2007 MR WSSC/DDF Nifty Fifties - 10/6/2007 to 10/7/2007            

                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Parkinson, Brianna   8 Riptides-MR            19.45      15.77         20  
  2 Hutzelmann, Denali   8 Aqua Gems-MR           15.90      15.97         17  
  3 Hendricks, Alyssa    8 WSSC-MR                16.44      16.79         16  
  4 Johnson, Sydney M    8 VAC-MR                 17.02      17.04         15  
  5 Bacigal, Paige       6 VAC-MR                 21.18      18.27         14  
  6 Ruzzi, Kathryn       8 TRS-MR                 18.68      18.59         13  
  7 Lerner, Katelyn A    8 VAC-MR                 19.93      18.86         12  
  8 Johnson, Camryn A    8 VAC-MR                 18.32      18.88         11  
  9 Donlon, Jillian      8 WSSC-MR                20.91      19.27          9  
 10 Kinsley, Jennifer    8 WSSC-MR                22.03      19.36          7  
 11 Thompson, Jordan     8 WSSC-MR                20.17      20.27          6  
 12 Hodos, Maggie        8 Devil Fish-MR          22.35      21.31          5  
 13 Raleigh, Heather     8 WSSC-MR                21.18      21.52          4  
 14 Lynch, Erin R        8 Mrst Barracudas-MR     24.33      23.01          3  
 15 Borrero, Andrea M    7 Mrst Barracudas-MR     26.58      23.92          2  
 16 Thompson, MACKENZI   6 WSSC-MR                26.02      25.89          1  
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Denali   8 Aqua Gems-MR           19.76      19.77         20  
  2 Hendricks, Alyssa    8 WSSC-MR                20.40      20.62         17  
  3 Johnson, Sydney M    8 VAC-MR                 22.24      21.34         16  
  4 Johnson, Camryn A    8 VAC-MR                 22.16      21.62         15  
  5 Parkinson, Brianna   8 Riptides-MR            25.58      21.85         14  
  6 Kinsley, Jennifer    8 WSSC-MR                22.67      21.95         13  
  7 Bacigal, Paige       6 VAC-MR                 25.68      23.43         12  
  8 Donlon, Jillian      8 WSSC-MR                22.39      23.75         11  
  9 Lerner, Katelyn A    8 VAC-MR                 24.64      23.80          9  
 10 Ruzzi, Kathryn       8 TRS-MR                 26.50      24.09          7  
 11 Hodos, Maggie        8 Devil Fish-MR          25.19      24.50          6  
 12 Raleigh, Heather     8 WSSC-MR                28.19      24.72          5  
 13 Lynch, Erin R        8 Mrst Barracudas-MR     24.41      26.85          4  
 14 Thompson, Jordan     8 WSSC-MR                27.87      27.36          3  
 15 Borrero, Andrea M    7 Mrst Barracudas-MR     27.80      29.63          2  
 16 Thompson, MACKENZI   6 WSSC-MR                29.93      31.99          1  
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kinsley, Jennifer    8 WSSC-MR                28.62      24.12         20  
  2 Hutzelmann, Denali   8 Aqua Gems-MR           23.55      24.52         17  
  3 Hendricks, Alyssa    8 WSSC-MR                27.40      24.63         16  
  4 Thompson, Jordan     8 WSSC-MR                25.61      26.35         15  
  5 Parkinson, Brianna   8 Riptides-MR            32.56      26.50         14  
  6 Bacigal, Paige       6 VAC-MR                 30.82      26.76         13  
  7 Johnson, Sydney M    8 VAC-MR                 27.37      26.96         12  
  8 Donlon, Jillian      8 WSSC-MR                29.27      27.72         11  
  9 Johnson, Camryn A    8 VAC-MR                 28.56      28.48          9  
 10 Raleigh, Heather     8 WSSC-MR                31.92      29.21          7  
 -- Lynch, Erin R        8 Mrst Barracudas-MR     42.98         DQ        
 -- Borrero, Andrea M    7 Mrst Barracudas-MR        NT         DQ        
 -- Thompson, MACKENZI   6 WSSC-MR                   NT         DQ        
 -- Hodos, Maggie        8 Devil Fish-MR          36.62         DQ        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Denali   8 Aqua Gems-MR           17.23      18.42         20  
  2 Hendricks, Alyssa    8 WSSC-MR                21.55      20.71         17  
  3 Parkinson, Brianna   8 Riptides-MR            26.58      20.81         16  
  4 Johnson, Sydney M    8 VAC-MR                 41.55      22.15         15  
  5 Ruzzi, Kathryn       8 TRS-MR                 21.83      22.89         14  
  6 Hodos, Maggie        8 Devil Fish-MR             NT      26.82         13  
  7 Johnson, Camryn A    8 VAC-MR                    NT      27.88         12  
  8 Bacigal, Paige       6 VAC-MR                    NT      28.59         11  
 -- Thompson, MACKENZI   6 WSSC-MR                   NT         DQ        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cass, Leeanna N     10 Aqua Gems-MR           31.45      30.25         20  
  2 Elting, Imani T      9 Riptides-MR            32.58      32.63         17  
  3 Ruf, Katie          10 Devil Fish-MR          32.70      33.03         16  
  4 Hutton, Theresa      9 TRS-MR                 32.68      33.25         15  
  5 Rubino, Cassie      10 TRS-MR                 36.10      34.85         14  
  6 Fischer, Lexie      10 TRS-MR                 32.88      34.92         13  
  7 Pagano, Megan       10 Devil Fish-MR          34.93      35.18         12  
  8 Pizzonia, Elizabet  10 VAC-MR                 38.38      36.44         11  
  9 Rogers, Kourtnie A  10 VAC-MR                 38.18      36.93          9  
 10 Sabbagh, Krista L    9 Devil Fish-MR          39.11      39.38          7  
 11 Coviello, Megan E   10 Mrst Barracudas-MR     40.86      39.82          6  
 12 Loli, Avery R        9 Mrst Barracudas-MR     39.11      40.90          5  
 13 Schroeder, Siera J  10 Devil Fish-MR          38.53      41.50          3.5
 13 Barton, Julia M     10 Mrst Barracudas-MR        NT      41.50          3.5
 15 Woodward, Caroline  10 Mrst Barracudas-MR     43.61      41.92          2  
 16 Langdale, Erin A    10 Aqua Gems-MR           43.70      41.94          1  
 17 Waltman, Angela J    9 Mrst Barracudas-MR     44.69      42.44        
 18 Feely, Kayleigh E    9 Mrst Barracudas-MR     46.95      43.40        
 19 Francis, Shelby      9 WSSC-MR                51.23      45.10        
 20 Bordman, Dara M     10 Aqua Gems-MR           52.16      51.95        
 21 Lahiff, Deirdre C    9 Mrst Barracudas-MR        NT      55.02        
 22 Ali, Nafia           9 WSSC-MR                53.55      55.54        
 23 Meacham, Aailyah M  10 Devil Fish-MR             NT      56.62        
 24 Krinke, Kathleen     9 WSSC-MR                   NT      59.15        
 -- Crawford, Kristin   10 Mrst Barracudas-MR        NT         DQ        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cass, Leeanna N     10 Aqua Gems-MR           34.85      34.69         20  
  2 Pagano, Megan       10 Devil Fish-MR          37.75      37.59         17  
  3 Elting, Imani T      9 Riptides-MR            48.56      40.35         16  
  4 Rogers, Kourtnie A  10 VAC-MR                 41.41      41.85         15  
  5 Rubino, Cassie      10 TRS-MR                 42.54      43.62         14  
  6 Coviello, Megan E   10 Mrst Barracudas-MR     44.10      47.81         13  
  7 Schroeder, Siera J  10 Devil Fish-MR          46.65      48.04         12  
  8 Francis, Shelby      9 WSSC-MR                   NT      51.50         11  
  9 Woodward, Caroline  10 Mrst Barracudas-MR     56.67      53.13          9  
 10 Ali, Nafia           9 WSSC-MR                   NT      53.31          7  
 11 Feely, Kayleigh E    9 Mrst Barracudas-MR        NT      57.98          6  
 12 Bordman, Dara M     10 Aqua Gems-MR           54.37      58.59          5  
 13 Krinke, Kathleen     9 WSSC-MR                   NT      59.73          4  
 14 Crawford, Kristin   10 Mrst Barracudas-MR        NT    1:00.81          3  
 15 Langdale, Erin A    10 Aqua Gems-MR         1:00.55    1:04.20          2  
 -- Barton, Julia M     10 Mrst Barracudas-MR        NT         DQ        
 -- Fischer, Lexie      10 TRS-MR                 43.51         DQ        
 -- Lahiff, Deirdre C    9 Mrst Barracudas-MR        NT         DQ        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cass, Leeanna N     10 Aqua Gems-MR           43.50      43.40         20  
  2 Rogers, Kourtnie A  10 VAC-MR                 50.81      47.95         17  
  3 Sabbagh, Krista L    9 Devil Fish-MR          48.50      48.08         16  
  4 Pagano, Megan       10 Devil Fish-MR          47.18      48.22         15  
  5 Loli, Avery R        9 Mrst Barracudas-MR     48.06      49.21         14  
  6 Woodward, Caroline  10 Mrst Barracudas-MR     50.33      50.80         13  
  7 Coviello, Megan E   10 Mrst Barracudas-MR     58.48      58.46         12  
  8 Waltman, Angela J    9 Mrst Barracudas-MR   1:00.16      59.66         11  
  9 Ali, Nafia           9 WSSC-MR              1:03.60    1:00.27          9  
 10 Bordman, Dara M     10 Aqua Gems-MR         1:13.73    1:15.62          7  
 -- Krinke, Kathleen     9 WSSC-MR                   NT         DQ        
 -- Elting, Imani T      9 Riptides-MR            49.78         DQ        
 -- Meacham, Aailyah M  10 Devil Fish-MR             NT         DQ        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutton, Theresa      9 TRS-MR                 38.89      36.77         20  
  2 Ruf, Katie          10 Devil Fish-MR          40.66      39.89         17  
  3 Pizzonia, Elizabet  10 VAC-MR                 44.81      40.60         16  
  4 Elting, Imani T      9 Riptides-MR            40.00      40.65         15  
  5 Loli, Avery R        9 Mrst Barracudas-MR     49.78      47.82         14  
  6 Schroeder, Siera J  10 Devil Fish-MR          48.88      47.98         13  
  7 Coviello, Megan E   10 Mrst Barracudas-MR     49.65      52.41         12  
  8 Woodward, Caroline  10 Mrst Barracudas-MR   1:01.95      58.80         11  
  9 Waltman, Angela J    9 Mrst Barracudas-MR   1:15.73      59.33          9  
 10 Ali, Nafia           9 WSSC-MR              1:09.78    1:04.49          7  
 11 Meacham, Aailyah M  10 Devil Fish-MR             NT    1:15.19          6  
 -- Langdale, Erin A    10 Aqua Gems-MR         1:00.80         DQ        
 
Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutton, Theresa      9 TRS-MR               7:27.52    6:58.88         20  
  2 Fischer, Lexie      10 TRS-MR                    NT    7:17.69         17  
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cass, Leeanna N     10 Aqua Gems-MR         1:20.71    1:20.46         20  
                                  36.98 ( )     1:20.46 (43.48)                    
  2 Hutton, Theresa      9 TRS-MR               1:31.63    1:25.02         17  
                                  38.05 ( )     1:25.02 (46.97)                    
  3 Pagano, Megan       10 Devil Fish-MR        1:29.10    1:28.90         16  
                                  40.31 ( )     1:28.90 (48.59)                    
  4 Rubino, Cassie      10 TRS-MR               1:55.69    1:30.52         15  
                                  43.06 ( )     1:30.52 (47.46)                    
  5 Fischer, Lexie      10 TRS-MR               1:32.11    1:30.96         14  
                                  44.43 ( )     1:30.96 (46.53)                    
  6 Ruf, Katie          10 Devil Fish-MR        1:33.51    1:32.67         13  
                                  41.45 ( )     1:32.67 (51.22)                    
  7 Rogers, Kourtnie A  10 VAC-MR               1:34.59    1:33.82         12  
                                  45.17 ( )     1:33.82 (48.65)                    
  8 Loli, Avery R        9 Mrst Barracudas-MR   1:43.64    1:41.12         11  
                                  49.72 ( )     1:41.12 (51.40)                    
  9 Langdale, Erin A    10 Aqua Gems-MR         2:01.77    1:53.68          9  
                                  57.73 ( )     1:53.68 (55.95)                    
 10 Woodward, Caroline  10 Mrst Barracudas-MR   1:50.00    1:54.39          7  
                                  51.91 ( )   1:54.39 (1:02.48)                    
 11 Thompson, Jordan     8 WSSC-MR              1:49.92    1:59.19          6  
                                  58.06 ( )   1:59.19 (1:01.13)                    
 12 Ali, Nafia           9 WSSC-MR                   NT    2:06.53          5  
                                  58.01 ( )   2:06.53 (1:08.52)                    
 -- Elting, Imani T      9 Riptides-MR          1:27.58         DQ        
                                  40.66 ( )          DQ (45.48)                    
 -- Schroeder, Siera J  10 Devil Fish-MR             NT         DQ        
                                  49.85 ( )        DQ (1:02.70)                    
 -- Bordman, Dara M     10 Aqua Gems-MR         2:19.10         DQ        
                                1:11.98 ( )        DQ (1:22.18)                    
 -- Meacham, Aailyah M  10 Devil Fish-MR             NT         DQ        
                                1:09.22 ( )        DQ (1:23.00)                    
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Team Rockland Swimming-MR  'A'              2:49.23    2:47.43         40  
                              43.63 (43.63)                         1:28.64 (45.01)
                            2:06.72 (38.08)     2:47.43 (40.71)                    
  2 Viking Aquatic Club-MR  'A'                 3:04.70    2:59.79         34  
                              51.32 (51.32)                         1:37.79 (46.47)
                            2:17.09 (39.30)     2:59.79 (42.70)                    
  3 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 3:48.43    3:07.98         32  
                              42.83 (42.83)                         1:36.28 (53.45)
                            2:14.64 (38.36)     3:07.98 (53.34)                    
  4 Dutchess Devil Fish-MR  'A'                      NT    3:30.78         30  
                              58.65 (58.65)                         1:46.52 (47.87)
                            2:36.61 (50.09)     3:30.78 (54.17)                    
  5 Washingtonville Seahawks-MR  'A'            3:02.26    3:38.88         28  
                              56.83 (56.83)                         1:55.57 (58.74)
                            2:50.55 (54.98)     3:38.88 (48.33)                    
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sun, Angela         12 Twisters-MR            58.26      57.59         20  
                                  27.49 ( )       57.59 (30.10)                    
  2 Lee, Lauren         12 TRS-MR               1:03.22    1:02.58         17  
                                  29.70 ( )     1:02.58 (32.88)                    
  3 Blackman, Lindsey   12 VAC-MR               1:02.34    1:02.65         16  
                                  29.58 ( )     1:02.65 (33.07)                    
  4 Brooks, Alexandra   12 TRS-MR               1:01.43    1:02.96         15  
                                  30.14 ( )     1:02.96 (32.82)                    
  5 Young, Andrea       12 WSSC-MR              1:14.43    1:03.71         14  
