2008 MR AGUA Summer in the Bronx - 6/7/2008 to 6/8/2008            

                             Sanction #: MR-080604                             
                                    Results                                    
 
Girls 9-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          33.69  ZONE
          38.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garces, Tessa J           10 Badger-MR              34.77      34.73 JO     
  2 Slaughter, Phoebe B        9 Darien Piranhas-CT     38.00      34.92 JO     
  3 Hammond, Katie m          10 NJRC-NJ                38.45      34.94 JO     
  3 Siegal, Gabriela J        10 YFD-MR                 35.00      34.94 JO     
  5 Blum, Alyssa N            10 Tmsuffolk-MR           37.63      35.05 JO     
  6 Lawson, Casey j           10 Un-Njrc-NJ             36.50      35.72 JO     
  7 Ferreira, Courtney C      10 Darien Piranhas-CT     36.15      36.69 JO     
  8 Elcott, Ina M              9 MSC-MR                 41.45      36.88 JO     
  9 Farrell, Brenna K         10 Condors-MR             40.97      37.07 JO     
 10 Hart, Alexis m            10 Un-Njrc-NJ             36.55      37.53 JO     
 11 Halper, Sophie R          10 Agua Swim Team-MR         NT      37.54 JO     
 12 Gers, Emmanuelle S         9 YFD-MR                 36.91      37.63 JO     
 13 Altchiler, Emily M        10 Tmsuffolk-MR           42.16      37.86 JO     
 13 McGowan, Alessia M         9 Agua Swim Team-MR      37.37      37.86 JO     
 15 Vasudevan, Arya V         10 Middies-MR             37.46      38.17 JO     
 16 Fried, Carly T            10 YFD-MR                 37.24      38.48 JO     
 17 O'Sullivan, Emily C       10 Badger-MR              39.91      38.55 JO     
 18 Pongrac, Brianna l        10 Un-Njrc-NJ             37.57      38.74 JO     
 19 Badick, Mackenzie L       10 Condors-MR             39.76      39.06        
 20 Haiken, Charlotte E       10 Agua Swim Team-MR      43.65      39.09        
 21 Lewis, Emily M            10 MSC-MR                 39.52      39.17        
 22 Panitz, Georgia A          8 Badger-MR              37.19      39.60        
 23 Eguchi, Lydia             10 Agua Swim Team-MR      39.78      39.69        
 24 Kuo, Elizabeth F          10 Agua Swim Team-MR      40.56      39.79        
 25 Popp, Katie W              8 Badger-MR              38.03      39.99        
 26 Doyle, Jordy L             9 YFD-MR                 39.97      40.00        
 27 Hauben, Madeline A        10 Darien Piranhas-CT     41.51      40.01        
 28 Klinovsky, Katarina       10 Agua Swim Team-MR      41.45      40.14        
 29 Jahoda, Kelly M           10 Patriot-MR             40.45      40.35        
 30 Farrell, Shannon P        10 Condors-MR             40.78      40.39        
 31 Weiss, Jessie M            9 YFD-MR                 40.31      40.42        
 31 Parry, Nicole F            9 Badger-MR              39.66      40.42        
 33 Lynch, Julia a             9 Un-Njrc-NJ             39.32      40.54        
 34 Avezzano, Katie G          9 Middies-MR             38.92      40.73        
 35 Jackson, Chloe M           9 MSC-MR                 46.48      40.87        
 36 DeGoias, Sabrina          10 Tmsuffolk-MR           43.90      40.90        
 37 Stern, Jackie B           10 YFD-MR                 39.58      41.01        
 38 Dorsey, Kai V             10 Agua Swim Team-MR         NT      41.03        
 39 Buitekant, Emily E        10 UN-PA-MR               47.31      41.66        
 40 Bay, Alexandria M         10 Agua Swim Team-MR      40.88      41.90        
 41 Ulrich, Bridget E          9 Badger-MR              41.38      41.97        
 42 Demirel, Alina D           9 MCSC-NJ                40.41      42.14        
 43 Lipton, Jessica R         10 YFD-MR                 42.17      42.15        
 44 Zavattero, Alyssa N        9 Agua Swim Team-MR      42.11      42.39        
 45 Chen, Jessica J           10 Condors-MR             42.08      42.59        
 46 Corridon, Claire D         9 Agua Swim Team-MR         NT      42.88        
 47 Cyrus, Kiana               9 Tmsuffolk-MR           50.02      42.90        
 48 Ladouceur, Emma K          9 Agua Swim Team-MR      43.56      42.91        
 49 Wan, Sarah S              10 UN-MR                  46.15      43.23        
 50 Jin, Vickie                9 Tmsuffolk-MR           43.36      43.39        
 51 Hogan, Maeve A             9 Badger-MR              43.44      43.49        
 52 Falletta, Gillian T       10 Tmsuffolk-MR           49.37      43.53        
 53 O'Donnell, Christina       9 Tmsuffolk-MR           42.98      43.93        
 54 Reining, Emma R           10 MSC-MR                 45.61      44.03        
 55 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR      45.48      44.82        
 56 Dunaisky, Jamie           10 Tmsuffolk-MR           47.62      44.98        
 57 Walther, Laura E          10 Patriot-MR             47.12      44.99        
 58 Frater, Hannah             9 Agua Swim Team-MR         NT      45.35        
 59 Kitt, Katarina             9 Tmsuffolk-MR           50.21      45.74        
 59 Nagaishi, Ayano           10 Middies-MR             49.34      45.74        
 61 Lennon, Kelly              9 Tmsuffolk-MR           52.90      46.52        
 62 Srinivasan, Prthvi         9 Agua Swim Team-MR      49.58      48.03        
 63 O'Sullivan, Lilly G        8 Badger-MR              44.77      48.10        
 64 Talus, Shreya R           10 Middies-MR             49.59      48.74        
 65 Pickerell, Dimitra         9 Tmsuffolk-MR           49.26      48.94        
 66 Klein, MiKayla S           6 Badger-MR              47.87      49.38        
 67 Sacchetti, Victoria        9 Tmsuffolk-MR           56.79      49.59        
 68 Zahn, Jacqueline          10 Tmsuffolk-MR           52.95      49.78        
 69 Gallo, Danielle            9 Tmsuffolk-MR           50.12      49.92        
 70 Mitzian, Lian F            9 Middies-MR             47.49      49.98        
 71 Steinberg, Alyssa          9 Tmsuffolk-MR           47.92      50.06        
 72 Zuks, Adelaine             9 Condors-MR             50.00      50.17        
 73 Ye, Mabel                  9 Tmsuffolk-MR           57.90      50.82        
 74 Budill, Cassie T           7 Badger-MR              50.11      51.65        
 75 Cacsire Sanchez, Eileen    9 Middies-MR             52.24      51.87        
 76 Feuerman, Haley R          8 Badger-MR              53.53      53.79        
 77 DePalma, Shayne           10 Tmsuffolk-MR         1:04.76      57.13        
 -- Kryssing, Jessica T        9 Tmsuffolk-MR           50.98         DQ        
      False start
 
Girls 9-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:14.39  ZONE
        1:25.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blum, Alyssa N            10 Tmsuffolk-MR         1:18.98    1:16.34 JO     
                  36.83     1:16.34 (39.51)                                        
  2 Garces, Tessa J           10 Badger-MR            1:16.64    1:16.88 JO     
                  36.63     1:16.88 (40.25)                                        
  3 Siegel, Sophie H          10 YFD-MR               1:18.00    1:18.03 JO     
                  37.24     1:18.03 (40.79)                                        
  4 Elcott, Ina M              9 MSC-MR               1:34.84    1:23.15 JO     
                  39.88     1:23.15 (43.27)                                        
  5 Yau, Maggie N             10 UN-MR                     NT    1:23.72 JO     
                  40.59     1:23.72 (43.13)                                        
  6 Halper, Sophie R          10 Agua Swim Team-MR         NT    1:23.75 JO     
                  41.56     1:23.75 (42.19)                                        
  7 Eid, Nathalie A            9 Badger-MR            1:19.72    1:23.91 JO     
                  41.28     1:23.91 (42.63)                                        
  8 Lewis, Emily M            10 MSC-MR               1:23.85    1:24.23 JO     
                  41.90     1:24.23 (42.33)                                        
  9 Fried, Carly T            10 YFD-MR               1:24.15    1:24.29 JO     
                  41.05     1:24.29 (43.24)                                        
 10 Haiken, Charlotte E       10 Agua Swim Team-MR    1:26.51    1:25.30 JO     
                  40.48     1:25.30 (44.82)                                        
 11 Altchiler, Emily M        10 Tmsuffolk-MR         1:23.41    1:26.00        
                  40.01     1:26.00 (45.99)                                        
 12 Vasudevan, Arya V         10 Middies-MR           1:20.53    1:26.46        
                  40.99     1:26.46 (45.47)                                        
 13 Simkins, Ella R            9 Tmsuffolk-MR         1:33.42    1:26.68        
                  43.26     1:26.68 (43.42)                                        
 14 Robert, Jessica           10 Agua Swim Team-MR    1:27.74    1:27.09        
                  42.56     1:27.09 (44.53)                                        
 15 Eguchi, Lydia             10 Agua Swim Team-MR         NT    1:27.72        
                  42.08     1:27.72 (45.64)                                        
 16 Popp, Katie W              8 Badger-MR            1:29.69    1:27.92        
                  43.97     1:27.92 (43.95)                                        
 17 Doyle, Jordy L             9 YFD-MR               1:30.00    1:28.11        
                  42.02     1:28.11 (46.09)                                        
 18 Badick, Mackenzie L       10 Condors-MR           1:37.99    1:28.56        
                  42.06     1:28.56 (46.50)                                        
 19 Avezzano, Katie G          9 Middies-MR           1:27.61    1:28.98        
                  42.72     1:28.98 (46.26)                                        
 20 Rangel, Vanessa           10 Badger-MR            1:29.21    1:29.20        
                  43.64     1:29.20 (45.56)                                        
 21 Wang, Carol               10 UN-MR                     NT    1:29.53        
                  43.88     1:29.53 (45.65)                                        
 22 Klinovsky, Katarina       10 Agua Swim Team-MR    1:31.72    1:29.61        
                  42.86     1:29.61 (46.75)                                        
 23 Jahoda, Kelly M           10 Patriot-MR           1:26.57    1:29.69        
                  46.00     1:29.69 (43.69)                                        
 24 Hauben, Madeline A        10 Darien Piranhas-CT   1:31.07    1:30.20        
                  43.91     1:30.20 (46.29)                                        
 25 Shanker, Emily M          10 Tmsuffolk-MR         1:29.73    1:30.42        
                  44.41     1:30.42 (46.01)                                        
 26 Panitz, Georgia A          8 Badger-MR            1:23.07    1:30.96        
                  42.11     1:30.96 (48.85)                                        
 27 Weiss, Jessie M            9 YFD-MR               1:30.00    1:31.25        
                  45.22     1:31.25 (46.03)                                        
 28 Lipton, Jessica R         10 YFD-MR               1:50.34    1:31.75        
                  43.06     1:31.75 (48.69)                                        
 29 McGowan, Alessia M         9 Agua Swim Team-MR    1:30.84    1:31.85        
                  45.06     1:31.85 (46.79)                                        
 30 Demirel, Alina D           9 MCSC-NJ              1:32.18    1:32.15        
                  45.34     1:32.15 (46.81)                                        
 31 Gers, Emmanuelle S         9 YFD-MR               1:29.89    1:32.54        
                  44.29     1:32.54 (48.25)                                        
 32 Ulrich, Bridget E          9 Badger-MR            1:30.17    1:33.12        
                  46.33     1:33.12 (46.79)                                        
 33 Lu, Grace G               10 APEX-MR              1:31.58    1:33.75        
                  46.30     1:33.75 (47.45)                                        
 34 Parry, Nicole F            9 Badger-MR            1:27.38    1:33.99        
                  44.75     1:33.99 (49.24)                                        
 35 Pena, Sarahe               9 Agua Swim Team-MR    1:30.50    1:34.52        
                  43.56     1:34.52 (50.96)                                        
 36 Jackson, Chloe M           9 MSC-MR               1:47.01    1:34.77        
                  48.88     1:34.77 (45.89)                                        
 37 Chen, Jessica J           10 Condors-MR           1:37.30    1:34.92        
                  45.85     1:34.92 (49.07)                                        
 38 Paret, Isabel M            9 Badger-MR            1:30.53    1:35.37        
                  45.93     1:35.37 (49.44)                                        
 39 Jin, Vickie                9 Tmsuffolk-MR         1:41.98    1:35.39        
                  47.82     1:35.39 (47.57)                                        
 40 Bay, Alexandria M         10 Agua Swim Team-MR    1:33.69    1:35.84        
                  46.51     1:35.84 (49.33)                                        
 41 Trinco, Charlie J         10 MCSC-NJ              1:42.57    1:36.08        
                  46.18     1:36.08 (49.90)                                        
 42 Hogan, Maeve A             9 Badger-MR            1:38.41    1:36.60        
                  46.24     1:36.60 (50.36)                                        
 43 O'Donnell, Christina       9 Tmsuffolk-MR         1:37.77    1:37.09        
                  46.86     1:37.09 (50.23)                                        
 44 Zavattero, Alyssa N        9 Agua Swim Team-MR    1:40.13    1:38.46        
                  46.82     1:38.46 (51.64)                                        
 45 Wan, Sarah S              10 UN-MR                     NT    1:38.56        
                  46.56     1:38.56 (52.00)                                        
 46 Walther, Laura E          10 Patriot-MR           1:39.32    1:38.80        
                  47.21     1:38.80 (51.59)                                        
 47 Buitekant, Emily E        10 UN-PA-MR             1:45.46    1:38.87        
                  45.69     1:38.87 (53.18)                                        
 48 Cyrus, Kiana               9 Tmsuffolk-MR         1:53.81    1:38.99        
                  46.78     1:38.99 (52.21)                                        
 49 Dorsey, Kai V             10 Agua Swim Team-MR         NT    1:39.36        
                  45.22     1:39.36 (54.14)                                        
 50 Cole, Mikaela G            9 APEX-MR              1:44.24    1:39.94        
                  49.57     1:39.94 (50.37)                                        
 51 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR         NT    1:42.74        
 52 Ladouceur, Emma K          9 Agua Swim Team-MR    1:42.38    1:43.63        
                  50.93     1:43.63 (52.70)                                        
 53 Dunaisky, Jamie           10 Tmsuffolk-MR         1:46.25    1:45.59        
                  51.09     1:45.59 (54.50)                                        
 54 Kryssing, Jessica T        9 Tmsuffolk-MR         1:44.94    1:45.78        
                  49.65     1:45.78 (56.13)                                        
 55 Cohn, Michelle A           9 YFD-MR               1:45.00    1:46.34        
                  48.80     1:46.34 (57.54)                                        
 56 Good, Taylor M            10 MCSC-NJ              1:39.84    1:46.78        
                  50.56     1:46.78 (56.22)                                        
 57 Arjomand, May             10 Agua Swim Team-MR    1:53.87    1:47.51        
                  50.11     1:47.51 (57.40)                                        
 58 Stafford, Paloma          10 YFD-MR               1:57.38    1:48.30        
                  49.58     1:48.30 (58.72)                                        
 59 Nagaishi, Ayano           10 Middies-MR           1:39.89    1:48.64        
 60 Reining, Emma R           10 MSC-MR               1:44.42    1:48.92        
                  54.37     1:48.92 (54.55)                                        
 61 Zuks, Adelaine             9 Condors-MR           1:51.94    1:49.56        
                  52.74     1:49.56 (56.82)                                        
 62 Mitzian, Lian F            9 Middies-MR           1:55.15    1:50.17        
                  51.41     1:50.17 (58.76)                                        
 63 Larkin, Catherine D       10 Middies-MR           1:44.85    1:50.97        
                  52.29     1:50.97 (58.68)                                        
 64 Saah, Leyla A             10 Darien Piranhas-CT   2:00.00    1:51.17        
                  52.41     1:51.17 (58.76)                                        
 65 Apotsos, Anastasia         9 Tmsuffolk-MR         1:54.12    1:52.40        
                  53.93     1:52.40 (58.47)                                        
 66 Srinivasan, Prthvi         9 Agua Swim Team-MR    1:52.71    1:52.79        
                  53.31     1:52.79 (59.48)                                        
 67 Sacchetti, Victoria        9 Tmsuffolk-MR         1:53.38    1:55.06        
                  54.80   1:55.06 (1:00.26)                                        
 68 Talus, Shreya R           10 Middies-MR           1:59.30    1:55.25        
 69 Steinberg, Alyssa          9 Tmsuffolk-MR         1:52.89    1:55.46        
 70 Pappalardo, Alexa         10 Tmsuffolk-MR         1:40.99    1:55.88        
                  53.10   1:55.88 (1:02.78)                                        
 71 Gallo, Danielle            9 Tmsuffolk-MR         1:51.57    1:57.07        
                  53.85   1:57.07 (1:03.22)                                        
 72 Marlow, Kylie V           10 Tmsuffolk-MR         1:54.14    1:57.41        
 73 Delane, Ryan M             8 Badger-MR            2:03.23    1:58.48        
                  57.18   1:58.48 (1:01.30)                                        
 74 Siu, Catherine             9 UN-MR                     NT    2:05.57        
                  58.20   2:05.57 (1:07.37)                                        
 75 Cacsire Sanchez, Eileen    9 Middies-MR           1:51.48    2:05.62        
                  57.98   2:05.62 (1:07.64)                                        
 
Girls 9-10 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:41.79  ZONE
        3:09.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lawson, Casey j           10 Un-Njrc-NJ           3:01.32    2:44.60 JO     
                  37.24     1:18.55 (41.31)     2:02.60 (44.05)     2:44.60 (42.00)
  2 Hammond, Katie m          10 NJRC-NJ              3:14.98    2:49.09 JO     
                  38.90     1:21.20 (42.30)     2:06.37 (45.17)     2:49.09 (42.72)
  3 Slaughter, Phoebe B        9 Darien Piranhas-CT   3:00.00    2:51.24 JO     
                  38.40     1:19.51 (41.11)   2:51.24 (1:31.73)                    
  4 Farrell, Brenna K         10 Condors-MR           3:13.06    2:54.09 JO     
                  38.92     1:23.52 (44.60)     2:10.51 (46.99)     2:54.09 (43.58)
  5 Vasudevan, Arya V         10 Middies-MR           2:54.51    2:54.41 JO     
                  38.50     1:22.59 (44.09)     2:09.62 (47.03)     2:54.41 (44.79)
  6 Elcott, Ina M              9 MSC-MR               3:25.44    2:56.07 JO     
                  39.59     1:22.33 (42.74)     2:12.16 (49.83)     2:56.07 (43.91)
  7 Hart, Alexis m            10 Un-Njrc-NJ           3:12.34    2:57.98 JO     
                  39.51     1:26.26 (46.75)     2:12.51 (46.25)     2:57.98 (45.47)
  8 Ferreira, Courtney C      10 Darien Piranhas-CT   3:01.97    2:58.63 JO     
                  39.08     1:23.80 (44.72)     2:12.69 (48.89)     2:58.63 (45.94)
  9 Fried, Carly T            10 YFD-MR               3:09.00    2:59.22 JO     
                  39.37     1:25.15 (45.78)     2:13.53 (48.38)     2:59.22 (45.69)
 10 Kelly, Jordan A           10 Agua Swim Team-MR    3:50.66    2:59.71 JO     
                  39.09     1:24.20 (45.11)     2:12.74 (48.54)     2:59.71 (46.97)
 11 Lewis, Emily M            10 MSC-MR               3:08.76    3:04.01 JO     
                  41.80     1:29.61 (47.81)     2:17.96 (48.35)     3:04.01 (46.05)
 12 Simkins, Ella R            9 Tmsuffolk-MR         3:24.39    3:04.79 JO     
                  43.18     1:29.96 (46.78)     2:19.66 (49.70)     3:04.79 (45.13)
 13 Kuo, Elizabeth F          10 Agua Swim Team-MR    3:18.93    3:04.99 JO     
                  41.26     1:29.46 (48.20)     2:18.16 (48.70)     3:04.99 (46.83)
 14 Avezzano, Katie G          9 Middies-MR           3:15.13    3:13.13        
                  43.80     1:32.15 (48.35)     2:24.18 (52.03)     3:13.13 (48.95)
 15 Ulrich, Bridget E          9 Badger-MR            3:16.26    3:14.30        
                  43.06     1:33.45 (50.39)     2:25.95 (52.50)     3:14.30 (48.35)
 16 Lynch, Julia a             9 Un-Njrc-NJ           3:30.32    3:15.05        
                                1:33.21 ( )     2:26.08 (52.87)     3:15.05 (48.97)
 17 McGowan, Alessia M         9 Agua Swim Team-MR    3:24.07    3:17.22        
                  45.57     1:40.78 (55.21)     2:33.98 (53.20)     3:17.22 (43.24)
 18 Jackson, Chloe M           9 MSC-MR               4:01.98    3:20.57        
                  46.84     1:39.05 (52.21)   3:20.57 (1:41.52)                    
 19 Klinovsky, Katarina       10 Agua Swim Team-MR    3:17.82    3:21.90        
                  44.93     1:39.07 (54.14)     2:33.52 (54.45)     3:21.90 (48.38)
 20 Demirel, Alina D           9 MCSC-NJ              3:22.13    3:22.60        
                  46.93     1:39.83 (52.90)     2:34.00 (54.17)     3:22.60 (48.60)
 21 Farrell, Shannon P        10 Condors-MR                NT    3:22.76        
                  46.44     1:38.67 (52.23)     2:32.63 (53.96)     3:22.76 (50.13)
 22 Zavattero, Alyssa N        9 Agua Swim Team-MR         NT    3:34.57        
                  42.15     1:38.03 (55.88)     2:36.29 (58.26)     3:34.57 (58.28)
 23 Siu, Catherine             9 UN-MR                     NT    4:28.48        
                  58.93   2:09.87 (1:10.94)   3:19.32 (1:09.45)   4:28.48 (1:09.16)
 
Girls 9-10 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        5:40.89  9-10 ZONE
        6:14.99  9-10 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 16 Garces, Tessa J           10 Badger-MR            6:07.58    5:50.65 JO     
                  38.84     1:22.76 (43.92)     2:08.57 (45.81)     2:53.12 (44.55)
        3:37.95 (44.83)     4:22.83 (44.88)     5:08.26 (45.43)     5:50.65 (42.39)
 18 Fuchs, Lindsey            10 Agua Swim Team-MR         NT    6:19.29        
                  44.30     1:31.71 (47.41)     2:20.60 (48.89)     3:07.94 (47.34)
        3:55.41 (47.47)     4:43.22 (47.81)     5:31.38 (48.16)     6:19.29 (47.91)
 
Girls 9-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          40.09  ZONE
          47.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garces, Tessa J           10 Badger-MR              36.99      38.84 ZONE   
  2 Siegel, Sophie H          10 YFD-MR                 40.58      41.08 JO     
  3 Kelly, Jordan A           10 Agua Swim Team-MR      46.90      42.60 JO     
  4 Blum, Alyssa N            10 Tmsuffolk-MR           43.46      42.89 JO     
  5 Gers, Emmanuelle S         9 YFD-MR                 41.50      43.39 JO     
  6 Haiken, Charlotte E       10 Agua Swim Team-MR      43.72      43.82 JO     
  7 Eid, Nathalie A            9 Badger-MR              44.42      43.99 JO     
  8 Yau, Maggie N             10 UN-MR                     NT      44.20 JO     
  9 Simkins, Ella R            9 Tmsuffolk-MR           48.71      44.67 JO     
 10 Weiss, Jessie M            9 YFD-MR                 47.07      45.19 JO     
 11 Wilf, Jenna R             10 Agua Swim Team-MR      49.01      45.45 JO     
 12 Rangel, Vanessa           10 Badger-MR              42.03      45.54 JO     
 13 Popp, Katie W              8 Badger-MR              45.45      46.36        
 14 Doyle, Jordy L             9 YFD-MR                 49.85      46.49 JO     
 15 Panitz, Georgia A          8 Badger-MR              46.44      46.69        
 16 Ulrich, Bridget E          9 Badger-MR              49.12      46.80 JO     
 17 Altchiler, Emily M        10 Tmsuffolk-MR           52.85      46.95 JO     
 18 Hauben, Madeline A        10 Darien Piranhas-CT     47.22      47.01 JO     
 19 Jahoda, Kelly M           10 Patriot-MR             47.63      47.61        
 20 Wang, Carol               10 UN-MR                  46.29      47.70        
 21 Lewis, Emily M            10 MSC-MR                 46.44      47.77        
 22 Badick, Mackenzie L       10 Condors-MR             46.30      47.86        
 23 Zavattero, Alyssa N        9 Agua Swim Team-MR      48.84      48.38        
 24 Robert, Jessica           10 Agua Swim Team-MR         NT      48.90        
 25 Avezzano, Katie G          9 Middies-MR             47.83      48.92        
 26 Vasudevan, Arya V         10 Middies-MR             45.56      49.16        
 27 Jin, Vickie                9 Tmsuffolk-MR           59.79      49.40        
 28 Trinco, Charlie J         10 MCSC-NJ                47.32      49.50        
 29 Buitekant, Emily E        10 UN-PA-MR               51.46      49.53        
 30 Lipton, Jessica R         10 YFD-MR                 51.63      49.57        
 31 Shanker, Emily M          10 Tmsuffolk-MR           57.20      49.74        
 32 Klinovsky, Katarina       10 Agua Swim Team-MR      49.58      49.88        
 33 O'Donnell, Christina       9 Tmsuffolk-MR           56.54      50.04        
 34 Cyrus, Kiana               9 Tmsuffolk-MR           57.44      50.05        
 35 Dunaisky, Jamie           10 Tmsuffolk-MR           52.73      50.89        
 36 Paret, Isabel M            9 Badger-MR              51.40      51.06        
 37 Frater, Hannah             9 Agua Swim Team-MR    1:04.13      51.28        
 38 Wan, Sarah S              10 UN-MR                     NT      51.39        
 39 Steinberg, Alyssa          9 Tmsuffolk-MR           55.18      51.43        
 40 Arjomand, May             10 Agua Swim Team-MR    1:12.74      51.71        
 41 Bay, Alexandria M         10 Agua Swim Team-MR      53.68      51.76        
 42 Demirel, Alina D           9 MCSC-NJ                52.03      52.18        
 43 Chen, Jessica J           10 Condors-MR             50.76      52.32        
 44 Walther, Laura E          10 Patriot-MR             52.13      52.58        
 44 Pappalardo, Alexa         10 Tmsuffolk-MR           56.75      52.58        
 46 Ladouceur, Emma K          9 Agua Swim Team-MR      53.29      52.68        
 47 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR      55.18      52.78        
 48 Good, Taylor M            10 MCSC-NJ                51.70      53.30        
 49 Dorsey, Kai V             10 Agua Swim Team-MR         NT      53.40        
 50 Srinivasan, Prthvi         9 Agua Swim Team-MR      52.92      53.56        
 51 Jackson, Chloe M           9 MSC-MR                 53.00      53.59        
 52 Kryssing, Jessica T        9 Tmsuffolk-MR         1:00.87      54.13        
 53 Hogan, Maeve A             9 Badger-MR              54.86      54.36        
 54 Nagaishi, Ayano           10 Middies-MR             51.47      54.61        
 55 Larkin, Catherine D       10 Middies-MR             52.15      54.77        
 56 Sacchetti, Victoria        9 Tmsuffolk-MR           59.43      54.96        
 57 Zuks, Adelaine             9 Condors-MR             54.84      55.19        
 58 Cole, Mikaela G            9 APEX-MR                58.65      55.53        
 59 Reining, Emma R           10 MSC-MR                 52.45      55.55        
 60 Saah, Leyla A             10 Darien Piranhas-CT     58.00      55.66        
 61 Marlow, Kylie V           10 Tmsuffolk-MR           59.15      56.23        
 62 Gallo, Danielle            9 Tmsuffolk-MR           56.25      56.37        
 63 Mitzian, Lian F            9 Middies-MR             52.44      56.45        
 64 Siu, Catherine             9 UN-MR                     NT      56.53        
 65 Cacsire Sanchez, Eileen    9 Middies-MR             55.93      56.70        
 66 Delane, Ryan M             8 Badger-MR              56.58      57.31        
 67 Stafford, Paloma          10 YFD-MR               1:05.50      57.86        
 68 Talus, Shreya R           10 Middies-MR             58.95      58.10        
 69 Cohn, Michelle A           9 YFD-MR                 50.00      59.21        
 
Girls 9-10 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:26.69  ZONE
        1:40.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lawson, Casey j           10 Un-Njrc-NJ           1:34.00    1:29.69 JO     
                  44.78     1:29.69 (44.91)                                        
  2 Gers, Emmanuelle S         9 YFD-MR               1:35.24    1:32.01 JO     
                  44.19     1:32.01 (47.82)                                        
  3 Blum, Alyssa N            10 Tmsuffolk-MR         1:32.42    1:32.63 JO     
                  46.16     1:32.63 (46.47)                                        
  4 Hart, Alexis m            10 Un-Njrc-NJ           1:35.03    1:32.68 JO     
                  44.90     1:32.68 (47.78)                                        
  5 Haiken, Charlotte E       10 Agua Swim Team-MR    1:31.67    1:33.33 JO     
                  45.41     1:33.33 (47.92)                                        
  6 Farrell, Brenna K         10 Condors-MR           1:44.02    1:34.04 JO     
                  46.51     1:34.04 (47.53)                                        
  7 Weiss, Jessie M            9 YFD-MR               1:40.99    1:35.87 JO     
                  46.60     1:35.87 (49.27)                                        
  8 Vasudevan, Arya V         10 Middies-MR           1:40.94    1:37.74 JO     
                  48.66     1:37.74 (49.08)                                        
  9 Simkins, Ella R            9 Tmsuffolk-MR         1:42.84    1:38.22 JO     
                  49.07     1:38.22 (49.15)                                        
 10 Lewis, Emily M            10 MSC-MR               1:38.35    1:38.46 JO     
                  47.79     1:38.46 (50.67)                                        
 11 Popp, Katie W              8 Badger-MR            1:38.31    1:39.08        
                  49.26     1:39.08 (49.82)                                        
 12 Altchiler, Emily M        10 Tmsuffolk-MR         1:40.75    1:39.25 JO     
                  49.81     1:39.25 (49.44)                                        
 13 Panitz, Georgia A          8 Badger-MR            1:38.56    1:40.16        
                  49.58     1:40.16 (50.58)                                        
 14 Doyle, Jordy L             9 YFD-MR               1:40.99    1:40.59 JO     
                  49.14     1:40.59 (51.45)                                        
 15 Stern, Jackie B           10 YFD-MR               1:43.27    1:40.70 JO     
                  48.86     1:40.70 (51.84)                                        
 16 Ulrich, Bridget E          9 Badger-MR            1:40.50    1:41.47        
 17 Eguchi, Lydia             10 Agua Swim Team-MR    1:38.95    1:41.50        
                  49.48     1:41.50 (52.02)                                        
 18 Parry, Nicole F            9 Badger-MR            1:40.84    1:42.36        
                  51.47     1:42.36 (50.89)                                        
 19 Badick, Mackenzie L       10 Condors-MR           1:46.64    1:42.54        
                  51.32     1:42.54 (51.22)                                        
 20 Lipton, Jessica R         10 YFD-MR               1:46.74    1:43.90        
                  50.85     1:43.90 (53.05)                                        
 21 Robert, Jessica           10 Agua Swim Team-MR    1:42.41    1:43.92        
                  51.23     1:43.92 (52.69)                                        
 22 DeGoias, Sabrina          10 Tmsuffolk-MR         1:46.31    1:44.32        
                  51.46     1:44.32 (52.86)                                        
 23 Jahoda, Kelly M           10 Patriot-MR           1:45.31    1:44.35        
                  52.24     1:44.35 (52.11)                                        
 24 O'Sullivan, Emily C       10 Badger-MR            1:38.62    1:44.46        
 25 Corridon, Claire D         9 Agua Swim Team-MR    1:46.31    1:44.75        
                  51.66     1:44.75 (53.09)                                        
 26 McGowan, Alessia M         9 Agua Swim Team-MR    1:54.61    1:44.91        
                  51.31     1:44.91 (53.60)                                        
 27 Avezzano, Katie G          9 Middies-MR           1:44.50    1:46.07        
                  51.46     1:46.07 (54.61)                                        
 28 Klinovsky, Katarina       10 Agua Swim Team-MR    1:47.04    1:46.66        
                  51.53     1:46.66 (55.13)                                        
 29 Cyrus, Kiana               9 Tmsuffolk-MR         2:03.56    1:48.14        
                  53.51     1:48.14 (54.63)                                        
 30 O'Donnell, Christina       9 Tmsuffolk-MR         2:01.23    1:48.16        
                  53.03     1:48.16 (55.13)                                        
 31 Jackson, Chloe M           9 MSC-MR               1:57.71    1:49.03        
 32 Buitekant, Emily E        10 UN-PA-MR             1:56.46    1:49.37        
 33 Farrell, Shannon P        10 Condors-MR           2:02.36    1:49.43        
                  56.83     1:49.43 (52.60)                                        
 34 Kitt, Katarina             9 Tmsuffolk-MR         2:12.90    1:49.49        
                  53.75     1:49.49 (55.74)                                        
 35 Dunaisky, Jamie           10 Tmsuffolk-MR         2:05.85    1:51.43        
                  55.15     1:51.43 (56.28)                                        
 36 Steinberg, Alyssa          9 Tmsuffolk-MR         1:53.39    1:51.44        
                  52.95     1:51.44 (58.49)                                        
 37 Frater, Hannah             9 Agua Swim Team-MR    2:07.57    1:51.76        
                  54.70     1:51.76 (57.06)                                        
 38 Pongrac, Brianna l        10 Un-Njrc-NJ           1:48.74    1:51.80        
                  53.31     1:51.80 (58.49)                                        
 39 Chen, Jessica J           10 Condors-MR                NT    1:52.80        
                  56.03     1:52.80 (56.77)                                        
 40 Jin, Vickie                9 Tmsuffolk-MR         1:54.92    1:52.95        
 41 Srinivasan, Prthvi         9 Agua Swim Team-MR    1:55.43    1:53.27        
                  55.20     1:53.27 (58.07)                                        
 42 Hogan, Maeve A             9 Badger-MR                 NT    1:53.35        
 43 Ladouceur, Emma K          9 Agua Swim Team-MR    1:53.26    1:54.01        
                  57.36     1:54.01 (56.65)                                        
 44 Walther, Laura E          10 Patriot-MR           1:55.63    1:54.02        
                  56.39     1:54.02 (57.63)                                        
 45 Gallo, Danielle            9 Tmsuffolk-MR         2:25.74    1:54.43        
                  55.18     1:54.43 (59.25)                                        
 46 Nagaishi, Ayano           10 Middies-MR           1:46.73    1:56.36        
                  54.96   1:56.36 (1:01.40)                                        
 47 Bay, Alexandria M         10 Agua Swim Team-MR         NT    1:58.02        
                  58.09     1:58.02 (59.93)                                        
 48 Dorsey, Kai V             10 Agua Swim Team-MR         NT    1:59.75        
                  55.71   1:59.75 (1:04.04)                                        
 49 O'Sullivan, Lilly G        8 Badger-MR                 NT    1:59.80        
                  56.24   1:59.80 (1:03.56)                                        
 50 Sacchetti, Victoria        9 Tmsuffolk-MR         1:57.53    2:00.60        
                  58.63   2:00.60 (1:01.97)                                        
 51 Reining, Emma R           10 MSC-MR               1:56.27    2:01.90        
 52 Cacsire Sanchez, Eileen    9 Middies-MR           2:05.04    2:03.14        
                1:00.68   2:03.14 (1:02.46)                                        
 53 Siu, Catherine             9 UN-MR                     NT    2:06.68        
                1:04.53   2:06.68 (1:02.15)                                        
 54 Ye, Mabel                  9 Tmsuffolk-MR         2:03.43    2:07.14        
                1:00.82   2:07.14 (1:06.32)                                        
 55 Klein, MiKayla S           6 Badger-MR            2:25.66    2:20.22        
                1:04.64   2:20.22 (1:15.58)                                        
 -- Zahn, Jacqueline          10 Tmsuffolk-MR         1:57.84         DQ        
      Non-continuous turning action
                1:00.03        DQ (1:01.74)                                        
 -- Budill, Cassie T           7 Badger-MR            2:30.11         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- DePalma, Shayne           10 Tmsuffolk-MR         2:32.90         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                1:16.17        DQ (1:12.57)                                        
 -- Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Non-continuous turning action
                  58.14          DQ (57.85)                                        
 -- Hauben, Madeline A        10 Darien Piranhas-CT   1:44.81         DQ        
      Non-continuous turning action
                  50.43          DQ (52.83)                                        
 -- Mitzian, Lian F            9 Middies-MR           2:08.59         DQ        
      Non-continuous turning action
                1:01.76        DQ (1:03.73)                                        
 -- Lennon, Kelly              9 Tmsuffolk-MR         2:18.95         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Girls 9-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          45.59  ZONE
          52.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fried, Carly T            10 YFD-MR                 45.65      45.49 ZONE   
  2 Kelly, Jordan A           10 Agua Swim Team-MR      44.30      45.57 ZONE   
  3 Garces, Tessa J           10 Badger-MR              45.60      46.54 JO     
  4 Siegal, Gabriela J        10 YFD-MR                 47.00      46.95 JO     
  5 Halper, Sophie R          10 Agua Swim Team-MR      49.73      48.07 JO     
  6 Fuchs, Lindsey            10 Agua Swim Team-MR      50.74      49.22 JO     
  7 Doyle, Jordy L             9 YFD-MR                 49.11      49.64 JO     
  8 Vasudevan, Arya V         10 Middies-MR             48.65      49.83 JO     
  9 Elcott, Ina M              9 MSC-MR                 50.53      50.10 JO     
 10 Mitzian, Lian F            9 Middies-MR             48.76      50.40 JO     
 11 Ferreira, Courtney C      10 Darien Piranhas-CT     52.86      50.85 JO     
 12 Weiss, Jessie M            9 YFD-MR                 47.00      51.10 JO     
 13 Kuo, Elizabeth F          10 Agua Swim Team-MR      53.42      51.51 JO     
 14 Lipton, Jessica R         10 YFD-MR                 52.53      52.08 JO     
 15 Robert, Jessica           10 Agua Swim Team-MR      55.39      52.42 JO     
 16 McGowan, Alessia M         9 Agua Swim Team-MR      53.27      52.92 JO     
 17 Ye, Mabel                  9 Tmsuffolk-MR           53.80      53.17        
 18 Slaughter, Phoebe B        9 Darien Piranhas-CT     50.00      53.33        
 19 Jackson, Chloe M           9 MSC-MR                 53.36      53.35        
 20 Panitz, Georgia A          8 Badger-MR              49.58      53.77        
 21 Parry, Nicole F            9 Badger-MR              54.12      53.86        
 22 Ulrich, Bridget E          9 Badger-MR              53.06      54.04        
 23 Altchiler, Emily M        10 Tmsuffolk-MR           54.05      54.30        
 24 Lynch, Julia a             9 Un-Njrc-NJ             48.87      54.33        
 25 Dunaisky, Jamie           10 Tmsuffolk-MR         1:05.42      54.62        
 26 Simkins, Ella R            9 Tmsuffolk-MR           57.23      54.95        
 27 Popp, Katie W              8 Badger-MR              56.81      54.99        
 28 Jin, Vickie                9 Tmsuffolk-MR           54.15      55.01        
 29 Cyrus, Kiana               9 Tmsuffolk-MR           58.29      55.38        
 30 Hammond, Katie m          10 NJRC-NJ                50.54      55.72        
 31 Lewis, Emily M            10 MSC-MR                 57.25      56.36        
 32 Demirel, Alina D           9 MCSC-NJ                57.11      56.47        
 33 Chen, Jessica J           10 Condors-MR             54.76      57.88        
 34 Pongrac, Brianna l        10 Un-Njrc-NJ             50.41      58.11        
 35 O'Donnell, Christina       9 Tmsuffolk-MR           55.19      58.45        
 36 Frater, Hannah             9 Agua Swim Team-MR    1:14.40      58.69        
 37 Hauben, Madeline A        10 Darien Piranhas-CT     55.11      58.97        
 38 Avezzano, Katie G          9 Middies-MR             58.33      58.99        
 39 Kitt, Katarina             9 Tmsuffolk-MR         1:04.34    1:00.18        
 40 Hogan, Maeve A             9 Badger-MR            1:10.45    1:00.40        
 41 Steinberg, Alyssa          9 Tmsuffolk-MR         1:01.01    1:01.19        
 42 Kryssing, Jessica T        9 Tmsuffolk-MR         1:02.60    1:01.48        
 43 O'Sullivan, Lilly G        8 Badger-MR            1:01.62    1:01.72        
 44 Wan, Sarah S              10 UN-MR                     NT    1:01.76        
 45 Falletta, Gillian T       10 Tmsuffolk-MR         1:04.10    1:02.05        
 46 Talus, Shreya R           10 Middies-MR           1:04.34    1:04.75        
 47 Badick, Mackenzie L       10 Condors-MR           1:03.46    1:04.91        
 48 Nagaishi, Ayano           10 Middies-MR           1:05.91    1:07.32        
 49 DeGoias, Sabrina          10 Tmsuffolk-MR         1:02.56    1:07.37        
 50 Zahn, Jacqueline          10 Tmsuffolk-MR         1:06.72    1:08.29        
 51 DePalma, Shayne           10 Tmsuffolk-MR         1:13.11    1:08.45        
 52 Sacchetti, Victoria        9 Tmsuffolk-MR         1:04.60    1:08.54        
 53 Cacsire Sanchez, Eileen    9 Middies-MR           1:07.83    1:09.54        
 54 Budill, Cassie T           7 Badger-MR            1:20.55    1:10.22        
 55 Reining, Emma R           10 MSC-MR               1:03.70    1:10.55        
 56 Lennon, Kelly              9 Tmsuffolk-MR         1:04.95    1:11.11        
 57 Bay, Alexandria M         10 Agua Swim Team-MR    1:12.84    1:11.92        
 58 Pickerell, Dimitra         9 Tmsuffolk-MR         1:10.46    1:12.82        
 59 Zuks, Adelaine             9 Condors-MR           1:10.00    1:14.19        
 60 Siu, Catherine             9 UN-MR                     NT    1:17.08        
 -- Feuerman, Haley R          8 Badger-MR            1:05.82         DQ        
      Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Gallo, Danielle            9 Tmsuffolk-MR         1:03.59         DQ        
      Scissors kick
 -- Klein, MiKayla S           6 Badger-MR            1:25.00         DQ        
      Scissors kick
 
Girls 9-10 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:38.79  ZONE
        1:56.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Jordan A           10 Agua Swim Team-MR    1:36.76    1:36.63 ZONE   
                  46.91     1:36.63 (49.72)                                        
  2 Garces, Tessa J           10 Badger-MR            1:38.58    1:36.76 ZONE   
                  46.72     1:36.76 (50.04)                                        
  3 Fried, Carly T            10 YFD-MR               1:42.48    1:39.10 JO     
                  47.44     1:39.10 (51.66)                                        
  4 Yau, Maggie N             10 UN-MR                     NT    1:40.67 JO     
                  49.22     1:40.67 (51.45)                                        
  5 Trinco, Charlie J         10 MCSC-NJ              1:43.65    1:43.93 JO     
                  49.75     1:43.93 (54.18)                                        
  6 Fuchs, Lindsey            10 Agua Swim Team-MR    1:47.96    1:44.58 JO     
                  50.62     1:44.58 (53.96)                                        
  7 Doyle, Jordy L             9 YFD-MR               1:45.00    1:44.60 JO     
                  49.75     1:44.60 (54.85)                                        
  8 Wang, Carol               10 UN-MR                1:40.75    1:44.83 JO     
                  52.03     1:44.83 (52.80)                                        
  9 Wilf, Jenna R             10 Agua Swim Team-MR    1:56.11    1:47.39 JO     
                  51.09     1:47.39 (56.30)                                        
 10 Lu, Grace G               10 APEX-MR              1:47.94    1:47.62 JO     
                  51.90     1:47.62 (55.72)                                        
 11 Halper, Sophie R          10 Agua Swim Team-MR    1:51.82    1:47.86 JO     
                  53.84     1:47.86 (54.02)                                        
 12 Weiss, Jessie M            9 YFD-MR               1:45.00    1:49.97 JO     
                  51.88     1:49.97 (58.09)                                        
 13 Kuo, Elizabeth F          10 Agua Swim Team-MR    2:00.70    1:51.03 JO     
                  52.83     1:51.03 (58.20)                                        
 14 Elcott, Ina M              9 MSC-MR               1:53.33    1:51.44 JO     
                  54.44     1:51.44 (57.00)                                        
 15 Jackson, Chloe M           9 MSC-MR               1:55.99    1:51.50 JO     
                  54.06     1:51.50 (57.44)                                        
 16 Lipton, Jessica R         10 YFD-MR               1:52.19    1:51.55 JO     
                  55.03     1:51.55 (56.52)                                        
 17 Vasudevan, Arya V         10 Middies-MR           1:45.75    1:51.77 JO     
                  53.96     1:51.77 (57.81)                                        
 18 Panitz, Georgia A          8 Badger-MR            1:55.38    1:53.04        
                  53.19     1:53.04 (59.85)                                        
 19 Eid, Nathalie A            9 Badger-MR            1:52.03    1:53.22 JO     
                  57.35     1:53.22 (55.87)                                        
 20 Simkins, Ella R            9 Tmsuffolk-MR         2:05.14    1:53.57 JO     
                  55.69     1:53.57 (57.88)                                        
 21 Good, Taylor M            10 MCSC-NJ              1:54.88    1:54.39 JO     
                  55.81     1:54.39 (58.58)                                        
 22 Eguchi, Lydia             10 Agua Swim Team-MR         NT    1:54.54 JO     
                  55.41     1:54.54 (59.13)                                        
 23 Shanker, Emily M          10 Tmsuffolk-MR         1:59.22    1:54.58 JO     
                  56.59     1:54.58 (57.99)                                        
 24 Ulrich, Bridget E          9 Badger-MR            1:54.19    1:54.72 JO     
                  56.58     1:54.72 (58.14)                                        
 25 Mitzian, Lian F            9 Middies-MR           1:52.37    1:55.08 JO     
                  54.12   1:55.08 (1:00.96)                                        
 26 Altchiler, Emily M        10 Tmsuffolk-MR         1:55.13    1:56.92 JO     
                  56.30   1:56.92 (1:00.62)                                        
 27 Parry, Nicole F            9 Badger-MR            1:53.82    1:57.23        
                  57.30     1:57.23 (59.93)                                        
 28 Popp, Katie W              8 Badger-MR            2:15.44    1:57.78        
                  59.75     1:57.78 (58.03)                                        
 29 Jin, Vickie                9 Tmsuffolk-MR         1:59.29    1:58.40        
                  57.37   1:58.40 (1:01.03)                                        
 30 Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR    2:00.21    1:59.58        
                  58.41   1:59.58 (1:01.17)                                        
 31 Pena, Sarahe               9 Agua Swim Team-MR    2:01.94    2:01.47        
                  57.80   2:01.47 (1:03.67)                                        
 32 Avezzano, Katie G          9 Middies-MR           1:58.99    2:01.88        
                1:00.03   2:01.88 (1:01.85)                                        
 33 Arjomand, May             10 Agua Swim Team-MR    2:31.73    2:02.61        
                1:00.71   2:02.61 (1:01.90)                                        
 34 Saah, Leyla A             10 Darien Piranhas-CT   2:05.00    2:02.67        
                  57.96   2:02.67 (1:04.71)                                        
 35 Cyrus, Kiana               9 Tmsuffolk-MR         2:18.50    2:03.10        
                  58.90   2:03.10 (1:04.20)                                        
 36 Hogan, Maeve A             9 Badger-MR            2:10.22    2:03.29        
                  59.83   2:03.29 (1:03.46)                                        
 37 Paret, Isabel M            9 Badger-MR            2:25.11    2:03.55        
 38 Dunaisky, Jamie           10 Tmsuffolk-MR         2:05.41    2:04.59        
                1:00.95   2:04.59 (1:03.64)                                        
 39 Chen, Jessica J           10 Condors-MR           1:59.12    2:04.83        
                  59.53   2:04.83 (1:05.30)                                        
 40 O'Donnell, Christina       9 Tmsuffolk-MR         2:05.72    2:06.20        
                1:01.36   2:06.20 (1:04.84)                                        
 41 Larkin, Catherine D       10 Middies-MR           2:07.25    2:06.48        
                1:00.16   2:06.48 (1:06.32)                                        
 42 Frater, Hannah             9 Agua Swim Team-MR         NT    2:06.71        
                1:02.93   2:06.71 (1:03.78)                                        
 43 Wan, Sarah S              10 UN-MR                2:21.94    2:09.49        
                1:01.92   2:09.49 (1:07.57)                                        
 44 Zavattero, Alyssa N        9 Agua Swim Team-MR         NT    2:09.82        
                1:03.78   2:09.82 (1:06.04)                                        
 45 Steinberg, Alyssa          9 Tmsuffolk-MR         2:16.20    2:12.26        
                1:04.24   2:12.26 (1:08.02)                                        
 46 Stafford, Paloma          10 YFD-MR               2:49.00    2:12.40        
                1:01.21   2:12.40 (1:11.19)                                        
 47 Talus, Shreya R           10 Middies-MR           2:26.92    2:12.50        
                1:05.45   2:12.50 (1:07.05)                                        
 48 Ladouceur, Emma K          9 Agua Swim Team-MR         NT    2:16.54        
                1:06.51   2:16.54 (1:10.03)                                        
 49 Marlow, Kylie V           10 Tmsuffolk-MR         2:12.96    2:17.60        
                1:04.04   2:17.60 (1:13.56)                                        
 50 Buitekant, Emily E        10 UN-PA-MR             2:17.02    2:18.08        
                1:06.59   2:18.08 (1:11.49)                                        
 51 Badick, Mackenzie L       10 Condors-MR                NT    2:18.19        
                1:06.21   2:18.19 (1:11.98)                                        
 52 Sacchetti, Victoria        9 Tmsuffolk-MR         2:18.20    2:21.21        
                1:07.25   2:21.21 (1:13.96)                                        
 53 Nagaishi, Ayano           10 Middies-MR           2:18.74    2:23.22        
                1:09.17   2:23.22 (1:14.05)                                        
 54 Cacsire Sanchez, Eileen    9 Middies-MR           2:29.54    2:29.98        
                1:13.91   2:29.98 (1:16.07)                                        
 55 Zuks, Adelaine             9 Condors-MR           2:43.33    2:31.77        
                1:12.82   2:31.77 (1:18.95)                                        
 56 Apotsos, Anastasia         9 Tmsuffolk-MR         2:25.84    2:31.84        
                1:15.02   2:31.84 (1:16.82)                                        
 57 Siu, Catherine             9 UN-MR                     NT    2:32.76        
                1:15.94   2:32.76 (1:16.82)                                        
 58 Bay, Alexandria M         10 Agua Swim Team-MR         NT    2:39.31        
                1:15.71   2:39.31 (1:23.60)                                        
 59 Reining, Emma R           10 MSC-MR               2:49.15    2:53.24        
                1:25.32   2:53.24 (1:27.92)                                        
 -- Cohn, Michelle A           9 YFD-MR               2:25.00         DQ        
      Scissors kick
                1:04.68        DQ (1:14.88)                                        
 -- Gallo, Danielle            9 Tmsuffolk-MR         2:37.39         DQ        
      Scissors kick
                1:10.40        DQ (1:15.96)                                        
 -- Pappalardo, Alexa         10 Tmsuffolk-MR         2:09.81         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
                1:06.75        DQ (1:09.45)                                        
 -- Hauben, Madeline A        10 Darien Piranhas-CT   2:03.40         DQ        
      Downward butterfly kick
                  58.26        DQ (1:07.66)                                        
 
Girls 9-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          37.49  ZONE
          45.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garces, Tessa J           10 Badger-MR              35.92      36.92 ZONE   
  2 Fuchs, Lindsey            10 Agua Swim Team-MR      40.21      39.97 JO     
  3 Blum, Alyssa N            10 Tmsuffolk-MR           40.97      40.53 JO     
  4 Siegal, Gabriela J        10 YFD-MR                 49.00      41.24 JO     
  5 Gers, Emmanuelle S         9 YFD-MR                 42.37      42.12 JO     
  6 Elcott, Ina M              9 MSC-MR                 43.78      42.16 JO     
  7 Ferreira, Courtney C      10 Darien Piranhas-CT     46.74      42.62 JO     
  8 Slaughter, Phoebe B        9 Darien Piranhas-CT     45.00      42.79 JO     
  9 Kelly, Jordan A           10 Agua Swim Team-MR      56.56      44.03 JO     
 10 Halper, Sophie R          10 Agua Swim Team-MR      45.93      44.30 JO     
 11 Badick, Mackenzie L       10 Condors-MR             46.51      44.44 JO     
 12 Haiken, Charlotte E       10 Agua Swim Team-MR      45.38      44.69 JO     
 13 Doyle, Jordy L             9 YFD-MR                 48.00      45.14 JO     
 14 Parry, Nicole F            9 Badger-MR              42.56      45.16 JO     
 15 Eguchi, Lydia             10 Agua Swim Team-MR      45.03      45.17 JO     
 16 Farrell, Brenna K         10 Condors-MR             50.11      45.22 JO     
 17 Weiss, Jessie M            9 YFD-MR                 48.99      46.06        
 18 Demirel, Alina D           9 MCSC-NJ                49.44      47.26        
 19 Jahoda, Kelly M           10 Patriot-MR             49.82      47.46        
 20 Hauben, Madeline A        10 Darien Piranhas-CT     47.95      47.48        
 21 Panitz, Georgia A          8 Badger-MR              46.49      47.60        
 22 Popp, Katie W              8 Badger-MR              46.53      48.00        
 23 Buitekant, Emily E        10 UN-PA-MR               57.14      49.94        
 24 Corridon, Claire D         9 Agua Swim Team-MR      53.15      50.64        
 25 Robert, Jessica           10 Agua Swim Team-MR      47.40      51.64        
 26 Stern, Jackie B           10 YFD-MR                    NT      51.99        
 27 Zavattero, Alyssa N        9 Agua Swim Team-MR      54.39      52.69        
 28 Srinivasan, Prthvi         9 Agua Swim Team-MR      53.73      53.02        
 29 Farrell, Shannon P        10 Condors-MR           1:12.89      53.59        
 30 Wan, Sarah S              10 UN-MR                1:00.02      55.42        
 31 Dorsey, Kai V             10 Agua Swim Team-MR         NT      57.04        
 32 Chen, Jessica J           10 Condors-MR             56.49      57.17        
 33 Mitzian, Lian F            9 Middies-MR           1:00.11      58.12        
 34 Reining, Emma R           10 MSC-MR               1:00.74      58.14        
 35 Ladouceur, Emma K          9 Agua Swim Team-MR    1:01.23      58.32        
 36 O'Sullivan, Emily C       10 Badger-MR              48.84      59.13        
 37 Zuks, Adelaine             9 Condors-MR           1:00.00    1:01.09        
 38 Feuerman, Haley R          8 Badger-MR            1:23.84    1:01.16        
 39 Talus, Shreya R           10 Middies-MR           1:00.75    1:05.39        
 40 Budill, Cassie T           7 Badger-MR            1:05.22    1:08.37        
 41 Kryssing, Jessica T        9 Tmsuffolk-MR         1:12.10    1:14.87        
 -- Nagaishi, Ayano           10 Middies-MR             57.63         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Cacsire Sanchez, Eileen    9 Middies-MR           1:06.53         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Ramirez, Amanda M         10 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Klein, MiKayla S           6 Badger-MR            1:20.11         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 9-10 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:28.89  ZONE
        1:53.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yau, Maggie N             10 UN-MR                     NT    1:35.67 JO     
                  42.08     1:35.67 (53.59)                                        
  2 Blum, Alyssa N            10 Tmsuffolk-MR         1:34.90    1:36.70 JO     
                  43.29     1:36.70 (53.41)                                        
  3 Farrell, Brenna K         10 Condors-MR                NT    1:44.18 JO     
                  47.86     1:44.18 (56.32)                                        
  4 Elcott, Ina M              9 MSC-MR               1:42.78    1:45.29 JO     
  5 Wang, Carol               10 UN-MR                     NT    1:45.91 JO     
                  48.37     1:45.91 (57.54)                                        
  6 Lewis, Emily M            10 MSC-MR               1:48.57    1:47.62 JO     
                  51.00     1:47.62 (56.62)                                        
  7 Eguchi, Lydia             10 Agua Swim Team-MR         NT    1:48.43 JO     
                  48.26   1:48.43 (1:00.17)                                        
  8 Badick, Mackenzie L       10 Condors-MR                NT    1:50.02 JO     
                  51.82     1:50.02 (58.20)                                        
  9 Rangel, Vanessa           10 Badger-MR            1:57.67    2:01.48        
                  57.45   2:01.48 (1:04.03)                                        
 10 McGowan, Alessia M         9 Agua Swim Team-MR         NT    2:03.15        
                  56.00   2:03.15 (1:07.15)                                        
 11 Srinivasan, Prthvi         9 Agua Swim Team-MR         NT    2:11.85        
                1:01.91   2:11.85 (1:09.94)                                        
 12 Larkin, Catherine D       10 Middies-MR           2:20.95    2:12.07        
                1:01.43   2:12.07 (1:10.64)                                        
 13 Chen, Jessica J           10 Condors-MR                NT    2:13.98        
                1:01.41   2:13.98 (1:12.57)                                        
 -- Parry, Nicole F            9 Badger-MR            1:45.22         DQ        
      Arms underwater recovery
                  50.41        DQ (1:09.47)                                        
 -- Reining, Emma R           10 MSC-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
                1:06.84        DQ (1:23.98)                                        
 
