2008 MR Metro Age Group South-Nassau - 4/4/2008 to 4/6/2008          
                             Sanction #: MR-080403                             
                                    Results                                    
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          32.09  JO
          32.10  QUAL
          36.69  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 32.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lesser, Nina L            10 Bluefish-MR            32.25      32.88 SILV   
  2 Job, Zakiyyah             10 LBA-MR                 33.76      33.28 SILV   
  3 Cohen, Olivia M           10 LIAC-MR                33.76      33.29 SILV   
  4 Piantanida, Giorgia        9 LIAC-MR                34.05      33.36 SILV   
  5 YU, Dana H                10 Express Swimming-MR    34.67      33.53 SILV   
  6 Treble, Cara H             9 LIAC-MR                33.60      33.55 SILV   
  7 Palmer, Fiona E           10 Express Swimming-MR    35.79      33.72 SILV   
  8 Harrington, Morgan        10 LBA-MR                 32.64      34.10 SILV   
  9 Kaplan, Stephanie R        9 LIAC-MR                36.18      35.41 SILV   
 10 Ng, Natalie               10 LIAC-MR                35.93      35.73 SILV   
 11 Chabowski, Maria M        10 OWA-MR                 38.40      36.21 SILV   
 12 Hurst, Brittany           10 LBA-MR                 34.61      36.31 SILV   
 13 Heuser, Kerri A           10 LIAC-MR                39.99      36.38 SILV   
 14 McCartney, Caroline M      9 Bluefish-MR            35.49      36.52 SILV   
 15 Larson, Kelsey J          10 LIAC-MR                39.81      36.53 SILV   
AGE - Division  
  1 Kang, Madeline             9 LIAC-MR                44.37      37.04        
  2 Pusateri, Julia M          9 LIAC-MR                36.35      37.18        
  3 Guzzello, Adriana M       10 Express Swimming-MR    38.90      37.20        
  4 Restrepo, Mia              9 LBA-MR                 39.37      37.24        
  5 Sodi, Allegra T            9 LIAC-MR                36.55      37.37        
  6 Koumas, Erica N            9 LIAC-MR                39.00      37.53        
  7 Burns, Kate                9 Bluefish-MR            37.92      37.95        
  8 Maggio, Caroline E         9 OWA-MR                 48.20      38.32        
  9 Hurst, Jennifer           10 LBA-MR                 40.32      38.33        
 10 LI, Ien                   10 Express Swimming-MR    48.34      38.61        
 11 Osmun, Heather A           9 Bluefish-MR            36.88      39.04        
 12 LeClaire, Milly L          9 Bluefish-MR            39.79      39.18        
 13 Harvey, Noelle P           9 Bluefish-MR            38.36      39.43        
 14 Wirkowski, Kristina E      9 OWA-MR                 38.46      39.58        
 15 Crilly, Nicole M          10 Express Swimming-MR    41.47      39.74        
 16 Lana, Rachel E            10 LIAC-MR                42.04      39.77        
 17 Aroesty, Margaret          9 LBA-MR                 40.64      40.01        
 18 Simeone, Annie            10 Express Swimming-MR    45.14      40.09        
 19 Larson, ToniAnne           9 LIAC-MR                41.30      40.53        
 20 Carmichael-Lopes, Sydni   10 Express Swimming-MR    45.06      42.22        
 21 Peralta, Amanda N          9 LIAC-MR                40.22      42.30        
 22 Hawkins, Jackie M          9 Express Swimming-MR    44.98      42.47        
 23 Mannle, Kathryn           10 LBA-MR                 44.28      42.51        
 24 Leon, Pamela G            10 LIAC-MR                41.29      43.04        
 25 Ferranti, Kaitlyn A       10 Express Swimming-MR    39.96      43.08        
 26 Agostino, Amanda L         9 LIAC-MR                41.96      43.52        
 27 Waller, Brittany           9 LBA-MR                 47.89      44.84        
 28 Savino, Chloe M            9 Express Swimming-MR    46.96      46.18        
 29 Liang, Eileen             10 LIAC-MR                44.21      47.05        
 30 Stern, Emma F             10 LIAC-MR                40.50      47.43        
 31 Scarpulla, Lena            9 Bluefish-MR            43.79      47.57        
 32 Guarnieri, Olivia T       10 Express Swimming-MR  1:01.32      53.13        
 33 Coffin, Elizabeth A       10 Express Swimming-MR    56.20      55.03        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:11.49  JO
        1:11.50  QUAL
        1:21.49  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Harrington, Morgan        10 LBA-MR               1:11.79    1:10.89 JO     
SILV - Division  
  1 Sparrow, Alexandra P      10 LIAC-MR              1:13.01    1:11.54 SILV   
                  34.13     1:11.54 (37.41)                                        
  2 Cohen, Olivia M           10 LIAC-MR              1:12.85    1:11.70 SILV   
                  34.48     1:11.70 (37.22)                                        
  3 Piantanida, Giorgia        9 LIAC-MR              1:12.77    1:11.89 SILV   
                  34.93     1:11.89 (36.96)                                        
  4 Job, Zakiyyah             10 LBA-MR               1:13.54    1:13.58 SILV   
                  35.24     1:13.58 (38.34)                                        
  5 YU, Dana H                10 Express Swimming-MR  1:15.95    1:14.11 SILV   
                  36.25     1:14.11 (37.86)                                        
  6 Lesser, Nina L            10 Bluefish-MR          1:12.41    1:14.38 SILV   
                  35.00     1:14.38 (39.38)                                        
  7 Germano, Caroline P       10 LIAC-MR              1:15.19    1:15.60 SILV   
                  36.69     1:15.60 (38.91)                                        
  8 Treble, Cara H             9 LIAC-MR              1:16.26    1:16.86 SILV   
                  36.51     1:16.86 (40.35)                                        
  9 Barrett, Seanna T         10 Express Swimming-MR  1:15.83    1:17.06 SILV   
                  36.52     1:17.06 (40.54)                                        
 10 Heaney, Finola M           9 LIAC-MR              1:18.90    1:17.86 SILV   
                  37.72     1:17.86 (40.14)                                        
 11 Chabowski, Maria M        10 OWA-MR               1:23.45    1:17.92 SILV   
                  37.63     1:17.92 (40.29)                                        
 12 Kaplan, Stephanie R        9 LIAC-MR              1:22.58    1:18.35 SILV   
                  37.80     1:18.35 (40.55)                                        
 13 Heuser, Kerri A           10 LIAC-MR              1:55.99    1:18.41 SILV   
 14 Sodi, Allegra T            9 LIAC-MR              1:27.00    1:20.68 SILV   
                  40.14     1:20.68 (40.54)                                        
AGE - Division  
  1 Larson, Kelsey J          10 LIAC-MR              1:23.21    1:21.96        
                  38.20     1:21.96 (43.76)                                        
  2 McCartney, Caroline M      9 Bluefish-MR          1:21.61    1:22.08        
                  38.32     1:22.08 (43.76)                                        
  3 Ng, Natalie               10 LIAC-MR              1:20.14    1:23.06        
                  38.43     1:23.06 (44.63)                                        
  4 Pusateri, Julia M          9 LIAC-MR              1:27.63    1:23.24        
                  41.08     1:23.24 (42.16)                                        
  5 Kenney, Ryan M            10 LIAC-MR              1:21.79    1:24.13        
                  39.57     1:24.13 (44.56)                                        
  6 Koumas, Erica N            9 LIAC-MR              1:25.05    1:25.25        
                  41.12     1:25.25 (44.13)                                        
  7 LI, Ien                   10 Express Swimming-MR  1:43.61    1:26.57        
  8 Burns, Kate                9 Bluefish-MR          1:29.18    1:27.63        
                  40.03     1:27.63 (47.60)                                        
  9 Lana, Rachel E            10 LIAC-MR              1:30.89    1:27.82        
                  41.17     1:27.82 (46.65)                                        
 10 Lappin, Emily             10 Express Swimming-MR  1:25.00    1:28.18        
                  40.26     1:28.18 (47.92)                                        
 11 Wirkowski, Kristina E      9 OWA-MR               1:29.98    1:29.11        
                  43.61     1:29.11 (45.50)                                        
 12 Larson, ToniAnne           9 LIAC-MR              1:37.33    1:29.12        
 13 LeClaire, Milly L          9 Bluefish-MR          1:28.81    1:29.41        
                  41.68     1:29.41 (47.73)                                        
 14 Simeone, Annie            10 Express Swimming-MR  1:35.16    1:29.55        
                  41.69     1:29.55 (47.86)                                        
 15 Lee, Annabel D             9 Express Swimming-MR  1:29.53    1:31.11        
                  43.65     1:31.11 (47.46)                                        
 16 Leon, Pamela G            10 LIAC-MR              1:36.40    1:31.13        
                  41.56     1:31.13 (49.57)                                        
 17 Maggio, Caroline E         9 OWA-MR               1:32.83    1:33.60        
                  43.10     1:33.60 (50.50)                                        
 18 Ballon, Carmen M          10 Express Swimming-MR  1:41.91    1:34.01        
 19 Chan, Kimberly R           9 LIAC-MR              1:34.56    1:34.14        
                  45.30     1:34.14 (48.84)                                        
 20 Bianchi, Caroline M       10 Express Swimming-MR  1:36.86    1:36.50        
 21 Rivas, Danielle            9 Express Swimming-MR  1:46.45    1:37.64        
 22 Carmichael-Lopes, Sydni   10 Express Swimming-MR  1:42.12    1:39.85        
 23 Cristoforo, Alicia G       9 Express Swimming-MR  1:44.26    1:43.00        
 24 Ferranti, Kaitlyn A       10 Express Swimming-MR  1:36.78    1:44.44        
 25 Savino, Chloe M            9 Express Swimming-MR  1:49.04    1:47.38        
 26 Stern, Emma F             10 LIAC-MR              1:25.90    1:48.93        
                  49.67     1:48.93 (59.26)                                        
 27 Coffin, Elizabeth A       10 Express Swimming-MR  1:56.01    1:51.66        
                  35.33   1:51.66 (1:16.33)                                        
 28 Guarnieri, Olivia T       10 Express Swimming-MR  2:13.05    1:57.41        
                  37.19   1:57.41 (1:20.22)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:35.99  JO
        2:36.00  QUAL
        2:55.59  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:36.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Treble, Cara H             9 LIAC-MR              2:46.79    2:43.29 SILV   
                  37.70     1:20.24 (42.54)     2:02.60 (42.36)     2:43.29 (40.69)
  2 Kaplan, Stephanie R        9 LIAC-MR              3:00.63    2:44.20 SILV   
                  37.36     1:18.83 (41.47)     2:02.47 (43.64)     2:44.20 (41.73)
  3 YU, Dana H                10 Express Swimming-MR  2:49.93    2:44.53 SILV   
                  36.35     1:17.75 (41.40)     2:01.80 (44.05)     2:44.53 (42.73)
  4 Palmer, Fiona E           10 Express Swimming-MR  2:50.47    2:46.28 SILV   
                  36.51     1:18.44 (41.93)     2:03.73 (45.29)     2:46.28 (42.55)
  5 Chabowski, Maria M        10 OWA-MR               3:15.40    2:53.56 SILV   
                  37.65     1:22.39 (44.74)     2:09.46 (47.07)     2:53.56 (44.10)
AGE - Division  
  1 Sodi, Allegra T            9 LIAC-MR              2:54.16    2:56.27        
                  41.45     1:26.91 (45.46)     2:13.02 (46.11)     2:56.27 (43.25)
  2 Pusateri, Julia M          9 LIAC-MR              3:17.60    2:59.19        
                  39.97     1:25.58 (45.61)     2:14.40 (48.82)     2:59.19 (44.79)
  3 Ng, Natalie               10 LIAC-MR              3:02.31    3:00.17        
                  40.55     1:26.49 (45.94)     2:14.53 (48.04)     3:00.17 (45.64)
  4 Koumas, Erica N            9 LIAC-MR              2:57.50    3:01.94        
                  40.86     1:29.89 (49.03)     2:17.73 (47.84)     3:01.94 (44.21)
  5 Lana, Rachel E            10 LIAC-MR              3:12.21    3:02.79        
                  41.69     1:28.85 (47.16)     2:16.76 (47.91)     3:02.79 (46.03)
  6 Wirkowski, Kristina E      9 OWA-MR               3:21.51    3:08.66        
                  43.43     1:32.87 (49.44)     2:22.73 (49.86)     3:08.66 (45.93)
  7 Leon, Pamela G            10 LIAC-MR              3:44.89    3:08.80        
                  40.97     1:29.66 (48.69)     2:20.31 (50.65)     3:08.80 (48.49)
  8 LI, Ien                   10 Express Swimming-MR  3:45.00    3:14.20        
                  42.94     1:33.70 (50.76)     2:25.02 (51.32)     3:14.20 (49.18)
  9 Carmichael-Lopes, Sydni   10 Express Swimming-MR  3:35.00    3:36.74        
                  48.07     1:44.61 (56.54)     2:43.25 (58.64)     3:36.74 (53.49)
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          37.99  JO
          38.00  QUAL
          44.39  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 38.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 YU, Dana H                10 Express Swimming-MR    43.63      39.16 SILV   
  2 LI, Ien                   10 Express Swimming-MR    41.24      39.39 SILV   
  3 Germano, Caroline P       10 LIAC-MR                39.53      39.81 SILV   
  4 Cohen, Olivia M           10 LIAC-MR                40.84      39.83 SILV   
  5 Treble, Cara H             9 LIAC-MR                40.01      40.07 SILV   
  6 Lesser, Nina L            10 Bluefish-MR            38.57      40.16 SILV   
  7 Ng, Natalie               10 LIAC-MR                39.63      40.24 SILV   
  8 McCartney, Caroline M      9 Bluefish-MR            42.96      40.50 SILV   
  9 Sodi, Allegra T            9 LIAC-MR                41.27      41.38 SILV   
 10 Koumas, Erica N            9 LIAC-MR                41.55      42.43 SILV   
 11 Larson, ToniAnne           9 LIAC-MR                42.35      42.52 SILV   
 12 Heaney, Finola M           9 LIAC-MR                42.29      42.78 SILV   
 13 Heuser, Kerri A           10 LIAC-MR                43.25      43.12 SILV   
 14 Lappin, Emily             10 Express Swimming-MR    45.00      43.76 SILV   
 15 Larson, Kelsey J          10 LIAC-MR                41.83      44.07 SILV   
 16 Kenney, Ryan M            10 LIAC-MR                42.14      44.24 SILV   
 17 Burns, Kate                9 Bluefish-MR            46.06      44.31 SILV   
AGE - Division  
  1 Kaplan, Stephanie R        9 LIAC-MR                43.31      44.66        
  2 Pusateri, Julia M          9 LIAC-MR                44.94      44.67        
  3 Lana, Rachel E            10 LIAC-MR                45.96      44.70        
  4 LeClaire, Milly L          9 Bluefish-MR            45.07      45.03        
  5 Restrepo, Mia              9 LBA-MR               1:00.00      45.25        
  6 Chabowski, Maria M        10 OWA-MR                 46.69      45.96        
  7 Agostino, Amanda L         9 LIAC-MR                45.04      46.01        
  8 Leon, Pamela G            10 LIAC-MR                47.12      46.12        
  9 Aroesty, Margaret          9 LBA-MR                 47.62      46.45        
 10 Wirkowski, Kristina E      9 OWA-MR                 51.81      46.69        
 11 Maggio, Caroline E         9 OWA-MR                 41.59      46.74        
 12 Chan, Kimberly R           9 LIAC-MR                49.06      47.28        
 13 Simeone, Annie            10 Express Swimming-MR    47.87      47.29        
 14 Guarnieri, Olivia T       10 Express Swimming-MR    48.00      48.32        
 15 Carmichael-Lopes, Sydni   10 Express Swimming-MR    48.84      48.43        
 16 Ferranti, Kaitlyn A       10 Express Swimming-MR    50.86      49.22        
 17 Lee, Annabel D             9 Express Swimming-MR    46.16      50.61        
 18 Stern, Emma F             10 LIAC-MR                46.40      53.47        
 19 Bianchi, Caroline M       10 Express Swimming-MR    53.97      54.93        
 20 Cristoforo, Alicia G       9 Express Swimming-MR    52.15      56.16        
 21 Savino, Chloe M            9 Express Swimming-MR    56.41      57.08        
 22 Rivas, Danielle            9 Express Swimming-MR    58.93      59.03        
 23 Coffin, Elizabeth A       10 Express Swimming-MR  1:04.94    1:11.69        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:22.19  JO
        1:22.20  QUAL
        1:40.09  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:22.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Cohen, Olivia M           10 LIAC-MR              1:26.58    1:24.94 SILV   
                  41.48     1:24.94 (43.46)                                        
  2 LI, Ien                   10 Express Swimming-MR  1:28.18    1:25.98 SILV   
                  42.58     1:25.98 (43.40)                                        
  3 Hurst, Brittany           10 LBA-MR               1:30.62    1:27.02 SILV   
                  41.96     1:27.02 (45.06)                                        
  4 Treble, Cara H             9 LIAC-MR              1:29.62    1:28.39 SILV   
  5 Palmer, Fiona E           10 Express Swimming-MR  1:29.85    1:28.74 SILV   
                  42.67     1:28.74 (46.07)                                        
  6 Sodi, Allegra T            9 LIAC-MR              1:31.43    1:28.89 SILV   
                  44.63     1:28.89 (44.26)                                        
  7 Ng, Natalie               10 LIAC-MR              1:29.79    1:30.19 SILV   
                  43.26     1:30.19 (46.93)                                        
  8 Heuser, Kerri A           10 LIAC-MR              1:42.24    1:30.60 SILV   
                  43.48     1:30.60 (47.12)                                        
  9 Kaplan, Stephanie R        9 LIAC-MR              1:42.80    1:31.06 SILV   
                  45.28     1:31.06 (45.78)                                        
 10 Koumas, Erica N            9 LIAC-MR              1:31.08    1:31.46 SILV   
                  45.01     1:31.46 (46.45)                                        
 11 Larson, Kelsey J          10 LIAC-MR              1:31.62    1:32.22 SILV   
                  45.48     1:32.22 (46.74)                                        
 12 Larson, ToniAnne           9 LIAC-MR              1:31.53    1:33.17 SILV   
                  45.15     1:33.17 (48.02)                                        
 13 Chabowski, Maria M        10 OWA-MR               1:40.80    1:35.65 SILV   
                  46.79     1:35.65 (48.86)                                        
 14 Pusateri, Julia M          9 LIAC-MR              1:39.62    1:36.04 SILV   
                  47.94     1:36.04 (48.10)                                        
 15 Crilly, Nicole M          10 Express Swimming-MR  1:32.00    1:37.28 SILV   
                  47.65     1:37.28 (49.63)                                        
 16 Lana, Rachel E            10 LIAC-MR              1:34.94    1:37.30 SILV   
                  47.90     1:37.30 (49.40)                                        
 17 Kang, Madeline             9 LIAC-MR              1:50.70    1:37.96 SILV   
                  47.20     1:37.96 (50.76)                                        
 18 Simeone, Annie            10 Express Swimming-MR  1:40.73    1:38.46 SILV   
                  47.73     1:38.46 (50.73)                                        
 19 Hurst, Jennifer           10 LBA-MR               1:48.00    1:39.92 SILV   
                  46.03     1:39.92 (53.89)                                        
AGE - Division  
  1 Restrepo, Mia              9 LBA-MR               2:00.00    1:42.25        
                  46.93     1:42.25 (55.32)                                        
  2 Leon, Pamela G            10 LIAC-MR              1:47.26    1:42.43        
                  50.09     1:42.43 (52.34)                                        
  3 Chan, Kimberly R           9 LIAC-MR              1:45.52    1:42.62        
                  52.74     1:42.62 (49.88)                                        
  4 Guzzello, Adriana M       10 Express Swimming-MR  1:45.15    1:46.59        
                  48.74     1:46.59 (57.85)                                        
  5 Guarnieri, Olivia T       10 Express Swimming-MR  1:44.65    1:47.32        
                  49.13     1:47.32 (58.19)                                        
  6 Carmichael-Lopes, Sydni   10 Express Swimming-MR  1:51.37    1:47.90        
  7 Ferranti, Kaitlyn A       10 Express Swimming-MR  1:57.66    1:54.10        
                  54.77     1:54.10 (59.33)                                        
  8 Hawkins, Jackie M          9 Express Swimming-MR  1:57.03    2:01.28        
                  56.69   2:01.28 (1:04.59)                                        
  9 Coffin, Elizabeth A       10 Express Swimming-MR  2:20.57    2:24.41        
                1:09.12   2:24.41 (1:15.29)                                        
 -- Maggio, Caroline E         9 OWA-MR               1:49.47         DQ        
                  48.43          DQ (54.16)                                        
 -- Peralta, Amanda N          9 LIAC-MR              2:13.76         DQ        
                1:50.02          DQ (40.81)                                        
 -- Stern, Emma F             10 LIAC-MR              1:40.92         DQ        
                  53.43        DQ (1:00.20)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          42.99  JO
          43.00  QUAL
          50.09  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 43.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 YU, Dana H                10 Express Swimming-MR    45.01      42.60 JO     
SILV - Division  
  1 Piantanida, Giorgia        9 LIAC-MR                44.93      44.09 SILV   
  2 Wirkowski, Kristina E      9 OWA-MR                 43.78      44.18 SILV   
  3 Hurst, Brittany           10 LBA-MR                 45.26      45.12 SILV   
  4 Sodi, Allegra T            9 LIAC-MR                46.47      45.27 SILV   
  5 LI, Ien                   10 Express Swimming-MR    52.09      45.81 SILV   
                  45.81           45.81 ( )                                        
  6 Pusateri, Julia M          9 LIAC-MR                46.60      45.97 SILV   
  7 Harrington, Morgan        10 LBA-MR                 45.33      46.11 SILV   
  8 Lesser, Nina L            10 Bluefish-MR            45.91      46.40 SILV   
  9 Hurst, Jennifer           10 LBA-MR                 46.39      46.41 SILV   
 10 Guzzello, Adriana M       10 Express Swimming-MR    46.41      46.59 SILV   
 11 Ferranti, Kaitlyn A       10 Express Swimming-MR    46.42      47.19 SILV   
 12 Chabowski, Maria M        10 OWA-MR                 48.73      47.23 SILV   
 13 Ng, Natalie               10 LIAC-MR                45.99      47.28 SILV   
 14 Harvey, Noelle P           9 Bluefish-MR            47.01      47.39 SILV   
 15 Larson, Kelsey J          10 LIAC-MR                47.71      47.91 SILV   
 16 McCartney, Caroline M      9 Bluefish-MR            47.71      47.92 SILV   
 17 Treble, Cara H             9 LIAC-MR                51.24      48.79 SILV   
 18 Simeone, Annie            10 Express Swimming-MR    57.21      48.95 SILV   
                  48.95           48.95 ( )                                        
 19 Kang, Madeline             9 LIAC-MR                54.71      49.21 SILV   
AGE - Division  
  1 Chan, Kimberly R           9 LIAC-MR                53.88      51.30        
  2 Mannle, Kathryn           10 LBA-MR                 59.55      51.37        
                  51.37           51.37 ( )                                        
  3 Heuser, Kerri A           10 LIAC-MR                57.44      51.44        
                  51.44           51.44 ( )                                        
  4 Lana, Rachel E            10 LIAC-MR                54.78      51.58        
  5 Osmun, Heather A           9 Bluefish-MR            54.70      52.02        
  6 Waller, Brittany           9 LBA-MR                 53.04      52.59        
                  52.59           52.59 ( )                                        
  7 Leon, Pamela G            10 LIAC-MR              1:00.44      53.08        
                  53.08           53.08 ( )                                        
  8 Carmichael-Lopes, Sydni   10 Express Swimming-MR    52.34      53.09        
                  53.09           53.09 ( )                                        
  9 Aroesty, Margaret          9 LBA-MR                 53.69      53.60        
                  53.60           53.60 ( )                                        
 10 Burns, Kate                9 Bluefish-MR            55.34      53.66        
                  53.66           53.66 ( )                                        
 11 Savino, Chloe M            9 Express Swimming-MR  1:02.33      55.03        
                  55.03           55.03 ( )                                        
 12 Agostino, Amanda L         9 LIAC-MR                53.47      55.20        
                  52.55     1:07.79 (15.24)           55.20 ( )                    
 13 Larson, ToniAnne           9 LIAC-MR                54.25      55.25        
 14 Coffin, Elizabeth A       10 Express Swimming-MR    54.04      56.00        
 15 Guarnieri, Olivia T       10 Express Swimming-MR  1:03.93      57.64        
                  57.64           57.64 ( )                                        
 16 Hawkins, Jackie M          9 Express Swimming-MR    58.38      57.87        
                  57.87           57.87 ( )                                        
 17 Liang, Eileen             10 LIAC-MR              1:02.87      57.95        
                  57.95           57.95 ( )                                        
 18 Scarpulla, Lena            9 Bluefish-MR          1:02.70      58.93        
                  58.93           58.93 ( )                                        
 19 Job, Zakiyyah             10 LBA-MR                 57.54      59.01        
                  49.34        59.01 (9.67)           59.01 ( )                    
 20 Peralta, Amanda N          9 LIAC-MR                57.78      59.13        
                  59.13           59.13 ( )                                        
Non-Award Division  
 -- LeClaire, Milly L          9 Bluefish-MR          1:02.07         DQ        
                1:02.17                                                            
 -- Koumas, Erica N            9 LIAC-MR                52.54         DQ        
                  52.51                                                            
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:33.99  JO
        1:34.00  QUAL
        1:51.39  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:34.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Sparrow, Alexandra P      10 LIAC-MR              1:34.98    1:32.65 JO     
                  44.14     1:32.65 (48.51)                                        
  2 Piantanida, Giorgia        9 LIAC-MR              1:34.50    1:32.82 JO     
                  45.28     1:32.82 (47.54)                                        
SILV - Division  
  1 Barrett, Seanna T         10 Express Swimming-MR  1:38.52    1:34.71 SILV   
                  44.79     1:34.71 (49.92)                                        
  2 YU, Dana H                10 Express Swimming-MR  1:40.00    1:36.16 SILV   
                  44.12     1:36.16 (52.04)                                        
  3 Harrington, Morgan        10 LBA-MR               1:38.79    1:37.46 SILV   
                  45.96     1:37.46 (51.50)                                        
  4 Kaplan, Stephanie R        9 LIAC-MR              1:41.15    1:38.85 SILV   
                  46.61     1:38.85 (52.24)                                        
  5 LI, Ien                   10 Express Swimming-MR  1:39.37    1:41.25 SILV   
                  47.92     1:41.25 (53.33)                                        
  6 Pusateri, Julia M          9 LIAC-MR              1:41.33    1:43.02 SILV   
                  49.96     1:43.02 (53.06)                                        
  7 Sodi, Allegra T            9 LIAC-MR              1:42.28    1:43.10 SILV   
                  49.70     1:43.10 (53.40)                                        
  8 Ng, Natalie               10 LIAC-MR              1:41.88    1:43.30 SILV   
                  49.60     1:43.30 (53.70)                                        
  9 Chabowski, Maria M        10 OWA-MR               1:44.38    1:43.98 SILV   
                  49.71     1:43.98 (54.27)                                        
 10 Treble, Cara H             9 LIAC-MR              1:49.40    1:44.84 SILV   
                  48.92     1:44.84 (55.92)                                        
 11 Larson, Kelsey J          10 LIAC-MR              1:54.42    1:45.47 SILV   
                  49.67     1:45.47 (55.80)                                        
 12 Ferranti, Kaitlyn A       10 Express Swimming-MR  1:41.59    1:46.79 SILV   
                  49.90     1:46.79 (56.89)                                        
 13 Job, Zakiyyah             10 LBA-MR               2:10.00    1:47.43 SILV   
                  51.44     1:47.43 (55.99)                                        
 14 Agostino, Amanda L         9 LIAC-MR              1:53.22    1:47.70 SILV   
                  51.40     1:47.70 (56.30)                                        
 15 Heuser, Kerri A           10 LIAC-MR              1:44.99    1:48.79 SILV   
                  51.21     1:48.79 (57.58)                                        
 16 Simeone, Annie            10 Express Swimming-MR  1:57.07    1:49.00 SILV   
                  52.99     1:49.00 (56.01)                                        
 17 Carmichael-Lopes, Sydni   10 Express Swimming-MR  1:48.70    1:50.78 SILV   
                  54.44     1:50.78 (56.34)                                        
AGE - Division  
  1 Lee, Annabel D             9 Express Swimming-MR  1:56.98    1:51.71        
                  53.91     1:51.71 (57.80)                                        
  2 Larson, ToniAnne           9 LIAC-MR              2:00.17    1:55.72        
  3 Lana, Rachel E            10 LIAC-MR              1:56.10    1:55.80        
                  54.28   1:55.80 (1:01.52)                                        
  4 Restrepo, Mia              9 LBA-MR               2:20.00    1:55.95        
                  54.12   1:55.95 (1:01.83)                                        
  5 Burns, Kate                9 Bluefish-MR          2:07.17    1:56.26        
                  55.90   1:56.26 (1:00.36)                                        
  6 Cristoforo, Alicia G       9 Express Swimming-MR  1:58.33    1:57.01        
                  55.16   1:57.01 (1:01.85)                                        
  7 Lappin, Emily             10 Express Swimming-MR  1:50.00    1:59.54        
                  57.43   1:59.54 (1:02.11)                                        
  8 Coffin, Elizabeth A       10 Express Swimming-MR  1:57.49    2:02.35        
                  57.46   2:02.35 (1:04.89)                                        
  9 Guarnieri, Olivia T       10 Express Swimming-MR  2:14.59    2:03.15        
                  58.54   2:03.15 (1:04.61)                                        
 10 Bianchi, Caroline M       10 Express Swimming-MR  2:04.35    2:06.16        
                  56.67   2:06.16 (1:09.49)                                        
 11 Rivas, Danielle            9 Express Swimming-MR  2:21.33    2:06.37        
                1:00.96   2:06.37 (1:05.41)                                        
 12 Savino, Chloe M            9 Express Swimming-MR  2:21.57    2:13.05        
                1:00.97   2:13.05 (1:12.08)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          37.09  JO
          37.10  QUAL
          45.39  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 37.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Lesser, Nina L            10 Bluefish-MR            38.35      38.68 SILV   
  2 Palmer, Fiona E           10 Express Swimming-MR    38.27      38.82 SILV   
  3 Job, Zakiyyah             10 LBA-MR                 38.62      38.87 SILV   
  4 Piantanida, Giorgia        9 LIAC-MR                39.90      39.80 SILV   
  5 Heuser, Kerri A           10 LIAC-MR                38.49      39.89 SILV   
  6 Koumas, Erica N            9 LIAC-MR                40.20      40.70 SILV   
  7 McCartney, Caroline M      9 Bluefish-MR            39.83      40.75 SILV   
  8 Treble, Cara H             9 LIAC-MR                41.27      41.16 SILV   
  9 Kang, Madeline             9 LIAC-MR                45.06      41.57 SILV   
 10 Ng, Natalie               10 LIAC-MR                43.51      42.12 SILV   
 11 Harvey, Noelle P           9 Bluefish-MR            41.36      43.34 SILV   
 12 Pusateri, Julia M          9 LIAC-MR                46.11      43.36 SILV   
 13 Osmun, Heather A           9 Bluefish-MR            46.94      44.97 SILV   
 14 Wirkowski, Kristina E      9 OWA-MR                 46.82      45.13 SILV   
 -- Peralta, Amanda N          9 LIAC-MR                54.46         DQ        
 -- Crilly, Nicole M          10 Express Swimming-MR    42.15         DQ        
 -- YU, Dana H                10 Express Swimming-MR    39.03         DQ        
AGE - Division  
  1 Sodi, Allegra T            9 LIAC-MR                46.92      45.49        
  2 Kaplan, Stephanie R        9 LIAC-MR                44.21      45.96        
  3 Larson, Kelsey J          10 LIAC-MR                43.21      45.98        
  4 Restrepo, Mia              9 LBA-MR               1:00.00      46.04        
  5 Lana, Rachel E            10 LIAC-MR                48.21      46.77        
  6 Leon, Pamela G            10 LIAC-MR                53.83      47.02        
  7 Chan, Kimberly R           9 LIAC-MR                48.53      48.32        
  8 Larson, ToniAnne           9 LIAC-MR                50.64      50.47        
  9 Chabowski, Maria M        10 OWA-MR                 52.49      51.03        
 10 Agostino, Amanda L         9 LIAC-MR                52.04      53.92        
 11 Savino, Chloe M            9 Express Swimming-MR  1:03.05      55.24        
 12 Scarpulla, Lena            9 Bluefish-MR            57.84      57.41        
 13 Liang, Eileen             10 LIAC-MR              1:01.37      57.94        
 -- LeClaire, Milly L          9 Bluefish-MR            54.37         DQ        
Non-Award Division  
 -- Stern, Emma F             10 LIAC-MR                40.85         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:27.99  JO
        1:28.00  QUAL
        1:40.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:28.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Job, Zakiyyah             10 LBA-MR               1:29.16    1:25.36 JO     
                  39.64     1:25.36 (45.72)                                        
  2 Barrett, Seanna T         10 Express Swimming-MR  1:32.25    1:25.45 JO     
                  39.92     1:25.45 (45.53)                                        
  3 Koumas, Erica N            9 LIAC-MR              1:30.24    1:27.79 JO     
                  40.12     1:27.79 (47.67)                                        
SILV - Division  
  1 Germano, Caroline P       10 LIAC-MR              1:30.25    1:33.37 SILV   
                  43.75     1:33.37 (49.62)                                        
  2 Heaney, Finola M           9 LIAC-MR              1:33.29    1:36.94 SILV   
                  45.56     1:36.94 (51.38)                                        
AGE - Division  
  1 Larson, Kelsey J          10 LIAC-MR              1:45.37    1:42.57        
                  45.32     1:42.57 (57.25)                                        
  2 Kenney, Ryan M            10 LIAC-MR              1:46.83    1:44.31        
                  48.00     1:44.31 (56.31)                                        
  3 Wirkowski, Kristina E      9 OWA-MR               1:51.44    1:44.59        
                  49.44     1:44.59 (55.15)                                        
  4 Lana, Rachel E            10 LIAC-MR              1:51.05    1:45.70        
                  48.17     1:45.70 (57.53)                                        
  5 Leon, Pamela G            10 LIAC-MR              2:02.27    1:52.28        
                  48.86   1:52.28 (1:03.42)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
        1:20.99  JO
        1:21.00  QUAL
        1:31.59  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:21.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Sparrow, Alexandra P      10 LIAC-MR              1:22.57    1:21.13 SILV   
                  38.28     1:21.13 (42.85)                                        
  2 Harrington, Morgan        10 LBA-MR               1:21.48    1:21.66 SILV   
                  36.13     1:21.66 (45.53)                                        
  3 Piantanida, Giorgia        9 LIAC-MR              1:23.24    1:22.13 SILV   
                  39.49     1:22.13 (42.64)                                        
  4 Job, Zakiyyah             10 LBA-MR               1:24.46    1:24.13 SILV   
                  36.75     1:24.13 (47.38)                                        
  5 Barrett, Seanna T         10 Express Swimming-MR  1:22.42    1:25.69 SILV   
                  38.00     1:25.69 (47.69)                                        
  6 Lesser, Nina L            10 Bluefish-MR          1:23.99    1:26.65 SILV   
                  38.46     1:26.65 (48.19)                                        
  7 Germano, Caroline P       10 LIAC-MR              1:24.36    1:27.80 SILV   
                  42.15     1:27.80 (45.65)                                        
  8 Treble, Cara H             9 LIAC-MR              1:28.29    1:29.22 SILV   
                  40.81     1:29.22 (48.41)                                        
  9 YU, Dana H                10 Express Swimming-MR  1:30.00    1:29.33 SILV   
                  42.49     1:29.33 (46.84)                                        
 10 Kaplan, Stephanie R        9 LIAC-MR              1:31.56    1:30.14 SILV   
                  43.53     1:30.14 (46.61)                                        
 11 Sodi, Allegra T            9 LIAC-MR              1:29.05    1:30.54 SILV   
                  42.84     1:30.54 (47.70)                                        
 12 Ng, Natalie               10 LIAC-MR              1:28.08    1:30.95 SILV   
                  42.06     1:30.95 (48.89)                                        
AGE - Division  
  1 LI, Ien                   10 Express Swimming-MR  1:50.00    1:31.66        
                  42.57     1:31.66 (49.09)                                        
  2 McCartney, Caroline M      9 Bluefish-MR          1:29.38    1:32.00        
                  41.04     1:32.00 (50.96)                                        
  3 Heaney, Finola M           9 LIAC-MR              1:31.02    1:32.04        
                  45.48     1:32.04 (46.56)                                        
  4 Wirkowski, Kristina E      9 OWA-MR               1:35.04    1:33.63        
                  45.89     1:33.63 (47.74)                                        
  5 Koumas, Erica N            9 LIAC-MR              1:32.80    1:35.12        
                  43.05     1:35.12 (52.07)                                        
  6 Chabowski, Maria M        10 OWA-MR               1:39.76    1:36.67        
                  48.14     1:36.67 (48.53)                                        
  7 Kenney, Ryan M            10 LIAC-MR              1:41.65    1:37.56        
                  46.39     1:37.56 (51.17)                                        
  8 Chan, Kimberly R           9 LIAC-MR              1:44.87    1:37.88        
                  46.33     1:37.88 (51.55)                                        
  9 Pusateri, Julia M          9 LIAC-MR              1:39.57    1:38.02        
                  22.41   1:38.02 (1:15.61)                                        
 10 Lappin, Emily             10 Express Swimming-MR  1:45.00    1:38.92        
                  44.55     1:38.92 (54.37)                                        
 11 Leon, Pamela G            10 LIAC-MR              1:52.75    1:39.45        
                  47.44     1:39.45 (52.01)                                        
 12 Restrepo, Mia              9 LBA-MR               1:42.95    1:39.91        
                  47.92     1:39.91 (51.99)                                        
 13 Larson, ToniAnne           9 LIAC-MR              1:43.86    1:39.99        
                  46.17     1:39.99 (53.82)                                        
 14 Lee, Annabel D             9 Express Swimming-MR  1:40.49    1:40.36        
                  47.93     1:40.36 (52.43)                                        
 15 Agostino, Amanda L         9 LIAC-MR              1:42.41    1:43.02        
                  51.67     1:43.02 (51.35)                                        
 16 Aroesty, Margaret          9 LBA-MR               2:00.00    1:49.50        
                  50.43     1:49.50 (59.07)                                        
 17 Carmichael-Lopes, Sydni   10 Express Swimming-MR  1:47.45    1:51.05        
                  54.74     1:51.05 (56.31)                                        
 18 Ferranti, Kaitlyn A       10 Express Swimming-MR  1:45.84    1:51.19        
                  57.11     1:51.19 (54.08)                                        
 19 Savino, Chloe M            9 Express Swimming-MR  2:02.07    1:52.11        
                  51.38   1:52.11 (1:00.73)                                        
 20 Rivas, Danielle            9 Express Swimming-MR  2:11.45    1:54.22        
                  56.90     1:54.22 (57.32)                                        
 21 Guarnieri, Olivia T       10 Express Swimming-MR  1:59.66    1:57.24        
                  55.40   1:57.24 (1:01.84)                                        
 22 Bianchi, Caroline M       10 Express Swimming-MR  1:58.87    1:57.79        
                  58.62     1:57.79 (59.17)                                        
 -- Heuser, Kerri A           10 LIAC-MR              1:59.87         DQ        
                  41.71          DQ (50.30)                                        
 -- Coffin, Elizabeth A       10 Express Swimming-MR  2:11.78         DQ        
                1:05.19        DQ (1:02.66)                                        
 -- Simeone, Annie            10 Express Swimming-MR  1:41.41         DQ        
                  46.73          DQ (53.21)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
        2:55.99  JO
        2:56.00  QUAL
        3:19.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:56.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Job, Zakiyyah             10 LBA-MR               3:00.00    3:07.29 SILV   
                  42.59     1:25.88 (43.29)     2:25.32 (59.44)     3:07.29 (41.97)
  2 Kaplan, Stephanie R        9 LIAC-MR              3:21.94    3:10.80 SILV   
AGE - Division  
  1 Crilly, Nicole M          10 Express Swimming-MR  3:24.11    3:20.04        
                  45.84     1:36.09 (50.25)     2:31.87 (55.78)     3:20.04 (48.17)
 -- Wirkowski, Kristina E      9 OWA-MR               3:52.96         DQ        
                  48.80     1:47.18 (58.38)     2:41.63 (54.45)          DQ (50.80)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          28.69  JO
          28.70  QUAL