                                  30.22 ( )     1:03.71 (33.49)                    
  6 Im, Gabi            12 TRS-MR               1:05.16    1:05.03         13  
                                  30.90 ( )     1:05.03 (34.13)                    
  7 McIlhargy, Amanda   12 TRS-MR               1:02.50    1:05.41         12  
                                  31.53 ( )     1:05.41 (33.88)                    
  8 Carroll, Colleen E  12 WSSC-MR              1:13.56    1:05.67         11  
                                  31.78 ( )     1:05.67 (33.89)                    
  9 Hirsch, Stephanie   12 TRS-MR               1:04.93    1:05.86          9  
                                  31.74 ( )     1:05.86 (34.12)                    
 10 Zeoli, Regina       11 WSSC-MR              1:15.22    1:05.95          7  
                                  30.88 ( )     1:05.95 (35.07)                    
 11 Escobedo, Emily R   11 Riptides-MR          1:12.25    1:07.62          6  
                                  32.56 ( )     1:07.62 (35.06)                    
 12 Bradnock, Taylor    11 Riptides-MR          1:08.22    1:08.73          5  
                                  32.90 ( )     1:08.73 (35.83)                    
 13 Stachurski, Justin  12 Mrst Barracudas-MR   1:12.22    1:08.75          4  
                                  33.18 ( )     1:08.75 (35.57)                    
 14 Coviello, Kaitlyn   12 Mrst Barracudas-MR   1:10.74    1:10.94          3  
                                  33.63 ( )     1:10.94 (37.31)                    
 15 Sullivan, Emily     11 TRS-MR               1:12.00    1:13.38          2  
                                  34.49 ( )     1:13.38 (38.89)                    
 16 Kalletta, Claire M  11 Aqua Gems-MR         1:14.26    1:13.76          1  
                                  34.73 ( )     1:13.76 (39.03)                    
 17 Kinsley, Jacquelin  11 WSSC-MR              1:23.06    1:14.08        
                                  34.49 ( )     1:14.08 (39.59)                    
 18 Sussman, Heather    12 TRS-MR               1:13.98    1:14.35        
                                  35.43 ( )     1:14.35 (38.92)                    
 19 Mance, Emily        12 Devil Fish-MR        1:14.62    1:15.03        
                                  36.46 ( )     1:15.03 (38.57)                    
 20 Prais, Nicole R     12 Aqua Gems-MR         1:12.54    1:15.82        
                                  34.68 ( )     1:15.82 (41.14)                    
 21 Mullaney, Madeline  11 UN-MR                     NT    1:16.56        
                                  36.30 ( )     1:16.56 (40.26)                    
 22 Quezada, Betsy      11 Devil Fish-MR        1:15.99    1:16.68        
                                  36.42 ( )     1:16.68 (40.26)                    
 23 Patapis, Melanie A  12 Riptides-MR          1:17.50    1:16.78        
                                  35.83 ( )     1:16.78 (40.95)                    
 24 Beuchert, Emily A   11 WSSC-MR              1:24.67    1:17.95        
                                  36.62 ( )     1:17.95 (41.33)                    
 25 Dexter, Samantha    11 WSSC-MR                   NT    1:18.62        
                                  27.79 ( )     1:18.62 (50.83)                    
 26 Waltman, Julie A    12 Mrst Barracudas-MR   1:24.36    1:18.66        
                                  35.72 ( )     1:18.66 (42.94)                    
 27 Nunnally, Diana S   11 Mrst Barracudas-MR   1:14.65    1:19.45        
                                  36.93 ( )     1:19.45 (42.52)                    
 28 David, Hollie       11 WSSC-MR                   NT    1:22.50        
                                  16.15 ( )   1:22.50 (1:06.35)                    
 29 Gualtieri, Briana   12 WSSC-MR                   NT    1:30.87        
                                  25.09 ( )   1:30.87 (1:05.78)                    
 30 Surace, Tara L      12 Mrst Barracudas-MR   1:35.23    1:34.02        
                                  43.04 ( )     1:34.02 (50.98)                    
 -- Lahiff, Cecelia K   11 Mrst Barracudas-MR        NT         DQ        
                                2:09.88 ( )                                        
 -- Vogel, Nia C        11 Riptides-MR          1:07.98         DQ        
                                  31.42 ( )          DQ (35.24)                    
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brooks, Alexandra   12 TRS-MR               5:54.51    5:58.99         20  
                                  30.90 ( )                             1:05.76 ( )
                                1:42.80 ( )                             2:19.94 ( )
                                2:57.11 ( )                             3:34.17 ( )
                                4:11.02 ( )                             4:46.76 ( )
                                5:24.50 ( )     5:58.99 (34.49)                    
  2 Hirsch, Stephanie   12 TRS-MR               5:54.95    6:04.22         17  
                                  32.32 ( )                             1:08.52 ( )
                                1:45.82 ( )                             2:22.85 ( )
                                2:59.97 ( )                             3:36.75 ( )
                                4:14.14 ( )                             4:51.56 ( )
                                5:28.87 ( )     6:04.22 (35.35)                    
  3 McIlhargy, Amanda   12 TRS-MR               5:51.84    6:10.78         16  
                                  32.69 ( )                             1:09.48 ( )
                                1:47.74 ( )                             2:25.23 ( )
                                3:03.82 ( )                             3:41.53 ( )
                                4:20.10 ( )                             4:57.24 ( )
                                5:34.68 ( )     6:10.78 (36.10)                    
  4 Lee, Lauren         12 TRS-MR               6:01.38    6:11.10         15  
                                  30.90 ( )                             1:06.09 ( )
                                1:44.15 ( )                             2:22.01 ( )
                                3:00.81 ( )                             3:39.86 ( )
                                4:18.98 ( )                             4:57.31 ( )
                                5:35.59 ( )     6:11.10 (35.51)                    
  5 Blackman, Lindsey   12 VAC-MR               6:26.66    6:14.55         14  
                                  32.29 ( )                             1:08.06 ( )
                                1:45.75 ( )                             2:24.40 ( )
                                3:03.41 ( )                             3:42.24 ( )
                                4:21.26 ( )                             5:00.81 ( )
                                5:39.46 ( )     6:14.55 (35.09)                    
  6 Carroll, Colleen E  12 WSSC-MR              6:30.00    6:22.13         13  
                                  33.89 ( )                             1:12.20 ( )
                                1:51.52 ( )                             2:31.58 ( )
                                3:11.22 ( )                             3:50.77 ( )
                                4:30.25 ( )                             5:09.26 ( )
                                5:47.11 ( )     6:22.13 (35.02)                    
  7 Bauersachs, Kately  12 VAC-MR               6:57.72    6:22.48         12  
                                  34.17 ( )                             1:12.99 ( )
                                1:52.94 ( )                             2:32.75 ( )
                                3:11.91 ( )                             3:52.01 ( )
                                4:31.28 ( )                             5:09.25 ( )
                                5:47.58 ( )     6:22.48 (34.90)                    
  8 Im, Gabi            12 TRS-MR               6:12.17    6:24.21         11  
                                  31.78 ( )                             1:08.57 ( )
                                1:47.30 ( )                             2:26.05 ( )
                                3:05.72 ( )                             3:46.20 ( )
                                4:26.92 ( )                             5:06.67 ( )
                                5:47.55 ( )     6:24.21 (36.66)                    
  9 Mance, Emily        12 Devil Fish-MR        7:26.07    7:00.69          9  
                                  37.08 ( )                             1:18.10 ( )
                                2:00.70 ( )                             2:43.50 ( )
                                3:26.93 ( )                             4:10.22 ( )
                                4:54.26 ( )                             5:37.92 ( )
                                6:21.21 ( )     7:00.69 (39.48)                    
 10 Sullivan, Emily     11 TRS-MR               7:19.06    7:06.29          7  
                                  35.16 ( )                             1:15.11 ( )
                                1:57.22 ( )                             2:40.94 ( )
                                3:24.77 ( )                             4:10.00 ( )
                                4:55.18 ( )                             5:39.55 ( )
                                6:24.47 ( )     7:06.29 (41.82)                    
 11 Ryan, Bernadette    11 WSSC-MR                   NT    7:10.07          6  
                                  34.46 ( )                             1:16.26 ( )
                                2:00.32 ( )                             2:44.56 ( )
                                3:29.63 ( )                             4:14.50 ( )
                                5:01.81 ( )                             5:46.80 ( )
                                6:33.27 ( )     7:10.07 (36.80)                    
 12 Omelanczuk, Caroli  12 TRS-MR                    NT    7:21.68          5  
                                  34.74 ( )                             1:16.99 ( )
                                2:02.01 ( )                             2:47.59 ( )
                                3:33.86 ( )                             4:19.97 ( )
                                5:06.91 ( )                             5:53.11 ( )
                                6:38.50 ( )     7:21.68 (43.18)                    
 13 Thamsen, Kathryn    12 TRS-MR               6:45.00    7:30.87          4  
                                  36.92 ( )                             1:21.11 ( )
                                2:07.65 ( )                             2:53.95 ( )
                                3:40.46 ( )                             4:26.96 ( )
                                6:02.14 ( )                             6:47.43 ( )
                                7:31.07 ( )         7:30.87 ( )                    
 14 Quezada, Betsy      11 Devil Fish-MR        7:36.82    7:35.58          3  
                                  36.89 ( )                             1:21.49 ( )
                                2:09.22 ( )                             2:57.41 ( )
                                3:44.90 ( )                             4:32.82 ( )
                                5:18.48 ( )                             6:05.42 ( )
                                6:53.18 ( )     7:35.58 (42.40)                    
 15 Sussman, Heather    12 TRS-MR                    NT    7:36.57          2  
                                  37.39 ( )                             1:21.69 ( )
                                2:09.00 ( )                             2:56.35 ( )
                                3:44.52 ( )                             4:32.05 ( )
                                5:20.63 ( )                             6:08.41 ( )
                                6:56.22 ( )     7:36.57 (40.35)                    
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sun, Angela         12 Twisters-MR            29.83      29.12         20  
  2 Lee, Lauren         12 TRS-MR                 34.27      33.65         17  
  3 Stachurski, Justin  12 Mrst Barracudas-MR     34.20      34.21         16  
  4 Hirsch, Stephanie   12 TRS-MR                 33.11      34.25         15  
  5 Zeoli, Regina       11 WSSC-MR                39.01      34.55         14  
  6 Blackman, Lindsey   12 VAC-MR                 34.16      34.69         13  
  7 Lynch, Kelly A      11 Mrst Barracudas-MR     35.93      35.95         12  
  8 Ryan, Bernadette    11 WSSC-MR                38.24      36.06         11  
  9 Sullivan, Emily     11 TRS-MR                 36.65      36.99          9  
 10 Coviello, Kaitlyn   12 Mrst Barracudas-MR     37.40      37.21          7  
 11 Escobedo, Emily R   11 Riptides-MR            38.92      37.54          6  
 12 Rice, Lauren        12 WSSC-MR                39.50      37.61          5  
 13 Bradnock, Taylor    11 Riptides-MR            35.86      37.73          4  
 14 Vogel, Nia C        11 Riptides-MR            40.66      38.17          3  
 15 Omelanczuk, Caroli  12 TRS-MR                 38.34      38.86          2  
 16 Quezada, Betsy      11 Devil Fish-MR          38.48      39.13          1  
 17 Kinsley, Jacquelin  11 WSSC-MR                41.74      39.37        
 18 Mance, Emily        12 Devil Fish-MR          42.41      39.92        
 19 Sussman, Heather    12 TRS-MR                 41.15      41.03        
 20 Dexter, Samantha    11 WSSC-MR                45.51      41.15        
 21 Patapis, Melanie A  12 Riptides-MR            47.99      41.78        
 22 David, Hollie       11 WSSC-MR                44.90      41.86        
 23 McKay, Jessica C    11 WSSC-MR                45.58      43.32        
 24 Beuchert, Emily A   11 WSSC-MR                44.18      43.86        
 25 Surace, Tara L      12 Mrst Barracudas-MR     47.41      47.29        
 26 Gualtieri, Briana   12 WSSC-MR                   NT      49.46        
 -- Lahiff, Cecelia K   11 Mrst Barracudas-MR        NT         DQ        
 -- Mullaney, Madeline  11 UN-MR                     NT         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Escobedo, Emily R   11 Riptides-MR          1:18.00    1:20.98         20  
                                  38.61 ( )     1:20.98 (42.37)                    
  2 Vogel, Nia C        11 Riptides-MR          1:25.88    1:25.30         17  
                                  39.54 ( )     1:25.30 (45.76)                    
  3 Carroll, Colleen E  12 WSSC-MR                   NT    1:26.71         16  
                                  41.45 ( )     1:26.71 (45.26)                    
  4 Sullivan, Emily     11 TRS-MR               1:26.44    1:30.51         15  
                                  42.64 ( )     1:30.51 (47.87)                    
  5 Brooks, Alexandra   12 TRS-MR               1:25.89    1:30.58         14  
                                  40.81 ( )     1:30.58 (49.77)                    
  6 Im, Gabi            12 TRS-MR               1:28.78    1:31.16         13  
                                  42.12 ( )     1:31.16 (49.04)                    
