2008 MR AGUA Holiday Qualifier Invitational - 12/6/2008 to 12/7/2008      

                             Sanction #: MR-081207                             
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Margaret M       8 Rye 2008-MR            16.84      18.07        
  2 Zloklikovits, Kristina     8 Agua Swim Team-MR      20.32      18.09        
  3 Weissman, Emily T          8 Agua Swim Team-MR      18.60      18.11        
  4 Scala, Maggie A            7 Rye 2008-MR            16.74      18.16        
  5 Lai, Stephanie R           8 HS-MR                  19.00      18.20        
  6 Zerouali, Saida T          8 Agua Swim Team-MR      18.39      18.25        
  7 Brennan, Catie F           8 NYCC-MR                19.82      18.49        
  8 Pena, Desiree              8 Agua Swim Team-MR      17.00      18.79        
  9 Simkowitz, Maya N          8 Agua Swim Team-MR      19.60      18.90        
 10 Elliott, Lucy C            8 Flying Dolphins-MR        NT      19.12        
 11 Althoff, Elizabeth         8 WAC-MR                 23.23      19.34        
 12 Carey, Nicole G            8 Agua Swim Team-MR      20.56      19.78        
 13 Gonzalez, Angelina E       8 Bscat-MR               21.99      19.83        
 14 Urciuoli, Jane L           7 Flying Dolphins-MR     22.75      20.54        
 15 Gers, Alexandra C          8 Flying Dolphins-MR        NT      22.20        
 16 Stock, Gianna E            8 Agua Swim Team-MR      25.83      22.24        
 17 Boyles, Hannah D           8 Flying Dolphins-MR        NT      22.69        
 18 Fisher, Jocelyn            7 Sachem-MR              20.97      23.19        
 19 Shashaty, Kasey            6 WAC-MR                 25.56      23.49        
 20 Dai, Annie                 7 Aquaflames-MR             NT      24.07        
 21 Victor, Shoshanna R        7 Flying Dolphins-MR        NT      24.68        
 22 Brooks, Victoria J         7 Agua Swim Team-MR      25.00      24.80        
 23 Fried, Lexi N              8 Flying Dolphins-MR        NT      25.13        
 24 Rubenzahl, Rachel G        6 Agua Swim Team-MR      27.00      25.17        
 25 Boyd, Emma                 7 WAC-MR                 32.23      25.48        
 26 Abbas, Rewan               8 WAC-MR                 23.23      25.99        
 27 Tartakovsky, Sonia E       7 Agua Swim Team-MR      25.00      26.26        
 28 Weiss, Emily N             6 Flying Dolphins-MR     26.59      26.89        
 29 Mavrides, Zoe M            8 Flying Dolphins-MR        NT      27.79        
 30 Milrod, Maya L             6 Flying Dolphins-MR     29.37      28.05        
 31 Matossian, Caroline K      7 Agua Swim Team-MR      25.00      28.42        
 32 Goodwin, Liza F            7 Flying Dolphins-MR        NT      28.45        
 33 Wang, Lynne                7 Aquaflames-MR             NT      29.40        
 34 Siegal, Dani J             7 Flying Dolphins-MR        NT      32.67        
 35 Eliav, Rachel              8 Aquaflames-MR             NT      35.25        
 36 Brennan, Hope E            5 NYCC-MR                31.17      35.48        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Labalme, Pia               8 Agua Swim Team-MR      41.90      37.46        
  2 Scala, Maggie A            7 Rye 2008-MR            44.36      37.59        
  3 Cervone, Gabrielle C       8 NJW-NJ                 38.41      37.71        
  4 Brennan, Catie F           8 NYCC-MR                40.79      38.43        
  5 Zerouali, Saida T          8 Agua Swim Team-MR      39.09      39.31        
  6 Olszewski, Inez I          8 NYCC-MR                39.52      39.76        
  7 Simkowitz, Maya N          8 Agua Swim Team-MR      39.90      40.10        
  8 Zloklikovits, Kristina     8 Agua Swim Team-MR      40.02      40.57        
  9 Pena, Desiree              8 Agua Swim Team-MR      37.39      41.31        
 10 Althoff, Elizabeth         8 WAC-MR                 50.56      41.93        
 11 Carey, Nicole G            8 Agua Swim Team-MR      44.35      42.77        
 12 Elliott, Lucy C            8 Flying Dolphins-MR     41.43      43.65        
 13 Gullickson, Kristen        7 WAC-MR                 48.03      43.97        
 14 McGeary, Kirstin R         7 NJW-NJ                 45.58      45.26        
 15 Riviere, Angelica          8 Agua Swim Team-MR      48.07      46.57        
 16 Saliba, Victoria A         7 NJW-NJ                 45.76      47.42        
 17 Stock, Gianna E            8 Agua Swim Team-MR      54.67      48.23        
 18 Bilodeau, Chloe M          8 NJW-NJ                 47.33      48.94        
 19 Victor, Shoshanna R        7 Flying Dolphins-MR     49.77      49.47        
 20 Boyles, Hannah D           8 Flying Dolphins-MR        NT      49.94        
 21 Mackin, Sophie F           8 Flying Dolphins-MR     54.79      50.56        
 22 Ivanov, Anastasia          7 NJW-NJ                    NT      50.81        
 23 Staff, Jordyn              8 Flying Dolphins-MR        NT      51.89        
 24 Brooks, Victoria J         7 Agua Swim Team-MR      58.00      52.31        
 25 Pinzon, Sarah A            8 Flying Dolphins-MR        NT      52.66        
 26 Urciuoli, Jane L           7 Flying Dolphins-MR        NT      52.81        
 27 Pestcoe, Leandre B         7 Flying Dolphins-MR     59.42      53.02        
 28 Abbas, Rewan               8 WAC-MR                 55.53      54.34        
 29 Riviere, Alessandra        6 Agua Swim Team-MR      56.63      54.85        
 30 Riviere, Andrea            6 Agua Swim Team-MR      58.33      55.27        
 31 Shashaty, Kasey            6 WAC-MR                 53.59      55.53        
 32 Damsky, Phoebe L           8 Agua Swim Team-MR      56.72      55.97        
 33 Tartakovsky, Sonia E       7 Agua Swim Team-MR      58.00      56.37        
 34 Riter, Anna M              6 Bscat-MR               53.00      56.46        
 35 Milrod, Maya L             6 Flying Dolphins-MR     57.60    1:00.93        
 36 Kurlansky, Talia F         8 Flying Dolphins-MR   1:06.11    1:01.11        
 37 Siegel, Caroline           8 Flying Dolphins-MR     59.81    1:03.86        
 38 Cooper, Anna E             8 Flying Dolphins-MR   1:09.92    1:03.99        
 39 Matossian, Caroline K      7 Agua Swim Team-MR      57.00    1:06.17        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Labalme, Pia               8 Agua Swim Team-MR    1:29.32    1:23.89        
                  39.17     1:23.89 (44.72)                                        
  2 Cervone, Gabrielle C       8 NJW-NJ               1:20.66    1:24.12        
                  39.55     1:24.12 (44.57)                                        
  3 Weissman, Emily T          8 Agua Swim Team-MR    1:30.00    1:24.49        
                  39.24     1:24.49 (45.25)                                        
  4 Scala, Maggie A            7 Rye 2008-MR          1:37.30    1:28.13        
                  42.29     1:28.13 (45.84)                                        
  5 Pena, Desiree              8 Agua Swim Team-MR    1:31.91    1:28.88        
                  39.69     1:28.88 (49.19)                                        
  6 Gonzalez, Angelina E       8 Bscat-MR             1:32.52    1:30.65        
                  42.41     1:30.65 (48.24)                                        
  7 Simkowitz, Maya N          8 Agua Swim Team-MR    1:34.51    1:31.20        
                  42.57     1:31.20 (48.63)                                        
  8 Abbas, Rewan               8 WAC-MR               2:01.45    1:58.25        
                  57.14   1:58.25 (1:01.11)                                        
  9 Carroll, Skylar C          8 Flying Dolphins-MR   2:05.38    2:06.48        
                1:01.17   2:06.48 (1:05.31)                                        
 10 Diamond, Lauren H          8 Flying Dolphins-MR   2:30.01    2:15.46        
                1:01.12   2:15.46 (1:14.34)                                        
 -- McDermott, Kelly M         6 NJW-NJ                    NT         DQ        
      Delay of meet
                  51.80          DQ (55.85)                                        
 -- Zerouali, Saida T          8 Agua Swim Team-MR    1:32.09         DQ        
      False start
                  39.51          DQ (46.89)                                        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lai, Stephanie R           8 HS-MR                  22.00      18.92        
  2 Mitchell, Margaret M       8 Rye 2008-MR            20.43      19.93        
  3 Zloklikovits, Kristina     8 Agua Swim Team-MR      20.31      21.09        
  4 Zerouali, Saida T          8 Agua Swim Team-MR      21.89      21.24        
  5 Simkowitz, Maya N          8 Agua Swim Team-MR      24.41      21.89        
  6 Damsky, Phoebe L           8 Agua Swim Team-MR      25.84      22.31        
  7 Gers, Alexandra C          8 Flying Dolphins-MR        NT      22.61        
  8 Brennan, Catie F           8 NYCC-MR                22.46      22.68        
  9 Labalme, Pia               8 Agua Swim Team-MR      23.59      22.77        
 10 Scala, Maggie A            7 Rye 2008-MR            22.26      22.91        
 11 Carey, Nicole G            8 Agua Swim Team-MR      20.41      23.18        
 12 Pena, Desiree              8 Agua Swim Team-MR      22.14      23.47        
 13 Fisher, Jocelyn            7 Sachem-MR              24.73      23.81        
 14 Althoff, Elizabeth         8 WAC-MR                 26.67      23.92        
 15 Savitz, Jamie E            7 Rac @ Jcc-MR           21.90      24.64        
 16 McGeary, Kirstin R         7 NJW-NJ                 29.95      24.76        
 17 Elliott, Lucy C            8 Flying Dolphins-MR        NT      25.03        
 18 Christie, Ryann            8 WAC-MR                 34.69      26.16        
 19 Boyles, Hannah D           8 Flying Dolphins-MR        NT      26.22        
 20 Matossian, Caroline K      7 Agua Swim Team-MR      27.00      26.28        
 21 Weiss, Emily N             6 Flying Dolphins-MR     28.49      26.52        
 22 Abbas, Rewan               8 WAC-MR                 26.67      26.69        
 23 Tartakovsky, Sonia E       7 Agua Swim Team-MR      27.00      27.69        
 24 Dai, Annie                 7 Aquaflames-MR             NT      29.24        
 25 Borukhov, Daniella         8 Aquaflames-MR             NT      29.47        
 26 Brooks, Victoria J         7 Agua Swim Team-MR      29.00      29.91        
 27 Shashaty, Kasey            6 WAC-MR                 28.89      30.72        
 28 Rubenzahl, Rachel G        6 Agua Swim Team-MR      32.00      30.77        
 29 Wang, Lynne                7 Aquaflames-MR             NT      31.46        
 30 Siegal, Dani J             7 Flying Dolphins-MR        NT      33.02        
 31 Goodwin, Liza F            7 Flying Dolphins-MR        NT      33.09        
 32 Milrod, Maya L             6 Flying Dolphins-MR        NT      33.14        
 33 Mavrides, Zoe M            8 Flying Dolphins-MR        NT      33.81        
 34 Brennan, Hope E            5 NYCC-MR                33.64      34.71        
 35 Eliav, Rachel              8 Aquaflames-MR             NT      35.43        
 -- Boyd, Emma                 7 WAC-MR                 34.34         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cervone, Gabrielle C       8 NJW-NJ                 42.43      42.60        
  2 Olszewski, Inez I          8 NYCC-MR                44.75      42.74        
  3 Weissman, Emily T          8 Agua Swim Team-MR      45.98      42.85        
  4 Zerouali, Saida T          8 Agua Swim Team-MR      45.62      43.81        
  5 Brennan, Catie F           8 NYCC-MR                44.58      45.18        
  6 Carey, Nicole G            8 Agua Swim Team-MR      50.27      47.17        
  7 Labalme, Pia               8 Agua Swim Team-MR      48.11      47.37        
  8 Simkowitz, Maya N          8 Agua Swim Team-MR      52.47      47.76        
  9 Zloklikovits, Kristina     8 Agua Swim Team-MR      44.73      47.78        
 10 Elliott, Lucy C            8 Flying Dolphins-MR     49.14      49.47        
 11 Pena, Desiree              8 Agua Swim Team-MR      48.16      49.79        
 12 Althoff, Elizabeth         8 WAC-MR               1:00.34      49.81        
 13 Riviere, Angelica          8 Agua Swim Team-MR      56.57      50.80        
 14 Stock, Gianna E            8 Agua Swim Team-MR      57.03      52.60        
 15 McGeary, Kirstin R         7 NJW-NJ                 55.36      53.52        
 16 Gullickson, Kristen        7 WAC-MR                 59.34      53.74        
 17 Ivanov, Anastasia          7 NJW-NJ                    NT      54.50        
 18 Victor, Shoshanna R        7 Flying Dolphins-MR     56.12      54.63        
 19 Carroll, Skylar C          8 Flying Dolphins-MR     53.45      54.69        
 20 Mackin, Sophie F           8 Flying Dolphins-MR     54.46      55.78        
 21 Staff, Jordyn              8 Flying Dolphins-MR     59.33      56.08        
 22 Abbas, Rewan               8 WAC-MR                 56.60      56.14        
 23 Boyles, Hannah D           8 Flying Dolphins-MR        NT      56.51        
 24 Urciuoli, Jane L           7 Flying Dolphins-MR     55.86      56.95        
 25 Damsky, Phoebe L           8 Agua Swim Team-MR      59.06      58.05        
 26 Shashaty, Kasey            6 WAC-MR               1:15.00      58.65        
 27 Weiss, Emily N             6 Flying Dolphins-MR   1:03.13      58.87        
 28 Messinger, Elena C         8 Flying Dolphins-MR   1:07.20      59.27        
 29 Bilodeau, Chloe M          8 NJW-NJ                 59.84      59.53        
 30 Riviere, Alessandra        6 Agua Swim Team-MR    1:00.64      59.99        
 31 Matossian, Caroline K      7 Agua Swim Team-MR    1:05.00    1:00.38        
 32 Tartakovsky, Sonia E       7 Agua Swim Team-MR    1:05.00    1:00.56        
 33 Pinzon, Sarah A            8 Flying Dolphins-MR   1:02.60    1:01.23        
 34 Riter, Anna M              6 Bscat-MR               56.00    1:02.13        
 35 Pestcoe, Leandre B         7 Flying Dolphins-MR   1:08.49    1:02.31        
 36 Kurlansky, Talia F         8 Flying Dolphins-MR   1:13.16    1:03.85        
 37 Fried, Lexi N              8 Flying Dolphins-MR        NT    1:05.96        
 38 Siegel, Caroline           8 Flying Dolphins-MR   1:13.44    1:09.33        
 39 Diamond, Lauren H          8 Flying Dolphins-MR   1:05.30    1:09.60        
 40 Riviere, Andrea            6 Agua Swim Team-MR    1:12.20    1:13.31        
 41 Rubenzahl, Rachel G        6 Agua Swim Team-MR    1:05.00    1:16.23        
 -- Milrod, Maya L             6 Flying Dolphins-MR   1:08.50         DQ        
 -- McDermott, Kelly M         6 NJW-NJ                    NT         DQ        
 -- Mavrides, Zoe M            8 Flying Dolphins-MR   1:13.78         DQ        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gonzalez, Angelina E       8 Bscat-MR               25.78      23.87        
  2 Weissman, Emily T          8 Agua Swim Team-MR      25.87      24.14        
  3 Riviere, Angelica          8 Agua Swim Team-MR      26.21      24.88        
  4 McGeary, Kirstin R         7 NJW-NJ                 27.26      24.92        
  5 Pena, Desiree              8 Agua Swim Team-MR      22.54      25.41        
  6 Scala, Maggie A            7 Rye 2008-MR            24.87      25.82        
  7 Olszewski, Inez I          8 NYCC-MR                24.29      26.03        
  8 Carey, Nicole G            8 Agua Swim Team-MR      29.71      26.40        
  9 Mackin, Sophie F           8 Flying Dolphins-MR        NT      26.45        
 10 Abbas, Rewan               8 WAC-MR                 24.34      26.61        
 11 Brennan, Catie F           8 NYCC-MR                26.16      27.17        
 12 Pinzon, Sarah A            8 Flying Dolphins-MR        NT      27.29        
 13 Damsky, Phoebe L           8 Agua Swim Team-MR      27.00      27.84        
 14 Shashaty, Kasey            6 WAC-MR                 33.34      28.69        
 15 Weiss, Emily N             6 Flying Dolphins-MR        NT      29.17        
 16 Althoff, Elizabeth         8 WAC-MR                 33.34      29.43        
 17 Saliba, Victoria A         7 NJW-NJ                    NT      30.09        
 18 Gullickson, Kristen        7 WAC-MR                 30.00      31.60        
 18 Fried, Lexi N              8 Flying Dolphins-MR     29.23      31.60        
 20 Stock, Gianna E            8 Agua Swim Team-MR      32.90      32.17        
 21 Tartakovsky, Sonia E       7 Agua Swim Team-MR      43.00      33.03        
 22 Diamond, Lauren H          8 Flying Dolphins-MR        NT      33.40        
 23 Bilodeau, Chloe M          8 NJW-NJ                    NT      33.60        
 24 Ivanov, Anastasia          7 NJW-NJ                    NT      33.63        
 25 Siegel, Caroline           8 Flying Dolphins-MR     35.53      33.66        
 26 Milrod, Maya L             6 Flying Dolphins-MR     34.26      33.82        
 27 Pestcoe, Leandre B         7 Flying Dolphins-MR     36.13      34.66        
 28 Messinger, Elena C         8 Flying Dolphins-MR     47.48      35.17        
 29 Mavrides, Zoe M            8 Flying Dolphins-MR        NT      35.43        
 30 Kurlansky, Talia F         8 Flying Dolphins-MR     46.67      37.27        
 31 Brooks, Victoria J         7 Agua Swim Team-MR      32.00      38.73        
 32 Victor, Shoshanna R        7 Flying Dolphins-MR     37.67      40.64        
 33 Rubenzahl, Rachel G        6 Agua Swim Team-MR      32.00      43.69        
 -- McDermott, Kelly M         6 NJW-NJ                    NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Boyles, Hannah D           8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
 -- Cooper, Anna E             8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
 -- Carroll, Skylar C          8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Staff, Jordyn              8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      One hand touch
 -- Riviere, Alessandra        6 Agua Swim Team-MR      40.17         DQ        
      Alternating Kick
 -- Riviere, Andrea            6 Agua Swim Team-MR      35.00         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weissman, Emily T          8 Agua Swim Team-MR      51.67      49.60        
  2 Gonzalez, Angelina E       8 Bscat-MR               53.35      50.48        
  3 Pena, Desiree              8 Agua Swim Team-MR      51.33      51.32        
  4 Lai, Stephanie R           8 HS-MR                  55.00      51.76        
  5 Cervone, Gabrielle C       8 NJW-NJ                 57.78      54.90        
  6 Labalme, Pia               8 Agua Swim Team-MR    1:02.42      55.29        
  7 McGeary, Kirstin R         7 NJW-NJ                 54.07      55.43        
  8 Abbas, Rewan               8 WAC-MR                 58.21      56.15        
  9 Brennan, Catie F           8 NYCC-MR                56.44      57.01        
 10 Damsky, Phoebe L           8 Agua Swim Team-MR      57.26      58.46        
 11 Shashaty, Kasey            6 WAC-MR               1:02.03    1:00.10        
 12 Fried, Lexi N              8 Flying Dolphins-MR   1:01.27    1:00.68        
 13 Boyles, Hannah D           8 Flying Dolphins-MR        NT    1:02.83        
 14 Savitz, Jamie E            7 Rac @ Jcc-MR           48.90    1:03.66        
 15 Weiss, Emily N             6 Flying Dolphins-MR        NT    1:04.73        
 16 Milrod, Maya L             6 Flying Dolphins-MR        NT    1:09.91        
 17 Stock, Gianna E            8 Agua Swim Team-MR    1:08.75    1:10.99        
 18 Boyd, Emma                 7 WAC-MR               1:15.45    1:14.04        
 19 Matossian, Caroline K      7 Agua Swim Team-MR    1:20.00    1:19.32        
 -- Carey, Nicole G            8 Agua Swim Team-MR      59.00         DQ        
 -- Brooks, Victoria J         7 Agua Swim Team-MR    1:05.00         DQ        
 -- Rubenzahl, Rachel G        6 Agua Swim Team-MR    1:10.00         DQ        
 -- Fisher, Jocelyn            7 Sachem-MR            1:00.00         DQ        
 -- Borukhov, Daniella         8 Aquaflames-MR             NT         DQ        
 -- Tartakovsky, Sonia E       7 Agua Swim Team-MR    1:20.00         DQ        
 -- Althoff, Elizabeth         8 WAC-MR               1:01.23         DQ        
 -- Victor, Shoshanna R        7 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
 -- Mavrides, Zoe M            8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
 -- Goodwin, Liza F            7 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weissman, Emily T          8 Agua Swim Team-MR      20.62      19.43        
  2 Zloklikovits, Kristina     8 Agua Swim Team-MR      23.85      19.82        
  3 Simkowitz, Maya N          8 Agua Swim Team-MR      21.71      20.27        
  4 Olszewski, Inez I          8 NYCC-MR                20.65      20.55        
  5 Brennan, Catie F           8 NYCC-MR                21.14      20.66        
  6 Labalme, Pia               8 Agua Swim Team-MR      21.26      21.18        
  7 Elliott, Lucy C            8 Flying Dolphins-MR     22.79      21.47        
  8 Scala, Maggie A            7 Rye 2008-MR            18.71      21.69        
  9 Zerouali, Saida T          8 Agua Swim Team-MR      22.89      23.02        
 10 Carey, Nicole G            8 Agua Swim Team-MR      25.00      24.06        
 11 Messinger, Elena C         8 Flying Dolphins-MR     28.00      24.33        
 12 Saliba, Victoria A         7 NJW-NJ                    NT      24.48        
 13 Gonzalez, Angelina E       8 Bscat-MR               24.79      24.93        
 14 Riviere, Angelica          8 Agua Swim Team-MR      29.39      25.51        
 15 Stock, Gianna E            8 Agua Swim Team-MR      32.37      25.57        
 16 Althoff, Elizabeth         8 WAC-MR                 28.67      26.20        
 17 Mackin, Sophie F           8 Flying Dolphins-MR        NT      26.40        
 18 Victor, Shoshanna R        7 Flying Dolphins-MR        NT      28.48        
 19 Cooper, Anna E             8 Flying Dolphins-MR        NT      29.51        
 20 Fried, Lexi N              8 Flying Dolphins-MR     27.74      29.94        
 21 Boyles, Hannah D           8 Flying Dolphins-MR        NT      30.43        
 22 Staff, Jordyn              8 Flying Dolphins-MR        NT      31.95        
 23 Pestcoe, Leandre B         7 Flying Dolphins-MR     39.61      32.94        
 24 Riviere, Andrea            6 Agua Swim Team-MR      35.00      33.00        
 25 Mavrides, Zoe M            8 Flying Dolphins-MR        NT      33.67        
 26 Rubenzahl, Rachel G        6 Agua Swim Team-MR      30.00      34.06        
 27 Brooks, Victoria J         7 Agua Swim Team-MR      29.00      34.40        
 28 Kurlansky, Talia F         8 Flying Dolphins-MR        NT      37.06        
 -- Tartakovsky, Sonia E       7 Agua Swim Team-MR      37.00         DQ        
 -- Shashaty, Kasey            6 WAC-MR                 30.00         DQ        
 -- Matossian, Caroline K      7 Agua Swim Team-MR      37.00         DQ        
 -- Gullickson, Kristen        7 WAC-MR                 30.00         DQ        
 -- Carroll, Skylar C          8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
 -- Damsky, Phoebe L           8 Agua Swim Team-MR      25.00         DQ        
 -- Riviere, Alessandra        6 Agua Swim Team-MR      35.00         DQ        
 -- Riter, Anna M              6 Bscat-MR               35.00         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cervone, Gabrielle C       8 NJW-NJ                    NT      43.07        
  2 Mitchell, Margaret M       8 Rye 2008-MR               NT      43.96        
  3 Labalme, Pia               8 Agua Swim Team-MR      47.99      44.62        
  4 Weissman, Emily T          8 Agua Swim Team-MR      49.00      44.92        
  5 Scala, Maggie A            7 Rye 2008-MR               NT      46.16        
  6 Simkowitz, Maya N          8 Agua Swim Team-MR      51.47      47.11        
  7 Brennan, Catie F           8 NYCC-MR                50.05      47.15        
  8 Elliott, Lucy C            8 Flying Dolphins-MR        NT      51.77        
  9 Zerouali, Saida T          8 Agua Swim Team-MR      50.36      51.82        
 10 Christie, Ryann            8 WAC-MR                 55.55      58.16        
 11 Althoff, Elizabeth         8 WAC-MR               1:00.34    1:04.55        
 -- Shashaty, Kasey            6 WAC-MR                 56.56         DQ        
      Non-simultaneous touch
 -- Abbas, Rewan               8 WAC-MR                 58.45         DQ        
      Kick breaststroke type
 -- Boyd, Emma                 7 WAC-MR               1:03.43         DQ        
      Scissors kick
 -- Mavrides, Zoe M            8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Zloklikovits, Kristina     8 Agua Swim Team-MR      53.29         DQ        
      One hand touch
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weissman, Emily T          8 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:31.70        
                  43.89     1:31.70 (47.81)                                        
  2 Cervone, Gabrielle C       8 NJW-NJ               1:34.91    1:32.16        
                  42.18     1:32.16 (49.98)                                        
  3 Mitchell, Margaret M       8 Rye 2008-MR          1:41.94    1:34.67        
                  40.85     1:34.67 (53.82)                                        
  4 Zerouali, Saida T          8 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:36.99        
                  44.33     1:36.99 (52.66)                                        
  5 Scala, Maggie A            7 Rye 2008-MR               NT    1:37.30        
                  44.83     1:37.30 (52.47)                                        
  6 Labalme, Pia               8 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:37.73        
                  43.83     1:37.73 (53.90)                                        
  7 Zloklikovits, Kristina     8 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:39.57        
                  46.14     1:39.57 (53.43)                                        
  8 Pena, Desiree              8 Agua Swim Team-MR    1:54.91    1:40.77        
                  49.68     1:40.77 (51.09)                                        
  9 Simkowitz, Maya N          8 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:42.74        
                  46.23     1:42.74 (56.51)                                        
 10 Gonzalez, Angelina E       8 Bscat-MR             1:54.36    1:43.66        
                  51.21     1:43.66 (52.45)                                        
 11 McGeary, Kirstin R         7 NJW-NJ               1:59.17    1:54.74        
                  55.49     1:54.74 (59.25)                                        
 12 Stock, Gianna E            8 Agua Swim Team-MR    2:10.00    2:03.94        
                  55.14   2:03.94 (1:08.80)                                        
 13 Damsky, Phoebe L           8 Agua Swim Team-MR    2:10.00    2:04.90        
                  59.84   2:04.90 (1:05.06)                                        
 14 Fried, Lexi N              8 Flying Dolphins-MR   2:18.64    2:13.20        
                1:07.02   2:13.20 (1:06.18)                                        
 -- Carey, Nicole G            8 Agua Swim Team-MR    1:55.00         DQ        
      Alternating Kick - breast
                  50.29          DQ (57.03)                                        
 -- Boyles, Hannah D           8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      One hand touch - fly
                  54.12        DQ (1:02.87)                                        
 -- Weiss, Emily N             6 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                1:01.19        DQ (1:07.01)                                        
 -- Elliott, Lucy C            8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      No touch at turn - back
                  47.63        DQ (1:02.41)                                        
 -- Victor, Shoshanna R        7 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
                  56.84        DQ (1:13.09)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR                29.60      29.24        
  2 Halper, Sophie R          10 Agua Swim Team-MR      30.53      29.94        
  3 Lowitt, Sabina L          10 Flying Dolphins-MR     31.41      30.79        
  4 Fried, Carly T            10 Flying Dolphins-MR     31.93      32.23        
  5 Suarez-Rebling, Mariana   10 Agua Swim Team-MR      32.58      32.57        
  6 Wang, Carol               10 GATE-MR                34.31      32.84        
  7 Klinovsky, Katarina       10 Agua Swim Team-MR      32.07      32.90        
  8 Low, Kelly                10 NYCC-MR                32.87      33.06        
  9 Schubert, Olivia C        10 WAC-MR                 39.33      33.18        
 10 Labalme, Eve              10 Agua Swim Team-MR      35.31      33.47        
 11 Eguchi, Lydia             10 Agua Swim Team-MR      33.23      33.54        
 12 Dorsey, Kai V             10 Agua Swim Team-MR      35.97      33.64        
 12 Wilf, Jenna R             10 Agua Swim Team-MR      36.66      33.64        
 12 Soriano, Thalia G         10 NYCC-MR                34.18      33.64        
 15 Bay, Alexandria M         10 Agua Swim Team-MR      34.44      34.27        
 16 Eguchi, Nadia N            9 Agua Swim Team-MR      34.34      34.42        
 17 Chow, Regina              10 GATE-MR                44.95      34.98        
 18 Corridon, Claire D         9 Agua Swim Team-MR      35.67      35.09        
 18 Miller, Tahlia N           9 Bscat-MR               36.56      35.09        
 20 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR      34.08      35.40        
 21 Litvinsky, Sarah           9 NJW-NJ                 40.06      35.48        
 22 Lee, Audrey               10 GATE-MR                39.97      35.51        
 23 Beronja, Hana             10 Agua Swim Team-MR      34.62      35.54        
 24 Giordano, Leta K          10 Flying Dolphins-MR        NT      35.64        
 25 Ostensen, Sara             9 WAC-MR                 37.53      35.70        
 25 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR      36.50      35.70        
 27 Zavattero, Alyssa N        9 Agua Swim Team-MR      36.14      35.81        
 27 Liu, Frances              10 NJW-NJ                 36.80      35.81        
 29 Cohn, Michelle A          10 Flying Dolphins-MR     36.37      36.20        
 29 Abbas, Radwa              10 WAC-MR                 36.83      36.20        
 31 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR      35.81      36.22        
 31 Hosking, Amy E            10 Flying Dolphins-MR     36.61      36.22        
 33 Ho, Rebecca A              9 NJW-NJ                 42.83      36.96        
 34 Everson, Sara H           10 Agua Swim Team-MR      40.21      37.81        
 35 Ladouceur, Emma K          9 Agua Swim Team-MR      38.84      38.02        
 36 Neggia, Jill K             9 NJW-NJ                 38.70      38.11        
 37 Adams, Caroline E          9 Rac @ Jcc-MR           40.39      38.25        
 37 Breen, Gabby              10 Bscat-MR               40.16      38.25        
 39 Stafford, Paloma          10 Flying Dolphins-MR     35.13      38.67        
 40 Frater, Hannah            10 Agua Swim Team-MR         NT      38.68        
 41 Downey, Kieran R           9 NYCC-MR                39.14      38.74        
 42 Maroney, Shannon          10 Bscat-MR               44.35      39.06        
 43 Young, Nathalie H         10 Flying Dolphins-MR        NT      39.26        
 44 Abdelrahman, Rawan         9 Agua Swim Team-MR      45.00      40.16        
 45 Fawer, Hallie             10 Agua Swim Team-MR      52.00      40.17        
 46 Crocker, Carolyn A        10 Bscat-MR               40.60      40.49        
 47 Ettelbrick, Julia R        9 Agua Swim Team-MR      41.20      40.59        
 48 Small, Sydney V            9 Bscat-MR               40.74      40.72        
 49 Lee, Madison               9 NYCC-MR                41.48      40.76        
 50 Brickman, Natalie L        9 Flying Dolphins-MR     42.59      41.33        
 51 Kantor, Chloe R           10 Flying Dolphins-MR     47.36      41.38        
 52 Cusumano, Alexandra       10 WAC-MR                 47.57      41.42        
 53 Cytryn, Rose L            10 Flying Dolphins-MR     47.46      41.51        
 54 Landis, Emma A            10 Flying Dolphins-MR        NT      41.68        
 55 Jin, Helen                10 Kraken-MR              38.90      41.86        
 56 Patel, Shreeja N          10 Agua Swim Team-MR      43.79      42.05        
 57 Pipolo, Sofia A            9 Agua Swim Team-MR      40.22      42.16        
 58 Velez, Rosa                9 NJW-NJ                 45.72      42.67        
 59 Drexler, Victoria A       10 NYCC-MR                45.08      42.88        
 60 Schnupp, Samantha J        9 NYCC-MR                44.28      42.90        
 61 Pearson, Elizabeth        10 NYCC-MR                   NT      42.94        
 62 Wu, Brianna A              9 NYCC-MR                   NT      42.96        
 63 Kreider, Catherine M       9 NYCC-MR                   NT      42.97        
 64 Auteri, Alexandra M        9 Bscat-MR               52.00      43.27        
 65 Weinhofer, Nicole A       10 Sachem-MR              41.90      45.16        
 66 Kaner, Lizzy               9 Flying Dolphins-MR        NT      45.62        
 67 London, Katherine          9 WAC-MR                 45.45      45.85        
 68 Sniffin, Jane K            9 NYCC-MR                51.10      47.97        
 69 Wang, Sarah                9 NJW-NJ                    NT      48.47        
 70 Hymes, Caroline J         10 Agua Swim Team-MR      47.30      49.30        
 71 Cranston, Megan            9 WAC-MR               1:00.00      50.73        
 72 Strickland, Jewell J       9 DESC-NJ              1:07.00      52.86        
 72 Levine, Jasmine P          9 Flying Dolphins-MR        NT      52.86        
 74 Shay, Camille S            9 NYCC-MR                   NT      52.89        
 75 Konratev, Kate             9 NJW-NJ                 54.45      52.94        
 76 Casper, Hannah             9 NYCC-MR                   NT      55.93        
 -- Rosenshine, Timnah         9 NYCC-MR                   NT         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR              1:05.65    1:04.16        
                  30.85     1:04.16 (33.31)                                        
  2 Safovich, Polina          10 Bscat-MR             1:17.17    1:08.60        
                  33.29     1:08.60 (35.31)                                        
  3 Elting, Imani T           10 Riptides-MR          1:05.90    1:08.90        
                  32.59     1:08.90 (36.31)                                        
  4 Fried, Carly T            10 Flying Dolphins-MR   1:13.59    1:10.97        
                  33.84     1:10.97 (37.13)                                        
  5 Liu, Serina               10 GATE-MR              1:19.45    1:13.07        
                  35.50     1:13.07 (37.57)                                        
  6 Eguchi, Nadia N            9 Agua Swim Team-MR    1:15.12    1:13.96        
                  36.14     1:13.96 (37.82)                                        
  7 Low, Kelly                10 NYCC-MR              1:13.94    1:14.04        
                  35.07     1:14.04 (38.97)                                        
  8 Schubert, Olivia C        10 WAC-MR               1:12.89    1:14.20        
                  35.35     1:14.20 (38.85)                                        
  9 Wilf, Jenna R             10 Agua Swim Team-MR    1:16.74    1:14.30        
                  35.60     1:14.30 (38.70)                                        
 10 Soriano, Thalia G         10 NYCC-MR              1:16.39    1:14.39        
                  35.94     1:14.39 (38.45)                                        
 11 Klinovsky, Katarina       10 Agua Swim Team-MR    1:12.45    1:14.99        
                  34.24     1:14.99 (40.75)                                        
 12 Berenshtein, Valery       10 NJW-NJ               1:23.60    1:15.45        
                  36.28     1:15.45 (39.17)                                        
 13 Bay, Alexandria M         10 Agua Swim Team-MR    1:17.07    1:16.56        
                  36.05     1:16.56 (40.51)                                        
 14 Rodriguez, Valerie        10 Bscat-MR             1:21.51    1:17.20        
                  38.14     1:17.20 (39.06)                                        
 15 Beronja, Hana             10 Agua Swim Team-MR    1:25.44    1:17.77        
                  38.11     1:17.77 (39.66)                                        
 16 Chow, Regina              10 GATE-MR              1:35.30    1:18.50        
                  37.66     1:18.50 (40.84)                                        
 17 Corridon, Claire D         9 Agua Swim Team-MR    1:19.44    1:19.00        
                  38.43     1:19.00 (40.57)                                        
 18 Quinones, Cloe H          10 Rye 2008-MR          1:24.92    1:20.36        
                  36.62     1:20.36 (43.74)                                        
 19 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR    1:17.54    1:20.39        
                  37.37     1:20.39 (43.02)                                        
 20 Miller, Tahlia N           9 Bscat-MR             1:25.96    1:20.78        
                  39.23     1:20.78 (41.55)                                        
 21 Zavattero, Alyssa N        9 Agua Swim Team-MR    1:18.98    1:21.32        
                  38.99     1:21.32 (42.33)                                        
 22 Frater, Hannah            10 Agua Swim Team-MR    1:30.10    1:22.53        
                  39.46     1:22.53 (43.07)                                        
 23 Maloney, Wynn M            9 Agua Swim Team-MR    1:34.45    1:22.67        
                  38.74     1:22.67 (43.93)                                        
 24 Labalme, Eve              10 Agua Swim Team-MR    1:29.33    1:22.78        
                  36.63     1:22.78 (46.15)                                        
 25 Mooney, Deirdre D         10 HS-MR                1:22.73    1:22.80        
                  39.20     1:22.80 (43.60)                                        
 26 Litvinsky, Sarah           9 NJW-NJ               1:18.77    1:22.99        
                  39.26     1:22.99 (43.73)                                        
 27 Ho, Rebecca A              9 NJW-NJ               1:23.60    1:23.46        
                  38.31     1:23.46 (45.15)                                        
 28 Neggia, Jill K             9 NJW-NJ               1:19.44    1:23.68        
                  39.48     1:23.68 (44.20)                                        
 29 Stafford, Paloma          10 Flying Dolphins-MR   1:27.60    1:26.40        
                  40.19     1:26.40 (46.21)                                        
 30 Abbas, Radwa              10 WAC-MR               1:23.84    1:27.86        
                  39.29     1:27.86 (48.57)                                        
 31 Simotas, Samantha C        9 NJW-NJ               1:32.42    1:28.56        
                  43.39     1:28.56 (45.17)                                        
 32 Owen, Alyssa R             9 HS-MR                1:26.62    1:28.68        
                  42.16     1:28.68 (46.52)                                        
 33 Ladouceur, Emma K          9 Agua Swim Team-MR    1:28.16    1:29.01        
                  41.80     1:29.01 (47.21)                                        
 34 Lee, Madison               9 NYCC-MR              1:33.02    1:30.03        
                  42.69     1:30.03 (47.34)                                        
 35 Downey, Kieran R           9 NYCC-MR                   NT    1:30.82        
                  41.66     1:30.82 (49.16)                                        
 36 Abdelrahman, Rawan         9 Agua Swim Team-MR    1:48.00    1:30.97        
                  21.44   1:30.97 (1:09.53)                                        
 37 Ostensen, Sara             9 WAC-MR               1:24.64    1:32.28        
                  43.49     1:32.28 (48.79)                                        
 38 Kabbez, Renee T            9 HS-MR                1:38.78    1:32.43        
                  18.28   1:32.43 (1:14.15)                                        
 39 Karim, Nicolette I         9 HS-MR                1:26.26    1:32.46        
                  42.49     1:32.46 (49.97)                                        
 40 Cytryn, Rose L            10 Flying Dolphins-MR   1:31.31    1:33.02        
                  42.00     1:33.02 (51.02)                                        
 41 Pipolo, Sofia A            9 Agua Swim Team-MR    1:36.58    1:34.04        
                  44.21     1:34.04 (49.83)                                        
 42 Doft, Ellie S             10 Flying Dolphins-MR        NT    1:34.21        
                  43.92     1:34.21 (50.29)                                        
 43 Landis, Emma A            10 Flying Dolphins-MR   1:39.71    1:34.27        
                  41.43     1:34.27 (52.84)                                        
 44 Kreider, Catherine M       9 NYCC-MR                   NT    1:36.00        
                  45.97     1:36.00 (50.03)                                        
 45 Small, Sydney V            9 Bscat-MR             1:30.00    1:36.57        
                  45.10     1:36.57 (51.47)                                        
 46 Schnupp, Samantha J        9 NYCC-MR                   NT    1:36.87        
                  44.50     1:36.87 (52.37)                                        
 47 Braswell, Marissa K       10 NJW-NJ               1:49.49    1:36.91        
                  44.90     1:36.91 (52.01)                                        
 48 Drexler, Victoria A       10 NYCC-MR              1:37.49    1:38.06        
                  44.54     1:38.06 (53.52)                                        
 49 Frechette, Evangeline H   10 NYCC-MR              1:45.71    1:38.77        
                  48.69     1:38.77 (50.08)                                        
 50 Bennett, Martha S          9 Bscat-MR             1:48.38    1:39.27        
                  46.32     1:39.27 (52.95)                                        
 51 Wu, Brianna A              9 NYCC-MR                   NT    1:39.50        
                  46.18     1:39.50 (53.32)                                        
 52 Jin, Helen                10 Kraken-MR            1:25.00    1:39.88        
                  45.36     1:39.88 (54.52)                                        
 53 Habib, Maggie              9 Agua Swim Team-MR    1:54.44    1:40.44        
                  46.25     1:40.44 (54.19)                                        
 54 Hymes, Caroline J         10 Agua Swim Team-MR    1:44.36    1:46.15        
                  50.17     1:46.15 (55.98)                                        
 55 Sniffin, Jane K            9 NYCC-MR                   NT    1:49.32        
                  50.98     1:49.32 (58.34)                                        
 56 London, Katherine          9 WAC-MR               1:50.90    1:50.74        
                  50.07   1:50.74 (1:00.67)                                        
 57 Elias, Catherine S         9 Rac @ Jcc-MR         1:35.65    1:51.48        
                  51.02   1:51.48 (1:00.46)                                        
 58 Cranston, Megan            9 WAC-MR               1:44.00    1:53.68        
                  51.57   1:53.68 (1:02.11)                                        
 59 Cuiskelly, PaQuan F       10 Agua Swim Team-MR    1:39.89    1:57.04        
                  52.98   1:57.04 (1:04.06)                                        
 60 Yakubova, Shoshana        10 Aquaflames-MR             NT    1:57.70        
                  52.97   1:57.70 (1:04.73)                                        
 61 Elbanna, Yassmin           9 Aquaflames-MR             NT    2:00.27        
                  55.24   2:00.27 (1:05.03)                                        
 62 Levine, Jasmine P          9 Flying Dolphins-MR        NT    2:03.79        
                  54.79   2:03.79 (1:09.00)                                        
 63 Strickland, Jewell J       9 DESC-NJ              2:15.00    2:04.52        
                  57.18   2:04.52 (1:07.34)                                        
 -- Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR    1:24.20         DQ        
                  38.10          DQ (41.40)                                        
 -- Elbanna, Sara             10 Aquaflames-MR             NT         DQ        
                1:50.33                                                            
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR              2:24.74    2:26.12        
                  33.22     1:10.65 (37.43)     1:48.97 (38.32)     2:26.12 (37.15)
  2 Halper, Sophie R          10 Agua Swim Team-MR    2:34.20    2:30.06        
                  35.83     1:15.10 (39.27)     1:54.64 (39.54)     2:30.06 (35.42)
  3 Safovich, Polina          10 Bscat-MR             2:29.45    2:31.26        
                  35.01     1:13.54 (38.53)     1:53.06 (39.52)     2:31.26 (38.20)
  4 Fried, Carly T            10 Flying Dolphins-MR   2:31.89    2:32.35        
                  33.55     1:12.94 (39.39)     1:53.71 (40.77)     2:32.35 (38.64)
  5 Wang, Carol               10 GATE-MR              2:46.17    2:36.44        
                  36.29     1:15.74 (39.45)     1:57.01 (41.27)     2:36.44 (39.43)
  6 Eguchi, Nadia N            9 Agua Swim Team-MR    2:59.00    2:38.53        
                  36.67     1:17.22 (40.55)     1:58.53 (41.31)     2:38.53 (40.00)
  7 Soriano, Thalia G         10 NYCC-MR              2:41.61    2:39.41        
                  35.83     1:16.76 (40.93)     1:59.26 (42.50)     2:39.41 (40.15)
  8 Schubert, Olivia C        10 WAC-MR               2:38.67    2:40.01        
                  35.52     1:17.20 (41.68)     2:00.71 (43.51)     2:40.01 (39.30)
  9 Klinovsky, Katarina       10 Agua Swim Team-MR    2:47.99    2:40.32        
                  34.86     1:17.35 (42.49)     2:01.60 (44.25)     2:40.32 (38.72)
 10 Low, Kelly                10 NYCC-MR              2:40.11    2:44.10        
                  36.78     1:19.23 (42.45)     2:02.64 (43.41)     2:44.10 (41.46)
 11 Berenshtein, Valery       10 NJW-NJ               2:50.62    2:44.56        
                  37.06     1:19.13 (42.07)     2:03.27 (44.14)     2:44.56 (41.29)
 12 Haiken, Charlotte E       10 Agua Swim Team-MR    2:54.79    2:44.88        
                  37.82     1:19.45 (41.63)     2:02.41 (42.96)     2:44.88 (42.47)
 13 McGowan, Alessia M         9 Agua Swim Team-MR    2:54.10    2:45.41        
                  37.16     1:20.86 (43.70)     2:06.08 (45.22)     2:45.41 (39.33)
 14 Wilf, Jenna R             10 Agua Swim Team-MR    2:58.94    2:47.74        
                  36.02     1:18.18 (42.16)     2:03.15 (44.97)     2:47.74 (44.59)
 15 Corridon, Claire D         9 Agua Swim Team-MR    2:59.00    2:48.25        
                  39.20     1:23.12 (43.92)     2:05.87 (42.75)     2:48.25 (42.38)
 16 Zavattero, Alyssa N        9 Agua Swim Team-MR    2:59.63    2:48.63        
                  39.26     1:22.99 (43.73)     2:07.19 (44.20)     2:48.63 (41.44)
 17 Dorsey, Kai V             10 Agua Swim Team-MR    3:01.46    2:51.79        
                  33.05     1:16.97 (43.92)     2:05.13 (48.16)     2:51.79 (46.66)
 18 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR    2:53.83    2:54.45        
                  39.10     1:24.34 (45.24)     2:10.91 (46.57)     2:54.45 (43.54)
 19 Litvinsky, Sarah           9 NJW-NJ                 50.79    2:54.75        
                  37.44     1:21.64 (44.20)     2:09.10 (47.46)     2:54.75 (45.65)
 20 Beronja, Hana             10 Agua Swim Team-MR    2:59.00    2:54.86        
                  38.28     1:24.32 (46.04)     2:11.65 (47.33)     2:54.86 (43.21)
 21 Everson, Sara H           10 Agua Swim Team-MR    3:10.01    2:57.77        
                  37.60     1:22.75 (45.15)     2:11.23 (48.48)     2:57.77 (46.54)
 22 Hosking, Amy E            10 Flying Dolphins-MR   2:57.90    2:59.83        
                1:23.01                             2:11.18 ( )     2:59.83 (48.65)
 23 Maloney, Wynn M            9 Agua Swim Team-MR    3:30.00    3:00.43        
                  39.36     1:26.16 (46.80)     2:14.91 (48.75)     3:00.43 (45.52)
 24 Neggia, Jill K             9 NJW-NJ               3:03.30    3:02.22        
                  41.00     1:27.76 (46.76)     2:15.56 (47.80)     3:02.22 (46.66)
 25 Lee, Madison               9 NYCC-MR              3:14.81    3:08.54        
                  40.57     1:30.10 (49.53)     2:22.55 (52.45)     3:08.54 (45.99)
 26 Ostensen, Sara             9 WAC-MR               3:23.23    3:10.74        
                  41.64     1:30.34 (48.70)     2:21.82 (51.48)     3:10.74 (48.92)
 27 Stafford, Paloma          10 Flying Dolphins-MR   3:25.30    3:14.70        
                  40.96     1:31.24 (50.28)     2:23.95 (52.71)     3:14.70 (50.75)
 28 Patel, Shreeja N          10 Agua Swim Team-MR    3:23.97    3:19.98        
                  42.88     1:34.30 (51.42)     2:28.54 (54.24)     3:19.98 (51.44)
 29 Weinhofer, Nicole A       10 Sachem-MR            3:15.00    3:23.49        
                  47.47     1:40.76 (53.29)     2:33.55 (52.79)     3:23.49 (49.94)
 30 Brickman, Natalie L        9 Flying Dolphins-MR   3:33.83    3:26.30        
                  44.76     1:38.59 (53.83)     2:33.27 (54.68)     3:26.30 (53.03)
 -- Cranston, Megan            9 WAC-MR               4:04.57        DNF        
      Did not finish
                  51.88   1:52.69 (1:00.81)                                        
 -- Lund, Anina N             10 Rye 2008-MR               NT    2:35.75        
                  35.82     1:15.68 (39.86)     1:57.42 (41.74)     2:35.75 (38.33)
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR                33.85      33.67        
  2 Safovich, Polina          10 Bscat-MR               34.73      35.51        
  3 Gers, Emmanuelle S        10 Flying Dolphins-MR     35.88      36.31        
  4 Halper, Sophie R          10 Agua Swim Team-MR      38.40      36.67        
  5 Weiss, Jessica M          10 Flying Dolphins-MR     37.59      37.66        
  5 Soriano, Thalia G         10 NYCC-MR                37.08      37.66        
  7 McGowan, Alessia M         9 Agua Swim Team-MR      40.01      37.74        
  8 Eguchi, Lydia             10 Agua Swim Team-MR      39.01      37.79        
  9 Low, Kelly                10 NYCC-MR                40.05      37.90        
 10 Elting, Imani T           10 Riptides-MR            36.05      38.41        
 11 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR      38.48      38.75        
 12 Schubert, Olivia C        10 WAC-MR                 45.88      38.93        
 13 Wang, Carol               10 GATE-MR                41.16      39.18        
 14 Corridon, Claire D         9 Agua Swim Team-MR      40.66      39.82        
 15 Wilf, Jenna R             10 Agua Swim Team-MR      44.60      39.83        
 16 Litvinsky, Sarah           9 NJW-NJ                 39.34      39.95        
 17 Miller, Tahlia N           9 Bscat-MR               44.35      40.68        
 18 Abbas, Radwa              10 WAC-MR                 45.14      40.75        
 19 Quinones, Cloe H          10 Rye 2008-MR            42.84      41.52        
 19 Rodriguez, Valerie        10 Bscat-MR               44.48      41.52        
 21 Liu, Frances              10 NJW-NJ                 42.80      41.57        
 22 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR      44.29      42.12        
 23 Zavattero, Alyssa N        9 Agua Swim Team-MR      42.07      42.15        
 24 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR      42.53      42.38        
 25 Pipolo, Sofia A            9 Agua Swim Team-MR      44.85      43.06        
 26 Chow, Regina              10 GATE-MR                50.00      43.61        
 27 Mooney, Deirdre D         10 HS-MR                  48.95      43.75        
 28 Owen, Alyssa R             9 HS-MR                  45.44      43.96        
 29 Simotas, Samantha C        9 NJW-NJ                 44.02      44.13        
 30 Ladouceur, Emma K          9 Agua Swim Team-MR      44.17      44.19        
 31 Neggia, Jill K             9 NJW-NJ                 46.84      44.48        
 32 Bay, Alexandria M         10 Agua Swim Team-MR      45.46      44.59        
 33 Berenshtein, Valery       10 NJW-NJ                 45.65      44.60        
 34 Frater, Hannah            10 Agua Swim Team-MR      46.24      44.64        
 35 Lee, Madison               9 NYCC-MR                49.33      44.84        
 36 Dorsey, Kai V             10 Agua Swim Team-MR      43.01      44.89        
 37 Downey, Kieran R           9 NYCC-MR                47.34      44.95        
 38 Young, Nathalie H         10 Flying Dolphins-MR        NT      45.24        
 39 Pan, Amy                  10 Aquaflames-MR          43.22      45.40        
 40 Yuabov, Esther            10 Aquaflames-MR          45.12      45.50        
 41 Chen, Christie            10 NJW-NJ                 43.13      45.67        
 42 Drexler, Victoria A       10 NYCC-MR                51.81      46.01        
 43 Maloney, Wynn M            9 Agua Swim Team-MR      45.60      46.46        
 44 Cytryn, Rose L            10 Flying Dolphins-MR     57.87      47.27        
 45 Small, Sydney V            9 Bscat-MR               42.00      47.50        
 46 Ostensen, Sara             9 WAC-MR                 46.38      47.52        
 47 Abdelrahman, Rawan         9 Agua Swim Team-MR      50.00      47.61        
 48 Labalme, Eve              10 Agua Swim Team-MR      49.44      47.64        
 49 Ettelbrick, Julia R        9 Agua Swim Team-MR      49.00      47.93        
 50 Kreider, Catherine M       9 NYCC-MR                   NT      48.17        
 51 Toshkoff, Nadia            9 Aquaflames-MR             NT      48.18        
 52 Frechette, Evangeline H   10 NYCC-MR                   NT      48.33        
 53 Jin, Helen                10 Kraken-MR              44.50      48.72        
 54 Karim, Nicolette I         9 HS-MR                  46.02      48.77        
 55 Habib, Maggie              9 Agua Swim Team-MR      51.60      49.09        
 56 Brandow, Emma K           10 Flying Dolphins-MR        NT      49.30        
 57 Schnupp, Samantha J        9 NYCC-MR                53.69      50.30        
 58 Braswell, Marissa K       10 NJW-NJ                 48.41      50.41        
 59 Elias, Catherine S         9 Rac @ Jcc-MR           42.66      50.61        
 60 Wu, Brianna A              9 NYCC-MR                   NT      51.16        
 61 Cranston, Megan            9 WAC-MR                 56.20      51.49        
 62 Johnston, Sophia J         9 NJW-NJ                 48.97      51.50        
 63 Elbanna, Sara             10 Aquaflames-MR             NT      51.82        
 64 Landis, Emma A            10 Flying Dolphins-MR     50.68      51.93        
 65 Brickman, Natalie L        9 Flying Dolphins-MR     50.86      52.08        
 66 Bennett, Martha S          9 Bscat-MR               53.66      52.39        
 67 Cuiskelly, PaQuan F       10 Agua Swim Team-MR      47.69      53.24        
 68 Yakubova, Shoshana        10 Aquaflames-MR             NT      54.57        
 69 Sniffin, Jane K            9 NYCC-MR                53.57      54.84        
 70 Elbanna, Yassmin           9 Aquaflames-MR             NT      55.07        
 71 Hymes, Caroline J         10 Agua Swim Team-MR      55.92      55.83        
 72 Levine, Jasmine P          9 Flying Dolphins-MR        NT      58.67        
 73 Strickland, Jewell J       9 DESC-NJ              1:15.78    1:04.18        
 74 Vilbaum, Hannah            9 Aquaflames-MR             NT    1:08.50        
 -- Beronja, Hana             10 Agua Swim Team-MR      40.67         DQ        
 -- London, Katherine          9 WAC-MR                 50.90         DQ        
 -- Stafford, Paloma          10 Flying Dolphins-MR     46.99         DQ        
 -- Doft, Ellie S             10 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR              1:14.49    1:12.13        
                  34.76     1:12.13 (37.37)                                        
  2 Lowitt, Sabina L          10 Flying Dolphins-MR   1:23.82    1:16.97        
                  37.91     1:16.97 (39.06)                                        
  3 Gers, Emmanuelle S        10 Flying Dolphins-MR   1:18.13    1:18.64        
