2007 MR Middies Thanksswimming Meet - 11/23/2007 to 11/25/2007         

                             Sanction #: MR-071117                             
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Haskell, Olivia C   10 ZEUS-CT                30.26      30.30         20  
  2 Catarinacchio, Jes  10 Middies-MR             30.84      30.74         17  
  3 Valle, Mackenzie    10 ZEUS-CT                31.09      30.85         16  
  4 Schaffer, Kathryn-  10 ZEUS-CT                31.05      31.28         15  
  5 Wargo, Katie L      10 ZEUS-CT                34.19      32.52        
  6 Lesser, Nina L      10 Bluefish-MR            32.25      32.94         14  
  7 Delago, Paige M     10 ZEUS-CT                34.32      33.86        
  8 Vasudevan, Arya V   10 Middies-MR             34.17      34.23         13  
  9 Lopez, Lynette      10 ZEUS-CT                34.90      35.46        
 10 Sosa, Elizabeth M   10 ZEUS-CT                36.01      35.91        
 11 Weisstuch, Carolin  10 Middies-MR             35.02      36.21        
 12 Shea, Amanda W       9 Bluefish-MR            36.39      37.75        
Preliminaries
 13 Liu, Serina          9 GATE-MR                36.58                   
 14 McCartney, Carolin   9 Bluefish-MR            37.32                   
 15 Dinisoe, Theodora    9 ZEUS-CT                38.22                   
 16 Devine, Kim M       10 ZEUS-CT                38.42                   
 17 Nelson, Katie G     10 Middies-MR             38.62                   
 18 Dell'Isola, Lindse   8 ZEUS-CT                38.92                   
 19 Rachlin, Amanda M    9 Middies-MR             39.38                   
 20 Fink, Kristine E     9 Middies-MR             39.72                   
 21 Straub, Jessica      9 Bluefish-MR            39.85                   
 22 Tsuruo, Sarah        8 Middies-MR             39.90                   
 23 Burns, Catherine     9 Bluefish-MR            40.16                   
 24 Keelips, Hailey M    9 ZEUS-CT                40.40                   
 25 LeClaire, Milly L    9 Bluefish-MR            40.62                   
 26 Rodriguez, Tiffany  10 ZEUS-CT                40.63                   
 27 Six-Osher, Skye R    8 Middies-MR             41.20                   
 28 Devine, Allison C    9 ZEUS-CT                41.39                   
 29 Salimi, Sarah W      9 Middies-MR             41.56                   
 30 Larkin, Catherine    9 Middies-MR             42.54                   
 31 Balderrama, Rosa C   9 ZEUS-CT                42.69                   
 32 Zagaja, Grace M      8 Bluefish-MR            42.91                   
 33 Alimonti, Celeste    8 Middies-MR             43.60                   
 34 Chajon, Pamela L     9 ZEUS-CT                44.18                   
 35 Barberis, Angela N   8 Bluefish-MR            46.41                   
 36 Dowrich, Thea A      8 ZEUS-CT                48.23                   
 37 Colucci, Christina   8 Middies-MR             48.40                   
 38 Mitzian, Lian F      9 Middies-MR             49.30                   
 39 Levy, Genna          8 Middies-MR             49.87                   
 40 Salimi, Sana W       7 Middies-MR             50.10                   
 41 Pulvidente, Sydney   8 Bluefish-MR            50.24                   
 42 Talus, Shreya R      9 Middies-MR             57.01                   
 43 Merriman, Zoe L      8 ZEUS-CT              1:08.66                   
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Haskell, Olivia C         10 ZEUS-CT                30.05      30.26 q      
  2 Catarinacchio, Jessica R  10 Middies-MR             31.00      30.84 q      
  3 Schaffer, Kathryn-Rose S  10 ZEUS-CT                32.83      31.05 q      
  4 Valle, Mackenzie          10 ZEUS-CT                31.85      31.09 q      
  5 Lesser, Nina L            10 Bluefish-MR            32.43      32.25 q      
  6 Vasudevan, Arya V         10 Middies-MR             34.88      34.17 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Wargo, Katie L            10 ZEUS-CT                33.39      34.19 q      
  8 Delago, Paige M           10 ZEUS-CT                34.15      34.32 q      
  9 Lopez, Lynette            10 ZEUS-CT                34.85      34.90 q      
 10 Weisstuch, Caroline F     10 Middies-MR             36.27      35.02 q      
 11 Sosa, Elizabeth M         10 ZEUS-CT                33.76      36.01 q      
 12 Shea, Amanda W             9 Bluefish-MR            35.91      36.39 q      
-------------------------------------------------------------------------
 13 Liu, Serina                9 GATE-MR                39.52      36.58        
 14 McCartney, Caroline M      9 Bluefish-MR            36.73      37.32        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Dinisoe, Theodora B        9 ZEUS-CT                38.16      38.22        
 16 Devine, Kim M             10 ZEUS-CT                37.99      38.42        
 17 Nelson, Katie G           10 Middies-MR             40.78      38.62        
 18 Dell'Isola, Lindsey N      8 ZEUS-CT                36.19      38.92        
 19 Rachlin, Amanda M          9 Middies-MR             38.92      39.38        
 20 Fink, Kristine E           9 Middies-MR             40.85      39.72        
 21 Straub, Jessica            9 Bluefish-MR            42.87      39.85        
 22 Tsuruo, Sarah              8 Middies-MR             43.46      39.90        
 23 Burns, Catherine           9 Bluefish-MR            51.65      40.16        
 24 Keelips, Hailey M          9 ZEUS-CT                39.15      40.40        
 25 LeClaire, Milly L          9 Bluefish-MR            43.90      40.62        
 26 Rodriguez, Tiffany J      10 ZEUS-CT                41.53      40.63        
 27 Six-Osher, Skye R          8 Middies-MR             41.28      41.20        
 28 Devine, Allison C          9 ZEUS-CT                41.19      41.39        
 29 Salimi, Sarah W            9 Middies-MR             40.36      41.56        
 30 Larkin, Catherine D        9 Middies-MR             46.59      42.54        
 31 Balderrama, Rosa C         9 ZEUS-CT                40.79      42.69        
 32 Zagaja, Grace M            8 Bluefish-MR            42.29      42.91        
 33 Alimonti, Celeste T        8 Middies-MR             42.87      43.60        
 34 Chajon, Pamela L           9 ZEUS-CT                48.71      44.18        
 35 Barberis, Angela N         8 Bluefish-MR            51.58      46.41        
 36 Dowrich, Thea A            8 ZEUS-CT                44.56      48.23        
 37 Colucci, Christina L       8 Middies-MR             50.48      48.40        
 38 Mitzian, Lian F            9 Middies-MR             42.75      49.30        
 39 Levy, Genna                8 Middies-MR             48.74      49.87        
 40 Salimi, Sana W             7 Middies-MR             51.04      50.10        
 41 Pulvidente, Sydney         8 Bluefish-MR               NT      50.24        
 42 Talus, Shreya R            9 Middies-MR             48.96      57.01        
 43 Merriman, Zoe L            8 ZEUS-CT                   NT    1:08.66        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Catarinacchio, Jes  10 Middies-MR           1:08.40    1:08.60         20  
                  32.44     1:08.60 (36.16)                                        
  2 Valle, Mackenzie    10 ZEUS-CT              1:07.90    1:09.56         17  
                  33.78     1:09.56 (35.78)                                        
  3 Elting, Imani T      9 Riptides-MR          1:13.21    1:12.21         16  
                  34.20     1:12.21 (38.01)                                        
  4 Vasudevan, Arya V   10 Middies-MR           1:16.94    1:12.52         15  
                  34.67     1:12.52 (37.85)                                        
  5 Schaffer, Kathryn-  10 ZEUS-CT              1:12.82    1:13.07         14  
                  34.59     1:13.07 (38.48)                                        
  6 Lesser, Nina L      10 Bluefish-MR          1:18.70    1:13.72         13  
                  34.24     1:13.72 (39.48)                                        
  7 Cervone, Catie E    10 Middies-MR           1:14.86    1:14.06         12  
                  35.18     1:14.06 (38.88)                                        
  8 Wargo, Katie L      10 ZEUS-CT              1:18.42    1:14.32         11  
                  35.62     1:14.32 (38.70)                                        
  9 Delago, Paige M     10 ZEUS-CT              1:15.33    1:14.78          9  
                  35.88     1:14.78 (38.90)                                        
 10 Lopez, Lynette      10 ZEUS-CT              1:18.94    1:15.72          7  
                  35.72     1:15.72 (40.00)                                        
 11 Overeem, Alexa J    10 Bluefish-MR          1:35.79    1:18.05          6  
                  36.37     1:18.05 (41.68)                                        
 12 Sosa, Elizabeth M   10 ZEUS-CT              1:19.86    1:18.38          5  
                  36.88     1:18.38 (41.50)                                        
 13 Weisstuch, Carolin  10 Middies-MR           1:19.34    1:21.21          4  
                  38.06     1:21.21 (43.15)                                        
 14 Lu, Grace G         10 APEX-MR              1:26.30    1:21.34          3  
                  39.86     1:21.34 (41.48)                                        
 15 Liu, Serina          9 GATE-MR                   NT    1:21.90          2  
                  37.98     1:21.90 (43.92)                                        
 16 Devine, Kim M       10 ZEUS-CT              1:27.89    1:23.62          1  
                  39.37     1:23.62 (44.25)                                        
 17 Quinones, Cloe H     9 Rye y 2007-MR             NT    1:24.92        
                  39.60     1:24.92 (45.32)                                        
 18 Dell'Isola, Lindse   8 ZEUS-CT              1:22.69    1:25.79        
                  40.83     1:25.79 (44.96)                                        
 19 Nelson, Katie G     10 Middies-MR           1:28.59    1:29.90        
                  43.60     1:29.90 (46.30)                                        
 20 Fink, Kristine E     9 Middies-MR           1:32.42    1:30.14        
                  42.64     1:30.14 (47.50)                                        
 21 Six-Osher, Skye R    8 Middies-MR           1:30.12    1:31.76        
                  43.73     1:31.76 (48.03)                                        
 22 Dubin, Karen E       7 Middies-MR           1:28.78    1:32.12        
                  41.89     1:32.12 (50.23)                                        
 23 Devine, Allison C    9 ZEUS-CT              1:32.65    1:32.13        
                  43.11     1:32.13 (49.02)                                        
 24 Salimi, Sarah W      9 Middies-MR           1:29.42    1:32.40        
                  42.81     1:32.40 (49.59)                                        
 25 Tsuruo, Sarah        8 Middies-MR           1:35.80    1:33.19        
                  44.26     1:33.19 (48.93)                                        
 26 Rodriguez, Tiffany  10 ZEUS-CT              1:40.47    1:34.11        
                  42.27     1:34.11 (51.84)                                        
 27 LeClaire, Milly L    9 Bluefish-MR          1:37.60    1:34.37        
                  44.45     1:34.37 (49.92)                                        
 28 Dinisoe, Theodora    9 ZEUS-CT              1:30.94    1:34.47        
                  43.13     1:34.47 (51.34)                                        
 29 Rachlin, Amanda M    9 Middies-MR           1:34.40    1:35.32        
                  44.07     1:35.32 (51.25)                                        
 30 Keelips, Hailey M    9 ZEUS-CT              1:34.77    1:35.58        
                  43.40     1:35.58 (52.18)                                        
 31 Larkin, Catherine    9 Middies-MR           1:40.79    1:37.56        
                  46.18     1:37.56 (51.38)                                        
 32 Butler, Kristin E    7 ZEUS-CT              1:36.09    1:38.83        
                  43.63     1:38.83 (55.20)                                        
 33 Colucci, Christina   8 Middies-MR           1:52.11    1:49.46        
                  51.20     1:49.46 (58.26)                                        
 34 Barberis, Angela N   8 Bluefish-MR               NT    1:53.44        
                  48.96   1:53.44 (1:04.48)                                        
 35 Levy, Genna          8 Middies-MR           1:53.26    1:54.74        
                  53.32   1:54.74 (1:01.42)                                        
 36 Talus, Shreya R      9 Middies-MR           2:14.28    2:00.07        
                  56.64   2:00.07 (1:03.43)                                        
 -- Haskell, Olivia C   10 ZEUS-CT              1:07.32         DQ        
                  31.66          DQ (34.41)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Haskell, Olivia C   10 ZEUS-CT              2:26.45    2:25.27         20  
                  33.03     1:10.93 (37.90)     1:48.73 (37.80)     2:25.27 (36.54)
  2 Catarinacchio, Jes  10 Middies-MR           2:25.73    2:28.22         17  
                  33.87     1:12.50 (38.63)     1:51.24 (38.74)     2:28.22 (36.98)
  3 Valle, Mackenzie    10 ZEUS-CT              2:26.13    2:35.71         16  
                  35.73     1:16.85 (41.12)   2:35.71 (1:18.86)                    
  4 Wargo, Katie L      10 ZEUS-CT              2:48.35    2:41.73         15  
                  36.35     1:20.44 (44.09)     2:02.89 (42.45)     2:41.73 (38.84)
  5 Delago, Paige M     10 ZEUS-CT              2:46.50    2:43.40         14  
                  38.56     1:20.78 (42.22)     2:03.21 (42.43)     2:43.40 (40.19)
  6 Schaffer, Kathryn-  10 ZEUS-CT              2:47.41    2:44.78         13  
                  36.29     1:19.44 (43.15)     2:04.34 (44.90)     2:44.78 (40.44)
  7 Elting, Imani T      9 Riptides-MR               NT    2:46.99         12  
                  37.74     1:20.74 (43.00)   2:47.12 (1:26.38)         2:46.99 ( )
  8 Sosa, Elizabeth M   10 ZEUS-CT              2:51.18    2:56.63         11  
                  38.70     1:24.79 (46.09)     2:12.54 (47.75)     2:56.63 (44.09)
  9 Devine, Kim M       10 ZEUS-CT              2:59.01    3:01.75          9  
                  41.17     1:29.18 (48.01)     2:16.45 (47.27)     3:01.75 (45.30)
 10 Dell'Isola, Lindse   8 ZEUS-CT              3:04.14    3:05.18          7  
                  42.05     1:30.43 (48.38)     2:17.75 (47.32)     3:05.18 (47.43)
 11 Dinisoe, Theodora    9 ZEUS-CT              3:26.17    3:28.48          6  
                  45.47     1:41.37 (55.90)     2:36.12 (54.75)     3:28.48 (52.36)
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Weisstuch, Carolin  10 Middies-MR             38.16      38.18         20  
  2 Overeem, Alexa J    10 Bluefish-MR            43.72      38.72         17  
  3 Sosa, Elizabeth M   10 ZEUS-CT                40.59      39.11         16  
  4 Schaffer, Kathryn-  10 ZEUS-CT                37.99      39.52         15  
  5 Lesser, Nina L      10 Bluefish-MR            40.89      39.77         14  
  6 Lopez, Lynette      10 ZEUS-CT                44.52      40.54         13  
  7 Cervone, Catie E    10 Middies-MR             41.16      41.44         12  
  8 Quinones, Cloe H     9 Rye y 2007-MR          44.65      43.65         11  
  9 Lu, Grace G         10 APEX-MR                46.26      44.71          9  
 10 Salimi, Sarah W      9 Middies-MR             45.84      45.35          7  
 11 Fink, Kristine E     9 Middies-MR             44.89      45.63          6  
 12 Rachlin, Amanda M    9 Middies-MR             45.71      46.11          5  
 13 Dubin, Karen E       7 Middies-MR             56.36      47.98          4  
 14 Six-Osher, Skye R    8 Middies-MR             47.54      48.00          3  
 15 Butler, Kristin E    7 ZEUS-CT              1:01.85      48.02          2  
 16 LeClaire, Milly L    9 Bluefish-MR            51.51      48.15          1  
 17 Tsuruo, Sarah        8 Middies-MR             49.57      49.59        
 18 Rodriguez, Tiffany  10 ZEUS-CT                50.21      50.42        
 19 Nelson, Katie G     10 Middies-MR             48.66      50.44        
 20 Devine, Allison C    9 ZEUS-CT                49.71      50.45        
 21 Dowrich, Thea A      8 ZEUS-CT                   NT      52.19        
 22 Barberis, Angela N   8 Bluefish-MR            54.42      56.30        
 23 Talus, Shreya R      9 Middies-MR             57.65      58.10        
 24 Colucci, Christina   8 Middies-MR           1:05.10      59.66        
 25 Merriman, Zoe L      8 ZEUS-CT                   NT    1:27.84        
 -- Keelips, Hailey M    9 ZEUS-CT                45.77         DQ        
 -- Levy, Genna          8 Middies-MR             56.06         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Haskell, Olivia C   10 ZEUS-CT              1:17.51    1:18.02         20  
                  37.33     1:18.02 (40.69)                                        
  2 Wargo, Katie L      10 ZEUS-CT              1:23.47    1:20.54         17  
                  39.34     1:20.54 (41.20)                                        
  3 Valle, Mackenzie    10 ZEUS-CT              1:22.03    1:21.03         16  
                  40.18     1:21.03 (40.85)                                        
  4 Lesser, Nina L      10 Bluefish-MR          1:26.99    1:24.55         15  
                  40.23     1:24.55 (44.32)                                        
  5 Weisstuch, Carolin  10 Middies-MR           1:23.89    1:24.80         14  
                  39.63     1:24.80 (45.17)                                        
  6 Sosa, Elizabeth M   10 ZEUS-CT              1:27.67    1:25.30        
                  41.06     1:25.30 (44.24)                                        
  7 Delago, Paige M     10 ZEUS-CT              1:26.33    1:27.95         13  
                  42.96     1:27.95 (44.99)                                        
  8 Dell'Isola, Lindse   8 ZEUS-CT              1:35.13    1:30.39        
                  43.43     1:30.39 (46.96)                                        
  9 Schaffer, Kathryn-  10 ZEUS-CT              1:27.88    1:30.85        
 10 Lopez, Lynette      10 ZEUS-CT              1:29.80    1:31.11        
                  43.81     1:31.11 (47.30)                                        
 11 Dinisoe, Theodora    9 ZEUS-CT              1:42.19    1:37.85        
                  46.93     1:37.85 (50.92)                                        
 12 Fink, Kristine E     9 Middies-MR           1:42.63    1:43.55        
                  48.67     1:43.55 (54.88)                                        
Preliminaries
 13 Tsuruo, Sarah        8 Middies-MR           1:45.42                   
                  53.03     1:45.42 (52.39)                                        
 14 Six-Osher, Skye R    8 Middies-MR           1:46.43                   
                  49.64     1:46.43 (56.79)                                        
 15 Nelson, Katie G     10 Middies-MR           1:47.04                   
                  52.31     1:47.04 (54.73)                                        
 16 Alimonti, Celeste    8 Middies-MR           1:47.20                   
                  51.03     1:47.20 (56.17)                                        
 17 Rachlin, Amanda M    9 Middies-MR           1:47.85                   
                  53.91     1:47.85 (53.94)                                        
 18 Balderrama, Rosa C   9 ZEUS-CT              1:49.40                   
 19 Devine, Allison C    9 ZEUS-CT              1:50.26                   
                  53.94     1:50.26 (56.32)                                        
 20 Chajon, Pamela L     9 ZEUS-CT              1:52.49                   
                  54.55     1:52.49 (57.94)                                        
 21 Keelips, Hailey M    9 ZEUS-CT              1:53.80                   
                  51.81   1:53.80 (1:01.99)                                        
 22 Salimi, Sana W       7 Middies-MR           1:55.82                   
                  58.79     1:55.82 (57.03)                                        
 23 Barberis, Angela N   8 Bluefish-MR          2:00.13                   
                  56.30   2:00.13 (1:03.83)                                        
 24 Colucci, Christina   8 Middies-MR           2:12.42                   
                1:05.29   2:12.42 (1:07.13)                                        
 -- Devine, Kim M       10 ZEUS-CT                  DQ                    
                  47.60          DQ (50.83)                                        
 -- Levy, Genna          8 Middies-MR               DQ                    
 -- Larkin, Catherine    9 Middies-MR               DQ                    
                  58.99        DQ (1:01.74)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Haskell, Olivia C         10 ZEUS-CT              1:16.10    1:17.51 q      
                  37.02     1:17.51 (40.49)                                        
  2 Valle, Mackenzie          10 ZEUS-CT              1:20.81    1:22.03 q      
                  40.04     1:22.03 (41.99)                                        
  3 Wargo, Katie L            10 ZEUS-CT              1:18.51    1:23.47 q      
                  41.61     1:23.47 (41.86)                                        
  4 Weisstuch, Caroline F     10 Middies-MR           1:23.48    1:23.89 q      
                  39.12     1:23.89 (44.77)                                        
  5 Delago, Paige M           10 ZEUS-CT              1:30.63    1:26.33 q      
                  42.55     1:26.33 (43.78)                                        
  6 Lesser, Nina L            10 Bluefish-MR               NT    1:26.99 q      
                  43.01     1:26.99 (43.98)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Sosa, Elizabeth M         10 ZEUS-CT              1:27.37    1:27.67 q      
                  41.86     1:27.67 (45.81)                                        
  8 Schaffer, Kathryn-Rose S  10 ZEUS-CT              1:26.23    1:27.88 q      
                  41.30     1:27.88 (46.58)                                        
  9 Lopez, Lynette            10 ZEUS-CT              1:30.13    1:29.80 q      
                  43.96     1:29.80 (45.84)                                        
 10 Dell'Isola, Lindsey N      8 ZEUS-CT              1:37.86    1:35.13 q      
                  46.86     1:35.13 (48.27)                                        
 11 Dinisoe, Theodora B        9 ZEUS-CT              1:43.08    1:42.19 q      
                  48.94     1:42.19 (53.25)                                        
 12 Fink, Kristine E           9 Middies-MR           1:37.75    1:42.63 q      
                  49.05     1:42.63 (53.58)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Tsuruo, Sarah              8 Middies-MR           1:51.24    1:45.42        
                  53.03     1:45.42 (52.39)                                        
 14 Six-Osher, Skye R          8 Middies-MR           1:45.38    1:46.43        
                  49.64     1:46.43 (56.79)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Nelson, Katie G           10 Middies-MR           1:40.78    1:47.04        
                  52.31     1:47.04 (54.73)                                        
 16 Alimonti, Celeste T        8 Middies-MR           1:39.32    1:47.20        
                  51.03     1:47.20 (56.17)                                        
 17 Rachlin, Amanda M          9 Middies-MR           1:42.59    1:47.85        
                  53.91     1:47.85 (53.94)                                        
 18 Balderrama, Rosa C         9 ZEUS-CT              1:54.70    1:49.40        
 19 Devine, Allison C          9 ZEUS-CT                   NT    1:50.26        
                  53.94     1:50.26 (56.32)                                        
 20 Chajon, Pamela L           9 ZEUS-CT              1:50.32    1:52.49        
                  54.55     1:52.49 (57.94)                                        
 21 Keelips, Hailey M          9 ZEUS-CT                   NT    1:53.80        
                  51.81   1:53.80 (1:01.99)                                        
 22 Salimi, Sana W             7 Middies-MR           2:02.59    1:55.82        
                  58.79     1:55.82 (57.03)                                        
 23 Barberis, Angela N         8 Bluefish-MR               NT    2:00.13        
                  56.30   2:00.13 (1:03.83)                                        
 24 Colucci, Christina L       8 Middies-MR           2:05.34    2:12.42        
                1:05.29   2:12.42 (1:07.13)                                        
 -- Devine, Kim M             10 ZEUS-CT              1:41.26         DQ        
                  47.60          DQ (50.83)                                        
 -- Levy, Genna                8 Middies-MR           2:04.32         DQ        
 -- Larkin, Catherine D        9 Middies-MR           1:48.67         DQ        
                  58.99        DQ (1:01.74)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Overeem, Alexa J    10 Bluefish-MR            41.14      41.74         20  
  2 Valle, Mackenzie    10 ZEUS-CT                41.81      42.19         17  
  3 Vasudevan, Arya V   10 Middies-MR             45.12      44.02         16  
  4 Lopez, Lynette      10 ZEUS-CT                46.41      45.20         15  
  5 Lu, Grace G         10 APEX-MR                48.55      46.43         14  
  6 Lesser, Nina L      10 Bluefish-MR            47.75      46.81         13  
  7 Devine, Kim M       10 ZEUS-CT                46.45      48.61         12  
  8 Devine, Allison C    9 ZEUS-CT                50.88      49.05         11  
  9 Quinones, Cloe H     9 Rye y 2007-MR             NT      49.59          9  
 10 Fink, Kristine E     9 Middies-MR             50.66      49.78          7  
 11 Nelson, Katie G     10 Middies-MR             51.58      50.55          6  
 12 Larkin, Catherine    9 Middies-MR             54.46      53.65          5  
 13 Keelips, Hailey M    9 ZEUS-CT                53.08      53.69          4  
 14 Dell'Isola, Lindse   8 ZEUS-CT                50.29      54.03          3  
 15 Tsuruo, Sarah        8 Middies-MR             54.19      55.07          2  
 16 Dinisoe, Theodora    9 ZEUS-CT                55.19      55.88          1  
 17 Rodriguez, Tiffany  10 ZEUS-CT                59.22      56.15        
 18 Dubin, Karen E       7 Middies-MR             55.33      57.17        
 19 Colucci, Christina   8 Middies-MR           1:04.35    1:04.70        
 20 Levy, Genna          8 Middies-MR           1:12.11    1:11.65        
 -- Talus, Shreya R      9 Middies-MR           1:05.64         DQ        
 -- Merriman, Zoe L      8 ZEUS-CT                   NT         DQ        
 -- LeClaire, Milly L    9 Bluefish-MR               NT         DQ        
 -- Barberis, Angela N   8 Bluefish-MR          1:09.78         DQ        
 -- Liu, Serina          9 GATE-MR                51.99         DQ        
 -- Six-Osher, Skye R    8 Middies-MR             59.09         DQ        
 -- Dowrich, Thea A      8 ZEUS-CT              1:11.04         DQ        
 -- Salimi, Sarah W      9 Middies-MR             55.35         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Catarinacchio, Jes  10 Middies-MR           1:28.27    1:28.90         20  
                  42.73     1:28.90 (46.17)                                        
  2 Haskell, Olivia C   10 ZEUS-CT              1:29.71    1:29.25         17  
                  43.10     1:29.25 (46.15)                                        
  3 Valle, Mackenzie    10 ZEUS-CT              1:30.42    1:33.04         16  
                  44.82     1:33.04 (48.22)                                        
  4 Devine, Kim M       10 ZEUS-CT              1:41.87    1:37.16         15  
                  47.79     1:37.16 (49.37)                                        
  5 Vasudevan, Arya V   10 Middies-MR           1:38.06    1:37.76         14  
                  45.13     1:37.76 (52.63)                                        
  6 Lopez, Lynette      10 ZEUS-CT              1:41.19    1:40.88         13  
                  46.81     1:40.88 (54.07)                                        
  7 Mitzian, Lian F      9 Middies-MR           1:45.39    1:41.08         12  
                  49.00     1:41.08 (52.08)                                        
  8 Schaffer, Kathryn-  10 ZEUS-CT              1:44.12    1:41.30         11  
                  48.25     1:41.30 (53.05)                                        
  9 Zagaja, Grace M      8 Bluefish-MR          1:47.26    1:41.37          9  
                  50.19     1:41.37 (51.18)                                        
 10 Liu, Serina          9 GATE-MR              1:49.60    1:48.25          7  
                  50.74     1:48.25 (57.51)                                        
 11 Devine, Allison C    9 ZEUS-CT              1:48.27    1:51.64          6  
                  52.58     1:51.64 (59.06)                                        
 12 Keelips, Hailey M    9 ZEUS-CT              1:50.55    1:58.59          5  
                  54.83   1:58.59 (1:03.76)                                        
Preliminaries
 13 Fink, Kristine E     9 Middies-MR           1:53.97                   
                  53.68   1:53.97 (1:00.29)                                        
 14 Rodriguez, Tiffany  10 ZEUS-CT              2:00.56                   
                  56.59   2:00.56 (1:03.97)                                        
 15 Salimi, Sarah W      9 Middies-MR           2:01.75                   
                  55.19   2:01.75 (1:06.56)                                        
 16 Dinisoe, Theodora    9 ZEUS-CT              2:06.84                   
                  57.96   2:06.84 (1:08.88)                                        
 17 Burns, Catherine     9 Bluefish-MR          2:07.17                   
                1:00.04   2:07.17 (1:07.13)                                        
 18 Pulvidente, Sydney   8 Bluefish-MR          2:08.46                   
                  59.73   2:08.46 (1:08.73)                                        
 19 Alimonti, Celeste    8 Middies-MR           2:08.67                   
                1:00.54   2:08.67 (1:08.13)                                        
 20 Dowrich, Thea A      8 ZEUS-CT              2:26.88                   
                1:06.34   2:26.88 (1:20.54)                                        
 -- Talus, Shreya R      9 Middies-MR               DQ                    
                1:11.34        DQ (1:23.40)                                        
 -- LeClaire, Milly L    9 Bluefish-MR              DQ                    
                  58.97        DQ (1:06.47)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Catarinacchio, Jessica R  10 Middies-MR           1:27.64    1:28.27 q      
                  42.22     1:28.27 (46.05)                                        
  2 Haskell, Olivia C         10 ZEUS-CT              1:31.71    1:29.71 q      
                  43.14     1:29.71 (46.57)                                        
  3 Valle, Mackenzie          10 ZEUS-CT              1:32.57    1:30.42 q      
                  42.91     1:30.42 (47.51)                                        
  4 Vasudevan, Arya V         10 Middies-MR           1:36.14    1:38.06 q      
                  46.08     1:38.06 (51.98)                                        
  5 Lopez, Lynette            10 ZEUS-CT              1:39.65    1:41.19 q      
                  47.07     1:41.19 (54.12)                                        
  6 Devine, Kim M             10 ZEUS-CT              1:42.23    1:41.87 q      
                  49.99     1:41.87 (51.88)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Schaffer, Kathryn-Rose S  10 ZEUS-CT              1:43.94    1:44.12 q      
                  49.22     1:44.12 (54.90)                                        
  8 Mitzian, Lian F            9 Middies-MR           1:46.00    1:45.39 q      
                  49.99     1:45.39 (55.40)                                        
  9 Zagaja, Grace M            8 Bluefish-MR               NT    1:47.26 q      
                  51.27     1:47.26 (55.99)                                        
 10 Devine, Allison C          9 ZEUS-CT              1:51.25    1:48.27 q      
                  51.04     1:48.27 (57.23)                                        
 11 Liu, Serina                9 GATE-MR                   NT    1:49.60 q      
                  50.51     1:49.60 (59.09)                                        
 12 Keelips, Hailey M          9 ZEUS-CT                   NT    1:50.55 q      
                  51.31     1:50.55 (59.24)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Fink, Kristine E           9 Middies-MR           1:54.32    1:53.97        
                  53.68   1:53.97 (1:00.29)                                        
 14 Rodriguez, Tiffany J      10 ZEUS-CT              2:06.75    2:00.56        
                  56.59   2:00.56 (1:03.97)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Salimi, Sarah W            9 Middies-MR           1:58.76    2:01.75        
