2007 MR Metro Junior Olympics SC - 3/16/2007 to 3/18/2007           
                              Sanction #: 070303                               
                                    Results                                    

Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 26.61   2/27/2005 Lia M Neal, AGUA Swim Team                   
       METRO: M 24.90   12/8/2005 Lia M. Neal, AGUA-MR                         
                27.49  T16
                30.59  ZQ
                32.09  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Susz, Gaby V        10 Middies-MR             28.76      28.40 ZQ      20  
  2 McLaughlin, Genna   10 Bgnw Marlins-MR        28.92      28.98 ZQ      17  
  3 Evans, Kate B       10 Badger-MR              28.89      29.26 ZQ      16  
  4 Ramsey, Danielle    10 Express Swimming-MR    29.31      29.36 ZQ      15  
  5 Bertini, Rachael N  10 TVSC-MR                29.79      29.63 ZQ      14  
  6 Marks, Sydney B     10 Bgnw Marlins-MR        30.39      29.71 ZQ      13  
  7 Sawkins, Emma E     10 Bgnw Marlins-MR        29.82      29.89 ZQ      12  
  8 Drury, Shannon      10 Tmsuffolk-MR           30.90      29.95 ZQ      11  
  9 Hartigan, Kaitlin   10 GAEL-MR                30.25      30.06 ZQ       9  
 10 Gregorace, Zoe R    10 LIAC-MR                30.31      30.12 ZQ       7  
 11 Delane, Kelly A     10 Badger-MR              30.86      30.13 ZQ       6  
 12 Stansbury, Kate F   10 TVSC-MR                30.67      30.28 ZQ       5  
 13 Hutzler, Alexandra  10 TVSC-MR                30.21      30.35 ZQ       4  
 14 Cain, Mary C        10 Badger-MR              30.50      30.45 ZQ       3  
 15 Shehan, Olivia W    10 Agua Swim Team-MR      31.70      30.46 ZQ       2  
 16 Treble, Molly M     10 LIAC-MR                30.05      30.48 ZQ       1  
 17 Connor, Deirdre A   10 HAA-MR                 30.60      30.59 ZQ     
 18 Henry, Sarah A      10 OWA-MR                 31.40      30.60 JO     
 19 Weiner, Sierra T    10 Tmsuffolk-MR           30.09      30.71 JO     
 20 Wojciechowska, Ewa  10 BASC-MR                30.92      30.95 JO     
 21 Defreitas, Hannah   10 WAC-MR                 32.02      31.02 JO     
 22 Catano, Tiffany     10 IA-MR                  30.67      31.03 JO     
 23 Dari, Hannah E      10 COND-MR                30.96      31.04 JO     
 24 Nicpon, Catherine   10 LBA-MR                 31.12      31.09 JO     
 25 Weiner, Jade R      10 Tmsuffolk-MR           30.48      31.23 JO     
 26 McKenzie, Loren A   10 Express Swimming-MR    31.54      31.28 JO     
 27 Meringolo, Phoebe   10 WISC-MR                31.02      31.30 JO     
 28 McGrath, Ashley M   10 Badger-MR              32.08      31.40 JO     
 29 Poleway, Caroline    9 Middies-MR             30.38      31.41 JO     
 30 Bischoff, Melissa   10 Tmsuffolk-MR           31.06      31.42 JO     
 31 Giovanniello, Kerr  10 LIAC-MR                31.74      31.53 JO     
 32 Nixon, Charlotte A  10 Badger-MR              31.74      31.61 JO     
 32 Bhanji, Ameera      10 MSC-MR                 30.43      31.61 JO     
 34 Chrystal, Morgan C  10 GAEL-MR                32.05      31.68 JO     
 35 Yeager, Kate E      10 NY Sharks-MR           31.59      31.74 JO     
 36 Simone, Madeline N  10 Badger-MR              31.37      31.95 JO     
 37 Mendrzycki, Morgan  10 MWSC-MR                31.88      32.01 JO     
 38 Danin, Kylie L      10 WISC-MR                31.82      32.02 JO     
 39 Carey, Alanna N     10 TVSC-MR                31.18      32.03 JO     
 40 Bergin, Kate C       9 MSC-MR                 31.48      32.08 JO     
 41 Johnston, Marissa   10 HAA-MR                 31.58      32.28        
 42 Wasserman, Raquel   10 Bgnw Marlins-MR        31.60      32.32        
 43 Dolido, Alexandra   10 LIAC-MR                32.02      32.40        
 43 Mazza, Sarah E      10 Middies-MR             31.29      32.40        
 45 Cass, Leeanna N     10 Aqua Gems-MR           31.52      32.51        
 46 Arana, Jessica       9 LIAC-MR                31.78      32.54        
 47 Barry, Kristina F    9 Bgnw Marlins-MR        31.72      32.61        
 48 Bamba, Katrina M    10 LIAC-MR                31.90      32.92        
 49 Green, Katherine M  10 CSC-MR                 31.97      32.97        
 -- Panitz, Beatrix M   10 Badger-MR              28.97         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 59.05   3/16/2001 Kristen Z Degrazia, TS                       
       METRO: M 55.63    2/3/2006 Lia M.Neal, AGUA-MR                          
                59.79  T16
              1:08.09  ZQ
              1:11.49  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Susz, Gaby V        10 Middies-MR           1:01.99    1:01.38 ZQ      20  
                  29.32     1:01.38 (32.06)                                        
  2 McLaughlin, Genna   10 Bgnw Marlins-MR      1:02.83    1:03.08 ZQ      17  
                  30.12     1:03.08 (32.96)                                        
  3 Sawkins, Emma E     10 Bgnw Marlins-MR      1:06.26    1:04.79 ZQ      16  
                  30.99     1:04.79 (33.80)                                        
  4 Gregorace, Zoe R    10 LIAC-MR              1:04.96    1:04.99 ZQ      15  
                  31.79     1:04.99 (33.20)                                        
  5 Stansbury, Kate F   10 TVSC-MR              1:05.14    1:05.35 ZQ      14  
                  31.87     1:05.35 (33.48)                                        
  6 Bertini, Rachael N  10 TVSC-MR              1:05.08    1:05.54 ZQ      13  
                  31.67     1:05.54 (33.87)                                        
  7 Treble, Molly M     10 LIAC-MR              1:04.95    1:05.59 ZQ      12  
                  31.75     1:05.59 (33.84)                                        
  8 Panitz, Beatrix M   10 Badger-MR            1:05.11    1:05.61 ZQ      11  
                  31.96     1:05.61 (33.65)                                        
  9 Marks, Sydney B     10 Bgnw Marlins-MR      1:08.77    1:05.82 ZQ       9  
                  31.45     1:05.82 (34.37)                                        
 10 Drury, Shannon      10 Tmsuffolk-MR         1:07.14    1:05.85 ZQ       7  
                  31.76     1:05.85 (34.09)                                        
 11 Weiner, Sierra T    10 Tmsuffolk-MR         1:04.84    1:06.05 ZQ       6  
                  31.58     1:06.05 (34.47)                                        
 12 Bhanji, Ameera      10 MSC-MR               1:06.78    1:06.13 ZQ       5  
                  31.39     1:06.13 (34.74)                                        
 13 Hartigan, Kaitlin   10 GAEL-MR              1:06.09    1:06.34 ZQ       4  
 14 Giovanniello, Kerr  10 LIAC-MR              1:09.95    1:06.97 ZQ       3  
                  32.59     1:06.97 (34.38)                                        
 15 Weiner, Jade R      10 Tmsuffolk-MR         1:07.32    1:07.30 ZQ       2  
                  32.52     1:07.30 (34.78)                                        
 16 Wojciechowska, Ewa  10 BASC-MR              1:09.23    1:07.37 ZQ       1  
                  32.27     1:07.37 (35.10)                                        
 17 Catano, Tiffany     10 IA-MR                1:05.82    1:07.42 ZQ     
                  31.91     1:07.42 (35.51)                                        
 18 McKenzie, Loren A   10 Express Swimming-MR  1:08.54    1:07.49 ZQ     
                  32.81     1:07.49 (34.68)                                        
 19 Cain, Mary C        10 Badger-MR            1:07.63    1:07.58 ZQ     
                  32.75     1:07.58 (34.83)                                        
 20 Hutzler, Alexandra  10 TVSC-MR              1:07.40    1:07.98 ZQ     
                  32.03     1:07.98 (35.95)                                        
 21 Carey, Alanna N     10 TVSC-MR              1:08.71    1:08.00 ZQ     
                  33.11     1:08.00 (34.89)                                        
 22 Chrystal, Morgan C  10 GAEL-MR              1:09.57    1:08.03 ZQ     
                  33.16     1:08.03 (34.87)                                        
 23 Henry, Sarah A      10 OWA-MR               1:09.60    1:08.09 ZQ     
                  32.07     1:08.09 (36.02)                                        
 24 Delane, Kelly A     10 Badger-MR            1:08.09    1:08.10 JO     
 25 Simone, Madeline N  10 Badger-MR            1:08.87    1:08.54 JO     
                  33.01     1:08.54 (35.53)                                        
 26 Shehan, Olivia W    10 Agua Swim Team-MR    1:10.28    1:08.66 JO     
                  33.30     1:08.66 (35.36)                                        
 27 Poleway, Caroline    9 Middies-MR           1:07.61    1:08.68 JO     
                  32.98     1:08.68 (35.70)                                        
 28 Nixon, Charlotte A  10 Badger-MR            1:09.71    1:08.80 JO     
                  32.95     1:08.80 (35.85)                                        
 29 Bergin, Kate C       9 MSC-MR               1:08.32    1:09.18 JO     
                  33.83     1:09.18 (35.35)                                        
 30 Dari, Hannah E      10 COND-MR              1:07.66    1:09.29 JO     
                  32.53     1:09.29 (36.76)                                        
 31 Mendrzycki, Morgan  10 MWSC-MR              1:09.68    1:09.37 JO     
 32 Reilly, Bridget K   10 GAEL-MR              1:11.27    1:09.43 JO     
                  33.10     1:09.43 (36.33)                                        
 33 Meringolo, Phoebe   10 WISC-MR              1:10.57    1:09.48 JO     
                  32.77     1:09.48 (36.71)                                        
 34 Barry, Kristina F    9 Bgnw Marlins-MR      1:09.84    1:09.62 JO     
                  33.41     1:09.62 (36.21)                                        
 35 Brickman, Molly E   10 YFD-MR               1:11.35    1:10.05 JO     
                  33.14     1:10.05 (36.91)                                        
 36 Doyle, Carly L      10 YFD-MR               1:10.46    1:10.20 JO     
                  33.82     1:10.20 (36.38)                                        
 37 Bischoff, Melissa   10 Tmsuffolk-MR         1:10.19    1:10.38 JO     
                  32.93     1:10.38 (37.45)                                        
 38 Zukowski, Carli      9 WISC-MR              1:11.46    1:10.65 JO     
                1:10.82         1:10.65 ( )                                        
 39 Bamba, Katrina M    10 LIAC-MR              1:10.52    1:10.88 JO     
 40 Stalnaker, Taylor    9 MWSC-MR              1:11.24    1:11.08 JO     
                  34.21     1:11.08 (36.87)                                        
 41 Mazza, Sarah E      10 Middies-MR           1:09.73    1:11.28 JO     
                  33.95     1:11.28 (37.33)                                        
 42 McGrath, Ashley M   10 Badger-MR            1:10.89    1:11.56        
                  33.75     1:11.56 (37.81)                                        
 43 Gallagher, Megan E  10 Pace-MR              1:10.86    1:11.60        
                  34.92     1:11.60 (36.68)                                        
 44 Arana, Jessica       9 LIAC-MR              1:11.27    1:11.92        
                  34.26     1:11.92 (37.66)                                        
 45 Rota, Amanda P      10 Bgnw Marlins-MR      1:10.30    1:12.53        
                  33.93     1:12.53 (38.60)                                        
 46 Sanders, Erin       10 SMC-MR               1:09.88    1:13.14        
                  34.63     1:13.14 (38.51)                                        
 47 Cass, Leeanna N     10 Aqua Gems-MR         1:08.77    1:14.80        
                  35.14     1:14.80 (39.66)                                        
 48 Johnston, Marissa   10 HAA-MR               1:10.63    1:16.15        
                  35.50     1:16.15 (40.65)                                        
 -- Connor, Deirdre A   10 HAA-MR               1:07.78         DQ        
                  31.79          DQ (36.46)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 2:07.69   3/17/2001 Kristin Z. Degrazia, TS                    
       METRO: M 2:02.15    5/1/1982 Susan Verderber, LISC-MR                   
                2:10.29  T16
                2:28.59  ZQ
                2:35.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McLaughlin, Genna   10 Bgnw Marlins-MR      2:16.72    2:13.55 ZQ      20  
                  30.16     1:04.24 (34.08)     1:39.92 (35.68)     2:13.55 (33.63)
  2 Ramsey, Danielle    10 Express Swimming-MR  2:17.02    2:13.79 ZQ      17  
                  31.20     1:05.37 (34.17)     1:41.01 (35.64)     2:13.79 (32.78)
  3 Susz, Gaby V        10 Middies-MR           2:21.44    2:15.85 ZQ      16  
                  31.32     1:05.63 (34.31)     1:40.87 (35.24)     2:15.85 (34.98)
  4 Treble, Molly M     10 LIAC-MR              2:17.32    2:17.87 ZQ      15  
                  32.27     1:06.99 (34.72)     1:42.66 (35.67)     2:17.87 (35.21)
  5 Gregorace, Zoe R    10 LIAC-MR              2:19.33    2:18.44 ZQ      14  
                  32.31     1:07.19 (34.88)     1:43.26 (36.07)     2:18.44 (35.18)
  6 Catano, Tiffany     10 IA-MR                2:31.12    2:21.11 ZQ      13  
                  32.98     1:09.18 (36.20)     1:45.55 (36.37)     2:21.11 (35.56)
  7 Evans, Kate B       10 Badger-MR            2:19.97    2:21.57 ZQ      12  
                  32.70     1:08.47 (35.77)     1:45.11 (36.64)     2:21.57 (36.46)
  8 Wojciechowska, Ewa  10 BASC-MR              2:32.65    2:21.66 ZQ      11  
                  32.98     1:10.96 (37.98)     1:46.34 (35.38)     2:21.66 (35.32)
  9 Sawkins, Emma E     10 Bgnw Marlins-MR      2:19.43    2:21.76 ZQ       9  
                  31.66     1:07.34 (35.68)     1:44.74 (37.40)     2:21.76 (37.02)
 10 Panitz, Beatrix M   10 Badger-MR            2:23.26    2:22.92 ZQ       7  
                  32.57     1:09.05 (36.48)     1:47.16 (38.11)     2:22.92 (35.76)
 11 Weiner, Sierra T    10 Tmsuffolk-MR         2:22.45    2:23.83 ZQ       6  
                  33.67     1:10.60 (36.93)     1:47.70 (37.10)     2:23.83 (36.13)
 12 Giovanniello, Kerr  10 LIAC-MR              2:26.82    2:24.71 ZQ       5  
                  33.21     1:09.80 (36.59)     1:48.45 (38.65)     2:24.71 (36.26)
 13 Hartigan, Kaitlin   10 GAEL-MR              2:24.07    2:25.06 ZQ       4  
 14 Marks, Sydney B     10 Bgnw Marlins-MR      2:28.00    2:25.13 ZQ       3  
                  32.96     1:10.66 (37.70)     1:49.06 (38.40)     2:25.13 (36.07)
 15 Stansbury, Kate F   10 TVSC-MR              2:27.33    2:25.71 ZQ       2  
                  34.33     1:12.27 (37.94)     1:50.56 (38.29)     2:25.71 (35.15)
 16 Bergin, Kate C       9 MSC-MR               2:28.39    2:26.64 ZQ       1  
                  33.68     1:11.44 (37.76)     1:50.05 (38.61)     2:26.64 (36.59)
 17 Bhanji, Ameera      10 MSC-MR               2:26.92    2:26.99 ZQ     
                  35.17     1:12.53 (37.36)     1:50.90 (38.37)     2:26.99 (36.09)
 18 Weiner, Jade R      10 Tmsuffolk-MR         2:26.77    2:28.02 ZQ     
                  34.33     1:12.36 (38.03)     1:50.94 (38.58)     2:28.02 (37.08)
 19 Delane, Kelly A     10 Badger-MR            2:26.45    2:28.05 ZQ     
                  34.51     1:13.38 (38.87)     1:51.77 (38.39)     2:28.05 (36.28)
 20 Mendrzycki, Morgan  10 MWSC-MR              2:34.88    2:28.19 ZQ     
                  33.74     1:11.35 (37.61)     1:50.70 (39.35)     2:28.19 (37.49)
 21 Barry, Kristina F    9 Bgnw Marlins-MR      2:28.97    2:28.31 ZQ     
                  33.40     1:11.82 (38.42)     1:50.94 (39.12)     2:28.31 (37.37)
 22 Connor, Deirdre A   10 HAA-MR               2:29.76    2:28.90 JO     
                  32.50     1:10.23 (37.73)     1:49.92 (39.69)     2:28.90 (38.98)
 23 Chrystal, Morgan C  10 GAEL-MR              2:34.43    2:29.21 JO     
                  33.16     1:12.28 (39.12)     1:51.92 (39.64)     2:29.21 (37.29)
 24 Simone, Madeline N  10 Badger-MR            2:30.10    2:29.39 JO     
                  33.57     1:12.24 (38.67)     1:50.94 (38.70)     2:29.39 (38.45)
 25 Nixon, Charlotte A  10 Badger-MR            2:32.50    2:29.44 JO     
                  33.62     1:12.25 (38.63)     1:52.14 (39.89)     2:29.44 (37.30)
 26 Shehan, Olivia W    10 Agua Swim Team-MR    2:31.04    2:29.51 JO     
                  34.65     1:12.85 (38.20)     1:52.86 (40.01)     2:29.51 (36.65)
 27 Poleway, Caroline    9 Middies-MR           2:34.57    2:29.81 JO     
                  33.64     1:11.09 (37.45)     1:50.95 (39.86)     2:29.81 (38.86)
 28 Dari, Hannah E      10 COND-MR              2:35.60    2:30.49 JO     
                  33.94     1:13.02 (39.08)     1:53.74 (40.72)     2:30.49 (36.75)
 29 Reynolds, Maggie H   9 Tmsuffolk-MR         2:35.83    2:30.71 JO     
 30 Carey, Alanna N     10 TVSC-MR              2:31.82    2:31.33 JO     
                  34.15     1:14.10 (39.95)     1:55.28 (41.18)     2:31.33 (36.05)
 31 McGrath, Ashley M   10 Badger-MR            2:29.87    2:31.98 JO     
                  33.81     1:13.41 (39.60)     1:54.08 (40.67)     2:31.98 (37.90)
 32 Giordano, Gianna    10 BASC-MR              2:35.41    2:32.08 JO     
                  34.15     1:13.27 (39.12)     1:52.84 (39.57)     2:32.08 (39.24)
 33 Mazza, Sarah E      10 Middies-MR           2:32.09    2:32.15 JO     
                  34.66     1:13.46 (38.80)     1:52.43 (38.97)     2:32.15 (39.72)
 34 Gallagher, Megan E  10 Pace-MR              2:34.05    2:32.32 JO     
                  36.30     1:14.85 (38.55)     1:54.69 (39.84)     2:32.32 (37.63)
 35 Bamba, Katrina M    10 LIAC-MR              2:29.91    2:32.34 JO     
                  34.56     1:13.53 (38.97)     1:54.00 (40.47)     2:32.34 (38.34)
 36 Arana, Jessica       9 LIAC-MR              2:29.79    2:33.34 JO     
 37 Kiendle, Jennifer   10 CSC-MR               2:35.75    2:33.78 JO     
                  33.90     1:14.03 (40.13)     1:54.64 (40.61)     2:33.78 (39.14)
 38 Olazabal, Gabriell  10 LIAC-MR              2:33.68    2:33.79 JO     
 39 Parish, Emily R     10 Bgnw Marlins-MR      2:33.91    2:37.92        
                  37.39     1:16.81 (39.42)     1:57.77 (40.96)     2:37.92 (40.15)
 40 Cass, Leeanna N     10 Aqua Gems-MR         2:34.78    2:39.50        
                  35.37     1:16.76 (41.39)     2:01.32 (44.56)     2:39.50 (38.18)
 
Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 5:50.20   2/15/2002 Alexandra Forrester, BAD  -MR              
       METRO: M 5:34.52   1/12/2001 Kristen Degrazia, TS-MR                    
                5:46.99  T16
                6:30.49  ZQ
                6:44.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McLaughlin, Genna   10 Bgnw Marlins-MR      6:06.32    5:58.99 ZQ      20  
                  30.69     1:06.09 (35.40)     1:43.46 (37.37)     2:20.82 (37.36)
        2:57.30 (36.48)     3:34.55 (37.25)     4:12.14 (37.59)     4:48.82 (36.68)
        5:24.43 (35.61)     5:58.99 (34.56)                                        
  2 Treble, Molly M     10 LIAC-MR              6:10.86    6:00.63 ZQ      17  
                  34.58     1:10.45 (35.87)     1:46.93 (36.48)     2:24.16 (37.23)
        3:01.02 (36.86)     3:37.74 (36.72)     4:14.93 (37.19)     4:50.68 (35.75)
        5:26.64 (35.96)     6:00.63 (33.99)                                        
  3 Ramsey, Danielle    10 Express Swimming-MR  6:30.28    6:01.65 ZQ      16  
                  33.29     1:09.40 (36.11)     1:47.15 (37.75)     2:23.87 (36.72)
        3:01.39 (37.52)     3:38.24 (36.85)     4:15.49 (37.25)     4:50.76 (35.27)
        5:26.49 (35.73)     6:01.65 (35.16)                                        
  4 Sawkins, Emma E     10 Bgnw Marlins-MR      6:05.67    6:02.17 ZQ      15  
                  32.18     1:07.98 (35.80)     1:45.58 (37.60)     2:22.67 (37.09)
        3:00.28 (37.61)     3:37.51 (37.23)     4:14.76 (37.25)     4:51.04 (36.28)
        5:27.69 (36.65)     6:02.17 (34.48)                                        
  5 Gregorace, Zoe R    10 LIAC-MR              6:20.97    6:08.58 ZQ      14  
                  34.16     1:10.58 (36.42)     1:47.61 (37.03)     2:25.46 (37.85)
        3:03.21 (37.75)     3:40.99 (37.78)     4:18.93 (37.94)     4:56.94 (38.01)
        5:33.84 (36.90)     6:08.58 (34.74)                                        
  6 Susz, Gaby V        10 Middies-MR           6:19.67    6:09.01 ZQ      13  
                  33.33     1:09.54 (36.21)     1:46.48 (36.94)     2:23.90 (37.42)
        3:01.77 (37.87)     3:39.59 (37.82)     4:17.78 (38.19)     4:56.34 (38.56)
        5:33.54 (37.20)     6:09.01 (35.47)                                        
  7 Drury, Shannon      10 Tmsuffolk-MR         6:31.75    6:14.74 ZQ      12  
  8 Cain, Mary C        10 Badger-MR            6:33.24    6:20.27 ZQ      11  
                  33.96     1:10.97 (37.01)     1:49.76 (38.79)     2:28.94 (39.18)
        3:07.80 (38.86)     3:46.56 (38.76)     4:25.43 (38.87)     5:04.45 (39.02)
        5:43.24 (38.79)     6:20.27 (37.03)                                        
  9 Catano, Tiffany     10 IA-MR                6:20.71    6:22.49 ZQ       9  
                  32.27     1:08.76 (36.49)     1:47.06 (38.30)     2:26.68 (39.62)
        3:05.12 (38.44)     3:44.47 (39.35)     4:24.61 (40.14)     5:04.29 (39.68)
        5:44.59 (40.30)     6:22.49 (37.90)                                        
 10 Weiner, Sierra T    10 Tmsuffolk-MR         6:18.18    6:24.30 ZQ       7  
                  33.52     1:11.72 (38.20)     1:50.64 (38.92)     2:29.26 (38.62)
        3:08.67 (39.41)     3:48.39 (39.72)     4:28.31 (39.92)     5:08.20 (39.89)
        5:47.59 (39.39)     6:24.30 (36.71)                                        
 11 Barry, Kristina F    9 Bgnw Marlins-MR      6:35.39    6:26.03 ZQ       6  
                  33.95     1:12.61 (38.66)     1:51.18 (38.57)     2:30.88 (39.70)
        3:09.82 (38.94)     3:49.34 (39.52)     4:28.96 (39.62)     5:08.80 (39.84)
        5:48.78 (39.98)     6:26.03 (37.25)                                        
 12 Hartigan, Kaitlin   10 GAEL-MR              6:32.03    6:27.43 ZQ       5  
                  33.28     1:10.88 (37.60)     1:50.04 (39.16)     2:29.68 (39.64)
        3:09.86 (40.18)     3:49.55 (39.69)     4:30.06 (40.51)     5:09.63 (39.57)
        5:49.45 (39.82)     6:27.43 (37.98)                                        
 13 Giovanniello, Kerr  10 LIAC-MR              6:35.66    6:31.34 JO       4  
                  34.75     1:13.17 (38.42)     1:52.84 (39.67)     2:32.41 (39.57)
        3:12.32 (39.91)     3:52.69 (40.37)     4:33.80 (41.11)     5:14.10 (40.30)
        5:53.88 (39.78)     6:31.34 (37.46)                                        
 14 Simone, Madeline N  10 Badger-MR            6:38.02    6:31.54 JO       3  
                  34.78     1:13.50 (38.72)     1:53.18 (39.68)     2:32.83 (39.65)
        3:13.04 (40.21)     3:52.73 (39.69)     4:32.25 (39.52)     5:11.94 (39.69)
        5:52.03 (40.09)     6:31.54 (39.51)                                        
 15 Weiner, Jade R      10 Tmsuffolk-MR         6:29.31    6:32.76 JO       2  
                  33.75     1:11.73 (37.98)     1:50.78 (39.05)     2:30.69 (39.91)
        3:10.67 (39.98)     3:51.17 (40.50)     4:31.58 (40.41)     5:12.38 (40.80)
        5:53.67 (41.29)     6:32.76 (39.09)                                        
 16 Poleway, Caroline    9 Middies-MR           6:40.44    6:33.44 JO       1  
                  34.76     1:14.52 (39.76)     1:55.04 (40.52)     2:35.00 (39.96)
        3:15.34 (40.34)     3:55.97 (40.63)     4:36.40 (40.43)     5:16.94 (40.54)
        5:56.69 (39.75)     6:33.44 (36.75)                                        
 17 Mendrzycki, Morgan  10 MWSC-MR              6:38.14    6:33.73 JO     
                  34.19     1:12.63 (38.44)     1:52.65 (40.02)     2:33.01 (40.36)
        3:13.37 (40.36)     3:54.23 (40.86)     4:35.03 (40.80)     5:15.96 (40.93)
        5:56.11 (40.15)     6:33.73 (37.62)                                        
 18 Shehan, Olivia W    10 Agua Swim Team-MR    6:41.63    6:34.69 JO     
                  35.43     1:14.50 (39.07)     1:55.65 (41.15)     2:36.23 (40.58)
        3:16.82 (40.59)     3:56.75 (39.93)     4:37.62 (40.87)     5:18.43 (40.81)
        5:58.58 (40.15)     6:34.69 (36.11)                                        
 19 Nixon, Charlotte A  10 Badger-MR            6:43.47    6:36.28 JO     
 20 Hodes, Sarah M      10 Badger-MR            6:39.63    6:42.06 JO     
                  37.23     1:17.97 (40.74)     1:58.51 (40.54)     2:39.11 (40.60)
        3:20.09 (40.98)     4:02.02 (41.93)     4:42.91 (40.89)     5:24.05 (41.14)
        6:03.56 (39.51)     6:42.06 (38.50)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 30.23   2/27/2005 Annie Zhu, TWISTERS                          
       METRO: M 29.76   3/18/2005 Annie Zhu, LGAC-MR                           
                31.69  T16
                36.19  ZQ
                37.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bertini, Rachael N  10 TVSC-MR                33.45      33.07 ZQ      20  
  2 Drury, Shannon      10 Tmsuffolk-MR           34.51      33.35 ZQ      17  
  3 Evans, Kate B       10 Badger-MR              34.35      33.75 ZQ      16  
  4 Ramsey, Danielle    10 Express Swimming-MR    34.13      33.94 ZQ      15  
  5 Danin, Kylie L      10 WISC-MR                34.81      34.22 ZQ      14  
  6 Catano, Tiffany     10 IA-MR                  34.20      34.36 ZQ      13  
  7 Dari, Hannah E      10 COND-MR                35.39      34.38 ZQ      12  
  8 Bamba, Katrina M    10 LIAC-MR                34.58      34.80 ZQ      11  
  9 Panitz, Beatrix M   10 Badger-MR              35.73      34.81 ZQ       9  
 10 Marks, Sydney B     10 Bgnw Marlins-MR        35.59      35.07 ZQ       7  
 11 McLaughlin, Genna   10 Bgnw Marlins-MR        35.14      35.42 ZQ       6  
 12 Anderson, Mary Jan  10 HS-MR                  36.95      35.44 ZQ       5  
 13 Nicpon, Catherine   10 LBA-MR                 35.81      35.50 ZQ       4  
 14 Sawkins, Emma E     10 Bgnw Marlins-MR        36.15      35.55 ZQ       3  
 15 Gallagher, Megan E  10 Pace-MR                36.45      35.61 ZQ       2  
 16 Dunn, Emily K       10 WISC-MR                37.28      35.73 ZQ       1  
 17 Hutzler, Alexandra  10 TVSC-MR                37.31      35.78 ZQ     
 18 Wojciechowska, Ewa  10 BASC-MR                35.87      36.04 ZQ     
 19 Tan, Cathy           8 LIAC-MR                35.55      36.08 ZQ     
 20 McGrath, Ashley M   10 Badger-MR              37.22      36.10 ZQ     
 21 Lynch, Kelly A      10 Mrst Barracudas-MR     37.72      36.12 ZQ     
 22 Giordano, Gianna    10 BASC-MR                36.83      36.23 JO     
 23 Connor, Deirdre A   10 HAA-MR                 36.17      36.49 JO     
 23 Nixon, Charlotte A  10 Badger-MR              36.12      36.49 JO     
 25 Bergin, Kate C       9 MSC-MR                 35.68      36.64 JO     
 26 Delane, Kelly A     10 Badger-MR              37.01      36.72 JO     
 27 Defreitas, Hannah   10 WAC-MR                 36.98      36.79 JO     
 28 McKenzie, Loren A   10 Express Swimming-MR    36.75      36.81 JO     
 29 Hartigan, Kaitlin   10 GAEL-MR                36.98      36.92 JO     
 30 Bischoff, Melissa   10 Tmsuffolk-MR           35.25      37.02 JO     
 31 Johnston, Marissa   10 HAA-MR                 37.35      37.13 JO     
 32 Fitzsimmons, Mary    9 Bgnw Marlins-MR        36.89      37.15 JO     
 33 Bhanji, Ameera      10 MSC-MR                 36.74      37.16 JO     
 34 Whiston, Kate A     10 Badger-MR              37.89      37.19 JO     
 35 Silverman, Erica A   9 Bgnw Marlins-MR        37.10      37.22 JO     
 36 Wicker, Kelly C     10 Middies-MR             37.45      37.29 JO     
 37 Cass, Leeanna N     10 Aqua Gems-MR           34.85      37.38 JO     
 38 Poleway, Caroline    9 Middies-MR             36.91      37.39 JO     
 39 Stansbury, Kate F   10 TVSC-MR                37.21      37.46 JO     
 40 Kelly, Simone       10 Bgnw Marlins-MR        37.99      37.56 JO     
 41 Alexander, Hayley   10 Middies-MR             37.92      37.87 JO     
 42 Olazabal, Gabriell  10 LIAC-MR                36.80      37.99 JO     
 43 Stalnaker, Taylor    9 MWSC-MR                36.60      38.29        
 44 Swartwout, Erica    10 Tmsuffolk-MR           37.86      38.32        
 45 Carey, Alanna N     10 TVSC-MR                37.84      38.34        
 46 Rappa, Valentina    10 LBA-MR                 36.97      38.48        
 47 Treble, Molly M     10 LIAC-MR                37.42      38.54        
 48 Schlesinger, Sarah   8 Middies-MR             37.80      39.06        
 49 Aiello, Kayleigh M  10 TVSC-MR                37.59      39.26        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 1:05.56        1996 Kathleen Morrissey, BAD                    
       METRO: M 1:03.34   3/18/2005 Annie Zhu, LGAC-MR                         
                1:07.99  T16
                1:17.99  ZQ
                1:22.19  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Susz, Gaby V        10 Middies-MR           1:11.03    1:10.44 ZQ      20  
                  34.23     1:10.44 (36.21)                                        
  2 Drury, Shannon      10 Tmsuffolk-MR         1:15.89    1:12.91 ZQ      17  
                  35.64     1:12.91 (37.27)                                        
  3 Danin, Kylie L      10 WISC-MR              1:13.60    1:13.19 ZQ      15.5
                  35.53     1:13.19 (37.66)                                        
  3 Catano, Tiffany     10 IA-MR                1:13.55    1:13.19 ZQ      15.5
                  35.38     1:13.19 (37.81)                                        
  5 McLaughlin, Genna   10 Bgnw Marlins-MR      1:13.50    1:13.38 ZQ      14  
                  36.25     1:13.38 (37.13)                                        
  6 Evans, Kate B       10 Badger-MR            1:12.66    1:13.69 ZQ      13  
                  35.80     1:13.69 (37.89)                                        
  7 Bamba, Katrina M    10 LIAC-MR              1:13.85    1:13.79 ZQ      12  
                  36.20     1:13.79 (37.59)                                        
  8 Sawkins, Emma E     10 Bgnw Marlins-MR      1:15.99    1:14.19 ZQ      11  
                  36.21     1:14.19 (37.98)                                        
  9 Weiner, Sierra T    10 Tmsuffolk-MR         1:14.76    1:14.38 ZQ       9  
                  37.07     1:14.38 (37.31)                                        
 10 Dari, Hannah E      10 COND-MR              1:16.53    1:14.41 ZQ       7  
                  36.02     1:14.41 (38.39)                                        
 11 Bertini, Rachael N  10 TVSC-MR              1:13.24    1:14.46 ZQ       6  
                  36.47     1:14.46 (37.99)                                        
 12 Marks, Sydney B     10 Bgnw Marlins-MR      1:17.41    1:16.63 ZQ       5  
                  37.83     1:16.63 (38.80)                                        
 13 Bergin, Kate C       9 MSC-MR               1:15.96    1:16.81 ZQ       4  
                  37.43     1:16.81 (39.38)                                        
 14 Gallagher, Megan E  10 Pace-MR              1:16.86    1:16.86 ZQ       3  
                  38.08     1:16.86 (38.78)                                        
 15 Delane, Kelly A     10 Badger-MR            1:17.63    1:16.91 ZQ       2  
                  37.96     1:16.91 (38.95)                                        
 16 Panitz, Beatrix M   10 Badger-MR            1:15.96    1:17.03 ZQ       0.5
 16 Tan, Cathy           8 LIAC-MR              1:20.41    1:17.03 ZQ       0.5