                  37.59     1:18.64 (41.05)                                        
  4 Halper, Sophie R          10 Agua Swim Team-MR    1:20.76    1:19.28        
                  40.21     1:19.28 (39.07)                                        
  5 Soriano, Thalia G         10 NYCC-MR                   NT    1:20.14        
                  39.05     1:20.14 (41.09)                                        
  6 Low, Kelly                10 NYCC-MR              1:28.77    1:21.23        
                  40.15     1:21.23 (41.08)                                        
  7 Weiss, Jessica M          10 Flying Dolphins-MR   1:21.67    1:22.16        
                  40.09     1:22.16 (42.07)                                        
  8 Doyle, Jordyn L            9 Flying Dolphins-MR   1:33.63    1:23.20        
                  40.23     1:23.20 (42.97)                                        
  9 McGowan, Alessia M         9 Agua Swim Team-MR    1:34.12    1:23.84        
                  41.23     1:23.84 (42.61)                                        
 10 Lund, Anina N             10 Rye 2008-MR               NT    1:23.95        
                  41.33     1:23.95 (42.62)                                        
 11 Klinovsky, Katarina       10 Agua Swim Team-MR    1:23.53    1:24.15        
                  40.80     1:24.15 (43.35)                                        
 12 Suarez-Rebling, Mariana   10 Agua Swim Team-MR    1:24.56    1:24.31        
                  40.57     1:24.31 (43.74)                                        
 13 Litvinsky, Sarah           9 NJW-NJ               1:33.71    1:26.11        
                  41.54     1:26.11 (44.57)                                        
 14 Eguchi, Nadia N            9 Agua Swim Team-MR    1:29.00    1:26.35        
                  42.05     1:26.35 (44.30)                                        
 15 Corridon, Claire D         9 Agua Swim Team-MR    1:28.62    1:27.41        
                  43.63     1:27.41 (43.78)                                        
 16 Zavattero, Alyssa N        9 Agua Swim Team-MR    1:34.47    1:28.06        
                  44.11     1:28.06 (43.95)                                        
 17 Wilf, Jenna R             10 Agua Swim Team-MR    1:25.24    1:28.50        
                  42.75     1:28.50 (45.75)                                        
 18 Ho, Rebecca A              9 NJW-NJ               1:25.30    1:30.16        
                  43.88     1:30.16 (46.28)                                        
 19 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR    1:34.04    1:31.31        
                  43.17     1:31.31 (48.14)                                        
 20 Breen, Gabby              10 Bscat-MR             1:39.42    1:31.84        
                  45.27     1:31.84 (46.57)                                        
 21 Ladouceur, Emma K          9 Agua Swim Team-MR    1:39.35    1:32.26        
                  45.24     1:32.26 (47.02)                                        
 22 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR    1:37.74    1:33.02        
                  45.65     1:33.02 (47.37)                                        
 23 Bay, Alexandria M         10 Agua Swim Team-MR    1:37.37    1:33.74        
                  44.04     1:33.74 (49.70)                                        
 24 Giordano, Leta K          10 Flying Dolphins-MR        NT    1:34.22        
                  45.69     1:34.22 (48.53)                                        
 25 Simotas, Samantha C        9 NJW-NJ               1:36.20    1:35.87        
                  49.69     1:35.87 (46.18)                                        
 26 Frater, Hannah            10 Agua Swim Team-MR    1:36.71    1:36.19        
                  47.72     1:36.19 (48.47)                                        
 27 Crocker, Carolyn A        10 Bscat-MR             1:40.83    1:37.95        
                  47.97     1:37.95 (49.98)                                        
 28 Dorsey, Kai V             10 Agua Swim Team-MR    1:36.46    1:40.00        
                  48.51     1:40.00 (51.49)                                        
 29 Cusumano, Alexandra       10 WAC-MR               1:56.56    1:40.21        
                  48.83     1:40.21 (51.38)                                        
 30 Adams, Caroline E          9 Rac @ Jcc-MR         1:35.77    1:41.16        
                  50.08     1:41.16 (51.08)                                        
 31 Maloney, Wynn M            9 Agua Swim Team-MR    1:42.00    1:42.14        
                  49.31     1:42.14 (52.83)                                        
 32 Stafford, Paloma          10 Flying Dolphins-MR   1:54.40    1:42.39        
                  49.40     1:42.39 (52.99)                                        
 33 Ostensen, Sara             9 WAC-MR               1:56.45    1:42.42        
                  49.13     1:42.42 (53.29)                                        
 34 Maroney, Shannon          10 Bscat-MR             1:49.43    1:43.13        
                  49.97     1:43.13 (53.16)                                        
 35 Young, Nathalie H         10 Flying Dolphins-MR        NT    1:43.54        
                  49.70     1:43.54 (53.84)                                        
 36 Ettelbrick, Julia R        9 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:44.24        
                  50.33     1:44.24 (53.91)                                        
 37 Braswell, Marissa K       10 NJW-NJ                    NT    1:44.85        
                  50.27     1:44.85 (54.58)                                        
 38 Weinhofer, Nicole A       10 Sachem-MR            1:49.58    1:45.37        
                  51.56     1:45.37 (53.81)                                        
 39 Auteri, Alexandra M        9 Bscat-MR             1:50.00    1:46.12        
                  51.70     1:46.12 (54.42)                                        
 40 Small, Sydney V            9 Bscat-MR             1:45.00    1:47.71        
                  52.47     1:47.71 (55.24)                                        
 41 Johnston, Sophia J         9 NJW-NJ               1:56.66    1:47.81        
                  52.36     1:47.81 (55.45)                                        
 42 Kreider, Catherine M       9 NYCC-MR                   NT    1:48.65        
 43 Labalme, Eve              10 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:50.53        
                  51.79     1:50.53 (58.74)                                        
 44 Schnupp, Samantha J        9 NYCC-MR                   NT    1:54.21        
                  54.45     1:54.21 (59.76)                                        
 45 Landis, Emma A            10 Flying Dolphins-MR        NT    1:59.74        
                  55.06   1:59.74 (1:04.68)                                        
 46 Cranston, Megan            9 WAC-MR               2:02.78    2:00.69        
                  57.39   2:00.69 (1:03.30)                                        
 47 Sniffin, Jane K            9 NYCC-MR                   NT    2:02.00        
                  56.82   2:02.00 (1:05.18)                                        
 48 Hymes, Caroline J         10 Agua Swim Team-MR    2:43.27    2:02.96        
                1:00.25   2:02.96 (1:02.71)                                        
 49 Velez, Rosa                9 NJW-NJ                    NT    2:15.09        
                1:02.03   2:15.09 (1:13.06)                                        
 -- Pipolo, Sofia A            9 Agua Swim Team-MR    1:42.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  44.41          DQ (48.06)                                        
 -- Beronja, Hana             10 Agua Swim Team-MR    1:32.00         DQ        
      Non-continuous turning action
                  48.52          DQ (44.84)                                        
 -- London, Katherine          9 WAC-MR               2:00.00         DQ        
      Non-continuous turning action
                  56.59        DQ (1:05.86)                                        
 -- Lee, Audrey               10 GATE-MR              1:49.00         DQ        
      Did not finish on back
                  39.82          DQ (43.83)                                        
 -- Patel, Shreeja N          10 Agua Swim Team-MR    1:45.05         DQ        
      Did not finish on back
                  48.39          DQ (53.93)                                        
 -- Cohn, Michelle A          10 Flying Dolphins-MR   1:53.48         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  49.56          DQ (53.07)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fried, Carly T            10 Flying Dolphins-MR     37.90      37.57        
  2 Low, Kelly                10 NYCC-MR                43.77      41.62        
  3 Eguchi, Lydia             10 Agua Swim Team-MR      42.33      41.63        
  4 Lee, Audrey               10 GATE-MR                55.00      41.69        
  5 Wang, Carol               10 GATE-MR                43.91      41.70        
  6 Ho, Rebecca A              9 NJW-NJ                 42.59      42.23        
  7 Doyle, Jordyn L            9 Flying Dolphins-MR     41.68      42.49        
  8 Schubert, Olivia C        10 WAC-MR                 42.77      43.03        
  9 McGowan, Alessia M         9 Agua Swim Team-MR      43.79      43.13        
 10 Safovich, Polina          10 Bscat-MR               54.98      43.29        
 11 Hosking, Amy E            10 Flying Dolphins-MR     45.04      43.43        
 12 Suarez-Rebling, Mariana   10 Agua Swim Team-MR      47.52      43.51        
 13 Weiss, Jessica M          10 Flying Dolphins-MR     43.66      43.81        
 14 Giordano, Leta K          10 Flying Dolphins-MR     44.83      43.86        
 15 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR      44.15      44.68        
 16 Haiken, Charlotte E       10 Agua Swim Team-MR      45.28      44.87        
 17 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR      46.27      45.08        
 18 Eguchi, Nadia N            9 Agua Swim Team-MR      44.07      45.29        
 19 Liu, Frances              10 NJW-NJ                 45.96      45.38        
 20 Chow, Regina              10 GATE-MR                57.17      45.50        
 21 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR      43.64      45.66        
 22 Beronja, Hana             10 Agua Swim Team-MR      45.09      45.99        
 22 Abbas, Radwa              10 WAC-MR                 46.43      45.99        
 24 Cohn, Michelle A          10 Flying Dolphins-MR     46.47      46.16        
 25 Miller, Tahlia N           9 Bscat-MR               48.94      46.49        
 26 Klinovsky, Katarina       10 Agua Swim Team-MR      47.36      47.04        
 27 Lund, Anina N             10 Rye 2008-MR            45.90      47.08        
 28 Landis, Emma A            10 Flying Dolphins-MR        NT      47.11        
 29 Labalme, Eve              10 Agua Swim Team-MR      48.49      47.25        
 30 Everson, Sara H           10 Agua Swim Team-MR      47.02      47.39        
 31 Simotas, Samantha C        9 NJW-NJ                 48.63      47.41        
 32 Soriano, Thalia G         10 NYCC-MR                47.81      47.78        
 33 Stafford, Paloma          10 Flying Dolphins-MR     56.50      48.40        
 34 Lee, Madison               9 NYCC-MR                49.43      48.96        
 35 Small, Sydney V            9 Bscat-MR               45.00      49.01        
 36 Cytryn, Rose L            10 Flying Dolphins-MR        NT      49.38        
 37 Jin, Helen                10 Kraken-MR              49.20      49.57        
 38 Ladouceur, Emma K          9 Agua Swim Team-MR      53.57      50.21        
 39 MacKerron, Jane A         10 Kraken-MR              48.70      50.25        
 40 Bay, Alexandria M         10 Agua Swim Team-MR      52.22      50.48        
 41 Patel, Shreeja N          10 Agua Swim Team-MR      50.75      50.49        
 42 Abdelrahman, Rawan         9 Agua Swim Team-MR      55.00      50.52        
 43 Johnston, Sophia J         9 NJW-NJ                 47.57      50.73        
 44 Hymes, Caroline J         10 Agua Swim Team-MR      51.62      50.77        
 45 Brickman, Natalie L        9 Flying Dolphins-MR     47.86      50.86        
 46 Berenshtein, Valery       10 NJW-NJ                    NT      51.01        
 47 Baekgaard, Kristine A     10 Rye 2008-MR            51.42      51.05        
 48 Cusumano, Alexandra       10 WAC-MR                 43.00      51.07        
 49 Frater, Hannah            10 Agua Swim Team-MR      55.99      51.31        
 50 Ostensen, Sara             9 WAC-MR                 52.48      51.92        
 51 Downey, Kieran R           9 NYCC-MR                54.35      52.02        
 52 Fawer, Hallie             10 Agua Swim Team-MR      59.00      52.33        
 53 Maloney, Wynn M            9 Agua Swim Team-MR      50.61      53.69        
 54 Pipolo, Sofia A            9 Agua Swim Team-MR      52.23      54.85        
 55 Maroney, Shannon          10 Bscat-MR               55.35      55.23        
 56 Wu, Brianna A              9 NYCC-MR                   NT      56.01        
 57 Weinhofer, Nicole A       10 Sachem-MR              56.91      59.95        
 58 Drexler, Victoria A       10 NYCC-MR                59.97    1:00.36        
 59 Auteri, Alexandra M        9 Bscat-MR               55.00    1:00.95        
 60 Kreider, Catherine M       9 NYCC-MR                   NT    1:01.27        
                1:40.00         1:01.27 ( )                                        
 61 Wang, Sarah                9 NJW-NJ               1:10.39    1:05.40        
 62 Braswell, Marissa K       10 NJW-NJ               1:01.93    1:06.02        
 63 Velez, Rosa                9 NJW-NJ                    NT    1:14.60        
 64 Konratev, Kate             9 NJW-NJ                    NT    1:19.98        
 -- Ettelbrick, Julia R        9 Agua Swim Team-MR      57.45         DQ        
      One hand touch
 -- Rosenshine, Timnah         9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 -- Pearson, Elizabeth        10 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
 -- London, Katherine          9 WAC-MR               1:00.00         DQ        
      Downward butterfly kick
 -- Casper, Hannah             9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Shay, Camille S            9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fried, Carly T            10 Flying Dolphins-MR   1:24.29    1:23.27        
                  39.97     1:23.27 (43.30)                                        
  2 Wang, Carol               10 GATE-MR              1:28.96    1:25.20        
                  40.82     1:25.20 (44.38)                                        
  3 Low, Kelly                10 NYCC-MR              1:30.09    1:29.01        
                  42.15     1:29.01 (46.86)                                        
  4 Wilf, Jenna R             10 Agua Swim Team-MR         NT    1:29.35        
                  42.49     1:29.35 (46.86)                                        
  5 Eguchi, Lydia             10 Agua Swim Team-MR    1:33.10    1:31.55        
                  43.67     1:31.55 (47.88)                                        
  6 Suarez-Rebling, Mariana   10 Agua Swim Team-MR    1:33.50    1:33.38        
                  44.30     1:33.38 (49.08)                                        
  7 Ho, Rebecca A              9 NJW-NJ               1:35.39    1:33.48        
                  44.44     1:33.48 (49.04)                                        
  8 Abbas, Radwa              10 WAC-MR               1:45.21    1:35.69        
                  45.66     1:35.69 (50.03)                                        
  9 Eguchi, Nadia N            9 Agua Swim Team-MR    2:03.96    1:35.81        
                  46.80     1:35.81 (49.01)                                        
 10 Liu, Serina               10 GATE-MR              1:48.95    1:36.11        
                  46.06     1:36.11 (50.05)                                        
 11 Liu, Frances              10 NJW-NJ               1:40.60    1:36.20        
                  46.16     1:36.20 (50.04)                                        
 12 McGowan, Alessia M         9 Agua Swim Team-MR    1:43.19    1:36.70        
                  48.18     1:36.70 (48.52)                                        
 13 Miller, Tahlia N           9 Bscat-MR             1:48.37    1:37.32        
                  47.71     1:37.32 (49.61)                                        
 14 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR    1:45.25    1:37.57        
                  46.74     1:37.57 (50.83)                                        
 15 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR    1:47.17    1:37.79        
                  46.87     1:37.79 (50.92)                                        
 16 Chow, Regina              10 GATE-MR              2:04.00    1:38.62        
                  46.91     1:38.62 (51.71)                                        
 17 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR    1:37.85    1:38.71        
                  47.05     1:38.71 (51.66)                                        
 18 Rodriguez, Valerie        10 Bscat-MR             1:52.24    1:39.80        
                  47.96     1:39.80 (51.84)                                        
 19 Simotas, Samantha C        9 NJW-NJ               1:45.42    1:41.15        
                  49.30     1:41.15 (51.85)                                        
 20 Landis, Emma A            10 Flying Dolphins-MR   1:47.50    1:41.22        
                  47.08     1:41.22 (54.14)                                        
 21 Litvinsky, Sarah           9 NJW-NJ               2:01.17    1:43.19        
                  48.50     1:43.19 (54.69)                                        
 22 Lee, Madison               9 NYCC-MR              1:50.39    1:44.40        
                  48.24     1:44.40 (56.16)                                        
 23 Stafford, Paloma          10 Flying Dolphins-MR   1:49.41    1:45.46        
                  49.02     1:45.46 (56.44)                                        
 24 Dorsey, Kai V             10 Agua Swim Team-MR    1:49.18    1:45.55        
                  48.44     1:45.55 (57.11)                                        
 25 Hymes, Caroline J         10 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:45.59        
                  49.72     1:45.59 (55.87)                                        
 26 Chen, Christie            10 NJW-NJ               1:49.38    1:45.64        
                  51.26     1:45.64 (54.38)                                        
 27 Zavattero, Alyssa N        9 Agua Swim Team-MR    1:47.53    1:45.97        
                  50.37     1:45.97 (55.60)                                        
 28 Mooney, Deirdre D         10 HS-MR                1:46.01    1:46.72        
                  50.62     1:46.72 (56.10)                                        
 29 Labalme, Eve              10 Agua Swim Team-MR    1:44.18    1:47.23        
                  49.70     1:47.23 (57.53)                                        
 30 Brickman, Natalie L        9 Flying Dolphins-MR   1:44.97    1:47.83        
                  51.20     1:47.83 (56.63)                                        
 31 Small, Sydney V            9 Bscat-MR             1:50.50    1:47.96        
                  51.13     1:47.96 (56.83)                                        
 32 Ladouceur, Emma K          9 Agua Swim Team-MR    1:55.01    1:50.59        
                  53.55     1:50.59 (57.04)                                        
 33 Frater, Hannah            10 Agua Swim Team-MR    1:55.78    1:50.61        
                  52.23     1:50.61 (58.38)                                        
 34 Abdelrahman, Rawan         9 Agua Swim Team-MR    1:59.00    1:52.73        
                  54.31     1:52.73 (58.42)                                        
 35 Maloney, Wynn M            9 Agua Swim Team-MR    1:52.67    1:52.75        
                  54.28     1:52.75 (58.47)                                        
 36 Johnston, Sophia J         9 NJW-NJ               1:53.15    1:53.27        
                  53.66     1:53.27 (59.61)                                        
 37 Ostensen, Sara             9 WAC-MR               2:00.00    1:53.58        
                  55.38     1:53.58 (58.20)                                        
 38 Karim, Nicolette I         9 HS-MR                1:55.00    1:56.01        
                  54.88   1:56.01 (1:01.13)                                        
 39 Toshkoff, Nadia            9 Aquaflames-MR             NT    2:00.34        
                  56.73   2:00.34 (1:03.61)                                        
 40 Wu, Brianna A              9 NYCC-MR                   NT    2:02.45        
                  55.61   2:02.45 (1:06.84)                                        
 41 Owen, Alyssa R             9 HS-MR                1:56.09    2:02.90        
                  59.54   2:02.90 (1:03.36)                                        
 42 Strickland, Jewell J       9 DESC-NJ              2:30.43    2:05.26        
                1:00.74   2:05.26 (1:04.52)                                        
 43 Doft, Ellie S             10 Flying Dolphins-MR        NT    2:09.97        
                  58.96   2:09.97 (1:11.01)                                        
 44 Drexler, Victoria A       10 NYCC-MR              2:10.56    2:11.33        
                1:00.47   2:11.33 (1:10.86)                                        
 45 Cranston, Megan            9 WAC-MR               2:10.00    2:21.09        
                1:08.31   2:21.09 (1:12.78)                                        
 46 Levine, Jasmine P          9 Flying Dolphins-MR        NT    2:28.89        
                1:06.62   2:28.89 (1:22.27)                                        
 -- Pipolo, Sofia A            9 Agua Swim Team-MR    1:59.00         DQ        
                  56.64        DQ (1:03.96)                                        
 -- Habib, Maggie              9 Agua Swim Team-MR    2:26.23         DQ        
                1:00.65        DQ (1:07.21)                                        
 -- Kabbez, Renee T            9 HS-MR                2:05.00         DQ        
                  51.26          DQ (57.82)                                        
 -- Vilbaum, Hannah            9 Aquaflames-MR             NT         DQ        
                1:13.14        DQ (1:18.02)                                        
 -- London, Katherine          9 WAC-MR               2:10.00         DQ        
                  18.50        DQ (2:01.77)                                        
 -- Elias, Catherine S         9 Rac @ Jcc-MR         1:55.87         DQ        
                1:14.68        DQ (1:27.28)                                        
 -- Frechette, Evangeline H   10 NYCC-MR                   NT         DQ        
                  57.98        DQ (1:01.08)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR                33.44      32.70        
  2 Lund, Anina N             10 Rye 2008-MR            35.37      34.36        
  3 Gers, Emmanuelle S        10 Flying Dolphins-MR     36.76      35.40        
  4 Schubert, Olivia C        10 WAC-MR                 37.22      35.47        
  5 Safovich, Polina          10 Bscat-MR               34.77      35.55        
  6 Fried, Carly T            10 Flying Dolphins-MR     35.84      35.65        
  7 Giordano, Leta K          10 Flying Dolphins-MR     36.47      35.70        
  8 McGowan, Alessia M         9 Agua Swim Team-MR      37.47      36.38        
  9 Wang, Carol               10 GATE-MR                41.24      36.62        
 10 Doyle, Jordyn L            9 Flying Dolphins-MR     39.65      36.76        
 11 Lowitt, Sabina L          10 Flying Dolphins-MR     45.77      37.08        
 12 Bay, Alexandria M         10 Agua Swim Team-MR      37.59      37.75        
 13 Hosking, Amy E            10 Flying Dolphins-MR     41.25      39.08        
 14 Labalme, Eve              10 Agua Swim Team-MR      45.93      39.17        
 15 Weiss, Jessica M          10 Flying Dolphins-MR     38.36      39.27        
 16 Berenshtein, Valery       10 NJW-NJ                 43.40      39.83        
 17 Corridon, Claire D         9 Agua Swim Team-MR      40.53      40.19        
 18 Zavattero, Alyssa N        9 Agua Swim Team-MR      42.23      40.32        
 19 Haiken, Charlotte E       10 Agua Swim Team-MR      42.96      40.67        
 20 Suarez-Rebling, Mariana   10 Agua Swim Team-MR      38.45      41.13        
 21 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR      42.30      41.38        
 22 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR      42.02      41.45        
 22 Miller, Tahlia N           9 Bscat-MR               45.64      41.45        
 24 Frater, Hannah            10 Agua Swim Team-MR      48.80      41.86        
 25 Wilf, Jenna R             10 Agua Swim Team-MR      44.45      41.92        
 26 MacKerron, Jane A         10 Kraken-MR              45.50      42.26        
 27 Young, Nathalie H         10 Flying Dolphins-MR        NT      42.48        
 28 Simotas, Samantha C        9 NJW-NJ                 50.60      42.82        
 29 Downey, Kieran R           9 NYCC-MR                48.03      44.32        
 30 Adams, Caroline E          9 Rac @ Jcc-MR           45.79      44.39        
 31 Maloney, Wynn M            9 Agua Swim Team-MR      49.00      44.68        
 32 Dorsey, Kai V             10 Agua Swim Team-MR      41.94      44.82        
 33 Neggia, Jill K             9 NJW-NJ                 42.86      45.29        
 34 Ladouceur, Emma K          9 Agua Swim Team-MR      49.30      45.47        
 35 Chow, Regina              10 GATE-MR                56.32      46.27        
 36 Jin, Helen                10 Kraken-MR              48.90      46.31        
 37 Pipolo, Sofia A            9 Agua Swim Team-MR      48.13      46.43        
 38 Everson, Sara H           10 Agua Swim Team-MR      43.60      47.17        
 39 Breen, Gabby              10 Bscat-MR               50.98      47.41        
 40 Johnston, Sophia J         9 NJW-NJ                 50.54      47.45        
 41 Braswell, Marissa K       10 NJW-NJ                 51.44      47.60        
 42 Cusumano, Alexandra       10 WAC-MR                 49.63      47.65        
 43 London, Katherine          9 WAC-MR                 54.45      49.55        
 44 Hymes, Caroline J         10 Agua Swim Team-MR    1:06.38      50.25        
 45 Abbas, Radwa              10 WAC-MR                 46.28      50.43        
 46 Crocker, Carolyn A        10 Bscat-MR               59.00      50.52        
 47 Brickman, Natalie L        9 Flying Dolphins-MR     53.24      52.19        
 48 Schnupp, Samantha J        9 NYCC-MR                   NT      52.24        
 49 Drexler, Victoria A       10 NYCC-MR              1:13.15      56.68        
 50 Rosenshine, Timnah         9 NYCC-MR                   NT      57.91        
 51 Sniffin, Jane K            9 NYCC-MR                   NT    1:01.10        
 52 Konratev, Kate             9 NJW-NJ                    NT    1:02.90        
 53 Cranston, Megan            9 WAC-MR               1:09.23    1:09.44        
 -- Ettelbrick, Julia R        9 Agua Swim Team-MR      49.00         DQ        
 -- Abdelrahman, Rawan         9 Agua Swim Team-MR      49.00         DQ        
 -- Cohn, Michelle A          10 Flying Dolphins-MR     53.36         DQ        
 -- Pearson, Elizabeth        10 NYCC-MR                   NT         DQ        
 -- Baekgaard, Kristine A     10 Rye 2008-MR            54.40         DQ        
 -- Strickland, Jewell J       9 DESC-NJ              1:19.87         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR              1:15.92    1:13.60        
                  35.21     1:13.60 (38.39)                                        
  2 Halper, Sophie R          10 Agua Swim Team-MR    1:36.36    1:18.38        
                  17.53   1:18.38 (1:00.85)                                        
  3 Wang, Carol               10 GATE-MR              1:32.00    1:22.96        
                  39.01     1:22.96 (43.95)                                        
  4 Eguchi, Nadia N            9 Agua Swim Team-MR    1:27.37    1:23.56        
                  38.85     1:23.56 (44.71)                                        
  5 Schubert, Olivia C        10 WAC-MR               1:27.06    1:25.18        
                  38.09     1:25.18 (47.09)                                        
  6 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR    1:30.74    1:29.59        
                  42.16     1:29.59 (47.43)                                        
  7 Klinovsky, Katarina       10 Agua Swim Team-MR    1:29.69    1:29.65        
                  38.38     1:29.65 (51.27)                                        
  8 Bay, Alexandria M         10 Agua Swim Team-MR    2:09.26    1:32.15        
                  42.73     1:32.15 (49.42)                                        
  9 Corridon, Claire D         9 Agua Swim Team-MR    1:35.85    1:33.75        
                  16.99   1:33.75 (1:16.76)                                        
 10 Liu, Serina               10 GATE-MR              1:47.21    1:34.24        
                  43.40     1:34.24 (50.84)                                        
 11 Suarez-Rebling, Mariana   10 Agua Swim Team-MR    1:30.00    1:34.75        
                  42.31     1:34.75 (52.44)                                        
 12 Beronja, Hana             10 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:35.53        
                  42.40     1:35.53 (53.13)                                        
 13 Soriano, Thalia G         10 NYCC-MR              1:39.57    1:36.66        
                  45.10     1:36.66 (51.56)                                        
 14 McGowan, Alessia M         9 Agua Swim Team-MR    1:38.66    1:37.10        
                  44.74     1:37.10 (52.36)                                        
 15 Neggia, Jill K             9 NJW-NJ               1:38.55    1:39.60        
                  43.23     1:39.60 (56.37)                                        
 16 Owen, Alyssa R             9 HS-MR                1:55.00    1:46.85        
                  49.27     1:46.85 (57.58)                                        
 17 Brandow, Emma K           10 Flying Dolphins-MR        NT    1:48.87        
                  44.51   1:48.87 (1:04.36)                                        
 18 Pan, Amy                  10 Aquaflames-MR        2:02.22    1:50.62        
                  49.28   1:50.62 (1:01.34)                                        
 19 Dorsey, Kai V             10 Agua Swim Team-MR    1:59.41    1:53.73        
                  50.17   1:53.73 (1:03.56)                                        
 20 Braswell, Marissa K       10 NJW-NJ               1:53.90    1:56.14        
                  51.25   1:56.14 (1:04.89)                                        
 21 Cranston, Megan            9 WAC-MR               2:00.00    2:29.60        
                1:08.61   2:29.60 (1:20.99)                                        
 -- London, Katherine          9 WAC-MR               1:55.45         DQ        
                  55.61        DQ (1:11.73)                                        
 -- Karim, Nicolette I         9 HS-MR                1:55.00         DQ        
                  54.14        DQ (1:11.41)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fried, Carly T            10 Flying Dolphins-MR   2:46.37    2:47.37        
                  37.15     1:21.39 (44.24)     2:09.68 (48.29)     2:47.37 (37.69)
  2 Safovich, Polina          10 Bscat-MR             2:47.11    2:49.16        
                  37.30     1:20.29 (42.99)     2:11.53 (51.24)     2:49.16 (37.63)
  3 Elting, Imani T           10 Riptides-MR               NT    2:53.11        
                  34.41     1:18.26 (43.85)     2:13.06 (54.80)     2:53.11 (40.05)
  4 Eguchi, Nadia N            9 Agua Swim Team-MR    3:01.58    2:54.11        
                  39.05     1:24.19 (45.14)     2:14.41 (50.22)     2:54.11 (39.70)
  5 Low, Kelly                10 NYCC-MR              3:04.59    2:55.07        
                  40.96     1:23.20 (42.24)     2:14.64 (51.44)     2:55.07 (40.43)
  6 Wang, Carol               10 GATE-MR              3:10.00    2:57.48        
                  39.38     1:26.99 (47.61)     2:16.22 (49.23)     2:57.48 (41.26)
  7 Wilf, Jenna R             10 Agua Swim Team-MR    3:14.06    2:58.56        
                  41.61     1:28.05 (46.44)     2:18.13 (50.08)     2:58.56 (40.43)
  8 Schubert, Olivia C        10 WAC-MR               2:56.56    2:59.09        
                  37.44     1:24.46 (47.02)     2:17.49 (53.03)     2:59.09 (41.60)
  9 Suarez-Rebling, Mariana   10 Agua Swim Team-MR    3:11.58    2:59.59        
                  41.61     1:26.88 (45.27)     2:19.07 (52.19)     2:59.59 (40.52)
 10 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR    3:01.68    2:59.77        
                  40.65     1:24.34 (43.69)     2:18.95 (54.61)     2:59.77 (40.82)
 11 McGowan, Alessia M         9 Agua Swim Team-MR    3:20.77    3:01.00        
                  40.34     1:26.98 (46.64)     2:22.20 (55.22)     3:01.00 (38.80)
 12 Liu, Frances              10 NJW-NJ               3:27.60    3:01.22        
                  42.20     1:28.52 (46.32)     2:21.07 (52.55)     3:01.22 (40.15)
 13 Weiss, Jessica M          10 Flying Dolphins-MR   2:59.38    3:01.29        
                  41.97     1:26.51 (44.54)     2:18.01 (51.50)     3:01.29 (43.28)
 14 Klinovsky, Katarina       10 Agua Swim Team-MR    3:05.00    3:03.32        
                  39.48     1:26.14 (46.66)     2:23.42 (57.28)     3:03.32 (39.90)
 15 Gers, Emmanuelle S        10 Flying Dolphins-MR        NT    3:05.26        
                  37.77     1:23.46 (45.69)     2:20.69 (57.23)     3:05.26 (44.57)
 16 Zavattero, Alyssa N        9 Agua Swim Team-MR    3:45.00    3:08.49        
                  41.95     1:28.08 (46.13)     2:25.54 (57.46)     3:08.49 (42.95)
 17 Ho, Rebecca A              9 NJW-NJ               3:22.60    3:11.47        
                  42.77     1:31.76 (48.99)     2:25.77 (54.01)     3:11.47 (45.70)
 18 Corridon, Claire D         9 Agua Swim Team-MR    3:15.00    3:12.23        
                  43.20     1:29.89 (46.69)   2:31.12 (1:01.23)     3:12.23 (41.11)
 19 Dorsey, Kai V             10 Agua Swim Team-MR    3:45.00    3:12.39        
                  43.91     1:34.82 (50.91)     2:32.35 (57.53)     3:12.39 (40.04)
 20 Beronja, Hana             10 Agua Swim Team-MR    3:45.00    3:12.55        
                  40.65     1:30.26 (49.61)   2:30.26 (1:00.00)     3:12.55 (42.29)
 21 Bay, Alexandria M         10 Agua Swim Team-MR    3:35.00    3:13.45        
                  40.94     1:31.25 (50.31)   2:32.57 (1:01.32)     3:13.45 (40.88)
 22 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR    3:30.00    3:13.80        
                  41.17     1:34.30 (53.13)     2:29.25 (54.95)     3:13.80 (44.55)
 23 Quinones, Cloe H          10 Rye 2008-MR               NT    3:15.50        
                  46.50     1:33.76 (47.26)     2:30.74 (56.98)     3:15.50 (44.76)
 24 Pena, Sarahe              10 Agua Swim Team-MR    3:16.37    3:18.86        
                  46.04     1:33.78 (47.74)     2:30.51 (56.73)     3:18.86 (48.35)
 25 Labalme, Eve              10 Agua Swim Team-MR    3:45.00    3:19.67        
                  42.06     1:38.14 (56.08)     2:35.84 (57.70)     3:19.67 (43.83)
 26 Berenshtein, Valery       10 NJW-NJ               3:13.20    3:19.71        
                  41.09     1:33.74 (52.65)   2:37.24 (1:03.50)     3:19.71 (42.47)
 27 Mooney, Deirdre D         10 HS-MR                3:29.50    3:21.94        
                  45.61     1:37.74 (52.13)     2:37.64 (59.90)     3:21.94 (44.30)
 28 Maloney, Wynn M            9 Agua Swim Team-MR    3:45.00    3:23.60        
                  46.22     1:41.64 (55.42)     2:38.88 (57.24)     3:23.60 (44.72)
 29 Ladouceur, Emma K          9 Agua Swim Team-MR    3:45.00    3:25.74        
                  49.35     1:38.59 (49.24)   2:40.19 (1:01.60)     3:25.74 (45.55)
 30 Ostensen, Sara             9 WAC-MR               3:56.56    3:30.55        
                  46.86     1:40.68 (53.82)     2:40.56 (59.88)     3:30.55 (49.99)
 31 Brickman, Natalie L        9 Flying Dolphins-MR        NT    3:36.10        
                  53.81     1:49.33 (55.52)     2:46.25 (56.92)     3:36.10 (49.85)
 32 Chen, Christie            10 NJW-NJ                    NT    3:37.00        
                  47.97     1:44.92 (56.95)     2:43.92 (59.00)     3:37.00 (53.08)
 33 Johnston, Sophia J         9 NJW-NJ                    NT    3:41.80        
                  50.50     1:45.33 (54.83)   2:47.85 (1:02.52)     3:41.80 (53.95)
 34 Ettelbrick, Julia R        9 Agua Swim Team-MR    3:50.00    3:43.58        
                  51.11     1:45.51 (54.40)   2:50.79 (1:05.28)     3:43.58 (52.79)
 -- Hymes, Caroline J         10 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  50.06     1:47.98 (57.92)   2:53.14 (1:05.16)          DQ (58.93)
 -- Cuiskelly, PaQuan F       10 Agua Swim Team-MR    3:45.00         DQ        
      Alternating Kick - breast
                  51.09   1:53.95 (1:02.86)   3:02.88 (1:08.93)                    
 -- Pipolo, Sofia A            9 Agua Swim Team-MR    3:45.00         DQ        
      One hand touch - breast
                  47.78     1:36.81 (49.03)   2:39.39 (1:02.58)          DQ (48.01)
 -- Young, Nathalie H         10 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      Not on back off wall - back
                  43.16     1:39.54 (56.38)   2:39.66 (1:00.12)          DQ (50.39)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nierenberg, Amelia J      12 Agua Swim Team-MR      30.26      28.32        
  2 Brickman, Molly E         11 Flying Dolphins-MR     29.41      29.20        
  3 Duran, Zoe Z              12 NYCC-MR                29.26      29.25        
  4 Damsky, Abby K            12 Agua Swim Team-MR      29.66      29.65        
  5 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR      29.76      29.72        
  6 Gomez, Chelsea O          11 NYCC-MR                29.26      30.06        
  7 Borter, Gabriella E       12 Agua Swim Team-MR      29.51      30.13        
  7 Hew, Madeleine            12 WAC-MR                 30.06      30.13        
  9 Simotas, Nicole F         11 NJW-NJ                 32.64      30.21        
 10 Simunovich, Rachel T      12 Agua Swim Team-MR      30.23      30.49        
 11 Diaz, Alexis R            12 NJW-NJ                 30.12      30.53        
 12 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR     30.56      30.54        
 13 Siegel, Sophie H          11 Flying Dolphins-MR     30.22      30.83        
 14 Dickinson, Augustina C    12 NYCC-MR                31.87      30.86        
 15 Siegal, Gabi J            11 Flying Dolphins-MR     30.61      31.24        
 16 Bluvol, Alex              12 Rye 2008-MR            30.02      31.48        
 17 Kleckner, Sabrina G       11 Agua Swim Team-MR      32.15      31.57        
 17 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR      31.52      31.57        
 19 Kelly, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR      30.76      31.87        
 20 Madoff, Emily W           12 Agua Swim Team-MR      33.06      31.92        
 21 Cusumano, Nicole          11 WAC-MR                 31.84      32.19        
 22 Galen, Eve I              12 Agua Swim Team-MR      32.85      32.30        
 22 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR      31.84      32.30        
 24 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR      33.00      32.35        
 25 Sherpa, Pinki             11 GATE-MR                34.70      32.69        
 26 Baldwin, Emilia M         12 Agua Swim Team-MR      32.59      32.70        
 27 Sawyers, Amelia E         12 Flying Dolphins-MR     33.24      32.79        
 28 Sullivan, Mariana A       11 Agua Swim Team-MR      32.74      33.32        
 29 Byrne, Theresa A          12 Agua Swim Team-MR      34.34      33.46        
 30 Lawless, Shea M           11 PAAC-MA                33.70      33.58        
 31 Nascimento, Sophia        12 WAC-MR                 45.45      33.66        
 32 Sokan, Gabby L            12 NYCC-MR                34.32      33.98        
 33 Lawless, Eliza M          12 PAAC-MA                34.52      34.19        
 34 Kwong, Anna               11 GATE-MR                37.04      34.21        
 35 Dwarica, Tyla K           12 NYCC-MR                32.52      34.37        
 36 Etienne, Christina        12 NYCC-MR                33.75      34.42        
 37 Rhoden, Senait P          12 DESC-NJ                35.08      34.46        
 38 Valdes, Victoria A        12 WAC-MR                 39.49      34.61        
 39 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR      35.65      34.97        
 40 Villarreal, Rose Marie M  12 WAC-MR                 34.97      35.08        
 41 Zorek, Sophia A           12 Agua Swim Team-MR      35.37      35.95        
 42 Weng, Kristie             11 NJW-NJ                 37.42      36.07        
 43 Pitts, Emily K            11 Agua Swim Team-MR      36.75      36.15        
 44 Stokke, Vilde B           11 Agua Swim Team-MR      36.82      36.45        
 45 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR     36.78      36.76        
 46 Gullickson, Lauren        11 WAC-MR                 38.26      37.28        
 47 Omeara, Sappha E          11 Flying Dolphins-MR     40.04      37.78        
 48 Dunnigan, Kelly C         11 NJW-NJ                 38.34      37.86        
 49 Xu, Vivian                11 NJW-NJ                 37.10      38.77        
 50 Hinds, Justine A          12 DESC-NJ                40.30      39.09        
 51 Childress, Imani N        11 DESC-NJ                45.96      40.59        
 52 Kubinski, Emma L          11 Sachem-MR              45.01      42.43        
 52 Velez, Elizabeth          11 NJW-NJ                 42.85      42.43        
 54 Main, Samantha C          11 NJW-NJ                 41.01      43.16        
 55 McLaughlin, Ashley J      11 NJW-NJ                 49.46      56.81        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nierenberg, Amelia J      12 Agua Swim Team-MR    1:01.49    1:01.59        
                  29.70     1:01.59 (31.89)                                        
  2 Brickman, Molly E         11 Flying Dolphins-MR   1:03.49    1:02.51        
                  30.25     1:02.51 (32.26)                                        
  3 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR    1:06.82    1:04.45        
                  31.09     1:04.45 (33.36)                                        
  4 Gomez, Chelsea O          11 NYCC-MR              1:03.92    1:04.57        
                  31.01     1:04.57 (33.56)                                        
  5 Nagarajan, Mira           12 Agua Swim Team-MR    1:09.46    1:04.62        
                  31.50     1:04.62 (33.12)                                        
  6 Duran, Zoe Z              12 NYCC-MR              1:04.87    1:04.80        
                  30.55     1:04.80 (34.25)                                        
  7 Barrise, Lienne           11 NJW-NJ               1:05.33    1:04.92        
                  31.31     1:04.92 (33.61)                                        
  8 Cervone, Sarah M          11 NJW-NJ               1:08.11    1:05.08        
                  31.66     1:05.08 (33.42)                                        
  9 Hew, Madeleine            12 WAC-MR               1:06.68    1:05.62        
                  31.15     1:05.62 (34.47)                                        
 10 Damsky, Abby K            12 Agua Swim Team-MR    1:07.27    1:05.65        
                  31.59     1:05.65 (34.06)                                        
 11 Simunovich, Rachel T      12 Agua Swim Team-MR    1:07.83    1:06.43        
                  31.76     1:06.43 (34.67)                                        
 12 Siegel, Sophie H          11 Flying Dolphins-MR   1:07.47    1:07.97        
                  32.15     1:07.97 (35.82)                                        
 13 Kleckner, Sabrina G       11 Agua Swim Team-MR    1:12.68    1:08.31        
                  33.47     1:08.31 (34.84)                                        
 14 Kelly, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR    1:09.07    1:08.49        
                  32.28     1:08.49 (36.21)                                        
 15 Maloney, Meghan E         12 HS-MR                1:08.80    1:08.66        
                  33.91     1:08.66 (34.75)                                        
 16 Siegal, Gabi J            11 Flying Dolphins-MR   1:11.63    1:09.70        
                  33.09     1:09.70 (36.61)                                        
 17 Spiropoulos, Christinia   11 NJW-NJ               1:14.25    1:10.02        
                  33.91     1:10.02 (36.11)                                        
 18 Galen, Eve I              12 Agua Swim Team-MR    1:12.31    1:10.63        
                  34.14     1:10.63 (36.49)                                        
 19 Lawless, Shea M           11 PAAC-MA              1:11.98    1:10.87        
                  34.65     1:10.87 (36.22)                                        
 20 Sherpa, Pinki             11 GATE-MR              1:15.51    1:11.22        
                  34.80     1:11.22 (36.42)                                        
 21 Baldwin, Emilia M         12 Agua Swim Team-MR    1:11.64    1:11.27        
                  34.28     1:11.27 (36.99)                                        
 22 Dickinson, Augustina C    12 NYCC-MR                   NT    1:11.36        
                  33.51     1:11.36 (37.85)                                        
 23 Lawless, Eliza M          12 PAAC-MA              1:15.23    1:12.05        
                  35.31     1:12.05 (36.74)                                        
 24 Sawyers, Amelia E         12 Flying Dolphins-MR   1:14.08    1:12.53        
                  34.67     1:12.53 (37.86)                                        
 25 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR    1:15.12    1:12.80        
                  34.52     1:12.80 (38.28)                                        
 26 Sullivan, Mariana A       11 Agua Swim Team-MR    1:17.99    1:12.89        
                  35.62     1:12.89 (37.27)                                        
 27 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR               1:10.51    1:13.49        
                  35.37     1:13.49 (38.12)                                        
 28 Wu, Samantha              11 HS-MR                1:11.09    1:13.58        
                  36.12     1:13.58 (37.46)                                        
 29 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR    1:12.93    1:14.43        
                  34.93     1:14.43 (39.50)                                        
 30 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR    1:16.07    1:14.57        
                  36.06     1:14.57 (38.51)                                        
 31 Nascimento, Sophia        12 WAC-MR               1:34.45    1:16.25        
                  37.06     1:16.25 (39.19)                                        
 32 Sedlis, Lucy W            11 Kraken-MR            1:16.70    1:16.36        
                  35.35     1:16.36 (41.01)                                        
 33 Bianco, Sara E            11 HS-MR                1:13.73    1:16.82        
                  36.11     1:16.82 (40.71)                                        
 34 Rhoden, Senait P          12 DESC-NJ              1:19.95    1:17.73        
                  36.30     1:17.73 (41.43)                                        
 35 Dwarica, Tyla K           12 NYCC-MR              1:15.78    1:18.13        
                  35.54     1:18.13 (42.59)                                        
 36 Etienne, Christina        12 NYCC-MR              1:17.89    1:18.31        
                  36.42     1:18.31 (41.89)                                        
 37 Wallerstein, Avery L      11 NYCC-MR              1:19.08    1:18.58        
                  37.26     1:18.58 (41.32)                                        
 38 Watson, Kia A             12 Bscat-MR             1:20.38    1:19.07        
                  38.44     1:19.07 (40.63)                                        
 39 Zorek, Sophia A           12 Agua Swim Team-MR    1:21.99    1:19.55        
                  37.31     1:19.55 (42.24)                                        
 40 Young, Sarah E            12 HS-MR                1:15.14    1:19.65        
                  38.11     1:19.65 (41.54)                                        
 41 Sokan, Gabby L            12 NYCC-MR              1:18.35    1:19.82        
                  37.46     1:19.82 (42.36)                                        
 42 Wallerstein, Julia B      11 NYCC-MR              1:24.22    1:20.09        
                  37.15     1:20.09 (42.94)                                        
 43 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR   1:18.53    1:20.63        
                  37.64     1:20.63 (42.99)                                        
 44 Stokke, Vilde B           11 Agua Swim Team-MR    1:26.67    1:21.06        
                  38.52     1:21.06 (42.54)                                        
 45 Elias, Brianne E          11 Rac @ Jcc-MR         1:12.00    1:21.23        
                  37.84     1:21.23 (43.39)                                        
 46 Busch, Carolinne M        12 NJW-NJ               1:23.92    1:21.45        
                  38.39     1:21.45 (43.06)                                        
 47 Weng, Kristie             11 NJW-NJ               1:24.60    1:21.69        
                  38.07     1:21.69 (43.62)                                        
 48 Pitts, Emily K            11 Agua Swim Team-MR    1:27.07    1:22.00        
                  40.22     1:22.00 (41.78)                                        
 49 Mandelblatt, Abigail E    12 NJW-NJ               1:21.96    1:22.10        
                  39.60     1:22.10 (42.50)                                        
 50 Middleton, Kaya L         11 Kraken-MR            1:25.00    1:23.16        
                  38.30     1:23.16 (44.86)                                        
 51 Rosenfeld, Jamie A        12 Kraken-MR            1:25.00    1:23.32        
                  40.03     1:23.32 (43.29)                                        
 52 Savitz, Julie             12 Rac @ Jcc-MR         1:15.55    1:23.62        
                  40.22     1:23.62 (43.40)                                        
 53 Omeara, Sappha E          11 Flying Dolphins-MR   1:27.26    1:23.97        
                  39.92     1:23.97 (44.05)                                        
 54 Dunnigan, Kelly C         11 NJW-NJ               1:25.65    1:24.60        
                  41.39     1:24.60 (43.21)                                        
 55 Habib, Piper              11 Agua Swim Team-MR    1:30.67    1:27.24        
                  39.76     1:27.24 (47.48)                                        
 56 Hinds, Justine A          12 DESC-NJ              1:30.23    1:28.77        
                  41.99     1:28.77 (46.78)                                        
 57 Boustany-Jost, Noura L    12 WAC-MR               1:35.01    1:32.03        
                  41.59     1:32.03 (50.44)                                        
 58 Childress, Imani N        11 DESC-NJ              1:32.71    1:32.94        
                  43.14     1:32.94 (49.80)                                        
 59 Maksim, Carolyne          11 Aquaflames-MR        1:28.29    1:37.75        
                  52.41     1:37.75 (45.34)                                        
 60 Yakubova, Elizabeth       12 Aquaflames-MR             NT    1:49.38        
                  50.76     1:49.38 (58.62)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nierenberg, Amelia J      12 Agua Swim Team-MR    2:21.27    2:14.02        
                  30.41     1:05.30 (34.89)     1:40.85 (35.55)     2:14.02 (33.17)
  2 Brickman, Molly E         11 Flying Dolphins-MR   2:29.25    2:17.75        
                  31.00     1:06.12 (35.12)     1:41.91 (35.79)     2:17.75 (35.84)
  3 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR    2:23.78    2:18.72        
                  30.99     1:07.41 (36.42)     1:44.00 (36.59)     2:18.72 (34.72)
  4 Barrise, Lienne           11 NJW-NJ               2:22.67    2:20.29        
                  32.04     1:08.69 (36.65)     1:46.55 (37.86)     2:20.29 (33.74)
  5 Simotas, Nicole F         11 NJW-NJ               2:24.79    2:22.41        
                  33.02     1:09.50 (36.48)     1:46.46 (36.96)     2:22.41 (35.95)
  6 Cervone, Sarah M          11 NJW-NJ               2:21.24    2:22.95        
                  32.97     1:09.65 (36.68)     1:47.35 (37.70)     2:22.95 (35.60)
  7 Gomez, Chelsea O          11 NYCC-MR              2:19.05    2:23.43        
                  32.83     1:09.37 (36.54)     1:47.20 (37.83)     2:23.43 (36.23)
  8 Siegel, Sophie H          11 Flying Dolphins-MR   2:34.40    2:25.12        
                  32.24     1:08.54 (36.30)     1:47.07 (38.53)     2:25.12 (38.05)
  9 Duran, Zoe Z              12 NYCC-MR              2:20.00    2:25.43        
                  33.07     1:09.02 (35.95)     1:47.85 (38.83)     2:25.43 (37.58)
 10 Simunovich, Rachel T      12 Agua Swim Team-MR    2:30.33    2:25.98        
                  33.50     1:11.24 (37.74)     1:50.12 (38.88)     2:25.98 (35.86)
 11 Hew, Madeleine            12 WAC-MR               2:27.81    2:26.42        
                   6.79   1:10.50 (1:03.71)     1:49.16 (38.66)     2:26.42 (37.26)
 12 Madoff, Emily W           12 Agua Swim Team-MR    2:30.34    2:26.50        
                  33.32     1:10.72 (37.40)     1:49.85 (39.13)     2:26.50 (36.65)
 13 Kleckner, Sabrina G       11 Agua Swim Team-MR    2:29.49    2:26.73        
                  33.67     1:10.94 (37.27)     1:49.81 (38.87)     2:26.73 (36.92)
 14 Kortes, Kelly M           12 NJW-NJ               2:48.81    2:29.15        
                  34.82     1:12.84 (38.02)     1:51.71 (38.87)     2:29.15 (37.44)
 15 Kelly, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR    2:35.77    2:30.98        
                  34.01     1:12.87 (38.86)     1:52.53 (39.66)     2:30.98 (38.45)
 16 Lawless, Shea M           11 PAAC-MA              2:34.51    2:31.11        
                  34.55     1:13.08 (38.53)     1:52.76 (39.68)     2:31.11 (38.35)
 17 Ruatos, Denise            12 NJW-NJ               2:26.55    2:31.29        
                  34.53     1:13.14 (38.61)     1:53.79 (40.65)     2:31.29 (37.50)
 18 Bronfeld, Rebecca M       11 NJW-NJ               2:49.20    2:31.70        
                  34.70     1:13.01 (38.31)     1:53.40 (40.39)     2:31.70 (38.30)
 19 Xu, Emily                 11 NYCC-MR              2:27.59    2:31.74        
                  33.09     1:11.54 (38.45)     1:53.13 (41.59)     2:31.74 (38.61)
 20 Spiropoulos, Christinia   11 NJW-NJ               2:32.87    2:34.33        
                  34.20     1:13.92 (39.72)     1:55.39 (41.47)     2:34.33 (38.94)
 21 Bluvol, Alex              12 Rye 2008-MR          2:29.99    2:34.45        
                  33.56     1:12.00 (38.44)     1:53.29 (41.29)     2:34.45 (41.16)
 22 Lawless, Eliza M          12 PAAC-MA              2:37.63    2:34.75        
                  34.85     1:14.47 (39.62)     1:54.59 (40.12)     2:34.75 (40.16)
 23 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR               2:34.88    2:35.04        
                  35.69     1:14.85 (39.16)     1:55.20 (40.35)     2:35.04 (39.84)
 24 Galen, Eve I              12 Agua Swim Team-MR    2:35.36    2:36.84        
                  35.13     1:15.05 (39.92)     1:56.46 (41.41)     2:36.84 (40.38)
 25 Baldwin, Emilia M         12 Agua Swim Team-MR    2:35.87    2:37.40        
                  34.82     1:14.40 (39.58)     1:56.13 (41.73)     2:37.40 (41.27)
 26 Diaz, Alexis R            12 NJW-NJ               2:34.73    2:37.61        
                  34.71     1:14.83 (40.12)     1:56.62 (41.79)     2:37.61 (40.99)
 27 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR    2:40.04    2:38.28        
                  35.07     1:16.03 (40.96)     1:57.84 (41.81)     2:38.28 (40.44)