          32.49  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 28.70
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Bahl, Kanika              12 OWA-MR                 29.32      28.41 JO     
SILV - Division  
  1 Boyko, Jaime P            12 LIAC-MR                29.24      28.95 SILV   
  2 Rush, Meaghan C           12 LIAC-MR                29.46      29.05 SILV   
  3 Rashid, Jasmine           12 LIAC-MR                29.11      29.10 SILV   
  4 Papsco, Nicole J          11 Bluefish-MR            29.07      29.13 SILV   
  5 Nash, Jennifer            12 LBA-MR                 28.92      29.21 SILV   
  6 Clarkson, Marie E         12 Express Swimming-MR    30.26      30.08 SILV   
  7 Zoine, Jessica M          12 Express Swimming-MR    30.49      30.09 SILV   
  8 Christiansen, Adrie B     12 Express Swimming-MR    30.34      30.14 SILV   
  8 Giovanniello, Kerry A     11 LIAC-MR                30.26      30.14 SILV   
 10 Quinn, Kelly A            12 Express Swimming-MR    29.87      30.21 SILV   
 11 Barberis, Jillian M       12 Bluefish-MR            29.55      30.42 SILV   
 12 Fain, Rachel A            11 Express Swimming-MR    31.22      30.62 SILV   
 13 Nicpon, Catherine         11 LBA-MR                 29.64      30.66 SILV   
 14 Sutherland, Dina E        12 LIAC-MR                31.68      30.69 SILV   
 15 Carmi, Christina          12 Bluefish-MR            30.98      30.71 SILV   
 16 Greff, Christie R         12 Express Swimming-MR    30.77      30.78 SILV   
 17 Greco, Sarah G            12 LIAC-MR                34.11      31.00 SILV   
 17 Dolido, Alexandra K       11 LIAC-MR                30.44      31.00 SILV   
 19 Gruber, Alexandra JO J    12 LBA-MR                 34.12      31.05 SILV   
 20 Fitzpatrick, Aileen P     11 OWA-MR                 31.28      31.24 SILV   
 21 Lizzio, Corinne M         11 LIAC-MR                31.36      31.43 SILV   
 22 Alton, Erin               11 LBA-MR                 32.20      31.50 SILV   
 23 Bamba, Katrina M          12 LIAC-MR                30.99      31.54 SILV   
 24 Kallansrude, Kaitlyn S    11 OWA-MR                 32.76      31.55 SILV   
 25 Palumbo, Jamie N          11 Express Swimming-MR    31.61      31.60 SILV   
 26 Wade, Dana T              11 Bluefish-MR            31.49      31.67 SILV   
 27 Ricketts, Amelia S        12 LIAC-MR                31.39      31.91 SILV   
 28 Maggio, Emily C           11 OWA-MR                 35.01      32.03 SILV   
 29 Lawler, Caitlin           11 Express Swimming-MR    33.29      32.10 SILV   
 30 Ren, Isabel               11 LIAC-MR                32.32      32.13 SILV   
AGE - Division  
  1 Kearns, Bridget M         12 Express Swimming-MR    31.74      32.62        
  2 Noonan, Kristen N         12 Express Swimming-MR    33.14      33.13        
  3 White, Amanda A           12 Bluefish-MR            31.82      33.59        
  4 Sikka, Jessica            12 OWA-MR                 37.00      33.70        
  5 Villani, Claire M         11 LIAC-MR                34.00      33.74        
  6 Heineman, Kalani M        11 LIAC-MR                33.15      33.84        
  7 Kaplan, Brooke M          11 LIAC-MR                38.78      34.03        
  8 Farrell, Greta M          11 OWA-MR                 33.56      34.08        
  9 Lepera, Alyssa R          11 Bluefish-MR            34.16      34.14        
 10 McGrath, Deirdre R        11 Express Swimming-MR    34.09      34.33        
 11 Pan, Karen                11 Express Swimming-MR    35.00      34.43        
 12 Graham, Katie M           12 Express Swimming-MR    33.93      34.62        
 13 Neber, Jacqueline         11 Bluefish-MR            34.46      34.85        
 14 Chang, Katie              11 Express Swimming-MR    38.38      35.21        
 15 McNelis, Kara E           12 LIAC-MR                36.17      35.48        
 16 Lotito, Taylor P          11 LIAC-MR                34.92      35.51        
 17 Burgess, Brittany B       11 LBA-MR                 35.32      35.55        
 18 Terenzi, Samantha E       11 Bluefish-MR            35.91      36.21        
 19 Demartini, Grace          11 Express Swimming-MR    40.36      36.98        
 20 McGannon, Alex P          12 OWA-MR                 45.30      37.26        
 21 Gomez, Julianna           11 LBA-MR                 37.42      37.29        
 22 Ferguson, Maggie J        12 Express Swimming-MR    39.56      38.80        
 23 Fitzgerald, Emily         11 Express Swimming-MR    42.97      41.21        
 24 Gruber, Jacqueline R      11 LBA-MR                 43.34      42.61        
 25 Roselli, Victoria         11 LBA-MR                 51.17      54.89        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:02.29  JO
        1:02.30  QUAL
        1:11.39  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:02.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Cannon, Kellie            12 LBA-MR               1:03.38    1:01.46 JO     
                  29.87     1:01.46 (31.59)                                        
  2 Flor, Erica M             12 Bluefish-MR          1:03.56    1:02.13 JO     
                  29.82     1:02.13 (32.31)                                        
SILV - Division  
  1 Ramsey, Danielle          11 Express Swimming-MR  1:04.50    1:02.62 SILV   
                  29.30     1:02.62 (33.32)                                        
  2 Solis, Susana A           12 LBA-MR               1:04.08    1:03.85 SILV   
                  30.59     1:03.85 (33.26)                                        
  3 Bahl, Kanika              12 OWA-MR               1:04.63    1:03.97 SILV   
                  29.71     1:03.97 (34.26)                                        
  4 Giovanniello, Kerry A     11 LIAC-MR              1:05.02    1:04.25 SILV   
                  30.78     1:04.25 (33.47)                                        
  5 Papsco, Nicole J          11 Bluefish-MR          1:04.79    1:04.29 SILV   
                  30.60     1:04.29 (33.69)                                        
  6 Hall, Julia M             11 LIAC-MR              1:03.64    1:04.30 SILV   
                  30.82     1:04.30 (33.48)                                        
  7 Rush, Meaghan C           12 LIAC-MR              1:03.70    1:04.67 SILV   
                  31.34     1:04.67 (33.33)                                        
  8 Rashid, Jasmine           12 LIAC-MR              1:03.59    1:04.87 SILV   
                  31.71     1:04.87 (33.16)                                        
  9 Boyko, Jaime P            12 LIAC-MR              1:05.97    1:04.97 SILV   
                  31.84     1:04.97 (33.13)                                        
 10 Bamba, Katrina M          12 LIAC-MR              1:07.92    1:06.79 SILV   
                  32.79     1:06.79 (34.00)                                        
 11 Zoine, Jessica M          12 Express Swimming-MR  1:06.87    1:06.87 SILV   
                  32.28     1:06.87 (34.59)                                        
 12 Meehan, Sarah             11 Bluefish-MR          1:06.72    1:06.90 SILV   
                  32.25     1:06.90 (34.65)                                        
 13 Nakkab, Jasmine R         11 LIAC-MR              1:07.89    1:06.97 SILV   
                  32.44     1:06.97 (34.53)                                        
 14 Fain, Rachel A            11 Express Swimming-MR  1:07.91    1:07.43 SILV   
                  32.39     1:07.43 (35.04)                                        
 15 Wade, Dana T              11 Bluefish-MR          1:11.50    1:07.58 SILV   
                  33.35     1:07.58 (34.23)                                        
 16 Clarkson, Marie E         12 Express Swimming-MR  1:09.12    1:07.72 SILV   
                  32.14     1:07.72 (35.58)                                        
 17 Sutherland, Dina E        12 LIAC-MR              1:10.38    1:07.77 SILV   
                  32.84     1:07.77 (34.93)                                        
 18 Greff, Christie R         12 Express Swimming-MR  1:08.17    1:08.61 SILV   
                  32.21     1:08.61 (36.40)                                        
 19 Christiansen, Adrie B     12 Express Swimming-MR  1:09.07    1:08.76 SILV   
                  33.08     1:08.76 (35.68)                                        
 20 Ricketts, Amelia S        12 LIAC-MR              1:08.85    1:08.99 SILV   
                  33.47     1:08.99 (35.52)                                        
 21 Palumbo, Jamie N          11 Express Swimming-MR  1:09.99    1:09.05 SILV   
                  33.98     1:09.05 (35.07)                                        
 22 Alton, Erin               11 LBA-MR               1:09.53    1:10.03 SILV   
                  34.12     1:10.03 (35.91)                                        
 23 Li, Diane G               12 LIAC-MR              1:10.55    1:10.16 SILV   
                  33.05     1:10.16 (37.11)                                        
 24 Kearns, Bridget M         12 Express Swimming-MR  1:09.06    1:10.34 SILV   
                  33.29     1:10.34 (37.05)                                        
 25 Barberis, Jillian M       12 Bluefish-MR          1:07.19    1:10.82 SILV   
                  32.96     1:10.82 (37.86)                                        
 26 Betzios, Alexandra P      12 Express Swimming-MR  1:09.79    1:11.08 SILV   
                  33.95     1:11.08 (37.13)                                        
 27 Gruber, Alexandra JO J    12 LBA-MR               1:16.37    1:11.24 SILV   
                  33.49     1:11.24 (37.75)                                        
AGE - Division  
  1 Heineman, Kalani M        11 LIAC-MR              1:13.11    1:11.50        
                  33.62     1:11.50 (37.88)                                        
  2 Mirro, Dana N             12 LIAC-MR              1:11.83    1:11.72        
                  34.20     1:11.72 (37.52)                                        
  3 Lawler, Caitlin           11 Express Swimming-MR  1:10.79    1:11.93        
                  34.69     1:11.93 (37.24)                                        
  4 Villani, Claire M         11 LIAC-MR              1:17.70    1:12.72        
                  35.20     1:12.72 (37.52)                                        
  5 Ren, Isabel               11 LIAC-MR              1:15.80    1:12.89        
                  34.34     1:12.89 (38.55)                                        
  6 Gordon, Shannon E         11 Express Swimming-MR  1:15.76    1:13.06        
                  35.52     1:13.06 (37.54)                                        
  7 Lotito, Taylor P          11 LIAC-MR              1:14.32    1:13.66        
                  37.10     1:13.66 (36.56)                                        
  8 Lepera, Alyssa R          11 Bluefish-MR          1:15.90    1:13.97        
                  35.65     1:13.97 (38.32)                                        
  9 McGrath, Deirdre R        11 Express Swimming-MR  1:14.20    1:13.98        
                  35.49     1:13.98 (38.49)                                        
 10 Maggio, Emily C           11 OWA-MR               1:17.73    1:14.13        
                  35.79     1:14.13 (38.34)                                        
 11 Kazerouni, Sara M         11 Bluefish-MR          1:14.46    1:14.30        
                  35.84     1:14.30 (38.46)                                        
 12 Farrell, Greta M          11 OWA-MR               1:14.57    1:14.31        
                  35.56     1:14.31 (38.75)                                        
 13 White, Amanda A           12 Bluefish-MR          1:11.61    1:14.59        
                  35.92     1:14.59 (38.67)                                        
 14 Graham, Katie M           12 Express Swimming-MR  1:14.86    1:14.91        
                  36.52     1:14.91 (38.39)                                        
 15 Sikka, Jessica            12 OWA-MR               1:19.59    1:15.10        
                  36.60     1:15.10 (38.50)                                        
 16 Adams, Katherine A        12 Bluefish-MR          1:17.20    1:16.11        
                  36.34     1:16.11 (39.77)                                        
 17 Neber, Jacqueline         11 Bluefish-MR          1:18.09    1:17.20        
                  36.60     1:17.20 (40.60)                                        
 18 Auty, Danielle            11 Express Swimming-MR  1:21.50    1:19.61        
                  36.94     1:19.61 (42.67)                                        
 19 Terenzi, Samantha E       11 Bluefish-MR          1:21.39    1:21.92        
                  38.66     1:21.92 (43.26)                                        
 20 Gomez, Julianna           11 LBA-MR               1:23.53    1:23.95        
                  40.88     1:23.95 (43.07)                                        
 21 Barash, Jacqueline        11 LBA-MR               1:45.00    1:24.81        
                1:24.81         1:24.81 ( )                                        
 22 Gruber, Jacqueline R      11 LBA-MR               1:31.76    1:39.00        
                  45.46     1:39.00 (53.54)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:15.49  JO
        2:15.50  QUAL
        2:31.89  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:15.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Flor, Erica M             12 Bluefish-MR          2:19.08    2:15.94 SILV   
                  31.38     1:06.85 (35.47)     1:42.38 (35.53)     2:15.94 (33.56)
  2 Giovanniello, Kerry A     11 LIAC-MR              2:17.86    2:15.95 SILV   
                  31.00     1:05.71 (34.71)     1:41.30 (35.59)     2:15.95 (34.65)
  3 Rashid, Jasmine           12 LIAC-MR              2:18.56    2:19.91 SILV   
                  31.58     1:06.61 (35.03)     1:43.27 (36.66)     2:19.91 (36.64)
  4 Papsco, Nicole J          11 Bluefish-MR          2:21.40    2:22.61 SILV   
                  31.29     1:07.67 (36.38)     1:45.48 (37.81)     2:22.61 (37.13)
  5 Bahl, Kanika              12 OWA-MR               2:35.82    2:22.62 SILV   
                  31.99     1:08.37 (36.38)     1:46.12 (37.75)     2:22.62 (36.50)
  6 Boyko, Jaime P            12 LIAC-MR              2:27.51    2:23.66 SILV   
                  32.26     1:09.26 (37.00)     1:46.95 (37.69)     2:23.66 (36.71)
  7 Wade, Dana T              11 Bluefish-MR          2:24.59    2:23.90 SILV   
                  33.68     1:10.36 (36.68)     1:47.61 (37.25)     2:23.90 (36.29)
  8 Palumbo, Jamie N          11 Express Swimming-MR  2:36.41    2:26.15 SILV   
                  33.51     1:10.49 (36.98)     1:49.91 (39.42)     2:26.15 (36.24)
  9 Quinn, Kelly A            12 Express Swimming-MR  2:23.73    2:26.48 SILV   
                  32.24     1:09.56 (37.32)     1:48.36 (38.80)     2:26.48 (38.12)
 10 Meehan, Sarah             11 Bluefish-MR          2:35.18    2:26.85 SILV   
                  32.50     1:09.94 (37.44)     1:49.54 (39.60)     2:26.85 (37.31)
 11 Greff, Christie R         12 Express Swimming-MR  2:27.70    2:27.58 SILV   
                  33.61     1:12.60 (38.99)     1:52.15 (39.55)     2:27.58 (35.43)
 12 Ricketts, Amelia S        12 LIAC-MR              2:29.15    2:28.74 SILV   
                  33.74     1:10.90 (37.16)     1:50.10 (39.20)     2:28.74 (38.64)
 13 Carmi, Christina          12 Bluefish-MR          2:32.43    2:28.92 SILV   
                  33.39     1:10.95 (37.56)     1:50.02 (39.07)     2:28.92 (38.90)
 14 Greco, Sarah G            12 LIAC-MR              2:38.97    2:29.12 SILV   
                  32.97     1:09.86 (36.89)     1:49.92 (40.06)     2:29.12 (39.20)
 15 Nakkab, Jasmine R         11 LIAC-MR              2:32.86    2:29.81 SILV   
                  33.19     1:11.21 (38.02)     1:51.32 (40.11)     2:29.81 (38.49)
 16 Sutherland, Dina E        12 LIAC-MR              2:34.44    2:31.16 SILV   
                  34.30     1:12.44 (38.14)     1:52.97 (40.53)     2:31.16 (38.19)
 17 Zoine, Jessica M          12 Express Swimming-MR  2:29.88    2:31.53 SILV   
                  33.92     1:14.02 (40.10)     1:54.47 (40.45)     2:31.53 (37.06)
 -- Fain, Rachel A            11 Express Swimming-MR  2:26.80         DQ        
                  33.40     1:11.10 (37.70)     1:51.05 (39.95)          DQ (37.66)
AGE - Division  
  1 Mirro, Dana N             12 LIAC-MR              2:39.95    2:35.70        
                  35.36     1:13.79 (38.43)     1:55.23 (41.44)     2:35.70 (40.47)
  2 Kallansrude, Kaitlyn S    11 OWA-MR               2:45.15    2:36.26        
                  35.41     1:14.10 (38.69)     1:56.04 (41.94)     2:36.26 (40.22)
  3 Lotito, Taylor P          11 LIAC-MR              2:40.28    2:36.80        
                  37.15     1:17.46 (40.31)     1:56.93 (39.47)     2:36.80 (39.87)
  4 Vani, Jacqueline J        11 Express Swimming-MR  2:40.24    2:36.88        
                  36.58     1:15.90 (39.32)     1:56.46 (40.56)     2:36.88 (40.42)
  5 McGrath, Deirdre R        11 Express Swimming-MR  2:43.28    2:38.48        
                  36.85     1:17.32 (40.47)     1:59.07 (41.75)     2:38.48 (39.41)
  6 White, Amanda A           12 Bluefish-MR          2:33.15    2:39.96        
                  34.99     1:14.56 (39.57)     1:57.36 (42.80)     2:39.96 (42.60)
  7 Lepera, Alyssa R          11 Bluefish-MR          2:46.16    2:40.30        
                  35.85     1:15.99 (40.14)     1:58.78 (42.79)     2:40.30 (41.52)
  8 Villani, Claire M         11 LIAC-MR              2:52.10    2:41.99        
                  36.85     1:18.65 (41.80)     2:01.38 (42.73)     2:41.99 (40.61)
  9 Ren, Isabel               11 LIAC-MR              2:45.37    2:43.36        
                  35.35     1:17.34 (41.99)     2:00.73 (43.39)     2:43.36 (42.63)
 10 Farrell, Greta M          11 OWA-MR               2:47.87    2:43.92        
                  36.67     1:19.60 (42.93)     2:03.67 (44.07)     2:43.92 (40.25)
 11 Kaplan, Brooke M          11 LIAC-MR              2:46.16    2:44.08        
                  36.24     1:17.69 (41.45)     2:01.86 (44.17)     2:44.08 (42.22)
 12 Sikka, Jessica            12 OWA-MR               2:51.00    2:44.46        
                  37.06     1:19.72 (42.66)     1:59.80 (40.08)     2:44.46 (44.66)
 13 McGannon, Alex P          12 OWA-MR               3:54.87    2:57.79        
                  37.93     1:23.06 (45.13)     2:10.21 (47.15)     2:57.79 (47.58)
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        6:03.99  JO
        6:04.00  QUAL
        6:35.79  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 6:04.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Ramsey, Danielle          11 Express Swimming-MR  6:09.49    5:59.54 JO     
                  30.93     1:05.45 (34.52)     1:41.08 (35.63)     2:17.82 (36.74)
        2:54.67 (36.85)     3:32.38 (37.71)     4:09.76 (37.38)     4:47.21 (37.45)
        5:24.29 (37.08)     5:59.54 (35.25)                                        
  2 Giovanniello, Kerry A     11 LIAC-MR              6:04.47    6:00.81 JO     
                  32.27     1:07.72 (35.45)     1:44.37 (36.65)     2:21.62 (37.25)
        2:58.61 (36.99)     3:35.30 (36.69)     4:11.71 (36.41)     4:48.77 (37.06)
        5:25.68 (36.91)     6:00.81 (35.13)                                        
SILV - Division  
  1 Solis, Susana A           12 LBA-MR               6:06.05    6:08.60 SILV   
                  32.01     1:08.64 (36.63)     1:45.21 (36.57)     2:23.00 (37.79)
        2:59.63 (36.63)     3:37.37 (37.74)     4:15.46 (38.09)     4:54.47 (39.01)
        5:33.03 (38.56)     6:08.60 (35.57)                                        
  2 Papsco, Nicole J          11 Bluefish-MR          6:54.62    6:23.60 SILV   
                  32.27     1:10.08 (37.81)     1:50.09 (40.01)     2:29.60 (39.51)
        3:09.25 (39.65)     3:49.09 (39.84)     4:28.76 (39.67)     5:08.17 (39.41)
        5:47.23 (39.06)     6:23.60 (36.37)                                        
  3 Bahl, Kanika              12 OWA-MR               7:14.41    6:31.60 SILV   
                  34.53     1:12.29 (37.76)     1:51.00 (38.71)     2:31.23 (40.23)
        3:11.19 (39.96)     3:50.67 (39.48)     4:31.44 (40.77)     5:12.74 (41.30)
        5:53.10 (40.36)     6:31.60 (38.50)                                        
AGE - Division  
  1 Clarkson, Marie E         12 Express Swimming-MR  6:39.26    6:35.96        
                  33.34     1:11.75 (38.41)     1:51.95 (40.20)     2:33.30 (41.35)
        3:14.44 (41.14)     3:56.42 (41.98)     4:37.75 (41.33)     5:18.35 (40.60)
        5:59.06 (40.71)     6:35.96 (36.90)                                        
  2 Fain, Rachel A            11 Express Swimming-MR  7:20.00    6:38.74        
                  33.81     1:13.16 (39.35)     1:52.52 (39.36)     2:33.12 (40.60)
        3:14.19 (41.07)     3:55.30 (41.11)     4:36.65 (41.35)     5:18.33 (41.68)
        5:59.80 (41.47)     6:38.74 (38.94)                                        
  3 Zoine, Jessica M          12 Express Swimming-MR  6:41.48    6:42.81        
                  34.22     1:13.81 (39.59)     1:55.46 (41.65)     2:36.88 (41.42)
        3:17.96 (41.08)     4:00.13 (42.17)     4:41.89 (41.76)     5:24.18 (42.29)
        6:05.79 (41.61)     6:42.81 (37.02)                                        
  4 Wade, Dana T              11 Bluefish-MR          7:25.41    6:45.31        
                  37.36     1:19.77 (42.41)     2:02.21 (42.44)     2:44.84 (42.63)
        3:27.77 (42.93)     4:08.97 (41.20)     4:50.36 (41.39)     5:30.71 (40.35)
        6:09.80 (39.09)     6:45.31 (35.51)                                        
  5 Greff, Christie R         12 Express Swimming-MR  7:02.40    6:45.89        
                  35.83     1:16.92 (41.09)     1:58.77 (41.85)     2:41.52 (42.75)
        3:23.65 (42.13)     4:06.22 (42.57)     4:48.05 (41.83)     5:29.93 (41.88)
        6:10.06 (40.13)     6:45.89 (35.83)                                        
  6 Heineman, Kalani M        11 LIAC-MR              7:40.00    6:48.79        
                  36.76     1:17.88 (41.12)     2:00.80 (42.92)     2:42.10 (41.30)
        3:24.60 (42.50)     4:06.38 (41.78)     4:49.16 (42.78)     5:29.49 (40.33)
        6:10.52 (41.03)     6:48.79 (38.27)                                        
  7 Palumbo, Jamie N          11 Express Swimming-MR  6:59.12    6:49.03        
                  35.17     1:15.37 (40.20)     1:57.16 (41.79)     2:39.60 (42.44)
        3:21.98 (42.38)     4:03.40 (41.42)     4:46.37 (42.97)     5:29.04 (42.67)
        6:10.13 (41.09)     6:49.03 (38.90)                                        
  8 Kearns, Bridget M         12 Express Swimming-MR  6:39.17    6:59.25        
                  34.42     1:14.88 (40.46)     1:57.85 (42.97)     2:41.69 (43.84)
        3:25.36 (43.67)     4:08.35 (42.99)     4:53.29 (44.94)     5:36.46 (43.17)
        6:19.37 (42.91)     6:59.25 (39.88)                                        
  9 McGrath, Deirdre R        11 Express Swimming-MR  7:27.55    7:00.99        
                  38.18     1:20.68 (42.50)     2:03.27 (42.59)     2:45.98 (42.71)
        3:29.38 (43.40)     4:12.11 (42.73)     4:55.39 (43.28)     5:38.84 (43.45)
        6:21.26 (42.42)     7:00.99 (39.73)                                        
 10 Lawler, Caitlin           11 Express Swimming-MR  7:13.21    7:02.34        
                  38.97     1:22.32 (43.35)     2:05.74 (43.42)     2:49.24 (43.50)
        3:33.68 (44.44)     4:16.76 (43.08)     5:00.44 (43.68)     5:43.98 (43.54)
        6:24.62 (40.64)     7:02.34 (37.72)                                        
 11 Kaplan, Brooke M          11 LIAC-MR              7:25.00    7:02.65        
                  37.39     1:18.46 (41.07)     2:01.15 (42.69)     2:44.50 (43.35)
        3:27.42 (42.92)     4:11.01 (43.59)     4:55.00 (43.99)     5:38.70 (43.70)
        6:21.54 (42.84)     7:02.65 (41.11)                                        
 12 Betzios, Alexandra P      12 Express Swimming-MR  7:03.61    7:03.78        
                  35.81     1:16.95 (41.14)     2:00.04 (43.09)     2:43.06 (43.02)
        3:26.86 (43.80)     4:10.10 (43.24)     4:54.99 (44.89)     5:39.07 (44.08)
        6:21.86 (42.79)     7:03.78 (41.92)                                        
 13 Lotito, Taylor P          11 LIAC-MR              7:25.00    7:04.34        
                  38.81     1:21.03 (42.22)     2:04.49 (43.46)     2:48.87 (44.38)
        3:32.41 (43.54)     4:15.82 (43.41)     4:59.19 (43.37)     5:43.34 (44.15)
        6:25.04 (41.70)     7:04.34 (39.30)                                        
 14 Farrell, Greta M          11 OWA-MR               7:06.89    7:18.60        
                  38.22     1:23.35 (45.13)     2:07.86 (44.51)     2:54.02 (46.16)
        3:38.52 (44.50)     4:23.95 (45.43)     5:09.14 (45.19)     5:53.61 (44.47)
        6:37.58 (43.97)     7:18.60 (41.02)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          33.29  JO
          33.30  QUAL
          39.09  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 33.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Clarkson, Marie E         12 Express Swimming-MR    33.31      32.88 JO     
SILV - Division  
  1 Bahl, Kanika              12 OWA-MR                 35.70      33.84 SILV   
  2 Rush, Meaghan C           12 LIAC-MR                33.70      34.18 SILV   
  3 Nakkab, Jasmine R         11 LIAC-MR                35.12      34.57 SILV   
  4 Hall, Julia M             11 LIAC-MR                33.81      34.60 SILV   
  5 Ramsey, Danielle          11 Express Swimming-MR    34.57      34.86 SILV   
  6 Boyko, Jaime P            12 LIAC-MR                35.00      35.14 SILV   
  7 Fain, Rachel A            11 Express Swimming-MR    34.89      35.35 SILV   
  8 Meehan, Sarah             11 Bluefish-MR            34.68      35.90 SILV   
  9 Gruber, Alexandra JO J    12 LBA-MR                 39.06      36.55 SILV   
 10 Lepera, Alyssa R          11 Bluefish-MR            36.42      36.99 SILV   
 11 Ren, Isabel               11 LIAC-MR                35.99      37.06 SILV   
 12 White, Amanda A           12 Bluefish-MR            36.07      37.51 SILV   
 13 Palumbo, Jamie N          11 Express Swimming-MR    39.50      37.83 SILV   
 14 Alton, Erin               11 LBA-MR                 38.38      37.90 SILV   
 15 Zoine, Jessica M          12 Express Swimming-MR    37.64      37.92 SILV   
 16 Barberis, Jillian M       12 Bluefish-MR            36.50      37.99 SILV   
 17 Ricketts, Amelia S        12 LIAC-MR                37.44      38.12 SILV   
 18 Maggio, Emily C           11 OWA-MR                 40.56      38.22 SILV   
                  38.22           38.22 ( )                                        
 19 Sutherland, Dina E        12 LIAC-MR                43.16      38.23 SILV   
                  38.23           38.23 ( )                                        
 20 Li, Diane G               12 LIAC-MR                37.70      38.40 SILV   
AGE - Division  
  1 Farrell, Greta M          11 OWA-MR                 38.75      39.14        
  2 Adams, Katherine A        12 Bluefish-MR            37.37      39.25        
  3 Heineman, Kalani M        11 LIAC-MR                37.15      39.46        
  4 Lawler, Caitlin           11 Express Swimming-MR    40.49      39.78        
                  39.78           39.78 ( )                                        
  5 Mirro, Dana N             12 LIAC-MR                38.60      39.79        
  6 Kaplan, Brooke M          11 LIAC-MR                40.82      39.89        
                  39.89           39.89 ( )                                        
  7 Gordon, Shannon E         11 Express Swimming-MR    42.94      39.98        
                  39.98           39.98 ( )                                        
  8 Villani, Claire M         11 LIAC-MR                41.02      40.28        
                  40.28           40.28 ( )                                        
  9 Wade, Dana T              11 Bluefish-MR            40.81      40.37        
                  40.37           40.37 ( )                                        
 10 Kearns, Bridget M         12 Express Swimming-MR    40.60      40.45        
                  40.45           40.45 ( )                                        
 11 Kazerouni, Sara M         11 Bluefish-MR            39.57      41.76        
 12 Graham, Katie M           12 Express Swimming-MR    43.91      42.75        
                  43.31           42.75 ( )                                        
 13 Sikka, Jessica            12 OWA-MR                 43.89      42.93        
                  42.93           42.93 ( )                                        
 14 Barash, Jacqueline        11 LBA-MR                 46.67      43.31        
                  42.75        43.31 (0.56)                                        
 15 Gomez, Julianna           11 LBA-MR                 43.61      43.32        
                  43.32           43.32 ( )                                        
 16 Terenzi, Samantha E       11 Bluefish-MR            42.56      43.55        
                  43.55           43.55 ( )                                        
 17 Gruber, Jacqueline R      11 LBA-MR                 50.39      48.42        
                  48.42           48.42 ( )                                        
 18 Auty, Danielle            11 Express Swimming-MR    40.61      50.40        
                  40.40       50.40 (10.00)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:11.59  JO
        1:11.60  QUAL
        1:24.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Papsco, Nicole J          11 Bluefish-MR          1:12.51    1:11.77 SILV   
                  35.23     1:11.77 (36.54)                                        
  2 Nash, Jennifer            12 LBA-MR               1:12.46    1:12.63 SILV   
                  36.38     1:12.63 (36.25)                                        
  3 Bahl, Kanika              12 OWA-MR               1:17.31    1:13.30 SILV   
                  35.62     1:13.30 (37.68)                                        
  4 Cannon, Kellie            12 LBA-MR               1:13.21    1:13.77 SILV   
                  36.70     1:13.77 (37.07)                                        
  5 Solis, Susana A           12 LBA-MR               1:11.98    1:14.72 SILV   
                  35.80     1:14.72 (38.92)                                        
  6 Nakkab, Jasmine R         11 LIAC-MR              1:16.38    1:15.15 SILV   
                  36.65     1:15.15 (38.50)                                        
  7 Rush, Meaghan C           12 LIAC-MR              1:13.04    1:15.62 SILV   
                  37.39     1:15.62 (38.23)                                        
  8 Nicpon, Catherine         11 LBA-MR               1:22.00    1:15.85 SILV   
                  37.35     1:15.85 (38.50)                                        
  9 Fain, Rachel A            11 Express Swimming-MR  1:15.59    1:16.17 SILV   
                  37.33     1:16.17 (38.84)                                        
 10 Carmi, Christina          12 Bluefish-MR          1:16.86    1:16.77 SILV   
                  37.39     1:16.77 (39.38)                                        
 11 Giovanniello, Kerry A     11 LIAC-MR              1:18.79    1:17.36 SILV   
                  38.34     1:17.36 (39.02)                                        
 12 Boyko, Jaime P            12 LIAC-MR              1:17.02    1:17.41 SILV   
                  38.87     1:17.41 (38.54)                                        
 13 Kaplan, Paige E           11 LIAC-MR              1:16.36    1:17.72 SILV   
                  37.64     1:17.72 (40.08)                                        
 14 Fitzpatrick, Aileen P     11 OWA-MR               1:20.92    1:18.71 SILV   
                  39.33     1:18.71 (39.38)                                        
 15 White, Amanda A           12 Bluefish-MR          1:18.58    1:18.94 SILV   
                  38.79     1:18.94 (40.15)                                        
 16 Ren, Isabel               11 LIAC-MR              1:18.43    1:19.66 SILV   
                  38.16     1:19.66 (41.50)                                        
 17 Noonan, Kristen N         12 Express Swimming-MR  1:19.22    1:19.88 SILV   
                  39.23     1:19.88 (40.65)                                        
 18 Ricketts, Amelia S        12 LIAC-MR              1:19.35    1:20.05 SILV   
                  39.20     1:20.05 (40.85)                                        
 19 Barberis, Jillian M       12 Bluefish-MR          1:19.47    1:20.33 SILV   
                  39.28     1:20.33 (41.05)                                        
 20 Gruber, Alexandra JO J    12 LBA-MR               1:21.75    1:20.40 SILV   
                  39.18     1:20.40 (41.22)                                        
 21 Greco, Sarah G            12 LIAC-MR              1:30.25    1:20.52 SILV   
                  38.01     1:20.52 (42.51)                                        
 22 Palumbo, Jamie N          11 Express Swimming-MR  1:27.57    1:21.04 SILV   
                  40.48     1:21.04 (40.56)                                        
 23 Dolido, Alexandra K       11 LIAC-MR              1:20.21    1:21.30 SILV   
                  39.13     1:21.30 (42.17)                                        
 24 Alton, Erin               11 LBA-MR               1:22.51    1:21.65 SILV   
                  39.78     1:21.65 (41.87)                                        
 25 Lizzio, Corinne M         11 LIAC-MR              1:20.86    1:22.81 SILV   
                  40.45     1:22.81 (42.36)                                        
 26 Sutherland, Dina E        12 LIAC-MR              1:21.03    1:23.72 SILV   
                  41.34     1:23.72 (42.38)                                        
 27 Farrell, Greta M          11 OWA-MR               1:24.45    1:23.75 SILV   
                  41.43     1:23.75 (42.32)                                        
 28 McGrath, Deirdre R        11 Express Swimming-MR  1:28.37    1:24.27 SILV   
                  41.22     1:24.27 (43.05)                                        
 -- Pan, Karen                11 Express Swimming-MR  1:40.00         DQ        
                  40.21          DQ (44.76)                                        
 -- Maggio, Emily C           11 OWA-MR               1:31.45         DQ        
                  43.07          DQ (41.42)                                        
AGE - Division  
  1 Kaplan, Brooke M          11 LIAC-MR              1:27.31    1:25.28        
                  41.29     1:25.28 (43.99)                                        
  2 Lotito, Taylor P          11 LIAC-MR              1:29.37    1:25.58        
                  43.50     1:25.58 (42.08)                                        
  3 Lawler, Caitlin           11 Express Swimming-MR  1:27.29    1:25.82        
                  43.40     1:25.82 (42.42)                                        
  4 McNelis, Kara E           12 LIAC-MR              1:27.13    1:26.60        
                1:26.60         1:26.60 ( )                                        
  5 Kallansrude, Kaitlyn S    11 OWA-MR               1:28.55    1:27.22        
                  42.47     1:27.22 (44.75)                                        
  6 Villani, Claire M         11 LIAC-MR              1:30.34    1:27.38        
                  42.86     1:27.38 (44.52)                                        
  7 Heineman, Kalani M        11 LIAC-MR              1:22.96    1:27.49        
                  42.17     1:27.49 (45.32)                                        
  8 Kearns, Bridget M         12 Express Swimming-MR  1:27.69    1:27.77        
                  42.14     1:27.77 (45.63)                                        
  9 Chang, Katie              11 Express Swimming-MR  1:48.50    1:30.56        
                  42.43     1:30.56 (48.13)                                        
 10 Terenzi, Samantha E       11 Bluefish-MR          1:30.71    1:31.64        
                  46.10     1:31.64 (45.54)                                        
 11 Gomez, Julianna           11 LBA-MR               1:36.18    1:31.80        
                  45.49     1:31.80 (46.31)                                        
 12 McGannon, Alex P          12 OWA-MR               1:52.69    1:32.42        
                  44.66     1:32.42 (47.76)                                        
 13 Sikka, Jessica            12 OWA-MR               1:28.00    1:32.77        
                1:33.14         1:32.77 ( )                                        
 14 Graham, Katie M           12 Express Swimming-MR  1:34.32    1:35.37        
                  47.59     1:35.37 (47.78)                                        
 15 Ferguson, Maggie J        12 Express Swimming-MR  1:42.38    1:35.70        
                  44.79     1:35.70 (50.91)                                        
 16 Burgess, Brittany B       11 LBA-MR               1:33.58    1:35.91        
                  46.32     1:35.91 (49.59)                                        
 17 Demartini, Grace          11 Express Swimming-MR  1:54.06    1:40.81        
                  46.70     1:40.81 (54.11)                                        
 18 Gruber, Jacqueline R      11 LBA-MR               1:57.53    1:50.21        
                  54.24     1:50.21 (55.97)                                        
Non-Award Division  
 -- Fitzgerald, Emily         11 Express Swimming-MR  1:50.36         DQ        
                1:48.33                                                            
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          37.19  JO
          37.20  QUAL
          44.29  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 37.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Flor, Erica M             12 Bluefish-MR            37.98      36.15 JO     
SILV - Division  
  1 Quinn, Kelly A            12 Express Swimming-MR    38.87      37.36 SILV   
  2 Greff, Christie R         12 Express Swimming-MR    37.37      38.50 SILV   
  3 Kallansrude, Kaitlyn S    11 OWA-MR                 39.56      38.80 SILV   
  4 Nash, Jennifer            12 LBA-MR                 40.13      39.08 SILV   
  5 McGrath, Deirdre R        11 Express Swimming-MR    39.40      39.31 SILV   
  6 Rashid, Jasmine           12 LIAC-MR                38.58      39.82 SILV   
  7 Dolido, Alexandra K       11 LIAC-MR                40.59      39.91 SILV   
  8 Cannon, Kellie            12 LBA-MR                 48.29      40.05 SILV   
  9 Kaplan, Paige E           11 LIAC-MR                39.30      40.13 SILV   
 10 Nakkab, Jasmine R         11 LIAC-MR                41.70      40.38 SILV   
 11 Nicpon, Catherine         11 LBA-MR                 38.65      40.45 SILV   
 12 Bamba, Katrina M          12 LIAC-MR                41.12      40.52 SILV   
 13 Solis, Susana A           12 LBA-MR                 39.98      40.58 SILV   
 14 Rush, Meaghan C           12 LIAC-MR                40.37      40.66 SILV   
 15 Christiansen, Adrie B     12 Express Swimming-MR    40.69      40.76 SILV   
 16 Wade, Dana T              11 Bluefish-MR            42.87      40.79 SILV   
 17 Greco, Sarah G            12 LIAC-MR                43.41      40.80 SILV   
 18 Clarkson, Marie E         12 Express Swimming-MR    42.32      41.22 SILV   
 19 Pan, Karen                11 Express Swimming-MR    46.00      41.36 SILV   
 20 Lotito, Taylor P          11 LIAC-MR                41.87      41.59 SILV   
 21 Neber, Jacqueline         11 Bluefish-MR            42.50      42.31 SILV   
 21 Sikka, Jessica            12 OWA-MR                 44.78      42.31 SILV   
 23 Graham, Katie M           12 Express Swimming-MR    42.52      42.49 SILV   
 24 Lizzio, Corinne M         11 LIAC-MR                42.56      42.66 SILV   
 25 Kaplan, Brooke M          11 LIAC-MR                45.05      42.87 SILV   
AGE - Division  
  1 Lepera, Alyssa R          11 Bluefish-MR            44.61      44.30        
  2 Alton, Erin               11 LBA-MR                 46.44      44.31        
  3 Gruber, Alexandra JO J    12 LBA-MR                 46.25      44.53        
  4 Villani, Claire M         11 LIAC-MR                46.22      45.34        
  5 Fitzpatrick, Aileen P     11 OWA-MR                 46.42      45.79        
  6 Terenzi, Samantha E       11 Bluefish-MR            49.66      47.20        
  7 Chang, Katie              11 Express Swimming-MR    49.49      47.22        
  8 McGannon, Alex P          12 OWA-MR                 54.58      47.23        
  9 Heineman, Kalani M        11 LIAC-MR                47.89      47.78        
 10 McNelis, Kara E           12 LIAC-MR                57.12      47.99        
 11 Kearns, Bridget M         12 Express Swimming-MR    48.28      48.82        
 12 Demartini, Grace          11 Express Swimming-MR    51.84      50.23        
 13 Burgess, Brittany B       11 LBA-MR               1:00.00      50.36        
 14 Fitzgerald, Emily         11 Express Swimming-MR    53.62      50.89        
 15 Ferguson, Maggie J        12 Express Swimming-MR    55.58      55.19        
 16 Maggio, Emily C           11 OWA-MR               1:02.59      56.09        
 -- Roselli, Victoria         11 LBA-MR               1:15.00         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:20.49  JO
        1:20.50  QUAL
        1:34.59  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:20.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Flor, Erica M             12 Bluefish-MR          1:24.11    1:22.92 SILV   
                  39.67     1:22.92 (43.25)                                        
  2 Ramsey, Danielle          11 Express Swimming-MR  1:22.33    1:23.77 SILV   
                  38.56     1:23.77 (45.21)                                        
  3 Sutherland, Dina E        12 LIAC-MR              1:23.35    1:24.45 SILV   
                  39.60     1:24.45 (44.85)                                        
  4 Greff, Christie R         12 Express Swimming-MR  1:24.73    1:25.63 SILV   
                  39.33     1:25.63 (46.30)                                        
  5 Bamba, Katrina M          12 LIAC-MR              1:25.57    1:25.81 SILV   
                  41.03     1:25.81 (44.78)                                        
  6 McGrath, Deirdre R        11 Express Swimming-MR  1:25.78    1:26.03 SILV   
                  40.76     1:26.03 (45.27)                                        
  7 Rashid, Jasmine           12 LIAC-MR              1:24.46    1:27.12 SILV   
                  41.92     1:27.12 (45.20)                                        
  8 Hall, Julia M             11 LIAC-MR              1:24.82    1:27.46 SILV   
                  41.35     1:27.46 (46.11)                                        
  9 Rush, Meaghan C           12 LIAC-MR              1:25.69    1:27.92 SILV   
                  42.13     1:27.92 (45.79)                                        
 10 Cannon, Kellie            12 LBA-MR               1:29.21    1:28.31 SILV   
                  42.12     1:28.31 (46.19)                                        
 11 Lotito, Taylor P          11 LIAC-MR              1:27.92    1:29.98 SILV   
                  43.59     1:29.98 (46.39)                                        
 12 Betzios, Alexandra P      12 Express Swimming-MR  1:33.84    1:30.22 SILV   
                  43.15     1:30.22 (47.07)                                        
 13 Clarkson, Marie E         12 Express Swimming-MR  1:33.66    1:32.22 SILV   
                  43.41     1:32.22 (48.81)                                        
 14 Sikka, Jessica            12 OWA-MR               1:33.22    1:32.59 SILV   
