2008 MR AGUA Season Starter - 10/18/2008 to 10/19/2008             

                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bouzarouata, Jasmin C      8 Twisters-MR            17.01      16.23        
  2 Tubens, Ashley             8 NYCC-MR                16.89      16.35        
  3 Polanco, Kayla M           8 Twisters-MR            17.88      16.52        
  4 Eguchi, Nadia N            8 Agua Swim Team-MR      16.64      16.76        
  5 Zezula, Katarzyna          8 Twisters-MR            17.79      17.42        
  6 Olszewski, Inez I          8 NYCC-MR                18.45      17.68        
  7 Kuo, Victoria F            8 Agua Swim Team-MR      20.93      17.70        
  8 Jackson, Allison M         8 Twisters-MR            17.69      17.98        
  9 Pena, Desiree              8 Agua Swim Team-MR      17.00      18.01        
 10 Downey, Kieran R           8 NYCC-MR                18.62      18.19        
 11 Falcao, Nicole             8 Twisters-MR            19.83      18.31        
 12 Zerouali, Saida T          8 Agua Swim Team-MR         NT      18.39        
 13 Nasiadka, Teresa           8 Twisters-MR            18.72      18.44        
 14 Weissman, Emily T          8 Agua Swim Team-MR         NT      18.60        
 15 Labalme, Pia               8 Agua Swim Team-MR         NT      18.77        
 16 Pipolo, Sofia A            8 Unattached                NT      18.93        
 17 Thom, Miriam               8 Twisters-MR            18.75      19.21        
 18 Simkowitz, Maya N          8 Agua Swim Team-MR         NT      19.60        
 19 Brennan, Catie F           8 NYCC-MR                21.46      19.82        
 20 Zloklikovits, Kristina     8 Agua Swim Team-MR         NT      20.32        
 21 Carey, Nicole G            8 Agua Swim Team-MR         NT      20.56        
 22 Silveira, Luiza E          7 Twisters-MR            22.64      20.96        
 23 Ionescu, Frederika D       8 Twisters-MR            19.55      21.68        
 24 Uszynski, Alexandra        7 Twisters-MR            20.61      21.71        
 25 Cespedas, Nabel            8 Seals-MR               21.84      22.11        
 26 Riviere, Angelica          8 Agua Swim Team-MR         NT      25.07        
 27 Damsky, Phoebe L           8 Agua Swim Team-MR         NT      25.69        
 28 Stock, Gianna E            8 Agua Swim Team-MR         NT      25.83        
 29 Rodriguez, Emily M         6 Twisters-MR            26.66      25.89        
 30 Weiss, Emily N             6 Flying Dolphins-MR        NT      26.59        
 31 Riviere, Alessandra        6 Agua Swim Team-MR         NT      27.29        
 32 Siegel, Caroline           8 Flying Dolphins-MR        NT      27.51        
 33 Riviere, Andrea            6 Agua Swim Team-MR         NT      28.97        
 34 Briger, Emma L             7 Agua Swim Team-MR         NT      30.04        
 35 Kurlansky, Talia F         8 Flying Dolphins-MR        NT      30.42        
 36 Brennan, Hope E            5 NYCC-MR                38.84      31.17        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bouzarouata, Jasmin C      8 Twisters-MR            39.16      34.18        
  2 Eguchi, Nadia N            8 Agua Swim Team-MR      39.23      34.42        
  3 Tubens, Ashley             8 NYCC-MR                37.26      35.30        
  4 Stonehill, Brooke S        8 Flying Dolphins-MR        NT      37.01        
  5 Zezula, Katarzyna          8 Twisters-MR            40.08      38.96        
  6 Downey, Kieran R           8 NYCC-MR                42.12      39.14        
  7 Olszewski, Inez I          8 NYCC-MR                43.17      39.52        
  8 Kuo, Victoria F            8 Agua Swim Team-MR      44.59      39.94        
  9 Pena, Desiree              8 Agua Swim Team-MR      39.66      40.02        
 10 Falcao, Nicole             8 Twisters-MR            42.13      40.24        
 11 Nasiadka, Teresa           8 Twisters-MR            47.62      40.32        
 12 Brennan, Catie F           8 NYCC-MR                45.56      40.79        
 13 Zerouali, Saida T          8 Agua Swim Team-MR         NT      41.31        
 14 Pipolo, Sofia A            8 Unattached                NT      41.37        
 15 Jackson, Allison M         8 Twisters-MR            40.96      41.65        
 16 Weissman, Emily T          8 Agua Swim Team-MR         NT      41.67        
 17 Zloklikovits, Kristina     8 Agua Swim Team-MR         NT      41.69        
 18 Labalme, Pia               8 Agua Swim Team-MR         NT      41.90        
 19 Simkowitz, Maya N          8 Agua Swim Team-MR         NT      42.28        
 20 Elliott, Lucy C            8 Flying Dolphins-MR        NT      43.14        
 21 Silveira, Luiza E          7 Twisters-MR            47.80      43.27        
 22 Cole, Samantha L           8 Flying Dolphins-MR     45.22      43.92        
 23 Carey, Nicole G            8 Agua Swim Team-MR         NT      44.35        
 24 Uszynski, Alexandra        7 Twisters-MR            46.82      45.27        
 25 Cespedas, Nabel            8 Seals-MR               59.97      46.38        
 26 Ionescu, Frederika D       8 Twisters-MR            47.53      47.87        
 27 Aponte, Madison E          8 Agua Swim Team-MR      56.80      49.50        
 28 Riviere, Angelica          8 Agua Swim Team-MR         NT      51.75        
 29 Wojtowicz, Caroline        8 Twisters-MR            44.37      51.98        
 30 Rodriguez, Emily M         6 Twisters-MR          1:01.55      52.45        
 31 Stock, Gianna E            8 Agua Swim Team-MR         NT      54.67        
 32 Mackin, Sophie F           8 Flying Dolphins-MR        NT      54.79        
 33 Fried, Lexi N              7 Flying Dolphins-MR        NT      55.70        
 34 Messinger, Elena C         8 Flying Dolphins-MR        NT      55.99        
 35 Carroll, Skyler C          8 Flying Dolphins-MR        NT      56.23        
 36 Machkouri, Sofia J         7 Agua Swim Team-MR         NT      56.24        
 37 Weiss, Emily N             6 Flying Dolphins-MR        NT      57.26        
 38 Riviere, Alessandra        6 Agua Swim Team-MR         NT      57.88        
 39 Pestcoe, Leandre B         7 Flying Dolphins-MR   1:03.78    1:02.81        
 40 Siegel, Caroline           8 Flying Dolphins-MR        NT    1:04.15        
 41 Briger, Emma L             7 Agua Swim Team-MR         NT    1:05.85        
 42 Kurlansky, Talia F         8 Flying Dolphins-MR        NT    1:06.11        
 43 Riviere, Andrea            6 Agua Swim Team-MR         NT    1:06.18        
 44 Burns, Elizabeth F         8 Flying Dolphins-MR        NT    1:16.60        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Polanco, Kayla M           8 Twisters-MR            22.96      18.84        
  2 Bouzarouata, Jasmin C      8 Twisters-MR            20.16      19.42        
  3 Zloklikovits, Kristina     8 Agua Swim Team-MR         NT      20.31        
  4 Olszewski, Inez I          8 NYCC-MR                21.25      20.62        
  5 Pipolo, Sofia A            8 Unattached                NT      20.89        
  6 Weissman, Emily T          8 Agua Swim Team-MR         NT      21.03        
  7 Tubens, Ashley             8 NYCC-MR                20.29      21.18        
  8 Jackson, Allison M         8 Twisters-MR            22.31      21.42        
  9 Kuo, Victoria F            8 Agua Swim Team-MR      23.36      21.59        
 10 Zerouali, Saida T          8 Agua Swim Team-MR         NT      21.89        
 11 Carey, Nicole G            8 Agua Swim Team-MR         NT      22.17        
 12 Zezula, Katarzyna          8 Twisters-MR            21.03      22.38        
 13 Brennan, Catie F           8 NYCC-MR                23.90      22.46        
 14 Falcao, Nicole             8 Twisters-MR            25.54      22.95        
 15 Pena, Desiree              8 Agua Swim Team-MR      22.14      23.19        
 16 Thom, Miriam               8 Twisters-MR            23.22      23.26        
 17 Uszynski, Alexandra        7 Twisters-MR            29.88      23.28        
 18 Nasiadka, Teresa           8 Twisters-MR            22.19      23.30        
 19 Silveira, Luiza E          7 Twisters-MR            27.53      23.35        
 20 Downey, Kieran R           8 NYCC-MR                24.39      23.56        
 21 Labalme, Pia               8 Agua Swim Team-MR         NT      23.59        
 22 Simkowitz, Maya N          8 Agua Swim Team-MR         NT      24.41        
 23 Stock, Gianna E            8 Agua Swim Team-MR         NT      25.29        
 24 Ionescu, Frederika D       8 Twisters-MR            22.96      25.56        
 25 Rodriguez, Emily M         6 Twisters-MR            25.93      25.62        
 26 Riviere, Angelica          8 Agua Swim Team-MR         NT      26.91        
 27 Damsky, Phoebe L           8 Agua Swim Team-MR         NT      27.25        
 28 Riviere, Alessandra        6 Agua Swim Team-MR         NT      27.45        
 29 Cespedas, Nabel            8 Seals-MR               27.19      28.15        
 30 Weiss, Emily N             6 Flying Dolphins-MR        NT      28.49        
 31 Briger, Emma L             7 Agua Swim Team-MR         NT      29.76        
 32 Kurlansky, Talia F         8 Flying Dolphins-MR        NT      30.99        
 33 Riviere, Andrea            6 Agua Swim Team-MR         NT      31.57        
 34 Brennan, Hope E            5 NYCC-MR                40.43      33.64        
 35 Siegel, Caroline           8 Flying Dolphins-MR        NT      35.37        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bouzarouata, Jasmin C      8 Twisters-MR            43.87      40.88        
  2 Eguchi, Nadia N            8 Agua Swim Team-MR      46.47      40.99        
  3 Brennan, Catie F           8 NYCC-MR                52.75      44.58        
  4 Zezula, Katarzyna          8 Twisters-MR            47.83      44.65        
  5 Kuo, Victoria F            8 Agua Swim Team-MR      55.60      44.73        
  5 Zloklikovits, Kristina     8 Agua Swim Team-MR         NT      44.73        
  7 Olszewski, Inez I          8 NYCC-MR                55.60      44.75        
  8 Pipolo, Sofia A            8 Unattached                NT      44.85        
  9 Tubens, Ashley             8 NYCC-MR                46.39      45.33        
 10 Zerouali, Saida T          8 Agua Swim Team-MR         NT      45.62        
 11 Weissman, Emily T          8 Agua Swim Team-MR         NT      45.98        
 12 Cole, Samantha L           8 Flying Dolphins-MR     54.02      46.04        
 13 Downey, Kieran R           8 NYCC-MR                   NT      47.34        
 14 Nasiadka, Teresa           8 Twisters-MR            52.31      47.61        
 15 Uszynski, Alexandra        7 Twisters-MR            55.61      47.83        
 16 Labalme, Pia               8 Agua Swim Team-MR         NT      48.11        
 17 Jackson, Allison M         8 Twisters-MR            47.69      48.79        
 18 Carey, Nicole G            8 Agua Swim Team-MR         NT      50.27        
 19 Rodriguez, Emily M         6 Twisters-MR            59.89      51.14        
 20 Pena, Desiree              8 Agua Swim Team-MR      48.16      51.26        
 21 Wojtowicz, Caroline        8 Twisters-MR            49.77      51.63        
 22 Simkowitz, Maya N          8 Agua Swim Team-MR         NT      52.47        
 23 Aponte, Madison E          8 Agua Swim Team-MR         NT      55.12        
 24 Ionescu, Frederika D       8 Twisters-MR            51.87      56.05        
 25 Mackin, Sophie F           8 Flying Dolphins-MR        NT      56.25        
 26 Riviere, Angelica          8 Agua Swim Team-MR         NT      56.57        
 27 Stock, Gianna E            8 Agua Swim Team-MR         NT      57.03        
 28 Carroll, Skyler C          8 Flying Dolphins-MR        NT      58.16        
 29 Cespedas, Nabel            8 Seals-MR               59.50      58.95        
 30 Weiss, Emily N             6 Flying Dolphins-MR        NT    1:04.45        
 31 Burns, Elizabeth F         8 Flying Dolphins-MR        NT    1:04.85        
 32 Pestcoe, Leandre B         7 Flying Dolphins-MR   1:12.19    1:11.16        
 33 Riviere, Andrea            6 Agua Swim Team-MR         NT    1:12.20        
 34 Kurlansky, Talia F         8 Flying Dolphins-MR        NT    1:13.16        
 -- Siegel, Caroline           8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      Not on back off wall
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Polanco, Kayla M           8 Twisters-MR            19.16      20.17        
  2 Bouzarouata, Jasmin C      8 Twisters-MR            21.27      21.47        
  3 Eguchi, Nadia N            8 Agua Swim Team-MR      26.22      21.90        
  4 Tubens, Ashley             8 NYCC-MR                22.49      22.67        
  5 Zezula, Katarzyna          8 Twisters-MR            22.77      23.46        
  6 Downey, Kieran R           8 NYCC-MR                24.01      23.62        
  7 Olszewski, Inez I          8 NYCC-MR                27.09      24.29        
  8 Pena, Desiree              8 Agua Swim Team-MR      22.75      24.49        
  9 Kuo, Victoria F            8 Agua Swim Team-MR      29.01      25.62        
 10 Weissman, Emily T          8 Agua Swim Team-MR         NT      25.87        
 11 Pipolo, Sofia A            8 Unattached                NT      26.06        
 12 Brennan, Catie F           8 NYCC-MR                28.55      26.16        
 13 Jackson, Allison M         8 Twisters-MR            27.66      26.17        
 14 Riviere, Angelica          8 Agua Swim Team-MR         NT      26.21        
 15 Silveira, Luiza E          7 Twisters-MR            34.21      26.62        
 16 Falcao, Nicole             8 Twisters-MR            28.97      26.89        
 17 Zerouali, Saida T          8 Agua Swim Team-MR         NT      27.41        
 18 Wojtowicz, Caroline        8 Twisters-MR            30.92      27.66        
 19 Simkowitz, Maya N          8 Agua Swim Team-MR         NT      27.79        
 20 Rodriguez, Emily M         6 Twisters-MR            33.11      27.83        
 21 Uszynski, Alexandra        7 Twisters-MR            31.22      28.48        
 22 Zloklikovits, Kristina     8 Agua Swim Team-MR         NT      28.64        
 23 Fried, Lexi N              7 Flying Dolphins-MR        NT      29.23        
 24 Ionescu, Frederika D       8 Twisters-MR            35.94      29.49        
 25 Burns, Elizabeth F         8 Flying Dolphins-MR        NT      30.05        
 26 Elliott, Lucy C            8 Flying Dolphins-MR        NT      30.52        
 27 Labalme, Pia               8 Agua Swim Team-MR         NT      30.93        
 28 Aponte, Madison E          8 Agua Swim Team-MR      35.75      32.50        
 29 Machkouri, Sofia J         7 Agua Swim Team-MR         NT      32.68        
 30 Stock, Gianna E            8 Agua Swim Team-MR         NT      32.90        
 31 Siegel, Caroline           8 Flying Dolphins-MR        NT      35.53        
 32 Pestcoe, Leandre B         7 Flying Dolphins-MR     40.23      36.13        
 33 Briger, Emma L             7 Agua Swim Team-MR         NT      37.97        
 34 Riviere, Alessandra        6 Agua Swim Team-MR         NT      40.17        
 35 Kurlansky, Talia F         8 Flying Dolphins-MR        NT      46.67        
 36 Messinger, Elena C         8 Flying Dolphins-MR        NT      47.48        
 -- Carroll, Skyler C          8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
 -- Carey, Nicole G            8 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
 -- Mackin, Sophie F           8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Weiss, Emily N             6 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Riviere, Andrea            6 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
 -- Nasiadka, Teresa           8 Twisters-MR            31.22         DQ        
      Incomplete stroke cycle other than one pull followed by one kick
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Polanco, Kayla M           8 Twisters-MR            43.15      41.66        
  2 Bouzarouata, Jasmin C      8 Twisters-MR            48.01      42.98        
  3 Tubens, Ashley             8 NYCC-MR                53.56      48.42        
  4 Zezula, Katarzyna          8 Twisters-MR            49.78      50.90        
  5 Kuo, Victoria F            8 Agua Swim Team-MR    1:03.81      50.98        
  6 Weissman, Emily T          8 Agua Swim Team-MR         NT      51.67        
  7 Thom, Miriam               8 Twisters-MR            57.12      52.74        
  8 Pena, Desiree              8 Agua Swim Team-MR      53.43      53.31        
  9 Downey, Kieran R           8 NYCC-MR                   NT      54.35        
 10 Pipolo, Sofia A            8 Unattached                NT      54.55        
 11 Brennan, Catie F           8 NYCC-MR              1:06.18      56.44        
 12 Olszewski, Inez I          8 NYCC-MR                   NT      56.64        
 13 Jackson, Allison M         8 Twisters-MR            55.40      56.85        
 14 Falcao, Nicole             8 Twisters-MR            58.76      56.89        
 15 Zerouali, Saida T          8 Agua Swim Team-MR         NT      57.19        
 16 Silveira, Luiza E          7 Twisters-MR          1:06.11      57.42        
 17 Cespedas, Nabel            8 Seals-MR             1:00.95      58.18        
 18 Zloklikovits, Kristina     8 Agua Swim Team-MR         NT      58.94        
 19 Uszynski, Alexandra        7 Twisters-MR            58.77      59.61        
 20 Damsky, Phoebe L           8 Agua Swim Team-MR         NT    1:00.26        
 21 Simkowitz, Maya N          8 Agua Swim Team-MR         NT    1:00.50        
 22 Ionescu, Frederika D       8 Twisters-MR            57.68    1:01.31        
 23 Rodriguez, Emily M         6 Twisters-MR          1:02.17    1:01.49        
 24 Labalme, Pia               8 Agua Swim Team-MR         NT    1:02.42        
 25 Stock, Gianna E            8 Agua Swim Team-MR         NT    1:08.75        
 26 Siegel, Caroline           8 Flying Dolphins-MR        NT    1:19.89        
 27 Riviere, Alessandra        6 Agua Swim Team-MR         NT    1:21.67        
 -- Riviere, Andrea            6 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      One hand touch
 -- Riviere, Angelica          8 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      One hand touch
 -- Carey, Nicole G            8 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Kurlansky, Talia F         8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Nasiadka, Teresa           8 Twisters-MR            58.77         DQ        
      One hand touch
 -- Briger, Emma L             7 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Weiss, Emily N             6 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      Scissors kick
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eguchi, Nadia N            8 Agua Swim Team-MR      18.41      17.28        
  2 Polanco, Kayla M           8 Twisters-MR            18.77      17.47        
  3 Bouzarouata, Jasmin C      8 Twisters-MR            18.60      18.09        
  4 Downey, Kieran R           8 NYCC-MR                19.72      18.70        
  5 Tubens, Ashley             8 NYCC-MR                19.83      19.55        
  6 Weissman, Emily T          8 Agua Swim Team-MR         NT      20.62        
  7 Olszewski, Inez I          8 NYCC-MR                24.82      20.65        
  8 Zezula, Katarzyna          8 Twisters-MR            24.50      20.87        
  9 Brennan, Catie F           8 NYCC-MR                25.09      21.14        
 10 Labalme, Pia               8 Agua Swim Team-MR         NT      21.26        
 11 Simkowitz, Maya N          8 Agua Swim Team-MR         NT      21.90        
 12 Kuo, Victoria F            8 Agua Swim Team-MR      25.68      21.94        
 13 Pipolo, Sofia A            8 Unattached                NT      22.43        
 14 Elliott, Lucy C            8 Flying Dolphins-MR        NT      22.79        
 15 Zerouali, Saida T          8 Agua Swim Team-MR         NT      22.89        
 16 Ionescu, Frederika D       8 Twisters-MR            24.75      23.22        
 17 Silveira, Luiza E          7 Twisters-MR            30.97      23.30        
 18 Zloklikovits, Kristina     8 Agua Swim Team-MR         NT      23.85        
 19 Wojtowicz, Caroline        8 Twisters-MR            29.80      23.94        
 20 Uszynski, Alexandra        7 Twisters-MR            30.54      24.27        
 21 Pena, Desiree              8 Agua Swim Team-MR      28.54      24.48        
 22 Cespedas, Nabel            8 Seals-MR               27.94      24.97        
 23 Rodriguez, Emily M         6 Twisters-MR            29.99      25.77        
 24 Jackson, Allison M         8 Twisters-MR            21.15      25.83        
 25 Fried, Lexi N              7 Flying Dolphins-MR        NT      27.74        
 26 Messinger, Elena C         8 Flying Dolphins-MR        NT      28.00        
 27 Riviere, Angelica          8 Agua Swim Team-MR         NT      29.39        
 28 Stock, Gianna E            8 Agua Swim Team-MR         NT      30.77        
 29 Pestcoe, Leandre B         7 Flying Dolphins-MR        NT      39.61        
 -- Riviere, Alessandra        6 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Falcao, Nicole             8 Twisters-MR            21.12         DQ        
      One hand touch
 -- Riviere, Andrea            6 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      One hand touch
 -- Machkouri, Sofia J         7 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Aponte, Madison E          8 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      One hand touch
 -- Briger, Emma L             7 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bouzarouata, Jasmin C      8 Twisters-MR            40.64      37.38        
  2 Polanco, Kayla M           8 Twisters-MR            41.68      38.42        
  3 Thom, Miriam               8 Twisters-MR            46.32      41.67        
  4 Zezula, Katarzyna          8 Twisters-MR            56.84      45.05        
  5 Olszewski, Inez I          8 NYCC-MR                54.45      47.52        
  6 Labalme, Pia               8 Agua Swim Team-MR         NT      47.99        
  7 Downey, Kieran R           8 NYCC-MR                50.52      48.03        
  8 Tubens, Ashley             8 NYCC-MR                44.97      48.70        
  9 Brennan, Catie F           8 NYCC-MR              1:07.69      50.05        
 10 Kuo, Victoria F            8 Agua Swim Team-MR    1:02.03      50.89        
 11 Zerouali, Saida T          8 Agua Swim Team-MR         NT      50.97        
 12 Simkowitz, Maya N          8 Agua Swim Team-MR         NT      51.47        
 13 Zloklikovits, Kristina     8 Agua Swim Team-MR         NT      53.29        
 14 Pena, Desiree              8 Agua Swim Team-MR         NT      56.04        
 -- Ionescu, Frederika D       8 Twisters-MR            58.30         DQ        
      One hand touch
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR                30.30      29.60        
  2 Almeida, Gabriela         10 Twisters-MR            30.52      29.87        
  3 Halper, Sophie R          10 Agua Swim Team-MR      37.55      31.84        
  4 Jia, Kaity                10 Twisters-MR            36.65      32.44        
  5 Lowitt, Sabina L          10 Flying Dolphins-MR     32.80      32.54        
  6 Lee, Anna                 10 Twisters-MR            35.73      32.58        
  7 Park, Irene J              9 Twisters-MR            34.84      33.01        
  8 McGowan, Alessia M         9 Agua Swim Team-MR      34.40      33.02        
  9 Suarez-Rebling, Mariana   10 Agua Swim Team-MR      35.43      33.15        
 10 Eguchi, Lydia             10 Agua Swim Team-MR      36.75      33.23        
 11 Rodriguez, Tina G         10 Twisters-MR            34.71      33.43        
 12 Fried, Carly T            10 Flying Dolphins-MR     33.93      33.80        
 13 Low, Kelly                 9 NYCC-MR                34.16      33.96        
 14 Klinovsky, Katarina       10 Agua Swim Team-MR      37.52      34.10        
 15 Bay, Alexandria M         10 Agua Swim Team-MR      36.93      34.99        
 16 Hou, Julia                10 Twisters-MR            37.36      35.07        
 17 Labalme, Eve              10 Agua Swim Team-MR         NT      35.31        
 18 Weiss, Jessica M          10 Flying Dolphins-MR     36.80      35.43        
 19 Soriano, Thalia G         10 NYCC-MR                35.36      35.46        
 20 Lu, Sifan                 10 Unattached                NT      35.65        
 21 Dorsey, Kai V             10 Agua Swim Team-MR      36.16      35.97        
 22 Doyle, Jordyn L            9 Flying Dolphins-MR     36.06      36.09        
 23 Zavattero, Alyssa N        9 Agua Swim Team-MR      37.09      36.14        
 24 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR      40.12      36.50        
 25 Hosking, Amy E            10 Flying Dolphins-MR     38.00      36.61        
 26 Lipton, Jessica R         10 Flying Dolphins-MR     38.14      36.78        
 27 Beronja, Hana             10 Agua Swim Team-MR         NT      36.87        
 28 Pena, Sarahe               9 Agua Swim Team-MR      36.66      37.13        
 29 Chan, Kristen             10 Twisters-MR            44.99      37.61        
 30 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR      43.74      37.78        
 31 Yamout, Nadine             9 Twisters-MR            43.69      37.92        
 32 Arjomand, May             10 Agua Swim Team-MR         NT      38.40        
 33 Ladouceur, Emma K          9 Agua Swim Team-MR      38.93      39.04        
 34 Sherpa, Alison T          10 Twisters-MR            38.70      39.24        
 35 Tjokronolo, Inga T        10 Twisters-MR            38.92      40.43        
 36 Omeara, Sappha E          10 Flying Dolphins-MR     40.04      41.40        
 37 Maloney, Wynn M            9 Unattached                NT      41.52        
 38 Mei, Emily S               9 Agua Swim Team-MR      38.78      41.66        
 39 Lee, Madison               9 NYCC-MR                41.48      41.88        
 40 Stafford, Paloma          10 Flying Dolphins-MR     35.13      42.03        
 41 Kelert, Julia A           10 Twisters-MR            44.43      43.29        
 42 Brickman, Natalie L        9 Flying Dolphins-MR     44.75      43.35        
 43 Patel, Shreeja N          10 Agua Swim Team-MR      45.21      43.79        
 44 Schnupp, Samantha J        9 NYCC-MR                   NT      44.28        
 45 Lin, Tiffany              10 Twisters-MR            42.40      44.87        
 46 Srinivasan, Prthvi         9 Agua Swim Team-MR      41.42      44.96        
 47 Drexler, Victoria A       10 NYCC-MR                45.27      45.08        
 48 Cuiskelly, PaQuan F       10 Agua Swim Team-MR         NT      45.63        
 49 Frechette, Evangeline H   10 NYCC-MR                   NT      46.86        
 50 Hymes, Caroline J          9 Agua Swim Team-MR         NT      47.30        
 51 Landis, Emma A            10 Flying Dolphins-MR        NT      47.72        
 52 Habib, Maggie              9 Agua Swim Team-MR         NT      48.05        
 53 Sniffin, Jane K            9 NYCC-MR                   NT      51.10        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR              1:08.13    1:05.65        
                  12.88     1:05.65 (52.77)                                        
  2 Almeida, Gabriela         10 Twisters-MR          1:07.94    1:07.77        
                  32.39     1:07.77 (35.38)                                        
  3 Kelly, Jordan A           10 Agua Swim Team-MR    1:11.26    1:09.07        
                  32.71     1:09.07 (36.36)                                        
  4 Suarez-Rebling, Mariana   10 Agua Swim Team-MR    1:18.48    1:10.95        
                  33.98     1:10.95 (36.97)                                        
  5 Halper, Sophie R          10 Agua Swim Team-MR    1:25.58    1:11.81        
                  35.97     1:11.81 (35.84)                                        
  6 Park, Irene J              9 Twisters-MR          1:18.08    1:12.23        
                  35.08     1:12.23 (37.15)                                        
  7 Eguchi, Lydia             10 Agua Swim Team-MR    1:19.78    1:12.28        
                  35.09     1:12.28 (37.19)                                        
  8 Lee, Anna                 10 Twisters-MR          1:21.61    1:12.44        
                  34.72     1:12.44 (37.72)                                        
  9 Rodriguez, Tina G         10 Twisters-MR          1:18.68    1:12.87        
                  34.88     1:12.87 (37.99)                                        
 10 Jia, Kaity                10 Twisters-MR          1:16.50    1:14.66        
                  34.87     1:14.66 (39.79)                                        
 11 Fried, Carly T            10 Flying Dolphins-MR   1:16.54    1:14.88        
                  34.83     1:14.88 (40.05)                                        
 12 Klinovsky, Katarina       10 Agua Swim Team-MR    1:24.65    1:15.02        
                  35.88     1:15.02 (39.14)                                        
 13 Lu, Sifan                 10 Unattached                NT    1:16.07        
                  36.81     1:16.07 (39.26)                                        
 14 Haiken, Charlotte E       10 Agua Swim Team-MR    1:20.10    1:16.08        
                  36.03     1:16.08 (40.05)                                        
 15 Wilf, Jenna R             10 Agua Swim Team-MR    1:20.50    1:16.74        
                  35.87     1:16.74 (40.87)                                        
 16 Soriano, Thalia G         10 NYCC-MR              1:16.39    1:18.31        
                  37.14     1:18.31 (41.17)                                        
 17 Wozny, Victoria            9 Twisters-MR               NT    1:18.82        
                  36.84     1:18.82 (41.98)                                        
 18 McGowan, Alessia M         9 Agua Swim Team-MR    1:19.22    1:19.09        
                  38.63     1:19.09 (40.46)                                        
 19 Bay, Alexandria M         10 Agua Swim Team-MR    1:21.82    1:19.63        
                  36.93     1:19.63 (42.70)                                        
 20 Leigh, Amari R            10 Agua Swim Team-MR    1:23.62    1:20.39        
                  38.02     1:20.39 (42.37)                                        
 21 Dorsey, Kai V             10 Agua Swim Team-MR    1:23.27    1:20.51        
                  36.83     1:20.51 (43.68)                                        
 22 Doyle, Jordyn L            9 Flying Dolphins-MR   1:23.60    1:20.78        
                  37.50     1:20.78 (43.28)                                        
 23 Lipton, Jessica R         10 Flying Dolphins-MR   1:25.34    1:20.86        
                  37.86     1:20.86 (43.00)                                        
 24 Everson, Sara H            9 Agua Swim Team-MR    1:29.07    1:21.87        
                  10.26   1:21.87 (1:11.61)                                        
 25 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR    1:26.88    1:22.40        
                  39.47     1:22.40 (42.93)                                        
 26 Hosking, Amy E            10 Flying Dolphins-MR   1:20.00    1:22.97        
                  38.34     1:22.97 (44.63)                                        
 27 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR    1:25.80    1:24.20        
                  40.07     1:24.20 (44.13)                                        
 28 Evangelakos, Quinn R      10 Agua Swim Team-MR    1:43.70    1:24.40        
                  39.65     1:24.40 (44.75)                                        
 29 Pena, Sarahe               9 Agua Swim Team-MR    1:23.44    1:25.07        
                  37.74     1:25.07 (47.33)                                        
 30 Chan, Kristen             10 Twisters-MR          1:32.10    1:25.27        
                  40.32     1:25.27 (44.95)                                        
 31 Corridon, Claire D         9 Agua Swim Team-MR    1:27.54    1:25.31        
                  41.36     1:25.31 (43.95)                                        
 32 Beronja, Hana             10 Agua Swim Team-MR         NT    1:25.44        
                  40.55     1:25.44 (44.89)                                        
 33 Yamout, Nadine             9 Twisters-MR          1:40.72    1:26.82        
                  40.85     1:26.82 (45.97)                                        
 34 Sherpa, Alison T          10 Twisters-MR          1:33.21    1:27.59        
                  39.90     1:27.59 (47.69)                                        
 35 Omeara, Sappha E          10 Flying Dolphins-MR   1:27.26    1:27.75        
                  42.20     1:27.75 (45.55)                                        
 36 Arjomand, May             10 Agua Swim Team-MR    1:35.63    1:28.26        
                  41.08     1:28.26 (47.18)                                        
 37 Labalme, Eve              10 Agua Swim Team-MR         NT    1:29.33        
                  40.59     1:29.33 (48.74)                                        
 38 Lee, Madison               9 NYCC-MR                   NT    1:33.02        
                  44.55     1:33.02 (48.47)                                        
 39 Orange, Jordan R          10 Agua Swim Team-MR         NT    1:33.90        
                  43.31     1:33.90 (50.59)                                        
 40 Tjokronolo, Inga T        10 Twisters-MR               NT    1:34.26        
                  42.50     1:34.26 (51.76)                                        
 41 Maloney, Wynn M            9 Unattached                NT    1:34.45        
                  43.02     1:34.45 (51.43)                                        
 42 Patel, Shreeja N          10 Agua Swim Team-MR    1:42.63    1:34.52        
                  44.69     1:34.52 (49.83)                                        
 43 Drexler, Victoria A       10 NYCC-MR              1:39.70    1:37.49        
                  42.36     1:37.49 (55.13)                                        
 44 Cuiskelly, PaQuan F       10 Agua Swim Team-MR         NT    1:39.89        
                  48.31     1:39.89 (51.58)                                        
 45 Brickman, Natalie L        9 Flying Dolphins-MR   1:43.90    1:41.28        
                  47.06     1:41.28 (54.22)                                        
 46 Machkouri, Leila R        10 Agua Swim Team-MR         NT    1:41.93        
                  43.95     1:41.93 (57.98)                                        
 47 Srinivasan, Prthvi         9 Agua Swim Team-MR    1:35.75    1:42.07        
                  47.55     1:42.07 (54.52)                                        
 48 Ettelbrick, Julia R        9 Agua Swim Team-MR         NT    1:43.92        
                  51.06     1:43.92 (52.86)                                        
 49 Hymes, Caroline J          9 Agua Swim Team-MR         NT    1:44.36        
                  47.16     1:44.36 (57.20)                                        
 50 Frechette, Evangeline H   10 NYCC-MR                   NT    1:45.71        
                  47.66     1:45.71 (58.05)                                        
 51 Shinder, Alex L           10 Flying Dolphins-MR        NT    1:50.01        
                  48.81   1:50.01 (1:01.20)                                        
 52 Brewer, Tatyana            9 Seals-MR             1:55.34    1:51.88        
                  48.55   1:51.88 (1:03.33)                                        
 53 Habib, Maggie              9 Agua Swim Team-MR         NT    1:54.44        
                  50.56   1:54.44 (1:03.88)                                        
 54 Kantor, Chloe R           10 Flying Dolphins-MR   2:01.70    1:57.43        
                  52.20   1:57.43 (1:05.23)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Almeida, Gabriela         10 Twisters-MR          2:26.75    2:23.59        
                  32.67     1:09.54 (36.87)     1:47.72 (38.18)     2:23.59 (35.87)
  2 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR              2:37.49    2:24.74        
                  33.12     1:09.96 (36.84)     1:48.14 (38.18)     2:24.74 (36.60)
  3 Halper, Sophie R          10 Agua Swim Team-MR         NT    2:34.20        
                  36.13     1:16.32 (40.19)     1:56.69 (40.37)     2:34.20 (37.51)
  4 Suarez-Rebling, Mariana   10 Agua Swim Team-MR    2:53.92    2:34.34        
                  34.73     1:14.99 (40.26)     1:57.76 (42.77)     2:34.34 (36.58)
  5 Lee, Anna                 10 Twisters-MR          2:49.85    2:35.67        
                  34.91     1:14.89 (39.98)     1:56.90 (42.01)     2:35.67 (38.77)
  6 Kelly, Jordan A           10 Agua Swim Team-MR    2:39.95    2:35.77        
                  33.95     1:12.67 (38.72)     1:54.60 (41.93)     2:35.77 (41.17)
  7 Eguchi, Lydia             10 Agua Swim Team-MR    2:51.82    2:36.06        
                  36.39     1:17.18 (40.79)     1:58.12 (40.94)     2:36.06 (37.94)
  8 Lowitt, Sabina L          10 Flying Dolphins-MR   2:35.00    2:38.20        
                  36.06     1:17.08 (41.02)     2:00.11 (43.03)     2:38.20 (38.09)
  9 Rodriguez, Tina G         10 Twisters-MR          2:48.85    2:39.66        
                  35.52     1:16.95 (41.43)     2:00.02 (43.07)     2:39.66 (39.64)
 10 Lu, Sifan                 10 Unattached                NT    2:42.26        
                  36.66     1:17.93 (41.27)     2:00.78 (42.85)     2:42.26 (41.48)
 11 Low, Kelly                 9 NYCC-MR              2:43.79    2:42.79        
                  35.88     1:17.28 (41.40)     2:00.89 (43.61)     2:42.79 (41.90)
 12 Fried, Carly T            10 Flying Dolphins-MR   2:41.95    2:44.82        
                  35.50     1:19.04 (43.54)     2:03.43 (44.39)     2:44.82 (41.39)
 13 Klinovsky, Katarina       10 Agua Swim Team-MR    3:12.36    2:47.99        
                  36.68     1:19.67 (42.99)     2:05.81 (46.14)     2:47.99 (42.18)
 14 Bay, Alexandria M         10 Agua Swim Team-MR    3:07.55    2:49.23        
                  37.68     1:21.49 (43.81)     2:06.97 (45.48)     2:49.23 (42.26)
 15 Soriano, Thalia G         10 NYCC-MR              2:57.02    2:49.41        
                  37.70     1:21.85 (44.15)     2:06.34 (44.49)     2:49.41 (43.07)
 16 Lipton, Jessica R         10 Flying Dolphins-MR   3:01.60    2:50.06        
                  38.20     1:23.15 (44.95)     2:07.60 (44.45)     2:50.06 (42.46)
 17 Doyle, Jordyn L            9 Flying Dolphins-MR   2:50.00    2:52.40        
                  37.51     1:21.95 (44.44)     2:08.72 (46.77)     2:52.40 (43.68)
 18 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR         NT    2:53.83        
                  38.92     1:23.81 (44.89)     2:10.42 (46.61)     2:53.83 (43.41)
 19 McGowan, Alessia M         9 Agua Swim Team-MR    2:55.76    2:54.10        
                  39.28     1:26.04 (46.76)     2:13.63 (47.59)     2:54.10 (40.47)
 20 Pena, Sarahe               9 Agua Swim Team-MR    3:01.62    2:54.33        
                  36.31     1:22.28 (45.97)     2:09.82 (47.54)     2:54.33 (44.51)
 21 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR         NT    2:54.78        
                  39.00     1:23.45 (44.45)     2:10.19 (46.74)     2:54.78 (44.59)
 22 Hosking, Amy E            10 Flying Dolphins-MR   3:10.00    2:57.90        
                  38.77     1:24.46 (45.69)     2:12.15 (47.69)     2:57.90 (45.75)
 23 Zavattero, Alyssa N        9 Agua Swim Team-MR    3:11.76    2:59.63        
                  39.51     1:26.89 (47.38)     2:16.01 (49.12)     2:59.63 (43.62)
 24 Dorsey, Kai V             10 Agua Swim Team-MR         NT    3:01.46        
                  36.57     1:24.94 (48.37)     2:16.74 (51.80)     3:01.46 (44.72)
 25 Chan, Kristen             10 Twisters-MR          3:16.44    3:02.39        
                  39.48     1:26.13 (46.65)     2:15.63 (49.50)     3:02.39 (46.76)
 26 Mei, Emily S               9 Agua Swim Team-MR         NT    3:10.81        
                  38.91     1:26.94 (48.03)     2:19.10 (52.16)     3:10.81 (51.71)
 27 Omeara, Sappha E          10 Flying Dolphins-MR   3:13.44    3:12.23        
                  43.36     1:33.03 (49.67)     2:23.42 (50.39)     3:12.23 (48.81)
 28 Patel, Shreeja N          10 Agua Swim Team-MR         NT    3:23.97        
                  44.53     1:36.73 (52.20)     2:31.75 (55.02)     3:23.97 (52.22)
 29 Stafford, Paloma          10 Flying Dolphins-MR   4:12.70    3:25.30        
                  43.32     1:36.26 (52.94)     2:31.99 (55.73)     3:25.30 (53.31)
 30 Brickman, Natalie L        9 Flying Dolphins-MR        NT    3:33.83        
                  46.30     1:41.33 (55.03)     2:38.82 (57.49)     3:33.83 (55.01)
 31 Srinivasan, Prthvi         9 Agua Swim Team-MR    3:35.40    3:44.11        
                  48.29   1:49.74 (1:01.45)   2:52.05 (1:02.31)     3:44.11 (52.06)
 32 Brewer, Tatyana            9 Seals-MR             3:57.35    3:51.09        
                  46.85   1:51.31 (1:04.46)   2:54.08 (1:02.77)     3:51.09 (57.01)
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR                33.85      34.00        
  2 Lowitt, Sabina L          10 Flying Dolphins-MR     38.27      34.36        
  3 Almeida, Gabriela         10 Twisters-MR            36.00      34.73        
  4 Lee, Anna                 10 Twisters-MR            39.15      36.90        
  5 Kelly, Jordan A           10 Agua Swim Team-MR      38.55      37.24        
  6 Park, Irene J              9 Twisters-MR            38.33      38.12        
  7 Halper, Sophie R          10 Agua Swim Team-MR      41.61      38.40        
