1:08.50        
                  32.19     1:08.50 (36.31)                                        
 35 Triana, Natalie     16 TRS-MR               1:06.06    1:08.87        
                  32.27     1:08.87 (36.60)                                        
 36 Macchia, Kelly A    15 SSL-MR               1:09.51    1:10.45        
                  33.42     1:10.45 (37.03)                                        
 37 Kunow, Brittany     16 SSL-MR               1:11.02    1:12.26        
                  34.73     1:12.26 (37.53)                                        
 38 Davis, Laura A      17 Big Blue-MR               NT    1:12.54        
                  33.68     1:12.54 (38.86)                                        
 -- Garry, Rachel F     15 VAC-MR               1:04.11         DQ        
                  31.17          DQ (32.58)                                        
 -- Flood, Katie M      15 Silver Streaks-MR    1:01.25         DQ        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:01.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miller, Laura C     24 NYAC-MR              2:02.00    2:05.06        
                  28.67       59.99 (31.32)     1:32.78 (32.79)     2:05.06 (32.28)
  2 Griffis Kelly, Meg  28 NYAC-MR              2:04.00    2:05.42        
                  29.13     1:00.54 (31.41)     1:32.77 (32.23)     2:05.42 (32.65)
  3 Madden, Kasie E     16 Mrst Barracudas-MR   2:14.74    2:11.48        
                  29.96     1:03.28 (33.32)     1:37.72 (34.44)     2:11.48 (33.76)
  4 Rosenkranz, Renee   17 Devil Fish-MR        2:08.61    2:13.89        
                  28.93     1:02.18 (33.25)     1:37.98 (35.80)     2:13.89 (35.91)
  5 Indyk, Jessica      16 Big Blue-MR          2:11.25    2:15.08        
                  30.12     1:03.74 (33.62)     1:39.02 (35.28)     2:15.08 (36.06)
  6 Eybers, Alexis A    15 Mrst Barracudas-MR   2:14.90    2:15.67        
                  31.17     1:06.05 (34.88)     1:42.92 (36.87)     2:15.67 (32.75)
  7 Kauders, Molly P    16 SSL-MR               2:22.84    2:19.77        
                  32.68     1:07.75 (35.07)     1:43.67 (35.92)     2:19.77 (36.10)
  8 Joyce, Caitlin A    17 HAWK-AD              2:12.54    2:19.91        
                  31.02     1:06.68 (35.66)     1:43.57 (36.89)     2:19.91 (36.34)
  9 Neumann, Ashley R   17 Mrst Barracudas-MR   2:20.38    2:21.63        
                  32.37     1:08.29 (35.92)     1:45.75 (37.46)     2:21.63 (35.88)
 10 Stein, Jamie Ann    15 SSL-MR               2:16.95    2:22.99        
                  32.23     1:08.23 (36.00)     1:46.05 (37.82)     2:22.99 (36.94)
 11 Demberg, Ericka S   15 Mrst Barracudas-MR   2:20.59    2:26.31        
                  33.01     1:09.70 (36.69)     1:48.65 (38.95)     2:26.31 (37.66)
 12 Spacone, Samantha   16 Devil Fish-MR        2:20.35    2:26.48        
                  31.28     1:07.01 (35.73)     1:45.55 (38.54)     2:26.48 (40.93)
 13 Dunne, Samantha M   15 SSL-MR               2:30.87    2:29.60        
                  33.86     1:12.46 (38.60)     1:52.65 (40.19)     2:29.60 (36.95)
 14 Macchia, Kelly A    15 SSL-MR               2:27.54    2:32.23        
                  34.12     1:13.60 (39.48)     1:53.98 (40.38)     2:32.23 (38.25)
 15 Seckler, Jessica A  15 Big Blue-MR               NT    2:48.74        
                  38.83     1:21.90 (43.07)     2:06.80 (44.90)     2:48.74 (41.94)
 16 Bang, Crissy A      15 HAWK-AD              3:08.37    3:09.25        
                  39.16     1:26.94 (47.78)     2:18.34 (51.40)     3:09.25 (50.91)
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:19.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Brienne M     16 VAC-MR               5:19.39    5:24.93        
                  28.65     1:00.87 (32.22)     1:33.97 (33.10)     2:07.10 (33.13)
        2:40.09 (32.99)     3:13.40 (33.31)     3:46.73 (33.33)     4:19.97 (33.24)
        4:53.38 (33.41)     5:24.93 (31.55)                                        
  2 Raccioppi, Paige    13 TRS-MR               5:20.56    5:40.43        
                  30.63     1:05.15 (34.52)     1:40.50 (35.35)     2:14.82 (34.32)
        2:49.77 (34.95)     3:24.75 (34.98)     3:59.70 (34.95)     4:34.17 (34.47)
        5:07.41 (33.24)     5:40.43 (33.02)                                        
  3 Wyatt, Allison B    15 Big Blue-MR          5:45.55    5:52.40        
                  30.65     1:04.73 (34.08)     1:40.42 (35.69)     2:15.94 (35.52)
        2:51.85 (35.91)     3:28.33 (36.48)     4:05.54 (37.21)     4:42.23 (36.69)
        5:18.07 (35.84)     5:52.40 (34.33)                                        
  4 Bacigal, Corrine    13 VAC-MR               5:34.85    5:59.94        
                  32.98     1:09.23 (36.25)     1:45.65 (36.42)     2:22.16 (36.51)
        2:59.15 (36.99)     3:35.15 (36.00)     4:11.93 (36.78)     4:48.50 (36.57)
        5:25.37 (36.87)     5:59.94 (34.57)                                        
  5 Kauders, Molly P    16 SSL-MR               5:56.90    6:00.47        
                  32.29     1:07.62 (35.33)     1:43.85 (36.23)     2:20.09 (36.24)
        2:56.20 (36.11)     3:31.99 (35.79)     4:09.24 (37.25)     4:46.56 (37.32)
        5:24.17 (37.61)     6:00.47 (36.30)                                        
  6 Russell, Colleen    15 VAC-MR               5:56.74    6:02.03        
                  32.78     1:08.96 (36.18)     1:45.80 (36.84)     2:21.99 (36.19)
        2:58.59 (36.60)     3:35.66 (37.07)     4:13.14 (37.48)     4:50.42 (37.28)
        5:26.88 (36.46)     6:02.03 (35.15)                                        
  7 Ruf, Kelly          14 Devil Fish-MR        5:58.22    6:09.94        
                  31.68     1:07.40 (35.72)     1:44.43 (37.03)     2:21.45 (37.02)
        2:59.23 (37.78)     3:37.94 (38.71)     4:16.05 (38.11)     4:55.49 (39.44)
        5:32.53 (37.04)     6:09.94 (37.41)                                        
  8 Indyk, Jessica      16 Big Blue-MR          6:04.92    6:11.16        
                  30.69     1:05.45 (34.76)     1:42.28 (36.83)     2:19.79 (37.51)
        2:57.69 (37.90)     3:35.53 (37.84)     4:14.68 (39.15)     4:53.72 (39.04)
        5:32.28 (38.56)     6:11.16 (38.88)                                        
  9 King, Colleen C     16 SSL-MR               6:02.01    6:12.71        
                  32.46     1:08.79 (36.33)     1:46.77 (37.98)     2:25.08 (38.31)
        3:03.80 (38.72)     3:42.48 (38.68)     4:21.77 (39.29)     4:59.84 (38.07)
        5:37.93 (38.09)     6:12.71 (34.78)                                        
 10 Stein, Jamie Ann    15 SSL-MR               6:04.56    6:14.82        
                  32.57     1:08.63 (36.06)     1:47.32 (38.69)     2:25.92 (38.60)
        3:05.52 (39.60)     3:44.47 (38.95)     4:23.97 (39.50)     5:02.43 (38.46)
        5:39.60 (37.17)     6:14.82 (35.22)                                        
 11 Demberg, Ericka S   15 Mrst Barracudas-MR   6:29.50    6:17.47        
                  33.12     1:09.36 (36.24)     1:47.08 (37.72)     2:26.40 (39.32)
        3:05.21 (38.81)     3:43.81 (38.60)     4:22.63 (38.82)     5:01.43 (38.80)
        5:40.07 (38.64)     6:17.47 (37.40)                                        
 12 Tremper, Andrea     16 VAC-MR               5:59.19    6:19.82        
                  32.64     1:09.43 (36.79)     1:47.30 (37.87)     2:26.45 (39.15)
        3:06.22 (39.77)     3:45.76 (39.54)     4:25.17 (39.41)     5:04.97 (39.80)
        5:43.23 (38.26)     6:19.82 (36.59)                                        
 13 Horan, Amanda C     15 VAC-MR               6:09.20    6:20.07        
                  33.56     1:10.77 (37.21)     1:49.22 (38.45)     2:28.09 (38.87)
        3:07.15 (39.06)     3:46.55 (39.40)     4:25.54 (38.99)     5:04.52 (38.98)
        5:43.63 (39.11)     6:20.07 (36.44)                                        
 14 Rutkoske, Paige     12 Big Blue-MR               NT    6:23.56        
                  32.43     1:10.91 (38.48)     1:50.23 (39.32)     2:29.92 (39.69)
      3:48.64 (1:18.72)     4:28.70 (40.06)     5:08.49 (39.79)     5:47.63 (39.14)
        6:23.62 (35.99)         6:23.56 ( )                                        
 15 McCartney, Theresa  15 Big Blue-MR          6:14.38    6:25.37        
                  33.60   1:50.81 (1:17.21)     2:30.53 (39.72)     3:10.37 (39.84)
        3:50.58 (40.21)     4:31.21 (40.63)     5:10.30 (39.09)   6:25.52 (1:15.22)
            6:25.37 ( )                                                            
 16 Wegescheide, Blair  13 Big Blue-MR               NT    6:28.48        
                  34.53     1:12.83 (38.30)   2:33.04 (1:20.21)   4:33.64 (2:00.60)
        5:13.15 (39.51)     5:52.95 (39.80)     6:28.48 (35.53)                    
 17 Krause, Samantha    14 VAC-MR               6:21.74    6:31.18        
                  34.42     1:12.55 (38.13)     1:52.40 (39.85)     2:33.04 (40.64)
        3:14.02 (40.98)     3:54.14 (40.12)     4:34.78 (40.64)     5:14.91 (40.13)
        5:53.95 (39.04)     6:31.18 (37.23)                                        
 18 Lynch, Amanda B     15 SSL-MR               6:27.39    6:32.19        
                  34.60     1:13.40 (38.80)     1:53.01 (39.61)     2:32.70 (39.69)
        3:12.75 (40.05)     3:52.69 (39.94)     4:33.18 (40.49)     5:13.12 (39.94)
        5:53.90 (40.78)     6:32.19 (38.29)                                        
 19 Hickey, Chrisanna   16 Big Blue-MR          6:57.91    6:32.20        
                  31.65     1:08.52 (36.87)     1:47.37 (38.85)     2:27.42 (40.05)
        3:08.09 (40.67)     3:49.73 (41.64)     4:31.21 (41.48)     5:13.14 (41.93)
        5:53.80 (40.66)     6:32.20 (38.40)                                        
 20 Macchia, Kelly A    15 SSL-MR               6:28.06    6:34.10        
                  34.46     1:13.65 (39.19)     1:54.41 (40.76)     2:34.75 (40.34)
        3:15.04 (40.29)     3:55.66 (40.62)     4:35.45 (39.79)     5:17.06 (41.61)
        5:55.92 (38.86)     6:34.10 (38.18)                                        
 21 Dunne, Samantha M   15 SSL-MR               6:48.87    6:41.72        
                  34.50     1:14.25 (39.75)     1:55.25 (41.00)     2:37.02 (41.77)
        3:19.17 (42.15)     4:00.24 (41.07)     4:41.10 (40.86)     5:22.41 (41.31)
        6:02.98 (40.57)     6:41.72 (38.74)                                        
 22 Ryan, Allison L     14 VAC-MR               6:26.15    6:42.15        
                  34.38     1:12.99 (38.61)     1:53.24 (40.25)     2:34.41 (41.17)
        3:16.99 (42.58)     3:58.90 (41.91)     4:40.62 (41.72)     5:22.44 (41.82)
        6:03.01 (40.57)     6:42.15 (39.14)                                        
 23 Thomas, Rachel C    17 Big Blue-MR               NT    6:42.27        
                  33.21     1:11.88 (38.67)     1:52.82 (40.94)     2:34.57 (41.75)
        3:15.39 (40.82)     3:57.13 (41.74)     4:38.94 (41.81)     5:21.09 (42.15)
        6:04.07 (42.98)     6:42.27 (38.20)                                        
 24 Walsh, Shannon M    12 Big Blue-MR               NT    6:54.88        
                  34.34     1:13.22 (38.88)   2:36.73 (1:23.51)     3:19.93 (43.20)
        4:02.96 (43.03)     4:46.17 (43.21)     5:29.90 (43.73)   6:54.88 (1:24.98)
 25 Pagano, Megan       11 Devil Fish-MR        7:31.22    7:17.21        
                  36.23     1:19.21 (42.98)     2:04.63 (45.42)     2:50.02 (45.39)
        3:35.58 (45.56)     4:21.06 (45.48)     5:06.13 (45.07)     5:51.87 (45.74)
        6:36.46 (44.59)     7:17.21 (40.75)                                        
 26 Gonzalez, Kassey    10 Big Blue-MR          8:35.69    7:36.38        
                  37.03     1:20.90 (43.87)     2:07.29 (46.39)     2:54.52 (47.23)
        3:41.82 (47.30)     4:29.64 (47.82)     5:18.08 (48.44)     6:05.49 (47.41)
        6:53.45 (47.96)     7:36.38 (42.93)                                        
 27 Palikuca, Emmanuel  10 Big Blue-MR               NT    7:45.79        
                  37.74     1:21.78 (44.04)     2:08.50 (46.72)     2:55.99 (47.49)
        3:44.02 (48.03)     4:32.85 (48.83)     5:23.06 (50.21)     6:12.32 (49.26)
        7:02.82 (50.50)     7:45.79 (42.97)                                        
 28 Portch, Betsy D     11 Big Blue-MR               NT    8:03.51        
                  39.81     1:26.19 (46.38)     2:16.38 (50.19)     3:07.08 (50.70)
        3:57.56 (50.48)     4:48.73 (51.17)     5:40.20 (51.47)     6:28.15 (47.95)
        7:16.72 (48.57)     8:03.51 (46.79)                                        
 29 Fung, Amanda M      10 Big Blue-MR               NT    8:07.01        
                  37.37     1:23.98 (46.61)     2:13.94 (49.96)     3:04.75 (50.81)
        3:55.58 (50.83)     4:46.84 (51.26)     5:41.51 (54.67)     6:31.18 (49.67)
        7:22.04 (50.86)     8:07.01 (44.97)                                        
 30 Athavale, Aditi S   10 Big Blue-MR               NT    8:57.49        
                  41.81     1:33.99 (52.18)     2:27.27 (53.28)     3:23.42 (56.15)
        4:19.54 (56.12)     5:17.10 (57.56)     6:14.54 (57.44)     7:11.12 (56.58)
        8:06.89 (55.77)     8:57.49 (50.60)                                        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:03.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Turner, Jennifer J  16 Silver Streaks-MR    1:04.20    1:04.83        
                  31.28     1:04.83 (33.55)                                        
  2 McCartney, Theresa  15 Big Blue-MR          1:07.66    1:10.91        
                  34.75     1:10.91 (36.16)                                        
  3 Kyff, Jennifer J    34 Silver Streaks-MR    1:11.77    1:11.20        
                  34.25     1:11.20 (36.95)                                        
  4 Araujo, Sara A      15 SSL-MR               1:09.37    1:12.16        
                  34.48     1:12.16 (37.68)                                        
  5 Turner, Ashley E    17 Silver Streaks-MR    1:08.95    1:13.32        
                  35.01     1:13.32 (38.31)                                        
  6 King, Colleen C     16 SSL-MR               1:10.66    1:13.33        
                  35.69     1:13.33 (37.64)                                        
  7 Omelanczuk, Claudi  15 TRS-MR               1:17.54    1:14.00        
                  35.81     1:14.00 (38.19)                                        
  8 Joyce, Caitlin A    17 HAWK-AD              1:15.92    1:14.62        
                  36.12     1:14.62 (38.50)                                        
  9 Young, Kaitlyn      16 TRS-MR               1:16.56    1:15.72        
                  36.26     1:15.72 (39.46)                                        
 10 O'Connor, Megan C   17 Big Blue-MR          1:17.58    1:17.87        
                1:17.62      1:17.87 (0.25)                                        
 11 Woodward, Samantha  12 Mrst Barracudas-MR   1:13.95    1:17.94        
                  36.42     1:17.94 (41.52)                                        
 12 Proietti-Fox, Jen   17 SSL-MR               1:10.26    1:17.95        
                  36.78     1:17.95 (41.17)                                        
 13 Warbrick, Kristen   15 SSL-MR               1:24.75    1:18.36        
                  37.97     1:18.36 (40.39)                                        
 14 Jackson, Adrianna   15 TRS-MR               1:16.08    1:19.98        
                  38.13     1:19.98 (41.85)                                        
 15 Davis, Laura A      17 Big Blue-MR          1:17.68    1:21.86        
                  39.11     1:21.86 (42.75)                                        
 16 Sottile, Kristen    17 Wahoos-MR            1:24.44    1:22.32        
                  39.88     1:22.32 (42.44)                                        
 17 Seckler, Kimberly   16 Big Blue-MR               NT    1:28.80        
                  43.24     1:28.80 (45.56)                                        
 18 Bang, Crissy A      15 HAWK-AD              1:29.69    1:30.75        
 -- Seckler, Jessica A  15 Big Blue-MR               NT         DQ        
                  48.26          DQ (52.21)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:16.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Brienne M     16 VAC-MR               2:16.85    2:16.82 METS   
                  31.62     1:05.56 (33.94)     1:40.95 (35.39)     2:16.82 (35.87)
  2 Grunewald, Cailin   17 VAC-MR               2:16.39    2:24.48        
                  33.85     1:10.26 (36.41)     1:47.61 (37.35)     2:24.48 (36.87)
  3 Stein, Jamie Ann    15 SSL-MR               2:29.85    2:31.67        
                  35.44     1:14.02 (38.58)     1:53.35 (39.33)     2:31.67 (38.32)
  4 Daly, Jackie E      17 PBAC-MR              2:24.03    2:31.87        
                  34.21     1:12.35 (38.14)     1:51.60 (39.25)     2:31.87 (40.27)
  5 McCartney, Theresa  15 Big Blue-MR          2:26.40    2:35.48        
                  37.47     1:17.45 (39.98)     1:57.25 (39.80)     2:35.48 (38.23)
  6 Araujo, Sara A      15 SSL-MR               2:30.93    2:36.85        
                  36.61     1:16.02 (39.41)     1:56.55 (40.53)     2:36.85 (40.30)
  7 Poulin, Mary        17 TRS-MR               2:31.61    2:38.31        
                  37.45     1:17.41 (39.96)     1:58.12 (40.71)     2:38.31 (40.19)
  8 Rockwell, Alexis M  15 PBAC-MR              2:41.96    2:38.96        
                  37.80     1:17.81 (40.01)     1:58.78 (40.97)     2:38.96 (40.18)
  9 Horan, Amanda C     15 VAC-MR               2:51.00    2:40.89        