                  44.33     1:32.59 (48.26)                                        
 15 Christiansen, Adrie B     12 Express Swimming-MR  1:31.29    1:32.63 SILV   
                  42.56     1:32.63 (50.07)                                        
 16 Graham, Katie M           12 Express Swimming-MR  1:33.56    1:32.68 SILV   
                  43.89     1:32.68 (48.79)                                        
 17 Giovanniello, Kerry A     11 LIAC-MR              1:35.89    1:33.49 SILV   
                  44.66     1:33.49 (48.83)                                        
 18 Neber, Jacqueline         11 Bluefish-MR          1:42.69    1:33.75 SILV   
                  42.96     1:33.75 (50.79)                                        
 19 Meehan, Sarah             11 Bluefish-MR          1:28.20    1:34.17 SILV   
                  43.92     1:34.17 (50.25)                                        
 20 Kaplan, Brooke M          11 LIAC-MR              1:36.22    1:34.30 SILV   
                  44.77     1:34.30 (49.53)                                        
AGE - Division  
  1 Alton, Erin               11 LBA-MR               1:36.88    1:36.03        
                  46.26     1:36.03 (49.77)                                        
  2 Auty, Danielle            11 Express Swimming-MR  1:39.80    1:39.14        
                  47.12     1:39.14 (52.02)                                        
  3 Kazerouni, Sara M         11 Bluefish-MR          1:40.35    1:39.62        
                  46.57     1:39.62 (53.05)                                        
  4 Gordon, Shannon E         11 Express Swimming-MR  1:55.00    1:40.21        
                  46.94     1:40.21 (53.27)                                        
  5 Villani, Claire M         11 LIAC-MR              1:42.26    1:42.05        
                  47.70     1:42.05 (54.35)                                        
  6 Kearns, Bridget M         12 Express Swimming-MR  1:45.93    1:44.66        
                  48.72     1:44.66 (55.94)                                        
  7 Barash, Jacqueline        11 LBA-MR               2:00.00    1:49.63        
                  51.36     1:49.63 (58.27)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          31.79  JO
          31.80  QUAL
          37.19  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 31.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Bahl, Kanika              12 OWA-MR                 31.85      31.07 JO     
SILV - Division  
  1 Rashid, Jasmine           12 LIAC-MR                33.03      32.29 SILV   
  2 Dolido, Alexandra K       11 LIAC-MR                32.65      32.74 SILV   
  3 Nicpon, Catherine         11 LBA-MR                 33.48      33.10 SILV   
  4 Quinn, Kelly A            12 Express Swimming-MR    34.29      33.12 SILV   
  5 Zoine, Jessica M          12 Express Swimming-MR    32.72      33.24 SILV   
  6 Rush, Meaghan C           12 LIAC-MR                33.48      34.11 SILV   
  7 Fain, Rachel A            11 Express Swimming-MR    32.62      34.32 SILV   
  8 Cannon, Kellie            12 LBA-MR                 34.56      34.50 SILV   
  9 Giovanniello, Kerry A     11 LIAC-MR                35.08      34.67 SILV   
 10 Boyko, Jaime P            12 LIAC-MR                34.17      34.84 SILV   
 11 Palumbo, Jamie N          11 Express Swimming-MR    34.43      35.02 SILV   
 12 Sutherland, Dina E        12 LIAC-MR                36.42      35.09 SILV   
 13 Bamba, Katrina M          12 LIAC-MR                35.50      35.18 SILV   
 14 Nakkab, Jasmine R         11 LIAC-MR                35.93      35.20 SILV   
 15 Clarkson, Marie E         12 Express Swimming-MR    35.20      35.29 SILV   
 16 Lizzio, Corinne M         11 LIAC-MR                34.42      35.44 SILV   
 17 Greff, Christie R         12 Express Swimming-MR    35.77      35.47 SILV   
 18 Lotito, Taylor P          11 LIAC-MR                35.75      35.80 SILV   
 19 Carmi, Christina          12 Bluefish-MR            39.06      36.12 SILV   
 20 Barberis, Jillian M       12 Bluefish-MR            34.35      36.25 SILV   
 21 Kaplan, Paige E           11 LIAC-MR                33.70      36.36 SILV   
 22 White, Amanda A           12 Bluefish-MR            34.53      36.42 SILV   
 23 Ricketts, Amelia S        12 LIAC-MR                35.41      36.68 SILV   
 24 Ren, Isabel               11 LIAC-MR                36.78      37.10 SILV   
AGE - Division  
  1 Kallansrude, Kaitlyn S    11 OWA-MR                 39.09      37.25        
  2 Villani, Claire M         11 LIAC-MR                37.23      37.32        
  2 Lawler, Caitlin           11 Express Swimming-MR    36.55      37.32        
  4 Alton, Erin               11 LBA-MR                 35.31      37.37        
  5 Christiansen, Adrie B     12 Express Swimming-MR    37.66      37.55        
  6 Noonan, Kristen N         12 Express Swimming-MR    36.91      38.02        
  7 Sikka, Jessica            12 OWA-MR                 45.00      38.25        
  8 Lepera, Alyssa R          11 Bluefish-MR            37.28      38.66        
  9 Wade, Dana T              11 Bluefish-MR            36.57      39.00        
 10 Kaplan, Brooke M          11 LIAC-MR                42.08      40.24        
 11 Farrell, Greta M          11 OWA-MR                 42.72      41.69        
 12 Maggio, Emily C           11 OWA-MR                 48.75      42.38        
 13 McNelis, Kara E           12 LIAC-MR                46.89      42.93        
 14 Fitzpatrick, Aileen P     11 OWA-MR                 40.56      43.99        
 15 Chang, Katie              11 Express Swimming-MR    50.68      44.93        
 16 Graham, Katie M           12 Express Swimming-MR    45.67      44.95        
 17 Burgess, Brittany B       11 LBA-MR                 44.37      47.81        
 18 Demartini, Grace          11 Express Swimming-MR    44.80      47.92        
 19 McGannon, Alex P          12 OWA-MR                 54.09      48.41        
 20 Gruber, Jacqueline R      11 LBA-MR               1:05.31      50.16        
 21 Ferguson, Maggie J        12 Express Swimming-MR    48.70      54.11        
 22 Fitzgerald, Emily         11 Express Swimming-MR    55.14      55.05        
 -- Heineman, Kalani M        11 LIAC-MR                41.18         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:12.39  JO
        1:12.40  QUAL
        1:29.19  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:12.40
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Zoine, Jessica M          12 Express Swimming-MR  1:18.03    1:14.41 SILV   
                  35.02     1:14.41 (39.39)                                        
  2 Cannon, Kellie            12 LBA-MR               1:16.20    1:14.51 SILV   
                  35.46     1:14.51 (39.05)                                        
  3 Palumbo, Jamie N          11 Express Swimming-MR  1:18.90    1:16.90 SILV   
                  36.19     1:16.90 (40.71)                                        
  4 Bamba, Katrina M          12 LIAC-MR              1:17.98    1:17.23 SILV   
                  35.12     1:17.23 (42.11)                                        
  5 Nakkab, Jasmine R         11 LIAC-MR              1:20.96    1:17.56 SILV   
                  35.65     1:17.56 (41.91)                                        
  6 Li, Diane G               12 LIAC-MR              1:17.12    1:17.78 SILV   
                  35.38     1:17.78 (42.40)                                        
  7 Boyko, Jaime P            12 LIAC-MR              1:18.30    1:18.87 SILV   
                  36.89     1:18.87 (41.98)                                        
  8 Giovanniello, Kerry A     11 LIAC-MR              1:22.24    1:19.21 SILV   
                  36.02     1:19.21 (43.19)                                        
  9 Lotito, Taylor P          11 LIAC-MR              1:17.74    1:19.36 SILV   
                  38.04     1:19.36 (41.32)                                        
 10 White, Amanda A           12 Bluefish-MR          1:18.72    1:20.28 SILV   
                  37.07     1:20.28 (43.21)                                        
 11 Greff, Christie R         12 Express Swimming-MR  1:26.69    1:20.40 SILV   
                  36.87     1:20.40 (43.53)                                        
 12 Mirro, Dana N             12 LIAC-MR              1:23.58    1:22.70 SILV   
                  37.73     1:22.70 (44.97)                                        
 13 Ricketts, Amelia S        12 LIAC-MR              1:19.93    1:23.26 SILV   
                  38.50     1:23.26 (44.76)                                        
 14 Sutherland, Dina E        12 LIAC-MR              1:24.70    1:23.59 SILV   
                  38.98     1:23.59 (44.61)                                        
 15 Betzios, Alexandra P      12 Express Swimming-MR  1:20.83    1:23.98 SILV   
                  38.36     1:23.98 (45.62)                                        
 16 Ren, Isabel               11 LIAC-MR              1:22.84    1:25.64 SILV   
                  38.32     1:25.64 (47.32)                                        
 17 Lawler, Caitlin           11 Express Swimming-MR  1:25.62    1:26.74 SILV   
                  41.37     1:26.74 (45.37)                                        
 18 Alton, Erin               11 LBA-MR               1:20.00    1:28.53 SILV   
                  41.12     1:28.53 (47.41)                                        
AGE - Division  
  1 Gordon, Shannon E         11 Express Swimming-MR  1:50.00    1:33.43        
                  42.05     1:33.43 (51.38)                                        
  2 Maggio, Emily C           11 OWA-MR               1:47.00    1:37.20        
                  43.38     1:37.20 (53.82)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:11.49  JO
        1:11.50  QUAL
        1:21.69  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Bahl, Kanika              12 OWA-MR               1:12.86    1:09.19 JO     
                  32.15     1:09.19 (37.04)                                        
SILV - Division  
  1 Papsco, Nicole J          11 Bluefish-MR          1:12.04    1:12.33 SILV   
                  33.78     1:12.33 (38.55)                                        
  2 Rashid, Jasmine           12 LIAC-MR              1:11.73    1:12.73 SILV   
                  33.51     1:12.73 (39.22)                                        
  3 Li, Diane G               12 LIAC-MR              1:14.53    1:13.85 SILV   
                  35.87     1:13.85 (37.98)                                        
  4 Bamba, Katrina M          12 LIAC-MR              1:13.79    1:14.52 SILV   
                  33.71     1:14.52 (40.81)                                        
  5 Solis, Susana A           12 LBA-MR               1:23.76    1:14.77 SILV   
                  33.42     1:14.77 (41.35)                                        
  6 Hall, Julia M             11 LIAC-MR              1:14.86    1:15.08 SILV   
                  34.76     1:15.08 (40.32)                                        
  7 Rush, Meaghan C           12 LIAC-MR              1:13.24    1:15.34 SILV   
                  35.39     1:15.34 (39.95)                                        
  8 Cannon, Kellie            12 LBA-MR               1:15.87    1:15.36 SILV   
                  36.00     1:15.36 (39.36)                                        
  9 Nakkab, Jasmine R         11 LIAC-MR              1:17.27    1:16.71 SILV   
                  34.30     1:16.71 (42.41)                                        
 10 Boyko, Jaime P            12 LIAC-MR              1:18.21    1:18.40 SILV   
                  37.96     1:18.40 (40.44)                                        
 11 Barberis, Jillian M       12 Bluefish-MR          1:17.46    1:20.56 SILV   
                  36.43     1:20.56 (44.13)                                        
 12 McGrath, Deirdre R        11 Express Swimming-MR  1:20.34    1:20.77 SILV   
                  39.28     1:20.77 (41.49)                                        
 13 Fain, Rachel A            11 Express Swimming-MR  1:25.44    1:21.00 SILV   
                  35.78     1:21.00 (45.22)                                        
 14 Christiansen, Adrie B     12 Express Swimming-MR  1:22.86    1:21.46 SILV   
                  38.33     1:21.46 (43.13)                                        
AGE - Division  
  1 Gruber, Alexandra JO J    12 LBA-MR               1:28.65    1:21.71        
                  38.23     1:21.71 (43.48)                                        
  2 Mirro, Dana N             12 LIAC-MR              1:25.57    1:22.16        
                  37.81     1:22.16 (44.35)                                        
  3 Ricketts, Amelia S        12 LIAC-MR              1:22.36    1:22.38        
                  36.76     1:22.38 (45.62)                                        
  4 Ren, Isabel               11 LIAC-MR              1:21.80    1:22.80        
                  37.62     1:22.80 (45.18)                                        
  5 Kaplan, Brooke M          11 LIAC-MR              1:25.38    1:23.15        
                  38.59     1:23.15 (44.56)                                        
  6 Villani, Claire M         11 LIAC-MR              1:24.43    1:23.76        
                  38.23     1:23.76 (45.53)                                        
  7 Heineman, Kalani M        11 LIAC-MR              1:25.69    1:24.39        
                  38.06     1:24.39 (46.33)                                        
  8 Lepera, Alyssa R          11 Bluefish-MR          1:23.48    1:24.87        
                  38.78     1:24.87 (46.09)                                        
  9 Gordon, Shannon E         11 Express Swimming-MR  1:27.24    1:26.41        
                  40.41     1:26.41 (46.00)                                        
 10 Farrell, Greta M          11 OWA-MR               1:26.70    1:26.60        
                  39.82     1:26.60 (46.78)                                        
 11 Sikka, Jessica            12 OWA-MR               1:32.00    1:28.23        
                  42.92     1:28.23 (45.31)                                        
 12 Graham, Katie M           12 Express Swimming-MR  1:28.80    1:28.78        
                  44.88     1:28.78 (43.90)                                        
 12 Adams, Katherine A        12 Bluefish-MR          1:26.17    1:28.78        
                  41.40     1:28.78 (47.38)                                        
 14 Maggio, Emily C           11 OWA-MR               2:09.51    1:36.07        
                  43.45     1:36.07 (52.62)                                        
 -- Gruber, Jacqueline R      11 LBA-MR               2:08.57         DQ        
                  48.85        DQ (1:11.58)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:32.29  JO
        2:32.30  QUAL
        2:54.09  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:32.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Bahl, Kanika              12 OWA-MR               2:41.33    2:32.95 SILV   
                  33.23     1:13.13 (39.90)     1:55.96 (42.83)     2:32.95 (36.99)
  2 Flor, Erica M             12 Bluefish-MR          2:33.37    2:33.62 SILV   
                  34.70     1:13.04 (38.34)     1:59.62 (46.58)     2:33.62 (34.00)
  3 Rashid, Jasmine           12 LIAC-MR              2:33.72    2:34.83 SILV   
                  34.44     1:12.96 (38.52)     1:59.80 (46.84)     2:34.83 (35.03)
  4 Bamba, Katrina M          12 LIAC-MR              2:37.15    2:35.86 SILV   
                  34.88     1:12.27 (37.39)     2:00.36 (48.09)     2:35.86 (35.50)
  5 Papsco, Nicole J          11 Bluefish-MR          2:36.31    2:36.97 SILV   
                  36.24     1:16.28 (40.04)     2:00.94 (44.66)     2:36.97 (36.03)
  6 Quinn, Kelly A            12 Express Swimming-MR  2:42.08    2:38.05 SILV   
                  34.03     1:15.17 (41.14)     2:01.04 (45.87)     2:38.05 (37.01)
  7 Cannon, Kellie            12 LBA-MR               2:36.77    2:39.01 SILV   
                  35.47     1:16.11 (40.64)     2:04.12 (48.01)     2:39.01 (34.89)
  8 Clarkson, Marie E         12 Express Swimming-MR  2:47.70    2:43.96 SILV   
                  36.24     1:18.01 (41.77)     2:07.22 (49.21)     2:43.96 (36.74)
  9 Giovanniello, Kerry A     11 LIAC-MR              2:45.19    2:44.76 SILV   
                  35.68     1:18.05 (42.37)     2:10.31 (52.26)     2:44.76 (34.45)
 10 Zoine, Jessica M          12 Express Swimming-MR  2:50.27    2:45.42 SILV   
                  35.07     1:18.77 (43.70)     2:09.81 (51.04)     2:45.42 (35.61)
 11 Solis, Susana A           12 LBA-MR               2:41.15    2:46.27 SILV   
                  36.77     1:18.24 (41.47)     2:09.72 (51.48)     2:46.27 (36.55)
 12 Nakkab, Jasmine R         11 LIAC-MR              2:46.59    2:47.20 SILV   
                  35.84     1:16.91 (41.07)     2:08.11 (51.20)     2:47.20 (39.09)
 13 Greff, Christie R         12 Express Swimming-MR  2:47.62    2:47.80 SILV   
                  36.32     1:21.07 (44.75)     2:10.27 (49.20)     2:47.80 (37.53)
 14 Sutherland, Dina E        12 LIAC-MR              2:53.73    2:50.79 SILV   
                  38.29     1:21.65 (43.36)     2:10.51 (48.86)     2:50.79 (40.28)
 15 McGrath, Deirdre R        11 Express Swimming-MR  2:52.89    2:53.49 SILV   
                  41.83     1:27.90 (46.07)     2:15.04 (47.14)     2:53.49 (38.45)
AGE - Division  
  1 Christiansen, Adrie B     12 Express Swimming-MR  3:30.00    2:55.01        
                  37.95     1:24.78 (46.83)     2:15.80 (51.02)     2:55.01 (39.21)
  2 Ren, Isabel               11 LIAC-MR              2:59.61    2:56.95        
                  38.76     1:22.19 (43.43)     2:15.29 (53.10)     2:56.95 (41.66)
  3 Ricketts, Amelia S        12 LIAC-MR              2:58.01    2:57.57        
                  37.15     1:19.18 (42.03)     2:17.20 (58.02)     2:57.57 (40.37)
  4 Noonan, Kristen N         12 Express Swimming-MR  2:57.27    3:00.27        
                  41.57     1:26.30 (44.73)     2:20.28 (53.98)     3:00.27 (39.99)
  5 Lawler, Caitlin           11 Express Swimming-MR  2:58.30    3:04.69        
                  39.92     1:28.64 (48.72)     2:25.94 (57.30)     3:04.69 (38.75)
  6 Farrell, Greta M          11 OWA-MR               3:08.90    3:09.42        
                  45.02     1:32.72 (47.70)     2:29.77 (57.05)     3:09.42 (39.65)
  7 Kearns, Bridget M         12 Express Swimming-MR  3:02.94    3:11.45        
                  42.67     1:32.75 (50.08)     2:31.82 (59.07)     3:11.45 (39.63)
 -- Fain, Rachel A            11 Express Swimming-MR  2:59.81         DQ        
                  38.98     1:24.19 (45.21)     2:19.03 (54.84)          DQ (36.88)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.99  JO
          27.00  QUAL
          30.19  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 27.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Torre, Melissa R          14 Express Swimming-MR    27.26      27.75 SILV   
  2 Kuzniewski, Kayla J       13 Express Swimming-MR    27.52      27.78 SILV   
  3 Kenny, Erin T             14 Express Swimming-MR    27.19      27.97 SILV   
  4 Senken, Natasha L         13 OWA-MR                 27.92      28.03 SILV   
  5 Vacchiano, Jenna M        14 Bluefish-MR            28.41      28.19 SILV   
  6 DiPreta, Stephanie N      14 LIAC-MR                28.33      28.27 SILV   
  7 Larson, Mallorie M        14 LIAC-MR                28.47      28.43 SILV   
  8 Wang, Helena M            14 Express Swimming-MR    28.74      28.56 SILV   
  9 Aliprantis, Alexa N       14 LIAC-MR                28.38      28.73 SILV   
 10 Destefano, Tori L         14 Express Swimming-MR    28.94      28.84 SILV   
 11 Chen, Lillian T           13 Express Swimming-MR    29.08      28.93 SILV   
 12 Marmol, Janet             14 OWA-MR                 29.15      29.04 SILV   
 13 Kallansrude, Kimberly L   14 OWA-MR                 28.67      29.14 SILV   
 14 Niu, Cindy                14 OWA-MR                 28.74      29.19 SILV   
 15 Leitman, Natalie S        14 LIAC-MR                29.43      29.20 SILV   
 16 Kranis, Genna R           13 LIAC-MR                28.92      29.21 SILV   
 17 Brown, Beccy M            14 OWA-MR                 28.72      29.27 SILV   
 18 Exposito, Sarah M         14 LIAC-MR                29.22      29.41 SILV   
 19 Jiang, Jasmine            13 LIAC-MR                28.97      29.44 SILV   
 20 Zoine, Jackie T           14 Express Swimming-MR    29.06      29.46 SILV   
 21 Keim, Jennifer            13 LBA-MR                 28.58      29.62 SILV   
 22 Sanacore, Katie I         13 LIAC-MR                30.12      29.64 SILV   
 23 Simeone, MaryCate         14 Express Swimming-MR    30.39      29.72 SILV   
 24 Geiselman, Rebekah        14 LBA-MR                 29.20      29.75 SILV   
 25 Moody, Bridget M          13 LIAC-MR                30.45      29.87 SILV   
 26 Quinn, Shannon C          14 Express Swimming-MR    29.04      29.88 SILV   
 27 Dans, Miesha K            14 Express Swimming-MR    29.81      29.90 SILV   
 28 Amato, MaryKate           14 LIAC-MR                30.64      30.01 SILV   
 29 Yanar, Melanie            13 Bluefish-MR            29.29      30.15 SILV   
AGE - Division  
  1 Lawler, Rachel            14 Express Swimming-MR    31.01      30.40        
  2 Shtab, Danielle R         13 Express Swimming-MR    31.69      30.67        
  3 Li, Dorothy               13 OWA-MR                 31.53      30.74        
  4 Corso, Kimberly M         14 Express Swimming-MR    30.10      30.77        
  5 Cronley, Jennifer M       14 LIAC-MR                31.61      30.80        
  6 Kelly, Corinne            14 LBA-MR                 29.73      31.09        
  7 Alston, Neka              13 LBA-MR                 30.42      31.14        
  8 Goldman, Lauren A         14 LIAC-MR                31.52      31.28        
  9 LI, Justine               13 Express Swimming-MR    32.56      31.34        
 10 Filardi, Victoria L       14 LIAC-MR                31.06      31.52        
 11 Gandhi, Priya             13 OWA-MR                 31.70      31.70        
 12 Yaccarino, Caitlin K      13 Bluefish-MR            31.86      32.03        
 13 Quick, Lisa K             13 LIAC-MR                31.42      32.14        
 14 Tusa, Kayla M             13 Express Swimming-MR    32.42      32.62        
 15 Lotito, Sam M             13 LIAC-MR                30.88      32.74        
 16 Law, Angela Y             13 LIAC-MR                32.52      33.63        
 17 Nicolai, Erin M           13 Bluefish-MR            33.40      34.18        
 18 Keenan, Carolyn M         13 Express Swimming-MR    36.26      34.54        
 19 Lutfy, Elena G            13 Express Swimming-MR    38.00      34.59        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          58.49  JO
          58.50  QUAL
        1:06.09  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 58.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Torre, Melissa R          14 Express Swimming-MR    58.98      59.48 SILV   
                  28.95       59.48 (30.53)                                        
  2 DiPreta, Stephanie N      14 LIAC-MR              1:00.25    1:00.10 SILV   
                  29.36     1:00.10 (30.74)                                        
  3 Larson, Mallorie M        14 LIAC-MR              1:01.72    1:00.66 SILV   
                  29.43     1:00.66 (31.23)                                        
  4 Parker, Rachel            14 OWA-MR               1:00.07    1:00.88 SILV   
                  29.23     1:00.88 (31.65)                                        
  5 Kenny, Erin T             14 Express Swimming-MR    59.44    1:01.55 SILV   
                  30.13     1:01.55 (31.42)                                        
  6 Chen, Lillian T           13 Express Swimming-MR  1:02.04    1:01.58 SILV   
                  29.62     1:01.58 (31.96)                                        
  7 Moody, Bridget M          13 LIAC-MR              1:02.75    1:02.33 SILV   
                  30.26     1:02.33 (32.07)                                        
  8 Kranis, Genna R           13 LIAC-MR              1:02.22    1:02.52 SILV   
                  30.71     1:02.52 (31.81)                                        
  9 Aliprantis, Alexa N       14 LIAC-MR              1:03.02    1:03.03 SILV   
                  29.74     1:03.03 (33.29)                                        
 10 Simeone, MaryCate         14 Express Swimming-MR  1:04.37    1:03.57 SILV   
                  30.74     1:03.57 (32.83)                                        
 11 Geiselman, Rebekah        14 LBA-MR               1:05.03    1:03.69 SILV   
                  30.18     1:03.69 (33.51)                                        
 12 Leitman, Natalie S        14 LIAC-MR              1:07.30    1:03.71 SILV   
                  30.74     1:03.71 (32.97)                                        
 13 Brown, Beccy M            14 OWA-MR               1:04.46    1:04.03 SILV   
                  30.25     1:04.03 (33.78)                                        
 14 Destefano, Tori L         14 Express Swimming-MR  1:04.19    1:04.22 SILV   
                  30.26     1:04.22 (33.96)                                        
 15 Jiang, Jasmine            13 LIAC-MR              1:04.25    1:04.31 SILV   
                  30.58     1:04.31 (33.73)                                        
 16 Zoine, Jackie T           14 Express Swimming-MR  1:03.52    1:04.37 SILV   
                  30.86     1:04.37 (33.51)                                        
 17 Sanacore, Katie I         13 LIAC-MR              1:04.05    1:04.67 SILV   
                  30.55     1:04.67 (34.12)                                        
 18 Niu, Cindy                14 OWA-MR               1:03.29    1:04.89 SILV   
                  30.89     1:04.89 (34.00)                                        
 19 Cannatella, Katie G       13 Express Swimming-MR  1:03.54    1:05.31 SILV   
                  31.00     1:05.31 (34.31)                                        
 20 Yanar, Melanie            13 Bluefish-MR          1:10.02    1:05.90 SILV   
                  30.74     1:05.90 (35.16)                                        
 21 Amato, MaryKate           14 LIAC-MR              1:11.07    1:06.02 SILV   
                  32.07     1:06.02 (33.95)                                        
AGE - Division  
  1 Dans, Miesha K            14 Express Swimming-MR  1:05.47    1:06.16        
                  31.39     1:06.16 (34.77)                                        
  2 Shtab, Danielle R         13 Express Swimming-MR  1:11.57    1:06.73        
                  31.86     1:06.73 (34.87)                                        
  3 Lotito, Sam M             13 LIAC-MR              1:05.05    1:06.86        
                  32.51     1:06.86 (34.35)                                        
  4 Filardi, Victoria L       14 LIAC-MR              1:05.06    1:06.92        
                  32.23     1:06.92 (34.69)                                        
  5 Cronley, Jennifer M       14 LIAC-MR              1:08.63    1:07.41        
                  32.10     1:07.41 (35.31)                                        
  6 Lawler, Rachel            14 Express Swimming-MR  1:08.78    1:08.32        
                  32.09     1:08.32 (36.23)                                        
  7 Leonardo, Alex R          13 LIAC-MR              1:06.20    1:08.63        
                  32.90     1:08.63 (35.73)                                        
  8 Quick, Lisa K             13 LIAC-MR              1:06.87    1:09.00        
                  32.85     1:09.00 (36.15)                                        
  9 Tusa, Kayla M             13 Express Swimming-MR  1:09.99    1:09.40        
                  33.48     1:09.40 (35.92)                                        
 10 Li, Dorothy               13 OWA-MR               1:08.87    1:09.49        
                  32.87     1:09.49 (36.62)                                        
 11 Kilroy, Jacqueline C      14 Express Swimming-MR  1:12.76    1:09.61        
                  32.98     1:09.61 (36.63)                                        
 12 Kearns, Emily R           14 Express Swimming-MR  1:07.66    1:10.01        
                  33.08     1:10.01 (36.93)                                        
 12 Yaccarino, Caitlin K      13 Bluefish-MR          1:11.76    1:10.01        
                  33.14     1:10.01 (36.87)                                        
 14 Gandhi, Priya             13 OWA-MR               1:10.50    1:11.11        
                  33.44     1:11.11 (37.67)                                        
 15 Alston, Neka              13 LBA-MR               1:07.75    1:12.10        
                  33.88     1:12.10 (38.22)                                        
 16 Koukoulas, Sophia A       13 Express Swimming-MR  1:15.00    1:13.74        
                  35.10     1:13.74 (38.64)                                        
 17 LI, Justine               13 Express Swimming-MR  1:14.95    1:14.24        
                  34.26     1:14.24 (39.98)                                        
 18 Chow, Laurie              13 Express Swimming-MR  1:14.16    1:14.37        
                  34.89     1:14.37 (39.48)                                        
 19 Law, Angela Y             13 LIAC-MR              1:13.51    1:15.01        
                  35.27     1:15.01 (39.74)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:07.99  JO
        2:08.00  QUAL
        2:22.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:08.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Pujals, Michaela C        14 Bluefish-MR          2:09.92    2:09.01 SILV   
                  28.95     1:01.65 (32.70)     1:35.87 (34.22)     2:09.01 (33.14)
  2 Senken, Natasha L         13 OWA-MR               2:10.08    2:09.47 SILV   
                  10.28       30.69 (20.41)     1:04.47 (33.78)   2:09.47 (1:05.00)
  3 Larson, Mallorie M        14 LIAC-MR              2:14.23    2:10.44 SILV   
                  30.22     1:03.35 (33.13)     1:37.22 (33.87)     2:10.44 (33.22)
  4 Kranis, Genna R           13 LIAC-MR              2:13.94    2:13.46 SILV   
                  30.94     1:04.76 (33.82)     1:39.43 (34.67)     2:13.46 (34.03)
  5 Barcklow, Gabrielle       13 Express Swimming-MR  2:09.95    2:13.89 SILV   
                  29.33     1:02.81 (33.48)     1:38.22 (35.41)     2:13.89 (35.67)
  6 Keim, Jennifer            13 LBA-MR               2:13.08    2:14.18 SILV   
                  31.57     1:05.50 (33.93)     1:40.12 (34.62)     2:14.18 (34.06)
  7 Quinn, Shannon C          14 Express Swimming-MR  2:13.68    2:14.67 SILV   
                  31.36     1:05.19 (33.83)     1:40.25 (35.06)     2:14.67 (34.42)
  8 Wang, Helena M            14 Express Swimming-MR  2:16.48    2:15.39 SILV   
                  30.99     1:04.93 (33.94)     1:40.29 (35.36)     2:15.39 (35.10)
  9 Moody, Bridget M          13 LIAC-MR              2:15.68    2:15.79 SILV   
                  31.64     1:05.52 (33.88)     1:41.12 (35.60)     2:15.79 (34.67)
 10 Chen, Lillian T           13 Express Swimming-MR  2:13.32    2:16.12 SILV   
                  30.75     1:05.39 (34.64)     1:41.94 (36.55)     2:16.12 (34.18)
 11 Kallansrude, Kimberly L   14 OWA-MR               2:14.10    2:16.23 SILV   
                  31.84     1:06.03 (34.19)     1:41.43 (35.40)     2:16.23 (34.80)
 12 Kenny, Erin T             14 Express Swimming-MR  2:10.99    2:17.06 SILV   
                  30.79     1:05.56 (34.77)     1:41.30 (35.74)     2:17.06 (35.76)
 13 Simeone, MaryCate         14 Express Swimming-MR  2:18.64    2:17.69 SILV   
                  31.84     1:06.74 (34.90)     1:42.38 (35.64)     2:17.69 (35.31)
 14 Parker, Rachel            14 OWA-MR               2:13.63    2:18.77 SILV   
                  31.04     1:06.00 (34.96)     1:42.13 (36.13)     2:18.77 (36.64)
 15 Brown, Beccy M            14 OWA-MR               2:20.19    2:19.81 SILV   
                  31.17     1:05.76 (34.59)     1:42.73 (36.97)     2:19.81 (37.08)
 16 Zoine, Jackie T           14 Express Swimming-MR  2:18.77    2:20.54 SILV   
                  31.84     1:07.07 (35.23)     1:44.08 (37.01)     2:20.54 (36.46)
 17 Filardi, Victoria L       14 LIAC-MR              2:16.67    2:21.03 SILV   
                  32.67     1:08.16 (35.49)     1:44.87 (36.71)     2:21.03 (36.16)
 18 Lotito, Sam M             13 LIAC-MR              2:17.65    2:21.23 SILV   
                  33.12     1:08.63 (35.51)     1:45.17 (36.54)     2:21.23 (36.06)
 19 Leitman, Natalie S        14 LIAC-MR              2:29.06    2:21.70 SILV   
                  31.95     1:07.63 (35.68)     1:44.93 (37.30)     2:21.70 (36.77)
AGE - Division  
  1 Sanacore, Katie I         13 LIAC-MR              2:20.28    2:23.26        
                  32.39     1:09.18 (36.79)     1:47.47 (38.29)     2:23.26 (35.79)
  2 Jiang, Jasmine            13 LIAC-MR              2:21.06    2:23.52        
                  32.05     1:08.16 (36.11)     1:46.57 (38.41)     2:23.52 (36.95)
  3 Cronley, Jennifer M       14 LIAC-MR              2:19.72    2:25.21        
                  32.39     1:08.73 (36.34)     1:46.53 (37.80)     2:25.21 (38.68)
  4 Destefano, Tori L         14 Express Swimming-MR  2:28.57    2:26.36        
                  30.92     1:07.13 (36.21)     1:47.25 (40.12)     2:26.36 (39.11)
  5 Dans, Miesha K            14 Express Swimming-MR  2:21.14    2:27.34        
                  32.42     1:09.54 (37.12)     1:49.09 (39.55)     2:27.34 (38.25)
  6 Kearns, Emily R           14 Express Swimming-MR  2:22.49    2:27.72        
                  33.66     1:11.46 (37.80)     1:49.80 (38.34)     2:27.72 (37.92)
  7 Niu, Cindy                14 OWA-MR               2:28.94    2:31.24        
                  33.46     1:10.89 (37.43)     1:51.20 (40.31)     2:31.24 (40.04)
  8 Shtab, Danielle R         13 Express Swimming-MR  2:35.01    2:31.73        
                  35.69     1:14.67 (38.98)     1:55.21 (40.54)     2:31.73 (36.52)
  9 Goldman, Lauren A         14 LIAC-MR              2:45.65    2:32.54        
                  34.07     1:13.29 (39.22)     1:53.48 (40.19)     2:32.54 (39.06)
 10 Tusa, Kayla M             13 Express Swimming-MR  2:44.79    2:32.63        
                  34.79     1:13.94 (39.15)     1:54.50 (40.56)     2:32.63 (38.13)
 11 Li, Dorothy               13 OWA-MR               2:21.51    2:32.93        
                  34.28     1:12.22 (37.94)     1:53.69 (41.47)     2:32.93 (39.24)
 12 Alston, Neka              13 LBA-MR               2:31.66    2:35.34        
                  33.04     1:12.40 (39.36)     1:54.85 (42.45)     2:35.34 (40.49)
 13 Keenan, Carolyn M         13 Express Swimming-MR  3:13.11    2:40.14        
                  35.63     1:15.46 (39.83)     1:58.23 (42.77)     2:40.14 (41.91)
 14 LI, Justine               13 Express Swimming-MR  2:46.67    2:41.04        
                  34.80     1:15.48 (40.68)     1:58.85 (43.37)     2:41.04 (42.19)
 15 Law, Angela Y             13 LIAC-MR              2:39.49    2:49.16        
                  37.16     1:19.61 (42.45)     2:04.59 (44.98)     2:49.16 (44.57)
 16 Lutfy, Elena G            13 Express Swimming-MR  2:55.00    2:54.03        
                  36.33     1:19.83 (43.50)     2:07.50 (47.67)     2:54.03 (46.53)
 -- Amato, MaryKate           14 LIAC-MR              2:22.14         DQ        
                  32.14     1:08.69 (36.55)     1:46.33 (37.64)          DQ (37.05)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:35.99  JO
        5:36.00  QUAL
        6:05.59  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 5:36.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Wilkins, Natalia M        13 Express Swimming-MR  5:51.66    5:41.33 SILV   
                  30.04     1:03.30 (33.26)     1:37.28 (33.98)     2:11.97 (34.69)
        2:46.82 (34.85)     3:21.98 (35.16)     3:57.39 (35.41)     4:32.42 (35.03)
        5:07.47 (35.05)     5:41.33 (33.86)                                        
  2 Larson, Mallorie M        14 LIAC-MR              5:49.52    5:43.75 SILV   
                  11.75       30.28 (18.53)     1:04.09 (33.81)     1:38.45 (34.36)
        2:12.59 (34.14)     2:47.47 (34.88)     3:22.63 (35.16)     3:58.71 (36.08)
        4:34.65 (35.94)   5:43.75 (1:09.10)                                        
  3 Leung, Alissa             14 Express Swimming-MR  5:48.94    5:44.12 SILV   
                  29.52     1:03.47 (33.95)     1:38.63 (35.16)     2:13.69 (35.06)
        2:48.86 (35.17)     3:24.29 (35.43)     3:59.60 (35.31)     4:34.90 (35.30)
        5:09.88 (34.98)     5:44.12 (34.24)                                        
  4 Senken, Natasha L         13 OWA-MR               5:45.10    5:44.85 SILV   
                  31.33     1:05.27 (33.94)     1:40.35 (35.08)     2:15.56 (35.21)
        2:50.90 (35.34)     3:26.33 (35.43)     4:01.74 (35.41)     4:36.66 (34.92)
        5:11.79 (35.13)     5:44.85 (33.06)                                        
  5 Ryan, Katherine C         14 OWA-MR               5:56.92    5:49.73 SILV   
                  31.78     1:07.03 (35.25)     1:42.78 (35.75)     2:18.33 (35.55)
        2:53.79 (35.46)     3:29.77 (35.98)     4:05.67 (35.90)     4:41.62 (35.95)
        5:16.90 (35.28)     5:49.73 (32.83)                                        
  6 Chen, Lillian T           13 Express Swimming-MR  5:53.46    5:54.98 SILV   
                  31.19     1:07.17 (35.98)     1:42.87 (35.70)     2:18.64 (35.77)
        2:55.12 (36.48)     3:32.04 (36.92)     4:08.60 (36.56)     4:44.55 (35.95)
        5:20.18 (35.63)     5:54.98 (34.80)                                        
  7 Quinn, Shannon C          14 Express Swimming-MR  5:47.81    5:55.46 SILV   
                  10.81       32.23 (21.42)     1:07.35 (35.12)     1:42.76 (35.41)
        2:18.80 (36.04)     2:55.28 (36.48)     3:31.53 (36.25)     4:07.71 (36.18)
        4:44.35 (36.64)   5:55.46 (1:11.11)                                        
  8 Kranis, Genna R           13 LIAC-MR              5:54.76    5:56.76 SILV   
                  32.00     1:07.13 (35.13)     1:43.54 (36.41)     2:19.50 (35.96)
        2:55.85 (36.35)     3:32.48 (36.63)     4:09.36 (36.88)     4:45.77 (36.41)
        5:21.73 (35.96)     5:56.76 (35.03)                                        
  9 Parker, Rachel            14 OWA-MR               5:54.86    6:01.48 SILV   
                  31.28     1:07.38 (36.10)     1:44.37 (36.99)     2:21.53 (37.16)
        2:58.55 (37.02)     3:35.80 (37.25)     4:12.24 (36.44)     4:49.36 (37.12)
        5:25.92 (36.56)     6:01.48 (35.56)                                        
 10 Lotito, Sam M             13 LIAC-MR              6:00.11    6:02.16 SILV   
                  32.82     1:07.79 (34.97)     1:43.84 (36.05)     2:20.49 (36.65)
        2:57.73 (37.24)     3:35.29 (37.56)     4:12.55 (37.26)     4:49.52 (36.97)
        5:26.56 (37.04)     6:02.16 (35.60)                                        
 11 Wang, Helena M            14 Express Swimming-MR  6:04.74    6:02.31 SILV   
                  32.77     1:08.16 (35.39)     1:44.45 (36.29)     2:21.21 (36.76)
        2:58.58 (37.37)     3:35.45 (36.87)     4:12.24 (36.79)     4:49.53 (37.29)
        5:26.60 (37.07)     6:02.31 (35.71)                                        
AGE - Division  
  1 Simeone, MaryCate         14 Express Swimming-MR  6:16.00    6:05.62        
                  31.73     1:07.47 (35.74)     1:44.36 (36.89)     2:21.59 (37.23)
        2:59.49 (37.90)     3:37.53 (38.04)     4:15.30 (37.77)     4:52.97 (37.67)
        5:30.23 (37.26)     6:05.62 (35.39)                                        
  2 Moody, Bridget M          13 LIAC-MR              5:56.56    6:05.64        
                  32.65     1:08.50 (35.85)     1:45.07 (36.57)     2:22.46 (37.39)
        2:59.59 (37.13)     3:36.92 (37.33)     4:14.60 (37.68)     4:52.46 (37.86)
        5:29.53 (37.07)     6:05.64 (36.11)                                        
  3 Marmol, Janet             14 OWA-MR               6:31.99    6:05.87        
                  32.48     1:08.96 (36.48)     1:46.74 (37.78)     2:23.82 (37.08)
        3:00.82 (37.00)     3:38.74 (37.92)     4:17.25 (38.51)     4:55.22 (37.97)
        5:31.44 (36.22)     6:05.87 (34.43)                                        
  4 Kallansrude, Kimberly L   14 OWA-MR               6:02.60    6:07.05        
                  33.66     1:10.21 (36.55)     1:47.29 (37.08)     2:25.34 (38.05)
        3:03.07 (37.73)     3:40.70 (37.63)     4:18.36 (37.66)     4:55.72 (37.36)
        5:32.35 (36.63)     6:07.05 (34.70)                                        
  5 Zoine, Jackie T           14 Express Swimming-MR  6:08.24    6:07.70        
                  32.61     1:08.32 (35.71)     1:44.81 (36.49)     2:22.00 (37.19)
        2:58.99 (36.99)     3:36.84 (37.85)     4:15.48 (38.64)     4:53.64 (38.16)
        5:31.90 (38.26)     6:07.70 (35.80)                                        
  6 Filardi, Victoria L       14 LIAC-MR              6:12.64    6:10.56        
                  33.48     1:10.02 (36.54)     1:47.40 (37.38)     2:25.19 (37.79)
        3:03.08 (37.89)     3:41.05 (37.97)     4:19.10 (38.05)     4:57.23 (38.13)
        5:34.71 (37.48)     6:10.56 (35.85)                                        
  7 Gibbons, Nicolette L      13 OWA-MR               6:31.74    6:14.55        
                  34.68     1:14.38 (39.70)     1:54.21 (39.83)     2:32.75 (38.54)
        3:11.43 (38.68)     3:49.19 (37.76)     4:25.58 (36.39)     5:03.67 (38.09)
        5:39.62 (35.95)     6:14.55 (34.93)                                        
  8 Geiselman, Rebekah        14 LBA-MR               6:00.00    6:19.32        
                  31.08     1:06.48 (35.40)     1:43.86 (37.38)     2:22.22 (38.36)
        3:00.85 (38.63)     3:40.14 (39.29)     4:20.56 (40.42)     5:01.24 (40.68)
        5:41.07 (39.83)     6:19.32 (38.25)                                        
  9 Amato, MaryKate           14 LIAC-MR              6:45.67    6:20.74        
                  31.74     1:08.43 (36.69)     1:47.39 (38.96)     2:27.05 (39.66)
        3:04.92 (37.87)     3:44.27 (39.35)     4:23.47 (39.20)     5:03.44 (39.97)
        5:42.88 (39.44)     6:20.74 (37.86)                                        
 10 Sanacore, Katie I         13 LIAC-MR              6:09.94    6:20.99        
                  30.85     1:07.69 (36.84)     1:46.77 (39.08)     2:25.07 (38.30)
        3:04.28 (39.21)     3:43.66 (39.38)     4:22.68 (39.02)     5:03.01 (40.33)
        5:43.12 (40.11)     6:20.99 (37.87)                                        
 11 Cronley, Jennifer M       14 LIAC-MR              6:27.67    6:26.63        
                  33.00     1:10.33 (37.33)     1:48.19 (37.86)     2:26.77 (38.58)
        3:06.26 (39.49)     3:46.10 (39.84)     4:26.81 (40.71)     5:07.80 (40.99)
        5:47.89 (40.09)     6:26.63 (38.74)                                        
 12 Kearns, Emily R           14 Express Swimming-MR  6:05.45    6:29.32        
                  33.94     1:12.62 (38.68)     1:52.09 (39.47)     2:32.30 (40.21)
        3:11.43 (39.13)     3:51.41 (39.98)     4:32.20 (40.79)     5:11.39 (39.19)
        5:51.02 (39.63)     6:29.32 (38.30)                                        
 13 Tusa, Kayla M             13 Express Swimming-MR  7:03.09    6:39.27        
                  37.07     1:17.93 (40.86)     1:58.77 (40.84)     2:38.86 (40.09)
        3:19.83 (40.97)     4:00.58 (40.75)     4:41.79 (41.21)     5:21.49 (39.70)
        6:01.91 (40.42)     6:39.27 (37.36)                                        