  8 Jia, Kaity                10 Twisters-MR            45.82      38.87        
  9 Lu, Sifan                 10 Unattached                NT      39.58        
 10 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR      43.55      39.73        
 11 Rodriguez, Tina G         10 Twisters-MR            39.68      39.83        
 12 Hou, Julia                10 Twisters-MR            41.83      39.87        
 13 McGowan, Alessia M         9 Agua Swim Team-MR      41.01      40.01        
 14 Soriano, Thalia G         10 NYCC-MR                41.73      40.02        
 15 Low, Kelly                 9 NYCC-MR                40.93      40.05        
 16 Weiss, Jessica M          10 Flying Dolphins-MR     40.00      40.41        
 17 Beronja, Hana             10 Agua Swim Team-MR         NT      40.67        
 18 Lipton, Jessica R         10 Flying Dolphins-MR     43.59      41.83        
 19 Tjokronolo, Inga T        10 Twisters-MR            41.60      42.39        
 20 Pena, Sarahe               9 Agua Swim Team-MR      44.96      42.53        
 21 Arjomand, May             10 Agua Swim Team-MR         NT      42.73        
 22 Hosking, Amy E            10 Flying Dolphins-MR        NT      43.78        
 23 Chan, Kristen             10 Twisters-MR            45.50      44.09        
 24 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR      53.22      44.29        
 25 Mei, Emily S               9 Agua Swim Team-MR      49.09      44.50        
 26 Sherpa, Alison T          10 Twisters-MR            47.86      44.92        
 27 Dorsey, Kai V             10 Agua Swim Team-MR      43.01      45.06        
 28 Ladouceur, Emma K          9 Agua Swim Team-MR      45.45      45.44        
 29 Bay, Alexandria M         10 Agua Swim Team-MR      50.18      45.46        
 30 Maloney, Wynn M            9 Unattached                NT      45.60        
 31 Yamout, Nadine             9 Twisters-MR            46.45      45.65        
 32 Omeara, Sappha E          10 Flying Dolphins-MR     44.48      45.83        
 33 Kelert, Julia A           10 Twisters-MR            48.53      46.99        
 34 Srinivasan, Prthvi         9 Agua Swim Team-MR      50.64      48.16        
 35 Cuiskelly, PaQuan F       10 Agua Swim Team-MR         NT      48.54        
 36 Patel, Shreeja N          10 Agua Swim Team-MR      50.74      48.72        
 37 Labalme, Eve              10 Agua Swim Team-MR         NT      49.44        
 38 Brewer, Tatyana            9 Seals-MR                  NT      50.12        
 39 Lin, Tiffany              10 Twisters-MR            50.08      50.52        
 40 Stafford, Paloma          10 Flying Dolphins-MR     57.39      50.87        
 41 Habib, Maggie              9 Agua Swim Team-MR         NT      51.60        
 42 Drexler, Victoria A       10 NYCC-MR                52.63      51.81        
 43 Brickman, Natalie L        9 Flying Dolphins-MR     51.88      52.68        
 44 Sniffin, Jane K            9 NYCC-MR                   NT      53.57        
 45 Schnupp, Samantha J        9 NYCC-MR                   NT      53.69        
 46 Hymes, Caroline J          9 Agua Swim Team-MR         NT      55.92        
 -- Frechette, Evangeline H   10 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Landis, Emma A            10 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Lee, Madison               9 NYCC-MR                55.72         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR              1:16.51    1:14.49        
                  36.77     1:14.49 (37.72)                                        
  2 Almeida, Gabriela         10 Twisters-MR          1:18.69    1:17.41        
                  37.51     1:17.41 (39.90)                                        
  3 Gers, Emmanuelle S        10 Flying Dolphins-MR   1:23.97    1:20.22        
                  39.00     1:20.22 (41.22)                                        
  4 Lee, Anna                 10 Twisters-MR          1:26.33    1:20.59        
                  39.56     1:20.59 (41.03)                                        
  5 Haiken, Charlotte E       10 Agua Swim Team-MR    1:21.70    1:20.96        
                  38.77     1:20.96 (42.19)                                        
  6 Halper, Sophie R          10 Agua Swim Team-MR    1:31.34    1:22.69        
                  41.90     1:22.69 (40.79)                                        
  7 Wozny, Victoria            9 Twisters-MR               NT    1:23.27        
                  39.58     1:23.27 (43.69)                                        
  8 Rodriguez, Tina G         10 Twisters-MR          1:27.30    1:23.84        
                  40.53     1:23.84 (43.31)                                        
  9 Suarez-Rebling, Mariana   10 Agua Swim Team-MR    1:35.90    1:24.56        
                  40.55     1:24.56 (44.01)                                        
 10 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR    1:32.09    1:24.85        
                  41.88     1:24.85 (42.97)                                        
 11 Wilf, Jenna R             10 Agua Swim Team-MR    1:32.13    1:25.24        
                  40.84     1:25.24 (44.40)                                        
 12 Klinovsky, Katarina       10 Agua Swim Team-MR    1:39.18    1:25.99        
                  41.44     1:25.99 (44.55)                                        
 13 Lipton, Jessica R         10 Flying Dolphins-MR   1:34.78    1:26.41        
                  41.51     1:26.41 (44.90)                                        
 14 Lu, Sifan                 10 Unattached                NT    1:26.45        
                  42.52     1:26.45 (43.93)                                        
 15 Weiss, Jessica M          10 Flying Dolphins-MR   1:23.00    1:26.49        
                  41.18     1:26.49 (45.31)                                        
 16 Jia, Kaity                10 Twisters-MR               NT    1:28.32        
                  43.52     1:28.32 (44.80)                                        
 17 Hou, Julia                10 Twisters-MR          1:32.18    1:28.50        
                  42.28     1:28.50 (46.22)                                        
 18 Corridon, Claire D         9 Agua Swim Team-MR    1:35.33    1:31.66        
                  45.63     1:31.66 (46.03)                                        
 19 Evangelakos, Quinn R      10 Agua Swim Team-MR         NT    1:31.87        
                  44.61     1:31.87 (47.26)                                        
 20 Leigh, Amari R            10 Agua Swim Team-MR         NT    1:34.62        
                  46.26     1:34.62 (48.36)                                        
 21 Tjokronolo, Inga T        10 Twisters-MR               NT    1:34.66        
                  45.02     1:34.66 (49.64)                                        
 22 Omeara, Sappha E          10 Flying Dolphins-MR   1:35.58    1:35.23        
                  46.57     1:35.23 (48.66)                                        
 23 Everson, Sara H            9 Agua Swim Team-MR    1:38.75    1:35.57        
                  45.88     1:35.57 (49.69)                                        
 24 Chan, Kristen             10 Twisters-MR          1:39.33    1:36.17        
                  46.28     1:36.17 (49.89)                                        
 25 Arjomand, May             10 Agua Swim Team-MR    1:46.89    1:36.59        
                  47.85     1:36.59 (48.74)                                        
 26 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR    1:54.87    1:37.96        
                  47.84     1:37.96 (50.12)                                        
 27 Bay, Alexandria M         10 Agua Swim Team-MR    1:47.95    1:39.11        
                  47.97     1:39.11 (51.14)                                        
 28 Ladouceur, Emma K          9 Agua Swim Team-MR    1:39.35    1:41.87        
                  50.77     1:41.87 (51.10)                                        
 28 Dorsey, Kai V             10 Agua Swim Team-MR    1:36.46    1:41.87        
                  47.77     1:41.87 (54.10)                                        
 30 Patel, Shreeja N          10 Agua Swim Team-MR    1:51.13    1:45.05        
                  50.52     1:45.05 (54.53)                                        
 31 Srinivasan, Prthvi         9 Agua Swim Team-MR    1:49.02    1:47.32        
                  53.14     1:47.32 (54.18)                                        
 32 Kelert, Julia A           10 Twisters-MR          1:42.80    1:48.86        
                  52.05     1:48.86 (56.81)                                        
 33 Cuiskelly, PaQuan F       10 Agua Swim Team-MR         NT    1:49.22        
                  50.65     1:49.22 (58.57)                                        
 34 Habib, Maggie              9 Agua Swim Team-MR         NT    1:56.77        
                  55.14   1:56.77 (1:01.63)                                        
 -- Maloney, Wynn M            9 Unattached                NT         DQ        
      Non-continuous turning action
                  48.71          DQ (51.68)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Jordan A           10 Agua Swim Team-MR      38.94      38.31        
  2 Lee, Anna                 10 Twisters-MR            42.33      38.97        
  3 Park, Irene J              9 Twisters-MR            41.83      40.02        
  4 Wilf, Jenna R             10 Agua Swim Team-MR      43.39      40.73        
  5 Fried, Carly T            10 Flying Dolphins-MR     41.60      40.93        
  6 Halper, Sophie R          10 Agua Swim Team-MR      44.88      41.62        
  7 Jia, Kaity                10 Twisters-MR            46.66      42.03        
  8 Eguchi, Lydia             10 Agua Swim Team-MR      47.81      43.45        
  9 Doyle, Jordyn L            9 Flying Dolphins-MR     44.15      43.75        
 10 Weiss, Jessica M          10 Flying Dolphins-MR     45.12      43.81        
 11 Evangelakos, Quinn R      10 Agua Swim Team-MR      48.36      43.92        
 12 Rodriguez, Tina G         10 Twisters-MR            45.77      44.73        
 13 Giordano, Leta K          10 Flying Dolphins-MR        NT      44.83        
 14 Hosking, Amy E            10 Flying Dolphins-MR     46.90      45.04        
 15 Omeara, Sappha E          10 Flying Dolphins-MR     43.92      45.05        
 16 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR      47.69      45.08        
 17 McGowan, Alessia M         9 Agua Swim Team-MR      46.37      45.16        
 18 Haiken, Charlotte E       10 Agua Swim Team-MR      46.60      45.49        
 19 Arjomand, May             10 Agua Swim Team-MR      45.92      45.60        
 20 Wozny, Victoria            9 Twisters-MR               NT      46.11        
 21 Beronja, Hana             10 Agua Swim Team-MR         NT      46.56        
 22 Lipton, Jessica R         10 Flying Dolphins-MR     45.68      46.60        
 23 Pena, Sarahe               9 Agua Swim Team-MR      47.20      47.01        
 24 Everson, Sara H            9 Agua Swim Team-MR      49.93      47.02        
 25 Klinovsky, Katarina       10 Agua Swim Team-MR      50.88      47.36        
 26 Hou, Julia                10 Twisters-MR            49.18      47.57        
 27 Soriano, Thalia G         10 NYCC-MR                50.95      47.81        
 28 Labalme, Eve              10 Agua Swim Team-MR         NT      48.49        
 29 Chan, Kristen             10 Twisters-MR            52.72      49.14        
 30 Lee, Madison               9 NYCC-MR                52.81      49.43        
 31 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR         NT      50.54        
 32 Patel, Shreeja N          10 Agua Swim Team-MR      52.65      50.75        
 33 Hymes, Caroline J          9 Agua Swim Team-MR         NT      51.62        
 34 Brickman, Natalie L        9 Flying Dolphins-MR     54.85      51.70        
 35 Orange, Jordan R          10 Agua Swim Team-MR         NT      51.96        
 36 Bay, Alexandria M         10 Agua Swim Team-MR         NT      52.22        
 37 Maloney, Wynn M            9 Unattached                NT      52.60        
 38 Tjokronolo, Inga T        10 Twisters-MR               NT      53.04        
 39 Frechette, Evangeline H   10 NYCC-MR                   NT      53.09        
 40 Sherpa, Alison T          10 Twisters-MR            50.12      53.30        
 41 Ladouceur, Emma K          9 Agua Swim Team-MR      56.22      53.57        
 42 Kelert, Julia A           10 Twisters-MR            53.75      54.74        
 43 Brewer, Tatyana            9 Seals-MR               52.84      54.82        
 44 Ettelbrick, Julia R        9 Agua Swim Team-MR         NT      57.45        
 45 Lin, Tiffany              10 Twisters-MR               NT      57.99        
 46 Cuiskelly, PaQuan F       10 Agua Swim Team-MR         NT    1:00.54        
 47 Machkouri, Leila R        10 Agua Swim Team-MR         NT    1:00.60        
 48 Drexler, Victoria A       10 NYCC-MR                59.97    1:01.96        
 49 Shinder, Alex L           10 Flying Dolphins-MR        NT    1:04.62        
 50 Kantor, Chloe R           10 Flying Dolphins-MR   1:06.76    1:04.63        
 51 Habib, Maggie              9 Agua Swim Team-MR         NT    1:05.91        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Jordan A           10 Agua Swim Team-MR    1:26.77    1:23.43        
                  39.84     1:23.43 (43.59)                                        
  2 Park, Irene J              9 Twisters-MR          1:26.94    1:23.71        
                  40.38     1:23.71 (43.33)                                        
  3 Lee, Anna                 10 Twisters-MR          1:31.58    1:24.76        
                  40.76     1:24.76 (44.00)                                        
  4 Jia, Kaity                10 Twisters-MR          1:35.79    1:30.80        
                  42.45     1:30.80 (48.35)                                        
  5 Lu, Sifan                 10 Unattached                NT    1:30.99        
                  43.73     1:30.99 (47.26)                                        
  6 Fried, Carly T            10 Flying Dolphins-MR   1:28.72    1:31.40        
                  42.52     1:31.40 (48.88)                                        
  7 Halper, Sophie R          10 Agua Swim Team-MR    1:40.97    1:31.47        
                  44.31     1:31.47 (47.16)                                        
  8 Low, Kelly                 9 NYCC-MR              1:33.07    1:32.82        
                  44.21     1:32.82 (48.61)                                        
  9 Eguchi, Lydia             10 Agua Swim Team-MR    1:41.64    1:33.10        
                  45.05     1:33.10 (48.05)                                        
 10 Omeara, Sappha E          10 Flying Dolphins-MR   1:37.29    1:35.18        
                  46.31     1:35.18 (48.87)                                        
 11 Hosking, Amy E            10 Flying Dolphins-MR   1:41.00    1:35.96        
                  45.30     1:35.96 (50.66)                                        
 12 Suarez-Rebling, Mariana   10 Agua Swim Team-MR    1:42.29    1:36.07        
                  45.36     1:36.07 (50.71)                                        
 13 Weiss, Jessica M          10 Flying Dolphins-MR   1:35.87    1:36.63        
                  45.67     1:36.63 (50.96)                                        
 14 Pena, Sarahe               9 Agua Swim Team-MR    1:45.97    1:37.85        
                  47.79     1:37.85 (50.06)                                        
 15 Doyle, Jordyn L            9 Flying Dolphins-MR   1:38.39    1:38.29        
                  46.31     1:38.29 (51.98)                                        
 16 Hou, Julia                10 Twisters-MR          1:43.77    1:38.76        
                  47.91     1:38.76 (50.85)                                        
 17 Rodriguez, Tina G         10 Twisters-MR          1:39.81    1:38.89        
                  46.09     1:38.89 (52.80)                                        
 18 Beronja, Hana             10 Agua Swim Team-MR         NT    1:40.58        
                  46.62     1:40.58 (53.96)                                        
 19 Lipton, Jessica R         10 Flying Dolphins-MR   1:40.01    1:41.54        
                  49.81     1:41.54 (51.73)                                        
 20 Arjomand, May             10 Agua Swim Team-MR         NT    1:42.01        
                  50.06     1:42.01 (51.95)                                        
 21 Labalme, Eve              10 Agua Swim Team-MR         NT    1:44.18        
                  48.86     1:44.18 (55.32)                                        
 22 Klinovsky, Katarina       10 Agua Swim Team-MR    1:57.71    1:45.66        
                  50.18     1:45.66 (55.48)                                        
 23 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR    1:52.80    1:47.17        
                  49.17     1:47.17 (58.00)                                        
 24 Zavattero, Alyssa N        9 Agua Swim Team-MR    1:57.95    1:47.53        
                  52.22     1:47.53 (55.31)                                        
 25 Patel, Shreeja N          10 Agua Swim Team-MR    1:53.57    1:48.95        
                  52.57     1:48.95 (56.38)                                        
 26 Chan, Kristen             10 Twisters-MR          1:57.12    1:48.97        
                  52.89     1:48.97 (56.08)                                        
 27 Dorsey, Kai V             10 Agua Swim Team-MR    1:49.24    1:49.18        
                  51.71     1:49.18 (57.47)                                        
 28 Lee, Madison               9 NYCC-MR                   NT    1:50.39        
                  54.65     1:50.39 (55.74)                                        
 29 Sherpa, Alison T          10 Twisters-MR          1:47.85    1:52.49        
                  53.38     1:52.49 (59.11)                                        
 30 Maloney, Wynn M            9 Unattached                NT    1:52.67        
                  54.09     1:52.67 (58.58)                                        
 31 Stafford, Paloma          10 Flying Dolphins-MR   2:02.84    1:52.77        
                  53.45     1:52.77 (59.32)                                        
 32 Tjokronolo, Inga T        10 Twisters-MR          1:42.40    1:54.71        
                  52.48   1:54.71 (1:02.23)                                        
 33 Bay, Alexandria M         10 Agua Swim Team-MR         NT    1:54.98        
                  53.30   1:54.98 (1:01.68)                                        
 34 Ladouceur, Emma K          9 Agua Swim Team-MR    2:00.27    1:55.01        
                  54.11   1:55.01 (1:00.90)                                        
 35 Brickman, Natalie L        9 Flying Dolphins-MR   2:04.44    1:57.31        
                  54.85   1:57.31 (1:02.46)                                        
 36 Kelert, Julia A           10 Twisters-MR          2:00.10    1:57.34        
                  55.46   1:57.34 (1:01.88)                                        
 37 Lin, Tiffany              10 Twisters-MR          1:48.20    1:58.31        
                  57.15   1:58.31 (1:01.16)                                        
 38 Mei, Emily S               9 Agua Swim Team-MR         NT    2:02.66        
                  58.52   2:02.66 (1:04.14)                                        
 39 Brewer, Tatyana            9 Seals-MR             2:04.16    2:05.33        
                  58.31   2:05.33 (1:07.02)                                        
 40 Cuiskelly, PaQuan F       10 Agua Swim Team-MR         NT    2:10.42        
                1:01.54   2:10.42 (1:08.88)                                        
 41 Drexler, Victoria A       10 NYCC-MR              2:10.56    2:19.78        
                1:03.51   2:19.78 (1:16.27)                                        
 42 Habib, Maggie              9 Agua Swim Team-MR         NT    2:26.23        
                1:09.62   2:26.23 (1:16.61)                                        
 -- Sniffin, Jane K            9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
                1:05.71        DQ (1:12.23)                                        
 -- Frechette, Evangeline H   10 NYCC-MR                   NT         DQ        
      One hand touch
                  57.90        DQ (1:02.54)                                        
 -- Schnupp, Samantha J        9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Scissors kick
                1:10.30                                                            
 -- Hymes, Caroline J          9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  16.33        DQ (1:36.93)                                        
 -- Landis, Emma A            10 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      Scissors kick
                  57.83        DQ (1:05.19)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Almeida, Gabriela         10 Twisters-MR            33.62      33.20        
  2 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR                33.44      33.89        
  3 Park, Irene J              9 Twisters-MR            36.44      34.15        
  4 Hou, Julia                10 Twisters-MR            35.91      35.35        
  5 Kelly, Jordan A           10 Agua Swim Team-MR      40.51      36.78        
  6 Eguchi, Lydia             10 Agua Swim Team-MR      41.43      36.87        
  7 Gers, Emmanuelle S        10 Flying Dolphins-MR     40.00      37.28        
  8 Giordano, Leta K          10 Flying Dolphins-MR        NT      38.46        
  9 Weiss, Jessica M          10 Flying Dolphins-MR     40.60      39.25        
 10 Lu, Sifan                 10 Unattached                NT      39.28        
 11 Beronja, Hana             10 Agua Swim Team-MR         NT      39.63        
 12 Doyle, Jordyn L            9 Flying Dolphins-MR     42.44      39.65        
 13 Suarez-Rebling, Mariana   10 Agua Swim Team-MR      42.01      40.11        
 14 Soriano, Thalia G         10 NYCC-MR                43.38      40.44        
 15 McGowan, Alessia M         9 Agua Swim Team-MR      43.52      40.53        
 16 Hosking, Amy E            10 Flying Dolphins-MR     47.00      41.25        
 17 Dorsey, Kai V             10 Agua Swim Team-MR      46.51      41.94        
 18 Yamout, Nadine             9 Twisters-MR            45.87      42.32        
 19 Corridon, Claire D         9 Agua Swim Team-MR      45.39      44.74        
 20 Sherpa, Alison T          10 Twisters-MR            49.87      45.83        
 21 Labalme, Eve              10 Agua Swim Team-MR         NT      45.93        
 22 Pena, Sarahe               9 Agua Swim Team-MR      43.32      46.08        
 23 Srinivasan, Prthvi         9 Agua Swim Team-MR      49.94      46.80        
 24 Orange, Jordan R          10 Agua Swim Team-MR         NT      47.34        
 25 Ladouceur, Emma K          9 Agua Swim Team-MR      55.40      49.30        
 26 Kelert, Julia A           10 Twisters-MR            50.91      51.44        
 27 Lee, Madison               9 NYCC-MR                56.09      51.78        
 28 Lin, Tiffany              10 Twisters-MR               NT      53.09        
 29 Brickman, Natalie L        9 Flying Dolphins-MR     53.43      53.24        
 -- Leigh, Amari R            10 Agua Swim Team-MR      43.59         DQ        
      One hand touch
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Park, Irene J              9 Twisters-MR          1:22.03    1:13.43        
                  13.43   1:13.43 (1:00.00)                                        
  2 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR              1:15.92    1:16.44        
                  35.44     1:16.44 (41.00)                                        
  3 Almeida, Gabriela         10 Twisters-MR          1:19.12    1:17.70        
                  35.54     1:17.70 (42.16)                                        
  4 Hou, Julia                10 Twisters-MR          1:25.41    1:20.69        
                  35.73     1:20.69 (44.96)                                        
  5 Eguchi, Lydia             10 Agua Swim Team-MR    1:34.57    1:25.75        
                  39.25     1:25.75 (46.50)                                        
  6 Eguchi, Nadia N            8 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:27.37        
                  40.98     1:27.37 (46.39)                                        
  7 Klinovsky, Katarina       10 Agua Swim Team-MR         NT    1:29.69        
                  41.62     1:29.69 (48.07)                                        
  8 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR         NT    1:30.74        
                  41.86     1:30.74 (48.88)                                        
  9 Suarez-Rebling, Mariana   10 Agua Swim Team-MR         NT    1:31.48        
                  41.53     1:31.48 (49.95)                                        
 10 Jia, Kaity                10 Twisters-MR          1:42.01    1:32.52        
                  40.82     1:32.52 (51.70)                                        
 11 Yamout, Nadine             9 Twisters-MR          1:38.78    1:35.16        
                  21.88   1:35.16 (1:13.28)                                        
 12 Doyle, Jordyn L            9 Flying Dolphins-MR   1:46.61    1:35.92        
                  43.29     1:35.92 (52.63)                                        
 13 McGowan, Alessia M         9 Agua Swim Team-MR         NT    1:38.66        
                  44.66     1:38.66 (54.00)                                        
 14 Weiss, Jessica M          10 Flying Dolphins-MR   1:37.00    1:41.78        
                  43.58     1:41.78 (58.20)                                        
 15 Srinivasan, Prthvi         9 Agua Swim Team-MR         NT    1:56.48        
                  55.09   1:56.48 (1:01.39)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie J      10 NYCC-MR              1:23.17    1:14.59        
                  33.51     1:14.59 (41.08)                                        
  2 Kelly, Jordan A           10 Agua Swim Team-MR    1:20.61    1:15.62        
                  35.56     1:15.62 (40.06)                                        
  3 Almeida, Gabriela         10 Twisters-MR          1:16.79    1:16.66        
                  34.48     1:16.66 (42.18)                                        
  4 Halper, Sophie R          10 Agua Swim Team-MR    1:33.91    1:18.27        
                  37.12     1:18.27 (41.15)                                        
  5 Suarez-Rebling, Mariana   10 Agua Swim Team-MR    1:30.23    1:19.01        
                  36.48     1:19.01 (42.53)                                        
  6 Jia, Kaity                10 Twisters-MR          1:28.89    1:19.75        
                  38.97     1:19.75 (40.78)                                        
  7 Lee, Anna                 10 Twisters-MR          1:27.63    1:19.79        
                  39.67     1:19.79 (40.12)                                        
  8 Eguchi, Lydia             10 Agua Swim Team-MR    1:28.27    1:20.04        
                  39.48     1:20.04 (40.56)                                        
  9 Lu, Sifan                 10 Unattached                NT    1:21.63        
                  40.68     1:21.63 (40.95)                                        
 10 Lowitt, Sabina L          10 Flying Dolphins-MR   1:23.90    1:22.60        
                  36.72     1:22.60 (45.88)                                        
 11 Gers, Emmanuelle S        10 Flying Dolphins-MR   1:25.00    1:23.06        
                  36.33     1:23.06 (46.73)                                        
 11 Wilf, Jenna R             10 Agua Swim Team-MR    1:34.01    1:23.06        
                  38.43     1:23.06 (44.63)                                        
 13 Rodriguez, Tina G         10 Twisters-MR          1:28.30    1:23.43        
                  37.21     1:23.43 (46.22)                                        
 14 Wozny, Victoria            9 Twisters-MR               NT    1:23.55        
                  38.39     1:23.55 (45.16)                                        
 15 Fried, Carly T            10 Flying Dolphins-MR   1:25.10    1:23.66        
                  39.26     1:23.66 (44.40)                                        
 16 Ackerman, Hadley Chang     9 Agua Swim Team-MR    1:34.94    1:24.23        
                  38.18     1:24.23 (46.05)                                        
 17 McGowan, Alessia M         9 Agua Swim Team-MR    1:31.77    1:24.28        
                  41.28     1:24.28 (43.00)                                        
 18 Haiken, Charlotte E       10 Agua Swim Team-MR    1:27.22    1:24.76        
                  39.16     1:24.76 (45.60)                                        
 19 Soriano, Thalia G         10 NYCC-MR              1:35.29    1:24.99        
                  38.17     1:24.99 (46.82)                                        
 20 Doyle, Jordyn L            9 Flying Dolphins-MR   1:30.37    1:25.15        
                  39.41     1:25.15 (45.74)                                        
 21 Hou, Julia                10 Twisters-MR          1:28.19    1:26.11        
                  37.83     1:26.11 (48.28)                                        
 22 Klinovsky, Katarina       10 Agua Swim Team-MR         NT    1:26.38        
                  37.76     1:26.38 (48.62)                                        
 23 Weiss, Jessica M          10 Flying Dolphins-MR   1:26.70    1:26.71        
                  38.87     1:26.71 (47.84)                                        
 24 Giordano, Leta K          10 Flying Dolphins-MR        NT    1:26.87        
                  40.84     1:26.87 (46.03)                                        
 25 Hosking, Amy E            10 Flying Dolphins-MR   1:39.00    1:27.50        
                  41.09     1:27.50 (46.41)                                        
 26 Lipton, Jessica R         10 Flying Dolphins-MR   1:32.03    1:27.58        
                  40.44     1:27.58 (47.14)                                        
 27 Evangelakos, Quinn R      10 Agua Swim Team-MR    1:44.57    1:28.93        
                  40.79     1:28.93 (48.14)                                        
 28 Dorsey, Kai V             10 Agua Swim Team-MR    1:42.09    1:29.34        
                  41.84     1:29.34 (47.50)                                        
 29 Bay, Alexandria M         10 Agua Swim Team-MR    1:46.05    1:30.23        
                  40.67     1:30.23 (49.56)                                        
 30 Everson, Sara H            9 Agua Swim Team-MR    1:32.79    1:30.67        
                  42.62     1:30.67 (48.05)                                        
 31 Pena, Sarahe               9 Agua Swim Team-MR    1:33.93    1:31.64        
                  42.34     1:31.64 (49.30)                                        
 32 Corridon, Claire D         9 Agua Swim Team-MR    1:44.24    1:32.24        
                  40.96     1:32.24 (51.28)                                        
 33 Chan, Kristen             10 Twisters-MR          1:44.69    1:32.56        
                  42.60     1:32.56 (49.96)                                        
 34 Labalme, Eve              10 Agua Swim Team-MR         NT    1:32.65        
                  43.42     1:32.65 (49.23)                                        
 35 Arjomand, May             10 Agua Swim Team-MR    1:45.89    1:33.29        
                  45.95     1:33.29 (47.34)                                        
 36 Yamout, Nadine             9 Twisters-MR          1:44.61    1:33.60        
                  44.03     1:33.60 (49.57)                                        
 37 Omeara, Sappha E          10 Flying Dolphins-MR   1:35.64    1:33.63        
                  45.91     1:33.63 (47.72)                                        
 38 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR         NT    1:34.11        
                  43.63     1:34.11 (50.48)                                        
 39 Leigh, Amari R            10 Agua Swim Team-MR    1:36.48    1:34.57        
                  41.54     1:34.57 (53.03)                                        
 40 Sherpa, Alison T          10 Twisters-MR          1:33.10    1:34.84        
                  43.03     1:34.84 (51.81)                                        
 41 Tjokronolo, Inga T        10 Twisters-MR               NT    1:37.42        
                  44.15     1:37.42 (53.27)                                        
 42 Ladouceur, Emma K          9 Agua Swim Team-MR    1:42.41    1:38.09        
                  45.52     1:38.09 (52.57)                                        
 43 Patel, Shreeja N          10 Agua Swim Team-MR    2:03.52    1:43.72        
                  48.69     1:43.72 (55.03)                                        
 44 Lin, Tiffany              10 Twisters-MR               NT    1:45.56        
                  51.15     1:45.56 (54.41)                                        
 45 Hymes, Caroline J          9 Agua Swim Team-MR         NT    1:46.50        
                  48.65     1:46.50 (57.85)                                        
 46 Kelert, Julia A           10 Twisters-MR          1:48.46    1:46.66        
                  48.75     1:46.66 (57.91)                                        
 47 Brickman, Natalie L        9 Flying Dolphins-MR   1:51.06    1:47.21        
                  51.15     1:47.21 (56.06)                                        
 48 Drexler, Victoria A       10 NYCC-MR                   NT    1:49.88        
                  49.87   1:49.88 (1:00.01)                                        
 49 Srinivasan, Prthvi         9 Agua Swim Team-MR         NT    1:50.06        
                  45.72   1:50.06 (1:04.34)                                        
 50 Ettelbrick, Julia R        9 Agua Swim Team-MR         NT    1:51.63        
                  52.39     1:51.63 (59.24)                                        
 51 Machkouri, Leila R        10 Agua Swim Team-MR         NT    1:53.60        
                  46.47   1:53.60 (1:07.13)                                        
 52 Brewer, Tatyana            9 Seals-MR                  NT    2:00.49        
                  56.93   2:00.49 (1:03.56)                                        
 53 Shinder, Alex L           10 Flying Dolphins-MR        NT    2:01.64        
                  57.73   2:01.64 (1:03.91)                                        
 -- Cuiskelly, PaQuan F       10 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      One hand touch - breast
                  46.97                                                            
 -- Park, Irene J              9 Twisters-MR          1:21.22         DQ        
      One hand touch - fly
                  35.46          DQ (42.16)                                        
 -- Orange, Jordan R          10 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  45.78          DQ (55.01)                                        
 -- Kantor, Chloe R           10 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  54.29        DQ (1:05.66)                                        
 -- Habib, Maggie              9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke - breast
                  53.21        DQ (1:10.62)                                        
 -- Beronja, Hana             10 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      One hand touch - breast
                  41.42          DQ (48.18)                                        
 -- Maloney, Wynn M            9 Unattached                NT         DQ        
      One hand touch - breast
                  42.97          DQ (52.08)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barbosa, Tabitha          12 Twisters-MR            27.39      27.06        
  2 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters-MR            28.02      27.12        
  3 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR      28.16      28.19        
  4 Yu, Wynona K              12 Twisters-MR            28.50      28.92        
  5 Skoczylas, Anne M         12 Agua Swim Team-MR      28.75      29.00        
  6 Duran, Zoe Z              12 Nycc Unattached-MR        NT      29.31        
  7 Gomez, Chelsea O          11 NYCC-MR                29.76      29.36        
  8 Cruz, Brigitti S          12 Twisters-MR            29.65      29.63        
  9 Damsky, Abby K            12 Agua Swim Team-MR      30.82      30.11        
 10 Borter, Gabriella E       12 Agua Swim Team-MR      29.51      30.15        
 11 Nagarajan, Mira           12 Agua Swim Team-MR      31.02      30.26        
 12 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR      30.69      30.44        
 13 Simunovich, Rachel T      12 Agua Swim Team-MR         NT      30.67        
 14 Brickman, Molly E         11 Flying Dolphins-MR     29.62      30.72        
 15 Ringler, Julia I          12 Agua Swim Team-MR      34.00      30.89        
 16 Xu, Emily                 11 NYCC-MR                33.03      31.18        
 17 Furusho, Amy K            12 Twisters-MR            31.00      31.40        
 18 Siegal, Gabi J            11 Flying Dolphins-MR     30.61      31.41        
 19 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR     32.51      31.46        
 20 Dickinson, Augustina C    12 NYCC-MR                   NT      31.87        
 21 Arjomand, Banou           11 Agua Swim Team-MR         NT      32.05        
 22 Kamel, Mira S             12 Twisters-MR            32.74      32.18        
 23 Kleckner, Sabrina G       11 Agua Swim Team-MR      35.08      32.34        
 24 Siegel, Sophie H          11 Flying Dolphins-MR     31.70      32.39        
 25 Baldwin, Emilia M         12 Agua Swim Team-MR      34.80      32.59        
 26 Allen, Arnelle M          12 Agua Swim Team-MR         NT      32.76        
 27 Dwarica, Tyla K           12 NYCC-MR                32.52      32.88        
 28 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR      33.70      33.00        
 29 Basso, Sierra K           11 Agua Swim Team-MR      33.03      33.16        
 30 Madoff, Emily W           12 Agua Swim Team-MR      33.06      33.20        
 31 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR         NT      33.21        
 32 Galen, Eve I              12 Agua Swim Team-MR      33.32      33.23        
 33 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR      35.22      33.38        
 34 Sawyers, Amelia E         12 Flying Dolphins-MR     34.00      33.49        
 35 Kuo, Elizabeth F          11 Agua Swim Team-MR      33.16      33.54        
 36 Sullivan, Mariana A       11 Agua Swim Team-MR      35.83      33.56        
 37 Etienne, Christina        12 NYCC-MR                36.19      33.75        
 38 Wallerstein, Avery L      11 NYCC-MR                35.92      34.69        
 39 Lewis, Kiara A            12 Twisters-MR            34.00      35.00        
 40 Sokan, Gabby              12 NYCC-MR                36.59      35.96        
 41 McCULLOUGH, Amanda D      12 Twisters-MR            37.64      35.97        
 42 Byrne, Theresa A          12 Agua Swim Team-MR      34.54      36.02        
 43 Wallerstein, Julia B      11 NYCC-MR                39.01      36.05        
 44 Zorek, Sophia A           12 Agua Swim Team-MR      35.37      37.98        
 44 Stokke, Vilde B           11 Agua Swim Team-MR      36.82      37.98        
 46 Habib, Piper              11 Agua Swim Team-MR         NT      38.09        
 47 Skrivanek, Angela G       12 Agua Swim Team-MR      42.22      38.87        
 48 Pitts, Emily K            11 Agua Swim Team-MR         NT      39.90        
 49 Dehshitsang, Rinchen D    11 NYCC-MR                   NT      41.38        
 50 Cox, Tyler                11 Seals-MR               48.64      49.13        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters-MR          1:00.50      58.68        
                  28.16       58.68 (30.52)                                        
  2 Yu, Wynona K              12 Twisters-MR          1:01.00    1:01.28        
                  30.05     1:01.28 (31.23)                                        
  3 Skoczylas, Anne M         12 Agua Swim Team-MR    1:02.74    1:01.53        
                  29.40     1:01.53 (32.13)                                        
  4 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR    1:00.56    1:01.71        
                  30.10     1:01.71 (31.61)                                        
  5 Cruz, Brigitti S          12 Twisters-MR          1:03.60    1:03.97        
                  31.19     1:03.97 (32.78)                                        
  6 Duran, Zoe Z              12 Nycc Unattached-MR        NT    1:05.32        
                  30.99     1:05.32 (34.33)                                        
  7 Gomez, Chelsea O          11 NYCC-MR              1:06.05    1:06.29        
                  31.58     1:06.29 (34.71)                                        
  8 Borter, Gabriella E       12 Agua Swim Team-MR    1:05.28    1:07.25        
                  32.22     1:07.25 (35.03)                                        
  9 Simunovich, Rachel T      12 Agua Swim Team-MR         NT    1:07.83        
                  32.66     1:07.83 (35.17)                                        
 10 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR    1:06.82    1:07.97        
                  32.07     1:07.97 (35.90)                                        
 11 Brickman, Molly E         11 Flying Dolphins-MR   1:05.65    1:08.17        