                  55.19   2:01.75 (1:06.56)                                        
 16 Dinisoe, Theodora B        9 ZEUS-CT              2:11.84    2:06.84        
                  57.96   2:06.84 (1:08.88)                                        
 17 Burns, Catherine           9 Bluefish-MR               NT    2:07.17        
                1:00.04   2:07.17 (1:07.13)                                        
 18 Pulvidente, Sydney         8 Bluefish-MR               NT    2:08.46        
                  59.73   2:08.46 (1:08.73)                                        
 19 Alimonti, Celeste T        8 Middies-MR           2:14.54    2:08.67        
                1:00.54   2:08.67 (1:08.13)                                        
 20 Dowrich, Thea A            8 ZEUS-CT                   NT    2:26.88        
                1:06.34   2:26.88 (1:20.54)                                        
 -- Talus, Shreya R            9 Middies-MR           2:25.67         DQ        
                1:11.34        DQ (1:23.40)                                        
 -- LeClaire, Milly L          9 Bluefish-MR               NT         DQ        
                  58.97        DQ (1:06.47)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Catarinacchio, Jes  10 Middies-MR             34.17      34.43         20  
  2 Delago, Paige M     10 ZEUS-CT                36.44      36.57         17  
  3 Wargo, Katie L      10 ZEUS-CT                41.03      37.79         16  
  4 Lesser, Nina L      10 Bluefish-MR            40.53      38.59         15  
  5 Weisstuch, Carolin  10 Middies-MR             41.22      40.88         14  
  6 McCartney, Carolin   9 Bluefish-MR            43.81      41.22        
  7 Liu, Serina          9 GATE-MR                42.41      42.16        
  8 Vasudevan, Arya V   10 Middies-MR             42.37      44.01         13  
  9 Shea, Amanda W       9 Bluefish-MR            47.09      44.98        
 10 Tsuruo, Sarah        8 Middies-MR             50.04      49.03        
 11 Salimi, Sarah W      9 Middies-MR             49.60      49.05        
 12 Sosa, Elizabeth M   10 ZEUS-CT                49.42      50.18        
Preliminaries
 13 Larkin, Catherine    9 Middies-MR             51.57                   
 14 Rachlin, Amanda M    9 Middies-MR             52.78                   
 15 Rodriguez, Tiffany  10 ZEUS-CT                53.24                   
 16 Dell'Isola, Lindse   8 ZEUS-CT                54.06                   
 17 Zagaja, Grace M      8 Bluefish-MR            54.16                   
 18 Nelson, Katie G     10 Middies-MR             54.51                   
 19 Chajon, Pamela L     9 ZEUS-CT                55.16                   
 20 Mitzian, Lian F      9 Middies-MR             55.26                   
 21 Six-Osher, Skye R    8 Middies-MR             55.45                   
 22 Barberis, Angela N   8 Bluefish-MR          1:00.13                   
 23 Salimi, Sana W       7 Middies-MR           1:05.02                   
 24 Colucci, Christina   8 Middies-MR           1:06.68                   
 25 Pulvidente, Sydney   8 Bluefish-MR          1:07.03                   
 26 Talus, Shreya R      9 Middies-MR           1:09.83                   
 27 Levy, Genna          8 Middies-MR           1:14.84                   
 -- Burns, Catherine     9 Bluefish-MR              DQ                    
 -- Straub, Jessica      9 Bluefish-MR              DQ                    
 -- Merriman, Zoe L      8 ZEUS-CT                  DQ                    
 -- LeClaire, Milly L    9 Bluefish-MR              DQ                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Catarinacchio, Jessica R  10 Middies-MR             34.79      34.17 q      
  2 Delago, Paige M           10 ZEUS-CT                38.07      36.44 q      
  3 Lesser, Nina L            10 Bluefish-MR            42.81      40.53 q      
  4 Wargo, Katie L            10 ZEUS-CT                44.35      41.03 q      
  5 Weisstuch, Caroline F     10 Middies-MR             40.82      41.22 q      
  6 Vasudevan, Arya V         10 Middies-MR             42.14      42.37 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Liu, Serina                9 GATE-MR                44.11      42.41 q      
  8 McCartney, Caroline M      9 Bluefish-MR            42.98      43.81 q      
  9 Shea, Amanda W             9 Bluefish-MR            45.93      47.09 q      
 10 Sosa, Elizabeth M         10 ZEUS-CT                50.16      49.42 q      
 11 Salimi, Sarah W            9 Middies-MR             48.95      49.60 q      
 12 Tsuruo, Sarah              8 Middies-MR             54.24      50.04 q      
-------------------------------------------------------------------------
 13 Larkin, Catherine D        9 Middies-MR             54.59      51.57        
 14 Rachlin, Amanda M          9 Middies-MR             51.89      52.78        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Rodriguez, Tiffany J      10 ZEUS-CT                59.24      53.24        
 16 Dell'Isola, Lindsey N      8 ZEUS-CT                49.85      54.06        
 17 Zagaja, Grace M            8 Bluefish-MR               NT      54.16        
 18 Nelson, Katie G           10 Middies-MR             53.27      54.51        
 19 Chajon, Pamela L           9 ZEUS-CT              1:00.87      55.16        
 20 Mitzian, Lian F            9 Middies-MR             53.56      55.26        
 21 Six-Osher, Skye R          8 Middies-MR             52.67      55.45        
 22 Barberis, Angela N         8 Bluefish-MR            55.76    1:00.13        
 23 Salimi, Sana W             7 Middies-MR           1:05.59    1:05.02        
 24 Colucci, Christina L       8 Middies-MR           1:06.54    1:06.68        
 25 Pulvidente, Sydney         8 Bluefish-MR               NT    1:07.03        
 26 Talus, Shreya R            9 Middies-MR           1:14.66    1:09.83        
 27 Levy, Genna                8 Middies-MR           1:02.34    1:14.84        
 -- Burns, Catherine           9 Bluefish-MR          1:03.23         DQ        
 -- Straub, Jessica            9 Bluefish-MR               NT         DQ        
 -- Merriman, Zoe L            8 ZEUS-CT                   NT         DQ        
 -- LeClaire, Milly L          9 Bluefish-MR               NT         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Catarinacchio, Jes  10 Middies-MR           1:19.98    1:19.28         20  
                  36.74     1:19.28 (42.54)                                        
  2 Haskell, Olivia C   10 ZEUS-CT              1:25.50    1:24.91         17  
                  39.18     1:24.91 (45.73)                                        
  3 Elting, Imani T      9 Riptides-MR          1:18.36    1:27.04         16  
                  40.85     1:27.04 (46.19)                                        
  4 Delago, Paige M     10 ZEUS-CT              1:32.72    1:28.06         15  
                  41.65     1:28.06 (46.41)                                        
  5 Weisstuch, Carolin  10 Middies-MR           1:38.12    1:37.22         14  
                  45.85     1:37.22 (51.37)                                        
  6 Vasudevan, Arya V   10 Middies-MR           1:44.37    1:43.27         13  
                  45.66     1:43.27 (57.61)                                        
  7 Cervone, Catie E    10 Middies-MR           1:50.00    1:53.64         12  
                  50.08   1:53.64 (1:03.56)                                        
  8 Rachlin, Amanda M    9 Middies-MR           2:02.71    2:01.25         11  
                  54.89   2:01.25 (1:06.36)                                        
  9 Larkin, Catherine    9 Middies-MR           1:56.78    2:05.72          9  
                  57.60   2:05.72 (1:08.12)                                        
 -- Wargo, Katie L      10 ZEUS-CT              1:33.61         DQ        
                  40.03          DQ (47.65)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barry, Kristina F   10 NY Sharks-MR         2:44.89    2:37.50         20  
                  32.28     1:12.17 (39.89)     2:00.87 (48.70)     2:37.50 (36.63)
  2 Catarinacchio, Jes  10 Middies-MR           2:43.56    2:46.52         17  
                  35.58     1:17.81 (42.23)     2:07.86 (50.05)     2:46.52 (38.66)
  3 Haskell, Olivia C   10 ZEUS-CT              2:49.91    2:49.35         16  
                  38.40     1:19.51 (41.11)     2:12.14 (52.63)     2:49.35 (37.21)
  4 Valle, Mackenzie    10 ZEUS-CT              2:57.43    2:54.15         15  
                  39.01     1:22.08 (43.07)     2:16.24 (54.16)     2:54.15 (37.91)
  5 Lange, Kaitlyn       9 NY Sharks-MR              NT    3:03.39        
                  42.32     1:26.46 (44.14)     2:22.07 (55.61)     3:03.39 (41.32)
  6 Vasudevan, Arya V   10 Middies-MR           3:16.79    3:04.70        
                  45.30     1:31.38 (46.08)     2:25.73 (54.35)     3:04.70 (38.97)
  7 Delago, Paige M     10 ZEUS-CT              3:08.32    3:05.46         14  
                  40.60     1:28.83 (48.23)     2:25.38 (56.55)     3:05.46 (40.08)
  8 Schaffer, Kathryn-  10 ZEUS-CT              3:20.16    3:06.47        
                  43.93     1:30.67 (46.74)     2:28.14 (57.47)     3:06.47 (38.33)
  9 Zhang, Amy           9 NY Sharks-MR              NT    3:09.93        
                  40.94     1:27.88 (46.94)     2:25.32 (57.44)     3:09.93 (44.61)
 10 Weisstuch, Carolin  10 Middies-MR           3:12.41    3:16.80         13  
                  44.59     1:31.35 (46.76)     2:27.98 (56.63)     3:16.80 (48.82)
 11 Miara, Marissa       9 NY Sharks-MR         3:13.60    3:17.35        
                  47.53     1:37.71 (50.18)     2:34.27 (56.56)     3:17.35 (43.08)
 12 Sosa, Elizabeth M   10 ZEUS-CT              3:17.61    3:20.50        
                  48.24     1:38.41 (50.17)     2:37.57 (59.16)     3:20.50 (42.93)
 13 Kim, Susanna        10 NY Sharks-MR         3:33.40    3:22.76        
                  42.56     1:35.26 (52.70)   2:36.88 (1:01.62)     3:22.76 (45.88)
 14 Czarnik, Veronica   10 NY Sharks-MR              NT    3:24.29        
                  51.82     1:39.03 (47.21)     2:37.73 (58.70)     3:24.29 (46.56)
 15 Cicalo, Julia A     10 NY Sharks-MR         3:25.36    3:25.37        
                  48.11     1:36.47 (48.36)   2:39.47 (1:03.00)     3:25.37 (45.90)
 16 Fink, Kristine E     9 Middies-MR           3:24.34    3:38.90        
                  50.73     1:43.56 (52.83)   2:48.18 (1:04.62)     3:38.90 (50.72)
 17 Rachlin, Amanda M    9 Middies-MR           3:34.23    3:48.80        
                  54.84   1:54.87 (1:00.03)   2:59.51 (1:04.64)     3:48.80 (49.29)
 18 Dinisoe, Theodora    9 ZEUS-CT              4:24.56    3:54.66        
                1:03.06     1:55.32 (52.26)   3:04.37 (1:09.05)     3:54.66 (50.29)
 -- Dell'Isola, Lindse   8 ZEUS-CT                   NT         DQ        
                  53.40     1:40.56 (47.16)   2:44.18 (1:03.62)          DQ (43.40)
 -- Raphael, Michaela   10 NY Sharks-MR              NT         DQ        
                  42.56     1:27.97 (45.41)     2:21.27 (53.30)          DQ (41.72)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Doherty, Kaitlin A  11 Middies-MR             28.06      27.78         20  
  2 Kanim, Callie H     12 Middies-MR             28.40      28.60         17  
  3 Vogel, Nia C        11 Riptides-MR            29.06      28.99         16  
  4 Stokes, Taylor M    12 ZEUS-CT                28.86      29.01         15  
  5 Czulewicz, Stephan  12 ZEUS-CT                29.40      29.15         14  
  6 Flor, Erica M       12 Bluefish-MR            29.94      29.49         13  
  7 Czulewicz, Lauren   11 ZEUS-CT                30.11      29.87        
  8 Papsco, Nicole J    11 Bluefish-MR            30.24      30.10        
  9 LeBlanc, Gabbie M   11 ZEUS-CT                30.31      30.31        
 10 Ham, Mallory L      12 ZEUS-CT                30.78      30.54        
 11 Lui, Geyanne        12 GATE-MR                30.30      30.57        
 12 Meehan, Sarah       11 Bluefish-MR            30.90      30.90        
Preliminaries
  6 Egan, Rachel E      11 Rye y 2007-MR          29.70                   
 14 Barberis, Jillian   12 Bluefish-MR            31.01                   
 15 Munoz, Veronica     12 ZEUS-CT                31.03                   
 16 Yanar, Melanie      12 Bluefish-MR            31.24                   
 17 Groccia, Jackie A   11 Middies-MR             31.59                   
 17 Reilly, Samantha K  12 Bluefish-MR            31.59                   
 19 Alarcon, Silvana A  11 ZEUS-CT                31.64                   
 20 Carmi, Christina    12 Bluefish-MR            31.75                   
 21 Russo, Eva M        11 Middies-MR             31.81                   
 22 Brambil, Molly M    11 Bluefish-MR            32.81                   
 23 White, Amanda A     12 Bluefish-MR            33.20                   
 24 Yaccarino, Caitlin  12 Bluefish-MR            33.27                   
 25 O'Connor, Meredith  12 Bluefish-MR            33.54                   
 26 Patapis, Melanie A  12 Riptides-MR            33.93                   
 27 DeCaro, Callie A    11 Rye y 2007-MR          34.09                   
 28 Rosenblum, Daniell  11 Middies-MR             34.13                   
 29 Delago, Sydney C    12 ZEUS-CT                34.49                   
 30 Kunkel, Rachel A    12 ZEUS-CT                34.58                   
 31 Adams, Katherine A  12 Bluefish-MR            35.09                   
 32 Vasquez, Angelica   11 ZEUS-CT                36.51                   
 33 Blakeney, Kyla      11 Unattached-MR          36.75                   
 34 Wrobel, Kinga S     11 ZEUS-CT                37.51                   
 35 Alimonti, Simone T  11 Middies-MR             39.25                   
 36 Ceci, Annamaria     11 ZEUS-CT                39.61                   
 37 O'Shea, Molly E     11 Middies-MR             43.58                   
 38 Brito, Karina       11 ZEUS-CT                47.35                   
 -- Melia, Hannah E     12 Bluefish-MR              DQ                    
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Doherty, Kaitlin A        11 Middies-MR             28.09      28.06 q      
  2 Kanim, Callie H           12 Middies-MR             29.01      28.40 q      
  3 Stokes, Taylor M          12 ZEUS-CT                28.90      28.86 q      
  4 Vogel, Nia C              11 Riptides-MR            29.12      29.06 q      
  5 Czulewicz, Stephanie L    12 ZEUS-CT                29.20      29.40 q      
  6 Egan, Rachel E            11 Rye y 2007-MR          30.46      29.70 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Flor, Erica M             12 Bluefish-MR            30.81      29.94 q      
  8 Czulewicz, Lauren H       11 ZEUS-CT                30.25      30.11 q      
  9 Papsco, Nicole J          11 Bluefish-MR            30.21      30.24 q      
 10 Lui, Geyanne              12 GATE-MR                29.77      30.30 q      
 11 LeBlanc, Gabbie M         11 ZEUS-CT                31.22      30.31 q      
 12 Ham, Mallory L            12 ZEUS-CT                31.34      30.78 q      
-------------------------------------------------------------------------
 13 Meehan, Sarah             11 Bluefish-MR            30.30      30.90        
 14 Barberis, Jillian M       12 Bluefish-MR            30.71      31.01        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Munoz, Veronica           12 ZEUS-CT                30.47      31.03        
 16 Yanar, Melanie            12 Bluefish-MR            31.10      31.24        
 17 Groccia, Jackie A         11 Middies-MR             31.61      31.59        
 17 Reilly, Samantha K        12 Bluefish-MR            30.74      31.59        
 19 Alarcon, Silvana A        11 ZEUS-CT                31.70      31.64        
 20 Carmi, Christina          12 Bluefish-MR            31.54      31.75        
 21 Russo, Eva M              11 Middies-MR             31.39      31.81        
 22 Brambil, Molly M          11 Bluefish-MR            32.87      32.81        
 23 White, Amanda A           12 Bluefish-MR            31.82      33.20        
 24 Yaccarino, Caitlin K      12 Bluefish-MR            33.03      33.27        
 25 O'Connor, Meredith        12 Bluefish-MR            32.04      33.54        
 26 Patapis, Melanie A        12 Riptides-MR            33.68      33.93        
 27 DeCaro, Callie A          11 Rye y 2007-MR          32.98      34.09        
 28 Rosenblum, Danielle M     11 Middies-MR             36.04      34.13        
 29 Delago, Sydney C          12 ZEUS-CT                34.52      34.49        
 30 Kunkel, Rachel A          12 ZEUS-CT                35.45      34.58        
 31 Adams, Katherine A        12 Bluefish-MR            34.67      35.09        
 32 Vasquez, Angelica M       11 ZEUS-CT                37.44      36.51        
 33 Blakeney, Kyla            11 Unattached-MR          36.01      36.75        
 34 Wrobel, Kinga S           11 ZEUS-CT                40.43      37.51        
 35 Alimonti, Simone T        11 Middies-MR             37.89      39.25        
 36 Ceci, Annamaria           11 ZEUS-CT                37.75      39.61        
 37 O'Shea, Molly E           11 Middies-MR             40.83      43.58        
 38 Brito, Karina             11 ZEUS-CT                52.46      47.35        
 -- Melia, Hannah E           12 Bluefish-MR            35.70         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Doherty, Kaitlin A  11 Middies-MR           1:01.48    1:01.43         20  
                  29.01     1:01.43 (32.42)                                        
  2 Kanim, Callie H     12 Middies-MR           1:01.35    1:02.30         17  
                  30.02     1:02.30 (32.28)                                        
  3 Czulewicz, Stephan  12 ZEUS-CT              1:03.06    1:02.71         16  
                  30.36     1:02.71 (32.35)                                        
  4 Stokes, Taylor M    12 ZEUS-CT              1:02.42    1:03.37         15  
                  30.55     1:03.37 (32.82)                                        
  5 Flor, Erica M       12 Bluefish-MR          1:05.52    1:04.27         14  
                  30.84     1:04.27 (33.43)                                        
  6 Ham, Mallory L      12 ZEUS-CT              1:05.42    1:05.29         13  
                  31.48     1:05.29 (33.81)                                        
  7 Egan, Rachel E      11 Rye y 2007-MR        1:11.84    1:05.41         12  
                  30.76     1:05.41 (34.65)                                        
  8 Czulewicz, Lauren   11 ZEUS-CT              1:06.30    1:05.73         11  
                  31.62     1:05.73 (34.11)                                        
  9 Papsco, Nicole J    11 Bluefish-MR          1:06.39    1:06.36          9  
                  31.88     1:06.36 (34.48)                                        
 10 Vogel, Nia C        11 Riptides-MR          1:07.98    1:07.00          7  
                  31.32     1:07.00 (35.68)                                        
 11 LeBlanc, Gabbie M   11 ZEUS-CT              1:09.25    1:07.82          6  
                  32.58     1:07.82 (35.24)                                        
 12 Bradnock, Taylor    12 Riptides-MR          1:08.32    1:08.22          5  
                  32.50     1:08.22 (35.72)                                        
 13 Meehan, Sarah       11 Bluefish-MR          1:09.95    1:08.74          4  
                  32.93     1:08.74 (35.81)                                        
 14 Lui, Geyanne        12 GATE-MR              1:19.83    1:08.75          3  
                  32.92     1:08.75 (35.83)                                        
 15 Dell'Orto, Christi  12 Middies-MR           1:12.01    1:10.55          2  
                  33.41     1:10.55 (37.14)                                        
 16 Pilipenko, Veronik  12 APEX-MR              1:11.16    1:10.74          1  
                  34.21     1:10.74 (36.53)                                        
 17 Patapis, Melanie A  12 Riptides-MR          1:15.99    1:11.60        
                  34.27     1:11.60 (37.33)                                        
 18 Peralta, Loren S    11 APEX-MR              1:07.62    1:11.85        
                  34.25     1:11.85 (37.60)                                        
 19 Groccia, Jackie A   11 Middies-MR           1:10.47    1:11.86        
                  32.98     1:11.86 (38.88)                                        
 20 Bluvol, Alex F      11 Rye y 2007-MR        1:17.85    1:12.34        
                  33.55     1:12.34 (38.79)                                        
 21 Barberis, Jillian   12 Bluefish-MR          1:12.32    1:12.42        
                  35.04     1:12.42 (37.38)                                        
 22 White, Amanda A     12 Bluefish-MR          1:11.99    1:12.46        
                  34.75     1:12.46 (37.71)                                        
 23 Russo, Eva M        11 Middies-MR           1:13.39    1:13.12        
                  33.69     1:13.12 (39.43)                                        
 24 Brambil, Molly M    11 Bluefish-MR          1:16.29    1:13.70        
                  35.18     1:13.70 (38.52)                                        
 25 Delago, Sydney C    12 ZEUS-CT              1:16.17    1:14.37        
                  35.95     1:14.37 (38.42)                                        
 26 Kazerouni, Sara M   11 Bluefish-MR          1:16.82    1:14.79        
                  34.46     1:14.79 (40.33)                                        
 27 Schoenherr, Jena E  11 Middies-MR           1:19.85    1:16.37        
                  36.31     1:16.37 (40.06)                                        
 28 Kunkel, Rachel A    12 ZEUS-CT              1:15.85    1:17.46        
                  37.18     1:17.46 (40.28)                                        
 29 Adams, Katherine A  12 Bluefish-MR          1:17.20    1:17.98        
                  35.89     1:17.98 (42.09)                                        
 30 DeCaro, Callie A    11 Rye y 2007-MR             NT    1:18.29        
                  35.59     1:18.29 (42.70)                                        
 31 Rosenblum, Daniell  11 Middies-MR           1:23.43    1:18.72        
                  37.49     1:18.72 (41.23)                                        
 32 Vasquez, Angelica   11 ZEUS-CT              1:24.52    1:22.49        
                  36.80     1:22.49 (45.69)                                        
 33 Neber, Jacqueline   11 Bluefish-MR          1:30.75    1:24.80        
                  38.82     1:24.80 (45.98)                                        
 34 Ceci, Annamaria     11 ZEUS-CT              1:28.71    1:25.33        
                  39.67     1:25.33 (45.66)                                        
 35 Shaknovich, Hannah  11 Middies-MR           1:23.56    1:25.72        
                  39.19     1:25.72 (46.53)                                        
 36 Blakeney, Kyla      11 Unattached-MR             NT    1:26.83        
                  40.89     1:26.83 (45.94)                                        
 37 Wrobel, Kinga S     11 ZEUS-CT              1:34.04    1:28.03        
                  40.96     1:28.03 (47.07)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Czulewicz, Stephan  12 ZEUS-CT              2:11.36    2:14.12         20  
                  31.72     1:06.17 (34.45)     1:40.83 (34.66)     2:14.12 (33.29)
  2 Doherty, Kaitlin A  11 Middies-MR           2:12.46    2:14.27         17  
                  30.69     1:04.93 (34.24)     1:39.32 (34.39)     2:14.27 (34.95)
  3 Kanim, Callie H     12 Middies-MR           2:15.60    2:15.58         16  
                  31.60     1:06.57 (34.97)     1:41.44 (34.87)     2:15.58 (34.14)
  4 Stokes, Taylor M    12 ZEUS-CT              2:20.66    2:18.72         15  
                  32.09     1:06.69 (34.60)     1:42.43 (35.74)     2:18.72 (36.29)
  5 Ham, Mallory L      12 ZEUS-CT              2:18.26    2:20.72         14  
                  32.47     1:08.15 (35.68)     1:44.66 (36.51)     2:20.72 (36.06)
  6 Czulewicz, Lauren   11 ZEUS-CT              2:22.91    2:21.85         13  
                  32.87     1:09.49 (36.62)     1:45.82 (36.33)     2:21.85 (36.03)
  7 Alarcon, Silvana A  11 ZEUS-CT              2:25.52    2:22.03         12  
                  33.31     1:09.04 (35.73)     1:45.45 (36.41)     2:22.03 (36.58)
  8 LeBlanc, Gabbie M   11 ZEUS-CT              2:24.72    2:24.13         11  
                  33.54     1:10.41 (36.87)     1:47.60 (37.19)     2:24.13 (36.53)
  9 Papsco, Nicole J    11 Bluefish-MR          2:27.99    2:24.70          9  
                  33.93     1:11.35 (37.42)     1:49.12 (37.77)     2:24.70 (35.58)
 10 Egan, Rachel E      11 Rye y 2007-MR             NT    2:26.98          7  
                  33.88     1:12.54 (38.66)     1:51.03 (38.49)     2:26.98 (35.95)
 11 Meehan, Sarah       11 Bluefish-MR          2:39.07    2:35.18          6  
                  34.36     1:13.13 (38.77)     1:53.90 (40.77)     2:35.18 (41.28)
 12 Pilipenko, Veronik  12 APEX-MR                   NT    2:36.20          5  
                  36.04     1:15.96 (39.92)     1:56.81 (40.85)     2:36.20 (39.39)
 13 White, Amanda A     12 Bluefish-MR          2:39.77    2:36.61          4  
                  36.44     1:16.09 (39.65)     1:56.35 (40.26)     2:36.61 (40.26)
 14 Peralta, Loren S    11 APEX-MR              2:34.98    2:40.02          3  
                  34.89     1:16.17 (41.28)     1:58.73 (42.56)     2:40.02 (41.29)
 15 Delago, Sydney C    12 ZEUS-CT              2:45.82    2:40.34          2  
                  37.49     1:18.56 (41.07)     2:00.01 (41.45)     2:40.34 (40.33)
 16 Barberis, Jillian   12 Bluefish-MR          2:44.87    2:41.83          1  
                  36.38     1:18.31 (41.93)     2:02.37 (44.06)     2:41.83 (39.46)
 17 Kunkel, Rachel A    12 ZEUS-CT              2:46.28    2:48.75        
                  40.15     1:24.87 (44.72)     2:10.74 (45.87)     2:48.75 (38.01)
 18 Rosenblum, Daniell  11 Middies-MR           3:28.76    2:53.95        
                  39.55     1:24.44 (44.89)     2:09.30 (44.86)     2:53.95 (44.65)
 19 Vasquez, Angelica   11 ZEUS-CT              3:04.80    3:08.59        
                  41.94     1:31.96 (50.02)     2:23.14 (51.18)     3:08.59 (45.45)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kanim, Callie H     12 Middies-MR             32.88      32.34         20  
  2 Flor, Erica M       12 Bluefish-MR            32.40      32.77         17  
  3 Doherty, Kaitlin A  11 Middies-MR             34.24      34.58         16  
  4 Lui, Geyanne        12 GATE-MR                35.37      34.73         15  
  5 Alarcon, Silvana A  11 ZEUS-CT                36.47      34.89         14  
  6 Dell'Orto, Christi  12 Middies-MR             35.80      36.11         13  
  7 Czulewicz, Lauren   11 ZEUS-CT                37.47      36.52         12  
  8 Bluvol, Alex F      11 Rye y 2007-MR          37.25      37.49         11  
  9 Russo, Eva M        11 Middies-MR             37.46      37.51          9  
 10 Barberis, Jillian   12 Bluefish-MR            37.83      37.71          7  
 11 Bradnock, Taylor    12 Riptides-MR            34.21      37.83          6  
 12 Brambil, Molly M    11 Bluefish-MR            39.28      37.91          5  
 13 Peralta, Loren S    11 APEX-MR                39.60      38.18          4  
 14 Groccia, Jackie A   11 Middies-MR             38.48      38.96          3  
 15 DeCaro, Callie A    11 Rye y 2007-MR          39.31      39.29          2  
 16 Adams, Katherine A  12 Bluefish-MR            38.98      39.58          1  
 17 Dubin, Maria V      11 Middies-MR             39.87      40.13        
 18 Kazerouni, Sara M   11 Bluefish-MR            40.47      40.64        
 19 Vasquez, Angelica   11 ZEUS-CT                42.65      42.29        
 20 Wrobel, Kinga S     11 ZEUS-CT                45.31      42.31        
 21 Schoenherr, Jena E  11 Middies-MR             42.40      42.97        
 22 Shaknovich, Hannah  11 Middies-MR             44.25      45.98        
 23 Ceci, Annamaria     11 ZEUS-CT                46.80      46.28        
 24 Blakeney, Kyla      11 Unattached-MR          46.68      46.82        
 25 Neber, Jacqueline   11 Bluefish-MR            44.64      49.38        
 26 Brito, Karina       11 ZEUS-CT                57.24      56.67        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Kanim, Callie H     12 Middies-MR           1:09.22    1:08.40         20  
                  33.57     1:08.40 (34.83)                                        
  2 Czulewicz, Stephan  12 ZEUS-CT              1:10.54    1:10.31         17  
                  34.44     1:10.31 (35.87)                                        
  3 Flor, Erica M       12 Bluefish-MR          1:11.11    1:11.22         16  
                  34.88     1:11.22 (36.34)                                        
  4 Alarcon, Silvana A  11 ZEUS-CT              1:14.29    1:13.08         15  
                  35.78     1:13.08 (37.30)                                        
  5 Doherty, Kaitlin A  11 Middies-MR           1:14.44    1:13.59         14  
                  35.50     1:13.59 (38.09)                                        
  6 Reilly, Samantha K  12 Bluefish-MR          1:16.63    1:15.14        
                  37.24     1:15.14 (37.90)                                        
  7 Lui, Geyanne        12 GATE-MR              1:16.60    1:15.71        
                  37.13     1:15.71 (38.58)                                        
  8 Papsco, Nicole J    11 Bluefish-MR          1:16.08    1:16.20         13  
                  37.01     1:16.20 (39.19)                                        
  9 Czulewicz, Lauren   11 ZEUS-CT              1:17.40    1:17.68        
                  37.81     1:17.68 (39.87)                                        
 10 Stokes, Taylor M    12 ZEUS-CT              1:17.73    1:18.93        
                  37.84     1:18.93 (41.09)                                        
 11 White, Amanda A     12 Bluefish-MR          1:21.23    1:20.87        
                  40.01     1:20.87 (40.86)                                        
 12 Ham, Mallory L      12 ZEUS-CT              1:20.87    1:22.71        
                  40.39     1:22.71 (42.32)                                        
Preliminaries
 13 Munoz, Veronica     12 ZEUS-CT              1:22.39                   
                  41.03     1:22.39 (41.36)                                        
 14 Barberis, Jillian   12 Bluefish-MR          1:22.67                   
                  40.46     1:22.67 (42.21)                                        
 15 Brambil, Molly M    11 Bluefish-MR          1:23.61                   
                  40.73     1:23.61 (42.88)                                        
 16 Groccia, Jackie A   11 Middies-MR           1:24.96                   
                  40.91     1:24.96 (44.05)                                        
 17 Melia, Hannah E     12 Bluefish-MR          1:25.72                   
                  43.05     1:25.72 (42.67)                                        
 18 Delago, Sydney C    12 ZEUS-CT              1:26.02                   
                  43.03     1:26.02 (42.99)                                        
 19 Adams, Katherine A  12 Bluefish-MR          1:27.33                   
                  43.36     1:27.33 (43.97)                                        
 20 DeCaro, Callie A    11 Rye y 2007-MR        1:27.79                   
                  42.36     1:27.79 (45.43)                                        
 21 Rosenblum, Daniell  11 Middies-MR           1:30.66                   
                  44.91     1:30.66 (45.75)                                        
 22 Wrobel, Kinga S     11 ZEUS-CT              1:31.09                   
                  44.44     1:31.09 (46.65)                                        
 23 Vasquez, Angelica   11 ZEUS-CT              1:31.98                   
                1:30.49      1:31.98 (1.49)                                        
 24 Schoenherr, Jena E  11 Middies-MR           1:34.90                   
                  45.45     1:34.90 (49.45)                                        
 25 O'Shea, Molly E     11 Middies-MR           1:49.89                   
                  53.13     1:49.89 (56.76)                                        
 -- Ceci, Annamaria     11 ZEUS-CT                  DQ                    
 -- Kunkel, Rachel A    12 ZEUS-CT                  DQ                    
                  41.26          DQ (40.83)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Kanim, Callie H           12 Middies-MR           1:08.56    1:09.22 q      
                  34.15     1:09.22 (35.07)                                        
  2 Czulewicz, Stephanie L    12 ZEUS-CT              1:10.47    1:10.54 q      
                  34.72     1:10.54 (35.82)                                        
  3 Flor, Erica M             12 Bluefish-MR          1:10.50    1:11.11 q      
                  34.79     1:11.11 (36.32)                                        
  4 Alarcon, Silvana A        11 ZEUS-CT              1:13.66    1:14.29 q      
                  36.22     1:14.29 (38.07)                                        
  5 Doherty, Kaitlin A        11 Middies-MR           1:13.43    1:14.44 q      