                  36.86     1:17.33 (40.47)     1:59.49 (42.16)     2:40.89 (41.40)
 10 Garry, Rachel F     15 VAC-MR               2:34.00    2:42.85        
                  38.83     1:19.57 (40.74)     2:02.17 (42.60)     2:42.85 (40.68)
 11 Tremper, Andrea     16 VAC-MR               2:32.99    2:42.96        
                  37.67     1:18.43 (40.76)     2:01.17 (42.74)     2:42.96 (41.79)
 12 Warbrick, Kristen   15 SSL-MR               2:52.68    2:50.83        
                  40.31     1:23.88 (43.57)     2:08.73 (44.85)     2:50.83 (42.10)
 13 Davis, Laura A      17 Big Blue-MR               NT    2:55.02        
                  40.86     1:26.00 (45.14)     2:11.21 (45.21)     2:55.02 (43.81)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:12.59  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Klein, Morganne C   15 VAC-MR               1:06.98    1:10.46 METS   
                  33.09     1:10.46 (37.37)                                        
  2 Griffis Kelly, Meg  28 NYAC-MR              1:12.00    1:13.90        
                  35.18     1:13.90 (38.72)                                        
  3 Krestyaninova, Olg  15 TRS-MR               1:11.45    1:14.15        
                  35.20     1:14.15 (38.95)                                        
  4 Stanmyer, Hilary P  17 VAC-MR               1:10.35    1:14.34        
                  34.87     1:14.34 (39.47)                                        
  5 Turner, Jennifer J  16 Silver Streaks-MR    1:12.12    1:14.74        
                  35.24     1:14.74 (39.50)                                        
  6 Wyatt, Allison B    15 Big Blue-MR          1:13.16    1:14.88        
                  34.87     1:14.88 (40.01)                                        
  7 Turner, Ashley E    17 Silver Streaks-MR    1:13.50    1:14.89        
                  35.11     1:14.89 (39.78)                                        
  8 Hickey, Chrisanna   16 Big Blue-MR          1:15.12    1:15.61        
                  35.02     1:15.61 (40.59)                                        
  9 Rosenkranz, Renee   17 Devil Fish-MR        1:12.27    1:16.06        
                  35.03     1:16.06 (41.03)                                        
 10 Sternberg, Corrin   17 Devil Fish-MR             NT    1:16.15        
                  35.02     1:16.15 (41.13)                                        
 11 Indyk, Jessica      16 Big Blue-MR          1:12.20    1:16.80        
                  35.41     1:16.80 (41.39)                                        
 12 Grunewald, Cailin   17 VAC-MR               1:11.56    1:17.89        
                  36.38     1:17.89 (41.51)                                        
 13 Daly, Jackie E      17 PBAC-MR              1:11.69    1:18.34        
                  36.71     1:18.34 (41.63)                                        
 14 Young, Kaitlyn      16 TRS-MR               1:17.02    1:18.49        
                  37.52     1:18.49 (40.97)                                        
 15 O'Connor, Megan C   17 Big Blue-MR          1:21.82    1:18.72        
                  37.48     1:18.72 (41.24)                                        
 16 Madden, Kasie E     16 Mrst Barracudas-MR   1:21.26    1:19.02        
                  37.38     1:19.02 (41.64)                                        
 17 Eybers, Alexis A    15 Mrst Barracudas-MR   1:21.27    1:20.64        
                  37.93     1:20.64 (42.71)                                        
 18 Thorp, Kaitlin      16 VAC-MR               1:18.88    1:20.87        
                  37.64     1:20.87 (43.23)                                        
 19 Lynch, Amanda B     15 SSL-MR               1:19.52    1:22.77        
                  38.68     1:22.77 (44.09)                                        
 20 Torpey, Kellyann    16 VAC-MR               1:25.65    1:23.49        
                  38.92     1:23.49 (44.57)                                        
 21 Omelanczuk, Claudi  15 TRS-MR               1:21.62    1:23.72        
                  39.47     1:23.72 (44.25)                                        
 22 Poulin, Mary        17 TRS-MR               1:21.94    1:24.31        
                  39.95     1:24.31 (44.36)                                        
 23 Thomas, Rachel C    17 Big Blue-MR          1:21.98    1:24.37        
                  39.91     1:24.37 (44.46)                                        
 24 Foster, Amanda      15 VAC-MR               1:21.39    1:25.31        
                  40.14     1:25.31 (45.17)                                        
 25 Warbrick, Kristen   15 SSL-MR               1:22.63    1:25.81        
                  41.07     1:25.81 (44.74)                                        
 26 Demberg, Ericka S   15 Mrst Barracudas-MR   1:26.89    1:25.99        
                  41.17     1:25.99 (44.82)                                        
 27 Spacone, Samantha   16 Devil Fish-MR        1:23.94    1:28.42        
                  40.83     1:28.42 (47.59)                                        
 28 Kauders, Molly P    16 SSL-MR               1:25.92    1:29.47        
                  42.68     1:29.47 (46.79)                                        
 29 Kunow, Brittany     16 SSL-MR               1:28.32    1:30.59        
                  42.69     1:30.59 (47.90)                                        
 30 Jackson, Adrianna   15 TRS-MR               1:26.34    1:31.66        
                  43.33     1:31.66 (48.33)                                        
 31 Triana, Natalie     16 TRS-MR               1:26.07    1:32.79        
                  44.12     1:32.79 (48.67)                                        
 32 Dunne, Samantha M   15 SSL-MR               1:39.02    1:33.34        
                  44.50     1:33.34 (48.84)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:36.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Griffis Kelly, Meg  28 NYAC-MR              2:35.00    2:37.69        
                  35.82     1:16.16 (40.34)     1:56.67 (40.51)     2:37.69 (41.02)
  2 Turner, Jennifer J  16 Silver Streaks-MR    2:38.50    2:44.20        
                  36.43     1:17.21 (40.78)     1:59.75 (42.54)     2:44.20 (44.45)
  3 Krestyaninova, Olg  15 TRS-MR               2:41.59    2:46.88        
                  37.01     1:20.45 (43.44)     2:04.95 (44.50)     2:46.88 (41.93)
  4 Walsh, Shannon M    12 Big Blue-MR               NT    2:48.18        
                  36.58     1:18.18 (41.60)     2:03.23 (45.05)     2:48.18 (44.95)
  5 O'Connor, Megan C   17 Big Blue-MR          2:58.93    2:48.27        
                  38.31     1:20.73 (42.42)     2:04.51 (43.78)     2:48.27 (43.76)
  6 Rosenkranz, Renee   17 Devil Fish-MR        2:45.83    2:48.94        
                  36.20     1:19.31 (43.11)     2:04.94 (45.63)     2:48.94 (44.00)
  7 Wyatt, Allison B    15 Big Blue-MR          2:43.74    2:49.98        
                  36.30     1:19.29 (42.99)     2:04.39 (45.10)     2:49.98 (45.59)
  8 Omelanczuk, Claudi  15 TRS-MR               2:55.55    2:55.98        
                  39.25     1:23.86 (44.61)     2:10.06 (46.20)     2:55.98 (45.92)
  9 Young, Kaitlyn      16 TRS-MR               2:52.44    2:56.13        
                  37.22     1:22.87 (45.65)     2:09.56 (46.69)     2:56.13 (46.57)
 10 Lynch, Amanda B     15 SSL-MR                    NT    2:57.80        
                  38.87     1:24.15 (45.28)     2:11.00 (46.85)     2:57.80 (46.80)
 11 Woodward, Samantha  12 Mrst Barracudas-MR   3:10.00    2:58.38        
                  39.38     1:24.99 (45.61)     2:12.35 (47.36)     2:58.38 (46.03)
 12 Eybers, Alexis A    15 Mrst Barracudas-MR   2:55.33    2:58.79        
                  38.94     1:25.00 (46.06)     2:12.40 (47.40)     2:58.79 (46.39)
 13 Demberg, Ericka S   15 Mrst Barracudas-MR   3:05.24    3:01.40        
                  40.52     1:27.09 (46.57)     2:14.62 (47.53)     3:01.40 (46.78)
 14 Warbrick, Kristen   15 SSL-MR               3:12.22    3:03.10        
                  40.72     1:26.98 (46.26)     2:15.70 (48.72)     3:03.10 (47.40)
 15 Flood, Katie M      15 Silver Streaks-MR    2:46.83    3:09.57        
                  39.99     1:28.31 (48.32)     2:18.77 (50.46)     3:09.57 (50.80)
 16 Sottile, Kristen    17 Wahoos-MR            3:02.10    3:10.40        
                  43.61     1:32.21 (48.60)     2:21.99 (49.78)     3:10.40 (48.41)
 17 Davis, Laura A      17 Big Blue-MR               NT    3:18.79        
                  45.05     1:34.67 (49.62)     2:27.15 (52.48)     3:18.79 (51.64)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:02.49  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miller, Laura C     24 NYAC-MR              1:02.50    1:03.27        
                  29.29     1:03.27 (33.98)                                        
  2 Madden, Kasie E     16 Mrst Barracudas-MR   1:08.54    1:07.45        
                  30.49     1:07.45 (36.96)                                        
  3 McCartney, Theresa  15 Big Blue-MR          1:04.50    1:07.52        
                  31.42     1:07.52 (36.10)                                        
  4 Turner, Ashley E    17 Silver Streaks-MR    1:08.19    1:08.24        
                  31.28     1:08.24 (36.96)                                        
  5 King, Colleen C     16 SSL-MR               1:08.77    1:11.21        
                  32.68     1:11.21 (38.53)                                        
  6 Indyk, Jessica      16 Big Blue-MR          1:09.03    1:11.49        
                  32.53     1:11.49 (38.96)                                        
  7 Stein, Jamie Ann    15 SSL-MR               1:15.21    1:12.52        
                  33.12     1:12.52 (39.40)                                        
  8 Araujo, Sara A      15 SSL-MR               1:08.46    1:13.32        
                  33.98     1:13.32 (39.34)                                        
  9 Krestyaninova, Olg  15 TRS-MR               1:07.64    1:14.48        
                  33.82     1:14.48 (40.66)                                        
 10 Neumann, Ashley R   17 Mrst Barracudas-MR   1:13.84    1:15.31        
                  34.42     1:15.31 (40.89)                                        
 11 Kauders, Molly P    16 SSL-MR               1:16.16    1:15.95        
                  34.32     1:15.95 (41.63)                                        
 12 Wyatt, Allison B    15 Big Blue-MR          1:12.04    1:19.61        
                  34.06     1:19.61 (45.55)                                        
 13 Jackson, Adrianna   15 TRS-MR               1:17.93    1:20.86        
                  36.54     1:20.86 (44.32)                                        
 14 Lynch, Amanda B     15 SSL-MR               1:21.58    1:21.16        
                  38.65     1:21.16 (42.51)                                        
 15 Macchia, Kelly A    15 SSL-MR               1:22.67    1:22.55        
                  36.67     1:22.55 (45.88)                                        
 16 Proietti-Fox, Jen   17 SSL-MR               1:12.25    1:22.93        
                  35.00     1:22.93 (47.93)                                        
 17 Davis, Laura A      17 Big Blue-MR          1:17.63    1:26.69        
                  39.05     1:26.69 (47.64)                                        
 18 Dunne, Samantha M   15 SSL-MR               1:30.22    1:26.73        
                  39.76     1:26.73 (46.97)                                        
 19 Seckler, Jessica A  15 Big Blue-MR               NT    1:41.02        
                  45.89     1:41.02 (55.13)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:19.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Petty, Lanae        17 VAC-MR                    NT    2:19.88 METS   
                  29.45     1:04.01 (34.56)     1:40.91 (36.90)     2:19.88 (38.97)
  2 Larkin, Colleen P   14 VAC-MR                    NT    2:22.12        
                  30.32     1:06.67 (36.35)     1:44.35 (37.68)     2:22.12 (37.77)
  3 Griffis Kelly, Meg  28 NYAC-MR              2:19.00    2:27.76        
                  32.31     1:09.09 (36.78)     1:47.48 (38.39)     2:27.76 (40.28)
  4 McCartney, Theresa  15 Big Blue-MR          2:20.46    2:33.11        
                  34.28     1:14.05 (39.77)     1:54.41 (40.36)     2:33.11 (38.70)
  5 Turner, Jennifer J  16 Silver Streaks-MR    2:36.87    2:37.32        
                  31.52     1:08.86 (37.34)     1:51.64 (42.78)     2:37.32 (45.68)
  6 Madden, Kasie E     16 Mrst Barracudas-MR   2:51.39    2:42.51        
                  32.27     1:11.37 (39.10)     1:55.70 (44.33)     2:42.51 (46.81)
  7 Indyk, Jessica      16 Big Blue-MR          2:38.00    2:44.53        
                  34.12     1:14.77 (40.65)     1:59.07 (44.30)     2:44.53 (45.46)
  8 Eybers, Alexis A    15 Mrst Barracudas-MR   2:42.05    2:45.09        
                  35.66     1:19.29 (43.63)     2:02.95 (43.66)     2:45.09 (42.14)
  9 Hickey, Chrisanna   16 Big Blue-MR               NT    2:45.63        
                  32.73     1:12.82 (40.09)     1:59.12 (46.30)     2:45.63 (46.51)
 10 Araujo, Sara A      15 SSL-MR               2:29.49    2:48.61        
                  35.06     1:16.87 (41.81)     2:02.83 (45.96)     2:48.61 (45.78)
 11 Neumann, Ashley R   17 Mrst Barracudas-MR   2:52.35    2:57.03        
                  35.83     1:19.43 (43.60)     2:07.00 (47.57)     2:57.03 (50.03)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
        2:17.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Petty, Lanae        17 VAC-MR               2:14.04    2:17.81 METS   
                  28.41     1:04.21 (35.80)     1:44.98 (40.77)     2:17.81 (32.83)
  2 Klein, Morganne C   15 VAC-MR               2:16.85    2:22.67        
                  30.52     1:09.93 (39.41)     1:49.19 (39.26)     2:22.67 (33.48)
  3 Turner, Ashley E    17 Silver Streaks-MR    2:29.09    2:27.80        
                  30.93     1:09.22 (38.29)     1:53.13 (43.91)     2:27.80 (34.67)
  4 Thorp, Kaitlin      16 VAC-MR               2:18.39    2:30.52        
                  30.75     1:08.96 (38.21)     1:53.87 (44.91)     2:30.52 (36.65)
  5 Rosenkranz, Renee   17 Devil Fish-MR        2:28.47    2:30.87        
                  32.05     1:11.82 (39.77)     1:54.78 (42.96)     2:30.87 (36.09)
  6 Stanmyer, Hilary P  17 VAC-MR               2:29.18    2:31.62        
                  32.60     1:11.43 (38.83)     1:54.70 (43.27)     2:31.62 (36.92)
  7 O'Connor, Megan C   17 Big Blue-MR               NT    2:32.54        
                  32.96     1:13.78 (40.82)     1:56.68 (42.90)     2:32.54 (35.86)
  8 Omelanczuk, Claudi  15 TRS-MR               2:32.43    2:33.67        
                  35.28     1:13.97 (38.69)     1:58.89 (44.92)     2:33.67 (34.78)
  9 Krestyaninova, Olg  15 TRS-MR               2:27.42    2:34.02        
                  32.69     1:12.71 (40.02)     1:57.27 (44.56)     2:34.02 (36.75)
 10 Wyatt, Allison B    15 Big Blue-MR          2:26.53    2:34.33        
                  33.42     1:13.13 (39.71)     1:57.97 (44.84)     2:34.33 (36.36)
 11 Stein, Jamie Ann    15 SSL-MR               2:33.21    2:34.40        
                  34.70     1:12.56 (37.86)     1:59.79 (47.23)     2:34.40 (34.61)
 12 Hickey, Chrisanna   16 Big Blue-MR          2:34.24    2:36.31        
                  31.33     1:13.61 (42.28)     1:57.28 (43.67)     2:36.31 (39.03)
 13 King, Colleen C     16 SSL-MR               2:38.01    2:37.38        
                  32.86     1:11.61 (38.75)     2:01.84 (50.23)     2:37.38 (35.54)
 14 Torpey, Kellyann    16 VAC-MR               2:25.98    2:37.61        
                  32.41     1:12.09 (39.68)     2:00.01 (47.92)     2:37.61 (37.60)
 15 Kauders, Molly P    16 SSL-MR               2:37.72    2:38.48        
                  33.26     1:13.69 (40.43)     2:03.15 (49.46)     2:38.48 (35.33)
 16 Garry, Rachel F     15 VAC-MR               2:34.80    2:38.76        
                  34.96     1:15.28 (40.32)     2:02.95 (47.67)     2:38.76 (35.81)
 17 Bassmann, Amanda C  17 Silver Streaks-MR    2:27.16    2:42.42        
                  35.72     1:16.21 (40.49)     2:04.22 (48.01)     2:42.42 (38.20)
 18 Lynch, Amanda B     15 SSL-MR                    NT    2:43.04        
                  35.56     1:18.72 (43.16)     2:03.75 (45.03)     2:43.04 (39.29)
 19 Tremper, Andrea     16 VAC-MR               2:34.99    2:43.20        
                  33.09     1:14.29 (41.20)     2:05.69 (51.40)     2:43.20 (37.51)
 20 Young, Kaitlyn      16 TRS-MR               2:39.45    2:43.28        
                  37.11     1:18.89 (41.78)     2:04.85 (45.96)     2:43.28 (38.43)
 21 Jackson, Adrianna   15 TRS-MR               2:44.23    2:46.17        
                  36.65     1:19.81 (43.16)     2:10.11 (50.30)     2:46.17 (36.06)
 22 Foster, Amanda      15 VAC-MR               2:46.56    2:46.22        
                  34.83     1:18.73 (43.90)     2:07.54 (48.81)     2:46.22 (38.68)
 23 Warbrick, Kristen   15 SSL-MR               2:55.72    2:47.92        
                  35.95     1:18.21 (42.26)     2:08.13 (49.92)     2:47.92 (39.79)
 24 Kunow, Brittany     16 SSL-MR               2:56.82    2:51.10        
                  39.60     1:21.80 (42.20)     2:10.57 (48.77)     2:51.10 (40.53)
 25 Flood, Katie M      15 Silver Streaks-MR    2:32.70    2:52.94        
                  39.20     1:22.07 (42.87)     2:11.49 (49.42)     2:52.94 (41.45)
 26 Davis, Laura A      17 Big Blue-MR          2:46.63    2:53.37        
