2008 MR Badger Winter Meet - 12/14/2008                    

                                    Results                                    
 
Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riter, Anna M              6 Bscat-MR               32.00      22.93        
  2 Showers, Sophie            6 Badger-MR                 NT      23.53        
  3 Goldstein, Ashley          6 CFA-MR                 30.32      25.61        
  4 Brennan, Hope E            5 NYCC-MR                31.17      29.05        
  5 Carroll, Sophie            5 Badger-MR              38.99      31.31        
  6 Kamen, Skyler N            6 CFA-MR                 38.30      34.16        
 
Girls 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riter, Anna M              6 Bscat-MR               35.00      25.79        
  2 Showers, Sophie            6 Badger-MR                 NT      26.68        
  3 Goldstein, Ashley          6 CFA-MR                 29.99      30.57        
  4 Brennan, Hope E            5 NYCC-MR                33.64      33.77        
  5 Kamen, Skyler N            6 CFA-MR                 33.02      39.32        
 -- Carroll, Sophie            5 Badger-MR              45.05         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simkins, Hallie C          7 Tmsuffolk-MR           18.00      17.13        
  2 Steffensen, Zoe R          7 Badger-MR              18.28      17.67        
  3 Stevens, Meghan M          7 Badger-MR              20.82      18.73        
  4 Vumbacco, Sabrina S        7 Badger-MR              19.56      19.24        
  5 Klein, MiKayla S           7 Badger-MR              18.14      19.91        
  6 MacKenzie, Molly E         7 CFA-MR                    NT      20.66        
  7 Johanson, Sophie L         7 Badger-MR              22.26      20.93        
  8 Berridge, Emmeline l       7 Badger-MR              21.49      20.96        
  9 Zhu, Catherine             7 CFA-MR                 22.75      21.87        
 10 Panitz, Josephine H        7 Badger-MR              23.11      22.22        
 11 Kassabian, Nicole M        7 Badger-MR              26.44      22.66        
 12 Rubin, Grace W             7 CFA-MR                 23.34      23.44        
 13 Carroll, Mia C             7 Badger-MR              22.73      23.70        
 14 Bidwell, Hayley E          7 Badger-MR              24.42      23.88        
 15 Ketron, Anna E             7 CFA-MR                 25.66      24.75        
 16 Neuman, Samantha E         7 Badger-MR                 NT      25.71        
 17 Walsh, Alessandra c        7 Badger-MR              28.24      26.01        
 18 Ebert, Meghan              7 Tmsuffolk-MR           38.88      26.95        
 19 Valle, Sophie              7 CFA-MR                 31.54      27.35        
 20 Cain, Mairead r            7 Badger-MR              29.34      27.86        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klein, MiKayla S           7 Badger-MR              20.60      20.12        
  2 Steffensen, Zoe R          7 Badger-MR              23.00      22.08        
  3 Simkins, Hallie C          7 Tmsuffolk-MR           21.99      22.10        
  4 Panitz, Josephine H        7 Badger-MR              26.44      22.75        
  5 Stevens, Meghan M          7 Badger-MR              25.77      22.91        
  6 Vumbacco, Sabrina S        7 Badger-MR              26.50      23.20        
  7 Harrington, Danielle S     7 Badger-MR              27.52      23.41        
  8 Ketron, Anna E             7 CFA-MR                 27.17      25.46        
  9 Zhu, Catherine             7 CFA-MR                 28.24      25.49        
 10 Kassabian, Nicole M        7 Badger-MR              29.57      26.24        
 11 MacKenzie, Molly E         7 CFA-MR                    NT      26.41        
 12 Neuman, Samantha E         7 Badger-MR                 NT      26.79        
 13 Johanson, Sophie L         7 Badger-MR              26.86      26.97        
 14 Walsh, Alessandra c        7 Badger-MR                 NT      27.01        
 15 Ebert, Meghan              7 Tmsuffolk-MR           41.11      27.38        
 16 Cain, Mairead r            7 Badger-MR              33.63      27.53        
 17 Carroll, Mia C             7 Badger-MR              25.64      27.80        
 18 Bidwell, Hayley E          7 Badger-MR              30.96      28.62        
 19 Rubin, Grace W             7 CFA-MR                 26.05      28.69        
 20 Berridge, Emmeline l       7 Badger-MR              27.32      29.04        
 21 Valle, Sophie              7 CFA-MR                 28.93      30.24        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berridge, Emmeline l       7 Badger-MR              24.44      23.98        
  2 Simkins, Hallie C          7 Tmsuffolk-MR           21.00      24.55        
  3 Vumbacco, Sabrina S        7 Badger-MR              25.91      25.04        
  4 Johanson, Sophie L         7 Badger-MR              29.08      26.54        
  5 Stevens, Meghan M          7 Badger-MR              28.04      27.91        
  6 Carroll, Mia C             7 Badger-MR              27.43      28.37        
  7 Harrington, Danielle S     7 Badger-MR              35.37      28.46        
  8 Bidwell, Hayley E          7 Badger-MR              30.57      29.15        
  9 Panitz, Josephine H        7 Badger-MR              30.52      30.18        
 10 Neuman, Samantha E         7 Badger-MR                 NT      31.03        
 11 Steffensen, Zoe R          7 Badger-MR              29.65      31.15        
 12 Ketron, Anna E             7 CFA-MR                    NT      31.67        
 13 MacKenzie, Molly E         7 CFA-MR                    NT      31.88        
 14 Rubin, Grace W             7 CFA-MR                 29.57      32.47        
 15 Zhu, Catherine             7 CFA-MR                    NT      32.70        
 16 Showers, Sophie            6 Badger-MR                 NT      38.06        
 17 Carroll, Sophie            5 Badger-MR                 NT      42.53        
 18 Goldstein, Ashley          6 CFA-MR                 43.93      50.74        
 -- Valle, Sophie              7 CFA-MR                    NT         DQ        
 -- Walsh, Alessandra c        7 Badger-MR              32.54         DQ        
 -- Kamen, Skyler N            6 CFA-MR                    NT         DQ        
 -- Cain, Mairead r            7 Badger-MR                 NT         DQ        
 -- Kassabian, Nicole M        7 Badger-MR              33.07         DQ        
 -- Ebert, Meghan              7 Tmsuffolk-MR           42.22         DQ        
 -- Klein, MiKayla S           7 Badger-MR              27.87         DQ        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simkins, Hallie C          7 Tmsuffolk-MR           22.00      20.61        
  2 Vumbacco, Sabrina S        7 Badger-MR              19.56      20.78        
  3 Stevens, Meghan M          7 Badger-MR              26.23      22.17        
  4 Steffensen, Zoe R          7 Badger-MR              23.81      22.97        
  5 Johanson, Sophie L         7 Badger-MR              25.99      24.66        
  6 Klein, MiKayla S           7 Badger-MR              24.50      24.92        
  7 Harrington, Danielle S     7 Badger-MR              33.20      25.47        
  8 Ketron, Anna E             7 CFA-MR                    NT      26.00        
  9 Rubin, Grace W             7 CFA-MR                 31.42      27.77        
 10 Zhu, Catherine             7 CFA-MR                    NT      29.40        
 11 Bidwell, Hayley E          7 Badger-MR              31.18      29.91        
 12 Riter, Anna M              6 Bscat-MR               40.00      34.95        
 13 Kassabian, Nicole M        7 Badger-MR              31.13      36.97        
 -- Walsh, Alessandra c        7 Badger-MR              32.50         DQ        
 -- Neuman, Samantha E         7 Badger-MR                 NT         DQ        
 -- Cain, Mairead r            7 Badger-MR                 NT         DQ        
 -- Showers, Sophie            6 Badger-MR                 NT         DQ        
 -- Carroll, Mia C             7 Badger-MR              26.01         DQ        
 -- Berridge, Emmeline l       7 Badger-MR              28.75         DQ        
 -- Panitz, Josephine H        7 Badger-MR              27.49         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Panitz, Georgia A          8 Badger-MR              31.44      32.02        
  2 Lai, Stephanie R           8 HS-MR                  42.00      36.85        
  3 Keane, Shannon R           8 Badger-MR              40.44      39.16        
  4 Falletta, Arianna          8 Tmsuffolk-MR           40.33      40.07        
  5 Bravo, Melissa             8 Badger-MR              38.07      40.43        
  6 Olszewski, Inez I          8 NYCC-MR                39.52      40.45        
  7 Brennan, Catie F           8 NYCC-MR                40.79      40.61        
  8 Simmons, Hannah h          8 Badger-MR              42.22      40.91        
  9 Gonzalez, Angelina E       8 Bscat-MR               42.62      41.43        
 10 Budill, Cassie T           8 Badger-MR              45.74      42.05        
 11 Ricigliano, Francesca l    8 Badger-MR              43.77      44.14        
 12 Bass, Sophie B             8 CFA-MR                 44.67      44.27        
 13 Okon, Carly A              8 Badger-MR              46.65      44.70        
 14 Delane, Ryan M             8 Badger-MR              43.54      45.10        
 15 Di Cristofano, Francesca   8 Badger-MR                 NT      45.65        
 16 Neglia, Allegra            8 Tmsuffolk-MR           58.88      46.97        
 17 Nelson, Sonia              8 Tmsuffolk-MR         1:02.22      50.44        
 18 DePalma, Mikaylie          8 Tmsuffolk-MR           47.97      50.71        
 19 French, Isabelle           8 Tmsuffolk-MR           50.30      51.56        
 20 Sheehan, Majella M         8 APEX-MR                   NT      55.54        
 21 Friedman, Valarie R        8 HAA-MR               1:00.25      56.51        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Panitz, Georgia A          8 Badger-MR              17.96      18.02        
  2 Fitzsimmons, Hannah M      8 CFA-MR                 20.76      19.69        
  3 Falletta, Arianna          8 Tmsuffolk-MR           22.69      20.59        
  4 Ricigliano, Francesca l    8 Badger-MR              22.66      21.03        
  5 Keane, Shannon R           8 Badger-MR              21.06      21.16        
  6 Delane, Ryan M             8 Badger-MR              23.14      21.17        
  7 Budill, Cassie T           8 Badger-MR              23.42      21.30        
  8 Simmons, Hannah h          8 Badger-MR              22.45      21.51        
  9 Bravo, Melissa             8 Badger-MR              22.72      21.94        
 10 Neglia, Allegra            8 Tmsuffolk-MR           35.55      22.69        
 11 Brennan, Catie F           8 NYCC-MR                22.46      23.45        
 12 Di Cristofano, Francesca   8 Badger-MR              25.90      24.76        
 13 Okon, Carly A              8 Badger-MR              23.68      24.87        
 14 Bass, Sophie B             8 CFA-MR                 25.98      25.13        
 15 Valentin, Olivia M         8 Bscat-MR               30.00      25.89        
 16 Nelson, Sonia              8 Tmsuffolk-MR           39.99      27.33        
 17 French, Isabelle           8 Tmsuffolk-MR           24.51      27.51        
 18 Sheehan, Majella M         8 APEX-MR                   NT      29.88        
 -- DePalma, Mikaylie          8 Tmsuffolk-MR           23.75         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Panitz, Georgia A          8 Badger-MR              19.26      20.20        
  2 Falletta, Arianna          8 Tmsuffolk-MR           21.15      22.01        
  3 Gonzalez, Angelina E       8 Bscat-MR               25.78      22.59        
  4 Lai, Stephanie R           8 HS-MR                  25.00      23.56        
  5 Fitzsimmons, Hannah M      8 CFA-MR                 24.42      23.61        
  6 Okon, Carly A              8 Badger-MR              27.33      25.39        
  7 Keane, Shannon R           8 Badger-MR              25.49      25.56        
  8 Ricigliano, Francesca l    8 Badger-MR              24.87      26.40        
  9 Di Cristofano, Francesca   8 Badger-MR              28.55      26.82        
 10 DePalma, Mikaylie          8 Tmsuffolk-MR           32.14      27.12        
 11 Neglia, Allegra            8 Tmsuffolk-MR           40.11      27.26        
 12 Bass, Sophie B             8 CFA-MR                 25.83      27.77        
 13 French, Isabelle           8 Tmsuffolk-MR           34.36      35.47        
 -- Nelson, Sonia              8 Tmsuffolk-MR           46.66         DQ        
      Alternating Kick
 -- Sheehan, Majella M         8 APEX-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Panitz, Georgia A          8 Badger-MR              16.92      18.59        
  2 Brennan, Catie F           8 NYCC-MR                21.14      20.20        
  3 Fitzsimmons, Hannah M      8 CFA-MR                 20.33      20.40        
  4 Olszewski, Inez I          8 NYCC-MR                20.65      20.87        
  5 Bravo, Melissa             8 Badger-MR              20.11      21.14        
  6 DePalma, Mikaylie          8 Tmsuffolk-MR           26.31      21.42        
  7 Budill, Cassie T           8 Badger-MR              24.86      21.51        
  8 Ricigliano, Francesca l    8 Badger-MR              23.45      21.69        
  9 Delane, Ryan M             8 Badger-MR              24.39      21.73        
 10 Gonzalez, Angelina E       8 Bscat-MR               24.79      22.01        
 11 Falletta, Arianna          8 Tmsuffolk-MR           22.16      22.49        
 12 Bass, Sophie B             8 CFA-MR                 26.99      26.54        
 13 Sheehan, Majella M         8 APEX-MR                   NT      28.18        
 14 Okon, Carly A              8 Badger-MR              26.17      28.42        
 -- Di Cristofano, Francesca   8 Badger-MR                 NT         DQ        
 -- French, Isabelle           8 Tmsuffolk-MR           32.12         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Friedman, Valarie R        8 HAA-MR                 30.25         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Simmons, Hannah h          8 Badger-MR              23.80         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Panitz, Georgia A          8 Badger-MR            1:23.08    1:22.95        
                  40.05     1:22.95 (42.90)                                        
  2 Lai, Stephanie R           8 HS-MR                1:50.00    1:33.84        
                  41.76     1:33.84 (52.08)                                        
  3 Olszewski, Inez I          8 NYCC-MR              1:55.68    1:37.44        
                  45.49     1:37.44 (51.95)                                        
  4 Brennan, Catie F           8 NYCC-MR                   NT    1:43.12        
                  45.63     1:43.12 (57.49)                                        
  5 Bravo, Melissa             8 Badger-MR            1:42.65    1:43.35        
                  48.24     1:43.35 (55.11)                                        
  6 Fitzsimmons, Hannah M      8 CFA-MR               1:53.05    1:44.34        
                  46.06     1:44.34 (58.28)                                        
  7 Gonzalez, Angelina E       8 Bscat-MR             1:54.36    1:44.91        
                  51.87     1:44.91 (53.04)                                        
  8 Budill, Cassie T           8 Badger-MR            1:52.83    1:48.81        
                  49.25     1:48.81 (59.56)                                        
 -- Simmons, Hannah h          8 Badger-MR                 NT         DQ        
      No touch at turn - back
                  50.84          DQ (57.01)                                        
 -- Delane, Ryan M             8 Badger-MR            1:57.57         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  48.51        DQ (1:00.51)                                        
 -- Keane, Shannon R           8 Badger-MR            1:44.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  48.66          DQ (58.88)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                          1:09.20    1:07.41        
     1) Bravo, Melissa 8                2) Budill, Cassie T 8             
     3) Keane, Shannon R 8              4) Panitz, Georgia A 8            
                  35.80     1:07.41 (31.61)                                        
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                          1:15.28    1:14.27        
     1) Steffensen, Zoe R 7             2) Vumbacco, Sabrina S 7          
     3) Klein, MiKayla S 7              4) Delane, Ryan M 8               
                  38.29     1:14.27 (35.98)                                        
  3 Team Suffolk-MR  'A'                              1:11.17    1:20.50        
     1) Simkins, Hallie C 7             2) DePalma, Mikaylie 8            
     3) Falletta, Arianna 8             4) French, Isabelle 8             
                  45.36     1:20.50 (35.14)                                        
  4 Badger Swim Club-MR  'C'                          1:23.53    1:21.53        
     1) Stevens, Meghan M 7             2) Simmons, Hannah h 8            
     3) Ricigliano, Francesca l 8       4) Panitz, Josephine H 7          
                  41.16     1:21.53 (40.37)                                        
  5 Club Fit Aquatics- Briarcliff-MR  'A'             1:24.19    1:24.24        
     1) Fitzsimmons, Hannah M 8         2) Bass, Sophie B 8               
     3) Rubin, Grace W 7                4) Ketron, Anna E 7               
                  46.94     1:24.24 (37.30)                                        
  6 Badger Swim Club-MR  'E'                          1:39.11    1:29.27        
     1) Bidwell, Hayley E 7             2) Okon, Carly A 8                
     3) Kassabian, Nicole M 7           4) Harrington, Danielle S 7       
                  44.05     1:29.27 (45.22)                                        
  7 Badger Swim Club-MR  'D'                          1:31.20    1:29.96        
     1) Carroll, Mia C 7                2) Cain, Mairead r 7              
     3) Di Cristofano, Francesca r 8    4) Johanson, Sophie L 7           
                  44.24     1:29.96 (45.72)                                        
  8 Club Fit Aquatics- Briarcliff-MR  'B'             1:50.86    1:55.64        
     1) MacKenzie, Molly E 7            2) Valle, Sophie 7                
     3) Zhu, Catherine 7                4) Goldstein, Ashley 6            
                1:13.22     1:55.64 (42.42)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                          1:22.63    1:20.01        
     1) Keane, Shannon R 8              2) Panitz, Georgia A 8            
     3) Bravo, Melissa 8                4) Budill, Cassie T 8             
                  42.24     1:20.01 (37.77)                                        
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                          1:22.88    1:23.66        
     1) Klein, MiKayla S 7              2) Berridge, Emmeline l 7         
     3) Delane, Ryan M 8                4) Vumbacco, Sabrina S 7          
                  43.47     1:23.66 (40.19)                                        
  3 Team Suffolk-MR  'A'                              1:20.67    1:34.72        
     1) French, Isabelle 8              2) Falletta, Arianna 8            
     3) Simkins, Hallie C 7             4) DePalma, Mikaylie 8            
                  49.85     1:34.72 (44.87)                                        
  4 Club Fit Aquatics- Briarcliff-MR  'A'             1:31.90    1:39.60        
     1) Rubin, Grace W 7                2) Bass, Sophie B 8               
     3) Fitzsimmons, Hannah M 8         4) Ketron, Anna E 7               
                  56.17     1:39.60 (43.43)                                        
  5 Badger Swim Club-MR  'C'                          1:31.01    1:51.86        
     1) Panitz, Josephine H 7           2) Stevens, Meghan M 7            
     3) Johanson, Sophie L 7            4) Bidwell, Hayley E 7            
                  54.69     1:51.86 (57.17)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR              1:05.65    1:06.65        
                  31.93     1:06.65 (34.72)                                        
  2 Eid, Nathalie A           10 Badger-MR            1:07.40    1:09.83        
                  33.55     1:09.83 (36.28)                                        
  3 Parry, Nicole F           10 Badger-MR            1:08.03    1:09.88        
                  33.21     1:09.88 (36.67)                                        
  4 Popp, Katie W              9 Badger-MR            1:14.58    1:14.20        
                  34.83     1:14.20 (39.37)                                        
  5 Low, Kelly                10 NYCC-MR              1:13.94    1:14.59        
                  36.04     1:14.59 (38.55)                                        
  6 Soriano, Thalia G         10 NYCC-MR              1:16.39    1:14.87        
                  35.46     1:14.87 (39.41)                                        
  7 Rodriguez, Valerie        10 Bscat-MR             1:20.21    1:15.73        
                  36.69     1:15.73 (39.04)                                        
  8 Ulrich, Bridget E         10 Badger-MR            1:17.46    1:17.21        
                  37.59     1:17.21 (39.62)                                        
  9 Hanlon, Kelly A            9 Badger-MR            1:17.72    1:17.75        
                  35.94     1:17.75 (41.81)                                        
 10 LiCausi, Brianna L        10 Bscat-MR             1:40.00    1:17.93        
                  37.56     1:17.93 (40.37)                                        
 11 Miller, Tahlia N           9 Bscat-MR             1:24.96    1:18.27        
                  39.16     1:18.27 (39.11)                                        
 12 Hafez, Liela A            10 HS-MR                1:23.91    1:19.01        
                  37.53     1:19.01 (41.48)                                        
 13 McInerney, Clare T        10 Badger-MR            1:17.22    1:19.75        
                  36.54     1:19.75 (43.21)                                        
 14 Mooney, Deirdre D         10 HS-MR                1:22.73    1:19.97        
                  38.84     1:19.97 (41.13)                                        
 15 Patti, Victoria G         10 Badger-MR            1:21.48    1:20.18        
                  37.35     1:20.18 (42.83)                                        
 16 Hogan, Maeve A             9 Badger-MR            1:18.37    1:20.19        
 17 Showers, Amelia R          9 Badger-MR            1:25.12    1:20.26        
 18 Berridge, Scottie S       10 Badger-MR            1:15.25    1:20.40        
                  38.05     1:20.40 (42.35)                                        
 19 Bruggemann, Thea N         9 Badger-MR            1:23.16    1:21.03        
                  38.99     1:21.03 (42.04)                                        
 20 Fitzpatrick, Claire A     10 Badger-MR            1:21.32    1:21.20        
                  37.27     1:21.20 (43.93)                                        
 21 Coleman, Emma              9 Badger-MR            1:18.34    1:21.38        
                  37.89     1:21.38 (43.49)                                        
 22 Edwards, Kaelyn M          9 HS-MR                1:23.11    1:21.51        
                  41.38     1:21.51 (40.13)                                        
 23 Cole, Mikaela G           10 APEX-MR              1:21.42    1:21.62        
                  38.53     1:21.62 (43.09)                                        
 24 Breen, Gabby              10 Bscat-MR             1:22.96    1:22.43        
                  40.35     1:22.43 (42.08)                                        
 25 Smoor, Nina F              9 Badger-MR            1:25.33    1:23.24        
                  38.33     1:23.24 (44.91)                                        
 26 Paret, Isabel M           10 Badger-MR            1:20.12    1:24.41        
 27 Schuhmann, Sarah          10 Badger-MR            1:22.32    1:24.58        
                  39.56     1:24.58 (45.02)                                        
 28 Lyons, Courtney M          9 Badger-MR            1:27.56    1:24.95        
                  39.88     1:24.95 (45.07)                                        
 29 Santiago, Johanna M        9 APEX-MR              1:33.05    1:25.98        
                  41.88     1:25.98 (44.10)                                        
 30 Crocker, Carolyn A        10 Bscat-MR             1:31.65    1:26.03        
                  40.47     1:26.03 (45.56)                                        
 31 Kabbez, Renee T            9 HS-MR                1:38.78    1:26.04        
                  42.67     1:26.04 (43.37)                                        
 32 Lee, Madison               9 NYCC-MR              1:33.02    1:26.54        
                  42.02     1:26.54 (44.52)                                        
 33 Farage, Nicole a          10 Badger-MR            1:29.75    1:26.75        
                  41.88     1:26.75 (44.87)                                        