Girls 9-10 200 LC Meter IM
===============================================================================
        3:03.59  ZONE
        3:43.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garces, Tessa J           10 Badger-MR            2:58.21    2:58.88 ZONE   
                  38.10     1:21.75 (43.65)     2:16.72 (54.97)     2:58.88 (42.16)
  2 Fuchs, Lindsey            10 Agua Swim Team-MR    3:31.17    3:09.93 JO     
                  41.87     1:31.85 (49.98)     2:26.79 (54.94)     3:09.93 (43.14)
  3 Fried, Carly T            10 YFD-MR               3:30.00    3:19.23 JO     
                  45.39     1:40.14 (54.75)     2:33.42 (53.28)     3:19.23 (45.81)
  4 Siegel, Sophie H          10 YFD-MR               3:15.00    3:19.52 JO     
                  42.44     1:31.48 (49.04)   2:33.17 (1:01.69)     3:19.52 (46.35)
  5 Kuo, Elizabeth F          10 Agua Swim Team-MR    3:22.66    3:19.73 JO     
                  50.22     1:38.55 (48.33)     2:34.14 (55.59)     3:19.73 (45.59)
  6 Farrell, Brenna K         10 Condors-MR           3:45.00    3:20.61 JO     
                  46.01     1:34.50 (48.49)   2:35.61 (1:01.11)     3:20.61 (45.00)
  7 Vasudevan, Arya V         10 Middies-MR           3:25.93    3:22.80 JO     
                  49.59     1:40.99 (51.40)     2:39.66 (58.67)     3:22.80 (43.14)
  8 Eid, Nathalie A            9 Badger-MR            3:18.20    3:23.51 JO     
                  47.61     1:41.07 (53.46)   2:42.21 (1:01.14)     3:23.51 (41.30)
  9 Robert, Jessica           10 Agua Swim Team-MR         NT    3:24.65 JO     
                  49.32     1:42.24 (52.92)   2:43.44 (1:01.20)     3:24.65 (41.21)
 10 Elcott, Ina M              9 MSC-MR               3:38.10    3:24.86 JO     
                  45.14     1:37.65 (52.51)   2:39.86 (1:02.21)     3:24.86 (45.00)
 11 Halper, Sophie R          10 Agua Swim Team-MR         NT    3:25.03 JO     
                  49.59     1:41.64 (52.05)   2:43.45 (1:01.81)     3:25.03 (41.58)
 12 Eguchi, Lydia             10 Agua Swim Team-MR         NT    3:27.31 JO     
                  47.00     1:41.36 (54.36)   2:41.56 (1:00.20)     3:27.31 (45.75)
 13 Doyle, Jordy L             9 YFD-MR               3:50.99    3:27.87 JO     
                  49.06     1:43.38 (54.32)     2:42.16 (58.78)     3:27.87 (45.71)
 14 Haiken, Charlotte E       10 Agua Swim Team-MR         NT    3:29.81 JO     
                  47.47     1:40.51 (53.04)   2:42.12 (1:01.61)     3:29.81 (47.69)
 15 Lewis, Emily M            10 MSC-MR               3:32.66    3:32.09 JO     
                  51.11     1:44.02 (52.91)   2:47.15 (1:03.13)     3:32.09 (44.94)
 16 Avezzano, Katie G          9 Middies-MR           3:34.17    3:36.94 JO     
                  47.55     1:41.87 (54.32)   2:47.97 (1:06.10)     3:36.94 (48.97)
 17 Weiss, Jessie M            9 YFD-MR               3:35.00    3:37.13 JO     
                  49.61     1:44.26 (54.65)   2:45.26 (1:01.00)     3:37.13 (51.87)
 18 Hauben, Madeline A        10 Darien Piranhas-CT   3:45.00    3:37.58 JO     
                  44.18     1:36.82 (52.64)   2:45.91 (1:09.09)     3:37.58 (51.67)
 19 McGowan, Alessia M         9 Agua Swim Team-MR    3:44.18    3:39.03 JO     
                  50.62   1:52.68 (1:02.06)   2:54.61 (1:01.93)     3:39.03 (44.42)
 20 Gers, Emmanuelle S         9 YFD-MR               2:43.99    3:40.45 JO     
                  44.87     1:36.84 (51.97)   2:46.65 (1:09.81)     3:40.45 (53.80)
 21 Ulrich, Bridget E          9 Badger-MR            3:41.77    3:41.99 JO     
                  58.33     1:53.07 (54.74)   2:55.20 (1:02.13)     3:41.99 (46.79)
 22 Trinco, Charlie J         10 MCSC-NJ              4:02.05    3:42.09 JO     
                  54.12     1:53.32 (59.20)     2:51.26 (57.94)     3:42.09 (50.83)
 23 Demirel, Alina D           9 MCSC-NJ              3:55.05    3:46.61        
                  49.81   1:50.23 (1:00.42)   2:56.32 (1:06.09)     3:46.61 (50.29)
 24 Jackson, Chloe M           9 MSC-MR               4:20.79    3:48.17        
                1:00.99     1:56.35 (55.36)   3:00.89 (1:04.54)     3:48.17 (47.28)
 25 Dorsey, Kai V             10 Agua Swim Team-MR         NT    3:50.96        
                  54.02     1:52.67 (58.65)   3:01.45 (1:08.78)     3:50.96 (49.51)
 26 Klinovsky, Katarina       10 Agua Swim Team-MR    3:48.41    3:51.80        
                  56.67     1:55.07 (58.40)   3:05.39 (1:10.32)     3:51.80 (46.41)
 27 Parry, Nicole F            9 Badger-MR            3:45.22    3:52.43        
                  55.64     1:53.13 (57.49)   3:02.80 (1:09.67)     3:52.43 (49.63)
 28 Pena, Sarahe               9 Agua Swim Team-MR    3:49.65    3:54.48        
                  52.22     1:52.15 (59.93)   3:00.68 (1:08.53)     3:54.48 (53.80)
 29 Farrell, Shannon P        10 Condors-MR                NT    4:15.74        
                1:00.26   2:05.93 (1:05.67)   3:23.57 (1:17.64)     4:15.74 (52.17)
 -- Paret, Isabel M            9 Badger-MR            3:45.22         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  56.68     1:56.22 (59.54)   3:06.24 (1:10.02)          DQ (52.77)
 -- Frater, Hannah             9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                                                    2:44.89 ( )        DQ (1:11.09)
 -- Wilf, Jenna R             10 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  52.02     1:43.19 (51.17)   2:43.97 (1:00.78)          DQ (49.30)
 -- Rangel, Vanessa           10 Badger-MR            3:33.52         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  57.39     1:47.81 (50.42)   2:57.35 (1:09.54)          DQ (46.79)
 
Girls 9-10 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 10 Fuchs, Lindsey            10 Agua Swim Team-MR         NT    6:39.15        
                  43.80     1:30.94 (47.14)     2:23.31 (52.37)     3:13.27 (49.96)
        4:09.58 (56.31)     5:05.17 (55.59)     5:51.78 (46.61)     6:39.15 (47.37)
 12 Kelly, Jordan A           10 Agua Swim Team-MR    7:07.58    7:02.65        
                  45.98     1:44.58 (58.60)                             3:34.03 ( )
        4:30.44 (56.41)     5:27.06 (56.62)     6:17.05 (49.99)     7:02.65 (45.60)
 13 Kuo, Elizabeth F          10 Agua Swim Team-MR         NT    7:09.73        
                  52.12   1:52.47 (1:00.35)     2:44.26 (51.79)     3:33.64 (49.38)
        4:32.58 (58.94)     5:30.28 (57.70)     6:20.58 (50.30)     7:09.73 (49.15)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          30.49  ZONE
          32.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doherty, Kaitlin A        12 Middies-MR             29.76      30.68 JO     
  2 Rodriguez, Keannie M      12 Agua Swim Team-MR      31.40      31.05 JO     
  3 Cuiffo, Andie M           12 Tmsuffolk-MR           31.95      31.19 JO     
  4 Panitz, Beatrix M         11 Badger-MR              30.71      31.20 JO     
  5 Koch, Julianne T          12 Tmsuffolk-MR           31.75      31.30 JO     
  6 Teller, Jacqulyn S        12 Tmsuffolk-MR           32.94      31.35 JO     
  7 Drury, Shannon            11 Tmsuffolk-MR           31.95      31.95 JO     
  8 Ogisu, Emilie             12 Agua Swim Team-MR      33.08      32.05 JO     
  9 Orem, Caroline P          12 Darien Piranhas-CT     35.47      32.31 JO     
 10 Kanim, Callie H           12 Middies-MR             31.02      32.39 JO     
 11 Bischoff, Melissa R       11 Tmsuffolk-MR           34.83      32.85 JO     
 12 Lui, Geyanne E            12 UN-MR                  34.18      32.91 JO     
 13 Barry, Amanda E           12 Tmsuffolk-MR           33.42      32.95 JO     
 14 Nierenberg, Amelia J      12 Agua Swim Team-MR         NT      33.16        
 15 Mejia, Nicole             11 Tmsuffolk-MR           34.80      33.46        
 16 Weiner, Sierra T          12 Tmsuffolk-MR           32.46      33.73        
 17 Hodges, Taylor M          12 Condors-MR             33.91      33.77        
 18 Samuels, Rachel A         11 Condors-MR             34.50      33.83        
 19 Stobbie, Julia C          12 Darien Piranhas-CT     32.73      33.86        
 20 Dubin, Maria V            11 Middies-MR             33.55      33.92        
 21 Baccaglini, Anna D        12 MCSC-NJ                33.76      33.96        
 22 Guastella, Emma           12 Tmsuffolk-MR           35.00      34.54        
 23 Peralta, Loren S          12 APEX-MR                34.30      34.56        
 24 Slaughter, Megan W        12 Darien Piranhas-CT     39.00      34.75        
 25 Reynolds, Maggie H        11 Tmsuffolk-MR           34.52      34.80        
 26 Barclay, Skye M           11 YFD-MR                 35.54      34.92        
 27 Damsky, Abby K            12 Agua Swim Team-MR      34.91      35.13        
 28 Marsiello, Lauren T       12 Tmsuffolk-MR           33.80      35.21        
 29 Harris, Stephanie M       11 MCSC-NJ                34.04      35.25        
 30 Simone, Madeline N        11 Badger-MR              33.87      35.34        
 31 Swartwout, Erica          11 Tmsuffolk-MR           35.79      35.72        
 32 Marion, Celia D           11 Darien Piranhas-CT     38.92      35.90        
 33 Sweet, Lauren A           11 Condors-MR             33.67      36.28        
 34 Sess, Danika E            12 Tmsuffolk-MR           36.13      36.46        
 35 Howe, Campbell C          12 Agua Swim Team-MR      41.82      36.82        
 36 Alderson, Krisztina A     11 MSC-MR                 47.56      37.54        
 37 Palumbo, Alyssa           11 Tmsuffolk-MR           38.91      37.75        
 38 Pilipenko, Veronika       12 APEX-MR                36.71      38.08        
 39 Higgins, Emma J           11 YFD-MR                 37.63      38.10        
 40 Sherpa, Pinki             11 UN-MR                     NT      38.65        
 41 Chao, Victoria M          12 Darien Piranhas-CT     36.93      38.67        
 42 Galen, Eve I              11 Agua Swim Team-MR      36.52      38.96        
 43 Rajput, Aikta             11 Tmsuffolk-MR           41.86      39.52        
 44 Nunez, Naomi              12 MSC-MR                 42.45      39.61        
 45 McGovern, Meagan O        11 Condors-MR             41.00      39.69        
 46 Sullivan, Mariana A       11 Agua Swim Team-MR      41.13      39.81        
 47 Stratica, Heather         12 MSC-MR                 42.15      40.08        
 48 Lopez, Katie              11 Tmsuffolk-MR           52.90      40.54        
 49 Gerber, Marielle          11 Tmsuffolk-MR           41.45      41.02        
 50 Mackay, Hannah R          11 Patriot-MR             43.47      43.70        
 51 Stokke, Vilde B           11 Agua Swim Team-MR         NT      43.78        
 52 Leslie, Heather M         11 MSC-MR                 53.95      45.24        
 53 Gladitsch, Haley          11 Tmsuffolk-MR           52.90      45.49        
 54 Bourdin, Camille A        11 YFD-MR                 57.27      46.75        
 55 Pierini, Stephanie        11 Tmsuffolk-MR           54.90      47.90        
 56 Baker, Sydney M           11 Darien Piranhas-CT     49.63      52.77        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:06.29  ZONE
        1:12.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Rachel S             12 Condors-MR           1:04.87    1:05.37 ZONE   
                  31.61     1:05.37 (33.76)                                        
  2 Teller, Jacqulyn S        12 Tmsuffolk-MR         1:12.24    1:07.79 JO     
                  32.72     1:07.79 (35.07)                                        
  3 Koch, Julianne T          12 Tmsuffolk-MR         1:08.67    1:07.88 JO     
                  32.87     1:07.88 (35.01)                                        
  4 Panitz, Beatrix M         11 Badger-MR            1:06.86    1:08.62 JO     
                  33.28     1:08.62 (35.34)                                        
  5 Doherty, Kaitlin A        12 Middies-MR           1:07.87    1:09.13 JO     
                  33.08     1:09.13 (36.05)                                        
  6 Drury, Shannon            11 Tmsuffolk-MR         1:08.92    1:09.59 JO     
                  33.76     1:09.59 (35.83)                                        
  7 Skoczylas, Anne M         11 Agua Swim Team-MR         NT    1:09.65 JO     
                  33.24     1:09.65 (36.41)                                        
  8 Barry, Amanda E           12 Tmsuffolk-MR         1:09.79    1:10.06 JO     
                  34.20     1:10.06 (35.86)                                        
  9 Kanim, Callie H           12 Middies-MR           1:09.30    1:10.19 JO     
                  34.04     1:10.19 (36.15)                                        
 10 Konopka, Katie E          12 Badger-MR            1:08.40    1:10.37 JO     
                  34.16     1:10.37 (36.21)                                        
 11 Shehan, Olivia W          11 Agua Swim Team-MR    1:17.51    1:10.46 JO     
                  34.38     1:10.46 (36.08)                                        
 12 Pappalardo, Jacqueline L  12 Tmsuffolk-MR         1:08.82    1:10.47 JO     
                  34.36     1:10.47 (36.11)                                        
 13 Cuiffo, Andie M           12 Tmsuffolk-MR         1:10.60    1:10.70 JO     
                  34.07     1:10.70 (36.63)                                        
 14 Weiner, Sierra T          12 Tmsuffolk-MR         1:09.13    1:10.97 JO     
                  35.21     1:10.97 (35.76)                                        
 15 Desousa, Dana             11 Tmsuffolk-MR         1:11.94    1:11.25 JO     
                  34.11     1:11.25 (37.14)                                        
 16 Delane, Kelly A           11 Badger-MR            1:11.73    1:11.40 JO     
                  34.60     1:11.40 (36.80)                                        
 17 Weiner, Jade R            12 Tmsuffolk-MR         1:11.86    1:11.73 JO     
                  34.70     1:11.73 (37.03)                                        
 18 Newton, Melanie S         11 Tmsuffolk-MR         1:13.95    1:12.58        
                  35.22     1:12.58 (37.36)                                        
 19 Bergin, Kate C            11 MSC-MR               1:14.60    1:12.60        
                  35.13     1:12.60 (37.47)                                        
 20 Nierenberg, Amelia J      12 Agua Swim Team-MR    1:17.97    1:12.64        
                  34.59     1:12.64 (38.05)                                        
 21 Brickman, Molly E         11 YFD-MR               1:13.92    1:13.22        
                  35.40     1:13.22 (37.82)                                        
 21 Attner, Lauren T          12 Tmsuffolk-MR         1:13.17    1:13.22        
                  35.57     1:13.22 (37.65)                                        
 23 Stobbie, Julia C          12 Darien Piranhas-CT   1:11.18    1:13.50        
                  36.38     1:13.50 (37.12)                                        
 24 Reynolds, Maggie H        11 Tmsuffolk-MR         1:13.41    1:13.64        
                  35.96     1:13.64 (37.68)                                        
 25 Orem, Caroline P          12 Darien Piranhas-CT   1:13.69    1:13.97        
                  35.02     1:13.97 (38.95)                                        
 26 Evans, Kate B             11 Badger-MR            1:11.74    1:14.02        
                  36.02     1:14.02 (38.00)                                        
 27 Molinelli, Emily R        12 Darien Piranhas-CT   1:13.51    1:14.22        
                  35.71     1:14.22 (38.51)                                        
 28 Marsiello, Lauren T       12 Tmsuffolk-MR         1:13.03    1:14.24        
                  35.14     1:14.24 (39.10)                                        
 29 Catarinacchio, Jessica R  11 Middies-MR           1:09.68    1:14.50        
                  35.43     1:14.50 (39.07)                                        
 30 Peralta, Loren S          12 APEX-MR              1:14.46    1:14.71        
                  36.18     1:14.71 (38.53)                                        
 30 Mejia, Nicole             11 Tmsuffolk-MR         1:16.26    1:14.71        
                  36.95     1:14.71 (37.76)                                        
 32 Simone, Madeline N        11 Badger-MR            1:13.31    1:14.77        
                  37.05     1:14.77 (37.72)                                        
 33 Bhanji, Ameera            12 MSC-MR               1:12.93    1:14.79        
                  36.29     1:14.79 (38.50)                                        
 34 Lui, Geyanne E            12 UN-MR                1:17.16    1:15.47        
                  37.25     1:15.47 (38.22)                                        
 35 Marinello, Ashley         11 Condors-MR           1:16.39    1:16.03        
                  36.63     1:16.03 (39.40)                                        
 36 Nagarajan, Mira           12 Agua Swim Team-MR    1:25.30    1:16.17        
                  36.98     1:16.17 (39.19)                                        
 37 Baccaglini, Anna D        12 MCSC-NJ              1:15.37    1:16.84        
 38 Dubin, Maria V            11 Middies-MR           1:14.63    1:17.33        
                  36.44     1:17.33 (40.89)                                        
 39 Kearney, Elizabeth M      11 Darien Piranhas-CT   1:17.69    1:17.44        
                  37.14     1:17.44 (40.30)                                        
 40 Jin, Tammy                12 Tmsuffolk-MR         1:28.17    1:17.52        
                  36.91     1:17.52 (40.61)                                        
 41 Hodges, Taylor M          12 Condors-MR           1:17.45    1:17.55        
                  37.77     1:17.55 (39.78)                                        
 42 Swartwout, Erica          11 Tmsuffolk-MR         1:17.67    1:17.86        
                  38.12     1:17.86 (39.74)                                        
 43 Damsky, Abby K            12 Agua Swim Team-MR    1:15.72    1:18.31        
 44 Jiran, Ashley             11 Tmsuffolk-MR         1:16.84    1:18.73        
                  38.24     1:18.73 (40.49)                                        
 45 Sweet, Lauren A           11 Condors-MR           1:23.71    1:18.81        
                  37.71     1:18.81 (41.10)                                        
 46 Pilipenko, Veronika       12 APEX-MR              1:17.36    1:18.98        
                  38.70     1:18.98 (40.28)                                        
 47 Sess, Danika E            12 Tmsuffolk-MR         1:19.06    1:19.62        
                  37.32     1:19.62 (42.30)                                        
 48 Barclay, Skye M           11 YFD-MR               1:15.00    1:20.41        
                  37.43     1:20.41 (42.98)                                        
 49 Samuels, Rachel A         11 Condors-MR           1:25.00    1:21.04        
                  39.28     1:21.04 (41.76)                                        
 50 Paret, Anna F             11 Badger-MR            1:20.83    1:21.59        
                  40.12     1:21.59 (41.47)                                        
 51 Alderson, Krisztina A     11 MSC-MR               1:43.65    1:22.34        
                  39.67     1:22.34 (42.67)                                        
 52 Johnson, Sydni A          11 Unattached-MR        1:20.11    1:22.52        
 53 Arjomand, Banou           11 Agua Swim Team-MR    1:26.63    1:23.31        
                  39.47     1:23.31 (43.84)                                        
 54 Marion, Celia D           11 Darien Piranhas-CT   1:24.72    1:24.75        
                  42.21     1:24.75 (42.54)                                        
 55 Harris, Stephanie M       11 MCSC-NJ              1:20.61    1:25.72        
                  40.67     1:25.72 (45.05)                                        
 56 Higgins, Emma J           11 YFD-MR               1:21.46    1:26.82        
                  41.56     1:26.82 (45.26)                                        
 57 McMann, Melissa M         11 Patriot-MR           1:27.67    1:27.25        
                  42.08     1:27.25 (45.17)                                        
 58 Stratica, Heather         12 MSC-MR               1:37.47    1:27.39        
                  41.14     1:27.39 (46.25)                                        
 59 Rosenblum, Danielle M     11 Middies-MR           1:28.54    1:27.62        
                  41.31     1:27.62 (46.31)                                        
 60 Palumbo, Alyssa           11 Tmsuffolk-MR         1:25.72    1:28.08        
                  41.21     1:28.08 (46.87)                                        
 61 Howe, Campbell C          12 Agua Swim Team-MR    1:23.36    1:28.44        
                  42.80     1:28.44 (45.64)                                        
 62 Kleckner, Sabrina G       11 Agua Swim Team-MR         NT    1:28.49        
                  43.12     1:28.49 (45.37)                                        
 63 McGovern, Meagan O        11 Condors-MR                NT    1:28.68        
                  44.69     1:28.68 (43.99)                                        
 64 Rajput, Aikta             11 Tmsuffolk-MR         1:35.82    1:29.47        
                  41.97     1:29.47 (47.50)                                        
 65 Sawyers, Amelia E         11 YFD-MR                    NT    1:29.80        
                  43.43     1:29.80 (46.37)                                        
 66 Nunez, Naomi              12 MSC-MR               1:36.94    1:30.30        
                  42.61     1:30.30 (47.69)                                        
 67 Sherpa, Pinki             11 UN-MR                1:25.42    1:30.44        
                  41.97     1:30.44 (48.47)                                        
 68 Sullivan, Mariana A       11 Agua Swim Team-MR    1:35.65    1:30.71        
                  43.38     1:30.71 (47.33)                                        
 69 Anandani, Neha S          12 APEX-MR              1:36.58    1:40.51        
                  45.96     1:40.51 (54.55)                                        
 70 Fintzi, Donna             12 APEX-MR              1:42.06    1:40.92        
                  45.91     1:40.92 (55.01)                                        
 71 Stokke, Vilde B           11 Agua Swim Team-MR         NT    1:41.59        
 72 Leslie, Heather M         11 MSC-MR               2:00.40    1:42.00        
                  49.51     1:42.00 (52.49)                                        
 73 Baker, Sydney M           11 Darien Piranhas-CT   1:53.98    1:59.85        
                  56.82   1:59.85 (1:03.03)                                        
 -- Nixon, Charlotte A        12 Badger-MR            1:15.76         DQ        
      False start
                  36.98          DQ (39.53)                                        
 
Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:23.89  ZONE
        2:37.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Nicole         12 Agua Swim Team-MR    2:21.80    2:20.51 ZONE   
                  33.02     1:07.95 (34.93)     1:44.56 (36.61)     2:20.51 (35.95)
  2 Rodriguez, Keannie M      12 Agua Swim Team-MR    2:38.64    2:26.47 JO     
                  33.30     1:10.31 (37.01)     1:48.58 (38.27)     2:26.47 (37.89)
  3 Kim, Rachel S             12 Condors-MR           2:25.00    2:27.76 JO     
                  33.94     1:11.82 (37.88)     1:50.13 (38.31)     2:27.76 (37.63)
  4 Teller, Jacqulyn S        12 Tmsuffolk-MR         2:43.39    2:28.50 JO     
                  34.55     1:11.68 (37.13)     1:50.45 (38.77)     2:28.50 (38.05)
  5 Doherty, Kaitlin A        12 Middies-MR           2:27.96    2:28.68 JO     
                  34.19     1:12.33 (38.14)     1:51.41 (39.08)     2:28.68 (37.27)
  6 Skoczylas, Anne M         11 Agua Swim Team-MR         NT    2:29.08 JO     
                  34.11     1:11.87 (37.76)   2:29.08 (1:17.21)                    
  7 Drury, Shannon            11 Tmsuffolk-MR         2:35.40    2:29.51 JO     
                  35.00     1:13.18 (38.18)     1:52.46 (39.28)     2:29.51 (37.05)
  8 Shehan, Olivia W          11 Agua Swim Team-MR    2:42.60    2:29.68 JO     
                  35.28     1:14.00 (38.72)     1:52.79 (38.79)     2:29.68 (36.89)
  9 Cirone, Alexandra         12 Agua Swim Team-MR    2:35.48    2:30.60 JO     
                  34.73     1:13.17 (38.44)     1:52.26 (39.09)     2:30.60 (38.34)
 10 Weiner, Sierra T          12 Tmsuffolk-MR         2:37.24    2:31.12 JO     
                  34.90     1:12.90 (38.00)     1:52.11 (39.21)     2:31.12 (39.01)
 11 Konopka, Katie E          12 Badger-MR            2:27.73    2:31.53 JO     
                  34.59     1:12.84 (38.25)     1:52.75 (39.91)     2:31.53 (38.78)
 12 Bergin, Kate C            11 MSC-MR               2:39.43    2:33.21 JO     
                  35.56     1:14.96 (39.40)     1:54.68 (39.72)     2:33.21 (38.53)
 13 Stobbie, Julia C          12 Darien Piranhas-CT   2:41.68    2:33.34 JO     
                  34.26     1:12.77 (38.51)     1:53.77 (41.00)     2:33.34 (39.57)
 14 Kanim, Callie H           12 Middies-MR           2:29.96    2:33.44 JO     
                  35.29     1:13.74 (38.45)     1:54.40 (40.66)     2:33.44 (39.04)
 15 Desousa, Dana             11 Tmsuffolk-MR         2:36.23    2:34.23 JO     
                  34.74     1:12.70 (37.96)     1:53.39 (40.69)     2:34.23 (40.84)
 16 Reynolds, Maggie H        11 Tmsuffolk-MR         2:40.01    2:34.76 JO     
                  36.63     1:16.02 (39.39)     1:56.37 (40.35)     2:34.76 (38.39)
 17 Simone, Madeline N        11 Badger-MR            2:32.45    2:35.07 JO     
                  35.89     1:14.36 (38.47)     1:55.17 (40.81)     2:35.07 (39.90)
 18 Cuiffo, Andie M           12 Tmsuffolk-MR         2:37.83    2:35.44 JO     
                  34.29     1:13.57 (39.28)     1:55.15 (41.58)     2:35.44 (40.29)
 19 Guastella, Emma           12 Tmsuffolk-MR         3:20.12    2:36.63 JO     
                  36.74     1:16.91 (40.17)     1:58.30 (41.39)     2:36.63 (38.33)
 20 Attner, Lauren T          12 Tmsuffolk-MR         2:38.67    2:37.75 JO     
                  36.14     1:16.23 (40.09)     1:58.13 (41.90)     2:37.75 (39.62)
 21 Marsiello, Lauren T       12 Tmsuffolk-MR         2:43.40    2:39.40        
                  36.41     1:17.13 (40.72)     1:59.56 (42.43)     2:39.40 (39.84)
 22 Newton, Melanie S         11 Tmsuffolk-MR         3:28.71    2:40.04        
                  37.67     1:17.61 (39.94)     2:01.06 (43.45)     2:40.04 (38.98)
 23 Catarinacchio, Jessica R  11 Middies-MR           2:39.83    2:40.92        
                  36.42     1:17.50 (41.08)     1:59.68 (42.18)     2:40.92 (41.24)
 24 Swartwout, Erica          11 Tmsuffolk-MR         2:56.41    2:44.93        
                  12.64   1:18.32 (1:05.68)   2:44.93 (1:26.61)                    
 25 Baccaglini, Anna D        12 MCSC-NJ              2:47.62    2:45.68        
                  37.16     1:19.46 (42.30)     2:03.27 (43.81)     2:45.68 (42.41)
 26 Bhanji, Ameera            12 MSC-MR               2:40.51    2:48.51        
                  37.93     1:21.23 (43.30)     2:06.15 (44.92)     2:48.51 (42.36)
 27 Hodges, Taylor M          12 Condors-MR           2:55.00    2:50.78        
                  39.98     1:24.27 (44.29)     2:08.55 (44.28)     2:50.78 (42.23)
 28 Theal, Jacqueline T       12 Tmsuffolk-MR         2:50.54    2:51.48        
                  38.48     1:21.84 (43.36)     2:07.62 (45.78)     2:51.48 (43.86)
 29 Sess, Danika E            12 Tmsuffolk-MR         2:59.81    2:54.08        
                  38.19     1:22.54 (44.35)     2:10.31 (47.77)     2:54.08 (43.77)
 30 Jin, Tammy                12 Tmsuffolk-MR         3:09.65    2:54.99        
                  38.14     1:22.67 (44.53)     2:10.44 (47.77)     2:54.99 (44.55)
 31 Harris, Stephanie M       11 MCSC-NJ              2:58.95    3:00.58        
                  40.23     1:27.70 (47.47)     2:15.71 (48.01)     3:00.58 (44.87)
 32 Marion, Celia D           11 Darien Piranhas-CT   3:12.86    3:01.37        
                  41.88     1:28.96 (47.08)     2:16.62 (47.66)     3:01.37 (44.75)
 33 Alderson, Krisztina A     11 MSC-MR               3:42.59    3:01.82        
                  40.93     1:28.71 (47.78)     2:16.24 (47.53)     3:01.82 (45.58)
 34 McGovern, Meagan O        11 Condors-MR           3:15.00    3:02.76        
                  42.87     1:30.72 (47.85)     2:19.66 (48.94)     3:02.76 (43.10)
 35 Kleckner, Sabrina G       11 Agua Swim Team-MR         NT    3:09.25        
                  42.14     1:31.51 (49.37)     2:21.85 (50.34)     3:09.25 (47.40)
 36 Howe, Campbell C          12 Agua Swim Team-MR    3:33.16    3:13.54        
                  41.66     1:33.31 (51.65)   3:13.54 (1:40.23)                    
 37 Chao, Victoria M          12 Darien Piranhas-CT   3:15.21    3:14.37        
                                1:33.29 ( )   3:14.37 (1:41.08)                    
 38 Stratica, Heather         12 MSC-MR                    NT    3:16.44        
                  43.53     1:35.16 (51.63)     2:28.07 (52.91)     3:16.44 (48.37)
 39 Leslie, Heather M         11 MSC-MR               4:27.74    3:35.89        
                  51.12     1:48.47 (57.35)   3:35.89 (1:47.42)                    
 40 Mackay, Hannah R          11 Patriot-MR           3:38.64    3:38.77        
                  47.61     1:44.12 (56.51)     2:43.61 (59.49)     3:38.77 (55.16)
 
Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        5:02.39  11-12 ZONE
        5:29.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Nicole         12 Agua Swim Team-MR    4:54.13    4:50.69 ZONE   
                  33.34     1:09.38 (36.04)     1:46.20 (36.82)     2:23.04 (36.84)
        3:00.37 (37.33)     3:37.35 (36.98)     4:15.03 (37.68)     4:50.69 (35.66)
  2 Ogisu, Emilie             12 Agua Swim Team-MR    5:25.28    5:02.68 JO     
                  34.68     1:11.80 (37.12)     1:50.71 (38.91)     2:29.18 (38.47)
        3:07.94 (38.76)     3:46.61 (38.67)     4:25.27 (38.66)     5:02.68 (37.41)
  3 Skoczylas, Anne M         11 Agua Swim Team-MR    5:10.72    5:07.04 JO     
                  34.31     1:12.27 (37.96)     1:51.69 (39.42)     2:30.57 (38.88)
        3:10.53 (39.96)     3:49.73 (39.20)     4:29.60 (39.87)     5:07.04 (37.44)
  4 Cirone, Alexandra         12 Agua Swim Team-MR    5:18.10    5:13.44 JO     
                  35.62     1:14.07 (38.45)     1:52.98 (38.91)     2:33.06 (40.08)
        3:12.19 (39.13)     3:52.66 (40.47)     4:33.95 (41.29)     5:13.44 (39.49)
  5 Bergin, Kate C            11 MSC-MR               5:21.08    5:17.38 JO     
                  36.26     1:16.03 (39.77)     1:56.42 (40.39)     2:37.49 (41.07)
        3:18.26 (40.77)     3:58.93 (40.67)     4:39.30 (40.37)     5:17.38 (38.08)
  6 Panitz, Beatrix M         11 Badger-MR            5:10.44    5:17.46 JO     
                  35.64     1:16.08 (40.44)     1:57.07 (40.99)     2:39.00 (41.93)
        3:20.16 (41.16)     4:01.06 (40.90)     4:41.11 (40.05)     5:17.46 (36.35)
  7 Simone, Madeline N        11 Badger-MR            5:20.22    5:17.80 JO     
                  35.85     1:14.31 (38.46)     1:54.81 (40.50)     2:34.98 (40.17)
        3:16.66 (41.68)     3:57.95 (41.29)     4:39.48 (41.53)     5:17.80 (38.32)
  8 Shehan, Olivia W          11 Agua Swim Team-MR    5:38.35    5:19.46 JO     
                  52.03     1:16.49 (24.46)     1:57.21 (40.72)     2:38.27 (41.06)
        3:20.10 (41.83)                             3:46.90 ( )   5:19.46 (1:32.56)
  9 Reynolds, Maggie H        11 Tmsuffolk-MR         5:31.90    5:26.08 JO     
                  38.09     1:18.85 (40.76)     2:01.16 (42.31)     2:42.83 (41.67)
        3:24.68 (41.85)     4:05.34 (40.66)     4:47.02 (41.68)     5:26.08 (39.06)
 10 Attner, Lauren T          12 Tmsuffolk-MR         5:31.03    5:30.41        
                  36.62     1:17.24 (40.62)     1:58.75 (41.51)     2:40.81 (42.06)
        3:23.90 (43.09)     4:06.32 (42.42)     4:50.04 (43.72)     5:30.41 (40.37)
 11 Kearney, Elizabeth M      11 Darien Piranhas-CT   5:39.32    5:30.86        
                  37.93     1:19.39 (41.46)     2:01.82 (42.43)     2:44.60 (42.78)
        3:26.62 (42.02)     4:08.96 (42.34)     4:51.30 (42.34)     5:30.86 (39.56)
 12 Molinelli, Emily R        12 Darien Piranhas-CT   5:45.00    5:32.53        
                  38.67     1:19.98 (41.31)     2:03.74 (43.76)     2:47.19 (43.45)
        3:30.08 (42.89)     4:12.20 (42.12)     4:54.31 (42.11)     5:32.53 (38.22)
 13 Hodes, Sarah M            11 Badger-MR            5:38.72    5:33.14        
                  40.54     1:24.72 (44.18)     2:07.80 (43.08)     2:50.03 (42.23)
        3:32.13 (42.10)     4:13.05 (40.92)     4:54.60 (41.55)     5:33.14 (38.54)
 14 Khal-Laayoun, Yasmina E   11 Agua Swim Team-MR    5:58.55    5:47.46        
                  38.58     1:21.28 (42.70)     2:05.38 (44.10)     2:49.92 (44.54)
        3:35.44 (45.52)     4:19.51 (44.07)     5:05.86 (46.35)     5:47.46 (41.60)
 15 Orem, Caroline P          12 Darien Piranhas-CT   6:01.78    5:48.12        
                  37.66     1:21.10 (43.44)     2:04.45 (43.35)     2:49.78 (45.33)
        3:35.40 (45.62)     4:20.45 (45.05)     5:06.08 (45.63)     5:48.12 (42.04)
 17 Bhanji, Ameera            12 MSC-MR               5:51.14    6:02.20        
                  40.33     1:25.75 (45.42)     2:11.47 (45.72)     2:59.33 (47.86)
        3:44.57 (45.24)     4:30.72 (46.15)     5:17.74 (47.02)     6:02.20 (44.46)
 19 Slaughter, Megan W        12 Darien Piranhas-CT   6:15.00    6:31.78        
                  41.12     1:27.54 (46.42)     2:17.78 (50.24)     3:07.91 (50.13)
        3:58.77 (50.86)     4:50.38 (51.61)     5:42.26 (51.88)     6:31.78 (49.52)
 20 Harris, Stephanie M       11 MCSC-NJ              6:18.54    6:33.03        
                  41.72     1:30.97 (49.25)     2:21.51 (50.54)     3:11.88 (50.37)
        4:03.76 (51.88)     4:55.36 (51.60)     5:47.82 (52.46)     6:33.03 (45.21)
 
Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          35.89  ZONE
          38.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Nicole         12 Agua Swim Team-MR      35.13      36.32 JO     
  2 Panitz, Beatrix M         11 Badger-MR              36.69      36.82 JO     
  3 Kanim, Callie H           12 Middies-MR             36.26      37.09 JO     
  4 Konopka, Katie E          12 Badger-MR              36.29      37.95 JO     
  5 Lui, Geyanne E            12 UN-MR                  38.81      38.19 JO     
  6 Baccaglini, Anna D        12 MCSC-NJ                38.42      38.83 JO     
  7 Jiran, Ashley             11 Tmsuffolk-MR           39.89      38.91 JO     
  8 Teller, Jacqulyn S        12 Tmsuffolk-MR           41.92      39.14        
  9 Doherty, Kaitlin A        12 Middies-MR             37.20      39.44        
 10 Weiner, Jade R            12 Tmsuffolk-MR           39.55      39.63        
 11 Hodes, Sarah M            11 Badger-MR              39.44      39.85        
 12 Newton, Melanie S         11 Tmsuffolk-MR           39.69      39.89        
 13 Bergin, Kate C            11 MSC-MR                 39.78      40.01        
 14 Mejia, Nicole             11 Tmsuffolk-MR           40.80      40.25        
 15 Barclay, Skye M           11 YFD-MR                 41.74      40.38        
 16 Peralta, Loren S          12 APEX-MR                41.43      40.42        
 17 Attner, Lauren T          12 Tmsuffolk-MR           40.51      40.54        
 18 Desousa, Dana             11 Tmsuffolk-MR           40.48      40.55        
 19 Hodges, Taylor M          12 Condors-MR             40.67      40.56        
 20 Nierenberg, Amelia J      12 Agua Swim Team-MR         NT      40.96        
 21 Damsky, Abby K            12 Agua Swim Team-MR      42.00      41.05        
 22 Marsiello, Lauren T       12 Tmsuffolk-MR           40.79      41.08        
 23 Molinelli, Emily R        12 Darien Piranhas-CT     40.00      41.77        
 24 Samuels, Rachel A         11 Condors-MR             42.00      41.78        
 25 Bhanji, Ameera            12 MSC-MR                 41.25      41.90        
 26 Dubin, Maria V            11 Middies-MR             44.86      42.15        
 27 Sweet, Lauren A           11 Condors-MR             43.37      42.20        
 28 Kearney, Elizabeth M      11 Darien Piranhas-CT     44.16      42.26        
 29 Howe, Campbell C          12 Agua Swim Team-MR      47.26      43.73        
 30 Sess, Danika E            12 Tmsuffolk-MR           41.38      43.87        
 31 Galen, Eve I              11 Agua Swim Team-MR      44.81      43.88        
 32 Simone, Madeline N        11 Badger-MR              41.96      44.08        
 33 Marion, Celia D           11 Darien Piranhas-CT     46.70      44.15        
 34 Nunez, Naomi              12 MSC-MR                 48.36      44.88        
 35 Slaughter, Megan W        12 Darien Piranhas-CT     45.00      44.97        
 36 McGovern, Meagan O        11 Condors-MR             45.00      45.08        
 37 Kleckner, Sabrina G       11 Agua Swim Team-MR         NT      45.23        
 38 Sherpa, Pinki             11 UN-MR                     NT      46.18        
 39 Harris, Stephanie M       11 MCSC-NJ                44.52      46.22        
 40 Palumbo, Alyssa           11 Tmsuffolk-MR           51.85      46.26        
 41 Alderson, Krisztina A     11 MSC-MR                 58.50      46.68        
 42 Chao, Victoria M          12 Darien Piranhas-CT     46.88      47.74        
 43 Lopez, Katie              11 Tmsuffolk-MR           57.90      48.17        
 44 Sullivan, Mariana A       11 Agua Swim Team-MR      47.99      48.19        
 45 Higgins, Emma J           11 YFD-MR                 49.35      48.71        
 46 Stratica, Heather         12 MSC-MR                 52.26      49.88        
 47 Stokke, Vilde B           11 Agua Swim Team-MR         NT      50.23        
 48 Leslie, Heather M         11 MSC-MR                 58.52      50.39        
 49 Gerber, Marielle          11 Tmsuffolk-MR           48.90      52.20        
 50 Pierini, Stephanie        11 Tmsuffolk-MR           54.90      53.06        
 51 Bourdin, Camille A        11 YFD-MR                    NT      53.15        
 52 Gladitsch, Haley          11 Tmsuffolk-MR           57.90      55.32        
 53 Mackay, Hannah R          11 Patriot-MR             54.44      55.50        
 54 Baker, Sydney M           11 Darien Piranhas-CT   1:03.21    1:02.39        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:16.59  ZONE
        1:24.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Nicole         12 Agua Swim Team-MR    1:14.73    1:14.41 ZONE   
                  36.70     1:14.41 (37.71)                                        
  2 Lydon, Breann N           12 Tmsuffolk-MR         1:22.48    1:17.90 JO     
                  38.29     1:17.90 (39.61)                                        
  3 Konopka, Katie E          12 Badger-MR            1:17.51    1:18.89 JO     
                  39.48     1:18.89 (39.41)                                        
  4 Ogisu, Emilie             12 Agua Swim Team-MR    1:20.24    1:19.40 JO     
                  39.14     1:19.40 (40.26)                                        
  5 Kanim, Callie H           12 Middies-MR           1:16.48    1:19.63 JO     
                  39.36     1:19.63 (40.27)                                        
  6 Drury, Shannon            11 Tmsuffolk-MR         1:20.38    1:19.84 JO     
                  39.30     1:19.84 (40.54)                                        
  7 Cuiffo, Andie M           12 Tmsuffolk-MR         1:18.90    1:21.18 JO     
                  39.26     1:21.18 (41.92)                                        
  8 Panitz, Beatrix M         11 Badger-MR            1:18.52    1:21.24 JO     
                  39.67     1:21.24 (41.57)                                        
  9 Kim, Rachel S             12 Condors-MR           1:23.14    1:21.45 JO     
                  39.71     1:21.45 (41.74)                                        
 10 Bergin, Kate C            11 MSC-MR               1:22.81    1:21.84 JO     
                  40.12     1:21.84 (41.72)                                        
 11 Weiner, Sierra T          12 Tmsuffolk-MR         1:25.06    1:22.06 JO     
                  40.44     1:22.06 (41.62)                                        
 12 Theal, Jacqueline T       12 Tmsuffolk-MR         1:36.99    1:22.47 JO     
                  39.62     1:22.47 (42.85)                                        
 13 Nixon, Charlotte A        12 Badger-MR            1:20.32    1:23.09 JO     
                  41.53     1:23.09 (41.56)                                        
 14 Lui, Geyanne E            12 UN-MR                1:22.60    1:23.41 JO     
                  42.26     1:23.41 (41.15)                                        
 15 Teller, Jacqulyn S        12 Tmsuffolk-MR         1:30.90    1:23.63 JO     
                  40.68     1:23.63 (42.95)                                        
 16 Orem, Caroline P          12 Darien Piranhas-CT   1:22.26    1:23.74 JO     
                  41.16     1:23.74 (42.58)                                        
 17 Evans, Kate B             11 Badger-MR            1:18.71    1:24.25 JO     
                  41.16     1:24.25 (43.09)                                        
 18 Brickman, Molly E         11 YFD-MR               1:25.99    1:26.08        
                  41.74     1:26.08 (44.34)                                        
 19 Peralta, Loren S          12 APEX-MR              1:25.03    1:26.43        
                  42.48     1:26.43 (43.95)                                        
 20 Newton, Melanie S         11 Tmsuffolk-MR         1:38.63    1:26.50        
                  41.93     1:26.50 (44.57)                                        
 21 Barclay, Skye M           11 YFD-MR               1:30.55    1:26.65        
                  41.93     1:26.65 (44.72)                                        
 22 Mejia, Nicole             11 Tmsuffolk-MR         1:34.74    1:27.00        
                  43.72     1:27.00 (43.28)                                        
 23 Baccaglini, Anna D        12 MCSC-NJ              1:24.21    1:27.75        
                  42.88     1:27.75 (44.87)                                        
 24 Delane, Kelly A           11 Badger-MR            1:24.07    1:27.91        
                  43.91     1:27.91 (44.00)                                        
 25 Marsiello, Lauren T       12 Tmsuffolk-MR         1:45.44    1:28.14        
                  42.11     1:28.14 (46.03)                                        
 26 Attner, Lauren T          12 Tmsuffolk-MR         1:34.17    1:28.43        
                  42.92     1:28.43 (45.51)                                        
 27 Hodges, Taylor M          12 Condors-MR           1:26.90    1:28.48        
                  43.09     1:28.48 (45.39)                                        
 28 Nagarajan, Mira           12 Agua Swim Team-MR    1:39.86    1:29.06        
                  42.96     1:29.06 (46.10)                                        
 29 Kearney, Elizabeth M      11 Darien Piranhas-CT   1:25.90    1:29.23        
                  43.46     1:29.23 (45.77)                                        
 30 Khal-Laayoun, Yasmina E   11 Agua Swim Team-MR    1:45.47    1:29.27        
                  43.62     1:29.27 (45.65)                                        
 31 Simone, Madeline N        11 Badger-MR            1:26.96    1:30.94        
                  44.99     1:30.94 (45.95)                                        
 32 Guastella, Emma           12 Tmsuffolk-MR         1:37.21    1:30.97        
                  45.52     1:30.97 (45.45)                                        
 33 Sweet, Lauren A           11 Condors-MR           1:31.93    1:30.99        
                  45.65     1:30.99 (45.34)                                        
 34 Marinello, Ashley         11 Condors-MR           1:31.93    1:31.39        
                  44.21     1:31.39 (47.18)                                        
 35 Hodes, Sarah M            11 Badger-MR            1:21.85    1:31.46        
                  45.20     1:31.46 (46.26)                                        
 36 Paret, Anna F             11 Badger-MR            1:31.47    1:33.91        
 37 Marion, Celia D           11 Darien Piranhas-CT   1:35.01    1:34.21        
                  47.22     1:34.21 (46.99)                                        
 38 Howe, Campbell C          12 Agua Swim Team-MR    1:35.03    1:34.90        
                  47.29     1:34.90 (47.61)                                        
 39 Nunez, Naomi              12 MSC-MR               1:45.90    1:37.59        
                  47.25     1:37.59 (50.34)                                        
 40 Weisstuch, Caroline F     11 Middies-MR           1:33.86    1:37.75        
                  47.21     1:37.75 (50.54)                                        
 41 Arjomand, Banou           11 Agua Swim Team-MR    1:48.09    1:37.88        
 42 Sess, Danika E            12 Tmsuffolk-MR         1:48.06    1:38.14        
                  47.43     1:38.14 (50.71)                                        
 43 Palumbo, Alyssa           11 Tmsuffolk-MR         1:48.95    1:41.38        
                  48.76     1:41.38 (52.62)                                        
 44 Rosenblum, Danielle M     11 Middies-MR           1:38.71    1:41.90        
                  50.05     1:41.90 (51.85)                                        
 45 Alderson, Krisztina A     11 MSC-MR               1:58.94    1:42.00        
                  50.08     1:42.00 (51.92)                                        
 46 Leslie, Heather M         11 MSC-MR               2:11.15    1:47.59        
                  53.07     1:47.59 (54.52)                                        
 47 Stokke, Vilde B           11 Agua Swim Team-MR         NT    1:52.44        
                  53.49     1:52.44 (58.95)                                        
 48 Baker, Sydney M           11 Darien Piranhas-CT   2:13.29    2:14.97        
                1:06.57   2:14.97 (1:08.40)                                        
 -- Rajput, Aikta             11 Tmsuffolk-MR         1:49.53         DQ        
      Non-continuous turning action
                  50.73          DQ (53.30)                                        
 -- Stratica, Heather         12 MSC-MR               2:11.99         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Johnson, Sydni A          11 Unattached-MR        1:25.44         DQ        
      Non-continuous turning action
                  45.84          DQ (50.77)                                        
 -- Kleckner, Sabrina G       11 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          39.49  ZONE
          43.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Amanda E           12 Tmsuffolk-MR           40.04      40.27 JO     
  2 Orem, Caroline P          12 Darien Piranhas-CT     41.27      41.41 JO     
  3 Teller, Jacqulyn S        12 Tmsuffolk-MR           43.89      41.81 JO     
  4 Molinelli, Emily R        12 Darien Piranhas-CT     41.23      42.94 JO     
  5 Lui, Geyanne E            12 UN-MR                  43.28      43.03 JO     
  6 Rodriguez, Keannie M      12 Agua Swim Team-MR      41.99      43.50 JO     
  7 Hodes, Sarah M            11 Badger-MR              43.00      43.83 JO     
  8 Swartwout, Erica          11 Tmsuffolk-MR           43.16      43.94 JO     
  9 Weiner, Jade R            12 Tmsuffolk-MR           44.64      44.22        
 10 Desousa, Dana             11 Tmsuffolk-MR           44.70      44.75        
 11 Jin, Tammy                12 Tmsuffolk-MR           48.30      44.79        
 12 Evans, Kate B             11 Badger-MR              41.26      44.81        
 13 Jiran, Ashley             11 Tmsuffolk-MR           46.32      44.89        
 14 Paret, Anna F             11 Badger-MR              46.40      45.03        
 15 Doherty, Kaitlin A        12 Middies-MR             42.31      45.20        
 16 Catarinacchio, Jessica R  11 Middies-MR             44.01      45.21        
 17 Kearney, Elizabeth M      11 Darien Piranhas-CT     45.49      45.24        
 18 Brickman, Molly E         11 YFD-MR                 56.77      45.35        
 19 Bischoff, Melissa R       11 Tmsuffolk-MR           45.93      45.71        
 20 Kanim, Callie H           12 Middies-MR             43.60      46.31        
 21 Sawyers, Amelia E         11 YFD-MR                    NT      46.40        
 22 Stobbie, Julia C          12 Darien Piranhas-CT     49.28      46.41        
 23 Barclay, Skye M           11 YFD-MR                 46.34      46.42        
 24 Galen, Eve I              11 Agua Swim Team-MR      51.35      46.56        
 25 Harris, Stephanie M       11 MCSC-NJ                45.49      46.65        
 26 Higgins, Emma J           11 YFD-MR                 46.61      47.02        
 27 Marinello, Ashley         11 Condors-MR             46.01      47.03        
 28 Sullivan, Mariana A       11 Agua Swim Team-MR      50.93      47.04        
 29 Dubin, Maria V            11 Middies-MR             45.50      47.17        
 30 Pilipenko, Veronika       12 APEX-MR                48.11      48.64        
 31 McMann, Melissa M         11 Patriot-MR             48.92      49.36        
 32 Simone, Madeline N        11 Badger-MR              53.33      49.42        
 33 Kleckner, Sabrina G       11 Agua Swim Team-MR         NT      49.52        
 34 Damsky, Abby K            12 Agua Swim Team-MR      46.89      49.53        
 35 Howe, Campbell C          12 Agua Swim Team-MR      56.05      50.08        
 36 Samuels, Rachel A         11 Condors-MR             47.00      50.68        
 37 Baccaglini, Anna D        12 MCSC-NJ                47.33      50.88        
 38 Rosenblum, Danielle M     11 Middies-MR             49.32      51.00        
 39 McGovern, Meagan O        11 Condors-MR                NT      51.95        
 40 Rajput, Aikta             11 Tmsuffolk-MR           50.57      52.72        
 41 Sherpa, Pinki             11 UN-MR                     NT      54.40        
 42 Nunez, Naomi              12 MSC-MR               1:04.94      55.69        
 43 Marion, Celia D           11 Darien Piranhas-CT     57.17      56.10        
 44 Stratica, Heather         12 MSC-MR               1:06.95      57.27        
 45 Leslie, Heather M         11 MSC-MR               1:09.33      57.37        
 46 Palumbo, Alyssa           11 Tmsuffolk-MR           56.27      58.55        
 47 Stokke, Vilde B           11 Agua Swim Team-MR         NT      59.67        
 48 Baker, Sydney M           11 Darien Piranhas-CT   1:09.45    1:07.75        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:26.69  ZONE
        1:35.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Amanda E           12 Tmsuffolk-MR         1:28.90    1:26.77 JO     
                  41.52     1:26.77 (45.25)                                        
  2 Molinelli, Emily R        12 Darien Piranhas-CT   1:33.76    1:29.00 JO     
                  42.65     1:29.00 (46.35)                                        
  3 Panitz, Beatrix M         11 Badger-MR            1:37.25    1:31.77 JO     
                  43.73     1:31.77 (48.04)                                        
  4 Cirone, Alexandra         12 Agua Swim Team-MR    1:29.55    1:31.79 JO     
                  44.13     1:31.79 (47.66)                                        
  5 Rodriguez, Keannie M      12 Agua Swim Team-MR    1:30.10    1:31.91 JO     
                  44.50     1:31.91 (47.41)                                        
  6 Lui, Geyanne E            12 UN-MR                1:34.94    1:32.74 JO     
                  44.87     1:32.74 (47.87)                                        
  7 Swartwout, Erica          11 Tmsuffolk-MR         1:37.04    1:33.07 JO     
                  44.31     1:33.07 (48.76)                                        
  8 Drury, Shannon            11 Tmsuffolk-MR         1:36.11    1:34.00 JO     
                  45.01     1:34.00 (48.99)                                        
  9 Hodes, Sarah M            11 Badger-MR            1:34.04    1:34.02 JO     
                  46.08     1:34.02 (47.94)                                        
 10 Orem, Caroline P          12 Darien Piranhas-CT   1:39.29    1:34.44 JO     
                  42.73     1:34.44 (51.71)                                        
 11 Doherty, Kaitlin A        12 Middies-MR           1:30.82    1:36.47        
                  46.40     1:36.47 (50.07)                                        
 12 Khal-Laayoun, Yasmina E   11 Agua Swim Team-MR    1:43.47    1:37.54        
                  46.95     1:37.54 (50.59)                                        
 13 Jiran, Ashley             11 Tmsuffolk-MR         1:45.86    1:37.59        
                  46.71     1:37.59 (50.88)                                        
 14 Desousa, Dana             11 Tmsuffolk-MR         1:43.33    1:37.65        
                  46.02     1:37.65 (51.63)                                        
 15 Bischoff, Melissa R       11 Tmsuffolk-MR         1:44.70    1:37.72        
                  47.63     1:37.72 (50.09)                                        
 16 Koch, Julianne T          12 Tmsuffolk-MR         1:41.90    1:37.86        
                  47.53     1:37.86 (50.33)                                        
 17 Weiner, Jade R            12 Tmsuffolk-MR         1:37.31    1:38.30        
                  47.88     1:38.30 (50.42)                                        
 18 Kim, Rachel S             12 Condors-MR           1:58.13    1:38.43        
                  47.67     1:38.43 (50.76)                                        
 19 Chao, Victoria M          12 Darien Piranhas-CT   1:39.38    1:38.81        
                  46.23     1:38.81 (52.58)                                        
 20 Catarinacchio, Jessica R  11 Middies-MR           1:36.57    1:39.13        
                  47.28     1:39.13 (51.85)                                        
 21 Stobbie, Julia C          12 Darien Piranhas-CT   1:39.67    1:39.22        
                  46.86     1:39.22 (52.36)                                        
 22 Higgins, Emma J           11 YFD-MR               1:40.02    1:39.85        
                  48.57     1:39.85 (51.28)                                        
 22 Kanim, Callie H           12 Middies-MR           1:34.70    1:39.85        
                  47.40     1:39.85 (52.45)                                        
 24 Galen, Eve I              11 Agua Swim Team-MR    1:40.64    1:41.43        
                  49.16     1:41.43 (52.27)                                        
 25 Barclay, Skye M           11 YFD-MR               1:43.99    1:41.93        
 26 Newton, Melanie S         11 Tmsuffolk-MR         1:52.83    1:43.30        
                  49.87     1:43.30 (53.43)                                        
 27 Dubin, Maria V            11 Middies-MR           1:40.73    1:43.52        
                  49.27     1:43.52 (54.25)                                        
 27 Pilipenko, Veronika       12 APEX-MR              1:41.54    1:43.52        
                  49.77     1:43.52 (53.75)                                        
 29 Kleckner, Sabrina G       11 Agua Swim Team-MR         NT    1:44.15        
                  49.61     1:44.15 (54.54)                                        
 30 Sullivan, Mariana A       11 Agua Swim Team-MR    1:48.10    1:44.25        
                  49.66     1:44.25 (54.59)                                        
 31 Damsky, Abby K            12 Agua Swim Team-MR    1:47.20    1:45.60        
                  50.55     1:45.60 (55.05)                                        
 32 Theal, Jacqueline T       12 Tmsuffolk-MR         1:50.13    1:46.30        
                  50.64     1:46.30 (55.66)                                        
 33 Mejia, Nicole             11 Tmsuffolk-MR         1:58.69    1:47.77        
                  52.15     1:47.77 (55.62)                                        
 34 McGovern, Meagan O        11 Condors-MR           1:40.00    1:48.04        
 35 Sweet, Lauren A           11 Condors-MR           1:45.54    1:50.69        
                  53.57     1:50.69 (57.12)                                        
 36 Baccaglini, Anna D        12 MCSC-NJ              1:44.25    1:51.02        
                  52.88     1:51.02 (58.14)                                        
 37 Rajput, Aikta             11 Tmsuffolk-MR         1:58.60    1:52.63        
                  52.87     1:52.63 (59.76)                                        
 38 Samuels, Rachel A         11 Condors-MR           1:55.00    1:53.07        
                  54.95     1:53.07 (58.12)                                        
 39 Lopez, Katie              11 Tmsuffolk-MR         1:59.90    1:54.84        
                  53.98   1:54.84 (1:00.86)                                        
 40 Sherpa, Pinki             11 UN-MR                     NT    1:58.41        
                  56.68   1:58.41 (1:01.73)                                        
 41 Leslie, Heather M         11 MSC-MR               2:19.71    2:02.34        
                  59.60   2:02.34 (1:02.74)                                        
 42 Marion, Celia D           11 Darien Piranhas-CT   2:00.35    2:02.40        
                  59.39   2:02.40 (1:03.01)                                        
 43 Palumbo, Alyssa           11 Tmsuffolk-MR         2:26.05    2:03.15        
                  59.13   2:03.15 (1:04.02)                                        
 44 Gladitsch, Haley          11 Tmsuffolk-MR         2:16.22    2:05.42        
                  59.01   2:05.42 (1:06.41)                                        
 45 Stokke, Vilde B           11 Agua Swim Team-MR         NT    2:08.51        
                1:01.25   2:08.51 (1:07.26)                                        
 46 Stratica, Heather         12 MSC-MR                    NT    2:08.80        
                1:01.99   2:08.80 (1:06.81)                                        
 47 Gerber, Marielle          11 Tmsuffolk-MR         2:13.90    2:15.83        
                1:03.43   2:15.83 (1:12.40)                                        
 48 Bourdin, Camille A        11 YFD-MR                    NT    2:18.07        
                1:05.93   2:18.07 (1:12.14)                                        
 49 Pierini, Stephanie        11 Tmsuffolk-MR         2:14.90    2:21.26        
                1:07.34   2:21.26 (1:13.92)                                        
 50 Baker, Sydney M           11 Darien Piranhas-CT   2:24.30    2:23.98        
                1:08.10   2:23.98 (1:15.88)                                        
 -- Nunez, Naomi              12 MSC-MR               2:28.14         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
                  56.10        DQ (1:00.50)                                        
 -- Kearney, Elizabeth M      11 Darien Piranhas-CT   1:39.51         DQ        
      Arms two strokes underwater
                  46.93          DQ (51.47)                                        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          33.19  ZONE
          36.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Nicole         12 Agua Swim Team-MR      36.50      33.38 JO     
  2 Skoczylas, Anne M         11 Agua Swim Team-MR         NT      34.29 JO     
  3 Panitz, Beatrix M         11 Badger-MR              34.78      34.49 JO     
  4 Lydon, Breann N           12 Tmsuffolk-MR           38.90      34.79 JO     
  5 Bischoff, Melissa R       11 Tmsuffolk-MR           35.10      35.19 JO     
  6 Bhanji, Ameera            12 MSC-MR                 35.91      35.22 JO     
  7 Molinelli, Emily R        12 Darien Piranhas-CT     35.87      35.66 JO     
  8 Shehan, Olivia W          11 Agua Swim Team-MR      40.63      35.70 JO     
  9 Catarinacchio, Jessica R  11 Middies-MR             36.86      36.76 JO     
 10 Koch, Julianne T          12 Tmsuffolk-MR           36.62      37.00        
 11 Doherty, Kaitlin A        12 Middies-MR             36.24      37.14        
 12 Dubin, Maria V            11 Middies-MR             35.79      37.15        
 13 Hodes, Sarah M            11 Badger-MR              37.50      37.29        
 14 Barclay, Skye M           11 YFD-MR                 38.40      37.32        
 15 Nierenberg, Amelia J      12 Agua Swim Team-MR         NT      37.47        
 16 Delane, Kelly A           11 Badger-MR              37.22      37.72        
 17 Rodriguez, Keannie M      12 Agua Swim Team-MR      40.68      37.77        
 18 Baccaglini, Anna D        12 MCSC-NJ                38.13      37.84        
 19 Pappalardo, Jacqueline L  12 Tmsuffolk-MR           44.46      37.91        
 20 Lui, Geyanne E            12 UN-MR                  38.58      38.10        
 21 Kanim, Callie H           12 Middies-MR             38.34      38.16        
 22 Stobbie, Julia C          12 Darien Piranhas-CT     37.30      38.34        
 23 Reynolds, Maggie H        11 Tmsuffolk-MR           38.33      38.63        
 24 Theal, Jacqueline T       12 Tmsuffolk-MR           42.35      39.22        
 25 Marinello, Ashley         11 Condors-MR             45.03      40.60        
 26 Sweet, Lauren A           11 Condors-MR             43.76      40.76        
 27 Nixon, Charlotte A        12 Badger-MR              39.79      40.97        
 28 Guastella, Emma           12 Tmsuffolk-MR           41.79      41.63        
 29 Jin, Tammy                12 Tmsuffolk-MR           46.44      42.46        
 30 Johnson, Sydni A          11 Unattached-MR          37.55      42.48        
 31 Rosenblum, Danielle M     11 Middies-MR             42.92      42.56        
 32 Newton, Melanie S         11 Tmsuffolk-MR           43.95      43.15        
 33 Harris, Stephanie M       11 MCSC-NJ                45.50      43.28        
 34 Marion, Celia D           11 Darien Piranhas-CT     46.33      43.64        
 35 Alderson, Krisztina A     11 MSC-MR                 58.11      44.14        
 36 Sawyers, Amelia E         11 YFD-MR                    NT      44.37        
 37 Nunez, Naomi              12 MSC-MR                 53.79      45.19        
 38 Weisstuch, Caroline F     11 Middies-MR             44.13      45.53        
 39 Galen, Eve I              11 Agua Swim Team-MR      47.58      45.77        
 40 Stratica, Heather         12 MSC-MR                    NT      45.84        
 41 Samuels, Rachel A         11 Condors-MR             42.00      47.03        
 42 McGovern, Meagan O        11 Condors-MR                NT      47.13        
 43 Sherpa, Pinki             11 UN-MR                     NT      47.15        
 44 Sess, Danika E            12 Tmsuffolk-MR           49.23      47.46        
 45 McMann, Melissa M         11 Patriot-MR             47.93      47.59        
 46 Higgins, Emma J           11 YFD-MR                    NT      47.69        
 47 Sullivan, Mariana A       11 Agua Swim Team-MR      53.85      47.70        
 48 Leslie, Heather M         11 MSC-MR               1:29.37    1:02.00        
 -- Baker, Sydney M           11 Darien Piranhas-CT   1:13.30         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:13.79  ZONE
        1:25.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Nicole         12 Agua Swim Team-MR    1:11.64    1:12.87 ZONE   
                  35.16     1:12.87 (37.71)                                        
  2 Barry, Amanda E           12 Tmsuffolk-MR         1:26.90    1:16.06 JO     
                  36.10     1:16.06 (39.96)                                        
  3 Skoczylas, Anne M         11 Agua Swim Team-MR    1:17.21    1:16.23 JO     
                  35.63     1:16.23 (40.60)                                        
  4 Kim, Rachel S             12 Condors-MR           1:17.80    1:16.81 JO     
                  35.92     1:16.81 (40.89)                                        
  5 Weiner, Jade R            12 Tmsuffolk-MR         1:17.00    1:17.22 JO     
                  35.72     1:17.22 (41.50)                                        
  6 Ogisu, Emilie             12 Agua Swim Team-MR    1:26.64    1:19.59 JO     
                  36.63     1:19.59 (42.96)                                        
  7 Cirone, Alexandra         12 Agua Swim Team-MR    1:17.26    1:19.93 JO     
                  37.34     1:19.93 (42.59)                                        
  8 Dubin, Maria V            11 Middies-MR           1:21.35    1:21.53 JO     
                  39.24     1:21.53 (42.29)                                        
  9 Hodes, Sarah M            11 Badger-MR            1:21.69    1:21.63 JO     
                  38.32     1:21.63 (43.31)                                        
 10 Weiner, Sierra T          12 Tmsuffolk-MR         1:21.08    1:21.88 JO     
                  38.33     1:21.88 (43.55)                                        
 11 Nierenberg, Amelia J      12 Agua Swim Team-MR         NT    1:23.46 JO     
                  38.23     1:23.46 (45.23)                                        
 12 Molinelli, Emily R        12 Darien Piranhas-CT   1:20.83    1:23.77 JO     
                  38.52     1:23.77 (45.25)                                        
 13 Bergin, Kate C            11 MSC-MR               1:29.52    1:24.06 JO     
                  38.88     1:24.06 (45.18)                                        
 14 Koch, Julianne T          12 Tmsuffolk-MR         1:24.83    1:24.21 JO     
                  39.40     1:24.21 (44.81)                                        
 15 Orem, Caroline P          12 Darien Piranhas-CT   1:25.85    1:24.69 JO     
                  38.83     1:24.69 (45.86)                                        
 16 Bischoff, Melissa R       11 Tmsuffolk-MR         1:28.54    1:24.75 JO     
                  40.26     1:24.75 (44.49)                                        
 17 Stobbie, Julia C          12 Darien Piranhas-CT   1:26.51    1:25.66 JO     
                  39.78     1:25.66 (45.88)                                        
 18 Catarinacchio, Jessica R  11 Middies-MR           1:25.73    1:25.94 JO     
                  41.22     1:25.94 (44.72)                                        
 19 Shehan, Olivia W          11 Agua Swim Team-MR         NT    1:26.29        
                  39.37     1:26.29 (46.92)                                        
 20 Barclay, Skye M           11 YFD-MR               1:25.99    1:26.53        
                  40.11     1:26.53 (46.42)                                        
 21 Cuiffo, Andie M           12 Tmsuffolk-MR         1:27.61    1:27.68        
                  40.78     1:27.68 (46.90)                                        
 22 Jiran, Ashley             11 Tmsuffolk-MR         1:30.07    1:27.78        
                  40.36     1:27.78 (47.42)                                        
 23 Reynolds, Maggie H        11 Tmsuffolk-MR         1:26.14    1:28.00        
                  41.66     1:28.00 (46.34)                                        
 24 Theal, Jacqueline T       12 Tmsuffolk-MR         1:28.49    1:29.24        
                  41.33     1:29.24 (47.91)                                        
 25 Khal-Laayoun, Yasmina E   11 Agua Swim Team-MR    1:31.46    1:33.17        
                  42.91     1:33.17 (50.26)                                        
 26 Sweet, Lauren A           11 Condors-MR           1:36.50    1:37.95        
                  45.13     1:37.95 (52.82)                                        
 27 Kearney, Elizabeth M      11 Darien Piranhas-CT   1:42.47    1:38.11        
                  44.66     1:38.11 (53.45)                                        
 28 Guastella, Emma           12 Tmsuffolk-MR         1:35.11    1:38.98        
                  46.33     1:38.98 (52.65)                                        
 29 Alderson, Krisztina A     11 MSC-MR               1:42.04    1:44.01        
                  49.25     1:44.01 (54.76)                                        
 30 Slaughter, Megan W        12 Darien Piranhas-CT   1:35.00    1:48.69        
                  44.04   1:48.69 (1:04.65)                                        
 -- Bhanji, Ameera            12 MSC-MR               1:21.53         DQ        
                  36.78          DQ (47.22)                                        
 
Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
        2:43.29  ZONE
        2:59.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Nicole         12 Agua Swim Team-MR    2:39.05    2:41.05 ZONE   
                  34.81     1:14.90 (40.09)     2:04.98 (50.08)     2:41.05 (36.07)
  2 Kim, Rachel S             12 Condors-MR           2:46.15    2:45.25 JO     
                  35.60     1:18.08 (42.48)     2:10.04 (51.96)     2:45.25 (35.21)
  3 Weiner, Sierra T          12 Tmsuffolk-MR         2:58.52    2:49.40 JO     
                  38.98     1:22.83 (43.85)     2:13.17 (50.34)     2:49.40 (36.23)
  4 Lydon, Breann N           12 Tmsuffolk-MR         2:52.90    2:49.45 JO     
                  35.59     1:19.14 (43.55)     2:10.55 (51.41)     2:49.45 (38.90)
  5 Doherty, Kaitlin A        12 Middies-MR           2:49.86    2:50.52 JO     
                  37.13     1:20.83 (43.70)     2:13.61 (52.78)     2:50.52 (36.91)
  6 Ogisu, Emilie             12 Agua Swim Team-MR    2:52.99    2:50.82 JO     
                  37.18     1:20.17 (42.99)     2:14.59 (54.42)     2:50.82 (36.23)
  7 Pappalardo, Jacqueline L  12 Tmsuffolk-MR         3:02.76    2:51.33 JO     
                  39.66     1:22.82 (43.16)     2:14.32 (51.50)     2:51.33 (37.01)
  8 Drury, Shannon            11 Tmsuffolk-MR         2:56.65    2:51.40 JO     
                  39.45     1:21.32 (41.87)     2:14.54 (53.22)     2:51.40 (36.86)
  9 Shehan, Olivia W          11 Agua Swim Team-MR         NT    2:54.42 JO     
                  39.23     1:26.09 (46.86)     2:16.90 (50.81)     2:54.42 (37.52)
 10 Rodriguez, Keannie M      12 Agua Swim Team-MR    2:53.49    2:55.99 JO     
                  40.55     1:26.22 (45.67)     2:18.64 (52.42)     2:55.99 (37.35)
 11 Koch, Julianne T          12 Tmsuffolk-MR         3:05.90    2:56.20 JO     
                  40.65     1:23.95 (43.30)     2:18.13 (54.18)     2:56.20 (38.07)
 12 Orem, Caroline P          12 Darien Piranhas-CT   3:16.60    2:56.48 JO     
                  39.16     1:23.71 (44.55)     2:15.31 (51.60)     2:56.48 (41.17)
 13 Weiner, Jade R            12 Tmsuffolk-MR         3:00.12    2:56.88 JO     
                  37.61     1:24.89 (47.28)     2:17.61 (52.72)     2:56.88 (39.27)
 14 Molinelli, Emily R        12 Darien Piranhas-CT   2:56.81    2:56.99 JO     
                  40.07     1:27.74 (47.67)     2:16.80 (49.06)     2:56.99 (40.19)
 15 Bergin, Kate C            11 MSC-MR               3:03.28    2:57.71 JO     
                  38.51     1:22.88 (44.37)     2:18.50 (55.62)     2:57.71 (39.21)
 16 Stobbie, Julia C          12 Darien Piranhas-CT   2:59.21    2:57.88 JO     
                  39.84     1:26.03 (46.19)     2:19.05 (53.02)     2:57.88 (38.83)
 17 Desousa, Dana             11 Tmsuffolk-MR         3:27.98    2:58.06 JO     
                  39.05     1:23.46 (44.41)     2:19.34 (55.88)     2:58.06 (38.72)
 18 Cuiffo, Andie M           12 Tmsuffolk-MR         3:08.90    2:58.88 JO     
                  40.25     1:24.04 (43.79)     2:21.00 (56.96)     2:58.88 (37.88)
 19 Catarinacchio, Jessica R  11 Middies-MR           3:01.79    2:59.06 JO     
                  38.45     1:24.83 (46.38)     2:18.37 (53.54)     2:59.06 (40.69)
 20 Reynolds, Maggie H        11 Tmsuffolk-MR         3:11.30    3:00.07        
                  40.20     1:25.01 (44.81)     2:21.79 (56.78)     3:00.07 (38.28)
 21 Bischoff, Melissa R       11 Tmsuffolk-MR         3:14.50    3:01.08        
                  39.86     1:27.74 (47.88)     2:22.96 (55.22)     3:01.08 (38.12)
 22 Konopka, Katie E          12 Badger-MR            2:48.55    3:01.13        
                  40.86     1:24.28 (43.42)     2:23.94 (59.66)     3:01.13 (37.19)
 23 Evans, Kate B             11 Badger-MR            2:51.75    3:01.38        
                  40.96     1:26.87 (45.91)     2:20.20 (53.33)     3:01.38 (41.18)
 24 Attner, Lauren T          12 Tmsuffolk-MR         3:28.04    3:02.81        
                  42.52     1:31.37 (48.85)     2:24.29 (52.92)     3:02.81 (38.52)
 25 Jiran, Ashley             11 Tmsuffolk-MR         3:17.08    3:03.12        
                  40.91     1:27.85 (46.94)     2:22.30 (54.45)     3:03.12 (40.82)
 26 Dubin, Maria V            11 Middies-MR           3:08.33    3:04.47        
                  39.23     1:28.19 (48.96)     2:23.87 (55.68)     3:04.47 (40.60)
 27 Brickman, Molly E         11 YFD-MR               2:59.99    3:04.91        
                  40.09     1:26.45 (46.36)     2:22.61 (56.16)     3:04.91 (42.30)
 28 Guastella, Emma           12 Tmsuffolk-MR         3:28.55    3:05.67        
                  44.48     1:32.68 (48.20)     2:28.70 (56.02)     3:05.67 (36.97)
 29 Delane, Kelly A           11 Badger-MR            3:02.44    3:06.06        
                  39.19     1:27.67 (48.48)     2:26.22 (58.55)     3:06.06 (39.84)
 30 Theal, Jacqueline T       12 Tmsuffolk-MR         3:18.94    3:06.66        
                  40.99     1:26.57 (45.58)     2:24.61 (58.04)     3:06.66 (42.05)
 31 Khal-Laayoun, Yasmina E   11 Agua Swim Team-MR    3:07.29    3:06.92        
                  41.93     1:30.31 (48.38)     2:24.38 (54.07)     3:06.92 (42.54)
 32 Marsiello, Lauren T       12 Tmsuffolk-MR         3:11.94    3:07.36        
                  39.91     1:29.10 (49.19)   2:29.50 (1:00.40)     3:07.36 (37.86)
 33 Kearney, Elizabeth M      11 Darien Piranhas-CT   3:08.21    3:07.93        
                  43.38     1:32.28 (48.90)     2:27.46 (55.18)     3:07.93 (40.47)
 34 Nixon, Charlotte A        12 Badger-MR            3:05.13    3:08.34        
                  42.85     1:29.92 (47.07)     2:27.39 (57.47)     3:08.34 (40.95)
 35 Simone, Madeline N        11 Badger-MR            3:05.92    3:08.79        
                  41.59     1:31.26 (49.67)     2:26.70 (55.44)     3:08.79 (42.09)
 36 Nagarajan, Mira           12 Agua Swim Team-MR    3:30.89    3:10.46        
                  43.66     1:31.00 (47.34)     2:28.22 (57.22)     3:10.46 (42.24)
 37 Mejia, Nicole             11 Tmsuffolk-MR         3:27.90    3:11.29        
                  41.14     1:31.33 (50.19)     2:30.23 (58.90)     3:11.29 (41.06)
 38 Swartwout, Erica          11 Tmsuffolk-MR         3:24.32    3:13.76        
                  46.71     1:35.03 (48.32)     2:29.51 (54.48)     3:13.76 (44.25)
 39 Paret, Anna F             11 Badger-MR            3:15.33    3:16.52        
                  46.80     1:38.90 (52.10)     2:31.93 (53.03)     3:16.52 (44.59)
 40 Hodges, Taylor M          12 Condors-MR           3:20.00    3:16.87        
                  43.92     1:34.12 (50.20)   2:35.45 (1:01.33)     3:16.87 (41.42)
 41 Damsky, Abby K            12 Agua Swim Team-MR    3:16.22    3:17.26        
                  44.91     1:32.80 (47.89)   2:35.51 (1:02.71)     3:17.26 (41.75)
 42 McGovern, Meagan O        11 Condors-MR                NT    3:23.24        
                  47.41     1:37.70 (50.29)     2:36.71 (59.01)     3:23.24 (46.53)
 43 Higgins, Emma J           11 YFD-MR                    NT    3:23.68        
                  50.95     1:45.90 (54.95)     2:41.68 (55.78)     3:23.68 (42.00)
 44 Harris, Stephanie M       11 MCSC-NJ              3:21.88    3:24.32        
                  43.95     1:40.59 (56.64)     2:37.46 (56.87)     3:24.32 (46.86)
 45 Galen, Eve I              11 Agua Swim Team-MR         NT    3:25.98        
                  46.30     1:39.27 (52.97)     2:36.40 (57.13)     3:25.98 (49.58)
 46 Howe, Campbell C          12 Agua Swim Team-MR         NT    3:26.13        
                  48.99     1:40.73 (51.74)     2:40.16 (59.43)     3:26.13 (45.97)
 47 Alderson, Krisztina A     11 MSC-MR               4:01.62    3:29.10        
                  49.88     1:41.92 (52.04)   2:45.08 (1:03.16)     3:29.10 (44.02)
 48 Arjomand, Banou           11 Agua Swim Team-MR         NT    3:29.15        
                  49.17     1:40.99 (51.82)   2:41.97 (1:00.98)     3:29.15 (47.18)
 49 Johnson, Sydni A          11 Unattached-MR        2:51.55    3:30.23        
                  43.96     1:35.84 (51.88)   2:42.93 (1:07.09)     3:30.23 (47.30)
 50 Sawyers, Amelia E         11 YFD-MR                    NT    3:38.75        
                  47.63     1:41.08 (53.45)   2:43.47 (1:02.39)     3:38.75 (55.28)
 51 Sherpa, Pinki             11 UN-MR                     NT    3:44.29        
                  47.84     1:47.28 (59.44)   2:52.29 (1:05.01)     3:44.29 (52.00)
 -- Bhanji, Ameera            12 MSC-MR               3:05.62         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  37.98     1:29.88 (51.90)     2:29.50 (59.62)          DQ (40.17)
 -- Nierenberg, Amelia J      12 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      One hand touch - breast
                  39.12     1:28.08 (48.96)     2:20.57 (52.49)          DQ (50.35)
 
Girls 11-12 400 LC Meter IM
===============================================================================
        6:25.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Nicole         12 Agua Swim Team-MR    5:40.28    5:32.62 JO     
                  35.74     1:14.32 (38.58)     1:56.23 (41.91)     2:37.12 (40.89)
        3:27.39 (50.27)     4:18.18 (50.79)     4:55.89 (37.71)     5:32.62 (36.73)
  2 Barry, Amanda E           12 Tmsuffolk-MR         6:28.90    5:47.49 JO     
                  36.72     1:18.30 (41.58)     2:04.99 (46.69)     2:49.18 (44.19)
        3:38.26 (49.08)     4:25.76 (47.50)     5:07.91 (42.15)     5:47.49 (39.58)
  3 Ogisu, Emilie             12 Agua Swim Team-MR    6:19.27    5:53.37 JO     
                  39.22     1:25.12 (45.90)     2:10.06 (44.94)     2:53.10 (43.04)
        3:46.02 (52.92)     4:37.79 (51.77)     5:16.50 (38.71)     5:53.37 (36.87)
  4 Skoczylas, Anne M         11 Agua Swim Team-MR    5:59.88    5:58.52 JO     
                  37.02     1:20.31 (43.29)     2:06.59 (46.28)     2:53.23 (46.64)
        3:46.09 (52.86)     4:40.30 (54.21)     5:19.92 (39.62)     5:58.52 (38.60)
  5 Panitz, Beatrix M         11 Badger-MR            5:40.22    6:02.26 JO     
                  40.73     1:27.48 (46.75)     2:14.34 (46.86)     3:00.30 (45.96)
        3:53.12 (52.82)     4:45.17 (52.05)     5:24.06 (38.89)     6:02.26 (38.20)
  6 Hodes, Sarah M            11 Badger-MR            5:50.11    6:02.98 JO     
                  40.59     1:25.27 (44.68)     2:12.73 (47.46)     2:59.82 (47.09)
        3:52.06 (52.24)     4:43.20 (51.14)     5:24.18 (40.98)     6:02.98 (38.80)
  7 Shehan, Olivia W          11 Agua Swim Team-MR         NT    6:06.93 JO     
                  40.91     1:27.46 (46.55)     2:17.09 (49.63)     3:04.88 (47.79)
        3:56.46 (51.58)     4:47.80 (51.34)     5:28.86 (41.06)     6:06.93 (38.07)
  8 Bergin, Kate C            11 MSC-MR               6:21.14    6:08.40 JO     
                  38.33     1:23.81 (45.48)     2:10.25 (46.44)     2:56.88 (46.63)
        3:51.30 (54.42)     4:46.32 (55.02)     5:27.95 (41.63)     6:08.40 (40.45)
  9 Khal-Laayoun, Yasmina E   11 Agua Swim Team-MR    6:29.86    6:26.80        
                  43.78     1:33.83 (50.05)     2:23.57 (49.74)     3:12.23 (48.66)
        4:05.39 (53.16)     4:59.24 (53.85)     5:44.89 (45.65)     6:26.80 (41.91)
 11 Bhanji, Ameera            12 MSC-MR               6:23.53    6:58.01        
                  41.69     1:35.00 (53.31)     2:29.63 (54.63)     3:22.53 (52.90)
      4:23.78 (1:01.25)   5:26.95 (1:03.17)     6:13.17 (46.22)     6:58.01 (44.84)
 
Women 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          30.29  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Galey, Hannah E           21 Unattached-MR          27.37      26.87 METS   
  2 Ravettine, Bryeanne L     17 CAT-NJ                 28.10      27.42 METS   
  3 Suchoff, Sarah R          17 Darien Piranhas-CT     27.73      28.99 METS   
  4 Koch, Carolyn A           14 Tmsuffolk-MR           31.90      29.11 METS   
  5 Hursch, Jade M            14 NJW-NJ                 29.72      29.44 METS   
  6 Howe, Ritchey F           14 Agua Swim Team-MR      29.48      29.73 METS   
  7 Biagioli, Alana           16 Tmsuffolk-MR           29.25      29.75 METS   
  8 Degrazia, Kristen A       18 Tmsuffolk-MR           28.75      29.83 METS   
  9 Anderer, Stephanie L      16 Tmsuffolk-MR           29.14      30.05 METS   
 10 Bach, Danielle M          14 NJW-NJ                    NT      30.14 METS   
 11 Lima, Leandra A           17 Unattached-MR             NT      30.17 METS   
 12 Fleming, Rebecca R        13 CAT-NJ                 30.16      30.22 METS   
 13 Forbes, Emma C            17 Patriot-MR             28.83      30.27 METS   
 14 Butler, Rebecca D         14 CAT-NJ                 29.85      30.33        
 15 DiDonato, Emily           17 Tmsuffolk-MR           30.78      30.45        
 16 Russell, Clara J          14 Tmsuffolk-MR           30.02      30.51        
 17 Dunaisky, Rachel I        15 Tmsuffolk-MR           30.71      30.54        
 18 Bunce, Christina J        16 CAT-NJ                 30.38      30.76        
 19 Kleinbart, Jessica E      16 Agua Swim Team-MR      31.47      30.94        
 20 Sison, Alex B             14 CAT-NJ                 30.48      30.98        
 21 Morrison, Kasey R         17 Darien Piranhas-CT     29.98      31.01        
 21 Kuo, Jacqueline           13 Agua Swim Team-MR      31.28      31.01        
 23 Coniglio, Andrea M        16 NJW-NJ                 30.12      31.07        
 24 Burzinski, Alexa M        15 CAT-NJ                 31.82      31.14        
 25 Yildirim, Nesli           16 Agua Swim Team-MR      30.10      31.16        
 26 Mariani, Claire V         15 CAT-NJ                 30.73      31.18        
 27 Sykes, Sarah M            17 NJW-NJ                 30.65      31.32        
 28 Lee, Abigail C            14 Agua Swim Team-MR      29.94      31.38        
 29 Hutchinson-Maddox, Caitl  16 Agua Swim Team-MR      29.73      31.45        
 30 Bibb, Devon L             13 NJW-NJ                 33.48      31.46        
 31 Shiota, Lena A            14 Agua Swim Team-MR      30.26      31.47        
 32 Nunez, Ana                14 Agua Swim Team-MR      30.55      31.52        
 33 Cervone, Alisha T         15 NJW-NJ                 29.48      31.55        
 34 Pavlin, Mekala P          16 Agua Swim Team-MR      30.00      31.57        
 34 Bormann, Kristen E        14 Tmsuffolk-MR           31.32      31.57        
 36 Manning, Colleen P        15 Tmsuffolk-MR           31.62      31.64        
 36 Cornelio, Cyrille K       14 CAT-NJ                 30.68      31.64        
 38 Podhayny, Ashleigh M      14 UNCAT-NJ               29.42      31.69        
 39 Swartwout, Christine      14 Tmsuffolk-MR           31.84      31.86        
 39 Baraban, Allyson B        14 Tmsuffolk-MR           31.65      31.86        
 41 Sheehan, Niamh M          14 APEX-MR                33.15      31.88        
 42 Naumchevski, Stephanie R  17 NJW-NJ                    NT      32.12        
 43 Schmitt, Katherine M      15 Agua Swim Team-MR      33.48      32.18        
 44 Flynn, Imani              13 Tmsuffolk-MR           32.87      32.29        
 45 Morris, Cara K            14 Condors-MR             30.86      32.35        
 46 Chudy, Charlotte L        13 Agua Swim Team-MR      32.87      32.39        
 47 Rouse, Tjorne Z           14 Condors-MR             32.74      32.42        
 48 Frankel, Gabby S          13 Tmsuffolk-MR           34.59      32.44        
 49 Liu, Rebecca              13 Darien Piranhas-CT     33.39      32.45        
 50 Pena E., Jarleen B        13 Agua Swim Team-MR      32.36      32.60        
 51 Fama, Gabriella           15 NJW-NJ                 32.38      32.65        
 51 Svensson, Polina W        13 Condors-MR             34.50      32.65        
 53 Leung, Michelle           16 NJW-NJ                    NT      32.73        
 54 D'Alessandro, Jessica L   16 CAT-NJ                 34.28      32.91        
 55 McPherson-White, Gabriel  13 APEX-MR                33.43      33.02        
 56 Scharf, Samantha P        13 Tmsuffolk-MR           43.71      33.09        
 57 Becerra, Lauren M         13 Middies-MR             32.41      33.14        
 58 Passaro, Carolyn K        18 NJW-NJ                 32.98      33.15        
 59 O'Brien, Cailin F         13 Darien Piranhas-CT     32.75      33.25        
 60 Fuchs, Amanda B           13 Agua Swim Team-MR      32.62      33.37        
 61 Barratt, Anna D           15 Agua Swim Team-MR      33.64      33.45        
 62 Malarczyk, Monica         14 Badger-MR              32.30      33.68        
 63 Good, Courtney N          15 MCSC-NJ                31.42      33.81        
 64 Oakley, Allison I         18 Patriot-MR             32.21      33.86        
 65 Ragnanan, Karen E         14 Unattached-MR          34.31      34.20        
 66 Bernstein, Olive E        13 Condors-MR             35.45      34.37        
 67 Lubitz, Rachael H         14 Agua Swim Team-MR      37.09      34.77        
 68 Boutillier, Casey A       17 CAT-NJ                 35.75      34.97        
 69 Raby, Zami J              15 Agua Swim Team-MR      34.58      35.03        
 70 Todd, Sydney W            14 UNCAT-NJ               40.60      35.11        
 71 Terhune, Alicia S         15 Patriot-MR             34.79      35.13        
 72 Spike, Carlett L          14 CAT-NJ                 36.74      35.22        
 73 Egerton, Tory S           14 Patriot-MR             35.04      35.49        
 74 Mckenly, Jackie D         14 Condors-MR             37.00      35.53        
 75 Bildik, Semina            13 NJW-NJ                    NT      35.67        
 76 Jahoda, Megan L           13 Patriot-MR             35.98      36.36        
 77 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR         NT      36.37        
 78 Ryan, Erica N             14 Tmsuffolk-MR           35.86      36.60        
 79 Gavras, Emily I           13 Tmsuffolk-MR           37.61      36.84        
 80 Schmitt, Rosie H          13 Agua Swim Team-MR      40.18      36.96        
 81 Kralstein, Carsen         13 Tmsuffolk-MR           37.08      38.13        
 82 Mon Fiston, Megan M       14 UN-MR                  36.56      38.51        
 83 Nurkin, Diane M           15 APEX-MR                   NT      40.89        
 84 Aquije, Rebecca C         13 UN-MR                  43.38      44.93        
 85 Lavrentieva, Julia D      14 APEX-MR                   NT      47.96        
 -- Giberson, Sara            15 Unattached-MR          27.86         DQ        
      False start
 
Women 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          57.19  OT
          57.29  OPEN
        1:05.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giberson, Sara            15 Unattached-MR          58.67    1:00.59 METS   
                  29.04     1:00.59 (31.55)                                        
  2 Hursch, Jade M            14 NJW-NJ               1:02.67    1:02.98 METS   
                  30.69     1:02.98 (32.29)                                        
  3 Hutchinson-Maddox, Isla   12 Agua Swim Team-MR    1:03.15    1:03.41 METS   
                  30.89     1:03.41 (32.52)                                        
  4 Biagioli, Alana           16 Tmsuffolk-MR         1:02.54    1:03.54 METS   
                  30.85     1:03.54 (32.69)                                        
  5 Kristic, Marta            17 Agua Swim Team-MR    1:03.70    1:03.86 METS   
                  30.75     1:03.86 (33.11)                                        
  6 Koch, Carolyn A           14 Tmsuffolk-MR         1:06.90    1:04.87 METS   
                  31.11     1:04.87 (33.76)                                        
  7 Forbes, Emma C            17 Patriot-MR           1:02.41    1:05.01 METS   
                  31.47     1:05.01 (33.54)                                        
  8 Hanss, Katie E            13 Agua Swim Team-MR    1:06.13    1:05.03 METS   
                  30.95     1:05.03 (34.08)                                        
  9 Howe, Ritchey F           14 Agua Swim Team-MR    1:05.27    1:05.05 METS   
                  31.32     1:05.05 (33.73)                                        
 10 Reynoso, Jessica M        13 Agua Swim Team-MR    1:06.10    1:05.22 METS   
                  31.94     1:05.22 (33.28)                                        
 11 Anderer, Stephanie L      16 Tmsuffolk-MR         1:04.26    1:05.50        
                  31.30     1:05.50 (34.20)                                        
 12 Fazio, Casey M            13 NJW-NJ               1:08.57    1:05.62        
                  32.61     1:05.62 (33.01)                                        
 13 DiDonato, Emily           17 Tmsuffolk-MR         1:05.45    1:05.99        
                  31.87     1:05.99 (34.12)                                        
 14 Rivera, Ashley M          13 Unattached-MR        1:06.45    1:06.22        
                  32.29     1:06.22 (33.93)                                        
 15 Fleming, Rebecca R        13 CAT-NJ               1:08.27    1:06.29        
                  32.65     1:06.29 (33.64)                                        
 16 Sykes, Sarah M            17 NJW-NJ               1:05.74    1:06.45        
                  32.27     1:06.45 (34.18)                                        
 17 Zucco, Julia a            17 Un-Njrc-NJ           1:04.56    1:06.46        
                  32.10     1:06.46 (34.36)                                        
 18 Burzinski, Alexa M        15 CAT-NJ               1:08.75    1:06.49        
                  32.43     1:06.49 (34.06)                                        
 19 Butler, Rebecca D         14 CAT-NJ               1:04.34    1:06.61        
                  32.72     1:06.61 (33.89)                                        
 20 Hutchinson-Maddox, Caitl  16 Agua Swim Team-MR    1:05.15    1:06.88        
                  32.91     1:06.88 (33.97)                                        
 21 Suchoff, Sarah R          17 Darien Piranhas-CT   1:00.12    1:07.25        
                  32.33     1:07.25 (34.92)                                        
 22 Russell, Eva M            16 Tmsuffolk-MR         1:07.94    1:07.34        
                  32.89     1:07.34 (34.45)                                        
 23 Manning, Colleen P        15 Tmsuffolk-MR         1:07.52    1:07.46        
                  32.70     1:07.46 (34.76)                                        
 24 Podhayny, Ashleigh M      14 UNCAT-NJ             1:03.83    1:07.60        
                  32.47     1:07.60 (35.13)                                        
 25 Makowski, Michelle T      17 Tmsuffolk-MR         1:07.85    1:07.61        
                  32.74     1:07.61 (34.87)                                        
 26 Lima, Leandra A           17 Unattached-MR             NT    1:07.75        
 27 Nunez, Ana                14 Agua Swim Team-MR    1:05.77    1:07.77        
                  32.81     1:07.77 (34.96)                                        
 28 Swartwout, Christine      14 Tmsuffolk-MR         1:08.94    1:07.96        
                  32.96     1:07.96 (35.00)                                        
 29 Toth, Kayleigh T          13 Tmsuffolk-MR         1:10.54    1:08.15        
                  32.60     1:08.15 (35.55)                                        
 30 Larkins, Melanie A        16 Darien Piranhas-CT   1:05.24    1:08.16        
                  32.49     1:08.16 (35.67)                                        
 31 Kuo, Jacqueline           13 Agua Swim Team-MR    1:07.82    1:08.21        
                  32.98     1:08.21 (35.23)                                        
 32 Kleinbart, Jessica E      16 Agua Swim Team-MR    1:07.40    1:08.33        
                  33.06     1:08.33 (35.27)                                        
 32 Coniglio, Andrea M        16 NJW-NJ               1:06.21    1:08.33        
                  33.15     1:08.33 (35.18)                                        
 34 Fleming, Genevieve E      19 CAT-NJ               1:01.44    1:08.35        
                  33.20     1:08.35 (35.15)                                        
 34 Turner, Jennifer J        16 SS-MR                1:08.06    1:08.35        
                  32.55     1:08.35 (35.80)                                        
 36 Anderer, Britney L        16 Tmsuffolk-MR         1:06.42    1:08.43        
                  33.23     1:08.43 (35.20)                                        
 37 Shiota, Lena A            14 Agua Swim Team-MR    1:06.55    1:08.50        
                  32.35     1:08.50 (36.15)                                        
 38 Dunaisky, Rachel I        15 Tmsuffolk-MR         1:09.58    1:08.68        
                  32.91     1:08.68 (35.77)                                        
 39 Kang, Julie I             13 NJW-NJ               1:10.80    1:08.78        
                  33.32     1:08.78 (35.46)                                        
 40 Russell, Clara J          14 Tmsuffolk-MR         1:05.70    1:08.87        
                  32.66     1:08.87 (36.21)                                        
 41 Cornelio, Cyrille K       14 CAT-NJ               1:10.04    1:09.01        
                  33.01     1:09.01 (36.00)                                        
 42 Bommer, Cassidy E         16 CAT-NJ               1:05.94    1:09.26        
                  32.71     1:09.26 (36.55)                                        
 43 Bormann, Kristen E        14 Tmsuffolk-MR         1:07.35    1:09.47        
                  33.68     1:09.47 (35.79)                                        
 44 Lee, Abigail C            14 Agua Swim Team-MR    1:05.83    1:09.59        
                  32.68     1:09.59 (36.91)                                        
 44 Morrison, Kasey R         17 Darien Piranhas-CT   1:03.97    1:09.59        
                  33.25     1:09.59 (36.34)                                        
 46 Baraban, Allyson B        14 Tmsuffolk-MR         1:08.59    1:09.94        
                  33.32     1:09.94 (36.62)                                        
 47 Morris, Cara K            14 Condors-MR           1:08.73    1:10.11        
                  33.58     1:10.11 (36.53)                                        
 48 Cohen, Gennie A           13 Tmsuffolk-MR         1:15.54    1:10.30        
                  33.29     1:10.30 (37.01)                                        
 49 Pena E., Jarleen B        13 Agua Swim Team-MR    1:14.05    1:10.80        
                  34.53     1:10.80 (36.27)                                        
 50 Vogt, Hailey L            13 NJW-NJ               1:15.61    1:10.98        
                  34.77     1:10.98 (36.21)                                        
 51 Romain, Regina M          18 CAT-NJ               1:08.14    1:11.35        
                  34.45     1:11.35 (36.90)                                        
 52 Passaro, Carolyn K        18 NJW-NJ               1:10.04    1:11.57        
                  34.15     1:11.57 (37.42)                                        
 53 Kim, Robin                15 NJW-NJ               1:12.73    1:11.91        
                  34.66     1:11.91 (37.25)                                        
 54 Dan, Megan                15 NJW-NJ               1:12.45    1:11.96        
                  34.58     1:11.96 (37.38)                                        
 55 Fuchs, Amanda B           13 Agua Swim Team-MR    1:11.68    1:12.02        
                  34.82     1:12.02 (37.20)                                        
 56 Leung, Michelle           16 NJW-NJ                    NT    1:12.27        
 57 Oakley, Allison I         18 Patriot-MR           1:09.24    1:12.28        
                  34.99     1:12.28 (37.29)                                        
 58 Liu, Rebecca              13 Darien Piranhas-CT   1:16.74    1:12.49        
                  34.88     1:12.49 (37.61)                                        
 59 Howe, Mary E              14 Darien Piranhas-CT   1:13.18    1:12.67        
                  36.01     1:12.67 (36.66)                                        
 60 Lynch, Bridget k          13 Un-Njrc-NJ           1:15.65    1:12.85        
 61 Flynn, Imani              13 Tmsuffolk-MR         1:12.70    1:12.92        
                  34.48     1:12.92 (38.44)                                        
 62 Marlow, Remi B            14 Tmsuffolk-MR         1:14.45    1:12.97        
                  34.15     1:12.97 (38.82)                                        
 63 Frankel, Gabby S          13 Tmsuffolk-MR         1:14.88    1:12.99        
                  34.60     1:12.99 (38.39)                                        
 64 Scharf, Samantha P        13 Tmsuffolk-MR         1:13.72    1:13.65        
                  36.01     1:13.65 (37.64)                                        
 65 Rouse, Tjorne Z           14 Condors-MR           1:17.56    1:14.11        
                  35.39     1:14.11 (38.72)                                        
 66 McPherson-White, Gabriel  13 APEX-MR              1:13.98    1:14.17        
 67 Freed, Katie M            14 Patriot-MR           1:18.21    1:14.22        
                  36.35     1:14.22 (37.87)                                        
 68 Svensson, Polina W        13 Condors-MR           1:11.00    1:14.42        
                  35.53     1:14.42 (38.89)                                        
 69 Bray, Kayla C             13 NJW-NJ               1:23.07    1:14.97        
                  36.06     1:14.97 (38.91)                                        
 70 Basmadjian, Maud L        16 NJW-NJ               1:13.99    1:16.08        
                  37.20     1:16.08 (38.88)                                        
 71 Lubitz, Rachael H         14 Agua Swim Team-MR    1:21.04    1:16.62        
                  36.59     1:16.62 (40.03)                                        
 72 Boyadjian, Christina A    13 NJW-NJ               1:28.84    1:16.90        
                  36.64     1:16.90 (40.26)                                        
 73 Ryan, Erica N             14 Tmsuffolk-MR         1:17.13    1:16.96        
                  37.39     1:16.96 (39.57)                                        
 74 Ragnanan, Karen E         14 Unattached-MR        1:17.15    1:17.33        
                  35.85     1:17.33 (41.48)                                        
 75 Boutillier, Casey A       17 CAT-NJ               1:18.68    1:17.35        
                  36.52     1:17.35 (40.83)                                        
 76 Terhune, Alicia S         15 Patriot-MR           1:16.37    1:18.08        
                  37.87     1:18.08 (40.21)                                        
 77 Wright, Megan m           14 Un-Njrc-NJ           1:17.43    1:18.40        
                  36.89     1:18.40 (41.51)                                        
 78 Egerton, Tory S           14 Patriot-MR           1:17.60    1:18.62        
                  37.38     1:18.62 (41.24)                                        
 79 Lee, Victoria             13 NJW-NJ               1:22.47    1:19.66        
                  39.36     1:19.66 (40.30)                                        
 80 Spike, Carlett L          14 CAT-NJ               1:22.37    1:20.28        
                  38.03     1:20.28 (42.25)                                        
 81 Terhune, Sarah A          13 Darien Piranhas-CT   1:22.03    1:21.48        
                  38.29     1:21.48 (43.19)                                        
 82 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR         NT    1:21.90        
                  39.05     1:21.90 (42.85)                                        
 83 Gavras, Emily I           13 Tmsuffolk-MR         1:25.08    1:24.10        
                  39.15     1:24.10 (44.95)                                        
 84 Almeida, Wynette A        15 APEX-MR              1:25.88    1:24.97        
                  38.74     1:24.97 (46.23)                                        
 85 Deziel, Blaire            15 Condors-MR           1:16.26    1:25.08        
                  40.23     1:25.08 (44.85)                                        
 86 Bildik, Semina            13 NJW-NJ                    NT    1:25.56        
 87 McGee, Shayna K           14 APEX-MR              1:24.63    1:25.95        
                  39.47     1:25.95 (46.48)                                        
 88 Mckenly, Jackie D         14 Condors-MR           1:25.00    1:27.00        
                  40.91     1:27.00 (46.09)                                        
 89 Mon Fiston, Megan M       14 UN-MR                1:22.31    1:28.25        
                  40.22     1:28.25 (48.03)                                        
 
Women 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:03.39  OT
        2:03.69  OPEN
        2:19.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giberson, Sara            15 Unattached-MR        2:05.58    2:11.51 METS   
                  30.02     1:03.68 (33.66)     1:37.60 (33.92)     2:11.51 (33.91)
  2 Hursch, Jade M            14 NJW-NJ               2:12.73    2:17.04 METS   
                  32.18     1:07.45 (35.27)     1:42.76 (35.31)     2:17.04 (34.28)
  2 Hutchinson-Maddox, Isla   12 Agua Swim Team-MR    2:16.52    2:17.04 METS   
                  31.92     1:06.39 (34.47)     1:42.68 (36.29)     2:17.04 (34.36)
  4 Biagioli, Alana           16 Tmsuffolk-MR         2:15.83    2:18.12 METS   
                  32.38     1:07.61 (35.23)     1:43.26 (35.65)     2:18.12 (34.86)
  5 Fleming, Genevieve E      19 CAT-NJ               2:09.45    2:18.29 METS   
                                1:08.03 ( )     1:43.42 (35.39)     2:18.29 (34.87)
  6 Fleming, Rebecca R        13 CAT-NJ               2:17.10    2:19.18 METS   
                  32.70     1:08.34 (35.64)     1:45.08 (36.74)     2:19.18 (34.10)
  7 Kristic, Marta            17 Agua Swim Team-MR    2:19.21    2:19.41 METS   
                  32.46     1:07.73 (35.27)     1:44.29 (36.56)     2:19.41 (35.12)
  8 Sykes, Sarah M            17 NJW-NJ               2:21.31    2:19.85 METS   
                  33.13     1:08.90 (35.77)     1:45.66 (36.76)     2:19.85 (34.19)
  9 Fazio, Casey M            13 NJW-NJ               2:22.84    2:20.63        
                  33.60     1:09.24 (35.64)     1:46.32 (37.08)     2:20.63 (34.31)
 10 Rivera, Ashley M          13 Unattached-MR        2:23.86    2:21.09        
                                1:08.97 ( )   2:21.09 (1:12.12)                    
 11 DiDonato, Emily           17 Tmsuffolk-MR         2:20.79    2:22.02        
                  32.58     1:08.79 (36.21)     1:46.08 (37.29)     2:22.02 (35.94)
 12 Forbes, Emma C            17 Patriot-MR           2:16.22    2:22.08        
                  32.69     1:08.45 (35.76)     1:45.18 (36.73)     2:22.08 (36.90)
 13 Chudy, Charlotte L        13 Agua Swim Team-MR    2:24.81    2:22.34        
                  33.75     1:08.91 (35.16)     1:45.76 (36.85)     2:22.34 (36.58)
 14 Hutchinson-Maddox, Caitl  16 Agua Swim Team-MR    2:17.07    2:22.40        
                  33.28     1:09.13 (35.85)     1:46.02 (36.89)     2:22.40 (36.38)
 15 Anderer, Stephanie L      16 Tmsuffolk-MR         2:20.12    2:22.74        
                                1:08.26 ( )   2:22.74 (1:14.48)                    
 16 Morrison, Kasey R         17 Darien Piranhas-CT   2:16.21    2:23.26        
                                1:09.29 ( )   2:23.26 (1:13.97)                    
 17 Hanss, Katie E            13 Agua Swim Team-MR    2:22.48    2:23.43        
                  32.05     1:08.36 (36.31)     1:46.15 (37.79)     2:23.43 (37.28)
 18 Galey, Hannah E           21 Unattached-MR        2:10.08    2:23.44        
                  27.92       57.83 (29.91)     1:43.64 (45.81)     2:23.44 (39.80)
 19 Nunez, Ana                14 Agua Swim Team-MR    2:23.33    2:23.90        
                  33.10     1:09.03 (35.93)     1:46.51 (37.48)     2:23.90 (37.39)
 20 Koch, Carolyn A           14 Tmsuffolk-MR         2:29.90    2:24.02        
                  32.40     1:07.90 (35.50)     1:46.87 (38.97)     2:24.02 (37.15)
 21 Thomson, Erin M           16 CAT-NJ               2:28.29    2:24.37        
                                1:09.95 ( )   2:24.37 (1:14.42)                    
 22 Zucco, Julia a            17 Un-Njrc-NJ           2:24.66    2:24.63        
                  33.57     1:10.42 (36.85)     1:47.74 (37.32)     2:24.63 (36.89)
 23 Passaro, Carolyn K        18 NJW-NJ               2:26.54    2:25.04        
                  33.53     1:10.56 (37.03)     1:48.29 (37.73)     2:25.04 (36.75)
 24 Coniglio, Andrea M        16 NJW-NJ               2:26.20    2:25.26        
                  33.78     1:11.04 (37.26)     1:49.82 (38.78)     2:25.26 (35.44)
 25 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR    2:36.03    2:25.28        
                  34.43     1:11.16 (36.73)     1:48.97 (37.81)     2:25.28 (36.31)
 26 Burzinski, Alexa M        15 CAT-NJ               2:34.16    2:25.29        
                  33.69     1:10.52 (36.83)     1:49.70 (39.18)     2:25.29 (35.59)
 27 Manning, Colleen P        15 Tmsuffolk-MR         2:29.55    2:25.49        
                  33.73     1:10.74 (37.01)     1:48.12 (37.38)     2:25.49 (37.37)
 28 Bormann, Kristen E        14 Tmsuffolk-MR         2:27.40    2:25.66        
                  33.14     1:10.48 (37.34)     1:48.71 (38.23)     2:25.66 (36.95)
 29 Lima, Leandra A           17 Unattached-MR             NT    2:25.72        
                  33.63     1:10.86 (37.23)     1:48.52 (37.66)     2:25.72 (37.20)
 30 Howe, Ritchey F           14 Agua Swim Team-MR    2:26.47    2:25.84        
                  32.56     1:10.09 (37.53)     1:48.56 (38.47)     2:25.84 (37.28)
 31 Russell, Clara J          14 Tmsuffolk-MR         2:23.30    2:26.41        
                  33.98     1:11.76 (37.78)     1:50.16 (38.40)     2:26.41 (36.25)
 32 Romain, Regina M          18 CAT-NJ               2:31.53    2:28.17        
                                1:12.39 ( )   2:28.17 (1:15.78)                    
 33 Larkins, Melanie A        16 Darien Piranhas-CT   2:17.46    2:28.62        
                  33.10     1:09.18 (36.08)     1:48.11 (38.93)     2:28.62 (40.51)
 34 Kuo, Jacqueline           13 Agua Swim Team-MR    2:28.39    2:29.26        
                  33.92     1:11.47 (37.55)     1:50.18 (38.71)     2:29.26 (39.08)
 35 Shiota, Lena A            14 Agua Swim Team-MR    2:29.16    2:29.54        
                  33.97     1:11.74 (37.77)     1:51.17 (39.43)     2:29.54 (38.37)
 36 Podhayny, Ashleigh M      14 UNCAT-NJ             2:20.07    2:29.58        
                  34.22     1:11.89 (37.67)     1:50.90 (39.01)     2:29.58 (38.68)
 37 Suchoff, Sarah R          17 Darien Piranhas-CT   2:13.38    2:30.49        
                  34.54     1:12.58 (38.04)     1:51.59 (39.01)     2:30.49 (38.90)
 38 Kang, Julie I             13 NJW-NJ               2:30.69    2:30.57        
                  34.71     1:12.36 (37.65)     1:51.92 (39.56)     2:30.57 (38.65)
 39 Bommer, Cassidy E         16 CAT-NJ               2:23.37    2:30.62        
                  34.53     1:13.02 (38.49)     1:51.80 (38.78)     2:30.62 (38.82)
 40 Baraban, Allyson B        14 Tmsuffolk-MR         2:25.21    2:31.99        
                  34.00     1:12.03 (38.03)     1:52.29 (40.26)     2:31.99 (39.70)
 41 Morris, Cara K            14 Condors-MR           2:40.50    2:32.67        
                  35.57     1:14.82 (39.25)     1:54.73 (39.91)     2:32.67 (37.94)
 42 Drillich, Gabrielle G     15 NJW-NJ               2:30.55    2:32.77        
                  35.37     1:13.90 (38.53)     1:53.43 (39.53)     2:32.77 (39.34)
 43 Vogt, Hailey L            13 NJW-NJ               2:36.79    2:33.25        
                  36.01     1:15.28 (39.27)     1:56.16 (40.88)     2:33.25 (37.09)
 44 Dunaisky, Rachel I        15 Tmsuffolk-MR         2:36.68    2:33.33        
                  34.89     1:15.03 (40.14)     1:55.78 (40.75)     2:33.33 (37.55)
 45 Pena E., Jarleen B        13 Agua Swim Team-MR    2:36.47    2:33.72        
                  35.35     1:15.02 (39.67)   2:33.72 (1:18.70)                    
 46 Kearney, Caroline M       13 Darien Piranhas-CT   2:32.62    2:34.14        
                  35.50     1:14.40 (38.90)     1:55.01 (40.61)     2:34.14 (39.13)
 47 Basmadjian, Sarah         14 NJW-NJ               2:45.56    2:34.91        
                  34.59     1:13.84 (39.25)     1:54.74 (40.90)     2:34.91 (40.17)
 48 Kleinbart, Jessica E      16 Agua Swim Team-MR    2:32.44    2:35.13        
                  35.23     1:15.15 (39.92)     1:56.84 (41.69)     2:35.13 (38.29)
 49 Lynch, Bridget k          13 Un-Njrc-NJ           2:48.54    2:35.55        
                  36.75     1:17.41 (40.66)     1:57.26 (39.85)     2:35.55 (38.29)
 50 Fuchs, Amanda B           13 Agua Swim Team-MR    2:36.15    2:35.63        
                  36.17     1:16.45 (40.28)     1:57.18 (40.73)     2:35.63 (38.45)
 51 Cornelio, Cyrille K       14 CAT-NJ               2:33.88    2:35.67        
                  34.84     1:15.14 (40.30)     1:56.96 (41.82)     2:35.67 (38.71)
 52 Schmitt, Katherine M      15 Agua Swim Team-MR    2:41.19    2:35.92        
                  34.25     1:13.47 (39.22)     1:54.68 (41.21)     2:35.92 (41.24)
 53 Dan, Megan                15 NJW-NJ               2:34.31    2:36.28        
                  35.74     1:15.74 (40.00)     1:56.30 (40.56)     2:36.28 (39.98)
 54 Frankel, Gabby S          13 Tmsuffolk-MR         2:39.90    2:38.32        
                  35.87     1:16.92 (41.05)     1:57.21 (40.29)     2:38.32 (41.11)
 55 Scharf, Samantha P        13 Tmsuffolk-MR         2:39.70    2:39.51        
                  36.92     1:18.31 (41.39)     2:00.48 (42.17)     2:39.51 (39.03)
 56 Howe, Mary E              14 Darien Piranhas-CT   2:46.10    2:40.46        
                  36.46     1:17.20 (40.74)     2:00.37 (43.17)     2:40.46 (40.09)
 57 Liu, Rebecca              13 Darien Piranhas-CT   2:52.48    2:40.49        
                  37.74     1:18.70 (40.96)     2:00.33 (41.63)     2:40.49 (40.16)
 58 Oakley, Allison I         18 Patriot-MR           2:31.26    2:41.71        
                  36.45     1:17.00 (40.55)     1:59.39 (42.39)     2:41.71 (42.32)
 59 Bray, Kayla C             13 NJW-NJ               2:44.77    2:41.74        
                  36.49     1:17.93 (41.44)     2:00.36 (42.43)     2:41.74 (41.38)
 60 Lubitz, Rachael H         14 Agua Swim Team-MR    2:51.72    2:45.16        
                  38.03     1:19.36 (41.33)     2:03.35 (43.99)     2:45.16 (41.81)
 61 Flynn, Imani              13 Tmsuffolk-MR         2:46.59    2:46.28        
                  37.92     1:20.87 (42.95)     2:05.69 (44.82)     2:46.28 (40.59)
 62 Boutillier, Casey A       17 CAT-NJ               2:43.99    2:46.82        
                  37.72     1:20.65 (42.93)     2:04.23 (43.58)     2:46.82 (42.59)
 63 Ryan, Erica N             14 Tmsuffolk-MR         2:50.27    2:47.04        
                  38.27     1:21.09 (42.82)     2:06.41 (45.32)     2:47.04 (40.63)
 64 Lee, Victoria             13 NJW-NJ               2:56.94    2:47.72        
                  37.48     1:20.58 (43.10)     2:04.31 (43.73)     2:47.72 (43.41)
 65 Dari, Kelli A             15 Condors-MR                NT    2:49.24        
                  39.02     1:21.70 (42.68)     2:07.21 (45.51)     2:49.24 (42.03)
 66 Freed, Katie M            14 Patriot-MR           3:01.14    2:49.90        
                  38.23     1:21.82 (43.59)     2:07.01 (45.19)     2:49.90 (42.89)
 67 Rouse, Tjorne Z           14 Condors-MR           2:51.29    2:50.21        
                  37.89     1:20.25 (42.36)     2:05.27 (45.02)     2:50.21 (44.94)
 68 Egerton, Tory S           14 Patriot-MR           2:55.88    2:53.30        
                  39.37     1:23.18 (43.81)     2:09.62 (46.44)     2:53.30 (43.68)
 69 Schmitt, Rosie H          13 Agua Swim Team-MR    2:53.53    2:54.05        
                  39.65     1:24.71 (45.06)     2:11.40 (46.69)     2:54.05 (42.65)
 70 Terhune, Alicia S         15 Patriot-MR           2:53.22    2:54.97        
                  40.14     1:24.01 (43.87)     2:11.12 (47.11)     2:54.97 (43.85)
 71 Terhune, Sarah A          13 Darien Piranhas-CT   2:53.61    2:55.60        
                  39.43     1:23.59 (44.16)     2:10.47 (46.88)     2:55.60 (45.13)
 72 Spike, Carlett L          14 CAT-NJ               3:04.21    2:59.83        
                  39.07     1:24.95 (45.88)     2:14.20 (49.25)     2:59.83 (45.63)
 73 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR         NT    3:01.56        
                  40.55     1:26.94 (46.39)     2:15.56 (48.62)     3:01.56 (46.00)
 74 Gavras, Emily I           13 Tmsuffolk-MR         3:02.15    3:02.56        
                  41.13     1:28.06 (46.93)   3:02.56 (1:34.50)                    
 75 Mon Fiston, Megan M       14 UN-MR                3:08.03    3:13.97        
                  43.18     1:31.20 (48.02)     2:25.54 (54.34)     3:13.97 (48.43)
 76 Mckenly, Jackie D         14 Condors-MR           3:00.00    3:19.42        
 