                  37.66     1:17.03 (39.37)                                        
 18 Connor, Deirdre A   10 HAA-MR               1:16.82    1:17.21 ZQ     
                  36.86     1:17.21 (40.35)                                        
 19 Wojciechowska, Ewa  10 BASC-MR              1:19.20    1:17.54 ZQ     
                  37.56     1:17.54 (39.98)                                        
 20 Dunn, Emily K       10 WISC-MR              1:20.76    1:17.68 ZQ     
 21 Swartwout, Erica    10 Tmsuffolk-MR         1:19.82    1:18.03 JO     
 22 Cass, Leeanna N     10 Aqua Gems-MR         1:19.97    1:18.21 JO     
                  38.17     1:18.21 (40.04)                                        
 23 Kelly, Simone       10 Bgnw Marlins-MR      1:19.54    1:18.28 JO     
                  37.96     1:18.28 (40.32)                                        
 24 Nixon, Charlotte A  10 Badger-MR            1:17.99    1:18.34 JO     
                  38.64     1:18.34 (39.70)                                        
 25 Olazabal, Gabriell  10 LIAC-MR              1:19.41    1:18.70 JO     
                  38.70     1:18.70 (40.00)                                        
 26 Bischoff, Melissa   10 Tmsuffolk-MR         1:18.58    1:19.01 JO     
                  38.85     1:19.01 (40.16)                                        
 27 Johnston, Marissa   10 HAA-MR               1:19.20    1:19.29 JO     
                  39.15     1:19.29 (40.14)                                        
 28 Hartigan, Kaitlin   10 GAEL-MR              1:18.34    1:19.39 JO     
 29 Najarian, Eleni M    9 Middies-MR           1:18.79    1:19.81 JO     
                  38.83     1:19.81 (40.98)                                        
 30 Fitzsimmons, Mary    9 Bgnw Marlins-MR      1:19.14    1:20.13 JO     
                  38.84     1:20.13 (41.29)                                        
 31 Mendrzycki, Morgan  10 MWSC-MR              1:21.65    1:20.41 JO     
                  38.85     1:20.41 (41.56)                                        
 32 Laird, Courtney R   10 LIAC-MR              1:21.04    1:20.46 JO     
                  39.63     1:20.46 (40.83)                                        
 33 Poleway, Caroline    9 Middies-MR           1:19.35    1:20.72 JO     
                  38.55     1:20.72 (42.17)                                        
 34 Stalnaker, Taylor    9 MWSC-MR              1:20.01    1:20.75 JO     
                  38.87     1:20.75 (41.88)                                        
 35 Pozmanter, Kristen  10 TVSC-MR              1:21.88    1:20.76 JO     
                  38.54     1:20.76 (42.22)                                        
 36 Hodes, Sarah M      10 Badger-MR            1:21.62    1:20.87 JO     
                  39.80     1:20.87 (41.07)                                        
 37 Jiran, Ashley       10 Tmsuffolk-MR         1:20.41    1:21.00 JO     
                  39.10     1:21.00 (41.90)                                        
 38 Silverman, Erica A   9 Bgnw Marlins-MR      1:20.12    1:21.29 JO     
                  38.97     1:21.29 (42.32)                                        
 39 Treble, Molly M     10 LIAC-MR              1:19.01    1:21.36 JO     
                  39.77     1:21.36 (41.59)                                        
 40 Stansbury, Kate F   10 TVSC-MR              1:17.83    1:21.54 JO     
                  39.66     1:21.54 (41.88)                                        
 41 Aiello, Kayleigh M  10 TVSC-MR              1:21.39    1:21.73 JO     
                  39.51     1:21.73 (42.22)                                        
 42 McGrath, Ashley M   10 Badger-MR            1:20.82    1:22.06 JO     
                  39.60     1:22.06 (42.46)                                        
 43 Wicker, Kelly C     10 Middies-MR           1:20.55    1:22.19 JO     
                  38.96     1:22.19 (43.23)                                        
 44 Shehan, Olivia W    10 Agua Swim Team-MR    1:21.69    1:22.58        
                  40.71     1:22.58 (41.87)                                        
 45 Sanders, Erin       10 SMC-MR               1:20.02    1:22.70        
                  40.21     1:22.70 (42.49)                                        
 46 McKenzie, Loren A   10 Express Swimming-MR  1:20.37    1:22.76        
 47 Harrington, Morgan   9 LBA-MR               1:22.09    1:22.82        
                  39.04     1:22.82 (43.78)                                        
 48 Carey, Alanna N     10 TVSC-MR              1:21.29    1:23.25        
 49 Defreitas, Hannah   10 WAC-MR               1:20.15    1:23.37        
                  40.28     1:23.37 (43.09)                                        
 50 Arana, Jessica       9 LIAC-MR              1:21.34    1:24.27        
                  41.46     1:24.27 (42.81)                                        
 51 Shutowich, Kira     10 TVSC-MR              1:22.02    1:26.31        
                  43.10     1:26.31 (43.21)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 33.76   2/16/2002 Becky Malone, NBS  -MR                       
       METRO: M 32.65   3/18/2005 Annie Zhu, LGAC-MR                           
                35.29  T16
                40.59  ZQ
                42.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutzler, Alexandra  10 TVSC-MR                37.59      36.92 ZQ      20  
  2 Russo, Eva M        10 GAEL-MR                38.51      37.27 ZQ      17  
  3 Gregorace, Zoe R    10 LIAC-MR                38.10      37.52 ZQ      16  
  4 Gardner, Kaitlyn M  10 Pace-MR                39.07      38.09 ZQ      15  
  5 McLaughlin, Genna   10 Bgnw Marlins-MR        38.36      38.23 ZQ      14  
  6 Bertini, Rachael N  10 TVSC-MR                40.12      39.01 ZQ      13  
  7 Swartwout, Erica    10 Tmsuffolk-MR           40.47      39.37 ZQ      12  
  8 Defreitas, Hannah   10 WAC-MR                 40.39      39.40 ZQ      11  
  9 Laird, Courtney R   10 LIAC-MR                40.43      40.09 ZQ       9  
 10 Cain, Mary C        10 Badger-MR              40.60      40.31 ZQ       7  
 11 Parish, Emily R     10 Bgnw Marlins-MR        40.35      40.46 ZQ       6  
 12 Danin, Kylie L      10 WISC-MR                40.88      40.49 ZQ       5  
 13 Sawkins, Emma E     10 Bgnw Marlins-MR        40.61      40.60 JO       4  
 14 Madoff, Emily W     10 Agua Swim Team-MR      42.01      40.61 JO       3  
 15 Panitz, Beatrix M   10 Badger-MR              40.96      40.66 JO       2  
 16 Dolido, Alexandra   10 LIAC-MR                40.59      40.67 JO       1  
 17 Zukowski, Carli      9 WISC-MR                40.34      40.99 JO     
 18 Yeager, Kate E      10 NY Sharks-MR           42.37      41.03 JO     
 19 Nicpon, Catherine   10 LBA-MR                 41.87      41.09 JO     
 20 Drury, Shannon      10 Tmsuffolk-MR           40.97      41.27 JO     
 21 McGrath, Deirdre R  10 Express Swimming-MR    41.81      41.74 JO     
 22 Wojciechowska, Ewa  10 BASC-MR                41.58      42.07 JO     
 22 Ashley, Teshan      10 Metro Piranhas-MR      42.87      42.07 JO     
 24 Johnstone, Toniesh  10 NFS-MR                 42.36      42.17 JO     
 25 Lynch, Kelly A      10 Mrst Barracudas-MR     42.93      42.22 JO     
 26 Hodes, Sarah M      10 Badger-MR              41.34      42.34 JO     
 27 Kaplan, Paige E     10 LIAC-MR                42.76      42.58 JO     
 28 Connor, Deirdre A   10 HAA-MR                 42.87      42.62 JO     
 29 Kallansrude, Kaitl  10 OWA-MR                 42.56      42.64 JO     
 30 Ramsey, Danielle    10 Express Swimming-MR    42.36      42.73 JO     
 31 Smith, Justine      10 LBA-MR                 42.88      42.88 JO     
 32 Jiran, Ashley       10 Tmsuffolk-MR           42.64      42.89 JO     
 33 Kerrich, Zoe        10 SMC-MR                 42.44      43.03        
 34 Barry, Kristina F    9 Bgnw Marlins-MR        42.04      43.04        
 35 Bischoff, Melissa   10 Tmsuffolk-MR           42.84      43.13        
 36 Tan, Cathy           8 LIAC-MR                42.77      43.25        
 37 Weckesser, Kayla N  10 NDAC-MR                42.31      43.71        
 37 Rota, Amanda P      10 Bgnw Marlins-MR        42.20      43.71        
 39 Silverman, Erica A   9 Bgnw Marlins-MR        42.78      44.51        
 40 Shutowich, Kira     10 TVSC-MR                42.39      45.64        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 1:10.04   2/25/2005 Annie Zhu, TWISTERS                        
       METRO: M 1:09.79   3/18/2005 Annie Zhu, LGAC-MR                         
                1:16.69  T16
                1:28.19  ZQ
                1:33.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutzler, Alexandra  10 TVSC-MR              1:21.31    1:19.83 ZQ      20  
                  37.86     1:19.83 (41.97)                                        
  2 Gregorace, Zoe R    10 LIAC-MR              1:22.12    1:21.33 ZQ      17  
                  39.56     1:21.33 (41.77)                                        
  3 Evans, Kate B       10 Badger-MR            1:18.31    1:21.77 ZQ      16  
                  38.40     1:21.77 (43.37)                                        
  4 Gardner, Kaitlyn M  10 Pace-MR              1:26.47    1:23.23 ZQ      15  
                  39.03     1:23.23 (44.20)                                        
  5 Russo, Eva M        10 GAEL-MR              1:25.80    1:23.68 ZQ      14  
                  39.09     1:23.68 (44.59)                                        
  6 Weiner, Jade R      10 Tmsuffolk-MR         1:28.81    1:26.04 ZQ      13  
  7 Sawkins, Emma E     10 Bgnw Marlins-MR      1:24.77    1:26.58 ZQ      12  
                  41.28     1:26.58 (45.30)                                        
  8 Defreitas, Hannah   10 WAC-MR               1:30.01    1:26.77 ZQ      11  
                  41.33     1:26.77 (45.44)                                        
  9 Zukowski, Carli      9 WISC-MR              1:32.40    1:26.92 ZQ       9  
                  43.03     1:26.92 (43.89)                                        
 10 Madoff, Emily W     10 Agua Swim Team-MR    1:30.21    1:27.12 ZQ       7  
                  41.66     1:27.12 (45.46)                                        
 11 Danin, Kylie L      10 WISC-MR              1:27.96    1:27.34 ZQ       6  
                  41.61     1:27.34 (45.73)                                        
 12 Parish, Emily R     10 Bgnw Marlins-MR      1:28.72    1:27.36 ZQ       5  
                  42.57     1:27.36 (44.79)                                        
 13 Cain, Mary C        10 Badger-MR            1:25.41    1:27.70 ZQ       4  
                  42.34     1:27.70 (45.36)                                        
 14 Hodes, Sarah M      10 Badger-MR            1:29.08    1:28.32 JO       3  
                  43.26     1:28.32 (45.06)                                        
 15 Laird, Courtney R   10 LIAC-MR              1:29.61    1:28.69 JO       2  
                  43.81     1:28.69 (44.88)                                        
 16 Swartwout, Erica    10 Tmsuffolk-MR         1:30.08    1:28.83 JO       1  
                  42.42     1:28.83 (46.41)                                        
 17 Yeager, Kate E      10 NY Sharks-MR         1:33.91    1:29.18 JO     
                  42.64     1:29.18 (46.54)                                        
 18 Dolido, Alexandra   10 LIAC-MR              1:33.09    1:29.50 JO     
                  42.41     1:29.50 (47.09)                                        
 19 Desousa, Dana       10 Tmsuffolk-MR         1:33.63    1:29.76 JO     
                  41.64     1:29.76 (48.12)                                        
 20 McGrath, Deirdre R  10 Express Swimming-MR  1:31.42    1:29.91 JO     
                  43.04     1:29.91 (46.87)                                        
 21 Johnstone, Toniesh  10 NFS-MR               1:32.83    1:30.09 JO     
                  43.92     1:30.09 (46.17)                                        
 22 Carney, Kate        10 MWSC-MR              1:31.85    1:30.99 JO     
                  43.90     1:30.99 (47.09)                                        
 23 Borter, Gabriella   10 Agua Swim Team-MR    1:33.22    1:31.62 JO     
                  42.83     1:31.62 (48.79)                                        
 24 Jiran, Ashley       10 Tmsuffolk-MR         1:32.93    1:32.70 JO     
 25 Shehan, Olivia W    10 Agua Swim Team-MR    1:32.68    1:32.81 JO     
                  44.39     1:32.81 (48.42)                                        
 26 Barry, Kristina F    9 Bgnw Marlins-MR      1:30.53    1:32.84 JO     
                  43.17     1:32.84 (49.67)                                        
 27 Rota, Amanda P      10 Bgnw Marlins-MR      1:29.55    1:32.95 JO     
                  43.86     1:32.95 (49.09)                                        
 28 Ang, Jei-Si         10 Bgnw Marlins-MR      1:32.41    1:33.03 JO     
                  43.32     1:33.03 (49.71)                                        
 29 Mazza, Sarah E      10 Middies-MR           1:31.54    1:33.37 JO     
                  44.77     1:33.37 (48.60)                                        
 30 Weckesser, Kayla N  10 NDAC-MR              1:31.41    1:33.64 JO     
 31 Tan, Cathy           8 LIAC-MR              1:32.75    1:34.04        
                  45.37     1:34.04 (48.67)                                        
 32 Silverman, Erica A   9 Bgnw Marlins-MR      1:30.55    1:37.23        
                  46.49     1:37.23 (50.74)                                        
 33 Shutowich, Kira     10 TVSC-MR              1:33.37    1:40.32        
                  48.25     1:40.32 (52.07)                                        
 -- Kaplan, Paige E     10 LIAC-MR              1:32.45         DQ        
                  43.60          DQ (48.72)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 29.67   3/16/2001 Kelly E. Bunstar, CSC                        
       METRO: M 28.86  11/24/2000 Seika Setoguchi, AGUA-MR                     
                30.19  T16
                34.79  ZQ
                37.09  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bertini, Rachael N  10 TVSC-MR                31.40      30.62 ZQ      20  
  2 Susz, Gaby V        10 Middies-MR             32.13      32.41 ZQ      17  
  3 Bischoff, Melissa   10 Tmsuffolk-MR           32.91      32.51 ZQ      16  
  4 Evans, Kate B       10 Badger-MR              32.86      32.70 ZQ      15  
  5 Bhanji, Ameera      10 MSC-MR                 32.81      32.76 ZQ      14  
  6 Delane, Kelly A     10 Badger-MR              34.34      32.90 ZQ      13  
  7 Fain, Rachel A      10 Express Swimming-MR    33.73      32.98 ZQ      12  
  8 Gregorace, Zoe R    10 LIAC-MR                34.89      33.06 ZQ      11  
  9 Dolido, Alexandra   10 LIAC-MR                34.11      33.14 ZQ       9  
 10 Marks, Sydney B     10 Bgnw Marlins-MR        33.26      33.51 ZQ       7  
 11 Henry, Sarah A      10 OWA-MR                 36.87      33.52 ZQ       6  
 12 Olazabal, Gabriell  10 LIAC-MR                34.45      33.58 ZQ       5  
 13 Weiner, Sierra T    10 Tmsuffolk-MR           33.09      33.62 ZQ       4  
 14 Nicpon, Catherine   10 LBA-MR                 34.84      33.74 ZQ       3  
 15 Kuhn, Abby C        10 Bgnw Marlins-MR        35.29      34.03 ZQ       1.5
 15 Hutzler, Alexandra  10 TVSC-MR                35.61      34.03 ZQ       1.5
 17 Connor, Deirdre A   10 HAA-MR                 35.41      34.12 ZQ     
 18 Danin, Kylie L      10 WISC-MR                35.35      34.14 ZQ     
 19 Weiner, Jade R      10 Tmsuffolk-MR           34.08      34.18 ZQ     
 20 Wasserman, Raquel   10 Bgnw Marlins-MR        34.35      34.24 ZQ     
 21 Reynolds, Maggie H   9 Tmsuffolk-MR           36.87      34.43 ZQ     
 21 Rota, Amanda P      10 Bgnw Marlins-MR        34.74      34.43 ZQ     
 23 Kalletta, Claire M  10 Aqua Gems-MR           33.51      34.55 ZQ     
 24 Rappa, Valentina    10 LBA-MR                 34.81      34.69 ZQ     
 25 Stansbury, Kate F   10 TVSC-MR                35.14      34.70 ZQ     
 26 Jiran, Ashley       10 Tmsuffolk-MR           35.81      34.92 JO     
 27 Harrington, Morgan   9 LBA-MR                 35.72      35.08 JO     
 28 Bergin, Kate C       9 MSC-MR                 35.05      35.29 JO     
 28 Gallagher, Megan E  10 Pace-MR                36.84      35.29 JO     
 30 Sanders, Erin       10 SMC-MR                 35.16      35.32 JO     
 31 Kelly, Simone       10 Bgnw Marlins-MR        36.39      35.34 JO     
 32 Bamba, Katrina M    10 LIAC-MR                36.39      35.36 JO     
 33 Hodes, Sarah M      10 Badger-MR              34.79      35.50 JO     
 34 Mazza, Sarah E      10 Middies-MR             36.93      35.62 JO     
 35 Mellett, Erin E     10 MWSC-MR                36.05      35.75 JO     
 36 Stalnaker, Taylor    9 MWSC-MR                36.85      35.89 JO     
 37 Decrem, Nicole H    10 Middies-MR             36.24      35.92 JO     
 38 Barry, Kristina F    9 Bgnw Marlins-MR        35.09      35.93 JO     
 39 Silverman, Erica A   9 Bgnw Marlins-MR        36.61      35.95 JO     
 40 Dari, Hannah E      10 COND-MR                35.20      36.02 JO     
 41 Aiello, Kayleigh M  10 TVSC-MR                37.05      36.23 JO     
 42 Shehan, Olivia W    10 Agua Swim Team-MR      36.25      36.42 JO     
 43 Cain, Mary C        10 Badger-MR              33.27      36.48 JO     
 44 Levine, Corie T     10 Bgnw Marlins-MR        35.55      36.54 JO     
 45 Groccia, Jackie A   10 GAEL-MR                36.95      36.74 JO     
 46 Nunnally, Diana S   10 Mrst Barracudas-MR     35.51      36.85 JO     
 47 Schlesinger, Sarah   8 Middies-MR             36.32      37.07 JO     
 48 Concannon, Kaitlin  10 MWSC-MR                37.02      37.13        
 49 Cass, Leeanna N     10 Aqua Gems-MR           36.57      37.23        
 50 Simone, Madeline N  10 Badger-MR              35.96      37.34        
 51 Santore, Lee Ann    10 WISC-MR                36.23      38.38        
 52 Swartwout, Erica    10 Tmsuffolk-MR           36.54      39.07        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 1:06.39        1989 Margo Diamond, GAK                         
       METRO: M 1:03.53  11/24/2000 Seika Setoguchi, AGUA-MR                   
                1:07.69  T16
                1:21.29  ZQ
                1:29.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bertini, Rachael N  10 TVSC-MR              1:13.74    1:10.47 ZQ      20  
                  33.34     1:10.47 (37.13)                                        
  2 Gregorace, Zoe R    10 LIAC-MR              1:14.96    1:12.35 ZQ      17  
                  34.32     1:12.35 (38.03)                                        
  3 Bhanji, Ameera      10 MSC-MR               1:14.91    1:13.22 ZQ      16  
                  34.17     1:13.22 (39.05)                                        
  4 Weiner, Sierra T    10 Tmsuffolk-MR         1:17.50    1:13.78 ZQ      15  
                  34.35     1:13.78 (39.43)                                        
  5 Susz, Gaby V        10 Middies-MR           1:14.07    1:14.79 ZQ      14  
                  34.52     1:14.79 (40.27)                                        
  6 Evans, Kate B       10 Badger-MR            1:14.99    1:15.85 ZQ      13  
                  34.65     1:15.85 (41.20)                                        
  7 Weiner, Jade R      10 Tmsuffolk-MR         1:19.77    1:15.90 ZQ      12  
                  35.53     1:15.90 (40.37)                                        
  8 Barry, Kristina F    9 Bgnw Marlins-MR      1:17.07    1:16.11 ZQ      11  
                  35.40     1:16.11 (40.71)                                        
  9 Kalletta, Claire M  10 Aqua Gems-MR         1:20.67    1:16.82 ZQ       9  
                  35.82     1:16.82 (41.00)                                        
 10 Stansbury, Kate F   10 TVSC-MR              1:16.16    1:17.77 ZQ       7  
                  36.84     1:17.77 (40.93)                                        
 11 Olazabal, Gabriell  10 LIAC-MR              1:19.23    1:17.94 ZQ       6  
                  35.96     1:17.94 (41.98)                                        
 12 Drury, Shannon      10 Tmsuffolk-MR         1:20.66    1:18.35 ZQ       5  
                  36.09     1:18.35 (42.26)                                        
 13 Hutzler, Alexandra  10 TVSC-MR              1:20.79    1:19.01 ZQ       4  
 14 Marks, Sydney B     10 Bgnw Marlins-MR      1:18.16    1:19.14 ZQ       2.5
                  35.46     1:19.14 (43.68)                                        
 14 Hodes, Sarah M      10 Badger-MR            1:17.72    1:19.14 ZQ       2.5
 16 Harrington, Morgan   9 LBA-MR               1:25.92    1:19.31 ZQ       1  
                  35.94     1:19.31 (43.37)                                        
 17 Delane, Kelly A     10 Badger-MR            1:18.78    1:19.60 ZQ     
                  37.11     1:19.60 (42.49)                                        
 18 Dolido, Alexandra   10 LIAC-MR              1:24.67    1:19.78 ZQ     
                  36.99     1:19.78 (42.79)                                        
 19 Cain, Mary C        10 Badger-MR            1:14.82    1:20.01 ZQ     
                  36.49     1:20.01 (43.52)                                        
 19 Danin, Kylie L      10 WISC-MR              1:28.24    1:20.01 ZQ     
                  36.62     1:20.01 (43.39)                                        
 21 Fain, Rachel A      10 Express Swimming-MR  1:21.21    1:20.33 ZQ     
                  37.54     1:20.33 (42.79)                                        
 22 Nunnally, Diana S   10 Mrst Barracudas-MR   1:18.64    1:20.82 ZQ     
                  36.07     1:20.82 (44.75)                                        
 23 Reynolds, Maggie H   9 Tmsuffolk-MR         1:22.56    1:21.35 JO     
                  38.80     1:21.35 (42.55)                                        
 24 Rota, Amanda P      10 Bgnw Marlins-MR      1:20.48    1:21.56 JO     
                  36.89     1:21.56 (44.67)                                        
 25 Stalnaker, Taylor    9 MWSC-MR              1:22.51    1:21.89 JO     
                  37.56     1:21.89 (44.33)                                        
 26 Hartigan, Kaitlin   10 GAEL-MR              1:22.97    1:22.10 JO     
                  38.68     1:22.10 (43.42)                                        
 27 Bergin, Kate C       9 MSC-MR               1:23.03    1:22.25 JO     
                  37.69     1:22.25 (44.56)                                        
 28 Wasserman, Raquel   10 Bgnw Marlins-MR      1:23.03    1:22.28 JO     
                  37.30     1:22.28 (44.98)                                        
 29 Brickman, Molly E   10 YFD-MR               1:27.09    1:23.10 JO     
                  39.36     1:23.10 (43.74)                                        
 30 Aiello, Kayleigh M  10 TVSC-MR              1:26.82    1:23.23 JO     
                  38.73     1:23.23 (44.50)                                        
 31 Bischoff, Melissa   10 Tmsuffolk-MR         1:22.69    1:23.37 JO     
                  37.50     1:23.37 (45.87)                                        
 32 Kaplan, Paige E     10 LIAC-MR              1:25.91    1:23.73 JO     
 33 Silverman, Erica A   9 Bgnw Marlins-MR      1:17.93    1:24.20 JO     
                  37.86     1:24.20 (46.34)                                        
 34 Schlesinger, Sarah   8 Middies-MR           1:24.18    1:24.32 JO     
                1:25.60         1:24.32 ( )                                        
 35 Jiran, Ashley       10 Tmsuffolk-MR         1:29.53    1:24.33 JO     
                  38.98     1:24.33 (45.35)                                        
 36 Levine, Corie T     10 Bgnw Marlins-MR      1:25.70    1:24.74 JO     
                  38.85     1:24.74 (45.89)                                        
 37 Dominger, Jacqueli   9 HAA-MR               1:23.34    1:25.04 JO     
                  38.93     1:25.04 (46.11)                                        
 38 Catarinacchio, Jes   9 GAEL-MR              1:28.49    1:25.35 JO     
                  38.49     1:25.35 (46.86)                                        
 39 Kuhn, Abby C        10 Bgnw Marlins-MR      1:24.77    1:25.66 JO     
                  37.02     1:25.66 (48.64)                                        
 40 Arana, Jessica       9 LIAC-MR              1:27.05    1:25.85 JO     
                  40.50     1:25.85 (45.35)                                        
 41 Mazza, Sarah E      10 Middies-MR           1:25.09    1:26.08 JO     
                  38.27     1:26.08 (47.81)                                        
 42 Simone, Madeline N  10 Badger-MR            1:26.05    1:26.21 JO     
                  40.57     1:26.21 (45.64)                                        
 43 Kelly, Simone       10 Bgnw Marlins-MR      1:29.50    1:26.25 JO     
                  40.04     1:26.25 (46.21)                                        
 44 Poleway, Caroline    9 Middies-MR           1:23.88    1:26.39 JO     
                  40.11     1:26.39 (46.28)                                        
 45 Giovanniello, Kerr  10 LIAC-MR              1:28.50    1:27.04 JO     
                  38.13     1:27.04 (48.91)                                        
 46 Zukowski, Carli      9 WISC-MR              1:25.46    1:27.25 JO     
                  40.47     1:27.25 (46.78)                                        
 47 Alexander, Hayley   10 Middies-MR           1:28.99    1:27.90 JO     
                  40.85     1:27.90 (47.05)                                        
 47 Bamba, Katrina M    10 LIAC-MR              1:25.53    1:27.90 JO     
                  40.07     1:27.90 (47.83)                                        
 49 Johnstone, Toniesh  10 NFS-MR               1:27.45    1:28.21 JO     
                  39.88     1:28.21 (48.33)                                        
 50 Decrem, Nicole H    10 Middies-MR           1:25.52    1:28.35 JO     
                  38.82     1:28.35 (49.53)                                        
 51 Nixon, Charlotte A  10 Badger-MR            1:25.59    1:28.50 JO     
                  40.32     1:28.50 (48.18)                                        
 52 Gomez, Chelsea O     9 NYCC-MR              1:27.31    1:28.64 JO     
                  39.72     1:28.64 (48.92)                                        
 53 King, Maura B       10 IA-MR                1:26.63    1:28.66 JO     
                  39.46     1:28.66 (49.20)                                        
 54 Pozmanter, Kristen  10 TVSC-MR              1:28.34    1:29.26 JO     
                  40.81     1:29.26 (48.45)                                        
 55 Garces, Tessa J      9 Badger-MR            1:29.89    1:30.06        
                  41.51     1:30.06 (48.55)                                        
 56 Treble, Molly M     10 LIAC-MR              1:29.68    1:30.44        
                  41.69     1:30.44 (48.75)                                        
 57 Groccia, Jackie A   10 GAEL-MR              1:29.66    1:30.76        
                  42.37     1:30.76 (48.39)                                        
 58 Cohen, Olivia M      9 LIAC-MR              1:29.47    1:32.33        
                  44.43     1:32.33 (47.90)                                        
 59 Santore, Lee Ann    10 WISC-MR              1:28.09    1:34.43        
 60 Cass, Leeanna N     10 Aqua Gems-MR         1:27.87    1:35.61        
                  41.14     1:35.61 (54.47)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 1:05.02   2/26/2005 Annie Zhu, TWISTERS                        
       METRO: M 1:04.22   3/31/2005 Annie Zhu, LGAC-MR                         
                1:08.49  T16
                1:17.79  ZQ
                1:20.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Susz, Gaby V        10 Middies-MR           1:12.96    1:11.12 ZQ      20  
                  32.67     1:11.12 (38.45)                                        
  2 Bertini, Rachael N  10 TVSC-MR              1:14.20    1:12.24 ZQ      17  
                  33.86     1:12.24 (38.38)                                        
  3 McLaughlin, Genna   10 Bgnw Marlins-MR      1:13.36    1:12.45 ZQ      16  
                  33.72     1:12.45 (38.73)                                        
  4 Evans, Kate B       10 Badger-MR            1:12.23    1:12.56 ZQ      15  
                  33.87     1:12.56 (38.69)                                        
  5 Weiner, Sierra T    10 Tmsuffolk-MR         1:14.55    1:13.53 ZQ      14  
                  34.00     1:13.53 (39.53)                                        
  6 Ramsey, Danielle    10 Express Swimming-MR  1:17.63    1:14.00 ZQ      13  
                  33.50     1:14.00 (40.50)                                        
  7 Drury, Shannon      10 Tmsuffolk-MR         1:18.42    1:14.57 ZQ      12  
                  34.82     1:14.57 (39.75)                                        
  8 Danin, Kylie L      10 WISC-MR              1:15.31    1:15.17 ZQ      11  
                  33.84     1:15.17 (41.33)                                        
  9 Hutzler, Alexandra  10 TVSC-MR              1:15.46    1:15.19 ZQ       9  
                  35.57     1:15.19 (39.62)                                        
 10 Panitz, Beatrix M   10 Badger-MR            1:15.67    1:15.73 ZQ       7  
                  36.00     1:15.73 (39.73)                                        
 11 Catano, Tiffany     10 IA-MR                1:17.64    1:15.74 ZQ       6  
                  34.86     1:15.74 (40.88)                                        
 12 Marks, Sydney B     10 Bgnw Marlins-MR      1:18.17    1:16.08 ZQ       5  
                  34.62     1:16.08 (41.46)                                        
 13 Weiner, Jade R      10 Tmsuffolk-MR         1:16.18    1:16.14 ZQ       4  
 14 Shehan, Olivia W    10 Agua Swim Team-MR    1:17.40    1:16.47 ZQ       3  
                  35.55     1:16.47 (40.92)                                        
 15 Cain, Mary C        10 Badger-MR            1:15.59    1:16.84 ZQ       2  
                  36.14     1:16.84 (40.70)                                        
 16 Sawkins, Emma E     10 Bgnw Marlins-MR      1:17.08    1:17.04 ZQ       1  
                  36.21     1:17.04 (40.83)                                        
 17 Bamba, Katrina M    10 LIAC-MR              1:18.62    1:17.39 ZQ     
                  35.46     1:17.39 (41.93)                                        
 18 Dari, Hannah E      10 COND-MR              1:19.18    1:17.65 ZQ     
                  34.72     1:17.65 (42.93)                                        
 19 Delane, Kelly A     10 Badger-MR            1:19.33    1:17.72 ZQ     
                  35.54     1:17.72 (42.18)                                        
 20 Hartigan, Kaitlin   10 GAEL-MR              1:17.16    1:17.79 ZQ     
                  36.89     1:17.79 (40.90)                                        
 21 Bischoff, Melissa   10 Tmsuffolk-MR         1:19.50    1:17.96 JO     
                  35.74     1:17.96 (42.22)                                        
 22 Connor, Deirdre A   10 HAA-MR               1:19.02    1:17.98 JO     
                  34.95     1:17.98 (43.03)                                        
 23 Wojciechowska, Ewa  10 BASC-MR              1:17.42    1:18.45 JO     
                  36.48     1:18.45 (41.97)                                        
 24 Hodes, Sarah M      10 Badger-MR            1:19.18    1:18.58 JO     
                  37.28     1:18.58 (41.30)                                        
 25 Gallagher, Megan E  10 Pace-MR              1:19.35    1:18.84 JO     
                  36.89     1:18.84 (41.95)                                        