                  37.32     1:21.22 (43.90)     2:14.06 (52.84)     2:53.37 (39.31)
 27 Triana, Natalie     16 TRS-MR               2:46.06    2:53.42        
                  36.64     1:21.37 (44.73)     2:14.14 (52.77)     2:53.42 (39.28)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
        4:50.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Raccioppi, Paige    13 TRS-MR               4:55.57    4:58.46        
                  32.84     1:09.17 (36.33)     1:47.38 (38.21)     2:25.18 (37.80)
        3:08.08 (42.90)     3:51.95 (43.87)     4:26.17 (34.22)     4:58.46 (32.29)
  2 Hirsch, Jenna       14 TRS-MR               5:04.19    5:06.03        
                  32.57     1:09.31 (36.74)     1:48.53 (39.22)     2:28.37 (39.84)
        3:12.10 (43.73)     3:57.13 (45.03)     4:32.01 (34.88)     5:06.03 (34.02)
  3 Holmes, Lindsie     14 TRS-MR               5:12.18    5:19.66        
                  33.66     1:12.87 (39.21)     1:52.90 (40.03)     2:32.08 (39.18)
        3:19.50 (47.42)     4:07.07 (47.57)     4:43.88 (36.81)     5:19.66 (35.78)
  4 O'Connor, Megan C   17 Big Blue-MR               NT    5:28.26        
                  35.66     1:18.93 (43.27)     2:02.12 (43.19)     2:45.43 (43.31)
        3:30.31 (44.88)     4:15.16 (44.85)     4:51.97 (36.81)     5:28.26 (36.29)
  5 Wyatt, Allison B    15 Big Blue-MR          5:23.26    5:35.93        
                  36.96     1:23.08 (46.12)     2:06.59 (43.51)     2:48.92 (42.33)
        3:34.51 (45.59)     4:19.79 (45.28)     4:58.57 (38.78)     5:35.93 (37.36)
  6 Hickey, Chrisanna   16 Big Blue-MR               NT    5:36.41        
                  34.98     1:17.59 (42.61)     2:00.10 (42.51)     2:43.27 (43.17)
        3:32.17 (48.90)     4:22.01 (49.84)     4:59.28 (37.27)     5:36.41 (37.13)
  7 Krestyaninova, Olg  15 TRS-MR               5:52.13    5:45.67        
                  36.46     1:19.55 (43.09)     2:06.41 (46.86)     2:54.39 (47.98)
        3:40.12 (45.73)     4:28.51 (48.39)     5:07.89 (39.38)     5:45.67 (37.78)
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scala, Christopher   8 Rye y 2007-MR          16.53      16.06         20  
  2 Thomas, Christian    8 Big Blue-MR            16.03      16.30         17  
  3 Lupinski, Nick       8 SSL-MR                 21.20      17.81         16  
  4 Rabasco, Chris M     8 Wahoos-MR              18.94      18.37         15  
  5 Frank, Brandyn       8 TRS-MR                 20.57      19.15         14  
  6 Ahearn, Declan B     7 CFA-MR                 18.64      19.69         13  
  7 Lowther, Jake        7 TRS-MR                 20.08      20.61         12  
  8 Davila, Joshua       8 VAC-MR                 22.99      20.66         11  
  9 Owens, Eric M        8 VAC-MR                 22.10      20.81          9  
 10 Giraldo, Matthew     7 TRS-MR                 25.01      21.70          7  
 11 Petrini, Alessandr   7 CFA-MR                    NT      23.09          6  
 12 Baione, Michael T    7 Big Blue-MR            23.98      23.13          5  
 13 Kunow, Zachary       8 SSL-MR                 24.07      23.15          4  
 14 Simon, Jack R        8 SSL-MR                 25.15      23.61          3  
 15 Van Dommele, Andre   7 Big Blue-MR            25.44      23.75          2  
 16 Delmar, Jamie A      7 Big Blue-MR            25.48      25.00          1  
 17 Luscher, Alex S      7 SSL-MR                 30.29      25.34        
 18 Cicalese, Vincent    8 SSL-MR                 29.27      25.51        
 19 Kumar, Sri Drishaa   7 Big Blue-MR               NT      28.36        
 20 McCaffrey, TC C      7 Big Blue-MR            29.86      28.85        
 21 Volaski, Phillip J   6 Big Blue-MR            39.51     x28.97        
 22 Harris, Kyle A       6 CFA-MR                 33.59      32.54        
 23 Van Dommele, Julia   7 Big Blue-MR            33.31     x34.23        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Christian    8 Big Blue-MR            35.07      34.76         20  
  2 Dellay, Dylan H      8 HAWK-AD                38.69      37.84         17  
  3 Macaluso, Nicholas   8 Silver Streaks-MR      38.67      40.86         16  
  4 Lowther, Jake        7 TRS-MR                 42.50      41.14         15  
  5 Rabasco, Chris M     8 Wahoos-MR              41.77      41.89         14  
  6 Lupinski, Nick       8 SSL-MR                 41.46      43.35         13  
  7 Tu, Matthew X        7 CFA-MR                 42.34      43.39         12  
  8 Hagan, Alexander E   8 Big Blue-MR               NT      46.69         11  
  9 Frank, Brandyn       8 TRS-MR                 50.59      47.08          9  
 10 Petrini, Alessandr   7 CFA-MR                    NT      48.05          7  
 11 Giraldo, Matthew     7 TRS-MR                 47.75      48.47          6  
 12 Delmar, Jamie A      7 Big Blue-MR          1:13.24      49.75          5  
 13 Luscher, Alex S      7 SSL-MR                 56.68      51.69          4  
 14 Simon, Jack R        8 SSL-MR                 57.44      52.22          3  
 15 Trzewik-Quinn, Tad   6 HAWK-AD                55.12      53.00          2  
 16 Baione, Michael T    7 Big Blue-MR               NT      53.36          1  
 17 Cicalese, Vincent    8 SSL-MR                 57.46      54.84        
 18 Hess, Connor P       7 HAWK-AD                53.22      59.84        
 19 McCaffrey, TC C      7 Big Blue-MR               NT    1:01.87        
 20 Volaski, Phillip J   6 Big Blue-MR               NT    1:06.34        
 21 Portuese, Leo A      7 HAWK-AD              1:24.52    1:06.39        
 22 McColgan, Kevin F    8 HAWK-AD              1:08.40    1:09.22        
 23 Harris, Kyle A       6 CFA-MR               1:12.02    1:11.61        
 24 Morales, Logan A     5 Big Blue-MR               NT    1:31.87        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Christian    8 Big Blue-MR            19.39      19.38         20  
  2 Tu, Matthew X        7 CFA-MR                 23.43      24.62         17  
  3 Lupinski, Nick       8 SSL-MR                 25.22      24.89         16  
  4 Baione, Michael T    7 Big Blue-MR            26.09      24.99         15  
  5 Petrini, Alessandr   7 CFA-MR                    NT      25.08         14  
  6 Simon, Jack R        8 SSL-MR                 27.91      25.21         13  
  7 Rabasco, Chris M     8 Wahoos-MR              26.73      25.36         12  
  8 Lowther, Jake        7 TRS-MR                 26.24      25.60         11  
  9 Davila, Joshua       8 VAC-MR                 29.99      26.23          9  
 10 Luscher, Alex S      7 SSL-MR                 27.94      26.88          7  
 11 Owens, Eric M        8 VAC-MR                 25.11      27.32          6  
 12 Delmar, Jamie A      7 Big Blue-MR            27.20      27.56          5  
 13 Kunow, Zachary       8 SSL-MR                 29.48      28.28          4  
 14 Cicalese, Vincent    8 SSL-MR                 37.08      28.72          3  
 15 Hagan, Alexander E   8 Big Blue-MR            29.86      29.22          2  
 16 Frank, Brandyn       8 TRS-MR                 26.38      29.79          1  
 17 McCaffrey, TC C      7 Big Blue-MR            33.43      30.21        
 18 Giraldo, Matthew     7 TRS-MR                 37.75      30.47        
 19 Kumar, Sri Drishaa   7 Big Blue-MR               NT      30.61        
 20 Harris, Kyle A       6 CFA-MR                 36.24      35.21        
 21 Volaski, Phillip J   6 Big Blue-MR            43.21      46.06        
 22 Van Dommele, Julia   7 Big Blue-MR            47.10      47.82        
 23 Morales, Logan A     5 Big Blue-MR            51.57      49.13        
 -- Van Dommele, Andre   7 Big Blue-MR            26.71         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Christian    8 Big Blue-MR            39.17      39.11         20  
  2 Lowther, Jake        7 TRS-MR                 56.65      51.99         17  
  3 Lupinski, Nick       8 SSL-MR                 53.33      52.52         16  
  4 Rabasco, Chris M     8 Wahoos-MR              52.10      53.71         15  
  5 Baione, Michael T    7 Big Blue-MR               NT      54.34         14  
  6 Luscher, Alex S      7 SSL-MR               1:00.36      55.50         13  
  7 Tu, Matthew X        7 CFA-MR                 59.33      57.17         12  
  8 Simon, Jack R        8 SSL-MR               1:00.75      57.59         11  
  9 Delmar, Jamie A      7 Big Blue-MR          1:08.38      58.13          9  
 10 Trzewik-Quinn, Tad   6 HAWK-AD              1:07.32      59.33          7  
 11 Hagan, Alexander E   8 Big Blue-MR               NT      59.91          6  
 12 McCaffrey, TC C      7 Big Blue-MR               NT    1:01.62          5  
 13 Portuese, Leo A      7 HAWK-AD              1:07.82    1:05.01          4  
 14 Frank, Brandyn       8 TRS-MR               1:01.78    1:07.29          3  
 15 Cicalese, Vincent    8 SSL-MR               1:01.82    1:07.81          2  
 16 Harris, Kyle A       6 CFA-MR               1:20.06    1:18.19          1  
 17 Hess, Connor P       7 HAWK-AD              1:15.45    1:19.15        
 18 Morales, Logan A     5 Big Blue-MR               NT    1:30.43        
 19 Volaski, Phillip J   6 Big Blue-MR               NT    1:33.94        
 20 McColgan, Kevin F    8 HAWK-AD              1:38.18    1:47.53        
 -- Petrini, Alessandr   7 CFA-MR                    NT         DQ        
 -- Giraldo, Matthew     7 TRS-MR               1:13.96         DQ        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Christian    8 Big Blue-MR            22.52      23.68         20  
  2 Rabasco, Chris M     8 Wahoos-MR              24.20      23.85         17  
  3 Scala, Christopher   8 Rye y 2007-MR          26.34      24.68         16  
  4 Ahearn, Declan B     7 CFA-MR                 27.06      26.32         15  
  5 Tu, Matthew X        7 CFA-MR                 24.24      26.54         14  
  6 Lupinski, Nick       8 SSL-MR                 34.45      26.60         13  
  7 Simon, Jack R        8 SSL-MR                 39.23      27.73         12  
  8 Kunow, Zachary       8 SSL-MR                 27.67      28.86         11  
  9 Petrini, Alessandr   7 CFA-MR                    NT      28.94          9  
 10 Davila, Joshua       8 VAC-MR                 33.99      31.45          7  
 -- McCaffrey, TC C      7 Big Blue-MR            34.05         DQ        
 -- Hagan, Alexander E   8 Big Blue-MR            31.09         DQ        
 -- Kumar, Sri Drishaa   7 Big Blue-MR               NT         DQ        
 -- Owens, Eric M        8 VAC-MR                 33.98         DQ        
 -- Morales, Logan A     5 Big Blue-MR            42.46         DQ        
 -- Delmar, Jamie A      7 Big Blue-MR            38.69         DQ        
 -- Van Dommele, Julia   7 Big Blue-MR            33.37         DQ        
 -- Harris, Kyle A       6 CFA-MR                 34.54         DQ        
 -- Baione, Michael T    7 Big Blue-MR            36.46         DQ        
 -- Volaski, Phillip J   6 Big Blue-MR            42.06         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dellay, Dylan H      8 HAWK-AD                49.40      47.00         20  
  2 Rabasco, Chris M     8 Wahoos-MR              51.56      50.78         17  
  3 Tu, Matthew X        7 CFA-MR                 51.35      58.20         16  
  4 Petrini, Alessandr   7 CFA-MR                    NT    1:08.10         15  
  5 Harris, Kyle A       6 CFA-MR                    NT    1:15.16         14  
  6 Lowther, Jake        7 TRS-MR               1:12.23    1:15.68         13  
  7 Frank, Brandyn       8 TRS-MR               1:12.00    1:42.01         12  
 -- Volaski, Phillip J   6 Big Blue-MR               NT         DQ        
 -- Thomas, Christian    8 Big Blue-MR            55.57         DQ        
 -- Delmar, Jamie A      7 Big Blue-MR               NT         DQ        
 -- Hagan, Alexander E   8 Big Blue-MR               NT         DQ        
 -- Baione, Michael T    7 Big Blue-MR               NT         DQ        
 -- Luscher, Alex S      7 SSL-MR               1:20.44         DQ        
 -- Macaluso, Nicholas   8 Silver Streaks-MR      54.55         DQ        
 -- Lupinski, Nick       8 SSL-MR                 57.91         DQ        
 -- Hess, Connor P       7 HAWK-AD              1:32.21         DQ        
 -- Portuese, Leo A      7 HAWK-AD              1:42.35         DQ        
 -- Cicalese, Vincent    8 SSL-MR               1:21.48         DQ        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Christian    8 Big Blue-MR            18.44      19.78         20  
  2 Tu, Matthew X        7 CFA-MR                 27.15      27.01         17  
  3 Ahearn, Declan B     7 CFA-MR                 30.44      29.54         16  
  4 Lowther, Jake        7 TRS-MR                 29.67      30.30         15  
  5 Cicalese, Vincent    8 SSL-MR                 40.19      33.50         14  
 -- Frank, Brandyn       8 TRS-MR                 32.00         DQ        
 -- Giraldo, Matthew     7 TRS-MR                 35.00         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Trzewik-Quinn, Tad   6 HAWK-AD              1:14.65         DQ        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scala, Christopher   8 Rye y 2007-MR        1:33.09    1:36.65         20  
                  45.88     1:36.65 (50.77)                                        
  2 Luscher, Alex S      7 SSL-MR               2:21.61    2:20.84         17  
                1:02.85   2:20.84 (1:17.99)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          32.09  JO
          32.09  ZQ
          36.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Borrero, Anthony J  10 Mrst Barracudas-MR     32.03      32.24 SILV    20  
  2 Devito, TJ          10 TRS-MR                 33.21      32.46 SILV    17  
  3 Rabadi, Nick A       9 CFA-MR                 39.84      37.16         16  
  4 Morgan, Julian C    10 Big Blue-MR            36.42      37.40         15  
  5 Doherty, Kevin B    10 Wahoos-MR              37.30      37.86         14  
  6 Ciliberti, Nick     10 Wahoos-MR              37.85      38.08         13  
  7 Rattazzi, J.P. P    10 SSL-MR                 40.26      38.14         12  
  8 Kelleher, Stephen   10 Big Blue-MR            37.51      39.47         11  
  9 Fitzgerald, Derek   10 Mrst Barracudas-MR     40.89      40.11          9  
 10 Volaski, Eric R     10 Big Blue-MR            42.71      42.44          6  
 10 Whittel, Nicholas   10 Mrst Barracudas-MR     42.39      42.44          6  
 10 Assad, Thomas A      9 SSL-MR                 42.56      42.44          6  
 13 Ashburn, Alexander   9 Big Blue-MR            44.69      42.77          4  
 14 Soni, Aneesh        10 SSL-MR                 41.19      44.84          3  
 15 Patti, Billy C      10 Wahoos-MR              50.06      44.97          2  
 16 Khosrowshahi, Wyat   9 CFA-MR                 49.96      46.70          1  
 17 Ma, Edmond           9 Big Blue-MR          1:00.07      48.80        
 18 Benedict, Matthew   10 Big Blue-MR            49.07      49.79        
 19 Lefkowitz, Jeff E    9 CFA-MR                 54.01      52.52        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:08.99  ZQ
        1:11.59  JO
        1:21.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Attile, Trevor A    10 Big Blue-MR          1:04.11    1:03.91 ZQ      20  
                  31.28     1:03.91 (32.63)                                        
  2 Devito, TJ          10 TRS-MR               1:12.55    1:10.08 JO      17  
                  34.59     1:10.08 (35.49)                                        
  3 McColgan, Jimmy K   10 HAWK-AD              1:15.11    1:13.51 SILV    16  
                  34.55     1:13.51 (38.96)                                        
  4 Raccioppi, Jake     10 TRS-MR               1:12.92    1:14.10 SILV    15  
                  35.61     1:14.10 (38.49)                                        
  5 Wong, Aaron         10 Silver Streaks-MR    1:22.74    1:18.94 SILV    14  
                  38.11     1:18.94 (40.83)                                        
  6 Kelleher, Stephen   10 Big Blue-MR          1:22.44    1:23.15         13  
                  39.80     1:23.15 (43.35)                                        
  7 Morgan, Julian C    10 Big Blue-MR          1:22.05    1:23.28         12  
                  38.95     1:23.28 (44.33)                                        
  8 Eckles, Freeman W   10 HAWK-AD              1:25.53    1:23.41         11  
                  40.30     1:23.41 (43.11)                                        
  9 Uppal, Gaurav        9 Silver Streaks-MR    1:23.88    1:24.14          9  
                  39.45     1:24.14 (44.69)                                        
 10 Ciliberti, Nick     10 Wahoos-MR            1:22.36    1:24.70          7  
                  39.38     1:24.70 (45.32)                                        
 11 Migliorato, Shawn    9 HAWK-AD              1:24.47    1:25.50          6  
                  38.68     1:25.50 (46.82)                                        
 12 Hess, Brian H        9 HAWK-AD              1:27.17    1:26.09          5  
                  41.09     1:26.09 (45.00)                                        
 13 Rabadi, Nick A       9 CFA-MR               1:31.16    1:30.32          4  
                  39.49     1:30.32 (50.83)                                        
 14 Whittel, Nicholas   10 Mrst Barracudas-MR   1:51.82    1:33.59          3  
                  43.66     1:33.59 (49.93)                                        
 15 Volaski, Eric R     10 Big Blue-MR          1:30.85    1:34.54          1.5