                  36.14     1:14.44 (38.30)                                        
  6 Papsco, Nicole J          11 Bluefish-MR          1:16.92    1:16.08 q      
                  38.07     1:16.08 (38.01)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Lui, Geyanne              12 GATE-MR              1:40.87    1:16.60 q      
                  37.24     1:16.60 (39.36)                                        
  8 Reilly, Samantha K        12 Bluefish-MR          1:17.41    1:16.63 q      
                  37.40     1:16.63 (39.23)                                        
  9 Czulewicz, Lauren H       11 ZEUS-CT              1:17.93    1:17.40 q      
                  37.41     1:17.40 (39.99)                                        
 10 Stokes, Taylor M          12 ZEUS-CT              1:19.59    1:17.73 q      
                  37.38     1:17.73 (40.35)                                        
 11 Ham, Mallory L            12 ZEUS-CT              1:19.09    1:20.87 q      
                  40.07     1:20.87 (40.80)                                        
 12 White, Amanda A           12 Bluefish-MR          1:23.12    1:21.23 q      
                  39.79     1:21.23 (41.44)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Munoz, Veronica           12 ZEUS-CT              1:21.66    1:22.39        
                  41.03     1:22.39 (41.36)                                        
 14 Barberis, Jillian M       12 Bluefish-MR          1:21.63    1:22.67        
                  40.46     1:22.67 (42.21)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Brambil, Molly M          11 Bluefish-MR          1:32.40    1:23.61        
                  40.73     1:23.61 (42.88)                                        
 16 Groccia, Jackie A         11 Middies-MR           1:26.74    1:24.96        
                  40.91     1:24.96 (44.05)                                        
 17 Melia, Hannah E           12 Bluefish-MR          1:41.66    1:25.72        
                  43.05     1:25.72 (42.67)                                        
 18 Delago, Sydney C          12 ZEUS-CT              1:40.61    1:26.02        
                  43.03     1:26.02 (42.99)                                        
 19 Adams, Katherine A        12 Bluefish-MR          1:30.18    1:27.33        
                  43.36     1:27.33 (43.97)                                        
 20 DeCaro, Callie A          11 Rye y 2007-MR             NT    1:27.79        
                  42.36     1:27.79 (45.43)                                        
 21 Rosenblum, Danielle M     11 Middies-MR           1:35.10    1:30.66        
                  44.91     1:30.66 (45.75)                                        
 22 Wrobel, Kinga S           11 ZEUS-CT              1:45.82    1:31.09        
                  44.44     1:31.09 (46.65)                                        
 23 Vasquez, Angelica M       11 ZEUS-CT              1:32.95    1:31.98        
                1:30.49      1:31.98 (1.49)                                        
 24 Schoenherr, Jena E        11 Middies-MR           1:31.93    1:34.90        
                  45.45     1:34.90 (49.45)                                        
 25 O'Shea, Molly E           11 Middies-MR           1:51.25    1:49.89        
                  53.13     1:49.89 (56.76)                                        
 -- Ceci, Annamaria           11 ZEUS-CT              1:39.48         DQ        
 -- Kunkel, Rachel A          12 ZEUS-CT              1:23.17         DQ        
                  41.26          DQ (40.83)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Papsco, Nicole J    11 Bluefish-MR            37.27      36.55         20  
  2 Russo, Eva M        11 Middies-MR             36.54      37.01         17  
  3 LeBlanc, Gabbie M   11 ZEUS-CT                37.00      37.25         16  
  4 Flor, Erica M       12 Bluefish-MR            37.98      38.21         15  
  5 Lui, Geyanne        12 GATE-MR                38.45      39.13         14  
  6 Alarcon, Silvana A  11 ZEUS-CT                39.74      39.25         13  
  7 Egan, Rachel E      11 Rye y 2007-MR          42.73      40.15         12  
  8 Bradnock, Taylor    12 Riptides-MR            39.98      41.51         11  
  9 Meehan, Sarah       11 Bluefish-MR            41.46      41.86          9  
 10 Dubin, Maria V      11 Middies-MR             42.79      42.76          7  
 11 Pilipenko, Veronik  12 APEX-MR                44.54      44.01          6  
 12 Neber, Jacqueline   11 Bluefish-MR            45.53      45.05          5  
 13 DeCaro, Callie A    11 Rye y 2007-MR          49.53      45.23          4  
 14 White, Amanda A     12 Bluefish-MR            46.36      45.38          3  
 15 Shaknovich, Hannah  11 Middies-MR             46.34      45.59          2  
 16 Kazerouni, Sara M   11 Bluefish-MR            46.56      45.81          1  
 17 Adams, Katherine A  12 Bluefish-MR            46.18      45.88        
 18 Bluvol, Alex F      11 Rye y 2007-MR          46.16      46.75        
 19 Brambil, Molly M    11 Bluefish-MR            53.20      47.17        
 20 Schoenherr, Jena E  11 Middies-MR             49.41      49.38        
 21 Ceci, Annamaria     11 ZEUS-CT                49.16      50.53        
 22 Brito, Karina       11 ZEUS-CT                   NT      56.64        
 -- Blakeney, Kyla      11 Unattached-MR          54.00         DQ        
 -- Wrobel, Kinga S     11 ZEUS-CT                51.29         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 LeBlanc, Gabbie M   11 ZEUS-CT              1:21.20    1:19.66         20  
                  38.18     1:19.66 (41.48)                                        
  2 Doherty, Kaitlin A  11 Middies-MR           1:20.02    1:20.24         17  
                  38.12     1:20.24 (42.12)                                        
  3 Papsco, Nicole J    11 Bluefish-MR          1:20.53    1:20.36         16  
                  38.45     1:20.36 (41.91)                                        
  4 Russo, Eva M        11 Middies-MR           1:20.89    1:20.85         15  
                  38.29     1:20.85 (42.56)                                        
  5 Alarcon, Silvana A  11 ZEUS-CT              1:21.80    1:22.35         14  
                  38.80     1:22.35 (43.55)                                        
  6 Flor, Erica M       12 Bluefish-MR          1:24.20    1:24.11         13  
                  39.77     1:24.11 (44.34)                                        
  7 Kanim, Callie H     12 Middies-MR           1:26.76    1:24.95        
                  40.75     1:24.95 (44.20)                                        
  8 Lui, Geyanne        12 GATE-MR              1:24.22    1:25.29        
                  40.04     1:25.29 (45.25)                                        
  9 Reilly, Samantha K  12 Bluefish-MR          1:24.95    1:27.13        
                  41.09     1:27.13 (46.04)                                        
 10 Yaccarino, Caitlin  12 Bluefish-MR          1:27.67    1:27.28        
                  41.82     1:27.28 (45.46)                                        
 11 Meehan, Sarah       11 Bluefish-MR          1:31.22    1:29.74        
                  43.20     1:29.74 (46.54)                                        
 12 Yanar, Melanie      12 Bluefish-MR          1:28.79    1:30.70        
                  41.83     1:30.70 (48.87)                                        
Preliminaries
 11 Egan, Rachel E      11 Rye y 2007-MR        1:27.73                   
                  42.46     1:27.73 (45.27)                                        
 14 O'Connor, Meredith  12 Bluefish-MR          1:32.02                   
                  44.07     1:32.02 (47.95)                                        
 15 Carmi, Christina    12 Bluefish-MR          1:33.05                   
                  43.25     1:33.05 (49.80)                                        
 16 DeCaro, Callie A    11 Rye y 2007-MR        1:35.55                   
                  44.74     1:35.55 (50.81)                                        
 17 Alimonti, Simone T  11 Middies-MR           1:40.34                   
                  46.87     1:40.34 (53.47)                                        
 18 Schoenherr, Jena E  11 Middies-MR           1:45.35                   
                  49.24     1:45.35 (56.11)                                        
 19 Ceci, Annamaria     11 ZEUS-CT              1:47.81                   
                  50.23     1:47.81 (57.58)                                        
 -- Blakeney, Kyla      11 Unattached-MR            DQ                    
                  54.60        DQ (1:03.73)                                        
 -- Wrobel, Kinga S     11 ZEUS-CT                  DQ                    
                  49.73          DQ (54.78)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Doherty, Kaitlin A        11 Middies-MR           1:23.67    1:20.02 q      
                  38.22     1:20.02 (41.80)                                        
  2 Papsco, Nicole J          11 Bluefish-MR          1:23.69    1:20.53 q      
                  38.13     1:20.53 (42.40)                                        
  3 Russo, Eva M              11 Middies-MR           1:21.57    1:20.89 q      
                  37.60     1:20.89 (43.29)                                        
  4 LeBlanc, Gabbie M         11 ZEUS-CT              1:23.46    1:21.20 q      
                  39.00     1:21.20 (42.20)                                        
  5 Alarcon, Silvana A        11 ZEUS-CT              1:24.11    1:21.80 q      
                  38.93     1:21.80 (42.87)                                        
  6 Flor, Erica M             12 Bluefish-MR          1:25.98    1:24.20 q      
                  39.28     1:24.20 (44.92)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Lui, Geyanne              12 GATE-MR              1:36.61    1:24.22 q      
                  39.23     1:24.22 (44.99)                                        
  8 Reilly, Samantha K        12 Bluefish-MR          1:28.24    1:24.95 q      
                  39.75     1:24.95 (45.20)                                        
  9 Kanim, Callie H           12 Middies-MR           1:27.25    1:26.76 q      
                  41.66     1:26.76 (45.10)                                        
 10 Yaccarino, Caitlin K      12 Bluefish-MR          1:26.45    1:27.67 q      
                  41.77     1:27.67 (45.90)                                        
 11 Egan, Rachel E            11 Rye y 2007-MR             NT    1:27.73 q      
                  42.46     1:27.73 (45.27)                                        
 12 Yanar, Melanie            12 Bluefish-MR          1:32.74    1:28.79 q      
                  41.66     1:28.79 (47.13)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Meehan, Sarah             11 Bluefish-MR          1:33.51    1:31.22        
                  43.35     1:31.22 (47.87)                                        
 14 O'Connor, Meredith        12 Bluefish-MR          1:55.16    1:32.02        
                  44.07     1:32.02 (47.95)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Carmi, Christina          12 Bluefish-MR          1:34.98    1:33.05        
                  43.25     1:33.05 (49.80)                                        
 16 DeCaro, Callie A          11 Rye y 2007-MR             NT    1:35.55        
                  44.74     1:35.55 (50.81)                                        
 17 Alimonti, Simone T        11 Middies-MR           1:42.39    1:40.34        
                  46.87     1:40.34 (53.47)                                        
 18 Schoenherr, Jena E        11 Middies-MR           1:46.79    1:45.35        
                  49.24     1:45.35 (56.11)                                        
 19 Ceci, Annamaria           11 ZEUS-CT              1:44.50    1:47.81        
                  50.23     1:47.81 (57.58)                                        
 -- Blakeney, Kyla            11 Unattached-MR             NT         DQ        
                  54.60        DQ (1:03.73)                                        
 -- Wrobel, Kinga S           11 ZEUS-CT                   NT         DQ        
                  49.73          DQ (54.78)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Yanar, Melanie      12 Bluefish-MR            31.77      31.54         20  
  2 Stokes, Taylor M    12 ZEUS-CT                31.68      31.95         17  
  3 Czulewicz, Stephan  12 ZEUS-CT                33.32      33.11         16  
  4 Vogel, Nia C        11 Riptides-MR            33.03      33.17         15  
  5 White, Amanda A     12 Bluefish-MR            35.25      34.53         14  
  6 Czulewicz, Lauren   11 ZEUS-CT                35.71      35.11         13  
  7 LeBlanc, Gabbie M   11 ZEUS-CT                36.51      35.16        
  8 Barberis, Jillian   12 Bluefish-MR            35.93      35.81        
  9 Russo, Eva M        11 Middies-MR             37.66      35.91        
 10 Delago, Sydney C    12 ZEUS-CT                36.92      36.43        
 11 Kunkel, Rachel A    12 ZEUS-CT                36.78      37.25        
 12 Ham, Mallory L      12 ZEUS-CT                37.43      37.34        
Preliminaries
  4 Egan, Rachel E      11 Rye y 2007-MR          33.31                   
 14 Groccia, Jackie A   11 Middies-MR             38.06                   
 15 Melia, Hannah E     12 Bluefish-MR            38.29                   
 16 Patapis, Melanie A  12 Riptides-MR            38.51                   
 17 Rosenblum, Daniell  11 Middies-MR             38.67                   
 18 Meehan, Sarah       11 Bluefish-MR            38.94                   
 19 Carmi, Christina    12 Bluefish-MR            39.06                   
 20 Schoenherr, Jena E  11 Middies-MR             39.98                   
 21 Brambil, Molly M    11 Bluefish-MR            40.18                   
 22 Munoz, Veronica     12 ZEUS-CT                40.86                   
 23 Adams, Katherine A  12 Bluefish-MR            42.48                   
 24 Blakeney, Kyla      11 Unattached-MR          43.96                   
 25 Vasquez, Angelica   11 ZEUS-CT                45.58                   
 26 O'Shea, Molly E     11 Middies-MR             52.06                   
 -- Alimonti, Simone T  11 Middies-MR               DQ                    
 -- Yaccarino, Caitlin  12 Bluefish-MR              DQ                    
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Stokes, Taylor M          12 ZEUS-CT                31.70      31.68 q      
  2 Yanar, Melanie            12 Bluefish-MR            33.02      31.77 q      
  3 Vogel, Nia C              11 Riptides-MR            34.13      33.03 q      
  4 Egan, Rachel E            11 Rye y 2007-MR          33.91      33.31 q      
  5 Czulewicz, Stephanie L    12 ZEUS-CT                36.83      33.32 q      
  6 White, Amanda A           12 Bluefish-MR            34.85      35.25 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Czulewicz, Lauren H       11 ZEUS-CT                36.39      35.71 q      
  8 Barberis, Jillian M       12 Bluefish-MR            37.45      35.93 q      
  9 LeBlanc, Gabbie M         11 ZEUS-CT                35.85      36.51 q      
 10 Kunkel, Rachel A          12 ZEUS-CT                38.92      36.78 q      
 11 Delago, Sydney C          12 ZEUS-CT                38.47      36.92 q      
 12 Ham, Mallory L            12 ZEUS-CT                39.89      37.43 q      
-------------------------------------------------------------------------
 13 Russo, Eva M              11 Middies-MR             43.51      37.66        
 14 Groccia, Jackie A         11 Middies-MR             35.74      38.06        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Melia, Hannah E           12 Bluefish-MR            39.74      38.29        
 16 Patapis, Melanie A        12 Riptides-MR            37.69      38.51        
 17 Rosenblum, Danielle M     11 Middies-MR             38.04      38.67        
 18 Meehan, Sarah             11 Bluefish-MR            39.78      38.94        
 19 Carmi, Christina          12 Bluefish-MR            40.25      39.06        
 20 Schoenherr, Jena E        11 Middies-MR             41.17      39.98        
 21 Brambil, Molly M          11 Bluefish-MR            43.86      40.18        
 22 Munoz, Veronica           12 ZEUS-CT                38.34      40.86        
 23 Adams, Katherine A        12 Bluefish-MR            44.33      42.48        
 24 Blakeney, Kyla            11 Unattached-MR             NT      43.96        
 25 Vasquez, Angelica M       11 ZEUS-CT                43.01      45.58        
 26 O'Shea, Molly E           11 Middies-MR             54.15      52.06        
 -- Alimonti, Simone T        11 Middies-MR             55.57         DQ        
 -- Yaccarino, Caitlin K      12 Bluefish-MR            38.36         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Czulewicz, Stephan  12 ZEUS-CT              1:13.42    1:11.87         20  
                  33.84     1:11.87 (38.03)                                        
  2 Stokes, Taylor M    12 ZEUS-CT              1:14.90    1:13.33         17  
                  33.60     1:13.33 (39.73)                                        
  3 Kunkel, Rachel A    12 ZEUS-CT              1:32.00    1:25.76         16  
                  40.32     1:25.76 (45.44)                                        
  4 Ham, Mallory L      12 ZEUS-CT              1:26.58    1:25.99         15  
                  39.16     1:25.99 (46.83)                                        
  5 Delago, Sydney C    12 ZEUS-CT              1:32.55    1:30.45         14  
                  40.89     1:30.45 (49.56)                                        
  6 Rosenblum, Daniell  11 Middies-MR           1:38.26    1:37.24         13  
                  43.46     1:37.24 (53.78)                                        
  7 Dell'Orto, Christi  12 Middies-MR           1:37.69    1:37.52         12  
                  44.00     1:37.52 (53.52)                                        
 -- Groccia, Jackie A   11 Middies-MR           1:24.25         DQ        
                  40.17          DQ (47.46)                                        
 -- Dubin, Maria V      11 Middies-MR           1:20.32         DQ        
                  36.40          DQ (45.11)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Venice, Charissa L  12 NY Sharks-MR         2:18.80    2:19.25         20  
                  29.21     1:05.20 (35.99)     1:47.42 (42.22)     2:19.25 (31.83)
  2 Gawlik, Keri N      12 NY Sharks-MR         2:24.27    2:26.18         17  
                  31.85     1:09.39 (37.54)     1:53.41 (44.02)     2:26.18 (32.77)
  3 Barry, Elizabeth R  12 NY Sharks-MR         2:27.27    2:27.90         16  
                  32.62     1:09.37 (36.75)     1:54.52 (45.15)     2:27.90 (33.38)
  4 McKallen, Theresa   12 NY Sharks-MR         2:36.82    2:33.93         15  
                  33.68     1:13.82 (40.14)     1:57.50 (43.68)     2:33.93 (36.43)
  5 Doherty, Kaitlin A  11 Middies-MR           2:33.33    2:33.99         14  
                  34.50     1:12.61 (38.11)     1:58.67 (46.06)     2:33.99 (35.32)
  6 Grady, Caitlin M    12 NY Sharks-MR         2:49.04    2:36.47        
                  33.66     1:15.62 (41.96)     1:58.65 (43.03)     2:36.47 (37.82)
  7 Alarcon, Silvana A  11 ZEUS-CT              2:39.52    2:38.31        
                  37.27     1:15.11 (37.84)     2:02.26 (47.15)     2:38.31 (36.05)
  8 Miesner, Kiera C    12 NY Sharks-MR         2:46.05    2:38.36        
                  33.92     1:15.99 (42.07)     2:01.89 (45.90)     2:38.36 (36.47)
  9 Poindexter, Tiana   11 NY Sharks-MR         2:49.16    2:38.93        
                  35.09     1:15.76 (40.67)     2:03.12 (47.36)     2:38.93 (35.81)
 10 Papsco, Nicole J    11 Bluefish-MR          2:41.46    2:39.65        
                  36.22     1:17.67 (41.45)     2:03.94 (46.27)     2:39.65 (35.71)
 11 Mendrzycki, Morgan  11 NY Sharks-MR         2:41.22    2:40.04        
                  35.90     1:16.82 (40.92)     2:04.63 (47.81)     2:40.04 (35.41)
 12 Czulewicz, Lauren   11 ZEUS-CT              2:42.36    2:40.15        
                  36.58     1:17.27 (40.69)     2:05.70 (48.43)     2:40.15 (34.45)
 13 Kanim, Callie H     12 Middies-MR           2:37.81    2:40.34         13  
                  38.19     1:15.59 (37.40)     2:05.09 (49.50)     2:40.34 (35.25)
 14 Jacob, Kaitlin      12 UNNYS-MR                  NT    2:44.08        
                  35.00     1:13.41 (38.41)     2:06.00 (52.59)     2:44.08 (38.08)
 15 Stokes, Taylor M    12 ZEUS-CT              2:48.60    2:45.33        
                  33.20     1:15.07 (41.87)     2:09.38 (54.31)     2:45.33 (35.95)
 16 Lappas, Olivia      12 NY Sharks-MR         3:02.14    2:48.54        
                  39.19     1:20.14 (40.95)     2:13.14 (53.00)     2:48.54 (35.40)
 17 LeBlanc, Gabbie M   11 ZEUS-CT              2:44.55    2:48.71        
                  39.23     1:22.56 (43.33)     2:09.90 (47.34)     2:48.71 (38.81)
 18 Meehan, Sarah       11 Bluefish-MR               NT    2:53.98        
                  40.19     1:22.51 (42.32)     2:15.70 (53.19)     2:53.98 (38.28)
 19 Groccia, Jackie A   11 Middies-MR           2:53.78    2:54.88        
                  38.79     1:24.71 (45.92)     2:17.23 (52.52)     2:54.88 (37.65)
 20 Carmi, Christina    12 Bluefish-MR               NT    2:57.18        
                  40.20     1:23.05 (42.85)     2:16.03 (52.98)     2:57.18 (41.15)
 21 Dubin, Maria V      11 Middies-MR           3:03.66    2:59.49        
                  37.06     1:23.30 (46.24)     2:19.58 (56.28)     2:59.49 (39.91)
 22 Munoz, Veronica     12 ZEUS-CT              3:10.62    3:03.38        
                  41.28     1:25.36 (44.08)     2:24.33 (58.97)     3:03.38 (39.05)
 23 Dell'Orto, Christi  12 Middies-MR           3:06.56    3:03.92        
                  41.82     1:25.57 (43.75)     2:25.26 (59.69)     3:03.92 (38.66)
 24 Schoenherr, Jena E  11 Middies-MR           3:16.22    3:17.73        
                  43.75     1:36.56 (52.81)     2:34.20 (57.64)     3:17.73 (43.53)
 25 Alimonti, Simone T  11 Middies-MR                NT    3:23.37        
                  47.46     1:38.96 (51.50)     2:34.68 (55.72)     3:23.37 (48.69)
 26 Vasquez, Angelica   11 ZEUS-CT              3:34.89    3:25.08        
                  44.25   2:36.72 (1:52.47)     3:25.08 (48.36)                    
 27 O'Shea, Molly E     11 Middies-MR           3:26.56    3:51.58        
                  53.17     1:50.83 (57.66)   2:51.82 (1:00.99)     3:51.58 (59.76)
 -- Ceci, Annamaria     11 ZEUS-CT              3:46.11         DQ        
                  59.39     1:49.58 (50.19)   2:54.87 (1:05.29)          DQ (47.78)
 -- Delago, Sydney C    12 ZEUS-CT                   NT         DQ        
                  37.66     1:25.18 (47.52)     2:24.48 (59.30)          DQ (40.56)
 -- Kunkel, Rachel A    12 ZEUS-CT              3:08.89         DQ        
                  43.20     1:27.17 (43.97)     2:22.48 (55.31)          DQ (38.31)
 -- Ham, Mallory L      12 ZEUS-CT              2:50.52         DQ        
                  39.08     1:21.40 (42.32)     2:13.10 (51.70)          DQ (36.30)
 
Girls 12 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Venice, Charissa L  12 NY Sharks-MR         5:54.16    5:32.02         20  
                  29.54     1:02.23 (32.69)     1:35.79 (33.56)     2:09.79 (34.00)
        2:43.93 (34.14)     3:18.28 (34.35)     3:53.00 (34.72)     4:27.11 (34.11)
        5:01.43 (34.32)     5:32.02 (30.59)                                        
  2 Gawlik, Keri N      12 NY Sharks-MR         5:41.01    5:44.48         17  
                  31.01     1:04.95 (33.94)     1:40.09 (35.14)     2:15.42 (35.33)
        2:50.67 (35.25)     3:25.69 (35.02)     4:01.45 (35.76)     4:36.34 (34.89)
        5:11.36 (35.02)     5:44.48 (33.12)                                        
  3 Barry, Elizabeth R  12 NY Sharks-MR         5:39.82    5:48.63         16  
                  30.15     1:04.34 (34.19)     1:39.37 (35.03)     2:14.85 (35.48)
        2:49.97 (35.12)     3:25.21 (35.24)     4:00.89 (35.68)     4:36.55 (35.66)
        5:13.06 (36.51)     5:48.63 (35.57)                                        
  4 Doherty, Kaitlin A  11 Middies-MR           5:45.87    5:52.05         15  
                  31.09     1:05.43 (34.34)     1:41.46 (36.03)     2:17.27 (35.81)
        2:53.86 (36.59)     3:29.95 (36.09)     4:06.27 (36.32)     4:42.59 (36.32)
        5:18.32 (35.73)     5:52.05 (33.73)                                        
  5 Poindexter, Tiana   11 NY Sharks-MR         6:38.89    5:59.22        
                  31.39     1:06.71 (35.32)     1:44.14 (37.43)     2:20.87 (36.73)
        2:58.02 (37.15)     3:35.20 (37.18)     4:13.12 (37.92)     4:48.98 (35.86)
        5:25.42 (36.44)     5:59.22 (33.80)                                        
  6 Kanim, Callie H     12 Middies-MR           5:56.97    6:00.84         14  
                  31.27     1:06.74 (35.47)     1:43.60 (36.86)     2:20.68 (37.08)
        2:57.75 (37.07)     3:35.42 (37.67)     4:12.73 (37.31)     4:49.26 (36.53)
        5:26.26 (37.00)     6:00.84 (34.58)                                        
  7 Ham, Mallory L      12 ZEUS-CT              6:13.13    6:06.31        
                  32.89     1:09.30 (36.41)     1:46.20 (36.90)     2:23.11 (36.91)
        2:59.69 (36.58)     3:36.78 (37.09)     4:14.16 (37.38)     4:52.40 (38.24)
        5:29.87 (37.47)     6:06.31 (36.44)                                        
  8 Lappas, Olivia      12 NY Sharks-MR         6:13.61    6:08.74        
                  32.94     1:10.29 (37.35)     1:47.57 (37.28)     2:25.67 (38.10)
        3:03.20 (37.53)     3:39.96 (36.76)     4:17.89 (37.93)     4:55.95 (38.06)
        5:33.34 (37.39)     6:08.74 (35.40)                                        
  9 McKallen, Theresa   12 NY Sharks-MR         5:55.96    6:09.22         13  
                  32.98     1:09.38 (36.40)     1:45.93 (36.55)     2:23.22 (37.29)
        3:01.04 (37.82)     3:39.56 (38.52)     4:17.47 (37.91)     4:55.46 (37.99)
        5:32.90 (37.44)     6:09.22 (36.32)                                        
 10 Mendrzycki, Morgan  11 NY Sharks-MR         6:13.39    6:09.36        
                  32.45     1:08.78 (36.33)     1:46.62 (37.84)     2:24.35 (37.73)
        3:02.46 (38.11)     3:39.98 (37.52)     4:17.76 (37.78)     4:55.82 (38.06)
        5:33.54 (37.72)     6:09.36 (35.82)                                        
 11 Czulewicz, Lauren   11 ZEUS-CT              6:13.41    6:13.09        
                  33.35     1:10.25 (36.90)     1:48.11 (37.86)     2:25.58 (37.47)
        3:03.81 (38.23)     3:42.30 (38.49)     4:20.44 (38.14)     4:58.81 (38.37)
        5:36.84 (38.03)     6:13.09 (36.25)                                        
 12 Miesner, Kiera C    12 NY Sharks-MR         6:49.06    6:14.89        
                  31.97     1:08.47 (36.50)     1:46.57 (38.10)     2:25.24 (38.67)
        3:03.71 (38.47)     3:42.93 (39.22)     4:21.48 (38.55)     4:59.51 (38.03)
        5:38.09 (38.58)     6:14.89 (36.80)                                        
 13 Barry, Kristina F   10 NY Sharks-MR         6:26.03    6:17.28        
                  33.89     1:11.80 (37.91)     1:49.94 (38.14)     2:28.09 (38.15)
        3:06.75 (38.66)     3:46.10 (39.35)     4:24.45 (38.35)     5:02.55 (38.10)
        5:40.67 (38.12)     6:17.28 (36.61)                                        
 14 LeBlanc, Gabbie M   11 ZEUS-CT              6:23.19    6:18.51        
                  33.86     1:11.47 (37.61)     1:49.57 (38.10)     2:28.29 (38.72)
        3:06.72 (38.43)     3:45.93 (39.21)     4:24.80 (38.87)     5:04.31 (39.51)
        5:42.98 (38.67)     6:18.51 (35.53)                                        
 15 Haskell, Olivia C   10 ZEUS-CT              6:30.64    6:18.82        
                  33.75     1:11.88 (38.13)     1:51.76 (39.88)     2:30.58 (38.82)
        3:09.63 (39.05)     3:48.99 (39.36)     4:28.12 (39.13)     5:06.83 (38.71)
        5:43.67 (36.84)     6:18.82 (35.15)                                        
 16 Stokes, Taylor M    12 ZEUS-CT              6:16.23    6:19.65        
                  33.22     1:10.17 (36.95)     1:47.53 (37.36)     2:26.38 (38.85)
        3:04.47 (38.09)     3:43.12 (38.65)     4:22.34 (39.22)     5:01.61 (39.27)
        5:40.59 (38.98)     6:19.65 (39.06)                                        
 17 Jacob, Kaitlin      12 UNNYS-MR                  NT    6:20.97        
                  33.50     1:11.62 (38.12)     1:51.14 (39.52)     2:31.32 (40.18)
        3:09.95 (38.63)     3:49.68 (39.73)     4:28.26 (38.58)     5:07.14 (38.88)
        5:46.11 (38.97)     6:20.97 (34.86)                                        
 18 Alarcon, Silvana A  11 ZEUS-CT              6:16.47    6:29.02        
                  34.12     1:12.22 (38.10)     1:50.84 (38.62)     2:30.30 (39.46)
        3:10.19 (39.89)     3:49.93 (39.74)     4:30.00 (40.07)     5:10.16 (40.16)
        5:49.58 (39.42)     6:29.02 (39.44)                                        
 19 Valle, Mackenzie    10 ZEUS-CT              6:45.04    6:40.21        
                  36.16     1:16.36 (40.20)     1:57.53 (41.17)     2:39.45 (41.92)
        3:19.82 (40.37)     4:00.66 (40.84)     4:41.12 (40.46)     5:22.16 (41.04)
        6:02.45 (40.29)     6:40.21 (37.76)                                        
 20 Catarinacchio, Jes  10 Middies-MR           6:43.22    6:40.87        
                  35.49     1:14.38 (38.89)     1:56.04 (41.66)     2:37.65 (41.61)
        3:19.39 (41.74)     4:01.07 (41.68)     4:42.72 (41.65)     5:23.28 (40.56)
        6:03.52 (40.24)     6:40.87 (37.35)                                        
 21 Grady, Caitlin M    12 NY Sharks-MR         7:45.00    6:47.41        
                  35.70     1:16.52 (40.82)     1:58.67 (42.15)     2:40.19 (41.52)
        3:22.60 (42.41)     4:04.76 (42.16)     4:47.31 (42.55)     5:29.69 (42.38)
        6:10.75 (41.06)     6:47.41 (36.66)                                        
 22 Dubin, Maria V      11 Middies-MR           6:49.55    6:50.12        
                  35.14     1:15.92 (40.78)     1:57.39 (41.47)     2:38.35 (40.96)
        3:20.19 (41.84)     4:01.19 (41.00)     4:43.88 (42.69)     5:26.99 (43.11)
        6:10.30 (43.31)     6:50.12 (39.82)                                        
 23 Papsco, Nicole J    11 Bluefish-MR               NT    6:54.62        
                  37.54     1:21.20 (43.66)     2:05.05 (43.85)     2:49.02 (43.97)
        3:32.39 (43.37)     4:15.32 (42.93)     4:58.77 (43.45)     5:41.00 (42.23)
        6:19.41 (38.41)     6:54.62 (35.21)                                        
 24 Groccia, Jackie A   11 Middies-MR           6:42.39    6:57.30        
                  34.78     1:16.16 (41.38)     1:58.54 (42.38)     2:41.54 (43.00)
        3:25.29 (43.75)     4:08.52 (43.23)     4:52.44 (43.92)     5:36.38 (43.94)
        6:17.40 (41.02)     6:57.30 (39.90)                                        
 25 Delago, Sydney C    12 ZEUS-CT              7:33.79    7:06.26        
                  36.32     1:17.38 (41.06)     2:00.74 (43.36)     2:44.18 (43.44)
        3:27.81 (43.63)     4:12.12 (44.31)     4:56.65 (44.53)     5:41.20 (44.55)
        6:25.62 (44.42)     7:06.26 (40.64)                                        
 26 Munoz, Veronica     12 ZEUS-CT              7:04.80    7:06.31        
                  35.61     1:16.00 (40.39)     1:58.12 (42.12)     2:41.39 (43.27)
        3:24.98 (43.59)   4:53.85 (1:28.87)   7:06.37 (2:12.52)         7:06.31 ( )
 27 Dell'Orto, Christi  12 Middies-MR           7:27.44    7:07.47        
                  35.66     1:17.66 (42.00)     2:01.89 (44.23)     2:46.11 (44.22)
        3:31.34 (45.23)     4:15.04 (43.70)     5:00.68 (45.64)     5:44.95 (44.27)
        6:28.56 (43.61)     7:07.47 (38.91)                                        
 28 Meehan, Sarah       11 Bluefish-MR               NT    7:11.62        
                  39.07     1:22.42 (43.35)     2:07.56 (45.14)     2:52.70 (45.14)
        3:37.16 (44.46)     4:21.15 (43.99)     5:06.08 (44.93)     5:49.87 (43.79)
        6:33.01 (43.14)     7:11.62 (38.61)                                        
 29 Carmi, Christina    12 Bluefish-MR               NT    7:11.73        
                  39.83     1:24.00 (44.17)     2:08.52 (44.52)     2:52.86 (44.34)
        3:37.21 (44.35)     4:21.69 (44.48)     5:05.81 (44.12)     5:50.45 (44.64)
        6:33.24 (42.79)     7:11.73 (38.49)                                        
 30 Delago, Paige M     10 ZEUS-CT              7:11.11    7:18.31        
                  38.37     1:22.09 (43.72)     2:06.57 (44.48)     2:51.96 (45.39)
        3:37.41 (45.45)     4:22.88 (45.47)     5:08.57 (45.69)     5:53.42 (44.85)
        6:37.53 (44.11)     7:18.31 (40.78)                                        
 31 Kunkel, Rachel A    12 ZEUS-CT              7:19.11    7:20.20        
                  38.18     1:20.21 (42.03)     2:03.59 (43.38)     2:48.01 (44.42)
        3:32.65 (44.64)     4:18.27 (45.62)     5:04.49 (46.22)     5:52.19 (47.70)
        6:36.84 (44.65)     7:20.20 (43.36)                                        
 32 Schaffer, Kathryn-  10 ZEUS-CT              7:37.62    7:21.84        
                  36.04     1:19.65 (43.61)     2:04.22 (44.57)     2:49.52 (45.30)