 26 Defreitas, Hannah   10 WAC-MR               1:18.31    1:18.85 JO     
                  37.84     1:18.85 (41.01)                                        
 27 Stansbury, Kate F   10 TVSC-MR              1:18.57    1:19.21 JO     
 28 Nixon, Charlotte A  10 Badger-MR            1:20.09    1:20.13 JO     
 29 Parish, Emily R     10 Bgnw Marlins-MR      1:20.70    1:20.15 JO     
                  38.87     1:20.15 (41.28)                                        
 30 Silverman, Erica A   9 Bgnw Marlins-MR      1:20.23    1:20.30 JO     
                  36.78     1:20.30 (43.52)                                        
 31 Poleway, Caroline    9 Middies-MR           1:19.77    1:20.48 JO     
                  36.49     1:20.48 (43.99)                                        
 32 Rota, Amanda P      10 Bgnw Marlins-MR      1:19.89    1:21.41        
                  38.52     1:21.41 (42.89)                                        
 33 Mendrzycki, Morgan  10 MWSC-MR              1:20.79    1:22.07        
                  38.70     1:22.07 (43.37)                                        
 34 Cass, Leeanna N     10 Aqua Gems-MR         1:20.71    1:23.10        
                  38.31     1:23.10 (44.79)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM Swim-off
===============================================================================
          JO: # 2:20.31   2/25/2005 Annie Zhu, TWISTERS                        
       METRO: M 2:19.13   3/18/2005 Annie Zhu, LGAC-MR                         
                2:26.89  T16
                2:48.39  ZQ
                2:55.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Gregorace, Zoe R          10 LIAC-MR                   NT    2:34.07 ZQ     
                  34.25     1:16.25 (42.00)     2:00.43 (44.18)     2:34.07 (33.64)
  2 Evans, Kate B             10 Badger-MR                 NT    2:36.28 ZQ     
                  35.10     1:14.15 (39.05)     1:59.48 (45.33)     2:36.28 (36.80)
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 2:20.31   2/25/2005 Annie Zhu, TWISTERS                        
       METRO: M 2:19.13   3/18/2005 Annie Zhu, LGAC-MR                         
                2:26.89  T16
                2:48.39  ZQ
                2:55.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Susz, Gaby V        10 Middies-MR           2:38.11    2:34.33 ZQ      20  
                  33.40     1:10.39 (36.99)     1:59.04 (48.65)     2:34.33 (35.29)
  2 Evans, Kate B       10 Badger-MR            2:35.12    2:34.77 ZQ      16.5
                  33.99     1:12.12 (38.13)     1:58.25 (46.13)     2:34.77 (36.52)
  2 Gregorace, Zoe R    10 LIAC-MR              2:36.61    2:34.77 ZQ      16.5
                  34.02     1:16.13 (42.11)     2:00.49 (44.36)     2:34.77 (34.28)
  4 Bertini, Rachael N  10 TVSC-MR              2:38.74    2:37.58 ZQ      15  
                  34.47     1:14.59 (40.12)     2:02.21 (47.62)     2:37.58 (35.37)
  5 McLaughlin, Genna   10 Bgnw Marlins-MR      2:37.65    2:37.73 ZQ      14  
                  35.07     1:13.85 (38.78)     2:02.64 (48.79)     2:37.73 (35.09)
  6 Drury, Shannon      10 Tmsuffolk-MR         2:45.48    2:37.84 ZQ      13  
                  35.62     1:14.06 (38.44)     2:03.57 (49.51)     2:37.84 (34.27)
  7 Hutzler, Alexandra  10 TVSC-MR              2:45.52    2:38.38 ZQ      12  
                  35.96     1:16.79 (40.83)     2:01.78 (44.99)     2:38.38 (36.60)
  8 Weiner, Sierra T    10 Tmsuffolk-MR         2:40.74    2:40.46 ZQ      11  
                  34.36     1:16.18 (41.82)     2:05.34 (49.16)     2:40.46 (35.12)
  9 Catano, Tiffany     10 IA-MR                2:45.50    2:41.77 ZQ       9  
                  35.91     1:14.63 (38.72)     2:04.61 (49.98)     2:41.77 (37.16)
 10 Weiner, Jade R      10 Tmsuffolk-MR         2:43.97    2:42.21 ZQ       7  
                  35.58     1:17.65 (42.07)     2:05.38 (47.73)     2:42.21 (36.83)
 11 Danin, Kylie L      10 WISC-MR              2:50.71    2:42.24 ZQ       6  
                  34.70     1:14.57 (39.87)     2:05.61 (51.04)     2:42.24 (36.63)
 12 Cain, Mary C        10 Badger-MR            2:43.17    2:42.43 ZQ       5  
                  37.69     1:19.56 (41.87)     2:07.11 (47.55)     2:42.43 (35.32)
 13 Panitz, Beatrix M   10 Badger-MR            2:45.64    2:43.59 ZQ       4  
                  36.54     1:17.91 (41.37)     2:08.46 (50.55)     2:43.59 (35.13)
 14 Marks, Sydney B     10 Bgnw Marlins-MR      2:45.14    2:44.47 ZQ       3  
                  35.64     1:17.44 (41.80)     2:05.89 (48.45)     2:44.47 (38.58)
 15 Hartigan, Kaitlin   10 GAEL-MR              2:47.69    2:45.03 ZQ       2  
                  38.63     1:19.62 (40.99)     2:10.04 (50.42)     2:45.03 (34.99)
 16 Bhanji, Ameera      10 MSC-MR               2:52.92    2:45.83 ZQ       1  
                  35.18     1:16.37 (41.19)     2:09.51 (53.14)     2:45.83 (36.32)
 17 Hodes, Sarah M      10 Badger-MR            2:48.36    2:46.29 ZQ     
                  36.82     1:20.22 (43.40)     2:08.97 (48.75)     2:46.29 (37.32)
 18 Barry, Kristina F    9 Bgnw Marlins-MR      2:45.21    2:46.69 ZQ     
 19 Stansbury, Kate F   10 TVSC-MR              2:48.24    2:47.19 ZQ     
                  36.83     1:19.62 (42.79)     2:11.42 (51.80)     2:47.19 (35.77)
 20 Delane, Kelly A     10 Badger-MR            2:49.22    2:47.36 ZQ     
 21 Gallagher, Megan E  10 Pace-MR              2:52.85    2:47.69 ZQ     
                  37.72     1:17.60 (39.88)     2:09.81 (52.21)     2:47.69 (37.88)
 22 Bamba, Katrina M    10 LIAC-MR              2:46.45    2:47.80 ZQ     
                  39.87     1:18.19 (38.32)     2:09.61 (51.42)     2:47.80 (38.19)
 23 Giovanniello, Kerr  10 LIAC-MR              2:53.94    2:48.48 JO     
                  38.00     1:20.70 (42.70)     2:14.02 (53.32)     2:48.48 (34.46)
 24 Bergin, Kate C       9 MSC-MR               2:51.33    2:49.03 JO     
                  35.54     1:17.08 (41.54)     2:09.94 (52.86)     2:49.03 (39.09)
 25 Treble, Molly M     10 LIAC-MR              2:51.84    2:49.16 JO     
                  38.78     1:22.77 (43.99)     2:14.48 (51.71)     2:49.16 (34.68)
 26 Arana, Jessica       9 LIAC-MR              2:53.00    2:50.34 JO     
                  40.41     1:22.88 (42.47)     2:12.86 (49.98)     2:50.34 (37.48)
 27 Olazabal, Gabriell  10 LIAC-MR              2:54.51    2:50.39 JO     
                  34.58     1:15.90 (41.32)     2:11.53 (55.63)     2:50.39 (38.86)
 28 Mazza, Sarah E      10 Middies-MR           2:52.03    2:51.44 JO     
                  37.72     1:21.88 (44.16)     2:11.96 (50.08)     2:51.44 (39.48)
 29 Connor, Deirdre A   10 HAA-MR               2:50.44    2:51.84 JO     
                  36.51     1:17.12 (40.61)     2:12.55 (55.43)     2:51.84 (39.29)
 30 Defreitas, Hannah   10 WAC-MR               2:55.25    2:52.51 JO     
                  39.23     1:21.89 (42.66)     2:11.88 (49.99)     2:52.51 (40.63)
 31 Nixon, Charlotte A  10 Badger-MR            2:53.56    2:52.55 JO     
                  39.87     1:21.81 (41.94)     2:14.99 (53.18)     2:52.55 (37.56)
 32 Wojciechowska, Ewa  10 BASC-MR              2:48.25    2:52.69 JO     
                  39.03     1:21.85 (42.82)     2:12.69 (50.84)     2:52.69 (40.00)
 33 Parish, Emily R     10 Bgnw Marlins-MR      2:55.27    2:53.35 JO     
                  40.78     1:24.84 (44.06)     2:13.47 (48.63)     2:53.35 (39.88)
 34 Poleway, Caroline    9 Middies-MR           2:52.96    2:53.49 JO     
 35 Zukowski, Carli      9 WISC-MR              2:55.70    2:53.63 JO     
 36 Rota, Amanda P      10 Bgnw Marlins-MR      2:51.59    2:53.99 JO     
                  36.41     1:21.53 (45.12)     2:13.49 (51.96)     2:53.99 (40.50)
 37 Simone, Madeline N  10 Badger-MR            2:53.25    2:54.32 JO     
                  39.58     1:24.66 (45.08)     2:16.85 (52.19)     2:54.32 (37.47)
 38 Silverman, Erica A   9 Bgnw Marlins-MR      2:53.56    2:54.99 JO     
                  40.29     1:22.54 (42.25)     2:14.63 (52.09)     2:54.99 (40.36)
 -- Tan, Cathy           8 LIAC-MR              2:51.88         DQ        
                  39.44     1:20.89 (41.45)     2:11.80 (50.91)          DQ (40.64)
 -- Carey, Alanna N     10 TVSC-MR              2:55.44         DQ        
                  40.27     1:25.52 (45.25)     2:21.23 (55.71)          DQ (35.23)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 1:55.99   2/17/2002 Badger Swim Club                           
                         A Forrester, L Evans, M Fenn, B Barnwell          
       METRO: M 1:55.20    5/1/1994 West Islip S.C., WISC-MR                   
                1:56.99  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:00.00    1:58.89         40  
     1) McLaughlin, Genna M 10          2) Sawkins, Emma E 10             
     3) Marks, Sydney B 10              4) Wasserman, Raquel M 10         
                  28.91       58.60 (29.60)     1:28.58 (29.58)     1:58.89 (29.89)
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:59.22    1:59.97         34  
     1) Evans, Kate B 10                2) Delane, Kelly A 10             
     3) Cain, Mary C 10                 4) Panitz, Beatrix M 10           
                  29.51       59.75 (29.75)     1:31.30 (31.30)     1:59.97 (28.97)
  3 Three Village Swim Club-MR  'A'             2:02.51    2:02.25         32  
     1) Stansbury, Kate F 10            2) Aiello, Kayleigh M 10          
     3) Hutzler, Alexandra P 10         4) Bertini, Rachael N 10          
                  30.31     1:02.68 (32.68)     1:33.06 (30.06)     2:02.25 (29.25)
  4 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:03.88    2:05.08         30  
     1) Giovanniello, Kerry A 10        2) Bamba, Katrina M 10            
     3) Gregorace, Zoe R 10             4) Treble, Molly M 10             
                  31.85     1:04.60 (32.60)     1:35.12 (30.12)     2:05.08 (30.08)
  5 Middies Swimming-MR  'A'                    2:02.00    2:05.33         28  
     1) Susz, Gaby V 10                 2) Poleway, Caroline A 9          
     3) Mazza, Sarah E 10               4) Decrem, Nicole H 10            
                  28.82     1:01.37 (32.37)     1:33.68 (32.68)     2:05.33 (31.33)
  6 West Islip Swim Club-MR  'A'                2:07.75    2:06.46         26  
     1) Meringolo, Phoebe 10            2) Zukowski, Carli 9              
     3) Dunn, Emily K 10                4) Danin, Kylie L 10              
                  30.48     1:03.31 (33.31)     1:34.56 (31.56)     2:06.46 (31.46)
  7 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:07.81    2:08.12         24  
     1) Russo, Eva M 10                 2) Fullerton, Haley E 8           
     3) Reilly, Bridget K 10            4) Hartigan, Kaitlin N 10         
                  32.92       48.14 (15.14)     1:06.44 (18.44)   2:08.12 (1:02.12)
  8 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:09.59    2:09.60         22  
     1) Nixon, Charlotte A 10           2) McGrath, Ashley M 10           
     3) Hodes, Sarah M 10               4) Simone, Madeline N 10          
                  31.29     1:02.88 (31.88)     1:37.09 (34.09)     2:09.60 (32.60)
  9 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 2:15.13    2:11.60         18  
     1) Nicpon, Catherine 10            2) Alton, Erin 10                 
     3) Harrington, Morgan 9            4) Smith, Justine 10              
                  31.19     1:04.04 (33.04)     1:38.33 (34.33)     2:11.60 (33.60)
 10 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:10.00    2:11.98         14  
     1) Rota, Amanda P 10               2) Levine, Corie T 10             
     3) Silverman, Erica A 9            4) Barry, Kristina F 9            
 11 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:14.07    2:12.09         12  
     1) Green, Katherine M 10           2) Kiendle, Jennifer A 10         
     3) Rostrup, Chloe L 10             4) Smith, Melanie M 10            
                  31.94     1:04.68 (32.68)     1:39.19 (34.19)     2:12.09 (33.09)
 12 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            2:09.36    2:14.53         10  
     1) Dolido, Alexandra K 10          2) Arana, Jessica 9               
     3) Tan, Cathy 8                    4) Olazabal, Gabriella 10         
                  33.25     1:07.60 (34.60)     1:42.34 (34.34)     2:14.53 (32.53)
 13 Islip Aquatics-MR  'A'                      2:12.13    2:15.65          8  
     1) Catano, Tiffany 10              2) O'Halloran, Kaleigh E 10       
     3) Irwin, Tina A 10                4) King, Maura B 10               
                  36.28     1:11.32 (35.32)     1:45.06 (34.06)     2:15.65 (30.65)
 -- Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 2:21.37         DQ        
     1) Defreitas, Hannah 10            2) Monfiletto, Angela 10          
     3) deFreitas, Emma 8               4) Feminella, Lindsay M 10        
                  36.23     1:14.25 (38.25)     1:51.48 (37.48)          DQ (31.98)
 
Girls 10 & Under 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 4:14.36        1996 YWCA Middies                               
       METRO: M 4:14.36    5/1/1996 YWCA Middies, YMID-MR                      
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          4:27.50    4:25.31         40  
     1) McLaughlin, Genna M 10          2) Marks, Sydney B 10             
     3) Barry, Kristina F 9             4) Sawkins, Emma E 10             
                  30.38   1:03.62 (1:03.62)     1:35.42 (31.42)   2:10.88 (1:06.88)
        2:43.53 (32.53)   3:20.43 (1:09.43)     3:50.84 (30.84)   4:25.31 (1:05.31)
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                    4:25.64    4:26.01         34  
     1) Evans, Kate B 10                2) Nixon, Charlotte A 10          
     3) Simone, Madeline N 10           4) Panitz, Beatrix M 10           
                  30.79   1:04.72 (1:04.72)     1:37.49 (32.49)   2:13.58 (1:08.58)
        2:46.73 (32.73)   3:23.53 (1:09.53)     3:53.86 (29.86)   4:26.01 (1:02.01)
  3 Three Village Swim Club-MR  'A'             4:31.47    4:26.40         32  
     1) Bertini, Rachael N 10           2) Hutzler, Alexandra P 10        
     3) Carey, Alanna N 10              4) Stansbury, Kate F 10           
                  30.78   1:05.49 (1:05.49)     1:21.25 (16.25)   2:11.47 (1:06.47)
        2:44.81 (33.81)   3:21.60 (1:10.60)     3:53.00 (31.00)   4:26.40 (1:04.40)
  4 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:30.38    4:31.70         30  
     1) Giovanniello, Kerry A 10        2) Gregorace, Zoe R 10            
     3) Bamba, Katrina M 10             4) Treble, Molly M 10             
                  33.08   1:09.22 (1:09.22)     1:40.72 (31.72)   2:14.94 (1:05.94)
        2:48.38 (33.38)   3:25.62 (1:10.62)     3:57.06 (31.06)   4:31.70 (1:05.70)
  5 Middies Swimming-MR  'A'                    4:30.00    4:36.24         28  
     1) Susz, Gaby V 10                 2) Poleway, Caroline A 9          
     3) Mazza, Sarah E 10               4) Alexander, Hayley M 10         
                  29.32   1:01.84 (1:01.84)     1:35.04 (33.04)   2:11.76 (1:09.76)
        2:44.64 (32.64)   3:22.49 (1:10.49)     3:56.97 (34.97)   4:36.24 (1:14.24)
  6 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   4:39.05    4:40.67         26  
     1) Chrystal, Morgan C 10           2) Catarinacchio, Jessica R 9     
     3) Reilly, Bridget K 10            4) Hartigan, Kaitlin N 10         
                  34.08   1:11.27 (1:11.27)     1:44.33 (33.33)   2:22.83 (1:11.83)
        2:56.51 (33.51)   3:34.85 (1:11.85)     4:05.59 (30.59)   4:40.67 (1:05.67)
  7 West Islip Swim Club-MR  'A'                4:42.85    4:40.95         24  
     1) Danin, Kylie L 10               2) Zukowski, Carli 9              
     3) Dunn, Emily K 10                4) Meringolo, Phoebe 10           
                  33.24   1:10.40 (1:10.40)     1:44.16 (34.16)   2:20.87 (1:10.87)
        2:54.17 (33.17)   3:31.02 (1:10.02)     4:04.48 (33.48)   4:40.95 (1:09.95)
  8 Badger Swim Club-MR  'B'                    4:45.39    4:41.10         22  
     1) Delane, Kelly A 10              2) McGrath, Ashley M 10           
     3) Whiston, Kate A 10              4) Cain, Mary C 10                
                  32.96   1:08.82 (1:08.82)     1:42.17 (33.17)   2:54.76 (1:45.76)
        3:34.63 (39.63)                             4:06.34 ( )         4:41.10 ( )
  9 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            4:50.54    4:48.95         18  
     1) Olazabal, Gabriella 10          2) Tan, Cathy 8                   
     3) Dolido, Alexandra K 10          4) Arana, Jessica 9               
                  34.29   1:11.93 (1:11.93)     1:46.88 (34.88)   2:24.86 (1:12.86)
        3:00.11 (35.11)   3:38.10 (1:13.10)     4:11.22 (33.22)   4:48.95 (1:10.95)
 10 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          4:45.50    4:56.21         14  
     1) Rota, Amanda P 10               2) Silverman, Erica A 9           
     3) Wasserman, Raquel M 10          4) Levine, Corie T 10             
 11 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 4:59.48    4:59.59         12  
     1) Nicpon, Catherine 10            2) Smith, Justine 10              
     3) Harrington, Morgan 9            4) Alton, Erin 10                 
                  33.39   1:10.13 (1:10.13)     1:46.30 (36.30)   2:27.78 (1:17.78)
        3:02.87 (34.87)   3:44.05 (1:16.05)     4:20.05 (36.05)   4:59.59 (1:15.59)
 12 Connetquot Swim Club-MR  'A'                5:00.43    5:00.09         10  
     1) Green, Katherine M 10           2) Kiendle, Jennifer A 10         
     3) Boyle, Erin E 9                 4) Smith, Melanie M 10            
                  34.04   1:12.40 (1:12.40)     1:45.96 (33.96)   2:23.95 (1:11.95)
        2:58.92 (34.92)   3:40.08 (1:16.08)     4:16.86 (36.86)   5:00.09 (1:20.09)
 13 Long Island Express-MR  'A'                 4:38.27    5:06.10          8  
     1) Ramsey, Danielle 10             2) McKenzie, Loren A 10           
     3) Ras, Jackie T 10                4) Fain, Rachel A 10              
                  30.91   1:04.16 (1:04.16)     1:39.60 (35.60)   2:20.28 (1:16.28)
        3:06.22 (46.22)   3:58.30 (1:38.30)     4:29.91 (31.91)   5:06.10 (1:08.10)
 14 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 5:17.48    5:09.65          6  
     1) Defreitas, Hannah 10            2) Monfiletto, Angela 10          
     3) Feminella, Lindsay M 10         4) Hew, Madeleine 10              
                  36.56   1:15.51 (1:15.51)     1:52.82 (36.82)   2:36.56 (1:20.56)
        3:15.65 (38.65)   3:58.93 (1:21.93)     4:31.55 (32.55)   5:09.65 (1:10.65)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 2:09.18        1996 YWCA Middies                               
       METRO: M 2:07.81  12/13/2002 B&G N.Westchester, BGNW-MR                 
                         K.Holden,A.Gorki,A.Polhill,C.Quaranta             
                2:12.29  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Three Village Swim Club-MR  'A'             2:18.11    2:16.95         40  
     1) Carey, Alanna N 10              2) Hutzler, Alexandra P 10        
     3) Bertini, Rachael N 10           4) Stansbury, Kate F 10           
                  39.54     1:15.91 (35.91)     1:47.43 (31.43)     2:16.95 (29.95)
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:16.84    2:17.12         34  
     1) Bamba, Katrina M 10             2) Gregorace, Zoe R 10            
     3) Dolido, Alexandra K 10          4) Treble, Molly M 10             
                  34.95     1:12.66 (37.66)     1:47.54 (34.54)     2:17.12 (29.12)
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:18.00    2:17.94         32  
     1) Fitzsimmons, Mary K 9           2) McLaughlin, Genna M 10         
     3) Marks, Sydney B 10              4) Sawkins, Emma E 10             
                  36.63     1:15.83 (38.83)     1:48.96 (32.96)     2:17.94 (28.94)
  4 Team Suffolk-MR  'A'                        2:17.98    2:18.62         30  
     1) Drury, Shannon 10               2) Swartwout, Erica 10            
     3) Bischoff, Melissa R 10          4) Weiner, Sierra T 10            
                  34.37     1:15.61 (41.61)     1:49.11 (33.11)     2:18.62 (29.62)
  5 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:14.63    2:19.86         28  
     1) Delane, Kelly A 10              2) Evans, Kate B 10               
     3) Cain, Mary C 10                 4) Panitz, Beatrix M 10           
                  37.12     1:15.15 (38.15)     1:50.66 (35.66)     2:19.86 (28.86)
  6 Middies Swimming-MR  'A'                    2:25.00    2:24.60         26  
     1) Najarian, Eleni M 9             2) Mazza, Sarah E 10              
     3) Susz, Gaby V 10                 4) Poleway, Caroline A 9          
  7 West Islip Swim Club-MR  'A'                2:22.40    2:26.56         24  
     1) Danin, Kylie L 10               2) Zukowski, Carli 9              
     3) Santore, Lee Ann 10             4) Meringolo, Phoebe 10           
                  35.41     1:17.17 (42.17)     1:55.42 (38.42)     2:26.56 (31.56)
  8 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            2:23.24    2:26.97         22  
     1) Tan, Cathy 8                    2) Laird, Courtney R 10           
     3) Olazabal, Gabriella 10          4) Giovanniello, Kerry A 10       
                  37.55     1:20.74 (42.74)     1:55.10 (34.10)     2:26.97 (31.97)
  9 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:24.00    2:27.02         18  
     1) Silverman, Erica A 9            2) Parish, Emily R 10             
     3) Rota, Amanda P 10               4) Barry, Kristina F 9            
                  37.97     1:19.22 (41.22)     1:54.96 (35.96)     2:27.02 (32.02)
 10 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:24.94    2:29.28         14  
     1) McGrath, Ashley M 10            2) Nixon, Charlotte A 10          
     3) Hodes, Sarah M 10               4) Simone, Madeline N 10          
                  37.75     1:21.73 (43.73)     1:55.71 (33.71)     2:29.28 (33.28)
 11 Gael Aquatic Club-MR  'B'                   2:35.42    2:30.51         12  
     1) Fullerton, Haley E 8            2) Conforti, Brianna E 10         
     3) Catarinacchio, Jessica R 9      4) Reilly, Bridget K 10           
                  39.80     1:23.83 (43.83)     1:58.82 (34.82)     2:30.51 (31.51)
 12 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 2:32.12    2:34.37         10  
     1) Job, Zakiyyah 9                 2) Smith, Justine 10              
     3) Harrington, Morgan 9            4) Alton, Erin 10                 
                  41.22     1:24.89 (43.89)     2:01.37 (36.37)     2:34.37 (33.37)
 13 Islip Aquatics-MR  'A'                      2:36.85    2:37.97          8  
     1) Irwin, Tina A 10                2) Coleman, Mackenzie 9           
     3) King, Maura B 10                4) Catano, Tiffany 10             
                  39.14     1:27.45 (48.45)     2:03.48 (36.48)     2:37.97 (34.97)
 14 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 2:38.99    2:42.29          6  
     1) Hew, Madeleine 10               2) Defreitas, Hannah 10           
     3) Monfiletto, Angela 10           4) Van Tassell, Amanda J 10       
                  42.62     1:22.32 (39.32)     2:16.60 (54.60)     2:42.29 (25.29)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 24.98        1984 Jeanine Sirey                                
       METRO: M 23.81   2/22/2007 Lia M. Neal at 2007 MR Senior, AGUA-MR       
                23.59  NAT
                23.79  N-18
                23.89  JRN
                24.59  NCSA
                24.99  SECT
                25.19  T16
                27.69  ZQ
                28.69  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Friese, Brittany M  12 NBS-MR                 25.83      25.62 ZQ      20  
  2 Cho, Rachel S       12 LIAC-MR                26.38      25.87 ZQ      17  
  3 Brady, Megan        12 LBA-MR                 25.95      26.17 ZQ      16  
  4 Lee, Abigail C      12 Agua Swim Team-MR      26.28      26.25 ZQ      15  
  5 Buonaiuto, Kelsey   12 TVSC-MR                26.59      26.36 ZQ      14  
  6 Reynoso, Jessica M  12 Agua Swim Team-MR      26.66      26.42 ZQ      13  
  7 Venice, Charissa L  11 NY Sharks-MR           26.64      26.45 ZQ      12  
  8 Gaffey, Mikaila M   12 CSC-MR                 26.51      26.71 ZQ      11  
B - Final
  9 Raccioppi, Paige    12 TRS-MR                 27.02      26.45 ZQ       9  
 10 Case, Olivia        12 Agua Swim Team-MR      27.03      26.76 ZQ       7  
 11 Sun, Angela         12 Twisters-MR            27.01      26.83 ZQ       6  
 12 Anastasiou, Elle J  12 Pace-MR                27.33      26.89 ZQ       5  
 13 Hetzer, Nicole M    11 CSC-MR                 27.25      27.03 ZQ       4  
 14 Scott, Lucy E       12 Agua Swim Team-MR      27.43      27.04 ZQ       3  
 15 Fulenwider, Meliss  12 Middies-MR             27.36      27.06 ZQ       2  
 16 DuPre, Pamela J     12 IA-MR                  27.56      28.13 JO       1  
Preliminaries
 16 Mannix, Christine   12 Badger-MR              27.47                   
 18 Goodwin, Lindsey A  12 BASC-MR                27.57                   
 19 Wilkins, Natalia M  12 LIAC-MR                27.61                   
 20 Buckley, Taylor A   12 Sachem-MR              27.75                   
 21 Zeffiro, Valerie A  12 Sachem-MR              27.79                   
 22 Kim, Rachel S       11 COND-MR                27.80                   
 23 Kuo, Jacqueline     12 Agua Swim Team-MR      27.92                   
 24 Barcklow, Gabriell  12 OWA-MR                 27.94                   
 25 Kelly, Hannah E     12 LIAC-MR                27.98                   
 26 Feminella, Meghan   12 WAC-MR                 27.99                   
 27 Riggio, Gina M      11 Farmingdale-MR         28.06                   
 28 Blackman, Lindsey   11 VAC-MR                 28.22                   
 28 Mesibov, Rachael    12 NY Sharks-MR           28.22                   
 30 Reyes, Claudia L    11 CSC-MR                 28.25                   
 31 Kim, Elizabeth      11 Twisters-MR            28.27                   
 32 Andrews, Jinan M    11 Aqua Gems-MR           28.32                   
 33 Ouzounian, Jaclyn   12 TVSC-MR                28.34                   
 33 Hanss, Katie E      12 Agua Swim Team-MR      28.34                   
 33 Pavek, Marielle E   11 Sachem-MR              28.34                   
 36 Suarez, Daniela I   12 Agua Swim Team-MR      28.35                   
 37 Bennett, Christina  12 TVSC-MR                28.36                   
 38 Doherty, Julia G    12 GAEL-MR                28.41                   
 38 Toback, Gabbie N    11 LIAC-MR                28.41                   
 40 Boccia, Lindsay M   12 WAC-MR                 28.45                   
 41 Malyszka, Stephani  12 COND-MR                28.55                   
 41 Senken, Natasha L   12 OWA-MR                 28.55                   
 43 deFreitas, Sophie   12 WAC-MR                 28.56                   
 44 Donnelly, Alexandr  12 North Shore-MR         28.59                   
 44 Rubenstein, Allie   12 Middies-MR             28.59                   
 46 Dieterich, Sara A   12 CSC-MR                 28.65                   
 47 Lehner, Stefanie J  11 LIAC-MR                28.70                   
 48 Fairclough, Morgan  12 MWSC-MR                28.72                   
 49 Smith, Mollie M     12 Pace-MR                28.79                   
 50 Woodward, Samantha  11 Mrst Barracudas-MR     28.88                   
 51 Timpanaro, Ilysa E  12 NDAC-MR                28.92                   
 52 McHale, Shannon     12 HAA-MR                 28.94                   
 52 Rudel, Holly E      12 Aqua Gems-MR           28.94                   
 54 Lane, Kristin M     12 Middies-MR             29.00                   
 55 Hodder, Chandler R  12 COND-MR                29.07                   
 56 McNulty, Kendra L   12 GAEL-MR                29.10                   
 57 Stefanello, Nicole  12 LBA-MR                 29.19                   
 58 Watson, Carly E     12 MSC-MR                 29.23                   
 59 McElroy, Nora       11 Badger-MR              29.25                   
 60 Danner, Sage S      12 NDAC-MR                29.39                   
 61 Rodriguez, Keannie  11 Agua Swim Team-MR      29.40                   
 62 Henry, Olivia P     12 OWA-MR                 29.57                   
 63 Shaw, Keyzia        12 UNATT-MR               29.66                   
 64 Tucker, Annelisa C  12 Badger-MR              30.19                   
 65 Fidan, Cagla        11 Twisters-MR            30.26                   
 -- Brown, Caitlin N    12 HS-MR                    DQ                    
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 53.58   3/16/2007 Annie Zhu, TWISTERS                          
       METRO: M 51.86    3/9/2007 Lia M. Neal at 2007 Speedo Sec, AGUA-MR      
                51.19  NAT
                51.59  N-18
                51.79  JRN
                52.89  NCSA
                53.99  SECT
                54.49  T16
                59.69  ZQ
              1:02.29  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Zhu, Annie          12 Twisters-MR            54.41      53.58#SECT    20  
                  25.74       53.58 (27.84)                                        
  2 Friese, Brittany M  12 NBS-MR                 56.24      54.57 ZQ      17  
                  26.44       54.57 (28.13)                                        
  3 Cho, Rachel S       12 LIAC-MR                57.79      56.58 ZQ      16  
                  27.39       56.58 (29.19)                                        
  4 Chan, Olivia        12 Express Swimming-MR    56.95      56.82 ZQ      15  
                  27.14       56.82 (29.68)                                        
  5 Raccioppi, Paige    12 TRS-MR                 57.17      57.43 ZQ      14  
                  27.80       57.43 (29.63)                                        
  6 Kessler, Rachel R   12 Badger-MR              58.26      58.02 ZQ      13  
                  28.24       58.02 (29.78)                                        
  7 Buonaiuto, Kelsey   12 TVSC-MR                58.51      58.32 ZQ      12  
                  28.10       58.32 (30.22)                                        
  8 Sun, Angela         12 Twisters-MR            58.26      58.63 ZQ      11  
                  28.41       58.63 (30.22)                                        
B - Final
  9 Brady, Megan        12 LBA-MR                 58.78      57.57 ZQ       9  
                  27.75       57.57 (29.82)                                        
 10 Lee, Abigail C      12 Agua Swim Team-MR      58.77      57.92 ZQ       7  
                  27.76       57.92 (30.16)                                        
 11 Venice, Charissa L  11 NY Sharks-MR           59.40      57.95 ZQ       6  
                  28.20       57.95 (29.75)                                        
 12 Kuzniewski, Kayla   12 Express Swimming-MR    59.72      59.04 ZQ       5  
                  28.12       59.04 (30.92)                                        
 13 Wilkins, Natalia M  12 LIAC-MR                59.44      59.10 ZQ       4  
                  28.72       59.10 (30.38)                                        
 14 Mesibov, Rachael    12 NY Sharks-MR           59.81      59.61 ZQ       3  
                  28.69       59.61 (30.92)                                        
 15 Anastasiou, Elle J  12 Pace-MR                59.51      59.83 JO       2  
                  28.80       59.83 (31.03)                                        