                  42.48     1:34.54 (52.06)                                        
 15 Rattazzi, J.P. P    10 SSL-MR               1:38.97    1:34.54          1.5
                  44.04     1:34.54 (50.50)                                        
 17 Assad, Thomas A      9 SSL-MR               1:38.66    1:37.65        
                  47.07     1:37.65 (50.58)                                        
 18 Riskin, Johny        9 SSL-MR               1:57.63    1:39.06        
                  43.85     1:39.06 (55.21)                                        
 19 Ashburn, Alexander   9 Big Blue-MR          1:03.06    1:39.50        
                  44.23     1:39.50 (55.27)                                        
 20 Oppenheim, Jules J  10 SSL-MR               2:11.26    1:41.36        
 21 Khosrowshahi, Wyat   9 CFA-MR               2:16.86    1:44.30        
 22 Patti, Billy C      10 Wahoos-MR            1:47.98    1:45.05        
                  48.14     1:45.05 (56.91)                                        
 23 Benedict, Matthew   10 Big Blue-MR          1:57.05    1:55.93        
                  50.07   1:55.93 (1:05.86)                                        
 24 Ma, Edmond           9 Big Blue-MR               NT    2:00.61        
                  53.87   2:00.61 (1:06.74)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          36.69  ZQ
          37.99  JO
          44.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Attile, Trevor A    10 Big Blue-MR            35.50      34.42 ZQ      20  
  2 Novitch, Graham S    9 Silver Streaks-MR      39.33      39.46 SILV    17  
  3 McColgan, Jimmy K   10 HAWK-AD                39.85      39.68 SILV    16  
  4 Morgan, Julian C    10 Big Blue-MR            30.84      40.63 SILV    15  
  5 Wong, Aaron         10 Silver Streaks-MR      42.57      43.51 SILV    14  
  6 Eckles, Freeman W   10 HAWK-AD                41.86      43.61 SILV    13  
  7 Ciliberti, Nick     10 Wahoos-MR              46.16      44.25 SILV    12  
  8 Doherty, Kevin B    10 Wahoos-MR              44.43      44.60         11  
  9 Kelleher, Stephen   10 Big Blue-MR            48.23      44.62          9  
 10 Macaluso, James T   10 Silver Streaks-MR      45.35      46.05          7  
 11 Rattazzi, J.P. P    10 SSL-MR                 50.19      48.22          6  
 12 Volaski, Eric R     10 Big Blue-MR            34.46      48.62          5  
 13 Assad, Thomas A      9 SSL-MR                 53.41      48.91          4  
 14 Rabadi, Nick A       9 CFA-MR                 50.35      50.82          3  
 15 Patti, Billy C      10 Wahoos-MR              57.98      51.67          2  
 16 Oppenheim, Jules J  10 SSL-MR                 55.96      52.44          1  
 17 Ma, Edmond           9 Big Blue-MR          1:06.34      53.90        
 18 Ashburn, Alexander   9 Big Blue-MR            33.21      55.18        
 19 Benedict, Matthew   10 Big Blue-MR            46.80      57.84        
 20 Khosrowshahi, Wyat   9 CFA-MR               1:08.55      57.89        
 -- Riskin, Johny        9 SSL-MR                 51.48         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:18.59  ZQ
        1:22.19  JO
        1:40.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Attile, Trevor A    10 Big Blue-MR          1:14.70    1:14.19 ZQ      20  
                  36.08     1:14.19 (38.11)                                        
  2 Raccioppi, Jake     10 TRS-MR               1:23.49    1:22.47 SILV    17  
                  39.44     1:22.47 (43.03)                                        
  3 Eybers, Craig A     10 Mrst Barracudas-MR   1:39.68    1:30.15 SILV    16  
                  44.14     1:30.15 (46.01)                                        
  4 Ciliberti, Nick     10 Wahoos-MR            1:42.19    1:40.39         15  
                  47.03     1:40.39 (53.36)                                        
  5 Patti, Billy C      10 Wahoos-MR            2:02.10    1:51.73         14  
                  54.63     1:51.73 (57.10)                                        
  6 Assad, Thomas A      9 SSL-MR               2:04.23    1:52.31         13  
                  55.39     1:52.31 (56.92)                                        
  7 Volaski, Eric R     10 Big Blue-MR               NT    1:55.84         12  
                  52.34   1:55.84 (1:03.50)                                        
  8 Ashburn, Alexander   9 Big Blue-MR          1:59.98    1:55.98         11  
                  55.05   1:55.98 (1:00.93)                                        
  9 Ma, Edmond           9 Big Blue-MR               NT    1:59.69          9  
                  55.17   1:59.69 (1:04.52)                                        
 10 Benedict, Matthew   10 Big Blue-MR          2:08.20    2:02.90          7  
                  56.03   2:02.90 (1:06.87)                                        
 -- Khosrowshahi, Wyat   9 CFA-MR               2:25.68         DQ        
                  58.41        DQ (1:05.17)                                        
 -- Whittel, Nicholas   10 Mrst Barracudas-MR   1:57.81         DQ        
                1:52.50                                                            
 -- Kelleher, Stephen   10 Big Blue-MR          1:38.67         DQ        
                  47.12          DQ (50.67)                                        
 -- Rattazzi, J.P. P    10 SSL-MR               1:48.41         DQ        
                  52.47          DQ (53.77)                                        
 -- Morgan, Julian C    10 Big Blue-MR          1:32.64         DQ        
                1:36.30          DQ (21.25)                                        
 -- Doherty, Kevin B    10 Wahoos-MR            1:37.88         DQ        
                1:49.98                                                            
 -- Fitzgerald, Derek   10 Mrst Barracudas-MR        NT         DQ        
                1:50.02                                                            
 -- Soni, Aneesh        10 SSL-MR               1:49.16         DQ        
                  56.13                                                            
 -- Rabadi, Nick A       9 CFA-MR               1:50.35         DQ        
                  56.27          DQ (57.41)                                        
 -- Lefkowitz, Jeff E    9 CFA-MR               2:17.45         DQ        
                1:08.15                                                            
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          42.09  ZQ
          43.99  JO
          50.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Borrero, Anthony J  10 Mrst Barracudas-MR     43.34      42.35 JO      20  
  2 Eybers, Craig A     10 Mrst Barracudas-MR     43.96      43.85 JO      17  
  3 Devito, TJ          10 TRS-MR                 45.40      44.83 SILV    16  
  4 Ciliberti, Nick     10 Wahoos-MR              50.61      49.03 SILV    15  
  5 Fitzgerald, Derek   10 Mrst Barracudas-MR     51.95      51.10         14  
  6 Rabadi, Nick A       9 CFA-MR                 55.25      52.40         13  
  7 Volaski, Eric R     10 Big Blue-MR            51.61      52.43         12  
  8 Morgan, Julian C    10 Big Blue-MR            51.06      54.84         11  
  9 Kelleher, Stephen   10 Big Blue-MR            59.21      56.48          9  
 10 Doherty, Kevin B    10 Wahoos-MR              58.23      59.11          7  
 11 Ma, Edmond           9 Big Blue-MR          1:06.80    1:02.11          6  
 12 Whittel, Nicholas   10 Mrst Barracudas-MR        NT    1:04.61          5  
 13 Assad, Thomas A      9 SSL-MR               1:12.18    1:06.39          4  
 14 Benedict, Matthew   10 Big Blue-MR          1:07.05    1:09.89          3  
 15 Rattazzi, J.P. P    10 SSL-MR               1:11.36    1:11.10          2  
 16 Khosrowshahi, Wyat   9 CFA-MR               1:03.42    1:20.64          1  
 -- Lefkowitz, Jeff E    9 CFA-MR               1:12.41         DQ        
 -- Soni, Aneesh        10 SSL-MR                 40.19         DQ        
 -- Ashburn, Alexander   9 Big Blue-MR          1:19.02         DQ        
 -- Patti, Billy C      10 Wahoos-MR              55.10         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:33.99  ZQ
        1:35.99  JO
        1:51.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Devito, TJ          10 TRS-MR               1:37.81    1:33.77 ZQ      20  
                  45.72     1:33.77 (48.05)                                        
  2 Macaluso, James T   10 Silver Streaks-MR    1:45.34    1:47.79 SILV    17  
                  50.46     1:47.79 (57.33)                                        
  3 Rabadi, Nick A       9 CFA-MR               2:00.34    1:53.59         16  
  4 Uppal, Gaurav        9 Silver Streaks-MR    2:01.84    1:54.63         15  
                  52.57   1:54.63 (1:02.06)                                        
 -- Khosrowshahi, Wyat   9 CFA-MR               2:10.34         DQ        
                1:12.67        DQ (1:26.30)                                        
 -- Volaski, Eric R     10 Big Blue-MR               NT         DQ        
                  51.61          DQ (59.22)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          34.99  ZQ
          36.79  JO
          45.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Raccioppi, Jake     10 TRS-MR                 33.61      36.41 JO      20  
  2 Novitch, Graham S    9 Silver Streaks-MR      41.04      37.90 SILV    17  
  3 Hess, Brian H        9 HAWK-AD                53.36      48.14         16  
  4 Doherty, Kevin B    10 Wahoos-MR              46.55      49.77         15  
  5 Volaski, Eric R     10 Big Blue-MR            52.90      53.84         14  
  6 Migliorato, Shawn    9 HAWK-AD                52.86      55.00         13  
  7 Kelleher, Stephen   10 Big Blue-MR            54.17      58.17         12  
  8 Whittel, Nicholas   10 Mrst Barracudas-MR   1:05.83    1:00.78         11  
  9 Ashburn, Alexander   9 Big Blue-MR          1:01.23    1:06.58          9  
 10 Benedict, Matthew   10 Big Blue-MR          1:01.88    1:11.76          7  
 -- Morgan, Julian C    10 Big Blue-MR            49.40         DQ        
 -- Patti, Billy C      10 Wahoos-MR              55.02         DQ        
 -- Ma, Edmond           9 Big Blue-MR          1:13.81         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:21.99  ZQ
        1:27.99  JO
        1:40.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Attile, Trevor A    10 Big Blue-MR          1:15.49    1:13.38 ZQ      20  
                  34.47     1:13.38 (38.91)                                        
  2 Borrero, Anthony J  10 Mrst Barracudas-MR   1:23.83    1:23.76 JO      17  
                  37.15     1:23.76 (46.61)                                        
  3 Raccioppi, Jake     10 TRS-MR               1:21.24    1:24.36 JO      16  
                  37.78     1:24.36 (46.58)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
        2:45.99  ZQ
        2:59.99  JO
        3:19.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Raccioppi, Jake     10 TRS-MR               2:56.12    2:53.64 JO      20  
                  38.33     1:23.45 (45.12)     2:16.76 (53.31)     2:53.64 (36.88)
  2 Devito, TJ          10 TRS-MR               3:09.21    2:57.26 JO      17  
                  42.41     1:27.14 (44.73)     2:20.69 (53.55)     2:57.26 (36.57)
  3 Eybers, Craig A     10 Mrst Barracudas-MR        NT    3:06.88 SILV    16  
                  44.05     1:31.63 (47.58)     2:24.99 (53.36)     3:06.88 (41.89)
  4 Morgan, Julian C    10 Big Blue-MR               NT    3:41.74         15  
                1:00.43     1:52.49 (52.06)   2:56.84 (1:04.35)     3:41.74 (44.90)
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        1:17.49  ZQ
        1:21.99  JO
        1:31.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Attile, Trevor A    10 Big Blue-MR               NT    1:15.42 ZQ      20  
                  34.40     1:15.42 (41.02)                                        
  2 Devito, TJ          10 TRS-MR               1:28.32    1:22.50 SILV    17  
                  41.11     1:22.50 (41.39)                                        
  3 Trzewik-Quinn, Sea   8 HAWK-AD              1:25.96    1:23.89 SILV    16  
                  39.80     1:23.89 (44.09)                                        
  4 Raccioppi, Jake     10 TRS-MR               1:25.09    1:25.91 SILV    15  
                  38.88     1:25.91 (47.03)                                        
  5 Novitch, Graham S    9 Silver Streaks-MR    1:28.52    1:26.20 SILV    14  
                  37.09     1:26.20 (49.11)                                        
  6 McColgan, Jimmy K   10 HAWK-AD              1:28.41    1:27.72 SILV    13  
                  39.24     1:27.72 (48.48)                                        
  7 Dellay, Dylan H      8 HAWK-AD              1:30.09    1:32.78         12  
                  45.41     1:32.78 (47.37)                                        
  8 Macaluso, James T   10 Silver Streaks-MR    1:36.81    1:35.62         11  
                  46.77     1:35.62 (48.85)                                        
  9 Wong, Aaron         10 Silver Streaks-MR    1:32.96    1:35.87          9  
                  45.18     1:35.87 (50.69)                                        
 10 Ciliberti, Nick     10 Wahoos-MR            1:38.19    1:37.68          7  
                  45.73     1:37.68 (51.95)                                        
 11 Uppal, Gaurav        9 Silver Streaks-MR    1:43.81    1:38.58          6  
                  47.19     1:38.58 (51.39)                                        
 12 Morgan, Julian C    10 Big Blue-MR               NT    1:39.07          5  
                  47.48     1:39.07 (51.59)                                        
 13 Eckles, Freeman W   10 HAWK-AD              1:35.44    1:41.86          4  
                  47.03     1:41.86 (54.83)                                        
 14 Hess, Brian H        9 HAWK-AD              1:46.46    1:42.44          3  
                  48.11     1:42.44 (54.33)                                        
 15 Doherty, Kevin B    10 Wahoos-MR            1:45.19    1:42.77          2  
                  48.85     1:42.77 (53.92)                                        
 16 Macaluso, Nicholas   8 Silver Streaks-MR    1:48.11    1:51.21          1  
                  52.51     1:51.21 (58.70)                                        
 17 Assad, Thomas A      9 SSL-MR               1:58.70    1:52.00        
                  52.89     1:52.00 (59.11)                                        
 18 Rattazzi, J.P. P    10 SSL-MR               2:02.86    1:53.41        
                  52.09   1:53.41 (1:01.32)                                        
 19 Migliorato, Shawn    9 HAWK-AD              1:42.82    1:53.50        
                  52.86   1:53.50 (1:00.64)                                        
 20 Whittel, Nicholas   10 Mrst Barracudas-MR        NT    1:59.99        
                  53.56   1:59.99 (1:06.43)                                        
 -- Oppenheim, Jules J  10 SSL-MR               2:07.76         DQ        
                2:02.16          DQ (28.35)                                        
 -- Riskin, Johny        9 SSL-MR               2:05.17         DQ        
                  49.56        DQ (1:02.37)                                        
 -- Giraldo, Matthew     7 TRS-MR               2:00.00         DQ        
                1:01.95        DQ (1:16.41)                                        
 -- Simon, Jack R        8 SSL-MR               2:08.16         DQ        
                1:02.64        DQ (1:05.26)                                        
 -- Kelleher, Stephen   10 Big Blue-MR          1:30.39         DQ        
                  48.49          DQ (52.85)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.69  ZQ
          28.69  JO
          32.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kelleher, Andrew J  12 Big Blue-MR            27.09      26.92 ZQ      20  
  2 Cho, Steven         12 SSL-MR                 27.69      27.61 ZQ      17  
  3 Rosenkranz, Erik    12 Devil Fish-MR          29.20      28.26 JO      16  
  4 Garcia, Andrew N    12 SSL-MR                 29.93      28.30 JO      15  
  5 Giraldo, Andrew     12 TRS-MR                 30.11      28.47 JO      14  
  6 Grunewald, Zane W   12 UN-MR                  30.48      28.97 SILV    13  
  7 Araujo, Kevin A     12 SSL-MR                 30.64      30.07 SILV    12  
  8 Bass, Jordan B      12 CFA-MR                 30.94      30.32 SILV    11  
  9 Owens, Nicholas A   11 VAC-MR                 32.39      31.37 SILV     9  
 10 Carter, Shane       11 TRS-MR                 32.63      31.46 SILV     7  
 11 Melendez, Samuel    11 TRS-MR                 32.79      31.91 SILV     6  
 12 Rodriguez, Matthew  11 Big Blue-MR            32.70      32.00 SILV     5  
 13 Krikorian, George   11 Rye y 2007-MR          33.10      32.64          4  
 14 Cicalese, Matthew   11 SSL-MR                 35.16      34.90          3  
 15 Rundquist, Spencer  11 Big Blue-MR            35.84      34.98          2  
 16 Sztyndor, Ricky J   12 Mrst Barracudas-MR     35.23      35.00          1  
 17 Torpey, Liam T      11 VAC-MR                 35.11      35.12        
 18 Morgan, Samuel M    11 Big Blue-MR            38.04      37.62        
 19 Assad, Nick A       12 SSL-MR                 39.03      38.01        
 20 Wagner, Noah        12 VAC-MR                 39.36      38.32        
 21 Seeback, Jason      11 SSL-MR                 40.81      39.72        
 22 Martin, Ryan P      11 SSL-MR                 43.80      41.28        