                  32.20     1:08.17 (35.97)                                        
 12 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR   1:12.19    1:11.34        
                  34.32     1:11.34 (37.02)                                        
 13 Siegel, Sophie H          11 Flying Dolphins-MR   1:09.93    1:11.47        
                  34.13     1:11.47 (37.34)                                        
 14 Madoff, Emily W           12 Agua Swim Team-MR    1:08.83    1:11.50        
                  34.33     1:11.50 (37.17)                                        
 15 Basso, Sierra K           11 Agua Swim Team-MR    1:12.28    1:12.30        
                  35.31     1:12.30 (36.99)                                        
 16 Galen, Eve I              12 Agua Swim Team-MR    1:15.07    1:12.31        
                  35.20     1:12.31 (37.11)                                        
 17 Baldwin, Emilia M         12 Agua Swim Team-MR    1:16.77    1:12.50        
                  35.09     1:12.50 (37.41)                                        
 18 Kleckner, Sabrina G       11 Agua Swim Team-MR    1:23.53    1:12.68        
                  10.17   1:12.68 (1:02.51)                                        
 19 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR    1:18.73    1:12.93        
                  34.74     1:12.93 (38.19)                                        
 20 Kamel, Mira S             12 Twisters-MR          1:12.84    1:13.79        
                  34.23     1:13.79 (39.56)                                        
 21 Sawyers, Amelia E         12 Flying Dolphins-MR   1:18.05    1:14.08        
                  36.22     1:14.08 (37.86)                                        
 22 Kuo, Elizabeth F          11 Agua Swim Team-MR    1:12.53    1:14.39        
                  35.39     1:14.39 (39.00)                                        
 23 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR         NT    1:15.12        
                  34.36     1:15.12 (40.76)                                        
 24 Dwarica, Tyla K           12 NYCC-MR              1:16.95    1:15.78        
                  34.24     1:15.78 (41.54)                                        
 25 Etienne, Christina        12 NYCC-MR              1:23.82    1:17.89        
                  35.67     1:17.89 (42.22)                                        
 26 Sullivan, Mariana A       11 Agua Swim Team-MR    1:18.28    1:17.99        
                  37.31     1:17.99 (40.68)                                        
 27 Wallerstein, Avery L      11 NYCC-MR              1:21.58    1:19.08        
                  15.84   1:19.08 (1:03.24)                                        
 28 Allen, Arnelle M          12 Agua Swim Team-MR         NT    1:19.72        
                  10.03   1:19.72 (1:09.69)                                        
 29 Byrne, Theresa A          12 Agua Swim Team-MR    1:18.53    1:19.75        
                  37.90     1:19.75 (41.85)                                        
 30 Lewis, Kiara A            12 Twisters-MR          1:13.00    1:21.94        
                  36.94     1:21.94 (45.00)                                        
 31 Sokan, Gabby              12 NYCC-MR              1:24.74    1:21.96        
                  38.24     1:21.96 (43.72)                                        
 32 Aisiks, Sofia A           11 Agua Swim Team-MR         NT    1:23.73        
                  38.50     1:23.73 (45.23)                                        
 33 Zorek, Sophia A           12 Agua Swim Team-MR    1:21.99    1:24.03        
                  36.69     1:24.03 (47.34)                                        
 34 Wallerstein, Julia B      11 NYCC-MR              1:30.96    1:24.22        
                  38.46     1:24.22 (45.76)                                        
 35 Pitts, Emily K            11 Agua Swim Team-MR         NT    1:27.07        
                  42.69     1:27.07 (44.38)                                        
 36 Torres, Essence           12 Seals-MR             1:26.12    1:27.22        
                  10.02   1:27.22 (1:17.20)                                        
 37 Habib, Piper              11 Agua Swim Team-MR         NT    1:30.67        
                  40.40     1:30.67 (50.27)                                        
 38 Stokke, Vilde B           11 Agua Swim Team-MR    1:26.67    1:32.58        
                  42.76     1:32.58 (49.82)                                        
 39 Torres, Juli              11 Seals-MR             1:40.13    1:40.13        
                  43.26     1:40.13 (56.87)                                        
 40 Cox, Tyler                11 Seals-MR                  NT    1:50.10        
                  50.40     1:50.10 (59.70)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barbosa, Tabitha          12 Twisters-MR          2:13.53    2:09.43        
                  30.02     1:03.31 (33.29)     1:37.28 (33.97)     2:09.43 (32.15)
  2 Yu, Wynona K              12 Twisters-MR          2:18.00    2:10.45        
                  30.50     1:04.08 (33.58)     1:37.94 (33.86)     2:10.45 (32.51)
  3 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR    2:12.23    2:10.97        
                  29.94     1:02.93 (32.99)     1:37.31 (34.38)     2:10.97 (33.66)
  4 Skoczylas, Anne M         12 Agua Swim Team-MR    2:11.99    2:11.41        
                  29.50     1:02.72 (33.22)     1:37.21 (34.49)     2:11.41 (34.20)
  5 Cruz, Brigitti S          12 Twisters-MR          2:14.56    2:14.34        
                  30.77     1:04.94 (34.17)     1:40.28 (35.34)     2:14.34 (34.06)
  6 Gomez, Chelsea O          11 NYCC-MR              2:25.07    2:21.24        
                  32.04     1:06.38 (34.34)     1:43.95 (37.57)     2:21.24 (37.29)
  7 Nagarajan, Mira           12 Agua Swim Team-MR    2:22.17    2:21.56        
                  32.06     1:07.76 (35.70)     1:44.90 (37.14)     2:21.56 (36.66)
  8 Borter, Gabriella E       12 Agua Swim Team-MR    2:26.34    2:23.02        
                  32.26     1:08.41 (36.15)     1:45.96 (37.55)     2:23.02 (37.06)
  9 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR    2:29.69    2:23.78        
                  32.11     1:09.35 (37.24)     1:47.33 (37.98)     2:23.78 (36.45)
 10 Ringler, Julia I          12 Agua Swim Team-MR    2:40.00    2:27.00        
                  32.86     1:09.69 (36.83)     1:48.69 (39.00)     2:27.00 (38.31)
 11 Xu, Emily                 11 NYCC-MR              2:49.03    2:27.59        
                  32.73     1:10.19 (37.46)     1:50.62 (40.43)     2:27.59 (36.97)
 12 Damsky, Abby K            12 Agua Swim Team-MR    2:33.00    2:27.70        
                  32.31     1:11.20 (38.89)     1:51.01 (39.81)     2:27.70 (36.69)
 13 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR    2:45.03    2:28.86        
                  34.26     1:11.63 (37.37)     1:50.38 (38.75)     2:28.86 (38.48)
 14 Brickman, Molly E         11 Flying Dolphins-MR   2:33.41    2:29.25        
                  32.79     1:10.20 (37.41)     1:49.76 (39.56)     2:29.25 (39.49)
 15 Kleckner, Sabrina G       11 Agua Swim Team-MR    2:54.48    2:29.49        
                  33.90     1:11.34 (37.44)     1:51.45 (40.11)     2:29.49 (38.04)
 16 Simunovich, Rachel T      12 Agua Swim Team-MR         NT    2:30.33        
                  33.79     1:12.60 (38.81)     1:51.17 (38.57)     2:30.33 (39.16)
 17 Madoff, Emily W           12 Agua Swim Team-MR    2:35.59    2:30.34        
                  34.28     1:12.70 (38.42)     1:52.54 (39.84)     2:30.34 (37.80)
 18 Kuo, Elizabeth F          11 Agua Swim Team-MR    2:39.17    2:33.88        
                  35.14     1:14.47 (39.33)     1:54.69 (40.22)     2:33.88 (39.19)
 19 Siegel, Sophie H          11 Flying Dolphins-MR   2:46.49    2:34.40        
                  35.38     1:14.57 (39.19)     1:55.07 (40.50)     2:34.40 (39.33)
 20 Basso, Sierra K           11 Agua Swim Team-MR    2:42.92    2:34.45        
                  36.15     1:16.25 (40.10)     1:57.37 (41.12)     2:34.45 (37.08)
 21 Galen, Eve I              12 Agua Swim Team-MR    2:46.40    2:35.36        
                  34.99     1:15.10 (40.11)     1:56.02 (40.92)     2:35.36 (39.34)
 22 Baldwin, Emilia M         12 Agua Swim Team-MR    2:47.43    2:35.87        
                  34.46     1:13.76 (39.30)     1:55.06 (41.30)     2:35.87 (40.81)
 23 Duran, Zoe Z              12 Nycc Unattached-MR        NT    2:36.28        
                  32.69     1:10.02 (37.33)     1:45.74 (35.72)     2:36.28 (50.54)
 24 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR    3:02.98    2:40.04        
                  35.98     1:17.13 (41.15)     2:00.20 (43.07)     2:40.04 (39.84)
 25 Sullivan, Mariana A       11 Agua Swim Team-MR    2:48.98    2:40.53        
                  37.91     1:19.00 (41.09)     2:01.55 (42.55)     2:40.53 (38.98)
 26 Byrne, Theresa A          12 Agua Swim Team-MR    2:57.47    2:45.81        
                  37.34     1:19.52 (42.18)     2:03.47 (43.95)     2:45.81 (42.34)
 27 Siegal, Gabi J            11 Flying Dolphins-MR   2:59.30    2:47.29        
                  35.27     1:17.52 (42.25)     2:02.02 (44.50)     2:47.29 (45.27)
 28 McCULLOUGH, Amanda D      12 Twisters-MR          2:51.28    2:47.49        
                  38.54     1:19.96 (41.42)     2:04.06 (44.10)     2:47.49 (43.43)
 29 Sawyers, Amelia E         12 Flying Dolphins-MR   3:01.87    2:48.35        
                  36.48     1:17.72 (41.24)     2:02.65 (44.93)     2:48.35 (45.70)
 30 Allen, Arnelle M          12 Agua Swim Team-MR         NT    2:52.51        
                  36.46     1:17.96 (41.50)     2:04.93 (46.97)     2:52.51 (47.58)
 31 Etienne, Christina        12 NYCC-MR              3:16.85    2:55.05        
                  39.02     1:21.11 (42.09)   2:55.05 (1:33.94)                    
 32 Zorek, Sophia A           12 Agua Swim Team-MR    3:01.11    2:56.77        
                  37.47     1:21.73 (44.26)     2:10.04 (48.31)     2:56.77 (46.73)
 33 Dwarica, Tyla K           12 NYCC-MR              3:07.11    2:56.79        
                  36.12     1:19.85 (43.73)     2:09.34 (49.49)     2:56.79 (47.45)
 34 Wallerstein, Avery L      11 NYCC-MR              3:11.47    2:57.90        
                  38.09     1:23.01 (44.92)     2:11.54 (48.53)     2:57.90 (46.36)
 35 Skrivanek, Angela G       12 Agua Swim Team-MR    3:11.40    3:02.76        
                  41.52     1:27.47 (45.95)     2:15.52 (48.05)     3:02.76 (47.24)
 36 Sokan, Gabby              12 NYCC-MR              3:19.68    3:07.19        
                  40.12     1:30.07 (49.95)     2:22.36 (52.29)     3:07.19 (44.83)
 37 Stokke, Vilde B           11 Agua Swim Team-MR         NT    3:07.77        
                  41.57     1:31.02 (49.45)     2:20.67 (49.65)     3:07.77 (47.10)
 38 Pitts, Emily K            11 Agua Swim Team-MR         NT    3:07.96        
                  44.07     1:32.25 (48.18)     2:03.87 (31.62)   3:07.96 (1:04.09)
 39 Wallerstein, Julia B      11 NYCC-MR              3:36.13    3:12.84        
                  39.48     1:29.54 (50.06)     2:22.62 (53.08)     3:12.84 (50.22)
 40 Torres, Essence           12 Seals-MR                  NT    3:16.34        
                  42.98     1:31.36 (48.38)     2:25.10 (53.74)     3:16.34 (51.24)
 41 Torres, Juli              11 Seals-MR                  NT    3:20.26        
                  42.81     1:33.45 (50.64)     2:27.84 (54.39)     3:20.26 (52.42)
 42 Dilone, Idalexa           11 Seals-MR             3:45.03    3:43.71        
                  12.64       41.87 (29.23)     1:39.37 (57.50)   3:43.71 (2:04.34)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters-MR            30.19      30.19        
  2 Barbosa, Tabitha          12 Twisters-MR            31.20      31.35        
  3 Yu, Wynona K              12 Twisters-MR            34.00      32.33        
  4 Cruz, Brigitti S          12 Twisters-MR            31.59      32.99        
  5 Duran, Zoe Z              12 Nycc Unattached-MR        NT      33.56        
  6 Borter, Gabriella E       12 Agua Swim Team-MR      33.11      33.71        
  7 Ringler, Julia I          12 Agua Swim Team-MR      38.00      33.77        
  8 Kamel, Mira S             12 Twisters-MR            35.93      34.37        
  9 Brickman, Molly E         11 Flying Dolphins-MR     35.45      34.82        
 10 Xu, Emily                 11 NYCC-MR                37.53      35.52        
 11 Nagarajan, Mira           12 Agua Swim Team-MR      36.30      35.71        
 12 Madoff, Emily W           12 Agua Swim Team-MR      37.66      35.85        
 13 Damsky, Abby K            12 Agua Swim Team-MR      36.68      36.08        
 14 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR     37.53      36.14        
 15 Siegel, Sophie H          11 Flying Dolphins-MR     36.76      36.24        
 16 Gomez, Chelsea O          11 NYCC-MR                36.54      36.45        
 17 Furusho, Amy K            12 Twisters-MR            37.00      36.85        
 18 Dickinson, Augustina C    12 NYCC-MR                   NT      36.96        
 19 Basso, Sierra K           11 Agua Swim Team-MR      38.61      37.14        
 20 Kuo, Elizabeth F          11 Agua Swim Team-MR      38.22      37.37        
 21 Baldwin, Emilia M         12 Agua Swim Team-MR      39.04      37.54        
 22 Kleckner, Sabrina G       11 Agua Swim Team-MR      42.13      37.95        
 23 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR         NT      38.04        
 24 Arjomand, Banou           11 Agua Swim Team-MR         NT      38.22        
 25 Sawyers, Amelia E         12 Flying Dolphins-MR     41.10      38.32        
 26 Galen, Eve I              12 Agua Swim Team-MR      39.12      38.45        
 27 McCULLOUGH, Amanda D      12 Twisters-MR            41.26      39.03        
 28 Byrne, Theresa A          12 Agua Swim Team-MR      40.63      39.70        
 28 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR      42.90      39.70        
 30 Sullivan, Mariana A       11 Agua Swim Team-MR      43.00      40.19        
 31 Siegal, Gabi J            11 Flying Dolphins-MR     39.53      40.59        
 32 Lewis, Kiara A            12 Twisters-MR            42.00      41.27        
 33 Sokan, Gabby              12 NYCC-MR                42.81      41.32        
 34 Stokke, Vilde B           11 Agua Swim Team-MR      45.71      43.21        
 35 Wallerstein, Julia B      11 NYCC-MR                44.81      43.58        
 36 Zorek, Sophia A           12 Agua Swim Team-MR      42.14      43.69        
 37 Wallerstein, Avery L      11 NYCC-MR                42.68      43.70        
 38 Allen, Arnelle M          12 Agua Swim Team-MR         NT      43.83        
 39 Skrivanek, Angela G       12 Agua Swim Team-MR      48.83      44.64        
 40 Habib, Piper              11 Agua Swim Team-MR         NT      46.29        
 41 Pitts, Emily K            11 Agua Swim Team-MR         NT      47.33        
 42 Torres, Juli              11 Seals-MR                  NT      49.14        
 43 Cespedas, Isabel          12 Seals-MR                  NT      51.09        
 44 Dehshitsang, Rinchen D    11 NYCC-MR                   NT      52.05        
 45 Cox, Tyler                11 Seals-MR                  NT      57.35        
 -- Simunovich, Rachel T      12 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters-MR          1:05.39    1:06.13        
                  32.02     1:06.13 (34.11)                                        
  2 Barbosa, Tabitha          12 Twisters-MR          1:09.30    1:09.22        
                  34.24     1:09.22 (34.98)                                        
  3 Yu, Wynona K              12 Twisters-MR          1:10.00    1:10.76        
                  34.84     1:10.76 (35.92)                                        
  4 Cruz, Brigitti S          12 Twisters-MR          1:08.93    1:10.83        
                  34.80     1:10.83 (36.03)                                        
  5 Borter, Gabriella E       12 Agua Swim Team-MR    1:09.72    1:12.28        
                  35.08     1:12.28 (37.20)                                        
  6 Duran, Zoe Z              12 Nycc Unattached-MR        NT    1:14.26        
                  35.59     1:14.26 (38.67)                                        
  7 Skoczylas, Anne M         12 Agua Swim Team-MR    1:12.98    1:14.31        
                  35.87     1:14.31 (38.44)                                        
  8 Kamel, Mira S             12 Twisters-MR          1:22.97    1:15.83        
                  36.60     1:15.83 (39.23)                                        
  9 Brickman, Molly E         11 Flying Dolphins-MR   1:16.72    1:15.96        
                  36.69     1:15.96 (39.27)                                        
 10 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR   1:16.75    1:16.71        
                  36.87     1:16.71 (39.84)                                        
 11 Madoff, Emily W           12 Agua Swim Team-MR    1:18.09    1:17.64        
                  38.44     1:17.64 (39.20)                                        
 12 Gomez, Chelsea O          11 NYCC-MR              1:19.19    1:18.17        
                  38.83     1:18.17 (39.34)                                        
 13 Siegel, Sophie H          11 Flying Dolphins-MR   1:19.35    1:18.48        
                  37.90     1:18.48 (40.58)                                        
 14 Kuo, Elizabeth F          11 Agua Swim Team-MR    1:19.86    1:18.74        
                  38.72     1:18.74 (40.02)                                        
 15 Basso, Sierra K           11 Agua Swim Team-MR    1:25.16    1:21.17        
                  40.41     1:21.17 (40.76)                                        
 16 Baldwin, Emilia M         12 Agua Swim Team-MR    1:25.37    1:21.21        
                  40.34     1:21.21 (40.87)                                        
 17 Simunovich, Rachel T      12 Agua Swim Team-MR         NT    1:23.11        
                  39.85     1:23.11 (43.26)                                        
 18 Sawyers, Amelia E         12 Flying Dolphins-MR   1:29.62    1:23.36        
                  40.39     1:23.36 (42.97)                                        
 19 Galen, Eve I              12 Agua Swim Team-MR    1:20.64    1:24.81        
                  41.17     1:24.81 (43.64)                                        
 20 Kleckner, Sabrina G       11 Agua Swim Team-MR    1:32.13    1:26.04        
                  42.47     1:26.04 (43.57)                                        
 21 Siegal, Gabi J            11 Flying Dolphins-MR   1:48.61    1:26.07        
                  41.52     1:26.07 (44.55)                                        
 22 Arjomand, Banou           11 Agua Swim Team-MR         NT    1:26.82        
                  42.50     1:26.82 (44.32)                                        
 23 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR         NT    1:27.02        
                  40.55     1:27.02 (46.47)                                        
 24 Byrne, Theresa A          12 Agua Swim Team-MR    1:29.89    1:28.41        
                  43.58     1:28.41 (44.83)                                        
 25 Wallerstein, Avery L      11 NYCC-MR              1:31.45    1:30.53        
                  43.93     1:30.53 (46.60)                                        
 26 Zorek, Sophia A           12 Agua Swim Team-MR    1:36.29    1:32.22        
                  43.28     1:32.22 (48.94)                                        
 27 Sullivan, Mariana A       11 Agua Swim Team-MR    1:33.50    1:33.09        
                  45.34     1:33.09 (47.75)                                        
 28 Stokke, Vilde B           11 Agua Swim Team-MR    1:40.48    1:35.52        
                  46.81     1:35.52 (48.71)                                        
 29 Torres, Essence           12 Seals-MR                  NT    1:39.35        
                  46.97     1:39.35 (52.38)                                        
 30 Allen, Arnelle M          12 Agua Swim Team-MR         NT    1:42.24        
                  47.68     1:42.24 (54.56)                                        
 31 Habib, Piper              11 Agua Swim Team-MR         NT    1:44.55        
                  47.63     1:44.55 (56.92)                                        
 32 Cespedas, Isabel          12 Seals-MR             1:59.52    1:55.04        
                  56.01     1:55.04 (59.03)                                        
 33 Dilone, Idalexa           11 Seals-MR             1:55.62    1:58.95        
                  55.23   1:58.95 (1:03.72)                                        
 -- Cox, Tyler                11 Seals-MR                  NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                1:01.99        DQ (1:06.67)                                        
 -- Wallerstein, Julia B      11 NYCC-MR              1:37.26         DQ        
      Non-continuous turning action
                  46.66          DQ (51.99)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barbosa, Tabitha          12 Twisters-MR            35.37      35.63        
  2 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR      37.02      36.24        
  3 Etienne, Christina        12 NYCC-MR                39.47      38.03        
  4 Borter, Gabriella E       12 Agua Swim Team-MR      37.55      38.29        
  5 Simunovich, Rachel T      12 Agua Swim Team-MR         NT      38.70        
  6 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR      38.99      38.90        
  7 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR         NT      39.95        
  8 Kamel, Mira S             12 Twisters-MR            39.78      40.01        
  9 Madoff, Emily W           12 Agua Swim Team-MR      40.13      40.10        
 10 Arjomand, Banou           11 Agua Swim Team-MR         NT      40.60        
 11 Brickman, Molly E         11 Flying Dolphins-MR     39.34      40.69        
 12 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR     39.90      41.10        
 13 Allen, Arnelle M          12 Agua Swim Team-MR         NT      41.14        
 14 Dwarica, Tyla K           12 NYCC-MR                40.95      41.27        
 15 Kleckner, Sabrina G       11 Agua Swim Team-MR      42.91      41.37        
 16 Sawyers, Amelia E         12 Flying Dolphins-MR     42.18      41.43        
 17 Galen, Eve I              12 Agua Swim Team-MR      41.08      41.74        
 18 Lewis, Kiara A            12 Twisters-MR            42.00      42.36        
 19 Siegal, Gabi J            11 Flying Dolphins-MR     42.99      42.69        
 20 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR      45.29      42.75        
 21 Sullivan, Mariana A       11 Agua Swim Team-MR      42.02      43.47        
 22 Kuo, Elizabeth F          11 Agua Swim Team-MR      44.01      43.93        
 23 Zorek, Sophia A           12 Agua Swim Team-MR      45.40      44.52        
 24 Baldwin, Emilia M         12 Agua Swim Team-MR      47.24      44.60        
 25 Wallerstein, Julia B      11 NYCC-MR                46.62      45.06        
 26 Pitts, Emily K            11 Agua Swim Team-MR         NT      45.71        
 27 Siegel, Sophie H          11 Flying Dolphins-MR     43.72      45.82        
 28 Sokan, Gabby              12 NYCC-MR                47.41      45.89        
 29 Byrne, Theresa A          12 Agua Swim Team-MR      46.41      47.63        
 30 Aisiks, Sofia A           11 Agua Swim Team-MR         NT      48.03        
 31 Dilone, Idalexa           11 Seals-MR                  NT      48.38        
 32 Wallerstein, Avery L      11 NYCC-MR                49.87      49.18        
 33 Habib, Piper              11 Agua Swim Team-MR         NT      50.14        
 34 Cespedas, Isabel          12 Seals-MR                  NT      50.33        
 35 Stokke, Vilde B           11 Agua Swim Team-MR      50.30      51.16        
 -- Torres, Juli              11 Seals-MR                  NT         DQ        
      False start
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barbosa, Tabitha          12 Twisters-MR          1:17.49    1:14.89        
                  36.16     1:14.89 (38.73)                                        
  2 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters-MR          1:14.00    1:15.51        
                  36.37     1:15.51 (39.14)                                        
  3 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR    1:19.01    1:19.75        
                  37.91     1:19.75 (41.84)                                        
  4 Yu, Wynona K              12 Twisters-MR          1:26.00    1:19.82        
                  38.03     1:19.82 (41.79)                                        
  5 Borter, Gabriella E       12 Agua Swim Team-MR    1:21.49    1:21.32        
                  38.48     1:21.32 (42.84)                                        
  6 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR    1:24.11    1:22.17        
                  39.19     1:22.17 (42.98)                                        
  7 Madoff, Emily W           12 Agua Swim Team-MR    1:26.66    1:25.65        
                  41.12     1:25.65 (44.53)                                        
  8 Simunovich, Rachel T      12 Agua Swim Team-MR         NT    1:25.90        
                  40.02     1:25.90 (45.88)                                        
  9 Etienne, Christina        12 NYCC-MR              1:29.39    1:25.95        
                  40.07     1:25.95 (45.88)                                        
 10 Gomez, Chelsea O          11 NYCC-MR              1:33.26    1:27.23        
                  41.93     1:27.23 (45.30)                                        
 11 Nagarajan, Mira           12 Agua Swim Team-MR    1:31.30    1:27.44        
                  41.42     1:27.44 (46.02)                                        
 12 Xu, Emily                 11 NYCC-MR              1:34.69    1:27.59        
                  42.35     1:27.59 (45.24)                                        
 13 Skoczylas, Anne M         12 Agua Swim Team-MR    1:30.01    1:28.10        
                  42.23     1:28.10 (45.87)                                        
 14 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR   1:33.01    1:28.25        
                  42.25     1:28.25 (46.00)                                        
 15 Furusho, Amy K            12 Twisters-MR          1:32.00    1:28.34        
                  40.93     1:28.34 (47.41)                                        
 16 Brickman, Molly E         11 Flying Dolphins-MR   1:27.64    1:28.36        
                  42.13     1:28.36 (46.23)                                        
 17 Arjomand, Banou           11 Agua Swim Team-MR         NT    1:29.00        
                  42.44     1:29.00 (46.56)                                        
 18 Kleckner, Sabrina G       11 Agua Swim Team-MR    1:32.37    1:29.33        
                  42.23     1:29.33 (47.10)                                        
 19 Sawyers, Amelia E         12 Flying Dolphins-MR   1:32.54    1:29.70        
                  42.67     1:29.70 (47.03)                                        
 20 Kamel, Mira S             12 Twisters-MR          1:28.66    1:29.80        
                  41.31     1:29.80 (48.49)                                        
 20 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR    1:31.08    1:29.80        
                  43.25     1:29.80 (46.55)                                        
 22 Galen, Eve I              12 Agua Swim Team-MR    1:27.88    1:30.25        
                  43.64     1:30.25 (46.61)                                        
 23 Ringler, Julia I          12 Agua Swim Team-MR    1:43.00    1:30.39        
                  43.66     1:30.39 (46.73)                                        
 24 Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR         NT    1:30.44        
                  41.09     1:30.44 (49.35)                                        
 25 Damsky, Abby K            12 Agua Swim Team-MR    1:32.25    1:31.79        
                  43.30     1:31.79 (48.49)                                        
 26 Kuo, Elizabeth F          11 Agua Swim Team-MR    1:33.13    1:32.07        
                  43.58     1:32.07 (48.49)                                        
 27 Siegal, Gabi J            11 Flying Dolphins-MR   1:37.12    1:32.52        
                  44.14     1:32.52 (48.38)                                        
 28 Allen, Arnelle M          12 Agua Swim Team-MR         NT    1:32.91        
                  42.19     1:32.91 (50.72)                                        
 29 Dwarica, Tyla K           12 NYCC-MR              1:39.42    1:33.25        
                  42.58     1:33.25 (50.67)                                        
 30 Skrivanek, Angela G       12 Agua Swim Team-MR    1:35.97    1:33.30        
                  44.52     1:33.30 (48.78)                                        
 31 Sullivan, Mariana A       11 Agua Swim Team-MR    1:36.14    1:33.55        
                  44.82     1:33.55 (48.73)                                        
 32 Lewis, Kiara A            12 Twisters-MR          1:41.00    1:34.44        
                  44.64     1:34.44 (49.80)                                        
 33 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR    1:41.43    1:35.00        
                  45.07     1:35.00 (49.93)                                        
 34 Baldwin, Emilia M         12 Agua Swim Team-MR    1:43.55    1:35.55        
                  45.45     1:35.55 (50.10)                                        
 35 McCULLOUGH, Amanda D      12 Twisters-MR          1:37.13    1:37.02        
                  45.62     1:37.02 (51.40)                                        
 36 Dickinson, Augustina C    12 NYCC-MR                   NT    1:39.03        
                  45.02     1:39.03 (54.01)                                        
 37 Byrne, Theresa A          12 Agua Swim Team-MR    1:41.28    1:39.84        
                  48.34     1:39.84 (51.50)                                        
 38 Pitts, Emily K            11 Agua Swim Team-MR         NT    1:42.03        
                  47.87     1:42.03 (54.16)                                        
 39 Zorek, Sophia A           12 Agua Swim Team-MR    1:37.28    1:42.73        
                  47.85     1:42.73 (54.88)                                        
 40 Siegel, Sophie H          11 Flying Dolphins-MR   1:37.22    1:42.82        
                  47.49     1:42.82 (55.33)                                        
 41 Sokan, Gabby              12 NYCC-MR              1:44.97    1:44.18        
                  48.08     1:44.18 (56.10)                                        
 42 Habib, Piper              11 Agua Swim Team-MR         NT    1:47.57        
                  50.94     1:47.57 (56.63)                                        
 43 Stokke, Vilde B           11 Agua Swim Team-MR    2:01.58    1:48.41        
                  51.07     1:48.41 (57.34)                                        
 44 Cespedas, Isabel          12 Seals-MR             1:53.15    1:48.85        
                  50.97     1:48.85 (57.88)                                        
 45 Dilone, Idalexa           11 Seals-MR             1:50.03    1:48.88        
                  51.54     1:48.88 (57.34)                                        
 46 Dehshitsang, Rinchen D    11 NYCC-MR                   NT    1:52.33        
                  53.56     1:52.33 (58.77)                                        
 47 Torres, Juli              11 Seals-MR             1:47.64    1:52.69        
                  51.82   1:52.69 (1:00.87)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters-MR            29.52      29.10        
  2 Barbosa, Tabitha          12 Twisters-MR            29.42      29.88        
  3 Skoczylas, Anne M         12 Agua Swim Team-MR      30.12      30.48        
  4 Yu, Wynona K              12 Twisters-MR            31.00      30.71        
  5 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR      31.12      31.38        
  6 Duran, Zoe Z              12 Nycc Unattached-MR        NT      32.03        
  7 Cruz, Brigitti S          12 Twisters-MR            31.05      32.08        
  8 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR     32.99      32.99        
  9 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR      35.23      33.56        
 10 Gomez, Chelsea O          11 NYCC-MR                34.02      33.73        
 11 Brickman, Molly E         11 Flying Dolphins-MR     32.99      33.86        
 12 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR      37.54      34.43        
 13 Siegel, Sophie H          11 Flying Dolphins-MR     34.26      35.38        
 14 Sokan, Gabby              12 NYCC-MR                38.78      35.71        
 15 Sawyers, Amelia E         12 Flying Dolphins-MR     40.95      36.81        
 16 Siegal, Gabi J            11 Flying Dolphins-MR     38.17      37.48        
 17 Basso, Sierra K           11 Agua Swim Team-MR      37.29      37.64        
 18 Dwarica, Tyla K           12 NYCC-MR                41.76      38.53        
 19 Simunovich, Rachel T      12 Agua Swim Team-MR         NT      38.71        
 20 Wallerstein, Avery L      11 NYCC-MR                43.53      39.36        
 21 Arjomand, Banou           11 Agua Swim Team-MR         NT      39.39        
 22 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR      44.57      39.72        
 23 Etienne, Christina        12 NYCC-MR                47.88      39.88        
 24 Wallerstein, Julia B      11 NYCC-MR                43.07      40.37        
 25 Sullivan, Mariana A       11 Agua Swim Team-MR      50.50      43.54        
 26 Torres, Juli              11 Seals-MR                  NT      44.04        
 27 Habib, Piper              11 Agua Swim Team-MR         NT      45.40        
 28 Dilone, Idalexa           11 Seals-MR                  NT      47.35        
 29 Pitts, Emily K            11 Agua Swim Team-MR         NT      49.12        
 30 Cox, Tyler                11 Seals-MR                  NT      59.17        
 -- Isom, Gabrielle I         11 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters-MR          1:06.04    1:03.54        
                  29.32     1:03.54 (34.22)                                        
  2 Skoczylas, Anne M         12 Agua Swim Team-MR    1:07.27    1:08.50        
                  31.56     1:08.50 (36.94)                                        
  3 Cruz, Brigitti S          12 Twisters-MR          1:11.11    1:11.07        
                  33.11     1:11.07 (37.96)                                        
  4 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR    1:12.10    1:12.14        
                  33.17     1:12.14 (38.97)                                        
  5 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR    1:17.99    1:16.04        
                  36.01     1:16.04 (40.03)                                        
  6 Barclay, Skye M           11 Flying Dolphins-MR   1:19.93    1:16.64        
                  35.55     1:16.64 (41.09)                                        
  7 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR    1:21.66    1:16.98        
                  37.15     1:16.98 (39.83)                                        
  8 Furusho, Amy K            12 Twisters-MR          1:10.00    1:17.18        
                  33.90     1:17.18 (43.28)                                        
  9 Kamel, Mira S             12 Twisters-MR          1:28.91    1:22.97        
                  35.91     1:22.97 (47.06)                                        
 10 Basso, Sierra K           11 Agua Swim Team-MR    1:24.64    1:28.99        
                  41.25     1:28.99 (47.74)                                        
 11 Torres, Essence           12 Seals-MR                  NT    1:47.66        
                  45.94   1:47.66 (1:01.72)                                        
 -- Cespedas, Isabel          12 Seals-MR                  NT         DQ        
      Alternating Kick
                  51.80        DQ (1:05.84)                                        
 -- Dilone, Idalexa           11 Seals-MR                  NT         DQ        
      Alternating Kick
                  54.82        DQ (1:09.84)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra K      12 Twisters-MR          2:19.73    2:20.10        
                  30.59     1:06.02 (35.43)     1:47.78 (41.76)     2:20.10 (32.32)
  2 Barbosa, Tabitha          12 Twisters-MR          2:25.37    2:22.71        
                  30.86     1:08.03 (37.17)     1:50.43 (42.40)     2:22.71 (32.28)
  3 Yu, Wynona K              12 Twisters-MR          2:32.00    2:23.31        
                  31.56     1:09.26 (37.70)     1:51.07 (41.81)     2:23.31 (32.24)
  4 Shehan, Olivia W          12 Agua Swim Team-MR    2:28.95    2:28.60        
                  32.91     1:10.56 (37.65)     1:54.81 (44.25)     2:28.60 (33.79)
  5 Cruz, Brigitti S          12 Twisters-MR          2:32.08    2:29.91        
                  32.38     1:11.32 (38.94)     1:55.92 (44.60)     2:29.91 (33.99)
  6 Skoczylas, Anne M         12 Agua Swim Team-MR    2:33.57    2:31.92        
                  31.21     1:09.57 (38.36)     1:57.73 (48.16)     2:31.92 (34.19)
  7 Borter, Gabriella E       12 Agua Swim Team-MR    2:46.34    2:41.35        
                  36.94     1:16.42 (39.48)     2:02.84 (46.42)     2:41.35 (38.51)
  8 Fuchs, Lindsey            11 Agua Swim Team-MR    2:49.91    2:41.82        
                  34.53     1:16.35 (41.82)     2:04.47 (48.12)     2:41.82 (37.35)
  9 Khal-Laayoun, Yasmina E   12 Agua Swim Team-MR    2:39.80    2:41.85        
                  34.27     1:15.29 (41.02)     2:02.50 (47.21)     2:41.85 (39.35)
 10 Madoff, Emily W           12 Agua Swim Team-MR    2:49.93    2:42.29        
                  37.15     1:17.77 (40.62)     2:04.68 (46.91)     2:42.29 (37.61)
 11 Gomez, Chelsea O          11 NYCC-MR              2:47.19    2:46.16        
                  36.14     1:16.44 (40.30)     2:09.00 (52.56)     2:46.16 (37.16)
 12 Kamel, Mira S             12 Twisters-MR          2:56.39    2:48.78        
                  36.25     1:17.42 (41.17)     2:08.06 (50.64)     2:48.78 (40.72)
 13 Kleckner, Sabrina G       11 Agua Swim Team-MR    3:10.96    2:48.79        
                  37.40     1:22.43 (45.03)     2:09.72 (47.29)     2:48.79 (39.07)
 14 Kuo, Elizabeth F          11 Agua Swim Team-MR    2:54.27    2:52.75        
                  41.11     1:24.06 (42.95)     2:13.44 (49.38)     2:52.75 (39.31)
 15 Robert, Jessica           11 Agua Swim Team-MR    3:08.68    2:53.84        
                  40.35     1:25.41 (45.06)     2:17.35 (51.94)     2:53.84 (36.49)
 16 Basso, Sierra K           11 Agua Swim Team-MR    2:56.98    2:53.98        
                  39.03     1:24.69 (45.66)     2:15.72 (51.03)     2:53.98 (38.26)
 17 Galen, Eve I              12 Agua Swim Team-MR    2:59.93    2:54.64        
                  38.95     1:22.01 (43.06)     2:14.00 (51.99)     2:54.64 (40.64)
 18 Baldwin, Emilia M         12 Agua Swim Team-MR    3:31.14    3:01.41        
                  38.14     1:22.12 (43.98)     2:17.17 (55.05)     3:01.41 (44.24)
 19 Arjomand, Banou           11 Agua Swim Team-MR         NT    3:02.30        
                  41.57     1:28.31 (46.74)     2:20.93 (52.62)     3:02.30 (41.37)
 20 Byrne, Theresa A          12 Agua Swim Team-MR         NT    3:08.15        
                  44.14     1:29.62 (45.48)     2:25.80 (56.18)     3:08.15 (42.35)
 21 Allen, Arnelle M          12 Agua Swim Team-MR         NT    3:15.02        
                  38.92     1:31.88 (52.96)     2:29.27 (57.39)     3:15.02 (45.75)
 22 Stokke, Vilde B           11 Agua Swim Team-MR         NT    3:33.94        
                  51.44     1:42.32 (50.88)   2:42.37 (1:00.05)     3:33.94 (51.57)
 -- Pitts, Emily K            11 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  49.88     1:43.47 (53.59)     2:37.44 (53.97)          DQ (52.59)
 -- Torres, Essence           12 Seals-MR                  NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  44.17     1:33.93 (49.76)   2:42.59 (1:08.66)          DQ (43.81)
 -- Cespedas, Isabel          12 Seals-MR                  NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  47.44   1:50.64 (1:03.20)   2:54.03 (1:03.39)          DQ (54.07)
 -- Aisiks, Sofia A           11 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      One hand touch - fly
                  46.49     1:38.94 (52.45)     2:38.79 (59.85)          DQ (45.55)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giberson, Sara            16 Agua Swim Team-MR      23.59      24.17        
  2 Zhu, Annie                14 Unattached             24.34      24.63        
  3 Shiota, Lili M            17 Agua Swim Team-MR      24.28      24.78        
  4 Sun, Angela               14 Twisters-MR            25.07      25.80        
  5 Fritsch, Kristina M       17 NYCC-MR                25.52      26.34        
  6 Reynoso, Jessica M        13 Agua Swim Team-MR      26.15      26.45        
  7 Hutchinson-Maddox, Isla   13 Agua Swim Team-MR      26.29      26.61        
  8 Haruki, Yuria             15 Twisters-MR            26.11      26.62        
  9 Bouzarouata, Sarah        15 Twisters-MR            25.68      26.63        
 10 Teng, Rebecca Y           16 Agua Swim Team-MR      25.67      26.70        
 11 Skeivys, Maria E          15 Twisters-MR               NT      26.89        