 14 Niu, Cindy                14 OWA-MR               6:54.23    6:40.38        
                  33.86     1:12.37 (38.51)     1:53.06 (40.69)     2:34.62 (41.56)
        3:16.53 (41.91)     3:58.74 (42.21)     4:39.41 (40.67)     5:20.98 (41.57)
        6:01.50 (40.52)     6:40.38 (38.88)                                        
 15 Shtab, Danielle R         13 Express Swimming-MR  6:47.82    6:43.43        
                  37.59     1:18.86 (41.27)     2:00.50 (41.64)     2:41.79 (41.29)
        3:23.64 (41.85)     4:04.49 (40.85)     4:46.40 (41.91)     5:27.29 (40.89)
        6:06.95 (39.66)     6:43.43 (36.48)                                        
 16 Alston, Neka              13 LBA-MR               7:10.00    7:00.92        
                  33.75     1:13.42 (39.67)     1:56.86 (43.44)     2:41.04 (44.18)
        3:25.41 (44.37)     4:09.50 (44.09)     4:52.87 (43.37)     5:37.70 (44.83)
        6:20.12 (42.42)     7:00.92 (40.80)                                        
 17 Gandhi, Priya             13 OWA-MR               7:30.09    7:33.56        
                  38.34     1:21.59 (43.25)     2:07.53 (45.94)     2:53.43 (45.90)
        3:39.44 (46.01)     4:27.03 (47.59)     5:14.81 (47.78)     6:02.77 (47.96)
        6:49.60 (46.83)     7:33.56 (43.96)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:07.89  JO
        1:07.90  QUAL
        1:18.29  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:07.90
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Brady, Megan              13 LBA-MR               1:08.63    1:07.53 JO     
                  32.62     1:07.53 (34.91)                                        
SILV - Division  
  1 Wilkins, Natalia M        13 Express Swimming-MR  1:08.92    1:09.73 SILV   
                  34.25     1:09.73 (35.48)                                        
  2 DiPreta, Stephanie N      14 LIAC-MR              1:10.84    1:09.92 SILV   
                  34.98     1:09.92 (34.94)                                        
  3 Kallansrude, Kimberly L   14 OWA-MR               1:09.84    1:10.54 SILV   
                  34.77     1:10.54 (35.77)                                        
  4 Vacchiano, Jenna M        14 Bluefish-MR          1:10.06    1:10.80 SILV   
                  35.07     1:10.80 (35.73)                                        
  5 Marmol, Janet             14 OWA-MR               1:14.62    1:11.03 SILV   
                  34.71     1:11.03 (36.32)                                        
  6 Brown, Beccy M            14 OWA-MR               1:09.56    1:11.07 SILV   
                  34.76     1:11.07 (36.31)                                        
  7 Barcklow, Gabrielle       13 Express Swimming-MR  1:09.85    1:11.46 SILV   
                  34.96     1:11.46 (36.50)                                        
  8 Simeone, MaryCate         14 Express Swimming-MR  1:13.32    1:12.08 SILV   
                  35.21     1:12.08 (36.87)                                        
  9 Parker, Rachel            14 OWA-MR               1:09.05    1:12.18 SILV   
                  35.17     1:12.18 (37.01)                                        
 10 Aliprantis, Alexa N       14 LIAC-MR              1:12.02    1:12.70 SILV   
                  35.67     1:12.70 (37.03)                                        
 11 Senken, Natasha L         13 OWA-MR               1:12.68    1:12.95 SILV   
                  35.86     1:12.95 (37.09)                                        
 12 Kenny, Erin T             14 Express Swimming-MR  1:12.68    1:13.31 SILV   
                  36.52     1:13.31 (36.79)                                        
 13 Geiselman, Rebekah        14 LBA-MR               1:14.37    1:13.86 SILV   
                  35.60     1:13.86 (38.26)                                        
 14 Quinn, Shannon C          14 Express Swimming-MR  1:13.31    1:15.33 SILV   
                  37.11     1:15.33 (38.22)                                        
 15 Leitman, Natalie S        14 LIAC-MR              1:16.93    1:15.65 SILV   
                  37.35     1:15.65 (38.30)                                        
 16 Jiang, Jasmine            13 LIAC-MR              1:12.15    1:15.80 SILV   
                  36.66     1:15.80 (39.14)                                        
 17 Chen, Lillian T           13 Express Swimming-MR  1:14.76    1:16.45 SILV   
                  37.73     1:16.45 (38.72)                                        
 18 Amato, MaryKate           14 LIAC-MR              1:16.84    1:16.78 SILV   
                  37.51     1:16.78 (39.27)                                        
 19 Li, Dorothy               13 OWA-MR               1:16.50    1:17.12 SILV   
                  37.94     1:17.12 (39.18)                                        
 20 Sanacore, Katie I         13 LIAC-MR              1:15.16    1:17.26 SILV   
                  37.45     1:17.26 (39.81)                                        
 21 Kearns, Emily R           14 Express Swimming-MR  1:15.33    1:17.53 SILV   
                  38.42     1:17.53 (39.11)                                        
 22 Corso, Kimberly M         14 Express Swimming-MR  1:16.03    1:18.12 SILV   
                  37.92     1:18.12 (40.20)                                        
AGE - Division  
  1 Lawler, Rachel            14 Express Swimming-MR  1:15.94    1:18.70        
                  37.73     1:18.70 (40.97)                                        
  2 Moody, Bridget M          13 LIAC-MR              1:20.71    1:19.79        
                  39.04     1:19.79 (40.75)                                        
  3 Dans, Miesha K            14 Express Swimming-MR  1:21.00    1:20.09        
                  39.46     1:20.09 (40.63)                                        
  4 Keim, Jennifer            13 LBA-MR               1:16.21    1:20.52        
                  39.24     1:20.52 (41.28)                                        
  5 Niu, Cindy                14 OWA-MR               1:22.21    1:21.25        
  6 Tusa, Kayla M             13 Express Swimming-MR  1:25.38    1:21.63        
                  40.85     1:21.63 (40.78)                                        
  7 Quick, Lisa K             13 LIAC-MR              1:18.76    1:22.54        
                  40.81     1:22.54 (41.73)                                        
  8 Gandhi, Priya             13 OWA-MR               1:29.90    1:23.21        
                  40.55     1:23.21 (42.66)                                        
  9 Alston, Neka              13 LBA-MR               1:20.31    1:24.60        
                  41.22     1:24.60 (43.38)                                        
 10 Shtab, Danielle R         13 Express Swimming-MR  1:26.49    1:24.75        
                  41.77     1:24.75 (42.98)                                        
 11 LI, Justine               13 Express Swimming-MR  1:32.25    1:29.69        
                  43.33     1:29.69 (46.36)                                        
 12 Keenan, Carolyn M         13 Express Swimming-MR  1:57.29    1:31.85        
                  44.90     1:31.85 (46.95)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:24.99  JO
        2:25.00  QUAL
        2:48.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:25.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Larson, Mallorie M        14 LIAC-MR              2:27.09    2:22.30 JO     
                  33.77     1:09.66 (35.89)     1:46.37 (36.71)     2:22.30 (35.93)
  2 Brady, Megan              13 LBA-MR               2:29.48    2:23.78 JO     
                  33.52     1:10.80 (37.28)     1:47.72 (36.92)     2:23.78 (36.06)
SILV - Division  
  1 Wilkins, Natalia M        13 Express Swimming-MR  2:32.60    2:27.26 SILV   
                  34.91     1:12.13 (37.22)     1:50.20 (38.07)     2:27.26 (37.06)
  2 DiPreta, Stephanie N      14 LIAC-MR              2:28.28    2:30.83 SILV   
                  36.30     1:14.17 (37.87)     1:52.80 (38.63)     2:30.83 (38.03)
  3 Smith, Caryn A            14 OWA-MR               2:27.19    2:31.42 SILV   
                  35.01     1:12.62 (37.61)     1:51.84 (39.22)     2:31.42 (39.58)
  4 Parker, Rachel            14 OWA-MR               2:31.15    2:32.70 SILV   
                  35.56     1:14.03 (38.47)     1:53.72 (39.69)     2:32.70 (38.98)
  5 Aliprantis, Alexa N       14 LIAC-MR              2:39.86    2:33.33 SILV   
                  36.89     1:16.03 (39.14)     1:55.81 (39.78)     2:33.33 (37.52)
  6 Simeone, MaryCate         14 Express Swimming-MR  2:34.62    2:33.35 SILV   
                  36.96     1:15.74 (38.78)     1:55.35 (39.61)     2:33.35 (38.00)
  7 Senken, Natasha L         13 OWA-MR               2:31.09    2:34.04 SILV   
                  36.75     1:15.17 (38.42)     1:55.23 (40.06)     2:34.04 (38.81)
  8 Geiselman, Rebekah        14 LBA-MR               2:40.37    2:34.59 SILV   
                  36.39     1:15.95 (39.56)     1:56.22 (40.27)     2:34.59 (38.37)
  9 Brown, Beccy M            14 OWA-MR               2:30.79    2:36.60 SILV   
                  36.58     1:15.68 (39.10)     1:56.10 (40.42)     2:36.60 (40.50)
 10 Chen, Lillian T           13 Express Swimming-MR  2:38.91    2:36.78 SILV   
                  37.85     1:17.44 (39.59)     1:57.83 (40.39)     2:36.78 (38.95)
 11 Lotito, Sam M             13 LIAC-MR              2:37.86    2:38.11 SILV   
                  37.26     1:17.32 (40.06)     1:58.74 (41.42)     2:38.11 (39.37)
 12 Kenny, Erin T             14 Express Swimming-MR  2:33.34    2:39.27 SILV   
                  38.20     1:18.01 (39.81)     1:59.06 (41.05)     2:39.27 (40.21)
 13 Kranis, Genna R           13 LIAC-MR              2:52.24    2:39.77 SILV   
                  37.91   2:39.78 (2:01.87)     3:03.34 (23.56)         2:39.77 ( )
 14 Leonardo, Alex R          13 LIAC-MR              2:37.07    2:40.15 SILV   
                  38.06     1:18.32 (40.26)     2:00.02 (41.70)     2:40.15 (40.13)
 15 Filardi, Victoria L       14 LIAC-MR              2:45.64    2:42.63 SILV   
                  38.09     1:19.69 (41.60)     2:02.20 (42.51)     2:42.63 (40.43)
 16 Sanacore, Katie I         13 LIAC-MR              2:42.11    2:43.07 SILV   
                  37.36     1:18.32 (40.96)     2:00.99 (42.67)     2:43.07 (42.08)
 17 Kearns, Emily R           14 Express Swimming-MR  2:39.07    2:43.42 SILV   
                  39.48     1:21.11 (41.63)     2:03.21 (42.10)     2:43.42 (40.21)
 18 Moody, Bridget M          13 LIAC-MR              2:43.78    2:44.12 SILV   
                  38.82     1:20.41 (41.59)     2:03.21 (42.80)     2:44.12 (40.91)
 19 Lawler, Rachel            14 Express Swimming-MR  2:42.12    2:44.47 SILV   
                  38.80     1:21.67 (42.87)     2:04.31 (42.64)     2:44.47 (40.16)
 20 Amato, MaryKate           14 LIAC-MR              3:00.68    2:45.56 SILV   
                  38.45     1:20.89 (42.44)     2:03.80 (42.91)     2:45.56 (41.76)
 21 Li, Dorothy               13 OWA-MR               2:47.41    2:45.65 SILV   
                  39.58     1:23.34 (43.76)     2:07.01 (43.67)     2:45.65 (38.64)
 22 Cannatella, Katie G       13 Express Swimming-MR  2:44.71    2:48.19 SILV   
                  39.93     1:22.96 (43.03)     2:07.31 (44.35)     2:48.19 (40.88)
 23 Tusa, Kayla M             13 Express Swimming-MR  3:20.00    2:48.88 SILV   
                  40.09     1:22.28 (42.19)     2:06.16 (43.88)     2:48.88 (42.72)
 -- Jiang, Jasmine            13 LIAC-MR              2:39.96         DQ        
                  37.15     1:17.50 (40.35)     2:00.39 (42.89)          DQ (40.02)
AGE - Division  
  1 Quick, Lisa K             13 LIAC-MR              2:44.07    2:50.58        
                  40.19     1:24.14 (43.95)     2:08.66 (44.52)     2:50.58 (41.92)
  2 Kilroy, Jacqueline C      14 Express Swimming-MR  2:51.44    2:52.08        
                  39.90     1:23.13 (43.23)     2:08.41 (45.28)     2:52.08 (43.67)
  3 Dans, Miesha K            14 Express Swimming-MR  2:51.76    2:56.79        
                  41.37     1:27.48 (46.11)     2:15.00 (47.52)     2:56.79 (41.79)
  4 Alston, Neka              13 LBA-MR               2:50.53    2:57.02        
                  43.35     1:28.14 (44.79)     2:14.53 (46.39)     2:57.02 (42.49)
  5 Niu, Cindy                14 OWA-MR               2:55.73    2:58.58        
                  42.42     1:28.80 (46.38)     2:15.42 (46.62)     2:58.58 (43.16)
  6 Gandhi, Priya             13 OWA-MR               3:01.32    3:03.15        
                1:30.29     2:19.27 (48.98)     3:03.79 (44.52)         3:03.15 ( )
  7 Koukoulas, Sophia A       13 Express Swimming-MR  3:08.37    3:08.36        
                  43.96     1:32.31 (48.35)     2:22.16 (49.85)     3:08.36 (46.20)
  8 LI, Justine               13 Express Swimming-MR  3:30.00    3:08.66        
                  42.12     1:31.40 (49.28)     2:21.48 (50.08)     3:08.66 (47.18)
  9 Shtab, Danielle R         13 Express Swimming-MR  3:20.00    3:11.15        
                1:36.69     2:26.30 (49.61)     3:11.85 (45.55)         3:11.15 ( )
Non-Award Division  
 -- Chow, Laurie              13 Express Swimming-MR  2:40.00         DQ        
                  39.72     1:22.35 (42.63)     2:10.20 (47.85)                    
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:16.49  JO
        1:16.50  QUAL
        1:26.79  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:16.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Pujals, Michaela C        14 Bluefish-MR          1:17.19    1:17.79 SILV   
                  37.31     1:17.79 (40.48)                                        
  2 Ryan, Katherine C         14 OWA-MR               1:17.71    1:18.43 SILV   
                  37.33     1:18.43 (41.10)                                        
  3 Aliprantis, Alexa N       14 LIAC-MR              1:19.84    1:18.52 SILV   
                  37.16     1:18.52 (41.36)                                        
  4 Wilkins, Natalia M        13 Express Swimming-MR  1:17.97    1:18.74 SILV   
                  36.96     1:18.74 (41.78)                                        
  5 Corso, Kimberly M         14 Express Swimming-MR  1:17.65    1:19.09 SILV   
                  36.90     1:19.09 (42.19)                                        
  6 Brady, Megan              13 LBA-MR               1:18.51    1:19.54 SILV   
                  37.80     1:19.54 (41.74)                                        
  7 Torre, Melissa R          14 Express Swimming-MR  1:19.92    1:19.75 SILV   
                  37.99     1:19.75 (41.76)                                        
  8 Geiselman, Rebekah        14 LBA-MR               1:19.93    1:19.95 SILV   
                  38.02     1:19.95 (41.93)                                        
  9 Kelly, Corinne            14 LBA-MR               1:19.57    1:20.58 SILV   
                  38.61     1:20.58 (41.97)                                        
 10 Filardi, Victoria L       14 LIAC-MR              1:24.45    1:21.29 SILV   
                  38.16     1:21.29 (43.13)                                        
 11 Kuzniewski, Kayla J       13 Express Swimming-MR  1:21.12    1:21.69 SILV   
                  38.78     1:21.69 (42.91)                                        
 12 Smith, Caryn A            14 OWA-MR               1:19.56    1:21.88 SILV   
                  38.09     1:21.88 (43.79)                                        
 13 Barcklow, Gabrielle       13 Express Swimming-MR  1:21.24    1:22.64 SILV   
                  38.81     1:22.64 (43.83)                                        
 14 Destefano, Tori L         14 Express Swimming-MR  1:20.59    1:22.71 SILV   
                  37.88     1:22.71 (44.83)                                        
 15 Li, Dorothy               13 OWA-MR               1:23.20    1:22.74 SILV   
                  38.95     1:22.74 (43.79)                                        
 16 Yanar, Melanie            13 Bluefish-MR          1:25.56    1:24.24 SILV   
                  38.50     1:24.24 (45.74)                                        
 17 Exposito, Sarah M         14 LIAC-MR              1:25.66    1:25.11 SILV   
                  12.21   1:25.11 (1:12.90)                                        
 18 Shtab, Danielle R         13 Express Swimming-MR  1:24.39    1:25.20 SILV   
                  40.03     1:25.20 (45.17)                                        
 19 Cronley, Jennifer M       14 LIAC-MR              1:26.05    1:25.21 SILV   
                  40.55     1:25.21 (44.66)                                        
 20 Lawler, Rachel            14 Express Swimming-MR  1:26.66    1:25.33 SILV   
                  41.00     1:25.33 (44.33)                                        
 21 Gandhi, Priya             13 OWA-MR               1:26.67    1:25.42 SILV   
                  40.00     1:25.42 (45.42)                                        
 22 Yaccarino, Caitlin K      13 Bluefish-MR          1:26.45    1:26.32 SILV   
                  40.30     1:26.32 (46.02)                                        
AGE - Division  
  1 Brown, Beccy M            14 OWA-MR               1:21.90    1:27.01        
                  40.67     1:27.01 (46.34)                                        
  2 Marmol, Janet             14 OWA-MR               1:26.33    1:27.14        
                  40.44     1:27.14 (46.70)                                        
  3 Lotito, Sam M             13 LIAC-MR              1:25.97    1:28.12        
                  41.88     1:28.12 (46.24)                                        
  4 Kearns, Emily R           14 Express Swimming-MR  1:28.12    1:28.28        
                  42.00     1:28.28 (46.28)                                        
  5 Parker, Rachel            14 OWA-MR               1:23.30    1:30.34        
                  42.34     1:30.34 (48.00)                                        
  6 Quick, Lisa K             13 LIAC-MR              1:29.83    1:32.27        
                  43.47     1:32.27 (48.80)                                        
  7 Nicolai, Erin M           13 Bluefish-MR          1:33.78    1:32.98        
                  44.00     1:32.98 (48.98)                                        
  8 Goldman, Lauren A         14 LIAC-MR              1:31.99    1:33.20        
                  43.53     1:33.20 (49.67)                                        
  9 Leitman, Natalie S        14 LIAC-MR              1:31.77    1:33.32        
                  43.73     1:33.32 (49.59)                                        
 10 Keenan, Carolyn M         13 Express Swimming-MR  1:44.81    1:34.42        
                  45.11     1:34.42 (49.31)                                        
 11 Law, Angela Y             13 LIAC-MR              1:29.98    1:34.78        
                  44.47     1:34.78 (50.31)                                        
 12 Koukoulas, Sophia A       13 Express Swimming-MR  1:36.63    1:34.87        
                  44.15     1:34.87 (50.72)                                        
 13 Tusa, Kayla M             13 Express Swimming-MR  1:38.23    1:35.14        
                  44.38     1:35.14 (50.76)                                        
 14 Lutfy, Elena G            13 Express Swimming-MR  1:50.00    1:43.50        
                  48.45     1:43.50 (55.05)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:42.99  JO
        2:43.00  QUAL
        3:02.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:43.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Pujals, Michaela C        14 Bluefish-MR          2:48.36    2:42.69 JO     
                  37.39     1:18.81 (41.42)     2:01.11 (42.30)     2:42.69 (41.58)
SILV - Division  
  1 Wilkins, Natalia M        13 Express Swimming-MR  2:46.38    2:43.50 SILV   
                  36.76     1:18.40 (41.64)     2:01.14 (42.74)     2:43.50 (42.36)
  2 Brady, Megan              13 LBA-MR               2:51.57    2:48.39 SILV   
                  38.46     1:21.50 (43.04)     2:04.91 (43.41)     2:48.39 (43.48)
  3 Torre, Melissa R          14 Express Swimming-MR  2:48.27    2:51.24 SILV   
                  38.92     1:22.03 (43.11)     2:07.41 (45.38)     2:51.24 (43.83)
  4 Geiselman, Rebekah        14 LBA-MR               2:49.39    2:51.47 SILV   
                  39.11     1:22.37 (43.26)     2:07.11 (44.74)     2:51.47 (44.36)
  5 Aliprantis, Alexa N       14 LIAC-MR              2:52.08    2:51.69 SILV   
                  37.86     1:20.90 (43.04)     2:06.66 (45.76)     2:51.69 (45.03)
  6 Ryan, Katherine C         14 OWA-MR               2:50.76    2:51.74 SILV   
                  39.46     1:23.72 (44.26)     2:08.05 (44.33)     2:51.74 (43.69)
  7 Shtab, Danielle R         13 Express Swimming-MR  2:59.90    2:54.30 SILV   
                  39.28     1:24.13 (44.85)     2:09.33 (45.20)     2:54.30 (44.97)
  8 Filardi, Victoria L       14 LIAC-MR              3:02.61    2:56.68 SILV   
                  39.90     1:24.97 (45.07)     2:11.41 (46.44)     2:56.68 (45.27)
  9 Li, Dorothy               13 OWA-MR              21:57.52    2:57.54 SILV   
                  40.18     1:25.68 (45.50)     2:12.99 (47.31)     2:57.54 (44.55)
 10 Cronley, Jennifer M       14 LIAC-MR              3:12.68    2:58.68 SILV   
                  40.53     1:26.05 (45.52)     2:12.48 (46.43)     2:58.68 (46.20)
 11 Lawler, Rachel            14 Express Swimming-MR  2:56.02    2:58.77 SILV   
                  41.35     1:26.74 (45.39)     2:12.75 (46.01)     2:58.77 (46.02)
 12 Smith, Caryn A            14 OWA-MR               2:50.72    2:58.78 SILV   
                  39.56     1:24.99 (45.43)     2:11.47 (46.48)     2:58.78 (47.31)
 13 Destefano, Tori L         14 Express Swimming-MR  2:55.38    3:00.20 SILV   
                  38.14     1:23.79 (45.65)     2:11.84 (48.05)     3:00.20 (48.36)
 14 Zoine, Jackie T           14 Express Swimming-MR  3:03.73    3:01.95 SILV   
                  40.52     1:27.41 (46.89)     2:15.05 (47.64)     3:01.95 (46.90)
AGE - Division  
  1 Simeone, MaryCate         14 Express Swimming-MR  3:09.41    3:03.12        
                  40.45     1:26.96 (46.51)     2:16.05 (49.09)     3:03.12 (47.07)
  2 Parker, Rachel            14 OWA-MR               3:07.36    3:05.00        
                  41.63     1:29.20 (47.57)     2:18.17 (48.97)     3:05.00 (46.83)
  3 Chen, Lillian T           13 Express Swimming-MR  3:00.63    3:05.07        
                  41.64     1:28.66 (47.02)     2:16.84 (48.18)     3:05.07 (48.23)
  4 DiPreta, Stephanie N      14 LIAC-MR              3:04.23    3:05.87        
                  42.16     1:28.69 (46.53)     2:17.19 (48.50)     3:05.87 (48.68)
  5 Cannatella, Katie G       13 Express Swimming-MR  3:04.28    3:07.39        
                  42.22     1:29.98 (47.76)     2:18.74 (48.76)     3:07.39 (48.65)
  6 Kenny, Erin T             14 Express Swimming-MR  3:06.97    3:08.07        
                  42.08     1:30.27 (48.19)     2:19.22 (48.95)     3:08.07 (48.85)
  7 Lotito, Sam M             13 LIAC-MR              3:07.33    3:08.52        
                  41.69     1:29.91 (48.22)     2:19.58 (49.67)     3:08.52 (48.94)
  8 Brown, Beccy M            14 OWA-MR               3:09.21    3:10.73        
                  42.17     1:31.19 (49.02)     2:20.38 (49.19)     3:10.73 (50.35)
  9 Gandhi, Priya             13 OWA-MR               3:05.10    3:10.97        
                  42.33     1:30.13 (47.80)     2:20.67 (50.54)     3:10.97 (50.30)
 10 Law, Angela Y             13 LIAC-MR              3:15.70    3:15.72        
                  43.63     1:33.07 (49.44)     2:24.20 (51.13)     3:15.72 (51.52)
 11 Kilroy, Jacqueline C      14 Express Swimming-MR  3:18.47    3:15.80        
                  43.06     1:32.79 (49.73)     2:24.55 (51.76)     3:15.80 (51.25)
 12 Leitman, Natalie S        14 LIAC-MR              3:19.18    3:16.27        
                  43.63     1:33.60 (49.97)     2:25.09 (51.49)     3:16.27 (51.18)
 13 Sanacore, Katie I         13 LIAC-MR              3:30.12    3:16.59        
                  43.59     1:34.42 (50.83)     2:26.16 (51.74)     3:16.59 (50.43)
 14 Chow, Laurie              13 Express Swimming-MR  3:25.00    3:17.93        
                  44.63     1:35.34 (50.71)     2:26.95 (51.61)     3:17.93 (50.98)
 15 Kearns, Emily R           14 Express Swimming-MR  3:07.70    3:18.20        
                  46.37     1:37.79 (51.42)     2:28.56 (50.77)     3:18.20 (49.64)
 16 Tusa, Kayla M             13 Express Swimming-MR  3:40.00    3:19.58        
                  45.19     1:35.56 (50.37)     2:28.12 (52.56)     3:19.58 (51.46)
 17 Jiang, Jasmine            13 LIAC-MR              3:17.54    3:21.77        
                  43.84     1:35.42 (51.58)     2:27.96 (52.54)     3:21.77 (53.81)
 18 Koukoulas, Sophia A       13 Express Swimming-MR  3:35.00    3:22.76        
                  45.85     1:37.74 (51.89)     2:31.57 (53.83)     3:22.76 (51.19)
 19 Amato, MaryKate           14 LIAC-MR              3:10.54    3:22.99        
                  43.16     1:35.71 (52.55)     2:29.29 (53.58)     3:22.99 (53.70)
 20 Niu, Cindy                14 OWA-MR               3:25.53    3:23.61        
                  45.82     1:38.30 (52.48)     2:31.21 (52.91)     3:23.61 (52.40)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:06.69  JO
        1:06.70  QUAL
        1:14.59  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:06.70
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Kuzniewski, Kayla J       13 Express Swimming-MR  1:07.36    1:05.87 JO     
                  30.60     1:05.87 (35.27)                                        
SILV - Division  
  1 Torre, Melissa R          14 Express Swimming-MR  1:07.51    1:07.86 SILV   
                  31.84     1:07.86 (36.02)                                        
  2 Larson, Mallorie M        14 LIAC-MR              1:08.45    1:08.05 SILV   
                  31.37     1:08.05 (36.68)                                        
  3 Wilkins, Natalia M        13 Express Swimming-MR  1:09.88    1:08.16 SILV   
                  31.41     1:08.16 (36.75)                                        
  4 Wang, Helena M            14 Express Swimming-MR  1:10.19    1:08.55 SILV   
                  31.95     1:08.55 (36.60)                                        
  5 Kranis, Genna R           13 LIAC-MR              1:09.33    1:09.65 SILV   
                  32.71     1:09.65 (36.94)                                        
  6 Smith, Caryn A            14 OWA-MR               1:12.29    1:09.99 SILV   
                  32.38     1:09.99 (37.61)                                        
  7 Yanar, Melanie            13 Bluefish-MR          1:07.55    1:10.26 SILV   
                  31.88     1:10.26 (38.38)                                        
  8 Exposito, Sarah M         14 LIAC-MR              1:09.44    1:10.27 SILV   
                  33.14     1:10.27 (37.13)                                        
  9 Zoine, Jackie T           14 Express Swimming-MR  1:12.04    1:10.31 SILV   
                  32.68     1:10.31 (37.63)                                        
 10 Dans, Miesha K            14 Express Swimming-MR  1:10.50    1:10.67 SILV   
                  32.59     1:10.67 (38.08)                                        
 11 Senken, Natasha L         13 OWA-MR               1:09.86    1:10.68 SILV   
                  32.88     1:10.68 (37.80)                                        
 12 Kallansrude, Kimberly L   14 OWA-MR               1:09.09    1:11.53 SILV   
                  32.99     1:11.53 (38.54)                                        
 13 Barcklow, Gabrielle       13 Express Swimming-MR  1:08.88    1:13.57 SILV   
                  33.79     1:13.57 (39.78)                                        
 14 Ryan, Katherine C         14 OWA-MR               1:10.95    1:13.90 SILV   
                  32.58     1:13.90 (41.32)                                        
 -- DiPreta, Stephanie N      14 LIAC-MR              1:09.94         DQ        
                  33.59          DQ (37.05)                                        
AGE - Division  
  1 Jiang, Jasmine            13 LIAC-MR              1:14.93    1:15.06        
                  34.55     1:15.06 (40.51)                                        
  2 Quinn, Shannon C          14 Express Swimming-MR  1:14.92    1:15.43        
                  34.52     1:15.43 (40.91)                                        
  3 Niu, Cindy                14 OWA-MR               1:41.99    1:21.12        
                  38.21     1:21.12 (42.91)                                        
  4 Cronley, Jennifer M       14 LIAC-MR              1:20.64    1:21.86        
                  37.14     1:21.86 (44.72)                                        
  5 LI, Justine               13 Express Swimming-MR  1:26.92    1:22.00        
                  35.70     1:22.00 (46.30)                                        
  6 Sanacore, Katie I         13 LIAC-MR              1:21.05    1:23.92        
                  37.94     1:23.92 (45.98)                                        
  7 Gandhi, Priya             13 OWA-MR               1:33.77    1:26.65        
                  39.56     1:26.65 (47.09)                                        
  8 Koukoulas, Sophia A       13 Express Swimming-MR       NT    1:27.95        
                  40.17     1:27.95 (47.78)                                        
  9 Quick, Lisa K             13 LIAC-MR              1:24.47    1:28.18        
                  40.00     1:28.18 (48.18)                                        
 10 Law, Angela Y             13 LIAC-MR              1:33.19    1:39.84        
                  46.10     1:39.84 (53.74)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:30.99  JO
        2:31.00  QUAL
        2:42.59  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:31.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Wilkins, Natalia M        13 Express Swimming-MR  2:40.00    2:31.79 SILV   
                  32.58     1:10.97 (38.39)     1:51.72 (40.75)     2:31.79 (40.07)
  2 Larson, Mallorie M        14 LIAC-MR              2:36.83    2:33.58 SILV   
                  33.21     1:11.58 (38.37)     1:52.04 (40.46)     2:33.58 (41.54)
  3 Senken, Natasha L         13 OWA-MR               2:40.55    2:35.55 SILV   
                  33.71     1:12.34 (38.63)     1:53.82 (41.48)     2:35.55 (41.73)
  4 Kranis, Genna R           13 LIAC-MR              2:39.57    2:40.85 SILV   
                  35.06     1:15.36 (40.30)     1:58.58 (43.22)     2:40.85 (42.27)
AGE - Division  
  1 Smith, Caryn A            14 OWA-MR               2:50.94    2:42.64        
                  35.22     1:16.31 (41.09)     1:59.18 (42.87)     2:42.64 (43.46)
  2 Moody, Bridget M          13 LIAC-MR              2:47.86    2:43.47        
                  36.08     1:18.55 (42.47)     2:02.74 (44.19)     2:43.47 (40.73)
  3 Ryan, Katherine C         14 OWA-MR               2:45.00    2:47.19        
                  35.21     1:18.25 (43.04)     2:02.75 (44.50)     2:47.19 (44.44)
  4 Zoine, Jackie T           14 Express Swimming-MR  2:48.86    2:48.88        
                  36.53     1:21.25 (44.72)     2:07.66 (46.41)     2:48.88 (41.22)
  5 Dans, Miesha K            14 Express Swimming-MR  2:45.90    2:49.60        
                  34.56     1:18.31 (43.75)     2:04.92 (46.61)     2:49.60 (44.68)
  6 Aliprantis, Alexa N       14 LIAC-MR              2:45.67    2:52.59        
                  37.20     1:21.52 (44.32)     2:07.48 (45.96)     2:52.59 (45.11)
  7 LI, Justine               13 Express Swimming-MR  3:30.00    3:11.23        
                  35.69     1:23.11 (47.42)     2:16.38 (53.27)     3:11.23 (54.85)
  8 Brown, Beccy M            14 OWA-MR               3:19.43    3:12.97        
                  43.97     1:33.89 (49.92)     2:25.76 (51.87)     3:12.97 (47.21)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:24.99  JO
        2:25.00  QUAL
        2:47.79  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:25.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Wilkins, Natalia M        13 Express Swimming-MR  2:26.26    2:24.96 JO     
                  32.18     1:10.07 (37.89)     1:52.85 (42.78)     2:24.96 (32.11)
SILV - Division  
  1 Brady, Megan              13 LBA-MR               2:27.12    2:25.07 SILV   
                  31.97     1:09.80 (37.83)     1:53.54 (43.74)     2:25.07 (31.53)
  2 Larson, Mallorie M        14 LIAC-MR              2:29.67    2:28.12 SILV   
                  31.34     1:07.18 (35.84)     1:54.50 (47.32)     2:28.12 (33.62)
  3 Wang, Helena M            14 Express Swimming-MR  2:33.82    2:29.90 SILV   
                  31.34     1:07.97 (36.63)     1:55.08 (47.11)     2:29.90 (34.82)
  4 DiPreta, Stephanie N      14 LIAC-MR              2:32.42    2:31.65 SILV   
                  33.45     1:10.62 (37.17)     1:58.79 (48.17)     2:31.65 (32.86)
  5 Smith, Caryn A            14 OWA-MR               2:25.55    2:32.09 SILV   
                  32.23     1:10.89 (38.66)     1:56.52 (45.63)     2:32.09 (35.57)
  6 Aliprantis, Alexa N       14 LIAC-MR              2:35.49    2:33.49 SILV   
                  33.77     1:13.38 (39.61)     1:59.53 (46.15)     2:33.49 (33.96)
  7 Vacchiano, Jenna M        14 Bluefish-MR          2:35.08    2:34.28 SILV   
                  35.19     1:14.63 (39.44)     2:00.69 (46.06)     2:34.28 (33.59)
  8 Marmol, Janet             14 OWA-MR               2:35.00    2:36.30 SILV   
                  33.61     1:13.68 (40.07)     2:00.72 (47.04)     2:36.30 (35.58)
  9 Filardi, Victoria L       14 LIAC-MR              2:35.64    2:37.36 SILV   
                  34.89     1:15.80 (40.91)     2:00.34 (44.54)     2:37.36 (37.02)
 10 Parker, Rachel            14 OWA-MR               2:28.77    2:37.44 SILV   
                  33.19     1:13.51 (40.32)     2:02.06 (48.55)     2:37.44 (35.38)
 11 Kranis, Genna R           13 LIAC-MR              2:32.12    2:37.75 SILV   
                  33.55     1:15.31 (41.76)     2:01.70 (46.39)     2:37.75 (36.05)
 12 Chen, Lillian T           13 Express Swimming-MR  2:36.58    2:38.36 SILV   
                  36.58     1:17.72 (41.14)     2:04.07 (46.35)     2:38.36 (34.29)
 13 Simeone, MaryCate         14 Express Swimming-MR  2:38.86    2:38.42 SILV   
                  33.93     1:13.86 (39.93)     2:03.21 (49.35)     2:38.42 (35.21)
 14 Lawler, Rachel            14 Express Swimming-MR  2:40.22    2:41.49 SILV   
                  35.50     1:18.84 (43.34)     2:05.36 (46.52)     2:41.49 (36.13)
 15 Exposito, Sarah M         14 LIAC-MR              2:33.29    2:41.83 SILV   
                  33.90     1:15.50 (41.60)     2:04.37 (48.87)     2:41.83 (37.46)
 16 Zoine, Jackie T           14 Express Swimming-MR  2:37.68    2:42.04 SILV   
                  34.09     1:19.48 (45.39)     2:05.64 (46.16)     2:42.04 (36.40)
 17 Kelly, Corinne            14 LBA-MR               2:33.46    2:42.13 SILV   
                  36.66     1:18.50 (41.84)     2:05.28 (46.78)     2:42.13 (36.85)
 18 Lotito, Sam M             13 LIAC-MR              2:41.60    2:44.12 SILV   
                  36.80     1:18.73 (41.93)     2:07.14 (48.41)     2:44.12 (36.98)
 19 Amato, MaryKate           14 LIAC-MR              2:45.76    2:47.43 SILV   
                  35.70     1:17.23 (41.53)     2:09.55 (52.32)     2:47.43 (37.88)
AGE - Division  
  1 Kearns, Emily R           14 Express Swimming-MR  2:43.43    2:49.58        
                  39.69     1:21.20 (41.51)     2:11.77 (50.57)     2:49.58 (37.81)
  2 Goldman, Lauren A         14 LIAC-MR              3:02.02    2:58.42        
                  39.58     1:26.43 (46.85)     2:18.14 (51.71)     2:58.42 (40.28)
  3 Alston, Neka              13 LBA-MR               3:00.56    2:59.80        
                  39.92     1:26.33 (46.41)     2:21.88 (55.55)     2:59.80 (37.92)
  4 Koukoulas, Sophia A       13 Express Swimming-MR  3:00.74    3:00.99        
                  41.43     1:29.05 (47.62)     2:20.24 (51.19)     3:00.99 (40.75)
 -- Corso, Kimberly M         14 Express Swimming-MR  2:42.08         DQ        
                  36.24     1:20.52 (44.28)     2:07.99 (47.47)          DQ (40.36)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        5:06.99  JO
        5:07.00  QUAL
        5:38.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 5:07.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Kuzniewski, Kayla J       13 Express Swimming-MR  5:07.10    4:59.92 JO     
                  30.67     1:06.76 (36.09)     1:43.96 (37.20)     2:20.66 (36.70)
        3:05.47 (44.81)     3:52.09 (46.62)     4:26.43 (34.34)     4:59.92 (33.49)
SILV - Division  
  1 Brady, Megan              13 LBA-MR               5:20.83    5:07.76 SILV   
                  32.64     1:11.89 (39.25)     1:51.54 (39.65)     2:30.21 (38.67)
        3:13.81 (43.60)     3:59.30 (45.49)     4:33.88 (34.58)     5:07.76 (33.88)
  2 Ryan, Katherine C         14 OWA-MR               5:11.34    5:10.91 SILV   
                  31.99     1:12.62 (40.63)     1:52.68 (40.06)     2:32.00 (39.32)
        3:16.78 (44.78)     4:01.50 (44.72)     4:36.80 (35.30)     5:10.91 (34.11)
  3 Wilkins, Natalia M        13 Express Swimming-MR  5:13.91    5:11.85 SILV   
                  31.94     1:10.74 (38.80)     1:51.34 (40.60)     2:31.69 (40.35)
        3:15.21 (43.52)     4:01.97 (46.76)     4:37.30 (35.33)     5:11.85 (34.55)
  4 Larson, Mallorie M        14 LIAC-MR              5:18.51    5:13.21 SILV   
                  32.42     1:10.20 (37.78)     1:48.53 (38.33)     2:26.94 (38.41)
        3:14.54 (47.60)     4:04.07 (49.53)     4:39.21 (35.14)     5:13.21 (34.00)
  5 Kallansrude, Kimberly L   14 OWA-MR               5:18.62    5:22.66 SILV   
                  32.18     1:10.57 (38.39)     1:51.14 (40.57)     2:32.40 (41.26)
        3:22.08 (49.68)     4:10.63 (48.55)     4:47.27 (36.64)     5:22.66 (35.39)
  6 Wang, Helena M            14 Express Swimming-MR  5:40.00    5:26.83 SILV   
                  32.74     1:10.79 (38.05)     1:50.81 (40.02)     2:31.15 (40.34)
        3:19.27 (48.12)     4:10.17 (50.90)     4:49.19 (39.02)     5:26.83 (37.64)
  7 Quinn, Shannon C          14 Express Swimming-MR  5:18.44    5:28.84 SILV   
                  34.90     1:16.05 (41.15)     1:58.25 (42.20)     2:39.53 (41.28)
        3:28.86 (49.33)     4:18.23 (49.37)     4:53.50 (35.27)     5:28.84 (35.34)
  8 Aliprantis, Alexa N       14 LIAC-MR              5:25.67    5:28.98 SILV   
                  34.71     1:16.20 (41.49)     2:00.01 (43.81)     2:42.34 (42.33)
        3:28.05 (45.71)     4:14.81 (46.76)     4:52.72 (37.91)     5:28.98 (36.26)
  9 DiPreta, Stephanie N      14 LIAC-MR              5:14.48    5:29.54 SILV   
                  34.71     1:15.92 (41.21)     1:57.35 (41.43)     2:38.42 (41.07)
        3:28.29 (49.87)     4:19.40 (51.11)     4:54.51 (35.11)     5:29.54 (35.03)
 10 Marmol, Janet             14 OWA-MR               5:33.48    5:33.97 SILV   
                  34.56     1:15.60 (41.04)     1:58.02 (42.42)     2:39.49 (41.47)
        3:27.24 (47.75)     4:16.45 (49.21)     4:55.00 (38.55)     5:33.97 (38.97)
 -- Parker, Rachel            14 OWA-MR               5:12.97         DQ        
                  31.11     1:09.36 (38.25)     1:51.59 (42.23)     2:32.30 (40.71)
        3:20.20 (47.90)     4:07.58 (47.38)     4:44.52 (36.94)          DQ (35.70)
AGE - Division  
  1 Gibbons, Nicolette L      13 OWA-MR               5:30.67    5:39.03        
                  35.81     1:20.50 (44.69)     2:01.21 (40.71)     2:41.84 (40.63)
        3:33.25 (51.41)     4:24.45 (51.20)     5:02.72 (38.27)     5:39.03 (36.31)
  2 Zoine, Jackie T           14 Express Swimming-MR  5:45.00    5:39.58        
                  34.43     1:16.28 (41.85)     2:03.32 (47.04)     2:48.76 (45.44)
        3:35.37 (46.61)     4:23.20 (47.83)     5:01.84 (38.64)     5:39.58 (37.74)
  3 Kearns, Emily R           14 Express Swimming-MR  5:49.94    5:54.72        
                  39.09     1:28.05 (48.96)     2:12.25 (44.20)     2:55.46 (43.21)
        3:47.25 (51.79)     4:37.50 (50.25)     5:16.95 (39.45)     5:54.72 (37.77)
  4 Shtab, Danielle R         13 Express Swimming-MR  6:13.54    5:59.88        
                  40.66     1:28.12 (47.46)     2:17.66 (49.54)     3:05.92 (48.26)
        3:52.69 (46.77)     4:40.17 (47.48)     5:21.28 (41.11)     5:59.88 (38.60)
  5 Gandhi, Priya             13 OWA-MR               6:37.09    6:18.83        
                  38.61     1:26.39 (47.78)     2:15.61 (49.22)     3:04.70 (49.09)
        3:55.77 (51.07)     4:48.59 (52.82)     5:34.04 (45.45)     6:18.83 (44.79)
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.59  JO
          26.60  QUAL
          28.49  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 26.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Sabatini, Nina B          15 OWA-MR                 26.70      26.71 SILV   
  2 Raimonde, Olivia L        16 LIAC-MR                27.82      27.82 SILV   
  3 Terzano, Gabby J          15 LIAC-MR                27.35      28.08 SILV   
  4 Stenger, Rebecca E        18 LBA-MR                 28.76      28.42 SILV   
AGE - Division  
  1 Mazza, Kelly A            16 Express Swimming-MR    28.01      28.50        
  2 Kuzniewski, Megan A       16 Express Swimming-MR    27.98      28.63        
  3 Reidy, Alana B            16 Express Swimming-MR    29.00      28.78        
  4 Arens, Danielle           16 Bluefish-MR            29.43      28.90        
  5 Bader, Jordan D           15 LIAC-MR                28.82      29.41        
  6 Rudolph, Holly E          16 Express Swimming-MR    29.04      29.53        
  7 Jester, Elizabeth A       16 Express Swimming-MR    28.76      29.99        
  8 Rebholz, Pamela K         15 Bluefish-MR            30.06      30.14        
  9 Batcher, Jayme E          15 Express Swimming-MR    35.00      30.39        
 10 Chow, Jaimie              17 Express Swimming-MR    30.44      30.47        
 11 Tusa, JoAna F             15 Express Swimming-MR    29.41      30.60        
 12 Leung, Jessica C          17 Express Swimming-MR    30.73      30.97        
 13 O'Hara, Megan N           15 Express Swimming-MR    31.01      31.04        
 14 Karcher, Rebecca E        15 LIAC-MR                30.78      31.13        
 15 Torre, Brittany M         16 LIAC-MR                30.88      31.99        
 16 Mora, Katherine           15 LIAC-MR                32.29      32.43        
 17 Kocienda, Danielle R      15 Express Swimming-MR    32.81      32.93        
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          57.79  JO
          57.80  QUAL
        1:03.59  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 57.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Cannatella, Annie M       15 Express Swimming-MR    59.12      59.07 SILV   
                  28.44       59.07 (30.63)                                        
  2 Terzano, Gabby J          15 LIAC-MR              1:00.18    1:00.33 SILV   
                  29.19     1:00.33 (31.14)                                        
  3 Stenger, Rebecca E        18 LBA-MR               1:00.04    1:00.48 SILV   
                  28.91     1:00.48 (31.57)                                        
  4 Graham, Caitlin           15 Express Swimming-MR  1:01.27    1:01.17 SILV   
                  29.41     1:01.17 (31.76)                                        
  5 Mazza, Kelly A            16 Express Swimming-MR  1:00.65    1:01.61 SILV   
                  29.33     1:01.61 (32.28)                                        
  6 Bader, Jordan D           15 LIAC-MR              1:02.27    1:01.96 SILV   
                  30.00     1:01.96 (31.96)                                        