        3:34.98 (45.46)     4:20.52 (45.54)     5:07.03 (46.51)     5:51.91 (44.88)
        6:38.41 (46.50)     7:21.84 (43.43)                                        
 33 Lange, Kaitlyn       9 NY Sharks-MR              NT    7:28.24        
                  37.36     1:21.67 (44.31)     2:06.33 (44.66)     2:52.10 (45.77)
        3:38.42 (46.32)     4:25.12 (46.70)     5:11.78 (46.66)     5:59.03 (47.25)
        6:46.42 (47.39)     7:28.24 (41.82)                                        
 34 Sosa, Elizabeth M   10 ZEUS-CT              7:32.72    7:34.51        
                  37.57     1:26.40 (48.83)     2:12.83 (46.43)     2:59.25 (46.42)
        3:45.04 (45.79)     4:32.08 (47.04)     5:18.05 (45.97)     6:05.75 (47.70)
        6:52.38 (46.63)     7:34.51 (42.13)                                        
 35 Miara, Marissa       9 NY Sharks-MR              NT    7:34.61        
                  40.43     1:26.60 (46.17)     2:13.69 (47.09)     3:00.08 (46.39)
        3:46.15 (46.07)     4:30.92 (44.77)     5:17.71 (46.79)     6:04.16 (46.45)
        6:51.46 (47.30)     7:34.61 (43.15)                                        
 36 Schoenherr, Jena E  11 Middies-MR           7:41.73    7:36.26        
                  39.30     1:26.27 (46.97)     2:12.28 (46.01)     2:57.64 (45.36)
        3:44.43 (46.79)     4:31.85 (47.42)     5:20.16 (48.31)     6:07.02 (46.86)
        6:54.66 (47.64)     7:36.26 (41.60)                                        
 37 Yeager, Kate E      11 NY Sharks-MR              NT    7:39.15        
                  39.24     1:23.11 (43.87)     2:09.30 (46.19)     2:54.97 (45.67)
        3:41.69 (46.72)     4:28.85 (47.16)     5:16.73 (47.88)     6:05.50 (48.77)
        6:54.18 (48.68)     7:39.15 (44.97)                                        
 38 Vasudevan, Arya V   10 Middies-MR           7:38.52    7:49.98        
                  38.83     1:25.30 (46.47)     2:14.27 (48.97)     3:01.31 (47.04)
        3:49.00 (47.69)     4:36.56 (47.56)     5:24.43 (47.87)     6:12.29 (47.86)
        7:01.68 (49.39)     7:49.98 (48.30)                                        
 39 Raphael, Michaela   10 NY Sharks-MR              NT    7:58.63        
                  41.94     1:28.53 (46.59)     2:16.53 (48.00)     3:06.89 (50.36)
        3:56.38 (49.49)     4:46.64 (50.26)     5:37.65 (51.01)     6:25.75 (48.10)
        7:14.45 (48.70)     7:58.63 (44.18)                                        
 40 Czarnik, Veronica   10 NY Sharks-MR              NT    7:59.57        
                  41.58     1:26.98 (45.40)     2:14.87 (47.89)     3:03.63 (48.76)
        3:52.88 (49.25)     4:44.11 (51.23)     5:34.33 (50.22)     6:24.56 (50.23)
        7:14.20 (49.64)     7:59.57 (45.37)                                        
 41 Cicalo, Julia A     10 NY Sharks-MR              NT    8:06.18        
                  40.77     1:27.82 (47.05)     2:16.85 (49.03)     3:07.91 (51.06)
        3:57.46 (49.55)     4:48.00 (50.54)     5:38.72 (50.72)     6:28.79 (50.07)
        7:19.04 (50.25)     8:06.18 (47.14)                                        
 42 Weisstuch, Carolin  10 Middies-MR           7:46.84    8:06.62        
                  41.40     1:29.91 (48.51)     2:18.13 (48.22)     3:07.68 (49.55)
        3:57.09 (49.41)     4:46.54 (49.45)     5:36.82 (50.28)     6:27.80 (50.98)
        7:17.87 (50.07)     8:06.62 (48.75)                                        
 43 Zhang, Amy           9 NY Sharks-MR              NT    8:11.35        
                  41.21     1:30.17 (48.96)     2:20.94 (50.77)     3:12.55 (51.61)
        4:02.48 (49.93)     4:53.38 (50.90)     5:44.91 (51.53)     6:34.92 (50.01)
        7:24.37 (49.45)     8:11.35 (46.98)                                        
 44 Alimonti, Simone T  11 Middies-MR                NT    8:12.14        
                  42.96     1:30.89 (47.93)     2:20.71 (49.82)     3:10.74 (50.03)
        4:01.85 (51.11)     4:52.78 (50.93)     5:43.32 (50.54)     6:33.84 (50.52)
        7:23.57 (49.73)     8:12.14 (48.57)                                        
 45 Kim, Susanna        10 NY Sharks-MR              NT    8:13.36        
                  41.09     1:28.90 (47.81)     2:19.71 (50.81)     3:11.31 (51.60)
        4:03.51 (52.20)     4:53.47 (49.96)     5:45.35 (51.88)     6:36.13 (50.78)
        7:27.25 (51.12)     8:13.36 (46.11)                                        
 46 Ceci, Annamaria     11 ZEUS-CT              8:31.64    8:19.64        
                  43.34     1:34.55 (51.21)     2:26.55 (52.00)     3:16.78 (50.23)
        4:08.27 (51.49)     4:59.91 (51.64)     5:49.73 (49.82)     6:41.53 (51.80)
        7:32.31 (50.78)     8:19.64 (47.33)                                        
 47 Rachlin, Amanda M    9 Middies-MR           9:13.18    9:07.92        
                  45.12     1:41.93 (56.81)     2:38.46 (56.53)     3:35.41 (56.95)
        4:31.93 (56.52)     5:29.60 (57.67)     6:26.72 (57.12)     7:23.60 (56.88)
        8:20.68 (57.08)     9:07.92 (47.24)                                        
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pujals, Michaela C  14 Bluefish-MR            26.27      26.76         20  
  2 Carter, Jillian N   14 ZEUS-CT                26.89      27.08         17  
  3 Harvey, Diana M     13 Bluefish-MR            27.70      27.46         16  
  4 Krikorian, Lena     13 Rye y 2007-MR          27.16      27.71         15  
  5 McDavid, Aeisha A   14 Middies-MR             27.23      27.77         14  
  6 Smolensky, Rachel   14 ZEUS-CT                27.93      27.81         13  
  7 Guba, Jackie M      14 Middies-MR             27.51      28.00         12  
  8 Wade, Zoey A        14 Bluefish-MR            27.41      28.18         11  
  9 Chen, Vicki         14 Unattached-MR          27.77      28.26          9  
 10 Merz, Wendy A       13 Bluefish-MR            27.79      28.58          7  
 11 Egan, Dana M        14 Rye y 2007-MR          29.44      28.60          6  
 12 Suen, Katherine     13 Riptides-MR            27.69      28.80          5  
 13 Vacchiano, Jenna M  13 Bluefish-MR            29.00      28.99          4  
 14 Becerra, Lauren M   13 Middies-MR             30.22      29.28          3  
 15 Ostertag, Elizabet  13 Middies-MR             29.39      30.06          2  
 16 Lu, Angela          14 GATE-MR                31.18      30.44          1  
 17 Cross, Ingrid L     14 Bluefish-MR            30.27      30.49        
 18 Sheehan, Niamh M    13 APEX-MR                30.61      30.81        
 19 Pizzarello, Lisa M  13 Middies-MR             30.91      31.07        
 20 Baritz, Katie M     13 ZEUS-CT                30.78      31.11        
 21 Su, Stephanie       13 GATE-MR                31.34      31.62        
 22 Lewis, Chloe E      13 Riptides-MR               NT      32.97        
 23 Ohlenschlaeger, Li  13 Bluefish-MR            32.24      33.56        
 24 Awad, Mary E        13 Bluefish-MR            33.08      33.62        
 25 Martinez, Brianna   13 Middies-MR             31.04      34.34        
 26 Chai, Lydia         13 Unattached-MR             NT      35.19        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Groccia, Adrienne   14 Middies-MR             56.83      56.83         20  
                  27.52       56.83 (29.31)                                        
  2 Pujals, Michaela C  14 Bluefish-MR            58.26      58.07         17  
                  27.61       58.07 (30.46)                                        
  3 Carter, Jillian N   14 ZEUS-CT                59.10      58.23         16  
                  28.14       58.23 (30.09)                                        
  4 Smolensky, Rachel   14 ZEUS-CT                59.63      59.07         15  
                  28.29       59.07 (30.78)                                        
  5 Pramer, Meredith A  14 ZEUS-CT                59.98      59.77         14  
                  29.29       59.77 (30.48)                                        
  6 Wade, Zoey A        14 Bluefish-MR          1:00.73    1:00.08        
                  29.26     1:00.08 (30.82)                                        
  7 Krikorian, Lena     13 Rye y 2007-MR        1:00.64    1:00.45         13  
                  28.91     1:00.45 (31.54)                                        
  8 Maruo, Haruka       13 Riptides-MR          1:00.99    1:00.66        
                  29.00     1:00.66 (31.66)                                        
  9 Merz, Wendy A       13 Bluefish-MR          1:01.43    1:01.64        
                  29.32     1:01.64 (32.32)                                        
 10 Egan, Dana M        14 Rye y 2007-MR        1:02.86    1:02.54        
                  29.84     1:02.54 (32.70)                                        
 11 Suen, Katherine     13 Riptides-MR          1:04.21    1:03.02        
                  30.40     1:03.02 (32.62)                                        
 12 Chen, Vicki         14 Unattached-MR        1:03.31    1:03.43        
                  29.67     1:03.43 (33.76)                                        
Preliminaries
 13 McDavid, Aeisha A   14 Middies-MR           1:04.72                   
                  30.21     1:04.72 (34.51)                                        
 14 Becerra, Lauren M   13 Middies-MR           1:05.02                   
                  31.34     1:05.02 (33.68)                                        
 15 Ostertag, Elizabet  13 Middies-MR           1:05.93                   
                  31.79     1:05.93 (34.14)                                        
 16 Catanese, Daina     14 Bluefish-MR          1:06.01                   
                  31.18     1:06.01 (34.83)                                        
 17 Cross, Ingrid L     14 Bluefish-MR          1:06.26                   
                  31.42     1:06.26 (34.84)                                        
 18 Ruijgh, Sietske     13 Bluefish-MR          1:08.29                   
                  32.07     1:08.29 (36.22)                                        
 19 Lu, Angela          14 GATE-MR              1:08.70                   
                  31.83     1:08.70 (36.87)                                        
 20 Sterling, Therese   14 Bluefish-MR          1:09.35                   
                  32.72     1:09.35 (36.63)                                        
 21 Su, Stephanie       13 GATE-MR              1:09.87                   
                  32.59     1:09.87 (37.28)                                        
 22 Baritz, Katie M     13 ZEUS-CT              1:11.59                   
                  32.38     1:11.59 (39.21)                                        
 23 Pizzarello, Lisa M  13 Middies-MR           1:13.48                   
                  34.86     1:13.48 (38.62)                                        
 24 Nofi, Chelsea E     14 Bluefish-MR          1:13.71                   
                  35.30     1:13.71 (38.41)                                        
 25 Saulle, Melanie C   14 Bluefish-MR          1:14.08                   
                  35.67     1:14.08 (38.41)                                        
 26 Chai, Lydia         13 Unattached-MR        1:17.89                   
                  35.76     1:17.89 (42.13)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Groccia, Adrienne D       14 Middies-MR             56.21      56.83 q      
                  27.52       56.83 (29.31)                                        
  2 Pujals, Michaela C        14 Bluefish-MR            58.56      58.26 q      
                  28.11       58.26 (30.15)                                        
  3 Carter, Jillian N         14 ZEUS-CT                58.35      59.10 q      
                  28.31       59.10 (30.79)                                        
  4 Smolensky, Rachel E       14 ZEUS-CT              1:01.06      59.63 q      
                  28.84       59.63 (30.79)                                        
  5 Pramer, Meredith A        14 ZEUS-CT              1:00.93      59.98 q      
                  29.31       59.98 (30.67)                                        
  6 Krikorian, Lena           13 Rye y 2007-MR        1:02.00    1:00.64 q      
                  29.39     1:00.64 (31.25)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Wade, Zoey A              14 Bluefish-MR            59.17    1:00.73 q      
                  29.30     1:00.73 (31.43)                                        
  8 Maruo, Haruka             13 Riptides-MR          1:00.65    1:00.99 q      
                  29.13     1:00.99 (31.86)                                        
  9 Merz, Wendy A             13 Bluefish-MR          1:00.51    1:01.43 q      
                  29.13     1:01.43 (32.30)                                        
 10 Egan, Dana M              14 Rye y 2007-MR             NT    1:02.86 q      
                  29.73     1:02.86 (33.13)                                        
 11 Chen, Vicki               14 Unattached-MR        1:16.69    1:03.31 q      
                  29.45     1:03.31 (33.86)                                        
 12 Suen, Katherine           13 Riptides-MR          1:03.25    1:04.21 q      
                  30.75     1:04.21 (33.46)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 McDavid, Aeisha A         14 Middies-MR           1:02.59    1:04.72        
                  30.21     1:04.72 (34.51)                                        
 14 Becerra, Lauren M         13 Middies-MR           1:04.65    1:05.02        
                  31.34     1:05.02 (33.68)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Ostertag, Elizabeth M     13 Middies-MR           1:03.48    1:05.93        
                  31.79     1:05.93 (34.14)                                        
 16 Catanese, Daina           14 Bluefish-MR          1:05.30    1:06.01        
                  31.18     1:06.01 (34.83)                                        
 17 Cross, Ingrid L           14 Bluefish-MR          1:06.35    1:06.26        
                  31.42     1:06.26 (34.84)                                        
 18 Ruijgh, Sietske           13 Bluefish-MR          1:07.14    1:08.29        
                  32.07     1:08.29 (36.22)                                        
 19 Lu, Angela                14 GATE-MR              1:15.12    1:08.70        
                  31.83     1:08.70 (36.87)                                        
 20 Sterling, Therese N       14 Bluefish-MR               NT    1:09.35        
                  32.72     1:09.35 (36.63)                                        
 21 Su, Stephanie             13 GATE-MR              1:29.00    1:09.87        
                  32.59     1:09.87 (37.28)                                        
 22 Baritz, Katie M           13 ZEUS-CT              1:08.59    1:11.59        
                  32.38     1:11.59 (39.21)                                        
 23 Pizzarello, Lisa M        13 Middies-MR           1:10.21    1:13.48        
                  34.86     1:13.48 (38.62)                                        
 24 Nofi, Chelsea E           14 Bluefish-MR          1:12.38    1:13.71        
                  35.30     1:13.71 (38.41)                                        
 25 Saulle, Melanie C         14 Bluefish-MR          1:09.93    1:14.08        
                  35.67     1:14.08 (38.41)                                        
 26 Chai, Lydia               13 Unattached-MR             NT    1:17.89        
                  35.76     1:17.89 (42.13)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Groccia, Adrienne   14 Middies-MR           2:01.40    2:03.12         20  
  2 Carter, Jillian N   14 ZEUS-CT              2:06.03    2:07.07         17  
  3 Pramer, Meredith A  14 ZEUS-CT              2:07.31    2:07.26         16  
  4 Smolensky, Rachel   14 ZEUS-CT              2:12.31    2:08.95         15  
  5 Wade, Zoey A        14 Bluefish-MR          2:06.26    2:09.15         14  
  6 Pujals, Michaela C  14 Bluefish-MR          2:10.40    2:11.94         13  
  7 Harvey, Diana M     13 Bluefish-MR          2:12.90    2:13.53         12  
                  24.63   2:13.53 (1:48.90)                                        
  8 Guba, Jackie M      14 Middies-MR           2:09.87    2:16.81         11  
  9 Sheehan, Niamh M    13 APEX-MR              2:22.15    2:17.80          9  
                  22.50   2:17.80 (1:55.30)                                        
 10 Egan, Dana M        14 Rye y 2007-MR        2:20.01    2:18.07          7  
                  28.81   2:18.07 (1:49.26)                                        
 11 Ostertag, Elizabet  13 Middies-MR           2:21.51    2:20.01          6  
                  36.41   2:20.01 (1:43.60)                                        
 12 Cross, Ingrid L     14 Bluefish-MR          2:18.95    2:20.99          5  
                  30.27   2:20.99 (1:50.72)                                        
 13 Catanese, Daina     14 Bluefish-MR          2:21.03    2:24.02          4  
                  25.96   2:24.02 (1:58.06)                                        
 14 Baritz, Katie M     13 ZEUS-CT              2:27.56    2:34.24          3  
 15 Awad, Mary E        13 Bluefish-MR          2:42.71    2:37.63          2  
 16 Pizzarello, Lisa M  13 Middies-MR           2:29.87    2:38.04          1  
 17 Lewis, Chloe E      13 Riptides-MR               NT    2:39.90        
                  21.61   2:39.90 (2:18.29)                                        
 18 Ohlenschlaeger, Li  13 Bluefish-MR          2:43.72    2:41.93        
                  57.43   2:41.93 (1:44.50)                                        
 19 Martinez, Brianna   13 Middies-MR           2:45.34    2:42.91        
                  44.41   2:42.91 (1:58.50)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smolensky, Rachel   14 ZEUS-CT              1:04.11    1:04.27         20  
  2 Groccia, Adrienne   14 Middies-MR           1:05.71    1:05.38         17  
  3 Wade, Zoey A        14 Bluefish-MR          1:05.41    1:05.69         16  
  4 Pramer, Meredith A  14 ZEUS-CT              1:08.07    1:09.82         15  
  5 Suen, Katherine     13 Riptides-MR          1:10.23    1:11.33         14  
  6 Cross, Ingrid L     14 Bluefish-MR          1:11.49    1:12.48         13  
  7 McDavid, Aeisha A   14 Middies-MR           1:12.17    1:12.76         12  
  8 Vacchiano, Jenna M  13 Bluefish-MR          1:13.48    1:13.19         11  
  9 Catanese, Daina     14 Bluefish-MR          1:13.32    1:14.29          9  
 10 Maruo, Haruka       13 Riptides-MR          1:09.64    1:14.85          7  
 11 Su, Stephanie       13 GATE-MR              1:22.55    1:17.71          6  
 12 Becerra, Lauren M   13 Middies-MR           1:16.82    1:17.72          5  
 13 Lu, Angela          14 GATE-MR              1:29.37    1:19.29          4  
 14 Baritz, Katie M     13 ZEUS-CT              1:18.76    1:19.48          3  
 15 Chai, Lydia         13 Unattached-MR             NT    1:35.24          2  
 16 Martinez, Brianna   13 Middies-MR           1:28.77    1:35.40          1  
 -- Pizzarello, Lisa M  13 Middies-MR           1:23.09         DQ        
 -- Sheehan, Niamh M    13 APEX-MR              1:19.82         DQ        
 -- Chen, Vicki         14 Unattached-MR        1:18.54         DQ        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Groccia, Adrienne   14 Middies-MR           2:21.08    2:17.81         20  
                  32.79     1:08.13 (35.34)     1:44.40 (36.27)     2:17.81 (33.41)
  2 Wade, Zoey A        14 Bluefish-MR          2:18.76    2:17.95         17  
                  33.27     1:08.57 (35.30)     1:44.53 (35.96)     2:17.95 (33.42)
  3 Smolensky, Rachel   14 ZEUS-CT              2:21.97    2:21.89         16  
                  32.59     1:08.73 (36.14)     1:45.37 (36.64)     2:21.89 (36.52)
  4 Pramer, Meredith A  14 ZEUS-CT              2:26.09    2:26.20         15  
                  35.17     1:11.97 (36.80)     1:49.19 (37.22)     2:26.20 (37.01)
  5 Merz, Wendy A       13 Bluefish-MR          2:30.20    2:27.35         14  
                  36.04     1:13.97 (37.93)     1:51.67 (37.70)     2:27.35 (35.68)
  6 Pujals, Michaela C  14 Bluefish-MR          2:29.36    2:28.58         13  
                  34.21     1:11.30 (37.09)     1:50.28 (38.98)     2:28.58 (38.30)
  7 Becerra, Lauren M   13 Middies-MR           2:43.95    2:39.30        
                  38.04     1:19.19 (41.15)     2:00.95 (41.76)     2:39.30 (38.35)
  8 Baritz, Katie M     13 ZEUS-CT              2:47.45    2:48.53        
                  38.67     1:21.66 (42.99)     2:05.33 (43.67)     2:48.53 (43.20)
  9 Chen, Vicki         14 Unattached-MR        2:50.24    2:49.37        
                  39.77     1:23.30 (43.53)     2:08.22 (44.92)     2:49.37 (41.15)
 10 Su, Stephanie       13 GATE-MR              2:53.63    2:49.59        
                  39.79     1:23.88 (44.09)     2:09.42 (45.54)     2:49.59 (40.17)
 11 Pizzarello, Lisa M  13 Middies-MR           2:54.90    2:50.51        
Preliminaries
  7 Cross, Ingrid L     14 Bluefish-MR          2:35.82                   
                  38.78     1:18.98 (40.20)     1:58.22 (39.24)     2:35.82 (37.60)
 10 Ruijgh, Sietske     13 Bluefish-MR          2:49.65                   
                  40.31     1:22.92 (42.61)     2:06.45 (43.53)     2:49.65 (43.20)
 12 Catanese, Daina     14 Bluefish-MR          2:51.83                   
                  43.04     1:26.30 (43.26)     2:11.13 (44.83)     2:51.83 (40.70)
 14 Sterling, Therese   14 Bluefish-MR          2:54.60                   
                  43.48     1:26.99 (43.51)     2:11.44 (44.45)     2:54.60 (43.16)
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Wade, Zoey A              14 Bluefish-MR          2:20.58    2:18.76 q      
                  34.37     1:09.57 (35.20)     1:44.68 (35.11)     2:18.76 (34.08)
  2 Groccia, Adrienne D       14 Middies-MR           2:18.41    2:21.08 q      
                  33.56     1:09.39 (35.83)     1:45.39 (36.00)     2:21.08 (35.69)
  3 Smolensky, Rachel E       14 ZEUS-CT              2:24.18    2:21.97 q      
                  33.13     1:09.22 (36.09)     1:45.73 (36.51)     2:21.97 (36.24)
  4 Pramer, Meredith A        14 ZEUS-CT              2:27.39    2:26.09 q      
                  35.31     1:12.04 (36.73)     1:49.31 (37.27)     2:26.09 (36.78)
  5 Pujals, Michaela C        14 Bluefish-MR               NT    2:29.36 q      
                  36.19     1:14.61 (38.42)     1:52.95 (38.34)     2:29.36 (36.41)
  6 Merz, Wendy A             13 Bluefish-MR               NT    2:30.20 q      
                  36.80     1:15.38 (38.58)     1:53.61 (38.23)     2:30.20 (36.59)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Cross, Ingrid L           14 Bluefish-MR          2:34.76    2:35.82 q      
                  38.78     1:18.98 (40.20)     1:58.22 (39.24)     2:35.82 (37.60)
  8 Becerra, Lauren M         13 Middies-MR           2:43.94    2:43.95 q      
                  38.48     1:20.59 (42.11)     2:03.41 (42.82)     2:43.95 (40.54)
  9 Baritz, Katie M           13 ZEUS-CT              2:45.68    2:47.45 q      
                  39.07     1:22.10 (43.03)     2:05.43 (43.33)     2:47.45 (42.02)
 10 Ruijgh, Sietske           13 Bluefish-MR               NT    2:49.65 q      
                  40.31     1:22.92 (42.61)     2:06.45 (43.53)     2:49.65 (43.20)
 11 Chen, Vicki               14 Unattached-MR        2:32.00    2:50.24 q      
                  40.38     1:24.10 (43.72)     2:09.37 (45.27)     2:50.24 (40.87)
 12 Catanese, Daina           14 Bluefish-MR               NT    2:51.83 q      
                  43.04     1:26.30 (43.26)     2:11.13 (44.83)     2:51.83 (40.70)
-------------------------------------------------------------------------
 13 Su, Stephanie             13 GATE-MR              2:44.65    2:53.63        
                  40.49     1:25.34 (44.85)     2:10.12 (44.78)     2:53.63 (43.51)
 14 Sterling, Therese N       14 Bluefish-MR               NT    2:54.60        
                  43.48     1:26.99 (43.51)     2:11.44 (44.45)     2:54.60 (43.16)
-------------------------------------------------------------------------
 15 Pizzarello, Lisa M        13 Middies-MR           3:10.43    2:54.90        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Groccia, Adrienne   14 Middies-MR           1:14.75    1:15.22         20  
  2 McDavid, Aeisha A   14 Middies-MR           1:15.45    1:16.31         17  
  3 Maruo, Haruka       13 Riptides-MR          1:16.98    1:16.74         16  
  4 Krikorian, Lena     13 Rye y 2007-MR        1:18.02    1:18.02         15  
  5 Ostertag, Elizabet  13 Middies-MR           1:15.36    1:18.93         14  
  6 Egan, Dana M        14 Rye y 2007-MR        1:18.98    1:20.59         13  
  7 Guba, Jackie M      14 Middies-MR           1:20.22    1:21.52         12  
  8 Lu, Angela          14 GATE-MR              1:24.27    1:21.89         11  
  9 Vacchiano, Jenna M  13 Bluefish-MR          1:23.16    1:22.08          9  
 10 Chen, Vicki         14 Unattached-MR        1:25.77    1:25.55          7  
 11 Becerra, Lauren M   13 Middies-MR           1:26.06    1:27.20          6  
 12 Ohlenschlaeger, Li  13 Bluefish-MR          1:31.19    1:30.78          5  
 13 Awad, Mary E        13 Bluefish-MR          1:30.58    1:30.85          4  
 14 Su, Stephanie       13 GATE-MR              1:30.29    1:31.26          3  
 -- Lewis, Chloe E      13 Riptides-MR               NT         DQ        
 -- Chai, Lydia         13 Unattached-MR             NT         DQ        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 McDavid, Aeisha A   14 Middies-MR           2:48.29    2:47.53         20  
                  35.81     1:17.93 (42.12)     2:02.80 (44.87)     2:47.53 (44.73)
  2 Krikorian, Lena     13 Rye y 2007-MR        2:53.43    2:51.20         17  
                  38.97     1:22.33 (43.36)     2:07.00 (44.67)     2:51.20 (44.20)
  3 Egan, Dana M        14 Rye y 2007-MR        2:53.24    2:52.66         16  
                  38.24     1:21.75 (43.51)     2:07.63 (45.88)     2:52.66 (45.03)
  4 Carter, Jillian N   14 ZEUS-CT              2:53.81    2:55.08         15  
                  39.41     1:23.98 (44.57)     2:09.89 (45.91)     2:55.08 (45.19)
  5 Lu, Angela          14 GATE-MR              2:57.25    3:01.14         14  
                  38.35     1:23.84 (45.49)     2:11.74 (47.90)     3:01.14 (49.40)
  6 Su, Stephanie       13 GATE-MR              3:18.90    3:18.32        
 -- Becerra, Lauren M   13 Middies-MR           3:05.44         DQ        
                  41.22     1:28.40 (47.18)     2:15.60 (47.20)          DQ (48.24)
Preliminaries
  1 Ostertag, Elizabet  13 Middies-MR           2:47.72                   
                1:02.00     1:45.35 (43.35)     2:28.32 (42.97)     2:47.72 (19.40)
  8 Sterling, Therese   14 Bluefish-MR          3:07.00                   
                1:06.45     1:55.34 (48.89)     2:45.38 (50.04)     3:07.00 (21.62)
  9 Saulle, Melanie C   14 Bluefish-MR          3:12.32                   
                  21.89     1:10.42 (48.53)     2:00.90 (50.48)   3:12.32 (1:11.42)
 11 Nofi, Chelsea E     14 Bluefish-MR          3:24.22                   
                  24.24     1:15.80 (51.56)     2:08.49 (52.69)   3:24.22 (1:15.73)
 -- Chai, Lydia         13 Unattached-MR            DQ                    
                  21.69     1:10.38 (48.69)     2:05.21 (54.83)        DQ (1:13.63)
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Ostertag, Elizabeth M     13 Middies-MR           2:48.35    2:47.72 q      
                1:02.00     1:45.35 (43.35)     2:28.32 (42.97)     2:47.72 (19.40)
  2 McDavid, Aeisha A         14 Middies-MR           2:51.74    2:48.29 q      
                1:00.40     1:44.92 (44.52)     2:29.64 (44.72)     2:48.29 (18.65)
  3 Egan, Dana M              14 Rye y 2007-MR        2:54.26    2:53.24 q      
                1:01.18     1:46.89 (45.71)     2:31.79 (44.90)     2:53.24 (21.45)
  4 Krikorian, Lena           13 Rye y 2007-MR        2:49.26    2:53.43 q      
                1:01.85     1:46.87 (45.02)     2:31.94 (45.07)     2:53.43 (21.49)
  5 Carter, Jillian N         14 ZEUS-CT              3:04.71    2:53.81 q      
                  20.94     1:03.83 (42.89)     1:48.92 (45.09)   2:53.81 (1:04.89)
  6 Lu, Angela                14 GATE-MR              2:57.38    2:57.25 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Becerra, Lauren M         13 Middies-MR           3:08.23    3:05.44 q      
                  21.82     1:08.52 (46.70)     1:57.64 (49.12)   3:05.44 (1:07.80)
  8 Sterling, Therese N       14 Bluefish-MR               NT    3:07.00 q      
                1:06.45     1:55.34 (48.89)     2:45.38 (50.04)     3:07.00 (21.62)
  9 Saulle, Melanie C         14 Bluefish-MR          3:05.78    3:12.32 q      
                  21.89     1:10.42 (48.53)     2:00.90 (50.48)   3:12.32 (1:11.42)
 10 Su, Stephanie             13 GATE-MR              2:57.18    3:18.90 q      
 11 Nofi, Chelsea E           14 Bluefish-MR               NT    3:24.22 q      
                  24.24     1:15.80 (51.56)     2:08.49 (52.69)   3:24.22 (1:15.73)
 -- Chai, Lydia               13 Unattached-MR             NT         DQ        
                  21.69     1:10.38 (48.69)     2:05.21 (54.83)        DQ (1:13.63)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Carter, Jillian N   14 ZEUS-CT              1:02.91    1:00.75         20  
                  28.83     1:00.75 (31.92)                                        
  2 Pramer, Meredith A  14 ZEUS-CT              1:04.44    1:04.54         17  
                  30.20     1:04.54 (34.34)                                        
  3 Groccia, Adrienne   14 Middies-MR           1:06.98    1:04.97         16  
                  30.80     1:04.97 (34.17)                                        
  4 Pujals, Michaela C  14 Bluefish-MR          1:06.91    1:06.20         15  
                  30.72     1:06.20 (35.48)                                        
  5 Wade, Zoey A        14 Bluefish-MR          1:07.96    1:06.41         14  
                  31.15     1:06.41 (35.26)                                        
  6 Smolensky, Rachel   14 ZEUS-CT              1:06.66    1:07.28         13  
                  31.54     1:07.28 (35.74)                                        
  7 Merz, Wendy A       13 Bluefish-MR          1:08.54    1:07.62        
                  31.16     1:07.62 (36.46)                                        
  8 McDavid, Aeisha A   14 Middies-MR           1:14.24    1:14.52        
                  33.45     1:14.52 (41.07)                                        
  9 Chen, Vicki         14 Unattached-MR        1:19.66    1:21.73        
                  37.16     1:21.73 (44.57)                                        
 10 Lu, Angela          14 GATE-MR              1:27.01    1:27.48        
                  37.72     1:27.48 (49.76)                                        
 11 Pizzarello, Lisa M  13 Middies-MR           1:28.75    1:28.05        
                  38.22     1:28.05 (49.83)                                        
 12 Chai, Lydia         13 Unattached-MR        1:44.58    1:43.42        
                  44.29     1:43.42 (59.13)                                        
Preliminaries
  9 Cross, Ingrid L     14 Bluefish-MR          1:14.57                   
                  34.56     1:14.57 (40.01)                                        
 10 Ostertag, Elizabet  13 Middies-MR           1:17.28                   
                  35.00     1:17.28 (42.28)                                        
 11 Catanese, Daina     14 Bluefish-MR          1:17.83                   
                  35.60     1:17.83 (42.23)                                        
 13 Ruijgh, Sietske     13 Bluefish-MR          1:20.24                   
                  36.91     1:20.24 (43.33)                                        
 14 Nofi, Chelsea E     14 Bluefish-MR          1:26.91                   
                  39.36     1:26.91 (47.55)                                        
 17 Saulle, Melanie C   14 Bluefish-MR          1:33.58                   
                  43.43     1:33.58 (50.15)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Carter, Jillian N         14 ZEUS-CT              1:01.37    1:02.91 q      
                  29.63     1:02.91 (33.28)                                        
  2 Pramer, Meredith A        14 ZEUS-CT              1:01.67    1:04.44 q      
                  30.40     1:04.44 (34.04)                                        
  3 Smolensky, Rachel E       14 ZEUS-CT              1:05.93    1:06.66 q      
                  31.48     1:06.66 (35.18)                                        
  4 Pujals, Michaela C        14 Bluefish-MR          1:04.65    1:06.91 q      
                  31.41     1:06.91 (35.50)                                        
  5 Groccia, Adrienne D       14 Middies-MR           1:05.43    1:06.98 q      
                  31.13     1:06.98 (35.85)                                        
  6 Wade, Zoey A              14 Bluefish-MR          1:08.77    1:07.96 q      
                  31.94     1:07.96 (36.02)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Merz, Wendy A             13 Bluefish-MR          1:06.57    1:08.54 q      
                  31.46     1:08.54 (37.08)                                        
  8 McDavid, Aeisha A         14 Middies-MR           1:10.98    1:14.24 q      