  7 Lynch, Kelly A      11 Mrst Barracudas-MR   1:36.14    1:32.27         12  
                                  42.46 ( )     1:32.27 (49.81)                    
  8 Kinsley, Jacquelin  11 WSSC-MR              1:48.03    1:32.68         11  
                                  43.22 ( )     1:32.68 (49.46)                    
  9 Bradnock, Taylor    11 Riptides-MR          1:27.01    1:33.25          9  
                                  43.48 ( )     1:33.25 (49.77)                    
 10 Nunnally, Diana S   11 Mrst Barracudas-MR   1:33.98    1:34.25          7  
                                  44.18 ( )     1:34.25 (50.07)                    
 11 Coviello, Kaitlyn   12 Mrst Barracudas-MR   1:36.05    1:34.38          6  
                                  45.83 ( )     1:34.38 (48.55)                    
 12 Waltman, Julie A    12 Mrst Barracudas-MR   1:48.06    1:34.94          5  
                                  43.18 ( )     1:34.94 (51.76)                    
 13 Ryan, Bernadette    11 WSSC-MR              1:37.96    1:35.67          4  
                                  45.33 ( )     1:35.67 (50.34)                    
 14 McKay, Jessica C    11 WSSC-MR              1:39.84    1:35.76          3  
                                  45.21 ( )     1:35.76 (50.55)                    
 15 Prais, Nicole R     12 Aqua Gems-MR         1:38.28    1:39.77          2  
                                  46.43 ( )     1:39.77 (53.34)                    
 16 Mullaney, Madeline  11 UN-MR                     NT    1:40.76          1  
                                  46.61 ( )     1:40.76 (54.15)                    
 17 Kalletta, Claire M  11 Aqua Gems-MR         1:55.98    1:55.32        
                                  53.96 ( )   1:55.32 (1:01.36)                    
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sun, Angela         12 Twisters-MR            27.93      27.47         20  
  2 McIlhargy, Amanda   12 TRS-MR                 32.08      32.77         17  
  3 Blackman, Lindsey   12 VAC-MR                 34.32      34.03         16  
  4 Vogel, Nia C        11 Riptides-MR            34.85      34.91         15  
  5 Kalletta, Claire M  11 Aqua Gems-MR           33.21      35.60         14  
  6 Omelanczuk, Caroli  12 TRS-MR                 33.91      36.29         13  
  7 Nunnally, Diana S   11 Mrst Barracudas-MR     35.40      36.30         12  
  8 Ryan, Bernadette    11 WSSC-MR                37.92      36.32         11  
  9 Escobedo, Emily R   11 Riptides-MR            37.00      36.41          9  
 10 Coviello, Kaitlyn   12 Mrst Barracudas-MR     34.45      36.86          7  
 11 Stachurski, Justin  12 Mrst Barracudas-MR     37.65      36.93          6  
 12 Lynch, Kelly A      11 Mrst Barracudas-MR     37.83      38.53          5  
 13 Quezada, Betsy      11 Devil Fish-MR          36.84      38.87          4  
 14 Bradnock, Taylor    11 Riptides-MR            36.58      39.67          3  
 15 Mance, Emily        12 Devil Fish-MR          39.43      40.57          2  
 16 Sussman, Heather    12 TRS-MR                 38.62      41.14          1  
 17 Patapis, Melanie A  12 Riptides-MR            43.58      42.48        
 18 Surace, Tara L      12 Mrst Barracudas-MR     49.15      42.66        
 19 Mullaney, Madeline  11 UN-MR                     NT      43.13        
 20 Prais, Nicole R     12 Aqua Gems-MR           37.74      44.52        
 21 Waltman, Julie A    12 Mrst Barracudas-MR     43.36      45.23        
 22 Beuchert, Emily A   11 WSSC-MR                48.00      45.46        
 23 Dexter, Samantha    11 WSSC-MR                   NT      45.68        
 24 McKay, Jessica C    11 WSSC-MR                54.80      52.66        
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Team Rockland Swimming-MR  'A'              2:12.78    2:13.99         40  
                              34.74 (34.74)                         1:13.30 (38.56)
                            1:45.45 (32.15)     2:13.99 (28.54)                    
  2 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                 NT    2:20.86         34  
  3 Washingtonville Seahawks-MR  'B'            2:45.40    2:47.34         32  
                              46.49 (46.49)                         1:27.59 (41.10)
                            2:06.19 (38.60)     2:47.34 (41.15)                    
 
Girls 12 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Lauren         12 TRS-MR               2:40.79    2:32.80         20  
                                  32.65 ( )                             1:10.79 ( )
                                1:57.45 ( )     2:32.80 (35.35)                    
  2 Hirsch, Stephanie   12 TRS-MR               2:38.80    2:40.33         17  
                                  35.74 ( )                             1:14.37 ( )
                                2:03.72 ( )     2:40.33 (36.61)                    
  3 McIlhargy, Amanda   12 TRS-MR               2:40.63    2:41.30         16  
                                  34.58 ( )                             1:16.42 ( )
                                2:06.50 ( )     2:41.30 (34.80)                    
  4 Im, Gabi            12 TRS-MR               2:53.64    2:44.98         15  
                                  34.98 ( )                             1:15.81 ( )
                                2:07.99 ( )     2:44.98 (36.99)                    
  5 Escobedo, Emily R   11 Riptides-MR          2:52.02    2:47.40         14  
                                  37.14 ( )                             1:20.47 ( )
                                2:09.01 ( )     2:47.40 (38.39)                    
  6 Brooks, Alexandra   12 TRS-MR               2:51.44    2:48.05         13  
                                  38.86 ( )                             1:22.54 ( )
                                2:12.27 ( )     2:48.05 (35.78)                    
  7 Ryan, Bernadette    11 WSSC-MR              2:56.30    2:55.57         12  
                                  39.40 ( )                             1:22.67 ( )
                                2:15.05 ( )     2:55.57 (40.52)                    
  8 Omelanczuk, Caroli  12 TRS-MR               3:01.99    2:57.86         11  
                                  37.89 ( )                             1:22.57 ( )
                                2:15.29 ( )     2:57.86 (42.57)                    
  9 Kalletta, Claire M  11 Aqua Gems-MR         3:01.23    3:06.44          9  
                                  38.64 ( )                             1:24.34 ( )
                                2:27.12 ( )     3:06.44 (39.32)                    
 10 Quezada, Betsy      11 Devil Fish-MR        3:07.91    3:06.78          7  
                                  42.40 ( )                             1:28.55 ( )
                                2:26.12 ( )     3:06.78 (40.66)                    
 11 Mance, Emily        12 Devil Fish-MR             NT    3:07.41          6  
                                  42.83 ( )                             1:27.72 ( )
                                2:27.05 ( )     3:07.41 (40.36)                    
 12 Nunnally, Diana S   11 Mrst Barracudas-MR   2:52.66    3:10.39          5  
                                  38.16 ( )                             1:28.19 ( )
                                2:24.36 ( )     3:10.39 (46.03)                    
 13 Prais, Nicole R     12 Aqua Gems-MR              NT    3:15.11          4  
                                  46.30 ( )                             1:38.68 ( )
                                2:31.55 ( )     3:15.11 (43.56)                    
 14 Beuchert, Emily A   11 WSSC-MR                   NT    3:17.06          3  
                                  48.01 ( )                             1:36.72 ( )
                                2:35.37 ( )     3:17.06 (41.69)                    
 15 Coviello, Megan E   10 Mrst Barracudas-MR   3:47.06    3:46.97          2  
                                  52.48 ( )                             1:49.36 ( )
                                2:55.99 ( )     3:46.97 (50.98)                    
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Owens, Amy L        14 Aqua Gems-MR           26.53      26.60         20  
  2 Hirsch, Jenna       14 TRS-MR                 26.33      26.76         17  
  3 Krestyaninova, Olg  14 TRS-MR                 28.14      27.48         16  
  4 Raccioppi, Paige    13 TRS-MR                 26.45      27.87         14.5
  4 Bacigal, Corrine    13 VAC-MR                 28.29      27.87         14.5
  6 Maruo, Haruka       13 Riptides-MR            28.41      28.26         13  
  7 Warnon, Sophia      14 WSSC-MR                29.82      28.36         12  
  8 Daly, Lauren B      13 PBAC-MR                29.32      28.51         11  
  9 Ruf, Kelly          14 Devil Fish-MR          28.49      28.63          9  
 10 Hoffman, Michelle   13 Aqua Gems-MR           27.32      28.67          7  
 11 Chapman, Erica      14 TRS-MR                 29.05      28.68          6  
 12 Fischer, Katherine  14 TRS-MR                 29.22      28.90          5  
 13 Woodward, Katie M   14 Mrst Barracudas-MR     28.80      29.60          4  
 14 Pagano, Christine   14 Devil Fish-MR          32.09      31.34          3  
 15 Mance, Kara         14 Devil Fish-MR          31.86      33.09          2  
 16 Mullaney, Kathleen  13 UN-MR                     NT      33.64          1  
 17 Goris, Cynthia J    13 Mrst Barracudas-MR     47.30      42.52        
 18 Barton, Jamie L     13 Mrst Barracudas-MR     41.64      44.69        
 -- Suen, Katherine     13 Riptides-MR            28.33         DQ        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bacigal, Corrine    13 VAC-MR               1:06.32    1:06.04         20  
                                  32.28 ( )     1:06.04 (33.76)                    
  2 Hirsch, Jenna       14 TRS-MR               1:05.69    1:07.10         17  
                                  32.55 ( )     1:07.10 (34.55)                    
  3 Raccioppi, Paige    13 TRS-MR               1:06.35    1:08.72         16  
                                  33.44 ( )     1:08.72 (35.28)                    
  4 Suen, Katherine     13 Riptides-MR          1:11.49    1:11.13         15  
                                  33.86 ( )     1:11.13 (37.27)                    
  5 Hoffman, Michelle   13 Aqua Gems-MR         1:10.83    1:11.34         14  
                                  34.66 ( )     1:11.34 (36.68)                    
  6 Maruo, Haruka       13 Riptides-MR          1:11.85    1:11.56         13  
                                  35.00 ( )     1:11.56 (36.56)                    
  7 Warnon, Sophia      14 WSSC-MR              1:13.40    1:11.96         12  
                                  35.02 ( )     1:11.96 (36.94)                    
  8 Woodward, Katie M   14 Mrst Barracudas-MR   1:09.38    1:12.11         11  
                                  35.24 ( )     1:12.11 (36.87)                    
  9 Fischer, Katherine  14 TRS-MR               1:13.26    1:12.81          9  
                                  35.50 ( )     1:12.81 (37.31)                    
 10 Chapman, Erica      14 TRS-MR               1:14.88    1:13.29          7  
                                  36.10 ( )     1:13.29 (37.19)                    
 11 Mance, Kara         14 Devil Fish-MR        1:23.71    1:20.82          6  
                                  38.84 ( )     1:20.82 (41.98)                    
 12 Mullaney, Kathleen  13 UN-MR                     NT    1:33.34          5  
                                  44.93 ( )     1:33.34 (48.41)                    
 13 Barton, Jamie L     13 Mrst Barracudas-MR        NT    1:38.76          4  
                                  45.94 ( )     1:38.76 (52.82)                    
 14 Goris, Cynthia J    13 Mrst Barracudas-MR   2:31.71    2:15.53          3  
                                1:01.74 ( )   2:15.53 (1:13.79)                    
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Owens, Amy L        14 Aqua Gems-MR         1:12.09    1:11.40         20  
                                  33.13 ( )     1:11.40 (38.27)                    
  2 Maruo, Haruka       13 Riptides-MR          1:18.99    1:14.88         17  
                                  35.63 ( )     1:14.88 (39.25)                    
  3 Bacigal, Corrine    13 VAC-MR               1:19.40    1:17.10         16  
                                  36.88 ( )     1:17.10 (40.22)                    
  4 Krestyaninova, Olg  14 TRS-MR               1:13.87    1:18.37         15  
                                  37.31 ( )     1:18.37 (41.06)                    
  5 Suen, Katherine     13 Riptides-MR          1:22.56    1:18.67         14  
                                  36.12 ( )     1:18.67 (42.55)                    
  6 Daly, Lauren B      13 PBAC-MR              1:20.27    1:20.75         13  
                                  38.33 ( )     1:20.75 (42.42)                    
  7 Hoffman, Michelle   13 Aqua Gems-MR         1:22.72    1:20.89         12  
                                  38.34 ( )     1:20.89 (42.55)                    
  8 Woodward, Katie M   14 Mrst Barracudas-MR   1:19.81    1:22.11         11  
                                  38.97 ( )     1:22.11 (43.14)                    
  9 Holmes, Lindsie     14 TRS-MR               1:25.23    1:22.85          9  
                                  38.78 ( )     1:22.85 (44.07)                    
 10 Fischer, Katherine  14 TRS-MR               1:25.95    1:28.26          7  
                                  41.02 ( )     1:28.26 (47.24)                    
 11 Pagano, Christine   14 Devil Fish-MR        1:32.36    1:29.51          6  
                                  41.73 ( )     1:29.51 (47.78)                    
 12 Mullaney, Kathleen  13 UN-MR                     NT    1:40.44          5  
                                  46.68 ( )     1:40.44 (53.76)                    
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Jenna       14 TRS-MR               1:04.86    1:06.06         20  
                                  30.50 ( )     1:06.06 (35.56)                    
  2 Owens, Amy L        14 Aqua Gems-MR         1:08.14    1:07.17         17  
                                  31.09 ( )     1:07.17 (36.08)                    
  3 Ruf, Kelly          14 Devil Fish-MR        1:08.27    1:07.35         16  
                                  31.26 ( )     1:07.35 (36.09)                    
  4 Holmes, Lindsie     14 TRS-MR               1:07.18    1:10.32         15  
                                  32.48 ( )     1:10.32 (37.84)                    
  5 Chapman, Erica      14 TRS-MR                    NT    1:14.64         14  
                                  34.60 ( )     1:14.64 (40.04)                    
  6 Warnon, Sophia      14 WSSC-MR                   NT    1:16.09         13  
                                  34.61 ( )     1:16.09 (41.48)                    