 34 Owen, Alyssa R             9 HS-MR                1:26.62    1:26.95        
                  42.42     1:26.95 (44.53)                                        
 35 O'Sullivan, Lilly G        9 Badger-MR            1:26.98    1:29.46        
                  41.53     1:29.46 (47.93)                                        
 36 Santiago, Amanda L        10 APEX-MR              1:30.48    1:30.25        
                  41.43     1:30.25 (48.82)                                        
 37 Karim, Nicolette I         9 HS-MR                1:26.26    1:30.59        
                  43.09     1:30.59 (47.50)                                        
 38 Ceasar, Nicole T           9 CFA-MR               1:37.08    1:31.21        
                  43.36     1:31.21 (47.85)                                        
 39 Friedman, Melissa A        8 HAA-MR               2:15.25    1:32.53        
                  42.55     1:32.53 (49.98)                                        
 40 Wong, Samantha H           9 HS-MR                1:30.29    1:33.26        
                  42.55     1:33.26 (50.71)                                        
 41 Malushaga, Chloe           9 Badger-MR                 NT    1:33.39        
                  43.54     1:33.39 (49.85)                                        
 41 Reichel, Julia F          10 Badger-MR            1:28.19    1:33.39        
                  42.72     1:33.39 (50.67)                                        
 43 Kreider, Catherine M       9 NYCC-MR                   NT    1:34.44        
                  42.98     1:34.44 (51.46)                                        
 44 Cain, Catherine O          9 Badger-MR            1:31.84    1:34.75        
                  46.65     1:34.75 (48.10)                                        
 45 Drexler, Victoria A       10 NYCC-MR              1:37.49    1:35.77        
                  42.80     1:35.77 (52.97)                                        
 46 Auteri, Alexandra M        9 Bscat-MR             1:45.00    1:36.01        
                  44.16     1:36.01 (51.85)                                        
 47 Murrell, Chelsea          10 Bscat-MR             1:50.00    1:36.45        
                  44.02     1:36.45 (52.43)                                        
 48 Haims, Celia              10 Badger-MR                 NT    1:36.54        
                  43.99     1:36.54 (52.55)                                        
 49 Makovic, Vanessa           9 CFA-MR               1:31.20    1:38.09        
                  42.76     1:38.09 (55.33)                                        
 50 Mauro, Francesca n         9 Badger-MR                 NT    1:39.12        
                  48.12     1:39.12 (51.00)                                        
 51 McSorley, Catherine a      9 Badger-MR            1:43.30    1:39.88        
                  44.79     1:39.88 (55.09)                                        
 52 Mathews, Alexandra C       9 Badger-MR            1:39.88    1:40.27        
                  46.10     1:40.27 (54.17)                                        
 53 Bair, Rebecca d            9 Badger-MR                 NT    1:41.41        
                  45.12     1:41.41 (56.29)                                        
 54 Holzer, Kate G             9 Badger-MR                 NT    1:41.60        
                  47.28     1:41.60 (54.32)                                        
 55 Harrington, Briana T      10 Badger-MR            1:44.86    1:43.28        
                  47.92     1:43.28 (55.36)                                        
 56 Feuerman, Haley R          9 Badger-MR                 NT    1:44.12        
 57 Lukas, Katherine R         9 Badger-MR            1:46.37    1:45.10        
                  49.37     1:45.10 (55.73)                                        
 58 Rohlf, Yassmine c          9 Badger-MR                 NT    1:46.28        
                  47.01     1:46.28 (59.27)                                        
 59 Vumbacco, Sarah            9 Badger-MR                 NT    1:46.55        
                  48.66     1:46.55 (57.89)                                        
 60 Stevens, Riley E           9 Badger-MR            2:15.23    1:50.92        
                  52.61     1:50.92 (58.31)                                        
 61 Catalanotto, Morgan p      9 HAA-MR               2:00.25    1:51.62        
                  52.62     1:51.62 (59.00)                                        
 62 Guglielmi, Gabriella       9 Badger-MR            2:00.46    1:56.36        
                  53.94   1:56.36 (1:02.42)                                        
 63 Kramer, Alana c            9 Badger-MR                 NT    2:01.30        
                  57.61   2:01.30 (1:03.69)                                        
 -- Thomas, Kayla c            9 Badger-MR                 NT         DQ        
      No touch on turn
                  47.56          DQ (55.79)                                        
 -- Kruger, Olivia T           9 APEX-MR                   NT         DQ        
      No touch on turn
 -- Penavic, Ana R            10 HAA-MR               2:15.25    1:20.03        
      Did not finish
                1:05.06     1:20.03 (14.97)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR                33.85      33.20        
  2 Safovich, Polina          10 Bscat-MR               34.73      34.43        
  3 Soriano, Thalia G         10 NYCC-MR                37.08      38.19        
  4 Li, Laura                 10 CFA-MR                 39.06      38.24        
  5 Eid, Nathalie A           10 Badger-MR              38.16      38.48        
  6 Ulrich, Bridget E         10 Badger-MR              43.10      38.86        
  7 Popp, Katie W              9 Badger-MR              40.27      39.14        
  8 Hafez, Liela A            10 HS-MR                  41.00      40.25        
  9 Hanlon, Kelly A            9 Badger-MR              45.84      40.29        
 10 Parry, Nicole F           10 Badger-MR              38.81      40.50        
 11 Lai, Stephanie R           8 HS-MR                  54.00      40.51        
 12 Damm, Jesse K             10 HAA-MR                 42.49      41.62        
 13 Showers, Amelia R          9 Badger-MR              43.57      41.67        
 14 Coleman, Emma              9 Badger-MR              40.59      41.88        
 15 Miller, Tahlia N           9 Bscat-MR               44.35      41.96        
 16 Breen, Gabby              10 Bscat-MR               42.81      42.24        
 17 Fitzpatrick, Claire A     10 Badger-MR              42.60      42.36        
 18 LiCausi, Brianna L        10 Bscat-MR               45.00      42.73        
 19 Mooney, Deirdre D         10 HS-MR                  48.95      42.83        
 20 Smoor, Nina F              9 Badger-MR              44.02      42.98        
 21 Edwards, Kaelyn M          9 HS-MR                  46.00      43.81        
 22 Marsillo, Victoria N       9 HS-MR                  44.00      44.00        
 23 Owen, Alyssa R             9 HS-MR                  45.44      44.27        
 24 Patti, Victoria G         10 Badger-MR              47.96      44.30        
 25 Paret, Isabel M           10 Badger-MR              45.77      44.38        
 26 Hogan, Maeve A             9 Badger-MR              44.37      44.75        
 27 Lyons, Courtney M          9 Badger-MR              49.20      44.99        
 28 Cole, Mikaela G           10 APEX-MR                52.30      45.26        
 29 Penavic, Ana R            10 HAA-MR               1:00.25      45.41        
 30 Drexler, Victoria A       10 NYCC-MR                51.81      45.95        
 31 Kreider, Catherine M       9 NYCC-MR                   NT      46.23        
 32 Rohlf, Yassmine c          9 Badger-MR                 NT      46.31        
 33 McDermott, Cara G          9 Badger-MR              46.40      46.37        
 34 Bruggemann, Thea N         9 Badger-MR              47.47      46.65        
 35 Crocker, Carolyn A        10 Bscat-MR               49.92      46.73        
 36 Makovic, Vanessa           9 CFA-MR                 47.38      47.07        
 37 O'Sullivan, Lilly G        9 Badger-MR              44.43      47.14        
 38 Santiago, Johanna M        9 APEX-MR                53.28      47.25        
 39 Lee, Madison               9 NYCC-MR                49.33      47.30        
 40 Friedman, Melissa A        8 HAA-MR               1:00.25      47.66        
 41 Murrell, Chelsea          10 Bscat-MR               48.00      48.01        
 42 Auteri, Alexandra M        9 Bscat-MR               52.00      48.17        
 43 Haims, Celia              10 Badger-MR                 NT      48.62        
 44 Reichel, Julia F          10 Badger-MR              50.75      49.13        
 45 Cain, Catherine O          9 Badger-MR              49.91      49.29        
 46 McSorley, Catherine a      9 Badger-MR                 NT      49.70        
 47 Holzer, Kate G             9 Badger-MR              46.22      50.01        
 48 Malushaga, Chloe           9 Badger-MR              56.18      50.20        
 49 Santiago, Amanda L        10 APEX-MR                   NT      50.34        
 50 Ceasar, Nicole T           9 CFA-MR                 49.16      51.53        
 51 Mathews, Alexandra C       9 Badger-MR              55.77      51.98        
 52 Wong, Samantha H           9 HS-MR                  46.00      52.00        
 53 Vumbacco, Sarah            9 Badger-MR                 NT      52.16        
 54 Mauro, Francesca n         9 Badger-MR                 NT      52.32        
 55 Bair, Rebecca d            9 Badger-MR                 NT      52.91        
 56 Kabbez, Renee T            9 HS-MR                  53.00      52.96        
 57 Lukas, Katherine R         9 Badger-MR                 NT      53.42        
 58 Feuerman, Haley R          9 Badger-MR            1:02.00      53.95        
 59 Harrington, Briana T      10 Badger-MR            1:01.79      54.85        
 60 Catalanotto, Morgan p      9 HAA-MR               1:00.25      58.36        
 61 Stevens, Riley E           9 Badger-MR            1:09.87    1:00.12        
 62 Guglielmi, Gabriella       9 Badger-MR              59.32    1:00.56        
 63 Friedman, Valarie R        8 HAA-MR               1:00.25    1:11.69        
 -- Farage, Nicole a          10 Badger-MR                 NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Thomas, Kayla c            9 Badger-MR                 NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Kramer, Alana c            9 Badger-MR                 NT         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Li, Laura                 10 CFA-MR               1:30.31    1:27.52        
                  41.56     1:27.52 (45.96)                                        
  2 Berridge, Scottie S       10 Badger-MR            1:26.35    1:28.47        
                  42.07     1:28.47 (46.40)                                        
  3 Low, Kelly                10 NYCC-MR              1:30.09    1:28.79        
                  42.81     1:28.79 (45.98)                                        
  4 Safovich, Polina          10 Bscat-MR             1:45.00    1:33.45        
                  45.79     1:33.45 (47.66)                                        
  5 Schuhmann, Sarah          10 Badger-MR            1:41.36    1:37.79        
                  45.49     1:37.79 (52.30)                                        
  6 Coleman, Emma              9 Badger-MR            1:40.74    1:38.41        
                  46.40     1:38.41 (52.01)                                        
  7 Miller, Tahlia N           9 Bscat-MR             1:47.59    1:38.51        
                  47.92     1:38.51 (50.59)                                        
  8 Ulrich, Bridget E         10 Badger-MR            1:41.07    1:38.85        
                  46.89     1:38.85 (51.96)                                        
  9 Hafez, Liela A            10 HS-MR                1:41.31    1:38.91        
                  46.88     1:38.91 (52.03)                                        
 10 Farage, Nicole a          10 Badger-MR                 NT    1:39.14        
                  46.41     1:39.14 (52.73)                                        
 11 Hogan, Maeve A             9 Badger-MR            1:39.61    1:39.25        
                  47.13     1:39.25 (52.12)                                        
 12 McInerney, Clare T        10 Badger-MR            1:44.16    1:40.27        
                  46.25     1:40.27 (54.02)                                        
 13 Rodriguez, Valerie        10 Bscat-MR             1:46.09    1:40.37        
                  48.66     1:40.37 (51.71)                                        
 14 Paret, Isabel M           10 Badger-MR                 NT    1:42.57        
                  48.12     1:42.57 (54.45)                                        
 15 Soriano, Thalia G         10 NYCC-MR              1:49.35    1:44.06        
                  50.40     1:44.06 (53.66)                                        
 16 O'Sullivan, Lilly G        9 Badger-MR            1:47.81    1:44.72        
                  49.64     1:44.72 (55.08)                                        
 17 Lee, Madison               9 NYCC-MR              1:50.39    1:46.39        
                  50.31     1:46.39 (56.08)                                        
 18 Showers, Amelia R          9 Badger-MR                 NT    1:47.27        
                  51.49     1:47.27 (55.78)                                        
 19 McDermott, Cara G          9 Badger-MR            1:47.59    1:47.74        
                  51.86     1:47.74 (55.88)                                        
 20 Karim, Nicolette I         9 HS-MR                1:50.00    1:48.66        
                  52.37     1:48.66 (56.29)                                        
 21 Friedman, Melissa A        8 HAA-MR               2:10.25    1:51.52        
                  51.98     1:51.52 (59.54)                                        
 22 Smoor, Nina F              9 Badger-MR            2:03.71    1:51.80        
                  55.12     1:51.80 (56.68)                                        
 23 Edwards, Kaelyn M          9 HS-MR                2:03.52    1:53.89        
                  56.36     1:53.89 (57.53)                                        
 24 Cain, Catherine O          9 Badger-MR                 NT    1:56.37        
                  57.52     1:56.37 (58.85)                                        
 25 Harrington, Briana T      10 Badger-MR            2:10.80    1:56.73        
                  55.45   1:56.73 (1:01.28)                                        
 26 Marsillo, Victoria N       9 HS-MR                1:59.00    1:57.45        
                  55.37   1:57.45 (1:02.08)                                        
 27 Wong, Samantha H           9 HS-MR                2:00.00    1:57.84        
                  59.07     1:57.84 (58.77)                                        
 28 Murrell, Chelsea          10 Bscat-MR             2:00.00    1:57.91        
                  55.33   1:57.91 (1:02.58)                                        
 29 Haims, Celia              10 Badger-MR                 NT    1:58.09        
                  55.13   1:58.09 (1:02.96)                                        
 30 Ceasar, Nicole T           9 CFA-MR                    NT    1:59.40        
                  57.71   1:59.40 (1:01.69)                                        
 31 Makovic, Vanessa           9 CFA-MR                    NT    2:05.56        
                  59.87   2:05.56 (1:05.69)                                        
 32 Auteri, Alexandra M        9 Bscat-MR             2:00.00    2:05.68        
                  59.65   2:05.68 (1:06.03)                                        
 33 Drexler, Victoria A       10 NYCC-MR              2:10.56    2:06.96        
                  57.20   2:06.96 (1:09.76)                                        
 34 McSorley, Catherine a      9 Badger-MR                 NT    2:09.59        
                1:01.64   2:09.59 (1:07.95)                                        
 35 Kabbez, Renee T            9 HS-MR                2:00.00    2:12.91        
                1:01.78   2:12.91 (1:11.13)                                        
 36 Friedman, Valarie R        8 HAA-MR               2:10.25    3:03.73        
                1:24.67   3:03.73 (1:39.06)                                        
 -- Feuerman, Haley R          9 Badger-MR                 NT         DQ        
      One hand touch
                  52.67        DQ (1:02.57)                                        
 -- Holzer, Kate G             9 Badger-MR                 NT         DQ        
      One hand touch
                  58.93        DQ (1:08.14)                                        
 -- Reichel, Julia F          10 Badger-MR            2:03.45         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                  54.67        DQ (1:01.38)                                        
 -- Malushaga, Chloe           9 Badger-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
                1:03.91        DQ (1:11.15)                                        
 -- Mathews, Alexandra C       9 Badger-MR                 NT         DQ        
      One hand touch
                1:05.08        DQ (1:17.18)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR                33.44      34.21        
  2 Eid, Nathalie A           10 Badger-MR              36.34      35.62        
  3 Li, Laura                 10 CFA-MR                 38.68      38.06        
  4 Berridge, Scottie S       10 Badger-MR              37.35      38.93        
  5 Low, Kelly                10 NYCC-MR                44.92      39.49        
  6 Hanlon, Kelly A            9 Badger-MR              42.64      40.34        
  7 Parry, Nicole F           10 Badger-MR              36.32      40.42        
  8 Safovich, Polina          10 Bscat-MR               34.71      40.97        
  9 Fitzpatrick, Claire A     10 Badger-MR              40.00      41.13        
 10 Popp, Katie W              9 Badger-MR              39.89      41.39        
 11 Rodriguez, Valerie        10 Bscat-MR               46.91      41.55        
 12 LiCausi, Brianna L        10 Bscat-MR               55.00      42.85        
 13 Bruggemann, Thea N         9 Badger-MR              46.40      44.34        
 14 Hafez, Liela A            10 HS-MR                  45.00      45.94        
 15 Breen, Gabby              10 Bscat-MR               47.32      46.26        
 16 Mooney, Deirdre D         10 HS-MR                  46.25      46.36        
 17 Lyons, Courtney M          9 Badger-MR              52.70      47.31        
 18 Patti, Victoria G         10 Badger-MR              46.46      47.34        
 19 Schuhmann, Sarah          10 Badger-MR                 NT      47.42        
 20 Makovic, Vanessa           9 CFA-MR                 47.73      47.58        
 21 Santiago, Johanna M        9 APEX-MR                53.46      47.76        
 22 Owen, Alyssa R             9 HS-MR                  47.00      47.77        
 23 Damm, Jesse K             10 HAA-MR                 49.04      49.03        
 24 Friedman, Melissa A        8 HAA-MR               1:00.25      49.09        
 25 McDermott, Cara G          9 Badger-MR              49.20      49.63        
 26 Karim, Nicolette I         9 HS-MR                  49.00      51.67        
 27 Santiago, Amanda L        10 APEX-MR                53.63      51.81        
 28 Drexler, Victoria A       10 NYCC-MR              1:13.15      53.25        
 29 Crocker, Carolyn A        10 Bscat-MR               59.00      53.32        
 30 Kabbez, Renee T            9 HS-MR                  56.00      53.66        
 31 Edwards, Kaelyn M          9 HS-MR                  49.00      54.65        
 32 Rohlf, Yassmine c          9 Badger-MR                 NT      55.17        
 32 Vumbacco, Sarah            9 Badger-MR                 NT      55.17        
 34 Ceasar, Nicole T           9 CFA-MR                 56.18      55.68        
 35 Lukas, Katherine R         9 Badger-MR                 NT      56.92        
 36 Mauro, Francesca n         9 Badger-MR                 NT    1:01.64        
 37 Guglielmi, Gabriella       9 Badger-MR            1:18.97    1:17.78        
 -- Stevens, Riley E           9 Badger-MR                 NT         DQ        
 -- Kruger, Olivia T           9 APEX-MR                   NT         DQ        
 -- Marsillo, Victoria N       9 HS-MR                  50.35         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Bair, Rebecca d            9 Badger-MR                 NT         DQ        
 -- Thomas, Kayla c            9 Badger-MR                 NT         DQ        
 -- Penavic, Ana R            10 HAA-MR               1:00.25         DQ        
 -- Kramer, Alana c            9 Badger-MR                 NT         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR              1:14.59    1:16.73        
                  34.13     1:16.73 (42.60)                                        
  2 Safovich, Polina          10 Bscat-MR             1:19.98    1:17.97        
                  35.08     1:17.97 (42.89)                                        
  3 Parry, Nicole F           10 Badger-MR            1:21.70    1:21.25        
                  40.07     1:21.25 (41.18)                                        
  4 Li, Laura                 10 CFA-MR               1:24.83    1:21.34        
                  37.63     1:21.34 (43.71)                                        
  5 Eid, Nathalie A           10 Badger-MR            1:19.48    1:21.79        
                  38.55     1:21.79 (43.24)                                        
  6 Low, Kelly                10 NYCC-MR              1:25.86    1:22.90        
                  39.53     1:22.90 (43.37)                                        
  7 LiCausi, Brianna L        10 Bscat-MR             1:50.00    1:25.92        
                  40.75     1:25.92 (45.17)                                        
  8 Popp, Katie W              9 Badger-MR            1:30.02    1:26.31        
                  41.52     1:26.31 (44.79)                                        
  9 Soriano, Thalia G         10 NYCC-MR              1:24.99    1:26.73        
                  39.03     1:26.73 (47.70)                                        
 10 McInerney, Clare T        10 Badger-MR            1:27.65    1:27.50        
                  40.76     1:27.50 (46.74)                                        
 11 Showers, Amelia R          9 Badger-MR            1:42.25    1:27.96        
                  41.38     1:27.96 (46.58)                                        
 12 Rodriguez, Valerie        10 Bscat-MR             1:36.29    1:28.30        
                  43.07     1:28.30 (45.23)                                        
 13 Ulrich, Bridget E         10 Badger-MR            1:29.91    1:28.51        
                  42.24     1:28.51 (46.27)                                        
 14 Fitzpatrick, Claire A     10 Badger-MR            1:29.78    1:29.48        
                  41.33     1:29.48 (48.15)                                        
 15 Miller, Tahlia N           9 Bscat-MR             1:40.53    1:29.91        
                  40.29     1:29.91 (49.62)                                        
 16 Coleman, Emma              9 Badger-MR            1:32.29    1:30.26        
                  43.21     1:30.26 (47.05)                                        
 16 Mooney, Deirdre D         10 HS-MR                1:42.10    1:30.26        
                  42.41     1:30.26 (47.85)                                        
 18 Paret, Isabel M           10 Badger-MR            1:32.09    1:30.69        
                  43.49     1:30.69 (47.20)                                        
 19 Hanlon, Kelly A            9 Badger-MR            1:32.79    1:31.98        
                  39.74     1:31.98 (52.24)                                        
 20 Schuhmann, Sarah          10 Badger-MR            1:33.39    1:32.10        
                  44.47     1:32.10 (47.63)                                        
 21 Damm, Jesse K             10 HAA-MR               1:38.33    1:32.54        
                  44.19     1:32.54 (48.35)                                        
 22 Hogan, Maeve A             9 Badger-MR            1:49.24    1:32.82        
                  47.08     1:32.82 (45.74)                                        
 23 Farage, Nicole a          10 Badger-MR                 NT    1:33.33        
                  45.50     1:33.33 (47.83)                                        
 24 Penavic, Ana R            10 HAA-MR               2:15.25    1:33.36        
                  43.78     1:33.36 (49.58)                                        
 25 Smoor, Nina F              9 Badger-MR            1:39.85    1:33.88        
                  44.62     1:33.88 (49.26)                                        
 26 Patti, Victoria G         10 Badger-MR            1:34.33    1:34.71        
                  42.82     1:34.71 (51.89)                                        
 27 Bruggemann, Thea N         9 Badger-MR            1:37.77    1:35.34        
                  47.01     1:35.34 (48.33)                                        
 28 Breen, Gabby              10 Bscat-MR             1:45.00    1:35.79        