                  33.79     1:14.24 (40.45)                                        
  9 Cross, Ingrid L           14 Bluefish-MR          1:12.66    1:14.57 q      
                  34.56     1:14.57 (40.01)                                        
 10 Ostertag, Elizabeth M     13 Middies-MR           1:20.22    1:17.28 q      
                  35.00     1:17.28 (42.28)                                        
 11 Catanese, Daina           14 Bluefish-MR          1:16.25    1:17.83 q      
                  35.60     1:17.83 (42.23)                                        
 12 Chen, Vicki               14 Unattached-MR        1:15.58    1:19.66 q      
                  36.36     1:19.66 (43.30)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Ruijgh, Sietske           13 Bluefish-MR          1:20.66    1:20.24        
                  36.91     1:20.24 (43.33)                                        
 14 Nofi, Chelsea E           14 Bluefish-MR          1:24.18    1:26.91        
                  39.36     1:26.91 (47.55)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Lu, Angela                14 GATE-MR              1:24.35    1:27.01        
                  38.69     1:27.01 (48.32)                                        
 16 Pizzarello, Lisa M        13 Middies-MR           1:29.46    1:28.75        
                  41.07     1:28.75 (47.68)                                        
 17 Saulle, Melanie C         14 Bluefish-MR               NT    1:33.58        
                  43.43     1:33.58 (50.15)                                        
 18 Chai, Lydia               13 Unattached-MR             NT    1:44.58        
                  44.63     1:44.58 (59.95)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carter, Jillian N   14 ZEUS-CT              2:14.07    2:17.28         20  
  2 Pramer, Meredith A  14 ZEUS-CT              2:20.08    2:23.84         17  
  3 Pujals, Michaela C  14 Bluefish-MR          2:33.17    2:28.16         16  
  4 Harvey, Diana M     13 Bluefish-MR               NT    2:35.73         15  
  5 Merz, Wendy A       13 Bluefish-MR               NT    2:36.39         14  
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cates, JJ J         15 Rye y 2007-MR          26.80      26.95         20  
  2 Jou, Stephanie      15 Unattached-MR          27.46      27.34         17  
  3 Schaefer, Kathryn   15 Middies-MR             26.84      27.41         16  
  4 Shields, Marisa A   15 ZEUS-CT                28.12      27.95         15  
  5 Russo, Jeanette M   16 Middies-MR             27.90      28.83         14  
  6 Ganassi, Tessa F    17 Middies-MR             31.94      30.50         13  
  7 Szkolnicki, Jennif  16 APEX-MR                31.06      32.08         12  
  8 Wade, Dana T        11 Bluefish-MR            34.15      33.23         11  
  9 Bushin, Leah B      16 Middies-MR             32.12      37.29          9  
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Schaefer, Kathryn   15 Middies-MR             58.24      57.66         20  
                  27.75       57.66 (29.91)                                        
  2 Jou, Stephanie      15 Unattached-MR          58.07      57.83         17  
                  28.18       57.83 (29.65)                                        
  3 LeBlanc, Natalie A  15 ZEUS-CT                59.22      58.27         16  
                  28.22       58.27 (30.05)                                        
  4 Shields, Marisa A   15 ZEUS-CT                59.62      59.12         15  
                  28.99       59.12 (30.13)                                        
  5 Fink, Ericka M      15 Middies-MR           1:00.89    1:00.77         14  
                  29.01     1:00.77 (31.76)                                        
  6 Russo, Jeanette M   16 Middies-MR           1:02.05    1:01.95         13  
                  29.65     1:01.95 (32.30)                                        
  7 Rebholz, Pamela K   15 Bluefish-MR          1:10.19    1:06.75        
                  31.55     1:06.75 (35.20)                                        
  8 Bushin, Leah B      16 Middies-MR           1:21.20    1:19.67        
                  37.77     1:19.67 (41.90)                                        
Preliminaries
  8 Wade, Dana T        11 Bluefish-MR          1:13.22                   
                  35.59     1:13.22 (37.63)                                        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Jou, Stephanie            15 Unattached-MR          58.00      58.07 q      
                  27.99       58.07 (30.08)                                        
  2 Schaefer, Kathryn R       15 Middies-MR             58.07      58.24 q      
                  27.84       58.24 (30.40)                                        
  3 LeBlanc, Natalie A        15 ZEUS-CT                57.73      59.22 q      
                  28.64       59.22 (30.58)                                        
  4 Shields, Marisa A         15 ZEUS-CT                59.57      59.62 q      
                  28.97       59.62 (30.65)                                        
  5 Fink, Ericka M            15 Middies-MR             59.01    1:00.89 q      
                  29.31     1:00.89 (31.58)                                        
  6 Russo, Jeanette M         16 Middies-MR             59.95    1:02.05 q      
                  29.73     1:02.05 (32.32)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Rebholz, Pamela K         15 Bluefish-MR          1:07.28    1:10.19 q      
                  32.20     1:10.19 (37.99)                                        
  8 Wade, Dana T              11 Bluefish-MR          1:13.07    1:13.22 q      
                  35.59     1:13.22 (37.63)                                        
  9 Bushin, Leah B            16 Middies-MR           1:15.67    1:21.20 q      
                  38.27     1:21.20 (42.93)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schaefer, Kathryn   15 Middies-MR           2:04.17    2:04.80         20  
  2 LeBlanc, Natalie A  15 ZEUS-CT              2:02.24    2:05.10         17  
  3 Shields, Marisa A   15 ZEUS-CT              2:03.34    2:06.37         16  
  4 Fink, Ericka M      15 Middies-MR           2:05.95    2:10.38         15  
  5 Jou, Stephanie      15 Unattached-MR        2:09.00    2:11.28         14  
  6 Pakstas-Smith, Reg  17 Middies-MR           2:10.81    2:13.72         13  
  7 Szkolnicki, Jennif  16 APEX-MR              2:34.76    2:35.66         12  
  8 Wade, Dana T        11 Bluefish-MR          2:51.92    2:38.54         11  
  9 Bushin, Leah B      16 Middies-MR           2:45.33    2:54.07          9  
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Groccia, Adrienne   14 Middies-MR           5:20.60    5:25.15         20  
                  29.26     1:01.62 (32.36)     1:34.49 (32.87)     2:07.44 (32.95)
        2:40.60 (33.16)     3:13.41 (32.81)     3:47.50 (34.09)     4:22.00 (34.50)
        4:54.37 (32.37)     5:25.15 (30.78)                                        
  2 Burke, Meaghan      14 NY Sharks-MR         5:23.68    5:29.28         17  
                  30.16     1:02.33 (32.17)     1:34.99 (32.66)     2:08.04 (33.05)
        2:41.24 (33.20)     3:14.67 (33.43)     3:48.50 (33.83)     4:22.32 (33.82)
        4:55.79 (33.47)     5:29.28 (33.49)                                        
  3 Arnott, Katie       14 NY Sharks-MR         5:28.14    5:30.65        
                  29.89     1:02.58 (32.69)     1:36.26 (33.68)     2:09.94 (33.68)
        2:43.77 (33.83)     3:18.07 (34.30)     3:51.63 (33.56)     4:25.24 (33.61)
        4:58.43 (33.19)     5:30.65 (32.22)                                        
  4 Arnott, Sarah A     17 NY Sharks-MR         5:26.79    5:36.23         16  
                  30.42     1:03.81 (33.39)     1:37.70 (33.89)     2:11.88 (34.18)
        2:46.59 (34.71)     3:21.29 (34.70)     3:55.64 (34.35)     4:29.95 (34.31)
        5:04.06 (34.11)     5:36.23 (32.17)                                        
  5 Schaefer, Kathryn   15 Middies-MR           5:24.32    5:36.28         15  
                  30.47     1:04.42 (33.95)     1:38.58 (34.16)     2:12.34 (33.76)
        2:46.80 (34.46)     3:21.33 (34.53)     3:55.86 (34.53)     4:30.30 (34.44)
        5:04.50 (34.20)     5:36.28 (31.78)                                        
  6 LeBlanc, Natalie A  15 ZEUS-CT              5:21.01    5:37.34         14  
                  30.84     1:04.52 (33.68)     1:39.04 (34.52)     2:13.32 (34.28)
        2:47.80 (34.48)     3:22.24 (34.44)     3:56.43 (34.19)     4:30.60 (34.17)
        5:04.52 (33.92)     5:37.34 (32.82)                                        
  7 Pramer, Meredith A  14 ZEUS-CT              5:31.26    5:39.53        
                  31.69     1:06.09 (34.40)     1:40.93 (34.84)     2:15.32 (34.39)
        2:49.75 (34.43)     3:24.19 (34.44)     3:58.57 (34.38)     4:33.00 (34.43)
        5:06.62 (33.62)     5:39.53 (32.91)                                        
  8 Unger, Katie        16 NY Sharks-MR         5:24.72    5:40.31         13  
                  30.99     1:04.56 (33.57)     1:38.57 (34.01)     2:12.91 (34.34)
        2:47.35 (34.44)     3:21.93 (34.58)     3:57.01 (35.08)     4:32.38 (35.37)
        5:06.92 (34.54)     5:40.31 (33.39)                                        
  9 Butler, Danielle E  17 NY Sharks-MR         5:32.83    5:41.07        
                  32.50     1:07.21 (34.71)     1:42.37 (35.16)     2:17.61 (35.24)
        2:52.17 (34.56)     3:26.87 (34.70)     4:01.69 (34.82)     4:35.99 (34.30)
        5:09.20 (33.21)     5:41.07 (31.87)                                        
 10 Carew, Kaitlyn      17 NY Sharks-MR         5:34.69    5:41.33        
                  32.28     1:07.77 (35.49)     1:43.00 (35.23)     2:18.06 (35.06)
        2:51.93 (33.87)     3:26.05 (34.12)     4:00.75 (34.70)     4:33.98 (33.23)
        5:08.49 (34.51)     5:41.33 (32.84)                                        
 11 Armstrong, Shannon  14 NY Sharks-MR         5:28.26    5:41.44        
                  31.74     1:05.75 (34.01)     1:40.51 (34.76)     2:15.06 (34.55)
        2:49.15 (34.09)     3:23.51 (34.36)     3:58.35 (34.84)     4:33.04 (34.69)
        5:07.70 (34.66)     5:41.44 (33.74)                                        
 12 Carter, Jillian N   14 ZEUS-CT              5:37.59    5:41.76        
                  31.19     1:05.56 (34.37)     1:40.26 (34.70)     2:14.92 (34.66)
        2:49.59 (34.67)     3:24.49 (34.90)     3:59.49 (35.00)     4:33.71 (34.22)
        5:08.20 (34.49)     5:41.76 (33.56)                                        
 13 Shields, Marisa A   15 ZEUS-CT              5:29.18    5:42.12        
                  32.14     1:07.12 (34.98)     1:42.23 (35.11)     2:17.24 (35.01)
        2:51.98 (34.74)     3:26.38 (34.40)     4:01.03 (34.65)     4:35.64 (34.61)
        5:10.03 (34.39)     5:42.12 (32.09)                                        
 14 Wade, Zoey A        14 Bluefish-MR          5:34.25    5:52.49        
                  32.42     1:08.13 (35.71)     1:43.69 (35.56)     2:19.36 (35.67)
        2:55.51 (36.15)     3:32.15 (36.64)     4:08.74 (36.59)     4:44.53 (35.79)
        5:19.92 (35.39)     5:52.49 (32.57)                                        
 15 Czulewicz, Stephan  12 ZEUS-CT              5:48.32    5:53.11        
                  33.07     1:09.12 (36.05)     1:44.86 (35.74)     2:20.34 (35.48)
        2:56.08 (35.74)     3:32.17 (36.09)     4:07.84 (35.67)     4:43.76 (35.92)
        5:19.27 (35.51)     5:53.11 (33.84)                                        
 16 Smolensky, Rachel   14 ZEUS-CT              5:51.03    5:53.35        
                  31.77     1:06.80 (35.03)     1:42.17 (35.37)     2:18.02 (35.85)
        2:53.74 (35.72)     3:29.58 (35.84)     4:05.74 (36.16)     4:42.36 (36.62)
        5:18.24 (35.88)     5:53.35 (35.11)                                        
 17 Mesibov, Rachael    13 NY Sharks-MR         5:56.69    5:55.83        
                  32.36     1:08.09 (35.73)     1:44.22 (36.13)     2:20.41 (36.19)
        2:56.05 (35.64)     3:32.01 (35.96)     4:08.70 (36.69)     4:44.96 (36.26)
        5:20.86 (35.90)     5:55.83 (34.97)                                        
 18 Webber, Claire      13 NY Sharks-MR              NT    5:56.75        
                  32.10     1:07.41 (35.31)     1:44.07 (36.66)     2:20.65 (36.58)
        2:57.15 (36.50)     3:33.49 (36.34)     4:09.85 (36.36)     4:46.79 (36.94)
        5:24.45 (37.66)     5:56.75 (32.30)                                        
 19 Armstrong, Alyssa   16 NY Sharks-MR         5:33.19    5:57.52        
                  32.12     1:07.27 (35.15)     1:43.42 (36.15)     2:19.79 (36.37)
        2:55.88 (36.09)     3:32.56 (36.68)     4:09.38 (36.82)     4:46.16 (36.78)
        5:22.40 (36.24)     5:57.52 (35.12)                                        
 20 Lappas, Alexandra   16 NY Sharks-MR         5:58.06    6:08.82        
                  32.79     1:09.62 (36.83)     1:46.65 (37.03)     2:23.74 (37.09)
        3:00.84 (37.10)     3:39.06 (38.22)     4:17.21 (38.15)     4:56.13 (38.92)
        5:33.65 (37.52)     6:08.82 (35.17)                                        
 21 Getsos, Julia A     14 UNNYS-MR                  NT    6:14.50        
                  33.68     1:11.81 (38.13)     1:50.52 (38.71)     2:29.09 (38.57)
        3:07.31 (38.22)     3:45.71 (38.40)     4:24.21 (38.50)     5:02.49 (38.28)
        5:40.09 (37.60)     6:14.50 (34.41)                                        
 22 Hoth, Brielle A     14 UNNYS-MR                  NT    6:14.55        
                  33.79     1:11.62 (37.83)     1:50.35 (38.73)     2:28.77 (38.42)
        3:07.27 (38.50)     3:45.89 (38.62)     4:24.19 (38.30)     5:02.30 (38.11)
        5:40.18 (37.88)     6:14.55 (34.37)                                        
 23 Cloer, Amanda       17 NY Sharks-MR         6:01.30    6:23.00        
                  33.64     1:10.95 (37.31)     1:50.01 (39.06)     2:28.90 (38.89)
        3:08.86 (39.96)     3:49.22 (40.36)     4:29.88 (40.66)     5:09.97 (40.09)
        5:47.65 (37.68)     6:23.00 (35.35)                                        
 24 Becerra, Lauren M   13 Middies-MR           6:06.30    6:23.61        
                  34.43     1:13.68 (39.25)     1:53.45 (39.77)     2:32.83 (39.38)
        3:11.69 (38.86)     3:52.43 (40.74)     4:31.60 (39.17)     5:09.38 (37.78)
        5:47.63 (38.25)     6:23.61 (35.98)                                        
 25 Pizzarello, Lisa M  13 Middies-MR           7:07.90    7:15.98        
                  36.63     1:18.26 (41.63)     2:02.34 (44.08)     2:47.34 (45.00)
      4:18.41 (1:31.07)     5:04.71 (46.30)     5:50.17 (45.46)     6:35.25 (45.08)
        7:15.98 (40.73)                                                            
 26 Mathers, Hanna      14 NY Sharks-MR              NT    7:19.02        
                  38.71     1:21.38 (42.67)     2:05.91 (44.53)     2:50.93 (45.02)
        3:36.25 (45.32)     4:21.34 (45.09)     5:06.86 (45.52)     5:52.05 (45.19)
        6:37.41 (45.36)     7:19.02 (41.61)                                        
 27 Bushin, Leah B      16 Middies-MR           7:02.12    7:23.52        
                  38.41     1:22.36 (43.95)     2:08.25 (45.89)     2:53.29 (45.04)
        3:39.34 (46.05)     4:24.86 (45.52)     5:10.34 (45.48)     5:55.55 (45.21)
        6:40.98 (45.43)     7:23.52 (42.54)                                        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 LeBlanc, Natalie A  15 ZEUS-CT              1:03.77    1:04.49         20  
  2 Shields, Marisa A   15 ZEUS-CT              1:05.14    1:05.77         17  
  3 Jou, Stephanie      15 Unattached-MR        1:05.19    1:07.34         16  
  4 Schaefer, Kathryn   15 Middies-MR           1:07.17    1:07.68         15  
  5 Fink, Ericka M      15 Middies-MR           1:04.82    1:08.90         14  
  6 Russo, Jeanette M   16 Middies-MR           1:14.33    1:12.80         13  
  7 Szkolnicki, Jennif  16 APEX-MR              1:18.61    1:23.85         11  
  8 Wade, Dana T        11 Bluefish-MR               NT    1:26.99         12  
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 LeBlanc, Natalie A  15 ZEUS-CT              2:20.73    2:16.88         20  
                  32.18     1:06.30 (34.12)     1:41.64 (35.34)     2:16.88 (35.24)
  2 Fink, Ericka M      15 Middies-MR           2:27.19    2:21.56         17  
                  34.18     1:09.88 (35.70)     1:46.31 (36.43)     2:21.56 (35.25)
  3 Shields, Marisa A   15 ZEUS-CT              2:24.18    2:22.67         16  
                  33.39     1:09.24 (35.85)     1:46.07 (36.83)     2:22.67 (36.60)
  4 Schaefer, Kathryn   15 Middies-MR           2:25.01    2:26.79         15  
                  33.76     1:10.73 (36.97)     1:48.87 (38.14)     2:26.79 (37.92)
  5 Jou, Stephanie      15 Unattached-MR        2:25.16    2:28.09         14  
                  34.09     1:11.38 (37.29)     1:49.89 (38.51)     2:28.09 (38.20)
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 LeBlanc, Natalie A        15 ZEUS-CT              2:14.53    2:20.73 q      
                  31.96     1:05.77 (33.81)     1:43.29 (37.52)     2:20.73 (37.44)
  2 Shields, Marisa A         15 ZEUS-CT              2:18.24    2:24.18 q      
                  32.89     1:07.50 (34.61)     1:46.50 (39.00)     2:24.18 (37.68)
  3 Schaefer, Kathryn R       15 Middies-MR           2:23.76    2:25.01 q      
                  33.75     1:10.27 (36.52)     1:48.52 (38.25)     2:25.01 (36.49)
  4 Jou, Stephanie            15 Unattached-MR        2:29.25    2:25.16 q      
                  34.63     1:10.88 (36.25)     1:48.80 (37.92)     2:25.16 (36.36)
  5 Fink, Ericka M            15 Middies-MR           2:18.85    2:27.19 q      
                  34.97     1:11.62 (36.65)     1:49.52 (37.90)     2:27.19 (37.67)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Russo, Jeanette M   16 Middies-MR           1:12.04    1:13.72         20  
  2 Fink, Ericka M      15 Middies-MR           1:15.60    1:15.60         17  
  3 Bushin, Leah B      16 Middies-MR           1:34.21    1:49.49         16  
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Russo, Jeanette M   16 Middies-MR           2:37.50    2:38.35         20  
                  36.05     1:16.11 (40.06)     1:58.64 (42.53)     2:38.35 (39.71)
  2 Rebholz, Pamela K   15 Bluefish-MR          2:45.96    2:41.99         17  
                  36.68     1:17.51 (40.83)     2:00.35 (42.84)     2:41.99 (41.64)
  3 Fink, Ericka M      15 Middies-MR           2:44.28    2:45.17         16  
                  37.07     1:18.90 (41.83)     2:02.10 (43.20)     2:45.17 (43.07)
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Russo, Jeanette M         16 Middies-MR           2:36.23    2:37.50 q      
                  35.88     1:15.76 (39.88)     1:57.53 (41.77)     2:37.50 (39.97)
  2 Fink, Ericka M            15 Middies-MR           2:40.58    2:44.28 q      
                  37.41     1:19.16 (41.75)     2:01.94 (42.78)     2:44.28 (42.34)
  3 Rebholz, Pamela K         15 Bluefish-MR          2:43.56    2:45.96 q      
                  37.58     1:18.69 (41.11)     2:01.69 (43.00)     2:45.96 (44.27)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Shields, Marisa A   15 ZEUS-CT              1:05.52    1:05.12         20  
                  30.57     1:05.12 (34.55)                                        
  2 Jou, Stephanie      15 Unattached-MR        1:06.35    1:07.41         17  
                  31.51     1:07.41 (35.90)                                        
  3 LeBlanc, Natalie A  15 ZEUS-CT              1:07.01    1:08.33         16  
                  31.82     1:08.33 (36.51)                                        
  4 Schaefer, Kathryn   15 Middies-MR           1:11.53    1:10.70         15  
                  32.10     1:10.70 (38.60)                                        
  5 Russo, Jeanette M   16 Middies-MR           1:15.48    1:15.19         14  
                  34.31     1:15.19 (40.88)                                        
  6 Rebholz, Pamela K   15 Bluefish-MR          1:23.79    1:21.14         13  
                  36.25     1:21.14 (44.89)                                        
  7 Bushin, Leah B      16 Middies-MR           1:44.57    1:40.18        
Preliminaries
  6 Ganassi, Tessa F    17 Middies-MR           1:18.56                   
                  34.78     1:18.56 (43.78)                                        
  8 Wade, Dana T        11 Bluefish-MR          1:40.40                   
                  47.11     1:40.40 (53.29)                                        
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Shields, Marisa A         15 ZEUS-CT              1:05.44    1:05.52 q      
                  30.88     1:05.52 (34.64)                                        
  2 Jou, Stephanie            15 Unattached-MR        1:09.60    1:06.35 q      
                  31.24     1:06.35 (35.11)                                        
  3 LeBlanc, Natalie A        15 ZEUS-CT              1:05.75    1:07.01 q      
  4 Schaefer, Kathryn R       15 Middies-MR           1:10.23    1:11.53 q      
  5 Russo, Jeanette M         16 Middies-MR           1:16.56    1:15.48 q      
                  34.54     1:15.48 (40.94)                                        
  6 Ganassi, Tessa F          17 Middies-MR           1:19.85    1:18.56 q      
                  34.78     1:18.56 (43.78)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Rebholz, Pamela K         15 Bluefish-MR          1:19.32    1:23.79 q      
  8 Wade, Dana T              11 Bluefish-MR               NT    1:40.40 q      
                  47.11     1:40.40 (53.29)                                        
  9 Bushin, Leah B            16 Middies-MR           1:26.72    1:44.57 q      
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 LeBlanc, Natalie A  15 ZEUS-CT              2:37.98    2:28.24         20  
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Groccia, Adrienne   14 Middies-MR           4:45.63    4:54.05         20  
                  32.24     1:09.46 (37.22)     1:45.88 (36.42)     2:22.47 (36.59)
        3:07.21 (44.74)     3:50.47 (43.26)     4:22.97 (32.50)     4:54.05 (31.08)
  2 Arnott, Katie       14 NY Sharks-MR         4:58.70    4:54.73        
                  32.22     1:09.04 (36.82)     1:48.25 (39.21)     2:26.21 (37.96)
        3:05.71 (39.50)     3:47.09 (41.38)     4:21.67 (34.58)     4:54.73 (33.06)
  3 Arnott, Sarah A     17 NY Sharks-MR         4:45.68    4:55.76         17  
                  31.61     1:07.90 (36.29)     1:45.52 (37.62)     2:23.12 (37.60)
        3:06.14 (43.02)     3:49.55 (43.41)     4:23.15 (33.60)     4:55.76 (32.61)
  4 Shields, Marisa A   15 ZEUS-CT              4:59.00    5:00.09        
                  32.24     1:10.37 (38.13)     1:48.87 (38.50)     2:25.86 (36.99)
        3:09.92 (44.06)     3:54.24 (44.32)     4:28.25 (34.01)     5:00.09 (31.84)
  5 Carew, Kaitlyn      17 NY Sharks-MR         4:58.39    5:00.38         16  
                  31.70     1:07.46 (35.76)     1:46.40 (38.94)     2:24.26 (37.86)
        3:08.39 (44.13)     3:54.07 (45.68)     4:27.95 (33.88)     5:00.38 (32.43)
  6 Butler, Danielle E  17 NY Sharks-MR         4:57.08    5:01.29         15  
                  31.34     1:05.72 (34.38)     1:45.40 (39.68)     2:23.79 (38.39)
        3:08.99 (45.20)     3:54.66 (45.67)     4:28.47 (33.81)     5:01.29 (32.82)
  7 LeBlanc, Natalie A  15 ZEUS-CT              4:44.81    5:01.89         14  
                  32.60     1:10.10 (37.50)     1:47.22 (37.12)     2:23.91 (36.69)
        3:09.14 (45.23)     3:53.87 (44.73)     4:28.10 (34.23)     5:01.89 (33.79)
  8 Pramer, Meredith A  14 ZEUS-CT              4:57.93    5:03.55         13  
                  31.67     1:08.78 (37.11)     1:46.85 (38.07)     2:24.37 (37.52)
        3:10.13 (45.76)     3:55.91 (45.78)     4:30.43 (34.52)     5:03.55 (33.12)
  9 Carter, Jillian N   14 ZEUS-CT              5:01.19    5:03.94        
                  31.34     1:07.76 (36.42)     1:47.50 (39.74)     2:26.28 (38.78)
        3:11.92 (45.64)     3:57.47 (45.55)     4:30.64 (33.17)     5:03.94 (33.30)
 10 Unger, Katie        16 NY Sharks-MR         4:59.88    5:05.59        
                  31.56     1:06.76 (35.20)     1:46.29 (39.53)     2:25.70 (39.41)
        3:11.63 (45.93)     3:57.78 (46.15)     4:31.65 (33.87)     5:05.59 (33.94)
 11 Schaefer, Kathryn   15 Middies-MR           5:13.48    5:07.31        
                  33.51     1:12.69 (39.18)     1:52.21 (39.52)     2:30.40 (38.19)
        3:15.01 (44.61)     4:00.00 (44.99)     4:34.25 (34.25)     5:07.31 (33.06)
 12 Smolensky, Rachel   14 ZEUS-CT              5:07.76    5:12.63        
                  32.71     1:09.90 (37.19)     1:49.14 (39.24)     2:27.24 (38.10)
        3:14.28 (47.04)     4:01.39 (47.11)     4:37.68 (36.29)     5:12.63 (34.95)
 13 Pujals, Michaela C  14 Bluefish-MR          5:06.37    5:14.37        
                  32.47     1:10.38 (37.91)     1:51.56 (41.18)     2:31.02 (39.46)
        3:17.77 (46.75)     4:03.24 (45.47)     4:39.36 (36.12)     5:14.37 (35.01)
 14 Armstrong, Alyssa   16 NY Sharks-MR         5:15.07    5:14.95        
                  32.26     1:10.48 (38.22)     1:50.59 (40.11)     2:31.49 (40.90)
        3:15.36 (43.87)     4:02.17 (46.81)     4:39.43 (37.26)     5:14.95 (35.52)
 15 Czulewicz, Stephan  12 ZEUS-CT              5:15.68    5:15.40        
                  34.50     1:13.67 (39.17)     1:52.85 (39.18)     2:31.23 (38.38)
        3:18.78 (47.55)     4:05.77 (46.99)     4:41.50 (35.73)     5:15.40 (33.90)
 16 Armstrong, Shannon  14 NY Sharks-MR         5:17.58    5:23.51        
                  34.67     1:15.85 (41.18)     1:55.43 (39.58)     2:35.53 (40.10)
        3:24.28 (48.75)     4:13.98 (49.70)     4:49.91 (35.93)     5:23.51 (33.60)
 17 Webber, Claire      13 NY Sharks-MR         5:22.83    5:24.06        
                  33.93     1:14.38 (40.45)     1:58.75 (44.37)     2:39.51 (40.76)
        3:27.45 (47.94)     4:14.79 (47.34)     4:51.09 (36.30)     5:24.06 (32.97)
 18 Getsos, Julia A     14 UNNYS-MR                  NT    5:33.03        
 19 Mesibov, Rachael    13 NY Sharks-MR              NT    5:33.45        
 20 Lappas, Alexandra   16 NY Sharks-MR              NT    5:38.65        
 21 Becerra, Lauren M   13 Middies-MR           5:34.21    5:38.84        
 22 Cloer, Amanda       17 NY Sharks-MR         5:23.29    5:47.85        
                  33.27     1:12.71 (39.44)     1:59.43 (46.72)     2:46.01 (46.58)
        3:35.54 (49.53)     4:27.02 (51.48)     5:07.34 (40.32)     5:47.85 (40.51)
 23 Mathers, Hanna      14 NY Sharks-MR              NT    6:32.79        
                  42.83   6:32.79 (5:49.96)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Libby, Jacob C       9 ZEUS-CT                31.26      30.88         20  
  2 Gutierrez, Richard  10 Rye y 2007-MR          32.83      32.78         17  
  3 Dell'Isola, Anthon  10 ZEUS-CT                32.79      33.02         16  
  4 Dervin, Sean J      10 Middies-MR             33.99      34.73         15  
  5 Ceci, GianCarlo     10 ZEUS-CT                34.84      34.80         14  
  6 Sokolski, Michael   10 Middies-MR             36.20      36.29        
  7 Kanim, Jared F       9 Middies-MR             36.95      36.40        
  8 Knapp, Harrison J    9 ZEUS-CT                36.19      36.87         13  
  9 Chajon, Pablo R      9 ZEUS-CT                37.65      36.89        
 10 Gupta, Nikolas K     9 ZEUS-CT                38.28      36.93        
 11 Lesser, Larry P     10 Bluefish-MR            37.86      37.14        
 12 Lucas, Travis H     10 ZEUS-CT                38.71      39.57        
Preliminaries
 12 Tsuruo, Yujin       10 Middies-MR             38.57                   
 14 Scala, Christopher   8 Rye y 2007-MR          38.81                   
 15 Hicks, Christopher   9 Middies-MR             39.47                   
 16 Becerra, Kyle D      9 Middies-MR             40.44                   
 16 Dell'Orto, Andrew    8 Middies-MR             40.44                   
 18 Papsco, Zachary T    7 Bluefish-MR            40.87                   
 19 Avezzano, Jack T    10 Middies-MR             41.78                   
 20 Ranieri, Carl A      9 Middies-MR             41.86                   
 21 Penrose, Sean       10 Bluefish-MR            42.90                   
 22 Bernstein, Zach J    9 Middies-MR             43.31                   
 23 Dauser, Timon A      8 ZEUS-CT                45.05                   
 24 Filardi, Michael H  10 Middies-MR             45.41                   
 25 Thenmali, Omar       8 Middies-MR             45.67                   
 26 Rosner, Ari J        8 Middies-MR             45.98                   
 27 Donovan, Eddie R    10 ZEUS-CT                47.03                   
 28 Kvertaia, Nick      10 ZEUS-CT                47.73                   
 29 Sepuca, Joseph A     8 ZEUS-CT                48.71                   
 30 Penrose, Ryan        8 Bluefish-MR            49.89                   
 31 Labarge, Jacob       8 Bluefish-MR          1:01.98                   
 -- Hildebrandt, Micha  10 Bluefish-MR              DQ                    
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Libby, Jacob C             9 ZEUS-CT                32.25      31.26 q      
  2 Dell'Isola, Anthony J     10 ZEUS-CT                31.59      32.79 q      
  3 Gutierrez, Richard        10 Rye y 2007-MR          32.39      32.83 q      
  4 Dervin, Sean J            10 Middies-MR             35.56      33.99 q      
  5 Ceci, GianCarlo           10 ZEUS-CT                35.64      34.84 q      
  6 Knapp, Harrison J          9 ZEUS-CT                35.55      36.19 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Sokolski, Michael V       10 Middies-MR             37.44      36.20 q      
  8 Kanim, Jared F             9 Middies-MR             36.32      36.95 q      
  9 Chajon, Pablo R            9 ZEUS-CT                37.45      37.65 q      
 10 Lesser, Larry P           10 Bluefish-MR            36.12      37.86 q      
 11 Gupta, Nikolas K           9 ZEUS-CT                37.92      38.28 q      
 12 Tsuruo, Yujin             10 Middies-MR                NT      38.57 q      
-------------------------------------------------------------------------
 13 Lucas, Travis H           10 ZEUS-CT                38.10      38.71        
 14 Scala, Christopher J       8 Rye y 2007-MR          39.98      38.81        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Hicks, Christopher J       9 Middies-MR             39.71      39.47        
 16 Becerra, Kyle D            9 Middies-MR             40.85      40.44        
 16 Dell'Orto, Andrew M        8 Middies-MR             38.10      40.44        
 18 Papsco, Zachary T          7 Bluefish-MR            41.38      40.87        
 19 Avezzano, Jack T          10 Middies-MR             39.07      41.78        
 20 Ranieri, Carl A            9 Middies-MR             42.31      41.86        
 21 Penrose, Sean             10 Bluefish-MR               NT      42.90        
 22 Bernstein, Zach J          9 Middies-MR             42.01      43.31        
 23 Dauser, Timon A            8 ZEUS-CT                44.76      45.05        
 24 Filardi, Michael H        10 Middies-MR             46.00      45.41        
 25 Thenmali, Omar             8 Middies-MR             47.09      45.67        
 26 Rosner, Ari J              8 Middies-MR             47.57      45.98        
 27 Donovan, Eddie R          10 ZEUS-CT                44.86      47.03        
 28 Kvertaia, Nick            10 ZEUS-CT                   NT      47.73        
 29 Sepuca, Joseph A           8 ZEUS-CT                47.45      48.71        
 30 Penrose, Ryan              8 Bluefish-MR               NT      49.89        
 31 Labarge, Jacob             8 Bluefish-MR               NT    1:01.98        
 -- Hildebrandt, Michael      10 Bluefish-MR            37.58         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Libby, Jacob C       9 ZEUS-CT              1:10.64    1:10.95         20  
                  33.37     1:10.95 (37.58)                                        
  2 Gutierrez, Richard  10 Rye y 2007-MR        1:24.98    1:16.29         17  
                  34.23     1:16.29 (42.06)                                        
  3 Dell'Isola, Anthon  10 ZEUS-CT              1:12.05    1:16.43         16  
                  35.76     1:16.43 (40.67)                                        
  4 Dervin, Sean J      10 Middies-MR           1:17.90    1:17.79         15  
                  36.13     1:17.79 (41.66)                                        
  5 Ceci, GianCarlo     10 ZEUS-CT              1:19.57    1:18.81         14  
                  37.45     1:18.81 (41.36)                                        
  6 LaSala, Nicolas A   10 ZEUS-CT              1:23.81    1:20.14         13  
                  38.74     1:20.14 (41.40)                                        
  7 Sokolski, Michael   10 Middies-MR           1:23.42    1:23.49         12  
                  39.25     1:23.49 (44.24)                                        
  8 Kanim, Jared F       9 Middies-MR           1:23.34    1:24.51         11  
                  39.10     1:24.51 (45.41)                                        
  9 Knapp, Harrison J    9 ZEUS-CT              1:22.97    1:25.08          9  