  7 Mance, Kara         14 Devil Fish-MR        1:30.25    1:19.49         12  
                                  35.12 ( )     1:19.49 (44.37)                    
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Owens, Amy L        14 Aqua Gems-MR         2:24.72    2:23.18         20  
                                  31.55 ( )                             1:09.84 ( )
                                1:50.81 ( )     2:23.18 (32.37)                    
  2 Raccioppi, Paige    13 TRS-MR               2:18.66    2:23.77         17  
                                  32.05 ( )                             1:09.01 ( )
                                1:51.60 ( )     2:23.77 (32.17)                    
  3 Maruo, Haruka       13 Riptides-MR          2:34.85    2:28.69         16  
                                  32.02 ( )                             1:11.91 ( )
                                1:54.56 ( )     2:28.69 (34.13)                    
  4 Holmes, Lindsie     14 TRS-MR               2:26.32    2:31.68         15  
                                  33.01 ( )                             1:10.91 ( )
                                1:56.04 ( )     2:31.68 (35.64)                    
  5 Ruf, Kelly          14 Devil Fish-MR        2:33.76    2:33.09         14  
                                  31.75 ( )                             1:11.30 ( )
                                1:58.33 ( )     2:33.09 (34.76)                    
  6 Krestyaninova, Olg  14 TRS-MR                    NT    2:35.78         13  
                                  33.76 ( )                             1:15.28 ( )
                                1:59.36 ( )     2:35.78 (36.42)                    
  7 Suen, Katherine     13 Riptides-MR          2:36.58    2:38.37         12  
                                  34.22 ( )                             1:12.97 ( )
                                2:00.70 ( )     2:38.37 (37.67)                    
  8 Woodward, Katie M   14 Mrst Barracudas-MR   2:36.95    2:43.77         11  
                                  39.00 ( )                             1:18.67 ( )
                                2:04.78 ( )     2:43.77 (38.99)                    
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Team Rockland Swimming-MR  'A'              2:05.42    2:05.96         40  
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Brienne M     16 VAC-MR                 23.80      24.93         20  
  2 Shepherd, Christin  17 VAC-MR                 26.25      26.48         17  
  3 Rosenkranz, Renee   16 Devil Fish-MR          25.93      26.72         16  
  4 Daly, Jackie E      16 PBAC-MR                26.54      27.14         15  
  5 Madden, Kasie E     16 Mrst Barracudas-MR     27.94      27.89         14  
  6 Seekamp, Erin E     16 PBAC-MR                27.36      27.92         13  
  7 McChesney, Megan S  17 PBAC-MR                29.62      28.11         12  
  8 Parks, Mary K       17 PBAC-MR                27.59      28.33         11  
  9 Spacone, Samantha   16 Devil Fish-MR             NT      28.85          9  
 10 Lange, Kerry N      15 WSSC-MR                29.75      29.14          7  
 11 Young, Andrea       12 WSSC-MR                31.06      29.21          6  
 12 Jackson, Adrianna   15 TRS-MR                 30.14      29.71          5  
 13 Vogel, Nia C        11 Riptides-MR            30.27      30.20          4  
 14 Triana, Natalie     15 TRS-MR                 30.54      30.27          3  
 15 Bradnock, Taylor    11 Riptides-MR            31.58      31.13          2  
 16 Paradis, Rachel M   16 Devil Fish-MR          32.35      33.63          1  
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Parodi, Ellen M     15 Aqua Gems-MR         5:23.11    5:28.08         20  
                                  30.15 ( )                             1:02.64 ( )
                                1:36.20 ( )                             2:09.51 ( )
                                2:42.31 ( )                             3:15.09 ( )
                                3:48.44 ( )                             4:21.83 ( )
                                4:55.24 ( )     5:28.08 (32.84)                    
  2 Raccioppi, Paige    13 TRS-MR               5:20.56    5:33.68         17  
                                  29.35 ( )                             1:02.07 ( )
                                1:35.54 ( )                             2:08.82 ( )
                                2:42.12 ( )                             3:16.52 ( )
                                3:51.77 ( )                             4:27.33 ( )
                                5:01.22 ( )     5:33.68 (32.46)                    
  3 Owens, Amy L        14 Aqua Gems-MR         5:43.43    5:45.83         16  
                                  30.87 ( )                             1:05.35 ( )
                                1:40.61 ( )                             2:15.91 ( )
                                2:51.74 ( )                             3:28.20 ( )
                                4:04.14 ( )                             4:39.05 ( )
                                5:13.68 ( )     5:45.83 (32.15)                    
  4 Hutzelmann, Amanda  12 Aqua Gems-MR         5:46.78    5:51.79         15  
                                  31.66 ( )                             1:07.11 ( )
                                1:43.14 ( )                             2:19.71 ( )
                                2:54.98 ( )                             3:30.97 ( )
                                4:06.94 ( )                             4:42.78 ( )
                                5:17.85 ( )     5:51.79 (33.94)                    
  5 Holmes, Lindsie     14 TRS-MR               5:50.87    5:56.06         14  
                                  32.06 ( )                             1:07.13 ( )
                                1:42.85 ( )                             2:19.27 ( )
                                2:55.67 ( )                             3:31.53 ( )
                                4:07.48 ( )                             4:43.92 ( )
                                5:20.46 ( )     5:56.06 (35.60)                    
  6 Ruf, Kelly          14 Devil Fish-MR        6:12.65    5:58.22         13  
                                  30.78 ( )                             1:05.63 ( )
                                1:41.14 ( )                             2:17.07 ( )
                                2:53.52 ( )                             3:30.51 ( )
                                4:07.77 ( )                             4:45.37 ( )
                                5:22.52 ( )     5:58.22 (35.70)                    
  7 Hoffman, Michelle   13 Aqua Gems-MR         5:52.67    5:58.36         12  
                                  31.62 ( )                             1:07.72 ( )
                                1:44.31 ( )                             2:21.06 ( )
                                2:57.79 ( )                             3:34.46 ( )
                                4:10.70 ( )                             4:47.04 ( )
                                5:23.71 ( )     5:58.36 (34.65)                    
  8 Chapman, Erica      14 TRS-MR               5:55.92    6:03.21         11  
                                  34.01 ( )                             1:10.70 ( )
                                1:48.56 ( )                             2:26.91 ( )
                                3:04.14 ( )                             3:39.62 ( )
                                4:15.24 ( )                             4:51.83 ( )
                                5:28.78 ( )     6:03.21 (34.43)                    
  9 Fischer, Katherine  14 TRS-MR               6:17.88    6:09.14          9  
                                  33.48 ( )                             1:10.03 ( )
                                1:47.56 ( )                             2:25.76 ( )
                                3:03.17 ( )                             3:39.86 ( )
                                4:16.75 ( )                             4:54.65 ( )
                                5:33.62 ( )     6:09.14 (35.52)                    
 10 Maruo, Haruka       13 Riptides-MR          6:46.23    6:17.93          7  
                                  34.25 ( )                             1:12.25 ( )
                                1:51.07 ( )                             2:30.61 ( )
                                3:08.78 ( )                             3:47.29 ( )
                                4:25.36 ( )                             5:03.96 ( )
                                5:41.46 ( )     6:17.93 (36.47)                    
 11 Santiago, Amber E   13 VAC-MR               6:36.70    6:28.18          6  
                                  32.58 ( )                             1:09.68 ( )
                                1:48.93 ( )                             2:28.19 ( )
                                3:08.57 ( )                             3:49.33 ( )
                                4:30.33 ( )                             5:10.80 ( )
                                5:50.95 ( )     6:28.18 (37.23)                    
 12 Mance, Kara         14 Devil Fish-MR        7:27.89    6:54.87          5  
                                  35.96 ( )                             1:17.11 ( )
                                1:59.53 ( )                             2:42.55 ( )
                                3:25.65 ( )                             4:08.59 ( )
                                4:51.41 ( )                             5:33.56 ( )
                                6:15.78 ( )     6:54.87 (39.09)                    
 
Girls 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Larkin, Colleen P   14 VAC-MR              18:07.58   17:44.14         20  
                                  29.11 ( )                             1:00.01 ( )
                                1:31.31 ( )                             2:03.14 ( )
                                2:35.17 ( )                             3:07.18 ( )
                                3:39.29 ( )                             4:11.47 ( )
                                4:43.87 ( )                             5:16.27 ( )
                                5:48.65 ( )                             6:21.13 ( )
                                6:53.35 ( )                             7:25.95 ( )
                                7:58.74 ( )                             8:31.57 ( )
     17:44.14 (9:12.57)
  2 Ehret, Jane M       15 Aqua Gems-MR        18:43.89   18:19.59         17  
                                  29.35 ( )                             1:00.79 ( )
                                1:33.24 ( )                             2:06.16 ( )
                                2:39.37 ( )                             3:13.05 ( )
                                3:46.29 ( )                             4:19.38 ( )
                                4:52.75 ( )                             5:26.16 ( )
                                5:59.59 ( )                             6:32.94 ( )
                                7:06.81 ( )                             7:40.04 ( )
                                8:14.13 ( )                             8:47.99 ( )
     18:19.59 (9:31.60)
  3 Hutzelmann, Amanda  12 Aqua Gems-MR        19:52.39   19:39.20         16  
                                  32.32 ( )                             1:08.38 ( )
                                1:44.59 ( )                             2:20.32 ( )
                                2:55.73 ( )                             3:32.10 ( )
                                4:08.23 ( )                             4:44.11 ( )
                                5:20.22 ( )                             5:55.74 ( )
                                6:31.52 ( )                             7:07.49 ( )
                                7:43.69 ( )                             8:19.56 ( )
                                8:55.42 ( )                             9:31.44 ( )
    19:39.20 (10:07.76)
  4 Rosenkranz, Renee   16 Devil Fish-MR       21:25.05   20:48.85         15  
                                  30.55 ( )                             1:05.68 ( )
                                1:43.50 ( )                             2:20.49 ( )
                                2:58.21 ( )                             3:34.97 ( )
                                4:12.78 ( )                             4:50.41 ( )
                                5:28.27 ( )                             6:06.66 ( )
                                6:44.51 ( )                             7:22.23 ( )
                                8:00.48 ( )                             8:38.77 ( )
                                9:16.62 ( )                             9:55.06 ( )
    20:48.85 (10:53.79)
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Brienne M     16 VAC-MR                 57.89    1:00.53         20  
                                  28.93 ( )     1:00.53 (31.60)                    
  2 Sun, Angela         12 Twisters-MR          1:04.17    1:02.11         17  
                                  29.95 ( )     1:02.11 (32.16)                    
  3 Daly, Jackie E      16 PBAC-MR              1:05.51    1:07.58         16  
                                  32.23 ( )     1:07.58 (35.35)                    
  4 McChesney, Megan S  17 PBAC-MR              1:08.82    1:11.99         15  
                                  35.63 ( )     1:11.99 (36.36)                    
  5 Parks, Mary K       17 PBAC-MR              1:10.38    1:12.22         14  
                                  35.11 ( )     1:12.22 (37.11)                    
  6 Seekamp, Erin E     16 PBAC-MR              1:12.32    1:14.32         13  
                                  36.79 ( )     1:14.32 (37.53)                    
  7 Jackson, Adrianna   15 TRS-MR               1:18.60    1:17.55         12  
                                  38.05 ( )     1:17.55 (39.50)                    
  8 Triana, Natalie     15 TRS-MR               1:20.41    1:20.58         11  
                                  39.46 ( )     1:20.58 (41.12)                    
  9 Spacone, Samantha   16 Devil Fish-MR             NT    1:24.44          9  
                                  40.50 ( )     1:24.44 (43.94)                    
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bacigal, Corrine    13 VAC-MR               2:26.37    2:20.76         20  
                                  32.39 ( )                             1:08.04 ( )
                                1:45.20 ( )     2:20.76 (35.56)                    
  2 Hirsch, Jenna       14 TRS-MR               2:24.78    2:25.40         17  
                                  34.03 ( )                             1:10.39 ( )
                                1:48.30 ( )     2:25.40 (37.10)                    
  3 Lee, Lauren         12 TRS-MR               2:34.77    2:30.51         16  
                                  35.37 ( )                             1:13.96 ( )
                                1:52.72 ( )     2:30.51 (37.79)                    