                  41.99     1:35.79 (53.80)                                        
 29 O'Sullivan, Lilly G        9 Badger-MR            1:42.49    1:36.26        
                  47.11     1:36.26 (49.15)                                        
 30 Owen, Alyssa R             9 HS-MR                1:44.24    1:36.54        
                  45.72     1:36.54 (50.82)                                        
 31 Cole, Mikaela G           10 APEX-MR                   NT    1:38.84        
                  48.28     1:38.84 (50.56)                                        
 32 Lee, Madison               9 NYCC-MR              1:50.01    1:39.43        
                  48.72     1:39.43 (50.71)                                        
 33 Karim, Nicolette I         9 HS-MR                1:49.72    1:39.91        
                  46.84     1:39.91 (53.07)                                        
 34 Crocker, Carolyn A        10 Bscat-MR             1:57.94    1:40.22        
                  48.79     1:40.22 (51.43)                                        
 35 McDermott, Cara G          9 Badger-MR            1:39.15    1:40.61        
                  47.10     1:40.61 (53.51)                                        
 36 Wong, Samantha H           9 HS-MR                1:55.00    1:43.22        
                  51.85     1:43.22 (51.37)                                        
 37 Haims, Celia              10 Badger-MR                 NT    1:43.42        
                  47.53     1:43.42 (55.89)                                        
 38 Reichel, Julia F          10 Badger-MR            1:44.01    1:43.78        
                  50.02     1:43.78 (53.76)                                        
 39 Marsillo, Victoria N       9 HS-MR                1:52.72    1:44.52        
                  49.70     1:44.52 (54.82)                                        
 40 Malushaga, Chloe           9 Badger-MR                 NT    1:48.15        
                  52.05     1:48.15 (56.10)                                        
 41 McSorley, Catherine a      9 Badger-MR                 NT    1:49.68        
                  47.79   1:49.68 (1:01.89)                                        
 42 Auteri, Alexandra M        9 Bscat-MR             2:00.00    1:50.71        
                  52.48     1:50.71 (58.23)                                        
 43 Bair, Rebecca d            9 Badger-MR                 NT    1:51.36        
                  52.30     1:51.36 (59.06)                                        
 44 Harrington, Briana T      10 Badger-MR            2:01.03    1:52.61        
                  59.67     1:52.61 (52.94)                                        
 45 Stevens, Riley E           9 Badger-MR            2:45.31    2:00.72        
                  59.45   2:00.72 (1:01.27)                                        
 46 Vumbacco, Sarah            9 Badger-MR                 NT    2:01.02        
                  50.79   2:01.02 (1:10.23)                                        
 47 Catalanotto, Morgan p      9 HAA-MR               2:20.25    2:08.39        
                1:02.22   2:08.39 (1:06.17)                                        
 -- Mauro, Francesca n         9 Badger-MR                 NT         DQ        
      One hand touch - breast
                  55.04        DQ (1:00.95)                                        
 -- Thomas, Kayla c            9 Badger-MR                 NT         DQ        
      One hand touch - breast
                  51.08          DQ (59.55)                                        
 -- Rohlf, Yassmine c          9 Badger-MR                 NT         DQ        
      One hand touch - fly
                  50.11        DQ (1:07.01)                                        
 -- Guglielmi, Gabriella       9 Badger-MR            2:26.64         DQ        
                1:04.42        DQ (1:17.55)                                        
 -- Lukas, Katherine R         9 Badger-MR                 NT         DQ        
      One hand touch - fly
                  50.52        DQ (1:03.81)                                        
 -- Feuerman, Haley R          9 Badger-MR                 NT         DQ        
      One hand touch - breast
                  57.83          DQ (57.90)                                        
 -- Cain, Catherine O          9 Badger-MR            1:45.72         DQ        
      One hand touch - breast
                  51.15          DQ (53.13)                                        
 -- Berridge, Scottie S       10 Badger-MR            1:24.91         DQ        
                  41.94          DQ (43.38)                                        
 -- Lyons, Courtney M          9 Badger-MR            1:50.40         DQ        
      One hand touch - breast
                  43.58          DQ (50.23)                                        
 -- Mathews, Alexandra C       9 Badger-MR                 NT         DQ        
      One hand touch - fly
                  53.25        DQ (1:01.66)                                        
 -- Holzer, Kate G             9 Badger-MR                 NT         DQ        
      Scissors kick - fly
                  52.06        DQ (1:00.14)                                        
 -- Murrell, Chelsea          10 Bscat-MR             2:00.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  48.57          DQ (54.23)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                          2:05.74    2:05.51        
     1) Eid, Nathalie A 10              2) Berridge, Scottie S 10         
     3) Popp, Katie W 9                 4) Parry, Nicole F 10             
                  31.88     1:05.03 (33.15)     1:36.51 (31.48)     2:05.51 (29.00)
  2 New York City Aquatic Club-MR  'A'                2:10.32    2:12.24        
     1) Soriano, Thalia G 10            2) Tilneac, Stephanie J 10        
     3) Low, Kelly 10                   4) Lee, Madison 9                 
                  32.82       45.46 (12.64)     1:34.21 (48.75)     2:12.24 (38.03)
  3 Badger Swim Club-MR  'B'                          2:17.90    2:16.88        
     1) Coleman, Emma 9                 2) Patti, Victoria G 10           
     3) McInerney, Clare T 10           4) Hanlon, Kelly A 9              
                  35.36     1:09.97 (34.61)     1:43.45 (33.48)     2:16.88 (33.43)
  4 Badger Swim Club-MR  'C'                          2:22.38    2:19.06        
     1) Hogan, Maeve A 9                2) Fitzpatrick, Claire A 10       
     3) Paret, Isabel M 10              4) Ulrich, Bridget E 10           
                  35.04     1:09.13 (34.09)     1:44.78 (35.65)     2:19.06 (34.28)
  5 Badger Swim Club-MR  'D'                          2:28.98    2:21.81        
     1) Showers, Amelia R 9             2) Bruggemann, Thea N 9           
     3) Farage, Nicole a 10             4) Smoor, Nina F 9                
                  47.02     1:11.80 (24.78)     1:46.89 (35.09)     2:21.81 (34.92)
  6 Harbor Seals-MR  'B'                                   NT    2:22.04        
     1) Lai, Stephanie R 8              2) Edwards, Kaelyn M 9            
     3) Wong, Samantha H 9              4) Hafez, Liela A 10              
                  36.79     1:15.04 (38.25)     1:47.76 (32.72)     2:22.04 (34.28)
  7 Badger Swim Club-MR  'E'                          2:35.16    2:25.72        
     1) Schuhmann, Sarah 10             2) Lyons, Courtney M 9            
     3) O'Sullivan, Lilly G 9           4) Simmons, Hannah h 8            
                  36.29     1:12.38 (36.09)     1:59.28 (46.90)     2:25.72 (26.44)
  8 Harbor Seals-MR  'A'                              2:31.98    2:26.68        
     1) Mooney, Deirdre D 10            2) Marsillo, Victoria N 9         
     3) Karim, Nicolette I 9            4) Owen, Alyssa R 9               
                  35.65     1:12.78 (37.13)     1:50.89 (38.11)     2:26.68 (35.79)
  9 Apex Swim Club-MR  'A'                            2:32.10    2:30.30        
     1) Cole, Mikaela G 10              2) Kruger, Olivia T 9             
     3) Santiago, Johanna M 9           4) Santiago, Amanda L 10          
                  41.77     1:13.72 (31.95)     1:51.88 (38.16)     2:30.30 (38.42)
 10 Badger Swim Club-MR  'F'                          2:42.43    2:44.14        
     1) Malushaga, Chloe 9              2) Harrington, Briana T 10        
     3) McDermott, Cara G 9             4) Haims, Celia 10                
                  40.20     1:31.59 (51.39)     2:05.51 (33.92)     2:44.14 (38.63)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                          2:24.74    2:25.48        
     1) Popp, Katie W 9                 2) Berridge, Scottie S 10         
     3) Eid, Nathalie A 10              4) Parry, Nicole F 10             
                  39.62     1:19.90 (40.28)     1:55.71 (35.81)     2:25.48 (29.77)
  2 New York City Aquatic Club-MR  'A'                2:30.00    2:32.29        
     1) Soriano, Thalia G 10            2) Low, Kelly 10                  
     3) Tilneac, Stephanie J 10         4) Lee, Madison 9                 
                  38.49     1:19.77 (41.28)     1:52.59 (32.82)     2:32.29 (39.70)
  3 Badger Swim Club-MR  'B'                          2:38.22    2:41.22        
     1) Coleman, Emma 9                 2) Schuhmann, Sarah 10            
     3) Fitzpatrick, Claire A 10        4) Hanlon, Kelly A 9              
                  42.61     1:26.24 (43.63)     2:06.98 (40.74)     2:41.22 (34.24)
  4 Badger Swim Club-MR  'D'                          2:50.52    2:58.89        
     1) Showers, Amelia R 9             2) Ulrich, Bridget E 10           
     3) Smoor, Nina F 9                 4) Paret, Isabel M 10             
                  42.28     1:28.82 (46.54)     2:24.00 (55.18)     2:58.89 (34.89)
  5 Harbor Seals-MR  'A'                              3:01.46    3:03.32        
     1) Owen, Alyssa R 9                2) Karim, Nicolette I 9           
     3) Mooney, Deirdre D 10            4) Marsillo, Victoria N 9         
                  44.52     1:36.55 (52.03)     2:23.61 (47.06)     3:03.32 (39.71)
  6 Harbor Seals-MR  'B'                                   NT    3:06.65        
     1) Hafez, Liela A 10               2) Wong, Samantha H 9             
     3) Edwards, Kaelyn M 9             4) Kabbez, Renee T 9              
                  40.18     1:32.97 (52.79)     2:26.83 (53.86)     3:06.65 (39.82)
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delane, Kelly A           12 Badger-MR            1:01.77    1:01.63        
                  29.84     1:01.63 (31.79)                                        
  2 McGrath, Ashley M         11 Badger-MR            1:02.27    1:01.98        
                  29.89     1:01.98 (32.09)                                        
  3 Cain, Mary C              12 Badger-MR            1:03.41    1:02.23        
                  30.28     1:02.23 (31.95)                                        
  4 Nixon, Charlotte A        12 Badger-MR            1:03.80    1:03.02        
                  29.88     1:03.02 (33.14)                                        
  5 Peralta, Loren S          12 APEX-MR              1:04.19    1:04.91        
                  30.92     1:04.91 (33.99)                                        
  6 Xue, Kelly E              12 HS-MR                1:04.42    1:04.95        
                  30.79     1:04.95 (34.16)                                        
  7 Duran, Zoe Z              12 NYCC-MR              1:04.87    1:05.38        
                  31.44     1:05.38 (33.94)                                        
  7 Gomez, Chelsea O          11 NYCC-MR              1:03.92    1:05.38        
                  31.58     1:05.38 (33.80)                                        
  9 Maloney, Meghan E         12 HS-MR                1:08.80    1:07.48        
                  32.31     1:07.48 (35.17)                                        
 10 Keane, Nicole E           11 Badger-MR            1:06.72    1:08.05        
                  33.06     1:08.05 (34.99)                                        
 11 Johnson, Sydni A          11 Badger-MR            1:15.41    1:08.96        
                  32.46     1:08.96 (36.50)                                        
 12 Paret, Anna F             11 Badger-MR            1:11.38    1:10.65        
                  33.72     1:10.65 (36.93)                                        
 13 Sickenius, Nicole L       11 CFA-MR               1:14.26    1:11.65        
                  34.10     1:11.65 (37.55)                                        
 14 Bianco, Sara E            11 HS-MR                1:13.73    1:12.01        
                  33.56     1:12.01 (38.45)                                        
 15 Makovic, Tiffany          11 CFA-MR               1:17.43    1:12.05        
                  33.48     1:12.05 (38.57)                                        
 16 Wu, Samantha              11 HS-MR                1:11.09    1:12.31        
                  34.85     1:12.31 (37.46)                                        
 17 Bugniazet, Megan          11 Badger-MR            1:12.97    1:12.90        
                  35.24     1:12.90 (37.66)                                        
 18 Byrnes, Molly C           11 Badger-MR            1:13.79    1:12.94        
                  35.50     1:12.94 (37.44)                                        
 19 Mejia, Angela             12 UN-AP-MR             1:15.30    1:13.32        
                  33.44     1:13.32 (39.88)                                        
 20 Emanuel, Taylor C         11 Badger-MR            1:15.90    1:13.42        
                  34.21     1:13.42 (39.21)                                        
 21 Longworth, Shannon E      12 CFA-MR               1:14.40    1:14.08        
                  35.39     1:14.08 (38.69)                                        
 22 Young, Sarah E            12 HS-MR                1:15.14    1:14.56        
                  34.67     1:14.56 (39.89)                                        
 23 Fochios, Alex Y           12 Badger-MR            1:10.28    1:14.82        
                  35.56     1:14.82 (39.26)                                        
 24 Anderson, Mary Jane J     11 HS-MR                1:14.73    1:14.94        
                  36.54     1:14.94 (38.40)                                        
 25 Etienne, Christina        12 NYCC-MR              1:17.89    1:15.03        
                  34.71     1:15.03 (40.32)                                        
 26 Wallerstein, Avery L      11 NYCC-MR              1:19.08    1:15.67        
                  35.20     1:15.67 (40.47)                                        
 27 Fallon, Lauren T          11 Badger-MR            1:18.60    1:15.97        
                  35.10     1:15.97 (40.87)                                        
 28 Jackson, Nicole M         11 HS-MR                1:17.51    1:16.73        
                  36.22     1:16.73 (40.51)                                        
 29 Meeusen, Luna             11 Badger-MR            1:16.02    1:17.02        
                  34.79     1:17.02 (42.23)                                        
 30 Dwarica, Tyla K           12 NYCC-MR              1:15.78    1:17.60        
                  35.11     1:17.60 (42.49)                                        
 31 Sokan, Gabby L            12 NYCC-MR              1:18.35    1:17.76        
                  35.87     1:17.76 (41.89)                                        
 32 Sanabria, Eugenia C       11 HS-MR                1:14.36    1:18.05        
                  37.00     1:18.05 (41.05)                                        
 33 Watson, Kia A             12 Bscat-MR             1:20.38    1:18.10        
                  38.05     1:18.10 (40.05)                                        
 34 Wallerstein, Julia B      11 NYCC-MR              1:24.22    1:18.35        
                  36.44     1:18.35 (41.91)                                        
 35 Drennan, Tarah M          11 HS-MR                1:18.41    1:18.50        
                  36.61     1:18.50 (41.89)                                        
 36 Wixted, Claire P          11 CFA-MR               1:25.44    1:19.09        
                  38.12     1:19.09 (40.97)                                        
 37 Rangel, Vanessa           11 Badger-MR            1:15.26    1:19.10        
                  38.03     1:19.10 (41.07)                                        
 38 Kelly, Joy E              11 Badger-MR            1:28.03    1:20.40        
                  37.13     1:20.40 (43.27)                                        
 39 Mercurio, Marissa J       12 HAA-MR               1:21.64    1:20.68        
 40 Marsillo, Alexandra M     11 HS-MR                1:16.26    1:21.37        
                  37.72     1:21.37 (43.65)                                        
 41 Prish, Clara A            11 CFA-MR               1:28.26    1:23.41        
                  38.57     1:23.41 (44.84)                                        
 42 Gould, Emily J            11 CFA-MR                    NT    1:23.43        
                  38.76     1:23.43 (44.67)                                        
 43 Ostrover, Nicole D        11 CFA-MR               1:27.42    1:25.65        
                  39.43     1:25.65 (46.22)                                        
 44 Brennan, Becca E          11 Badger-MR            1:38.11    1:26.94        
                  40.47     1:26.94 (46.47)                                        
 45 Fintzi, Donna             12 APEX-MR              1:25.74    1:27.31        
                  39.07     1:27.31 (48.24)                                        
 46 Towne, Molly E            11 Badger-MR            1:23.53    1:28.70        
                  41.37     1:28.70 (47.33)                                        
 47 Jacobson, Blaise Y        11 CFA-MR                    NT    1:43.99        
                  46.28     1:43.99 (57.71)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Xue, Kelly E              12 HS-MR                  33.55      34.01        
  2 Delane, Kelly A           12 Badger-MR              34.59      34.47        
  2 McGrath, Ashley M         11 Badger-MR              33.92      34.47        
  4 Maloney, Meghan E         12 HS-MR                  36.00      35.47        
  5 Anderson, Mary Jane J     11 HS-MR                  33.89      35.65        
  6 Wu, Samantha              11 HS-MR                  35.98      35.87        
  7 Fochios, Alex Y           12 Badger-MR              38.40      36.00        
  8 Peralta, Loren S          12 APEX-MR                36.78      36.19        
  9 Longworth, Shannon E      12 CFA-MR                 36.66      36.36        
 10 Rangel, Vanessa           11 Badger-MR              35.98      36.83        
 11 Emanuel, Taylor C         11 Badger-MR              38.94      36.91        
 12 Johnson, Sydni A          11 Badger-MR              44.12      37.24        
 13 Paret, Anna F             11 Badger-MR              37.54      37.55        
 14 Bugniazet, Megan          11 Badger-MR              37.89      38.35        
 15 Sokan, Gabby L            12 NYCC-MR                41.32      38.52        
 16 Keane, Nicole E           11 Badger-MR              36.67      38.95        
 17 Fallon, Lauren T          11 Badger-MR              42.84      39.06        
 18 Li, Jessica Y             12 HS-MR                  43.98      39.87        
 19 Wallerstein, Julia B      11 NYCC-MR                43.58      39.89        
 19 Bianco, Sara E            11 HS-MR                  40.47      39.89        
 21 Desio, Claire M           11 HAA-MR                 40.58      40.15        
 22 Dwarica, Tyla K           12 NYCC-MR                40.40      40.19        
 23 Sanabria, Eugenia C       11 HS-MR                  42.72      40.21        
 24 Sickenius, Nicole L       11 CFA-MR                 40.21      40.72        
 25 Makovic, Tiffany          11 CFA-MR                 43.43      41.06        
 26 Marsillo, Alexandra M     11 HS-MR                  42.81      41.32        
 27 Young, Sarah E            12 HS-MR                  41.74      41.75        
 28 Watson, Kia A             12 Bscat-MR               42.08      42.09        
 29 Howlin, Elizabeth N       11 HAA-MR                 42.80      42.29        
 30 Mejia, Angela             12 UN-AP-MR                  NT      42.59        
 31 Kelly, Joy E              11 Badger-MR              47.40      42.74        
 32 Jackson, Nicole M         11 HS-MR                  44.80      43.10        
 33 Gould, Emily J            11 CFA-MR                    NT      43.49        
 34 Prish, Clara A            11 CFA-MR                 43.45      44.12        
 35 Meeusen, Luna             11 Badger-MR              42.44      44.34        
 36 Mercurio, Marissa J       12 HAA-MR                 43.69      45.60        
 37 Wixted, Claire P          11 CFA-MR                 45.56      46.21        
 38 Towne, Molly E            11 Badger-MR              45.56      46.81        
 39 Ostrover, Nicole D        11 CFA-MR                 45.32      47.85        
 40 Fintzi, Donna             12 APEX-MR                47.62      47.86        
 41 Brennan, Becca E          11 Badger-MR              48.40      49.76        
 42 Jacobson, Blaise Y        11 CFA-MR                 48.10      53.76        
 -- Etienne, Christina        12 NYCC-MR                43.97         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Wallerstein, Avery L      11 NYCC-MR                42.68         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nixon, Charlotte A        12 Badger-MR            1:34.90    1:19.93        
                  37.34     1:19.93 (42.59)                                        
  2 Hodes, Sarah M            11 Badger-MR            1:18.14    1:20.14        
                  38.45     1:20.14 (41.69)                                        
  3 Cain, Mary C              12 Badger-MR            1:25.41    1:20.64        
                  39.89     1:20.64 (40.75)                                        
  4 Etienne, Christina        12 NYCC-MR              1:25.95    1:23.74        
                  39.07     1:23.74 (44.67)                                        
  5 Mejia, Angela             12 UN-AP-MR                  NT    1:28.50        
                  40.27     1:28.50 (48.23)                                        
  6 Keane, Nicole E           11 Badger-MR            1:27.81    1:29.68        
                  41.79     1:29.68 (47.89)                                        
  7 Sickenius, Nicole L       11 CFA-MR               1:32.35    1:30.30        
                  42.77     1:30.30 (47.53)                                        
  8 Bugniazet, Megan          11 Badger-MR            1:30.94    1:31.56        
                  44.89     1:31.56 (46.67)                                        
  9 Byrnes, Molly C           11 Badger-MR            1:30.00    1:32.28        
                  43.99     1:32.28 (48.29)                                        
 10 Johanson, Bridget M       12 Badger-MR            1:33.41    1:32.99        
                  43.76     1:32.99 (49.23)                                        
 11 Watson, Kia A             12 Bscat-MR             1:34.06    1:33.23        
                  44.54     1:33.23 (48.69)                                        
 12 Desio, Claire M           11 HAA-MR               1:35.93    1:34.19        
                  45.48     1:34.19 (48.71)                                        
 13 Dwarica, Tyla K           12 NYCC-MR              1:33.25    1:35.09        
                  43.37     1:35.09 (51.72)                                        
 14 Meeusen, Luna             11 Badger-MR            1:31.79    1:36.25        
                  44.03     1:36.25 (52.22)                                        
 15 Li, Jessica Y             12 HS-MR                1:37.72    1:36.63        
                  45.82     1:36.63 (50.81)                                        
 16 Bianco, Sara E            11 HS-MR                1:33.18    1:36.70        
                  44.20     1:36.70 (52.50)                                        
 17 Maloney, Meghan E         12 HS-MR                1:42.03    1:37.37        
                  46.28     1:37.37 (51.09)                                        
 18 Wallerstein, Julia B      11 NYCC-MR              1:49.15    1:38.73        
                  45.61     1:38.73 (53.12)                                        
 19 Makovic, Tiffany          11 CFA-MR               1:36.82    1:40.32        
                  47.18     1:40.32 (53.14)                                        
 20 Wallerstein, Avery L      11 NYCC-MR              1:48.58    1:40.58        
                  47.48     1:40.58 (53.10)                                        
 21 Sokan, Gabby L            12 NYCC-MR              1:43.38    1:40.92        
                  47.07     1:40.92 (53.85)                                        
 22 Howlin, Elizabeth N       11 HAA-MR               1:41.66    1:42.24        
                  48.04     1:42.24 (54.20)                                        
 23 Young, Sarah E            12 HS-MR                1:44.37    1:42.71        
                  48.40     1:42.71 (54.31)                                        
 24 Brennan, Becca E          11 Badger-MR            1:41.44    1:45.99        