 23 Capalbo, Joe T      11 SSL-MR                 43.07      42.43        
 24 Green, Danny P      11 SSL-MR                 43.75      42.94        
 25 Roberts, William R  11 Mrst Barracudas-MR     46.81      44.98        
 26 Seckler, Arthur J   11 Big Blue-MR               NT      54.84        
 27 Kong, Brian         11 Big Blue-MR          1:13.54    1:00.07        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          59.59  ZQ
        1:02.29  JO
        1:11.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kelleher, Andrew J  12 Big Blue-MR            58.81      57.49 ZQ      20  
                  27.12       57.49 (30.37)                                        
  2 Giraldo, Andrew     12 TRS-MR               1:04.50    1:02.20 JO      17  
                  29.81     1:02.20 (32.39)                                        
  3 Rosenkranz, Erik    12 Devil Fish-MR        1:05.01    1:03.90 SILV    16  
                  29.89     1:03.90 (34.01)                                        
  4 Garcia, Andrew N    12 SSL-MR               1:07.54    1:03.95 SILV    15  
                  30.06     1:03.95 (33.89)                                        
  5 Cho, Steven         12 SSL-MR               1:07.82    1:04.34 SILV    14  
                  30.16     1:04.34 (34.18)                                        
  6 Fogarty, Aodhan P   12 HAWK-AD              1:06.78    1:06.57 SILV    13  
                  31.46     1:06.57 (35.11)                                        
  7 Bass, Jordan B      12 CFA-MR               1:11.90    1:07.93 SILV    12  
                  31.63     1:07.93 (36.30)                                        
  8 Johnson, Ashby A    11 HAWK-AD              1:12.23    1:09.07 SILV    11  
                  33.14     1:09.07 (35.93)                                        
  9 Buckland, Grant A   11 Silver Streaks-MR    1:09.37    1:09.28 SILV     9  
                  31.35     1:09.28 (37.93)                                        
 10 Cohen, Zev A        12 HAWK-AD              1:07.83    1:10.32 SILV     7  
                  32.44     1:10.32 (37.88)                                        
 11 Carter, Shane       11 TRS-MR               1:11.84    1:10.38 SILV     6  
                  33.16     1:10.38 (37.22)                                        
 12 Melendez, Samuel    11 TRS-MR               1:12.67    1:12.55          5  
                  34.40     1:12.55 (38.15)                                        
 13 Carroll, Hudson R   11 HAWK-AD              1:16.50    1:12.70          4  
                  34.92     1:12.70 (37.78)                                        
 14 Rodriguez, Matthew  11 Big Blue-MR          1:19.39    1:13.46          3  
                  34.87     1:13.46 (38.59)                                        
 15 Cicalese, Matthew   11 SSL-MR               1:19.12    1:15.64          2  
 16 Sztyndor, Ricky J   12 Mrst Barracudas-MR   1:17.62    1:17.64          1  
                  36.48     1:17.64 (41.16)                                        
 17 Rundquist, Spencer  11 Big Blue-MR          1:22.28    1:21.14        
                  37.36     1:21.14 (43.78)                                        
 18 Morgan, Samuel M    11 Big Blue-MR          1:22.85    1:22.49        
                  39.34     1:22.49 (43.15)                                        
 19 Goldbloom, Andy L   11 Silver Streaks-MR    1:26.46    1:24.95        
                  39.98     1:24.95 (44.97)                                        
 20 Seeback, Jason      11 SSL-MR               1:34.86    1:27.39        
                  40.54     1:27.39 (46.85)                                        
 21 Rubin, Alex E       11 HAWK-AD              1:26.77    1:28.24        
                  40.48     1:28.24 (47.76)                                        
 22 Assad, Nick A       12 SSL-MR               1:39.68    1:30.95        
                  42.46     1:30.95 (48.49)                                        
 23 Capalbo, Joe T      11 SSL-MR               1:33.69    1:36.73        
                  45.81     1:36.73 (50.92)                                        
 24 Green, Danny P      11 SSL-MR               2:02.14    1:39.11        
                  43.35     1:39.11 (55.76)                                        
 -- Seckler, Arthur J   11 Big Blue-MR               NT         DQ        
                1:01.11        DQ (1:16.69)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          32.49  ZQ
          33.49  JO
          42.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Giraldo, Andrew     12 TRS-MR                 33.51      32.86 JO      20  
  2 Araujo, Kevin A     12 SSL-MR                 36.54      34.08 SILV    17  
  3 Rosenkranz, Erik    12 Devil Fish-MR          34.61      34.35 SILV    16  
  4 Cohen, Zev A        12 HAWK-AD                34.88      35.43 SILV    15  
  5 Macaluso, Christia  12 Silver Streaks-MR      36.00      35.69 SILV    14  
  6 Bass, Jordan B      12 CFA-MR                 38.11      36.48 SILV    13  
  7 Goldbloom, Joey T   12 Silver Streaks-MR      37.35      36.96 SILV    12  
  8 Carroll, Hudson R   11 HAWK-AD                38.81      37.10 SILV    11  
  9 Cho, Steven         12 SSL-MR                 37.44      37.17 SILV     9  
 10 Stagg, Christian M  12 Silver Streaks-MR      37.82      37.63 SILV     7  
 11 Rodriguez, Matthew  11 Big Blue-MR            39.38      38.64 SILV     6  
 12 Carter, Shane       11 TRS-MR                 38.97      38.95 SILV     5  
 13 Melendez, Samuel    11 TRS-MR                 39.61      39.19 SILV     4  
 14 Gulitti, Nicholas   11 HAWK-AD                43.23      39.33 SILV     3  
 15 Johnson, Ashby A    11 HAWK-AD                38.93      39.94 SILV     2  
 16 Rundquist, Spencer  11 Big Blue-MR            43.96      39.95 SILV     1  
 17 Morgan, Samuel M    11 Big Blue-MR            46.27      42.60        
 18 Goldbloom, Andy L   11 Silver Streaks-MR      43.99      43.78        
 19 Rifkind, Mitchell   11 HAWK-AD                46.05      45.97        
 20 Rubin, Alex E       11 HAWK-AD                45.23      46.66        
 21 Assad, Nick A       12 SSL-MR                 48.19      47.00        
 22 Seeback, Jason      11 SSL-MR                 53.06      47.75        
 23 Green, Danny P      11 SSL-MR                 54.64      49.28        
 24 Martin, Ryan P      11 SSL-MR                 55.44      49.37        
 25 Seckler, Arthur J   11 Big Blue-MR               NT    1:06.17        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:08.79  ZQ
        1:11.59  JO
        1:25.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kelleher, Andrew J  12 Big Blue-MR          1:10.54    1:09.91 JO      20  
                  34.44     1:09.91 (35.47)                                        
  2 Araujo, Kevin A     12 SSL-MR               1:17.60    1:15.41 SILV    17  
                  35.89     1:15.41 (39.52)                                        
  3 Rosenkranz, Erik    12 Devil Fish-MR        1:18.74    1:15.99 SILV    16  
                  35.97     1:15.99 (40.02)                                        
  4 Owens, Nicholas A   11 VAC-MR               1:30.83    1:17.97 SILV    15  
                  37.78     1:17.97 (40.19)                                        
  5 Bass, Jordan B      12 CFA-MR               1:27.45    1:19.19 SILV    14  
                  38.06     1:19.19 (41.13)                                        
  6 Carter, Shane       11 TRS-MR               1:26.12    1:21.61 SILV    13  
                  39.91     1:21.61 (41.70)                                        
  7 Rodriguez, Matthew  11 Big Blue-MR          1:29.50    1:23.86 SILV    12  
                1:23.97         1:23.86 ( )                                        
  8 Cicalese, Matthew   11 SSL-MR               1:27.51    1:24.41 SILV    11  
                  41.53     1:24.41 (42.88)                                        
  9 Melendez, Samuel    11 TRS-MR               1:30.12    1:24.81 SILV     9  
                  41.01     1:24.81 (43.80)                                        
 10 Morgan, Samuel M    11 Big Blue-MR          1:36.13    1:34.24          7  
                  46.60     1:34.24 (47.64)                                        
 11 Wagner, Noah        12 VAC-MR               1:43.31    1:43.25          6  
                  50.90     1:43.25 (52.35)                                        
 12 Assad, Nick A       12 SSL-MR               1:46.41    1:44.15          5  
                  48.86     1:44.15 (55.29)                                        
 13 Sztyndor, Ricky J   12 Mrst Barracudas-MR   1:48.54    1:45.41          4  
                1:45.43         1:45.41 ( )                                        
 14 Rundquist, Spencer  11 Big Blue-MR          1:42.27    1:48.53          3  
                1:27.03     1:48.53 (21.50)                                        
 15 Capalbo, Joe T      11 SSL-MR               1:45.97    1:54.47          2  
                2:00.51         1:54.47 ( )                                        
 16 Green, Danny P      11 SSL-MR               1:59.92    1:55.32          1  
                  53.30   1:55.32 (1:02.02)                                        
 17 Roberts, William R  11 Mrst Barracudas-MR        NT    2:04.47        
                2:04.61         2:04.47 ( )                                        
 18 Kong, Brian         11 Big Blue-MR               NT    2:23.37        
                1:06.84   2:23.37 (1:16.53)                                        
 -- Martin, Ryan P      11 SSL-MR               1:54.62         DQ        
                  57.19        DQ (1:01.41)                                        
 -- Seckler, Arthur J   11 Big Blue-MR               NT         DQ        
                1:11.73          DQ (22.43)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          37.09  ZQ
          38.09  JO
          43.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grunewald, Zane W   12 UN-MR                  39.01      36.64 ZQ      20  
  2 Owens, Nicholas A   11 VAC-MR                 41.31      39.38 SILV    17  
  3 Bass, Jordan B      12 CFA-MR                 45.90      40.79 SILV    16  
  4 Krikorian, George   11 Rye y 2007-MR          42.00      42.02 SILV    15  
  5 Rodriguez, Matthew  11 Big Blue-MR            44.70      42.80 SILV    14  
  6 Rundquist, Spencer  11 Big Blue-MR            48.81      48.78         13  
  7 Roberts, William R  11 Mrst Barracudas-MR        NT    1:05.90         12  
 -- Torpey, Liam T      11 VAC-MR                 45.82         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:21.99  ZQ
        1:24.09  JO
        1:31.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kelleher, Andrew J  12 Big Blue-MR          1:12.61    1:12.40 ZQ      20  
                  33.96     1:12.40 (38.44)                                        
  2 Fogarty, Aodhan P   12 HAWK-AD              1:21.32    1:22.62 JO      17  
                  38.94     1:22.62 (43.68)                                        
  3 Macaluso, Christia  12 Silver Streaks-MR    1:29.37    1:23.49 JO      16  
                  37.77     1:23.49 (45.72)                                        
  4 Araujo, Kevin A     12 SSL-MR               1:31.88    1:28.28 SILV    15  
                  41.51     1:28.28 (46.77)                                        
  5 Garcia, Andrew N    12 SSL-MR               1:43.27    1:33.49         14  
                  43.98     1:33.49 (49.51)                                        
  6 Buckland, Grant A   11 Silver Streaks-MR    1:32.11    1:34.79         13  
                  43.99     1:34.79 (50.80)                                        
  7 Stagg, Christian M  12 Silver Streaks-MR    1:33.82    1:36.14         12  
                  44.41     1:36.14 (51.73)                                        
  8 Gulitti, Nicholas   11 HAWK-AD              1:38.85    1:36.61         11  
                  45.00     1:36.61 (51.61)                                        
  9 Goldbloom, Joey T   12 Silver Streaks-MR         NT    1:41.50          9  
                  48.07     1:41.50 (53.43)                                        
 10 Rifkind, Mitchell   11 HAWK-AD              1:44.83    1:44.81          7  
                  49.62     1:44.81 (55.19)                                        
 11 Martin, Ryan P      11 SSL-MR               2:02.99    1:57.18          6  
                  56.16   1:57.18 (1:01.02)                                        
 12 Capalbo, Joe T      11 SSL-MR               2:22.92    2:18.76          5  
                1:06.21   2:18.76 (1:12.55)                                        
 -- Melendez, Samuel    11 TRS-MR               1:48.15         DQ        
                  48.81          DQ (52.59)                                        
 -- Rodriguez, Matthew  11 Big Blue-MR               NT         DQ        
                  45.72          DQ (50.00)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          30.59  ZQ
          32.09  JO
          39.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Andrew N    12 SSL-MR                 35.65      32.74 SILV    20  
  2 Giraldo, Andrew     12 TRS-MR                 34.96      32.86 SILV    17  
  3 Cho, Steven         12 SSL-MR                 34.73      33.73 SILV    16  
  4 Bass, Jordan B      12 CFA-MR                 37.43      34.69 SILV    15  
  5 Carter, Shane       11 TRS-MR                 39.79      37.39 SILV    14  
  6 Stagg, Christian M  12 Silver Streaks-MR      40.43      39.31 SILV    13  
  7 Johnson, Ashby A    11 HAWK-AD                39.12      39.42 SILV    12  
  8 Sztyndor, Ricky J   12 Mrst Barracudas-MR     40.42      40.55         11  
  9 Rodriguez, Matthew  11 Big Blue-MR            41.34      41.22          9  
 10 Cicalese, Matthew   11 SSL-MR                 42.87      41.23          7  
 11 Rundquist, Spencer  11 Big Blue-MR            50.22      44.61          6  
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:09.49  ZQ
        1:13.49  JO
        1:28.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Garcia, Andrew N    12 SSL-MR                    NT    1:13.85 SILV    20  
                  32.97     1:13.85 (40.88)                                        
  2 Giraldo, Andrew     12 TRS-MR               1:19.35    1:14.53 SILV    17  
                  33.15     1:14.53 (41.38)                                        
  3 Carter, Shane       11 TRS-MR                    NT    1:22.83 SILV    16  
                  37.30     1:22.83 (45.53)                                        
  4 Araujo, Kevin A     12 SSL-MR               1:36.41    1:23.49 SILV    15  
                  38.28     1:23.49 (45.21)                                        
  5 Rodriguez, Matthew  11 Big Blue-MR               NT    1:35.69         14  
                  43.36     1:35.69 (52.33)                                        
  6 Cicalese, Matthew   11 SSL-MR               1:34.10    1:37.24         13  
                  42.68     1:37.24 (54.56)                                        
  7 Sztyndor, Ricky J   12 Mrst Barracudas-MR   1:44.17    1:43.50         12  
                  45.04     1:43.50 (58.46)                                        
  8 Cho, Steven         12 SSL-MR               1:22.40    1:46.48         11  
                  36.30   1:46.48 (1:10.18)                                        
  9 Melendez, Samuel    11 TRS-MR               1:40.00    1:48.97          9  
                  47.92   1:48.97 (1:01.05)                                        
 10 Seeback, Jason      11 SSL-MR               1:05.91    2:05.75          7  
                  54.28   2:05.75 (1:11.47)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:09.99  ZQ
        1:12.29  JO
        1:22.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Macaluso, Christia  12 Silver Streaks-MR    1:11.90    1:11.77 JO      20  
                  32.70     1:11.77 (39.07)                                        
  2 Fogarty, Aodhan P   12 HAWK-AD              1:13.10    1:14.57 SILV    17  
                  35.51     1:14.57 (39.06)                                        
  3 Cohen, Zev A        12 HAWK-AD              1:12.11    1:17.38 SILV    16  
                  36.63     1:17.38 (40.75)                                        
  4 Buckland, Grant A   11 Silver Streaks-MR    1:22.30    1:20.83 SILV    15  
                  36.52     1:20.83 (44.31)                                        
  5 Araujo, Kevin A     12 SSL-MR               1:20.94    1:21.69 SILV    14  
                  37.65     1:21.69 (44.04)                                        
  6 Goldbloom, Joey T   12 Silver Streaks-MR    1:27.89    1:25.35         13  
                  38.98     1:25.35 (46.37)                                        
  7 Carroll, Hudson R   11 HAWK-AD              1:31.56    1:26.06         12  
                  37.76     1:26.06 (48.30)                                        
  8 Gulitti, Nicholas   11 HAWK-AD              1:26.06    1:27.50         11  
                  42.15     1:27.50 (45.35)                                        
  9 Cicalese, Matthew   11 SSL-MR               1:31.60    1:28.58          9  
                  39.69     1:28.58 (48.89)                                        
 10 Rundquist, Spencer  11 Big Blue-MR               NT    1:30.59          7  
                  42.44     1:30.59 (48.15)                                        
 11 Sztyndor, Ricky J   12 Mrst Barracudas-MR   1:30.67    1:33.04          6  
                  45.56     1:33.04 (47.48)                                        