 28 Siegal, Gabi J            11 Flying Dolphins-MR   2:35.00    2:38.50        
                  35.43     1:16.79 (41.36)     2:00.46 (43.67)     2:38.50 (38.04)
 29 Sawyers, Amelia E         12 Flying Dolphins-MR   2:48.35    2:39.37        
                  35.28     1:15.19 (39.91)     1:56.95 (41.76)     2:39.37 (42.42)
 30 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR    2:39.00    2:39.57        
                  33.43     1:11.50 (38.07)     1:54.61 (43.11)     2:39.57 (44.96)
 31 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR    2:42.26    2:40.58        
                  36.41     1:16.81 (40.40)     1:59.32 (42.51)     2:40.58 (41.26)
 32 Bilodeau, Allison M       12 NJW-NJ               3:34.93    2:47.84        
                  35.97     1:18.26 (42.29)     2:03.25 (44.99)     2:47.84 (44.59)
 33 Watson, Kia A             12 Bscat-MR             2:53.64    2:47.86        
                  38.65     1:21.89 (43.24)     2:05.88 (43.99)     2:47.86 (41.98)
 34 Valdes, Victoria A        12 WAC-MR               3:12.85    2:48.85        
                  36.89     1:19.61 (42.72)     2:05.43 (45.82)     2:48.85 (43.42)
 35 Etienne, Christina        12 NYCC-MR              2:55.05    2:49.44        
                  37.57     1:20.25 (42.68)     2:05.89 (45.64)     2:49.44 (43.55)
 36 Villarreal, Rose Marie M  12 WAC-MR               2:45.45    2:50.62        
                  37.24     1:20.78 (43.54)     2:06.23 (45.45)     2:50.62 (44.39)
 37 Faytelson, Anna           11 NJW-NJ               2:50.60    2:51.26        
                  36.77     1:21.20 (44.43)     2:07.39 (46.19)     2:51.26 (43.87)
 38 Zorek, Sophia A           12 Agua Swim Team-MR    2:56.77    2:54.08        
                  35.50     1:18.56 (43.06)     2:07.08 (48.52)     2:54.08 (47.00)
 39 Busch, Carolinne M        12 NJW-NJ               3:05.10    2:54.13        
                  37.39     1:21.38 (43.99)     2:08.11 (46.73)     2:54.13 (46.02)
 40 Dwarica, Tyla K           12 NYCC-MR              2:56.79    2:55.31        
                  37.13     1:21.05 (43.92)     2:08.64 (47.59)     2:55.31 (46.67)
 41 Gullickson, Lauren        11 WAC-MR               3:30.45    2:59.12        
                  39.95     1:25.52 (45.57)     2:13.70 (48.18)     2:59.12 (45.42)
 42 Mandelblatt, Abigail E    12 NJW-NJ               3:34.08    3:00.54        
                  38.20     1:24.02 (45.82)     2:13.36 (49.34)     3:00.54 (47.18)
 43 Omeara, Sappha E          11 Flying Dolphins-MR   3:12.23    3:02.96        
                  39.71     1:27.23 (47.52)     2:16.62 (49.39)     3:02.96 (46.34)
 44 Stokke, Vilde B           11 Agua Swim Team-MR    3:07.77    3:06.35        
                  38.52     1:27.46 (48.94)     2:17.92 (50.46)     3:06.35 (48.43)
 45 Dunnigan, Kelly C         11 NJW-NJ               3:34.10    3:06.94        
                  42.37     1:29.50 (47.13)     2:18.65 (49.15)     3:06.94 (48.29)
 46 Hinds, Justine A          12 DESC-NJ              3:15.67    3:14.18        
                  41.17     1:30.36 (49.19)     2:22.77 (52.41)     3:14.18 (51.41)
 47 Zambrano, Daniela         11 NJW-NJ                    NT    3:17.20        
                  39.47     1:28.74 (49.27)     2:23.31 (54.57)     3:17.20 (53.89)
 48 Kubinski, Emma L          11 Sachem-MR            3:48.93    3:24.22        
                  46.44     1:39.24 (52.80)     2:31.84 (52.60)     3:24.22 (52.38)
 49 Childress, Imani N        11 DESC-NJ              3:21.45    3:26.89        
                  41.93     1:33.83 (51.90)     2:30.49 (56.66)     3:26.89 (56.40)
 -- Byrne, Theresa A          12 Agua Swim Team-MR    2:45.81         DQ        
      False start
                  35.67     1:17.13 (41.46)     2:00.55 (43.42)          DQ (43.13)
 -- Nascimento, Sophia        12 WAC-MR               3:00.00    2:39.20        
                  35.33     1:17.53 (42.20)     2:06.93 (49.40)     2:39.20 (32.27)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borter, Gabriella E       12 Agua Swim Team-MR      33.11      33.21        
  2 Brickman, Molly E         11 Flying Dolphins-MR     33.52      33.48        
  3 Duran, Zoe Z              12 NYCC-MR                33.51      33.50        
  4 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR     34.11      34.44        
  5 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR      35.91      34.54        
  6 Damsky, Abby K            12 Agua Swim Team-MR      35.27      34.89        
  7 Gomez, Chelsea O          11 NYCC-MR                36.45      35.14        
  8 Hew, Madeleine            12 WAC-MR                 36.28      35.39        
  9 Xu, Emily                 11 NYCC-MR                35.52      35.67        
 10 Siegel, Sophie H          11 Flying Dolphins-MR     35.02      36.22        
 11 Kleckner, Sabrina G       11 Agua Swim Team-MR      36.42      36.47        
 12 Dickinson, Augustina C    12 NYCC-MR                36.96      36.53        
 13 Bluvol, Alex              12 Rye 2008-MR            36.12      36.67        
 14 Galen, Eve I              12 Agua Swim Team-MR      38.45      36.90        
 15 Baldwin, Emilia M         12 Agua Swim Team-MR      37.54      37.14        
 16 Ruatos, Denise            12 NJW-NJ                 42.69      37.78        
 17 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR      36.58      37.81        
 17 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR      38.04      37.81        
 19 Sawyers, Amelia E         12 Flying Dolphins-MR     38.32      37.82        
 20 Simunovich, Rachel T      12 Agua Swim Team-MR      38.00      37.99        
 21 Spiropoulos, Christinia   11 NJW-NJ                 37.15      38.43        
 22 Kwong, Anna               11 GATE-MR                44.18      38.45        
 23 Siegal, Gabi J            11 Flying Dolphins-MR     39.53      38.67        
 24 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR                 37.93      39.12        
 25 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR      38.65      39.30        
 26 Byrne, Theresa A          12 Agua Swim Team-MR      39.70      39.53        
 27 Dwarica, Tyla K           12 NYCC-MR                40.40      39.65        
 28 Nascimento, Sophia        12 WAC-MR                 50.00      39.70        
 29 Sullivan, Mariana A       11 Agua Swim Team-MR      39.20      39.72        
 30 Lawless, Shea M           11 PAAC-MA                40.97      39.82        
 31 Lawless, Eliza M          12 PAAC-MA                42.30      39.99        
 32 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR     40.41      40.16        
 33 Valdes, Victoria A        12 WAC-MR                 40.26      40.63        
 34 Bilodeau, Allison M       12 NJW-NJ                 41.82      40.84        
 35 Mandelblatt, Abigail E    12 NJW-NJ                 43.10      41.24        
 36 Stokke, Vilde B           11 Agua Swim Team-MR      39.93      41.33        
 37 Sherpa, Pinki             11 GATE-MR                43.00      41.74        
 38 Cusumano, Nicole          11 WAC-MR                 42.38      42.01        
 39 Watson, Kia A             12 Bscat-MR               42.08      42.23        
 40 Zorek, Sophia A           12 Agua Swim Team-MR      42.14      42.65        
 41 Faytelson, Anna           11 NJW-NJ                 46.04      42.94        
 42 Omeara, Sappha E          11 Flying Dolphins-MR     43.99      43.90        
 43 Villarreal, Rose Marie M  12 WAC-MR                 43.25      44.33        
 44 Gullickson, Lauren        11 WAC-MR                 43.59      44.47        
 45 Pitts, Emily K            11 Agua Swim Team-MR      42.98      44.51        
 46 Zambrano, Daniela         11 NJW-NJ                 44.52      45.01        
 47 Xu, Vivian                11 NJW-NJ                 42.20      47.31        
 48 Dunnigan, Kelly C         11 NJW-NJ                 48.09      49.32        
 49 Kubinski, Emma L          11 Sachem-MR              48.55      50.84        
 50 Velez, Elizabeth          11 NJW-NJ                 49.15      51.17        
 51 McLaughlin, Ashley J      11 NJW-NJ                 48.07      51.28        
 52 Main, Samantha C          11 NJW-NJ                 44.71      54.00        
 53 Childress, Imani N        11 DESC-NJ              1:02.47    1:04.40        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borter, Gabriella E       12 Agua Swim Team-MR    1:09.72    1:11.52        
                  34.15     1:11.52 (37.37)                                        
  2 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR    1:12.32    1:12.57        
                  35.71     1:12.57 (36.86)                                        
  3 Duran, Zoe Z              12 NYCC-MR              1:12.36    1:13.31        
                  36.36     1:13.31 (36.95)                                        
  4 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR   1:14.19    1:14.22        
                  35.95     1:14.22 (38.27)                                        
  5 Siegel, Sophie H          11 Flying Dolphins-MR   1:14.83    1:14.51        
                  36.79     1:14.51 (37.72)                                        
  6 Gomez, Chelsea O          11 NYCC-MR              1:14.63    1:15.59        
                  37.06     1:15.59 (38.53)                                        
  7 Nagarajan, Mira           12 Agua Swim Team-MR    1:17.39    1:15.67        
                  36.90     1:15.67 (38.77)                                        
  8 Barrise, Lienne           11 NJW-NJ               1:14.73    1:15.84        
                  36.87     1:15.84 (38.97)                                        
  9 Damsky, Abby K            12 Agua Swim Team-MR    1:17.97    1:16.45        
                  37.35     1:16.45 (39.10)                                        
 10 Hew, Madeleine            12 WAC-MR               1:18.34    1:17.48        
                  38.56     1:17.48 (38.92)                                        
 11 Maloney, Meghan E         12 HS-MR                1:17.36    1:18.21        
                  38.81     1:18.21 (39.40)                                        
 12 Spiropoulos, Christinia   11 NJW-NJ               1:17.24    1:18.62        
                  38.48     1:18.62 (40.14)                                        
 13 Diaz, Alexis R            12 NJW-NJ               1:19.88    1:19.23        
                  38.63     1:19.23 (40.60)                                        
 14 Cervone, Sarah M          11 NJW-NJ               1:16.21    1:19.36        
                  39.54     1:19.36 (39.82)                                        
 15 Simotas, Nicole F         11 NJW-NJ               1:21.28    1:19.38        
                  39.34     1:19.38 (40.04)                                        
 16 Wu, Samantha              11 HS-MR                1:20.89    1:19.44        
                  38.68     1:19.44 (40.76)                                        
 17 Kleckner, Sabrina G       11 Agua Swim Team-MR    1:26.04    1:19.47        
                  38.40     1:19.47 (41.07)                                        
 18 Baldwin, Emilia M         12 Agua Swim Team-MR    1:21.21    1:19.67        
                  38.02     1:19.67 (41.65)                                        
 19 Bluvol, Alex              12 Rye 2008-MR          1:23.37    1:20.01        
                  39.34     1:20.01 (40.67)                                        
 20 Galen, Eve I              12 Agua Swim Team-MR    1:20.64    1:21.39        
                  39.23     1:21.39 (42.16)                                        
 21 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR               1:22.08    1:21.77        
                  40.55     1:21.77 (41.22)                                        
 22 Bronfeld, Rebecca M       11 NJW-NJ               1:25.60    1:23.30        
                  40.59     1:23.30 (42.71)                                        
 23 Lawless, Eliza M          12 PAAC-MA              1:23.81    1:23.43        
                  40.93     1:23.43 (42.50)                                        
 24 Kortes, Kelly M           12 NJW-NJ               1:21.89    1:23.56        
                  41.33     1:23.56 (42.23)                                        
 25 Sullivan, Mariana A       11 Agua Swim Team-MR    1:33.09    1:23.66        
                  40.87     1:23.66 (42.79)                                        
 26 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR   1:26.41    1:25.62        
                  41.44     1:25.62 (44.18)                                        
 27 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR    1:26.45    1:26.52        
                  42.06     1:26.52 (44.46)                                        
 28 Weng, Kristie             11 NJW-NJ               1:30.15    1:27.65        
                  41.38     1:27.65 (46.27)                                        
 29 Wallerstein, Avery L      11 NYCC-MR              1:30.53    1:27.80        
                  42.48     1:27.80 (45.32)                                        
 30 Young, Sarah E            12 HS-MR                1:27.41    1:27.92        
                  42.65     1:27.92 (45.27)                                        
 31 Watson, Kia A             12 Bscat-MR             1:45.38    1:28.18        
                  43.91     1:28.18 (44.27)                                        
 32 Rosenfeld, Jamie A        12 Kraken-MR                 NT    1:29.06        
                  40.95     1:29.06 (48.11)                                        
 33 Wallerstein, Julia B      11 NYCC-MR              1:37.26    1:29.34        
                  43.63     1:29.34 (45.71)                                        
 34 Mandelblatt, Abigail E    12 NJW-NJ               1:35.94    1:29.80        
                  43.86     1:29.80 (45.94)                                        
 35 Valdes, Victoria A        12 WAC-MR               1:39.05    1:30.05        
                  44.01     1:30.05 (46.04)                                        
 36 Stokke, Vilde B           11 Agua Swim Team-MR    1:35.52    1:31.00        
                  43.52     1:31.00 (47.48)                                        
 37 Dimopulo, Melissa         11 Rye 2008-MR               NT    1:31.93        
                  45.06     1:31.93 (46.87)                                        
 38 Omeara, Sappha E          11 Flying Dolphins-MR   1:35.23    1:32.70        
                  44.82     1:32.70 (47.88)                                        
 39 Busch, Carolinne M        12 NJW-NJ               1:38.65    1:32.86        
                  44.80     1:32.86 (48.06)                                        
 40 Pitts, Emily K            11 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:34.16        
                  47.26     1:34.16 (46.90)                                        
 41 Jackson, Nicole M         11 HS-MR                1:34.61    1:34.32        
                  44.81     1:34.32 (49.51)                                        
 42 Nascimento, Sophia        12 WAC-MR               1:56.56    1:34.65        
                  44.30     1:34.65 (50.35)                                        
 43 Savitz, Julie             12 Rac @ Jcc-MR         1:28.88    1:35.86        
                  45.17     1:35.86 (50.69)                                        
 44 Zorek, Sophia A           12 Agua Swim Team-MR    1:32.22    1:38.35        
                  46.73     1:38.35 (51.62)                                        
 45 Maksim, Carolyne          11 Aquaflames-MR             NT    1:38.45        
                  47.06     1:38.45 (51.39)                                        
 46 Boustany-Jost, Noura L    12 WAC-MR               1:57.49    1:40.87        
                  47.41     1:40.87 (53.46)                                        
 47 Dunnigan, Kelly C         11 NJW-NJ               1:36.86    1:44.03        
                  51.03     1:44.03 (53.00)                                        
 48 Hinds, Justine A          12 DESC-NJ              1:40.82    1:49.72        
                  50.60     1:49.72 (59.12)                                        
 49 Levine, Skyler B          11 Flying Dolphins-MR        NT    2:03.86        
                  55.39   2:03.86 (1:08.47)                                        
 -- Simunovich, Rachel T      12 Agua Swim Team-MR    1:23.11         DQ        
                  39.80          DQ (41.33)                                        
 -- Dickinson, Augustina C    12 NYCC-MR                   NT         DQ        
                  38.30          DQ (43.26)                                        
 -- Yakubova, Elizabeth       12 Aquaflames-MR             NT         DQ        
                  50.21        DQ (1:03.66)                                        
 -- Zambrano, Daniela         11 NJW-NJ               1:49.19         DQ        
                  44.94          DQ (50.85)                                        
 -- Elias, Brianne E          11 Rac @ Jcc-MR         1:40.50         DQ        
                  46.67          DQ (55.64)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Etienne, Christina        12 NYCC-MR                38.03      36.78        
  2 Borter, Gabriella E       12 Agua Swim Team-MR      37.55      36.94        
  3 Brickman, Molly E         11 Flying Dolphins-MR        NT      38.03        
  4 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR     38.17      38.39        
  5 Simunovich, Rachel T      12 Agua Swim Team-MR      38.70      38.48        
  6 Kelly, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR      38.31      38.87        
  7 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR      38.90      38.99        
  8 Simotas, Nicole F         11 NJW-NJ                 43.42      39.15        
  9 Kleckner, Sabrina G       11 Agua Swim Team-MR      41.37      39.37        
 10 Shaked, Sarene E          12 Kraken-MR              39.50      39.40        
 11 Sawyers, Amelia E         12 Flying Dolphins-MR     40.10      40.10        
 12 Ruatos, Denise            12 NJW-NJ                 39.66      40.26        
 13 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR      39.95      40.36        
 14 Lawless, Shea M           11 PAAC-MA                40.16      40.40        
 15 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR      42.00      40.73        
 16 Galen, Eve I              12 Agua Swim Team-MR      41.08      41.14        
 17 Dwarica, Tyla K           12 NYCC-MR                40.95      41.28        
 18 Sullivan, Mariana A       11 Agua Swim Team-MR      42.02      41.44        
 19 Siegal, Gabi J            11 Flying Dolphins-MR     41.11      41.49        
 20 Bronfeld, Rebecca M       11 NJW-NJ                 41.84      41.58        
 21 Damsky, Abby K            12 Agua Swim Team-MR      43.00      41.63        
 22 Faytelson, Anna           11 NJW-NJ                 43.34      42.26        
 23 Bilodeau, Allison M       12 NJW-NJ                 44.07      42.70        
 24 Dickinson, Augustina C    12 NYCC-MR                   NT      42.75        
 25 Siegel, Sophie H          11 Flying Dolphins-MR     43.72      42.92        
 26 Wu, Samantha              11 HS-MR                  47.05      42.93        
 27 Omeara, Sappha E          11 Flying Dolphins-MR     43.09      43.22        
 28 Lawless, Eliza M          12 PAAC-MA                43.59      43.35        
 29 Sherpa, Pinki             11 GATE-MR                47.00      43.51        
 30 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR      42.75      43.60        
 30 Bianco, Sara E            11 HS-MR                  45.05      43.60        
 32 Watson, Kia A             12 Bscat-MR               44.24      44.07        
 33 Wallerstein, Julia B      11 NYCC-MR                45.06      44.12        
 34 Sedlis, Lucy W            11 Kraken-MR              42.30      44.58        
 35 Maloney, Meghan E         12 HS-MR                  45.47      44.88        
 36 Middleton, Kaya L         11 Kraken-MR              46.90      44.90        
 37 Zorek, Sophia A           12 Agua Swim Team-MR      44.52      44.93        
 38 Valdes, Victoria A        12 WAC-MR                 46.12      45.08        
 39 Rhoden, Senait P          12 DESC-NJ                48.37      45.17        
 40 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR     44.74      45.71        
 41 Pitts, Emily K            11 Agua Swim Team-MR      45.71      45.86        
 42 Sokan, Gabby L            12 NYCC-MR                44.89      46.03        
 43 Dunnigan, Kelly C         11 NJW-NJ                 45.15      46.17        
 44 Dimopulo, Melissa         11 Rye 2008-MR            50.76      46.62        
 45 Nascimento, Sophia        12 WAC-MR               1:00.00      47.30        
 46 Habib, Piper              11 Agua Swim Team-MR      50.14      47.45        
 47 Weng, Kristie             11 NJW-NJ                 49.48      47.58        
 48 Jackson, Nicole M         11 HS-MR                  51.61      47.97        
 49 Wallerstein, Avery L      11 NYCC-MR                49.18      48.53        
 50 Young, Sarah E            12 HS-MR                  45.90      48.54        
 51 Savitz, Julie             12 Rac @ Jcc-MR           48.43      50.45        
 52 Boustany-Jost, Noura L    12 WAC-MR                 50.36      50.61        
 53 Rosenfeld, Jamie A        12 Kraken-MR                 NT      50.94        
 54 Zambrano, Daniela         11 NJW-NJ                    NT      53.71        
 55 Childress, Imani N        11 DESC-NJ              1:20.11      59.99        
 56 Elias, Brianne E          11 Rac @ Jcc-MR           48.98    1:00.77        
 -- Levine, Skyler B          11 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Etienne, Christina        12 NYCC-MR              1:25.95    1:21.50        
                  37.79     1:21.50 (43.71)                                        
  2 Borter, Gabriella E       12 Agua Swim Team-MR    1:21.32    1:22.30        
                  38.07     1:22.30 (44.23)                                        
  3 Kelly, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR    1:22.43    1:22.77        
                  39.56     1:22.77 (43.21)                                        
  4 Sawyers, Amelia E         12 Flying Dolphins-MR   1:26.44    1:23.78        
                  40.22     1:23.78 (43.56)                                        
  5 Simunovich, Rachel T      12 Agua Swim Team-MR    1:23.20    1:24.03        
                  40.31     1:24.03 (43.72)                                        
  6 Kleckner, Sabrina G       11 Agua Swim Team-MR    1:25.55    1:24.28        
                  39.57     1:24.28 (44.71)                                        
  7 Madoff, Emily W           12 Agua Swim Team-MR    1:25.65    1:24.41        
                  40.46     1:24.41 (43.95)                                        
  8 Cervone, Sarah M          11 NJW-NJ                    NT    1:24.64        
                  40.54     1:24.64 (44.10)                                        
  9 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR   1:26.15    1:24.75        
                  40.13     1:24.75 (44.62)                                        
 10 Simotas, Nicole F         11 NJW-NJ               1:25.52    1:25.09        
                  39.44     1:25.09 (45.65)                                        
 11 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR    1:30.44    1:26.11        
                  40.13     1:26.11 (45.98)                                        
 12 Kortes, Kelly M           12 NJW-NJ               1:30.26    1:26.87        
                  42.40     1:26.87 (44.47)                                        
 13 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR    1:30.99    1:27.08        
                  42.83     1:27.08 (44.25)                                        
 14 Galen, Eve I              12 Agua Swim Team-MR    1:27.88    1:27.66        
                  42.17     1:27.66 (45.49)                                        
 15 Ruatos, Denise            12 NJW-NJ               1:25.42    1:28.15        
                  42.46     1:28.15 (45.69)                                        
 16 Lawless, Shea M           11 PAAC-MA              1:27.24    1:28.18        
                  41.56     1:28.18 (46.62)                                        
 17 Xu, Emily                 11 NYCC-MR              1:27.59    1:28.29        
                  41.96     1:28.29 (46.33)                                        
 18 Kwong, Anna               11 GATE-MR              1:54.00    1:28.49        
                  42.33     1:28.49 (46.16)                                        
 19 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR    1:29.07    1:28.97        
                  42.41     1:28.97 (46.56)                                        
 20 Hew, Madeleine            12 WAC-MR               1:29.50    1:30.02        
                  42.92     1:30.02 (47.10)                                        
 21 Bronfeld, Rebecca M       11 NJW-NJ               1:28.69    1:30.09        
                  42.98     1:30.09 (47.11)                                        
 22 Shaked, Sarene E          12 Kraken-MR            1:33.50    1:30.52        
                  41.38     1:30.52 (49.14)                                        
 23 Sullivan, Mariana A       11 Agua Swim Team-MR    1:32.21    1:30.97        
                  43.37     1:30.97 (47.60)                                        
 24 Omeara, Sappha E          11 Flying Dolphins-MR   1:33.31    1:31.56        
                  42.99     1:31.56 (48.57)                                        
 25 Dickinson, Augustina C    12 NYCC-MR              1:39.03    1:31.64        
                  43.09     1:31.64 (48.55)                                        
 26 Lawless, Eliza M          12 PAAC-MA              1:31.43    1:31.85        
                  44.78     1:31.85 (47.07)                                        
 27 Watson, Kia A             12 Bscat-MR             1:34.06    1:32.05        
                  44.38     1:32.05 (47.67)                                        
 28 Siegal, Gabi J            11 Flying Dolphins-MR   1:31.83    1:32.21        
                  43.84     1:32.21 (48.37)                                        
 29 Damsky, Abby K            12 Agua Swim Team-MR    1:31.79    1:32.23        
                  43.74     1:32.23 (48.49)                                        
 30 Spiropoulos, Christinia   11 NJW-NJ               1:34.07    1:32.34        
                  43.37     1:32.34 (48.97)                                        
 31 Sherpa, Pinki             11 GATE-MR              1:39.00    1:32.70        
                  44.43     1:32.70 (48.27)                                        
 32 Dwarica, Tyla K           12 NYCC-MR              1:33.25    1:33.58        
                  43.05     1:33.58 (50.53)                                        
 33 Barrise, Lienne           11 NJW-NJ               1:28.56    1:33.68        
                  43.89     1:33.68 (49.79)                                        
 34 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:34.22        
                  44.43     1:34.22 (49.79)                                        
 35 Faytelson, Anna           11 NJW-NJ               1:38.03    1:34.92        
                  45.03     1:34.92 (49.89)                                        
 36 Bilodeau, Allison M       12 NJW-NJ               1:35.85    1:35.25        
                  44.70     1:35.25 (50.55)                                        
 37 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR               1:29.12    1:35.29        
                  46.16     1:35.29 (49.13)                                        
 38 Baldwin, Emilia M         12 Agua Swim Team-MR    1:35.55    1:36.31        
                  45.72     1:36.31 (50.59)                                        
 39 Zorek, Sophia A           12 Agua Swim Team-MR    1:37.28    1:36.41        
                  44.97     1:36.41 (51.44)                                        
 40 Cusumano, Nicole          11 WAC-MR               1:35.81    1:37.22        
                  45.84     1:37.22 (51.38)                                        
 41 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR   1:34.91    1:37.29        
                  46.56     1:37.29 (50.73)                                        
 42 Valdes, Victoria A        12 WAC-MR               1:54.15    1:38.39        
                  47.00     1:38.39 (51.39)                                        
 43 Byrne, Theresa A          12 Agua Swim Team-MR    1:36.16    1:38.57        
                  48.00     1:38.57 (50.57)                                        
 44 Pitts, Emily K            11 Agua Swim Team-MR    1:39.30    1:40.26        
                  49.25     1:40.26 (51.01)                                        
 45 Rhoden, Senait P          12 DESC-NJ              1:48.82    1:40.68        
                  46.78     1:40.68 (53.90)                                        
 46 Busch, Carolinne M        12 NJW-NJ               1:49.16    1:41.32        
                  48.12     1:41.32 (53.20)                                        
 47 Mandelblatt, Abigail E    12 NJW-NJ               1:43.08    1:41.91        
                  47.36     1:41.91 (54.55)                                        
 48 Weng, Kristie             11 NJW-NJ               1:43.48    1:42.09        
                  47.80     1:42.09 (54.29)                                        
 49 Nascimento, Sophia        12 WAC-MR               2:00.00    1:43.26        
                  48.10     1:43.26 (55.16)                                        
 50 Sokan, Gabby L            12 NYCC-MR              1:43.38    1:43.52        
                  48.07     1:43.52 (55.45)                                        
 51 Gullickson, Lauren        11 WAC-MR               1:58.55    1:43.92        
                  49.74     1:43.92 (54.18)                                        
 52 Stokke, Vilde B           11 Agua Swim Team-MR    1:43.66    1:44.38        
                  49.03     1:44.38 (55.35)                                        
 53 Xu, Vivian                11 NJW-NJ               1:42.30    1:48.62        
                  51.91     1:48.62 (56.71)                                        
 54 McLaughlin, Ashley J      11 NJW-NJ               2:03.83    2:04.10        
                  57.44   2:04.10 (1:06.66)                                        
 55 Kubinski, Emma L          11 Sachem-MR            2:17.08    2:04.13        
                1:00.31   2:04.13 (1:03.82)                                        
 56 Main, Samantha C          11 NJW-NJ               2:01.71    2:04.22        
                  59.43   2:04.22 (1:04.79)                                        
 57 Velez, Elizabeth          11 NJW-NJ                    NT    2:05.99        
                  58.26   2:05.99 (1:07.73)                                        
 58 Hinds, Justine A          12 DESC-NJ              2:17.63    2:12.40        
                  59.81   2:12.40 (1:12.59)                                        
 -- Zambrano, Daniela         11 NJW-NJ                    NT         DQ        
                  56.40        DQ (1:01.14)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nierenberg, Amelia J      12 Agua Swim Team-MR      30.98      31.52        
  2 Brickman, Molly E         11 Flying Dolphins-MR     32.99      31.83        
  3 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR     32.32      32.16        
  4 Duran, Zoe Z              12 NYCC-MR                   NT      32.28        
  5 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR      33.56      32.79        
  6 Gomez, Chelsea O          11 NYCC-MR                33.73      33.23        
  7 Siegel, Sophie H          11 Flying Dolphins-MR     33.39      33.49        
  8 Kortes, Kelly M           12 NJW-NJ                 35.02      34.52        
  9 Hew, Madeleine            12 WAC-MR                 35.76      34.63        
 10 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR      34.15      34.86        
 11 Maloney, Meghan E         12 HS-MR                  35.44      35.04        
 11 Nagarajan, Mira           12 Agua Swim Team-MR      37.48      35.04        
 13 Sokan, Gabby L            12 NYCC-MR                35.71      35.23        
 14 Kelly, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR      36.78      35.49        
 15 Baldwin, Emilia M         12 Agua Swim Team-MR      39.50      35.52        
 16 Siegal, Gabi J            11 Flying Dolphins-MR     37.48      35.90        
 17 Sawyers, Amelia E         12 Flying Dolphins-MR     36.81      35.96        
 18 Ruatos, Denise            12 NJW-NJ                 37.33      36.05        
 19 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR                 35.79      36.15        
 20 Wallerstein, Avery L      11 NYCC-MR                39.36      37.26        
 21 Diaz, Alexis R            12 NJW-NJ                 39.31      37.34        
 22 Dickinson, Augustina C    12 NYCC-MR                   NT      37.61        
 23 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR      39.00      38.11        
 24 Sherpa, Pinki             11 GATE-MR                42.00      38.42        
 25 Etienne, Christina        12 NYCC-MR                39.88      38.51        
 26 Lawless, Shea M           11 PAAC-MA                39.78      38.90        
 27 Dwarica, Tyla K           12 NYCC-MR                38.53      39.22        
 28 Mandelblatt, Abigail E    12 NJW-NJ                 39.84      39.39        
 29 Lipton, Jessica R         11 Flying Dolphins-MR     44.03      39.51        
 30 Stokke, Vilde B           11 Agua Swim Team-MR      49.29      40.16        
 31 Wallerstein, Julia B      11 NYCC-MR                40.37      40.54        
 32 Nascimento, Sophia        12 WAC-MR                 50.00      40.63        
 33 Faytelson, Anna           11 NJW-NJ                 44.11      40.81        
 34 Bluvol, Alex              12 Rye 2008-MR            39.37      40.91        
 35 Bilodeau, Allison M       12 NJW-NJ                 41.20      40.92        
 36 Dimopulo, Melissa         11 Rye 2008-MR               NT      41.69        
 37 Valdes, Victoria A        12 WAC-MR                 44.54      42.83        
 38 Bianco, Sara E            11 HS-MR                  42.18      43.00        
 39 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR      39.72      44.35        
 40 Jackson, Nicole M         11 HS-MR                  49.08      44.69        
 41 Boustany-Jost, Noura L    12 WAC-MR                 55.45      47.48        
 42 Childress, Imani N        11 DESC-NJ              1:15.39      51.90        
 43 Hinds, Justine A          12 DESC-NJ              1:05.67      52.97        
 -- Omeara, Sappha E          11 Flying Dolphins-MR     47.43         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nierenberg, Amelia J      12 Agua Swim Team-MR    1:38.15    1:08.91        
                  31.89     1:08.91 (37.02)                                        
  2 Brickman, Molly E         11 Flying Dolphins-MR   1:14.12    1:11.88        
                  33.65     1:11.88 (38.23)                                        
  3 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR   1:12.69    1:12.28        
                  33.30     1:12.28 (38.98)                                        
  4 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR    1:12.22    1:12.30        
                  33.61     1:12.30 (38.69)                                        
  5 Kortes, Kelly M           12 NJW-NJ               1:14.57    1:14.10        
                  35.91     1:14.10 (38.19)                                        
  6 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR    1:15.22    1:15.61        
                  35.86     1:15.61 (39.75)                                        
  7 Barrise, Lienne           11 NJW-NJ               1:12.91    1:16.08        
                  34.63     1:16.08 (41.45)                                        
  8 Sokan, Gabby L            12 NYCC-MR              1:23.07    1:20.24        
                  36.26     1:20.24 (43.98)                                        
  9 Cervone, Sarah M          11 NJW-NJ               1:17.94    1:20.81        
                  37.56     1:20.81 (43.25)                                        
 10 Siegel, Sophie H          11 Flying Dolphins-MR   1:20.41    1:21.55        
                  36.46     1:21.55 (45.09)                                        
 11 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR               1:21.33    1:22.28        
                  38.29     1:22.28 (43.99)                                        
 12 Cusumano, Nicole          11 WAC-MR               1:46.56    1:22.81        
                  37.32     1:22.81 (45.49)                                        
 13 Xu, Emily                 11 NYCC-MR              1:32.32    1:23.75        
                  38.94     1:23.75 (44.81)                                        
 14 Damsky, Abby K            12 Agua Swim Team-MR    1:31.47    1:26.68        
                  37.84     1:26.68 (48.84)                                        
 15 Diaz, Alexis R            12 NJW-NJ               1:28.40    1:26.85        
                  41.10     1:26.85 (45.75)                                        
 16 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:27.65        
                  41.08     1:27.65 (46.57)                                        
 17 Sullivan, Mariana A       11 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:32.65        
                  42.88     1:32.65 (49.77)                                        
 18 Bronfeld, Rebecca M       11 NJW-NJ               1:31.23    1:35.33        
                  42.85     1:35.33 (52.48)                                        
 19 Busch, Carolinne M        12 NJW-NJ               1:41.25    1:39.19        
                  42.64     1:39.19 (56.55)                                        
 20 Villarreal, Rose Marie M  12 WAC-MR               1:41.98    1:40.47        
                  44.64     1:40.47 (55.83)                                        
 21 Rhoden, Senait P          12 DESC-NJ              1:32.78    1:44.51        
                  42.84   1:44.51 (1:01.67)                                        
 22 Weng, Kristie             11 NJW-NJ                    NT    1:49.05        
                  47.09   1:49.05 (1:01.96)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nierenberg, Amelia J      12 Agua Swim Team-MR    2:47.73    2:35.11        
                  32.60     1:14.07 (41.47)     2:00.69 (46.62)     2:35.11 (34.42)
  2 Brickman, Molly E         11 Flying Dolphins-MR   2:39.81    2:35.42        
                  34.10     1:12.54 (38.44)     1:59.09 (46.55)     2:35.42 (36.33)
  3 Barrise, Lienne           11 NJW-NJ                    NT    2:37.49        
                  34.19     1:14.99 (40.80)     2:04.57 (49.58)     2:37.49 (32.92)
  4 Gomez, Chelsea O          11 NYCC-MR              2:38.28    2:39.36        
                  36.01     1:16.11 (40.10)     2:04.78 (48.67)     2:39.36 (34.58)
  5 Cervone, Sarah M          11 NJW-NJ               2:39.29    2:39.95        
                  36.00     1:18.52 (42.52)     2:03.90 (45.38)     2:39.95 (36.05)
  6 Nagarajan, Mira           12 Agua Swim Team-MR    2:47.73    2:40.03        
                  35.87     1:17.75 (41.88)     2:03.64 (45.89)     2:40.03 (36.39)
  7 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR    2:39.87    2:41.40        
                  35.28     1:17.34 (42.06)     2:04.96 (47.62)     2:41.40 (36.44)
  8 Borter, Gabriella E       12 Agua Swim Team-MR    2:41.35    2:41.98        
                  36.32     1:13.80 (37.48)     2:01.47 (47.67)     2:41.98 (40.51)
  9 Kelly, Jordan A           11 Agua Swim Team-MR    2:54.19    2:42.35        
                  37.08     1:18.00 (40.92)     2:04.13 (46.13)     2:42.35 (38.22)
 10 Simotas, Nicole F         11 NJW-NJ               2:44.83    2:42.90        
                  38.18     1:19.36 (41.18)     2:06.06 (46.70)     2:42.90 (36.84)
 11 Duran, Zoe Z              12 NYCC-MR                   NT    2:43.39        
                  34.39     1:13.12 (38.73)     2:05.42 (52.30)     2:43.39 (37.97)
 12 Kortes, Kelly M           12 NJW-NJ               2:43.24    2:43.41        
                  36.75     1:19.51 (42.76)     2:06.37 (46.86)     2:43.41 (37.04)
 13 Hew, Madeleine            12 WAC-MR               2:47.37    2:44.01        
                  36.17     1:17.09 (40.92)     2:05.91 (48.82)     2:44.01 (38.10)
 14 Spiropoulos, Christinia   11 NJW-NJ               2:46.99    2:46.90        
                  37.79     1:19.10 (41.31)     2:09.26 (50.16)     2:46.90 (37.64)
 15 Damsky, Abby K            12 Agua Swim Team-MR    2:50.71    2:46.98        
                  37.15     1:18.15 (41.00)     2:09.75 (51.60)     2:46.98 (37.23)
 16 Bronfeld, Rebecca M       11 NJW-NJ               2:56.20    2:51.29        
                  40.89     1:25.67 (44.78)     2:13.00 (47.33)     2:51.29 (38.29)
 17 Monfiletto, Angela        12 WAC-MR               2:48.23    2:51.44        
                  35.47     1:17.58 (42.11)     2:09.42 (51.84)     2:51.44 (42.02)
 18 Simunovich, Rachel T      12 Agua Swim Team-MR    2:54.46    2:51.69        
                  41.04     1:26.53 (45.49)     2:16.30 (49.77)     2:51.69 (35.39)
 19 Ruatos, Denise            12 NJW-NJ               2:46.82    2:52.09        
                  38.51     1:24.65 (46.14)     2:12.98 (48.33)     2:52.09 (39.11)
 20 Lawless, Eliza M          12 PAAC-MA              2:59.11    2:52.71        
                  43.78     1:26.27 (42.49)     2:14.30 (48.03)     2:52.71 (38.41)
 21 Galen, Eve I              12 Agua Swim Team-MR    2:54.64    2:53.31        
                  39.47     1:22.07 (42.60)     2:12.64 (50.57)     2:53.31 (40.67)
 22 Lawless, Shea M           11 PAAC-MA              2:54.27    2:53.98        
                  42.91     1:27.62 (44.71)     2:15.66 (48.04)     2:53.98 (38.32)
 23 Diaz, Alexis R            12 NJW-NJ               2:54.42    2:54.06        
                  39.75     1:21.57 (41.82)     2:14.42 (52.85)     2:54.06 (39.64)
 24 Baldwin, Emilia M         12 Agua Swim Team-MR    2:54.91    2:54.58        
                  35.58     1:19.77 (44.19)     2:13.57 (53.80)     2:54.58 (41.01)
 25 Lu, Sifan                 11 Agua Swim Team-MR    3:05.00    2:55.64        
                  41.28     1:26.32 (45.04)     2:15.53 (49.21)     2:55.64 (40.11)
 26 Bluvol, Alex              12 Rye 2008-MR          3:01.74    2:57.20        
                  39.27     1:23.04 (43.77)     2:15.70 (52.66)     2:57.20 (41.50)
 27 Sullivan, Mariana A       11 Agua Swim Team-MR    3:07.42    2:57.24        
                  41.93     1:24.98 (43.05)     2:17.90 (52.92)     2:57.24 (39.34)
 28 Sawyers, Amelia E         12 Flying Dolphins-MR   3:22.27    2:57.68        
                  37.96     1:24.13 (46.17)     2:12.69 (48.56)     2:57.68 (44.99)
 29 Siegal, Gabi J            11 Flying Dolphins-MR   3:03.42    3:01.14        
                  37.69     1:26.54 (48.85)     2:21.28 (54.74)     3:01.14 (39.86)
 30 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR    2:53.84    3:01.41        
                  44.70     1:29.61 (44.91)     2:22.01 (52.40)     3:01.41 (39.40)
 31 Bianco, Sara E            11 HS-MR                3:01.65    3:02.58        
                  40.77     1:26.97 (46.20)     2:19.18 (52.21)     3:02.58 (43.40)
 32 Bilodeau, Allison M       12 NJW-NJ               3:10.48    3:02.84        
                  42.38     1:27.77 (45.39)     2:20.61 (52.84)     3:02.84 (42.23)
 33 Wu, Samantha              11 HS-MR                2:59.96    3:03.99        
                  40.42     1:24.02 (43.60)     2:18.77 (54.75)     3:03.99 (45.22)
 34 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR    2:55.00    3:04.83        
                  40.62     1:24.98 (44.36)     2:20.01 (55.03)     3:04.83 (44.82)
 35 Sherpa, Pinki             11 GATE-MR              3:04.00    3:04.91        
                  39.09     1:31.29 (52.20)     2:22.31 (51.02)     3:04.91 (42.60)
 36 Young, Sarah E            12 HS-MR                3:06.53    3:06.66        
                  42.41     1:28.88 (46.47)     2:24.78 (55.90)     3:06.66 (41.88)
 37 Faytelson, Anna           11 NJW-NJ               3:20.60    3:07.94        
                  43.51     1:33.32 (49.81)     2:23.51 (50.19)     3:07.94 (44.43)
 38 Busch, Carolinne M        12 NJW-NJ               3:05.42    3:10.55        
                  43.13     1:29.60 (46.47)     2:24.89 (55.29)     3:10.55 (45.66)
 39 Valdes, Victoria A        12 WAC-MR               3:18.68    3:12.09        
                  44.43     1:33.91 (49.48)     2:28.32 (54.41)     3:12.09 (43.77)
 40 Dimopulo, Melissa         11 Rye 2008-MR               NT    3:15.69        
                  42.16     1:28.40 (46.24)   2:29.80 (1:01.40)     3:15.69 (45.89)
 41 Pitts, Emily K            11 Agua Swim Team-MR    3:05.00    3:16.34        
                  47.19     1:37.89 (50.70)     2:32.59 (54.70)     3:16.34 (43.75)
 42 Rhoden, Senait P          12 DESC-NJ              3:28.89    3:17.81        
                  43.96     1:32.75 (48.79)     2:31.94 (59.19)     3:17.81 (45.87)
 43 Jackson, Nicole M         11 HS-MR                3:15.00    3:19.71        
                  47.29     1:37.99 (50.70)     2:37.64 (59.65)     3:19.71 (42.07)
 44 Zorek, Sophia A           12 Agua Swim Team-MR    3:18.68    3:21.24        
                  51.58     1:40.15 (48.57)     2:36.99 (56.84)     3:21.24 (44.25)
 45 Habib, Piper              11 Agua Swim Team-MR    3:39.00    3:29.04        
                  46.54     1:40.33 (53.79)     2:39.68 (59.35)     3:29.04 (49.36)
 46 Stokke, Vilde B           11 Agua Swim Team-MR    3:33.94    3:36.37        
                  48.48     1:43.34 (54.86)   2:44.17 (1:00.83)     3:36.37 (52.20)
 -- Zambrano, Daniela         11 NJW-NJ                    NT         DQ        
      Scissors kick - breast
                  39.66     1:32.00 (52.34)   2:33.90 (1:01.90)          DQ (53.47)
 -- Kleckner, Sabrina G       11 Agua Swim Team-MR    2:48.79         DQ        
      One hand touch - breast
                  36.28     1:17.77 (41.49)     2:03.88 (46.11)          DQ (36.82)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reynoso, Jessica M        13 Agua Swim Team-MR      26.15      26.16        
  2 Teng, Rebecca Y           16 Agua Swim Team-MR         NT      26.34        
  3 Lewis, Kerby A            23 NYAC-MR                25.55      26.47        
  4 Fritsch, Kristina M       17 NYCC-MR                25.52      26.63        
  5 Hart, Lindsay N           22 NYAC-MR                25.00      26.74        
  6 Scott, Lucy E             14 Agua Swim Team-MR      26.86      26.78        
  7 Chan, Shirley             13 Agua Swim Team-MR      27.20      26.95        
  8 Jou, Stephanie            16 GATE-MR                27.22      27.09        
  9 Shiota, Lena A            15 Agua Swim Team-MR      26.15      27.12        
 10 Kenyon, Hillary L         17 Woodbridge A.C.-CT     26.66      27.48        
 10 Kleinbart, Jessica E      16 Agua Swim Team-MR      27.36      27.48        
 12 Sykes, Sarah M            18 NJW-NJ                 27.01      27.57        
 13 Noone, Lindsey            17 WAC-MR                 27.57      27.60        
 14 Miller, Heather R         14 Sachem-MR              27.12      27.65        
 15 Watler, Shani             16 NYCC-MR                26.78      27.77        
 16 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR      27.15      27.79        
 17 Hillas, Jamie A           15 Woodbridge A.C.-CT     26.54      27.87        
 18 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR      27.28      27.91        
 19 Rivera, Ashley M          14 Agua Swim Team-MR      27.39      28.01        
 20 Rodriguez, Nicole         13 Agua Swim Team-MR      27.74      28.03        
 21 Rodriguez, Natalia        14 Agua Swim Team-MR      27.08      28.22        
 22 Ansman, Mary J            14 Sachem-MR              29.60      28.38        
 23 Tam, Melanie              16 WAC-MR                 27.91      28.41        
 24 Krikorian, Lena           15 Rye 2008-MR            30.00      28.45        
 25 Geissler, Kim             15 WAC-MR                 26.43      28.52        
 26 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR      28.66      28.53        
 27 Reidy, Ashley M           17 Woodbridge A.C.-CT     27.56      28.62        
 28 D'Angelo, Stephanie M     14 Rac @ Jcc-MR           28.12      28.70        
 29 Swarzman, Samantha B      15 Agua Swim Team-MR      32.00      28.73        
 30 Pena, Jarleen B           13 Agua Swim Team-MR      29.19      28.76        
 31 Bach, Caitlyn P           13 NJW-NJ                    NT      28.82        
 32 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR      27.96      28.92        
 33 Sanchez, Michelle J       15 Agua Swim Team-MR      28.78      28.95        
 34 Walsh, Georgina           13 NYCC-MR                28.92      29.06        
 35 Schmitt, Katherine M      16 Agua Swim Team-MR      27.97      29.13        
 36 Block, Hannah R           15 Woodbridge A.C.-CT     26.65      29.18        
 37 Escobedo, Samantha        13 WAC-MR                 28.58      29.20        
 38 Mitchell, Alex F          15 Flying Dolphins-MR     29.27      29.22        
 38 Chen, Vicki               15 GATE-MR                28.05      29.22        
 40 Balderes, Olivia A        13 NYCC-MR                28.96      29.27        
 41 Tobias, Terri E           16 DESC-NJ                29.56      29.34        
 42 Castellano, Gabriella A   15 WAC-MR                 28.17      29.48        
 43 Barratt, Anna D           15 Agua Swim Team-MR      29.52      29.51        
 44 Altman-Kurosaki, Hannah   16 Agua Swim Team-MR      29.77      29.78        
 45 Boomer, Lee E             15 NYCC-MR                29.54      29.94        
 46 Heisler, Sadie R          13 NYCC-MR                   NT      30.11        
 47 Zielonka, Magdalena       13 NYCC-MR                30.62      30.12        
 48 Bray, Kayla C             13 NJW-NJ                 30.16      30.18        
 49 Lee, Kevyn                14 NYCC-MR                30.31      30.32        
 50 Cohen, Lynzee R           15 WAC-MR                 30.25      30.34        
 51 Murphey, Bridget M        14 Rac @ Jcc-MR           32.56      30.43        
 52 Chai, Lydia S             14 GATE-MR                31.24      30.70        
 53 Gibbons, Courtney         13 WAC-MR                 31.13      30.76        
 54 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR      30.87      31.15        
 55 Barbarino, Laurenann N    15 Rac @ Jcc-MR           32.45      31.73        
 56 Saldiveri, Melissa R      15 Sachem-MR              31.88      31.84        
 57 Farmer, Imani M           15 NYCC-MR                31.42      31.87        
 58 Mon Fiston, Megan M       14 GATE-MR                32.22      32.04        
 59 Polanco, Amy E            15 Triton-MR              33.18      32.36        
 60 Callaghan, Catherine      14 Rac @ Jcc-MR           32.88      32.39        
 61 Rayport, Ilana K          15 Flying Dolphins-MR     37.55      32.74        
 62 Kelleher, Jenna P         13 Sachem-MR              45.00      33.50        
 63 Kaplan, Maya              13 NJW-NJ                 34.70      33.70        
 64 Schmitt, Rosie H          13 Agua Swim Team-MR      31.79      33.72        
 65 Delgado, Krystal          14 WAC-MR                 33.78      34.12        
 66 Sutto-Plunz, Sarah M      13 Kraken-MR              37.90      34.39        
 67 Cahill, Aileen B          12 NJW-NJ                 37.66      34.51        
 68 Wang, Stephanie           13 GATE-MR                36.08      34.65        
 69 Lehmann, Rachel E         14 Kraken-MR              34.20      35.34        
 70 Morrison, Chenille        15 Agua Swim Team-MR      32.60      36.27        
 71 Gonzalez, Cirleny         15 Triton-MR              52.73      40.13        
 72 Nicoletta, Ariana         15 WAC-MR                 45.45      47.82        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fritsch, Kristina M       17 NYCC-MR                55.13      56.66        
                  27.60       56.66 (29.06)                                        
  2 Teng, Rebecca Y           16 Agua Swim Team-MR      56.14      56.67        
                  27.60       56.67 (29.07)                                        
  3 Hart, Lindsay N           22 NYAC-MR                54.50      56.80        
                  27.54       56.80 (29.26)                                        
  4 Roesch, Megan E           28 NYAC-MR                57.00      56.82        
                  28.17       56.82 (28.65)                                        
  5 Dyson, Catherine G        25 NYAC-MR                55.80      57.18        
                  28.03       57.18 (29.15)                                        
  6 Milani, Claudia J         28 NYAC-MR                55.80      57.37        
                  27.39       57.37 (29.98)                                        
  7 Chan, Shirley             13 Agua Swim Team-MR      58.24      57.46        
                  27.87       57.46 (29.59)                                        
  8 Dewitt, Lizzy S           26 NYAC-MR                56.33      57.70        
                  28.15       57.70 (29.55)                                        
  9 Lewis, Kerby A            23 NYAC-MR                55.28      57.75        
                  27.55       57.75 (30.20)                                        
 10 Rodriguez, Nicole         13 Agua Swim Team-MR      57.25      57.86        
                  28.36       57.86 (29.50)                                        
 11 Park, Jean E              15 SAC-NJ                 56.73      58.10        
                  28.65       58.10 (29.45)                                        
 12 Hillas, Jamie A           15 Woodbridge A.C.-CT     55.13      58.52        
                  28.68       58.52 (29.84)                                        
 13 Rivera, Ashley M          14 Agua Swim Team-MR      58.75      58.65        
                  28.37       58.65 (30.28)                                        
 14 Kenyon, Hillary L         17 Woodbridge A.C.-CT     57.36      58.75        
                  28.36       58.75 (30.39)                                        
 15 Buckley, Taylor A         14 Sachem-MR              59.13      59.20        
                  28.80       59.20 (30.40)                                        
 16 Rodriguez, Natalia        14 Agua Swim Team-MR      58.87      59.52        
                  28.70       59.52 (30.82)                                        
 17 Kang, Julie I             14 NJW-NJ                 59.83      59.61        
                  29.11       59.61 (30.50)                                        
 18 Kleinbart, Jessica E      16 Agua Swim Team-MR      58.77      59.62        
                  28.97       59.62 (30.65)                                        
 19 Stenman, Anaelle F        15 Riptides-MR          1:00.33    1:00.03        
                  29.25     1:00.03 (30.78)                                        
 20 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR    1:00.06    1:00.35        
                  29.28     1:00.35 (31.07)                                        
 21 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR    1:00.56    1:00.51        
                  29.30     1:00.51 (31.21)                                        
 22 Buttermark, Alyssa        15 Rac @ Jcc-MR         1:00.96    1:00.64        
                  29.15     1:00.64 (31.49)                                        
 23 Shiota, Lena A            15 Agua Swim Team-MR      57.95    1:01.07        
                  28.74     1:01.07 (32.33)                                        
 24 Watler, Shani             16 NYCC-MR                59.39    1:01.19        
                  29.48     1:01.19 (31.71)                                        
 25 Lu, Rachel S              17 SAC-NJ                 58.54    1:01.27        
                  29.61     1:01.27 (31.66)                                        
 26 Ansman, Mary J            14 Sachem-MR            1:01.28    1:01.38        
                  14.98     1:01.38 (46.40)                                        