                  49.24     1:45.99 (56.75)                                        
 25 Ostrover, Nicole D        11 CFA-MR               1:45.52    1:46.89        
                  48.63     1:46.89 (58.26)                                        
 26 Prish, Clara A            11 CFA-MR               1:48.23    1:47.85        
                  49.28     1:47.85 (58.57)                                        
 27 Drennan, Tarah M          11 HS-MR                1:53.02    1:51.90        
                  53.44     1:51.90 (58.46)                                        
 28 Wixted, Claire P          11 CFA-MR               1:50.84    1:55.33        
                  52.73   1:55.33 (1:02.60)                                        
 29 Gould, Emily J            11 CFA-MR                    NT    1:57.09        
                  55.07   1:57.09 (1:02.02)                                        
 -- Paret, Anna F             11 Badger-MR            1:31.96         DQ        
                  41.02          DQ (44.84)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cain, Mary C              12 Badger-MR              33.20      31.30        
  2 Xue, Kelly E              12 HS-MR                  32.87      31.78        
  3 Duran, Zoe Z              12 NYCC-MR                33.00      32.81        
  4 McGrath, Ashley M         11 Badger-MR              33.34      32.92        
  5 Delane, Kelly A           12 Badger-MR              32.90      32.95        
  6 Gomez, Chelsea O          11 NYCC-MR                33.73      33.38        
  7 Johnson, Sydni A          11 Badger-MR              43.22      33.67        
  8 Sokan, Gabby L            12 NYCC-MR                35.71      34.29        
  9 Maloney, Meghan E         12 HS-MR                  35.44      35.26        
 10 Fochios, Alex Y           12 Badger-MR              35.99      35.45        
 11 Peralta, Loren S          12 APEX-MR                35.02      35.52        
 12 Li, Jessica Y             12 HS-MR                  37.47      37.13        
 13 Longworth, Shannon E      12 CFA-MR                 42.42      37.55        
 14 Mejia, Angela             12 UN-AP-MR               37.30      37.85        
 15 Emanuel, Taylor C         11 Badger-MR              40.16      37.95        
 16 Desio, Claire M           11 HAA-MR                 37.69      38.00        
 17 Wallerstein, Avery L      11 NYCC-MR                39.36      38.49        
 18 Anderson, Mary Jane J     11 HS-MR                  41.25      38.58        
 19 Byrnes, Molly C           11 Badger-MR              39.56      39.01        
 20 Bugniazet, Megan          11 Badger-MR                 NT      39.20        
 21 Sickenius, Nicole L       11 CFA-MR                 39.50      39.28        
 22 Wallerstein, Julia B      11 NYCC-MR                40.37      39.84        
 23 Dwarica, Tyla K           12 NYCC-MR                38.53      39.94        
 24 Wu, Samantha              11 HS-MR                  44.69      40.11        
 25 Marsillo, Alexandra M     11 HS-MR                  43.14      40.31        
 26 Fintzi, Donna             12 APEX-MR                   NT      40.59        
 27 Makovic, Tiffany          11 CFA-MR                    NT      41.49        
 28 Sanabria, Eugenia C       11 HS-MR                  45.02      41.69        
 29 Bianco, Sara E            11 HS-MR                  42.18      41.84        
 30 Howlin, Elizabeth N       11 HAA-MR                 44.29      43.03        
 31 Meeusen, Luna             11 Badger-MR              49.13      43.30        
 32 Drennan, Tarah M          11 HS-MR                  46.53      43.36        
 33 Jackson, Nicole M         11 HS-MR                  49.08      44.51        
 34 Prish, Clara A            11 CFA-MR                    NT      46.33        
 35 Kelly, Joy E              11 Badger-MR              53.54      47.23        
 36 Brennan, Becca E          11 Badger-MR            1:03.25      47.77        
 37 Towne, Molly E            11 Badger-MR              53.79      54.34        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Xue, Kelly E              12 HS-MR                2:33.26    2:29.39        
                  33.01     1:10.97 (37.96)     1:55.21 (44.24)     2:29.39 (34.18)
  2 Cain, Mary C              12 Badger-MR            2:33.89    2:31.16        
                  34.52     1:13.57 (39.05)     1:58.11 (44.54)     2:31.16 (33.05)
  3 Nixon, Charlotte A        12 Badger-MR            2:36.64    2:36.36        
                  34.07     1:13.05 (38.98)     2:01.25 (48.20)     2:36.36 (35.11)
  4 McGrath, Ashley M         11 Badger-MR            2:37.69    2:36.42        
                  34.03     1:14.97 (40.94)     2:01.81 (46.84)     2:36.42 (34.61)
  5 Delane, Kelly A           12 Badger-MR            2:41.48    2:39.57        
                  33.85     1:14.25 (40.40)     2:04.79 (50.54)     2:39.57 (34.78)
  6 Gomez, Chelsea O          11 NYCC-MR              2:38.28    2:40.51        
                  34.81     1:14.96 (40.15)     2:04.33 (49.37)     2:40.51 (36.18)
  7 Duran, Zoe Z              12 NYCC-MR              2:38.00    2:40.90        
                  34.70     1:14.59 (39.89)     2:02.82 (48.23)     2:40.90 (38.08)
  8 Johanson, Bridget M       12 Badger-MR            2:46.75    2:45.42        
                  36.73     1:19.26 (42.53)     2:10.04 (50.78)     2:45.42 (35.38)
  9 Paret, Anna F             11 Badger-MR            2:53.09    2:50.39        
                  40.50     1:24.64 (44.14)     2:12.81 (48.17)     2:50.39 (37.58)
 10 Anderson, Mary Jane J     11 HS-MR                2:51.85    2:51.67        
                  41.54     1:24.56 (43.02)     2:14.27 (49.71)     2:51.67 (37.40)
 11 Wu, Samantha              11 HS-MR                2:59.96    2:51.90        
                  41.57     1:22.91 (41.34)     2:13.85 (50.94)     2:51.90 (38.05)
 12 Johnson, Sydni A          11 Badger-MR            3:15.02    2:54.92        
                  38.43     1:21.98 (43.55)     2:16.15 (54.17)     2:54.92 (38.77)
 13 Fochios, Alex Y           12 Badger-MR            3:17.58    2:57.56        
                  38.61     1:22.37 (43.76)     2:16.22 (53.85)     2:57.56 (41.34)
 14 Li, Jessica Y             12 HS-MR                3:03.12    2:58.34        
                  40.16     1:23.63 (43.47)     2:16.26 (52.63)     2:58.34 (42.08)
 15 Rangel, Vanessa           11 Badger-MR            3:00.56    3:01.38        
                  42.24     1:26.18 (43.94)     2:20.26 (54.08)     3:01.38 (41.12)
 16 Byrnes, Molly C           11 Badger-MR            3:04.67    3:01.80        
                  41.31     1:26.59 (45.28)     2:19.76 (53.17)     3:01.80 (42.04)
 17 Young, Sarah E            12 HS-MR                3:06.53    3:02.31        
                  40.82     1:25.59 (44.77)     2:21.13 (55.54)     3:02.31 (41.18)
 18 Watson, Kia A             12 Bscat-MR             3:11.67    3:05.43        
                  46.80     1:32.99 (46.19)     2:23.19 (50.20)     3:05.43 (42.24)
 19 Mercurio, Marissa J       12 HAA-MR               3:17.64    3:07.58        
                  43.79     1:32.71 (48.92)     2:25.37 (52.66)     3:07.58 (42.21)
 20 Fallon, Lauren T          11 Badger-MR                 NT    3:09.38        
                  41.29     1:26.89 (45.60)     2:24.16 (57.27)     3:09.38 (45.22)
 21 Emanuel, Taylor C         11 Badger-MR            3:21.33    3:10.24        
                  38.94     1:25.44 (46.50)     2:25.31 (59.87)     3:10.24 (44.93)
 22 Sanabria, Eugenia C       11 HS-MR                3:08.02    3:10.63        
                  45.89     1:32.69 (46.80)     2:27.38 (54.69)     3:10.63 (43.25)
 23 Marsillo, Alexandra M     11 HS-MR                3:19.01    3:16.66        
                  43.31     1:34.86 (51.55)     2:30.19 (55.33)     3:16.66 (46.47)
 24 Jackson, Nicole M         11 HS-MR                3:20.00    3:18.82        
                  45.95     1:37.51 (51.56)     2:35.61 (58.10)     3:18.82 (43.21)
 25 Drennan, Tarah M          11 HS-MR                3:20.00    3:18.90        
                  45.10     1:37.47 (52.37)     2:36.58 (59.11)     3:18.90 (42.32)
 26 Towne, Molly E            11 Badger-MR                 NT    3:38.10        
                  53.31     1:47.85 (54.54)   2:51.42 (1:03.57)     3:38.10 (46.68)
 -- Keane, Nicole E           11 Badger-MR            2:50.78         DQ        
      One hand touch - breast
                  40.22     1:24.64 (44.42)     2:15.10 (50.46)          DQ (38.43)
 -- Kelly, Joy E              11 Badger-MR                 NT        DNF        
      Did not finish - Misc
                  48.60                                                            
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                          1:52.98    1:52.32        
     1) Panitz, Beatrix M 12            2) Nixon, Charlotte A 12          
     3) McGrath, Ashley M 11            4) Delane, Kelly A 12             
                  26.88       55.60 (28.72)     1:24.56 (28.96)     1:52.32 (27.76)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                          2:00.74    1:58.17        
     1) Keane, Nicole E 11              2) Hodes, Sarah M 11              
     3) Johanson, Bridget M 12          4) Cain, Mary C 12                
                  29.98     1:00.14 (30.16)     1:29.97 (29.83)     1:58.17 (28.20)
  3 New York City Aquatic Club-MR  'A'                2:08.00    2:02.64        
     1) Duran, Zoe Z 12                 2) Gomez, Chelsea O 11            
     3) Etienne, Christina 12           4) Dwarica, Tyla K 12             
                  29.35       58.80 (29.45)     1:30.53 (31.73)     2:02.64 (32.11)
  4 Harbor Seals-MR  'A'                              2:07.16    2:03.23        
     1) Xue, Kelly E 12                 2) Maloney, Meghan E 12           
     3) Anderson, Mary Jane J 11        4) Wu, Samantha 11                
                  29.22       59.90 (30.68)     1:32.64 (32.74)     2:03.23 (30.59)
  5 Badger Swim Club-MR  'D'                          2:13.06    2:05.48        
     1) Byrnes, Molly C 11              2) Rangel, Vanessa 11             
     3) Emanuel, Taylor C 11            4) Johnson, Sydni A 11            
                  32.88     1:04.49 (31.61)     1:37.48 (32.99)     2:05.48 (28.00)
  6 Badger Swim Club-MR  'C'                          2:08.70    2:08.38        
     1) Bugniazet, Megan 11             2) Paret, Anna F 11               
     3) Fallon, Lauren T 11             4) Fochios, Alex Y 12             
                  32.76     1:04.97 (32.21)     1:37.50 (32.53)     2:08.38 (30.88)
  7 Harbor Seals-MR  'B'                              2:16.12    2:11.46        
     1) Sanabria, Eugenia C 11          2) Jackson, Nicole M 11           
     3) Bianco, Sara E 11               4) Young, Sarah E 12              
                  33.79     1:06.46 (32.67)     1:39.35 (32.89)     2:11.46 (32.11)
  8 Club Fit Aquatics- Briarcliff-MR  'A'             2:12.03    2:14.79        
     1) Longworth, Shannon E 12         2) Makovic, Tiffany 11            
     3) Sickenius, Nicole L 11          4) Ostrover, Nicole D 11          
                  33.15     1:05.66 (32.51)     1:42.29 (36.63)     2:14.79 (32.50)
  9 Harbor Seals-MR  'C'                              2:36.06    2:17.14        
     1) Li, Jessica Y 12                2) Drennan, Tarah M 11            
     3) Marsillo, Alexandra M 11        4) Batri, Leslie A 11             
                  34.29     1:09.40 (35.11)     1:43.36 (33.96)     2:17.14 (33.78)
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schaefer, Kathryn R       16 UNBAD-MR             2:04.17    2:01.98        
                  27.88       59.36 (31.48)     1:30.98 (31.62)     2:01.98 (31.00)
  2 Cooke, Farrell E          16 Badger-MR            2:04.20    2:03.32        
                  28.37       59.27 (30.90)     1:31.18 (31.91)     2:03.32 (32.14)
  3 Panitz, Beatrix M         12 Badger-MR            2:09.91    2:03.86        
                  27.96       59.33 (31.37)     1:31.81 (32.48)     2:03.86 (32.05)
  4 Tompkins, Catherine A     13 Badger-MR            2:07.07    2:08.52        
                  30.05     1:02.53 (32.48)     1:35.93 (33.40)     2:08.52 (32.59)
  5 Konopka, Katie E          13 Badger-MR            2:10.21    2:09.44        
                  29.29     1:01.89 (32.60)     1:35.84 (33.95)     2:09.44 (33.60)
  6 Brown, Caitlin N          13 HS-MR                2:10.05    2:09.55        
                  29.45     1:03.10 (33.65)     1:36.76 (33.66)     2:09.55 (32.79)
  7 McElroy, Nora             13 Badger-MR            2:12.98    2:11.20        
                  30.46     1:04.24 (33.78)     1:38.48 (34.24)     2:11.20 (32.72)
  8 Sheehan, Niamh M          14 APEX-MR              2:13.85    2:11.99        
                  29.88     1:03.49 (33.61)     1:38.16 (34.67)     2:11.99 (33.83)
  9 Coleman, Kristie M        15 HS-MR                2:19.34    2:13.15        
                  30.48     1:04.30 (33.82)     1:39.54 (35.24)     2:13.15 (33.61)
 10 Schauer, Elizabeth m      14 Badger-MR            2:17.99    2:13.96        
                  29.89     1:04.04 (34.15)     1:39.85 (35.81)     2:13.96 (34.11)
 11 Rookwood, Shakiraye O     16 HS-MR                2:11.25    2:14.58        
                  28.75     1:02.33 (33.58)     1:38.30 (35.97)     2:14.58 (36.28)
 12 Fufidio, Andrea L         14 Badger-MR            2:16.31    2:18.89        
                  31.31     1:06.17 (34.86)     1:42.25 (36.08)     2:18.89 (36.64)
 13 Pilipenko, Veronika       13 APEX-MR              2:23.60    2:19.28        
                  32.62     1:07.66 (35.04)     1:44.06 (36.40)     2:19.28 (35.22)
 14 Klein, Eilis D            13 Badger-MR            2:20.22    2:19.72        
                  30.84                             1:42.97 ( )     2:19.72 (36.75)
 15 Lee, Kevyn                14 NYCC-MR              2:20.34    2:19.84        
                  31.99     1:07.80 (35.81)     1:44.95 (37.15)     2:19.84 (34.89)
 16 Tucker, Annelisa C        14 Badger-MR            2:15.38    2:19.96        
                  31.96     1:07.52 (35.56)     1:44.00 (36.48)     2:19.96 (35.96)
 17 Foo, Francine F           15 HS-MR                2:27.70    2:20.08        
                  31.87     1:07.14 (35.27)     1:43.77 (36.63)     2:20.08 (36.31)
 18 Johanson, Bridget M       12 Badger-MR            2:22.16    2:20.16        
                  32.52     1:08.49 (35.97)     1:45.67 (37.18)     2:20.16 (34.49)
 19 Fenn, Kerry N             14 Badger-MR            2:40.43    2:21.29        
                  31.00     1:06.37 (35.37)     1:44.17 (37.80)     2:21.29 (37.12)
 20 Boomer, Lee E             15 NYCC-MR              2:17.86    2:21.33        
                  32.78     1:08.22 (35.44)     1:45.11 (36.89)     2:21.33 (36.22)
 21 Anastasio, Elaina         16 HS-MR                2:35.00    2:21.53        
                  31.75     1:08.26 (36.51)     1:45.73 (37.47)     2:21.53 (35.80)
 22 Parra, Yesenia V          18 Badger-MR                 NT    2:21.75        
                  31.77     1:07.10 (35.33)     1:44.42 (37.32)     2:21.75 (37.33)
 23 Kennon, Nora M            14 Badger-MR            2:18.84    2:22.20        
                  31.85     1:06.62 (34.77)     1:44.27 (37.65)     2:22.20 (37.93)
 24 Morrissey, Alexa D        16 HS-MR                2:20.70    2:22.24        
                  31.65     1:08.33 (36.68)     1:46.40 (38.07)     2:22.24 (35.84)
 25 Xue, Vanessa K            15 HS-MR                2:19.88    2:22.89        
                  32.31     1:08.95 (36.64)     1:46.76 (37.81)     2:22.89 (36.13)
 26 Coleman, Kaitlyn R        15 HS-MR                2:25.48    2:23.04        
                  31.72     1:07.67 (35.95)     1:45.56 (37.89)     2:23.04 (37.48)
 27 Katz, Megan A             13 HAA-MR               2:28.64    2:23.45        
                  32.00     1:08.62 (36.62)     1:46.21 (37.59)     2:23.45 (37.24)
 28 McDermott, Meagan         13 Badger-MR            2:55.31    2:24.86        
                  32.15     1:08.84 (36.69)     1:46.99 (38.15)     2:24.86 (37.87)
 29 Lee, Courtney M           14 HS-MR                2:23.60    2:25.30        
                  34.01     1:11.68 (37.67)     1:50.20 (38.52)     2:25.30 (35.10)
 30 McPherson-White, Gabriel  14 APEX-MR              2:30.53    2:27.43        
                  34.55     1:12.74 (38.19)     1:51.81 (39.07)     2:27.43 (35.62)
 31 Sanabria, Manuela F       14 HS-MR                2:21.73    2:30.46        
                  31.83     1:09.52 (37.69)     1:49.97 (40.45)     2:30.46 (40.49)
 32 McGee, Shayna K           14 APEX-MR                   NT    2:30.64        
                  33.75     1:11.16 (37.41)     1:51.12 (39.96)     2:30.64 (39.52)
 33 Boulbol, Lauren E         16 HS-MR                2:28.55    2:31.27        
                  34.48     1:12.32 (37.84)     1:51.75 (39.43)     2:31.27 (39.52)
 34 Kosoff, Zora R            13 HS-MR                2:45.71    2:33.26        
                  34.15     1:12.68 (38.53)     1:53.37 (40.69)     2:33.26 (39.89)
 35 Ng, Phyllis               13 HS-MR                2:31.50    2:34.41        
                  34.30     1:14.52 (40.22)     1:55.69 (41.17)     2:34.41 (38.72)
 36 Morgan, Erin M            14 HS-MR                2:34.49    2:35.16        
                  35.77     1:14.92 (39.15)     1:56.27 (41.35)     2:35.16 (38.89)
 37 Farmer, Imani M           15 NYCC-MR              2:38.10    2:37.35        
                  33.29     1:13.11 (39.82)     1:55.17 (42.06)     2:37.35 (42.18)
 38 Pezzella, Samantha R      13 HS-MR                2:40.08    2:39.99        
                  33.92     1:13.75 (39.83)     1:57.25 (43.50)     2:39.99 (42.74)
 39 Xue, Rosalia S            16 HS-MR                2:30.40    2:42.91        
                  36.73     1:17.93 (41.20)   2:42.91 (1:24.98)                    
 40 Sblendorio, Amanda M      13 HS-MR                3:12.53    2:43.64        
                  37.38     1:19.46 (42.08)     2:03.25 (43.79)     2:43.64 (40.39)
 41 Harris, Lindsay B         13 CFA-MR                    NT    2:47.47        
                  36.64     1:20.10 (43.46)     2:05.29 (45.19)     2:47.47 (42.18)
 42 Rieck, Ashley S           13 Badger-MR            3:14.66    2:53.88        
                  37.24     1:21.92 (44.68)     2:08.78 (46.86)     2:53.88 (45.10)
 43 Lavrentieva, Julia D      15 APEX-MR                   NT    2:56.55        
                  38.04     1:23.79 (45.75)     2:11.55 (47.76)     2:56.55 (45.00)
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dryden, Nikki E           33 NYAC-MR              2:15.00    2:13.87        
                  32.44     1:07.48 (35.04)     1:40.69 (33.21)     2:13.87 (33.18)
  2 Gary, Kristin J           41 NYAC-MR              2:12.40    2:16.08        
                  32.43     1:07.49 (35.06)     1:41.70 (34.21)     2:16.08 (34.38)
  3 Panitz, Beatrix M         12 Badger-MR            2:20.92    2:21.45        
                  33.03     1:08.76 (35.73)     1:45.42 (36.66)     2:21.45 (36.03)
  4 Cooke, Farrell E          16 Badger-MR            2:24.51    2:23.27        
                  33.85     1:09.84 (35.99)     1:46.65 (36.81)     2:23.27 (36.62)
  5 Mannix, Christine m       14 Badger-MR            2:31.22    2:25.80        
                  33.21     1:09.08 (35.87)     1:47.45 (38.37)     2:25.80 (38.35)
  6 Konopka, Katie E          13 Badger-MR            2:28.24    2:26.17        
                  34.60     1:11.41 (36.81)     1:49.48 (38.07)     2:26.17 (36.69)
  7 Klein, Eilis D            13 Badger-MR            2:33.53    2:27.17        
                  34.94     1:12.02 (37.08)     1:49.65 (37.63)     2:27.17 (37.52)
  8 Schaefer, Kathryn R       16 UNBAD-MR             2:22.23    2:27.69        
                  34.03     1:11.19 (37.16)     1:49.26 (38.07)     2:27.69 (38.43)
  9 Brown, Caitlin N          13 HS-MR                2:23.13    2:28.03        
                  36.57     1:14.65 (38.08)     1:52.09 (37.44)     2:28.03 (35.94)
 10 Schauer, Elizabeth m      14 Badger-MR            2:30.69    2:28.79        
                  34.81     1:13.21 (38.40)     1:51.96 (38.75)     2:28.79 (36.83)
 11 Tucker, Annelisa C        14 Badger-MR            2:29.68    2:29.10        
                  35.03     1:13.10 (38.07)     1:51.58 (38.48)     2:29.10 (37.52)
 12 Nixon, Charlotte A        12 Badger-MR            2:40.17    2:29.97        
                  35.21     1:13.90 (38.69)     1:53.67 (39.77)     2:29.97 (36.30)
 13 Nolan, Mary Kate K        15 HS-MR                2:33.96    2:33.72        
                  35.92     1:14.75 (38.83)     1:54.65 (39.90)     2:33.72 (39.07)
 14 Foo, Francine F           15 HS-MR                2:38.44    2:34.00        
                  35.72     1:14.39 (38.67)     1:54.72 (40.33)     2:34.00 (39.28)
 15 Fenn, Kerry N             14 Badger-MR            2:41.06    2:34.36        
                  35.96     1:15.02 (39.06)     1:54.77 (39.75)     2:34.36 (39.59)
 16 Kennon, Nora M            14 Badger-MR            2:33.73    2:36.12        
                  37.17     1:16.03 (38.86)     1:56.38 (40.35)     2:36.12 (39.74)
 17 Coleman, Kristie M        15 HS-MR                2:46.36    2:36.31        
                  36.10     1:15.57 (39.47)     1:56.92 (41.35)     2:36.31 (39.39)
 18 Morrissey, Alexa D        16 HS-MR                2:33.00    2:36.36        
                  37.69     1:17.34 (39.65)     1:57.79 (40.45)     2:36.36 (38.57)
 19 Aguirre, Julie D          13 HS-MR                2:37.00    2:36.97        
                  36.03     1:15.53 (39.50)     1:56.37 (40.84)     2:36.97 (40.60)
 20 Duran, Zoe Z              12 NYCC-MR              2:40.00    2:37.51        
                  35.82                             1:57.79 ( )     2:37.51 (39.72)
 21 McGee, Shayna K           14 APEX-MR                   NT    2:37.87        
                  35.95     1:16.43 (40.48)     1:58.11 (41.68)     2:37.87 (39.76)
 22 Boulbol, Lauren E         16 HS-MR                2:38.36    2:38.33        
                  37.17     1:16.65 (39.48)     1:57.91 (41.26)     2:38.33 (40.42)
 23 Daly, Bronagh K           15 HS-MR                2:41.45    2:38.58        
                  38.22     1:18.62 (40.40)     1:59.84 (41.22)     2:38.58 (38.74)
 24 Hodes, Sarah M            11 Badger-MR            2:54.08    2:39.18        
                  37.32     1:17.54 (40.22)     1:58.97 (41.43)     2:39.18 (40.21)
 25 Rookwood, Shakiraye O     16 HS-MR                2:31.90    2:39.64        
                  35.82     1:15.75 (39.93)     1:57.39 (41.64)     2:39.64 (42.25)
 26 Gomez, Chelsea O          11 NYCC-MR              2:40.00    2:40.08        
                  38.57     1:18.63 (40.06)     2:00.12 (41.49)     2:40.08 (39.96)
 27 Anastasio, Elaina         16 HS-MR                2:55.00    2:41.49        
                  38.60     1:20.06 (41.46)     2:01.50 (41.44)     2:41.49 (39.99)
 28 Boomer, Lee E             15 NYCC-MR              2:39.90    2:42.86        
                  38.01     1:18.97 (40.96)     2:01.17 (42.20)     2:42.86 (41.69)
 29 Farmer, Imani M           15 NYCC-MR              2:57.22    2:43.11        
                  38.23     1:19.72 (41.49)     2:02.56 (42.84)     2:43.11 (40.55)
 30 Xue, Vanessa K            15 HS-MR                2:36.71    2:43.74        
                  37.88     1:18.93 (41.05)     2:01.60 (42.67)     2:43.74 (42.14)
 31 Katz, Megan A             13 HAA-MR               2:49.80    2:45.54        
                  38.73     1:21.14 (42.41)     2:04.10 (42.96)     2:45.54 (41.44)
 32 Kosoff, Zora R            13 HS-MR                2:51.71    2:45.57        
                  39.21     1:20.97 (41.76)     2:04.52 (43.55)     2:45.57 (41.05)
 33 Sheehan, Niamh M          14 APEX-MR              2:40.60    2:45.94        
                  39.49     1:21.32 (41.83)     2:03.99 (42.67)     2:45.94 (41.95)
 34 McPherson-White, Gabriel  14 APEX-MR              2:49.83    2:47.16        
                  40.45     1:24.16 (43.71)   2:47.25 (1:23.09)         2:47.16 ( )
 35 McDermott, Meagan         13 Badger-MR                 NT    2:47.33        
                  38.47     1:19.97 (41.50)     2:03.54 (43.57)     2:47.33 (43.79)
 36 Johanson, Bridget M       12 Badger-MR            2:48.25    2:48.56        
                  39.06     1:21.83 (42.77)     2:05.81 (43.98)     2:48.56 (42.75)
 37 Sanabria, Manuela F       14 HS-MR                2:40.88    2:48.93        
 38 Ng, Phyllis               13 HS-MR                2:39.00    2:54.81        
                  39.88     1:23.63 (43.75)     2:09.59 (45.96)     2:54.81 (45.22)
 39 Pilipenko, Veronika       13 APEX-MR                   NT    2:56.32        
                  41.20     1:25.17 (43.97)     2:11.27 (46.10)     2:56.32 (45.05)
 40 Coleman, Kaitlyn R        15 HS-MR                3:01.69    2:56.73        
                  41.32     1:25.92 (44.60)   2:56.73 (1:30.81)                    
 41 Xue, Rosalia S            16 HS-MR                2:49.55    2:57.59        
                  42.14     1:27.40 (45.26)     2:13.62 (46.22)     2:57.59 (43.97)
 42 Rangel, Vanessa           11 Badger-MR                 NT    2:57.65        
 43 Sblendorio, Amanda M      13 HS-MR                2:55.00    2:58.24        
                  42.47     1:28.54 (46.07)     2:15.34 (46.80)     2:58.24 (42.90)
