2008 Martin Luther King Jr - 1/19/2008 to 1/21/2008              

                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McGowan, Alessia M   8 Agua Swim Team-MR      16.16      16.29        
  2 Parkinson, Brianna   8 Riptides-MR            15.53      16.81        
  3 Hu, Christine        8 Middies-MR             17.03      16.84        
  4 Tubens, Ashley       7 NYCC-MR                18.27      17.14        
  5 O'Donovan, Aoife R   8 Lagold-LA              16.79      17.44        
  6 Ladouceur, Emma K    8 Agua Swim Team-MR      21.00      17.70        
  7 Zavattero, Alyssa    8 Agua Swim Team-MR      23.00      18.30        
  8 Six-Osher, Skye R    8 Middies-MR             18.99      18.81        
  9 Maloney, Wynn M      8 NYCC-MR                22.93      18.84        
 10 Eguchi, Nadia N      8 Agua Swim Team-MR      18.24      18.86        
 11 Pena, Desiree        7 Agua Swim Team-MR      22.13      19.12        
 12 Drew, Sami B         8 Middies-MR             18.15      19.57        
 13 Townsend, Meaghan    8 SMC-MR                    NT      20.22        
 14 Brickman, Natalie    8 YFD-MR                 21.35      20.25        
 15 Olszewski, Inez I    8 NYCC-MR                19.92      20.36        
 16 Mei, Emily S         8 Agua Swim Team-MR         NT      20.45        
 17 Lee, Madison         8 NYCC-MR                23.48      21.19        
 18 Srinivasan, Prthvi   8 Agua Swim Team-MR      24.00      21.30        
 19 Kuo, Victoria F      7 Agua Swim Team-MR      22.00      21.42        
 20 Hodzic, Larissa      7 Riptides-MR            19.28      21.69        
 21 Brennan, Catie F     7 NYCC-MR                21.62      21.77        
 22 Zurovac, Mia         7 RIST-MR                24.17      22.53        
 23 Pipolo, Sofia A      8 RIST-MR                23.55      22.67        
 24 Cebula, Naomi        8 YFD-MR                    NT      22.70        
 25 Haley, Elizabeth     7 ASA-PV                 25.50      23.68        
 26 Gasic, Doris         8 RIST-MR                21.56      23.72        
 27 Gak, Mila M          7 RIST-MR                25.58      24.57        
 28 Ostensen, Sara       8 WAC-MR                    NT      25.02        
 29 Sniffin, Jane K      8 NYCC-MR                   NT      25.49        
 30 Harrington, Claire   8 WAC-MR                    NT      26.41        
 31 Van Tassell, Victo   7 WAC-MR                 29.45      28.81        
 32 Debono, Sara         8 RIST-MR                22.36      33.00        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Parkinson, Brianna   8 Riptides-MR            35.98      34.84        
  2 O'Donovan, Aoife R   8 Lagold-LA              37.62      35.89        
  3 McGowan, Alessia M   8 Agua Swim Team-MR      34.93      36.24        
  4 Ladouceur, Emma K    8 Agua Swim Team-MR      42.34      39.29        
  5 Tubens, Ashley       7 NYCC-MR                41.09      39.55        
  6 Zavattero, Alyssa    8 Agua Swim Team-MR      53.00      40.64        
  7 Gasaway, Marielle    8 ASA-PV                 41.63      40.99        
  8 Mei, Emily S         8 Agua Swim Team-MR         NT      41.66        
  9 Eguchi, Nadia N      8 Agua Swim Team-MR      39.78      41.86        
 10 Mitchell, Margaret   7 Rye y 2007-MR             NT      42.10        
 11 Maloney, Wynn M      8 NYCC-MR                42.79      44.14        
 12 Olszewski, Inez I    8 NYCC-MR                46.01      44.64        
 13 Brickman, Natalie    8 YFD-MR                 46.22      44.75        
 14 Srinivasan, Prthvi   8 Agua Swim Team-MR      46.17      44.76        
 15 Kuo, Victoria F      7 Agua Swim Team-MR      47.39      44.92        
 16 Brennan, Catie F     7 NYCC-MR                48.97      45.56        
 17 Lee, Madison         8 NYCC-MR                   NT      45.80        
 18 Pena, Desiree        7 Agua Swim Team-MR      46.01      47.09        
 19 Cole, Samantha L     8 YFD-MR                 52.60      50.04        
 20 Sheybani, Gabi G     8 YFD-MR                    NT      50.61        
 21 Cushman, Alexis      8 SMC-MR                 45.38      51.48        
 22 Bassett, Emma        8 SMC-MR                 57.12      52.74        
 23 Haley, Elizabeth     7 ASA-PV                    NT      53.56        
 24 Cebula, Naomi        8 YFD-MR                 50.42      59.16        
 25 Pestcoe, Leandre B   6 YFD-MR                    NT    1:16.21        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Donovan, Aoife R   8 Lagold-LA            1:22.71    1:20.37        
                  37.76     1:20.37 (42.61)                                        
  2 Hu, Christine        8 Middies-MR           1:20.55    1:22.00        
                  38.04     1:22.00 (43.96)                                        
  3 Parkinson, Brianna   8 Riptides-MR               NT    1:24.35        
                  38.97     1:24.35 (45.38)                                        
  4 McGowan, Alessia M   8 Agua Swim Team-MR    1:24.41    1:25.83        
                  39.93     1:25.83 (45.90)                                        
  5 Tubens, Ashley       7 NYCC-MR              1:36.85    1:26.06        
                  38.38     1:26.06 (47.68)                                        
  6 Zavattero, Alyssa    8 Agua Swim Team-MR    1:52.00    1:27.29        
                  41.03     1:27.29 (46.26)                                        
  7 Gasaway, Marielle    8 ASA-PV               1:39.95    1:27.73        
                  39.08     1:27.73 (48.65)                                        
  8 Six-Osher, Skye R    8 Middies-MR           1:30.12    1:29.82        
                  41.08     1:29.82 (48.74)                                        
  9 Ladouceur, Emma K    8 Agua Swim Team-MR    1:42.00    1:31.15        
                  41.72     1:31.15 (49.43)                                        
 10 Drew, Sami B         8 Middies-MR           1:35.18    1:31.26        
                  42.66     1:31.26 (48.60)                                        
 11 Eguchi, Nadia N      8 Agua Swim Team-MR    1:28.91    1:31.60        
                  43.08     1:31.60 (48.52)                                        
 12 Mei, Emily S         8 Agua Swim Team-MR         NT    1:39.17        
                  46.58     1:39.17 (52.59)                                        
 13 Pena, Desiree        7 Agua Swim Team-MR    1:44.32    1:42.44        
                  47.44     1:42.44 (55.00)                                        
 14 Hodzic, Larissa      7 Riptides-MR               NT    1:42.92        
                  46.94     1:42.92 (55.98)                                        
 15 Brickman, Natalie    8 YFD-MR               1:46.98    1:44.74        
                  50.92     1:44.74 (53.82)                                        
 16 Srinivasan, Prthvi   8 Agua Swim Team-MR    1:51.19    1:44.91        
                  46.40     1:44.91 (58.51)                                        
 17 Cole, Samantha L     8 YFD-MR                    NT    1:52.09        
                  50.31   1:52.09 (1:01.78)                                        
 18 Harrington, Claire   8 WAC-MR               2:15.03    2:06.87        
                  55.04   2:06.87 (1:11.83)                                        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hu, Christine        8 Middies-MR             21.21      20.14        
  2 O'Donovan, Aoife R   8 Lagold-LA              19.75      20.97        
  3 Gasaway, Marielle    8 ASA-PV                 23.19      21.13        
  4 Tubens, Ashley       7 NYCC-MR                22.44      21.17        
  5 Mei, Emily S         8 Agua Swim Team-MR         NT      21.25        
  6 Six-Osher, Skye R    8 Middies-MR             23.41      21.54        
  7 Drew, Sami B         8 Middies-MR             23.22      21.62        
  8 Ladouceur, Emma K    8 Agua Swim Team-MR      25.00      22.01        
  9 Olszewski, Inez I    8 NYCC-MR                25.05      22.43        
 10 Eguchi, Nadia N      8 Agua Swim Team-MR      22.10      22.46        
 11 Parkinson, Brianna   8 Riptides-MR            21.85      23.13        
 12 Srinivasan, Prthvi   8 Agua Swim Team-MR      26.00      23.20        
 13 Cole, Samantha L     8 YFD-MR                    NT      23.44        
 14 Zurovac, Mia         7 RIST-MR                28.48      23.58        
 15 Zavattero, Alyssa    8 Agua Swim Team-MR      26.00      23.96        
 16 Pena, Desiree        7 Agua Swim Team-MR      26.26      23.98        
 17 Maloney, Wynn M      8 NYCC-MR                23.32      24.07        
 18 Pipolo, Sofia A      8 RIST-MR                26.31      24.25        
 19 Gasic, Doris         8 RIST-MR                23.27      25.01        
 20 Cebula, Naomi        8 YFD-MR                 24.65      25.07        
 21 Ostensen, Sara       8 WAC-MR                    NT      25.36        
 22 Lee, Madison         8 NYCC-MR                26.68      25.46        
 23 Hodzic, Larissa      7 Riptides-MR            23.32      25.57        
 24 Townsend, Meaghan    8 SMC-MR                 28.24      25.74        
 25 Haley, Elizabeth     7 ASA-PV                 27.28      25.87        
 26 Brennan, Catie F     7 NYCC-MR                24.09      26.08        
 27 Harrington, Claire   8 WAC-MR                    NT      26.83        
 28 Gak, Mila M          7 RIST-MR                27.22      26.91        
 29 Kuo, Victoria F      7 Agua Swim Team-MR      25.00      27.61        
 30 Van Tassell, Victo   7 WAC-MR                 28.12      30.99        
 31 Sniffin, Jane K      8 NYCC-MR                   NT      34.28        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gasaway, Marielle    8 ASA-PV                    NT      45.08        
  2 Mitchell, Margaret   7 Rye y 2007-MR             NT      46.76        
  3 Maloney, Wynn M      8 NYCC-MR                51.71      48.81        
  4 Eguchi, Nadia N      8 Agua Swim Team-MR      47.48      48.83        
  5 Zavattero, Alyssa    8 Agua Swim Team-MR      59.00      49.85        
  6 Mei, Emily S         8 Agua Swim Team-MR         NT      51.41        
  7 Pena, Desiree        7 Agua Swim Team-MR      53.06      52.21        
  8 Srinivasan, Prthvi   8 Agua Swim Team-MR      53.51      52.47        
  9 Lee, Madison         8 NYCC-MR                   NT      55.72        
 10 Cushman, Alexis      8 SMC-MR               1:00.10      56.24        
 11 Sheybani, Gabi G     8 YFD-MR                    NT      57.37        
 12 Cebula, Naomi        8 YFD-MR                 57.53      57.51        
 13 Haley, Elizabeth     7 ASA-PV                    NT      57.57        
 14 Kuo, Victoria F      7 Agua Swim Team-MR      55.60      57.64        
 15 Bassett, Emma        8 SMC-MR               1:11.21    1:00.22        
 16 Pestcoe, Leandre B   6 YFD-MR               1:19.32    1:12.19        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tubens, Ashley       7 NYCC-MR                24.41      22.49        
  2 McGowan, Alessia M   8 Agua Swim Team-MR      22.31      22.83        
  3 Cushman, Alexis      8 SMC-MR                 25.69      24.18        
  4 O'Donovan, Aoife R   8 Lagold-LA              23.62      24.32        
  5 Brickman, Natalie    8 YFD-MR                 28.38      25.15        
  6 Eguchi, Nadia N      8 Agua Swim Team-MR      27.39      26.22        
  7 Bassett, Emma        8 SMC-MR                    NT      26.26        
  7 Parkinson, Brianna   8 Riptides-MR            25.33      26.26        
  9 Zavattero, Alyssa    8 Agua Swim Team-MR      25.00      26.57        
 10 Ladouceur, Emma K    8 Agua Swim Team-MR      29.00      26.93        
 11 Pena, Desiree        7 Agua Swim Team-MR      28.02      27.36        
 12 Cole, Samantha L     8 YFD-MR                 29.52      27.60        
 13 Gasaway, Marielle    8 ASA-PV                    NT      28.46        
 14 Sheybani, Gabi G     8 YFD-MR                    NT      28.91        
 15 Kuo, Victoria F      7 Agua Swim Team-MR      29.00      29.01        
 16 Olszewski, Inez I    8 NYCC-MR                30.16      29.63        
 17 Mei, Emily S         8 Agua Swim Team-MR         NT      29.76        
 18 Maloney, Wynn M      8 NYCC-MR                28.86      30.44        
 19 Gasic, Doris         8 RIST-MR                   NT      30.81        
 20 Brennan, Catie F     7 NYCC-MR                28.77      30.90        
 21 Srinivasan, Prthvi   8 Agua Swim Team-MR      32.78      31.03        
 -- Pestcoe, Leandre B   6 YFD-MR                 46.45         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McGowan, Alessia M   8 Agua Swim Team-MR      47.61      48.04        
  2 O'Donovan, Aoife R   8 Lagold-LA              50.14      50.58        
  3 Eguchi, Nadia N      8 Agua Swim Team-MR      54.41      54.42        
  4 Brickman, Natalie    8 YFD-MR                 58.17      54.85        
  5 Lee, Madison         8 NYCC-MR                55.45      55.15        
  6 Zavattero, Alyssa    8 Agua Swim Team-MR    1:03.00      55.39        
  7 Pena, Desiree        7 Agua Swim Team-MR    1:03.13      56.14        
  8 Ladouceur, Emma K    8 Agua Swim Team-MR    1:01.32      57.48        
  9 Townsend, Meaghan    8 SMC-MR                 57.51      57.63        
 10 Cole, Samantha L     8 YFD-MR                    NT    1:01.47        
 11 Mei, Emily S         8 Agua Swim Team-MR         NT    1:02.49        
 12 Kuo, Victoria F      7 Agua Swim Team-MR    1:03.81    1:05.12        
 13 Maloney, Wynn M      8 NYCC-MR                   NT    1:06.52        
 14 Brennan, Catie F     7 NYCC-MR              1:08.31    1:07.65        
 15 Cebula, Naomi        8 YFD-MR               1:17.23    1:08.78        
 16 Harrington, Claire   8 WAC-MR                    NT    1:20.05        
 -- Gasaway, Marielle    8 ASA-PV                    NT         DQ        
 -- Van Tassell, Victo   7 WAC-MR                    NT         DQ        
 -- Ostensen, Sara       8 WAC-MR               1:10.57         DQ        
 -- Olszewski, Inez I    8 NYCC-MR                   NT         DQ        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McGowan, Alessia M   8 Agua Swim Team-MR      18.36      18.72        
  2 O'Donovan, Aoife R   8 Lagold-LA              20.30      19.44        
  3 Tubens, Ashley       7 NYCC-MR                21.60      19.92        
  4 Srinivasan, Prthvi   8 Agua Swim Team-MR      26.00      22.74        
  5 Mitchell, Margaret   7 Rye y 2007-MR             NT      23.05        
  6 Maloney, Wynn M      8 NYCC-MR                25.38      23.43        
  7 Brickman, Natalie    8 YFD-MR                 25.44      23.51        
  8 Ladouceur, Emma K    8 Agua Swim Team-MR      26.00      23.76        
  9 Zavattero, Alyssa    8 Agua Swim Team-MR      26.00      23.92        
 10 Cushman, Alexis      8 SMC-MR                 31.91      24.53        
 11 Olszewski, Inez I    8 NYCC-MR                24.82      26.05        
 12 Kuo, Victoria F      7 Agua Swim Team-MR      27.75      27.41        
 13 Cole, Samantha L     8 YFD-MR                    NT      27.66        
 14 Lee, Madison         8 NYCC-MR                   NT      28.16        
 15 Zurovac, Mia         7 RIST-MR                30.15      28.47        
 16 Pena, Desiree        7 Agua Swim Team-MR      30.60      28.54        
 17 Bassett, Emma        8 SMC-MR                    NT      30.19        
 18 Pipolo, Sofia A      8 RIST-MR                   NT      31.64        
 19 Cebula, Naomi        8 YFD-MR                    NT      31.75        
 -- Gasic, Doris         8 RIST-MR                24.11         DQ        
 -- Brennan, Catie F     7 NYCC-MR                25.09         DQ        
 -- Sheybani, Gabi G     8 YFD-MR                    NT         DQ        
 -- Debono, Sara         8 RIST-MR                   NT         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McGowan, Alessia M   8 Agua Swim Team-MR      45.10      44.35        
  2 Hu, Christine        8 Middies-MR             40.91      44.40        
  3 Tubens, Ashley       7 NYCC-MR                49.08      44.97        
  4 Parkinson, Brianna   8 Riptides-MR               NT      47.59        
  5 Drew, Sami B         8 Middies-MR             48.03      48.69        
  6 Srinivasan, Prthvi   8 Agua Swim Team-MR      59.00      52.38        
  7 Six-Osher, Skye R    8 Middies-MR             52.67      53.23        
  8 Brickman, Natalie    8 YFD-MR                 59.26      53.43        
  9 Lee, Madison         8 NYCC-MR              1:08.39      56.09        
 10 Maloney, Wynn M      8 NYCC-MR                   NT      59.89        
 11 Ostensen, Sara       8 WAC-MR                    NT    1:00.93        
 12 Kuo, Victoria F      7 Agua Swim Team-MR    1:02.03    1:06.52        
 13 Brennan, Catie F     7 NYCC-MR                   NT    1:07.69        
 -- Olszewski, Inez I    8 NYCC-MR                   NT         DQ        
 -- Van Tassell, Victo   7 WAC-MR                    NT         DQ        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Donovan, Aoife R   8 Lagold-LA            1:38.11    1:31.96        
                  43.51     1:31.96 (48.45)                                        
  2 McGowan, Alessia M   8 Agua Swim Team-MR    1:33.82    1:33.07        
                  42.05     1:33.07 (51.02)                                        
  3 Parkinson, Brianna   8 Riptides-MR          1:40.03    1:33.43        
                  41.61     1:33.43 (51.82)                                        
  4 Tubens, Ashley       7 NYCC-MR              1:56.64    1:37.19        
                  45.43     1:37.19 (51.76)                                        
  5 Eguchi, Nadia N      8 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:42.24        
                  48.87     1:42.24 (53.37)                                        
  6 Mitchell, Margaret   7 Rye y 2007-MR        1:41.94    1:42.32        
                  43.33     1:42.32 (58.99)                                        
  7 Mei, Emily S         8 Agua Swim Team-MR         NT    1:44.10        
                  46.72     1:44.10 (57.38)                                        
  8 Ladouceur, Emma K    8 Agua Swim Team-MR    1:59.00    1:48.15        
                  49.85     1:48.15 (58.30)                                        
  9 Lee, Madison         8 NYCC-MR                   NT    1:50.01        
                  55.48     1:50.01 (54.53)                                        
 10 Brickman, Natalie    8 YFD-MR               1:56.34    1:52.37        
                  53.53     1:52.37 (58.84)                                        
 11 Cole, Samantha L     8 YFD-MR                    NT    1:54.06        
                  55.06     1:54.06 (59.00)                                        
 12 Olszewski, Inez I    8 NYCC-MR                   NT    1:55.68        
                  51.33   1:55.68 (1:04.35)                                        
 -- Brennan, Catie F     7 NYCC-MR                   NT         DQ        
                  59.23                                                            
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      1:11.31    1:09.71        
     1) McGowan, Alessia M 8            2) Zavattero, Alyssa N 8          
     3) Eguchi, Nadia N 8               4) Ladouceur, Emma K 8            
                  35.66     1:09.71 (34.05)                                        
  2 New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:15.78    1:11.60        
     1) Tubens, Ashley 7                2) Olszewski, Inez I 8            
     3) Lee, Madison 8                  4) Maloney, Wynn M 8              
                  37.45     1:11.60 (34.15)                                        
  3 Flying Dolphins Swim Team-MR  'A'                NT    1:30.62        
     1) Cole, Samantha L 8              2) Cebula, Naomi 8                
     3) Sheybani, Gabi G 8              4) Brickman, Natalie L 8          
                  41.58     1:30.62 (49.04)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      1:21.53    1:23.75        
     1) Eguchi, Nadia N 8               2) McGowan, Alessia M 8           
     3) Ladouceur, Emma K 8             4) Zavattero, Alyssa N 8          
                  44.22     1:23.75 (39.53)                                        
  2 New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:45.00    1:25.36        
     1) Maloney, Wynn M 8               2) Lee, Madison 8                 
     3) Tubens, Ashley 7                4) Brennan, Catie F 7             
                  46.61     1:25.36 (38.75)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gomez, Chelsea O    10 NYCC-MR                30.52      30.55        
  2 Chu, Kierstin       10 SMC-MR                 31.66      30.95        
  3 Tilneac, Stephanie   9 NYCC-MR                31.84      32.38        
  4 Elting, Imani T      9 Riptides-MR            32.44      32.55        
  5 O'Donnell, Emma B   10 Lagold-LA              32.87      32.56        
  6 Cervone, Catie E    10 Middies-MR             33.78      32.62        
  7 Van Tassell, Amand  10 WAC-MR                 32.39      32.92        
  8 Siegel, Sophie H    10 YFD-MR                 33.20      33.85        
  9 Arjomand, Banou     10 Agua Swim Team-MR      34.09      34.06        
 10 Kuo, Elizabeth F    10 Agua Swim Team-MR      33.59      34.24        
 11 Basso, Sierra K     10 Agua Swim Team-MR      34.42      34.25        
 12 Vasudevan, Arya V   10 Middies-MR             33.81      34.33        
 13 Kelly, Jordan A     10 Agua Swim Team-MR      35.27      34.34        
 14 Gers, Emmanuelle S   9 YFD-MR                 33.92      34.69        
 15 Xu, Emily           10 NYCC-MR                35.11      34.71        
 16 Haley, Kelleigh      9 ASA-PV                 33.32      34.86        
 17 Wu, Samantha        10 HS-MR                  38.00      34.99        
 18 Lowitt, Sabina L    10 YFD-MR                 35.75      35.14        
 19 Weisstuch, Carolin  10 Middies-MR             35.02      35.36        
 20 Siegal, Gabriela J  10 YFD-MR                 35.77      35.56        
 21 Low, Kelly           9 NYCC-MR                37.39      36.10        
 22 deFreitas, Emma      9 WAC-MR                 34.49      36.14        
 23 Andrews, Nicole      9 ASA-PV                 37.57      36.20        
 24 Doyle, Jordy L       9 YFD-MR                 36.06      36.45        
 25 Wilf, Jenna R        9 Agua Swim Team-MR      36.75      36.66        
 26 Moccia, Emily       10 SMC-MR                 35.24      37.13        
 27 Schuetz, Sarah      10 SMC-MR                 37.07      37.37        
 28 Soriano, Thalia G   10 NYCC-MR                40.00      37.39        
 29 Gasic, Andrea       10 RIST-MR                35.12      37.40        
 30 Fried, Carly T       9 YFD-MR                 36.81      37.49        
 31 Abrams, Maria       10 SMC-MR                 35.39      37.64        
 32 Bergman, Meredith   10 ASA-PV                 40.06      37.67        
 33 Halper, Sophie R     9 Agua Swim Team-MR      39.60      37.96        
 34 Sullivan, Mariana   10 Agua Swim Team-MR      37.28      38.16        
 35 Leigh, Amari R       9 Agua Swim Team-MR      40.75      38.21        
 36 Malendowicz, Kasia   9 SMC-MR                 37.41      38.22        
 37 Wolfe, Caroline     10 SMC-MR                 38.36      38.44        
 38 Pena, Sarahe         9 Agua Swim Team-MR      37.28      38.58        
 39 Eguchi, Lydia        9 Agua Swim Team-MR      36.75      38.82        
 40 Povitch, Justina    10 WAC-MR                 41.09      38.83        
 41 Kleckner, Sabrina   10 Agua Swim Team-MR      42.00      38.96        
 42 Van Tassell, Gabri   9 WAC-MR                 35.50      39.32        
 43 Bay, Alexandria M   10 Unattached             42.00      39.37        
 44 Kanda, Nagy          9 RIST-MR                40.40      39.48        
 45 Stern, Jackie B     10 YFD-MR                 40.20      39.57        
 46 Arjomand, May        9 Agua Swim Team-MR      41.13      40.19        
 47 Drew, Harper A      10 Middies-MR             37.73      40.20        
 48 Lipton, Jessica R   10 YFD-MR                 38.14      40.29        
 49 Larkin, Catherine    9 Middies-MR             42.54      40.98        
 50 Fink, Kristine E     9 Middies-MR             39.72      41.11        
 51 Everson, Sara H      9 Agua Swim Team-MR         NT      41.20        
 52 Bradbury, Susanna    9 ASA-PV                 40.55      41.88        
 53 Weiss, Jessie M      9 YFD-MR                 38.52      41.94        
 54 Omeara, Sappha E    10 YFD-MR                 42.33      42.40        
 55 Stokke, Vilde B     10 Agua Swim Team-MR      49.00      42.57        
 56 Frater, Hannah       9 Agua Swim Team-MR      47.00      43.35        
 57 Klinovsky, Katarin  10 Agua Swim Team-MR      49.00      44.62        
 58 Lewis, Katrin        9 SMC-MR                 41.55      44.89        
 59 Ramirez, Amanda M    9 Agua Swim Team-MR      48.00      46.68        
 60 Bernstein, Samanth   9 SMC-MR                 53.62      47.97        
 61 Balazsi, Kristina    9 Agua Swim Team-MR      55.00      51.56        
 62 Steinbrinker, Tabe   9 Middies-MR             52.77      54.81        
 63 Hymes, Caroline J    9 Agua Swim Team-MR         NT      54.87        
 -- Harrington, Erin     9 WAC-MR                 46.56         DQ        
 -- Robert, Jessica     10 Agua Swim Team-MR      42.36         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gomez, Chelsea O    10 NYCC-MR              1:06.05    1:07.87        
                  33.32     1:07.87 (34.55)                                        
  2 Chu, Kierstin       10 SMC-MR               1:08.73    1:09.36        
                  33.37     1:09.36 (35.99)                                        
  3 Van Tassell, Amand  10 WAC-MR               1:09.94    1:12.23        
                  34.42     1:12.23 (37.81)                                        
  4 Tilneac, Stephanie   9 NYCC-MR              1:10.24    1:12.37        
                  34.78     1:12.37 (37.59)                                        
  5 O'Donnell, Emma B   10 Lagold-LA            1:13.95    1:12.73        
                  34.79     1:12.73 (37.94)                                        
  6 Basso, Sierra K     10 Agua Swim Team-MR    1:16.38    1:13.71        
                  35.27     1:13.71 (38.44)                                        
  7 Siegel, Sophie H    10 YFD-MR               1:17.32    1:15.03        
                  35.75     1:15.03 (39.28)                                        
  8 Kuo, Elizabeth F    10 Agua Swim Team-MR    1:17.50    1:15.77        
                  36.00     1:15.77 (39.77)                                        
  9 Xu, Emily           10 NYCC-MR              1:18.46    1:16.02        
                  35.85     1:16.02 (40.17)                                        
 10 Kelly, Jordan A     10 Agua Swim Team-MR    1:22.53    1:17.54        
 11 Siegal, Gabriela J  10 YFD-MR               1:22.82    1:18.58        
 12 Elting, Imani T      9 Riptides-MR               NT    1:19.24        
                  38.06     1:19.24 (41.18)                                        
 13 Haley, Kelleigh      9 ASA-PV               1:18.46    1:19.28        
                  38.59     1:19.28 (40.69)                                        
 14 Wellner, Mikaela K  10 Agua Swim Team-MR    1:22.26    1:19.58        
 15 Low, Kelly           9 NYCC-MR              1:20.68    1:19.75        
                  38.21     1:19.75 (41.54)                                        
 16 Sullivan, Mariana   10 Agua Swim Team-MR    1:21.34    1:20.97        
                  39.22     1:20.97 (41.75)                                        
 17 Wu, Samantha        10 HS-MR                1:23.35    1:21.02        
 18 Haiken, Charlotte    9 Agua Swim Team-MR    1:22.77    1:21.75        
 19 Van Tassell, Gabri   9 WAC-MR               1:18.99    1:22.35        
                  38.83     1:22.35 (43.52)                                        
 20 Schuetz, Sarah      10 SMC-MR               1:27.21    1:22.50        
 21 Schubert, Olivia C   9 WAC-MR               1:27.24    1:23.25        
 22 Leigh, Amari R       9 Agua Swim Team-MR    1:31.00    1:23.62        
                  39.08     1:23.62 (44.54)                                        
 22 Bourdin, Camille A  10 YFD-MR               1:53.97    1:23.62        
                  39.08     1:23.62 (44.54)                                        
 24 Wolfe, Caroline     10 SMC-MR               1:27.76    1:23.83        
 24 Gers, Emmanuelle S   9 YFD-MR               1:23.66    1:23.83        
 26 Eguchi, Lydia        9 Agua Swim Team-MR    1:21.97    1:23.94        
 27 Malendowicz, Kasia   9 SMC-MR               1:30.34    1:24.71        
                  41.01     1:24.71 (43.70)                                        
 27 Lynch, Julia M       9 SMC-MR               1:48.60    1:24.71        
                  41.01     1:24.71 (43.70)                                        
 29 Doyle, Jordy L       9 YFD-MR               1:35.18    1:24.86        
                  39.79     1:24.86 (45.07)                                        
 30 Halper, Sophie R     9 Agua Swim Team-MR    1:29.00    1:25.58        
                  40.29     1:25.58 (45.29)                                        
 31 Suarez-Rebling, Ma   9 Agua Swim Team-MR    1:21.71    1:25.62        
                  39.99     1:25.62 (45.63)                                        
 32 Ramirez, Amanda M    9 Agua Swim Team-MR    1:48.14    1:25.80        
                  40.55     1:25.80 (45.25)                                        
 32 Soriano, Thalia G   10 NYCC-MR              1:29.90    1:25.80        
                  40.55     1:25.80 (45.25)                                        
 34 Fried, Carly T       9 YFD-MR               1:33.67    1:26.39        
                  40.86     1:26.39 (45.53)                                        
 35 Quinones, Cloe H    10 Rye y 2007-MR        1:24.92    1:26.56        
 36 Stokke, Vilde B     10 Agua Swim Team-MR    1:47.19    1:26.67        
                  41.00     1:26.67 (45.67)                                        
 36 Kleckner, Sabrina   10 Agua Swim Team-MR    1:29.00    1:26.67        
                  41.00     1:26.67 (45.67)                                        
 38 Lu, Grace G         10 APEX-MR              1:21.34    1:26.97        
                  42.08     1:26.97 (44.89)                                        
 39 deFreitas, Emma      9 WAC-MR               1:21.62    1:27.90        
                  41.74     1:27.90 (46.16)                                        
 40 Mooney, Deirdre D    9 HS-MR                1:36.95    1:28.90        
                  42.47     1:28.90 (46.43)                                        
 41 Bay, Alexandria M   10 Unattached           1:35.00    1:28.94        
                  40.51     1:28.94 (48.43)                                        
 42 Everson, Sara H      9 Agua Swim Team-MR         NT    1:29.07        
                  41.17     1:29.07 (47.90)                                        
 43 Lipton, Jessica R   10 YFD-MR               1:31.12    1:29.23        
                  42.95     1:29.23 (46.28)                                        
 43 Pierangelo, Isabel   9 SMC-MR               1:58.80    1:29.23        
                  42.95     1:29.23 (46.28)                                        
 45 Gullickson, Lauren  10 WAC-MR               1:31.36    1:29.47        
                  42.48     1:29.47 (46.99)                                        
 46 Pena, Sarahe         9 Agua Swim Team-MR    1:27.10    1:29.59        
 47 Dimopulo, Melissa   10 Rye y 2007-MR             NT    1:30.21        
                  42.48     1:30.21 (47.73)                                        
 48 Cytryn, Rose L       9 YFD-MR               1:45.25    1:31.31        
                  44.65     1:31.31 (46.66)                                        
 48 Stern, Jackie B     10 YFD-MR               1:28.89    1:31.31        
                  44.65     1:31.31 (46.66)                                        
 50 Bergman, Meredith   10 ASA-PV               1:37.08    1:31.58        
                  44.10     1:31.58 (47.48)                                        
 51 Omeara, Sappha E    10 YFD-MR               1:35.63    1:33.85        
                  44.56     1:33.85 (49.29)                                        
 52 Robert, Jessica     10 Agua Swim Team-MR    1:33.83    1:35.92        
                  43.05     1:35.92 (52.87)                                        
 53 Dorsey, Kai V        9 Agua Swim Team-MR    1:41.32    1:36.09        
                  44.66     1:36.09 (51.43)                                        
 54 Povitch, Justina    10 WAC-MR               1:32.58    1:36.27        
                  43.37     1:36.27 (52.90)                                        
 55 Sisley, Nadia        9 YFD-MR               2:06.60    1:36.36        
                  43.37     1:36.36 (52.99)                                        
 56 Cohn, Michelle A     9 YFD-MR               1:41.81    1:37.27        
                  46.62     1:37.27 (50.65)                                        
 57 Balazsi, Kristina    9 Agua Swim Team-MR    2:00.00    1:37.88        
                  42.48     1:37.88 (55.40)                                        
 58 Corridon, Claire D   9 Agua Swim Team-MR    1:33.20    1:38.66        
                  46.60     1:38.66 (52.06)                                        
 59 Frater, Hannah       9 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:41.69        
                  49.15     1:41.69 (52.54)                                        
 60 Rappa, Gianna        9 SMC-MR               1:37.58    1:41.89        
                  48.33     1:41.89 (53.56)                                        
 61 Klinovsky, Katarin  10 Agua Swim Team-MR    1:40.00    1:42.34        
                  47.40     1:42.34 (54.94)                                        
 62 Stafford, Paloma     9 YFD-MR               1:40.33    1:43.66        
                  47.60     1:43.66 (56.06)                                        
 63 Galligan, Georgia    9 SMC-MR               1:44.52    1:46.42        
                  49.94     1:46.42 (56.48)                                        
 64 Hymes, Caroline J    9 Agua Swim Team-MR         NT    2:00.86        
                  56.22   2:00.86 (1:04.64)                                        
 -- Biegen, Alexis M    10 YFD-MR                    NT         DQ        
                1:14.36        DQ (1:22.95)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gomez, Chelsea O    10 NYCC-MR              2:30.38    2:25.07        
                  33.42     1:11.25 (37.83)     1:49.83 (38.58)     2:25.07 (35.24)
  2 O'Donnell, Emma B   10 Lagold-LA            2:34.78    2:38.66        
                  34.34     1:15.43 (41.09)     1:56.92 (41.49)     2:38.66 (41.74)
  3 Tilneac, Stephanie   9 NYCC-MR              2:41.29    2:41.99        
                  35.75     1:16.82 (41.07)     1:59.50 (42.68)     2:41.99 (42.49)
  4 Elting, Imani T      9 Riptides-MR               NT    2:43.25        
                  37.13     1:19.64 (42.51)     2:03.12 (43.48)     2:43.25 (40.13)
  5 Cervone, Catie E    10 Middies-MR           2:42.83    2:43.86        
                  34.95     1:17.30 (42.35)     2:02.94 (45.64)     2:43.86 (40.92)
  6 Kuo, Elizabeth F    10 Agua Swim Team-MR    2:52.50    2:44.73        
                  38.11     1:20.26 (42.15)     2:03.25 (42.99)     2:44.73 (41.48)
  7 Fuchs, Lindsey      10 Agua Swim Team-MR    2:50.44    2:45.03        
                  38.64     1:21.43 (42.79)     2:04.71 (43.28)     2:45.03 (40.32)
  8 Siegel, Sophie H    10 YFD-MR               2:56.15    2:46.49        
                  37.18     1:20.22 (43.04)     2:04.32 (44.10)     2:46.49 (42.17)
  9 Arjomand, Banou     10 Agua Swim Team-MR    2:54.08    2:46.73        
                  38.43     1:21.49 (43.06)     2:05.71 (44.22)     2:46.73 (41.02)
 10 Van Tassell, Amand  10 WAC-MR               2:47.18    2:49.69        
                  37.04     1:19.88 (42.84)     2:05.20 (45.32)     2:49.69 (44.49)
 11 Low, Kelly           9 NYCC-MR                   NT    2:55.39        
                  40.62     1:27.44 (46.82)     2:14.06 (46.62)     2:55.39 (41.33)
 12 Eguchi, Lydia        9 Agua Swim Team-MR    3:05.58    2:55.83        
                  39.35     1:24.06 (44.71)     2:10.76 (46.70)     2:55.83 (45.07)
 12 Xu, Emily           10 NYCC-MR                   NT    2:55.83        
                  40.03     1:27.14 (47.11)     2:15.21 (48.07)     2:55.83 (40.62)
 14 Kelly, Jordan A     10 Agua Swim Team-MR    3:03.49    2:56.72        
                  39.07     1:23.95 (44.88)     2:10.94 (46.99)     2:56.72 (45.78)
 15 Soriano, Thalia G   10 NYCC-MR              3:05.83    2:57.02        
                  40.22     1:25.91 (45.69)     2:13.40 (47.49)     2:57.02 (43.62)
 16 Sullivan, Mariana   10 Agua Swim Team-MR    2:52.30    2:58.75        
                  40.71     1:26.99 (46.28)     2:14.10 (47.11)     2:58.75 (44.65)
 17 Siegal, Gabriela J  10 YFD-MR               3:02.25    2:59.30        
                  40.76     1:27.16 (46.40)     2:15.17 (48.01)     2:59.30 (44.13)
 18 Fried, Carly T       9 YFD-MR                    NT    3:00.34        
                  38.83     1:25.00 (46.17)     2:14.15 (49.15)     3:00.34 (46.19)
 19 Lowitt, Sabina L    10 YFD-MR                    NT    3:04.15        
                  42.37     1:30.76 (48.39)     2:20.51 (49.75)     3:04.15 (43.64)
 20 Van Tassell, Gabri   9 WAC-MR               3:17.35    3:06.22        
                  39.71     1:26.27 (46.56)     2:17.00 (50.73)     3:06.22 (49.22)
 21 Gers, Emmanuelle S   9 YFD-MR                    NT    3:09.28        
                  40.49     1:29.94 (49.45)     2:20.62 (50.68)     3:09.28 (48.66)
 22 Drummond, Livi       9 ASA-PV               3:09.38    3:10.74        
                  41.73     1:29.51 (47.78)     2:21.55 (52.04)     3:10.74 (49.19)
 23 Wilf, Jenna R        9 Agua Swim Team-MR    2:58.94    3:11.96        
                  40.80     1:29.39 (48.59)     2:21.27 (51.88)     3:11.96 (50.69)
 24 Robert, Jessica     10 Agua Swim Team-MR    3:30.00    3:19.20        
                  42.23     1:34.46 (52.23)     2:29.40 (54.94)     3:19.20 (49.80)
 25 Bay, Alexandria M   10 Unattached           3:30.00    3:19.71        
                  43.34     1:35.33 (51.99)     2:28.21 (52.88)     3:19.71 (51.50)
 26 Weiss, Jessie M      9 YFD-MR               3:31.75    3:22.14        
                  44.97     1:36.53 (51.56)     2:31.67 (55.14)     3:22.14 (50.47)
 27 Omeara, Sappha E    10 YFD-MR               4:17.75    3:29.65        
                  44.42     1:38.38 (53.96)     2:34.58 (56.20)     3:29.65 (55.07)
 28 Arjomand, May        9 Agua Swim Team-MR    3:27.33    3:29.67        
                  46.49     1:40.39 (53.90)     2:37.44 (57.05)     3:29.67 (52.23)
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie   9 NYCC-MR                36.69      35.25        
  2 Chu, Kierstin       10 SMC-MR                 34.73      36.04        
  3 Siegel, Sophie H    10 YFD-MR                 37.91      36.96        
  4 Gomez, Chelsea O    10 NYCC-MR                36.54      37.41        
  5 Wu, Samantha        10 HS-MR                  41.79      39.28        
  6 O'Donnell, Emma B   10 Lagold-LA              37.56      39.48        
  7 Haiken, Charlotte    9 Agua Swim Team-MR      49.10      39.56        
  8 Kuo, Elizabeth F    10 Agua Swim Team-MR      40.08      39.82        
  9 Xu, Emily           10 NYCC-MR                39.54      40.23        
 10 Gers, Emmanuelle S   9 YFD-MR                 41.48      40.54        
 11 Basso, Sierra K     10 Agua Swim Team-MR      40.85      40.55        
 12 Eguchi, Lydia        9 Agua Swim Team-MR      43.43      41.40        
 13 Wellner, Mikaela K  10 Agua Swim Team-MR      43.21      41.69        
 14 Low, Kelly           9 NYCC-MR                42.74      42.00        
 15 Fuchs, Lindsey      10 Agua Swim Team-MR      41.27      42.09        
 16 Leigh, Amari R       9 Agua Swim Team-MR      46.73      42.61        
 17 Drummond, Livi       9 ASA-PV                 44.54      42.79        
 18 Wolfe, Caroline     10 SMC-MR                 42.45      42.92        
 19 Van Tassell, Gabri   9 WAC-MR                 40.80      43.22        
 20 Gasic, Andrea       10 RIST-MR                38.75      43.37        
 21 Stern, Jackie B     10 YFD-MR                 49.36      43.64        
 22 Malendowicz, Kasia   9 SMC-MR                 45.72      43.80        
 23 Schuetz, Sarah      10 SMC-MR                 47.09      43.94        
 24 Haley, Kelleigh      9 ASA-PV                 39.95      43.99        
 25 Corridon, Claire D   9 Agua Swim Team-MR      45.53      44.06        
 26 Suarez-Rebling, Ma   9 Agua Swim Team-MR      47.18      44.09        
 27 Halper, Sophie R     9 Agua Swim Team-MR      46.31      44.17        
 28 Doyle, Jordy L       9 YFD-MR                 45.61      44.31        
 29 Everson, Sara H      9 Agua Swim Team-MR         NT      44.41        
 29 Bergman, Meredith   10 ASA-PV                 45.87      44.41        
 31 Quinones, Cloe H    10 Rye y 2007-MR          43.46      44.50        
 32 Lu, Grace G         10 APEX-MR                44.71      44.62        
 33 Robert, Jessica     10 Agua Swim Team-MR      47.75      45.01        
 34 Sullivan, Mariana   10 Agua Swim Team-MR      43.72      45.24        
 35 Lipton, Jessica R   10 YFD-MR                 46.75      45.47        
 36 Stokke, Vilde B     10 Agua Swim Team-MR      50.46      45.71        
 37 deFreitas, Emma      9 WAC-MR                 43.83      45.81        
 38 Galligan, Georgia    9 SMC-MR                 49.88      45.98        
 39 Dorsey, Kai V        9 Agua Swim Team-MR      50.57      46.45        
 40 Kleckner, Sabrina   10 Agua Swim Team-MR      52.00      46.54        
 41 Frater, Hannah       9 Agua Swim Team-MR      53.00      46.79        
 42 Soriano, Thalia G   10 NYCC-MR                43.63      48.24        
 43 Omeara, Sappha E    10 YFD-MR                 51.19      48.37        
 44 Mooney, Deirdre D    9 HS-MR                  53.15      48.95        
 45 Bay, Alexandria M   10 Unattached             55.00      50.18        
 46 Klinovsky, Katarin  10 Agua Swim Team-MR      53.00      50.26        
 47 Gullickson, Lauren  10 WAC-MR                 45.89      50.51        
 48 Povitch, Justina    10 WAC-MR                 53.83      51.92        
 49 Pierangelo, Isabel   9 SMC-MR                 51.82      53.73        
 50 Ramirez, Amanda M    9 Agua Swim Team-MR      53.22      53.93        
 51 Balazsi, Kristina    9 Agua Swim Team-MR    1:02.00      54.16        
 52 Cohn, Michelle A     9 YFD-MR               1:14.89      54.78        
 53 Sisley, Nadia        9 YFD-MR                    NT      56.09        
 54 Bourdin, Camille A  10 YFD-MR               1:01.88      56.26        
 55 Lynch, Julia M       9 SMC-MR                 57.30      57.08        
 56 Stafford, Paloma     9 YFD-MR               1:00.30      57.39        
 57 Rappa, Gianna        9 SMC-MR                    NT      58.42        
 58 Hymes, Caroline J    9 Agua Swim Team-MR         NT    1:04.13        
 59 Biegen, Alexis M    10 YFD-MR                    NT    1:14.99        
 -- Connors, Colleen A   9 WAC-MR                    NT         DQ        
 -- Kanda, Nagy          9 RIST-MR                45.33         DQ        
 -- Bradbury, Susanna    9 ASA-PV                 50.00         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Mary Jan  10 HS-MR                1:13.01    1:14.85        
                  37.00     1:14.85 (37.85)                                        
  2 Chu, Kierstin       10 SMC-MR               1:15.50    1:15.30        
                  37.39     1:15.30 (37.91)                                        
  3 Tilneac, Stephanie   9 NYCC-MR              1:20.48    1:18.87        
                  38.65     1:18.87 (40.22)                                        
  4 Gomez, Chelsea O    10 NYCC-MR              1:19.61    1:21.40        
                  39.38     1:21.40 (42.02)                                        
  5 O'Donnell, Emma B   10 Lagold-LA            1:26.73    1:24.52        
                  41.03     1:24.52 (43.49)                                        
  6 Kuo, Elizabeth F    10 Agua Swim Team-MR    1:24.89    1:24.70        
                  41.39     1:24.70 (43.31)                                        
  7 Basso, Sierra K     10 Agua Swim Team-MR    1:27.63    1:25.16        
                  41.68     1:25.16 (43.48)                                        
  8 Weisstuch, Carolin  10 Middies-MR           1:23.48    1:26.12        
                  40.46     1:26.12 (45.66)                                        
  9 Kelly, Jordan A     10 Agua Swim Team-MR    1:30.67    1:27.84        
                  43.20     1:27.84 (44.64)                                        
 10 Fuchs, Lindsey      10 Agua Swim Team-MR    1:28.90    1:28.44        
                  42.65     1:28.44 (45.79)                                        
 11 Arjomand, Banou     10 Agua Swim Team-MR    1:31.00    1:29.39        
                  43.78     1:29.39 (45.61)                                        
 12 Cervone, Catie E    10 Middies-MR           1:30.43    1:29.75        
                  44.32     1:29.75 (45.43)                                        
 13 Haley, Kelleigh      9 ASA-PV                    NT    1:29.93        
           336:40:00.00                                                   45.93 ( )
        1:29.93 (44.00)                                                            
 14 Xu, Emily           10 NYCC-MR              1:28.36    1:30.02        
                  43.15     1:30.02 (46.87)                                        
 15 Vasudevan, Arya V   10 Middies-MR           1:32.81    1:30.72        
                  44.32     1:30.72 (46.40)                                        
 16 Van Tassell, Gabri   9 WAC-MR               1:26.53    1:30.74        
                  43.82     1:30.74 (46.92)                                        
 17 Moccia, Emily       10 SMC-MR                    NT    1:32.33        
                  45.74     1:32.33 (46.59)                                        
 18 Low, Kelly           9 NYCC-MR                   NT    1:32.68        
                  46.19     1:32.68 (46.49)                                        
 19 Abrams, Maria       10 SMC-MR               1:36.62    1:33.04        
                  43.81     1:33.04 (49.23)                                        
 20 Eguchi, Lydia        9 Agua Swim Team-MR    1:33.10    1:33.55        
                  45.82     1:33.55 (47.73)                                        
 21 Andrews, Nicole      9 ASA-PV                    NT    1:33.77        
                  45.35     1:33.77 (48.42)                                        
 22 Lowitt, Sabina L    10 YFD-MR                    NT    1:33.88        
 23 Wolfe, Caroline     10 SMC-MR               1:34.88    1:33.89        
                  44.98     1:33.89 (48.91)                                        
 24 Drummond, Livi       9 ASA-PV                    NT    1:34.45        
                  46.65     1:34.45 (47.80)                                        
 25 Gers, Emmanuelle S   9 YFD-MR                    NT    1:34.87        
                  46.82     1:34.87 (48.05)                                        
 26 Doyle, Jordy L       9 YFD-MR                    NT    1:35.44        
                  46.00     1:35.44 (49.44)                                        
 27 Sullivan, Mariana   10 Agua Swim Team-MR    1:35.30    1:36.11        
                  46.65     1:36.11 (49.46)                                        
 28 deFreitas, Emma      9 WAC-MR               1:39.44    1:36.54        
                  46.38     1:36.54 (50.16)                                        
 29 Halper, Sophie R     9 Agua Swim Team-MR    1:40.00    1:36.55        
                  47.06     1:36.55 (49.49)                                        
 30 Malendowicz, Kasia   9 SMC-MR                    NT    1:36.86        
                  47.54     1:36.86 (49.32)                                        
 31 Stern, Jackie B     10 YFD-MR               1:42.00    1:37.14        
                  47.94     1:37.14 (49.20)                                        
 32 Wilf, Jenna R        9 Agua Swim Team-MR    1:36.01    1:37.47        
                  46.30     1:37.47 (51.17)                                        
 33 Lipton, Jessica R   10 YFD-MR               1:36.00    1:37.75        
                  46.68     1:37.75 (51.07)                                        
 34 Fink, Kristine E     9 Middies-MR           1:37.75    1:37.85        
                  47.99     1:37.85 (49.86)                                        
 35 Drew, Harper A      10 Middies-MR           1:28.24    1:39.77        
                  49.33     1:39.77 (50.44)                                        
 36 Schuetz, Sarah      10 SMC-MR                    NT    1:39.93        
                  48.61     1:39.93 (51.32)                                        
 37 Everson, Sara H      9 Agua Swim Team-MR         NT    1:40.87        
                  48.36     1:40.87 (52.51)                                        
 38 Kleckner, Sabrina   10 Agua Swim Team-MR    1:49.00    1:42.61        
                  51.68     1:42.61 (50.93)                                        
 39 Pena, Sarahe         9 Agua Swim Team-MR    1:45.07    1:43.79        
                  50.11     1:43.79 (53.68)                                        
 40 Frater, Hannah       9 Agua Swim Team-MR    1:59.00    1:44.41        
                  49.88     1:44.41 (54.53)                                        
 41 Povitch, Justina    10 WAC-MR               1:58.92    1:46.26        
                  51.18     1:46.26 (55.08)                                        
 42 Arjomand, May        9 Agua Swim Team-MR    1:47.94    1:49.03        
                  50.60     1:49.03 (58.43)                                        
 43 Lewis, Katrin        9 SMC-MR               2:02.01    1:49.14        
                  52.73     1:49.14 (56.41)                                        
 44 Dorsey, Kai V        9 Agua Swim Team-MR    2:03.33    1:49.72        
                  50.38     1:49.72 (59.34)                                        
 45 Stokke, Vilde B     10 Agua Swim Team-MR    1:52.00    1:50.74        
                  52.72     1:50.74 (58.02)                                        
 46 Larkin, Catherine    9 Middies-MR                NT    1:50.96        
                6:40.00                                                   50.43 ( )
      1:50.96 (1:00.53)                                                            
 47 Ramirez, Amanda M    9 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:54.87        
                  55.05     1:54.87 (59.82)                                        
 48 Weiss, Jessie M      9 YFD-MR                    NT    1:55.61        
                  56.56     1:55.61 (59.05)                                        
 49 Harrington, Erin     9 WAC-MR                    NT    2:00.55        
                  54.50   2:00.55 (1:06.05)                                        
 50 Balazsi, Kristina    9 Agua Swim Team-MR    2:12.00    2:02.14        
                  56.39   2:02.14 (1:05.75)                                        
 51 Hymes, Caroline J    9 Agua Swim Team-MR         NT    2:43.27        
                1:20.89   2:43.27 (1:22.38)                                        
 -- Bay, Alexandria M   10 Unattached           1:47.00         DQ        
                  55.09          DQ (59.44)                                        
 -- Klinovsky, Katarin  10 Agua Swim Team-MR    1:59.00         DQ        
                  51.43          DQ (52.95)                                        
 -- Biegen, Alexis M    10 YFD-MR                    NT         DQ        
                1:12.24        DQ (1:26.91)                                        
 -- Siegel, Sophie H    10 YFD-MR               1:23.08         DQ        
                  39.05          DQ (41.89)                                        
 -- Leigh, Amari R       9 Agua Swim Team-MR    1:43.00         DQ        
                  45.32          DQ (51.21)                                        
 -- Steinbrinker, Tabe   9 Middies-MR                NT         DQ        
                  56.66        DQ (1:03.06)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Donnell, Emma B   10 Lagold-LA              37.98      38.95        
  2 Arjomand, Banou     10 Agua Swim Team-MR      41.40      41.19        
  3 Kelly, Jordan A     10 Agua Swim Team-MR      43.48      41.72        
  4 Sullivan, Mariana   10 Agua Swim Team-MR      45.13      43.45        
  5 Vasudevan, Arya V   10 Middies-MR             42.93      44.09        
  6 Wilf, Jenna R        9 Agua Swim Team-MR      43.39      44.44        
  7 Basso, Sierra K     10 Agua Swim Team-MR      45.24      44.61        
  8 Chu, Kierstin       10 SMC-MR                 42.88      44.91        
  9 Fried, Carly T       9 YFD-MR                 46.65      45.10        
 10 Fuchs, Lindsey      10 Agua Swim Team-MR      45.34      45.27        
 11 Low, Kelly           9 NYCC-MR                45.45      45.43        
 12 Kuo, Elizabeth F    10 Agua Swim Team-MR      47.43      45.54        
 13 Van Tassell, Amand  10 WAC-MR                 45.53      45.59        
 14 Kleckner, Sabrina   10 Agua Swim Team-MR      52.00      46.21        
 15 Siegal, Gabriela J  10 YFD-MR                 46.67      46.28        
 16 Wolfe, Caroline     10 SMC-MR                 45.95      46.52        
 17 Schuetz, Sarah      10 SMC-MR                 47.23      46.63        
 18 Moccia, Emily       10 SMC-MR                 47.89      47.56        
 19 Doyle, Jordy L       9 YFD-MR                 48.55      47.98        
 20 deFreitas, Emma      9 WAC-MR                 50.57      48.47        
 21 Fink, Kristine E     9 Middies-MR             49.78      48.66        
 22 Robert, Jessica     10 Agua Swim Team-MR      53.43      48.70        
 23 Lewis, Katrin        9 SMC-MR                 46.32      48.77        
 24 Wu, Samantha        10 HS-MR                  52.00      48.94        
 25 Weisstuch, Carolin  10 Middies-MR             50.06      49.01        
 26 Arjomand, May        9 Agua Swim Team-MR      48.58      49.23        
 27 Halper, Sophie R     9 Agua Swim Team-MR      53.00      49.65        
 28 Abrams, Maria       10 SMC-MR                 42.00      49.82        
 29 Omeara, Sappha E    10 YFD-MR                 49.31      50.35        
 30 Everson, Sara H      9 Agua Swim Team-MR         NT      50.40        
 31 Andrews, Nicole      9 ASA-PV                 51.22      50.43        
 32 Lipton, Jessica R   10 YFD-MR                 48.70      50.78        
 33 Weiss, Jessie M      9 YFD-MR                 51.33      51.81        
 34 Gasic, Andrea       10 RIST-MR                43.77      52.09        
 35 Dorsey, Kai V        9 Agua Swim Team-MR      56.41      52.42        
 36 Malendowicz, Kasia   9 SMC-MR                 51.71      52.88        
 37 Yuste-Golob, Keka   10 Kraken-MR              51.50      53.14        
 38 Bergman, Meredith   10 ASA-PV               1:00.97      53.21        
 39 Bradbury, Susanna    9 ASA-PV               1:00.97      53.42        
 40 Soriano, Thalia G   10 NYCC-MR                53.25      54.63        
 41 Larkin, Catherine    9 Middies-MR             53.65      54.78        
 42 Bernstein, Samanth   9 SMC-MR                 54.21      54.81        
 43 Frater, Hannah       9 Agua Swim Team-MR      56.00      55.99        
 44 Stokke, Vilde B     10 Agua Swim Team-MR      55.11      56.15        
 45 Stern, Jackie B     10 YFD-MR                 52.80      56.91        
 46 Steinbrinker, Tabe   9 Middies-MR           1:03.51      58.43        
 47 Povitch, Justina    10 WAC-MR                 59.03      59.50        
 -- Balazsi, Kristina    9 Agua Swim Team-MR    1:03.00         DQ        
 -- Klinovsky, Katarin  10 Agua Swim Team-MR      59.00         DQ        
 -- Hymes, Caroline J    9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
 -- Pena, Sarahe         9 Agua Swim Team-MR      51.16         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
 -- Harrington, Erin     9 WAC-MR                    NT         DQ        
 -- Ramirez, Amanda M    9 Agua Swim Team-MR      55.00         DQ        
 -- Leigh, Amari R       9 Agua Swim Team-MR    1:11.82         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Donnell, Emma B   10 Lagold-LA            1:24.46    1:24.76        
                  40.26     1:24.76 (44.50)                                        
  2 Kelly, Jordan A     10 Agua Swim Team-MR    1:33.39    1:29.55        
                  42.55     1:29.55 (47.00)                                        
  3 Fuchs, Lindsey      10 Agua Swim Team-MR    1:38.37    1:34.72        
                  45.68     1:34.72 (49.04)                                        
  4 Van Tassell, Amand  10 WAC-MR                    NT    1:36.73        
                  46.79     1:36.73 (49.94)                                        
  5 Lu, Grace G         10 APEX-MR              1:37.22    1:37.20        
                  47.19     1:37.20 (50.01)                                        
  6 Low, Kelly           9 NYCC-MR              1:40.76    1:38.75        
                  47.12     1:38.75 (51.63)                                        
  7 Sullivan, Mariana   10 Agua Swim Team-MR    1:38.16    1:39.84        
                  48.29     1:39.84 (51.55)                                        
  8 Schuetz, Sarah      10 SMC-MR               1:39.78    1:40.09        
                  47.50     1:40.09 (52.59)                                        
  9 Wellner, Mikaela K  10 Agua Swim Team-MR    1:43.25    1:40.19        
                  47.38     1:40.19 (52.81)                                        
 10 Kleckner, Sabrina   10 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:40.48        
                  48.53     1:40.48 (51.95)                                        
 11 Schubert, Olivia C   9 WAC-MR               1:46.25    1:40.71        
                  48.03     1:40.71 (52.68)                                        
 12 Wolfe, Caroline     10 SMC-MR               1:43.41    1:41.26        
                  48.06     1:41.26 (53.20)                                        
 13 Xu, Emily           10 NYCC-MR              1:39.61    1:42.39        
                  48.62     1:42.39 (53.77)                                        
 14 Haiken, Charlotte    9 Agua Swim Team-MR    1:44.19    1:42.65        
                  48.22     1:42.65 (54.43)                                        
 15 Eguchi, Lydia        9 Agua Swim Team-MR    1:43.62    1:42.77        
                  49.24     1:42.77 (53.53)                                        
 16 Fried, Carly T       9 YFD-MR               1:46.21    1:43.11        
                  47.50     1:43.11 (55.61)                                        
 17 Siegal, Gabriela J  10 YFD-MR                    NT    1:43.39        
                  48.45     1:43.39 (54.94)                                        
 18 Wu, Samantha        10 HS-MR                1:46.63    1:45.60        
                  50.13     1:45.60 (55.47)                                        
 19 Pena, Sarahe         9 Agua Swim Team-MR    1:50.61    1:46.03        
                  50.19     1:46.03 (55.84)                                        
 20 Omeara, Sappha E    10 YFD-MR               1:44.35    1:46.37        
                  51.20     1:46.37 (55.17)                                        
 21 Van Tassell, Gabri   9 WAC-MR                    NT    1:46.76        
                  52.03     1:46.76 (54.73)                                        
 22 Doyle, Jordy L       9 YFD-MR                    NT    1:46.79        
                  49.04     1:46.79 (57.75)                                        
 23 Suarez-Rebling, Ma   9 Agua Swim Team-MR    1:48.74    1:47.10        
                  50.40     1:47.10 (56.70)                                        
 24 Lipton, Jessica R   10 YFD-MR               1:52.39    1:47.16        
                  51.99     1:47.16 (55.17)                                        
 25 Gers, Emmanuelle S   9 YFD-MR               1:55.16    1:47.86        
                  51.08     1:47.86 (56.78)                                        
 26 Everson, Sara H      9 Agua Swim Team-MR         NT    1:49.25        
                  50.44     1:49.25 (58.81)                                        
 27 Pierangelo, Isabel   9 SMC-MR               2:06.72    1:50.60        
                  52.64     1:50.60 (57.96)                                        
 28 Robert, Jessica     10 Agua Swim Team-MR    1:56.31    1:50.82        
                  52.53     1:50.82 (58.29)                                        
 29 Dimopulo, Melissa   10 Rye y 2007-MR             NT    1:51.23        
                  53.10     1:51.23 (58.13)                                        
 30 Soriano, Thalia G   10 NYCC-MR              1:58.66    1:54.38        
                  54.48     1:54.38 (59.90)                                        
 31 Rappa, Gianna        9 SMC-MR                    NT    1:55.91        
                  55.50   1:55.91 (1:00.41)                                        
 32 Connors, Colleen A   9 WAC-MR                    NT    1:57.21        
                  54.26   1:57.21 (1:02.95)                                        
 33 Gullickson, Lauren  10 WAC-MR               2:10.89    1:58.55        
                  55.59   1:58.55 (1:02.96)                                        
 34 Stern, Jackie B     10 YFD-MR               1:57.37    2:00.97        
                  57.27   2:00.97 (1:03.70)                                        
 35 Stokke, Vilde B     10 Agua Swim Team-MR    1:57.00    2:01.58        
                  58.11   2:01.58 (1:03.47)                                        
 36 Frater, Hannah       9 Agua Swim Team-MR    2:02.00    2:01.73        
                  56.62   2:01.73 (1:05.11)                                        
 37 Stafford, Paloma     9 YFD-MR               2:22.40    2:02.84        
                  57.36   2:02.84 (1:05.48)                                        
 38 Lynch, Julia M       9 SMC-MR               2:17.81    2:04.08        
                1:00.54   2:04.08 (1:03.54)                                        
 39 Leigh, Amari R       9 Agua Swim Team-MR    2:10.00    2:04.71        
                  58.05   2:04.71 (1:06.66)                                        
 40 Bourdin, Camille A  10 YFD-MR                    NT    2:07.47        
                  59.37   2:07.47 (1:08.10)                                        
 41 Povitch, Justina    10 WAC-MR               2:00.09    2:12.18        
                1:02.31   2:12.18 (1:09.87)                                        
 42 Corridon, Claire D   9 Agua Swim Team-MR    2:26.33    2:13.10        
                1:03.28   2:13.10 (1:09.82)                                        
 43 Galligan, Georgia    9 SMC-MR                    NT    2:13.13        
                1:05.64   2:13.13 (1:07.49)                                        
 -- Biegen, Alexis M    10 YFD-MR                    NT         DQ        
                1:21.06                                                            
 -- Cohn, Michelle A     9 YFD-MR                    NT         DQ        
                1:03.49        DQ (1:12.72)                                        
 -- Hymes, Caroline J    9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
                1:02.37        DQ (1:15.88)                                        
 -- Klinovsky, Katarin  10 Agua Swim Team-MR    2:05.00         DQ        
                  58.58        DQ (1:06.56)                                        
 -- Sisley, Nadia        9 YFD-MR                    NT         DQ        
                  52.73        DQ (1:00.42)                                        
 -- Dorsey, Kai V        9 Agua Swim Team-MR    2:10.12         DQ        
                  54.98        DQ (1:04.38)                                        
 -- Ramirez, Amanda M    9 Agua Swim Team-MR    2:00.42         DQ        
                  56.43        DQ (1:02.10)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chu, Kierstin       10 SMC-MR                 37.02      35.02        
  2 Gomez, Chelsea O    10 NYCC-MR                34.51      35.54        
  3 Elting, Imani T      9 Riptides-MR            36.91      36.36        
  4 Tilneac, Stephanie   9 NYCC-MR                34.49      36.68        
  5 Basso, Sierra K     10 Agua Swim Team-MR      38.34      37.40        
  6 Van Tassell, Amand  10 WAC-MR                 35.23      37.41        
  7 Haley, Kelleigh      9 ASA-PV                 37.37      38.07        
  8 Siegel, Sophie H    10 YFD-MR                 39.65      38.45        
  9 Weisstuch, Carolin  10 Middies-MR             40.82      40.21        
 10 Cervone, Catie E    10 Middies-MR             44.60      40.32        
 11 Vasudevan, Arya V   10 Middies-MR             42.14      40.37        
 12 Fuchs, Lindsey      10 Agua Swim Team-MR      48.40      40.48        
 13 Drummond, Livi       9 ASA-PV                 45.62      41.59        
 14 Bergman, Meredith   10 ASA-PV                 44.13      42.18        
 15 Eguchi, Lydia        9 Agua Swim Team-MR      42.22      42.19        
 16 Halper, Sophie R     9 Agua Swim Team-MR      52.00      42.38        
 17 Andrews, Nicole      9 ASA-PV                 44.07      42.61        
 18 Leigh, Amari R       9 Agua Swim Team-MR      49.86      43.59        
 19 Siegal, Gabriela J  10 YFD-MR                 47.67      43.60        
 20 Doyle, Jordy L       9 YFD-MR                 50.08      43.71        
 21 Moccia, Emily       10 SMC-MR                    NT      43.83        
 22 Malendowicz, Kasia   9 SMC-MR                 42.12      44.06        
 23 Fried, Carly T       9 YFD-MR                 46.73      44.28        
 24 Abrams, Maria       10 SMC-MR                 39.00      44.30        
 25 Wu, Samantha        10 HS-MR                  47.34      44.69        
 26 Schuetz, Sarah      10 SMC-MR                 49.28      44.98        
 27 Lowitt, Sabina L    10 YFD-MR                 47.88      45.77        
 28 deFreitas, Emma      9 WAC-MR                 41.34      46.32        
 29 Soriano, Thalia G   10 NYCC-MR                46.57      46.81        
 30 Gasic, Andrea       10 RIST-MR                44.28      46.84        
 31 Wolfe, Caroline     10 SMC-MR                 45.98      46.92        
 32 Pena, Sarahe         9 Agua Swim Team-MR      49.60      47.18        
 33 Van Tassell, Gabri   9 WAC-MR                 48.26      47.32        
 34 Drew, Harper A      10 Middies-MR             58.19      47.74        
 35 Lipton, Jessica R   10 YFD-MR                 56.41      48.06        
 36 Kleckner, Sabrina   10 Agua Swim Team-MR      50.00      48.46        
 37 Robert, Jessica     10 Agua Swim Team-MR      54.56      48.56        
 38 Harrington, Erin     9 WAC-MR                 49.62      48.75        
 39 Larkin, Catherine    9 Middies-MR             49.32      48.87        
 40 Kanda, Nagy          9 RIST-MR                46.45      49.23        
 41 Povitch, Justina    10 WAC-MR                 51.94      49.26        
 42 Frater, Hannah       9 Agua Swim Team-MR      55.00      49.58        
 43 Lewis, Katrin        9 SMC-MR                 47.63      50.16        
 44 Fink, Kristine E     9 Middies-MR             47.45      50.96        
 45 Klinovsky, Katarin  10 Agua Swim Team-MR      55.00      51.06        
 46 Omeara, Sappha E    10 YFD-MR               1:01.30      52.40        
 47 Dorsey, Kai V        9 Agua Swim Team-MR         NT      53.22        
 48 Ramirez, Amanda M    9 Agua Swim Team-MR      58.00      54.91        
 49 Stokke, Vilde B     10 Agua Swim Team-MR      56.34      56.14        
 50 Bay, Alexandria M   10 Unattached             50.00      56.80        
 -- Everson, Sara H      9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gomez, Chelsea O    10 NYCC-MR              1:17.50    1:19.85        
                  37.28     1:19.85 (42.57)                                        
  2 Chu, Kierstin       10 SMC-MR               1:28.69    1:20.58        
                  36.38     1:20.58 (44.20)                                        
  3 Tilneac, Stephanie   9 NYCC-MR              1:22.01    1:22.09        
                  39.76     1:22.09 (42.33)                                        
  4 Van Tassell, Amand  10 WAC-MR               1:24.17    1:22.93        
                  36.42     1:22.93 (46.51)                                        
  5 Basso, Sierra K     10 Agua Swim Team-MR    1:34.54    1:27.38        
                  40.12     1:27.38 (47.26)                                        
  6 Fuchs, Lindsey      10 Agua Swim Team-MR    1:54.00    1:28.49        
                  42.94     1:28.49 (45.55)                                        
  7 Kuo, Elizabeth F    10 Agua Swim Team-MR    1:41.39    1:34.04        
                  45.54     1:34.04 (48.50)                                        
  8 Kelly, Jordan A     10 Agua Swim Team-MR    1:40.00    1:34.07        
                  42.49     1:34.07 (51.58)                                        
  9 Siegel, Sophie H    10 YFD-MR               1:45.03    1:34.31        
                  42.72     1:34.31 (51.59)                                        
 10 Haley, Kelleigh      9 ASA-PV               1:38.52    1:38.43        
                  44.90     1:38.43 (53.53)                                        
 11 Fried, Carly T       9 YFD-MR               2:33.53    1:46.55        
                  47.40     1:46.55 (59.15)                                        
 12 Schubert, Olivia C   9 WAC-MR               1:42.36    1:50.27        
                  49.62   1:50.27 (1:00.65)                                        
 13 deFreitas, Emma      9 WAC-MR                    NT    1:53.40        
                  51.16   1:53.40 (1:02.24)                                        
 -- Elting, Imani T      9 Riptides-MR               NT         DQ        
                  44.43          DQ (49.82)                                        
 -- Bay, Alexandria M   10 Unattached           1:55.00         DQ        
                  54.78        DQ (1:14.48)                                        
 -- Malendowicz, Kasia   9 SMC-MR                    NT         DQ        
                  52.68          DQ (57.29)                                        
 -- Siegal, Gabriela J  10 YFD-MR                    NT         DQ        
                  55.15          DQ (53.20)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gomez, Chelsea O    10 NYCC-MR              1:17.38    1:17.87        
                  35.92     1:17.87 (41.95)                                        
  2 Chu, Kierstin       10 SMC-MR               1:19.98    1:18.75        
                  35.57     1:18.75 (43.18)                                        
  3 O'Donnell, Emma B   10 Lagold-LA            1:23.22    1:21.60        
                  40.18     1:21.60 (41.42)                                        
  4 Fuchs, Lindsey      10 Agua Swim Team-MR    1:27.08    1:23.00        
                  39.07     1:23.00 (43.93)                                        
  5 Tilneac, Stephanie   9 NYCC-MR              1:24.92    1:23.17        
                  36.20     1:23.17 (46.97)                                        
  6 Kelly, Jordan A     10 Agua Swim Team-MR    1:31.25    1:23.32        
                  39.55     1:23.32 (43.77)                                        
  7 Elting, Imani T      9 Riptides-MR          1:19.13    1:23.40        
                  39.03     1:23.40 (44.37)                                        
  8 Basso, Sierra K     10 Agua Swim Team-MR    1:26.28    1:24.55        
                  39.85     1:24.55 (44.70)                                        
  9 Siegel, Sophie H    10 YFD-MR               1:26.81    1:25.51        
                  39.44     1:25.51 (46.07)                                        
 10 Kuo, Elizabeth F    10 Agua Swim Team-MR    1:26.09    1:25.88        
                  40.53     1:25.88 (45.35)                                        
 11 Haiken, Charlotte    9 Agua Swim Team-MR    1:34.64    1:29.50        
                  41.20     1:29.50 (48.30)                                        
 12 Wellner, Mikaela K  10 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:29.57        
                  43.64     1:29.57 (45.93)                                        
 13 Kleckner, Sabrina   10 Agua Swim Team-MR    1:37.00    1:30.20        
                  44.30     1:30.20 (45.90)                                        
 14 Schuetz, Sarah      10 SMC-MR                    NT    1:30.27        
                  43.63     1:30.27 (46.64)                                        
 15 Fried, Carly T       9 YFD-MR               1:37.99    1:30.43        
                  43.08     1:30.43 (47.35)                                        
 16 Schubert, Olivia C   9 WAC-MR               1:38.73    1:30.46        
                  43.21     1:30.46 (47.25)                                        
 17 Eguchi, Lydia        9 Agua Swim Team-MR    1:34.13    1:30.54        
                  41.67     1:30.54 (48.87)                                        
 18 Suarez-Rebling, Ma   9 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:30.81        
                  42.02     1:30.81 (48.79)                                        
 19 Drummond, Livi       9 ASA-PV               1:32.16    1:30.85        
                  40.42     1:30.85 (50.43)                                        
 20 Lu, Grace G         10 APEX-MR              1:32.57    1:31.38        
                  44.78     1:31.38 (46.60)                                        
 21 Low, Kelly           9 NYCC-MR              1:31.72    1:31.68        
                  44.77     1:31.68 (46.91)                                        
 22 Siegal, Gabriela J  10 YFD-MR               1:29.39    1:31.71        
                  44.58     1:31.71 (47.13)                                        
 23 Van Tassell, Gabri   9 WAC-MR               1:31.62    1:32.00        
                  43.01     1:32.00 (48.99)                                        
 24 Everson, Sara H      9 Agua Swim Team-MR         NT    1:32.79        
                  42.16     1:32.79 (50.63)                                        
 25 Doyle, Jordy L       9 YFD-MR               1:31.37    1:33.10        
                  44.13     1:33.10 (48.97)                                        
 26 Sullivan, Mariana   10 Agua Swim Team-MR    1:33.70    1:33.17        
                  44.29     1:33.17 (48.88)                                        
 27 Pena, Sarahe         9 Agua Swim Team-MR    2:03.93    1:33.93        
                  42.77     1:33.93 (51.16)                                        
 28 Dimopulo, Melissa   10 Rye y 2007-MR        1:36.81    1:34.07        
                  41.04     1:34.07 (53.03)                                        
 29 Halper, Sophie R     9 Agua Swim Team-MR    1:38.00    1:34.23        
                  42.72     1:34.23 (51.51)                                        
 30 Wolfe, Caroline     10 SMC-MR                    NT    1:34.61        
                  43.67     1:34.61 (50.94)                                        
 31 Malendowicz, Kasia   9 SMC-MR               1:34.09    1:35.10        
                  43.21     1:35.10 (51.89)                                        
 32 Bergman, Meredith   10 ASA-PV               1:44.94    1:35.38        
                  43.32     1:35.38 (52.06)                                        
 33 Quinones, Cloe H    10 Rye y 2007-MR             NT    1:35.45        
                  46.11     1:35.45 (49.34)                                        
 34 Robert, Jessica     10 Agua Swim Team-MR    1:49.00    1:35.61        
                  45.61     1:35.61 (50.00)                                        
 35 Leigh, Amari R       9 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:36.48        
                  41.46     1:36.48 (55.02)                                        
 36 Gasic, Andrea       10 RIST-MR                   NT    1:36.82        
                  42.61     1:36.82 (54.21)                                        
 37 deFreitas, Emma      9 WAC-MR                    NT    1:37.74        
                  45.17     1:37.74 (52.57)                                        
 38 Gullickson, Lauren  10 WAC-MR               1:48.67    1:38.36        
                  46.03     1:38.36 (52.33)                                        
 39 Frater, Hannah       9 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:39.17        
                  45.14     1:39.17 (54.03)                                        
 40 Soriano, Thalia G   10 NYCC-MR              1:35.63    1:39.72        
                  46.41     1:39.72 (53.31)                                        
 41 Lipton, Jessica R   10 YFD-MR               1:38.13    1:39.81        
                  48.06     1:39.81 (51.75)                                        
 42 Omeara, Sappha E    10 YFD-MR               1:45.90    1:42.44        
                  50.84     1:42.44 (51.60)                                        
 43 Povitch, Justina    10 WAC-MR               1:44.34    1:42.85        
                  17.49   1:42.85 (1:25.36)                                        
 44 Rappa, Gianna        9 SMC-MR                    NT    1:43.02        
                  48.56     1:43.02 (54.46)                                        
 45 Corridon, Claire D   9 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:44.24        
                  43.27   1:44.24 (1:00.97)                                        
 46 Stern, Jackie B     10 YFD-MR               1:45.28    1:44.52        
                  50.57     1:44.52 (53.95)                                        
 47 Bay, Alexandria M   10 Unattached           1:59.00    1:46.05        
                  46.58     1:46.05 (59.47)                                        
 48 Kanda, Nagy          9 RIST-MR                   NT    1:47.98        
                  48.11     1:47.98 (59.87)                                        
 49 Mooney, Deirdre D    9 HS-MR                1:55.00    1:48.63        
                  52.67     1:48.63 (55.96)                                        
 50 Bourdin, Camille A  10 YFD-MR                    NT    1:49.86        
                  52.98     1:49.86 (56.88)                                        
 51 Cohn, Michelle A     9 YFD-MR               1:55.36    1:53.08        
                  53.16     1:53.08 (59.92)                                        
 52 Stafford, Paloma     9 YFD-MR                    NT    1:55.30        
                  56.11     1:55.30 (59.19)                                        
 53 Bradbury, Susanna    9 ASA-PV               1:56.17    1:55.73        
                  53.36   1:55.73 (1:02.37)                                        
 -- Balazsi, Kristina    9 Agua Swim Team-MR    2:10.00         DQ        
                  58.15        DQ (1:04.11)                                        
 -- Klinovsky, Katarin  10 Agua Swim Team-MR    1:50.00         DQ        
                  49.68          DQ (58.15)                                        
 -- Pierangelo, Isabel   9 SMC-MR                    NT         DQ        
                  52.50          DQ (58.18)                                        
 -- Connors, Colleen A   9 WAC-MR                    NT         DQ        
                  55.71          DQ (59.33)                                        
 -- Biegen, Alexis M    10 YFD-MR                    NT         DQ        
                1:15.32        DQ (1:24.81)                                        
 -- Ramirez, Amanda M    9 Agua Swim Team-MR    1:59.00         DQ        
                  52.91          DQ (55.89)                                        
 -- Dorsey, Kai V        9 Agua Swim Team-MR    1:49.56         DQ        
                  48.82          DQ (59.34)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:18.00    2:10.83        
     1) Tilneac, Stephanie J 9          2) Gomez, Chelsea O 10            
     3) Low, Kelly 9                    4) Xu, Emily 10                   
                  31.57     1:01.96 (30.39)     1:38.34 (36.38)     2:10.83 (32.49)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:16.55    2:11.27        
     1) Kuo, Elizabeth F 10             2) Kelly, Jordan A 10             
     3) Basso, Sierra K 10              4) Wellner, Mikaela K 10          
                  33.60     1:06.82 (33.22)     1:38.71 (31.89)     2:11.27 (32.56)
  3 Flying Dolphins Swim Team-MR  'A'           2:28.72    2:19.03        
     1) Siegal, Gabriela J 10           2) Fried, Carly T 9               
     3) Gers, Emmanuelle S 9            4) Siegel, Sophie H 10            
                  37.34     1:10.74 (33.40)     1:44.93 (34.19)     2:19.03 (34.10)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      2:24.81    2:23.73        
     1) Fuchs, Lindsey 10               2) Suarez-Rebling, Mariana 9      
     3) Haiken, Charlotte E 9           4) Eguchi, Lydia 9                
                  33.70     1:10.65 (36.95)     1:47.92 (37.27)     2:23.73 (35.81)
  5 All Star Aquatics-PV  'A'                        NT    2:26.34        
     1) Haley, Kelleigh 9               2) Bradbury, Susanna 9            
     3) Bergman, Meredith 10            4) Drummond, Livi 9               
                  34.25     1:15.37 (41.12)     1:51.67 (36.30)     2:26.34 (34.67)
  6 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'C'      2:34.38    2:30.24        
     1) Sullivan, Mariana A 10          2) Halper, Sophie R 9             
     3) Leigh, Amari R 9                4) Kleckner, Sabrina G 10         
                  37.40       52.80 (15.40)     1:12.45 (19.65)   2:30.24 (1:17.79)
  7 Flying Dolphins Swim Team-MR  'B'           2:31.60    2:34.93        
     1) Omeara, Sappha E 10             2) Doyle, Jordy L 9               
     3) Lipton, Jessica R 10            4) Stern, Jackie B 10             
                  40.88     1:17.16 (36.28)     1:57.15 (39.99)     2:34.93 (37.78)
  8 Flying Dolphins Swim Team-MR  'C'                NT    3:13.50        
     1) Biegen, Alexis M 10             2) Bourdin, Camille A 10          
     3) Stafford, Paloma 9              4) Cohn, Michelle A 9             
                  50.46   1:53.97 (1:03.51)     2:33.88 (39.91)     3:13.50 (39.62)
 