 12 Goldbloom, Andy L   11 Silver Streaks-MR    1:44.08    1:36.48          5  
                  45.66     1:36.48 (50.82)                                        
 13 Morgan, Samuel M    11 Big Blue-MR          1:46.53    1:39.72          4  
                  47.14     1:39.72 (52.58)                                        
 14 Rifkind, Mitchell   11 HAWK-AD              1:38.54    1:43.01          3  
                  49.69     1:43.01 (53.32)                                        
 15 Assad, Nick A       12 SSL-MR               1:49.18    1:44.99          2  
                  45.21     1:44.99 (59.78)                                        
 16 Martin, Ryan P      11 SSL-MR               1:46.81    1:46.52          1  
                  52.96     1:46.52 (53.56)                                        
 17 Rubin, Alex E       11 HAWK-AD              1:48.01    1:47.96        
                  50.77     1:47.96 (57.19)                                        
 18 Seeback, Jason      11 SSL-MR               2:10.19    1:56.09        
                  54.55   1:56.09 (1:01.54)                                        
 19 Capalbo, Joe T      11 SSL-MR               1:54.43    2:00.29        
                  58.75   2:00.29 (1:01.54)                                        
 -- Green, Danny P      11 SSL-MR               1:58.43         DQ        
                  57.85        DQ (1:04.87)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:28.59  ZQ
        2:34.59  JO
        2:59.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kelleher, Andrew J  12 Big Blue-MR          2:27.68    2:24.21 ZQ      20  
                  30.66     1:09.00 (38.34)     1:50.66 (41.66)     2:24.21 (33.55)
  2 Giraldo, Andrew     12 TRS-MR               2:43.36    2:36.76 SILV    17  
                  34.10     1:11.71 (37.61)     2:01.79 (50.08)     2:36.76 (34.97)
  3 Grunewald, Zane W   12 UN-MR                2:48.05    2:37.26 SILV    16  
                  34.18     1:14.73 (40.55)     2:01.45 (46.72)     2:37.26 (35.81)
  4 Garcia, Andrew N    12 SSL-MR               3:09.86    2:48.63 SILV    15  
                  35.20     1:17.47 (42.27)     2:12.82 (55.35)     2:48.63 (35.81)
  5 Cho, Steven         12 SSL-MR               2:51.06    2:49.44 SILV    14  
                  37.68     1:21.01 (43.33)     2:12.31 (51.30)     2:49.44 (37.13)
  6 Martin, Ryan P      11 SSL-MR               3:56.84    3:52.93         13  
                  53.35   1:55.01 (1:01.66)   2:58.70 (1:03.69)     3:52.93 (54.23)
 -- Krikorian, George   11 Rye y 2007-MR        3:13.08         DQ        
                  42.58     1:29.51 (46.93)                                        
 -- Capalbo, Joe T      11 SSL-MR               4:07.11         DQ        
                  59.67     1:59.58 (59.91)   3:14.66 (1:15.08)          DQ (49.43)
 -- Assad, Nick A       12 SSL-MR               4:10.19         DQ        
                  49.35     1:45.02 (55.67)   3:00.22 (1:15.20)          DQ (50.11)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          24.69  ZQ
          25.69  JO
          28.29  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Conway, John P      14 SSL-MR                 24.17      24.05 ZQ     
  2 Thomas, Brad A      14 Big Blue-MR            25.43      25.75 SILV   
  3 Schunk, Andy J      13 Silver Streaks-MR      27.10      26.68 SILV   
  4 Buckland, Gavin J   13 Silver Streaks-MR      26.69      26.98 SILV   
  5 Diaz-Albertini, Ke  13 SSL-MR                 29.03      27.09 SILV   
  6 Oppenheim, Sam S    13 SSL-MR                 28.41      27.85 SILV   
  7 Ashburn, Zachary J  13 Big Blue-MR            27.67      27.94 SILV   
  8 Robinson, William   14 SSL-MR                 28.16      28.30        
  9 Walsh, Kevin W      14 Big Blue-MR            28.02      28.59        
 10 Benedict, Grant E   13 Big Blue-MR            27.49      28.63        
 11 Hoang, Brandon M    13 Devil Fish-MR          31.07      28.65        
 12 Leary, Chris R      13 SSL-MR                 29.29      28.78        
 13 Marrone, James G    13 CFA-MR                 29.38      28.81        
 14 Cicalese, Anthony   13 SSL-MR                 29.11      29.04        
 15 Klein, Simon        13 Silver Streaks-MR      29.50      29.75        
 16 Santiago, Andrew    14 TRS-MR                 30.14      29.79        
 17 Gallagher, Jasper   13 SSL-MR                 30.65      29.86        
 18 Nunnally, Austin W  13 Mrst Barracudas-MR     30.17      30.27        
 19 Sullivan, Sean S    13 Big Blue-MR            31.68      30.73        
 20 Distelhurst, Antho  14 Silver Streaks-MR      30.77      31.92        
 21 Pandya, Swapnil H   14 Silver Streaks-MR      34.76      34.14        
 22 Drucker, Matt J     14 CFA-MR                 40.67      34.17        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          54.59  ZQ
          55.99  JO
        1:02.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Volaski, Harrison   14 Big Blue-MR            54.48      54.50 ZQ     
                  27.21       54.50 (27.29)                                        
  2 Thomas, Brad A      14 Big Blue-MR            56.25      57.53 SILV   
                  27.71       57.53 (29.82)                                        
  3 Buckland, Gavin J   13 Silver Streaks-MR      58.25      58.17 SILV   
                  27.88       58.17 (30.29)                                        
  4 Schunk, Andy J      13 Silver Streaks-MR    1:00.01      59.39 SILV   
                  28.77       59.39 (30.62)                                        
  5 Oppenheim, Sam S    13 SSL-MR               1:03.77    1:01.37 SILV   
                  29.52     1:01.37 (31.85)                                        
  6 Ashburn, Zachary J  13 Big Blue-MR          1:01.35    1:01.38 SILV   
                  28.58     1:01.38 (32.80)                                        
  7 Benedict, Grant E   13 Big Blue-MR          1:02.88    1:02.17 SILV   
                  29.43     1:02.17 (32.74)                                        
  8 Marrone, James G    13 CFA-MR               1:03.13    1:02.38 SILV   
                  29.81     1:02.38 (32.57)                                        
  9 Ryan, Brandon M     13 VAC-MR               1:09.30    1:02.99        
                  29.23     1:02.99 (33.76)                                        
 10 Leary, Chris R      13 SSL-MR               1:08.02    1:03.69        
                  30.71     1:03.69 (32.98)                                        
 11 Gallagher, Jasper   13 SSL-MR               1:11.31    1:06.58        
                  30.99     1:06.58 (35.59)                                        
 12 Santiago, Andrew    14 TRS-MR               1:12.00    1:06.62        
                  30.90     1:06.62 (35.72)                                        
 13 Sullivan, Sean S    13 Big Blue-MR          1:07.78    1:09.37        
                  33.72     1:09.37 (35.65)                                        
 14 Distelhurst, Antho  14 Silver Streaks-MR    1:10.26    1:10.49        
                  34.06     1:10.49 (36.43)                                        
 15 Pandya, Swapnil H   14 Silver Streaks-MR    1:17.13    1:17.00        
                  36.59     1:17.00 (40.41)                                        
 16 Veraja, Chris D     14 SSL-MR               1:16.19    1:21.34        
 17 Stephens, Devin W   13 Mrst Barracudas-MR   1:29.92    1:26.07        
                  39.76     1:26.07 (46.31)                                        
 -- Sokoloff, Philip    14 SSL-MR                 55.36         DQ        
                  26.08          DQ (28.31)                                        
 -- Diaz-Albertini, Ke  13 SSL-MR               1:03.00         DQ        
                  28.76          DQ (31.56)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:59.99  ZQ
        2:01.99  JO
        2:24.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Conway, John P      14 SSL-MR               1:56.65    2:00.65 JO     
                  26.81       56.92 (30.11)     1:28.69 (31.77)     2:00.65 (31.96)
  2 Schunk, Andy J      13 Silver Streaks-MR    2:14.42    2:11.49 SILV   
                  28.98     1:02.85 (33.87)     1:38.56 (35.71)     2:11.49 (32.93)
  3 Diaz-Albertini, Ke  13 SSL-MR               2:21.84    2:15.57 SILV   
                  30.46     1:04.73 (34.27)     1:40.88 (36.15)     2:15.57 (34.69)
  4 Oppenheim, Sam S    13 SSL-MR               2:21.12    2:17.05 SILV   
                  30.37     1:04.92 (34.55)     1:41.97 (37.05)     2:17.05 (35.08)
  5 Nunnally, Austin W  13 Mrst Barracudas-MR   2:29.81    2:23.43 SILV   
                  32.60     1:08.45 (35.85)     1:46.25 (37.80)     2:23.43 (37.18)
  6 Sullivan, Sean S    13 Big Blue-MR          2:31.94    2:26.68        
                  33.82     1:10.78 (36.96)     1:49.76 (38.98)     2:26.68 (36.92)
  7 Santiago, Andrew    14 TRS-MR               2:35.85    2:35.34        
                  34.60     1:13.33 (38.73)   2:35.34 (1:22.01)                    
  8 Distelhurst, Antho  14 Silver Streaks-MR    2:35.99    2:37.61        
                  35.30     1:17.19 (41.89)   2:37.61 (1:20.42)                    
  9 Pandya, Swapnil H   14 Silver Streaks-MR    2:47.20    2:44.59        
                  37.08     1:19.67 (42.59)     2:04.32 (44.65)     2:44.59 (40.27)
 10 Madar, Alex         13 SSL-MR               3:05.80    2:47.97        
                  37.54     1:21.18 (43.64)     2:05.72 (44.54)     2:47.97 (42.25)
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:02.99  ZQ
        1:04.99  JO
        1:19.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sokoloff, Philip    14 SSL-MR               1:01.31    1:01.68 ZQ     
                  29.70     1:01.68 (31.98)                                        
  2 Thomas, Brad A      14 Big Blue-MR          1:03.79    1:03.78 JO     
                  31.23     1:03.78 (32.55)                                        
  3 Robinson, William   14 SSL-MR               1:11.95    1:08.26 SILV   
                  33.99     1:08.26 (34.27)                                        
  4 Benedict, Grant E   13 Big Blue-MR          1:11.88    1:09.63 SILV   
                  34.05     1:09.63 (35.58)                                        
  5 Ashburn, Zachary J  13 Big Blue-MR          1:09.21    1:09.75 SILV   
                  33.21     1:09.75 (36.54)                                        
  6 Marrone, James G    13 CFA-MR               1:09.45    1:10.19 SILV   
                  34.29     1:10.19 (35.90)                                        
  7 Hoang, Brandon M    13 Devil Fish-MR        1:20.36    1:13.35 SILV   
                  35.88     1:13.35 (37.47)                                        
  8 Gallagher, Jasper   13 SSL-MR               1:28.88    1:14.44 SILV   
                  36.12     1:14.44 (38.32)                                        
  9 Diaz-Albertini, Ke  13 SSL-MR               1:18.74    1:16.17 SILV   
                  38.31     1:16.17 (37.86)                                        
 10 Klein, Simon        13 Silver Streaks-MR    1:15.38    1:16.57 SILV   
                  36.81     1:16.57 (39.76)                                        
 11 Sullivan, Sean S    13 Big Blue-MR          1:17.81    1:21.51        
                  39.95     1:21.51 (41.56)                                        
 12 Santiago, Andrew    14 TRS-MR               1:26.45    1:32.03        
 13 Drucker, Matt J     14 CFA-MR               1:53.62    1:35.37        
                1:36.26         1:35.37 ( )                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:15.99  ZQ
        2:18.99  JO
        2:41.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Volaski, Harrison   14 Big Blue-MR          2:05.84    2:10.44 ZQ     
                1:03.17   2:10.44 (1:07.27)                                        
  2 Conway, John P      14 SSL-MR               2:14.68    2:13.59 ZQ     
                  30.79     1:04.65 (33.86)     1:39.48 (34.83)     2:13.59 (34.11)
  3 Robinson, William   14 SSL-MR               2:37.66    2:28.25 SILV   
                  35.63     1:12.82 (37.19)     1:51.68 (38.86)     2:28.25 (36.57)
  4 Ryan, Brandon M     13 VAC-MR               2:32.05    2:31.25 SILV   
                  36.34     1:15.24 (38.90)     1:54.90 (39.66)     2:31.25 (36.35)
  5 Ashburn, Zachary J  13 Big Blue-MR          2:31.52    2:32.98 SILV   
                  34.53     1:13.38 (38.85)     1:54.23 (40.85)     2:32.98 (38.75)
  6 Marrone, James G    13 CFA-MR               2:41.84    2:33.32 SILV   
                  35.33     1:13.15 (37.82)     1:54.08 (40.93)     2:33.32 (39.24)
  7 Benedict, Grant E   13 Big Blue-MR          2:36.42    2:38.53 SILV   
                  36.59     1:16.83 (40.24)     1:58.57 (41.74)     2:38.53 (39.96)
  8 Klein, Simon        13 Silver Streaks-MR    2:39.66    2:44.20        
                  37.20     1:18.46 (41.26)     2:01.90 (43.44)     2:44.20 (42.30)
  9 Gallagher, Jasper   13 SSL-MR               2:54.50    2:46.45        
                  40.25     1:23.16 (42.91)     2:05.61 (42.45)     2:46.45 (40.84)
 10 Nunnally, Austin W  13 Mrst Barracudas-MR        NT    2:49.15        
                  37.91     1:20.70 (42.79)     2:05.17 (44.47)     2:49.15 (43.98)
 11 Sullivan, Sean S    13 Big Blue-MR          2:53.32    2:51.24        
                  41.42     1:25.49 (44.07)     2:09.11 (43.62)     2:51.24 (42.13)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:11.59  ZQ
        1:14.49  JO
        1:24.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Buckland, Gavin J   13 Silver Streaks-MR    1:16.27    1:14.23 JO     
                  35.04     1:14.23 (39.19)                                        
  2 Conway, John P      14 SSL-MR               1:16.07    1:14.46 JO     
                  35.53     1:14.46 (38.93)                                        
  3 Sokoloff, Philip    14 SSL-MR               1:17.27    1:17.45 SILV   
                  36.54     1:17.45 (40.91)                                        
  4 Leary, Chris R      13 SSL-MR               1:24.87    1:20.00 SILV   
                  38.10     1:20.00 (41.90)                                        
  5 Distelhurst, Antho  14 Silver Streaks-MR    1:22.69    1:21.93 SILV   
                  39.05     1:21.93 (42.88)                                        
  6 Klein, Simon        13 Silver Streaks-MR    1:19.40    1:22.75 SILV   
                  38.83     1:22.75 (43.92)                                        
  7 Diaz-Albertini, Ke  13 SSL-MR               1:31.52    1:26.03        
                  41.49     1:26.03 (44.54)                                        
  8 Robinson, William   14 SSL-MR               1:28.51    1:27.43        
                  41.48     1:27.43 (45.95)                                        
  9 Marrone, James G    13 CFA-MR               1:33.16    1:27.51        
                  41.86     1:27.51 (45.65)                                        
 10 Sullivan, Sean S    13 Big Blue-MR          1:30.39    1:33.98        
                  46.21     1:33.98 (47.77)                                        
 11 Santiago, Andrew    14 TRS-MR               1:33.22    1:34.95        
                  43.13     1:34.95 (51.82)                                        
 12 Pandya, Swapnil H   14 Silver Streaks-MR    1:37.55    1:37.64        
                  46.18     1:37.64 (51.46)                                        
 13 Stephens, Devin W   13 Mrst Barracudas-MR   1:48.38    1:44.65        
                  51.29     1:44.65 (53.36)                                        
 14 Veraja, Chris D     14 SSL-MR               2:28.22    1:58.80        
                  53.52   1:58.80 (1:05.28)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:35.59  ZQ
        2:42.99  JO
        2:59.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Buckland, Gavin J   13 Silver Streaks-MR    2:45.33    2:39.64 JO     
                  35.18     1:16.05 (40.87)     1:58.48 (42.43)     2:39.64 (41.16)
  2 Walsh, Kevin W      14 Big Blue-MR          2:39.13    2:40.56 JO     
                  33.45     1:12.70 (39.25)     1:55.74 (43.04)     2:40.56 (44.82)
  3 Cicalese, Anthony   13 SSL-MR               3:04.55    2:45.38 SILV   
                  38.37     1:20.65 (42.28)     2:03.65 (43.00)     2:45.38 (41.73)
  4 Leary, Chris R      13 SSL-MR               2:58.81    2:47.35 SILV   
                1:19.95     2:03.54 (43.59)     2:47.35 (43.81)                    
  5 Distelhurst, Antho  14 Silver Streaks-MR    3:05.40    3:01.15        
                  39.29     1:25.82 (46.53)     2:14.77 (48.95)     3:01.15 (46.38)
  6 Klein, Simon        13 Silver Streaks-MR    3:04.73    3:02.94        
                  40.77     1:28.26 (47.49)     2:15.63 (47.37)     3:02.94 (47.31)
  7 Nunnally, Austin W  13 Mrst Barracudas-MR        NT    3:05.32        
                  40.27     1:26.54 (46.27)     2:17.23 (50.69)     3:05.32 (48.09)
  8 Robinson, William   14 SSL-MR               3:20.21    3:05.70        
                  42.31     1:29.17 (46.86)     2:17.75 (48.58)     3:05.70 (47.95)
  9 Madar, Alex         13 SSL-MR               3:04.58    3:09.18        
                  42.28     1:30.94 (48.66)     2:21.64 (50.70)     3:09.18 (47.54)
 10 Pandya, Swapnil H   14 Silver Streaks-MR    3:28.37    3:31.99        
                  48.58     1:42.71 (54.13)     2:38.54 (55.83)     3:31.99 (53.45)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:01.19  ZQ
        1:03.99  JO