 12 Minichetti, Cara          13 NY Sharks-MR           28.45      27.15        
 13 Shiota, Lena A            15 Agua Swim Team-MR      26.15      27.21        
 14 Kleinbart, Jessica E      16 Agua Swim Team-MR      27.75      27.36        
 15 Michalak, Zuzanna         17 Twisters-MR            27.54      27.37        
 16 Suarez, Daniela I         13 Agua Swim Team-MR      27.50      27.43        
 17 Scott, Lucy E             14 Agua Swim Team-MR      26.86      27.70        
 18 Yildirim, Nesli           17 Agua Swim Team-MR      26.80      27.72        
 19 Rodriguez, Nicole         13 Agua Swim Team-MR      27.74      27.80        
 20 Wais, Ashleigh Q          16 NYCC-MR                27.59      27.81        
 21 Chan, Shirley             13 Agua Swim Team-MR      27.20      27.83        
 22 Michalak, Agata           15 Twisters-MR            26.21      27.91        
 23 Bibb, Devon               14 UNNYS-MR               28.45      27.92        
 24 Lewis, Kamara A           16 Twisters-MR            27.17      27.96        
 25 Hain, Karina A            15 Twisters-MR            27.32      27.97        
 26 Pavlin, Mekala            16 Agua Swim Team-MR      27.07      28.03        
 27 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR      27.28      28.12        
 28 Webber, Claire            14 NY Sharks-MR           27.86      28.19        
 29 Rivera, Ashley M          13 Agua Swim Team-MR      27.39      28.21        
 30 Kennedy, Calla            14 NYCC-MR                27.86      28.26        
 31 Kuo, Jacqueline           14 Agua Swim Team-MR      27.53      28.29        
 32 Rodriguez, Natalia        14 Agua Swim Team-MR      27.08      28.30        
 33 Watler, Shani             16 NYCC-MR                26.78      28.33        
 34 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR      28.70      28.66        
 35 Chudy, Charlotte L        13 Agua Swim Team-MR      28.06      28.69        
 36 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR      27.96      28.76        
 37 Lauer, Valerie            13 NY Sharks-MR           28.47      29.01        
 38 Erickson, Abigayle        17 Agua Swim Team-MR      27.80      29.17        
 39 Pena, Jarleen B           13 Agua Swim Team-MR      29.25      29.19        
 40 Cirone, Alexandra         13 Agua Swim Team-MR      28.18      29.23        
 41 Healy, Elodi              14 Agua Swim Team-MR      30.07      29.29        
 42 Getsos, Julia A           14 NY Sharks-MR           28.90      29.41        
 43 Fuchs, Amanda B           13 Agua Swim Team-MR      29.48      29.48        
 44 Landes, Hannah O          14 NYCC-MR                   NT      29.55        
 45 Balderes, Olivia A        13 NYCC-MR                28.96      29.64        
 46 Altman-Kurosaki, Hannah   16 Agua Swim Team-MR      29.92      29.77        
 47 Heisler, Sadie R          13 Nycc Unattached-MR        NT      30.06        
 48 Ramsden, Hannah N         13 Agua Swim Team-MR      30.02      30.10        
 49 Barrett, Janae J          13 Twisters-MR            28.92      30.13        
 50 Georgescu, Mary A         17 Twisters-MR            30.24      30.58        
 51 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR      32.56      30.87        
 52 Mathers, Hanna            14 NY Sharks-MR           29.81      30.94        
 53 Steinberger, Sofia J      15 Agua Swim Team-MR         NT      31.31        
 54 Mitchell, Alex F          15 Flying Dolphins-MR     29.27      31.36        
 55 Farmer, Imani M           15 NYCC-MR                31.65      31.42        
 56 McElwain, Maggie          13 NY Sharks-MR           31.68      32.34        
 57 Schmitt, Rosie H          13 Agua Swim Team-MR      32.58      32.65        
 58 Polanco, Amy E            15 Triton-MR              39.10      33.18        
 59 Mihalcik, Maggie          14 Agua Swim Team-MR      34.61      33.77        
 60 Tellez, Ivanna D          15 Twisters-MR            35.12      34.63        
 61 Kamel, Rita S             14 Twisters-MR            34.25      34.95        
 62 Ruiz, Karla               17 Triton-MR              39.10      36.90        
 -- Gonzalez, Cirleny         15 Triton-MR              47.40         DQ        
      No touch on turn
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                14 Unattached             51.89      52.95        
                  25.75       52.95 (27.20)                                        
  2 Shiota, Lili M            17 Agua Swim Team-MR      52.37      55.71        
                  26.85       55.71 (28.86)                                        
  3 Sun, Angela               14 Twisters-MR            54.17      55.86        
                  26.67       55.86 (29.19)                                        
  4 Gary, Kristin J           40 NYAC-MR                55.50      55.87        
                  26.75       55.87 (29.12)                                        
  5 Fritsch, Kristina M       17 NYCC-MR                55.13      56.11        
                  27.01       56.11 (29.10)                                        
  6 Hutchinson-Maddox, Isla   13 Agua Swim Team-MR      55.45      56.30        
                  27.37       56.30 (28.93)                                        
  7 Arnott, Katie             15 NY Sharks-MR           57.20      56.68        
                  27.55       56.68 (29.13)                                        
  8 Venice, Charissa L        13 NY Sharks-MR           55.28      56.97        
                  27.24       56.97 (29.73)                                        
  9 Reynoso, Jessica M        13 Agua Swim Team-MR      56.89      57.03        
                  27.82       57.03 (29.21)                                        
 10 Rodriguez, Nicole         13 Agua Swim Team-MR      57.79      57.25        
                  28.11       57.25 (29.14)                                        
 11 Bouzarouata, Sarah        15 Twisters-MR            56.25      57.87        
                  27.96       57.87 (29.91)                                        
 12 Haruki, Yuria             15 Twisters-MR            56.52      57.95        
                  28.29       57.95 (29.66)                                        
 13 Chan, Shirley             13 Agua Swim Team-MR      58.85      58.24        
                  28.23       58.24 (30.01)                                        
 14 Hutchinson-Maddox, Caitl  16 Agua Swim Team-MR      57.52      58.51        
                  28.48       58.51 (30.03)                                        
 15 Suarez, Daniela I         13 Agua Swim Team-MR      59.04      58.56        
                  28.85       58.56 (29.71)                                        
 16 Ponzo, Victoria A         17 Twisters-MR            58.39      58.58        
                  28.45       58.58 (30.13)                                        
 17 Wais, Ashleigh Q          16 NYCC-MR                58.17      58.73        
                  28.72       58.73 (30.01)                                        
 18 Pavlin, Mekala            16 Agua Swim Team-MR      56.65      58.74        
                  28.86       58.74 (29.88)                                        
 19 Yildirim, Nesli           17 Agua Swim Team-MR      58.34      58.96        
                  28.59       58.96 (30.37)                                        
 20 Barry, Elizabeth R        13 NY Sharks-MR           56.53      58.99        
                  28.21       58.99 (30.78)                                        
 21 Scott, Lucy E             14 Agua Swim Team-MR      58.50      59.05        
                  28.57       59.05 (30.48)                                        
 22 Hahn, Abby                16 NYCC-MR                59.06      59.08        
                  28.68       59.08 (30.40)                                        
 23 Kleinbart, Jessica E      16 Agua Swim Team-MR      59.65      59.11        
                  29.07       59.11 (30.04)                                        
 24 Shiota, Lena A            15 Agua Swim Team-MR      57.95      59.36        
                  28.20       59.36 (31.16)                                        
 25 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR      58.13      59.49        
                  29.43       59.49 (30.06)                                        
 26 Rivera, Ashley M          13 Agua Swim Team-MR      59.32      59.53        
                  29.05       59.53 (30.48)                                        
 27 Armstrong, Shannon        15 NY Sharks-MR           57.86      59.57        
                  28.70       59.57 (30.87)                                        
 28 Burke, Meaghan            15 NY Sharks-MR           57.51      59.58        
                  28.56       59.58 (31.02)                                        
 29 Chudy, Charlotte L        13 Agua Swim Team-MR      59.55      59.74        
                  29.28       59.74 (30.46)                                        
 29 Gawlik, Keri N            13 NY Sharks-MR           57.12      59.74        
                  28.82       59.74 (30.92)                                        
 31 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR    1:00.06    1:00.21        
                  28.96     1:00.21 (31.25)                                        
 32 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR    1:00.98    1:00.51        
                  29.60     1:00.51 (30.91)                                        
 33 Erickson, Abigayle        17 Agua Swim Team-MR      59.73    1:00.64        
                  29.61     1:00.64 (31.03)                                        
 34 Kuo, Jacqueline           14 Agua Swim Team-MR      59.39    1:00.92        
                  29.29     1:00.92 (31.63)                                        
 35 Kennedy, Calla            14 NYCC-MR              1:00.71    1:01.09        
                  29.07     1:01.09 (32.02)                                        
 36 Martinez, Adrianna        14 Unattached                NT    1:01.32        
                  29.73     1:01.32 (31.59)                                        
 37 Minichetti, Cara          13 NY Sharks-MR         1:03.74    1:01.42        
                  29.17     1:01.42 (32.25)                                        
 38 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR    1:00.02    1:01.53        
                  29.62     1:01.53 (31.91)                                        
 39 Lewis, Kamara A           16 Twisters-MR          1:02.31    1:01.89        
                  29.67     1:01.89 (32.22)                                        
 40 Watler, Shani             16 NYCC-MR                59.39    1:01.92        
                  11.47     1:01.92 (50.45)                                        
 41 Webber, Claire            14 NY Sharks-MR         1:00.19    1:01.93        
                  29.31     1:01.93 (32.62)                                        
 42 Cirone, Alexandra         13 Agua Swim Team-MR    1:00.89    1:02.12        
                  30.22     1:02.12 (31.90)                                        
 43 Schmitt, Katherine M      15 Agua Swim Team-MR    1:00.32    1:02.98        
                  29.71     1:02.98 (33.27)                                        
 44 Fuchs, Amanda B           13 Agua Swim Team-MR    1:01.23    1:03.11        
                  30.39     1:03.11 (32.72)                                        
 45 Getsos, Julia A           14 NY Sharks-MR         1:02.24    1:03.70        
                  30.43     1:03.70 (33.27)                                        
 46 Boomer, Lee E             15 NYCC-MR              1:03.46    1:03.86        
                  31.24     1:03.86 (32.62)                                        
 47 Walsh, Georgina           13 NYCC-MR              1:08.59    1:03.93        
                  30.69     1:03.93 (33.24)                                        
 48 Hoth, Brielle A           15 NY Sharks-MR         1:04.55    1:04.24        
                  30.75     1:04.24 (33.49)                                        
 49 Altman-Kurosaki, Hannah   16 Agua Swim Team-MR    1:05.02    1:04.29        
                  31.21     1:04.29 (33.08)                                        
 50 Barrett, Janae J          13 Twisters-MR          1:03.57    1:04.73        
                  31.19     1:04.73 (33.54)                                        
 51 Pena, Jarleen B           13 Agua Swim Team-MR    1:03.61    1:05.03        
                  31.33     1:05.03 (33.70)                                        
 52 Mitchell, Alex F          15 Flying Dolphins-MR   1:04.91    1:05.75        
                  30.91     1:05.75 (34.84)                                        
 53 Balderes, Olivia A        13 NYCC-MR              1:05.88    1:06.05        
                  31.92     1:06.05 (34.13)                                        
 54 Mathers, Hanna            14 NY Sharks-MR         1:07.35    1:06.29        
                  32.03     1:06.29 (34.26)                                        
 55 Lee, Kevyn                14 NYCC-MR              1:07.29    1:07.15        
                  32.32     1:07.15 (34.83)                                        
 56 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR    1:14.01    1:07.81        
                  31.90     1:07.81 (35.91)                                        
 57 Landes, Hannah O          14 NYCC-MR                   NT    1:08.91        
                  32.27     1:08.91 (36.64)                                        
 58 Mills, Ariana C           13 Agua Swim Team-MR         NT    1:09.24        
                  33.27     1:09.24 (35.97)                                        
 59 Heisler, Sadie R          13 Nycc Unattached-MR        NT    1:09.70        
                  33.06     1:09.70 (36.64)                                        
 60 Farmer, Imani M           15 NYCC-MR              1:09.78    1:09.76        
                  33.28     1:09.76 (36.48)                                        
 61 Schmitt, Rosie H          13 Agua Swim Team-MR    1:17.42    1:11.94        
                  34.18     1:11.94 (37.76)                                        
 62 Mihalcik, Maggie          14 Agua Swim Team-MR    1:18.97    1:12.45        
                  34.62     1:12.45 (37.83)                                        
 63 McElwain, Maggie          13 NY Sharks-MR              NT    1:14.02        
                  35.26     1:14.02 (38.76)                                        
 64 Tellez, Ivanna D          15 Twisters-MR          1:19.02    1:14.05        
                  35.95     1:14.05 (38.10)                                        
 65 Polanco, Amy E            15 Triton-MR            1:23.00    1:14.52        
                  35.28     1:14.52 (39.24)                                        
 66 Eguchi, Nadia N            8 Agua Swim Team-MR    1:16.00    1:16.32        
                  36.80     1:16.32 (39.52)                                        
 67 Kamel, Rita S             14 Twisters-MR          1:17.38    1:17.44        
                  36.59     1:17.44 (40.85)                                        
 68 Clancy, Sarah             13 NYCC-MR              1:26.53    1:23.48        
                  39.11     1:23.48 (44.37)                                        
 69 Clark, Jessica            16 Seals-MR                  NT    1:23.76        
                  38.52     1:23.76 (45.24)                                        
 70 Clark, Leanne             13 Seals-MR                  NT    1:28.28        
                  39.03     1:28.28 (49.25)                                        
 71 Ruiz, Karla               17 Triton-MR            1:35.40    1:29.17        
                  41.23     1:29.17 (47.94)                                        
 72 Brewer, Siedah            16 Seals-MR                  NT    1:41.38        
                  44.90     1:41.38 (56.48)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giberson, Sara            16 Agua Swim Team-MR    1:50.14    1:51.12        
                  26.11       54.60 (28.49)     1:23.33 (28.73)     1:51.12 (27.79)
  2 Zhu, Annie                14 Unattached           1:53.69    1:51.69        
                  26.37       54.73 (28.36)     1:23.56 (28.83)     1:51.69 (28.13)
  3 Morford, Lauren A         23 Agua Swim Team-MR    1:51.46    1:54.98        
                  26.90       55.94 (29.04)     1:25.78 (29.84)     1:54.98 (29.20)
  4 Hutchinson-Maddox, Isla   13 Agua Swim Team-MR    1:57.55    1:57.39        
                  27.84       57.57 (29.73)     1:27.63 (30.06)     1:57.39 (29.76)
  5 Pavlin, Mekala            16 Agua Swim Team-MR    1:59.62    1:58.76        
                  28.10       57.98 (29.88)     1:28.73 (30.75)     1:58.76 (30.03)
  6 Shiota, Lili M            17 Agua Swim Team-MR    1:56.70    1:58.92        
                  27.07       56.84 (29.77)     1:27.87 (31.03)     1:58.92 (31.05)
  7 Rodriguez, Nicole         13 Agua Swim Team-MR    2:03.93    2:00.68        
                  28.50       58.48 (29.98)     1:29.44 (30.96)     2:00.68 (31.24)
  8 Teng, Rebecca Y           16 Agua Swim Team-MR    2:01.69    2:01.75        
                  28.62       59.37 (30.75)     1:30.71 (31.34)     2:01.75 (31.04)
  9 Fritsch, Kristina M       17 NYCC-MR              1:58.58    2:02.68        
                  28.03       58.75 (30.72)     1:30.69 (31.94)     2:02.68 (31.99)
 10 Hutchinson-Maddox, Caitl  16 Agua Swim Team-MR    2:01.49    2:02.82        
                  28.83       59.81 (30.98)     1:31.44 (31.63)     2:02.82 (31.38)
 11 Suarez, Daniela I         13 Agua Swim Team-MR    2:03.60    2:02.93        
                  29.39     1:00.64 (31.25)     1:32.68 (32.04)     2:02.93 (30.25)
 12 Chudy, Charlotte L        13 Agua Swim Team-MR    2:04.85    2:03.60        
                  29.51     1:00.71 (31.20)     1:32.36 (31.65)     2:03.60 (31.24)
 13 Ponzo, Victoria A         17 Twisters-MR          2:04.29    2:03.99        
                  28.82       59.83 (31.01)     1:32.05 (32.22)     2:03.99 (31.94)
 14 Skeivys, Maria E          15 Twisters-MR          2:03.46    2:04.33        
                  29.51     1:01.05 (31.54)     1:33.12 (32.07)     2:04.33 (31.21)
 15 Reynoso, Jessica M        13 Agua Swim Team-MR    2:06.99    2:04.34        
                  28.69       59.82 (31.13)     1:31.93 (32.11)     2:04.34 (32.41)
 16 Erickson, Abigayle        17 Agua Swim Team-MR    2:03.91    2:04.56        
                  29.26     1:00.71 (31.45)     1:32.92 (32.21)     2:04.56 (31.64)
 17 Michalak, Agata           15 Twisters-MR          2:03.90    2:04.68        
                  29.04     1:00.44 (31.40)     1:32.40 (31.96)     2:04.68 (32.28)
 18 Hain, Karina A            15 Twisters-MR          2:02.57    2:05.24        
                  29.30     1:01.01 (31.71)     1:33.65 (32.64)     2:05.24 (31.59)
 19 Rivera, Ashley M          13 Agua Swim Team-MR    2:08.30    2:05.35        
                  29.52     1:01.10 (31.58)     1:33.57 (32.47)     2:05.35 (31.78)
 20 Hahn, Abby                16 NYCC-MR              2:04.42    2:06.40        
                  29.94     1:02.42 (32.48)     1:34.46 (32.04)     2:06.40 (31.94)
 21 Wais, Ashleigh Q          16 NYCC-MR              2:02.00    2:06.52        
                  30.20     1:02.45 (32.25)     1:35.16 (32.71)     2:06.52 (31.36)
 22 Corwin, Elyse L           26 NYAC-MR              2:15.00    2:06.58        
                  28.79     1:00.59 (31.80)     1:33.58 (32.99)     2:06.58 (33.00)
 23 Yildirim, Nesli           17 Agua Swim Team-MR    2:06.00    2:06.93        
                  29.22     1:01.40 (32.18)     1:34.45 (33.05)     2:06.93 (32.48)
 24 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR    2:09.00    2:07.32        
                  29.58     1:01.65 (32.07)     1:34.78 (33.13)     2:07.32 (32.54)
 25 Kuo, Jacqueline           14 Agua Swim Team-MR    2:07.12    2:08.24        
                  29.71     1:02.00 (32.29)     1:35.37 (33.37)     2:08.24 (32.87)
 26 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR    2:03.99    2:08.48        
                  30.16     1:02.06 (31.90)     1:35.17 (33.11)     2:08.48 (33.31)
 27 Scott, Lucy E             14 Agua Swim Team-MR    2:08.21    2:08.74        
                  29.30     1:02.21 (32.91)     1:35.94 (33.73)     2:08.74 (32.80)
 28 Michalak, Zuzanna         17 Twisters-MR          2:08.99    2:08.87        
                  29.20     1:01.29 (32.09)     1:34.97 (33.68)     2:08.87 (33.90)
 29 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR    2:06.34    2:08.89        
                  29.74     1:02.31 (32.57)     1:35.84 (33.53)     2:08.89 (33.05)
 30 Chan, Shirley             13 Agua Swim Team-MR    2:07.72    2:09.04        
                  29.61     1:02.50 (32.89)     1:36.46 (33.96)     2:09.04 (32.58)
 30 Shiota, Lena A            15 Agua Swim Team-MR    2:07.49    2:09.04        
                  30.37     1:03.19 (32.82)     1:36.72 (33.53)     2:09.04 (32.32)
 32 Kennedy, Calla            14 NYCC-MR              2:09.80    2:09.13        
                  30.02     1:02.41 (32.39)     1:35.55 (33.14)     2:09.13 (33.58)
 33 Rodriguez, Natalia        14 Agua Swim Team-MR    2:05.42    2:09.16        
                  30.00     1:02.66 (32.66)     1:36.37 (33.71)     2:09.16 (32.79)
 34 Kleinbart, Jessica E      16 Agua Swim Team-MR    2:10.26    2:10.06        
                  30.26     1:03.19 (32.93)     1:36.98 (33.79)     2:10.06 (33.08)
 35 Bibb, Devon               14 UNNYS-MR             2:11.82    2:11.20        
                  29.80     1:04.06 (34.26)     1:37.70 (33.64)     2:11.20 (33.50)
 36 Cirone, Alexandra         13 Agua Swim Team-MR    2:12.33    2:11.54        
                  30.43     1:03.91 (33.48)     1:38.53 (34.62)     2:11.54 (33.01)
 37 Straub, Jamie M           22 NYAC-MR              2:02.00    2:13.07        
                  29.21     1:02.07 (32.86)     1:37.72 (35.65)     2:13.07 (35.35)
 38 Webber, Claire            14 NY Sharks-MR         2:13.74    2:14.23        
                  29.98     1:04.75 (34.77)     1:41.21 (36.46)     2:14.23 (33.02)
 39 Getsos, Julia A           14 NY Sharks-MR         2:14.92    2:14.70        
                  30.17     1:04.16 (33.99)     1:39.82 (35.66)     2:14.70 (34.88)
 40 Minichetti, Cara          13 NY Sharks-MR         2:20.30    2:14.81        
                  31.10     1:05.53 (34.43)     1:40.95 (35.42)     2:14.81 (33.86)
 41 Altman-Kurosaki, Hannah   16 Agua Swim Team-MR    2:18.92    2:15.64        
                  31.37     1:05.77 (34.40)     1:41.20 (35.43)     2:15.64 (34.44)
 42 Walsh, Georgina           13 NYCC-MR              2:41.09    2:17.60        
                  31.02     1:06.03 (35.01)     1:42.05 (36.02)     2:17.60 (35.55)
 43 Watler, Shani             16 NYCC-MR              2:13.42    2:18.52        
                  10.84     1:06.12 (55.28)     1:42.67 (36.55)     2:18.52 (35.85)
 44 Pena, Jarleen B           13 Agua Swim Team-MR    2:21.49    2:19.48        
                  30.28     1:05.36 (35.08)     1:43.37 (38.01)     2:19.48 (36.11)
 45 Lauer, Valerie            13 NY Sharks-MR         2:25.09    2:19.98        
                  32.23     1:09.41 (37.18)     1:46.26 (36.85)     2:19.98 (33.72)
 46 Ramsden, Hannah N         13 Agua Swim Team-MR    2:24.78    2:22.05        
                  32.07     1:09.15 (37.08)     1:46.36 (37.21)     2:22.05 (35.69)
 47 Barrett, Janae J          13 Twisters-MR          2:20.15    2:23.31        
                  31.57     1:07.92 (36.35)     1:46.36 (38.44)     2:23.31 (36.95)
 48 Healy, Elodi              14 Agua Swim Team-MR    2:29.51    2:24.27        
                  31.71     1:07.93 (36.22)     1:45.58 (37.65)     2:24.27 (38.69)
 49 Lee, Kevyn                14 NYCC-MR              2:24.78    2:24.42        
                  32.75     1:10.31 (37.56)     1:48.50 (38.19)     2:24.42 (35.92)
 50 Mathers, Hanna            14 NY Sharks-MR         2:30.05    2:27.07        
                  32.31     1:09.84 (37.53)     1:48.98 (39.14)     2:27.07 (38.09)
 51 Balderes, Olivia A        13 NYCC-MR              2:31.66    2:30.23        
                  33.59     1:11.33 (37.74)     1:51.72 (40.39)     2:30.23 (38.51)
 52 Mitchell, Alex F          15 Flying Dolphins-MR   2:22.94    2:30.27        
                  31.99     1:09.24 (37.25)     1:50.67 (41.43)     2:30.27 (39.60)
 53 Georgescu, Mary A         17 Twisters-MR          2:26.28    2:31.53        
                  31.70     1:09.38 (37.68)     1:50.26 (40.88)     2:31.53 (41.27)
 54 Heisler, Sadie R          13 Nycc Unattached-MR        NT    2:31.98        
                  33.89     1:13.35 (39.46)     1:54.39 (41.04)     2:31.98 (37.59)
 55 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR    2:45.97    2:33.37        
                  31.77     1:09.95 (38.18)     1:52.08 (42.13)     2:33.37 (41.29)
 56 Tellez, Ivanna D          15 Twisters-MR          2:54.38    2:36.78        
                  36.39     1:16.22 (39.83)     1:56.99 (40.77)     2:36.78 (39.79)
 57 Schmitt, Rosie H          13 Agua Swim Team-MR    2:39.95    2:37.18        
                  34.45     1:13.16 (38.71)     1:55.02 (41.86)     2:37.18 (42.16)
 58 Farmer, Imani M           15 NYCC-MR              2:38.10    2:38.39        
                  33.85     1:12.82 (38.97)     1:55.87 (43.05)     2:38.39 (42.52)
 59 McElwain, Maggie          13 NY Sharks-MR              NT    2:40.31        
                  36.42     1:17.13 (40.71)     1:58.46 (41.33)     2:40.31 (41.85)
 60 Mihalcik, Maggie          14 Agua Swim Team-MR    2:45.73    2:41.53        
                  36.25     1:16.96 (40.71)     2:00.27 (43.31)     2:41.53 (41.26)
 61 Clark, Leanne             13 Seals-MR                  NT    3:16.56        
                  40.21     1:31.07 (50.86)     2:25.11 (54.04)     3:16.56 (51.45)
 62 Brewer, Siedah            16 Seals-MR             3:58.54    3:54.99        
                  43.25     1:40.17 (56.92)   2:48.88 (1:08.71)   3:54.99 (1:06.11)
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shiota, Lili M            17 Agua Swim Team-MR      55.82      57.92        
                  28.42       57.92 (29.50)                                        
  2 Zhu, Annie                14 Unattached             58.65      58.38        
                  28.51       58.38 (29.87)                                        
  3 Sun, Angela               14 Twisters-MR            58.51    1:00.67        
                  29.35     1:00.67 (31.32)                                        
  4 Rodriguez, Nicole         13 Agua Swim Team-MR    1:04.22    1:02.69        
                  30.78     1:02.69 (31.91)                                        
  5 Teng, Rebecca Y           16 Agua Swim Team-MR    1:02.00    1:03.41        
                  31.57     1:03.41 (31.84)                                        
  6 Neal, Lia M               13 Agua Swim Team-MR    1:05.47    1:03.98        
                  31.45     1:03.98 (32.53)                                        
  7 Fritsch, Kristina M       17 NYCC-MR              1:04.08    1:04.51        
                  31.55     1:04.51 (32.96)                                        
  8 Bouzarouata, Sarah        15 Twisters-MR          1:02.76    1:04.78        
                  31.89     1:04.78 (32.89)                                        
  9 Hain, Karina A            15 Twisters-MR          1:02.29    1:05.13        
                  31.67     1:05.13 (33.46)                                        
 10 Michalak, Agata           15 Twisters-MR          1:00.77    1:05.36        
                  31.73     1:05.36 (33.63)                                        
 11 Suarez, Daniela I         13 Agua Swim Team-MR    1:06.92    1:05.67        
                  32.34     1:05.67 (33.33)                                        
 11 Hutchinson-Maddox, Caitl  16 Agua Swim Team-MR    1:04.77    1:05.67        
                  32.35     1:05.67 (33.32)                                        
 13 Chan, Shirley             13 Agua Swim Team-MR    1:09.09    1:06.74        
                  32.68     1:06.74 (34.06)                                        
 14 Barry, Elizabeth R        13 NY Sharks-MR         1:05.58    1:06.79        
                  32.79     1:06.79 (34.00)                                        
 15 Shiota, Lena A            15 Agua Swim Team-MR    1:04.23    1:06.97        
                  32.49     1:06.97 (34.48)                                        
 16 Burke, Meaghan            15 NY Sharks-MR         1:06.61    1:07.14        
                  32.45     1:07.14 (34.69)                                        
 17 Haruki, Yuria             15 Twisters-MR          1:08.37    1:07.73        
                  33.38     1:07.73 (34.35)                                        
 18 Fuchs, Amanda B           13 Agua Swim Team-MR    1:07.68    1:07.74        
                  32.33     1:07.74 (35.41)                                        
 19 Bibb, Devon               14 UNNYS-MR             1:07.23    1:07.80        
                  32.67     1:07.80 (35.13)                                        
 20 Ponzo, Victoria A         17 Twisters-MR          1:09.24    1:08.93        
                  33.81     1:08.93 (35.12)                                        
 21 Erickson, Abigayle        17 Agua Swim Team-MR    1:07.98    1:09.29        
                  34.02     1:09.29 (35.27)                                        
 22 Wais, Ashleigh Q          16 NYCC-MR              1:09.37    1:09.43        
                  34.88     1:09.43 (34.55)                                        
 23 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR    1:10.09    1:09.76        
                  34.18     1:09.76 (35.58)                                        
 24 Pavlin, Mekala            16 Agua Swim Team-MR    1:06.07    1:10.40        
                  34.22     1:10.40 (36.18)                                        
 25 Scott, Lucy E             14 Agua Swim Team-MR    1:11.21    1:10.51        
                  34.64     1:10.51 (35.87)                                        
 26 Armstrong, Shannon        15 NY Sharks-MR         1:07.63    1:10.68        
                  34.73     1:10.68 (35.95)                                        
 27 Cirone, Alexandra         13 Agua Swim Team-MR    1:11.09    1:10.73        
                  35.60     1:10.73 (35.13)                                        
 28 Minichetti, Cara          13 NY Sharks-MR         1:10.65    1:10.79        
                  34.37     1:10.79 (36.42)                                        
 28 Yildirim, Nesli           17 Agua Swim Team-MR    1:10.17    1:10.79        
                  34.63     1:10.79 (36.16)                                        
 30 Webber, Claire            14 NY Sharks-MR         1:10.76    1:10.92        
                  34.39     1:10.92 (36.53)                                        
 31 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR    1:12.02    1:11.10        
                  35.80     1:11.10 (35.30)                                        
 32 Martinez, Adrianna        14 Unattached                NT    1:11.49        
                  33.52     1:11.49 (37.97)                                        
 33 Rivera, Ashley M          13 Agua Swim Team-MR    1:11.28    1:11.52        
                  35.54     1:11.52 (35.98)                                        
 34 Watler, Shani             16 NYCC-MR              1:09.32    1:11.53        
                  34.61     1:11.53 (36.92)                                        
 35 Pena, Jarleen B           13 Agua Swim Team-MR    1:14.68    1:12.54        
                  36.28     1:12.54 (36.26)                                        
 36 Balderes, Olivia A        13 NYCC-MR              1:17.80    1:12.83        
 37 Miesner, Kiera C          13 NY Sharks-MR         1:13.95    1:13.31        
                  35.71     1:13.31 (37.60)                                        
 38 Altman-Kurosaki, Hannah   16 Agua Swim Team-MR    1:11.89    1:13.48        
                  36.38     1:13.48 (37.10)                                        
 39 Walsh, Georgina           13 NYCC-MR              1:16.48    1:13.81        
                  36.42     1:13.81 (37.39)                                        
 40 Schmitt, Katherine M      15 Agua Swim Team-MR    1:13.34    1:14.22        
                  35.75     1:14.22 (38.47)                                        
 41 Heisler, Sadie R          13 Nycc Unattached-MR        NT    1:14.23        
                  36.26     1:14.23 (37.97)                                        
 42 Barrett, Janae J          13 Twisters-MR          1:17.51    1:14.62        
                  37.34     1:14.62 (37.28)                                        
 43 Lewis, Kamara A           16 Twisters-MR          1:15.24    1:14.87        
                  36.29     1:14.87 (38.58)                                        
 44 Getsos, Julia A           14 NY Sharks-MR         1:12.08    1:14.96        
                  36.03     1:14.96 (38.93)                                        
 45 Kleinbart, Jessica E      16 Agua Swim Team-MR    1:16.74    1:15.37        
                  36.81     1:15.37 (38.56)                                        
 46 Boomer, Lee E             15 NYCC-MR              1:13.67    1:15.56        
                  36.50     1:15.56 (39.06)                                        
 47 Hoth, Brielle A           15 NY Sharks-MR         1:17.54    1:15.66        
 48 Mathers, Hanna            14 NY Sharks-MR         1:15.21    1:15.81        
                  36.82     1:15.81 (38.99)                                        
 49 Steinberger, Sofia J      15 Agua Swim Team-MR         NT    1:16.12        
                  36.64     1:16.12 (39.48)                                        
 50 Diserio, Sophia           13 Agua Swim Team-MR    1:25.63    1:16.60        
                  35.76     1:16.60 (40.84)                                        
 51 Boyadjian, Christina      13 UNNYS-MR             1:16.59    1:18.19        
                  37.90     1:18.19 (40.29)                                        
 52 Landes, Hannah O          14 NYCC-MR                   NT    1:18.88        
                  37.80     1:18.88 (41.08)                                        
 53 Georgescu, Mary A         17 Twisters-MR          1:18.00    1:19.50        
 54 Munn, Alexandra           15 NY Sharks-MR         1:17.97    1:19.60        
 55 Mills, Ariana C           13 Agua Swim Team-MR         NT    1:19.77        
                  39.25     1:19.77 (40.52)                                        
 56 Farmer, Imani M           15 NYCC-MR              1:19.49    1:21.04        
 57 Lee, Kevyn                14 NYCC-MR              1:23.88    1:21.10        
 58 Schmitt, Rosie H          13 Agua Swim Team-MR    1:28.52    1:23.62        
                  41.10     1:23.62 (42.52)                                        
 59 McElwain, Maggie          13 NY Sharks-MR              NT    1:24.20        
                  41.61     1:24.20 (42.59)                                        
 60 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR    1:33.42    1:25.02        
                  41.74     1:25.02 (43.28)                                        
 61 Mihalcik, Maggie          14 Agua Swim Team-MR    1:25.46    1:27.06        
 62 Clancy, Sarah             13 NYCC-MR                   NT    1:29.67        
                  42.44     1:29.67 (47.23)                                        
 63 Clark, Leanne             13 Seals-MR             1:49.49    1:37.45        
                  43.49     1:37.45 (53.96)                                        
 64 Clark, Jessica            16 Seals-MR                  NT    1:42.25        
                1:47.28         1:42.25 ( )                                        
 65 Key, Harmoy               13 Seals-MR             1:49.03    1:48.04        
                  49.85     1:48.04 (58.19)                                        
 66 Brewer, Siedah            16 Seals-MR             2:09.45    2:00.09        
                  54.36   2:00.09 (1:05.73)                                        
 -- Tellez, Ivanna D          15 Twisters-MR          1:31.09         DQ        
      Non-continuous turning action
                  43.45          DQ (45.44)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shiota, Lili M            17 Agua Swim Team-MR    2:00.68    2:04.86        
                  29.24     1:00.89 (31.65)     1:33.47 (32.58)     2:04.86 (31.39)
  2 Zhu, Annie                14 Unattached           2:05.43    2:05.59        
                  30.10     1:01.56 (31.46)     1:33.69 (32.13)     2:05.59 (31.90)
  3 Sun, Angela               14 Twisters-MR          2:10.94    2:11.85        
                  30.66     1:03.94 (33.28)     1:37.64 (33.70)     2:11.85 (34.21)
  4 Rodriguez, Nicole         13 Agua Swim Team-MR    2:16.40    2:12.53        
                  31.73     1:05.09 (33.36)     1:38.71 (33.62)     2:12.53 (33.82)
  5 Bouzarouata, Sarah        15 Twisters-MR          2:13.89    2:16.73        
                  32.53     1:06.17 (33.64)     1:41.53 (35.36)     2:16.73 (35.20)
  6 Richardson, Kimberly R    27 NYAC-MR              2:16.99    2:17.26        
                  32.34     1:06.33 (33.99)     1:41.25 (34.92)     2:17.26 (36.01)
  7 Skeivys, Maria E          15 Twisters-MR          2:15.27    2:17.27        
                  32.13     1:06.51 (34.38)     1:42.23 (35.72)     2:17.27 (35.04)
  8 Hutchinson-Maddox, Caitl  16 Agua Swim Team-MR    2:19.87    2:18.93        
                  33.67     1:08.88 (35.21)     1:44.07 (35.19)     2:18.93 (34.86)
  9 Michalak, Agata           15 Twisters-MR          2:09.80    2:19.32        
                  32.13     1:05.91 (33.78)     1:42.14 (36.23)     2:19.32 (37.18)
 10 Fritsch, Kristina M       17 NYCC-MR              2:17.96    2:19.60        
                  33.35     1:08.36 (35.01)     1:44.08 (35.72)     2:19.60 (35.52)
 11 Hain, Karina A            15 Twisters-MR          2:09.69    2:20.50        
                  32.90     1:08.12 (35.22)     1:44.27 (36.15)     2:20.50 (36.23)
 12 Haruki, Yuria             15 Twisters-MR          2:24.58    2:20.76        
                  33.74     1:09.03 (35.29)     1:45.00 (35.97)     2:20.76 (35.76)
 13 Kuo, Jacqueline           14 Agua Swim Team-MR    2:20.67    2:21.50        
                  33.93     1:09.24 (35.31)     1:45.53 (36.29)     2:21.50 (35.97)
 14 Shiota, Lena A            15 Agua Swim Team-MR    2:19.41    2:22.67        
                  34.22     1:10.10 (35.88)     1:46.75 (36.65)     2:22.67 (35.92)
 15 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR    2:23.74    2:23.62        
                  34.24     1:11.08 (36.84)     1:47.93 (36.85)     2:23.62 (35.69)
 16 Gawlik, Keri N            13 NY Sharks-MR         2:27.20    2:24.50        
                  35.19     1:11.41 (36.22)     1:48.40 (36.99)     2:24.50 (36.10)
 17 Fuchs, Amanda B           13 Agua Swim Team-MR    2:25.31    2:24.53        
                  34.79     1:11.61 (36.82)     1:48.39 (36.78)     2:24.53 (36.14)
 18 Erickson, Abigayle        17 Agua Swim Team-MR    2:21.52    2:24.93        
                  35.63     1:11.99 (36.36)     1:48.80 (36.81)     2:24.93 (36.13)
 19 Wais, Ashleigh Q          16 NYCC-MR              2:25.25    2:26.50        
                  36.42     1:13.76 (37.34)     1:50.95 (37.19)     2:26.50 (35.55)
 20 Rivera, Ashley M          13 Agua Swim Team-MR    2:32.76    2:32.26        
                  37.15     1:16.03 (38.88)     1:54.82 (38.79)     2:32.26 (37.44)
 21 Altman-Kurosaki, Hannah   16 Agua Swim Team-MR    2:31.18    2:33.65        
                  36.29     1:14.95 (38.66)     1:54.74 (39.79)     2:33.65 (38.91)
 22 Walsh, Georgina           13 NYCC-MR                   NT    2:35.10        
                  36.31     1:15.73 (39.42)     1:56.05 (40.32)     2:35.10 (39.05)
 23 Grady, Caitlin M          13 NY Sharks-MR              NT    2:36.87        
                  37.47     1:18.37 (40.90)     1:58.76 (40.39)     2:36.87 (38.11)
 24 Balderes, Olivia A        13 NYCC-MR                   NT    2:38.70        
                  37.34     1:17.43 (40.09)     1:58.86 (41.43)     2:38.70 (39.84)
 25 Barrett, Janae J          13 Twisters-MR          2:39.87    2:40.58        
                  38.01     1:18.13 (40.12)     1:59.89 (41.76)     2:40.58 (40.69)
 26 Lee, Kevyn                14 NYCC-MR                   NT    2:53.71        
                  41.28     1:25.62 (44.34)     2:10.05 (44.43)     2:53.71 (43.66)
 27 Georgescu, Mary A         17 Twisters-MR          2:44.70    2:55.37        
                  39.01     1:22.78 (43.77)     2:08.62 (45.84)     2:55.37 (46.75)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giberson, Sara            16 Agua Swim Team-MR    1:12.29    1:09.05        
                  32.96     1:09.05 (36.09)                                        
  2 Hahn, Abby                16 NYCC-MR              1:07.62    1:10.33        
                  33.82     1:10.33 (36.51)                                        
  3 Teng, Rebecca Y           16 Agua Swim Team-MR    1:08.95    1:11.74        
                  34.28     1:11.74 (37.46)                                        
  3 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR    1:12.06    1:11.74        
                  34.03     1:11.74 (37.71)                                        