  7 Madalena, Kathryn M       15 Express Swimming-MR  1:01.42    1:02.21 SILV   
                  30.12     1:02.21 (32.09)                                        
  8 Meng, Margaret            15 Express Swimming-MR  1:02.93    1:02.37 SILV   
                  29.60     1:02.37 (32.77)                                        
  9 Reidy, Alana B            16 Express Swimming-MR  1:03.33    1:02.80 SILV   
                  30.15     1:02.80 (32.65)                                        
AGE - Division  
  1 Jacobsen, Ginger M        15 Express Swimming-MR  1:03.83    1:03.66        
                  30.52     1:03.66 (33.14)                                        
  2 Rudolph, Holly E          16 Express Swimming-MR  1:03.55    1:03.78        
                  30.59     1:03.78 (33.19)                                        
  3 Tusa, JoAna F             15 Express Swimming-MR  1:04.44    1:04.02        
                  31.01     1:04.02 (33.01)                                        
  4 Chow, Jaimie              17 Express Swimming-MR  1:06.00    1:05.44        
                  31.22     1:05.44 (34.22)                                        
  5 O'Hara, Megan N           15 Express Swimming-MR  1:07.35    1:05.49        
                  31.90     1:05.49 (33.59)                                        
  6 Jester, Elizabeth A       16 Express Swimming-MR  1:06.00    1:05.96        
                  31.27     1:05.96 (34.69)                                        
  7 Rebholz, Pamela K         15 Bluefish-MR          1:06.75    1:05.97        
                  30.75     1:05.97 (35.22)                                        
  8 Karcher, Rebecca E        15 LIAC-MR              1:07.87    1:07.84        
                  32.50     1:07.84 (35.34)                                        
  9 Banzer, Kathryn E         16 OWA-MR               1:05.27    1:07.98        
                  32.87     1:07.98 (35.11)                                        
 10 Torre, Brittany M         16 LIAC-MR              1:06.88    1:08.56        
                  32.93     1:08.56 (35.63)                                        
 11 Batcher, Jayme E          15 Express Swimming-MR  1:10.00    1:09.34        
                  31.93     1:09.34 (37.41)                                        
 12 Kocienda, Danielle R      15 Express Swimming-MR  1:10.05    1:10.26        
                  33.97     1:10.26 (36.29)                                        
 13 Mora, Katherine           15 LIAC-MR              1:11.44    1:12.81        
                  33.62     1:12.81 (39.19)                                        
 14 Koukoulas, Victoria L     15 Express Swimming-MR  1:16.00    1:13.59        
                  34.53     1:13.59 (39.06)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:04.49  JO
        2:04.50  QUAL
        2:16.59  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:04.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Sabatini, Nina B          15 OWA-MR               2:07.65    2:07.24 SILV   
                  30.10     1:02.76 (32.66)     1:35.82 (33.06)     2:07.24 (31.42)
  2 Kuzniewski, Megan A       16 Express Swimming-MR  2:07.69    2:08.01 SILV   
                  29.99     1:03.20 (33.21)     1:37.22 (34.02)     2:08.01 (30.79)
  3 Terzano, Gabby J          15 LIAC-MR              2:10.70    2:10.22 SILV   
                  30.65     1:04.14 (33.49)     1:37.82 (33.68)     2:10.22 (32.40)
  4 Stenger, Rebecca E        18 LBA-MR               2:09.36    2:10.35 SILV   
                  30.45     1:03.43 (32.98)     1:37.06 (33.63)     2:10.35 (33.29)
  5 Raimonde, Olivia L        16 LIAC-MR              2:12.34    2:12.23 SILV   
                  30.80     1:04.64 (33.84)     1:39.04 (34.40)     2:12.23 (33.19)
  6 Bader, Jordan D           15 LIAC-MR              2:12.91    2:12.56 SILV   
                  30.54     1:04.37 (33.83)     1:38.98 (34.61)     2:12.56 (33.58)
  7 Madalena, Kathryn M       15 Express Swimming-MR  2:11.61    2:12.91 SILV   
                  31.62     1:05.31 (33.69)     1:39.52 (34.21)     2:12.91 (33.39)
  8 Mazza, Kelly A            16 Express Swimming-MR  2:14.05    2:14.06 SILV   
                  30.77     1:04.68 (33.91)     1:39.32 (34.64)     2:14.06 (34.74)
  9 Santaniello, Sam          16 OWA-MR               2:09.99    2:14.49 SILV   
                  31.27     1:04.42 (33.15)     1:39.32 (34.90)     2:14.49 (35.17)
 10 Arens, Danielle           16 Bluefish-MR          2:17.74    2:15.73 SILV   
                  30.35     1:04.33 (33.98)     1:40.17 (35.84)     2:15.73 (35.56)
 11 Jacobsen, Ginger M        15 Express Swimming-MR  2:15.08    2:16.36 SILV   
                  30.90     1:05.06 (34.16)     1:40.35 (35.29)     2:16.36 (36.01)
AGE - Division  
  1 Reidy, Alana B            16 Express Swimming-MR  2:25.00    2:17.06        
                  30.85     1:05.36 (34.51)     1:41.45 (36.09)     2:17.06 (35.61)
  2 O'Hara, Megan N           15 Express Swimming-MR  2:22.32    2:20.66        
                  32.77     1:08.04 (35.27)     1:44.76 (36.72)     2:20.66 (35.90)
  3 Rudolph, Holly E          16 Express Swimming-MR  2:22.15    2:20.73        
                  31.75     1:07.96 (36.21)     1:45.01 (37.05)     2:20.73 (35.72)
  4 Chow, Jaimie              17 Express Swimming-MR  2:23.95    2:20.84        
                  31.89     1:06.85 (34.96)     1:43.70 (36.85)     2:20.84 (37.14)
  5 Tusa, JoAna F             15 Express Swimming-MR  2:21.57    2:21.97        
                  31.60     1:07.09 (35.49)     1:44.22 (37.13)     2:21.97 (37.75)
  6 Leung, Jessica C          17 Express Swimming-MR  2:24.08    2:23.75        
                  32.28     1:07.67 (35.39)     1:45.44 (37.77)     2:23.75 (38.31)
  7 Jester, Elizabeth A       16 Express Swimming-MR  2:22.00    2:30.32        
                  32.25     1:08.42 (36.17)     1:49.28 (40.86)     2:30.32 (41.04)
  8 Karcher, Rebecca E        15 LIAC-MR              2:34.58    2:30.76        
                  32.75     1:11.18 (38.43)     1:51.70 (40.52)     2:30.76 (39.06)
  9 Rebholz, Pamela K         15 Bluefish-MR          2:27.92    2:30.83        
                  32.89     1:11.27 (38.38)     1:52.22 (40.95)     2:30.83 (38.61)
 10 Kocienda, Danielle R      15 Express Swimming-MR  2:40.64    2:31.11        
                  34.45     1:13.00 (38.55)     1:53.26 (40.26)     2:31.11 (37.85)
 11 Mora, Katherine           15 LIAC-MR              2:46.56    2:40.87        
                  35.95     1:15.90 (39.95)     1:58.62 (42.72)     2:40.87 (42.25)
 12 Batcher, Jayme E          15 Express Swimming-MR  3:00.00    2:47.25        
                  32.87     1:12.98 (40.11)     1:58.97 (45.99)     2:47.25 (48.28)
 
Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:31.99  JO
        5:32.00  QUAL
        5:54.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 5:32.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Sabatini, Nina B          15 OWA-MR               5:44.16    5:39.92 SILV   
                  30.31     1:03.80 (33.49)     1:37.76 (33.96)     2:12.51 (34.75)
        2:47.46 (34.95)     3:22.74 (35.28)     3:57.87 (35.13)     4:32.96 (35.09)
        5:07.33 (34.37)     5:39.92 (32.59)                                        
  2 Nuszer, Devin K           18 LIAC-MR              5:42.84    5:46.90 SILV   
                  30.38     1:03.48 (33.10)     1:37.89 (34.41)     2:12.75 (34.86)
        2:47.70 (34.95)     3:23.53 (35.83)     3:59.38 (35.85)     4:35.74 (36.36)
        5:11.88 (36.14)     5:46.90 (35.02)                                        
  3 Terzano, Gabby J          15 LIAC-MR              5:50.06    5:53.20 SILV   
                  31.51     1:05.70 (34.19)     1:41.46 (35.76)     2:17.44 (35.98)
        2:54.49 (37.05)     3:30.52 (36.03)     4:06.70 (36.18)     4:42.90 (36.20)
        5:19.15 (36.25)     5:53.20 (34.05)                                        
  4 Bader, Jordan D           15 LIAC-MR              5:47.92    5:54.08 SILV   
                  31.71     1:06.37 (34.66)     1:42.20 (35.83)     2:18.31 (36.11)
        2:54.79 (36.48)     3:31.23 (36.44)     4:07.79 (36.56)     4:44.18 (36.39)
        5:20.15 (35.97)     5:54.08 (33.93)                                        
AGE - Division  
  1 Jacobsen, Ginger M        15 Express Swimming-MR  5:51.89    6:01.89        
                  31.33     1:05.93 (34.60)     1:42.23 (36.30)     2:18.95 (36.72)
        2:55.92 (36.97)     3:33.39 (37.47)     4:10.56 (37.17)     4:47.84 (37.28)
        5:25.51 (37.67)     6:01.89 (36.38)                                        
  2 Mazza, Kelly A            16 Express Swimming-MR  6:10.24    6:08.65        
                  31.86     1:06.57 (34.71)     1:42.38 (35.81)     2:19.14 (36.76)
        2:55.95 (36.81)     3:33.65 (37.70)     4:11.54 (37.89)     4:50.39 (38.85)
        5:29.79 (39.40)     6:08.65 (38.86)                                        
  3 Arens, Danielle           16 Bluefish-MR          6:14.22    6:08.91        
                  31.18     1:06.18 (35.00)     1:42.80 (36.62)     2:20.27 (37.47)
        2:58.37 (38.10)     3:36.21 (37.84)     4:14.86 (38.65)     4:52.93 (38.07)
        5:32.11 (39.18)     6:08.91 (36.80)                                        
  4 O'Hara, Megan N           15 Express Swimming-MR  6:16.97    6:11.95        
                  32.96     1:08.78 (35.82)     1:45.96 (37.18)     2:23.48 (37.52)
        3:01.19 (37.71)     3:39.80 (38.61)     4:18.41 (38.61)     4:56.99 (38.58)
        5:35.36 (38.37)     6:11.95 (36.59)                                        
  5 Tusa, JoAna F             15 Express Swimming-MR  6:11.96    6:12.53        
                  32.70     1:08.96 (36.26)     1:47.22 (38.26)     2:25.02 (37.80)
        3:03.66 (38.64)     3:41.73 (38.07)     4:20.05 (38.32)     4:58.22 (38.17)
        5:36.50 (38.28)     6:12.53 (36.03)                                        
  6 Rudolph, Holly E          16 Express Swimming-MR  6:15.01    6:12.69        
                  32.73     1:09.64 (36.91)     1:47.52 (37.88)     2:25.43 (37.91)
        3:03.59 (38.16)     3:41.65 (38.06)     4:19.80 (38.15)     4:58.09 (38.29)
        5:36.61 (38.52)     6:12.69 (36.08)                                        
  7 Leung, Jessica C          17 Express Swimming-MR  6:34.07    6:24.52        
                  32.68     1:08.75 (36.07)     1:47.71 (38.96)     2:26.69 (38.98)
        3:06.46 (39.77)     3:45.85 (39.39)     4:26.07 (40.22)     5:05.95 (39.88)
        5:46.32 (40.37)     6:24.52 (38.20)                                        
  8 Chow, Jaimie              17 Express Swimming-MR  6:28.71    6:31.45        
                  33.53     1:10.31 (36.78)     1:48.87 (38.56)     2:27.91 (39.04)
        3:07.75 (39.84)     3:48.36 (40.61)     4:29.84 (41.48)     5:10.61 (40.77)
        5:51.86 (41.25)     6:31.45 (39.59)                                        
  9 Kocienda, Danielle R      15 Express Swimming-MR  7:03.11    7:00.74        
                  36.45     1:15.84 (39.39)     1:58.11 (42.27)     2:41.52 (43.41)
        3:25.20 (43.68)     4:08.62 (43.42)     4:52.93 (44.31)     5:36.27 (43.34)
        6:19.66 (43.39)     7:00.74 (41.08)                                        
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:06.49  JO
        1:06.50  QUAL
        1:13.09  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:06.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Raimonde, Olivia L        16 LIAC-MR              1:07.87    1:07.74 SILV   
                  33.17     1:07.74 (34.57)                                        
  2 Jacobsen, Ginger M        15 Express Swimming-MR  1:07.56    1:07.88 SILV   
                  32.99     1:07.88 (34.89)                                        
  3 Madalena, Kathryn M       15 Express Swimming-MR  1:09.30    1:08.14 SILV   
                  33.71     1:08.14 (34.43)                                        
  4 Kuzniewski, Megan A       16 Express Swimming-MR  1:08.57    1:10.05 SILV   
                  34.02     1:10.05 (36.03)                                        
  5 Sabatini, Nina B          15 OWA-MR               1:10.93    1:11.00 SILV   
                  35.04     1:11.00 (35.96)                                        
  6 Mazza, Kelly A            16 Express Swimming-MR  1:11.11    1:12.11 SILV   
                  35.14     1:12.11 (36.97)                                        
  7 Bader, Jordan D           15 LIAC-MR              1:11.95    1:12.33 SILV   
                  35.36     1:12.33 (36.97)                                        
AGE - Division  
  1 Rudolph, Holly E          16 Express Swimming-MR  1:11.43    1:13.62        
                  35.96     1:13.62 (37.66)                                        
  2 Chow, Jaimie              17 Express Swimming-MR  1:16.66    1:16.02        
                  36.76     1:16.02 (39.26)                                        
  3 Leung, Jessica C          17 Express Swimming-MR  1:16.63    1:16.34        
                  37.41     1:16.34 (38.93)                                        
  4 Torre, Brittany M         16 LIAC-MR              1:15.07    1:16.56        
                  37.56     1:16.56 (39.00)                                        
  5 Karcher, Rebecca E        15 LIAC-MR              1:15.96    1:16.83        
                  36.85     1:16.83 (39.98)                                        
  6 Reidy, Alana B            16 Express Swimming-MR  1:20.00    1:18.44        
                  38.65     1:18.44 (39.79)                                        
  7 Tusa, JoAna F             15 Express Swimming-MR  1:21.61    1:20.27        
                  39.63     1:20.27 (40.64)                                        
  8 Jester, Elizabeth A       16 Express Swimming-MR  1:19.14    1:22.19        
                  40.29     1:22.19 (41.90)                                        
  9 Kocienda, Danielle R      15 Express Swimming-MR  1:24.00    1:25.26        
                  41.21     1:25.26 (44.05)                                        
 10 Batcher, Jayme E          15 Express Swimming-MR  1:30.00    1:26.99        
                  42.24     1:26.99 (44.75)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:23.99  JO
        2:24.00  QUAL
        2:35.29  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:24.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Jacobsen, Ginger M        15 Express Swimming-MR  2:24.80    2:24.17 SILV   
                  33.20     1:09.38 (36.18)     1:47.09 (37.71)     2:24.17 (37.08)
  2 Meng, Margaret            15 Express Swimming-MR  2:25.61    2:28.21 SILV   
                  33.81     1:10.58 (36.77)     1:49.79 (39.21)     2:28.21 (38.42)
  3 Graham, Caitlin           15 Express Swimming-MR  2:30.00    2:31.41 SILV   
                  35.65     1:14.08 (38.43)     1:53.35 (39.27)     2:31.41 (38.06)
  4 Cannatella, Annie M       15 Express Swimming-MR  2:30.88    2:31.73 SILV   
                  36.27     1:14.35 (38.08)     1:54.14 (39.79)     2:31.73 (37.59)
  5 Stenger, Rebecca E        18 LBA-MR               2:45.00    2:31.89 SILV   
                  36.05     1:13.74 (37.69)     1:53.45 (39.71)     2:31.89 (38.44)
  6 Bader, Jordan D           15 LIAC-MR              2:34.05    2:31.91 SILV   
                  36.41     1:14.70 (38.29)     1:53.41 (38.71)     2:31.91 (38.50)
  7 Terzano, Gabby J          15 LIAC-MR              2:34.48    2:32.22 SILV   
                  36.15     1:15.57 (39.42)     1:55.24 (39.67)     2:32.22 (36.98)
  8 Mazza, Kelly A            16 Express Swimming-MR  2:36.43    2:33.76 SILV   
                  36.07     1:14.76 (38.69)     1:53.93 (39.17)     2:33.76 (39.83)
AGE - Division  
  1 Rudolph, Holly E          16 Express Swimming-MR  2:37.31    2:39.73        
                  38.08     1:18.58 (40.50)     1:59.67 (41.09)     2:39.73 (40.06)
  2 Chow, Jaimie              17 Express Swimming-MR  2:45.00    2:41.71        
                  38.24     1:18.84 (40.60)     2:00.72 (41.88)     2:41.71 (40.99)
  3 Torre, Brittany M         16 LIAC-MR              2:42.18    2:45.23        
                  36.69     1:18.21 (41.52)     2:02.22 (44.01)     2:45.23 (43.01)
  4 Karcher, Rebecca E        15 LIAC-MR              2:49.56    2:45.60        
                  38.06     1:20.32 (42.26)     2:03.78 (43.46)     2:45.60 (41.82)
  5 O'Hara, Megan N           15 Express Swimming-MR  2:55.00    2:47.23        
                  39.26     1:20.48 (41.22)     2:04.15 (43.67)     2:47.23 (43.08)
  6 Tusa, JoAna F             15 Express Swimming-MR  2:52.90    2:50.82        
                  39.81     1:22.34 (42.53)     2:06.98 (44.64)     2:50.82 (43.84)
  7 Jester, Elizabeth A       16 Express Swimming-MR  2:52.08    2:56.58        
                  41.53     1:25.51 (43.98)     2:12.35 (46.84)     2:56.58 (44.23)
  8 Kocienda, Danielle R      15 Express Swimming-MR  3:01.12    3:01.68        
                  42.24     1:27.33 (45.09)     2:15.18 (47.85)     3:01.68 (46.50)
  9 Banzer, Kathryn E         16 OWA-MR               3:16.20    3:21.46        
                1:37.99   3:21.56 (1:43.57)         3:21.46 ( )                    
 -- Koukoulas, Victoria L     15 Express Swimming-MR  3:10.00         DQ        
                  41.74     1:27.33 (45.59)     2:13.85 (46.52)          DQ (45.11)
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:15.59  JO
        1:15.60  QUAL
        1:23.89  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:15.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Madalena, Kathryn M       15 Express Swimming-MR  1:16.82    1:16.65 SILV   
                  37.08     1:16.65 (39.57)                                        
  2 Stenger, Rebecca E        18 LBA-MR               1:18.18    1:18.00 SILV   
                  37.07     1:18.00 (40.93)                                        
  3 Terzano, Gabby J          15 LIAC-MR              1:15.95    1:18.34 SILV   
                  37.94     1:18.34 (40.40)                                        
  4 Jester, Elizabeth A       16 Express Swimming-MR  1:21.01    1:22.59 SILV   
                  39.33     1:22.59 (43.26)                                        
AGE - Division  
  1 Jacobsen, Ginger M        15 Express Swimming-MR  1:21.51    1:24.41        
                  39.67     1:24.41 (44.74)                                        
  2 Rudolph, Holly E          16 Express Swimming-MR  1:26.07    1:26.41        
                  41.35     1:26.41 (45.06)                                        
  3 Torre, Brittany M         16 LIAC-MR              1:27.81    1:27.92        
                  40.81     1:27.92 (47.11)                                        
  4 Batcher, Jayme E          15 Express Swimming-MR  1:45.00    1:28.21        
                  40.15     1:28.21 (48.06)                                        
  5 Leung, Jessica C          17 Express Swimming-MR  1:31.41    1:28.88        
                  42.15     1:28.88 (46.73)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:42.99  JO
        2:43.00  QUAL
        2:56.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:43.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Stenger, Rebecca E        18 LBA-MR               2:45.21    2:48.55 SILV   
                  37.90     1:19.83 (41.93)     2:03.76 (43.93)     2:48.55 (44.79)
  2 Terzano, Gabby J          15 LIAC-MR              2:43.79    2:52.41 SILV   
                  38.39     1:22.73 (44.34)     2:07.87 (45.14)     2:52.41 (44.54)
AGE - Division  
  1 Meng, Margaret            15 Express Swimming-MR  2:56.38    2:57.19        
                  39.26     1:23.93 (44.67)     2:10.62 (46.69)     2:57.19 (46.57)
  2 Cannatella, Annie M       15 Express Swimming-MR  2:56.17    2:57.56        
                  40.97     1:25.31 (44.34)     2:11.52 (46.21)     2:57.56 (46.04)
  3 Bader, Jordan D           15 LIAC-MR              3:00.54    2:58.79        
                  41.29     1:26.40 (45.11)     2:11.90 (45.50)     2:58.79 (46.89)
  4 Jacobsen, Ginger M        15 Express Swimming-MR  2:52.40    2:59.60        
                  39.51     1:24.94 (45.43)     2:12.36 (47.42)     2:59.60 (47.24)
  5 Jester, Elizabeth A       16 Express Swimming-MR  2:56.47    3:00.84        
                  40.54     1:25.32 (44.78)     2:12.63 (47.31)     3:00.84 (48.21)
  6 Rudolph, Holly E          16 Express Swimming-MR  3:02.40    3:08.88        
                  42.17     1:29.54 (47.37)     2:17.91 (48.37)     3:08.88 (50.97)
  7 Batcher, Jayme E          15 Express Swimming-MR  3:40.00    3:16.47        
                  42.82     1:31.90 (49.08)     2:24.28 (52.38)     3:16.47 (52.19)
  8 Torre, Brittany M         16 LIAC-MR              3:15.51    3:18.08        
                  44.07     1:33.55 (49.48)     2:25.80 (52.25)     3:18.08 (52.28)
  9 Banzer, Kathryn E         16 OWA-MR               3:21.74    3:20.78        
                  46.62     1:38.00 (51.38)     2:29.58 (51.58)     3:20.78 (51.20)
 10 Koukoulas, Victoria L     15 Express Swimming-MR  3:27.21    3:22.79        
                  45.02     1:36.11 (51.09)     2:29.52 (53.41)     3:22.79 (53.27)
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:05.49  JO
        1:05.50  QUAL
        1:12.59  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:05.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Raimonde, Olivia L        16 LIAC-MR              1:07.32    1:06.85 SILV   
                  31.74     1:06.85 (35.11)                                        
  2 Terzano, Gabby J          15 LIAC-MR              1:06.69    1:08.17 SILV   
                  32.58     1:08.17 (35.59)                                        
AGE - Division  
  1 Mazza, Kelly A            16 Express Swimming-MR  1:09.73    1:13.55        
                  34.07     1:13.55 (39.48)                                        
  2 Reidy, Alana B            16 Express Swimming-MR  1:22.79    1:15.57        
                  35.16     1:15.57 (40.41)                                        
  3 Tusa, JoAna F             15 Express Swimming-MR  1:21.20    1:17.51        
                  35.57     1:17.51 (41.94)                                        
  4 Torre, Brittany M         16 LIAC-MR              1:12.94    1:18.25        
                  36.14     1:18.25 (42.11)                                        
  5 Chow, Jaimie              17 Express Swimming-MR  1:23.00    1:18.47        
                  35.89     1:18.47 (42.58)                                        
  6 O'Hara, Megan N           15 Express Swimming-MR  1:23.13    1:20.12        
                  36.42     1:20.12 (43.70)                                        
  7 Karcher, Rebecca E        15 LIAC-MR              1:23.69    1:23.16        
                  37.94     1:23.16 (45.22)                                        
  8 Mora, Katherine           15 LIAC-MR              1:28.97    1:28.49        
                  39.92     1:28.49 (48.57)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:29.99  JO
        2:30.00  QUAL
        2:39.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:30.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Graham, Caitlin           15 Express Swimming-MR  2:33.00    2:32.55 SILV   
                  32.23     1:09.59 (37.36)     1:50.33 (40.74)     2:32.55 (42.22)
  2 Madalena, Kathryn M       15 Express Swimming-MR  2:34.11    2:35.87 SILV   
                  34.08     1:15.01 (40.93)     1:56.06 (41.05)     2:35.87 (39.81)
  3 Terzano, Gabby J          15 LIAC-MR              2:33.42    2:39.34 SILV   
                  34.40     1:14.38 (39.98)     1:57.34 (42.96)     2:39.34 (42.00)
  4 Bader, Jordan D           15 LIAC-MR              2:36.63    2:39.87 SILV   
                  33.81     1:14.96 (41.15)     1:57.59 (42.63)     2:39.87 (42.28)
AGE - Division  
  1 Cannatella, Annie M       15 Express Swimming-MR  2:32.00    2:41.74        
                  36.21     1:18.15 (41.94)     2:00.87 (42.72)     2:41.74 (40.87)
  2 Mazza, Kelly A            16 Express Swimming-MR  2:45.54    2:46.80        
                  35.23     1:16.90 (41.67)     2:01.24 (44.34)     2:46.80 (45.56)
 -- Tusa, JoAna F             15 Express Swimming-MR  3:08.07         DQ        
                  35.53     1:21.25 (45.72)     2:12.37 (51.12)          DQ (50.97)
 
Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
        2:22.09  JO
        2:22.10  QUAL
        2:43.09  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:22.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Madalena, Kathryn M       15 Express Swimming-MR  2:22.58    2:24.80 SILV   
                  33.43     1:09.74 (36.31)     1:51.13 (41.39)     2:24.80 (33.67)
  2 Kuzniewski, Megan A       16 Express Swimming-MR  2:25.42    2:29.16 SILV   
                  31.49     1:11.10 (39.61)     1:56.11 (45.01)     2:29.16 (33.05)
  3 Jacobsen, Ginger M        15 Express Swimming-MR  2:28.02    2:31.28 SILV   
                  34.26     1:10.52 (36.26)     1:55.91 (45.39)     2:31.28 (35.37)
  4 Bader, Jordan D           15 LIAC-MR              2:32.56    2:32.92 SILV   
                  33.33     1:12.08 (38.75)     1:58.86 (46.78)     2:32.92 (34.06)
AGE - Division  
  1 O'Hara, Megan N           15 Express Swimming-MR  2:47.60    2:47.53        
                  36.60     1:18.80 (42.20)     2:08.88 (50.08)     2:47.53 (38.65)
  2 Batcher, Jayme E          15 Express Swimming-MR       NT    2:57.67        
                  37.97     1:22.07 (44.10)     2:15.40 (53.33)     2:57.67 (42.27)
  3 Kocienda, Danielle R      15 Express Swimming-MR  3:04.21    3:06.10        
                  39.10     1:23.27 (44.17)   2:24.38 (1:01.11)     3:06.10 (41.72)
  4 Mora, Katherine           15 LIAC-MR              3:09.22    3:12.40        
                  40.18     1:30.12 (49.94)     2:30.11 (59.99)     3:12.40 (42.29)
 
Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
        5:04.99  JO
        5:05.00  QUAL
        5:36.29  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 5:05.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Santaniello, Sam          16 OWA-MR               5:15.09    5:07.66 SILV   
                  33.02     1:11.17 (38.15)     1:52.39 (41.22)     2:34.80 (42.41)
        3:16.29 (41.49)     3:57.90 (41.61)     4:33.27 (35.37)     5:07.66 (34.39)
  2 Terzano, Gabby J          15 LIAC-MR              5:09.78    5:13.64 SILV   
                  32.46     1:11.32 (38.86)     1:51.99 (40.67)     2:31.11 (39.12)
        3:16.38 (45.27)     4:02.37 (45.99)     4:37.87 (35.50)     5:13.64 (35.77)
  3 Jacobsen, Ginger M        15 Express Swimming-MR  5:08.47    5:17.44 SILV   
                  34.72     1:16.02 (41.30)     1:53.50 (37.48)     2:31.21 (37.71)
        3:16.97 (45.76)     4:03.87 (46.90)     4:40.78 (36.91)     5:17.44 (36.66)
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          32.09  JO
          32.10  QUAL
          36.69  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 32.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hawkins, Andrew T         10 Express Swimming-MR    33.15      32.31 SILV   
  2 Mejia, David              10 LBA-MR                 33.13      32.34 SILV   
  3 Brown, Ryan A             10 LIAC-MR                34.36      33.64 SILV   
  4 Senken, Pierce             9 OWA-MR                 33.94      33.85 SILV   
  5 Chen, Geoffrey             9 Express Swimming-MR    37.23      33.94 SILV   
  6 Lomeyko, Konstantine V    10 OWA-MR                 34.04      34.00 SILV   
  7 Liebenberg, Lister        10 LBA-MR                 38.12      35.06 SILV   
  8 Ortof, Harry C             9 Express Swimming-MR    35.62      35.14 SILV   
  9 Cohen, Emanuel S           9 LIAC-MR                34.52      35.54 SILV   
 10 Beil, Conor M              9 LIAC-MR                35.59      35.57 SILV   
 11 Crafa, Christopher J      10 Express Swimming-MR    39.08      35.89 SILV   
 12 Chen, Christopher         10 Express Swimming-MR    36.43      36.11 SILV   
 13 McGannon, Jared P         10 OWA-MR                 43.73      36.55 SILV   
AGE - Division  
  1 Desmornes, Georgio        10 Express Swimming-MR    36.77      36.84        
  2 Mack, Henry                9 Bluefish-MR            37.43      37.21        
  3 McNally, Bryan N          10 LIAC-MR                39.00      37.33        
  4 Lesser, Larry P           10 Bluefish-MR            34.05      37.74        
  5 Ellis, Johnny             10 OWA-MR                 47.80      38.72        
  6 Chang, Kevin C             9 Express Swimming-MR    41.78      38.99        
  7 Earley, Ryan C             9 OWA-MR                 38.80      39.37        
  8 Rustamov, Ilya S          10 OWA-MR                 38.93      39.90        
  9 Walsh, Owen A              9 OWA-MR                 39.72      41.36        
 10 Marr, George H            10 Bluefish-MR            39.03      41.47        
 11 Aiello, Jack              10 Bluefish-MR            40.91      41.66        
 12 Bulik, Michael             9 LBA-MR                 40.48      41.93        
 13 Reinhard, Kiernan          9 LBA-MR                 40.15      42.21        
 14 Crafa, John M             10 Express Swimming-MR    45.20      43.04        
 15 Robinson, Tristan J        9 LIAC-MR                43.15      43.23        
 16 Penrose, Sean             10 Bluefish-MR            40.24      43.28        
 17 Guarnieri, Maxwell T      10 Express Swimming-MR    57.11      43.30        
 18 Marr, Douglas J            9 Bluefish-MR            43.69      43.82        
 19 Abraham, Peter P           9 OWA-MR                 46.25      44.13        
 20 Wang, James L              9 OWA-MR                 45.99      44.31        
 21 Crafa, Thomas J           10 Express Swimming-MR    52.30      46.62        
 22 Dennis, Garrett T         10 OWA-MR                 47.36      46.95        
 23 Moriarty, Edwin            9 Express Swimming-MR    50.00      47.84        
 24 Accurso, Max               9 OWA-MR                 48.71      48.09        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          32.09  JO
          32.10  QUAL
          36.69  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 32.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
 -- Towers, Zachary D         10 OWA-MR                 28.73     X29.73 JO     
SILV - Division  
  1 Senken, Pierce             9 OWA-MR                    NT      33.56 SILV   
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:11.59  JO
        1:11.60  QUAL
        1:21.49  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Khrystenko, Anton          9 OWA-MR               1:08.00    1:09.29 JO     
                  33.05     1:09.29 (36.24)                                        
SILV - Division  
  1 Lomeyko, Konstantine V    10 OWA-MR               1:17.78    1:14.57 SILV   
                  35.14     1:14.57 (39.43)                                        
  2 Beil, Conor M              9 LIAC-MR              1:17.84    1:17.42 SILV   
                  37.57     1:17.42 (39.85)                                        
  3 Senken, Pierce             9 OWA-MR               1:14.86    1:17.51 SILV   
                  36.49     1:17.51 (41.02)                                        
  4 Chen, Geoffrey             9 Express Swimming-MR  1:23.61    1:17.86 SILV   
                  36.00     1:17.86 (41.86)                                        
  5 Cohen, Emanuel S           9 LIAC-MR              1:18.04    1:18.05 SILV   
                  37.81     1:18.05 (40.24)                                        
  6 Crafa, Christopher J      10 Express Swimming-MR  1:24.12    1:20.79 SILV   
                  39.63     1:20.79 (41.16)                                        
AGE - Division  
  1 Liebenberg, Lister        10 LBA-MR               1:30.00    1:21.54        
                  38.50     1:21.54 (43.04)                                        
  2 Mack, Henry                9 Bluefish-MR          1:22.21    1:22.82        
                  39.89     1:22.82 (42.93)                                        
  3 Cooke, Christopher P      10 Bluefish-MR          1:22.31    1:22.84        
                  40.70     1:22.84 (42.14)                                        
  4 McNally, Bryan N          10 LIAC-MR              1:26.15    1:23.32        
                  40.44     1:23.32 (42.88)                                        
  5 Lesser, Larry P           10 Bluefish-MR          1:20.74    1:23.41        
                  39.78     1:23.41 (43.63)                                        
  6 Desmornes, Georgio        10 Express Swimming-MR  1:21.25    1:23.94        
                  40.72     1:23.94 (43.22)                                        
  7 Chen, Christopher         10 Express Swimming-MR  1:23.62    1:23.98        
                  40.49     1:23.98 (43.49)                                        
  8 Plotka, Jeffery G         10 Express Swimming-MR  1:28.36    1:26.05        
                  39.78     1:26.05 (46.27)                                        
  9 Penrose, Sean             10 Bluefish-MR          1:24.20    1:27.13        
                  40.55     1:27.13 (46.58)                                        
 10 Ellis, Johnny             10 OWA-MR               1:52.59    1:27.27        
 11 Rustamov, Ilya S          10 OWA-MR               1:25.69    1:27.91        
                  42.69     1:27.91 (45.22)                                        
 12 Crafa, John M             10 Express Swimming-MR  1:32.10    1:30.60        
                  43.05     1:30.60 (47.55)                                        
 13 Marr, George H            10 Bluefish-MR          1:30.27    1:32.86        
                  43.59     1:32.86 (49.27)                                        
 14 Walsh, Owen A              9 OWA-MR               1:35.74    1:33.55        
                  43.57     1:33.55 (49.98)                                        
 15 Wang, James L              9 OWA-MR               1:38.10    1:33.81        
                  44.32     1:33.81 (49.49)                                        
 16 Earley, Ryan C             9 OWA-MR               1:36.29    1:34.54        
                  44.78     1:34.54 (49.76)                                        
 17 Guarnieri, Maxwell T      10 Express Swimming-MR  1:59.63    1:36.31        
                  43.56     1:36.31 (52.75)                                        
 18 German, Alexander N        9 Express Swimming-MR  1:41.59    1:39.19        
 19 Marr, Douglas J            9 Bluefish-MR          1:39.00    1:43.00        
                  48.69     1:43.00 (54.31)                                        
 20 Wendt, Brian C            10 Bluefish-MR          1:33.91    1:45.01        
                  47.80     1:45.01 (57.21)                                        
 21 Crafa, Thomas J           10 Express Swimming-MR  1:49.99    1:46.33        
 22 Dennis, Garrett T         10 OWA-MR               1:47.15    1:50.52        
 23 Moriarty, Edwin            9 Express Swimming-MR  2:00.00    1:57.28        
                  51.50   1:57.28 (1:05.78)                                        
 24 Johnson, Kipling           9 LBA-MR               1:45.00    2:01.79        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:39.99  JO
        2:40.00  QUAL
        2:55.59  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:40.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Khrystenko, Anton          9 OWA-MR               3:37.55    2:28.01 JO     
                  33.36     1:12.29 (38.93)     1:50.77 (38.48)     2:28.01 (37.24)
  2 Hawkins, Andrew T         10 Express Swimming-MR  2:40.61    2:35.95 JO     
                  35.02     1:15.11 (40.09)     1:57.67 (42.56)     2:35.95 (38.28)
  3 Lomeyko, Konstantine V    10 OWA-MR               2:42.06    2:39.47 JO     
                  34.74     1:14.98 (40.24)     1:57.47 (42.49)     2:39.47 (42.00)
SILV - Division  
  1 Brown, Ryan A             10 LIAC-MR              2:46.43    2:40.33 SILV   
                  19.03       35.57 (16.54)     1:17.28 (41.71)   2:40.33 (1:23.05)
  2 Cohen, Emanuel S           9 LIAC-MR              2:46.53    2:42.44 SILV   
                  36.55     1:17.82 (41.27)     2:00.36 (42.54)     2:42.44 (42.08)
  3 Senken, Pierce             9 OWA-MR               2:53.21    2:45.95 SILV   
                  36.35     1:18.78 (42.43)     2:02.87 (44.09)     2:45.95 (43.08)
  4 Beil, Conor M              9 LIAC-MR              2:48.56    2:51.24 SILV   
                  38.15     1:21.34 (43.19)     2:07.07 (45.73)     2:51.24 (44.17)
AGE - Division  
  1 Desmornes, Georgio        10 Express Swimming-MR  3:08.02    3:03.44        
                  39.26     1:27.93 (48.67)     2:17.22 (49.29)     3:03.44 (46.22)
  2 Ellis, Johnny             10 OWA-MR               4:28.17    3:06.24        
                  39.61     1:26.15 (46.54)     2:16.36 (50.21)     3:06.24 (49.88)
  3 McGannon, Jared P         10 OWA-MR               3:59.03    3:09.07        
                  40.14     1:28.00 (47.86)     2:18.13 (50.13)     3:09.07 (50.94)
  4 Rustamov, Ilya S          10 OWA-MR               3:08.12    3:14.21        
                  44.48     1:35.47 (50.99)     2:27.54 (52.07)     3:14.21 (46.67)
  5 Walsh, Owen A              9 OWA-MR               3:16.72    3:25.39        
                  44.59     1:37.94 (53.35)     2:33.95 (56.01)     3:25.39 (51.44)
  6 Wang, James L              9 OWA-MR               3:37.33    3:28.51        
                  46.33     1:40.91 (54.58)     2:36.36 (55.45)     3:28.51 (52.15)
  7 Dennis, Garrett T         10 OWA-MR               4:06.87    4:04.05        
                  51.06   1:54.68 (1:03.62)   3:00.38 (1:05.70)   4:04.05 (1:03.67)
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          37.99  JO
          38.00  QUAL
          44.39  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 38.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Cohen, Emanuel S           9 LIAC-MR                39.86      38.80 SILV   
  2 Hildebrandt, Michael      10 Bluefish-MR            39.48      39.24 SILV   
  3 Searson, Jimmy            10 Express Swimming-MR    42.10      39.40 SILV   
  4 Chen, Christopher         10 Express Swimming-MR    39.33      39.83 SILV   
  5 Chen, Geoffrey             9 Express Swimming-MR    42.25      41.06 SILV   
  6 Beil, Conor M              9 LIAC-MR                39.93      41.38 SILV   
  7 Senken, Pierce             9 OWA-MR                 41.62      41.57 SILV   
  8 Lomeyko, Konstantine V    10 OWA-MR                 42.34      41.83 SILV   
  9 Crafa, Christopher J      10 Express Swimming-MR    44.86      43.08 SILV   
 10 Walsh, Owen A              9 OWA-MR                 44.16      43.83 SILV   
 11 Wang, James L              9 OWA-MR                 46.71      43.99 SILV   
AGE - Division  
  1 Lesser, Larry P           10 Bluefish-MR            44.06      45.48        
  2 Cooke, Christopher P      10 Bluefish-MR            44.90      46.63        
  3 Desmornes, Georgio        10 Express Swimming-MR    46.10      46.79        
  4 Marr, George H            10 Bluefish-MR            48.60      47.19        
  5 Lent, Connor               9 LBA-MR                 46.79      47.29        
  6 Penrose, Sean             10 Bluefish-MR            52.36      48.65        
  7 Marr, Douglas J            9 Bluefish-MR            48.07      49.21        
  8 Mack, Henry                9 Bluefish-MR            47.39      49.93        
  9 Dennis, Garrett T         10 OWA-MR                 50.40      50.02        
 10 Plotka, Jeffery G         10 Express Swimming-MR    49.53      50.69        
 11 Ellis, Johnny             10 OWA-MR                 56.34      50.78        
 12 Crafa, John M             10 Express Swimming-MR    51.25      51.22        
 13 Rustamov, Ilya S          10 OWA-MR                 56.31      53.14        
 14 Guarnieri, Maxwell T      10 Express Swimming-MR    55.64      53.44        
 15 German, Alexander N        9 Express Swimming-MR    52.96      54.24        
 16 Earley, Ryan C             9 OWA-MR                 54.44      55.63        
 17 Wendt, Brian C            10 Bluefish-MR            54.35      59.45        
 18 Crafa, Thomas J           10 Express Swimming-MR    56.77    1:03.70        
 19 Moriarty, Edwin            9 Express Swimming-MR    55.00    1:07.24        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:22.19  JO
        1:22.20  QUAL
        1:40.09  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:22.20
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Hildebrandt, Michael      10 Bluefish-MR          1:27.09    1:22.22 SILV   
                  41.67     1:22.22 (40.55)                                        
  2 Chen, Geoffrey             9 Express Swimming-MR  1:31.86    1:25.18 SILV   
                  41.48     1:25.18 (43.70)                                        
  3 Beil, Conor M              9 LIAC-MR              1:24.63    1:27.58 SILV   
                  42.98     1:27.58 (44.60)                                        
  4 Lomeyko, Konstantine V    10 OWA-MR               1:31.91    1:29.34 SILV   
                  44.17     1:29.34 (45.17)                                        
  5 Ortof, Harry C             9 Express Swimming-MR  1:29.15    1:31.05 SILV   
                  44.58     1:31.05 (46.47)                                        
  6 Mejia, David              10 LBA-MR               1:30.66    1:31.21 SILV   
                  44.61     1:31.21 (46.60)                                        
  7 Brown, Ryan A             10 LIAC-MR              1:29.02    1:31.46 SILV   
                  44.30     1:31.46 (47.16)                                        
  8 Chen, Christopher         10 Express Swimming-MR  1:33.21    1:31.92 SILV   
                  43.84     1:31.92 (48.08)                                        
  9 Crafa, Christopher J      10 Express Swimming-MR  1:32.29    1:32.74 SILV   
 10 Wang, James L              9 OWA-MR               1:56.08    1:34.97 SILV   
                  45.57     1:34.97 (49.40)                                        
 11 Chang, Kevin C             9 Express Swimming-MR  1:47.04    1:35.65 SILV   
                1:35.78         1:35.65 ( )                                        
 12 Walsh, Owen A              9 OWA-MR               1:38.24    1:36.79 SILV   
                  46.74     1:36.79 (50.05)                                        
 13 Mack, Henry                9 Bluefish-MR          1:44.40    1:38.47 SILV   
                  48.40     1:38.47 (50.07)                                        
 -- McGannon, Jared P         10 OWA-MR               2:13.54         DQ        
                  47.54          DQ (52.51)                                        
AGE - Division  
  1 Ellis, Johnny             10 OWA-MR               2:00.12    1:42.61        
                  49.34     1:42.61 (53.27)                                        
  2 Penrose, Sean             10 Bluefish-MR          1:44.58    1:44.08        
                  52.11     1:44.08 (51.97)                                        
  3 Crafa, John M             10 Express Swimming-MR  1:57.41    1:46.31        
                  51.44     1:46.31 (54.87)                                        
  4 Robinson, Tristan J        9 LIAC-MR              1:50.31    1:46.69        
                  51.47     1:46.69 (55.22)                                        
  5 Dennis, Garrett T         10 OWA-MR               1:57.59    1:54.37        
                  52.11   1:54.37 (1:02.26)                                        
  6 Guarnieri, Maxwell T      10 Express Swimming-MR  2:09.52    1:56.63        