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:34.27    2:30.64        
     1) Kuo, Elizabeth F 10             2) Arjomand, Banou 10             
     3) Basso, Sierra K 10              4) Kelly, Jordan A 10             
                  39.03     1:19.22 (40.19)     1:55.62 (36.40)     2:30.64 (35.02)
  2 All Star Aquatics-PV  'A'                        NT    2:38.38        
     1) Bergman, Meredith 10            2) Drummond, Livi 9               
     3) Haley, Kelleigh 9               4) Andrews, Nicole 9              
                  40.39     1:24.95 (44.56)     2:02.68 (37.73)     2:38.38 (35.70)
  3 Flying Dolphins Swim Team-MR  'A'           2:51.12    2:38.76        
     1) Siegel, Sophie H 10             2) Lowitt, Sabina L 10            
     3) Siegal, Gabriela J 10           4) Fried, Carly T 9               
                  40.55     1:24.86 (44.31)     2:05.58 (40.72)     2:38.76 (33.18)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      2:39.11    2:42.48        
     1) Halper, Sophie R 9              2) Wilf, Jenna R 9                
     3) Fuchs, Lindsey 10               4) Sullivan, Mariana A 10         
                  43.17     1:27.24 (44.07)     2:18.32 (51.08)     2:42.48 (24.16)
  5 Flying Dolphins Swim Team-MR  'B'           3:11.51    2:47.84        
     1) Doyle, Jordy L 9                2) Gers, Emmanuelle S 9           
     3) Omeara, Sappha E 10             4) Lipton, Jessica R 10           
                  43.59     1:31.78 (48.19)     2:14.85 (43.07)     2:47.84 (32.99)
  6 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                      NT    2:49.55        
     1) Van Tassell, Amanda J 10        2) Van Tassell, Gabrielle A 9     
     3) deFreitas, Emma 9               4) Povitch, Justina 10            
                  40.84     1:31.09 (50.25)     2:13.83 (42.74)     2:49.55 (35.72)
  7 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'C'      2:48.02    2:51.51        
     1) Eguchi, Lydia 9                 2) Everson, Sara H 9              
     3) Pena, Sarahe 9                  4) Leigh, Amari R 9               
                  42.17     1:31.58 (49.41)     2:19.02 (47.44)     2:51.51 (32.49)
 -- New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:25.00         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Tilneac, Stephanie J 9          2) Low, Kelly 9                   
     3) Gomez, Chelsea O 10             4) Xu, Emily 10                   
                  35.30     1:19.12 (43.82)     1:55.66 (36.54)          DQ (31.03)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Neal, Lia M         12 Agua Swim Team-MR      23.58      24.90        
  2 Hutchinson-Maddox,  12 Agua Swim Team-MR      26.55      26.96        
  3 Reynoso, Jessica M  12 Agua Swim Team-MR      26.42      27.00        
  4 Chan, Shirley       12 Agua Swim Team-MR      27.20      27.65        
  5 Feminella, Meghan   12 WAC-MR                 27.16      27.70        
  6 McTaggart, Carolin  11 ASA-PV                 28.05      27.86        
  7 Brown, Caitlin N    12 HS-MR                  27.58      27.99        
  8 Rodriguez, Keannie  12 Agua Swim Team-MR      28.21      28.34        
  9 Kanim, Callie H     12 Middies-MR             28.40      28.42        
 10 Shehan, Olivia W    11 Agua Swim Team-MR      29.10      29.24        
 11 Vogel, Nia C        11 Riptides-MR            29.63      29.28        
 12 Ogisu, Emilie       12 Agua Swim Team-MR      28.70      29.35        
 13 Garcia, Laura       11 ASA-PV                 31.76      29.71        
 14 Waite, Carylyn      12 NYCC-MR                29.60      29.77        
 15 McDonough, Colleen  12 WAC-MR                 28.99      29.89        
 16 Fuchs, Amanda B     12 Agua Swim Team-MR      30.24      29.93        
 16 Bradnock, Taylor    12 Riptides-MR            29.03      29.93        
 18 Diserio, Sophia     12 Agua Swim Team-MR      30.04      30.10        
 19 Brickman, Molly E   11 YFD-MR                 29.76      30.21        
 20 Pena E., Jarleen B  12 Agua Swim Team-MR      29.74      30.29        
 21 Balderes, Olivia A  12 UNNYC-MR               30.56      30.35        
 22 Ramsden, Hannah N   12 Agua Swim Team-MR      30.22      30.43        
 23 Ringler, Julia I    11 Agua Swim Team-MR      30.69      30.54        
 24 Schattschneider, S  12 SMC-MR                 29.69      30.58        
 25 Skoczylas, Anne M   11 Agua Swim Team-MR      31.09      30.63        
 26 Defreitas, Hannah   11 WAC-MR                 30.05      30.79        
 27 Russo, Eva M        11 Middies-MR             31.39      30.92        
 28 Moushovich, Elana   12 RIST-MR                31.28      31.21        
 29 Escobedo, Emily R   12 Riptides-MR            30.73      31.28        
 30 Borter, Gabriella   11 Agua Swim Team-MR      31.21      31.86        
 31 Damsky, Abby K      11 Agua Swim Team-MR      31.57      31.88        
 32 Xue, Kelly E        12 HS-MR                  31.25      31.92        
 33 Nagarajan, Mira     12 Agua Swim Team-MR      32.72      32.13        
 34 Dell'Orto, Christi  12 Middies-MR             31.93      32.17        
 35 Zielonka, Magdalen  12 NYCC-MR                32.79      32.25        
 36 Patapis, Melanie A  12 Riptides-MR            33.18      32.46        
 37 Cohen, Lindsey R    11 YFD-MR                 32.36      32.54        
 38 Muoio, Tara R       12 HS-MR                  32.88      32.80        
 39 Madoff, Emily W     11 Agua Swim Team-MR      33.41      33.06        
 40 Schmitt, Rosie H    12 Agua Swim Team-MR      34.48      33.61        
 41 Monfiletto, Angela  11 WAC-MR                 35.13      34.08        
 42 Galen, Eve I        11 Agua Swim Team-MR      34.97      34.20        
 43 Dwarica, Tyla K     11 NYCC-MR                36.73      34.44        
 44 Howe, Campbell C    11 Agua Swim Team-MR      34.26      34.50        
 45 Higgins, Emma J     11 YFD-MR                 35.06      34.53        
 46 Lovett, Emily E     12 YFD-MR                 34.55      35.28        
 47 Sawyers, Amelia E   11 YFD-MR                 35.25      35.33        
 48 Hood, Amy N         12 RIST-MR                33.78      35.84        
 49 Sedlis, Lucy W      11 Kraken-MR              38.30      36.02        
 50 Mossel, Carolien N  12 Kraken-MR              36.50      36.42        
 51 Kirtzman, Sienna C  11 Agua Swim Team-MR      38.46      36.86        
 52 Sutto-Plunz, Sarah  12 Kraken-MR              37.20      37.30        
 53 Sokan, Gabby        11 NYCC-MR                37.19      37.46        
 54 Abraham, Rebecca    11 Riptides-MR            36.19      37.81        
 55 Byrne, Theresa A    11 Agua Swim Team-MR      40.69      37.82        
 56 Etienne, Christina  11 NYCC-MR                38.68      38.26        
 57 Zorek, Sophia A     11 Agua Swim Team-MR      38.27      38.48        
 58 Ames, Sarah         12 SMC-MR                 35.70      38.79        
 59 Rosenfeld, Jamie A  11 Agua Swim Team-MR      40.04      38.95        
 60 Middleton, Kaya L   11 Kraken-MR              40.75      39.98        
 61 Vallo, Emma R       11 Agua Swim Team-MR      39.21      40.38        
 62 Cavanaugh, Katheri  11 WAC-MR                    NT      41.46        
 63 Skrivanek, Angela   11 Agua Swim Team-MR      42.22      42.23        
 64 O'Shea, Molly E     11 Middies-MR             40.83      43.18        
 65 Wachtel, Jessie A   11 YFD-MR                    NT      43.30        
 66 Resnik, Jackie      11 YFD-MR                 47.13      49.67        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Neal, Lia M         12 Agua Swim Team-MR      50.90      52.97        
                  25.99       52.97 (26.98)                                        
  2 Hutchinson-Maddox,  12 Agua Swim Team-MR      56.99      57.32        
                  27.96       57.32 (29.36)                                        
  3 Rodriguez, Nicole   12 Agua Swim Team-MR      59.23      59.46        
                  29.03       59.46 (30.43)                                        
  4 Chan, Shirley       12 Agua Swim Team-MR      59.79      59.74        
                  29.65       59.74 (30.09)                                        
  5 Suarez, Daniela I   12 Agua Swim Team-MR      59.04      59.88        
                  29.33       59.88 (30.55)                                        
  6 Brown, Caitlin N    12 HS-MR                1:00.32    1:00.75        
                  29.08     1:00.75 (31.67)                                        
  7 Rodriguez, Keannie  12 Agua Swim Team-MR    1:01.69    1:01.18        
                  29.49     1:01.18 (31.69)                                        
  8 Feminella, Meghan   12 WAC-MR                 59.86    1:01.27        
                  30.17     1:01.27 (31.10)                                        
  9 McTaggart, Carolin  11 ASA-PV               1:03.10    1:01.63        
                  30.40     1:01.63 (31.23)                                        
 10 Garcia, Laura       11 ASA-PV               1:04.18    1:03.91        
                  31.33     1:03.91 (32.58)                                        
 11 Ogisu, Emilie       12 Agua Swim Team-MR    1:02.34    1:04.55        
                  31.18     1:04.55 (33.37)                                        
 12 Fuchs, Amanda B     12 Agua Swim Team-MR    1:04.95    1:04.80        
                  30.93     1:04.80 (33.87)                                        
 13 Gasaway, Lily       12 ASA-PV               1:07.47    1:05.84        
 14 Waite, Carylyn      12 NYCC-MR              1:06.39    1:05.87        
 15 Pena E., Jarleen B  12 Agua Swim Team-MR    1:06.27    1:05.90        
 16 Skoczylas, Anne M   11 Agua Swim Team-MR    1:05.62    1:06.63        
                  32.03     1:06.63 (34.60)                                        
 17 Brickman, Molly E   11 YFD-MR               1:06.99    1:06.78        
 18 Vogel, Nia C        11 Riptides-MR          1:07.78    1:06.79        
                  30.99     1:06.79 (35.80)                                        
 19 McDonough, Colleen  12 WAC-MR               1:06.86    1:06.82        
 20 Danovitch, Amelia   12 Agua Swim Team-MR    1:05.44    1:06.94        
                  32.62     1:06.94 (34.32)                                        
 21 Schattschneider, S  12 SMC-MR               1:06.33    1:06.97        
 22 Delfico, Sydney     12 SMC-MR               1:07.39    1:07.67        
 23 Bradnock, Taylor    12 Riptides-MR          1:08.73    1:07.70        
                  32.64     1:07.70 (35.06)                                        
 24 Balderes, Olivia A  12 UNNYC-MR             1:08.02    1:08.50        
                  32.78     1:08.50 (35.72)                                        
 25 Khal-Laayoun, Yasm  11 Agua Swim Team-MR    1:11.37    1:09.05        
                  33.06     1:09.05 (35.99)                                        
 26 Ringler, Julia I    11 Agua Swim Team-MR    1:15.87    1:09.12        
                  33.76     1:09.12 (35.36)                                        
 27 Moushovich, Elana   12 RIST-MR              1:12.36    1:09.42        
                  32.82     1:09.42 (36.60)                                        
 28 Escobedo, Samantha  12 WAC-MR               1:08.55    1:09.81        
                  32.79     1:09.81 (37.02)                                        
 29 Diserio, Sophia     12 Agua Swim Team-MR    1:09.64    1:09.96        
                  34.05     1:09.96 (35.91)                                        
 30 Borter, Gabriella   11 Agua Swim Team-MR    1:10.55    1:09.99        
                  34.27     1:09.99 (35.72)                                        
 31 Madoff, Emily W     11 Agua Swim Team-MR    1:13.01    1:10.95        
                  34.41     1:10.95 (36.54)                                        
 32 Damsky, Abby K      11 Agua Swim Team-MR    1:10.56    1:11.45        
                  34.60     1:11.45 (36.85)                                        
 33 Pilipenko, Veronik  12 APEX-MR              1:10.74    1:12.11        
                  34.72     1:12.11 (37.39)                                        
 34 Walsh, Georgina     12 NYCC-MR              1:10.25    1:12.47        
                  33.83     1:12.47 (38.64)                                        
 35 Ng, Phyllis         12 HS-MR                1:12.09    1:12.60        
                  35.17     1:12.60 (37.43)                                        
 36 Zielonka, Magdalen  12 NYCC-MR              1:14.25    1:12.72        
                  34.01     1:12.72 (38.71)                                        
 37 Monfiletto, Angela  11 WAC-MR               1:14.15    1:12.95        
                  34.88     1:12.95 (38.07)                                        
 38 Peralta, Loren S    11 APEX-MR              1:06.61    1:13.94        
 39 Cohen, Lindsey R    11 YFD-MR               1:13.94    1:14.19        
                  35.53     1:14.19 (38.66)                                        
 40 Patapis, Melanie A  12 Riptides-MR          1:16.78    1:14.77        
                  35.59     1:14.77 (39.18)                                        
 41 DiFini, Chelsea     12 SMC-MR               1:23.22    1:17.48        
                  37.38     1:17.48 (40.10)                                        
 42 Schmitt, Rosie H    12 Agua Swim Team-MR    1:17.42    1:17.77        
                  37.23     1:17.77 (40.54)                                        
 43 Green, Colleen      12 SMC-MR               1:32.53    1:18.14        
                  37.01     1:18.14 (41.13)                                        
 44 Howe, Campbell C    11 Agua Swim Team-MR    1:18.23    1:18.38        
                  36.66     1:18.38 (41.72)                                        
 45 Young, Sarah E      11 HS-MR                1:19.22    1:19.41        
                  37.87     1:19.41 (41.54)                                        
 46 Moss, Lucy          11 SMC-MR               1:17.90    1:20.39        
                  37.94     1:20.39 (42.45)                                        
 47 Galen, Eve I        11 Agua Swim Team-MR    1:20.06    1:20.50        
                  39.08     1:20.50 (41.42)                                        
 48 Lovett, Emily E     12 YFD-MR               1:18.13    1:20.58        
                  37.05     1:20.58 (43.53)                                        
 49 Dwarica, Tyla K     11 NYCC-MR                   NT    1:22.47        
                  37.40     1:22.47 (45.07)                                        
 50 Cloonan, Paige      12 SMC-MR               1:23.28    1:23.27        
                  39.18     1:23.27 (44.09)                                        
 51 Wallerstein, Avery  11 NYCC-MR              1:28.52    1:25.80        
                  40.75     1:25.80 (45.05)                                        
 52 Abraham, Rebecca    11 Riptides-MR               NT    1:26.47        
                  40.08     1:26.47 (46.39)                                        
 53 Sokan, Gabby        11 NYCC-MR              1:24.74    1:27.05        
                  41.26     1:27.05 (45.79)                                        
 54 Byrne, Theresa A    11 Agua Swim Team-MR    1:32.14    1:27.74        
                  40.79     1:27.74 (46.95)                                        
 55 Valdes, Victoria A  11 WAC-MR               1:24.67    1:28.13        
                  40.39     1:28.13 (47.74)                                        
 56 Zorek, Sophia A     11 Agua Swim Team-MR    1:24.18    1:28.52        
                  40.17     1:28.52 (48.35)                                        
 57 Lutt, Samantha      11 SMC-MR               1:29.83    1:29.32        
                  41.45     1:29.32 (47.87)                                        
 58 Rosenfeld, Jamie A  11 Agua Swim Team-MR    1:28.83    1:29.41        
                  43.06     1:29.41 (46.35)                                        
 59 Etienne, Christina  11 NYCC-MR                   NT    1:29.58        
                  40.42     1:29.58 (49.16)                                        
 60 Ferreira, Stephani  11 SMC-MR               1:23.92    1:31.82        
                  43.02     1:31.82 (48.80)                                        
 61 Wallerstein, Julia  11 NYCC-MR              1:32.85    1:32.07        
                  41.59     1:32.07 (50.48)                                        
 62 Skrivanek, Angela   11 Agua Swim Team-MR    1:41.27    1:32.54        
                  45.02     1:32.54 (47.52)                                        
 63 Ames, Sarah         12 SMC-MR               1:26.06    1:33.61        
                  42.82     1:33.61 (50.79)                                        
 64 Belasco, Zoe Jean   11 SMC-MR                    NT    1:34.28        
                  44.30     1:34.28 (49.98)                                        
 65 Wachtel, Jessie A   11 YFD-MR               1:56.85    1:37.17        
                  44.08     1:37.17 (53.09)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Neal, Lia M         12 Agua Swim Team-MR    1:51.57    1:57.46        
                  27.05       57.00 (29.95)     1:27.73 (30.73)     1:57.46 (29.73)
  2 Hutchinson-Maddox,  12 Agua Swim Team-MR    2:01.42    2:00.09        
                  28.36       58.85 (30.49)     1:29.88 (31.03)     2:00.09 (30.21)
  3 Rodriguez, Nicole   12 Agua Swim Team-MR    2:05.50    2:04.76        
                  29.29     1:00.79 (31.50)     1:33.00 (32.21)     2:04.76 (31.76)
  4 Hanss, Katie E      12 Agua Swim Team-MR    2:06.08    2:09.85        
                  29.27     1:01.33 (32.06)     1:35.28 (33.95)     2:09.85 (34.57)
  5 Chan, Shirley       12 Agua Swim Team-MR    2:12.96    2:11.69        
                  29.96     1:03.46 (33.50)     1:37.90 (34.44)     2:11.69 (33.79)
  6 Cirone, Alexandra   12 Agua Swim Team-MR    2:14.51    2:12.33        
                  30.50     1:04.25 (33.75)     1:38.95 (34.70)     2:12.33 (33.38)
  7 Reynoso, Jessica M  12 Agua Swim Team-MR    2:09.07    2:12.40        
                  30.56     1:03.55 (32.99)     1:37.85 (34.30)     2:12.40 (34.55)
  8 Feminella, Meghan   12 WAC-MR               2:12.42    2:12.81        
                  31.57     1:04.94 (33.37)     1:39.11 (34.17)     2:12.81 (33.70)
  9 Kanim, Callie H     12 Middies-MR           2:12.90    2:13.96        
                  30.20     1:04.08 (33.88)     1:39.32 (35.24)     2:13.96 (34.64)
 10 Ogisu, Emilie       12 Agua Swim Team-MR    2:14.95    2:14.22        
                  31.64     1:06.31 (34.67)     1:41.02 (34.71)     2:14.22 (33.20)
 11 Rodriguez, Keannie  12 Agua Swim Team-MR    2:15.88    2:14.73        
                  30.40     1:04.22 (33.82)     1:39.51 (35.29)     2:14.73 (35.22)
 12 Brown, Caitlin N    12 HS-MR                2:15.24    2:15.99        
                  31.01     1:06.25 (35.24)     1:42.40 (36.15)     2:15.99 (33.59)
 13 Shehan, Olivia W    11 Agua Swim Team-MR    2:16.35    2:19.55        
                  10.77       31.28 (20.51)     1:06.98 (35.70)   2:19.55 (1:12.57)
 14 Gasaway, Lily       12 ASA-PV               2:32.02    2:20.09        
                  31.88     1:08.01 (36.13)     1:45.38 (37.37)     2:20.09 (34.71)
 15 Skoczylas, Anne M   11 Agua Swim Team-MR    2:26.52    2:21.40        
                  32.44     1:08.51 (36.07)     1:45.90 (37.39)     2:21.40 (35.50)
 16 Kronfli, Natalie    12 ASA-PV               2:25.57    2:22.17        
                  31.56     1:07.43 (35.87)     1:44.61 (37.18)     2:22.17 (37.56)
 17 McDonough, Colleen  12 WAC-MR               2:26.19    2:25.29        
                  10.45       32.35 (21.90)     1:08.80 (36.45)   2:25.29 (1:16.49)
 18 Waite, Carylyn      12 NYCC-MR              2:30.84    2:26.29        
                  33.47     1:09.01 (35.54)     1:47.99 (38.98)     2:26.29 (38.30)
 19 Nagarajan, Mira     12 Agua Swim Team-MR    2:29.47    2:26.65        
                  33.19     1:10.57 (37.38)     1:49.20 (38.63)     2:26.65 (37.45)
 20 Pena E., Jarleen B  12 Agua Swim Team-MR    2:27.84    2:27.66        
                  32.96     1:10.90 (37.94)     1:50.71 (39.81)     2:27.66 (36.95)
 21 Escobedo, Samantha  12 WAC-MR               2:49.18    2:28.56        
                  33.96     1:13.03 (39.07)     1:52.71 (39.68)     2:28.56 (35.85)
 22 Khal-Laayoun, Yasm  11 Agua Swim Team-MR    2:42.05    2:29.69        
                  33.71     1:12.68 (38.97)     1:52.98 (40.30)     2:29.69 (36.71)
 23 Balderes, Olivia A  12 UNNYC-MR                  NT    2:31.66        
                  34.11     1:12.48 (38.37)     1:54.05 (41.57)     2:31.66 (37.61)
 24 Escobedo, Emily R   12 Riptides-MR               NT    2:31.83        
                  34.07     1:12.84 (38.77)     1:53.14 (40.30)     2:31.83 (38.69)
 25 Ringler, Julia I    11 Agua Swim Team-MR    2:33.52    2:32.94        
                  33.47     1:12.84 (39.37)     1:54.40 (41.56)     2:32.94 (38.54)
 26 Damsky, Abby K      11 Agua Swim Team-MR    2:36.90    2:34.36        
                  34.81     1:15.36 (40.55)     1:56.45 (41.09)     2:34.36 (37.91)
 27 Monfiletto, Angela  11 WAC-MR               2:36.72    2:34.88        
                  35.86     1:15.32 (39.46)     1:55.71 (40.39)     2:34.88 (39.17)
 28 Madoff, Emily W     11 Agua Swim Team-MR    2:37.01    2:35.59        
                  34.74     1:15.17 (40.43)     1:57.08 (41.91)     2:35.59 (38.51)
 29 Maloney, Meghan E   11 HS-MR                2:32.21    2:36.42        
                  35.08     1:14.99 (39.91)     1:57.22 (42.23)     2:36.42 (39.20)
 30 Borter, Gabriella   11 Agua Swim Team-MR    2:33.86    2:37.06        
                  35.79     1:15.75 (39.96)     1:57.80 (42.05)     2:37.06 (39.26)
 31 Patapis, Melanie A  12 Riptides-MR               NT    2:37.10        
                  34.29     1:14.31 (40.02)     1:56.53 (42.22)     2:37.10 (40.57)
 32 Higgins, Emma J     11 YFD-MR                    NT    2:43.36        
                  37.74     1:20.38 (42.64)     2:03.83 (43.45)     2:43.36 (39.53)
 33 Zielonka, Magdalen  12 NYCC-MR                   NT    2:44.48        
                  34.93     1:15.14 (40.21)     1:59.37 (44.23)     2:44.48 (45.11)
 34 Schmitt, Rosie H    12 Agua Swim Team-MR    2:48.58    2:46.44        
                  37.07     1:19.59 (42.52)     2:03.73 (44.14)     2:46.44 (42.71)
 35 Galen, Eve I        11 Agua Swim Team-MR    2:53.75    2:47.85        
                  38.45     1:22.25 (43.80)     2:06.68 (44.43)     2:47.85 (41.17)
 36 Kirtzman, Sienna C  11 Agua Swim Team-MR    3:15.34    2:59.01        
                  40.16     1:26.18 (46.02)     2:14.21 (48.03)     2:59.01 (44.80)
 37 Howe, Campbell C    11 Agua Swim Team-MR    2:51.52    3:00.87        
                  38.10     1:25.10 (47.00)     2:14.35 (49.25)     3:00.87 (46.52)
 38 Vallo, Emma R       11 Agua Swim Team-MR    3:30.00    3:01.47        
                  40.54     1:27.17 (46.63)     2:15.36 (48.19)     3:01.47 (46.11)
 39 Sawyers, Amelia E   11 YFD-MR               3:02.11    3:01.87        
                  41.53     1:29.68 (48.15)     2:18.19 (48.51)     3:01.87 (43.68)
 40 Zorek, Sophia A     11 Agua Swim Team-MR    3:10.00    3:05.92        
                  38.48     1:25.80 (47.32)     2:17.50 (51.70)     3:05.92 (48.42)
 41 Dwarica, Tyla K     11 NYCC-MR                   NT    3:07.11        
                  37.15     1:24.82 (47.67)     2:16.34 (51.52)     3:07.11 (50.77)
 42 Rosenfeld, Jamie A  11 Agua Swim Team-MR    3:22.03    3:11.80        
                  43.43     1:33.88 (50.45)     2:26.36 (52.48)     3:11.80 (45.44)
 43 Byrne, Theresa A    11 Agua Swim Team-MR    3:13.83    3:12.41        
                  40.84     1:30.75 (49.91)     2:23.40 (52.65)     3:12.41 (49.01)
 44 Etienne, Christina  11 NYCC-MR                   NT    3:16.85        
                  41.79     1:31.84 (50.05)     2:24.83 (52.99)     3:16.85 (52.02)
 45 Skrivanek, Angela   11 Agua Swim Team-MR    3:11.40    3:17.04        
                  45.25     1:35.06 (49.81)     2:26.58 (51.52)     3:17.04 (50.46)
 46 Sokan, Gabby        11 NYCC-MR                   NT    3:19.68        
                  41.97     1:33.92 (51.95)     2:27.53 (53.61)     3:19.68 (52.15)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rodriguez, Nicole   12 Agua Swim Team-MR      30.96      31.25        
  2 Garcia, Laura       11 ASA-PV                 33.08      32.18        
  3 Chan, Shirley       12 Agua Swim Team-MR      32.68      32.30        
  4 McTaggart, Carolin  11 ASA-PV                 33.73      32.66        
  5 Kanim, Callie H     12 Middies-MR             32.34      32.74        
  6 Fuchs, Amanda B     12 Agua Swim Team-MR      32.02      32.83        
  7 Rodriguez, Keannie  12 Agua Swim Team-MR      34.57      33.19        
  8 Feminella, Meghan   12 WAC-MR                 33.00      33.23        
  9 Escobedo, Samantha  12 WAC-MR                 36.64      34.56        
 10 McDonough, Colleen  12 WAC-MR                 34.43      35.11        
 11 Kronfli, Natalie    12 ASA-PV                 35.82      35.16        
 12 Ringler, Julia I    11 Agua Swim Team-MR      35.64      35.18        
 13 Schattschneider, S  12 SMC-MR                 35.24      35.19        
 14 Borter, Gabriella   11 Agua Swim Team-MR      34.06      35.28        
 15 Dell'Orto, Christi  12 Middies-MR             35.80      35.92        
 16 Brickman, Molly E   11 YFD-MR                 35.79      36.27        
 17 Defreitas, Hannah   11 WAC-MR                 36.32      36.29        
 18 Russo, Eva M        11 Middies-MR             37.46      36.57        
 19 Gasaway, Lily       12 ASA-PV                 37.13      36.64        
 20 Balderes, Olivia A  12 UNNYC-MR               36.27      36.65        
 21 Khal-Laayoun, Yasm  11 Agua Swim Team-MR      40.03      36.76        
 22 Nagarajan, Mira     12 Agua Swim Team-MR      36.62      36.82        
 23 Skoczylas, Anne M   11 Agua Swim Team-MR      37.13      36.89        
 24 Ramsden, Hannah N   12 Agua Swim Team-MR      37.51      37.04        
 25 Pena E., Jarleen B  12 Agua Swim Team-MR      36.20      37.15        
 26 Damsky, Abby K      11 Agua Swim Team-MR      38.37      37.29        
 27 Escobedo, Emily R   12 Riptides-MR            35.88      37.34        
 28 Vogel, Nia C        11 Riptides-MR            38.17      37.42        
 29 Muoio, Tara R       12 HS-MR                  37.56      37.50        
 30 Cohen, Lindsey R    11 YFD-MR                 37.84      37.67        
 31 Aguirre, Julie D    12 HS-MR                  36.38      38.12        
 32 Lovett, Emily E     12 YFD-MR                 42.03      38.27        
 33 Ames, Sarah         12 SMC-MR                 36.99      38.81        
 34 Moushovich, Elana   12 RIST-MR                38.44      39.12        
 35 Zielonka, Magdalen  12 NYCC-MR                40.97      39.22        
 36 Patapis, Melanie A  12 Riptides-MR            39.22      39.34        
 37 Howe, Campbell C    11 Agua Swim Team-MR      39.95      39.35        
 38 Monfiletto, Angela  11 WAC-MR                 38.68      39.56        
 39 Galen, Eve I        11 Agua Swim Team-MR      39.12      40.24        
 40 Schmitt, Rosie H    12 Agua Swim Team-MR      42.56      40.65        
 41 Dwarica, Tyla K     11 NYCC-MR                   NT      41.45        
 42 Sawyers, Amelia E   11 YFD-MR                 43.62      42.52        
 43 Hood, Amy N         12 RIST-MR                42.38      42.88        
 44 Sutto-Plunz, Sarah  12 Kraken-MR              43.30      42.99        
 45 Kirtzman, Sienna C  11 Agua Swim Team-MR      44.51      43.32        
 46 Byrne, Theresa A    11 Agua Swim Team-MR      45.12      43.74        
 47 Zorek, Sophia A     11 Agua Swim Team-MR      45.55      44.86        
 48 Abraham, Rebecca    11 Riptides-MR            48.94      45.86        
 49 Rosenfeld, Jamie A  11 Agua Swim Team-MR      46.53      47.11        
 50 O'Shea, Molly E     11 Middies-MR             47.31      47.42        
 51 Skrivanek, Angela   11 Agua Swim Team-MR      50.36      48.83        
 52 Wachtel, Jessie A   11 YFD-MR                 57.97      50.08        
 53 Resnik, Jackie      11 YFD-MR                    NT      55.89        
 -- Vallo, Emma R       11 Agua Swim Team-MR      45.00         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Cavanaugh, Katheri  11 WAC-MR                    NT         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hanss, Katie E      12 Agua Swim Team-MR    1:02.16    1:04.26        
                  31.35     1:04.26 (32.91)                                        
  2 Rodriguez, Nicole   12 Agua Swim Team-MR    1:06.46    1:05.91        
                  32.49     1:05.91 (33.42)                                        
  3 Suarez, Daniela I   12 Agua Swim Team-MR    1:08.18    1:08.48        
                  33.78     1:08.48 (34.70)                                        
  4 Fuchs, Amanda B     12 Agua Swim Team-MR    1:09.73    1:10.13        
                  34.42     1:10.13 (35.71)                                        
  5 Feminella, Meghan   12 WAC-MR               1:10.29    1:11.00        
                  35.03     1:11.00 (35.97)                                        
  6 Cirone, Alexandra   12 Agua Swim Team-MR    1:17.40    1:11.09        
                  34.81     1:11.09 (36.28)                                        
  7 Brown, Caitlin N    12 HS-MR                1:08.14    1:11.28        
                  35.18     1:11.28 (36.10)                                        
  8 Rodriguez, Keannie  12 Agua Swim Team-MR    1:14.58    1:12.72        
                  35.55     1:12.72 (37.17)                                        
  9 McTaggart, Carolin  11 ASA-PV               1:14.70    1:13.09        
                  36.51     1:13.09 (36.58)                                        
  9 Ogisu, Emilie       12 Agua Swim Team-MR    1:11.78    1:13.09        
                  35.86     1:13.09 (37.23)                                        
 11 Danovitch, Amelia   12 Agua Swim Team-MR    1:12.61    1:14.77        
                  36.94     1:14.77 (37.83)                                        
 12 McDonough, Colleen  12 WAC-MR               1:12.56    1:15.14        
                  37.17     1:15.14 (37.97)                                        
 13 Escobedo, Samantha  12 WAC-MR               1:16.65    1:16.07        
                  36.85     1:16.07 (39.22)                                        
 14 Pena E., Jarleen B  12 Agua Swim Team-MR    1:16.73    1:16.35        
                  37.97     1:16.35 (38.38)                                        
 15 Delfico, Sydney     12 SMC-MR               1:15.87    1:16.47        
                  37.54     1:16.47 (38.93)                                        
 16 Borter, Gabriella   11 Agua Swim Team-MR    1:16.77    1:17.20        
                  38.24     1:17.20 (38.96)                                        
 17 Schattschneider, S  12 SMC-MR               1:14.56    1:17.30        
                  37.60     1:17.30 (39.70)                                        
 18 Kronfli, Natalie    12 ASA-PV               1:20.42    1:17.55        
                  37.75     1:17.55 (39.80)                                        
 19 Walsh, Georgina     12 NYCC-MR              1:17.93    1:20.24        
                  38.97     1:20.24 (41.27)                                        
 20 Khal-Laayoun, Yasm  11 Agua Swim Team-MR    1:27.92    1:20.38        
                  39.80     1:20.38 (40.58)                                        
 21 Damsky, Abby K      11 Agua Swim Team-MR    1:21.78    1:20.71        
                  39.30     1:20.71 (41.41)                                        
 22 Balderes, Olivia A  12 UNNYC-MR             1:17.02    1:21.11        
                  40.14     1:21.11 (40.97)                                        
 23 Bluvol, Alex F      11 Rye y 2007-MR             NT    1:22.14        
                  40.81     1:22.14 (41.33)                                        
 24 Kosoff, Zora R      12 HS-MR                1:26.38    1:22.47        
                  40.63     1:22.47 (41.84)                                        
 25 Zielonka, Magdalen  12 NYCC-MR                   NT    1:24.02        
                  40.39     1:24.02 (43.63)                                        
 26 Monfiletto, Angela  11 WAC-MR               1:24.66    1:24.42        
                  41.86     1:24.42 (42.56)                                        
 27 Peralta, Loren S    11 APEX-MR              1:21.71    1:25.50        
                  42.51     1:25.50 (42.99)                                        
 28 Ames, Sarah         12 SMC-MR               1:25.65    1:25.68        
                  42.07     1:25.68 (43.61)                                        
 29 Howe, Campbell C    11 Agua Swim Team-MR    1:28.14    1:25.88        
                  40.97     1:25.88 (44.91)                                        
 30 DiFini, Chelsea     12 SMC-MR               1:33.45    1:25.94        
                  42.88     1:25.94 (43.06)                                        
 31 Green, Colleen      12 SMC-MR               1:22.92    1:26.27        
                  40.59     1:26.27 (45.68)                                        
 32 Cloonan, Paige      12 SMC-MR               1:25.91    1:26.71        
                  41.60     1:26.71 (45.11)                                        
 33 Galen, Eve I        11 Agua Swim Team-MR    1:29.90    1:28.21        
                  43.78     1:28.21 (44.43)                                        
 34 Moss, Lucy          11 SMC-MR               1:27.52    1:29.66        
                  44.14     1:29.66 (45.52)                                        
 35 Pilipenko, Veronik  12 APEX-MR              1:28.06    1:29.76        
                  43.47     1:29.76 (46.29)                                        
 36 Lovett, Emily E     12 YFD-MR               1:34.74    1:30.05        
                  43.62     1:30.05 (46.43)                                        
 37 Young, Sarah E      11 HS-MR                1:33.90    1:30.38        
                  43.91     1:30.38 (46.47)                                        
 38 Schmitt, Rosie H    12 Agua Swim Team-MR    1:33.43    1:31.60        
                  43.98     1:31.60 (47.62)                                        
 39 Kirtzman, Sienna C  11 Agua Swim Team-MR    1:36.58    1:32.12        
                  44.44     1:32.12 (47.68)                                        
 40 Sutto-Plunz, Sarah  12 Kraken-MR            1:31.00    1:33.41        
                  45.06     1:33.41 (48.35)                                        
 41 Sokan, Gabby        11 NYCC-MR              1:35.18    1:33.76        
                  46.29     1:33.76 (47.47)                                        
 41 Sawyers, Amelia E   11 YFD-MR               1:36.34    1:33.76        
                  45.23     1:33.76 (48.53)                                        
 43 Dwarica, Tyla K     11 NYCC-MR                   NT    1:35.25        
                  44.64     1:35.25 (50.61)                                        
 44 Rosenfeld, Jamie A  11 Agua Swim Team-MR    1:37.09    1:36.30        
                  47.33     1:36.30 (48.97)                                        
 45 Byrne, Theresa A    11 Agua Swim Team-MR    1:34.39    1:36.36        
                  46.24     1:36.36 (50.12)                                        
 46 Ferreira, Stephani  11 SMC-MR               1:35.49    1:37.76        
                  47.37     1:37.76 (50.39)                                        
 47 Valdes, Victoria A  11 WAC-MR               1:41.65    1:39.05        
                  47.33     1:39.05 (51.72)                                        
 48 Belasco, Zoe Jean   11 SMC-MR               1:46.54    1:40.48        
                  48.84     1:40.48 (51.64)                                        
 49 Wallerstein, Avery  11 NYCC-MR                   NT    1:42.63        
                  48.08     1:42.63 (54.55)                                        
 50 Middleton, Kaya L   11 Kraken-MR            1:41.00    1:43.49        
                  47.76     1:43.49 (55.73)                                        
 51 Wallerstein, Julia  11 NYCC-MR                   NT    1:50.57        
                  51.46     1:50.57 (59.11)                                        
 52 Zorek, Sophia A     11 Agua Swim Team-MR    1:36.29    1:51.09        
                1:39.66     1:51.09 (11.43)                                        
 53 Skrivanek, Angela   11 Agua Swim Team-MR    1:46.00    1:51.43        
                  54.50     1:51.43 (56.93)                                        
 54 Wachtel, Jessie A   11 YFD-MR               2:14.01    1:54.80        
                  53.86   1:54.80 (1:00.94)                                        
 -- Lutt, Samantha      11 SMC-MR               1:49.03         DQ        
                1:51.01          DQ (11.00)                                        
 -- Cohen, Lindsey R    11 YFD-MR               1:22.19         DQ        
      Non-continuous turning action
                  41.31          DQ (44.07)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hanss, Katie E      12 Agua Swim Team-MR      32.44      33.42        
  2 Reynoso, Jessica M  12 Agua Swim Team-MR      32.01      34.09        
  3 Cirone, Alexandra   12 Agua Swim Team-MR      36.49      35.80        
  4 Kronfli, Natalie    12 ASA-PV                 35.65      36.01        
  5 Pena E., Jarleen B  12 Agua Swim Team-MR      35.75      36.95        
  6 Diserio, Sophia     12 Agua Swim Team-MR      37.64      36.98        
  7 Defreitas, Hannah   11 WAC-MR                 37.16      37.18        
  8 Rodriguez, Keannie  12 Agua Swim Team-MR      36.86      37.63        
  9 Chan, Shirley       12 Agua Swim Team-MR      37.18      38.17        
 10 Waite, Carylyn      12 NYCC-MR                38.05      38.21        
 11 Zielonka, Magdalen  12 NYCC-MR                41.71      38.24        
 12 Balderes, Olivia A  12 UNNYC-MR               40.05      38.96        
 13 Gasaway, Lily       12 ASA-PV                 38.82      39.54        
 14 Egan, Rachel E      11 Rye y 2007-MR          39.31      39.81        
 15 Ramsden, Hannah N   12 Agua Swim Team-MR      43.71      39.94        
 16 Garcia, Laura       11 ASA-PV                 40.20      39.99        
 17 Vogel, Nia C        11 Riptides-MR            39.22      40.15        
 18 Escobedo, Samantha  12 WAC-MR                 40.85      40.24        
 19 Borter, Gabriella   11 Agua Swim Team-MR      40.25      40.71        
 20 Xue, Kelly E        12 HS-MR                  37.53      40.81        
 21 Madoff, Emily W     11 Agua Swim Team-MR      40.14      40.91        
 22 McDonough, Colleen  12 WAC-MR                 40.54      40.94        
 23 Kirtzman, Sienna C  11 Agua Swim Team-MR      41.22      41.22        
 23 Brickman, Molly E   11 YFD-MR                 40.94      41.22        
 25 Ringler, Julia I    11 Agua Swim Team-MR      42.08      41.86        
 26 Green, Colleen      12 SMC-MR                 41.54      42.26        
 27 Delfico, Sydney     12 SMC-MR                 41.03      42.31        
 28 Schmitt, Rosie H    12 Agua Swim Team-MR      42.24      42.57        
 29 Schattschneider, S  12 SMC-MR                 43.93      42.88        
 30 Lovett, Emily E     12 YFD-MR                 46.11      42.99        
 31 Galen, Eve I        11 Agua Swim Team-MR      41.08      43.02        
 32 Skoczylas, Anne M   11 Agua Swim Team-MR      43.15      43.04        
 33 Cohen, Lindsey R    11 YFD-MR                 41.09      43.09        
 34 Sutto-Plunz, Sarah  12 Kraken-MR              44.50      43.29        
 35 Etienne, Christina  11 NYCC-MR                   NT      43.53        
 36 Pilipenko, Veronik  12 APEX-MR                44.01      43.77        
 37 Ng, Phyllis         12 HS-MR                  42.75      43.78        
 38 DiFini, Chelsea     12 SMC-MR                 44.66      43.79        
 39 Kosoff, Zora R      12 HS-MR                  43.73      43.98        
 40 Moushovich, Elana   12 RIST-MR                43.15      44.18        
 41 Damsky, Abby K      11 Agua Swim Team-MR      43.00      44.23        
 42 Sawyers, Amelia E   11 YFD-MR                 46.01      44.24        
 43 Cloonan, Paige      12 SMC-MR                 43.50      44.83        
 44 Moss, Lucy          11 SMC-MR                 42.53      44.85        
 45 Dwarica, Tyla K     11 NYCC-MR                   NT      44.91        
 46 Higgins, Emma J     11 YFD-MR                 49.30      45.57        
 47 Patapis, Melanie A  12 Riptides-MR               NT      45.64        
 48 Skrivanek, Angela   11 Agua Swim Team-MR      57.95      46.29        
 49 Abraham, Rebecca    11 Riptides-MR            45.94      46.45        
 50 Zorek, Sophia A     11 Agua Swim Team-MR      47.22      46.85        
 51 Hood, Amy N         12 RIST-MR                43.64      48.12        
 52 Bluvol, Alex F      11 Rye y 2007-MR          46.16      48.20        
 53 Ames, Sarah         12 SMC-MR                 45.48      48.87        
 54 Young, Sarah E      11 HS-MR                  48.64      49.02        
 55 Sedlis, Lucy W      11 Kraken-MR              48.80      49.34        
 56 Sokan, Gabby        11 NYCC-MR                47.41      49.36        
 57 Valdes, Victoria A  11 WAC-MR                 49.90      49.49        
 58 Wallerstein, Julia  11 NYCC-MR                50.13      49.81        
 59 Ferreira, Stephani  11 SMC-MR                 48.59      49.92        
 60 Byrne, Theresa A    11 Agua Swim Team-MR      54.00      50.57        
 61 Lutt, Samantha      11 SMC-MR                 47.39      50.67        
 62 Peralta, Loren S    11 APEX-MR                48.93      51.10        
 63 Rohner, Elena N     11 Kraken-MR                 NT      51.16        
 64 Wallerstein, Avery  11 NYCC-MR                53.80      52.09        
 65 Belasco, Zoe Jean   11 SMC-MR                 59.14      52.69        
 66 Rosenfeld, Jamie A  11 Agua Swim Team-MR      55.00      52.76        
 67 Middleton, Kaya L   11 Kraken-MR              52.90      53.42        
 68 Wachtel, Jessie A   11 YFD-MR                    NT      54.08        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hanss, Katie E      12 Agua Swim Team-MR    1:11.45    1:12.95        
                  34.00     1:12.95 (38.95)                                        
  2 Reynoso, Jessica M  12 Agua Swim Team-MR    1:11.27    1:13.92        
                  34.89     1:13.92 (39.03)                                        
  3 Cirone, Alexandra   12 Agua Swim Team-MR    1:19.29    1:18.42        
                  37.18     1:18.42 (41.24)                                        
  4 Rodriguez, Keannie  12 Agua Swim Team-MR    1:18.76    1:19.22        
                  37.03     1:19.22 (42.19)                                        
  5 Pena E., Jarleen B  12 Agua Swim Team-MR    1:19.71    1:19.35        
                  36.77     1:19.35 (42.58)                                        
  6 Kronfli, Natalie    12 ASA-PV               1:20.38    1:20.64        
                  36.64     1:20.64 (44.00)                                        
  7 Escobedo, Emily R   12 Riptides-MR          1:20.98    1:21.13        
                  38.72     1:21.13 (42.41)                                        
  8 Chan, Shirley       12 Agua Swim Team-MR    1:19.94    1:21.19        
                  39.11     1:21.19 (42.08)                                        
  9 Diserio, Sophia     12 Agua Swim Team-MR    1:21.53    1:21.55        
                  38.18     1:21.55 (43.37)                                        
 10 Fuchs, Amanda B     12 Agua Swim Team-MR    1:21.58    1:21.94        
                  39.07     1:21.94 (42.87)                                        
 11 Shehan, Olivia W    11 Agua Swim Team-MR    1:22.14    1:22.02        
                  38.16     1:22.02 (43.86)                                        
 12 Defreitas, Hannah   11 WAC-MR               1:22.38    1:22.20        
                  39.47     1:22.20 (42.73)                                        
 13 Russo, Eva M        11 Middies-MR           1:20.85    1:22.93        
                  39.01     1:22.93 (43.92)                                        
 14 Zielonka, Magdalen  12 NYCC-MR              1:31.03    1:23.58        
                  38.13     1:23.58 (45.45)                                        
 15 Garcia, Laura       11 ASA-PV               1:24.14    1:24.14        
                  40.96     1:24.14 (43.18)                                        
 16 Waite, Carylyn      12 NYCC-MR              1:25.72    1:24.71        
                  39.25     1:24.71 (45.46)                                        
 17 Kanim, Callie H     12 Middies-MR           1:24.95    1:25.93        
                  42.08     1:25.93 (43.85)                                        
 18 Balderes, Olivia A  12 UNNYC-MR             1:30.19    1:26.06        
                  39.56     1:26.06 (46.50)                                        
 19 Khal-Laayoun, Yasm  11 Agua Swim Team-MR    1:29.49    1:26.24        
                  41.53     1:26.24 (44.71)                                        
 20 Xue, Kelly E        12 HS-MR                1:24.08    1:26.64        
                  40.51     1:26.64 (46.13)                                        
 21 Madoff, Emily W     11 Agua Swim Team-MR    1:26.66    1:26.67        
                  40.71     1:26.67 (45.96)                                        
 22 Escobedo, Samantha  12 WAC-MR               1:30.23    1:26.82        
                  40.38     1:26.82 (46.44)                                        
 23 Bradnock, Taylor    12 Riptides-MR          1:33.25    1:27.78        
                  41.40     1:27.78 (46.38)                                        
 24 Gasaway, Lily       12 ASA-PV               1:25.65    1:27.81        
                  43.02     1:27.81 (44.79)                                        
 25 Ramsden, Hannah N   12 Agua Swim Team-MR    2:10.41    1:28.22        
                  42.05     1:28.22 (46.17)                                        
 26 McDonough, Colleen  12 WAC-MR               1:28.44    1:28.49        
                  42.08     1:28.49 (46.41)                                        
 27 Borter, Gabriella   11 Agua Swim Team-MR    1:27.17    1:28.60        
                  42.10     1:28.60 (46.50)                                        
 28 Andrews, Emily      11 ASA-PV               1:28.13    1:28.75        
                  41.57     1:28.75 (47.18)                                        
 29 Vogel, Nia C        11 Riptides-MR          1:25.30    1:28.99        
                  41.20     1:28.99 (47.79)                                        
 30 Schattschneider, S  12 SMC-MR               1:30.83    1:30.04        
                  42.74     1:30.04 (47.30)                                        
 31 Kirtzman, Sienna C  11 Agua Swim Team-MR    1:32.24    1:30.21        
                  42.86     1:30.21 (47.35)                                        
 32 Brickman, Molly E   11 YFD-MR               1:32.09    1:30.25        
                  42.19     1:30.25 (48.06)                                        
 33 Schmitt, Rosie H    12 Agua Swim Team-MR    1:32.10    1:30.59        
                  43.21     1:30.59 (47.38)                                        
 34 Nagarajan, Mira     12 Agua Swim Team-MR    1:34.59    1:31.30        
                  43.64     1:31.30 (47.66)                                        
 35 Cohen, Lindsey R    11 YFD-MR               1:30.27    1:32.45        
                  43.54     1:32.45 (48.91)                                        
 36 Sutto-Plunz, Sarah  12 Kraken-MR            1:34.00    1:32.66        
                  44.01     1:32.66 (48.65)                                        
 37 Galen, Eve I        11 Agua Swim Team-MR    1:28.01    1:32.98        
                  43.89     1:32.98 (49.09)                                        
 38 Howe, Campbell C    11 Agua Swim Team-MR    1:34.54    1:33.34        
                  44.61     1:33.34 (48.73)                                        
 39 Ringler, Julia I    11 Agua Swim Team-MR    1:30.94    1:33.49        
                  44.31     1:33.49 (49.18)                                        
 40 Ng, Phyllis         12 HS-MR                1:36.18    1:34.82        
                  45.07     1:34.82 (49.75)                                        
 41 Damsky, Abby K      11 Agua Swim Team-MR    1:35.10    1:35.26        
                  45.31     1:35.26 (49.95)                                        
 42 Skrivanek, Angela   11 Agua Swim Team-MR    1:40.73    1:35.97        
                  46.56     1:35.97 (49.41)                                        
 43 Higgins, Emma J     11 YFD-MR               1:37.41    1:37.17        
                  46.51     1:37.17 (50.66)                                        
 44 Lovett, Emily E     12 YFD-MR               1:39.29    1:37.53        
                  45.11     1:37.53 (52.42)                                        
 45 Etienne, Christina  11 NYCC-MR                   NT    1:37.63        
                  44.49     1:37.63 (53.14)                                        
 46 Sawyers, Amelia E   11 YFD-MR               1:42.02    1:38.06        
                  10.93   1:38.06 (1:27.13)                                        
 47 Muoio, Tara R       12 HS-MR                1:41.39    1:39.86        
                  47.04     1:39.86 (52.82)                                        
 48 Dwarica, Tyla K     11 NYCC-MR                   NT    1:40.74        
                  45.67     1:40.74 (55.07)                                        
 49 Ames, Sarah         12 SMC-MR               1:39.92    1:41.10        
                  48.25     1:41.10 (52.85)                                        
 50 Dell'Orto, Christi  12 Middies-MR           1:46.50    1:41.60        
                  47.73     1:41.60 (53.87)                                        
 51 Zorek, Sophia A     11 Agua Swim Team-MR    1:42.92    1:46.41        
                  50.48     1:46.41 (55.93)                                        
 52 Byrne, Theresa A    11 Agua Swim Team-MR    1:57.49    1:47.50        
                  13.56   1:47.50 (1:33.94)                                        
 53 Sokan, Gabby        11 NYCC-MR                   NT    1:48.37        
                  50.53     1:48.37 (57.84)                                        
 54 O'Shea, Molly E     11 Middies-MR           1:58.23    1:50.46        
                  51.77     1:50.46 (58.69)                                        
 55 Rosenfeld, Jamie A  11 Agua Swim Team-MR    2:02.36    1:54.67        
                  53.53   1:54.67 (1:01.14)                                        
 56 Wachtel, Jessie A   11 YFD-MR                    NT    2:03.07        
                  56.36   2:03.07 (1:06.71)                                        
 57 Cavanaugh, Katheri  11 WAC-MR                    NT    2:10.03        
                1:01.42   2:10.03 (1:08.61)                                        
 -- Vallo, Emma R       11 Agua Swim Team-MR    1:52.57         DQ        
      One hand touch
                  52.86          DQ (57.05)                                        
 -- Resnik, Jackie      11 YFD-MR               2:41.74         DQ        
      Scissors kick
                1:10.63        DQ (1:16.30)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Neal, Lia M         12 Agua Swim Team-MR      26.12      27.16        
  2 Hutchinson-Maddox,  12 Agua Swim Team-MR      28.36      28.42        
  3 Reynoso, Jessica M  12 Agua Swim Team-MR      31.01      29.93        
  4 Feminella, Meghan   12 WAC-MR                 29.95      30.50        
  5 Fuchs, Amanda B     12 Agua Swim Team-MR      30.13      30.71        
  6 Schattschneider, S  12 SMC-MR                 31.15      31.34        
  7 Garcia, Laura       11 ASA-PV                 31.98      31.64        
  8 Chan, Shirley       12 Agua Swim Team-MR      31.61      31.68        
  9 Skoczylas, Anne M   11 Agua Swim Team-MR      33.54      32.36        
 10 Egan, Rachel E      11 Rye y 2007-MR          33.31      32.77        
 11 Vogel, Nia C        11 Riptides-MR            33.03      33.54        
 12 Danovitch, Amelia   12 Agua Swim Team-MR      32.26      33.70        
 13 Defreitas, Hannah   11 WAC-MR                 34.11      34.03        
 14 Brickman, Molly E   11 YFD-MR                 33.32      34.10        
 15 Delfico, Sydney     12 SMC-MR                 33.65      34.12        
 16 Brown, Caitlin N    12 HS-MR                  31.61      34.22        
 17 Kronfli, Natalie    12 ASA-PV                 34.51      34.55        
 18 Patapis, Melanie A  12 Riptides-MR            37.44      34.86        
 19 Bradnock, Taylor    12 Riptides-MR            35.30      35.14        
 20 Moushovich, Elana   12 RIST-MR                37.35      35.20        
 21 Diserio, Sophia     12 Agua Swim Team-MR      43.41      35.29        
 22 Walsh, Georgina     12 NYCC-MR                35.71      35.52        
 23 Cohen, Lindsey R    11 YFD-MR                 34.77      35.59        
 24 Ringler, Julia I    11 Agua Swim Team-MR      40.75      35.61        
 25 Khal-Laayoun, Yasm  11 Agua Swim Team-MR      35.98      36.02        
 26 Xue, Kelly E        12 HS-MR                  34.28      36.71        
 27 Hood, Amy N         12 RIST-MR                40.20      36.97        
 28 Ramsden, Hannah N   12 Agua Swim Team-MR      40.11      37.19        
 29 Madoff, Emily W     11 Agua Swim Team-MR      41.85      37.21        
 30 Peralta, Loren S    11 APEX-MR                36.91      37.28        
 31 Zielonka, Magdalen  12 NYCC-MR                40.69      37.73        
 32 Bluvol, Alex F      11 Rye y 2007-MR          43.38      38.25        
 33 Monfiletto, Angela  11 WAC-MR                 38.89      38.43        
 34 Moss, Lucy          11 SMC-MR                 38.71      38.63        
 35 Green, Colleen      12 SMC-MR                 39.90      38.69        
 36 Pilipenko, Veronik  12 APEX-MR                40.48      38.71        
 37 Sokan, Gabby        11 NYCC-MR                40.40      38.78        
 38 Kosoff, Zora R      12 HS-MR                  38.27      38.95        
 39 DiFini, Chelsea     12 SMC-MR                 38.63      39.76        
 40 Lovett, Emily E     12 YFD-MR                 41.35      40.00        
 41 Ng, Phyllis         12 HS-MR                  43.00      40.69        
 42 Ames, Sarah         12 SMC-MR                 40.62      41.93        
 43 Young, Sarah E      11 HS-MR                  47.64      42.28        
 44 Howe, Campbell C    11 Agua Swim Team-MR      42.65      42.37        
 45 Sedlis, Lucy W      11 Kraken-MR              44.30      42.43        
 46 Dwarica, Tyla K     11 NYCC-MR                41.76      42.50        
 47 Kirtzman, Sienna C  11 Agua Swim Team-MR      54.54      42.76        
 48 Cloonan, Paige      12 SMC-MR                 45.34      42.93        
 49 Sutto-Plunz, Sarah  12 Kraken-MR              49.00      43.13        
 50 Higgins, Emma J     11 YFD-MR                    NT      44.81        
 51 Wallerstein, Avery  11 NYCC-MR                   NT      45.28        
 52 Lutt, Samantha      11 SMC-MR                 45.34      46.50        
 53 Etienne, Christina  11 NYCC-MR                   NT      47.88        
 54 Rosenfeld, Jamie A  11 Agua Swim Team-MR      51.34      48.58        
 55 Byrne, Theresa A    11 Agua Swim Team-MR      49.64      48.59        
 56 Wallerstein, Julia  11 NYCC-MR                   NT      48.71        
 57 Zorek, Sophia A     11 Agua Swim Team-MR      54.46      49.30        
 58 Ferreira, Stephani  11 SMC-MR                 53.81      50.61        
 -- Belasco, Zoe Jean   11 SMC-MR                    NT         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Neal, Lia M         12 Agua Swim Team-MR      57.34      59.72        
                  28.20       59.72 (31.52)                                        
  2 Hutchinson-Maddox,  12 Agua Swim Team-MR    1:00.55    1:01.17        
                  28.80     1:01.17 (32.37)                                        
  3 Rodriguez, Nicole   12 Agua Swim Team-MR    1:04.58    1:05.09        
                  31.14     1:05.09 (33.95)                                        
  4 Hanss, Katie E      12 Agua Swim Team-MR    1:05.05    1:06.39        
                  30.34     1:06.39 (36.05)                                        
  5 Feminella, Meghan   12 WAC-MR               1:07.97    1:08.30        
                  32.48     1:08.30 (35.82)                                        
  6 Fuchs, Amanda B     12 Agua Swim Team-MR    1:11.47    1:09.40        
                  31.97     1:09.40 (37.43)                                        
  7 Reynoso, Jessica M  12 Agua Swim Team-MR    1:09.66    1:10.11        
                  33.14     1:10.11 (36.97)                                        
  7 Cirone, Alexandra   12 Agua Swim Team-MR    1:11.04    1:10.11        
                  32.82     1:10.11 (37.29)                                        
  9 Schattschneider, S  12 SMC-MR               1:12.81    1:10.52        
                  33.10     1:10.52 (37.42)                                        
 10 McTaggart, Carolin  11 ASA-PV               1:17.04    1:14.12        
                  35.14     1:14.12 (38.98)                                        
 11 Skoczylas, Anne M   11 Agua Swim Team-MR    1:18.85    1:14.23        
                  35.08     1:14.23 (39.15)                                        
 12 Andrews, Emily      11 ASA-PV               1:10.14    1:14.55        
                  34.09     1:14.55 (40.46)                                        
 13 Ogisu, Emilie       12 Agua Swim Team-MR    1:16.15    1:15.64        
                  35.83     1:15.64 (39.81)                                        
 14 Brickman, Molly E   11 YFD-MR               1:16.52    1:15.88        
                  36.02     1:15.88 (39.86)                                        
 15 Xue, Kelly E        12 HS-MR                1:19.04    1:18.38        
                  36.98     1:18.38 (41.40)                                        
 16 Vogel, Nia C        11 Riptides-MR          1:18.76    1:19.17        
                  35.51     1:19.17 (43.66)                                        
 17 Defreitas, Hannah   11 WAC-MR               1:33.21    1:20.85        
                  37.50     1:20.85 (43.35)                                        
 18 Diserio, Sophia     12 Agua Swim Team-MR         NT    1:21.50        
                  37.26     1:21.50 (44.24)                                        
 19 Aguirre, Julie D    12 HS-MR                1:23.34    1:25.27        
                  12.16   1:25.27 (1:13.11)                                        
 20 Monfiletto, Angela  11 WAC-MR               1:24.20    1:26.12        
                  41.15     1:26.12 (44.97)                                        
 21 Dell'Orto, Christi  12 Middies-MR           1:37.52    1:33.19        
                  41.84     1:33.19 (51.35)                                        
 22 Ames, Sarah         12 SMC-MR               1:43.77    1:36.14        
                  43.44     1:36.14 (52.70)                                        
 23 Higgins, Emma J     11 YFD-MR                    NT    1:46.55        
                  47.18     1:46.55 (59.37)                                        
 24 Cavanaugh, Katheri  11 WAC-MR                    NT    1:48.41        
                  48.08   1:48.41 (1:00.33)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutchinson-Maddox,  12 Agua Swim Team-MR    2:17.91    2:17.61        
                  28.97     1:05.89 (36.92)     1:47.41 (41.52)     2:17.61 (30.20)
  2 Neal, Lia M         12 Agua Swim Team-MR    2:10.09    2:17.72        
                  28.31     1:04.93 (36.62)     1:46.04 (41.11)     2:17.72 (31.68)
  3 Suarez, Daniela I   12 Agua Swim Team-MR    2:21.30    2:21.18        
                  31.79     1:08.02 (36.23)     1:49.35 (41.33)     2:21.18 (31.83)
  4 Hanss, Katie E      12 Agua Swim Team-MR    2:20.18    2:22.36        
                  31.13     1:06.27 (35.14)     1:47.58 (41.31)     2:22.36 (34.78)
  5 Rodriguez, Nicole   12 Agua Swim Team-MR    2:23.08    2:24.10        
                  30.69     1:08.63 (37.94)     1:52.35 (43.72)     2:24.10 (31.75)
  6 Reynoso, Jessica M  12 Agua Swim Team-MR    2:24.36    2:25.53        
                  31.97     1:10.00 (38.03)     1:51.09 (41.09)     2:25.53 (34.44)
  7 Cirone, Alexandra   12 Agua Swim Team-MR    2:29.08    2:27.74        
                  32.51     1:11.81 (39.30)     1:54.55 (42.74)     2:27.74 (33.19)
  8 Chan, Shirley       12 Agua Swim Team-MR    2:29.72    2:29.37        
                  32.36     1:09.54 (37.18)     1:56.82 (47.28)     2:29.37 (32.55)
  9 Fuchs, Amanda B     12 Agua Swim Team-MR    2:31.82    2:29.47        
                  32.59     1:10.25 (37.66)     1:54.47 (44.22)     2:29.47 (35.00)
 10 Feminella, Meghan   12 WAC-MR               2:34.13    2:31.53        
                  32.11     1:09.64 (37.53)     1:56.88 (47.24)     2:31.53 (34.65)
 11 Rodriguez, Keannie  12 Agua Swim Team-MR    2:37.13    2:34.59        
                  34.90     1:14.17 (39.27)     1:59.08 (44.91)     2:34.59 (35.51)
 12 Ogisu, Emilie       12 Agua Swim Team-MR    2:34.96    2:35.45        
                  34.26     1:13.92 (39.66)     2:00.78 (46.86)     2:35.45 (34.67)
 13 Brown, Caitlin N    12 HS-MR                2:35.15    2:36.00        
                  35.62     1:12.58 (36.96)     2:01.43 (48.85)     2:36.00 (34.57)
 14 Danovitch, Amelia   12 Agua Swim Team-MR    2:34.51    2:36.34        
                  34.00     1:13.30 (39.30)     2:01.06 (47.76)     2:36.34 (35.28)
 15 McTaggart, Carolin  11 ASA-PV               2:41.16    2:36.51        
                  35.97     1:16.30 (40.33)     2:04.45 (48.15)     2:36.51 (32.06)
 16 Pena E., Jarleen B  12 Agua Swim Team-MR    2:47.53    2:37.84        
                  36.01     1:17.30 (41.29)     2:01.44 (44.14)     2:37.84 (36.40)
 17 Egan, Rachel E      11 Rye y 2007-MR             NT    2:38.20        
                  34.60     1:14.78 (40.18)     2:02.15 (47.37)     2:38.20 (36.05)
 18 Skoczylas, Anne M   11 Agua Swim Team-MR    2:43.65    2:38.80        
                  34.07     1:15.25 (41.18)     2:03.52 (48.27)     2:38.80 (35.28)
 19 Xue, Kelly E        12 HS-MR                2:40.51    2:40.25        
                  36.47     1:16.90 (40.43)     2:03.93 (47.03)     2:40.25 (36.32)
 20 Vogel, Nia C        11 Riptides-MR               NT    2:44.03        
                  35.01     1:18.56 (43.55)     2:07.41 (48.85)     2:44.03 (36.62)
 21 Ramsden, Hannah N   12 Agua Swim Team-MR    2:58.56    2:44.36        
                  37.87     1:20.59 (42.72)     2:08.83 (48.24)     2:44.36 (35.53)
 22 Diserio, Sophia     12 Agua Swim Team-MR    2:48.49    2:44.53        
                  37.37     1:18.22 (40.85)     2:05.42 (47.20)     2:44.53 (39.11)
 23 Gasaway, Lily       12 ASA-PV               2:52.22    2:45.49        
                  37.44     1:22.26 (44.82)     2:08.21 (45.95)     2:45.49 (37.28)
 24 Balderes, Olivia A  12 UNNYC-MR             2:50.00    2:46.23        
                  36.04     1:19.02 (42.98)     2:07.64 (48.62)     2:46.23 (38.59)
 25 McDonough, Colleen  12 WAC-MR               2:48.87    2:47.31        
                  37.77     1:18.90 (41.13)     2:08.10 (49.20)     2:47.31 (39.21)
 26 Brickman, Molly E   11 YFD-MR               2:49.09    2:47.69        
                  37.59     1:21.33 (43.74)     2:09.67 (48.34)     2:47.69 (38.02)
 27 Khal-Laayoun, Yasm  11 Agua Swim Team-MR    2:53.30    2:48.16        
                  10.76       38.06 (27.30)     1:21.66 (43.60)   2:48.16 (1:26.50)
 28 Defreitas, Hannah   11 WAC-MR               2:48.12    2:48.49        
                  36.86     1:20.14 (43.28)     2:07.41 (47.27)     2:48.49 (41.08)
 29 Ringler, Julia I    11 Agua Swim Team-MR    2:57.00    2:49.67        
                  37.97     1:20.09 (42.12)     2:10.84 (50.75)     2:49.67 (38.83)
 30 Walsh, Georgina     12 NYCC-MR              2:48.09    2:50.10        
                  35.82     1:17.12 (41.30)     2:09.62 (52.50)     2:50.10 (40.48)
 31 Waite, Carylyn      12 NYCC-MR              2:49.03    2:50.18        
                  38.75     1:24.02 (45.27)     2:11.11 (47.09)     2:50.18 (39.07)
 32 Damsky, Abby K      11 Agua Swim Team-MR    2:56.56    2:50.71        
                  37.86     1:20.03 (42.17)     2:13.04 (53.01)     2:50.71 (37.67)
 33 Borter, Gabriella   11 Agua Swim Team-MR    2:48.68    2:50.91        
                  39.83     1:21.49 (41.66)     2:10.99 (49.50)     2:50.91 (39.92)
 34 Escobedo, Samantha  12 WAC-MR               3:03.95    2:51.11        
                  37.96     1:19.38 (41.42)     2:09.39 (50.01)     2:51.11 (41.72)
 35 Monfiletto, Angela  11 WAC-MR               2:56.57    2:52.98        
                  10.44       38.81 (28.37)     1:22.86 (44.05)   2:52.98 (1:30.12)
 36 Kosoff, Zora R      12 HS-MR                2:56.29    2:53.92        
                  39.66     1:23.24 (43.58)     2:13.11 (49.87)     2:53.92 (40.81)
 37 Bradnock, Taylor    12 Riptides-MR               NT    2:57.26        
                  36.70     1:24.29 (47.59)     2:19.11 (54.82)     2:57.26 (38.15)
 38 Galen, Eve I        11 Agua Swim Team-MR    3:04.81    3:03.96        
                  42.65     1:27.59 (44.94)     2:18.46 (50.87)     3:03.96 (45.50)
 39 Howe, Campbell C    11 Agua Swim Team-MR    3:11.94    3:06.29        
                  42.73     1:27.50 (44.77)     2:22.40 (54.90)     3:06.29 (43.89)
 40 Kirtzman, Sienna C  11 Agua Swim Team-MR    3:10.00    3:09.66        
                  45.34     1:34.33 (48.99)     2:23.77 (49.44)     3:09.66 (45.89)
 41 Valdes, Victoria A  11 WAC-MR               3:18.75    3:18.68        
                  45.37     1:36.57 (51.20)     2:32.00 (55.43)     3:18.68 (46.68)
 42 Sawyers, Amelia E   11 YFD-MR               3:22.27    3:23.71        
                  45.20     1:40.23 (55.03)     2:37.85 (57.62)     3:23.71 (45.86)
 43 Skrivanek, Angela   11 Agua Swim Team-MR    3:25.00    3:26.24        
                  47.28     1:45.45 (58.17)     2:38.79 (53.34)     3:26.24 (47.45)
 -- Schmitt, Rosie H    12 Agua Swim Team-MR    3:01.32         DQ        
      Non-simultaneous touch - breast
                  41.63     1:28.73 (47.10)     2:20.62 (51.89)          DQ (41.76)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      1:43.75    1:43.73        
     1) Neal, Lia M 12                  2) Reynoso, Jessica M 12          
     3) Hutchinson-Maddox, Isla E 12    4) Hanss, Katie E 12              
                  25.40       50.93 (25.53)     1:17.40 (26.47)     1:43.73 (26.33)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      1:52.79    1:50.41        
     1) Suarez, Daniela I 12            2) Rodriguez, Nicole 12           
     3) Rodriguez, Keannie M 12         4) Chan, Shirley 12               
                  27.50       55.59 (28.09)     1:23.64 (28.05)     1:50.41 (26.77)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'C'      1:56.80    1:54.62        
     1) Cirone, Alexandra 12            2) Ogisu, Emilie 12               
     3) Fuchs, Amanda B 12              4) Danovitch, Amelia E 12         
                  28.18       56.87 (28.69)     1:24.88 (28.01)     1:54.62 (29.74)
  4 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                      NT    1:55.26        
     1) Escobedo, Samantha 12           2) Defreitas, Hannah 11           
     3) McDonough, Colleen P 12         4) Feminella, Meghan C 12         
                  29.91       59.48 (29.57)     1:28.29 (28.81)     1:55.26 (26.97)
  5 All Star Aquatics-PV  'A'                        NT    1:56.62        
     1) Gasaway, Lily 12                2) Garcia, Laura 11               
     3) Kronfli, Natalie 12             4) McTaggart, Caroline 11         
                  30.31     1:00.37 (30.06)     1:29.41 (29.04)     1:56.62 (27.21)
  6 Harbor Seals-MR  'A'                        2:05.23    2:04.03        
     1) Brown, Caitlin N 12             2) Young, Sarah E 11              
     3) Xue, Kelly E 12                 4) Ng, Phyllis 12                 
                  27.64     1:01.76 (34.12)      1:11.49 (9.73)     2:04.03 (52.54)
  7 New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:12.00    2:09.68        
     1) Waite, Carylyn 12               2) Walsh, Georgina 12             
     3) Sokan, Gabby 11                 4) Zielonka, Magdalena 12         
                  29.65     1:01.09 (31.44)     1:38.83 (37.74)     2:09.68 (30.85)
  8 Flying Dolphins Swim Team-MR  'A'           2:16.12    2:13.77        
     1) Cohen, Lindsey R 11             2) Sawyers, Amelia E 11           
     3) Higgins, Emma J 11              4) Brickman, Molly E 11           
                  35.62     1:08.85 (33.23)     1:42.52 (33.67)     2:13.77 (31.25)
  9 Kraken Swim Club-MR  'A'                    2:28.00    2:18.55        
     1) Middleton, Kaya L 11            2) Rohner, Elena N 11             
     3) Sedlis, Lucy W 11               4) Sutto-Plunz, Sarah M 12        
                  34.23     1:09.79 (35.56)     1:43.78 (33.99)     2:18.55 (34.77)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      1:53.16    1:56.68        
     1) Hanss, Katie E 12               2) Reynoso, Jessica M 12          
     3) Hutchinson-Maddox, Isla E 12    4) Neal, Lia M 12                 
                  30.21     1:03.70 (33.49)     1:32.71 (29.01)     1:56.68 (23.97)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      2:04.04    2:04.37        
     1) Rodriguez, Nicole 12            2) Pena E., Jarleen B 12          
     3) Fuchs, Amanda B 12              4) Chan, Shirley 12               
                  31.52     1:07.44 (35.92)     1:36.98 (29.54)     2:04.37 (27.39)
  3 All Star Aquatics-PV  'A'                        NT    2:07.82        
     1) Garcia, Laura 11                2) Kronfli, Natalie 12            
     3) Andrews, Emily 11               4) McTaggart, Caroline 11         
                  35.06     1:08.59 (33.53)     1:40.96 (32.37)     2:07.82 (26.86)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'C'      2:08.30    2:08.40        
     1) Ogisu, Emilie 12                2) Diserio, Sophia 12             
     3) Cirone, Alexandra 12            4) Rodriguez, Keannie M 12        
                  33.86     1:09.36 (35.50)     1:40.59 (31.23)     2:08.40 (27.81)
  5 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 2:14.39    2:12.32        
     1) McDonough, Colleen P 12         2) Defreitas, Hannah 11           
     3) Feminella, Meghan C 12          4) Escobedo, Samantha 12          
                  35.43     1:12.00 (36.57)     1:42.36 (30.36)     2:12.32 (29.96)
  6 Harbor Seals-MR  'A'                        2:23.71    2:24.81        
     1) Muoio, Tara R 12                2) Xue, Kelly E 12                
     3) Aguirre, Julie D 12             4) Ng, Phyllis 12                 
                2:26.20      2:36.05 (9.85)         2:24.81 ( )                    
  7 Flying Dolphins Swim Team-MR  'A'                NT    2:30.60        
     1) Brickman, Molly E 11            2) Sawyers, Amelia E 11           
     3) Higgins, Emma J 11              4) Cohen, Lindsey R 11            
                2:25.91      2:30.60 (4.69)                                        
  8 New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:20.00    2:33.53        
     1) Waite, Carylyn 12               2) Etienne, Christina 11          
     3) Zielonka, Magdalena 12          4) Dwarica, Tyla K 11             
                  39.08     1:20.78 (41.70)     2:00.03 (39.25)     2:33.53 (33.50)
  9 Kraken Swim Club-MR  'A'                         NT    2:45.09        
     1) Middleton, Kaya L 11            2) Sedlis, Lucy W 11              
     3) Sutto-Plunz, Sarah M 12         4) Mossel, Carolien N 12          
                  48.68     1:29.59 (40.91)     2:18.30 (48.71)     2:45.09 (26.79)
 