 44 Pezzella, Samantha R      13 HS-MR                2:50.00    3:04.21        
 45 Harris, Lindsay B         13 CFA-MR                    NT    3:11.44        
                  45.38     1:35.89 (50.51)     2:26.66 (50.77)     3:11.44 (44.78)
 -- Lee, Kevyn                14 NYCC-MR              2:53.71         DQ        
      Non-continuous turning action
                  41.02     1:25.26 (44.24)     2:09.45 (44.19)          DQ (42.19)
 -- Rieck, Ashley S           13 Badger-MR                 NT         DQ        
                  44.49     1:35.08 (50.59)     2:27.29 (52.21)          DQ (49.61)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Panitz, Beatrix M         12 Badger-MR            1:15.72    1:15.13        
                  35.86     1:15.13 (39.27)                                        
  2 McElroy, Nora             13 Badger-MR            1:15.79    1:15.53        
                  35.70     1:15.53 (39.83)                                        
  3 Xue, Vanessa K            15 HS-MR                1:17.66    1:17.29        
                  37.06     1:17.29 (40.23)                                        
  4 Schaefer, Kathryn R       16 UNBAD-MR             1:23.45    1:19.01        
                  37.38     1:19.01 (41.63)                                        
  5 Anastasio, Elaina         16 HS-MR                1:19.00    1:19.39        
                  36.74     1:19.39 (42.65)                                        
  6 Coleman, Kristie M        15 HS-MR                1:20.94    1:19.84        
                  37.83     1:19.84 (42.01)                                        
  7 Rookwood, Shakiraye O     16 HS-MR                1:18.29    1:20.60        
                  37.53     1:20.60 (43.07)                                        
  8 Morrissey, Alexa D        16 HS-MR                1:19.12    1:20.75        
                  38.51     1:20.75 (42.24)                                        
  9 Brown, Caitlin N          13 HS-MR                1:20.22    1:20.78        
                  39.03     1:20.78 (41.75)                                        
 10 McPherson-White, Gabriel  14 APEX-MR              1:22.19    1:21.51        
                  38.58     1:21.51 (42.93)                                        
 11 Foo, Francine F           15 HS-MR                1:21.05    1:22.29        
                  38.86     1:22.29 (43.43)                                        
 12 Nolan, Mary Kate K        15 HS-MR                1:25.86    1:23.53        
                  40.63     1:23.53 (42.90)                                        
 13 Boulbol, Lauren E         16 HS-MR                1:24.16    1:24.81        
                  40.45     1:24.81 (44.36)                                        
 14 Tompkins, Catherine A     13 Badger-MR            1:24.14    1:27.14        
                  40.74     1:27.14 (46.40)                                        
 15 Fenn, Kerry N             14 Badger-MR            1:46.91    1:27.20        
                  41.52     1:27.20 (45.68)                                        
 16 Pilipenko, Veronika       13 APEX-MR              1:29.68    1:27.54        
                  41.24     1:27.54 (46.30)                                        
 17 Fufidio, Andrea L         14 Badger-MR            1:26.42    1:28.22        
                  41.27     1:28.22 (46.95)                                        
 18 Xue, Rosalia S            16 HS-MR                1:27.84    1:28.63        
                  42.45     1:28.63 (46.18)                                        
 19 Boomer, Lee E             15 NYCC-MR              1:29.09    1:28.74        
                  42.38     1:28.74 (46.36)                                        
 20 Coleman, Kaitlyn R        15 HS-MR                1:28.29    1:29.31        
                  42.24     1:29.31 (47.07)                                        
 21 McDermott, Meagan         13 Badger-MR            1:26.98    1:29.45        
                  41.47     1:29.45 (47.98)                                        
 22 Kennon, Nora M            14 Badger-MR            1:30.13    1:30.29        
                  43.38     1:30.29 (46.91)                                        
 23 Aguirre, Julie D          13 HS-MR                1:36.30    1:30.92        
                  42.77     1:30.92 (48.15)                                        
 24 Tucker, Annelisa C        14 Badger-MR            1:33.39    1:31.45        
                  42.38     1:31.45 (49.07)                                        
 25 Konopka, Katie E          13 Badger-MR            1:35.31    1:31.79        
                  43.87     1:31.79 (47.92)                                        
 26 Harris, Lindsay B         13 CFA-MR               1:32.53    1:32.09        
                  44.95     1:32.09 (47.14)                                        
 27 Ng, Phyllis               13 HS-MR                1:32.74    1:32.29        
                  42.79     1:32.29 (49.50)                                        
 28 Kosoff, Zora R            13 HS-MR                1:31.09    1:32.51        
                  43.72     1:32.51 (48.79)                                        
 29 McGee, Shayna K           14 APEX-MR              1:36.32    1:33.93        
                  44.72     1:33.93 (49.21)                                        
 30 Farmer, Imani M           15 NYCC-MR              1:42.50    1:35.13        
                  43.08     1:35.13 (52.05)                                        
 31 Katz, Megan A             13 HAA-MR               1:33.67    1:35.19        
                  43.52     1:35.19 (51.67)                                        
 32 Sblendorio, Amanda M      13 HS-MR                1:35.95    1:36.26        
                  45.83     1:36.26 (50.43)                                        
 33 Lavrentieva, Julia D      15 APEX-MR              1:37.38    1:37.04        
                  45.87     1:37.04 (51.17)                                        
 34 Pezzella, Samantha R      13 HS-MR                1:36.43    1:40.18        
                  47.04     1:40.18 (53.14)                                        
 35 Rieck, Ashley S           13 Badger-MR            1:48.88    1:50.61        
                  51.95     1:50.61 (58.66)                                        
 -- Morgan, Erin M            14 HS-MR                1:45.19         DQ        
      One hand touch
                  42.54          DQ (49.14)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooke, Farrell E          16 Badger-MR            2:21.05    2:23.03        
                  31.98     1:07.62 (35.64)     1:44.50 (36.88)     2:23.03 (38.53)
  2 Fufidio, Andrea L         14 Badger-MR            2:32.27    2:31.66        
                  32.54     1:10.85 (38.31)     1:50.94 (40.09)     2:31.66 (40.72)
  3 Sheehan, Niamh M          14 APEX-MR              2:34.20    2:35.49        
                  33.30     1:12.59 (39.29)     1:53.68 (41.09)     2:35.49 (41.81)
  4 Lee, Courtney M           14 HS-MR                2:55.00    2:38.68        
                  33.58     1:14.22 (40.64)     1:56.93 (42.71)     2:38.68 (41.75)
  5 Hodes, Sarah M            11 Badger-MR            2:35.66    2:40.90        
                  33.90     1:14.34 (40.44)     1:58.09 (43.75)     2:40.90 (42.81)
  6 Fenn, Kerry N             14 Badger-MR            2:57.55    2:46.30        
                  36.68     1:18.58 (41.90)     2:01.91 (43.33)     2:46.30 (44.39)
  7 Lee, Kevyn                14 NYCC-MR                   NT    2:52.48        
                  37.79     1:22.89 (45.10)     2:08.18 (45.29)     2:52.48 (44.30)
  8 Sanabria, Manuela F       14 HS-MR                2:50.00    3:04.67        
                  36.77     1:24.42 (47.65)     2:14.96 (50.54)     3:04.67 (49.71)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooke, Farrell E          16 Badger-MR            5:04.29    4:53.49        
                  31.31     1:06.63 (35.32)     1:43.08 (36.45)     2:20.30 (37.22)
        3:04.15 (43.85)     3:48.75 (44.60)     4:20.77 (32.02)     4:53.49 (32.72)
  2 Schaefer, Kathryn R       16 UNBAD-MR             5:07.31    4:56.71        
                  30.72     1:06.99 (36.27)     1:43.89 (36.90)     2:21.72 (37.83)
        3:05.58 (43.86)     3:49.92 (44.34)     4:23.28 (33.36)     4:56.71 (33.43)
  3 Panitz, Beatrix M         12 Badger-MR            5:30.52    5:05.19        
                  32.51     1:10.18 (37.67)     1:48.18 (38.00)     2:26.18 (38.00)
        3:11.84 (45.66)     3:57.05 (45.21)     4:31.64 (34.59)     5:05.19 (33.55)
  4 McElroy, Nora             13 Badger-MR            5:25.41    5:14.32        
                  32.87     1:11.77 (38.90)     1:53.48 (41.71)     2:33.93 (40.45)
        3:17.86 (43.93)     4:03.19 (45.33)     4:39.80 (36.61)     5:14.32 (34.52)
  5 Fufidio, Andrea L         14 Badger-MR            5:20.09    5:21.64        
                  31.22     1:08.43 (37.21)     1:50.20 (41.77)     2:30.91 (40.71)
        3:19.03 (48.12)     4:08.15 (49.12)     4:45.12 (36.97)     5:21.64 (36.52)
  6 Hodes, Sarah M            11 Badger-MR            5:32.24    5:23.90        
                  35.19     1:15.75 (40.56)     1:59.93 (44.18)     2:42.22 (42.29)
        3:27.17 (44.95)     4:11.96 (44.79)     4:48.90 (36.94)     5:23.90 (35.00)
  7 Konopka, Katie E          13 Badger-MR            5:39.13    5:24.16        
                  35.33     1:19.13 (43.80)     1:58.95 (39.82)     2:37.57 (38.62)
        3:26.54 (48.97)     4:16.00 (49.46)     4:50.60 (34.60)     5:24.16 (33.56)
  8 Daly, Bronagh K           15 HS-MR                5:34.83    5:28.68        
                  34.29     1:13.72 (39.43)     1:56.56 (42.84)     2:38.84 (42.28)
        3:27.21 (48.37)     4:16.38 (49.17)     4:53.22 (36.84)     5:28.68 (35.46)
  9 Tompkins, Catherine A     13 Badger-MR            5:32.39    5:28.88        
                  36.09     1:21.16 (45.07)     2:02.92 (41.76)     2:44.72 (41.80)
        3:32.30 (47.58)     4:20.86 (48.56)     4:55.05 (34.19)     5:28.88 (33.83)
 10 Schauer, Elizabeth m      14 Badger-MR                 NT    5:31.71        
                  34.61     1:15.40 (40.79)     1:56.32 (40.92)     2:36.90 (40.58)
        3:29.98 (53.08)     4:21.10 (51.12)     4:55.64 (34.54)     5:31.71 (36.07)
 11 Lee, Courtney M           14 HS-MR                5:51.49    5:34.67        
                  33.11     1:12.55 (39.44)     1:54.44 (41.89)     2:36.53 (42.09)
        3:25.59 (49.06)     4:17.54 (51.95)     4:55.20 (37.66)     5:34.67 (39.47)
 12 Nolan, Mary Kate K        15 HS-MR                5:53.36    5:35.97        
                  35.73     1:19.69 (43.96)     2:01.27 (41.58)     2:42.18 (40.91)
        3:32.13 (49.95)     4:21.44 (49.31)     4:58.62 (37.18)     5:35.97 (37.35)
 13 Mannix, Christine m       14 Badger-MR            5:20.55    5:38.55        
                  31.89     1:10.77 (38.88)     1:52.06 (41.29)     2:32.75 (40.69)
        3:23.04 (50.29)     4:15.34 (52.30)     4:56.90 (41.56)     5:38.55 (41.65)
 14 Tucker, Annelisa C        14 Badger-MR            5:32.24    5:38.58        
                  37.53     1:21.86 (44.33)     2:01.69 (39.83)     2:41.55 (39.86)
        3:32.47 (50.92)     4:24.48 (52.01)     5:02.23 (37.75)     5:38.58 (36.35)
 15 Aguirre, Julie D          13 HS-MR                5:35.00    5:41.15        
                  36.47     1:22.26 (45.79)     2:03.80 (41.54)     2:44.69 (40.89)
        3:37.04 (52.35)     4:29.93 (52.89)     5:06.18 (36.25)     5:41.15 (34.97)
 16 Klein, Eilis D            13 Badger-MR            5:45.21    5:45.56        
                  35.04     1:18.48 (43.44)     1:58.39 (39.91)     2:38.55 (40.16)
        3:33.33 (54.78)     4:28.73 (55.40)     5:07.20 (38.47)     5:45.56 (38.36)
 17 Kennon, Nora M            14 Badger-MR            5:50.25    6:02.63        
                  41.25     1:30.43 (49.18)     2:12.29 (41.86)     2:54.51 (42.22)
        3:49.38 (54.87)     4:43.24 (53.86)     5:24.40 (41.16)     6:02.63 (38.23)
 18 Morgan, Erin M            14 HS-MR                6:05.00    6:17.73        
                  40.15     1:31.87 (51.72)     2:21.07 (49.20)     3:09.61 (48.54)
        4:01.67 (52.06)     4:54.61 (52.94)     5:36.65 (42.04)     6:17.73 (41.08)
 
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harbor Seals-MR  'A'                              1:48.75    1:50.53        
     1) Rookwood, Shakiraye O 16        2) Foo, Francine F 15             
     3) Morrissey, Alexa D 16           4) Coleman, Kristie M 15          
                  26.93       54.26 (27.33)     1:23.10 (28.84)     1:50.53 (27.43)
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                          1:49.78    1:51.76        
     1) Klein, Eilis D 13               2) McElroy, Nora 13               
     3) Konopka, Katie E 13             4) Tompkins, Catherine A 13       
                  27.80       55.96 (28.16)     1:23.91 (27.95)     1:51.76 (27.85)
  3 Badger Swim Club-MR  'B'                          1:53.15    1:54.32        
     1) Schauer, Elizabeth m 14         2) Mannix, Christine m 14         
     3) Kennon, Nora M 14               4) Fenn, Kerry N 14               
                  28.10       55.02 (26.92)     1:24.28 (29.26)     1:54.32 (30.04)
  4 Harbor Seals-MR  'B'                              1:54.01    1:54.42        
     1) Brown, Caitlin N 13             2) Aguirre, Julie D 13            
     3) Sanabria, Manuela F 14          4) Ng, Phyllis 13                 
                  27.39       56.14 (28.75)     1:25.35 (29.21)     1:54.42 (29.07)
  5 Apex Swim Club-MR  'A'                            1:58.91    1:56.87        
     1) McPherson-White, Gabrielle V 14 2) Sheehan, Niamh M 14            
     3) Peralta, Loren S 12             4) McGee, Shayna K 14             
                  29.33     1:05.57 (36.24)     1:27.03 (21.46)     1:56.87 (29.84)
  6 Harbor Seals-MR  'C'                              1:58.67    1:57.56        
     1) Daly, Bronagh K 15              2) Nolan, Mary Kate K 15          
     3) Coleman, Kaitlyn R 15           4) Boulbol, Lauren E 16           
                  28.76       57.59 (28.83)     1:27.08 (29.49)     1:57.56 (30.48)
  7 Harbor Seals-MR  'D'                              2:08.74    2:03.11        
     1) Lee, Courtney M 14              2) Pezzella, Samantha R 13        
     3) Kosoff, Zora R 13               4) Sblendorio, Amanda M 13        
                  28.85     1:00.00 (31.15)     1:30.61 (30.61)     2:03.11 (32.50)
 
Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Popp, Connor M             6 Badger-MR              19.23      19.67        
  2 Loveless, Liam J           6 Badger-MR              21.74      20.14        
  3 Lee, Brendan T             6 Badger-MR              21.41      20.81        
  4 Mangan, Kyle               6 APEX-MR                   NT      23.95        
  5 Coleman, Alex M            6 CFA-MR                    NT      26.90        
 
Boys 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Popp, Connor M             6 Badger-MR              24.15      22.63        
  2 Lee, Brendan T             6 Badger-MR              30.48      25.24        
  3 Mangan, Kyle               6 APEX-MR                   NT      28.00        
  4 Coleman, Alex M            6 CFA-MR                    NT      30.67        
 -- Loveless, Liam J           6 Badger-MR              37.29         DQ        
      Did not finish on back
 
Boys 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stern, Marc J              7 CFA-MR                 21.13      19.12        
  2 Bushati, Aldo              7 APEX-MR                   NT      19.37        
  3 Torres, Nicholos           7 Badger-MR              22.13      20.23        
  4 Luo, Felix                 7 Tmsuffolk-MR           34.55      20.73        
  5 Dalton, Troy f             7 Badger-MR              22.98      22.05        
  6 Speres, George T           7 Badger-MR              25.41      22.92        
  7 Pazelsky, Andrei           7 Badger-MR              23.87      23.05        
  8 Greif, Zack H              7 Badger-MR                 NT      23.56        
  9 Mattson, Charlie F         7 Badger-MR              30.43      23.61        
 10 Fine, Jason G              7 CFA-MR                 31.08      24.82        
 11 Tremain, Jack J            7 Badger-MR              29.92      25.94        
 12 Arnberg, Mason             7 Tmsuffolk-MR           27.77      27.91        
 13 Rosenthal, Miles V         7 CFA-MR                 33.71      31.40        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stern, Marc J              7 CFA-MR                 27.35      21.42        
  2 Torres, Nicholos           7 Badger-MR              24.18      22.93        
  3 Luo, Felix                 7 Tmsuffolk-MR           39.99      25.08        
  4 Speres, George T           7 Badger-MR              24.27      25.81        
  5 Bushati, Aldo              7 APEX-MR                   NT      26.00        
  6 Mattson, Charlie F         7 Badger-MR              32.65      26.38        
  7 Dalton, Troy f             7 Badger-MR              30.71      26.52        
  8 Greif, Zack H              7 Badger-MR                 NT      27.71        
  9 Pazelsky, Andrei           7 Badger-MR              28.99      27.83        
 10 Arnberg, Mason             7 Tmsuffolk-MR           28.88      29.19        
 11 Tremain, Jack J            7 Badger-MR              36.63      32.12        
 -- Fine, Jason G              7 CFA-MR                 34.40         DQ        
      Did not finish on back
 -- Rosenthal, Miles V         7 CFA-MR                 39.00         DQ        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Karpf, Dylan               6 Tmsuffolk-MR           29.06      19.82        
  2 Loveless, Liam J           6 Badger-MR              24.77      24.46        
  3 Popp, Connor M             6 Badger-MR              30.46      27.72        
  4 Luo, Felix                 7 Tmsuffolk-MR           46.66      29.14        
  5 Speres, George T           7 Badger-MR              31.04      29.78        
  6 Dalton, Troy f             7 Badger-MR                 NT      30.76        
  7 Torres, Nicholos           7 Badger-MR              33.96      33.23        
  8 Tremain, Jack J            7 Badger-MR              42.01      33.48        
  9 Stern, Marc J              7 CFA-MR                    NT      33.57        
 10 Pazelsky, Andrei           7 Badger-MR                 NT      33.87        
 -- Lee, Brendan T             6 Badger-MR              31.23         DQ        
      Scissors kick
 -- Rosenthal, Miles V         7 CFA-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Coleman, Alex M            6 CFA-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Arnberg, Mason             7 Tmsuffolk-MR           41.11         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Mattson, Charlie F         7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Fine, Jason G              7 CFA-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Popp, Connor M             6 Badger-MR              26.04      25.86        
  2 Stern, Marc J              7 CFA-MR                    NT      26.76        
  3 Torres, Nicholos           7 Badger-MR              29.55      27.58        
  4 Tremain, Jack J            7 Badger-MR              52.01      34.88        
  5 Pazelsky, Andrei           7 Badger-MR              34.84      35.21        
 -- Dalton, Troy f             7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Mattson, Charlie F         7 Badger-MR              34.23         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Lee, Brendan T             6 Badger-MR                 NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Mangan, Kyle               6 APEX-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Fine, Jason G              7 CFA-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Loveless, Liam J           6 Badger-MR              27.49         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Speres, George T           7 Badger-MR                 NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaneko, Hiroki             8 Badger-MR              31.95      32.35        
  2 Lee, Ryan P                8 Badger-MR              32.30      32.42        
  3 Egan, Brendan M            8 Badger-MR              35.57      35.63        
  4 Graham, Austin a           8 Badger-MR                 NT      35.69        
  5 McManus, Dillon            8 Tmsuffolk-MR           37.81      36.48        
  6 Scarcella, Joseph A        8 Badger-MR              37.08      37.71        
  7 Sears, Mark G              8 Badger-MR              43.21      40.40        
  8 Gray, Stephen F            8 Badger-MR              37.22      40.44        
  9 Jakubiak, Alex             8 Tmsuffolk-MR           46.00      40.64        
 10 Raiola, A J J              8 HS-MR                  40.00      41.00        
 11 Merone, Troy J             8 Badger-MR              40.96      42.98        
 12 Koch, Benjamin P           8 CFA-MR                 45.40      43.44        
 13 Constable, Tyler Z         8 Badger-MR              41.70      43.47        
 14 Coleman, Taylor A          8 CFA-MR                 46.52      44.51        
 14 Beutel, Brendan m          8 HAA-MR               1:00.25      44.51        
 16 Buxton, Ryan               8 Tmsuffolk-MR         1:02.22      45.51        
 17 Langaman, Kevin J          8 HS-MR                  41.00      46.32        
 18 Panarella, John Patrick    8 Badger-MR              52.22      46.94        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaneko, Hiroki             8 Badger-MR              18.16      17.38        
  2 Lee, Ryan P                8 Badger-MR              19.91      19.17        
  3 Graham, Austin a           8 Badger-MR                 NT      19.28        
  4 Gray, Stephen F            8 Badger-MR              20.02      20.21        
  5 Scarcella, Joseph A        8 Badger-MR              21.69      21.06        
  6 Egan, Brendan M            8 Badger-MR              20.88      21.36        
  7 Beutel, Brendan m          8 HAA-MR                 30.25      21.44        
  8 Jakubiak, Alex             8 Tmsuffolk-MR           28.00      21.49        
  9 Merone, Troy J             8 Badger-MR              23.13      21.85        
 10 McManus, Dillon            8 Tmsuffolk-MR           22.55      22.12        
 11 Koch, Benjamin P           8 CFA-MR                 24.27      22.37        
 12 Sears, Mark G              8 Badger-MR              24.56      22.43        
 13 Coleman, Taylor A          8 CFA-MR                    NT      22.73        
 14 Panarella, John Patrick    8 Badger-MR              24.50      22.80        
 15 Raiola, A J J              8 HS-MR                  25.00      22.86        
 16 Constable, Tyler Z         8 Badger-MR              23.29      25.16        
 17 Buxton, Ryan               8 Tmsuffolk-MR           36.66      25.27        
 18 Langaman, Kevin J          8 HS-MR                  25.00      27.09        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaneko, Hiroki             8 Badger-MR              19.36      18.90        
  2 McManus, Dillon            8 Tmsuffolk-MR           21.47      20.70        
  3 Lee, Ryan P                8 Badger-MR              24.72      21.60        
  4 Sears, Mark G              8 Badger-MR              25.11      22.71        
  5 Gray, Stephen F            8 Badger-MR              24.44      23.61        
  6 Buxton, Ryan               8 Tmsuffolk-MR           45.55      23.89        
  7 Langaman, Kevin J          8 HS-MR                  34.00      27.65        
  8 Coleman, Taylor A          8 CFA-MR                    NT      31.68        
  9 Koch, Benjamin P           8 CFA-MR                 35.82      35.69        
 -- Beutel, Brendan m          8 HAA-MR                 30.25         DQ        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaneko, Hiroki             8 Badger-MR              20.55      17.02        
  2 Lee, Ryan P                8 Badger-MR              18.40      17.25        
  3 Egan, Brendan M            8 Badger-MR              21.07      18.06        
  4 Graham, Austin a           8 Badger-MR                 NT      21.12        
  5 McManus, Dillon            8 Tmsuffolk-MR           21.12      21.49        
  6 Beutel, Brendan m          8 HAA-MR                 30.25      21.85        
  7 Koch, Benjamin P           8 CFA-MR                 26.45      22.73        
  8 Raiola, A J J              8 HS-MR                  25.00      22.90        
  9 Panarella, John Patrick    8 Badger-MR              28.84      23.50        
 10 Langaman, Kevin J          8 HS-MR                  27.00      24.30        
 11 Merone, Troy J             8 Badger-MR              23.38      24.75        
 12 Constable, Tyler Z         8 Badger-MR              27.00      28.98        
 -- Jakubiak, Alex             8 Tmsuffolk-MR           27.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Scarcella, Joseph A        8 Badger-MR              25.97         DQ        
      Alternating Kick
 -- Coleman, Taylor A          8 CFA-MR                    NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaneko, Hiroki             8 Badger-MR            1:20.14    1:20.18        