                  40.15     1:25.08 (44.93)                                        
 10 Gupta, Nikolas K     9 ZEUS-CT              1:34.46    1:25.15          7  
                  40.15     1:25.15 (45.00)                                        
 11 Lucas, Travis H     10 ZEUS-CT              1:29.97    1:25.73          6  
                  42.46     1:25.73 (43.27)                                        
 12 Dell'Orto, Andrew    8 Middies-MR           1:32.21    1:26.48          5  
                  40.82     1:26.48 (45.66)                                        
 13 Lesser, Larry P     10 Bluefish-MR          1:33.95    1:26.90          4  
                  40.38     1:26.90 (46.52)                                        
 14 Hicks, Christopher   9 Middies-MR           1:32.14    1:27.22          3  
                  42.15     1:27.22 (45.07)                                        
 15 Avezzano, Jack T    10 Middies-MR           1:26.01    1:28.78          2  
                  42.07     1:28.78 (46.71)                                        
 16 Chajon, Pablo R      9 ZEUS-CT              1:26.18    1:28.98          1  
                  40.01     1:28.98 (48.97)                                        
 17 Becerra, Kyle D      9 Middies-MR           1:29.92    1:32.45        
                  43.54     1:32.45 (48.91)                                        
 19 Papsco, Zachary T    7 Bluefish-MR               NT    1:35.02        
                  42.63     1:35.02 (52.39)                                        
 20 Ranieri, Carl A      9 Middies-MR           1:34.46    1:35.25        
                  44.88     1:35.25 (50.37)                                        
 21 Distler, Alex J      9 Middies-MR           1:39.95    1:35.44        
                  43.59     1:35.44 (51.85)                                        
 22 Bernstein, Zach J    9 Middies-MR           1:39.43    1:38.00        
                  46.42     1:38.00 (51.58)                                        
 23 Covello, Ben D       7 Middies-MR           1:36.10    1:39.08        
                  45.61     1:39.08 (53.47)                                        
 24 Filardi, Michael H  10 Middies-MR           1:43.89    1:40.91        
                  46.14     1:40.91 (54.77)                                        
 25 Donovan, Eddie R    10 ZEUS-CT              1:39.44    1:43.99        
                  50.43     1:43.99 (53.56)                                        
 26 Thenmali, Omar       8 Middies-MR           1:43.85    1:46.83        
                  50.55     1:46.83 (56.28)                                        
 27 Dauser, Timon A      8 ZEUS-CT              1:39.27    1:50.09        
                  52.04     1:50.09 (58.05)                                        
 28 Labarge, Jacob       8 Bluefish-MR               NT    2:26.06        
                1:06.14   2:26.06 (1:19.92)                                        
 -- Rosner, Ari J        8 Middies-MR           1:49.88         DQ        
                  50.27          DQ (44.98)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dell'Isola, Anthon  10 ZEUS-CT              2:36.08    2:36.06         20  
                  35.24     1:16.35 (41.11)     1:58.06 (41.71)     2:36.06 (38.00)
  2 Libby, Jacob C       9 ZEUS-CT              2:36.17    2:36.64         17  
                  34.63     1:15.31 (40.68)     1:57.79 (42.48)     2:36.64 (38.85)
  3 Bradnock, Reginald  10 Riptides-MR          2:30.39    2:36.75         16  
                  36.43     1:17.79 (41.36)     2:01.05 (43.26)     2:36.75 (35.70)
  4 Ceci, GianCarlo     10 ZEUS-CT              2:45.81    2:50.56         15  
                  39.99     1:23.65 (43.66)     2:07.88 (44.23)     2:50.56 (42.68)
  5 LaSala, Nicolas A   10 ZEUS-CT              2:55.36    2:51.14         14  
                  38.39     1:23.25 (44.86)     2:08.66 (45.41)     2:51.14 (42.48)
  6 Knapp, Harrison J    9 ZEUS-CT              2:58.26    2:57.62         13  
                  40.30     1:26.51 (46.21)     2:12.71 (46.20)     2:57.62 (44.91)
  7 Chajon, Pablo R      9 ZEUS-CT              3:07.96    2:57.90         12  
                  38.98     1:28.40 (49.42)     2:18.59 (50.19)     2:57.90 (39.31)
  8 Sokolski, Michael   10 Middies-MR           3:00.54    2:59.09         11  
                  39.08     1:25.77 (46.69)     2:14.12 (48.35)     2:59.09 (44.97)
  9 Lucas, Travis H     10 ZEUS-CT              3:13.42    3:20.37          9  
                  43.78     1:37.03 (53.25)     2:30.62 (53.59)     3:20.37 (49.75)
 10 Ranieri, Carl A      9 Middies-MR           3:24.86    3:33.05          7  
                  46.30     1:41.75 (55.45)     2:38.72 (56.97)     3:33.05 (54.33)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ceci, GianCarlo     10 ZEUS-CT                47.81      42.60         20  
  2 Dervin, Sean J      10 Middies-MR             42.54      42.93         17  
  3 Gupta, Nikolas K     9 ZEUS-CT                46.36      43.21         16  
  4 Kanim, Jared F       9 Middies-MR             42.76      43.99         15  
  5 Dell'Orto, Andrew    8 Middies-MR             46.42      45.00         14  
  6 Sokolski, Michael   10 Middies-MR             45.33      46.11         13  
  7 Lesser, Larry P     10 Bluefish-MR            49.97      46.27         12  
  8 Distler, Alex J      9 Middies-MR             49.15      46.57         11  
  9 Becerra, Kyle D      9 Middies-MR             46.21      47.31          9  
 11 Hicks, Christopher   9 Middies-MR             44.61      48.02          6  
 12 Bernstein, Zach J    9 Middies-MR             50.05      48.74          5  
 13 Ranieri, Carl A      9 Middies-MR             48.46      50.54          4  
 14 Avezzano, Jack T    10 Middies-MR             46.18      50.58          3  
 15 Dauser, Timon A      8 ZEUS-CT                52.37      51.12          2  
 16 Filardi, Michael H  10 Middies-MR             54.84      52.14          1  
 17 Covello, Ben D       7 Middies-MR             51.77      52.17        
 18 Papsco, Zachary T    7 Bluefish-MR            50.59      53.01        
 19 Donovan, Eddie R    10 ZEUS-CT                52.71      55.17        
 20 Sepuca, Joseph A     8 ZEUS-CT                   NT      55.80        
 21 Rosner, Ari J        8 Middies-MR             55.26      57.84        
 22 Labarge, Jacob       8 Bluefish-MR               NT    1:05.93        
 23 Moberg, Grant M     10 ZEUS-CT              1:03.08    1:10.34        
 -- Bradnock, Reginald  10 Riptides-MR            37.12         DQ        
 -- Thenmali, Omar       8 Middies-MR           1:00.30         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Libby, Jacob C       9 ZEUS-CT              1:19.49    1:19.85         20  
                  38.59     1:19.85 (41.26)                                        
  2 Dell'Isola, Anthon  10 ZEUS-CT              1:25.91    1:24.09         17  
                  41.32     1:24.09 (42.77)                                        
  3 Dervin, Sean J      10 Middies-MR           1:32.31    1:32.30         16  
                  44.79     1:32.30 (47.51)                                        
  4 Hildebrandt, Micha  10 Bluefish-MR          1:34.43    1:34.31         15  
                1:34.42         1:34.31 ( )                                        
  5 Gupta, Nikolas K     9 ZEUS-CT              1:35.87    1:34.68         14  
                  46.81     1:34.68 (47.87)                                        
  6 Kanim, Jared F       9 Middies-MR           1:34.87    1:35.72         13  
                  46.54     1:35.72 (49.18)                                        
  7 Hicks, Christopher   9 Middies-MR           1:44.29    1:38.14        
                  47.82     1:38.14 (50.32)                                        
  8 Becerra, Kyle D      9 Middies-MR           1:44.26    1:38.68        
                  48.15     1:38.68 (50.53)                                        
  9 Sokolski, Michael   10 Middies-MR           1:39.44    1:39.25        
                  48.72     1:39.25 (50.53)                                        
 10 Chajon, Pablo R      9 ZEUS-CT              1:46.23    1:44.53        
                  49.38     1:44.53 (55.15)                                        
 11 Bernstein, Zach J    9 Middies-MR           1:47.40    1:46.45        
                  50.76     1:46.45 (55.69)                                        
 12 Ranieri, Carl A      9 Middies-MR           1:47.30    1:47.72        
                  50.15     1:47.72 (57.57)                                        
Preliminaries
 13 Lucas, Travis H     10 ZEUS-CT              1:49.39                   
                  53.48     1:49.39 (55.91)                                        
 14 Donovan, Eddie R    10 ZEUS-CT              1:50.50                   
                  54.79     1:50.50 (55.71)                                        
 15 Filardi, Michael H  10 Middies-MR           1:53.73                   
 16 Rosner, Ari J        8 Middies-MR           2:01.24                   
                  59.64   2:01.24 (1:01.60)                                        
 17 Penrose, Ryan        8 Bluefish-MR          2:03.39                   
                1:01.20   2:03.39 (1:02.19)                                        
 18 Labarge, Jacob       8 Bluefish-MR          2:13.01                   
                1:02.17   2:13.01 (1:10.84)                                        
 -- Penrose, Sean       10 Bluefish-MR              DQ                    
                  57.78          DQ (57.86)                                        
 -- Dell'Orto, Andrew    8 Middies-MR               DQ                    
 -- Thenmali, Omar       8 Middies-MR               DQ                    
 -- Scala, Christopher   8 Rye y 2007-MR            DQ                    
                  48.99          DQ (52.93)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Libby, Jacob C             9 ZEUS-CT              1:20.42    1:19.49 q      
                  38.49     1:19.49 (41.00)                                        
  2 Dell'Isola, Anthony J     10 ZEUS-CT              1:22.48    1:25.91 q      
                  42.21     1:25.91 (43.70)                                        
  3 Dervin, Sean J            10 Middies-MR           1:31.08    1:32.31 q      
                  44.85     1:32.31 (47.46)                                        
  4 Hildebrandt, Michael      10 Bluefish-MR          1:29.55    1:34.43 q      
  5 Kanim, Jared F             9 Middies-MR           1:36.20    1:34.87 q      
                  47.26     1:34.87 (47.61)                                        
  6 Gupta, Nikolas K           9 ZEUS-CT              1:40.20    1:35.87 q      
                  48.22     1:35.87 (47.65)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Sokolski, Michael V       10 Middies-MR           1:40.40    1:39.44 q      
                  48.24     1:39.44 (51.20)                                        
  8 Becerra, Kyle D            9 Middies-MR           1:42.61    1:44.26 q      
                  49.77     1:44.26 (54.49)                                        
  9 Hicks, Christopher J       9 Middies-MR           1:40.52    1:44.29 q      
                  50.07     1:44.29 (54.22)                                        
 10 Chajon, Pablo R            9 ZEUS-CT              1:42.26    1:46.23 q      
                  47.64     1:46.23 (58.59)                                        
 11 Ranieri, Carl A            9 Middies-MR           1:47.68    1:47.30 q      
                  51.04     1:47.30 (56.26)                                        
 12 Bernstein, Zach J          9 Middies-MR           1:45.59    1:47.40 q      
                  51.36     1:47.40 (56.04)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Lucas, Travis H           10 ZEUS-CT              1:53.48    1:49.39        
                  53.48     1:49.39 (55.91)                                        
 14 Donovan, Eddie R          10 ZEUS-CT              1:50.29    1:50.50        
                  54.79     1:50.50 (55.71)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Filardi, Michael H        10 Middies-MR           1:59.54    1:53.73        
 16 Rosner, Ari J              8 Middies-MR           2:05.33    2:01.24        
                  59.64   2:01.24 (1:01.60)                                        
 17 Penrose, Ryan              8 Bluefish-MR               NT    2:03.39        
                1:01.20   2:03.39 (1:02.19)                                        
 18 Labarge, Jacob             8 Bluefish-MR               NT    2:13.01        
                1:02.17   2:13.01 (1:10.84)                                        
 -- Penrose, Sean             10 Bluefish-MR               NT         DQ        
                  57.78          DQ (57.86)                                        
 -- Dell'Orto, Andrew M        8 Middies-MR           1:42.99         DQ        
 -- Thenmali, Omar             8 Middies-MR           2:05.35         DQ        
 -- Scala, Christopher J       8 Rye y 2007-MR             NT         DQ        
                  48.99          DQ (52.93)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bradnock, Reginald  10 Riptides-MR            36.21      40.50         20  
  2 Dell'Isola, Anthon  10 ZEUS-CT                42.01      43.00         17  
  3 LaSala, Nicolas A   10 ZEUS-CT                48.18      47.34         16  
  4 Gutierrez, Richard  10 Rye y 2007-MR          55.54      48.34         15  
  5 Knapp, Harrison J    9 ZEUS-CT                44.84      48.80         14  
  6 Hicks, Christopher   9 Middies-MR             50.36      49.32         13  
  7 Dervin, Sean J      10 Middies-MR             50.16      49.87         12  
  8 Lucas, Travis H     10 ZEUS-CT                51.62      51.35         11  
  9 Kanim, Jared F       9 Middies-MR             51.13      51.71          9  
 10 Becerra, Kyle D      9 Middies-MR             52.60      52.11          7  
 11 Chajon, Pablo R      9 ZEUS-CT                55.08      52.38          6  
 12 Donovan, Eddie R    10 ZEUS-CT                52.23      52.42          5  
 13 Lesser, Larry P     10 Bluefish-MR            48.76      53.05          4  
 14 Gupta, Nikolas K     9 ZEUS-CT                56.24      53.11          3  
 15 Dauser, Timon A      8 ZEUS-CT                56.79      56.90          2  
 16 Filardi, Michael H  10 Middies-MR           1:04.89      56.97          1  
 17 Covello, Ben D       7 Middies-MR             59.93      58.91        
 19 Papsco, Zachary T    7 Bluefish-MR            58.44      59.75        
 20 Dell'Orto, Andrew    8 Middies-MR           1:02.16    1:01.06        
 -- Moberg, Grant M     10 ZEUS-CT              1:32.41         DQ        
 -- Sepuca, Joseph A     8 ZEUS-CT              1:03.96         DQ        
 -- Distler, Alex J      9 Middies-MR             50.15         DQ        
 -- Bernstein, Zach J    9 Middies-MR           1:09.64         DQ        
 -- Labarge, Jacob       8 Bluefish-MR               NT         DQ        
 -- Thenmali, Omar       8 Middies-MR           1:15.77         DQ        
 -- Rosner, Ari J        8 Middies-MR             56.76         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Dell'Isola, Anthon  10 ZEUS-CT              1:34.37    1:35.05         20  
                  43.33     1:35.05 (51.72)                                        
  2 Knapp, Harrison J    9 ZEUS-CT              1:41.92    1:41.19         17  
                  47.29     1:41.19 (53.90)                                        
  3 Gutierrez, Richard  10 Rye y 2007-MR        1:47.33    1:47.09         16  
                  48.60     1:47.09 (58.49)                                        
  4 Hicks, Christopher   9 Middies-MR           1:51.22    1:48.11        
                  51.38     1:48.11 (56.73)                                        
  5 Becerra, Kyle D      9 Middies-MR           1:49.84    1:48.30        
                  52.62     1:48.30 (55.68)                                        
  6 Lesser, Larry P     10 Bluefish-MR          1:47.11    1:48.37         15  
                  51.49     1:48.37 (56.88)                                        
  7 Lucas, Travis H     10 ZEUS-CT              1:45.50    1:48.40         14  
                  52.49     1:48.40 (55.91)                                        
  8 Kanim, Jared F       9 Middies-MR           1:47.46    1:48.58         13  
                  52.18     1:48.58 (56.40)                                        
  9 Donovan, Eddie R    10 ZEUS-CT              1:51.99    1:49.61        
                  51.73     1:49.61 (57.88)                                        
 10 Penrose, Sean       10 Bluefish-MR          1:53.94    1:52.42        
                  53.37     1:52.42 (59.05)                                        
 11 Avezzano, Jack T    10 Middies-MR           1:53.47    1:52.75        
                  54.65     1:52.75 (58.10)                                        
 12 Scala, Christopher   8 Rye y 2007-MR        1:57.36    1:57.21        
                  55.49   1:57.21 (1:01.72)                                        
Preliminaries
 13 Gupta, Nikolas K     9 ZEUS-CT              1:58.67                   
                  55.18   1:58.67 (1:03.49)                                        
 14 Dauser, Timon A      8 ZEUS-CT              2:02.23                   
                  58.38   2:02.23 (1:03.85)                                        
 15 Filardi, Michael H  10 Middies-MR           2:07.53                   
                  58.97   2:07.53 (1:08.56)                                        
 16 Papsco, Zachary T    7 Bluefish-MR          2:07.86                   
                  59.30   2:07.86 (1:08.56)                                        
 17 Penrose, Ryan        8 Bluefish-MR          2:12.32                   
                1:04.51   2:12.32 (1:07.81)                                        
 -- Rosner, Ari J        8 Middies-MR               DQ                    
                1:10.84        DQ (1:14.16)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Dell'Isola, Anthony J     10 ZEUS-CT              1:35.04    1:34.37 q      
                  43.28     1:34.37 (51.09)                                        
  2 Knapp, Harrison J          9 ZEUS-CT              1:39.85    1:41.92 q      
                  47.43     1:41.92 (54.49)                                        
  3 Lucas, Travis H           10 ZEUS-CT              1:49.14    1:45.50 q      
                  50.70     1:45.50 (54.80)                                        
  4 Lesser, Larry P           10 Bluefish-MR          1:32.51    1:47.11 q      
                  50.82     1:47.11 (56.29)                                        
  5 Gutierrez, Richard        10 Rye y 2007-MR             NT    1:47.33 q      
                  49.92     1:47.33 (57.41)                                        
  6 Kanim, Jared F             9 Middies-MR                NT    1:47.46 q      
                  51.59     1:47.46 (55.87)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Becerra, Kyle D            9 Middies-MR           1:56.76    1:49.84 q      
                  52.18     1:49.84 (57.66)                                        
  8 Hicks, Christopher J       9 Middies-MR           1:51.31    1:51.22 q      
                  51.81     1:51.22 (59.41)                                        
  9 Donovan, Eddie R          10 ZEUS-CT              1:51.41    1:51.99 q      
                  53.03     1:51.99 (58.96)                                        
 10 Avezzano, Jack T          10 Middies-MR           1:54.54    1:53.47 q      
                  55.22     1:53.47 (58.25)                                        
 11 Penrose, Sean             10 Bluefish-MR               NT    1:53.94 q      
                  53.23   1:53.94 (1:00.71)                                        
 12 Scala, Christopher J       8 Rye y 2007-MR             NT    1:57.36 q      
                  56.08   1:57.36 (1:01.28)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Gupta, Nikolas K           9 ZEUS-CT              2:03.10    1:58.67        
                  55.18   1:58.67 (1:03.49)                                        
 14 Dauser, Timon A            8 ZEUS-CT              2:00.68    2:02.23        
                  58.38   2:02.23 (1:03.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Filardi, Michael H        10 Middies-MR           2:16.61    2:07.53        
                  58.97   2:07.53 (1:08.56)                                        
 16 Papsco, Zachary T          7 Bluefish-MR               NT    2:07.86        
                  59.30   2:07.86 (1:08.56)                                        
 17 Penrose, Ryan              8 Bluefish-MR               NT    2:12.32        
                1:04.51   2:12.32 (1:07.81)                                        
 -- Rosner, Ari J              8 Middies-MR           2:05.64         DQ        
                1:10.84        DQ (1:14.16)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Libby, Jacob C       9 ZEUS-CT                34.74      34.60         20  
  2 Dervin, Sean J      10 Middies-MR             42.48      42.94         17  
  3 Hildebrandt, Micha  10 Bluefish-MR            46.62      44.78         16  
  4 Sokolski, Michael   10 Middies-MR             45.83      45.02         15  
  5 Lesser, Larry P     10 Bluefish-MR            45.57      45.04         14  
  6 Ceci, GianCarlo     10 ZEUS-CT                46.82      46.55        
  7 Avezzano, Jack T    10 Middies-MR             49.87      49.31        
  8 Papsco, Zachary T    7 Bluefish-MR            56.17      53.25        
  9 Dell'Orto, Andrew    8 Middies-MR             59.69      55.42        
 10 Bernstein, Zach J    9 Middies-MR             58.13      56.87        
 -- Knapp, Harrison J    9 ZEUS-CT                42.56         DQ        
Preliminaries
 -- Thenmali, Omar       8 Middies-MR               DQ                    
 -- Sepuca, Joseph A     8 ZEUS-CT                  DQ                    
 -- Dauser, Timon A      8 ZEUS-CT                  DQ                    
 -- Labarge, Jacob       8 Bluefish-MR              DQ                    
 -- Ranieri, Carl A      9 Middies-MR               DQ                    
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Libby, Jacob C             9 ZEUS-CT                34.30      34.74 q      
  2 Dervin, Sean J            10 Middies-MR             43.20      42.48 q      
  3 Knapp, Harrison J          9 ZEUS-CT                50.08      42.56 q      
  4 Lesser, Larry P           10 Bluefish-MR            45.35      45.57 q      
  5 Sokolski, Michael V       10 Middies-MR             45.49      45.83 q      
  6 Hildebrandt, Michael      10 Bluefish-MR            52.33      46.62 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Ceci, GianCarlo           10 ZEUS-CT                49.83      46.82 q      
  8 Avezzano, Jack T          10 Middies-MR             48.33      49.87 q      
  9 Papsco, Zachary T          7 Bluefish-MR          1:02.90      56.17 q      
 10 Bernstein, Zach J          9 Middies-MR             57.06      58.13 q      
 11 Dell'Orto, Andrew M        8 Middies-MR             53.64      59.69 q      
 -- Sepuca, Joseph A           8 ZEUS-CT              1:22.65         DQ        
 -- Labarge, Jacob             8 Bluefish-MR               NT         DQ        
 -- Ranieri, Carl A            9 Middies-MR           1:20.58         DQ        
 -- Dauser, Timon A            8 ZEUS-CT              1:13.76         DQ        
 -- Thenmali, Omar             8 Middies-MR           1:00.10         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Libby, Jacob C       9 ZEUS-CT              1:25.31    1:25.89         20  
                  36.79     1:25.89 (49.10)                                        
 -- Avezzano, Jack T    10 Middies-MR           1:45.63         DQ        
                  48.89          DQ (59.49)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Libby, Jacob C       9 ZEUS-CT              2:55.28    2:53.66        
                  37.22     1:22.67 (45.45)     2:15.96 (53.29)     2:53.66 (37.70)
  2 Gorenstein, Isaac   10 NY Sharks-MR              NT    3:02.52        
                  43.47     1:28.90 (45.43)     2:20.20 (51.30)     3:02.52 (42.32)
  3 Fullerton, Billy R  10 NY Sharks-MR         3:28.72    3:05.78        
                  42.32     1:27.18 (44.86)     2:22.57 (55.39)     3:05.78 (43.21)
  4 Dervin, Sean J      10 Middies-MR           3:17.54    3:10.21        
                  42.76     1:29.11 (46.35)     2:28.29 (59.18)     3:10.21 (41.92)
  5 Knapp, Harrison J    9 ZEUS-CT              3:19.11    3:17.67        
                  47.14     1:36.89 (49.75)     2:32.08 (55.19)     3:17.67 (45.59)
  6 LaSala, Nicolas A   10 ZEUS-CT              3:43.88    3:20.63        
                  52.91     1:40.06 (47.15)     2:37.46 (57.40)     3:20.63 (43.17)
  7 Kanim, Jared F       9 Middies-MR           3:12.11    3:22.25        
                  48.39     1:38.87 (50.48)   2:40.39 (1:01.52)     3:22.25 (41.86)
  8 Ceci, GianCarlo     10 ZEUS-CT              3:25.34    3:22.27        
                  48.46     1:38.30 (49.84)   2:41.34 (1:03.04)     3:22.27 (40.93)
  9 Sokolski, Michael   10 Middies-MR           3:18.78    3:22.35        
                  49.21     1:40.21 (51.00)     2:39.23 (59.02)     3:22.35 (43.12)
 10 Becerra, Kyle D      9 Middies-MR           3:24.35    3:29.17        
                  51.04     1:43.17 (52.13)     2:41.10 (57.93)     3:29.17 (48.07)
 11 Distler, Alex J      9 Middies-MR                NT    3:57.46         20  
 -- Dell'Isola, Anthon  10 ZEUS-CT              3:00.26         DQ        
                  43.63     1:26.97 (43.34)     2:20.71 (53.74)          DQ (39.64)
 -- Lucas, Travis H     10 ZEUS-CT                   NT         DQ        
                1:01.48     1:57.84 (56.36)   2:58.31 (1:00.47)          DQ (47.21)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 McCartney, Connor   12 Bluefish-MR            29.46      28.81         20  
  2 Wargo, Nicholas G   11 ZEUS-CT                30.72      29.75         17  
  3 Patapis, Peter T    11 Riptides-MR            30.73      30.48         16  
  4 Chang, Lawrence     12 Unattached-MR          31.45      30.64         15  
  5 Cheng, Luis         12 Unattached-MR          31.56      31.62         14  
  6 Zagaja, Robert C    12 Bluefish-MR            31.80      31.79        
  7 Chen, Kevin         12 Unattached-MR          31.35      32.01         13  
  8 Fink, Stephen J     12 Middies-MR             33.52      32.40        
  9 Patrouch, Oliver L  11 Middies-MR             33.29      32.93        
 10 Gabriele, Christop  11 Bluefish-MR            32.61      33.11        
 11 Su, Kyle            11 GATE-MR                33.45      33.44        
 12 Natbony, Samuel J   12 Middies-MR             34.00      34.02        
Preliminaries
 13 Su, Kevin           11 GATE-MR                34.05                   
 14 Krikorian, George   11 Rye y 2007-MR          34.96                   
 15 Gross-Leczycki, Ma  11 Middies-MR             34.98                   
 16 Saulle, Daniel J    11 Bluefish-MR            36.15                   
 16 DelaGarza, Alex S   12 Middies-MR             36.15                   
 18 Chow, William       11 Unattached-MR          41.78                   
 -- Promuto, Vincent L  12 ZEUS-CT                  DQ                    
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 McCartney, Connor W       12 Bluefish-MR            30.00      29.46 q      
  2 Wargo, Nicholas G         11 ZEUS-CT                31.24      30.72 q      
  3 Patapis, Peter T          11 Riptides-MR            30.15      30.73 q      
  4 Chen, Kevin               12 Unattached-MR             NT      31.35 q      
  5 Chang, Lawrence           12 Unattached-MR          30.33      31.45 q      
  6 Cheng, Luis               12 Unattached-MR          31.43      31.56 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Zagaja, Robert C          12 Bluefish-MR            31.29      31.80 q      
  8 Gabriele, Christopher J   11 Bluefish-MR            32.88      32.61 q      
  9 Patrouch, Oliver L        11 Middies-MR             33.54      33.29 q      
 10 Su, Kyle                  11 GATE-MR                33.12      33.45 q      
 11 Fink, Stephen J           12 Middies-MR             32.73      33.52 q      
 12 Natbony, Samuel J         12 Middies-MR             34.78      34.00 q      
-------------------------------------------------------------------------
 13 Su, Kevin                 11 GATE-MR                34.88      34.05        
 14 Krikorian, George         11 Rye y 2007-MR          34.59      34.96        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Gross-Leczycki, Martin    11 Middies-MR             37.54      34.98        
 16 Saulle, Daniel J          11 Bluefish-MR            36.18      36.15        
 16 DelaGarza, Alex S         12 Middies-MR             38.58      36.15        
 18 Chow, William             11 Unattached-MR          40.65      41.78        
 -- Promuto, Vincent L        12 ZEUS-CT                35.38         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Magalong, Oscar C   12 Riptides-MR          1:01.76    1:03.62         20  
                  30.26     1:03.62 (33.36)                                        
  2 Alonso, Carlos      12 APEX-MR              1:08.62    1:03.72         17  
                  30.94     1:03.72 (32.78)                                        
  3 Patapis, Peter T    11 Riptides-MR          1:11.96    1:07.95         16  
                  32.38     1:07.95 (35.57)                                        
  4 Wargo, Nicholas G   11 ZEUS-CT              1:14.55    1:08.13         15  
                  31.97     1:08.13 (36.16)                                        
  5 Chen, Kevin         12 Unattached-MR             NT    1:09.07         14  
                  33.07     1:09.07 (36.00)                                        
  6 Patrouch, Oliver L  11 Middies-MR           1:15.44    1:12.70         13  
                  32.71     1:12.70 (39.99)                                        
  7 Gabriele, Christop  11 Bluefish-MR          1:14.25    1:13.51         12  
                  33.56     1:13.51 (39.95)                                        
  8 Fink, Stephen J     12 Middies-MR           1:16.51    1:13.87         11  
                  36.44     1:13.87 (37.43)                                        
  9 Natbony, Samuel J   12 Middies-MR           1:16.38    1:14.40          9  
                  35.29     1:14.40 (39.11)                                        
 10 Krikorian, George   11 Rye y 2007-MR        1:21.61    1:14.42          7  
                  35.30     1:14.42 (39.12)                                        
 11 Su, Kyle            11 GATE-MR              1:31.07    1:15.35          6  
                  34.76     1:15.35 (40.59)                                        
 12 Su, Kevin           11 GATE-MR              1:27.33    1:15.99          5  
                  36.83     1:15.99 (39.16)                                        
 13 Promuto, Vincent L  12 ZEUS-CT              1:19.91    1:16.49          4  
                  37.47     1:16.49 (39.02)                                        
 14 DelaGarza, Alex S   12 Middies-MR           1:18.88    1:18.24          3  
                  37.74     1:18.24 (40.50)                                        
 15 Mendez, Spencer D   11 Bluefish-MR          1:19.84    1:19.04          2  
                  38.90     1:19.04 (40.14)                                        
 16 Gross-Leczycki, Ma  11 Middies-MR           1:22.70    1:21.40          1  
                  38.21     1:21.40 (43.19)                                        
 17 Negash, Brook       12 APEX-MR              1:20.26    1:21.89        
                1:21.89         1:21.89 ( )                                        
 18 Chow, William       11 Unattached-MR        1:29.95    1:31.54        
                  42.62     1:31.54 (48.92)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wargo, Nicholas G   11 ZEUS-CT              2:39.06    2:37.97         20  
                  34.19   2:37.97 (2:03.78)                                        
  2 Promuto, Vincent L  12 ZEUS-CT              2:49.41    2:47.77         17  
                  37.93     1:22.39 (44.46)     2:06.98 (44.59)     2:47.77 (40.79)
  3 DelaGarza, Alex S   12 Middies-MR           2:51.17    2:54.19         16  
                  40.80     1:26.57 (45.77)     2:12.77 (46.20)     2:54.19 (41.42)
  4 Gross-Leczycki, Ma  11 Middies-MR           2:53.45    3:01.73         15  
                  40.07     1:27.13 (47.06)     2:15.82 (48.69)     3:01.73 (45.91)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gabriele, Christop  11 Bluefish-MR            37.21      37.61         20  
  2 Chang, Lawrence     12 Unattached-MR          37.56      37.67         17  
  3 Alonso, Carlos      12 APEX-MR                43.22      38.08         16  
  4 Cheng, Luis         12 Unattached-MR          37.56      38.38         15  
  5 Fink, Stephen J     12 Middies-MR             38.84      39.14         14  
  6 Natbony, Samuel J   12 Middies-MR             41.51      40.02         13  
  7 Su, Kevin           11 GATE-MR                38.53      40.95         12  