 16 Hetzer, Nicole M    11 CSC-MR                 59.47    1:00.01 JO       1  
                  28.75     1:00.01 (31.26)                                        
Preliminaries
 17 Scott, Lucy E       12 Agua Swim Team-MR      59.84                   
                  28.88       59.84 (30.96)                                        
 18 Kelly, Hannah E     12 LIAC-MR                59.95                   
                  30.03       59.95 (29.92)                                        
 19 Mannix, Christine   12 Badger-MR            1:00.01                   
                  28.75     1:00.01 (31.26)                                        
 20 Gaffey, Mikaila M   12 CSC-MR               1:00.02                   
 21 Dieterich, Sara A   12 CSC-MR               1:00.04                   
 22 Reynoso, Jessica M  12 Agua Swim Team-MR    1:00.07                   
                  28.65     1:00.07 (31.42)                                        
 23 Kuo, Jacqueline     12 Agua Swim Team-MR    1:00.10                   
                  29.14     1:00.10 (30.96)                                        
 24 Hutchinson-Maddox,  11 Agua Swim Team-MR    1:00.22                   
                  28.64     1:00.22 (31.58)                                        
 25 Poleway, Monica J   12 Middies-MR           1:00.23                   
 26 Rivera, Ashley M    12 NYCC-MR              1:00.27                   
                  29.11     1:00.27 (31.16)                                        
 27 Hanss, Katie E      12 Agua Swim Team-MR    1:00.28                   
                  30.85     1:00.28 (29.43)                                        
 28 Senken, Natasha L   12 OWA-MR               1:00.93                   
                  27.48     1:00.93 (33.45)                                        
 29 Donnelly, Alexandr  12 North Shore-MR       1:01.02                   
                  28.61     1:01.02 (32.41)                                        
 29 Reyes, Claudia L    11 CSC-MR               1:01.02                   
 31 Zeffiro, Valerie A  12 Sachem-MR            1:01.07                   
                  28.98     1:01.07 (32.09)                                        
 32 Goodwin, Lindsey A  12 BASC-MR              1:01.15                   
                  30.63     1:01.15 (30.52)                                        
 33 Barry, Elizabeth R  11 Bgnw Marlins-MR      1:01.26                   
                  28.61     1:01.26 (32.65)                                        
 34 Malyszka, Stephani  12 COND-MR              1:01.33                   
                  29.55     1:01.33 (31.78)                                        
 35 Zawatson, Cady      12 LIAC-MR              1:01.39                   
                  28.76     1:01.39 (32.63)                                        
 36 Smith, Mollie M     12 Pace-MR              1:01.54                   
                  29.68     1:01.54 (31.86)                                        
 37 Barcklow, Gabriell  12 OWA-MR               1:01.65                   
                  28.77     1:01.65 (32.88)                                        
 38 Fabrizio, Jessica   12 North Shore-MR       1:02.06                   
 39 Kim, Elizabeth      11 Twisters-MR          1:02.21                   
                  30.17     1:02.21 (32.04)                                        
 40 Dematteo, Rosie A   12 CSC-MR               1:02.34                   
                  28.36     1:02.34 (33.98)                                        
 41 Buckley, Taylor A   12 Sachem-MR            1:02.58                   
                  29.61     1:02.58 (32.97)                                        
 42 Chudy, Charlotte L  12 Agua Swim Team-MR    1:02.84                   
                  30.04     1:02.84 (32.80)                                        
 43 Bailey, Brittany M  11 Badger-MR            1:02.89                   
                  27.03     1:02.89 (35.86)                                        
 44 Watson, Carly E     12 MSC-MR               1:02.93                   
                  28.83     1:02.93 (34.10)                                        
 45 deFreitas, Sophie   12 WAC-MR               1:03.09                   
                  30.42     1:03.09 (32.67)                                        
 46 McElroy, Nora       11 Badger-MR            1:03.19                   
                  30.18     1:03.19 (33.01)                                        
 47 Lane, Kristin M     12 Middies-MR           1:03.45                   
 48 Baker, Madison L    11 MWSC-MR              1:05.22                   
                  31.65     1:05.22 (33.57)                                        
 49 Danner, Sage S      12 NDAC-MR              1:05.35                   
                  31.46     1:05.35 (33.89)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 1:56.56        1991 Tara Lynch, YMID                           
       METRO: M 1:54.14    4/1/1991 Tara  Lynch, YMID-MR                       
                1:50.29  NAT
                1:51.09  N-18
                1:51.29  JRN
                1:54.19  NCSA
                1:55.99  SECT
                1:57.69  T16
                2:09.29  ZQ
                2:15.49  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Zhu, Annie          12 Twisters-MR          1:58.24    1:56.58 T16     20  
                  27.58       56.99 (29.41)     1:27.23 (30.24)     1:56.58 (29.35)
  2 Friese, Brittany M  12 NBS-MR               2:01.99    1:59.51 ZQ      17  
                  27.80       57.73 (29.93)     1:28.96 (31.23)     1:59.51 (30.55)
  3 Raccioppi, Paige    12 TRS-MR               2:05.13    2:00.65 ZQ      16  
                  28.46       59.44 (30.98)     1:30.16 (30.72)     2:00.65 (30.49)
  4 Kessler, Rachel R   12 Badger-MR            2:03.73    2:03.23 ZQ      15  
                  28.75     1:00.04 (31.29)     1:31.73 (31.69)     2:03.23 (31.50)
  5 Cho, Rachel S       12 LIAC-MR              2:04.57    2:03.80 ZQ      14  
                  29.25     1:00.05 (30.80)     1:32.00 (31.95)     2:03.80 (31.80)
  6 Brady, Megan        12 LBA-MR               2:05.89    2:04.32 ZQ      13  
                  28.29       59.87 (31.58)     1:32.46 (32.59)     2:04.32 (31.86)
  7 Case, Olivia        12 Agua Swim Team-MR    2:07.73    2:05.78 ZQ      12  
                  28.81     1:00.47 (31.66)     1:33.29 (32.82)     2:05.78 (32.49)
  8 Zawatson, Cady      12 LIAC-MR              2:07.80    2:08.72 ZQ      11  
                  28.96     1:01.23 (32.27)     1:34.93 (33.70)     2:08.72 (33.79)
B - Final
  9 Wilkins, Natalia M  12 LIAC-MR              2:10.03    2:07.20 ZQ       9  
                  28.71     1:00.48 (31.77)     1:34.29 (33.81)     2:07.20 (32.91)
 10 Hutchinson-Maddox,  11 Agua Swim Team-MR    2:08.38    2:07.40 ZQ       7  
                  29.45     1:02.21 (32.76)     1:35.81 (33.60)     2:07.40 (31.59)
 11 Poleway, Monica J   12 Middies-MR           2:10.01    2:08.20 ZQ       6  
                  29.15     1:01.64 (32.49)     1:35.16 (33.52)     2:08.20 (33.04)
 12 Venice, Charissa L  11 NY Sharks-MR         2:09.65    2:08.47 ZQ       5  
                  29.24     1:02.12 (32.88)     1:35.75 (33.63)     2:08.47 (32.72)
 13 Barry, Elizabeth R  11 Bgnw Marlins-MR      2:09.25    2:08.67 ZQ       4  
                  29.15     1:02.34 (33.19)     1:36.37 (34.03)     2:08.67 (32.30)
 14 Suarez, Daniela I   12 Agua Swim Team-MR    2:09.63    2:10.37 JO       3  
                  30.01     1:02.78 (32.77)     1:36.92 (34.14)     2:10.37 (33.45)
 15 Lane, Kristin M     12 Middies-MR           2:10.76    2:11.48 JO       2  
                  30.13     1:03.15 (33.02)     1:37.56 (34.41)     2:11.48 (33.92)
 16 Kelly, Hannah E     12 LIAC-MR              2:09.58    2:13.67 JO       1  
                  30.03     1:03.53 (33.50)     1:38.47 (34.94)     2:13.67 (35.20)
Preliminaries
 17 Lee, Abigail C      12 Agua Swim Team-MR    2:10.96                   
                  29.23     1:02.17 (32.94)     1:37.21 (35.04)     2:10.96 (33.75)
 18 Dieterich, Sara A   12 CSC-MR               2:11.04                   
                  29.95     1:02.95 (33.00)     1:36.98 (34.03)     2:11.04 (34.06)
 19 Mannix, Christine   12 Badger-MR            2:11.31                   
                  29.14     1:02.63 (33.49)     1:37.22 (34.59)     2:11.31 (34.09)
 20 Fabrizio, Jessica   12 North Shore-MR       2:11.62                   
                  30.45     1:03.79 (33.34)     1:38.35 (34.56)     2:11.62 (33.27)
 21 Fulenwider, Meliss  12 Middies-MR           2:11.70                   
                  29.66     1:03.34 (33.68)     1:37.79 (34.45)     2:11.70 (33.91)
 22 Zeffiro, Valerie A  12 Sachem-MR            2:11.80                   
                  30.12     1:03.24 (33.12)     1:37.75 (34.51)     2:11.80 (34.05)
 23 Reyes, Claudia L    11 CSC-MR               2:12.01                   
                  30.24     1:03.76 (33.52)     1:38.16 (34.40)     2:12.01 (33.85)
 24 Senken, Natasha L   12 OWA-MR               2:12.04                   
                  30.80     1:04.53 (33.73)     1:38.80 (34.27)     2:12.04 (33.24)
 25 Chudy, Charlotte L  12 Agua Swim Team-MR    2:12.18                   
 26 Hetzer, Nicole M    11 CSC-MR               2:12.52                   
                  30.35     1:03.89 (33.54)     1:39.20 (35.31)     2:12.52 (33.32)
 27 Reynoso, Jessica M  12 Agua Swim Team-MR    2:12.68                   
                  30.78     1:04.24 (33.46)     1:38.79 (34.55)     2:12.68 (33.89)
 28 Rivera, Ashley M    12 NYCC-MR              2:13.12                   
                  30.96     1:04.37 (33.41)     1:38.50 (34.13)     2:13.12 (34.62)
 29 Mesibov, Rachael    12 NY Sharks-MR         2:13.52                   
                  30.77     1:04.55 (33.78)     1:39.42 (34.87)     2:13.52 (34.10)
 30 Malyszka, Stephani  12 COND-MR              2:13.62                   
                  30.03     1:03.54 (33.51)     1:38.72 (35.18)     2:13.62 (34.90)
 31 Scott, Lucy E       12 Agua Swim Team-MR    2:14.57                   
                  31.05     1:05.40 (34.35)     1:40.65 (35.25)     2:14.57 (33.92)
 32 Feminella, Meghan   12 WAC-MR               2:14.69                   
                  30.87     1:04.14 (33.27)     1:39.01 (34.87)     2:14.69 (35.68)
 33 Kuo, Jacqueline     12 Agua Swim Team-MR    2:14.78                   
                  29.61     1:02.86 (33.25)     1:38.38 (35.52)     2:14.78 (36.40)
 34 Smith, Mollie M     12 Pace-MR              2:15.09                   
                  30.78     1:05.29 (34.51)     1:40.63 (35.34)     2:15.09 (34.46)
 35 Anastasiou, Elle J  12 Pace-MR              2:15.18                   
                  31.11     1:05.39 (34.28)     1:39.34 (33.95)     2:15.18 (35.84)
 36 Bailey, Brittany M  11 Badger-MR            2:15.35                   
 37 Watson, Carly E     12 MSC-MR               2:15.81                   
                  31.20     1:05.89 (34.69)     1:41.64 (35.75)     2:15.81 (34.17)
 38 McElroy, Nora       11 Badger-MR            2:16.36                   
                  30.71     1:04.98 (34.27)     1:40.85 (35.87)     2:16.36 (35.51)
 39 Buckley, Taylor A   12 Sachem-MR            2:17.53                   
 40 Francis, Casey L    12 Express Swimming-MR  2:18.30                   
 41 Hutzelmann, Amanda  11 Aqua Gems-MR         2:18.80                   
                  31.63     1:07.65 (36.02)     1:43.76 (36.11)     2:18.80 (35.04)
 42 Baker, Madison L    11 MWSC-MR              2:20.23                   
                  33.57     1:10.26 (36.69)     1:45.41 (35.15)     2:20.23 (34.82)
 43 Webber, Claire      12 NY Sharks-MR         2:22.71                   
                  33.03     1:09.65 (36.62)     1:47.67 (38.02)     2:22.71 (35.04)
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 5:10.27        1991 Tara Lynch, YMID                           
       METRO: M 5:04.36    5/1/1989 Jessica Knapp, YMID-MR                     
                4:52.49  NAT
                4:54.49  N-18
                4:55.29  JRN
                5:03.29  NCSA
                5:06.99  SECT
                5:13.79  T16
                5:50.19  ZQ
                6:03.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kessler, Rachel R   12 Badger-MR            5:16.61    5:18.15 ZQ      20  
                  29.21     1:00.26 (31.05)     1:32.39 (32.13)     2:04.39 (32.00)
        2:36.61 (32.22)     3:09.13 (32.52)     3:41.58 (32.45)     4:14.17 (32.59)
        4:46.77 (32.60)     5:18.15 (31.38)                                        
  2 Raccioppi, Paige    12 TRS-MR               5:23.69    5:20.56 ZQ      17  
                  29.19     1:00.64 (31.45)     1:32.69 (32.05)     2:05.08 (32.39)
        2:37.64 (32.56)     3:10.64 (33.00)     3:43.78 (33.14)     4:16.80 (33.02)
        4:49.40 (32.60)     5:20.56 (31.16)                                        
  3 Cho, Rachel S       12 LIAC-MR              5:24.82    5:37.87 ZQ      16  
                  29.90     1:02.69 (32.79)     1:36.21 (33.52)     2:10.04 (33.83)
        2:44.31 (34.27)     3:18.80 (34.49)     3:53.73 (34.93)     4:28.90 (35.17)
        5:04.29 (35.39)     5:37.87 (33.58)                                        
  4 Hutchinson-Maddox,  11 Agua Swim Team-MR    5:42.36    5:38.53 ZQ      15  
                  30.70     1:04.81 (34.11)     1:39.38 (34.57)     2:14.22 (34.84)
        2:48.96 (34.74)     3:23.92 (34.96)     3:58.61 (34.69)     4:32.97 (34.36)
        5:06.68 (33.71)     5:38.53 (31.85)                                        
  5 Suarez, Daniela I   12 Agua Swim Team-MR    5:47.32    5:41.45 ZQ      14  
                  30.02     1:03.28 (33.26)     1:37.79 (34.51)     2:13.03 (35.24)
        2:47.64 (34.61)     3:22.60 (34.96)     3:57.81 (35.21)     4:32.67 (34.86)
        5:08.30 (35.63)     5:41.45 (33.15)                                        
  6 Barry, Elizabeth R  11 Bgnw Marlins-MR      5:40.96    5:42.50 ZQ      13  
                  30.60     1:04.43 (33.83)     1:39.45 (35.02)     2:14.82 (35.37)
        2:50.21 (35.39)     3:25.32 (35.11)     4:00.15 (34.83)     4:35.16 (35.01)
        5:09.23 (34.07)     5:42.50 (33.27)                                        
  7 Poleway, Monica J   12 Middies-MR           5:34.87    5:42.63 ZQ      12  
                  29.74     1:02.50 (32.76)     1:36.58 (34.08)     2:12.09 (35.51)
        2:47.14 (35.05)     3:22.65 (35.51)     3:58.29 (35.64)     4:34.10 (35.81)
        5:09.11 (35.01)     5:42.63 (33.52)                                        
  8 Kuzniewski, Kayla   12 Express Swimming-MR  5:40.87    5:42.96 ZQ      11  
                  30.28     1:04.12 (33.84)     1:38.06 (33.94)     2:12.61 (34.55)
        2:48.24 (35.63)     3:23.43 (35.19)     3:59.28 (35.85)     4:34.39 (35.11)
        5:09.21 (34.82)     5:42.96 (33.75)                                        
  9 Brady, Megan        12 LBA-MR               5:53.26    5:43.75 ZQ       9  
                  29.32     1:03.67 (34.35)     1:39.04 (35.37)     2:13.27 (34.23)
        2:49.02 (35.75)     3:24.55 (35.53)     3:59.23 (34.68)     4:35.07 (35.84)
        5:10.17 (35.10)     5:43.75 (33.58)                                        
 10 Zawatson, Cady      12 LIAC-MR              5:43.25    5:43.79 ZQ       7  
                  30.77     1:04.65 (33.88)     1:39.84 (35.19)     2:15.14 (35.30)
        2:50.47 (35.33)     3:25.58 (35.11)     4:00.67 (35.09)     4:35.61 (34.94)
        5:09.83 (34.22)     5:43.79 (33.96)                                        
 11 Buckley, Taylor A   12 Sachem-MR            5:47.89    5:47.19 ZQ       6  
                  31.10     1:04.77 (33.67)     1:39.89 (35.12)     2:15.30 (35.41)
        2:50.80 (35.50)     3:25.61 (34.81)     4:01.50 (35.89)     4:37.77 (36.27)
        5:12.98 (35.21)     5:47.19 (34.21)                                        
 12 Senken, Natasha L   12 OWA-MR               5:48.47    5:47.20 ZQ       5  
                  31.17     1:04.70 (33.53)     1:39.47 (34.77)     2:15.10 (35.63)
        2:50.80 (35.70)     3:26.47 (35.67)     4:02.45 (35.98)     4:38.75 (36.30)
        5:13.72 (34.97)     5:47.20 (33.48)                                        
 13 Kelly, Hannah E     12 LIAC-MR              5:45.49    5:50.81 JO       4  
                  31.68     1:05.97 (34.29)     1:41.64 (35.67)     2:16.98 (35.34)
        2:52.97 (35.99)     3:29.19 (36.22)     4:04.83 (35.64)     4:40.87 (36.04)
        5:15.90 (35.03)     5:50.81 (34.91)                                        
 14 Coccaro, Claudia C  12 TVSC-MR              5:52.06    5:51.04 JO       3  
                  30.64     1:04.89 (34.25)     1:39.73 (34.84)     2:15.19 (35.46)
        2:50.26 (35.07)     3:25.67 (35.41)     4:02.14 (36.47)     4:38.85 (36.71)
        5:15.61 (36.76)     5:51.04 (35.43)                                        
 15 Fabrizio, Jessica   12 North Shore-MR       5:46.44    5:51.38 JO       2  
 16 Lane, Kristin M     12 Middies-MR           5:53.17    5:51.54 JO       1  
                  31.33     1:06.40 (35.07)     1:42.64 (36.24)     2:18.66 (36.02)
        2:55.09 (36.43)     3:31.41 (36.32)     4:07.08 (35.67)     4:42.48 (35.40)
        5:18.15 (35.67)     5:51.54 (33.39)                                        
 17 Scott, Lucy E       12 Agua Swim Team-MR    5:50.60    5:51.60 JO     
                  30.53     1:04.59 (34.06)     1:40.19 (35.60)     2:15.36 (35.17)
        2:51.30 (35.94)     3:27.67 (36.37)     4:04.05 (36.38)     4:40.57 (36.52)
        5:16.75 (36.18)     5:51.60 (34.85)                                        
 18 Tompkins, Catherin  11 Badger-MR            5:56.70    5:52.37 JO     
                  32.57     1:07.32 (34.75)     1:42.61 (35.29)     2:18.83 (36.22)
        2:55.23 (36.40)     3:31.52 (36.29)     4:07.98 (36.46)     4:44.00 (36.02)
        5:19.55 (35.55)     5:52.37 (32.82)                                        
 19 Chudy, Charlotte L  12 Agua Swim Team-MR    5:57.56    5:52.40 JO     
                  31.28     1:05.28 (34.00)     1:40.41 (35.13)     2:16.09 (35.68)
        2:51.75 (35.66)     3:28.21 (36.46)     4:05.37 (37.16)     4:41.79 (36.42)
        5:17.70 (35.91)     5:52.40 (34.70)                                        
 20 Wilkins, Natalia M  12 LIAC-MR              5:51.21    5:53.98 JO     
                  32.58     1:08.29 (35.71)     1:45.01 (36.72)     2:20.75 (35.74)
        2:57.83 (37.08)     3:34.32 (36.49)     4:09.38 (35.06)     4:44.53 (35.15)
        5:19.82 (35.29)     5:53.98 (34.16)                                        
 21 Henry, Olivia P     12 OWA-MR               6:03.02    5:54.41 JO     
                  32.08     1:06.35 (34.27)     1:42.68 (36.33)     2:19.12 (36.44)
        2:55.58 (36.46)     3:32.12 (36.54)     4:08.62 (36.50)     4:44.02 (35.40)
        5:19.89 (35.87)     5:54.41 (34.52)                                        
 22 Francis, Casey L    12 Express Swimming-MR  5:50.25    5:56.00 JO     
                  31.83     1:07.22 (35.39)     1:42.86 (35.64)     2:19.93 (37.07)
        2:56.40 (36.47)     3:33.06 (36.66)     4:08.91 (35.85)     4:45.21 (36.30)
        5:21.07 (35.86)     5:56.00 (34.93)                                        
 23 Andrews, Jinan M    11 Aqua Gems-MR         5:57.61    5:57.05 JO     
                  31.33     1:06.22 (34.89)     1:42.22 (36.00)     2:18.58 (36.36)
        2:55.55 (36.97)     3:32.45 (36.90)     4:09.70 (37.25)     4:46.38 (36.68)
        5:22.26 (35.88)     5:57.05 (34.79)                                        
 24 McIlhargy, Amanda   12 TRS-MR               5:59.26    5:57.48 JO     
 25 Housman, Emma Grac  11 Bgnw Marlins-MR      5:53.34    5:58.50 JO     
                  32.41     1:08.44 (36.03)     1:45.33 (36.89)     2:21.89 (36.56)
        2:58.19 (36.30)     3:34.73 (36.54)     4:11.33 (36.60)     4:47.54 (36.21)
        5:23.85 (36.31)     5:58.50 (34.65)                                        
 26 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR  5:53.01    5:58.68 JO     
                  18.41       36.97 (18.56)     1:05.80 (28.83)   2:18.40 (1:12.60)
        2:55.09 (36.69)     3:31.93 (36.84)     4:09.28 (37.35)     4:46.17 (36.89)
        5:22.97 (36.80)     5:58.68 (35.71)                                        
 27 Dieterich, Sara A   12 CSC-MR               5:51.12    5:58.76 JO     
                  31.73     1:06.84 (35.11)     1:42.34 (35.50)     2:19.08 (36.74)
        2:55.53 (36.45)     3:32.90 (37.37)     4:09.46 (36.56)     4:46.10 (36.64)
        5:23.15 (37.05)     5:58.76 (35.61)                                        
 28 Malyszka, Stephani  12 COND-MR              6:02.20    5:59.29 JO     
                  31.90     1:06.76 (34.86)     1:42.92 (36.16)     2:19.65 (36.73)
        2:56.34 (36.69)     3:33.35 (37.01)     4:10.13 (36.78)     4:47.15 (37.02)
        5:23.81 (36.66)     5:59.29 (35.48)                                        
 29 Smith, Mollie M     12 Pace-MR              5:56.18    6:02.67 JO     
                  31.37     1:06.50 (35.13)     1:42.65 (36.15)     2:19.40 (36.75)
        2:57.53 (38.13)     3:35.37 (37.84)     4:13.00 (37.63)     4:50.26 (37.26)
        5:27.58 (37.32)     6:02.67 (35.09)                                        
 30 Kennedy, Calla      12 NYCC-MR              5:58.09    6:03.23 JO     
                  31.19     1:06.38 (35.19)     1:43.00 (36.62)     2:20.04 (37.04)
        2:57.28 (37.24)     3:34.67 (37.39)     4:12.25 (37.58)     4:50.30 (38.05)
        5:27.09 (36.79)     6:03.23 (36.14)                                        
 31 Bailey, Brittany M  11 Badger-MR            5:53.00    6:03.49 JO     
                  32.07     1:08.43 (36.36)     1:45.83 (37.40)     2:22.97 (37.14)
        3:00.50 (37.53)     3:37.99 (37.49)     4:15.60 (37.61)     4:52.56 (36.96)
        5:29.59 (37.03)     6:03.49 (33.90)                                        
 32 Tucker, Annelisa C  12 Badger-MR            6:02.16    6:05.43        
                  32.88     1:09.22 (36.34)     1:45.48 (36.26)     2:21.84 (36.36)
        2:58.92 (37.08)     3:36.29 (37.37)     4:14.39 (38.10)     4:52.25 (37.86)
        5:29.91 (37.66)     6:05.43 (35.52)                                        
 33 Doherty, Kaitlin A  11 Middies-MR           6:00.79    6:06.14        
                  32.40     1:08.33 (35.93)     1:45.28 (36.95)     2:22.84 (37.56)
        3:00.41 (37.57)     3:38.56 (38.15)     4:16.48 (37.92)     4:53.99 (37.51)
        5:30.41 (36.42)     6:06.14 (35.73)                                        
 34 deFreitas, Sophie   12 WAC-MR               6:03.09    6:09.78        
                  32.88     1:09.00 (36.12)     1:45.69 (36.69)     2:23.82 (38.13)
        3:01.72 (37.90)     3:40.00 (38.28)     4:18.48 (38.48)     4:56.37 (37.89)
        5:34.00 (37.63)     6:09.78 (35.78)                                        
 35 Ingram, Alaina M    12 IA-MR                5:56.79    6:11.77        
                  32.43     1:08.68 (36.25)     1:46.43 (37.75)     2:24.07 (37.64)
        3:03.09 (39.02)     3:40.62 (37.53)     4:18.86 (38.24)     4:57.26 (38.40)
        5:34.89 (37.63)     6:11.77 (36.88)                                        
 36 Kim, Elizabeth      11 Twisters-MR          6:02.75    6:12.02        
                  30.95     1:05.72 (34.77)     1:42.96 (37.24)     2:20.82 (37.86)
        2:59.35 (38.53)     3:37.74 (38.39)     4:16.69 (38.95)     4:56.08 (39.39)
        5:35.33 (39.25)     6:12.02 (36.69)                                        
 37 Duncalf, Katie S    12 Bgnw Marlins-MR      6:03.48    6:12.77        
                  32.71     1:09.48 (36.77)     1:47.30 (37.82)     2:25.42 (38.12)
        3:03.38 (37.96)     3:41.67 (38.29)     4:20.26 (38.59)     4:58.37 (38.11)
        5:36.16 (37.79)     6:12.77 (36.61)                                        
 38 McKallen, Theresa   11 NY Sharks-MR         6:02.90    6:17.59        
                  32.77     1:09.25 (36.48)     1:47.01 (37.76)     2:25.57 (38.56)
        3:04.68 (39.11)     3:43.36 (38.68)     4:23.33 (39.97)     5:02.78 (39.45)
        5:41.08 (38.30)     6:17.59 (36.51)                                        
 39 Cirone, Alexandra   11 Agua Swim Team-MR    6:01.43    6:28.35        
                  33.77     1:11.84 (38.07)     1:51.38 (39.54)     2:30.90 (39.52)
        3:10.75 (39.85)     3:51.37 (40.62)     4:31.20 (39.83)     5:10.75 (39.55)
        5:50.32 (39.57)     6:28.35 (38.03)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 27.56   3/17/2007 Annie Zhu, TWISTERS                          
       METRO: M 27.56   3/17/2007 Annie Zhu, TWISTERS                          
                28.79  T16
                31.99  ZQ
                33.29  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Zhu, Annie          12 Twisters-MR            28.15      27.56#T16     20  
  2 Neal, Lia M         12 Agua Swim Team-MR      30.14      29.20 ZQ      17  
  3 Lee, Abigail C      12 Agua Swim Team-MR      29.87      29.50 ZQ      16  
  4 Cho, Rachel S       12 LIAC-MR                29.98      29.56 ZQ      15  
  5 Sun, Angela         12 Twisters-MR            30.08      29.83 ZQ      14  
  6 Buonaiuto, Kelsey   12 TVSC-MR                30.96      30.32 ZQ      13  
  7 Friese, Brittany M  12 NBS-MR                 30.59      30.56 ZQ      12  
  8 Zeffiro, Valerie A  12 Sachem-MR              30.84      31.29 ZQ      11  
B - Final
  9 Hanss, Katie E      12 Agua Swim Team-MR      31.22      30.80 ZQ       9  
 10 Bailey, Brittany M  11 Badger-MR              32.14      31.22 ZQ       7  
 11 Fairclough, Morgan  12 MWSC-MR                31.26      31.25 ZQ       6  
 12 Rubiano, Alexandra  11 Twisters-MR            31.64      31.35 ZQ       5  
 13 Suarez, Daniela I   12 Agua Swim Team-MR      31.80      31.66 ZQ       4  
 14 Kuzniewski, Kayla   12 Express Swimming-MR    31.99      31.95 ZQ       3  
 15 Kuo, Jacqueline     12 Agua Swim Team-MR      32.03      31.96 ZQ       2  
 16 Dieterich, Sara A   12 CSC-MR                 31.81      32.70 JO       1  
Preliminaries
 17 Toback, Gabbie N    11 LIAC-MR                32.17                   
 18 Tschoke, Victoria   11 Sachem-MR              32.26                   
 19 Watson, Carly E     12 MSC-MR                 32.37                   
 20 Coccaro, Claudia C  12 TVSC-MR                32.39                   
 21 Fidan, Cagla        11 Twisters-MR            32.43                   
 22 Mannix, Christine   12 Badger-MR              32.55                   
 23 deFreitas, Sophie   12 WAC-MR                 32.67                   
 24 Rudel, Holly E      12 Aqua Gems-MR           32.73                   
 25 Duncalf, Katie S    12 Bgnw Marlins-MR        32.93                   
 26 McHale, Shannon     12 HAA-MR                 33.07                   
 27 Timpanaro, Ilysa E  12 NDAC-MR                33.09                   
 28 DuPre, Pamela J     12 IA-MR                  33.15                   
 29 Brown, Caitlin N    12 HS-MR                  33.21                   
 30 Housman, Emma Grac  11 Bgnw Marlins-MR        33.30                   
 31 Fuchs, Amanda B     11 Agua Swim Team-MR      33.32                   
 32 Brady, Megan        12 LBA-MR                 33.36                   
 33 NG, Selina K        12 Tmsuffolk-MR           33.64                   
 34 Winkler, Erika      12 NYCC-MR                33.68                   
 35 Venice, Charissa L  11 NY Sharks-MR           33.87                   
 36 Stefanello, Nicole  12 LBA-MR                 34.00                   
 37 Hovey, Emily K      11 NBS-MR                 34.09                   
 38 Shaw, Keyzia        12 UNATT-MR               34.63                   
 39 Hodder, Chandler R  12 COND-MR                34.98                   
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 59.13   3/16/2007 Annie Zhu, TWISTERS                          
       METRO: M 58.89    5/1/1997 Corey Berg, MSC-MR                           
                56.69  NAT
                57.09  N-18
                57.39  JRN
                59.09  NCSA
              1:00.29  SECT
              1:01.19  T16
              1:09.09  ZQ
              1:11.59  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Zhu, Annie          12 Twisters-MR          1:00.72      59.13#SECT    20  
                  28.47       59.13 (30.66)                                        
  2 Kuzniewski, Kayla   12 Express Swimming-MR  1:04.67    1:04.05 ZQ      17  
                  31.56     1:04.05 (32.49)                                        
  3 Sun, Angela         12 Twisters-MR          1:04.35    1:04.17 ZQ      16  
                  30.82     1:04.17 (33.35)                                        
  4 Lee, Abigail C      12 Agua Swim Team-MR    1:04.61    1:04.31 ZQ      15  
                  31.24     1:04.31 (33.07)                                        
  5 Buonaiuto, Kelsey   12 TVSC-MR              1:04.49    1:05.23 ZQ      14  
                  31.89     1:05.23 (33.34)                                        
  6 Hanss, Katie E      12 Agua Swim Team-MR    1:05.25    1:05.53 ZQ      13  
                  31.67     1:05.53 (33.86)                                        
  7 Poleway, Monica J   12 Middies-MR           1:05.54    1:05.77 ZQ      12  
                  32.13     1:05.77 (33.64)                                        
  8 Zeffiro, Valerie A  12 Sachem-MR            1:05.54    1:07.27 ZQ      11  
                  32.17     1:07.27 (35.10)                                        
B - Final
  9 Cho, Rachel S       12 LIAC-MR              1:05.70    1:04.05 ZQ       9  
                  30.81     1:04.05 (33.24)                                        
 10 Kessler, Rachel R   12 Badger-MR            1:05.96    1:05.79 ZQ       7  
                  32.35     1:05.79 (33.44)                                        
 11 Dieterich, Sara A   12 CSC-MR               1:06.12    1:06.05 ZQ       6  
                  32.02     1:06.05 (34.03)                                        
 12 Bailey, Brittany M  11 Badger-MR            1:06.42    1:06.19 ZQ       5  
                  32.61     1:06.19 (33.58)                                        
 13 Kuo, Jacqueline     12 Agua Swim Team-MR    1:07.96    1:06.27 ZQ       4  
                  32.08     1:06.27 (34.19)                                        
 14 Raccioppi, Paige    12 TRS-MR               1:08.26    1:06.35 ZQ       3  
                  32.18     1:06.35 (34.17)                                        
 15 Coccaro, Claudia C  12 TVSC-MR              1:08.27    1:07.68 ZQ       2  
                  32.27     1:07.68 (35.41)                                        
 16 Fairclough, Morgan  12 MWSC-MR              1:08.28    1:08.87 ZQ       1  
                  33.36     1:08.87 (35.51)                                        
Preliminaries
 17 Gaffey, Mikaila M   12 CSC-MR               1:08.46                   
                  33.67     1:08.46 (34.79)                                        
 18 Rubiano, Alexandra  11 Twisters-MR          1:08.48                   
                  33.06     1:08.48 (35.42)                                        
 19 Watson, Carly E     12 MSC-MR               1:08.53                   
                  33.99     1:08.53 (34.54)                                        
 20 Toback, Gabbie N    11 LIAC-MR              1:08.65                   
                  33.45     1:08.65 (35.20)                                        
 21 Mannix, Christine   12 Badger-MR            1:08.66                   
                  33.58     1:08.66 (35.08)                                        
 22 Goodwin, Lindsey A  12 BASC-MR              1:09.28                   