                  38.57     1:20.18 (41.61)                                        
  2 Lee, Ryan P                8 Badger-MR            1:24.00    1:25.11        
                  40.52     1:25.11 (44.59)                                        
  3 Gray, Stephen F            8 Badger-MR                 NT    1:38.43        
                  46.00     1:38.43 (52.43)                                        
  4 Egan, Brendan M            8 Badger-MR            1:36.55    1:39.70        
                  46.37     1:39.70 (53.33)                                        
  5 Sears, Mark G              8 Badger-MR            1:55.12    1:41.26        
                  48.61     1:41.26 (52.65)                                        
  6 Raiola, A J J              8 HS-MR                1:50.00    1:45.04        
  7 Merone, Troy J             8 Badger-MR            1:50.75    1:52.83        
                  50.19   1:52.83 (1:02.64)                                        
 -- Panarella, John Patrick    8 Badger-MR            1:21.23         DQ        
      Arms two strokes underwater - breast
                  53.31        DQ (1:04.57)                                        
 -- Graham, Austin a           8 Badger-MR            1:37.51         DQ        
      One hand touch - fly
                  42.03          DQ (54.62)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                          1:10.92    1:03.29        
     1) Lee, Ryan P 8                   2) Egan, Brendan M 8              
     3) Graham, Austin a 8              4) Kaneko, Hiroki 8               
                  31.20     1:03.29 (32.09)                                        
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                          1:17.52    1:13.96        
     1) Merone, Troy J 8                2) Constable, Tyler Z 8           
     3) Popp, Connor M 6                4) Gray, Stephen F 8              
                  36.08     1:13.96 (37.88)                                        
  3 Team Suffolk-MR  'A'                              1:17.33    1:20.69        
     1) Jakubiak, Alex 8                2) Luo, Felix 7                   
     3) Arnberg, Mason 7                4) McManus, Dillon 8              
                  41.82     1:20.69 (38.87)                                        
  4 Club Fit Aquatics- Briarcliff-MR  'A'             1:20.87    1:26.02        
     1) Coleman, Taylor A 8             2) Koch, Benjamin P 8             
     3) Fine, Jason G 7                 4) Stern, Marc J 7                
                  40.17     1:26.02 (45.85)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                          1:14.68    1:12.66        
     1) Graham, Austin a 8              2) Kaneko, Hiroki 8               
     3) Lee, Ryan P 8                   4) Egan, Brendan M 8              
                  38.76     1:12.66 (33.90)                                        
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                          1:27.85    1:29.69        
     1) Scarcella, Joseph A 8           2) Loveless, Liam J 6             
     3) Merone, Troy J 8                4) Gray, Stephen F 8              
  3 Team Suffolk-MR  'A'                              1:26.40    1:38.99        
     1) Arnberg, Mason 7                2) McManus, Dillon 8              
     3) Jakubiak, Alex 8                4) Luo, Felix 7                   
                  54.79     1:38.99 (44.20)                                        
  4 Badger Swim Club-MR  'C'                          1:35.35    1:41.42        
     1) Torres, Nicholos 7              2) Panarella, John Patrick 8      
     3) Constable, Tyler Z 8            4) Popp, Connor M 6               
                  51.95     1:41.42 (49.47)                                        
  5 Club Fit Aquatics- Briarcliff-MR  'A'             1:42.89    1:52.90        
     1) Fine, Jason G 7                 2) Coleman, Taylor A 8            
     3) Koch, Benjamin P 8              4) Stern, Marc J 7                
                1:04.01     1:52.90 (48.89)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Egan, Liam R              10 Badger-MR              59.46    1:00.14        
                  28.73     1:00.14 (31.41)                                        
  2 Kaneko, Takahiro          10 Badger-MR            1:00.70    1:02.50        
                  30.17     1:02.50 (32.33)                                        
  3 LaFata, Spencer F         10 Badger-MR            1:02.75    1:04.09        
                  30.53     1:04.09 (33.56)                                        
  4 Speres, Aristides C        9 Badger-MR            1:06.23    1:08.76        
                  32.58     1:08.76 (36.18)                                        
  5 Xue, Vincent H            10 HS-MR                1:14.26    1:13.29        
                  33.79     1:13.29 (39.50)                                        
  6 Finkelstein, Max A        10 HS-MR                1:14.60    1:13.70        
                  35.31     1:13.70 (38.39)                                        
  7 Byrnes, Owen M             9 Badger-MR            1:14.13    1:13.98        
                  34.77     1:13.98 (39.21)                                        
  8 Konovalov, Veniamin       10 Shy/Seals-MR         1:16.31    1:14.10        
                  34.88     1:14.10 (39.22)                                        
  9 Morton, Samuel H           9 Badger-MR            1:15.10    1:17.32        
                  37.10     1:17.32 (40.22)                                        
 10 Lishnevetsky, Joshua T     9 Bscat-MR             1:20.24    1:17.63        
                  37.73     1:17.63 (39.90)                                        
 11 Nixon, Kenneth J           9 Badger-MR            1:18.72    1:18.63        
                  35.52     1:18.63 (43.11)                                        
 12 Johanson, Colin W          9 Badger-MR            1:18.17    1:19.52        
 13 Rodriguez, Ian R           9 NYCC-MR              1:31.42    1:19.85        
                  36.97     1:19.85 (42.88)                                        
 14 Iocolano, Richard V        9 HS-MR                1:26.22    1:20.55        
                  38.44     1:20.55 (42.11)                                        
 15 Meehan, Ryan J             9 HS-MR                1:21.66    1:20.79        
                  39.05     1:20.79 (41.74)                                        
 16 Towne, Garrett B           9 Badger-MR            1:16.63    1:21.24        
                  38.96     1:21.24 (42.28)                                        
 17 McCordick, Leo S           9 Badger-MR            1:24.63    1:21.83        
                  38.01     1:21.83 (43.82)                                        
 18 Mattson, Jack J           10 Badger-MR            1:30.71    1:22.50        
                  38.04     1:22.50 (44.46)                                        
 19 Baranov, Lenny             9 HS-MR                1:27.00    1:22.93        
                  39.76     1:22.93 (43.17)                                        
 20 Baliabin, Mikhail         10 Shy/Seals-MR         1:21.36    1:24.15        
                  38.26     1:24.15 (45.89)                                        
 21 Pazelsky, Michael          9 Badger-MR            1:25.19    1:26.01        
                  38.60     1:26.01 (47.41)                                        
 22 Fochios, Philip Y         10 Badger-MR            1:27.25    1:30.04        
                  41.00     1:30.04 (49.04)                                        
 23 Castaybert, Paul A         9 Badger-MR            1:37.59    1:31.34        
                  44.72     1:31.34 (46.62)                                        
 24 Thomas, Desi C             9 NYCC-MR              1:39.58    1:32.10        
                  43.31     1:32.10 (48.79)                                        
 25 Powers, William p         10 Badger-MR                 NT    1:32.17        
 25 Tullo, Matthew J           9 HAA-MR               2:00.25    1:32.17        
                  43.29     1:32.17 (48.88)                                        
 27 Varbaro, Anthony H        10 Badger-MR            1:38.72    1:33.50        
                  45.02     1:33.50 (48.48)                                        
 28 Maddineni, Neel R          9 CFA-MR                    NT    1:40.34        
                  43.99     1:40.34 (56.35)                                        
 29 Yozwiak, Xavier J         10 CFA-MR               1:52.71    1:40.71        
                  47.16     1:40.71 (53.55)                                        
 30 Higham, Brendan J          9 Badger-MR            1:42.34    1:41.19        
 31 Wise, Connor j             9 Badger-MR                 NT    1:42.90        
                  47.63     1:42.90 (55.27)                                        
 32 Townley, Nicholas J        9 Badger-MR            1:34.64    1:46.17        
                  45.93   1:46.17 (1:00.24)                                        
 33 Frank, Jason E             9 CFA-MR               1:57.73    1:47.77        
                  47.28   1:47.77 (1:00.49)                                        
 -- Herrera, Fabian           10 Badger-MR            1:20.98         DQ        
      False start
                  39.12          DQ (43.11)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mo, Joseph J              10 Badger-MR              33.75      33.88        
  2 Egan, Liam R              10 Badger-MR              32.95      34.76        
  3 LaFata, Spencer F         10 Badger-MR              35.96      34.85        
  4 Meeusen, Fabian           10 Badger-MR              39.26      35.16        
  5 Bravo, David              10 Badger-MR              35.40      35.76        
  6 Xue, Vincent H            10 HS-MR                  36.56      37.78        
  7 Towne, Garrett B           9 Badger-MR              41.34      39.12        
  8 Morton, Samuel H           9 Badger-MR              41.23      41.48        
  9 Johanson, Colin W          9 Badger-MR              41.21      41.58        
 10 Nixon, Kenneth J           9 Badger-MR              41.47      42.13        
 11 Baliabin, Mikhail         10 Shy/Seals-MR           44.68      42.19        
 12 Byrnes, Owen M             9 Badger-MR              41.89      43.38        
 13 Shteynberg, Samuel D       9 HS-MR                  49.00      44.57        
 14 Pazelsky, Michael          9 Badger-MR              46.67      44.58        
 15 Baranov, Lenny             9 HS-MR                  53.00      45.48        
 16 Rodriguez, Ian R           9 NYCC-MR                45.46      45.67        
 17 Powers, William p         10 Badger-MR                 NT      45.71        
 18 Fochios, Philip Y         10 Badger-MR              47.98      45.92        
 19 Tullo, Matthew J           9 HAA-MR               1:00.25      46.50        
 20 McCordick, Leo S           9 Badger-MR              54.30      47.26        
 21 Herrera, Fabian           10 Badger-MR              43.98      47.62        
 22 Iocolano, Richard V        9 HS-MR                  47.00      47.65        
 23 Mattson, Jack J           10 Badger-MR              49.46      47.87        
 24 Castaybert, Paul A         9 Badger-MR              56.00      48.78        
 25 Thomas, Desi C             9 NYCC-MR                46.26      49.24        
 26 Higham, Brendan J          9 Badger-MR              55.77      50.13        
 27 Townley, Nicholas J        9 Badger-MR                 NT      50.49        
 28 Varbaro, Anthony H        10 Badger-MR              59.21      51.53        
 29 Yozwiak, Xavier J         10 CFA-MR               1:01.49      52.35        
 30 Wise, Connor j             9 Badger-MR                 NT      55.86        
 -- Maddineni, Neel R          9 CFA-MR                    NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Frank, Jason E             9 CFA-MR                    NT         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Lishnevetsky, Joshua T     9 Bscat-MR               41.34         DQ        
      Toes curled over gutter after the start
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaneko, Takahiro          10 Badger-MR            1:16.90    1:19.60        
                  37.69     1:19.60 (41.91)                                        
  2 Mo, Joseph J              10 Badger-MR            1:28.32    1:25.05        
                  40.66     1:25.05 (44.39)                                        
  3 Speres, Aristides C        9 Badger-MR            1:27.23    1:27.15        
                  40.26     1:27.15 (46.89)                                        
  4 Bravo, David              10 Badger-MR            1:35.59    1:30.07        
                  43.88     1:30.07 (46.19)                                        
  5 Xue, Vincent H            10 HS-MR                1:37.38    1:33.50        
                  44.64     1:33.50 (48.86)                                        
  6 Meeusen, Fabian           10 Badger-MR            1:28.48    1:34.09        
                  44.02     1:34.09 (50.07)                                        
  7 Finkelstein, Max A        10 HS-MR                1:38.17    1:37.78        
                  46.32     1:37.78 (51.46)                                        
  8 Konovalov, Veniamin       10 Shy/Seals-MR         1:49.58    1:40.46        
                  47.44     1:40.46 (53.02)                                        
  9 Morton, Samuel H           9 Badger-MR            1:38.60    1:43.36        
                  50.01     1:43.36 (53.35)                                        
 10 Meehan, Ryan J             9 HS-MR                1:41.73    1:45.43        
                  51.59     1:45.43 (53.84)                                        
 11 Rodriguez, Ian R           9 NYCC-MR              1:57.28    1:48.50        
                  50.00     1:48.50 (58.50)                                        
 12 Baranov, Lenny             9 HS-MR                2:00.00    1:48.78        
                  51.77     1:48.78 (57.01)                                        
 13 Herrera, Fabian           10 Badger-MR            1:44.22    1:51.07        
                  52.14     1:51.07 (58.93)                                        
 14 Johanson, Colin W          9 Badger-MR            1:51.02    1:53.02        
                  52.82   1:53.02 (1:00.20)                                        
 15 Mattson, Jack J           10 Badger-MR            2:01.56    1:53.23        
                  54.36     1:53.23 (58.87)                                        
 16 Shteynberg, Samuel D       9 HS-MR                1:59.00    1:57.26        
                  55.96   1:57.26 (1:01.30)                                        
 17 Townley, Nicholas J        9 Badger-MR                 NT    2:00.14        
                  56.30   2:00.14 (1:03.84)                                        
 18 Iocolano, Richard V        9 HS-MR                2:00.00    2:07.84        
                1:01.83   2:07.84 (1:06.01)                                        
 19 Tullo, Matthew J           9 HAA-MR               2:00.25    2:09.04        
                1:00.83   2:09.04 (1:08.21)                                        
 20 Yozwiak, Xavier J         10 CFA-MR               2:10.62    2:09.05        
                  59.41   2:09.05 (1:09.64)                                        
 21 Higham, Brendan J          9 Badger-MR                 NT    2:14.99        
                1:03.07   2:14.99 (1:11.92)                                        
 -- Maddineni, Neel R          9 CFA-MR                    NT         DQ        
      One hand touch
                1:08.80        DQ (1:17.18)                                        
 -- Frank, Jason E             9 CFA-MR                    NT         DQ        
      No touch
                1:05.83        DQ (1:16.92)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mo, Joseph J              10 Badger-MR              32.71      33.05        
  2 Bravo, David              10 Badger-MR              33.66      33.29        
  3 Kaneko, Takahiro          10 Badger-MR              32.97      33.39        
  4 Egan, Liam R              10 Badger-MR              31.29      33.54        
  5 LaFata, Spencer F         10 Badger-MR              33.24      34.15        
  6 Towne, Garrett B           9 Badger-MR              34.98      36.42        
  7 Speres, Aristides C        9 Badger-MR              43.35      37.16        
  8 Meeusen, Fabian           10 Badger-MR              40.25      37.27        
  9 Finkelstein, Max A        10 HS-MR                  40.72      38.10        
 10 Lishnevetsky, Joshua T     9 Bscat-MR               38.83      38.26        
 11 Nixon, Kenneth J           9 Badger-MR              42.08      39.55        
 12 Konovalov, Veniamin       10 Shy/Seals-MR           41.07      40.00        
 13 Byrnes, Owen M             9 Badger-MR              39.65      43.18        
 14 Baliabin, Mikhail         10 Shy/Seals-MR           46.14      45.66        
 15 Pazelsky, Michael          9 Badger-MR              48.29      45.82        
 16 Meehan, Ryan J             9 HS-MR                  41.58      46.49        
 17 Powers, William p         10 Badger-MR                 NT      48.00        
 18 Shteynberg, Samuel D       9 HS-MR                  49.55      49.60        
 19 McCordick, Leo S           9 Badger-MR              49.35      50.18        
 20 Baranov, Lenny             9 HS-MR                  55.00      50.31        
 21 Thomas, Desi C             9 NYCC-MR                49.91      51.49        
 22 Castaybert, Paul A         9 Badger-MR                 NT      53.76        
 23 Varbaro, Anthony H        10 Badger-MR                 NT      54.38        
 24 Iocolano, Richard V        9 HS-MR                  50.00      54.96        
 -- Maddineni, Neel R          9 CFA-MR                    NT         DQ        
 -- Wise, Connor j             9 Badger-MR                 NT         DQ        
 -- Fochios, Philip Y         10 Badger-MR                 NT         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaneko, Takahiro          10 Badger-MR            1:09.17    1:11.06        
                  34.63     1:11.06 (36.43)                                        
  2 Egan, Liam R              10 Badger-MR            1:07.66    1:11.15        
                  33.59     1:11.15 (37.56)                                        
  3 Mo, Joseph J              10 Badger-MR            1:16.56    1:13.95        
                  34.20     1:13.95 (39.75)                                        
  4 LaFata, Spencer F         10 Badger-MR            1:16.16    1:15.12        
                  34.96     1:15.12 (40.16)                                        
  5 Bravo, David              10 Badger-MR            1:16.24    1:15.65        
                  35.34     1:15.65 (40.31)                                        
  6 Meeusen, Fabian           10 Badger-MR            1:25.41    1:20.96        
                  36.40     1:20.96 (44.56)                                        
  7 Speres, Aristides C        9 Badger-MR            1:16.63    1:21.58        
                  38.41     1:21.58 (43.17)                                        
  8 Xue, Vincent H            10 HS-MR                1:27.43    1:22.21        
                  39.50     1:22.21 (42.71)                                        
  9 Konovalov, Veniamin       10 Shy/Seals-MR         1:26.74    1:23.88        
                  39.81     1:23.88 (44.07)                                        
 10 Finkelstein, Max A        10 HS-MR                1:30.02    1:24.04        
                  41.13     1:24.04 (42.91)                                        
 11 Nixon, Kenneth J           9 Badger-MR            1:29.14    1:27.25        
                  39.36     1:27.25 (47.89)                                        
 12 Lishnevetsky, Joshua T     9 Bscat-MR             1:28.87    1:27.26        
                  38.92     1:27.26 (48.34)                                        
 13 Byrnes, Owen M             9 Badger-MR            1:26.50    1:28.82        
                  42.53     1:28.82 (46.29)                                        
 14 Morton, Samuel H           9 Badger-MR            1:51.32    1:28.84        
                  42.29     1:28.84 (46.55)                                        
 15 Towne, Garrett B           9 Badger-MR            1:28.94    1:28.87        
                  40.26     1:28.87 (48.61)                                        
 16 Baliabin, Mikhail         10 Shy/Seals-MR         1:34.11    1:30.48        
                  40.10     1:30.48 (50.38)                                        
 17 Meehan, Ryan J             9 HS-MR                1:30.99    1:33.56        
                  43.98     1:33.56 (49.58)                                        
 18 Pazelsky, Michael          9 Badger-MR                 NT    1:34.07        
                  43.06     1:34.07 (51.01)                                        
 19 Herrera, Fabian           10 Badger-MR            1:35.34    1:34.69        
                  47.17     1:34.69 (47.52)                                        
 20 Johanson, Colin W          9 Badger-MR            1:35.49    1:35.26        
                  44.08     1:35.26 (51.18)                                        
 21 Shteynberg, Samuel D       9 HS-MR                1:45.00    1:39.14        
                  47.62     1:39.14 (51.52)                                        
 22 Powers, William p         10 Badger-MR                 NT    1:39.33        
                  46.00     1:39.33 (53.33)                                        
 23 Thomas, Desi C             9 NYCC-MR                   NT    1:39.64        
                  45.45     1:39.64 (54.19)                                        
 24 McCordick, Leo S           9 Badger-MR                 NT    1:40.12        
                  45.54     1:40.12 (54.58)                                        
 25 Fochios, Philip Y         10 Badger-MR            1:42.47    1:42.20        
                  47.88     1:42.20 (54.32)                                        
 26 Castaybert, Paul A         9 Badger-MR            1:47.66    1:43.24        
                  46.06     1:43.24 (57.18)                                        
 27 Townley, Nicholas J        9 Badger-MR            1:47.67    1:48.49        
                  47.18   1:48.49 (1:01.31)                                        
 28 Higham, Brendan J          9 Badger-MR            1:57.51    2:00.05        
                  58.84   2:00.05 (1:01.21)                                        
 -- Mattson, Jack J           10 Badger-MR            1:51.97         DQ        
                  48.20          DQ (52.51)                                        
 -- Varbaro, Anthony H        10 Badger-MR                 NT         DQ        
                  50.02          DQ (53.31)                                        
 -- Rodriguez, Ian R           9 NYCC-MR              1:38.60         DQ        
                  48.22          DQ (56.32)                                        
 -- Wise, Connor j             9 Badger-MR                 NT         DQ        
                  55.86        DQ (1:13.76)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                          1:54.77    1:56.62        
     1) Kaneko, Takahiro 10             2) Bravo, David 10                
     3) LaFata, Spencer F 10            4) Egan, Liam R 10                
                  29.06       59.42 (30.36)     1:28.06 (28.64)     1:56.62 (28.56)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                          2:02.07    2:02.72        
     1) Speres, Aristides C 9           2) Towne, Garrett B 9             
     3) Mo, Joseph J 10                 4) Meeusen, Fabian 10             
                  29.96       42.90 (12.94)     1:32.78 (49.88)     2:02.72 (29.94)
  3 Harbor Seals-MR  'A'                              2:21.88    2:14.12        
     1) Finkelstein, Max A 10           2) Meehan, Ryan J 9               
     3) Xue, Vincent H 10               4) Shteynberg, Samuel D 9         
                  32.89     1:07.56 (34.67)     1:39.57 (32.01)     2:14.12 (34.55)
  4 Badger Swim Club-MR  'C'                          2:12.63    2:15.44        
     1) Byrnes, Owen M 9                2) McCordick, Leo S 9             
     3) Morton, Samuel H 9              4) Nixon, Kenneth J 9             
                  34.86     1:09.86 (35.00)     1:43.13 (33.27)     2:15.44 (32.31)
  5 Badger Swim Club-MR  'E'                          2:22.23    2:29.40        
     1) Pazelsky, Michael 9             2) Castaybert, Paul A 9           
     3) Johanson, Colin W 9             4) Wise, Connor j 9               
                  36.05     1:16.69 (40.64)     1:53.27 (36.58)     2:29.40 (36.13)
  6 Harbor Seals-MR  'B'                                   NT    2:37.58        
     1) Baranov, Lenny 9                2) Langaman, Kevin J 8            
     3) Iocolano, Richard V 9           4) Raiola, A J J 8                
                  36.72     1:23.77 (47.05)     1:59.91 (36.14)     2:37.58 (37.67)
  7 Badger Swim Club-MR  'D'                          2:20.31    2:38.50        
     1) Herrera, Fabian 10              2) Mattson, Jack J 10             