  8 Patrouch, Oliver L  11 Middies-MR             40.10      40.97         11  
  9 Mendez, Spencer D   11 Bluefish-MR            40.42      41.12          9  
 10 Su, Kyle            11 GATE-MR                41.45      41.14          7  
 11 Patapis, Peter T    11 Riptides-MR            37.98      41.15          6  
 12 Gross-Leczycki, Ma  11 Middies-MR             42.21      41.98          5  
 13 Krikorian, George   11 Rye y 2007-MR          42.63      43.79          4  
 14 DelaGarza, Alex S   12 Middies-MR             47.29      45.27          3  
 15 Chow, William       11 Unattached-MR          43.73      45.39          2  
 16 Negash, Brook       12 APEX-MR                49.06      46.62          1  
 17 Nelson, Matt        11 Bluefish-MR            51.70      48.18        
 -- Atay, Sinan         11 Middies-MR             44.67         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 McCartney, Connor   12 Bluefish-MR          1:20.56    1:19.12         20  
                  38.18     1:19.12 (40.94)                                        
  2 Zagaja, Robert C    12 Bluefish-MR          1:22.06    1:20.54         17  
                  39.36     1:20.54 (41.18)                                        
  3 Xiang, Kevin        11 ZEUS-CT              1:22.93    1:22.67         16  
                  39.60     1:22.67 (43.07)                                        
  4 Gabriele, Christop  11 Bluefish-MR          1:22.39    1:22.75         15  
                  39.74     1:22.75 (43.01)                                        
  5 Patrouch, Oliver L  11 Middies-MR           1:25.72    1:24.28         14  
                  40.50     1:24.28 (43.78)                                        
  6 Natbony, Samuel J   12 Middies-MR           1:27.06    1:25.54        
                  41.09     1:25.54 (44.45)                                        
  7 Fink, Stephen J     12 Middies-MR           1:27.54    1:26.02        
                  42.11     1:26.02 (43.91)                                        
  8 Promuto, Vincent L  12 ZEUS-CT              1:25.84    1:27.52         13  
                  42.16     1:27.52 (45.36)                                        
  9 Gross-Leczycki, Ma  11 Middies-MR           1:35.06    1:34.24        
Preliminaries
 10 Saulle, Daniel J    11 Bluefish-MR          1:37.62                   
                  47.34     1:37.62 (50.28)                                        
 -- Atay, Sinan         11 Middies-MR               DQ                    
                  47.26          DQ (49.05)                                        
 -- DelaGarza, Alex S   12 Middies-MR               DQ                    
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 McCartney, Connor W       12 Bluefish-MR          1:16.78    1:20.56 q      
                  38.91     1:20.56 (41.65)                                        
  2 Zagaja, Robert C          12 Bluefish-MR          1:17.02    1:22.06 q      
                  39.36     1:22.06 (42.70)                                        
  3 Gabriele, Christopher J   11 Bluefish-MR          1:24.08    1:22.39 q      
                  40.07     1:22.39 (42.32)                                        
  4 Xiang, Kevin              11 ZEUS-CT              1:24.76    1:22.93 q      
  5 Patrouch, Oliver L        11 Middies-MR           1:30.25    1:25.72 q      
                  41.21     1:25.72 (44.51)                                        
  6 Promuto, Vincent L        12 ZEUS-CT              1:29.48    1:25.84 q      
                  41.23     1:25.84 (44.61)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Natbony, Samuel J         12 Middies-MR           1:28.97    1:27.06 q      
                  41.61     1:27.06 (45.45)                                        
  8 Fink, Stephen J           12 Middies-MR           1:24.53    1:27.54 q      
  9 Gross-Leczycki, Martin    11 Middies-MR           1:35.33    1:35.06 q      
 10 Saulle, Daniel J          11 Bluefish-MR          1:35.37    1:37.62 q      
                  47.34     1:37.62 (50.28)                                        
 -- DelaGarza, Alex S         12 Middies-MR           1:37.67         DQ        
 -- Atay, Sinan               11 Middies-MR           1:52.28         DQ        
                  47.26          DQ (49.05)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alonso, Carlos      12 APEX-MR                49.93      39.98         20  
  2 Su, Kyle            11 GATE-MR                42.04      42.46         17  
  3 Cheng, Luis         12 Unattached-MR          42.59      43.17         16  
  4 Patrouch, Oliver L  11 Middies-MR             45.34      43.26         15  
  5 Mendez, Spencer D   11 Bluefish-MR            43.19      43.82         14  
  6 Krikorian, George   11 Rye y 2007-MR          42.69      44.17         13  
  7 Chang, Lawrence     12 Unattached-MR          44.10      44.35         12  
  8 Natbony, Samuel J   12 Middies-MR             42.89      44.66         11  
  9 Atay, Sinan         11 Middies-MR             44.34      45.00          9  
 10 Su, Kevin           11 GATE-MR                47.80      46.01          7  
 11 Chow, William       11 Unattached-MR          46.48      46.27          6  
 12 Gabriele, Christop  11 Bluefish-MR            51.96      46.99          5  
 13 Promuto, Vincent L  12 ZEUS-CT                56.73      48.98          4  
 14 Nelson, Matt        11 Bluefish-MR            53.91      50.38          3  
 -- Chen, Kevin         12 Unattached-MR             NT         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Zagaja, Robert C    12 Bluefish-MR          1:26.03    1:24.90         20  
                  40.80     1:24.90 (44.10)                                        
  2 Chen, Kevin         12 Unattached-MR        1:28.50    1:26.85         17  
                  40.83     1:26.85 (46.02)                                        
  3 Su, Kyle            11 GATE-MR              1:30.30    1:29.83         16  
                  41.02     1:29.83 (48.81)                                        
  4 Wargo, Nicholas G   11 ZEUS-CT              1:31.57    1:30.17         15  
                  41.93     1:30.17 (48.24)                                        
  5 Cheng, Luis         12 Unattached-MR        1:32.27    1:33.22         14  
                  42.70     1:33.22 (50.52)                                        
  6 Natbony, Samuel J   12 Middies-MR           1:33.02    1:33.33        
                  44.10     1:33.33 (49.23)                                        
  7 Patrouch, Oliver L  11 Middies-MR           1:34.13    1:33.60        
                  43.79     1:33.60 (49.81)                                        
  8 Krikorian, George   11 Rye y 2007-MR        1:32.30    1:35.33         13  
                  44.81     1:35.33 (50.52)                                        
  9 Su, Kevin           11 GATE-MR              1:35.11    1:35.67        
                  45.26     1:35.67 (50.41)                                        
 10 Atay, Sinan         11 Middies-MR           1:35.43    1:36.23        
                  47.18     1:36.23 (49.05)                                        
 11 Xiang, Kevin        11 ZEUS-CT              1:43.05    1:37.77        
                  46.30     1:37.77 (51.47)                                        
 12 Promuto, Vincent L  12 ZEUS-CT              1:43.12    1:44.30        
                  49.41     1:44.30 (54.89)                                        
Preliminaries
 13 Chow, William       11 Unattached-MR        1:47.67                   
                  48.03     1:47.67 (59.64)                                        
 -- Chang, Lawrence     12 Unattached-MR            DQ                    
                  45.53          DQ (50.01)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Zagaja, Robert C          12 Bluefish-MR          1:28.11    1:26.03 q      
                  41.34     1:26.03 (44.69)                                        
  2 Chen, Kevin               12 Unattached-MR             NT    1:28.50 q      
                  41.32     1:28.50 (47.18)                                        
  3 Su, Kyle                  11 GATE-MR              1:39.10    1:30.30 q      
                  41.59     1:30.30 (48.71)                                        
  4 Wargo, Nicholas G         11 ZEUS-CT              1:36.45    1:31.57 q      
                  43.04     1:31.57 (48.53)                                        
  5 Cheng, Luis               12 Unattached-MR        1:42.00    1:32.27 q      
                  43.62     1:32.27 (48.65)                                        
  6 Krikorian, George         11 Rye y 2007-MR        1:33.69    1:32.30 q      
                  44.05     1:32.30 (48.25)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Natbony, Samuel J         12 Middies-MR           1:32.54    1:33.02 q      
                  43.62     1:33.02 (49.40)                                        
  8 Patrouch, Oliver L        11 Middies-MR           1:44.78    1:34.13 q      
                  43.17     1:34.13 (50.96)                                        
  9 Su, Kevin                 11 GATE-MR              1:54.86    1:35.11 q      
                  45.09     1:35.11 (50.02)                                        
 10 Atay, Sinan               11 Middies-MR           1:38.17    1:35.43 q      
                  46.16     1:35.43 (49.27)                                        
 11 Xiang, Kevin              11 ZEUS-CT              1:41.93    1:43.05 q      
                  48.23     1:43.05 (54.82)                                        
 12 Promuto, Vincent L        12 ZEUS-CT              1:49.00    1:43.12 q      
                  48.03     1:43.12 (55.09)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Chow, William             11 Unattached-MR        1:42.00    1:47.67        
                  48.03     1:47.67 (59.64)                                        
 -- Chang, Lawrence           12 Unattached-MR        1:42.00         DQ        
                  45.53          DQ (50.01)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 McCartney, Connor   12 Bluefish-MR            33.72      32.96         20  
  2 Wargo, Nicholas G   11 ZEUS-CT                35.56      34.37         17  
  3 Chang, Lawrence     12 Unattached-MR          36.27      34.59         16  
  4 Cheng, Luis         12 Unattached-MR          36.32      36.93         15  
  5 Su, Kyle            11 GATE-MR                40.34      38.73        
  6 Fink, Stephen J     12 Middies-MR             39.31      38.99         14  
  7 Gabriele, Christop  11 Bluefish-MR            40.09      39.66        
  8 Atay, Sinan         11 Middies-MR             41.55      40.06        
  9 Chen, Kevin         12 Unattached-MR          39.33      40.41         13  
 10 Xiang, Kevin        11 ZEUS-CT                42.45      41.44        
 11 Gross-Leczycki, Ma  11 Middies-MR             47.37      47.05        
 12 Chow, William       11 Unattached-MR          51.60      51.98        
Preliminaries
  5 Saulle, Daniel J    11 Bluefish-MR            39.25                   
 -- Su, Kevin           11 GATE-MR                  DQ                    
 -- DelaGarza, Alex S   12 Middies-MR               DQ                    
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 McCartney, Connor W       12 Bluefish-MR            32.25      33.72 q      
  2 Wargo, Nicholas G         11 ZEUS-CT                35.69      35.56 q      
  3 Chang, Lawrence           12 Unattached-MR          33.46      36.27 q      
  4 Cheng, Luis               12 Unattached-MR          36.26      36.32 q      
  5 Saulle, Daniel J          11 Bluefish-MR            37.93      39.25 q      
  6 Fink, Stephen J           12 Middies-MR             40.33      39.31 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Chen, Kevin               12 Unattached-MR             NT      39.33 q      
  8 Gabriele, Christopher J   11 Bluefish-MR            38.17      40.09 q      
  9 Su, Kyle                  11 GATE-MR                44.25      40.34 q      
 10 Atay, Sinan               11 Middies-MR             41.18      41.55 q      
 11 Xiang, Kevin              11 ZEUS-CT                44.89      42.45 q      
 12 Gross-Leczycki, Martin    11 Middies-MR             50.62      47.37 q      
-------------------------------------------------------------------------
 13 Chow, William             11 Unattached-MR          45.30      51.60        
 -- DelaGarza, Alex S         12 Middies-MR             58.52         DQ        
 -- Su, Kevin                 11 GATE-MR                45.56         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chang, Lawrence     12 Unattached-MR        1:26.17    1:20.86         20  
                  37.89     1:20.86 (42.97)                                        
  2 Wargo, Nicholas G   11 ZEUS-CT              1:30.36    1:22.69         17  
                  38.76     1:22.69 (43.93)                                        
  3 Cheng, Luis         12 Unattached-MR        1:26.17    1:25.62         16  
                  39.06     1:25.62 (46.56)                                        
  4 Atay, Sinan         11 Middies-MR           1:55.43    1:41.21         15  
                  45.36     1:41.21 (55.85)                                        
 -- Chen, Kevin         12 Unattached-MR             NT         DQ        
                  41.41          DQ (50.77)                                        
 -- Fink, Stephen J     12 Middies-MR           1:41.36         DQ        
                  42.19          DQ (49.41)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carey, Jack T       12 NY Sharks-MR         2:27.96    2:23.47         20  
                  30.12     1:09.00 (38.88)     1:53.04 (44.04)     2:23.47 (30.43)
  2 Walsh, Zach H       11 UNNYS-MR             2:49.25    2:45.72         17  
                  35.45     1:17.65 (42.20)     2:08.02 (50.37)     2:45.72 (37.70)
  3 Arnott, Conner W    12 NY Sharks-MR         2:50.28    2:48.31         16  
                  37.07     1:19.15 (42.08)     2:09.88 (50.73)     2:48.31 (38.43)
  4 Magee, Dylan P      11 NY Sharks-MR         2:58.55    2:50.61         15  
                  38.80     1:24.83 (46.03)     2:09.85 (45.02)     2:50.61 (40.76)
  5 Patrouch, Oliver L  11 Middies-MR           2:58.98    2:55.42         14  
                  36.99     1:21.57 (44.58)     2:14.47 (52.90)     2:55.42 (40.95)
  6 Fink, Stephen J     12 Middies-MR           3:09.87    3:01.26        
                  42.29     1:29.95 (47.66)     2:20.15 (50.20)     3:01.26 (41.11)
  7 Xiang, Kevin        11 ZEUS-CT              3:12.00    3:04.08        
                  42.76     1:28.07 (45.31)     2:21.42 (53.35)     3:04.08 (42.66)
  8 Torda, Ben H        11 Middies-MR           3:11.47    3:11.02        
                  41.88     1:27.96 (46.08)   2:30.29 (1:02.33)     3:11.02 (40.73)
  9 Atay, Sinan         11 Middies-MR           3:19.70    3:11.88        
                  43.01     1:33.61 (50.60)     2:28.57 (54.96)     3:11.88 (43.31)
 
Boys 12 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carey, Jack T       12 NY Sharks-MR         5:48.32    5:50.53         20  
                  31.06     1:06.75 (35.69)     1:43.09 (36.34)     2:19.65 (36.56)
        2:55.89 (36.24)     3:32.08 (36.19)     4:07.81 (35.73)     4:43.34 (35.53)
        5:18.04 (34.70)     5:50.53 (32.49)                                        
  2 Eiden, Joseph P     12 Middies-MR           6:12.54    6:26.30         17  
                  32.24     1:09.67 (37.43)     1:47.90 (38.23)     2:28.29 (40.39)
        3:07.95 (39.66)     3:48.86 (40.91)     4:27.82 (38.96)     5:08.36 (40.54)
        5:48.87 (40.51)     6:26.30 (37.43)                                        
  3 Arnott, Conner W    12 NY Sharks-MR         6:53.17    6:43.20         16  
                  35.68     1:17.69 (42.01)     1:59.84 (42.15)     2:41.75 (41.91)
        3:24.17 (42.42)     4:06.44 (42.27)     4:47.16 (40.72)     5:29.19 (42.03)
        6:05.40 (36.21)     6:43.20 (37.80)                                        
  4 Libby, Jacob C       9 ZEUS-CT              6:54.10    6:46.97         15  
                  34.07     1:15.38 (41.31)     1:58.37 (42.99)     2:39.84 (41.47)
        3:22.19 (42.35)     4:04.42 (42.23)     4:46.08 (41.66)     5:27.71 (41.63)
        6:08.87 (41.16)     6:46.97 (38.10)                                        
  5 Walsh, Zach H       11 UNNYS-MR             7:22.42    6:48.19        
                  34.58     1:14.10 (39.52)     1:56.23 (42.13)     2:38.15 (41.92)
        3:20.68 (42.53)     4:02.35 (41.67)     4:44.46 (42.11)     5:27.19 (42.73)
        6:09.34 (42.15)     6:48.19 (38.85)                                        
  6 Dell'Isola, Anthon  10 ZEUS-CT              6:57.83    6:59.93         14  
                  37.31     1:19.38 (42.07)     2:01.33 (41.95)     2:43.55 (42.22)
        3:26.67 (43.12)     4:10.13 (43.46)     4:53.79 (43.66)     5:36.50 (42.71)
        6:19.53 (43.03)     6:59.93 (40.40)                                        
  7 Xiang, Kevin        11 ZEUS-CT              7:27.83    7:09.29        
                  35.55     1:16.90 (41.35)     1:59.68 (42.78)     2:43.14 (43.46)
        3:27.24 (44.10)     4:11.77 (44.53)     4:55.92 (44.15)     5:40.15 (44.23)
        6:25.22 (45.07)     7:09.29 (44.07)                                        
  8 Magee, Dylan P      11 NY Sharks-MR              NT    7:18.26        
                  39.28     1:23.55 (44.27)     2:08.77 (45.22)     2:53.84 (45.07)
        3:38.96 (45.12)     4:23.89 (44.93)     5:08.01 (44.12)     5:53.31 (45.30)
        6:37.79 (44.48)     7:18.26 (40.47)                                        
  9 Patrouch, Oliver L  11 Middies-MR           7:23.34    7:20.23        
                  35.57     1:16.71 (41.14)     2:00.39 (43.68)     2:44.53 (44.14)
        3:29.70 (45.17)     4:16.03 (46.33)     5:02.35 (46.32)     5:49.53 (47.18)
        6:36.31 (46.78)     7:20.23 (43.92)                                        
 10 Ceci, GianCarlo     10 ZEUS-CT              7:28.62    7:27.06        
                  41.20     1:26.52 (45.32)     2:13.98 (47.46)     3:00.84 (46.86)
        3:46.31 (45.47)     4:30.73 (44.42)     5:15.81 (45.08)     6:00.53 (44.72)
        6:43.72 (43.19)     7:27.06 (43.34)                                        
 11 Fink, Stephen J     12 Middies-MR           7:13.22    7:27.99        
                  39.99     1:25.82 (45.83)   3:43.92 (2:18.10)   6:47.45 (3:03.53)
        7:27.99 (40.54)                                                            
 12 Fullerton, Billy R  10 NY Sharks-MR         8:02.32    7:28.03        
                  38.14     1:22.80 (44.66)     2:09.88 (47.08)     2:56.19 (46.31)
        3:41.86 (45.67)     4:28.58 (46.72)     5:14.90 (46.32)     6:01.18 (46.28)
        6:47.03 (45.85)     7:28.03 (41.00)                                        
 13 Torda, Ben H        11 Middies-MR           7:26.45    7:30.74        
                  38.99     1:25.38 (46.39)     2:12.47 (47.09)     2:59.23 (46.76)
        3:45.40 (46.17)     4:31.32 (45.92)     5:16.14 (44.82)     6:02.21 (46.07)
      7:30.85 (1:28.64)         7:30.74 ( )                                        
 14 DeMarzo, Thomas A   12 Middies-MR           7:09.73    7:33.08         13  
                  35.54     1:18.11 (42.57)     2:03.59 (45.48)     2:50.35 (46.76)
        3:37.97 (47.62)     4:26.97 (49.00)     5:14.79 (47.82)   6:48.75 (1:33.96)
        7:33.08 (44.33)                                                            
 15 Chajon, Pablo R      9 ZEUS-CT              8:12.56    7:39.50        
                  37.09     1:23.57 (46.48)     2:12.50 (48.93)     2:59.51 (47.01)
        3:46.40 (46.89)     4:34.59 (48.19)     5:20.06 (45.47)     6:09.07 (49.01)
        6:56.05 (46.98)     7:39.50 (43.45)                                        
 16 LaSala, Nicolas A   10 ZEUS-CT              7:48.42    7:43.73        
                  40.58     1:28.12 (47.54)     2:16.67 (48.55)     3:03.79 (47.12)
        3:52.79 (49.00)     4:39.50 (46.71)     5:28.97 (49.47)     6:14.01 (45.04)
        7:00.81 (46.80)     7:43.73 (42.92)                                        
 17 Musoff, Charlie B    9 Middies-MR           7:58.78    7:45.61        
                  40.23     1:26.57 (46.34)     2:14.64 (48.07)     3:02.97 (48.33)
        3:50.59 (47.62)     4:38.58 (47.99)     5:26.16 (47.58)     6:14.11 (47.95)
        7:01.05 (46.94)     7:45.61 (44.56)                                        
 18 Sokolski, Michael   10 Middies-MR           8:41.21    7:54.46        
                  40.75     1:27.53 (46.78)     2:15.74 (48.21)     3:04.03 (48.29)
        3:53.55 (49.52)     4:42.01 (48.46)     5:30.18 (48.17)     6:19.62 (49.44)
        7:08.37 (48.75)     7:54.46 (46.09)                                        
 19 Kanim, Jared F       9 Middies-MR           8:41.64    7:57.45        
                  42.15     1:29.98 (47.83)     2:18.10 (48.12)     3:06.45 (48.35)
      4:44.70 (1:38.25)     5:35.23 (50.53)     6:25.27 (50.04)     7:13.79 (48.52)
        7:58.04 (44.25)         7:57.45 ( )                                        
 20 Atay, Sinan         11 Middies-MR           8:00.33    7:59.56        
                  39.01     1:26.33 (47.32)     2:15.53 (49.20)     3:05.35 (49.82)
        3:54.82 (49.47)     4:44.02 (49.20)     5:34.37 (50.35)     6:24.34 (49.97)
        7:13.18 (48.84)     7:59.56 (46.38)                                        
 21 Gorenstein, Isaac   10 NY Sharks-MR              NT    8:05.09        
                  40.50     1:26.43 (45.93)     2:16.21 (49.78)     3:06.34 (50.13)
        3:57.31 (50.97)     4:48.83 (51.52)     5:40.57 (51.74)     6:31.59 (51.02)
        7:21.38 (49.79)     8:05.09 (43.71)                                        
 22 Lucas, Travis H     10 ZEUS-CT              8:43.93    8:36.94        
                  44.87     1:37.78 (52.91)     2:30.09 (52.31)     3:24.77 (54.68)
        4:18.96 (54.19)     5:11.34 (52.38)     6:04.84 (53.50)     6:57.62 (52.78)
        7:49.97 (52.35)     8:36.94 (46.97)                                        
 23 Distler, Alex J      9 Middies-MR                NT    9:15.07        
                  46.03     1:41.58 (55.55)     2:37.62 (56.04)     3:32.61 (54.99)
        4:31.51 (58.90)     5:30.59 (59.08)     6:27.24 (56.65)     7:22.87 (55.63)
        8:20.39 (57.52)     9:15.07 (54.68)                                        
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Black, Cameron M    13 Bluefish-MR            25.48      25.71         20  
  2 Gillenwater, Darin  13 Riptides-MR            25.89      25.72         17  
  3 Tanner, Sebastin    14 Rye y 2007-MR          26.84      26.70         16  
  4 Jimenez, Kenneth J  13 ZEUS-CT                28.53      26.74         15  
  5 Jeng, Franklin      14 Unattached-MR          26.72      27.00         14  
  6 Zhou, Richard       14 GATE-MR                26.54      27.12         13  
  7 Mitzian, Nick W     14 Middies-MR             27.14      27.51         12  
  8 Russell, James      13 Bluefish-MR            29.53      28.19         11  
  9 Zhivkov, Panio G    13 APEX-MR                28.68      29.06          9  
 10 Goitia, Nelson R    14 ZEUS-CT                29.35      29.47          7  
 11 Chen, Jonathan      13 Unattached-MR          29.83      29.55          6  
 12 Rusakov, Pavel G    13 Riptides-MR            28.98      29.82          5  
 13 Zhao, Harrison      13 GATE-MR                30.01      30.03          4  
 14 Rodriguez, Jose M   13 APEX-MR                31.95      30.66          3  
 15 Kazerouni, Alex P   13 Bluefish-MR            31.13      31.37          2  
 16 Yen, Kevin          13 GATE-MR                33.00      31.87          1  
 17 Szkolnicki, Mark    13 APEX-MR                33.53      34.85        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 DiLorenzo, Jimmy C  14 Rye y 2007-MR          58.12      56.18         20  
                  26.74       56.18 (29.44)                                        
  2 Catarinacchio, Vin  14 Middies-MR             57.01      56.36         17  
                  27.28       56.36 (29.08)                                        
  3 Gillenwater, Darin  13 Riptides-MR            58.12      56.84         16  
                  27.16       56.84 (29.68)                                        
  4 Black, Cameron M    13 Bluefish-MR            59.38      58.67         15  
                  27.72       58.67 (30.95)                                        
  5 Tanner, Sebastin    14 Rye y 2007-MR        1:00.01      58.88         14  
                  28.26       58.88 (30.62)                                        
  6 Zhou, Richard       14 GATE-MR              1:00.19      59.27         13  
                  28.25       59.27 (31.02)                                        
  7 Jeng, Franklin      14 Unattached-MR        1:01.37    1:01.24        
                  29.26     1:01.24 (31.98)                                        
  8 Jimenez, Kenneth J  13 ZEUS-CT              1:02.08    1:01.94        
                  28.78     1:01.94 (33.16)                                        
  9 Mitzian, Nick W     14 Middies-MR           1:03.76    1:02.62        
                  29.63     1:02.62 (32.99)                                        
 10 Zhao, Harrison      13 GATE-MR              1:06.53    1:06.54        
                  30.67     1:06.54 (35.87)                                        
 11 Goitia, Nelson R    14 ZEUS-CT              1:06.33    1:06.59        
                  31.70     1:06.59 (34.89)                                        
 12 Yen, Kevin          13 GATE-MR              1:10.84    1:11.85        
                  33.75     1:11.85 (38.10)                                        
Preliminaries
  9 Russell, James      13 Bluefish-MR          1:03.62                   
                  31.23     1:03.62 (32.39)                                        
 14 Ferguson, Peter M   13 ZEUS-CT              1:29.26                   
                  40.71     1:29.26 (48.55)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Catarinacchio, Vincent J  14 Middies-MR             55.79      57.01 q      
                  27.23       57.01 (29.78)                                        
  2 Gillenwater, Darin J      13 Riptides-MR            59.36      58.12 q      
                  28.20       58.12 (29.92)                                        
  2 DiLorenzo, Jimmy C        14 Rye y 2007-MR          58.11      58.12 q      
                  27.36       58.12 (30.76)                                        
  4 Black, Cameron M          13 Bluefish-MR          1:00.98      59.38 q      
                  28.71       59.38 (30.67)                                        
  5 Tanner, Sebastin          14 Rye y 2007-MR          59.90    1:00.01 q      
                  29.14     1:00.01 (30.87)                                        
  6 Zhou, Richard             14 GATE-MR              1:00.00    1:00.19 q      
                  29.34     1:00.19 (30.85)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Jeng, Franklin            14 Unattached-MR        1:15.00    1:01.37 q      
                  29.09     1:01.37 (32.28)                                        
  8 Jimenez, Kenneth J        13 ZEUS-CT              1:04.19    1:02.08 q      
                  29.04     1:02.08 (33.04)                                        
  9 Russell, James            13 Bluefish-MR          1:06.05    1:03.62 q      
                  31.23     1:03.62 (32.39)                                        
 10 Mitzian, Nick W           14 Middies-MR           1:02.57    1:03.76 q      
                  29.71     1:03.76 (34.05)                                        
 11 Goitia, Nelson R          14 ZEUS-CT              1:10.33    1:06.33 q      
                  31.65     1:06.33 (34.68)                                        
 12 Zhao, Harrison            13 GATE-MR              1:15.93    1:06.53 q      
                  30.60     1:06.53 (35.93)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Yen, Kevin                13 GATE-MR              1:26.20    1:10.84        
                  33.48     1:10.84 (37.36)                                        
 14 Ferguson, Peter M         13 ZEUS-CT                   NT    1:29.26        
                  40.71     1:29.26 (48.55)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Catarinacchio, Vin  14 Middies-MR           2:01.75    2:02.28         20  
                  24.63   2:02.28 (1:37.65)                                        
  2 DiLorenzo, Jimmy C  14 Rye y 2007-MR        2:15.50    2:07.76         17  
                  30.27   2:07.76 (1:37.49)                                        
  3 Tanner, Sebastin    14 Rye y 2007-MR        2:19.19    2:12.04         16  
                  28.81   2:12.04 (1:43.23)                                        
  4 Rodriguez, Jose M   13 APEX-MR              2:29.15    2:18.94         15  
                  32.54   2:18.94 (1:46.40)                                        
  5 Black, Cameron M    13 Bluefish-MR          2:23.46    2:19.38         14  
                  31.61   2:19.38 (1:47.77)                                        
  6 Mitzian, Nick W     14 Middies-MR           2:19.69    2:22.14         13  
                  25.96   2:22.14 (1:56.18)                                        
  7 Zhivkov, Panio G    13 APEX-MR              2:20.77    2:23.64         12  
                  36.41   2:23.64 (1:47.23)                                        
  8 Goitia, Nelson R    14 ZEUS-CT              2:55.00    2:27.56         11  
                  38.94   2:27.56 (1:48.62)                                        
  9 Chen, Jonathan      13 Unattached-MR        2:21.00    2:27.86          9  
                  22.50   2:27.86 (2:05.36)                                        
 10 Kazerouni, Alex P   13 Bluefish-MR          2:40.57    2:33.31          7  
                  27.45   2:33.31 (2:05.86)                                        
 11 Szkolnicki, Mark    13 APEX-MR                   NT    2:43.07          6  
                  24.32   2:43.07 (2:18.75)                                        
 -- Russell, James      13 Bluefish-MR          2:30.98         DQ        
                  37.40                                                            
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DiLorenzo, Jimmy C  14 Rye y 2007-MR        1:10.18    1:07.58         20  
  2 Catarinacchio, Vin  14 Middies-MR           1:09.14    1:09.10         17  
  3 Kazerouni, Alex P   13 Bluefish-MR          1:17.62    1:15.25         16  
  4 Rusakov, Pavel G    13 Riptides-MR          1:11.79    1:16.05         15  
  5 Rodriguez, Jose M   13 APEX-MR              1:19.63    1:19.23         14  
  6 Zhao, Harrison      13 GATE-MR              1:33.02    1:21.34         13  
  7 Yen, Kevin          13 GATE-MR                   NT    1:25.96         12  
  8 Szkolnicki, Mark    13 APEX-MR              1:28.33    1:30.59         11  
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Catarinacchio, Vin  14 Middies-MR           2:26.67    2:25.79         20  
                  34.04     1:10.51 (36.47)     1:47.66 (37.15)     2:25.79 (38.13)
  2 Black, Cameron M    13 Bluefish-MR          2:28.06    2:27.88         17  
                  35.69     1:13.11 (37.42)     1:51.17 (38.06)     2:27.88 (36.71)
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Catarinacchio, Vincent J  14 Middies-MR           2:24.43    2:26.67 q      
                  34.89     1:11.33 (36.44)     1:49.19 (37.86)     2:26.67 (37.48)
  2 Black, Cameron M          13 Bluefish-MR               NT    2:28.06 q      
                  36.99     1:15.09 (38.10)     1:51.94 (36.85)     2:28.06 (36.12)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhou, Richard       14 GATE-MR              1:13.37    1:13.81         20  
  2 Jeng, Franklin      14 Unattached-MR        1:14.47    1:16.88         17  
  3 Black, Cameron M    13 Bluefish-MR          1:17.74    1:17.44         16  
  4 Gillenwater, Darin  13 Riptides-MR          1:16.48    1:18.70         15  
  5 Zhao, Harrison      13 GATE-MR              1:35.03    1:19.61         14  
  6 Mitzian, Nick W     14 Middies-MR           1:18.49    1:19.98         13  
  7 Zhivkov, Panio G    13 APEX-MR              1:22.96    1:20.15         12  
  8 Russell, James      13 Bluefish-MR          1:25.63    1:20.39         11  
  9 Rusakov, Pavel G    13 Riptides-MR          1:19.25    1:20.78          9  
 10 Jimenez, Kenneth J  13 ZEUS-CT              1:23.87    1:21.24          7  
 11 Chen, Jonathan      13 Unattached-MR        1:26.86    1:33.07          6  
 -- Yen, Kevin          13 GATE-MR              1:28.89         DQ        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Zhou, Richard       14 GATE-MR              2:41.00    2:40.61         20  
                  35.21     1:16.77 (41.56)     1:58.64 (41.87)     2:40.61 (41.97)
  2 Jeng, Franklin      14 Unattached-MR        2:43.75    2:40.91         17  
                  36.82     1:18.55 (41.73)     1:59.34 (40.79)     2:40.91 (41.57)
  3 Zhao, Harrison      13 GATE-MR              2:46.38    2:45.64         16  
                  36.79     1:18.20 (41.41)     2:01.76 (43.56)     2:45.64 (43.88)
  4 Tanner, Sebastin    14 Rye y 2007-MR        2:51.59    2:51.43         15  