Girls 12 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Neal, Lia M         12 Agua Swim Team-MR    5:06.56    5:08.12        
                  27.45       58.57 (31.12)     1:30.26 (31.69)     2:01.15 (30.89)
        2:32.85 (31.70)     3:04.24 (31.39)     3:35.57 (31.33)     4:07.32 (31.75)
        4:38.36 (31.04)     5:08.12 (29.76)                                        
  2 Hutchinson-Maddox,  12 Agua Swim Team-MR    5:16.91    5:17.91        
                  28.51       59.36 (30.85)     1:31.69 (32.33)     2:04.06 (32.37)
        2:36.54 (32.48)     3:09.05 (32.51)     3:41.83 (32.78)     4:14.45 (32.62)
        4:46.75 (32.30)     5:17.91 (31.16)                                        
  3 Rodriguez, Nicole   12 Agua Swim Team-MR    5:33.06    5:32.22        
                  29.79     1:02.28 (32.49)     1:35.45 (33.17)     2:09.18 (33.73)
        2:43.14 (33.96)     3:17.21 (34.07)     3:51.53 (34.32)     4:25.92 (34.39)
        4:59.46 (33.54)     5:32.22 (32.76)                                        
  4 Cirone, Alexandra   12 Agua Swim Team-MR    5:45.60    5:42.65        
                  30.65     1:04.88 (34.23)     1:39.89 (35.01)     2:14.81 (34.92)
        2:49.92 (35.11)     3:24.72 (34.80)     3:59.95 (35.23)     4:34.55 (34.60)
        5:08.87 (34.32)     5:42.65 (33.78)                                        
  5 Hanss, Katie E      12 Agua Swim Team-MR    5:44.46    5:56.36        
                  30.23     1:03.46 (33.23)     1:38.40 (34.94)     2:14.89 (36.49)
        2:52.13 (37.24)     3:29.42 (37.29)     4:06.55 (37.13)     4:43.86 (37.31)
        5:20.62 (36.76)     5:56.36 (35.74)                                        
  6 Ogisu, Emilie       12 Agua Swim Team-MR    6:19.63    6:02.07        
                  31.98     1:06.78 (34.80)     1:43.48 (36.70)     2:19.90 (36.42)
        2:56.82 (36.92)     3:34.76 (37.94)     4:12.71 (37.95)     4:50.45 (37.74)
        5:26.78 (36.33)     6:02.07 (35.29)                                        
  7 Shehan, Olivia W    11 Agua Swim Team-MR    6:02.03    6:06.89        
                  32.37     1:08.99 (36.62)     1:45.67 (36.68)     2:23.44 (37.77)
        3:01.32 (37.88)     3:39.20 (37.88)     4:16.78 (37.58)     4:55.00 (38.22)
        5:33.26 (38.26)     6:06.89 (33.63)                                        
  8 McTaggart, Carolin  11 ASA-PV               6:36.91    6:09.29        
                  34.00     1:11.55 (37.55)     1:49.33 (37.78)     2:27.72 (38.39)
        3:05.38 (37.66)     3:44.22 (38.84)     4:21.47 (37.25)     4:59.27 (37.80)
        5:36.34 (37.07)     6:09.29 (32.95)                                        
  9 Brown, Caitlin N    12 HS-MR                6:13.37    6:15.46        
                  32.73     1:09.25 (36.52)     1:47.40 (38.15)     2:26.81 (39.41)
        3:06.29 (39.48)     3:45.38 (39.09)     4:24.35 (38.97)     5:03.44 (39.09)
        5:40.94 (37.50)     6:15.46 (34.52)                                        
 10 Gasaway, Lily       12 ASA-PV               6:32.68    6:20.66        
                  33.85     1:11.32 (37.47)     1:49.26 (37.94)     2:27.50 (38.24)
        3:05.90 (38.40)     3:44.98 (39.08)     4:23.18 (38.20)     5:02.90 (39.72)
        5:41.85 (38.95)     6:20.66 (38.81)                                        
 11 Aguirre, Julie D    12 HS-MR                6:36.07    6:36.72        
                  33.51     1:11.82 (38.31)     1:51.21 (39.39)     2:32.15 (40.94)
        3:13.45 (41.30)     3:55.83 (42.38)     4:37.78 (41.95)     5:19.50 (41.72)
        5:59.56 (40.06)     6:36.72 (37.16)                                        
 12 Khal-Laayoun, Yasm  11 Agua Swim Team-MR    6:49.85    6:44.56        
                  35.46     1:15.16 (39.70)     1:56.53 (41.37)     2:38.66 (42.13)
        3:19.73 (41.07)     4:01.86 (42.13)     4:44.80 (42.94)     5:25.89 (41.09)
        6:07.05 (41.16)     6:44.56 (37.51)                                        
 13 Escobedo, Samantha  12 WAC-MR               7:21.51    6:51.22        
                  38.01     1:20.58 (42.57)     2:03.98 (43.40)     2:47.17 (43.19)
        3:29.51 (42.34)     4:10.51 (41.00)     4:51.71 (41.20)     5:32.56 (40.85)
        6:13.16 (40.60)     6:51.22 (38.06)                                        
 14 Madoff, Emily W     11 Agua Swim Team-MR    6:48.72    7:01.20        
                  35.79     1:16.90 (41.11)     2:00.08 (43.18)     2:43.77 (43.69)
        3:26.99 (43.22)     4:10.75 (43.76)     4:54.81 (44.06)     5:37.50 (42.69)
        6:21.27 (43.77)     7:01.20 (39.93)                                        
 15 Ng, Phyllis         12 HS-MR                6:58.92    7:24.29        
                  37.44     1:19.36 (41.92)     2:04.34 (44.98)     2:50.21 (45.87)
        3:36.24 (46.03)     4:21.16 (44.92)     5:07.30 (46.14)     5:52.73 (45.43)
        6:38.45 (45.72)     7:24.29 (45.84)                                        
 16 Anderson, Mary Jan  10 HS-MR                7:20.68    7:30.33        
                  36.64     1:21.36 (44.72)     2:07.40 (46.04)     2:55.28 (47.88)
        3:42.99 (47.71)     4:30.62 (47.63)     5:17.23 (46.61)     6:02.19 (44.96)
        6:47.95 (45.76)     7:30.33 (42.38)                                        
 17 Gasaway, Marielle    8 ASA-PV               9:38.60    9:10.18        
                  43.90     1:38.79 (54.89)     2:35.50 (56.71)     3:31.95 (56.45)
        4:29.00 (57.05)     5:28.47 (59.47)     6:26.32 (57.85)     7:21.81 (55.49)
        8:19.52 (57.71)     9:10.18 (50.66)                                        
 
Girls 12 & Under 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Neal, Lia M         12 Agua Swim Team-MR    4:46.29    4:46.29        
                  29.94     1:04.14 (34.20)     1:43.29 (39.15)     2:20.55 (37.26)
        3:02.20 (41.65)     3:43.39 (41.19)     4:15.53 (32.14)     4:46.29 (30.76)
  2 Hutchinson-Maddox,  12 Agua Swim Team-MR    4:53.89    4:48.41        
                  29.83     1:03.66 (33.83)     1:42.79 (39.13)     2:20.92 (38.13)
        3:02.33 (41.41)     3:45.09 (42.76)     4:17.68 (32.59)     4:48.41 (30.73)
  3 Rodriguez, Nicole   12 Agua Swim Team-MR    5:03.15    4:57.93        
                  31.93     1:08.27 (36.34)     1:45.68 (37.41)     2:22.87 (37.19)
        3:07.55 (44.68)     3:52.53 (44.98)     4:26.30 (33.77)     4:57.93 (31.63)
  4 Suarez, Daniela I   12 Agua Swim Team-MR    5:01.05    4:58.36        
                  32.64     1:11.42 (38.78)     1:49.42 (38.00)     2:27.39 (37.97)
        3:09.71 (42.32)     3:52.28 (42.57)     4:25.88 (33.60)     4:58.36 (32.48)
  5 Cirone, Alexandra   12 Agua Swim Team-MR    5:26.92    5:16.36        
                  34.15     1:15.78 (41.63)     1:57.57 (41.79)     2:37.33 (39.76)
        3:20.93 (43.60)     4:05.73 (44.80)     4:42.02 (36.29)     5:16.36 (34.34)
  6 Ogisu, Emilie       12 Agua Swim Team-MR    5:35.04    5:29.04        
                  36.13     1:19.03 (42.90)     2:00.09 (41.06)     2:41.45 (41.36)
        3:28.40 (46.95)     4:17.33 (48.93)     4:53.47 (36.14)     5:29.04 (35.57)
  7 Ramsden, Hannah N   12 Agua Swim Team-MR    6:20.00    5:44.15        
                  39.02     1:24.88 (45.86)     2:08.96 (44.08)     2:52.22 (43.26)
        3:41.26 (49.04)     4:30.88 (49.62)     5:08.44 (37.56)     5:44.15 (35.71)
  8 Defreitas, Hannah   11 WAC-MR               5:40.10    6:08.35        
                  41.16     1:33.41 (52.25)     2:20.98 (47.57)     3:07.46 (46.48)
        3:56.85 (49.39)     4:46.48 (49.63)     5:30.17 (43.69)     6:08.35 (38.18)
  9 Madoff, Emily W     11 Agua Swim Team-MR    6:06.40    6:08.53        
                  42.52     1:35.24 (52.72)     2:21.32 (46.08)     3:06.46 (45.14)
        3:56.60 (50.14)     4:49.29 (52.69)     5:30.51 (41.22)     6:08.53 (38.02)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ares, Natalya       13 ASA-PV                 26.05      25.87        
  2 Groccia, Adrienne   14 Middies-MR             25.96      26.27        
  3 Howe, Ritchey F     14 Agua Swim Team-MR      25.99      26.32        
  4 Rueda, Daniela      14 Agua Swim Team-MR         NT      26.47        
  5 McDavid, Aeisha A   14 Middies-MR             27.23      26.76        
  6 Lee, Abigail C      13 Agua Swim Team-MR      26.25      26.94        
  7 Shiota, Lena A      14 Agua Swim Team-MR      27.09      27.15        
  8 Guba, Jackie M      14 Middies-MR             27.51      27.33        
  9 Geissler, Kim       14 WAC-MR                 26.43      27.58        
 10 Nunez, Ana          14 Agua Swim Team-MR      27.72      27.69        
 11 Kagan, Vladislava   13 RIST-MR                27.52      27.73        
 12 Scott, Lucy E       13 Agua Swim Team-MR      26.86      27.79        
 13 deFreitas, Sophie   13 WAC-MR                 27.56      27.83        
 14 Rodriguez, Natalia  13 Agua Swim Team-MR      27.39      27.86        
 15 Rivera, Ashley M    13 Unattached             27.00      27.89        
 16 Chudy, Charlotte L  13 Agua Swim Team-MR      28.19      28.21        
 16 Maruo, Haruka       13 Riptides-MR            27.82      28.21        
 18 Boccia, Lindsay M   13 WAC-MR                 27.64      28.31        
 19 Xue, Vanessa K      14 HS-MR                  27.93      28.44        
 20 Omary, Natalie M    14 Agua Swim Team-MR      28.68      28.48        
 21 Suen, Katherine     13 Riptides-MR            28.92      28.72        
 22 Sanchez, Michelle   14 Agua Swim Team-MR      28.78      29.00        
 23 Daly, Bronagh K     14 HS-MR                  28.80      29.01        
 24 Becerra, Lauren M   13 Middies-MR             28.96      29.30        
 25 Antonelle, Gigi     13 SMC-MR                 29.06      29.43        
 26 Suh, Bridget        13 Agua Swim Team-MR      30.18      30.16        
 27 Healy, Elodi        13 Agua Swim Team-MR         NT      30.38        
 28 Smith, Meghan       14 WAC-MR                 30.98      30.54        
 29 Ragnanan, Karen E   13 Unattached             29.00      30.56        
 30 Maloney, Erin C     13 WAC-MR                 28.12      30.74        
 31 Schatzberg, Annie   13 Agua Swim Team-MR         NT      30.80        
 32 Lee, Kevyn          13 NYCC-MR                   NT      30.90        
 33 Lewis, Chloe E      13 Riptides-MR            32.03      31.20        
 34 Montana, Jaclyn A   14 HS-MR                  30.66      31.82        
 35 Lubitz, Rachael H   13 Agua Swim Team-MR      34.11      32.08        
 36 Balac, Nina         14 RIST-MR                32.15      32.24        
 37 Rothschild, Ellen   13 SMC-MR                 30.78      32.86        
 38 Farmer, Imani M     14 NYCC-MR                32.85      33.25        
 39 Illescas, Bridget   14 Agua Swim Team-MR      33.43      33.34        
 40 Martinez, Brianna   13 Middies-MR             33.65      34.45        
 41 Morrison, Chenille  14 Agua Swim Team-MR      32.60      36.17        
 42 Delgado, Kristie    14 WAC-MR                 36.17      36.23        
 43 Delgado, Krystal    14 WAC-MR                 36.68      39.20        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Groccia, Adrienne   14 Middies-MR             55.60      56.91        
                  27.70       56.91 (29.21)                                        
  2 Howe, Ritchey F     14 Agua Swim Team-MR      58.12      57.07        
                  27.67       57.07 (29.40)                                        
  3 Shiota, Lena A      14 Agua Swim Team-MR      59.40      59.26        
                  28.27       59.26 (30.99)                                        
  4 Rivera, Ashley M    13 Unattached             59.00      59.32        
                  28.66       59.32 (30.66)                                        
  5 Nunez, Ana          14 Agua Swim Team-MR      59.98      59.35        
                  29.32       59.35 (30.03)                                        
  6 Guba, Jackie M      14 Middies-MR             59.44      59.47        
                  28.59       59.47 (30.88)                                        
  7 Kagan, Vladislava   13 RIST-MR              1:01.66    1:00.22        
                  28.91     1:00.22 (31.31)                                        
  8 Chudy, Charlotte L  13 Agua Swim Team-MR      59.55    1:00.28        
                  29.23     1:00.28 (31.05)                                        
  9 Kuo, Jacqueline     13 Agua Swim Team-MR    1:00.03    1:00.42        
                  29.03     1:00.42 (31.39)                                        
 10 Maruo, Haruka       13 Riptides-MR          1:02.06    1:00.50        
                  29.38     1:00.50 (31.12)                                        
 11 Scott, Lucy E       13 Agua Swim Team-MR      59.56    1:01.09        
                  29.52     1:01.09 (31.57)                                        
 12 deFreitas, Sophie   13 WAC-MR               1:00.64    1:01.49        
                  29.96     1:01.49 (31.53)                                        
 13 Krikorian, Lena     14 Rye y 2007-MR          59.44    1:01.53        
                  29.47     1:01.53 (32.06)                                        
 14 Boccia, Lindsay M   13 WAC-MR               1:01.79    1:03.03        
                  30.10     1:03.03 (32.93)                                        
 15 Sanchez, Michelle   14 Agua Swim Team-MR    1:02.84    1:03.17        
                  30.47     1:03.17 (32.70)                                        
 16 Cohen, Lynzee R     14 WAC-MR               1:05.52    1:03.92        
                  30.34     1:03.92 (33.58)                                        
 17 Sheehan, Niamh M    13 APEX-MR              1:03.37    1:04.10        
                  31.19     1:04.10 (32.91)                                        
 18 Daly, Bronagh K     14 HS-MR                1:02.41    1:04.11        
                  30.49     1:04.11 (33.62)                                        
 19 Becerra, Lauren M   13 Middies-MR           1:02.53    1:04.43        
                  30.98     1:04.43 (33.45)                                        
 20 Yoon, Grace         14 NYCC-MR                   NT    1:06.04        
                  32.33     1:06.04 (33.71)                                        
 21 Antonelle, Gigi     13 SMC-MR               1:06.76    1:06.16        
                  31.44     1:06.16 (34.72)                                        
 22 Suh, Bridget        13 Agua Swim Team-MR    1:08.71    1:06.42        
                  32.27     1:06.42 (34.15)                                        
 23 Healy, Elodi        13 Agua Swim Team-MR         NT    1:06.46        
                  31.64     1:06.46 (34.82)                                        
 24 Tubens, Melanie     13 NYCC-MR              1:04.92    1:07.03        
                  32.10     1:07.03 (34.93)                                        
 25 Ragnanan, Karen E   13 Unattached           1:08.50    1:07.13        
                  32.49     1:07.13 (34.64)                                        
 26 Maloney, Erin C     13 WAC-MR               1:05.96    1:07.79        
                  32.63     1:07.79 (35.16)                                        
 27 Lee, Courtney M     14 HS-MR                1:11.34    1:08.25        
                  31.79     1:08.25 (36.46)                                        
 28 Lubitz, Rachael H   13 Agua Swim Team-MR    1:09.50    1:09.10        
                  32.99     1:09.10 (36.11)                                        
 29 Lee, Kevyn          13 NYCC-MR                   NT    1:11.03        
                  35.39     1:11.03 (35.64)                                        
 30 Lewis, Chloe E      13 Riptides-MR          1:10.57    1:11.04        
                  34.21     1:11.04 (36.83)                                        
 31 McPherson-White, G  13 APEX-MR              1:07.66    1:11.94        
                  34.24     1:11.94 (37.70)                                        
 32 Schatzberg, Annie   13 Agua Swim Team-MR    1:12.87    1:12.09        
                  34.70     1:12.09 (37.39)                                        
 33 Rothschild, Ellen   13 SMC-MR               1:09.29    1:12.17        
                  34.55     1:12.17 (37.62)                                        
 34 Illescas, Bridget   14 Agua Swim Team-MR    1:19.29    1:13.29        
                  35.73     1:13.29 (37.56)                                        
 35 Morgan, Erin M      13 HS-MR                1:15.94    1:14.00        
                  35.51     1:14.00 (38.49)                                        
 36 Farmer, Imani M     14 NYCC-MR              1:14.15    1:15.42        
                  35.77     1:15.42 (39.65)                                        
 37 Martinez, Brianna   13 Middies-MR           1:15.79    1:15.44        
                  35.69     1:15.44 (39.75)                                        
 38 Correani, Anna M    13 YFD-MR                    NT    1:15.81        
                  35.09     1:15.81 (40.72)                                        
 39 Delgado, Kristie    14 WAC-MR               1:22.08    1:18.53        
                  37.04     1:18.53 (41.49)                                        
 40 Almeida, Wynette A  14 APEX-MR              1:15.93    1:18.81        
                  36.18     1:18.81 (42.63)                                        
 41 Delgado, Krystal    14 WAC-MR               1:24.32    1:21.65        
                  38.72     1:21.65 (42.93)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Groccia, Adrienne   14 Middies-MR           1:57.21    2:02.14        
                  27.92       59.30 (31.38)     1:31.10 (31.80)     2:02.14 (31.04)
  2 Ares, Natalya       13 ASA-PV               2:04.39    2:02.51        
                  28.54       59.51 (30.97)     1:31.08 (31.57)     2:02.51 (31.43)
  3 Howe, Ritchey F     14 Agua Swim Team-MR    2:10.05    2:07.48        
                  28.90     1:01.44 (32.54)     1:34.70 (33.26)     2:07.48 (32.78)
  4 Chudy, Charlotte L  13 Agua Swim Team-MR    2:05.34    2:07.65        
                  29.39     1:01.89 (32.50)     1:35.28 (33.39)     2:07.65 (32.37)
  5 Shiota, Lena A      14 Agua Swim Team-MR    2:09.56    2:08.71        
                  28.96     1:01.75 (32.79)     1:34.97 (33.22)     2:08.71 (33.74)
  6 Kennedy, Calla      13 NYCC-MR              2:10.38    2:09.80        
                  30.18     1:03.12 (32.94)     1:36.55 (33.43)     2:09.80 (33.25)
  7 Guba, Jackie M      14 Middies-MR           2:12.15    2:10.06        
                  29.90     1:03.08 (33.18)     1:37.16 (34.08)     2:10.06 (32.90)
  8 Nunez, Ana          14 Agua Swim Team-MR    2:10.80    2:10.56        
                  30.90     1:04.01 (33.11)     1:37.90 (33.89)     2:10.56 (32.66)
  9 Lee, Abigail C      13 Agua Swim Team-MR    2:06.99    2:12.25        
                  29.35     1:02.46 (33.11)     1:37.46 (35.00)     2:12.25 (34.79)
 10 Scott, Lucy E       13 Agua Swim Team-MR    2:10.23    2:13.63        
                  30.57     1:05.46 (34.89)     1:40.43 (34.97)     2:13.63 (33.20)
 11 Maruo, Haruka       13 Riptides-MR          2:15.70    2:14.53        
                  30.79     1:05.58 (34.79)     1:40.86 (35.28)     2:14.53 (33.67)
 12 Winkler, Erika      13 NYCC-MR              2:13.37    2:15.67        
                  31.73     1:05.98 (34.25)     1:41.30 (35.32)     2:15.67 (34.37)
 13 Sheehan, Niamh M    13 APEX-MR              2:17.09    2:16.18        
                  31.23     1:05.58 (34.35)     1:41.35 (35.77)     2:16.18 (34.83)
 14 deFreitas, Sophie   13 WAC-MR               2:15.70    2:16.24        
                  32.84     1:08.30 (35.46)     1:43.40 (35.10)     2:16.24 (32.84)
 15 Martinez, Adrianna  13 NYCC-MR              2:16.39    2:17.80        
                  31.71     1:07.02 (35.31)     1:44.05 (37.03)     2:17.80 (33.75)
 16 Daly, Bronagh K     14 HS-MR                2:15.98    2:17.98        
                  32.65     1:08.75 (36.10)     1:44.86 (36.11)     2:17.98 (33.12)
 17 Sanchez, Michelle   14 Agua Swim Team-MR    2:19.00    2:18.75        
                  33.00     1:08.70 (35.70)     1:45.08 (36.38)     2:18.75 (33.67)
 18 Becerra, Lauren M   13 Middies-MR           2:26.02    2:18.90        
                  32.56     1:08.51 (35.95)     1:44.73 (36.22)     2:18.90 (34.17)
 19 Boccia, Lindsay M   13 WAC-MR               2:17.28    2:18.92        
                  31.62     1:07.46 (35.84)     1:44.04 (36.58)     2:18.92 (34.88)
 20 Boomer, Lee E       14 NYCC-MR              2:17.86    2:20.54        
                  32.04     1:07.27 (35.23)     1:43.77 (36.50)     2:20.54 (36.77)
 21 Tubens, Melanie     13 NYCC-MR              2:19.58    2:23.54        
                  32.71     1:09.59 (36.88)     1:46.79 (37.20)     2:23.54 (36.75)
 22 Lee, Courtney M     14 HS-MR                2:34.82    2:23.60        
                  32.56     1:09.88 (37.32)     1:47.53 (37.65)     2:23.60 (36.07)
 23 Maloney, Erin C     13 WAC-MR               2:26.74    2:25.92        
                  32.42     1:09.51 (37.09)     1:48.20 (38.69)     2:25.92 (37.72)
 24 Suh, Bridget        13 Agua Swim Team-MR    2:28.63    2:26.68        
                  33.76     1:11.76 (38.00)     1:50.31 (38.55)     2:26.68 (36.37)
 25 Healy, Elodi        13 Agua Swim Team-MR         NT    2:29.51        
                  32.88     1:09.35 (36.47)     1:49.28 (39.93)     2:29.51 (40.23)
 26 Yoon, Grace         14 NYCC-MR              2:28.92    2:29.70        
                  35.02     1:13.84 (38.82)     1:53.00 (39.16)     2:29.70 (36.70)
 27 Ragnanan, Karen E   13 Unattached           2:30.04    2:32.66        
                  33.32     1:12.23 (38.91)     1:53.48 (41.25)     2:32.66 (39.18)
 28 Lee, Kevyn          13 NYCC-MR                   NT    2:32.89        
                  35.46     1:15.63 (40.17)     1:57.72 (42.09)     2:32.89 (35.17)
 29 Antonelle, Gigi     13 SMC-MR                    NT    2:34.07        
                  34.82     1:14.48 (39.66)     1:55.35 (40.87)     2:34.07 (38.72)
 30 McPherson-White, G  13 APEX-MR              2:30.53    2:36.05        
                  34.94     1:14.23 (39.29)     1:55.41 (41.18)     2:36.05 (40.64)
 31 Schatzberg, Annie   13 Agua Swim Team-MR    2:36.99    2:36.43        
                  34.89     1:14.20 (39.31)     1:55.82 (41.62)     2:36.43 (40.61)
 32 Lewis, Chloe E      13 Riptides-MR               NT    2:37.14        
                  34.31     1:15.29 (40.98)     1:57.33 (42.04)     2:37.14 (39.81)
 33 Illescas, Bridget   14 Agua Swim Team-MR    2:36.10    2:38.18        
                  36.11     1:15.82 (39.71)     1:56.43 (40.61)     2:38.18 (41.75)
 34 Rothschild, Ellen   13 SMC-MR                    NT    2:39.21        
                  34.84     1:15.29 (40.45)     1:57.57 (42.28)     2:39.21 (41.64)
 35 Martinez, Brianna   13 Middies-MR           2:42.91    2:39.99        
                  35.86     1:15.58 (39.72)     1:58.52 (42.94)     2:39.99 (41.47)
 36 Morgan, Erin M      13 HS-MR                2:42.80    2:41.75        
                  37.07     1:18.07 (41.00)     2:00.70 (42.63)     2:41.75 (41.05)
 37 Farmer, Imani M     14 NYCC-MR              3:19.33    2:50.76        
                  36.19     1:19.41 (43.22)     2:06.08 (46.67)     2:50.76 (44.68)
 38 Delgado, Kristie    14 WAC-MR               2:59.25    2:57.81        
                  38.52     1:22.66 (44.14)     2:09.85 (47.19)     2:57.81 (47.96)
 39 Delgado, Krystal    14 WAC-MR               2:55.92    3:00.62        
                  40.62     1:25.49 (44.87)     2:13.45 (47.96)     3:00.62 (47.17)
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rueda, Daniela      14 Agua Swim Team-MR    1:00.05    1:00.83        
                  29.77     1:00.83 (31.06)                                        
  2 Shiota, Lena A      14 Agua Swim Team-MR    1:05.39    1:04.23        
                  31.24     1:04.23 (32.99)                                        
  3 Lee, Abigail C      13 Agua Swim Team-MR    1:03.62    1:07.04        
                  32.00     1:07.04 (35.04)                                        
  4 Kuo, Jacqueline     13 Agua Swim Team-MR    1:06.27    1:07.49        
                  32.90     1:07.49 (34.59)                                        
  5 Howe, Ritchey F     14 Agua Swim Team-MR    1:07.36    1:07.73        
                  32.80     1:07.73 (34.93)                                        
  6 deFreitas, Sophie   13 WAC-MR               1:05.83    1:07.96        
                  33.12     1:07.96 (34.84)                                        
  7 Kennedy, Calla      13 NYCC-MR              1:08.87    1:09.91        
                  34.39     1:09.91 (35.52)                                        
  8 Boccia, Lindsay M   13 WAC-MR               1:08.91    1:10.41        
                  34.01     1:10.41 (36.40)                                        
  9 Winkler, Erika      13 NYCC-MR              1:10.46    1:10.82        
                  34.58     1:10.82 (36.24)                                        
 10 Rivera, Ashley M    13 Unattached           1:11.00    1:11.28        
                  35.24     1:11.28 (36.04)                                        
 11 Sanchez, Michelle   14 Agua Swim Team-MR    1:11.20    1:11.78        
                  34.44     1:11.78 (37.34)                                        
 12 Maruo, Haruka       13 Riptides-MR          1:11.56    1:12.56        
                  35.89     1:12.56 (36.67)                                        
 13 Kagan, Vladislava   13 RIST-MR              1:09.95    1:12.67        
                  34.33     1:12.67 (38.34)                                        
 14 Martinez, Adrianna  13 NYCC-MR              1:14.00    1:13.56        
                  36.69     1:13.56 (36.87)                                        
 15 Maloney, Erin C     13 WAC-MR               1:16.27    1:13.95        
                  35.58     1:13.95 (38.37)                                        
 15 Scott, Lucy E       13 Agua Swim Team-MR    1:11.21    1:13.95        
                  36.20     1:13.95 (37.75)                                        
 17 Tubens, Melanie     13 NYCC-MR              1:14.04    1:14.67        
                  36.14     1:14.67 (38.53)                                        
 18 Daly, Bronagh K     14 HS-MR                1:15.90    1:15.27        
                  36.93     1:15.27 (38.34)                                        
 19 Cohen, Lynzee R     14 WAC-MR               1:14.69    1:16.79        
                  37.60     1:16.79 (39.19)                                        
 19 Boomer, Lee E       14 NYCC-MR              1:13.82    1:16.79        
                  37.37     1:16.79 (39.42)                                        
 21 Becerra, Lauren M   13 Middies-MR           1:15.69    1:17.18        
                  37.92     1:17.18 (39.26)                                        
 22 Suh, Bridget        13 Agua Swim Team-MR    1:19.15    1:18.01        
                  38.11     1:18.01 (39.90)                                        
 23 Ragnanan, Karen E   13 Unattached           1:18.04    1:18.07        
                  37.60     1:18.07 (40.47)                                        
 24 Yoon, Grace         14 NYCC-MR                   NT    1:19.36        
                  38.26     1:19.36 (41.10)                                        
 25 Lee, Courtney M     14 HS-MR                1:23.75    1:19.53        
                  38.71     1:19.53 (40.82)                                        
 26 Rothschild, Ellen   13 SMC-MR               1:28.44    1:19.69        
                  37.93     1:19.69 (41.76)                                        
 27 Sheehan, Niamh M    13 APEX-MR              1:18.95    1:20.49        
                  39.77     1:20.49 (40.72)                                        
 28 Lubitz, Rachael H   13 Agua Swim Team-MR    1:19.45    1:20.65        
                  39.38     1:20.65 (41.27)                                        
 29 Healy, Elodi        13 Agua Swim Team-MR         NT    1:20.88        
                  37.97     1:20.88 (42.91)                                        
 30 Farmer, Imani M     14 NYCC-MR                   NT    1:21.16        
                  39.90     1:21.16 (41.26)                                        
 31 Antonelle, Gigi     13 SMC-MR               1:26.69    1:22.93        
                  40.91     1:22.93 (42.02)                                        
 32 Schatzberg, Annie   13 Agua Swim Team-MR    1:24.96    1:24.88        
                  40.65     1:24.88 (44.23)                                        
 33 Lewis, Chloe E      13 Riptides-MR          1:25.23    1:25.74        
                  41.03     1:25.74 (44.71)                                        
 34 Morgan, Erin M      13 HS-MR                1:26.75    1:25.89        
                  41.92     1:25.89 (43.97)                                        
 35 Lee, Kevyn          13 NYCC-MR                   NT    1:26.36        
                  42.79     1:26.36 (43.57)                                        
 36 Illescas, Bridget   14 Agua Swim Team-MR    1:29.83    1:26.65        
                  42.96     1:26.65 (43.69)                                        
 37 Delgado, Kristie    14 WAC-MR               1:37.20    1:27.96        
                  43.10     1:27.96 (44.86)                                        
 38 Martinez, Brianna   13 Middies-MR           1:35.40    1:33.49        
                  45.60     1:33.49 (47.89)                                        
 39 Delgado, Krystal    14 WAC-MR               1:38.80    1:34.23        
                  45.97     1:34.23 (48.26)                                        
 -- McPherson-White, G  13 APEX-MR              1:22.48         DQ        
      Non-continuous turning action
                  39.50          DQ (39.45)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rueda, Daniela      14 Agua Swim Team-MR    2:07.53    2:10.48        
                  30.86     1:03.58 (32.72)     1:36.84 (33.26)     2:10.48 (33.64)
  2 Gavin, Kara C       14 WAC-MR               2:14.03    2:14.01        
                  32.46     1:07.17 (34.71)     1:40.75 (33.58)     2:14.01 (33.26)
  3 Shiota, Lena A      14 Agua Swim Team-MR    2:21.69    2:19.69        
                  32.89     1:07.92 (35.03)     1:43.79 (35.87)     2:19.69 (35.90)
  4 Ares, Natalya       13 ASA-PV               2:25.00    2:20.15        
                  33.93     1:09.69 (35.76)     1:44.41 (34.72)     2:20.15 (35.74)
  5 Kuo, Jacqueline     13 Agua Swim Team-MR    2:21.00    2:21.22        
                  33.26     1:08.89 (35.63)     1:45.38 (36.49)     2:21.22 (35.84)
  6 Groccia, Adrienne   14 Middies-MR           2:16.38    2:22.04        
                  33.10     1:09.42 (36.32)     1:46.71 (37.29)     2:22.04 (35.33)
  7 Lee, Abigail C      13 Agua Swim Team-MR    2:19.25    2:24.74        
                  33.68     1:10.15 (36.47)     1:47.55 (37.40)     2:24.74 (37.19)
  8 Winkler, Erika      13 NYCC-MR              2:27.29    2:26.47        
                  35.05     1:12.01 (36.96)     1:50.09 (38.08)     2:26.47 (36.38)
  9 Kennedy, Calla      13 NYCC-MR              2:28.93    2:28.42        
                  35.70     1:13.35 (37.65)     1:51.22 (37.87)     2:28.42 (37.20)
 10 Suen, Katherine     13 Riptides-MR               NT    2:31.65        
                  34.89     1:13.21 (38.32)     1:52.93 (39.72)     2:31.65 (38.72)
 11 Boccia, Lindsay M   13 WAC-MR               2:36.07    2:31.90        
                  35.60     1:15.15 (39.55)     1:54.44 (39.29)     2:31.90 (37.46)
 12 Castellano, Gabrie  14 WAC-MR               2:32.35    2:32.65        
                  36.61     1:15.31 (38.70)     1:54.35 (39.04)     2:32.65 (38.30)
 13 Maloney, Erin C     13 WAC-MR               2:47.03    2:39.66        
                  38.57     1:18.54 (39.97)     1:59.23 (40.69)     2:39.66 (40.43)
 14 Becerra, Lauren M   13 Middies-MR           2:39.30    2:40.79        
                  38.19     1:18.72 (40.53)     2:00.62 (41.90)     2:40.79 (40.17)
 15 Tubens, Melanie     13 NYCC-MR              2:42.42    2:41.73        
                  38.51     1:19.52 (41.01)     2:01.32 (41.80)     2:41.73 (40.41)
 16 Cohen, Lynzee R     14 WAC-MR               2:46.30    2:41.78        
                  38.33     1:19.60 (41.27)     2:01.45 (41.85)     2:41.78 (40.33)
 17 Smith, Meghan       14 WAC-MR               2:44.21    2:44.41        
                  37.76     1:19.35 (41.59)     2:02.48 (43.13)     2:44.41 (41.93)
 18 Lubitz, Rachael H   13 Agua Swim Team-MR    2:59.00    2:48.07        
                  40.60     1:23.48 (42.88)     2:06.67 (43.19)     2:48.07 (41.40)
 19 Montana, Jaclyn A   14 HS-MR                2:49.42    2:50.65        
                  39.32     1:22.02 (42.70)     2:07.49 (45.47)     2:50.65 (43.16)
 20 Lee, Courtney M     14 HS-MR                2:49.97    2:55.32        
                  41.75     1:26.00 (44.25)     2:10.95 (44.95)     2:55.32 (44.37)
 21 Delgado, Kristie    14 WAC-MR               3:13.27    3:04.02        
                  42.77     1:28.46 (45.69)     2:16.53 (48.07)     3:04.02 (47.49)
 22 Delgado, Krystal    14 WAC-MR               3:25.48    3:22.20        
                  46.91     1:37.30 (50.39)     2:29.26 (51.96)     3:22.20 (52.94)
 -- Antonelle, Gigi     13 SMC-MR                    NT         DQ        
      Non-continuous turning action
                  43.78     1:29.26 (45.48)   3:02.96 (1:33.70)                    
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Omary, Natalie M    14 Agua Swim Team-MR    1:12.27    1:13.53        
                  35.02     1:13.53 (38.51)                                        
  2 McDavid, Aeisha A   14 Middies-MR           1:14.30    1:13.96        
                  35.11     1:13.96 (38.85)                                        
  3 Kennedy, Calla      13 NYCC-MR              1:16.44    1:15.96        
                  35.81     1:15.96 (40.15)                                        
  4 Maruo, Haruka       13 Riptides-MR          1:14.83    1:16.76        
                  36.42     1:16.76 (40.34)                                        
  5 Guba, Jackie M      14 Middies-MR           1:18.47    1:17.90        
                  37.34     1:17.90 (40.56)                                        
  6 Rivera, Ashley M    13 Unattached           1:22.00    1:18.18        
                  37.85     1:18.18 (40.33)                                        
  7 Kuo, Jacqueline     13 Agua Swim Team-MR    1:17.28    1:18.45        
                  38.06     1:18.45 (40.39)                                        
  7 Scott, Lucy E       13 Agua Swim Team-MR    1:17.10    1:18.45        
                  36.76     1:18.45 (41.69)                                        
  9 Suh, Bridget        13 Agua Swim Team-MR    1:19.16    1:18.61        
                  37.64     1:18.61 (40.97)                                        
 10 Martinez, Adrianna  13 NYCC-MR              1:19.41    1:19.05        
                  38.29     1:19.05 (40.76)                                        
 11 Xue, Vanessa K      14 HS-MR                1:17.66    1:19.17        
                  38.06     1:19.17 (41.11)                                        
 12 Suen, Katherine     13 Riptides-MR          1:18.67    1:21.19        
                  39.00     1:21.19 (42.19)                                        
 13 Lubitz, Rachael H   13 Agua Swim Team-MR    1:21.38    1:24.45        
                  41.08     1:24.45 (43.37)                                        
 14 Becerra, Lauren M   13 Middies-MR           1:26.06    1:25.15        
                  40.17     1:25.15 (44.98)                                        
 15 Balac, Nina         14 RIST-MR              1:28.23    1:25.33        
                  38.90     1:25.33 (46.43)                                        
 16 Sanchez, Michelle   14 Agua Swim Team-MR    1:23.79    1:26.53        
                  41.15     1:26.53 (45.38)                                        
 17 Schatzberg, Annie   13 Agua Swim Team-MR         NT    1:26.74        
                  41.16     1:26.74 (45.58)                                        
 18 Cohen, Lynzee R     14 WAC-MR               1:26.85    1:26.80        
                  40.88     1:26.80 (45.92)                                        
 19 Healy, Elodi        13 Agua Swim Team-MR         NT    1:28.70        
                  42.02     1:28.70 (46.68)                                        
 20 Daly, Bronagh K     14 HS-MR                1:27.68    1:29.49        
                  42.75     1:29.49 (46.74)                                        
 21 Ragnanan, Karen E   13 Unattached           1:38.00    1:33.50        
                  43.81     1:33.50 (49.69)                                        
 22 Lee, Kevyn          13 NYCC-MR                   NT    1:33.76        
                  45.18     1:33.76 (48.58)                                        
 23 Delgado, Kristie    14 WAC-MR               1:35.59    1:35.33        
                  44.96     1:35.33 (50.37)                                        
 24 Delgado, Krystal    14 WAC-MR               1:33.16    1:35.99        
                  45.85     1:35.99 (50.14)                                        
 25 Lewis, Chloe E      13 Riptides-MR          1:35.46    1:36.59        
                  45.71     1:36.59 (50.88)                                        
 26 Montana, Jaclyn A   14 HS-MR                1:31.61    1:37.56        
                  46.91     1:37.56 (50.65)                                        
 27 Antonelle, Gigi     13 SMC-MR               1:40.52    1:39.02        
                  46.57     1:39.02 (52.45)                                        
 28 Morrison, Chenille  14 Agua Swim Team-MR    1:29.87    1:39.65        
                  46.49     1:39.65 (53.16)                                        
 29 Farmer, Imani M     14 NYCC-MR              1:42.50    1:43.08        
                  48.14     1:43.08 (54.94)                                        
 30 Illescas, Bridget   14 Agua Swim Team-MR    1:52.36    1:43.59        
                  53.27     1:43.59 (50.32)                                        
 31 Rothschild, Ellen   13 SMC-MR               1:38.56    1:46.23        
                  50.16     1:46.23 (56.07)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Omary, Natalie M    14 Agua Swim Team-MR    2:35.40    2:36.57        
                  36.08     1:15.95 (39.87)     1:56.45 (40.50)     2:36.57 (40.12)
  2 Kennedy, Calla      13 NYCC-MR              2:45.21    2:43.16        
                  36.46     1:17.29 (40.83)     1:59.97 (42.68)     2:43.16 (43.19)
  3 Maruo, Haruka       13 Riptides-MR               NT    2:45.16        
                  37.12     1:19.15 (42.03)     2:02.11 (42.96)     2:45.16 (43.05)
  4 Guba, Jackie M      14 Middies-MR           2:52.14    2:48.07        
                  38.48     1:21.54 (43.06)     2:05.03 (43.49)     2:48.07 (43.04)
  5 Martinez, Adrianna  13 NYCC-MR              2:49.90    2:50.14        
                  39.05     1:21.88 (42.83)     2:06.42 (44.54)     2:50.14 (43.72)
  6 Scott, Lucy E       13 Agua Swim Team-MR    2:46.94    2:50.84        
                  37.29     1:21.44 (44.15)     2:06.43 (44.99)     2:50.84 (44.41)
  7 Suh, Bridget        13 Agua Swim Team-MR    2:50.27    2:50.99        
                  38.71     1:22.09 (43.38)     2:06.90 (44.81)     2:50.99 (44.09)
  8 Krikorian, Lena     14 Rye y 2007-MR        2:49.26    2:56.52        
                  38.40     1:21.95 (43.55)     2:08.42 (46.47)     2:56.52 (48.10)
  9 Lubitz, Rachael H   13 Agua Swim Team-MR    2:58.61    2:57.03        
                  40.39     1:25.79 (45.40)     2:11.83 (46.04)     2:57.03 (45.20)
 10 Boccia, Lindsay M   13 WAC-MR               3:17.96    3:01.94        
                  41.47     1:28.38 (46.91)     2:16.25 (47.87)     3:01.94 (45.69)
 11 Cohen, Lynzee R     14 WAC-MR               3:08.20    3:03.99        
                  42.26     1:30.23 (47.97)     2:17.58 (47.35)     3:03.99 (46.41)
 12 Becerra, Lauren M   13 Middies-MR           3:05.44    3:07.12        
                  42.25     1:31.15 (48.90)     2:19.66 (48.51)     3:07.12 (47.46)
 13 McPherson-White, G  13 APEX-MR              3:07.20    3:09.70        
                  42.73     1:30.65 (47.92)     2:19.80 (49.15)     3:09.70 (49.90)
 14 Lee, Courtney M     14 HS-MR                3:10.16    3:14.14        
                  43.18     1:33.50 (50.32)     2:24.69 (51.19)     3:14.14 (49.45)
 15 Almeida, Wynette A  14 APEX-MR              3:15.32    3:14.21        
                  43.02     1:31.69 (48.67)     2:22.82 (51.13)     3:14.21 (51.39)
 16 Delgado, Kristie    14 WAC-MR                    NT    3:16.06        
                  45.48     1:34.38 (48.90)     2:25.14 (50.76)     3:16.06 (50.92)
 17 Correani, Anna M    13 YFD-MR                    NT    3:19.21        
                  43.60     1:34.50 (50.90)     2:27.41 (52.91)     3:19.21 (51.80)
 18 Delgado, Krystal    14 WAC-MR                    NT    3:23.95        
                  45.60     1:36.22 (50.62)     2:29.64 (53.42)     3:23.95 (54.31)
 -- Morgan, Erin M      13 HS-MR                3:43.78         DQ        
      One hand touch
                  47.80     1:40.81 (53.01)     2:33.73 (52.92)          DQ (51.53)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rueda, Daniela      14 Agua Swim Team-MR      59.24    1:00.35        
                  28.42     1:00.35 (31.93)                                        
  2 Omary, Natalie M    14 Agua Swim Team-MR    1:05.52    1:03.46        
                  29.72     1:03.46 (33.74)                                        
  3 Lee, Abigail C      13 Agua Swim Team-MR    1:03.44    1:03.47        
                  29.66     1:03.47 (33.81)                                        
  4 Gavin, Kara C       14 WAC-MR               1:08.45    1:04.15        
                  30.40     1:04.15 (33.75)                                        
  5 Chudy, Charlotte L  13 Agua Swim Team-MR    1:04.98    1:05.12        
                  30.51     1:05.12 (34.61)                                        
  6 Howe, Ritchey F     14 Agua Swim Team-MR    1:06.75    1:05.27        
                  30.99     1:05.27 (34.28)                                        
  7 Rodriguez, Natalia  13 Agua Swim Team-MR    1:03.78    1:06.04        
                  30.39     1:06.04 (35.65)                                        
  8 Shiota, Lena A      14 Agua Swim Team-MR    1:11.00    1:06.51        
                  30.80     1:06.51 (35.71)                                        
  9 Martinez, Adrianna  13 NYCC-MR              1:09.46    1:08.04        
                  32.06     1:08.04 (35.98)                                        
 10 Rivera, Ashley M    13 Unattached           1:09.59    1:08.69        
                  32.56     1:08.69 (36.13)                                        
 11 Kagan, Vladislava   13 RIST-MR              1:12.00    1:09.54        
                  31.66     1:09.54 (37.88)                                        
 12 Geissler, Kim       14 WAC-MR               1:09.15    1:10.53        
                  32.83     1:10.53 (37.70)                                        
 13 Daly, Bronagh K     14 HS-MR                1:11.56    1:10.56        
                  33.25     1:10.56 (37.31)                                        
 14 Winkler, Erika      13 NYCC-MR              1:11.63    1:10.89        
                  33.14     1:10.89 (37.75)                                        
 15 McDavid, Aeisha A   14 Middies-MR           1:14.24    1:11.04        
                  33.19     1:11.04 (37.85)                                        
 16 Maruo, Haruka       13 Riptides-MR               NT    1:12.07        
                  33.12     1:12.07 (38.95)                                        
 17 deFreitas, Sophie   13 WAC-MR               1:13.47    1:12.66        
                  34.46     1:12.66 (38.20)                                        
 18 Tubens, Melanie     13 NYCC-MR              1:13.57    1:13.85        
                  35.02     1:13.85 (38.83)                                        
 19 Lee, Courtney M     14 HS-MR                1:12.33    1:14.31        
                  33.54     1:14.31 (40.77)                                        
 20 Sanchez, Michelle   14 Agua Swim Team-MR    1:17.10    1:15.53        
                  35.11     1:15.53 (40.42)                                        
 21 Nunez, Ana          14 Agua Swim Team-MR    1:16.83    1:17.40        
                  36.05     1:17.40 (41.35)                                        
 22 Becerra, Lauren M   13 Middies-MR           1:30.01    1:17.92        
                  36.05     1:17.92 (41.87)                                        
 23 Castellano, Gabrie  14 WAC-MR               1:18.99    1:18.70        
                  36.37     1:18.70 (42.33)                                        
 24 Suh, Bridget        13 Agua Swim Team-MR    1:22.21    1:19.50        
                  36.51     1:19.50 (42.99)                                        
 25 Ragnanan, Karen E   13 Unattached           1:25.50    1:19.88        
                  35.09     1:19.88 (44.79)                                        
 26 Maloney, Erin C     13 WAC-MR               1:19.63    1:20.10        
                  35.69     1:20.10 (44.41)                                        
 27 Rothschild, Ellen   13 SMC-MR               1:23.65    1:21.91        
                  37.43     1:21.91 (44.48)                                        
 28 Antonelle, Gigi     13 SMC-MR                    NT    1:26.05        
                  37.92     1:26.05 (48.13)                                        
 29 Farmer, Imani M     14 NYCC-MR              1:32.52    1:27.88        
                  38.36     1:27.88 (49.52)                                        
 30 Martinez, Brianna   13 Middies-MR           1:34.73    1:33.91        
                  41.95     1:33.91 (51.96)                                        
 31 Delgado, Krystal    14 WAC-MR               1:35.44    1:35.35        
                  42.53     1:35.35 (52.82)                                        
 32 Illescas, Bridget   14 Agua Swim Team-MR    1:41.92    1:36.00        
                  45.23     1:36.00 (50.77)                                        
 33 Morrison, Chenille  14 Agua Swim Team-MR    1:37.57    1:37.12        
                  44.06     1:37.12 (53.06)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rueda, Daniela      14 Agua Swim Team-MR    2:10.00    2:11.65        
                  30.08     1:02.94 (32.86)     1:37.82 (34.88)     2:11.65 (33.83)
  2 Ares, Natalya       13 ASA-PV               2:24.87    2:21.38        
                  30.13     1:04.69 (34.56)     1:42.61 (37.92)     2:21.38 (38.77)
  3 Omary, Natalie M    14 Agua Swim Team-MR    2:26.04    2:26.63        
                  31.92     1:08.20 (36.28)     1:47.52 (39.32)     2:26.63 (39.11)
  4 Lee, Abigail C      13 Agua Swim Team-MR    2:24.50    2:29.93        
                  31.25     1:08.53 (37.28)     1:47.89 (39.36)     2:29.93 (42.04)
  5 Daly, Bronagh K     14 HS-MR                2:39.53    2:40.40        
                  35.47     1:15.93 (40.46)     1:58.59 (42.66)     2:40.40 (41.81)
  6 Tubens, Melanie     13 NYCC-MR                   NT    2:41.02        
                  36.06     1:16.23 (40.17)     1:59.56 (43.33)     2:41.02 (41.46)
  7 Sheehan, Niamh M    13 APEX-MR              3:08.79    2:44.20        
                  34.57     1:17.00 (42.43)     2:02.73 (45.73)     2:44.20 (41.47)
  8 Maloney, Erin C     13 WAC-MR                    NT    3:15.17        
                  43.03     1:34.97 (51.94)     2:26.23 (51.26)     3:15.17 (48.94)
 -- deFreitas, Sophie   13 WAC-MR                    NT         DQ        
      Arms underwater recovery
                  39.49     1:26.03 (46.54)     2:15.17 (49.14)          DQ (47.91)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rueda, Daniela      14 Agua Swim Team-MR    2:11.52    2:13.88        
                  28.37     1:00.74 (32.37)     1:42.89 (42.15)     2:13.88 (30.99)
  2 Gavin, Kara C       14 WAC-MR               2:26.32    2:20.01        
                  30.86     1:05.19 (34.33)     1:48.93 (43.74)     2:20.01 (31.08)
  3 Groccia, Adrienne   14 Middies-MR           2:16.34    2:20.50        
                  31.26     1:06.73 (35.47)     1:49.97 (43.24)     2:20.50 (30.53)
  4 Omary, Natalie M    14 Agua Swim Team-MR    2:26.17    2:21.49        
                  30.18     1:08.40 (38.22)     1:49.09 (40.69)     2:21.49 (32.40)
  5 Ares, Natalya       13 ASA-PV               2:27.11    2:22.35        
                  28.56     1:05.01 (36.45)     1:49.91 (44.90)     2:22.35 (32.44)
  6 Kuo, Jacqueline     13 Agua Swim Team-MR    2:24.52    2:23.17        
                  30.86     1:07.74 (36.88)     1:50.31 (42.57)     2:23.17 (32.86)
  7 Howe, Ritchey F     14 Agua Swim Team-MR    2:26.63    2:23.27        
                  30.22     1:06.54 (36.32)     1:50.86 (44.32)     2:23.27 (32.41)
  8 Lee, Abigail C      13 Agua Swim Team-MR    2:22.58    2:23.30        
                  29.67     1:06.80 (37.13)     1:51.11 (44.31)     2:23.30 (32.19)
  9 Shiota, Lena A      14 Agua Swim Team-MR    2:28.23    2:23.31        
                  30.63     1:05.32 (34.69)     1:49.55 (44.23)     2:23.31 (33.76)
 10 Chudy, Charlotte L  13 Agua Swim Team-MR    2:23.91    2:23.73        
                  30.99     1:07.76 (36.77)     1:51.23 (43.47)     2:23.73 (32.50)
 11 Winkler, Erika      13 NYCC-MR              2:34.04    2:27.24        
                  31.09     1:07.98 (36.89)     1:53.17 (45.19)     2:27.24 (34.07)
 12 Guba, Jackie M      14 Middies-MR           2:30.92    2:28.44        
                  33.09     1:11.57 (38.48)     1:55.17 (43.60)     2:28.44 (33.27)
 13 Rodriguez, Natalia  13 Agua Swim Team-MR    2:26.62    2:28.64        
                  15.00       31.05 (16.05)       52.47 (21.42)   2:28.64 (1:36.17)
 14 Kennedy, Calla      13 NYCC-MR              2:28.10    2:29.16        
                  34.31     1:12.28 (37.97)     1:54.92 (42.64)     2:29.16 (34.24)
 15 Suen, Katherine     13 Riptides-MR          2:36.24    2:29.24        
                  32.21     1:09.18 (36.97)     1:53.85 (44.67)     2:29.24 (35.39)
 16 Maruo, Haruka       13 Riptides-MR          2:27.37    2:30.12        
                  32.51     1:15.24 (42.73)     1:56.73 (41.49)     2:30.12 (33.39)
 17 McDavid, Aeisha A   14 Middies-MR           2:41.52    2:31.00        
                  32.50     1:11.14 (38.64)     1:55.32 (44.18)     2:31.00 (35.68)
 18 Scott, Lucy E       13 Agua Swim Team-MR    2:28.34    2:31.60        
                  32.77     1:12.20 (39.43)     1:56.75 (44.55)     2:31.60 (34.85)
 19 Martinez, Adrianna  13 NYCC-MR              2:33.53    2:31.87        
                  32.20     1:11.10 (38.90)     1:57.18 (46.08)     2:31.87 (34.69)
 20 Caputo, Krista      14 WAC-MR               2:33.13    2:31.93        
                  33.66     1:12.70 (39.04)     1:59.46 (46.76)     2:31.93 (32.47)
 21 Boccia, Lindsay M   13 WAC-MR               2:38.16    2:32.75        
                  32.85     1:10.42 (37.57)     1:57.49 (47.07)     2:32.75 (35.26)
 22 Xue, Vanessa K      14 HS-MR                2:32.75    2:35.64        
                  35.30     1:13.51 (38.21)     1:35.29 (21.78)   2:35.64 (1:00.35)
 23 Nunez, Ana          14 Agua Swim Team-MR    2:36.85    2:35.69        
                  34.95     1:15.17 (40.22)     2:01.90 (46.73)     2:35.69 (33.79)
 24 Geissler, Kim       14 WAC-MR               2:34.59    2:35.83        
                  32.77     1:14.23 (41.46)     2:02.43 (48.20)     2:35.83 (33.40)
 25 Cohen, Lynzee R     14 WAC-MR               2:37.41    2:36.03        
                  35.18     1:16.12 (40.94)     2:03.26 (47.14)     2:36.03 (32.77)
 26 Castellano, Gabrie  14 WAC-MR               2:37.64    2:36.43        
                  35.95     1:15.43 (39.48)     2:02.14 (46.71)     2:36.43 (34.29)
 27 Daly, Bronagh K     14 HS-MR                2:37.96    2:38.52        
                  33.38     1:14.32 (40.94)     2:02.54 (48.22)     2:38.52 (35.98)
 28 deFreitas, Sophie   13 WAC-MR               2:42.65    2:39.87        
                  33.53     1:11.21 (37.68)     2:04.72 (53.51)     2:39.87 (35.15)
 29 Suh, Bridget        13 Agua Swim Team-MR    2:46.23    2:40.03        
                  35.81     1:17.92 (42.11)     2:02.66 (44.74)     2:40.03 (37.37)
 29 Sanchez, Michelle   14 Agua Swim Team-MR    2:37.77    2:40.03        
                  35.48     1:17.51 (42.03)     2:06.12 (48.61)     2:40.03 (33.91)
 31 Lubitz, Rachael H   13 Agua Swim Team-MR    2:43.81    2:42.60        
                  37.40     1:20.22 (42.82)     2:05.70 (45.48)     2:42.60 (36.90)
 32 Lee, Courtney M     14 HS-MR                2:50.17    2:47.63        
                  36.12     1:20.08 (43.96)     2:09.66 (49.58)     2:47.63 (37.97)
 33 Healy, Elodi        13 Agua Swim Team-MR         NT    2:52.33        
                  38.07     1:21.65 (43.58)     2:13.01 (51.36)     2:52.33 (39.32)
 34 Smith, Meghan       14 WAC-MR               2:52.43    2:52.77        
                  40.83     1:20.65 (39.82)     2:15.47 (54.82)     2:52.77 (37.30)
 35 Lee, Kevyn          13 NYCC-MR                   NT    2:53.74        
                  39.05     1:25.40 (46.35)     2:16.42 (51.02)     2:53.74 (37.32)
 36 Schatzberg, Annie   13 Agua Swim Team-MR         NT    2:55.01        
                  40.72     1:24.64 (43.92)     2:15.49 (50.85)     2:55.01 (39.52)
 37 Lewis, Chloe E      13 Riptides-MR          3:02.75    2:59.08        
                  39.59     1:24.26 (44.67)     2:18.99 (54.73)     2:59.08 (40.09)
 38 Rothschild, Ellen   13 SMC-MR               3:03.22    3:04.02        
                  37.34     1:22.63 (45.29)     2:21.05 (58.42)     3:04.02 (42.97)
 39 Delgado, Kristie    14 WAC-MR                    NT    3:07.48        
                  43.62     1:29.80 (46.18)     2:22.77 (52.97)     3:07.48 (44.71)
 40 Illescas, Bridget   14 Agua Swim Team-MR    3:11.49    3:11.06        
                  44.45     1:29.87 (45.42)   2:32.47 (1:02.60)     3:11.06 (38.59)
 41 Morrison, Chenille  14 Agua Swim Team-MR    3:08.76    3:23.39        
                  42.63     1:39.61 (56.98)     2:35.44 (55.83)     3:23.39 (47.95)
 
Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rookwood, Shakiray  15 HS-MR                  24.61      24.57        
  2 Monu, Nguzi R       27 Unattached             24.20      24.79        
  3 Rudel, Susannah E   17 SMC-MR                 25.40      25.72        
  4 Kristic, Marta      17 Agua Swim Team-MR      25.89      26.06        
  5 Bodnar, Katharine   17 Agua Swim Team-MR      25.55      26.10        
  6 Teng, Rebecca Y     15 Agua Swim Team-MR      25.67      26.44        
  7 Fritsch, Kristina   16 NYCC-MR                25.60      26.54        
  8 Milani, Claudia J   27 NYAC-MR                25.30      26.78        
  9 Moore, Jhanna       17 Agua Swim Team-MR      26.45      26.95        
 10 Hutchinson-Maddox,  15 Agua Swim Team-MR      26.90      27.44        
 10 Yildirim, Nesli     16 Agua Swim Team-MR      26.80      27.44        
 12 Watler, Shani       15 NYCC-MR                27.06      27.48        
 13 Maloney, Caitlin    17 WAC-MR                 26.46      27.50        
 14 Schaefer, Kathryn   15 Middies-MR             26.55      27.55        
 15 Kleinbart, Jessica  15 Agua Swim Team-MR      27.99      27.83        
 16 Fink, Ericka M      15 Middies-MR             27.18      27.95        
 17 Winkler, Caitlin M  17 NYCC-MR                27.45      27.98        
 17 Pavlin, Mekala      15 Agua Swim Team-MR      27.07      27.98        
 19 Wais, Ashleigh Q    15 NYCC-MR                28.39      28.17        
 20 O'Connor, Eric      15 ASA-PV                 27.99      28.56        
 21 Morrissey, Alexa D  15 HS-MR                  28.46      28.59        
 22 Tokarz, Kira        21 ASA-PV                 28.21      28.60        
 23 Schmitt, Katherine  15 Agua Swim Team-MR      29.68      28.78        
 24 Nelson, Genevieve   16 ASA-PV                 29.05      28.95        
 25 Erickson, Abigayle  16 Agua Swim Team-MR      27.80      29.07        
 26 Thermos, Christian  16 WAC-MR                 27.69      29.16        
 27 Russo, Alexa A      18 YFD-MR                 29.78      29.24        
 27 Lederer-Plaskett,   17 Riptides-MR            28.81      29.24        
 29 O'Brien, Kaitlin    15 WAC-MR                 26.90      29.26        
 30 Pakstas-Smith, Reg  17 Middies-MR             27.46      29.42        
 31 Altman-Kurosaki, H  15 Agua Swim Team-MR      30.70      29.92        
 32 Purcell, Kelsey G   17 Agua Swim Team-MR      29.38      30.03        
 33 Xue, Rosalia S      15 HS-MR                  29.47      30.06        
 34 Karout, Christine   17 NYCC-MR                31.60      30.23        
 34 Curro, Emily        16 SMC-MR                 29.01      30.23        
 36 Zaccari, Victoria   17 SMC-MR                 29.94      30.45        
 37 Willis, Emily E     15 HS-MR                  32.33      31.10        
 38 Alameda, Maria L    16 HS-MR                  29.78      32.14        
 39 Yako, Elizabeth A   15 RIST-MR                32.47      33.21        
 
Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bodnar, Katharine   17 Agua Swim Team-MR      54.51      55.01        
                  26.87       55.01 (28.14)                                        
  2 Fritsch, Kristina   16 NYCC-MR                55.21      56.24        
                  27.10       56.24 (29.14)                                        
  3 Rookwood, Shakiray  15 HS-MR                  56.52      56.30        
                  26.98       56.30 (29.32)                                        
  4 Teng, Rebecca Y     15 Agua Swim Team-MR      56.14      56.43        
                  27.53       56.43 (28.90)                                        
  5 Miller, Laura C     24 NYAC-MR                56.00      56.69        
                  27.45       56.69 (29.24)                                        
  6 Walker, Alison E    23 NYAC-MR                57.69      56.98        
                  27.22       56.98 (29.76)                                        
  7 Rudel, Susannah E   17 SMC-MR                 55.40      57.09        
                  27.30       57.09 (29.79)                                        
  8 Martinez, Bianca M  17 NYCC-MR                55.86      57.50        
                  27.97       57.50 (29.53)                                        
  9 Wais, Ashleigh Q    15 NYCC-MR                59.79      59.11        
                  29.26       59.11 (29.85)                                        
 10 Pavlin, Mekala      15 Agua Swim Team-MR      56.65      59.20        
                  28.87       59.20 (30.33)                                        
 11 Yildirim, Nesli     16 Agua Swim Team-MR      58.34      59.24        
                  28.54       59.24 (30.70)                                        
 12 Schaefer, Kathryn   15 Middies-MR             57.66      59.53        
                  28.77       59.53 (30.76)                                        
 13 Kleinbart, Jessica  15 Agua Swim Team-MR    1:00.44    1:00.11        
                  29.26     1:00.11 (30.85)                                        
 14 Moore, Jhanna       17 Agua Swim Team-MR      56.24    1:00.44        
                  28.93     1:00.44 (31.51)                                        
 15 Catoe, Jill         17 ASA-PV                 59.29    1:00.62        
                  29.04     1:00.62 (31.58)                                        
 16 Fink, Ericka M      15 Middies-MR             59.01    1:00.64        
                  29.46     1:00.64 (31.18)                                        
 17 Watler, Shani       15 NYCC-MR                59.70    1:01.33        
                  29.58     1:01.33 (31.75)                                        
 18 Schmitt, Katherine  15 Agua Swim Team-MR    1:04.47    1:02.47        
                  30.42     1:02.47 (32.05)                                        
 19 Maloney, Caitlin    17 WAC-MR                 57.48    1:02.81        
                  29.53     1:02.81 (33.28)                                        
 20 O'Connor, Eric      15 ASA-PV               1:03.20    1:03.26        
                  30.83     1:03.26 (32.43)                                        
 21 Tokarz, Kira        21 ASA-PV               1:03.00    1:03.28        
                  30.34     1:03.28 (32.94)                                        
 22 Thermos, Christian  16 WAC-MR               1:00.14    1:03.29        
                  30.19     1:03.29 (33.10)                                        
 23 Rubin, Ada L        17 Agua Swim Team-MR    1:00.67    1:03.35        
                  30.58     1:03.35 (32.77)                                        
 24 Russo, Alexa A      18 YFD-MR               1:04.84    1:03.56        
                  30.61     1:03.56 (32.95)                                        
 25 Pakstas-Smith, Reg  17 Middies-MR             59.34    1:03.98        
                  30.84     1:03.98 (33.14)                                        
 26 Nelson, Genevieve   16 ASA-PV               1:06.65    1:04.56        
                  31.60     1:04.56 (32.96)                                        
 27 Mitchell, Alex F    15 YFD-MR               1:04.91    1:06.12        
                  31.63     1:06.12 (34.49)                                        
 28 Lederer-Plaskett,   17 Riptides-MR               NT    1:06.26        
                  31.39     1:06.26 (34.87)                                        
 29 Zaccari, Victoria   17 SMC-MR               1:06.03    1:07.36        
                  32.30     1:07.36 (35.06)                                        
 30 Yako, Elizabeth A   15 RIST-MR              1:16.53    1:15.89        
                  35.89     1:15.89 (40.00)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Roesch, Megan E     27 NYAC-MR              1:57.00    1:57.72        
                  27.88       58.76 (30.88)     1:28.37 (29.61)     1:57.72 (29.35)
  2 Bodnar, Katharine   17 Agua Swim Team-MR    1:56.97    1:58.05        
                  27.66       57.94 (30.28)     1:28.56 (30.62)     1:58.05 (29.49)
  3 Roberts, Hilary     17 Agua Swim Team-MR    1:57.18    1:58.13        
                  28.21       58.30 (30.09)     1:28.64 (30.34)     1:58.13 (29.49)
  4 Fritsch, Kristina   16 NYCC-MR              1:58.58    1:59.72        
                  27.36       57.43 (30.07)     1:28.58 (31.15)     1:59.72 (31.14)
  5 Truluck, Macy       18 ASA-PV               2:02.00    2:00.25        
                  28.78       59.29 (30.51)     1:29.60 (30.31)     2:00.25 (30.65)
  6 Hutchinson-Maddox,  15 Agua Swim Team-MR    2:02.74    2:01.49        
                  28.04       58.77 (30.73)     1:30.08 (31.31)     2:01.49 (31.41)
  7 Pavlin, Mekala      15 Agua Swim Team-MR    2:00.19    2:01.79        
                  28.64       59.51 (30.87)     1:30.62 (31.11)     2:01.79 (31.17)
  8 Teng, Rebecca Y     15 Agua Swim Team-MR    2:01.69    2:02.69        
                  28.49       59.48 (30.99)     1:31.33 (31.85)     2:02.69 (31.36)
  9 Martinez, Bianca M  17 NYCC-MR              1:59.94    2:03.27        
                  28.81       59.86 (31.05)     1:31.47 (31.61)     2:03.27 (31.80)
 10 Alejandro, Tricia   18 Agua Swim Team-MR    1:57.36    2:03.95        
                  28.73       59.87 (31.14)     1:31.87 (32.00)     2:03.95 (32.08)
 11 Rudel, Susannah E   17 SMC-MR               2:04.87    2:04.63        
                  27.96       59.35 (31.39)     1:32.21 (32.86)     2:04.63 (32.42)
 12 Wais, Ashleigh Q    15 NYCC-MR              2:08.00    2:05.97        
                  30.83     1:03.30 (32.47)     1:35.08 (31.78)     2:05.97 (30.89)
 13 Fink, Ericka M      15 Middies-MR           2:05.95    2:07.39        
                  29.79     1:01.95 (32.16)     1:35.03 (33.08)     2:07.39 (32.36)
 14 Yildirim, Nesli     16 Agua Swim Team-MR    2:06.00    2:08.91        
                  28.99     1:00.94 (31.95)     1:34.54 (33.60)     2:08.91 (34.37)
 15 Erickson, Abigayle  16 Agua Swim Team-MR    2:03.91    2:09.52        
                  29.98     1:02.26 (32.28)     1:36.10 (33.84)     2:09.52 (33.42)
 16 Corwin, Elyse L     25 NYAC-MR              2:01.50    2:09.82        
                  29.88     1:02.25 (32.37)     1:35.98 (33.73)     2:09.82 (33.84)
 17 Maloney, Caitlin    17 WAC-MR               2:05.14    2:10.38        
                  29.68     1:02.83 (33.15)     1:36.88 (34.05)     2:10.38 (33.50)
 18 Kleinbart, Jessica  15 Agua Swim Team-MR    2:13.04    2:12.19        
                  30.57     1:04.44 (33.87)     1:39.15 (34.71)     2:12.19 (33.04)
 19 Rubin, Ada L        17 Agua Swim Team-MR    2:09.19    2:12.69        
                  31.02     1:04.55 (33.53)     1:38.70 (34.15)     2:12.69 (33.99)
 20 Pakstas-Smith, Reg  17 Middies-MR           2:10.81    2:13.55        
                  30.75     1:04.56 (33.81)     1:39.49 (34.93)     2:13.55 (34.06)
 21 Watler, Shani       15 NYCC-MR              2:15.18    2:13.68        
                  30.43     1:04.60 (34.17)     1:39.59 (34.99)     2:13.68 (34.09)
 22 Gavin, Tricia A     17 WAC-MR               2:09.11    2:13.81        
                  30.56     1:04.70 (34.14)     1:39.73 (35.03)     2:13.81 (34.08)
 23 Thermos, Christian  16 WAC-MR               2:10.53    2:13.99        
                  30.50     1:05.22 (34.72)     1:40.73 (35.51)     2:13.99 (33.26)
 24 Moore, Jhanna       17 Agua Swim Team-MR    2:05.05    2:14.49        
                  30.17     1:03.39 (33.22)     1:39.49 (36.10)     2:14.49 (35.00)
 25 Tokarz, Kira        21 ASA-PV               2:11.50    2:16.61        
                  30.95     1:05.86 (34.91)     1:41.83 (35.97)     2:16.61 (34.78)
 26 Rookwood, Shakiray  15 HS-MR                2:13.09    2:16.62        
                  31.27     1:05.95 (34.68)     1:41.49 (35.54)     2:16.62 (35.13)
 27 Schmitt, Katherine  15 Agua Swim Team-MR    2:18.31    2:16.65        
                  31.10     1:05.59 (34.49)     1:41.51 (35.92)     2:16.65 (35.14)
 28 Russo, Alexa A      18 YFD-MR               2:17.00    2:19.77        
                  32.74     1:07.77 (35.03)     1:44.43 (36.66)     2:19.77 (35.34)
 29 Altman-Kurosaki, H  15 Agua Swim Team-MR    2:19.82    2:22.18        
                  33.34     1:09.98 (36.64)     1:46.84 (36.86)     2:22.18 (35.34)
 30 Zaccari, Victoria   17 SMC-MR               2:23.33    2:23.64        
                  34.08     1:10.35 (36.27)     1:46.68 (36.33)     2:23.64 (36.96)
 31 Curro, Emily        16 SMC-MR               2:30.45    2:31.50        
                  33.63     1:11.12 (37.49)     1:51.18 (40.06)     2:31.50 (40.32)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shiota, Lili M      16 Agua Swim Team-MR      55.82      58.03        
                  28.47       58.03 (29.56)                                        
  2 Bodnar, Katharine   17 Agua Swim Team-MR      58.49      59.98        
                  29.26       59.98 (30.72)                                        
  3 Teng, Rebecca Y     15 Agua Swim Team-MR    1:03.59    1:02.87        
                  31.26     1:02.87 (31.61)                                        
  4 Hannigan, Kelly G   23 NYAC-MR              1:03.00    1:03.32        
                  31.40     1:03.32 (31.92)                                        
  5 Truluck, Macy       18 ASA-PV               1:03.67    1:03.82        
                  30.95     1:03.82 (32.87)                                        
  6 Miller, Laura C     24 NYAC-MR              1:04.00    1:04.01        
                  31.12     1:04.01 (32.89)                                        
  7 Fritsch, Kristina   16 NYCC-MR              1:04.08    1:05.12        
                  31.53     1:05.12 (33.59)                                        
  8 Dryden, Nikki E     32 NYAC-MR              1:01.00    1:05.76        
                  32.36     1:05.76 (33.40)                                        
  9 Alejandro, Tricia   18 Agua Swim Team-MR    1:02.22    1:06.15        
                  32.44     1:06.15 (33.71)                                        
 10 Rudel, Susannah E   17 SMC-MR               1:08.31    1:07.29        
                  32.88     1:07.29 (34.41)                                        
 11 Fink, Ericka M      15 Middies-MR           1:04.82    1:07.55        
                  33.86     1:07.55 (33.69)                                        
 12 Moore, Jhanna       17 Agua Swim Team-MR    1:04.67    1:08.03        
                  32.94     1:08.03 (35.09)                                        
 13 Rookwood, Shakiray  15 HS-MR                1:08.98    1:08.20        
                  33.24     1:08.20 (34.96)                                        
 14 Schaefer, Kathryn   15 Middies-MR           1:05.93    1:08.63        
                  33.73     1:08.63 (34.90)                                        
 15 Maloney, Caitlin    17 WAC-MR               1:03.58    1:09.65        
                  32.94     1:09.65 (36.71)                                        
 16 Watler, Shani       15 NYCC-MR              1:10.05    1:09.99        
                  34.31     1:09.99 (35.68)                                        
 17 Pakstas-Smith, Reg  17 Middies-MR           1:06.14    1:10.06        
                  33.77     1:10.06 (36.29)                                        
 18 Pavlin, Mekala      15 Agua Swim Team-MR    1:08.23    1:10.09        
                  34.62     1:10.09 (35.47)                                        
 19 Wais, Ashleigh Q    15 NYCC-MR              1:09.62    1:10.13        
                  35.01     1:10.13 (35.12)                                        
 20 Nelson, Genevieve   16 ASA-PV               1:30.00    1:14.24        
                  35.49     1:14.24 (38.75)                                        
 21 O'Connor, Eric      15 ASA-PV               1:14.67    1:14.83        
                  35.58     1:14.83 (39.25)                                        
 22 Zaccari, Victoria   17 SMC-MR               1:16.16    1:16.36        
                  38.39     1:16.36 (37.97)                                        
 23 Krikorian, Ani      17 Rye y 2007-MR        1:14.42    1:18.08        
                  37.21     1:18.08 (40.87)                                        
 24 Curro, Emily        16 SMC-MR               1:14.78    1:18.48        
                  38.14     1:18.48 (40.34)                                        
 25 Lederer-Plaskett,   17 Riptides-MR               NT    1:19.17        
                  38.22     1:19.17 (40.95)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shiota, Lili M      16 Agua Swim Team-MR    2:00.68    2:03.70        
                  28.90     1:00.29 (31.39)     1:31.98 (31.69)     2:03.70 (31.72)
  2 Bodnar, Katharine   17 Agua Swim Team-MR    2:05.23    2:11.71        
                  31.03     1:04.23 (33.20)     1:38.52 (34.29)     2:11.71 (33.19)
  3 Gary, Kristin J     40 NYAC-MR              2:12.00    2:12.72        
                  31.54     1:04.93 (33.39)     1:39.10 (34.17)     2:12.72 (33.62)
  4 Sweeney, Breanne    17 WAC-MR               2:12.49    2:19.24        
                  33.23     1:08.02 (34.79)     1:43.68 (35.66)     2:19.24 (35.56)
  5 Fritsch, Kristina   16 NYCC-MR              2:17.96    2:20.51        
                  33.80     1:09.19 (35.39)     1:45.04 (35.85)     2:20.51 (35.47)
  6 Fink, Ericka M      15 Middies-MR           2:18.85    2:23.85        
                  34.98     1:11.13 (36.15)     1:47.54 (36.41)     2:23.85 (36.31)
  7 Schaefer, Kathryn   15 Middies-MR           2:23.76    2:24.44        
                  33.83     1:10.40 (36.57)     1:48.07 (37.67)     2:24.44 (36.37)
  8 McDonough, Maureen  17 WAC-MR               2:22.92    2:24.92        
                  35.32     1:11.60 (36.28)     1:48.43 (36.83)     2:24.92 (36.49)
  9 Ryan, Mary C        17 WAC-MR               2:21.00    2:25.32        
                  35.39     1:12.27 (36.88)     1:49.71 (37.44)     2:25.32 (35.61)
 10 Wais, Ashleigh Q    15 NYCC-MR              2:26.52    2:25.85        
                  36.12     1:12.97 (36.85)     1:49.87 (36.90)     2:25.85 (35.98)
 11 O'Brien, Kaitlin    15 WAC-MR               2:24.96    2:27.40        
                  35.21     1:12.30 (37.09)     1:50.09 (37.79)     2:27.40 (37.31)
 12 Moore, Jhanna       17 Agua Swim Team-MR    2:17.95    2:27.82        
                  33.37     1:10.58 (37.21)     1:49.08 (38.50)     2:27.82 (38.74)
 13 Pakstas-Smith, Reg  17 Middies-MR           2:24.11    2:28.01        
                  34.78     1:11.99 (37.21)     1:50.50 (38.51)     2:28.01 (37.51)
 14 Watler, Shani       15 NYCC-MR              2:28.99    2:29.19        
                  35.27     1:12.83 (37.56)     1:51.82 (38.99)     2:29.19 (37.37)
 15 Rudel, Susannah E   17 SMC-MR               2:25.90    2:29.46        
                  34.57     1:12.55 (37.98)     1:51.91 (39.36)     2:29.46 (37.55)
 16 Maloney, Caitlin    17 WAC-MR               2:21.14    2:30.96        
                  34.75     1:12.67 (37.92)     1:52.09 (39.42)     2:30.96 (38.87)
 17 Boulbol, Lauren E   15 HS-MR                2:46.39    2:38.36        
                  37.64     1:17.68 (40.04)     1:58.36 (40.68)     2:38.36 (40.00)
 18 Schmitt, Katherine  15 Agua Swim Team-MR    2:43.09    2:40.61        
                  38.17     1:18.30 (40.13)     2:00.04 (41.74)     2:40.61 (40.57)
 19 Willis, Emily E     15 HS-MR                2:45.25    2:42.14        
                  37.81     1:18.52 (40.71)     2:00.59 (42.07)     2:42.14 (41.55)
 20 Lederer-Plaskett,   17 Riptides-MR               NT    2:48.56        
                  37.08     1:19.24 (42.16)     2:03.74 (44.50)     2:48.56 (44.82)
 21 Alameda, Maria L    16 HS-MR                2:40.19    2:54.26        
                  37.64     1:20.64 (43.00)     2:07.49 (46.85)     2:54.26 (46.77)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Bianca M  17 NYCC-MR              1:08.12    1:09.55        
                  32.95     1:09.55 (36.60)                                        
  2 Teng, Rebecca Y     15 Agua Swim Team-MR    1:10.25    1:11.26        
                  34.31     1:11.26 (36.95)                                        
  3 Campbell-Urban, Je  23 NYAC-MR              1:11.00    1:12.55        
                  34.79     1:12.55 (37.76)                                        
  4 Yildirim, Nesli     16 Agua Swim Team-MR    1:11.08    1:12.78        
                  34.36     1:12.78 (38.42)                                        
  5 Catoe, Jill         17 ASA-PV               1:12.08    1:13.60        
                  34.99     1:13.60 (38.61)                                        
  6 Gavin, Tricia A     17 WAC-MR               1:12.71    1:14.94        
                  35.86     1:14.94 (39.08)                                        
  7 Alejandro, Tricia   18 Agua Swim Team-MR    1:13.18    1:15.05        
                  35.67     1:15.05 (39.38)                                        
  8 Roberts, Hilary     17 Agua Swim Team-MR    1:12.30    1:16.66        
                  36.92     1:16.66 (39.74)                                        
  9 Zaccari, Victoria   17 SMC-MR               1:15.13    1:17.33        
                  37.64     1:17.33 (39.69)                                        
 10 Fink, Ericka M      15 Middies-MR           1:15.60    1:17.59        
                  37.05     1:17.59 (40.54)                                        
 11 O'Connor, Eric      15 ASA-PV               1:16.95    1:18.27        
                  37.68     1:18.27 (40.59)                                        
 12 Russo, Alexa A      18 YFD-MR               1:20.89    1:18.74        
                  37.61     1:18.74 (41.13)                                        
 13 Rookwood, Shakiray  15 HS-MR                1:18.29    1:18.87        
                  38.04     1:18.87 (40.83)                                        
 14 Morrissey, Alexa D  15 HS-MR                1:22.38    1:19.63        
                  38.16     1:19.63 (41.47)                                        
 15 Tokarz, Kira        21 ASA-PV                    NT    1:19.83        
                  38.16     1:19.83 (41.67)                                        
 16 McDonough, Maureen  17 WAC-MR               1:16.32    1:19.84        
                  38.24     1:19.84 (41.60)                                        
 17 Schmitt, Katherine  15 Agua Swim Team-MR    1:21.64    1:22.89        
                  39.21     1:22.89 (43.68)                                        
 18 Purcell, Kelsey G   17 Agua Swim Team-MR    1:18.99    1:23.06        
                  40.00     1:23.06 (43.06)                                        
 19 Rubin, Ada L        17 Agua Swim Team-MR    1:17.28    1:23.10        
                  39.65     1:23.10 (43.45)                                        
 20 Kleinbart, Jessica  15 Agua Swim Team-MR    1:25.16    1:23.16        
                  39.94     1:23.16 (43.22)                                        
 21 Tam, Melanie        15 WAC-MR               1:19.89    1:23.42        
                  39.44     1:23.42 (43.98)                                        
 22 Anastasio, Elaina   15 HS-MR                1:24.46    1:23.78        
                  38.84     1:23.78 (44.94)                                        
 23 Boulbol, Lauren E   15 HS-MR                1:24.16    1:24.41        
                  40.41     1:24.41 (44.00)                                        
 24 Xue, Rosalia S      15 HS-MR                1:28.01    1:27.84        
                  41.39     1:27.84 (46.45)                                        
 -- Karout, Christine   17 NYCC-MR              1:39.70         DQ        
      Head under for 2 or more strokes
                  45.21          DQ (54.33)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hahn, Abby          15 NYCC-MR              2:24.78    2:28.24        
                  33.34     1:10.45 (37.11)     1:48.56 (38.11)     2:28.24 (39.68)
  2 Martinez, Bianca M  17 NYCC-MR              2:27.30    2:28.76        
                  33.87     1:11.87 (38.00)     1:50.70 (38.83)     2:28.76 (38.06)
  3 Hannigan, Kelly G   23 NYAC-MR              2:35.00    2:30.83        
                  34.22     1:12.58 (38.36)     1:51.51 (38.93)     2:30.83 (39.32)
  4 Teng, Rebecca Y     15 Agua Swim Team-MR    2:31.50    2:31.54        
                  34.38     1:12.48 (38.10)     1:52.16 (39.68)     2:31.54 (39.38)
  5 Walker, Alison E    23 NYAC-MR              2:38.99    2:35.01        
                  34.69     1:14.24 (39.55)     1:54.19 (39.95)     2:35.01 (40.82)
  6 Shiota, Lili M      16 Agua Swim Team-MR         NT    2:36.58        
                  35.62     1:16.44 (40.82)     1:56.30 (39.86)     2:36.58 (40.28)
  7 Nista, Monica L     28 NYAC-MR              2:37.99    2:38.87        
                  35.94     1:16.06 (40.12)     1:57.54 (41.48)     2:38.87 (41.33)
  8 Catoe, Jill         17 ASA-PV               2:38.84    2:39.05        
                  36.85     1:18.14 (41.29)     1:58.89 (40.75)     2:39.05 (40.16)
  9 Gavin, Tricia A     17 WAC-MR               2:34.14    2:43.71        
                  37.41     1:19.11 (41.70)     2:01.45 (42.34)     2:43.71 (42.26)
 10 Yildirim, Nesli     16 Agua Swim Team-MR    2:37.40    2:44.29        
                  36.88     1:18.44 (41.56)     2:01.29 (42.85)     2:44.29 (43.00)
 11 Zaccari, Victoria   17 SMC-MR               2:43.50    2:46.05        
                  37.75     1:18.69 (40.94)     2:01.98 (43.29)     2:46.05 (44.07)
 12 Fink, Ericka M      15 Middies-MR           2:40.58    2:47.99        
                  38.20     1:20.45 (42.25)     2:04.34 (43.89)     2:47.99 (43.65)
 13 O'Connor, Eric      15 ASA-PV               2:49.02    2:52.24        
                  39.39     1:23.67 (44.28)     2:08.07 (44.40)     2:52.24 (44.17)
 14 Russo, Alexa A      18 YFD-MR               2:57.30    2:52.46        
                  39.03     1:22.73 (43.70)     2:07.27 (44.54)     2:52.46 (45.19)
 15 Kleinbart, Jessica  15 Agua Swim Team-MR    3:01.76    2:56.79        
                  39.47     1:23.88 (44.41)     2:10.27 (46.39)     2:56.79 (46.52)
 16 Schmitt, Katherine  15 Agua Swim Team-MR    2:59.36    2:59.17        
                  40.36     1:26.36 (46.00)     2:12.80 (46.44)     2:59.17 (46.37)
 17 Watler, Shani       15 NYCC-MR              2:59.04    3:00.99        
                  39.54     1:25.96 (46.42)     2:13.89 (47.93)     3:00.99 (47.10)
 18 Lederer-Plaskett,   17 Riptides-MR               NT    3:02.25        
                  39.93     1:25.26 (45.33)     2:13.22 (47.96)     3:02.25 (49.03)
 
Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shiota, Lili M      16 Agua Swim Team-MR      57.76      58.55        
                  27.09       58.55 (31.46)                                        
  2 Roberts, Hilary     17 Agua Swim Team-MR      59.21    1:00.05        
                  28.72     1:00.05 (31.33)                                        
  3 Teng, Rebecca Y     15 Agua Swim Team-MR    1:00.61    1:01.63        
                  29.48     1:01.63 (32.15)                                        
  4 Alejandro, Tricia   18 Agua Swim Team-MR    1:02.29    1:02.44        
                  29.70     1:02.44 (32.74)                                        
  5 Hutchinson-Maddox,  15 Agua Swim Team-MR    1:00.54    1:02.45        
                  29.56     1:02.45 (32.89)                                        
  6 Rogers, Allison B   24 NYAC-MR              1:03.00    1:02.97        
                  29.92     1:02.97 (33.05)                                        
  7 Fritsch, Kristina   16 NYCC-MR              1:02.53    1:03.29        
                  29.83     1:03.29 (33.46)                                        
  8 Martinez, Bianca M  17 NYCC-MR              1:02.60    1:03.69        
                  29.79     1:03.69 (33.90)                                        
  9 Campbell-Urban, Je  23 NYAC-MR              1:02.00    1:03.77        
                  29.94     1:03.77 (33.83)                                        
 10 Hsia, Valerie       22 NYAC-MR              1:05.70    1:04.58        
                  30.16     1:04.58 (34.42)                                        
 11 Winkler, Caitlin M  17 NYCC-MR              1:04.31    1:04.86        
                  31.29     1:04.86 (33.57)                                        
 12 Nista, Monica L     28 NYAC-MR              1:04.59    1:05.13        
                  30.65     1:05.13 (34.48)                                        
 13 Truluck, Macy       18 ASA-PV               1:03.02    1:05.29        
                  30.64     1:05.29 (34.65)                                        
 14 Bodnar, Katharine   17 Agua Swim Team-MR    1:01.67    1:05.38        
                  30.35     1:05.38 (35.03)                                        
 15 Rudel, Susannah E   17 SMC-MR               1:03.98    1:05.60        
                  30.04     1:05.60 (35.56)                                        
 16 Pavlin, Mekala      15 Agua Swim Team-MR    1:05.72    1:05.97        
                  30.60     1:05.97 (35.37)                                        
 17 Sweeney, Breanne    17 WAC-MR               1:06.16    1:06.00        
                  30.86     1:06.00 (35.14)                                        
 18 Tokarz, Kira        21 ASA-PV               1:04.69    1:06.60        
                  30.62     1:06.60 (35.98)                                        
 19 Gavin, Tricia A     17 WAC-MR               1:05.75    1:06.83        
                  31.15     1:06.83 (35.68)                                        
 20 Erickson, Abigayle  16 Agua Swim Team-MR    1:04.48    1:07.07        
                  31.64     1:07.07 (35.43)                                        
 21 Rubin, Ada L        17 Agua Swim Team-MR    1:07.77    1:08.27        
                  31.99     1:08.27 (36.28)                                        
 22 Tam, Melanie        15 WAC-MR               1:09.90    1:09.18        
                  33.19     1:09.18 (35.99)                                        
 23 Pakstas-Smith, Reg  17 Middies-MR           1:07.01    1:09.20        
                  32.01     1:09.20 (37.19)                                        
 24 Altman-Kurosaki, H  15 Agua Swim Team-MR    1:10.16    1:10.09        
                  32.88     1:10.09 (37.21)                                        
 25 Ryan, Mary C        17 WAC-MR               1:13.65    1:10.92        
                  32.94     1:10.92 (37.98)                                        
 26 Moore, Jhanna       17 Agua Swim Team-MR    1:06.01    1:11.95        
                  32.25     1:11.95 (39.70)                                        
 27 Thermos, Christian  16 WAC-MR               1:10.19    1:12.04        
                  33.23     1:12.04 (38.81)                                        
 28 Morrissey, Alexa D  15 HS-MR                1:11.18    1:12.48        
                  33.79     1:12.48 (38.69)                                        
 29 Lu, Christine Y     15 HS-MR                1:10.84    1:13.22        
                  34.20     1:13.22 (39.02)                                        
 30 Curro, Emily        16 SMC-MR               1:12.43    1:14.89        
                  34.77     1:14.89 (40.12)                                        
 31 Purcell, Kelsey G   17 Agua Swim Team-MR    1:12.03    1:15.04        
                  34.91     1:15.04 (40.13)                                        
 32 Anastasio, Elaina   15 HS-MR                1:17.84    1:16.95        
                  34.97     1:16.95 (41.98)                                        
 33 Mitchell, Alex F    15 YFD-MR               1:17.23    1:20.29        
                  36.73     1:20.29 (43.56)                                        
 
Girls 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Roberts, Hilary     17 Agua Swim Team-MR    2:07.11    2:09.06        
                  29.82     1:02.65 (32.83)     1:36.20 (33.55)     2:09.06 (32.86)
  2 Hutchinson-Maddox,  15 Agua Swim Team-MR    2:11.81    2:12.30        
                  29.70     1:03.38 (33.68)     1:37.27 (33.89)     2:12.30 (35.03)
  3 Shiota, Lili M      16 Agua Swim Team-MR    2:15.60    2:19.49        
                  29.78     1:04.67 (34.89)     1:41.99 (37.32)     2:19.49 (37.50)
  4 Erickson, Abigayle  16 Agua Swim Team-MR    2:18.13    2:23.94        
                  32.03     1:08.31 (36.28)     1:45.23 (36.92)     2:23.94 (38.71)
  5 Martinez, Bianca M  17 NYCC-MR              2:18.57    2:24.36        
                  30.68     1:05.94 (35.26)     1:44.42 (38.48)     2:24.36 (39.94)
  6 Rubin, Ada L        17 Agua Swim Team-MR    2:28.01    2:24.94        
                  32.98     1:09.97 (36.99)     1:47.86 (37.89)     2:24.94 (37.08)
  7 Hsia, Valerie       22 NYAC-MR              2:19.00    2:31.37        
                  31.43     1:07.81 (36.38)     1:48.13 (40.32)     2:31.37 (43.24)
  8 Altman-Kurosaki, H  15 Agua Swim Team-MR    2:33.78    2:31.68        
                  32.76     1:11.02 (38.26)     1:51.06 (40.04)     2:31.68 (40.62)
  9 Rudel, Susannah E   17 SMC-MR               2:38.39    2:31.96        
                  31.97     1:10.54 (38.57)     1:52.93 (42.39)     2:31.96 (39.03)
 10 Tokarz, Kira        21 ASA-PV               2:23.76    2:33.80        
                  34.56     1:12.95 (38.39)     1:53.10 (40.15)     2:33.80 (40.70)
 11 Maloney, Caitlin    17 WAC-MR               2:37.53    2:39.01        
                  34.15     1:14.12 (39.97)     1:56.51 (42.39)     2:39.01 (42.50)
 12 Thermos, Christian  16 WAC-MR               2:48.04    2:43.13        
                  35.20     1:16.93 (41.73)     2:01.30 (44.37)     2:43.13 (41.83)
 13 Mitchell, Alex F    15 YFD-MR               3:08.22    2:53.51        
                  35.46     1:17.57 (42.11)     2:05.02 (47.45)     2:53.51 (48.49)
 
Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shiota, Lili M      16 Agua Swim Team-MR    2:09.15    2:08.53        
                  27.02       59.12 (32.10)     1:38.56 (39.44)     2:08.53 (29.97)
  2 Bodnar, Katharine   17 Agua Swim Team-MR    2:12.14    2:10.44        
                  29.17     1:00.89 (31.72)     1:40.93 (40.04)     2:10.44 (29.51)
  3 Roberts, Hilary     17 Agua Swim Team-MR    2:09.77    2:10.51        
                  28.77     1:01.95 (33.18)     1:41.16 (39.21)     2:10.51 (29.35)
  4 Teng, Rebecca Y     15 Agua Swim Team-MR    2:12.06    2:14.10        
                  29.24     1:03.88 (34.64)     1:42.82 (38.94)     2:14.10 (31.28)
  5 Hannigan, Kelly G   23 NYAC-MR              2:18.00    2:14.50        
                  30.02     1:04.30 (34.28)     1:42.70 (38.40)     2:14.50 (31.80)
  6 Alejandro, Tricia   18 Agua Swim Team-MR    2:11.74    2:15.05        
                  29.49     1:03.54 (34.05)     1:44.20 (40.66)     2:15.05 (30.85)
  7 Martinez, Bianca M  17 NYCC-MR              2:16.64    2:17.80        
                  29.82     1:07.74 (37.92)     1:46.20 (38.46)     2:17.80 (31.60)
  8 Hutchinson-Maddox,  15 Agua Swim Team-MR    2:19.28    2:18.16        
                  29.50     1:04.64 (35.14)     1:46.12 (41.48)     2:18.16 (32.04)
  9 Nista, Monica L     28 NYAC-MR              2:19.99    2:19.11        
                  30.25     1:05.04 (34.79)     1:45.12 (40.08)     2:19.11 (33.99)
 10 Kristic, Marta      17 Agua Swim Team-MR    2:21.83    2:19.23        
                  29.66     1:05.78 (36.12)     1:47.39 (41.61)     2:19.23 (31.84)
 11 Truluck, Macy       18 ASA-PV               2:21.37    2:19.96        
                  30.10     1:04.56 (34.46)     1:47.93 (43.37)     2:19.96 (32.03)
 12 Erickson, Abigayle  16 Agua Swim Team-MR    2:22.14    2:20.27        
                  30.19     1:06.02 (35.83)     1:48.06 (42.04)     2:20.27 (32.21)
 13 Pavlin, Mekala      15 Agua Swim Team-MR    2:20.55    2:20.49        
                  30.15     1:06.49 (36.34)     1:49.79 (43.30)     2:20.49 (30.70)
 14 Winkler, Caitlin M  17 NYCC-MR              2:20.33    2:21.17        
                  30.52     1:07.24 (36.72)     1:49.14 (41.90)     2:21.17 (32.03)
 15 Yildirim, Nesli     16 Agua Swim Team-MR    2:21.94    2:23.38        
                  31.16     1:09.00 (37.84)     1:50.10 (41.10)     2:23.38 (33.28)
 16 Sweeney, Breanne    17 WAC-MR               2:23.56    2:23.46        
                  30.82     1:04.84 (34.02)     1:50.87 (46.03)     2:23.46 (32.59)
 17 Gavin, Tricia A     17 WAC-MR               2:23.17    2:23.55        
                  31.33     1:09.94 (38.61)     1:50.90 (40.96)     2:23.55 (32.65)
 18 Catoe, Jill         17 ASA-PV               2:21.16    2:23.82        
                  31.76     1:10.69 (38.93)     1:50.53 (39.84)     2:23.82 (33.29)
 19 Rudel, Susannah E   17 SMC-MR               2:21.59    2:25.99        
                  29.61     1:07.78 (38.17)     1:53.19 (45.41)     2:25.99 (32.80)
 20 Wais, Ashleigh Q    15 NYCC-MR              2:29.56    2:27.47        
                  33.68     1:10.95 (37.27)     1:55.47 (44.52)     2:27.47 (32.00)
 21 Fink, Ericka M      15 Middies-MR           2:23.75    2:27.79        
                  32.77     1:10.88 (38.11)     1:53.99 (43.11)     2:27.79 (33.80)
 22 Ryan, Mary C        17 WAC-MR               2:30.60    2:29.15        
                  32.83     1:10.38 (37.55)     1:55.20 (44.82)     2:29.15 (33.95)
 23 McDonough, Maureen  17 WAC-MR               2:27.30    2:29.31        
                  35.35     1:13.87 (38.52)     1:57.07 (43.20)     2:29.31 (32.24)
 24 Maloney, Caitlin    17 WAC-MR               2:27.11    2:29.32        
                  32.11     1:09.40 (37.29)     1:54.75 (45.35)     2:29.32 (34.57)
 25 O'Brien, Kaitlin    15 WAC-MR               2:29.98    2:29.83        
                  33.51     1:11.85 (38.34)     1:57.69 (45.84)     2:29.83 (32.14)
 26 Thermos, Christian  16 WAC-MR               2:26.98    2:29.89        
                  32.48     1:12.01 (39.53)     1:56.30 (44.29)     2:29.89 (33.59)
 27 Tam, Melanie        15 WAC-MR               2:33.92    2:31.10        
                  32.83     1:10.44 (37.61)     1:56.58 (46.14)     2:31.10 (34.52)
 28 Altman-Kurosaki, H  15 Agua Swim Team-MR    2:34.42    2:32.54        
                  32.48     1:11.34 (38.86)     1:57.82 (46.48)     2:32.54 (34.72)
 29 O'Connor, Eric      15 ASA-PV               2:41.40    2:34.84        
                  35.56     1:17.44 (41.88)     1:59.24 (41.80)     2:34.84 (35.60)
 30 Morrissey, Alexa D  15 HS-MR                2:38.43    2:35.86        
                  33.42     1:14.86 (41.44)     1:58.95 (44.09)     2:35.86 (36.91)
 31 Zaccari, Victoria   17 SMC-MR               2:34.89    2:36.53        
                  34.11     1:15.09 (40.98)     1:58.32 (43.23)     2:36.53 (38.21)
 32 Purcell, Kelsey G   17 Agua Swim Team-MR    2:29.00    2:36.60        
                  33.60     1:13.59 (39.99)     1:59.28 (45.69)     2:36.60 (37.32)
 33 Watler, Shani       15 NYCC-MR              2:32.82    2:36.71        
                  35.15     1:13.15 (38.00)     2:01.25 (48.10)     2:36.71 (35.46)
 34 Schmitt, Katherine  15 Agua Swim Team-MR    2:36.31    2:37.23        
                  34.89     1:15.00 (40.11)     2:01.20 (46.20)     2:37.23 (36.03)
 35 Kleinbart, Jessica  15 Agua Swim Team-MR    2:41.49    2:37.64        
                  34.70     1:16.33 (41.63)     2:03.84 (47.51)     2:37.64 (33.80)
 36 Lederer-Plaskett,   17 Riptides-MR          2:41.82    2:37.77        
                  32.42     1:13.04 (40.62)     1:59.92 (46.88)     2:37.77 (37.85)
 37 Mitchell, Alex F    15 YFD-MR               2:38.28    2:40.33        
                  33.29     1:13.91 (40.62)     2:02.65 (48.74)     2:40.33 (37.68)
 38 Xue, Rosalia S      15 HS-MR                2:46.84    2:42.13        
                  34.92     1:17.30 (42.38)     2:04.98 (47.68)     2:42.13 (37.15)
 39 Boulbol, Lauren E   15 HS-MR                2:46.25    2:42.86        
                  38.28     1:19.38 (41.10)     2:04.59 (45.21)     2:42.86 (38.27)
 40 Curro, Emily        16 SMC-MR               2:39.16    2:44.01        
                  34.65     1:16.42 (41.77)     2:05.75 (49.33)     2:44.01 (38.26)
 41 Lu, Christine Y     15 HS-MR                2:37.40    2:44.15        
                  34.27     1:16.93 (42.66)     2:05.68 (48.75)     2:44.15 (38.47)
 42 Anastasio, Elaina   15 HS-MR                2:45.00    2:44.87        
                  35.00     1:18.49 (43.49)     2:05.98 (47.49)     2:44.87 (38.89)
 43 Willis, Emily E     15 HS-MR                2:52.60    2:48.79        
                  39.42     1:19.73 (40.31)     2:09.97 (50.24)     2:48.79 (38.82)
 -- Rubin, Ada L        17 Agua Swim Team-MR    2:27.92         DQ        
      Did not finish on back - back
                  32.92     1:13.99 (41.07)     1:58.45 (44.46)          DQ (33.67)
 