                  54.33   1:56.63 (1:02.30)                                        
  7 Abraham, Peter P           9 OWA-MR               1:55.30    1:57.61        
                  59.20     1:57.61 (58.41)                                        
  8 Earley, Ryan C             9 OWA-MR               2:03.51    2:03.68        
                1:00.24   2:03.68 (1:03.44)                                        
  9 Crafa, Thomas J           10 Express Swimming-MR  2:02.52    2:08.25        
                1:04.22   2:08.25 (1:04.03)                                        
 10 Moriarty, Edwin            9 Express Swimming-MR  2:10.00    2:18.29        
                1:03.85   2:18.29 (1:14.44)                                        
 -- Rustamov, Ilya S          10 OWA-MR               1:59.65         DQ        
                  57.99        DQ (1:01.91)                                        
 -- Desmornes, Georgio        10 Express Swimming-MR  1:39.43         DQ        
                  47.06          DQ (53.31)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          43.99  JO
          44.00  QUAL
          50.09  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 44.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 VanManen, Dylan           10 LIAC-MR                46.05      44.84 SILV   
  2 Senken, Pierce             9 OWA-MR                 48.51      44.96 SILV   
  3 Hawkins, Andrew T         10 Express Swimming-MR    48.77      46.72 SILV   
  4 Chen, Geoffrey             9 Express Swimming-MR    48.51      47.23 SILV   
  5 Chen, Christopher         10 Express Swimming-MR    49.46      47.94 SILV   
  6 Lesser, Larry P           10 Bluefish-MR            47.08      48.25 SILV   
  7 Beil, Conor M              9 LIAC-MR                48.51      49.48 SILV   
 -- Ortof, Harry C             9 Express Swimming-MR    52.59         DQ        
 -- Liebenberg, Lister        10 LBA-MR               1:00.00         DQ        
AGE - Division  
  1 McGannon, Jared P         10 OWA-MR                 56.59      50.18        
  2 Crafa, John M             10 Express Swimming-MR    51.88      50.77        
  3 Crafa, Christopher J      10 Express Swimming-MR    51.06      50.99        
  4 Robinson, Tristan J        9 LIAC-MR                53.09      51.44        
  5 Guarnieri, Maxwell T      10 Express Swimming-MR    57.70      51.93        
  6 Wang, James L              9 OWA-MR                 55.41      51.98        
  7 Ellis, Johnny             10 OWA-MR               1:07.36      52.17        
  8 Khrystenko, Anton          9 OWA-MR               1:07.51      52.53        
  9 Bulik, Michael             9 LBA-MR                 57.95      52.81        
 10 Marr, George H            10 Bluefish-MR            54.48      52.90        
 11 Penrose, Sean             10 Bluefish-MR            50.01      53.94        
 12 Cohen, Emanuel S           9 LIAC-MR                54.05      53.96        
 13 McNally, Bryan N          10 LIAC-MR                57.28      54.88        
 14 Earley, Ryan C             9 OWA-MR               1:01.22      55.39        
 15 Accurso, Max               9 OWA-MR                 53.00      55.78        
 16 Reinhard, Kiernan          9 LBA-MR               1:00.00      57.49        
 17 Walsh, Owen A              9 OWA-MR               1:07.04    1:01.68        
 18 Abraham, Peter P           9 OWA-MR               1:03.77    1:07.89        
 -- Rustamov, Ilya S          10 OWA-MR                 59.97         DQ        
 -- Crafa, Thomas J           10 Express Swimming-MR  1:10.46         DQ        
 -- Aiello, Jack              10 Bluefish-MR            59.19         DQ        
 -- Moriarty, Edwin            9 Express Swimming-MR  1:05.00         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:35.99  JO
        1:36.00  QUAL
        1:51.39  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:36.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 VanManen, Dylan           10 LIAC-MR              1:38.31    1:37.08 SILV   
                  46.83     1:37.08 (50.25)                                        
  2 Senken, Pierce             9 OWA-MR               1:42.55    1:37.37 SILV   
                  47.47     1:37.37 (49.90)                                        
  3 Searson, Jimmy            10 Express Swimming-MR  1:51.93    1:40.46 SILV   
                  46.85     1:40.46 (53.61)                                        
  4 Lomeyko, Konstantine V    10 OWA-MR               1:45.28    1:41.94 SILV   
                  47.97     1:41.94 (53.97)                                        
  5 Chen, Geoffrey             9 Express Swimming-MR  1:44.98    1:42.26 SILV   
                  48.48     1:42.26 (53.78)                                        
  6 Chen, Christopher         10 Express Swimming-MR  1:45.02    1:45.98 SILV   
                  50.62     1:45.98 (55.36)                                        
  7 Lesser, Larry P           10 Bluefish-MR          1:44.69    1:47.21 SILV   
                  52.34     1:47.21 (54.87)                                        
  8 Beil, Conor M              9 LIAC-MR              1:44.98    1:48.06 SILV   
                  51.15     1:48.06 (56.91)                                        
  9 Crafa, John M             10 Express Swimming-MR  2:05.00    1:48.88 SILV   
                  51.80     1:48.88 (57.08)                                        
 10 Desmornes, Georgio        10 Express Swimming-MR  1:54.90    1:50.95 SILV   
                  52.26     1:50.95 (58.69)                                        
AGE - Division  
  1 Lent, Connor               9 LBA-MR               1:49.44    1:54.45        
                  53.32   1:54.45 (1:01.13)                                        
  2 Khrystenko, Anton          9 OWA-MR                    NT    1:55.78        
                  54.09   1:55.78 (1:01.69)                                        
  3 Penrose, Sean             10 Bluefish-MR          1:49.28    1:55.96        
                  53.70   1:55.96 (1:02.26)                                        
  4 Guarnieri, Maxwell T      10 Express Swimming-MR  2:10.84    1:56.28        
                  54.27   1:56.28 (1:02.01)                                        
  5 Cohen, Emanuel S           9 LIAC-MR              2:00.83    1:58.38        
                  55.74   1:58.38 (1:02.64)                                        
  6 Earley, Ryan C             9 OWA-MR               2:01.83    2:00.53        
                  56.94   2:00.53 (1:03.59)                                        
  7 McNally, Bryan N          10 LIAC-MR              2:18.42    2:02.70        
                  55.70   2:02.70 (1:07.00)                                        
  8 Crafa, Thomas J           10 Express Swimming-MR  2:15.00    2:21.12        
                1:07.24   2:21.12 (1:13.88)                                        
 -- Rustamov, Ilya S          10 OWA-MR               2:19.38         DQ        
                1:00.29        DQ (1:05.06)                                        
 -- Plotka, Jeffery G         10 Express Swimming-MR  2:05.00         DQ        
                  56.12        DQ (1:05.84)                                        
 -- Moriarty, Edwin            9 Express Swimming-MR  2:20.00         DQ        
                1:23.69        DQ (1:35.55)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          36.79  JO
          36.80  QUAL
          45.39  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 36.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Hawkins, Andrew T         10 Express Swimming-MR    39.90      39.34 SILV   
  2 Lomeyko, Konstantine V    10 OWA-MR                 39.47      39.42 SILV   
  3 McNally, Bryan N          10 LIAC-MR                40.49      39.81 SILV   
  4 Chen, Geoffrey             9 Express Swimming-MR    41.57      40.20 SILV   
  5 Chen, Christopher         10 Express Swimming-MR    40.28      40.66 SILV   
  6 Beil, Conor M              9 LIAC-MR                40.71      41.54 SILV   
  7 Senken, Pierce             9 OWA-MR                 42.20      42.02 SILV   
  8 Crafa, Christopher J      10 Express Swimming-MR    40.67      42.58 SILV   
  9 Ortof, Harry C             9 Express Swimming-MR    41.22      42.93 SILV   
 10 Hildebrandt, Michael      10 Bluefish-MR            43.57      42.97 SILV   
 11 Mejia, David              10 LBA-MR                 44.36      45.26 SILV   
AGE - Division  
  1 Cohen, Emanuel S           9 LIAC-MR                44.31      45.97        
  2 Wang, James L              9 OWA-MR                 55.08      46.45        
  3 Desmornes, Georgio        10 Express Swimming-MR    49.94      46.47        
  4 Lesser, Larry P           10 Bluefish-MR            44.28      47.14        
  5 Walsh, Owen A              9 OWA-MR                 47.50      47.26        
  6 Earley, Ryan C             9 OWA-MR               1:06.85      55.53        
  7 Abraham, Peter P           9 OWA-MR               1:01.50      59.27        
 -- Rustamov, Ilya S          10 OWA-MR               1:02.22         DQ        
 -- Guarnieri, Maxwell T      10 Express Swimming-MR    50.00         DQ        
 -- Bulik, Michael             9 LBA-MR                 55.82         DQ        
Non-Award Division  
 -- Moriarty, Edwin            9 Express Swimming-MR    55.00         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:27.99  JO
        1:28.00  QUAL
        1:40.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:28.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Searson, Jimmy            10 Express Swimming-MR  1:40.00    1:30.22 SILV   
                  41.98     1:30.22 (48.24)                                        
  2 Chen, Geoffrey             9 Express Swimming-MR  1:40.00    1:37.19 SILV   
                  45.10     1:37.19 (52.09)                                        
  3 Crafa, Christopher J      10 Express Swimming-MR  1:40.00    1:38.25 SILV   
                  46.44     1:38.25 (51.81)                                        
  4 Chen, Christopher         10 Express Swimming-MR  1:35.44    1:39.16 SILV   
                  46.23     1:39.16 (52.93)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
        1:21.99  JO
        1:22.00  QUAL
        1:31.59  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:22.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Khrystenko, Anton          9 OWA-MR               1:25.85    1:23.20 SILV   
                  36.03     1:23.20 (47.17)                                        
  2 Searson, Jimmy            10 Express Swimming-MR  1:28.34    1:23.81 SILV   
                  39.40     1:23.81 (44.41)                                        
  3 Hildebrandt, Michael      10 Bluefish-MR          1:29.62    1:24.80 SILV   
                  40.24     1:24.80 (44.56)                                        
  4 Beil, Conor M              9 LIAC-MR              1:38.50    1:26.81 SILV   
                  39.72     1:26.81 (47.09)                                        
  5 Lomeyko, Konstantine V    10 OWA-MR               1:29.10    1:27.62 SILV   
                  40.53     1:27.62 (47.09)                                        
  6 Cooke, Christopher P      10 Bluefish-MR          1:34.59    1:29.21 SILV   
                  44.26     1:29.21 (44.95)                                        
  7 Crafa, Christopher J      10 Express Swimming-MR  1:32.94    1:29.51 SILV   
                  41.20     1:29.51 (48.31)                                        
AGE - Division  
  1 Cohen, Emanuel S           9 LIAC-MR              1:30.89    1:33.99        
                  41.38     1:33.99 (52.61)                                        
  2 McNally, Bryan N          10 LIAC-MR              1:38.14    1:38.05        
                  42.69     1:38.05 (55.36)                                        
  3 Desmornes, Georgio        10 Express Swimming-MR  1:50.00    1:38.16        
                  47.72     1:38.16 (50.44)                                        
  4 Ellis, Johnny             10 OWA-MR               1:51.72    1:39.01        
                  49.68     1:39.01 (49.33)                                        
  5 Lent, Connor               9 LBA-MR               1:36.04    1:40.35        
                  48.24     1:40.35 (52.11)                                        
  6 Wang, James L              9 OWA-MR               1:46.53    1:41.09        
                  46.39     1:41.09 (54.70)                                        
  7 Crafa, John M             10 Express Swimming-MR  2:00.00    1:41.30        
                  51.31     1:41.30 (49.99)                                        
  8 Guarnieri, Maxwell T      10 Express Swimming-MR  2:04.92    1:50.67        
                  57.83     1:50.67 (52.84)                                        
  9 German, Alexander N        9 Express Swimming-MR       NT    2:03.27        
                  59.13   2:03.27 (1:04.14)                                        
 10 Johnson, Kipling           9 LBA-MR               2:00.00    2:27.21        
                1:08.43   2:27.21 (1:18.78)                                        
 -- Rustamov, Ilya S          10 OWA-MR               2:05.11         DQ        
                  53.86          DQ (52.39)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
        2:59.99  JO
        3:00.00  QUAL
        3:19.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 3:00.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Hawkins, Andrew T         10 Express Swimming-MR  3:07.71    2:59.62 JO     
                  41.24     1:24.16 (42.92)     2:20.02 (55.86)     2:59.62 (39.60)
  2 Khrystenko, Anton          9 OWA-MR               3:42.59    2:59.76 JO     
                  35.28     1:20.67 (45.39)   2:21.82 (1:01.15)     2:59.76 (37.94)
SILV - Division  
  1 Senken, Pierce             9 OWA-MR               3:19.69    3:06.94 SILV   
                  42.90     1:31.13 (48.23)     2:24.86 (53.73)     3:06.94 (42.08)
  2 Lomeyko, Konstantine V    10 OWA-MR               3:16.48    3:08.89 SILV   
                  41.00     1:29.13 (48.13)     2:26.10 (56.97)     3:08.89 (42.79)
  3 Mejia, David              10 LBA-MR               3:10.00    3:16.82 SILV   
                  47.85     1:37.21 (49.36)     2:34.13 (56.92)     3:16.82 (42.69)
AGE - Division  
  1 Chang, Kevin C             9 Express Swimming-MR  3:45.00    3:40.64        
                  52.18     1:44.43 (52.25)   2:49.59 (1:05.16)     3:40.64 (51.05)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          28.69  JO
          28.70  QUAL
          32.49  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 28.70
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Stenger, Adam             11 LBA-MR                 29.09      28.80 SILV   
  2 Istomin, Anthony A        12 LIAC-MR                35.44      28.94 SILV   
  3 Warren, Colin J           12 Express Swimming-MR    29.91      29.27 SILV   
  4 Morra, Andrew T           12 Express Swimming-MR    30.18      29.67 SILV   
  5 Patton, Daniel J          12 Express Swimming-MR    29.59      29.82 SILV   
  6 Beganskas, Matt P         12 OWA-MR                 29.80      29.85 SILV   
  7 Chan, Brendan             12 LIAC-MR                29.77      29.99 SILV   
  8 DU, Jasper L              12 Express Swimming-MR    31.53      30.78 SILV   
  9 Cassell, Gunther A        11 Bluefish-MR            29.98      30.87 SILV   
 10 Zarriello, Kyle D         12 LIAC-MR                29.80      31.18 SILV   
 11 Poblador, John M          12 OWA-MR                 36.43      31.22 SILV   
 12 Gamboa, Matthew G         11 OWA-MR                 32.46      31.33 SILV   
 13 Liebenberg, Christopher   12 LBA-MR                 50.00      32.34 SILV   
AGE - Division  
  1 Law, Richard Y            12 LIAC-MR                32.99      32.53        
  2 Brown, Connor F           11 LIAC-MR                34.30      32.96        
  3 Walsh, Gavin A            12 OWA-MR                 32.25      33.24        
  4 Kuehn, Thomas J           12 OWA-MR                 31.39      33.33        
  5 Ganley, PJ J              12 LIAC-MR                35.39      33.42        
  6 Blesi, Frank J            12 LIAC-MR                32.63      33.44        
  7 Beil, Kevin A             12 LIAC-MR                33.70      33.54        
  8 Wadhera, Sidhant          12 OWA-MR                 41.00      34.69        
  9 Earley, Sean P            11 OWA-MR                 33.98      34.77        
 10 Mendez, Spencer D         11 Bluefish-MR            34.37      34.78        
 11 Accurso, Grant J          11 OWA-MR                 35.39      34.80        
 12 Rustamov, Nikita S        12 OWA-MR                 38.42      35.07        
 13 Fabietti, Jonathan M      12 Bluefish-MR            34.67      35.93        
 14 Nelson, Matt              11 Bluefish-MR            37.04      36.36        
 15 Mattone, Michael X        11 Express Swimming-MR    38.72      38.89        
 16 Poll, James D             11 OWA-MR                 38.64      38.93        
 17 Chen, Andrew X            11 Express Swimming-MR    40.17      38.97        
 18 Bouzourene, Adam          11 LIAC-MR                39.49      39.52        
 19 Reinhard, Teddy           11 LBA-MR               1:00.00      40.88        
 20 Ibrahim, Mohamed          11 LIAC-MR                35.09      43.22        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:02.29  JO
        1:02.30  QUAL
        1:11.59  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:02.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Brown, Nate M             11 OWA-MR               1:02.64    1:00.75 JO     
                  28.51     1:00.75 (32.24)                                        
  2 Stenger, Adam             11 LBA-MR               1:02.56    1:00.97 JO     
                  29.13     1:00.97 (31.84)                                        
SILV - Division  
  1 Canner, James E           12 LBA-MR               1:03.00    1:02.35 SILV   
                  29.61     1:02.35 (32.74)                                        
  2 Sourial, Anthony          11 Express Swimming-MR  1:03.30    1:02.90 SILV   
                  30.20     1:02.90 (32.70)                                        
  3 Patton, Daniel J          12 Express Swimming-MR  1:03.62    1:03.16 SILV   
                  30.43     1:03.16 (32.73)                                        
  4 Istomin, Anthony A        12 LIAC-MR              1:05.48    1:04.17 SILV   
                  30.99     1:04.17 (33.18)                                        
  5 Warren, Colin J           12 Express Swimming-MR  1:05.27    1:05.06 SILV   
                  31.47     1:05.06 (33.59)                                        
  6 Stoski, Nicholas A        12 LBA-MR               1:03.50    1:05.10 SILV   
                  30.92     1:05.10 (34.18)                                        
  7 Beganskas, Matt P         12 OWA-MR               1:07.32    1:06.57 SILV   
                  32.25     1:06.57 (34.32)                                        
  8 Chan, Brendan             12 LIAC-MR              1:06.01    1:07.34 SILV   
                  32.26     1:07.34 (35.08)                                        
  9 DU, Jasper L              12 Express Swimming-MR  1:13.77    1:08.79 SILV   
                  32.80     1:08.79 (35.99)                                        
 10 Law, Richard Y            12 LIAC-MR              1:10.31    1:09.30 SILV   
                  33.79     1:09.30 (35.51)                                        
 11 Gamboa, Matthew G         11 OWA-MR               1:13.42    1:10.48 SILV   
                  33.54     1:10.48 (36.94)                                        
 12 Hall, Delaney W           11 LIAC-MR              1:11.21    1:10.98 SILV   
                  33.64     1:10.98 (37.34)                                        
 13 Sullivan, Michael J       11 Express Swimming-MR  1:20.00    1:11.52 SILV   
                  34.45     1:11.52 (37.07)                                        
AGE - Division  
  1 Liebenberg, Christopher   12 LBA-MR               1:21.15    1:12.81        
                  33.49     1:12.81 (39.32)                                        
  2 Kuehn, Thomas J           12 OWA-MR               1:12.05    1:12.88        
                  34.16     1:12.88 (38.72)                                        
  3 Poblador, John M          12 OWA-MR               1:15.86    1:12.93        
                  36.21     1:12.93 (36.72)                                        
  4 Beil, Kevin A             12 LIAC-MR              1:13.43    1:13.01        
                1:13.01         1:13.01 ( )                                        
  5 Blesi, Frank J            12 LIAC-MR              1:14.15    1:13.89        
                  35.49     1:13.89 (38.40)                                        
  6 Fabietti, Jonathan M      12 Bluefish-MR          1:16.15    1:16.20        
                  36.36     1:16.20 (39.84)                                        
  7 Reddy, Sunil              12 LIAC-MR              1:24.08    1:16.53        
                  36.90     1:16.53 (39.63)                                        
  8 Mendez, Spencer D         11 Bluefish-MR          1:16.28    1:16.58        
                  37.05     1:16.58 (39.53)                                        
  9 Ochs, Corey               11 LBA-MR               1:18.40    1:16.84        
                  35.91     1:16.84 (40.93)                                        
 10 Accurso, Grant J          11 OWA-MR               1:18.74    1:17.39        
                  36.51     1:17.39 (40.88)                                        
 11 Rotolo, John M            11 LIAC-MR              1:20.50    1:17.45        
                  36.70     1:17.45 (40.75)                                        
 12 Wadhera, Sidhant          12 OWA-MR               1:29.58    1:18.07        
                  35.80     1:18.07 (42.27)                                        
 13 Cheong, Kevin             11 Express Swimming-MR  1:22.08    1:18.17        
                  37.90     1:18.17 (40.27)                                        
 14 Walsh, Gavin A            12 OWA-MR               1:14.97    1:19.10        
                  38.01     1:19.10 (41.09)                                        
 15 Panzarino, Matthew A      11 Express Swimming-MR  1:21.89    1:20.06        
                  38.58     1:20.06 (41.48)                                        
 16 Nelson, Matt              11 Bluefish-MR          1:23.80    1:20.83        
                  38.70     1:20.83 (42.13)                                        
 17 Battisti, Evan A          11 Express Swimming-MR  1:20.00    1:20.87        
                  36.94     1:20.87 (43.93)                                        
 18 Wendt, Thomas J           11 Bluefish-MR          1:28.42    1:21.96        
                  38.09     1:21.96 (43.87)                                        
 19 Rustamov, Nikita S        12 OWA-MR               1:28.81    1:23.13        
                  37.70     1:23.13 (45.43)                                        
 20 Bouzourene, Adam          11 LIAC-MR              1:26.19    1:25.30        
                  40.12     1:25.30 (45.18)                                        
 21 Poll, James D             11 OWA-MR               1:28.07    1:29.45        
                  40.43     1:29.45 (49.02)                                        
 22 Chen, Andrew X            11 Express Swimming-MR  1:32.13    1:29.49        
                  41.39     1:29.49 (48.10)                                        
 23 Ibrahim, Mohamed          11 LIAC-MR              1:15.60    1:42.98        
                  47.12     1:42.98 (55.86)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:15.49  JO
        2:15.50  QUAL
        2:32.89  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:15.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Brown, Nate M             11 OWA-MR               2:23.35    2:15.93 SILV   
                  31.05     1:06.21 (35.16)     1:42.20 (35.99)     2:15.93 (33.73)
  2 Patton, Daniel J          12 Express Swimming-MR  2:19.07    2:16.70 SILV   
                  30.97     1:05.58 (34.61)     1:41.95 (36.37)     2:16.70 (34.75)
  3 Istomin, Anthony A        12 LIAC-MR              2:21.06    2:18.84 SILV   
                  31.66     1:07.35 (35.69)     1:43.96 (36.61)     2:18.84 (34.88)
  4 Zarriello, Kyle D         12 LIAC-MR              2:15.72    2:18.88 SILV   
                  33.06     1:08.35 (35.29)     1:44.49 (36.14)     2:18.88 (34.39)
  5 Law, Richard Y            12 LIAC-MR              2:29.40    2:28.33 SILV   
                  18.22       34.73 (16.51)     1:12.97 (38.24)   2:28.33 (1:15.36)
  6 Chan, Brendan             12 LIAC-MR              2:34.92    2:28.51 SILV   
                  32.95     1:10.13 (37.18)     1:51.03 (40.90)     2:28.51 (37.48)
  7 Beganskas, Matt P         12 OWA-MR               2:34.75    2:29.09 SILV   
                  33.43     1:12.77 (39.34)     1:52.53 (39.76)     2:29.09 (36.56)
  8 DU, Jasper L              12 Express Swimming-MR  2:45.00    2:30.74 SILV   
                  33.06     1:11.03 (37.97)     1:50.62 (39.59)     2:30.74 (40.12)
AGE - Division  
  1 Brown, Connor F           11 LIAC-MR              2:36.48    2:32.98        
                  35.26     1:15.99 (40.73)     1:54.90 (38.91)     2:32.98 (38.08)
  2 Poblador, John M          12 OWA-MR               2:41.60    2:37.09        
                  34.56     1:15.73 (41.17)     1:58.96 (43.23)     2:37.09 (38.13)
  3 Gamboa, Matthew G         11 OWA-MR               2:42.89    2:38.55        
                  34.82     1:15.60 (40.78)     1:58.84 (43.24)     2:38.55 (39.71)
  4 Fabietti, Jonathan M      12 Bluefish-MR          2:44.56    2:49.12        
                  38.45     1:23.67 (45.22)     2:07.60 (43.93)     2:49.12 (41.52)
  5 Walsh, Gavin A            12 OWA-MR               2:46.55    2:49.50        
                  36.77     1:21.79 (45.02)     2:07.07 (45.28)     2:49.50 (42.43)
  6 Accurso, Grant J          11 OWA-MR               2:59.40    2:52.06        
                  38.29     1:22.62 (44.33)     2:08.98 (46.36)     2:52.06 (43.08)
  7 Cheong, Kevin             11 Express Swimming-MR  2:58.93    2:56.42        
                  38.57     1:24.92 (46.35)     2:11.88 (46.96)     2:56.42 (44.54)
  8 Rustamov, Nikita S        12 OWA-MR               3:15.72    3:00.56        
                  39.99     1:26.97 (46.98)     2:16.20 (49.23)     3:00.56 (44.36)
  9 Chen, Andrew X            11 Express Swimming-MR  3:05.22    3:17.47        
                  40.56     1:31.45 (50.89)     2:25.29 (53.84)     3:17.47 (52.18)
 10 Poll, James D             11 OWA-MR               3:30.91    3:18.39        
                  41.55   3:18.39 (2:36.84)                                        
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        6:03.99  JO
        6:04.00  QUAL
        6:41.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 6:04.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Patton, Daniel J          12 Express Swimming-MR  6:09.72    6:01.23 JO     
                  30.82     1:05.74 (34.92)     1:43.24 (37.50)     2:20.28 (37.04)
        2:57.90 (37.62)     3:34.50 (36.60)     4:11.96 (37.46)     4:49.67 (37.71)
        5:26.41 (36.74)     6:01.23 (34.82)                                        
  2 Sourial, Anthony          11 Express Swimming-MR  6:08.19    6:01.87 JO     
                  31.73     1:06.88 (35.15)     1:43.80 (36.92)     2:21.13 (37.33)
        2:58.27 (37.14)     3:35.97 (37.70)     4:13.33 (37.36)     4:50.63 (37.30)
        5:27.46 (36.83)     6:01.87 (34.41)                                        
SILV - Division  
  1 Canner, James E           12 LBA-MR               6:04.49    6:07.53 SILV   
                  30.75     1:05.72 (34.97)     1:43.15 (37.43)     2:20.44 (37.29)
        2:58.12 (37.68)     3:36.05 (37.93)     4:14.75 (38.70)     4:53.59 (38.84)
        5:31.93 (38.34)     6:07.53 (35.60)                                        
  2 Istomin, Anthony A        12 LIAC-MR              6:16.09    6:07.91 SILV   
                  31.80     1:07.72 (35.92)     1:44.79 (37.07)     2:21.34 (36.55)
        2:59.11 (37.77)     3:37.32 (38.21)     4:15.49 (38.17)     4:53.89 (38.40)
        5:31.47 (37.58)     6:07.91 (36.44)                                        
  3 Brown, Nate M             11 OWA-MR               6:23.64    6:18.78 SILV   
                  32.42     1:08.62 (36.20)     1:46.71 (38.09)     2:25.63 (38.92)
        3:04.38 (38.75)     3:44.03 (39.65)     4:24.68 (40.65)     5:04.29 (39.61)
        5:43.11 (38.82)     6:18.78 (35.67)                                        
  4 Warren, Colin J           12 Express Swimming-MR  6:35.00    6:27.01 SILV   
                  33.07     1:10.68 (37.61)     1:49.96 (39.28)     2:30.12 (40.16)
        3:09.79 (39.67)     3:49.12 (39.33)     4:29.44 (40.32)     5:10.09 (40.65)
        5:50.27 (40.18)     6:27.01 (36.74)                                        
  5 Beganskas, Matt P         12 OWA-MR               7:11.54    6:38.36 SILV   
                  35.19     1:15.79 (40.60)     1:56.13 (40.34)     2:37.24 (41.11)
        3:18.42 (41.18)     4:00.76 (42.34)     4:41.53 (40.77)     5:22.17 (40.64)
        6:01.70 (39.53)     6:38.36 (36.66)                                        
AGE - Division  
  1 DU, Jasper L              12 Express Swimming-MR  7:30.00    6:55.46        
                  36.34     1:16.98 (40.64)     1:59.04 (42.06)     2:41.06 (42.02)
        3:22.91 (41.85)     4:06.09 (43.18)     4:49.28 (43.19)     5:33.28 (44.00)
        6:14.99 (41.71)     6:55.46 (40.47)                                        
  2 Gamboa, Matthew G         11 OWA-MR               6:58.62    7:01.55        
                  35.09     1:17.86 (42.77)     2:00.49 (42.63)     2:44.50 (44.01)
        3:28.63 (44.13)     4:11.95 (43.32)     4:56.77 (44.82)     5:39.02 (42.25)
        6:23.02 (44.00)     7:01.55 (38.53)                                        
  3 Poblador, John M          12 OWA-MR               7:28.10    7:23.81        
                  38.51     1:24.46 (45.95)     2:10.20 (45.74)     2:55.83 (45.63)
        3:41.98 (46.15)     4:28.67 (46.69)     5:15.72 (47.05)     5:59.76 (44.04)
        6:44.73 (44.97)     7:23.81 (39.08)                                        
  4 Kuehn, Thomas J           12 OWA-MR               7:44.89    7:59.74        
                  39.32     1:25.30 (45.98)     2:13.54 (48.24)   3:51.11 (1:37.57)
        4:41.27 (50.16)     5:31.93 (50.66)   7:12.22 (1:40.29)     7:59.82 (47.60)
            7:59.74 ( )                                                            
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          33.49  JO
          33.50  QUAL
          42.19  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 33.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Chan, Brendan             12 LIAC-MR                34.21      32.83 JO     
                  32.83           32.83 ( )                                        
SILV - Division  
  1 Sourial, Anthony          11 Express Swimming-MR    36.69      35.02 SILV   
                  35.02           35.02 ( )                                        
  2 Poblador, John M          12 OWA-MR                 37.00      35.28 SILV   
                  37.80           35.28 ( )                                        
  3 Warren, Colin J           12 Express Swimming-MR    37.60      36.10 SILV   
  4 Beganskas, Matt P         12 OWA-MR                 37.02      36.47 SILV   
  5 DU, Jasper L              12 Express Swimming-MR    39.57      36.98 SILV   
  6 Stoski, Nicholas A        12 LBA-MR                 34.92      37.20 SILV   
                  37.65           37.20 ( )                                        
  6 Kuehn, Thomas J           12 OWA-MR                 35.90      37.20 SILV   
                  37.20           37.20 ( )                                        
  6 Patton, Daniel J          12 Express Swimming-MR    36.58      37.20 SILV   
                  35.27        37.20 (1.93)                                        
  9 Gordon, Dylan M           12 Express Swimming-MR    38.00      37.42 SILV   
 10 Mendez, Spencer D         11 Bluefish-MR            38.17      38.78 SILV   
 11 Hall, Delaney W           11 LIAC-MR                38.04      38.88 SILV   
 12 Law, Richard Y            12 LIAC-MR                39.00      39.33 SILV   
 13 Walsh, Gavin A            12 OWA-MR                 38.13      39.44 SILV   
 14 Sullivan, Michael J       11 Express Swimming-MR    43.00      39.49 SILV   
 15 Reddy, Sunil              12 LIAC-MR                39.63      39.55 SILV   
 16 Gamboa, Matthew G         11 OWA-MR                 38.34      39.87 SILV   
 17 Blesi, Frank J            12 LIAC-MR                37.20      40.05 SILV   
 18 Ochs, Corey               11 LBA-MR                 39.15      40.23 SILV   
 19 Cheong, Kevin             11 Express Swimming-MR    39.73      40.86 SILV   
 20 Beil, Kevin A             12 LIAC-MR                41.89      41.69 SILV   
AGE - Division  
  1 Accurso, Grant J          11 OWA-MR                 43.51      42.96        
  2 Chen, Andrew X            11 Express Swimming-MR    44.05      42.98        
  3 Nelson, Matt              11 Bluefish-MR            43.26      43.33        
  4 Wadhera, Sidhant          12 OWA-MR                 52.16      43.44        
  5 Rustamov, Nikita S        12 OWA-MR                 52.61      44.81        
  6 Rotolo, John M            11 LIAC-MR                39.90      45.06        
  7 Fabietti, Jonathan M      12 Bluefish-MR            46.61      45.60        
  8 Panzarino, Matthew A      11 Express Swimming-MR    45.97      45.86        
  9 Wendt, Thomas J           11 Bluefish-MR            48.76      46.60        
 10 Bouzourene, Adam          11 LIAC-MR                54.72      51.15        
 11 Poll, James D             11 OWA-MR                 54.37      53.83        
 -- Ibrahim, Mohamed          11 LIAC-MR                42.60         DQ        
 -- Battisti, Evan A          11 Express Swimming-MR    39.00         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:11.59  JO
        1:11.60  QUAL
        1:25.79  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Cashin, Liam J            12 LBA-MR               1:18.00    1:12.09 SILV   
                  34.72     1:12.09 (37.37)                                        
  2 Chan, Brendan             12 LIAC-MR              1:14.03    1:12.48 SILV   
                  35.26     1:12.48 (37.22)                                        
  3 Zarriello, Kyle D         12 LIAC-MR              1:12.74    1:12.92 SILV   
                  36.26     1:12.92 (36.66)                                        
  4 Canner, James E           12 LBA-MR               1:15.20    1:14.72 SILV   
                  36.48     1:14.72 (38.24)                                        
  5 Morra, Andrew T           12 Express Swimming-MR  1:17.85    1:16.40 SILV   
                  36.50     1:16.40 (39.90)                                        
  6 Patton, Daniel J          12 Express Swimming-MR  1:15.55    1:17.34 SILV   
                  37.92     1:17.34 (39.42)                                        
  7 Beganskas, Matt P         12 OWA-MR               1:18.96    1:17.62 SILV   
                  38.75     1:17.62 (38.87)                                        
  8 Warren, Colin J           12 Express Swimming-MR  1:19.32    1:18.53 SILV   
                  38.67     1:18.53 (39.86)                                        
  9 Brown, Connor F           11 LIAC-MR              1:21.81    1:21.59 SILV   
                  40.36     1:21.59 (41.23)                                        
 10 Law, Richard Y            12 LIAC-MR              1:21.90    1:21.69 SILV   
                  40.30     1:21.69 (41.39)                                        
 11 Kuehn, Thomas J           12 OWA-MR               1:21.54    1:22.61 SILV   
                  40.14     1:22.61 (42.47)                                        
 12 Walsh, Gavin A            12 OWA-MR               1:22.32    1:24.04 SILV   
                  42.05     1:24.04 (41.99)                                        
 13 Mendez, Spencer D         11 Bluefish-MR          1:28.96    1:24.10 SILV   
                  42.64     1:24.10 (41.46)                                        
 14 Gamboa, Matthew G         11 OWA-MR               1:22.95    1:24.35 SILV   
                  40.00     1:24.35 (44.35)                                        
AGE - Division  
  1 Blesi, Frank J            12 LIAC-MR              1:20.00    1:25.91        
                  41.90     1:25.91 (44.01)                                        
  2 Poblador, John M          12 OWA-MR               1:19.63    1:26.24        
                  41.76     1:26.24 (44.48)                                        
  3 Beil, Kevin A             12 LIAC-MR              1:31.26    1:28.56        
                1:28.56         1:28.56 ( )                                        
  4 Ganley, PJ J              12 LIAC-MR              1:32.37    1:29.38        
                  44.11     1:29.38 (45.27)                                        
  5 Earley, Sean P            11 OWA-MR               1:31.52    1:30.76        
                  44.42     1:30.76 (46.34)                                        
  6 Chen, Andrew X            11 Express Swimming-MR  1:38.48    1:35.28        
                  44.31     1:35.28 (50.97)                                        
  7 Mattone, Michael X        11 Express Swimming-MR  1:48.41    1:43.63        
                  50.23     1:43.63 (53.40)                                        
  8 Bouzourene, Adam          11 LIAC-MR              2:01.11    1:57.84        
                  57.74   1:57.84 (1:00.10)                                        
  9 Ibrahim, Mohamed          11 LIAC-MR              1:40.50    1:59.08        
                  58.36   1:59.08 (1:00.72)                                        
 -- Rustamov, Nikita S        12 OWA-MR               1:54.77         DQ        
                1:38.44           DQ (9.70)                                        
 -- Accurso, Grant J          11 OWA-MR               1:52.63         DQ        
                  43.92          DQ (48.62)                                        
 -- Poll, James D             11 OWA-MR               2:01.95         DQ        
                  24.84        DQ (1:32.75)                                        
 -- Wadhera, Sidhant          12 OWA-MR               1:42.55         DQ        
                  45.22          DQ (51.85)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          38.09  JO
          38.10  QUAL
          43.79  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 38.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 DU, Jasper L              12 Express Swimming-MR    39.89      37.96 JO     
SILV - Division  
  1 Chan, Brendan             12 LIAC-MR                38.55      38.38 SILV   
  2 Stenger, Adam             11 LBA-MR                 39.53      39.30 SILV   
  3 Cassell, Gunther A        11 Bluefish-MR            40.84      39.35 SILV   
  4 Canner, James E           12 LBA-MR                 39.35      39.52 SILV   
  5 Mendez, Spencer D         11 Bluefish-MR            40.44      40.06 SILV   
  6 Zarriello, Kyle D         12 LIAC-MR                45.99      41.07 SILV   
  7 Morra, Andrew T           12 Express Swimming-MR    40.94      41.88 SILV   
  8 Wadhera, Sidhant          12 OWA-MR                 53.54      41.97 SILV   
  9 Law, Richard Y            12 LIAC-MR                45.10      42.49 SILV   
 10 Beil, Kevin A             12 LIAC-MR                43.17      42.93 SILV   
 11 Brown, Connor F           11 LIAC-MR                44.13      42.96 SILV   
 12 Warren, Colin J           12 Express Swimming-MR    44.28      43.59 SILV   
AGE - Division  
  1 Mattone, Michael X        11 Express Swimming-MR    46.00      44.33        
  2 Accurso, Grant J          11 OWA-MR                 43.99      44.93        
  3 Earley, Sean P            11 OWA-MR                 46.97      45.34        
  4 Liebenberg, Christopher   12 LBA-MR               1:00.00      45.98        
  5 Blesi, Frank J            12 LIAC-MR                48.26      46.41        
  6 Bouzourene, Adam          11 LIAC-MR                47.19      46.83        
  7 Fabietti, Jonathan M      12 Bluefish-MR            47.85      47.15        
  8 Walsh, Gavin A            12 OWA-MR                 47.92      47.72        
  9 Ganley, PJ J              12 LIAC-MR                51.93      48.61        
 10 Chen, Andrew X            11 Express Swimming-MR    49.29      49.21        
 11 Nelson, Matt              11 Bluefish-MR            50.38      52.28        
 12 Reinhard, Teddy           11 LBA-MR               1:00.00      55.75        
 13 Rustamov, Nikita S        12 OWA-MR               1:09.43      58.49        
 -- Poll, James D             11 OWA-MR               1:05.32         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:24.09  JO
        1:24.10  QUAL
        1:31.89  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:24.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Stenger, Adam             11 LBA-MR               1:26.86    1:24.07 JO     
                  39.41     1:24.07 (44.66)                                        
SILV - Division  
  1 DU, Jasper L              12 Express Swimming-MR  1:35.00    1:25.65 SILV   
                  40.63     1:25.65 (45.02)                                        
  2 Mendez, Spencer D         11 Bluefish-MR          1:29.87    1:31.60 SILV   
                  43.92     1:31.60 (47.68)                                        
  3 Hall, Delaney W           11 LIAC-MR              1:27.66    1:31.61 SILV   
                  42.77     1:31.61 (48.84)                                        
  4 Cheong, Kevin             11 Express Swimming-MR  1:35.49    1:31.83 SILV   
                  43.07     1:31.83 (48.76)                                        
AGE - Division  
  1 Beil, Kevin A             12 LIAC-MR              1:33.63    1:31.97        
                  43.15     1:31.97 (48.82)                                        
  2 Wadhera, Sidhant          12 OWA-MR               1:48.69    1:36.27        
                  44.10     1:36.27 (52.17)                                        
  3 Accurso, Grant J          11 OWA-MR               1:40.06    1:38.22        
                  47.64     1:38.22 (50.58)                                        
  4 Sullivan, Michael J       11 Express Swimming-MR  1:54.34    1:40.80        
                  49.20     1:40.80 (51.60)                                        
  5 Fabietti, Jonathan M      12 Bluefish-MR          1:43.86    1:43.76        
                  49.76     1:43.76 (54.00)                                        
  6 Rotolo, John M            11 LIAC-MR              1:40.50    1:45.50        
                  50.19     1:45.50 (55.31)                                        
  7 Battisti, Evan A          11 Express Swimming-MR  1:42.00    1:46.06        
                  49.84     1:46.06 (56.22)                                        
  8 Chen, Andrew X            11 Express Swimming-MR  1:45.88    1:46.60        
                  49.80     1:46.60 (56.80)                                        
  9 Walsh, Gavin A            12 OWA-MR               1:43.76    1:48.34        
                  51.42     1:48.34 (56.92)                                        