 27 Tam, Melanie              16 WAC-MR               1:00.46    1:01.71        
                  29.16     1:01.71 (32.55)                                        
 28 Pena, Jarleen B           13 Agua Swim Team-MR    1:03.02    1:02.17        
                  29.84     1:02.17 (32.33)                                        
 29 Reidy, Ashley M           17 Woodbridge A.C.-CT     58.25    1:02.18        
                  29.98     1:02.18 (32.20)                                        
 30 Miller, Heather R         14 Sachem-MR              58.58    1:02.22        
                  29.82     1:02.22 (32.40)                                        
 31 Dan, Megan                15 NJW-NJ               1:01.37    1:02.24        
                  30.43     1:02.24 (31.81)                                        
 32 Schmitt, Katherine M      16 Agua Swim Team-MR    1:00.32    1:02.61        
                  29.84     1:02.61 (32.77)                                        
 33 Grilli, Justine N         15 SAC-NJ               1:03.45    1:03.13        
                  30.44     1:03.13 (32.69)                                        
 34 Bach, Caitlyn P           13 NJW-NJ               1:01.74    1:03.26        
                  30.07     1:03.26 (33.19)                                        
 35 Sanchez, Michelle J       15 Agua Swim Team-MR    1:02.84    1:03.45        
                  30.57     1:03.45 (32.88)                                        
 36 Lee, Jenny                15 Bscat-MR             1:01.75    1:03.53        
                  30.70     1:03.53 (32.83)                                        
 37 Escobedo, Samantha        13 WAC-MR               1:03.44    1:03.55        
                  30.64     1:03.55 (32.91)                                        
 38 Walsh, Georgina           13 NYCC-MR              1:03.55    1:03.70        
                  30.17     1:03.70 (33.53)                                        
 38 Bray, Kayla C             13 NJW-NJ               1:02.94    1:03.70        
                  30.78     1:03.70 (32.92)                                        
 40 Mitchell, Alex F          15 Flying Dolphins-MR   1:04.91    1:03.72        
                  30.74     1:03.72 (32.98)                                        
 41 D'Angelo, Stephanie M     14 Rac @ Jcc-MR         1:04.76    1:03.89        
                  30.75     1:03.89 (33.14)                                        
 42 Hager, Meghan M           17 SAC-NJ               1:01.07    1:03.90        
                  30.84     1:03.90 (33.06)                                        
 43 Block, Hannah R           15 Woodbridge A.C.-CT     56.87    1:04.24        
                  30.56     1:04.24 (33.68)                                        
 44 Lee, Kevyn                14 NYCC-MR              1:07.15    1:04.47        
                  31.44     1:04.47 (33.03)                                        
 45 Altman-Kurosaki, Hannah   16 Agua Swim Team-MR    1:04.29    1:05.01        
                  31.51     1:05.01 (33.50)                                        
 46 Lee, Erika F              16 SAC-NJ               1:04.95    1:05.45        
                  32.01     1:05.45 (33.44)                                        
 47 Xue, Vanessa K            15 HS-MR                1:02.01    1:05.56        
                  30.94     1:05.56 (34.62)                                        
 48 Balderes, Olivia A        13 NYCC-MR              1:05.88    1:05.61        
                  31.39     1:05.61 (34.22)                                        
 49 Gibbons, Courtney         13 WAC-MR               1:09.52    1:05.81        
                  32.10     1:05.81 (33.71)                                        
 50 Schneider, Amanda         15 Sachem-MR            1:04.66    1:06.03        
                  31.46     1:06.03 (34.57)                                        
 51 Tobias, Terri E           16 DESC-NJ              1:04.11    1:06.50        
                  31.78     1:06.50 (34.72)                                        
 52 Bradnock, Taylor          13 Riptides-MR          1:04.97    1:07.12        
                  31.75     1:07.12 (35.37)                                        
 53 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR    1:07.55    1:08.06        
                  32.34     1:08.06 (35.72)                                        
 54 Lee, Victoria             13 NJW-NJ               1:07.59    1:08.82        
                  33.57     1:08.82 (35.25)                                        
 55 Ng, Phyllis               13 HS-MR                1:11.32    1:09.15        
                  32.27     1:09.15 (36.88)                                        
 56 Heisler, Sadie R          13 NYCC-MR                   NT    1:09.36        
                  34.03     1:09.36 (35.33)                                        
 57 Chai, Lydia S             14 GATE-MR              1:11.00    1:09.60        
                  33.03     1:09.60 (36.57)                                        
 58 Farmer, Imani M           15 NYCC-MR              1:09.76    1:09.80        
                  32.11     1:09.80 (37.69)                                        
 59 Cahill, Niamh             14 NJW-NJ               1:10.33    1:10.11        
                  33.22     1:10.11 (36.89)                                        
 60 Patapis, Melanie A        13 Riptides-MR          1:07.38    1:10.17        
                  33.42     1:10.17 (36.75)                                        
 61 Mon Fiston, Megan M       14 GATE-MR              1:12.71    1:11.53        
                  34.19     1:11.53 (37.34)                                        
 62 Pezzella, Samantha R      13 HS-MR                1:11.06    1:11.95        
                  33.36     1:11.95 (38.59)                                        
 63 Bocekci, Amanda           13 NJW-NJ               1:12.32    1:12.86        
                  34.77     1:12.86 (38.09)                                        
 64 Polanco, Amy E            15 Triton-MR            1:14.52    1:13.57        
                  34.95     1:13.57 (38.62)                                        
 65 Delgado, Krystal          14 WAC-MR               1:16.99    1:13.99        
                  36.75     1:13.99 (37.24)                                        
 66 Kaplan, Maya              13 NJW-NJ               1:20.89    1:14.17        
                  36.81     1:14.17 (37.36)                                        
 67 Mikhail, Mary M           14 SAC-NJ               1:18.85    1:14.19        
                  36.01     1:14.19 (38.18)                                        
 68 Xue, Rosalia S            16 HS-MR                1:06.39    1:14.45        
                  35.15     1:14.45 (39.30)                                        
 69 Lehmann, Rachel E         14 Kraken-MR            1:15.00    1:16.30        
                  36.61     1:16.30 (39.69)                                        
 70 Loginova, Maria           13 Aquaflames-MR        1:15.25    1:16.71        
                  35.54     1:16.71 (41.17)                                        
 71 Schmitt, Rosie H          13 Agua Swim Team-MR    1:11.94    1:17.04        
                  37.36     1:17.04 (39.68)                                        
 72 Sutto-Plunz, Sarah M      13 Kraken-MR            1:17.00    1:20.31        
                  37.97     1:20.31 (42.34)                                        
 73 Morrison, Chenille        15 Agua Swim Team-MR    1:14.27    1:22.70        
                  39.01     1:22.70 (43.69)                                        
 74 Clancy, Sarah             13 NYCC-MR              1:23.48    1:22.84        
                  39.85     1:22.84 (42.99)                                        
 75 Gonzalez, Cirleny         15 Triton-MR            1:41.54    1:32.97        
                  42.46     1:32.97 (50.51)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Nicole         13 Agua Swim Team-MR    1:59.67    2:00.67        
                  28.30       58.85 (30.55)     1:30.04 (31.19)     2:00.67 (30.63)
  2 Sykes, Sarah M            18 NJW-NJ               2:01.27    2:01.33        
                  28.03       58.76 (30.73)     1:30.63 (31.87)     2:01.33 (30.70)
  2 Fritsch, Kristina M       17 NYCC-MR              1:58.58    2:01.33        
                  28.20       59.07 (30.87)     1:29.80 (30.73)     2:01.33 (31.53)
  4 Hahn, Abby                16 NYCC-MR              2:04.05    2:03.90        
                  29.64     1:01.46 (31.82)     1:32.82 (31.36)     2:03.90 (31.08)
  5 Reynoso, Jessica M        13 Agua Swim Team-MR    2:04.34    2:04.19        
                  27.86       58.66 (30.80)     1:30.91 (32.25)     2:04.19 (33.28)
  6 Kenyon, Hillary L         17 Woodbridge A.C.-CT   2:04.70    2:06.45        
                  29.28     1:00.75 (31.47)     1:33.70 (32.95)     2:06.45 (32.75)
  7 Hillas, Jamie A           15 Woodbridge A.C.-CT   2:02.35    2:06.63        
                  29.68     1:01.68 (32.00)     1:34.16 (32.48)     2:06.63 (32.47)
  8 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR    2:03.99    2:06.77        
                  29.39     1:00.70 (31.31)     1:33.53 (32.83)     2:06.77 (33.24)
  9 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR    2:06.34    2:06.85        
                  29.73     1:01.66 (31.93)     1:35.00 (33.34)     2:06.85 (31.85)
 10 Kang, Julie I             14 NJW-NJ               2:09.32    2:07.66        
                  30.37     1:02.06 (31.69)     1:34.78 (32.72)     2:07.66 (32.88)
 11 Buckley, Taylor A         14 Sachem-MR            2:08.17    2:08.27        
                  30.14     1:02.75 (32.61)     1:36.08 (33.33)     2:08.27 (32.19)
 12 Jou, Stephanie            16 GATE-MR              2:14.62    2:08.30        
                  29.12     1:00.37 (31.25)     1:33.89 (33.52)     2:08.30 (34.41)
 13 Miller, Heather R         14 Sachem-MR            2:06.60    2:08.63        
                  29.67     1:02.35 (32.68)     1:35.92 (33.57)     2:08.63 (32.71)
 14 Rodriguez, Natalia        14 Agua Swim Team-MR    2:05.42    2:08.83        
                  30.04     1:02.72 (32.68)     1:36.26 (33.54)     2:08.83 (32.57)
 15 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR    2:14.73    2:09.20        
                  30.10     1:03.08 (32.98)     1:36.62 (33.54)     2:09.20 (32.58)
 16 Geissler, Kim             15 WAC-MR               2:08.03    2:09.52        
                  30.05     1:02.99 (32.94)     1:37.01 (34.02)     2:09.52 (32.51)
 17 Reidy, Ashley M           17 Woodbridge A.C.-CT   2:04.58    2:09.55        
                  30.19     1:02.55 (32.36)     1:36.09 (33.54)     2:09.55 (33.46)
 18 Noone, Lindsey            17 WAC-MR               2:08.89    2:10.02        
                  29.85     1:02.76 (32.91)     1:36.70 (33.94)     2:10.02 (33.32)
 19 Vogt, Hailey L            13 NJW-NJ               2:13.28    2:10.90        
                  30.44     1:03.66 (33.22)     1:37.98 (34.32)     2:10.90 (32.92)
 20 Kleinbart, Jessica E      16 Agua Swim Team-MR    2:10.06    2:11.61        
                  30.26     1:04.02 (33.76)     1:38.57 (34.55)     2:11.61 (33.04)
 21 Kennedy, Calla            14 NYCC-MR              2:09.13    2:11.65        
                  30.54     1:03.45 (32.91)     1:37.34 (33.89)     2:11.65 (34.31)
 22 Shiota, Lena A            15 Agua Swim Team-MR    2:06.56    2:12.01        
                  29.23     1:02.61 (33.38)     1:37.78 (35.17)     2:12.01 (34.23)
 23 Ansman, Mary J            14 Sachem-MR            2:15.35    2:13.10        
                  30.05     1:03.43 (33.38)     1:38.40 (34.97)     2:13.10 (34.70)
 24 Krikorian, Lena           15 Rye 2008-MR          2:16.23    2:13.24        
                  30.41     1:04.44 (34.03)     1:38.81 (34.37)     2:13.24 (34.43)
 25 Drillich, Gabrielle G     15 NJW-NJ               2:13.65    2:13.72        
                  30.83     1:04.53 (33.70)     1:39.11 (34.58)     2:13.72 (34.61)
 26 Degnan, Hayley F          14 NJW-NJ               2:13.51    2:15.38        
                  30.99     1:05.21 (34.22)     1:41.07 (35.86)     2:15.38 (34.31)
 27 Littlefield, Danica M     15 Sachem-MR            2:18.59    2:15.53        
                  29.73     1:03.36 (33.63)     1:39.41 (36.05)     2:15.53 (36.12)
 28 Dan, Megan                15 NJW-NJ               2:14.46    2:15.65        
                  31.34     1:05.47 (34.13)     1:40.66 (35.19)     2:15.65 (34.99)
 29 Altman-Kurosaki, Hannah   16 Agua Swim Team-MR    2:15.64    2:15.76        
                  31.51     1:06.08 (34.57)     1:41.39 (35.31)     2:15.76 (34.37)
 30 Barratt, Anna D           15 Agua Swim Team-MR    2:15.38    2:16.17        
                  31.22     1:05.20 (33.98)     1:40.85 (35.65)     2:16.17 (35.32)
 31 Watler, Shani             16 NYCC-MR              2:13.42    2:17.17        
                  31.08     1:05.30 (34.22)     1:41.07 (35.77)     2:17.17 (36.10)
 32 Naumchevski, Stephanie R  17 NJW-NJ               2:14.17    2:17.32        
                  31.32     1:05.08 (33.76)     1:40.69 (35.61)     2:17.32 (36.63)
 33 Castellano, Gabriella A   15 WAC-MR               2:11.86    2:17.87        
                  31.49     1:06.01 (34.52)     1:41.75 (35.74)     2:17.87 (36.12)
 34 Schmitt, Katherine M      16 Agua Swim Team-MR    2:14.67    2:18.28        
                  30.34     1:04.28 (33.94)     1:40.68 (36.40)     2:18.28 (37.60)
 35 Walsh, Georgina           13 NYCC-MR              2:17.60    2:19.13        
                  30.66     1:05.97 (35.31)     1:42.89 (36.92)     2:19.13 (36.24)
 36 Boomer, Lee E             15 NYCC-MR              2:17.86    2:19.50        
                  31.44     1:05.98 (34.54)     1:42.22 (36.24)     2:19.50 (37.28)
 37 Sanchez, Michelle J       15 Agua Swim Team-MR    2:18.75    2:20.83        
                  31.30     1:07.18 (35.88)     1:44.64 (37.46)     2:20.83 (36.19)
 38 Murphey, Bridget M        14 Rac @ Jcc-MR         2:18.87    2:20.89        
                  31.31     1:06.28 (34.97)     1:42.89 (36.61)     2:20.89 (38.00)
 39 Lee, Kevyn                14 NYCC-MR              2:20.34    2:20.94        
                  31.37     1:07.25 (35.88)     1:45.61 (38.36)     2:20.94 (35.33)
 40 Gibbons, Courtney         13 WAC-MR               2:25.46    2:21.24        
                  33.08     1:09.13 (36.05)     1:45.46 (36.33)     2:21.24 (35.78)
 41 Chen, Vicki               15 GATE-MR              2:26.81    2:21.80        
                  31.54     1:07.96 (36.42)     1:46.09 (38.13)     2:21.80 (35.71)
 42 Mitchell, Alex F          15 Flying Dolphins-MR   2:22.94    2:22.18        
                  32.44     1:07.93 (35.49)     1:46.06 (38.13)     2:22.18 (36.12)
 43 D'Angelo, Stephanie M     14 Rac @ Jcc-MR         2:12.67    2:22.49        
                  30.72     1:05.82 (35.10)     1:43.88 (38.06)     2:22.49 (38.61)
 44 Tam, Melanie              16 WAC-MR               2:17.97    2:22.66        
                  31.37     1:06.58 (35.21)     1:44.56 (37.98)     2:22.66 (38.10)
 45 Swarzman, Samantha B      15 Agua Swim Team-MR    2:30.00    2:24.90        
                  30.43     1:05.34 (34.91)     1:44.81 (39.47)     2:24.90 (40.09)
 46 Escobedo, Samantha        13 WAC-MR               2:21.96    2:26.93        
                  33.36     1:10.49 (37.13)     1:48.82 (38.33)     2:26.93 (38.11)
 47 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR    2:33.37    2:29.36        
                  32.24     1:09.66 (37.42)     1:49.33 (39.67)     2:29.36 (40.03)
 48 Schmitt, Rosie H          13 Agua Swim Team-MR    2:37.18    2:36.06        
                  35.10     1:14.79 (39.69)     1:55.67 (40.88)     2:36.06 (40.39)
 49 Mon Fiston, Megan M       14 GATE-MR              2:46.51    2:36.20        
                  34.03     1:14.50 (40.47)     1:56.96 (42.46)     2:36.20 (39.24)
 50 Chai, Lydia S             14 GATE-MR              2:43.00    2:36.46        
                  33.75     1:12.62 (38.87)     1:55.16 (42.54)     2:36.46 (41.30)
 51 Heisler, Sadie R          13 NYCC-MR                   NT    2:36.88        
                  34.84     1:15.15 (40.31)     1:58.13 (42.98)     2:36.88 (38.75)
 52 Callaghan, Catherine      14 Rac @ Jcc-MR         2:30.98    2:39.08        
                  35.32     1:15.30 (39.98)     1:58.54 (43.24)     2:39.08 (40.54)
 53 Delgado, Krystal          14 WAC-MR               2:50.94    2:44.35        
                  35.64     1:16.14 (40.50)     1:59.57 (43.43)     2:44.35 (44.78)
 54 Barbarino, Laurenann N    15 Rac @ Jcc-MR         2:55.63    2:45.34        
                  37.19     1:19.83 (42.64)     2:04.79 (44.96)     2:45.34 (40.55)
 55 Farmer, Imani M           15 NYCC-MR              2:38.10    2:46.24        
                  34.66     1:15.95 (41.29)     2:00.19 (44.24)     2:46.24 (46.05)
 56 Rayport, Ilana K          15 Flying Dolphins-MR   3:22.24    2:48.09        
                  34.57     1:15.27 (40.70)     2:01.65 (46.38)     2:48.09 (46.44)
 57 Morrison, Chenille        15 Agua Swim Team-MR    2:47.56    2:53.18        
                  37.13     1:19.94 (42.81)     2:05.88 (45.94)     2:53.18 (47.30)
 58 Kelleher, Jenna P         13 Sachem-MR            3:00.00    3:00.29        
                  38.14     1:23.34 (45.20)     2:11.44 (48.10)     3:00.29 (48.85)
 59 Delgado, Kristie          14 WAC-MR               2:54.69    3:02.24        
                  37.98     1:22.31 (44.33)     2:12.47 (50.16)     3:02.24 (49.77)
 60 Nicoletta, Ariana         15 WAC-MR               3:45.45    3:47.96        
                  41.77     1:38.48 (56.71)   2:42.38 (1:03.90)   3:47.96 (1:05.58)
 
Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cirone, Alexandra         13 Agua Swim Team-MR   12:20.00   10:58.21        
                  29.82     1:02.60 (32.78)     1:35.53 (32.93)     2:08.96 (33.43)
        2:41.30 (32.34)     3:14.71 (33.41)     3:48.06 (33.35)     4:21.21 (33.15)
        4:54.79 (33.58)     5:28.26 (33.47)     6:01.03 (32.77)     6:34.31 (33.28)
        7:07.76 (33.45)     7:40.95 (33.19)     8:14.60 (33.65)     8:48.15 (33.55)
        9:20.79 (32.64)     9:53.78 (32.99)    10:26.49 (32.71)    10:58.21 (31.72)
  2 Fritsch, Kristina M       17 NYCC-MR             11:00.25   11:02.27        
                  29.90     1:02.62 (32.72)     1:35.62 (33.00)     2:08.87 (33.25)
        2:42.20 (33.33)     3:15.78 (33.58)     3:48.83 (33.05)     4:22.04 (33.21)
        4:55.25 (33.21)     5:28.28 (33.03)     6:01.43 (33.15)     6:34.97 (33.54)
        7:08.45 (33.48)     7:42.08 (33.63)     8:15.81 (33.73)     8:49.42 (33.61)
        9:23.24 (33.82)     9:56.66 (33.42)    10:30.08 (33.42)    11:02.27 (32.19)
  3 Hahn, Abby                16 NYCC-MR             11:22.61   11:06.54        
                  30.19     1:02.96 (32.77)     1:36.37 (33.41)     2:10.41 (34.04)
        2:44.52 (34.11)     3:18.53 (34.01)     3:52.46 (33.93)     4:25.99 (33.53)
        4:59.53 (33.54)     5:32.62 (33.09)     6:05.69 (33.07)     6:39.08 (33.39)
        7:12.52 (33.44)     7:46.10 (33.58)     8:19.60 (33.50)     8:52.72 (33.12)
        9:26.31 (33.59)    10:00.05 (33.74)    10:33.91 (33.86)    11:06.54 (32.63)
  4 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR   11:55.40   11:07.60        
                  30.48     1:02.98 (32.50)     1:36.32 (33.34)     2:09.95 (33.63)
        2:43.88 (33.93)     3:17.84 (33.96)     3:51.61 (33.77)     4:25.73 (34.12)
        4:59.61 (33.88)     5:33.41 (33.80)     6:07.04 (33.63)     6:40.26 (33.22)
        7:13.84 (33.58)     7:47.63 (33.79)     8:21.25 (33.62)     8:55.07 (33.82)
        9:28.19 (33.12)    10:01.74 (33.55)    10:35.28 (33.54)    11:07.60 (32.32)
  5 Felloni, Alessandra       15 SAC-NJ              11:15.55   11:15.39        
                  29.54     1:01.24 (31.70)     1:33.75 (32.51)     2:06.65 (32.90)
        2:40.00 (33.35)     3:13.57 (33.57)     3:47.56 (33.99)     4:22.13 (34.57)
        4:56.58 (34.45)     5:31.20 (34.62)     6:05.96 (34.76)     6:40.36 (34.40)
        7:15.14 (34.78)     7:50.25 (35.11)     8:24.80 (34.55)     8:59.53 (34.73)
        9:34.21 (34.68)    10:08.62 (34.41)    10:42.32 (33.70)    11:15.39 (33.07)
  6 Erickson, Abigayle        17 Agua Swim Team-MR   12:03.01   11:15.78        
                  30.47     1:03.46 (32.99)     1:37.06 (33.60)     2:10.69 (33.63)
        2:44.76 (34.07)     3:18.99 (34.23)     3:52.95 (33.96)     4:27.13 (34.18)
        5:01.56 (34.43)     5:36.05 (34.49)     6:10.18 (34.13)     6:44.23 (34.05)
        7:18.41 (34.18)     7:52.99 (34.58)     8:27.32 (34.33)     9:01.78 (34.46)
        9:35.32 (33.54)    10:08.80 (33.48)    10:43.27 (34.47)    11:15.78 (32.51)
  7 Wais, Ashleigh Q          16 NYCC-MR             11:40.47   11:15.95        
                  31.21     1:05.02 (33.81)     1:39.79 (34.77)     2:14.25 (34.46)
        2:48.71 (34.46)     3:23.29 (34.58)     3:58.01 (34.72)     4:32.65 (34.64)
        5:07.10 (34.45)     5:41.49 (34.39)     6:15.48 (33.99)     6:49.36 (33.88)
        7:23.03 (33.67)     7:56.52 (33.49)     8:30.05 (33.53)     9:03.69 (33.64)
        9:36.89 (33.20)    10:10.43 (33.54)    10:43.98 (33.55)    11:15.95 (31.97)
  8 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR   12:19.56   11:23.01        
                  31.73     1:05.75 (34.02)     1:40.51 (34.76)     2:14.91 (34.40)
        2:49.33 (34.42)     3:23.58 (34.25)     3:58.27 (34.69)     4:32.61 (34.34)
        5:07.27 (34.66)     5:41.92 (34.65)     6:16.38 (34.46)     6:51.03 (34.65)
        7:25.13 (34.10)     7:59.55 (34.42)     8:34.13 (34.58)     9:08.58 (34.45)
        9:42.55 (33.97)    10:16.62 (34.07)    10:50.29 (33.67)    11:23.01 (32.72)
  9 Hillas, Jamie A           15 Woodbridge A.C.-CT  11:33.38   11:32.03        
                  30.49     1:04.22 (33.73)     1:38.72 (34.50)     2:13.38 (34.66)
        2:48.45 (35.07)     3:23.11 (34.66)     3:57.89 (34.78)     4:33.24 (35.35)
        5:08.55 (35.31)     5:43.93 (35.38)     6:18.67 (34.74)     6:53.06 (34.39)
        7:27.39 (34.33)     8:01.94 (34.55)     8:37.28 (35.34)     9:12.02 (34.74)
        9:47.27 (35.25)    10:22.55 (35.28)    10:57.62 (35.07)    11:32.03 (34.41)
 10 Vogt, Hailey L            13 NJW-NJ              11:49.64   11:33.13        
                  31.49     1:05.60 (34.11)     1:40.56 (34.96)     2:15.35 (34.79)
        2:50.22 (34.87)     3:25.46 (35.24)     4:00.14 (34.68)     4:35.33 (35.19)
        5:10.41 (35.08)     5:45.32 (34.91)     6:20.33 (35.01)     6:55.25 (34.92)
        7:30.89 (35.64)     8:06.26 (35.37)     8:41.73 (35.47)     9:16.28 (34.55)
        9:51.01 (34.73)    10:25.71 (34.70)    10:59.86 (34.15)    11:33.13 (33.27)
 11 Grilli, Justine N         15 SAC-NJ              11:08.75   11:33.14        
                  30.99     1:04.39 (33.40)     1:39.47 (35.08)     2:14.54 (35.07)
        2:49.44 (34.90)     3:24.29 (34.85)     3:59.18 (34.89)     4:34.21 (35.03)
        5:09.21 (35.00)     5:44.31 (35.10)     6:19.22 (34.91)     6:54.46 (35.24)
        7:29.67 (35.21)     8:04.77 (35.10)     8:40.05 (35.28)     9:15.30 (35.25)
        9:50.68 (35.38)    10:25.99 (35.31)    11:00.33 (34.34)    11:33.14 (32.81)
 12 Lu, Rachel S              17 SAC-NJ              11:18.98   11:33.93        
                  31.15     1:04.67 (33.52)     1:39.23 (34.56)     2:14.14 (34.91)
        2:48.75 (34.61)     3:23.69 (34.94)     3:58.68 (34.99)     4:33.80 (35.12)
        5:08.67 (34.87)     5:43.68 (35.01)     6:18.73 (35.05)     6:54.09 (35.36)
        7:29.53 (35.44)     8:04.71 (35.18)     8:40.24 (35.53)     9:15.62 (35.38)
        9:50.67 (35.05)    10:25.84 (35.17)    11:01.08 (35.24)    11:33.93 (32.85)
 13 Lee, Jasmine              14 SAC-NJ              12:18.17   11:35.49        
                  31.17     1:05.58 (34.41)     1:40.44 (34.86)     2:15.84 (35.40)
        2:51.12 (35.28)     3:26.22 (35.10)     4:01.13 (34.91)     4:36.63 (35.50)
        5:12.39 (35.76)     5:47.68 (35.29)     6:23.18 (35.50)     6:58.83 (35.65)
        7:34.38 (35.55)     8:09.54 (35.16)     8:44.37 (34.83)     9:19.67 (35.30)
        9:53.82 (34.15)    10:28.80 (34.98)    11:02.94 (34.14)    11:35.49 (32.55)
 14 Kenyon, Hillary L         17 Woodbridge A.C.-CT  11:24.33   11:38.12        
                  30.99     1:05.03 (34.04)     1:39.49 (34.46)     2:14.10 (34.61)
        2:48.78 (34.68)     3:23.71 (34.93)     3:59.04 (35.33)     4:34.24 (35.20)
        5:09.31 (35.07)     5:44.56 (35.25)     6:19.99 (35.43)     6:55.89 (35.90)
        7:31.57 (35.68)     8:07.01 (35.44)     8:42.47 (35.46)     9:18.08 (35.61)
        9:53.72 (35.64)    10:29.24 (35.52)    11:04.38 (35.14)    11:38.12 (33.74)
 15 Degnan, Hayley F          14 NJW-NJ              11:58.65   11:53.02        
                  31.26     1:05.97 (34.71)     1:41.34 (35.37)     2:17.16 (35.82)
        2:53.27 (36.11)     3:29.23 (35.96)     4:05.28 (36.05)     4:41.20 (35.92)
        5:17.55 (36.35)     5:53.91 (36.36)     6:29.68 (35.77)     7:05.97 (36.29)
        7:41.62 (35.65)     8:18.55 (36.93)     8:54.87 (36.32)     9:31.25 (36.38)
       10:07.18 (35.93)    10:43.51 (36.33)    11:18.89 (35.38)    11:53.02 (34.13)
 16 Kennedy, Calla            14 NYCC-MR                   NT   12:04.30        
                  31.24     1:05.29 (34.05)     1:40.67 (35.38)     2:16.20 (35.53)
        2:51.88 (35.68)     3:27.85 (35.97)     4:04.39 (36.54)     4:41.24 (36.85)
        5:18.36 (37.12)     5:55.15 (36.79)     6:32.03 (36.88)     7:09.87 (37.84)
        7:47.23 (37.36)     8:24.18 (36.95)     9:01.29 (37.11)     9:37.53 (36.24)
       10:14.63 (37.10)    10:50.92 (36.29)    11:27.63 (36.71)    12:04.30 (36.67)
 17 Aguirre, Julie D          13 HS-MR               12:41.44   12:14.00        
                  30.85     1:06.02 (35.17)     1:42.61 (36.59)     2:18.91 (36.30)
        2:56.14 (37.23)     3:33.53 (37.39)     4:10.58 (37.05)     4:47.79 (37.21)
        5:25.26 (37.47)     6:03.20 (37.94)     6:40.28 (37.08)     7:17.88 (37.60)
        7:55.39 (37.51)     8:32.74 (37.35)     9:09.84 (37.10)     9:46.86 (37.02)
       10:24.37 (37.51)    11:01.54 (37.17)    11:38.31 (36.77)    12:14.00 (35.69)
 18 Buckley, Taylor A         14 Sachem-MR           11:49.22   12:19.98        
                  31.98     1:07.26 (35.28)     1:44.04 (36.78)     2:21.51 (37.47)
        2:57.53 (36.02)     3:33.96 (36.43)     4:10.81 (36.85)     4:47.99 (37.18)
        5:25.12 (37.13)     6:01.80 (36.68)     6:39.06 (37.26)     7:15.81 (36.75)
        7:54.48 (38.67)     8:32.45 (37.97)     9:10.14 (37.69)     9:47.81 (37.67)
       10:26.00 (38.19)    11:03.43 (37.43)    11:41.65 (38.22)    12:19.98 (38.33)
 19 Brown, Caitlin N          13 HS-MR               12:47.49   12:27.29        
                  31.27     1:06.45 (35.18)     1:43.20 (36.75)     2:21.10 (37.90)
        2:59.40 (38.30)     3:37.00 (37.60)     4:15.63 (38.63)     4:53.52 (37.89)
        5:31.61 (38.09)     6:10.38 (38.77)     6:49.05 (38.67)     7:27.54 (38.49)
        8:06.02 (38.48)     8:44.65 (38.63)     9:23.51 (38.86)    10:01.21 (37.70)
       10:38.89 (37.68)    11:16.39 (37.50)    11:53.06 (36.67)    12:27.29 (34.23)
 20 Berglas, Mae D            14 Rye 2008-MR               NT   13:03.29        
                  34.47     1:13.12 (38.65)     1:52.53 (39.41)     2:32.24 (39.71)
        3:12.21 (39.97)     3:52.42 (40.21)     4:31.90 (39.48)     5:12.50 (40.60)
        5:51.56 (39.06)     6:30.39 (38.83)     7:09.98 (39.59)     7:50.13 (40.15)
        8:30.36 (40.23)     9:10.89 (40.53)     9:50.36 (39.47)    10:30.35 (39.99)
       11:09.79 (39.44)    11:48.51 (38.72)    12:26.89 (38.38)    13:03.29 (36.40)
 21 Lehmann, Rachel E         14 Kraken-MR           15:30.00   16:37.15        
                  39.81     1:25.01 (45.20)     2:13.81 (48.80)     3:03.57 (49.76)
        3:55.19 (51.62)     4:46.55 (51.36)     5:38.14 (51.59)     6:31.00 (52.86)
        7:22.20 (51.20)     8:13.74 (51.54)     9:06.24 (52.50)     9:56.46 (50.22)
       10:47.97 (51.51)    11:39.60 (51.63)    12:30.11 (50.51)    13:19.53 (49.42)
       14:09.13 (49.60)    14:59.90 (50.77)    15:50.94 (51.04)    16:37.15 (46.21)
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hart, Lindsay N           22 NYAC-MR                58.00    1:01.53        
                  30.01     1:01.53 (31.52)                                        
  2 Dyson, Catherine G        25 NYAC-MR              1:02.80    1:03.50        
                  31.18     1:03.50 (32.32)                                        
  3 Richardson, Kimberly R    27 NYAC-MR              1:03.99    1:04.20        
                  31.50     1:04.20 (32.70)                                        
  4 Fritsch, Kristina M       17 NYCC-MR              1:04.08    1:04.52        
                  31.65     1:04.52 (32.87)                                        
  5 Dewitt, Lizzy S           26 NYAC-MR              1:03.45    1:04.81        
                  31.54     1:04.81 (33.27)                                        
  6 Hillas, Jamie A           15 Woodbridge A.C.-CT   1:02.77    1:05.99        
                  32.73     1:05.99 (33.26)                                        
  7 Shiota, Lena A            15 Agua Swim Team-MR    1:04.23    1:07.45        
                  32.72     1:07.45 (34.73)                                        
  8 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR    1:08.43    1:07.47        
                  32.85     1:07.47 (34.62)                                        
  9 Kang, Julie I             14 NJW-NJ               1:07.14    1:07.56        
                  33.48     1:07.56 (34.08)                                        
 10 Brown, Caitlin N          13 HS-MR                1:05.95    1:08.18        
                  33.45     1:08.18 (34.73)                                        
 11 Kim, Robin                15 NJW-NJ               1:07.70    1:08.27        
                  33.86     1:08.27 (34.41)                                        
 12 Cirone, Alexandra         13 Agua Swim Team-MR    1:10.73    1:08.59        
                  34.26     1:08.59 (34.33)                                        
 13 Kennedy, Calla            14 NYCC-MR              1:08.87    1:08.77        
                  33.82     1:08.77 (34.95)                                        
 14 Lee, Jasmine              14 SAC-NJ               1:09.79    1:09.30        
                  34.59     1:09.30 (34.71)                                        
 15 Scott, Lucy E             14 Agua Swim Team-MR    1:10.51    1:09.65        
                  34.58     1:09.65 (35.07)                                        
 16 Lee, Jenny                15 Bscat-MR             1:11.45    1:10.28        
                  34.33     1:10.28 (35.95)                                        
 17 Park, Jean E              15 SAC-NJ               1:10.43    1:10.39        
                  34.86     1:10.39 (35.53)                                        
 18 Walsh, Georgina           13 NYCC-MR              1:11.88    1:10.87        
                  34.64     1:10.87 (36.23)                                        
 19 Buttermark, Alyssa        15 Rac @ Jcc-MR         1:08.88    1:11.09        
                  34.63     1:11.09 (36.46)                                        
 20 Dan, Megan                15 NJW-NJ               1:08.92    1:11.24        
                  34.60     1:11.24 (36.64)                                        
 21 Reidy, Ashley M           17 Woodbridge A.C.-CT   1:10.02    1:11.41        
                  35.01     1:11.41 (36.40)                                        
 22 Stenman, Anaelle F        15 Riptides-MR          1:20.10    1:11.47        
                  34.50     1:11.47 (36.97)                                        
 23 Miller, Heather R         14 Sachem-MR            1:07.43    1:11.49        
                  35.16     1:11.49 (36.33)                                        
 24 Sanchez, Michelle J       15 Agua Swim Team-MR    1:11.20    1:11.56        
                  33.80     1:11.56 (37.76)                                        
 25 Watler, Shani             16 NYCC-MR              1:09.32    1:11.71        
                  34.93     1:11.71 (36.78)                                        
 26 Bray, Kayla C             13 NJW-NJ               1:11.92    1:11.79        
                  35.12     1:11.79 (36.67)                                        
 27 Martinez, Adrianna        14 Agua Swim Team-MR    1:10.66    1:12.02        
                  34.59     1:12.02 (37.43)                                        
 28 Bach, Caitlyn P           13 NJW-NJ               1:11.82    1:12.17        
                  35.31     1:12.17 (36.86)                                        
 29 Rivera, Ashley M          14 Agua Swim Team-MR    1:11.28    1:12.21        
                  36.10     1:12.21 (36.11)                                        
 30 Balderes, Olivia A        13 NYCC-MR              1:12.63    1:12.24        
                  35.79     1:12.24 (36.45)                                        
 31 Rodriguez, Natalia        14 Agua Swim Team-MR    1:10.00    1:12.46        
                  35.49     1:12.46 (36.97)                                        
 32 Hager, Meghan M           17 SAC-NJ               1:11.36    1:12.70        
                  36.01     1:12.70 (36.69)                                        
 33 Vogt, Hailey L            13 NJW-NJ               1:11.98    1:12.93        
                  36.18     1:12.93 (36.75)                                        
 34 Altman-Kurosaki, Hannah   16 Agua Swim Team-MR    1:11.89    1:13.02        
                  36.15     1:13.02 (36.87)                                        
 35 Aguirre, Julie D          13 HS-MR                1:13.31    1:13.26        
                  35.69     1:13.26 (37.57)                                        
 36 Pena, Jarleen B           13 Agua Swim Team-MR    1:12.54    1:13.29        
                  36.33     1:13.29 (36.96)                                        
 37 Kleinbart, Jessica E      16 Agua Swim Team-MR    1:15.37    1:13.51        
                  36.05     1:13.51 (37.46)                                        
 38 Escobedo, Samantha        13 WAC-MR               1:12.26    1:13.72        
                  36.25     1:13.72 (37.47)                                        
 39 Degnan, Hayley F          14 NJW-NJ               1:12.76    1:14.39        
                  36.44     1:14.39 (37.95)                                        
 40 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR    1:10.76    1:14.79        
                  36.38     1:14.79 (38.41)                                        
 41 Xue, Vanessa K            15 HS-MR                1:12.33    1:15.33        
                  36.17     1:15.33 (39.16)                                        
 42 Schmitt, Katherine M      16 Agua Swim Team-MR    1:13.34    1:16.21        
                  37.20     1:16.21 (39.01)                                        
 43 Schneider, Amanda         15 Sachem-MR            1:15.84    1:16.24        
                  37.42     1:16.24 (38.82)                                        
 44 Ansman, Mary J            14 Sachem-MR            1:17.57    1:16.75        
                  37.26     1:16.75 (39.49)                                        
 45 Farmer, Imani M           15 NYCC-MR              1:19.49    1:18.21        
                  37.24     1:18.21 (40.97)                                        
 46 Gibbons, Courtney         13 WAC-MR               1:17.11    1:18.28        
                  38.79     1:18.28 (39.49)                                        
 47 Lee, Victoria             13 NJW-NJ               1:15.26    1:18.84        
                  38.62     1:18.84 (40.22)                                        
 48 Ng, Phyllis               13 HS-MR                1:23.89    1:19.05        
                  37.47     1:19.05 (41.58)                                        
 49 Heisler, Sadie R          13 NYCC-MR                   NT    1:19.40        
                  39.23     1:19.40 (40.17)                                        
 50 Tobias, Terri E           16 DESC-NJ              1:14.21    1:19.48        
                  38.26     1:19.48 (41.22)                                        
 51 Bradnock, Taylor          13 Riptides-MR          1:17.43    1:19.72        
                  39.25     1:19.72 (40.47)                                        
 52 Mikhail, Mary M           14 SAC-NJ               1:23.18    1:21.84        
                  40.53     1:21.84 (41.31)                                        
 53 Xue, Rosalia S            16 HS-MR                1:17.98    1:22.50        
                  40.26     1:22.50 (42.24)                                        
 54 Pezzella, Samantha R      13 HS-MR                1:22.92    1:22.68        
                  39.85     1:22.68 (42.83)                                        
 55 Lee, Kevyn                14 NYCC-MR              1:21.10    1:22.78        
                  40.92     1:22.78 (41.86)                                        
 56 Bocekci, Amanda           13 NJW-NJ               1:18.02    1:22.90        
                  39.72     1:22.90 (43.18)                                        
 57 Patapis, Melanie A        13 Riptides-MR          1:23.40    1:23.86        
                  40.16     1:23.86 (43.70)                                        
 58 Schmitt, Rosie H          13 Agua Swim Team-MR    1:23.62    1:23.88        
                  41.73     1:23.88 (42.15)                                        
 59 Chai, Lydia S             14 GATE-MR              1:26.00    1:24.30        
                  40.83     1:24.30 (43.47)                                        
 60 Mon Fiston, Megan M       14 GATE-MR              1:30.14    1:24.34        
                  41.86     1:24.34 (42.48)                                        
 61 Delgado, Krystal          14 WAC-MR               1:25.40    1:25.31        
                  42.95     1:25.31 (42.36)                                        
 62 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR    1:25.02    1:26.21        
                  42.07     1:26.21 (44.14)                                        
 63 Lehmann, Rachel E         14 Kraken-MR            1:30.40    1:26.58        
                  42.06     1:26.58 (44.52)                                        
 64 Wang, Stephanie           13 GATE-MR              1:33.97    1:26.99        
                  42.46     1:26.99 (44.53)                                        
 65 Clancy, Sarah             13 NYCC-MR              1:29.67    1:28.74        
                  41.61     1:28.74 (47.13)                                        
 66 Loginova, Maria           13 Aquaflames-MR        1:29.47    1:30.09        
                  42.24     1:30.09 (47.85)                                        
 67 Sutto-Plunz, Sarah M      13 Kraken-MR            1:31.00    1:32.22        
                  46.07     1:32.22 (46.15)                                        
 68 Cahill, Aileen B          12 NJW-NJ               1:40.18    1:38.64        
                  47.88     1:38.64 (50.76)                                        
 69 Morrison, Chenille        15 Agua Swim Team-MR    1:34.81    1:42.39        
                  49.50     1:42.39 (52.89)                                        
 -- Polanco, Amy E            15 Triton-MR            1:31.55         DQ        
                  47.83          DQ (50.61)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hart, Lindsay N           22 NYAC-MR              2:06.00    2:10.94        
                  31.23     1:03.96 (32.73)     1:37.51 (33.55)     2:10.94 (33.43)
  2 Teng, Rebecca Y           16 Agua Swim Team-MR    2:11.05    2:14.18        
                  31.92     1:05.01 (33.09)     1:39.45 (34.44)     2:14.18 (34.73)
  3 Richardson, Kimberly R    27 NYAC-MR              2:17.26    2:19.03        
                  32.83     1:07.09 (34.26)     1:43.00 (35.91)     2:19.03 (36.03)
  4 Fritsch, Kristina M       17 NYCC-MR              2:16.29    2:19.37        
                  33.69     1:09.04 (35.35)     1:44.34 (35.30)     2:19.37 (35.03)
  5 Chan, Shirley             13 Agua Swim Team-MR    2:25.00    2:21.01        
                  33.28     1:08.83 (35.55)     1:45.72 (36.89)     2:21.01 (35.29)
  6 Hillas, Jamie A           15 Woodbridge A.C.-CT   2:15.90    2:22.62        
                  34.52     1:10.14 (35.62)     1:46.20 (36.06)     2:22.62 (36.42)
  7 Shiota, Lena A            15 Agua Swim Team-MR    2:18.00    2:23.08        
                  33.80     1:10.34 (36.54)     1:46.98 (36.64)     2:23.08 (36.10)
  8 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR    2:35.55    2:24.86        
                  34.17     1:10.88 (36.71)     1:48.76 (37.88)     2:24.86 (36.10)
  9 Kim, Robin                15 NJW-NJ               2:22.22    2:25.54        
                  34.75     1:11.04 (36.29)     1:48.10 (37.06)     2:25.54 (37.44)
 10 Vogt, Hailey L            13 NJW-NJ               2:27.94    2:26.57        
                  35.65     1:12.77 (37.12)     1:50.08 (37.31)     2:26.57 (36.49)
 11 Reidy, Ashley M           17 Woodbridge A.C.-CT   2:24.89    2:27.53        
                  35.77     1:12.60 (36.83)     1:50.34 (37.74)     2:27.53 (37.19)
 12 Noone, Lindsey            17 WAC-MR               2:34.90    2:28.22        
                  35.56     1:13.46 (37.90)     1:51.31 (37.85)     2:28.22 (36.91)
 13 Kennedy, Calla            14 NYCC-MR              2:25.75    2:29.26        
                  34.87     1:12.12 (37.25)     1:50.72 (38.60)     2:29.26 (38.54)
 14 Rivera, Ashley M          14 Agua Swim Team-MR    2:32.26    2:29.38        
                  37.07     1:14.29 (37.22)     1:52.24 (37.95)     2:29.38 (37.14)
 15 Scott, Lucy E             14 Agua Swim Team-MR    2:31.89    2:29.67        
                  36.23     1:14.89 (38.66)     1:52.91 (38.02)     2:29.67 (36.76)
 16 McGowen, Bridget A        16 Rye 2008-MR               NT    2:29.96        
                  35.31     1:13.11 (37.80)     1:52.37 (39.26)     2:29.96 (37.59)
 17 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR    2:30.95    2:30.72        
                  37.01     1:14.49 (37.48)     1:53.04 (38.55)     2:30.72 (37.68)
 18 Walsh, Georgina           13 NYCC-MR              2:31.99    2:30.93        
                  35.03     1:13.00 (37.97)     1:52.35 (39.35)     2:30.93 (38.58)
 19 Bray, Kayla C             13 NJW-NJ               2:28.16    2:30.95        
                  35.62     1:13.41 (37.79)     1:52.44 (39.03)     2:30.95 (38.51)
 20 Castellano, Gabriella A   15 WAC-MR               2:29.73    2:32.80        
                  35.69     1:13.81 (38.12)     1:52.70 (38.89)     2:32.80 (40.10)
 21 Buckley, Taylor A         14 Sachem-MR            2:24.45    2:32.94        
                  35.75     1:14.41 (38.66)     1:54.53 (40.12)     2:32.94 (38.41)
 22 Altman-Kurosaki, Hannah   16 Agua Swim Team-MR    2:31.18    2:34.29        
                  37.58     1:17.17 (39.59)     1:56.32 (39.15)     2:34.29 (37.97)
 23 Degnan, Hayley F          14 NJW-NJ               2:43.57    2:34.50        
                  35.64     1:14.93 (39.29)     1:55.32 (40.39)     2:34.50 (39.18)
 24 Lee, Jenny                15 Bscat-MR             2:34.56    2:34.81        
                  36.04     1:14.10 (38.06)     1:53.88 (39.78)     2:34.81 (40.93)
 25 Escobedo, Samantha        13 WAC-MR               2:41.24    2:35.32        
                  37.31     1:16.12 (38.81)     1:56.15 (40.03)     2:35.32 (39.17)
 26 Pena, Jarleen B           13 Agua Swim Team-MR    2:37.57    2:35.78        
                  36.36     1:15.61 (39.25)     1:55.70 (40.09)     2:35.78 (40.08)
 27 Balderes, Olivia A        13 NYCC-MR              2:38.60    2:36.00        
                  37.71     1:17.06 (39.35)     1:57.48 (40.42)     2:36.00 (38.52)
 28 Martinez, Adrianna        14 Agua Swim Team-MR    2:30.00    2:37.99        
                  36.54     1:16.93 (40.39)     1:57.87 (40.94)     2:37.99 (40.12)
 29 Barratt, Anna D           15 Agua Swim Team-MR    2:39.10    2:39.60        
                  38.52     1:18.74 (40.22)     1:59.77 (41.03)     2:39.60 (39.83)
 30 Schneider, Amanda         15 Sachem-MR            2:43.26    2:40.97        
                  38.58     1:19.25 (40.67)     2:00.31 (41.06)     2:40.97 (40.66)
 31 Schmitt, Katherine M      16 Agua Swim Team-MR    2:40.61    2:42.63        
                  38.02     1:18.94 (40.92)     2:00.70 (41.76)     2:42.63 (41.93)
 32 Boomer, Lee E             15 NYCC-MR              2:39.90    2:43.17        
                  37.93     1:18.72 (40.79)     2:00.67 (41.95)     2:43.17 (42.50)
 33 Naumchevski, Stephanie R  17 NJW-NJ               2:46.91    2:44.46        
                  37.97     1:18.42 (40.45)     2:01.08 (42.66)     2:44.46 (43.38)
 34 Haiken, Charlotte E       10 Agua Swim Team-MR    2:52.00    2:46.01        
                  40.07     1:23.12 (43.05)     2:05.95 (42.83)     2:46.01 (40.06)
 35 Halper, Sophie R          10 Agua Swim Team-MR    2:50.00    2:46.35        
                  42.31     1:25.38 (43.07)     2:08.11 (42.73)     2:46.35 (38.24)
 36 Eguchi, Lydia             10 Agua Swim Team-MR    3:45.05    2:48.16        
                  40.07     1:23.14 (43.07)     2:06.16 (43.02)     2:48.16 (42.00)
 37 Cahill, Niamh             14 NJW-NJ               3:00.07    2:48.58        
                  39.35     1:22.05 (42.70)     2:06.58 (44.53)     2:48.58 (42.00)
 38 Lee, Kevyn                14 NYCC-MR              2:53.71    2:50.39        
                  41.13     1:24.38 (43.25)     2:08.49 (44.11)     2:50.39 (41.90)
 39 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR    2:50.00    2:56.30        
                  42.74     1:28.33 (45.59)     2:13.26 (44.93)     2:56.30 (43.04)
 40 Wang, Stephanie           13 GATE-MR              3:20.00    3:02.80        
                  41.76     1:28.15 (46.39)     2:16.21 (48.06)     3:02.80 (46.59)
 41 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR    2:59.00    3:05.89        
                  43.57     1:30.68 (47.11)     2:18.97 (48.29)     3:05.89 (46.92)
 42 Barbarino, Laurenann N    15 Rac @ Jcc-MR         3:15.56    3:10.01        
                  45.49     1:32.98 (47.49)     2:22.52 (49.54)     3:10.01 (47.49)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hahn, Abby                16 NYCC-MR              1:07.62    1:10.11        
                  33.56     1:10.11 (36.55)                                        
  2 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR    1:10.98    1:10.69        
                  33.79     1:10.69 (36.90)                                        
  3 Teng, Rebecca Y           16 Agua Swim Team-MR         NT    1:10.70        
                  34.11     1:10.70 (36.59)                                        
  4 Lewis, Kerby A            23 NYAC-MR              1:12.00    1:13.84        
                  34.79     1:13.84 (39.05)                                        
  5 Kennedy, Calla            14 NYCC-MR              1:13.93    1:15.91        
                  35.60     1:15.91 (40.31)                                        
  6 Coniglio, Andrea M        17 NJW-NJ               1:17.76    1:18.36        
                  37.76     1:18.36 (40.60)                                        
  7 Kleinbart, Jessica E      16 Agua Swim Team-MR    1:17.64    1:18.63        
                  37.03     1:18.63 (41.60)                                        
  8 Martinez, Adrianna        14 Agua Swim Team-MR    1:23.00    1:18.97        
                  36.91     1:18.97 (42.06)                                        
  9 Littlefield, Danica M     15 Sachem-MR            1:19.22    1:19.54        
                  37.55     1:19.54 (41.99)                                        
 10 Wang, Stephanie           13 GATE-MR              1:25.01    1:20.13        
                  37.83     1:20.13 (42.30)                                        
 11 Kim, Robin                15 NJW-NJ               1:16.55    1:20.24        
                  38.29     1:20.24 (41.95)                                        
 12 Zielonka, Magdalena       13 NYCC-MR              1:22.35    1:20.32        
                  37.89     1:20.32 (42.43)                                        
 13 Tam, Melanie              16 WAC-MR               1:19.89    1:20.68        
                  38.13     1:20.68 (42.55)                                        
 14 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR    1:18.76    1:21.28        
                  38.53     1:21.28 (42.75)                                        
 15 Schmitt, Katherine M      16 Agua Swim Team-MR    1:21.22    1:21.79        
                  38.54     1:21.79 (43.25)                                        
 16 Watler, Shani             16 NYCC-MR              1:21.64    1:21.87        
                  38.39     1:21.87 (43.48)                                        
 17 Gibbons, Courtney         13 WAC-MR               1:22.09    1:21.98        
                  39.20     1:21.98 (42.78)                                        
 18 Chai, Lydia S             14 GATE-MR              1:24.00    1:22.14        
                  39.03     1:22.14 (43.11)                                        
 18 Rivera, Ashley M          14 Agua Swim Team-MR    1:18.18    1:22.14        
                  38.99     1:22.14 (43.15)                                        
 20 Lee, Jenny                15 Bscat-MR             1:21.29    1:22.59        
                  39.66     1:22.59 (42.93)                                        
 21 Rodriguez, Natalia        14 Agua Swim Team-MR    1:19.80    1:23.26        
                  39.03     1:23.26 (44.23)                                        
 22 Escobedo, Samantha        13 WAC-MR               1:26.15    1:23.41        
                  39.77     1:23.41 (43.64)                                        
 23 Chen, Vicki               15 GATE-MR              1:26.21    1:23.51        
                  39.61     1:23.51 (43.90)                                        
 24 Murphey, Bridget M        14 Rac @ Jcc-MR         1:23.59    1:23.65        
                  39.48     1:23.65 (44.17)                                        
 25 Bach, Caitlyn P           13 NJW-NJ               1:29.57    1:23.99        
                  39.60     1:23.99 (44.39)                                        
 26 Callaghan, Catherine      14 Rac @ Jcc-MR         1:22.90    1:24.15        
                  40.19     1:24.15 (43.96)                                        
 27 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR    1:37.78    1:24.37        
                  40.78     1:24.37 (43.59)                                        
 28 Sanchez, Michelle J       15 Agua Swim Team-MR    1:23.79    1:24.74        
                  39.81     1:24.74 (44.93)                                        
 29 Cahill, Niamh             14 NJW-NJ               1:24.46    1:25.14        
                  40.49     1:25.14 (44.65)                                        
 30 D'Angelo, Stephanie M     14 Rac @ Jcc-MR         1:24.89    1:25.17        
                  40.18     1:25.17 (44.99)                                        
 31 Kaplan, Maya              13 NJW-NJ               1:26.54    1:25.38        
                  41.07     1:25.38 (44.31)                                        
 32 Cohen, Lynzee R           15 WAC-MR               1:24.80    1:26.19        
                  41.02     1:26.19 (45.17)                                        
 33 Cahill, Aileen B          12 NJW-NJ               1:29.43    1:26.62        
                  40.69     1:26.62 (45.93)                                        
 33 Swarzman, Samantha B      15 Agua Swim Team-MR    1:22.00    1:26.62        
                  38.95     1:26.62 (47.67)                                        
 35 Rayport, Ilana K          15 Flying Dolphins-MR   1:32.53    1:28.45        
                  41.26     1:28.45 (47.19)                                        
 36 Schmitt, Rosie H          13 Agua Swim Team-MR    1:28.70    1:28.78        
                  42.39     1:28.78 (46.39)                                        
 37 Heisler, Sadie R          13 NYCC-MR                   NT    1:28.92        
                  43.36     1:28.92 (45.56)                                        
 38 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR    1:26.87    1:28.95        
                  41.93     1:28.95 (47.02)                                        
 39 Delgado, Krystal          14 WAC-MR               1:30.85    1:31.18        
                  43.41     1:31.18 (47.77)                                        
 40 Castellano, Gabriella A   15 WAC-MR               1:24.86    1:31.40        
                  43.35     1:31.40 (48.05)                                        
 41 Tobias, Terri E           16 DESC-NJ              1:38.44    1:33.40        
                  44.80     1:33.40 (48.60)                                        
 42 Schneider, Amanda         15 Sachem-MR            1:26.92    1:33.97        
                  45.33     1:33.97 (48.64)                                        
 43 Sutto-Plunz, Sarah M      13 Kraken-MR            1:39.00    1:35.05        
                  45.71     1:35.05 (49.34)                                        
 44 Mon Fiston, Megan M       14 GATE-MR              1:42.33    1:36.29        
                  45.66     1:36.29 (50.63)                                        
 45 Lehmann, Rachel E         14 Kraken-MR            1:40.00    1:36.94        
                  46.17     1:36.94 (50.77)                                        
 46 Saldiveri, Melissa R      15 Sachem-MR            1:38.31    1:37.78        
                  46.68     1:37.78 (51.10)                                        
 47 Morrison, Chenille        15 Agua Swim Team-MR    1:29.87    1:38.33        
                  46.56     1:38.33 (51.77)                                        
 47 Kelleher, Jenna P         13 Sachem-MR            1:50.27    1:38.33        
                  45.09     1:38.33 (53.24)                                        
 -- Nicoletta, Ariana         15 WAC-MR               2:01.12         DQ        
      Alternating Kick
                  58.71        DQ (1:13.26)                                        
 -- Rodriguez, Nicole         13 Agua Swim Team-MR    1:22.51         DQ        
      Downward butterfly kick
                  39.12                                                            
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hahn, Abby                16 NYCC-MR              2:24.78    2:25.38        
                  33.25     1:09.58 (36.33)     1:47.17 (37.59)     2:25.38 (38.21)
  2 Teng, Rebecca Y           16 Agua Swim Team-MR    2:29.97    2:29.73        
                  34.66     1:13.11 (38.45)     1:50.96 (37.85)     2:29.73 (38.77)
  3 Kennedy, Calla            14 NYCC-MR              2:39.38    2:42.13        
                  36.35     1:17.43 (41.08)     1:59.44 (42.01)     2:42.13 (42.69)
  4 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR    2:59.00    2:43.28        
                  36.68     1:18.20 (41.52)     2:01.29 (43.09)     2:43.28 (41.99)
  5 Kim, Robin                15 NJW-NJ               2:38.17    2:44.68        
                  37.76     1:19.40 (41.64)     2:01.91 (42.51)     2:44.68 (42.77)
  6 Rodriguez, Nicole         13 Agua Swim Team-MR    2:53.00    2:51.06        
                  40.09     1:22.73 (42.64)     2:06.63 (43.90)     2:51.06 (44.43)
  7 Martinez, Adrianna        14 Agua Swim Team-MR    3:03.00    2:51.50        
                  37.71     1:20.84 (43.13)     2:07.99 (47.15)     2:51.50 (43.51)
  8 Wang, Stephanie           13 GATE-MR              3:10.00    2:52.83        
                  39.22     1:23.35 (44.13)     2:07.70 (44.35)     2:52.83 (45.13)
  9 Gibbons, Courtney         13 WAC-MR               2:59.78    2:55.48        
                  41.41     1:25.38 (43.97)     2:10.00 (44.62)     2:55.48 (45.48)
 10 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR    2:55.93    2:55.56        
                  40.58     1:25.36 (44.78)     2:11.62 (46.26)     2:55.56 (43.94)
 11 Xue, Kelly E              12 HS-MR                3:01.31    2:55.97        
                  38.51     1:24.42 (45.91)     2:10.75 (46.33)     2:55.97 (45.22)
 12 Schmitt, Katherine M      16 Agua Swim Team-MR    2:51.81    2:56.39        