Women 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        4:19.39  OT
        4:19.49  OPEN
        4:55.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giberson, Sara            15 Unattached-MR        4:30.00    4:36.12 METS   
                  31.45     1:06.40 (34.95)     1:41.70 (35.30)     2:17.28 (35.58)
        2:51.84 (34.56)     3:26.94 (35.10)     4:02.34 (35.40)     4:36.12 (33.78)
  2 Hutchinson-Maddox, Isla   12 Agua Swim Team-MR    4:38.87    4:45.29 METS   
                  32.81     1:08.59 (35.78)     1:45.52 (36.93)     2:22.43 (36.91)
        2:59.21 (36.78)     3:35.41 (36.20)     4:11.30 (35.89)     4:45.29 (33.99)
  3 Fleming, Genevieve E      19 CAT-NJ               4:29.62    4:46.76 METS   
                  34.49     1:10.44 (35.95)     1:47.45 (37.01)     2:23.43 (35.98)
        2:59.80 (36.37)     3:35.61 (35.81)   4:46.76 (1:11.15)                    
  4 Bertelsen, Corinna E      15 NJW-NJ               4:40.15    4:47.43 METS   
                  33.64     1:09.43 (35.79)     1:45.34 (35.91)     2:21.72 (36.38)
        2:58.50 (36.78)     3:35.12 (36.62)     4:11.60 (36.48)     4:47.43 (35.83)
  5 Cervone, Erin T           14 NJW-NJ               4:54.79    4:51.48 METS   
                  33.43     1:09.72 (36.29)     1:46.60 (36.88)     2:24.37 (37.77)
        3:01.66 (37.29)     3:39.96 (38.30)     4:17.06 (37.10)     4:51.48 (34.42)
  6 Fleming, Rebecca R        13 CAT-NJ               5:05.86    4:52.66 METS   
                  34.24     1:11.86 (37.62)     1:49.45 (37.59)     2:26.67 (37.22)
        3:04.35 (37.68)     3:41.87 (37.52)     4:19.10 (37.23)     4:52.66 (33.56)
  7 Butler, Rebecca D         14 CAT-NJ               5:00.80    4:53.15 METS   
                  33.79     1:10.37 (36.58)     1:48.04 (37.67)     2:25.47 (37.43)
        3:03.60 (38.13)     3:40.98 (37.38)     4:18.10 (37.12)     4:53.15 (35.05)
  8 Chudy, Charlotte L        13 Agua Swim Team-MR    4:59.29    4:53.28 METS   
                  33.89     1:10.19 (36.30)     1:47.79 (37.60)     2:24.60 (36.81)
        3:02.37 (37.77)     3:40.13 (37.76)     4:17.91 (37.78)     4:53.28 (35.37)
  9 Hutchinson-Maddox, Caitl  16 Agua Swim Team-MR    4:44.90    4:56.15        
                  34.34     1:11.37 (37.03)     1:48.66 (37.29)     2:26.10 (37.44)
        3:03.48 (37.38)     3:41.30 (37.82)     4:18.65 (37.35)     4:56.15 (37.50)
 10 Makowski, Michelle T      17 Tmsuffolk-MR         4:57.58    4:58.17        
                  34.25     1:11.06 (36.81)     1:48.96 (37.90)     2:26.95 (37.99)
        3:04.80 (37.85)     3:42.83 (38.03)     4:21.24 (38.41)     4:58.17 (36.93)
 11 Thomson, Erin M           16 CAT-NJ               5:12.93    4:58.73        
                  33.73     1:10.96 (37.23)     1:48.73 (37.77)     2:26.55 (37.82)
        3:04.62 (38.07)     3:42.97 (38.35)     4:21.42 (38.45)     4:58.73 (37.31)
 12 Burzinski, Alexa M        15 CAT-NJ               5:13.08    5:06.91        
                  34.04     1:11.71 (37.67)     1:50.26 (38.55)     2:29.43 (39.17)
        3:08.76 (39.33)     3:48.89 (40.13)     4:28.47 (39.58)     5:06.91 (38.44)
 13 Kuo, Jacqueline           13 Agua Swim Team-MR    5:12.00    5:08.62        
                  34.50     1:12.49 (37.99)     1:51.60 (39.11)     2:31.01 (39.41)
        3:10.89 (39.88)     3:50.61 (39.72)     4:30.08 (39.47)     5:08.62 (38.54)
 14 Nunez, Ana                14 Agua Swim Team-MR    5:09.07    5:09.89        
                  35.27     1:13.34 (38.07)     1:52.29 (38.95)     2:31.59 (39.30)
        3:11.59 (40.00)     3:51.21 (39.62)     4:30.96 (39.75)     5:09.89 (38.93)
 15 Podhayny, Ashleigh M      14 UNCAT-NJ             1:15.89    5:18.17        
                  35.37     1:14.18 (38.81)     1:55.03 (40.85)     2:35.47 (40.44)
        3:16.46 (40.99)     3:56.94 (40.48)     4:38.10 (41.16)     5:18.17 (40.07)
 16 Degnan, Hayley F          13 NJW-NJ               5:30.66    5:22.24        
                  35.88     1:15.83 (39.95)     1:56.63 (40.80)     2:37.47 (40.84)
        3:18.60 (41.13)     4:00.42 (41.82)     4:41.30 (40.88)     5:22.24 (40.94)
 
Women 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       10:20.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giberson, Sara            15 Unattached-MR        9:26.60    9:32.41 METS   
                  32.21     1:08.36 (36.15)     1:45.41 (37.05)     2:22.31 (36.90)
        2:59.75 (37.44)     3:36.43 (36.68)     4:13.26 (36.83)     4:49.77 (36.51)
        5:25.50 (35.73)     6:01.12 (35.62)     6:36.83 (35.71)     7:12.15 (35.32)
        7:48.03 (35.88)     8:23.25 (35.22)     8:58.61 (35.36)     9:32.41 (33.80)
  2 Bertelsen, Corinna E      15 NJW-NJ               9:27.04    9:43.96 METS   
                  33.95     1:10.27 (36.32)     1:46.81 (36.54)     2:23.52 (36.71)
                                3:36.70 ( )     4:13.47 (36.77)     4:50.46 (36.99)
        5:27.18 (36.72)     6:03.49 (36.31)     6:40.44 (36.95)     7:17.41 (36.97)
        7:54.67 (37.26)     8:31.35 (36.68)     9:08.07 (36.72)     9:43.96 (35.89)
  3 Hutchinson-Maddox, Isla   12 Agua Swim Team-MR    9:30.78    9:44.39 METS   
                  33.01     1:08.64 (35.63)     1:46.15 (37.51)     2:23.16 (37.01)
        3:00.75 (37.59)     3:37.65 (36.90)     4:15.22 (37.57)     4:52.30 (37.08)
        5:29.21 (36.91)     6:06.11 (36.90)     6:43.42 (37.31)     7:19.79 (36.37)
        7:54.44 (34.65)     8:33.19 (38.75)     9:09.65 (36.46)     9:44.39 (34.74)
  4 Hutchinson-Maddox, Caitl  16 Agua Swim Team-MR    9:41.56   10:01.03 METS   
                  34.83     1:12.19 (37.36)     1:49.78 (37.59)     2:27.32 (37.54)
        3:05.21 (37.89)     3:43.11 (37.90)     4:21.01 (37.90)     4:58.72 (37.71)
        5:36.69 (37.97)     6:14.34 (37.65)     6:52.39 (38.05)     7:30.14 (37.75)
        8:08.23 (38.09)     8:45.94 (37.71)     9:23.66 (37.72)    10:01.03 (37.37)
  5 Suarez, Daniela I         13 Agua Swim Team-MR         NT   10:01.18 METS   
                  36.12     1:13.61 (37.49)     1:51.54 (37.93)     2:29.49 (37.95)
        3:08.02 (38.53)     3:45.78 (37.76)     4:23.98 (38.20)     5:01.85 (37.87)
        5:40.31 (38.46)     6:17.85 (37.54)     6:55.57 (37.72)     7:32.69 (37.12)
        8:10.67 (37.98)     8:48.08 (37.41)     9:25.34 (37.26)    10:01.18 (35.84)
  6 Cervone, Erin T           14 NJW-NJ              10:16.21   10:02.69 METS   
                  35.11     1:12.99 (37.88)     1:50.93 (37.94)     2:28.76 (37.83)
        3:07.27 (38.51)     3:45.33 (38.06)     4:23.57 (38.24)     5:01.85 (38.28)
        5:40.22 (38.37)     6:18.30 (38.08)     6:49.83 (31.53)     7:35.00 (45.17)
        8:13.47 (38.47)     8:51.69 (38.22)     9:29.02 (37.33)    10:02.69 (33.67)
  7 Chudy, Charlotte L        13 Agua Swim Team-MR   10:03.25   10:04.45 METS   
                  34.33     1:11.14 (36.81)     1:48.55 (37.41)     2:25.64 (37.09)
        3:03.88 (38.24)     3:41.06 (37.18)     4:19.35 (38.29)     4:57.16 (37.81)
        5:35.68 (38.52)     6:14.06 (38.38)     6:52.91 (38.85)     7:31.08 (38.17)
        8:10.14 (39.06)     8:48.34 (38.20)     9:27.74 (39.40)    10:04.45 (36.71)
  8 Butler, Rebecca D         14 CAT-NJ              10:18.96   10:05.26 METS   
                  33.82     1:11.13 (37.31)     1:48.74 (37.61)     2:27.47 (38.73)
        3:06.02 (38.55)     3:44.32 (38.30)     4:23.25 (38.93)     5:01.78 (38.53)
        5:40.76 (38.98)     6:19.32 (38.56)     6:58.24 (38.92)     7:36.41 (38.17)
        8:07.72 (31.31)     8:52.13 (44.41)     9:29.49 (37.36)    10:05.26 (35.77)
  9 Thomson, Erin M           16 CAT-NJ              10:34.93   10:11.34 METS   
                  35.50     1:13.51 (38.01)     1:51.87 (38.36)     2:29.72 (37.85)
        3:08.19 (38.47)     3:46.46 (38.27)     4:20.42 (33.96)     5:03.38 (42.96)
        5:41.67 (38.29)     6:20.20 (38.53)     6:59.43 (39.23)     7:37.26 (37.83)
        8:16.14 (38.88)     8:54.82 (38.68)     9:33.94 (39.12)    10:11.34 (37.40)
 10 Fleming, Rebecca R        13 CAT-NJ              10:43.49   10:14.57 METS   
                  34.83     1:13.07 (38.24)     1:52.52 (39.45)     2:31.40 (38.88)
        3:10.36 (38.96)     3:49.30 (38.94)     4:28.43 (39.13)     5:07.41 (38.98)
        5:46.85 (39.44)     6:25.65 (38.80)     7:04.19 (38.54)     7:43.02 (38.83)
        8:22.75 (39.73)     9:00.61 (37.86)     9:39.30 (38.69)    10:14.57 (35.27)
 11 Degnan, Hayley F          13 NJW-NJ              11:12.35   10:56.01        
                  36.71     1:16.52 (39.81)     1:58.26 (41.74)     2:39.92 (41.66)
        3:22.16 (42.24)     4:03.91 (41.75)     4:46.07 (42.16)     5:28.29 (42.22)
                                6:51.93 ( )     7:34.53 (42.60)     8:14.38 (39.85)
        8:56.22 (41.84)     9:36.66 (40.44)  10:56.01 (1:19.35)                    
 12 Stiles, Jessica W         12 MCSC-NJ             12:54.25   11:55.01        
                  37.41     1:20.98 (43.57)     2:05.98 (45.00)     2:52.31 (46.33)
        3:38.03 (45.72)     4:23.32 (45.29)     5:10.31 (46.99)     5:55.84 (45.53)
        6:42.41 (46.57)     7:26.66 (44.25)     8:12.74 (46.08)     8:57.93 (45.19)
        9:43.30 (45.37)    10:27.81 (44.51)    11:12.44 (44.63)    11:55.01 (42.57)
 
Women 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:04.59  OT
        1:04.69  OPEN
        1:15.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Romain, Regina M          18 CAT-NJ               1:10.04    1:09.98 METS   
                  34.94     1:09.98 (35.04)                                        
  2 Coniglio, Andrea M        16 NJW-NJ               1:10.50    1:10.08 METS   
                  34.34     1:10.08 (35.74)                                        
  3 Butler, Rebecca D         14 CAT-NJ               1:12.68    1:11.49 METS   
                  35.23     1:11.49 (36.26)                                        
  4 Lima, Leandra A           17 Unattached-MR             NT    1:12.03 METS   
                  35.50     1:12.03 (36.53)                                        
  5 Hanss, Katie E            13 Agua Swim Team-MR    1:13.61    1:13.42 METS   
                  35.30     1:13.42 (38.12)                                        
  6 Anderer, Britney L        16 Tmsuffolk-MR         1:15.15    1:13.98 METS   
                  36.15     1:13.98 (37.83)                                        
  7 Lee, Abigail C            14 Agua Swim Team-MR    1:13.04    1:14.75 METS   
                  35.96     1:14.75 (38.79)                                        
  8 Fazio, Casey M            13 NJW-NJ               1:15.03    1:15.00 METS   
                  36.98     1:15.00 (38.02)                                        
  9 Koch, Carolyn A           14 Tmsuffolk-MR         1:18.90    1:15.21 METS   
                  37.97     1:15.21 (37.24)                                        
 10 Shiota, Lena A            14 Agua Swim Team-MR    1:15.36    1:15.38 METS   
                  36.86     1:15.38 (38.52)                                        
 11 Howe, Ritchey F           14 Agua Swim Team-MR    1:16.35    1:15.82 METS   
                  36.89     1:15.82 (38.93)                                        
 12 Bibb, Devon L             13 NJW-NJ               1:18.42    1:16.31        
                  37.09     1:16.31 (39.22)                                        
 13 Toth, Kayleigh T          13 Tmsuffolk-MR         1:20.51    1:16.45        
                  36.75     1:16.45 (39.70)                                        
 14 Turner, Jennifer J        16 SS-MR                1:14.11    1:16.61        
                  35.96     1:16.61 (40.65)                                        
 15 Reynoso, Jessica M        13 Agua Swim Team-MR    1:20.24    1:16.70        
                  37.92     1:16.70 (38.78)                                        
 16 Forbes, Emma C            17 Patriot-MR           1:10.39    1:16.72        
                  37.31     1:16.72 (39.41)                                        
 17 Russell, Clara J          14 Tmsuffolk-MR         1:17.65    1:17.01        
                  37.36     1:17.01 (39.65)                                        
 18 NG, Selina K              13 Tmsuffolk-MR         1:19.84    1:17.85        
                  37.86     1:17.85 (39.99)                                        
 19 Cervone, Erin T           14 NJW-NJ               1:20.48    1:17.91        
                  38.19     1:17.91 (39.72)                                        
 20 Baraban, Allyson B        14 Tmsuffolk-MR         1:16.26    1:18.50        
                  37.44     1:18.50 (41.06)                                        
 21 Suchoff, Sarah R          17 Darien Piranhas-CT   1:18.10    1:18.60        
                  38.85     1:18.60 (39.75)                                        
 22 Kang, Julie I             13 NJW-NJ               1:18.33    1:18.86        
                  39.51     1:18.86 (39.35)                                        
 23 Passaro, Carolyn K        18 NJW-NJ               1:16.59    1:18.91        
                  38.14     1:18.91 (40.77)                                        
 24 Biagioli, Alana           16 Tmsuffolk-MR         1:18.10    1:19.25        
                  38.92     1:19.25 (40.33)                                        
 25 Fuchs, Amanda B           13 Agua Swim Team-MR    1:19.22    1:19.31        
                  39.81     1:19.31 (39.50)                                        
 26 Sykes, Sarah M            17 NJW-NJ               1:22.83    1:19.57        
                  39.80     1:19.57 (39.77)                                        
 27 Kristic, Marta            17 Agua Swim Team-MR    1:27.90    1:19.60        
                  40.26     1:19.60 (39.34)                                        
 28 Frankel, Gabby S          13 Tmsuffolk-MR         1:25.26    1:19.68        
                  38.17     1:19.68 (41.51)                                        
 29 Russell, Eva M            16 Tmsuffolk-MR         1:20.07    1:20.10        
                  39.91     1:20.10 (40.19)                                        
 30 Drillich, Gabrielle G     15 NJW-NJ               1:22.18    1:20.33        
                  39.43     1:20.33 (40.90)                                        
 31 Kim, Robin                15 NJW-NJ               1:20.33    1:20.59        
                  39.61     1:20.59 (40.98)                                        
 32 Makowski, Michelle T      17 Tmsuffolk-MR         1:21.46    1:21.24        
                  40.41     1:21.24 (40.83)                                        
 33 Cohen, Gennie A           13 Tmsuffolk-MR         1:29.75    1:21.64        
                  39.36     1:21.64 (42.28)                                        
 34 Morrison, Kasey R         17 Darien Piranhas-CT   1:21.57    1:22.25        
                  39.93     1:22.25 (42.32)                                        
 35 Marlow, Remi B            14 Tmsuffolk-MR         1:23.87    1:22.82        
                  40.78     1:22.82 (42.04)                                        
 36 Dunaisky, Rachel I        15 Tmsuffolk-MR         1:21.32    1:22.84        
                  40.43     1:22.84 (42.41)                                        
 37 Rivera, Ashley M          13 Unattached-MR        1:21.54    1:23.07        
                  41.25     1:23.07 (41.82)                                        
 38 Swartwout, Christine      14 Tmsuffolk-MR         1:27.79    1:23.23        
                  41.02     1:23.23 (42.21)                                        
 39 McGee, Shayna K           14 APEX-MR              1:26.38    1:23.32        
                  39.84     1:23.32 (43.48)                                        
 40 Vogt, Hailey L            13 NJW-NJ               1:24.92    1:23.57        
                  41.71     1:23.57 (41.86)                                        
 41 Schmitt, Katherine M      15 Agua Swim Team-MR    1:29.31    1:23.58        
                  39.86     1:23.58 (43.72)                                        
 42 Liu, Rebecca              13 Darien Piranhas-CT   1:29.00    1:23.61        
                  41.02     1:23.61 (42.59)                                        
 43 Dan, Megan                15 NJW-NJ               1:22.87    1:23.76        
                  40.88     1:23.76 (42.88)                                        
 44 Kearney, Caroline M       13 Darien Piranhas-CT   1:22.53    1:24.09        
                  41.07     1:24.09 (43.02)                                        
 45 Manning, Colleen P        15 Tmsuffolk-MR         1:23.43    1:24.41        
                  42.06     1:24.41 (42.35)                                        
 46 Howe, Mary E              14 Darien Piranhas-CT   1:27.64    1:24.72        
                  41.49     1:24.72 (43.23)                                        
 47 Bray, Kayla C             13 NJW-NJ               1:24.38    1:25.03        
                  42.13     1:25.03 (42.90)                                        
 48 Degnan, Hayley F          13 NJW-NJ               1:28.58    1:25.06        
                  40.87     1:25.06 (44.19)                                        
 49 Ryan, Erica N             14 Tmsuffolk-MR         1:26.74    1:25.15        
                  41.74     1:25.15 (43.41)                                        
 50 Lynch, Bridget k          13 Un-Njrc-NJ           1:29.46    1:25.34        
                  42.29     1:25.34 (43.05)                                        
 51 Morris, Cara K            14 Condors-MR           1:22.50    1:25.35        
                  41.37     1:25.35 (43.98)                                        
 52 Leung, Michelle           16 NJW-NJ                    NT    1:25.62        
                  41.00     1:25.62 (44.62)                                        
 53 Boyadjian, Christina A    13 NJW-NJ               1:29.49    1:25.63        
                  43.11     1:25.63 (42.52)                                        
 54 Basmadjian, Sarah         14 NJW-NJ               1:30.94    1:25.86        
                  41.92     1:25.86 (43.94)                                        
 55 Kleinbart, Jessica E      16 Agua Swim Team-MR    1:31.75    1:26.23        
                  41.60     1:26.23 (44.63)                                        
 56 Deziel, Blaire            15 Condors-MR           1:28.28    1:26.35        
                  42.71     1:26.35 (43.64)                                        
 57 Basmadjian, Maud L        16 NJW-NJ               1:29.40    1:27.03        
                  42.57     1:27.03 (44.46)                                        
 58 Ragnanan, Karen E         14 Unattached-MR        1:25.20    1:27.24        
                  41.54     1:27.24 (45.70)                                        
 59 Wright, Megan m           14 Un-Njrc-NJ           1:23.43    1:27.33        
                  42.12     1:27.33 (45.21)                                        
 60 Gavras, Emily I           13 Tmsuffolk-MR         1:32.44    1:27.46        
                  43.44     1:27.46 (44.02)                                        
 61 Larkins, Melanie A        16 Darien Piranhas-CT   1:26.97    1:27.60        
                  41.77     1:27.60 (45.83)                                        
 62 Lee, Victoria             13 NJW-NJ               1:37.22    1:27.74        
                  44.13     1:27.74 (43.61)                                        
 63 Flynn, Imani              13 Tmsuffolk-MR         1:27.73    1:27.80        
 64 Scharf, Samantha P        13 Tmsuffolk-MR         1:28.37    1:28.21        
                  43.78     1:28.21 (44.43)                                        
 65 Svensson, Polina W        13 Condors-MR           1:32.00    1:28.29        
                  42.21     1:28.29 (46.08)                                        
 66 Terhune, Alicia S         15 Patriot-MR           1:27.18    1:30.10        
                  44.44     1:30.10 (45.66)                                        
 67 Terhune, Sarah A          13 Darien Piranhas-CT   1:33.07    1:30.88        
                  43.90     1:30.88 (46.98)                                        
 68 Egerton, Tory S           14 Patriot-MR           1:29.37    1:30.91        
                  43.60     1:30.91 (47.31)                                        
 69 Lubitz, Rachael H         14 Agua Swim Team-MR    1:33.73    1:30.93        
                  44.58     1:30.93 (46.35)                                        
 70 Dari, Kelli A             15 Condors-MR                NT    1:31.13        
                  44.42     1:31.13 (46.71)                                        
 71 Spike, Carlett L          14 CAT-NJ               1:36.98    1:33.79        
                  47.37     1:33.79 (46.42)                                        
 72 Schmitt, Rosie H          13 Agua Swim Team-MR    1:40.04    1:36.90        
                  26.59   1:36.90 (1:10.31)                                        
 73 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR         NT    1:38.76        
                  47.42     1:38.76 (51.34)                                        
 74 Bildik, Semina            13 NJW-NJ                    NT    1:39.68        
                  48.14     1:39.68 (51.54)                                        
 75 Mckenly, Jackie D         14 Condors-MR           1:40.00    1:40.63        
 76 Mon Fiston, Megan M       14 UN-MR                1:41.26    1:41.79        
                  49.08     1:41.79 (52.71)                                        
 
Women 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        2:44.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giberson, Sara            15 Unattached-MR        2:26.70    2:31.64 METS   
                  36.01                             1:53.03 ( )     2:31.64 (38.61)
  2 Lima, Leandra A           17 Unattached-MR             NT    2:33.48 METS   
                  36.10     1:15.02 (38.92)     1:54.44 (39.42)     2:33.48 (39.04)
  3 Coniglio, Andrea M        16 NJW-NJ               2:34.73    2:34.47 METS   
                  37.34     1:16.70 (39.36)     1:57.00 (40.30)     2:34.47 (37.47)
  4 Fazio, Casey M            13 NJW-NJ               2:45.30    2:36.07 METS   
                  38.17     1:17.44 (39.27)     1:57.17 (39.73)     2:36.07 (38.90)
  5 Neal, Lia M               13 Agua Swim Team-MR    2:43.72    2:36.56 METS   
                  37.87     1:17.41 (39.54)     1:58.40 (40.99)     2:36.56 (38.16)
  6 Buckworth, Lauren C       14 CAT-NJ               2:46.79    2:39.72 METS   
                  37.77     1:18.11 (40.34)     1:59.08 (40.97)     2:39.72 (40.64)
  7 Hanss, Katie E            13 Agua Swim Team-MR    2:39.49    2:41.37 METS   
                  39.44     1:20.12 (40.68)     2:01.10 (40.98)     2:41.37 (40.27)
  8 Howe, Ritchey F           14 Agua Swim Team-MR    2:43.39    2:41.73 METS   
                  37.65     1:18.47 (40.82)     2:00.62 (42.15)     2:41.73 (41.11)
  9 Kang, Julie I             13 NJW-NJ               2:45.79    2:42.11 METS   
                  39.03     1:19.84 (40.81)     2:01.06 (41.22)     2:42.11 (41.05)
 10 Koch, Carolyn A           14 Tmsuffolk-MR         2:46.90    2:42.75 METS   
                  40.14     1:20.32 (40.18)     2:02.20 (41.88)     2:42.75 (40.55)
 11 Toth, Kayleigh T          13 Tmsuffolk-MR         2:49.90    2:43.71 METS   
                  38.41     1:18.93 (40.52)     2:01.97 (43.04)     2:43.71 (41.74)
 12 Lee, Abigail C            14 Agua Swim Team-MR    2:40.56    2:44.00 METS   
                  38.75     1:20.24 (41.49)     2:02.16 (41.92)     2:44.00 (41.84)
 13 Shiota, Lena A            14 Agua Swim Team-MR    2:40.86    2:44.65 METS   
                  39.80     1:21.01 (41.21)     2:03.13 (42.12)     2:44.65 (41.52)
 14 Passaro, Carolyn K        18 NJW-NJ               2:39.92    2:45.07        
                  39.34     1:21.02 (41.68)     2:03.27 (42.25)     2:45.07 (41.80)
 15 Fuchs, Amanda B           13 Agua Swim Team-MR    2:52.57    2:45.36        
                  40.61     1:22.40 (41.79)     2:05.01 (42.61)     2:45.36 (40.35)
 16 Burzinski, Alexa M        15 CAT-NJ               2:52.78    2:45.73        
                  39.75     1:21.02 (41.27)     2:04.12 (43.10)     2:45.73 (41.61)
 17 Baraban, Allyson B        14 Tmsuffolk-MR         2:42.52    2:45.98        
                  38.14     1:19.62 (41.48)     2:03.56 (43.94)     2:45.98 (42.42)
 18 Pakstas-Smith, Regina     17 Middies-MR           2:40.74    2:49.52        
                  39.65     1:22.78 (43.13)     2:06.98 (44.20)     2:49.52 (42.54)
 19 Forbes, Emma C            17 Patriot-MR           2:37.26    2:49.78        
                  38.54     1:20.48 (41.94)     2:05.71 (45.23)     2:49.78 (44.07)
 20 Vogt, Hailey L            13 NJW-NJ               2:55.81    2:50.01        
                  41.42     1:24.50 (43.08)     2:07.98 (43.48)     2:50.01 (42.03)
 21 Suchoff, Sarah R          17 Darien Piranhas-CT   2:48.72    2:50.56        
                  41.09     1:24.36 (43.27)     2:08.19 (43.83)     2:50.56 (42.37)
 22 Makowski, Michelle T      17 Tmsuffolk-MR         2:54.12    2:50.89        
                  42.12     1:24.99 (42.87)     2:08.53 (43.54)     2:50.89 (42.36)
 23 Sison, Alex B             14 CAT-NJ               2:44.33    2:51.19        
                  40.21     1:22.91 (42.70)     2:07.30 (44.39)     2:51.19 (43.89)
 24 Morrison, Kasey R         17 Darien Piranhas-CT   2:50.12    2:52.14        
                  40.56     1:23.45 (42.89)     2:07.56 (44.11)     2:52.14 (44.58)
 25 Manning, Colleen P        15 Tmsuffolk-MR         2:54.09    2:52.83        
                  41.89     1:25.30 (43.41)     2:09.19 (43.89)     2:52.83 (43.64)
 26 Dan, Megan                15 NJW-NJ               2:52.35    2:56.91        
                  41.88     1:27.11 (45.23)     2:12.91 (45.80)     2:56.91 (44.00)
 27 Bray, Kayla C             13 NJW-NJ               3:15.21    2:57.68        
                  41.86     1:26.27 (44.41)     2:12.34 (46.07)     2:57.68 (45.34)
 28 O'Brien, Cailin F         13 Darien Piranhas-CT   2:58.69    2:58.64        
                  41.49     1:26.06 (44.57)     2:12.77 (46.71)     2:58.64 (45.87)
 29 Becerra, Lauren M         13 Middies-MR           2:51.60    2:58.90        
                  42.32     1:27.70 (45.38)     2:13.98 (46.28)     2:58.90 (44.92)
 30 Kearney, Caroline M       13 Darien Piranhas-CT   2:55.82    2:59.99        
                  41.98                             2:14.77 ( )     2:59.99 (45.22)
 31 Malarczyk, Monica         14 Badger-MR            3:04.52    3:00.24        
                  44.82     1:30.48 (45.66)     2:16.43 (45.95)     3:00.24 (43.81)
 32 Good, Courtney N          15 MCSC-NJ              2:51.04    3:05.81        
                  41.89     1:28.04 (46.15)     2:17.28 (49.24)     3:05.81 (48.53)
 33 Ryan, Erica N             14 Tmsuffolk-MR         3:07.11    3:05.98        
                  43.74     1:30.40 (46.66)     2:19.84 (49.44)     3:05.98 (46.14)
 34 Ragnanan, Karen E         14 Unattached-MR        3:15.22    3:12.01        
                  42.41     1:32.51 (50.10)     2:23.36 (50.85)     3:12.01 (48.65)
 35 Terhune, Alicia S         15 Patriot-MR           3:06.78    3:14.39        
                  45.72     1:36.08 (50.36)     2:27.76 (51.68)     3:14.39 (46.63)
 36 Dari, Kelli A             15 Condors-MR                NT    3:16.92        
                  48.17     1:37.27 (49.10)     2:28.46 (51.19)     3:16.92 (48.46)
 37 Schmitt, Rosie H          13 Agua Swim Team-MR         NT    3:26.71        
                  49.26     1:42.00 (52.74)     2:36.52 (54.52)     3:26.71 (50.19)
 38 Mckenly, Jackie D         14 Condors-MR           3:10.00    4:01.01        
                  49.82   4:01.01 (3:11.19)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:24.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DiDonato, Emily           17 Tmsuffolk-MR         1:17.84    1:19.69 METS   
                  38.15     1:19.69 (41.54)                                        
  2 Reynoso, Jessica M        13 Agua Swim Team-MR    1:19.98    1:21.17 METS   
  3 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR    1:23.82    1:22.38 METS   
                  39.66     1:22.38 (42.72)                                        
  4 Anderer, Britney L        16 Tmsuffolk-MR         1:17.99    1:22.95 METS   
                  38.85     1:22.95 (44.10)                                        
  5 Hanss, Katie E            13 Agua Swim Team-MR    1:22.61    1:23.19 METS   
                  38.82     1:23.19 (44.37)                                        
  6 Yildirim, Nesli           16 Agua Swim Team-MR    1:22.13    1:23.68 METS   
                  39.73     1:23.68 (43.95)                                        
  7 Thomson, Erin M           16 CAT-NJ               1:25.33    1:24.39 METS   
  8 Bertelsen, Corinna E      15 NJW-NJ               1:20.37    1:24.41 METS   
                  39.91     1:24.41 (44.50)                                        
  9 Bibb, Devon L             13 NJW-NJ               1:28.64    1:25.44        
                  40.72     1:25.44 (44.72)                                        
 10 D'Alessandro, Jessica L   16 CAT-NJ               1:24.91    1:25.81        
                  40.83     1:25.81 (44.98)                                        
 11 Biagioli, Alana           16 Tmsuffolk-MR         1:25.90    1:26.52        
                  41.03     1:26.52 (45.49)                                        
 12 Russell, Eva M            16 Tmsuffolk-MR         1:23.82    1:26.57        
                  41.81     1:26.57 (44.76)                                        
 13 Suarez, Daniela I         13 Agua Swim Team-MR    1:26.46    1:26.75        
                  43.26     1:26.75 (43.49)                                        
 14 NG, Selina K              13 Tmsuffolk-MR         1:30.57    1:28.65        
                  43.30     1:28.65 (45.35)                                        
 15 Swartwout, Christine      14 Tmsuffolk-MR         1:29.09    1:29.10        
                  42.50     1:29.10 (46.60)                                        
 16 Cervone, Erin T           14 NJW-NJ               1:32.35    1:29.23        
                  43.28     1:29.23 (45.95)                                        
 17 Kim, Robin                15 NJW-NJ               1:32.66    1:29.31        
                  43.14     1:29.31 (46.17)                                        
 18 Kuo, Jacqueline           13 Agua Swim Team-MR    1:31.02    1:29.86        
                  43.24     1:29.86 (46.62)                                        
 19 Pena E., Jarleen B        13 Agua Swim Team-MR    1:28.61    1:30.00        
                  44.60     1:30.00 (45.40)                                        
 20 Fazio, Casey M            13 NJW-NJ               1:33.87    1:30.04        
                  44.30     1:30.04 (45.74)                                        
 21 Kearney, Caroline M       13 Darien Piranhas-CT   1:27.26    1:30.41        
                  43.05     1:30.41 (47.36)                                        
 22 Rivera, Ashley M          13 Unattached-MR        1:30.64    1:30.87        
                  44.36     1:30.87 (46.51)                                        
 23 Cornelio, Cyrille K       14 CAT-NJ               1:31.66    1:31.24        
 24 Dunaisky, Rachel I        15 Tmsuffolk-MR         1:38.18    1:31.99        
 25 Mariani, Claire V         15 CAT-NJ               1:28.63    1:32.36        
                  43.51     1:32.36 (48.85)                                        
 26 McPherson-White, Gabriel  13 APEX-MR              1:32.16    1:32.45        
                  44.87     1:32.45 (47.58)                                        
 27 Marlow, Remi B            14 Tmsuffolk-MR         1:33.16    1:32.54        
 28 Liu, Rebecca              13 Darien Piranhas-CT   1:31.83    1:33.07        
                  43.77     1:33.07 (49.30)                                        
 29 Boutillier, Casey A       17 CAT-NJ               1:32.20    1:33.28        
                  44.60     1:33.28 (48.68)                                        
 30 Fuchs, Amanda B           13 Agua Swim Team-MR    1:32.42    1:33.71        
                  45.25     1:33.71 (48.46)                                        
 31 Kleinbart, Jessica E      16 Agua Swim Team-MR    1:32.22    1:34.32        
                  44.70     1:34.32 (49.62)                                        
 32 Drillich, Gabrielle G     15 NJW-NJ               1:34.45    1:34.46        
                  45.61     1:34.46 (48.85)                                        
 33 Basmadjian, Sarah         14 NJW-NJ               1:34.83    1:34.52        
                  45.26     1:34.52 (49.26)                                        
 34 Lubitz, Rachael H         14 Agua Swim Team-MR    1:35.63    1:35.01        
 35 Good, Courtney N          15 MCSC-NJ              1:28.75    1:35.04        
 36 Oakley, Allison I         18 Patriot-MR           1:29.89    1:35.15        
                  45.55     1:35.15 (49.60)                                        
 37 Rouse, Tjorne Z           14 Condors-MR           1:34.39    1:35.41        
                  44.72     1:35.41 (50.69)                                        
 38 Schmitt, Katherine M      15 Agua Swim Team-MR    1:38.37    1:35.67        
                  45.62     1:35.67 (50.05)                                        
 39 Ryan, Erica N             14 Tmsuffolk-MR         1:36.51    1:35.90        
                  45.90     1:35.90 (50.00)                                        
 40 Dari, Kelli A             15 Condors-MR           1:37.11    1:36.58        
                  45.78     1:36.58 (50.80)                                        
 41 Morris, Cara K            14 Condors-MR           1:36.46    1:36.90        
                  46.59     1:36.90 (50.31)                                        
 42 Vogt, Hailey L            13 NJW-NJ               1:47.76    1:36.92        
                  47.40     1:36.92 (49.52)                                        
 43 Flynn, Imani              13 Tmsuffolk-MR         1:37.01    1:37.09        
                  46.62     1:37.09 (50.47)                                        
 44 Kang, Julie I             13 NJW-NJ               1:33.28    1:37.74        
                  47.86     1:37.74 (49.88)                                        
 45 Svensson, Polina W        13 Condors-MR           1:45.00    1:38.58        
 46 O'Brien, Cailin F         13 Darien Piranhas-CT   1:34.49    1:38.60        
                  46.83     1:38.60 (51.77)                                        
 47 Morrison, Kasey R         17 Darien Piranhas-CT   1:36.00    1:39.92        
                  47.64     1:39.92 (52.28)                                        
 48 Raby, Zami J              15 Agua Swim Team-MR    1:38.20    1:40.82        
                  47.82     1:40.82 (53.00)                                        
 49 Bildik, Semina            13 NJW-NJ                    NT    1:43.00        
                  48.98     1:43.00 (54.02)                                        
 50 Frankel, Gabby S          13 Tmsuffolk-MR         1:49.21    1:44.30        
                  50.20     1:44.30 (54.10)                                        
 51 Lee, Victoria             13 NJW-NJ               2:05.54    1:44.83        
                  51.37     1:44.83 (53.46)                                        
 52 Scharf, Samantha P        13 Tmsuffolk-MR         1:44.47    1:47.28        
                  52.97     1:47.28 (54.31)                                        
 53 Stiles, Jessica W         12 MCSC-NJ              1:42.46    1:47.61        
                  51.10     1:47.61 (56.51)                                        
 54 Ragnanan, Karen E         14 Unattached-MR        1:43.31    1:47.75        
                  50.38     1:47.75 (57.37)                                        
 55 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR         NT    1:48.40        
                  50.78     1:48.40 (57.62)                                        
 56 Almeida, Wynette A        15 APEX-MR              1:40.55    1:48.52        
                  48.27   1:48.52 (1:00.25)                                        
 57 Bernstein, Olive E        13 Condors-MR           1:57.49    1:48.93        
 58 Egerton, Tory S           14 Patriot-MR           1:44.38    1:49.30        
                  51.83     1:49.30 (57.47)                                        
 59 Gavras, Emily I           13 Tmsuffolk-MR         1:52.94    1:50.22        
                  53.20     1:50.22 (57.02)                                        
 60 Mckenly, Jackie D         14 Condors-MR           1:50.00    1:50.93        
                  52.55     1:50.93 (58.38)                                        
 61 Todd, Sydney W            14 UNCAT-NJ             1:50.85    1:54.10        
                  54.00   1:54.10 (1:00.10)                                        
 62 Jahoda, Megan L           13 Patriot-MR           1:53.46    1:56.77        
                  57.07     1:56.77 (59.70)                                        
 63 Mon Fiston, Megan M       14 UN-MR                1:55.59    1:57.05        
                  57.66     1:57.05 (59.39)                                        
 64 Kralstein, Carsen         13 Tmsuffolk-MR         2:00.61    1:59.24        
                  57.46   1:59.24 (1:01.78)                                        
 65 Aquije, Rebecca C         13 UN-MR                2:07.91    2:17.99        
                1:05.80   2:17.99 (1:12.19)                                        
 
Women 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        2:35.99  OT
        2:37.19  OPEN
        3:05.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DiDonato, Emily           17 Tmsuffolk-MR         2:46.70    2:50.03 METS   
                  39.43     1:22.34 (42.91)     2:06.76 (44.42)     2:50.03 (43.27)
  2 Thomson, Erin M           16 CAT-NJ               3:06.17    2:57.87 METS   
                  41.18     1:25.17 (43.99)     2:12.19 (47.02)     2:57.87 (45.68)
  3 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR    2:59.34    2:58.81 METS   
                  40.92     1:26.17 (45.25)   2:58.81 (1:32.64)                    
  4 Hursch, Jade M            14 NJW-NJ               2:48.50    2:58.85 METS   
                  41.72     1:27.33 (45.61)     2:14.29 (46.96)     2:58.85 (44.56)
  5 Reynoso, Jessica M        13 Agua Swim Team-MR    2:55.59    2:59.26 METS   
                  40.62     1:26.14 (45.52)     2:14.07 (47.93)     2:59.26 (45.19)
  6 Bertelsen, Corinna E      15 NJW-NJ               2:49.72    3:00.25 METS   
                  42.17     1:28.08 (45.91)     2:14.80 (46.72)     3:00.25 (45.45)
  7 Bibb, Devon L             13 NJW-NJ               3:06.93    3:01.47 METS   
                  41.28     1:27.53 (46.25)     2:15.07 (47.54)     3:01.47 (46.40)
  8 Anderer, Britney L        16 Tmsuffolk-MR         2:56.62    3:01.61 METS   
                  40.99     1:27.07 (46.08)     2:14.43 (47.36)     3:01.61 (47.18)
  9 Russell, Eva M            16 Tmsuffolk-MR         3:00.62    3:02.04 METS   
                  42.77     1:28.56 (45.79)     2:15.71 (47.15)     3:02.04 (46.33)
 10 Cervone, Erin T           14 NJW-NJ                    NT    3:03.24 METS   
                  42.58     1:29.17 (46.59)     2:17.11 (47.94)     3:03.24 (46.13)
 11 Zucco, Julia a            17 Un-Njrc-NJ           2:55.00    3:07.79        
                  41.85     1:29.04 (47.19)     2:18.26 (49.22)     3:07.79 (49.53)
 12 Kim, Robin                15 NJW-NJ               3:13.34    3:08.33        
                  44.86     1:31.73 (46.87)     2:20.84 (49.11)     3:08.33 (47.49)
 13 Swartwout, Christine      14 Tmsuffolk-MR         3:08.44    3:08.43        
                  42.83     1:30.34 (47.51)     2:19.89 (49.55)     3:08.43 (48.54)
 14 Anderer, Stephanie L      16 Tmsuffolk-MR         3:02.09    3:09.05        
                  43.99     1:31.60 (47.61)     2:20.59 (48.99)     3:09.05 (48.46)
 15 NG, Selina K              13 Tmsuffolk-MR         3:08.74    3:09.60        
                  43.16     1:30.82 (47.66)     2:20.43 (49.61)     3:09.60 (49.17)
 16 Turner, Jennifer J        16 SS-MR                3:09.71    3:10.08        
                  42.53     1:30.32 (47.79)     2:20.12 (49.80)     3:10.08 (49.96)
 17 Bommer, Cassidy E         16 CAT-NJ               3:06.57    3:10.17        
                  43.80     1:32.41 (48.61)     2:21.98 (49.57)     3:10.17 (48.19)
 18 Pena E., Jarleen B        13 Agua Swim Team-MR    3:08.89    3:12.02        
                  44.38     1:32.54 (48.16)     2:23.11 (50.57)     3:12.02 (48.91)
 19 Kang, Kyung I             16 NJW-NJ               3:03.91    3:12.07        
                  43.90     1:31.37 (47.47)     2:21.41 (50.04)     3:12.07 (50.66)
 20 Kuo, Jacqueline           13 Agua Swim Team-MR    3:11.06    3:12.19        
                  44.38     1:31.94 (47.56)     2:22.68 (50.74)     3:12.19 (49.51)
 21 Toth, Kayleigh T          13 Tmsuffolk-MR         3:20.40    3:14.12        
                  45.38     1:34.12 (48.74)     2:24.76 (50.64)     3:14.12 (49.36)
 22 Marlow, Remi B            14 Tmsuffolk-MR         3:11.55    3:14.70        
                  45.11     1:34.09 (48.98)     2:24.21 (50.12)     3:14.70 (50.49)
 23 Schmitt, Katherine M      15 Agua Swim Team-MR    3:53.41    3:17.32        
                  44.57     1:33.58 (49.01)     2:25.91 (52.33)     3:17.32 (51.41)
 24 Boutillier, Casey A       17 CAT-NJ               3:12.76    3:17.40        
                  45.99     1:36.22 (50.23)     2:26.90 (50.68)     3:17.40 (50.50)
 25 Chudy, Charlotte L        13 Agua Swim Team-MR         NT    3:17.48        
                  46.46     1:36.70 (50.24)     2:27.43 (50.73)     3:17.48 (50.05)
 26 Fuchs, Amanda B           13 Agua Swim Team-MR         NT    3:17.98        
                  47.53     1:38.25 (50.72)     2:30.06 (51.81)     3:17.98 (47.92)
 27 Lubitz, Rachael H         14 Agua Swim Team-MR    3:24.07    3:18.02        
                  46.17     1:35.44 (49.27)     2:27.91 (52.47)     3:18.02 (50.11)
 28 Wang, Stephanie           13 UN-MR                     NT    3:18.99        
                  45.74     1:36.23 (50.49)     2:29.43 (53.20)     3:18.99 (49.56)
 29 Kearney, Caroline M       13 Darien Piranhas-CT   3:09.39    3:19.16        
                  45.61     1:36.83 (51.22)     2:29.39 (52.56)     3:19.16 (49.77)
 30 Basmadjian, Maud L        16 NJW-NJ               3:10.16    3:19.40        
                  46.86     1:36.70 (49.84)     2:29.02 (52.32)     3:19.40 (50.38)
 31 Larkins, Melanie A        16 Darien Piranhas-CT   3:19.57    3:21.26        
                  46.94     1:37.58 (50.64)     2:29.25 (51.67)     3:21.26 (52.01)
 32 Basmadjian, Sarah         14 NJW-NJ               3:20.96    3:21.47        
                  46.01     1:37.29 (51.28)     2:29.37 (52.08)     3:21.47 (52.10)
 33 Degnan, Hayley F          13 NJW-NJ               3:10.22    3:21.60        
                  46.46     1:38.28 (51.82)     2:31.15 (52.87)     3:21.60 (50.45)
 34 Cornelio, Cyrille K       14 CAT-NJ               3:17.15    3:22.22        
                  45.51     1:35.44 (49.93)     2:29.27 (53.83)     3:22.22 (52.95)
 35 Liu, Rebecca              13 Darien Piranhas-CT   3:16.86    3:22.76        
                  45.70     1:37.23 (51.53)     2:31.26 (54.03)     3:22.76 (51.50)
 36 Dari, Kelli A             15 Condors-MR                NT    3:24.52        
                  47.11     1:38.35 (51.24)     2:31.97 (53.62)     3:24.52 (52.55)
 37 Schmitt, Rosie H          13 Agua Swim Team-MR         NT    3:27.66        
                  47.46     1:39.54 (52.08)     2:34.67 (55.13)     3:27.66 (52.99)
 38 McPherson-White, Gabriel  13 APEX-MR              3:22.02    3:28.27        
                  46.76     1:38.83 (52.07)     2:33.85 (55.02)     3:28.27 (54.42)
 39 Rouse, Tjorne Z           14 Condors-MR           3:35.12    3:29.01        
                  47.49     1:40.39 (52.90)     2:36.09 (55.70)     3:29.01 (52.92)
 40 Leung, Michelle           16 NJW-NJ                    NT    3:31.07        
                  47.97     1:40.85 (52.88)     2:35.71 (54.86)     3:31.07 (55.36)
 41 Howe, Mary E              14 Darien Piranhas-CT   3:35.00    3:34.65        
                  52.11     1:46.13 (54.02)     2:42.05 (55.92)     3:34.65 (52.60)
 42 Boyadjian, Christina A    13 NJW-NJ               3:26.80    3:37.89        
                  49.71     1:43.63 (53.92)     2:43.01 (59.38)     3:37.89 (54.88)
 43 Terhune, Sarah A          13 Darien Piranhas-CT   3:40.00    3:42.08        
                  51.55     1:47.99 (56.44)     2:44.93 (56.94)     3:42.08 (57.15)
 44 Bildik, Semina            13 NJW-NJ                    NT    3:44.10        
                  49.53     1:46.05 (56.52)   2:46.66 (1:00.61)     3:44.10 (57.44)
 45 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR         NT    3:45.34        
                  49.10     1:46.14 (57.04)   2:46.35 (1:00.21)     3:45.34 (58.99)
 
Women 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:12.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutchinson-Maddox, Isla   12 Agua Swim Team-MR    1:08.17    1:07.44 METS   
                  32.19     1:07.44 (35.25)                                        
  2 Hursch, Jade M            14 NJW-NJ               1:05.86    1:09.55 METS   
                  33.17     1:09.55 (36.38)                                        
  3 Hutchinson-Maddox, Caitl  16 Agua Swim Team-MR    1:09.55    1:09.98 METS   
                  33.76     1:09.98 (36.22)                                        
  4 Morford, Lauren A         23 Agua Swim Team-MR    1:12.09    1:10.56 METS   
                  33.79     1:10.56 (36.77)                                        
  5 Butler, Rebecca D         14 CAT-NJ               1:10.91    1:10.86 METS   
                  33.01     1:10.86 (37.85)                                        
  6 NG, Selina K              13 Tmsuffolk-MR         1:09.99    1:11.67 METS   
                  33.67     1:11.67 (38.00)                                        
  7 Degrazia, Kristen A       18 Tmsuffolk-MR         1:09.48    1:11.71 METS   
                  34.64     1:11.71 (37.07)                                        
  8 Anderer, Britney L        16 Tmsuffolk-MR         1:10.90    1:11.79 METS   
                  33.85     1:11.79 (37.94)                                        
  9 Johanson, Kelly A         14 Badger-MR            1:10.15    1:12.21 METS   
                  34.22     1:12.21 (37.99)                                        
 10 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR    1:10.58    1:12.95        
                  33.50     1:12.95 (39.45)                                        
 11 Suchoff, Sarah R          17 Darien Piranhas-CT   1:07.82    1:13.35        
                  35.20     1:13.35 (38.15)                                        
 12 Sykes, Sarah M            17 NJW-NJ               1:15.54    1:14.56        
                  35.38     1:14.56 (39.18)                                        
 13 Anderer, Stephanie L      16 Tmsuffolk-MR         1:12.07    1:15.76        
                  34.92     1:15.76 (40.84)                                        
 14 Fazio, Casey M            13 NJW-NJ               1:18.25    1:15.82        
                  35.70     1:15.82 (40.12)                                        
 15 Bach, Danielle M          14 NJW-NJ               1:18.93    1:15.97        
                  35.49     1:15.97 (40.48)                                        
 16 Bormann, Kristen E        14 Tmsuffolk-MR         1:14.35    1:16.32        
                  35.61     1:16.32 (40.71)                                        
 17 Pavlin, Mekala P          16 Agua Swim Team-MR    1:12.95    1:16.59        
                  35.93     1:16.59 (40.66)                                        
 18 Drillich, Gabrielle G     15 NJW-NJ               1:18.28    1:16.88        
                  36.67     1:16.88 (40.21)                                        
 19 Russell, Clara J          14 Tmsuffolk-MR         1:14.12    1:17.33        
                  35.33     1:17.33 (42.00)                                        
 20 Malarczyk, Monica         14 Badger-MR            1:14.97    1:17.97        
                  36.37     1:17.97 (41.60)                                        
 21 Russell, Eva M            16 Tmsuffolk-MR         1:17.17    1:18.02        
                  37.21     1:18.02 (40.81)                                        
 22 Rivera, Ashley M          13 Unattached-MR        1:19.02    1:18.54        
                  36.94     1:18.54 (41.60)                                        
 23 Morris, Cara K            14 Condors-MR           1:14.75    1:18.57        
                  35.88     1:18.57 (42.69)                                        
 24 Sheehan, Niamh M          14 APEX-MR              1:25.50    1:19.38        
                  36.10     1:19.38 (43.28)                                        
 25 Makowski, Michelle T      17 Tmsuffolk-MR         1:19.41    1:20.05        
                  37.21     1:20.05 (42.84)                                        
 26 Marlow, Remi B            14 Tmsuffolk-MR         1:18.17    1:20.15        
                  37.59     1:20.15 (42.56)                                        
 27 Pakstas-Smith, Regina     17 Middies-MR           1:13.52    1:20.44        
                  35.91     1:20.44 (44.53)                                        
 28 Toth, Kayleigh T          13 Tmsuffolk-MR         1:23.79    1:20.65        
                  37.74     1:20.65 (42.91)                                        
 29 Kearney, Caroline M       13 Darien Piranhas-CT   1:17.19    1:21.70        
                  37.92     1:21.70 (43.78)                                        
 30 Rubin, Ada L              17 Agua Swim Team-MR    1:15.89    1:21.88        
 31 Barratt, Anna D           15 Agua Swim Team-MR    1:31.70    1:22.76        
                  39.07     1:22.76 (43.69)                                        
 32 Merrill, Hadley M         13 Darien Piranhas-CT   1:16.41    1:22.90        
                  38.28     1:22.90 (44.62)                                        
 33 Leung, Michelle           16 NJW-NJ                    NT    1:23.12        
                  36.28     1:23.12 (46.84)                                        
 34 Cornelio, Cyrille K       14 CAT-NJ               1:21.33    1:23.39        
                  39.16     1:23.39 (44.23)                                        
 35 Bray, Kayla C             13 NJW-NJ               1:25.45    1:23.99        
                  38.97     1:23.99 (45.02)                                        
 36 Podhayny, Ashleigh M      14 UNCAT-NJ             1:25.17    1:24.16        
                  38.96     1:24.16 (45.20)                                        
 37 Dan, Megan                15 NJW-NJ               1:23.08    1:24.47        
                  39.02     1:24.47 (45.45)                                        
 38 Kenny, Emily K            18 Patriot-MR           1:16.72    1:24.53        
                  38.95     1:24.53 (45.58)                                        
 39 Basmadjian, Maud L        16 NJW-NJ               1:24.49    1:27.86        
                  40.18     1:27.86 (47.68)                                        
 40 Degnan, Hayley F          13 NJW-NJ               1:34.67    1:28.85        
                  41.34     1:28.85 (47.51)                                        
 41 Basmadjian, Sarah         14 NJW-NJ               1:33.89    1:29.14        
                  41.82     1:29.14 (47.32)                                        
 42 Lee, Victoria             13 NJW-NJ               1:38.08    1:30.57        
                  42.64     1:30.57 (47.93)                                        
 43 Schmitt, Rosie H          13 Agua Swim Team-MR    1:47.15    1:37.46        
                  45.05     1:37.46 (52.41)                                        
 44 Egerton, Tory S           14 Patriot-MR           1:38.47    1:43.50        
                  44.66     1:43.50 (58.84)                                        
 45 Spike, Carlett L          14 CAT-NJ               1:48.48    1:46.48        
                  48.85     1:46.48 (57.63)                                        
 46 Aquije, Rebecca C         13 UN-MR                     NT    2:11.50        
                  57.20   2:11.50 (1:14.30)                                        
 