  4 Hirsch, Stephanie   12 TRS-MR               2:36.23    2:33.85         15  
                                  36.42 ( )                             1:15.00 ( )
                                1:54.99 ( )     2:33.85 (38.86)                    
  5 Warnon, Sophia      14 WSSC-MR              2:35.69    2:38.71         14  
                                  36.72 ( )                             1:19.18 ( )
                                1:59.54 ( )     2:38.71 (39.17)                    
  6 Cass, Leeanna N     10 Aqua Gems-MR              NT    2:46.41         13  
                                  38.49 ( )                             1:22.95 ( )
                                2:07.67 ( )     2:46.41 (38.74)                    
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McChesney, Megan S  17 PBAC-MR              1:14.25    1:15.57         20  
                                  35.82 ( )     1:15.57 (39.75)                    
  2 Rosenkranz, Renee   16 Devil Fish-MR        1:12.27    1:15.79         17  
                                  35.42 ( )     1:15.79 (40.37)                    
  3 Shepherd, Christin  17 VAC-MR               1:21.79    1:17.50         16  
                                  36.58 ( )     1:17.50 (40.92)                    
  4 Parks, Mary K       17 PBAC-MR              1:18.79    1:20.04         15  
                                  38.18 ( )     1:20.04 (41.86)                    
  5 Lange, Kerry N      15 WSSC-MR              1:23.54    1:20.45         14  
                                  37.63 ( )     1:20.45 (42.82)                    
  6 Seekamp, Erin E     16 PBAC-MR              1:17.01    1:21.18         13  
                                  38.66 ( )     1:21.18 (42.52)                    
  7 Madden, Kasie E     16 Mrst Barracudas-MR   1:22.75    1:21.60         12  
                                  39.59 ( )     1:21.60 (42.01)                    
  8 Spacone, Samantha   16 Devil Fish-MR             NT    1:24.46         11  
                                  38.96 ( )     1:24.46 (45.50)                    
  9 Jackson, Adrianna   15 TRS-MR               1:26.34    1:27.04          9  
                                  41.07 ( )     1:27.04 (45.97)                    
 10 Paradis, Rachel M   16 Devil Fish-MR        1:31.54    1:37.99          7  
                                  43.96 ( )     1:37.99 (54.03)                    
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M       15 Aqua Gems-MR         2:35.48    2:31.34         20  
                                  34.76 ( )                             1:13.29 ( )
                                1:52.57 ( )     2:31.34 (38.77)                    
  2 Owens, Amy L        14 Aqua Gems-MR         2:35.40    2:43.33         17  
                                  35.40 ( )                             1:17.14 ( )
                                2:00.59 ( )     2:43.33 (42.74)                    
  3 Rosenkranz, Renee   16 Devil Fish-MR        2:48.52    2:45.83         16  
                                  35.98 ( )                             1:17.68 ( )
                                2:01.78 ( )     2:45.83 (44.05)                    
  4 Hutzelmann, Amanda  12 Aqua Gems-MR         2:50.43    2:47.98         15  
                                  38.85 ( )                             1:22.33 ( )
                                2:06.25 ( )     2:47.98 (41.73)                    
  5 Brooks, Alexandra   12 TRS-MR               3:06.11    3:15.39         14  
                                  43.44 ( )                             1:33.11 ( )
                                2:24.48 ( )     3:15.39 (50.91)                    
 -- Santiago, Amber E   13 VAC-MR               3:00.44         DQ        
                                  39.51 ( )                             1:25.27 ( )
                                2:11.80 ( )          DQ (46.30)                    
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sun, Angela         12 Twisters-MR          1:01.91    1:00.98         20  
                                  28.97 ( )     1:00.98 (32.01)                    
  2 Madden, Kasie E     16 Mrst Barracudas-MR   1:10.39    1:09.26         17  
                                  32.27 ( )     1:09.26 (36.99)                    
  3 Triana, Natalie     15 TRS-MR               1:19.89    1:23.19         16  
                                  36.46 ( )     1:23.19 (46.73)                    
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shepherd, Christin  17 VAC-MR               2:21.34    2:22.77         20  
                                  31.34 ( )                             1:06.86 ( )
                                1:50.59 ( )     2:22.77 (32.18)                    
  2 Rosenkranz, Renee   16 Devil Fish-MR        2:28.47    2:28.94         17  
                                  32.07 ( )                             1:11.30 ( )
                                1:55.42 ( )     2:28.94 (33.52)                    
  3 Madden, Kasie E     16 Mrst Barracudas-MR   2:33.82    2:37.19         16  
                                  32.96 ( )                             1:12.88 ( )
                                1:59.63 ( )     2:37.19 (37.56)                    
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M       15 Aqua Gems-MR         4:44.23    4:36.83         20  
                                  28.53 ( )                             1:00.47 ( )
                                1:36.77 ( )                             2:12.14 ( )
                                2:52.59 ( )                             3:33.23 ( )
                                4:05.87 ( )     4:36.83 (30.96)                    
  2 Larkin, Colleen P   14 VAC-MR               4:52.53    4:48.38         17  
                                  30.46 ( )                             1:05.21 ( )
                                1:42.77 ( )                             2:19.41 ( )
                                3:01.59 ( )                             3:44.08 ( )
                                4:17.24 ( )     4:48.38 (31.14)                    
  3 Raccioppi, Paige    13 TRS-MR               4:55.57    4:57.01         16  
                                  31.55 ( )                             1:07.25 ( )
                                1:45.08 ( )                             2:22.60 ( )
                                3:05.98 ( )                             3:50.19 ( )
                                4:24.40 ( )     4:57.01 (32.61)                    
  4 Parodi, Ellen M     15 Aqua Gems-MR         4:56.82    5:03.04         15  
                                  31.58 ( )                             1:08.14 ( )
                                1:47.48 ( )                             2:26.39 ( )
                                3:09.86 ( )                             3:55.26 ( )
                                4:29.58 ( )     5:03.04 (33.46)                    
  5 Owens, Amy L        14 Aqua Gems-MR         5:07.43    5:05.85         14  
                                  32.37 ( )                             1:10.09 ( )
                                1:51.98 ( )                             2:32.35 ( )
                                3:15.16 ( )                             3:58.95 ( )
                                4:33.25 ( )     5:05.85 (32.60)                    
  6 Hirsch, Jenna       14 TRS-MR               5:04.19    5:08.63         13  
                                  31.75 ( )                             1:08.77 ( )
                                1:47.69 ( )                             2:26.11 ( )
                                3:12.58 ( )                             3:58.48 ( )
                                4:33.99 ( )     5:08.63 (34.64)                    
  7 Holmes, Lindsie     14 TRS-MR               5:12.18    5:12.71         12  
                                  32.48 ( )                             1:11.60 ( )
                                1:51.14 ( )                             2:30.18 ( )
                                3:16.32 ( )                             4:02.73 ( )
                                4:37.88 ( )     5:12.71 (34.83)                    
  8 Hutzelmann, Amanda  12 Aqua Gems-MR         5:07.79    5:15.16         11  
                                  31.48 ( )                             1:08.33 ( )
                                1:50.93 ( )                             2:32.78 ( )
                                3:18.40 ( )                             4:03.97 ( )
                                4:39.83 ( )     5:15.16 (35.33)                    
  9 Hoffman, Michelle   13 Aqua Gems-MR         5:27.87    5:32.45          9  
                                  35.47 ( )                             1:17.03 ( )
                                2:00.63 ( )                             2:43.67 ( )
                                3:31.13 ( )                             4:18.17 ( )
                                4:56.41 ( )     5:32.45 (36.04)                    
 10 Chapman, Erica      14 TRS-MR               5:38.77    5:37.63          7  
                                  34.81 ( )                             1:18.04 ( )
                                2:01.98 ( )                             2:43.94 ( )
                                3:33.63 ( )                             4:24.24 ( )
                                5:01.49 ( )     5:37.63 (36.14)                    
 -- Cass, Leeanna N     10 Aqua Gems-MR              NT         DQ        
                                  38.36 ( )                             1:30.07 ( )
                                2:17.18 ( )                             3:02.08 ( )
                                3:58.59 ( )                             4:53.42 ( )
                                5:36.49 ( )          DQ (38.53)                    
 
Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dutchess Devil Fish-MR  'A'                      NT    4:46.59         40  
 
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dutchess Devil Fish-MR  'A'                 2:10.02    2:11.31         40  
                              37.85 (37.85)                         1:11.80 (33.95)
                            1:42.08 (30.28)     2:11.31 (29.23)                    
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kalletta, George E   7 Aqua Gems-MR           20.32      18.56         20  
  2 Lowther, Jake        7 TRS-MR                 24.06      22.12         17  
  3 Dwyer, Jack          7 WSSC-MR                22.52      23.35         16  
  4 Frank, Brandyn       8 TRS-MR                 27.28      23.75         15  
  5 Thompson, Kyle       6 WSSC-MR                29.69      30.77         14  
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kalletta, George E   7 Aqua Gems-MR           27.50      22.13         20  
  2 Dwyer, Jack          7 WSSC-MR                26.69      23.87         17  
  3 Lowther, Jake        7 TRS-MR                 28.81      26.24         16  
  4 Frank, Brandyn       8 TRS-MR                    NT      26.38         15  
  5 Thompson, Kyle       6 WSSC-MR                34.31      33.51         14  
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Kyle       6 WSSC-MR                36.98      33.79         20  
 -- Dwyer, Jack          7 WSSC-MR                   NT         DQ        
 -- Kalletta, George E   7 Aqua Gems-MR           38.14         DQ        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kalletta, George E   7 Aqua Gems-MR           31.01      21.82         20  
  2 Lowther, Jake        7 TRS-MR                 32.00      31.94         17  
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Borrero, Anthony J  10 Mrst Barracudas-MR     32.58      32.03         20  
  2 Raccioppi, Jake     10 TRS-MR                 34.75      33.77         17  
  3 Devito, TJ          10 TRS-MR                 33.94      34.52         16  
  4 Pola, Prakhyat      10 Riptides-MR               NT      35.20         15  
  5 Warnon, Jonathan    10 WSSC-MR                35.38      35.23         14  
  6 Kinsley, Christoph   9 WSSC-MR                38.60      39.10         13  
  7 Corallo, Nicholas   10 VAC-MR                 46.40      45.89         12  
  8 Langdale, Jeremy K  10 Aqua Gems-MR           45.15      47.09         11  
  9 Frisbee, Connor      9 WSSC-MR                54.91      52.93          9  
 -- Bradnock, Reginald  10 Riptides-MR            31.25         DQ        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bradnock, Reginald  10 Riptides-MR            39.56      35.71         20  
  2 Warnon, Jonathan    10 WSSC-MR                39.96      41.11         17  
  3 Pola, Prakhyat      10 Riptides-MR               NT      42.38         16  
  4 Kinsley, Christoph   9 WSSC-MR                49.34      48.67         15  
  5 Langdale, Jeremy K  10 Aqua Gems-MR           52.04      55.52         14  
 -- Corallo, Nicholas   10 VAC-MR                 51.17         DQ        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bradnock, Reginald  10 Riptides-MR            41.00      42.50         20  
  2 Borrero, Anthony J  10 Mrst Barracudas-MR     46.10      43.34         17  
  3 Devito, TJ          10 TRS-MR                 45.73      47.70         16  
  4 Warnon, Jonathan    10 WSSC-MR                52.08      52.33         15  
  5 Frisbee, Connor      9 WSSC-MR                   NT    1:00.53         14  
 -- Langdale, Jeremy K  10 Aqua Gems-MR              NT         DQ        
 -- Corallo, Nicholas   10 VAC-MR               1:00.34         DQ        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Borrero, Anthony J  10 Mrst Barracudas-MR     34.81      35.80         20  
  2 Raccioppi, Jake     10 TRS-MR                 35.17      37.74         17  
  3 Bradnock, Reginald  10 Riptides-MR            36.25      39.70         16  
  4 Pola, Prakhyat      10 Riptides-MR               NT      43.35         15  
  5 Kinsley, Christoph   9 WSSC-MR                   NT      55.51         14  
 
Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Raccioppi, Jake     10 TRS-MR               6:48.72    7:02.68         20  
  2 Devito, TJ          10 TRS-MR                    NT    7:22.13         17  
  3 Warnon, Jonathan    10 WSSC-MR                   NT    7:41.23         16  
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bradnock, Reginald  10 Riptides-MR          1:24.85    1:24.29         20  
                                  39.12 ( )     1:24.29 (45.17)                    
  2 Warnon, Jonathan    10 WSSC-MR              1:30.66    1:37.05         17  
                                  44.85 ( )     1:37.05 (52.20)                    
  3 Kinsley, Christoph   9 WSSC-MR              1:48.68    1:49.89         16  
                                  51.88 ( )     1:49.89 (58.01)                    
 -- Borrero, Anthony J  10 Mrst Barracudas-MR   1:34.72         DQ        
                                  41.14 ( )          DQ (44.03)                    
 -- Langdale, Jeremy K  10 Aqua Gems-MR              NT         DQ        