     3) Fochios, Philip Y 10            4) Powers, William p 10           
                  36.87     1:23.09 (46.22)     1:59.26 (36.17)     2:38.50 (39.24)
  8 Badger Swim Club-MR  'G'                               NT    2:47.73        
     1) Aventuro, Matthew T 9           2)                                
                  42.62     1:29.63 (47.01)     2:06.93 (37.30)     2:47.73 (40.80)
  9 Club Fit Aquatics- Briarcliff-MR  'A'             2:50.49    3:27.44        
     1) Frank, Jason E 9                2) Maddineni, Neel R 9            
     3) Coleman, Alex M 6               4) Yozwiak, Xavier J 10           
                  45.17     1:33.66 (48.49)   2:48.68 (1:15.02)     3:27.44 (38.76)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                          2:09.51    2:14.74        
     1) LaFata, Spencer F 10            2) Kaneko, Takahiro 10            
     3) Mo, Joseph J 10                 4) Egan, Liam R 10                
                  34.45     1:11.16 (36.71)     1:45.12 (33.96)     2:14.74 (29.62)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                          2:16.35    2:23.30        
     1) Meeusen, Fabian 10              2) Speres, Aristides C 9          
     3) Towne, Garrett B 9              4) Bravo, David 10                
                  35.74     1:16.32 (40.58)     1:53.83 (37.51)     2:23.30 (29.47)
  3 Badger Swim Club-MR  'C'                          2:22.54    2:46.76        
     1) Johanson, Colin W 9             2) Nixon, Kenneth J 9             
     3) Byrnes, Owen M 9                4) Morton, Samuel H 9             
                  45.53     1:31.23 (45.70)     2:11.00 (39.77)     2:46.76 (35.76)
  4 Harbor Seals-MR  'A'                              2:46.21    2:47.03        
     1) Xue, Vincent H 10               2) Meehan, Ryan J 9               
     3) Raiola, A J J 8                 4) Finkelstein, Max A 10          
                  38.50     1:26.65 (48.15)     2:13.88 (47.23)     2:47.03 (33.15)
  5 Badger Swim Club-MR  'D'                          2:38.59    3:07.20        
     1) Pazelsky, Michael 9             2) Mattson, Jack J 10             
     3) Herrera, Fabian 10              4) Powers, William p 10           
                  43.93     1:36.31 (52.38)     2:31.28 (54.97)     3:07.20 (35.92)
  6 Harbor Seals-MR  'B'                                   NT    3:17.35        
     1) Iocolano, Richard V 9           2) Langaman, Kevin J 8            
     3) Baranov, Lenny 9                4) Shteynberg, Samuel D 9         
                  48.16   1:49.38 (1:01.22)     2:01.82 (12.44)   3:17.35 (1:15.53)
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kennon, Declan P          12 Badger-MR              53.38      55.68        
                  26.27       55.68 (29.41)                                        
  2 Mannix, Richard E         12 Badger-MR            1:00.74      59.79        
                  29.00       59.79 (30.79)                                        
  3 Wright, David T           12 Badger-MR            1:01.31    1:00.00        
                  28.94     1:00.00 (31.06)                                        
  4 Bidwell, Ian W            11 Badger-MR              59.85    1:00.33        
                  29.56     1:00.33 (30.77)                                        
  5 Portnoy, Martin           12 Shy/Seals-MR         1:00.18    1:01.35        
                  28.87     1:01.35 (32.48)                                        
  6 Tilneac, George           12 NYCC-MR              1:03.51    1:01.42        
                  29.79     1:01.42 (31.63)                                        
  7 Aventuro, Christopher J   12 Badger-MR            1:01.10    1:02.41        
                  29.96     1:02.41 (32.45)                                        
  8 Chu, Bryan C              12 HS-MR                1:05.00    1:03.98        
                  30.00     1:03.98 (33.98)                                        
  9 Barbarovich, Allen        12 Shy/Seals-MR         1:06.71    1:04.32        
                  30.67     1:04.32 (33.65)                                        
 10 Cooke, Thomas F           12 Badger-MR            1:03.08    1:04.69        
                  30.06     1:04.69 (34.63)                                        
 11 Pertsovsky, Kevin         11 Shy/Seals-MR         1:07.27    1:04.75        
                  30.42     1:04.75 (34.33)                                        
 12 Elms, River J             11 Badger-MR            1:04.99    1:05.14        
                  31.32     1:05.14 (33.82)                                        
 13 Low, Derek                12 NYCC-MR              1:09.43    1:05.20        
                  31.15     1:05.20 (34.05)                                        
 14 Merone, Kyle J            11 Badger-MR            1:06.72    1:05.52        
                  31.81     1:05.52 (33.71)                                        
 15 Popp, Ryan T              11 Badger-MR            1:02.26    1:05.76        
                  31.03     1:05.76 (34.73)                                        
 16 Collins, Jack M           11 Badger-MR            1:05.89    1:05.78        
                  31.08     1:05.78 (34.70)                                        
 17 Kessler, Michael N        11 Badger-MR            1:06.46    1:06.63        
                  32.39     1:06.63 (34.24)                                        
 18 Valyuk, Denis             11 HS-MR                1:08.00    1:06.67        
                  31.37     1:06.67 (35.30)                                        
 19 Konovalov, Nicholas       11 Shy/Seals-MR         1:10.40    1:06.82        
                  32.16     1:06.82 (34.66)                                        
 20 Rieck, Joshua A           11 Badger-MR            1:08.16    1:06.97        
                  32.16     1:06.97 (34.81)                                        
 21 Tlatelpa, Ethan           11 NYCC-MR              1:07.92    1:07.62        
                  31.96     1:07.62 (35.66)                                        
 22 Koganov, Willy            12 HS-MR                1:07.81    1:07.67        
                  32.44     1:07.67 (35.23)                                        
 23 Hoots, Gus                12 HAA-MR               1:19.16    1:08.54        
                  32.83     1:08.54 (35.71)                                        
 24 Varshisky, Samuel M       11 Badger-MR            1:08.36    1:11.39        
                  33.27     1:11.39 (38.12)                                        
 25 Langaman, Michael B       11 HS-MR                1:09.90    1:11.57        
                  34.00     1:11.57 (37.57)                                        
 26 Kunze, Aidan J            11 NYCC-MR              1:13.07    1:11.71        
                  33.93     1:11.71 (37.78)                                        
 27 Bushati, Arvid            11 APEX-MR              1:18.20    1:12.33        
                  34.43     1:12.33 (37.90)                                        
 28 Siebecker, Matthew D      12 Badger-MR            1:23.56    1:12.77        
                  34.23     1:12.77 (38.54)                                        
 29 Marrone, Matthew J        12 Badger-MR            1:19.90    1:13.09        
                  34.28     1:13.09 (38.81)                                        
 30 Davis-Sobers, Darius T    11 Bscat-MR             1:15.54    1:13.33        
                  34.31     1:13.33 (39.02)                                        
 31 Dorn, Garry T             12 HAA-MR               1:14.73    1:14.06        
                  34.38     1:14.06 (39.68)                                        
 32 Zhou, Luke K              12 CFA-MR               1:14.83    1:15.25        
                  33.72     1:15.25 (41.53)                                        
 33 Haddad, Gabriel O         11 NYCC-MR                   NT    1:16.62        
 34 Mangan, Matthew J         11 APEX-MR              1:15.31    1:17.60        
                  35.91     1:17.60 (41.69)                                        
 35 O'Keefe, Danny W          11 HS-MR                1:22.74    1:23.26        
                  39.75     1:23.26 (43.51)                                        
 36 Dolidov, Andrei           11 Shy/Seals-MR         1:25.88    1:24.25        
                  39.57     1:24.25 (44.68)                                        
 37 Brady, Matthew J          11 HAA-MR               1:26.49    1:31.62        
                  42.75     1:31.62 (48.87)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conaton, Patrick A        12 Badger-MR              28.28      28.54        
  2 Kennon, Declan P          12 Badger-MR              28.83      29.09        
  3 Konovalov, Nicholas       11 Shy/Seals-MR           34.73      33.75        
  4 Raiola, Andy M            12 HS-MR                  35.02      33.78        
  5 Mannix, Richard E         12 Badger-MR              33.69      34.14        
  6 Elms, River J             11 Badger-MR              33.22      34.27        
  7 Portnoy, Martin           12 Shy/Seals-MR           32.78      34.42        
  8 Popp, Ryan T              11 Badger-MR              32.81      34.88        
  9 Varshisky, Samuel M       11 Badger-MR              33.39      34.93        
 10 Aventuro, Christopher J   12 Badger-MR              35.29      35.12        
 11 Barbarovich, Allen        12 Shy/Seals-MR           36.29      35.61        
 12 Cooke, Thomas F           12 Badger-MR              35.41      35.75        
 13 Rieck, Joshua A           11 Badger-MR              35.33      35.88        
 14 Tlatelpa, Ethan           11 NYCC-MR                37.48      37.02        
 15 Pertsovsky, Kevin         11 Shy/Seals-MR           37.52      37.06        
 16 Low, Derek                12 NYCC-MR                40.07      37.45        
 17 Langaman, Michael B       11 HS-MR                  38.18      37.47        
 18 Zhou, Luke K              12 CFA-MR                 39.60      37.70        
 19 Siebecker, Matthew D      12 Badger-MR              45.12      38.61        
 20 Kunze, Aidan J            11 NYCC-MR                38.23      38.80        
 21 Merone, Kyle J            11 Badger-MR              37.83      38.86        
 22 Mangan, Matthew J         11 APEX-MR                42.25      39.82        
 23 Davis-Sobers, Darius T    11 Bscat-MR               44.40      40.16        
 24 Bushati, Arvid            11 APEX-MR                   NT      40.29        
 25 Dolidov, Andrei           11 Shy/Seals-MR           45.64      40.46        
 26 Haddad, Gabriel O         11 NYCC-MR                   NT      42.64        
 27 O'Keefe, Danny W          11 HS-MR                  44.46      45.67        
 28 Ferris, Anthony T         12 HAA-MR                 58.32      47.51        
 29 Brady, Matthew J          11 HAA-MR                 46.48      47.71        
 -- Marrone, Matthew J        12 Badger-MR              39.89         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chu, Bryan C              12 HS-MR                1:29.00    1:13.11        
                  33.90     1:13.11 (39.21)                                        
  2 Aventuro, Christopher J   12 Badger-MR            1:14.72    1:15.73        
                  35.25     1:15.73 (40.48)                                        
  3 Low, Derek                12 NYCC-MR              1:18.34    1:16.22        
                  35.43     1:16.22 (40.79)                                        
  4 Raiola, Andy M            12 HS-MR                1:27.05    1:24.34        
                  38.82     1:24.34 (45.52)                                        
  5 Collins, Jack M           11 Badger-MR            1:24.72    1:26.26        
                  40.43     1:26.26 (45.83)                                        
  6 Zhou, Luke K              12 CFA-MR               1:27.43    1:26.33        
                  40.93     1:26.33 (45.40)                                        
  7 Davis-Sobers, Darius T    11 Bscat-MR             1:29.96    1:28.42        
                  42.27     1:28.42 (46.15)                                        
  8 Merone, Kyle J            11 Badger-MR            1:27.66    1:28.99        
                  42.23     1:28.99 (46.76)                                        
  9 Konovalov, Nicholas       11 Shy/Seals-MR         1:29.11    1:29.06        
                  43.16     1:29.06 (45.90)                                        
 10 Barbarovich, Allen        12 Shy/Seals-MR         1:34.32    1:29.62        
                  42.79     1:29.62 (46.83)                                        
 11 Kunze, Aidan J            11 NYCC-MR              1:34.36    1:31.00        
                  43.38     1:31.00 (47.62)                                        
 12 Valyuk, Denis             11 HS-MR                1:40.00    1:31.46        
                  42.31     1:31.46 (49.15)                                        
 13 Tlatelpa, Ethan           11 NYCC-MR              1:34.69    1:31.58        
                  43.51     1:31.58 (48.07)                                        
 14 Koganov, Willy            12 HS-MR                1:36.12    1:31.94        
                  44.39     1:31.94 (47.55)                                        
 15 Rieck, Joshua A           11 Badger-MR            1:36.82    1:32.59        
                  44.27     1:32.59 (48.32)                                        
 16 Marrone, Matthew J        12 Badger-MR            1:38.55    1:37.65        
                  45.83     1:37.65 (51.82)                                        
 17 Dolidov, Andrei           11 Shy/Seals-MR         1:46.63    1:41.72        
                  48.38     1:41.72 (53.34)                                        
 18 Haddad, Gabriel O         11 NYCC-MR                   NT    1:45.05        
                  48.05     1:45.05 (57.00)                                        
 19 Hoots, Gus                12 HAA-MR               1:44.26    1:47.70        
                  50.72     1:47.70 (56.98)                                        
 20 O'Keefe, Danny W          11 HS-MR                2:15.83    2:00.72        
                  55.74   2:00.72 (1:04.98)                                        
 -- Ferris, Anthony T         12 HAA-MR               2:00.25         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  53.43        DQ (1:03.18)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Portnoy, Martin           12 Shy/Seals-MR           30.78      30.06        
  2 Chu, Bryan C              12 HS-MR                  34.00      30.60        
  3 Raiola, Andy M            12 HS-MR                  30.95      30.69        
  4 Tilneac, George           12 NYCC-MR                30.50      30.95        
  5 Elms, River J             11 Badger-MR              31.96      31.97        
  6 Mannix, Richard E         12 Badger-MR              33.07      31.99        
  7 Valyuk, Denis             11 HS-MR                  40.00      32.03        
  8 Wright, David T           12 Badger-MR              32.76      32.20        
  9 Cooke, Thomas F           12 Badger-MR              31.86      32.33        
 10 Pertsovsky, Kevin         11 Shy/Seals-MR           35.93      34.08        
 11 Barbarovich, Allen        12 Shy/Seals-MR           35.64      34.26        
 12 Collins, Jack M           11 Badger-MR              34.88      35.75        
 13 Hoots, Gus                12 HAA-MR                 39.22      35.83        
 14 Langaman, Michael B       11 HS-MR                  35.61      37.00        
 15 Bushati, Arvid            11 APEX-MR                38.80      37.08        
 16 Kunze, Aidan J            11 NYCC-MR                39.44      37.95        
 17 Davis-Sobers, Darius T    11 Bscat-MR               37.82      37.98        
 18 Siebecker, Matthew D      12 Badger-MR              42.15      38.02        
 19 Mangan, Matthew J         11 APEX-MR                46.28      39.55        
 20 Zhou, Luke K              12 CFA-MR                 40.58      40.31        
 21 Dorn, Garry T             12 HAA-MR                 40.88      41.12        
 22 Marrone, Matthew J        12 Badger-MR              42.11      42.21        
 -- Ferris, Anthony T         12 HAA-MR               1:00.25         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Haddad, Gabriel O         11 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Koganov, Willy            12 HS-MR                  42.05         DQ        
      False start
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mannix, Richard E         12 Badger-MR            2:30.05    2:25.99        
                  32.79     1:10.16 (37.37)     1:53.97 (43.81)     2:25.99 (32.02)
  2 Portnoy, Martin           12 Shy/Seals-MR         2:31.68    2:26.86        
                  31.73     1:09.24 (37.51)     1:54.04 (44.80)     2:26.86 (32.82)
  3 Wright, David T           12 Badger-MR            2:28.77    2:26.93        
                  31.99     1:07.01 (35.02)     1:54.33 (47.32)     2:26.93 (32.60)
  4 Aventuro, Christopher J   12 Badger-MR            2:33.71    2:32.05        
                  35.49     1:14.57 (39.08)     1:56.71 (42.14)     2:32.05 (35.34)
  5 Raiola, Andy M            12 HS-MR                2:35.43    2:33.39        
                  33.89     1:13.72 (39.83)     1:59.36 (45.64)     2:33.39 (34.03)
  6 Chu, Bryan C              12 HS-MR                2:55.00    2:34.81        
                  31.54     1:11.54 (40.00)     1:54.72 (43.18)     2:34.81 (40.09)
  7 Elms, River J             11 Badger-MR            2:31.45    2:36.12        
                  33.88     1:12.47 (38.59)     1:59.21 (46.74)     2:36.12 (36.91)
  8 Popp, Ryan T              11 Badger-MR            2:45.57    2:39.69        
                  34.30     1:14.48 (40.18)     2:05.00 (50.52)     2:39.69 (34.69)
  9 Pertsovsky, Kevin         11 Shy/Seals-MR         2:47.46    2:40.23        
                  35.72     1:16.54 (40.82)     2:05.44 (48.90)     2:40.23 (34.79)
 10 Cooke, Thomas F           12 Badger-MR            2:42.13    2:40.27        
                  34.37     1:14.46 (40.09)     2:02.59 (48.13)     2:40.27 (37.68)
 11 Low, Derek                12 NYCC-MR              2:55.21    2:42.70        
                  36.11     1:19.22 (43.11)     2:04.39 (45.17)     2:42.70 (38.31)
 12 Collins, Jack M           11 Badger-MR            2:46.83    2:43.54        
                  37.59     1:21.43 (43.84)     2:07.65 (46.22)     2:43.54 (35.89)
 13 Koganov, Willy            12 HS-MR                2:53.09    2:43.88        
                  35.43     1:18.40 (42.97)     2:07.44 (49.04)     2:43.88 (36.44)
 14 Konovalov, Nicholas       11 Shy/Seals-MR         2:57.92    2:45.77        
                  36.99     1:17.20 (40.21)     2:07.91 (50.71)     2:45.77 (37.86)
 15 Rieck, Joshua A           11 Badger-MR            2:53.63    2:46.25        
                  38.16     1:20.13 (41.97)     2:10.18 (50.05)     2:46.25 (36.07)
 16 Tlatelpa, Ethan           11 NYCC-MR              2:51.86    2:47.45        
                  36.65     1:19.93 (43.28)     2:10.69 (50.76)     2:47.45 (36.76)
 17 Merone, Kyle J            11 Badger-MR            3:01.19    2:51.38        
                  41.46     1:23.83 (42.37)     2:14.83 (51.00)     2:51.38 (36.55)
 18 Siebecker, Matthew D      12 Badger-MR            2:51.22    2:55.20        
                  40.30     1:25.65 (45.35)     2:14.51 (48.86)     2:55.20 (40.69)
 19 Varshisky, Samuel M       11 Badger-MR            2:51.00    2:56.26        
                  40.89     1:22.99 (42.10)     2:16.38 (53.39)     2:56.26 (39.88)
 20 Langaman, Michael B       11 HS-MR                2:59.27    2:59.02        
                  40.65     1:25.27 (44.62)     2:18.14 (52.87)     2:59.02 (40.88)
 21 Dorn, Garry T             12 HAA-MR               3:00.25    3:00.68        
                  39.51     1:30.38 (50.87)     2:20.86 (50.48)     3:00.68 (39.82)
 22 Hoots, Gus                12 HAA-MR               2:59.26    3:01.58        
                  36.24     1:20.60 (44.36)     2:20.21 (59.61)     3:01.58 (41.37)
 23 Valyuk, Denis             11 HS-MR                3:10.00    3:03.43        
                  36.18     1:23.59 (47.41)     2:17.86 (54.27)     3:03.43 (45.57)
 24 Dolidov, Andrei           11 Shy/Seals-MR         3:12.65    3:15.97        
                  45.16     1:33.98 (48.82)     2:28.41 (54.43)     3:15.97 (47.56)
 25 O'Keefe, Danny W          11 HS-MR                3:20.00    3:33.41        
                  49.41     1:43.33 (53.92)   2:46.66 (1:03.33)     3:33.41 (46.75)
 26 Brady, Matthew J          11 HAA-MR               3:00.25    3:40.97        
                  51.52     1:46.97 (55.45)   2:49.63 (1:02.66)     3:40.97 (51.34)
 -- Tilneac, George           12 NYCC-MR              2:43.61         DQ        
      Scissors kick - fly
                  32.12     1:09.27 (37.15)     2:01.99 (52.72)          DQ (35.17)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                          1:44.97    1:45.23        
     1) Conaton, Patrick A 12           2) Wright, David T 12             
     3) Bidwell, Ian W 11               4) Kennon, Declan P 12            
                  25.45       52.53 (27.08)     1:20.67 (28.14)     1:45.23 (24.56)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                          1:53.00    1:51.86        
     1) Mannix, Richard E 12            2) Popp, Ryan T 11                
     3) Cooke, Thomas F 12              4) Aventuro, Christopher J 12     
                  28.41       56.75 (28.34)     1:08.42 (11.67)     1:51.86 (43.44)
  3 Brighton Seals-MR  'A'                            2:01.67    1:54.07        
     1) Portnoy, Martin 12              2) Konovalov, Nicholas 11         
     3) Barbarovich, Allen 12           4) Pertsovsky, Kevin 11           
                  28.98       57.91 (28.93)     1:26.32 (28.41)     1:54.07 (27.75)
  4 Harbor Seals-MR  'A'                              2:00.84    1:57.95        
     1) Valyuk, Denis 11                2) Raiola, Andy M 12              
     3) Koganov, Willy 12               4) Langaman, Michael B 11         
                  28.48       56.69 (28.21)     1:27.42 (30.73)     1:57.95 (30.53)
  5 New York City Aquatic Club-MR  'A'                1:55.47    1:58.08        
     1) Tilneac, George 12              2) Low, Derek 12                  
     3) Isaac, Alejandro 12             4) Tlatelpa, Ethan 11             
                  27.78       57.06 (29.28)     1:28.84 (31.78)     1:58.08 (29.24)
  6 Badger Swim Club-MR  'C'                          1:58.86    1:59.26        
     1) Collins, Jack M 11              2) Varshisky, Samuel M 11         
     3) Kessler, Michael N 11           4) Elms, River J 11               
                  29.94     1:00.09 (30.15)     1:30.92 (30.83)     1:59.26 (28.34)
  7 Badger Swim Club-MR  'D'                          2:02.24    2:06.99        
     1) Rieck, Joshua A 11              2) Merone, Kyle J 11              
     3) Marrone, Matthew J 12           4) Siebecker, Matthew D 12        
                  30.65     1:02.76 (32.11)     1:36.59 (33.83)     2:06.99 (30.40)
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Charles C          13 Badger-MR            1:52.82    1:50.65        
                  25.78       53.75 (27.97)     1:22.42 (28.67)     1:50.65 (28.23)
  2 Braunreuther, Joseph G    22 NYAC-MR              1:52.00    1:50.85        
                  26.41       54.62 (28.21)     1:22.73 (28.11)     1:50.85 (28.12)
  3 Towne, Mitchell R         14 Badger-MR            1:53.44    1:53.47        
                  26.53       55.35 (28.82)     1:23.92 (28.57)     1:53.47 (29.55)
  4 Fillingham, Yale A        24 NYAC-MR              1:49.86    1:54.05        
                  26.50       54.65 (28.15)     1:23.62 (28.97)     1:54.05 (30.43)
  5 Drake, Leif G             27 NYAC-MR              1:53.00    1:54.32        
                  26.40       55.78 (29.38)     1:25.46 (29.68)     1:54.32 (28.86)
  6 Peralta, Ramon E          16 APEX-MR              1:55.69    1:54.99        
                  26.36       56.11 (29.75)     1:25.34 (29.23)     1:54.99 (29.65)
  7 Mo, Daniel G              13 Badger-MR            1:57.25    1:55.89        
                  27.14       56.87 (29.73)     1:27.00 (30.13)     1:55.89 (28.89)
  8 Lee, Marc A               17 APEX-MR              1:56.51    1:56.25        
                  26.99       56.70 (29.71)     1:26.89 (30.19)     1:56.25 (29.36)
  8 Williams, Steve           32 NYAC-MR              2:06.00    1:56.25        
                  24.47       51.39 (26.92)     1:24.53 (33.14)     1:56.25 (31.72)
 10 Tremain, Max              13 Badger-MR            2:01.58    1:58.95        
                  27.76       58.10 (30.34)     1:28.78 (30.68)     1:58.95 (30.17)
 11 Newman, Steve             46 Badger-MR            1:59.99    1:59.49        
                  27.30       57.35 (30.05)     1:28.26 (30.91)     1:59.49 (31.23)
 12 Hogan, Brett R            14 Badger-MR            1:58.67    2:00.06        
                  27.69       58.37 (30.68)     1:29.83 (31.46)     2:00.06 (30.23)
 13 Spinelli, Mike J          15 HS-MR                2:02.26    2:00.82        
                  27.49       58.11 (30.62)     1:29.88 (31.77)     2:00.82 (30.94)