 10 Bouzourene, Adam          11 LIAC-MR              1:44.43    1:52.15        
                  56.51     1:52.15 (55.64)                                        
 11 Panzarino, Matthew A      11 Express Swimming-MR  2:02.00    1:55.00        
                  53.73   1:55.00 (1:01.27)                                        
 12 Rustamov, Nikita S        12 OWA-MR               2:17.13    2:02.67        
                  57.77   2:02.67 (1:04.90)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          32.09  JO
          32.10  QUAL
          39.69  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 32.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Fitzpatrick, Kieran T     12 OWA-MR                 32.57      31.36 JO     
SILV - Division  
  1 Istomin, Anthony A        12 LIAC-MR                32.56      32.24 SILV   
  2 Cassell, Gunther A        11 Bluefish-MR            37.76      32.98 SILV   
  3 Morra, Andrew T           12 Express Swimming-MR    32.84      33.27 SILV   
  4 Chan, Brendan             12 LIAC-MR                35.01      34.69 SILV   
  5 Warren, Colin J           12 Express Swimming-MR    34.80      35.50 SILV   
  6 DU, Jasper L              12 Express Swimming-MR    37.73      36.78 SILV   
  7 Law, Richard Y            12 LIAC-MR                37.31      36.90 SILV   
  8 Kuehn, Thomas J           12 OWA-MR                 35.50      36.99 SILV   
  9 Gamboa, Matthew G         11 OWA-MR                 38.73      38.43 SILV   
 10 Beganskas, Matt P         12 OWA-MR                 39.25      38.75 SILV   
 11 Beil, Kevin A             12 LIAC-MR                41.04      39.47 SILV   
AGE - Division  
  1 Poblador, John M          12 OWA-MR                 48.16      40.13        
  2 Ganley, PJ J              12 LIAC-MR                48.70      43.66        
  3 Fabietti, Jonathan M      12 Bluefish-MR            43.40      45.21        
  4 Blesi, Frank J            12 LIAC-MR                40.87      45.61        
  5 Earley, Sean P            11 OWA-MR                 45.76      46.48        
  6 Rustamov, Nikita S        12 OWA-MR                 59.13      51.15        
  7 Wadhera, Sidhant          12 OWA-MR                 54.85    1:00.39        
  8 Mattone, Michael X        11 Express Swimming-MR    46.00    1:01.99        
 -- Ibrahim, Mohamed          11 LIAC-MR                39.10         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:13.49  JO
        1:13.50  QUAL
        1:28.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:13.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Brown, Nate M             11 OWA-MR               1:13.59    1:12.61 JO     
                  33.28     1:12.61 (39.33)                                        
SILV - Division  
  1 Warren, Colin J           12 Express Swimming-MR  1:35.77    1:20.40 SILV   
                  37.25     1:20.40 (43.15)                                        
  2 Chan, Brendan             12 LIAC-MR              1:18.30    1:20.47 SILV   
                  36.66     1:20.47 (43.81)                                        
  3 Patton, Daniel J          12 Express Swimming-MR  1:23.76    1:23.62 SILV   
                  37.96     1:23.62 (45.66)                                        
  4 Gordon, Dylan M           12 Express Swimming-MR  1:22.00    1:24.35 SILV   
                  36.37     1:24.35 (47.98)                                        
  5 Law, Richard Y            12 LIAC-MR              1:24.77    1:25.49 SILV   
                  39.51     1:25.49 (45.98)                                        
AGE - Division  
  1 Reddy, Sunil              12 LIAC-MR              1:29.20    1:32.39        
                  42.41     1:32.39 (49.98)                                        
  2 Blesi, Frank J            12 LIAC-MR              1:33.11    1:38.84        
                  45.41     1:38.84 (53.43)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:12.29  JO
        1:12.30  QUAL
        1:22.59  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:12.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Cashin, Liam J            12 LBA-MR               1:14.20    1:10.36 JO     
                  32.76     1:10.36 (37.60)                                        
  2 Stoski, Nicholas A        12 LBA-MR               1:14.24    1:12.25 JO     
                  36.07     1:12.25 (36.18)                                        
SILV - Division  
  1 Canner, James E           12 LBA-MR               1:13.90    1:12.60 SILV   
                  32.63     1:12.60 (39.97)                                        
  2 Chan, Brendan             12 LIAC-MR              1:16.16    1:15.35 SILV   
                  34.17     1:15.35 (41.18)                                        
  3 Gordon, Dylan M           12 Express Swimming-MR  1:22.74    1:17.75 SILV   
                  36.53     1:17.75 (41.22)                                        
  4 Law, Richard Y            12 LIAC-MR              1:19.41    1:19.27 SILV   
                  38.16     1:19.27 (41.11)                                        
  5 DU, Jasper L              12 Express Swimming-MR  1:25.00    1:21.78 SILV   
                  37.28     1:21.78 (44.50)                                        
  6 Hall, Delaney W           11 LIAC-MR              1:18.68    1:22.11 SILV   
                  38.45     1:22.11 (43.66)                                        
AGE - Division  
  1 Beganskas, Matt P         12 OWA-MR               1:22.67    1:23.48        
                  38.95     1:23.48 (44.53)                                        
  2 Beil, Kevin A             12 LIAC-MR              1:25.07    1:23.98        
                  41.43     1:23.98 (42.55)                                        
  3 Kuehn, Thomas J           12 OWA-MR               1:23.59    1:24.25        
                  36.78     1:24.25 (47.47)                                        
  4 Gamboa, Matthew G         11 OWA-MR               1:23.33    1:25.88        
                  40.48     1:25.88 (45.40)                                        
  5 Reddy, Sunil              12 LIAC-MR              1:37.91    1:26.32        
                  41.73     1:26.32 (44.59)                                        
  6 Sullivan, Michael J       11 Express Swimming-MR  1:34.73    1:26.68        
                  41.60     1:26.68 (45.08)                                        
  7 Cheong, Kevin             11 Express Swimming-MR  1:29.22    1:27.92        
                  41.56     1:27.92 (46.36)                                        
  8 Accurso, Grant J          11 OWA-MR               1:28.93    1:28.33        
                  41.65     1:28.33 (46.68)                                        
  9 Poblador, John M          12 OWA-MR               1:46.21    1:29.15        
                  41.34     1:29.15 (47.81)                                        
 10 Ochs, Corey               11 LBA-MR               1:30.21    1:30.20        
                  40.84     1:30.20 (49.36)                                        
 11 Rotolo, John M            11 LIAC-MR              1:33.00    1:30.23        
                  43.26     1:30.23 (46.97)                                        
 12 Walsh, Gavin A            12 OWA-MR               1:32.40    1:31.99        
                  43.64     1:31.99 (48.35)                                        
 13 Chen, Andrew X            11 Express Swimming-MR  1:35.00    1:33.71        
                  42.50     1:33.71 (51.21)                                        
 14 Blesi, Frank J            12 LIAC-MR              1:24.43    1:33.92        
                  44.09     1:33.92 (49.83)                                        
 15 Panzarino, Matthew A      11 Express Swimming-MR  1:35.96    1:34.07        
                  44.04     1:34.07 (50.03)                                        
 16 Nelson, Matt              11 Bluefish-MR          1:35.28    1:35.12        
                  44.71     1:35.12 (50.41)                                        
 17 Wadhera, Sidhant          12 OWA-MR               1:45.24    1:38.68        
                  50.80     1:38.68 (47.88)                                        
 -- Rustamov, Nikita S        12 OWA-MR               1:52.39         DQ        
                  48.16          DQ (54.49)                                        
Non-Award Division  
 -- Bouzourene, Adam          11 LIAC-MR              1:52.47         DQ        
                1:43.02                                                            
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:34.59  JO
        2:34.60  QUAL
        2:59.09  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:34.60
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Brown, Nate M             11 OWA-MR               2:37.12    2:34.28 JO     
                  32.09     1:10.91 (38.82)     1:58.08 (47.17)     2:34.28 (36.20)
SILV - Division  
  1 Canner, James E           12 LBA-MR               2:39.25    2:40.10 SILV   
                  31.63     1:12.23 (40.60)     2:03.15 (50.92)     2:40.10 (36.95)
  2 Zarriello, Kyle D         12 LIAC-MR              2:41.42    2:44.00 SILV   
                  39.67     1:19.40 (39.73)     2:07.85 (48.45)     2:44.00 (36.15)
  3 Patton, Daniel J          12 Express Swimming-MR  2:48.45    2:45.98 SILV   
                  37.36     1:18.51 (41.15)     2:10.77 (52.26)     2:45.98 (35.21)
  4 DU, Jasper L              12 Express Swimming-MR  3:20.00    2:53.68 SILV   
                  38.19     1:25.09 (46.90)     2:13.06 (47.97)     2:53.68 (40.62)
  5 Beganskas, Matt P         12 OWA-MR               3:04.51    2:55.83 SILV   
                  41.15     1:25.12 (43.97)     2:19.06 (53.94)     2:55.83 (36.77)
  6 Brown, Connor F           11 LIAC-MR              2:56.13    2:56.28 SILV   
                  43.10     1:25.79 (42.69)     2:17.69 (51.90)     2:56.28 (38.59)
AGE - Division  
  1 Gamboa, Matthew G         11 OWA-MR               3:00.75    2:59.71        
                  38.96     1:24.67 (45.71)     2:19.52 (54.85)     2:59.71 (40.19)
  2 Kuehn, Thomas J           12 OWA-MR               3:08.62    3:10.90        
                  41.01     1:27.11 (46.10)   2:27.16 (1:00.05)     3:10.90 (43.74)
 
Boys 12 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Nate M             11 OWA-MR                    NT      27.45        
 -- Towers, Zachary D         10 OWA-MR                    NT     X29.02        
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          25.69  JO
          25.70  QUAL
          28.29  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 25.70
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Schwartz, Jake A          14 LIAC-MR                25.82      25.79 SILV   
  2 Graham, Danny             14 Express Swimming-MR    26.05      25.84 SILV   
  3 Alton, Shane              14 LBA-MR                 25.96      26.22 SILV   
  4 Zuo, Vance                13 LIAC-MR                27.06      26.76 SILV   
  5 Genovese, Timothy J       13 Bluefish-MR            27.93      26.96 SILV   
  6 Russell, James            14 Bluefish-MR            26.99      27.11 SILV   
  7 Holtzman, Scott J         14 OWA-MR                 27.33      27.32 SILV   
  8 Arana, Anthony Y          14 OWA-MR                 27.49      27.39 SILV   
  8 Kelkar, Ashwin D          13 OWA-MR                 27.09      27.39 SILV   
 10 Wang, Eugene              14 Express Swimming-MR    27.50      27.45 SILV   
 11 Kadirov, Raushan          14 LIAC-MR                27.65      27.53 SILV   
 12 Gassert, Steven           13 Express Swimming-MR    27.55      27.60 SILV   
 13 Mejia, Carlos             13 LBA-MR                 27.52      27.71 SILV   
 14 VanManen, Ryan            13 LIAC-MR                27.72      28.03 SILV   
 15 Bekker, Allen T           14 OWA-MR                 28.46      28.21 SILV   
 16 Franz, Zachary A          13 Bluefish-MR            28.60      28.22 SILV   
AGE - Division  
  1 Sommella, Chris J         13 LIAC-MR                30.48      28.54        
  2 Walpole, Ryan             14 Express Swimming-MR    33.20      28.60        
  3 Keefe, Connor E           14 Bluefish-MR            29.24      29.00        
  4 Ng, Nicholas              13 LIAC-MR                29.50      29.27        
  5 Giovanniello, Michael     14 LIAC-MR                30.30      29.40        
  6 Kazerouni, Alex P         13 Bluefish-MR            29.38      29.43        
  7 Sikka, Karan              14 OWA-MR                 28.50      29.53        
  8 O'Meara, James            13 LBA-MR                 29.42      29.54        
  9 Burke, Christopher M      13 Express Swimming-MR    31.27      29.69        
 10 Ackerman, David A         13 OWA-MR                 30.15      29.83        
 11 Crilly, Dennis J          14 LIAC-MR                29.86      30.00        
 12 Teri, Nicholas A          13 Express Swimming-MR    31.60      30.01        
 13 Johns, Nicky A            13 LIAC-MR                30.69      30.78        
 14 Skoglund, Jacob M         13 OWA-MR                 30.09      30.94        
 15 Ziedalski, Michael        13 LIAC-MR                32.26      31.00        
 16 Villani, Phil J           13 LIAC-MR                33.35      31.44        
 17 Soregaroli, Thomas        13 LIAC-MR                31.15      31.47        
 18 Chabowski, Leszek M       13 OWA-MR                 32.02      31.65        
 19 Seltenreich, Dane M       14 Express Swimming-MR       NT      31.79        
 20 Abraham, Paul P           13 OWA-MR                 31.83      32.17        
 21 Chang, Kevin              14 Express Swimming-MR    31.48      32.23        
 22 Ballon, Juan R            13 Express Swimming-MR    44.84      38.06        
 23 Chan, Brandon J           13 LIAC-MR                42.93      39.64        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          55.99  JO
          56.00  QUAL
        1:02.59  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 56.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Alton, Shane              14 LBA-MR                 56.53      56.20 SILV   
                  27.11       56.20 (29.09)                                        
  2 Schwartz, Jake A          14 LIAC-MR                57.13      57.23 SILV   
                  27.65       57.23 (29.58)                                        
  3 Black, Cameron M          13 Bluefish-MR            57.92      57.24 SILV   
                  27.76       57.24 (29.48)                                        
  4 Porras, Jeremy E          14 Express Swimming-MR    56.74      57.42 SILV   
                  27.51       57.42 (29.91)                                        
  5 Shteyman, Brandon J       14 LIAC-MR                59.21      58.64 SILV   
                  28.05       58.64 (30.59)                                        
  6 Gassert, Steven           13 Express Swimming-MR    59.17      58.84 SILV   
                  28.50       58.84 (30.34)                                        
  7 Kelkar, Ashwin D          13 OWA-MR                 59.83      58.85 SILV   
                  28.23       58.85 (30.62)                                        
  8 LI, Kenneth               14 LIAC-MR              1:00.00    1:00.14 SILV   
                  28.55     1:00.14 (31.59)                                        
  9 VanManen, Ryan            13 LIAC-MR              1:01.25    1:00.82 SILV   
                  29.36     1:00.82 (31.46)                                        
 10 Sommella, Chris J         13 LIAC-MR              1:06.75    1:01.79 SILV   
                  29.74     1:01.79 (32.05)                                        
AGE - Division  
  1 Walpole, Ryan             14 Express Swimming-MR  1:08.00    1:02.79        
                  30.08     1:02.79 (32.71)                                        
  2 Crilly, Dennis J          14 LIAC-MR              1:04.56    1:02.84        
                  30.49     1:02.84 (32.35)                                        
  3 Ng, Nicholas              13 LIAC-MR              1:05.70    1:03.20        
                  30.54     1:03.20 (32.66)                                        
  4 Keefe, Connor E           14 Bluefish-MR          1:06.13    1:03.29        
                  30.47     1:03.29 (32.82)                                        
  5 Arana, Anthony Y          14 OWA-MR               1:00.47    1:04.25        
                  29.92     1:04.25 (34.33)                                        
  6 Giovanniello, Michael     14 LIAC-MR              1:06.50    1:04.80        
                  31.53     1:04.80 (33.27)                                        
  7 O'Meara, James            13 LBA-MR               1:03.26    1:05.03        
                  31.35     1:05.03 (33.68)                                        
  8 Chang, Kevin              14 Express Swimming-MR  1:11.12    1:06.48        
                  31.79     1:06.48 (34.69)                                        
  9 Sikka, Karan              14 OWA-MR               1:05.34    1:06.62        
                  31.25     1:06.62 (35.37)                                        
 10 Burke, Christopher M      13 Express Swimming-MR  1:08.13    1:06.73        
                  30.91     1:06.73 (35.82)                                        
 11 Johns, Nicky A            13 LIAC-MR              1:08.79    1:07.00        
                  31.87     1:07.00 (35.13)                                        
 12 Seltenreich, Dane M       14 Express Swimming-MR  1:12.41    1:07.43        
                  33.21     1:07.43 (34.22)                                        
 13 Ackerman, David A         13 OWA-MR               1:12.79    1:08.13        
                  32.50     1:08.13 (35.63)                                        
 14 Cascione, Anthony V       13 Express Swimming-MR  1:11.11    1:08.20        
                  32.02     1:08.20 (36.18)                                        
 15 Chabowski, Leszek M       13 OWA-MR               1:12.05    1:08.97        
                1:09.12         1:08.97 ( )                                        
 16 Soregaroli, Thomas        13 LIAC-MR              1:09.17    1:12.65        
                  33.97     1:12.65 (38.68)                                        
 17 Ziedalski, Michael        13 LIAC-MR              1:11.20    1:14.11        
                  34.24     1:14.11 (39.87)                                        
 18 Puri, Gary K              13 OWA-MR               1:27.00    1:22.99        
                  36.57     1:22.99 (46.42)                                        
 19 Chan, Brandon J           13 LIAC-MR              1:25.80    1:28.78        
                  42.82     1:28.78 (45.96)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:01.99  JO
        2:02.00  QUAL
        2:24.09  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:02.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Graham, Danny             14 Express Swimming-MR  2:04.99    2:03.89 SILV   
                  27.52       59.01 (31.49)     1:31.74 (32.73)     2:03.89 (32.15)
  2 Holtzman, Scott J         14 OWA-MR               2:05.11    2:04.04 SILV   
                  28.88     1:00.27 (31.39)     1:32.41 (32.14)     2:04.04 (31.63)
  3 Clarke, Kristopher        13 Express Swimming-MR  2:07.24    2:06.06 SILV   
                  28.30       59.91 (31.61)     1:33.64 (33.73)     2:06.06 (32.42)
  4 Porras, Jeremy E          14 Express Swimming-MR  2:05.98    2:07.93 SILV   
                  29.84     1:02.15 (32.31)     1:35.53 (33.38)     2:07.93 (32.40)
  5 Kelkar, Ashwin D          13 OWA-MR               2:12.88    2:10.10 SILV   
                  30.26     1:04.12 (33.86)     1:38.13 (34.01)     2:10.10 (31.97)
  6 VanManen, Ryan            13 LIAC-MR              2:12.18    2:10.58 SILV   
                  29.58     1:02.63 (33.05)     1:37.98 (35.35)     2:10.58 (32.60)
  7 Schwartz, Jake A          14 LIAC-MR              2:11.01    2:10.67 SILV   
                  28.51     1:01.34 (32.83)     1:37.05 (35.71)     2:10.67 (33.62)
  8 Gassert, Steven           13 Express Swimming-MR  2:10.51    2:11.21 SILV   
                  29.35     1:02.64 (33.29)     1:37.31 (34.67)     2:11.21 (33.90)
  9 Genovese, Timothy J       13 Bluefish-MR          2:11.65    2:12.95 SILV   
                  29.94     1:03.99 (34.05)     1:39.30 (35.31)     2:12.95 (33.65)
 10 Bekker, Allen T           14 OWA-MR               2:14.32    2:14.30 SILV   
                  31.12     1:05.31 (34.19)     1:40.36 (35.05)     2:14.30 (33.94)
 11 Black, Cameron M          13 Bluefish-MR          2:16.25    2:15.13 SILV   
                  31.01     1:05.02 (34.01)     1:40.47 (35.45)     2:15.13 (34.66)
 12 Crilly, Dennis J          14 LIAC-MR              2:19.43    2:18.66 SILV   
                  30.84     1:05.46 (34.62)     1:42.13 (36.67)     2:18.66 (36.53)
 13 Walpole, Ryan             14 Express Swimming-MR  2:22.00    2:19.42 SILV   
                  30.96     1:05.98 (35.02)     1:44.24 (38.26)     2:19.42 (35.18)
 14 O'Meara, James            13 LBA-MR               2:23.53    2:19.48 SILV   
                  31.49     1:06.94 (35.45)     1:43.72 (36.78)     2:19.48 (35.76)
 15 Arana, Anthony Y          14 OWA-MR               2:07.89    2:19.69 SILV   
                  29.99     1:04.31 (34.32)     1:40.03 (35.72)     2:19.69 (39.66)
 16 Sommella, Chris J         13 LIAC-MR              2:28.60    2:20.01 SILV   
                  29.55     1:06.39 (36.84)     1:44.36 (37.97)     2:20.01 (35.65)
 17 Sikka, Karan              14 OWA-MR               2:28.72    2:20.55 SILV   
                  31.91     1:07.87 (35.96)     1:44.67 (36.80)     2:20.55 (35.88)
 18 Ng, Nicholas              13 LIAC-MR              3:04.88    2:21.57 SILV   
                  30.76     1:05.72 (34.96)     1:43.75 (38.03)     2:21.57 (37.82)
 19 Keefe, Connor E           14 Bluefish-MR          2:32.50    2:22.02 SILV   
                  10.11       31.60 (21.49)     1:08.49 (36.89)   2:22.02 (1:13.53)
 20 Chang, Kevin              14 Express Swimming-MR  2:28.18    2:23.18 SILV   
                  32.83     1:08.85 (36.02)     1:46.61 (37.76)     2:23.18 (36.57)
AGE - Division  
  1 Burke, Christopher M      13 Express Swimming-MR  2:29.63    2:26.17        
                  31.98     1:08.81 (36.83)     1:47.79 (38.98)     2:26.17 (38.38)
  2 Giovanniello, Michael     14 LIAC-MR              2:28.72    2:27.21        
                  33.06     1:10.40 (37.34)     1:48.81 (38.41)     2:27.21 (38.40)
  3 Teri, Nicholas A          13 Express Swimming-MR  2:33.44    2:27.79        
                  33.95   2:28.50 (1:54.55)     2:40.69 (12.19)         2:27.79 ( )
  4 Johns, Nicky A            13 LIAC-MR              2:31.10    2:32.60        
                  33.11     1:12.53 (39.42)     1:53.98 (41.45)     2:32.60 (38.62)
  5 Ackerman, David A         13 OWA-MR               2:32.98    2:32.61        
                  33.18     1:12.28 (39.10)     1:53.60 (41.32)     2:32.61 (39.01)
  6 Villani, Phil J           13 LIAC-MR              2:37.96    2:32.97        
                  33.93     1:13.03 (39.10)     1:53.15 (40.12)     2:32.97 (39.82)
  7 Chabowski, Leszek M       13 OWA-MR               2:55.66    2:33.55        
                  32.81     1:10.50 (37.69)   2:33.55 (1:23.05)         2:33.55 ( )
  8 Soregaroli, Thomas        13 LIAC-MR              2:38.68    2:38.83        
                  35.04     1:16.20 (41.16)     1:58.60 (42.40)     2:38.83 (40.23)
  9 Abraham, Paul P           13 OWA-MR               2:44.55    2:41.73        
                  34.36     1:15.32 (40.96)     1:58.71 (43.39)     2:41.73 (43.02)
 10 Seltenreich, Dane M       14 Express Swimming-MR  2:20.42    2:43.03        
                  32.80     1:12.93 (40.13)     1:58.31 (45.38)     2:43.03 (44.72)
 11 Chan, Brandon J           13 LIAC-MR              2:55.28    3:01.02        
                  41.19     1:28.66 (47.47)     2:14.44 (45.78)     3:01.02 (46.58)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:32.09  JO
        5:32.10  QUAL
        6:05.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 5:32.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Holtzman, Scott J         14 OWA-MR               5:32.61    5:39.14 SILV   
                  30.47     1:03.90 (33.43)     1:38.52 (34.62)     2:11.95 (33.43)
        2:47.15 (35.20)     3:22.46 (35.31)     3:56.58 (34.12)     4:31.61 (35.03)
        5:06.13 (34.52)     5:39.14 (33.01)                                        
  2 Porras, Jeremy E          14 Express Swimming-MR  5:35.31    5:41.20 SILV   
                  30.18     1:03.77 (33.59)     1:38.18 (34.41)     2:13.03 (34.85)
        2:47.61 (34.58)     3:22.59 (34.98)     3:58.17 (35.58)     4:33.52 (35.35)
        5:08.41 (34.89)     5:41.20 (32.79)                                        
  3 Kelkar, Ashwin D          13 OWA-MR               5:57.88    5:50.91 SILV   
                  30.81     1:06.01 (35.20)     1:41.59 (35.58)     2:17.41 (35.82)
        2:53.36 (35.95)     3:29.12 (35.76)     4:04.96 (35.84)     4:40.63 (35.67)
        5:16.44 (35.81)     5:50.91 (34.47)                                        
  4 VanManen, Ryan            13 LIAC-MR              5:45.66    5:57.46 SILV   
                  30.86     1:05.94 (35.08)     1:42.12 (36.18)     2:18.63 (36.51)
        2:54.72 (36.09)     3:31.65 (36.93)     4:08.75 (37.10)     4:45.74 (36.99)
        5:23.06 (37.32)     5:57.46 (34.40)                                        
  5 Schwartz, Jake A          14 LIAC-MR              5:58.21    5:58.02 SILV   
                  30.54     1:05.61 (35.07)     1:42.26 (36.65)     2:18.48 (36.22)
        2:55.15 (36.67)     3:31.87 (36.72)     4:08.50 (36.63)     4:45.45 (36.95)
        5:22.67 (37.22)     5:58.02 (35.35)                                        
  6 Shteyman, Brandon J       14 LIAC-MR              6:02.15    5:59.32 SILV   
                  31.30     1:06.21 (34.91)     1:42.28 (36.07)     2:18.33 (36.05)
        2:55.14 (36.81)     3:32.78 (37.64)     4:10.74 (37.96)     4:47.56 (36.82)
        5:25.37 (37.81)     5:59.32 (33.95)                                        
AGE - Division  
  1 Arana, Anthony Y          14 OWA-MR               5:59.00    6:26.91        
                  32.83     1:10.67 (37.84)     1:47.67 (37.00)     2:26.62 (38.95)
        3:06.65 (40.03)     3:46.60 (39.95)     4:27.87 (41.27)     5:09.21 (41.34)
        5:49.85 (40.64)     6:26.91 (37.06)                                        
  2 Skoglund, Jacob M         13 OWA-MR               6:25.03    6:30.86        
                  34.37     1:13.51 (39.14)     1:53.66 (40.15)     2:34.10 (40.44)
        3:14.40 (40.30)     3:54.18 (39.78)     4:34.63 (40.45)     5:14.60 (39.97)
        5:54.04 (39.44)     6:30.86 (36.82)                                        
  3 Ng, Nicholas              13 LIAC-MR              6:35.90    6:32.08        
                  30.94     1:05.95 (35.01)     1:44.95 (39.00)     2:25.04 (40.09)
        3:06.18 (41.14)     3:47.98 (41.80)     4:29.99 (42.01)     5:11.74 (41.75)
        5:53.01 (41.27)     6:32.08 (39.07)                                        
  4 Cascione, Anthony V       13 Express Swimming-MR  7:17.77    6:58.13        
                  13.78       34.06 (20.28)     1:12.87 (38.81)     1:55.28 (42.41)
        2:38.76 (43.48)   4:05.73 (1:26.97)     4:50.37 (44.64)     5:35.80 (45.43)
        6:19.33 (43.53)     6:58.13 (38.80)                                        
  5 Ackerman, David A         13 OWA-MR               6:49.52    6:58.60        
                  34.08     1:12.89 (38.81)     1:54.97 (42.08)     2:37.59 (42.62)
        3:21.06 (43.47)     4:04.48 (43.42)     4:48.21 (43.73)     5:32.61 (44.40)
        6:14.83 (42.22)     6:58.60 (43.77)                                        
 -- Sommella, Chris J         13 LIAC-MR              6:45.52         DQ        
                  31.71     1:08.49 (36.78)     1:48.91 (40.42)     2:29.38 (40.47)
        3:09.62 (40.24)     3:50.29 (40.67)     4:30.15 (39.86)     5:10.79 (40.64)
        5:51.00 (40.21)          DQ (39.35)                                        
Non-Award Division  
 -- Sikka, Karan              14 OWA-MR               6:30.00         DQ        
                  31.95     1:07.60 (35.65)     1:45.22 (37.62)     2:24.03 (38.81)
        3:03.91 (39.88)     3:43.27 (39.36)     4:21.69 (38.42)   5:38.77 (1:17.08)
        6:15.30 (36.53)                                                            
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:04.99  JO
        1:05.00  QUAL
        1:19.49  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:05.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Peng, Didi Y              14 OWA-MR               1:08.12    1:04.81 JO     
                  31.78     1:04.81 (33.03)                                        
SILV - Division  
  1 Schwartz, Jake A          14 LIAC-MR              1:06.09    1:05.69 SILV   
                  32.56     1:05.69 (33.13)                                        
  2 Black, Cameron M          13 Bluefish-MR          1:05.80    1:06.74 SILV   
                  33.30     1:06.74 (33.44)                                        
  3 Kelkar, Ashwin D          13 OWA-MR               1:07.41    1:07.52 SILV   
                  33.15     1:07.52 (34.37)                                        
  4 Porras, Jeremy E          14 Express Swimming-MR  1:10.36    1:08.00 SILV   
                  33.62     1:08.00 (34.38)                                        
  5 Zuo, Vance                13 LIAC-MR              1:09.97    1:08.36 SILV   
                  34.36     1:08.36 (34.00)                                        
  6 Alton, Shane              14 LBA-MR               1:12.36    1:10.75 SILV   
                  34.73     1:10.75 (36.02)                                        
  7 Mejia, Carlos             13 LBA-MR               1:11.50    1:11.28 SILV   
                  35.35     1:11.28 (35.93)                                        
  8 Holtzman, Scott J         14 OWA-MR               1:07.27    1:11.68 SILV   
                  34.41     1:11.68 (37.27)                                        
  9 Wang, Eugene              14 Express Swimming-MR  1:13.35    1:12.35 SILV   
                  35.25     1:12.35 (37.10)                                        
 10 Sommella, Chris J         13 LIAC-MR              1:15.24    1:12.76 SILV   
                  35.22     1:12.76 (37.54)                                        
 11 Ziedalski, Michael        13 LIAC-MR              1:19.84    1:13.11 SILV   
                  35.69     1:13.11 (37.42)                                        
 12 Gassert, Steven           13 Express Swimming-MR  1:14.93    1:13.33 SILV   
                  35.88     1:13.33 (37.45)                                        
 13 Franz, Zachary A          13 Bluefish-MR          1:11.98    1:13.54 SILV   
                  35.90     1:13.54 (37.64)                                        
 14 Kazerouni, Alex P         13 Bluefish-MR          1:10.35    1:13.64 SILV   
                  36.04     1:13.64 (37.60)                                        
 15 Arana, Anthony Y          14 OWA-MR               1:09.11    1:15.37 SILV   
                  36.18     1:15.37 (39.19)                                        
 16 Chang, Kevin              14 Express Swimming-MR  1:13.23    1:15.54 SILV   
                  37.19     1:15.54 (38.35)                                        
 17 O'Meara, James            13 LBA-MR               1:15.00    1:17.36 SILV   
                  37.81     1:17.36 (39.55)                                        
 18 Villani, Phil J           13 LIAC-MR              1:18.46    1:17.99 SILV   
                  38.42     1:17.99 (39.57)                                        
 19 Skoglund, Jacob M         13 OWA-MR               1:17.11    1:19.05 SILV   
                  38.76     1:19.05 (40.29)                                        
AGE - Division  
  1 Johns, Nicky A            13 LIAC-MR              1:19.86    1:19.51        
                  38.27     1:19.51 (41.24)                                        
  2 Teri, Nicholas A          13 Express Swimming-MR  1:23.12    1:19.64        
                  38.77     1:19.64 (40.87)                                        
  3 Seltenreich, Dane M       14 Express Swimming-MR  1:20.59    1:20.98        
                  38.87     1:20.98 (42.11)                                        
  4 Ng, Nicholas              13 LIAC-MR              1:20.92    1:21.62        
                  38.70     1:21.62 (42.92)                                        
  5 Burke, Christopher M      13 Express Swimming-MR  1:21.00    1:22.60        
                  39.09     1:22.60 (43.51)                                        
  6 Soregaroli, Thomas        13 LIAC-MR              1:20.74    1:23.27        
  7 Chabowski, Leszek M       13 OWA-MR               1:25.88    1:26.43        
                  40.60     1:26.43 (45.83)                                        
  8 Abraham, Paul P           13 OWA-MR               1:42.86    1:29.94        
                  43.24     1:29.94 (46.70)                                        
  9 Giovanniello, Michael     14 LIAC-MR              1:26.13    1:30.34        
                  43.80     1:30.34 (46.54)                                        
 10 Ballon, Juan R            13 Express Swimming-MR  2:05.44    1:45.62        
 11 Chan, Brandon J           13 LIAC-MR              1:40.40    1:52.49        
                  52.46   1:52.49 (1:00.03)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:18.99  JO
        2:19.00  QUAL
        2:41.49  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:19.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Peng, Didi Y              14 OWA-MR                    NT    2:19.73 SILV   
                  32.54     1:08.22 (35.68)     1:44.21 (35.99)     2:19.73 (35.52)
  2 Clarke, Kristopher        13 Express Swimming-MR  2:25.06    2:21.03 SILV   
                  33.05     1:09.58 (36.53)     1:45.89 (36.31)     2:21.03 (35.14)
  3 Kelkar, Ashwin D          13 OWA-MR               2:25.36    2:24.62 SILV   
                  34.37     1:11.61 (37.24)     1:48.61 (37.00)     2:24.62 (36.01)
  4 Alton, Shane              14 LBA-MR               2:36.00    2:29.23 SILV   
                  35.86     1:13.56 (37.70)     1:52.24 (38.68)     2:29.23 (36.99)
  5 Schwartz, Jake A          14 LIAC-MR              2:28.17    2:29.45 SILV   
                  33.51     1:10.41 (36.90)     1:50.83 (40.42)     2:29.45 (38.62)
  6 Gassert, Steven           13 Express Swimming-MR  2:44.30    2:33.30 SILV   
                  36.39     1:15.36 (38.97)     1:55.91 (40.55)     2:33.30 (37.39)
  7 Walpole, Ryan             14 Express Swimming-MR  2:55.30    2:34.11 SILV   
                  40.78   2:11.47 (1:30.69)     2:53.16 (41.69)         2:34.11 ( )
  8 Porras, Jeremy E          14 Express Swimming-MR  2:30.00    2:34.64 SILV   
                  38.53     1:18.03 (39.50)     1:58.18 (40.15)     2:34.64 (36.46)
  9 Shteyman, Brandon J       14 LIAC-MR              2:46.98    2:35.03 SILV   
                  37.58     1:17.48 (39.90)     1:56.80 (39.32)     2:35.03 (38.23)
 10 Chang, Kevin              14 Express Swimming-MR  2:43.56    2:35.69 SILV   
                  36.52     1:16.44 (39.92)     1:56.40 (39.96)     2:35.69 (39.29)
 11 Ziedalski, Michael        13 LIAC-MR              2:55.65    2:36.70 SILV   
                  36.14     1:15.56 (39.42)     1:56.89 (41.33)     2:36.70 (39.81)
 12 Sommella, Chris J         13 LIAC-MR              3:00.41    2:37.24 SILV   
                  36.83     1:14.62 (37.79)     1:56.70 (42.08)     2:37.24 (40.54)
 13 VanManen, Ryan            13 LIAC-MR              2:38.86    2:37.95 SILV   
                  37.37     1:17.51 (40.14)     1:58.72 (41.21)     2:37.95 (39.23)
 14 LI, Kenneth               14 LIAC-MR                   NT    2:39.19 SILV   
                  37.05     1:19.11 (42.06)     2:01.54 (42.43)     2:39.19 (37.65)
 15 Crilly, Dennis J          14 LIAC-MR              2:44.35    2:39.99 SILV   
                  38.74     1:18.83 (40.09)     1:59.43 (40.60)     2:39.99 (40.56)
AGE - Division  
  1 O'Meara, James            13 LBA-MR               2:46.61    2:46.80        
                  38.42     1:21.21 (42.79)     2:05.02 (43.81)     2:46.80 (41.78)
  2 Johns, Nicky A            13 LIAC-MR              2:51.81    2:47.21        
                  38.46     1:20.90 (42.44)   2:47.29 (1:26.39)         2:47.21 ( )
  3 Ng, Nicholas              13 LIAC-MR              2:56.88    2:51.77        
                  39.33     1:23.44 (44.11)     2:08.93 (45.49)     2:51.77 (42.84)
  4 Cascione, Anthony V       13 Express Swimming-MR  2:48.10    2:54.91        
                  40.05   2:12.27 (1:32.22)     2:54.91 (42.64)         2:54.91 ( )
  5 Burke, Christopher M      13 Express Swimming-MR  3:07.63    2:57.34        
                  40.90     1:27.68 (46.78)     2:13.59 (45.91)     2:57.34 (43.75)
  6 Seltenreich, Dane M       14 Express Swimming-MR  3:17.64    2:57.53        
                  40.35     1:25.40 (45.05)     2:12.63 (47.23)     2:57.53 (44.90)
  7 Soregaroli, Thomas        13 LIAC-MR              3:10.11    2:58.29        
                  41.25     1:27.31 (46.06)     2:14.93 (47.62)     2:58.29 (43.36)
  8 Giovanniello, Michael     14 LIAC-MR              3:01.61    3:00.33        
                  43.75     1:30.78 (47.03)     2:17.14 (46.36)     3:00.33 (43.19)
  9 Sikka, Karan              14 OWA-MR               3:09.54    3:05.15        
                  42.84   3:05.31 (2:22.47)         3:05.15 ( )                    
 10 Chabowski, Leszek M       13 OWA-MR               3:11.30    3:09.27        
                2:22.70     3:09.38 (46.68)         3:09.27 ( )                    
 11 Chan, Brandon J           13 LIAC-MR              3:40.00    3:40.73        
                  52.51     1:50.51 (58.00)     2:49.36 (58.85)     3:40.73 (51.37)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:14.49  JO
        1:14.50  QUAL
        1:24.49  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:14.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Franz, Zachary A          13 Bluefish-MR          1:14.68    1:15.30 SILV   
                  34.69     1:15.30 (40.61)                                        
  2 Zuo, Vance                13 LIAC-MR              1:25.57    1:15.31 SILV   
                  35.98     1:15.31 (39.33)                                        
  3 Crilly, Dennis J          14 LIAC-MR              1:19.96    1:17.01 SILV   
                  36.97     1:17.01 (40.04)                                        
  4 VanManen, Ryan            13 LIAC-MR              1:17.81    1:17.94 SILV   
                  36.82     1:17.94 (41.12)                                        
  5 Wang, Eugene              14 Express Swimming-MR  1:23.09    1:17.95 SILV   
                  36.59     1:17.95 (41.36)                                        
  6 Kadirov, Raushan          14 LIAC-MR              1:23.76    1:19.99 SILV   
                  36.95     1:19.99 (43.04)                                        
  7 Skoglund, Jacob M         13 OWA-MR               1:21.60    1:20.33 SILV   
                  38.90     1:20.33 (41.43)                                        
  8 Mejia, Carlos             13 LBA-MR               1:23.53    1:21.42 SILV   
                  38.18     1:21.42 (43.24)                                        
  9 Russell, James            14 Bluefish-MR          1:20.39    1:24.18 SILV   
                  39.09     1:24.18 (45.09)                                        
 10 Keefe, Connor E           14 Bluefish-MR          1:21.00    1:24.37 SILV   
                  38.85     1:24.37 (45.52)                                        
AGE - Division  
  1 Seltenreich, Dane M       14 Express Swimming-MR  1:26.41    1:26.43        
                  40.77     1:26.43 (45.66)                                        
  2 Sommella, Chris J         13 LIAC-MR              1:35.74    1:27.07        
                  41.52     1:27.07 (45.55)                                        
  3 Kazerouni, Alex P         13 Bluefish-MR          1:31.15    1:27.20        
                  42.11     1:27.20 (45.09)                                        
  4 Johns, Nicky A            13 LIAC-MR              1:26.73    1:30.09        
                  41.59     1:30.09 (48.50)                                        
  5 Ziedalski, Michael        13 LIAC-MR              1:43.51    1:30.88        
                  41.71     1:30.88 (49.17)                                        
  6 Chabowski, Leszek M       13 OWA-MR               1:51.45    1:44.14        
                  46.53     1:44.14 (57.61)                                        
  7 Chan, Brandon J           13 LIAC-MR              2:05.12    1:56.11        
                  53.23   1:56.11 (1:02.88)                                        
 -- Ackerman, David A         13 OWA-MR               1:44.77         DQ        
                  48.67          DQ (59.45)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:42.99  JO
        2:43.00  QUAL
        2:59.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:43.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 VanManen, Ryan            13 LIAC-MR              2:46.91    2:44.36 SILV   
                  37.67     1:19.35 (41.68)     2:02.14 (42.79)     2:44.36 (42.22)
  2 Crilly, Dennis J          14 LIAC-MR              2:46.69    2:44.60 SILV   
                  37.48     1:19.15 (41.67)     2:01.78 (42.63)     2:44.60 (42.82)
  3 Chabowski, Leszek M       13 OWA-MR               3:54.96    2:49.45 SILV   
                  49.92   1:50.86 (1:00.94)   2:51.69 (1:00.83)         2:49.45 ( )
  4 LI, Kenneth               14 LIAC-MR              2:51.50    2:52.18 SILV   
                  38.41     1:21.66 (43.25)     2:06.99 (45.33)     2:52.18 (45.19)
 -- Chang, Kevin              14 Express Swimming-MR  3:05.20    2:47.67        
      Did not finish
                  41.32     1:29.74 (48.42)     2:27.81 (58.07)     2:47.67 (19.86)
AGE - Division  
  1 Gassert, Steven           13 Express Swimming-MR  2:56.92    3:00.96        
                  41.43     1:28.69 (47.26)     2:15.45 (46.76)     3:00.96 (45.51)
  2 Ng, Nicholas              13 LIAC-MR              3:09.84    3:05.63        
                  40.94     1:27.35 (46.41)     2:15.99 (48.64)     3:05.63 (49.64)
  3 Seltenreich, Dane M       14 Express Swimming-MR  3:13.91    3:07.44        
                  40.92     1:28.26 (47.34)     2:18.34 (50.08)     3:07.44 (49.10)
  4 O'Meara, James            13 LBA-MR               3:14.62    3:07.68        
                  42.50     1:30.09 (47.59)     2:20.05 (49.96)     3:07.68 (47.63)
  5 Johns, Nicky A            13 LIAC-MR              3:08.50    3:07.75        
                  41.30     1:29.57 (48.27)     2:18.79 (49.22)     3:07.75 (48.96)
  6 Sommella, Chris J         13 LIAC-MR              3:24.52    3:09.11        
                  41.27     1:29.02 (47.75)     2:19.76 (50.74)     3:09.11 (49.35)
  7 Giovanniello, Michael     14 LIAC-MR              3:18.44    3:17.30        
                  46.93     1:36.71 (49.78)     2:26.55 (49.84)     3:17.30 (50.75)
  8 Burke, Christopher M      13 Express Swimming-MR  3:19.84    3:22.37        
                  43.94     1:36.57 (52.63)     2:30.39 (53.82)     3:22.37 (51.98)
  9 Cascione, Anthony V       13 Express Swimming-MR  3:15.00    3:25.71        
                  43.78     1:36.60 (52.82)     2:31.44 (54.84)     3:25.71 (54.27)