                                  55.57 ( )        DQ (1:06.31)                    
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Washingtonville Seahawks-MR  'A'                 NT         DQ        
                              57.88 (57.88)                       3:00.27 (2:02.39)
                            3:43.84 (43.57)          DQ (20.59)                    
 -- Team Rockland Swimming-MR  'A'              2:34.48         DQ        
                          1:03.92 (1:03.92)                         1:50.60 (46.68)
                            2:31.80 (41.20)          DQ (49.65)                    
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shields, Brandon    12 TRS-MR                 55.30      54.71         20  
                                  26.52 ( )       54.71 (28.19)                    
  2 Magalong, Oscar C   12 Riptides-MR          1:05.26    1:02.87         17  
                                  30.49 ( )     1:02.87 (32.38)                    
  3 Rosenkranz, Erik    12 Devil Fish-MR        1:05.01    1:05.41         16  
                                  30.53 ( )     1:05.41 (34.88)                    
  4 Hoang, Brandon M    12 Devil Fish-MR        1:09.39    1:06.60         15  
                                  31.61 ( )     1:06.60 (34.99)                    
  5 Patapis, Peter T    11 Riptides-MR          1:15.89    1:08.14         14  
                                  31.97 ( )     1:08.14 (36.17)                    
  6 MACKAY, Matthew     11 WSSC-MR              1:11.39    1:09.59         13  
                                  32.16 ( )     1:09.59 (37.43)                    
  7 Carter, Shane       11 TRS-MR               1:12.68    1:11.91         12  
                                  34.10 ( )     1:11.91 (37.81)                    
  8 Schroeder, Tyler    12 Devil Fish-MR             NT    1:16.18         11  
                                  35.44 ( )     1:16.18 (40.74)                    
  9 Melendez, Samuel    11 TRS-MR               1:19.95    1:19.26          9  
                                  36.81 ( )     1:19.26 (42.45)                    
 10 Sztyndor, Ricky J   12 Mrst Barracudas-MR   1:17.62    1:22.01          7  
                                  38.52 ( )     1:22.01 (43.49)                    
 11 Stephens, Devin W   12 Mrst Barracudas-MR   1:34.71    1:29.92          6  
                                1:29.99 ( )         1:29.92 ( )                    
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rosenkranz, Erik    12 Devil Fish-MR             NT    6:42.44         20  
                                  32.59 ( )                             1:10.78 ( )
                                1:51.28 ( )                             2:32.67 ( )
                                3:13.10 ( )                             3:55.49 ( )
                                4:37.97 ( )                             5:21.35 ( )
                                6:03.37 ( )     6:42.44 (39.07)                    
  2 Carter, Shane       11 TRS-MR                    NT    7:06.12         17  
                                  36.74 ( )                             1:17.79 ( )
                                2:01.96 ( )                             2:46.21 ( )
                                3:31.35 ( )                             4:14.90 ( )
                                4:58.69 ( )                             5:42.94 ( )
                                6:26.94 ( )     7:06.12 (39.18)                    
  3 Melendez, Samuel    11 TRS-MR                    NT    7:32.99         16  
                                  38.10 ( )                             1:22.38 ( )
                                2:09.03 ( )                             2:55.58 ( )
                                3:42.69 ( )                             4:30.68 ( )
                                5:18.25 ( )                             6:05.67 ( )
                                6:52.24 ( )     7:32.99 (40.75)                    
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shields, Brandon    12 TRS-MR                 33.42      32.03         20  
  2 Hoang, Brandon M    12 Devil Fish-MR          34.36      33.60         17  
  3 Rosenkranz, Erik    12 Devil Fish-MR          34.98      34.61         16  
  4 Magalong, Oscar C   12 Riptides-MR            37.85      36.82         15  
  5 Carter, Shane       11 TRS-MR                 41.08      38.97         14  
  6 Schroeder, Tyler    12 Devil Fish-MR          42.28      39.68         13  
  7 Patapis, Peter T    11 Riptides-MR            47.32      41.39         12  
  8 Sztyndor, Ricky J   12 Mrst Barracudas-MR     49.41      48.29         11  
  9 Stephens, Devin W   12 Mrst Barracudas-MR     49.54      50.87          9  
 -- Melendez, Samuel    11 TRS-MR                 45.68         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Magalong, Oscar C   12 Riptides-MR          1:22.56    1:21.53         20  
                                  38.56 ( )     1:21.53 (42.97)                    
  2 MACKAY, Matthew     11 WSSC-MR              1:26.73    1:25.95         17  
                                  39.80 ( )     1:25.95 (46.15)                    
  3 Patapis, Peter T    11 Riptides-MR          1:38.22    1:41.32         16  
                                  47.35 ( )     1:41.32 (53.97)                    
  4 Stephens, Devin W   12 Mrst Barracudas-MR   1:49.20    1:48.38         15  
                                  50.67 ( )     1:48.38 (57.71)                    
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoang, Brandon M    12 Devil Fish-MR          33.05      31.88         20  
  2 Magalong, Oscar C   12 Riptides-MR            34.99      34.12         17  
  3 Carter, Shane       11 TRS-MR                 44.91      41.22         16  
  4 Schroeder, Tyler    12 Devil Fish-MR          45.51      41.88         15  
  5 Sztyndor, Ricky J   12 Mrst Barracudas-MR     40.42      44.81         14  
  6 Patapis, Peter T    11 Riptides-MR            43.89      45.14         13  
  7 Melendez, Samuel    11 TRS-MR                 49.71      50.27         12  
 
Boys 12 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shields, Brandon    12 TRS-MR               2:30.06    2:29.40         20  
                                  31.52 ( )                             1:07.06 ( )
                                1:57.56 ( )     2:29.40 (31.84)                    
  2 Magalong, Oscar C   12 Riptides-MR          2:49.58    2:43.29         17  
                                  34.35 ( )                             1:17.32 ( )
                                2:03.95 ( )     2:43.29 (39.34)                    
  3 MACKAY, Matthew     11 WSSC-MR                   NT    2:55.17         16  
                                  39.27 ( )                             1:25.09 ( )
                                2:13.57 ( )     2:55.17 (41.60)                    
  4 Raccioppi, Jake     10 TRS-MR               3:01.38    2:58.82         15  
                                  38.17 ( )                             1:23.95 ( )
                                2:19.00 ( )     2:58.82 (39.82)                    
  5 Devito, TJ          10 TRS-MR               3:06.50    3:15.07         14  
                                  48.27 ( )                             1:36.13 ( )
                                2:32.17 ( )     3:15.07 (42.90)                    
  6 Sztyndor, Ricky J   12 Mrst Barracudas-MR   3:26.98    3:30.45         13  
                                  48.40 ( )                             1:44.80 ( )
                                2:46.03 ( )     3:30.45 (44.42)                    
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loli, Alex C        13 Mrst Barracudas-MR     25.43      24.69         20  
  2 Duda, Peter         14 VAC-MR                 26.65      25.29         17  
  3 Amodio, Lucas       14 Devil Fish-MR          26.19      25.81         16  
  4 Gillenwater, Darin  13 Riptides-MR            27.22      25.98         15  
  5 Rosenkranz, Russel  14 Devil Fish-MR          25.32      26.07         14  
  6 Isaacs, Scott       14 TRS-MR                 26.61      26.16         13  
  7 Meany, RJ J         14 TRS-MR                 26.63      26.25         12  
  8 Im, Thomas          14 TRS-MR                 28.73      26.55         11  
  9 Noller, Thomas G    14 VAC-MR                 27.97      27.07          9  
 10 Natal, Matthew      14 WSSC-MR                28.11      27.61          7  
 11 Reimer, Eric        14 WSSC-MR                29.64      28.37          6  
 12 Jhangianana, Nikhy  14 Riptides-MR            32.96      29.13          5  
 13 Critelli, Joey D    13 Mrst Barracudas-MR     31.35      29.30          4  
 14 Ryan, Brandon       13 VAC-MR                 29.59      29.46          3  
 15 Gillespie, Dylan    13 VAC-MR                 30.18      29.89          2  
 16 Figueiredo, Tony    14 WSSC-MR                32.99      29.94          1  
 17 Santiago, Andrew    14 TRS-MR                    NT      30.93        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loli, Alex C        13 Mrst Barracudas-MR   1:02.55    1:02.05         20  
                                  29.07 ( )     1:02.05 (32.98)                    
  2 Meany, RJ J         14 TRS-MR               1:04.29    1:03.37         17  
                                  31.41 ( )     1:03.37 (31.96)                    
  3 Amodio, Lucas       14 Devil Fish-MR        1:02.97    1:03.94         16  
                                  30.77 ( )     1:03.94 (33.17)                    
  4 Isaacs, Scott       14 TRS-MR               1:11.18    1:05.06         15  
                                  32.03 ( )     1:05.06 (33.03)                    
  5 Warnon, Raphael     13 WSSC-MR              1:07.73    1:06.90         14  
                                  32.26 ( )     1:06.90 (34.64)                    
  6 Galan, Joseph       13 VAC-MR               1:08.93    1:08.52         13  
                                  33.52 ( )     1:08.52 (35.00)                    
  7 Im, Thomas          14 TRS-MR               1:13.34    1:08.87         12  
                                  34.15 ( )     1:08.87 (34.72)                    
  8 Duda, Peter         14 VAC-MR               1:11.46    1:08.97         11  
                                  33.27 ( )     1:08.97 (35.70)                    
  9 Rosenkranz, Russel  14 Devil Fish-MR        1:05.09    1:10.20          9  
                                  34.47 ( )     1:10.20 (35.73)                    
 10 Ryan, Brandon       13 VAC-MR               1:12.84    1:13.77          7  
                                  35.88 ( )     1:13.77 (37.89)                    
 11 Gillenwater, Darin  13 Riptides-MR          1:17.56    1:14.39          6  
                                  36.31 ( )     1:14.39 (38.08)                    
 12 Critelli, Joey D    13 Mrst Barracudas-MR   1:50.89    1:17.56          5  
                                  37.86 ( )     1:17.56 (39.70)                    
 13 Reimer, Eric        14 WSSC-MR              1:20.21    1:18.12          4  
                                  36.87 ( )     1:18.12 (41.25)                    
 14 Jhangianana, Nikhy  14 Riptides-MR          1:22.89    1:52.06          3  
                                1:21.94 ( )     1:52.06 (30.12)                    
 -- Santiago, Andrew    14 TRS-MR                    NT         DQ        
                                  41.92 ( )          DQ (49.01)                    
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loli, Alex C        13 Mrst Barracudas-MR   1:13.87    1:09.33         20  
                                  32.68 ( )     1:09.33 (36.65)                    
  2 Noller, Thomas G    14 VAC-MR               1:16.22    1:13.25         17  
                                  35.39 ( )     1:13.25 (37.86)                    
  3 MACKAY, Michael     14 WSSC-MR              1:15.04    1:15.43         16  
                                  34.56 ( )     1:15.43 (40.87)                    
  4 Amodio, Lucas       14 Devil Fish-MR        1:17.96    1:15.47         15  
                                  36.38 ( )     1:15.47 (39.09)                    
  5 Warnon, Raphael     13 WSSC-MR              1:22.49    1:17.75         14  
                                  36.87 ( )     1:17.75 (40.88)                    
  6 Im, Thomas          14 TRS-MR               1:24.07    1:19.50         13  
                                  37.38 ( )     1:19.50 (42.12)                    
  7 Rosenkranz, Russel  14 Devil Fish-MR        1:21.44    1:19.79         12  
                                  37.43 ( )     1:19.79 (42.36)                    
  8 Gillenwater, Darin  13 Riptides-MR          1:20.25    1:20.05         11  
                                  37.62 ( )     1:20.05 (42.43)                    
  9 Natal, Matthew      14 WSSC-MR              1:24.20    1:22.35          9  
                                  38.80 ( )     1:22.35 (43.55)                    
 10 Figueiredo, Tony    14 WSSC-MR              1:29.85    1:23.35          7  
                                  38.63 ( )     1:23.35 (44.72)                    
 11 Critelli, Joey D    13 Mrst Barracudas-MR   1:38.66    1:27.83          6  
                                  41.37 ( )     1:27.83 (46.46)                    
 -- Santiago, Andrew    14 TRS-MR                    NT         DQ        
                                  44.35 ( )          DQ (51.74)                    
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Galan, Joseph       13 VAC-MR               1:05.68    1:05.51         20  
                                  30.27 ( )     1:05.51 (35.24)                    
  2 Warnon, Raphael     13 WSSC-MR              1:13.10    1:11.35         17  
                                  33.17 ( )     1:11.35 (38.18)                    
  3 Natal, Matthew      14 WSSC-MR              1:15.78    1:12.36         16  
                                  31.95 ( )     1:12.36 (40.41)                    
  4 Noller, Thomas G    14 VAC-MR               1:17.60    1:16.81         15  
                                  35.98 ( )     1:16.81 (40.83)                    
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loli, Alex C        13 Mrst Barracudas-MR   2:18.53    2:18.49         20  
                                  29.42 ( )                             1:02.84 ( )
                                1:43.34 ( )     2:18.49 (35.15)                    
  2 Meany, RJ J         14 TRS-MR               2:19.70    2:20.96         17  
                                  31.07 ( )                             1:05.88 ( )
                                1:49.85 ( )     2:20.96 (31.11)                    
  3 Galan, Joseph       13 VAC-MR               2:20.60    2:22.44         16  
                                  31.28 ( )                             1:09.13 ( )
                                1:50.37 ( )     2:22.44 (32.07)                    
  4 Isaacs, Scott       14 TRS-MR               2:30.59    2:25.72         15  