 14 Zhivkov, Ivan G           16 APEX-MR              2:04.40    2:02.79        
                  27.79       59.29 (31.50)     1:31.37 (32.08)     2:02.79 (31.42)
 15 Schoenherr, Mark J        14 Badger-MR            2:04.55    2:03.74        
                  28.55     1:00.22 (31.67)     1:32.77 (32.55)     2:03.74 (30.97)
 16 Santiago, Delvyne M       14 Badger-MR            2:05.27    2:04.98        
                  28.61     1:00.64 (32.03)     1:33.60 (32.96)     2:04.98 (31.38)
 17 Lyons, Sean P             13 Badger-MR            2:01.92    2:05.44        
                  28.84     1:00.91 (32.07)     1:33.74 (32.83)     2:05.44 (31.70)
 18 Conaton, Patrick A        12 Badger-MR            2:08.59    2:06.18        
                  28.18     1:00.27 (32.09)     1:33.63 (33.36)     2:06.18 (32.55)
 19 Tseyko, Alexander         14 Shy/Seals-MR         2:04.18    2:06.55        
                  28.24     1:01.11 (32.87)     1:34.82 (33.71)     2:06.55 (31.73)
 20 Langaman, Matthew G       13 HS-MR                2:11.49    2:07.01        
                  28.12     1:00.64 (32.52)     1:34.35 (33.71)     2:07.01 (32.66)
 21 Higham, Devon A           13 Badger-MR            2:04.89    2:07.08        
                  28.07     1:00.49 (32.42)     1:34.64 (34.15)     2:07.08 (32.44)
 22 Dalton, Beau              14 Badger-MR            2:10.55    2:07.92        
                  29.14     1:01.91 (32.77)     1:35.96 (34.05)     2:07.92 (31.96)
 23 Dimarzo, Phillip N        14 NYCC-MR              2:08.42    2:08.40        
                  29.35     1:01.93 (32.58)     1:35.90 (33.97)     2:08.40 (32.50)
 24 Kotlyar, Kevin            15 Shy/Seals-MR         2:16.47    2:10.24        
                  27.85     1:00.56 (32.71)     1:36.48 (35.92)     2:10.24 (33.76)
 25 Likhitskiy, Kevin         15 Shy/Seals-MR         2:15.17    2:10.37        
                  29.54     1:03.04 (33.50)     1:37.82 (34.78)     2:10.37 (32.55)
 26 Bekker, Allen             15 Shy/Seals-MR         2:15.00    2:11.33        
                  30.90     1:04.78 (33.88)     1:38.42 (33.64)     2:11.33 (32.91)
 27 Hogan, Colin J            13 Badger-MR            2:09.42    2:11.82        
                  30.14     1:03.95 (33.81)     1:38.77 (34.82)     2:11.82 (33.05)
 28 Quito, Brandon E          13 APEX-MR              2:20.55    2:12.21        
                  30.04     1:03.30 (33.26)     1:37.71 (34.41)     2:12.21 (34.50)
 29 Liskovich, Gagy           13 Shy/Seals-MR         2:21.43    2:13.08        
                  30.06     1:05.01 (34.95)     1:38.85 (33.84)     2:13.08 (34.23)
 30 Rodriguez, Jose M         14 APEX-MR              2:18.94    2:13.62        
                  29.53     1:03.29 (33.76)     1:39.36 (36.07)     2:13.62 (34.26)
 31 Bonalle, Steven c         13 Badger-MR                 NT    2:14.84        
                  30.46     1:04.62 (34.16)     1:40.57 (35.95)     2:14.84 (34.27)
 32 Baravik, Dzianis          15 Shy/Seals-MR         2:13.37    2:17.63        
                  30.74     1:04.83 (34.09)     1:41.32 (36.49)     2:17.63 (36.31)
 33 Friedman, Daniel T        15 HAA-MR               2:15.25    2:20.97        
                  30.96     1:07.20 (36.24)     1:44.55 (37.35)     2:20.97 (36.42)
 34 Szkolnicki, Mark          14 APEX-MR              2:30.38    2:23.33        
                  33.07     1:09.69 (36.62)     1:47.38 (37.69)     2:23.33 (35.95)
 35 Mera, Justin              16 NYCC-MR              2:36.18    2:27.29        
                  32.04     1:08.48 (36.44)     1:47.87 (39.39)     2:27.29 (39.42)
 36 Toktonov, Max K           16 APEX-MR                   NT    2:34.00        
                1:07.73   2:34.00 (1:26.27)                                        
 37 Lynn, James R             13 Badger-MR                 NT    2:34.27        
                  33.98     1:14.41 (40.43)     1:56.76 (42.35)     2:34.27 (37.51)
 38 Cohen, Jared H            14 Badger-MR            2:25.11    2:35.17        
                  34.85     1:14.58 (39.73)     1:55.48 (40.90)     2:35.17 (39.69)
 39 Novak, Danny A            15 Shy/Seals-MR         2:44.46    2:37.38        
                  36.51     1:17.15 (40.64)     1:57.77 (40.62)     2:37.38 (39.61)
 40 Mikhayloff, Brian         14 Shy/Seals-MR         2:44.93    2:45.31        
                  34.79     1:15.10 (40.31)     1:59.27 (44.17)     2:45.31 (46.04)
 41 Kolenovic, Dennys         15 APEX-MR                   NT    3:10.93        
                  35.45     1:22.61 (47.16)     2:17.84 (55.23)     3:10.93 (53.09)
 42 Dennis-Brown, Treshawun   13 APEX-MR                   NT    3:27.55        
                  37.31     1:29.78 (52.47)     2:28.94 (59.16)     3:27.55 (58.61)
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Towne, Mitchell R         14 Badger-MR            2:14.14    2:08.46        
                  30.86     1:03.49 (32.63)     1:36.39 (32.90)     2:08.46 (32.07)
  2 Peralta, Ramon E          16 APEX-MR              2:08.34    2:09.02        
                  30.38     1:03.28 (32.90)     1:35.93 (32.65)     2:09.02 (33.09)
  3 Lyons, Sean P             13 Badger-MR            2:24.04    2:12.36        
                  31.74     1:05.41 (33.67)     1:39.48 (34.07)     2:12.36 (32.88)
  4 Bianco, Phillip E         17 HS-MR                2:25.11    2:13.94        
                  30.71     1:03.84 (33.13)     1:40.07 (36.23)     2:13.94 (33.87)
  5 Hogan, Brett R            14 Badger-MR            2:13.46    2:15.90        
                  31.49     1:05.93 (34.44)     1:41.79 (35.86)     2:15.90 (34.11)
  6 Conaton, Patrick A        12 Badger-MR            2:19.70    2:17.39        
                  31.92     1:07.01 (35.09)     1:42.74 (35.73)     2:17.39 (34.65)
  7 Wright, David T           12 Badger-MR            2:25.09    2:19.52        
                  32.20     1:07.09 (34.89)     1:43.83 (36.74)     2:19.52 (35.69)
  8 Lee, Marc A               17 APEX-MR              2:18.41    2:21.16        
                  33.44     1:08.86 (35.42)     1:45.14 (36.28)     2:21.16 (36.02)
  9 Langaman, Matthew G       13 HS-MR                2:24.31    2:21.60        
                  31.99     1:07.89 (35.90)     1:45.60 (37.71)     2:21.60 (36.00)
 10 Zhivkov, Ivan G           16 APEX-MR              2:19.97    2:21.89        
                  33.10     1:09.34 (36.24)     1:46.00 (36.66)     2:21.89 (35.89)
 11 Oczos, David              15 HS-MR                2:27.63    2:22.63        
                  33.61     1:09.93 (36.32)     1:46.89 (36.96)     2:22.63 (35.74)
 12 Dimarzo, Phillip N        14 NYCC-MR              2:25.28    2:22.75        
                  34.54     1:10.75 (36.21)     1:48.61 (37.86)     2:22.75 (34.14)
 13 Spinelli, Mike J          15 HS-MR                2:27.18    2:23.41        
                  32.93     1:09.42 (36.49)     1:47.06 (37.64)     2:23.41 (36.35)
 14 Polgur, Michael           15 Shy/Seals-MR         2:36.62    2:24.68        
                  34.52     1:11.49 (36.97)     1:48.81 (37.32)     2:24.68 (35.87)
 15 Tilneac, George           12 NYCC-MR              2:37.99    2:25.45        
                  34.25     1:11.08 (36.83)     1:49.08 (38.00)     2:25.45 (36.37)
 16 Damm, Eric R              13 HAA-MR               2:30.25    2:26.71        
                  33.85     1:10.92 (37.07)     1:48.93 (38.01)     2:26.71 (37.78)
 17 Kotlyar, Kevin            15 Shy/Seals-MR         2:32.28    2:27.36        
                  33.86     1:11.02 (37.16)     1:50.30 (39.28)     2:27.36 (37.06)
 18 Dalton, Beau              14 Badger-MR            2:41.22    2:28.23        
                  35.88     1:14.06 (38.18)     1:52.75 (38.69)     2:28.23 (35.48)
 19 Higham, Devon A           13 Badger-MR            2:29.72    2:28.33        
                  34.58     1:12.71 (38.13)     1:51.59 (38.88)     2:28.33 (36.74)
 20 Hogan, Colin J            13 Badger-MR            2:22.04    2:29.45        
                  34.85     1:12.72 (37.87)     1:51.75 (39.03)     2:29.45 (37.70)
 21 Schoenherr, Mark J        14 Badger-MR            2:34.11    2:31.19        
                  35.94     1:13.81 (37.87)     1:53.91 (40.10)     2:31.19 (37.28)
 22 Liskovich, Gagy           13 Shy/Seals-MR         2:34.93    2:32.04        
                  35.09     1:14.10 (39.01)     1:54.33 (40.23)     2:32.04 (37.71)
 23 Bidwell, Ian W            11 Badger-MR            2:28.58    2:34.57        
                  36.38     1:16.24 (39.86)     1:56.05 (39.81)     2:34.57 (38.52)
 23 Bonalle, Steven c         13 Badger-MR            2:35.28    2:34.57        
                  36.13     1:16.02 (39.89)     1:56.87 (40.85)     2:34.57 (37.70)
 25 Kessler, Michael N        11 Badger-MR            2:34.65    2:35.41        
                  37.64     1:17.37 (39.73)     1:58.09 (40.72)     2:35.41 (37.32)
 26 Quito, Brandon E          13 APEX-MR                   NT    2:35.78        
                  36.50     1:16.07 (39.57)     1:56.45 (40.38)     2:35.78 (39.33)
 27 Popp, Ryan T              11 Badger-MR                 NT    2:37.98        
                  38.06     1:18.14 (40.08)     1:59.85 (41.71)     2:37.98 (38.13)
 28 McInerney, Andrew H       13 Badger-MR                 NT    2:40.95        
                  38.02     1:20.25 (42.23)     2:02.13 (41.88)     2:40.95 (38.82)
 29 Likhitskiy, Kevin         15 Shy/Seals-MR         2:40.40    2:42.14        
                  36.75     1:17.70 (40.95)     1:59.91 (42.21)     2:42.14 (42.23)
 30 Rodriguez, Jose M         14 APEX-MR              2:40.51    2:42.48        
                  38.03     1:18.58 (40.55)     1:57.26 (38.68)     2:42.48 (45.22)
 31 Toktonov, Max K           16 APEX-MR                   NT    2:45.51        
                1:21.22                             2:04.16 ( )     2:45.51 (41.35)
 32 Varshisky, Samuel M       11 Badger-MR            2:41.55    2:47.77        
                  37.54     1:20.11 (42.57)     2:04.27 (44.16)     2:47.77 (43.50)
 33 Friedman, Daniel T        15 HAA-MR               2:30.25    2:49.04        
                  37.93     1:20.87 (42.94)     2:05.05 (44.18)     2:49.04 (43.99)
 34 Szkolnicki, Mark          14 APEX-MR              3:08.17    2:52.84        
                  41.40     1:25.16 (43.76)     2:10.61 (45.45)     2:52.84 (42.23)
 35 Lynn, James R             13 Badger-MR                 NT    2:56.46        
                  41.26     1:28.10 (46.84)     2:13.43 (45.33)     2:56.46 (43.03)
 36 Mikhayloff, Brian         14 Shy/Seals-MR         3:07.46    2:58.09        
                                1:26.45 ( )     2:11.46 (45.01)     2:58.09 (46.63)
 -- Cohen, Jared H            14 Badger-MR                 NT         DQ        
                  46.84        DQ (2:29.79)                                        
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bianco, Phillip E         17 HS-MR                1:08.24    1:05.69        
                  31.12     1:05.69 (34.57)                                        
  2 Tremain, Max              13 Badger-MR            1:07.70    1:08.34        
                  32.36     1:08.34 (35.98)                                        
  3 Zhivkov, Ivan G           16 APEX-MR              1:09.92    1:12.72        
                  33.71     1:12.72 (39.01)                                        
  4 Santiago, Delvyne M       14 Badger-MR            1:10.66    1:13.29        
                  35.07     1:13.29 (38.22)                                        
  5 Spinelli, Mike J          15 HS-MR                1:15.47    1:13.70        
                  34.74     1:13.70 (38.96)                                        
  6 Schoenherr, Mark J        14 Badger-MR            1:12.67    1:14.23        
                  35.40     1:14.23 (38.83)                                        
  7 Polgur, Michael           15 Shy/Seals-MR         1:20.18    1:16.58        
                  36.64     1:16.58 (39.94)                                        
  8 Hogan, Brett R            14 Badger-MR            1:18.94    1:16.67        
                  36.43     1:16.67 (40.24)                                        
  9 Higham, Devon A           13 Badger-MR            1:18.45    1:18.08        
                  36.44     1:18.08 (41.64)                                        
 10 Liskovich, Gagy           13 Shy/Seals-MR         1:23.72    1:19.63        
                  36.75     1:19.63 (42.88)                                        
 11 Likhitskiy, Kevin         15 Shy/Seals-MR         1:20.15    1:20.40        
                  37.03     1:20.40 (43.37)                                        
 12 Dimarzo, Phillip N        14 NYCC-MR              1:21.50    1:20.44        
                  38.04     1:20.44 (42.40)                                        
 13 Quito, Brandon E          13 APEX-MR              1:26.22    1:20.64        
                  38.15     1:20.64 (42.49)                                        
 14 Baravik, Dzianis          15 Shy/Seals-MR         1:18.69    1:21.64        
                  38.52     1:21.64 (43.12)                                        
 15 Oczos, David              15 HS-MR                1:27.12    1:21.70        
                  38.31     1:21.70 (43.39)                                        
 16 Hogan, Colin J            13 Badger-MR            1:24.45    1:21.96        
                  38.44     1:21.96 (43.52)                                        
 17 Mera, Justin              16 NYCC-MR              1:20.89    1:22.55        
                  38.51     1:22.55 (44.04)                                        
 18 McInerney, Andrew H       13 Badger-MR            1:26.03    1:22.99        
                  39.44     1:22.99 (43.55)                                        
 19 Dalton, Beau              14 Badger-MR            1:24.11    1:23.76        
                  39.89     1:23.76 (43.87)                                        
 20 Bekker, Allen             15 Shy/Seals-MR         1:11.16    1:23.84        
                  39.92     1:23.84 (43.92)                                        
 21 Kessler, Michael N        11 Badger-MR            1:22.94    1:26.16        
                  40.74     1:26.16 (45.42)                                        
 22 Bonalle, Steven c         13 Badger-MR            1:26.49    1:27.73        
                  41.22     1:27.73 (46.51)                                        
 23 Lynn, James R             13 Badger-MR            1:28.91    1:28.84        
                  43.31     1:28.84 (45.53)                                        
 24 Cohen, Jared H            14 Badger-MR            1:40.55    1:32.94        
                  43.67     1:32.94 (49.27)                                        
 25 Friedman, Daniel T        15 HAA-MR               1:45.25    1:32.95        
                  44.13     1:32.95 (48.82)                                        
 26 Mikhayloff, Brian         14 Shy/Seals-MR         1:44.37    1:40.17        
                  14.65   1:40.17 (1:25.52)                                        
 27 Novak, Danny A            15 Shy/Seals-MR         1:43.98    1:40.39        
                  48.05     1:40.39 (52.34)                                        
 -- Dennis-Brown, Treshawun   13 APEX-MR                   NT         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  42.65          DQ (50.71)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Charles C          13 Badger-MR            2:01.96    2:03.68        
                  27.51       58.78 (31.27)     1:31.01 (32.23)     2:03.68 (32.67)
  2 Mo, Daniel G              13 Badger-MR            2:13.16    2:07.11        
                  28.66     1:00.82 (32.16)     1:33.70 (32.88)     2:07.11 (33.41)
  3 Towne, Mitchell R         14 Badger-MR            2:19.00    2:07.38        
                  28.28     1:00.44 (32.16)     1:34.01 (33.57)     2:07.38 (33.37)
  4 Lee, Marc A               17 APEX-MR              2:18.79    2:17.09        
                  31.36     1:06.44 (35.08)     1:40.95 (34.51)     2:17.09 (36.14)
  5 Langaman, Matthew G       13 HS-MR                2:18.98    2:18.26        
                  29.57     1:04.02 (34.45)     1:40.03 (36.01)     2:18.26 (38.23)
  6 Tseyko, Alexander         14 Shy/Seals-MR         2:25.14    2:26.65        
                  32.30     1:09.85 (37.55)     1:49.63 (39.78)     2:26.65 (37.02)
  7 Santiago, Delvyne M       14 Badger-MR            2:25.11    2:30.28        
                  30.40     1:08.15 (37.75)     1:49.07 (40.92)     2:30.28 (41.21)
  8 Peralta, Ramon E          16 APEX-MR              2:25.15    2:33.46        
                  30.37     1:07.84 (37.47)     1:48.40 (40.56)     2:33.46 (45.06)
  9 Bidwell, Ian W            11 Badger-MR            2:31.62    2:34.08        
                  33.77     1:13.71 (39.94)     1:55.11 (41.40)     2:34.08 (38.97)
 10 Rodriguez, Jose M         14 APEX-MR              2:49.14    2:34.20        
                  32.45     1:11.82 (39.37)     1:48.82 (37.00)     2:34.20 (45.38)
 11 Hogan, Brett R            14 Badger-MR            2:46.08    2:34.22        
                  33.20     1:12.70 (39.50)     1:54.33 (41.63)     2:34.22 (39.89)
 12 Damm, Eric R              13 HAA-MR               2:40.25    2:34.30        
                  32.22     1:11.29 (39.07)     1:53.34 (42.05)     2:34.30 (40.96)
 13 Kennon, Declan P          12 Badger-MR            2:36.07    2:35.43        
                  32.67     1:11.24 (38.57)     1:53.49 (42.25)     2:35.43 (41.94)
 14 Zhivkov, Ivan G           16 APEX-MR              2:20.71    2:43.34        
                  32.72     1:12.45 (39.73)     1:57.65 (45.20)     2:43.34 (45.69)
 15 Friedman, Daniel T        15 HAA-MR               2:30.25    2:43.45        
                  34.12     1:15.72 (41.60)     1:59.56 (43.84)     2:43.45 (43.89)
 16 Bekker, Allen             15 Shy/Seals-MR         2:40.00    2:48.62        
                  36.04     1:18.42 (42.38)     2:03.28 (44.86)     2:48.62 (45.34)
 17 McInerney, Andrew H       13 Badger-MR                 NT    2:49.06        
                  33.00     1:15.76 (42.76)     2:03.81 (48.05)     2:49.06 (45.25)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyons, Sean P             13 Badger-MR            5:04.24    4:41.71        
                  29.86     1:04.27 (34.41)     1:39.32 (35.05)     2:14.07 (34.75)
        2:56.32 (42.25)     3:38.18 (41.86)     4:10.35 (32.17)     4:41.71 (31.36)
  2 Kennon, Declan P          12 Badger-MR            4:57.97    4:48.51        
                  30.27     1:06.32 (36.05)     1:42.51 (36.19)     2:19.71 (37.20)
        3:01.48 (41.77)     3:43.37 (41.89)     4:16.68 (33.31)     4:48.51 (31.83)
  3 Bianco, Phillip E         17 HS-MR                4:52.79    4:49.97        
                  28.11     1:01.91 (33.80)     1:38.85 (36.94)     2:15.61 (36.76)
        2:55.05 (39.44)     3:37.19 (42.14)     4:14.38 (37.19)     4:49.97 (35.59)
  4 Hogan, Brett R            14 Badger-MR            5:10.82    4:53.19        
                  31.34     1:08.76 (37.42)     1:44.97 (36.21)     2:20.91 (35.94)
        3:04.41 (43.50)     3:48.93 (44.52)     4:21.66 (32.73)     4:53.19 (31.53)
  5 Conaton, Patrick A        12 Badger-MR            5:07.21    4:55.75        
                  30.79     1:08.14 (37.35)     1:44.38 (36.24)     2:19.88 (35.50)
        3:04.33 (44.45)     3:48.69 (44.36)     4:22.74 (34.05)     4:55.75 (33.01)
  6 Spinelli, Mike J          15 HS-MR                5:11.89    4:57.61        
                  29.34     1:04.72 (35.38)     1:42.96 (38.24)     2:21.19 (38.23)
        3:04.93 (43.74)     3:50.17 (45.24)     4:24.28 (34.11)     4:57.61 (33.33)
  7 Santiago, Delvyne M       14 Badger-MR            4:59.08    4:57.97        
                  30.31     1:07.39 (37.08)     1:49.15 (41.76)     2:28.87 (39.72)
        3:08.07 (39.20)     3:49.40 (41.33)     4:24.57 (35.17)     4:57.97 (33.40)
  8 Tseyko, Alexander         14 Shy/Seals-MR         5:07.03    5:04.36        
                  30.48     1:06.17 (35.69)     1:43.49 (37.32)     2:20.01 (36.52)
        3:07.23 (47.22)     3:54.45 (47.22)     4:29.51 (35.06)     5:04.36 (34.85)
  9 Hogan, Colin J            13 Badger-MR            5:13.35    5:07.91        
                  31.05     1:07.53 (36.48)     1:46.29 (38.76)     2:25.98 (39.69)
        3:10.75 (44.77)     3:58.47 (47.72)     4:32.88 (34.41)     5:07.91 (35.03)
 10 Bidwell, Ian W            11 Badger-MR                 NT    5:09.96        
                  33.32     1:10.49 (37.17)     1:51.09 (40.60)     2:30.81 (39.72)
        3:15.99 (45.18)     4:02.26 (46.27)     4:37.48 (35.22)     5:09.96 (32.48)
 11 Oczos, David              15 HS-MR                5:30.62    5:12.36        
                  31.61     1:09.41 (37.80)     1:48.80 (39.39)     2:28.85 (40.05)
        3:16.45 (47.60)     4:03.02 (46.57)     4:38.47 (35.45)     5:12.36 (33.89)
 12 Schoenherr, Mark J        14 Badger-MR            5:21.44    5:15.16        
                  32.90     1:14.13 (41.23)     1:55.02 (40.89)     2:36.84 (41.82)
        3:22.60 (45.76)     4:09.21 (46.61)     4:43.25 (34.04)     5:15.16 (31.91)
 13 Damm, Eric R              13 HAA-MR               5:32.97    5:15.63        
                  30.67     1:07.83 (37.16)     1:48.59 (40.76)     2:28.81 (40.22)
        3:14.99 (46.18)     4:01.63 (46.64)     4:39.96 (38.33)     5:15.63 (35.67)
 14 Polgur, Michael           15 Shy/Seals-MR              NT    5:15.84        
                  32.89     1:12.79 (39.90)     1:53.99 (41.20)     2:34.66 (40.67)
        3:19.73 (45.07)     4:04.59 (44.86)     4:41.18 (36.59)     5:15.84 (34.66)
 15 Higham, Devon A           13 Badger-MR            5:15.44    5:19.63        
                  36.62     1:23.77 (47.15)     2:01.58 (37.81)     2:40.08 (38.50)
        3:24.82 (44.74)     4:11.02 (46.20)     4:44.93 (33.91)     5:19.63 (34.70)
 16 Kotlyar, Kevin            15 Shy/Seals-MR         5:41.43    5:24.54        
                  31.56     1:11.24 (39.68)     1:49.68 (38.44)     2:29.36 (39.68)
        3:17.60 (48.24)     4:07.95 (50.35)     4:46.73 (38.78)     5:24.54 (37.81)
 17 Bonalle, Steven c         13 Badger-MR                 NT    5:24.99        
                  34.55     1:16.31 (41.76)     1:56.84 (40.53)     2:39.89 (43.05)
        3:26.69 (46.80)     4:14.69 (48.00)     4:50.80 (36.11)     5:24.99 (34.19)
 18 Baravik, Dzianis          15 Shy/Seals-MR         6:08.18    5:26.33        
                  32.87     1:13.02 (40.15)                             2:35.57 ( )
        3:22.24 (46.67)     4:10.66 (48.42)     4:49.34 (38.68)     5:26.33 (36.99)
 19 Kessler, Michael N        11 Badger-MR                 NT    5:35.51        
                  36.60     1:23.21 (46.61)     2:04.18 (40.97)     2:44.49 (40.31)
        3:32.82 (48.33)     4:22.20 (49.38)     4:59.53 (37.33)     5:35.51 (35.98)
 -- McInerney, Andrew H       13 Badger-MR                 NT         DQ        
      Not on back off wall - back
                  32.72     1:14.80 (42.08)     1:58.83 (44.03)     2:41.81 (42.98)
        3:28.05 (46.24)     4:16.18 (48.13)     4:55.05 (38.87)          DQ (33.51)
 
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                          1:40.44    1:38.09        
     1) Barry, Charles C 13             2) Hogan, Brett R 14              
     3) Towne, Mitchell R 14            4) Mo, Daniel G 13                
                  24.29       49.37 (25.08)     1:13.76 (24.39)     1:38.09 (24.33)
  2 Apex Swim Club-MR  'A'                            1:44.53    1:38.73        
     1) Peralta, Ramon E 16             2) Rodriguez, Jose M 14           
     3) Lee, Marc A 17                  4) Zhivkov, Ivan G 16             
                  23.56       50.58 (27.02)     1:14.24 (23.66)     1:38.73 (24.49)
  3 Harbor Seals-MR  'A'                              1:42.12    1:40.63        
     1) Spinelli, Mike J 15             2) Bianco, Phillip E 17           
     3) Langaman, Matthew G 13          4) Oczos, David 15                
                  25.15       49.56 (24.41)     1:15.17 (25.61)     1:40.63 (25.46)
  4 Badger Swim Club-MR  'B'                          1:46.45    1:42.71        
     1) Schoenherr, Mark J 14           2) Tremain, Max 13                
     3) Santiago, Delvyne M 14          4) Lyons, Sean P 13               
                  25.14       51.77 (26.63)     1:17.63 (25.86)     1:42.71 (25.08)
  5 Brighton Seals-MR  'A'                            1:41.71    1:44.47        
     1) Kotlyar, Kevin 15               2) Tseyko, Alexander 14           
     3) Polgur, Michael 15              4) Baravik, Dzianis 15            
                  25.75       53.06 (27.31)     1:19.70 (26.64)     1:44.47 (24.77)
  6 Badger Swim Club-MR  'C'                          1:52.11    1:48.81        
     1) Higham, Devon A 13              2) Hogan, Colin J 13              
     3) Dalton, Beau 14                 4) Bonalle, Steven c 13           
                  26.63       54.08 (27.45)     1:20.86 (26.78)     1:48.81 (27.95)
  7 Brighton Seals-MR  'B'                                 NT    1:54.91        
     1) Liskovich, Gagy 13              2) Novak, Danny A 15              
     3) Likhitskiy, Kevin 15            4) Bekker, Allan 15               
                  27.58       59.76 (32.18)     1:27.92 (28.16)     1:54.91 (26.99)