                  38.59     1:23.69 (45.10)     2:10.44 (46.75)     2:56.39 (45.95)
 13 Tam, Melanie              16 WAC-MR               2:57.20    2:56.53        
                  40.54     1:24.41 (43.87)     2:10.96 (46.55)     2:56.53 (45.57)
 14 Cahill, Niamh             14 NJW-NJ               3:00.61    2:57.18        
                  39.26     1:23.43 (44.17)     2:10.22 (46.79)     2:57.18 (46.96)
 15 Escobedo, Samantha        13 WAC-MR               3:06.56    2:57.68        
                  41.32     1:27.43 (46.11)     2:13.56 (46.13)     2:57.68 (44.12)
 16 Fried, Carly T            10 Flying Dolphins-MR   2:55.94    3:04.89        
                  41.56     1:29.52 (47.96)     2:17.90 (48.38)     3:04.89 (46.99)
 17 Kaplan, Maya              13 NJW-NJ               3:22.74    3:04.99        
                  42.91     1:30.73 (47.82)     2:18.95 (48.22)     3:04.99 (46.04)
 18 Schmitt, Rosie H          13 Agua Swim Team-MR    3:04.76    3:06.26        
                  43.51     1:30.23 (46.72)     2:19.05 (48.82)     3:06.26 (47.21)
 19 Sanchez, Michelle J       15 Agua Swim Team-MR    3:08.21    3:07.03        
                  42.06     1:29.88 (47.82)     2:19.58 (49.70)     3:07.03 (47.45)
 20 D'Angelo, Stephanie M     14 Rac @ Jcc-MR         2:48.34    3:09.88        
                  42.07     1:30.75 (48.68)     2:20.30 (49.55)     3:09.88 (49.58)
 21 Ansman, Mary J            14 Sachem-MR            3:14.02    3:10.18        
                  42.19     1:30.75 (48.56)     2:20.03 (49.28)     3:10.18 (50.15)
 22 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR    3:07.27    3:10.67        
                  42.28     1:30.88 (48.60)     2:21.13 (50.25)     3:10.67 (49.54)
 23 Delgado, Krystal          14 WAC-MR               3:14.37    3:12.96        
                  44.63     1:32.17 (47.54)     2:22.29 (50.12)     3:12.96 (50.67)
 24 Cahill, Aileen B          12 NJW-NJ               3:22.08    3:13.21        
                  43.91     1:34.69 (50.78)     2:25.32 (50.63)     3:13.21 (47.89)
 25 Morrison, Chenille        15 Agua Swim Team-MR    3:15.79    3:29.62        
                  46.59     1:39.47 (52.88)     2:34.44 (54.97)     3:29.62 (55.18)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Teng, Rebecca Y           16 Agua Swim Team-MR      59.51    1:01.35        
                  29.18     1:01.35 (32.17)                                        
  2 Reynoso, Jessica M        13 Agua Swim Team-MR    1:06.83    1:04.29        
                  29.91     1:04.29 (34.38)                                        
  3 Coniglio, Andrea M        17 NJW-NJ               1:04.04    1:05.07        
                  30.35     1:05.07 (34.72)                                        
  4 Rodriguez, Natalia        14 Agua Swim Team-MR    1:03.78    1:05.51        
                  30.78     1:05.51 (34.73)                                        
  5 Sykes, Sarah M            18 NJW-NJ               1:07.06    1:06.36        
                  31.25     1:06.36 (35.11)                                        
  6 Jou, Stephanie            16 GATE-MR              1:10.00    1:06.64        
                  31.60     1:06.64 (35.04)                                        
  7 Rivera, Ashley M          14 Agua Swim Team-MR    1:07.36    1:06.98        
                  31.75     1:06.98 (35.23)                                        
  8 Scott, Lucy E             14 Agua Swim Team-MR    1:09.33    1:07.25        
                  31.47     1:07.25 (35.78)                                        
  9 Shiota, Lena A            15 Agua Swim Team-MR    1:06.51    1:07.95        
                  30.53     1:07.95 (37.42)                                        
 10 Altman-Kurosaki, Hannah   16 Agua Swim Team-MR    1:08.27    1:08.13        
                  31.97     1:08.13 (36.16)                                        
 11 Rockwell, Whitney         24 NYAC-MR              1:06.00    1:08.26        
                  31.55     1:08.26 (36.71)                                        
 12 Kenyon, Hillary L         17 Woodbridge A.C.-CT   1:08.08    1:08.87        
                  31.39     1:08.87 (37.48)                                        
 13 Kang, Julie I             14 NJW-NJ               1:18.18    1:09.03        
                  32.58     1:09.03 (36.45)                                        
 14 Drillich, Gabrielle G     15 NJW-NJ               1:07.33    1:09.16        
                  32.60     1:09.16 (36.56)                                        
 15 Martinez, Adrianna        14 Agua Swim Team-MR    1:10.00    1:09.21        
                  32.18     1:09.21 (37.03)                                        
 16 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR    1:10.04    1:09.43        
                  33.65     1:09.43 (35.78)                                        
 17 McGowen, Bridget A        16 Rye 2008-MR          1:14.51    1:09.90        
                  32.81     1:09.90 (37.09)                                        
 18 Bray, Kayla C             13 NJW-NJ               1:12.31    1:10.21        
                  32.71     1:10.21 (37.50)                                        
 19 Littlefield, Danica M     15 Sachem-MR            1:07.96    1:10.73        
                  33.37     1:10.73 (37.36)                                        
 20 Tam, Melanie              16 WAC-MR               1:08.12    1:11.13        
                  32.64     1:11.13 (38.49)                                        
 21 Krikorian, Lena           15 Rye 2008-MR          1:06.28    1:12.36        
                  33.08     1:12.36 (39.28)                                        
 22 Tobias, Terri E           16 DESC-NJ              1:13.92    1:12.99        
                  33.90     1:12.99 (39.09)                                        
 23 Pena, Jarleen B           13 Agua Swim Team-MR    1:15.24    1:13.31        
                  33.02     1:13.31 (40.29)                                        
 24 Lee, Jenny                15 Bscat-MR             1:09.44    1:13.56        
                  33.25     1:13.56 (40.31)                                        
 25 Balderes, Olivia A        13 NYCC-MR              1:19.26    1:13.82        
                  34.27     1:13.82 (39.55)                                        
 26 Miller, Heather R         14 Sachem-MR            1:10.29    1:14.42        
                  34.28     1:14.42 (40.14)                                        
 27 Gibbons, Courtney         13 WAC-MR               1:17.26    1:16.09        
                  35.48     1:16.09 (40.61)                                        
 28 Cohen, Lynzee R           15 WAC-MR               1:14.12    1:17.51        
                  34.58     1:17.51 (42.93)                                        
 29 Mitchell, Alex F          15 Flying Dolphins-MR   1:16.36    1:17.73        
                  34.26     1:17.73 (43.47)                                        
 30 Ansman, Mary J            14 Sachem-MR            1:16.11    1:18.88        
                  35.29     1:18.88 (43.59)                                        
 31 Schneider, Amanda         15 Sachem-MR            1:14.40    1:19.21        
                  36.45     1:19.21 (42.76)                                        
 32 Farmer, Imani M           15 NYCC-MR              1:22.36    1:24.51        
                  36.42     1:24.51 (48.09)                                        
 33 Saldiveri, Melissa R      15 Sachem-MR            1:29.15    1:28.87        
                  39.08     1:28.87 (49.79)                                        
 34 Kaplan, Maya              13 NJW-NJ               1:26.41    1:29.95        
                  41.72     1:29.95 (48.23)                                        
 35 Delgado, Krystal          14 WAC-MR               1:34.29    1:30.22        
                  42.25     1:30.22 (47.97)                                        
 36 Sutto-Plunz, Sarah M      13 Kraken-MR            1:37.00    1:33.25        
                  39.53     1:33.25 (53.72)                                        
 37 Morrison, Chenille        15 Agua Swim Team-MR    1:37.12    1:37.11        
                  41.64     1:37.11 (55.47)                                        
 -- Nicoletta, Ariana         15 WAC-MR               1:56.56         DQ        
      Arms underwater recovery
                1:04.36        DQ (1:24.67)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Shirley             13 Agua Swim Team-MR    2:34.00    2:18.21        
                   5.36       31.25 (25.89)     1:06.61 (35.36)   2:18.21 (1:11.60)
  2 Felloni, Alessandra       15 SAC-NJ               2:19.09    2:21.05        
                  30.63     1:05.87 (35.24)     1:43.34 (37.47)     2:21.05 (37.71)
  3 Drillich, Gabrielle G     15 NJW-NJ               2:24.13    2:24.25        
                  32.39     1:09.13 (36.74)     1:46.45 (37.32)     2:24.25 (37.80)
  4 Grilli, Justine N         15 SAC-NJ               2:24.09    2:25.94        
                  32.87     1:10.38 (37.51)     1:49.43 (39.05)     2:25.94 (36.51)
  5 Reynoso, Jessica M        13 Agua Swim Team-MR    2:28.89    2:26.13        
                  32.18     1:09.52 (37.34)     1:47.86 (38.34)     2:26.13 (38.27)
  6 Cirone, Alexandra         13 Agua Swim Team-MR    2:40.55    2:26.20        
                   4.98       33.63 (28.65)     1:11.34 (37.71)   2:26.20 (1:14.86)
  7 Scott, Lucy E             14 Agua Swim Team-MR    2:40.00    2:33.64        
                   5.80       34.06 (28.26)     1:14.04 (39.98)   2:33.64 (1:19.60)
  8 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR    2:33.08    2:33.98        
                  32.88     1:11.32 (38.44)     1:52.25 (40.93)     2:33.98 (41.73)
  9 Kenyon, Hillary L         17 Woodbridge A.C.-CT   2:30.97    2:35.41        
                  33.35     1:12.28 (38.93)     1:53.46 (41.18)     2:35.41 (41.95)
 10 Hager, Meghan M           17 SAC-NJ                    NT    2:36.42        
                  32.62     1:10.86 (38.24)     1:52.89 (42.03)     2:36.42 (43.53)
 11 Lee, Erika F              16 SAC-NJ               2:33.88    2:37.48        
                  35.27     1:15.06 (39.79)     1:56.05 (40.99)     2:37.48 (41.43)
 12 Tam, Melanie              16 WAC-MR               2:41.35    2:46.27        
                  36.07     1:16.02 (39.95)     2:00.12 (44.10)     2:46.27 (46.15)
 13 Halper, Sophie R          10 Agua Swim Team-MR    3:20.00    2:55.61        
                  40.35     1:26.51 (46.16)     2:12.30 (45.79)     2:55.61 (43.31)
 14 Mitchell, Alex F          15 Flying Dolphins-MR   2:53.51    2:57.99        
                  36.94     1:19.52 (42.58)     2:08.57 (49.05)     2:57.99 (49.42)
 15 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR   2:45.53    2:58.01        
                  36.51     1:21.14 (44.63)     2:10.50 (49.36)     2:58.01 (47.51)
 16 Eguchi, Lydia             10 Agua Swim Team-MR    3:16.00    2:58.06        
                  38.58     1:24.32 (45.74)     2:13.00 (48.68)     2:58.06 (45.06)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Teng, Rebecca Y           16 Agua Swim Team-MR    2:09.58    2:14.02        
                  29.04     1:02.78 (33.74)     1:42.24 (39.46)     2:14.02 (31.78)
  2 Hahn, Abby                16 NYCC-MR              2:14.46    2:14.50        
                  30.42     1:06.15 (35.73)     1:42.81 (36.66)     2:14.50 (31.69)
  3 Hart, Lindsay N           22 NYAC-MR              2:10.00    2:15.23        
                  30.14     1:03.43 (33.29)     1:43.69 (40.26)     2:15.23 (31.54)
  4 Hillas, Jamie A           15 Woodbridge A.C.-CT   2:13.01    2:18.57        
                  29.74     1:06.66 (36.92)     1:45.65 (38.99)     2:18.57 (32.92)
  5 Reynoso, Jessica M        13 Agua Swim Team-MR    2:20.09    2:19.25        
                  29.81     1:06.07 (36.26)     1:46.00 (39.93)     2:19.25 (33.25)
  6 Rodriguez, Nicole         13 Agua Swim Team-MR    2:19.03    2:19.35        
                  30.70     1:05.35 (34.65)     1:47.98 (42.63)     2:19.35 (31.37)
  7 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR    2:20.39    2:21.15        
                  29.76     1:07.71 (37.95)     1:47.93 (40.22)     2:21.15 (33.22)
  8 Scott, Lucy E             14 Agua Swim Team-MR    2:24.98    2:23.17        
                  31.39     1:09.15 (37.76)     1:50.87 (41.72)     2:23.17 (32.30)
  9 Rivera, Ashley M          14 Agua Swim Team-MR    2:25.10    2:23.60        
                  31.36     1:10.06 (38.70)     1:52.27 (42.21)     2:23.60 (31.33)
 10 Erickson, Abigayle        17 Agua Swim Team-MR    2:20.27    2:23.78        
                  30.84     1:08.42 (37.58)     1:51.98 (43.56)     2:23.78 (31.80)
 11 Leupold, Christine L      25 NYAC-MR              2:25.00    2:24.03        
                  31.05     1:08.83 (37.78)     1:50.83 (42.00)     2:24.03 (33.20)
 12 Lewis, Kerby A            23 NYAC-MR              2:14.43    2:24.46        
                  31.18     1:08.02 (36.84)     1:49.85 (41.83)     2:24.46 (34.61)
 13 Kang, Julie I             14 NJW-NJ               2:26.25    2:24.79        
                  32.08     1:08.03 (35.95)     1:52.81 (44.78)     2:24.79 (31.98)
 14 Park, Jean E              15 SAC-NJ               2:23.26    2:25.71        
                  33.27     1:11.33 (38.06)     1:53.82 (42.49)     2:25.71 (31.89)
 15 Drillich, Gabrielle G     15 NJW-NJ               2:24.07    2:25.97        
                  31.81     1:09.96 (38.15)     1:52.51 (42.55)     2:25.97 (33.46)
 16 Felloni, Alessandra       15 SAC-NJ               2:25.02    2:26.07        
                  30.34     1:09.02 (38.68)     1:53.03 (44.01)     2:26.07 (33.04)
 17 Kim, Robin                15 NJW-NJ               2:24.87    2:26.91        
                  32.75     1:09.32 (36.57)     1:52.59 (43.27)     2:26.91 (34.32)
 18 Shiota, Lena A            15 Agua Swim Team-MR    2:23.31    2:27.77        
                  30.66     1:06.41 (35.75)     1:52.74 (46.33)     2:27.77 (35.03)
 19 Brown, Caitlin N          13 HS-MR                2:34.61    2:28.01        
                  32.06     1:09.39 (37.33)     1:53.49 (44.10)     2:28.01 (34.52)
 20 Wais, Ashleigh Q          16 NYCC-MR              2:25.25    2:28.08        
                  33.38     1:11.14 (37.76)     1:55.60 (44.46)     2:28.08 (32.48)
 21 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR    2:28.15    2:28.42        
                  33.34     1:10.83 (37.49)     1:56.23 (45.40)     2:28.42 (32.19)
 22 Buckley, Taylor A         14 Sachem-MR            2:26.42    2:29.07        
                  32.43     1:11.40 (38.97)     1:55.34 (43.94)     2:29.07 (33.73)
 23 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR    2:30.21    2:29.10        
                  33.81     1:12.53 (38.72)     1:56.36 (43.83)     2:29.10 (32.74)
 24 Vogt, Hailey L            13 NJW-NJ               2:29.08    2:29.23        
                  32.81     1:10.78 (37.97)     1:55.79 (45.01)     2:29.23 (33.44)
 25 Martinez, Adrianna        14 Agua Swim Team-MR    2:31.75    2:30.10        
                  32.57     1:11.82 (39.25)     1:55.90 (44.08)     2:30.10 (34.20)
 26 Lee, Jasmine              14 SAC-NJ               2:40.79    2:30.66        
                  33.23     1:08.59 (35.36)     1:57.72 (49.13)     2:30.66 (32.94)
 27 Lu, Rachel S              17 SAC-NJ               2:24.40    2:30.97        
                  34.55     1:14.15 (39.60)     1:57.65 (43.50)     2:30.97 (33.32)
 28 Buttermark, Alyssa        15 Rac @ Jcc-MR         2:38.54    2:31.16        
                  31.87     1:10.65 (38.78)     1:55.41 (44.76)     2:31.16 (35.75)
 29 Bray, Kayla C             13 NJW-NJ               2:32.07    2:31.37        
                  32.68     1:10.98 (38.30)     1:56.83 (45.85)     2:31.37 (34.54)
 30 Dan, Megan                15 NJW-NJ               2:27.54    2:31.65        
                  34.01     1:11.24 (37.23)     1:57.44 (46.20)     2:31.65 (34.21)
 31 Altman-Kurosaki, Hannah   16 Agua Swim Team-MR    2:32.54    2:32.40        
                  31.90     1:10.65 (38.75)     1:56.65 (46.00)     2:32.40 (35.75)
 32 Degnan, Hayley F          14 NJW-NJ               2:31.96    2:32.62        
                  35.26     1:14.00 (38.74)     1:59.53 (45.53)     2:32.62 (33.09)
 33 Tam, Melanie              16 WAC-MR               2:31.10    2:32.97        
                  32.00     1:10.31 (38.31)     1:55.84 (45.53)     2:32.97 (37.13)
 34 Xue, Kelly E              12 HS-MR                2:33.26    2:33.01        
                  33.34     1:12.42 (39.08)     1:59.21 (46.79)     2:33.01 (33.80)
 35 Lee, Erika F              16 SAC-NJ               2:31.65    2:33.30        
                  33.79     1:13.76 (39.97)     1:59.35 (45.59)     2:33.30 (33.95)
 36 Kleinbart, Jessica E      16 Agua Swim Team-MR    2:36.07    2:33.42        
                  33.79     1:13.79 (40.00)     1:59.65 (45.86)     2:33.42 (33.77)
 37 Pena, Jarleen B           13 Agua Swim Team-MR    2:35.42    2:34.84        
                  33.67     1:13.43 (39.76)     1:58.57 (45.14)     2:34.84 (36.27)
 38 Walsh, Georgina           13 NYCC-MR              2:48.09    2:35.06        
                  34.23     1:11.94 (37.71)     1:57.22 (45.28)     2:35.06 (37.84)
 39 Balderes, Olivia A        13 NYCC-MR              2:44.15    2:35.39        
                  34.14     1:11.78 (37.64)     1:58.19 (46.41)     2:35.39 (37.20)
 40 Miller, Heather R         14 Sachem-MR            2:34.47    2:35.95        
                  34.86     1:14.49 (39.63)     2:01.99 (47.50)     2:35.95 (33.96)
 41 Bach, Caitlyn P           13 NJW-NJ               2:34.96    2:36.22        
                  33.88     1:13.76 (39.88)     2:02.36 (48.60)     2:36.22 (33.86)
 42 Lee, Jenny                15 Bscat-MR             2:37.44    2:36.40        
                  33.55     1:12.86 (39.31)     1:58.66 (45.80)     2:36.40 (37.74)
 43 Schmitt, Katherine M      16 Agua Swim Team-MR    2:34.12    2:36.81        
                  33.21     1:15.36 (42.15)     2:02.34 (46.98)     2:36.81 (34.47)
 44 Gibbons, Courtney         13 WAC-MR               2:41.82    2:37.65        
                  35.44     1:17.34 (41.90)     2:01.75 (44.41)     2:37.65 (35.90)
 45 Xue, Vanessa K            15 HS-MR                2:32.75    2:37.78        
                  34.53     1:12.87 (38.34)     1:59.29 (46.42)     2:37.78 (38.49)
 46 Escobedo, Samantha        13 WAC-MR               2:47.20    2:38.09        
                  35.49     1:16.09 (40.60)     2:02.43 (46.34)     2:38.09 (35.66)
 47 Aguirre, Julie D          13 HS-MR                2:39.31    2:39.54        
                  34.48     1:15.47 (40.99)     2:05.55 (50.08)     2:39.54 (33.99)
 48 Lee, Kevyn                14 NYCC-MR              2:49.36    2:40.08        
                  36.17     1:18.76 (42.59)     2:05.36 (46.60)     2:40.08 (34.72)
 49 Sanchez, Michelle J       15 Agua Swim Team-MR    2:37.77    2:40.30        
                  34.71     1:16.45 (41.74)     2:04.91 (48.46)     2:40.30 (35.39)
 50 Mitchell, Alex F          15 Flying Dolphins-MR   2:38.28    2:41.53        
                  33.96     1:14.89 (40.93)     2:02.91 (48.02)     2:41.53 (38.62)
 51 Schneider, Amanda         15 Sachem-MR            2:43.23    2:43.22        
                  36.53     1:16.62 (40.09)     2:07.87 (51.25)     2:43.22 (35.35)
 52 Tobias, Terri E           16 DESC-NJ              2:41.11    2:43.92        
                  33.19     1:15.83 (42.64)     2:06.63 (50.80)     2:43.92 (37.29)
 53 Berglas, Mae D            14 Rye 2008-MR               NT    2:44.02        
                  35.87     1:18.27 (42.40)     2:08.47 (50.20)     2:44.02 (35.55)
 54 Heisler, Sadie R          13 NYCC-MR                   NT    2:45.34        
                  36.35     1:17.79 (41.44)     2:09.89 (52.10)     2:45.34 (35.45)
 55 D'Angelo, Stephanie M     14 Rac @ Jcc-MR         2:38.94    2:45.56        
                  37.76     1:20.28 (42.52)     2:08.41 (48.13)     2:45.56 (37.15)
 56 Cahill, Niamh             14 NJW-NJ               2:48.36    2:47.97        
                  37.28     1:20.99 (43.71)     2:08.42 (47.43)     2:47.97 (39.55)
 57 Chai, Lydia S             14 GATE-MR              3:14.00    2:50.65        
                  39.27     1:24.78 (45.51)     2:12.49 (47.71)     2:50.65 (38.16)
 58 Schmitt, Rosie H          13 Agua Swim Team-MR    2:53.48    2:50.98        
                  39.82     1:24.32 (44.50)     2:10.72 (46.40)     2:50.98 (40.26)
 59 Patapis, Melanie A        13 Riptides-MR          2:53.37    2:52.97        
                  38.29     1:23.07 (44.78)     2:15.61 (52.54)     2:52.97 (37.36)
 60 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR    2:53.58    2:53.26        
                  37.51     1:22.42 (44.91)     2:13.96 (51.54)     2:53.26 (39.30)
 61 Wang, Stephanie           13 GATE-MR              2:48.00    2:53.82        
                  40.26     1:25.72 (45.46)     2:12.23 (46.51)     2:53.82 (41.59)
 62 Xue, Rosalia S            16 HS-MR                2:42.13    2:54.05        
                  37.75     1:23.04 (45.29)     2:14.11 (51.07)     2:54.05 (39.94)
 63 Delgado, Krystal          14 WAC-MR               3:14.63    2:55.65        
                  41.18     1:24.95 (43.77)     2:13.64 (48.69)     2:55.65 (42.01)
 64 Bocekci, Amanda           13 NJW-NJ               3:10.23    2:55.91        
                  35.44     1:20.92 (45.48)     2:14.79 (53.87)     2:55.91 (41.12)
 65 Mon Fiston, Megan M       14 GATE-MR              3:15.00    2:56.45        
                  38.98     1:24.43 (45.45)     2:17.62 (53.19)     2:56.45 (38.83)
 66 Mikhail, Mary M           14 SAC-NJ               3:00.78    2:59.54        
                  40.10     1:24.03 (43.93)     2:16.87 (52.84)     2:59.54 (42.67)
 67 Kaplan, Maya              13 NJW-NJ               3:01.72    3:00.61        
                  40.77     1:32.66 (51.89)     2:19.95 (47.29)     3:00.61 (40.66)
 68 Morrison, Chenille        15 Agua Swim Team-MR    3:08.76    3:14.77        
                  39.78     1:32.83 (53.05)     2:28.10 (55.27)     3:14.77 (46.67)
 -- Ng, Phyllis               13 HS-MR                2:54.49         DQ        
                  40.92     1:24.75 (43.83)     2:18.94 (54.19)          DQ (39.50)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hahn, Abby                16 NYCC-MR              4:44.09    4:45.76        
                  31.81     1:07.16 (35.35)     1:45.19 (38.03)     2:21.69 (36.50)
        2:59.72 (38.03)     3:39.36 (39.64)     4:13.18 (33.82)     4:45.76 (32.58)
  2 Chan, Shirley             13 Agua Swim Team-MR    5:01.69    4:54.16        
                  30.58     1:06.60 (36.02)     1:43.92 (37.32)     2:21.33 (37.41)
        3:05.21 (43.88)     3:47.64 (42.43)     4:21.76 (34.12)     4:54.16 (32.40)
  3 Hillas, Jamie A           15 Woodbridge A.C.-CT   4:45.64    4:56.70        
                  33.39     1:12.81 (39.42)     1:50.64 (37.83)     2:27.41 (36.77)
        3:08.51 (41.10)     3:48.31 (39.80)     4:23.03 (34.72)     4:56.70 (33.67)
  4 Kang, Julie I             14 NJW-NJ               5:05.49    5:01.00        
                  32.35     1:09.92 (37.57)     1:47.09 (37.17)     2:22.96 (35.87)
        3:08.67 (45.71)     3:53.26 (44.59)     4:27.37 (34.11)     5:01.00 (33.63)
  5 Coniglio, Andrea M        17 NJW-NJ               4:51.38    5:01.39        
                  31.87     1:09.57 (37.70)     1:47.64 (38.07)     2:24.04 (36.40)
        3:09.04 (45.00)     3:54.42 (45.38)     4:28.74 (34.32)     5:01.39 (32.65)
  6 Drillich, Gabrielle G     15 NJW-NJ               5:00.51    5:02.12        
                  32.17     1:08.58 (36.41)     1:48.06 (39.48)     2:26.62 (38.56)
        3:09.83 (43.21)     3:53.75 (43.92)     4:28.48 (34.73)     5:02.12 (33.64)
  7 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR    5:09.99    5:02.66        
                  33.74     1:12.29 (38.55)     1:50.57 (38.28)     2:27.62 (37.05)
        3:12.26 (44.64)     3:56.76 (44.50)     4:30.06 (33.30)     5:02.66 (32.60)
  8 Vogt, Hailey L            13 NJW-NJ               5:14.46    5:06.38        
                  33.23     1:11.12 (37.89)     1:50.70 (39.58)     2:28.58 (37.88)
        3:13.10 (44.52)     3:58.56 (45.46)     4:32.63 (34.07)     5:06.38 (33.75)
  9 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR    5:08.55    5:08.41        
                  33.69     1:13.69 (40.00)     1:53.34 (39.65)     2:31.05 (37.71)
        3:15.89 (44.84)     4:00.13 (44.24)     4:35.17 (35.04)     5:08.41 (33.24)
 10 Scott, Lucy E             14 Agua Swim Team-MR    5:10.75    5:08.88        
                  32.59     1:11.93 (39.34)     1:52.76 (40.83)     2:33.91 (41.15)
        3:16.74 (42.83)     4:01.49 (44.75)     4:36.51 (35.02)     5:08.88 (32.37)
 11 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR    5:06.96    5:15.70        
                  33.04     1:12.49 (39.45)     1:51.76 (39.27)     2:30.19 (38.43)
        3:17.71 (47.52)     4:05.05 (47.34)     4:41.06 (36.01)     5:15.70 (34.64)
 12 Degnan, Hayley F          14 NJW-NJ               5:17.58    5:20.05        
                  35.12     1:17.17 (42.05)     1:58.02 (40.85)     2:37.73 (39.71)
        3:24.23 (46.50)     4:10.61 (46.38)     4:45.51 (34.90)     5:20.05 (34.54)
 13 Dan, Megan                15 NJW-NJ               5:14.60    5:22.64        
                  34.05     1:13.72 (39.67)     1:53.59 (39.87)     2:34.38 (40.79)
        3:21.61 (47.23)     4:08.25 (46.64)     4:45.74 (37.49)     5:22.64 (36.90)
 14 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR    5:26.46    5:30.75        
                  37.53     1:22.03 (44.50)     2:05.01 (42.98)     2:47.12 (42.11)
        3:34.11 (46.99)     4:20.27 (46.16)     4:56.62 (36.35)     5:30.75 (34.13)
 15 Bach, Caitlyn P           13 NJW-NJ               5:36.84    5:36.38        
                  35.48     1:24.46 (48.98)     2:03.94 (39.48)     2:44.91 (40.97)
        3:33.98 (49.07)     4:25.28 (51.30)     5:01.36 (36.08)     5:36.38 (35.02)
 16 Cohen, Lynzee R           15 WAC-MR               5:22.80    5:46.02        
                  37.27     1:22.69 (45.42)     2:06.92 (44.23)     2:50.11 (43.19)
        3:38.77 (48.66)     4:28.92 (50.15)     5:07.27 (38.35)     5:46.02 (38.75)
 17 Sanchez, Michelle J       15 Agua Swim Team-MR    5:44.94    5:51.50        
                  37.11     1:21.67 (44.56)     2:07.77 (46.10)     2:52.65 (44.88)
        3:43.63 (50.98)     4:34.71 (51.08)     5:13.93 (39.22)     5:51.50 (37.57)
 18 Eguchi, Lydia             10 Agua Swim Team-MR    5:58.00    5:51.75        
                  37.35     1:22.03 (44.68)     2:06.99 (44.96)     2:51.90 (44.91)
        3:42.29 (50.39)     4:32.89 (50.60)     5:12.52 (39.63)     5:51.75 (39.23)
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Spencer H            8 Agua Swim Team-MR      16.89      16.67        
  2 Lawless, Alec C            8 PAAC-MA                16.86      17.11        
  3 Gutierrez, Nicholas T      8 Rye 2008-MR            17.26      17.81        
  4 Figueiro, Pedro H          8 Aquaflames-MR          21.26      18.29        
  5 Ng, Ethan L                8 NYCC-MR                   NT      18.88        
  6 Valdes, Luke               8 WAC-MR                 23.34      18.93        
  7 Quinones, Luca M           6 Rye 2008-MR            19.73      19.36        
  8 Raiola, A J J              8 HS-MR                  18.00      19.57        
  9 French, Devon J            8 Flying Dolphins-MR     20.89      19.71        
 10 Langaman, Kevin J          8 HS-MR                  19.00      20.70        
 11 Ostensen, Peter            6 WAC-MR                 22.23      21.60        
 12 Barayev, Jacob             8 Aquaflames-MR          21.98      21.90        
 13 Bangiyev, Maxim            7 Aquaflames-MR          27.15      22.35        
 14 Simon, Ernesto G           8 Agua Swim Team-MR      26.97      22.43        
 15 Cusack-McPartlin, Timoth   8 WAC-MR                 29.67      22.71        
 16 Duthie, Zachary J          8 Agua Swim Team-MR      22.61      23.32        
 17 Nelson, Dylan P            8 NYCC-MR                23.48      23.38        
 18 Matossian, Cameron T       7 Agua Swim Team-MR      24.75      23.73        
 19 Manduca, Alexander         8 WAC-MR                 30.00      23.80        
 20 Pellikan, Zachary          8 WAC-MR                 47.78      25.05        
 21 Fairbanks, Matthew         8 Agua Swim Team-MR      26.28      25.21        
 22 Kenvin, Matthew D          7 Agua Swim Team-MR      27.00      26.59        
 23 Jin, Peter Y               7 Kraken-MR              25.50      29.63        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zuyus, Tyler E             8 Agua Swim Team-MR      38.09      37.44        
  2 Lawless, Alec C            8 PAAC-MA                40.67      37.73        
  3 Wong, Jay Jay M            7 NJW-NJ                 40.33      38.38        
  4 Gutierrez, Nicholas T      8 Rye 2008-MR            42.30      38.65        
  5 Lipton, Evan N             8 Flying Dolphins-MR     40.91      40.38        
  6 Budke, Vinny C             8 Sachem-MR            1:00.00      40.41        
  7 Sarier, Erik               8 NJW-NJ                 48.43      42.67        
  8 Ng, Ethan L                8 NYCC-MR                   NT      43.43        
  9 Valdes, Luke               8 WAC-MR                 47.67      44.50        
 10 Ostensen, Peter            6 WAC-MR                 48.21      46.58        
 11 Nelson, Dylan P            8 NYCC-MR                51.70      48.30        
 12 Porges, Dylan R            8 Flying Dolphins-MR     45.27      48.56        
 13 Matossian, Cameron T       7 Agua Swim Team-MR      48.81      50.15        
 14 Simon, Ernesto G           8 Agua Swim Team-MR      52.39      50.82        
 15 Duthie, Zachary J          8 Agua Swim Team-MR      47.96      51.01        
 16 Gulcelik, Sadi             8 Agua Swim Team-MR    1:13.23      52.37        
 17 Cusack-McPartlin, Timoth   8 WAC-MR                 55.45      53.68        
 18 Fairbanks, Matthew         8 Agua Swim Team-MR      52.93      54.10        
 19 Pak, Jeremy                8 NJW-NJ                    NT      55.89        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jang, Justin S             8 NJW-NJ               1:20.30    1:16.12        
                  36.26     1:16.12 (39.86)                                        
  2 Hall, Spencer H            8 Agua Swim Team-MR    1:20.85    1:16.89        
                  35.37     1:16.89 (41.52)                                        
  3 Wong, Jay Jay M            7 NJW-NJ               1:45.00    1:25.26        
                  37.98     1:25.26 (47.28)                                        
  4 Lawless, Alec C            8 PAAC-MA              1:34.50    1:25.52        
                  40.62     1:25.52 (44.90)                                        
  5 Lipton, Evan N             8 Flying Dolphins-MR        NT    1:34.71        
                  44.12     1:34.71 (50.59)                                        
  6 French, Devon J            8 Flying Dolphins-MR   1:40.98    1:37.54        
                  43.56     1:37.54 (53.98)                                        
  7 Ostensen, Peter            6 WAC-MR               1:54.76    1:44.92        
                  49.45     1:44.92 (55.47)                                        
  8 Simon, Ernesto G           8 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:54.68        
                  56.40     1:54.68 (58.28)                                        
 -- Heddings, Cole J           7 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      No touch on turn
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lawless, Alec C            8 PAAC-MA                20.29      19.72        
  2 Hall, Spencer H            8 Agua Swim Team-MR      20.21      19.83        
  3 Gutierrez, Nicholas T      8 Rye 2008-MR            20.80      20.26        
  4 Figueiro, Pedro H          8 Aquaflames-MR          23.50      20.77        
  5 Ng, Ethan L                8 NYCC-MR                   NT      23.44        
  6 French, Devon J            8 Flying Dolphins-MR     25.01      23.72        
  7 Valdes, Luke               8 WAC-MR                 28.99      24.18        
  8 Quinones, Luca M           6 Rye 2008-MR            26.63      24.38        
  9 Raiola, A J J              8 HS-MR                  25.00      24.59        
 10 Fairbanks, Matthew         8 Agua Swim Team-MR      25.04      24.66        
 11 Matossian, Cameron T       7 Agua Swim Team-MR      26.78      25.21        
 12 Barayev, Jacob             8 Aquaflames-MR          26.50      25.27        
 13 Nelson, Dylan P            8 NYCC-MR                28.62      25.48        
 14 Duthie, Zachary J          8 Agua Swim Team-MR      23.32      25.76        
 15 Bangiyev, Maxim            7 Aquaflames-MR          32.31      25.93        
 16 Dekhtyar, Lawrence M       8 Bscat-MR               30.00      26.21        
 17 Simon, Ernesto G           8 Agua Swim Team-MR      29.11      26.38        
 18 Pellikan, Zachary          8 WAC-MR                 29.78      26.78        
 19 Cusack-McPartlin, Timoth   8 WAC-MR                 32.32      26.81        
 20 Ostensen, Peter            6 WAC-MR                 34.34      27.30        
 21 Langaman, Kevin J          8 HS-MR                  25.00      27.64        
 22 Manduca, Alexander         8 WAC-MR                 34.56      27.85        
 23 Jin, Peter Y               7 Kraken-MR                 NT      33.18        
 -- Kenvin, Matthew D          7 Agua Swim Team-MR      30.00         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jang, Justin S             8 NJW-NJ                 38.16      39.40        
  2 Hall, Spencer H            8 Agua Swim Team-MR      43.41      42.17        
  3 Lawless, Alec C            8 PAAC-MA                43.02      43.06        
  4 Zuyus, Tyler E             8 Agua Swim Team-MR      46.48      44.78        
  5 Sarier, Erik               8 NJW-NJ                 45.31      45.69        
  6 Gutierrez, Nicholas T      8 Rye 2008-MR               NT      46.20        
  7 Wong, Jay Jay M            7 NJW-NJ                 48.76      46.28        
  8 Valdes, Luke               8 WAC-MR                 52.43      49.80        
  9 Porges, Dylan R            8 Flying Dolphins-MR     55.52      50.42        
 10 Duthie, Zachary J          8 Agua Swim Team-MR      53.53      51.25        
 11 Simon, Ernesto G           8 Agua Swim Team-MR      59.46      54.44        
 12 Ng, Ethan L                8 NYCC-MR                   NT      54.54        
 13 Fairbanks, Matthew         8 Agua Swim Team-MR      54.12      55.55        
 14 Cusack-McPartlin, Timoth   8 WAC-MR                 56.54      57.00        
 15 Heddings, Cole J           7 Flying Dolphins-MR     52.44      58.45        
 16 Matossian, Cameron T       7 Agua Swim Team-MR      56.30    1:00.22        
 -- Kenvin, Matthew D          7 Agua Swim Team-MR      59.00         DQ        
 -- French, Devon J            8 Flying Dolphins-MR     49.78         DQ        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Spencer H            8 Agua Swim Team-MR      21.92      22.13        
  2 Lipton, Evan N             8 Flying Dolphins-MR     23.92      23.65        
  3 Lawless, Alec C            8 PAAC-MA                25.30      23.69        
  4 Valdes, Luke               8 WAC-MR                 33.33      25.99        
  5 Zuyus, Tyler E             8 Agua Swim Team-MR         NT      26.90        
  6 Porges, Dylan R            8 Flying Dolphins-MR     27.34      27.45        
  7 Gutierrez, Nicholas T      8 Rye 2008-MR            32.65      27.94        
  8 Duthie, Zachary J          8 Agua Swim Team-MR      27.13      27.95        
  9 Ostensen, Peter            6 WAC-MR                 27.67      28.65        
 10 Matossian, Cameron T       7 Agua Swim Team-MR      35.00      29.38        
 11 Ng, Ethan L                8 NYCC-MR                   NT      29.97        
 12 Gulcelik, Sadi             8 Agua Swim Team-MR      32.00      30.22        
 13 Budke, Vinny C             8 Sachem-MR              30.22      30.39        
 14 Fairbanks, Matthew         8 Agua Swim Team-MR      29.71      31.14        
 15 Simon, Ernesto G           8 Agua Swim Team-MR      31.41      32.10        
 16 Nelson, Dylan P            8 NYCC-MR                35.19      36.52        
 -- Kenvin, Matthew D          7 Agua Swim Team-MR      29.00         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Jin, Peter Y               7 Kraken-MR                 NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Cusack-McPartlin, Timoth   8 WAC-MR                 34.34         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Heddings, Cole J           7 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      One hand touch
 -- Pak, Jeremy                8 NJW-NJ                    NT         DQ        
      Arms two strokes underwater
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jang, Justin S             8 NJW-NJ                 49.99      44.47        
  2 Hall, Spencer H            8 Agua Swim Team-MR      44.83      47.26        
  3 Lawless, Alec C            8 PAAC-MA                51.44      51.40        
  4 Valdes, Luke               8 WAC-MR                 58.76      55.98        
  5 Dekhtyar, Lawrence M       8 Bscat-MR               56.00      58.24        
  6 Langaman, Kevin J          8 HS-MR                1:05.00      59.22        
  7 French, Devon J            8 Flying Dolphins-MR     57.68      59.55        
  8 Duthie, Zachary J          8 Agua Swim Team-MR      59.72    1:00.00        
  9 Ng, Ethan L                8 NYCC-MR                   NT    1:01.87        
 10 Ostensen, Peter            6 WAC-MR               1:02.79    1:01.93        
 11 Fairbanks, Matthew         8 Agua Swim Team-MR    1:04.00    1:02.51        
 12 Barayev, Jacob             8 Aquaflames-MR             NT    1:02.59        
 13 Matossian, Cameron         7 Flying Dolphins-MR        NT    1:03.76        
 14 Simon, Ernesto G           8 Agua Swim Team-MR    1:05.43    1:06.25        
 15 Raiola, A J J              8 HS-MR                1:05.00    1:10.04        
 -- Kenvin, Matthew D          7 Agua Swim Team-MR    1:10.00         DQ        
 -- Wong, Jay Jay M            7 NJW-NJ                 51.85         DQ        
 -- Cusack-McPartlin, Timoth   8 WAC-MR               1:20.59         DQ        
 -- Manduca, Alexander         8 WAC-MR               1:04.56         DQ        
 -- Pellikan, Zachary          8 WAC-MR               1:00.00         DQ        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zuyus, Tyler E             8 Agua Swim Team-MR      18.52      18.87        
  2 Hall, Spencer H            8 Agua Swim Team-MR      20.88      19.60        
  3 Ng, Ethan L                8 NYCC-MR                   NT      20.70        
  4 Valdes, Luke               8 WAC-MR                 28.78      22.25        
  5 Lipton, Evan N             8 Flying Dolphins-MR        NT      23.81        
  6 Porges, Dylan R            8 Flying Dolphins-MR     22.73      23.85        
  7 French, Devon J            8 Flying Dolphins-MR        NT      23.87        
  8 Budke, Vinny C             8 Sachem-MR              23.00      24.41        
  9 Duthie, Zachary J          8 Agua Swim Team-MR      26.96      25.32        
 10 Gulcelik, Sadi             8 Agua Swim Team-MR      30.00      35.05        
 11 Nelson, Dylan P            8 NYCC-MR                   NT      35.53        
 12 Jin, Peter Y               7 Kraken-MR                 NT      35.54        
 -- Cusack-McPartlin, Timoth   8 WAC-MR                 30.34         DQ        
 -- Matossian, Cameron T       7 Agua Swim Team-MR      26.99         DQ        
 -- Kenvin, Matthew D          7 Agua Swim Team-MR      30.00         DQ        
 -- Pak, Jeremy                8 NJW-NJ                    NT         DQ        
 -- Ostensen, Peter            6 WAC-MR                 27.67         DQ        
 -- Fairbanks, Matthew         8 Agua Swim Team-MR      25.00         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jang, Justin S             8 NJW-NJ                 38.27      37.77        
  2 Ng, Ethan L                8 NYCC-MR                   NT      48.52        
  3 Wong, Jay Jay M            7 NJW-NJ                 46.27      50.34        
  4 Valdes, Luke               8 WAC-MR                 59.89      51.98        
  5 Raiola, A J J              8 HS-MR                  50.00      53.12        
 -- Manduca, Alexander         8 WAC-MR               1:00.00         DQ        
      Alternating Kick
 -- Pellikan, Zachary          8 WAC-MR               1:00.00         DQ        
      Scissors kick
 -- Cusack-McPartlin, Timoth   8 WAC-MR               1:05.45         DQ        
      One hand touch
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jang, Justin S             8 NJW-NJ               1:29.87    1:23.53        
                  39.29     1:23.53 (44.24)                                        
  2 Hall, Spencer H            8 Agua Swim Team-MR    1:40.00    1:26.13        
                  40.26     1:26.13 (45.87)                                        
  3 Lawless, Alec C            8 PAAC-MA              1:37.96    1:35.87        
                  15.93   1:35.87 (1:19.94)                                        
  4 Gutierrez, Nicholas T      8 Rye 2008-MR          1:59.75    1:44.40        
                  46.63     1:44.40 (57.77)                                        
  5 Quinones, Luca M           6 Rye 2008-MR               NT    1:48.55        
                  51.11     1:48.55 (57.44)                                        
  6 Duthie, Zachary J          8 Agua Swim Team-MR    2:10.00    1:51.18        
                  52.58     1:51.18 (58.60)                                        
  7 Simon, Ernesto G           8 Agua Swim Team-MR    2:00.00    2:06.95        
                1:02.61   2:06.95 (1:04.34)                                        
 -- Matossian, Cameron T       7 Agua Swim Team-MR    2:10.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                1:06.07        DQ (1:00.25)                                        
 -- French, Devon J            8 Flying Dolphins-MR   1:59.78         DQ        
      Did not finish on back - back
                  50.23          DQ (58.81)                                        
 -- Wong, Jay Jay M            7 NJW-NJ                    NT         DQ        
      One hand touch - breast
                  46.32          DQ (50.77)                                        
 -- Fairbanks, Matthew         8 Agua Swim Team-MR    1:50.00         DQ        
      Scissors kick - breast
                1:00.58                                                            
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Justin L            10 Agua Swim Team-MR      29.94      31.00        
  2 Robinson, William R       10 Agua Swim Team-MR      32.29      31.90        
  3 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR      31.41      31.94        
  4 Scala, Christopher J       9 Rye 2008-MR            32.71      32.90        
  5 Massand, Dilin S          10 Agua Swim Team-MR      32.90      33.25        
  6 Gilligan, Joshua G        10 Agua Swim Team-MR      32.71      33.46        
  7 Glas, Aaron I             10 Agua Swim Team-MR      35.18      33.58        
  8 Terzano, Paul Andrew       9 Bscat-MR               35.53      33.88        
  9 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR      32.10      33.90        
 10 Elms, Hayden A            10 Agua Swim Team-MR      34.36      34.41        
 11 Sherpa, Rinchien          10 GATE-MR                37.48      35.05        
 12 Zubac, Andrew C            9 Agua Swim Team-MR      35.37      35.06        
 13 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR      35.04      35.60        
 14 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR      34.80      35.65        
 15 Srinivasan, Pranav         9 Agua Swim Team-MR      35.08      35.70        
 16 Wolfe, Morgan S            9 Flying Dolphins-MR     35.31      36.81        
 17 Lishnevetsky, Joshua T     9 Bscat-MR               36.55      36.90        
 18 Lawless, Zach J            9 PAAC-MA                39.31      37.32        
 19 Rodriguez, Ian R           9 NYCC-MR                39.96      37.52        
 20 Huang, James J             9 Agua Swim Team-MR      37.46      37.61        
 21 Yamamoto, Leo              9 Agua Swim Team-MR      39.15      37.87        
 22 Serman, Trevor W           9 Kraken-MR              35.50      38.05        
 23 McKenna, Devlin H          9 Agua Swim Team-MR      38.00      38.13        
 24 Fairbanks, Scott C        10 Agua Swim Team-MR      39.12      38.31        
 25 Thomas, Desi C             9 NYCC-MR                40.35      38.82        
 26 Cheng, Timothy A           9 Sachem-MR              42.87      38.84        
 27 Baekgaard, Nicolai A       9 Rye 2008-MR            39.90      39.69        
 28 Lister, Davis M            9 Agua Swim Team-MR      36.71      40.33        
 29 Ng, Nicholas P             9 NYCC-MR                   NT      40.52        
 30 Weinhofer, Joseph M        9 Sachem-MR              38.05      40.65        
 31 Gao, Richard               9 NJW-NJ                 41.90      40.84        
 32 Watlington, Troy W         9 ATAC-MA                43.05      41.42        
 33 Laverty, James R           9 Rye 2008-MR            41.22      41.63        
 34 Kahn, Alec P               9 Flying Dolphins-MR     43.30      42.13        
 35 Shashaty, Jack             9 WAC-MR                 41.45      42.17        
 36 Cavanaugh, Joseph         10 WAC-MR                 49.78      43.52        
 37 Sefchick, Liam R           9 NYCC-MR                   NT      44.16        
 38 Mao, Kenneth               9 NJW-NJ                 48.23      44.21        
 39 Hutheesing, Remy N         9 Agua Swim Team-MR      44.00      44.49        
 40 Sanghvi, Yash R            9 NJW-NJ                 50.30      44.56        
 41 Motulsky, Curtis N         9 Flying Dolphins-MR     49.11      45.69        
 42 Hamberg, Miles            10 NYCC-MR                   NT      46.04        
 43 Wine, Jonathan T          10 Flying Dolphins-MR        NT      47.24        
 44 Atkinson, Ryan N           9 NYCC-MR                   NT      48.07        
 45 Hidalgo, Ricardo A         9 WAC-MR                 55.55      48.30        
 46 Ramirez, Alister S        10 Agua Swim Team-MR      46.24      49.45        
 47 Weng, Kenny                9 NJW-NJ                 49.49      51.41        
 48 Vandalovsky, Vlad         10 NJW-NJ                 51.42      51.63        
 49 Boudreaux, Bain B          9 Flying Dolphins-MR        NT    1:00.54        
 50 Diaz, Edward S             9 NJW-NJ               1:05.19    1:02.89        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Justin L            10 Agua Swim Team-MR    1:07.94    1:08.46        
                  32.85     1:08.46 (35.61)                                        
  2 Gilligan, Joshua G        10 Agua Swim Team-MR    1:11.84    1:10.73        
                  33.63     1:10.73 (37.10)                                        
  3 Xue, Vincent H            10 HS-MR                1:14.26    1:11.45        
                  34.03     1:11.45 (37.42)                                        
  4 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR    1:11.87    1:12.81        
                  34.54     1:12.81 (38.27)                                        
  5 Glas, Aaron I             10 Agua Swim Team-MR    1:12.38    1:13.04        
                  35.02     1:13.04 (38.02)                                        
  6 Robinson, William R       10 Agua Swim Team-MR    1:12.31    1:13.21        
                  34.16     1:13.21 (39.05)                                        
  7 Guindine, Larry           10 NJW-NJ               1:17.50    1:13.40        
                  35.03     1:13.40 (38.37)                                        
  8 Massand, Dilin S          10 Agua Swim Team-MR    1:13.93    1:14.16        
                  36.63     1:14.16 (37.53)                                        
  9 Hilzen, Mark J             9 NJW-NJ               1:15.81    1:14.51        
                  35.27     1:14.51 (39.24)                                        
 10 Scala, Christopher J       9 Rye 2008-MR          1:20.50    1:15.01        
                  35.77     1:15.01 (39.24)                                        
 11 Sherpa, Rinchien          10 GATE-MR              1:23.00    1:18.30        
                  36.32     1:18.30 (41.98)                                        
 11 Wolfe, Morgan S            9 Flying Dolphins-MR   1:15.34    1:18.30        
                  38.36     1:18.30 (39.94)                                        
 13 Lishnevetsky, Joshua T     9 Bscat-MR             1:20.24    1:18.54        
                  37.91     1:18.54 (40.63)                                        
 14 Meehan, Ryan J             9 HS-MR                1:21.66    1:18.59        
                  37.79     1:18.59 (40.80)                                        
 15 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR    1:17.41    1:19.02        
                  37.97     1:19.02 (41.05)                                        
 16 Shteynberg, Samuel D       9 HS-MR                1:22.96    1:20.70        
                  37.44     1:20.70 (43.26)                                        
 17 Elms, Hayden A            10 Agua Swim Team-MR    1:19.40    1:20.78        
                  37.64     1:20.78 (43.14)                                        
 18 Srinivasan, Pranav         9 Agua Swim Team-MR    1:20.08    1:21.72        
                  38.98     1:21.72 (42.74)                                        
 19 Barayev, Isaac            10 Aquaflames-MR        1:34.14    1:21.98        
                  38.53     1:21.98 (43.45)                                        
 20 Jaquez, Dessaniel         10 Riptides-MR               NT    1:22.06        
                  38.30     1:22.06 (43.76)                                        
 21 Rodriguez, Ian R           9 NYCC-MR              1:31.42    1:23.40        
                  39.78     1:23.40 (43.62)                                        
 22 Fairbanks, Scott C        10 Agua Swim Team-MR    1:34.30    1:23.66        
                  41.03     1:23.66 (42.63)                                        
 23 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR    1:22.88    1:23.88        
                  39.64     1:23.88 (44.24)                                        
 24 Huang, James J             9 Agua Swim Team-MR    1:28.03    1:24.36        
                  39.48     1:24.36 (44.88)                                        
 25 Lawless, Zach J            9 PAAC-MA              1:21.91    1:25.80        
                  40.34     1:25.80 (45.46)                                        
 26 McKenna, Devlin H          9 Agua Swim Team-MR    1:23.15    1:26.27        
                  39.87     1:26.27 (46.40)                                        
 27 Iocolano, Richard V        9 HS-MR                1:26.22    1:28.33        
                  41.96     1:28.33 (46.37)                                        
 27 Yamamoto, Leo              9 Agua Swim Team-MR    1:29.85    1:28.33        
                  40.49     1:28.33 (47.84)                                        
 29 Lister, Davis M            9 Agua Swim Team-MR    1:25.83    1:29.39        
                  44.36     1:29.39 (45.03)                                        
 30 Baranov, Lenny             9 HS-MR                1:27.00    1:29.72        
                  41.75     1:29.72 (47.97)                                        
 31 Ng, Nicholas P             9 NYCC-MR                   NT    1:31.46        
                  44.63     1:31.46 (46.83)                                        
 32 Thomas, Desi C             9 NYCC-MR              1:39.58    1:31.62        
                  43.23     1:31.62 (48.39)                                        
 33 Cheng, Timothy A           9 Sachem-MR            2:00.00    1:31.96        
                  44.00     1:31.96 (47.96)                                        
 34 Gao, Richard               9 NJW-NJ               1:28.50    1:32.00        
                  43.02     1:32.00 (48.98)                                        
 35 Shashaty, Jack             9 WAC-MR               1:37.82    1:34.98        
                  44.60     1:34.98 (50.38)                                        
 36 Cheng, Henry               9 Aquaflames-MR        1:49.99    1:35.79        
                  42.87     1:35.79 (52.92)                                        
 37 Hutheesing, Remy N         9 Agua Swim Team-MR    1:38.40    1:35.97        
                  47.55     1:35.97 (48.42)                                        
 38 Kahn, Alec P               9 Flying Dolphins-MR        NT    1:36.71        
                  45.68     1:36.71 (51.03)                                        
 39 Boyd, Justin               9 WAC-MR               1:45.45    1:37.41        
                  46.56     1:37.41 (50.85)                                        
 40 Hamberg, Miles            10 NYCC-MR                   NT    1:38.49        
                  46.43     1:38.49 (52.06)                                        
 41 Sanghvi, Yash R            9 NJW-NJ                    NT    1:38.84        
                  45.89     1:38.84 (52.95)                                        
 42 Mack, Jonathan M           9 Flying Dolphins-MR   1:48.72    1:39.96        
                  43.55     1:39.96 (56.41)                                        
 43 Wang, Harrison             9 Aquaflames-MR             NT    1:40.97        
                  45.18     1:40.97 (55.79)                                        
 44 Motulsky, Curtis N         9 Flying Dolphins-MR        NT    1:41.26        
                  46.87     1:41.26 (54.39)                                        
 45 Aminov, Joshua            10 Aquaflames-MR             NT    1:45.24        
                  49.78     1:45.24 (55.46)                                        
 46 Eliav, Samuel              9 Aquaflames-MR        1:55.00    1:45.67        
                  45.95     1:45.67 (59.72)                                        
 47 Mao, Kenneth               9 NJW-NJ               1:37.71    1:45.70        
                  49.69     1:45.70 (56.01)                                        
 48 Lopez, Alejandro          10 Aquaflames-MR        1:54.02    1:47.51        
                  49.87     1:47.51 (57.64)                                        
 49 Weng, Kenny                9 NJW-NJ                    NT    1:48.89        
                  51.06     1:48.89 (57.83)                                        
 50 Ramirez, Alister S        10 Agua Swim Team-MR    1:49.29    1:53.87        
                  51.55   1:53.87 (1:02.32)                                        
 51 Hidalgo, Ricardo A         9 WAC-MR               1:35.13    2:00.07        
                  57.49   2:00.07 (1:02.58)                                        
 52 Boudreaux, Bain B          9 Flying Dolphins-MR        NT    2:16.62        
                1:04.94   2:16.62 (1:11.68)                                        
 -- Novakov, Dimitar          10 Aquaflames-MR             NT         DQ        
                  49.83                                                            
 -- Zubac, Andrew C            9 Agua Swim Team-MR    1:22.57         DQ        
                  37.74          DQ (42.02)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR    2:26.76    2:26.99        
                  34.10     1:12.11 (38.01)     1:50.77 (38.66)     2:26.99 (36.22)
  2 Hall, Justin L            10 Agua Swim Team-MR    2:34.08    2:27.42        
                  34.21     1:11.90 (37.69)     1:50.74 (38.84)     2:27.42 (36.68)
  3 Glas, Aaron I             10 Agua Swim Team-MR    2:39.73    2:36.53        
                  36.35     1:16.19 (39.84)     1:57.24 (41.05)     2:36.53 (39.29)
  4 Massand, Dilin S          10 Agua Swim Team-MR    2:39.64    2:37.06        
                  37.01     1:19.05 (42.04)     2:00.02 (40.97)     2:37.06 (37.04)
  5 Guindine, Larry           10 NJW-NJ               2:45.66    2:37.19        
                  35.29     1:15.51 (40.22)     1:58.44 (42.93)     2:37.19 (38.75)