Girls 13 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pavlin, Mekala      15 Agua Swim Team-MR    5:15.03    5:12.60        
                  29.16     1:00.50 (31.34)     1:31.74 (31.24)     2:03.33 (31.59)
        2:35.03 (31.70)     3:06.70 (31.67)     3:38.62 (31.92)     4:10.64 (32.02)
        4:42.27 (31.63)     5:12.60 (30.33)                                        
  2 Roberts, Hilary     17 Agua Swim Team-MR    5:14.88    5:12.88        
                  29.24     1:01.00 (31.76)     1:32.77 (31.77)     2:04.79 (32.02)
        2:36.28 (31.49)     3:07.91 (31.63)     3:39.31 (31.40)     4:10.76 (31.45)
        4:42.24 (31.48)     5:12.88 (30.64)                                        
  3 Shiota, Lili M      16 Agua Swim Team-MR    5:29.68    5:14.17        
                  27.54       58.34 (30.80)     1:30.24 (31.90)     2:02.63 (32.39)
        2:34.70 (32.07)     3:06.42 (31.72)     3:38.45 (32.03)     4:10.74 (32.29)
        4:42.86 (32.12)     5:14.17 (31.31)                                        
  4 Alejandro, Tricia   18 Agua Swim Team-MR    5:09.16    5:14.92        
                  29.07     1:00.21 (31.14)     1:31.47 (31.26)     2:03.13 (31.66)
        2:34.68 (31.55)     3:06.81 (32.13)     3:38.95 (32.14)     4:11.19 (32.24)
        4:43.68 (32.49)     5:14.92 (31.24)                                        
  5 Groccia, Adrienne   14 Middies-MR           5:17.17    5:16.99        
                  28.74       59.88 (31.14)     1:31.88 (32.00)     2:03.83 (31.95)
        2:35.62 (31.79)     3:07.35 (31.73)     3:39.77 (32.42)     4:13.09 (33.32)
        4:45.80 (32.71)     5:16.99 (31.19)                                        
  6 Fritsch, Kristina   16 NYCC-MR              5:16.56    5:18.66        
                  29.42     1:01.28 (31.86)     1:33.31 (32.03)     2:05.72 (32.41)
        2:37.56 (31.84)     3:09.77 (32.21)     3:41.97 (32.20)     4:14.48 (32.51)
        4:47.10 (32.62)     5:18.66 (31.56)                                        
  7 Winkler, Caitlin M  17 NYCC-MR              5:09.90    5:19.12        
                  29.32     1:00.88 (31.56)     1:32.67 (31.79)     2:04.93 (32.26)
        2:37.34 (32.41)     3:09.68 (32.34)     3:42.30 (32.62)     4:14.97 (32.67)
        4:47.48 (32.51)     5:19.12 (31.64)                                        
  8 Gavin, Kara C       14 WAC-MR               5:31.78    5:19.59        
                  28.95     1:00.56 (31.61)     1:32.82 (32.26)     2:05.18 (32.36)
        2:37.90 (32.72)     3:10.49 (32.59)     3:43.22 (32.73)     4:15.70 (32.48)
        4:48.00 (32.30)     5:19.59 (31.59)                                        
  9 Hutchinson-Maddox,  15 Agua Swim Team-MR    5:17.67    5:20.33        
                  28.64     1:00.10 (31.46)     1:32.15 (32.05)     2:04.26 (32.11)
        2:36.74 (32.48)     3:09.30 (32.56)     3:42.23 (32.93)     4:14.93 (32.70)
        4:47.61 (32.68)     5:20.33 (32.72)                                        
 10 Kristic, Marta      17 Agua Swim Team-MR    5:27.68    5:23.49        
                  29.47     1:00.49 (31.02)     1:31.88 (31.39)     2:03.81 (31.93)
        2:35.71 (31.90)     3:08.36 (32.65)     3:42.03 (33.67)     4:15.98 (33.95)
        4:50.44 (34.46)     5:23.49 (33.05)                                        
 11 Schaefer, Kathryn   15 Middies-MR           5:36.28    5:25.17        
                  29.09     1:01.13 (32.04)     1:33.88 (32.75)     2:06.78 (32.90)
        2:39.78 (33.00)     3:13.22 (33.44)     3:46.79 (33.57)     4:20.40 (33.61)
        4:53.64 (33.24)     5:25.17 (31.53)                                        
 12 Gavin, Tricia A     17 WAC-MR               5:42.39    5:31.90        
                  29.60     1:02.37 (32.77)     1:36.28 (33.91)     2:10.06 (33.78)
        2:43.82 (33.76)     3:17.98 (34.16)     3:52.02 (34.04)     4:25.39 (33.37)
        4:58.95 (33.56)     5:31.90 (32.95)                                        
 13 Chudy, Charlotte L  13 Agua Swim Team-MR    5:52.40    5:32.08        
                  30.42     1:03.55 (33.13)     1:37.32 (33.77)     2:10.91 (33.59)
        2:44.58 (33.67)     3:18.42 (33.84)     3:52.22 (33.80)     4:25.92 (33.70)
        4:59.59 (33.67)     5:32.08 (32.49)                                        
 14 Sweeney, Breanne    17 WAC-MR               5:28.55    5:33.56        
                  29.67     1:02.44 (32.77)     1:35.74 (33.30)     2:09.78 (34.04)
        2:44.01 (34.23)     3:18.65 (34.64)     3:53.05 (34.40)     4:27.21 (34.16)
        5:00.96 (33.75)     5:33.56 (32.60)                                        
 15 Rodriguez, Natalia  13 Agua Swim Team-MR    5:27.70    5:34.25        
                  29.64     1:02.37 (32.73)     1:36.23 (33.86)     2:10.45 (34.22)
        2:44.62 (34.17)     3:18.57 (33.95)     3:52.67 (34.10)     4:26.83 (34.16)
        5:00.89 (34.06)     5:34.25 (33.36)                                        
 16 Erickson, Abigayle  16 Agua Swim Team-MR    5:28.08    5:34.61        
                  30.54     1:02.94 (32.40)     1:36.50 (33.56)     2:10.94 (34.44)
        2:45.23 (34.29)     3:19.37 (34.14)     3:53.90 (34.53)     4:27.74 (33.84)
        5:01.86 (34.12)     5:34.61 (32.75)                                        
 17 Wais, Ashleigh Q    15 NYCC-MR              5:42.50    5:35.07        
                  31.58     1:05.27 (33.69)     1:39.79 (34.52)     2:14.51 (34.72)
        2:48.91 (34.40)     3:23.26 (34.35)     3:57.45 (34.19)     4:31.04 (33.59)
        5:03.96 (32.92)     5:35.07 (31.11)                                        
 18 O'Brien, Kaitlin    15 WAC-MR               5:31.09    5:35.46        
                  31.54     1:05.00 (33.46)     1:38.70 (33.70)     2:12.96 (34.26)
        2:47.10 (34.14)     3:21.10 (34.00)     3:54.79 (33.69)     4:28.28 (33.49)
        5:02.09 (33.81)     5:35.46 (33.37)                                        
 19 McDonough, Maureen  17 WAC-MR               5:29.81    5:36.82        
                  30.43     1:03.56 (33.13)     1:37.75 (34.19)     2:11.75 (34.00)
        2:46.27 (34.52)     3:20.67 (34.40)     3:55.57 (34.90)     4:29.26 (33.69)
        5:03.42 (34.16)     5:36.82 (33.40)                                        
 20 Nunez, Ana          14 Agua Swim Team-MR    6:06.00    5:43.03        
                  31.63     1:05.74 (34.11)     1:40.44 (34.70)     2:15.52 (35.08)
        2:50.51 (34.99)     3:25.29 (34.78)     4:00.22 (34.93)     4:34.89 (34.67)
        5:09.86 (34.97)     5:43.03 (33.17)                                        
 21 Castellano, Gabrie  14 WAC-MR               5:49.15    5:44.07        
                  30.68     1:04.39 (33.71)     1:38.61 (34.22)     2:12.99 (34.38)
        2:47.85 (34.86)     3:23.04 (35.19)     3:58.39 (35.35)     4:33.71 (35.32)
        5:09.13 (35.42)     5:44.07 (34.94)                                        
 22 Kennedy, Calla      13 NYCC-MR              5:58.09    5:46.69        
                  32.12     1:06.77 (34.65)     1:41.39 (34.62)     2:17.11 (35.72)
        2:52.76 (35.65)     3:28.09 (35.33)     4:03.12 (35.03)     4:37.98 (34.86)
        5:12.40 (34.42)     5:46.69 (34.29)                                        
 23 Ryan, Mary C        17 WAC-MR               5:40.98    5:48.45        
                  32.01     1:06.35 (34.34)     1:41.07 (34.72)     2:16.30 (35.23)
        2:51.62 (35.32)     3:27.04 (35.42)     4:02.87 (35.83)     4:38.29 (35.42)
        5:13.76 (35.47)     5:48.45 (34.69)                                        
 24 Maloney, Caitlin    17 WAC-MR               5:37.11    5:49.00        
                  16.32     1:05.68 (49.36)     1:41.56 (35.88)     2:17.36 (35.80)
        2:52.42 (35.06)     3:27.70 (35.28)     4:02.66 (34.96)     4:38.51 (35.85)
        5:13.74 (35.23)     5:49.00 (35.26)                                        
 25 Kuo, Jacqueline     13 Agua Swim Team-MR    6:02.67    5:50.13        
                  31.19     1:05.21 (34.02)     1:39.84 (34.63)     2:15.35 (35.51)
        2:51.15 (35.80)     3:27.24 (36.09)     4:03.21 (35.97)     4:39.19 (35.98)
        5:15.29 (36.10)     5:50.13 (34.84)                                        
 26 Rivera, Ashley M    13 Unattached           5:45.99    5:50.51        
                  31.88     1:06.42 (34.54)     1:41.88 (35.46)     2:17.39 (35.51)
        2:53.07 (35.68)     3:28.84 (35.77)     4:04.62 (35.78)     4:40.65 (36.03)
        5:17.09 (36.44)     5:50.51 (33.42)                                        
 27 Winkler, Erika      13 NYCC-MR              6:11.96    5:50.79        
                  31.68     1:07.15 (35.47)     1:42.87 (35.72)     2:17.92 (35.05)
        2:54.01 (36.09)     3:29.70 (35.69)     4:05.23 (35.53)     4:41.07 (35.84)
        5:16.46 (35.39)     5:50.79 (34.33)                                        
 28 Yildirim, Nesli     16 Agua Swim Team-MR    5:41.39    5:51.63        
                  30.24     1:04.59 (34.35)     1:39.91 (35.32)     2:15.70 (35.79)
        2:51.74 (36.04)     3:27.67 (35.93)     4:03.82 (36.15)     4:40.10 (36.28)
        5:16.41 (36.31)     5:51.63 (35.22)                                        
 29 Howe, Ritchey F     14 Agua Swim Team-MR    7:11.70    5:53.56        
                  30.28     1:04.39 (34.11)     1:39.61 (35.22)     2:15.43 (35.82)
        2:51.31 (35.88)     3:27.85 (36.54)     4:04.57 (36.72)     4:41.35 (36.78)
        5:18.34 (36.99)     5:53.56 (35.22)                                        
 30 Moore, Jhanna       17 Agua Swim Team-MR    5:44.05    5:56.17        
                  31.92     1:06.48 (34.56)     1:41.78 (35.30)     2:18.06 (36.28)
        2:53.67 (35.61)     3:30.39 (36.72)     4:07.12 (36.73)     4:43.94 (36.82)
        5:21.21 (37.27)     5:56.17 (34.96)                                        
 31 Thermos, Christian  16 WAC-MR               5:43.97    5:58.84        
                  32.66     1:08.50 (35.84)     1:46.40 (37.90)     2:23.48 (37.08)
        2:59.12 (35.64)     3:35.73 (36.61)     4:12.69 (36.96)     4:49.20 (36.51)
        5:25.22 (36.02)     5:58.84 (33.62)                                        
 32 Martinez, Adrianna  13 NYCC-MR              5:45.00    6:00.06        
                  32.73     1:09.30 (36.57)     1:46.53 (37.23)     2:23.52 (36.99)
        3:00.32 (36.80)     3:36.96 (36.64)     4:14.09 (37.13)     4:50.68 (36.59)
        5:27.12 (36.44)     6:00.06 (32.94)                                        
 33 Rubin, Ada L        17 Agua Swim Team-MR    5:43.88    6:00.79        
                  32.29     1:07.59 (35.30)     1:44.35 (36.76)     2:21.11 (36.76)
        2:57.97 (36.86)     3:34.70 (36.73)     4:11.79 (37.09)     4:48.58 (36.79)
        5:25.13 (36.55)     6:00.79 (35.66)                                        
 34 Kleinbart, Jessica  15 Agua Swim Team-MR    6:10.00    6:03.67        
                  31.45     1:06.98 (35.53)     1:43.85 (36.87)     2:20.96 (37.11)
        2:58.38 (37.42)     3:35.68 (37.30)     4:13.08 (37.40)     4:51.38 (38.30)
        5:28.00 (36.62)     6:03.67 (35.67)                                        
 35 Cohen, Lynzee R     14 WAC-MR               6:13.20    6:05.76        
                  32.49     1:08.92 (36.43)     1:46.27 (37.35)     2:23.33 (37.06)
        3:00.82 (37.49)     3:38.29 (37.47)     4:15.86 (37.57)     4:53.35 (37.49)
        5:30.49 (37.14)     6:05.76 (35.27)                                        
 36 Altman-Kurosaki, H  15 Agua Swim Team-MR    6:08.06    6:05.92        
                  34.01     1:11.03 (37.02)     1:48.85 (37.82)     2:27.01 (38.16)
        3:04.45 (37.44)     3:42.38 (37.93)     4:19.70 (37.32)     4:56.19 (36.49)
        5:31.86 (35.67)     6:05.92 (34.06)                                        
 37 Scott, Lucy E       13 Agua Swim Team-MR    5:50.60    6:07.24        
                  31.36     1:07.49 (36.13)     1:44.97 (37.48)     2:22.61 (37.64)
        3:00.79 (38.18)     3:39.03 (38.24)     4:17.08 (38.05)     4:55.02 (37.94)
        5:31.61 (36.59)     6:07.24 (35.63)                                        
 38 Watler, Shani       15 NYCC-MR              6:22.07    6:08.06        
                  32.29     1:08.93 (36.64)     1:46.62 (37.69)     2:24.28 (37.66)
        3:01.93 (37.65)     3:39.44 (37.51)     4:17.10 (37.66)     4:54.53 (37.43)
        5:32.31 (37.78)     6:08.06 (35.75)                                        
 39 deFreitas, Sophie   13 WAC-MR               6:05.15    6:15.75        
                  32.52     1:09.10 (36.58)     1:46.41 (37.31)     2:24.63 (38.22)
        3:03.33 (38.70)     3:42.46 (39.13)     4:21.77 (39.31)     5:00.57 (38.80)
        5:38.75 (38.18)     6:15.75 (37.00)                                        
 40 Boccia, Lindsay M   13 WAC-MR               6:08.55    6:18.16        
                  32.73     1:09.62 (36.89)     1:48.66 (39.04)     2:26.93 (38.27)
        3:05.94 (39.01)     3:45.31 (39.37)     4:25.18 (39.87)     5:04.11 (38.93)
        5:42.34 (38.23)     6:18.16 (35.82)                                        
 41 Tubens, Melanie     13 NYCC-MR              6:22.67    6:19.01        
                  33.26     1:10.66 (37.40)     1:48.87 (38.21)     2:27.11 (38.24)
        3:05.50 (38.39)     3:44.40 (38.90)     4:23.14 (38.74)     5:02.70 (39.56)
        5:41.70 (39.00)     6:19.01 (37.31)                                        
 42 Mitchell, Alex F    15 YFD-MR               7:12.85    6:21.29        
                  32.86     1:09.94 (37.08)     1:49.59 (39.65)     2:29.43 (39.84)
        3:08.62 (39.19)     3:48.10 (39.48)     4:26.62 (38.52)     5:06.16 (39.54)
        5:44.86 (38.70)     6:21.29 (36.43)                                        
 43 Smith, Meghan       14 WAC-MR               6:58.86    6:23.18        
                  33.03     1:09.83 (36.80)     1:48.48 (38.65)     2:27.69 (39.21)
        3:06.56 (38.87)     3:46.47 (39.91)     4:26.60 (40.13)     5:06.40 (39.80)
        5:44.65 (38.25)     6:23.18 (38.53)                                        
 44 Russo, Alexa A      18 YFD-MR               6:21.00    6:25.74        
                  34.79     1:13.65 (38.86)     1:52.31 (38.66)     2:31.63 (39.32)
        3:11.14 (39.51)     3:50.75 (39.61)     4:29.23 (38.48)     5:08.24 (39.01)
        5:47.53 (39.29)     6:25.74 (38.21)                                        
 45 Lee, Courtney M     14 HS-MR                6:26.56    6:27.51        
                  32.87     1:10.50 (37.63)     1:49.52 (39.02)     2:29.31 (39.79)
        3:09.06 (39.75)     3:49.40 (40.34)     4:30.15 (40.75)     5:10.35 (40.20)
        5:50.03 (39.68)     6:27.51 (37.48)                                        
 46 Tam, Melanie        15 WAC-MR               6:13.87    6:28.50        
                  33.21     1:09.30 (36.09)     1:47.64 (38.34)     2:27.29 (39.65)
        3:07.56 (40.27)     3:47.75 (40.19)     4:28.35 (40.60)     5:08.50 (40.15)
        5:48.94 (40.44)     6:28.50 (39.56)                                        
 47 Lederer-Plaskett,   17 Riptides-MR               NT    6:29.97        
                  31.44     1:08.51 (37.07)     1:47.38 (38.87)     2:27.35 (39.97)
        3:08.20 (40.85)     3:48.61 (40.41)     4:28.79 (40.18)     5:10.54 (41.75)
        5:50.46 (39.92)     6:29.97 (39.51)                                        
 48 Maloney, Erin C     13 WAC-MR               6:44.56    6:50.08        
                  35.37     1:15.23 (39.86)     1:55.73 (40.50)     2:37.83 (42.10)
        3:19.73 (41.90)     4:01.72 (41.99)     4:44.09 (42.37)     5:26.96 (42.87)
        6:09.38 (42.42)     6:50.08 (40.70)                                        
 
Girls 13 & Over 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rueda, Daniela      14 Agua Swim Team-MR   17:12.22   17:22.12        
                  29.39     1:00.37 (30.98)     1:31.67 (31.30)     2:03.10 (31.43)
        2:34.48 (31.38)     3:05.99 (31.51)     3:37.33 (31.34)     4:08.89 (31.56)
        4:40.57 (31.68)     5:12.66 (32.09)     5:44.57 (31.91)     6:16.26 (31.69)
        6:48.11 (31.85)     7:19.93 (31.82)     7:51.78 (31.85)     8:24.02 (32.24)
        8:55.76 (31.74)     9:27.83 (32.07)     9:59.76 (31.93)    10:31.64 (31.88)
       11:03.25 (31.61)    11:34.69 (31.44)    12:06.45 (31.76)    12:38.76 (32.31)
       13:09.91 (31.15)    13:41.34 (31.43)    14:13.20 (31.86)    14:44.86 (31.66)
       15:16.55 (31.69)    15:48.07 (31.52)    16:20.09 (32.02)    16:52.32 (32.23)
       17:22.12 (29.80)
  2 Morford, Lauren A   22 Agua Swim Team-MR   16:58.54   17:26.19        
                  29.13     1:00.00 (30.87)     1:31.19 (31.19)     2:02.63 (31.44)
        2:33.83 (31.20)     3:05.12 (31.29)     3:36.86 (31.74)     4:08.62 (31.76)
        4:40.41 (31.79)     5:12.25 (31.84)     5:43.96 (31.71)     6:15.88 (31.92)
        6:48.04 (32.16)     7:19.67 (31.63)     7:51.52 (31.85)     8:23.59 (32.07)
        8:55.55 (31.96)     9:27.58 (32.03)     9:59.42 (31.84)    10:31.58 (32.16)
       11:03.30 (31.72)    11:35.17 (31.87)    12:06.88 (31.71)    12:39.00 (32.12)
       13:11.21 (32.21)    13:43.11 (31.90)    14:14.89 (31.78)    14:47.18 (32.29)
       15:18.95 (31.77)    15:51.02 (32.07)    16:23.05 (32.03)    16:54.85 (31.80)
       17:26.19 (31.34)
  3 Hutchinson-Maddox,  15 Agua Swim Team-MR   17:58.77   17:57.20        
                  29.66     1:01.61 (31.95)     1:33.90 (32.29)     2:06.30 (32.40)
        2:38.67 (32.37)     3:11.00 (32.33)     3:43.35 (32.35)     4:15.82 (32.47)
        4:48.40 (32.58)     5:20.85 (32.45)     5:53.34 (32.49)     6:26.14 (32.80)
        6:58.57 (32.43)     7:31.53 (32.96)     8:04.53 (33.00)     8:37.03 (32.50)
        9:10.15 (33.12)     9:42.95 (32.80)    10:15.83 (32.88)    10:49.00 (33.17)
       11:21.86 (32.86)    11:55.09 (33.23)    12:28.00 (32.91)    13:00.66 (32.66)
       13:33.88 (33.22)    14:07.26 (33.38)    14:40.33 (33.07)    15:13.42 (33.09)
       15:46.65 (33.23)    16:19.88 (33.23)    16:52.76 (32.88)    17:25.53 (32.77)
       17:57.20 (31.67)
  4 Winkler, Caitlin M  17 NYCC-MR             17:42.67   18:11.73        
                  30.05     1:02.25 (32.20)     1:35.12 (32.87)     2:08.39 (33.27)
        2:41.77 (33.38)     3:15.29 (33.52)     3:48.66 (33.37)     4:22.03 (33.37)
        4:55.44 (33.41)     5:28.66 (33.22)     6:01.73 (33.07)     6:35.11 (33.38)
        7:08.09 (32.98)     7:41.42 (33.33)     8:14.66 (33.24)     8:47.60 (32.94)
        9:20.66 (33.06)     9:53.87 (33.21)    10:26.90 (33.03)    11:00.07 (33.17)
       11:33.32 (33.25)    12:06.83 (33.51)    12:39.56 (32.73)    13:12.60 (33.04)
       13:46.03 (33.43)    14:19.28 (33.25)    14:52.41 (33.13)    15:25.66 (33.25)
       15:59.16 (33.50)    16:32.71 (33.55)    17:05.97 (33.26)    17:39.27 (33.30)
       18:11.73 (32.46)
  5 Pavlin, Mekala      15 Agua Swim Team-MR   18:01.13   18:11.88        
                  30.59     1:03.30 (32.71)     1:36.07 (32.77)     2:08.95 (32.88)
        2:41.91 (32.96)     3:15.07 (33.16)     3:48.32 (33.25)     4:21.39 (33.07)
        4:54.81 (33.42)     5:28.19 (33.38)     6:01.82 (33.63)     6:35.22 (33.40)
        7:08.43 (33.21)     7:41.62 (33.19)     8:14.62 (33.00)     8:47.90 (33.28)
        9:21.26 (33.36)     9:54.57 (33.31)    10:28.18 (33.61)    11:01.08 (32.90)
       11:21.63 (20.55)    11:34.78 (13.15)    12:07.96 (33.18)    12:41.57 (33.61)
       13:14.53 (32.96)    13:47.59 (33.06)    14:20.77 (33.18)    14:54.23 (33.46)
       15:27.46 (33.23)  16:33.83 (1:06.37)    17:06.75 (32.92)    17:39.70 (32.95)
       18:11.88 (32.18)
  6 Alejandro, Tricia   18 Agua Swim Team-MR   17:57.22   18:21.56        
                  30.10     1:01.93 (31.83)     1:34.40 (32.47)     2:07.12 (32.72)
        2:40.07 (32.95)     3:12.87 (32.80)     3:45.95 (33.08)     4:19.12 (33.17)
        4:52.86 (33.74)     5:26.19 (33.33)     5:59.48 (33.29)     6:32.99 (33.51)
        7:06.45 (33.46)     7:39.93 (33.48)     8:13.67 (33.74)     8:47.50 (33.83)
        9:21.20 (33.70)     9:54.83 (33.63)    10:28.54 (33.71)    11:02.36 (33.82)
       11:36.10 (33.74)    12:09.98 (33.88)    12:43.62 (33.64)    13:17.55 (33.93)
       13:51.71 (34.16)    14:26.03 (34.32)    15:00.18 (34.15)    15:34.06 (33.88)
       16:08.26 (34.20)    16:42.35 (34.09)    17:15.96 (33.61)    17:49.12 (33.16)
       18:21.56 (32.44)
  7 Roberts, Hilary     17 Agua Swim Team-MR   17:40.66   18:31.22        
                  31.08     1:04.61 (33.53)     1:38.86 (34.25)     2:12.91 (34.05)
        2:46.69 (33.78)     3:20.90 (34.21)     3:54.53 (33.63)     4:28.50 (33.97)
        5:02.50 (34.00)     5:36.43 (33.93)     6:10.67 (34.24)     6:44.51 (33.84)
        7:18.62 (34.11)     7:51.77 (33.15)     8:25.82 (34.05)     9:00.22 (34.40)
        9:34.30 (34.08)    10:08.56 (34.26)    10:42.64 (34.08)    11:16.83 (34.19)
       11:50.95 (34.12)    12:24.88 (33.93)    12:58.84 (33.96)    13:32.35 (33.51)
       14:05.96 (33.61)    14:39.78 (33.82)    15:13.42 (33.64)    15:46.99 (33.57)
       16:19.96 (32.97)    16:52.66 (32.70)    17:25.72 (33.06)    17:58.84 (33.12)
       18:31.22 (32.38)
  8 Gavin, Kara C       14 WAC-MR              19:34.34   18:32.44        
                  31.16     1:05.13 (33.97)     1:38.76 (33.63)     2:12.22 (33.46)
        2:46.21 (33.99)     3:20.26 (34.05)     3:54.35 (34.09)     4:28.36 (34.01)
        5:02.66 (34.30)     5:36.74 (34.08)     6:10.40 (33.66)     6:44.44 (34.04)
        7:18.50 (34.06)     7:52.78 (34.28)     8:26.73 (33.95)     9:00.67 (33.94)
        9:35.01 (34.34)    10:09.26 (34.25)    10:43.03 (33.77)    11:16.92 (33.89)
       11:50.55 (33.63)    12:24.54 (33.99)    12:58.69 (34.15)    13:32.65 (33.96)
       14:06.41 (33.76)    14:40.02 (33.61)    15:13.72 (33.70)    15:47.23 (33.51)
       16:20.82 (33.59)    16:54.77 (33.95)    17:27.88 (33.11)    18:00.71 (32.83)
       18:32.44 (31.73)
  9 Groccia, Adrienne   14 Middies-MR          18:08.15   18:35.25        
                  29.80     1:02.03 (32.23)     1:35.15 (33.12)     2:08.32 (33.17)
        2:41.44 (33.12)     3:15.26 (33.82)     3:48.76 (33.50)     4:22.22 (33.46)
        4:55.76 (33.54)     5:29.45 (33.69)     6:04.27 (34.82)     6:38.19 (33.92)
        7:13.13 (34.94)     7:47.06 (33.93)     8:20.13 (33.07)     8:54.73 (34.60)
        9:28.03 (33.30)    10:02.59 (34.56)    10:37.50 (34.91)    11:11.52 (34.02)
       11:45.91 (34.39)    12:20.47 (34.56)    12:53.95 (33.48)    13:29.71 (35.76)
       14:03.58 (33.87)    14:38.31 (34.73)    15:13.29 (34.98)    15:46.28 (32.99)
       16:19.92 (33.64)    16:53.35 (33.43)    17:28.64 (35.29)    18:03.22 (34.58)
       18:35.25 (32.03)
 10 O'Brien, Kaitlin    15 WAC-MR              19:54.45   18:35.82        
                  31.07     1:04.76 (33.69)     1:38.52 (33.76)     2:12.54 (34.02)
        2:46.49 (33.95)     3:20.73 (34.24)     3:54.83 (34.10)     4:28.57 (33.74)
        5:02.96 (34.39)     5:36.63 (33.67)     6:10.59 (33.96)     6:44.48 (33.89)
        7:18.38 (33.90)     7:52.30 (33.92)     8:26.00 (33.70)     8:59.84 (33.84)
        9:33.83 (33.99)    10:07.86 (34.03)    10:41.94 (34.08)    11:16.16 (34.22)
       11:50.15 (33.99)    12:24.21 (34.06)    12:58.55 (34.34)    13:32.45 (33.90)
       14:06.37 (33.92)    14:40.23 (33.86)    15:14.25 (34.02)    15:48.36 (34.11)
       16:21.97 (33.61)    16:55.62 (33.65)    17:29.47 (33.85)    18:03.08 (33.61)
       18:35.82 (32.74)
 11 Gavin, Tricia A     17 WAC-MR              20:03.11   18:36.23        
                  30.27     1:03.78 (33.51)     1:37.95 (34.17)     2:12.28 (34.33)
        2:46.56 (34.28)     3:20.82 (34.26)     3:55.07 (34.25)     4:29.27 (34.20)
        5:03.51 (34.24)     5:37.72 (34.21)     6:12.04 (34.32)     6:45.59 (33.55)
        7:19.16 (33.57)     7:52.82 (33.66)     8:26.55 (33.73)     9:00.48 (33.93)
        9:34.56 (34.08)    10:08.62 (34.06)    10:42.63 (34.01)    11:16.57 (33.94)
       11:50.54 (33.97)    12:24.65 (34.11)    12:58.44 (33.79)    13:32.03 (33.59)
       14:05.96 (33.93)    14:40.07 (34.11)    15:14.27 (34.20)    15:48.49 (34.22)
       16:22.74 (34.25)    16:56.83 (34.09)    17:30.86 (34.03)    18:04.22 (33.36)
       18:36.23 (32.01)
 12 Schaefer, Kathryn   15 Middies-MR          18:25.31   18:44.78        
                  31.15     1:04.78 (33.63)     1:38.04 (33.26)     2:11.82 (33.78)
        2:45.54 (33.72)     3:19.51 (33.97)     3:53.41 (33.90)     4:27.40 (33.99)
        5:01.74 (34.34)     5:35.72 (33.98)     6:09.53 (33.81)     6:44.04 (34.51)
        7:18.23 (34.19)     7:52.60 (34.37)     8:27.32 (34.72)     9:01.54 (34.22)
        9:35.96 (34.42)    10:10.40 (34.44)    10:45.11 (34.71)    11:18.75 (33.64)
       11:53.32 (34.57)    12:28.12 (34.80)    13:02.62 (34.50)    13:37.01 (34.39)
       14:11.48 (34.47)    14:45.86 (34.38)    15:20.60 (34.74)    15:55.49 (34.89)
       16:30.34 (34.85)    17:04.57 (34.23)    17:39.00 (34.43)    18:13.37 (34.37)
       18:44.78 (31.41)
 13 Erickson, Abigayle  16 Agua Swim Team-MR   18:17.29   18:53.12        
                  30.75     1:04.01 (33.26)     1:37.67 (33.66)     2:11.60 (33.93)
        2:45.47 (33.87)     3:19.59 (34.12)     3:53.40 (33.81)     4:27.44 (34.04)
        5:01.74 (34.30)     5:36.07 (34.33)     6:10.22 (34.15)     6:44.10 (33.88)
        7:18.33 (34.23)     7:52.73 (34.40)     8:27.12 (34.39)     9:01.39 (34.27)
        9:35.92 (34.53)    10:10.51 (34.59)    10:44.99 (34.48)    11:19.25 (34.26)
       11:53.90 (34.65)    12:28.87 (34.97)    13:03.88 (35.01)    13:38.63 (34.75)
       14:13.65 (35.02)    14:48.65 (35.00)    15:24.07 (35.42)    15:59.34 (35.27)
       16:34.69 (35.35)    17:09.54 (34.85)    17:44.91 (35.37)    18:19.42 (34.51)
       18:53.12 (33.70)
 14 Chudy, Charlotte L  13 Agua Swim Team-MR   20:00.00   19:06.08        
                  30.43     1:04.22 (33.79)     1:38.03 (33.81)     2:11.83 (33.80)
        2:45.73 (33.90)     3:19.83 (34.10)     3:54.09 (34.26)     4:28.03 (33.94)
        5:02.10 (34.07)     5:36.19 (34.09)     6:10.47 (34.28)     6:44.92 (34.45)
        7:19.18 (34.26)     7:53.72 (34.54)     8:27.96 (34.24)     9:02.91 (34.95)
        9:38.59 (35.68)    10:13.93 (35.34)    10:49.35 (35.42)    11:25.11 (35.76)
       12:00.36 (35.25)    12:36.09 (35.73)    13:12.08 (35.99)    13:47.81 (35.73)
       14:23.71 (35.90)    14:59.59 (35.88)    15:35.52 (35.93)    16:11.41 (35.89)
       16:47.19 (35.78)    17:22.74 (35.55)    17:57.09 (34.35)    18:32.48 (35.39)
       19:06.08 (33.60)
 15 Sweeney, Breanne    17 WAC-MR              19:46.40   19:15.86        
                  31.15     1:04.98 (33.83)     1:39.30 (34.32)     2:13.72 (34.42)
        2:48.09 (34.37)     3:22.76 (34.67)     3:57.29 (34.53)     4:32.36 (35.07)
        5:07.06 (34.70)     5:41.83 (34.77)     6:17.02 (35.19)     6:52.15 (35.13)
        7:27.87 (35.72)     8:03.68 (35.81)     8:39.39 (35.71)     9:15.01 (35.62)
        9:50.91 (35.90)    10:26.09 (35.18)    11:01.67 (35.58)    11:36.96 (35.29)
       12:12.33 (35.37)    12:47.44 (35.11)    13:22.66 (35.22)    13:57.96 (35.30)
       14:33.12 (35.16)    15:08.59 (35.47)    15:44.02 (35.43)    16:19.73 (35.71)
       16:55.22 (35.49)    17:30.74 (35.52)    18:06.61 (35.87)    18:41.46 (34.85)
       19:15.86 (34.40)
 16 Wais, Ashleigh Q    15 NYCC-MR             20:25.87   19:19.27        
                  32.33     1:07.41 (35.08)     1:43.07 (35.66)     2:18.75 (35.68)
        2:54.23 (35.48)     3:29.74 (35.51)     4:05.29 (35.55)     4:41.08 (35.79)
        5:17.16 (36.08)     5:53.02 (35.86)     6:28.49 (35.47)     7:03.93 (35.44)
        7:39.73 (35.80)     8:15.31 (35.58)     8:51.10 (35.79)     9:26.76 (35.66)
       10:02.23 (35.47)    10:38.01 (35.78)    11:13.69 (35.68)    11:49.27 (35.58)
       12:24.83 (35.56)    13:00.22 (35.39)    13:35.43 (35.21)    14:10.50 (35.07)
       14:45.77 (35.27)    15:20.61 (34.84)    15:55.52 (34.91)    16:30.41 (34.89)
       17:05.56 (35.15)    17:39.62 (34.06)    18:13.53 (33.91)    18:47.28 (33.75)
       19:19.27 (31.99)
 17 McDonough, Maureen  17 WAC-MR              19:00.52   19:24.33        
                  31.83     1:05.59 (33.76)     1:39.78 (34.19)     2:14.16 (34.38)
        2:49.00 (34.84)     3:23.85 (34.85)     3:58.63 (34.78)     4:33.97 (35.34)
        5:09.48 (35.51)     5:44.70 (35.22)     6:20.73 (36.03)     6:56.44 (35.71)
        7:32.27 (35.83)     8:07.97 (35.70)     8:43.21 (35.24)     9:18.67 (35.46)
        9:54.12 (35.45)    10:29.30 (35.18)    11:04.55 (35.25)    11:39.78 (35.23)
       12:14.34 (34.56)    12:49.74 (35.40)    13:25.08 (35.34)    14:00.30 (35.22)
       14:36.55 (36.25)    15:12.31 (35.76)    15:48.45 (36.14)    16:24.57 (36.12)
       17:00.97 (36.40)    17:37.51 (36.54)    18:13.34 (35.83)    18:49.03 (35.69)
       19:24.33 (35.30)
 18 Ryan, Mary C        17 WAC-MR              20:15.12   19:33.00        
                  31.62     1:05.69 (34.07)     1:40.67 (34.98)     2:15.39 (34.72)
        2:50.43 (35.04)     3:25.18 (34.75)     4:00.35 (35.17)     4:35.74 (35.39)
        5:11.57 (35.83)     5:46.68 (35.11)     6:22.24 (35.56)     6:57.80 (35.56)
        7:33.41 (35.61)     8:09.45 (36.04)     8:45.61 (36.16)     9:21.30 (35.69)
        9:57.21 (35.91)    10:33.19 (35.98)    11:09.52 (36.33)    11:45.67 (36.15)
       12:21.45 (35.78)    12:57.65 (36.20)    13:33.91 (36.26)    14:10.03 (36.12)
       14:46.23 (36.20)    15:22.56 (36.33)    15:58.51 (35.95)    16:34.69 (36.18)
       17:10.96 (36.27)    17:46.67 (35.71)    18:22.46 (35.79)    18:58.18 (35.72)
       19:33.00 (34.82)
 19 Castellano, Gabrie  14 WAC-MR              20:39.49   19:35.12        
                  31.20     1:05.57 (34.37)     1:40.64 (35.07)     2:15.94 (35.30)
        2:51.05 (35.11)     3:26.11 (35.06)     4:01.52 (35.41)     4:36.91 (35.39)
        5:12.34 (35.43)     5:47.74 (35.40)     6:23.22 (35.48)     6:58.75 (35.53)
        7:34.26 (35.51)     8:10.06 (35.80)     8:45.70 (35.64)     9:21.32 (35.62)
        9:57.29 (35.97)    10:33.23 (35.94)    11:09.34 (36.11)    11:45.61 (36.27)
       12:21.59 (35.98)    12:57.84 (36.25)    13:34.04 (36.20)    14:10.29 (36.25)
       14:46.18 (35.89)    15:22.34 (36.16)    15:58.75 (36.41)    16:35.16 (36.41)
       17:11.51 (36.35)    17:47.60 (36.09)    18:23.52 (35.92)    18:59.72 (36.20)
       19:35.12 (35.40)
 20 Omary, Natalie M    14 Agua Swim Team-MR   19:37.12   19:50.43        
                  32.16     1:06.83 (34.67)     1:34.36 (27.53)     2:19.33 (44.97)
        2:55.79 (36.46)     3:32.62 (36.83)     4:09.00 (36.38)     4:45.44 (36.44)
        5:21.64 (36.20)     5:58.00 (36.36)     6:34.43 (36.43)     7:11.87 (37.44)
        7:47.96 (36.09)     8:24.66 (36.70)     9:02.03 (37.37)     9:38.38 (36.35)
       10:14.32 (35.94)    10:49.92 (35.60)    11:25.74 (35.82)    12:01.89 (36.15)
       12:37.57 (35.68)    13:13.89 (36.32)    13:49.51 (35.62)    14:25.26 (35.75)
       15:02.08 (36.82)    15:38.34 (36.26)    16:13.80 (35.46)    16:50.37 (36.57)
       17:26.88 (36.51)    18:02.99 (36.11)    18:38.84 (35.85)    19:14.99 (36.15)
       19:50.43 (35.44)
 21 Nunez, Ana          14 Agua Swim Team-MR   19:00.00   20:01.59        
                  32.15     1:06.69 (34.54)     1:42.07 (35.38)     2:18.00 (35.93)
        2:53.98 (35.98)     3:30.16 (36.18)     4:06.73 (36.57)     4:42.92 (36.19)
        5:19.32 (36.40)     5:55.64 (36.32)     6:32.04 (36.40)     7:08.14 (36.10)
        7:44.87 (36.73)     8:21.55 (36.68)     8:58.31 (36.76)     9:34.93 (36.62)
       10:11.73 (36.80)    10:48.64 (36.91)    11:25.29 (36.65)    12:01.78 (36.49)
       12:37.76 (35.98)    13:14.12 (36.36)    13:50.76 (36.64)    14:27.61 (36.85)
       15:04.61 (37.00)    15:42.08 (37.47)    16:19.20 (37.12)    16:56.40 (37.20)
       17:33.39 (36.99)    18:10.78 (37.39)    18:48.61 (37.83)    19:25.79 (37.18)
       20:01.59 (35.80)
 22 Kuo, Jacqueline     13 Agua Swim Team-MR   20:00.78   20:02.58        
                  31.44     1:05.79 (34.35)     1:40.97 (35.18)     2:16.50 (35.53)
        2:52.52 (36.02)     3:28.85 (36.33)     4:05.38 (36.53)     4:41.97 (36.59)
        5:18.62 (36.65)     5:55.31 (36.69)     6:31.59 (36.28)     7:08.33 (36.74)
        7:45.32 (36.99)     8:21.84 (36.52)     8:58.60 (36.76)     9:35.49 (36.89)
       10:12.37 (36.88)    10:49.35 (36.98)    11:25.99 (36.64)    12:02.94 (36.95)
       12:39.93 (36.99)    13:17.04 (37.11)    13:53.92 (36.88)    14:30.91 (36.99)
       15:07.88 (36.97)    15:45.19 (37.31)    16:22.59 (37.40)    16:59.97 (37.38)
       17:37.02 (37.05)    18:14.31 (37.29)    18:51.31 (37.00)    19:27.76 (36.45)
       20:02.58 (34.82)
 23 Moore, Jhanna       17 Agua Swim Team-MR   19:39.79   20:42.01        
                  31.76     1:06.95 (35.19)     1:42.71 (35.76)     2:19.63 (36.92)
        2:57.24 (37.61)     3:35.54 (38.30)     4:13.50 (37.96)     4:51.14 (37.64)
        5:30.15 (39.01)     6:08.47 (38.32)     6:44.73 (36.26)     7:20.91 (36.18)
        7:59.55 (38.64)     8:38.52 (38.97)     9:16.92 (38.40)     9:55.51 (38.59)
       10:33.95 (38.44)    11:12.56 (38.61)    11:51.08 (38.52)    12:29.14 (38.06)
       13:07.43 (38.29)    13:46.14 (38.71)    14:22.87 (36.73)    15:00.75 (37.88)
       15:38.41 (37.66)    16:16.51 (38.10)    16:54.63 (38.12)    17:31.91 (37.28)
       18:09.75 (37.84)    18:47.14 (37.39)    19:25.73 (38.59)    20:02.69 (36.96)
       20:42.01 (39.32)
 24 Altman-Kurosaki, H  15 Agua Swim Team-MR   20:52.45   20:49.54        
                  34.34     1:11.91 (37.57)     1:50.58 (38.67)     2:29.56 (38.98)
        3:08.45 (38.89)     3:47.40 (38.95)     4:25.73 (38.33)     5:04.34 (38.61)
        5:41.80 (37.46)     6:19.38 (37.58)     6:57.52 (38.14)     7:35.38 (37.86)
        8:13.91 (38.53)     8:52.74 (38.83)     9:31.45 (38.71)    10:09.39 (37.94)
       10:47.13 (37.74)    11:25.39 (38.26)    12:03.47 (38.08)    12:41.71 (38.24)
       13:19.93 (38.22)    13:57.41 (37.48)    14:34.44 (37.03)    15:12.44 (38.00)
       15:49.91 (37.47)    16:28.27 (38.36)    17:06.63 (38.36)    17:44.53 (37.90)
       18:21.73 (37.20)    18:59.13 (37.40)    19:36.61 (37.48)    20:13.65 (37.04)
       20:49.54 (35.89)
 25 Geissler, Kim       14 WAC-MR                    NT   22:05.38        
                  32.90     1:09.15 (36.25)     1:45.78 (36.63)     2:22.68 (36.90)
        2:59.99 (37.31)     3:37.37 (37.38)     4:14.36 (36.99)     4:52.33 (37.97)
        5:29.74 (37.41)     6:07.03 (37.29)     6:44.08 (37.05)     7:20.84 (36.76)
        7:57.62 (36.78)     8:34.53 (36.91)     9:10.99 (36.46)     9:48.53 (37.54)
       10:26.37 (37.84)    11:03.10 (36.73)    11:39.56 (36.46)    12:17.62 (38.06)
       12:54.64 (37.02)    13:32.24 (37.60)    14:10.45 (38.21)    14:47.69 (37.24)
       15:24.65 (36.96)    16:03.45 (38.80)    16:40.58 (37.13)    17:18.57 (37.99)
       17:56.47 (37.90)    18:35.07 (38.60)    19:13.46 (38.39)    19:49.98 (36.52)
     22:05.38 (2:15.40)
 26 Tam, Melanie        15 WAC-MR              21:00.00   22:18.82        
                  34.49     1:12.98 (38.49)     1:52.56 (39.58)     2:32.84 (40.28)
        3:14.08 (41.24)     3:54.65 (40.57)     4:35.83 (41.18)     5:16.85 (41.02)
        5:57.63 (40.78)     6:38.26 (40.63)     7:19.09 (40.83)     8:00.28 (41.19)
        8:41.77 (41.49)     9:23.20 (41.43)    10:03.66 (40.46)    10:44.60 (40.94)
       11:25.58 (40.98)    12:06.89 (41.31)    12:48.45 (41.56)    13:29.93 (41.48)
       14:11.05 (41.12)    14:52.17 (41.12)    15:33.41 (41.24)    16:15.37 (41.96)
       16:56.53 (41.16)    17:37.53 (41.00)    18:18.31 (40.78)    18:59.13 (40.82)
       19:39.86 (40.73)    20:20.96 (41.10)    21:01.29 (40.33)    21:40.87 (39.58)
       22:18.82 (37.95)
 