        1:14.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sokoloff, Philip    14 SSL-MR               1:01.37    1:01.93 JO     
                  29.26     1:01.93 (32.67)                                        
  2 Conway, John P      14 SSL-MR               1:03.88    1:03.31 JO     
                  29.70     1:03.31 (33.61)                                        
  3 Schunk, Andy J      13 Silver Streaks-MR    1:04.61    1:03.69 JO     
                  29.58     1:03.69 (34.11)                                        
  4 Thomas, Brad A      14 Big Blue-MR          1:04.94    1:05.17 SILV   
                  30.40     1:05.17 (34.77)                                        
  5 Buckland, Gavin J   13 Silver Streaks-MR    1:07.03    1:05.57 SILV   
                  30.27     1:05.57 (35.30)                                        
  6 Ashburn, Zachary J  13 Big Blue-MR          1:07.78    1:06.70 SILV   
                  30.70     1:06.70 (36.00)                                        
  7 Benedict, Grant E   13 Big Blue-MR          1:07.11    1:07.66 SILV   
                  30.73     1:07.66 (36.93)                                        
  8 Hoang, Brandon M    13 Devil Fish-MR        1:19.24    1:11.45 SILV   
                  32.27     1:11.45 (39.18)                                        
  9 Walsh, Kevin W      14 Big Blue-MR          1:07.23    1:11.51 SILV   
                  32.96     1:11.51 (38.55)                                        
 10 Oppenheim, Sam S    13 SSL-MR               1:16.09    1:12.56 SILV   
                  33.84     1:12.56 (38.72)                                        
 11 Cicalese, Anthony   13 SSL-MR               1:16.19    1:12.80 SILV   
                  35.09     1:12.80 (37.71)                                        
 12 Leary, Chris R      13 SSL-MR               1:29.33    1:20.00        
                  37.52     1:20.00 (42.48)                                        
 13 Madar, Alex         13 SSL-MR               1:30.66    1:24.55        
                  38.08     1:24.55 (46.47)                                        
 14 Sullivan, Sean S    13 Big Blue-MR          1:26.71    1:27.56        
                  40.40     1:27.56 (47.16)                                        
 15 Gallagher, Jasper   13 SSL-MR               1:45.62    1:31.94        
                  40.91     1:31.94 (51.03)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:23.99  ZQ
        2:29.99  JO
        2:38.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schunk, Andy J      13 Silver Streaks-MR    2:27.31    2:22.54 ZQ     
                  30.63     1:07.15 (36.52)     1:46.62 (39.47)     2:22.54 (35.92)
  2 Thomas, Brad A      14 Big Blue-MR               NT    2:30.50 SILV   
                  32.14     1:10.23 (38.09)     1:50.72 (40.49)     2:30.50 (39.78)
  3 Ashburn, Zachary J  13 Big Blue-MR          2:40.62    2:42.09        
                  32.83     1:14.51 (41.68)     1:57.82 (43.31)     2:42.09 (44.27)
  4 Oppenheim, Sam S    13 SSL-MR               2:50.97    2:49.31        
                  35.75     1:18.87 (43.12)     2:04.86 (45.99)     2:49.31 (44.45)
  5 Leary, Chris R      13 SSL-MR               3:13.52    3:06.74        
                  38.96     1:27.16 (48.20)     2:17.52 (50.36)     3:06.74 (49.22)
  6 Nunnally, Austin W  13 Mrst Barracudas-MR        NT    3:11.30        
                  39.13     1:27.84 (48.71)     2:19.12 (51.28)     3:11.30 (52.18)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:15.99  ZQ
        2:18.99  JO
        2:38.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Volaski, Harrison   14 Big Blue-MR          2:11.90    2:11.61 ZQ     
                  28.64     1:00.72 (32.08)     1:41.85 (41.13)     2:11.61 (29.76)
  2 Conway, John P      14 SSL-MR               2:14.51    2:12.72 ZQ     
                  28.14     1:02.62 (34.48)     1:42.92 (40.30)     2:12.72 (29.80)
  3 Sokoloff, Philip    14 SSL-MR               2:17.20    2:14.19 ZQ     
                  28.43     1:01.94 (33.51)     1:43.15 (41.21)     2:14.19 (31.04)
  4 Buckland, Gavin J   13 Silver Streaks-MR    2:27.97    2:21.80 SILV   
                  29.64     1:06.97 (37.33)     1:49.04 (42.07)     2:21.80 (32.76)
  5 Schunk, Andy J      13 Silver Streaks-MR    2:31.02    2:25.49 SILV   
                  29.10     1:06.35 (37.25)     1:52.84 (46.49)     2:25.49 (32.65)
  6 Robinson, William   14 SSL-MR               2:35.18    2:28.91 SILV   
                  32.25     1:08.39 (36.14)     1:54.72 (46.33)     2:28.91 (34.19)
  7 Benedict, Grant E   13 Big Blue-MR          2:30.28    2:30.06 SILV   
                  29.87     1:09.49 (39.62)     1:55.18 (45.69)     2:30.06 (34.88)
  8 Oppenheim, Sam S    13 SSL-MR               2:39.58    2:40.51        
                  34.66     1:16.53 (41.87)     2:06.13 (49.60)     2:40.51 (34.38)
  9 Distelhurst, Antho  14 Silver Streaks-MR    2:48.31    2:43.68        
                  36.90     1:21.01 (44.11)     2:06.67 (45.66)     2:43.68 (37.01)
 10 Nunnally, Austin W  13 Mrst Barracudas-MR   3:02.43    2:44.30        
                   3.60       34.38 (30.78)     1:16.87 (42.49)   2:44.30 (1:27.43)
 11 Klein, Simon        13 Silver Streaks-MR    2:50.11    2:44.50        
                  35.83     1:16.85 (41.02)     2:07.10 (50.25)     2:44.50 (37.40)
 12 Sullivan, Sean S    13 Big Blue-MR          2:48.40    2:47.12        
                  37.20     1:20.93 (43.73)     2:10.14 (49.21)     2:47.12 (36.98)
 13 Pandya, Swapnil H   14 Silver Streaks-MR    3:22.39    3:09.08        
                   6.77       48.69 (41.92)     1:35.50 (46.81)   3:09.08 (1:33.58)
 14 Veraja, Chris D     14 SSL-MR               4:14.21    3:37.33        
                   8.43       47.33 (38.90)     1:41.56 (54.23)   3:37.33 (1:55.77)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          23.29  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zaino, Matthew      15 Silver Streaks-MR      26.97      21.62 METS   
  2 Diaz-Albertini, Cr  20 SSL-MR                 22.12      23.33        
  3 Wilson, Sozi A      17 Silver Streaks-MR      23.54      23.91        
  4 Hoang, Ryan M       15 Devil Fish-MR          27.19      24.61        
  5 Dinces, Jon M       17 SSL-MR                 24.96      24.88        
  6 Walsh, Ryan J       15 Big Blue-MR            25.35      24.97        
  7 Rosenkranz, Russel  15 Devil Fish-MR          25.90      25.13        
  8 Shields, Brandon    12 TRS-MR                 25.40      25.25        
  9 Bang, Andries J     16 HAWK-AD                24.97      25.50        
 10 Smith, Richard      16 Devil Fish-MR          24.82      25.57        
 11 Novitch, Adam S     17 Silver Streaks-MR      25.37      25.67        
 12 Gourevitch, Jesse   15 Silver Streaks-MR      25.61      26.03        
 13 Gamboli, Christoph  17 TRS-MR                 25.53      26.07        
 14 Stein, Robert J     16 SSL-MR                 25.57      26.21        
 15 Rodriguez, Danny M  15 Big Blue-MR            27.41      26.41        
 16 Madar, Eric R       17 SSL-MR                 25.53      26.45        
 17 Dale, Charlie J     16 Big Blue-MR            27.12      26.91        
 18 Roeser, Kenny P     17 SSL-MR                 25.72      28.67        
 19 Terwilliger, Richi  15 SSL-MR                 30.62      29.06        
 20 Rodriguez, Anthony  16 Big Blue-MR            32.09      31.84        
 -- Eybers, Craig A     10 Mrst Barracudas-MR     35.98         DQ        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          51.29  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Diaz-Albertini, Cr  20 SSL-MR                 48.64      50.96 METS   
                  24.28       50.96 (26.68)                                        
  2 Svoboda, Noah       17 SSL-MR                 53.03      53.85        
                  25.75       53.85 (28.10)                                        
  3 Wilson, Sozi A      17 Silver Streaks-MR      53.46      54.34        
                  25.21       54.34 (29.13)                                        
  4 Walsh, Ryan J       15 Big Blue-MR            54.60      54.42        
                  26.20       54.42 (28.22)                                        
  5 Shields, Brandon    12 TRS-MR                 54.71      55.33        
                  26.24       55.33 (29.09)                                        
  6 Roeser, Kenny P     17 SSL-MR                 58.16      55.65        
                  26.42       55.65 (29.23)                                        
  7 Palais, Ben J       15 Rye y 2007-MR          56.10      56.05        
                  27.12       56.05 (28.93)                                        
  8 Amodio, Lucas       15 Devil Fish-MR          57.61      56.22        
                  26.93       56.22 (29.29)                                        
  9 Rodriguez, Danny M  15 Big Blue-MR            57.92      56.55        
                  27.23       56.55 (29.32)                                        
 10 Novitch, Adam S     17 Silver Streaks-MR      55.67      56.64        
                  26.73       56.64 (29.91)                                        
 11 Gourevitch, Jesse   15 Silver Streaks-MR      56.96      57.28        
                  26.87       57.28 (30.41)                                        
 12 Gamboli, Christoph  17 TRS-MR                 57.38      58.16        
                  26.91       58.16 (31.25)                                        
 13 Stein, Robert J     16 SSL-MR                 56.24      58.32        
                  27.76       58.32 (30.56)                                        
 14 Dale, Charlie J     16 Big Blue-MR            57.08      58.53        
                  27.91       58.53 (30.62)                                        
 15 Rosenkranz, Russel  15 Devil Fish-MR          57.48      58.55        
                  28.03       58.55 (30.52)                                        
 16 Hoang, Ryan M       15 Devil Fish-MR        1:03.14      59.49        
                  28.55       59.49 (30.94)                                        
 17 Ruzzi, Anthony      15 TRS-MR                 59.24    1:00.51        
                  29.07     1:00.51 (31.44)                                        
 18 Zaino, Matthew      15 Silver Streaks-MR    1:01.36    1:03.45        
                  30.32     1:03.45 (33.13)                                        
 19 Roberts, Brian J    15 Mrst Barracudas-MR   1:14.69    1:03.56        
                  29.68     1:03.56 (33.88)                                        
 20 Terwilliger, Richi  15 SSL-MR               1:04.82    1:04.77        
                  30.99     1:04.77 (33.78)                                        
 21 Rosenkranz, Erik    12 Devil Fish-MR        1:05.01    1:05.14        
                  29.84     1:05.14 (35.30)                                        
 22 Rodriguez, Anthony  16 Big Blue-MR          1:13.55    1:10.87        
                  33.96     1:10.87 (36.91)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:51.49  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Svoboda, Noah       17 SSL-MR               1:52.35    1:56.16        
                  26.74       56.45 (29.71)     1:26.29 (29.84)     1:56.16 (29.87)
  2 Diaz-Albertini, Cr  20 SSL-MR               1:50.20    1:56.44        
                  27.55       56.76 (29.21)     1:26.87 (30.11)     1:56.44 (29.57)
  3 Dinces, Jon M       17 SSL-MR               1:56.15    1:57.59        
                  27.87       58.18 (30.31)     1:28.67 (30.49)     1:57.59 (28.92)
  4 Shields, Brandon    12 TRS-MR               2:00.83    1:58.40        
                  26.80       56.66 (29.86)     1:28.03 (31.37)     1:58.40 (30.37)
  5 Walsh, Ryan J       15 Big Blue-MR          1:59.47    1:59.77        
                  27.00       56.76 (29.76)     1:28.07 (31.31)     1:59.77 (31.70)
  6 Wilson, Sozi A      17 Silver Streaks-MR    2:01.36    2:06.04        
                  27.53       58.77 (31.24)     1:32.27 (33.50)     2:06.04 (33.77)
  7 Bang, Andries J     16 HAWK-AD              2:02.73    2:08.96        
                  27.88     1:00.37 (32.49)     1:35.08 (34.71)     2:08.96 (33.88)
  8 Penny, William M    18 SSL-MR               2:12.61    2:10.13        
                  29.18     1:02.30 (33.12)     1:36.44 (34.14)     2:10.13 (33.69)
  9 Rosenkranz, Russel  15 Devil Fish-MR        2:21.52    2:14.01        
                  30.60     1:04.84 (34.24)     1:40.69 (35.85)     2:14.01 (33.32)
 10 Dale, Charlie J     16 Big Blue-MR               NT    2:14.02        
                  28.89     1:02.58 (33.69)     1:38.24 (35.66)     2:14.02 (35.78)
 11 Ashburn, Zachary J  13 Big Blue-MR          2:20.01    2:15.15        
                  28.69     1:02.37 (33.68)     1:39.05 (36.68)     2:15.15 (36.10)
 12 Rosenkranz, Erik    12 Devil Fish-MR        2:44.17    2:27.54        
                  32.12     1:10.70 (38.58)     1:50.33 (39.63)     2:27.54 (37.21)
 13 Eybers, Craig A     10 Mrst Barracudas-MR        NT    2:49.66        
                  39.17     1:23.74 (44.57)     2:09.66 (45.92)     2:49.66 (40.00)
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:01.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shields, Brandon    12 TRS-MR               5:22.80    5:15.38        
                  28.11       59.14 (31.03)     1:31.06 (31.92)     2:03.35 (32.29)
        2:35.72 (32.37)     3:08.63 (32.91)     3:41.33 (32.70)     4:13.29 (31.96)
        4:45.61 (32.32)     5:15.38 (29.77)                                        
  2 Kelleher, Andrew J  12 Big Blue-MR               NT    5:37.92        
                  29.61     1:02.77 (33.16)     1:36.30 (33.53)     2:10.84 (34.54)
        2:45.42 (34.58)     3:19.96 (34.54)     3:55.61 (35.65)     4:30.79 (35.18)
        5:05.77 (34.98)     5:37.92 (32.15)                                        
  3 Palais, Ben J       15 Rye y 2007-MR        5:40.31    5:47.80        
                  29.38     1:03.50 (34.12)     1:38.29 (34.79)     2:13.01 (34.72)
        2:48.55 (35.54)     3:24.59 (36.04)     4:01.32 (36.73)     4:38.09 (36.77)
        5:14.06 (35.97)     5:47.80 (33.74)                                        
  4 Amodio, Lucas       15 Devil Fish-MR        6:11.70    5:48.67        
                  30.49     1:04.80 (34.31)     1:40.26 (35.46)     2:14.29 (34.03)
        2:49.03 (34.74)     3:24.35 (35.32)     4:01.05 (36.70)     4:37.73 (36.68)
        5:13.72 (35.99)     5:48.67 (34.95)                                        
  5 Thomas, Brad A      14 Big Blue-MR               NT    5:48.80        
                  30.47     1:04.95 (34.48)     1:41.41 (36.46)     2:17.74 (36.33)
        2:53.51 (35.77)     3:29.96 (36.45)     4:05.10 (35.14)     4:41.93 (36.83)
        5:18.16 (36.23)     5:48.80 (30.64)                                        
  6 Rodriguez, Danny M  15 Big Blue-MR               NT    5:49.19        
                  30.41     1:04.89 (34.48)     1:40.37 (35.48)     2:17.74 (37.37)
        2:53.98 (36.24)     3:29.91 (35.93)     4:06.18 (36.27)     4:41.24 (35.06)
        5:17.10 (35.86)     5:49.19 (32.09)                                        
  7 Terwilliger, Richi  15 SSL-MR               6:13.88    5:57.30        
                  32.05     1:07.52 (35.47)     1:43.90 (36.38)     2:21.69 (37.79)
        2:57.86 (36.17)     3:34.61 (36.75)     4:11.88 (37.27)     4:47.87 (35.99)
        5:23.43 (35.56)     5:57.30 (33.87)                                        
  8 Penny, William M    18 SSL-MR               6:07.57    6:05.88        
                  30.76     1:07.07 (36.31)     1:43.23 (36.16)     2:20.09 (36.86)
        2:57.60 (37.51)     3:35.72 (38.12)     4:13.44 (37.72)     4:51.25 (37.81)
        5:29.28 (38.03)     6:05.88 (36.60)                                        
  9 Attile, Trevor A    10 Big Blue-MR               NT    6:12.86        
                  32.02     1:08.49 (36.47)     1:46.70 (38.21)     2:25.09 (38.39)
        3:03.54 (38.45)     3:42.49 (38.95)     4:20.88 (38.39)     5:00.05 (39.17)
        5:38.51 (38.46)     6:12.86 (34.35)                                        
 10 Benedict, Grant E   13 Big Blue-MR          6:10.95    6:14.14        
                  31.34     1:07.92 (36.58)     1:45.11 (37.19)     2:24.00 (38.89)
        3:02.92 (38.92)     3:41.22 (38.30)     4:20.11 (38.89)     4:58.13 (38.02)
        5:37.39 (39.26)     6:14.14 (36.75)                                        
 11 Dale, Charlie J     16 Big Blue-MR               NT    6:21.53        
                  29.93     1:04.65 (34.72)     1:41.89 (37.24)     2:20.77 (38.88)
        3:00.45 (39.68)     3:40.65 (40.20)     4:21.60 (40.95)     5:02.41 (40.81)
        5:42.52 (40.11)     6:21.53 (39.01)                                        
 12 Diaz-Albertini, Ke  13 SSL-MR               7:00.11    6:22.70        
                  31.79     1:07.37 (35.58)     1:46.10 (38.73)     2:25.80 (39.70)
        3:05.70 (39.90)     3:46.03 (40.33)     4:26.42 (40.39)     5:06.04 (39.62)
        5:45.41 (39.37)     6:22.70 (37.29)                                        
 13 Ashburn, Zachary J  13 Big Blue-MR               NT    6:32.83        
                  30.95     1:07.51 (36.56)     1:45.95 (38.44)     2:26.30 (40.35)
        3:07.82 (41.52)     3:49.60 (41.78)     4:32.12 (42.52)     5:14.20 (42.08)
        5:55.09 (40.89)     6:32.83 (37.74)                                        
 14 Gallagher, Jasper   13 SSL-MR               7:02.11    6:39.49        
                  34.47     1:14.13 (39.66)     1:55.43 (41.30)     2:36.02 (40.59)