 23 Rudel, Holly E      12 Aqua Gems-MR         1:09.37                   
                  33.22     1:09.37 (36.15)                                        
 24 Housman, Emma Grac  11 Bgnw Marlins-MR      1:09.40                   
                  34.07     1:09.40 (35.33)                                        
 25 Hovey, Emily K      11 NBS-MR               1:09.88                   
                  34.09     1:09.88 (35.79)                                        
 26 Lydon, Breann N     11 Tmsuffolk-MR         1:10.51                   
                  33.87     1:10.51 (36.64)                                        
 27 Cruz, Brigitti S    11 Twisters-MR          1:10.64                   
                  34.39     1:10.64 (36.25)                                        
 27 Barcklow, Gabriell  12 OWA-MR               1:10.64                   
                  34.77     1:10.64 (35.87)                                        
 29 Fulenwider, Meliss  12 Middies-MR           1:10.67                   
                  34.34     1:10.67 (36.33)                                        
 30 Fabrizio, Jessica   12 North Shore-MR       1:10.72                   
                  34.70     1:10.72 (36.02)                                        
 31 Timpanaro, Ilysa E  12 NDAC-MR              1:10.76                   
                  34.37     1:10.76 (36.39)                                        
 32 Duncalf, Katie S    12 Bgnw Marlins-MR      1:10.83                   
                  34.42     1:10.83 (36.41)                                        
 33 Brown, Caitlin N    12 HS-MR                1:11.00                   
                  34.90     1:11.00 (36.10)                                        
 34 Tschoke, Victoria   11 Sachem-MR            1:11.12                   
                  35.10     1:11.12 (36.02)                                        
 35 Suzuka, Shieri      12 Middies-MR           1:11.17                   
                  34.49     1:11.17 (36.68)                                        
 36 Stefanello, Nicole  12 LBA-MR               1:11.33                   
                  34.74     1:11.33 (36.59)                                        
 37 Skoko, Nina A       12 Pace-MR              1:11.44                   
                  34.06     1:11.44 (37.38)                                        
 38 Kennedy, Calla      12 NYCC-MR              1:11.59                   
                  35.87     1:11.59 (35.72)                                        
 39 Toth, Kayleigh T    12 Tmsuffolk-MR         1:11.62                   
                  34.60     1:11.62 (37.02)                                        
 40 deFreitas, Sophie   12 WAC-MR               1:11.78                   
                  35.07     1:11.78 (36.71)                                        
 41 Wilkins, Natalia M  12 LIAC-MR              1:11.89                   
                  35.23     1:11.89 (36.66)                                        
 41 Fidan, Cagla        11 Twisters-MR          1:11.89                   
                  34.84     1:11.89 (37.05)                                        
 43 DuPre, Pamela J     12 IA-MR                1:12.01                   
                  35.49     1:12.01 (36.52)                                        
 44 Buckley, Taylor A   12 Sachem-MR            1:12.09                   
                  35.03     1:12.09 (37.06)                                        
 45 McHale, Shannon     12 HAA-MR               1:12.10                   
                  34.01     1:12.10 (38.09)                                        
 46 Barry, Elizabeth R  11 Bgnw Marlins-MR      1:12.19                   
                  34.30     1:12.19 (37.89)                                        
 47 Klein, Eilis D      11 Badger-MR            1:12.64                   
 48 Fuchs, Amanda B     11 Agua Swim Team-MR    1:12.99                   
                  35.29     1:12.99 (37.70)                                        
 49 NG, Selina K        12 Tmsuffolk-MR         1:13.25                   
                  35.69     1:13.25 (37.56)                                        
 50 Rubenstein, Allie   12 Middies-MR           1:13.56                   
                  36.28     1:13.56 (37.28)                                        
 51 Webber, Claire      12 NY Sharks-MR         1:13.71                   
                  35.99     1:13.71 (37.72)                                        
 52 Francis, Casey L    12 Express Swimming-MR  1:13.85                   
                  35.55     1:13.85 (38.30)                                        
 53 Dematteo, Rosie A   12 CSC-MR               1:15.12                   
                  35.23     1:15.12 (39.89)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 2:08.41   3/18/2007 Annie Zhu, TWISTERS                        
       METRO: M 2:04.81   2/24/1997 Corey Berg, MSC-MR                         
                2:02.19  NAT
                2:02.99  N-18
                2:03.39  JRN
                2:06.99  NCSA
                2:10.39  SECT
                2:12.69  T16
                2:29.19  ZQ
                2:36.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Zhu, Annie          12 Twisters-MR          2:11.62    2:08.41#SECT    20  
                  30.22     1:02.87 (32.65)     1:35.75 (32.88)     2:08.41 (32.66)
  2 Neal, Lia M         12 Agua Swim Team-MR    2:16.46    2:14.98 ZQ      17  
                  31.88     1:06.44 (34.56)     1:41.66 (35.22)     2:14.98 (33.32)
  3 Kessler, Rachel R   12 Badger-MR            2:17.58    2:15.79 ZQ      16  
                  33.23     1:07.38 (34.15)     1:42.11 (34.73)     2:15.79 (33.68)
  4 Sun, Angela         12 Twisters-MR          2:21.58    2:17.95 ZQ      15  
                  32.19     1:07.27 (35.08)     1:43.32 (36.05)     2:17.95 (34.63)
  5 Kuzniewski, Kayla   12 Express Swimming-MR  2:18.75    2:19.55 ZQ      14  
                  32.63     1:07.93 (35.30)     1:43.88 (35.95)     2:19.55 (35.67)
  6 Hanss, Katie E      12 Agua Swim Team-MR    2:21.86    2:20.64 ZQ      13  
                  31.85     1:06.66 (34.81)     1:43.51 (36.85)     2:20.64 (37.13)
  7 Bailey, Brittany M  11 Badger-MR            2:23.29    2:23.52 ZQ      12  
                  32.94     1:08.77 (35.83)     1:46.37 (37.60)     2:23.52 (37.15)
  8 Zeffiro, Valerie A  12 Sachem-MR            2:21.53    2:26.63 ZQ      11  
                  33.07     1:09.40 (36.33)     1:47.66 (38.26)     2:26.63 (38.97)
B - Final
  9 Kuo, Jacqueline     12 Agua Swim Team-MR    2:23.39    2:21.00 ZQ       9  
                  32.54     1:07.85 (35.31)     1:44.73 (36.88)     2:21.00 (36.27)
 10 Dieterich, Sara A   12 CSC-MR               2:24.88    2:22.15 ZQ       7  
                  32.56     1:07.64 (35.08)     1:44.82 (37.18)     2:22.15 (37.33)
 11 Buonaiuto, Kelsey   12 TVSC-MR              2:23.97    2:22.71 ZQ       6  
                  32.57     1:08.53 (35.96)     1:45.89 (37.36)     2:22.71 (36.82)
 12 Coccaro, Claudia C  12 TVSC-MR              2:25.22    2:23.04 ZQ       5  
                  32.85     1:08.94 (36.09)     1:46.19 (37.25)     2:23.04 (36.85)
 13 Rubiano, Alexandra  11 Twisters-MR          2:26.48    2:25.53 ZQ       4  
                  33.25     1:10.95 (37.70)     1:49.06 (38.11)     2:25.53 (36.47)
 14 Toback, Gabbie N    11 LIAC-MR              2:25.11    2:25.98 ZQ       3  
                  33.53     1:10.52 (36.99)     1:48.39 (37.87)     2:25.98 (37.59)
 15 Buckley, Taylor A   12 Sachem-MR            2:26.08    2:32.05 JO       2  
                  35.02     1:12.80 (37.78)     1:52.29 (39.49)     2:32.05 (39.76)
Preliminaries
  8 Poleway, Monica J   12 Middies-MR           2:22.56                   
                  32.90     1:08.33 (35.43)     1:45.55 (37.22)     2:22.56 (37.01)
B - Final
 15 Housman, Emma Grac  11 Bgnw Marlins-MR      2:26.05                   
                  35.82     1:13.26 (37.44)     1:50.12 (36.86)     2:26.05 (35.93)
Preliminaries
 18 Goodwin, Lindsey A  12 BASC-MR              2:27.78                   
                  35.42     1:13.83 (38.41)     1:52.41 (38.58)     2:27.78 (35.37)
 19 Zawatson, Cady      12 LIAC-MR              2:28.87                   
                  36.22     1:13.68 (37.46)     1:51.48 (37.80)     2:28.87 (37.39)
 20 Mannix, Christine   12 Badger-MR            2:29.25                   
                  35.43     1:13.31 (37.88)     1:52.37 (39.06)     2:29.25 (36.88)
 21 Suarez, Daniela I   12 Agua Swim Team-MR    2:29.50                   
                  34.22     1:11.93 (37.71)     1:50.76 (38.83)     2:29.50 (38.74)
 22 Duncalf, Katie S    12 Bgnw Marlins-MR      2:30.51                   
                  35.79     1:14.56 (38.77)     1:53.68 (39.12)     2:30.51 (36.83)
 23 Cho, Rachel S       12 LIAC-MR              2:30.56                   
                  34.46     1:12.90 (38.44)     1:52.33 (39.43)     2:30.56 (38.23)
 24 Rudel, Holly E      12 Aqua Gems-MR         2:30.88                   
                  34.99     1:13.65 (38.66)     1:52.94 (39.29)     2:30.88 (37.94)
 25 Cruz, Brigitti S    11 Twisters-MR          2:30.94                   
                  35.61     1:13.70 (38.09)     1:52.64 (38.94)     2:30.94 (38.30)
 26 Ogisu, Emilie       11 Agua Swim Team-MR    2:31.88                   
                  36.46     1:15.05 (38.59)     1:53.97 (38.92)     2:31.88 (37.91)
 27 Kanim, Callie H     11 Middies-MR           2:32.23                   
                  36.88     1:15.68 (38.80)     1:54.31 (38.63)     2:32.23 (37.92)
 28 Winkler, Erika      12 NYCC-MR              2:32.25                   
                  35.82     1:14.82 (39.00)     1:54.87 (40.05)     2:32.25 (37.38)
 29 Rubenstein, Allie   12 Middies-MR           2:32.77                   
                  35.65     1:14.39 (38.74)     1:53.63 (39.24)     2:32.77 (39.14)
 30 Chudy, Charlotte L  12 Agua Swim Team-MR    2:32.80                   
                  36.45     1:15.30 (38.85)     1:54.42 (39.12)     2:32.80 (38.38)
 31 Barry, Elizabeth R  11 Bgnw Marlins-MR      2:33.00                   
                  35.61     1:14.36 (38.75)     1:54.36 (40.00)     2:33.00 (38.64)
 32 Fairclough, Morgan  12 MWSC-MR              2:33.39                   
                  35.87     1:15.21 (39.34)     1:55.11 (39.90)     2:33.39 (38.28)
 33 Andrews, Jinan M    11 Aqua Gems-MR         2:33.66                   
                  35.78     1:13.90 (38.12)     1:54.05 (40.15)     2:33.66 (39.61)
 34 Fuchs, Amanda B     11 Agua Swim Team-MR    2:34.07                   
                  35.64     1:15.40 (39.76)     1:55.36 (39.96)     2:34.07 (38.71)
 35 Malyszka, Stephani  12 COND-MR              2:34.27                   
                  36.75     1:15.81 (39.06)     1:55.64 (39.83)     2:34.27 (38.63)
 36 Kennedy, Calla      12 NYCC-MR              2:34.79                   
                  40.17     1:17.88 (37.71)     1:56.54 (38.66)     2:34.79 (38.25)
 37 Lampe, Colleen M    11 TVSC-MR              2:35.22                   
                  35.97     1:15.49 (39.52)     1:55.82 (40.33)     2:35.22 (39.40)
 38 Hogan, Anna M       11 TVSC-MR              2:35.30                   
                  35.28     1:14.26 (38.98)     1:54.62 (40.36)     2:35.30 (40.68)
 39 Hutzelmann, Amanda  11 Aqua Gems-MR         2:35.31                   
                  37.62     1:17.88 (40.26)     1:57.69 (39.81)     2:35.31 (37.62)
 40 Francis, Casey L    12 Express Swimming-MR  2:35.81                   
                  37.07     1:15.56 (38.49)     1:56.17 (40.61)     2:35.81 (39.64)
 41 Hirsch, Stephanie   11 TRS-MR               2:36.23                   
                  36.79     1:16.39 (39.60)     1:56.17 (39.78)     2:36.23 (40.06)
 42 Fabrizio, Jessica   12 North Shore-MR       2:36.56                   
                  36.91     1:16.47 (39.56)     1:57.27 (40.80)     2:36.56 (39.29)
 43 Clark, Sam P        11 Middies-MR           2:36.89                   
                  37.08     1:16.50 (39.42)     1:57.35 (40.85)     2:36.89 (39.54)
 44 Lane, Kristin M     12 Middies-MR           2:38.44                   
                  37.70     1:18.25 (40.55)     1:59.01 (40.76)     2:38.44 (39.43)
 45 Baker, Madison L    11 MWSC-MR              2:38.76                   
                  37.77     1:19.46 (41.69)     1:59.93 (40.47)     2:38.76 (38.83)
 46 Ingram, Alaina M    12 IA-MR                2:39.98                   
                  36.71     1:18.44 (41.73)     1:59.51 (41.07)     2:39.98 (40.47)
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 29.55   3/18/2007 Annie Zhu, TWISTERS                          
       METRO: M 29.55   3/18/2007 Annie Zhu, TWISTERS                          
                31.89  T16
                35.79  ZQ
                37.19  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Zhu, Annie          12 Twisters-MR            30.14      29.55#T16     20  
  2 Chan, Olivia        12 Express Swimming-MR    31.81      31.75 T16     17  
  3 Reynoso, Jessica M  12 Agua Swim Team-MR      32.65      32.26 ZQ      16  
  4 Neal, Lia M         12 Agua Swim Team-MR      33.06      32.33 ZQ      15  
  5 Gaffey, Mikaila M   12 CSC-MR                 33.40      32.64 ZQ      14  
  6 Case, Olivia        12 Agua Swim Team-MR      32.91      32.81 ZQ      13  
  7 Senken, Natasha L   12 OWA-MR                 33.91      33.42 ZQ      12  
  8 Hanss, Katie E      12 Agua Swim Team-MR      34.55      34.37 ZQ      11  
B - Final
  9 Gibbons, Jenna      12 BASC-MR                35.48      34.59 ZQ       9  
 10 Fulenwider, Meliss  12 Middies-MR             34.97      34.72 ZQ       7  
 11 Venice, Charissa L  11 NY Sharks-MR           35.67      34.81 ZQ       6  
 12 Scott, Lucy E       12 Agua Swim Team-MR      35.35      35.38 ZQ       5  
 13 Hetzer, Nicole M    11 CSC-MR                 35.79      35.57 ZQ       4  
 14 Rubiano, Alexandra  11 Twisters-MR            35.92      35.58 ZQ       3  
 15 Barrett, Janae J    11 Twisters-MR            35.80      35.83 JO       2  
 12 Kennedy, Calla      12 NYCC-MR                35.61                   
Preliminaries
 13 Ostertag, Elizabet  12 Middies-MR             35.63                   
 18 Fabrizio, Jessica   12 North Shore-MR         36.02                   
 19 Suh, Bridget        12 Agua Swim Team-MR      36.14                   
 19 Webber, Claire      12 NY Sharks-MR           36.14                   
 21 Lindenberg, Olivia  11 Bgnw Marlins-MR        36.19                   
 22 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR    36.28                   
 23 Timpanaro, Ilysa E  12 NDAC-MR                36.51                   
 23 Walsh, Shannon      11 Scd-Mr-MR              36.51                   
 25 Smith, Mollie M     12 Pace-MR                36.53                   
 26 Clark, Sam P        11 Middies-MR             36.62                   
 27 Boccia, Lindsay M   12 WAC-MR                 36.71                   
 28 Baker, Madison L    11 MWSC-MR                37.35                   
 29 Shaw, Keyzia        12 UNATT-MR               37.42                   
 30 Eastman, Lizard M   11 LIAC-MR                37.61                   
 31 Fidan, Cagla        11 Twisters-MR            37.84                   
 32 Miesner, Kiera C    11 NY Sharks-MR           37.92                   
 33 Boyko, Emily F      12 MSC-MR                 38.38                   
 34 Winograd, Marcella  12 Aqua Gems-MR           38.78                   
 -- McElroy, Nora       11 Badger-MR                DQ                    
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 1:07.06   2/25/2006 Annie Zhu, TWISTERS                        
       METRO: M 1:03.54  11/11/2006 Annie Zhu at 2006 MR New York, LGAC-MR     
                1:04.19  NAT
                1:04.59  N-18
                1:04.89  JRN
                1:06.89  NCSA
                1:08.29  SECT
                1:08.89  T16
                1:17.89  ZQ
                1:20.49  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Chan, Olivia        12 Express Swimming-MR  1:09.93    1:08.79 T16     20  
                  32.26     1:08.79 (36.53)                                        
  2 Reynoso, Jessica M  12 Agua Swim Team-MR    1:12.59    1:11.27 ZQ      17  
                  33.87     1:11.27 (37.40)                                        
  3 Buonaiuto, Kelsey   12 TVSC-MR              1:15.60    1:14.03 ZQ      16  
                  34.92     1:14.03 (39.11)                                        
  4 Senken, Natasha L   12 OWA-MR               1:16.55    1:14.29 ZQ      15  
                  35.54     1:14.29 (38.75)                                        
  5 Hanss, Katie E      12 Agua Swim Team-MR    1:16.08    1:15.04 ZQ      14  
                  35.36     1:15.04 (39.68)                                        
  6 Fulenwider, Meliss  12 Middies-MR           1:17.09    1:15.31 ZQ      13  
                  35.04     1:15.31 (40.27)                                        
  7 Walsh, Shannon      11 Scd-Mr-MR            1:17.35    1:16.73 ZQ      12  
                  35.65     1:16.73 (41.08)                                        
  8 Suarez, Daniela I   12 Agua Swim Team-MR    1:17.33    1:17.31 ZQ      11  
                  36.50     1:17.31 (40.81)                                        
B - Final
  9 Hetzer, Nicole M    11 CSC-MR               1:18.70    1:15.88 ZQ       9  
                  36.11     1:15.88 (39.77)                                        
 10 Gibbons, Jenna      12 BASC-MR              1:17.71    1:16.23 ZQ       7  
                  36.12     1:16.23 (40.11)                                        
 11 Rubiano, Alexandra  11 Twisters-MR          1:17.94    1:16.31 ZQ       6  
                  36.95     1:16.31 (39.36)                                        
 12 Kennedy, Calla      12 NYCC-MR              1:18.14    1:16.77 ZQ       5  
                  36.37     1:16.77 (40.40)                                        
 13 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR  1:18.07    1:17.05 ZQ       4  
                  36.01     1:17.05 (41.04)                                        
 14 Scott, Lucy E       12 Agua Swim Team-MR    1:18.08    1:17.10 ZQ       3  
                  36.46     1:17.10 (40.64)                                        
 15 Timpanaro, Ilysa E  12 NDAC-MR              1:17.65    1:17.88 ZQ       2  
                  37.38     1:17.88 (40.50)                                        
 16 Lehner, Stefanie J  11 LIAC-MR              1:18.60    1:18.82 JO       1  
                  37.34     1:18.82 (41.48)                                        
Preliminaries
 17 Fabrizio, Jessica   12 North Shore-MR       1:18.88                   
                  37.10     1:18.88 (41.78)                                        
 18 Smith, Mollie M     12 Pace-MR              1:18.92                   
                  37.31     1:18.92 (41.61)                                        
 19 Ouzounian, Jaclyn   12 TVSC-MR              1:19.15                   
                  37.18     1:19.15 (41.97)                                        
 20 Suh, Bridget        12 Agua Swim Team-MR    1:19.16                   
                  36.95     1:19.16 (42.21)                                        
 21 Deverna, Tara N     11 GAEL-MR              1:19.43                   
                  38.32     1:19.43 (41.11)                                        
 22 Raccioppi, Paige    12 TRS-MR               1:19.66                   
                  37.64     1:19.66 (42.02)                                        
 23 Clark, Sam P        11 Middies-MR           1:19.72                   
                  37.80     1:19.72 (41.92)                                        
 24 Barrett, Janae J    11 Twisters-MR          1:19.97                   
                  38.22     1:19.97 (41.75)                                        
 25 Daly, Lauren B      12 PBAC-MR              1:19.99                   
                  37.09     1:19.99 (42.90)                                        
 26 Barry, Amanda E     11 WISC-MR              1:20.83                   
 27 McKallen, Theresa   11 NY Sharks-MR         1:21.23                   
                  39.41     1:21.23 (41.82)                                        
 28 Webber, Claire      12 NY Sharks-MR         1:21.54                   
                  39.32     1:21.54 (42.22)                                        
 29 Eastman, Lizard M   11 LIAC-MR              1:22.32                   
                  40.06     1:22.32 (42.26)                                        
 30 Wilkins, Natalia M  12 LIAC-MR              1:22.99                   
 31 Boyko, Emily F      12 MSC-MR               1:23.16                   
 32 Shaw, Keyzia        12 UNATT-MR             1:23.61                   
                  39.47     1:23.61 (44.14)                                        
 33 Baker, Madison L    11 MWSC-MR              1:23.93                   
                  40.46     1:23.93 (43.47)                                        
 -- Case, Olivia        12 Agua Swim Team-MR        DQ                    
                  33.61          DQ (37.48)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 2:23.84   3/16/2007 Olivia Chan, Express Swimming              
       METRO: M 2:16.16   3/10/2007 Annie Zhu at 2007 Speedo Sect, LGAC-MR     
                2:18.69  NAT
                2:19.49  N-18
                2:19.79  JRN
                2:24.29  NCSA
                2:28.39  SECT
                2:30.29  T16
                2:50.59  ZQ
                2:55.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Chan, Olivia        12 Express Swimming-MR  2:25.76    2:23.84#NCSA    20  
                  32.88     1:09.97 (37.09)     1:47.07 (37.10)     2:23.84 (36.77)
  2 Case, Olivia        12 Agua Swim Team-MR    2:34.28    2:30.68 ZQ      17  
                  34.09     1:12.42 (38.33)     1:51.64 (39.22)     2:30.68 (39.04)
  3 Neal, Lia M         12 Agua Swim Team-MR    2:39.63    2:36.39 ZQ      16  
                  34.89     1:15.17 (40.28)     1:57.01 (41.84)     2:36.39 (39.38)
  4 Senken, Natasha L   12 OWA-MR               2:39.67    2:39.49 ZQ      15  
                  36.43     1:17.02 (40.59)     1:58.71 (41.69)     2:39.49 (40.78)
  5 Hanss, Katie E      12 Agua Swim Team-MR    2:39.13    2:39.51 ZQ      14  
                  35.74     1:16.09 (40.35)     1:57.70 (41.61)     2:39.51 (41.81)
  6 Reynoso, Jessica M  12 Agua Swim Team-MR    2:39.81    2:40.26 ZQ      13  
                  35.40     1:15.00 (39.60)     1:56.84 (41.84)     2:40.26 (43.42)
  7 Hetzer, Nicole M    11 CSC-MR               2:43.82    2:43.36 ZQ      12  
                  38.06     1:20.01 (41.95)     2:02.56 (42.55)     2:43.36 (40.80)
  8 Rubiano, Alexandra  11 Twisters-MR          2:44.26    2:44.31 ZQ      11  
                  37.36     1:19.43 (42.07)     2:02.37 (42.94)     2:44.31 (41.94)
B - Final
  9 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR  2:48.10    2:42.59 ZQ       9  
                  36.38     1:18.83 (42.45)     2:00.11 (41.28)     2:42.59 (42.48)
 10 Gibbons, Jenna      12 BASC-MR              2:47.44    2:46.34 ZQ       7  
                  36.87     1:19.48 (42.61)     2:03.25 (43.77)     2:46.34 (43.09)
 11 Ouzounian, Jaclyn   12 TVSC-MR              2:44.74    2:46.46 ZQ       6  
                  36.60     1:18.24 (41.64)     2:02.25 (44.01)     2:46.46 (44.21)
 12 Scott, Lucy E       12 Agua Swim Team-MR    2:47.24    2:46.94 ZQ       5  
                  37.72     1:20.58 (42.86)     2:04.27 (43.69)     2:46.94 (42.67)
 13 Fulenwider, Meliss  12 Middies-MR           2:47.30    2:46.98 ZQ       4  
                  37.35     1:19.86 (42.51)     2:04.62 (44.76)     2:46.98 (42.36)
 14 Kennedy, Calla      12 NYCC-MR              2:45.21    2:47.06 ZQ       3  
                  37.59     1:20.18 (42.59)     2:04.21 (44.03)     2:47.06 (42.85)
 15 Fabrizio, Jessica   12 North Shore-MR       2:48.48    2:49.00 ZQ       2  
                  36.98     1:19.98 (43.00)     2:04.90 (44.92)     2:49.00 (44.10)
 16 Smith, Mollie M     12 Pace-MR              2:48.31    2:49.52 ZQ       1  
                  37.49     1:20.80 (43.31)     2:05.73 (44.93)     2:49.52 (43.79)
Preliminaries
 17 Webber, Claire      12 NY Sharks-MR         2:48.59                   
                  40.32     1:23.31 (42.99)     2:08.36 (45.05)     2:48.59 (40.23)
 18 Deverna, Tara N     11 GAEL-MR              2:49.09                   
                  39.43     1:21.17 (41.74)     2:06.18 (45.01)     2:49.09 (42.91)
 19 Barry, Amanda E     11 WISC-MR              2:49.53                   
                  39.06     1:22.45 (43.39)     2:06.43 (43.98)     2:49.53 (43.10)
 20 Gaffey, Mikaila M   12 CSC-MR               2:50.13                   
                  36.47     1:20.43 (43.96)     2:06.04 (45.61)     2:50.13 (44.09)
 21 Barrett, Janae J    11 Twisters-MR          2:50.20                   
                  38.33     1:22.35 (44.02)     2:07.10 (44.75)     2:50.20 (43.10)
 22 Suh, Bridget        12 Agua Swim Team-MR    2:50.27                   
                  39.10     1:21.87 (42.77)     2:07.03 (45.16)     2:50.27 (43.24)
 23 Timpanaro, Ilysa E  12 NDAC-MR              2:50.28                   
                  38.59     1:21.55 (42.96)     2:06.21 (44.66)     2:50.28 (44.07)
 24 Clark, Sam P        11 Middies-MR           2:50.64                   
                  38.88     1:21.94 (43.06)     2:05.99 (44.05)     2:50.64 (44.65)
 25 Donnelly, Alexandr  12 North Shore-MR       2:50.68                   
                  37.83     1:21.15 (43.32)     2:06.09 (44.94)     2:50.68 (44.59)
 26 Coccaro, Claudia C  12 TVSC-MR              2:51.05                   
                  38.43     1:21.92 (43.49)     2:07.01 (45.09)     2:51.05 (44.04)
 27 Zawatson, Cady      12 LIAC-MR              2:51.41                   
                  38.85     1:23.55 (44.70)     2:08.06 (44.51)     2:51.41 (43.35)
 28 McKallen, Theresa   11 NY Sharks-MR         2:53.01                   
                  39.96     1:24.48 (44.52)     2:09.36 (44.88)     2:53.01 (43.65)
 29 Venice, Charissa L  11 NY Sharks-MR         2:53.66                   
                  38.97     1:23.42 (44.45)     2:08.65 (45.23)     2:53.66 (45.01)
 30 Hutzelmann, Amanda  11 Aqua Gems-MR         2:53.70                   
                  39.96     1:25.16 (45.20)     2:10.08 (44.92)     2:53.70 (43.62)
 31 Danner, Sage S      12 NDAC-MR              2:53.79                   
                  38.29     1:22.84 (44.55)     2:08.78 (45.94)     2:53.79 (45.01)
 32 Fidan, Cagla        11 Twisters-MR          2:54.06                   
                  38.34     1:23.17 (44.83)     2:09.57 (46.40)     2:54.06 (44.49)
 33 Lehner, Stefanie J  11 LIAC-MR              2:54.46                   
                  40.74     1:24.80 (44.06)     2:10.81 (46.01)     2:54.46 (43.65)
 34 Kim, Elizabeth      11 Twisters-MR          2:54.68                   
                  39.05     1:22.79 (43.74)     2:08.97 (46.18)     2:54.68 (45.71)
 35 Eastman, Lizard M   11 LIAC-MR              2:55.19                   
                  40.39     1:25.67 (45.28)     2:09.91 (44.24)     2:55.19 (45.28)
 36 Lindenberg, Olivia  11 Bgnw Marlins-MR      2:55.20                   
                  38.82     1:24.01 (45.19)     2:10.12 (46.11)     2:55.20 (45.08)
 37 Suzuka, Shieri      12 Middies-MR           2:55.38                   
                  40.38     1:24.15 (43.77)     2:11.46 (47.31)     2:55.38 (43.92)
 38 Boyko, Emily F      12 MSC-MR               2:55.40                   
                  40.21     1:24.82 (44.61)     2:10.78 (45.96)     2:55.40 (44.62)
 39 Walsh, Shannon      11 Scd-Mr-MR            2:55.53                   
                  38.36     1:21.65 (43.29)     2:08.36 (46.71)     2:55.53 (47.17)
 40 Guttridge, Kaitlyn  12 Bgnw Marlins-MR      2:55.90                   
                  40.35     1:25.63 (45.28)     2:11.13 (45.50)     2:55.90 (44.77)
 41 Rodriguez, Keannie  11 Agua Swim Team-MR    2:56.43                   
                  39.80     1:25.22 (45.42)     2:11.30 (46.08)     2:56.43 (45.13)
 42 Baker, Madison L    11 MWSC-MR              3:01.86                   
                  42.55     1:28.44 (45.89)     2:16.43 (47.99)     3:01.86 (45.43)
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 26.12   3/16/2007 Lia M Neal, AGUA Swim Team                   
       METRO: M 25.92    5/1/1992 Jamie Landrio, TOI-MR                        
                27.49  T16
                30.59  ZQ
                31.79  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Neal, Lia M         12 Agua Swim Team-MR      26.68      26.12#T16     20  
  2 Friese, Brittany M  12 NBS-MR                 28.49      28.25 ZQ      17  
  3 Sun, Angela         12 Twisters-MR            28.49      28.30 ZQ      16  
  4 Hutchinson-Maddox,  11 Agua Swim Team-MR      29.89      29.15 ZQ      15  
  5 Lee, Abigail C      12 Agua Swim Team-MR      29.60      29.24 ZQ      14  
  6 DuPre, Pamela J     12 IA-MR                  30.08      29.73 ZQ      13  
  7 Zeffiro, Valerie A  12 Sachem-MR              29.52      29.93 ZQ      12  
B - Final
  9 Buonaiuto, Kelsey   12 TVSC-MR                30.36      29.46 ZQ       9  
 10 Hutzelmann, Amanda  11 Aqua Gems-MR           30.55      29.95 ZQ       7  
 11 NG, Selina K        12 Tmsuffolk-MR           30.24      30.12 ZQ       6  
 12 Wilkins, Natalia M  12 LIAC-MR                30.61      30.15 ZQ       5  
 13 Webber, Claire      12 NY Sharks-MR           30.53      30.43 ZQ       4  
 14 Anastasiou, Elle J  12 Pace-MR                30.22      30.51 ZQ       3  
 15 Reyes, Claudia L    11 CSC-MR                 30.60      30.65 JO       2  
 16 Scott, Lucy E       12 Agua Swim Team-MR      30.61      31.12 JO       1  
A - Final
  4 Dematteo, Rosie A   12 CSC-MR                 29.23                   
Preliminaries
 17 Kelly, Hannah E     12 LIAC-MR                30.72                   
 18 Ouzounian, Jaclyn   12 TVSC-MR                30.84                   
 18 Weinreb, Halley D   12 Middies-MR             30.84                   
 20 Rubiano, Alexandra  11 Twisters-MR            30.87                   
 21 Venice, Charissa L  11 NY Sharks-MR           30.88                   
 22 Case, Olivia        12 Agua Swim Team-MR      30.96                   
 23 Toback, Gabbie N    11 LIAC-MR                31.13                   
 23 Reynoso, Jessica M  12 Agua Swim Team-MR      31.13                   
 25 Dodge, Tara E       12 OWA-MR                 31.17                   
 26 Watson, Carly E     12 MSC-MR                 31.25                   
 27 Lindenberg, Olivia  11 Bgnw Marlins-MR        31.32                   
 28 Chudy, Charlotte L  12 Agua Swim Team-MR      31.34                   
 29 Lehner, Stefanie J  11 LIAC-MR                31.35                   
 30 Rubenstein, Allie   12 Middies-MR             31.38                   
 31 Mannix, Christine   12 Badger-MR              31.58                   
 32 Fidan, Cagla        11 Twisters-MR            31.60                   
 33 Gibbons, Jenna      12 BASC-MR                31.75                   
 33 Dieterich, Sara A   12 CSC-MR                 31.75                   
 35 Duncalf, Katie S    12 Bgnw Marlins-MR        31.83                   
 36 Doherty, Julia G    12 GAEL-MR                31.87                   
 37 Hetzer, Nicole M    11 CSC-MR                 31.94                   
 38 Barcklow, Gabriell  12 OWA-MR                 32.14                   