                  38.02     1:21.05 (43.03)     2:06.54 (45.49)     2:51.43 (44.89)
  5 Mitzian, Nick W     14 Middies-MR           2:57.18    2:53.45         14  
                  36.56     1:21.30 (44.74)     2:08.50 (47.20)     2:53.45 (44.95)
  6 Jimenez, Kenneth J  13 ZEUS-CT              2:59.80    3:00.30         13  
                  37.01     1:21.64 (44.63)     2:10.92 (49.28)     3:00.30 (49.38)
  7 Yen, Kevin          13 GATE-MR              3:18.25    3:13.19        
                  43.45     1:31.98 (48.53)     2:24.42 (52.44)     3:13.19 (48.77)
  8 Chen, Jonathan      13 Unattached-MR        3:17.61    3:15.21        
                  42.79     1:31.72 (48.93)     2:24.02 (52.30)     3:15.21 (51.19)
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Zhou, Richard             14 GATE-MR              2:38.96    2:41.00 q      
                  35.55     1:15.49 (39.94)     1:57.74 (42.25)     2:41.00 (43.26)
  2 Jeng, Franklin            14 Unattached-MR        2:55.31    2:43.75 q      
                  38.01     1:20.09 (42.08)     2:02.78 (42.69)     2:43.75 (40.97)
  3 Zhao, Harrison            13 GATE-MR              2:40.23    2:46.38 q      
                  38.52     1:21.18 (42.66)     2:03.84 (42.66)     2:46.38 (42.54)
  4 Tanner, Sebastin          14 Rye y 2007-MR        3:02.78    2:51.59 q      
                  38.40     1:21.05 (42.65)     2:06.52 (45.47)     2:51.59 (45.07)
  5 Mitzian, Nick W           14 Middies-MR           2:53.66    2:57.18 q      
                  38.50     1:24.20 (45.70)     2:11.74 (47.54)     2:57.18 (45.44)
  6 Jimenez, Kenneth J        13 ZEUS-CT              3:01.12    2:59.80 q      
                  37.45     1:21.10 (43.65)     2:10.38 (49.28)     2:59.80 (49.42)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Chen, Jonathan            13 Unattached-MR        3:09.50    3:17.61 q      
                  44.13     1:34.13 (50.00)     2:27.37 (53.24)     3:17.61 (50.24)
  8 Yen, Kevin                13 GATE-MR                   NT    3:18.25 q      
                  42.77     1:31.19 (48.42)     2:26.07 (54.88)     3:18.25 (52.18)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Catarinacchio, Vin  14 Middies-MR           1:01.08    1:01.35         20  
                  28.97     1:01.35 (32.38)                                        
  2 DiLorenzo, Jimmy C  14 Rye y 2007-MR        1:04.32    1:01.69         17  
                  29.45     1:01.69 (32.24)                                        
  3 Zhou, Richard       14 GATE-MR              1:07.41    1:07.65         16  
                  30.75     1:07.65 (36.90)                                        
  4 Mitzian, Nick W     14 Middies-MR           1:15.74    1:14.85         15  
                  33.10     1:14.85 (41.75)                                        
  5 Chen, Jonathan      13 Unattached-MR        1:17.33    1:15.58         14  
                  34.88     1:15.58 (40.70)                                        
  6 Black, Cameron M    13 Bluefish-MR          1:20.32    1:17.69         13  
                  34.56     1:17.69 (43.13)                                        
  7 Goitia, Nelson R    14 ZEUS-CT              1:21.82    1:19.50        
                  36.09     1:19.50 (43.41)                                        
  8 Jeng, Franklin      14 Unattached-MR        1:20.87    1:20.30        
                  34.68     1:20.30 (45.62)                                        
  9 Yen, Kevin          13 GATE-MR              1:27.47    1:28.21        
                  38.15     1:28.21 (50.06)                                        
Preliminaries
 -- Zhao, Harrison      13 GATE-MR                  DQ                    
                  33.24          DQ (41.03)                                        
 -- Russell, James      13 Bluefish-MR              DQ                    
                  41.58          DQ (47.83)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Catarinacchio, Vincent J  14 Middies-MR           1:00.49    1:01.08 q      
                  28.77     1:01.08 (32.31)                                        
  2 DiLorenzo, Jimmy C        14 Rye y 2007-MR        1:06.71    1:04.32 q      
                  29.03     1:04.32 (35.29)                                        
  3 Zhou, Richard             14 GATE-MR              1:08.64    1:07.41 q      
                  30.98     1:07.41 (36.43)                                        
  4 Mitzian, Nick W           14 Middies-MR           1:13.34    1:15.74 q      
                  34.00     1:15.74 (41.74)                                        
  5 Chen, Jonathan            13 Unattached-MR        1:18.11    1:17.33 q      
                  35.94     1:17.33 (41.39)                                        
  6 Black, Cameron M          13 Bluefish-MR               NT    1:20.32 q      
                  35.42     1:20.32 (44.90)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Jeng, Franklin            14 Unattached-MR        1:17.27    1:20.87 q      
                  36.07     1:20.87 (44.80)                                        
  8 Goitia, Nelson R          14 ZEUS-CT              1:31.33    1:21.82 q      
                  38.07     1:21.82 (43.75)                                        
  9 Yen, Kevin                13 GATE-MR              1:34.00    1:27.47 q      
                  37.36     1:27.47 (50.11)                                        
 -- Zhao, Harrison            13 GATE-MR              1:14.81         DQ        
                  33.24          DQ (41.03)                                        
 -- Russell, James            13 Bluefish-MR          1:36.58         DQ        
                  41.58          DQ (47.83)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Catarinacchio, Vin  14 Middies-MR           2:12.69    2:14.51         20  
  2 Jeng, Franklin      14 Unattached-MR             NT    3:03.42         17  
 -- Zhou, Richard       14 GATE-MR              2:28.21         DQ        
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Eller, Joshua A     18 Riptides-MR            23.02      24.02         20  
  2 Attinello, Paul C   17 Middies-MR             24.15      24.07         17  
  3 Itzkowitz, Ben M    15 Middies-MR             24.10      24.18         16  
  4 Castillo, Oscar G   15 ZEUS-CT                23.89      24.23         15  
  5 Richman, Peter F    17 Middies-MR             24.10      24.44         14  
  6 Lee, Marc A         16 APEX-MR                24.35      24.45         13  
  7 Eller, Zachary M    15 Riptides-MR            23.92      24.60         12  
  8 Suen, Geoffrey      17 Riptides-MR            25.26      24.73         11  
  9 Chang, James        15 Unattached-MR          25.02      24.80          9  
 10 Palais, Ben J       15 Rye y 2007-MR          26.66      25.40          7  
 11 Nickey, Lowell      15 Bluefish-MR            26.66      25.75          6  
 12 Jitechian, Gerard   15 Middies-MR             26.10      26.32          5  
 13 Eng, James          15 Middies-MR             26.00      26.96          4  
 14 Shala, Nick         18 APEX-MR                26.83      27.14          3  
 15 Jeng, Daniel        16 Unattached-MR          27.86      27.62          2  
 16 Vacchiano, Matthew  15 Bluefish-MR            27.33      27.98          1  
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Gianino, Alex J     15 Middies-MR             50.60      50.91         20  
                  25.03       50.91 (25.88)                                        
  2 Castillo, Oscar G   15 ZEUS-CT                52.87      52.04         17  
                  25.13       52.04 (26.91)                                        
  3 Attinello, Paul C   17 Middies-MR             52.66      53.06         16  
                  25.13       53.06 (27.93)                                        
  4 Richman, Peter F    17 Middies-MR             53.93      53.32         15  
                  25.34       53.32 (27.98)                                        
  5 Eller, Joshua A     18 Riptides-MR            53.27      53.47         14  
                  25.54       53.47 (27.93)                                        
  6 Eller, Zachary M    15 Riptides-MR            54.29      53.91         13  
                  25.56       53.91 (28.35)                                        
  7 Nickey, Lowell      15 Bluefish-MR            55.38      54.80        
                  26.90       54.80 (27.90)                                        
  8 Chang, James        15 Unattached-MR          55.39      55.31        
                  27.20       55.31 (28.11)                                        
  9 Jitechian, Gerard   15 Middies-MR             58.16      57.89        
                  27.36       57.89 (30.53)                                        
 10 Jeng, Daniel        16 Unattached-MR        1:01.32    1:01.24        
                  29.11     1:01.24 (32.13)                                        
 11 Pujals, Taylor J    16 Bluefish-MR          1:03.52    1:04.22        
                  30.70     1:04.22 (33.52)                                        
Preliminaries
  2 Itzkowitz, Ben M    15 Middies-MR             51.45                   
                  24.57       51.45 (26.88)                                        
 10 Ichikawa, Hajime    17 Riptides-MR            55.46                   
                  26.63       55.46 (28.83)                                        
 11 Eng, James          15 Middies-MR             57.35                   
                  27.43       57.35 (29.92)                                        
 12 Palais, Ben J       15 Rye y 2007-MR          57.85                   
                  27.19       57.85 (30.66)                                        
 16 Touger, Ryan J      15 ZEUS-CT              1:07.02                   
                  31.77     1:07.02 (35.25)                                        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Gianino, Alex J           15 Middies-MR             50.98      50.60 q      
                  24.82       50.60 (25.78)                                        
  2 Itzkowitz, Ben M          15 Middies-MR             51.32      51.45 q      
                  24.57       51.45 (26.88)                                        
  3 Attinello, Paul C         17 Middies-MR             51.70      52.66 q      
                  24.99       52.66 (27.67)                                        
  4 Castillo, Oscar G         15 ZEUS-CT                51.71      52.87 q      
                  25.21       52.87 (27.66)                                        
  5 Eller, Joshua A           18 Riptides-MR            52.13      53.27 q      
                  25.58       53.27 (27.69)                                        
  6 Richman, Peter F          17 Middies-MR             50.56      53.93 q      
                  25.53       53.93 (28.40)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Eller, Zachary M          15 Riptides-MR            52.36      54.29 q      
                  25.67       54.29 (28.62)                                        
  8 Nickey, Lowell            15 Bluefish-MR            59.17      55.38 q      
                  27.27       55.38 (28.11)                                        
  9 Chang, James              15 Unattached-MR          56.00      55.39 q      
 10 Ichikawa, Hajime          17 Riptides-MR            52.69      55.46 q      
                  26.63       55.46 (28.83)                                        
 11 Eng, James                15 Middies-MR             56.80      57.35 q      
                  27.43       57.35 (29.92)                                        
 12 Palais, Ben J             15 Rye y 2007-MR          56.10      57.85 q      
                  27.19       57.85 (30.66)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 13 Jitechian, Gerard J       15 Middies-MR             57.50      58.16        
                  26.94       58.16 (31.22)                                        
 14 Jeng, Daniel              16 Unattached-MR        1:18.87    1:01.32        
                  29.33     1:01.32 (31.99)                                        
-------------------------------------------------------------------------
 15 Pujals, Taylor J          16 Bluefish-MR          1:01.78    1:03.52        
                  30.29     1:03.52 (33.23)                                        
 16 Touger, Ryan J            15 ZEUS-CT              1:05.03    1:07.02        
                  31.77     1:07.02 (35.25)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gianino, Alex J     15 Middies-MR           1:49.11    1:50.36         20  
  2 Castillo, Oscar G   15 ZEUS-CT              1:52.79    1:53.97         17  
  3 Itzkowitz, Ben M    15 Middies-MR           1:53.32    1:54.38         16  
  4 Attinello, Paul C   17 Middies-MR           1:52.21    1:55.06         15  
  5 Pramer, Tyler D     15 ZEUS-CT              1:57.67    1:56.12         14  
  6 Peralta, Ramon E    15 APEX-MR              2:02.05    1:59.69         13  
  7 Lee, Marc A         16 APEX-MR              1:56.51    2:01.58         12  
  8 Nickey, Lowell      15 Bluefish-MR          2:12.34    2:02.55         11  
  9 Driwinga, Chris M   28 NYAC-MR              1:55.00    2:04.51          9  
 10 Palais, Ben J       15 Rye y 2007-MR        2:13.74    2:05.61          7  
 11 Jitechian, Gerard   15 Middies-MR           2:06.59    2:07.88          6  
 12 Zhivkov, Ivan G     15 APEX-MR              2:06.95    2:08.54          5  
 13 Shala, Chip         16 APEX-MR              2:10.39    2:12.74          4  
 14 Shala, Nick         18 APEX-MR              2:11.48    2:14.22          3  
 15 Jeng, Daniel        16 Unattached-MR        2:32.84    2:17.67          2  
 16 Touger, Ryan J      15 ZEUS-CT              2:25.05    2:33.19          1  
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gianino, Alex J     15 Middies-MR           4:55.31    4:52.20         20  
                  25.88       55.12 (29.24)     1:24.15 (29.03)     1:53.98 (29.83)
        2:24.07 (30.09)     2:54.28 (30.21)     3:23.42 (29.14)     3:52.99 (29.57)
        4:22.89 (29.90)     4:52.20 (29.31)                                        
  2 Itzkowitz, Ben M    15 Middies-MR           5:03.21    5:13.97         17  
                  26.65       56.03 (29.38)     1:26.59 (30.56)     1:58.57 (31.98)
        2:31.14 (32.57)     3:03.71 (32.57)     3:36.79 (33.08)     4:09.37 (32.58)
        4:41.74 (32.37)     5:13.97 (32.23)                                        
  3 Magee, Ryan T       14 NY Sharks-MR         5:27.25    5:17.02        
                  28.02       59.34 (31.32)     1:31.45 (32.11)     2:03.77 (32.32)
        2:36.26 (32.49)     3:09.21 (32.95)     3:42.05 (32.84)     4:15.06 (33.01)
        4:47.23 (32.17)     5:17.02 (29.79)                                        
  4 Castillo, Oscar G   15 ZEUS-CT              5:07.84    5:18.25         16  
                  27.92       59.27 (31.35)     1:31.31 (32.04)     2:03.88 (32.57)
        2:35.54 (31.66)     3:08.02 (32.48)     3:41.22 (33.20)     4:14.41 (33.19)
        4:46.90 (32.49)     5:18.25 (31.35)                                        
  5 Pramer, Tyler D     15 ZEUS-CT              5:10.62    5:18.71         15  
                  28.29       59.32 (31.03)     1:31.69 (32.37)     2:04.47 (32.78)
        2:36.50 (32.03)     3:09.02 (32.52)     3:41.93 (32.91)     4:14.90 (32.97)
        4:47.60 (32.70)     5:18.71 (31.11)                                        
  6 Catarinacchio, Vin  14 Middies-MR           5:15.71    5:21.31         14  
                  28.54       59.74 (31.20)     1:31.67 (31.93)     2:04.58 (32.91)
        2:37.32 (32.74)     3:10.00 (32.68)     3:42.61 (32.61)     4:15.38 (32.77)
        4:48.97 (33.59)     5:21.31 (32.34)                                        
  7 Foley, Brian        13 NY Sharks-MR         5:23.13    5:33.38        
                  30.02     1:02.82 (32.80)     1:35.87 (33.05)     2:09.91 (34.04)
        2:44.23 (34.32)     3:17.77 (33.54)     3:52.43 (34.66)     4:26.61 (34.18)
        5:01.03 (34.42)     5:33.38 (32.35)                                        
  8 Neuendorf, Reed     15 NY Sharks-MR         5:18.09    5:34.10         13  
                  30.67     1:04.06 (33.39)     1:37.76 (33.70)     2:11.58 (33.82)
        2:45.34 (33.76)     3:19.48 (34.14)     3:53.63 (34.15)     4:27.07 (33.44)
        5:01.09 (34.02)     5:34.10 (33.01)                                        
  9 Singer, Nathan Q    13 NY Sharks-MR         6:01.37    5:40.02        
                  30.22     1:03.59 (33.37)     1:37.88 (34.29)     2:12.19 (34.31)
        2:47.11 (34.92)     3:21.53 (34.42)     3:56.42 (34.89)     4:31.62 (35.20)
        5:06.78 (35.16)     5:40.02 (33.24)                                        
 10 Jitechian, Gerard   15 Middies-MR           5:45.56    5:42.04        
                  30.04     1:03.25 (33.21)     1:37.55 (34.30)     2:11.73 (34.18)
        2:46.56 (34.83)     3:21.46 (34.90)     3:56.80 (35.34)     4:32.36 (35.56)
        5:07.95 (35.59)     5:42.04 (34.09)                                        
 11 Zhang, Thomas       14 NY Sharks-MR         6:11.77    5:53.05        
                  31.17     1:06.06 (34.89)     1:41.83 (35.77)     2:17.49 (35.66)
        2:53.77 (36.28)     3:30.63 (36.86)     4:07.32 (36.69)     4:44.10 (36.78)
        5:20.49 (36.39)     5:53.05 (32.56)                                        
 12 Eng, James          15 Middies-MR           5:58.98    5:57.52        
                  30.40     1:03.60 (33.20)     1:38.98 (35.38)     2:14.80 (35.82)
        2:51.65 (36.85)     3:28.66 (37.01)     4:05.85 (37.19)     4:43.22 (37.37)
        5:20.69 (37.47)     5:57.52 (36.83)                                        
 13 Miara, Jesse        14 NY Sharks-MR         5:55.05    6:01.89        
                  30.04     1:04.85 (34.81)     1:40.21 (35.36)     2:17.19 (36.98)
        2:53.51 (36.32)     3:29.56 (36.05)     4:07.29 (37.73)     4:44.85 (37.56)
        5:23.41 (38.56)     6:01.89 (38.48)                                        
 14 Neuendorf, Lance    13 NY Sharks-MR              NT    6:05.63        
                  31.66     1:07.32 (35.66)     1:44.73 (37.41)     2:22.83 (38.10)
        3:00.46 (37.63)     3:37.86 (37.40)     4:16.04 (38.18)     4:53.14 (37.10)
        5:29.38 (36.24)     6:05.63 (36.25)                                        
 15 Privalov, Alex      14 NY Sharks-MR         6:44.53    6:18.92        
                  32.71     1:09.92 (37.21)     1:48.53 (38.61)     2:27.49 (38.96)
        3:06.38 (38.89)     3:45.05 (38.67)     4:24.74 (39.69)     5:03.91 (39.17)
        5:43.01 (39.10)     6:18.92 (35.91)                                        
 16 Aitken, Alex        15 NY Sharks-MR         6:49.43    6:29.15        
                  33.37     1:10.72 (37.35)     1:49.62 (38.90)     2:29.29 (39.67)
        3:09.50 (40.21)     3:49.79 (40.29)     4:29.75 (39.96)     5:10.21 (40.46)
        5:49.99 (39.78)     6:29.15 (39.16)                                        
 17 Kazerouni, Alex P   13 Bluefish-MR               NT    7:01.08        
                  34.24     1:14.99 (40.75)     1:56.40 (41.41)   6:21.15 (4:24.75)
        7:01.08 (39.93)                                                            
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gianino, Alex J     15 Middies-MR             59.07      58.56         20  
  2 Castillo, Oscar G   15 ZEUS-CT                57.71      59.47         17  
  3 Attinello, Paul C   17 Middies-MR           1:00.19    1:00.45         16  
  4 Richman, Peter F    17 Middies-MR           1:00.56    1:01.22         15  
  5 Palais, Ben J       15 Rye y 2007-MR        1:01.95    1:03.05         14  
  6 Chang, James        15 Unattached-MR        1:14.99    1:04.61         13  
  7 Jitechian, Gerard   15 Middies-MR           1:03.52    1:05.24         12  
  8 Zhivkov, Ivan G     15 APEX-MR              1:05.90    1:06.38         11  
  9 Eng, James          15 Middies-MR           1:11.56    1:13.00          9  
 10 Touger, Ryan J      15 ZEUS-CT              1:14.13    1:14.76          7  
 11 Vacchiano, Matthew  15 Bluefish-MR          1:21.38    1:17.02          6  
 -- Nickey, Lowell      15 Bluefish-MR          1:18.20         DQ        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Gianino, Alex J     15 Middies-MR           2:05.47    2:05.22         20  
                  29.58     1:01.84 (32.26)     1:34.24 (32.40)     2:05.22 (30.98)
  2 Richman, Peter F    17 Middies-MR           2:11.62    2:09.10         17  
                  31.48     1:04.41 (32.93)     1:36.78 (32.37)     2:09.10 (32.32)
  3 Pramer, Tyler D     15 ZEUS-CT              2:15.58    2:09.31         16  
                  31.17     1:04.20 (33.03)     1:36.76 (32.56)     2:09.31 (32.55)
  4 Castillo, Oscar G   15 ZEUS-CT              2:13.48    2:09.62         15  
                  29.83     1:02.51 (32.68)     1:35.71 (33.20)     2:09.62 (33.91)
  5 Attinello, Paul C   17 Middies-MR           2:10.06    2:13.94         14  
                  30.25     1:04.14 (33.89)     1:39.24 (35.10)     2:13.94 (34.70)
  6 Jitechian, Gerard   15 Middies-MR           2:25.16    2:24.26         13  
                  31.69     1:07.41 (35.72)     1:45.51 (38.10)     2:24.26 (38.75)
  7 Nickey, Lowell      15 Bluefish-MR          2:34.14    2:45.59        
  8 Pujals, Taylor J    16 Bluefish-MR          2:55.86    2:56.84        
Preliminaries
  5 Itzkowitz, Ben M    15 Middies-MR           2:14.10                   
                  31.04     1:05.15 (34.11)     1:39.78 (34.63)     2:14.10 (34.32)
  9 Touger, Ryan J      15 ZEUS-CT              2:39.94                   
                  38.23     1:18.97 (40.74)     2:00.72 (41.75)     2:39.94 (39.22)
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Gianino, Alex J           15 Middies-MR           2:06.12    2:05.47 q      
                  29.67     1:01.71 (32.04)     1:34.21 (32.50)     2:05.47 (31.26)
  2 Attinello, Paul C         17 Middies-MR           2:11.41    2:10.06 q      
                  29.82     1:02.35 (32.53)     1:35.62 (33.27)     2:10.06 (34.44)
  3 Richman, Peter F          17 Middies-MR           2:08.98    2:11.62 q      
                  32.15     1:05.36 (33.21)     1:38.97 (33.61)     2:11.62 (32.65)
  4 Castillo, Oscar G         15 ZEUS-CT              2:06.95    2:13.48 q      
                  29.74     1:02.44 (32.70)     1:37.48 (35.04)     2:13.48 (36.00)
  5 Itzkowitz, Ben M          15 Middies-MR           2:12.36    2:14.10 q      
                  31.04     1:05.15 (34.11)     1:39.78 (34.63)     2:14.10 (34.32)
  6 Pramer, Tyler D           15 ZEUS-CT              2:19.36    2:15.58 q      
                  29.29       59.54 (30.25)     1:39.78 (40.24)     2:15.58 (35.80)
-------------------------------------------------------------------------
  7 Jitechian, Gerard J       15 Middies-MR           2:18.91    2:25.16 q      
                  33.47     1:09.15 (35.68)     1:47.39 (38.24)     2:25.16 (37.77)
  8 Nickey, Lowell            15 Bluefish-MR               NT    2:34.14 q      
  9 Touger, Ryan J            15 ZEUS-CT              2:39.04    2:39.94 q      
                  38.23     1:18.97 (40.74)     2:00.72 (41.75)     2:39.94 (39.22)
 10 Pujals, Taylor J          16 Bluefish-MR               NT    2:55.86 q      
                  42.63     1:27.04 (44.41)     2:11.97 (44.93)     2:55.86 (43.89)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gianino, Alex J     15 Middies-MR           1:03.60    1:05.58         20  
  2 Itzkowitz, Ben M    15 Middies-MR           1:07.06    1:07.52         17  
  3 Ichikawa, Hajime    17 Riptides-MR          1:07.89    1:09.00         16  
  4 Pramer, Tyler D     15 ZEUS-CT              1:10.00    1:09.99         15  
  5 Eller, Zachary M    15 Riptides-MR          1:07.69    1:12.07         14  
  6 Chang, James        15 Unattached-MR        1:13.29    1:12.15         13  
  7 Zhivkov, Ivan G     15 APEX-MR              1:11.09    1:13.66         12  
  8 Shala, Nick         18 APEX-MR              1:16.88    1:16.03         11  
  9 Jeng, Daniel        16 Unattached-MR        1:20.25    1:19.95          9  
 10 Vacchiano, Matthew  15 Bluefish-MR          1:20.86    1:20.26          7  
 11 Eng, James          15 Middies-MR           1:18.19    1:20.52          6  
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Pramer, Tyler D     15 ZEUS-CT              2:37.83    2:26.57         20  
                  32.77     1:09.53 (36.76)     1:47.53 (38.00)     2:26.57 (39.04)
  2 Chang, James        15 Unattached-MR        2:39.17    2:38.29         17  
                  34.19     1:13.77 (39.58)     1:56.05 (42.28)     2:38.29 (42.24)
  3 Jeng, Daniel        16 Unattached-MR        2:52.47    2:48.17         16  
                  38.60     1:20.99 (42.39)     2:04.79 (43.80)     2:48.17 (43.38)
  4 Pujals, Taylor J    16 Bluefish-MR          2:55.23    2:52.53         15  
                  38.55     1:21.68 (43.13)     2:07.00 (45.32)     2:52.53 (45.53)
Preliminaries
  1 Itzkowitz, Ben M    15 Middies-MR           2:24.41                   
                  31.82     1:08.74 (36.92)     1:46.04 (37.30)     2:24.41 (38.37)
  6 Eng, James          15 Middies-MR           2:57.78                   
                  38.26     1:23.46 (45.20)     2:10.75 (47.29)     2:57.78 (47.03)
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Itzkowitz, Ben M          15 Middies-MR           2:24.99    2:24.41 q      
                  31.82     1:08.74 (36.92)     1:46.04 (37.30)     2:24.41 (38.37)
  2 Pramer, Tyler D           15 ZEUS-CT              2:26.94    2:37.83 q      
                  33.60     1:12.18 (38.58)     1:55.01 (42.83)     2:37.83 (42.82)
  3 Chang, James              15 Unattached-MR        2:45.93    2:39.17 q      
                  34.71     1:14.89 (40.18)     1:57.05 (42.16)     2:39.17 (42.12)
  4 Jeng, Daniel              16 Unattached-MR        3:18.82    2:52.47 q      
                  39.59     1:23.85 (44.26)     2:08.65 (44.80)     2:52.47 (43.82)
  5 Pujals, Taylor J          16 Bluefish-MR          2:50.67    2:55.23 q      
                  39.17     1:23.50 (44.33)     2:08.41 (44.91)     2:55.23 (46.82)
  6 Eng, James                15 Middies-MR           2:57.35    2:57.78 q      
                  38.26     1:23.46 (45.20)     2:10.75 (47.29)     2:57.78 (47.03)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
Finals
  1 Pramer, Tyler D     15 ZEUS-CT                57.73      56.38         20  
                  26.51       56.38 (29.87)                                        
  2 Gianino, Alex J     15 Middies-MR             57.87      57.52         17  
                  27.05       57.52 (30.47)                                        
  3 Castillo, Oscar G   15 ZEUS-CT                58.88      58.77         16  
                  27.53       58.77 (31.24)                                        
  4 Richman, Peter F    17 Middies-MR           1:00.43      59.86         15  
                  28.09       59.86 (31.77)                                        
  5 Eller, Joshua A     18 Riptides-MR            59.83    1:00.38         14  
                  27.42     1:00.38 (32.96)                                        
  6 Chang, James        15 Unattached-MR        1:05.15    1:05.49        
                  30.16     1:05.49 (35.33)                                        
  7 Nickey, Lowell      15 Bluefish-MR          1:04.22    1:05.78         13  
                  30.22     1:05.78 (35.56)                                        
  8 Jitechian, Gerard   15 Middies-MR           1:09.14    1:05.82        
                  30.41     1:05.82 (35.41)                                        
  9 Jeng, Daniel        16 Unattached-MR        1:18.81    1:15.95        
                  34.80     1:15.95 (41.15)                                        
Preliminaries
  5 Ichikawa, Hajime    17 Riptides-MR            59.96                   
                  27.57       59.96 (32.39)                                        
  9 Palais, Ben J       15 Rye y 2007-MR        1:08.30                   
                  30.32     1:08.30 (37.98)                                        
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
  1 Pramer, Tyler D           15 ZEUS-CT                59.02      57.73 q      
                  27.06       57.73 (30.67)                                        
  2 Gianino, Alex J           15 Middies-MR             57.04      57.87 q      
                  27.06       57.87 (30.81)                                        
  3 Castillo, Oscar G         15 ZEUS-CT              1:01.19      58.88 q      
                  27.45       58.88 (31.43)                                        
  4 Eller, Joshua A           18 Riptides-MR            58.65      59.83 q      
                  27.43       59.83 (32.40)                                        
  5 Ichikawa, Hajime          17 Riptides-MR            57.69      59.96 q      
                  27.57       59.96 (32.39)                                        
  6 Richman, Peter F          17 Middies-MR             58.09    1:00.43 q      
                  28.35     1:00.43 (32.08)                                        
-------------------------------------------------------------------------
  7 Nickey, Lowell            15 Bluefish-MR          1:18.24    1:04.22 q      
                  30.09     1:04.22 (34.13)                                        
  8 Chang, James              15 Unattached-MR        1:09.82    1:05.15 q      
                  29.38     1:05.15 (35.77)                                        
  9 Palais, Ben J             15 Rye y 2007-MR        1:09.37    1:08.30 q      
                  30.32     1:08.30 (37.98)                                        
 10 Jitechian, Gerard J       15 Middies-MR           1:07.84    1:09.14 q      
                  31.37     1:09.14 (37.77)                                        
 11 Jeng, Daniel              16 Unattached-MR        1:18.87    1:18.81 q      
                  35.91     1:18.81 (42.90)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pramer, Tyler D     15 ZEUS-CT              2:11.71    2:07.79         20  
  2 Richman, Peter F    17 Middies-MR           2:08.78    2:11.75         17  
  3 Lee, Marc A         16 APEX-MR              2:20.08    2:21.71         16  
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Itzkowitz, Ben M    15 Middies-MR           4:34.95    4:32.65         20  
                  28.55     1:02.64 (34.09)     1:37.78 (35.14)     2:12.61 (34.83)
        2:51.36 (38.75)     3:30.87 (39.51)     4:01.98 (31.11)     4:32.65 (30.67)
  2 Pramer, Tyler D     15 ZEUS-CT              4:42.70    4:36.81         17  
                  29.39     1:03.23 (33.84)     1:37.78 (34.55)     2:13.35 (35.57)
        2:52.50 (39.15)     3:32.82 (40.32)     4:05.34 (32.52)     4:36.81 (31.47)
  3 Catarinacchio, Vin  14 Middies-MR           4:48.24    4:48.99         16  
                  29.80     1:04.79 (34.99)     1:41.89 (37.10)     2:18.49 (36.60)
        3:02.31 (43.82)     3:45.94 (43.63)     4:17.35 (31.41)     4:48.99 (31.64)
  4 Castillo, Oscar G   15 ZEUS-CT              4:53.55    4:54.54         15  
                  29.82     1:04.10 (34.28)     1:40.65 (36.55)     2:17.32 (36.67)
        3:03.73 (46.41)     3:49.79 (46.06)     4:22.86 (33.07)     4:54.54 (31.68)
  5 Richman, Peter F    17 Middies-MR           4:56.79    4:54.98         14  
                  29.02     1:02.61 (33.59)     1:38.81 (36.20)     2:13.77 (34.96)
        3:00.57 (46.80)     3:48.77 (48.20)     4:21.91 (33.14)     4:54.98 (33.07)
  6 Neuendorf, Reed     15 NY Sharks-MR         4:57.91    4:56.34         13  
                  33.90     1:14.32 (40.42)     1:50.83 (36.51)     2:26.39 (35.56)
        3:07.51 (41.12)     3:49.63 (42.12)     4:23.46 (33.83)     4:56.34 (32.88)
  7 Foley, Brian        13 NY Sharks-MR         5:12.32    4:59.32        
                  34.57     1:13.80 (39.23)     1:50.81 (37.01)     2:26.84 (36.03)
        3:11.78 (44.94)     3:56.95 (45.17)     4:29.74 (32.79)     4:59.32 (29.58)
  8 Miara, Jesse        14 NY Sharks-MR         5:12.99    4:59.62        
                  29.80     1:05.30 (35.50)     1:43.58 (38.28)     2:23.50 (39.92)
        3:08.57 (45.07)     3:54.52 (45.95)     4:27.73 (33.21)     4:59.62 (31.89)
  9 Jitechian, Gerard   15 Middies-MR           5:25.93    5:04.98        
                  32.23     1:11.20 (38.97)     1:49.69 (38.49)     2:27.28 (37.59)
        3:12.09 (44.81)     3:57.98 (45.89)     4:31.96 (33.98)     5:04.98 (33.02)
 10 Singer, Nathan Q    13 NY Sharks-MR         5:13.15    5:07.50        
                  34.45     1:14.48 (40.03)     1:56.02 (41.54)     2:35.67 (39.65)
        3:17.87 (42.20)     4:00.10 (42.23)     4:34.74 (34.64)     5:07.50 (32.76)
 11 Zhang, Thomas       14 NY Sharks-MR              NT    5:21.22        
                  33.10     1:13.19 (40.09)     1:55.13 (41.94)     2:34.56 (39.43)
        3:21.68 (47.12)     4:08.88 (47.20)     4:45.69 (36.81)     5:21.22 (35.53)
 12 Privalov, Alex      14 NY Sharks-MR         5:34.08    5:23.48        
                  34.00     1:15.10 (41.10)     1:57.07 (41.97)     2:37.22 (40.15)
        3:22.21 (44.99)     4:08.90 (46.69)     4:47.48 (38.58)     5:23.48 (36.00)