                                  32.82 ( )                             1:07.15 ( )
                                1:52.45 ( )     2:25.72 (33.27)                    
  5 Warnon, Raphael     13 WSSC-MR              2:29.26    2:26.14         14  
                                  33.00 ( )                             1:09.05 ( )
                                1:52.78 ( )     2:26.14 (33.36)                    
  6 Duda, Peter         14 VAC-MR               2:27.01    2:33.56         13  
                                  32.12 ( )                             1:10.75 ( )
                                1:56.08 ( )     2:33.56 (37.48)                    
  7 Rosenkranz, Russel  14 Devil Fish-MR        3:06.87    2:36.62         12  
                                  33.86 ( )                             1:14.00 ( )
                                1:59.44 ( )     2:36.62 (37.18)                    
  8 Gillenwater, Darin  13 Riptides-MR          2:34.63    2:36.98         11  
                                  33.63 ( )                             1:16.33 ( )
                                2:01.53 ( )     2:36.98 (35.45)                    
  9 MACKAY, Michael     14 WSSC-MR              2:44.18    2:46.46          9  
                                  36.84 ( )                             1:19.78 ( )
                                2:06.89 ( )     2:46.46 (39.57)                    
 10 Critelli, Joey D    13 Mrst Barracudas-MR   3:03.62    2:48.09          7  
                                  39.81 ( )                             1:22.46 ( )
                                2:11.86 ( )     2:48.09 (36.23)                    
 11 Gillespie, Dylan    13 VAC-MR               2:44.24    2:48.35          6  
                                  34.90 ( )                             1:17.00 ( )
                                2:11.09 ( )     2:48.35 (37.26)                    
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Viking Aquatic Club-MR  'A'                 2:07.59    2:02.30         40  
  2 Washingtonville Seahawks-MR  'A'            2:17.72    2:06.98         34  
 -- Team Rockland Swimming-MR  'A'              2:11.32         DQ        
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Muller, Christian   16 PBAC-MR                23.38      23.09         20  
  2 Hulbert, Jonathan   20 Riptides-MR            22.54      23.46         17  
  3 Eller, Joshua A     18 Riptides-MR            23.89      24.15         16  
  4 Alarcon, Tim        16 TRS-MR                 24.06      24.30         15  
  5 Varieur, Bobby      16 TRS-MR                 24.12      24.44         14  
  6 Daly, Dennis J      15 PBAC-MR                25.81      24.76         13  
  7 McIlhargy, Sean V   15 TRS-MR                 24.61      24.96         12  
  8 Sharkey, Matthew    17 TRS-MR                 25.12      25.00         10  
  8 Chacon, Erick W     20 Riptides-MR            22.44      25.00         10  
 10 Volpe, Taylor       15 WSSC-MR                24.49      25.26          7  
 11 Callinan, Marty     15 VAC-MR                 27.00      26.01          6  
 12 Reimer, Christophe  16 WSSC-MR                27.05      27.35          5  
 13 Steffens, Brian     16 WSSC-MR                28.13      27.61          4  
 14 Hoang, Ryan M       15 Devil Fish-MR          28.16      27.76          3  
 15 Ruzzi, Anthony      15 TRS-MR                 27.94      27.85          2  
 16 Carpenter, Brandon  17 TRS-MR                 27.41      28.62          1  
 17 Kelly, Flynn        15 WSSC-MR                29.54      29.23        
 18 Rosenkranz, Erik    12 Devil Fish-MR          28.73      29.52        
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Varieur, Bobby      16 TRS-MR               5:00.89    5:22.20         20  
                                  27.55 ( )                               58.41 ( )
                                1:30.16 ( )                             2:03.20 ( )
                                2:36.15 ( )                             3:09.60 ( )
                                3:42.87 ( )                             4:16.09 ( )
                                4:49.56 ( )     5:22.20 (32.64)                    
  2 Shields, Brandon    12 TRS-MR               5:23.37    5:24.05         17  
                                  27.82 ( )                               58.48 ( )
                                1:30.73 ( )                             2:04.03 ( )
                                2:37.19 ( )                             3:10.73 ( )
                                3:44.23 ( )                             4:18.21 ( )
                                4:52.12 ( )     5:24.05 (31.93)                    
  3 Greer, Shaun W      16 Aqua Gems-MR         5:25.13    5:25.37         16  
                                  27.77 ( )                               58.56 ( )
                                1:31.48 ( )                             2:05.14 ( )
                                2:38.97 ( )                             3:12.98 ( )
                                3:47.19 ( )                             4:20.37 ( )
                                4:53.60 ( )     5:25.37 (31.77)                    
  4 Meany, RJ J         14 TRS-MR               5:23.10    5:26.40         15  
                                  28.29 ( )                               59.32 ( )
                                1:31.93 ( )                             2:05.23 ( )
                                2:38.86 ( )                             3:11.99 ( )
                                3:45.93 ( )                             4:20.33 ( )
                                4:54.27 ( )     5:26.40 (32.13)                    
  5 Alarcon, Tim        16 TRS-MR               5:36.44    5:29.74         14  
                                  28.80 ( )                             1:00.83 ( )
                                1:34.35 ( )                             2:08.32 ( )
                                2:42.66 ( )                             3:16.28 ( )
                                3:50.99 ( )                             4:24.39 ( )
                                4:57.85 ( )     5:29.74 (31.89)                    
  6 Nestman, Keith      17 TRS-MR               5:20.00    5:34.69         13  
                                  27.63 ( )                               58.68 ( )
                                1:32.07 ( )                             2:06.39 ( )
                                2:41.25 ( )                             3:15.75 ( )
                                3:51.46 ( )                             4:27.09 ( )
                                5:02.41 ( )     5:34.69 (32.28)                    
  7 Isaacs, Scott       14 TRS-MR               6:03.10    5:39.03         12  
                                  30.00 ( )                             1:03.43 ( )
                                1:37.78 ( )                             2:11.93 ( )
                                2:46.11 ( )                             3:20.84 ( )
                                3:56.38 ( )                             4:30.98 ( )
                                5:05.99 ( )     5:39.03 (33.04)                    
  8 Chacon, Erick W     20 Riptides-MR          5:56.01    5:42.49         10  
                                  28.07 ( )                               59.70 ( )
                                1:33.32 ( )                             2:07.71 ( )
                                2:43.31 ( )                             3:19.37 ( )
                                3:55.92 ( )                             4:32.29 ( )
                                5:09.00 ( )     5:42.49 (33.49)                    
  8 DiMiceli, John      16 TRS-MR               5:30.00    5:42.49         10  
                                  28.22 ( )                             1:00.77 ( )
                                1:34.38 ( )                             2:08.50 ( )
                                2:43.13 ( )                             3:18.19 ( )
                                3:54.33 ( )                             4:30.82 ( )
                                5:07.30 ( )     5:42.49 (35.19)                    
 10 Callinan, Marty     15 VAC-MR               6:04.99    5:43.46          7  
                                  29.09 ( )                             1:01.63 ( )
                                1:35.87 ( )                             2:10.78 ( )
                                2:46.19 ( )                             3:22.23 ( )
                                3:58.10 ( )                             4:34.19 ( )
                                5:09.88 ( )     5:43.46 (33.58)                    
 11 Sharkey, Matthew    17 TRS-MR               5:21.03    5:48.40          6  
                                  29.74 ( )                             1:03.70 ( )
                                1:39.12 ( )                             2:14.93 ( )
                                2:51.70 ( )                             3:27.67 ( )
                                4:04.01 ( )                             4:38.69 ( )
                                5:14.10 ( )     5:48.40 (34.30)                    
 12 Im, Thomas          14 TRS-MR               6:06.74    6:08.43          5  
                                  30.18 ( )                             1:04.67 ( )
                                1:41.68 ( )                             2:20.13 ( )
                                2:58.54 ( )                             3:37.00 ( )
                                4:15.56 ( )                             4:54.39 ( )
                                5:32.12 ( )     6:08.43 (36.31)                    
 13 Hoang, Ryan M       15 Devil Fish-MR             NT    6:26.64          4  
                                  31.44 ( )                             1:07.56 ( )
                                1:45.97 ( )                             2:25.92 ( )
                                3:06.05 ( )                             3:47.10 ( )
                                4:27.56 ( )                             5:08.20 ( )
                                5:48.29 ( )     6:26.64 (38.35)                    
 14 Francis, Kairat     16 Devil Fish-MR        6:37.05    6:34.83          3  
                                  30.74 ( )                             1:06.71 ( )
                                1:45.60 ( )                             2:26.12 ( )
                                3:06.88 ( )                             3:49.42 ( )
                                4:32.07 ( )                             5:15.46 ( )
                                5:56.36 ( )     6:34.83 (38.47)                    
 
Boys 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Galan, Luis         14 VAC-MR                    NT   18:14.42         20  
                                  28.47 ( )                               59.49 ( )
                                1:32.12 ( )                             2:04.54 ( )
                                2:37.70 ( )                             3:10.97 ( )
                                3:44.59 ( )                             4:17.83 ( )
                                4:51.42 ( )                             5:24.55 ( )
                                5:58.15 ( )                             6:31.95 ( )
                                7:05.59 ( )                             7:39.45 ( )
                                8:12.63 ( )                             8:46.54 ( )
     18:14.42 (9:27.88)
  2 Greer, Shaun W      16 Aqua Gems-MR        21:45.73   18:36.03         17  
                                  29.80 ( )                             1:02.52 ( )
                                1:36.04 ( )                             2:10.20 ( )
                                2:44.80 ( )                             3:19.17 ( )
                                3:53.98 ( )                             4:27.78 ( )
                                5:02.32 ( )                             5:37.36 ( )
                                6:11.89 ( )                             6:46.26 ( )
                                7:20.77 ( )                             7:54.66 ( )
                                8:28.74 ( )                             9:03.31 ( )
     18:36.03 (9:32.72)
  3 Galan, Joseph       13 VAC-MR                    NT   18:57.92         16  
                                  29.61 ( )                             1:02.08 ( )
                                1:35.48 ( )                             2:08.88 ( )
                                2:43.41 ( )                             3:17.90 ( )
                                3:52.11 ( )                             4:26.05 ( )
                                5:00.55 ( )                             5:35.82 ( )
                                6:10.57 ( )                             6:45.01 ( )
                                7:19.50 ( )                             7:54.18 ( )
                                8:28.04 ( )                             9:02.68 ( )
     18:57.92 (9:55.24)
  4 Stuart, Alex P      14 Aqua Gems-MR        20:00.43   19:55.16         15  
                                  29.56 ( )                             1:03.18 ( )
                                1:36.87 ( )                             2:11.34 ( )
                                2:45.78 ( )                             3:21.52 ( )
                                3:56.74 ( )                             4:32.50 ( )
                                5:09.39 ( )                             5:46.11 ( )
                                6:23.98 ( )                             7:00.30 ( )
                                7:37.21 ( )                             8:13.42 ( )
                                8:50.81 ( )                             9:28.10 ( )
    19:55.16 (10:27.06)
  5 Amodio, Lucas       14 Devil Fish-MR       22:29.67   20:44.76         14  
                                  30.74 ( )                             1:05.42 ( )
                                1:41.96 ( )                             2:56.34 ( )
                                3:34.19 ( )                             4:12.21 ( )
                                4:50.68 ( )                             6:08.57 ( )
                                7:24.64 ( )                             8:02.35 ( )
                                8:41.40 ( )                             9:20.07 ( )
                               10:36.78 ( )                            11:54.99 ( )
                               12:34.15 ( )                            13:11.26 ( )
     20:44.76 (7:33.50)
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Varieur, Bobby      16 TRS-MR               1:02.25    1:02.96         20  
                                  30.63 ( )     1:02.96 (32.33)                    
  2 Galan, Luis         14 VAC-MR               1:02.38    1:03.03         17  
                                  30.88 ( )     1:03.03 (32.15)                    
  3 Reimer, Christophe  16 WSSC-MR              1:03.83    1:07.60         16  