 39 McHale, Shannon     12 HAA-MR                 32.29                   
 40 Fuchs, Amanda B     11 Agua Swim Team-MR      32.37                   
 41 Rutkoske, Paige     11 Big Blue-MR            34.22                   
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 59.93   3/18/2007 Olivia Chan, Express Swimming                
       METRO: M 57.87    5/1/1991 Margo Diamond, GAK-MR                        
                56.19  NAT
                56.49  JRN
                56.59  N-18
                58.49  NCSA
                59.19  SECT
              1:00.39  T16
              1:08.09  ZQ
              1:12.39  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Chan, Olivia        12 Express Swimming-MR  1:01.40      59.93#T16     20  
                  28.32       59.93 (31.61)                                        
  2 Kessler, Rachel R   12 Badger-MR            1:02.74    1:01.50 ZQ      17  
                  29.36     1:01.50 (32.14)                                        
  3 Sun, Angela         12 Twisters-MR          1:02.68    1:01.91 ZQ      16  
                  28.72     1:01.91 (33.19)                                        
  4 Hutchinson-Maddox,  11 Agua Swim Team-MR    1:04.65    1:03.09 ZQ      15  
                  29.40     1:03.09 (33.69)                                        
  5 Friese, Brittany M  12 NBS-MR               1:04.72    1:03.34 ZQ      14  
                  29.69     1:03.34 (33.65)                                        
  6 Lee, Abigail C      12 Agua Swim Team-MR    1:05.81    1:04.87 ZQ      13  
                  30.11     1:04.87 (34.76)                                        
  7 Kuzniewski, Kayla   12 Express Swimming-MR  1:07.82    1:06.18 ZQ      12  
                  30.98     1:06.18 (35.20)                                        
  8 Kelly, Hannah E     12 LIAC-MR              1:08.35    1:07.46 ZQ      11  
                  31.52     1:07.46 (35.94)                                        
B - Final
  9 Lehner, Stefanie J  11 LIAC-MR              1:09.08    1:07.26 ZQ       9  
                  31.03     1:07.26 (36.23)                                        
 10 Anastasiou, Elle J  12 Pace-MR              1:09.75    1:07.87 ZQ       7  
                  31.28     1:07.87 (36.59)                                        
 11 Hutzelmann, Amanda  11 Aqua Gems-MR         1:08.62    1:08.12 JO       6  
                  31.75     1:08.12 (36.37)                                        
 12 Zeffiro, Valerie A  12 Sachem-MR            1:08.42    1:08.49 JO       5  
                  31.84     1:08.49 (36.65)                                        
 13 Ouzounian, Jaclyn   12 TVSC-MR              1:10.26    1:08.61 JO       4  
                  31.84     1:08.61 (36.77)                                        
 14 Chudy, Charlotte L  12 Agua Swim Team-MR    1:09.84    1:09.03 JO       3  
                  32.00     1:09.03 (37.03)                                        
 15 DuPre, Pamela J     12 IA-MR                1:08.78    1:09.66 JO       2  
                  32.23     1:09.66 (37.43)                                        
 13 NG, Selina K        12 Tmsuffolk-MR         1:09.41                   
                  31.17     1:09.41 (38.24)                                        
Preliminaries
 15 Duncalf, Katie S    12 Bgnw Marlins-MR      1:09.82                   
                  32.61     1:09.82 (37.21)                                        
 17 Poleway, Monica J   12 Middies-MR           1:10.10                   
                  32.84     1:10.10 (37.26)                                        
 19 Weinreb, Halley D   12 Middies-MR           1:10.38                   
                  32.64     1:10.38 (37.74)                                        
 20 Rubenstein, Allie   12 Middies-MR           1:10.51                   
                  32.85     1:10.51 (37.66)                                        
 21 Boyko, Emily F      12 MSC-MR               1:10.63                   
                  33.53     1:10.63 (37.10)                                        
 22 Gibbons, Jenna      12 BASC-MR              1:10.85                   
                  33.15     1:10.85 (37.70)                                        
 23 Coccaro, Claudia C  12 TVSC-MR              1:10.87                   
                  32.27     1:10.87 (38.60)                                        
 24 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR  1:10.98                   
                  34.07     1:10.98 (36.91)                                        
 25 Francis, Casey L    12 Express Swimming-MR  1:11.07                   
                  33.38     1:11.07 (37.69)                                        
 26 Watson, Carly E     12 MSC-MR               1:11.18                   
                  33.86     1:11.18 (37.32)                                        
 27 Feminella, Meghan   12 WAC-MR               1:11.94                   
                  32.53     1:11.94 (39.41)                                        
 28 Barry, Elizabeth R  11 Bgnw Marlins-MR      1:12.55                   
                  33.66     1:12.55 (38.89)                                        
 29 Barcklow, Gabriell  12 OWA-MR               1:12.70                   
                  33.28     1:12.70 (39.42)                                        
 30 Lindenberg, Olivia  11 Bgnw Marlins-MR      1:12.99                   
                  33.91     1:12.99 (39.08)                                        
 31 Fairclough, Morgan  12 MWSC-MR              1:13.82                   
                  33.64     1:13.82 (40.18)                                        
 32 Sciarrotto, Lauren  12 TVSC-MR              1:15.83                   
                  34.98     1:15.83 (40.85)                                        
 -- Venice, Charissa L  11 NY Sharks-MR             DQ                    
 
Girls 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 2:12.25   3/17/2007 Rachel R Kessler, Badger                   
       METRO: M 2:11.26  12/15/2000 Priscilla Modrov, TS-MR                    
                2:03.09  NAT
                2:03.89  N-18
                2:04.09  JRN
                2:07.39  NCSA
                2:11.49  SECT
                2:15.69  T16
                2:35.29  ZQ
                2:39.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kessler, Rachel R   12 Badger-MR            2:13.35    2:12.25#T16     20  
                  30.00     1:03.70 (33.70)     1:37.91 (34.21)     2:12.25 (34.34)
  2 Neal, Lia M         12 Agua Swim Team-MR    2:17.96    2:14.05 T16     17  
                  29.91     1:03.92 (34.01)     1:39.76 (35.84)     2:14.05 (34.29)
  3 Chan, Olivia        12 Express Swimming-MR  2:15.27    2:14.43 T16     16  
                  29.54     1:03.21 (33.67)     1:38.46 (35.25)     2:14.43 (35.97)
  4 Hutchinson-Maddox,  11 Agua Swim Team-MR    2:20.22    2:18.99 ZQ      15  
                  30.03     1:05.39 (35.36)     1:42.19 (36.80)     2:18.99 (36.80)
  5 Sun, Angela         12 Twisters-MR          2:24.18    2:19.44 ZQ      14  
                  30.60     1:05.74 (35.14)     1:42.65 (36.91)     2:19.44 (36.79)
  6 Kuzniewski, Kayla   12 Express Swimming-MR  2:25.34    2:22.34 ZQ      13  
                  31.41     1:07.73 (36.32)     1:44.96 (37.23)     2:22.34 (37.38)
  7 Kelly, Hannah E     12 LIAC-MR              2:26.96    2:26.89 ZQ      12  
                  32.08     1:08.27 (36.19)     1:46.67 (38.40)     2:26.89 (40.22)
  8 Boyko, Emily F      12 MSC-MR               2:33.26    2:31.84 ZQ      11  
                  33.73     1:12.33 (38.60)     1:52.16 (39.83)     2:31.84 (39.68)
B - Final
  9 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR  2:36.26    2:30.62 ZQ       9  
                  32.77     1:10.63 (37.86)     1:50.37 (39.74)     2:30.62 (40.25)
 10 Francis, Casey L    12 Express Swimming-MR  2:37.07    2:31.03 ZQ       7  
                  33.08     1:11.09 (38.01)     1:51.26 (40.17)     2:31.03 (39.77)
 11 Coccaro, Claudia C  12 TVSC-MR              2:37.90    2:32.62 ZQ       6  
                  31.78     1:09.00 (37.22)     1:49.34 (40.34)     2:32.62 (43.28)
 12 Barry, Elizabeth R  11 Bgnw Marlins-MR      2:35.21    2:33.50 ZQ       5  
                  32.35     1:10.91 (38.56)     1:51.91 (41.00)     2:33.50 (41.59)
 13 NG, Selina K        12 Tmsuffolk-MR         2:36.49    2:34.28 ZQ       4  
                  31.01     1:10.06 (39.05)     1:50.98 (40.92)     2:34.28 (43.30)
 14 Lehner, Stefanie J  11 LIAC-MR              2:35.77    2:34.57 ZQ       3  
                  32.69     1:11.80 (39.11)     1:53.10 (41.30)     2:34.57 (41.47)
 15 Gibbons, Jenna      12 BASC-MR              2:36.68    2:35.05 ZQ       2  
                  33.45     1:11.75 (38.30)     1:53.09 (41.34)     2:35.05 (41.96)
 16 Ouzounian, Jaclyn   12 TVSC-MR              2:36.93    2:38.78 JO       1  
                  32.32     1:11.05 (38.73)     1:55.08 (44.03)     2:38.78 (43.70)
Preliminaries
  9 Duncalf, Katie S    12 Bgnw Marlins-MR      2:33.94                   
 18 Weinreb, Halley D   12 Middies-MR           2:38.50                   
                2:38.61         2:38.50 ( )                                        
 19 Poleway, Monica J   12 Middies-MR           2:42.07                   
                  33.40     1:13.49 (40.09)     1:57.35 (43.86)     2:42.07 (44.72)
 20 Hutzelmann, Amanda  11 Aqua Gems-MR         2:43.64                   
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 58.44   3/18/2007 Annie Zhu, TWISTERS                          
       METRO: M 58.44   3/18/2007 Annie Zhu, TWISTERS                          
              1:02.19  T16
              1:08.59  ZQ
              1:11.49  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Zhu, Annie          12 Twisters-MR            59.44      58.44#T16     20  
                  27.61       58.44 (30.83)                                        
  2 Neal, Lia M         12 Agua Swim Team-MR    1:01.09      59.92 T16     17  
                  28.20       59.92 (31.72)                                        
  3 Chan, Olivia        12 Express Swimming-MR  1:02.97    1:01.63 T16     16  
                  29.09     1:01.63 (32.54)                                        
  4 Case, Olivia        12 Agua Swim Team-MR    1:05.58    1:05.31 ZQ      15  
                  31.65     1:05.31 (33.66)                                        
  5 Buonaiuto, Kelsey   12 TVSC-MR              1:06.71    1:05.54 ZQ      14  
                  30.47     1:05.54 (35.07)                                        
  6 Lee, Abigail C      12 Agua Swim Team-MR    1:05.74    1:06.36 ZQ      13  
                  30.10     1:06.36 (36.26)                                        
  7 Hetzer, Nicole M    11 CSC-MR               1:07.48    1:07.58 ZQ      12  
                  31.85     1:07.58 (35.73)                                        
  8 Rubiano, Alexandra  11 Twisters-MR          1:08.00    1:07.78 ZQ      11  
                  32.19     1:07.78 (35.59)                                        
B - Final
  9 Reynoso, Jessica M  12 Agua Swim Team-MR    1:08.09    1:06.14 ZQ       9  
                  31.70     1:06.14 (34.44)                                        
 10 Raccioppi, Paige    12 TRS-MR               1:08.21    1:06.72 ZQ       7  
                  31.16     1:06.72 (35.56)                                        
 11 Webber, Claire      12 NY Sharks-MR         1:08.69    1:07.50 ZQ       6  
                  31.78     1:07.50 (35.72)                                        
 12 Ouzounian, Jaclyn   12 TVSC-MR              1:08.74    1:08.30 ZQ       5  
                  31.58     1:08.30 (36.72)                                        
 13 Kuo, Jacqueline     12 Agua Swim Team-MR    1:08.54    1:08.62 JO       4  
                  31.45     1:08.62 (37.17)                                        
 14 Fulenwider, Meliss  12 Middies-MR           1:09.63    1:08.72 JO       3  
                  32.34     1:08.72 (36.38)                                        
 15 Gaffey, Mikaila M   12 CSC-MR               1:08.17    1:08.77 JO       2  
                  32.14     1:08.77 (36.63)                                        
 16 Hutchinson-Maddox,  11 Agua Swim Team-MR    1:09.32    1:08.91 JO       1  
                  32.52     1:08.91 (36.39)                                        
Preliminaries
 14 Watson, Carly E     12 MSC-MR               1:08.70                   
                  31.65     1:08.70 (37.05)                                        
 16 Mannix, Christine   12 Badger-MR            1:09.18                   
                  32.46     1:09.18 (36.72)                                        
 19 Anastasiou, Elle J  12 Pace-MR              1:09.90                   
                  37.04     1:09.90 (32.86)                                        
 20 Toback, Gabbie N    11 LIAC-MR              1:10.07                   
                  31.72     1:10.07 (38.35)                                        
 21 Timpanaro, Ilysa E  12 NDAC-MR              1:10.35                   
                  32.33     1:10.35 (38.02)                                        
 22 Gibbons, Jenna      12 BASC-MR              1:10.44                   
                  33.55     1:10.44 (36.89)                                        
 23 Barcklow, Gabriell  12 OWA-MR               1:10.69                   
                  33.65     1:10.69 (37.04)                                        
 24 NG, Selina K        12 Tmsuffolk-MR         1:10.74                   
                  31.70     1:10.74 (39.04)                                        
 25 Baker, Madison L    11 MWSC-MR              1:10.84                   
                  33.25     1:10.84 (37.59)                                        
 26 Lehner, Stefanie J  11 LIAC-MR              1:10.96                   
                  32.92     1:10.96 (38.04)                                        
 27 Zawatson, Cady      12 LIAC-MR              1:11.09                   
                  34.02     1:11.09 (37.07)                                        
 28 Wilkins, Natalia M  12 LIAC-MR              1:11.37                   
                  35.19     1:11.37 (36.18)                                        
 29 Fidan, Cagla        11 Twisters-MR          1:11.63                   
                  33.13     1:11.63 (38.50)                                        
 30 Feminella, Meghan   12 WAC-MR               1:11.73                   
                  32.66     1:11.73 (39.07)                                        
 31 Hutzelmann, Amanda  11 Aqua Gems-MR         1:11.94                   
                  33.75     1:11.94 (38.19)                                        
 32 Bailey, Brittany M  11 Badger-MR            1:12.56                   
                  33.60     1:12.56 (38.96)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 2:06.79   3/17/2007 Annie Zhu, TWISTERS                        
       METRO: M 2:06.11   3/11/2007 Annie Zhu at 2007 Speedo Sect, LGAC-MR     
                2:04.09  NAT
                2:04.89  N-18
                2:05.29  JRN
                2:09.49  NCSA
                2:10.89  SECT
                2:13.09  T16
                2:27.39  ZQ
                2:32.29  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Zhu, Annie          12 Twisters-MR          2:08.55    2:06.79#NCSA    20  
                  28.48     1:00.91 (32.43)     1:36.44 (35.53)     2:06.79 (30.35)
  2 Chan, Olivia        12 Express Swimming-MR  2:15.57    2:12.77 T16     17  
                  28.64     1:02.88 (34.24)     1:40.98 (38.10)     2:12.77 (31.79)
  3 Neal, Lia M         12 Agua Swim Team-MR    2:15.88    2:13.76 ZQ      16  
                  28.97     1:03.65 (34.68)     1:43.80 (40.15)     2:13.76 (29.96)
  4 Kessler, Rachel R   12 Badger-MR            2:18.68    2:17.90 ZQ      15  
                  29.97     1:05.13 (35.16)     1:46.84 (41.71)     2:17.90 (31.06)
  5 Raccioppi, Paige    12 TRS-MR               2:22.40    2:19.09 ZQ      14  
                  30.89     1:06.29 (35.40)     1:48.15 (41.86)     2:19.09 (30.94)
  6 Case, Olivia        12 Agua Swim Team-MR    2:20.88    2:20.92 ZQ      13  
                  31.62     1:08.75 (37.13)     1:47.88 (39.13)     2:20.92 (33.04)
  7 Friese, Brittany M  12 NBS-MR               2:24.73    2:23.42 ZQ      12  
                  31.25     1:06.51 (35.26)     1:51.96 (45.45)     2:23.42 (31.46)
  8 Hutchinson-Maddox,  11 Agua Swim Team-MR    2:23.95    2:25.00 ZQ      11  
                  31.11     1:09.37 (38.26)     1:52.54 (43.17)     2:25.00 (32.46)
B - Final
  9 Buonaiuto, Kelsey   12 TVSC-MR              2:27.32    2:22.42 ZQ       9  
 10 Lee, Abigail C      12 Agua Swim Team-MR    2:25.01    2:22.58 ZQ       7  
 11 Hanss, Katie E      12 Agua Swim Team-MR    2:25.98    2:22.91 ZQ       6  
 12 Hetzer, Nicole M    11 CSC-MR               2:26.72    2:23.93 ZQ       5  
 13 Reynoso, Jessica M  12 Agua Swim Team-MR    2:27.35    2:24.81 ZQ       4  
 14 Kuzniewski, Kayla   12 Express Swimming-MR  2:25.80    2:24.83 ZQ       3  
 15 Rubiano, Alexandra  11 Twisters-MR          2:27.07    2:25.77 ZQ       2  
 16 Barry, Elizabeth R  11 Bgnw Marlins-MR      2:27.41    2:27.84 JO       1  
Preliminaries
 17 Sun, Angela         12 Twisters-MR          2:28.06                   
                  30.00     1:05.78 (35.78)     1:53.19 (47.41)     2:28.06 (34.87)
 18 Mannix, Christine   12 Badger-MR            2:28.12                   
 19 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR  2:28.31                   
                  32.77     1:12.13 (39.36)     1:53.57 (41.44)     2:28.31 (34.74)
 20 Kuo, Jacqueline     12 Agua Swim Team-MR    2:28.49                   
                  32.39     1:09.25 (36.86)     1:55.30 (46.05)     2:28.49 (33.19)
 21 Coccaro, Claudia C  12 TVSC-MR              2:28.81                   
                  32.67     1:09.60 (36.93)     1:54.76 (45.16)     2:28.81 (34.05)
 22 Watson, Carly E     12 MSC-MR               2:28.82                   
                  32.50     1:09.56 (37.06)     1:55.27 (45.71)     2:28.82 (33.55)
 23 Zawatson, Cady      12 LIAC-MR              2:29.66                   
 24 Zeffiro, Valerie A  12 Sachem-MR            2:29.74                   
                  31.02     1:07.49 (36.47)     1:54.78 (47.29)     2:29.74 (34.96)
 25 Senken, Natasha L   12 OWA-MR               2:29.99                   
                  34.41     1:14.21 (39.80)     1:55.92 (41.71)     2:29.99 (34.07)
 26 Dieterich, Sara A   12 CSC-MR               2:30.05                   
                  33.75     1:10.98 (37.23)     1:57.05 (46.07)     2:30.05 (33.00)
 27 Poleway, Monica J   12 Middies-MR           2:30.06                   
                  32.61     1:08.78 (36.17)     1:55.60 (46.82)     2:30.06 (34.46)
 28 Wilkins, Natalia M  12 LIAC-MR              2:30.33                   
                  32.80     1:11.93 (39.13)     1:56.92 (44.99)     2:30.33 (33.41)
 29 Lehner, Stefanie J  11 LIAC-MR              2:30.57                   
                  31.90     1:10.30 (38.40)     1:55.49 (45.19)     2:30.57 (35.08)
 30 Buckley, Taylor A   12 Sachem-MR            2:30.58                   
                  33.19     1:12.12 (38.93)     1:56.61 (44.49)     2:30.58 (33.97)
 31 Brady, Megan        12 LBA-MR               2:31.21                   
                  33.72     1:13.76 (40.04)     1:58.11 (44.35)     2:31.21 (33.10)
 32 NG, Selina K        12 Tmsuffolk-MR         2:31.32                   
                  30.36     1:09.95 (39.59)     1:55.98 (46.03)     2:31.32 (35.34)
 33 Kelly, Hannah E     12 LIAC-MR              2:31.65                   
                  32.49     1:11.74 (39.25)     1:59.28 (47.54)     2:31.65 (32.37)
 34 Gibbons, Jenna      12 BASC-MR              2:31.97                   
                                2:32.10 ( )         2:31.97 ( )                    
 34 Fabrizio, Jessica   12 North Shore-MR       2:31.97                   
                  36.18     1:14.54 (38.36)     1:58.48 (43.94)     2:31.97 (33.49)
 36 Venice, Charissa L  11 NY Sharks-MR         2:32.43                   
                  32.97     1:12.13 (39.16)     1:58.78 (46.65)     2:32.43 (33.65)
 37 Francis, Casey L    12 Express Swimming-MR  2:32.79                   
                  33.54     1:12.69 (39.15)     1:57.81 (45.12)     2:32.79 (34.98)
 38 Cho, Rachel S       12 LIAC-MR              2:33.18                   
                  33.59     1:11.83 (38.24)     1:59.60 (47.77)     2:33.18 (33.58)
 39 Ouzounian, Jaclyn   12 TVSC-MR              2:33.34                   
                  32.73     1:12.25 (39.52)     1:57.42 (45.17)     2:33.34 (35.92)
 40 Fulenwider, Meliss  12 Middies-MR           2:33.60                   
                  34.68     1:13.28 (38.60)     1:59.03 (45.75)     2:33.60 (34.57)
 41 Webber, Claire      12 NY Sharks-MR         2:33.97                   
                  33.18     1:13.21 (40.03)     1:59.34 (46.13)     2:33.97 (34.63)
 42 Bailey, Brittany M  11 Badger-MR            2:35.09                   
                  37.37     1:13.35 (35.98)     2:00.86 (47.51)     2:35.09 (34.23)
 43 Barry, Amanda E     11 WISC-MR              2:36.01                   
                  35.31     1:16.80 (41.49)     2:01.69 (44.89)     2:36.01 (34.32)
 44 Hutzelmann, Amanda  11 Aqua Gems-MR         2:36.51                   
 45 Baker, Madison L    11 MWSC-MR              2:38.64                   
                  36.54     1:16.54 (40.00)     2:03.39 (46.85)     2:38.64 (35.25)
 46 Yu, Wynona K        11 Twisters-MR          2:39.84                   
                  34.43     1:17.13 (42.70)     2:04.69 (47.56)     2:39.84 (35.15)
 
Girls 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 4:32.26   3/16/2007 Annie Zhu, TWISTERS                        
       METRO: M 4:27.77    3/9/2007 Annie Zhu at 2007 Speedo Sect, LGAC-MR     
                4:23.79  NAT
                4:25.29  JRN
                4:25.39  N-18
                4:33.09  NCSA
                4:36.79  SECT
                4:44.79  T16
                5:27.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhu, Annie          12 Twisters-MR          4:33.64    4:32.26#NCSA    20  
                  29.43     1:03.50 (34.07)     1:38.70 (35.20)     2:12.84 (34.14)
        2:49.91 (37.07)     3:27.71 (37.80)     4:00.39 (32.68)     4:32.26 (31.87)
  2 Kessler, Rachel R   12 Badger-MR            4:48.76    4:44.11 T16     17  
                  29.92     1:03.49 (33.57)     1:39.94 (36.45)     2:15.42 (35.48)
        2:57.96 (42.54)     3:40.75 (42.79)     4:12.91 (32.16)     4:44.11 (31.20)
  3 Chan, Olivia        12 Express Swimming-MR  4:47.27    4:44.30 T16     16  
                  29.44     1:03.29 (33.85)     1:39.26 (35.97)     2:15.66 (36.40)
        2:54.77 (39.11)     3:35.71 (40.94)     4:10.95 (35.24)     4:44.30 (33.35)
  4 Raccioppi, Paige    12 TRS-MR               4:55.57    4:58.84 JO      15  
                  31.76     1:09.26 (37.50)     1:46.90 (37.64)     2:24.66 (37.76)
        3:07.44 (42.78)     3:51.78 (44.34)     4:26.02 (34.24)     4:58.84 (32.82)
  5 Kuzniewski, Kayla   12 Express Swimming-MR  5:08.43    5:00.23 JO      14  
                  31.31     1:08.59 (37.28)     1:44.62 (36.03)     2:21.08 (36.46)
        3:06.51 (45.43)     3:52.21 (45.70)     4:26.79 (34.58)     5:00.23 (33.44)
  6 Case, Olivia        12 Agua Swim Team-MR    5:01.86    5:00.31 JO      13  
                  32.04     1:09.99 (37.95)     1:49.13 (39.14)     2:27.27 (38.14)
        3:08.65 (41.38)     3:51.56 (42.91)     4:26.84 (35.28)     5:00.31 (33.47)
  7 Hutchinson-Maddox,  11 Agua Swim Team-MR    5:19.97    5:04.94 JO      12  
                  31.12     1:06.57 (35.45)     1:47.33 (40.76)     2:27.18 (39.85)
        3:11.77 (44.59)     3:56.56 (44.79)     4:32.01 (35.45)     5:04.94 (32.93)
  8 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR  5:14.50    5:11.96 JO      11  
                  33.69     1:12.44 (38.75)     1:51.84 (39.40)     2:31.19 (39.35)
        3:15.63 (44.44)     4:01.47 (45.84)     4:37.23 (35.76)     5:11.96 (34.73)
  9 Coccaro, Claudia C  12 TVSC-MR              5:10.68    5:12.65 JO       9  
                  32.61     1:11.40 (38.79)     1:50.87 (39.47)     2:29.51 (38.64)
        3:14.32 (44.81)     4:00.09 (45.77)     4:36.32 (36.23)     5:12.65 (36.33)
 10 Lehner, Stefanie J  11 LIAC-MR              5:14.06    5:13.07 JO       7  
                  33.83     1:13.75 (39.92)     1:53.55 (39.80)     2:32.12 (38.57)
        3:17.08 (44.96)     4:02.63 (45.55)     4:38.98 (36.35)     5:13.07 (34.09)
 11 Zawatson, Cady      12 LIAC-MR              5:15.71    5:13.78 JO       6  
                  33.06     1:12.92 (39.86)     1:52.73 (39.81)     2:32.48 (39.75)
        3:18.07 (45.59)     4:05.44 (47.37)     4:40.12 (34.68)     5:13.78 (33.66)
 12 Kuo, Jacqueline     12 Agua Swim Team-MR    5:11.07    5:14.05 JO       5  
                  32.67     1:11.34 (38.67)     1:51.04 (39.70)     2:30.36 (39.32)
        3:15.41 (45.05)     4:01.43 (46.02)     4:37.92 (36.49)     5:14.05 (36.13)
 13 Buckley, Taylor A   12 Sachem-MR            5:17.10    5:15.31 JO       4  
                  35.35     1:17.04 (41.69)     1:56.87 (39.83)     2:36.11 (39.24)
        3:18.91 (42.80)     4:04.47 (45.56)     4:41.22 (36.75)     5:15.31 (34.09)
 14 NG, Selina K        12 Tmsuffolk-MR         5:23.19    5:16.19 JO       3  
                  31.74     1:08.89 (37.15)     1:49.67 (40.78)     2:30.18 (40.51)
        3:16.24 (46.06)     4:02.48 (46.24)     4:39.55 (37.07)     5:16.19 (36.64)
 15 Poleway, Monica J   12 Middies-MR           5:07.47    5:17.60 JO       2  
                  32.17     1:12.46 (40.29)     1:50.71 (38.25)     2:29.36 (38.65)
        3:17.03 (47.67)     4:05.17 (48.14)     4:40.98 (35.81)     5:17.60 (36.62)
 16 Chudy, Charlotte L  12 Agua Swim Team-MR    5:26.23    5:18.57 JO       1  
                  33.51     1:13.88 (40.37)     1:53.59 (39.71)     2:35.33 (41.74)
        3:20.89 (45.56)     4:09.04 (48.15)     4:44.09 (35.05)     5:18.57 (34.48)
 17 Barry, Elizabeth R  11 Bgnw Marlins-MR      5:08.41    5:18.78 JO     
                  34.03     1:13.97 (39.94)     1:53.40 (39.43)     2:33.43 (40.03)
        3:19.10 (45.67)     4:06.18 (47.08)     4:42.31 (36.13)     5:18.78 (36.47)
 18 Kelly, Hannah E     12 LIAC-MR              5:17.87    5:19.98 JO     
                  32.31     1:09.60 (37.29)     1:50.55 (40.95)     2:30.60 (40.05)
        3:19.45 (48.85)     4:08.78 (49.33)     4:44.87 (36.09)     5:19.98 (35.11)
 19 Ouzounian, Jaclyn   12 TVSC-MR              5:19.47    5:21.59 JO     
                  31.89     1:10.75 (38.86)     1:51.95 (41.20)     2:33.70 (41.75)
        3:18.64 (44.94)     4:04.89 (46.25)     4:44.45 (39.56)     5:21.59 (37.14)
 20 Boyko, Emily F      12 MSC-MR               5:22.78    5:21.78 JO     
                  34.50     1:13.01 (38.51)     1:55.43 (42.42)     2:37.51 (42.08)
        3:22.80 (45.29)     4:08.82 (46.02)     4:47.24 (38.42)     5:21.78 (34.54)
 21 Gibbons, Jenna      12 BASC-MR              5:17.22    5:22.02 JO     
                  33.85     1:12.61 (38.76)     1:54.06 (41.45)     2:35.53 (41.47)
        3:20.51 (44.98)     4:07.72 (47.21)     4:45.90 (38.18)     5:22.02 (36.12)
 22 Suzuka, Shieri      12 Middies-MR           5:15.38    5:22.67 JO     
                  33.40     1:10.79 (37.39)     1:52.13 (41.34)     2:33.73 (41.60)
        3:23.19 (49.46)     4:11.85 (48.66)     4:47.10 (35.25)     5:22.67 (35.57)
 23 Fulenwider, Meliss  12 Middies-MR           5:15.33    5:25.36 JO     
                  34.78     1:16.37 (41.59)     1:55.95 (39.58)     2:38.03 (42.08)
        3:24.08 (46.05)     4:13.44 (49.36)     4:48.83 (35.39)     5:25.36 (36.53)
 24 Duncalf, Katie S    12 Bgnw Marlins-MR      5:21.71    5:25.48 JO     
                  33.55     1:13.41 (39.86)     1:53.55 (40.14)     2:34.23 (40.68)
        3:22.48 (48.25)     4:11.22 (48.74)     4:48.62 (37.40)     5:25.48 (36.86)
 25 Cho, Rachel S       12 LIAC-MR              5:13.58    5:27.40 JO     
                  34.24     1:14.48 (40.24)     1:54.43 (39.95)     2:33.78 (39.35)
        3:23.33 (49.55)     4:13.02 (49.69)     4:50.34 (37.32)     5:27.40 (37.06)
 26 Hutzelmann, Amanda  11 Aqua Gems-MR         5:18.83    5:27.50 JO     
                  32.83     1:12.12 (39.29)     1:55.12 (43.00)     2:37.07 (41.95)
        3:23.60 (46.53)     4:12.56 (48.96)     4:50.35 (37.79)     5:27.50 (37.15)
 27 Lane, Kristin M     12 Middies-MR           5:25.64    5:28.23        
                  34.88     1:15.94 (41.06)     1:57.97 (42.03)     2:38.72 (40.75)
        3:28.52 (49.80)     4:18.51 (49.99)     4:53.35 (34.84)     5:28.23 (34.88)
 28 McKallen, Theresa   11 NY Sharks-MR         5:21.77    5:30.28        
                  35.52     1:16.51 (40.99)     1:58.73 (42.22)     2:40.16 (41.43)
        3:27.36 (47.20)     4:14.03 (46.67)     4:52.76 (38.73)     5:30.28 (37.52)
 29 Yu, Wynona K        11 Twisters-MR          5:27.96    5:32.15        
                  34.42     1:14.98 (40.56)     1:58.13 (43.15)     2:40.82 (42.69)
        3:27.90 (47.08)     4:16.19 (48.29)     4:55.80 (39.61)     5:32.15 (36.35)
 30 Rubenstein, Allie   12 Middies-MR           5:27.76    5:34.02        
                  33.38     1:16.45 (43.07)     1:58.28 (41.83)     2:40.17 (41.89)
        3:29.56 (49.39)     4:19.33 (49.77)     4:56.30 (36.97)     5:34.02 (37.72)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 1:42.13        1991 YWCA Middies                               
       METRO: M 1:42.13    5/1/1991 YWCA Middies, YMID-MR                      
                1:45.59  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      1:45.82    1:42.88 T16     40  
     1) Case, Olivia 12                 2) Reynoso, Jessica M 12          
     3) Lee, Abigail C 12               4) Neal, Lia M 12                 
                  27.23       53.20 (26.20)     1:20.97 (27.97)     1:42.88 (21.88)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              1:48.72    1:47.72         34  
     1) Zhu, Annie 12                   2) Sun, Angela 12                 
     3) Fidan, Cagla 11                 4) Kim, Elizabeth 11              
                  24.88       53.63 (28.63)     1:21.64 (27.64)     1:47.72 (25.72)
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:50.30    1:48.18         32  
     1) Cho, Rachel S 12                2) Wilkins, Natalia M 12          
     3) Lehner, Stefanie J 11           4) Kelly, Hannah E 12             
                  26.02       53.29 (27.29)     1:21.53 (28.53)     1:48.18 (26.18)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      1:52.30    1:51.03         30  
     1) Scott, Lucy E 12                2) Suarez, Daniela I 12           
     3) Kuo, Jacqueline 12              4) Hanss, Katie E 12              
                  27.56       56.52 (28.52)     1:23.65 (26.65)     1:51.03 (27.03)
  5 Middies Swimming-MR  'A'                    1:51.00    1:52.18         28  
     1) Fulenwider, Melissa F 12        2) Rubenstein, Allie S 12         
     3) Poleway, Monica J 12            4) Lane, Kristin M 12             
                  27.32       55.46 (28.46)     1:23.82 (28.82)     1:52.18 (28.18)
  6 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:50.00    1:53.06         26  
     1) Mannix, Christine M 12          2) McElroy, Nora 11               
     3) Bailey, Brittany M 11           4) Kessler, Rachel R 12           
                  27.56       56.64 (28.64)     1:25.44 (28.44)     1:53.06 (28.06)
  7 Sachem Swim Club-MR  'A'                    1:54.87    1:53.39         24  