  5 Reynoso, Jessica M        13 Agua Swim Team-MR    1:10.54    1:11.90        
                  33.80     1:11.90 (38.10)                                        
  6 Mumper, Laura C           25 NYAC-MR              1:12.00    1:12.20        
                  34.16     1:12.20 (38.04)                                        
  7 Michalak, Zuzanna         17 Twisters-MR          1:09.15    1:12.34        
                  34.15     1:12.34 (38.19)                                        
  8 Yildirim, Nesli           17 Agua Swim Team-MR    1:11.08    1:12.76        
                  34.26     1:12.76 (38.50)                                        
  9 Suarez, Daniela I         13 Agua Swim Team-MR    1:14.07    1:14.89        
                  36.05     1:14.89 (38.84)                                        
 10 Kennedy, Calla            14 NYCC-MR              1:15.96    1:15.25        
                  34.84     1:15.25 (40.41)                                        
 11 Hutchinson-Maddox, Isla   13 Agua Swim Team-MR    1:15.60    1:15.71        
                  36.35     1:15.71 (39.36)                                        
 12 Haruki, Yuria             15 Twisters-MR          1:17.28    1:16.32        
                  36.69     1:16.32 (39.63)                                        
 13 Scott, Lucy E             14 Agua Swim Team-MR    1:13.83    1:16.55        
                  35.24     1:16.55 (41.31)                                        
 14 Grady, Caitlin M          13 NY Sharks-MR         1:14.58    1:16.60        
                  36.32     1:16.60 (40.28)                                        
 15 Bouzarouata, Sarah        15 Twisters-MR          1:17.56    1:16.95        
                  36.93     1:16.95 (40.02)                                        
 16 Sun, Angela               14 Twisters-MR          1:17.31    1:17.00        
                  36.94     1:17.00 (40.06)                                        
 17 Hutchinson-Maddox, Caitl  16 Agua Swim Team-MR    1:19.85    1:17.86        
                  37.47     1:17.86 (40.39)                                        
 18 Chan, Shirley             13 Agua Swim Team-MR    1:18.07    1:17.94        
                  37.47     1:17.94 (40.47)                                        
 19 Kleinbart, Jessica E      16 Agua Swim Team-MR    1:19.82    1:18.23        
                  37.33     1:18.23 (40.90)                                        
 20 Pavlin, Mekala            16 Agua Swim Team-MR    1:20.77    1:18.30        
                  37.74     1:18.30 (40.56)                                        
 21 Cirone, Alexandra         13 Agua Swim Team-MR    1:18.19    1:18.39        
                  37.44     1:18.39 (40.95)                                        
 22 Gawlik, Keri N            13 NY Sharks-MR         1:17.06    1:18.42        
                  36.52     1:18.42 (41.90)                                        
 23 Pena, Jarleen B           13 Agua Swim Team-MR    1:18.59    1:18.53        
                  37.03     1:18.53 (41.50)                                        
 24 Mathers, Hanna            14 NY Sharks-MR         1:17.89    1:18.66        
                  36.79     1:18.66 (41.87)                                        
 25 Webber, Claire            14 NY Sharks-MR         1:17.87    1:19.56        
                  38.01     1:19.56 (41.55)                                        
 26 Chudy, Charlotte L        13 Agua Swim Team-MR    1:20.47    1:19.61        
                  38.32     1:19.61 (41.29)                                        
 27 Kuo, Jacqueline           14 Agua Swim Team-MR    1:16.45    1:19.63        
                  37.77     1:19.63 (41.86)                                        
 28 Fuchs, Amanda B           13 Agua Swim Team-MR    1:19.98    1:20.71        
                  38.20     1:20.71 (42.51)                                        
 29 Getsos, Julia A           14 NY Sharks-MR         1:19.64    1:20.92        
                  38.20     1:20.92 (42.72)                                        
 30 Barrett, Janae J          13 Twisters-MR          1:17.45    1:21.26        
                  38.80     1:21.26 (42.46)                                        
 31 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR    1:24.79    1:22.85        
                  39.76     1:22.85 (43.09)                                        
 32 Watler, Shani             16 NYCC-MR              1:21.64    1:22.89        
                  38.84     1:22.89 (44.05)                                        
 33 Ramsden, Hannah N         13 Agua Swim Team-MR    1:25.70    1:24.96        
                  40.37     1:24.96 (44.59)                                        
 34 Walsh, Georgina           13 NYCC-MR              1:30.62    1:25.02        
                  40.65     1:25.02 (44.37)                                        
 35 Lee, Kevyn                14 NYCC-MR              1:33.76    1:26.74        
                  42.16     1:26.74 (44.58)                                        
 36 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR    1:33.50    1:26.87        
                  40.51     1:26.87 (46.36)                                        
 37 Schmitt, Rosie H          13 Agua Swim Team-MR    1:29.15    1:28.70        
                  42.06     1:28.70 (46.64)                                        
 38 Heisler, Sadie R          13 Nycc Unattached-MR        NT    1:28.83        
                  42.82     1:28.83 (46.01)                                        
 39 Healy, Elodi              14 Agua Swim Team-MR    1:28.70    1:29.05        
                  41.42     1:29.05 (47.63)                                        
 40 Landes, Hannah O          14 NYCC-MR                   NT    1:31.42        
                  43.11     1:31.42 (48.31)                                        
 41 Kamel, Rita S             14 Twisters-MR          1:31.96    1:31.98        
                  43.22     1:31.98 (48.76)                                        
 42 McElwain, Maggie          13 NY Sharks-MR              NT    1:32.02        
                  44.05     1:32.02 (47.97)                                        
 43 Steinberger, Sofia J      15 Agua Swim Team-MR         NT    1:32.72        
                  44.01     1:32.72 (48.71)                                        
 44 Lauer, Valerie            13 NY Sharks-MR         1:37.07    1:35.30        
                  44.24     1:35.30 (51.06)                                        
 45 Mihalcik, Maggie          14 Agua Swim Team-MR    1:32.86    1:39.47        
                  46.25     1:39.47 (53.22)                                        
 46 Brewer, Siedah            16 Seals-MR             1:53.76    1:57.09        
                  53.53   1:57.09 (1:03.56)                                        
 47 Clark, Leanne             13 Seals-MR                  NT    1:59.72        
                  53.86   1:59.72 (1:05.86)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hahn, Abby                16 NYCC-MR              2:24.78    2:27.39        
                  33.66     1:10.65 (36.99)     1:48.77 (38.12)     2:27.39 (38.62)
  2 Arnott, Katie             15 NY Sharks-MR         2:31.60    2:29.52        
                  33.94     1:11.57 (37.63)     1:50.47 (38.90)     2:29.52 (39.05)
  3 Teng, Rebecca Y           16 Agua Swim Team-MR    2:31.18    2:32.07        
                  35.12     1:13.16 (38.04)     1:52.28 (39.12)     2:32.07 (39.79)
  4 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR    2:35.40    2:33.03        
                  34.93     1:13.51 (38.58)     1:53.44 (39.93)     2:33.03 (39.59)
  5 Reynoso, Jessica M        13 Agua Swim Team-MR    2:35.47    2:36.03        
                  35.55     1:15.21 (39.66)     1:55.56 (40.35)     2:36.03 (40.47)
  6 Neal, Lia M               13 Agua Swim Team-MR    2:36.39    2:36.41        
                  35.39     1:15.08 (39.69)     1:55.69 (40.61)     2:36.41 (40.72)
  7 Suarez, Daniela I         13 Agua Swim Team-MR    2:49.52    2:36.92        
                  35.81     1:15.33 (39.52)     1:56.33 (41.00)     2:36.92 (40.59)
  8 Armstrong, Alyssa         17 NY Sharks-MR         2:39.27    2:38.84        
                  36.35     1:16.07 (39.72)     1:57.03 (40.96)     2:38.84 (41.81)
  9 Kennedy, Calla            14 NYCC-MR              2:41.85    2:39.38        
                  35.81     1:16.23 (40.42)     1:57.37 (41.14)     2:39.38 (42.01)
 10 Grady, Caitlin M          13 NY Sharks-MR         2:38.90    2:40.90        
                  36.87     1:17.13 (40.26)     1:59.74 (42.61)     2:40.90 (41.16)
 11 Yildirim, Nesli           17 Agua Swim Team-MR    2:36.57    2:41.36        
                  36.01     1:16.64 (40.63)     1:58.68 (42.04)     2:41.36 (42.68)
 12 Hutchinson-Maddox, Isla   13 Agua Swim Team-MR         NT    2:41.50        
                  36.56     1:18.02 (41.46)     2:00.18 (42.16)     2:41.50 (41.32)
 13 Cirone, Alexandra         13 Agua Swim Team-MR    2:44.28    2:43.85        
                  37.64     1:19.83 (42.19)     2:02.61 (42.78)     2:43.85 (41.24)
 14 Kuo, Jacqueline           14 Agua Swim Team-MR    2:42.34    2:44.84        
                  37.29     1:18.94 (41.65)     2:02.05 (43.11)     2:44.84 (42.79)
 15 Chan, Shirley             13 Agua Swim Team-MR    2:47.70    2:45.25        
                  37.74     1:19.89 (42.15)     2:02.89 (43.00)     2:45.25 (42.36)
 16 Scott, Lucy E             14 Agua Swim Team-MR    2:44.10    2:45.44        
                  37.09     1:19.53 (42.44)     2:02.88 (43.35)     2:45.44 (42.56)
 17 Chudy, Charlotte L        13 Agua Swim Team-MR    2:48.82    2:46.69        
                  39.18     1:21.42 (42.24)     2:05.14 (43.72)     2:46.69 (41.55)
 18 Pavlin, Mekala            16 Agua Swim Team-MR    2:51.98    2:49.10        
                  38.83     1:21.97 (43.14)     2:05.75 (43.78)     2:49.10 (43.35)
 19 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR    2:53.06    2:49.39        
                  39.24     1:22.29 (43.05)     2:06.58 (44.29)     2:49.39 (42.81)
 20 Miesner, Kiera C          13 NY Sharks-MR         2:45.15    2:49.87        
                  38.89     1:22.37 (43.48)     2:06.29 (43.92)     2:49.87 (43.58)
 21 Kleinbart, Jessica E      16 Agua Swim Team-MR    2:51.89    2:51.04        
                  38.09     1:21.28 (43.19)     2:06.00 (44.72)     2:51.04 (45.04)
 22 Fuchs, Amanda B           13 Agua Swim Team-MR    2:57.68    2:52.79        
                  39.66     1:23.57 (43.91)     2:08.43 (44.86)     2:52.79 (44.36)
 23 Getsos, Julia A           14 NY Sharks-MR         2:50.26    2:53.50        
                  38.91     1:22.75 (43.84)     2:08.45 (45.70)     2:53.50 (45.05)
 24 Barrett, Janae J          13 Twisters-MR          2:47.67    2:53.55        
                  38.92     1:22.89 (43.97)     2:08.36 (45.47)     2:53.55 (45.19)
 25 Pena, Jarleen B           13 Agua Swim Team-MR    2:54.69    2:53.73        
                  38.02     1:21.49 (43.47)     2:07.63 (46.14)     2:53.73 (46.10)
 26 Diserio, Sophia           13 Agua Swim Team-MR         NT    2:56.86        
                  39.78     1:25.25 (45.47)     2:12.14 (46.89)     2:56.86 (44.72)
 27 Webber, Claire            14 NY Sharks-MR         2:48.59    2:58.35        
                  39.09     1:24.79 (45.70)     2:12.49 (47.70)     2:58.35 (45.86)
 28 Kelly, Jordan A           10 Agua Swim Team-MR    3:01.86    2:58.57        
                  40.34     1:25.34 (45.00)     2:12.02 (46.68)     2:58.57 (46.55)
 29 Schmitt, Katherine M      15 Agua Swim Team-MR    2:51.81    2:58.93        
                  38.16     1:23.55 (45.39)     2:10.92 (47.37)     2:58.93 (48.01)
 30 Walsh, Georgina           13 NYCC-MR                   NT    3:01.00        
                  40.95     1:27.17 (46.22)     2:14.27 (47.10)     3:01.00 (46.73)
 31 Georgescu, Mary A         17 Twisters-MR          3:04.42    3:04.35        
                  40.47     1:26.72 (46.25)     2:15.59 (48.87)     3:04.35 (48.76)
 32 Schmitt, Rosie H          13 Agua Swim Team-MR    3:06.52    3:04.89        
                  42.08     1:29.44 (47.36)     2:16.56 (47.12)     3:04.89 (48.33)
 33 Boyadjian, Christina      13 UNNYS-MR             3:04.69    3:06.13        
                  42.14     1:29.33 (47.19)     2:18.14 (48.81)     3:06.13 (47.99)
 34 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR    3:20.09    3:07.27        
                  40.69     1:27.81 (47.12)     2:17.88 (50.07)     3:07.27 (49.39)
 35 Mills, Ariana C           13 Agua Swim Team-MR         NT    3:16.58        
                  42.59     1:33.12 (50.53)     2:27.02 (53.90)     3:16.58 (49.56)
 36 Kamel, Rita S             14 Twisters-MR          3:12.31    3:16.98        
                  43.89     1:33.22 (49.33)     2:24.87 (51.65)     3:16.98 (52.11)
 37 Clark, Jessica            16 Seals-MR                  NT    3:56.22        
                  47.32   1:47.58 (1:00.26)   2:53.01 (1:05.43)   3:56.22 (1:03.21)
 -- Brewer, Siedah            16 Seals-MR                  NT         DQ        
      Scissors kick
                  55.22   2:05.73 (1:10.51)   3:16.38 (1:10.65)        DQ (1:09.38)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                14 Unattached             57.47      58.85        
                  27.35       58.85 (31.50)                                        
  2 Shiota, Lili M            17 Agua Swim Team-MR      57.76      59.39        
                  27.70       59.39 (31.69)                                        
  3 Sun, Angela               14 Twisters-MR            58.43      59.61        
                  27.75       59.61 (31.86)                                        
  4 Hutchinson-Maddox, Isla   13 Agua Swim Team-MR      59.67    1:00.88        
                  29.10     1:00.88 (31.78)                                        
  5 Haruki, Yuria             15 Twisters-MR            59.21    1:01.14        
                  28.91     1:01.14 (32.23)                                        
  6 Hutchinson-Maddox, Caitl  16 Agua Swim Team-MR    1:00.54    1:01.25        
                  29.13     1:01.25 (32.12)                                        
  7 Teng, Rebecca Y           16 Agua Swim Team-MR      59.51    1:02.16        
                  29.41     1:02.16 (32.75)                                        
  8 Miller, Andrea J          27 NYAC-MR              1:02.00    1:02.22        
                  29.92     1:02.22 (32.30)                                        
  9 Morford, Lauren A         23 Agua Swim Team-MR    1:04.15    1:02.82        
                  30.08     1:02.82 (32.74)                                        
 10 Rodriguez, Nicole         13 Agua Swim Team-MR    1:03.14    1:03.27        
                  30.58     1:03.27 (32.69)                                        
 11 Michalak, Agata           15 Twisters-MR          1:02.45    1:03.64        
                  29.90     1:03.64 (33.74)                                        
 12 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR    1:02.47    1:03.66        
                  29.84     1:03.66 (33.82)                                        
 13 Ponzo, Victoria A         17 Twisters-MR          1:04.68    1:03.68        
                  30.55     1:03.68 (33.13)                                        
 14 Michalak, Zuzanna         17 Twisters-MR          1:04.76    1:04.15        
                  29.80     1:04.15 (34.35)                                        
 15 Hain, Karina A            15 Twisters-MR          1:02.14    1:04.52        
                  30.54     1:04.52 (33.98)                                        
 16 Erickson, Abigayle        17 Agua Swim Team-MR    1:04.48    1:04.83        
                  31.16     1:04.83 (33.67)                                        
 17 Skeivys, Maria E          15 Twisters-MR               NT    1:04.88        
                  30.68     1:04.88 (34.20)                                        
 18 Suarez, Daniela I         13 Agua Swim Team-MR    1:05.64    1:05.10        
                  31.75     1:05.10 (33.35)                                        
 19 Pavlin, Mekala            16 Agua Swim Team-MR    1:04.73    1:05.25        
                  30.95     1:05.25 (34.30)                                        
 20 Chudy, Charlotte L        13 Agua Swim Team-MR    1:04.60    1:05.29        
                  31.12     1:05.29 (34.17)                                        
 21 Bouzarouata, Sarah        15 Twisters-MR          1:05.54    1:05.30        
                  30.23     1:05.30 (35.07)                                        
 22 Hahn, Abby                16 NYCC-MR              1:06.22    1:05.57        
                  30.95     1:05.57 (34.62)                                        
 23 Rodriguez, Natalia        14 Agua Swim Team-MR    1:03.78    1:06.34        
                  30.55     1:06.34 (35.79)                                        
 24 Fuchs, Amanda B           13 Agua Swim Team-MR    1:08.62    1:06.42        
                  30.44     1:06.42 (35.98)                                        
 25 Yildirim, Nesli           17 Agua Swim Team-MR    1:07.22    1:06.53        
                  30.71     1:06.53 (35.82)                                        
 26 Chan, Shirley             13 Agua Swim Team-MR    1:08.54    1:06.67        
                  31.32     1:06.67 (35.35)                                        
 27 Reynoso, Jessica M        13 Agua Swim Team-MR    1:08.11    1:06.83        
                  31.40     1:06.83 (35.43)                                        
 28 Rivera, Ashley M          13 Agua Swim Team-MR    1:08.57    1:07.36        
                  31.81     1:07.36 (35.55)                                        
 29 Gawlik, Keri N            13 NY Sharks-MR         1:02.37    1:08.10        
                  31.24     1:08.10 (36.86)                                        
 30 Altman-Kurosaki, Hannah   16 Agua Swim Team-MR    1:08.95    1:08.27        
                  31.94     1:08.27 (36.33)                                        
 31 Rockwell, Whitney         24 NYAC-MR              1:04.99    1:08.29        
                  32.04     1:08.29 (36.25)                                        
 32 Bibb, Devon               14 UNNYS-MR             1:08.40    1:08.33        
                  31.92     1:08.33 (36.41)                                        
 33 Grady, Caitlin M          13 NY Sharks-MR         1:05.62    1:08.63        
                  31.23     1:08.63 (37.40)                                        
 34 Scott, Lucy E             14 Agua Swim Team-MR    1:09.33    1:09.62        
                  31.96     1:09.62 (37.66)                                        
 35 Shiota, Lena A            15 Agua Swim Team-MR    1:06.51    1:10.65        
                  32.17     1:10.65 (38.48)                                        
 36 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR    1:10.04    1:10.70        
                  33.15     1:10.70 (37.55)                                        
 37 Cirone, Alexandra         13 Agua Swim Team-MR    1:09.41    1:10.93        
                  33.17     1:10.93 (37.76)                                        
 38 Minichetti, Cara          13 NY Sharks-MR         1:15.75    1:11.80        
                  33.35     1:11.80 (38.45)                                        
 39 Lewis, Kamara A           16 Twisters-MR          1:10.26    1:12.02        
                  32.35     1:12.02 (39.67)                                        
 40 Kleinbart, Jessica E      16 Agua Swim Team-MR    1:16.75    1:13.58        
                  34.76     1:13.58 (38.82)                                        
 41 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR    1:12.83    1:15.00        
                  34.50     1:15.00 (40.50)                                        
 42 Pena, Jarleen B           13 Agua Swim Team-MR    1:17.62    1:15.24        
                  33.83     1:15.24 (41.41)                                        
 43 Ramsden, Hannah N         13 Agua Swim Team-MR    1:21.36    1:17.58        
                  35.88     1:17.58 (41.70)                                        
 44 Georgescu, Mary A         17 Twisters-MR          1:13.95    1:17.75        
                  33.90     1:17.75 (43.85)                                        
 45 Farmer, Imani M           15 NYCC-MR              1:24.31    1:22.36        
                  35.78     1:22.36 (46.58)                                        
 46 Mitchell, Alex F          15 Flying Dolphins-MR   1:16.36    1:23.76        
                  37.13     1:23.76 (46.63)                                        
 47 Steinberger, Sofia J      15 Agua Swim Team-MR         NT    1:24.63        
                  37.55     1:24.63 (47.08)                                        
 48 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR    1:40.46    1:26.65        
                  37.75     1:26.65 (48.90)                                        
 49 Schmitt, Rosie H          13 Agua Swim Team-MR    1:38.03    1:29.23        
                  41.46     1:29.23 (47.77)                                        
 50 Tellez, Ivanna D          15 Twisters-MR          1:37.62    1:29.99        
                  42.21     1:29.99 (47.78)                                        
 -- Clark, Leanne             13 Seals-MR                  NT         DQ        
      Kick breaststroke type
                  52.65                                                            
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                14 Unattached           2:05.69    2:06.38        
                  28.97     1:01.37 (32.40)     1:33.68 (32.31)     2:06.38 (32.70)
  2 Hutchinson-Maddox, Isla   13 Agua Swim Team-MR    2:08.70    2:07.21        
                  28.95     1:01.31 (32.36)     1:34.37 (33.06)     2:07.21 (32.84)
  3 Neal, Lia M               13 Agua Swim Team-MR    2:14.05    2:10.52        
                  29.31     1:02.33 (33.02)     1:37.39 (35.06)     2:10.52 (33.13)
  4 Shiota, Lili M            17 Agua Swim Team-MR    2:15.60    2:10.89        
                  28.37     1:01.98 (33.61)     1:35.51 (33.53)     2:10.89 (35.38)
  5 Hutchinson-Maddox, Caitl  16 Agua Swim Team-MR    2:10.86    2:11.73        
                  29.75     1:02.87 (33.12)     1:37.12 (34.25)     2:11.73 (34.61)
  6 Sun, Angela               14 Twisters-MR          2:09.64    2:11.93        
                  29.10     1:02.70 (33.60)     1:37.21 (34.51)     2:11.93 (34.72)
  7 Teng, Rebecca Y           16 Agua Swim Team-MR    2:12.00    2:13.00        
                  15.41     1:03.71 (48.30)     1:38.43 (34.72)     2:13.00 (34.57)
  8 Rodriguez, Nicole         13 Agua Swim Team-MR    2:17.17    2:13.85        
                  30.63     1:04.22 (33.59)     1:38.97 (34.75)     2:13.85 (34.88)
  9 Morford, Lauren A         23 Agua Swim Team-MR    2:15.73    2:15.18        
                  30.55     1:04.12 (33.57)     1:39.81 (35.69)     2:15.18 (35.37)
 10 Haruki, Yuria             15 Twisters-MR          2:12.03    2:15.33        
                  29.94     1:03.56 (33.62)     1:38.72 (35.16)     2:15.33 (36.61)
 11 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR    2:18.47    2:16.50        
                  29.93     1:04.94 (35.01)     1:39.61 (34.67)     2:16.50 (36.89)
 12 Erickson, Abigayle        17 Agua Swim Team-MR    2:17.02    2:16.52        
                  31.01     1:05.77 (34.76)     1:42.11 (36.34)     2:16.52 (34.41)
 13 Arnott, Katie             15 NY Sharks-MR         2:20.73    2:17.85        
                  30.32     1:05.34 (35.02)     1:41.42 (36.08)     2:17.85 (36.43)
 14 Ponzo, Victoria A         17 Twisters-MR          2:13.63    2:18.98        
                  30.99     1:05.86 (34.87)     1:42.11 (36.25)     2:18.98 (36.87)
 15 Pavlin, Mekala            16 Agua Swim Team-MR    2:22.33    2:19.54        
                  31.08     1:06.68 (35.60)     1:43.46 (36.78)     2:19.54 (36.08)
 16 Chudy, Charlotte L        13 Agua Swim Team-MR    2:17.73    2:22.22        
                  31.47     1:07.00 (35.53)     1:45.40 (38.40)     2:22.22 (36.82)
 17 Venice, Charissa L        13 NY Sharks-MR         2:18.74    2:23.51        
                  31.78     1:07.81 (36.03)     1:45.79 (37.98)     2:23.51 (37.72)
 18 Rivera, Ashley M          13 Agua Swim Team-MR    2:32.01    2:24.65        
                  32.48     1:08.57 (36.09)     1:46.11 (37.54)     2:24.65 (38.54)
 19 Kuo, Jacqueline           14 Agua Swim Team-MR    2:27.02    2:27.62        
                  32.15     1:09.11 (36.96)     1:47.81 (38.70)     2:27.62 (39.81)
 20 Reynoso, Jessica M        13 Agua Swim Team-MR    2:37.83    2:28.89        
                  32.27     1:10.21 (37.94)     1:50.37 (40.16)     2:28.89 (38.52)
 21 Grady, Caitlin M          13 NY Sharks-MR              NT    2:30.71        
                  33.50     1:11.32 (37.82)     1:50.84 (39.52)     2:30.71 (39.87)
 22 Altman-Kurosaki, Hannah   16 Agua Swim Team-MR    2:31.68    2:31.16        
                  32.46     1:10.26 (37.80)     1:49.73 (39.47)     2:31.16 (41.43)
 23 Armstrong, Alyssa         17 NY Sharks-MR         2:31.13    2:32.12        
                  33.00     1:10.48 (37.48)     1:50.60 (40.12)     2:32.12 (41.52)
 24 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR    2:35.14    2:38.84        
                  34.23     1:16.95 (42.72)     1:58.83 (41.88)     2:38.84 (40.01)
 25 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR    2:46.96    2:45.74        
                  35.39     1:15.76 (40.37)     1:59.63 (43.87)     2:45.74 (46.11)
 26 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR         NT    2:50.28        
                  35.62     1:18.50 (42.88)     2:04.04 (45.54)     2:50.28 (46.24)
 27 Munn, Alexandra           15 NY Sharks-MR         2:54.11    2:52.89        
                  36.24     1:16.94 (40.70)     2:03.88 (46.94)     2:52.89 (49.01)
 28 Mitchell, Alex F          15 Flying Dolphins-MR   2:53.51    3:11.19        
                  37.42     1:25.25 (47.83)     2:17.34 (52.09)     3:11.19 (53.85)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                14 Unattached           2:03.25    2:05.18        
                  27.93     1:00.09 (32.16)     1:35.69 (35.60)     2:05.18 (29.49)
  2 Neal, Lia M               13 Agua Swim Team-MR    2:07.64    2:12.18        
                  28.14     1:01.27 (33.13)     1:41.61 (40.34)     2:12.18 (30.57)
  3 Teng, Rebecca Y           16 Agua Swim Team-MR    2:09.58    2:13.21        
                  28.93     1:03.34 (34.41)     1:41.78 (38.44)     2:13.21 (31.43)
  4 Shiota, Lili M            17 Agua Swim Team-MR    2:08.53    2:15.90        
                  29.08     1:02.77 (33.69)     1:46.08 (43.31)     2:15.90 (29.82)
  5 Hutchinson-Maddox, Isla   13 Agua Swim Team-MR    2:13.83    2:16.54        
                  29.14     1:05.60 (36.46)     1:46.38 (40.78)     2:16.54 (30.16)
  6 Hahn, Abby                16 NYCC-MR              2:14.46    2:16.79        
                  30.81     1:06.46 (35.65)     1:44.64 (38.18)     2:16.79 (32.15)
  7 Sun, Angela               14 Twisters-MR          2:16.58    2:17.79        
                  29.01     1:03.00 (33.99)     1:45.92 (42.92)     2:17.79 (31.87)
  8 Suarez, Daniela I         13 Agua Swim Team-MR    2:17.62    2:18.37        
                  30.89     1:07.45 (36.56)     1:47.67 (40.22)     2:18.37 (30.70)
  9 Rodriguez, Nicole         13 Agua Swim Team-MR    2:22.47    2:19.03        
                  30.50     1:06.64 (36.14)     1:48.53 (41.89)     2:19.03 (30.50)
 10 Hutchinson-Maddox, Caitl  16 Agua Swim Team-MR    2:18.16    2:19.98        
                  29.98     1:05.83 (35.85)     1:48.70 (42.87)     2:19.98 (31.28)
 11 Reynoso, Jessica M        13 Agua Swim Team-MR    2:22.48    2:20.09        
                  31.15     1:07.82 (36.67)     1:47.99 (40.17)     2:20.09 (32.10)
 12 Haruki, Yuria             15 Twisters-MR          2:18.61    2:20.66        
                  29.40     1:06.77 (37.37)     1:48.81 (42.04)     2:20.66 (31.85)
 13 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR    2:20.39    2:20.99        
                  30.08     1:08.60 (38.52)     1:47.91 (39.31)     2:20.99 (33.08)
 14 Venice, Charissa L        13 NY Sharks-MR         2:18.33    2:21.57        
                  30.88     1:07.70 (36.82)     1:50.37 (42.67)     2:21.57 (31.20)
 15 Chan, Shirley             13 Agua Swim Team-MR    2:24.19    2:22.81        
                  31.17     1:07.42 (36.25)     1:51.95 (44.53)     2:22.81 (30.86)
 16 Ponzo, Victoria A         17 Twisters-MR          2:23.81    2:22.87        
                  31.29     1:07.46 (36.17)     1:50.93 (43.47)     2:22.87 (31.94)
 17 Bibb, Devon               14 UNNYS-MR             2:23.69    2:23.15        
                  31.38     1:07.72 (36.34)     1:49.04 (41.32)     2:23.15 (34.11)
 18 Armstrong, Alyssa         17 NY Sharks-MR         2:22.76    2:23.23        
                  31.61     1:09.69 (38.08)     1:50.36 (40.67)     2:23.23 (32.87)
 19 Chudy, Charlotte L        13 Agua Swim Team-MR    2:23.73    2:23.78        
                  31.00     1:08.18 (37.18)     1:51.97 (43.79)     2:23.78 (31.81)
 20 Erickson, Abigayle        17 Agua Swim Team-MR    2:20.27    2:24.45        
                  31.97     1:08.92 (36.95)     1:52.79 (43.87)     2:24.45 (31.66)
 21 Yildirim, Nesli           17 Agua Swim Team-MR    2:21.94    2:24.46        
                  30.47     1:09.47 (39.00)     1:51.94 (42.47)     2:24.46 (32.52)
 22 Rivera, Ashley M          13 Agua Swim Team-MR    2:25.82    2:25.10        
                  32.08     1:10.11 (38.03)     1:52.63 (42.52)     2:25.10 (32.47)
 23 Kuo, Jacqueline           14 Agua Swim Team-MR    2:23.17    2:25.75        
                  32.67     1:09.76 (37.09)     1:53.41 (43.65)     2:25.75 (32.34)
 24 Cirone, Alexandra         13 Agua Swim Team-MR    2:26.28    2:26.63        
                  33.51     1:12.34 (38.83)     1:54.44 (42.10)     2:26.63 (32.19)
 25 Wais, Ashleigh Q          16 NYCC-MR              2:25.25    2:27.18        
                  32.98     1:10.52 (37.54)     1:54.76 (44.24)     2:27.18 (32.42)
 26 Ogisu, Emilie             13 Agua Swim Team-MR    2:29.39    2:27.50        
                  33.50     1:10.85 (37.35)     1:55.18 (44.33)     2:27.50 (32.32)
 27 Nunez, Ana                15 Agua Swim Team-MR    2:32.41    2:28.15        
                  15.87       33.29 (17.42)     1:10.77 (37.48)   2:28.15 (1:17.38)
 28 Scott, Lucy E             14 Agua Swim Team-MR    2:24.98    2:29.75        
                  32.87     1:12.63 (39.76)     1:56.62 (43.99)     2:29.75 (33.13)
 29 Grady, Caitlin M          13 NY Sharks-MR         2:26.38    2:30.16        
                  31.79     1:13.36 (41.57)     1:55.32 (41.96)     2:30.16 (34.84)
 30 Shiota, Lena A            15 Agua Swim Team-MR    2:23.31    2:30.54        
                  32.78     1:10.80 (38.02)     1:57.31 (46.51)     2:30.54 (33.23)
 31 Gawlik, Keri N            13 NY Sharks-MR         2:19.67    2:30.72        
                  32.54     1:11.36 (38.82)     1:56.07 (44.71)     2:30.72 (34.65)
 32 Armstrong, Shannon        15 NY Sharks-MR         2:27.07    2:31.19        
                  31.86     1:09.96 (38.10)     1:57.24 (47.28)     2:31.19 (33.95)
 33 Kennedy, Calla            14 NYCC-MR              2:27.92    2:31.44        
                  35.74     1:16.21 (40.47)     1:57.87 (41.66)     2:31.44 (33.57)
 34 Fuchs, Amanda B           13 Agua Swim Team-MR    2:29.47    2:32.07        
                  31.84     1:10.97 (39.13)     1:56.82 (45.85)     2:32.07 (35.25)
 35 Altman-Kurosaki, Hannah   16 Agua Swim Team-MR    2:32.54    2:33.02        
                  32.59     1:11.54 (38.95)     1:58.94 (47.40)     2:33.02 (34.08)
 36 Minichetti, Cara          13 NY Sharks-MR         2:57.71    2:33.35        
                  34.13     1:14.84 (40.71)     1:57.19 (42.35)     2:33.35 (36.16)
 37 Burke, Meaghan            15 NY Sharks-MR         2:31.94    2:35.13        
                  35.92     1:12.56 (36.64)     2:01.19 (48.63)     2:35.13 (33.94)
 38 Pena, Jarleen B           13 Agua Swim Team-MR    2:35.42    2:35.45        
                  34.43     1:14.83 (40.40)     2:00.85 (46.02)     2:35.45 (34.60)
 39 Rodriguez, Keannie M      13 Agua Swim Team-MR    2:30.21    2:35.98        
                  36.84     1:17.31 (40.47)     2:02.58 (45.27)     2:35.98 (33.40)
 40 Kleinbart, Jessica E      16 Agua Swim Team-MR    2:37.64    2:36.07        
                  34.61     1:16.61 (42.00)     2:02.12 (45.51)     2:36.07 (33.95)
 41 Hoth, Brielle A           15 NY Sharks-MR         2:35.39    2:37.88        
                  36.24     1:15.85 (39.61)     2:02.66 (46.81)     2:37.88 (35.22)
 42 Martinez, Adrianna        14 Unattached                NT    2:38.34        
                  33.10     1:14.45 (41.35)     2:01.89 (47.44)     2:38.34 (36.45)
 43 Watler, Shani             16 NYCC-MR              2:32.82    2:38.86        
                  36.14     1:15.58 (39.44)     2:03.52 (47.94)     2:38.86 (35.34)
 44 Barrett, Janae J          13 Twisters-MR          2:34.59    2:40.15        
                  37.27     1:18.15 (40.88)     2:02.44 (44.29)     2:40.15 (37.71)
 45 Schmitt, Katherine M      15 Agua Swim Team-MR    2:34.12    2:41.78        
                  34.28     1:16.09 (41.81)     2:04.85 (48.76)     2:41.78 (36.93)
 46 Boomer, Lee E             15 NYCC-MR              2:42.16    2:43.67        
                  39.13     1:20.08 (40.95)     2:08.74 (48.66)     2:43.67 (34.93)
 47 Balderes, Olivia A        13 NYCC-MR              2:46.23    2:44.15        
                  36.65     1:18.55 (41.90)     2:04.77 (46.22)     2:44.15 (39.38)
 48 Munn, Alexandra           15 NY Sharks-MR         2:47.56    2:46.34        
                  34.08     1:17.30 (43.22)     2:08.45 (51.15)     2:46.34 (37.89)
 49 Boyadjian, Christina      13 UNNYS-MR             2:42.82    2:48.42        
                  40.42     1:22.35 (41.93)     2:09.88 (47.53)     2:48.42 (38.54)
 50 Lee, Kevyn                14 NYCC-MR              2:53.74    2:49.36        
                  38.68     1:24.78 (46.10)     2:14.00 (49.22)     2:49.36 (35.36)
 51 Mitchell, Alex F          15 Flying Dolphins-MR   2:38.28    2:51.52        
                  37.48     1:20.26 (42.78)     2:11.18 (50.92)     2:51.52 (40.34)
 52 Mills, Ariana C           13 Agua Swim Team-MR         NT    2:52.95        
                  41.88     1:26.60 (44.72)     2:15.02 (48.42)     2:52.95 (37.93)
 53 Schmitt, Rosie H          13 Agua Swim Team-MR    2:56.37    2:53.48        
                  42.60     1:25.61 (43.01)     2:15.30 (49.69)     2:53.48 (38.18)
 54 Eguchi, Nadia N            8 Agua Swim Team-MR    3:10.00    3:01.58        
                  40.80     1:28.47 (47.67)     2:19.97 (51.50)     3:01.58 (41.61)
 55 Kamel, Rita S             14 Twisters-MR          3:07.22    3:04.06        
                  43.46     1:32.71 (49.25)     2:23.27 (50.56)     3:04.06 (40.79)
 56 Mihalcik, Maggie          14 Agua Swim Team-MR    3:04.26    3:05.77        
                  43.62     1:30.20 (46.58)     2:25.37 (55.17)     3:05.77 (40.40)
 57 Key, Harmoy               13 Seals-MR                  NT    3:34.78        
                  44.33     1:38.87 (54.54)   2:43.22 (1:04.35)     3:34.78 (51.56)
 -- Tellez, Ivanna D          15 Twisters-MR          3:11.97         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                  41.68     1:28.53 (46.85)     2:27.09 (58.56)          DQ (40.58)
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Spencer H            8 Unattached                NT      16.89        
  2 Lee, Andy                  7 Twisters-MR            20.88      17.74        
  3 Lipton, Evan N             8 Flying Dolphins-MR     21.51      19.50        
  4 Clark, Kevin               8 Seals-MR               19.98      20.30        
  5 Kahn, Alec P               8 Flying Dolphins-MR     26.10      20.53        
  6 French, Devon J            8 Flying Dolphins-MR        NT      20.89        
  7 Duthie, Zachary J          8 Agua Swim Team-MR         NT      22.61        
  8 Wen, Alexander J           8 Agua Swim Team-MR         NT      22.79        
  9 Nelson, Dylan P            8 NYCC-MR                25.70      23.48        
 10 Matossian, Cameron         7 Flying Dolphins-MR        NT      24.75        
 11 Andrade, Kevin             7 NYCC-MR                23.34      25.81        
 12 Fairbanks, Matthew         8 Agua Swim Team-MR         NT      26.28        
 13 Simon, Ernesto G           8 Agua Swim Team-MR         NT      26.97        
 14 Schwartz, Paul B           8 Agua Swim Team-MR         NT      27.37        
 15 Sarsekeyev, Damir          7 Agua Swim Team-MR         NT      28.88        
 16 Wen, Nicholas J            7 Agua Swim Team-MR         NT      32.57        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Spencer H            8 Unattached                NT      35.39        
  2 Zuyus, Tyler E             8 Agua Swim Team-MR         NT      38.09        
  3 Lee, Andy                  7 Twisters-MR            46.15      38.32        
  4 Lipton, Evan N             8 Flying Dolphins-MR     45.29      42.54        
  5 Kahn, Alec P               8 Flying Dolphins-MR     54.53      43.30        
  6 Porges, Dylan R            8 Flying Dolphins-MR     58.32      45.27        
  7 French, Devon J            8 Flying Dolphins-MR        NT      46.18        
  8 Matossian, Cameron         7 Flying Dolphins-MR        NT      49.78        
  9 Nelson, Dylan P            8 NYCC-MR                58.63      51.70        
 10 Duthie, Zachary J          8 Agua Swim Team-MR         NT      52.68        
 11 Wen, Alexander J           8 Agua Swim Team-MR         NT      53.38        
 12 Andrade, Kevin             7 NYCC-MR                   NT      53.60        
 13 Fairbanks, Matthew         8 Agua Swim Team-MR         NT      57.02        
 14 Wen, Nicholas J            7 Agua Swim Team-MR         NT      59.63        
 15 Schwartz, Paul B           8 Agua Swim Team-MR         NT    1:01.54        
 16 Simon, Ernesto G           8 Agua Swim Team-MR         NT    1:01.94        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Spencer H            8 Unattached                NT      20.21        
  2 Lee, Andy                  7 Twisters-MR            23.15      21.16        
  3 Wen, Alexander J           8 Agua Swim Team-MR         NT      24.65        
  4 French, Devon J            8 Flying Dolphins-MR        NT      25.01        
  5 Fairbanks, Matthew         8 Agua Swim Team-MR         NT      25.04        
  6 Duthie, Zachary J          8 Agua Swim Team-MR         NT      25.34        
  7 Lipton, Evan N             8 Flying Dolphins-MR     24.53      25.61        
  8 Schwartz, Paul B           8 Agua Swim Team-MR         NT      25.89        
  9 Matossian, Cameron         7 Flying Dolphins-MR        NT      26.78        
 10 Clark, Kevin               8 Seals-MR               25.57      26.80        
 11 Nelson, Dylan P            8 NYCC-MR                31.76      28.62        
 12 Simon, Ernesto G           8 Agua Swim Team-MR         NT      29.11        
 13 Andrade, Kevin             7 NYCC-MR                31.33      31.54        
 -- Wen, Nicholas J            7 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Kahn, Alec P               8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Sarsekeyev, Damir          7 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      No touch at turn
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Spencer H            8 Unattached                NT      43.41        
  2 Zuyus, Tyler E             8 Agua Swim Team-MR         NT      46.48        
  3 Duthie, Zachary J          8 Agua Swim Team-MR         NT      53.53        
  4 Wen, Alexander J           8 Agua Swim Team-MR         NT      54.04        
  5 Fairbanks, Matthew         8 Agua Swim Team-MR         NT      54.12        
  6 French, Devon J            8 Flying Dolphins-MR        NT      54.25        
  7 Schwartz, Paul B           8 Agua Swim Team-MR         NT      58.37        
  8 Wen, Nicholas J            7 Agua Swim Team-MR         NT      58.49        
  9 Matossian, Cameron         7 Flying Dolphins-MR        NT      58.96        
 10 Clark, Kevin               8 Seals-MR                  NT      59.47        
 11 Simon, Ernesto G           8 Agua Swim Team-MR         NT    1:02.97        
 -- Lee, Andy                  7 Twisters-MR            50.77         DQ        
      Not on back off wall
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Spencer H            8 Unattached                NT      21.92        
  2 Lee, Andy                  7 Twisters-MR            23.67      22.33        
  3 Lipton, Evan N             8 Flying Dolphins-MR     23.92      24.28        
  4 Zuyus, Tyler E             8 Agua Swim Team-MR         NT      26.76        
  5 Duthie, Zachary J          8 Agua Swim Team-MR         NT      27.13        
  6 Porges, Dylan R            8 Flying Dolphins-MR     34.16      27.34        
  7 Schwartz, Paul B           8 Agua Swim Team-MR         NT      29.12        
  8 Fairbanks, Matthew         8 Agua Swim Team-MR         NT      29.71        
  9 Simon, Ernesto G           8 Agua Swim Team-MR         NT      31.41        
 10 Wen, Alexander J           8 Agua Swim Team-MR         NT      32.27        