Girls 13 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Roberts, Hilary     17 Agua Swim Team-MR    4:31.02    4:35.36        
                  30.10     1:03.26 (33.16)     1:38.86 (35.60)     2:13.50 (34.64)
        2:53.89 (40.39)     3:33.54 (39.65)     4:04.95 (31.41)     4:35.36 (30.41)
  2 Bodnar, Katharine   17 Agua Swim Team-MR    4:41.00    4:36.56        
                  29.89     1:05.08 (35.19)     1:39.24 (34.16)     2:13.11 (33.87)
        2:54.40 (41.29)     3:35.74 (41.34)     4:07.00 (31.26)     4:36.56 (29.56)
  3 Rueda, Daniela      14 Agua Swim Team-MR    4:37.64    4:41.72        
                  30.16     1:03.80 (33.64)     1:39.12 (35.32)     2:13.70 (34.58)
        2:56.94 (43.24)     3:40.07 (43.13)     4:11.15 (31.08)     4:41.72 (30.57)
  4 Hutchinson-Maddox,  15 Agua Swim Team-MR    4:49.29    4:47.26        
                  29.61     1:03.65 (34.04)     1:40.41 (36.76)     2:16.08 (35.67)
        2:59.18 (43.10)     3:42.52 (43.34)     4:15.39 (32.87)     4:47.26 (31.87)
  5 Shiota, Lili M      16 Agua Swim Team-MR    4:30.68    4:49.09        
                  29.20     1:03.76 (34.56)     1:39.61 (35.85)     2:14.92 (35.31)
        2:59.27 (44.35)     3:42.62 (43.35)     4:16.18 (33.56)     4:49.09 (32.91)
  6 Groccia, Adrienne   14 Middies-MR           4:45.63    4:55.08        
                  32.23     1:08.80 (36.57)     1:46.65 (37.85)     2:23.88 (37.23)
        3:07.34 (43.46)     3:50.45 (43.11)     4:23.29 (32.84)     4:55.08 (31.79)
  7 Truluck, Macy       18 ASA-PV               5:11.79    4:58.39        
                  31.53     1:07.66 (36.13)     1:46.18 (38.52)     2:23.90 (37.72)
        3:09.35 (45.45)     3:54.27 (44.92)     4:27.29 (33.02)     4:58.39 (31.10)
  8 Ares, Natalya       13 ASA-PV               5:07.16    5:00.30        
                  30.72     1:07.42 (36.70)     1:47.47 (40.05)     2:24.87 (37.40)
        3:09.99 (45.12)     3:53.67 (43.68)     4:28.13 (34.46)     5:00.30 (32.17)
  9 Omary, Natalie M    14 Agua Swim Team-MR    5:01.40    5:01.70        
                  30.75     1:08.00 (37.25)     1:49.66 (41.66)     2:30.31 (40.65)
        3:11.95 (41.64)     3:53.16 (41.21)     4:28.04 (34.88)     5:01.70 (33.66)
 10 Kuo, Jacqueline     13 Agua Swim Team-MR    5:03.58    5:04.88        
                  33.91     1:11.98 (38.07)     1:51.28 (39.30)     2:30.08 (38.80)
        3:14.29 (44.21)     3:57.17 (42.88)     4:31.54 (34.37)     5:04.88 (33.34)
 11 Chudy, Charlotte L  13 Agua Swim Team-MR    5:04.46    5:05.15        
                  31.25     1:07.69 (36.44)     1:47.89 (40.20)     2:26.98 (39.09)
        3:13.06 (46.08)     3:59.11 (46.05)     4:32.93 (33.82)     5:05.15 (32.22)
 12 Catoe, Jill         17 ASA-PV               5:04.74    5:06.51        
                  33.61     1:13.50 (39.89)     1:54.88 (41.38)     2:34.86 (39.98)
        3:16.39 (41.53)     3:57.61 (41.22)     4:33.44 (35.83)     5:06.51 (33.07)
 13 Lee, Abigail C      13 Agua Swim Team-MR    5:16.62    5:08.22        
                  31.00     1:08.05 (37.05)     1:47.79 (39.74)     2:26.21 (38.42)
        3:13.21 (47.00)     3:59.06 (45.85)     4:34.42 (35.36)     5:08.22 (33.80)
 14 Rivera, Ashley M    13 Unattached           5:14.59    5:10.35        
                  33.78     1:12.05 (38.27)     1:52.81 (40.76)     2:32.70 (39.89)
        3:17.38 (44.68)     4:01.61 (44.23)     4:37.06 (35.45)     5:10.35 (33.29)
 15 Shiota, Lena A      14 Agua Swim Team-MR    5:14.20    5:11.59        
                  31.14     1:10.13 (38.99)     1:50.58 (40.45)     2:29.04 (38.46)
        3:16.13 (47.09)     4:03.18 (47.05)     4:39.28 (36.10)     5:11.59 (32.31)
 16 Yildirim, Nesli     16 Agua Swim Team-MR    5:04.55    5:13.99        
                  33.02     1:13.05 (40.03)     1:54.86 (41.81)     2:35.38 (40.52)
        3:20.15 (44.77)     4:03.86 (43.71)     4:39.17 (35.31)     5:13.99 (34.82)
 17 Howe, Ritchey F     14 Agua Swim Team-MR    5:25.95    5:14.37        
                  33.08     1:11.94 (38.86)     1:51.72 (39.78)     2:31.05 (39.33)
        3:17.39 (46.34)     4:04.11 (46.72)     4:39.75 (35.64)     5:14.37 (34.62)
 18 Winkler, Erika      13 NYCC-MR              5:14.45    5:17.18        
                  33.90     1:14.89 (40.99)     1:53.91 (39.02)     2:32.82 (38.91)
        3:19.14 (46.32)     4:06.26 (47.12)     4:42.99 (36.73)     5:17.18 (34.19)
 19 Thermos, Christian  16 WAC-MR               5:12.53    5:17.67        
                  33.86     1:14.53 (40.67)     1:55.89 (41.36)     2:35.17 (39.28)
        3:19.81 (44.64)     4:06.67 (46.86)     4:41.56 (34.89)     5:17.67 (36.11)
 20 Martinez, Adrianna  13 NYCC-MR              5:28.75    5:22.91        
                  33.70     1:13.30 (39.60)     1:56.86 (43.56)     2:38.38 (41.52)
        3:23.51 (45.13)     4:10.70 (47.19)     4:48.95 (38.25)     5:22.91 (33.96)
 21 Altman-Kurosaki, H  15 Agua Swim Team-MR    5:19.19    5:32.08        
                  34.21     1:14.00 (39.79)     1:57.71 (43.71)     2:40.13 (42.42)
        3:29.08 (48.95)     4:18.13 (49.05)     4:55.20 (37.07)     5:32.08 (36.88)
 22 Russo, Alexa A      18 YFD-MR               6:15.83    5:39.77        
                  38.86     1:25.25 (46.39)     2:09.60 (44.35)     2:53.03 (43.43)
        3:40.29 (47.26)     4:25.87 (45.58)     5:04.55 (38.68)     5:39.77 (35.22)
 23 Schmitt, Katherine  15 Agua Swim Team-MR    6:14.85    5:41.64        
                  37.00     1:20.43 (43.43)     2:04.33 (43.90)     2:48.51 (44.18)
        3:37.71 (49.20)     4:26.47 (48.76)     5:04.37 (37.90)     5:41.64 (37.27)
 24 Lederer-Plaskett,   17 Riptides-MR               NT    5:42.14        
                  34.41     1:16.63 (42.22)     2:02.84 (46.21)     2:47.55 (44.71)
        3:36.94 (49.39)     4:26.48 (49.54)     5:04.54 (38.06)     5:42.14 (37.60)
 25 Kleinbart, Jessica  15 Agua Swim Team-MR    5:44.86    5:43.70        
                  38.47     1:24.14 (45.67)     2:09.04 (44.90)     2:54.34 (45.30)
        3:43.77 (49.43)     4:33.18 (49.41)     5:10.02 (36.84)     5:43.70 (33.68)
 26 Lubitz, Rachael H   13 Agua Swim Team-MR    5:55.00    5:45.09        
                  38.94     1:23.25 (44.31)     2:07.46 (44.21)     2:51.86 (44.40)
        3:39.82 (47.96)     4:27.88 (48.06)     5:07.07 (39.19)     5:45.09 (38.02)
 27 Sanchez, Michelle   14 Agua Swim Team-MR    5:44.94    5:45.52        
                  37.68     1:21.54 (43.86)     2:06.05 (44.51)     2:50.00 (43.95)
        3:40.43 (50.43)     4:31.49 (51.06)     5:09.55 (38.06)     5:45.52 (35.97)
 28 Mitchell, Alex F    15 YFD-MR               6:15.81    5:47.32        
                  35.97     1:18.26 (42.29)     2:02.18 (43.92)     2:46.17 (43.99)
        3:37.10 (50.93)     4:29.50 (52.40)     5:08.77 (39.27)     5:47.32 (38.55)
 -- Nunez, Ana          14 Agua Swim Team-MR    5:30.00         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  37.69     1:22.80 (45.11)     2:05.87 (43.07)     2:48.41 (42.54)
        3:36.12 (47.71)     4:24.77 (48.65)     5:01.31 (36.54)                    
 -- Rubin, Ada L        17 Agua Swim Team-MR    5:07.65         DQ        
      Shoulders not at or past vertical towards breast off the wall - fly
                  32.96     1:11.98 (39.02)     1:55.76 (43.78)     2:37.70 (41.94)
        3:22.47 (44.77)     4:07.39 (44.92)     4:43.57 (36.18)          DQ (35.55)
 -- Correani, Anna M    13 YFD-MR               6:15.85         DQ        
      One hand touch - fly
                  45.29     1:38.45 (53.16)     2:33.34 (54.89)   3:57.80 (1:24.46)
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zubac, Andrew C      8 Unattached             24.00      17.06        
  2 Meehan, Ryan J       8 HS-MR                  18.00      17.87        
  3 Srinivasan, Pranav   8 Agua Swim Team-MR      21.00      18.59        
  4 Collier, Cole T      8 Agua Swim Team-MR      23.99      19.90        
  5 Magalong, Oliver C   7 Riptides-MR            20.70      20.54        
  6 Wolfe, Morgan S      8 YFD-MR                 20.16      20.86        
  7 Mack, Jonathn M      8 YFD-MR                    NT      20.96        
  8 Thomas, Desi         8 NYCC-MR                   NT      22.56        
  9 Shashaty, Jack       8 WAC-MR                 22.36      22.77        
 10 Lipton, Evan N       7 YFD-MR                    NT      23.03        
 11 Andrade, Kevin       7 NYCC-MR                   NT      23.56        
 12 Chu, Bryce           7 SMC-MR                    NT      25.36        
 13 Nelson, Dylan P      7 NYCC-MR                28.23      26.70        
 -- Rodriguez, Ian R     8 NYCC-MR                   NT         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mcalpine, Michael    8 Unattached             32.78      33.10        
  2 Scala, Christopher   8 Rye y 2007-MR             NT      36.90        
  3 Zubac, Andrew C      8 Unattached             59.00      39.19        
  4 Wolfe, Morgan S      8 YFD-MR                 41.53      40.31        
  5 Sweeney, Sam         8 SMC-MR                 39.82      42.64        
  6 Collier, Cole T      8 Agua Swim Team-MR      41.72      43.24        
  7 Thomas, Desi         8 NYCC-MR                54.30      45.44        
  8 Rodriguez, Ian R     8 NYCC-MR                   NT      47.01        
  9 Shashaty, Jack       8 WAC-MR                    NT      49.92        
 10 Magalong, Oliver C   7 Riptides-MR            44.37      50.77        
 11 Lipton, Evan N       7 YFD-MR                    NT      53.10        
 12 Nelson, Dylan P      7 NYCC-MR                   NT      58.63        
 13 Chu, Bryce           7 SMC-MR                 55.97    1:03.16        
 -- Srinivasan, Pranav   8 Agua Swim Team-MR      42.91         DQ        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mcalpine, Michael    8 Unattached           1:12.63    1:14.71        
                  34.29     1:14.71 (40.42)                                        
  2 Lowell, Hugo         8 Agua Swim Team-MR    1:24.91    1:24.63        
                  38.42     1:24.63 (46.21)                                        
  3 Meehan, Ryan J       8 HS-MR                1:40.00    1:25.56        
                  40.30     1:25.56 (45.26)                                        
  4 Wolfe, Morgan S      8 YFD-MR               1:37.42    1:25.57        
                  41.32     1:25.57 (44.25)                                        
  5 Srinivasan, Pranav   8 Agua Swim Team-MR    1:39.41    1:28.00        
                  40.89     1:28.00 (47.11)                                        
  6 Zubac, Andrew C      8 Unattached           2:05.00    1:30.10        
                  41.15     1:30.10 (48.95)                                        
  7 Collier, Cole T      8 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:38.45        
                  45.33     1:38.45 (53.12)                                        
  8 Mack, Jonathn M      8 YFD-MR                    NT    1:48.72        
                  49.99     1:48.72 (58.73)                                        
  9 Shashaty, Jack       8 WAC-MR               1:51.70    1:54.93        
                  51.34   1:54.93 (1:03.59)                                        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mcalpine, Michael    8 Unattached             19.14      19.93        
  2 Lowell, Hugo         8 Agua Swim Team-MR      22.05      20.28        
  3 Zubac, Andrew C      8 Unattached             27.00      21.40        
  4 Magalong, Oliver C   7 Riptides-MR            26.07      24.94        
  5 Collier, Cole T      8 Agua Swim Team-MR      25.98      25.37        
  6 Rodriguez, Ian R     8 NYCC-MR                   NT      25.39        
  7 Srinivasan, Pranav   8 Agua Swim Team-MR      27.00      25.72        
  8 Lipton, Evan N       7 YFD-MR                    NT      26.07        
  9 Shashaty, Jack       8 WAC-MR                 27.58      27.04        
 10 Thomas, Desi         8 NYCC-MR                27.14      28.01        
 11 Chu, Bryce           7 SMC-MR                 25.60      29.31        
 12 Mack, Jonathn M      8 YFD-MR                    NT      29.46        
 13 Andrade, Kevin       7 NYCC-MR                   NT      32.38        
 14 Nelson, Dylan P      7 NYCC-MR                37.03      34.56        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mcalpine, Michael    8 Unattached             41.23      41.79        
  2 Lowell, Hugo         8 Agua Swim Team-MR      46.58      43.72        
  3 Wolfe, Morgan S      8 YFD-MR                 52.36      46.16        
  4 Zubac, Andrew C      8 Unattached           1:04.00      46.26        
  5 Meehan, Ryan J       8 HS-MR                  52.00      47.99        
  6 Sweeney, Sam         8 SMC-MR                 47.75      49.17        
  7 Srinivasan, Pranav   8 Agua Swim Team-MR      56.04      50.58        
  8 Collier, Cole T      8 Agua Swim Team-MR      53.00      53.18        
  9 Rodriguez, Ian R     8 NYCC-MR                   NT      53.35        
 10 Lipton, Evan N       7 YFD-MR                    NT      57.31        
 11 Thomas, Desi         8 NYCC-MR                   NT      59.74        
 12 Chu, Bryce           7 SMC-MR                    NT    1:01.61        
 13 Shashaty, Jack       8 WAC-MR               1:04.65    1:05.46        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lowell, Hugo         8 Agua Swim Team-MR      21.56      21.41        
  2 Wolfe, Morgan S      8 YFD-MR                 26.00      23.49        
  3 Scala, Christopher   8 Rye y 2007-MR          26.34      24.50        
  4 Meehan, Ryan J       8 HS-MR                  26.27      26.10        
  5 Lipton, Evan N       7 YFD-MR                    NT      26.41        
  6 Zubac, Andrew C      8 Unattached             26.00      27.74        
  7 Rodriguez, Ian R     8 NYCC-MR                   NT      28.35        
  8 Srinivasan, Pranav   8 Agua Swim Team-MR      34.25      29.10        
  9 Shashaty, Jack       8 WAC-MR                 27.46      29.11        
 10 Chu, Bryce           7 SMC-MR                    NT      33.48        
 11 Husremovic, Eddie    7 RIST-MR                27.88      35.71        
 12 Magalong, Oliver C   7 Riptides-MR            32.85      36.14        
 -- Nelson, Dylan P      7 NYCC-MR                   NT         DQ        
 -- Thomas, Desi         8 NYCC-MR                32.07         DQ        
 -- Collier, Cole T      8 Agua Swim Team-MR      22.82         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lowell, Hugo         8 Agua Swim Team-MR      46.40      46.34        
  2 Mcalpine, Michael    8 Unattached             45.62      46.36        
  3 Wolfe, Morgan S      8 YFD-MR                 53.13      47.96        
  4 Collier, Cole T      8 Agua Swim Team-MR      50.29      48.71        
  5 Meehan, Ryan J       8 HS-MR                1:00.00      50.23        
  6 Rodriguez, Ian R     8 NYCC-MR                   NT      56.54        
  7 Lipton, Evan N       7 YFD-MR               1:05.23      57.68        
  8 Shashaty, Jack       8 WAC-MR               1:01.42    1:03.13        
  9 Srinivasan, Pranav   8 Agua Swim Team-MR    1:08.03    1:06.09        
 -- Thomas, Desi         8 NYCC-MR                   NT         DQ        
 -- Chu, Bryce           7 SMC-MR                    NT         DQ        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mcalpine, Michael    8 Unattached             18.07      18.47        
  2 Lowell, Hugo         8 Agua Swim Team-MR      19.47      19.59        
  3 Scala, Christopher   8 Rye y 2007-MR          18.25      20.72        
  4 Meehan, Ryan J       8 HS-MR                  22.51      21.22        
  5 Sweeney, Sam         8 SMC-MR                 21.63      21.40        
  6 Srinivasan, Pranav   8 Agua Swim Team-MR      27.08      24.33        
  7 Rodriguez, Ian R     8 NYCC-MR                   NT      25.51        
  8 Thomas, Desi         8 NYCC-MR                32.81      27.33        
  9 Magalong, Oliver C   7 Riptides-MR            32.06      28.63        
 10 Chu, Bryce           7 SMC-MR                 29.15      31.22        
 -- Zubac, Andrew C      8 Unattached             26.00         DQ        
 -- Nelson, Dylan P      7 NYCC-MR                   NT         DQ        
 -- Shashaty, Jack       8 WAC-MR                    NT         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mcalpine, Michael    8 Unattached             44.00      41.98        
  2 Lowell, Hugo         8 Agua Swim Team-MR      44.46      44.22        
  3 Wolfe, Morgan S      8 YFD-MR                    NT      49.82        
  4 Meehan, Ryan J       8 HS-MR                  52.00      53.56        
 -- Thomas, Desi         8 NYCC-MR                   NT         DQ        
 -- Rodriguez, Ian R     8 NYCC-MR                   NT         DQ        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mcalpine, Michael    8 Unattached           1:28.14    1:29.38        
                  41.14     1:29.38 (48.24)                                        
  2 Lowell, Hugo         8 Agua Swim Team-MR    1:30.80    1:31.43        
                  43.14     1:31.43 (48.29)                                        
  3 Scala, Christopher   8 Rye y 2007-MR        1:33.09    1:35.23        
                  45.23     1:35.23 (50.00)                                        
  4 Meehan, Ryan J       8 HS-MR                1:50.00    1:41.89        
                  51.81     1:41.89 (50.08)                                        
  5 Sweeney, Sam         8 SMC-MR               2:04.57    1:47.50        
                  46.70   1:47.50 (1:00.80)                                        
 -- Collier, Cole T      8 Agua Swim Team-MR    1:55.00         DQ        
                  15.30        DQ (1:28.66)                                        
 -- Wolfe, Morgan S      8 YFD-MR               1:58.64         DQ        
                  48.10          DQ (49.05)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      1:15.13         DQ        
      Early take-off swimmer #3
     1) Lowell, Hugo 8                  2) Collier, Cole T 8              
     3) Srinivasan, Pranav 8            4) Toyter, Larry 8                
                  40.51          DQ (29.30)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'           NT    1:21.68        
     1) Lowell, Hugo 8                  2) Collier, Cole T 8              
     3)                                 4) Srinivasan, Pranav 8           
                  43.95     1:21.68 (37.73)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bradnock, Reginald  10 Riptides-MR            30.74      29.79        
  2 Benjamin, Ernst C   10 Agua Swim Team-MR      30.46      31.64        
  3 Tubens, Brandon      9 NYCC-MR                32.26      31.70        
  4 Tlatelpa, Ethan     10 NYCC-MR                32.20      32.23        
  5 Goldberg, Max       10 ASA-PV                 36.08      34.21        
  6 Quinones, Christop  10 Agua Swim Team-MR      33.45      34.34        
  7 Suh, Brian          10 Agua Swim Team-MR      35.39      35.12        
  8 Zuppone, Michael L   9 Agua Swim Team-MR      36.32      35.19        
  9 Kunze, Aidan J      10 NYCC-MR                35.14      35.24        
 10 Dervin, Sean J      10 Middies-MR             33.99      35.38        
 11 Wachnik, Anthony    10 SMC-MR                 34.06      35.94        
 12 Kanim, Jared F       9 Middies-MR             36.32      36.71        
 13 Sokolski, Michael   10 Middies-MR             36.20      37.09        
 14 Teytelman, Michael  10 RIST-MR                35.18      37.10        
 15 Morgan, Ed W        10 HS-MR                  36.75      37.17        
 16 Slawta, Brian        9 ASA-PV                    NT      37.29        
 17 Massand, Dilin S     9 Agua Swim Team-MR      39.39      37.48        
 18 Jaquez, Dessaniel    9 Riptides-MR            36.16      38.12        
 19 Bliss, Henry        10 Agua Swim Team-MR      39.54      38.48        
 20 Dell'Orto, Andrew    9 Middies-MR             36.48      38.96        
 21 Woeste, Robin       10 NYCC-MR                40.47      39.17        
 22 Hicks, Christopher  10 Middies-MR             39.47      39.94        
 23 Lewis, Isaiah E      9 Riptides-MR            38.07      40.03        
 24 Becerra, Kyle D      9 Middies-MR             40.44      40.15        
 25 Avezzano, Jack T    10 Middies-MR             38.91      40.35        
 26 Elms, Hayden A       9 Agua Swim Team-MR      41.99      40.41        
 27 Distler, Alex J      9 Middies-MR             42.84      40.71        
 28 Glas, Aaron I        9 Agua Swim Team-MR      39.89      40.82        
 29 Cantor, Joshua       9 SMC-MR                    NT      40.87        
 30 O'Keefe, Danny W    10 HS-MR                  51.00      42.56        
 31 Liu, Jonathan E      9 Agua Swim Team-MR      41.45      42.89        
 32 Bernstein, Zach J    9 Middies-MR             42.01      43.10        
 33 Higgins, Jack T      9 YFD-MR                 43.69      43.21        
 34 Samberg, David      10 Agua Swim Team-MR      43.47      43.63        
 35 Ranieri, Carl A      9 Middies-MR             40.74      44.33        
 36 Collier, Christian  10 Agua Swim Team-MR      47.01      45.57        
 37 Gonzalez, Steven    10 NYCC-MR                   NT      48.60        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bradnock, Reginald  10 Riptides-MR          1:07.00    1:09.30        
                  32.63     1:09.30 (36.67)                                        
  2 Tubens, Brandon      9 NYCC-MR              1:09.00    1:09.94        
                  33.44     1:09.94 (36.50)                                        
  3 Tlatelpa, Ethan     10 NYCC-MR              1:13.78    1:10.06        
                  34.21     1:10.06 (35.85)                                        
  4 Delfico, Nicholas   10 SMC-MR               1:12.29    1:12.29        
                  33.54     1:12.29 (38.75)                                        
  5 Suh, Brian          10 Agua Swim Team-MR    1:25.40    1:15.28        
                  36.07     1:15.28 (39.21)                                        
  6 Quinones, Christop  10 Agua Swim Team-MR    1:16.30    1:15.94        
                  35.63     1:15.94 (40.31)                                        
  7 Gutierrez, Richie   10 Rye y 2007-MR        1:16.29    1:16.82        
                  34.33     1:16.82 (42.49)                                        
  8 Zuppone, Michael L   9 Agua Swim Team-MR    1:18.93    1:18.79        
                  37.01     1:18.79 (41.78)                                        
  9 Kunze, Aidan J      10 NYCC-MR              1:15.77    1:19.63        
                  37.51     1:19.63 (42.12)                                        
 10 Wachnik, Anthony    10 SMC-MR               1:15.91    1:20.04        
                  37.92     1:20.04 (42.12)                                        
 11 Xue, Vincent H       9 HS-MR                1:21.79    1:21.23        
                  37.61     1:21.23 (43.62)                                        
 12 Goldberg, Max       10 ASA-PV               1:27.28    1:22.29        
                  40.21     1:22.29 (42.08)                                        
 13 Massand, Dilin S     9 Agua Swim Team-MR    1:24.10    1:22.70        
                  40.75     1:22.70 (41.95)                                        
 14 Mangan, Matthew J   10 APEX-MR              1:23.19    1:24.93        
                  39.86     1:24.93 (45.07)                                        
 15 Gutierrez, Spencer  10 SMC-MR                    NT    1:25.56        
                  40.63     1:25.56 (44.93)                                        
 16 Bliss, Henry        10 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:25.83        
                  39.81     1:25.83 (46.02)                                        
 17 Helbock, Robert     10 WAC-MR               1:26.39    1:26.41        
                  39.74     1:26.41 (46.67)                                        
 18 Finkelstein, Max A  10 HS-MR                1:24.18    1:26.43        
                  39.85     1:26.43 (46.58)                                        
 19 Slawta, Brian        9 ASA-PV                    NT    1:27.39        
                  42.67     1:27.39 (44.72)                                        
 20 Picone, Erik        10 SMC-MR               1:32.46    1:28.01        
                  42.18     1:28.01 (45.83)                                        
 21 Lewis, Isaiah E      9 Riptides-MR               NT    1:28.39        
                  41.83     1:28.39 (46.56)                                        
 22 Woeste, Robin       10 NYCC-MR              1:30.33    1:28.75        
                  40.12     1:28.75 (48.63)                                        
 23 Glas, Aaron I        9 Agua Swim Team-MR    1:33.72    1:29.20        
                  42.81     1:29.20 (46.39)                                        
 24 Harper, Alex         9 ASA-PV               1:33.29    1:31.84        
                  43.41     1:31.84 (48.43)                                        
 25 Samberg, David      10 Agua Swim Team-MR    1:42.98    1:31.87        
                  43.40     1:31.87 (48.47)                                        
 26 Liu, Jonathan E      9 Agua Swim Team-MR    1:30.37    1:32.13        
                  43.30     1:32.13 (48.83)                                        
 27 Watler, Jaleel C    10 NYCC-MR              1:27.24    1:36.17        
                  44.89     1:36.17 (51.28)                                        
 28 Elms, Hayden A       9 Agua Swim Team-MR    1:46.62    1:36.68        
                  43.40     1:36.68 (53.28)                                        
 29 Bourdin, Paul B     10 YFD-MR               2:09.07    1:39.89        
                  46.84     1:39.89 (53.05)                                        
 30 Bassett, Matthew    10 SMC-MR                    NT    1:40.71        
                  46.46     1:40.71 (54.25)                                        
 31 Dodes, Evan         10 SMC-MR               1:37.71    1:43.83        
                  48.63     1:43.83 (55.20)                                        
 32 O'Keefe, Danny W    10 HS-MR                1:40.44    1:44.41        
                  46.95     1:44.41 (57.46)                                        
 33 Kelly, Michael      10 SMC-MR               1:40.02    1:49.50        
                  49.90     1:49.50 (59.60)                                        
 34 Higgins, Jack T      9 YFD-MR                    NT    1:52.02        
                  49.36   1:52.02 (1:02.66)                                        
 35 Ramirez, Alister S   9 Agua Swim Team-MR    1:51.60    2:01.99        
                  56.83   2:01.99 (1:05.16)                                        
 36 Cotto, Raymond       9 SMC-MR               1:51.19    2:12.71        
                1:04.90   2:12.71 (1:07.81)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Benjamin, Ernst C   10 Agua Swim Team-MR    2:23.09    2:28.77        
                  32.93     1:10.73 (37.80)     1:50.33 (39.60)     2:28.77 (38.44)
  2 Tubens, Brandon      9 NYCC-MR              2:36.31    2:32.68        
                  33.59     1:13.00 (39.41)     1:54.85 (41.85)     2:32.68 (37.83)
  3 Langaman, Michael   10 HS-MR                2:58.48    2:36.84        
                  35.84     1:15.85 (40.01)     1:57.53 (41.68)     2:36.84 (39.31)
  4 Tlatelpa, Ethan     10 NYCC-MR              2:57.06    2:41.40        
                  36.35     1:18.32 (41.97)     2:01.00 (42.68)     2:41.40 (40.40)
  5 Suh, Brian          10 Agua Swim Team-MR    2:57.58    2:45.59        
                  37.56     1:20.46 (42.90)     2:03.26 (42.80)     2:45.59 (42.33)
  6 Quinones, Christop  10 Agua Swim Team-MR    2:54.02    2:46.80        
                  35.47     1:19.09 (43.62)     2:04.69 (45.60)     2:46.80 (42.11)
  7 Dervin, Sean J      10 Middies-MR           2:50.76    2:46.95        
                  36.65     1:18.91 (42.26)     2:02.91 (44.00)     2:46.95 (44.04)
  8 Kunze, Aidan J      10 NYCC-MR              2:48.27    2:47.41        
                  37.63     1:21.76 (44.13)     2:05.13 (43.37)     2:47.41 (42.28)
  9 Kanim, Jared F       9 Middies-MR           2:57.18    2:48.35        
                  36.96     1:20.10 (43.14)     2:05.83 (45.73)     2:48.35 (42.52)
 10 Zuppone, Michael L   9 Agua Swim Team-MR    2:47.63    2:48.84        
                  37.87     1:20.99 (43.12)     2:07.00 (46.01)     2:48.84 (41.84)
 11 Massand, Dilin S     9 Agua Swim Team-MR    3:01.09    2:52.88        
                  41.85     1:25.56 (43.71)     2:10.36 (44.80)     2:52.88 (42.52)
 12 Goldberg, Max       10 ASA-PV               2:55.63    2:54.98        
                  38.73     1:25.37 (46.64)     2:12.31 (46.94)     2:54.98 (42.67)
 13 Morgan, Ed W        10 HS-MR                3:05.00    3:03.04        
                  41.47     1:28.40 (46.93)     2:15.93 (47.53)     3:03.04 (47.11)
 14 Harper, Alex         9 ASA-PV                    NT    3:04.57        
                  42.05     1:28.45 (46.40)     2:17.67 (49.22)     3:04.57 (46.90)
 15 Glas, Aaron I        9 Agua Swim Team-MR    3:30.00    3:05.50        
                  15.99       44.41 (28.42)   2:21.24 (1:36.83)     3:05.50 (44.26)
 16 Woeste, Robin       10 NYCC-MR                   NT    3:09.93        
                  40.18     1:29.85 (49.67)     2:18.94 (49.09)     3:09.93 (50.99)
 17 Liu, Jonathan E      9 Agua Swim Team-MR    3:20.00    3:25.67        
                  44.60     1:38.66 (54.06)     2:34.44 (55.78)     3:25.67 (51.23)
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bradnock, Reginald  10 Riptides-MR            35.71      36.40        
  2 Tubens, Brandon      9 NYCC-MR                36.58      38.13        
  3 Delfico, Nicholas   10 SMC-MR                 37.61      38.69        
  4 Xue, Vincent H       9 HS-MR                  41.41      39.29        
  5 Gutierrez, Richie   10 Rye y 2007-MR          42.40      40.56        
  6 Wachnik, Anthony    10 SMC-MR                 38.87      40.62        
  7 Zuppone, Michael L   9 Agua Swim Team-MR      42.29      41.63        
  8 Slawta, Brian        9 ASA-PV                 44.92      42.01        
  9 Quinones, Christop  10 Agua Swim Team-MR      41.83      42.95        
 10 Picone, Erik        10 SMC-MR                 44.55      43.70        
 11 Goldberg, Max       10 ASA-PV                 43.59      43.89        
 12 Finkelstein, Max A  10 HS-MR                  48.41      43.96        
 13 Gutierrez, Spencer  10 SMC-MR                    NT      44.31        
 14 Helbock, Robert     10 WAC-MR                 47.06      44.55        
 15 Suh, Brian          10 Agua Swim Team-MR      50.92      44.83        
 16 Liu, Jonathan E      9 Agua Swim Team-MR      48.24      44.94        
 17 Samberg, David      10 Agua Swim Team-MR      48.00      45.22        
 18 Mangan, Matthew J   10 APEX-MR                45.37      45.51        
 19 Jaquez, Dessaniel    9 Riptides-MR            46.47      46.38        
 20 Woeste, Robin       10 NYCC-MR                43.79      46.52        
 21 Bliss, Henry        10 Agua Swim Team-MR      47.37      46.58        
 22 Watler, Jaleel C    10 NYCC-MR                45.93      47.00        
 23 Massand, Dilin S     9 Agua Swim Team-MR      48.69      47.61        
 24 Glas, Aaron I        9 Agua Swim Team-MR      50.75      48.34        
 25 Elms, Hayden A       9 Agua Swim Team-MR      48.81      48.55        
 26 O'Keefe, Danny W    10 HS-MR                  48.98      49.50        
 27 Dodes, Evan         10 SMC-MR                 46.94      50.10        
 28 Bassett, Matthew    10 SMC-MR                 51.99      50.52        
 29 Lewis, Isaiah E      9 Riptides-MR            51.13      51.26        
 30 Kelly, Michael      10 SMC-MR                 52.55      53.42        
 31 Ramirez, Alister S   9 Agua Swim Team-MR      49.25      53.75        
 32 Bourdin, Paul B     10 YFD-MR                 55.34      59.16        
 33 Cotto, Raymond       9 SMC-MR               1:00.56    1:02.52        
 34 Higgins, Jack T      9 YFD-MR               1:03.63    1:04.51        
 -- Harper, Alex         9 ASA-PV                    NT         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bradnock, Reginald  10 Riptides-MR          1:17.56    1:18.30        
                  38.42     1:18.30 (39.88)                                        
  2 Tubens, Brandon      9 NYCC-MR                   NT    1:20.67        
                  38.40     1:20.67 (42.27)                                        
  3 Delfico, Nicholas   10 SMC-MR               1:22.33    1:24.24        
                  40.84     1:24.24 (43.40)                                        
  4 Langaman, Michael   10 HS-MR                1:24.80    1:26.43        
                  42.17     1:26.43 (44.26)                                        
  5 Kunze, Aidan J      10 NYCC-MR              1:30.00    1:26.92        
                  41.74     1:26.92 (45.18)                                        
  6 Wachnik, Anthony    10 SMC-MR               1:23.42    1:27.11        
                  42.63     1:27.11 (44.48)                                        
  7 Quinones, Christop  10 Agua Swim Team-MR    1:31.74    1:32.19        
                  45.09     1:32.19 (47.10)                                        
  8 Zuppone, Michael L   9 Agua Swim Team-MR    1:30.41    1:32.56        
                  43.96     1:32.56 (48.60)                                        
  9 Kanim, Jared F       9 Middies-MR           1:34.87    1:34.70        
                  46.36     1:34.70 (48.34)                                        
 10 Becerra, Kyle D      9 Middies-MR           1:38.68    1:36.87        
                  47.16     1:36.87 (49.71)                                        
 11 Dell'Orto, Andrew    9 Middies-MR           1:36.45    1:37.05        
                  49.19     1:37.05 (47.86)                                        
 12 Slawta, Brian        9 ASA-PV                    NT    1:37.10        
                  48.52     1:37.10 (48.58)                                        
 13 Massand, Dilin S     9 Agua Swim Team-MR    1:52.00    1:37.45        
                  49.61     1:37.45 (47.84)                                        
 14 Jaquez, Dessaniel    9 Riptides-MR               NT    1:37.48        
                  47.78     1:37.48 (49.70)                                        
 15 Liu, Jonathan E      9 Agua Swim Team-MR    1:52.00    1:38.04        
                  49.88     1:38.04 (48.16)                                        
 16 Suh, Brian          10 Agua Swim Team-MR    1:50.64    1:38.49        
                  48.56     1:38.49 (49.93)                                        
 17 Sokolski, Michael   10 Middies-MR           1:39.25    1:38.53        
                  48.64     1:38.53 (49.89)                                        
 18 Samberg, David      10 Agua Swim Team-MR    1:45.95    1:38.63        
                  47.85     1:38.63 (50.78)                                        
 19 Glas, Aaron I        9 Agua Swim Team-MR    1:41.41    1:38.65        
                  47.61     1:38.65 (51.04)                                        
 20 Goldberg, Max       10 ASA-PV               1:45.39    1:39.27        
                  48.84     1:39.27 (50.43)                                        
 21 Avezzano, Jack T    10 Middies-MR           1:40.89    1:39.91        
                  49.02     1:39.91 (50.89)                                        
 22 Cantor, Joshua       9 SMC-MR                    NT    1:43.52        
                  50.11     1:43.52 (53.41)                                        
 23 Bliss, Henry        10 Agua Swim Team-MR    1:48.00    1:43.59        
                  49.93     1:43.59 (53.66)                                        
 24 O'Keefe, Danny W    10 HS-MR                1:49.00    1:45.36        
                  51.65     1:45.36 (53.71)                                        
 25 Morgan, Ed W        10 HS-MR                1:37.92    1:45.88        
                  51.19     1:45.88 (54.69)                                        
 26 Ranieri, Carl A      9 Middies-MR           1:46.49    1:47.40        
                  49.63     1:47.40 (57.77)                                        
 27 Bernstein, Zach J    9 Middies-MR           1:45.59    1:47.97        
                  52.53     1:47.97 (55.44)                                        
 28 Collier, Christian  10 Agua Swim Team-MR    1:47.54    1:49.99        
                  52.15     1:49.99 (57.84)                                        
 -- Hicks, Christopher  10 Middies-MR           1:38.14         DQ        
                  47.30          DQ (49.64)                                        
 -- Higgins, Jack T      9 YFD-MR                    NT         DQ        
                1:18.85        DQ (1:25.38)                                        
 -- Elms, Hayden A       9 Agua Swim Team-MR    1:55.00         DQ        
                  51.35          DQ (55.21)                                        
 -- Distler, Alex J      9 Middies-MR           1:39.22         DQ        
                  48.35          DQ (52.35)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bradnock, Reginald  10 Riptides-MR            41.28      40.84        
  2 Quinones, Christop  10 Agua Swim Team-MR      43.46      43.50        
  3 Tlatelpa, Ethan     10 NYCC-MR                44.91      46.18        
  4 Suh, Brian          10 Agua Swim Team-MR      52.76      46.68        
  5 Bliss, Henry        10 Agua Swim Team-MR      52.00      46.75        
  6 Langaman, Michael   10 HS-MR                  48.15      47.01        
  7 Liu, Jonathan E      9 Agua Swim Team-MR      48.70      49.27        
  8 Sokolski, Michael   10 Middies-MR             48.54      49.45        
  9 Wachnik, Anthony    10 SMC-MR                 47.83      49.92        
 10 Dervin, Sean J      10 Middies-MR             49.87      49.97        
 11 Massand, Dilin S     9 Agua Swim Team-MR      51.64      49.98        
 12 Distler, Alex J      9 Middies-MR             50.15      50.14        
 13 Kanim, Jared F       9 Middies-MR             51.13      51.24        
 14 Slawta, Brian        9 ASA-PV                    NT      51.41        
 15 Samberg, David      10 Agua Swim Team-MR      59.38      52.10        
 16 Woeste, Robin       10 NYCC-MR                51.51      52.49        
 17 Avezzano, Jack T    10 Middies-MR             53.33      52.67        
 18 Morgan, Ed W        10 HS-MR                  51.87      52.76        
 19 Harper, Alex         9 ASA-PV                 55.12      52.83        
 20 Hicks, Christopher  10 Middies-MR             49.32      53.21        
 21 Collier, Christian  10 Agua Swim Team-MR      51.94      53.56        
 22 Lewis, Isaiah E      9 Riptides-MR               NT      53.66        
 23 Elms, Hayden A       9 Agua Swim Team-MR      53.94      54.33        
 24 Becerra, Kyle D      9 Middies-MR             51.70      54.77        
 25 Dell'Orto, Andrew    9 Middies-MR           1:01.06    1:01.81        
 26 Ranieri, Carl A      9 Middies-MR           1:00.66    1:02.95        
 27 Bernstein, Zach J    9 Middies-MR           1:09.64    1:06.49        
 28 O'Keefe, Danny W    10 HS-MR                1:05.00    1:08.62        
 -- Higgins, Jack T      9 YFD-MR               1:12.06         DQ        
 -- Cantor, Joshua       9 SMC-MR                 56.81         DQ        
 -- Gonzalez, Steven    10 NYCC-MR                   NT         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Benjamin, Ernst C   10 Agua Swim Team-MR    1:36.93    1:30.59        
                  42.44     1:30.59 (48.15)                                        
  2 Tlatelpa, Ethan     10 NYCC-MR              1:36.33    1:35.64        
                  44.65     1:35.64 (50.99)                                        
  3 Suh, Brian          10 Agua Swim Team-MR    2:00.26    1:37.25        
                  46.12     1:37.25 (51.13)                                        
  4 Kunze, Aidan J      10 NYCC-MR              1:39.81    1:42.22        
                  48.09     1:42.22 (54.13)                                        
  5 Massand, Dilin S     9 Agua Swim Team-MR    1:53.72    1:47.15        
                  51.29     1:47.15 (55.86)                                        
  6 Watler, Jaleel C    10 NYCC-MR              1:47.80    1:50.38        
                  51.95     1:50.38 (58.43)                                        
  7 Finkelstein, Max A  10 HS-MR                1:52.87    1:52.38        
                  53.40     1:52.38 (58.98)                                        
  8 Samberg, David      10 Agua Swim Team-MR    2:01.85    1:54.03        
                  52.97   1:54.03 (1:01.06)                                        
  9 Bassett, Matthew    10 SMC-MR                    NT    1:55.19        
                  54.47   1:55.19 (1:00.72)                                        
 10 Bourdin, Paul B     10 YFD-MR               1:58.79    1:55.63        
                  54.39   1:55.63 (1:01.24)                                        
 11 Slawta, Brian        9 ASA-PV                    NT    1:58.61        
                  57.88   1:58.61 (1:00.73)                                        
 12 Elms, Hayden A       9 Agua Swim Team-MR    2:01.95    2:04.03        
                  57.76   2:04.03 (1:06.27)                                        
 13 Picone, Erik        10 SMC-MR               2:03.94    2:05.28        
                  58.78   2:05.28 (1:06.50)                                        
 14 Kelly, Michael      10 SMC-MR                    NT    2:10.46        
                1:00.01   2:10.46 (1:10.45)                                        
 15 Dodes, Evan         10 SMC-MR                    NT    2:20.92        
                1:07.46   2:20.92 (1:13.46)                                        
 16 Ramirez, Alister S   9 Agua Swim Team-MR    2:25.75    2:27.22        
                1:08.76   2:27.22 (1:18.46)                                        
 17 O'Keefe, Danny W    10 HS-MR                2:37.75    2:30.86        
                1:11.61   2:30.86 (1:19.25)                                        
 18 Cotto, Raymond       9 SMC-MR                    NT    2:31.94        
                1:13.36   2:31.94 (1:18.58)                                        
 -- Glas, Aaron I        9 Agua Swim Team-MR    2:01.00         DQ        
                  53.54        DQ (1:00.66)                                        
 -- Woeste, Robin       10 NYCC-MR              1:54.80         DQ        
                  53.31        DQ (1:02.39)                                        
 -- Harper, Alex         9 ASA-PV                    NT         DQ        
                  57.35        DQ (1:00.69)                                        
 -- Higgins, Jack T      9 YFD-MR                    NT         DQ        
                1:04.72        DQ (1:11.26)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Benjamin, Ernst C   10 Agua Swim Team-MR      33.62      35.05        
  2 Bradnock, Reginald  10 Riptides-MR            38.58      35.31        
  3 Tubens, Brandon      9 NYCC-MR                35.94      36.51        
  4 Langaman, Michael   10 HS-MR                  37.98      37.43        
  5 Tlatelpa, Ethan     10 NYCC-MR                39.72      37.59        
  6 Delfico, Nicholas   10 SMC-MR                 36.94      38.49        
  7 Jaquez, Dessaniel    9 Riptides-MR            42.91      42.34        
  8 Wachnik, Anthony    10 SMC-MR                 42.20      42.64        
  9 Zuppone, Michael L   9 Agua Swim Team-MR      43.68      43.16        
 10 Goldberg, Max       10 ASA-PV                 45.21      43.44        
 11 Kunze, Aidan J      10 NYCC-MR                42.78      45.22        
 12 Sokolski, Michael   10 Middies-MR             45.02      45.92        
 13 Samberg, David      10 Agua Swim Team-MR      54.49      46.59        
 14 Dervin, Sean J      10 Middies-MR             41.82      47.00        
 15 Avezzano, Jack T    10 Middies-MR             46.73      47.53        
 16 Bliss, Henry        10 Agua Swim Team-MR      46.00      47.79        
 17 Becerra, Kyle D      9 Middies-MR             50.86      48.50        
 18 Dell'Orto, Andrew    9 Middies-MR             53.64      50.62        
 19 Lewis, Isaiah E      9 Riptides-MR               NT      51.69        
 20 Collier, Christian  10 Agua Swim Team-MR      58.00      52.65        
 21 Hicks, Christopher  10 Middies-MR           1:00.08      53.51        
 22 O'Keefe, Danny W    10 HS-MR                1:00.00      54.38        
 23 Cantor, Joshua       9 SMC-MR                 50.79      55.07        
 24 Woeste, Robin       10 NYCC-MR                55.44      56.01        
 25 Elms, Hayden A       9 Agua Swim Team-MR      52.00      56.16        
 26 Zurovac, Luka        9 RIST-MR                45.44    1:02.35        
 27 Higgins, Jack T      9 YFD-MR                    NT    1:05.90        
 -- Glas, Aaron I        9 Agua Swim Team-MR      52.00         DQ        
 -- Teytelman, Michael  10 RIST-MR                38.50         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Benjamin, Ernst C   10 Agua Swim Team-MR    1:18.91    1:17.23        
                  36.19     1:17.23 (41.04)                                        
  2 Tubens, Brandon      9 NYCC-MR              1:20.83    1:18.20        
                  36.65     1:18.20 (41.55)                                        
  3 Tlatelpa, Ethan     10 NYCC-MR              1:28.41    1:26.87        
                  39.90     1:26.87 (46.97)                                        
  4 Quinones, Christop  10 Agua Swim Team-MR         NT    1:38.36        
                  44.06     1:38.36 (54.30)                                        
  5 Zuppone, Michael L   9 Agua Swim Team-MR    1:39.54    1:40.61        
                  46.07     1:40.61 (54.54)                                        
  6 Delfico, Nicholas   10 SMC-MR               1:32.61    1:40.88        
                  47.29     1:40.88 (53.59)                                        
  7 Kunze, Aidan J      10 NYCC-MR                   NT    1:42.71        
                  46.85     1:42.71 (55.86)                                        
  8 Wachnik, Anthony    10 SMC-MR               1:52.08    1:42.86        
                  46.31     1:42.86 (56.55)                                        
  9 Gutierrez, Spencer  10 SMC-MR                    NT    1:45.39        
                  48.13     1:45.39 (57.26)                                        
 10 Helbock, Robert     10 WAC-MR               1:54.24    1:45.75        
                  48.09     1:45.75 (57.66)                                        
 -- Goldberg, Max       10 ASA-PV               1:45.54         DQ        
                  47.80          DQ (53.38)                                        
 -- Liu, Jonathan E      9 Agua Swim Team-MR    1:45.00         DQ        
                  52.46        DQ (1:01.16)                                        
 -- Dodes, Evan         10 SMC-MR                    NT         DQ        
                  51.85        DQ (1:01.05)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tubens, Brandon      9 NYCC-MR              1:20.59    1:17.23        
                  35.31     1:17.23 (41.92)                                        
  2 Benjamin, Ernst C   10 Agua Swim Team-MR    1:16.70    1:17.37        
                  36.32     1:17.37 (41.05)                                        
  3 Bradnock, Reginald  10 Riptides-MR          1:18.65    1:17.67        
                  35.90     1:17.67 (41.77)                                        
  4 Delfico, Nicholas   10 SMC-MR               1:29.25    1:22.63        
                  37.76     1:22.63 (44.87)                                        
  5 Tlatelpa, Ethan     10 NYCC-MR              1:24.21    1:22.87        
                  39.04     1:22.87 (43.83)                                        
  6 Quinones, Christop  10 Agua Swim Team-MR    1:28.53    1:25.24        
                  41.54     1:25.24 (43.70)                                        
  7 Suh, Brian          10 Agua Swim Team-MR    1:40.96    1:25.48        
                  41.50     1:25.48 (43.98)                                        
  8 Gutierrez, Richie   10 Rye y 2007-MR        1:49.43    1:27.07        
                  38.90     1:27.07 (48.17)                                        
  9 Wachnik, Anthony    10 SMC-MR               1:26.18    1:28.88        
                  40.21     1:28.88 (48.67)                                        
 10 Xue, Vincent H       9 HS-MR                1:37.46    1:28.98        
                  40.52     1:28.98 (48.46)                                        
 11 Kunze, Aidan J      10 NYCC-MR              1:27.58    1:31.20        
                  43.01     1:31.20 (48.19)                                        
 12 Massand, Dilin S     9 Agua Swim Team-MR    1:35.84    1:32.22        
                  44.89     1:32.22 (47.33)                                        
 13 Zuppone, Michael L   9 Agua Swim Team-MR    1:40.00    1:32.42        
                  42.00     1:32.42 (50.42)                                        
 14 Goldberg, Max       10 ASA-PV               1:36.81    1:32.76        
                  44.86     1:32.76 (47.90)                                        
 15 Finkelstein, Max A  10 HS-MR                1:32.22    1:33.25        
                  43.80     1:33.25 (49.45)                                        
 16 Bliss, Henry        10 Agua Swim Team-MR    1:45.00    1:36.38        
                  47.67     1:36.38 (48.71)                                        
 17 Jaquez, Dessaniel    9 Riptides-MR               NT    1:37.03        
                  43.20     1:37.03 (53.83)                                        
 18 Liu, Jonathan E      9 Agua Swim Team-MR    1:53.59    1:37.66        
                  46.00     1:37.66 (51.66)                                        
 19 Gutierrez, Spencer  10 SMC-MR                    NT    1:38.44        
                  44.57     1:38.44 (53.87)                                        
 20 Picone, Erik        10 SMC-MR               2:03.66    1:39.10        
                  46.17     1:39.10 (52.93)                                        
 21 Samberg, David      10 Agua Swim Team-MR    1:49.00    1:39.11        
                  44.59     1:39.11 (54.52)                                        
 22 Glas, Aaron I        9 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:39.33        
                  48.92     1:39.33 (50.41)                                        
 23 Woeste, Robin       10 NYCC-MR              1:39.60    1:40.78        
                  47.91     1:40.78 (52.87)                                        
 24 Watler, Jaleel C    10 NYCC-MR              1:38.56    1:42.44        
                  48.12     1:42.44 (54.32)                                        
 25 Mangan, Matthew J   10 APEX-MR                   NT    1:44.95        
                  46.38     1:44.95 (58.57)                                        
 26 Bassett, Matthew    10 SMC-MR                    NT    1:45.78        
                  52.22     1:45.78 (53.56)                                        
 27 Elms, Hayden A       9 Agua Swim Team-MR    1:51.00    1:47.94        
                  50.51     1:47.94 (57.43)                                        
 28 Kelly, Michael      10 SMC-MR                    NT    1:49.55        
                  51.78     1:49.55 (57.77)                                        
 29 Ramirez, Alister S   9 Agua Swim Team-MR         NT    1:53.90        
                  52.02   1:53.90 (1:01.88)                                        
 -- Lewis, Isaiah E      9 Riptides-MR          1:39.00         DQ        
                  51.66          DQ (53.17)                                        
 -- Bourdin, Paul B     10 YFD-MR               1:52.54         DQ        
                  56.86          DQ (54.89)                                        
 -- O'Keefe, Danny W    10 HS-MR                2:04.90         DQ        
                  53.28        DQ (1:04.94)                                        
 -- Harper, Alex         9 ASA-PV                    NT         DQ        
                1:02.46        DQ (1:00.21)                                        
 -- Helbock, Robert     10 WAC-MR               1:39.89         DQ        
                  44.81          DQ (52.08)                                        
 -- Higgins, Jack T      9 YFD-MR                    NT         DQ        
                1:03.62        DQ (1:02.41)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:20.00    2:13.48        
     1) Tubens, Brandon 9               2) Tlatelpa, Ethan 10             
     3) Watler, Jaleel C 10             4) Kunze, Aidan J 10              
                  30.90     1:01.93 (31.03)     1:40.87 (38.94)     2:13.48 (32.61)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:20.36    2:15.81        
     1) Benjamin, Ernst C 10            2) Suh, Brian 10                  
     3) Zuppone, Michael L 9            4) Massand, Dilin S 9             
                  31.05     1:03.60 (32.55)     1:28.38 (24.78)     2:15.81 (47.43)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      2:39.72    2:29.38        
     1) Quinones, Christopher D 10      2) Bliss, Henry 10                
     3) Glas, Aaron I 9                 4) Liu, Jonathan E 9              
                  32.61     1:10.06 (37.45)     1:50.45 (40.39)     2:29.38 (38.93)
 
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:25.00    2:30.27        
     1) Tubens, Brandon 9               2) Kunze, Aidan J 10              
     3) Tlatelpa, Ethan 10              4) Woeste, Robin 10               
                  36.58     1:20.34 (43.76)     1:56.05 (35.71)     2:30.27 (34.22)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      3:02.37    2:55.73        
     1) Bliss, Henry 10                 2) Liu, Jonathan E 9              
     3) Massand, Dilin S 9              4) Glas, Aaron I 9                
                  45.25     1:38.94 (53.69)     2:15.21 (36.27)     2:55.73 (40.52)
 -- Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:40.00         DQ        
      Early take-off swimmer #2
     1) Zuppone, Michael L 9            2) Quinones, Christopher D 10     
     3) Benjamin, Ernst C 10            4) Suh, Brian 10                  
                  41.51     1:24.83 (43.32)     1:59.15 (34.32)          DQ (32.22)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yeo, Maxwell Z      12 Agua Swim Team-MR      27.65      27.57        
  2 Torres, Santiago H  12 Agua Swim Team-MR      29.80      28.22        
  3 Magalong, Oscar C   12 Riptides-MR            28.56      28.24        
  4 Sperandio, Alec     11 WAC-MR                 28.24      28.32        
  5 Tubens, Israel      11 NYCC-MR                28.93      28.66        
  6 Sweeney, Tim        12 WAC-MR                 28.72      28.72        
  7 Tilneac, George     11 NYCC-MR                29.25      28.90        
  8 Nunez, John         11 Agua Swim Team-MR      29.09      28.91        
  9 Sethi, Shiva M      12 Kraken-MR              29.90      29.16        
 10 Pongrace, Aiden     12 ASA-PV                 30.39      29.19        
 11 Eiden, Joseph P     12 Middies-MR             28.86      29.37        
 12 Goldstein, Jonatha  12 Agua Swim Team-MR      30.57      29.39        
 13 Nelson, Elliot A    12 NYCC-MR                30.66      29.78        
 14 Kunze, Colin J      12 NYCC-MR                29.70      29.91        
 15 Patapis, Peter T    11 Riptides-MR            31.25      30.89        
 16 Erickson, Gavin     12 Agua Swim Team-MR      30.89      30.92        
 17 Hamzic, Omar        11 RIST-MR                29.53      31.04        
 18 Schwartz, Nes S     11 Agua Swim Team-MR      30.88      31.06        
 19 Klinovsky, Jan      12 Agua Swim Team-MR      37.00      31.25        
 20 Kurtoglu, Kemal K   11 Agua Swim Team-MR      30.94      31.32        
 21 Yale, Griffin       11 SMC-MR                 32.05      31.84        
 22 Low, Derek          12 NYCC-MR                29.92      31.85        
 23 Tam, Gregory        12 WAC-MR                 32.20      31.92        
 24 McAuley, Charles    11 SMC-MR                 31.73      31.96        
 25 DeMarzo, Thomas A   12 Middies-MR             31.88      32.01        
 26 Isaac, Alejandro    11 NYCC-MR                   NT      32.16        
 27 Ruvkun, Andrew H    12 Agua Swim Team-MR      32.89      32.35        
 28 Kwasnik, David      12 WAC-MR                 34.45      32.74        
 29 Fink, Stephen J     12 Middies-MR             32.40      32.98        
 30 Diamond, Zachary    11 WAC-MR                 38.65      33.25        
 31 Needham, Daniel     12 Riptides-MR            32.56      33.33        
 32 Mitchell, Benjamin  11 Agua Swim Team-MR      33.82      33.42        
 33 Bliss, Ryan J       12 Agua Swim Team-MR      34.02      33.84        
 34 Torda, Ben H        11 Middies-MR             34.52      34.09        
 35 Funaro, Danny       12 WAC-MR                 34.22      34.22        
 36 Natbony, Samuel J   12 Unattached             34.00      34.95        
 37 Reynolds, William   11 Agua Swim Team-MR         NT      35.19        
 38 Atay, Sinan         11 Middies-MR             35.30      35.41        
 39 Harper, Nick        12 ASA-PV                 37.58      35.64        
 40 Woeste, Joschka M   12 NYCC-MR                38.20      35.80        
 41 Cummings, Lawrence  12 Agua Swim Team-MR      37.03      35.91        
 42 Vanderklaauw, Nikh  11 NYCC-MR                36.54      36.02        
 43 Gross-Leczycki, Ma  11 Middies-MR             34.98      36.28        
 44 Sorribas, Paolo     11 NYCC-MR                   NT      36.54        
 45 Xue, Jacky          11 HS-MR                  37.44      36.61        
 46 Khdair, Ameen       12 WAC-MR                 37.63      36.67        
 47 Shumikhin, Michael  11 RIST-MR                37.15      36.77        
 48 Tillman, Maxim      11 SMC-MR                 36.61      37.58        
 49 Caine, David        11 WAC-MR                 36.77      37.77        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rueda, Diego C      12 Agua Swim Team-MR    1:02.96    1:01.84        
                  30.24     1:01.84 (31.60)                                        
  2 Sperandio, Alec     11 WAC-MR               1:02.17    1:02.00        
                  29.33     1:02.00 (32.67)                                        
  3 Nunez, John         11 Agua Swim Team-MR    1:03.78    1:02.10        
                  30.37     1:02.10 (31.73)                                        
  4 Goldstein, Jonatha  12 Agua Swim Team-MR    1:03.69    1:02.94        
                  30.33     1:02.94 (32.61)                                        
  5 Magalong, Oscar C   12 Riptides-MR          1:02.87    1:03.00        
                  30.66     1:03.00 (32.34)                                        
  6 Tubens, Israel      11 NYCC-MR              1:02.03    1:03.23        
                  30.67     1:03.23 (32.56)                                        
  7 Pongrace, Aiden     12 ASA-PV               1:09.45    1:03.87        
                  31.02     1:03.87 (32.85)                                        
  8 Tilneac, George     11 NYCC-MR              1:04.81    1:04.06        
                  30.85     1:04.06 (33.21)                                        
  9 Kunze, Colin J      12 NYCC-MR              1:03.73    1:04.21        
                  30.83     1:04.21 (33.38)                                        
 10 Torres, Santiago H  12 Agua Swim Team-MR         NT    1:06.29        
                  32.93     1:06.29 (33.36)                                        
 11 Nelson, Elliot A    12 NYCC-MR              1:08.33    1:06.92        
                  32.48     1:06.92 (34.44)                                        
 12 Sweeney, Tim        12 WAC-MR               1:05.14    1:06.99        
                  31.72     1:06.99 (35.27)                                        
 13 Raiola, Andy M      11 HS-MR                1:06.64    1:07.57        
                  32.37     1:07.57 (35.20)                                        
 14 Quito, Brandon E    12 APEX-MR              1:08.53    1:09.07        
                  33.38     1:09.07 (35.69)                                        
 15 Erickson, Gavin     12 Agua Swim Team-MR    1:09.95    1:09.44        
                  33.12     1:09.44 (36.32)                                        
 16 Sethi, Shiva M      12 Kraken-MR            1:16.00    1:09.51        
                  32.07     1:09.51 (37.44)                                        
 17 Patapis, Peter T    11 Riptides-MR          1:08.14    1:09.54        
                  33.08     1:09.54 (36.46)                                        
 18 Kurtoglu, Kemal K   11 Agua Swim Team-MR    1:08.15    1:09.86        
                  33.15     1:09.86 (36.71)                                        
 19 Klinovsky, Jan      12 Agua Swim Team-MR    1:23.00    1:10.28        
                  33.96     1:10.28 (36.32)                                        
 20 McAuley, Charles    11 SMC-MR               1:10.48    1:10.41        
                  33.67     1:10.41 (36.74)                                        
 21 Isaac, Alejandro    11 NYCC-MR                   NT    1:10.55        
                  33.14     1:10.55 (37.41)                                        
 22 Tress, Brian        12 WAC-MR               1:10.85    1:10.69        
                  33.03     1:10.69 (37.66)                                        
 23 Diamond, Zachary    11 WAC-MR               1:10.94    1:11.82        
                  33.87     1:11.82 (37.95)                                        
 24 Ruvkun, Andrew H    12 Agua Swim Team-MR    1:15.22    1:12.07        
                  34.00     1:12.07 (38.07)                                        
 25 Mitchell, Benjamin  11 Agua Swim Team-MR    1:16.46    1:12.21        
                  34.32     1:12.21 (37.89)                                        
 26 Tam, Gregory        12 WAC-MR               1:11.82    1:12.67        
                  34.44     1:12.67 (38.23)                                        
 27 Needham, Daniel     12 Riptides-MR          1:11.08    1:12.84        
                  34.80     1:12.84 (38.04)                                        
 28 Low, Derek          12 NYCC-MR              1:14.58    1:12.87        
                  10.30   1:12.87 (1:02.57)                                        
 29 Koganov, Willy      11 HS-MR                1:14.15    1:13.57        
                  35.45     1:13.57 (38.12)                                        
 30 Yale, Griffin       11 SMC-MR               1:14.49    1:13.93        
                  35.61     1:13.93 (38.32)                                        
 31 Ramirez, Richard A  11 Agua Swim Team-MR    1:17.90    1:16.02        
                  35.37     1:16.02 (40.65)                                        
 32 Kwasnik, David      12 WAC-MR               1:17.29    1:17.06        
                  38.71     1:17.06 (38.35)                                        
 33 Negash, Brook       12 APEX-MR              1:16.22    1:18.49        
                  38.10     1:18.49 (40.39)                                        
 34 Khdair, Ameen       12 WAC-MR               1:23.38    1:18.51        
                  37.50     1:18.51 (41.01)                                        
 35 Vanderklaauw, Nikh  11 NYCC-MR              1:23.05    1:18.58        
                  36.78     1:18.58 (41.80)                                        
 36 Funaro, Danny       12 WAC-MR               1:14.56    1:18.82        
                  36.56     1:18.82 (42.26)                                        
 37 Xue, Jacky          11 HS-MR                1:22.30    1:20.55        
                  37.77     1:20.55 (42.78)                                        
 38 Woeste, Joschka M   12 NYCC-MR              1:23.76    1:21.19        
                  40.43     1:21.19 (40.76)                                        
 39 Harper, Nick        12 ASA-PV               1:23.74    1:22.34        
                  39.30     1:22.34 (43.04)                                        
 40 Bliss, Ryan J       12 Agua Swim Team-MR    1:19.10    1:22.58        
                  38.14     1:22.58 (44.44)                                        
 41 Sorribas, Paolo     11 NYCC-MR              1:33.97    1:25.00        
                  39.69     1:25.00 (45.31)                                        
 42 Shumikhin, Michael  11 RIST-MR              1:18.75    1:25.05        
                  38.93     1:25.05 (46.12)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rueda, Diego C      12 Agua Swim Team-MR    2:10.44    2:09.59        
                  30.85     1:03.74 (32.89)     1:37.71 (33.97)     2:09.59 (31.88)
  2 Yeo, Maxwell Z      12 Agua Swim Team-MR    2:09.09    2:09.67        
                  30.00     1:03.58 (33.58)     1:37.16 (33.58)     2:09.67 (32.51)
  3 Nunez, John         11 Agua Swim Team-MR    2:16.22    2:14.18        
                  31.54     1:06.03 (34.49)     1:40.99 (34.96)     2:14.18 (33.19)
  4 Tubens, Israel      11 NYCC-MR              2:22.05    2:17.83        
                  30.73     1:05.35 (34.62)     1:41.94 (36.59)     2:17.83 (35.89)
  5 Magalong, Oscar C   12 Riptides-MR               NT    2:18.84        
                  31.58     1:06.71 (35.13)     1:43.80 (37.09)     2:18.84 (35.04)
  6 Kunze, Colin J      12 NYCC-MR              2:20.44    2:19.08        
                  31.80     1:06.44 (34.64)     1:43.32 (36.88)     2:19.08 (35.76)
  7 Sperandio, Alec     11 WAC-MR               2:13.99    2:19.13        
                  31.10     1:06.35 (35.25)     1:43.00 (36.65)     2:19.13 (36.13)
  8 Pongrace, Aiden     12 ASA-PV               2:38.09    2:19.92        
                  32.08     1:08.90 (36.82)     1:44.73 (35.83)     2:19.92 (35.19)
  9 Goldstein, Jonatha  12 Agua Swim Team-MR    2:19.96    2:20.09        
                  31.92     1:07.53 (35.61)     1:44.79 (37.26)     2:20.09 (35.30)
 10 Tilneac, George     11 NYCC-MR              2:31.26    2:20.54        
                  10.45       32.37 (21.92)   1:46.39 (1:14.02)     2:20.54 (34.15)
 11 Erickson, Gavin     12 Agua Swim Team-MR    2:29.93    2:23.76        
                  32.74     1:10.17 (37.43)     1:49.43 (39.26)     2:23.76 (34.33)
 12 Kurtoglu, Kemal K   11 Agua Swim Team-MR    2:32.22    2:29.40        
                  33.60     1:12.33 (38.73)     1:53.80 (41.47)     2:29.40 (35.60)
 13 Patapis, Peter T    11 Riptides-MR               NT    2:29.51        
                  34.23     1:12.64 (38.41)     1:51.85 (39.21)     2:29.51 (37.66)
 14 Torres, Santiago H  12 Agua Swim Team-MR    2:32.59    2:32.23        
                  33.68     1:13.06 (39.38)     1:55.29 (42.23)     2:32.23 (36.94)
 15 Mitchell, Benjamin  11 Agua Swim Team-MR    2:42.05    2:32.84        
                  34.56     1:13.80 (39.24)     1:54.23 (40.43)     2:32.84 (38.61)
 16 McAuley, Charles    11 SMC-MR               2:32.32    2:33.02        
                  34.21     1:13.81 (39.60)     1:54.84 (41.03)     2:33.02 (38.18)
 17 Fink, Stephen J     12 Middies-MR           2:38.85    2:33.79        
                  34.08     1:13.83 (39.75)     1:55.82 (41.99)     2:33.79 (37.97)
 18 Needham, Daniel     12 Riptides-MR               NT    2:34.00        
                  34.82     1:14.05 (39.23)     1:54.90 (40.85)     2:34.00 (39.10)
 19 Diamond, Zachary    11 WAC-MR               2:56.56    2:35.86        
                  10.43   1:12.87 (1:02.44)     1:54.64 (41.77)     2:35.86 (41.22)
 20 Nelson, Elliot A    12 NYCC-MR              2:29.33    2:36.12        
                  34.47     1:13.75 (39.28)     1:56.40 (42.65)     2:36.12 (39.72)
 21 DeMarzo, Thomas A   12 Middies-MR           2:35.22    2:38.61        
                  35.07     1:16.73 (41.66)     1:59.32 (42.59)     2:38.61 (39.29)
 22 Klinovsky, Jan      12 Agua Swim Team-MR    3:10.00    2:40.26        
                  35.41     1:17.27 (41.86)     2:00.77 (43.50)     2:40.26 (39.49)
 23 Isaac, Alejandro    11 NYCC-MR                   NT    2:41.07        
                  33.79     1:14.35 (40.56)     1:57.07 (42.72)     2:41.07 (44.00)
 24 Schwartz, Nes S     11 Agua Swim Team-MR    2:28.00    2:41.54        
                  36.42     1:17.52 (41.10)     2:00.38 (42.86)     2:41.54 (41.16)
 25 Low, Derek          12 NYCC-MR              2:49.95    2:44.38        
                  34.27     1:16.23 (41.96)     2:00.41 (44.18)     2:44.38 (43.97)
 26 Funaro, Danny       12 WAC-MR               2:46.38    2:46.81        
                  37.63     1:21.08 (43.45)     2:05.70 (44.62)     2:46.81 (41.11)
 27 Kwasnik, David      12 WAC-MR               3:19.74    2:47.64        
                  38.57     1:21.80 (43.23)     2:05.87 (44.07)     2:47.64 (41.77)
 28 Harper, Nick        12 ASA-PV               3:08.39    2:47.96        
                  38.34     1:21.97 (43.63)     2:07.25 (45.28)     2:47.96 (40.71)
 29 Torda, Ben H        11 Middies-MR           2:46.15    2:50.79        
                  38.43     1:23.43 (45.00)     2:08.79 (45.36)     2:50.79 (42.00)
 30 Khdair, Ameen       12 WAC-MR               2:54.63    2:51.17        
                  38.28     1:21.67 (43.39)     2:06.57 (44.90)     2:51.17 (44.60)
 31 Woeste, Joschka M   12 NYCC-MR              3:01.33    2:54.26        
                  38.20     1:23.60 (45.40)     2:10.81 (47.21)     2:54.26 (43.45)
 32 Cummings, Lawrence  12 Agua Swim Team-MR    3:10.00    2:55.04        
                  38.58     1:23.62 (45.04)     2:10.19 (46.57)     2:55.04 (44.85)
 33 Tillman, Maxim      11 SMC-MR                    NT    2:56.70        
                  37.85     1:23.24 (45.39)     2:10.04 (46.80)     2:56.70 (46.66)
 34 Gross-Leczycki, Ma  11 Middies-MR           3:01.73    2:56.80        
                  38.60     1:24.18 (45.58)     2:11.77 (47.59)     2:56.80 (45.03)
 35 Sorribas, Paolo     11 NYCC-MR                   NT    3:02.93        
                  37.93     1:25.34 (47.41)     2:15.34 (50.00)     3:02.93 (47.59)
 36 Caine, David        11 WAC-MR               3:15.56    3:29.50        
                  40.85     1:38.08 (57.23)     2:33.63 (55.55)     3:29.50 (55.87)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sperandio, Alec     11 WAC-MR                 33.10      33.31        
  2 Torres, Santiago H  12 Agua Swim Team-MR      37.13      33.88        
  3 Tilneac, George     11 NYCC-MR                33.92      34.01        
  4 Diamond, Zachary    11 WAC-MR                 38.93      34.82        
  5 Hamzic, Omar        11 RIST-MR                35.11      34.89        
  6 Eiden, Joseph P     12 Middies-MR             34.42      35.12        
  7 Sweeney, Tim        12 WAC-MR                 34.51      35.47        
  8 Magalong, Oscar C   12 Riptides-MR            36.82      35.51        
  9 Erickson, Gavin     12 Agua Swim Team-MR      37.60      35.56        
 10 Yale, Griffin       11 SMC-MR                 38.05      36.46        
 11 Tam, Gregory        12 WAC-MR                 39.61      37.12        
 12 McAuley, Charles    11 SMC-MR                 37.19      37.71        
 13 DeMarzo, Thomas A   12 Middies-MR             38.45      37.77        
 14 Klinovsky, Jan      12 Agua Swim Team-MR      43.00      38.18        
 15 Needham, Daniel     12 Riptides-MR            41.74      38.33        
 16 Patapis, Peter T    11 Riptides-MR            40.28      38.38        
 16 Bliss, Ryan J       12 Agua Swim Team-MR      40.87      38.38        
 18 Woeste, Joschka M   12 NYCC-MR                39.36      38.62        
 19 Nelson, Elliot A    12 NYCC-MR                37.74      38.92        
 20 Torda, Ben H        11 Middies-MR             40.17      39.23        
 21 Kwasnik, David      12 WAC-MR                 40.74      39.32        
 22 Natbony, Samuel J   12 Unattached             40.02      39.73        
 23 Funaro, Danny       12 WAC-MR                 40.25      39.76        
 24 Mitchell, Benjamin  11 Agua Swim Team-MR      42.40      39.81        
 25 Low, Derek          12 NYCC-MR                41.23      40.07        
 26 Fink, Stephen J     12 Middies-MR             38.84      40.14        
 27 Sethi, Shiva M      12 Kraken-MR              43.20      41.15        
 28 Vanderbush, Sweyn   11 Kraken-MR                 NT      41.35        
 29 Ruvkun, Andrew H    12 Agua Swim Team-MR      41.14      41.90        
 30 Reynolds, William   11 Agua Swim Team-MR         NT      41.96        
 31 Gross-Leczycki, Ma  11 Middies-MR             41.98      42.15        
 32 Xue, Jacky          11 HS-MR                  46.08      42.87        
 33 Vanderklaauw, Nikh  11 NYCC-MR                41.72      43.04        
 34 Khdair, Ameen       12 WAC-MR                 43.59      43.23        
 35 Harper, Nick        12 ASA-PV                 44.87      44.01        
 36 Atay, Sinan         11 Middies-MR             44.67      44.05        
 37 Tillman, Maxim      11 SMC-MR                 45.78      45.04        
 38 Shumikhin, Michael  11 RIST-MR                40.27      45.52        
 39 Caine, David        11 WAC-MR                 50.26      48.17        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yeo, Maxwell Z      12 Agua Swim Team-MR    1:09.99    1:10.01        
                  34.28     1:10.01 (35.73)                                        
  2 Sperandio, Alec     11 WAC-MR               1:12.19    1:11.69        
                  34.81     1:11.69 (36.88)                                        
  3 Tilneac, George     11 NYCC-MR              1:13.89    1:13.46        
                  36.51     1:13.46 (36.95)                                        
  4 Diamond, Zachary    11 WAC-MR               1:25.45    1:15.01        
                  36.23     1:15.01 (38.78)                                        
  5 Kunze, Colin J      12 NYCC-MR              1:13.52    1:15.45        
                  36.80     1:15.45 (38.65)                                        
  6 Erickson, Gavin     12 Agua Swim Team-MR    1:18.79    1:15.53        
                  36.84     1:15.53 (38.69)                                        
  7 Raiola, Andy M      11 HS-MR                1:18.14    1:16.86        
                  38.10     1:16.86 (38.76)                                        
  8 Sweeney, Tim        12 WAC-MR               1:14.99    1:17.18        
                  37.52     1:17.18 (39.66)                                        
  9 Torres, Santiago H  12 Agua Swim Team-MR         NT    1:18.09        
                  40.08     1:18.09 (38.01)                                        
 10 Hamzic, Omar        11 RIST-MR              1:22.32    1:19.18        
                  38.66     1:19.18 (40.52)                                        
 11 Koganov, Willy      11 HS-MR                1:23.32    1:19.23        
                  38.59     1:19.23 (40.64)                                        
 12 Tress, Brian        12 WAC-MR               1:19.85    1:19.74        
                  38.37     1:19.74 (41.37)                                        
 13 Yale, Griffin       11 SMC-MR               1:21.83    1:20.26        
                  39.46     1:20.26 (40.80)                                        
 14 Quito, Brandon E    12 APEX-MR              1:27.93    1:21.12        
                  39.99     1:21.12 (41.13)                                        
 15 Nelson, Elliot A    12 NYCC-MR              1:24.25    1:22.68        
                  40.23     1:22.68 (42.45)                                        
 16 Klinovsky, Jan      12 Agua Swim Team-MR    1:38.00    1:23.61        
                  41.13     1:23.61 (42.48)                                        
 17 Woeste, Joschka M   12 NYCC-MR              1:29.60    1:23.69        
                  41.90     1:23.69 (41.79)                                        
 18 Ramirez, Richard A  11 Agua Swim Team-MR    1:31.19    1:23.91        
                  41.12     1:23.91 (42.79)                                        
 19 Mitchell, Benjamin  11 Agua Swim Team-MR    1:29.31    1:25.32        
                  42.15     1:25.32 (43.17)                                        
 20 Khdair, Ameen       12 WAC-MR               1:33.47    1:26.84        
                  42.85     1:26.84 (43.99)                                        
 21 Low, Derek          12 NYCC-MR              1:30.18    1:27.82        
                  43.53     1:27.82 (44.29)                                        
 22 Kwasnik, David      12 WAC-MR               1:31.09    1:28.35        
                  43.49     1:28.35 (44.86)                                        
 23 Ruvkun, Andrew H    12 Agua Swim Team-MR    1:29.50    1:28.79        
                  43.65     1:28.79 (45.14)                                        
 24 Bliss, Ryan J       12 Agua Swim Team-MR    1:32.00    1:31.39        
                  43.91     1:31.39 (47.48)                                        
 25 Funaro, Danny       12 WAC-MR               1:29.15    1:34.73        
                  48.26     1:34.73 (46.47)                                        
 26 Sarsekeyev, Dimash  11 Agua Swim Team-MR    1:39.51    1:37.63        
                  45.52     1:37.63 (52.11)                                        
 27 Harper, Nick        12 ASA-PV                    NT    1:41.46        
                  50.85     1:41.46 (50.61)                                        
 28 Caine, David        11 WAC-MR               1:54.70    1:45.38        
                  48.35     1:45.38 (57.03)                                        
 -- McAuley, Charles    11 SMC-MR               1:18.07         DQ        
      Non-continuous turning action
                  39.08          DQ (39.91)                                        
 -- Cummings, Lawrence  12 Agua Swim Team-MR    1:33.90         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast
                  47.17          DQ (49.05)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Magalong, Oscar C   12 Riptides-MR            36.60      36.60        
  2 Goldstein, Jonatha  12 Agua Swim Team-MR      37.97      38.04        
  3 Erickson, Gavin     12 Agua Swim Team-MR      44.54      38.13        
  4 Pongrace, Aiden     12 ASA-PV                 41.22      38.33        
  5 Tam, Gregory        12 WAC-MR                 38.84      38.75        
  6 Torres, Santiago H  12 Agua Swim Team-MR         NT      38.91        
  7 Tress, Brian        12 WAC-MR                 40.67      39.12        
  8 Low, Derek          12 NYCC-MR                40.91      39.68        
  9 Tubens, Israel      11 NYCC-MR                40.92      40.17        
 10 Isaac, Alejandro    11 NYCC-MR                   NT      40.97        
 11 Raiola, Andy M      11 HS-MR                  39.45      41.32        
 12 Quito, Brandon E    12 APEX-MR                40.85      41.91        
 13 Krikorian, George   11 Rye y 2007-MR          42.69      42.44        
 14 McAuley, Charles    11 SMC-MR                 40.16      42.73        
 15 Diamond, Zachary    11 WAC-MR                 45.49      43.39        
 16 Ruvkun, Andrew H    12 Agua Swim Team-MR      44.05      45.13        
 17 Mitchell, Benjamin  11 Agua Swim Team-MR      47.18      45.30        
 18 Koganov, Willy      11 HS-MR                  47.39      45.64        
 19 Vanderklaauw, Nikh  11 NYCC-MR                52.17      45.74        
 20 Ramirez, Richard A  11 Agua Swim Team-MR      46.58      46.98        
 21 Yale, Griffin       11 SMC-MR                 45.65      48.02        
 22 Kwasnik, David      12 WAC-MR                 49.79      49.22        
 23 Cummings, Lawrence  12 Agua Swim Team-MR      52.00      49.38        
 24 Woeste, Joschka M   12 NYCC-MR                49.18      49.46        
 25 Caine, David        11 WAC-MR                 56.67      49.79        
 26 Xue, Jacky          11 HS-MR                  49.00      50.05        
 27 Sorribas, Paolo     11 NYCC-MR                   NT      54.02        
 28 Sarsekeyev, Dimash  11 Agua Swim Team-MR      51.50      54.45        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Langaman, Matthew   12 HS-MR                1:17.24    1:17.70        
                  36.85     1:17.70 (40.85)                                        
  2 Magalong, Oscar C   12 Riptides-MR          1:21.53    1:18.23        
                  36.93     1:18.23 (41.30)                                        
  3 Rueda, Diego C      12 Agua Swim Team-MR    1:17.77    1:18.46        
                  37.90     1:18.46 (40.56)                                        
  4 Pongrace, Aiden     12 ASA-PV               1:32.95    1:23.00        
                  38.90     1:23.00 (44.10)                                        
  5 Goldstein, Jonatha  12 Agua Swim Team-MR    1:20.85    1:23.30        
                  39.53     1:23.30 (43.77)                                        
  6 Torres, Santiago H  12 Agua Swim Team-MR    1:32.49    1:25.04        
                  42.16     1:25.04 (42.88)                                        
  7 Erickson, Gavin     12 Agua Swim Team-MR    1:28.58    1:26.41        
                  40.09     1:26.41 (46.32)                                        
  8 Tubens, Israel      11 NYCC-MR              1:24.93    1:26.61        
                  40.43     1:26.61 (46.18)                                        
  9 Tam, Gregory        12 WAC-MR               1:25.30    1:27.78        
                  40.16     1:27.78 (47.62)                                        
 10 Low, Derek          12 NYCC-MR              1:31.95    1:27.92        
                  41.19     1:27.92 (46.73)                                        
 11 Kunze, Colin J      12 NYCC-MR              1:29.34    1:28.71        
                  42.23     1:28.71 (46.48)                                        
 12 Isaac, Alejandro    11 NYCC-MR              1:33.30    1:29.99        
                  42.74     1:29.99 (47.25)                                        
 13 McAuley, Charles    11 SMC-MR               1:27.36    1:31.76        
                  43.26     1:31.76 (48.50)                                        
 14 Bliss, Ryan J       12 Agua Swim Team-MR    1:32.55    1:33.03        
                  42.96     1:33.03 (50.07)                                        
 15 Natbony, Samuel J   12 Unattached           1:32.54    1:34.71        
                  44.42     1:34.71 (50.29)                                        
 16 Reynolds, William   11 Agua Swim Team-MR         NT    1:35.48        
                  45.70     1:35.48 (49.78)                                        
 17 Ruvkun, Andrew H    12 Agua Swim Team-MR    1:32.81    1:35.93        
                  45.69     1:35.93 (50.24)                                        
 18 DeMarzo, Thomas A   12 Middies-MR           1:39.38    1:36.19        
                  45.41     1:36.19 (50.78)                                        
 19 Mitchell, Benjamin  11 Agua Swim Team-MR    1:39.24    1:36.99        
                  45.93     1:36.99 (51.06)                                        
 20 Vanderklaauw, Nikh  11 NYCC-MR              1:41.58    1:39.59        
                  47.45     1:39.59 (52.14)                                        
 21 Yale, Griffin       11 SMC-MR               1:38.62    1:40.65        
                  47.59     1:40.65 (53.06)                                        
 22 Klinovsky, Jan      12 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:41.02        
                  47.82     1:41.02 (53.20)                                        
 23 Atay, Sinan         11 Middies-MR           1:35.43    1:41.77        
                  49.90     1:41.77 (51.87)                                        
 24 Cummings, Lawrence  12 Agua Swim Team-MR    1:51.80    1:45.99        
                  49.42     1:45.99 (56.57)                                        
 25 Woeste, Joschka M   12 NYCC-MR              1:43.50    1:47.09        
                  51.16     1:47.09 (55.93)                                        
 26 Tillman, Maxim      11 SMC-MR               1:51.73    1:52.32        
                  52.81     1:52.32 (59.51)                                        
 27 Sorribas, Paolo     11 NYCC-MR                   NT    2:01.18        
                  56.80   2:01.18 (1:04.38)                                        
 -- Yeo, Maxwell Z      12 Agua Swim Team-MR    1:23.26         DQ        
      Downward butterfly kick
                  37.46          DQ (41.49)                                        
 -- Gross-Leczycki, Ma  11 Middies-MR                NT         DQ        
      Alternating Kick
                  56.79          DQ (59.07)                                        
 -- Xue, Jacky          11 HS-MR                1:46.41         DQ        
      Non-simultaneous touch
                  49.20          DQ (55.77)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rueda, Diego C      12 Agua Swim Team-MR      31.36      31.99        
  2 Raiola, Andy M      11 HS-MR                  31.61      32.61        
  3 Magalong, Oscar C   12 Riptides-MR            34.09      33.17        
  4 Sweeney, Tim        12 WAC-MR                 33.47      33.59        
  5 Tubens, Israel      11 NYCC-MR                31.68      33.76        
  6 Pongrace, Aiden     12 ASA-PV                 33.62      34.26        
  7 Nunez, John         11 Agua Swim Team-MR      33.06      34.34        
  8 Kurtoglu, Kemal K   11 Agua Swim Team-MR      34.78      34.36        
  9 Tilneac, George     11 NYCC-MR                34.29      34.52        
 10 Nelson, Elliot A    12 NYCC-MR                37.89      35.23        
 11 Kunze, Colin J      12 NYCC-MR                33.85      35.26        
 12 Tress, Brian        12 WAC-MR                 36.26      35.98        
 13 Quito, Brandon E    12 APEX-MR                37.93      36.83        
 14 Funaro, Danny       12 WAC-MR                 35.07      36.84        
 15 Patapis, Peter T    11 Riptides-MR            39.28      37.23        
 16 Klinovsky, Jan      12 Agua Swim Team-MR      42.00      38.16        
 17 Needham, Daniel     12 Riptides-MR            38.69      38.23        
 18 Yale, Griffin       11 SMC-MR                 38.94      38.44        
 19 Hamzic, Omar        11 RIST-MR                36.55      38.58        
 20 Tam, Gregory        12 WAC-MR                 41.17      38.70        
 21 Isaac, Alejandro    11 NYCC-MR                   NT      38.75        
 22 Diamond, Zachary    11 WAC-MR                 38.06      39.04        
 23 Ruvkun, Andrew H    12 Agua Swim Team-MR      39.07      39.47        
 24 Khdair, Ameen       12 WAC-MR                 42.61      39.84        
 25 Xue, Jacky          11 HS-MR                  40.25      40.43        
 26 Vanderklaauw, Nikh  11 NYCC-MR                45.85      40.57        
 27 Ramirez, Richard A  11 Agua Swim Team-MR      49.78      40.82        
 28 Cummings, Lawrence  12 Agua Swim Team-MR      42.54      41.23        
 29 Kwasnik, David      12 WAC-MR                 43.60      41.42        
 30 Sorribas, Paolo     11 NYCC-MR                   NT      44.15        
 31 Negash, Brook       12 APEX-MR                43.57      46.18        
 32 Woeste, Joschka M   12 NYCC-MR                49.02      47.52        
 33 Bliss, Ryan J       12 Agua Swim Team-MR      48.42      48.49        
 34 Harper, Nick        12 ASA-PV                 45.89      49.12        
 35 Caine, David        11 WAC-MR                 54.24      50.60        
 -- Sarsekeyev, Dimash  11 Agua Swim Team-MR      52.00         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Langaman, Matthew   12 HS-MR                1:08.28    1:06.07        
                  30.21     1:06.07 (35.86)                                        
  2 Rueda, Diego C      12 Agua Swim Team-MR    1:07.85    1:08.22        
                  31.84     1:08.22 (36.38)                                        
  3 Nunez, John         11 Agua Swim Team-MR    1:13.06    1:13.58        
                  33.96     1:13.58 (39.62)                                        
  4 Raiola, Andy M      11 HS-MR                1:17.20    1:15.38        
                  34.95     1:15.38 (40.43)                                        
  5 Kurtoglu, Kemal K   11 Agua Swim Team-MR    1:24.88    1:16.38        
                  34.30     1:16.38 (42.08)                                        
  6 Eiden, Joseph P     12 Middies-MR           1:19.14    1:16.83        
                  35.08     1:16.83 (41.75)                                        
  7 Kunze, Colin J      12 NYCC-MR              1:18.53    1:18.13        
                  37.10     1:18.13 (41.03)                                        
  8 Tilneac, George     11 NYCC-MR              1:21.38    1:18.24        
                  36.51     1:18.24 (41.73)                                        
  9 Goldstein, Jonatha  12 Agua Swim Team-MR    1:23.42    1:23.23        
                  39.36     1:23.23 (43.87)                                        
 10 Torda, Ben H        11 Middies-MR           1:33.72    1:25.20        
                  40.08     1:25.20 (45.12)                                        
 11 Sweeney, Tim        12 WAC-MR               1:27.53    1:25.21        
                  38.57     1:25.21 (46.64)                                        
 12 Fink, Stephen J     12 Middies-MR           1:41.36    1:27.52        
                  40.25     1:27.52 (47.27)                                        
 13 Diamond, Zachary    11 WAC-MR               1:32.71    1:29.40        
                  39.15     1:29.40 (50.25)                                        
 13 Funaro, Danny       12 WAC-MR               1:27.41    1:29.40        
                  41.66     1:29.40 (47.74)                                        
 15 Yale, Griffin       11 SMC-MR               1:31.75    1:30.04        
                  39.64     1:30.04 (50.40)                                        
 16 Khdair, Ameen       12 WAC-MR               1:43.74    1:32.70        
                  43.78     1:32.70 (48.92)                                        
 17 Isaac, Alejandro    11 NYCC-MR                   NT    1:33.00        
                  40.85     1:33.00 (52.15)                                        
 18 Ruvkun, Andrew H    12 Agua Swim Team-MR    1:34.64    1:33.37        
                  42.21     1:33.37 (51.16)                                        
 19 Atay, Sinan         11 Middies-MR           1:41.21    1:35.96        
                  44.10     1:35.96 (51.86)                                        
 20 Nelson, Elliot A    12 NYCC-MR              1:33.41    1:41.02        
                  44.41     1:41.02 (56.61)                                        
 21 Cummings, Lawrence  12 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:44.13        
                  47.50     1:44.13 (56.63)                                        
 22 Harper, Nick        12 ASA-PV                    NT    1:46.51        
                  48.96     1:46.51 (57.55)                                        
 23 Bliss, Ryan J       12 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:49.37        
                  48.82   1:49.37 (1:00.55)                                        
 -- Schwartz, Nes S     11 Agua Swim Team-MR    1:30.57         DQ        
      Alternating Kick
                  37.90          DQ (43.48)                                        
 -- Tubens, Israel      11 NYCC-MR              1:14.45         DQ        
      Alternating Kick
                  35.42          DQ (41.15)                                        
 -- Caine, David        11 WAC-MR               1:56.56         DQ        
      Arms underwater recovery
                  54.63                                                            
 -- Kwasnik, David      12 WAC-MR               1:54.45         DQ        
      Alternating Kick
                  47.01          DQ (53.69)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rueda, Diego C      12 Agua Swim Team-MR    2:25.69    2:25.05        
                  32.26     1:08.58 (36.32)     1:52.77 (44.19)     2:25.05 (32.28)
  2 Yeo, Maxwell Z      12 Agua Swim Team-MR    2:28.73    2:26.59        
                  33.79     1:10.67 (36.88)     1:54.14 (43.47)     2:26.59 (32.45)
  3 Magalong, Oscar C   12 Riptides-MR          2:43.29    2:35.59        
                  34.15     1:16.20 (42.05)     2:00.97 (44.77)     2:35.59 (34.62)
  4 Kurtoglu, Kemal K   11 Agua Swim Team-MR    2:43.12    2:37.56        
                  34.50     1:17.28 (42.78)     2:02.57 (45.29)     2:37.56 (34.99)
  5 Nunez, John         11 Agua Swim Team-MR    2:44.89    2:37.95        
                  34.70     1:16.38 (41.68)     2:05.58 (49.20)     2:37.95 (32.37)
  6 Sperandio, Alec     11 WAC-MR               2:42.76    2:38.73        
                  34.52     1:13.01 (38.49)     2:03.60 (50.59)     2:38.73 (35.13)
  7 Pongrace, Aiden     12 ASA-PV               3:06.46    2:39.79        
                  36.52     1:17.82 (41.30)     2:02.81 (44.99)     2:39.79 (36.98)
  8 Erickson, Gavin     12 Agua Swim Team-MR    2:52.04    2:42.18        
                  35.36     1:15.72 (40.36)     2:05.84 (50.12)     2:42.18 (36.34)
  9 Tubens, Israel      11 NYCC-MR                   NT    2:43.79        
                  35.46     1:17.94 (42.48)     2:07.15 (49.21)     2:43.79 (36.64)
 10 Kunze, Colin J      12 NYCC-MR              2:39.98    2:44.73        
                  35.38     1:15.26 (39.88)     2:06.45 (51.19)     2:44.73 (38.28)
 11 Goldstein, Jonatha  12 Agua Swim Team-MR    2:40.78    2:45.02        
                  37.17     1:21.29 (44.12)     2:06.76 (45.47)     2:45.02 (38.26)
 12 Torres, Santiago H  12 Agua Swim Team-MR         NT    2:45.99        
                  38.05     1:21.68 (43.63)     2:11.47 (49.79)     2:45.99 (34.52)
 13 Patapis, Peter T    11 Riptides-MR               NT    2:48.58        
                  39.60     1:22.38 (42.78)     2:12.62 (50.24)     2:48.58 (35.96)
 14 Sweeney, Tim        12 WAC-MR               2:53.30    2:49.62        
                  34.92     1:19.42 (44.50)     2:10.62 (51.20)     2:49.62 (39.00)
 15 Koganov, Willy      11 HS-MR                2:53.79    2:54.59        
                  40.48     1:24.63 (44.15)     2:15.89 (51.26)     2:54.59 (38.70)
 16 Tam, Gregory        12 WAC-MR                    NT    2:55.80        
                  38.90     1:24.43 (45.53)     2:13.90 (49.47)     2:55.80 (41.90)
 17 Krikorian, George   11 Rye y 2007-MR        3:13.08    2:57.32        
                  40.50     1:26.37 (45.87)     2:17.59 (51.22)     2:57.32 (39.73)
 18 McAuley, Charles    11 SMC-MR               2:56.91    2:57.33        
                  39.94     1:22.95 (43.01)     2:16.43 (53.48)     2:57.33 (40.90)
 19 Klinovsky, Jan      12 Agua Swim Team-MR    3:20.00    2:57.70        
                  38.11     1:21.50 (43.39)     2:18.93 (57.43)     2:57.70 (38.77)
 20 Mitchell, Benjamin  11 Agua Swim Team-MR    3:09.26    3:01.56        
                  45.49     1:30.11 (44.62)     2:23.26 (53.15)     3:01.56 (38.30)
 21 Low, Derek          12 NYCC-MR                   NT    3:04.25        
                  42.69     1:29.26 (46.57)     2:22.57 (53.31)     3:04.25 (41.68)
 22 Bliss, Ryan J       12 Agua Swim Team-MR    2:59.00    3:13.49        
                  45.26     1:32.10 (46.84)     2:28.38 (56.28)     3:13.49 (45.11)
 23 Khdair, Ameen       12 WAC-MR                    NT    3:13.89        
                  42.20     1:28.04 (45.84)   2:30.39 (1:02.35)     3:13.89 (43.50)
 24 Funaro, Danny       12 WAC-MR               3:09.93    3:13.94        
                  40.87     1:28.21 (47.34)   2:32.55 (1:04.34)     3:13.94 (41.39)
 25 Harper, Nick        12 ASA-PV                    NT    3:27.35        
                  47.44     1:39.23 (51.79)   2:42.30 (1:03.07)     3:27.35 (45.05)
 -- Negash, Brook       12 APEX-MR                   NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  42.75     1:35.33 (52.58)   2:41.19 (1:05.86)          DQ (45.86)
 -- Cummings, Lawrence  12 Agua Swim Team-MR    3:25.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  43.27     1:33.68 (50.41)     2:02.19 (28.51)                    
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      1:56.48    1:53.71        
     1) Rueda, Diego C 12               2) Yeo, Maxwell Z 12              
     3) Nunez, John 11                  4) Goldstein, Jonathan F 12       
                  28.32       55.74 (27.42)     1:24.72 (28.98)     1:53.71 (28.99)
  2 New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:10.00    1:56.20        
     1) Nelson, Elliot A 12             2) Kunze, Colin J 12              
     3) Tubens, Israel 11               4) Tilneac, George 11             
                  29.45       58.43 (28.98)     1:08.85 (10.42)     1:56.20 (47.35)
  3 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                      NT    1:59.52        
     1) Sweeney, Tim 12                 2) Diamond, Zachary 11            
     3) Tam, Gregory 12                 4) Sperandio, Alec 11             
                  28.95     1:05.88 (36.93)     1:31.83 (25.95)     1:59.52 (27.69)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      2:04.39    2:04.22        
     1) Erickson, Gavin 12              2) Torres, Santiago H 12          
     3) Ruvkun, Andrew H 12             4) Bliss, Ryan J 12               
                  30.12       58.61 (28.49)     1:30.90 (32.29)     2:04.22 (33.32)
  5 Harbor Seals-MR  'A'                        2:08.60    2:06.32        
     1) Rookwood Jr., William K 12      2) Raiola, Andy M 11              
     3) Koganov, Willy 11               4) Xue, Jacky 11                  
                  28.61       59.57 (30.96)     1:31.77 (32.20)     2:06.32 (34.55)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 2:10.00    2:15.31        
     1) Diamond, Zachary 11             2) Tam, Gregory 12                
     3) Sweeney, Tim 12                 4) Sperandio, Alec 11             
                  35.38     1:13.89 (38.51)     1:47.19 (33.30)     2:15.31 (28.12)
  2 New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:20.00    2:15.55        
     1) Kunze, Colin J 12               2) Tubens, Israel 11              
     3) Tilneac, George 11              4) Nelson, Elliot A 12            
                  34.38     1:12.62 (38.24)     1:46.71 (34.09)     2:15.55 (28.84)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      2:21.91    2:16.56        
     1) Schwartz, Nes S 11              2) Erickson, Gavin 12             
     3) Nunez, John 11                  4) Kurtoglu, Kemal K 11           
                  37.36     1:14.31 (36.95)     1:47.43 (33.12)     2:16.56 (29.13)
 -- Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:12.15         DQ        
      False start - Misc
     1) Rueda, Diego C 12               2) Goldstein, Jonathan F 12       
     3) Yeo, Maxwell Z 12               4) Torres, Santiago H 12          
                  33.34     1:11.57 (38.23)     1:42.77 (31.20)          DQ (27.96)
 -- Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'C'      2:27.42         DQ        
      False start - Misc
     1) Bliss, Ryan J 12                2) Ruvkun, Andrew H 12            
     3) Mitchell, Benjamin L 11         4) Klinovsky, Jan 12              
                  37.64     1:21.77 (44.13)     2:02.34 (40.57)          DQ (13.52)
 