Women 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        2:16.69  OT
        2:16.89  OPEN
        2:45.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutchinson-Maddox, Caitl  16 Agua Swim Team-MR    2:27.80    2:32.41 METS   
                  34.61     1:13.19 (38.58)     1:52.79 (39.60)     2:32.41 (39.62)
  2 Bertelsen, Corinna E      15 NJW-NJ               2:30.22    2:40.21 METS   
                  36.63     1:18.45 (41.82)   2:40.21 (1:21.76)                    
  3 Drillich, Gabrielle G     15 NJW-NJ               2:55.24    2:42.93 METS   
                  36.41     1:17.75 (41.34)     2:00.37 (42.62)     2:42.93 (42.56)
  4 Chudy, Charlotte L        13 Agua Swim Team-MR    2:41.53    2:44.19 METS   
                  36.35     1:17.68 (41.33)     2:01.87 (44.19)     2:44.19 (42.32)
  5 NG, Selina K              13 Tmsuffolk-MR         2:38.79    2:45.56 METS   
                  34.91     1:15.65 (40.74)     2:01.92 (46.27)     2:45.56 (43.64)
  6 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR    2:40.60    2:46.02        
                  34.67     1:15.90 (41.23)     2:00.91 (45.01)     2:46.02 (45.11)
  7 Bormann, Kristen E        14 Tmsuffolk-MR         2:51.05    2:51.46        
                  36.51     1:19.84 (43.33)     2:06.24 (46.40)     2:51.46 (45.22)
  8 Suchoff, Sarah R          17 Darien Piranhas-CT   2:48.98    2:56.44        
                  36.98     1:21.43 (44.45)     2:07.48 (46.05)     2:56.44 (48.96)
  9 Lee, Abigail C            14 Agua Swim Team-MR    2:55.88    2:58.70        
                  36.38     1:19.86 (43.48)     2:06.67 (46.81)     2:58.70 (52.03)
 10 Sheehan, Niamh M          14 APEX-MR              2:53.96    3:00.21        
                  37.01     1:22.56 (45.55)     2:05.19 (42.63)     3:00.21 (55.02)
 11 Morrison, Kasey R         17 Darien Piranhas-CT   2:52.81    3:02.83        
                  38.56     1:24.41 (45.85)     2:12.53 (48.12)     3:02.83 (50.30)
 12 Kearney, Caroline M       13 Darien Piranhas-CT   2:53.61    3:02.88        
                  38.81     1:24.44 (45.63)     2:14.13 (49.69)     3:02.88 (48.75)
 13 Svensson, Polina W        13 Condors-MR           3:30.00    3:20.58        
                  41.92     1:32.50 (50.58)     2:26.93 (54.43)     3:20.58 (53.65)
 14 Deziel, Blaire            15 Condors-MR           3:15.00    3:31.65        
                  46.94     1:41.63 (54.69)     2:39.22 (57.59)     3:31.65 (52.43)
 
Women 200 LC Meter IM
===============================================================================
        2:38.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giberson, Sara            15 Unattached-MR        2:28.23    2:29.23 METS   
                  32.81     1:10.30 (37.49)     1:56.52 (46.22)     2:29.23 (32.71)
  2 Hursch, Jade M            14 NJW-NJ               2:37.93    2:36.34 METS   
                  33.14     1:15.09 (41.95)     2:01.46 (46.37)     2:36.34 (34.88)
  3 DiDonato, Emily           17 Tmsuffolk-MR         2:37.40    2:36.97 METS   
                  34.35     1:17.04 (42.69)     2:00.26 (43.22)     2:36.97 (36.71)
  4 Suarez, Daniela I         13 Agua Swim Team-MR    2:41.83    2:37.73 METS   
                  35.48     1:17.05 (41.57)     2:03.97 (46.92)     2:37.73 (33.76)
  5 Bertelsen, Corinna E      15 NJW-NJ               2:33.25    2:38.27 METS   
                  35.24     1:17.22 (41.98)     2:01.91 (44.69)     2:38.27 (36.36)
  6 Reynoso, Jessica M        13 Agua Swim Team-MR    2:42.79    2:38.66 METS   
                  35.08     1:17.18 (42.10)     2:02.58 (45.40)     2:38.66 (36.08)
  7 Coniglio, Andrea M        16 NJW-NJ               2:38.66    2:39.34        
                  34.46     1:14.84 (40.38)     2:03.47 (48.63)     2:39.34 (35.87)
  8 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR    2:40.08    2:39.48        
                  33.72     1:17.56 (43.84)     2:02.83 (45.27)     2:39.48 (36.65)
  9 Johanson, Kelly A         14 Badger-MR            2:36.52    2:40.01        
                  34.46     1:15.75 (41.29)     2:05.63 (49.88)     2:40.01 (34.38)
 10 Cervone, Erin T           14 NJW-NJ               2:39.73    2:40.33        
                  35.52     1:18.42 (42.90)     2:06.26 (47.84)     2:40.33 (34.07)
 11 Biagioli, Alana           16 Tmsuffolk-MR         2:40.52    2:40.95        
                  35.48     1:19.01 (43.53)     2:06.00 (46.99)     2:40.95 (34.95)
 12 Sykes, Sarah M            17 NJW-NJ               2:39.35    2:41.03        
                  34.73     1:17.43 (42.70)     2:06.90 (49.47)     2:41.03 (34.13)
 13 Pavlin, Mekala P          16 Agua Swim Team-MR    2:40.00    2:41.23        
                  35.28     1:18.13 (42.85)     2:07.07 (48.94)     2:41.23 (34.16)
 14 Chudy, Charlotte L        13 Agua Swim Team-MR    2:43.12    2:41.85        
                  34.63     1:15.85 (41.22)     2:05.81 (49.96)     2:41.85 (36.04)
 15 Howe, Ritchey F           14 Agua Swim Team-MR    2:42.82    2:42.10        
                  33.76     1:15.46 (41.70)     2:05.13 (49.67)     2:42.10 (36.97)
 16 Burzinski, Alexa M        15 CAT-NJ               2:49.06    2:42.92        
                  34.70     1:16.07 (41.37)     2:05.45 (49.38)     2:42.92 (37.47)
 17 Yildirim, Nesli           16 Agua Swim Team-MR    2:44.63    2:43.03        
                  35.30     1:19.64 (44.34)     2:07.12 (47.48)     2:43.03 (35.91)
 18 Rivera, Ashley M          13 Unattached-MR        2:45.23    2:43.05        
                  35.81     1:18.44 (42.63)     2:07.71 (49.27)     2:43.05 (35.34)
 19 Russell, Clara J          14 Tmsuffolk-MR         2:38.97    2:43.11        
                  35.41     1:18.42 (43.01)     2:07.55 (49.13)     2:43.11 (35.56)
 19 NG, Selina K              13 Tmsuffolk-MR         2:43.13    2:43.11        
                  33.88     1:16.68 (42.80)     2:05.11 (48.43)     2:43.11 (38.00)
 21 Anderer, Stephanie L      16 Tmsuffolk-MR         2:38.19    2:43.19        
                  34.83     1:17.63 (42.80)     2:06.62 (48.99)     2:43.19 (36.57)
 22 Sison, Alex B             14 CAT-NJ               2:39.93    2:43.56        
                  34.96     1:19.11 (44.15)     2:06.60 (47.49)     2:43.56 (36.96)
 23 Bibb, Devon L             13 NJW-NJ               2:43.40    2:44.21        
                  35.29     1:18.13 (42.84)     2:04.88 (46.75)     2:44.21 (39.33)
 24 Lima, Leandra A           17 Unattached-MR             NT    2:44.70        
                  35.52     1:16.25 (40.73)     2:07.52 (51.27)     2:44.70 (37.18)
 25 Drillich, Gabrielle G     15 NJW-NJ               2:42.78    2:45.17        
                  36.00     1:18.91 (42.91)     2:07.94 (49.03)     2:45.17 (37.23)
 26 Kuo, Jacqueline           13 Agua Swim Team-MR    2:43.77    2:45.28        
                  35.18     1:17.22 (42.04)     2:07.01 (49.79)     2:45.28 (38.27)
 27 Forbes, Emma C            17 Patriot-MR           2:39.85    2:45.91        
                  35.51     1:18.08 (42.57)     2:08.25 (50.17)     2:45.91 (37.66)
 28 Passaro, Carolyn K        18 NJW-NJ               2:47.83    2:46.58        
                  38.04     1:19.56 (41.52)     2:09.06 (49.50)     2:46.58 (37.52)
 29 Koch, Carolyn A           14 Tmsuffolk-MR         2:51.90    2:46.70        
                  35.27     1:20.52 (45.25)     2:11.19 (50.67)     2:46.70 (35.51)
 30 Fleming, Rebecca R        13 CAT-NJ               2:51.47    2:47.00        
                  35.45     1:20.87 (45.42)     2:11.29 (50.42)     2:47.00 (35.71)
 31 Makowski, Michelle T      17 Tmsuffolk-MR         2:43.53    2:47.14        
                  37.03     1:20.63 (43.60)     2:09.74 (49.11)     2:47.14 (37.40)
 32 Toth, Kayleigh T          13 Tmsuffolk-MR         2:54.67    2:47.50        
                  36.76     1:17.87 (41.11)     2:10.29 (52.42)     2:47.50 (37.21)
 33 Swartwout, Christine      14 Tmsuffolk-MR         2:47.30    2:47.84        
                  39.45     1:23.97 (44.52)     2:11.87 (47.90)     2:47.84 (35.97)
 34 Podhayny, Ashleigh M      14 UNCAT-NJ             2:44.50    2:48.03        
                  37.58     1:19.05 (41.47)     2:10.26 (51.21)     2:48.03 (37.77)
 35 Fuchs, Amanda B           13 Agua Swim Team-MR    2:53.67    2:48.10        
                  35.95     1:18.23 (42.28)     2:09.23 (51.00)     2:48.10 (38.87)
 36 Kang, Julie I             13 NJW-NJ               2:48.84    2:48.15        
                  37.30     1:19.24 (41.94)     2:09.81 (50.57)     2:48.15 (38.34)
 37 Kim, Robin                15 NJW-NJ               2:51.93    2:49.37        
                  38.79     1:20.55 (41.76)     2:09.50 (48.95)     2:49.37 (39.87)
 38 Pena E., Jarleen B        13 Agua Swim Team-MR    2:52.46    2:49.72        
                  37.52     1:22.33 (44.81)     2:12.42 (50.09)     2:49.72 (37.30)
 39 Pakstas-Smith, Regina     17 Middies-MR           2:45.28    2:49.82        
                  35.59     1:18.13 (42.54)     2:11.06 (52.93)     2:49.82 (38.76)
 40 Bach, Danielle M          14 NJW-NJ               2:51.76    2:50.08        
                  34.83     1:17.97 (43.14)     2:11.14 (53.17)     2:50.08 (38.94)
 41 Lee, Abigail C            14 Agua Swim Team-MR    2:42.93    2:50.17        
                  34.86     1:17.42 (42.56)     2:11.76 (54.34)     2:50.17 (38.41)
 42 Bormann, Kristen E        14 Tmsuffolk-MR         2:49.75    2:50.26        
                  35.36     1:19.74 (44.38)     2:13.93 (54.19)     2:50.26 (36.33)
 43 Suchoff, Sarah R          17 Darien Piranhas-CT   2:46.56    2:50.27        
                  36.01     1:21.17 (45.16)     2:13.52 (52.35)     2:50.27 (36.75)
 44 Morrison, Kasey R         17 Darien Piranhas-CT   2:47.01    2:50.34        
                  36.27     1:20.18 (43.91)     2:13.96 (53.78)     2:50.34 (36.38)
 45 Marlow, Remi B            14 Tmsuffolk-MR         2:56.15    2:51.31        
                  37.85     1:22.46 (44.61)     2:11.92 (49.46)     2:51.31 (39.39)
 46 Shiota, Lena A            14 Agua Swim Team-MR    2:51.65    2:51.62        
                  36.76     1:19.27 (42.51)     2:12.77 (53.50)     2:51.62 (38.85)
 47 Vogt, Hailey L            13 NJW-NJ               2:58.59    2:52.32        
                  38.06     1:24.31 (46.25)     2:15.59 (51.28)     2:52.32 (36.73)
 48 Nunez, Ana                14 Agua Swim Team-MR    2:52.42    2:52.50        
                  39.17     1:22.43 (43.26)     2:16.17 (53.74)     2:52.50 (36.33)
 49 Dan, Megan                15 NJW-NJ               3:00.85    2:52.57        
                  38.61     1:21.87 (43.26)     2:12.71 (50.84)     2:52.57 (39.86)
 50 Manning, Colleen P        15 Tmsuffolk-MR         2:54.02    2:52.74        
                  38.65     1:23.07 (44.42)     2:16.93 (53.86)     2:52.74 (35.81)
 51 Dunaisky, Rachel I        15 Tmsuffolk-MR         2:59.41    2:52.82        
                  37.57     1:23.72 (46.15)     2:14.13 (50.41)     2:52.82 (38.69)
 52 Baraban, Allyson B        14 Tmsuffolk-MR         2:44.88    2:52.86        
                  38.23     1:20.00 (41.77)     2:13.11 (53.11)     2:52.86 (39.75)
 53 Kearney, Caroline M       13 Darien Piranhas-CT   2:56.34    2:53.76        
                  37.93     1:24.41 (46.48)     2:16.62 (52.21)     2:53.76 (37.14)
 54 Fama, Gabriella           15 NJW-NJ               2:56.99    2:53.99        
                  38.42     1:25.61 (47.19)     2:15.67 (50.06)     2:53.99 (38.32)
 55 Bunce, Christina J        16 CAT-NJ               2:49.81    2:54.05        
                  37.01     1:22.98 (45.97)     2:15.82 (52.84)     2:54.05 (38.23)
 56 Barratt, Anna D           15 Agua Swim Team-MR    2:59.57    2:54.98        
                  39.07     1:23.83 (44.76)     2:15.89 (52.06)     2:54.98 (39.09)
 57 Bray, Kayla C             13 NJW-NJ               3:07.34    2:55.92        
                  37.01     1:21.52 (44.51)     2:15.22 (53.70)     2:55.92 (40.70)
 58 Degnan, Hayley F          13 NJW-NJ               3:02.94    2:56.36        
                  40.53     1:25.54 (45.01)     2:18.59 (53.05)     2:56.36 (37.77)
 59 Schmitt, Katherine M      15 Agua Swim Team-MR    3:01.83    2:56.51        
                  37.29     1:23.57 (46.28)     2:16.38 (52.81)     2:56.51 (40.13)
 60 O'Brien, Cailin F         13 Darien Piranhas-CT   2:51.36    2:57.35        
                  39.54     1:24.52 (44.98)     2:18.11 (53.59)     2:57.35 (39.24)
 61 Leung, Michelle           16 NJW-NJ                    NT    2:57.74        
                                1:24.22 ( )   2:57.74 (1:33.52)                    
 62 Basmadjian, Maud L        16 NJW-NJ               2:56.78    2:58.12        
                  38.95     1:26.28 (47.33)     2:15.57 (49.29)     2:58.12 (42.55)
 63 Basmadjian, Sarah         14 NJW-NJ               3:07.17    2:58.89        
                  40.00     1:25.55 (45.55)     2:16.90 (51.35)     2:58.89 (41.99)
 64 Rubin, Ada L              17 Agua Swim Team-MR    2:45.85    2:59.03        
                  38.78     1:26.67 (47.89)     2:18.78 (52.11)     2:59.03 (40.25)
 65 Mariani, Claire V         15 CAT-NJ               2:59.65    2:59.71        
                  39.52     1:23.65 (44.13)     2:17.35 (53.70)     2:59.71 (42.36)
 66 Good, Courtney N          15 MCSC-NJ              2:55.55    3:00.41        
                  37.42     1:24.13 (46.71)     2:17.51 (53.38)     3:00.41 (42.90)
 67 Naumchevski, Stephanie R  17 NJW-NJ                    NT    3:01.55        
                  36.71     1:23.95 (47.24)     2:18.75 (54.80)     3:01.55 (42.80)
 68 Lubitz, Rachael H         14 Agua Swim Team-MR    3:11.95    3:03.09        
                  42.56     1:28.79 (46.23)     2:21.72 (52.93)     3:03.09 (41.37)
 69 Flynn, Imani              13 Tmsuffolk-MR         3:00.81    3:03.10        
                  36.97     1:23.75 (46.78)     2:19.13 (55.38)     3:03.10 (43.97)
 70 Oakley, Allison I         18 Patriot-MR           2:55.14    3:03.15        
                  40.07     1:28.62 (48.55)     2:20.60 (51.98)     3:03.15 (42.55)
 71 Frankel, Gabby S          13 Tmsuffolk-MR         3:14.22    3:03.18        
                  40.82     1:26.25 (45.43)     2:24.62 (58.37)     3:03.18 (38.56)
 72 Rouse, Tjorne Z           14 Condors-MR           3:04.70    3:04.04        
                  40.23     1:28.26 (48.03)     2:21.80 (53.54)     3:04.04 (42.24)
 73 Kleinbart, Jessica E      16 Agua Swim Team-MR    3:05.41    3:04.37        
                  39.92     1:28.43 (48.51)     2:24.87 (56.44)     3:04.37 (39.50)
 74 Liu, Rebecca              13 Darien Piranhas-CT   3:03.14    3:04.71        
                  39.11     1:27.44 (48.33)     2:21.75 (54.31)     3:04.71 (42.96)
 75 Svensson, Polina W        13 Condors-MR           3:20.00    3:04.89        
                  41.64     1:31.70 (50.06)     2:24.12 (52.42)     3:04.89 (40.77)
 76 Dari, Kelli A             15 Condors-MR           3:29.21    3:05.42        
                  39.36     1:29.70 (50.34)     2:23.27 (53.57)     3:05.42 (42.15)
 77 Boutillier, Casey A       17 CAT-NJ               3:03.31    3:06.86        
                  43.38     1:34.06 (50.68)     2:24.10 (50.04)     3:06.86 (42.76)
 78 Lee, Victoria             13 NJW-NJ               3:20.93    3:07.47        
                  41.70     1:28.94 (47.24)     2:26.60 (57.66)     3:07.47 (40.87)
 79 Boyadjian, Christina A    13 NJW-NJ               3:09.29    3:07.70        
                  44.05     1:31.64 (47.59)     2:26.47 (54.83)     3:07.70 (41.23)
 80 Scharf, Samantha P        13 Tmsuffolk-MR         2:58.90    3:09.02        
                  39.27     1:28.48 (49.21)     2:28.06 (59.58)     3:09.02 (40.96)
 81 Bernstein, Olive E        13 Condors-MR           3:24.72    3:15.43        
                  43.71     1:33.50 (49.79)     2:33.40 (59.90)     3:15.43 (42.03)
 82 Raby, Zami J              15 Agua Swim Team-MR    3:09.20    3:17.62        
                  40.93     1:33.60 (52.67)     2:32.08 (58.48)     3:17.62 (45.54)
 83 Gavras, Emily I           13 Tmsuffolk-MR         3:46.90    3:23.56        
                  52.29     1:39.81 (47.52)     2:37.70 (57.89)     3:23.56 (45.86)
 84 Todd, Sydney W            14 UNCAT-NJ             3:30.50    3:24.31        
                                   7.15 ( )   2:36.56 (2:29.41)     3:24.31 (47.75)
 85 Jahoda, Megan L           13 Patriot-MR           3:45.00    3:28.00        
                  47.73     1:38.49 (50.76)   2:42.08 (1:03.59)     3:28.00 (45.92)
 86 Cervera, Alessandra       14 Agua Swim Team-MR         NT    3:30.73        
                  46.60     1:40.52 (53.92)   2:43.65 (1:03.13)     3:30.73 (47.08)
 87 Bildik, Semina            13 NJW-NJ                    NT    3:31.42        
                  47.51     1:41.80 (54.29)   2:42.17 (1:00.37)     3:31.42 (49.25)
 88 Mon Fiston, Megan M       14 UN-MR                3:37.36    3:36.96        
                  53.07     1:45.37 (52.30)   2:50.05 (1:04.68)     3:36.96 (46.91)
 89 Kralstein, Carsen         13 Tmsuffolk-MR         3:34.90    3:42.69        
                  51.91     1:47.91 (56.00)   2:53.94 (1:06.03)     3:42.69 (48.75)
 -- D'Alessandro, Jessica L   16 CAT-NJ               2:51.85         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                  39.78     1:23.55 (43.77)     2:09.49 (45.94)          DQ (37.29)
 
Women 400 LC Meter IM
===============================================================================
        5:38.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutchinson-Maddox, Isla   12 Agua Swim Team-MR    5:40.98    5:24.21 METS   
                  32.90     1:09.51 (36.61)     1:53.91 (44.40)     2:37.36 (43.45)
        3:24.96 (47.60)     4:11.84 (46.88)     4:49.12 (37.28)     5:24.21 (35.09)
  2 Buckworth, Lauren C       14 CAT-NJ               5:35.55    5:25.86 METS   
                  33.13     1:10.10 (36.97)     1:53.42 (43.32)     2:35.65 (42.23)
        3:26.03 (50.38)     4:14.51 (48.48)     4:50.45 (35.94)     5:25.86 (35.41)
  3 Suarez, Daniela I         13 Agua Swim Team-MR    5:27.86    5:26.06 METS   
                                1:16.63 ( )     2:00.31 (43.68)     2:42.48 (42.17)
        3:29.16 (46.68)     4:14.70 (45.54)     4:51.25 (36.55)     5:26.06 (34.81)
  4 Hutchinson-Maddox, Caitl  16 Agua Swim Team-MR    5:37.25    5:31.85 METS   
                  34.22     1:13.06 (38.84)     1:57.02 (43.96)     2:38.81 (41.79)
        3:28.67 (49.86)     4:18.17 (49.50)     4:55.48 (37.31)     5:31.85 (36.37)
  5 Degrazia, Kristen A       18 Tmsuffolk-MR         5:27.46    5:35.56 METS   
                  36.36     1:17.14 (40.78)     1:59.05 (41.91)     2:41.40 (42.35)
        3:31.44 (50.04)     4:20.27 (48.83)     4:57.86 (37.59)     5:35.56 (37.70)
  6 Reynoso, Jessica M        13 Agua Swim Team-MR    5:44.04    5:35.61 METS   
                  36.74     1:19.30 (42.56)     2:04.66 (45.36)     2:48.06 (43.40)
        3:35.32 (47.26)     4:21.42 (46.10)     4:59.57 (38.15)     5:35.61 (36.04)
  7 Anderer, Britney L        16 Tmsuffolk-MR         5:33.31    5:36.53 METS   
                  35.03     1:15.13 (40.10)     1:59.27 (44.14)     2:43.18 (43.91)
        3:30.84 (47.66)     4:18.69 (47.85)     4:58.62 (39.93)     5:36.53 (37.91)
  8 Chudy, Charlotte L        13 Agua Swim Team-MR    5:51.99    5:38.63 METS   
                  35.94     1:16.56 (40.62)     2:01.33 (44.77)     2:44.92 (43.59)
        3:36.00 (51.08)     4:25.62 (49.62)     5:03.12 (37.50)     5:38.63 (35.51)
  9 Omary, Natalie M          15 Agua Swim Team-MR    5:39.79    5:40.33        
                  34.50     1:15.80 (41.30)     2:03.03 (47.23)     2:49.55 (46.52)
        3:36.78 (47.23)     4:24.21 (47.43)     5:02.53 (38.32)     5:40.33 (37.80)
 10 Russell, Eva M            16 Tmsuffolk-MR         5:37.37    5:40.60        
                  37.68     1:20.24 (42.56)     2:04.73 (44.49)     2:48.93 (44.20)
        3:36.15 (47.22)     4:24.24 (48.09)     5:02.61 (38.37)     5:40.60 (37.99)
 11 Thomson, Erin M           16 CAT-NJ               5:47.30    5:46.08        
                  36.06     1:18.20 (42.14)     2:06.92 (48.72)     2:53.39 (46.47)
        3:39.98 (46.59)     4:27.00 (47.02)     5:07.79 (40.79)     5:46.08 (38.29)
 12 Hanss, Katie E            13 Agua Swim Team-MR    6:35.59    5:46.10        
                  37.09     1:22.93 (45.84)     2:07.10 (44.17)     2:50.07 (42.97)
        3:38.70 (48.63)     4:28.07 (49.37)     5:08.44 (40.37)     5:46.10 (37.66)
 13 Barratt, Anna D           15 Agua Swim Team-MR         NT    6:10.10        
                  40.79     1:27.35 (46.56)     2:15.28 (47.93)     3:01.28 (46.00)
        3:54.90 (53.62)     4:48.81 (53.91)     5:30.58 (41.77)     6:10.10 (39.52)
 14 Nunez, Ana                14 Agua Swim Team-MR    6:10.07    6:10.40        
                  40.83     1:28.08 (47.25)     2:17.07 (48.99)     3:03.21 (46.14)
        3:58.81 (55.60)     4:52.39 (53.58)     5:33.14 (40.75)     6:10.40 (37.26)
 15 Liu, Rebecca              13 Darien Piranhas-CT   6:45.00    6:41.48        
                  42.71     1:32.09 (49.38)     2:26.00 (53.91)     3:17.33 (51.33)
        4:12.93 (55.60)     5:09.18 (56.25)     5:56.69 (47.51)     6:41.48 (44.79)
 
Boys 9-10 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          33.89  ZONE
          38.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola          10 Condors-MR             32.15      33.32 ZONE   
  2 Devito, Matthew L         10 Tmsuffolk-MR           37.90      33.50 ZONE   
  3 Mcalpine, Michael A        9 Unattached-MR          34.98      34.77 JO     
  4 Collins, Jack M           10 Badger-MR              34.99      35.73 JO     
  5 Dervin, Sean J            10 Middies-MR             36.00      36.53 JO     
  6 Serbi, Benjamin A         10 Abbe Swim Team-MR      35.00      36.75 JO     
  7 Quinones, Christopher D   10 Agua Swim Team-MR      40.99      36.79 JO     
  8 Simone, James S            8 Badger-MR              37.63      37.93        
  9 Cowden, Luke S            10 Tmsuffolk-MR           40.90      38.01 JO     
 10 Bidwell, Alec J            9 Badger-MR              37.96      38.38 JO     
 11 Musoff, Charlie B         10 Middies-MR             38.19      38.39 JO     
 12 Gilligan, Joshua G        10 Agua Swim Team-MR      39.11      38.52 JO     
 13 Salazar, Matthew A        10 Abbe Swim Team-MR      38.90      39.03        
 14 Massand, Dilin S          10 Agua Swim Team-MR      44.26      39.16        
 15 Eid, Christian J           9 Badger-MR              39.05      39.67        
 16 Speres, Aristides C        9 Badger-MR              36.68      39.70        
 17 Mukudai, Takuto           10 Middies-MR             37.69      39.95        
 18 Lee, Ryan P                8 Badger-MR              42.20      40.01        
 19 Hinds, Jabari A           10 Tmsuffolk-MR           45.09      40.26        
 20 Sherpa, Rinchien           9 UN-MR                  42.40      40.80        
 21 Glas, Aaron I              9 Agua Swim Team-MR      41.34      40.84        
 22 Kanim, Jared F             9 Middies-MR             40.02      41.00        
 23 Baraban, Brandon          10 Tmsuffolk-MR           48.63      41.10        
 24 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR      41.27      41.48        
 25 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR         NT      41.61        
 26 Avezzano, Jack T          10 Middies-MR             40.93      41.79        
 27 Mangan, Matthew J         10 APEX-MR                41.24      41.99        
 28 Hicks, Christopher J      10 Middies-MR             41.12      42.07        
 29 Kaplan, David             10 Tmsuffolk-MR           52.33      42.13        
 30 Chan, Allan               10 Abbe Swim Team-MR      37.00      42.36        
 31 Cyrus, Pasha              10 Tmsuffolk-MR           47.14      42.54        
 32 Becerra, Kyle D            9 Middies-MR             41.29      42.57        
 33 Srinivasan, Pranav         9 Agua Swim Team-MR      42.46      42.93        
 34 Herrera, Fabian            9 Badger-MR              40.92      43.65        
 35 DeVito, Kevin              9 Tmsuffolk-MR           46.90      43.82        
 36 Mahabadi, Arya             9 Tmsuffolk-MR           43.72      44.44        
 37 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR      40.97      44.50        
 38 Ye, William                9 Tmsuffolk-MR           42.44      44.59        
 39 Saad-Eldin, Ali M          9 Tmsuffolk-MR           43.01      44.97        
 40 Elms, Hayden A             9 Agua Swim Team-MR         NT      45.58        
 41 Iwatsuki, Koki            10 Middies-MR             45.92      45.71        
 42 Collier, Christian H      10 Agua Swim Team-MR      47.95      45.95        
 43 Fouad, Joseph             10 Tmsuffolk-MR           42.67      46.26        
 44 Ranieri, Carl A            9 Middies-MR             43.37      46.40        
 45 Barrow, Mitchell J        10 Middies-MR             53.12      47.38        
 46 Marsiello, Patrick         9 Tmsuffolk-MR           45.88      47.71        
 47 Mattera, Matthew B         9 Tmsuffolk-MR           49.90      48.78        
 48 Ludwig, Ben E              9 Condors-MR             48.80      49.32        
 49 Yamaguchi, Ken K          10 Darien Piranhas-CT     44.53      49.48        
 50 Ryan, Brendon             10 Tmsuffolk-MR           48.93      50.61        
 51 Cruz, Fredrick O          10 MSC-MR                 50.92      50.70        
 52 Bischoff, Gregory         10 Tmsuffolk-MR           53.14      52.44        
 53 Antash, George T           9 Condors-MR             53.90      55.04        
 54 Townsend, Harry M         10 MCSC-NJ                50.61      57.04        
 55 Lewis, William C           9 MSC-MR                 54.17      57.57        
 56 Popp, Connor M             6 Badger-MR              57.70      57.60        
 56 Kochman, Alex J            9 Tmsuffolk-MR           56.77      57.60        
 
Boys 9-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:15.29  ZONE
        1:27.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Egan, Liam R              10 Badger-MR            1:07.60    1:10.69 ZONE   
  2 Bidwell, Ian W            10 Badger-MR            1:08.03    1:10.80 ZONE   
  3 Andjelic, Nikola          10 Condors-MR           1:17.27    1:14.38 ZONE   
  4 LaRue, Paul V             10 MSC-MR               1:31.71    1:16.93 JO     
                  38.19     1:16.93 (38.74)                                        
  5 LaFata, Spencer F          9 Badger-MR            1:15.42    1:17.61 JO     
  6 Dervin, Sean J            10 Middies-MR           1:18.34    1:18.44 JO     
  7 Mcalpine, Michael A        9 Unattached-MR        1:20.46    1:18.74 JO     
  8 Cowden, Luke S            10 Tmsuffolk-MR         1:26.90    1:19.17 JO     
                  37.97     1:19.17 (41.20)                                        
  9 Simone, James S            8 Badger-MR            1:24.52    1:23.35        
                  40.87     1:23.35 (42.48)                                        
 10 Serbi, Benjamin A         10 Abbe Swim Team-MR    1:20.00    1:23.48 JO     
 11 Hamilton, Tyshaun D       10 Abbe Swim Team-MR    1:21.00    1:23.89 JO     
 12 Salazar, Matthew A        10 Abbe Swim Team-MR    1:26.00    1:25.59 JO     
                  40.97     1:25.59 (44.62)                                        
 13 Bidwell, Alec J            9 Badger-MR            1:22.52    1:25.67 JO     
                  41.40     1:25.67 (44.27)                                        
 14 Hinds, Jabari A           10 Tmsuffolk-MR         1:26.17    1:26.50 JO     
                  43.69     1:26.50 (42.81)                                        
 15 Musoff, Charlie B         10 Middies-MR           1:23.67    1:26.64 JO     
                  41.04     1:26.64 (45.60)                                        
 16 Eid, Christian J           9 Badger-MR            1:26.24    1:27.89 JO     
                  41.86     1:27.89 (46.03)                                        
 17 Gilligan, Joshua G        10 Agua Swim Team-MR    1:41.38    1:29.02        
                  42.92     1:29.02 (46.10)                                        
 18 Mukudai, Takuto           10 Middies-MR           1:26.43    1:29.19        
                  42.57     1:29.19 (46.62)                                        
 19 Zitelny, Tamir            10 Tmsuffolk-MR         1:29.97    1:29.30        
                  42.52     1:29.30 (46.78)                                        
 20 Bauer, Patrick J           9 MCSC-NJ              1:21.84    1:29.40        
                  43.05     1:29.40 (46.35)                                        
 21 Avezzano, Jack T          10 Middies-MR           1:31.56    1:31.27        
                  42.10     1:31.27 (49.17)                                        
 22 Kanim, Jared F             9 Middies-MR           1:29.60    1:32.67        
                  44.44     1:32.67 (48.23)                                        
 23 Zubac, Andrew C            9 Agua Swim Team-MR    1:32.04    1:32.73        
                  44.85     1:32.73 (47.88)                                        
 24 Stiles, Michael R         10 MCSC-NJ              1:28.57    1:33.01        
                  43.11     1:33.01 (49.90)                                        
 25 Chan, Allan               10 Abbe Swim Team-MR    1:23.00    1:33.02        
                  44.25     1:33.02 (48.77)                                        
 26 Baraban, Brandon          10 Tmsuffolk-MR         1:48.51    1:33.94        
                  44.86     1:33.94 (49.08)                                        
 27 Herrera, Fabian            9 Badger-MR            1:31.49    1:34.34        
                  44.91     1:34.34 (49.43)                                        
 28 Sherpa, Rinchien           9 UN-MR                1:33.73    1:35.83        
                  45.38     1:35.83 (50.45)                                        
 28 Mahabadi, Arya             9 Tmsuffolk-MR         1:34.79    1:35.83        
                  46.87     1:35.83 (48.96)                                        
 30 Hicks, Christopher J      10 Middies-MR           1:32.42    1:36.25        
 31 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR    1:30.93    1:36.32        
                  44.34     1:36.32 (51.98)                                        
 32 Morton, Samuel H           8 Badger-MR            1:34.51    1:37.49        
 33 Cyrus, Pasha              10 Tmsuffolk-MR         1:45.19    1:37.60        
                  45.75     1:37.60 (51.85)                                        
 34 DeVito, Kevin              9 Tmsuffolk-MR         1:32.90    1:37.70        
                  45.85     1:37.70 (51.85)                                        
 35 Kaplan, David             10 Tmsuffolk-MR         1:42.47    1:37.87        
                  45.75     1:37.87 (52.12)                                        
 36 Wolfe, Morgan S            9 YFD-MR               1:33.18    1:39.17        
                  48.66     1:39.17 (50.51)                                        
 37 Saad-Eldin, Ali M          9 Tmsuffolk-MR         1:37.93    1:41.12        
                  48.76     1:41.12 (52.36)                                        
 38 Egan, Brendan M            7 Badger-MR            1:39.92    1:42.61        
                  49.56     1:42.61 (53.05)                                        
 39 Barrow, Mitchell J        10 Middies-MR           1:42.25    1:43.46        
                  49.01     1:43.46 (54.45)                                        
 40 Liu, Eric V                9 Darien Piranhas-CT   1:45.00    1:43.87        
                  49.16     1:43.87 (54.71)                                        
 41 Bernstein, Zach J          9 Middies-MR           1:41.57    1:44.95        
                  49.49     1:44.95 (55.46)                                        
 42 Ranieri, Carl A            9 Middies-MR           1:38.97    1:45.70        
                  50.84     1:45.70 (54.86)                                        
 43 Elms, Hayden A             9 Agua Swim Team-MR         NT    1:45.82        
                  48.06     1:45.82 (57.76)                                        
 44 Mattera, Matthew B         9 Tmsuffolk-MR         1:44.24    1:46.51        
                  50.63     1:46.51 (55.88)                                        
 45 Marsiello, Patrick         9 Tmsuffolk-MR         1:43.54    1:47.58        
                  50.33     1:47.58 (57.25)                                        
 46 Iwatsuki, Koki            10 Middies-MR           1:42.04    1:49.23        
                  51.58     1:49.23 (57.65)                                        
 47 Cruz, Fredrick O          10 MSC-MR               1:50.97    1:49.40        
                  52.37     1:49.40 (57.03)                                        
 48 Lee, Richie               10 Tmsuffolk-MR         1:50.28    1:49.41        
                  54.53     1:49.41 (54.88)                                        
 49 Ludwig, Ben E              9 Condors-MR           1:55.88    1:49.99        
                  53.66     1:49.99 (56.33)                                        
 50 Lewis, William C           9 MSC-MR               2:05.38    2:10.13        
                1:02.60   2:10.13 (1:07.53)                                        
 51 Antash, George T           9 Condors-MR           2:09.94    2:10.43        
                1:00.79   2:10.43 (1:09.64)                                        
 
Boys 9-10 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:41.39  ZONE
        3:09.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola          10 Condors-MR           2:49.80    2:34.80 ZONE   
                  35.89     1:15.90 (40.01)     1:56.13 (40.23)     2:34.80 (38.67)
  2 LaRue, Paul V             10 MSC-MR               3:00.77    2:44.61 JO     
                  39.24     1:21.73 (42.49)     2:05.42 (43.69)     2:44.61 (39.19)
  3 Mcalpine, Michael A        9 Unattached-MR        2:54.75    2:47.18 JO     
                  38.09     1:21.94 (43.85)     2:06.45 (44.51)     2:47.18 (40.73)
  4 Fedec, Stephen J          10 Un-Njrc-NJ           2:48.65    2:47.87 JO     
                  37.79     1:20.41 (42.62)   2:47.87 (1:27.46)                    
  5 Dervin, Sean J            10 Middies-MR           2:53.54    2:51.77 JO     
                  40.25     1:23.95 (43.70)     2:09.39 (45.44)     2:51.77 (42.38)
  6 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR    2:58.52    2:55.59 JO     
                  40.42     1:25.55 (45.13)     2:12.43 (46.88)     2:55.59 (43.16)
  7 Collins, Jack M           10 Badger-MR            2:45.11    2:57.35 JO     
                  38.69     1:22.88 (44.19)     2:11.16 (48.28)     2:57.35 (46.19)
  8 Serbi, Benjamin A         10 Abbe Swim Team-MR    2:52.00    2:59.95 JO     
                  39.37     1:24.50 (45.13)     2:13.78 (49.28)     2:59.95 (46.17)
  9 Musoff, Charlie B         10 Middies-MR           3:00.42    3:05.31 JO     
                  42.13     1:28.64 (46.51)     2:18.02 (49.38)     3:05.31 (47.29)
 10 Bidwell, Alec J            9 Badger-MR            3:07.90    3:05.67 JO     
                                1:29.21 ( )   3:05.67 (1:36.46)                    
 11 Eid, Christian J           9 Badger-MR            3:08.64    3:05.87 JO     
                  43.15     1:32.93 (49.78)     2:22.33 (49.40)     3:05.87 (43.54)
 12 Zitelny, Tamir            10 Tmsuffolk-MR         3:27.34    3:06.92 JO     
                  43.75     1:32.80 (49.05)     2:22.62 (49.82)     3:06.92 (44.30)
 13 Bauer, Patrick J           9 MCSC-NJ              3:35.78    3:07.21 JO     
                  44.15     1:32.64 (48.49)     2:21.95 (49.31)     3:07.21 (45.26)
 14 Speres, Aristides C        9 Badger-MR            3:02.25    3:08.18 JO     
                  44.30     1:32.11 (47.81)     2:21.13 (49.02)     3:08.18 (47.05)
 15 Mukudai, Takuto           10 Middies-MR           2:56.01    3:09.76 JO     
                  42.36     1:31.55 (49.19)     2:20.60 (49.05)     3:09.76 (49.16)
 16 Glas, Aaron I              9 Agua Swim Team-MR    3:17.35    3:10.51        
                  43.25     1:32.45 (49.20)     2:22.94 (50.49)     3:10.51 (47.57)
 17 Lowell, Hugo               9 Agua Swim Team-MR    3:15.44    3:13.86        
                  42.41     1:33.08 (50.67)     2:23.63 (50.55)     3:13.86 (50.23)
 18 Sherpa, Rinchien           9 UN-MR                     NT    3:17.21        
                  44.95     1:35.95 (51.00)     2:27.18 (51.23)     3:17.21 (50.03)
 19 Hicks, Christopher J      10 Middies-MR           3:15.69    3:21.44        
                  45.63     1:38.81 (53.18)   3:21.44 (1:42.63)                    
 20 Stiles, Michael R         10 MCSC-NJ              3:36.08    3:22.97        
                  43.99     1:36.94 (52.95)     2:31.60 (54.66)     3:22.97 (51.37)
 21 Becerra, Kyle D            9 Middies-MR           3:24.05    3:27.03        
                  44.74     1:36.38 (51.64)     2:33.66 (57.28)     3:27.03 (53.37)
 22 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR    3:30.43    3:28.23        
                  45.75     1:39.95 (54.20)     2:35.86 (55.91)     3:28.23 (52.37)
 
Boys 9-10 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        5:40.89  9-10 ZONE
        6:14.99  9-10 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  3 Bidwell, Ian W            10 Badger-MR            5:09.65    5:14.72 ZONE   
                  35.62     1:14.32 (38.70)     1:54.00 (39.68)     2:33.58 (39.58)
        3:14.39 (40.81)     3:54.27 (39.88)     4:35.13 (40.86)     5:14.72 (39.59)
  6 Fedec, Stephen J          10 Un-Njrc-NJ           5:55.40    5:58.81 JO     
                  38.92     1:23.20 (44.28)     2:09.62 (46.42)     2:56.04 (46.42)
        3:42.78 (46.74)     4:29.18 (46.40)     5:14.47 (45.29)     5:58.81 (44.34)
 
Boys 9-10 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          40.29  ZONE
          47.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola          10 Condors-MR             35.70      37.17 ZONE   
  2 LaRue, Paul V             10 MSC-MR                 42.59      40.44 JO     
  3 Egan, Liam R              10 Badger-MR              37.44      40.82 JO     
  4 Simone, James S            8 Badger-MR              44.10      43.32        
  5 LaFata, Spencer F          9 Badger-MR              40.80      43.41 JO     
  6 Dervin, Sean J            10 Middies-MR             42.54      43.59 JO     
  7 Zitelny, Tamir            10 Tmsuffolk-MR           53.59      45.02 JO     
  8 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR      45.54      45.66 JO     
  9 Mcalpine, Michael A        9 Unattached-MR          45.50      46.46 JO     
 10 Glas, Aaron I              9 Agua Swim Team-MR         NT      46.55 JO     
 11 Hicks, Christopher J      10 Middies-MR             47.91      46.65 JO     
 12 Bidwell, Alec J            9 Badger-MR              46.16      46.77 JO     
 13 Bauer, Patrick J           9 MCSC-NJ                43.95      47.06 JO     
 14 Cyrus, Pasha              10 Tmsuffolk-MR           53.65      47.46 JO     
 15 Hinds, Jabari A           10 Tmsuffolk-MR           50.68      47.50 JO     
 16 Eid, Christian J           9 Badger-MR              45.19      47.65        
 17 Avezzano, Jack T          10 Middies-MR             46.61      47.72        
 18 Musoff, Charlie B         10 Middies-MR             48.32      47.96        
 19 Ranieri, Carl A            9 Middies-MR             47.80      48.06        
 20 Baraban, Brandon          10 Tmsuffolk-MR           56.07      48.07        
 21 Mahabadi, Arya             9 Tmsuffolk-MR           57.25      48.37        
 22 Kanim, Jared F             9 Middies-MR             46.86      48.44        
 23 Stiles, Michael R         10 MCSC-NJ                45.58      48.55        
 24 Barrow, Mitchell J        10 Middies-MR             52.88      48.69        
 25 Kaplan, David             10 Tmsuffolk-MR           58.03      49.32        
 26 Morton, Samuel H           8 Badger-MR              49.01      49.99        
 27 Liu, Eric V                9 Darien Piranhas-CT     53.75      50.14        
 28 Salazar, Matthew A        10 Abbe Swim Team-MR      45.00      50.19        
 29 DeVito, Kevin              9 Tmsuffolk-MR           48.90      50.87        
 30 Zubac, Andrew C            9 Agua Swim Team-MR      48.79      51.03        
 31 Marsiello, Patrick         9 Tmsuffolk-MR           57.57      51.26        
 32 Bernstein, Zach J          9 Middies-MR             53.18      51.29        
 33 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR      50.35      51.69        
 34 Mukudai, Takuto           10 Middies-MR             48.61      51.87        
 35 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR         NT      52.67        
 36 Mattera, Matthew B         9 Tmsuffolk-MR           57.90      52.92        
 37 Lee, Richie               10 Tmsuffolk-MR           56.50      53.17        
 38 Cruz, Fredrick O          10 MSC-MR                 54.68      53.75        
 39 Egan, Brendan M            7 Badger-MR              55.21      53.84        
 40 Herrera, Fabian            9 Badger-MR              52.53      53.96        
 41 Wolfe, Morgan S            9 YFD-MR                 52.46      54.03        
 42 Sherpa, Rinchien           9 UN-MR                     NT      54.05        
 43 Sandker, Brian             9 Agua Swim Team-MR      52.69      54.19        
 44 Iwatsuki, Koki            10 Middies-MR             49.83      54.32        
 45 Antash, George T           9 Condors-MR             57.55      55.97        
 46 Saad-Eldin, Ali M          9 Tmsuffolk-MR           59.90      57.81        
 47 Lewis, William C           9 MSC-MR               1:10.21      59.17        
 48 Ludwig, Ben E              9 Condors-MR           1:01.06    1:00.30        
 -- Elms, Hayden A             9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Serbi, Benjamin A         10 Abbe Swim Team-MR      42.00         DQ        
      Did not finish on back
 
Boys 9-10 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:26.39  ZONE
        1:42.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola          10 Condors-MR           1:17.57    1:19.69 ZONE   
                  38.19     1:19.69 (41.50)                                        
  2 Bidwell, Ian W            10 Badger-MR            1:18.13    1:22.70 ZONE   
                  40.27     1:22.70 (42.43)                                        
  3 Devito, Matthew L         10 Tmsuffolk-MR         1:28.90    1:24.65 ZONE   
                  41.72     1:24.65 (42.93)                                        
  4 LaRue, Paul V             10 MSC-MR               1:31.16    1:26.86 JO     
                  43.10     1:26.86 (43.76)                                        
  5 Serbi, Benjamin A         10 Abbe Swim Team-MR    1:29.00    1:30.88 JO     
                  44.20     1:30.88 (46.68)                                        
  6 Fedec, Stephen J          10 Un-Njrc-NJ           1:31.22    1:31.08 JO     
                  44.31     1:31.08 (46.77)                                        
  7 Cowden, Luke S            10 Tmsuffolk-MR         1:37.90    1:32.15 JO     
                  46.05     1:32.15 (46.10)                                        
  8 Simone, James S            8 Badger-MR            1:35.38    1:33.11        
                  47.22     1:33.11 (45.89)                                        
  9 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR    1:38.14    1:35.14 JO     
                  47.38     1:35.14 (47.76)                                        
 10 Speres, Aristides C        9 Badger-MR            1:33.00    1:36.97 JO     
 11 Glas, Aaron I              9 Agua Swim Team-MR         NT    1:38.20 JO     
                  46.71     1:38.20 (51.49)                                        
 12 Zitelny, Tamir            10 Tmsuffolk-MR         1:51.71    1:39.01 JO     
                  48.21     1:39.01 (50.80)                                        
 13 Bauer, Patrick J           9 MCSC-NJ              1:34.88    1:39.28 JO     
 14 Eid, Christian J           9 Badger-MR            1:36.67    1:39.36 JO     
                  49.88     1:39.36 (49.48)                                        
 15 Bidwell, Alec J            9 Badger-MR            1:38.58    1:39.96 JO     
                  48.81     1:39.96 (51.15)                                        
 16 Avezzano, Jack T          10 Middies-MR           1:40.98    1:40.07 JO     
                  48.20     1:40.07 (51.87)                                        
 17 Hinds, Jabari A           10 Tmsuffolk-MR         1:49.58    1:41.11 JO     
                  51.02     1:41.11 (50.09)                                        
 18 Stiles, Michael R         10 MCSC-NJ              1:47.55    1:41.87 JO     
 19 Yamaguchi, Ken K          10 Darien Piranhas-CT   1:55.00    1:42.54 JO     
 20 Baraban, Brandon          10 Tmsuffolk-MR         1:40.86    1:42.77 JO     
                  52.07     1:42.77 (50.70)                                        
 21 Massand, Dilin S          10 Agua Swim Team-MR    1:46.64    1:42.82 JO     
 22 Ranieri, Carl A            9 Middies-MR           1:43.81    1:43.49        
 23 Mukudai, Takuto           10 Middies-MR           1:41.58    1:43.71        
                  51.08     1:43.71 (52.63)                                        
 24 Kanim, Jared F             9 Middies-MR           1:40.36    1:43.77        
                  53.21     1:43.77 (50.56)                                        
 25 Lowell, Hugo               9 Agua Swim Team-MR    1:40.91    1:44.60        
                  51.31     1:44.60 (53.29)                                        
 26 Mahabadi, Arya             9 Tmsuffolk-MR         1:56.51    1:45.09        
                  53.01     1:45.09 (52.08)                                        
 26 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR    1:45.09    1:45.09        
                  52.86     1:45.09 (52.23)                                        
 28 Ye, William                9 Tmsuffolk-MR         1:53.95    1:45.35        
 29 Zubac, Andrew C            9 Agua Swim Team-MR    1:45.20    1:45.91        
                  53.32     1:45.91 (52.59)                                        
 30 Salazar, Matthew A        10 Abbe Swim Team-MR    1:38.00    1:46.66        
                  53.00     1:46.66 (53.66)                                        
 31 Fouad, Joseph             10 Tmsuffolk-MR         1:43.95    1:46.73        
                  51.32     1:46.73 (55.41)                                        
 32 Kaplan, David             10 Tmsuffolk-MR         2:14.40    1:46.94        
                  52.87     1:46.94 (54.07)                                        
 33 Kusakin, RC               10 Agua Swim Team-MR         NT    1:47.66        
                  53.16     1:47.66 (54.50)                                        
 34 Becerra, Kyle D            9 Middies-MR           1:44.80    1:47.81        
                  53.36     1:47.81 (54.45)                                        
 35 Barrow, Mitchell J        10 Middies-MR           1:46.97    1:47.98        
                  52.56     1:47.98 (55.42)                                        
 36 DeVito, Kevin              9 Tmsuffolk-MR         1:41.90    1:48.58        
                  53.45     1:48.58 (55.13)                                        
 37 Marsiello, Patrick         9 Tmsuffolk-MR         2:00.15    1:48.62        
                  53.50     1:48.62 (55.12)                                        
 38 Lee, Ryan P                8 Badger-MR            1:49.55    1:48.78        
                  53.63     1:48.78 (55.15)                                        
 39 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR    1:48.65    1:50.75        
                  53.89     1:50.75 (56.86)                                        
 40 Herrera, Fabian            9 Badger-MR            1:55.16    1:53.92        
                  55.15     1:53.92 (58.77)                                        
 41 Collier, Christian H      10 Agua Swim Team-MR    1:53.84    1:53.94        
                  54.42     1:53.94 (59.52)                                        
 42 Iwatsuki, Koki            10 Middies-MR           1:46.73    1:55.68        
                  57.88     1:55.68 (57.80)                                        
 43 Cruz, Fredrick O          10 MSC-MR               2:01.48    1:58.49        
                  58.01   1:58.49 (1:00.48)                                        
 44 Saad-Eldin, Ali M          9 Tmsuffolk-MR         2:01.95    2:01.39        
                  59.73   2:01.39 (1:01.66)                                        
 45 Bischoff, Gregory         10 Tmsuffolk-MR         2:21.90    2:04.89        
                  58.24   2:04.89 (1:06.65)                                        
 46 Srinivasan, Pranav         9 Agua Swim Team-MR    2:08.63    2:05.81        
 47 Townsend, Harry M         10 MCSC-NJ              2:08.87    2:09.22        
 48 Lewis, William C           9 MSC-MR               2:17.60    2:09.39        
                1:03.63   2:09.39 (1:05.76)                                        
 49 Ludwig, Ben E              9 Condors-MR           2:21.90    2:11.08        
 50 Antash, George T           9 Condors-MR           2:26.20    2:11.74        
                1:04.03   2:11.74 (1:07.71)                                        
 51 Popp, Connor M             6 Badger-MR            2:20.11    2:14.84        
                1:04.46   2:14.84 (1:10.38)                                        
 -- Hicks, Christopher J      10 Middies-MR           1:42.34         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Cyrus, Pasha              10 Tmsuffolk-MR         1:52.98         DQ        
      Non-continuous turning action
                  50.19          DQ (52.71)                                        
 -- Mattera, Matthew B         9 Tmsuffolk-MR         1:59.90         DQ        
      Non-continuous turning action
                  57.38        DQ (1:02.90)                                        
 -- Kochman, Alex J            9 Tmsuffolk-MR         2:18.90         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Boys 9-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          45.59  ZONE
          53.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola          10 Condors-MR             39.57      40.19 ZONE   
  2 Bidwell, Ian W            10 Badger-MR              42.89      43.66 ZONE   
  3 LaRue, Paul V             10 MSC-MR                 44.51      46.09 JO     
  4 Collins, Jack M           10 Badger-MR              44.81      46.11 JO     
  5 Quinones, Christopher D   10 Agua Swim Team-MR      46.46      47.73 JO     
  6 Lowell, Hugo               9 Agua Swim Team-MR      47.72      48.30 JO     
  7 Collier, Cole T            9 Agua Swim Team-MR      47.51      48.43 JO     
  8 Mcalpine, Michael A        9 Unattached-MR          52.30      48.80 JO     
  9 Speres, Aristides C        9 Badger-MR              46.85      50.54 JO     
 10 Dervin, Sean J            10 Middies-MR             52.86      51.10 JO     
 11 Bidwell, Alec J            9 Badger-MR              50.57      51.89 JO     
 12 Stiles, Michael R         10 MCSC-NJ                51.13      52.31 JO     
 13 Hinds, Jabari A           10 Tmsuffolk-MR           55.66      52.87 JO     
 14 Gilligan, Joshua G        10 Agua Swim Team-MR      57.52      52.90 JO     
 15 Musoff, Charlie B         10 Middies-MR             52.46      53.01 JO     
 16 DeVito, Kevin              9 Tmsuffolk-MR           52.90      54.03        
 17 Simone, James S            8 Badger-MR              52.96      54.15        
 18 Eid, Christian J           9 Badger-MR              53.40      54.42        
 19 Hicks, Christopher J      10 Middies-MR             54.43      55.05        
 20 Collier, Christian H      10 Agua Swim Team-MR      54.34      56.50        
 21 Elms, Hayden A             9 Agua Swim Team-MR         NT      57.03        
 22 Cyrus, Pasha              10 Tmsuffolk-MR           59.73      57.61        
 23 Iwatsuki, Koki            10 Middies-MR           1:02.35      57.67        
 24 Zitelny, Tamir            10 Tmsuffolk-MR           56.75      58.17        
 25 Baraban, Brandon          10 Tmsuffolk-MR           59.19      59.28        
 26 Ryan, Brendon             10 Tmsuffolk-MR           57.29      59.49        
 27 Kanim, Jared F             9 Middies-MR             55.69      59.50        
 28 Herrera, Fabian            9 Badger-MR              57.11      59.74        
 29 Avezzano, Jack T          10 Middies-MR             58.11    1:00.04        
 30 Becerra, Kyle D            9 Middies-MR             55.85    1:00.29        
 31 Bauer, Patrick J           9 MCSC-NJ                58.37    1:00.30        
 32 Lee, Ryan P                8 Badger-MR            1:02.33    1:00.44        
 33 Kaplan, David             10 Tmsuffolk-MR         1:13.33    1:00.50        
 34 Cruz, Fredrick O          10 MSC-MR               1:00.90    1:00.54        
 35 Marsiello, Patrick         9 Tmsuffolk-MR           59.09    1:01.52        
 36 Ye, William                9 Tmsuffolk-MR           59.25    1:01.96        
 37 Fouad, Joseph             10 Tmsuffolk-MR           55.26    1:02.31        
 38 Ranieri, Carl A            9 Middies-MR           1:00.06    1:02.80        
 39 Saad-Eldin, Ali M          9 Tmsuffolk-MR         1:03.34    1:02.98        
 40 Bischoff, Gregory         10 Tmsuffolk-MR         1:04.47    1:03.16        
 41 Yamaguchi, Ken K          10 Darien Piranhas-CT   1:00.20    1:03.86        
 42 Townsend, Harry M         10 MCSC-NJ              1:03.13    1:04.15        
 43 Sherpa, Rinchien           9 UN-MR                     NT    1:04.20        
 44 Zubac, Andrew C            9 Agua Swim Team-MR         NT    1:05.79        
 45 Barrow, Mitchell J        10 Middies-MR           1:03.89    1:07.51        
 46 Lewis, William C           9 MSC-MR               1:18.78    1:10.61        
 47 Kochman, Alex J            9 Tmsuffolk-MR         1:09.70    1:10.91        
 48 Mattera, Matthew B         9 Tmsuffolk-MR         1:05.80    1:12.49        
 