 11 Nelson, Dylan P            8 NYCC-MR                   NT      35.19        
 12 Wen, Nicholas J            7 Agua Swim Team-MR         NT      44.56        
 -- Andrade, Kevin             7 NYCC-MR                   NT         DQ        
 -- Kahn, Alec P               8 Flying Dolphins-MR     30.27         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Clark, Kevin               8 Seals-MR                  NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- French, Devon J            8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
 -- Matossian, Cameron         7 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      One hand touch
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Spencer H            8 Unattached                NT      48.70        
  2 Lee, Andy                  7 Twisters-MR            46.11      49.08        
  3 Lipton, Evan N             8 Flying Dolphins-MR     52.39      52.45        
  4 Kahn, Alec P               8 Flying Dolphins-MR        NT      55.25        
  5 Duthie, Zachary J          8 Agua Swim Team-MR         NT      59.72        
  6 Schwartz, Paul B           8 Agua Swim Team-MR         NT    1:02.20        
  7 Sarsekeyev, Damir          7 Agua Swim Team-MR         NT    1:04.35        
  8 Simon, Ernesto G           8 Agua Swim Team-MR         NT    1:11.24        
  9 Wen, Alexander J           8 Agua Swim Team-MR         NT    1:12.53        
 -- Wen, Nicholas J            7 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      One hand touch
 -- Clark, Kevin               8 Seals-MR                  NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Fairbanks, Matthew         8 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Matossian, Cameron         7 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      Scissors kick
 -- French, Devon J            8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zuyus, Tyler E             8 Agua Swim Team-MR         NT      18.52        
  2 Hall, Spencer H            8 Unattached                NT      20.88        
  3 Lee, Andy                  7 Twisters-MR            25.06      21.44        
  4 Porges, Dylan R            8 Flying Dolphins-MR        NT      22.73        
  5 Kahn, Alec P               8 Flying Dolphins-MR     29.21      24.65        
  6 Duthie, Zachary J          8 Agua Swim Team-MR         NT      26.96        
  7 Wen, Alexander J           8 Agua Swim Team-MR         NT      29.04        
  8 Simon, Ernesto G           8 Agua Swim Team-MR         NT      29.19        
 -- Andrade, Kevin             7 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Wen, Nicholas J            7 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Clark, Kevin               8 Seals-MR                  NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Nelson, Dylan P            8 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Alternating Kick
 -- Schwartz, Paul B           8 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Spencer H            8 Unattached                NT      45.05        
  2 Lee, Andy                  7 Twisters-MR            51.18      46.58        
 -- Duthie, Zachary J          8 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      No touch
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wu, Kevin Z               10 UNLGA-MR               28.50      28.21        
  2 Tubens, Brandon           10 NYCC-MR                30.24      31.72        
  3 Hall, Justin L            10 Unattached                NT      31.86        
  4 Robinson, William R       10 Agua Swim Team-MR         NT      32.29        
  5 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR      34.76      32.48        
  6 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR         NT      33.37        
  7 Gilligan, Joshua G        10 Agua Swim Team-MR      35.18      33.78        
  8 Massand, Dilin S          10 Agua Swim Team-MR      36.77      34.04        
  9 Elms, Hayden A             9 Agua Swim Team-MR      38.79      34.36        
 10 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR      39.03      35.15        
 11 Glas, Aaron I             10 Agua Swim Team-MR      37.03      35.18        
 12 Jurman, Jasper N          10 Agua Swim Team-MR         NT      35.49        
 13 Srinivasan, Pranav         9 Agua Swim Team-MR      40.97      36.10        
 14 Wolfe, Morgan S            9 Flying Dolphins-MR     38.96      36.16        
 15 Lister, Davis M            9 Agua Swim Team-MR         NT      36.71        
 16 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR      40.69      36.74        
 16 Zubac, Andrew C            9 Agua Swim Team-MR      37.71      36.74        
 18 Hughes-Monasterio, Ethan  10 Twisters-MR            36.81      36.94        
 19 Montesdeoca, Michael      10 Twisters-MR            38.20      37.74        
 20 Yamamoto, Leo              9 Agua Swim Team-MR         NT      39.58        
 21 Gonzalez, Steven          10 NYCC-MR                48.60      39.67        
 22 Rodriguez, Ian R           9 NYCC-MR                39.96      40.08        
 23 Thomas, Desi               9 NYCC-MR                45.44      40.35        
 24 Fairbanks, Scott C        10 Agua Swim Team-MR         NT      42.94        
 25 Ramirez, Alister S         9 Agua Swim Team-MR      52.87      46.29        
 26 Paikin, Max S              9 Flying Dolphins-MR     54.44      52.50        
 27 Mack, Jonathan M           9 Flying Dolphins-MR     51.94      54.16        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wu, Kevin Z               10 UNLGA-MR                  NT    1:01.90        
                  29.39     1:01.90 (32.51)                                        
  2 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR    1:15.60    1:09.00        
                  33.70     1:09.00 (35.30)                                        
  3 Tubens, Brandon           10 NYCC-MR              1:09.00    1:09.02        
                  33.15     1:09.02 (35.87)                                        
  4 Hall, Justin L            10 Unattached                NT    1:10.96        
                  34.35     1:10.96 (36.61)                                        
  5 Robinson, William R       10 Agua Swim Team-MR         NT    1:12.31        
                  31.53     1:12.31 (40.78)                                        
  6 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR    1:18.12    1:13.72        
                  10.83   1:13.72 (1:02.89)                                        
  7 Massand, Dilin S          10 Agua Swim Team-MR    1:19.56    1:13.93        
                  36.35     1:13.93 (37.58)                                        
  8 Glas, Aaron I             10 Agua Swim Team-MR    1:24.55    1:15.04        
                  36.29     1:15.04 (38.75)                                        
  9 Gilligan, Joshua G        10 Agua Swim Team-MR    1:19.50    1:15.52        
                  35.94     1:15.52 (39.58)                                        
 10 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR    1:22.07    1:17.41        
                  37.23     1:17.41 (40.18)                                        
 11 Elms, Hayden A             9 Agua Swim Team-MR    1:36.68    1:19.40        
                  36.84     1:19.40 (42.56)                                        
 12 Jurman, Jasper N          10 Agua Swim Team-MR         NT    1:20.45        
                  36.75     1:20.45 (43.70)                                        
 13 Wolfe, Morgan S            9 Flying Dolphins-MR   1:20.86    1:20.99        
                  14.46   1:20.99 (1:06.53)                                        
 14 Hughes-Monasterio, Ethan  10 Twisters-MR          1:20.21    1:21.80        
                  37.92     1:21.80 (43.88)                                        
 15 Srinivasan, Pranav         9 Agua Swim Team-MR    1:27.69    1:22.13        
                  38.81     1:22.13 (43.32)                                        
 16 Zubac, Andrew C            9 Agua Swim Team-MR    1:24.67    1:22.57        
                  39.40     1:22.57 (43.17)                                        
 17 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR    1:30.65    1:22.88        
                  38.83     1:22.88 (44.05)                                        
 18 McKenna, Devlin H          9 Agua Swim Team-MR         NT    1:23.15        
                  39.37     1:23.15 (43.78)                                        
 19 Montesdeoca, Michael      10 Twisters-MR          1:18.96    1:23.26        
                  38.96     1:23.26 (44.30)                                        
 20 Lister, Davis M            9 Agua Swim Team-MR         NT    1:27.95        
                  42.07     1:27.95 (45.88)                                        
 21 Huang, James J             9 Agua Swim Team-MR         NT    1:28.03        
                  41.26     1:28.03 (46.77)                                        
 22 Yamamoto, Leo              9 Agua Swim Team-MR         NT    1:29.85        
                  40.31     1:29.85 (49.54)                                        
 23 Rodriguez, Ian R           9 NYCC-MR                   NT    1:31.42        
                  42.01     1:31.42 (49.41)                                        
 24 Fairbanks, Scott C        10 Agua Swim Team-MR         NT    1:34.30        
                  47.36     1:34.30 (46.94)                                        
 25 Gonzalez, Steven          10 NYCC-MR                   NT    1:35.67        
                  41.76     1:35.67 (53.91)                                        
 26 Thomas, Desi               9 NYCC-MR                   NT    1:39.58        
                  44.46     1:39.58 (55.12)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wu, Kevin Z               10 UNLGA-MR             2:11.64    2:14.22        
                  30.42     1:04.72 (34.30)     1:39.17 (34.45)     2:14.22 (35.05)
  2 Tubens, Brandon           10 NYCC-MR              2:28.37    2:26.59        
                  32.78     1:10.72 (37.94)     1:49.64 (38.92)     2:26.59 (36.95)
  3 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR    2:45.59    2:26.76        
                  32.94     1:11.33 (38.39)     1:50.26 (38.93)     2:26.76 (36.50)
  4 Hall, Justin L            10 Unattached                NT    2:34.08        
                  34.92     1:13.79 (38.87)     1:54.97 (41.18)     2:34.08 (39.11)
  5 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR         NT    2:39.63        
                  35.54     1:16.49 (40.95)     1:58.33 (41.84)     2:39.63 (41.30)
  6 Massand, Dilin S          10 Agua Swim Team-MR    2:50.01    2:39.64        
                  38.51     1:19.78 (41.27)     2:02.41 (42.63)     2:39.64 (37.23)
  7 Glas, Aaron I             10 Agua Swim Team-MR    2:57.28    2:39.73        
                  36.85     1:18.08 (41.23)     2:01.13 (43.05)     2:39.73 (38.60)
  8 Wolfe, Morgan S            9 Flying Dolphins-MR   2:50.00    2:45.49        
                  38.33     1:20.50 (42.17)     2:04.44 (43.94)     2:45.49 (41.05)
  9 Gilligan, Joshua G        10 Agua Swim Team-MR    2:57.41    2:48.10        
                  37.63     1:19.99 (42.36)     2:04.70 (44.71)     2:48.10 (43.40)
 10 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR    3:25.67    2:54.81        
                  38.48     1:23.34 (44.86)     2:09.84 (46.50)     2:54.81 (44.97)
 11 Zubac, Andrew C            9 Agua Swim Team-MR         NT    2:56.84        
                  40.44     1:25.93 (45.49)     2:09.91 (43.98)     2:56.84 (46.93)
 12 Elms, Hayden A             9 Agua Swim Team-MR         NT    2:57.07        
                  39.15     1:24.96 (45.81)     2:13.08 (48.12)     2:57.07 (43.99)
 13 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR         NT    2:58.57        
                  39.36     1:24.77 (45.41)     2:13.65 (48.88)     2:58.57 (44.92)
 14 Hughes-Monasterio, Ethan  10 Twisters-MR          2:51.23    3:01.07        
                  40.83     1:26.79 (45.96)     2:14.43 (47.64)     3:01.07 (46.64)
 15 Ramirez, Alister S         9 Agua Swim Team-MR         NT    3:23.68        
                  43.60     1:37.10 (53.50)     2:30.81 (53.71)     3:23.68 (52.87)
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wu, Kevin Z               10 UNLGA-MR               36.20      32.42        
  2 Tubens, Brandon           10 NYCC-MR                35.14      37.19        
  3 Robinson, William R       10 Agua Swim Team-MR         NT      37.35        
  4 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR      40.67      38.11        
  5 Hall, Justin L            10 Unattached                NT      39.17        
  6 Glas, Aaron I             10 Agua Swim Team-MR      42.29      39.61        
  7 Montesdeoca, Michael      10 Twisters-MR            42.82      39.85        
  8 Jurman, Jasper N          10 Agua Swim Team-MR         NT      40.66        
  9 Gilligan, Joshua G        10 Agua Swim Team-MR      42.65      41.49        
 10 Elms, Hayden A             9 Agua Swim Team-MR      46.72      41.97        
 11 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR         NT      42.65        
 12 Yamamoto, Leo              9 Agua Swim Team-MR         NT      43.40        
 12 Zubac, Andrew C            9 Agua Swim Team-MR      46.26      43.40        
 14 Hughes-Monasterio, Ethan  10 Twisters-MR            45.22      44.71        
 15 Lister, Davis M            9 Agua Swim Team-MR         NT      45.14        
 16 Srinivasan, Pranav         9 Agua Swim Team-MR      50.21      45.61        
 17 Wolfe, Morgan S            9 Flying Dolphins-MR     46.16      45.81        
 18 Gonzalez, Steven          10 NYCC-MR                   NT      46.16        
 19 Thomas, Desi               9 NYCC-MR                57.34      46.26        
 20 Rodriguez, Ian R           9 NYCC-MR                45.46      46.46        
 21 Fairbanks, Scott C        10 Agua Swim Team-MR         NT      46.50        
 22 Ramirez, Alister S         9 Agua Swim Team-MR      49.12      48.18        
 23 Mack, Jonathan M           9 Flying Dolphins-MR        NT    1:00.00        
 -- McKenna, Devlin H          9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR      53.14         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 -- Paikin, Max S              9 Flying Dolphins-MR   1:01.52         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wu, Kevin Z               10 UNLGA-MR                  NT    1:13.59        
                  35.28     1:13.59 (38.31)                                        
  2 Tubens, Brandon           10 NYCC-MR              1:19.34    1:19.17        
                  39.05     1:19.17 (40.12)                                        
  3 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR    1:27.85    1:20.31        
                  39.16     1:20.31 (41.15)                                        
  4 Hall, Justin L            10 Unattached                NT    1:23.33        
                  41.34     1:23.33 (41.99)                                        
  5 Glas, Aaron I             10 Agua Swim Team-MR    1:32.75    1:24.00        
                  40.33     1:24.00 (43.67)                                        
  6 Robinson, William R       10 Agua Swim Team-MR         NT    1:24.36        
                  38.37     1:24.36 (45.99)                                        
  7 Gilligan, Joshua G        10 Agua Swim Team-MR    1:31.04    1:30.94        
                  44.37     1:30.94 (46.57)                                        
  8 Elms, Hayden A             9 Agua Swim Team-MR         NT    1:33.56        
                  43.59     1:33.56 (49.97)                                        
  9 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR    1:36.53    1:34.01        
                  45.83     1:34.01 (48.18)                                        
 10 Zubac, Andrew C            9 Agua Swim Team-MR         NT    1:35.33        
                  46.95     1:35.33 (48.38)                                        
 11 Hughes-Monasterio, Ethan  10 Twisters-MR          1:37.47    1:39.33        
                  48.29     1:39.33 (51.04)                                        
 12 Srinivasan, Pranav         9 Agua Swim Team-MR    2:01.58    1:41.38        
                  49.60     1:41.38 (51.78)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Justin L            10 Unattached                NT      41.06        
  2 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR      45.53      43.46        
  2 Robinson, William R       10 Agua Swim Team-MR         NT      43.46        
  4 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR      46.31      43.77        
  5 Massand, Dilin S          10 Agua Swim Team-MR      48.15      44.92        
  6 Gilligan, Joshua G        10 Agua Swim Team-MR      46.03      45.60        
  7 Yamamoto, Leo              9 Agua Swim Team-MR         NT      47.24        
  8 Wolfe, Morgan S            9 Flying Dolphins-MR     47.96      47.97        
  9 Gonzalez, Steven          10 NYCC-MR                   NT      51.04        
 10 Rodriguez, Ian R           9 NYCC-MR                50.29      51.26        
 11 Paikin, Max S              9 Flying Dolphins-MR     58.38      54.01        
 12 Fairbanks, Scott C        10 Agua Swim Team-MR         NT      55.30        
 13 Lister, Davis M            9 Agua Swim Team-MR         NT      58.33        
 14 Thomas, Desi               9 NYCC-MR                   NT      58.86        
 -- Huang, James J             9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
 -- McKenna, Devlin H          9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Scissors kick
 -- Elms, Hayden A             9 Agua Swim Team-MR      50.69         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Jurman, Jasper N          10 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      One hand touch
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wu, Kevin Z               10 UNLGA-MR             1:29.40    1:20.74        
                  38.45     1:20.74 (42.29)                                        
  2 Hall, Justin L            10 Unattached                NT    1:31.87        
                  43.22     1:31.87 (48.65)                                        
  3 Massand, Dilin S          10 Agua Swim Team-MR    1:41.86    1:33.09        
                  14.99   1:33.09 (1:18.10)                                        
  4 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR    1:40.06    1:33.81        
                  46.68     1:33.81 (47.13)                                        
  5 Robinson, William R       10 Agua Swim Team-MR         NT    1:35.81        
                  43.58     1:35.81 (52.23)                                        
  6 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR    1:39.97    1:37.51        
                  46.65     1:37.51 (50.86)                                        
  7 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR         NT    1:38.19        
                  47.59     1:38.19 (50.60)                                        
  8 Yamamoto, Leo              9 Agua Swim Team-MR         NT    1:39.18        
                  47.60     1:39.18 (51.58)                                        
  9 Montesdeoca, Michael      10 Twisters-MR          1:46.02    1:41.38        
                  47.70     1:41.38 (53.68)                                        
 10 Jurman, Jasper N          10 Agua Swim Team-MR         NT    1:41.92        
                  47.58     1:41.92 (54.34)                                        
 11 Gilligan, Joshua G        10 Agua Swim Team-MR    1:42.89    1:42.38        
                  49.92     1:42.38 (52.46)                                        
 12 Gonzalez, Steven          10 NYCC-MR                   NT    1:51.72        
                  53.41     1:51.72 (58.31)                                        
 13 Srinivasan, Pranav         9 Agua Swim Team-MR         NT    1:55.28        
                  54.96   1:55.28 (1:00.32)                                        
 14 Zubac, Andrew C            9 Agua Swim Team-MR         NT    1:56.26        
                  54.74   1:56.26 (1:01.52)                                        
 15 McKenna, Devlin H          9 Agua Swim Team-MR         NT    1:56.41        
                  55.46   1:56.41 (1:00.95)                                        
 16 Rodriguez, Ian R           9 NYCC-MR                   NT    1:57.28        
                  55.62   1:57.28 (1:01.66)                                        
 17 Fairbanks, Scott C        10 Agua Swim Team-MR         NT    2:05.98        
                  59.72   2:05.98 (1:06.26)                                        
 18 Thomas, Desi               9 NYCC-MR                   NT    2:08.29        
                  59.50   2:08.29 (1:08.79)                                        
 19 Ramirez, Alister S         9 Agua Swim Team-MR    2:17.08    2:10.00        
                1:00.77   2:10.00 (1:09.23)                                        
 -- Elms, Hayden A             9 Agua Swim Team-MR    1:56.20         DQ        
      One hand touch
                  44.10          DQ (48.50)                                        
 -- Wolfe, Morgan S            9 Flying Dolphins-MR   1:43.70         DQ        
      One hand touch
                  48.57          DQ (50.70)                                        
 -- Huang, James J             9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      One hand touch
                  51.69          DQ (57.03)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wu, Kevin Z               10 UNLGA-MR                  NT      31.49        
  2 Glas, Aaron I             10 Agua Swim Team-MR      47.16      37.67        
  3 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR      41.23      38.04        
  4 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR         NT      38.18        
  5 Tubens, Brandon           10 NYCC-MR                34.20      38.21        
  6 Massand, Dilin S          10 Agua Swim Team-MR      41.74      39.24        
  7 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR      44.62      40.41        
  8 Srinivasan, Pranav         9 Agua Swim Team-MR         NT      40.76        
  9 McKenna, Devlin H          9 Agua Swim Team-MR         NT      41.26        
 10 Montesdeoca, Michael      10 Twisters-MR            38.96      42.31        
 11 Zubac, Andrew C            9 Agua Swim Team-MR      44.75      42.42        
 12 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR      48.08      44.61        
 13 Gonzalez, Steven          10 NYCC-MR                   NT      47.59        
 14 Thomas, Desi               9 NYCC-MR                   NT      49.91        
 15 Paikin, Max S              9 Flying Dolphins-MR        NT    1:00.24        
 -- Rodriguez, Ian R           9 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tubens, Brandon           10 NYCC-MR              1:18.20    1:23.67        
                  40.46     1:23.67 (43.21)                                        
  2 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR    1:33.66    1:27.27        
                  40.03     1:27.27 (47.24)                                        
  3 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR    1:42.01    1:33.91        
                  44.54     1:33.91 (49.37)                                        
  4 Glas, Aaron I             10 Agua Swim Team-MR         NT    1:34.46        
                  41.88     1:34.46 (52.58)                                        
  5 Srinivasan, Pranav         9 Agua Swim Team-MR         NT    1:34.68        
                  42.40     1:34.68 (52.28)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wu, Kevin Z               10 UNLGA-MR                  NT    1:09.67        
                  31.86     1:09.67 (37.81)                                        
  2 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR    1:32.42    1:20.79        
                  37.25     1:20.79 (43.54)                                        
  3 Tubens, Brandon           10 NYCC-MR              1:17.23    1:20.93        
                  37.42     1:20.93 (43.51)                                        
  4 Robinson, William R       10 Agua Swim Team-MR         NT    1:21.29        
                  35.84     1:21.29 (45.45)                                        
  4 Hall, Justin L            10 Unattached                NT    1:21.29        
                  39.31     1:21.29 (41.98)                                        
  6 Glas, Aaron I             10 Agua Swim Team-MR    1:36.01    1:24.36        
                  38.15     1:24.36 (46.21)                                        
  7 Massand, Dilin S          10 Agua Swim Team-MR    1:32.22    1:24.77        
                  41.72     1:24.77 (43.05)                                        
  8 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR    1:36.38    1:25.44        
                  40.65     1:25.44 (44.79)                                        
  9 Gilligan, Joshua G        10 Agua Swim Team-MR    1:31.99    1:26.21        
                  41.25     1:26.21 (44.96)                                        
 10 Elms, Hayden A             9 Agua Swim Team-MR    1:47.94    1:26.41        
                  38.70     1:26.41 (47.71)                                        
 11 Jurman, Jasper N          10 Agua Swim Team-MR         NT    1:26.98        
                  39.12     1:26.98 (47.86)                                        
 12 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR    1:37.65    1:27.57        
                  41.68     1:27.57 (45.89)                                        
 13 Zubac, Andrew C            9 Agua Swim Team-MR    1:43.34    1:30.08        
                  40.59     1:30.08 (49.49)                                        
 14 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR         NT    1:30.24        
                  43.19     1:30.24 (47.05)                                        
 15 Srinivasan, Pranav         9 Agua Swim Team-MR    1:49.19    1:33.47        
                  42.80     1:33.47 (50.67)                                        
 16 Huang, James J             9 Agua Swim Team-MR         NT    1:35.85        
                  43.23     1:35.85 (52.62)                                        
 17 Hughes-Monasterio, Ethan  10 Twisters-MR          1:37.83    1:37.63        
                  44.92     1:37.63 (52.71)                                        
 18 Rodriguez, Ian R           9 NYCC-MR                   NT    1:38.60        
                  45.59     1:38.60 (53.01)                                        
 19 Lister, Davis M            9 Agua Swim Team-MR         NT    1:44.93        
                  49.69     1:44.93 (55.24)                                        
 -- Fairbanks, Scott C        10 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  49.88          DQ (52.94)                                        
 -- Wolfe, Morgan S            9 Flying Dolphins-MR   1:40.32         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  46.88          DQ (47.08)                                        
 -- Yamamoto, Leo              9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  45.15          DQ (50.97)                                        
 -- McKenna, Devlin H          9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - fly
                  42.57          DQ (49.99)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         12 Twisters-MR            24.95      24.61        
  2 Dong, Richard             12 Twisters-MR            26.25      26.17        
  3 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR            28.13      27.13        
  4 Uszynski, Arthur          11 Twisters-MR            27.78      27.58        
  5 Nunez, John               11 Agua Swim Team-MR      27.90      27.75        
  6 Tilneac, George           12 NYCC-MR                28.31      28.00        
  6 Ennals, Ethan W           12 Unattached                NT      28.00        
  8 Tubens, Israel            11 NYCC-MR                27.57      28.31        
  9 Schwartz, Nes S           11 Agua Swim Team-MR      30.61      29.90        
 10 Zagorodniy, Igor          12 Unattached             32.86      29.93        
 11 Hall, Tyler J             11 Unattached                NT      29.97        
 11 Isaac, Alejandro          11 NYCC-MR                30.46      29.97        
 13 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR      30.77      30.03        
 14 Cornwallis, Robert A      12 Twisters-MR            30.77      30.32        
 15 Low, Derek                12 NYCC-MR                29.92      30.50        
 16 Mitchell, Benjamin L      12 Agua Swim Team-MR      31.64      31.64        
 17 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR      33.19      31.74        
 18 Belozerov, Alex           11 Twisters-MR            31.91      31.77        
 19 Ruvkun, Andrew H          12 Agua Swim Team-MR      31.66      32.16        
 20 Tlatelpa, Ethan           11 NYCC-MR                31.04      32.63        
 21 Kunze, Aidan J            11 NYCC-MR                32.08      34.11        
 21 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR      33.68      34.11        
 23 Leitner, Julius           11 Agua Swim Team-MR      36.99      36.73        
 24 Darabundit, Champ C       12 Agua Swim Team-MR      57.73      36.90        
 25 Felipe, Eddie             12 Seals-MR               40.91      37.68        
 26 Scott, Samuel L           12 Agua Swim Team-MR         NT      39.85        
 27 Watler, Jaleel C          11 NYCC-MR                36.59      40.21        
 28 Collier, Christian H      11 Agua Swim Team-MR      44.58      40.42        
 29 Moriarty, Thomas P        11 Flying Dolphins-MR        NT      43.75        
 30 Nieves, Matthew           11 Seals-MR               40.20      45.70        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         12 Twisters-MR            53.63      53.21        
                  25.61       53.21 (27.60)                                        
  2 Koo, Brandon H            12 Twisters-MR            57.69      56.79        
                  27.23       56.79 (29.56)                                        
  3 Nunez, John               11 Agua Swim Team-MR    1:00.24    1:00.07        
                  28.55     1:00.07 (31.52)                                        
  4 Uszynski, Arthur          11 Twisters-MR          1:00.81    1:00.58        
                  28.88     1:00.58 (31.70)                                        
  5 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR          1:02.12    1:01.33        
                  29.57     1:01.33 (31.76)                                        
  6 Ennals, Ethan W           12 Unattached                NT    1:02.47        
                  30.47     1:02.47 (32.00)                                        
  7 Zagorodniy, Igor          12 Unattached           1:04.65    1:03.36        
                  30.19     1:03.36 (33.17)                                        
  8 Hall, Tyler J             11 Unattached                NT    1:07.34        
                  32.25     1:07.34 (35.09)                                        
  8 Ruvkun, Andrew H          12 Agua Swim Team-MR    1:12.07    1:07.34        
                  32.47     1:07.34 (34.87)                                        
 10 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR    1:08.44    1:07.61        
                  32.31     1:07.61 (35.30)                                        
 11 Mitchell, Benjamin L      12 Agua Swim Team-MR    1:09.15    1:08.35        
                  32.36     1:08.35 (35.99)                                        
 12 Cornwallis, Robert A      12 Twisters-MR          1:10.76    1:08.52        
                  32.53     1:08.52 (35.99)                                        
 13 Isaac, Alejandro          11 NYCC-MR              1:08.98    1:09.72        
                  32.86     1:09.72 (36.86)                                        
 14 Tlatelpa, Ethan           11 NYCC-MR              1:09.92    1:11.30        
                  33.97     1:11.30 (37.33)                                        
 15 Pinzon, Tyler             12 Flying Dolphins-MR        NT    1:11.56        
                  33.22     1:11.56 (38.34)                                        
 16 Mack, Djoser              12 Seals-MR                  NT    1:11.61        
                  33.16     1:11.61 (38.45)                                        
 17 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR    1:16.84    1:11.63        
                  34.65     1:11.63 (36.98)                                        
 18 Kunze, Aidan J            11 NYCC-MR              1:13.07    1:14.94        
                  35.02     1:14.94 (39.92)                                        
 19 Sarsekeyev, Dimash A      11 Agua Swim Team-MR    1:22.49    1:18.61        
                  37.00     1:18.61 (41.61)                                        
 20 Amalvert, George          12 Seals-MR                  NT    1:18.67        
                  37.84     1:18.67 (40.83)                                        
 21 Leitner, Julius           11 Agua Swim Team-MR    1:24.84    1:21.12        
                  39.43     1:21.12 (41.69)                                        
 22 Watler, Jaleel C          11 NYCC-MR              1:27.24    1:28.72        
                  41.27     1:28.72 (47.45)                                        
 23 Felipe, Eddie             12 Seals-MR             1:28.23    1:30.36        
                  40.42     1:30.36 (49.94)                                        
 24 Collier, Christian H      11 Agua Swim Team-MR    1:44.68    1:32.49        
                  42.81     1:32.49 (49.68)                                        
 25 Scott, Samuel L           12 Agua Swim Team-MR         NT    1:33.65        
                  41.79     1:33.65 (51.86)                                        
 26 Lumsden, Xavier           11 Seals-MR                  NT    1:33.93        
                  42.16     1:33.93 (51.77)                                        
 27 Garcia, Bryan             12 Seals-MR                  NT    1:34.02        
                  42.85     1:34.02 (51.17)                                        
 28 Ionov, Steven             12 Flying Dolphins-MR        NT    1:39.68        
                  45.22     1:39.68 (54.46)                                        
 29 Nieves, Matthew           11 Seals-MR                  NT    1:55.93        
                  52.64   1:55.93 (1:03.29)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         12 Twisters-MR          1:58.81    1:57.42        
                  26.53       56.51 (29.98)     1:27.44 (30.93)     1:57.42 (29.98)
  2 Dong, Richard             12 Twisters-MR          2:24.25    2:05.05        
                  27.30       58.59 (31.29)     1:32.57 (33.98)     2:05.05 (32.48)
  3 Nunez, John               11 Agua Swim Team-MR    2:09.33    2:09.49        
                  29.26     1:02.18 (32.92)     1:36.55 (34.37)     2:09.49 (32.94)
  4 Uszynski, Arthur          11 Twisters-MR          2:13.97    2:09.78        
                  29.22     1:02.09 (32.87)     1:36.17 (34.08)     2:09.78 (33.61)
  5 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR          2:19.61    2:12.40        
                  29.86     1:03.77 (33.91)     1:39.30 (35.53)     2:12.40 (33.10)
  6 Ennals, Ethan W           12 Unattached                NT    2:12.48        
                  30.15     1:03.88 (33.73)     1:38.61 (34.73)     2:12.48 (33.87)
  7 Tilneac, George           12 NYCC-MR              2:19.83    2:14.50        
                  29.38     1:03.34 (33.96)     1:39.42 (36.08)     2:14.50 (35.08)
  8 Zagorodniy, Igor          12 Unattached           2:19.25    2:16.44        
                  30.48     1:04.47 (33.99)     1:40.63 (36.16)     2:16.44 (35.81)
  9 Guo, Andrew               11 Twisters-MR          2:27.55    2:20.19        
                  31.27     1:07.73 (36.46)     1:45.26 (37.53)     2:20.19 (34.93)
 10 Hall, Tyler J             11 Unattached                NT    2:20.83        
                  32.03     1:07.89 (35.86)     1:44.54 (36.65)     2:20.83 (36.29)
 11 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR    2:30.41    2:23.10        
                  31.66     1:08.28 (36.62)     1:46.19 (37.91)     2:23.10 (36.91)
 12 Schwartz, Nes S           11 Agua Swim Team-MR    2:41.54    2:23.34        
                  31.87     1:08.86 (36.99)     1:47.15 (38.29)     2:23.34 (36.19)
 13 Tubens, Israel            11 NYCC-MR              2:15.91    2:23.70        
                  30.55     1:05.15 (34.60)     1:43.91 (38.76)     2:23.70 (39.79)
 14 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR    2:42.44    2:28.12        
                  31.25     1:09.11 (37.86)     1:49.31 (40.20)     2:28.12 (38.81)
 15 Mitchell, Benjamin L      12 Agua Swim Team-MR    2:28.62    2:28.59        
                  32.36     1:10.41 (38.05)     1:50.72 (40.31)     2:28.59 (37.87)
 16 Ruvkun, Andrew H          12 Agua Swim Team-MR    2:36.59    2:29.05        
                  32.82     1:10.47 (37.65)     1:50.90 (40.43)     2:29.05 (38.15)
 17 Isaac, Alejandro          11 NYCC-MR              2:41.07    2:30.53        
                  33.34     1:11.94 (38.60)     1:52.99 (41.05)     2:30.53 (37.54)
 18 Low, Derek                12 NYCC-MR              2:37.11    2:31.40        
                  33.47     1:12.95 (39.48)     1:54.18 (41.23)     2:31.40 (37.22)
 19 Tlatelpa, Ethan           11 NYCC-MR              2:32.15    2:34.82        
                  34.24     1:15.08 (40.84)     1:56.61 (41.53)     2:34.82 (38.21)
 20 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR    3:18.44    2:35.49        
                  35.10     1:15.03 (39.93)     1:57.14 (42.11)     2:35.49 (38.35)
 21 Kunze, Aidan J            11 NYCC-MR              2:38.70    2:38.57        
                  34.71     1:15.73 (41.02)     1:57.09 (41.36)     2:38.57 (41.48)
 22 Amalvert, George          12 Seals-MR             2:43.01    2:53.86        
                  35.57     1:20.25 (44.68)     2:07.26 (47.01)     2:53.86 (46.60)
 23 Mack, Djoser              12 Seals-MR                  NT    2:54.85        
                  35.26     1:17.99 (42.73)     2:08.43 (50.44)     2:54.85 (46.42)
 24 Lumsden, Xavier           11 Seals-MR             3:16.67    3:20.81        
                  41.76     1:34.74 (52.98)     2:31.44 (56.70)     3:20.81 (49.37)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         12 Twisters-MR            27.97      27.60        
  2 Dong, Richard             12 Twisters-MR            29.04      28.04        
  3 Tilneac, George           12 NYCC-MR                32.85      31.24        
  4 Uszynski, Arthur          11 Twisters-MR            32.01      32.09        
  5 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR            33.33      33.43        
  6 Zagorodniy, Igor          12 Unattached             33.88      33.48        
  7 Ennals, Ethan W           12 Unattached                NT      33.64        
  8 Belozerov, Alex           11 Twisters-MR            37.07      34.14        
  9 Cornwallis, Robert A      12 Twisters-MR            34.81      34.99        
 10 Guo, Andrew               11 Twisters-MR            35.90      35.72        
 11 Schwartz, Nes S           11 Agua Swim Team-MR      37.34      36.61        
 12 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR      37.61      36.72        
 13 Hall, Tyler J             11 Unattached                NT      36.77        
 14 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR      38.59      37.04        
 15 Tlatelpa, Ethan           11 NYCC-MR                37.48      38.12        
 16 Kunze, Aidan J            11 NYCC-MR                39.23      38.23        
 17 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR      40.08      39.26        
 18 Ruvkun, Andrew H          12 Agua Swim Team-MR      39.51      39.58        
 19 Mitchell, Benjamin L      12 Agua Swim Team-MR      38.41      39.91        
 20 Collier, Christian H      11 Agua Swim Team-MR      49.36      44.30        
 21 Felipe, Eddie             12 Seals-MR                  NT      44.83        
 22 Darabundit, Champ C       12 Agua Swim Team-MR      53.75      45.24        
 23 Leitner, Julius           11 Agua Swim Team-MR      46.97      47.01        
 24 Watler, Jaleel C          11 NYCC-MR                45.93      47.44        
 25 Scott, Samuel L           12 Agua Swim Team-MR         NT      51.35        
 26 Nieves, Matthew           11 Seals-MR               58.97      53.60        
 27 Moriarty, Thomas P        11 Flying Dolphins-MR        NT      57.87        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         12 Twisters-MR            59.91      59.33        
                  28.74       59.33 (30.59)                                        
  2 Koo, Brandon H            12 Twisters-MR          1:05.81    1:04.90        
                  31.85     1:04.90 (33.05)                                        
  3 Uszynski, Arthur          11 Twisters-MR          1:09.21    1:07.74        
                  33.42     1:07.74 (34.32)                                        
  4 Zagorodniy, Igor          12 Unattached           1:11.50    1:10.08        
                  33.87     1:10.08 (36.21)                                        