     1) Buckley, Taylor A 12            2) Zeffiro, Valerie A 12          
     3) Pavek, Marielle E 11            4) Miller, Heather R 12           
                  27.92       55.96 (27.96)     1:24.21 (28.21)     1:53.39 (29.39)
  8 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            1:53.94    1:53.48         22  
     1) Mesibov, Rachael 12             2) Webber, Claire 12              
     3) McKallen, Theresa 11            4) Venice, Charissa L 11          
                  26.74       54.96 (27.96)     1:25.56 (30.56)     1:53.48 (27.48)
  9 Old Westbury Aquatics-MR  'A'               1:54.07    1:53.96         18  
     1) Barcklow, Gabrielle G 12        2) Senken, Natasha L 12           
     3) Henry, Olivia P 12              4) Dodge, Tara E 12               
                  28.72       56.70 (27.70)     1:25.59 (28.59)     1:53.96 (27.96)
 10 Condors-MR  'A'                             1:54.75    1:54.90         14  
     1) Malyszka, Stephanie M 12        2) Kim, Rachel S 11               
     3) Hodder, Chandler R 12           4) Svensson, Polina W 12          
                  28.83       56.71 (27.71)     1:25.73 (28.73)     1:54.90 (28.90)
 11 Team Rockland Swimming-MR  'A'              1:56.38    1:55.09         12  
     1) Raccioppi, Paige 12             2) Lee, Lauren 12                 
     3) Im, Gabi 12                     4) Brooks, Alexandra 11           
                  27.27       56.60 (29.60)     1:25.84 (28.84)     1:55.09 (29.09)
 12 New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:02.00    1:55.26         10  
     1) Rivera, Ashley M 12             2) Martinez, Adrianna 12          
     3) Winkler, Erika 12               4) Kennedy, Calla 12              
                  28.79       58.00 (29.00)     1:14.69 (16.69)     1:55.26 (40.26)
 13 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 1:54.63    1:55.30          8  
     1) Maloney, Erin C 12              2) deFreitas, Sophie 12           
     3) Boccia, Lindsay M 12            4) Rondina, Corinne M 12          
                  28.12       57.32 (29.32)     1:26.82 (29.82)     1:55.30 (28.30)
 14 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 1:57.17    1:55.83          6  
     1) Brady, Megan 12                 2) Stefanello, Nicolette 12       
     3) Keim, Jennifer 12               4) Martinessi, Alexandra 12       
                  28.05       57.28 (29.28)     1:26.79 (29.79)     1:55.83 (28.83)
 15 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'C'      1:56.74   x1:56.25        
     1) Chudy, Charlotte L 12           2) Fuchs, Amanda B 11             
     3) Suh, Bridget 12                 4) Hutchinson-Maddox, Isla E 11   
                  28.94       58.64 (29.64)     1:28.54 (29.54)     1:56.25 (27.25)
 16 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:56.00    1:56.73          4  
     1) Barry, Elizabeth R 11           2) Housman, Emma Grace G 11       
     3) Duncalf, Katie S 12             4) Schneider, Rebecca S 12        
                  28.24       57.39 (29.39)     1:27.86 (30.86)     1:56.73 (28.73)
 17 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:55.40    1:57.87          2  
     1) McNulty, Kendra L 12            2) Demarco, Jackie M 11           
     3) Schauer, Elisabeth M 12         4) Doherty, Julia G 12            
                  29.17       58.38 (29.38)     1:28.64 (30.64)     1:57.87 (28.87)
 18 Long Beach Aquatics-MR  'B'                 2:04.61    2:03.63        
     1) Carey, Aileen 12                2) Nash, Jennifer 11              
     3) Solis, Susana 11                4) Cannon, Kellie 11              
                  29.67     1:00.22 (30.22)     1:32.05 (32.05)     2:03.63 (31.63)
 -- Pace Setter Swim Team-MR  'A'               1:54.78         DQ        
     1) Smith, Mollie M 12              2) Pope, Lauren A 12              
     3) Ryan, Mikela L 12               4) Anastasiou, Elle J 12          
 -- Islip Aquatics-MR  'A'                      1:56.93         DQ        
     1) Marmo, Marisa A 11              2) Ingram, Alaina M 12            
     3) DuPre, Pamela J 12              4)                                
                  27.82       57.65 (29.65)     1:27.96 (29.96)          DQ (29.22)
 
Girls 11-12 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 3:42.46        1991 YWCA Middies                               
       METRO: M 3:42.46    5/1/1991 YWCA Middies, YMID-MR                      
                3:32.19  JRN
                3:35.99  NAT
                3:35.99  N-18
                3:36.99  NCSA
                3:45.79  SECT
                3:50.69  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      3:50.34    3:45.48 SECT    40  
     1) Neal, Lia M 12                  2) Lee, Abigail C 12              
     3) Scott, Lucy E 12                4) Case, Olivia 12                
                  25.51       52.34 (52.34)     1:19.11 (27.11)     1:49.04 (57.04)
        2:16.61 (27.61)     2:47.28 (58.28)     3:15.13 (28.13)     3:45.48 (58.48)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              3:58.79    3:56.76         34  
     1) Zhu, Annie 12                   2) Sun, Angela 12                 
     3) Kim, Elizabeth 11               4) Fidan, Cagla 11                
                  29.04   1:01.19 (1:01.19)     1:30.66 (29.66)   2:03.49 (1:02.49)
        2:31.12 (28.12)     3:02.29 (59.29)     3:28.24 (26.24)     3:56.76 (54.76)
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            3:58.55    3:58.76         32  
     1) Cho, Rachel S 12                2) Wilkins, Natalia M 12          
     3) Zawatson, Cady 12               4) Kelly, Hannah E 12             
                  28.74   1:00.54 (1:00.54)     1:27.98 (26.98)     1:58.67 (57.67)
        2:27.68 (28.68)   2:59.54 (1:00.54)     3:27.72 (27.72)     3:58.76 (58.76)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      4:03.44    3:59.55         30  
     1) Kuo, Jacqueline 12              2) Hanss, Katie E 12              
     3) Hutchinson-Maddox, Isla E 11    4) Reynoso, Jessica M 12          
                  28.56   1:00.03 (1:00.03)     1:28.62 (28.62)   2:00.10 (1:00.10)
        2:29.50 (29.50)   3:01.15 (1:01.15)     3:28.90 (27.90)     3:59.55 (58.55)
  5 Connetquot Swim Club-MR  'A'                3:59.80    4:02.02         28  
     1) Hetzer, Nicole M 11             2) Gaffey, Mikaila M 12           
     3) Dieterich, Sara A 12            4) Reyes, Claudia L 11            
                  29.12   1:01.56 (1:01.56)     1:29.81 (27.81)     2:01.14 (59.14)
        2:29.43 (28.43)   3:01.50 (1:00.50)     3:29.99 (27.99)   4:02.02 (1:00.02)
  6 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            4:08.39    4:04.69         26  
     1) Mesibov, Rachael 12             2) Webber, Claire 12              
     3) Venice, Charissa L 11           4) McKallen, Theresa 11           
                2:04.38   4:04.69 (4:04.69)                                        
  7 Long Island Express-MR  'A'                 4:01.70    4:05.06         24  
     1) Chan, Olivia 12                 2) Kuzniewski, Kayla J 12         
     3) Francis, Casey L 12             4) Lucas, Marie E 11              
                  27.96   1:04.21 (1:04.21)     1:26.18 (22.18)     1:57.24 (53.24)
        2:28.03 (31.03)   3:01.64 (1:04.64)     3:31.89 (29.89)   4:05.06 (1:03.06)
  8 Badger Swim Club-MR  'A'                    4:00.00    4:05.51         22  
     1) Mannix, Christine M 12          2) Bailey, Brittany M 11          
     3) McElroy, Nora 11                4) Kessler, Rachel R 12           
                  28.30       58.34 (58.34)     1:28.20 (30.20)   2:00.88 (1:02.88)
        2:31.59 (30.59)   3:05.22 (1:04.22)     3:33.68 (28.68)   4:05.51 (1:00.51)
  9 Middies Swimming-MR  'A'                    3:59.00    4:06.08         18  
     1) Fulenwider, Melissa F 12        2) Rubenstein, Allie S 12         
     3) Lane, Kristin M 12              4) Poleway, Monica J 12           
                  28.16       58.81 (58.81)     1:28.42 (29.42)   2:01.95 (1:02.95)
        2:31.69 (29.69)   3:05.09 (1:03.09)     3:33.76 (28.76)   4:06.08 (1:01.08)
 10 Sachem Swim Club-MR  'A'                    4:10.75    4:09.58         14  
     1) Zeffiro, Valerie A 12           2) Buckley, Taylor A 12           
     3) Pavek, Marielle E 11            4) Miller, Heather R 12           
                  29.21   1:01.28 (1:01.28)     1:30.25 (29.25)   2:03.20 (1:02.20)
        2:34.30 (31.30)   3:07.97 (1:04.97)     3:37.97 (29.97)   4:09.58 (1:01.58)
 11 Three Village Swim Club-MR  'A'             4:00.21    4:10.09         12  
     1) Coccaro, Claudia C 12           2) Sciarrotto, Lauren 12          
     3) Ouzounian, Jaclyn M 12          4) Buonaiuto, Kelsey R 12         
                  29.98   1:02.88 (1:02.88)     1:18.99 (15.99)   2:08.03 (1:05.03)
        2:37.27 (29.27)   3:12.09 (1:04.09)     3:39.61 (27.61)     4:10.09 (58.09)
 12 Team Rockland Swimming-MR  'A'              4:09.73    4:11.24         10  
     1) Brooks, Alexandra 11            2) McIlhargy, Amanda 12           
     3) Lee, Lauren 12                  4) Raccioppi, Paige 12            
                  30.64   1:04.90 (1:04.90)     1:35.69 (30.69)   2:08.87 (1:03.87)
        2:39.30 (30.30)   3:13.85 (1:04.85)     3:41.39 (27.39)     4:11.24 (57.24)
 13 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 4:13.50    4:15.44          8  
     1) Feminella, Meghan C 12          2) deFreitas, Sophie 12           
     3) Boccia, Lindsay M 12            4) Maloney, Erin C 12             
                  30.20   1:03.41 (1:03.41)     1:32.29 (29.29)   2:04.92 (1:01.92)
        2:36.37 (31.37)   3:11.06 (1:06.06)     3:41.91 (30.91)   4:15.44 (1:04.44)
 14 New York City Aquatic Club-MR  'A'          4:20.00    4:15.74          6  
     1) Kennedy, Calla 12               2) Martinez, Adrianna 12          
     3) Winkler, Erika 12               4) Rivera, Ashley M 12            
                  29.48   1:02.45 (1:02.45)     1:33.86 (31.86)   2:07.89 (1:05.89)
        2:39.49 (31.49)   3:14.81 (1:06.81)     3:44.08 (29.08)   4:15.74 (1:00.74)
 15 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 4:10.43    4:16.18          4  
     1) Hutzelmann, Amanda L 11         2) Rudel, Holly E 12              
     3) Winograd, Marcella S 12         4) Andrews, Jinan M 11            
                  30.11   1:03.41 (1:03.41)     1:33.31 (30.31)   2:07.55 (1:04.55)
        2:39.43 (31.43)   3:14.47 (1:06.47)     3:43.53 (29.53)   4:16.18 (1:02.18)
 16 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'C'      4:14.03   x4:19.25        
     1) Suarez, Daniela I 12            2) Ogisu, Emilie 11               
     3) Rodriguez, Keannie M 11         4) Chudy, Charlotte L 12          
                  29.73   1:33.96 (1:33.96)                         2:08.01 (34.01)
        2:39.02 (31.02)   3:15.54 (1:07.54)     3:45.78 (29.78)   4:19.25 (1:03.25)
 17 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   4:13.85    4:21.14          2  
     1) Demarco, Jackie M 11            2) McNulty, Kendra L 12           
     3) Schauer, Elisabeth M 12         4) Doherty, Julia G 12            
                  30.81   1:07.13 (1:07.13)     1:36.67 (29.67)   2:11.59 (1:04.59)
        2:42.44 (30.44)   3:16.80 (1:04.80)     3:47.92 (30.92)   4:21.14 (1:04.14)
 18 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 4:17.20    4:21.44        
     1) Brady, Megan 12                 2) Stefanello, Nicolette 12       
     3) Cannon, Kellie 11               4) Martinessi, Alexandra 12       
                  29.46   1:01.32 (1:01.32)     1:31.83 (30.83)   2:05.88 (1:04.88)
        2:38.87 (32.87)   3:14.62 (1:08.62)     3:45.78 (30.78)   4:21.44 (1:06.44)
 19 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          4:12.00    4:21.61        
     1) Barry, Elizabeth R 11           2) Lindenberg, Olivia N 11        
     3) Duncalf, Katie S 12             4) Housman, Emma Grace G 11       
                  29.49   1:01.36 (1:01.36)     1:33.32 (32.32)   2:10.95 (1:09.95)
        2:43.03 (32.03)   3:18.29 (1:07.29)     3:49.00 (31.00)   4:21.61 (1:03.61)
 20 Condors-MR  'A'                             4:13.62    4:21.68        
     1) Malyszka, Stephanie M 12        2) Hodder, Chandler R 12          
     3) Kim, Rachel S 11                4) Chung, Katie 12                
                  31.87   1:12.25 (1:12.25)     1:38.92 (26.92)   2:14.13 (1:02.13)
        2:44.45 (30.45)   3:19.05 (1:05.05)     3:48.92 (29.92)   4:21.68 (1:02.68)
 21 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'              4:19.00    4:22.33        
     1) Rubiano, Alexandra K 11         2) Barbosa, Tabitha 11            
     3) Cruz, Brigitti S 11             4) Yu, Wynona K 11                
 22 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'           4:38.70    4:25.47        
     1) Baker, Madison L 11             2) Fairclough, Morgan D 12        
     3) Lambkin, Kelly A 12             4) McGurk, Emily M 11             
                  30.59   1:03.93 (1:03.93)     1:33.64 (29.64)   2:07.10 (1:03.10)
        2:39.80 (32.80)   3:16.71 (1:09.71)     3:48.78 (31.78)   4:25.47 (1:08.47)
 23 Long Beach Aquatics-MR  'B'                 4:38.99    4:36.69        
     1) Solis, Susana 11                2) Keim, Jennifer 12              
     3) Ward, Mariah 12                 4) Christie, Emma 12              
                  33.45   1:09.48 (1:09.48)     1:40.46 (31.46)   2:15.01 (1:06.01)
        2:48.54 (33.54)   3:25.98 (1:10.98)     3:59.95 (33.95)   4:36.69 (1:10.69)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 1:55.74   3/17/2007 Asphalt Green Unified Aquatics, AGUA Swim T
                         A Lee, O Case, I Hutchinson-Maddox, L Neal        
       METRO: M 1:55.74   3/17/2007 Asphalt Green Unified Aquatics, AGUA Swim T
                         A Lee, O Case, I Hutchinson-Maddox, L Neal        
                1:57.99  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      1:57.57    1:55.74#T16     40  
     1) Lee, Abigail C 12               2) Case, Olivia 12                
     3) Hutchinson-Maddox, Isla E 11    4) Neal, Lia M 12                 
                  30.20     1:02.84 (32.84)     1:32.17 (29.17)     1:55.74 (23.74)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              1:57.18    1:57.82 T16     34  
     1) Rubiano, Alexandra K 11         2) Zhu, Annie 12                  
     3) Sun, Angela 12                  4) Fidan, Cagla 11                
                  35.42     1:01.53 (26.53)     1:29.27 (27.27)     1:57.82 (28.82)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      2:03.33    2:02.11         32  
     1) Hanss, Katie E 12               2) Reynoso, Jessica M 12          
     3) Scott, Lucy E 12                4) Kuo, Jacqueline 12             
                  31.13     1:03.55 (32.55)     1:34.14 (30.14)     2:02.11 (28.11)
  4 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:04.43    2:05.32         30  
     1) Cho, Rachel S 12                2) Zawatson, Cady 12              
     3) Wilkins, Natalia M 12           4) Kelly, Hannah E 12             
                  30.27     1:07.14 (37.14)     1:38.29 (31.29)     2:05.32 (27.32)
  5 Long Island Express-MR  'A'                 2:06.15    2:05.39         28  
     1) Francis, Casey L 12             2) Lucas, Marie E 11              
     3) Chan, Olivia 12                 4) Kuzniewski, Kayla J 12         
                  32.41     1:09.34 (37.34)     1:36.06 (27.06)     2:05.39 (29.39)
  6 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:09.28    2:05.83         26  
     1) Bailey, Brittany M 11           2) McElroy, Nora 11               
     3) Kessler, Rachel R 12            4) Mannix, Christine M 12         
  7 Middies Swimming-MR  'A'                    2:05.00    2:06.04         24  
     1) Poleway, Monica J 12            2) Fulenwider, Melissa F 12       
     3) Weinreb, Halley D 12            4) Rubenstein, Allie S 12         
                  32.29     1:06.92 (34.92)     1:37.86 (30.86)     2:06.04 (28.04)
  8 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'C'      2:08.94   x2:06.97        
     1) Fuchs, Amanda B 11              2) Suh, Bridget 12                
     3) Chudy, Charlotte L 12           4) Suarez, Daniela I 12           
                  33.21     1:08.53 (35.53)     1:39.91 (30.91)     2:06.97 (26.97)
  9 Old Westbury Aquatics-MR  'A'               2:08.72    2:07.62         22  
     1) Henry, Olivia P 12              2) Senken, Natasha L 12           
     3) Dodge, Tara E 12                4) Barcklow, Gabrielle G 12       
                  34.93     1:08.85 (33.85)     1:40.37 (31.37)     2:07.62 (27.62)
 10 Pace Setter Swim Team-MR  'A'               2:09.62    2:08.15         18  
     1) Pope, Lauren A 12               2) Smith, Mollie M 12             
     3) Anastasiou, Elle J 12           4) Ryan, Mikela L 12              
                  33.92     1:10.14 (36.14)     1:39.74 (29.74)     2:08.15 (28.15)
 11 New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:14.00    2:08.37         14  
     1) Winkler, Erika 12               2) Kennedy, Calla 12              
     3) Martinez, Adrianna 12           4) Rivera, Ashley M 12            
                  32.96     1:08.20 (35.20)     1:40.22 (32.22)     2:08.37 (28.37)
 12 Sachem Swim Club-MR  'A'                    2:10.41    2:09.14         12  
     1) Zeffiro, Valerie A 12           2) Vera, Karly N 11               
     3) Buckley, Taylor A 12            4) Pavek, Marielle E 11           
                  32.70     1:11.17 (38.17)     1:40.81 (29.81)     2:09.14 (28.14)
 13 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 2:10.05    2:10.01         10  
     1) deFreitas, Sophie 12            2) Boccia, Lindsay M 12           
     3) Maloney, Erin C 12              4) Rondina, Corinne M 12          
                  34.02     1:10.67 (36.67)     1:41.12 (30.12)     2:10.01 (29.01)
 14 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'              2:10.32    2:11.17          8  
     1) Yu, Wynona K 11                 2) Barrett, Janae J 11            
     3) Barbosa, Tabitha 11             4) Kim, Elizabeth 11              
                  35.37     1:11.15 (36.15)     1:43.26 (32.26)     2:11.17 (28.17)
 15 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:10.59    2:12.07          6  
     1) Schauer, Elisabeth M 12         2) Deverna, Tara N 11             
     3) Doherty, Julia G 12             4) McNulty, Kendra L 12           
                  34.22     1:11.09 (37.09)     1:43.74 (32.74)     2:12.07 (28.07)
 16 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            2:09.26    2:12.35          4  
     1) Webber, Claire 12               2) McKallen, Theresa 11           
     3) Venice, Charissa L 11           4) Mesibov, Rachael 12            
                  34.33     1:12.44 (38.44)     1:44.12 (32.12)     2:12.35 (28.35)
 17 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 2:11.69    2:13.26          2  
     1) Nash, Jennifer 11               2) Stefanello, Nicolette 12       
     3) Martinessi, Alexandra 12        4) Brady, Megan 12                
                  36.63     1:15.19 (38.19)     1:46.72 (31.72)     2:13.26 (26.26)
 18 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:09.50    2:13.32        
     1) Housman, Emma Grace G 11        2) Barry, Elizabeth R 11          
     3) Duncalf, Katie S 12             4) Schneider, Rebecca S 12        
                  33.47     1:11.71 (38.71)     1:43.86 (31.86)     2:13.32 (29.32)
 19 Condors-MR  'A'                             2:11.80    2:13.42        
     1) Hodder, Chandler R 12           2) Malyszka, Stephanie M 12       
     3) Chung, Katie 12                 4) Kim, Rachel S 11               
                  33.89     1:11.46 (37.46)     1:42.83 (31.83)     2:13.42 (30.42)
 20 Team Rockland Swimming-MR  'A'              2:11.93    2:13.71        
     1) Hirsch, Stephanie 11            2) Raccioppi, Paige 12            
     3) McIlhargy, Amanda 12            4) Lee, Lauren 12                 
                  35.38     1:12.48 (37.48)     1:44.63 (32.63)     2:13.71 (28.71)
 21 Long Beach Aquatics-MR  'B'                 2:18.47    2:20.75        
     1) Carey, Aileen 12                2) Solis, Susana 11               
     3) Ward, Mariah 12                 4) Keim, Jennifer 12              
                  34.99     1:16.33 (41.33)     1:50.67 (34.67)     2:20.75 (29.75)
 -- Islip Aquatics-MR  'A'                      2:15.91         DQ        
     1) Ingram, Alaina M 12             2) Marmo, Marisa A 11             
     3) DuPre, Pamela J 12              4)                                
                  35.66     1:15.56 (39.56)     1:45.43 (29.43)          DQ (30.69)
 
Girls 11-12 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 4:12.02   3/16/2007 Asphalt Green Unified Aquatics, AGUA Swim T
                         A Lee, O Case, I Hutchinson-Maddox, L Neal        
       METRO: M 4:12.02   3/16/2007 Asphalt Green Unified Aquatics, AGUA Swim T
                         A Lee, O Case, I Hutchinson-Maddox, L Neal        
                3:55.59  JRN
                4:00.49  NAT
                4:00.49  N-18
                4:01.29  NCSA
                4:12.29  SECT
                4:18.89  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      4:15.40    4:12.02#SECT    40  
     1) Lee, Abigail C 12               2) Case, Olivia 12                
     3) Hutchinson-Maddox, Isla E 11    4) Neal, Lia M 12                 
                  30.98   1:03.81 (1:03.81)     1:36.99 (32.99)   2:15.01 (1:11.01)
        2:44.50 (29.50)   3:18.67 (1:03.67)     3:44.31 (25.31)     4:12.02 (53.02)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              4:15.56    4:15.97 T16     34  
     1) Rubiano, Alexandra K 11         2) Zhu, Annie 12                  
     3) Sun, Angela 12                  4) Kim, Elizabeth 11              
                  32.77   1:08.04 (1:08.04)     1:38.29 (30.29)   2:13.32 (1:05.32)
        2:42.19 (29.19)   3:15.53 (1:02.53)     3:44.23 (28.23)     4:15.97 (59.97)
  3 Badger Swim Club-MR  'A'                    4:32.72    4:27.20         32  
     1) Bailey, Brittany M 11           2) McElroy, Nora 11               
     3) Kessler, Rachel R 12            4) Mannix, Christine M 12         
                  32.70   1:06.33 (1:06.33)     1:23.52 (17.52)     1:42.49 (36.49)
        2:25.30 (43.30)   2:54.56 (1:12.56)     3:27.93 (32.93)   4:27.20 (1:32.20)
  4 Long Island Express-MR  'A'                 4:26.66    4:28.60         30  
     1) Kuzniewski, Kayla J 12          2) Chan, Olivia 12                
     3) Francis, Casey L 12             4) Lucas, Marie E 11              
                  32.28   1:06.02 (1:06.02)     1:37.74 (31.74)   2:14.50 (1:08.50)
        2:47.54 (33.54)   3:26.07 (1:12.07)     3:56.03 (30.03)   4:28.60 (1:02.60)
  5 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      4:28.59    4:32.37         28  
     1) Hanss, Katie E 12               2) Reynoso, Jessica M 12          
     3) Chudy, Charlotte L 12           4) Kuo, Jacqueline 12             
                  32.93   1:07.53 (1:07.53)     1:41.71 (33.71)   2:20.56 (1:12.56)
        2:53.41 (32.41)   3:31.63 (1:10.63)     3:47.85 (15.85)   4:32.37 (1:00.37)
  6 Middies Swimming-MR  'A'                    4:35.00    4:33.90         26  
     1) Poleway, Monica J 12            2) Fulenwider, Melissa F 12       
     3) Suzuka, Shieri 12               4) Lane, Kristin M 12             
                  32.38   1:06.45 (1:06.45)     1:41.59 (35.59)   2:22.86 (1:16.86)
        2:54.53 (31.53)   3:30.70 (1:07.70)     4:00.24 (29.24)   4:33.90 (1:02.90)
  7 Connetquot Swim Club-MR  'A'                4:28.13    4:33.97         24  
     1) Dieterich, Sara A 12            2) Gaffey, Mikaila M 12           
     3) Dematteo, Rosie A 12            4) Hetzer, Nicole M 11            
                  32.54   1:07.29 (1:07.29)     1:42.64 (35.64)                    
            2:56.03 ( )         3:34.07 ( )     4:02.56 (28.56)     4:33.97 (59.97)
  8 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:30.50    4:36.34         22  
     1) Cho, Rachel S 12                2) Zawatson, Cady 12              
     3) Kelly, Hannah E 12              4) Wilkins, Natalia M 12          
                  32.82   1:07.35 (1:07.35)     1:44.39 (37.39)   2:27.23 (1:20.23)
        2:58.45 (31.45)   3:35.26 (1:08.26)     4:04.06 (29.06)   4:36.34 (1:01.34)
  9 Old Westbury Aquatics-MR  'A'               4:43.41    4:42.38         18  
     1) Henry, Olivia P 12              2) Senken, Natasha L 12           
     3) Dodge, Tara E 12                4) Barcklow, Gabrielle G 12       
                  36.23   1:15.47 (1:15.47)     1:50.45 (35.45)   2:30.04 (1:15.04)
        3:02.37 (32.37)   3:40.40 (1:10.40)     4:09.55 (29.55)   4:42.38 (1:02.38)
 10 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          4:38.00    4:43.02         14  
     1) Housman, Emma Grace G 11        2) Lindenberg, Olivia N 11        
     3) Duncalf, Katie S 12             4) Barry, Elizabeth R 11          
                  33.30   1:08.03 (1:08.03)     1:45.63 (37.63)   2:28.52 (1:20.52)
        3:01.62 (32.62)   3:39.71 (1:10.71)     4:09.16 (29.16)   4:43.02 (1:03.02)
 11 Sachem Swim Club-MR  'A'                    4:44.38    4:43.94         12  
     1) Zeffiro, Valerie A 12           2) Vera, Karly N 11               
     3) Buckley, Taylor A 12            4) Pavek, Marielle E 11           
                  35.48   1:14.07 (1:14.07)     1:50.05 (36.05)   2:33.27 (1:19.27)
        3:04.24 (31.24)   3:41.86 (1:08.86)     4:11.69 (29.69)   4:43.94 (1:01.94)
 12 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            4:43.40    4:44.15         10  
     1) McKallen, Theresa 11            2) Webber, Claire 12              
     3) Venice, Charissa L 11           4) Mesibov, Rachael 12            
                  35.17   1:13.34 (1:13.34)     1:51.25 (38.25)   2:33.68 (1:20.68)
        3:06.12 (32.12)   3:44.25 (1:10.25)     4:12.95 (28.95)   4:44.15 (1:00.15)
 13 Team Rockland Swimming-MR  'A'              4:48.30    4:45.67          8  
     1) Hirsch, Stephanie 11            2) Raccioppi, Paige 12            
     3) McIlhargy, Amanda 12            4) Brooks, Alexandra 11           
                  35.86   1:14.16 (1:14.16)     1:50.28 (36.28)   2:31.09 (1:17.09)
        3:04.47 (33.47)   3:42.70 (1:11.70)     4:12.44 (29.44)   4:45.67 (1:02.67)
 14 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'              4:47.65    4:49.42          6  
     1) Fidan, Cagla 11                 2) Barrett, Janae J 11            
     3) Yu, Wynona K 11                 4) Barbosa, Tabitha 11            
                  34.38   1:11.47 (1:11.47)     1:48.95 (37.95)   2:30.44 (1:19.44)
        3:03.90 (33.90)   3:44.11 (1:14.11)     4:14.62 (30.62)   4:49.42 (1:05.42)
 15 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'C'      4:40.53   x4:52.02        
     1) Fuchs, Amanda B 11              2) Suh, Bridget 12                
     3) Scott, Lucy E 12                4) Rodriguez, Keannie M 11        
                  34.61   1:12.60 (1:12.60)     1:28.28 (15.28)     1:49.89 (36.89)
        2:32.89 (42.89)   3:06.43 (1:16.43)     3:45.38 (39.38)   4:52.02 (1:46.02)
 16 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   4:49.36    4:54.20          4  
     1) Leary, Tanita A 11              2) Deverna, Tara N 11             
     3) Demarco, Jackie M 11            4) Doherty, Julia G 12            
                  35.09   1:13.50 (1:13.50)     1:51.01 (37.01)   2:33.86 (1:19.86)
        3:07.54 (33.54)   3:49.99 (1:15.99)     4:19.75 (29.75)   4:54.20 (1:04.20)
 17 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 4:54.62    4:55.84          2  
     1) Stefanello, Nicolette 12        2) Brady, Megan 12                
     3) Martinessi, Alexandra 12        4) Cannon, Kellie 11              
                                                    2:03.18 ( )         4:55.84 ( )
 18 Condors-MR  'A'                             4:54.34    5:01.50        
     1) Chung, Katie 12                 2) Malyszka, Stephanie M 12       
     3) Kim, Rachel S 11                4) Svensson, Polina W 12          
                  35.59   1:13.31 (1:13.31)     1:51.62 (38.62)   2:35.94 (1:22.94)
        3:13.04 (37.04)   3:54.00 (1:18.00)     4:25.84 (31.84)   5:01.50 (1:07.50)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 24.34   2/26/2006 Brienne Ryan, WSSC -MR                       
       METRO: M 23.74    5/1/1982 Jennifer Boyd, BSC-MR                        
                23.59  NAT
                23.79  N-18
                23.89  JRN
                24.19  T16
                24.59  NCSA
                24.99  SECT
                26.59  ZQ
                26.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Rookwood, Shakiray  14 HS-MR                  25.04      24.61 SECT    20  
  2 Glenday, Heather M  14 IA-MR                  25.52      25.00 ZQ      17  
  3 Simonetti, Christi  13 TVSC-MR                25.88      25.33 ZQ      16  
  4 Henry, Elizabeth M  14 OWA-MR                 25.70      25.62 ZQ      15  
  5 Teng, Becky         14 Badger-MR              25.90      25.67 ZQ      14  
  6 Lampe, Shannon E    14 TVSC-MR                26.07      25.85 ZQ      13  
  7 DaSilva, Taylor A   13 TVSC-MR                25.89      26.33 ZQ      12  
  8 Trail, Melissa L    13 Bgnw Marlins-MR        25.92      26.66 JO      11  
B - Final
  9 Cooper, Sammie C    14 Bgnw Marlins-MR        26.47      25.86 ZQ       9  
 10 Russell, Clara J    13 Tmsuffolk-MR           26.43      25.89 ZQ       7  
 11 Schmalz, Danielle   13 PBAC-MR                26.08      25.96 ZQ       6  
 12 Bouzarouata, Sarah  13 Twisters-MR            26.28      26.10 ZQ       5  
 13 Haruki, Yuria       13 Twisters-MR            26.11      26.11 ZQ       4  
 14 Geissler, Kim       13 WAC-MR                 26.70      26.43 ZQ       3  
 15 Koch, Carolyn A     13 LIND-MR                26.73      26.64 JO       2  
 16 Sabatini, Nina B    14 OWA-MR                 26.76      26.75 JO       1  
Preliminaries
 17 Munz, Brenna A      14 MSC-MR                 26.77                   
 17 Michalak, Agata     13 NYCC-MR                26.77                   
 19 Hirsch, Jenna       13 TRS-MR                 26.79                   
 20 Sherard, Ashley M   13 NFS-MR                 26.85                   
 21 Coombs, Laurissa R  14 TVSC-MR                26.94                   
 22 Groccia, Adrienne   13 GAEL-MR                26.95                   
 23 Pope, Sarah A       13 NDAC-MR                26.97                   
 24 Farrar, Lexi B      14 MSC-MR                 26.99                   
 24 Flower, Lauren E    14 Pace-MR                26.99                   
 26 Johanson, Kelly A   13 Badger-MR              27.01                   
 27 Kadala, Kristyn E   14 Badger-MR              27.03                   
 27 Moore, Erica C      14 Aqua Gems-MR           27.03                   
 29 Purdy, Kristen L    14 TVSC-MR                27.04                   
 30 Parker, Rachel      13 LIAC-MR                27.09                   
 31 Sims, Danielle      13 Bgnw Marlins-MR        27.16                   
 32 Larkin, Colleen P   13 VAC-MR                 27.24                   
 33 Sims, Micah         14 Bgnw Marlins-MR        27.26                   
 33 Skeivys, Maria E    14 NYCC-MR                27.26                   
 35 Schaefer, Kathryn   14 GAEL-MR                27.35                   