                                  33.09 ( )     1:07.60 (34.51)                    
  4 Kim, Andrew         16 TRS-MR               1:07.06    1:08.35         15  
                                  33.08 ( )     1:08.35 (35.27)                    
  5 Callinan, Marty     15 VAC-MR               1:08.19    1:08.64         14  
                                  33.43 ( )     1:08.64 (35.21)                    
  6 Sharkey, Matthew    17 TRS-MR               1:08.90    1:09.06         13  
                                  33.66 ( )     1:09.06 (35.40)                    
  7 Steffens, Brian     16 WSSC-MR              1:11.47    1:10.39         12  
                                  34.03 ( )     1:10.39 (36.36)                    
  8 Carpenter, Brandon  17 TRS-MR               1:09.53    1:12.45         11  
                                  35.73 ( )     1:12.45 (36.72)                    
  9 Ruzzi, Anthony      15 TRS-MR               1:10.04    1:13.22          9  
                                  36.23 ( )     1:13.22 (36.99)                    
 10 Hoang, Ryan M       15 Devil Fish-MR        1:15.38    1:13.44          7  
                                  36.31 ( )     1:13.44 (37.13)                    
 11 Gillespie, Dylan    13 VAC-MR               1:14.05    1:14.11          6  
                                  36.08 ( )     1:14.11 (38.03)                    
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Saindon, Brian Z    17 Aqua Gems-MR         2:08.40    2:07.86         20  
                                  29.58 ( )                             1:01.95 ( )
                                1:35.13 ( )     2:07.86 (32.73)                    
  2 Stuart, Alex P      14 Aqua Gems-MR         2:12.77    2:08.45         17  
                                  30.16 ( )                             1:02.82 ( )
                                1:36.38 ( )     2:08.45 (32.07)                    
  3 Leibel, Daniel      15 TRS-MR               2:06.00    2:15.07         16  
                                  31.23 ( )                             1:05.37 ( )
                                1:39.79 ( )     2:15.07 (35.28)                    
  4 Warnon, Raphael     13 WSSC-MR              2:21.21    2:21.88         15  
                                  33.02 ( )                             1:09.15 ( )
                                1:46.42 ( )     2:21.88 (35.46)                    
  5 Meany, RJ J         14 TRS-MR               2:18.48    2:23.46         14  
                                  33.49 ( )                             1:09.92 ( )
                                1:47.62 ( )     2:23.46 (35.84)                    
  6 Nestman, Keith      17 TRS-MR               2:18.00    2:24.82         13  
                                  32.52 ( )                             1:08.94 ( )
                                1:47.43 ( )     2:24.82 (37.39)                    
  7 Rosenkranz, Russel  14 Devil Fish-MR        2:31.43    2:32.14         12  
                                  36.43 ( )                             1:14.60 ( )
                                1:54.00 ( )     2:32.14 (38.14)                    
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Muller, Christian   16 PBAC-MR              1:04.70    1:05.85         20  
                                  30.85 ( )     1:05.85 (35.00)                    
  2 Daly, Dennis J      15 PBAC-MR              1:08.92    1:07.41         17  
                                  31.53 ( )     1:07.41 (35.88)                    
  3 McIlhargy, Sean V   15 TRS-MR               1:07.02    1:08.81         16  
                                  31.95 ( )     1:08.81 (36.86)                    
  4 Volpe, Taylor       15 WSSC-MR              1:04.68    1:10.69         15  
                                  32.15 ( )     1:10.69 (38.54)                    
  5 Hulbert, Jonathan   20 Riptides-MR          1:03.50    1:11.98         14  
                                  32.37 ( )     1:11.98 (39.61)                    
  6 Eller, Joshua A     18 Riptides-MR          1:12.56    1:14.52         13  
                                  35.32 ( )     1:14.52 (39.20)                    
  7 Kim, Andrew         16 TRS-MR               1:16.40    1:16.61         12  
                                  36.36 ( )     1:16.61 (40.25)                    
  8 Kelly, Flynn        15 WSSC-MR              1:19.83    1:19.72         11  
                                  38.10 ( )     1:19.72 (41.62)                    
  9 Ruzzi, Anthony      15 TRS-MR               1:24.24    1:22.79          9  
                                  39.37 ( )     1:22.79 (43.42)                    
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McIlhargy, Sean V   15 TRS-MR               2:31.16    2:32.44         20  
                                  32.82 ( )                             1:12.72 ( )
                                1:51.74 ( )     2:32.44 (40.70)                    
  2 Noller, Thomas G    14 VAC-MR               2:44.00    2:40.93         17  
                                  37.45 ( )                             1:18.22 ( )
                                2:00.10 ( )     2:40.93 (40.83)                    
  3 DiMiceli, John      16 TRS-MR               2:40.00    2:41.52         16  
                                  36.23 ( )                             1:18.01 ( )
                                2:01.24 ( )     2:41.52 (40.28)                    
  4 Ehret, Jack J       12 Aqua Gems-MR         2:54.09    2:55.00         15  
                                  40.75 ( )                             1:25.81 ( )
                                2:10.41 ( )     2:55.00 (44.59)                    
  5 Im, Thomas          14 TRS-MR               3:17.97    2:56.43         14  
                                  38.73 ( )                             1:22.84 ( )
                                2:09.94 ( )     2:56.43 (46.49)                    
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alarcon, Tim        16 TRS-MR                 56.48      58.73         20  
                                  27.42 ( )       58.73 (31.31)                    
  2 Eller, Joshua A     18 Riptides-MR            56.89    1:00.14         17  
                                  27.55 ( )     1:00.14 (32.59)                    
  3 Galan, Luis         14 VAC-MR               1:03.29    1:02.25         16  
                                  29.22 ( )     1:02.25 (33.03)                    
  4 Daly, Dennis J      15 PBAC-MR              1:04.22    1:02.51         15  
                                  27.64 ( )     1:02.51 (34.87)                    
  5 Chacon, Erick W     20 Riptides-MR            57.85    1:03.21         14  
                                  28.01 ( )     1:03.21 (35.20)                    
  6 Sharkey, Matthew    17 TRS-MR               1:03.92    1:05.06         13  
                                  29.31 ( )     1:05.06 (35.75)                    
  7 Hoang, Ryan M       15 Devil Fish-MR        1:07.60    1:08.06         12  
                                  31.44 ( )     1:08.06 (36.62)                    
  8 Carpenter, Brandon  17 TRS-MR               1:04.10    1:10.15         11  
                                  31.94 ( )     1:10.15 (38.21)                    
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Muller, Christian   16 PBAC-MR              2:14.34    2:13.90         20  
                                  28.65 ( )                             1:03.30 ( )
                                1:40.60 ( )     2:13.90 (33.30)                    
  2 Galan, Luis         14 VAC-MR               2:16.47    2:15.08         17  
                                  29.94 ( )                             1:05.89 ( )
                                1:45.26 ( )     2:15.08 (29.82)                    
  3 McIlhargy, Sean V   15 TRS-MR               2:11.23    2:16.57         16  
                                  29.34 ( )                             1:06.28 ( )
                                1:45.99 ( )     2:16.57 (30.58)                    
  4 Varieur, Bobby      16 TRS-MR               2:21.44    2:17.01         15  
                                  28.75 ( )                             1:04.29 ( )
                                1:45.28 ( )     2:17.01 (31.73)                    
  5 Alarcon, Tim        16 TRS-MR               2:10.65    2:20.91         14  
                                  28.86 ( )                             1:47.72 ( )
                                2:20.89 ( )      2:20.91 (0.02)                    
  6 Eller, Joshua A     18 Riptides-MR          2:30.56    2:29.64         13  
                                  27.73 ( )                             1:09.05 ( )
                                1:53.89 ( )     2:29.64 (35.75)                    
  7 Kim, Andrew         16 TRS-MR               2:23.73    2:30.81         12  
                                  32.18 ( )                             1:10.98 ( )
                                1:57.16 ( )     2:30.81 (33.65)                    
  8 Callinan, Marty     15 VAC-MR               2:30.92    2:30.90         11  
                                  33.18 ( )                             1:11.35 ( )
                                1:56.52 ( )     2:30.90 (34.38)                    
  9 Chacon, Erick W     20 Riptides-MR          2:25.59    2:31.23          9  
                                  28.08 ( )                             1:06.95 ( )
                                1:57.18 ( )     2:31.23 (34.05)                    
 10 Reimer, Christophe  16 WSSC-MR              2:25.04    2:32.60          7  
                                  33.35 ( )                             1:11.62 ( )
                                1:57.02 ( )     2:32.60 (35.58)                    
 11 Kelly, Flynn        15 WSSC-MR              2:38.05    2:41.29          6  
                                  33.86 ( )                             1:16.49 ( )
                                2:01.70 ( )     2:41.29 (39.59)                    
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Saindon, Brian Z    17 Aqua Gems-MR         4:30.46    4:32.55         20  
                                  26.50 ( )                               58.21 ( )
                                1:33.22 ( )                             2:07.25 ( )
                                2:48.91 ( )                             3:31.09 ( )
                                4:02.27 ( )     4:32.55 (30.28)                    
  2 Greer, Shaun W      16 Aqua Gems-MR         4:54.39    4:44.18         17  
                                  27.92 ( )                             1:00.64 ( )
                                1:36.84 ( )                             2:13.26 ( )
                                2:57.43 ( )                             3:40.88 ( )
                                4:13.13 ( )     4:44.18 (31.05)                    
  3 Galan, Luis         14 VAC-MR               4:52.21    4:44.50         16  
                                  30.20 ( )                             1:04.17 ( )
                                1:41.12 ( )                             2:18.66 ( )
                                2:58.77 ( )                             3:41.19 ( )
                                4:13.79 ( )     4:44.50 (30.71)                    
  4 Stuart, Alex P      14 Aqua Gems-MR         4:54.33    4:50.83         15  
                                  28.58 ( )                             1:02.58 ( )
                                1:39.58 ( )                             2:15.49 ( )
                                2:59.73 ( )                             3:44.50 ( )
                                4:17.78 ( )     4:50.83 (33.05)                    
  5 McIlhargy, Sean V   15 TRS-MR               4:47.03    4:55.73         14  
                                  30.59 ( )                             1:08.48 ( )
                                1:47.73 ( )                             2:25.31 ( )
                                3:06.17 ( )                             3:48.60 ( )
                                4:22.24 ( )     4:55.73 (33.49)                    
  6 Alarcon, Tim        16 TRS-MR               5:01.89    4:57.42         13  
                                  29.90 ( )                             1:06.32 ( )
                                1:45.64 ( )                             2:25.43 ( )
                                3:08.86 ( )                             3:51.94 ( )
                                4:25.65 ( )     4:57.42 (31.77)                    
  7 Galan, Joseph       13 VAC-MR               4:59.65    4:59.50         12  
                                  30.97 ( )                             1:07.74 ( )
                                1:46.77 ( )                             2:24.98 ( )
                                3:07.87 ( )                             3:51.72 ( )
                                4:27.05 ( )     4:59.50 (32.45)                    
  8 Isaacs, Scott       14 TRS-MR               5:42.20    5:05.75         11  
                                  32.98 ( )                             1:13.86 ( )
                                1:51.03 ( )                             2:28.33 ( )
                                3:12.92 ( )                             3:57.77 ( )
                                4:32.54 ( )     5:05.75 (33.21)                    
  9 Sharkey, Matthew    17 TRS-MR               5:17.69    5:14.52          9  
                                  31.00 ( )                             1:09.36 ( )
                                1:48.92 ( )                             2:27.59 ( )
                                3:14.95 ( )                             4:02.20 ( )
                                4:39.04 ( )     5:14.52 (35.48)                    
 10 Warnon, Raphael     13 WSSC-MR                   NT    5:22.64          7  
                                  35.10 ( )                             1:16.58 ( )
                                1:56.13 ( )                             2:34.33 ( )
                                3:24.21 ( )                             4:12.98 ( )
                                4:48.44 ( )     5:22.64 (34.20)                    
 11 Noller, Thomas G    14 VAC-MR                    NT    5:25.35          6  
                                  36.12 ( )                             1:19.11 ( )
                                2:00.16 ( )                             2:41.50 ( )
                                3:24.68 ( )                             4:09.00 ( )
                                4:48.90 ( )     5:25.35 (36.45)                    
 
Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Riptides Swim Team-MR  'A'                  3:39.25    3:37.16         40  
  2 Dutchess Devil Fish-MR  'A'                      NT    4:12.44         34  
 
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Team Rockland Swimming-MR  'A'              1:51.64    1:52.44         40  
  2 Dutchess Devil Fish-MR  'A'                 2:03.02    2:02.04         34