  5 Ennals, Ethan W           12 Unattached                NT    1:11.30        
                  35.49     1:11.30 (35.81)                                        
  6 Nunez, John               11 Agua Swim Team-MR    1:17.79    1:12.13        
                  36.05     1:12.13 (36.08)                                        
  7 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR          1:11.25    1:13.29        
                  36.09     1:13.29 (37.20)                                        
  8 Belozerov, Alex           11 Twisters-MR          1:20.50    1:14.91        
                  36.54     1:14.91 (38.37)                                        
  9 Guo, Andrew               11 Twisters-MR          1:16.75    1:15.25        
                  36.54     1:15.25 (38.71)                                        
 10 Cornwallis, Robert A      12 Twisters-MR          1:16.33    1:17.28        
                  36.94     1:17.28 (40.34)                                        
 11 Hall, Tyler J             11 Unattached                NT    1:17.46        
                  37.41     1:17.46 (40.05)                                        
 12 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR    1:29.88    1:22.59        
                  40.51     1:22.59 (42.08)                                        
 13 Kunze, Aidan J            11 NYCC-MR              1:22.73    1:23.40        
                  40.04     1:23.40 (43.36)                                        
 14 Mitchell, Benjamin L      12 Agua Swim Team-MR    1:25.32    1:24.85        
                  41.77     1:24.85 (43.08)                                        
 15 Tlatelpa, Ethan           11 NYCC-MR              1:21.07    1:25.16        
                  41.72     1:25.16 (43.44)                                        
 16 Ruvkun, Andrew H          12 Agua Swim Team-MR    1:26.55    1:26.91        
                  41.75     1:26.91 (45.16)                                        
 17 Mack, Djoser              12 Seals-MR                  NT    1:31.24        
                  40.95     1:31.24 (50.29)                                        
 18 Sarsekeyev, Dimash A      11 Agua Swim Team-MR    1:37.63    1:35.27        
                  45.67     1:35.27 (49.60)                                        
 19 Leitner, Julius           11 Agua Swim Team-MR    1:41.28    1:37.14        
                  46.12     1:37.14 (51.02)                                        
 20 Collier, Christian H      11 Agua Swim Team-MR    1:47.54    1:38.73        
                  47.44     1:38.73 (51.29)                                        
 -- Isaac, Alejandro          11 NYCC-MR              1:23.60         DQ        
      Non-continuous turning action
                  40.81          DQ (43.18)                                        
 -- Scott, Samuel L           12 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Non-continuous turning action
                  52.75        DQ (1:00.14)                                        
 -- Pinzon, Tyler             12 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
      Not on back off wall
                  41.05          DQ (44.54)                                        
 -- Amalvert, George          12 Seals-MR                  NT         DQ        
      No touch at turn
                  41.63          DQ (46.36)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ennals, Ethan W           12 Unattached                NT      32.43        
  2 Koo, Brandon H            12 Twisters-MR            34.52      33.19        
  3 Belozerov, Alex           11 Twisters-MR            40.37      37.44        
  4 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR      39.80      38.06        
  5 Cornwallis, Robert A      12 Twisters-MR            41.82      38.12        
  6 Guo, Andrew               11 Twisters-MR            41.91      38.47        
  7 Hall, Tyler J             11 Unattached                NT      39.42        
  8 Pinzon, Tyler             12 Flying Dolphins-MR        NT      43.06        
  9 Felipe, Eddie             12 Seals-MR                  NT      43.84        
 10 Watler, Jaleel C          11 NYCC-MR                47.14      46.40        
 11 Leitner, Julius           11 Agua Swim Team-MR      47.37      46.84        
 12 Collier, Christian H      11 Agua Swim Team-MR      49.25      48.36        
 13 Ionov, Steven             12 Flying Dolphins-MR        NT      48.74        
 14 Nieves, Matthew           11 Seals-MR               56.13      54.55        
 15 Sarsekeyev, Dimash A      11 Agua Swim Team-MR      51.50    1:07.86        
 -- Scott, Samuel L           12 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
 -- Mitchell, Benjamin L      12 Agua Swim Team-MR      42.75         DQ        
      Arms two strokes underwater
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dong, Richard             12 Twisters-MR          1:13.25    1:09.25        
                  32.22     1:09.25 (37.03)                                        
  2 Ennals, Ethan W           12 Unattached                NT    1:12.30        
                  35.01     1:12.30 (37.29)                                        
  3 Low, Derek                12 NYCC-MR              1:20.32    1:19.44        
                  36.99     1:19.44 (42.45)                                        
  4 Belozerov, Alex           11 Twisters-MR          1:27.59    1:22.37        
                  39.09     1:22.37 (43.28)                                        
  5 Cornwallis, Robert A      12 Twisters-MR          1:29.78    1:24.36        
                  39.72     1:24.36 (44.64)                                        
  6 Guo, Andrew               11 Twisters-MR          1:25.49    1:25.03        
                  40.34     1:25.03 (44.69)                                        
  7 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR    1:28.51    1:25.04        
                  40.09     1:25.04 (44.95)                                        
  8 Nunez, John               11 Agua Swim Team-MR    1:32.06    1:26.18        
                  40.93     1:26.18 (45.25)                                        
  9 Tubens, Israel            11 NYCC-MR              1:23.87    1:27.42        
                  40.71     1:27.42 (46.71)                                        
 10 Isaac, Alejandro          11 NYCC-MR              1:28.71    1:28.59        
                  41.86     1:28.59 (46.73)                                        
 11 Ruvkun, Andrew H          12 Agua Swim Team-MR    1:32.56    1:29.32        
                  41.65     1:29.32 (47.67)                                        
 12 Kunze, Aidan J            11 NYCC-MR              1:35.69    1:34.36        
                  43.79     1:34.36 (50.57)                                        
 13 Darabundit, Champ C       12 Agua Swim Team-MR    1:47.75    1:34.50        
                  44.53     1:34.50 (49.97)                                        
 14 Ramirez, Richard A        12 Agua Swim Team-MR    1:40.64    1:34.84        
                  46.35     1:34.84 (48.49)                                        
 15 Collier, Christian H      11 Agua Swim Team-MR    2:04.09    1:39.27        
                  46.75     1:39.27 (52.52)                                        
 16 Amalvert, George          12 Seals-MR                  NT    1:40.46        
                  45.99     1:40.46 (54.47)                                        
 17 Leitner, Julius           11 Agua Swim Team-MR    1:49.85    1:41.98        
                  47.66     1:41.98 (54.32)                                        
 18 Watler, Jaleel C          11 NYCC-MR              1:44.73    1:42.04        
                  49.55     1:42.04 (52.49)                                        
 19 Mack, Djoser              12 Seals-MR                  NT    1:58.33        
                  54.18   1:58.33 (1:04.15)                                        
 20 Moriarty, Thomas P        11 Flying Dolphins-MR        NT    1:58.55        
                  55.29   1:58.55 (1:03.26)                                        
 21 Nieves, Matthew           11 Seals-MR             2:11.01    2:07.28        
                  58.70   2:07.28 (1:08.58)                                        
 -- Scott, Samuel L           12 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
                  56.01        DQ (1:01.55)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         12 Twisters-MR            27.20      26.28        
  2 Nunez, John               11 Agua Swim Team-MR      32.06      30.92        
  3 Uszynski, Arthur          11 Twisters-MR            32.12      31.51        
  4 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR            33.03      31.92        
  5 Cornwallis, Robert A      12 Twisters-MR            38.52      32.98        
  6 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR      36.72      33.25        
  7 Guo, Andrew               11 Twisters-MR            35.49      33.84        
  8 Zagorodniy, Igor          12 Unattached             34.42      34.15        
  9 Pinzon, Tyler             12 Flying Dolphins-MR        NT      35.58        
 10 Isaac, Alejandro          11 NYCC-MR                35.38      36.54        
 11 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR         NT      36.70        
 12 Tlatelpa, Ethan           11 NYCC-MR                35.30      37.06        
 13 Ruvkun, Andrew H          12 Agua Swim Team-MR      38.29      37.58        
 14 Sarsekeyev, Dimash A      11 Agua Swim Team-MR         NT      42.14        
 15 Collier, Christian H      11 Agua Swim Team-MR      51.60      43.21        
 16 Felipe, Eddie             12 Seals-MR                  NT      46.50        
 17 Watler, Jaleel C          11 NYCC-MR                49.78      49.67        
 18 Lumsden, Xavier           11 Seals-MR               48.99      53.25        
 -- Nieves, Matthew           11 Seals-MR                  NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Belozerov, Alex           11 Twisters-MR            39.03         DQ        
      One hand touch
 -- Leitner, Julius           11 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         12 Twisters-MR          1:00.72      58.30        
                  27.14       58.30 (31.16)                                        
  2 Nunez, John               11 Agua Swim Team-MR    1:09.52    1:06.78        
                  31.15     1:06.78 (35.63)                                        
  3 Tilneac, George           12 NYCC-MR              1:14.38    1:10.30        
                  32.87     1:10.30 (37.43)                                        
  4 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR          1:17.49    1:11.22        
                  34.25     1:11.22 (36.97)                                        
  5 Uszynski, Arthur          11 Twisters-MR          1:15.82    1:11.27        
                  33.23     1:11.27 (38.04)                                        
  6 Zagorodniy, Igor          12 Unattached           1:17.28    1:15.84        
                  34.55     1:15.84 (41.29)                                        
  7 Tubens, Israel            11 NYCC-MR              1:12.19    1:16.14        
                  36.19     1:16.14 (39.95)                                        
  8 Guo, Andrew               11 Twisters-MR          1:21.52    1:18.81        
                  36.90     1:18.81 (41.91)                                        
  9 Cornwallis, Robert A      12 Twisters-MR          1:33.16    1:20.24        
                  34.96     1:20.24 (45.28)                                        
 10 Hall, Tyler J             11 Unattached                NT    1:20.33        
                  35.93     1:20.33 (44.40)                                        
 11 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR         NT    1:21.71        
                  38.04     1:21.71 (43.67)                                        
 12 Tlatelpa, Ethan           11 NYCC-MR              1:23.28    1:25.48        
                  13.88   1:25.48 (1:11.60)                                        
 13 Amalvert, George          12 Seals-MR             1:38.19    1:30.11        
                  41.82     1:30.11 (48.29)                                        
 14 Mack, Djoser              12 Seals-MR                  NT    1:38.98        
                  40.39     1:38.98 (58.59)                                        
 15 Mitchell, Benjamin L      12 Agua Swim Team-MR    1:44.98    1:41.20        
                  44.23     1:41.20 (56.97)                                        
 16 Lumsden, Xavier           11 Seals-MR             1:58.24    2:06.28        
                  54.74   2:06.28 (1:11.54)                                        
 -- Schwartz, Nes S           11 Agua Swim Team-MR    1:30.57         DQ        
      Alternating Kick
                  37.84          DQ (44.20)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         12 Twisters-MR          2:13.39    2:11.04        
                  27.18     1:00.46 (33.28)     1:40.43 (39.97)     2:11.04 (30.61)
  2 Koo, Brandon H            12 Twisters-MR          2:22.62    2:20.03        
                  30.28     1:06.16 (35.88)     1:47.18 (41.02)     2:20.03 (32.85)
  3 Ennals, Ethan W           12 Unattached                NT    2:26.22        
                  34.49     1:12.15 (37.66)     1:51.81 (39.66)     2:26.22 (34.41)
  4 Uszynski, Arthur          11 Twisters-MR          2:33.07    2:27.71        
                  32.22     1:09.17 (36.95)     1:54.03 (44.86)     2:27.71 (33.68)
  5 Nunez, John               11 Agua Swim Team-MR    2:34.15    2:29.85        
                  31.07     1:10.32 (39.25)     1:56.85 (46.53)     2:29.85 (33.00)
  6 Zezula, Mateusz           11 Twisters-MR          2:38.00    2:30.92        
                  32.60     1:11.48 (38.88)     1:57.49 (46.01)     2:30.92 (33.43)
  7 Zagorodniy, Igor          12 Unattached           2:36.74    2:33.62        
                  33.31     1:10.97 (37.66)     1:57.66 (46.69)     2:33.62 (35.96)
  8 Quinones, Christopher D   11 Agua Swim Team-MR    2:51.14    2:43.09        
                  12.10       34.24 (22.14)   2:06.24 (1:32.00)     2:43.09 (36.85)
  9 Ruvkun, Andrew H          12 Agua Swim Team-MR    3:03.73    2:47.25        
                  38.05     1:20.56 (42.51)     2:09.31 (48.75)     2:47.25 (37.94)
 10 Mitchell, Benjamin L      12 Agua Swim Team-MR    3:01.56    2:52.01        
                  41.76     1:24.06 (42.30)     2:14.31 (50.25)     2:52.01 (37.70)
 11 Kunze, Aidan J            11 NYCC-MR                   NT    2:52.21        
                  38.48     1:22.22 (43.74)     2:13.65 (51.43)     2:52.21 (38.56)
 12 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR         NT    2:53.19        
                  37.68     1:23.17 (45.49)     2:14.62 (51.45)     2:53.19 (38.57)
 13 Tlatelpa, Ethan           11 NYCC-MR              2:51.86    2:53.52        
                  38.15     1:20.92 (42.77)     2:14.97 (54.05)     2:53.52 (38.55)
 14 Amalvert, George          12 Seals-MR                  NT    3:04.19        
                  42.70     1:28.31 (45.61)     2:22.70 (54.39)     3:04.19 (41.49)
 15 Mack, Djoser              12 Seals-MR                  NT    3:25.51        
                  39.82     1:27.00 (47.18)   2:36.54 (1:09.54)     3:25.51 (48.97)
 16 Garcia, Bryan             12 Seals-MR                  NT    4:06.54        
                  52.84   1:54.32 (1:01.48)   3:12.62 (1:18.30)     4:06.54 (53.92)
 -- Guo, Andrew               11 Twisters-MR          2:42.86         DQ        
      Non-continuous turning action - back
                  35.76     1:16.22 (40.46)     2:02.48 (46.26)          DQ (35.01)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gleason, David X          18 NYCC-MR                21.65      21.78        
  2 Kelly, Brian A            22 NYAC-MR                21.40      22.24        
  3 Wong, Stanley             14 NY Sharks-MR           22.22      22.36        
  4 Fishman, Alan J           25 NYAC-MR                22.30      22.49        
  5 Raymond, Spencer W        27 NYAC-MR                23.00      23.12        
  6 Schumacher, Griffin T     15 Agua Swim Team-MR         NT      23.24        
  7 Sangtippawan, Chudchane   16 Twisters-MR            23.09      23.29        
  8 Berg, Ryan C              24 NYAC-MR                22.70      23.36        
  9 Wadolowski, Thomas        15 Twisters-MR            23.15      23.56        
 10 Foos, Craig R             30 NYAC-MR                23.29      23.69        
 11 Ernst, Douglas A          25 NYAC-MR                24.00      23.95        
 12 Carey, Jack T             13 NY Sharks-MR           23.99      23.96        
 13 Dinces, Jon M             17 NY Sharks-MR           26.37      24.10        
 14 Abrams, Michael           15 Agua Swim Team-MR      24.12      24.11        
 15 Pacella, James            16 NY Sharks-MR           23.90      24.13        
 16 Doherty, Christopher      15 Twisters-MR            24.33      24.24        
 17 Magee, Ryan T             15 NY Sharks-MR           24.14      24.38        
 17 Tlatelpa, Matthew         17 NYCC-MR                24.26      24.38        
 19 Hu-Van Wright, En-Wei     14 Agua Swim Team-MR      24.36      24.46        
 20 Spinosa, Adam G           16 Flying Dolphins-MR     24.76      24.50        
 21 Barbosa, Larry S          15 Twisters-MR            24.68      24.57        
 22 Chen, Jeffrey             19 Twisters-MR            25.57      24.61        
 23 Georgescu, Ronald F       14 Twisters-MR            24.34      24.74        
 24 Tlatelpa, Kyle            14 NYCC-MR                24.46      24.75        
 25 Corey, Alexi              15 NY Sharks-MR           24.37      24.85        
 26 Chansakul, JR J           14 Agua Swim Team-MR      25.17      24.94        
 27 Miara, Jesse              15 NY Sharks-MR           24.53      24.98        
 28 Srdanovic, Ivan B         16 Agua Swim Team-MR      25.06      25.05        
 29 Doughtery, Ryan C         15 Agua Swim Team-MR         NT      25.15        
 30 Yamout, Nader             14 Agua Swim Team-MR      25.22      25.42        
 31 Lin, Kevin                13 Twisters-MR            25.50      25.57        
 32 Polanco, Christopher A    16 Twisters-MR            26.08      25.66        
 33 Stefano, Igor             16 Flying Dolphins-MR        NT      25.69        
 34 Navy, Daniel L            16 Flying Dolphins-MR     25.74      25.72        
 35 Singer, Nathan Q          13 NY Sharks-MR           25.92      26.00        
 36 Torres, David J           14 Twisters-MR            26.42      26.17        
 37 Kim, Sean Y               13 Twisters-MR            26.69      26.20        
 38 Martinez, George A        14 Twisters-MR            27.03      26.37        
 39 Mekrami, Samir A          16 NYCC-MR                   NT      26.44        
 40 Andrade, David            14 NYCC-MR                27.20      26.64        
 41 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR      27.98      26.68        
 42 Clancy, Jack              15 NYCC-MR                27.06      26.70        
 43 Pena, Steven              15 Triton-MR              28.60      26.72        
 44 Pu, Austin                13 Twisters-MR            27.21      26.73        
 45 Largmann, Taylor          16 NY Sharks-MR           27.49      26.93        
 46 Ogisu, Kent               14 Agua Swim Team-MR      27.39      27.02        
 47 Mihalcik, Jack            14 Agua Swim Team-MR      35.79      27.09        
 48 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR      29.50      27.27        
 49 Stepinski, Jan            17 Twisters-MR            23.76      27.43        
 50 Sherman, Sammy I          13 Agua Swim Team-MR      27.66      27.52        
 51 Sepulveda, Johanly        15 Triton-MR              30.00      27.65        
 52 Romero, Victor A          17 Triton-MR              29.70      27.92        
 53 Rawitz, Alexander         14 NYCC-MR                30.11      28.37        
 54 Fernandez, Alexis A       17 Triton-MR              30.80      28.73        
 55 Marzovilla, Domenico V    16 NYCC-MR                30.29      28.95        
 56 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR      28.48      28.97        
 57 Rosenstein, Tommy J       13 Agua Swim Team-MR      29.17      29.18        
 58 Nelson, Elliot A          13 NYCC-MR                29.26      29.27        
 59 Mera, Justin              16 NYCC-MR                29.68      29.41        
 60 Payano, Chris             15 Triton-MR              31.00      29.60        
 61 Cruz, Jonathan A          14 Triton-MR              31.00      30.08        
 61 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR         NT      30.08        
 63 Disla, Giovanni           15 Triton-MR              32.50      30.94        
 64 Reece, Chen I             13 Unattached                NT      32.07        
 65 Cummings, Lawrence T      13 Agua Swim Team-MR      33.90      32.19        
 -- Almanzar, Yenli           18 Triton-MR              38.10         DQ        
      No touch on turn
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gleason, David X          18 NYCC-MR                47.48      47.47        
                  22.69       47.47 (24.78)                                        
  2 Fishman, Alan J           25 NYAC-MR                50.00      49.39        
                  23.57       49.39 (25.82)                                        
  3 Wong, Stanley             14 NY Sharks-MR           49.57      49.42        
                  23.80       49.42 (25.62)                                        
  4 Abrams, Michael           15 Agua Swim Team-MR      51.33      50.74        
                  24.82       50.74 (25.92)                                        
  5 Magee, Ryan T             15 NY Sharks-MR           53.50      51.35        
                  24.94       51.35 (26.41)                                        
  6 Dinces, Jon M             17 NY Sharks-MR           57.48      51.63        
                  24.89       51.63 (26.74)                                        
  6 Schumacher, Griffin T     15 Agua Swim Team-MR         NT      51.63        
                  24.87       51.63 (26.76)                                        
  8 Sangtippawan, Chudchane   16 Twisters-MR            50.40      51.80        
                  24.48       51.80 (27.32)                                        
  9 Wadolowski, Thomas        15 Twisters-MR            51.10      52.05        
                  25.22       52.05 (26.83)                                        
 10 Pacella, James            16 NY Sharks-MR           51.34      52.30        
                  25.47       52.30 (26.83)                                        
 11 Carey, Jack T             13 NY Sharks-MR           52.49      52.52        
                  25.31       52.52 (27.21)                                        
 12 Doherty, Christopher      15 Twisters-MR            52.70      52.77        
                  25.33       52.77 (27.44)                                        
 13 Barbosa, Larry S          15 Twisters-MR            52.56      52.89        
                  25.94       52.89 (26.95)                                        
 14 Miara, Jesse              15 NY Sharks-MR           53.48      52.96        
                  25.49       52.96 (27.47)                                        
 15 Tlatelpa, Matthew         17 NYCC-MR                52.48      53.06        
                  25.10       53.06 (27.96)                                        
 15 Corey, Alexi              15 NY Sharks-MR           53.51      53.06        
                  25.75       53.06 (27.31)                                        
 17 Hu-Van Wright, En-Wei     14 Agua Swim Team-MR      53.43      53.20        
                  25.85       53.20 (27.35)                                        
 18 Tlatelpa, Kyle            14 NYCC-MR                53.65      53.40        
                  25.59       53.40 (27.81)                                        
 19 Neuendorf, Reed           16 NY Sharks-MR           53.66      53.42        
                  25.75       53.42 (27.67)                                        
 20 Georgescu, Ronald F       14 Twisters-MR            55.05      53.67        
                  25.37       53.67 (28.30)                                        
 21 Chansakul, JR J           14 Agua Swim Team-MR      55.17      53.76        
                  25.88       53.76 (27.88)                                        
 22 Spinosa, Adam G           16 Flying Dolphins-MR     54.93      53.85        
                  25.67       53.85 (28.18)                                        
 23 Lavery, Brendan           15 NY Sharks-MR           51.89      54.02        
                  25.59       54.02 (28.43)                                        
 24 Doughtery, Ryan C         15 Agua Swim Team-MR         NT      54.43        
                  26.27       54.43 (28.16)                                        
 25 Srdanovic, Ivan B         16 Agua Swim Team-MR      54.76      54.59        
                  25.98       54.59 (28.61)                                        
 26 Yamout, Nader             14 Agua Swim Team-MR      54.10      54.72        
                  26.27       54.72 (28.45)                                        
 27 Torres, David J           14 Twisters-MR            55.47      54.73        
                  26.80       54.73 (27.93)                                        
 28 Ching, Benjamin G         13 Twisters-MR            56.04      55.05        
                  27.30       55.05 (27.75)                                        
 29 Kim, Sean Y               13 Twisters-MR            56.85      55.28        
                  26.76       55.28 (28.52)                                        
 30 Zhang, Thomas             15 NY Sharks-MR           55.78      55.87        
                  26.97       55.87 (28.90)                                        
 31 Chen, Jeffrey             19 Twisters-MR            55.99      55.91        
                  27.30       55.91 (28.61)                                        
 32 Kunze, Ian M              15 NYCC-MR                56.20      56.00        
                  27.09       56.00 (28.91)                                        
 32 Polanco, Christopher A    16 Twisters-MR            57.83      56.00        
                  26.97       56.00 (29.03)                                        
 34 Martinez, George A        14 Twisters-MR            57.03      56.14        
                  27.32       56.14 (28.82)                                        
 35 Stefano, Igor             16 Flying Dolphins-MR        NT      56.43        
                  26.89       56.43 (29.54)                                        
 36 Fusco, Christopher        16 NY Sharks-MR           55.95      56.52        
                  26.87       56.52 (29.65)                                        
 37 Lewis, Khalid A           17 Twisters-MR            58.10      56.96        
                  27.11       56.96 (29.85)                                        
 38 Neuendorf, Lance          13 NY Sharks-MR         1:02.13      57.03        
                  27.07       57.03 (29.96)                                        
 39 Ogisu, Kent               14 Agua Swim Team-MR      58.39      57.51        
                  27.86       57.51 (29.65)                                        
 40 Mekrami, Samir A          16 NYCC-MR                   NT      57.71        
                  27.41       57.71 (30.30)                                        
 41 Navy, Daniel L            16 Flying Dolphins-MR     57.64      58.01        
                  26.94       58.01 (31.07)                                        
 42 Largmann, Taylor          16 NY Sharks-MR           59.85      58.12        
                  28.06       58.12 (30.06)                                        
 43 Sherman, Sammy I          13 Agua Swim Team-MR      59.81      58.14        
                  28.32       58.14 (29.82)                                        
 44 Pena, Steven              15 Triton-MR            1:01.80      58.44        
                  27.75       58.44 (30.69)                                        
 45 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR    1:01.79      58.45        
                  27.89       58.45 (30.56)                                        
 46 Oppenheim, Sam S          14 NY Sharks-MR         1:05.52      58.50        
                  28.07       58.50 (30.43)                                        
 47 Martinez, Keannu C        15 Twisters-MR            57.04      59.00        
                  28.20       59.00 (30.80)                                        
 48 Clancy, Jack              15 NYCC-MR              1:17.57      59.34        
                  28.57       59.34 (30.77)                                        
 49 Dimarzo, Phillip N        14 NYCC-MR              1:00.47      59.49        
                  28.67       59.49 (30.82)                                        
 50 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR    1:00.88      59.89        
                  28.98       59.89 (30.91)                                        
 51 Andrade, David            14 NYCC-MR              1:01.23    1:00.29        
                  28.12     1:00.29 (32.17)                                        
 52 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR    1:05.41    1:00.35        
                  29.17     1:00.35 (31.18)                                        
 53 Rawitz, Alexander         14 NYCC-MR              1:04.91    1:00.71        
                  29.44     1:00.71 (31.27)                                        
 54 Mihalcik, Jack            14 Agua Swim Team-MR    1:10.42    1:01.49        
                  28.69     1:01.49 (32.80)                                        
 55 Kunze, Colin J            13 NYCC-MR              1:02.69    1:01.63        
                  29.62     1:01.63 (32.01)                                        
 56 Romero, Victor A          17 Triton-MR            1:08.20    1:02.87        
                  28.74     1:02.87 (34.13)                                        
 57 Tsao, Kevin               14 NY Sharks-MR         1:04.26    1:04.20        
                  29.67     1:04.20 (34.53)                                        
 58 Sepulveda, Johanly        15 Triton-MR            1:14.23    1:04.63        
                  28.71     1:04.63 (35.92)                                        
 59 Nelson, Elliot A          13 NYCC-MR              1:05.01    1:05.20        
                  31.48     1:05.20 (33.72)                                        
 60 Fernandez, Alexis A       17 Triton-MR            1:08.80    1:05.45        
                  30.43     1:05.45 (35.02)                                        
 61 Petriconne-Berg, Lucas L  13 NY Sharks-MR              NT    1:06.19        
                  31.76     1:06.19 (34.43)                                        
 62 Arnott, Conner W          13 NY Sharks-MR         1:05.41    1:06.87        
                  31.79     1:06.87 (35.08)                                        
 63 Cruz, Jonathan A          14 Triton-MR            1:12.60    1:07.43        
                  31.54     1:07.43 (35.89)                                        
 64 Mera, Justin              16 NYCC-MR              1:08.06    1:07.69        
                  31.84     1:07.69 (35.85)                                        
 65 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR         NT    1:08.01        
                  33.00     1:08.01 (35.01)                                        
 66 Disla, Giovanni           15 Triton-MR            1:17.20    1:09.41        
                  32.73     1:09.41 (36.68)                                        
 67 Reece, Chen I             13 Unattached                NT    1:09.50        
                  33.10     1:09.50 (36.40)                                        
 68 Cummings, Lawrence T      13 Agua Swim Team-MR    1:14.14    1:11.13        
                  33.63     1:11.13 (37.50)                                        
 69 Almanzar, Yenli           18 Triton-MR            1:25.70    1:15.72        
                  35.97     1:15.72 (39.75)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gleason, David X          18 NYCC-MR              1:44.56    1:45.19        
                  24.23       50.74 (26.51)     1:18.39 (27.65)     1:45.19 (26.80)
  2 Abrams, Michael           15 Agua Swim Team-MR    1:47.14    1:47.14        
                  25.34       52.43 (27.09)     1:19.72 (27.29)     1:47.14 (27.42)
  3 Magee, Ryan T             15 NY Sharks-MR         1:56.21    1:51.48        
                  25.99       53.75 (27.76)     1:22.94 (29.19)     1:51.48 (28.54)
  4 Sangtippawan, Chudchane   16 Twisters-MR          1:51.30    1:51.53        
                  24.88       51.97 (27.09)     1:20.93 (28.96)     1:51.53 (30.60)
  5 Wadolowski, Thomas        15 Twisters-MR          1:56.29    1:51.74        
                  25.86       54.77 (28.91)     1:23.88 (29.11)     1:51.74 (27.86)
  6 Miara, Jesse              15 NY Sharks-MR         1:57.25    1:53.52        
                  26.63       55.83 (29.20)     1:24.43 (28.60)     1:53.52 (29.09)
  7 Pacella, James            16 NY Sharks-MR         1:55.19    1:54.19        
                  26.14       54.77 (28.63)     1:24.86 (30.09)     1:54.19 (29.33)
  8 Hu-Van Wright, En-Wei     14 Agua Swim Team-MR    1:56.34    1:54.22        
                  26.62       56.04 (29.42)     1:25.66 (29.62)     1:54.22 (28.56)
  9 Barbosa, Larry S          15 Twisters-MR          1:56.78    1:54.98        
                  26.95       55.95 (29.00)     1:25.82 (29.87)     1:54.98 (29.16)
 10 Carey, Jack T             13 NY Sharks-MR         1:59.01    1:55.05        
                  26.56       55.81 (29.25)     1:25.99 (30.18)     1:55.05 (29.06)
 11 Doherty, Christopher      15 Twisters-MR          1:53.95    1:55.20        
                  25.98       54.60 (28.62)     1:25.14 (30.54)     1:55.20 (30.06)
 12 Chansakul, JR J           14 Agua Swim Team-MR    1:58.32    1:55.40        
                  26.80       56.34 (29.54)     1:26.74 (30.40)     1:55.40 (28.66)
 13 Yamout, Nader             14 Agua Swim Team-MR    1:56.50    1:55.53        
                  26.79       55.92 (29.13)     1:25.99 (30.07)     1:55.53 (29.54)
 14 Tlatelpa, Kyle            14 NYCC-MR              1:57.91    1:56.47        
                  26.17       55.48 (29.31)     1:25.54 (30.06)     1:56.47 (30.93)
 15 Corey, Alexi              15 NY Sharks-MR         1:56.85    1:56.73        
                  26.37       55.68 (29.31)     1:26.38 (30.70)     1:56.73 (30.35)
 16 Georgescu, Ronald F       14 Twisters-MR          1:59.58    1:56.75        
                  26.96       56.54 (29.58)     1:26.93 (30.39)     1:56.75 (29.82)
 17 Ching, Benjamin G         13 Twisters-MR          1:58.55    1:57.08        
                  26.67       56.38 (29.71)     1:27.02 (30.64)     1:57.08 (30.06)
 18 Martinez, George A        14 Twisters-MR          2:00.53    1:57.25        
                  27.90       57.30 (29.40)     1:27.55 (30.25)     1:57.25 (29.70)
 19 Srdanovic, Ivan B         16 Agua Swim Team-MR    1:58.28    1:57.78        
                  26.09       55.79 (29.70)     1:26.42 (30.63)     1:57.78 (31.36)
 20 Schumacher, Griffin T     15 Agua Swim Team-MR         NT    1:58.53        
                  25.64       55.36 (29.72)     1:27.36 (32.00)     1:58.53 (31.17)
 21 Lavery, Brendan           15 NY Sharks-MR         1:56.94    1:59.23        
                  26.56       56.37 (29.81)     1:27.91 (31.54)     1:59.23 (31.32)
 22 Doughtery, Ryan C         15 Agua Swim Team-MR         NT    1:59.45        
                  27.12       57.05 (29.93)     1:28.08 (31.03)     1:59.45 (31.37)
 23 Zhang, Thomas             15 NY Sharks-MR         1:59.44    1:59.56        
                  26.64       56.61 (29.97)     1:27.87 (31.26)     1:59.56 (31.69)
 24 Tlatelpa, Matthew         17 NYCC-MR              1:57.96    1:59.66        
                  25.65       54.98 (29.33)     1:27.09 (32.11)     1:59.66 (32.57)
 25 Kunze, Ian M              15 NYCC-MR              1:59.86    2:00.77        
                  27.59       57.24 (29.65)     1:29.16 (31.92)     2:00.77 (31.61)
 26 Sherman, Sammy I          13 Agua Swim Team-MR    2:06.92    2:00.94        
                  28.11       59.12 (31.01)     1:30.46 (31.34)     2:00.94 (30.48)
 27 Kim, Sean Y               13 Twisters-MR          2:03.51    2:01.16        
                  27.60       57.90 (30.30)     1:29.96 (32.06)     2:01.16 (31.20)
 28 Lin, Kevin                13 Twisters-MR          2:01.95    2:02.58        
                  27.53       59.08 (31.55)     1:31.72 (32.64)     2:02.58 (30.86)
 29 Chen, Jeffrey             19 Twisters-MR          2:06.78    2:02.64        
                  27.82       58.03 (30.21)     1:30.23 (32.20)     2:02.64 (32.41)
 30 Polanco, Christopher A    16 Twisters-MR          2:17.02    2:02.70        
                  28.46       59.69 (31.23)     1:31.22 (31.53)     2:02.70 (31.48)
 31 Ogisu, Kent               14 Agua Swim Team-MR    2:07.51    2:05.19        
                  28.50     1:00.02 (31.52)     1:32.79 (32.77)     2:05.19 (32.40)
 32 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR    2:16.14    2:08.39        
                  28.75     1:00.89 (32.14)     1:35.36 (34.47)     2:08.39 (33.03)
 33 Dimarzo, Phillip N        14 NYCC-MR              2:17.37    2:08.42        
                  29.22     1:01.96 (32.74)     1:36.25 (34.29)     2:08.42 (32.17)
 34 Mekrami, Samir A          16 NYCC-MR                   NT    2:08.91        
                  28.97     1:01.60 (32.63)     1:35.04 (33.44)     2:08.91 (33.87)
 35 Rawitz, Alexander         14 NYCC-MR              2:18.35    2:09.71        
                  29.74     1:03.05 (33.31)     1:36.84 (33.79)     2:09.71 (32.87)
 36 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR    2:19.19    2:11.66        
                  30.84     1:04.41 (33.57)     1:38.11 (33.70)     2:11.66 (33.55)
 37 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR    2:28.27    2:12.58        
                  29.19     1:02.54 (33.35)     1:39.05 (36.51)     2:12.58 (33.53)
 38 Stepinski, Jan            17 Twisters-MR          1:55.67    2:13.12        
                  29.19     1:02.24 (33.05)     1:37.64 (35.40)     2:13.12 (35.48)
 39 Kunze, Colin J            13 NYCC-MR              2:17.71    2:13.68        
                  29.92     1:03.42 (33.50)     1:38.74 (35.32)     2:13.68 (34.94)
 40 Clancy, Jack              15 NYCC-MR              2:14.16    2:14.99        
                  29.08     1:02.13 (33.05)     1:37.83 (35.70)     2:14.99 (37.16)
 41 Amalvert, Georgie         17 Seals-MR                  NT    2:15.81        
                  28.33     1:01.23 (32.90)     1:37.93 (36.70)     2:15.81 (37.88)
 42 Maldonado, Freddy         18 Seals-MR             1:48.59    2:16.57        
                  26.73       58.56 (31.83)     1:35.96 (37.40)     2:16.57 (40.61)
 43 Mihalcik, Jack            14 Agua Swim Team-MR    3:02.61    2:18.09        
                  29.77     1:04.13 (34.36)     1:40.36 (36.23)     2:18.09 (37.73)
 44 Nelson, Elliot A          13 NYCC-MR              2:29.33    2:20.72        
                  30.76     1:06.69 (35.93)     1:45.00 (38.31)     2:20.72 (35.72)
 45 Rosenstein, Tommy J       13 Agua Swim Team-MR    2:31.43    2:21.57        
                  30.79     1:06.50 (35.71)     1:43.96 (37.46)     2:21.57 (37.61)
 46 Pena, Steven              15 Triton-MR            2:20.13    2:23.27        
                  29.25     1:04.34 (35.09)     1:42.56 (38.22)     2:23.27 (40.71)
 47 Andrade, David            14 NYCC-MR              2:20.52    2:23.78        
                  29.89     1:04.49 (34.60)     1:43.58 (39.09)     2:23.78 (40.20)
 48 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR         NT    2:24.96        
                  31.03     1:06.35 (35.32)     1:45.96 (39.61)     2:24.96 (39.00)
 49 Marzovilla, Domenico V    16 NYCC-MR                   NT    2:28.10        
                  30.70     1:07.63 (36.93)     1:47.72 (40.09)     2:28.10 (40.38)
 50 Reece, Chen I             13 Unattached                NT    2:33.60        
                  33.35     1:12.55 (39.20)     1:54.10 (41.55)     2:33.60 (39.50)
 51 Mera, Justin              16 NYCC-MR              2:37.95    2:36.18        
                  31.70     1:09.40 (37.70)     1:53.36 (43.96)     2:36.18 (42.82)
 52 Cummings, Lawrence T      13 Agua Swim Team-MR    2:50.80    2:38.98        
                  34.06     1:14.38 (40.32)     1:56.88 (42.50)     2:38.98 (42.10)
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gleason, David X          18 NYCC-MR                53.55      53.65        
                  26.40       53.65 (27.25)                                        
  2 Wong, Stanley             14 NY Sharks-MR           55.04      55.94        
                  27.38       55.94 (28.56)                                        
  3 Hu-Van Wright, En-Wei     14 Agua Swim Team-MR      56.96      56.48        
                  27.67       56.48 (28.81)                                        
  4 Magee, Ryan T             15 NY Sharks-MR           59.94      56.84        
                  27.77       56.84 (29.07)                                        