  6 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR    2:39.63    2:38.50        
                  35.25     1:16.27 (41.02)     1:58.35 (42.08)     2:38.50 (40.15)
  7 Gilligan, Joshua G        10 Agua Swim Team-MR    2:48.10    2:38.76        
                  36.34     1:16.91 (40.57)     1:58.53 (41.62)     2:38.76 (40.23)
  8 Wolfe, Morgan S            9 Flying Dolphins-MR   2:37.38    2:39.67        
                  37.89     1:18.93 (41.04)     2:00.45 (41.52)     2:39.67 (39.22)
  9 Jurman, Jasper N          10 Agua Swim Team-MR    2:50.00    2:43.30        
                  36.57     1:19.23 (42.66)     2:02.19 (42.96)     2:43.30 (41.11)
 10 Sherpa, Rinchien          10 GATE-MR              3:14.00    2:44.98        
                  34.98     1:16.82 (41.84)     2:01.37 (44.55)     2:44.98 (43.61)
 11 Hilzen, Mark J             9 NJW-NJ               2:54.23    2:45.83        
                  36.20     1:18.43 (42.23)     2:03.05 (44.62)     2:45.83 (42.78)
 12 Scala, Christopher J       9 Rye 2008-MR               NT    2:46.09        
                  35.99     1:18.99 (43.00)     2:04.77 (45.78)     2:46.09 (41.32)
 13 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR    2:54.81    2:48.87        
                  37.20     1:20.40 (43.20)     2:05.12 (44.72)     2:48.87 (43.75)
 14 Zubac, Andrew C            9 Agua Swim Team-MR    2:56.84    2:49.96        
                  38.37     1:21.60 (43.23)     2:06.38 (44.78)     2:49.96 (43.58)
 15 Elms, Hayden A            10 Agua Swim Team-MR    2:57.07    2:50.60        
                  36.62     1:20.90 (44.28)     2:07.45 (46.55)     2:50.60 (43.15)
 16 Terzano, Paul Andrew       9 Bscat-MR             3:00.00    2:52.82        
                  36.59     1:21.96 (45.37)     2:08.38 (46.42)     2:52.82 (44.44)
 17 Lawless, Zach J            9 PAAC-MA              3:02.49    2:54.07        
                  38.06     1:22.50 (44.44)     2:08.42 (45.92)     2:54.07 (45.65)
 18 Lishnevetsky, Joshua T     9 Bscat-MR             3:15.00    2:56.01        
                  38.39     1:23.03 (44.64)     2:09.79 (46.76)     2:56.01 (46.22)
 19 Srinivasan, Pranav         9 Agua Swim Team-MR    3:28.36    2:56.38        
                  39.47     1:24.81 (45.34)     2:12.64 (47.83)     2:56.38 (43.74)
 20 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR    2:58.57    2:58.57        
                  38.27     1:24.51 (46.24)     2:12.96 (48.45)     2:58.57 (45.61)
 21 Baekgaard, Nicolai A       9 Rye 2008-MR               NT    3:02.98        
                  41.21     1:27.68 (46.47)     2:16.28 (48.60)     3:02.98 (46.70)
 22 Rodriguez, Ian R           9 NYCC-MR                   NT    3:06.97        
                  38.97     1:27.44 (48.47)     2:17.10 (49.66)     3:06.97 (49.87)
 23 Yuan, Gavin D             10 NJW-NJ                    NT    3:13.00        
                  42.12     1:31.56 (49.44)     2:22.85 (51.29)     3:13.00 (50.15)
 24 Thomas, Desi C             9 NYCC-MR                   NT    3:31.08        
                  45.28     1:41.54 (56.26)     2:36.67 (55.13)     3:31.08 (54.41)
 25 Hidalgo, Ricardo A         9 WAC-MR               3:25.00    3:39.10        
                  48.17     1:44.09 (55.92)     2:42.42 (58.33)     3:39.10 (56.68)
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Xue, Vincent H            10 HS-MR                  36.56      36.38        
  2 Guindine, Larry           10 NJW-NJ                 38.35      37.92        
  3 Robinson, William R       10 Agua Swim Team-MR      37.35      37.93        
  4 Jurman, Jasper N          10 Agua Swim Team-MR      40.66      39.03        
  5 Lishnevetsky, Joshua T     9 Bscat-MR               41.34      39.52        
  6 Glas, Aaron I             10 Agua Swim Team-MR      39.61      39.60        
  7 Finkelstein, Max A        10 HS-MR                  42.83      39.68        
  8 Gilligan, Joshua G        10 Agua Swim Team-MR      41.49      39.99        
  9 Fairbanks, Scott C        10 Agua Swim Team-MR      41.20      40.83        
 10 Elms, Hayden A            10 Agua Swim Team-MR      41.97      41.32        
 11 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR      42.94      41.46        
 12 Lawless, Zach J            9 PAAC-MA                40.67      41.97        
 13 Scala, Christopher J       9 Rye 2008-MR            41.56      42.18        
 14 Zubac, Andrew C            9 Agua Swim Team-MR      43.40      42.22        
 15 Huang, James J             9 Agua Swim Team-MR      47.00      42.56        
 16 Yamamoto, Leo              9 Agua Swim Team-MR      43.40      42.64        
 17 Meehan, Ryan J             9 HS-MR                  45.33      42.69        
 18 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR      42.65      42.72        
 19 Rodriguez, Ian R           9 NYCC-MR                45.46      43.18        
 20 Yuan, Gavin D             10 NJW-NJ                 44.84      44.03        
 21 Jaquez, Dessaniel         10 Riptides-MR            46.38      44.28        
 22 Ren, Harry                10 Aquaflames-MR          51.99      44.70        
 23 Cheng, Henry               9 Aquaflames-MR          50.96      45.14        
 24 Wang, Harrison             9 Aquaflames-MR             NT      45.23        
 25 Thomas, Desi C             9 NYCC-MR                46.26      45.70        
 26 Shteynberg, Samuel D       9 HS-MR                  49.00      45.88        
 27 Ng, Nicholas P             9 NYCC-MR                   NT      46.15        
 28 Lister, Davis M            9 Agua Swim Team-MR      45.14      46.82        
 29 Gao, Richard               9 NJW-NJ                 48.00      46.83        
 30 Srinivasan, Pranav         9 Agua Swim Team-MR      45.61      46.85        
 31 McKenna, Devlin H          9 Agua Swim Team-MR      46.80      47.35        
 32 Baranov, Lenny             9 HS-MR                  53.00      47.83        
 33 Iocolano, Richard V        9 HS-MR                  49.00      48.64        
 34 Novakov, Dimitar          10 Aquaflames-MR             NT      48.76        
 35 Aminov, Joshua            10 Aquaflames-MR             NT      48.98        
 36 Cheng, Timothy A           9 Sachem-MR              52.70      49.43        
 37 Eliav, Samuel              9 Aquaflames-MR          47.85      49.64        
 38 Shashaty, Jack             9 WAC-MR                 51.42      49.71        
 39 Mao, Kenneth               9 NJW-NJ                    NT      50.33        
 40 Lopez, Alejandro          10 Aquaflames-MR          54.68      50.58        
 41 Ramirez, Alister S        10 Agua Swim Team-MR      48.18      51.55        
 42 Hamberg, Miles            10 NYCC-MR                   NT      51.98        
 43 Weng, Kenny                9 NJW-NJ                 53.15      52.51        
 44 Motulsky, Curtis N         9 Flying Dolphins-MR   1:02.95      52.61        
 45 Sanghvi, Yash R            9 NJW-NJ                 53.04      53.01        
 46 Boyd, Justin               9 WAC-MR                 56.56      53.12        
 47 Hutheesing, Remy N         9 Agua Swim Team-MR      53.60      55.31        
 48 Kahn, Alec P               9 Flying Dolphins-MR     54.94      56.74        
 49 Mack, Jonathan M           9 Flying Dolphins-MR   1:00.00      57.78        
 50 Hidalgo, Ricardo A         9 WAC-MR                 57.51    1:01.04        
 51 Boudreaux, Bain B          9 Flying Dolphins-MR   1:01.22    1:02.13        
 -- Barayev, Isaac            10 Aquaflames-MR          45.85         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guindine, Larry           10 NJW-NJ               1:24.20    1:20.53        
                  39.78     1:20.53 (40.75)                                        
  2 Hall, Justin L            10 Agua Swim Team-MR    1:21.86    1:21.01        
                  39.98     1:21.01 (41.03)                                        
  3 Robinson, William R       10 Agua Swim Team-MR    1:24.36    1:21.38        
                  39.55     1:21.38 (41.83)                                        
  4 Hilzen, Mark J             9 NJW-NJ               1:28.41    1:23.98        
                  41.10     1:23.98 (42.88)                                        
  5 Jurman, Jasper N          10 Agua Swim Team-MR    1:30.00    1:24.29        
                  41.28     1:24.29 (43.01)                                        
  6 Terzano, Paul Andrew       9 Bscat-MR             1:29.36    1:26.01        
                  40.68     1:26.01 (45.33)                                        
  7 Glas, Aaron I             10 Agua Swim Team-MR    1:24.00    1:26.31        
                  41.57     1:26.31 (44.74)                                        
  8 Gilligan, Joshua G        10 Agua Swim Team-MR    1:25.22    1:27.38        
                  42.69     1:27.38 (44.69)                                        
  9 Wolfe, Morgan S            9 Flying Dolphins-MR   1:28.66    1:28.21        
                  43.48     1:28.21 (44.73)                                        
 10 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR    1:34.49    1:28.40        
                  43.96     1:28.40 (44.44)                                        
 11 Massand, Dilin S          10 Agua Swim Team-MR    1:37.45    1:29.29        
                  44.83     1:29.29 (44.46)                                        
 12 Lawless, Zach J            9 PAAC-MA              1:28.98    1:29.82        
                  43.91     1:29.82 (45.91)                                        
 13 Elms, Hayden A            10 Agua Swim Team-MR    1:33.56    1:30.35        
                  43.29     1:30.35 (47.06)                                        
 14 Zubac, Andrew C            9 Agua Swim Team-MR    1:30.36    1:32.09        
                  45.81     1:32.09 (46.28)                                        
 15 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR    1:34.01    1:33.16        
                  45.20     1:33.16 (47.96)                                        
 16 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR    1:54.14    1:34.78        
                  45.64     1:34.78 (49.14)                                        
 17 Fairbanks, Scott C        10 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:35.27        
                  45.42     1:35.27 (49.85)                                        
 18 Huang, James J             9 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:36.52        
                  45.61     1:36.52 (50.91)                                        
 19 Srinivasan, Pranav         9 Agua Swim Team-MR    1:37.43    1:37.79        
                  47.64     1:37.79 (50.15)                                        
 20 Weinhofer, Joseph M        9 Sachem-MR            1:41.61    1:38.04        
                  49.01     1:38.04 (49.03)                                        
 21 Yamamoto, Leo              9 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:38.05        
                  46.07     1:38.05 (51.98)                                        
 22 Lister, Davis M            9 Agua Swim Team-MR    1:42.00    1:38.60        
                  49.53     1:38.60 (49.07)                                        
 23 Watlington, Troy W         9 ATAC-MA              1:44.65    1:46.22        
                  53.20     1:46.22 (53.02)                                        
 24 McKenna, Devlin H          9 Agua Swim Team-MR    1:42.00    1:47.55        
                  52.23     1:47.55 (55.32)                                        
 25 Sanghvi, Yash R            9 NJW-NJ                    NT    1:50.87        
                  53.97     1:50.87 (56.90)                                        
 26 Ramirez, Alister S        10 Agua Swim Team-MR    1:45.86    1:51.00        
                  52.83     1:51.00 (58.17)                                        
 27 Mao, Kenneth               9 NJW-NJ                    NT    1:51.02        
                  52.97     1:51.02 (58.05)                                        
 28 Shashaty, Jack             9 WAC-MR               1:56.56    1:51.11        
                  53.99     1:51.11 (57.12)                                        
 29 Coen, Francis             10 WAC-MR               2:12.12    1:51.22        
                  54.82     1:51.22 (56.40)                                        
 30 Weng, Kenny                9 NJW-NJ                    NT    1:55.25        
                  54.83   1:55.25 (1:00.42)                                        
 31 Hutheesing, Remy N         9 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:56.41        
                  59.17     1:56.41 (57.24)                                        
 32 Cavanaugh, Joseph         10 WAC-MR               1:56.32    2:02.30        
                  56.92   2:02.30 (1:05.38)                                        
 -- Vandalovsky, Vlad         10 NJW-NJ                    NT         DQ        
      No touch at turn
 -- Laverty, James R           9 Rye 2008-MR               NT         DQ        
      No touch at turn
                  48.01          DQ (50.75)                                        
 -- Diaz, Edward S             9 NJW-NJ                    NT         DQ        
      No touch at turn
 -- Cheng, Timothy A           9 Sachem-MR            2:15.00         DQ        
      No touch at turn
                  53.68          DQ (55.72)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Justin L            10 Agua Swim Team-MR      41.06      41.22        
  2 Robinson, William R       10 Agua Swim Team-MR      43.46      41.95        
  3 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR      42.35      42.85        
  4 Massand, Dilin S          10 Agua Swim Team-MR      42.72      42.86        
  5 Wolfe, Morgan S            9 Flying Dolphins-MR     43.44      43.11        
  6 Hilzen, Mark J             9 NJW-NJ                 46.20      43.94        
  7 Elms, Hayden A            10 Agua Swim Team-MR      50.69      44.52        
  8 Scala, Christopher J       9 Rye 2008-MR            44.53      44.78        
  9 Guindine, Larry           10 NJW-NJ                 48.50      45.12        
 10 Yamamoto, Leo              9 Agua Swim Team-MR      45.09      45.48        
 11 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR      44.28      45.94        
 12 Gilligan, Joshua G        10 Agua Swim Team-MR      45.60      46.36        
 13 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR      49.73      46.61        
 14 Rodriguez, Ian R           9 NYCC-MR                50.29      47.27        
 15 Jurman, Jasper N          10 Agua Swim Team-MR      45.00      48.57        
 16 Glas, Aaron I             10 Agua Swim Team-MR      48.32      48.96        
 17 Yuan, Gavin D             10 NJW-NJ                 48.61      49.10        
 18 Gao, Richard               9 NJW-NJ                 49.74      49.79        
 19 Sherpa, Rinchien          10 GATE-MR                47.00      50.10        
 20 Fairbanks, Scott C        10 Agua Swim Team-MR      50.79      50.88        
 21 Mao, Kenneth               9 NJW-NJ                 50.59      51.13        
 22 Lawless, Zach J            9 PAAC-MA                49.87      51.66        
 23 Huang, James J             9 Agua Swim Team-MR      53.00      51.76        
 24 Serman, Trevor W           9 Kraken-MR              48.90      52.20        
 25 Baekgaard, Nicolai A       9 Rye 2008-MR            53.47      52.44        
 26 Shashaty, Jack             9 WAC-MR                 52.49      52.92        
 27 Lister, Davis M            9 Agua Swim Team-MR      54.23      53.25        
 28 Laverty, James R           9 Rye 2008-MR            53.75      54.51        
 29 Sefchick, Liam R           9 NYCC-MR                   NT      54.87        
 30 Hutheesing, Remy N         9 Agua Swim Team-MR      55.00      55.66        
 31 Kahn, Alec P               9 Flying Dolphins-MR     55.25      56.41        
 31 Weinhofer, Joseph M        9 Sachem-MR              55.04      56.41        
 33 Ng, Nicholas P             9 NYCC-MR                   NT      56.68        
 34 McKenna, Devlin H          9 Agua Swim Team-MR      51.97      56.71        
 35 Watlington, Troy W         9 ATAC-MA                57.41      57.53        
 36 Sanghvi, Yash R            9 NJW-NJ                 55.97      57.85        
 37 Motulsky, Curtis N         9 Flying Dolphins-MR        NT      58.10        
 38 Weng, Kenny                9 NJW-NJ               1:01.37      59.08        
 39 Vandalovsky, Vlad         10 NJW-NJ               1:01.67      59.96        
 40 Atkinson, Ryan N           9 NYCC-MR                   NT    1:01.28        
 41 Ramirez, Alister S        10 Agua Swim Team-MR    1:02.42    1:01.42        
 42 Hidalgo, Ricardo A         9 WAC-MR               1:07.11    1:10.18        
 -- Wine, Jonathan T          10 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      One hand touch
 -- Boudreaux, Bain B          9 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Hamberg, Miles            10 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Justin L            10 Agua Swim Team-MR    1:31.87    1:29.89        
                  42.88     1:29.89 (47.01)                                        
  2 Wolfe, Morgan S            9 Flying Dolphins-MR   1:31.39    1:33.16        
                  44.26     1:33.16 (48.90)                                        
  3 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR    1:37.51    1:33.69        
                  46.38     1:33.69 (47.31)                                        
  4 Xue, Vincent H            10 HS-MR                1:37.38    1:34.23        
                  45.14     1:34.23 (49.09)                                        
  5 Robinson, William R       10 Agua Swim Team-MR    1:35.81    1:35.01        
                  44.94     1:35.01 (50.07)                                        
  6 Hilzen, Mark J             9 NJW-NJ               1:38.60    1:36.36        
                  45.62     1:36.36 (50.74)                                        
  7 Elms, Hayden A            10 Agua Swim Team-MR    1:56.20    1:37.26        
                  46.89     1:37.26 (50.37)                                        
  8 Finkelstein, Max A        10 HS-MR                1:38.17    1:37.35        
                  46.80     1:37.35 (50.55)                                        
  9 Yamamoto, Leo              9 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:38.75        
                  46.96     1:38.75 (51.79)                                        
 10 Gilligan, Joshua G        10 Agua Swim Team-MR    1:38.81    1:40.36        
                  48.60     1:40.36 (51.76)                                        
 11 Barayev, Isaac            10 Aquaflames-MR        1:43.08    1:40.54        
                  46.14     1:40.54 (54.40)                                        
 12 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR    1:38.19    1:40.61        
                  47.67     1:40.61 (52.94)                                        
 13 Meehan, Ryan J             9 HS-MR                1:41.73    1:41.98        
                  50.99     1:41.98 (50.99)                                        
 14 Rodriguez, Ian R           9 NYCC-MR              1:57.28    1:45.41        
                  49.77     1:45.41 (55.64)                                        
 15 Yuan, Gavin D             10 NJW-NJ                    NT    1:45.86        
                  51.44     1:45.86 (54.42)                                        
 16 Huang, James J             9 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:48.29        
                  51.85     1:48.29 (56.44)                                        
 17 Baranov, Lenny             9 HS-MR                2:00.00    1:48.81        
                  52.39     1:48.81 (56.42)                                        
 18 Zubac, Andrew C            9 Agua Swim Team-MR    1:49.11    1:48.83        
                  51.28     1:48.83 (57.55)                                        
 19 Fairbanks, Scott C        10 Agua Swim Team-MR    2:05.98    1:51.34        
                  54.31     1:51.34 (57.03)                                        
 20 Sherpa, Rinchien          10 GATE-MR              2:00.98    1:51.69        
                  52.76     1:51.69 (58.93)                                        
 21 Lawless, Zach J            9 PAAC-MA              1:53.19    1:53.22        
                  53.66     1:53.22 (59.56)                                        
 22 Mao, Kenneth               9 NJW-NJ                    NT    1:54.59        
                  54.24   1:54.59 (1:00.35)                                        
 23 Lister, Davis M            9 Agua Swim Team-MR    2:05.00    1:56.21        
                  56.69     1:56.21 (59.52)                                        
 24 Shashaty, Jack             9 WAC-MR               2:00.32    1:56.27        
                  54.98   1:56.27 (1:01.29)                                        
 25 Sanghvi, Yash R            9 NJW-NJ                    NT    1:58.81        
                  57.40   1:58.81 (1:01.41)                                        
 26 Shteynberg, Samuel D       9 HS-MR                1:55.00    1:59.65        
                  58.28   1:59.65 (1:01.37)                                        
 27 Hutheesing, Remy N         9 Agua Swim Team-MR    1:59.00    2:00.65        
                  58.22   2:00.65 (1:02.43)                                        
 28 Kahn, Alec P               9 Flying Dolphins-MR        NT    2:04.35        
                  58.99   2:04.35 (1:05.36)                                        
 29 McKenna, Devlin H          9 Agua Swim Team-MR    1:56.41    2:07.53        
                1:02.46   2:07.53 (1:05.07)                                        
 30 Iocolano, Richard V        9 HS-MR                2:05.00    2:12.82        
                1:03.73   2:12.82 (1:09.09)                                        
 31 Weng, Kenny                9 NJW-NJ               2:14.91    2:14.31        
                1:02.95   2:14.31 (1:11.36)                                        
 -- Ramirez, Alister S        10 Agua Swim Team-MR    2:10.00         DQ        
                1:05.53        DQ (1:13.27)                                        
 -- Ng, Nicholas P             9 NYCC-MR                   NT    1:18.40        
      Did not finish
                1:00.55     1:18.40 (17.85)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, William R       10 Agua Swim Team-MR      44.00      35.98        
  2 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR      36.19      37.83        
  3 Lishnevetsky, Joshua T     9 Bscat-MR               38.83      38.24        
  4 Srinivasan, Pranav         9 Agua Swim Team-MR      39.19      39.83        
  5 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR      40.41      41.28        
  6 Sherpa, Rinchien          10 GATE-MR                47.14      41.90        
  7 McKenna, Devlin H          9 Agua Swim Team-MR      41.26      42.06        
  8 Jurman, Jasper N          10 Agua Swim Team-MR      38.94      42.16        
  9 Huang, James J             9 Agua Swim Team-MR      50.00      42.77        
 10 Zubac, Andrew C            9 Agua Swim Team-MR      40.49      43.35        
 11 Serman, Trevor W           9 Kraken-MR              47.30      43.52        
 12 Weinhofer, Joseph M        9 Sachem-MR              48.37      46.51        
 13 Ramirez, Alister S        10 Agua Swim Team-MR      52.00      46.81        
 14 Yuan, Gavin D             10 NJW-NJ                 46.06      48.02        
 15 Laverty, James R           9 Rye 2008-MR            49.81      48.19        
 16 Yamamoto, Leo              9 Agua Swim Team-MR      51.19      48.97        
 17 Lister, Davis M            9 Agua Swim Team-MR      48.00      49.22        
 18 Baekgaard, Nicolai A       9 Rye 2008-MR               NT      49.91        
 19 Fairbanks, Scott C        10 Agua Swim Team-MR      48.00      50.01        
 20 Thomas, Desi C             9 NYCC-MR                49.91      51.29        
 21 Kahn, Alec P               9 Flying Dolphins-MR     49.23      52.39        
 22 Cheng, Timothy A           9 Sachem-MR              59.80      54.19        
 23 Coen, Francis             10 WAC-MR               1:00.00      54.45        
 24 Cavanaugh, Joseph         10 WAC-MR                 56.56      54.71        
 25 Sefchick, Liam R           9 NYCC-MR                   NT      56.93        
 26 Ng, Nicholas P             9 NYCC-MR                   NT      57.03        
 27 Hidalgo, Ricardo A         9 WAC-MR               1:00.00    1:11.45        
 -- Shashaty, Jack             9 WAC-MR                 50.56         DQ        
 -- Hamberg, Miles            10 NYCC-MR                   NT         DQ        
 -- Hutheesing, Remy N         9 Agua Swim Team-MR      50.00         DQ        
 -- Scala, Christopher J       9 Rye 2008-MR            42.03         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR    1:28.00    1:19.21        
                  37.36     1:19.21 (41.85)                                        
  2 Massand, Dilin S          10 Agua Swim Team-MR    1:32.52    1:22.32        
                  40.00     1:22.32 (42.32)                                        
  3 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR    1:27.27    1:25.28        
                  39.56     1:25.28 (45.72)                                        
  4 Hall, Justin L            10 Agua Swim Team-MR    1:25.33    1:26.08        
                  39.38     1:26.08 (46.70)                                        
  5 Glas, Aaron I             10 Agua Swim Team-MR    1:34.46    1:26.20        
                  40.51     1:26.20 (45.69)                                        
  6 Lishnevetsky, Joshua T     9 Bscat-MR             1:29.04    1:28.45        
                  40.80     1:28.45 (47.65)                                        
  7 Jaquez, Dessaniel         10 Riptides-MR               NT    1:28.94        
                  40.85     1:28.94 (48.09)                                        
  8 Srinivasan, Pranav         9 Agua Swim Team-MR    1:33.22    1:30.34        
                  41.76     1:30.34 (48.58)                                        
  9 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR    1:30.57    1:31.24        
                  43.71     1:31.24 (47.53)                                        
 10 Jurman, Jasper N          10 Agua Swim Team-MR    1:30.00    1:35.04        
                  42.15     1:35.04 (52.89)                                        
 11 Sherpa, Rinchien          10 GATE-MR              1:55.70    1:39.62        
                  43.76     1:39.62 (55.86)                                        
 12 Scala, Christopher J       9 Rye 2008-MR               NT    1:41.06        
                  42.29     1:41.06 (58.77)                                        
 13 Meehan, Ryan J             9 HS-MR                1:25.00    1:45.62        
                  46.48     1:45.62 (59.14)                                        
 14 Gao, Richard               9 NJW-NJ               1:33.60    1:46.77        
                  47.93     1:46.77 (58.84)                                        
 15 Yuan, Gavin D             10 NJW-NJ                    NT    1:56.12        
                  51.43   1:56.12 (1:04.69)                                        
 -- Hidalgo, Ricardo A         9 WAC-MR               2:10.00         DQ        
                1:08.69        DQ (1:23.39)                                        
 -- Boyd, Justin               9 WAC-MR               2:00.23         DQ        
                  48.85        DQ (1:02.64)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Justin L            10 Agua Swim Team-MR    3:00.00    2:49.30        
                  38.23     1:21.91 (43.68)     2:13.06 (51.15)     2:49.30 (36.24)
  2 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR    2:58.00    2:51.47        
                  38.74     1:21.75 (43.01)     2:14.32 (52.57)     2:51.47 (37.15)
  3 Massand, Dilin S          10 Agua Swim Team-MR    3:12.81    2:54.28        
                  38.35     1:26.53 (48.18)     2:16.42 (49.89)     2:54.28 (37.86)
  4 Xue, Vincent H            10 HS-MR                2:58.94    2:57.99        
                  42.03     1:26.80 (44.77)     2:17.52 (50.72)     2:57.99 (40.47)
  5 Finkelstein, Max A        10 HS-MR                3:00.00    2:59.14        
                  39.27     1:26.53 (47.26)     2:20.03 (53.50)     2:59.14 (39.11)
  6 Guindine, Larry           10 NJW-NJ               3:03.60    2:59.83        
                  42.35     1:26.66 (44.31)     2:22.24 (55.58)     2:59.83 (37.59)
  7 Hilzen, Mark J             9 NJW-NJ               3:13.70    3:01.88        
                  39.00     1:23.69 (44.69)     2:18.14 (54.45)     3:01.88 (43.74)
  8 Wolfe, Morgan S            9 Flying Dolphins-MR   3:30.49    3:02.29        
                  47.82     1:34.93 (47.11)     2:24.85 (49.92)     3:02.29 (37.44)
  9 Glas, Aaron I             10 Agua Swim Team-MR    3:02.00    3:03.42        
                  38.99     1:26.62 (47.63)     2:23.23 (56.61)     3:03.42 (40.19)
 10 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR    3:03.00    3:04.06        
                  43.78     1:31.81 (48.03)     2:25.84 (54.03)     3:04.06 (38.22)
 11 Gilligan, Joshua G        10 Agua Swim Team-MR    3:12.25    3:04.79        
                  44.35     1:31.85 (47.50)     2:26.67 (54.82)     3:04.79 (38.12)
 12 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR    3:19.65    3:05.15        
                  43.36     1:28.76 (45.40)     2:21.23 (52.47)     3:05.15 (43.92)
 13 Jurman, Jasper N          10 Agua Swim Team-MR    3:08.00    3:05.64        
                  42.47     1:30.08 (47.61)     2:26.06 (55.98)     3:05.64 (39.58)
 14 Scala, Christopher J       9 Rye 2008-MR               NT    3:07.94        
                  42.75     1:31.62 (48.87)     2:26.75 (55.13)     3:07.94 (41.19)
 15 Elms, Hayden A            10 Agua Swim Team-MR    3:35.00    3:08.31        
                  44.94     1:32.46 (47.52)     2:27.29 (54.83)     3:08.31 (41.02)
 16 Zubac, Andrew C            9 Agua Swim Team-MR    3:45.00    3:13.77        
                  46.87     1:32.52 (45.65)     2:31.92 (59.40)     3:13.77 (41.85)
 17 Huang, James J             9 Agua Swim Team-MR    3:45.00    3:16.07        
                  45.06     1:36.93 (51.87)     2:32.96 (56.03)     3:16.07 (43.11)
 18 Sherpa, Rinchien          10 GATE-MR              3:25.00    3:19.69        
                  44.75     1:37.15 (52.40)     2:36.94 (59.79)     3:19.69 (42.75)
 19 Srinivasan, Pranav         9 Agua Swim Team-MR    3:20.00    3:24.42        
                  41.81     1:35.51 (53.70)   2:40.53 (1:05.02)     3:24.42 (43.89)
 20 Fairbanks, Scott C        10 Agua Swim Team-MR    3:45.00    3:25.95        
                  50.97     1:37.62 (46.65)   2:39.56 (1:01.94)     3:25.95 (46.39)
 21 Yamamoto, Leo              9 Agua Swim Team-MR    3:45.00    3:33.53        
                  52.71     1:43.74 (51.03)   2:43.87 (1:00.13)     3:33.53 (49.66)
 22 McKenna, Devlin H          9 Agua Swim Team-MR    3:45.00    3:38.96        
                  47.93     1:45.62 (57.69)   2:55.91 (1:10.29)     3:38.96 (43.05)
 23 Lister, Davis M            9 Agua Swim Team-MR    3:45.00    3:40.60        
                  56.01     1:48.52 (52.51)   2:54.82 (1:06.30)     3:40.60 (45.78)
 24 Ramirez, Alister S        10 Agua Swim Team-MR    3:50.00    3:43.86        
                  51.25     1:46.52 (55.27)   2:51.74 (1:05.22)     3:43.86 (52.12)
 -- Robinson, William R       10 Agua Swim Team-MR    3:30.00         DQ        
      One hand touch - breast
                  40.24     1:28.88 (48.64)     2:24.85 (55.97)          DQ (37.03)
 -- Shashaty, Jack             9 WAC-MR               3:45.45         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  55.60     1:53.71 (58.11)   2:56.00 (1:02.29)          DQ (50.31)
 -- Hidalgo, Ricardo A         9 WAC-MR               3:27.52         DQ        
      False start - Misc
                1:15.06   2:21.62 (1:06.56)   3:38.67 (1:17.05)          DQ (55.59)
 -- Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR    3:09.00         DQ        
      One hand touch - breast
                  39.54     1:30.62 (51.08)     2:23.17 (52.55)          DQ (45.69)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, George           12 NYCC-MR                28.00      26.96        
  2 Nunez, John               11 Agua Swim Team-MR      27.28      27.48        
  3 Quinteros, Roberto P      12 GATE-MR                31.08      27.91        
  4 Pinzon, Tyler             12 Flying Dolphins-MR        NT      28.71        
  5 Hall, Tyler J             12 Agua Swim Team-MR      28.96      29.11        
  6 Huang, Brady              12 NJW-NJ                 29.55      29.17        
  7 Schwartz, Nes S           12 Agua Swim Team-MR      29.85      29.49        
  8 Isaac, Alejandro          12 NYCC-MR                29.97      29.68        
  9 Zhang, Aron               11 GATE-MR                31.45      29.89        
 10 Low, Derek                12 NYCC-MR                29.92      29.93        
 11 Abdelrahman, Baraa        11 Agua Swim Team-MR      33.00      30.18        
 12 Gorinshteyn, Jonathan L   11 WAC-MR                 30.59      30.19        
 13 Benjamin, Ernst C         11 Agua Swim Team-MR      29.67      30.51        
 14 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR      29.88      30.58        
 15 Lee, Kevin                12 GATE-MR                35.81      31.12        
 16 Ruvkun, Andrew H          12 Agua Swim Team-MR      31.66      31.14        
 17 Tlatelpa, Ethan           11 NYCC-MR                31.04      31.15        
 18 Girotto, Gabriel          11 Rye 2008-MR            30.18      31.34        
 19 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR      30.45      31.42        
 20 Wong, Kyle H              12 NJW-NJ                 32.13      31.55        
 21 Gutierrez, Richie A       11 Rye 2008-MR            30.94      31.58        
 22 Kwasnik, David            12 WAC-MR                 31.62      31.60        
 22 Diamond, Zachary          12 WAC-MR                 31.87      31.60        
 24 Helbock, Robert           11 WAC-MR                 32.50      32.14        
 25 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR      31.78      32.21        
 26 Krikorian, George         12 Rye 2008-MR            31.83      33.02        
 27 Davis-Sobers, Darius T    11 Bscat-MR               32.62      33.07        
 28 Cheng, Daniel J           11 Sachem-MR            1:00.00      33.58        
 29 Haddad, Gabriel O         11 NYCC-MR                   NT      33.78        
 30 Kunze, Aidan J            11 NYCC-MR                32.08      33.83        
 31 Caine, David              11 WAC-MR                 33.13      33.85        
 32 Infurna, Christopher      12 NJW-NJ                 35.53      34.16        
 33 Watlington, Shjon D       11 ATAC-MA                33.24      34.63        
 34 Karceski, Jeffrey A       11 NJW-NJ                 34.06      35.52        
 35 Gonzalez, Steven          11 NYCC-MR                36.62      35.55        
 36 Scott, Samuel L           12 Agua Swim Team-MR      37.53      35.74        
 36 McGann, Josh T            12 NJW-NJ                 38.18      35.74        
 38 Watlington, Trevor J      11 ATAC-MA                35.13      36.02        
 39 Lustberg, Matthew B       11 NJW-NJ                 37.15      37.71        
 40 Coen, Patrick             12 WAC-MR               3:47.67      37.78        
 41 Chirichella, Joey A       12 NJW-NJ                 46.10      37.91        
 42 Calvoni, Max J            12 NYCC-MR                   NT      39.61        
 43 Collier, Christian H      11 Agua Swim Team-MR      40.42      40.92        
 44 Callahan, James           11 Rac @ Jcc-MR           40.77      42.63        
 45 Hollander, Jake R         11 Bscat-MR               40.00      44.99        
 46 Sodolevskiy, Jonathan     11 Bscat-MR               55.91      45.27        
 47 Hosain, Kumeil            12 NYCC-MR                   NT      56.78        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, George           12 NYCC-MR              1:03.51      58.32        
                  28.05       58.32 (30.27)                                        
  2 Nunez, John               11 Agua Swim Team-MR      59.54      59.02        
                  28.48       59.02 (30.54)                                        
  3 Needham, Daniel           12 Riptides-MR          1:01.12    1:02.09        
                  29.79     1:02.09 (32.30)                                        
  4 Patapis, Peter T          12 Riptides-MR          1:00.83    1:02.41        
                  30.57     1:02.41 (31.84)                                        
  5 Quinteros, Roberto P      12 GATE-MR              1:09.60    1:02.52        
                  29.26     1:02.52 (33.26)                                        
  6 Hall, Tyler J             12 Agua Swim Team-MR    1:07.34    1:03.03        
                  30.54     1:03.03 (32.49)                                        
  7 Bradnock, Reginald        11 Riptides-MR          1:02.80    1:03.34        
                  30.70     1:03.34 (32.64)                                        
  8 Chu, Bryan C              12 HS-MR                1:05.00    1:03.91        
                  30.06     1:03.91 (33.85)                                        
  9 Huang, Brady              12 NJW-NJ               1:05.36    1:04.01        
                  30.88     1:04.01 (33.13)                                        
 10 Zhang, Aron               11 GATE-MR              1:08.17    1:04.63        
                  31.43     1:04.63 (33.20)                                        
 11 Benjamin, Ernst C         11 Agua Swim Team-MR    1:06.74    1:04.74        
                  30.99     1:04.74 (33.75)                                        
 12 Munafo, Michael           12 NJW-NJ               1:05.35    1:05.20        
                  31.43     1:05.20 (33.77)                                        
 13 Low, Derek                12 NYCC-MR              1:09.43    1:05.66        
                  32.09     1:05.66 (33.57)                                        
 14 Abdelrahman, Baraa        11 Agua Swim Team-MR    1:11.00    1:05.73        
                  32.11     1:05.73 (33.62)                                        
 15 Su, Kyle                  12 GATE-MR              1:19.00    1:06.05        
                  31.28     1:06.05 (34.77)                                        
 16 Raiola, Andy M            12 HS-MR                1:05.63    1:06.37        
                  32.15     1:06.37 (34.22)                                        
 17 Rosen, Jacob M            12 NJW-NJ               1:08.53    1:06.80        
                  32.22     1:06.80 (34.58)                                        
 18 Wong, Kyle H              12 NJW-NJ               1:15.09    1:07.22        
                  32.65     1:07.22 (34.57)                                        
 19 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR    1:07.61    1:07.55        
                  32.29     1:07.55 (35.26)                                        
 19 Gorinshteyn, Jonathan L   11 WAC-MR               1:06.83    1:07.55        
                  32.39     1:07.55 (35.16)                                        
 21 Schwartz, Nes S           12 Agua Swim Team-MR    1:08.60    1:08.37        
                  32.37     1:08.37 (36.00)                                        
 22 Isaac, Alejandro          12 NYCC-MR              1:08.98    1:08.38        
                  32.46     1:08.38 (35.92)                                        
 23 Mitchell, Benjamin L      12 Agua Swim Team-MR    1:08.35    1:08.54        
                  32.66     1:08.54 (35.88)                                        
 24 Ruvkun, Andrew H          12 Agua Swim Team-MR    1:07.34    1:08.87        
                  32.08     1:08.87 (36.79)                                        
 25 McGann, Josh T            12 NJW-NJ               1:26.63    1:10.17        
                  33.30     1:10.17 (36.87)                                        
 26 Diamond, Zachary          12 WAC-MR               1:09.04    1:10.90        
                  33.69     1:10.90 (37.21)                                        
 27 Tlatelpa, Ethan           11 NYCC-MR              1:07.92    1:10.92        
                  33.16     1:10.92 (37.76)                                        
 28 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR    1:11.63    1:11.41        
                  35.35     1:11.41 (36.06)                                        
 29 Kwasnik, David            12 WAC-MR               1:11.95    1:11.65        
                  35.10     1:11.65 (36.55)                                        
 30 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR    1:13.77    1:11.73        
                  34.12     1:11.73 (37.61)                                        
 31 Chow, William             12 GATE-MR              1:28.20    1:11.76        
                  34.32     1:11.76 (37.44)                                        
 32 Mao, Kevin                12 NJW-NJ               1:14.94    1:12.30        
                  33.98     1:12.30 (38.32)                                        
 33 Zheng, Christopher        11 GATE-MR              1:38.00    1:12.93        
                  34.93     1:12.93 (38.00)                                        
 34 Davis-Sobers, Darius T    11 Bscat-MR             1:15.54    1:14.28        
                  35.59     1:14.28 (38.69)                                        
 35 Rim, Philip S             11 NJW-NJ               1:16.70    1:14.48        
                  34.73     1:14.48 (39.75)                                        
 36 Kunze, Aidan J            11 NYCC-MR              1:13.07    1:15.31        
                  35.99     1:15.31 (39.32)                                        
 37 Pepel, James C            11 Rac @ Jcc-MR         1:17.45    1:18.96        
                  36.36     1:18.96 (42.60)                                        
 38 Haddad, Gabriel O         11 NYCC-MR                   NT    1:19.42        
                  37.08     1:19.42 (42.34)                                        
 39 Chirichella, Joey A       12 NJW-NJ               1:25.10    1:20.92        
                  38.33     1:20.92 (42.59)                                        
 40 Cheng, Daniel J           11 Sachem-MR            1:30.47    1:21.11        
                  36.84     1:21.11 (44.27)                                        
 41 Gonzalez, Steven          11 NYCC-MR              1:26.13    1:21.58        
                  37.73     1:21.58 (43.85)                                        
 42 O'Keefe, Danny W          11 HS-MR                1:22.74    1:22.21        
                  39.71     1:22.21 (42.50)                                        
 43 Vaiman, Josh G            11 Aquaflames-MR        1:21.42    1:23.07        
                  39.69     1:23.07 (43.38)                                        
 44 Matatov, Richard          11 Aquaflames-MR        1:21.89    1:23.35        
                  39.75     1:23.35 (43.60)                                        
 45 Scott, Samuel L           12 Agua Swim Team-MR    1:33.65    1:23.51        
                  37.02     1:23.51 (46.49)                                        
 46 Eliav, Nathaniel          11 Aquaflames-MR        1:32.53    1:30.21        
                  40.78     1:30.21 (49.43)                                        
 47 Ning, Nicholas            12 Bscat-MR             1:32.20    1:34.09        
                  44.49     1:34.09 (49.60)                                        
 48 Collier, Christian H      11 Agua Swim Team-MR    1:32.49    1:34.65        
                  42.65     1:34.65 (52.00)                                        
 49 Sica, Zachary             11 NJW-NJ               1:32.38    1:38.83        
                  45.22     1:38.83 (53.61)                                        
 50 Hollander, Jake R         11 Bscat-MR             1:35.00    1:42.84        
                  48.11     1:42.84 (54.73)                                        
 51 Wong, Justin C            12 Bscat-MR             2:18.71    1:56.50        
                  54.33   1:56.50 (1:02.17)                                        
 52 Hosain, Kumeil            12 NYCC-MR                   NT    2:04.21        
                  56.16   2:04.21 (1:08.05)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, John               11 Agua Swim Team-MR    2:09.33    2:09.35        
                  30.65     1:03.56 (32.91)     1:37.70 (34.14)     2:09.35 (31.65)
  2 Tilneac, George           12 NYCC-MR              2:14.50    2:09.38        
                  30.21     1:03.10 (32.89)     1:37.29 (34.19)     2:09.38 (32.09)
  3 Hall, Tyler J             12 Agua Swim Team-MR    2:20.83    2:14.35        
                  30.83     1:04.88 (34.05)     1:40.15 (35.27)     2:14.35 (34.20)
  4 Abdelrahman, Baraa        11 Agua Swim Team-MR    2:25.00    2:19.82        
                  31.64     1:07.94 (36.30)     1:45.21 (37.27)     2:19.82 (34.61)
  5 Zhang, Aron               11 GATE-MR              2:30.84    2:20.55        
                  30.31     1:05.62 (35.31)     1:43.66 (38.04)     2:20.55 (36.89)
  6 Quinteros, Roberto P      12 GATE-MR              2:35.72    2:21.26        
                  30.22     1:06.09 (35.87)     1:45.16 (39.07)     2:21.26 (36.10)
  7 Munafo, Michael           12 NJW-NJ               2:24.81    2:21.40        
                  33.37     1:10.53 (37.16)     1:47.00 (36.47)     2:21.40 (34.40)
  8 Schwartz, Nes S           12 Agua Swim Team-MR    2:23.34    2:22.63        
                  31.70     1:07.90 (36.20)     1:46.34 (38.44)     2:22.63 (36.29)
  9 Huang, Brady              12 NJW-NJ               2:24.47    2:23.10        
                  31.31     1:07.50 (36.19)     1:45.55 (38.05)     2:23.10 (37.55)
 10 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR    2:23.10    2:23.50        
                  31.92     1:08.44 (36.52)     1:46.67 (38.23)     2:23.50 (36.83)
 11 Isaac, Alejandro          12 NYCC-MR              2:30.53    2:23.78        
                  32.52     1:09.28 (36.76)     1:48.39 (39.11)     2:23.78 (35.39)
 12 Rosen, Jacob M            12 NJW-NJ               2:25.39    2:24.12        
                  33.18     1:09.59 (36.41)     1:46.38 (36.79)     2:24.12 (37.74)
 13 Benjamin, Ernst C         11 Agua Swim Team-MR    2:23.05    2:24.16        
                  32.50     1:09.66 (37.16)     1:47.79 (38.13)     2:24.16 (36.37)
 14 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR    2:28.12    2:24.50        
                  31.64     1:08.72 (37.08)     1:48.00 (39.28)     2:24.50 (36.50)
 15 Wong, Kyle H              12 NJW-NJ               2:33.29    2:24.99        
                  32.00     1:09.05 (37.05)     1:47.84 (38.79)     2:24.99 (37.15)
 16 Low, Derek                12 NYCC-MR              2:31.40    2:25.87        
                  32.41     1:09.59 (37.18)     1:48.49 (38.90)     2:25.87 (37.38)
 17 Lee, Kevin                12 GATE-MR              2:42.00    2:28.79        
                  30.90     1:10.09 (39.19)     1:50.30 (40.21)     2:28.79 (38.49)
 17 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR    2:35.49    2:28.79        
                  34.33     1:13.14 (38.81)     1:53.20 (40.06)     2:28.79 (35.59)
 19 Diamond, Zachary          12 WAC-MR               2:35.86    2:29.68        
                  34.24     1:13.05 (38.81)     1:51.85 (38.80)     2:29.68 (37.83)
 20 Pinzon, Tyler             12 Flying Dolphins-MR        NT    2:32.55        
                  31.34     1:09.46 (38.12)     1:51.27 (41.81)     2:32.55 (41.28)
 21 Tlatelpa, Ethan           11 NYCC-MR              2:32.15    2:33.49        
                  33.44     1:12.00 (38.56)     1:53.18 (41.18)     2:33.49 (40.31)
 22 Ruvkun, Andrew H          12 Agua Swim Team-MR    2:29.05    2:33.56        
                  33.15     1:12.18 (39.03)     1:53.17 (40.99)     2:33.56 (40.39)
 23 Mao, Kevin                12 NJW-NJ               3:16.92    2:38.83        
                  34.96     1:14.63 (39.67)     1:58.06 (43.43)     2:38.83 (40.77)
 24 Kwasnik, David            12 WAC-MR               2:47.64    2:39.41        
                  36.87     1:16.36 (39.49)     1:58.05 (41.69)     2:39.41 (41.36)
 25 Chow, William             12 GATE-MR              2:46.00    2:39.51        
                  35.69     1:16.28 (40.59)     1:58.31 (42.03)     2:39.51 (41.20)
 26 Infurna, Christopher      12 NJW-NJ               2:52.40    2:40.00        
                  35.22     1:15.97 (40.75)     1:59.02 (43.05)     2:40.00 (40.98)
 27 Watlington, Trevor J      11 ATAC-MA              2:57.54    2:43.76        
                  38.54     1:21.18 (42.64)     2:03.36 (42.18)     2:43.76 (40.40)
 28 Kunze, Aidan J            11 NYCC-MR              2:38.57    2:44.33        
                  35.95     1:17.58 (41.63)     2:01.20 (43.62)     2:44.33 (43.13)
 29 Rim, Philip S             11 NJW-NJ               2:50.31    2:44.34        
                  35.98     1:17.86 (41.88)     2:02.16 (44.30)     2:44.34 (42.18)
 30 Haddad, Gabriel O         11 NYCC-MR                   NT    2:44.97        
                  35.37     1:17.40 (42.03)     2:01.38 (43.98)     2:44.97 (43.59)
 31 Watlington, Shjon D       11 ATAC-MA              2:38.23    2:47.56        
                  37.90     1:21.60 (43.70)     2:04.32 (42.72)     2:47.56 (43.24)
 32 Helbock, Robert           11 WAC-MR               3:04.45    2:48.13        
                  37.85     1:20.48 (42.63)     2:05.05 (44.57)     2:48.13 (43.08)
 33 Sarier, Karl K            11 NJW-NJ                    NT    2:48.78        
                  37.26     1:22.38 (45.12)     2:07.03 (44.65)     2:48.78 (41.75)
 34 Caine, David              11 WAC-MR               3:25.73    2:48.89        
                  36.03     1:19.07 (43.04)     2:07.01 (47.94)     2:48.89 (41.88)
 35 Velez, Daniel E           12 NJW-NJ                    NT    2:51.13        
                  36.86     1:23.15 (46.29)     2:10.73 (47.58)     2:51.13 (40.40)
 36 Karceski, Jeffrey A       11 NJW-NJ               2:56.28    2:56.80        
                  38.32     1:23.07 (44.75)     2:10.05 (46.98)     2:56.80 (46.75)
 37 Chirichella, Joey A       12 NJW-NJ               3:10.10    3:03.72        
                  39.78     1:27.38 (47.60)     2:16.63 (49.25)     3:03.72 (47.09)
 38 Coen, Patrick             12 WAC-MR               3:45.45    3:08.28        
                  39.15     1:26.31 (47.16)     2:16.66 (50.35)     3:08.28 (51.62)
 39 Gonzalez, Steven          11 NYCC-MR                   NT    3:09.41        
                  39.24     1:24.89 (45.65)     2:17.66 (52.77)     3:09.41 (51.75)
 40 Collier, Christian H      11 Agua Swim Team-MR    3:10.00    3:17.13        
                  41.48     1:30.02 (48.54)     2:23.03 (53.01)     3:17.13 (54.10)
 41 Sica, Zachary             11 NJW-NJ                    NT    3:21.22        
                  42.88     1:36.18 (53.30)     2:28.76 (52.58)     3:21.22 (52.46)
 42 Pak, Daniel D             11 NJW-NJ                    NT    3:23.08        
                  41.97     1:33.44 (51.47)     2:29.78 (56.34)     3:23.08 (53.30)
 43 Hollander, Jake R         11 Bscat-MR             3:55.00    3:45.34        
                  49.04     1:46.18 (57.14)   2:48.28 (1:02.10)     3:45.34 (57.06)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, George           12 NYCC-MR                31.24      31.42        
  2 Diamond, Zachary          12 WAC-MR                 33.80      32.90        
  3 Nunez, John               11 Agua Swim Team-MR      34.63      34.49        
  4 Quinteros, Roberto P      12 GATE-MR                41.16      34.86        
  5 Hall, Tyler J             12 Agua Swim Team-MR      36.77      35.10        
  6 Schwartz, Nes S           12 Agua Swim Team-MR      36.61      36.01        
  7 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR      35.06      36.62        
  8 Girotto, Gabriel          11 Rye 2008-MR            37.47      36.74        
  9 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR      37.10      36.79        
 10 Zhang, Aron               11 GATE-MR                41.44      37.13        
 11 Gorinshteyn, Jonathan L   11 WAC-MR                 37.89      37.42        
 12 Rim, Philip S             11 NJW-NJ                 37.42      37.50        
 13 Low, Derek                12 NYCC-MR                40.07      37.52        
 14 Tlatelpa, Ethan           11 NYCC-MR                37.48      38.35        
 15 Isaac, Alejandro          12 NYCC-MR                39.00      38.43        
 16 Krikorian, George         12 Rye 2008-MR            38.50      38.76        
 17 Sarier, Karl K            11 NJW-NJ                 38.96      39.02        
 18 Mao, Kevin                12 NJW-NJ                 41.47      39.11        
 19 Helbock, Robert           11 WAC-MR                 42.55      39.17        
 20 Kunze, Aidan J            11 NYCC-MR                38.23      39.31        
 21 Ruvkun, Andrew H          12 Agua Swim Team-MR      39.51      39.33        
 22 Kwasnik, David            12 WAC-MR                 38.47      39.55        
 23 Chow, William             12 GATE-MR                47.56      40.25        
 24 Cheng, Daniel J           11 Sachem-MR              42.37      40.38        
 25 Gutierrez, Richie A       11 Rye 2008-MR            39.92      40.64        
 26 Caine, David              11 WAC-MR                 48.17      40.86        
 27 McGann, Josh T            12 NJW-NJ                 44.35      40.94        
 28 Watlington, Trevor J      11 ATAC-MA                42.61      41.87        
 29 Chirichella, Joey A       12 NJW-NJ                 48.10      42.66        
 30 Coen, Patrick             12 WAC-MR                 45.45      42.96        
 31 Gonzalez, Steven          11 NYCC-MR                43.88      43.27        
 32 Watlington, Shjon D       11 ATAC-MA                43.50      43.45        
 33 Collier, Christian H      11 Agua Swim Team-MR      42.31      44.55        
 34 Velez, Daniel E           12 NJW-NJ                 43.49      44.76        
 35 Karceski, Jeffrey A       11 NJW-NJ                 45.86      44.93        
 36 Scott, Samuel L           12 Agua Swim Team-MR      47.55      46.01        
 37 Sodolevskiy, Jonathan     11 Bscat-MR             1:00.00      47.63        
 38 Sica, Zachary             11 NJW-NJ                 47.08      48.57        
 39 Callahan, James           11 Rac @ Jcc-MR           55.88      50.60        
 40 Pak, Daniel D             11 NJW-NJ                 59.06      52.31        
 -- Hosain, Kumeil            12 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Not on back off wall
 -- Hollander, Jake R         11 Bscat-MR               43.00         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Haddad, Gabriel O         11 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Not on back off wall
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, George           12 NYCC-MR              1:12.13    1:07.49        
                  32.96     1:07.49 (34.53)                                        
  2 Needham, Daniel           12 Riptides-MR          1:10.81    1:10.50        
                  34.79     1:10.50 (35.71)                                        
  3 Diamond, Zachary          12 WAC-MR               1:11.02    1:13.34        
                  35.41     1:13.34 (37.93)                                        
  4 Quinteros, Roberto P      12 GATE-MR              1:20.00    1:15.02        
                  35.72     1:15.02 (39.30)                                        
  5 Raiola, Andy M            12 HS-MR                1:13.45    1:16.87        
                  38.50     1:16.87 (38.37)                                        
  5 Rosen, Jacob M            12 NJW-NJ               1:15.97    1:16.87        
                  37.98     1:16.87 (38.89)                                        
  7 Bradnock, Reginald        11 Riptides-MR          1:12.34    1:16.89        
                  37.14     1:16.89 (39.75)                                        
  8 Low, Derek                12 NYCC-MR              1:24.42    1:19.72        
                  39.32     1:19.72 (40.40)                                        