 -- Ziedalski, Michael        13 LIAC-MR              3:43.94         DQ        
                  45.50     1:37.79 (52.29)     2:34.09 (56.30)          DQ (54.48)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:03.99  JO
        1:04.00  QUAL
        1:14.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:04.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Peng, Didi Y              14 OWA-MR               1:05.37    1:02.90 JO     
                  28.48     1:02.90 (34.42)                                        
SILV - Division  
  1 Zuo, Vance                13 LIAC-MR              1:06.02    1:05.04 SILV   
                  30.58     1:05.04 (34.46)                                        
  2 Alton, Shane              14 LBA-MR               1:08.85    1:05.48 SILV   
                  30.48     1:05.48 (35.00)                                        
  3 Porras, Jeremy E          14 Express Swimming-MR  1:07.89    1:08.15 SILV   
                  32.04     1:08.15 (36.11)                                        
  4 Genovese, Timothy J       13 Bluefish-MR          1:19.31    1:10.84 SILV   
                  33.32     1:10.84 (37.52)                                        
  5 Gassert, Steven           13 Express Swimming-MR  1:12.49    1:12.84 SILV   
                  33.12     1:12.84 (39.72)                                        
  6 Ng, Nicholas              13 LIAC-MR              1:13.01    1:14.45 SILV   
                  33.65     1:14.45 (40.80)                                        
  7 Bekker, Allen T           14 OWA-MR               1:12.46    1:14.56 SILV   
                  34.44     1:14.56 (40.12)                                        
 -- Kadirov, Raushan          14 LIAC-MR              1:16.29         DQ        
                  31.85          DQ (41.15)                                        
AGE - Division  
  1 Black, Cameron M          13 Bluefish-MR          1:17.69    1:15.64        
                  34.54     1:15.64 (41.10)                                        
  2 Kelkar, Ashwin D          13 OWA-MR               1:27.97    1:17.29        
                  33.51     1:17.29 (43.78)                                        
  3 Teri, Nicholas A          13 Express Swimming-MR  1:23.00    1:19.41        
                  35.87     1:19.41 (43.54)                                        
  4 Ziedalski, Michael        13 LIAC-MR              1:24.42    1:22.64        
                  36.42     1:22.64 (46.22)                                        
  5 Skoglund, Jacob M         13 OWA-MR               1:18.78    1:22.98        
                  39.14     1:22.98 (43.84)                                        
  6 Schwartz, Jake A          14 LIAC-MR              1:16.51    1:23.32        
                  37.60     1:23.32 (45.72)                                        
  7 Giovanniello, Michael     14 LIAC-MR              1:43.35    1:24.18        
                  38.26     1:24.18 (45.92)                                        
  8 Russell, James            14 Bluefish-MR          1:36.58    1:24.78        
                  36.69     1:24.78 (48.09)                                        
  9 Soregaroli, Thomas        13 LIAC-MR              1:29.31    1:30.94        
                  41.29     1:30.94 (49.65)                                        
 -- Ackerman, David A         13 OWA-MR               1:32.55         DQ        
                  40.79          DQ (55.51)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:29.99  JO
        2:30.00  QUAL
        2:38.59  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:30.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Alton, Shane              14 LBA-MR               2:25.32    2:27.73 JO     
                  31.43     1:09.41 (37.98)     1:47.99 (38.58)     2:27.73 (39.74)
SILV - Division  
  1 Peng, Didi Y              14 OWA-MR               2:34.00    2:31.36 SILV   
                  31.47     1:09.16 (37.69)     1:49.59 (40.43)     2:31.36 (41.77)
  2 Shteyman, Brandon J       14 LIAC-MR              2:48.64    2:37.96 SILV   
                  34.22     1:13.54 (39.32)     1:56.21 (42.67)     2:37.96 (41.75)
  3 Porras, Jeremy E          14 Express Swimming-MR  2:35.00    2:38.57 SILV   
                  34.50     1:14.20 (39.70)     1:56.14 (41.94)     2:38.57 (42.43)
AGE - Division  
  1 Kelkar, Ashwin D          13 OWA-MR               2:51.49    2:50.90        
                  35.80     1:18.87 (43.07)     2:05.23 (46.36)     2:50.90 (45.67)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:18.99  JO
        2:19.00  QUAL
        2:38.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:19.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Holtzman, Scott J         14 OWA-MR               2:19.53    2:25.25 SILV   
                  31.39     1:10.80 (39.41)     1:52.35 (41.55)     2:25.25 (32.90)
  2 Black, Cameron M          13 Bluefish-MR          2:31.73    2:29.75 SILV   
                  33.10     1:11.13 (38.03)     1:53.96 (42.83)     2:29.75 (35.79)
  3 Wang, Eugene              14 Express Swimming-MR  2:33.44    2:31.22 SILV   
                  32.01     1:12.67 (40.66)     1:56.55 (43.88)     2:31.22 (34.67)
  4 Crilly, Dennis J          14 LIAC-MR              2:32.48    2:32.44 SILV   
                  33.55     1:14.40 (40.85)     1:57.27 (42.87)     2:32.44 (35.17)
  5 VanManen, Ryan            13 LIAC-MR              2:26.47    2:33.45 SILV   
                  33.75     1:14.63 (40.88)     1:59.34 (44.71)     2:33.45 (34.11)
  6 Mejia, Carlos             13 LBA-MR               2:34.72    2:33.90 SILV   
                  35.17     1:13.89 (38.72)     1:59.62 (45.73)     2:33.90 (34.28)
  7 Arana, Anthony Y          14 OWA-MR               2:27.58    2:38.52 SILV   
                  33.38     1:12.52 (39.14)     1:59.86 (47.34)     2:38.52 (38.66)
AGE - Division  
  1 Keefe, Connor E           14 Bluefish-MR          2:47.65    2:40.58        
                  35.69     1:16.38 (40.69)     2:04.00 (47.62)     2:40.58 (36.58)
  2 Kazerouni, Alex P         13 Bluefish-MR          2:41.77    2:41.00        
                  35.31     1:14.79 (39.48)     2:05.12 (50.33)     2:41.00 (35.88)
  3 Bekker, Allen T           14 OWA-MR               2:33.17    2:41.26        
                  35.39     1:17.48 (42.09)     2:04.58 (47.10)     2:41.26 (36.68)
  4 Kadirov, Raushan          14 LIAC-MR              2:47.11    2:42.08        
                  32.79     1:14.05 (41.26)     2:03.26 (49.21)     2:42.08 (38.82)
  5 Chang, Kevin              14 Express Swimming-MR  2:40.10    2:43.41        
                  36.73     1:18.62 (41.89)     2:06.44 (47.82)     2:43.41 (36.97)
  6 Walpole, Ryan             14 Express Swimming-MR  3:06.30    2:45.69        
                  35.09     1:18.22 (43.13)     2:11.94 (53.72)     2:45.69 (33.75)
  7 Burke, Christopher M      13 Express Swimming-MR  2:57.08    2:47.39        
                  36.90     1:21.40 (44.50)     2:10.49 (49.09)     2:47.39 (36.90)
  8 Seltenreich, Dane M       14 Express Swimming-MR  2:48.22    2:53.71        
                  35.97     1:20.72 (44.75)     2:10.74 (50.02)     2:53.71 (42.97)
  9 Abraham, Paul P           13 OWA-MR               3:06.60    3:05.48        
                  37.26     1:25.62 (48.36)     2:23.55 (57.93)     3:05.48 (41.93)
 -- Villani, Phil J           13 LIAC-MR              2:57.86         DQ        
                  38.14     1:20.82 (42.68)     2:11.26 (50.44)          DQ (39.94)
 -- Sikka, Karan              14 OWA-MR               3:21.00         DQ        
                  38.88     1:26.34 (47.46)     2:19.23 (52.89)          DQ (36.76)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        4:57.99  JO
        4:58.00  QUAL
        5:22.79  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 4:58.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Crilly, Dennis J          14 LIAC-MR              5:22.24    5:18.45 SILV   
                  34.17     1:14.41 (40.24)     1:58.19 (43.78)     2:41.14 (42.95)
        3:23.71 (42.57)     4:07.03 (43.32)     4:42.26 (35.23)     5:18.45 (36.19)
 -- Holtzman, Scott J         14 OWA-MR               5:09.22         DQ        
                  30.77     1:07.86 (37.09)     1:50.02 (42.16)     2:31.25 (41.23)
        3:14.41 (43.16)     3:56.62 (42.21)     4:31.73 (35.11)          DQ (33.91)
AGE - Division  
  1 Kelkar, Ashwin D          13 OWA-MR               5:43.79    5:28.23        
                  33.93     1:16.17 (42.24)     1:56.44 (40.27)     2:36.18 (39.74)
        3:25.77 (49.59)     4:18.25 (52.48)     4:53.80 (35.55)     5:28.23 (34.43)
  2 Skoglund, Jacob M         13 OWA-MR               6:28.55    5:40.99        
                  37.51     1:21.94 (44.43)     2:07.50 (45.56)     2:53.26 (45.76)
        3:37.71 (44.45)     4:23.34 (45.63)     5:03.49 (40.15)     5:40.99 (37.50)
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          23.79  JO
          23.80  QUAL
          26.59  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 23.80
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Shannon, Brian T          16 LIAC-MR                23.90      23.87 SILV   
  2 Solomon, Jordan P         17 OWA-MR                 24.11      24.04 SILV   
  3 Litvinoff, Michael P      18 LIAC-MR                24.80      24.27 SILV   
  4 Cooke, Thomas F           16 LIAC-MR                25.01      24.28 SILV   
  5 Poblador, Jason G         16 OWA-MR                 23.99      24.41 SILV   
  6 Filardi, Andrew D         16 LIAC-MR                24.54      24.47 SILV   
  7 Pilo, Matthew C           16 Express Swimming-MR    25.12      24.52 SILV   
  8 Chen, Calvin R            17 Express Swimming-MR    24.40      24.69 SILV   
  9 Armellino, Adam           15 LBA-MR                 24.75      25.23 SILV   
 10 Russo, Cameron J          16 OWA-MR                 24.63      25.27 SILV   
 11 Cheng, Kevin              16 Express Swimming-MR    25.00      25.31 SILV   
 12 Herzog, Adam H            16 Bluefish-MR            24.93      25.40 SILV   
 13 Sileo, James E            17 Express Swimming-MR    24.72      25.44 SILV   
 14 Nash, John                15 LBA-MR                 26.05      25.45 SILV   
 15 Arana, Oscar Y            15 OWA-MR                 25.79      25.70 SILV   
 16 Gibbons, Jason B          17 OWA-MR                 25.18      25.76 SILV   
 17 Kutner, Conor M           16 Express Swimming-MR    25.50      26.34 SILV   
 18 Wu, Kevin                 16 OWA-MR                 25.18      26.40 SILV   
 19 Haghighi, Sean            15 Express Swimming-MR    27.77      26.56 SILV   
AGE - Division  
  1 Campbell, Patrick J       16 Express Swimming-MR    26.66      26.60        
  2 Ajemian, Christopher E    15 Express Swimming-MR    28.00      26.61        
  3 Park, Stephen J           17 Express Swimming-MR    28.00      26.69        
  4 Heuser, Will W            15 LIAC-MR                28.32      27.08        
  5 Kiriazis, John P          15 Express Swimming-MR    25.57      27.13        
  6 Patrick, Horace J         15 OWA-MR                 26.99      27.16        
  7 Vacchiano, Matt T         15 Bluefish-MR            26.92      27.28        
  8 Massa, Nick J             17 Express Swimming-MR    28.00      28.33        
  9 Pujals, Taylor J          17 Bluefish-MR            27.42      28.49        
 -- Bouzourene, Tarik         15 LIAC-MR                30.29         DQ        
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          52.29  JO
          52.30  QUAL
          57.49  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 52.30
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Cooke, Thomas F           16 LIAC-MR                54.03      52.58 SILV   
                  25.27       52.58 (27.31)                                        
  2 Filardi, Andrew D         16 LIAC-MR                53.33      53.62 SILV   
                  25.41       53.62 (28.21)                                        
  3 Herzog, Adam H            16 Bluefish-MR            53.06      54.04 SILV   
                  25.77       54.04 (28.27)                                        
  4 Litvinoff, Michael P      18 LIAC-MR                55.10      54.27 SILV   
                  25.41       54.27 (28.86)                                        
  5 Chen, Calvin R            17 Express Swimming-MR    53.00      54.32 SILV   
                  26.03       54.32 (28.29)                                        
  6 Arana, Oscar Y            15 OWA-MR                 55.61      54.45 SILV   
                  26.24       54.45 (28.21)                                        
  7 Wu, Kevin                 16 OWA-MR                 55.20      54.51 SILV   
                  26.60       54.51 (27.91)                                        
  8 Gibbons, Jason B          17 OWA-MR                 55.92      54.91 SILV   
                  26.60       54.91 (28.31)                                        
  9 Armellino, Adam           15 LBA-MR                 54.56      54.96 SILV   
                  25.90       54.96 (29.06)                                        
 10 Russo, Cameron J          16 OWA-MR                 55.59      55.97 SILV   
                  26.49       55.97 (29.48)                                        
 11 Sileo, James E            17 Express Swimming-MR    55.96      56.59 SILV   
                  27.23       56.59 (29.36)                                        
 12 Campbell, Patrick J       16 Express Swimming-MR    56.00      56.83 SILV   
                  27.46       56.83 (29.37)                                        
 13 Mulderrig, Jack H         15 LIAC-MR                58.20      57.25 SILV   
                  27.54       57.25 (29.71)                                        
 14 Blum, Cole                15 LBA-MR                 59.63      57.31 SILV   
                  26.87       57.31 (30.44)                                        
AGE - Division  
  1 Heuser, Will W            15 LIAC-MR              1:02.09      58.36        
                  27.95       58.36 (30.41)                                        
  2 Betzios, Nikolas P        16 Express Swimming-MR    58.00      58.97        
                  27.87       58.97 (31.10)                                        
  3 Kutner, Conor M           16 Express Swimming-MR    55.50      59.09        
                  27.33       59.09 (31.76)                                        
  4 Vacchiano, Matt T         15 Bluefish-MR            59.70    1:00.02        
                  28.45     1:00.02 (31.57)                                        
  5 Alles, Ryan P             17 LIAC-MR              1:01.80    1:01.22        
                  29.19     1:01.22 (32.03)                                        
  6 Ajemian, Christopher E    15 Express Swimming-MR  1:03.00    1:01.23        
                1:01.23         1:01.23 ( )                                        
  7 Bouzourene, Tarik         15 LIAC-MR              1:02.86    1:01.97        
                  29.55     1:01.97 (32.42)                                        
  8 Massa, Nick J             17 Express Swimming-MR  1:05.00    1:03.53        
                  30.30     1:03.53 (33.23)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:54.99  JO
        1:55.00  QUAL
        2:01.89  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:55.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Cooke, Thomas F           16 LIAC-MR              1:56.64    1:55.58 SILV   
                  26.32       54.97 (28.65)     1:24.56 (29.59)     1:55.58 (31.02)
  2 Herzog, Adam H            16 Bluefish-MR          1:56.55    1:56.13 SILV   
                  25.90       55.18 (29.28)     1:25.57 (30.39)     1:56.13 (30.56)
  3 Filardi, Andrew D         16 LIAC-MR              1:57.67    1:57.78 SILV   
                  26.24       55.68 (29.44)     1:26.72 (31.04)     1:57.78 (31.06)
  4 Armellino, Adam           15 LBA-MR               2:02.65    1:59.06 SILV   
                  27.72       57.56 (29.84)     1:27.66 (30.10)     1:59.06 (31.40)
  5 Cheng, Kevin              16 Express Swimming-MR  2:05.45    1:59.55 SILV   
                  26.29       55.89 (29.60)     1:28.09 (32.20)     1:59.55 (31.46)
  6 Nash, John                15 LBA-MR               2:00.76    1:59.62 SILV   
                  27.79       57.92 (30.13)     1:28.99 (31.07)     1:59.62 (30.63)
  7 Tucker, Joe M             16 Express Swimming-MR  1:57.00    2:00.30 SILV   
                  26.43       56.41 (29.98)     1:28.43 (32.02)     2:00.30 (31.87)
  8 Sileo, James E            17 Express Swimming-MR  2:05.91    2:01.72 SILV   
                  28.09       59.35 (31.26)     1:31.27 (31.92)     2:01.72 (30.45)
AGE - Division  
  1 Campbell, Patrick J       16 Express Swimming-MR  2:03.48    2:02.24        
                  27.53       57.84 (30.31)     1:29.65 (31.81)     2:02.24 (32.59)
  2 Chen, Calvin R            17 Express Swimming-MR  1:59.00    2:02.29        
                  27.25       57.20 (29.95)     1:29.69 (32.49)     2:02.29 (32.60)
  3 Haghighi, Sean            15 Express Swimming-MR  2:09.73    2:03.46        
                  28.15       58.91 (30.76)     1:31.24 (32.33)     2:03.46 (32.22)
  4 Mulderrig, Jack H         15 LIAC-MR              2:06.04    2:03.75        
                  27.32       58.69 (31.37)     1:31.57 (32.88)     2:03.75 (32.18)
  5 Arana, Oscar Y            15 OWA-MR               2:03.17    2:04.17        
                  27.88       58.88 (31.00)     1:31.77 (32.89)     2:04.17 (32.40)
  6 Litvinoff, Michael P      18 LIAC-MR              2:08.98    2:06.18        
                  27.74       57.94 (30.20)     1:31.02 (33.08)     2:06.18 (35.16)
  7 Heuser, Will W            15 LIAC-MR              2:12.38    2:06.66        
                  29.50     1:02.09 (32.59)     1:34.81 (32.72)     2:06.66 (31.85)
  8 Russo, Cameron J          16 OWA-MR               2:04.64    2:06.96        
                  28.23     1:00.73 (32.50)     1:33.73 (33.00)     2:06.96 (33.23)
  9 Kutner, Conor M           16 Express Swimming-MR  2:03.00    2:11.01        
                  28.28     1:00.91 (32.63)     1:36.36 (35.45)     2:11.01 (34.65)
 10 Poblador, Jason G         16 OWA-MR               2:05.15    2:11.81        
                  29.04     1:02.16 (33.12)     1:37.23 (35.07)     2:11.81 (34.58)
 11 Huang, Wesley             15 Express Swimming-MR  2:09.98    2:12.73        
                  30.56     1:03.44 (32.88)     1:38.26 (34.82)     2:12.73 (34.47)
 12 Patrick, Horace J         15 OWA-MR               2:17.00    2:13.04        
                  30.02     1:03.71 (33.69)     1:37.93 (34.22)     2:13.04 (35.11)
 13 Vacchiano, Matt T         15 Bluefish-MR          2:18.33    2:13.53        
                  29.20     1:02.11 (32.91)     1:37.26 (35.15)     2:13.53 (36.27)
 14 Kiriazis, John P          15 Express Swimming-MR  2:10.00    2:15.49        
                  29.51     1:03.28 (33.77)     1:39.00 (35.72)     2:15.49 (36.49)
 15 Massa, Nick J             17 Express Swimming-MR  2:30.00    2:18.95        
                  32.10     1:07.65 (35.55)     1:44.47 (36.82)     2:18.95 (34.48)
 16 Ajemian, Christopher E    15 Express Swimming-MR  2:20.00    2:19.03        
                1:07.44   2:19.03 (1:11.59)         2:19.03 ( )                    
 
Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:19.99  JO
        5:20.00  QUAL
        5:29.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 5:20.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Flanagan, Luke W          18 OWA-MR               5:22.19    5:12.71 JO     
                  25.73       55.25 (29.52)     1:25.68 (30.43)     1:56.66 (30.98)
        2:28.04 (31.38)     3:00.00 (31.96)     3:32.68 (32.68)     4:05.59 (32.91)
        4:39.56 (33.97)     5:12.71 (33.15)                                        
  2 Solomon, Jordan P         17 OWA-MR               5:32.18    5:17.10 JO     
                  28.17       59.14 (30.97)     1:31.41 (32.27)     2:03.72 (32.31)
        2:36.20 (32.48)     3:09.48 (33.28)     3:42.51 (33.03)     4:15.56 (33.05)
        4:48.47 (32.91)     5:17.10 (28.63)                                        
SILV - Division  
  1 Sileo, James E            17 Express Swimming-MR  5:26.60    5:21.98 SILV   
                  28.78     1:00.23 (31.45)     1:33.13 (32.90)     2:06.01 (32.88)
        2:39.20 (33.19)     3:12.18 (32.98)     3:44.89 (32.71)     4:18.12 (33.23)
        4:51.16 (33.04)     5:21.98 (30.82)                                        
  2 Cooke, Thomas F           16 LIAC-MR              5:21.19    5:23.00 SILV   
                  27.28       58.24 (30.96)     1:31.18 (32.94)     2:04.73 (33.55)
        2:37.59 (32.86)     3:10.50 (32.91)     3:43.70 (33.20)     4:16.62 (32.92)
        4:50.73 (34.11)     5:23.00 (32.27)                                        
  3 Gibbons, Jason B          17 OWA-MR               5:38.46    5:23.51 SILV   
                  27.89       59.20 (31.31)     1:32.13 (32.93)     2:04.98 (32.85)
        2:37.71 (32.73)     3:10.45 (32.74)     3:43.83 (33.38)     4:17.71 (33.88)
        4:51.23 (33.52)     5:23.51 (32.28)                                        
AGE - Division  
  1 Dokonal, Jan              17 OWA-MR               5:23.59    5:31.19        
                  27.60       58.57 (30.97)     1:30.42 (31.85)     2:03.26 (32.84)
        2:36.54 (33.28)     3:10.14 (33.60)     3:44.72 (34.58)     4:20.24 (35.52)
        4:56.30 (36.06)     5:31.19 (34.89)                                        
  2 Mulderrig, Jack H         15 LIAC-MR              5:31.26    5:31.68        
                  29.47     1:01.97 (32.50)     1:35.42 (33.45)     2:09.27 (33.85)
        2:43.12 (33.85)     3:17.21 (34.09)     3:51.74 (34.53)     4:25.35 (33.61)
        4:59.19 (33.84)     5:31.68 (32.49)                                        
  3 Arana, Oscar Y            15 OWA-MR               5:48.24    5:49.73        
                  28.56     1:01.37 (32.81)     1:35.72 (34.35)     2:10.76 (35.04)
        2:46.71 (35.95)     3:23.40 (36.69)     4:00.42 (37.02)     4:38.02 (37.60)
        5:15.43 (37.41)     5:49.73 (34.30)                                        
  4 Kutner, Conor M           16 Express Swimming-MR  5:30.00    5:55.18        
                  10.54       29.34 (18.80)     1:03.42 (34.08)     1:39.40 (35.98)
        2:15.37 (35.97)     2:52.09 (36.72)     3:29.07 (36.98)     4:05.29 (36.22)
        4:42.40 (37.11)   5:55.18 (1:12.78)                                        
  5 Podrecca, Milan M         17 OWA-MR               5:34.29    5:56.63        
                  31.14     1:05.66 (34.52)     1:43.30 (37.64)     2:20.72 (37.42)
        2:58.47 (37.75)     3:35.09 (36.62)     4:11.51 (36.42)     4:48.43 (36.92)
        5:24.07 (35.64)     5:56.63 (32.56)                                        
  6 Russo, Cameron J          16 OWA-MR               5:57.26    5:58.16        
                  29.53     1:03.07 (33.54)     1:39.19 (36.12)     2:16.00 (36.81)
        2:53.47 (37.47)     3:30.83 (37.36)     4:09.41 (38.58)     4:47.02 (37.61)
        5:24.82 (37.80)     5:58.16 (33.34)                                        
  7 Huang, Wesley             15 Express Swimming-MR  5:51.20    6:08.45        
                  31.77     1:06.72 (34.95)     1:42.40 (35.68)     2:19.42 (37.02)
        2:56.93 (37.51)     3:35.13 (38.20)     4:14.31 (39.18)     4:53.35 (39.04)
        5:31.62 (38.27)     6:08.45 (36.83)                                        
  8 Bavaro, Anthony           15 OWA-MR                    NT    6:27.27        
 
Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:00.49  JO
        1:00.50  QUAL
        1:06.89  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:00.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Armellino, Adam           15 LBA-MR               1:01.81    1:01.16 SILV   
                  29.63     1:01.16 (31.53)                                        
  2 Shannon, Brian T          16 LIAC-MR              1:01.55    1:03.31 SILV   
                  31.04     1:03.31 (32.27)                                        
  3 Pilo, Matthew C           16 Express Swimming-MR  1:08.00    1:04.60 SILV   
                  31.85     1:04.60 (32.75)                                        
  4 Gibbons, Jason B          17 OWA-MR               1:04.81    1:04.92 SILV   
                  31.95     1:04.92 (32.97)                                        
  5 Haghighi, Sean            15 Express Swimming-MR  1:03.42    1:05.45 SILV   
                  31.95     1:05.45 (33.50)                                        
  6 Wu, Kevin                 16 OWA-MR               1:08.49    1:05.50 SILV   
                  32.26     1:05.50 (33.24)                                        
  7 Nash, John                15 LBA-MR               1:06.41    1:06.89 SILV   
                  33.10     1:06.89 (33.79)                                        
AGE - Division  
  1 Mulderrig, Jack H         15 LIAC-MR              1:09.03    1:07.50        
                  32.98     1:07.50 (34.52)                                        
  2 Poblador, Jason G         16 OWA-MR               1:11.19    1:09.76        
                  34.05     1:09.76 (35.71)                                        
  3 Ajemian, Christopher E    15 Express Swimming-MR  1:10.00    1:10.09        
                1:10.43         1:10.09 ( )                                        
  4 Heuser, Will W            15 LIAC-MR              1:11.21    1:11.21        
                  34.89     1:11.21 (36.32)                                        
  5 Park, Stephen J           17 Express Swimming-MR  1:10.00    1:11.99        
                  35.40     1:11.99 (36.59)                                        
  6 Chen, Calvin R            17 Express Swimming-MR  1:08.00    1:12.80        
                1:12.62      1:12.80 (0.18)                                        
  7 Huang, Wesley             15 Express Swimming-MR  1:25.00    1:15.62        
                  36.34     1:15.62 (39.28)                                        
  8 Massa, Nick J             17 Express Swimming-MR  1:12.00    1:25.06        
                1:24.67      1:25.06 (0.39)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:13.09  JO
        2:13.10  QUAL
        2:22.89  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:13.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Solomon, Jordan P         17 OWA-MR               2:19.03    2:10.88 JO     
                  31.37     1:05.22 (33.85)     1:39.41 (34.19)     2:10.88 (31.47)
  2 Filardi, Andrew D         16 LIAC-MR              2:15.69    2:12.90 JO     
                  31.01     1:04.40 (33.39)     1:39.32 (34.92)     2:12.90 (33.58)
 -- Shannon, Brian T          16 LIAC-MR              2:20.12         DQ        
                  31.78     1:04.97 (33.19)     1:38.19 (33.22)          DQ (33.18)
SILV - Division  
  1 Wu, Kevin                 16 OWA-MR               2:18.51    2:15.82 SILV   
                  32.65     1:06.54 (33.89)     1:41.59 (35.05)     2:15.82 (34.23)
  2 Gibbons, Jason B          17 OWA-MR               2:19.01    2:17.05 SILV   
                  32.99     1:08.38 (35.39)     1:43.38 (35.00)     2:17.05 (33.67)
  3 Armellino, Adam           15 LBA-MR               2:19.42    2:17.85 SILV   
                  32.16     1:06.93 (34.77)     1:43.62 (36.69)     2:17.85 (34.23)
 -- Sileo, James E            17 Express Swimming-MR  2:32.07         DQ        
                  33.77     1:09.14 (35.37)     1:45.09 (35.95)          DQ (34.94)
AGE - Division  
  1 Mulderrig, Jack H         15 LIAC-MR              2:25.00    2:23.44        
                  34.11     1:09.66 (35.55)     1:46.71 (37.05)     2:23.44 (36.73)
  2 Cooke, Thomas F           16 LIAC-MR              2:25.65    2:24.71        
                  33.91     1:10.79 (36.88)     1:48.05 (37.26)     2:24.71 (36.66)
  3 Russo, Cameron J          16 OWA-MR               2:31.56    2:27.46        
                  36.25     1:14.01 (37.76)     1:51.29 (37.28)     2:27.46 (36.17)
  4 Heuser, Will W            15 LIAC-MR              2:30.53    2:29.51        
                  36.64     1:14.47 (37.83)     1:52.33 (37.86)     2:29.51 (37.18)
  5 Kutner, Conor M           16 Express Swimming-MR  2:53.67    2:34.37        
                  34.78     1:13.47 (38.69)     1:53.88 (40.41)     2:34.37 (40.49)
  6 Bouzourene, Tarik         15 LIAC-MR              2:37.29    2:35.69        
                  35.68     1:14.72 (39.04)     1:55.87 (41.15)     2:35.69 (39.82)
  7 Blum, Cole                15 LBA-MR               2:30.00    2:39.76        
                  36.50   1:58.84 (1:22.34)     2:39.76 (40.92)         2:39.76 ( )
  8 Ajemian, Christopher E    15 Express Swimming-MR  3:10.00    2:43.40        
                2:43.44         2:43.40 ( )                                        
  9 Massa, Nick J             17 Express Swimming-MR  2:35.00    3:00.43        
                  43.87   2:19.57 (1:35.70)     3:00.43 (40.86)                    
 
Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:08.49  JO
        1:08.50  QUAL
        1:13.89  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 1:08.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Patrick, Horace J         15 OWA-MR               1:09.99    1:09.47 SILV   
                  33.16     1:09.47 (36.31)                                        
  2 Pilo, Matthew C           16 Express Swimming-MR  1:11.24    1:09.75 SILV   
                  32.76     1:09.75 (36.99)                                        
  3 Gibbons, Jason B          17 OWA-MR               1:12.22    1:10.26 SILV   
                  33.05     1:10.26 (37.21)                                        
  4 Wu, Kevin                 16 OWA-MR               1:13.92    1:13.00 SILV   
                  34.59     1:13.00 (38.41)                                        
  5 Campbell, Patrick J       16 Express Swimming-MR  1:17.02    1:13.13 SILV   
                  34.81     1:13.13 (38.32)                                        
  6 Arana, Oscar Y            15 OWA-MR               1:11.72    1:13.35 SILV   
                  34.23     1:13.35 (39.12)                                        
AGE - Division  
  1 Mulderrig, Jack H         15 LIAC-MR              1:17.49    1:13.92        
                  35.50     1:13.92 (38.42)                                        
  2 Solomon, Jordan P         17 OWA-MR               1:14.72    1:13.99        
                  34.54     1:13.99 (39.45)                                        
  3 Kiriazis, John P          15 Express Swimming-MR  1:12.62    1:15.14        
                  35.37     1:15.14 (39.77)                                        
  4 Litvinoff, Michael P      18 LIAC-MR              1:15.57    1:15.57        
                  35.23     1:15.57 (40.34)                                        
  5 Pujals, Taylor J          17 Bluefish-MR          1:16.91    1:16.55        
                  36.08     1:16.55 (40.47)                                        
  6 Bouzourene, Tarik         15 LIAC-MR              1:18.20    1:18.96        
                  36.59     1:18.96 (42.37)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:31.99  JO
        2:32.00  QUAL
        2:42.79  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:32.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Sileo, James E            17 Express Swimming-MR  2:33.49    2:31.79 JO     
                  34.05     1:12.76 (38.71)     1:52.48 (39.72)     2:31.79 (39.31)
SILV - Division  
  1 Wu, Kevin                 16 OWA-MR               2:35.58    2:39.11 SILV   
                  35.32     1:14.62 (39.30)     1:56.10 (41.48)     2:39.11 (43.01)
  2 Alles, Ryan P             17 LIAC-MR              2:39.14    2:39.21 SILV   
                  35.83     1:15.83 (40.00)     1:57.49 (41.66)     2:39.21 (41.72)
  3 Mulderrig, Jack H         15 LIAC-MR              2:37.11    2:39.71 SILV   
                  36.03     1:16.05 (40.02)     1:57.89 (41.84)     2:39.71 (41.82)
  4 Campbell, Patrick J       16 Express Swimming-MR  2:43.15    2:40.32 SILV   
                  35.16     1:16.25 (41.09)     1:58.31 (42.06)     2:40.32 (42.01)
 -- Cooke, Thomas F           16 LIAC-MR              2:49.02         DQ        
                  33.51     1:12.24 (38.73)     1:52.67 (40.43)          DQ (40.72)
AGE - Division  
  1 Filardi, Andrew D         16 LIAC-MR              2:45.65    2:44.31        
                  37.97     1:19.59 (41.62)     2:02.33 (42.74)     2:44.31 (41.98)
  2 Solomon, Jordan P         17 OWA-MR               2:48.97    2:45.61        
                  36.13     1:18.22 (42.09)     2:01.60 (43.38)     2:45.61 (44.01)
  3 Litvinoff, Michael P      18 LIAC-MR              2:45.65    2:46.52        
                  36.04     1:18.17 (42.13)     2:02.82 (44.65)     2:46.52 (43.70)
  4 Betzios, Nikolas P        16 Express Swimming-MR  2:50.00    2:46.75        
                  35.51     1:16.64 (41.13)     2:01.27 (44.63)     2:46.75 (45.48)
  5 Bouzourene, Tarik         15 LIAC-MR              2:57.52    2:52.51        
                  37.99     1:22.04 (44.05)     2:08.27 (46.23)     2:52.51 (44.24)
  6 Blum, Cole                15 LBA-MR               3:00.00    2:53.91        
                  38.64     1:22.95 (44.31)     2:08.04 (45.09)     2:53.91 (45.87)
  7 Heuser, Will W            15 LIAC-MR              2:50.54    2:57.61        
                  38.91     1:23.80 (44.89)     2:10.80 (47.00)     2:57.61 (46.81)
  8 Massa, Nick J             17 Express Swimming-MR  3:28.00    3:08.67        
                  40.65     1:29.55 (48.90)     2:20.21 (50.66)     3:08.67 (48.46)
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          58.99  JO
          59.00  QUAL
        1:05.59  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 59.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Shannon, Brian T          16 LIAC-MR              1:04.55      57.99 JO     
                  27.10       57.99 (30.89)                                        
SILV - Division  
  1 Solomon, Jordan P         17 OWA-MR               1:01.91    1:00.09 SILV   
                  28.02     1:00.09 (32.07)                                        
  2 Nash, John                15 LBA-MR               1:00.98    1:00.83 SILV   
                  28.82     1:00.83 (32.01)                                        
  3 Cooke, Thomas F           16 LIAC-MR              1:04.03    1:01.74 SILV   
                  28.42     1:01.74 (33.32)                                        
  4 Cheng, Kevin              16 Express Swimming-MR  1:02.27    1:02.90 SILV   
                  29.25     1:02.90 (33.65)                                        
  5 Filardi, Andrew D         16 LIAC-MR              1:04.64    1:03.33 SILV   
                  29.06     1:03.33 (34.27)                                        
  6 Herzog, Adam H            16 Bluefish-MR          1:02.83    1:03.65 SILV   
                  29.10     1:03.65 (34.55)                                        
  7 Sileo, James E            17 Express Swimming-MR  1:04.56    1:03.81 SILV   
                  29.65     1:03.81 (34.16)                                        
  8 Tucker, Joe M             16 Express Swimming-MR  1:03.15    1:04.26 SILV   
                  29.17     1:04.26 (35.09)                                        
  9 Litvinoff, Michael P      18 LIAC-MR              1:08.61    1:04.60 SILV   
                  28.70     1:04.60 (35.90)                                        
 10 Mulderrig, Jack H         15 LIAC-MR              1:06.06    1:04.80 SILV   
                  29.85     1:04.80 (34.95)                                        
AGE - Division  
  1 Russo, Cameron J          16 OWA-MR               1:04.72    1:06.00        
                  29.62     1:06.00 (36.38)                                        
  2 Poblador, Jason G         16 OWA-MR               1:05.00    1:06.04        
                  30.49     1:06.04 (35.55)                                        
  3 Park, Stephen J           17 Express Swimming-MR  1:15.00    1:08.01        
                  31.10     1:08.01 (36.91)                                        
  4 Heuser, Will W            15 LIAC-MR              1:12.27    1:08.12        
                  31.72     1:08.12 (36.40)                                        
  5 Vacchiano, Matt T         15 Bluefish-MR               NT    1:12.75        
                  33.69     1:12.75 (39.06)                                        
  6 Ajemian, Christopher E    15 Express Swimming-MR  1:10.00    1:13.77        
                  33.59     1:13.77 (40.18)                                        
  7 Bouzourene, Tarik         15 LIAC-MR              1:30.56    1:18.23        
                  33.13     1:18.23 (45.10)                                        
  8 Massa, Nick J             17 Express Swimming-MR  1:15.00    1:25.47        
                  37.42     1:25.47 (48.05)                                        
 -- Patrick, Horace J         15 OWA-MR               1:10.00         DQ        
                  30.90          DQ (34.78)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:18.99  JO
        2:19.00  QUAL
        2:30.99  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:19.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Shannon, Brian T          16 LIAC-MR              2:35.65    2:10.65 JO     
                  29.60     1:02.40 (32.80)     1:35.93 (33.53)     2:10.65 (34.72)
SILV - Division  
  1 Solomon, Jordan P         17 OWA-MR               2:45.77    2:20.51 SILV   
                  29.02     1:03.22 (34.20)     1:40.89 (37.67)     2:20.51 (39.62)
  2 Gibbons, Jason B          17 OWA-MR               3:00.00    2:28.76 SILV   
                  31.63     1:09.18 (37.55)     1:48.79 (39.61)     2:28.76 (39.97)
AGE - Division  
  1 Mulderrig, Jack H         15 LIAC-MR              2:30.97    2:34.32        
                  32.04     1:08.78 (36.74)     1:51.00 (42.22)     2:34.32 (43.32)
  2 Wu, Kevin                 16 OWA-MR               2:49.00    2:34.34        
                  33.12     1:12.41 (39.29)     1:54.31 (41.90)     2:34.34 (40.03)
  3 Chen, Calvin R            17 Express Swimming-MR  2:24.00    2:41.36        
                  28.25     1:02.61 (34.36)     1:50.87 (48.26)     2:41.36 (50.49)
  4 Russo, Cameron J          16 OWA-MR               2:48.59    2:49.61        
                  32.89     1:14.08 (41.19)     2:01.54 (47.46)     2:49.61 (48.07)
 
Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
        2:10.99  JO
        2:11.00  QUAL
        2:33.79  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 2:11.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Solomon, Jordan P         17 OWA-MR               2:17.86    2:12.95 SILV   
                  28.10     1:00.40 (32.30)     1:43.21 (42.81)     2:12.95 (29.74)
  2 Filardi, Andrew D         16 LIAC-MR              2:20.62    2:16.54 SILV   
                  29.95     1:03.60 (33.65)     1:46.44 (42.84)     2:16.54 (30.10)
  3 Cooke, Thomas F           16 LIAC-MR              2:16.14    2:17.31 SILV   
                  28.49     1:05.68 (37.19)     1:44.62 (38.94)     2:17.31 (32.69)
  4 Pilo, Matthew C           16 Express Swimming-MR  2:17.07    2:17.80 SILV   
                  29.64     1:05.63 (35.99)     1:47.15 (41.52)     2:17.80 (30.65)
  5 Sileo, James E            17 Express Swimming-MR  2:17.91    2:17.81 SILV   
                  28.92     1:06.32 (37.40)     1:46.11 (39.79)     2:17.81 (31.70)
  6 Armellino, Adam           15 LBA-MR               2:21.81    2:19.04 SILV   
                  29.80     1:04.59 (34.79)     1:47.81 (43.22)     2:19.04 (31.23)
  7 Tucker, Joe M             16 Express Swimming-MR  2:17.64    2:20.24 SILV   
                  30.10     1:07.48 (37.38)     1:49.86 (42.38)     2:20.24 (30.38)
  8 Chen, Calvin R            17 Express Swimming-MR  2:15.20    2:20.64 SILV   
                  28.17     1:06.70 (38.53)     1:48.58 (41.88)     2:20.64 (32.06)
  9 Gibbons, Jason B          17 OWA-MR               2:21.34    2:21.69 SILV   
                  31.74     1:08.33 (36.59)     1:49.41 (41.08)     2:21.69 (32.28)
 10 Campbell, Patrick J       16 Express Swimming-MR  2:28.58    2:22.86 SILV   
                  29.70     1:08.00 (38.30)     1:49.84 (41.84)     2:22.86 (33.02)
 11 Russo, Cameron J          16 OWA-MR               2:22.55    2:23.04 SILV   
                  30.67     1:06.27 (35.60)     1:51.67 (45.40)     2:23.04 (31.37)
 12 Arana, Oscar Y            15 OWA-MR               2:27.00    2:23.23 SILV   
                  30.96     1:08.70 (37.74)     1:51.39 (42.69)     2:23.23 (31.84)
 13 Haghighi, Sean            15 Express Swimming-MR  2:25.00    2:29.46 SILV   
                  33.11     1:09.31 (36.20)     1:55.96 (46.65)     2:29.46 (33.50)
 -- Wu, Kevin                 16 OWA-MR               2:18.78         DQ        
                  31.06     1:06.37 (35.31)     1:45.75 (39.38)          DQ (30.82)
AGE - Division  
  1 Kiriazis, John P          15 Express Swimming-MR  2:35.00    2:37.38        
                  34.01     1:15.29 (41.28)     2:00.57 (45.28)     2:37.38 (36.81)
 -- Park, Stephen J           17 Express Swimming-MR  3:00.00         DQ        
                  31.10     1:08.53 (37.43)     1:57.64 (49.11)          DQ (38.17)
 
Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
        4:45.99  JO
        4:46.00  QUAL
        4:58.89  SILV
 Meet Qualifying:  Slower than 4:46.00
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Shannon, Brian T          16 LIAC-MR              4:50.60    4:32.65 JO     
                  29.22     1:02.14 (32.92)     1:37.22 (35.08)     2:11.84 (34.62)
        2:50.89 (39.05)     3:30.87 (39.98)     4:02.23 (31.36)     4:32.65 (30.42)
  2 Dokonal, Jan              17 OWA-MR               4:59.92    4:42.12 JO     
                  29.40     1:04.01 (34.61)     1:40.08 (36.07)     2:15.52 (35.44)
        2:57.44 (41.92)     3:38.26 (40.82)     4:10.05 (31.79)     4:42.12 (32.07)
SILV - Division  
  1 Filardi, Andrew D         16 LIAC-MR              4:55.64    4:54.77 SILV   
                  30.45     1:05.89 (35.44)     1:43.19 (37.30)     2:19.81 (36.62)
        3:06.01 (46.20)     3:51.48 (45.47)     4:24.08 (32.60)     4:54.77 (30.69)
  2 Gibbons, Jason B          17 OWA-MR               5:06.37    4:54.79 SILV   
                  31.87     1:11.72 (39.85)     1:49.74 (38.02)     2:27.75 (38.01)
        3:08.45 (40.70)     3:50.49 (42.04)     4:23.72 (33.23)     4:54.79 (31.07)
  3 Podrecca, Milan M         17 OWA-MR               5:12.26    4:56.01 SILV   
                  28.15     1:04.50 (36.35)   2:23.15 (1:18.65)     3:04.36 (41.21)
        3:45.05 (40.69)     4:22.51 (37.46)     4:56.13 (33.62)         4:56.01 ( )
 -- Wu, Kevin                 16 OWA-MR               4:59.71         DQ        
                  31.81     1:08.49 (36.68)     1:46.17 (37.68)     2:22.94 (36.77)
        3:05.49 (42.55)     3:48.97 (43.48)     4:22.56 (33.59)          DQ (32.01)
AGE - Division  
  1 Russo, Cameron J          16 OWA-MR               5:13.95    5:17.93        
                  31.61     1:11.01 (39.40)     1:52.76 (41.75)     2:34.52 (41.76)
        3:22.99 (48.47)     4:11.18 (48.19)     4:45.04 (33.86)     5:17.93 (32.89)
  2 Chen, Calvin R            17 Express Swimming-MR  5:00.00    5:19.03        
                  27.61     1:00.46 (32.85)     1:44.43 (43.97)     2:27.86 (43.43)
        3:14.56 (46.70)     4:03.32 (48.76)     4:42.06 (38.74)     5:19.03 (36.97)