  5 Abrams, Michael           15 Agua Swim Team-MR      57.38      57.11        
                  28.26       57.11 (28.85)                                        
  6 Doherty, Christopher      15 Twisters-MR            56.62      57.32        
                  27.77       57.32 (29.55)                                        
  7 Lavery, Brendan           15 NY Sharks-MR           56.62      58.67        
                  28.63       58.67 (30.04)                                        
  8 Corey, Alexi              15 NY Sharks-MR           57.91      58.91        
                  28.34       58.91 (30.57)                                        
  9 Wadolowski, Thomas        15 Twisters-MR            59.05      58.95        
                  28.86       58.95 (30.09)                                        
 10 Barbosa, Larry S          15 Twisters-MR            58.63      59.00        
                  28.85       59.00 (30.15)                                        
 11 Neuendorf, Lance          13 NY Sharks-MR         1:01.08      59.60        
                  28.95       59.60 (30.65)                                        
 12 Schumacher, Griffin T     15 Agua Swim Team-MR         NT    1:00.00        
                  29.00     1:00.00 (31.00)                                        
 13 Torres, David J           14 Twisters-MR          1:01.19    1:00.36        
                  29.76     1:00.36 (30.60)                                        
 14 Tlatelpa, Matthew         17 NYCC-MR                59.87    1:00.54        
                  29.38     1:00.54 (31.16)                                        
 15 Spinosa, Adam G           16 Flying Dolphins-MR   1:01.95    1:00.94        
                  29.58     1:00.94 (31.36)                                        
 16 Neuendorf, Reed           16 NY Sharks-MR           59.15    1:01.37        
                  29.88     1:01.37 (31.49)                                        
 17 Dinces, Jon M             17 NY Sharks-MR         1:13.80    1:01.46        
                  29.42     1:01.46 (32.04)                                        
 18 Martinez, George A        14 Twisters-MR          1:03.91    1:01.54        
                  30.01     1:01.54 (31.53)                                        
 19 Chen, Jeffrey             19 Twisters-MR          1:01.20    1:02.47        
                  30.52     1:02.47 (31.95)                                        
 20 Pacella, James            16 NY Sharks-MR         1:06.17    1:02.66        
                  30.64     1:02.66 (32.02)                                        
 21 Srdanovic, Ivan B         16 Agua Swim Team-MR    1:04.20    1:02.97        
                  30.77     1:02.97 (32.20)                                        
 22 Fusco, Christopher        16 NY Sharks-MR         1:03.27    1:03.11        
                  30.64     1:03.11 (32.47)                                        
 23 Stefano, Igor             16 Flying Dolphins-MR        NT    1:03.31        
                  30.92     1:03.31 (32.39)                                        
 24 Doughtery, Ryan C         15 Agua Swim Team-MR         NT    1:04.11        
                  31.59     1:04.11 (32.52)                                        
 25 Kim, Sean Y               13 Twisters-MR          1:03.28    1:04.49        
                  31.95     1:04.49 (32.54)                                        
 26 Tlatelpa, Kyle            14 NYCC-MR              1:06.15    1:04.91        
                  31.47     1:04.91 (33.44)                                        
 27 Rawitz, Alexander         14 NYCC-MR              1:08.91    1:05.23        
                  32.14     1:05.23 (33.09)                                        
 28 Clancy, Jack              15 NYCC-MR              1:07.18    1:05.82        
                  31.70     1:05.82 (34.12)                                        
 29 Navy, Daniel L            16 Flying Dolphins-MR   1:05.99    1:05.94        
                  32.15     1:05.94 (33.79)                                        
 30 Georgescu, Ronald F       14 Twisters-MR          1:07.65    1:06.02        
                  32.63     1:06.02 (33.39)                                        
 31 Singer, Nathan Q          13 NY Sharks-MR         1:06.76    1:06.71        
                  32.61     1:06.71 (34.10)                                        
 32 Lewis, Khalid A           17 Twisters-MR          1:09.92    1:07.57        
                  32.61     1:07.57 (34.96)                                        
 33 Polanco, Christopher A    16 Twisters-MR          1:08.83    1:07.84        
                  33.21     1:07.84 (34.63)                                        
 34 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR    1:10.38    1:08.34        
                  33.30     1:08.34 (35.04)                                        
 35 Amalvert, Georgie         17 Seals-MR             1:11.48    1:08.51        
                  33.96     1:08.51 (34.55)                                        
 36 Dimarzo, Phillip N        14 NYCC-MR              1:11.28    1:09.02        
                  33.57     1:09.02 (35.45)                                        
 37 Park, Jin W               16 Twisters-MR          1:10.09    1:10.38        
                  34.38     1:10.38 (36.00)                                        
 38 Andrade, David            14 NYCC-MR              1:11.63    1:10.54        
                  34.38     1:10.54 (36.16)                                        
 39 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR    1:17.56    1:11.16        
                  34.72     1:11.16 (36.44)                                        
 40 Petriconne-Berg, Lucas L  13 NY Sharks-MR              NT    1:11.67        
                  34.42     1:11.67 (37.25)                                        
 41 Oppenheim, Sam S          14 NY Sharks-MR         1:23.39    1:11.94        
                  35.52     1:11.94 (36.42)                                        
 42 Maldonado, Freddy         18 Seals-MR                  NT    1:12.51        
                  34.48     1:12.51 (38.03)                                        
 43 Kunze, Colin J            13 NYCC-MR              1:11.52    1:12.63        
                  36.13     1:12.63 (36.50)                                        
 44 Mihalcik, Jack            14 Agua Swim Team-MR    1:38.26    1:12.78        
                  34.12     1:12.78 (38.66)                                        
 45 Largmann, Taylor          16 NY Sharks-MR         1:16.08    1:13.74        
                  36.48     1:13.74 (37.26)                                        
 46 Mekrami, Samir A          16 NYCC-MR                   NT    1:15.29        
                  36.83     1:15.29 (38.46)                                        
 47 Tsao, Kevin               14 NY Sharks-MR         1:14.22    1:15.32        
                  35.54     1:15.32 (39.78)                                        
 48 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR    1:18.94    1:15.98        
                  36.68     1:15.98 (39.30)                                        
 49 Arnott, Conner W          13 NY Sharks-MR         1:14.41    1:16.64        
                  36.80     1:16.64 (39.84)                                        
 50 Nelson, Elliot A          13 NYCC-MR              1:20.95    1:18.17        
                  39.14     1:18.17 (39.03)                                        
 51 Cummings, Lawrence T      13 Agua Swim Team-MR    1:28.22    1:21.83        
                  39.81     1:21.83 (42.02)                                        
 52 Mera, Justin              16 NYCC-MR              1:26.66    1:23.59        
                  40.45     1:23.59 (43.14)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gleason, David X          18 NYCC-MR              1:58.28    1:56.57        
                  28.21       57.51 (29.30)     1:27.07 (29.56)     1:56.57 (29.50)
  2 Abrams, Michael           15 Agua Swim Team-MR    1:59.95    2:00.21        
                  28.80       58.99 (30.19)     1:29.77 (30.78)     2:00.21 (30.44)
  3 Hu-Van Wright, En-Wei     14 Agua Swim Team-MR    2:01.61    2:01.74        
                  28.98       59.91 (30.93)     1:31.22 (31.31)     2:01.74 (30.52)
  4 Magee, Ryan T             15 NY Sharks-MR         2:08.01    2:02.25        
                  28.69     1:00.17 (31.48)     1:31.66 (31.49)     2:02.25 (30.59)
  5 Doherty, Christopher      15 Twisters-MR          2:01.80    2:05.25        
                  29.35     1:00.65 (31.30)     1:33.42 (32.77)     2:05.25 (31.83)
  6 Wadolowski, Thomas        15 Twisters-MR          2:05.34    2:06.71        
                  29.70     1:01.60 (31.90)     1:34.53 (32.93)     2:06.71 (32.18)
  7 Martinez, George A        14 Twisters-MR          2:13.25    2:07.88        
                  30.39     1:02.21 (31.82)     1:35.06 (32.85)     2:07.88 (32.82)
  8 Barbosa, Larry S          15 Twisters-MR          2:09.01    2:08.98        
                  30.49     1:03.37 (32.88)     1:37.46 (34.09)     2:08.98 (31.52)
  9 Lavery, Brendan           15 NY Sharks-MR         1:58.95    2:10.07        
                  30.13     1:02.36 (32.23)     1:35.91 (33.55)     2:10.07 (34.16)
 10 Spinosa, Adam G           16 Flying Dolphins-MR   2:19.79    2:10.85        
                  30.75     1:03.77 (33.02)     1:37.74 (33.97)     2:10.85 (33.11)
 11 Torres, David J           14 Twisters-MR          2:05.35    2:11.31        
                  30.67     1:03.67 (33.00)     1:37.70 (34.03)     2:11.31 (33.61)
 12 Schumacher, Griffin T     15 Agua Swim Team-MR         NT    2:12.04        
                  31.21     1:04.38 (33.17)     1:39.19 (34.81)     2:12.04 (32.85)
 13 Corey, Alexi              15 NY Sharks-MR         2:06.36    2:12.38        
                  30.85     1:04.79 (33.94)     1:39.61 (34.82)     2:12.38 (32.77)
 14 Tsao, Kevin               14 NY Sharks-MR         2:49.14    2:12.62        
                  30.57     1:04.53 (33.96)     1:39.55 (35.02)     2:12.62 (33.07)
 15 Ching, Benjamin G         13 Twisters-MR          2:18.07    2:13.84        
                  32.39     1:06.01 (33.62)     1:40.69 (34.68)     2:13.84 (33.15)
 16 Kim, Sean Y               13 Twisters-MR          2:14.96    2:14.14        
                  32.14     1:05.53 (33.39)     1:40.42 (34.89)     2:14.14 (33.72)
 17 Tlatelpa, Matthew         17 NYCC-MR              2:12.74    2:14.60        
                  30.96     1:04.25 (33.29)     1:39.64 (35.39)     2:14.60 (34.96)
 18 Kunze, Ian M              15 NYCC-MR              2:18.51    2:15.57        
                  32.22     1:05.95 (33.73)     1:41.19 (35.24)     2:15.57 (34.38)
 19 Srdanovic, Ivan B         16 Agua Swim Team-MR    2:18.09    2:16.41        
                  31.37     1:05.25 (33.88)     1:41.18 (35.93)     2:16.41 (35.23)
 20 Rawitz, Alexander         14 NYCC-MR              2:25.30    2:19.12        
                  32.90     1:07.95 (35.05)     1:43.76 (35.81)     2:19.12 (35.36)
 21 Dimarzo, Phillip N        14 NYCC-MR              2:30.77    2:25.28        
                  34.07     1:10.57 (36.50)     1:48.57 (38.00)     2:25.28 (36.71)
 22 Clancy, Jack              15 NYCC-MR                   NT    2:25.85        
                  34.22     1:10.38 (36.16)     1:48.23 (37.85)     2:25.85 (37.62)
 23 Pu, Austin                13 Twisters-MR          2:29.49    2:26.18        
                  33.55     1:10.52 (36.97)     1:48.65 (38.13)     2:26.18 (37.53)
 24 Kunze, Colin J            13 NYCC-MR              2:33.85    2:30.64        
                  36.12     1:14.19 (38.07)     1:52.78 (38.59)     2:30.64 (37.86)
 25 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR    2:55.43    2:36.19        
                  35.89     1:16.11 (40.22)     1:58.38 (42.27)     2:36.19 (37.81)
 26 Rosenstein, Tommy J       13 Agua Swim Team-MR    2:57.13    2:39.27        
                  36.82     1:16.39 (39.57)     1:58.87 (42.48)     2:39.27 (40.40)
 27 Cummings, Lawrence T      13 Agua Swim Team-MR         NT    2:57.11        
                  41.28     1:24.74 (43.46)     2:11.30 (46.56)     2:57.11 (45.81)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Stanley             14 NY Sharks-MR         1:01.63    1:01.60        
                  28.64     1:01.60 (32.96)                                        
  2 Sangtippawan, Chudchane   16 Twisters-MR          1:00.76    1:02.57        
                  29.20     1:02.57 (33.37)                                        
  3 Chansakul, JR J           14 Agua Swim Team-MR    1:06.02    1:05.27        
                  31.24     1:05.27 (34.03)                                        
  4 Ching, Benjamin G         13 Twisters-MR          1:07.23    1:06.23        
                  31.85     1:06.23 (34.38)                                        
  5 Raymond, Spencer W        27 NYAC-MR              1:04.50    1:06.35        
                  30.79     1:06.35 (35.56)                                        
  6 Robinson, Sean C          25 NYAC-MR              1:04.50    1:06.55        
                  30.43     1:06.55 (36.12)                                        
  7 Dinces, Jon M             17 NY Sharks-MR              NT    1:07.19        
                  31.73     1:07.19 (35.46)                                        
  8 Torres, David J           14 Twisters-MR          1:04.81    1:07.46        
                  32.09     1:07.46 (35.37)                                        
  9 Singer, Nathan Q          13 NY Sharks-MR         1:09.00    1:07.55        
                  31.80     1:07.55 (35.75)                                        
 10 Hu-Van Wright, En-Wei     14 Agua Swim Team-MR    1:11.05    1:10.21        
                  33.74     1:10.21 (36.47)                                        
 11 Yamout, Nader             14 Agua Swim Team-MR    1:09.73    1:10.36        
                  33.48     1:10.36 (36.88)                                        
 12 Georgescu, Ronald F       14 Twisters-MR          1:09.87    1:10.54        
                  33.51     1:10.54 (37.03)                                        
 13 Tlatelpa, Kyle            14 NYCC-MR              1:11.61    1:11.01        
                  33.00     1:11.01 (38.01)                                        
 14 Schumacher, Griffin T     15 Agua Swim Team-MR         NT    1:11.75        
                  34.15     1:11.75 (37.60)                                        
 15 Srdanovic, Ivan B         16 Agua Swim Team-MR    1:13.81    1:11.88        
                  33.98     1:11.88 (37.90)                                        
 16 Zhang, Thomas             15 NY Sharks-MR         1:13.56    1:12.44        
                  34.47     1:12.44 (37.97)                                        
 17 Stefano, Igor             16 Flying Dolphins-MR        NT    1:12.60        
                  34.46     1:12.60 (38.14)                                        
 18 Largmann, Taylor          16 NY Sharks-MR         1:13.83    1:12.93        
                  34.15     1:12.93 (38.78)                                        
 19 Polanco, Christopher A    16 Twisters-MR          1:15.62    1:13.89        
                  34.65     1:13.89 (39.24)                                        
 20 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR         NT    1:14.27        
                  35.74     1:14.27 (38.53)                                        
 21 Doughtery, Ryan C         15 Agua Swim Team-MR         NT    1:14.64        
                  35.52     1:14.64 (39.12)                                        
 22 Pu, Austin                13 Twisters-MR          1:15.58    1:15.19        
                  35.71     1:15.19 (39.48)                                        
 23 Ogisu, Kent               14 Agua Swim Team-MR    1:17.60    1:16.46        
                  36.84     1:16.46 (39.62)                                        
 24 Lin, Kevin                13 Twisters-MR          1:15.98    1:16.80        
                  37.01     1:16.80 (39.79)                                        
 25 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR    1:20.85    1:17.46        
                  36.89     1:17.46 (40.57)                                        
 26 Navy, Daniel L            16 Flying Dolphins-MR   1:17.99    1:17.70        
                  36.99     1:17.70 (40.71)                                        
 27 Sherman, Sammy I          13 Agua Swim Team-MR    1:24.50    1:19.84        
                  38.67     1:19.84 (41.17)                                        
 28 Stepinski, Jan            17 Twisters-MR          1:05.10    1:20.92        
                  37.55     1:20.92 (43.37)                                        
 29 Dimarzo, Phillip N        14 NYCC-MR              1:26.10    1:21.50        
                  38.58     1:21.50 (42.92)                                        
 30 Mera, Justin              16 NYCC-MR              1:26.65    1:22.44        
                  38.45     1:22.44 (43.99)                                        
 31 Kunze, Colin J            13 NYCC-MR              1:26.18    1:23.01        
                  38.58     1:23.01 (44.43)                                        
 32 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR    1:26.20    1:24.46        
                  39.91     1:24.46 (44.55)                                        
 33 Marzovilla, Domenico V    16 NYCC-MR              1:29.64    1:24.67        
                  38.58     1:24.67 (46.09)                                        
 34 Rosenstein, Tommy J       13 Agua Swim Team-MR    1:36.75    1:26.23        
                  40.47     1:26.23 (45.76)                                        
 35 Reece, Chen I             13 Unattached                NT    1:29.61        
                  43.38     1:29.61 (46.23)                                        
 36 Cummings, Lawrence T      13 Agua Swim Team-MR    1:45.99    1:31.11        
                  42.74     1:31.11 (48.37)                                        
 -- Romero, Victor A          17 Triton-MR            1:17.89         DQ        
      Downward butterfly kick
                  35.92          DQ (48.78)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangtippawan, Chudchane   16 Twisters-MR          2:14.80    2:17.51        
                  30.67     1:05.47 (34.80)     1:41.53 (36.06)     2:17.51 (35.98)
  2 Chansakul, JR J           14 Agua Swim Team-MR    2:21.89    2:18.01        
                  31.71     1:07.64 (35.93)     1:43.33 (35.69)     2:18.01 (34.68)
  3 Ching, Benjamin G         13 Twisters-MR          2:22.58    2:20.18        
                  32.49     1:08.13 (35.64)     1:44.51 (36.38)     2:20.18 (35.67)
  4 Torres, David J           14 Twisters-MR          2:19.26    2:20.21        
                  31.95     1:07.63 (35.68)     1:44.31 (36.68)     2:20.21 (35.90)
  5 Singer, Nathan Q          13 NY Sharks-MR         2:29.88    2:26.74        
                  33.14     1:10.46 (37.32)     1:48.44 (37.98)     2:26.74 (38.30)
  6 Martinez, Keannu C        15 Twisters-MR          2:27.18    2:27.67        
                  32.75     1:09.59 (36.84)     1:48.32 (38.73)     2:27.67 (39.35)
  7 Wadolowski, Thomas        15 Twisters-MR          2:32.46    2:27.68        
                  33.67     1:11.76 (38.09)     1:50.21 (38.45)     2:27.68 (37.47)
  8 Hu-Van Wright, En-Wei     14 Agua Swim Team-MR    2:29.35    2:28.08        
                  34.16     1:11.99 (37.83)     1:50.43 (38.44)     2:28.08 (37.65)
  9 Yamout, Nader             14 Agua Swim Team-MR    2:31.13    2:28.84        
                  34.43     1:12.14 (37.71)     1:50.44 (38.30)     2:28.84 (38.40)
 10 Park, Jin W               16 Twisters-MR          2:26.01    2:31.10        
                  32.74     1:10.57 (37.83)     1:50.15 (39.58)     2:31.10 (40.95)
 11 Srdanovic, Ivan B         16 Agua Swim Team-MR    2:44.21    2:38.16        
                  35.26     1:15.29 (40.03)     1:56.58 (41.29)     2:38.16 (41.58)
 12 Doughtery, Ryan C         15 Agua Swim Team-MR         NT    2:38.24        
                  35.67     1:15.61 (39.94)     1:56.92 (41.31)     2:38.24 (41.32)
 13 Zhang, Thomas             15 NY Sharks-MR         2:37.16    2:39.26        
                  34.65     1:13.97 (39.32)     1:56.45 (42.48)     2:39.26 (42.81)
 14 Ogisu, Kent               14 Agua Swim Team-MR    2:40.89    2:39.89        
                  37.03     1:17.41 (40.38)     1:58.96 (41.55)     2:39.89 (40.93)
 15 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR         NT    2:43.23        
                  34.84     1:14.51 (39.67)     1:55.97 (41.46)     2:43.23 (47.26)
 16 Stefano, Igor             16 Flying Dolphins-MR        NT    2:44.68        
                  34.26     1:14.76 (40.50)     1:59.08 (44.32)     2:44.68 (45.60)
 17 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR    2:57.37    2:46.90        
                  37.48     1:19.54 (42.06)     2:03.45 (43.91)     2:46.90 (43.45)
 18 Sherman, Sammy I          13 Agua Swim Team-MR         NT    2:48.78        
                  38.44     1:21.67 (43.23)     2:05.73 (44.06)     2:48.78 (43.05)
 19 Navy, Daniel L            16 Flying Dolphins-MR   2:50.99    2:55.15        
                  37.67     1:21.25 (43.58)     2:07.81 (46.56)     2:55.15 (47.34)
 20 Petriconne-Berg, Lucas L  13 NY Sharks-MR              NT    2:55.76        
                  38.85     1:23.09 (44.24)     2:09.07 (45.98)     2:55.76 (46.69)
 21 Amalvert, Georgie         17 Seals-MR             3:05.61    2:57.13        
                  37.74     1:21.17 (43.43)     2:09.18 (48.01)     2:57.13 (47.95)
 22 Maldonado, Freddy         18 Seals-MR                  NT    2:57.70        
                  36.51     1:18.10 (41.59)     2:04.06 (45.96)     2:57.70 (53.64)
 23 Reece, Chen I             13 Unattached                NT    3:09.93        
                  42.52     1:29.83 (47.31)     2:20.48 (50.65)     3:09.93 (49.45)
 24 Cummings, Lawrence T      13 Agua Swim Team-MR         NT    3:14.68        
                  42.21     1:31.36 (49.15)     2:23.17 (51.81)     3:14.68 (51.51)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Diette, Daniel F          25 NYAC-MR                55.00      52.74        
                  24.67       52.74 (28.07)                                        
  2 Robinson, Sean C          25 NYAC-MR                53.80      54.91        
                  25.19       54.91 (29.72)                                        
  3 Wong, Stanley             14 NY Sharks-MR           56.94      55.62        
                  25.68       55.62 (29.94)                                        
  4 Sangtippawan, Chudchane   16 Twisters-MR            55.15      55.76        
                  26.28       55.76 (29.48)                                        
  5 Kelly, Brian A            22 NYAC-MR                55.00      57.33        
                  26.66       57.33 (30.67)                                        
  6 Spinosa, Adam G           16 Flying Dolphins-MR     59.84      57.43        
                  26.49       57.43 (30.94)                                        
  7 Chansakul, JR J           14 Agua Swim Team-MR      57.84      57.55        
                  27.22       57.55 (30.33)                                        
  8 Chen, Jeffrey             19 Twisters-MR            57.65      57.64        
                  26.53       57.64 (31.11)                                        
  9 Abrams, Michael           15 Agua Swim Team-MR      57.60      58.12        
                  27.80       58.12 (30.32)                                        
 10 Yamout, Nader             14 Agua Swim Team-MR      57.61      58.22        
                  27.53       58.22 (30.69)                                        
 11 Torres, David J           14 Twisters-MR            56.17      58.26        
                  26.89       58.26 (31.37)                                        
 11 Barbosa, Larry S          15 Twisters-MR            56.53      58.26        
                  27.58       58.26 (30.68)                                        
 13 Doherty, Christopher      15 Twisters-MR            59.62      58.38        
                  27.49       58.38 (30.89)                                        
 14 Georgescu, Ronald F       14 Twisters-MR            58.66      58.42        
                  27.68       58.42 (30.74)                                        
 15 Martinez, George A        14 Twisters-MR          1:01.25      59.50        
                  28.26       59.50 (31.24)                                        
 16 Miara, Jesse              15 NY Sharks-MR         1:01.37      59.56        
                  28.06       59.56 (31.50)                                        
 17 Ching, Benjamin G         13 Twisters-MR          1:00.38      59.71        
                  28.49       59.71 (31.22)                                        
 18 Carey, Jack T             13 NY Sharks-MR         1:00.49    1:00.06        
                  28.08     1:00.06 (31.98)                                        
 19 Trout, Andrew E           26 NYAC-MR                58.55    1:00.30        
                  25.77     1:00.30 (34.53)                                        
 20 Pacella, James            16 NY Sharks-MR         1:00.28    1:00.33        
                  28.14     1:00.33 (32.19)                                        
 21 Wadolowski, Thomas        15 Twisters-MR            59.06    1:00.73        
                  28.18     1:00.73 (32.55)                                        
 22 Lin, Kevin                13 Twisters-MR          1:00.73    1:01.03        
                  28.46     1:01.03 (32.57)                                        
 23 Kim, Sean Y               13 Twisters-MR          1:06.58    1:02.57        
                  28.84     1:02.57 (33.73)                                        
 24 Doughtery, Ryan C         15 Agua Swim Team-MR         NT    1:02.96        
                  29.29     1:02.96 (33.67)                                        
 24 Largmann, Taylor          16 NY Sharks-MR         1:04.07    1:02.96        
                  29.10     1:02.96 (33.86)                                        
 26 Polanco, Christopher A    16 Twisters-MR          1:05.86    1:03.05        
                  30.58     1:03.05 (32.47)                                        
 27 Ogisu, Kent               14 Agua Swim Team-MR    1:06.91    1:03.35        
                  30.04     1:03.35 (33.31)                                        
 28 Amalvert, Georgie         17 Seals-MR             1:01.84    1:03.45        
                  28.47     1:03.45 (34.98)                                        
 29 Zhang, Thomas             15 NY Sharks-MR         1:03.99    1:03.51        
                  30.18     1:03.51 (33.33)                                        
 30 Kunze, Ian M              15 NYCC-MR              1:02.63    1:03.85        
                  29.71     1:03.85 (34.14)                                        
 31 Mack, Joseph E            24 NYAC-MR                58.00    1:03.86        
                  27.86     1:03.86 (36.00)                                        
 32 Singer, Nathan Q          13 NY Sharks-MR         1:07.69    1:04.24        
                  29.47     1:04.24 (34.77)                                        
 33 Sherman, Sammy I          13 Agua Swim Team-MR    1:06.77    1:06.17        
                  31.62     1:06.17 (34.55)                                        
 34 Pu, Austin                13 Twisters-MR          1:08.91    1:08.80        
                  32.06     1:08.80 (36.74)                                        
 35 Maldonado, Freddy         18 Seals-MR             1:07.59    1:09.62        
                  29.98     1:09.62 (39.64)                                        
 36 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR    1:17.27    1:09.93        
                  31.94     1:09.93 (37.99)                                        
 37 Andrade, David            14 NYCC-MR              1:10.10    1:10.65        
                  31.99     1:10.65 (38.66)                                        
 38 Mihalcik, Jack            14 Agua Swim Team-MR         NT    1:16.61        
                  34.01     1:16.61 (42.60)                                        
 39 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR    1:19.59    1:17.34        
                  35.74     1:17.34 (41.60)                                        
 40 Reece, Chen I             13 Unattached                NT    1:21.91        
                  37.76     1:21.91 (44.15)                                        
 -- Nelson, Elliot A          13 NYCC-MR              1:30.06         DQ        
      One hand touch
                  38.00          DQ (44.93)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abrams, Michael           15 Agua Swim Team-MR    2:01.52    2:01.05        
                  27.72       58.56 (30.84)     1:29.69 (31.13)     2:01.05 (31.36)
  2 Barbosa, Larry S          15 Twisters-MR          2:03.13    2:03.31        
                  28.18       59.98 (31.80)     1:31.86 (31.88)     2:03.31 (31.45)
  3 Sangtippawan, Chudchane   16 Twisters-MR          2:05.91    2:03.57        
                  28.03       58.98 (30.95)     1:30.26 (31.28)     2:03.57 (33.31)
  4 Martinez, George A        14 Twisters-MR          2:09.96    2:06.30        
                  29.09     1:00.93 (31.84)     1:33.64 (32.71)     2:06.30 (32.66)
  5 Yamout, Nader             14 Agua Swim Team-MR    2:04.55    2:06.34        
                  28.30       59.78 (31.48)     1:33.32 (33.54)     2:06.34 (33.02)
  6 Doherty, Christopher      15 Twisters-MR          2:06.61    2:06.94        
                  28.25       59.61 (31.36)     1:32.46 (32.85)     2:06.94 (34.48)
  7 Ching, Benjamin G         13 Twisters-MR          2:12.98    2:08.23        
                  28.89     1:00.87 (31.98)     1:34.42 (33.55)     2:08.23 (33.81)
  8 Chansakul, JR J           14 Agua Swim Team-MR    2:09.81    2:08.49        
                  28.18     1:01.30 (33.12)     1:35.01 (33.71)     2:08.49 (33.48)
  9 Georgescu, Ronald F       14 Twisters-MR          2:13.88    2:09.64        
                  29.67     1:02.50 (32.83)     1:36.05 (33.55)     2:09.64 (33.59)
 10 Chen, Jeffrey             19 Twisters-MR          2:13.00    2:10.33        
                  28.01       59.53 (31.52)     1:33.40 (33.87)     2:10.33 (36.93)
 11 Carey, Jack T             13 NY Sharks-MR         2:17.32    2:13.81        
                  29.90     1:04.21 (34.31)     1:39.16 (34.95)     2:13.81 (34.65)
 12 Ogisu, Kent               14 Agua Swim Team-MR    2:20.86    2:14.67        
                  31.04     1:05.53 (34.49)     1:40.45 (34.92)     2:14.67 (34.22)
 13 Sherman, Sammy I          13 Agua Swim Team-MR    2:21.47    2:15.29        
                  31.40     1:06.51 (35.11)     1:41.07 (34.56)     2:15.29 (34.22)
 14 Fusco, Christopher        16 NY Sharks-MR         2:15.37    2:15.52        
                  29.28     1:02.69 (33.41)     1:37.99 (35.30)     2:15.52 (37.53)
 15 Miara, Jesse              15 NY Sharks-MR         2:21.47    2:15.61        
                  29.02     1:02.73 (33.71)     1:36.81 (34.08)     2:15.61 (38.80)
 16 Kunze, Ian M              15 NYCC-MR              2:21.67    2:18.96        
                  29.59     1:04.15 (34.56)     1:41.21 (37.06)     2:18.96 (37.75)
 17 Martinez, Keannu C        15 Twisters-MR          2:21.38    2:19.57        
                  29.92     1:04.58 (34.66)     1:41.83 (37.25)     2:19.57 (37.74)
 18 Neuendorf, Reed           16 NY Sharks-MR         2:18.05    2:21.24        
                  30.53     1:05.62 (35.09)     1:42.48 (36.86)     2:21.24 (38.76)
 19 Kim, Sean Y               13 Twisters-MR          2:35.47    2:33.58        
                  30.16     1:06.19 (36.03)     1:49.19 (43.00)     2:33.58 (44.39)
 20 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR         NT    2:35.05        
                  32.40     1:10.46 (38.06)     1:52.60 (42.14)     2:35.05 (42.45)
 -- Amalvert, Georgie         17 Seals-MR                  NT         DQ        
      One hand touch
                  31.57     1:07.56 (35.99)     1:53.93 (46.37)          DQ (58.27)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gleason, David X          18 NYCC-MR              2:01.87    2:03.93        
                  26.05       56.58 (30.53)     1:36.25 (39.67)     2:03.93 (27.68)
  2 Wong, Stanley             14 NY Sharks-MR         2:03.18    2:05.09        
                  27.16     1:00.10 (32.94)     1:37.00 (36.90)     2:05.09 (28.09)
  3 Abrams, Michael           15 Agua Swim Team-MR    2:03.00    2:05.15        
                  28.05       58.58 (30.53)     1:37.81 (39.23)     2:05.15 (27.34)
  4 Magee, Ryan T             15 NY Sharks-MR         2:10.23    2:05.79        
                  28.21       59.42 (31.21)     1:37.71 (38.29)     2:05.79 (28.08)
  5 Barbosa, Larry S          15 Twisters-MR          2:03.60    2:06.52        
                  27.83     1:00.41 (32.58)     1:37.40 (36.99)     2:06.52 (29.12)
  6 Dinces, Jon M             17 NY Sharks-MR         2:07.57    2:06.66        
                  26.85     1:01.13 (34.28)     1:38.65 (37.52)     2:06.66 (28.01)
  7 Torres, David J           14 Twisters-MR          2:05.51    2:07.25        
                  27.77     1:00.88 (33.11)     1:37.63 (36.75)     2:07.25 (29.62)
  8 Hu-Van Wright, En-Wei     14 Agua Swim Team-MR    2:07.64    2:07.29        
                  28.74     1:01.11 (32.37)     1:39.13 (38.02)     2:07.29 (28.16)
  9 Doherty, Christopher      15 Twisters-MR          2:08.09    2:07.53        
                  27.96     1:00.25 (32.29)     1:39.14 (38.89)     2:07.53 (28.39)
 10 Chansakul, JR J           14 Agua Swim Team-MR    2:09.98    2:08.38        
                  28.23     1:03.32 (35.09)     1:39.54 (36.22)     2:08.38 (28.84)
 11 Carey, Jack T             13 NY Sharks-MR         2:13.28    2:10.30        
                  28.23     1:02.51 (34.28)     1:41.08 (38.57)     2:10.30 (29.22)
 12 Sangtippawan, Chudchane   16 Twisters-MR          2:03.72    2:10.31        
                  27.54     1:01.40 (33.86)     1:39.07 (37.67)     2:10.31 (31.24)
 13 Martinez, George A        14 Twisters-MR          2:15.18    2:11.44        
                  28.37     1:01.92 (33.55)     1:41.03 (39.11)     2:11.44 (30.41)
 14 Pacella, James            16 NY Sharks-MR         2:14.26    2:11.88        
                  28.67     1:03.57 (34.90)     1:43.48 (39.91)     2:11.88 (28.40)
 15 Ching, Benjamin G         13 Twisters-MR          2:11.60    2:12.12        
                  28.74     1:05.06 (36.32)     1:42.55 (37.49)     2:12.12 (29.57)
 16 Wadolowski, Thomas        15 Twisters-MR          2:09.96    2:12.28        
                  28.01     1:01.88 (33.87)     1:42.19 (40.31)     2:12.28 (30.09)
 17 Lavery, Brendan           15 NY Sharks-MR         2:10.59    2:13.33        
                  28.59     1:01.08 (32.49)     1:42.00 (40.92)     2:13.33 (31.33)
 18 Yamout, Nader             14 Agua Swim Team-MR    2:08.43    2:13.93        
                  27.92     1:02.88 (34.96)     1:43.21 (40.33)     2:13.93 (30.72)
 19 Georgescu, Ronald F       14 Twisters-MR          2:14.13    2:14.53        
                  28.71     1:05.16 (36.45)     1:44.92 (39.76)     2:14.53 (29.61)
 20 Corey, Alexi              15 NY Sharks-MR         2:13.35    2:14.60        
                  29.25     1:03.75 (34.50)     1:44.28 (40.53)     2:14.60 (30.32)
 21 Chen, Jeffrey             19 Twisters-MR          2:17.57    2:15.25        
                  27.36     1:02.18 (34.82)     1:42.32 (40.14)     2:15.25 (32.93)
 22 Tlatelpa, Matthew         17 NYCC-MR              2:15.05    2:15.57        
                  28.77     1:03.56 (34.79)     1:46.01 (42.45)     2:15.57 (29.56)
 23 Ogisu, Kent               14 Agua Swim Team-MR    2:21.90    2:15.84        
                  30.14     1:05.75 (35.61)     1:45.88 (40.13)     2:15.84 (29.96)
 24 Tlatelpa, Kyle            14 NYCC-MR              2:17.59    2:16.01        
                  27.76     1:03.86 (36.10)     1:45.21 (41.35)     2:16.01 (30.80)
 25 Kunze, Ian M              15 NYCC-MR              2:21.34    2:16.46        
                  29.06     1:04.13 (35.07)     1:45.15 (41.02)     2:16.46 (31.31)
 26 Miara, Jesse              15 NY Sharks-MR         2:17.04    2:16.64        
                  28.15     1:03.73 (35.58)     1:46.72 (42.99)     2:16.64 (29.92)
 27 Doughtery, Ryan C         15 Agua Swim Team-MR         NT    2:16.88        
                  29.53     1:04.57 (35.04)     1:46.43 (41.86)     2:16.88 (30.45)
 28 Srdanovic, Ivan B         16 Agua Swim Team-MR    2:16.25    2:17.53        
                  29.47     1:03.99 (34.52)     1:46.21 (42.22)     2:17.53 (31.32)
 29 Schumacher, Griffin T     15 Agua Swim Team-MR         NT    2:17.86        
                  29.82     1:05.62 (35.80)     1:46.92 (41.30)     2:17.86 (30.94)
 30 Spinosa, Adam G           16 Flying Dolphins-MR   2:18.37    2:18.01        
                  27.88     1:01.57 (33.69)     1:45.18 (43.61)     2:18.01 (32.83)
 31 Martinez, Keannu C        15 Twisters-MR          2:15.75    2:18.35        
                  30.04     1:06.65 (36.61)     1:46.34 (39.69)     2:18.35 (32.01)
 32 Singer, Nathan Q          13 NY Sharks-MR         2:15.70    2:18.36        
                  30.36     1:07.56 (37.20)     1:46.73 (39.17)     2:18.36 (31.63)
 33 Zhang, Thomas             15 NY Sharks-MR         2:16.40    2:18.76        
                  29.34     1:06.98 (37.64)     1:47.20 (40.22)     2:18.76 (31.56)
 34 Kim, Sean Y               13 Twisters-MR          2:22.60    2:19.50        
                  29.59     1:04.89 (35.30)     1:48.02 (43.13)     2:19.50 (31.48)
 35 Stefano, Igor             16 Flying Dolphins-MR        NT    2:20.38        
                  29.27     1:04.28 (35.01)     1:46.85 (42.57)     2:20.38 (33.53)
 36 Park, Jin W               16 Twisters-MR          2:20.34    2:21.65        
                  30.36     1:08.24 (37.88)     1:48.65 (40.41)     2:21.65 (33.00)
 37 Neuendorf, Lance          13 NY Sharks-MR         2:33.95    2:22.00        
                  30.49     1:05.16 (34.67)     1:48.79 (43.63)     2:22.00 (33.21)
 38 Sherman, Sammy I          13 Agua Swim Team-MR    2:28.22    2:22.50        
                  31.35     1:09.24 (37.89)     1:52.21 (42.97)     2:22.50 (30.29)
 39 Largmann, Taylor          16 NY Sharks-MR         2:25.58    2:23.37        
                  28.81     1:08.08 (39.27)     1:49.64 (41.56)     2:23.37 (33.73)
 40 Polanco, Christopher A    16 Twisters-MR          2:35.35    2:25.19        
                  29.83     1:09.11 (39.28)     1:52.14 (43.03)     2:25.19 (33.05)
 41 Dimarzo, Phillip N        14 NYCC-MR              2:34.60    2:27.67        
                  32.86     1:10.73 (37.87)     1:54.54 (43.81)     2:27.67 (33.13)
 42 Oppenheim, Sam S          14 NY Sharks-MR         2:46.97    2:28.19        
                  31.82     1:11.39 (39.57)     1:54.47 (43.08)     2:28.19 (33.72)
 43 Amalvert, Georgie         17 Seals-MR             2:31.46    2:29.59        
                  28.09     1:06.38 (38.29)     1:53.08 (46.70)     2:29.59 (36.51)
 44 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR    2:36.60    2:30.13        
                  34.62     1:15.85 (41.23)     1:56.73 (40.88)     2:30.13 (33.40)
 45 Kunze, Colin J            13 NYCC-MR              2:37.90    2:30.57        
                  33.60     1:11.97 (38.37)     1:57.09 (45.12)     2:30.57 (33.48)
 46 Rawitz, Alexander         14 NYCC-MR              2:39.18    2:31.29        
                  35.09     1:11.21 (36.12)     1:58.28 (47.07)     2:31.29 (33.01)
 47 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR    2:42.78    2:32.92        
                  33.77     1:12.90 (39.13)     2:01.64 (48.74)     2:32.92 (31.28)
 48 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR    2:36.78    2:33.94        
                  35.64     1:12.99 (37.35)     2:01.42 (48.43)     2:33.94 (32.52)
 49 Maldonado, Freddy         18 Seals-MR                  NT    2:36.96        
                  29.62     1:11.51 (41.89)     1:58.74 (47.23)     2:36.96 (38.22)
 50 Lewis, Khalid A           17 Twisters-MR          2:31.54    2:37.12        
                  31.54     1:10.96 (39.42)     2:01.63 (50.67)     2:37.12 (35.49)
 51 Mihalcik, Jack            14 Agua Swim Team-MR    3:21.72    2:38.71        
                  34.71     1:15.95 (41.24)     2:03.52 (47.57)     2:38.71 (35.19)
 52 Koenigsberger, Stephan    14 Agua Swim Team-MR         NT    2:38.87        
                  34.43     1:15.88 (41.45)     2:00.09 (44.21)     2:38.87 (38.78)
 53 Reece, Chen I             13 Unattached                NT    2:47.13        
                  37.90     1:20.82 (42.92)     2:09.94 (49.12)     2:47.13 (37.19)
 54 Tsao, Kevin               14 NY Sharks-MR         2:52.47    2:47.78        
                  33.99     1:16.86 (42.87)     2:07.95 (51.09)     2:47.78 (39.83)
 55 Arnott, Conner W          13 NY Sharks-MR         2:37.13    2:48.46        
                  37.28     1:20.39 (43.11)     2:11.12 (50.73)     2:48.46 (37.34)
 -- Cummings, Lawrence T      13 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  40.40     1:24.82 (44.42)     2:16.36 (51.54)          DQ (40.21)