  9 Wong, Kyle H              12 NJW-NJ               1:18.29    1:19.81        
                  38.64     1:19.81 (41.17)                                        
 10 Mitchell, Benjamin L      12 Agua Swim Team-MR    1:24.85    1:20.54        
                  39.16     1:20.54 (41.38)                                        
 11 Gorinshteyn, Jonathan L   11 WAC-MR               1:23.12    1:21.04        
                  39.53     1:21.04 (41.51)                                        
 12 Rim, Philip S             11 NJW-NJ               1:32.82    1:21.34        
                  40.24     1:21.34 (41.10)                                        
 13 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR    1:21.03    1:21.65        
                  40.07     1:21.65 (41.58)                                        
 14 Isaac, Alejandro          12 NYCC-MR              1:23.60    1:21.84        
                  40.20     1:21.84 (41.64)                                        
 15 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR    1:22.59    1:21.91        
                  40.44     1:21.91 (41.47)                                        
 16 Schwartz, Nes S           12 Agua Swim Team-MR    1:19.72    1:22.44        
                  39.19     1:22.44 (43.25)                                        
 17 Langaman, Michael B       11 HS-MR                1:20.89    1:22.45        
                  39.96     1:22.45 (42.49)                                        
 18 Ruvkun, Andrew H          12 Agua Swim Team-MR    1:26.55    1:23.28        
                  40.34     1:23.28 (42.94)                                        
 19 Kwasnik, David            12 WAC-MR               1:24.67    1:24.09        
                  41.12     1:24.09 (42.97)                                        
 20 Sarier, Karl K            11 NJW-NJ               1:22.36    1:24.62        
                  41.53     1:24.62 (43.09)                                        
 21 Tlatelpa, Ethan           11 NYCC-MR              1:20.87    1:25.07        
                  41.86     1:25.07 (43.21)                                        
 22 McGann, Josh T            12 NJW-NJ               1:35.93    1:26.51        
                  42.36     1:26.51 (44.15)                                        
 23 Mao, Kevin                12 NJW-NJ               1:31.40    1:26.78        
                  41.87     1:26.78 (44.91)                                        
 24 Kunze, Aidan J            11 NYCC-MR              1:22.73    1:27.76        
                  42.67     1:27.76 (45.09)                                        
 25 Chirichella, Joey A       12 NJW-NJ               1:50.10    1:31.55        
                  45.82     1:31.55 (45.73)                                        
 26 Lustberg, Matthew B       11 NJW-NJ               1:29.25    1:31.63        
                  45.23     1:31.63 (46.40)                                        
 27 Gonzalez, Steven          11 NYCC-MR                   NT    1:33.52        
                  45.07     1:33.52 (48.45)                                        
 28 Cheng, Daniel J           11 Sachem-MR            2:00.00    1:33.72        
                  44.72     1:33.72 (49.00)                                        
 29 O'Keefe, Danny W          11 HS-MR                1:31.41    1:33.83        
                  44.67     1:33.83 (49.16)                                        
 30 Vaiman, Josh G            11 Aquaflames-MR        1:37.29    1:34.21        
                  46.76     1:34.21 (47.45)                                        
 31 Matatov, Richard          11 Aquaflames-MR        1:30.29    1:34.70        
                  45.82     1:34.70 (48.88)                                        
 32 Scott, Samuel L           12 Agua Swim Team-MR    1:46.63    1:44.20        
                  49.08     1:44.20 (55.12)                                        
 -- Haddad, Gabriel O         11 NYCC-MR                   NT         DQ        
                  44.00          DQ (49.72)                                        
 -- Collier, Christian H      11 Agua Swim Team-MR    1:38.73         DQ        
                  52.65          DQ (50.09)                                        
 -- Wong, Justin C            12 Bscat-MR             2:15.48         DQ        
                  54.53          DQ (58.33)                                        
 -- Moriarty, Thomas P        11 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
                  52.45          DQ (59.67)                                        
 -- Pepel, James C            11 Rac @ Jcc-MR         1:33.76         DQ        
                  43.34          DQ (46.83)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chu, Bryan C              12 HS-MR                  34.00      32.99        
  2 Low, Derek                12 NYCC-MR                36.91      35.28        
  3 Hall, Tyler J             12 Agua Swim Team-MR      39.42      36.87        
  4 Su, Kyle                  12 GATE-MR                38.00      36.96        
  5 Munafo, Michael           12 NJW-NJ                 40.79      37.56        
  6 Gorinshteyn, Jonathan L   11 WAC-MR                 39.29      37.67        
  7 Huang, Brady              12 NJW-NJ                 37.27      37.71        
  8 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR      38.06      38.01        
  9 Patapis, Peter T          12 Riptides-MR            36.91      38.10        
 10 Bradnock, Reginald        11 Riptides-MR            38.16      38.85        
 11 Quinteros, Roberto P      12 GATE-MR                41.25      38.94        
 12 Davis-Sobers, Darius T    11 Bscat-MR               39.90      39.34        
 13 Abdelrahman, Baraa        11 Agua Swim Team-MR      37.00      39.68        
 14 Infurna, Christopher      12 NJW-NJ                 40.01      39.77        
 15 Nunez, John               11 Agua Swim Team-MR      41.31      39.80        
 16 Isaac, Alejandro          12 NYCC-MR                39.55      39.91        
 17 Benjamin, Ernst C         11 Agua Swim Team-MR      42.55      40.11        
 18 Mitchell, Benjamin L      12 Agua Swim Team-MR      42.75      40.14        
 19 Ruvkun, Andrew H          12 Agua Swim Team-MR      44.05      40.21        
 20 Zhang, Aron               11 GATE-MR                44.93      40.60        
 21 Chow, William             12 GATE-MR                49.00      40.65        
 22 Sarier, Karl K            11 NJW-NJ                 42.84      42.27        
 23 Zhang, Timmy              12 Bscat-MR               44.18      43.36        
 24 Diamond, Zachary          12 WAC-MR                 43.39      43.92        
 25 Gutierrez, Richie A       11 Rye 2008-MR            44.28      44.67        
 26 Langaman, Michael B       11 HS-MR                  45.41      45.02        
 27 Zheng, Christopher        11 GATE-MR                46.00      45.37        
 28 Collier, Christian H      11 Agua Swim Team-MR      48.36      46.07        
 29 Gonzalez, Steven          11 NYCC-MR                50.11      47.75        
 30 Ning, Nicholas            12 Bscat-MR               50.53      49.77        
 31 Lustberg, Matthew B       11 NJW-NJ                 54.76      50.49        
 32 Moriarty, Thomas P        11 Flying Dolphins-MR        NT      51.02        
 33 Matatov, Richard          11 Aquaflames-MR          52.68      51.75        
 34 Sica, Zachary             11 NJW-NJ                 51.22      53.45        
 35 O'Keefe, Danny W          11 HS-MR                1:08.62      57.66        
 36 Wong, Justin C            12 Bscat-MR             1:02.86      59.27        
 37 Chirichella, Joey A       12 NJW-NJ                 52.10    1:02.87        
 -- Hosain, Kumeil            12 NYCC-MR                   NT         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Low, Derek                12 NYCC-MR              1:18.34    1:17.41        
                  36.12     1:17.41 (41.29)                                        
  2 Huang, Brady              12 NJW-NJ               1:19.50    1:20.50        
                  37.93     1:20.50 (42.57)                                        
  3 Munafo, Michael           12 NJW-NJ               1:20.24    1:21.00        
                  38.73     1:21.00 (42.27)                                        
  4 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR    1:22.74    1:22.92        
                  39.64     1:22.92 (43.28)                                        
  5 Wong, Kyle H              12 NJW-NJ               1:24.75    1:23.89        
                  39.97     1:23.89 (43.92)                                        
  6 Isaac, Alejandro          12 NYCC-MR              1:27.05    1:24.71        
                  39.94     1:24.71 (44.77)                                        
  7 Abdelrahman, Baraa        11 Agua Swim Team-MR    1:20.00    1:25.15        
                  40.42     1:25.15 (44.73)                                        
  8 Infurna, Christopher      12 NJW-NJ               1:29.48    1:26.58        
                  40.68     1:26.58 (45.90)                                        
  9 Pinzon, Tyler             12 Flying Dolphins-MR   1:39.29    1:26.80        
                  40.91     1:26.80 (45.89)                                        
 10 Nunez, John               11 Agua Swim Team-MR    1:26.18    1:27.17        
                  42.31     1:27.17 (44.86)                                        
 11 Girotto, Gabriel          11 Rye 2008-MR               NT    1:27.30        
                  41.70     1:27.30 (45.60)                                        
 12 Chow, William             12 GATE-MR              1:48.37    1:29.73        
                  43.42     1:29.73 (46.31)                                        
 13 Krikorian, George         12 Rye 2008-MR          1:32.30    1:29.99        
                  42.63     1:29.99 (47.36)                                        
 14 Benjamin, Ernst C         11 Agua Swim Team-MR    1:30.59    1:30.60        
                  43.12     1:30.60 (47.48)                                        
 15 Davis-Sobers, Darius T    11 Bscat-MR             1:29.96    1:30.66        
                  42.75     1:30.66 (47.91)                                        
 16 Sarier, Karl K            11 NJW-NJ               1:31.16    1:30.75        
                  43.09     1:30.75 (47.66)                                        
 17 Lee, Kevin                12 GATE-MR              1:46.00    1:31.21        
                  42.94     1:31.21 (48.27)                                        
 18 Watlington, Trevor J      11 ATAC-MA              1:32.20    1:32.28        
                  44.28     1:32.28 (48.00)                                        
 19 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR    1:33.70    1:34.15        
                  44.05     1:34.15 (50.10)                                        
 20 Kunze, Aidan J            11 NYCC-MR              1:34.36    1:35.24        
                  44.66     1:35.24 (50.58)                                        
 20 Diamond, Zachary          12 WAC-MR               1:54.01    1:35.24        
                  46.09     1:35.24 (49.15)                                        
 22 Rosen, Jacob M            12 NJW-NJ               1:33.29    1:35.36        
                  45.60     1:35.36 (49.76)                                        
 23 Gutierrez, Richie A       11 Rye 2008-MR          1:47.09    1:36.99        
                  44.81     1:36.99 (52.18)                                        
 24 Rim, Philip S             11 NJW-NJ               1:36.41    1:37.58        
                  47.35     1:37.58 (50.23)                                        
 25 Collier, Christian H      11 Agua Swim Team-MR    1:37.93    1:40.14        
                  47.25     1:40.14 (52.89)                                        
 26 Caine, David              11 WAC-MR               1:42.08    1:41.26        
                  47.44     1:41.26 (53.82)                                        
 27 Coen, Patrick             12 WAC-MR               1:56.66    1:43.10        
                  48.04     1:43.10 (55.06)                                        
 28 Calvoni, Max J            12 NYCC-MR                   NT    1:44.92        
                  47.78     1:44.92 (57.14)                                        
 29 Watlington, Shjon D       11 ATAC-MA              1:40.96    1:46.17        
                  52.24     1:46.17 (53.93)                                        
 30 Scott, Samuel L           12 Agua Swim Team-MR    2:00.00    1:46.41        
                  48.20     1:46.41 (58.21)                                        
 31 Lustberg, Matthew B       11 NJW-NJ               1:51.49    1:50.97        
                  51.73     1:50.97 (59.24)                                        
 32 Pak, Daniel D             11 NJW-NJ                    NT    1:53.75        
                  53.53   1:53.75 (1:00.22)                                        
 33 Callahan, James           11 Rac @ Jcc-MR         1:50.76    1:57.08        
                  54.26   1:57.08 (1:02.82)                                        
 -- Sodolevskiy, Jonathan     11 Bscat-MR             1:50.00         DQ        
                1:00.05        DQ (1:04.79)                                        
 -- Sica, Zachary             11 NJW-NJ                    NT         DQ        
                  54.26        DQ (1:03.38)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, John               11 Agua Swim Team-MR      30.92      30.35        
  2 Tilneac, George           12 NYCC-MR                33.36      30.55        
  3 Chu, Bryan C              12 HS-MR                  31.00      30.86        
  4 Zhang, Aron               11 GATE-MR                36.16      31.71        
  5 Raiola, Andy M            12 HS-MR                  30.95      31.76        
  6 Hall, Tyler J             12 Agua Swim Team-MR      35.00      31.86        
  7 Needham, Daniel           12 Riptides-MR            32.59      31.92        
  8 Gorinshteyn, Jonathan L   11 WAC-MR                 34.96      32.33        
  9 Abdelrahman, Baraa        11 Agua Swim Team-MR      38.00      32.78        
 10 Bradnock, Reginald        11 Riptides-MR            33.98      33.53        
 11 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR      33.25      33.75        
 12 Quinteros, Roberto P      12 GATE-MR                37.81      33.80        
 13 Benjamin, Ernst C         11 Agua Swim Team-MR      33.62      34.18        
 14 Patapis, Peter T          12 Riptides-MR            32.74      34.41        
 15 Schwartz, Nes S           12 Agua Swim Team-MR      35.45      34.69        
 16 McGann, Josh T            12 NJW-NJ                 43.24      35.19        
 17 Diamond, Zachary          12 WAC-MR                 36.69      35.30        
 18 Langaman, Michael B       11 HS-MR                  35.61      35.64        
 19 Davis-Sobers, Darius T    11 Bscat-MR               37.82      35.90        
 20 Tlatelpa, Ethan           11 NYCC-MR                35.30      35.96        
 21 Su, Kyle                  12 GATE-MR                37.00      37.66        
 22 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR      40.82      37.70        
 23 Pepel, James C            11 Rac @ Jcc-MR           40.56      37.84        
 24 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR      36.70      38.11        
 25 Gutierrez, Richie A       11 Rye 2008-MR            38.41      38.97        
 26 Kunze, Aidan J            11 NYCC-MR                39.44      39.63        
 27 Zheng, Christopher        11 GATE-MR                41.00      40.28        
 28 Chow, William             12 GATE-MR                45.00      40.33        
 29 Haddad, Gabriel O         11 NYCC-MR                   NT      40.38        
 30 Vaiman, Josh G            11 Aquaflames-MR          41.45      40.53        
 31 Lustberg, Matthew B       11 NJW-NJ                 52.00      41.73        
 32 Cheng, Daniel J           11 Sachem-MR            1:15.00      41.80        
 33 Infurna, Christopher      12 NJW-NJ                 45.86      44.52        
 34 Gonzalez, Steven          11 NYCC-MR                47.59      45.27        
 35 O'Keefe, Danny W          11 HS-MR                  44.43      46.29        
 -- Kwasnik, David            12 WAC-MR                 41.42         DQ        
 -- Hollander, Jake R         11 Bscat-MR               55.00         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, George           12 NYCC-MR              1:10.30    1:10.37        
                  33.38     1:10.37 (36.99)                                        
  2 Hall, Tyler J             12 Agua Swim Team-MR    1:13.26    1:12.88        
                  33.63     1:12.88 (39.25)                                        
  3 Zhang, Aron               11 GATE-MR              1:26.09    1:14.95        
                  36.16     1:14.95 (38.79)                                        
  4 Abdelrahman, Baraa        11 Agua Swim Team-MR    1:15.00    1:16.32        
                  35.59     1:16.32 (40.73)                                        
  5 Munafo, Michael           12 NJW-NJ               1:30.03    1:18.03        
                  36.75     1:18.03 (41.28)                                        
  6 Gorinshteyn, Jonathan L   11 WAC-MR               1:21.97    1:18.64        
                  36.18     1:18.64 (42.46)                                        
  7 Rosen, Jacob M            12 NJW-NJ               1:17.54    1:18.87        
                  36.76     1:18.87 (42.11)                                        
  8 Benjamin, Ernst C         11 Agua Swim Team-MR    1:14.70    1:19.16        
                  36.39     1:19.16 (42.77)                                        
  9 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR    1:19.92    1:19.90        
                  36.26     1:19.90 (43.64)                                        
 10 McGann, Josh T            12 NJW-NJ               1:41.76    1:21.82        
                  37.37     1:21.82 (44.45)                                        
 11 Quinteros, Roberto P      12 GATE-MR              1:31.96    1:21.92        
                  37.18     1:21.92 (44.74)                                        
 12 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR    1:21.71    1:22.11        
                  39.75     1:22.11 (42.36)                                        
 13 Tlatelpa, Ethan           11 NYCC-MR              1:23.28    1:24.25        
                  38.93     1:24.25 (45.32)                                        
 14 Pinzon, Tyler             12 Flying Dolphins-MR        NT    1:27.80        
                  37.99     1:27.80 (49.81)                                        
 15 Helbock, Robert           11 WAC-MR               1:45.75    1:28.70        
                  40.50     1:28.70 (48.20)                                        
 16 Ruvkun, Andrew H          12 Agua Swim Team-MR    1:33.37    1:28.83        
                  39.61     1:28.83 (49.22)                                        
 17 Mao, Kevin                12 NJW-NJ               1:34.61    1:29.87        
                  40.51     1:29.87 (49.36)                                        
 18 Davis-Sobers, Darius T    11 Bscat-MR             1:29.64    1:30.25        
                  42.30     1:30.25 (47.95)                                        
 19 Kwasnik, David            12 WAC-MR               1:36.06    1:32.83        
                  43.32     1:32.83 (49.51)                                        
 20 Velez, Daniel E           12 NJW-NJ               1:25.22    1:34.67        
                  42.00     1:34.67 (52.67)                                        
 21 Lustberg, Matthew B       11 NJW-NJ               1:43.75    1:39.24        
                  43.83     1:39.24 (55.41)                                        
 -- Cheng, Daniel J           11 Sachem-MR            2:15.00         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  45.57        DQ (1:00.31)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, John               11 Agua Swim Team-MR    2:29.85    2:28.79        
                  31.94     1:11.10 (39.16)     1:57.04 (45.94)     2:28.79 (31.75)
  2 Hall, Tyler J             12 Agua Swim Team-MR    2:50.00    2:33.82        
                  33.21     1:13.70 (40.49)     1:57.72 (44.02)     2:33.82 (36.10)
  3 Abdelrahman, Baraa        11 Agua Swim Team-MR    2:46.00    2:36.61        
                  34.48     1:14.45 (39.97)     2:01.43 (46.98)     2:36.61 (35.18)
  4 Munafo, Michael           12 NJW-NJ               2:38.14    2:37.04        
                  35.09     1:18.02 (42.93)     2:02.01 (43.99)     2:37.04 (35.03)
  5 Huang, Brady              12 NJW-NJ               2:41.13    2:37.35        
                  35.33     1:15.59 (40.26)     2:01.26 (45.67)     2:37.35 (36.09)
  6 Raiola, Andy M            12 HS-MR                2:35.43    2:38.16        
                  33.49     1:15.03 (41.54)     2:02.97 (47.94)     2:38.16 (35.19)
  7 Zhang, Aron               11 GATE-MR              2:55.88    2:40.43        
                  35.63     1:18.20 (42.57)     2:04.66 (46.46)     2:40.43 (35.77)
  8 Patapis, Peter T          12 Riptides-MR          2:48.58    2:40.44        
                  36.47     1:18.34 (41.87)     2:05.39 (47.05)     2:40.44 (35.05)
  9 Su, Kyle                  12 GATE-MR              3:05.00    2:42.07        
                  38.72     1:21.40 (42.68)     2:06.68 (45.28)     2:42.07 (35.39)
 10 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR    2:43.09    2:42.14        
                  35.82     1:18.59 (42.77)     2:05.94 (47.35)     2:42.14 (36.20)
 11 Benjamin, Ernst C         11 Agua Swim Team-MR    2:43.98    2:43.77        
                  36.62     1:18.41 (41.79)     2:07.64 (49.23)     2:43.77 (36.13)
 12 Rosen, Jacob M            12 NJW-NJ               2:48.18    2:44.27        
                  36.92     1:17.07 (40.15)     2:07.84 (50.77)     2:44.27 (36.43)
 13 Low, Derek                12 NYCC-MR              2:55.21    2:44.64        
                  37.87     1:19.59 (41.72)     2:05.97 (46.38)     2:44.64 (38.67)
 14 Wong, Kyle H              12 NJW-NJ               2:44.26    2:45.05        
                  37.42     1:18.90 (41.48)     2:07.58 (48.68)     2:45.05 (37.47)
 15 Schwartz, Nes S           12 Agua Swim Team-MR    2:47.67    2:45.26        
                  35.39     1:16.81 (41.42)     2:09.61 (52.80)     2:45.26 (35.65)
 16 Ruvkun, Andrew H          12 Agua Swim Team-MR    2:47.25    2:45.63        
                  36.63     1:21.07 (44.44)     2:09.78 (48.71)     2:45.63 (35.85)
 17 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR    2:53.19    2:47.55        
                  37.34     1:20.36 (43.02)     2:09.51 (49.15)     2:47.55 (38.04)
 18 Isaac, Alejandro          12 NYCC-MR                   NT    2:47.92        
                  36.36     1:20.97 (44.61)     2:10.34 (49.37)     2:47.92 (37.58)
 19 Tlatelpa, Ethan           11 NYCC-MR              2:51.86    2:50.33        
                  37.00     1:21.67 (44.67)     2:11.48 (49.81)     2:50.33 (38.85)
 20 Mitchell, Benjamin L      12 Agua Swim Team-MR    2:52.01    2:51.10        
                  41.96     1:23.19 (41.23)     2:12.45 (49.26)     2:51.10 (38.65)
 21 Sarier, Karl K            11 NJW-NJ               2:59.73    2:55.89        
                  42.18     1:24.10 (41.92)     2:13.92 (49.82)     2:55.89 (41.97)
 22 Mao, Kevin                12 NJW-NJ               2:55.32    2:56.10        
                  37.79     1:22.17 (44.38)     2:13.31 (51.14)     2:56.10 (42.79)
 23 Kunze, Aidan J            11 NYCC-MR              2:52.21    2:57.61        
                  39.17     1:25.16 (45.99)     2:16.92 (51.76)     2:57.61 (40.69)
 24 Rim, Philip S             11 NJW-NJ               2:58.60    3:01.01        
                  39.38     1:22.49 (43.11)     2:18.24 (55.75)     3:01.01 (42.77)
 25 Infurna, Christopher      12 NJW-NJ               3:07.26    3:06.36        
                  47.20     1:36.41 (49.21)     2:26.74 (50.33)     3:06.36 (39.62)
 26 Kwasnik, David            12 WAC-MR                    NT    3:12.07        
                  43.13     1:28.39 (45.26)     2:28.13 (59.74)     3:12.07 (43.94)
 27 Gutierrez, Richie A       11 Rye 2008-MR               NT    3:12.13        
                  42.04     1:31.50 (49.46)     2:31.49 (59.99)     3:12.13 (40.64)
 28 Zhang, Timmy              12 Bscat-MR             3:44.62    3:19.38        
                  48.63     1:37.15 (48.52)     2:30.91 (53.76)     3:19.38 (48.47)
 29 Sica, Zachary             11 NJW-NJ                    NT    3:38.09        
                  46.76     1:41.10 (54.34)   2:42.70 (1:01.60)     3:38.09 (55.39)
 -- Ning, Nicholas            12 Bscat-MR             3:30.00         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  48.62     1:41.93 (53.31)     2:38.97 (57.04)          DQ (48.44)
 -- Scott, Samuel L           12 Agua Swim Team-MR    3:45.00         DQ        
      One hand touch - breast
                  46.49     1:42.26 (55.77)     2:39.65 (57.39)          DQ (47.12)
 -- Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR    2:58.33         DQ        
      Did not finish on back - back
                  36.97     1:18.80 (41.83)     2:11.46 (52.66)          DQ (36.32)
 -- Collier, Christian H      11 Agua Swim Team-MR    3:25.00         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  43.92     1:36.08 (52.16)     2:31.35 (55.27)          DQ (50.61)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gaffey, Eric J            19 Un-Mr-MR               21.50      21.68        
  2 Krna, Andrew B            25 NYAC-MR                21.50      21.99        
  3 Gleason, David X          18 NYCC-MR                21.65      22.00        
  4 Weir, Paul S              23 NYAC-MR                23.20      22.99        
  5 Ott, Mike M               24 NYAC-MR                22.89      23.05        
  6 Hu-Van Wright, En-Wei     14 Agua Swim Team-MR      24.36      24.02        
  7 Cazes, Clifton C          23 NYAC-MR                23.50      24.26        
  8 Chang, James              16 GATE-MR                23.94      24.33        
  9 Donaghy, Collin J         18 Sachem-MR              24.52      24.34        
 10 Srdanovic, Ivan B         16 Agua Swim Team-MR      25.05      24.42        
 11 Tlatelpa, Kyle            14 NYCC-MR                24.41      24.46        
 12 Tlatelpa, Matthew         17 NYCC-MR                24.26      24.49        
 13 Borgognone, Brett S       15 Woodbridge A.C.-CT     23.62      24.64        
 13 Williamson, John M        33 NYAC-MR                23.30      24.64        
 15 Chansakul, JR J           14 Agua Swim Team-MR      24.94      24.65        
 16 Weng, Kevin               16 NJW-NJ                 24.59      24.81        
 17 Graziano, Matt            17 WAC-MR                 24.44      24.94        
 18 Sanchez, Jude M           16 Agua Swim Team-MR      23.79      25.04        
 19 Wu, Mike S                17 Woodbridge A.C.-CT     23.32      25.18        
 20 Orlando, Michael A        16 Rac @ Jcc-MR           25.27      25.33        
 21 Zhou, Richard             15 GATE-MR                25.22      25.40        
 22 Rusinak, Lucas S          15 WAC-MR                 25.24      25.56        
 23 Fahey, Michael S          16 Rac @ Jcc-MR           26.34      25.68        
 24 Lee, Matthew P            17 Rac @ Jcc-MR           26.10      25.71        
 25 Navy, Daniel L            16 Flying Dolphins-MR     25.72      25.83        
 26 D'Hue, Malaga F           18 Woodbridge A.C.-CT     26.54      25.87        
 27 Zielonka, Jan             15 NYCC-MR                26.76      25.90        
 28 Baroz, Thomas             17 Rac @ Jcc-MR           25.94      26.07        
 29 Yeo, Maxwell Z            13 Agua Swim Team-MR      26.62      26.17        
 30 Mekrami, Samir A          16 NYCC-MR                26.44      26.38        
 31 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR      26.79      26.52        
 32 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR      26.68      26.59        
 33 Ogisu, Kent               14 Agua Swim Team-MR      26.71      26.66        
 34 Dimarzo, Phillip N        14 NYCC-MR                27.89      26.67        
 35 Yanagisawa, Mark K        16 Woodbridge A.C.-CT     27.17      26.70        
 36 Yelenik, Jonathan M       14 Woodbridge A.C.-CT     25.48      26.91        
 37 Cervone, Ryan G           13 NJW-NJ                 26.86      27.01        
 38 Huyn, Ricky T             14 GATE-MR                29.00      27.06        
 39 Platoff, Nick R           16 Woodbridge A.C.-CT     27.33      27.10        
 40 Romero, Victor A          17 Triton-MR              27.92      27.55        
 41 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR      28.48      27.78        
 42 Rueda, Diego C            13 Agua Swim Team-MR      28.32      27.87        
 43 Rivera, Jeremy A          17 Bscat-MR                  NT      27.91        
 44 Sethi, Shiva M            13 Kraken-MR              28.90      27.95        
 45 Urcinoli, Dylan           16 Rac @ Jcc-MR           28.55      28.02        
 46 Steinmetz, Ryan M         16 Rac @ Jcc-MR           28.22      28.12        
 47 Baroz, Wil                15 Rac @ Jcc-MR           27.12      28.17        
 48 Yen, Kevin S              14 GATE-MR                29.00      28.18        
 49 Nelson, Elliot A          13 NYCC-MR                29.26      28.42        
 50 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR      29.93      28.44        
 51 Chang, Lawrence           13 GATE-MR                29.74      28.48        
 52 Mera, Justin              16 NYCC-MR                28.21      28.72        
 53 DiDomenico, Michael A     15 Rac @ Jcc-MR           29.76      29.02        
 54 Marzovilla, Domenico V    16 NYCC-MR                28.95      29.35        
 55 McDonnell, Richard F      13 Rac @ Jcc-MR           30.89      29.54        
 56 Conner, Andrew S          13 Rac @ Jcc-MR           28.33      29.57        
 57 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR      30.08      29.62        
 58 Reece, Chen I             13 Agua Swim Team-MR      32.07      29.66        
 59 DeSimone, Christopher     13 WAC-MR                 38.81      30.15        
 60 Holmes, Brian D           17 DESC-NJ                31.01      30.28        
 61 Powers, David             14 Woodbridge A.C.-CT     31.16      30.82        
 62 Ma, Clarence F            13 GATE-MR                36.50      30.83        
 63 Cummings, Lawrence T      13 Agua Swim Team-MR      32.19      31.33        
 64 Funaro, Danny             13 WAC-MR                 34.22      31.38        
 65 Colgan, Philip H          15 Rac @ Jcc-MR           36.43      33.17        
 66 Henriquez, Andrew J       16 Triton-MR              34.67      34.81        
 67 Arslan, Andre A           13 Kraken-MR              38.50      39.15        
 68 Nicoletta, Vincent        13 WAC-MR                 47.78      52.52        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gaffey, Eric J            19 Un-Mr-MR               47.30      47.86        
                  23.04       47.86 (24.82)                                        
  2 Krna, Andrew B            25 NYAC-MR                47.50      48.26        
                  23.37       48.26 (24.89)                                        
  3 Gleason, David X          18 NYCC-MR                47.47      48.28        
                  23.40       48.28 (24.88)                                        
  4 Trout, Andrew E           26 NYAC-MR                48.50      49.99        
                  23.95       49.99 (26.04)                                        
  5 Meena, Elliot P           24 NYAC-MR                52.99      50.00        
  6 Weir, Paul S              23 NYAC-MR                51.50      50.83        
                  24.19       50.83 (26.64)                                        
  7 Yacobacci, Chris          17 Woodbridge A.C.-CT     49.89      51.18        
                  24.78       51.18 (26.40)                                        
  8 Chang, James              16 GATE-MR                51.95      52.39        
                  25.41       52.39 (26.98)                                        
  9 Raymond, Spencer W        27 NYAC-MR                50.50      52.42        
                  25.42       52.42 (27.00)                                        
 10 Harris, Gavin H           22 NYAC-MR                52.30      52.64        
                  25.27       52.64 (27.37)                                        
 11 Hu-Van Wright, En-Wei     14 Agua Swim Team-MR      52.23      52.74        
                  25.50       52.74 (27.24)                                        
 12 Tlatelpa, Kyle            14 NYCC-MR                52.48      52.75        
                  25.44       52.75 (27.31)                                        
 13 Laguna, Michael R         15 SAC-NJ                 51.89      52.83        
                  25.49       52.83 (27.34)                                        
 14 Srdanovic, Ivan B         16 Agua Swim Team-MR      54.59      52.95        
                  25.47       52.95 (27.48)                                        
 15 Tlatelpa, Matthew         17 NYCC-MR                52.13      53.08        
                  25.39       53.08 (27.69)                                        
 16 Lee, Marcus A             15 NJW-NJ                 52.87      53.24        
                  25.56       53.24 (27.68)                                        
 17 Yanagisawa, Michael B     17 Woodbridge A.C.-CT     50.18      53.34        
                  25.49       53.34 (27.85)                                        
 18 Pamlanye, Matthew S       16 Sachem-MR              53.08      53.38        
                  25.80       53.38 (27.58)                                        
 19 Wu, Mike S                17 Woodbridge A.C.-CT     50.92      53.59        
                  25.84       53.59 (27.75)                                        
 20 Donaghy, Collin J         18 Sachem-MR              52.16      53.96        
                  25.64       53.96 (28.32)                                        
 21 Yamout, Nader             14 Agua Swim Team-MR      54.10      54.13        
                  26.40       54.13 (27.73)                                        
 22 Eller, Zachary M          16 Riptides-MR            51.00      54.19        
                  25.89       54.19 (28.30)                                        
 23 Graziano, Matt            17 WAC-MR                 52.73      54.22        
                  26.07       54.22 (28.15)                                        
 24 Borgognone, Brett S       15 Woodbridge A.C.-CT     54.46      54.48        
                  26.24       54.48 (28.24)                                        
 25 Flynn, Ryan P             17 Riptides-MR            53.42      54.55        
                  25.87       54.55 (28.68)                                        
 26 Bianco, Phillip E         17 HS-MR                  59.72      54.59        
                  26.61       54.59 (27.98)                                        
 27 Kim, Jun Y                15 NJW-NJ                 55.08      54.65        
                  26.14       54.65 (28.51)                                        
 28 Lee, Chris                16 SAC-NJ                 53.83      54.95        
                  26.65       54.95 (28.30)                                        
 29 Eller, Joshua A           19 Riptides-MR            50.89      55.01        
                  25.73       55.01 (29.28)                                        
 30 Orlando, Michael A        16 Rac @ Jcc-MR           54.77      55.08        
                  26.37       55.08 (28.71)                                        
 31 Newsome, Drew L           15 SAC-NJ                 54.19      55.22        
                  27.11       55.22 (28.11)                                        
 32 Sanchez, Jude M           16 Agua Swim Team-MR      54.13      55.25        
                  26.65       55.25 (28.60)                                        
 33 Brower, Matthew C         15 Rac @ Jcc-MR           56.54      55.42        
                  26.36       55.42 (29.06)                                        
 34 Lee, Richard              16 SAC-NJ                 55.70      55.85        
                  27.24       55.85 (28.61)                                        
 35 Buttermark, James         16 Rac @ Jcc-MR           57.98      55.88        
                  26.33       55.88 (29.55)                                        
 36 Liu, Kendrick L           16 SAC-NJ                 55.19      56.12        
                  27.03       56.12 (29.09)                                        
 37 Gorka, Timothy M          15 SAC-NJ                 56.55      56.25        
                  27.42       56.25 (28.83)                                        
 38 Liang, Brian T            14 Woodbridge A.C.-CT     58.48      56.73        
                  27.71       56.73 (29.02)                                        
 39 Yanagisawa, Mark K        16 Woodbridge A.C.-CT     57.78      56.80        
                  27.55       56.80 (29.25)                                        
 40 Mekrami, Samir A          16 NYCC-MR                57.71      56.94        
                  27.38       56.94 (29.56)                                        
 41 Cervone, Ryan G           13 NJW-NJ                 57.10      57.07        
                  27.82       57.07 (29.25)                                        
 42 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR         NT      57.38        
                  27.44       57.38 (29.94)                                        
 42 Oczos, David              15 HS-MR                  58.35      57.38        
                  27.63       57.38 (29.75)                                        
 44 Lee, Matthew P            17 Rac @ Jcc-MR           59.23      57.83        
                  27.50       57.83 (30.33)                                        
 45 Huang, Scott              13 SAC-NJ                 56.87      57.93        
                  28.22       57.93 (29.71)                                        
 46 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR      58.11      58.03        
                  27.91       58.03 (30.12)                                        
 47 Neggia, Andrew J          14 NJW-NJ               1:00.33      58.21        
                  28.25       58.21 (29.96)                                        
 48 Tonoyan, Ruben            15 NJW-NJ               1:02.75      58.46        
                  28.02       58.46 (30.44)                                        
 49 Clancy, Jack              15 NYCC-MR                59.34      58.58        
                  28.04       58.58 (30.54)                                        
 50 Sherman, Sammy I          14 Agua Swim Team-MR      58.09      58.84        
                  28.67       58.84 (30.17)                                        
 51 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR      58.58      58.96        
                  28.50       58.96 (30.46)                                        
 52 Donaghy, Daniel P         15 Sachem-MR              59.44      59.30        
                  28.44       59.30 (30.86)                                        
 53 Salzillo, Andrew          16 Rac @ Jcc-MR           58.85      59.35        
                  28.37       59.35 (30.98)                                        
 54 Pena, Steven              15 Triton-MR              58.44      59.52        
                  27.80       59.52 (31.72)                                        
 55 Dimarzo, Phillip N        14 NYCC-MR                59.49      59.56        
                  28.51       59.56 (31.05)                                        
 56 Steinmetz, Ryan M         16 Rac @ Jcc-MR         1:02.61      59.98        
                  29.00       59.98 (30.98)                                        
 56 Rueda, Diego C            13 Agua Swim Team-MR    1:00.52      59.98        
                  29.22       59.98 (30.76)                                        
 58 Ma, Kelvin F              14 GATE-MR              1:06.96    1:00.17        
                  28.39     1:00.17 (31.78)                                        
 59 Yelenik, Jonathan M       14 Woodbridge A.C.-CT     55.66    1:00.55        
                  29.06     1:00.55 (31.49)                                        
 60 Kondratyev, Yuri          16 NJW-NJ               1:07.49    1:01.78        
                  29.44     1:01.78 (32.34)                                        
 61 Gilmartin, Brendan A      14 SAC-NJ               1:02.61    1:02.22        
                  30.44     1:02.22 (31.78)                                        
 62 Baroz, Wil                15 Rac @ Jcc-MR         1:02.54    1:02.24        
                  30.31     1:02.24 (31.93)                                        
 63 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR    1:02.25    1:02.25        
                  29.81     1:02.25 (32.44)                                        
 64 Sethi, Shiva M            13 Kraken-MR            1:04.00    1:02.48        
                  29.80     1:02.48 (32.68)                                        
 65 Musheyev, Benjamin        17 Aquaflames-MR        1:03.13    1:02.78        
                  30.86     1:02.78 (31.92)                                        
 66 Nelson, Elliot A          13 NYCC-MR              1:05.01    1:02.95        
                  29.61     1:02.95 (33.34)                                        
 67 Powers, David             14 Woodbridge A.C.-CT   1:06.75    1:03.25        
                  31.15     1:03.25 (32.10)                                        
 68 Ursu, Michael A           17 Aquaflames-MR        1:06.47    1:03.67        
                  30.69     1:03.67 (32.98)                                        
 69 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR    1:03.53    1:04.27        
                  30.62     1:04.27 (33.65)                                        
 70 Yen, Kevin S              14 GATE-MR              1:12.00    1:04.37        
                  31.12     1:04.37 (33.25)                                        
 71 DiDomenico, Michael A     15 Rac @ Jcc-MR         1:06.36    1:04.61        
                  31.56     1:04.61 (33.05)                                        
 72 Stallone, Ryan M          13 NJW-NJ               1:12.86    1:04.88        
                  30.83     1:04.88 (34.05)                                        
 73 Payano, Chris             15 Triton-MR            1:04.36    1:04.95        
                  30.74     1:04.95 (34.21)                                        
 73 Mera, Justin              16 NYCC-MR              1:03.94    1:04.95        
                  31.26     1:04.95 (33.69)                                        
 75 Hager, Russell W          15 SAC-NJ               1:04.37    1:05.00        
                  30.96     1:05.00 (34.04)                                        
 76 Rivera, Jeremy A          17 Bscat-MR             1:07.00    1:05.08        
                  29.24     1:05.08 (35.84)                                        
 76 McDonnell, Richard F      13 Rac @ Jcc-MR         1:06.51    1:05.08        
                  32.02     1:05.08 (33.06)                                        
 78 Disla, Giovanni           15 Triton-MR            1:09.41    1:05.16        
                  30.58     1:05.16 (34.58)                                        
 79 Fernandez, Alexis A       17 Triton-MR            1:05.45    1:05.65        
                  30.65     1:05.65 (35.00)                                        
 80 Chang, Lawrence           13 GATE-MR              1:08.26    1:06.24        
                  31.87     1:06.24 (34.37)                                        
 81 Reece, Chen I             13 Agua Swim Team-MR    1:09.50    1:06.46        
                  32.05     1:06.46 (34.41)                                        
 82 Cruz, Jonathan A          14 Triton-MR            1:07.43    1:06.67        
                  32.05     1:06.67 (34.62)                                        
 83 Conner, Andrew S          13 Rac @ Jcc-MR         1:08.34    1:06.92        
                  32.09     1:06.92 (34.83)                                        
 84 Walcott, Namib L          17 SAC-NJ               1:05.99    1:07.85        
                  32.42     1:07.85 (35.43)                                        
 85 Holmes, Brian D           17 DESC-NJ              1:16.43    1:07.86        
                  31.22     1:07.86 (36.64)                                        
 86 Abramov, Yuriy            17 Aquaflames-MR        1:12.58    1:09.35        
                  32.77     1:09.35 (36.58)                                        
 87 Fayzakov, Jonathan        13 Aquaflames-MR        1:20.78    1:10.75        
                  32.87     1:10.75 (37.88)                                        
 88 Ma, Clarence F            13 GATE-MR              1:31.01    1:11.06        
                  34.36     1:11.06 (36.70)                                        
 89 Funaro, Danny             13 WAC-MR               1:14.56    1:12.57        
                  36.03     1:12.57 (36.54)                                        
 90 Vasaturo, Anthony C       14 Rac @ Jcc-MR         1:14.46    1:13.03        
                  35.68     1:13.03 (37.35)                                        
 91 Mujica, Eduardo M         13 Aquaflames-MR             NT    1:15.25        
                  34.11     1:15.25 (41.14)                                        
 92 Almanzar, Yenli           18 Triton-MR            1:15.72    1:17.73        
                  37.07     1:17.73 (40.66)                                        
 93 Henriquez, Andrew J       16 Triton-MR            1:33.76    1:26.86        
                  36.52     1:26.86 (50.34)                                        
 94 Chen, Bryan               13 NJW-NJ               1:29.10    1:31.27        
                  41.60     1:31.27 (49.67)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gleason, David X          18 NYCC-MR              1:44.56    1:45.65        
                  23.98       50.35 (26.37)     1:18.25 (27.90)     1:45.65 (27.40)
  2 Gaffey, Eric J            19 Un-Mr-MR             1:45.50    1:47.12        
                  24.23       50.78 (26.55)     1:18.68 (27.90)     1:47.12 (28.44)
  3 Williams, Steve           32 NYAC-MR              1:55.00    1:50.31        
                  26.33       54.08 (27.75)     1:21.53 (27.45)     1:50.31 (28.78)
  4 Hu-Van Wright, En-Wei     14 Agua Swim Team-MR    1:54.20    1:53.52        
                  26.32       55.32 (29.00)     1:24.89 (29.57)     1:53.52 (28.63)
  5 Schumacher, Griffin T     15 Agua Swim Team-MR    1:58.53    1:54.02        
                  26.61       56.08 (29.47)     1:25.39 (29.31)     1:54.02 (28.63)
  6 Foos, Craig R             31 NYAC-MR              1:55.00    1:54.15        
                  25.97       54.79 (28.82)     1:24.46 (29.67)     1:54.15 (29.69)
  7 Borgognone, Brett S       15 Woodbridge A.C.-CT   1:54.70    1:54.76        
                  26.94       56.31 (29.37)     1:25.45 (29.14)     1:54.76 (29.31)
  8 Tlatelpa, Kyle            14 NYCC-MR              1:55.31    1:54.77        
                  26.51       55.09 (28.58)     1:24.74 (29.65)     1:54.77 (30.03)
  9 Kim, Jun Y                15 NJW-NJ               1:57.12    1:56.65        
                  26.62       55.75 (29.13)     1:26.11 (30.36)     1:56.65 (30.54)
 10 Srdanovic, Ivan B         16 Agua Swim Team-MR    1:57.78    1:57.35        
                  26.75       56.56 (29.81)     1:27.15 (30.59)     1:57.35 (30.20)
 11 Donaghy, Collin J         18 Sachem-MR            1:53.47    1:57.36        
                  26.35       56.00 (29.65)     1:26.60 (30.60)     1:57.36 (30.76)
 12 Pamlanye, Matthew S       16 Sachem-MR            1:57.77    1:57.57        
                  26.49       56.07 (29.58)     1:27.22 (31.15)     1:57.57 (30.35)
 13 Yanagisawa, Michael B     17 Woodbridge A.C.-CT   1:51.09    1:57.67        
                  26.57       55.71 (29.14)     1:26.40 (30.69)     1:57.67 (31.27)
 14 Tlatelpa, Matthew         17 NYCC-MR              1:57.96    1:57.68        
                  26.54       55.77 (29.23)     1:26.39 (30.62)     1:57.68 (31.29)
 15 Graziano, Matt            17 WAC-MR               1:56.76    1:58.86        
                  27.29       56.59 (29.30)     1:27.16 (30.57)     1:58.86 (31.70)
 16 Wu, Mike S                17 Woodbridge A.C.-CT   1:51.89    1:59.30        
                  27.86       58.14 (30.28)     1:29.14 (31.00)     1:59.30 (30.16)
 17 Chang, James              16 GATE-MR              1:57.38    2:00.37        
                  27.17       57.69 (30.52)     1:29.42 (31.73)     2:00.37 (30.95)
 18 Brower, Matthew C         15 Rac @ Jcc-MR         2:04.63    2:00.42        
                  27.03       56.89 (29.86)     1:28.59 (31.70)     2:00.42 (31.83)
 19 Kunze, Ian M              15 NYCC-MR              1:59.86    2:01.19        
                  27.19       58.03 (30.84)     1:29.81 (31.78)     2:01.19 (31.38)
 20 Rusinak, Lucas S          15 WAC-MR               1:56.78    2:02.46        
                  27.23       58.28 (31.05)     1:31.00 (32.72)     2:02.46 (31.46)
 21 Fahey, Michael S          16 Rac @ Jcc-MR         2:08.62    2:02.70        
                  28.23       58.69 (30.46)     1:30.84 (32.15)     2:02.70 (31.86)
 22 Donaghy, Daniel P         15 Sachem-MR            2:06.45    2:04.19        
                  28.54     1:00.70 (32.16)     1:32.80 (32.10)     2:04.19 (31.39)
 23 Zhou, Richard             15 GATE-MR              2:07.00    2:04.28        
                  28.91     1:00.96 (32.05)     1:33.48 (32.52)     2:04.28 (30.80)
 24 Yeo, Maxwell Z            13 Agua Swim Team-MR    2:09.09    2:04.40        
                  28.56       59.75 (31.19)     1:32.20 (32.45)     2:04.40 (32.20)
 25 Sanchez, Jude M           16 Agua Swim Team-MR    2:02.01    2:04.63        
                  26.99       58.13 (31.14)     1:31.44 (33.31)     2:04.63 (33.19)
 26 Orlando, Michael A        16 Rac @ Jcc-MR         2:06.87    2:04.68        
                  26.99       57.38 (30.39)     1:30.99 (33.61)     2:04.68 (33.69)
 27 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR    2:08.11    2:05.47        
                  29.05     1:01.14 (32.09)     1:34.85 (33.71)     2:05.47 (30.62)
 28 Stefanco, Igor            17 Flying Dolphins-MR        NT    2:06.47        
                  27.95       59.77 (31.82)     1:32.86 (33.09)     2:06.47 (33.61)
 29 Mekrami, Samir A          16 NYCC-MR              2:06.94    2:07.16        
                  29.25     1:00.87 (31.62)     1:34.15 (33.28)     2:07.16 (33.01)
 30 Yelenik, Jonathan M       14 Woodbridge A.C.-CT   2:02.29    2:07.46        
                  28.88     1:01.72 (32.84)     1:36.11 (34.39)     2:07.46 (31.35)
 31 Lee, Matthew P            17 Rac @ Jcc-MR         2:08.55    2:08.30        
                  28.25     1:00.23 (31.98)     1:34.49 (34.26)     2:08.30 (33.81)
 32 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR    2:08.68    2:09.13        
                  30.06     1:02.84 (32.78)     1:36.40 (33.56)     2:09.13 (32.73)
 33 Dimarzo, Phillip N        14 NYCC-MR              2:08.42    2:09.50        
                  29.42     1:02.28 (32.86)     1:36.50 (34.22)     2:09.50 (33.00)
 34 Tonoyan, Ruben            15 NJW-NJ               2:09.75    2:12.13        
                  28.28     1:00.51 (32.23)     1:35.31 (34.80)     2:12.13 (36.82)
 35 Kondratyev, Yuri          16 NJW-NJ               2:15.55    2:12.40        
                  30.13     1:03.58 (33.45)     1:38.13 (34.55)     2:12.40 (34.27)
 36 Steinmetz, Ryan M         16 Rac @ Jcc-MR         2:08.87    2:12.79        
                  29.87     1:02.62 (32.75)     1:37.58 (34.96)     2:12.79 (35.21)
 37 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR    2:18.49    2:14.01        
                  30.41     1:04.43 (34.02)     1:39.29 (34.86)     2:14.01 (34.72)
 38 Baroz, Wil                15 Rac @ Jcc-MR         2:20.63    2:15.45        
                  30.86     1:04.41 (33.55)     1:39.57 (35.16)     2:15.45 (35.88)
 39 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR    2:15.10    2:16.31        
                  30.66     1:05.49 (34.83)     1:41.02 (35.53)     2:16.31 (35.29)
 40 D'Hue, Malaga F           18 Woodbridge A.C.-CT   2:14.61    2:17.73        
                  31.48     1:06.89 (35.41)     1:42.75 (35.86)     2:17.73 (34.98)
 41 Ma, Kelvin F              14 GATE-MR              2:46.00    2:19.19        
                  30.59     1:05.92 (35.33)     1:42.94 (37.02)     2:19.19 (36.25)
 42 Nelson, Elliot A          13 NYCC-MR              2:20.72    2:19.43        
                  30.04     1:05.19 (35.15)     1:43.22 (38.03)     2:19.43 (36.21)
 43 Yen, Kevin S              14 GATE-MR              2:38.00    2:19.45        
                  30.90     1:05.76 (34.86)     1:43.39 (37.63)     2:19.45 (36.06)
 44 Urcinoli, Dylan           16 Rac @ Jcc-MR         2:12.98    2:19.74        
                  29.71     1:05.09 (35.38)     1:43.10 (38.01)     2:19.74 (36.64)
 45 Chang, Lawrence           13 GATE-MR              2:34.73    2:19.84        
                  32.03     1:07.49 (35.46)     1:44.60 (37.11)     2:19.84 (35.24)
 46 Salzillo, Andrew          16 Rac @ Jcc-MR         2:10.77    2:20.20        
                  31.07     1:07.48 (36.41)     1:46.21 (38.73)     2:20.20 (33.99)
 47 DiDomenico, Michael A     15 Rac @ Jcc-MR         2:21.98    2:22.55        
                  31.43     1:07.12 (35.69)     1:45.36 (38.24)     2:22.55 (37.19)
 48 McDonnell, Richard F      13 Rac @ Jcc-MR         2:29.43    2:27.38        
                  33.77     1:12.58 (38.81)     1:51.01 (38.43)     2:27.38 (36.37)
 49 Payano, Chris             15 Triton-MR            2:31.64    2:27.47        
                  32.61     1:09.31 (36.70)     1:47.18 (37.87)     2:27.47 (40.29)
 50 Reece, Chen I             13 Agua Swim Team-MR    2:33.60    2:30.07        
                  31.36     1:07.74 (36.38)     1:44.22 (36.48)     2:30.07 (45.85)
 51 Marzovilla, Domenico V    16 NYCC-MR              2:28.10    2:30.53        
                  32.53     1:09.22 (36.69)     1:49.61 (40.39)     2:30.53 (40.92)
 52 Mera, Justin              16 NYCC-MR              2:36.18    2:30.84        
                  33.99     1:11.35 (37.36)     1:51.06 (39.71)     2:30.84 (39.78)
 53 DeSimone, Christopher     13 WAC-MR               3:03.34    2:30.94        
                  32.33     1:09.75 (37.42)     1:52.23 (42.48)     2:30.94 (38.71)
 54 Disla, Giovanni           15 Triton-MR            2:50.60    2:31.94        
                  31.25     1:08.84 (37.59)     1:50.64 (41.80)     2:31.94 (41.30)
 55 Conner, Andrew S          13 Rac @ Jcc-MR         2:25.56    2:32.11        
                  33.68     1:11.84 (38.16)     1:52.83 (40.99)     2:32.11 (39.28)
 56 Funaro, Danny             13 WAC-MR               2:46.38    2:35.18        
                  36.07     1:17.42 (41.35)     1:57.40 (39.98)     2:35.18 (37.78)
 57 Rivera, Jeremy A          17 Bscat-MR             2:30.00    2:36.09        
                  32.72     1:11.40 (38.68)     1:53.78 (42.38)     2:36.09 (42.31)
 58 Vasaturo, Anthony C       14 Rac @ Jcc-MR         2:48.94    2:36.36        
                  35.84     1:15.57 (39.73)     1:57.52 (41.95)     2:36.36 (38.84)
 59 Cummings, Lawrence T      13 Agua Swim Team-MR    2:38.98    2:38.32        
                  34.57     1:13.65 (39.08)     1:56.14 (42.49)     2:38.32 (42.18)
 60 Colgan, Philip H          15 Rac @ Jcc-MR         2:28.33    2:38.35        
                  36.39     1:16.35 (39.96)     1:57.70 (41.35)     2:38.35 (40.65)
 61 Holmes, Brian D           17 DESC-NJ              2:34.56    2:53.23        
                  33.53     1:12.61 (39.08)     2:01.35 (48.74)     2:53.23 (51.88)
 -- Nicoletta, Vincent        13 WAC-MR               3:45.55         DQ        
      No touch on turn
                2:01.70   3:15.70 (1:14.00)        DQ (1:08.43)                    
 
Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braunreuther, Joseph G    22 NYAC-MR             10:30.00   10:26.22        
                  28.11       58.25 (30.14)     1:28.74 (30.49)     1:59.42 (30.68)
        2:30.34 (30.92)     3:01.37 (31.03)     3:32.90 (31.53)     4:04.35 (31.45)
        4:35.82 (31.47)     5:07.31 (31.49)     5:39.26 (31.95)     6:11.01 (31.75)
        6:42.73 (31.72)     7:14.66 (31.93)     7:46.72 (32.06)     8:18.89 (32.17)
        8:50.83 (31.94)     9:22.83 (32.00)     9:55.07 (32.24)    10:26.22 (31.15)
  2 Yacobacci, Chris          17 Woodbridge A.C.-CT  10:43.88   10:37.32        
                  29.94     1:01.54 (31.60)     1:33.71 (32.17)     2:06.21 (32.50)
        2:39.06 (32.85)     3:11.39 (32.33)     3:43.42 (32.03)     4:16.09 (32.67)
        4:48.29 (32.20)     5:20.66 (32.37)     5:52.88 (32.22)     6:25.21 (32.33)
        6:57.26 (32.05)     7:29.16 (31.90)     8:00.97 (31.81)     8:32.66 (31.69)
        9:04.58 (31.92)     9:36.06 (31.48)    10:07.65 (31.59)    10:37.32 (29.67)
  3 Rueda, Diego C            13 Agua Swim Team-MR         NT   10:42.32        
                  29.96     1:01.97 (32.01)     1:33.76 (31.79)     2:05.54 (31.78)
        2:37.15 (31.61)     3:09.02 (31.87)     3:40.70 (31.68)     4:13.05 (32.35)
        4:45.43 (32.38)     5:17.88 (32.45)     5:50.47 (32.59)     6:22.74 (32.27)
        6:55.36 (32.62)     7:27.86 (32.50)     8:00.40 (32.54)     8:33.39 (32.99)
        9:06.05 (32.66)     9:38.88 (32.83)    10:11.26 (32.38)    10:42.32 (31.06)
  4 Yanagisawa, Michael B     17 Woodbridge A.C.-CT  10:35.65   10:44.75        
                  28.78       59.97 (31.19)     1:31.85 (31.88)     2:04.16 (32.31)
        2:36.93 (32.77)     3:09.45 (32.52)     3:41.42 (31.97)     4:13.93 (32.51)
        4:46.50 (32.57)     5:18.92 (32.42)     5:51.56 (32.64)     6:24.04 (32.48)
        6:56.12 (32.08)     7:29.15 (33.03)     8:02.17 (33.02)     8:35.17 (33.00)
        9:08.04 (32.87)     9:41.05 (33.01)    10:14.14 (33.09)    10:44.75 (30.61)
  5 Kunze, Ian M              15 NYCC-MR             11:14.78   10:44.76        
                  27.94       59.33 (31.39)     1:31.05 (31.72)     2:02.89 (31.84)
        2:35.10 (32.21)     3:07.32 (32.22)     3:39.92 (32.60)     4:12.53 (32.61)
        4:45.22 (32.69)     5:17.99 (32.77)     5:50.74 (32.75)     6:23.38 (32.64)
        6:56.27 (32.89)     7:29.44 (33.17)     8:02.16 (32.72)     8:35.77 (33.61)
        9:08.86 (33.09)     9:41.94 (33.08)    10:14.65 (32.71)    10:44.76 (30.11)
  6 Cervone, Ryan G           13 NJW-NJ              11:28.22   10:45.09        
                  29.14     1:00.75 (31.61)     1:33.00 (32.25)     2:05.79 (32.79)
        2:37.60 (31.81)     3:09.98 (32.38)     3:42.29 (32.31)     4:15.00 (32.71)
        4:47.53 (32.53)     5:20.35 (32.82)     5:53.06 (32.71)     6:25.70 (32.64)
        6:58.31 (32.61)     7:31.14 (32.83)     8:03.96 (32.82)     8:36.21 (32.25)
        9:08.80 (32.59)     9:41.38 (32.58)    10:13.72 (32.34)    10:45.09 (31.37)
  7 Sherman, Sammy I          14 Agua Swim Team-MR   11:48.41   10:50.26        
                  29.20     1:00.30 (31.10)     1:32.08 (31.78)     2:04.59 (32.51)
        2:37.06 (32.47)     3:09.45 (32.39)     3:42.35 (32.90)     4:15.24 (32.89)
        4:48.49 (33.25)     5:21.69 (33.20)     5:54.03 (32.34)     6:27.28 (33.25)
        7:00.21 (32.93)     7:33.59 (33.38)     8:07.05 (33.46)     8:40.36 (33.31)
        9:13.75 (33.39)     9:47.04 (33.29)    10:19.74 (32.70)    10:50.26 (30.52)
  8 Liang, Brian T            14 Woodbridge A.C.-CT  11:18.82   10:54.39        
                  30.03     1:02.83 (32.80)     1:35.56 (32.73)     2:08.27 (32.71)
        2:41.33 (33.06)     3:14.16 (32.83)     3:47.10 (32.94)     4:20.52 (33.42)
        4:53.83 (33.31)     5:27.26 (33.43)     6:00.42 (33.16)     6:33.17 (32.75)
        7:06.32 (33.15)     7:39.46 (33.14)     8:12.24 (32.78)     8:44.83 (32.59)
        9:17.72 (32.89)     9:50.37 (32.65)    10:23.26 (32.89)    10:54.39 (31.13)
  9 Borgognone, Brett S       15 Woodbridge A.C.-CT  10:52.84   11:03.08        
                  29.64     1:02.57 (32.93)     1:36.88 (34.31)     2:10.72 (33.84)
        2:44.84 (34.12)     3:18.76 (33.92)     3:52.49 (33.73)     4:26.61 (34.12)
        5:00.38 (33.77)     5:33.73 (33.35)     6:07.44 (33.71)     6:41.68 (34.24)
        7:15.50 (33.82)     7:49.02 (33.52)     8:22.33 (33.31)     8:54.84 (32.51)
        9:27.75 (32.91)    10:01.04 (33.29)    10:33.14 (32.10)    11:03.08 (29.94)
 10 Neggia, Andrew J          14 NJW-NJ              11:16.80   11:03.20        
                  29.91     1:02.35 (32.44)     1:35.35 (33.00)     2:08.82 (33.47)
        2:42.66 (33.84)     3:15.72 (33.06)     3:49.22 (33.50)     4:23.09 (33.87)
        4:56.76 (33.67)     5:30.34 (33.58)     6:04.43 (34.09)     6:38.48 (34.05)
        7:12.16 (33.68)     7:45.31 (33.15)     8:19.20 (33.89)     8:53.07 (33.87)
        9:27.23 (34.16)    10:00.63 (33.40)    10:33.24 (32.61)    11:03.20 (29.96)
 11 Lu, Matthew Y             15 SAC-NJ              11:25.54   11:07.93        
                  29.98     1:02.54 (32.56)     1:35.37 (32.83)     2:08.42 (33.05)
        2:42.14 (33.72)     3:15.94 (33.80)     3:49.63 (33.69)     4:23.09 (33.46)
        4:57.05 (33.96)     5:30.89 (33.84)     6:04.49 (33.60)     6:38.40 (33.91)
        7:12.18 (33.78)     7:46.14 (33.96)     8:19.74 (33.60)     8:53.70 (33.96)
        9:27.75 (34.05)    10:01.68 (33.93)    10:35.26 (33.58)    11:07.93 (32.67)
 12 Liu, Kendrick L           16 SAC-NJ                    NT   11:11.84        
                  28.27       58.80 (30.53)     1:31.37 (32.57)     2:03.88 (32.51)
        2:37.02 (33.14)     3:10.24 (33.22)     3:43.86 (33.62)     4:17.99 (34.13)
        4:51.89 (33.90)     5:26.68 (34.79)     6:01.51 (34.83)     6:36.32 (34.81)
        7:10.92 (34.60)     7:45.31 (34.39)     8:19.39 (34.08)     8:53.69 (34.30)
        9:28.34 (34.65)    10:03.51 (35.17)    10:38.18 (34.67)    11:11.84 (33.66)
 13 Fahey, Michael S          16 Rac @ Jcc-MR        12:40.12   11:19.38        
                  29.38     1:01.15 (31.77)     1:34.22 (33.07)     2:08.12 (33.90)
        2:42.54 (34.42)     3:16.82 (34.28)     3:51.54 (34.72)     4:25.96 (34.42)
        5:00.69 (34.73)     5:35.52 (34.83)     6:10.08 (34.56)     6:45.06 (34.98)
        7:19.51 (34.45)     7:53.26 (33.75)     8:27.76 (34.50)     9:02.43 (34.67)
        9:36.98 (34.55)    10:11.27 (34.29)    10:45.99 (34.72)    11:19.38 (33.39)
 14 Yelenik, Jonathan M       14 Woodbridge A.C.-CT  11:44.73   11:56.28        
                  31.63     1:06.49 (34.86)     1:42.16 (35.67)     2:18.54 (36.38)
        2:55.16 (36.62)     3:31.90 (36.74)     4:08.34 (36.44)     4:44.82 (36.48)
        5:20.92 (36.10)     5:57.60 (36.68)     6:33.54 (35.94)     7:09.99 (36.45)
        7:46.44 (36.45)     8:22.22 (35.78)     8:58.76 (36.54)     9:35.11 (36.35)
       10:11.39 (36.28)    10:47.36 (35.97)    11:23.39 (36.03)    11:56.28 (32.89)
 15 Kunze, Colin J            13 NYCC-MR                   NT   12:08.28        
                  31.28     1:05.87 (34.59)     1:41.63 (35.76)     2:17.52 (35.89)
        2:54.19 (36.67)     3:30.83 (36.64)     4:07.32 (36.49)     4:43.13 (35.81)
        5:20.32 (37.19)     5:56.44 (36.12)     6:33.48 (37.04)     7:10.23 (36.75)
        7:49.26 (39.03)     8:27.26 (38.00)     9:04.13 (36.87)     9:41.22 (37.09)
       10:19.57 (38.35)    10:56.26 (36.69)    11:32.64 (36.38)    12:08.28 (35.64)
 -- Flynn, Ryan P             17 Riptides-MR         12:42.37         DQ        
                  29.75     1:02.39 (32.64)     1:36.51 (34.12)     2:11.85 (35.34)
        2:47.50 (35.65)     3:22.90 (35.40)     3:58.58 (35.68)     4:34.81 (36.23)
        5:11.14 (36.33)     5:45.77 (34.63)     6:06.87 (21.10)                    
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zee, Mike J               23 NYAC-MR                54.00      53.85        
                  26.67       53.85 (27.18)                                        
  2 Gleason, David X          18 NYCC-MR                53.55      53.89        
                  26.55       53.89 (27.34)                                        
  3 Schumacher, Griffin T     15 Agua Swim Team-MR    1:00.00      58.27        
                  28.29       58.27 (29.98)                                        
  4 Harris, Gavin H           22 NYAC-MR                58.51      59.50        
                  28.91       59.50 (30.59)                                        
  5 Tlatelpa, Matthew         17 NYCC-MR                59.87      59.92        
                  29.10       59.92 (30.82)                                        
  6 Chansakul, JR J           14 Agua Swim Team-MR    1:00.56    1:00.13        
                  29.33     1:00.13 (30.80)                                        
  7 Yamout, Nader             14 Agua Swim Team-MR    1:01.36    1:01.48        
                  30.22     1:01.48 (31.26)                                        
  8 Eller, Joshua A           19 Riptides-MR          1:00.55    1:01.64        
                  30.14     1:01.64 (31.50)                                        
  9 Weng, Kevin               16 NJW-NJ               1:00.34    1:01.71        
                  30.37     1:01.71 (31.34)                                        
 10 Srdanovic, Ivan B         16 Agua Swim Team-MR    1:02.97    1:01.74        
                  30.22     1:01.74 (31.52)                                        
 11 Brower, Matthew C         15 Rac @ Jcc-MR         1:03.04    1:02.05        
                  30.24     1:02.05 (31.81)                                        
 12 Bianco, Phillip E         17 HS-MR                1:01.12    1:02.70        
                  31.21     1:02.70 (31.49)                                        
 13 Sanchez, Jude M           16 Agua Swim Team-MR    1:04.95    1:02.82        
                  30.18     1:02.82 (32.64)                                        
 14 Liu, Kendrick L           16 SAC-NJ               1:01.04    1:02.94        
                  30.96     1:02.94 (31.98)                                        
 15 Chang, James              16 GATE-MR              1:01.16    1:03.15        
                  31.00     1:03.15 (32.15)                                        
 16 Laguna, Michael R         15 SAC-NJ               1:01.52    1:03.28        
                  30.55     1:03.28 (32.73)                                        
 17 Yanagisawa, Michael B     17 Woodbridge A.C.-CT   1:00.68    1:03.39        
                  30.86     1:03.39 (32.53)                                        
 18 Gorka, Timothy M          15 SAC-NJ               1:02.00    1:03.43        
                  31.44     1:03.43 (31.99)                                        
 19 Yanagisawa, Mark K        16 Woodbridge A.C.-CT   1:04.21    1:04.11        
                  32.15     1:04.11 (31.96)                                        
 20 Pamlanye, Matthew S       16 Sachem-MR            1:01.59    1:04.18        
                  31.55     1:04.18 (32.63)                                        
 21 Clancy, Jack              15 NYCC-MR              1:05.82    1:04.57        
                  31.25     1:04.57 (33.32)                                        
 22 Rueda, Diego C            13 Agua Swim Team-MR    1:09.32    1:04.97        
                  32.39     1:04.97 (32.58)                                        
 23 Donaghy, Collin J         18 Sachem-MR            1:01.76    1:05.17        
                  30.96     1:05.17 (34.21)                                        
 24 Neggia, Andrew J          14 NJW-NJ               1:05.97    1:05.54        
                  31.99     1:05.54 (33.55)                                        
 25 Tlatelpa, Kyle            14 NYCC-MR              1:04.91    1:05.59        
                  31.80     1:05.59 (33.79)                                        
 26 Graziano, Matt            17 WAC-MR               1:04.36    1:05.71        
                  31.68     1:05.71 (34.03)                                        
 27 Newsome, Drew L           15 SAC-NJ               1:05.24    1:05.94        
                  32.46     1:05.94 (33.48)                                        
 28 Ogisu, Kent               14 Agua Swim Team-MR    1:08.66    1:06.26        
                  33.06     1:06.26 (33.20)                                        
 29 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR    1:05.39    1:06.49        
                  32.10     1:06.49 (34.39)                                        
 30 Cervone, Ryan G           13 NJW-NJ               1:06.96    1:07.25        
                  33.42     1:07.25 (33.83)                                        
 31 Buttermark, James         16 Rac @ Jcc-MR         1:05.65    1:08.02        
                  32.85     1:08.02 (35.17)                                        
 32 Salzillo, Andrew          16 Rac @ Jcc-MR         1:05.97    1:08.08        
                  32.65     1:08.08 (35.43)                                        
 33 Donaghy, Daniel P         15 Sachem-MR            1:07.53    1:08.40        
                  33.40     1:08.40 (35.00)                                        
 34 Baroz, Thomas             17 Rac @ Jcc-MR         1:08.69    1:08.45        
                  33.32     1:08.45 (35.13)                                        
 35 Oczos, David              15 HS-MR                1:06.24    1:08.77        
                  33.99     1:08.77 (34.78)                                        
 36 Tonoyan, Ruben            15 NJW-NJ               1:06.18    1:09.08        
                  33.45     1:09.08 (35.63)                                        
 37 Stallone, Ryan M          13 NJW-NJ               1:11.82    1:09.30        
                  33.76     1:09.30 (35.54)                                        
 38 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR    1:09.65    1:09.46        
                  33.95     1:09.46 (35.51)                                        
 39 Dimarzo, Phillip N        14 NYCC-MR              1:09.02    1:10.01        
                  33.90     1:10.01 (36.11)                                        
 40 Kondratyev, Yuri          16 NJW-NJ               1:10.45    1:10.34        
                  34.35     1:10.34 (35.99)                                        
 41 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR    1:10.08    1:10.43        
                  34.21     1:10.43 (36.22)                                        
 42 Fahey, Michael S          16 Rac @ Jcc-MR         1:12.34    1:10.51        
                  34.36     1:10.51 (36.15)                                        
 43 Steinmetz, Ryan M         16 Rac @ Jcc-MR         1:13.90    1:12.16        
                  34.79     1:12.16 (37.37)                                        
 44 Kunze, Colin J            13 NYCC-MR              1:11.52    1:12.80        
                  36.14     1:12.80 (36.66)                                        
 45 McDonnell, Richard F      13 Rac @ Jcc-MR         1:14.90    1:13.47        
                  35.94     1:13.47 (37.53)                                        
 46 Chang, Lawrence           13 GATE-MR              1:18.59    1:14.68        
                  36.91     1:14.68 (37.77)                                        
 47 Abramov, Yuriy            17 Aquaflames-MR        1:18.97    1:15.10        
                  36.53     1:15.10 (38.57)                                        
 48 Hager, Russell W          15 SAC-NJ               1:14.16    1:15.26        
                  36.55     1:15.26 (38.71)                                        
 49 Baroz, Wil                15 Rac @ Jcc-MR         1:15.20    1:15.63        
                  37.56     1:15.63 (38.07)                                        
 50 Musheyev, Benjamin        17 Aquaflames-MR        1:16.40    1:16.01        
                  38.43     1:16.01 (37.58)                                        
 51 Holmes, Brian D           17 DESC-NJ              1:29.76    1:16.59        
                  37.86     1:16.59 (38.73)                                        
 52 Mekrami, Samir A          16 NYCC-MR              1:15.29    1:16.75        
                  37.82     1:16.75 (38.93)                                        
 53 Powers, David             14 Woodbridge A.C.-CT   1:20.25    1:17.16        
                  37.77     1:17.16 (39.39)                                        
 54 Ma, Kelvin F              14 GATE-MR              1:22.95    1:17.36        
                  37.09     1:17.36 (40.27)                                        
 55 Ursu, Michael A           17 Aquaflames-MR        1:17.64    1:17.65        
                  38.33     1:17.65 (39.32)                                        
 56 Payano, Chris             15 Triton-MR            1:22.39    1:18.67        
                  39.35     1:18.67 (39.32)                                        
 57 Fernandez, Alexis A       17 Triton-MR            1:20.42    1:19.62        
                  38.96     1:19.62 (40.66)                                        
 58 Nelson, Elliot A          13 NYCC-MR              1:18.17    1:20.49        
                  39.03     1:20.49 (41.46)                                        
 59 Cummings, Lawrence T      13 Agua Swim Team-MR    1:21.00    1:21.39        
                  40.13     1:21.39 (41.26)                                        
 60 Fayzakov, Jonathan        13 Aquaflames-MR        1:28.93    1:21.41        
                  38.04     1:21.41 (43.37)                                        
 61 Mera, Justin              16 NYCC-MR              1:23.59    1:21.62        
                  40.11     1:21.62 (41.51)                                        
 62 Walcott, Namib L          17 SAC-NJ               1:30.99    1:23.74        
                  41.94     1:23.74 (41.80)                                        
 63 Funaro, Danny             13 WAC-MR               1:29.15    1:23.84        
                  41.42     1:23.84 (42.42)                                        
 64 Mujica, Eduardo M         13 Aquaflames-MR             NT    1:24.87        
                  40.03     1:24.87 (44.84)                                        
 65 DiDomenico, Michael A     15 Rac @ Jcc-MR         1:20.65    1:25.31        
                  41.71     1:25.31 (43.60)                                        
 66 Vasaturo, Anthony C       14 Rac @ Jcc-MR         1:24.83    1:30.20        
                  44.42     1:30.20 (45.78)                                        
 67 Ma, Clarence F            13 GATE-MR              1:48.21    1:32.54        
                  45.92     1:32.54 (46.62)                                        
 -- Chen, Bryan               13 NJW-NJ               1:50.10         DQ        
                  51.77          DQ (56.47)                                        
 -- Conner, Andrew S          13 Rac @ Jcc-MR         1:18.67         DQ        
                  39.05          DQ (44.68)                                        
 -- Danylenko, Max            15 NJW-NJ               1:40.10         DQ        
                  42.24          DQ (51.35)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gleason, David X          18 NYCC-MR              1:56.57    1:58.08        
                  28.41       58.34 (29.93)     1:28.17 (29.83)     1:58.08 (29.91)
  2 Gilroy, Liam J            29 NYAC-MR              2:06.00    2:06.02        
                  29.22     1:00.46 (31.24)     1:32.96 (32.50)     2:06.02 (33.06)
  3 Watlington, Seth H        14 ATAC-MA              2:06.25    2:06.21        
                  30.33     1:02.29 (31.96)     1:34.57 (32.28)     2:06.21 (31.64)
  4 Schumacher, Griffin T     15 Agua Swim Team-MR    2:10.89    2:09.59        
                  30.90     1:03.76 (32.86)     1:37.59 (33.83)     2:09.59 (32.00)
  5 Kim, Jun Y                15 NJW-NJ               2:14.00    2:10.83        
                  31.67     1:04.57 (32.90)     1:37.58 (33.01)     2:10.83 (33.25)
  6 Tlatelpa, Matthew         17 NYCC-MR              2:12.74    2:11.22        
                  30.61     1:03.62 (33.01)     1:37.56 (33.94)     2:11.22 (33.66)
  7 Rueda, Diego C            13 Agua Swim Team-MR    2:17.94    2:14.44        
                  32.61     1:06.21 (33.60)     1:40.83 (34.62)     2:14.44 (33.61)
  8 Srdanovic, Ivan B         16 Agua Swim Team-MR    2:16.41    2:14.93        
                  32.60     1:07.26 (34.66)     1:42.10 (34.84)     2:14.93 (32.83)
  9 Brower, Matthew C         15 Rac @ Jcc-MR         2:14.96    2:17.05        
                  31.17     1:05.55 (34.38)     1:41.32 (35.77)     2:17.05 (35.73)
 10 Yanagisawa, Mark K        16 Woodbridge A.C.-CT   2:17.34    2:17.11        
                  32.46     1:06.89 (34.43)     1:42.33 (35.44)     2:17.11 (34.78)
 11 Neggia, Andrew J          14 NJW-NJ               2:15.20    2:17.75        
                  32.72     1:08.15 (35.43)     1:43.83 (35.68)     2:17.75 (33.92)
 12 Ogisu, Kent               14 Agua Swim Team-MR    2:24.41    2:19.83        
                  33.55     1:08.81 (35.26)     1:44.85 (36.04)     2:19.83 (34.98)
 13 Stefanco, Igor            17 Flying Dolphins-MR        NT    2:20.12        
                  32.40     1:07.34 (34.94)     1:44.25 (36.91)     2:20.12 (35.87)
 14 Donaghy, Daniel P         15 Sachem-MR            2:22.15    2:23.18        
                  34.39     1:11.65 (37.26)     1:47.12 (35.47)     2:23.18 (36.06)
 15 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR    2:25.00    2:23.35        
                  33.12     1:09.72 (36.60)     1:47.70 (37.98)     2:23.35 (35.65)
 16 Platoff, Nick R           16 Woodbridge A.C.-CT   2:39.75    2:23.84        
                  34.89     1:11.66 (36.77)     1:47.90 (36.24)     2:23.84 (35.94)
 17 Rusinak, Lucas S          15 WAC-MR               2:24.11    2:26.43        
                  34.78     1:12.49 (37.71)     1:49.88 (37.39)     2:26.43 (36.55)
 18 Dimarzo, Phillip N        14 NYCC-MR              2:25.28    2:26.90        
                  34.60     1:10.93 (36.33)     1:49.93 (39.00)     2:26.90 (36.97)
 18 Fahey, Michael S          16 Rac @ Jcc-MR         2:30.43    2:26.90        
                  35.27     1:12.32 (37.05)     1:49.34 (37.02)     2:26.90 (37.56)
 20 Baroz, Thomas             17 Rac @ Jcc-MR         2:30.86    2:27.00        
                  33.92     1:11.26 (37.34)     1:49.89 (38.63)     2:27.00 (37.11)
 21 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR    2:31.19    2:30.70        
                  35.74     1:13.84 (38.10)     1:52.41 (38.57)     2:30.70 (38.29)
 22 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR    2:30.00    2:32.11        
                  35.48     1:13.82 (38.34)     1:53.94 (40.12)     2:32.11 (38.17)
 23 Steinmetz, Ryan M         16 Rac @ Jcc-MR         2:38.65    2:33.12        
                  35.71     1:12.91 (37.20)     1:52.94 (40.03)     2:33.12 (40.18)
 24 Kondratyev, Yuri          16 NJW-NJ               2:48.67    2:35.80        
                  36.64     1:15.95 (39.31)     1:56.10 (40.15)     2:35.80 (39.70)
 25 McDonnell, Richard F      13 Rac @ Jcc-MR         2:38.33    2:40.77        
                  37.49     1:18.13 (40.64)     2:00.22 (42.09)     2:40.77 (40.55)
 26 Cummings, Lawrence T      13 Agua Swim Team-MR    2:57.11    2:54.95        
                  41.49     1:26.46 (44.97)     2:12.17 (45.71)     2:54.95 (42.78)
 27 Funaro, Danny             13 WAC-MR               2:56.56    2:57.32        
                  43.50     1:30.49 (46.99)     2:16.93 (46.44)     2:57.32 (40.39)
 28 Holmes, Brian D           17 DESC-NJ              2:49.89    2:57.65        
                  38.82     1:23.66 (44.84)     2:12.23 (48.57)     2:57.65 (45.42)
 29 Colgan, Philip H          15 Rac @ Jcc-MR         2:46.11    3:10.82        
                  43.94     1:33.53 (49.59)     2:23.60 (50.07)     3:10.82 (47.22)
 30 DeSimone, Christopher     13 WAC-MR               3:38.58    3:16.96        
                  45.47     1:37.58 (52.11)     2:28.85 (51.27)     3:16.96 (48.11)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williamson, John M        33 NYAC-MR                59.90    1:01.69        
                  29.22     1:01.69 (32.47)                                        
  2 Cazes, Clifton C          23 NYAC-MR              1:03.00    1:03.07        
                  29.99     1:03.07 (33.08)                                        
  3 Chansakul, JR J           14 Agua Swim Team-MR    1:04.33    1:03.35        
                  30.17     1:03.35 (33.18)                                        
  4 Watlington, Seth H        14 ATAC-MA              1:04.27    1:05.31        
                  31.15     1:05.31 (34.16)                                        
  5 Pamlanye, Matthew S       16 Sachem-MR            1:10.57    1:08.38        
                  32.21     1:08.38 (36.17)                                        
  6 Chang, James              16 GATE-MR              1:10.08    1:09.14        
                  32.73     1:09.14 (36.41)                                        
  7 Schumacher, Griffin T     15 Agua Swim Team-MR    1:09.30    1:10.21        
                  32.80     1:10.21 (37.41)                                        
  8 Kim, Jun Y                15 NJW-NJ               1:09.84    1:10.31        
                  33.00     1:10.31 (37.31)                                        
  9 Sanchez, Jude M           16 Agua Swim Team-MR    1:10.49    1:10.91        
                  33.04     1:10.91 (37.87)                                        
 10 Srdanovic, Ivan B         16 Agua Swim Team-MR    1:11.88    1:11.61        
                  34.23     1:11.61 (37.38)                                        
 11 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR    1:14.27    1:11.98        
                  34.43     1:11.98 (37.55)                                        
 12 Orlando, Michael A        16 Rac @ Jcc-MR         1:13.11    1:12.67        
                  34.31     1:12.67 (38.36)                                        
 13 Zielonka, Jan             15 NYCC-MR              1:15.64    1:12.92        
                  34.90     1:12.92 (38.02)                                        
 14 Rueda, Diego C            13 Agua Swim Team-MR    1:14.50    1:13.18        
                  35.05     1:13.18 (38.13)                                        
 15 Lee, Matthew P            17 Rac @ Jcc-MR         1:15.43    1:13.65        
                  34.69     1:13.65 (38.96)                                        
 16 Platoff, Nick R           16 Woodbridge A.C.-CT   1:08.96    1:14.05        
                  35.85     1:14.05 (38.20)                                        
 17 Zhou, Richard             15 GATE-MR              1:12.12    1:14.13        
                  35.38     1:14.13 (38.75)                                        
 18 Ogisu, Kent               14 Agua Swim Team-MR    1:16.46    1:15.44        
                  36.16     1:15.44 (39.28)                                        
 19 Powers, David             14 Woodbridge A.C.-CT   1:13.16    1:16.03        
                  36.41     1:16.03 (39.62)                                        
 20 Stefanco, Igor            17 Flying Dolphins-MR        NT    1:16.49        
                  35.46     1:16.49 (41.03)                                        
 21 Navy, Daniel L            16 Flying Dolphins-MR        NT    1:18.37        
                  37.13     1:18.37 (41.24)                                        
 22 Donaghy, Daniel P         15 Sachem-MR            1:20.70    1:19.80        
                  39.06     1:19.80 (40.74)                                        
 23 Huyn, Ricky T             14 GATE-MR              1:40.00    1:20.47        
                  37.92     1:20.47 (42.55)                                        
 24 Romero, Victor A          17 Triton-MR            1:39.75    1:21.31        
                  37.94     1:21.31 (43.37)                                        
 25 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR    1:17.46    1:21.40        
                  39.01     1:21.40 (42.39)                                        
 26 Baroz, Thomas             17 Rac @ Jcc-MR         1:18.64    1:21.57        
                  39.40     1:21.57 (42.17)                                        
 27 Yen, Kevin S              14 GATE-MR              1:30.00    1:21.86        
                  38.32     1:21.86 (43.54)                                        
 28 Mera, Justin              16 NYCC-MR              1:20.89    1:23.12        
                  39.66     1:23.12 (43.46)                                        
 29 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR    1:25.15    1:23.80        
                  40.47     1:23.80 (43.33)                                        
 30 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR    1:24.33    1:23.90        
                  40.25     1:23.90 (43.65)                                        
 31 DiDomenico, Michael A     15 Rac @ Jcc-MR         1:24.44    1:24.18        
                  39.48     1:24.18 (44.70)                                        
 32 Marzovilla, Domenico V    16 NYCC-MR              1:24.67    1:24.64        
                  39.92     1:24.64 (44.72)                                        
 33 Urbaez, Adrian R          16 Triton-MR            1:37.52    1:25.82        
                  15.22   1:25.82 (1:10.60)                                        
 34 Chang, Lawrence           13 GATE-MR              1:33.18    1:27.09        
                  41.36     1:27.09 (45.73)                                        
 35 Fernandez, Alexis A       17 Triton-MR            1:25.89    1:29.45        
                  43.24     1:29.45 (46.21)                                        
 36 Reece, Chen I             13 Agua Swim Team-MR    1:29.61    1:29.48        
                  43.02     1:29.48 (46.46)                                        
 37 Cummings, Lawrence T      13 Agua Swim Team-MR    1:31.11    1:32.09        
                  44.13     1:32.09 (47.96)                                        
 38 Ma, Clarence F            13 GATE-MR              1:42.44    1:35.74        
                  46.13     1:35.74 (49.61)                                        
 39 Conner, Andrew S          13 Rac @ Jcc-MR         1:45.10    1:36.67        
                  44.87     1:36.67 (51.80)                                        
 40 Rivera, Jeremy A          17 Bscat-MR             1:30.00    1:36.77        
                  42.68     1:36.77 (54.09)                                        
 41 Arslan, Andre A           13 Kraken-MR                 NT    1:51.94        
                  50.21   1:51.94 (1:01.73)                                        
 -- Baroz, Wil                15 Rac @ Jcc-MR         1:26.56         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  40.02          DQ (43.20)                                        
 -- Nicoletta, Vincent        13 WAC-MR               2:00.00         DQ        
      Non-simultaneous touch
                1:05.53                                                            
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yacobacci, Chris          17 Woodbridge A.C.-CT   2:19.11    2:15.84        
                  30.78     1:05.51 (34.73)     1:41.09 (35.58)     2:15.84 (34.75)
  2 Chansakul, JR J           14 Agua Swim Team-MR    2:17.21    2:16.83        
                  31.33     1:06.88 (35.55)     1:42.16 (35.28)     2:16.83 (34.67)
  3 Kim, Jun Y                15 NJW-NJ               2:27.39    2:28.85        
                  33.41     1:11.30 (37.89)     1:49.98 (38.68)     2:28.85 (38.87)
  4 Liang, Brian T            14 Woodbridge A.C.-CT   2:30.95    2:29.63        
                  34.33     1:13.30 (38.97)     1:51.58 (38.28)     2:29.63 (38.05)
  5 Lee, Marcus A             15 NJW-NJ               2:27.79    2:30.23        
                  33.85     1:11.88 (38.03)     1:50.80 (38.92)     2:30.23 (39.43)
  6 Huang, Scott              13 SAC-NJ               2:35.40    2:32.20        
                  34.75     1:15.18 (40.43)     1:55.46 (40.28)     2:32.20 (36.74)
  7 Lee, Richard              16 SAC-NJ               2:32.90    2:33.54        
                  35.14     1:14.54 (39.40)     1:54.02 (39.48)     2:33.54 (39.52)
  8 Chang, James              16 GATE-MR              2:34.92    2:33.56        
                  35.14     1:14.26 (39.12)     1:54.66 (40.40)     2:33.56 (38.90)
  9 Ogisu, Kent               14 Agua Swim Team-MR    2:33.70    2:35.91        
                  36.01     1:15.61 (39.60)     1:55.74 (40.13)     2:35.91 (40.17)
 10 Rueda, Diego C            13 Agua Swim Team-MR    2:53.37    2:37.63        
                  36.42     1:16.92 (40.50)     1:58.06 (41.14)     2:37.63 (39.57)
 11 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR    2:43.23    2:38.28        
                  36.29     1:16.89 (40.60)     1:59.63 (42.74)     2:38.28 (38.65)
 12 Eller, Zachary M          16 Riptides-MR          2:45.87    2:39.03        
                  34.41     1:14.63 (40.22)     1:57.19 (42.56)     2:39.03 (41.84)
 13 Orlando, Michael A        16 Rac @ Jcc-MR         2:36.43    2:40.91        
                  36.55     1:17.36 (40.81)     2:00.05 (42.69)     2:40.91 (40.86)
 14 Sanchez, Jude M           16 Agua Swim Team-MR    2:35.34    2:41.19        
                  36.24     1:17.23 (40.99)     1:59.94 (42.71)     2:41.19 (41.25)
 15 Lee, Matthew P            17 Rac @ Jcc-MR         2:45.90    2:48.66        
                  36.48     1:18.69 (42.21)     2:02.70 (44.01)     2:48.66 (45.96)
 16 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR    2:46.90    2:50.96        
                  39.49     1:22.21 (42.72)     2:07.16 (44.95)     2:50.96 (43.80)
 17 Gilmartin, Brendan A      14 SAC-NJ               3:05.27    2:54.12        
                  40.75     1:24.68 (43.93)     2:09.65 (44.97)     2:54.12 (44.47)
 18 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR    2:59.00    2:57.75        
                  40.59     1:25.92 (45.33)     2:12.36 (46.44)     2:57.75 (45.39)
 19 Chang, Lawrence           13 GATE-MR              3:05.00    2:58.64        
                  41.75     1:28.22 (46.47)     2:14.67 (46.45)     2:58.64 (43.97)
 20 Mera, Justin              16 NYCC-MR                   NT    2:59.70        
                  39.22     1:23.10 (43.88)     2:10.62 (47.52)     2:59.70 (49.08)
 21 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR    2:59.00    3:01.47        
                  40.73     1:26.78 (46.05)     2:13.83 (47.05)     3:01.47 (47.64)
 22 Yen, Kevin S              14 GATE-MR              3:01.00    3:02.69        
                  41.11     1:27.23 (46.12)     2:15.87 (48.64)     3:02.69 (46.82)
 23 Ma, Clarence F            13 GATE-MR              3:30.00    3:14.56        
                  45.24     1:35.74 (50.50)     2:26.98 (51.24)     3:14.56 (47.58)
 24 Reece, Chen I             13 Agua Swim Team-MR    3:09.93    3:15.44        
                  46.00     1:35.91 (49.91)     2:27.54 (51.63)     3:15.44 (47.90)
 25 Cummings, Lawrence T      13 Agua Swim Team-MR    3:14.68    3:16.16        
                  45.05     1:35.09 (50.04)     2:26.06 (50.97)     3:16.16 (50.10)
 26 Wolfe, Morgan S            9 Flying Dolphins-MR   3:10.53    3:24.56        
                  47.16     1:39.59 (52.43)     2:33.37 (53.78)     3:24.56 (51.19)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeMarco, Dan J            28 NYAC-MR                55.00      55.60        
                  26.80       55.60 (28.80)                                        
  2 Ernst, Douglas A          25 NYAC-MR                54.00      56.55        
                  26.71       56.55 (29.84)                                        
  3 Wu, Mike S                17 Woodbridge A.C.-CT     55.65      56.73        
                  27.20       56.73 (29.53)                                        
  4 Hu-Van Wright, En-Wei     14 Agua Swim Team-MR      57.57      57.31        
                  27.36       57.31 (29.95)                                        
  5 Weng, Kevin               16 NJW-NJ                 58.30      59.16        
                  27.37       59.16 (31.79)                                        
  6 Yanagisawa, Mark K        16 Woodbridge A.C.-CT   1:00.66      59.31        
                  28.42       59.31 (30.89)                                        
  7 Tlatelpa, Kyle            14 NYCC-MR              1:01.78    1:00.94        
                  27.74     1:00.94 (33.20)                                        
  8 Ogisu, Kent               14 Agua Swim Team-MR    1:03.35    1:01.29        
                  29.20     1:01.29 (32.09)                                        
  9 Borgognone, Brett S       15 Woodbridge A.C.-CT     59.30    1:01.37        
                  28.51     1:01.37 (32.86)                                        
 10 Pamlanye, Matthew S       16 Sachem-MR            1:01.81    1:01.87        
                  28.93     1:01.87 (32.94)                                        
 11 Kunze, Ian M              15 NYCC-MR              1:02.63    1:01.96        
                  28.81     1:01.96 (33.15)                                        
 12 Chang, James              16 GATE-MR              1:01.92    1:02.50        
                  28.23     1:02.50 (34.27)                                        
 13 Zhou, Richard             15 GATE-MR              1:06.03    1:03.29        
                  29.20     1:03.29 (34.09)                                        
 14 Donaghy, Collin J         18 Sachem-MR            1:00.79    1:03.97        
                  29.86     1:03.97 (34.11)                                        
 15 Rusinak, Lucas S          15 WAC-MR               1:02.47    1:04.47        
                  30.28     1:04.47 (34.19)                                        
 16 Graziano, Matt            17 WAC-MR               1:02.58    1:04.80        
                  29.56     1:04.80 (35.24)                                        
 17 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR    1:09.93    1:06.08        
                  31.32     1:06.08 (34.76)                                        
 18 Cervone, Ryan G           13 NJW-NJ               1:08.29    1:06.10        
                  31.04     1:06.10 (35.06)                                        
 19 D'Hue, Malaga F           18 Woodbridge A.C.-CT   1:15.72    1:06.48        
                  31.08     1:06.48 (35.40)                                        
 20 Neggia, Andrew J          14 NJW-NJ               1:09.56    1:07.04        
                  31.74     1:07.04 (35.30)                                        
 21 Yeo, Maxwell Z            13 Agua Swim Team-MR    1:11.55    1:07.52        
                  31.57     1:07.52 (35.95)                                        
 22 Mekrami, Samir A          16 NYCC-MR              1:08.00    1:12.46        
                  33.68     1:12.46 (38.78)                                        
 23 Powers, David             14 Woodbridge A.C.-CT   1:18.35    1:14.02        
                  34.25     1:14.02 (39.77)                                        
 24 Huyn, Ricky T             14 GATE-MR              1:22.68    1:14.06        
                  34.50     1:14.06 (39.56)                                        
 25 Reece, Chen I             13 Agua Swim Team-MR    1:21.91    1:17.50        
                  35.89     1:17.50 (41.61)                                        
 26 Yelenik, Jonathan M       14 Woodbridge A.C.-CT   1:14.58    1:18.36        
                  35.44     1:18.36 (42.92)                                        
 27 Chang, Lawrence           13 GATE-MR              1:22.56    1:18.43        
                  36.40     1:18.43 (42.03)                                        
 28 Urcinoli, Dylan           16 Rac @ Jcc-MR         1:17.96    1:21.35        
                  36.43     1:21.35 (44.92)                                        
 29 Nelson, Elliot A          13 NYCC-MR              1:30.06    1:21.38        
                  36.94     1:21.38 (44.44)                                        
 30 Funaro, Danny             13 WAC-MR               1:25.54    1:21.74        
                  37.86     1:21.74 (43.88)                                        
 31 Cruz, Jonathan A          14 Triton-MR            1:31.70    1:21.88        
                  36.93     1:21.88 (44.95)                                        
 32 Ma, Clarence F            13 GATE-MR              1:35.00    1:26.11        
                  39.58     1:26.11 (46.53)                                        
 33 DeSimone, Christopher     13 WAC-MR               1:38.43    1:32.27        
                  40.31     1:32.27 (51.96)                                        
 34 Vasaturo, Anthony C       14 Rac @ Jcc-MR         1:39.11    1:38.28        
                  45.45     1:38.28 (52.83)                                        
 -- Nicoletta, Vincent        13 WAC-MR               1:56.56         DQ        
      Non-simultaneous touch
                1:09.19        DQ (1:17.61)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hu-Van Wright, En-Wei     14 Agua Swim Team-MR    2:10.51    2:07.90        
                  29.90     1:03.07 (33.17)     1:36.53 (33.46)     2:07.90 (31.37)
  2 Wu, Mike S                17 Woodbridge A.C.-CT   2:07.40    2:09.25        
                  29.78     1:02.95 (33.17)     1:35.77 (32.82)     2:09.25 (33.48)
  3 Yanagisawa, Mark K        16 Woodbridge A.C.-CT   2:11.28    2:09.95        
                  29.46     1:02.27 (32.81)     1:36.56 (34.29)     2:09.95 (33.39)
  4 Borgognone, Brett S       15 Woodbridge A.C.-CT   2:17.47    2:11.01        
                  29.68     1:03.02 (33.34)     1:36.89 (33.87)     2:11.01 (34.12)
  5 Kunze, Ian M              15 NYCC-MR              2:17.45    2:11.75        
                  29.27     1:01.57 (32.30)     1:35.87 (34.30)     2:11.75 (35.88)
  6 Lee, Chris                16 SAC-NJ               2:19.71    2:17.61        
                  30.17     1:04.32 (34.15)     1:40.17 (35.85)     2:17.61 (37.44)
  7 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR    2:35.05    2:25.99        
                  31.80     1:08.11 (36.31)     1:47.62 (39.51)     2:25.99 (38.37)
  8 Oczos, David              15 HS-MR                2:29.53    2:27.63        
                  31.10     1:07.75 (36.65)     1:47.12 (39.37)     2:27.63 (40.51)
  9 Buttermark, James         16 Rac @ Jcc-MR         2:44.76    2:40.16        
                  32.11     1:12.19 (40.08)     1:54.92 (42.73)     2:40.16 (45.24)
 10 Reece, Chen I             13 Agua Swim Team-MR    2:56.95    2:56.48        
                  36.21     1:21.73 (45.52)     2:09.72 (47.99)     2:56.48 (46.76)
 11 Massand, Dilin S          10 Agua Swim Team-MR    3:00.39    2:57.08        
                  40.56     1:27.52 (46.96)     2:14.06 (46.54)     2:57.08 (43.02)
 12 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR    3:05.00    3:13.61        
                  42.63     1:33.60 (50.97)     2:24.93 (51.33)     3:13.61 (48.68)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gaffey, Eric J            19 Un-Mr-MR             2:04.00    2:00.28        
                  26.23       56.62 (30.39)     1:32.35 (35.73)     2:00.28 (27.93)
  2 Hu-Van Wright, En-Wei     14 Agua Swim Team-MR    2:07.29    2:04.96        
                  27.13       58.50 (31.37)     1:36.47 (37.97)     2:04.96 (28.49)
  3 Yacobacci, Chris          17 Woodbridge A.C.-CT   2:08.34    2:06.10        
                  27.32     1:00.92 (33.60)     1:37.28 (36.36)     2:06.10 (28.82)
  4 Kim, Jun Y                15 NJW-NJ               2:11.23    2:09.71        
                  28.44     1:01.05 (32.61)     1:39.94 (38.89)     2:09.71 (29.77)
  5 Tlatelpa, Matthew         17 NYCC-MR              2:15.05    2:10.46        
                  27.16       59.67 (32.51)     1:39.80 (40.13)     2:10.46 (30.66)
  6 Yamout, Nader             14 Agua Swim Team-MR    2:08.43    2:10.55        
                  27.92     1:02.51 (34.59)     1:40.71 (38.20)     2:10.55 (29.84)
  7 Bianco, Phillip E         17 HS-MR                2:11.89    2:10.85        
                  27.82     1:01.21 (33.39)     1:39.07 (37.86)     2:10.85 (31.78)
  8 Yanagisawa, Michael B     17 Woodbridge A.C.-CT   2:04.35    2:11.53        
                  27.94     1:02.40 (34.46)     1:41.83 (39.43)     2:11.53 (29.70)
  9 Srdanovic, Ivan B         16 Agua Swim Team-MR    2:16.25    2:12.67        
                  29.11     1:02.63 (33.52)     1:42.82 (40.19)     2:12.67 (29.85)
 10 Lee, Marcus A             15 NJW-NJ               2:10.46    2:12.90        
                  27.60     1:04.32 (36.72)     1:42.60 (38.28)     2:12.90 (30.30)
 11 Ogisu, Kent               14 Agua Swim Team-MR    2:15.84    2:13.63        
                  28.78     1:03.18 (34.40)     1:42.88 (39.70)     2:13.63 (30.75)
 12 Chang, James              16 GATE-MR              2:11.15    2:13.65        
                  27.48     1:03.33 (35.85)     1:42.60 (39.27)     2:13.65 (31.05)
 13 Pamlanye, Matthew S       16 Sachem-MR            2:15.04    2:14.13        
                  28.40     1:02.39 (33.99)     1:42.87 (40.48)     2:14.13 (31.26)
 14 Eller, Joshua A           19 Riptides-MR          2:09.55    2:14.36        
                  26.28     1:00.36 (34.08)     1:41.90 (41.54)     2:14.36 (32.46)
 15 Schumacher, Griffin T     15 Agua Swim Team-MR    2:17.86    2:14.64        
                  28.69     1:00.80 (32.11)     1:44.62 (43.82)     2:14.64 (30.02)
 16 Lee, Chris                16 SAC-NJ               2:13.96    2:15.12        
                  28.10     1:02.54 (34.44)     1:43.96 (41.42)     2:15.12 (31.16)
 17 Tlatelpa, Kyle            14 NYCC-MR              2:16.01    2:15.14        
                  27.90     1:03.59 (35.69)     1:43.89 (40.30)     2:15.14 (31.25)
 18 Brower, Matthew C         15 Rac @ Jcc-MR         2:20.56    2:15.86        
                  28.94     1:02.70 (33.76)     1:44.70 (42.00)     2:15.86 (31.16)
 19 Weng, Kevin               16 NJW-NJ               2:13.27    2:16.91        
                  27.34     1:00.86 (33.52)     1:43.87 (43.01)     2:16.91 (33.04)
 20 Liang, Brian T            14 Woodbridge A.C.-CT   2:17.74    2:17.22        
                  29.03     1:06.92 (37.89)     1:46.53 (39.61)     2:17.22 (30.69)
 21 Huang, Scott              13 SAC-NJ               3:00.99    2:17.56        
                  30.37     1:05.59 (35.22)     1:45.77 (40.18)     2:17.56 (31.79)
 22 Lee, Richard              16 SAC-NJ               2:15.83    2:18.06        
                  29.56     1:06.05 (36.49)     1:46.41 (40.36)     2:18.06 (31.65)
 23 Donaghy, Collin J         18 Sachem-MR            2:14.29    2:18.42        
                  28.81     1:04.33 (35.52)     1:46.95 (42.62)     2:18.42 (31.47)
 24 Gorka, Timothy M          15 SAC-NJ               2:16.80    2:19.69        
                  32.09     1:06.04 (33.95)     1:49.30 (43.26)     2:19.69 (30.39)
 25 Lu, Matthew Y             15 SAC-NJ               2:16.95    2:19.99        
                  30.33     1:09.70 (39.37)     1:47.91 (38.21)     2:19.99 (32.08)
 26 Orlando, Michael A        16 Rac @ Jcc-MR         2:22.97    2:20.02        
                  29.83     1:05.18 (35.35)     1:47.55 (42.37)     2:20.02 (32.47)
 27 Sanchez, Jude M           16 Agua Swim Team-MR    2:20.31    2:20.78        
                  29.39     1:05.19 (35.80)     1:48.65 (43.46)     2:20.78 (32.13)
 28 Sherman, Sammy I          14 Agua Swim Team-MR    2:22.50    2:23.18        
                  30.60     1:08.77 (38.17)     1:52.87 (44.10)     2:23.18 (30.31)
 29 Tonoyan, Ruben            15 NJW-NJ               2:28.37    2:24.82        
                   2.41       30.66 (28.25)     1:07.18 (36.52)   2:24.82 (1:17.64)
 30 Graziano, Matt            17 WAC-MR               2:19.60    2:25.35        
                  28.62     1:05.23 (36.61)     1:52.52 (47.29)     2:25.35 (32.83)
 31 Donaghy, Daniel P         15 Sachem-MR            2:25.12    2:25.38        
                   7.42       33.49 (26.07)     1:09.75 (36.26)   2:25.38 (1:15.63)
 32 Eller, Zachary M          16 Riptides-MR          2:16.56    2:26.06        
                  30.32     1:09.65 (39.33)     1:52.10 (42.45)     2:26.06 (33.96)
 33 Baroz, Thomas             17 Rac @ Jcc-MR         2:24.64    2:27.03        
                  30.25     1:07.32 (37.07)     1:52.65 (45.33)     2:27.03 (34.38)
 34 Yelenik, Jonathan M       14 Woodbridge A.C.-CT   2:29.51    2:27.12        
                   7.47       32.40 (24.93)     1:10.13 (37.73)   2:27.12 (1:16.99)
 35 Dimarzo, Phillip N        14 NYCC-MR              2:27.67    2:27.41        
                   5.28       33.81 (28.53)     1:11.01 (37.20)   2:27.41 (1:16.40)
 36 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR    2:33.94    2:27.55        
                  33.94     1:09.86 (35.92)     1:55.88 (46.02)     2:27.55 (31.67)
 37 Newsome, Drew L           15 SAC-NJ               2:23.49    2:29.42        
                  30.95     1:08.34 (37.39)     1:56.00 (47.66)     2:29.42 (33.42)
 38 Powers, David             14 Woodbridge A.C.-CT   2:38.91    2:29.55        
                  33.43     1:13.72 (40.29)     1:54.63 (40.91)     2:29.55 (34.92)
 38 Salzillo, Andrew          16 Rac @ Jcc-MR         2:45.98    2:29.55        
                  31.96     1:08.74 (36.78)     1:54.59 (45.85)     2:29.55 (34.96)
 40 Fahey, Michael S          16 Rac @ Jcc-MR         2:31.89    2:29.87        
                  32.36     1:10.66 (38.30)     1:56.89 (46.23)     2:29.87 (32.98)
 41 Lee, Matthew P            17 Rac @ Jcc-MR         2:34.24    2:30.92        
                  32.44     1:12.91 (40.47)     1:56.75 (43.84)     2:30.92 (34.17)
 42 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR    2:38.87    2:31.14        
                  34.68     1:15.71 (41.03)     1:55.92 (40.21)     2:31.14 (35.22)
 43 Kondratyev, Yuri          16 NJW-NJ               2:30.20    2:31.18        
                  31.95     1:11.74 (39.79)     1:56.09 (44.35)     2:31.18 (35.09)
 44 Zagorodniy, Igor          13 Agua Swim Team-MR    2:33.62    2:31.70        
                  34.20     1:12.78 (38.58)     1:57.78 (45.00)     2:31.70 (33.92)
 45 Kunze, Colin J            13 NYCC-MR              2:30.57    2:32.01        
                   3.40       33.63 (30.23)     1:12.74 (39.11)   2:32.01 (1:19.27)
 46 Chang, Lawrence           13 GATE-MR              2:48.56    2:35.19        
                  35.88     1:15.53 (39.65)     2:01.11 (45.58)     2:35.19 (34.08)
 47 Wong, Johnathan           16 Bscat-MR             2:46.32    2:36.14        
                  33.92     1:16.03 (42.11)     2:00.01 (43.98)     2:36.14 (36.13)
 48 Pena, Steven              15 Triton-MR            2:40.66    2:36.33        
                  30.63     1:13.87 (43.24)     2:00.10 (46.23)     2:36.33 (36.23)
 49 Ma, Kelvin F              14 GATE-MR              2:49.21    2:36.49        
                  32.75     1:14.54 (41.79)     2:00.34 (45.80)     2:36.49 (36.15)
 50 Hager, Russell W          15 SAC-NJ               2:35.19    2:37.15        
                  15.27       31.88 (16.61)     1:12.30 (40.42)   2:37.15 (1:24.85)
 51 Steinmetz, Ryan M         16 Rac @ Jcc-MR         2:50.54    2:38.93        
                  35.31     1:13.77 (38.46)     2:01.74 (47.97)     2:38.93 (37.19)
 52 Baroz, Wil                15 Rac @ Jcc-MR         2:38.76    2:39.80        
                  34.77     1:16.90 (42.13)     2:04.97 (48.07)     2:39.80 (34.83)
 53 Reece, Chen I             13 Agua Swim Team-MR    2:47.13    2:44.33        
                  35.02     1:15.90 (40.88)     2:07.16 (51.26)     2:44.33 (37.17)
 54 Yen, Kevin S              14 GATE-MR              2:52.00    2:47.84        
                  36.41     1:21.67 (45.26)     2:10.27 (48.60)     2:47.84 (37.57)
 55 Stallone, Ryan M          13 NJW-NJ               3:05.37    2:48.19        
                  38.36     1:18.16 (39.80)     2:06.19 (48.03)     2:48.19 (42.00)
 56 McDonnell, Richard F      13 Rac @ Jcc-MR         2:48.10    2:49.64        
                  41.13     1:20.49 (39.36)     2:12.50 (52.01)     2:49.64 (37.14)
 57 DiDomenico, Michael A     15 Rac @ Jcc-MR         2:51.85    2:51.18        
                  37.07     1:21.77 (44.70)     2:11.42 (49.65)     2:51.18 (39.76)
 58 Cruz, Jonathan A          14 Triton-MR            2:52.80    2:53.07        
                  39.12     1:23.24 (44.12)     2:17.11 (53.87)     2:53.07 (35.96)
 59 Funaro, Danny             13 WAC-MR               3:09.93    2:54.67        
                  34.66     1:21.13 (46.47)     2:16.25 (55.12)     2:54.67 (38.42)
 60 Cummings, Lawrence T      13 Agua Swim Team-MR    3:00.00    2:56.28        
                  40.00     1:23.08 (43.08)     2:14.61 (51.53)     2:56.28 (41.67)
 61 Walcott, Namib L          17 SAC-NJ               3:30.99    2:58.44        
                  36.27     1:22.06 (45.79)     2:15.99 (53.93)     2:58.44 (42.45)
 62 Rivera, Jeremy A          17 Bscat-MR             3:00.00    3:03.85        
                  36.56     1:23.83 (47.27)     2:21.12 (57.29)     3:03.85 (42.73)
 -- Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR    2:32.92         DQ        
      One hand touch - fly
                  30.52     1:09.33 (38.81)     1:58.14 (48.81)          DQ (33.54)
 -- Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR    2:30.13         DQ        
      One hand touch - fly
                   4.87       34.38 (29.51)     1:15.67 (41.29)        DQ (1:15.23)
 -- Conner, Andrew S          13 Rac @ Jcc-MR         2:59.72         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  38.54     1:23.46 (44.92)     2:17.17 (53.71)          DQ (37.11)
 -- Holmes, Brian D           17 DESC-NJ              2:58.90         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  35.12     1:18.56 (43.44)   2:24.18 (1:05.62)          DQ (45.84)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, Sean C          25 NYAC-MR              4:19.00    4:23.47        
                  26.35       57.66 (31.31)     1:31.14 (33.48)     2:03.98 (32.84)
        2:42.34 (38.36)     3:21.98 (39.64)     3:53.36 (31.38)     4:23.47 (30.11)
  2 Yanagisawa, Mark K        16 Woodbridge A.C.-CT   4:45.62    4:43.34        
                  30.20     1:03.41 (33.21)     1:41.12 (37.71)     2:18.58 (37.46)
        2:59.21 (40.63)     3:38.90 (39.69)     4:13.25 (34.35)     4:43.34 (30.09)
  3 Yanagisawa, Michael B     17 Woodbridge A.C.-CT   4:30.59    4:43.50        
                  29.01     1:02.87 (33.86)     1:40.21 (37.34)     2:17.55 (37.34)
        2:58.21 (40.66)     3:38.70 (40.49)     4:12.05 (33.35)     4:43.50 (31.45)
  4 Kunze, Ian M              15 NYCC-MR              4:35.82    4:45.84        
                  29.18     1:03.51 (34.33)     1:40.48 (36.97)     2:17.29 (36.81)
        2:58.83 (41.54)     3:40.51 (41.68)     4:14.63 (34.12)     4:45.84 (31.21)
  5 Cervone, Ryan G           13 NJW-NJ               5:06.23    4:51.83        
                  31.96     1:09.08 (37.12)     1:47.62 (38.54)     2:23.28 (35.66)
        3:05.72 (42.44)     3:48.75 (43.03)     4:21.13 (32.38)     4:51.83 (30.70)
  6 Brower, Matthew C         15 Rac @ Jcc-MR         4:43.21    4:52.00        
                  30.28     1:07.42 (37.14)     1:44.45 (37.03)     2:20.52 (36.07)
        3:02.01 (41.49)     3:45.52 (43.51)     4:19.47 (33.95)     4:52.00 (32.53)
  7 Neggia, Andrew J          14 NJW-NJ               5:01.12    4:56.21        
                  32.25     1:10.42 (38.17)     1:48.56 (38.14)     2:25.59 (37.03)
        3:07.83 (42.24)     3:51.66 (43.83)     4:24.63 (32.97)     4:56.21 (31.58)
  8 Platoff, Nick R           16 Woodbridge A.C.-CT   5:02.29    5:10.77        
                  33.96     1:13.14 (39.18)     1:54.00 (40.86)     2:33.61 (39.61)
        3:16.43 (42.82)     3:58.86 (42.43)     4:36.01 (37.15)     5:10.77 (34.76)
  9 Yeo, Maxwell Z            13 Agua Swim Team-MR    5:10.28    5:12.15        
                  34.44     1:15.85 (41.41)     1:55.33 (39.48)     2:34.01 (38.68)
        3:17.86 (43.85)     4:02.31 (44.45)     4:38.20 (35.89)     5:12.15 (33.95)
 10 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR    5:23.89    5:27.75        
                  37.50     1:20.63 (43.13)     2:05.35 (44.72)     2:49.20 (43.85)
        3:33.09 (43.89)     4:17.78 (44.69)     4:53.02 (35.24)     5:27.75 (34.73)