Boys 9-10 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:38.79  ZONE
        1:56.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola          10 Condors-MR           1:26.18    1:27.96 ZONE   
                  42.29     1:27.96 (45.67)                                        
  2 Bidwell, Ian W            10 Badger-MR            1:29.89    1:34.01 ZONE   
                  43.72     1:34.01 (50.29)                                        
  3 LaRue, Paul V             10 MSC-MR               1:44.62    1:35.84 ZONE   
                  47.25     1:35.84 (48.59)                                        
  4 Egan, Liam R              10 Badger-MR            1:36.89    1:43.40 JO     
                  48.49     1:43.40 (54.91)                                        
  5 Lowell, Hugo               9 Agua Swim Team-MR    1:42.47    1:47.59 JO     
                  52.56     1:47.59 (55.03)                                        
  6 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR         NT    1:49.57 JO     
                  53.48     1:49.57 (56.09)                                        
  7 Hamilton, Tyshaun D       10 Abbe Swim Team-MR    1:51.00    1:49.97 JO     
                  51.65     1:49.97 (58.32)                                        
  8 Mukudai, Takuto           10 Middies-MR           1:55.84    1:51.56 JO     
                  53.75     1:51.56 (57.81)                                        
  9 Simone, James S            8 Badger-MR            1:57.13    1:52.31        
                  52.86     1:52.31 (59.45)                                        
 10 Bidwell, Alec J            9 Badger-MR            1:50.40    1:52.77 JO     
                  53.85     1:52.77 (58.92)                                        
 11 Dervin, Sean J            10 Middies-MR           1:55.84    1:52.81 JO     
                  55.39     1:52.81 (57.42)                                        
 12 Wolfe, Morgan S            9 YFD-MR               1:55.37    1:53.33 JO     
                  56.81     1:53.33 (56.52)                                        
 13 Liu, Eric V                9 Darien Piranhas-CT   1:57.94    1:53.49 JO     
                  53.30   1:53.49 (1:00.19)                                        
 14 Massand, Dilin S          10 Agua Swim Team-MR    1:59.29    1:53.62 JO     
                  55.15     1:53.62 (58.47)                                        
 15 Musoff, Charlie B         10 Middies-MR           1:51.79    1:53.88 JO     
                  55.10     1:53.88 (58.78)                                        
 16 Eid, Christian J           9 Badger-MR            1:52.51    1:54.15 JO     
                  56.62     1:54.15 (57.53)                                        
 17 Hinds, Jabari A           10 Tmsuffolk-MR         1:58.94    1:55.72 JO     
                  57.34     1:55.72 (58.38)                                        
 18 Gilligan, Joshua G        10 Agua Swim Team-MR    2:06.27    1:59.46        
                  58.97   1:59.46 (1:00.49)                                        
 19 Stiles, Michael R         10 MCSC-NJ              1:53.12    1:59.75        
 20 Hicks, Christopher J      10 Middies-MR           1:58.57    2:00.84        
                  56.49   2:00.84 (1:04.35)                                        
 21 DeVito, Kevin              9 Tmsuffolk-MR         1:51.90    2:01.87        
                  58.86   2:01.87 (1:03.01)                                        
 22 Zitelny, Tamir            10 Tmsuffolk-MR         2:01.54    2:02.22        
                1:00.18   2:02.22 (1:02.04)                                        
 23 Elms, Hayden A             9 Agua Swim Team-MR         NT    2:02.69        
                1:00.70   2:02.69 (1:01.99)                                        
 24 Cyrus, Pasha              10 Tmsuffolk-MR         2:14.59    2:02.82        
                  58.21   2:02.82 (1:04.61)                                        
 25 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR    2:05.54    2:02.91        
                1:01.27   2:02.91 (1:01.64)                                        
 26 Avezzano, Jack T          10 Middies-MR           1:57.99    2:04.37        
                1:00.69   2:04.37 (1:03.68)                                        
 27 Mahabadi, Arya             9 Tmsuffolk-MR         2:03.65    2:04.80        
                1:03.01   2:04.80 (1:01.79)                                        
 28 Bauer, Patrick J           9 MCSC-NJ              2:06.51    2:05.42        
                1:01.85   2:05.42 (1:03.57)                                        
 29 Iwatsuki, Koki            10 Middies-MR           2:02.23    2:05.60        
                1:01.12   2:05.60 (1:04.48)                                        
 30 Herrera, Fabian            9 Badger-MR            2:07.56    2:05.92        
                1:01.42   2:05.92 (1:04.50)                                        
 31 Baraban, Brandon          10 Tmsuffolk-MR         2:25.19    2:06.95        
                1:01.47   2:06.95 (1:05.48)                                        
 32 Cruz, Fredrick O          10 MSC-MR               2:09.83    2:07.97        
 33 Kaplan, David             10 Tmsuffolk-MR         2:14.93    2:08.07        
                1:02.78   2:08.07 (1:05.29)                                        
 34 Kanim, Jared F             9 Middies-MR           2:01.28    2:08.36        
                1:01.42   2:08.36 (1:06.94)                                        
 35 Marsiello, Patrick         9 Tmsuffolk-MR         2:06.94    2:10.25        
                1:02.58   2:10.25 (1:07.67)                                        
 36 Ranieri, Carl A            9 Middies-MR           2:11.19    2:13.35        
                1:03.87   2:13.35 (1:09.48)                                        
 37 Barrow, Mitchell J        10 Middies-MR           2:21.32    2:18.63        
                1:05.65   2:18.63 (1:12.98)                                        
 38 Saad-Eldin, Ali M          9 Tmsuffolk-MR         2:18.71    2:19.36        
                1:08.22   2:19.36 (1:11.14)                                        
 39 Lewis, William C           9 MSC-MR                    NT    2:22.86        
                1:08.78   2:22.86 (1:14.08)                                        
 40 Ludwig, Ben E              9 Condors-MR                NT    2:23.14        
                1:11.72   2:23.14 (1:11.42)                                        
 41 Bernstein, Zach J          9 Middies-MR           2:28.50    2:26.65        
                1:11.42   2:26.65 (1:15.23)                                        
 42 Antash, George T           9 Condors-MR           2:30.00    2:36.72        
                1:14.60   2:36.72 (1:22.12)                                        
 43 Lee, Richie               10 Tmsuffolk-MR         2:42.57    2:40.79        
                1:18.97   2:40.79 (1:21.82)                                        
 -- Morton, Samuel H           8 Badger-MR            2:20.11         DQ        
      One hand touch
                1:04.06        DQ (1:03.85)                                        
 -- Mcalpine, Michael A        9 Unattached-MR        1:57.20         DQ        
      Non-simultaneous touch
                  51.50          DQ (56.59)                                        
 
Boys 9-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          38.19  ZONE
          46.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bidwell, Ian W            10 Badger-MR              35.68      37.36 ZONE   
  2 Devito, Matthew L         10 Tmsuffolk-MR           41.90      37.78 ZONE   
  3 Cowden, Luke S            10 Tmsuffolk-MR           48.90      39.95 JO     
  4 Mcalpine, Michael A        9 Unattached-MR          44.80      41.33 JO     
  5 Quinones, Christopher D   10 Agua Swim Team-MR    1:00.02      42.06 JO     
  6 Collins, Jack M           10 Badger-MR              43.30      42.14 JO     
  7 LaRue, Paul V             10 MSC-MR                 44.99      42.28 JO     
  8 Mukudai, Takuto           10 Middies-MR             42.31      43.28 JO     
  9 Bauer, Patrick J           9 MCSC-NJ                44.64      44.15 JO     
 10 Musoff, Charlie B         10 Middies-MR             44.12      44.22 JO     
 11 Dervin, Sean J            10 Middies-MR             42.20      44.28 JO     
 12 Massand, Dilin S          10 Agua Swim Team-MR      45.50      45.35 JO     
 13 Simone, James S            8 Badger-MR              45.51      45.88        
 14 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR      47.46      46.96 JO     
 15 Chan, Allan               10 Abbe Swim Team-MR      40.00      47.10        
 16 Stiles, Michael R         10 MCSC-NJ                49.92      47.47        
 17 Gilligan, Joshua G        10 Agua Swim Team-MR    1:00.45      48.71        
 18 Zubac, Andrew C            9 Agua Swim Team-MR      48.15      50.12        
 19 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR      50.05      50.84        
 20 Lee, Ryan P                8 Badger-MR              52.09      51.56        
 21 Mangan, Matthew J         10 APEX-MR                54.69      53.04        
 22 Srinivasan, Pranav         9 Agua Swim Team-MR      52.74      53.87        
 23 Avezzano, Jack T          10 Middies-MR             48.03      53.96        
 24 Herrera, Fabian            9 Badger-MR              50.99      55.61        
 25 Kanim, Jared F             9 Middies-MR             48.81      55.63        
 26 Yamaguchi, Ken K          10 Darien Piranhas-CT     59.37      58.59        
 27 Cruz, Fredrick O          10 MSC-MR                 59.16    1:01.43        
 28 Iwatsuki, Koki            10 Middies-MR             53.51    1:02.67        
 29 Ranieri, Carl A            9 Middies-MR           1:03.58    1:03.49        
 30 Lewis, William C           9 MSC-MR                    NT    1:08.61        
 31 Antash, George T           9 Condors-MR           1:11.70    1:10.54        
 32 Ludwig, Ben E              9 Condors-MR                NT    1:12.06        
 -- Popp, Connor M             6 Badger-MR                 NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Sherpa, Rinchien           9 UN-MR                  53.03         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Elms, Hayden A             9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Mahabadi, Arya             9 Tmsuffolk-MR           54.90         DQ        
      Non-simultaneous arms
 
Boys 9-10 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:30.49  ZONE
        1:53.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bidwell, Ian W            10 Badger-MR            1:17.93    1:22.72 ZONE   
                  38.06     1:22.72 (44.66)                                        
  2 Cowden, Luke S            10 Tmsuffolk-MR         1:35.90    1:32.47 JO     
                  43.80     1:32.47 (48.67)                                        
  3 LaFata, Spencer F          9 Badger-MR            1:36.50    1:39.29 JO     
                  47.33     1:39.29 (51.96)                                        
  4 Massand, Dilin S          10 Agua Swim Team-MR    1:42.63    1:42.10 JO     
                  48.71     1:42.10 (53.39)                                        
  5 Mukudai, Takuto           10 Middies-MR           1:40.67    1:44.16 JO     
                  47.73     1:44.16 (56.43)                                        
  6 Hamilton, Tyshaun D       10 Abbe Swim Team-MR    1:36.00    1:46.60 JO     
                  46.43   1:46.60 (1:00.17)                                        
  7 Musoff, Charlie B         10 Middies-MR           1:56.93    1:46.69 JO     
  8 Chan, Allan               10 Abbe Swim Team-MR    1:36.00    1:53.58 JO     
                  52.52   1:53.58 (1:01.06)                                        
  9 Liu, Jonathan E           10 Agua Swim Team-MR         NT    1:56.01        
                  55.85   1:56.01 (1:00.16)                                        
 10 Sherpa, Rinchien           9 UN-MR                2:09.83    2:03.12        
                  55.60   2:03.12 (1:07.52)                                        
 11 Herrera, Fabian            9 Badger-MR            2:12.75    2:04.19        
                  55.47   2:04.19 (1:08.72)                                        
 12 Avezzano, Jack T          10 Middies-MR           2:01.69    2:04.71        
                  55.39   2:04.71 (1:09.32)                                        
 13 Kanim, Jared F             9 Middies-MR           1:49.89    2:09.77        
                1:01.20   2:09.77 (1:08.57)                                        
 -- Lowell, Hugo               9 Agua Swim Team-MR    1:56.83         DQ        
      False start
                  49.79          DQ (59.21)                                        
 
Boys 9-10 200 LC Meter IM
===============================================================================
        3:03.59  ZONE
        3:43.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bidwell, Ian W            10 Badger-MR            2:50.12    2:52.77 ZONE   
                  37.50     1:20.39 (42.89)     2:14.15 (53.76)     2:52.77 (38.62)
  2 Andjelic, Nikola          10 Condors-MR           3:03.50    2:53.48 ZONE   
                  41.08     1:25.28 (44.20)     2:14.63 (49.35)     2:53.48 (38.85)
  3 Egan, Liam R              10 Badger-MR            2:53.66    3:06.92 JO     
                                1:28.43 ( )     2:17.20 (48.77)     3:06.92 (49.72)
  4 Cowden, Luke S            10 Tmsuffolk-MR         3:13.90    3:07.64 JO     
                  42.77     1:31.96 (49.19)     2:28.22 (56.26)     3:07.64 (39.42)
  5 LaRue, Paul V             10 MSC-MR               3:22.71    3:09.23 JO     
                  46.06     1:34.27 (48.21)     2:29.00 (54.73)     3:09.23 (40.23)
  6 LaFata, Spencer F          9 Badger-MR            3:15.40    3:15.93 JO     
                  43.68     1:32.20 (48.52)   2:34.00 (1:01.80)     3:15.93 (41.93)
  7 Mcalpine, Michael A        9 Unattached-MR        3:23.35    3:16.29 JO     
                  44.36     1:34.46 (50.10)   2:35.03 (1:00.57)     3:16.29 (41.26)
  8 Dervin, Sean J            10 Middies-MR           3:20.40    3:16.74 JO     
                  44.25     1:33.81 (49.56)   2:34.94 (1:01.13)     3:16.74 (41.80)
  9 Bidwell, Alec J            9 Badger-MR            3:28.11    3:29.89 JO     
                  50.85     1:43.24 (52.39)   2:44.39 (1:01.15)     3:29.89 (45.50)
 10 Eid, Christian J           9 Badger-MR            3:33.29    3:30.46 JO     
                  54.88     1:45.21 (50.33)   3:30.46 (1:45.25)                    
 11 Bauer, Patrick J           9 MCSC-NJ              3:58.05    3:35.15 JO     
                                1:41.94 ( )   2:50.74 (1:08.80)     3:35.15 (44.41)
 12 Gilligan, Joshua G        10 Agua Swim Team-MR    3:45.15    3:37.39 JO     
                  51.70     1:46.35 (54.65)   2:50.71 (1:04.36)     3:37.39 (46.68)
 13 Stiles, Michael R         10 MCSC-NJ              3:59.05    3:40.31 JO     
                  48.51     1:45.72 (57.21)   2:49.23 (1:03.51)     3:40.31 (51.08)
 14 Glas, Aaron I              9 Agua Swim Team-MR    3:49.13    3:42.57 JO     
                  54.61     1:47.37 (52.76)   2:53.64 (1:06.27)     3:42.57 (48.93)
 15 Sherpa, Rinchien           9 UN-MR                     NT    3:50.14        
                  51.53     1:50.25 (58.72)   3:02.66 (1:12.41)     3:50.14 (47.48)
 16 Zubac, Andrew C            9 Agua Swim Team-MR         NT    3:51.08        
                  55.74     1:49.77 (54.03)   3:04.80 (1:15.03)     3:51.08 (46.28)
 17 Sandker, Brian             9 Agua Swim Team-MR         NT    4:06.90        
                  55.57   1:55.77 (1:00.20)   3:09.66 (1:13.89)     4:06.90 (57.24)
 18 Cruz, Fredrick O          10 MSC-MR                    NT    4:07.07        
                1:01.50   2:01.79 (1:00.29)   3:07.95 (1:06.16)     4:07.07 (59.12)
 -- Wolfe, Morgan S            9 YFD-MR                    NT         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                1:05.88     2:04.43 (58.55)   3:05.89 (1:01.46)          DQ (49.51)
 
Boys 9-10 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  3 Massand, Dilin S          10 Agua Swim Team-MR    7:17.11    7:08.74        
                  49.32     1:44.60 (55.28)     2:42.44 (57.84)     3:37.29 (54.85)
        4:36.16 (58.87)   5:37.61 (1:01.45)     6:25.18 (47.57)     7:08.74 (43.56)
  4 Zuppone, Michael L        10 Agua Swim Team-MR    7:25.12    7:16.35        
                  50.75     1:50.08 (59.33)     2:42.71 (52.63)     3:34.83 (52.12)
      4:41.24 (1:06.41)   5:46.99 (1:05.75)     6:31.29 (44.30)     7:16.35 (45.06)
  5 Glas, Aaron I              9 Agua Swim Team-MR         NT    7:46.03        
                  53.76   1:59.56 (1:05.80)     2:52.31 (52.75)     3:45.32 (53.01)
      4:52.58 (1:07.26)   6:04.20 (1:11.62)     6:55.32 (51.12)     7:46.03 (50.71)
 -- Lowell, Hugo               9 Agua Swim Team-MR    7:26.70         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - fly
                  50.40   1:52.64 (1:02.24)     2:50.74 (58.10)     3:48.78 (58.04)
        4:46.48 (57.70)   5:46.59 (1:00.11)     6:36.96 (50.37)          DQ (51.75)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          29.99  ZONE
          32.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mukudai, Reo              12 Middies-MR             29.74      29.96 ZONE   
  2 Conaton, Patrick A        12 Badger-MR              30.98      30.14 JO     
  3 DiMaria, Michael J        12 Tmsuffolk-MR           30.80      31.02 JO     
  4 Eiden, Joseph P           12 Middies-MR             31.81      32.00 JO     
  5 Lin, Alex                 11 Abbe Swim Team-MR      32.50      32.06 JO     
  6 Bucero, Nickolas J        12 Abbe Swim Team-MR      35.00      32.34 JO     
  7 Hogan, Colin J            12 Badger-MR              31.59      32.68 JO     
  8 Buttigieg, Timothy W      11 Badger-MR              32.10      33.66        
  9 Aventuro, Christopher J   11 Badger-MR              32.95      33.83        
 10 Oulighan, Devin G         12 Darien Piranhas-CT     34.73      33.99        
 11 Mattera, Michael P        11 Tmsuffolk-MR           38.90      34.54        
 12 Xu, Zhao                  12 Middies-MR             35.04      34.86        
 13 Furey, James K            12 Condors-MR             35.49      35.10        
 14 Zhang, Aron               11 UN-MR                  34.55      35.48        
 15 Su, Kyle                  12 UN-MR                  36.78      35.85        
 16 Quinteros, Roberto P      12 UN-MR                  35.04      36.01        
 17 Quintos, Christopher J    12 Condors-MR             36.00      36.34        
 18 Mitchell, Benjamin L      12 Agua Swim Team-MR         NT      36.38        
 19 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR         NT      36.65        
 20 Varshisky, Samuel M       11 Badger-MR              34.38      36.92        
 21 Mahabadi, Armin B         11 Tmsuffolk-MR           38.11      37.48        
 22 Saad-Eldin, Yusef M       11 Tmsuffolk-MR           37.88      37.50        
 23 Cocuy, Bryan              12 Abbe Swim Team-MR      36.00      37.70        
 24 Peskett, Brandon W        11 Tmsuffolk-MR           39.80      37.98        
 25 Zhu, Caleb                11 Tmsuffolk-MR           39.86      38.90        
 26 Liu, Alex                 12 Tmsuffolk-MR           42.19      38.93        
 27 Lynn, James R             12 Badger-MR              40.21      39.85        
 28 lin, Jonathan C           11 Abbe Swim Team-MR      37.00      40.78        
 29 Gross-Leczycki, Martin    11 Middies-MR             37.95      41.08        
 30 Czajkowski, Piotr         11 Tmsuffolk-MR           43.90      41.52        
 31 Luo, Jack                 12 Tmsuffolk-MR           43.15      42.21        
 32 Marrone, Matthew J        12 Badger-MR              39.55      42.65        
 33 Kontos, Thomas            11 Tmsuffolk-MR           45.65      43.17        
 34 Benz, Matthew T           11 Darien Piranhas-CT     55.34      46.17        
 35 Bourdin, Paul B           11 YFD-MR                 57.80      51.67        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:06.19  ZONE
        1:13.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mukudai, Reo              12 Middies-MR           1:05.51    1:05.88 ZONE   
                  32.30     1:05.88 (33.58)                                        
  2 Kennon, Declan P          11 Badger-MR            1:03.86    1:05.90 ZONE   
                  32.94     1:05.90 (32.96)                                        
  3 DiMaria, Michael J        12 Tmsuffolk-MR         1:09.14    1:08.46 JO     
                  32.99     1:08.46 (35.47)                                        
  4 Capodanno, Michael S      12 Tmsuffolk-MR         1:09.31    1:09.39 JO     
                  33.06     1:09.39 (36.33)                                        
  5 Conaton, Patrick A        12 Badger-MR            1:05.05    1:09.62 JO     
                  33.55     1:09.62 (36.07)                                        
  6 Russell, Douglas L        12 Tmsuffolk-MR         1:11.46    1:10.31 JO     
                  34.46     1:10.31 (35.85)                                        
  7 Eiden, Joseph P           12 Middies-MR           1:08.98    1:10.49 JO     
                  33.94     1:10.49 (36.55)                                        
  8 Zhu, Joshua               12 Tmsuffolk-MR         1:12.05    1:11.76 JO     
                  34.26     1:11.76 (37.50)                                        
  9 Pawelko, John M           12 Tmsuffolk-MR         1:12.46    1:12.53 JO     
                  15.38     1:12.53 (57.15)                                        
 10 Ryan, Conor J             12 Tmsuffolk-MR         1:14.12    1:13.67 JO     
                  35.59     1:13.67 (38.08)                                        
 11 Aventuro, Christopher J   11 Badger-MR            1:12.48    1:14.37        
                  36.12     1:14.37 (38.25)                                        
 12 Bucero, Nickolas J        12 Abbe Swim Team-MR    1:17.00    1:15.23        
                  35.22     1:15.23 (40.01)                                        
 13 Oulighan, Devin G         12 Darien Piranhas-CT   1:16.60    1:15.88        
                  36.30     1:15.88 (39.58)                                        
 14 Sullivan, Dan P           12 Darien Piranhas-CT   1:15.22    1:16.12        
                  36.23     1:16.12 (39.89)                                        
 15 Miou, Eric                12 Abbe Swim Team-MR    1:14.00    1:16.92        
                  36.33     1:16.92 (40.59)                                        
 16 Mattera, Michael P        11 Tmsuffolk-MR         1:14.76    1:18.35        
                  36.78     1:18.35 (41.57)                                        
 17 Zhang, Aron               11 UN-MR                1:17.27    1:18.93        
                  37.93     1:18.93 (41.00)                                        
 18 Mitchell, Benjamin L      12 Agua Swim Team-MR    1:31.73    1:19.56        
                  37.51     1:19.56 (42.05)                                        
 19 Quintos, Christopher J    12 Condors-MR           1:20.00    1:20.57        
 20 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR         NT    1:20.86        
                  40.13     1:20.86 (40.73)                                        
 21 Quinteros, Roberto P      12 UN-MR                1:18.86    1:20.89        
                  38.80     1:20.89 (42.09)                                        
 22 Xu, Zhao                  12 Middies-MR           1:18.22    1:21.51        
                  38.79     1:21.51 (42.72)                                        
 23 Mahabadi, Armin B         11 Tmsuffolk-MR         1:21.18    1:21.53        
                  39.68     1:21.53 (41.85)                                        
 24 Saad-Eldin, Yusef M       11 Tmsuffolk-MR         1:24.57    1:22.32        
                  39.38     1:22.32 (42.94)                                        
 25 Tsuei, Andrew             11 Condors-MR           1:25.93    1:22.67        
                  39.18     1:22.67 (43.49)                                        
 26 Lynn, James R             12 Badger-MR            1:25.76    1:24.25        
                  41.32     1:24.25 (42.93)                                        
 27 Varshisky, Samuel M       11 Badger-MR            1:17.17    1:24.73        
                  39.92     1:24.73 (44.81)                                        
 28 luk, Arnold B             11 Abbe Swim Team-MR    1:27.00    1:26.74        
                  39.64     1:26.74 (47.10)                                        
 29 Cocuy, Bryan              12 Abbe Swim Team-MR    1:20.00    1:27.54        
                  40.46     1:27.54 (47.08)                                        
 30 Peskett, Brandon W        11 Tmsuffolk-MR         1:27.67    1:27.98        
                  41.44     1:27.98 (46.54)                                        
 31 Liu, Alex                 12 Tmsuffolk-MR         1:37.54    1:29.86        
                  42.19     1:29.86 (47.67)                                        
 32 Kan, Kevin                11 Abbe Swim Team-MR    1:30.00    1:31.33        
                  42.58     1:31.33 (48.75)                                        
 33 Gross-Leczycki, Martin    11 Middies-MR           1:27.82    1:31.40        
                  42.93     1:31.40 (48.47)                                        
 34 Zhu, Caleb                11 Tmsuffolk-MR         1:30.46    1:32.00        
                  44.29     1:32.00 (47.71)                                        
 35 McKenna, Brendan W        11 Abbe Swim Team-MR    1:20.00    1:32.45        
                  41.54     1:32.45 (50.91)                                        
 36 Chow, William             11 UN-MR                1:39.50    1:32.98        
                  45.42     1:32.98 (47.56)                                        
 37 Lee, Max                  12 Tmsuffolk-MR         1:43.83    1:37.44        
                  44.61     1:37.44 (52.83)                                        
 38 Kontos, Thomas            11 Tmsuffolk-MR         1:36.08    1:37.60        
                  47.77     1:37.60 (49.83)                                        
 39 Luo, Jack                 12 Tmsuffolk-MR         1:37.51    1:37.65        
                  45.77     1:37.65 (51.88)                                        
 40 Marrone, Matthew J        12 Badger-MR            1:25.78    1:40.08        
                  44.47     1:40.08 (55.61)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:23.79  ZONE
        2:36.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mukudai, Reo              12 Middies-MR           2:27.89    2:24.55 JO     
                  32.56     1:08.58 (36.02)     1:47.27 (38.69)     2:24.55 (37.28)
  2 Conaton, Patrick A        12 Badger-MR            2:25.66    2:24.59 JO     
                  33.34     1:10.17 (36.83)     1:48.62 (38.45)     2:24.59 (35.97)
  3 Nunez, John               11 Agua Swim Team-MR    2:27.76    2:25.37 JO     
                  33.74     1:10.59 (36.85)     1:49.44 (38.85)     2:25.37 (35.93)
  4 Capodanno, Michael S      12 Tmsuffolk-MR         2:33.48    2:30.02 JO     
                  34.67     1:12.92 (38.25)     1:52.41 (39.49)     2:30.02 (37.61)
  5 Benvenuto, Stephen j      12 Un-Njrc-NJ           2:28.56    2:30.13 JO     
                  32.97     1:11.51 (38.54)     1:52.36 (40.85)     2:30.13 (37.77)
  6 Buttigieg, Timothy W      11 Badger-MR            2:29.94    2:33.37 JO     
                  35.24     1:14.69 (39.45)     1:55.12 (40.43)     2:33.37 (38.25)
  7 Hogan, Colin J            12 Badger-MR            2:28.42    2:33.43 JO     
                  34.57     1:13.55 (38.98)     1:54.40 (40.85)     2:33.43 (39.03)
  8 Lin, Alex                 11 Abbe Swim Team-MR    2:45.00    2:33.47 JO     
                  34.05     1:13.27 (39.22)     1:53.10 (39.83)     2:33.47 (40.37)
  9 Charles, Brandon K        12 Tmsuffolk-MR         2:39.52    2:34.78 JO     
                  34.79     1:14.68 (39.89)     1:57.01 (42.33)     2:34.78 (37.77)
 10 Zhu, Joshua               12 Tmsuffolk-MR         2:39.52    2:35.11 JO     
                  35.16     1:13.91 (38.75)     1:55.48 (41.57)     2:35.11 (39.63)
 11 Pawelko, John M           12 Tmsuffolk-MR         2:43.61    2:35.51 JO     
                  34.96     1:14.90 (39.94)     1:56.36 (41.46)     2:35.51 (39.15)
 12 Oulighan, Devin G         12 Darien Piranhas-CT   2:45.29    2:40.20        
                  36.79     1:17.24 (40.45)     1:58.99 (41.75)     2:40.20 (41.21)
 13 Aventuro, Christopher J   11 Badger-MR            2:37.86    2:40.37        
                  35.80     1:14.60 (38.80)   2:40.37 (1:25.77)                    
 14 Furey, James K            12 Condors-MR           2:45.00    2:45.63        
                  37.26     1:19.32 (42.06)     2:03.38 (44.06)     2:45.63 (42.25)
 15 Zhang, Aron               11 UN-MR                2:50.63    2:46.25        
                  37.21     1:20.05 (42.84)     2:03.67 (43.62)     2:46.25 (42.58)
 16 Schwartz, Nes S           11 Agua Swim Team-MR    2:59.49    2:49.50        
                  37.40     1:19.87 (42.47)     2:05.05 (45.18)     2:49.50 (44.45)
 17 Mahabadi, Armin B         11 Tmsuffolk-MR         2:59.09    2:52.59        
                  40.00     1:25.97 (45.97)     2:10.70 (44.73)     2:52.59 (41.89)
 18 Su, Kyle                  12 UN-MR                     NT    2:54.97        
                  38.21     1:22.18 (43.97)     2:09.35 (47.17)     2:54.97 (45.62)
 19 Quinteros, Roberto P      12 UN-MR                2:56.05    2:55.93        
                  37.99     1:22.64 (44.65)     2:10.85 (48.21)     2:55.93 (45.08)
 20 Varshisky, Samuel M       11 Badger-MR            2:55.07    2:59.56        
                  40.32     1:26.61 (46.29)   2:59.56 (1:32.95)                    
 21 Lynn, James R             12 Badger-MR            2:51.00    3:00.59        
                  41.03     1:28.44 (47.41)     2:16.39 (47.95)     3:00.59 (44.20)
 22 Medvedev, Nikita          11 YFD-MR                    NT    3:06.93        
                  41.13     1:28.76 (47.63)     2:18.59 (49.83)     3:06.93 (48.34)
 23 Gross-Leczycki, Martin    11 Middies-MR           3:14.81    3:11.28        
                  40.79     1:28.83 (48.04)     2:21.30 (52.47)     3:11.28 (49.98)
 24 Liu, Alex                 12 Tmsuffolk-MR         3:35.36    3:14.85        
                  41.19     1:32.52 (51.33)     2:25.66 (53.14)     3:14.85 (49.19)
 25 Lee, Max                  12 Tmsuffolk-MR         3:36.22    3:24.31        
                  44.91     1:37.54 (52.63)     2:32.38 (54.84)     3:24.31 (51.93)
 
Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        5:04.69  11-12 ZONE
        5:29.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nunez, John               11 Agua Swim Team-MR    5:07.94    5:06.35 JO     
                  36.43     1:14.56 (38.13)     1:54.56 (40.00)     2:33.43 (38.87)
        3:13.50 (40.07)     3:51.76 (38.26)     4:30.29 (38.53)     5:06.35 (36.06)
  2 Russell, Douglas L        12 Tmsuffolk-MR         5:18.67    5:11.44 JO     
                  35.19     1:13.73 (38.54)     1:54.14 (40.41)     2:33.49 (39.35)
        3:13.14 (39.65)     3:53.18 (40.04)     4:33.02 (39.84)     5:11.44 (38.42)
  4 Buttigieg, Timothy W      11 Badger-MR            5:30.55    5:22.11 JO     
                  36.07     1:16.31 (40.24)     1:57.02 (40.71)     2:37.96 (40.94)
        3:19.70 (41.74)     4:01.85 (42.15)     4:43.55 (41.70)     5:22.11 (38.56)
  5 Benvenuto, Stephen j      12 Un-Njrc-NJ           5:09.41    5:22.13 JO     
                  35.40     1:16.06 (40.66)     1:57.46 (41.40)     2:38.72 (41.26)
        3:20.24 (41.52)     4:02.91 (42.67)     4:44.36 (41.45)     5:22.13 (37.77)
  7 Schwartz, Nes S           11 Agua Swim Team-MR         NT    6:04.47        
                                1:22.86 ( )     2:10.50 (47.64)     2:57.69 (47.19)
        3:45.63 (47.94)     4:33.68 (48.05)     5:20.84 (47.16)     6:04.47 (43.63)
 
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          35.39  ZONE
          39.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conaton, Patrick A        12 Badger-MR              35.12      34.24 ZONE   
  2 DiMaria, Michael J        12 Tmsuffolk-MR           36.46      37.45 JO     
  3 Benvenuto, Stephen j      12 Un-Njrc-NJ             37.32      37.85 JO     
  4 Capodanno, Michael S      12 Tmsuffolk-MR           37.99      38.03 JO     
  5 Russell, Douglas L        12 Tmsuffolk-MR           38.63      38.05 JO     
  6 Mukudai, Reo              12 Middies-MR             37.30      38.10 JO     
  7 Hogan, Colin J            12 Badger-MR              36.75      38.36 JO     
  8 Mattera, Michael P        11 Tmsuffolk-MR           42.78      38.41 JO     
  9 Zhu, Joshua               12 Tmsuffolk-MR           38.96      39.17 JO     
 10 Charles, Brandon K        12 Tmsuffolk-MR           40.11      39.39 JO     
 11 Bucero, Nickolas J        12 Abbe Swim Team-MR      39.00      39.56 JO     
 12 Varshisky, Samuel M       11 Badger-MR              38.15      39.65 JO     
 13 Eiden, Joseph P           12 Middies-MR             37.42      39.89 JO     
 14 Ryan, Conor J             12 Tmsuffolk-MR           47.28      40.20        
 15 Aventuro, Christopher J   11 Badger-MR              39.77      40.97        
 16 Peskett, Brandon W        11 Tmsuffolk-MR           42.27      41.09        
 17 Pawelko, John M           12 Tmsuffolk-MR           40.78      41.51        
 18 Mahabadi, Armin B         11 Tmsuffolk-MR           42.12      41.60        
 19 Xu, Zhao                  12 Middies-MR             45.00      42.20        
 20 Quintos, Christopher J    12 Condors-MR             42.00      42.70        
 21 Zhang, Aron               11 UN-MR                  46.60      43.37        
 22 Mitchell, Benjamin L      12 Agua Swim Team-MR         NT      43.57        
 23 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR         NT      43.80        
 24 lin, Jonathan C           11 Abbe Swim Team-MR      43.00      44.32        
 25 Medvedev, Nikita          11 YFD-MR                 42.00      45.12        
 26 Cocuy, Bryan              12 Abbe Swim Team-MR      44.00      45.65        
 27 Gross-Leczycki, Martin    11 Middies-MR             45.06      45.80        
 28 Saad-Eldin, Yusef M       11 Tmsuffolk-MR           52.90      47.23        
 29 Zhu, Caleb                11 Tmsuffolk-MR           49.85      47.36        
 30 Ruvkun, Andrew H          12 Agua Swim Team-MR      48.88      47.71        
 31 Lynn, James R             12 Badger-MR              48.64      48.05        
 32 Kontos, Thomas            11 Tmsuffolk-MR           55.35      49.08        
 33 Czajkowski, Piotr         11 Tmsuffolk-MR           45.90      49.18        
 34 Marrone, Matthew J        12 Badger-MR              48.77      49.28        
 35 Benz, Matthew T           11 Darien Piranhas-CT     56.45      51.36        
 36 Luo, Jack                 12 Tmsuffolk-MR           59.21      54.32        
 37 Bourdin, Paul B           11 YFD-MR                    NT      56.83        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:16.29  ZONE
        1:27.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conaton, Patrick A        12 Badger-MR            1:14.21    1:13.53 ZONE   
                  36.58     1:13.53 (36.95)                                        
  2 Kennon, Declan P          11 Badger-MR            1:16.62    1:16.77 JO     
                  37.26     1:16.77 (39.51)                                        
  3 DiMaria, Michael J        12 Tmsuffolk-MR         1:21.07    1:18.05 JO     
                  38.16     1:18.05 (39.89)                                        
  4 Capodanno, Michael S      12 Tmsuffolk-MR         1:27.07    1:21.40 JO     
                  40.30     1:21.40 (41.10)                                        
  5 Mukudai, Reo              12 Middies-MR           1:19.03    1:21.90 JO     
                  40.27     1:21.90 (41.63)                                        
  6 Russell, Douglas L        12 Tmsuffolk-MR         1:24.33    1:22.90 JO     
                  40.14     1:22.90 (42.76)                                        
  7 Mattera, Michael P        11 Tmsuffolk-MR         1:35.47    1:23.55 JO     
                  39.48     1:23.55 (44.07)                                        
  8 Zhu, Joshua               12 Tmsuffolk-MR         1:43.26    1:23.61 JO     
                  40.44     1:23.61 (43.17)                                        
  9 Eiden, Joseph P           12 Middies-MR           1:20.62    1:23.70 JO     
                  41.28     1:23.70 (42.42)                                        
 10 Ryan, Conor J             12 Tmsuffolk-MR         1:48.37    1:26.75 JO     
                  41.87     1:26.75 (44.88)                                        
 11 Aventuro, Christopher J   11 Badger-MR            1:23.47    1:28.93        
                  42.98     1:28.93 (45.95)                                        
 12 Bucero, Nickolas J        12 Abbe Swim Team-MR    1:27.00    1:29.89        
                  44.97     1:29.89 (44.92)                                        
 13 Varshisky, Samuel M       11 Badger-MR            1:25.16    1:30.33        
                  43.65     1:30.33 (46.68)                                        
 14 Miou, Eric                12 Abbe Swim Team-MR    1:26.00    1:30.95        
                  44.68     1:30.95 (46.27)                                        
 15 Mahabadi, Armin B         11 Tmsuffolk-MR         1:40.05    1:31.28        
                  45.04     1:31.28 (46.24)                                        
 16 Quinteros, Roberto P      12 UN-MR                     NT    1:32.71        
                  48.17     1:32.71 (44.54)                                        
 17 Peskett, Brandon W        11 Tmsuffolk-MR         1:43.01    1:32.87        
                  46.14     1:32.87 (46.73)                                        
 18 Sullivan, Dan P           12 Darien Piranhas-CT   1:32.74    1:33.44        
                  45.54     1:33.44 (47.90)                                        
 19 Xiong, Andrew             12 Darien Piranhas-CT   1:45.00    1:33.56        
                  45.08     1:33.56 (48.48)                                        
 20 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR         NT    1:34.06        
                  48.39     1:34.06 (45.67)                                        
 21 Xu, Zhao                  12 Middies-MR           1:32.83    1:34.10        
                  47.17     1:34.10 (46.93)                                        
 22 Medvedev, Nikita          11 YFD-MR               1:30.00    1:37.14        
                  48.60     1:37.14 (48.54)                                        
 23 McKenna, Brendan W        11 Abbe Swim Team-MR    1:32.00    1:39.19        
                  48.58     1:39.19 (50.61)                                        
 24 Saad-Eldin, Yusef M       11 Tmsuffolk-MR         1:34.90    1:39.83        
                  48.69     1:39.83 (51.14)                                        
 25 Gross-Leczycki, Martin    11 Middies-MR           1:38.27    1:41.46        
                  48.90     1:41.46 (52.56)                                        
 26 Zhu, Caleb                11 Tmsuffolk-MR         2:00.77    1:43.85        
 27 Chow, William             11 UN-MR                     NT    1:45.96        
                  53.39     1:45.96 (52.57)                                        
 28 Marrone, Matthew J        12 Badger-MR            1:38.55    1:47.03        
                  50.61     1:47.03 (56.42)                                        
 29 Kontos, Thomas            11 Tmsuffolk-MR         1:59.64    1:47.42        
                  52.69     1:47.42 (54.73)                                        
 30 Lee, Max                  12 Tmsuffolk-MR         2:00.94    1:53.73        
                  55.95     1:53.73 (57.78)                                        
 -- Luo, Jack                 12 Tmsuffolk-MR         1:51.90         DQ        
      Non-continuous turning action
                  56.14          DQ (58.76)                                        
 -- Cocuy, Bryan              12 Abbe Swim Team-MR    1:29.00         DQ        
      Non-continuous turning action
                  48.67          DQ (52.59)                                        
 -- Natbony, Samuel J         12 Middies-MR           1:32.30         DQ        
      Non-continuous turning action
                  44.48          DQ (48.85)                                        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
          39.69  ZONE
          44.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charles, Brandon K        12 Tmsuffolk-MR           41.38      40.75 JO     
  2 Furey, James K            12 Condors-MR             42.06      40.83 JO     
  3 Quintos, Christopher J    12 Condors-MR             40.50      41.92 JO     
  4 Aventuro, Christopher J   11 Badger-MR              41.77      42.85 JO     
  5 Ryan, Conor J             12 Tmsuffolk-MR           42.99      42.86 JO     
  6 Zhu, Joshua               12 Tmsuffolk-MR           42.86      44.37 JO     
  7 Xu, Zhao                  12 Middies-MR             43.71      45.51        
  8 Eiden, Joseph P           12 Middies-MR             45.31      46.57        
  9 luk, Arnold B             11 Abbe Swim Team-MR      47.00      47.46        
 10 Mitchell, Benjamin L      12 Agua Swim Team-MR      58.21      47.76        
 11 Mattera, Michael P        11 Tmsuffolk-MR           47.56      48.23        
 12 Natbony, Samuel J         12 Middies-MR             47.26      48.27        
 13 Kan, Kevin                11 Abbe Swim Team-MR      46.00      50.36        
 14 Zhang, Aron               11 UN-MR                  50.87      50.42        
 15 Medvedev, Nikita          11 YFD-MR                 47.00      50.52        
 16 Liu, Alex                 12 Tmsuffolk-MR           57.01      50.88        
 17 Varshisky, Samuel M       11 Badger-MR              48.63      50.95        
 18 Chow, William             11 UN-MR                     NT      51.02        
 19 Lynn, James R             12 Badger-MR              51.38      51.06        
 20 Tsuei, Andrew             11 Condors-MR             58.16      52.92        
 21 Zhu, Caleb                11 Tmsuffolk-MR           56.31      55.34        
 22 Luo, Jack                 12 Tmsuffolk-MR           56.28      56.21        
 23 Saad-Eldin, Yusef M       11 Tmsuffolk-MR           54.74      56.44        
 24 Kontos, Thomas            11 Tmsuffolk-MR         1:01.62      56.71        
 25 Gross-Leczycki, Martin    11 Middies-MR             57.68      57.04        
 26 Marrone, Matthew J        12 Badger-MR              51.22      58.02        
 -- Peskett, Brandon W        11 Tmsuffolk-MR           49.27         DQ        
      One hand touch
 
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:27.29  ZONE
        1:36.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lin, Alex                 11 Abbe Swim Team-MR    1:27.00    1:28.86 JO     
                  42.96     1:28.86 (45.90)                                        
  2 Furey, James K            12 Condors-MR           1:36.84    1:29.34 JO     
                  42.73     1:29.34 (46.61)                                        
  3 Charles, Brandon K        12 Tmsuffolk-MR         1:40.00    1:30.69 JO     
                  42.71     1:30.69 (47.98)                                        
  4 Aventuro, Christopher J   11 Badger-MR            1:29.49    1:31.70 JO     
                  44.81     1:31.70 (46.89)                                        
  5 Buttigieg, Timothy W      11 Badger-MR            1:32.86    1:33.28 JO     
                  44.57     1:33.28 (48.71)                                        
  6 Capodanno, Michael S      12 Tmsuffolk-MR         1:46.19    1:33.41 JO     
                  44.41     1:33.41 (49.00)                                        
  7 Ryan, Conor J             12 Tmsuffolk-MR         1:46.08    1:33.94 JO     
                  44.82     1:33.94 (49.12)                                        
  8 Su, Kyle                  12 UN-MR                1:38.14    1:34.75 JO     
                  44.04     1:34.75 (50.71)                                        
  9 Zhu, Joshua               12 Tmsuffolk-MR         1:43.83    1:36.06 JO     
                  45.91     1:36.06 (50.15)                                        
 10 Quintos, Christopher J    12 Condors-MR           1:35.00    1:36.65 JO     
                  45.61     1:36.65 (51.04)                                        
 11 Xu, Zhao                  12 Middies-MR           1:36.21    1:37.71        
                  46.82     1:37.71 (50.89)                                        
 12 Russell, Douglas L        12 Tmsuffolk-MR         1:42.87    1:37.90        
                  47.11     1:37.90 (50.79)                                        
 13 Eiden, Joseph P           12 Middies-MR           1:37.72    1:39.39        
                  47.38     1:39.39 (52.01)                                        
 14 Oulighan, Devin G         12 Darien Piranhas-CT   1:40.42    1:39.66        
                  47.82     1:39.66 (51.84)                                        
 15 Quinteros, Roberto P      12 UN-MR                1:46.67    1:41.80        
                  48.31     1:41.80 (53.49)                                        
 16 Mattera, Michael P        11 Tmsuffolk-MR         2:02.92    1:46.62        
                  50.26     1:46.62 (56.36)                                        
 17 Peskett, Brandon W        11 Tmsuffolk-MR         2:03.90    1:46.73        
                  52.47     1:46.73 (54.26)                                        
 18 Ruvkun, Andrew H          12 Agua Swim Team-MR    1:45.62    1:47.21        
                  50.85     1:47.21 (56.36)                                        
 19 Schwartz, Nes S           11 Agua Swim Team-MR    1:57.70    1:47.59        
                  51.94     1:47.59 (55.65)                                        
 20 Lynn, James R             12 Badger-MR            1:48.55    1:47.70        
                  52.65     1:47.70 (55.05)                                        
 21 Mitchell, Benjamin L      12 Agua Swim Team-MR         NT    1:48.51        
                  50.49     1:48.51 (58.02)                                        
 22 Medvedev, Nikita          11 YFD-MR               1:42.00    1:48.65        
                  52.12     1:48.65 (56.53)                                        
 23 Varshisky, Samuel M       11 Badger-MR            1:44.42    1:52.10        
                  51.67   1:52.10 (1:00.43)                                        
 24 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR         NT    1:53.04        
                  54.09     1:53.04 (58.95)                                        
 25 Liu, Alex                 12 Tmsuffolk-MR         2:07.74    1:56.99        
                  56.07   1:56.99 (1:00.92)                                        
 26 Zhu, Caleb                11 Tmsuffolk-MR         2:22.31    2:00.96        
                  58.59   2:00.96 (1:02.37)                                        
 27 Kontos, Thomas            11 Tmsuffolk-MR         2:11.30    2:01.34        
                  58.61   2:01.34 (1:02.73)                                        
 28 Gross-Leczycki, Martin    11 Middies-MR           2:04.23    2:02.44        
                  58.93   2:02.44 (1:03.51)                                        
 29 Czajkowski, Piotr         11 Tmsuffolk-MR         1:58.38    2:02.63        
                1:00.52   2:02.63 (1:02.11)                                        
 30 Luo, Jack                 12 Tmsuffolk-MR         2:07.03    2:03.19        
                  59.96   2:03.19 (1:03.23)                                        
 31 Bourdin, Paul B           11 YFD-MR                    NT    2:05.41        
                1:01.11   2:05.41 (1:04.30)                                        
 32 Marrone, Matthew J        12 Badger-MR            1:55.41    2:07.93        
                  58.57   2:07.93 (1:09.36)                                        
 33 Saad-Eldin, Yusef M       11 Tmsuffolk-MR         1:42.90    2:09.22        
                1:01.73   2:09.22 (1:07.49)                                        
 -- Benz, Matthew T           11 Darien Piranhas-CT   2:10.56         DQ        
      One hand touch
                  56.66        DQ (1:03.39)                                        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          33.29  ZONE
          37.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mukudai, Reo              12 Middies-MR             34.89      33.09 ZONE   
  2 Kennon, Declan P          11 Badger-MR              32.75      33.28 ZONE   
  3 Conaton, Patrick A        12 Badger-MR              36.12      34.66 JO     
  4 Miou, Eric                12 Abbe Swim Team-MR      35.00      35.19 JO     
  5 Sullivan, Dan P           12 Darien Piranhas-CT     37.32      38.01        
  6 Pawelko, John M           12 Tmsuffolk-MR           35.72      38.72        
  7 Oulighan, Devin G         12 Darien Piranhas-CT     39.82      40.80        
  8 Furey, James K            12 Condors-MR             51.48      41.63        
  9 Xu, Zhao                  12 Middies-MR             39.47      42.42        
 10 Lynn, James R             12 Badger-MR              45.34      42.44        
 11 Charles, Brandon K        12 Tmsuffolk-MR           39.64      42.46        
 12 Quinteros, Roberto P      12 UN-MR                  42.67      42.85        
 13 Mahabadi, Armin B         11 Tmsuffolk-MR           44.90      42.91        
 14 Xiong, Andrew             12 Darien Piranhas-CT     45.00      43.90        
 15 Zhang, Aron               11 UN-MR                  40.84      43.97        
 16 Perez-Lopez, Gabriel C    12 Agua Swim Team-MR         NT      44.30        
 17 Tsuei, Andrew             11 Condors-MR             54.92      46.05        
 18 Gross-Leczycki, Martin    11 Middies-MR             52.03      47.37        
 19 Mitchell, Benjamin L      12 Agua Swim Team-MR      58.49      49.50        
 20 Chow, William             11 UN-MR                     NT      55.85        
 -- Liu, Alex                 12 Tmsuffolk-MR           49.02         DQ        
      Arms underwater recovery
 -- Lee, Max                  12 Tmsuffolk-MR         1:07.74         DQ        
      Alternating Kick
 
Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:14.89  ZONE
        1:25.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DiMaria, Michael J        12 Tmsuffolk-MR         1:16.46    1:15.66 JO     
                  35.74     1:15.66 (39.92)                                        
  2 Mukudai, Reo              12 Middies-MR           1:17.98    1:16.26 JO     
                  35.27     1:16.26 (40.99)                                        
  3 Nunez, John               11 Agua Swim Team-MR    1:20.04    1:19.68 JO     
                  36.98     1:19.68 (42.70)                                        
  4 Hogan, Colin J            12 Badger-MR            1:15.35    1:22.70 JO     
                  37.03     1:22.70 (45.67)                                        
  5 Pawelko, John M           12 Tmsuffolk-MR         1:24.26    1:25.07 JO     
                  39.47     1:25.07 (45.60)                                        
  6 Oulighan, Devin G         12 Darien Piranhas-CT   1:33.17    1:30.25        
                  43.05     1:30.25 (47.20)                                        
  7 Zhang, Aron               11 UN-MR                1:36.96    1:35.25        
  8 Quinteros, Roberto P      12 UN-MR                1:43.48    1:41.59        
                  46.39     1:41.59 (55.20)                                        
 
Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
        2:43.49  ZONE
        3:02.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mukudai, Reo              12 Middies-MR           3:02.19    2:44.67 JO     
                  34.03     1:16.49 (42.46)     2:07.49 (51.00)     2:44.67 (37.18)
  2 DiMaria, Michael J        12 Tmsuffolk-MR         2:57.05    2:45.89 JO     
                  35.56     1:17.85 (42.29)     2:08.58 (50.73)     2:45.89 (37.31)
  3 Conaton, Patrick A        12 Badger-MR            2:53.38    2:48.71 JO     
                  38.44     1:19.33 (40.89)   2:48.71 (1:29.38)                    
  4 Capodanno, Michael S      12 Tmsuffolk-MR         3:16.38    2:53.81 JO     
                  37.96     1:21.83 (43.87)     2:15.24 (53.41)     2:53.81 (38.57)
  5 Pawelko, John M           12 Tmsuffolk-MR         3:11.15    2:56.04 JO     
                  39.07     1:23.59 (44.52)     2:19.12 (55.53)     2:56.04 (36.92)
  6 Russell, Douglas L        12 Tmsuffolk-MR         3:05.33    2:56.83 JO     
                  40.28     1:25.71 (45.43)     2:18.84 (53.13)     2:56.83 (37.99)
  7 Charles, Brandon K        12 Tmsuffolk-MR         3:15.76    3:00.64 JO     
                  43.64     1:27.75 (44.11)     2:20.92 (53.17)     3:00.64 (39.72)
  8 Oulighan, Devin G         12 Darien Piranhas-CT   3:04.47    3:03.05        
                  40.86     1:27.79 (46.93)     2:22.52 (54.73)     3:03.05 (40.53)
  9 Aventuro, Christopher J   11 Badger-MR            2:56.86    3:03.93        
                  41.43     1:29.64 (48.21)     2:22.87 (53.23)     3:03.93 (41.06)
 10 Sullivan, Dan P           12 Darien Piranhas-CT   3:10.00    3:10.00        
                  39.80     1:30.00 (50.20)     2:28.59 (58.59)     3:10.00 (41.41)
 11 Quinteros, Roberto P      12 UN-MR                     NT    3:15.86        
                  44.08     1:32.58 (48.50)   2:33.51 (1:00.93)     3:15.86 (42.35)
 12 Zhang, Aron               11 UN-MR                3:18.43    3:16.82        
                                1:38.46 ( )     2:36.52 (58.06)     3:16.82 (40.30)
 13 Xiong, Andrew             12 Darien Piranhas-CT   3:30.00    3:17.41        
                  43.30     1:32.06 (48.76)   2:33.95 (1:01.89)     3:17.41 (43.46)
 14 Varshisky, Samuel M       11 Badger-MR            3:13.01    3:22.45        
                  46.00     1:35.25 (49.25)   2:39.18 (1:03.93)     3:22.45 (43.27)
 15 Lynn, James R             12 Badger-MR            3:12.41    3:25.73        
                  45.59     1:40.60 (55.01)   3:25.73 (1:45.13)                    
 -- Medvedev, Nikita          11 YFD-MR               3:35.00         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  47.66     1:38.09 (50.43)     2:35.06 (56.97)          DQ (46.86)
 
Boys 11-12 400 LC Meter IM
===============================================================================
        6:25.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kennon, Declan P          11 Badger-MR            5:38.55    6:09.34 JO     
                  37.23     1:23.30 (46.07)     2:10.75 (47.45)     2:57.16 (46.41)
        3:50.59 (53.43)     4:45.69 (55.10)     5:27.89 (42.20)     6:09.34 (41.45)
  2 Furey, James K            12 Condors-MR           6:30.00    6:45.05        
                  45.65     1:40.00 (54.35)     2:34.83 (54.83)     3:28.39 (53.56)
        4:21.78 (53.39)     5:13.51 (51.73)     5:59.00 (45.49)     6:45.05 (46.05)
 
Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          27.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Golan, Jacob J            16 Tmsuffolk-MR           26.46      26.44 METS   
  2 Forgione, Michael J       15 Tmsuffolk-MR           27.96      26.52 METS   
  3 Grune, Steven B           14 Darien Piranhas-CT     27.00      27.09 METS   
  4 Chiu, Terence             15 CAT-NJ                 27.96      27.18 METS   
  5 Breitweiser, Billy C      18 NJW-NJ                 26.92      27.38 METS   
  6 Galan, Bryan              14 Tmsuffolk-MR           27.83      27.55        
  7 McKenna, Brian W          14 Abbe Swim Team-MR      25.80      27.77        
  8 Grell, Robert M           17 Tmsuffolk-MR           27.93      27.79        
  9 Brown, Keron C            17 Condors-MR             26.96      27.81        
 10 Srdanovic, Ivan B         16 Agua Swim Team-MR      27.57      27.95        
 11 Weng, Kevin               15 NJW-NJ                    NT      27.99        
 12 Fierro Joyce, Billy       13 Badger-MR              27.98      28.05        
 13 Peveler, Matthew D        16 CAT-NJ                 32.07      28.19        
 14 Lee, Marcus A             14 NJW-NJ                 27.82      28.20        
 15 Sanchez, Jude M           15 Agua Swim Team-MR      28.33      28.24        
 16 Lam, Aaron                15 Abbe Swim Team-MR      27.50      28.59        
 17 Hu-Van Wright, En-Wei     13 Agua Swim Team-MR      27.89      28.72        
 18 Forde, James H            15 Darien Piranhas-CT     28.35      28.88        
 19 Jakubiak, Patrick         14 Tmsuffolk-MR           30.10      29.13        
 20 Jiran, Monte              15 Tmsuffolk-MR           30.76      29.16        
 21 Doughtery, Ryan C         15 Agua Swim Team-MR         NT      29.33        
 22 Hinds, Jonathan A         16 Tmsuffolk-MR           30.77      29.34        
 23 Tung, Danten M            14 Condors-MR             29.41      29.52        
 24 Donenfeld, Thai           15 Condors-MR             28.89      29.54        
 25 Stiles, Brian C           14 MCSC-NJ                28.55      29.55        
 26 Podniesinski, Peter F     13 Tmsuffolk-MR           30.87      29.56        
 27 Eng, James                16 Middies-MR             29.20      29.71        
 28 Yu, Laurence              15 Tmsuffolk-MR           29.36      29.73        
 29 Machi, Thomas J           14 CAT-NJ                 37.00      29.79        
 30 Baker, James D            13 Darien Piranhas-CT     29.06      29.81        
 31 Altman-Kurosaki, Jonas Y  19 Agua Swim Team-MR      27.67      29.91        
 32 Jennings, Paul M          15 Tmsuffolk-MR           29.52      29.97        
 32 Monteleone, Nicholas      14 Tmsuffolk-MR           29.79      29.97        
 34 Kuizema, Shawn D          15 NJW-NJ                 30.55      29.98        
 35 Pangal, John P            16 Tmsuffolk-MR           29.37      30.13        
 36 Terhune, Ricky P          15 Darien Piranhas-CT     29.91      30.24        
 37 Dean, Wesley G            15 Darien Piranhas-CT     30.80      30.27        
 38 Taskindoust, Rod          13 Condors-MR             30.64      30.31        
 39 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR      30.09      30.35        
 40 Simkins, Robert T         13 Tmsuffolk-MR           30.20      30.50        
 41 Greene, Jake F            14 Darien Piranhas-CT     33.54      30.77        
 42 Yeo, Maxwell Z            13 Agua Swim Team-MR      31.24      31.02        
 43 Molano, Zachary           13 Tmsuffolk-MR           33.59      31.19        
 44 Brook, Christopher C      15 Darien Piranhas-CT     31.60      31.30        
 45 Tirone, Roman             13 Tmsuffolk-MR           31.50      31.34        
 46 Tremain, Max              13 Badger-MR              31.21      31.37        
 47 Chow, Kevin               13 Abbe Swim Team-MR      31.00      31.39        
 48 Nakkab, Andre J           14 Patriot-MR             32.29      31.44        
 49 Lipovac, Nino M           13 Condors-MR             33.71      31.48        
 50 Gonzalez, Adriel A        13 Abbe Swim Team-MR      31.00      31.74        
 51 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR      35.25      31.81        
 52 Lanigan, Ryan             13 Tmsuffolk-MR           31.53      32.02        
 53 Johnson, Brinsley I       13 UN-PV                  33.50      32.21        
 54 Malarczyk, Peter          13 Badger-MR              32.87      32.43        
 55 Rosenstein, Tommy J       13 Agua Swim Team-MR      34.13      32.49        
 56 Higham, Devon A           13 Badger-MR              31.20      32.78        
 57 Li, Kytoh                 13 Abbe Swim Team-MR      33.00      32.79        
 58 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR      32.20      33.17        
 59 Yen, Kevin S              14 UN-MR                     NT      33.53        
 60 Willows, Dan L            14 Condors-MR             33.82      33.55        
 61 Rodriguez, Alex           13 Darien Piranhas-CT     35.42      33.84        
 62 Fink, Stephen J           13 Middies-MR             33.68      34.14        
 63 Scott, Thomas H           13 Tmsuffolk-MR           35.19      34.23        
 64 Gill III, CJ C            15 Condors-MR                NT      35.24        
 65 Fondacaro, Nicolas V      13 Tmsuffolk-MR           40.49      35.35        
 66 Mo, Joseph J              10 Badger-MR              34.51      35.72        
 67 Szkolnicki, Mark          14 APEX-MR                37.39      36.05        
 68 Kaplan, Jake T            13 Tmsuffolk-MR           40.31      36.10        
 69 Graney, Luke W            13 Condors-MR             36.66      36.26        
 70 Toktonov, Max K           15 APEX-MR                36.80      36.82        
 71 Cummings, Lawrence T      13 Agua Swim Team-MR      38.48      37.67        
 72 Pae, Alexander M          13 Tmsuffolk-MR           46.76      37.74        
 73 Negash, Brook             13 APEX-MR                39.99      38.24        
 74 Najaroen, Chris           13 Condors-MR             40.41      39.60        
 75 Lin, Thomas                6 Abbe Swim Team-MR      44.00      45.57        
 -- Yoon, Paul M              13 NJW-NJ                 35.74         DQ        
      Delay of meet
 -- Cheng, Will               14 Agua Swim Team-MR      29.96         DQ        
      False start
 
Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          51.59  OT
          51.79  OPEN
          59.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hursch, Derek             16 NJW-NJ                 58.32      56.44 METS   
                  28.00       56.44 (28.44)                                        
  2 Forgione, Michael J       15 Tmsuffolk-MR         1:00.48      58.11 METS   
                  27.92       58.11 (30.19)                                        
  3 Abrams, Michael           15 Agua Swim Team-MR      57.82      58.27 METS   
                  28.46       58.27 (29.81)                                        
  4 Krause, Billy K           17 Tmsuffolk-MR           59.34      58.45 METS   
                  29.11       58.45 (29.34)                                        
  5 Fleming, Christopher G    17 CAT-NJ                 58.95      58.64 METS   
                  27.33       58.64 (31.31)                                        
  6 Golan, Jacob J            16 Tmsuffolk-MR           59.84      58.74 METS   
                  28.88       58.74 (29.86)                                        
  7 Galan, Bryan              14 Tmsuffolk-MR         1:00.61      58.95 METS   
                  28.69       58.95 (30.26)                                        
  8 Chiu, Terence             15 CAT-NJ               1:01.22      59.12 METS   
                  28.50       59.12 (30.62)                                        
  8 Breitweiser, Billy C      18 NJW-NJ                 58.08      59.12 METS   
                  28.78       59.12 (30.34)                                        
 10 Grune, Steven B           14 Darien Piranhas-CT     58.40      59.50 METS   
                  28.90       59.50 (30.60)                                        
 11 Gomez, Jeffrey F          17 CAT-NJ                 58.67      59.54 METS   
                  28.91       59.54 (30.63)                                        
 12 Khan, Rana Z              19 Abbe Swim Team-MR      59.00    1:00.30        
                  28.56     1:00.30 (31.74)                                        
 13 Lee, Marcus A             14 NJW-NJ               1:00.86    1:00.50        
                  29.41     1:00.50 (31.09)                                        
 14 Weng, Kevin               15 NJW-NJ                    NT    1:00.77        
                  28.99     1:00.77 (31.78)                                        
 15 Lee, Marc A               16 APEX-MR              1:00.84    1:00.93        
                  29.36     1:00.93 (31.57)                                        
 16 Peralta, Ramon E          15 APEX-MR                58.75    1:01.05        
                  28.47     1:01.05 (32.58)                                        
 17 Deblasio, Matthew M       14 Tmsuffolk-MR         1:01.47    1:01.10        
                  29.80     1:01.10 (31.30)                                        
 18 Jiran, Monte              15 Tmsuffolk-MR         1:02.85    1:01.11        
                  29.58     1:01.11 (31.53)                                        
 19 Ostrovsky, Edward         17 NJW-NJ                 58.70    1:01.66        
 20 Srdanovic, Ivan B         16 Agua Swim Team-MR    1:01.15    1:01.79        
                  29.09     1:01.79 (32.70)                                        
 21 Hu-Van Wright, En-Wei     13 Agua Swim Team-MR    1:01.28    1:01.97        
                  29.87     1:01.97 (32.10)                                        
 22 Amoresano, Gregory V      16 CAT-NJ               1:04.19    1:02.18        
                  29.29     1:02.18 (32.89)                                        
 23 Kontos, Nicholas G        15 Tmsuffolk-MR         1:00.85    1:02.19        
                  29.21     1:02.19 (32.98)                                        
 24 English, Andrew C         17 CAT-NJ               1:00.35    1:02.42        
                  28.74     1:02.42 (33.68)                                        
 25 Forde, James H            15 Darien Piranhas-CT   1:03.58    1:02.51        
                  29.98     1:02.51 (32.53)                                        
 26 Brown, Keron C            17 Condors-MR             59.55    1:02.65        
                  29.60     1:02.65 (33.05)                                        
 27 Conti, Joe M              17 NJW-NJ               1:04.27    1:02.78        
                  31.05     1:02.78 (31.73)                                        
 28 Doughtery, Ryan C         15 Agua Swim Team-MR         NT    1:02.90        
                  30.10     1:02.90 (32.80)                                        
 29 Cusmano, Joseph V         15 CAT-NJ               1:02.68    1:02.91        
                  30.92     1:02.91 (31.99)                                        
 30 Pisano, Jake F            15 Tmsuffolk-MR         1:05.23    1:02.95        
                  30.51     1:02.95 (32.44)                                        
 31 Cheng, Will               14 Agua Swim Team-MR    1:03.95    1:03.22        
                  30.70     1:03.22 (32.52)                                        
 32 Sanchez, Jude M           15 Agua Swim Team-MR    1:05.32    1:03.61        
                  31.07     1:03.61 (32.54)                                        
 33 Herrmann, Charles         14 Tmsuffolk-MR         1:03.78    1:03.75        
                  30.62     1:03.75 (33.13)                                        
 34 Vingan, Isaac             13 Tmsuffolk-MR         1:03.63    1:03.76        
                  31.18     1:03.76 (32.58)                                        
 35 Monteleone, Nicholas      14 Tmsuffolk-MR         1:03.57    1:03.79        
                  31.22     1:03.79 (32.57)                                        
 36 Podniesinski, Peter F     13 Tmsuffolk-MR         1:04.34    1:03.93        
                  30.59     1:03.93 (33.34)                                        
 36 Kuizema, Shawn D          15 NJW-NJ               1:06.25    1:03.93        
                  30.81     1:03.93 (33.12)                                        
 38 Yu, Laurence              15 Tmsuffolk-MR         1:04.38    1:03.99        
                  31.15     1:03.99 (32.84)                                        
 39 Donenfeld, Thai           15 Condors-MR           1:04.75    1:04.07        
                  31.09     1:04.07 (32.98)                                        
 40 Kim, Jun Y                14 NJW-NJ               1:04.16    1:04.13        
                  31.25     1:04.13 (32.88)                                        
 41 Pangal, John P            16 Tmsuffolk-MR         1:00.44    1:04.43        
                  31.24     1:04.43 (33.19)                                        
 42 Makowski, John P          15 Tmsuffolk-MR         1:03.75    1:04.56        
                  31.31     1:04.56 (33.25)                                        
 43 Fischetti, Michael        15 Tmsuffolk-MR         1:04.71    1:04.65        
                  31.05     1:04.65 (33.60)                                        
 44 Jennings, Paul M          15 Tmsuffolk-MR         1:03.22    1:04.73        
                  31.07     1:04.73 (33.66)                                        
 45 Jakubiak, Patrick         14 Tmsuffolk-MR         1:07.49    1:05.21        
                  31.24     1:05.21 (33.97)                                        
 46 Zhivkov, Ivan G           16 APEX-MR              1:03.82    1:05.29        
                  31.49     1:05.29 (33.80)                                        
 47 Woo, Eric                 17 NJW-NJ               1:04.80    1:05.72        
                  30.92     1:05.72 (34.80)                                        
 48 Janson, Chris P           13 Darien Piranhas-CT   1:09.00    1:05.90        
                  32.09     1:05.90 (33.81)                                        
 49 Eng, James                16 Middies-MR           1:03.65    1:05.96        
                  31.38     1:05.96 (34.58)                                        
 50 Tucci, Josh j             15 Un-Njrc-NJ             59.78    1:06.04        
                  31.81     1:06.04 (34.23)                                        
 51 Hogan, Brett R            13 Badger-MR            1:06.78    1:06.13        
                  31.87     1:06.13 (34.26)                                        
 52 Simkins, Robert T         13 Tmsuffolk-MR         1:08.69    1:06.15        
                  31.91     1:06.15 (34.24)                                        
 53 Ogisu, Kent               14 Agua Swim Team-MR    1:10.13    1:06.31        
                  31.99     1:06.31 (34.32)                                        
 54 Tung, Danten M            14 Condors-MR           1:08.43    1:06.37        
                  31.60     1:06.37 (34.77)                                        
 55 Machi, Thomas J           14 CAT-NJ               1:21.22    1:06.66        
                  31.93     1:06.66 (34.73)                                        
 56 Parisi, Joey N            13 Tmsuffolk-MR         1:06.97    1:06.73        
                  32.21     1:06.73 (34.52)                                        
 57 Siegel, Jared             15 Tmsuffolk-MR         1:06.93    1:06.86        
                  32.53     1:06.86 (34.33)                                        
 58 Yeo, Maxwell Z            13 Agua Swim Team-MR    1:12.18    1:06.96        
                  32.07     1:06.96 (34.89)                                        
 59 Hayes, Connor             15 Tmsuffolk-MR         1:04.07    1:07.05        
                  31.39     1:07.05 (35.66)                                        
 60 Kan, Dennis               14 Abbe Swim Team-MR    1:05.00    1:07.27        
                  32.50     1:07.27 (34.77)                                        
 61 Molano, Zachary           13 Tmsuffolk-MR         1:25.54    1:07.50        
 62 Lipovac, Nino M           13 Condors-MR           1:15.64    1:07.69        
                  32.38     1:07.69 (35.31)                                        
 63 Cervone, Ryan G           13 NJW-NJ               1:21.69    1:07.99        
                  32.37     1:07.99 (35.62)                                        
 64 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR    1:10.81    1:08.44        
                  32.60     1:08.44 (35.84)                                        
 65 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR    1:08.03    1:08.69        
                  33.05     1:08.69 (35.64)                                        
 66 Lanigan, Ryan             13 Tmsuffolk-MR         1:10.10    1:09.15        
                  33.58     1:09.15 (35.57)                                        
 67 Brook, Christopher C      15 Darien Piranhas-CT   1:08.76    1:09.25        
                  33.42     1:09.25 (35.83)                                        
 68 Tirone, Roman             13 Tmsuffolk-MR         1:09.82    1:09.50        
                  33.12     1:09.50 (36.38)                                        
 69 Kondratyev, Yuri          16 NJW-NJ               1:26.68    1:09.86        
 70 Nakkab, Andre J           14 Patriot-MR           1:07.68    1:10.00        
                  33.70     1:10.00 (36.30)                                        
 71 Lyons, Sean P             13 Badger-MR            1:10.63    1:10.39        
                  33.61     1:10.39 (36.78)                                        
 72 Tonoyan, Ruben            15 NJW-NJ               1:10.54    1:11.26        
                  33.43     1:11.26 (37.83)                                        
 73 Arnold, David M           15 NJW-NJ               1:17.70    1:11.46        
                  33.41     1:11.46 (38.05)                                        
 74 Zhivkov, Panio G          14 APEX-MR              1:11.35    1:11.52        
                  33.49     1:11.52 (38.03)                                        
 75 Rodriguez, Jose M         14 APEX-MR              1:10.07    1:11.70        
                  34.30     1:11.70 (37.40)                                        
 76 Yoon, Paul M              13 NJW-NJ               1:21.46    1:11.90        
                  32.73     1:11.90 (39.17)                                        
 77 Li, Kytoh                 13 Abbe Swim Team-MR    1:17.00    1:12.37        
                  34.57     1:12.37 (37.80)                                        
 78 Gonzalez, Adriel A        13 Abbe Swim Team-MR    1:09.00    1:13.36        
                  33.65     1:13.36 (39.71)                                        
 79 Matsunaga, Ty             14 Agua Swim Team-MR    1:27.91    1:13.45        
                  34.23     1:13.45 (39.22)                                        
 80 Korenkov, Sean P          13 NJW-NJ                    NT    1:14.84        
                  35.59     1:14.84 (39.25)                                        
 81 Stallone, Ryan M          13 NJW-NJ               1:32.10    1:15.86        
                  35.27     1:15.86 (40.59)                                        
 82 Fink, Stephen J           13 Middies-MR           1:15.20    1:17.29        
                  36.83     1:17.29 (40.46)                                        
 83 Najaroen, Nevin           15 Condors-MR           1:16.00    1:17.35        
                  36.97     1:17.35 (40.38)                                        
 84 Graney, Luke W            13 Condors-MR           1:21.36    1:17.68        
                  37.14     1:17.68 (40.54)                                        
 85 Wright, Richard M         13 Patriot-MR           1:13.55    1:18.87        
                  38.63     1:18.87 (40.24)                                        
 86 Mo, Joseph J              10 Badger-MR            1:16.14    1:19.04        
                  38.76     1:19.04 (40.28)                                        
 87 Szkolnicki, Mark          14 APEX-MR              1:22.59    1:19.09        
                  38.09     1:19.09 (41.00)                                        
 88 Kaplan, Jake T            13 Tmsuffolk-MR         1:18.64    1:19.17        
                  38.50     1:19.17 (40.67)                                        
 88 Fondacaro, Nicolas V      13 Tmsuffolk-MR         1:17.08    1:19.17        
                  38.66     1:19.17 (40.51)                                        
 90 Rodriguez, Alex           13 Darien Piranhas-CT   1:31.41    1:19.85        
 91 Lopez, Christian C        14 Abbe Swim Team-MR    1:14.00    1:20.35        
                  38.30     1:20.35 (42.05)                                        
 92 Yen, Kevin S              14 UN-MR                     NT    1:21.40        
                  38.19     1:21.40 (43.21)                                        
 93 Toktonov, Max K           15 APEX-MR              1:25.28    1:24.75        
                  37.42     1:24.75 (47.33)                                        
 94 Najaroen, Chris           13 Condors-MR                NT    1:27.24        
                  41.35     1:27.24 (45.89)                                        
 95 Pae, Alexander M          13 Tmsuffolk-MR         1:28.40    1:28.16        
 96 Lin, Thomas                6 Abbe Swim Team-MR    1:48.00    1:42.19        
                  45.65     1:42.19 (56.54)                                        
 
Men 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:52.89  OT
        1:53.39  OPEN
        2:10.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abrams, Michael           15 Agua Swim Team-MR    2:04.24    2:05.28 METS   
                  29.38     1:01.13 (31.75)     1:33.38 (32.25)     2:05.28 (31.90)
  2 Leland, Trevor P          14 NJW-NJ               2:05.87    2:06.05 METS   
                  30.39     1:01.78 (31.39)     1:33.91 (32.13)     2:06.05 (32.14)
  3 Galan, Bryan              14 Tmsuffolk-MR         2:08.48    2:07.79 METS   
                  29.06     1:01.34 (32.28)     1:35.70 (34.36)     2:07.79 (32.09)
  4 Gomez, Jeffrey F          17 CAT-NJ               2:08.05    2:08.13 METS   
                  30.22     1:02.31 (32.09)     1:35.60 (33.29)     2:08.13 (32.53)
  5 Zak, Jeffrey J            16 CAT-NJ               2:12.19    2:08.39 METS   
                  29.53     1:01.94 (32.41)     1:35.25 (33.31)     2:08.39 (33.14)
  6 Breitweiser, Billy C      18 NJW-NJ               2:07.45    2:09.24 METS   
                  29.80     1:02.02 (32.22)     1:35.60 (33.58)     2:09.24 (33.64)
  7 Forgione, Michael J       15 Tmsuffolk-MR         2:12.60    2:09.38 METS   
                  29.51     1:02.05 (32.54)     1:36.29 (34.24)     2:09.38 (33.09)
  8 Peveler, Matthew D        16 CAT-NJ               2:11.83    2:10.00 METS   
                  30.19     1:03.50 (33.31)     1:38.38 (34.88)     2:10.00 (31.62)
  9 Mo, Samuel                13 Badger-MR            2:08.98    2:10.21 METS   
                                1:02.30 ( )   2:10.21 (1:07.91)                    
 10 Chiu, Terence             15 CAT-NJ               2:20.89    2:10.93 METS   
                  29.50     1:02.31 (32.81)   2:10.93 (1:08.62)                    
 11 Grune, Steven B           14 Darien Piranhas-CT   2:11.30    2:11.52        
                  29.81     1:02.61 (32.80)     1:37.61 (35.00)     2:11.52 (33.91)
 12 Bischoff, Kent A          14 Tmsuffolk-MR         2:11.90    2:12.27        
                  30.21     1:03.07 (32.86)     1:38.45 (35.38)     2:12.27 (33.82)
 13 Kim, Jun Y                14 NJW-NJ               2:13.14    2:13.48        
                  31.17     1:05.09 (33.92)     1:39.61 (34.52)     2:13.48 (33.87)
 14 Lee, Marcus A             14 NJW-NJ               2:14.97    2:13.80        
                  30.84     1:05.09 (34.25)     1:40.28 (35.19)     2:13.80 (33.52)
 15 Pangal, John P            16 Tmsuffolk-MR         2:13.25    2:14.63        
                                1:04.61 ( )   2:14.63 (1:10.02)                    
 16 Conti, Joe M              17 NJW-NJ               2:10.42    2:15.45        
                  30.86     1:04.48 (33.62)     1:40.37 (35.89)     2:15.45 (35.08)
 17 Cusmano, Joseph V         15 CAT-NJ               2:18.09    2:16.49        
                  31.69     1:06.67 (34.98)     1:42.22 (35.55)     2:16.49 (34.27)
 18 Cheng, Will               14 Agua Swim Team-MR    2:19.27    2:16.61        
                  31.59     1:06.16 (34.57)     1:41.91 (35.75)     2:16.61 (34.70)
 19 Vingan, Isaac             13 Tmsuffolk-MR         2:21.19    2:18.56        
                  32.91     1:08.11 (35.20)     1:43.90 (35.79)     2:18.56 (34.66)
 20 Srdanovic, Ivan B         16 Agua Swim Team-MR    2:17.15    2:18.64        
                                1:05.68 ( )     1:41.36 (35.68)     2:18.64 (37.28)
 21 Spiropoulos, Gregory M    12 NJW-NJ               2:20.59    2:18.73        
                  32.43     1:07.87 (35.44)     1:44.34 (36.47)     2:18.73 (34.39)
 22 Monteleone, Nicholas      14 Tmsuffolk-MR         2:19.75    2:18.78        
                                1:08.69 ( )   2:18.78 (1:10.09)                    
 23 Makowski, John P          15 Tmsuffolk-MR         2:18.72    2:19.33        
                  33.10     1:08.27 (35.17)     1:44.50 (36.23)     2:19.33 (34.83)
 24 Kuizema, Shawn D          15 NJW-NJ               2:20.10    2:19.69        
                  31.58     1:07.16 (35.58)     1:43.17 (36.01)     2:19.69 (36.52)
 25 Greene, Jake F            14 Darien Piranhas-CT   2:22.26    2:19.88        
                  32.83     1:08.24 (35.41)     1:43.94 (35.70)     2:19.88 (35.94)
 26 Rueda, Diego C            13 Agua Swim Team-MR    2:21.06    2:19.95        
                  33.00     1:08.15 (35.15)     1:44.64 (36.49)     2:19.95 (35.31)
 27 Fischetti, Michael        15 Tmsuffolk-MR         2:24.33    2:20.23        
                  32.49     1:07.63 (35.14)     1:44.60 (36.97)     2:20.23 (35.63)
 28 Forde, James H            15 Darien Piranhas-CT   2:23.09    2:20.57        
                  31.93     1:07.86 (35.93)     1:44.41 (36.55)     2:20.57 (36.16)
 29 Yu, Laurence              15 Tmsuffolk-MR         2:21.99    2:21.00        
                                1:08.35 ( )   2:21.00 (1:12.65)                    
 30 Doughtery, Ryan C         15 Agua Swim Team-MR         NT    2:21.06        
                  32.61     1:08.33 (35.72)     1:45.22 (36.89)     2:21.06 (35.84)
 31 Cervone, Ryan G           13 NJW-NJ               2:25.32    2:21.73        
                                1:10.41 ( )   2:21.73 (1:11.32)                    
 32 Hinds, Jonathan A         16 Tmsuffolk-MR         2:30.81    2:21.94        
                                1:05.69 ( )   2:21.94 (1:16.25)                    
 33 Simkins, Robert T         13 Tmsuffolk-MR         2:31.66    2:22.48        
                  32.56     1:08.50 (35.94)     1:46.39 (37.89)     2:22.48 (36.09)
 34 Mo, Daniel G              12 Badger-MR            2:21.59    2:22.56        
                  31.72     1:07.69 (35.97)     1:44.65 (36.96)     2:22.56 (37.91)
 35 Parisi, Joey N            13 Tmsuffolk-MR         2:33.61    2:23.27        
                  32.84     1:09.72 (36.88)     1:47.92 (38.20)     2:23.27 (35.35)
 36 Tucci, Josh j             15 Un-Njrc-NJ           2:17.76    2:24.70        
                  33.74     1:09.69 (35.95)     1:47.11 (37.42)     2:24.70 (37.59)
 37 Yeo, Maxwell Z            13 Agua Swim Team-MR    2:26.85    2:24.87        
                  33.30     1:09.34 (36.04)     1:47.90 (38.56)     2:24.87 (36.97)
 38 Jakubiak, Patrick         14 Tmsuffolk-MR         2:31.11    2:25.07        
                  32.98     1:09.72 (36.74)     1:47.79 (38.07)     2:25.07 (37.28)
 39 Machi, Thomas J           14 CAT-NJ               2:50.34    2:25.78        
                  33.44     1:11.89 (38.45)     1:49.69 (37.80)     2:25.78 (36.09)
 40 Ogisu, Kent               14 Agua Swim Team-MR    2:24.97    2:25.83        
                  33.34     1:10.41 (37.07)     1:48.25 (37.84)     2:25.83 (37.58)
 41 Nakkab, Andre J           14 Patriot-MR           2:28.32    2:26.33        
                                1:10.37 ( )     1:49.91 (39.54)     2:26.33 (36.42)
 42 Hogan, Brett R            13 Badger-MR            2:23.55    2:26.72        
                  33.47     1:11.22 (37.75)     1:49.59 (38.37)     2:26.72 (37.13)
 43 Brown, Keron C            17 Condors-MR           2:15.00    2:27.11        
                  32.69     1:08.95 (36.26)     1:47.79 (38.84)     2:27.11 (39.32)
 44 Zak, Jeremy M             14 CAT-NJ               2:39.73    2:27.51        
                  34.05     1:11.81 (37.76)     1:50.63 (38.82)     2:27.51 (36.88)
 45 Woo, Eric                 17 NJW-NJ               2:28.43    2:27.68        
                  33.24     1:09.61 (36.37)     1:48.46 (38.85)     2:27.68 (39.22)
 46 Eng, James                16 Middies-MR           2:21.15    2:28.67        
                  31.89     1:08.33 (36.44)     1:48.05 (39.72)     2:28.67 (40.62)
 47 Lanigan, Ryan             13 Tmsuffolk-MR         2:30.23    2:28.86        
                  33.64     1:11.65 (38.01)     1:50.95 (39.30)     2:28.86 (37.91)
 48 Brook, Christopher C      15 Darien Piranhas-CT   2:30.21    2:30.65        
                  33.74     1:12.58 (38.84)     1:52.66 (40.08)     2:30.65 (37.99)
 49 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR    2:30.59    2:31.53        
                  34.13     1:12.85 (38.72)     1:53.70 (40.85)     2:31.53 (37.83)
 50 Tirone, Roman             13 Tmsuffolk-MR         2:33.49    2:32.14        
                  45.11     1:11.04 (25.93)   2:32.14 (1:21.10)                    
 51 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR    2:45.16    2:35.72        
                  35.20     1:14.14 (38.94)     1:55.15 (41.01)     2:35.72 (40.57)
 52 Tonoyan, Ruben            15 NJW-NJ               2:35.09    2:37.75        
                  33.81     1:13.98 (40.17)     1:57.72 (43.74)     2:37.75 (40.03)
 53 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR    2:33.56    2:37.76        
                  36.16     1:16.81 (40.65)     2:00.52 (43.71)     2:37.76 (37.24)
 54 Zitelny, Edan             13 Tmsuffolk-MR         2:45.84    2:39.75        
                                1:16.58 ( )   2:39.75 (1:23.17)                    
 55 Colandrea, Nicholas K     15 Condors-MR           2:26.00    2:39.84        
                  35.52     1:15.66 (40.14)     1:57.67 (42.01)     2:39.84 (42.17)
 56 Scott, Thomas H           13 Tmsuffolk-MR         2:48.57    2:40.12        
                  36.60     1:18.62 (42.02)     2:00.54 (41.92)     2:40.12 (39.58)
 57 Rosenstein, Tommy J       13 Agua Swim Team-MR         NT    2:43.33        
                                1:14.73 ( )   2:43.33 (1:28.60)                    
 58 Graney, Luke W            13 Condors-MR           2:53.35    2:46.59        
                                1:19.73 ( )   2:46.59 (1:26.86)                    
 59 Mo, Joseph J              10 Badger-MR            2:48.60    2:46.67        
                  38.60     1:21.32 (42.72)     2:06.63 (45.31)     2:46.67 (40.04)
 60 Fink, Stephen J           13 Middies-MR           2:53.91    2:47.23        
                  37.37     1:21.69 (44.32)     2:06.99 (45.30)     2:47.23 (40.24)
 61 Wright, Richard M         13 Patriot-MR           2:38.98    2:48.27        
                                1:21.25 ( )   2:48.27 (1:27.02)                    
 62 Fondacaro, Nicolas V      13 Tmsuffolk-MR         2:47.19    2:49.53        
                  38.56     1:23.19 (44.63)     2:08.14 (44.95)     2:49.53 (41.39)
 63 Kaplan, Jake T            13 Tmsuffolk-MR         3:27.63    2:51.41        
                  38.94     1:23.45 (44.51)     2:09.38 (45.93)     2:51.41 (42.03)
 64 Rodriguez, Alex           13 Darien Piranhas-CT   3:00.78    2:51.46        
                  38.61     1:22.82 (44.21)     2:08.70 (45.88)     2:51.46 (42.76)
 65 Yen, Kevin S              14 UN-MR                3:04.74    3:06.10        
                  37.87     1:22.47 (44.60)   3:06.10 (1:43.63)                    
 66 Pae, Alexander M          13 Tmsuffolk-MR         3:17.85    3:11.47        
                  40.81     1:29.16 (48.35)     2:20.68 (51.52)     3:11.47 (50.79)
 
Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        4:34.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wollner, Sam B            22 Agua Swim Team-MR    3:59.36    4:01.06 METS   
                  28.08       58.20 (30.12)     1:29.05 (30.85)     1:59.80 (30.75)
        2:30.77 (30.97)     3:01.36 (30.59)     3:31.82 (30.46)     4:01.06 (29.24)
  2 Leland, Trevor P          14 NJW-NJ               4:25.49    4:26.52 METS   
                  31.56     1:04.95 (33.39)     1:39.02 (34.07)     2:13.00 (33.98)
        2:47.01 (34.01)     3:21.05 (34.04)     3:54.91 (33.86)     4:26.52 (31.61)
  3 Abrams, Michael           15 Agua Swim Team-MR    4:19.67    4:26.99 METS   
                  30.51     1:03.28 (32.77)     1:37.70 (34.42)     2:12.00 (34.30)
        2:47.10 (35.10)     3:21.17 (34.07)     3:55.20 (34.03)     4:26.99 (31.79)
  4 Windler, Andrew J         17 Tmsuffolk-MR         4:18.27    4:33.44 METS   
                  31.12     1:04.76 (33.64)     1:39.55 (34.79)     2:14.67 (35.12)
        2:33.54 (18.87)                             2:49.67 ( )   4:33.44 (1:43.77)
  5 Galan, Bryan              14 Tmsuffolk-MR         4:42.76    4:35.13        
                  31.09     1:05.13 (34.04)     1:40.99 (35.86)     2:16.28 (35.29)
        2:52.29 (36.01)     3:28.03 (35.74)     4:02.19 (34.16)     4:35.13 (32.94)
  6 Deblasio, Matthew M       14 Tmsuffolk-MR         4:37.63    4:36.87        
                  31.92     1:06.74 (34.82)     1:42.15 (35.41)     2:17.25 (35.10)
        2:52.49 (35.24)     3:27.83 (35.34)     4:03.26 (35.43)     4:36.87 (33.61)
  7 Mo, Samuel                13 Badger-MR            4:42.21    4:37.14        
                  32.12     1:06.19 (34.07)     1:41.19 (35.00)     2:16.62 (35.43)
        2:52.39 (35.77)     3:27.80 (35.41)     4:03.28 (35.48)     4:37.14 (33.86)
  8 Hilzen, Bobby M           13 NJW-NJ               4:57.28    4:37.22        
                  32.83     1:07.37 (34.54)     1:42.50 (35.13)     2:17.83 (35.33)
        2:53.73 (35.90)     3:28.60 (34.87)     4:04.21 (35.61)     4:37.22 (33.01)
  9 Altman-Kurosaki, Jonas Y  19 Agua Swim Team-MR    4:43.52    4:38.67        
                  31.91     1:07.24 (35.33)     1:43.03 (35.79)     2:18.94 (35.91)
        2:54.37 (35.43)     3:29.54 (35.17)     4:04.84 (35.30)     4:38.67 (33.83)
 10 Bischoff, Kent A          14 Tmsuffolk-MR         4:47.22    4:40.89        
                  32.56     1:07.81 (35.25)     1:45.01 (37.20)     2:21.24 (36.23)
        2:56.48 (35.24)     3:32.00 (35.52)     4:07.58 (35.58)     4:40.89 (33.31)
 11 Pisano, Jake F            15 Tmsuffolk-MR         4:43.99    4:41.27        
                  32.88     1:08.26 (35.38)     1:44.90 (36.64)     2:21.57 (36.67)
        2:56.53 (34.96)     3:32.18 (35.65)     4:07.55 (35.37)     4:41.27 (33.72)
 12 Pangal, John P            16 Tmsuffolk-MR         4:48.04    4:44.75        
                  33.81     1:09.47 (35.66)     1:46.36 (36.89)     2:23.14 (36.78)
        2:58.77 (35.63)     3:34.49 (35.72)     4:10.43 (35.94)     4:44.75 (34.32)
 13 Zak, Jeffrey J            16 CAT-NJ               4:47.69    4:50.25        
                  29.90     1:03.49 (33.59)     1:39.55 (36.06)     2:16.16 (36.61)
        2:54.00 (37.84)     3:32.12 (38.12)     4:11.90 (39.78)     4:50.25 (38.35)
 14 Lohrer, Jesse T           15 Tmsuffolk-MR         4:42.44    4:52.64        
                  32.59     1:08.66 (36.07)     1:45.92 (37.26)     2:24.51 (38.59)
        3:02.43 (37.92)     3:39.56 (37.13)     4:17.20 (37.64)     4:52.64 (35.44)
 15 Siegel, Jared             15 Tmsuffolk-MR         5:00.90    4:53.15        
                  34.41     1:10.76 (36.35)     1:47.63 (36.87)     2:24.34 (36.71)
        3:02.04 (37.70)     3:39.17 (37.13)     4:16.79 (37.62)     4:53.15 (36.36)
 16 Baker, James D            13 Darien Piranhas-CT   4:56.59    4:53.21        
                  32.82     1:09.42 (36.60)     1:46.14 (36.72)     2:23.71 (37.57)
        3:01.28 (37.57)     3:39.55 (38.27)     4:17.10 (37.55)     4:53.21 (36.11)
 17 Sherman, Sammy I          13 Agua Swim Team-MR    4:54.14    4:54.57        
                  33.82     1:11.23 (37.41)     1:49.20 (37.97)     2:26.84 (37.64)
        3:04.19 (37.35)     3:41.81 (37.62)     4:19.70 (37.89)     4:54.57 (34.87)
 18 Rueda, Diego C            13 Agua Swim Team-MR    4:56.14    4:56.52        
                  34.69     1:11.25 (36.56)     1:47.70 (36.45)     2:24.61 (36.91)
        3:02.10 (37.49)     3:40.16 (38.06)     4:19.07 (38.91)     4:56.52 (37.45)
 19 Yu, Laurence              15 Tmsuffolk-MR         5:41.16    5:05.48        
                  32.31     1:09.38 (37.07)     1:47.51 (38.13)     2:25.74 (38.23)
        3:05.83 (40.09)     3:46.63 (40.80)     4:27.87 (41.24)     5:05.48 (37.61)
 20 Zak, Jeremy M             14 CAT-NJ               5:33.21    5:07.69        
                  35.02     1:13.40 (38.38)     1:53.26 (39.86)     2:33.74 (40.48)
        3:14.20 (40.46)     3:53.84 (39.64)     4:32.63 (38.79)     5:07.69 (35.06)
 21 Mo, Daniel G              12 Badger-MR            5:10.55    5:07.81        
                  33.46     1:11.92 (38.46)     1:50.86 (38.94)     2:30.92 (40.06)
        3:11.88 (40.96)     3:53.02 (41.14)     4:31.94 (38.92)     5:07.81 (35.87)
 22 Yeo, Maxwell Z            13 Agua Swim Team-MR    5:45.41    5:10.00        
                  34.30     1:11.65 (37.35)     1:51.72 (40.07)     2:31.05 (39.33)
        3:11.73 (40.68)     3:51.86 (40.13)     4:31.88 (40.02)     5:10.00 (38.12)
 23 Taskindoust, Rod          13 Condors-MR           6:13.65    5:25.24        
                  34.01     1:13.31 (39.30)     1:55.29 (41.98)     2:37.58 (42.29)
        3:20.45 (42.87)     4:02.42 (41.97)     4:45.37 (42.95)     5:25.24 (39.87)
 24 Eng, James                16 Middies-MR           5:10.58    5:26.51        
                  34.72     1:12.68 (37.96)     1:52.75 (40.07)     2:34.61 (41.86)
        3:17.05 (42.44)     4:00.20 (43.15)     4:43.44 (43.24)     5:26.51 (43.07)
 25 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR    5:36.34    5:28.46        
                  35.95     1:16.75 (40.80)     1:58.62 (41.87)     2:40.86 (42.24)
        3:22.98 (42.12)     4:05.46 (42.48)     4:47.82 (42.36)     5:28.46 (40.64)
 26 Higham, Devon A           13 Badger-MR            5:26.51    5:36.97        
                  36.09     1:17.54 (41.45)     2:00.55 (43.01)     2:44.21 (43.66)
        3:28.42 (44.21)     4:11.64 (43.22)   5:36.97 (1:25.33)                    
 27 Wright, Richard M         13 Patriot-MR           5:30.23    5:46.12        
                  38.26     1:20.71 (42.45)     2:03.57 (42.86)     2:47.97 (44.40)
        3:30.26 (42.29)     4:15.73 (45.47)     5:02.52 (46.79)     5:46.12 (43.60)
 28 Fink, Stephen J           13 Middies-MR           5:47.01    6:00.23        
                                                    5:16.56 ( )     6:00.23 (43.67)
 29 Najaroen, Nevin           15 Condors-MR           6:26.31    6:06.76        
                  38.94     1:23.28 (44.34)     2:10.12 (46.84)     2:56.99 (46.87)
        3:44.65 (47.66)     4:32.28 (47.63)     5:20.11 (47.83)     6:06.76 (46.65)
 
Men 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        9:49.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abrams, Michael           15 Agua Swim Team-MR    8:55.59    9:07.22 METS   
                  31.16     1:05.33 (34.17)     1:40.41 (35.08)     2:15.19 (34.78)
        2:45.00 (29.81)     3:24.49 (39.49)     3:59.25 (34.76)     4:33.86 (34.61)
        5:08.85 (34.99)     5:43.64 (34.79)     6:18.03 (34.39)     6:52.20 (34.17)
        7:26.70 (34.50)     8:00.48 (33.78)     8:34.58 (34.10)     9:07.22 (32.64)
  2 Leland, Trevor P          14 NJW-NJ               9:24.44    9:08.39 METS   
                  31.58     1:05.42 (33.84)     1:40.59 (35.17)     2:15.38 (34.79)
        2:49.89 (34.51)     3:24.56 (34.67)     3:59.38 (34.82)     4:33.95 (34.57)
        5:03.76 (29.81)     5:42.93 (39.17)     6:18.04 (35.11)     6:52.71 (34.67)
        7:22.70 (29.99)     8:01.85 (39.15)     8:36.14 (34.29)     9:08.39 (32.25)
  3 Peveler, Matthew D        16 CAT-NJ               9:39.47    9:21.39 METS   
                  31.10     1:05.13 (34.03)     1:39.56 (34.43)     2:14.45 (34.89)
        2:49.89 (35.44)     3:24.54 (34.65)     4:00.08 (35.54)     4:36.20 (36.12)
        5:12.17 (35.97)     5:48.00 (35.83)     6:24.05 (36.05)     7:00.35 (36.30)
        7:35.42 (35.07)     8:11.34 (35.92)     8:47.82 (36.48)     9:21.39 (33.57)
  4 Poling, Tyler C           16 CAT-NJ               9:25.70    9:31.78 METS   
                  31.04     1:04.86 (33.82)     1:39.98 (35.12)     2:14.92 (34.94)
        2:50.33 (35.41)     3:25.85 (35.52)     4:02.05 (36.20)     4:37.76 (35.71)
        5:14.36 (36.60)     5:50.96 (36.60)     6:28.05 (37.09)     7:04.85 (36.80)
        7:41.78 (36.93)     8:18.75 (36.97)     8:56.03 (37.28)     9:31.78 (35.75)
  5 Bischoff, Kent A          14 Tmsuffolk-MR         9:30.10    9:36.26 METS   
                  32.98     1:07.04 (34.06)     1:42.36 (35.32)     2:17.61 (35.25)
        2:53.43 (35.82)     3:28.62 (35.19)     4:04.78 (36.16)     4:41.12 (36.34)
        5:09.48 (28.36)     5:54.84 (45.36)     6:32.16 (37.32)     7:08.97 (36.81)
        7:46.28 (37.31)     8:22.81 (36.53)     9:00.36 (37.55)     9:36.26 (35.90)
  6 Sherman, Sammy I          13 Agua Swim Team-MR    9:50.00   10:10.57        
                  34.59     1:12.41 (37.82)     1:51.02 (38.61)     2:29.59 (38.57)
        3:05.69 (36.10)     3:47.12 (41.43)     4:26.31 (39.19)     5:05.04 (38.73)
        5:43.03 (37.99)     6:21.70 (38.67)     7:00.90 (39.20)     7:39.56 (38.66)
        8:18.08 (38.52)     8:56.20 (38.12)     9:34.40 (38.20)    10:10.57 (36.17)
 
Men 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
          57.99  OT
          58.29  OPEN
        1:09.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fleming, Christopher G    17 CAT-NJ               1:04.47    1:04.58 METS   
                  31.78     1:04.58 (32.80)                                        
  2 Krause, Billy K           17 Tmsuffolk-MR         1:03.48    1:04.69 METS   
  3 Lohrer, Jesse T           15 Tmsuffolk-MR         1:06.92    1:06.07 METS   
                  32.48     1:06.07 (33.59)                                        
  4 Podniesinski, Jonathan J  17 Tmsuffolk-MR         1:09.14    1:06.21 METS   
                  32.86     1:06.21 (33.35)                                        
  5 Hu-Van Wright, En-Wei     13 Agua Swim Team-MR    1:06.45    1:06.60 METS   
                  32.56     1:06.60 (34.04)                                        
  6 Poling, Tyler C           16 CAT-NJ               1:06.86    1:08.04 METS   
                  33.12     1:08.04 (34.92)                                        
  7 Yu, Laurence              15 Tmsuffolk-MR         1:10.91    1:08.18 METS   
                  33.18     1:08.18 (35.00)                                        
  8 English, Andrew C         17 CAT-NJ               1:06.64    1:08.59 METS   
                  33.61     1:08.59 (34.98)                                        
  9 Golan, Jacob J            16 Tmsuffolk-MR         1:09.73    1:09.06 METS   
                  34.60     1:09.06 (34.46)                                        
 10 Peralta, Ramon E          15 APEX-MR              1:06.04    1:09.34 METS   
                  33.13     1:09.34 (36.21)                                        
 11 Forgione, Michael J       15 Tmsuffolk-MR         1:12.04    1:09.47 METS   
                  33.93     1:09.47 (35.54)                                        
 12 Kontos, Nicholas G        15 Tmsuffolk-MR         1:09.77    1:09.63 METS   
                  33.68     1:09.63 (35.95)                                        
 13 Ostrovsky, Edward         17 NJW-NJ               1:11.88    1:10.37        
                  34.74     1:10.37 (35.63)                                        
 14 Donenfeld, Thai           15 Condors-MR           1:11.09    1:10.76        
                  34.86     1:10.76 (35.90)                                        
 15 Podniesinski, Peter F     13 Tmsuffolk-MR         1:11.69    1:10.80        
                  33.70     1:10.80 (37.10)                                        
 16 Jennings, Paul M          15 Tmsuffolk-MR         1:12.55    1:10.87        
                  34.73     1:10.87 (36.14)                                        
 17 Hursch, Derek             16 NJW-NJ               1:05.22    1:10.98        
                  33.85     1:10.98 (37.13)                                        
 18 Jakubiak, Patrick         14 Tmsuffolk-MR         1:17.83    1:11.01        
                  34.28     1:11.01 (36.73)                                        
 19 Hinds, Jonathan A         16 Tmsuffolk-MR         1:09.95    1:11.13        
                  35.24     1:11.13 (35.89)                                        
 20 Barry, Charles C          13 Badger-MR            1:07.83    1:11.22        
 21 Forde, James H            15 Darien Piranhas-CT   1:11.89    1:11.32        
                  34.97     1:11.32 (36.35)                                        
 22 Goetz, Mathew J           14 Tmsuffolk-MR         1:11.55    1:11.58        
                  35.59     1:11.58 (35.99)                                        
 23 Weng, Kevin               15 NJW-NJ                    NT    1:11.62        
                  34.79     1:11.62 (36.83)                                        
 24 Amoresano, Gregory V      16 CAT-NJ                 34.56    1:11.79        
                  34.08     1:11.79 (37.71)                                        
 25 Srdanovic, Ivan B         16 Agua Swim Team-MR    1:12.94    1:12.36        
                  35.43     1:12.36 (36.93)                                        
 26 Machi, Thomas J           14 CAT-NJ               1:26.08    1:12.44        
                  35.04     1:12.44 (37.40)                                        
 27 Kim, Jun Y                14 NJW-NJ               1:17.81    1:12.63        
                  35.91     1:12.63 (36.72)                                        
 28 Goldstein, Jake P         14 Tmsuffolk-MR         1:17.90    1:12.72        
                  35.65     1:12.72 (37.07)                                        
 29 Parisi, Joey N            13 Tmsuffolk-MR         1:15.74    1:12.93        
                  35.90     1:12.93 (37.03)                                        
 30 Hogan, Brett R            13 Badger-MR            1:09.96    1:13.30        
                  35.97     1:13.30 (37.33)                                        
 31 Lee, Marc A               16 APEX-MR              1:11.03    1:13.51        
                  35.91     1:13.51 (37.60)                                        
 32 Janson, Chris P           13 Darien Piranhas-CT   1:17.00    1:14.09        
                  36.54     1:14.09 (37.55)                                        
 33 Arnold, David M           15 NJW-NJ               1:11.10    1:14.17        
                  36.56     1:14.17 (37.61)                                        
 34 Zhivkov, Ivan G           16 APEX-MR              1:11.16    1:15.08        
                  36.73     1:15.08 (38.35)                                        
 35 Hayes, Connor             15 Tmsuffolk-MR         1:15.82    1:15.69        
                  36.77     1:15.69 (38.92)                                        
 36 Molano, Zachary           13 Tmsuffolk-MR         1:21.73    1:15.73        
                  36.93     1:15.73 (38.80)                                        
 37 Vingan, Isaac             13 Tmsuffolk-MR         1:16.14    1:16.27        
                  37.45     1:16.27 (38.82)                                        
 38 Spiropoulos, Gregory M    12 NJW-NJ               1:17.56    1:16.52        
                  37.67     1:16.52 (38.85)                                        
 39 Sanchez, Jude M           15 Agua Swim Team-MR    1:18.09    1:16.56        
                  37.22     1:16.56 (39.34)                                        
 40 Makowski, John P          15 Tmsuffolk-MR         1:17.68    1:17.45        
                  38.37     1:17.45 (39.08)                                        
 41 Doughtery, Ryan C         15 Agua Swim Team-MR         NT    1:17.57        
                  38.22     1:17.57 (39.35)                                        
 42 Woo, Eric                 17 NJW-NJ               1:18.98    1:17.73        
                  37.48     1:17.73 (40.25)                                        
 43 Greene, Jake F            14 Darien Piranhas-CT   1:23.28    1:18.24        
                  38.21     1:18.24 (40.03)                                        
 44 Cervone, Ryan G           13 NJW-NJ               1:27.59    1:18.39        
                  38.92     1:18.39 (39.47)                                        
 45 Monteleone, Nicholas      14 Tmsuffolk-MR         1:29.34    1:18.68        
                  39.19     1:18.68 (39.49)                                        
 46 Lyons, Sean P             13 Badger-MR            1:21.17    1:18.89        
                  39.07     1:18.89 (39.82)                                        
 47 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR    1:21.41    1:19.08        
                  37.89     1:19.08 (41.19)                                        
 48 Yeo, Maxwell Z            13 Agua Swim Team-MR    1:23.64    1:19.69        
                  39.48     1:19.69 (40.21)                                        
 49 Lipovac, Nino M           13 Condors-MR           1:26.54    1:20.01        
                  39.03     1:20.01 (40.98)                                        
 50 Simkins, Robert T         13 Tmsuffolk-MR         1:24.30    1:20.29        
                  40.05     1:20.29 (40.24)                                        
 51 Tonoyan, Ruben            15 NJW-NJ               1:30.96    1:20.92        
                  37.66     1:20.92 (43.26)                                        
 52 Kan, Dennis               14 Abbe Swim Team-MR    1:14.00    1:21.16        
                  38.12     1:21.16 (43.04)                                        
 53 Cheng, Will               14 Agua Swim Team-MR    1:24.00    1:21.58        
                  40.44     1:21.58 (41.14)                                        
 54 Kondratyev, Yuri          16 NJW-NJ                    NT    1:21.68        
                  39.04     1:21.68 (42.64)                                        
 55 Zitelny, Edan             13 Tmsuffolk-MR         1:31.63    1:21.87        
                  40.11     1:21.87 (41.76)                                        
 56 Rosenstein, Tommy J       13 Agua Swim Team-MR         NT    1:22.39        
                  39.55     1:22.39 (42.84)                                        
 57 Tung, Danten M            14 Condors-MR           1:23.91    1:22.83        
                  39.28     1:22.83 (43.55)                                        
 58 Eng, James                16 Middies-MR           1:20.10    1:23.31        
                  40.84     1:23.31 (42.47)                                        
 59 Zhivkov, Panio G          14 APEX-MR              1:20.34    1:23.57        
                  40.90     1:23.57 (42.67)                                        
 60 Stallone, Ryan M          13 NJW-NJ               1:35.34    1:23.96        
                  40.62     1:23.96 (43.34)                                        
 61 Brook, Christopher C      15 Darien Piranhas-CT   1:26.98    1:24.77        
                  42.10     1:24.77 (42.67)                                        
 62 Najaroen, Nevin           15 Condors-MR           1:35.00    1:24.79        
                  41.20     1:24.79 (43.59)                                        
 63 Scott, Thomas H           13 Tmsuffolk-MR         1:28.04    1:25.20        
                  42.22     1:25.20 (42.98)                                        
 64 Korenkov, Sean P          13 NJW-NJ                    NT    1:26.43        
                  42.58     1:26.43 (43.85)                                        
 65 Yoon, Paul M              13 NJW-NJ                    NT    1:26.63        
                  41.89     1:26.63 (44.74)                                        
 66 Tirone, Roman             13 Tmsuffolk-MR         1:27.73    1:26.68        
                  43.58     1:26.68 (43.10)                                        
 67 Colandrea, Nicholas K     15 Condors-MR           1:20.50    1:27.38        
                  42.87     1:27.38 (44.51)                                        
 68 Matsunaga, Ty             14 Agua Swim Team-MR         NT    1:27.45        
 68 Kaplan, Jake T            13 Tmsuffolk-MR         1:43.81    1:27.45        
                  42.94     1:27.45 (44.51)                                        
 70 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR    1:25.97    1:28.57        
 71 Mo, Joseph J              10 Badger-MR            1:26.07    1:29.83        
                  43.92     1:29.83 (45.91)                                        
 72 Graney, Luke W            13 Condors-MR           1:32.61    1:29.90        
                  44.14     1:29.90 (45.76)                                        
 73 Fink, Stephen J           13 Middies-MR           1:27.81    1:30.31        
                  44.56     1:30.31 (45.75)                                        
 74 Fondacaro, Nicolas V      13 Tmsuffolk-MR         1:44.65    1:33.18        
                  45.13     1:33.18 (48.05)                                        
 75 lin, Jonathan C           11 Abbe Swim Team-MR    1:34.00    1:33.31        
 76 Rodriguez, Alex           13 Darien Piranhas-CT   1:51.19    1:44.10        
                  51.04     1:44.10 (53.06)                                        
 77 Najaroen, Chris           13 Condors-MR                NT    1:47.67        
                  51.38     1:47.67 (56.29)                                        
 
Men 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        2:33.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abrams, Michael           15 Agua Swim Team-MR    2:18.74    2:21.61 METS   
                  34.08     1:09.90 (35.82)     1:45.98 (36.08)     2:21.61 (35.63)
  2 Hu-Van Wright, En-Wei     13 Agua Swim Team-MR    2:23.44    2:23.93 METS   
                  34.10     1:10.40 (36.30)     1:47.81 (37.41)     2:23.93 (36.12)
  3 Lohrer, Jesse T           15 Tmsuffolk-MR         2:26.99    2:27.21 METS   
                  35.50     1:12.41 (36.91)     1:50.61 (38.20)     2:27.21 (36.60)
  4 Poling, Tyler C           16 CAT-NJ               2:24.24    2:27.54 METS   
                  34.78     1:11.77 (36.99)     1:49.93 (38.16)     2:27.54 (37.61)
  5 Hursch, Derek             16 NJW-NJ               2:19.47    2:29.04 METS   
                  34.43     1:11.36 (36.93)     1:50.24 (38.88)     2:29.04 (38.80)
  6 Kontos, Nicholas G        15 Tmsuffolk-MR         2:28.55    2:30.01 METS   
                  35.93     1:13.65 (37.72)     1:52.47 (38.82)     2:30.01 (37.54)
  7 Jennings, Paul M          15 Tmsuffolk-MR         2:37.83    2:31.31 METS   
                  36.14     1:14.22 (38.08)     1:54.03 (39.81)     2:31.31 (37.28)
  8 McKenna, Brian W          14 Abbe Swim Team-MR    2:25.00    2:32.09 METS   
                  34.99     1:13.45 (38.46)     1:54.26 (40.81)     2:32.09 (37.83)
  8 Yu, Laurence              15 Tmsuffolk-MR         2:34.95    2:32.09 METS   
                  36.52     1:14.73 (38.21)     1:54.00 (39.27)     2:32.09 (38.09)
 10 Kim, Jun Y                14 NJW-NJ               2:41.61    2:32.85 METS   
                  37.46     1:16.35 (38.89)     1:55.54 (39.19)     2:32.85 (37.31)
 11 Hilzen, Bobby M           13 NJW-NJ               2:43.06    2:32.88 METS   
                  36.76     1:15.98 (39.22)     1:54.70 (38.72)     2:32.88 (38.18)
 12 Jiran, Monte              15 Tmsuffolk-MR         2:36.86    2:33.36 METS   
                  36.29     1:15.01 (38.72)     1:55.08 (40.07)     2:33.36 (38.28)
 13 Grune, Steven B           14 Darien Piranhas-CT   2:32.10    2:33.92 METS   
                  37.40     1:15.63 (38.23)     1:55.46 (39.83)     2:33.92 (38.46)
 14 Peralta, Ramon E          15 APEX-MR              2:24.86    2:34.01        
                  34.11     1:12.72 (38.61)     1:52.92 (40.20)     2:34.01 (41.09)
 15 Machi, Thomas J           14 CAT-NJ               2:45.75    2:34.20        
                  36.59     1:15.54 (38.95)     1:55.47 (39.93)     2:34.20 (38.73)
 16 Donenfeld, Thai           15 Condors-MR           2:33.15    2:34.52        
                  35.89     1:15.45 (39.56)     1:56.16 (40.71)     2:34.52 (38.36)
 17 Herrmann, Charles         14 Tmsuffolk-MR         2:46.00    2:34.73        
                  35.86     1:14.51 (38.65)     1:55.19 (40.68)     2:34.73 (39.54)
 18 Srdanovic, Ivan B         16 Agua Swim Team-MR    2:35.80    2:35.08        
                  35.74     1:14.91 (39.17)     1:55.18 (40.27)     2:35.08 (39.90)
 19 Hinds, Jonathan A         16 Tmsuffolk-MR         2:28.79    2:35.25        
                  36.18     1:14.41 (38.23)     1:55.82 (41.41)     2:35.25 (39.43)
 20 Forde, James H            15 Darien Piranhas-CT   2:42.26    2:35.85        
                  36.81     1:16.32 (39.51)     1:56.26 (39.94)     2:35.85 (39.59)
 21 Grell, Robert M           17 Tmsuffolk-MR         2:39.78    2:38.06        
                  35.66     1:14.98 (39.32)     1:56.62 (41.64)     2:38.06 (41.44)
 22 Spiropoulos, Gregory M    12 NJW-NJ               2:44.55    2:38.31        
                  38.36     1:18.62 (40.26)     1:59.25 (40.63)     2:38.31 (39.06)
 23 Stiles, Brian C           14 MCSC-NJ              2:31.81    2:39.76        
                  37.44     1:17.74 (40.30)     1:59.83 (42.09)     2:39.76 (39.93)
 24 Janson, Chris P           13 Darien Piranhas-CT   2:45.00    2:41.89        
                  38.11     1:18.97 (40.86)     2:00.94 (41.97)     2:41.89 (40.95)
 25 Rueda, Diego C            13 Agua Swim Team-MR    2:40.73    2:42.54        
                  38.75     1:19.16 (40.41)     2:02.07 (42.91)     2:42.54 (40.47)
 26 Molano, Zachary           13 Tmsuffolk-MR         2:54.10    2:45.22        
                  39.97     1:21.28 (41.31)     2:03.84 (42.56)     2:45.22 (41.38)
 27 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR    2:49.32    2:46.19        
                  39.16     1:22.24 (43.08)   2:46.19 (1:23.95)                    
 28 Baker, James D            13 Darien Piranhas-CT   2:47.96    2:46.42        
                  38.83     1:20.96 (42.13)     2:04.21 (43.25)     2:46.42 (42.21)
 29 Makowski, John P          15 Tmsuffolk-MR         2:42.49    2:46.72        
                  39.51     1:21.30 (41.79)     2:04.25 (42.95)     2:46.72 (42.47)
 30 Terhune, Ricky P          15 Darien Piranhas-CT   2:58.08    2:47.24        
                  40.16     1:22.76 (42.60)     2:06.18 (43.42)     2:47.24 (41.06)
 31 Greene, Jake F            14 Darien Piranhas-CT   3:03.74    2:48.60        
                  39.84     1:22.89 (43.05)     2:06.28 (43.39)     2:48.60 (42.32)
 32 Dean, Wesley G            15 Darien Piranhas-CT   2:51.79    2:49.20        
                  40.98     1:24.19 (43.21)     2:07.38 (43.19)     2:49.20 (41.82)
 33 Lipovac, Nino M           13 Condors-MR           3:00.00    2:51.85        
                  40.12     1:23.46 (43.34)     2:08.21 (44.75)     2:51.85 (43.64)
 34 Tonoyan, Ruben            15 NJW-NJ               2:54.25    2:56.02        
                  39.06     1:23.48 (44.42)     2:10.17 (46.69)     2:56.02 (45.85)
 35 Kondratyev, Yuri          16 NJW-NJ               3:11.68    2:57.84        
                  40.49     1:25.00 (44.51)     2:11.64 (46.64)     2:57.84 (46.20)
 36 Colandrea, Nicholas K     15 Condors-MR           2:50.00    2:58.39        
                  41.90     1:26.20 (44.30)     2:13.72 (47.52)     2:58.39 (44.67)
 37 Brook, Christopher C      15 Darien Piranhas-CT   2:58.21    3:00.29        
                  42.26     1:28.91 (46.65)     2:15.17 (46.26)     3:00.29 (45.12)
 38 Higham, Devon A           13 Badger-MR            2:55.38    3:03.66        
                  42.71     1:29.76 (47.05)     2:17.83 (48.07)     3:03.66 (45.83)
 39 Najaroen, Nevin           15 Condors-MR           3:05.24    3:07.35        
                  43.87     1:30.73 (46.86)     2:19.67 (48.94)     3:07.35 (47.68)
 40 Graney, Luke W            13 Condors-MR           3:19.02    3:12.25        
                  45.38     1:34.11 (48.73)     2:25.09 (50.98)     3:12.25 (47.16)
 41 Gill III, CJ C            15 Condors-MR                NT    3:28.46        
                  46.10     1:39.28 (53.18)     2:35.84 (56.56)     3:28.46 (52.62)
 
Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:19.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Podniesinski, Jonathan J  17 Tmsuffolk-MR         1:10.62    1:13.65 METS   
                  35.58     1:13.65 (38.07)                                        
  2 Goetz, Mathew J           14 Tmsuffolk-MR         1:16.72    1:15.68 METS   
                  36.22     1:15.68 (39.46)                                        
  3 Breitweiser, Billy C      18 NJW-NJ               1:16.22    1:17.09 METS   
                  37.30     1:17.09 (39.79)                                        
  4 Forgione, Michael J       15 Tmsuffolk-MR         1:22.30    1:18.19 METS   
                  36.53     1:18.19 (41.66)                                        
  5 Goldstein, Jake P         14 Tmsuffolk-MR         1:17.64    1:18.29 METS   
                  37.17     1:18.29 (41.12)                                        
  6 Kuizema, Shawn D          15 NJW-NJ               1:17.27    1:18.52 METS   
  7 Zak, Jeffrey J            16 CAT-NJ               1:18.58    1:19.37 METS   
                  37.28     1:19.37 (42.09)                                        
  8 Lam, Aaron                15 Abbe Swim Team-MR    1:17.00    1:20.42        
                  38.01     1:20.42 (42.41)                                        
  9 Herrmann, Charles         14 Tmsuffolk-MR         1:19.73    1:20.56        
                  37.36     1:20.56 (43.20)                                        
 10 Fierro Joyce, Billy       13 Badger-MR            1:17.15    1:21.51        
                  38.30     1:21.51 (43.21)                                        
 11 Chiu, Terence             15 CAT-NJ               1:20.12    1:21.91        
                  39.03     1:21.91 (42.88)                                        
 12 Dean, Wesley G            15 Darien Piranhas-CT   1:21.26    1:22.14        
                  39.90     1:22.14 (42.24)                                        
 13 Kim, Jun Y                14 NJW-NJ               1:21.21    1:22.21        
                  39.12     1:22.21 (43.09)                                        
 14 Sanchez, Jude M           15 Agua Swim Team-MR    1:22.67    1:23.15        
                  39.32     1:23.15 (43.83)                                        
 15 Albanese, Steven K        16 CAT-NJ               1:21.27    1:23.21        
                  39.95     1:23.21 (43.26)                                        
 16 Podniesinski, Peter F     13 Tmsuffolk-MR         1:23.09    1:24.41        
                  40.33     1:24.41 (44.08)                                        
 16 Brown, Keron C            17 Condors-MR           1:17.25    1:24.41        
                  40.50     1:24.41 (43.91)                                        
 18 Vingan, Isaac             13 Tmsuffolk-MR         1:25.44    1:24.62        
                  40.53     1:24.62 (44.09)                                        
 19 Zhivkov, Ivan G           16 APEX-MR              1:19.61    1:24.70        
                  40.59     1:24.70 (44.11)                                        
 20 Zak, Jeremy M             14 CAT-NJ               1:29.54    1:26.16        
                  41.74     1:26.16 (44.42)                                        
 21 Tremain, Max              13 Badger-MR            1:17.15    1:26.19        
                  40.33     1:26.19 (45.86)                                        
 22 Ogisu, Kent               14 Agua Swim Team-MR    1:32.35    1:26.77        
                  42.26     1:26.77 (44.51)                                        
 23 Greene, Jake F            14 Darien Piranhas-CT   1:24.78    1:26.95        
 24 Simkins, Robert T         13 Tmsuffolk-MR         1:30.33    1:28.01        
                  42.73     1:28.01 (45.28)                                        
 25 Cervone, Ryan G           13 NJW-NJ               1:37.58    1:28.57        
                  43.32     1:28.57 (45.25)                                        
 26 Lin, Alex                 11 Abbe Swim Team-MR    1:27.00    1:28.92        
                  43.05     1:28.92 (45.87)                                        
 27 Tirone, Roman             13 Tmsuffolk-MR         1:29.12    1:29.37        
                  42.08     1:29.37 (47.29)                                        
 28 Colandrea, Nicholas K     15 Condors-MR           1:29.00    1:29.57        
                  42.46     1:29.57 (47.11)                                        
 29 Kondratyev, Yuri          16 NJW-NJ               1:37.83    1:29.74        
                  42.49     1:29.74 (47.25)                                        
 30 Parisi, Joey N            13 Tmsuffolk-MR         1:35.13    1:29.91        
                  42.46     1:29.91 (47.45)                                        
 31 Zhivkov, Panio G          14 APEX-MR              1:30.31    1:30.12        
                  44.05     1:30.12 (46.07)                                        
 32 Yeo, Maxwell Z            13 Agua Swim Team-MR    1:36.94    1:31.46        
                  44.57     1:31.46 (46.89)                                        
 33 Korenkov, Sean P          13 NJW-NJ                    NT    1:31.80        
                  42.42     1:31.80 (49.38)                                        
 34 Yoon, Paul M              13 NJW-NJ               1:40.00    1:31.82        
                  42.30     1:31.82 (49.52)                                        
 35 Cheng, Will               14 Agua Swim Team-MR         NT    1:32.01        
                  44.36     1:32.01 (47.65)                                        
 36 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR    1:35.13    1:32.32        
                  44.87     1:32.32 (47.45)                                        
 37 Scott, Thomas H           13 Tmsuffolk-MR         1:35.27    1:34.27        
                  45.39     1:34.27 (48.88)                                        
 38 Stiles, Brian C           14 MCSC-NJ              1:25.36    1:34.34        
                  43.64     1:34.34 (50.70)                                        
 39 Zitelny, Edan             13 Tmsuffolk-MR         1:32.79    1:34.47        
                  45.15     1:34.47 (49.32)                                        
 40 Tung, Danten M            14 Condors-MR           1:31.90    1:35.27        
                  45.29     1:35.27 (49.98)                                        
 41 Li, Kytoh                 13 Abbe Swim Team-MR    1:32.00    1:35.29        
                  46.97     1:35.29 (48.32)                                        
 42 Taskindoust, Rod          13 Condors-MR           1:32.91    1:36.18        
                  45.73     1:36.18 (50.45)                                        
 43 Sheng, Andrew W           15 Abbe Swim Team-MR    1:29.00    1:37.30        
                  45.01     1:37.30 (52.29)                                        
 44 Najaroen, Nevin           15 Condors-MR           1:46.45    1:37.87        
                  47.40     1:37.87 (50.47)                                        
 45 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR         NT    1:38.22        
 46 Pae, Alexander M          13 Tmsuffolk-MR         1:39.76    1:38.76        
                  45.91     1:38.76 (52.85)                                        
 47 Yen, Kevin S              14 UN-MR                1:38.45    1:39.57        
                  46.36     1:39.57 (53.21)                                        
 48 Lanigan, Ryan             13 Tmsuffolk-MR         1:31.34    1:39.93        
                  48.27     1:39.93 (51.66)                                        
 49 Fondacaro, Nicolas V      13 Tmsuffolk-MR         1:39.98    1:40.34        
                  47.78     1:40.34 (52.56)                                        
 50 Kaplan, Jake T            13 Tmsuffolk-MR         1:43.23    1:42.87        
                  50.45     1:42.87 (52.42)                                        
 51 Willows, Dan L            14 Condors-MR           1:42.31    1:44.31        
                  49.10     1:44.31 (55.21)                                        
 52 Najaroen, Chris           13 Condors-MR           1:42.81    1:44.43        
                  49.89     1:44.43 (54.54)                                        
 53 Brook, Christopher C      15 Darien Piranhas-CT   1:52.04    1:50.56        
                  52.64     1:50.56 (57.92)                                        
 54 Cummings, Lawrence T      13 Agua Swim Team-MR    1:55.72    1:52.97        
                  54.29     1:52.97 (58.68)                                        
 55 Rodriguez, Alex           13 Darien Piranhas-CT   2:12.13    1:53.12        
                  53.93     1:53.12 (59.19)                                        
 -- Donenfeld, Thai           15 Condors-MR           1:33.65         DQ        
      Downward butterfly kick
                  46.98          DQ (49.39)                                        
 -- Fischetti, Michael        15 Tmsuffolk-MR         1:33.63         DQ        
      False start
                  41.07          DQ (44.61)                                        
 
Men 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        2:20.79  OT
        2:22.09  OPEN
        2:52.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Podniesinski, Jonathan J  17 Tmsuffolk-MR         2:31.40    2:37.23 METS   
                  37.41     1:17.58 (40.17)     1:58.74 (41.16)     2:37.23 (38.49)
  2 Mo, Samuel                13 Badger-MR            2:39.01    2:42.31 METS   
                  37.63     1:18.46 (40.83)     2:00.44 (41.98)     2:42.31 (41.87)
  3 Goetz, Mathew J           14 Tmsuffolk-MR         2:44.26    2:43.28 METS   
                  37.54     1:18.25 (40.71)     2:01.22 (42.97)     2:43.28 (42.06)
  4 Breitweiser, Billy C      18 NJW-NJ               2:44.54    2:45.08 METS   
                  38.54     1:20.34 (41.80)     2:02.50 (42.16)     2:45.08 (42.58)
  5 Zak, Jeffrey J            16 CAT-NJ               2:52.36    2:47.51 METS   
                  38.12     1:20.10 (41.98)     2:04.35 (44.25)     2:47.51 (43.16)
  6 Goldstein, Jake P         14 Tmsuffolk-MR         2:49.67    2:48.65 METS   
                  38.34     1:22.45 (44.11)     2:06.25 (43.80)     2:48.65 (42.40)
  7 Lohrer, Jesse T           15 Tmsuffolk-MR         2:54.87    2:48.98 METS   
                  38.25     1:21.77 (43.52)     2:05.84 (44.07)     2:48.98 (43.14)
  8 Bischoff, Kent A          14 Tmsuffolk-MR         2:48.00    2:50.29 METS   
                  39.35     1:22.14 (42.79)     2:07.01 (44.87)     2:50.29 (43.28)
  9 Kuizema, Shawn D          15 NJW-NJ               2:53.52    2:50.89 METS   
                  37.22     1:21.55 (44.33)     2:06.97 (45.42)     2:50.89 (43.92)
 10 Hinds, Jonathan A         16 Tmsuffolk-MR         2:50.08    2:51.34 METS   
                  39.74     1:22.63 (42.89)     2:07.15 (44.52)     2:51.34 (44.19)
 11 Jiran, Monte              15 Tmsuffolk-MR         2:59.73    2:52.45 METS   
                  39.52     1:22.88 (43.36)     2:08.34 (45.46)     2:52.45 (44.11)
 12 Herrmann, Charles         14 Tmsuffolk-MR         2:48.71    2:55.59        
                  39.76     1:24.12 (44.36)     2:09.58 (45.46)     2:55.59 (46.01)
 13 Lee, Marcus A             14 NJW-NJ               3:01.60    2:56.61        
                  40.32     1:25.00 (44.68)     2:11.28 (46.28)     2:56.61 (45.33)
 14 Chiu, Terence             15 CAT-NJ               2:57.06    2:56.66        
                  40.39     1:24.96 (44.57)     2:11.37 (46.41)     2:56.66 (45.29)
 15 Sanchez, Jude M           15 Agua Swim Team-MR    2:57.49    2:58.31        
                  41.15     1:25.94 (44.79)     2:13.02 (47.08)     2:58.31 (45.29)
 16 English, Andrew C         17 CAT-NJ               2:52.04    2:58.65        
                  39.89     1:25.66 (45.77)     2:13.72 (48.06)     2:58.65 (44.93)
 17 Amoresano, Gregory V      16 CAT-NJ               3:04.97    2:59.19        
                  41.24     1:25.58 (44.34)     2:11.66 (46.08)     2:59.19 (47.53)
 18 Mo, Daniel G              12 Badger-MR            3:01.41    2:59.23        
                  41.46     1:27.51 (46.05)     2:14.22 (46.71)     2:59.23 (45.01)
 19 Zak, Jeremy M             14 CAT-NJ               3:13.59    2:59.47        
                  42.95     1:28.70 (45.75)     2:15.54 (46.84)     2:59.47 (43.93)
 20 Spiropoulos, Gregory M    12 NJW-NJ               3:05.65    3:00.27        
                  42.30     1:28.67 (46.37)     2:15.91 (47.24)     3:00.27 (44.36)
 21 Deblasio, Matthew M       14 Tmsuffolk-MR         2:52.90    3:01.19        
                  42.35     1:30.29 (47.94)     2:16.77 (46.48)     3:01.19 (44.42)
 22 Grune, Steven B           14 Darien Piranhas-CT   3:10.00    3:01.30        
                  42.54     1:29.14 (46.60)     2:15.11 (45.97)     3:01.30 (46.19)
 23 Podniesinski, Peter F     13 Tmsuffolk-MR         2:57.62    3:03.99        
                  41.39     1:27.75 (46.36)     2:16.71 (48.96)     3:03.99 (47.28)
 24 Greene, Jake F            14 Darien Piranhas-CT   3:06.67    3:05.14        
                  42.83     1:29.82 (46.99)     2:18.32 (48.50)     3:05.14 (46.82)
 25 Ogisu, Kent               14 Agua Swim Team-MR    3:17.64    3:05.91        
                  43.38     1:30.15 (46.77)     2:18.63 (48.48)     3:05.91 (47.28)
 26 Colandrea, Nicholas K     15 Condors-MR           2:53.00    3:06.83        
                  42.06     1:29.28 (47.22)     2:19.38 (50.10)     3:06.83 (47.45)
 27 Lin, Alex                 11 Abbe Swim Team-MR    3:05.00    3:07.42        
                  44.32     1:30.53 (46.21)     2:20.20 (49.67)     3:07.42 (47.22)
 28 Furey, James K            12 Condors-MR           3:17.11    3:10.09        
                  45.12     1:34.55 (49.43)     2:24.19 (49.64)     3:10.09 (45.90)
 29 Fischetti, Michael        15 Tmsuffolk-MR         3:40.98    3:11.52        
                  44.60     1:32.48 (47.88)     2:22.83 (50.35)     3:11.52 (48.69)
 30 Forde, James H            15 Darien Piranhas-CT   3:20.88    3:11.67        
                  43.02     1:31.32 (48.30)     2:21.63 (50.31)     3:11.67 (50.04)
 31 Scott, Thomas H           13 Tmsuffolk-MR         3:16.90    3:15.01        
                  45.61     1:34.97 (49.36)     2:25.05 (50.08)     3:15.01 (49.96)
 32 Goldstein, Jonathan F     13 Agua Swim Team-MR         NT    3:15.94        
                  45.70     1:35.95 (50.25)     2:26.94 (50.99)     3:15.94 (49.00)
 33 Molano, Zachary           13 Tmsuffolk-MR         3:21.80    3:17.57        
                  47.43     1:38.30 (50.87)     2:27.68 (49.38)     3:17.57 (49.89)
 34 Zitelny, Edan             13 Tmsuffolk-MR         3:37.90    3:18.92        
                  45.61     1:36.55 (50.94)     2:28.45 (51.90)     3:18.92 (50.47)
 35 Janson, Chris P           13 Darien Piranhas-CT   3:25.00    3:19.74        
                  45.64     1:36.41 (50.77)     2:28.79 (52.38)     3:19.74 (50.95)
 36 Yoon, Paul M              13 NJW-NJ               3:44.31    3:20.80        
                  44.06     1:34.23 (50.17)     2:27.23 (53.00)     3:20.80 (53.57)
 37 Li, Kytoh                 13 Abbe Swim Team-MR    3:12.00    3:20.83        
                  47.34     1:38.60 (51.26)     2:30.88 (52.28)     3:20.83 (49.95)
 38 Lopez, Christian C        14 Abbe Swim Team-MR    3:07.00    3:21.00        
                  46.03     1:36.60 (50.57)     2:28.96 (52.36)     3:21.00 (52.04)
 39 Korenkov, Sean P          13 NJW-NJ                    NT    3:22.12        
                  49.20     1:40.93 (51.73)     2:31.90 (50.97)     3:22.12 (50.22)
 40 Donenfeld, Thai           15 Condors-MR           3:10.00    3:23.57        
                  46.62     1:38.78 (52.16)     2:32.43 (53.65)     3:23.57 (51.14)
 41 Najaroen, Nevin           15 Condors-MR           3:15.00    3:27.91        
                                1:39.11 ( )     2:34.16 (55.05)     3:27.91 (53.75)
 42 Tung, Danten M            14 Condors-MR           3:35.00    3:28.36        
                  46.38     1:38.31 (51.93)     2:34.77 (56.46)     3:28.36 (53.59)
 43 Eng, James                16 Middies-MR           3:12.94    3:28.76        
                  45.52     1:37.88 (52.36)     2:33.59 (55.71)     3:28.76 (55.17)
 44 Yen, Kevin S              14 UN-MR                     NT    3:47.56        
                                1:47.98 ( )   3:47.56 (1:59.58)                    
 45 Najaroen, Chris           13 Condors-MR                NT    3:50.34        
                  51.84     1:49.69 (57.85)   2:52.06 (1:02.37)     3:50.34 (58.28)
 46 Rodriguez, Alex           13 Darien Piranhas-CT   4:14.65    4:10.59        
                  56.58   2:00.94 (1:04.36)   3:06.80 (1:05.86)   4:10.59 (1:03.79)
 -- Lanigan, Ryan             13 Tmsuffolk-MR         3:19.99         DQ        
      Downward butterfly kick
                  46.59     1:38.26 (51.67)     2:29.20 (50.94)          DQ (51.57)
 
Men 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:06.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lohrer, Jesse T           15 Tmsuffolk-MR         1:02.79    1:03.46 METS   
                  29.66     1:03.46 (33.80)                                        
  2 Galan, Bryan              14 Tmsuffolk-MR         1:05.11    1:04.56 METS   
                  30.48     1:04.56 (34.08)                                        
  3 Windler, Andrew J         17 Tmsuffolk-MR         1:04.06    1:04.81 METS   
                  31.10     1:04.81 (33.71)                                        
  4 Golan, Jacob J            16 Tmsuffolk-MR         1:04.21    1:05.08 METS   
                  30.54     1:05.08 (34.54)                                        
  5 Grune, Steven B           14 Darien Piranhas-CT   1:05.99    1:05.15 METS   
                  31.11     1:05.15 (34.04)                                        
  6 Podniesinski, Jonathan J  17 Tmsuffolk-MR         1:01.57    1:05.21 METS   
                  31.81     1:05.21 (33.40)                                        
  7 Leland, Trevor P          14 NJW-NJ               1:06.39    1:05.41 METS   
                  31.29     1:05.41 (34.12)                                        
  8 Abrams, Michael           15 Agua Swim Team-MR    1:05.26    1:05.54 METS   
                  31.55     1:05.54 (33.99)                                        
  9 Deblasio, Matthew M       14 Tmsuffolk-MR         1:09.68    1:05.87 METS   
                  31.06     1:05.87 (34.81)                                        
 10 Poling, Tyler C           16 CAT-NJ               1:08.10    1:06.36 METS   
                  31.47     1:06.36 (34.89)                                        
 11 Barry, Charles C          13 Badger-MR            1:06.05    1:06.47 METS   
                  32.16     1:06.47 (34.31)                                        
 12 Pangal, John P            16 Tmsuffolk-MR         1:06.58    1:06.73 METS   
                  31.79     1:06.73 (34.94)                                        
 13 Hu-Van Wright, En-Wei     13 Agua Swim Team-MR    1:05.70    1:06.95 METS   
                  31.13     1:06.95 (35.82)                                        
 14 Goldstein, Jake P         14 Tmsuffolk-MR         1:07.09    1:07.81        
                  32.05     1:07.81 (35.76)                                        
 15 Fierro Joyce, Billy       13 Badger-MR            1:07.40    1:08.17        
                  32.32     1:08.17 (35.85)                                        
 16 Hilzen, Bobby M           13 NJW-NJ               1:11.71    1:08.96        
                  32.48     1:08.96 (36.48)                                        
 17 Weng, Kevin               15 NJW-NJ                    NT    1:09.12        
                  31.95     1:09.12 (37.17)                                        
 18 Lee, Marc A               16 APEX-MR              1:08.34    1:09.39        
                  32.28     1:09.39 (37.11)                                        
 19 Lee, Marcus A             14 NJW-NJ               1:09.59    1:10.04        
                  32.41     1:10.04 (37.63)                                        
 20 Goetz, Mathew J           14 Tmsuffolk-MR         1:09.05    1:10.58        
                  33.03     1:10.58 (37.55)                                        
 21 Pisano, Jake F            15 Tmsuffolk-MR         1:13.69    1:11.11        
                  33.61     1:11.11 (37.50)                                        
 22 Vingan, Isaac             13 Tmsuffolk-MR         1:28.17    1:11.63        
                  34.93     1:11.63 (36.70)                                        
 23 Ogisu, Kent               14 Agua Swim Team-MR    1:21.02    1:12.19        
                  34.69     1:12.19 (37.50)                                        
 24 Fischetti, Michael        15 Tmsuffolk-MR         1:11.69    1:12.48        
                  34.73     1:12.48 (37.75)                                        
 25 Makowski, John P          15 Tmsuffolk-MR         1:12.40    1:12.80        
                  33.99     1:12.80 (38.81)                                        
 26 Spiropoulos, Gregory M    12 NJW-NJ               1:11.94    1:12.83        
                  34.26     1:12.83 (38.57)                                        
 27 Siegel, Jared             15 Tmsuffolk-MR         1:11.71    1:13.03        
                  34.81     1:13.03 (38.22)                                        
 28 Podniesinski, Peter F     13 Tmsuffolk-MR         1:19.05    1:14.01        
                  33.73     1:14.01 (40.28)                                        
 29 Janson, Chris P           13 Darien Piranhas-CT   1:17.00    1:14.04        
                  34.08     1:14.04 (39.96)                                        
 30 Sherman, Sammy I          13 Agua Swim Team-MR    1:14.04    1:14.31        
                  35.59     1:14.31 (38.72)                                        
 31 Forde, James H            15 Darien Piranhas-CT   1:15.28    1:14.58        
                  34.74     1:14.58 (39.84)                                        
 32 Doughtery, Ryan C         15 Agua Swim Team-MR         NT    1:14.88        
                  34.72     1:14.88 (40.16)                                        
 33 Monteleone, Nicholas      14 Tmsuffolk-MR         1:26.13    1:15.01        
 34 Simkins, Robert T         13 Tmsuffolk-MR         1:14.66    1:15.07        
                  35.16     1:15.07 (39.91)                                        
 35 Rueda, Diego C            13 Agua Swim Team-MR    1:13.57    1:15.09        
                  35.76     1:15.09 (39.33)                                        
 36 Albanese, Steven K        16 CAT-NJ               1:11.61    1:15.40        
                  35.40     1:15.40 (40.00)                                        
 37 Zhivkov, Ivan G           16 APEX-MR              1:09.96    1:15.66        
                  33.78     1:15.66 (41.88)                                        
 38 Nakkab, Andre J           14 Patriot-MR           1:16.94    1:16.24        
                  34.81     1:16.24 (41.43)                                        
 39 Parisi, Joey N            13 Tmsuffolk-MR         1:21.61    1:16.93        
                  35.57     1:16.93 (41.36)                                        
 40 Tonoyan, Ruben            15 NJW-NJ               1:20.86    1:17.39        
                  34.70     1:17.39 (42.69)                                        
 41 Kontos, Nicholas G        15 Tmsuffolk-MR         1:17.01    1:17.63        
                  35.81     1:17.63 (41.82)                                        
 42 Eid, Alex                 14 Badger-MR            1:13.88    1:18.37        
 43 Terhune, Ricky P          15 Darien Piranhas-CT   1:22.91    1:18.89        
                  37.38     1:18.89 (41.51)                                        
 44 Cervone, Ryan G           13 NJW-NJ               1:21.79    1:19.79        
                  37.27     1:19.79 (42.52)                                        
 45 Jakubiak, Patrick         14 Tmsuffolk-MR         1:31.88    1:19.81        
                  35.32     1:19.81 (44.49)                                        
 46 Chow, Kevin               13 Abbe Swim Team-MR         NT    1:20.24        
                  36.22     1:20.24 (44.02)                                        
 47 Rodriguez, Jose M         14 APEX-MR              1:20.63    1:21.05        
                  38.18     1:21.05 (42.87)                                        
 48 Malarczyk, Peter          13 Badger-MR            1:16.52    1:21.98        
                  38.51     1:21.98 (43.47)                                        
 49 Zhivkov, Panio G          14 APEX-MR              1:20.86    1:22.19        
                  36.91     1:22.19 (45.28)                                        
 50 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR    1:24.26    1:28.10        
 51 Rosenstein, Tommy J       13 Agua Swim Team-MR         NT    1:31.14        
                  41.07     1:31.14 (50.07)                                        
 52 Zitelny, Edan             13 Tmsuffolk-MR         1:33.81    1:33.37        
                  42.33     1:33.37 (51.04)                                        
 53 Mo, Joseph J              10 Badger-MR            1:26.23    1:34.06        
                  44.09     1:34.06 (49.97)                                        
 54 Yen, Kevin S              14 UN-MR                     NT    1:35.24        
                  40.34     1:35.24 (54.90)                                        
 55 Willows, Dan L            14 Condors-MR                NT    1:35.47        
                  41.79     1:35.47 (53.68)                                        
 56 Fink, Stephen J           13 Middies-MR           1:35.03    1:36.77        
                  44.13     1:36.77 (52.64)                                        
 57 Yoon, Paul M              13 NJW-NJ               1:43.57    1:38.28        
                  38.75     1:38.28 (59.53)                                        
 58 Korenkov, Sean P          13 NJW-NJ                    NT    1:42.79        
                  43.94     1:42.79 (58.85)                                        
 59 Johnson, Brinsley I       13 UN-PV                1:29.55    1:43.12        
                  44.70     1:43.12 (58.42)                                        
 60 Rodriguez, Alex           13 Darien Piranhas-CT   1:56.01    1:50.16        
                  46.77   1:50.16 (1:03.39)                                        
 
Men 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        2:03.99  OT
        2:04.09  OPEN
        2:36.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conti, Joe M              17 NJW-NJ               2:16.21    2:18.97 METS   
                  30.92     1:05.68 (34.76)     1:42.37 (36.69)     2:18.97 (36.60)
  2 Galan, Bryan              14 Tmsuffolk-MR         2:21.65    2:19.55 METS   
                  31.66     1:06.95 (35.29)     1:43.40 (36.45)     2:19.55 (36.15)
  3 Gomez, Jeffrey F          17 CAT-NJ               2:34.04    2:24.54 METS   
                                1:07.71 ( )     1:46.02 (38.31)     2:24.54 (38.52)
  4 Barry, Charles C          13 Badger-MR            2:25.00    2:25.12 METS   
                  32.48     1:09.54 (37.06)     1:47.19 (37.65)     2:25.12 (37.93)
  5 Pangal, John P            16 Tmsuffolk-MR         2:23.45    2:26.25 METS   
                  33.22     1:09.97 (36.75)     1:48.04 (38.07)     2:26.25 (38.21)
  6 Mo, Samuel                13 Badger-MR            2:25.65    2:26.85 METS   
                  33.15     1:10.06 (36.91)     1:48.24 (38.18)     2:26.85 (38.61)
  7 Golan, Jacob J            16 Tmsuffolk-MR         2:28.71    2:28.02 METS   
                  32.77     1:09.76 (36.99)     1:48.23 (38.47)     2:28.02 (39.79)
  8 Goldstein, Jake P         14 Tmsuffolk-MR         2:30.08    2:30.50 METS   
                  33.52     1:11.30 (37.78)     1:51.07 (39.77)     2:30.50 (39.43)
  9 Grune, Steven B           14 Darien Piranhas-CT   2:36.36    2:30.57 METS   
                  33.31     1:10.23 (36.92)     1:50.39 (40.16)     2:30.57 (40.18)
 10 Rueda, Diego C            13 Agua Swim Team-MR    2:33.38    2:36.05 METS   
                  35.59     1:14.67 (39.08)     1:55.65 (40.98)     2:36.05 (40.40)
 11 Siegel, Jared             15 Tmsuffolk-MR         2:37.04    2:39.01        
                  35.68     1:15.62 (39.94)     1:57.91 (42.29)     2:39.01 (41.10)
 12 Lyons, Sean P             13 Badger-MR            2:45.88    2:40.45        
                  36.22     1:18.12 (41.90)     1:59.12 (41.00)     2:40.45 (41.33)
 13 Pisano, Jake F            15 Tmsuffolk-MR         2:53.30    2:41.33        
                  36.16     1:16.67 (40.51)     2:00.10 (43.43)     2:41.33 (41.23)
 14 Baker, James D            13 Darien Piranhas-CT   2:44.37    2:42.69        
                  35.66     1:16.21 (40.55)     1:58.91 (42.70)     2:42.69 (43.78)
 15 Hayes, Connor             15 Tmsuffolk-MR         2:53.36    2:46.34        
                  34.22     1:13.95 (39.73)     1:59.42 (45.47)     2:46.34 (46.92)
 16 Mo, Daniel G              12 Badger-MR            2:38.72    2:46.91        
                  35.27     1:16.28 (41.01)     2:00.73 (44.45)     2:46.91 (46.18)
 17 Greene, Jake F            14 Darien Piranhas-CT   3:05.21    2:48.90        
                                1:19.62 ( )   2:48.90 (1:29.28)                    
 -- Nakkab, Andre J           14 Patriot-MR           3:27.51         DQ        
      Arms underwater recovery
                  36.78     1:21.61 (44.83)     2:07.78 (46.17)          DQ (51.17)
 -- Tucci, Josh j             15 Un-Njrc-NJ           2:26.43         DQ        
      Non-simultaneous arms
                  36.05     1:20.22 (44.17)     2:14.21 (53.99)          DQ (17.67)
 
Men 200 LC Meter IM
===============================================================================
        2:29.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Podniesinski, Jonathan J  17 Tmsuffolk-MR         2:16.82    2:20.77 METS   
                  31.20     1:09.18 (37.98)     1:48.29 (39.11)     2:20.77 (32.48)
  2 Deblasio, Matthew M       14 Tmsuffolk-MR         2:23.17    2:22.03 METS   
                  31.11     1:05.86 (34.75)     1:50.30 (44.44)     2:22.03 (31.73)
  3 Yeager, Christian P       14 Tmsuffolk-MR         2:20.92    2:22.62 METS   
                  31.08     1:08.15 (37.07)     1:48.91 (40.76)     2:22.62 (33.71)
  4 Mo, Samuel                13 Badger-MR            2:25.68    2:22.66 METS   
                  31.04     1:07.64 (36.60)     1:50.21 (42.57)     2:22.66 (32.45)
  5 Hursch, Derek             16 NJW-NJ               2:16.91    2:24.89 METS   
                  30.46     1:06.52 (36.06)     1:50.93 (44.41)     2:24.89 (33.96)
  6 Bischoff, Kent A          14 Tmsuffolk-MR         2:25.90    2:26.36 METS   
                  32.18     1:11.21 (39.03)     1:53.20 (41.99)     2:26.36 (33.16)
  7 Barry, Charles C          13 Badger-MR            2:27.43    2:26.50 METS   
                  31.28     1:08.44 (37.16)     1:53.94 (45.50)     2:26.50 (32.56)
  8 Golan, Jacob J            16 Tmsuffolk-MR         2:24.29    2:26.63 METS   
                  30.75     1:08.89 (38.14)     1:53.36 (44.47)     2:26.63 (33.27)
  9 Windler, Andrew J         17 Tmsuffolk-MR         2:22.24    2:26.71 METS   
                  30.67     1:08.85 (38.18)     1:53.95 (45.10)     2:26.71 (32.76)
 10 Zak, Jeffrey J            16 CAT-NJ               2:29.65    2:26.92 METS   
                  31.65     1:10.20 (38.55)     1:53.44 (43.24)     2:26.92 (33.48)
 11 Forgione, Michael J       15 Tmsuffolk-MR         2:33.99    2:28.75 METS   
                  32.05     1:09.30 (37.25)   2:28.75 (1:19.45)                    
 12 Goetz, Mathew J           14 Tmsuffolk-MR         2:27.49    2:28.83 METS   
                  32.25     1:11.26 (39.01)     1:54.55 (43.29)     2:28.83 (34.28)
 13 Grune, Steven B           14 Darien Piranhas-CT   2:26.87    2:28.91 METS   
                  31.80     1:10.60 (38.80)     1:58.13 (47.53)     2:28.91 (30.78)
 14 Poling, Tyler C           16 CAT-NJ               2:30.54    2:29.03 METS   
                  31.46     1:08.64 (37.18)     1:56.56 (47.92)     2:29.03 (32.47)
 15 Peveler, Matthew D        16 CAT-NJ               2:35.54    2:29.48 METS   
                  34.20     1:13.74 (39.54)   2:29.48 (1:15.74)                    
 16 Kim, Jun Y                14 NJW-NJ               2:30.93    2:29.65 METS   
                  32.38     1:11.64 (39.26)     1:56.37 (44.73)     2:29.65 (33.28)
 17 Chiu, Terence             15 CAT-NJ               2:33.26    2:29.91 METS   
                  32.68     1:12.78 (40.10)     1:58.67 (45.89)     2:29.91 (31.24)
 18 Jiran, Monte              15 Tmsuffolk-MR         2:32.78    2:31.48        
                  33.85     1:11.93 (38.08)     1:57.14 (45.21)     2:31.48 (34.34)
 19 Fierro Joyce, Billy       13 Badger-MR            2:27.98    2:31.58        
                  31.75     1:11.45 (39.70)     1:56.40 (44.95)     2:31.58 (35.18)
 20 Pisano, Jake F            15 Tmsuffolk-MR         2:31.96    2:31.78        
                  32.18     1:11.66 (39.48)     1:59.18 (47.52)     2:31.78 (32.60)
 21 Herrmann, Charles         14 Tmsuffolk-MR         2:32.20    2:31.99        
                  32.75     1:12.06 (39.31)     1:56.46 (44.40)     2:31.99 (35.53)
 22 Kontos, Nicholas G        15 Tmsuffolk-MR         2:37.35    2:32.18        
                  34.40     1:13.82 (39.42)   2:32.18 (1:18.36)                    
 23 Goldstein, Jake P         14 Tmsuffolk-MR         2:32.93    2:32.52        
                  31.84     1:13.00 (41.16)     1:57.68 (44.68)     2:32.52 (34.84)
 24 Jennings, Paul M          15 Tmsuffolk-MR         2:34.33    2:32.74        
                  33.27     1:12.97 (39.70)   2:32.74 (1:19.77)                    
 25 Lee, Marcus A             14 NJW-NJ               2:34.07    2:32.83        
                  30.93     1:12.72 (41.79)   2:32.83 (1:20.11)                    
 26 Altman-Kurosaki, Jonas Y  19 Agua Swim Team-MR    2:28.68    2:34.92        
                  33.53     1:13.92 (40.39)     1:59.54 (45.62)     2:34.92 (35.38)
 27 Hinds, Jonathan A         16 Tmsuffolk-MR         2:31.03    2:35.37        
                  33.49     1:12.52 (39.03)     1:56.46 (43.94)     2:35.37 (38.91)
 28 Kuizema, Shawn D          15 NJW-NJ               2:35.41    2:35.62        
                  34.53     1:16.31 (41.78)   2:35.62 (1:19.31)                    
 29 Grell, Robert M           17 Tmsuffolk-MR         2:37.90    2:35.95        
                                1:11.69 ( )   2:35.95 (1:24.26)                    
 30 Rueda, Diego C            13 Agua Swim Team-MR    2:38.06    2:36.10        
                  34.87     1:14.28 (39.41)   2:36.10 (1:21.82)                    
 31 Makowski, John P          15 Tmsuffolk-MR         2:42.13    2:38.01        
                  33.79     1:15.03 (41.24)     2:04.00 (48.97)     2:38.01 (34.01)
 32 Monteleone, Nicholas      14 Tmsuffolk-MR         2:42.76    2:38.16        
                  34.54     1:17.08 (42.54)     2:04.72 (47.64)     2:38.16 (33.44)
 33 Ogisu, Kent               14 Agua Swim Team-MR    2:49.11    2:38.20        
                  34.46     1:15.43 (40.97)     2:02.40 (46.97)     2:38.20 (35.80)
 34 Forde, James H            15 Darien Piranhas-CT   2:42.29    2:38.25        
                  34.24     1:13.94 (39.70)     2:03.18 (49.24)     2:38.25 (35.07)
 35 Vingan, Isaac             13 Tmsuffolk-MR         2:37.07    2:38.27        
                  33.63     1:16.13 (42.50)   2:38.27 (1:22.14)                    
 36 Spiropoulos, Gregory M    12 NJW-NJ               2:40.64    2:38.47        
                  33.96     1:16.35 (42.39)     2:04.33 (47.98)     2:38.47 (34.14)
 37 Mo, Daniel G              12 Badger-MR            2:33.49    2:39.31        
                  34.58     1:14.03 (39.45)   2:39.31 (1:25.28)                    
 38 Zak, Jeremy M             14 CAT-NJ               2:52.42    2:39.67        
                  36.00     1:17.04 (41.04)     2:03.59 (46.55)     2:39.67 (36.08)
 39 Janson, Chris P           13 Darien Piranhas-CT   2:50.00    2:39.92        
                  34.64     1:15.46 (40.82)     2:04.20 (48.74)     2:39.92 (35.72)
 40 Weng, Kevin               15 NJW-NJ                    NT    2:40.03        
                  33.21     1:13.08 (39.87)     2:03.56 (50.48)     2:40.03 (36.47)
 41 Parisi, Joey N            13 Tmsuffolk-MR         2:42.48    2:40.11        
                  34.77     1:14.91 (40.14)     2:04.21 (49.30)     2:40.11 (35.90)
 42 Sanchez, Jude M           15 Agua Swim Team-MR    2:39.73    2:40.35        
                  34.64     1:17.50 (42.86)     2:05.56 (48.06)     2:40.35 (34.79)
 43 Doughtery, Ryan C         15 Agua Swim Team-MR         NT    2:40.40        
                  34.23     1:15.49 (41.26)     2:04.48 (48.99)     2:40.40 (35.92)
 44 Machi, Thomas J           14 CAT-NJ               3:19.36    2:40.49        
                  34.05     1:13.05 (39.00)     2:02.60 (49.55)     2:40.49 (37.89)
 45 Baker, James D            13 Darien Piranhas-CT   2:50.00    2:41.34        
                  34.85     1:17.57 (42.72)     2:05.84 (48.27)     2:41.34 (35.50)
 46 Srdanovic, Ivan B         16 Agua Swim Team-MR    2:38.16    2:41.47        
                  33.93     1:14.05 (40.12)   2:41.47 (1:27.42)                    
 47 Siegel, Jared             15 Tmsuffolk-MR         2:40.21    2:41.55        
                  35.09     1:17.74 (42.65)     2:05.59 (47.85)     2:41.55 (35.96)
 48 Fischetti, Michael        15 Tmsuffolk-MR         2:40.47    2:41.64        
                  35.33     1:17.16 (41.83)     2:06.15 (48.99)     2:41.64 (35.49)
 49 Dean, Wesley G            15 Darien Piranhas-CT   2:43.64    2:41.92        
                  36.34     1:19.82 (43.48)     2:04.55 (44.73)     2:41.92 (37.37)
 50 Greene, Jake F            14 Darien Piranhas-CT   2:39.43    2:41.93        
                  35.42     1:19.20 (43.78)   2:41.93 (1:22.73)                    
 51 Stiles, Brian C           14 MCSC-NJ              2:38.14    2:42.09        
                  36.42     1:18.11 (41.69)   2:42.09 (1:23.98)                    
 52 Molano, Zachary           13 Tmsuffolk-MR         2:46.81    2:44.05        
                  36.27     1:18.95 (42.68)     2:09.13 (50.18)     2:44.05 (34.92)
 53 Cervone, Ryan G           13 NJW-NJ               2:48.18    2:44.38        
                  35.84     1:19.92 (44.08)     2:09.79 (49.87)     2:44.38 (34.59)
 54 Albanese, Steven K        16 CAT-NJ               2:38.17    2:44.44        
                  34.90     1:20.73 (45.83)   2:44.44 (1:23.71)                    
 55 Cheng, Will               14 Agua Swim Team-MR    2:46.81    2:45.88        
                  38.32     1:21.35 (43.03)     2:11.16 (49.81)     2:45.88 (34.72)
 56 Tremain, Max              13 Badger-MR            2:37.62    2:46.20        
                  35.20     1:19.09 (43.89)   2:46.20 (1:27.11)                    
 57 Jakubiak, Patrick         14 Tmsuffolk-MR         3:05.15    2:48.72        
                  33.94     1:12.83 (38.89)     2:09.10 (56.27)     2:48.72 (39.62)
 58 Terhune, Ricky P          15 Darien Piranhas-CT   2:57.31    2:49.08        
                  36.36     1:19.53 (43.17)     2:12.17 (52.64)     2:49.08 (36.91)
 59 Eid, Alex                 14 Badger-MR            2:44.86    2:50.82        
                  35.44     1:19.77 (44.33)     2:14.38 (54.61)     2:50.82 (36.44)
 60 Kusakin, Nick             14 Agua Swim Team-MR    2:58.76    2:52.98        
                  40.22     1:23.22 (43.00)     2:16.66 (53.44)     2:52.98 (36.32)
 61 Colandrea, Nicholas K     15 Condors-MR           2:55.00    2:54.55        
                  38.85     1:25.11 (46.26)     2:14.71 (49.60)     2:54.55 (39.84)
 62 Lanigan, Ryan             13 Tmsuffolk-MR         3:20.90    2:54.61        
                  39.08     1:25.79 (46.71)     2:19.85 (54.06)     2:54.61 (34.76)
 63 Tung, Danten M            14 Condors-MR           2:51.81    2:54.90        
                  34.07     1:19.85 (45.78)     2:14.46 (54.61)     2:54.90 (40.44)
 64 Kondratyev, Yuri          16 NJW-NJ               3:05.35    2:55.61        
                  36.71     1:22.59 (45.88)     2:13.87 (51.28)     2:55.61 (41.74)
 65 Nakkab, Andre J           14 Patriot-MR           2:59.53    2:55.67        
                  34.18     1:22.72 (48.54)     2:18.51 (55.79)     2:55.67 (37.16)
 66 Brown, Keron C            17 Condors-MR           2:39.00    2:55.92        
                  33.86     1:23.91 (50.05)   2:55.92 (1:32.01)                    
 67 Tonoyan, Ruben            15 NJW-NJ               2:54.62    2:56.79        
                  35.37     1:19.52 (44.15)     2:15.69 (56.17)     2:56.79 (41.10)
 68 Scott, Thomas H           13 Tmsuffolk-MR         3:06.81    2:59.78        
                  40.42     1:26.43 (46.01)     2:17.73 (51.30)     2:59.78 (42.05)
 69 Lipovac, Nino M           13 Condors-MR           3:15.00    2:59.88        
                  39.21     1:23.50 (44.29)     2:21.00 (57.50)     2:59.88 (38.88)
 70 Malarczyk, Peter          13 Badger-MR            2:59.20    3:01.19        
                  38.00                             2:24.25 ( )     3:01.19 (36.94)
 71 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR    2:59.39    3:02.31        
                  38.28     1:24.67 (46.39)     2:22.77 (58.10)     3:02.31 (39.54)
 72 Higham, Devon A           13 Badger-MR            2:58.56    3:02.61        
                  43.03     1:27.34 (44.31)     2:21.75 (54.41)     3:02.61 (40.86)
 73 Brook, Christopher C      15 Darien Piranhas-CT   3:07.48    3:03.85        
                  40.70     1:26.76 (46.06)     2:26.00 (59.24)     3:03.85 (37.85)
 74 Zitelny, Edan             13 Tmsuffolk-MR         3:01.38    3:04.26        
                  41.14     1:30.75 (49.61)     2:23.18 (52.43)     3:04.26 (41.08)
 75 Korenkov, Sean P          13 NJW-NJ                    NT    3:04.82        
                  43.45     1:32.37 (48.92)     2:23.38 (51.01)     3:04.82 (41.44)
 76 Fink, Stephen J           13 Middies-MR           3:09.20    3:05.34        
                  42.83     1:29.10 (46.27)     2:24.52 (55.42)     3:05.34 (40.82)
 77 Furey, James K            12 Condors-MR           3:07.45    3:10.27        
                  46.46     1:39.78 (53.32)     2:27.40 (47.62)     3:10.27 (42.87)
 78 Kaplan, Jake T            13 Tmsuffolk-MR         3:57.90    3:11.35        
                  44.00     1:31.05 (47.05)     2:28.95 (57.90)     3:11.35 (42.40)
 79 Rosenstein, Tommy J       13 Agua Swim Team-MR         NT    3:12.33        
                  40.50     1:29.20 (48.70)   2:29.40 (1:00.20)     3:12.33 (42.93)
 80 Graney, Luke W            13 Condors-MR           3:22.57    3:18.55        
                  46.88     1:35.65 (48.77)     2:35.52 (59.87)     3:18.55 (43.03)
 81 Johnson, Brinsley I       13 UN-PV                2:50.22    3:25.23        
                  40.89     1:34.13 (53.24)   2:41.22 (1:07.09)     3:25.23 (44.01)
 82 Rodriguez, Alex           13 Darien Piranhas-CT   3:45.15    3:30.66        
                  45.43     1:44.39 (58.96)   2:47.53 (1:03.14)     3:30.66 (43.13)
 83 Najaroen, Chris           13 Condors-MR           3:30.28    3:31.73        
                  46.27     1:46.19 (59.92)     2:42.99 (56.80)     3:31.73 (48.74)
 84 Cummings, Lawrence T      13 Agua Swim Team-MR         NT    3:34.67        
                  51.25     1:43.22 (51.97)   2:46.76 (1:03.54)     3:34.67 (47.91)
 -- Fondacaro, Nicolas V      13 Tmsuffolk-MR         3:58.90         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  48.89     1:37.50 (48.61)     2:33.43 (55.93)          DQ (44.78)
 -- Breitweiser, Billy C      18 NJW-NJ               2:28.97         DQ        
      One hand touch - breast
                  31.52     1:11.94 (40.42)     1:53.57 (41.63)          DQ (32.94)
 
Men 400 LC Meter IM
===============================================================================
        4:30.49  OT
        4:33.09  OPEN
        5:21.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Podniesinski, Jonathan J  17 Tmsuffolk-MR         4:45.83    4:58.40 METS   
                  33.34     1:09.91 (36.57)     1:50.25 (40.34)     2:28.39 (38.14)
        3:09.09 (40.70)     3:50.36 (41.27)     4:26.00 (35.64)     4:58.40 (32.40)
  2 Krause, Billy K           17 Tmsuffolk-MR         4:48.30    4:58.88 METS   
                                1:09.02 ( )                             2:23.07 ( )
        3:08.01 (44.94)     3:50.83 (42.82)     4:26.15 (35.32)     4:58.88 (32.73)
  3 Abrams, Michael           15 Agua Swim Team-MR    5:00.78    5:03.84 METS   
                  32.79     1:09.48 (36.69)     1:48.32 (38.84)     2:24.87 (36.55)
        3:11.00 (46.13)     3:57.10 (46.10)     4:30.83 (33.73)     5:03.84 (33.01)
  4 Poling, Tyler C           16 CAT-NJ               5:10.70    5:06.44 METS   
                  31.92     1:07.17 (35.25)     1:45.68 (38.51)     2:24.38 (38.70)
        3:12.76 (48.38)     4:00.92 (48.16)     4:33.95 (33.03)     5:06.44 (32.49)
  5 Deblasio, Matthew M       14 Tmsuffolk-MR         5:12.14    5:06.82 METS   
                  32.37     1:08.80 (36.43)     1:47.85 (39.05)     2:24.01 (36.16)
        3:12.15 (48.14)     3:57.75 (45.60)     4:32.94 (35.19)     5:06.82 (33.88)
  6 Lohrer, Jesse T           15 Tmsuffolk-MR         5:20.60    5:08.97 METS   
                  32.89     1:09.51 (36.62)     1:49.01 (39.50)     2:27.85 (38.84)
        3:12.37 (44.52)     3:57.25 (44.88)     4:34.52 (37.27)     5:08.97 (34.45)
  7 Bischoff, Kent A          14 Tmsuffolk-MR         5:16.33    5:11.95 METS   
                  33.47     1:12.66 (39.19)     1:53.98 (41.32)     2:34.60 (40.62)
        3:17.68 (43.08)     4:02.52 (44.84)     4:37.07 (34.55)     5:11.95 (34.88)
  8 Hu-Van Wright, En-Wei     13 Agua Swim Team-MR    5:13.10    5:15.07 METS   
                  33.94     1:12.28 (38.34)     1:52.33 (40.05)     2:31.45 (39.12)
        3:17.82 (46.37)     4:04.05 (46.23)     4:40.02 (35.97)     5:15.07 (35.05)
  9 Zak, Jeffrey J            16 CAT-NJ               5:30.11    5:17.50 METS   
                  33.92     1:14.52 (40.60)     1:55.72 (41.20)     2:37.53 (41.81)
        3:21.25 (43.72)     4:05.29 (44.04)     4:41.94 (36.65)     5:17.50 (35.56)
 10 Jiran, Monte              15 Tmsuffolk-MR         5:27.98    5:19.10 METS   
                  34.85     1:14.70 (39.85)     1:55.52 (40.82)     2:35.59 (40.07)
        3:21.88 (46.29)     4:07.64 (45.76)     4:44.35 (36.71)     5:19.10 (34.75)
 11 Leland, Trevor P          14 NJW-NJ               5:17.83    5:19.27 METS   
                  32.96     1:09.86 (36.90)     1:51.37 (41.51)     2:32.06 (40.69)
        3:19.62 (47.56)     4:08.02 (48.40)     4:44.50 (36.48)     5:19.27 (34.77)
 12 Goetz, Mathew J           14 Tmsuffolk-MR         5:29.63    5:19.39 METS   
                  34.26     1:12.61 (38.35)     1:54.31 (41.70)     2:35.34 (41.03)
        3:20.68 (45.34)     4:05.02 (44.34)     4:42.53 (37.51)     5:19.39 (36.86)
 13 Pisano, Jake F            15 Tmsuffolk-MR         5:35.69    5:23.78        
                  33.78     1:10.90 (37.12)     1:52.99 (42.09)     2:34.23 (41.24)
        3:23.05 (48.82)     4:11.47 (48.42)     4:48.74 (37.27)     5:23.78 (35.04)
 14 Herrmann, Charles         14 Tmsuffolk-MR         5:35.01    5:24.20        
                  34.09     1:15.06 (40.97)     1:56.55 (41.49)     2:37.88 (41.33)
        3:23.47 (45.59)     4:08.69 (45.22)     4:46.99 (38.30)     5:24.20 (37.21)
 15 Fleming, Christopher G    17 CAT-NJ               5:17.92    5:25.23        
                  33.94     1:12.47 (38.53)     1:53.22 (40.75)     2:33.09 (39.87)
        3:24.16 (51.07)     4:13.97 (49.81)     4:50.41 (36.44)     5:25.23 (34.82)
 16 Rueda, Diego C            13 Agua Swim Team-MR    5:39.98    5:25.86        
                  35.79     1:15.81 (40.02)     1:57.99 (42.18)     2:38.59 (40.60)
        3:25.53 (46.94)     4:13.20 (47.67)     4:50.45 (37.25)     5:25.86 (35.41)
 17 Kontos, Nicholas G        15 Tmsuffolk-MR         5:33.87    5:28.34        
                  36.05     1:19.83 (43.78)     2:01.88 (42.05)     2:42.70 (40.82)
        3:28.10 (45.40)     4:13.95 (45.85)     4:51.73 (37.78)     5:28.34 (36.61)
 18 Jennings, Paul M          15 Tmsuffolk-MR         5:32.22    5:28.49        
                  35.21     1:14.56 (39.35)     1:56.33 (41.77)     2:36.66 (40.33)
        3:22.92 (46.26)     4:11.09 (48.17)     4:51.01 (39.92)     5:28.49 (37.48)
 19 Peveler, Matthew D        16 CAT-NJ               5:31.02    5:32.02        
                  37.36     1:20.57 (43.21)     2:03.64 (43.07)     2:45.24 (41.60)
        3:32.35 (47.11)     4:19.92 (47.57)     4:56.55 (36.63)     5:32.02 (35.47)
 20 Baker, James D            13 Darien Piranhas-CT   5:44.13    5:35.29        
                  33.79     1:14.11 (40.32)     1:57.58 (43.47)     2:39.23 (41.65)
        3:29.41 (50.18)     4:19.01 (49.60)     4:57.77 (38.76)     5:35.29 (37.52)
 21 Siegel, Jared             15 Tmsuffolk-MR         5:40.10    5:36.68        
                  35.59     1:16.18 (40.59)     2:00.29 (44.11)     2:43.91 (43.62)
        3:31.90 (47.99)     4:21.21 (49.31)     4:59.70 (38.49)     5:36.68 (36.98)
 22 Zak, Jeremy M             14 CAT-NJ               6:12.87    5:38.38        
                                1:21.11 ( )                             2:46.32 ( )
        3:33.75 (47.43)     4:21.27 (47.52)     5:00.42 (39.15)     5:38.38 (37.96)
 23 Cusmano, Joseph V         15 CAT-NJ               5:52.08    5:44.29        
                  36.64     1:18.39 (41.75)     2:02.82 (44.43)     2:46.50 (43.68)
        3:36.75 (50.25)     4:28.08 (51.33)     5:06.46 (38.38)     5:44.29 (37.83)
 24 Lyons, Sean P             13 Badger-MR            5:32.55    5:45.75        
                  36.37     1:17.83 (41.46)     2:02.20 (44.37)     2:45.39 (43.19)
        3:36.11 (50.72)     4:29.22 (53.11)     5:07.73 (38.51)     5:45.75 (38.02)
 25 Janson, Chris P           13 Darien Piranhas-CT   6:10.00    5:58.90        
                  38.45     1:21.44 (42.99)     2:05.25 (43.81)     2:48.45 (43.20)
        3:41.17 (52.72)     4:34.76 (53.59)     5:17.34 (42.58)     5:58.90 (41.56)
 26 Klinovsky, Jan            13 Agua Swim Team-MR         NT    6:27.29        
                  39.31     1:28.09 (48.78)     2:19.15 (51.06)     3:06.27 (47.12)
        4:04.79 (58.52)     5:00.75 (55.96)   6:27.29 (1:26.54)