        3:16.63 (40.61)     3:56.63 (40.00)     4:38.06 (41.43)     5:19.24 (41.18)
        5:59.28 (40.04)     6:39.49 (40.21)                                        
 15 Morgan, Samuel M    11 Big Blue-MR               NT    7:33.35        
                  40.16     1:24.50 (44.34)     2:10.52 (46.02)     2:57.13 (46.61)
        3:43.66 (46.53)     4:31.16 (47.50)     5:18.57 (47.41)     6:04.61 (46.04)
        6:49.55 (44.94)     7:33.35 (43.80)                                        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          58.49  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gourevitch, Jesse   15 Silver Streaks-MR    1:01.03    1:00.78        
                  29.10     1:00.78 (31.68)                                        
  2 Svoboda, Noah       17 SSL-MR               1:01.47    1:01.96        
                  31.15     1:01.96 (30.81)                                        
  3 Roeser, Kenny P     17 SSL-MR               1:01.22    1:02.68        
                  30.02     1:02.68 (32.66)                                        
  4 Madar, Eric R       17 SSL-MR                 59.07    1:02.74        
                  30.79     1:02.74 (31.95)                                        
  5 Amodio, Lucas       15 Devil Fish-MR        1:02.43    1:02.90        
                  30.84     1:02.90 (32.06)                                        
  6 Gravina, Michael T  17 SSL-MR               1:02.23    1:03.41        
                  30.33     1:03.41 (33.08)                                        
  7 Walsh, Ryan J       15 Big Blue-MR          1:05.28    1:04.22        
                  31.31     1:04.22 (32.91)                                        
  8 Cicalese, Ed L      15 SSL-MR               1:04.83    1:04.33        
                  31.76     1:04.33 (32.57)                                        
  9 Rosenkranz, Russel  15 Devil Fish-MR        1:05.09    1:04.93        
                  31.65     1:04.93 (33.28)                                        
 10 Novitch, Adam S     17 Silver Streaks-MR    1:04.34    1:05.34        
                  31.45     1:05.34 (33.89)                                        
 11 Shields, Brandon    12 TRS-MR               1:07.81    1:06.28        
                  32.37     1:06.28 (33.91)                                        
 12 Gamboli, Christoph  17 TRS-MR               1:06.21    1:06.59        
                  31.40     1:06.59 (35.19)                                        
 13 Dale, Charlie J     16 Big Blue-MR          1:11.85    1:07.79        
                  32.90     1:07.79 (34.89)                                        
 14 Bang, Andries J     16 HAWK-AD              1:06.33    1:07.97        
                  33.13     1:07.97 (34.84)                                        
 15 Smith, Richard      16 Devil Fish-MR        1:04.25    1:08.06        
                  31.94     1:08.06 (36.12)                                        
 16 Zaino, Matthew      15 Silver Streaks-MR    1:10.83    1:10.00        
                  33.90     1:10.00 (36.10)                                        
 17 Hoang, Ryan M       15 Devil Fish-MR        1:13.44    1:10.79        
                  34.70     1:10.79 (36.09)                                        
 18 Terwilliger, Richi  15 SSL-MR               1:11.15    1:11.70        
                  34.65     1:11.70 (37.05)                                        
 19 Trzewik-Quinn, Sea   8 HAWK-AD              1:24.86    1:22.29        
                  40.21     1:22.29 (42.08)                                        
 20 Rodriguez, Anthony  16 Big Blue-MR          1:36.67    1:26.17        
                  40.69     1:26.17 (45.48)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:07.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Culver, Eric R      16 VAC-MR               2:05.52    2:07.14 METS   
                  30.05     1:02.04 (31.99)     1:34.79 (32.75)     2:07.14 (32.35)
  2 Roeser, Kenny P     17 SSL-MR               2:17.49    2:17.95        
                  32.71     1:07.02 (34.31)     1:42.52 (35.50)     2:17.95 (35.43)
  3 Gravina, Michael T  17 SSL-MR               2:16.76    2:18.58        
                  32.58     1:07.48 (34.90)     1:43.17 (35.69)     2:18.58 (35.41)
  4 Cicalese, Ed L      15 SSL-MR               2:20.42    2:20.78        
                  33.35     1:09.19 (35.84)     1:45.29 (36.10)     2:20.78 (35.49)
  5 Novitch, Adam S     17 Silver Streaks-MR    2:17.01    2:26.04        
                  32.96     1:09.78 (36.82)     1:48.28 (38.50)     2:26.04 (37.76)
  6 Terwilliger, Richi  15 SSL-MR               2:32.36    2:31.95        
                  36.07     1:14.94 (38.87)     1:54.40 (39.46)     2:31.95 (37.55)
  7 Gamboli, Christoph  17 TRS-MR               2:28.78    2:34.43        
                  34.37   1:53.76 (1:19.39)     2:34.48 (40.72)         2:34.43 ( )
  8 Ruzzi, Anthony      15 TRS-MR               2:34.78    2:34.70        
                  35.63     1:14.31 (38.68)     1:54.42 (40.11)     2:34.70 (40.28)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:06.49  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stein, Robert J     16 SSL-MR               1:06.62    1:08.03        
                  32.40     1:08.03 (35.63)                                        
  2 Gourevitch, Jesse   15 Silver Streaks-MR    1:08.14    1:08.25        
                  31.88     1:08.25 (36.37)                                        
  3 Svoboda, Noah       17 SSL-MR               1:07.26    1:08.69        
                  32.75     1:08.69 (35.94)                                        
  4 Wilson, Sozi A      17 Silver Streaks-MR    1:08.36    1:10.15        
                  32.53     1:10.15 (37.62)                                        
  5 Amodio, Lucas       15 Devil Fish-MR        1:13.58    1:14.30        
                  35.73     1:14.30 (38.57)                                        
  6 Gravina, Michael T  17 SSL-MR               1:12.71    1:14.63        
                  35.52     1:14.63 (39.11)                                        
  7 Rodriguez, Danny M  15 Big Blue-MR          1:16.37    1:14.80        
                  35.50     1:14.80 (39.30)                                        
  8 Roberts, Brian J    15 Mrst Barracudas-MR   1:24.90    1:16.21        
                  35.15     1:16.21 (41.06)                                        
  9 Diaz-Albertini, Cr  20 SSL-MR               1:08.67    1:16.69        
                  34.69     1:16.69 (42.00)                                        
 10 Cicalese, Ed L      15 SSL-MR               1:11.69    1:17.04        
                  36.76     1:17.04 (40.28)                                        
 11 Zaino, Matthew      15 Silver Streaks-MR    1:14.24    1:17.10        
                  36.29     1:17.10 (40.81)                                        
 12 Penny, William M    18 SSL-MR               1:18.85    1:18.66        
                  37.69     1:18.66 (40.97)                                        
 13 Ruzzi, Anthony      15 TRS-MR               1:21.07    1:22.61        
                  38.95     1:22.61 (43.66)                                        
 14 Gamboli, Christoph  17 TRS-MR               1:30.00    1:24.74        
                  39.85     1:24.74 (44.89)                                        
 15 Rodriguez, Anthony  16 Big Blue-MR          1:34.73    1:31.06        
                  43.26     1:31.06 (47.80)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:26.49  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stein, Robert J     16 SSL-MR               2:25.51    2:27.28        
                  33.36     1:10.15 (36.79)     1:48.13 (37.98)     2:27.28 (39.15)
  2 Dinces, Jon M       17 SSL-MR               2:26.17    2:32.77        
                  34.23     1:13.51 (39.28)     1:53.96 (40.45)     2:32.77 (38.81)
  3 Kelleher, Andrew J  12 Big Blue-MR               NT    2:35.63        
                  33.89     1:13.12 (39.23)     1:54.50 (41.38)     2:35.63 (41.13)
  4 Cicalese, Ed L      15 SSL-MR               2:34.48    2:35.82        
                  35.64     1:15.21 (39.57)     1:55.76 (40.55)     2:35.82 (40.06)
  5 Gourevitch, Jesse   15 Silver Streaks-MR    2:32.47    2:37.30        
                  33.36     1:12.35 (38.99)     1:54.43 (42.08)     2:37.30 (42.87)
  6 Wilson, Sozi A      17 Silver Streaks-MR    2:35.84    2:41.21        
                  34.12     1:13.79 (39.67)     1:57.30 (43.51)     2:41.21 (43.91)
  7 Novitch, Adam S     17 Silver Streaks-MR    2:43.04    2:42.91        
                  36.22     1:17.60 (41.38)     2:00.40 (42.80)     2:42.91 (42.51)
  8 Rodriguez, Danny M  15 Big Blue-MR          2:41.03    2:43.45        
                  36.51     1:18.44 (41.93)     2:01.16 (42.72)     2:43.45 (42.29)
  9 Amodio, Lucas       15 Devil Fish-MR        2:34.73    2:45.12        
                  36.37     1:18.13 (41.76)     2:01.75 (43.62)     2:45.12 (43.37)
 10 Madar, Eric R       17 SSL-MR               2:41.58    2:49.98        
                  36.69     1:19.73 (43.04)     2:04.10 (44.37)     2:49.98 (45.88)
 11 Eybers, Craig A     10 Mrst Barracudas-MR        NT    3:26.27        
                  47.33     1:41.40 (54.07)     2:35.34 (53.94)     3:26.27 (50.93)
 -- Rodriguez, Anthony  16 Big Blue-MR               NT         DQ        
                  43.96     1:34.84 (50.88)     2:27.62 (52.78)          DQ (49.66)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          57.09  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Diaz-Albertini, Cr  20 SSL-MR                 54.87      57.59        
                  27.33       57.59 (30.26)                                        
  2 Walsh, Ryan J       15 Big Blue-MR          1:01.25    1:00.30        
                  27.83     1:00.30 (32.47)                                        
  3 Gravina, Michael T  17 SSL-MR                 58.03    1:01.17        
                  28.45     1:01.17 (32.72)                                        
  4 Svoboda, Noah       17 SSL-MR               1:00.09    1:02.02        
                  28.76     1:02.02 (33.26)                                        
  5 Cicalese, Ed L      15 SSL-MR               1:01.62    1:04.59        
                  30.28     1:04.59 (34.31)                                        
  6 Hoang, Ryan M       15 Devil Fish-MR        1:06.97    1:05.47        
                  30.81     1:05.47 (34.66)                                        
  7 Gamboli, Christoph  17 TRS-MR               1:08.70    1:06.49        
                  29.77     1:06.49 (36.72)                                        
  8 Roeser, Kenny P     17 SSL-MR               1:06.72    1:08.29        
                  30.66     1:08.29 (37.63)                                        
  9 Zaino, Matthew      15 Silver Streaks-MR    1:10.38    1:09.49        
                  30.91     1:09.49 (38.58)                                        
 10 Stein, Robert J     16 SSL-MR               1:07.16    1:10.04        
                  32.32     1:10.04 (37.72)                                        
 11 Penny, William M    18 SSL-MR               1:08.70    1:13.81        
                  33.37     1:13.81 (40.44)                                        
 12 Terwilliger, Richi  15 SSL-MR               1:20.60    1:14.72        
                  33.75     1:14.72 (40.97)                                        
 13 Trzewik-Quinn, Sea   8 HAWK-AD              1:29.33    1:27.34        
                  40.74     1:27.34 (46.60)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:11.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Culver, Eric R      16 VAC-MR               1:58.25    2:03.01 METS   
                  27.03       58.10 (31.07)     1:30.38 (32.28)     2:03.01 (32.63)
  2 Svoboda, Noah       17 SSL-MR               2:13.11    2:16.49        
                  29.61     1:03.97 (34.36)     1:40.79 (36.82)     2:16.49 (35.70)
  3 Walsh, Ryan J       15 Big Blue-MR               NT    2:19.41        
                  29.80     1:05.92 (36.12)     1:42.41 (36.49)     2:19.41 (37.00)
  4 Novitch, Adam S     17 Silver Streaks-MR    2:25.86    2:23.65        
                  30.14     1:06.14 (36.00)     1:45.22 (39.08)     2:23.65 (38.43)
  5 Hoang, Ryan M       15 Devil Fish-MR        3:01.13    2:29.35        
                  32.13     1:09.65 (37.52)     1:49.16 (39.51)     2:29.35 (40.19)
  6 Wilson, Sozi A      17 Silver Streaks-MR    2:42.88    2:41.54        
                  32.25     1:13.82 (41.57)     1:58.00 (44.18)     2:41.54 (43.54)
  7 Rodriguez, Danny M  15 Big Blue-MR               NT    2:58.58        
                  38.08     1:23.18 (45.10)     2:10.53 (47.35)     2:58.58 (48.05)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
        2:04.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Culver, Eric R      16 VAC-MR               2:03.10    2:05.32        
                  26.13       58.44 (32.31)     1:36.10 (37.66)     2:05.32 (29.22)
  2 Diaz-Albertini, Cr  20 SSL-MR               2:08.99    2:12.60        
                  27.10     1:01.19 (34.09)     1:41.10 (39.91)     2:12.60 (31.50)
  3 Gravina, Michael T  17 SSL-MR               2:13.06    2:18.60        
                  29.33     1:04.50 (35.17)     1:46.37 (41.87)     2:18.60 (32.23)
  4 Walsh, Ryan J       15 Big Blue-MR          2:22.62    2:20.55        
                  28.17     1:03.10 (34.93)     1:47.83 (44.73)     2:20.55 (32.72)
  5 Cicalese, Ed L      15 SSL-MR               2:14.56    2:21.61        
                  30.62     1:07.16 (36.54)     1:49.57 (42.41)     2:21.61 (32.04)
  6 Roeser, Kenny P     17 SSL-MR               2:13.34    2:22.35        
                  32.16     1:07.80 (35.64)     1:50.87 (43.07)     2:22.35 (31.48)
  7 Stein, Robert J     16 SSL-MR               2:18.52    2:22.36        
                  31.37     1:10.39 (39.02)     1:49.95 (39.56)     2:22.36 (32.41)
  8 Shields, Brandon    12 TRS-MR               2:28.92    2:23.84        
                  31.11     1:07.25 (36.14)     1:53.53 (46.28)     2:23.84 (30.31)
  9 Palais, Ben J       15 Rye y 2007-MR        2:28.44    2:28.54        
                  31.64     1:08.34 (36.70)     1:56.06 (47.72)     2:28.54 (32.48)
 10 Hoang, Ryan M       15 Devil Fish-MR        2:33.02    2:30.04        
                  30.27     1:09.87 (39.60)     1:56.73 (46.86)     2:30.04 (33.31)
 11 Dale, Charlie J     16 Big Blue-MR          2:31.78    2:31.50        
                  31.04     1:08.09 (37.05)     1:55.87 (47.78)     2:31.50 (35.63)
 12 Zaino, Matthew      15 Silver Streaks-MR    2:31.67    2:32.50        
                  31.24     1:09.21 (37.97)     1:54.48 (45.27)     2:32.50 (38.02)
 13 Penny, William M    18 SSL-MR               2:27.56    2:33.13        
                  32.36     1:11.79 (39.43)     1:57.32 (45.53)     2:33.13 (35.81)
 14 Rosenkranz, Russel  15 Devil Fish-MR        2:36.62    2:33.54        
                  30.28     1:08.59 (38.31)     1:58.75 (50.16)     2:33.54 (34.79)
 15 Rodriguez, Anthony  16 Big Blue-MR          3:05.67    2:33.59        
                  37.21     1:21.87 (44.66)     2:11.29 (49.42)     2:33.59 (22.30)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
        4:32.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gravina, Michael T  17 SSL-MR               4:40.97    4:44.10        
                  29.72     1:03.02 (33.30)     1:38.95 (35.93)     2:14.50 (35.55)
        2:56.75 (42.25)     3:39.78 (43.03)     4:12.43 (32.65)     4:44.10 (31.67)
  2 Sokoloff, Philip    14 SSL-MR               5:18.00    4:56.03        
                  29.90     1:05.14 (35.24)     1:42.91 (37.77)     2:20.91 (38.00)
        3:04.75 (43.84)     3:49.85 (45.10)     4:23.30 (33.45)     4:56.03 (32.73)
  3 Rodriguez, Danny M  15 Big Blue-MR               NT    5:15.14        
                  36.78     1:20.33 (43.55)     2:03.05 (42.72)     2:43.91 (40.86)
        3:25.78 (41.87)     4:08.43 (42.65)     4:42.30 (33.87)     5:15.14 (32.84)
  4 Amodio, Lucas       15 Devil Fish-MR        5:37.05    5:17.05        
                  33.34     1:13.21 (39.87)     1:53.78 (40.57)     2:33.68 (39.90)
        3:20.17 (46.49)     4:05.57 (45.40)     4:43.33 (37.76)     5:17.05 (33.72)
  5 Thomas, Brad A      14 Big Blue-MR               NT    5:19.91        
                  32.84     1:12.49 (39.65)     1:56.30 (43.81)     2:37.47 (41.17)
        3:24.94 (47.47)     4:12.68 (47.74)     4:47.25 (34.57)     5:19.91 (32.66)
  6 Penny, William M    18 SSL-MR               5:36.79    5:25.11        
                  34.20     1:14.84 (40.64)     1:56.92 (42.08)     2:38.77 (41.85)
        3:23.73 (44.96)     4:11.82 (48.09)     4:48.67 (36.85)     5:25.11 (36.44)
  7 Benedict, Grant E   13 Big Blue-MR          5:32.25    5:28.00        
                  32.04     1:13.24 (41.20)     1:55.62 (42.38)     2:37.26 (41.64)
        3:24.57 (47.31)     4:13.65 (49.08)     4:51.47 (37.82)     5:28.00 (36.53)
  8 Ashburn, Zachary J  13 Big Blue-MR               NT    5:36.87        
                  34.85     1:18.04 (43.19)     2:01.62 (43.58)     2:45.90 (44.28)
        3:34.12 (48.22)     4:23.63 (49.51)     5:03.33 (39.70)     5:36.87 (33.54)
  9 Dale, Charlie J     16 Big Blue-MR               NT    5:37.62        
                  34.79     1:18.96 (44.17)     2:01.12 (42.16)     2:43.53 (42.41)
        3:33.37 (49.84)     4:22.82 (49.45)     5:01.24 (38.42)     5:37.62 (36.38)