Boys 12 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rueda, Diego C      12 Agua Swim Team-MR    5:40.10    5:38.51         20  
                  31.58     1:04.89 (33.31)     1:39.07 (34.18)     2:13.26 (34.19)
        2:47.32 (34.06)     3:21.96 (34.64)     3:56.29 (34.33)     4:31.14 (34.85)
        5:06.09 (34.95)     5:38.51 (32.42)                                        
  2 Yeo, Maxwell Z      12 Agua Swim Team-MR    5:53.90    5:50.13         17  
                  30.88     1:05.11 (34.23)     1:39.68 (34.57)     2:14.47 (34.79)
        2:49.83 (35.36)     3:25.93 (36.10)     4:01.97 (36.04)     4:38.96 (36.99)
        5:15.40 (36.44)     5:50.13 (34.73)                                        
  3 Nunez, John         11 Agua Swim Team-MR    6:05.00    5:58.54         16  
                  32.08     1:08.13 (36.05)     1:44.71 (36.58)     2:21.09 (36.38)
        2:57.93 (36.84)     3:35.00 (37.07)     4:11.59 (36.59)     4:48.98 (37.39)
        5:25.44 (36.46)     5:58.54 (33.10)                                        
  4 Langaman, Matthew   12 HS-MR                6:20.23    5:59.56         15  
                  31.48     1:07.22 (35.74)     1:44.67 (37.45)     2:21.63 (36.96)
        2:58.55 (36.92)     3:35.69 (37.14)     4:12.56 (36.87)     4:50.02 (37.46)
        5:26.62 (36.60)     5:59.56 (32.94)                                        
  5 Eiden, Joseph P     12 Middies-MR           6:04.34    6:07.52         14  
                  32.85     1:09.63 (36.78)     1:46.73 (37.10)     2:25.44 (38.71)
        3:01.69 (36.25)     3:39.23 (37.54)     4:18.00 (38.77)     4:54.56 (36.56)
        5:31.26 (36.70)     6:07.52 (36.26)                                        
  6 Sperandio, Alec     11 WAC-MR               6:10.09    6:20.64         13  
                  33.43     1:11.41 (37.98)     1:49.59 (38.18)     2:28.68 (39.09)
        3:08.67 (39.99)     3:47.45 (38.78)     4:26.61 (39.16)     5:05.77 (39.16)
        5:45.03 (39.26)     6:20.64 (35.61)                                        
  7 Raiola, Andy M      11 HS-MR                6:37.44    6:23.56         12  
                  34.12     1:11.98 (37.86)     1:50.62 (38.64)     2:29.50 (38.88)
        3:09.37 (39.87)     3:48.38 (39.01)     4:27.76 (39.38)     5:06.47 (38.71)
        5:46.63 (40.16)     6:23.56 (36.93)                                        
  8 Kurtoglu, Kemal K   11 Agua Swim Team-MR    6:39.02    6:31.04         11  
                  33.76     1:12.86 (39.10)     1:52.81 (39.95)     2:33.28 (40.47)
        3:12.00 (38.72)     3:51.56 (39.56)     4:32.51 (40.95)     5:13.19 (40.68)
        5:52.74 (39.55)     6:31.04 (38.30)                                        
  9 Benjamin, Ernst C   10 Agua Swim Team-MR    6:37.72    6:32.05          9  
                  33.85     1:12.61 (38.76)     1:53.10 (40.49)     2:33.48 (40.38)
        3:13.72 (40.24)     3:55.08 (41.36)     4:35.49 (40.41)     5:15.18 (39.69)
        5:54.82 (39.64)     6:32.05 (37.23)                                        
 10 Patapis, Peter T    11 Riptides-MR               NT    6:35.63          7  
                  35.67     1:15.97 (40.30)     1:56.44 (40.47)     2:36.66 (40.22)
        3:16.89 (40.23)     3:57.23 (40.34)     4:37.54 (40.31)     5:19.34 (41.80)
        5:58.59 (39.25)     6:35.63 (37.04)                                        
 11 Schwartz, Nes S     11 Agua Swim Team-MR    7:08.23    6:39.48          6  
                  34.43     1:13.96 (39.53)     1:54.23 (40.27)     2:34.79 (40.56)
        3:15.93 (41.14)     3:56.60 (40.67)     4:38.72 (42.12)     5:20.35 (41.63)
        6:02.50 (42.15)     6:39.48 (36.98)                                        
 12 Sweeney, Tim        12 WAC-MR               6:42.15    6:50.50          5  
                  34.02     1:13.28 (39.26)     1:54.61 (41.33)     2:37.01 (42.40)
        3:18.79 (41.78)     4:02.21 (43.42)     4:46.04 (43.83)     5:29.75 (43.71)
        6:11.77 (42.02)     6:50.50 (38.73)                                        
 13 Needham, Daniel     12 Riptides-MR               NT    6:55.33          4  
                  36.27     1:16.85 (40.58)     1:59.08 (42.23)     2:42.24 (43.16)
        3:24.88 (42.64)     4:07.44 (42.56)     4:50.54 (43.10)     5:34.37 (43.83)
        6:16.38 (42.01)     6:55.33 (38.95)                                        
 14 Tam, Gregory        12 WAC-MR               7:29.91    7:06.92          3  
                  35.71     1:16.62 (40.91)     2:01.63 (45.01)     2:46.84 (45.21)
        3:30.97 (44.13)     4:14.27 (43.30)     4:59.25 (44.98)     5:43.10 (43.85)
        6:25.53 (42.43)     7:06.92 (41.39)                                        
 15 Delfico, Nicholas   10 SMC-MR               6:42.00    7:50.06          2  
                  41.05     1:27.44 (46.39)     2:16.28 (48.84)     3:04.14 (47.86)
        3:52.08 (47.94)     4:42.70 (50.62)     5:30.91 (48.21)     6:19.20 (48.29)
        7:05.40 (46.20)     7:50.06 (44.66)                                        
 16 Harper, Alex         9 ASA-PV                    NT    8:31.20          1  
                  44.53     1:34.85 (50.32)     2:26.88 (52.03)     3:19.62 (52.74)
        4:13.42 (53.80)     5:04.90 (51.48)     5:57.91 (53.01)     6:50.15 (52.24)
        7:42.83 (52.68)     8:31.20 (48.37)                                        
 
Boys 12 & Under 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rueda, Diego C      12 Agua Swim Team-MR    5:06.79    5:04.95        
                  34.00     1:11.98 (37.98)     1:50.67 (38.69)     2:29.50 (38.83)
        3:13.90 (44.40)     3:57.64 (43.74)     4:32.29 (34.65)     5:04.95 (32.66)
  2 Nunez, John         11 Agua Swim Team-MR    5:39.12    5:33.15        
                  36.30     1:18.59 (42.29)     2:02.86 (44.27)     2:46.21 (43.35)
        3:36.76 (50.55)     4:26.17 (49.41)     5:00.53 (34.36)     5:33.15 (32.62)
  3 Goldstein, Jonatha  12 Agua Swim Team-MR    5:46.29    5:33.68        
                  38.80     1:24.76 (45.96)     2:10.01 (45.25)     2:53.71 (43.70)
        3:37.39 (43.68)     4:23.33 (45.94)     5:00.14 (36.81)     5:33.68 (33.54)
  4 Kurtoglu, Kemal K   11 Agua Swim Team-MR    5:53.32    5:40.79        
                  38.54     1:23.86 (45.32)     2:07.91 (44.05)     2:51.02 (43.11)
        3:38.98 (47.96)     4:26.88 (47.90)     5:02.61 (35.73)     5:40.79 (38.18)
  5 Sperandio, Alec     11 WAC-MR               5:42.23    5:54.56        
                  36.54     1:29.53 (52.99)     2:10.97 (41.44)     2:52.97 (42.00)
        3:45.34 (52.37)     4:38.62 (53.28)     5:16.81 (38.19)     5:54.56 (37.75)
  6 Benjamin, Ernst C   10 Agua Swim Team-MR    5:50.28    5:57.82        
                  37.14     1:22.90 (45.76)     2:09.22 (46.32)     2:54.51 (45.29)
        3:46.00 (51.49)     4:38.73 (52.73)     5:19.45 (40.72)     5:57.82 (38.37)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hu-Van Wright, En-  13 Agua Swim Team-MR      24.90      24.36        
  2 Tlatelpa, Kyle      13 NYCC-MR                25.74      24.80        
  3 St Vincent, Tommy   13 SMC-MR                 25.29      24.97        
  4 Thermos, Yianni     14 WAC-MR                 25.30      25.30        
  5 Gillenwater, Darin  13 Riptides-MR            25.79      25.35        
  6 Blaney, Miles J     14 UNNYC-MR               25.97      25.45        
  7 Stoltz, Oscar L     14 UNNYC-MR               26.37      25.50        
  8 Yamout, Nader       13 Unattached             25.41      25.53        
  9 Gatto, Alex         14 SMC-MR                 26.22      25.81        
 10 Catarinacchio, Vin  14 Middies-MR             26.60      26.32        
 11 Oczos, David        14 HS-MR                  26.53      26.36        
 12 Zielonka, Jan       14 NYCC-MR                29.14      26.76        
 13 Xanthos, Christoph  14 HS-MR                  27.50      26.88        
 14 McAuley, Adam       14 SMC-MR                 27.39      26.94        
 15 Andrade, David      14 NYCC-MR                27.42      27.20        
 16 Pruidze, Luka       14 WAC-MR                 29.44      27.39        
 17 Rusakov, Pavel G    13 Riptides-MR            27.87      27.57        
 18 Goldberg, Steven    13 ASA-PV                 28.13      27.70        
 19 Merino, Mark C      13 NYCC-MR                28.67      27.94        
 20 Vallar, Jack        13 SMC-MR                 27.90      28.11        
 21 Sherman, Sammy I    13 Agua Swim Team-MR      27.97      28.17        
 22 Dimarzo, Phillip N  13 NYCC-MR                30.02      29.03        
 23 Matsunaga, Ty       13 Agua Swim Team-MR      31.25      29.09        
 24 Quincoses, Jonatho  14 Riptides-MR               NT      29.34        
 25 Gak, Milos M        14 RIST-MR                30.41      29.75        
 26 Kanda, Rikuo        13 RIST-MR                31.35      29.77        
 27 Rawitz, Alexander   13 NYCC-MR                30.52      30.11        
 28 Curro, Chris        14 SMC-MR                 30.17      30.75        
 29 Szparaga, Drew      13 ASA-PV                 32.82      31.41        
 30 Dow, Alexander T    13 RIST-MR                31.37      31.61        
 31 Garner, Alex        13 ASA-PV                 32.73      32.07        
 32 Cain, Ethan         13 YFD-MR                 32.65      33.13        
 33 Smith, James        13 WAC-MR                 35.73      35.53        
 34 Jackson, Edward     13 WAC-MR                 40.20      39.43        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hu-Van Wright, En-  13 Agua Swim Team-MR      54.03      53.43        
                  25.79       53.43 (27.64)                                        
  2 Tlatelpa, Kyle      13 NYCC-MR                57.31      53.97        
                  26.49       53.97 (27.48)                                        
  3 Thermos, Yianni     14 WAC-MR                 55.30      55.16        
                  26.54       55.16 (28.62)                                        
  4 Chansakul, JR J     14 Agua Swim Team-MR      55.17      55.43        
                  26.81       55.43 (28.62)                                        
  5 Blaney, Miles J     14 UNNYC-MR               56.00      55.91        
                  26.81       55.91 (29.10)                                        
  6 St Vincent, Tommy   13 SMC-MR                 56.79      56.45        
                  27.26       56.45 (29.19)                                        
  7 Gatto, Alex         14 SMC-MR                 59.51      57.97        
                  27.69       57.97 (30.28)                                        
  8 Gillenwater, Darin  13 Riptides-MR            56.41      58.21        
                  27.47       58.21 (30.74)                                        
  9 Oczos, David        14 HS-MR                1:01.87      58.35        
                  27.93       58.35 (30.42)                                        
 10 Zielonka, Jan       14 NYCC-MR              1:04.13      59.12        
                  27.90       59.12 (31.22)                                        
 11 McAuley, Adam       14 SMC-MR               1:02.22      59.38        
                  28.55       59.38 (30.83)                                        
 12 Vallar, Jack        13 SMC-MR               1:00.88      59.92        
                  29.26       59.92 (30.66)                                        
 13 Goldberg, Steven    13 ASA-PV               1:02.37    1:00.91        
                  29.09     1:00.91 (31.82)                                        
 14 Merino, Mark C      13 NYCC-MR              1:05.21    1:01.40        
                  29.54     1:01.40 (31.86)                                        
 15 Sherman, Sammy I    13 Agua Swim Team-MR    1:00.03    1:01.82        
                  29.96     1:01.82 (31.86)                                        
 16 Rusakov, Pavel G    13 Riptides-MR          1:03.03    1:01.86        
                  29.44     1:01.86 (32.42)                                        
 17 Andrade, David      14 NYCC-MR              1:01.23    1:02.12        
                  29.78     1:02.12 (32.34)                                        
 18 Zhivkov, Panio G    13 APEX-MR              1:03.91    1:02.31        
                  29.91     1:02.31 (32.40)                                        
 19 Matsunaga, Ty       13 Agua Swim Team-MR    1:06.06    1:05.12        
                  30.65     1:05.12 (34.47)                                        
 20 Rawitz, Alexander   13 NYCC-MR              1:05.82    1:05.37        
                  31.28     1:05.37 (34.09)                                        
 21 Rodriguez, Jose M   14 APEX-MR              1:05.98    1:05.80        
                  32.20     1:05.80 (33.60)                                        
 22 Gak, Milos M        14 RIST-MR              1:07.37    1:06.15        
                  30.64     1:06.15 (35.51)                                        
 23 Kanda, Rikuo        13 RIST-MR              1:08.53    1:06.19        
                  30.68     1:06.19 (35.51)                                        
 24 Curro, Chris        14 SMC-MR               1:10.94    1:11.81        
                  33.92     1:11.81 (37.89)                                        
 25 Rosenstein, Tommy   13 Agua Swim Team-MR    1:09.77    1:12.28        
                  33.10     1:12.28 (39.18)                                        
 26 Garner, Alex        13 ASA-PV               1:15.30    1:13.44        
                  34.27     1:13.44 (39.17)                                        
 27 Szparaga, Drew      13 ASA-PV               1:11.72    1:14.33        
                  35.57     1:14.33 (38.76)                                        
 28 Cain, Ethan         13 YFD-MR               1:28.98    1:17.83        
                  36.38     1:17.83 (41.45)                                        
 -- Dimarzo, Phillip N  13 NYCC-MR              1:06.75         DQ        
      False start
                  31.64          DQ (33.87)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yamout, Nader       13 Unattached           1:56.95    1:57.79        
                  27.59       57.96 (30.37)     1:28.76 (30.80)     1:57.79 (29.03)
  2 Tlatelpa, Kyle      13 NYCC-MR              2:02.17    1:57.91        
                  26.79       56.62 (29.83)     1:27.73 (31.11)     1:57.91 (30.18)
  3 Thermos, Yianni     14 WAC-MR               1:59.49    1:58.74        
                  27.88       58.54 (30.66)     1:29.91 (31.37)     1:58.74 (28.83)
  4 Blaney, Miles J     14 UNNYC-MR             2:08.48    2:00.48        
                  27.25       57.70 (30.45)     1:29.42 (31.72)     2:00.48 (31.06)
  5 St Vincent, Tommy   13 SMC-MR               2:03.41    2:01.66        
                  27.52       58.71 (31.19)     1:30.60 (31.89)     2:01.66 (31.06)
  6 Stoltz, Oscar L     14 UNNYC-MR             2:05.00    2:04.91        
                  27.73       59.70 (31.97)     1:33.18 (33.48)     2:04.91 (31.73)
  7 Kunze, Ian M        14 NYCC-MR              2:05.25    2:05.12        
                  27.87       59.82 (31.95)     1:32.87 (33.05)     2:05.12 (32.25)
  8 Gatto, Alex         14 SMC-MR               2:07.04    2:05.18        
                  28.38     1:00.53 (32.15)     1:34.03 (33.50)     2:05.18 (31.15)
  9 Vallar, Jack        13 SMC-MR               2:08.12    2:06.91        
                  29.37     1:01.47 (32.10)     1:34.47 (33.00)     2:06.91 (32.44)
 10 Gillenwater, Darin  13 Riptides-MR          2:10.60    2:08.07        
                  28.45     1:00.39 (31.94)     1:34.11 (33.72)     2:08.07 (33.96)
 11 Tanner, Sebastin A  14 Rye y 2007-MR        2:12.04    2:08.96        
                  28.74     1:00.98 (32.24)     1:35.31 (34.33)     2:08.96 (33.65)
 12 Sherman, Sammy I    13 Agua Swim Team-MR    2:08.06    2:11.00        
                  30.01     1:03.87 (33.86)     1:37.85 (33.98)     2:11.00 (33.15)
 13 Oczos, David        14 HS-MR                2:11.25    2:11.95        
                  27.97     1:00.07 (32.10)     1:35.25 (35.18)     2:11.95 (36.70)
 14 Goldberg, Steven    13 ASA-PV               2:18.12    2:12.99        
                  31.06     1:05.67 (34.61)     1:40.89 (35.22)     2:12.99 (32.10)
 15 Zielonka, Jan       14 NYCC-MR              2:26.31    2:13.47        
                  29.84     1:03.74 (33.90)     1:39.17 (35.43)     2:13.47 (34.30)
 16 McAuley, Adam       14 SMC-MR               2:17.84    2:13.54        
                  29.74     1:03.40 (33.66)     1:39.31 (35.91)     2:13.54 (34.23)
 17 Merino, Mark C      13 NYCC-MR              2:19.83    2:16.59        
                  31.03     1:06.16 (35.13)     1:41.91 (35.75)     2:16.59 (34.68)
 18 Zhivkov, Panio G    13 APEX-MR              2:18.03    2:17.93        
                  31.72     1:07.50 (35.78)     1:44.81 (37.31)     2:17.93 (33.12)
 19 Rodriguez, Jose M   14 APEX-MR              2:18.94    2:18.24        
                  32.39     1:06.93 (34.54)     1:42.39 (35.46)     2:18.24 (35.85)
 20 Dimarzo, Phillip N  13 NYCC-MR              2:22.97    2:18.41        
                  31.79     1:07.84 (36.05)     1:43.90 (36.06)     2:18.41 (34.51)
 21 Rawitz, Alexander   13 NYCC-MR              2:20.52    2:19.00        
                  31.46     1:07.04 (35.58)     1:44.00 (36.96)     2:19.00 (35.00)
 22 Rusakov, Pavel G    13 Riptides-MR               NT    2:21.16        
                  31.51     1:07.59 (36.08)     1:44.76 (37.17)     2:21.16 (36.40)
 23 Andrade, David      14 NYCC-MR              2:22.93    2:22.38        
                  31.24     1:06.67 (35.43)     1:45.32 (38.65)     2:22.38 (37.06)
 24 Matsunaga, Ty       13 Agua Swim Team-MR    2:30.58    2:28.51        
                  32.09     1:07.72 (35.63)     1:47.28 (39.56)     2:28.51 (41.23)
 25 Rosenstein, Tommy   13 Agua Swim Team-MR    2:44.56    2:31.43        
                  31.07     1:10.88 (39.81)     1:52.50 (41.62)     2:31.43 (38.93)
 26 Curro, Chris        14 SMC-MR               2:44.52    2:40.69        
                  34.74     1:15.05 (40.31)     1:58.49 (43.44)     2:40.69 (42.20)
 27 Cain, Ethan         13 YFD-MR               3:19.23    2:54.86        
                  37.82     1:22.27 (44.45)     2:08.90 (46.63)     2:54.86 (45.96)
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hu-Van Wright, En-  13 Agua Swim Team-MR      59.04      58.21        
                  28.33       58.21 (29.88)                                        
  2 Thermos, Yianni     14 WAC-MR               1:02.48    1:01.04        
                  29.64     1:01.04 (31.40)                                        
  3 Stoltz, Oscar L     14 UNNYC-MR                  NT    1:02.30        
                  30.48     1:02.30 (31.82)                                        
  4 St Vincent, Tommy   13 SMC-MR               1:07.06    1:05.76        
                  32.31     1:05.76 (33.45)                                        
  5 Vallar, Jack        13 SMC-MR               1:07.33    1:05.82        
                  32.50     1:05.82 (33.32)                                        
  6 Gatto, Alex         14 SMC-MR               1:09.73    1:08.02        
                  33.42     1:08.02 (34.60)                                        
  7 Rawitz, Alexander   13 NYCC-MR              1:11.48    1:09.36        
                  33.94     1:09.36 (35.42)                                        
  8 Oczos, David        14 HS-MR                1:08.42    1:10.02        
                  34.20     1:10.02 (35.82)                                        
  9 Rusakov, Pavel G    13 Riptides-MR          1:09.18    1:10.26        
                  34.59     1:10.26 (35.67)                                        
 10 Andrade, David      14 NYCC-MR              1:11.63    1:12.34        
                  34.91     1:12.34 (37.43)                                        
 11 Tanner, Sebastin A  14 Rye y 2007-MR        1:17.03    1:12.73        
                  34.68     1:12.73 (38.05)                                        
 12 McAuley, Adam       14 SMC-MR               1:14.33    1:13.44        
                  36.49     1:13.44 (36.95)                                        
 13 Zhivkov, Panio G    13 APEX-MR              1:17.61    1:14.70        
                  36.58     1:14.70 (38.12)                                        
 14 Rodriguez, Jose M   14 APEX-MR              1:19.23    1:14.89        
                  38.44     1:14.89 (36.45)                                        
 15 Matsunaga, Ty       13 Agua Swim Team-MR    1:17.32    1:16.18        
                  37.07     1:16.18 (39.11)                                        
 16 Dimarzo, Phillip N  13 NYCC-MR              1:19.30    1:16.46        
                  37.25     1:16.46 (39.21)                                        
 17 Rosenstein, Tommy   13 Agua Swim Team-MR    1:20.59    1:18.28        
                  37.07     1:18.28 (41.21)                                        
 18 Goldberg, Steven    13 ASA-PV               1:29.46    1:18.41        
                  38.62     1:18.41 (39.79)                                        
 19 Szparaga, Drew      13 ASA-PV               1:23.43    1:24.19        
                  40.90     1:24.19 (43.29)                                        
 20 Curro, Chris        14 SMC-MR               1:22.33    1:26.13        
                  40.83     1:26.13 (45.30)                                        
 21 Garner, Alex        13 ASA-PV               1:24.41    1:26.89        
                  42.29     1:26.89 (44.60)                                        
 22 Cain, Ethan         13 YFD-MR               1:27.02    1:28.80        
                  43.13     1:28.80 (45.67)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thermos, Yianni     14 WAC-MR               2:16.40    2:10.22        
                  30.82     1:04.00 (33.18)     1:38.08 (34.08)     2:10.22 (32.14)
  2 Chansakul, JR J     14 Agua Swim Team-MR    2:20.67    2:12.70        
                  31.31     1:05.42 (34.11)     1:39.65 (34.23)     2:12.70 (33.05)
  3 Stoltz, Oscar L     14 UNNYC-MR             2:20.29    2:14.63        
                  31.26     1:05.14 (33.88)     1:40.22 (35.08)     2:14.63 (34.41)
  4 Kunze, Ian M        14 NYCC-MR                   NT    2:23.96        
                  31.28     1:07.65 (36.37)     1:46.20 (38.55)     2:23.96 (37.76)
  5 Rawitz, Alexander   13 NYCC-MR              2:30.03    2:25.74        
                  33.93     1:10.58 (36.65)     1:48.67 (38.09)     2:25.74 (37.07)
  6 Oczos, David        14 HS-MR                2:29.79    2:27.63        
                  33.89     1:10.56 (36.67)     1:48.95 (38.39)     2:27.63 (38.68)
  7 McAuley, Adam       14 SMC-MR               2:38.42    2:35.55        
                  37.08     1:17.29 (40.21)     1:57.38 (40.09)     2:35.55 (38.17)
  8 Dimarzo, Phillip N  13 NYCC-MR              2:38.18    2:37.28        
                  36.66     1:16.70 (40.04)     1:57.54 (40.84)     2:37.28 (39.74)
  9 Rusakov, Pavel G    13 Riptides-MR               NT    2:40.58        
                  36.98     1:17.48 (40.50)     1:59.72 (42.24)     2:40.58 (40.86)
 10 Cain, Ethan         13 YFD-MR                    NT    3:03.35        
                  43.26     1:29.98 (46.72)     2:17.07 (47.09)     3:03.35 (46.28)
 11 Smith, James        13 WAC-MR               3:10.08    3:13.91        
                  43.38     1:31.50 (48.12)     2:23.11 (51.61)     3:13.91 (50.80)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chansakul, JR J     14 Agua Swim Team-MR    1:06.12    1:07.34        
                  32.09     1:07.34 (35.25)                                        
  2 Stoltz, Oscar L     14 UNNYC-MR             1:09.78    1:07.45        
                  32.39     1:07.45 (35.06)                                        
  3 Tlatelpa, Kyle      13 NYCC-MR              1:14.98    1:11.61        
                  33.47     1:11.61 (38.14)                                        
  4 Zielonka, Jan       14 NYCC-MR              1:22.48    1:15.64        
                  35.82     1:15.64 (39.82)                                        
  5 Xanthos, Christoph  14 HS-MR                1:18.23    1:17.77        
                  36.40     1:17.77 (41.37)                                        
  6 Vallar, Jack        13 SMC-MR               1:24.51    1:19.43        
                  37.75     1:19.43 (41.68)                                        
  7 Gatto, Alex         14 SMC-MR               1:20.19    1:20.49        
                  38.47     1:20.49 (42.02)                                        
  8 Garner, Alex        13 ASA-PV               1:21.82    1:20.54        
                  38.11     1:20.54 (42.43)                                        
  9 Goldberg, Steven    13 ASA-PV               1:33.33    1:21.35        
                  38.46     1:21.35 (42.89)                                        
 10 Cain, Ethan         13 YFD-MR               1:27.63    1:25.43        
                  39.50     1:25.43 (45.93)                                        
 11 Quincoses, Jonatho  14 Riptides-MR          1:25.22    1:26.64        
                  39.52     1:26.64 (47.12)                                        
 12 Curro, Chris        14 SMC-MR               1:21.78    1:26.65        
                  40.79     1:26.65 (45.86)                                        
 13 Matsunaga, Ty       13 Agua Swim Team-MR    1:29.63    1:27.96        
                  41.03     1:27.96 (46.93)                                        
 14 Dimarzo, Phillip N  13 NYCC-MR              1:26.10    1:28.42        
                  41.56     1:28.42 (46.86)                                        
 15 Szparaga, Drew      13 ASA-PV               1:36.00    1:38.81        
                  46.65     1:38.81 (52.16)                                        
 16 Jackson, Edward     13 WAC-MR               2:00.78    1:47.97        
                  49.43     1:47.97 (58.54)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chansakul, JR J     14 Agua Swim Team-MR    2:23.68    2:24.05        
                  32.54     1:09.62 (37.08)     1:47.10 (37.48)     2:24.05 (36.95)
  2 Tlatelpa, Kyle      13 NYCC-MR              2:40.53    2:36.22        
                  34.65     1:14.25 (39.60)     1:55.93 (41.68)     2:36.22 (40.29)
  3 Zielonka, Jan       14 NYCC-MR              2:52.91    2:45.61        
                  36.55     1:17.82 (41.27)     2:01.10 (43.28)     2:45.61 (44.51)
  4 Gatto, Alex         14 SMC-MR               2:52.03    2:52.96        
                  39.51     1:23.87 (44.36)     2:09.17 (45.30)     2:52.96 (43.79)
  5 Goldberg, Steven    13 ASA-PV               3:01.90    2:53.89        
                  41.36     1:27.36 (46.00)     2:13.06 (45.70)     2:53.89 (40.83)
  6 Garner, Alex        13 ASA-PV               2:55.87    2:54.82        
                  39.32     1:25.17 (45.85)     2:10.37 (45.20)     2:54.82 (44.45)
  7 Zhivkov, Panio G    13 APEX-MR              2:56.28    2:55.33        
                  38.71     1:23.90 (45.19)     2:10.04 (46.14)     2:55.33 (45.29)
  8 Curro, Chris        14 SMC-MR               2:55.27    3:01.94        
                  39.56     1:25.99 (46.43)     2:13.33 (47.34)     3:01.94 (48.61)
  9 McAuley, Adam       14 SMC-MR               3:08.27    3:03.92        
                  41.80     1:30.21 (48.41)     2:19.09 (48.88)     3:03.92 (44.83)
 10 Dimarzo, Phillip N  13 NYCC-MR                   NT    3:05.19        
                  41.04     1:27.76 (46.72)     2:16.60 (48.84)     3:05.19 (48.59)
 11 Cain, Ethan         13 YFD-MR                    NT    3:08.50        
                  41.38     1:29.23 (47.85)     2:18.56 (49.33)     3:08.50 (49.94)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hu-Van Wright, En-  13 Agua Swim Team-MR    1:00.39      58.53        
                  28.54       58.53 (29.99)                                        
  2 Yamout, Nader       13 Unattached             58.55      58.81        
                  27.30       58.81 (31.51)                                        
  3 Catarinacchio, Vin  14 Middies-MR           1:00.49    1:00.33        
                  28.60     1:00.33 (31.73)                                        
  4 Blaney, Miles J     14 UNNYC-MR             1:04.16    1:03.72        
                  28.91     1:03.72 (34.81)                                        
  5 St Vincent, Tommy   13 SMC-MR               1:05.34    1:04.67        
                  30.40     1:04.67 (34.27)                                        
  6 Vallar, Jack        13 SMC-MR               1:07.21    1:05.06        
                  30.22     1:05.06 (34.84)                                        
  7 Kunze, Ian M        14 NYCC-MR              1:04.27    1:06.36        
                  29.92     1:06.36 (36.44)                                        
  8 Sherman, Sammy I    13 Agua Swim Team-MR    1:06.77    1:07.80        
                  31.85     1:07.80 (35.95)                                        
  9 Gillenwater, Darin  13 Riptides-MR          1:10.72    1:08.21        
                  30.50     1:08.21 (37.71)                                        
 10 Gatto, Alex         14 SMC-MR               1:08.17    1:08.27        
                  31.96     1:08.27 (36.31)                                        
 11 Merino, Mark C      13 NYCC-MR              1:15.46    1:10.61        
                  32.45     1:10.61 (38.16)                                        
 12 Andrade, David      14 NYCC-MR              1:13.55    1:11.19        
                  33.13     1:11.19 (38.06)                                        
 13 Quincoses, Jonatho  14 Riptides-MR          1:21.81    1:12.92        
                  31.74     1:12.92 (41.18)                                        
 14 Matsunaga, Ty       13 Agua Swim Team-MR    1:19.66    1:16.13        
                  34.60     1:16.13 (41.53)                                        
 15 Pruidze, Luka       14 WAC-MR               1:22.81    1:16.36        
                  33.34     1:16.36 (43.02)                                        
 16 Curro, Chris        14 SMC-MR               1:14.72    1:20.60        
                  35.28     1:20.60 (45.32)                                        
 17 Kanda, Rikuo        13 RIST-MR              1:21.34    1:22.35        
                  35.06     1:22.35 (47.29)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yamout, Nader       13 Unattached           2:08.88    2:07.27        
                  28.66     1:01.17 (32.51)     1:33.86 (32.69)     2:07.27 (33.41)
  2 Kunze, Ian M        14 NYCC-MR              2:26.84    2:25.34        
                  30.10     1:06.29 (36.19)     1:45.88 (39.59)     2:25.34 (39.46)
  3 Sherman, Sammy I    13 Agua Swim Team-MR    2:24.08    2:25.88        
                  33.21     1:11.53 (38.32)     1:49.70 (38.17)     2:25.88 (36.18)
  4 Rodriguez, Jose M   14 APEX-MR              2:49.14    2:49.26        
                  35.38     1:18.23 (42.85)     2:05.37 (47.14)     2:49.26 (43.89)
 -- Vallar, Jack        13 SMC-MR               2:36.39         DQ        
      One hand touch
                  32.05     1:08.88 (36.83)     1:47.76 (38.88)          DQ (38.84)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hu-Van Wright, En-  13 Agua Swim Team-MR    2:09.29    2:08.60        
                  28.96       59.67 (30.71)     1:38.99 (39.32)     2:08.60 (29.61)
  2 Chansakul, JR J     14 Agua Swim Team-MR    2:11.46    2:09.98        
                  28.61     1:03.21 (34.60)     1:40.56 (37.35)     2:09.98 (29.42)
  3 Yamout, Nader       13 Unattached           2:12.03    2:11.87        
                  27.04     1:01.16 (34.12)     1:41.02 (39.86)     2:11.87 (30.85)
  4 Stoltz, Oscar L     14 UNNYC-MR             2:19.72    2:14.91        
                  29.59     1:03.84 (34.25)     1:43.65 (39.81)     2:14.91 (31.26)
  5 Catarinacchio, Vin  14 Middies-MR           2:18.84    2:16.24        
                  28.82     1:04.63 (35.81)     1:46.51 (41.88)     2:16.24 (29.73)
  6 Thermos, Yianni     14 WAC-MR               2:18.80    2:16.65        
                  28.97     1:02.51 (33.54)     1:47.09 (44.58)     2:16.65 (29.56)
  7 Blaney, Miles J     14 UNNYC-MR             2:22.46    2:17.43        
                  29.06     1:04.81 (35.75)     1:46.29 (41.48)     2:17.43 (31.14)
  8 Tlatelpa, Kyle      13 NYCC-MR              2:18.84    2:19.16        
                  28.76     1:05.66 (36.90)     1:48.16 (42.50)     2:19.16 (31.00)
  9 St Vincent, Tommy   13 SMC-MR               2:24.52    2:21.99        
                  30.11     1:05.95 (35.84)     1:51.33 (45.38)     2:21.99 (30.66)
 10 Vallar, Jack        13 SMC-MR               2:25.57    2:24.41        
                  30.04     1:05.97 (35.93)     1:51.04 (45.07)     2:24.41 (33.37)
 11 Kunze, Ian M        14 NYCC-MR              2:21.41    2:25.09        
                  30.07     1:07.11 (37.04)     1:51.69 (44.58)     2:25.09 (33.40)
 12 Gatto, Alex         14 SMC-MR               2:28.58    2:25.77        
                  30.76     1:08.39 (37.63)     1:53.96 (45.57)     2:25.77 (31.81)
 13 Gillenwater, Darin  13 Riptides-MR          2:36.98    2:26.23        
                  29.31     1:07.52 (38.21)     1:52.76 (45.24)     2:26.23 (33.47)
 14 Goldberg, Steven    13 ASA-PV               2:46.17    2:32.20        
                  34.18     1:14.31 (40.13)     1:59.89 (45.58)     2:32.20 (32.31)
 15 Sherman, Sammy I    13 Agua Swim Team-MR    2:28.22    2:32.22        
                  32.92     1:13.28 (40.36)     2:01.40 (48.12)     2:32.22 (30.82)
 16 Xanthos, Christoph  14 HS-MR                2:45.00    2:32.61        
                  32.33     1:11.19 (38.86)     1:56.18 (44.99)     2:32.61 (36.43)
 17 Zielonka, Jan       14 NYCC-MR              2:44.30    2:33.76        
                  33.17     1:14.48 (41.31)     1:58.40 (43.92)     2:33.76 (35.36)
 18 Rusakov, Pavel G    13 Riptides-MR               NT    2:34.44        
                  35.23     1:14.31 (39.08)     1:59.47 (45.16)     2:34.44 (34.97)
 19 Andrade, David      14 NYCC-MR              2:24.60    2:36.68        
                  31.69     1:10.66 (38.97)     2:00.43 (49.77)     2:36.68 (36.25)
 20 Rawitz, Alexander   13 NYCC-MR                   NT    2:39.18        
                  36.94     1:14.76 (37.82)     2:04.71 (49.95)     2:39.18 (34.47)
 21 McAuley, Adam       14 SMC-MR               2:48.95    2:39.44        
                  38.39     1:17.36 (38.97)     2:07.16 (49.80)     2:39.44 (32.28)
 22 Dimarzo, Phillip N  13 NYCC-MR              2:46.75    2:42.01        
                  37.05     1:18.30 (41.25)     2:06.08 (47.78)     2:42.01 (35.93)
 23 Matsunaga, Ty       13 Agua Swim Team-MR    2:47.30    2:45.50        
                  34.68     1:15.18 (40.50)     2:04.89 (49.71)     2:45.50 (40.61)
 24 Gak, Milos M        14 RIST-MR              2:41.55    2:50.66        
                  37.94     1:21.69 (43.75)     2:12.84 (51.15)     2:50.66 (37.82)
 25 Curro, Chris        14 SMC-MR               2:48.52    2:53.70        
                  36.36     1:22.21 (45.85)     2:11.62 (49.41)     2:53.70 (42.08)
 26 Cain, Ethan         13 YFD-MR               2:58.61    2:56.93        
                  37.10     1:23.27 (46.17)     2:10.87 (47.60)     2:56.93 (46.06)
 27 Szparaga, Drew      13 ASA-PV               2:58.31    2:58.64        
                1:25.62     2:19.34 (53.72)     2:58.64 (39.30)                    
 -- Pruidze, Luka       14 WAC-MR                    NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  33.43     1:14.68 (41.25)     2:08.39 (53.71)          DQ (36.83)
 -- Garner, Alex        13 ASA-PV               3:08.75         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  39.46     1:23.76 (44.30)     2:06.72 (42.96)          DQ (38.66)
 -- Jackson, Edward     13 WAC-MR               3:23.23         DQ        
      Kick breaststroke type - fly
                  44.57   1:45.74 (1:01.17)     2:44.03 (58.29)                    
 
Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Krna, Andrew B      24 NYAC-MR                21.50      21.89        
  2 Leggett, Chris      21 ASA-PV                 20.81      22.16        
  3 Fuentes, Dario      30 NYAC-MR                23.00      22.18        
  4 Gleason, David X    17 NYCC-MR                22.62      22.57        
  5 Thiede, Scott       16 ASA-PV                 22.49      22.62        
  6 Dellagala, Michael  30 NYAC-MR                22.50      23.25        
  7 Cimons, Ben         17 ASA-PV                 23.24      23.58        
  8 Bank, Matt          22 ASA-PV                 21.62      23.71        
  9 Itzkowitz, Ben M    15 Middies-MR             23.39      23.86        
 10 Griffis, David F    23 NYAC-MR                22.50      23.95        
 11 Abrams, Michael     15 Agua Swim Team-MR      24.00      24.14        
 12 Pruidze, Rati       15 WAC-MR                 24.31      24.22        
 13 Sologuren, Daniel   17 ASA-PV                 23.96      24.29        
 14 Tlatelpa, Matthew   16 NYCC-MR                24.66      24.53        
 15 Sanchez, Jude M     15 Agua Swim Team-MR      23.79      24.62        
 16 Ichikawa, Hajime    17 Riptides-MR            23.90      24.70        
 17 Eller, Zachary M    15 Riptides-MR            24.36      24.74        
 18 Eller, Joshua A     18 Riptides-MR            24.15      25.24        
 19 Suen, Geoffrey      17 Riptides-MR               NT      25.30        
 20 Levine, Max         15 ASA-PV                 24.33      25.31        
 21 Srdanovic, Ivan     16 Unattached             25.42      25.32        
 22 Sweeney, PJ         15 WAC-MR                 24.36      25.54        
 23 Flynn, Ryan P       16 Riptides-MR            25.16      25.56        
 24 Baroz, Thomas       17 WAC-MR                 26.28      25.96        
 25 Abisch, Jason       16 SMC-MR                 25.91      26.02        
 26 Han, Christopher S  17 NYCC-MR                   NT      26.03        
 27 Benfield, Warren A  15 Agua Swim Team-MR      31.00      26.26        
 28 Eng, James          15 Middies-MR             26.00      26.27        
 29 Connuck, John L     15 UNNYC-MR               25.82      26.28        
 30 Rusinak, Lucas S    15 WAC-MR                 25.70      26.31        
 31 Navy, Daniel L      15 YFD-MR                 26.18      26.39        
 32 Jitechian, Gerard   15 Middies-MR             26.10      26.43        
 33 Merino, Anthony C   15 NYCC-MR                26.63      26.95        
 34 Pignataro, Michael  18 WAC-MR                 28.03      26.99        
 35 Mitzian, Nick W     15 Middies-MR             27.14      27.30        
 36 Jhangiani, Nikhyl   15 Riptides-MR            27.81      27.57        
 37 Parish, Sam         17 SMC-MR                 28.27      29.32        
 38 Parker, Alex        15 ASA-PV                 31.83      29.57        
 39 Mera, Justin        15 NYCC-MR                   NT      29.68        
 
Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fuentes, Dario      30 NYAC-MR                52.00      48.77        
                  23.30       48.77 (25.47)                                        
  2 Gleason, David X    17 NYCC-MR                51.15      48.83        
                  23.24       48.83 (25.59)                                        
  3 Leggett, Chris      21 ASA-PV                 47.66      49.58        
                  23.93       49.58 (25.65)                                        
  4 Thiede, Scott       16 ASA-PV                 50.87      49.61        
                  24.19       49.61 (25.42)                                        
  5 Gonzales, Eric A    27 NYAC-MR                52.00      50.60        
                  24.40       50.60 (26.20)                                        
  6 Dellagala, Michael  30 NYAC-MR                50.80      50.71        
                  24.20       50.71 (26.51)                                        
  7 Bank, Matt          22 ASA-PV                 50.86      50.85        
                  24.72       50.85 (26.13)                                        
  8 Ernst, Douglas A    24 NYAC-MR                52.00      50.97        
                  24.31       50.97 (26.66)                                        
  9 Itzkowitz, Ben M    15 Middies-MR             50.04      51.36        
                  24.43       51.36 (26.93)                                        
 10 Meena, Elliot P     23 NYAC-MR                51.29      51.40        
                  24.43       51.40 (26.97)                                        
 11 Sologuren, Daniel   17 ASA-PV                 52.22      51.61        
                  24.73       51.61 (26.88)                                        
 12 Cimons, Ben         17 ASA-PV                 50.86      52.50        
                  24.26       52.50 (28.24)                                        
 13 Tlatelpa, Matthew   16 NYCC-MR                56.02      52.69        
                  24.95       52.69 (27.74)                                        
 14 Peralta, Ramon E    15 APEX-MR                54.56      52.76        
                  25.25       52.76 (27.51)                                        
 15 Levine, Max         15 ASA-PV                 55.57      53.72        
                  26.16       53.72 (27.56)                                        
 16 Graziano, Matt      17 WAC-MR                 54.65      54.12        
                  25.94       54.12 (28.18)                                        
 17 Eller, Zachary M    15 Riptides-MR            55.06      54.15        
                  26.07       54.15 (28.08)                                        
 18 Ichikawa, Hajime    17 Riptides-MR            54.62      54.74        
                  26.93       54.74 (27.81)                                        
 19 Spinosa, Adam G     15 YFD-MR                 55.13      54.93        
                  26.43       54.93 (28.50)                                        
 20 Gottlieb, Joey      15 ASA-PV                 57.17      55.03        
                  26.84       55.03 (28.19)                                        
 21 Flynn, Ryan P       16 Riptides-MR            57.60      55.25        
                  26.46       55.25 (28.79)                                        
 22 Eller, Joshua A     18 Riptides-MR            53.32      55.35        
                  26.24       55.35 (29.11)                                        
 23 Han, Christopher S  17 NYCC-MR                   NT      55.62        
                  26.78       55.62 (28.84)                                        
 24 Shala, Chip         16 APEX-MR                55.74      55.83        
                  26.86       55.83 (28.97)                                        
 25 Srdanovic, Ivan     16 Unattached             54.12      55.98        
                  26.18       55.98 (29.80)                                        
 26 Sweeney, PJ         15 WAC-MR                 54.02      56.38        
                  27.02       56.38 (29.36)                                        
 27 Zhivkov, Ivan G     15 APEX-MR                56.39      56.66        
                  27.51       56.66 (29.15)                                        
 28 DiLorenzo, Jimmy C  15 Rye y 2007-MR          56.18      56.86        
                  27.33       56.86 (29.53)                                        
 29 Rusinak, Lucas S    15 WAC-MR                 55.36      56.96        
                  26.88       56.96 (30.08)                                        
 30 Connuck, John L     15 UNNYC-MR                  NT      57.06        
                  26.90       57.06 (30.16)                                        
 31 Eng, James          15 Middies-MR             56.80      57.27        
                  27.72       57.27 (29.55)                                        
 32 Baroz, Thomas       17 WAC-MR                 59.01      57.63        
                  27.11       57.63 (30.52)                                        
 33 Jitechian, Gerard   15 Middies-MR             57.50      57.80        
                  27.50       57.80 (30.30)                                        
 34 Navy, Daniel L      15 YFD-MR                 57.64      58.17        
                  27.94       58.17 (30.23)                                        
 35 Abisch, Jason       16 SMC-MR                 57.16      59.00        
                  28.37       59.00 (30.63)                                        
 36 Pignataro, Michael  18 WAC-MR                 59.30      59.09        
                  28.91       59.09 (30.18)                                        
 37 Merino, Anthony C   15 NYCC-MR              1:00.10      59.25        
                  27.81       59.25 (31.44)                                        
 38 Benfield, Warren A  15 Agua Swim Team-MR    1:06.00      59.61        
                  27.68       59.61 (31.93)                                        
 39 Wismer, Richard     17 WAC-MR                 53.91      59.99        
                  28.24       59.99 (31.75)                                        
 40 Wesolowski, Teddy   15 SMC-MR                 58.85    1:02.28        
                  29.85     1:02.28 (32.43)                                        
 41 Schattschneider, E  15 SMC-MR               1:02.68    1:02.38        
                  29.43     1:02.38 (32.95)                                        
 42 Jhangiani, Nikhyl   15 Riptides-MR          1:05.28    1:03.14        
                  29.74     1:03.14 (33.40)                                        
 43 Kaminsky, Noah S    16 APEX-MR                   NT    1:03.31        
                  30.12     1:03.31 (33.19)                                        
 44 Parish, Sam         17 SMC-MR               1:03.32    1:04.42        
                  30.80     1:04.42 (33.62)                                        
 45 Serganov, Artem A   17 Agua Swim Team-MR    1:06.89    1:06.05        
                  31.50     1:06.05 (34.55)                                        
 46 Parker, Alex        15 ASA-PV               1:17.65    1:10.05        
                  32.50     1:10.05 (37.55)                                        
 47 Mera, Justin        15 NYCC-MR                   NT    1:16.53        
                  34.31     1:16.53 (42.22)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Abrams, Michael     15 Agua Swim Team-MR    1:49.24    1:47.14        
                  25.18       52.43 (27.25)     1:20.13 (27.70)     1:47.14 (27.01)
  2 Gianino, Alex J     15 Middies-MR           1:48.01    1:48.03        
                  24.72       52.52 (27.80)     1:20.61 (28.09)     1:48.03 (27.42)
  3 Gleason, David X    17 NYCC-MR              1:49.49    1:48.39        
                  24.64       51.58 (26.94)     1:20.22 (28.64)     1:48.39 (28.17)
  4 Thiede, Scott       16 ASA-PV               1:51.11    1:51.24        
                  26.92       56.17 (29.25)     1:24.19 (28.02)     1:51.24 (27.05)
  5 Bank, Matt          22 ASA-PV               1:51.39    1:51.83        
                  26.30       54.70 (28.40)     1:23.69 (28.99)     1:51.83 (28.14)
  6 Diehl, Kemper P     23 NYAC-MR              1:52.00    1:53.09        
                  25.87       54.50 (28.63)     1:23.83 (29.33)     1:53.09 (29.26)
  7 Leggett, Chris      21 ASA-PV               1:57.65    1:53.10        
                  26.56       54.72 (28.16)     1:23.56 (28.84)     1:53.10 (29.54)
  8 Itzkowitz, Ben M    15 Middies-MR           1:51.05    1:54.19        
                  24.83       52.96 (28.13)     1:23.46 (30.50)     1:54.19 (30.73)
  9 Caputo, Mike        17 WAC-MR               1:49.71    1:55.12        
                  26.38       55.71 (29.33)     1:25.27 (29.56)     1:55.12 (29.85)
 10 Peralta, Ramon E    15 APEX-MR              1:57.38    1:55.53        
                  26.19       55.50 (29.31)     1:25.13 (29.63)     1:55.53 (30.40)
 11 Sologuren, Daniel   17 ASA-PV               1:55.58    1:55.92        
                  26.69       55.93 (29.24)     1:25.85 (29.92)     1:55.92 (30.07)
 12 Tlatelpa, Matthew   16 NYCC-MR              2:05.21    1:58.40        
                  27.08       57.48 (30.40)     1:28.21 (30.73)     1:58.40 (30.19)
 13 Sweeney, PJ         15 WAC-MR               1:56.06    1:59.28        
                  26.90       57.36 (30.46)     1:28.81 (31.45)     1:59.28 (30.47)
 14 Graziano, Matt      17 WAC-MR               2:00.58    1:59.52        
                  26.81       56.86 (30.05)     1:28.50 (31.64)     1:59.52 (31.02)
 15 Eller, Zachary M    15 Riptides-MR          2:22.19    1:59.73        
                  26.43       55.92 (29.49)     1:27.26 (31.34)     1:59.73 (32.47)
 16 Levine, Max         15 ASA-PV               2:05.63    2:00.38        
                  27.42       58.40 (30.98)     1:29.75 (31.35)     2:00.38 (30.63)
 17 Flynn, Ryan P       16 Riptides-MR               NT    2:01.05        
                  27.17       57.69 (30.52)     1:29.52 (31.83)     2:01.05 (31.53)
 18 Wismer, Richard     17 WAC-MR               1:55.61    2:01.83        
                  28.14       59.07 (30.93)     1:31.28 (32.21)     2:01.83 (30.55)
 19 Gottlieb, Joey      15 ASA-PV               2:01.80    2:02.03        
                  27.89       58.86 (30.97)     1:30.75 (31.89)     2:02.03 (31.28)
 20 Ichikawa, Hajime    17 Riptides-MR          2:03.51    2:03.82        
                  28.08       59.52 (31.44)     1:32.31 (32.79)     2:03.82 (31.51)
 21 Eng, James          15 Middies-MR           2:14.95    2:04.28        
                  29.20     1:00.88 (31.68)     1:32.46 (31.58)     2:04.28 (31.82)
 22 Zhivkov, Ivan G     15 APEX-MR              2:04.40    2:04.57        
                  28.02       59.76 (31.74)     1:32.86 (33.10)     2:04.57 (31.71)
 23 Srdanovic, Ivan     16 Unattached           2:04.87    2:04.82        
                  27.20       58.93 (31.73)     1:32.23 (33.30)     2:04.82 (32.59)
 24 Spinosa, Adam G     15 YFD-MR               2:08.15    2:04.88        
                  27.53       58.72 (31.19)     1:32.31 (33.59)     2:04.88 (32.57)
 25 Rusinak, Lucas S    15 WAC-MR               1:59.64    2:05.33        
                  27.30       59.26 (31.96)     1:32.40 (33.14)     2:05.33 (32.93)
 26 Connuck, John L     15 UNNYC-MR             2:09.45    2:05.51        
                  27.89       59.33 (31.44)     1:32.31 (32.98)     2:05.51 (33.20)
 27 Han, Christopher S  17 NYCC-MR                   NT    2:05.54        
                  27.85     1:00.03 (32.18)     1:33.40 (33.37)     2:05.54 (32.14)
 28 Baroz, Thomas       17 WAC-MR               2:15.22    2:05.95        
                  27.52       59.48 (31.96)     1:33.79 (34.31)     2:05.95 (32.16)
 29 Pignataro, Michael  18 WAC-MR               2:15.85    2:06.29        
                  29.46     1:01.28 (31.82)     1:34.11 (32.83)     2:06.29 (32.18)
 30 Shala, Chip         16 APEX-MR              2:03.85    2:06.70        
                  27.79       58.63 (30.84)     1:32.47 (33.84)     2:06.70 (34.23)
 31 Jitechian, Gerard   15 Middies-MR           2:06.59    2:07.26        
                  27.89       59.72 (31.83)     1:33.42 (33.70)     2:07.26 (33.84)
 32 Abisch, Jason       16 SMC-MR               2:10.53    2:07.72        
                  27.86     1:00.30 (32.44)     1:33.56 (33.26)     2:07.72 (34.16)
 33 Eller, Joshua A     18 Riptides-MR               NT    2:07.79        
                  28.11     1:00.20 (32.09)     1:34.17 (33.97)     2:07.79 (33.62)
 34 Sanchez, Jude M     15 Agua Swim Team-MR    2:09.98    2:08.33        
                  28.66     1:01.33 (32.67)     1:35.05 (33.72)     2:08.33 (33.28)
 35 Merino, Anthony C   15 NYCC-MR              2:10.35    2:12.33        
                  29.14     1:03.10 (33.96)     1:38.06 (34.96)     2:12.33 (34.27)
 36 Wesolowski, Teddy   15 SMC-MR               2:14.30    2:14.89        
                  29.69     1:04.10 (34.41)     1:39.94 (35.84)     2:14.89 (34.95)
 37 Benfield, Warren A  15 Agua Swim Team-MR    2:25.00    2:15.19        
                  29.12     1:02.69 (33.57)     1:38.85 (36.16)     2:15.19 (36.34)
 38 Parish, Sam         17 SMC-MR               2:18.55    2:17.74        
                  30.71     1:05.59 (34.88)     1:41.83 (36.24)     2:17.74 (35.91)
 39 Schattschneider, E  15 SMC-MR               2:26.01    2:20.97        
                  30.77     1:06.14 (35.37)     1:44.53 (38.39)     2:20.97 (36.44)
 40 Kaminsky, Noah S    16 APEX-MR                   NT    2:25.44        
                  31.44     1:08.01 (36.57)     1:46.63 (38.62)     2:25.44 (38.81)
 41 Jhangiani, Nikhyl   15 Riptides-MR               NT    2:29.08        
                  30.50     1:07.21 (36.71)     1:47.98 (40.77)     2:29.08 (41.10)
 42 Serganov, Artem A   17 Agua Swim Team-MR    2:38.50    2:30.05        
                  32.07     1:10.59 (38.52)     1:50.50 (39.91)     2:30.05 (39.55)
 43 Mera, Justin        15 NYCC-MR                   NT    2:52.54        
                  35.35     1:18.92 (43.57)     2:06.34 (47.42)     2:52.54 (46.20)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gleason, David X    17 NYCC-MR                55.77      54.89        
                  26.55       54.89 (28.34)                                        
  2 Abrams, Michael     15 Agua Swim Team-MR      58.26      58.03        
                  28.64       58.03 (29.39)                                        
  3 Gianino, Alex J     15 Middies-MR             58.56      58.14        
                  28.86       58.14 (29.28)                                        
  4 Gilroy, Liam J      28 NYAC-MR                57.99      58.33        
                  28.57       58.33 (29.76)                                        
  5 Peralta, Ramon E    15 APEX-MR              1:00.16      59.92        
                  29.63       59.92 (30.29)                                        
  6 Sologuren, Daniel   17 ASA-PV               1:01.51    1:01.30        
                  29.94     1:01.30 (31.36)                                        
  7 Thiede, Scott       16 ASA-PV               1:04.82    1:01.61        
                  30.10     1:01.61 (31.51)                                        
  8 Cimons, Ben         17 ASA-PV               1:00.80    1:01.83        
                  29.75     1:01.83 (32.08)                                        
  9 Spinosa, Adam G     15 YFD-MR               1:02.76    1:01.95        
                  30.41     1:01.95 (31.54)                                        
 10 Bank, Matt          22 ASA-PV                 58.49    1:02.46        
                  30.46     1:02.46 (32.00)                                        
 11 Gottlieb, Joey      15 ASA-PV               1:04.87    1:02.61        
                  30.91     1:02.61 (31.70)                                        
 12 Sweeney, PJ         15 WAC-MR               1:00.68    1:03.68        
                  30.77     1:03.68 (32.91)                                        
 13 Caputo, Mike        17 WAC-MR               1:02.14    1:04.16        
                  31.11     1:04.16 (33.05)                                        
 14 Jitechian, Gerard   15 Middies-MR           1:03.52    1:04.45        
                  30.46     1:04.45 (33.99)                                        
 15 Levine, Max         15 ASA-PV               1:06.00    1:04.60        
                  32.01     1:04.60 (32.59)                                        
 16 Graziano, Matt      17 WAC-MR               1:06.38    1:04.78        
                  31.90     1:04.78 (32.88)                                        
 17 Sanchez, Jude M     15 Agua Swim Team-MR    1:05.43    1:05.78        
                  32.52     1:05.78 (33.26)                                        
 18 Ichikawa, Hajime    17 Riptides-MR          1:04.53    1:06.66        
                  32.74     1:06.66 (33.92)                                        
 19 Zhivkov, Ivan G     15 APEX-MR              1:05.90    1:06.67        
                  33.19     1:06.67 (33.48)                                        
 20 Shala, Chip         16 APEX-MR              1:04.49    1:06.97        
                  32.29     1:06.97 (34.68)                                        
 21 Srdanovic, Ivan     16 Unattached           1:05.24    1:07.16        
                  32.09     1:07.16 (35.07)                                        
 22 DiLorenzo, Jimmy C  15 Rye y 2007-MR        1:07.58    1:07.74        
                  32.75     1:07.74 (34.99)                                        
 23 Eller, Joshua A     18 Riptides-MR          1:11.25    1:07.81        
                  33.63     1:07.81 (34.18)                                        
 24 Benfield, Warren A  15 Agua Swim Team-MR    1:21.00    1:07.97        
                  32.89     1:07.97 (35.08)                                        
 25 Navy, Daniel L      15 YFD-MR               1:08.62    1:08.21        
                  33.65     1:08.21 (34.56)                                        
 26 Baroz, Thomas       17 WAC-MR               1:08.89    1:08.60        
                  33.61     1:08.60 (34.99)                                        
 27 Merino, Anthony C   15 NYCC-MR              1:08.83    1:09.54        
                  33.10     1:09.54 (36.44)                                        
 28 Pignataro, Michael  18 WAC-MR               1:14.45    1:09.73        
                  32.67     1:09.73 (37.06)                                        
 29 Abisch, Jason       16 SMC-MR               1:09.60    1:11.34        
                  33.92     1:11.34 (37.42)                                        
 30 Eng, James          15 Middies-MR           1:11.08    1:12.28        
                  35.24     1:12.28 (37.04)                                        
 31 Serganov, Artem A   17 Agua Swim Team-MR    1:15.74    1:13.18        
                  36.13     1:13.18 (37.05)                                        
 32 Parish, Sam         17 SMC-MR               1:14.26    1:16.20        
                  37.58     1:16.20 (38.62)                                        
 33 Wesolowski, Teddy   15 SMC-MR               1:12.68    1:17.06        
                  37.81     1:17.06 (39.25)                                        
 34 Jhangiani, Nikhyl   15 Riptides-MR          1:15.35    1:17.37        
                  36.27     1:17.37 (41.10)                                        
 35 Schattschneider, E  15 SMC-MR               1:14.91    1:17.53        
                  38.02     1:17.53 (39.51)                                        
 36 Kaminsky, Noah S    16 APEX-MR                   NT    1:31.19        
                  42.46     1:31.19 (48.73)                                        
 37 Mera, Justin        15 NYCC-MR                   NT    1:31.20        
                  44.35     1:31.20 (46.85)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zee, Mike J         22 NYAC-MR              1:53.00    1:56.09        
                  27.67       57.20 (29.53)     1:26.39 (29.19)     1:56.09 (29.70)
  2 Robinson, Sean C    24 NYAC-MR              1:58.00    2:00.11        
                  27.32       57.10 (29.78)     1:28.24 (31.14)     2:00.11 (31.87)
  3 Gleason, David X    17 NYCC-MR              2:03.51    2:01.74        
                  29.37       59.85 (30.48)     1:31.32 (31.47)     2:01.74 (30.42)
  4 Abrams, Michael     15 Agua Swim Team-MR    2:01.95    2:01.95        
                  29.49     1:00.78 (31.29)     1:31.81 (31.03)     2:01.95 (30.14)
  5 Gianino, Alex J     15 Middies-MR           2:02.88    2:02.36        
                  28.94       59.95 (31.01)     1:31.99 (32.04)     2:02.36 (30.37)
  6 Fishman, Alan J     24 NYAC-MR              1:55.00    2:05.39        
                  28.71       59.65 (30.94)     1:32.55 (32.90)     2:05.39 (32.84)
  7 Gilroy, Liam J      28 NYAC-MR              1:59.99    2:05.68        
                  29.84     1:01.15 (31.31)     1:33.40 (32.25)     2:05.68 (32.28)
  8 Alejandro, Steffen  16 Agua Swim Team-MR    2:04.92    2:08.35        
                  29.96     1:01.73 (31.77)     1:35.35 (33.62)     2:08.35 (33.00)
  9 Sweeney, PJ         15 WAC-MR               2:11.96    2:13.73        
                  31.98     1:06.51 (34.53)     1:40.85 (34.34)     2:13.73 (32.88)
 10 Gottlieb, Joey      15 ASA-PV               2:13.87    2:14.07        
                  32.48     1:07.13 (34.65)     1:41.64 (34.51)     2:14.07 (32.43)
 11 Caputo, Mike        17 WAC-MR               2:13.26    2:14.76        
                  32.06     1:06.89 (34.83)     1:40.98 (34.09)     2:14.76 (33.78)
 12 Tlatelpa, Matthew   16 NYCC-MR              2:19.88    2:16.17        
                  33.28     1:07.57 (34.29)     1:42.72 (35.15)     2:16.17 (33.45)
 13 Jitechian, Gerard   15 Middies-MR           2:18.20    2:22.62        
                  32.48     1:07.45 (34.97)     1:44.33 (36.88)     2:22.62 (38.29)
 14 Sanchez, Jude M     15 Agua Swim Team-MR    2:28.87    2:22.75        
                  34.46     1:11.38 (36.92)     1:48.13 (36.75)     2:22.75 (34.62)
 15 Rusinak, Lucas S    15 WAC-MR               2:24.11    2:24.19        
                  34.32     1:10.51 (36.19)     1:47.85 (37.34)     2:24.19 (36.34)
 16 Salzillo, Mark      17 WAC-MR               2:21.90    2:24.39        
                  33.95     1:10.21 (36.26)     1:48.11 (37.90)     2:24.39 (36.28)
 17 Baroz, Thomas       17 WAC-MR               2:30.23    2:30.86        
                  35.43     1:13.44 (38.01)     1:53.24 (39.80)     2:30.86 (37.62)
 18 Eng, James          15 Middies-MR           2:46.51    2:32.32        
                  36.35     1:15.11 (38.76)     1:54.72 (39.61)     2:32.32 (37.60)
 19 Merino, Anthony C   15 NYCC-MR              2:37.70    2:33.56        
                  35.28     1:14.19 (38.91)     1:54.45 (40.26)     2:33.56 (39.11)
 20 Pignataro, Michael  18 WAC-MR               2:36.19    2:37.13        
                  36.46     1:15.42 (38.96)     1:55.52 (40.10)     2:37.13 (41.61)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hopwood, Jeff C     28 NYAC-MR              1:00.00    1:00.96        
                  28.76     1:00.96 (32.20)                                        
  2 Alejandro, Steffen  16 Agua Swim Team-MR    1:01.67    1:02.35        
                  29.77     1:02.35 (32.58)                                        
  3 Gianino, Alex J     15 Middies-MR           1:02.26    1:03.23        
                  29.99     1:03.23 (33.24)                                        
  4 Fuentes, Dario      30 NYAC-MR              1:06.00    1:04.79        
                  30.25     1:04.79 (34.54)                                        
  5 Thiede, Scott       16 ASA-PV               1:06.29    1:05.71        
                  31.21     1:05.71 (34.50)                                        
  6 Itzkowitz, Ben M    15 Middies-MR           1:04.69    1:07.19        
                  31.23     1:07.19 (35.96)                                        
  7 Leggett, Chris      21 ASA-PV                    NT    1:07.27        
                  31.55     1:07.27 (35.72)                                        
  8 Bank, Matt          22 ASA-PV               1:15.00    1:08.80        
                  32.52     1:08.80 (36.28)                                        
  9 Ichikawa, Hajime    17 Riptides-MR          1:09.19    1:09.69        
                  33.10     1:09.69 (36.59)                                        
 10 Wismer, Richard     17 WAC-MR               1:08.31    1:10.62        
                  33.07     1:10.62 (37.55)                                        
 11 Eller, Zachary M    15 Riptides-MR          1:09.45    1:10.95        
                  34.22     1:10.95 (36.73)                                        
 12 Sanchez, Jude M     15 Agua Swim Team-MR    1:11.62    1:11.61        
                  33.70     1:11.61 (37.91)                                        
 13 Suen, Geoffrey      17 Riptides-MR          1:14.12    1:11.93        
                  33.32     1:11.93 (38.61)                                        
 14 Eller, Joshua A     18 Riptides-MR          1:14.52    1:12.53        
                  34.61     1:12.53 (37.92)                                        
 15 Cimons, Ben         17 ASA-PV               1:09.84    1:13.34        
                  34.09     1:13.34 (39.25)                                        
 16 Levine, Max         15 ASA-PV               1:20.00    1:13.64        
                  35.55     1:13.64 (38.09)                                        
 17 Benfield, Warren A  15 Agua Swim Team-MR    1:23.00    1:15.99        
                  34.63     1:15.99 (41.36)                                        
 18 Pruidze, Rati       15 WAC-MR               1:17.62    1:18.24        
                  36.67     1:18.24 (41.57)                                        
 19 Eng, James          15 Middies-MR           1:18.19    1:18.47        
                  37.11     1:18.47 (41.36)                                        
 20 Abisch, Jason       16 SMC-MR               1:19.76    1:19.60        
                  36.53     1:19.60 (43.07)                                        
 21 Parish, Sam         17 SMC-MR               1:25.11    1:24.28        
                  39.30     1:24.28 (44.98)                                        
 22 Flynn, Ryan P       16 Riptides-MR               NT    1:24.57        
                  40.13     1:24.57 (44.44)                                        
 23 Mera, Justin        15 NYCC-MR                   NT    1:26.65        
                  39.84     1:26.65 (46.81)                                        
 -- Mitzian, Nick W     15 Middies-MR           1:18.49         DQ        
      Downward butterfly kick
                  37.22          DQ (42.06)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alejandro, Steffen  16 Agua Swim Team-MR    2:11.49    2:17.18        
                  30.84     1:06.34 (35.50)     1:42.67 (36.33)     2:17.18 (34.51)
  2 Barone, Jamie E     27 NYAC-MR              2:13.99    2:17.58        
                  32.05     1:07.31 (35.26)     1:43.09 (35.78)     2:17.58 (34.49)
  3 Shaw, Brad F        32 NYAC-MR              2:19.20    2:26.00        
                  31.94     1:07.92 (35.98)     1:45.95 (38.03)     2:26.00 (40.05)
  4 Itzkowitz, Ben M    15 Middies-MR           2:22.68    2:26.69        
                  31.82     1:08.94 (37.12)     1:47.33 (38.39)     2:26.69 (39.36)
  5 Wismer, Richard     17 WAC-MR               2:41.86    2:33.04        
                  35.30     1:14.30 (39.00)     1:53.42 (39.12)     2:33.04 (39.62)
  6 Ichikawa, Hajime    17 Riptides-MR          2:35.34    2:33.75        
                  34.54     1:13.65 (39.11)     1:54.81 (41.16)     2:33.75 (38.94)
  7 Zhivkov, Ivan G     15 APEX-MR              2:32.26    2:35.77        
                  33.51     1:12.86 (39.35)     1:54.02 (41.16)     2:35.77 (41.75)
  8 Sanchez, Jude M     15 Agua Swim Team-MR    2:35.72    2:35.95        
                  36.36     1:16.55 (40.19)     1:57.09 (40.54)     2:35.95 (38.86)
  9 Eller, Zachary M    15 Riptides-MR          2:54.82    2:45.87        
                  36.42     1:17.21 (40.79)     2:01.08 (43.87)     2:45.87 (44.79)
 10 Eng, James          15 Middies-MR           2:57.35    2:54.97        
                  39.55     1:23.23 (43.68)     2:09.46 (46.23)     2:54.97 (45.51)
 11 Navy, Daniel L      15 YFD-MR               2:53.53    2:55.30        
                  38.49     1:21.91 (43.42)     2:08.81 (46.90)     2:55.30 (46.49)
 12 Wesolowski, Teddy   15 SMC-MR               3:13.46    3:02.35        
                  38.78     1:23.07 (44.29)     2:12.76 (49.69)     3:02.35 (49.59)
 13 Schattschneider, E  15 SMC-MR               3:41.58    3:16.29        
                  44.45     1:34.71 (50.26)     2:25.45 (50.74)     3:16.29 (50.84)
 14 Parker, Alex        15 ASA-PV               3:38.92    3:31.46        
                  47.51     1:42.77 (55.26)     2:37.86 (55.09)     3:31.46 (53.60)
 
Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lawler, James W     25 NYAC-MR                52.00      52.98        
                  24.99       52.98 (27.99)                                        
  2 Fuentes, Dario      30 NYAC-MR                56.00      53.53        
                  24.88       53.53 (28.65)                                        
  3 Bank, Matt          22 ASA-PV                 49.99      53.55        
                  25.49       53.55 (28.06)                                        
  4 Leggett, Chris      21 ASA-PV                 52.01      53.89        
                  25.23       53.89 (28.66)                                        
  5 Gleason, David X    17 NYCC-MR                55.52      54.72        
                  24.86       54.72 (29.86)                                        
  6 Dellagala, Michael  30 NYAC-MR                57.25      56.04        
                  26.55       56.04 (29.49)                                        
  7 Ernst, Douglas A    24 NYAC-MR                   NT      57.55        
                  26.34       57.55 (31.21)                                        
  8 Abrams, Michael     15 Agua Swim Team-MR      57.60      58.31        
                  27.79       58.31 (30.52)                                        
  9 Welstead, Duncan G  29 NYAC-MR                56.00      58.59        
                  26.98       58.59 (31.61)                                        
 10 Caputo, Mike        17 WAC-MR                 57.25      59.17        
                  27.30       59.17 (31.87)                                        
 11 Tlatelpa, Matthew   16 NYCC-MR              1:03.46      59.29        
                  27.59       59.29 (31.70)                                        
 12 Eller, Joshua A     18 Riptides-MR            59.00      59.61        
                  27.77       59.61 (31.84)                                        
 13 Sologuren, Daniel   17 ASA-PV               1:03.91    1:00.25        
                  29.02     1:00.25 (31.23)                                        
 14 Han, Christopher S  17 NYCC-MR                   NT    1:01.97        
                  28.37     1:01.97 (33.60)                                        
 15 Connuck, John L     15 UNNYC-MR             1:01.49    1:02.77        
                  29.11     1:02.77 (33.66)                                        
 16 Ichikawa, Hajime    17 Riptides-MR            59.26    1:03.03        
                  29.26     1:03.03 (33.77)                                        
 17 Cimons, Ben         17 ASA-PV               1:01.66    1:03.04        
                  28.79     1:03.04 (34.25)                                        
 18 Salzillo, Mark      17 WAC-MR               1:03.37    1:03.06        
                  27.84     1:03.06 (35.22)                                        
 19 Wismer, Richard     17 WAC-MR               1:05.33    1:03.37        
                  28.65     1:03.37 (34.72)                                        
 20 Abisch, Jason       16 SMC-MR               1:05.45    1:05.62        
                  28.72     1:05.62 (36.90)                                        
 21 Pignataro, Michael  18 WAC-MR               1:16.91    1:07.02        
                  31.60     1:07.02 (35.42)                                        
 22 Rusinak, Lucas S    15 WAC-MR               1:07.68    1:07.24        
                  31.60     1:07.24 (35.64)                                        
 23 Jitechian, Gerard   15 Middies-MR           1:05.82    1:07.40        
                  30.43     1:07.40 (36.97)                                        
 24 Pruidze, Rati       15 WAC-MR               1:09.97    1:08.16        
                  31.17     1:08.16 (36.99)                                        
 25 Herzenberg, Oren T  17 Riptides-MR          1:05.25    1:08.29        
                  30.59     1:08.29 (37.70)                                        
 26 Srdanovic, Ivan     16 Unattached           1:03.64    1:09.49        
                  30.36     1:09.49 (39.13)                                        
 27 Baroz, Thomas       17 WAC-MR               1:13.23    1:09.64        
                  32.52     1:09.64 (37.12)                                        
 28 Suen, Geoffrey      17 Riptides-MR               NT    1:09.87        
                  29.99     1:09.87 (39.88)                                        
 29 Merino, Anthony C   15 NYCC-MR              1:11.99    1:11.31        
                  32.47     1:11.31 (38.84)                                        
 30 Jhangiani, Nikhyl   15 Riptides-MR          1:10.22    1:12.79        
                  31.48     1:12.79 (41.31)                                        
 31 Benfield, Warren A  15 Agua Swim Team-MR    1:23.00    1:13.12        
                  31.49     1:13.12 (41.63)                                        
 32 Flynn, Ryan P       16 Riptides-MR          1:14.84    1:13.54        
                  32.64     1:13.54 (40.90)                                        
 33 Mitzian, Nick W     15 Middies-MR           1:13.34    1:14.15        
                  33.63     1:14.15 (40.52)                                        
 
Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bank, Matt          22 ASA-PV               1:51.60    2:03.50        
                  27.99       59.83 (31.84)     1:32.62 (32.79)     2:03.50 (30.88)
  2 Abrams, Michael     15 Agua Swim Team-MR    2:08.04    2:06.73        
                  28.34     1:00.66 (32.32)     1:33.49 (32.83)     2:06.73 (33.24)
  3 Meena, Elliot P     23 NYAC-MR              2:11.00    2:15.04        
                  29.59     1:03.91 (34.32)     1:40.31 (36.40)     2:15.04 (34.73)
  4 Caputo, Mike        17 WAC-MR               2:05.34    2:17.55        
                  30.39     1:05.94 (35.55)     1:41.67 (35.73)     2:17.55 (35.88)
  5 Connuck, John L     15 UNNYC-MR             2:20.36    2:25.65        
                  30.60     1:08.56 (37.96)     1:46.70 (38.14)     2:25.65 (38.95)
  6 Rusinak, Lucas S    15 WAC-MR               2:30.21    2:28.50        
                  32.29     1:10.27 (37.98)     1:49.22 (38.95)     2:28.50 (39.28)
  7 Peralta, Ramon E    15 APEX-MR              2:29.74    2:32.13        
                  31.59     1:10.13 (38.54)     1:52.60 (42.47)     2:32.13 (39.53)
  8 Wismer, Richard     17 WAC-MR               2:34.40    2:38.98        
                  33.08     1:12.49 (39.41)     1:55.02 (42.53)     2:38.98 (43.96)
  9 Abisch, Jason       16 SMC-MR               2:39.72    2:40.58        
                  31.95     1:11.44 (39.49)     1:56.76 (45.32)     2:40.58 (43.82)
 
Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zee, Mike J         22 NYAC-MR              1:55.00    1:58.15         20  
                  24.78       54.26 (29.48)     1:29.55 (35.29)     1:58.15 (28.60)
  2 Gianino, Alex J     15 Middies-MR           2:01.11    2:01.94         17  
                  26.75       58.71 (31.96)     1:33.72 (35.01)     2:01.94 (28.22)
  3 Alejandro, Steffen  16 Agua Swim Team-MR    2:02.06    2:02.69         16  
                  27.77       59.11 (31.34)     1:34.26 (35.15)     2:02.69 (28.43)
  4 Lawler, James W     25 NYAC-MR              2:00.00    2:04.31         15  
                  25.15       58.04 (32.89)     1:35.47 (37.43)     2:04.31 (28.84)
  5 Abrams, Michael     15 Agua Swim Team-MR    2:04.95    2:06.16         14  
                  27.78       59.45 (31.67)     1:38.62 (39.17)     2:06.16 (27.54)
  6 Bank, Matt          22 ASA-PV               2:05.00    2:06.59         13  
                  26.18       58.72 (32.54)     1:36.47 (37.75)     2:06.59 (30.12)
  7 Gonzales, Eric A    27 NYAC-MR              2:05.00    2:06.71         12  
                  27.29       59.12 (31.83)     1:37.28 (38.16)     2:06.71 (29.43)
  8 Caputo, Mike        17 WAC-MR               2:11.25    2:07.92         11  
                  27.58     1:00.09 (32.51)     1:38.48 (38.39)     2:07.92 (29.44)
  9 Thiede, Scott       16 ASA-PV               2:11.29    2:08.42          9  
                  28.45     1:03.09 (34.64)     1:40.77 (37.68)     2:08.42 (27.65)
 10 Itzkowitz, Ben M    15 Middies-MR           2:10.70    2:08.84          7  
                  28.26     1:03.21 (34.95)     1:40.55 (37.34)     2:08.84 (28.29)
 11 Fillingham, Yale A  24 NYAC-MR              2:02.80    2:10.43          6  
                  26.33       59.58 (33.25)     1:40.14 (40.56)     2:10.43 (30.29)
 12 Cimons, Ben         17 ASA-PV               2:09.95    2:12.79          5  
                  28.44     1:02.13 (33.69)     1:41.36 (39.23)     2:12.79 (31.43)
 13 Tlatelpa, Matthew   16 NYCC-MR              2:17.09    2:15.05          4  
                  27.74     1:02.96 (35.22)     1:44.08 (41.12)     2:15.05 (30.97)
 14 Sweeney, PJ         15 WAC-MR               2:17.43    2:16.51          3  
                  30.37     1:05.70 (35.33)     1:45.92 (40.22)     2:16.51 (30.59)
 15 Gottlieb, Joey      15 ASA-PV               2:21.08    2:17.76        
 16 Ichikawa, Hajime    17 Riptides-MR          2:23.02    2:18.04          2  
                  28.31     1:05.95 (37.64)     1:47.07 (41.12)     2:18.04 (30.97)
 17 Wismer, Richard     17 WAC-MR               2:10.29    2:19.97          1  
                  28.87     1:07.04 (38.17)     1:45.56 (38.52)     2:19.97 (34.41)
 18 Sanchez, Jude M     15 Agua Swim Team-MR    2:21.10    2:20.31        
                  30.90     1:07.70 (36.80)     1:51.14 (43.44)     2:20.31 (29.17)
 19 Sologuren, Daniel   17 ASA-PV                    NT    2:20.35        
                  28.19     1:02.36 (34.17)     1:46.50 (44.14)     2:20.35 (33.85)
 20 Eller, Joshua A     18 Riptides-MR          2:20.08    2:21.07        
                  27.92     1:06.51 (38.59)     1:47.71 (41.20)     2:21.07 (33.36)
 21 Levine, Max         15 ASA-PV               2:25.00    2:22.57        
                  30.87     1:07.55 (36.68)     1:50.92 (43.37)     2:22.57 (31.65)
 21 Eller, Zachary M    15 Riptides-MR          2:25.96    2:22.57        
                  30.26     1:08.62 (38.36)     1:49.53 (40.91)     2:22.57 (33.04)
 23 Suen, Geoffrey      17 Riptides-MR          2:27.57    2:23.44        
                  29.31     1:08.81 (39.50)     1:50.51 (41.70)     2:23.44 (32.93)
 24 Abisch, Jason       16 SMC-MR               2:27.95    2:24.07        
                  28.47     1:06.30 (37.83)     1:50.58 (44.28)     2:24.07 (33.49)
 25 Pruidze, Rati       15 WAC-MR                    NT    2:24.16        
                  29.75     1:05.26 (35.51)     1:53.08 (47.82)     2:24.16 (31.08)
 26 Pignataro, Michael  18 WAC-MR               2:29.99    2:25.42        
                  30.57     1:07.72 (37.15)     1:52.72 (45.00)     2:25.42 (32.70)
 27 Connuck, John L     15 UNNYC-MR                  NT    2:27.48        
                  30.01     1:07.72 (37.71)     1:53.13 (45.41)     2:27.48 (34.35)
 28 Srdanovic, Ivan     16 Unattached           2:12.42    2:27.61        
                  29.78     1:06.69 (36.91)     1:52.32 (45.63)     2:27.61 (35.29)
 29 Merino, Anthony C   15 NYCC-MR              2:31.87    2:29.29        
                  32.22     1:09.40 (37.18)     1:56.22 (46.82)     2:29.29 (33.07)
 30 Eng, James          15 Middies-MR           2:30.14    2:30.14        
                  31.92     1:11.00 (39.08)     1:56.00 (45.00)     2:30.14 (34.14)
 31 Baroz, Thomas       17 WAC-MR               2:32.34    2:30.58        
                  32.27     1:10.82 (38.55)     1:56.82 (46.00)     2:30.58 (33.76)
 32 Flynn, Ryan P       16 Riptides-MR               NT    2:32.37        
                  31.33     1:12.72 (41.39)     2:00.50 (47.78)     2:32.37 (31.87)
 33 Navy, Daniel L      15 YFD-MR               2:33.95    2:32.97        
                  34.04     1:11.57 (37.53)     1:57.91 (46.34)     2:32.97 (35.06)
 34 Parish, Sam         17 SMC-MR               2:40.61    2:33.33        
                  32.53     1:11.78 (39.25)     1:58.10 (46.32)     2:33.33 (35.23)
 35 Mitzian, Nick W     15 Middies-MR           2:34.70    2:33.53        
                  33.11     1:13.79 (40.68)     1:59.63 (45.84)     2:33.53 (33.90)
 36 Jhangiani, Nikhyl   15 Riptides-MR               NT    2:44.16        
                  31.89     1:17.05 (45.16)     2:06.80 (49.75)     2:44.16 (37.36)
 
Boys 13 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Abrams, Michael     15 Agua Swim Team-MR    4:50.78    4:49.23        
                  26.19       54.60 (28.41)     1:23.79 (29.19)     1:53.56 (29.77)
        2:23.42 (29.86)     2:53.00 (29.58)     3:22.93 (29.93)     3:52.49 (29.56)
        4:21.29 (28.80)     4:49.23 (27.94)                                        
  2 Gianino, Alex J     15 Middies-MR           4:48.88    4:50.09        
                  25.78       54.52 (28.74)     1:23.92 (29.40)     1:53.81 (29.89)
        2:23.64 (29.83)     2:53.25 (29.61)     3:23.26 (30.01)     3:53.19 (29.93)
        4:22.08 (28.89)     4:50.09 (28.01)                                        
  3 Caputo, Mike        17 WAC-MR               4:52.46    4:55.86        
                  26.59       55.75 (29.16)     1:25.59 (29.84)     1:55.75 (30.16)
        2:25.70 (29.95)     2:55.88 (30.18)     3:26.01 (30.13)     3:56.57 (30.56)
        4:26.43 (29.86)     4:55.86 (29.43)                                        
  4 Alejandro, Steffen  16 Agua Swim Team-MR    5:07.98    5:03.47        
                  26.99       56.71 (29.72)     1:27.52 (30.81)     1:58.71 (31.19)
        2:29.73 (31.02)     3:00.57 (30.84)     3:31.55 (30.98)     4:02.64 (31.09)
        4:33.71 (31.07)     5:03.47 (29.76)                                        
  5 Hu-Van Wright, En-  13 Agua Swim Team-MR    5:47.74    5:12.26        
                  28.09       59.21 (31.12)     1:30.69 (31.48)     2:02.40 (31.71)
        2:34.09 (31.69)     3:06.22 (32.13)     3:38.23 (32.01)     4:09.94 (31.71)
        4:41.94 (32.00)     5:12.26 (30.32)                                        
  6 Thermos, Yianni     14 WAC-MR               5:15.21    5:13.29        
                  27.73       59.47 (31.74)     1:32.08 (32.61)     2:04.97 (32.89)
        2:37.64 (32.67)     3:09.99 (32.35)     3:42.45 (32.46)     4:13.64 (31.19)
        4:45.14 (31.50)     5:13.29 (28.15)                                        
  7 Itzkowitz, Ben M    15 Middies-MR           5:13.97    5:13.42        
                  27.26       57.40 (30.14)     1:29.29 (31.89)     2:01.35 (32.06)
        2:33.05 (31.70)     3:05.53 (32.48)     3:37.83 (32.30)     4:10.09 (32.26)
        4:42.56 (32.47)     5:13.42 (30.86)                                        
  8 Catarinacchio, Vin  14 Middies-MR           5:15.10    5:13.51        
                  28.10       59.30 (31.20)     1:31.53 (32.23)     2:03.86 (32.33)
        2:36.74 (32.88)     3:09.11 (32.37)     3:41.49 (32.38)     4:13.82 (32.33)
        4:44.17 (30.35)     5:13.51 (29.34)                                        
  9 Yamout, Nader       13 Unattached           5:11.26    5:13.59        
                  27.68       58.37 (30.69)     1:29.42 (31.05)     2:01.43 (32.01)
        2:33.41 (31.98)     3:05.55 (32.14)     3:38.07 (32.52)     4:10.58 (32.51)
        4:42.89 (32.31)     5:13.59 (30.70)                                        
 10 Sweeney, PJ         15 WAC-MR               5:10.55    5:13.73        
                  27.54       58.32 (30.78)     1:30.02 (31.70)     2:01.83 (31.81)
        2:33.94 (32.11)     3:06.45 (32.51)     3:38.72 (32.27)     4:11.18 (32.46)
        4:43.68 (32.50)     5:13.73 (30.05)                                        
 11 Rusinak, Lucas S    15 WAC-MR               5:15.88    5:19.56        
                  27.19       59.14 (31.95)     1:31.76 (32.62)     2:04.91 (33.15)
        2:37.47 (32.56)     3:09.87 (32.40)     3:42.90 (33.03)     4:15.81 (32.91)
        4:48.34 (32.53)     5:19.56 (31.22)                                        
 12 Chansakul, JR J     14 Agua Swim Team-MR    5:35.51    5:21.61        
                  29.38     1:01.40 (32.02)     1:34.15 (32.75)     2:07.12 (32.97)
        2:40.26 (33.14)     3:12.77 (32.51)     3:45.62 (32.85)     4:18.44 (32.82)
        4:50.85 (32.41)     5:21.61 (30.76)                                        
 13 Blaney, Miles J     14 UNNYC-MR             5:33.27    5:23.79        
                  29.06     1:00.90 (31.84)     1:33.45 (32.55)     2:07.05 (33.60)
        2:40.78 (33.73)     3:13.62 (32.84)     3:47.06 (33.44)     4:20.14 (33.08)
        4:51.85 (31.71)     5:23.79 (31.94)                                        
 14 Kunze, Ian M        14 NYCC-MR              5:31.21    5:26.51        
                  28.19       59.92 (31.73)     1:32.88 (32.96)     2:06.62 (33.74)
        2:39.08 (32.46)     3:12.41 (33.33)     3:46.26 (33.85)     4:19.48 (33.22)
        4:52.93 (33.45)     5:26.51 (33.58)                                        
 15 St Vincent, Tommy   13 SMC-MR               5:34.24    5:30.15        
                  28.66     1:01.47 (32.81)     1:34.43 (32.96)     2:08.37 (33.94)
        2:42.86 (34.49)     3:16.36 (33.50)     3:50.08 (33.72)     4:24.27 (34.19)
        4:57.96 (33.69)     5:30.15 (32.19)                                        
 16 Wismer, Richard     17 WAC-MR               5:08.86    5:31.90        
                  29.36     1:01.79 (32.43)     1:35.26 (33.47)     2:09.25 (33.99)
        2:43.18 (33.93)     3:16.67 (33.49)     3:50.64 (33.97)     4:24.90 (34.26)
        4:59.30 (34.40)     5:31.90 (32.60)                                        
 17 Sherman, Sammy I    13 Agua Swim Team-MR    5:47.79    5:41.73        
                  30.87     1:05.44 (34.57)     1:40.39 (34.95)     2:15.64 (35.25)
        2:50.43 (34.79)     3:25.11 (34.68)     3:58.31 (33.20)     4:34.77 (36.46)
        5:09.79 (35.02)     5:41.73 (31.94)                                        
 18 Jitechian, Gerard   15 Middies-MR           5:42.04    5:42.11        
                  28.99     1:01.80 (32.81)     1:35.97 (34.17)     2:10.96 (34.99)
        2:46.24 (35.28)     3:22.15 (35.91)     3:57.96 (35.81)     4:33.73 (35.77)
        5:09.75 (36.02)     5:42.11 (32.36)                                        
 19 Connuck, John L     15 UNNYC-MR                  NT    5:52.13        
                  30.01     1:05.56 (35.55)     1:41.22 (35.66)     2:16.20 (34.98)
        2:51.25 (35.05)     3:27.47 (36.22)     4:03.68 (36.21)     4:40.11 (36.43)
        5:16.75 (36.64)     5:52.13 (35.38)                                        
 20 Srdanovic, Ivan     16 Unattached           5:51.03    5:57.96        
                  27.98     1:00.71 (32.73)     1:36.02 (35.31)     2:12.53 (36.51)
        2:49.48 (36.95)     3:26.52 (37.04)     4:04.50 (37.98)     4:42.40 (37.90)
        5:20.88 (38.48)     5:57.96 (37.08)                                        
 21 Eller, Zachary M    15 Riptides-MR               NT    6:10.44        
                  30.73     1:05.26 (34.53)     1:42.08 (36.82)     2:18.95 (36.87)
        2:57.12 (38.17)     3:35.96 (38.84)     4:15.43 (39.47)     4:54.27 (38.84)
        5:32.77 (38.50)     6:10.44 (37.67)                                        
 22 Rawitz, Alexander   13 NYCC-MR              7:03.39    6:10.46        
                  31.42     1:07.31 (35.89)     1:44.82 (37.51)     2:22.20 (37.38)
        2:59.90 (37.70)     3:38.56 (38.66)     4:17.21 (38.65)     4:55.97 (38.76)
        5:34.20 (38.23)     6:10.46 (36.26)                                        
 
Boys 13 & Over 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Abrams, Michael     15 Agua Swim Team-MR   17:05.90   16:46.73        
                  27.48       57.76 (30.28)     1:28.52 (30.76)     1:59.30 (30.78)
        2:29.87 (30.57)     3:00.66 (30.79)     3:31.06 (30.40)     4:01.78 (30.72)
        4:32.52 (30.74)     5:03.20 (30.68)     5:33.63 (30.43)     6:04.35 (30.72)
        6:35.44 (31.09)     7:06.34 (30.90)     7:37.04 (30.70)     8:07.42 (30.38)
        8:37.87 (30.45)     9:08.96 (31.09)     9:39.64 (30.68)    10:10.61 (30.97)
       10:41.29 (30.68)    11:12.05 (30.76)    11:42.71 (30.66)    12:13.62 (30.91)
       12:44.41 (30.79)    13:14.99 (30.58)    13:45.42 (30.43)    14:16.32 (30.90)
       14:47.06 (30.74)    15:17.17 (30.11)    15:47.66 (30.49)    16:17.75 (30.09)
       16:46.73 (28.98)
  2 Alejandro, Steffen  16 Agua Swim Team-MR   17:24.34   17:03.59        
                                                                        6:25.96 ( )
        6:42.99 (17.03)     7:14.08 (31.09)     7:45.47 (31.39)     8:16.62 (31.15)
        8:47.69 (31.07)     9:18.94 (31.25)     9:50.12 (31.18)    10:21.18 (31.06)
       10:52.39 (31.21)    11:23.68 (31.29)    11:55.23 (31.55)    12:26.26 (31.03)
       12:57.28 (31.02)    13:28.23 (30.95)    13:59.62 (31.39)    14:31.05 (31.43)
       15:02.26 (31.21)    15:33.26 (31.00)    16:04.17 (30.91)    16:34.50 (30.33)
       17:03.59 (29.09)
  3 Caputo, Mike        17 WAC-MR              16:42.80   17:05.50        
                  28.09       58.63 (30.54)     1:29.62 (30.99)     2:00.54 (30.92)
        2:31.63 (31.09)     3:03.07 (31.44)     3:34.05 (30.98)     4:05.68 (31.63)
        4:37.11 (31.43)     5:08.46 (31.35)     5:39.90 (31.44)     6:11.27 (31.37)
        6:42.76 (31.49)     7:14.34 (31.58)     7:45.20 (30.86)     8:15.96 (30.76)
        8:47.04 (31.08)     9:18.31 (31.27)     9:49.35 (31.04)    10:20.38 (31.03)
       10:51.89 (31.51)    11:23.36 (31.47)    11:54.81 (31.45)    12:26.30 (31.49)
       12:57.40 (31.10)    13:28.83 (31.43)    13:59.68 (30.85)    14:31.33 (31.65)
       15:02.76 (31.43)    15:34.03 (31.27)    16:05.37 (31.34)    16:36.09 (30.72)
       17:05.50 (29.41)
  4 Sweeney, PJ         15 WAC-MR              18:23.23   17:49.71        
                  28.82     1:00.39 (31.57)     1:32.16 (31.77)     2:04.72 (32.56)
        2:37.50 (32.78)     3:10.40 (32.90)     3:43.03 (32.63)     4:15.33 (32.30)
        4:48.29 (32.96)     5:20.92 (32.63)     5:53.79 (32.87)     6:26.18 (32.39)
        6:58.82 (32.64)     7:31.15 (32.33)     8:04.03 (32.88)     8:36.91 (32.88)
        9:09.56 (32.65)     9:42.59 (33.03)    10:15.58 (32.99)    10:48.39 (32.81)
       11:21.40 (33.01)    11:54.35 (32.95)    12:27.00 (32.65)    12:59.78 (32.78)
       13:32.35 (32.57)    14:04.98 (32.63)    14:37.60 (32.62)    15:10.38 (32.78)
       15:43.33 (32.95)    16:15.94 (32.61)    16:48.24 (32.30)    17:12.42 (24.18)
       17:49.71 (37.29)
  5 Hu-Van Wright, En-  13 Agua Swim Team-MR   18:07.25   17:49.73        
                  29.13     1:00.85 (31.72)     1:33.04 (32.19)     2:05.54 (32.50)
        2:37.96 (32.42)     3:09.88 (31.92)     3:42.74 (32.86)     4:15.29 (32.55)
        4:48.12 (32.83)     5:20.55 (32.43)     5:53.27 (32.72)     6:25.92 (32.65)
        6:58.33 (32.41)     7:31.18 (32.85)     8:04.08 (32.90)     8:36.55 (32.47)
        9:09.20 (32.65)     9:41.89 (32.69)    10:15.12 (33.23)    10:47.83 (32.71)
       11:21.25 (33.42)    11:54.53 (33.28)    12:27.13 (32.60)    12:59.99 (32.86)
       13:32.85 (32.86)    14:05.44 (32.59)    14:37.92 (32.48)    15:10.60 (32.68)
       15:43.53 (32.93)    16:16.06 (32.53)    16:48.48 (32.42)    17:20.59 (32.11)
       17:49.73 (29.14)
  6 Yamout, Nader       13 Unattached          18:21.76   18:05.03        
                  29.15     1:00.97 (31.82)     1:33.13 (32.16)     2:04.88 (31.75)
        2:37.43 (32.55)     3:10.15 (32.72)     3:42.84 (32.69)     4:15.55 (32.71)
        4:48.65 (33.10)     5:21.74 (33.09)     5:54.70 (32.96)     6:27.82 (33.12)
        7:01.03 (33.21)     7:34.27 (33.24)     8:07.25 (32.98)     8:40.31 (33.06)
        9:13.61 (33.30)     9:47.22 (33.61)    10:20.42 (33.20)    10:53.71 (33.29)
       11:26.87 (33.16)    12:00.47 (33.60)    12:34.01 (33.54)    13:07.39 (33.38)
       13:40.69 (33.30)    14:14.30 (33.61)    14:48.03 (33.73)    15:22.11 (34.08)
       15:55.83 (33.72)    16:29.59 (33.76)    17:02.74 (33.15)     17:12.42 (9.68)
       18:05.03 (52.61)
  7 Cimons, Ben         17 ASA-PV              17:58.30   18:16.52        
                  29.46     1:00.01 (30.55)     1:32.35 (32.34)     2:04.95 (32.60)
        2:37.83 (32.88)     3:10.82 (32.99)     3:43.70 (32.88)     4:16.52 (32.82)
        4:49.55 (33.03)     5:22.59 (33.04)     5:56.17 (33.58)     6:29.41 (33.24)
        7:02.91 (33.50)     7:36.64 (33.73)     8:10.73 (34.09)     8:44.28 (33.55)
        9:18.15 (33.87)     9:52.09 (33.94)    10:26.05 (33.96)    11:00.11 (34.06)
       11:33.66 (33.55)    12:06.99 (33.33)    12:40.39 (33.40)    13:14.20 (33.81)
       13:48.23 (34.03)    14:22.35 (34.12)    14:55.93 (33.58)    15:29.53 (33.60)
       16:03.31 (33.78)    16:37.28 (33.97)    17:10.91 (33.63)    17:44.66 (33.75)
       18:16.52 (31.86)
  8 Chansakul, JR J     14 Agua Swim Team-MR   18:31.06   18:21.25        
                  30.60     1:04.06 (33.46)     1:37.62 (33.56)     2:11.45 (33.83)
        2:44.45 (33.00)     3:18.65 (34.20)     3:51.93 (33.28)     4:25.46 (33.53)
        4:59.01 (33.55)     5:32.61 (33.60)     6:05.32 (32.71)     6:38.95 (33.63)
        7:12.68 (33.73)     7:45.74 (33.06)     8:19.88 (34.14)     8:53.50 (33.62)
        9:27.34 (33.84)    10:00.73 (33.39)    10:34.76 (34.03)    11:09.03 (34.27)
       11:42.20 (33.17)    12:16.17 (33.97)    12:49.56 (33.39)    13:23.23 (33.67)
       13:57.01 (33.78)    14:31.10 (34.09)    15:04.58 (33.48)    15:38.86 (34.28)
       16:11.74 (32.88)    16:44.82 (33.08)    17:17.87 (33.05)    17:50.52 (32.65)
       18:21.25 (30.73)
  9 Rusinak, Lucas S    15 WAC-MR              19:00.45   18:33.48        
                  28.63     1:02.17 (33.54)     1:35.96 (33.79)     2:10.19 (34.23)
        2:43.16 (32.97)     3:17.07 (33.91)     3:50.49 (33.42)     4:24.52 (34.03)
        4:58.21 (33.69)     5:31.58 (33.37)     6:05.94 (34.36)     6:39.56 (33.62)
        7:13.90 (34.34)     7:48.18 (34.28)     8:21.91 (33.73)     8:55.73 (33.82)
        9:29.56 (33.83)    10:03.45 (33.89)    10:37.76 (34.31)    11:11.78 (34.02)
       11:45.87 (34.09)    12:19.62 (33.75)    12:54.07 (34.45)    13:28.42 (34.35)
       14:03.19 (34.77)    14:37.18 (33.99)    15:11.87 (34.69)    15:45.43 (33.56)
       16:19.55 (34.12)    16:53.98 (34.43)    17:28.24 (34.26)    18:01.61 (33.37)
       18:33.48 (31.87)
 10 Kunze, Ian M        14 NYCC-MR             18:58.85   18:50.56        
                  29.27     1:02.97 (33.70)     1:36.92 (33.95)     2:11.28 (34.36)
        2:43.76 (32.48)     3:17.81 (34.05)     3:51.90 (34.09)     4:25.96 (34.06)
        5:00.55 (34.59)     5:34.90 (34.35)     6:08.30 (33.40)     6:42.47 (34.17)
        7:16.31 (33.84)     7:50.66 (34.35)     8:25.22 (34.56)     8:59.80 (34.58)
        9:33.95 (34.15)    10:08.13 (34.18)    10:42.73 (34.60)    11:17.64 (34.91)
       11:52.67 (35.03)    12:26.65 (33.98)    13:02.25 (35.60)    13:37.55 (35.30)
       14:12.74 (35.19)    14:48.70 (35.96)    15:22.57 (33.87)    15:57.33 (34.76)
       16:32.84 (35.51)    17:07.78 (34.94)    17:42.58 (34.80)    18:17.13 (34.55)
       18:50.56 (33.43)
 11 Blaney, Miles J     14 UNNYC-MR                  NT   19:02.23        
                  29.93     1:02.81 (32.88)     1:36.56 (33.75)     2:10.51 (33.95)
        2:43.81 (33.30)     3:17.88 (34.07)     3:51.45 (33.57)     4:25.46 (34.01)
        4:59.45 (33.99)     5:33.30 (33.85)     6:07.96 (34.66)     6:43.04 (35.08)
        7:17.60 (34.56)     7:52.36 (34.76)     8:27.83 (35.47)     9:03.75 (35.92)
        9:39.47 (35.72)    10:15.26 (35.79)    10:50.80 (35.54)    11:26.73 (35.93)
       12:02.34 (35.61)    12:39.00 (36.66)    13:15.24 (36.24)    13:49.76 (34.52)
       14:24.43 (34.67)    14:58.99 (34.56)    15:33.52 (34.53)    16:08.06 (34.54)
       16:42.65 (34.59)    17:18.16 (35.51)    17:52.97 (34.81)    18:28.18 (35.21)
       19:02.23 (34.05)
 12 Szparaga, Drew      13 ASA-PV                    NT   23:26.89        
                  35.50     1:16.96 (41.46)     2:00.36 (43.40)     2:42.83 (42.47)
        3:26.77 (43.94)     4:09.93 (43.16)     4:53.25 (43.32)     5:36.96 (43.71)
        6:21.25 (44.29)     7:04.69 (43.44)     7:49.76 (45.07)     8:33.44 (43.68)
        9:17.21 (43.77)    10:01.08 (43.87)    10:44.83 (43.75)    11:27.83 (43.00)
       12:11.63 (43.80)    12:53.76 (42.13)    13:37.11 (43.35)    14:19.24 (42.13)
       15:03.15 (43.91)    15:46.56 (43.41)    16:31.07 (44.51)    17:14.15 (43.08)
       17:57.81 (43.66)    18:40.16 (42.35)    19:24.38 (44.22)    20:05.47 (41.09)
       20:47.37 (41.90)    21:27.40 (40.03)    22:08.63 (41.23)    22:49.28 (40.65)
       23:26.89 (37.61)
 
Boys 13 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gianino, Alex J     15 Middies-MR           4:15.10    4:18.73        
                  27.44     1:00.47 (33.03)     1:34.56 (34.09)     2:07.36 (32.80)
        2:42.77 (35.41)     3:18.85 (36.08)     3:50.04 (31.19)     4:18.73 (28.69)
  2 Chansakul, JR J     14 Agua Swim Team-MR    4:42.53    4:37.59        
                  29.78     1:04.39 (34.61)     1:41.46 (37.07)     2:16.94 (35.48)
        2:55.28 (38.34)     3:34.03 (38.75)     4:06.66 (32.63)     4:37.59 (30.93)
  3 Hu-Van Wright, En-  13 Agua Swim Team-MR    4:39.50    4:37.73        
                  30.20     1:05.61 (35.41)     1:39.61 (34.00)     2:14.18 (34.57)
        2:54.75 (40.57)     3:35.07 (40.32)     4:07.31 (32.24)     4:37.73 (30.42)
  4 Yamout, Nader       13 Unattached           4:35.66    4:39.28        
                  29.52     1:03.71 (34.19)     1:40.16 (36.45)     2:16.24 (36.08)
        2:57.10 (40.86)     3:38.87 (41.77)     4:10.06 (31.19)     4:39.28 (29.22)
  5 Itzkowitz, Ben M    15 Middies-MR           4:32.65    4:42.06        
                  29.02     1:05.46 (36.44)     1:41.89 (36.43)     2:17.94 (36.05)
        2:58.64 (40.70)     3:39.11 (40.47)     4:11.08 (31.97)     4:42.06 (30.98)
  6 Leggett, Chris      21 ASA-PV               4:40.00    4:46.52        
                  28.15     1:01.07 (32.92)     1:38.69 (37.62)     2:15.94 (37.25)
        2:58.27 (42.33)     3:40.46 (42.19)     4:14.41 (33.95)     4:46.52 (32.11)
  7 Cimons, Ben         17 ASA-PV               4:43.24    4:50.45        
                  30.69     1:08.84 (38.15)     1:46.19 (37.35)     2:23.46 (37.27)
        3:03.79 (40.33)     3:44.14 (40.35)     4:17.33 (33.19)     4:50.45 (33.12)
  8 Stoltz, Oscar L     14 UNNYC-MR             4:54.29    4:58.25        
                  31.12     1:09.51 (38.39)     1:46.92 (37.41)     2:24.24 (37.32)
        3:05.60 (41.36)     3:47.37 (41.77)     4:23.74 (36.37)     4:58.25 (34.51)
  9 Blaney, Miles J     14 UNNYC-MR             5:06.61    5:02.78        
                  31.66     1:08.90 (37.24)     1:48.53 (39.63)     2:28.95 (40.42)
        3:12.60 (43.65)     3:57.83 (45.23)     4:31.52 (33.69)     5:02.78 (31.26)
 10 St Vincent, Tommy   13 SMC-MR               5:16.66    5:08.18        
                  31.91     1:13.10 (41.19)     1:51.03 (37.93)     2:29.48 (38.45)
        3:15.23 (45.75)     4:01.67 (46.44)     4:36.53 (34.86)     5:08.18 (31.65)
 11 Sanchez, Jude M     15 Agua Swim Team-MR    5:04.43    5:13.79        
                  33.72     1:14.51 (40.79)     1:54.82 (40.31)     2:34.83 (40.01)
        3:20.35 (45.52)     4:04.48 (44.13)     4:39.42 (34.94)     5:13.79 (34.37)
 12 Srdanovic, Ivan     16 Unattached           5:06.00    5:24.44        
                  32.85     1:13.53 (40.68)     1:53.82 (40.29)     2:34.38 (40.56)
        3:22.41 (48.03)     4:08.97 (46.56)     4:47.56 (38.59)     5:24.44 (36.88)
 13 Sherman, Sammy I    13 Agua Swim Team-MR    5:13.86    5:28.70        
                  35.11     1:15.90 (40.79)     2:00.27 (44.37)     2:42.83 (42.56)
        3:32.57 (49.74)     4:22.52 (49.95)     4:56.19 (33.67)     5:28.70 (32.51)
 14 Shala, Chip         16 APEX-MR              5:35.22    5:29.95        
                  34.11     1:17.98 (43.87)     2:00.22 (42.24)     2:41.67 (41.45)
        3:31.15 (49.48)     4:20.51 (49.36)     4:57.91 (37.40)     5:29.95 (32.04)
 15 Rosenstein, Tommy   13 Agua Swim Team-MR    6:10.00    6:30.75        
                  38.69     1:31.42 (52.73)     2:18.44 (47.02)     3:06.98 (48.54)
        4:05.57 (58.59)     5:05.51 (59.94)     5:47.57 (42.06)     6:30.75 (43.18)