 36 McDavid, Aiesha A   13 GAEL-MR                27.45                   
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 52.35   2/24/2006 Brienne Ryan, WSSC -MR                       
       METRO: M 51.33   2/16/2006 Alex Forrester, BAD-MR                       
                51.19  NAT
                51.59  N-18
                51.79  JRN
                52.29  T16
                52.89  NCSA
                53.99  SECT
                57.59  ZQ
                58.49  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Glenday, Heather M  14 IA-MR                  55.57      54.64 ZQ      20  
                  26.31       54.64 (28.33)                                        
  2 Polhill, Ali C      14 Bgnw Marlins-MR        55.27      55.22 ZQ      17  
                  26.40       55.22 (28.82)                                        
  3 Simonetti, Christi  13 TVSC-MR                55.54      55.68 ZQ      16  
                  26.44       55.68 (29.24)                                        
  4 Teng, Becky         14 Badger-MR              56.15      56.14 ZQ      15  
                  27.23       56.14 (28.91)                                        
  5 Henry, Elizabeth M  14 OWA-MR                 55.80      56.31 ZQ      14  
                  26.94       56.31 (29.37)                                        
  6 Cooper, Sammie C    14 Bgnw Marlins-MR        55.95      56.35 ZQ      13  
                  27.66       56.35 (28.69)                                        
  7 DaSilva, Taylor A   13 TVSC-MR                56.65      56.52 ZQ      12  
                  27.36       56.52 (29.16)                                        
  8 Trail, Melissa L    13 Bgnw Marlins-MR        56.01      57.16 ZQ      11  
                  27.13       57.16 (30.03)                                        
B - Final
  9 Rueda, Daniela      13 Agua Swim Team-MR      56.74      55.71 ZQ       9  
                  26.81       55.71 (28.90)                                        
 10 Johanson, Kelly A   13 Badger-MR              57.55      56.17 ZQ       7  
                  27.08       56.17 (29.09)                                        
 11 Larkin, Colleen P   13 VAC-MR                 57.21      56.57 ZQ       6  
                  27.48       56.57 (29.09)                                        
 12 Rookwood, Shakiray  14 HS-MR                  57.08      56.85 ZQ       5  
                  26.65       56.85 (30.20)                                        
 13 Haruki, Yuria       13 Twisters-MR            57.27      56.96 ZQ       4  
                  27.46       56.96 (29.50)                                        
 14 Klein, Morganne C   14 VAC-MR                 57.71      57.56 ZQ       3  
                  27.71       57.56 (29.85)                                        
 15 Fischer, Sarah G    13 COND-MR                57.05      58.04 JO       2  
                  27.58       58.04 (30.46)                                        
 16 Munz, Brenna A      14 MSC-MR                 56.81      58.11 JO       1  
                  27.76       58.11 (30.35)                                        
Preliminaries
 17 Johns, Maggie S     14 LIAC-MR                57.72                   
                  28.07       57.72 (29.65)                                        
 18 Groccia, Adrienne   13 GAEL-MR                57.85                   
                  27.71       57.85 (30.14)                                        
 19 Zarriello, Megan T  14 LIAC-MR                57.95                   
                  28.40       57.95 (29.55)                                        
 20 Owens, Amanda C     14 Badger-MR              58.02                   
                  28.11       58.02 (29.91)                                        
 21 Coombs, Laurissa R  14 TVSC-MR                58.13                   
                  27.88       58.13 (30.25)                                        
 22 Schmalz, Danielle   13 PBAC-MR                58.16                   
                  28.01       58.16 (30.15)                                        
 23 Purdy, Kristen L    14 TVSC-MR                58.18                   
                  27.77       58.18 (30.41)                                        
 24 Sims, Micah         14 Bgnw Marlins-MR        58.28                   
                  28.17       58.28 (30.11)                                        
 24 Bouzarouata, Sarah  13 Twisters-MR            58.28                   
                  27.78       58.28 (30.50)                                        
 26 Hirsch, Jenna       13 TRS-MR                 58.40                   
                  27.60       58.40 (30.80)                                        
 27 Hutchinson-Maddox,  14 Agua Swim Team-MR      58.43                   
                  28.05       58.43 (30.38)                                        
 28 Warren, Frances V   13 Express Swimming-MR    58.51                   
                  28.36       58.51 (30.15)                                        
 29 Berkman, Maddy R    13 Bgnw Marlins-MR        58.63                   
                  27.73       58.63 (30.90)                                        
 30 Schaefer, Kathryn   14 GAEL-MR                58.64                   
                  28.15       58.64 (30.49)                                        
 31 Skeivys, Maria E    14 NYCC-MR                58.76                   
                  28.67       58.76 (30.09)                                        
 31 Geissler, Kim       13 WAC-MR                 58.76                   
                  28.45       58.76 (30.31)                                        
 33 Patafio, Giavanna   14 Badger-MR              58.80                   
                  28.39       58.80 (30.41)                                        
 34 Arnott, Katie       13 NY Sharks-MR           59.18                   
                  28.11       59.18 (31.07)                                        
 34 Burke, Meaghan      13 NY Sharks-MR           59.18                   
                  28.52       59.18 (30.66)                                        
 36 Pavlin, Mekala      14 Agua Swim Team-MR      59.25                   
                  28.77       59.25 (30.48)                                        
 37 Diaz, Susan         14 Twisters-MR            59.33                   
                  28.64       59.33 (30.69)                                        
 38 Russell, Clara J    13 Tmsuffolk-MR           59.46                   
                  28.49       59.46 (30.97)                                        
 39 Owens, Amy L        14 Aqua Gems-MR           59.82                   
 40 Muller, Kristin N   13 TVSC-MR              1:01.21                   
                  29.30     1:01.21 (31.91)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 1:52.18   3/16/2001 Kim E. Kelly, BSC                          
       METRO: M 1:49.25   2/22/2007 Emily Kelly at 2007 MR Senior, LIAC-MR     
                1:50.29  NAT
                1:51.09  N-18
                1:51.29  JRN
                1:52.49  T16
                1:54.19  NCSA
                1:55.99  SECT
                2:04.09  ZQ
                2:07.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Rueda, Daniela      13 Agua Swim Team-MR    1:58.90    1:56.61 ZQ      20  
                  27.64       57.07 (29.43)     1:26.91 (29.84)     1:56.61 (29.70)
  2 Zarriello, Megan T  14 LIAC-MR              1:58.48    1:57.91 ZQ      17  
                  27.48       57.24 (29.76)     1:27.66 (30.42)     1:57.91 (30.25)
  3 Johanson, Kelly A   13 Badger-MR            2:01.21    1:58.90 ZQ      16  
                  27.24       57.51 (30.27)     1:28.48 (30.97)     1:58.90 (30.42)
  4 Larkin, Colleen P   13 VAC-MR               2:01.66    1:59.18 ZQ      15  
                  28.04       58.43 (30.39)     1:28.95 (30.52)     1:59.18 (30.23)
  5 Glenday, Heather M  14 IA-MR                2:01.76    2:00.00 ZQ      14  
                  26.70       56.75 (30.05)     1:28.50 (31.75)     2:00.00 (31.50)
  6 Henry, Elizabeth M  14 OWA-MR               2:00.84    2:00.11 ZQ      13  
                  27.60       57.54 (29.94)     1:28.53 (30.99)     2:00.11 (31.58)
  7 Pavlin, Mekala      14 Agua Swim Team-MR    2:01.49    2:00.19 ZQ      12  
                  28.08       58.61 (30.53)     1:29.72 (31.11)     2:00.19 (30.47)
  8 Doughty, Brigitte   14 HAA-MR               2:02.42    2:06.25 JO      11  
                  29.14     1:00.82 (31.68)     1:33.18 (32.36)     2:06.25 (33.07)
B - Final
  9 Munz, Brenna A      14 MSC-MR               2:05.71    2:01.19 ZQ       9  
                  27.91       58.26 (30.35)     1:29.83 (31.57)     2:01.19 (31.36)
 10 Groccia, Adrienne   13 GAEL-MR              2:04.34    2:01.39 ZQ       7  
                  27.91       59.37 (31.46)     1:31.42 (32.05)     2:01.39 (29.97)
 11 Teng, Becky         14 Badger-MR            2:02.78    2:01.69 ZQ       6  
                  28.43       59.49 (31.06)     1:31.01 (31.52)     2:01.69 (30.68)
 12 Johns, Maggie S     14 LIAC-MR              2:03.08    2:01.72 ZQ       5  
                  28.02       58.67 (30.65)     1:30.31 (31.64)     2:01.72 (31.41)
 13 Hain, Karina A      13 NYCC-MR              2:05.29    2:02.21 ZQ       4  
                  28.64       59.17 (30.53)     1:31.17 (32.00)     2:02.21 (31.04)
 14 Burke, Meaghan      13 NY Sharks-MR         2:05.24    2:05.54 JO       3  
                  28.83       59.87 (31.04)     1:32.62 (32.75)     2:05.54 (32.92)
 15 Skeivys, Maria E    14 NYCC-MR              2:05.49    2:05.91 JO       2  
                  29.22     1:00.92 (31.70)     1:33.44 (32.52)     2:05.91 (32.47)
 16 Mu, Isabella        13 Express Swimming-MR  2:05.28    2:09.97          1  
                  29.41     1:02.38 (32.97)     1:36.65 (34.27)     2:09.97 (33.32)
Preliminaries
  9 Jones, Shannon E    14 Badger-MR            2:02.77                   
                  28.38       59.47 (31.09)     1:31.83 (32.36)     2:02.77 (30.94)
 18 Gavin, Kara C       13 WAC-MR               2:05.91                   
                  29.45     1:01.42 (31.97)     1:33.57 (32.15)     2:05.91 (32.34)
 19 Sims, Danielle      13 Bgnw Marlins-MR      2:06.22                   
                  28.70     1:00.75 (32.05)     1:33.89 (33.14)     2:06.22 (32.33)
 20 Flower, Lauren E    14 Pace-MR              2:06.37                   
                  28.80     1:00.44 (31.64)     1:34.34 (33.90)     2:06.37 (32.03)
 21 Coombs, Laurissa R  14 TVSC-MR              2:06.39                   
                  28.81     1:00.49 (31.68)     1:33.41 (32.92)     2:06.39 (32.98)
 22 Haruki, Yuria       13 Twisters-MR          2:06.72                   
                  28.88     1:00.90 (32.02)     1:34.39 (33.49)     2:06.72 (32.33)
 22 Caputo, Krista      13 WAC-MR               2:06.72                   
                  29.06     1:01.07 (32.01)     1:34.45 (33.38)     2:06.72 (32.27)
 24 Arnott, Katie       13 NY Sharks-MR         2:06.91                   
                  28.55     1:00.79 (32.24)     1:34.05 (33.26)     2:06.91 (32.86)
 25 Schaefer, Kathryn   14 GAEL-MR              2:07.06                   
                  18.75   2:07.06 (1:48.31)                                        
 26 Patafio, Giavanna   14 Badger-MR            2:07.08                   
                  29.24     1:01.42 (32.18)     1:34.48 (33.06)     2:07.08 (32.60)
 27 Cheng, Emily        14 Express Swimming-MR  2:07.22                   
                  18.78   2:07.22 (1:48.44)                                        
 28 Russell, Eva M      14 Tmsuffolk-MR         2:07.27                   
                  29.91     1:02.02 (32.11)     1:34.90 (32.88)     2:07.27 (32.37)
 29 Brennan, Cassidy C  14 TVSC-MR              2:07.28                   
                  28.74     1:00.22 (31.48)     1:33.29 (33.07)     2:07.28 (33.99)
 30 Michalak, Agata     13 NYCC-MR              2:07.63                   
                  18.63   2:07.63 (1:49.00)                                        
 31 Klein, Morganne C   14 VAC-MR               2:07.65                   
                  29.02     1:00.78 (31.76)     1:33.91 (33.13)     2:07.65 (33.74)
 32 Armstrong, Shannon  13 NY Sharks-MR         2:07.72                   
                  29.93     1:02.25 (32.32)     1:35.42 (33.17)     2:07.72 (32.30)
 33 Ouzounian, Lauren   14 TVSC-MR              2:07.80                   
                  29.75     1:02.43 (32.68)     1:35.55 (33.12)     2:07.80 (32.25)
 34 McGrath, Kelly      13 Express Swimming-MR  2:07.98                   
                  29.72     1:02.37 (32.65)     1:35.67 (33.30)     2:07.98 (32.31)
 35 Sims, Micah         14 Bgnw Marlins-MR      2:08.14                   
                  19.02   2:08.14 (1:49.12)                                        
 36 O'Neal, Kelly       13 Badger-MR            2:08.48                   
                  20.31   2:08.48 (1:48.17)                                        
 37 Boccio, Marissa C   14 Farmingdale-MR       2:08.85                   
                  29.26     1:01.26 (32.00)     1:35.01 (33.75)     2:08.85 (33.84)
 38 Russell, Clara J    13 Tmsuffolk-MR         2:09.01                   
                  28.82     1:02.13 (33.31)     1:36.66 (34.53)     2:09.01 (32.35)
 39 Sabatini, Nina B    14 OWA-MR               2:09.42                   
                  28.77     1:01.08 (32.31)     1:35.48 (34.40)     2:09.42 (33.94)
 40 Warren, Frances V   13 Express Swimming-MR  2:09.57                   
                  30.28     1:03.71 (33.43)     1:37.43 (33.72)     2:09.57 (32.14)
 41 Krebs, Kristen E    14 Express Swimming-MR  2:09.75                   
                  29.62     1:01.93 (32.31)     1:35.81 (33.88)     2:09.75 (33.94)
 42 Bouzarouata, Sarah  13 Twisters-MR          2:10.15                   
                  20.32   2:10.15 (1:49.83)                                        
 43 Diaz, Susan         14 Twisters-MR          2:11.03                   
                  29.32     1:02.06 (32.74)     1:36.42 (34.36)     2:11.03 (34.61)
 44 Bormann, Kristen E  13 Tmsuffolk-MR         2:12.19                   
                  29.34     1:02.61 (33.27)     1:37.64 (35.03)     2:12.19 (34.55)
 45 Trail, Melissa L    13 Bgnw Marlins-MR      2:13.03                   
                  29.09     1:02.56 (33.47)     1:38.04 (35.48)     2:13.03 (34.99)
 46 Giner, Racquel C    14 Bgnw Marlins-MR      2:13.40                   
                  30.32     1:03.89 (33.57)     1:38.79 (34.90)     2:13.40 (34.61)
 47 Baker, Lauren R     13 MWSC-MR              2:16.09                   
                  30.11     1:04.71 (34.60)     1:40.57 (35.86)     2:16.09 (35.52)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 4:54.77   3/17/2001 Kim E. Kelly, BSC                          
       METRO: M 4:45.78    5/1/1995 Jessica Foschi, LIAC-MR                    
                4:52.49  NAT
                4:54.49  N-18
                4:55.29  JRN
                4:58.09  T16
                5:03.29  NCSA
                5:06.99  SECT
                5:29.19  ZQ
                5:35.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Rueda, Daniela      13 Agua Swim Team-MR    5:17.82    5:04.79 SECT    20  
                  28.13       58.43 (30.30)     1:29.07 (30.64)     2:00.10 (31.03)
        2:31.06 (30.96)     3:02.13 (31.07)     3:33.27 (31.14)     4:04.33 (31.06)
        4:34.94 (30.61)     5:04.79 (29.85)                                        
  2 Zarriello, Megan T  14 LIAC-MR              5:12.46    5:05.63 SECT    17  
                  28.09       58.30 (30.21)     1:29.05 (30.75)     2:00.01 (30.96)
        2:31.05 (31.04)     3:02.15 (31.10)     3:33.26 (31.11)     4:04.32 (31.06)
        4:35.35 (31.03)     5:05.63 (30.28)                                        
  3 Larkin, Colleen P   13 VAC-MR               5:17.69    5:15.01 ZQ      16  
                  28.21       58.62 (30.41)     1:29.80 (31.18)     2:01.62 (31.82)
        2:33.83 (32.21)     3:06.00 (32.17)     3:38.75 (32.75)     4:11.40 (32.65)
        4:43.91 (32.51)     5:15.01 (31.10)                                        
  4 Glenday, Heather M  14 IA-MR                5:18.95    5:15.11 ZQ      15  
                  27.21       58.02 (30.81)     1:29.56 (31.54)     2:01.44 (31.88)
        2:33.68 (32.24)     3:06.44 (32.76)     3:39.33 (32.89)     4:12.11 (32.78)
        4:44.40 (32.29)     5:15.11 (30.71)                                        
  5 Pavlin, Mekala      14 Agua Swim Team-MR    5:19.38    5:15.87 ZQ      14  
                  28.88     1:00.20 (31.32)     1:31.86 (31.66)     2:03.88 (32.02)
        2:36.06 (32.18)     3:08.38 (32.32)     3:40.64 (32.26)     4:12.98 (32.34)
        4:45.39 (32.41)     5:15.87 (30.48)                                        
  6 Johanson, Kelly A   13 Badger-MR            5:20.22    5:18.83 ZQ      13  
                  28.03       59.09 (31.06)     1:30.81 (31.72)     2:02.93 (32.12)
        2:35.25 (32.32)     3:07.91 (32.66)     3:40.73 (32.82)     4:13.93 (33.20)
        4:46.75 (32.82)     5:18.83 (32.08)                                        
  7 Johns, Maggie S     14 LIAC-MR              5:23.71    5:20.70 ZQ      12  
                  28.58     1:00.33 (31.75)     1:32.51 (32.18)     2:04.90 (32.39)
        2:37.69 (32.79)     3:10.54 (32.85)     3:43.29 (32.75)     4:16.37 (33.08)
        4:49.23 (32.86)     5:20.70 (31.47)                                        
  8 Warren, Frances V   13 Express Swimming-MR  5:25.29    5:29.06 ZQ      11  
                  29.83     1:02.08 (32.25)     1:35.09 (33.01)     2:08.45 (33.36)
        2:41.92 (33.47)     3:15.33 (33.41)     3:49.08 (33.75)     4:23.46 (34.38)
        4:56.63 (33.17)     5:29.06 (32.43)                                        
B - Final
  9 Groccia, Adrienne   13 GAEL-MR              5:28.87    5:21.82 ZQ       9  
                  28.79     1:00.44 (31.65)     1:33.47 (33.03)     2:06.08 (32.61)
        2:38.90 (32.82)     3:11.95 (33.05)     3:45.08 (33.13)     4:19.01 (33.93)
        4:50.73 (31.72)     5:21.82 (31.09)                                        
 10 McGuire, Christine  13 Badger-MR            5:31.39    5:22.64 ZQ       7  
                  29.52     1:01.66 (32.14)     1:33.61 (31.95)     2:06.32 (32.71)
        2:39.06 (32.74)     3:11.93 (32.87)     3:45.00 (33.07)     4:18.27 (33.27)
        4:50.85 (32.58)     5:22.64 (31.79)                                        
 11 Henry, Elizabeth M  14 OWA-MR               5:28.22    5:23.10 ZQ       6  
                  28.57     1:00.04 (31.47)     1:32.59 (32.55)     2:05.70 (33.11)
        2:38.82 (33.12)     3:12.25 (33.43)     3:45.26 (33.01)     4:18.51 (33.25)
        4:51.55 (33.04)     5:23.10 (31.55)                                        
 12 Munz, Brenna A      14 MSC-MR               5:28.43    5:26.29 ZQ       5  
                  28.42       59.62 (31.20)     1:32.02 (32.40)     2:05.08 (33.06)
        2:38.43 (33.35)     3:12.58 (34.15)     3:46.50 (33.92)     4:20.48 (33.98)
        4:54.43 (33.95)     5:26.29 (31.86)                                        
 13 McGrath, Kelly      13 Express Swimming-MR  5:26.23    5:27.59 ZQ       4  
                  28.91     1:00.68 (31.77)     1:33.69 (33.01)     2:07.03 (33.34)
        2:40.65 (33.62)     3:14.44 (33.79)     3:47.85 (33.41)     4:21.68 (33.83)
        4:55.41 (33.73)     5:27.59 (32.18)                                        
 14 Arnott, Katie       13 NY Sharks-MR         5:31.98    5:28.14 ZQ       3  
                  28.88     1:01.32 (32.44)     1:34.55 (33.23)     2:07.88 (33.33)
        2:41.19 (33.31)     3:14.85 (33.66)     3:49.06 (34.21)     4:22.90 (33.84)
        4:56.25 (33.35)     5:28.14 (31.89)                                        
 15 Burke, Meaghan      13 NY Sharks-MR         5:29.46    5:28.33 ZQ       2  
                  30.06     1:01.92 (31.86)     1:34.63 (32.71)     2:07.82 (33.19)
        2:40.98 (33.16)     3:15.19 (34.21)     3:49.03 (33.84)     4:22.78 (33.75)
        4:56.42 (33.64)     5:28.33 (31.91)                                        
 16 Hain, Karina A      13 NYCC-MR              5:27.75    5:30.41 JO       1  
                  29.21     1:01.25 (32.04)     1:34.18 (32.93)     2:07.39 (33.21)
        2:41.05 (33.66)     3:15.28 (34.23)     3:49.55 (34.27)     4:23.51 (33.96)
        4:57.62 (34.11)     5:30.41 (32.79)                                        
Preliminaries
 17 Caputo, Krista      13 WAC-MR               5:32.50                   
                  27.44       59.65 (32.21)     1:33.27 (33.62)     2:07.25 (33.98)
        2:41.61 (34.36)     3:16.23 (34.62)     3:50.60 (34.37)     4:24.92 (34.32)
        4:59.38 (34.46)     5:32.50 (33.12)                                        
 18 Flower, Lauren E    14 Pace-MR              5:33.30                   
                  29.96     1:03.76 (33.80)     1:37.77 (34.01)     2:11.61 (33.84)
        2:45.52 (33.91)     3:19.46 (33.94)     3:53.45 (33.99)     4:20.15 (26.70)
        5:01.75 (41.60)     5:33.30 (31.55)                                        
 19 Mu, Isabella        13 Express Swimming-MR  5:34.04                   
 20 Coombs, Laurissa R  14 TVSC-MR              5:34.20                   
                  29.30     1:01.97 (32.67)     1:35.84 (33.87)     2:09.66 (33.82)
        2:43.79 (34.13)     3:18.09 (34.30)     3:52.50 (34.41)     4:26.83 (34.33)
        5:01.13 (34.30)     5:34.20 (33.07)                                        
 21 Schaefer, Kathryn   14 GAEL-MR              5:35.19                   
                  26.82       59.54 (32.72)     1:33.12 (33.58)     2:07.50 (34.38)
        2:42.09 (34.59)     3:16.37 (34.28)     3:51.61 (35.24)     4:26.76 (35.15)
        5:01.19 (34.43)     5:35.19 (34.00)                                        
 22 Sims, Micah         14 Bgnw Marlins-MR      5:36.41                   
                  27.26     1:00.00 (32.74)     1:34.07 (34.07)     2:08.65 (34.58)
        2:43.20 (34.55)     3:17.75 (34.55)     3:52.17 (34.42)     4:26.77 (34.60)
        5:01.75 (34.98)     5:36.41 (34.66)                                        
 23 Armstrong, Shannon  13 NY Sharks-MR         5:36.63                   
 24 Patafio, Giavanna   14 Badger-MR            5:37.68                   
                  27.54     1:00.88 (33.34)     1:34.36 (33.48)     2:08.33 (33.97)
        2:43.40 (35.07)     3:18.09 (34.69)     3:53.01 (34.92)     4:28.48 (35.47)
        5:03.17 (34.69)     5:37.68 (34.51)                                        
 25 Krebs, Kristen E    14 Express Swimming-MR  5:37.71                   
 26 Cheng, Emily        14 Express Swimming-MR  5:39.62                   
                  30.81     1:03.47 (32.66)     1:37.13 (33.66)     2:11.38 (34.25)
        2:45.93 (34.55)     3:20.58 (34.65)     3:55.14 (34.56)     4:30.23 (35.09)
        5:05.54 (35.31)     5:39.62 (34.08)                                        
 27 DiPreta, Stephanie  13 LIAC-MR              5:40.10                   
                  29.99     1:02.55 (32.56)     1:35.84 (33.29)     2:09.99 (34.15)
        2:43.96 (33.97)     3:19.01 (35.05)     3:54.63 (35.62)     4:30.20 (35.57)
        5:05.58 (35.38)     5:40.10 (34.52)                                        
 28 Haruki, Yuria       13 Twisters-MR          5:41.31                   
 29 Baker, Lauren R     13 MWSC-MR              5:45.78                   
                  30.25     1:04.27 (34.02)     1:39.35 (35.08)     2:14.33 (34.98)
        2:49.27 (34.94)     3:24.57 (35.30)     4:00.50 (35.93)     4:36.01 (35.51)
        5:11.26 (35.25)     5:45.78 (34.52)                                        
 30 Diaz, Susan         14 Twisters-MR          5:55.87                   
 31 Hutchinson-Maddox,  14 Agua Swim Team-MR    6:13.01                   
 
Girls 13-14 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 10:29.25   2/26/2005 Erica A Derlath, Express Swimming         
       METRO: M  9:43.35    5/1/1995 Jessica Foschi, LIAC-MR                   
                10:03.09  NAT
                10:07.09  N-18
                10:10.99  JRN
                10:14.99  T16
                10:21.29  NCSA
                10:39.19  SECT
                11:09.99  JO
                11:09.99  ZQ
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zarriello, Megan T  14 LIAC-MR             10:38.63   10:35.42 SECT    20  
                  29.61     1:01.65 (32.04)     1:33.64 (31.99)     2:05.80 (32.16)
        2:38.02 (32.22)     3:09.91 (31.89)     3:41.85 (31.94)     4:13.72 (31.87)
        4:45.71 (31.99)     5:17.88 (32.17)     5:49.74 (31.86)     6:21.58 (31.84)
        6:53.60 (32.02)     7:25.50 (31.90)     7:57.57 (32.07)     8:29.50 (31.93)
        9:01.32 (31.82)     9:33.03 (31.71)    10:04.59 (31.56)    10:35.42 (30.83)
  2 Rueda, Daniela      13 Agua Swim Team-MR   10:41.74   10:38.34 SECT    17  
                  29.32     1:01.53 (32.21)     1:33.80 (32.27)     2:05.99 (32.19)
        2:38.25 (32.26)     3:10.19 (31.94)     3:42.13 (31.94)     4:14.05 (31.92)
        4:46.08 (32.03)     5:18.43 (32.35)     5:50.45 (32.02)     6:22.43 (31.98)
        6:54.38 (31.95)     7:26.48 (32.10)     7:58.58 (32.10)     8:30.73 (32.15)
        9:02.52 (31.79)     9:34.55 (32.03)    10:06.59 (32.04)    10:38.34 (31.75)
  3 Johanson, Kelly A   13 Badger-MR           10:54.01   10:58.87 JO      16  
                  29.10     1:01.88 (32.78)     1:34.86 (32.98)     2:07.65 (32.79)
        2:41.11 (33.46)     3:14.46 (33.35)     3:47.71 (33.25)     4:21.23 (33.52)
        4:54.93 (33.70)     5:28.26 (33.33)     6:01.27 (33.01)     6:34.52 (33.25)
        7:08.13 (33.61)     7:41.04 (32.91)     8:14.32 (33.28)     8:47.33 (33.01)
        9:20.29 (32.96)     9:53.30 (33.01)    10:26.37 (33.07)    10:58.87 (32.50)
  4 Hutchinson-Maddox,  14 Agua Swim Team-MR   10:55.34   11:01.41 JO      15  
                  30.89     1:03.55 (32.66)     1:36.78 (33.23)     2:10.11 (33.33)
        2:43.63 (33.52)     3:17.00 (33.37)     3:50.44 (33.44)     4:23.83 (33.39)
        4:57.36 (33.53)     5:30.90 (33.54)     6:04.31 (33.41)     6:37.65 (33.34)
        7:11.10 (33.45)     7:44.45 (33.35)     8:17.86 (33.41)     8:51.34 (33.48)
        9:24.68 (33.34)     9:57.86 (33.18)    10:30.41 (32.55)    11:01.41 (31.00)
  5 Pavlin, Mekala      14 Agua Swim Team-MR   10:48.37   11:02.34 JO      14  
                  30.71     1:03.66 (32.95)     1:36.93 (33.27)     2:10.38 (33.45)
        2:43.55 (33.17)     3:17.10 (33.55)     3:50.35 (33.25)     4:23.72 (33.37)
        4:57.29 (33.57)     5:30.92 (33.63)     6:04.11 (33.19)     6:37.69 (33.58)
        7:11.15 (33.46)     7:44.61 (33.46)     8:18.12 (33.51)     8:51.63 (33.51)
        9:24.80 (33.17)     9:58.07 (33.27)    10:31.08 (33.01)    11:02.34 (31.26)
  6 Johns, Maggie S     14 LIAC-MR             10:58.91   11:04.23 JO      13  
                  29.67     1:02.72 (33.05)     1:35.94 (33.22)     2:09.27 (33.33)
        2:42.76 (33.49)     3:16.29 (33.53)     3:49.97 (33.68)     4:23.37 (33.40)
        4:56.72 (33.35)     5:30.32 (33.60)     6:03.79 (33.47)     6:37.08 (33.29)
        7:10.77 (33.69)     7:44.65 (33.88)     8:18.56 (33.91)     8:51.79 (33.23)
        9:25.46 (33.67)     9:58.99 (33.53)    10:32.09 (33.10)    11:04.23 (32.14)
  7 Burke, Meaghan      13 NY Sharks-MR        11:07.29   11:19.97         12  
                  31.18     1:04.52 (33.34)     1:37.95 (33.43)     2:12.72 (34.77)
        2:46.96 (34.24)     3:21.65 (34.69)     3:55.36 (33.71)     4:29.46 (34.10)
        5:03.33 (33.87)     5:37.18 (33.85)     6:11.43 (34.25)     6:44.68 (33.25)
        7:18.76 (34.08)     7:53.68 (34.92)     8:28.12 (34.44)     9:02.42 (34.30)
        9:37.09 (34.67)    10:11.26 (34.17)    10:46.39 (35.13)    11:19.97 (33.58)
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 58.54        1994 Brianne Sullivan, SIA                        
       METRO: M 56.87    5/1/1986 Lea Loveless, BSC-MR                         
                56.69  NAT
                57.09  N-18
                57.39  JRN
                57.59  T16
                59.09  NCSA
              1:00.29  SECT
              1:06.29  ZQ
              1:07.89  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Michalak, Agata     13 NYCC-MR              1:01.46    1:01.00 ZQ      20  
                  30.28     1:01.00 (30.72)                                        
  2 Rueda, Daniela      13 Agua Swim Team-MR    1:02.54    1:01.27 ZQ      17  
                  30.47     1:01.27 (30.80)                                        
  3 Polhill, Ali C      14 Bgnw Marlins-MR      1:02.98    1:01.47 ZQ      16  
                  29.47     1:01.47 (32.00)                                        
  4 Leung, Alissa       13 Express Swimming-MR  1:01.23    1:01.58 ZQ      15  
                  29.80     1:01.58 (31.78)                                        
  5 Purdy, Kristen L    14 TVSC-MR              1:02.65    1:02.76 ZQ      14  
                  31.19     1:02.76 (31.57)                                        
  6 Cheng, Emily        14 Express Swimming-MR  1:02.58    1:02.82 ZQ      13  
                  30.60     1:02.82 (32.22)                                        
  7 Owens, Amanda C     14 Badger-MR            1:03.25    1:03.65 ZQ      12  
                  30.84     1:03.65 (32.81)                                        
  8 Norman, Samantha M  13 Tmsuffolk-MR         1:03.46    1:03.66 ZQ      11  
                  30.69     1:03.66 (32.97)                                        
B - Final
  9 Sims, Micah         14 Bgnw Marlins-MR      1:03.98    1:02.54 ZQ       9  
                  30.37     1:02.54 (32.17)                                        
 10 Sims, Danielle      13 Bgnw Marlins-MR      1:04.00    1:03.07 ZQ       7  
                  30.75     1:03.07 (32.32)                                        
 11 Hain, Karina A      13 NYCC-MR              1:04.26    1:03.20 ZQ       6  
                  31.21     1:03.20 (31.99)                                        
 12 Ouzounian, Lauren   14 TVSC-MR              1:03.92    1:03.69 ZQ       5  
                  30.92     1:03.69 (32.77)                                        
 13 Trail, Melissa L    13 Bgnw Marlins-MR      1:03.88    1:03.86 ZQ       4  
                  31.12     1:03.86 (32.74)                                        
 14 Skeivys, Maria E    14 NYCC-MR              1:04.17    1:03.91 ZQ       3  
                  31.21     1:03.91 (32.70)                                        
 15 Simonetti, Christi  13 TVSC-MR              1:03.94    1:04.44 ZQ       2  
                  30.78     1:04.44 (33.66)                                        
 16 Glenday, Heather M  14 IA-MR                1:03.96    1:04.66 ZQ       1  
                  31.54     1:04.66 (33.12)                                        
Preliminaries
  9 Giner, Racquel C    14 Bgnw Marlins-MR      1:03.86                   
                  31.17     1:03.86 (32.69)                                        
 18 Aiello, Jennifer M  13 MSC-MR               1:04.48                   
                  31.58     1:04.48 (32.90)                                        
 19 Bouzarouata, Sarah  13 Twisters-MR          1:04.76                   
                  31.54     1:04.76 (33.22)                                        
 20 Gavin, Kara C       13 WAC-MR               1:05.00                   
                  31.16     1:05.00 (33.84)                                        
 21 Zarriello, Megan T  14 LIAC-MR              1:05.50                   
                  32.46     1:05.50 (33.04)                                        
 22 Santoro, Theresa    13 TVSC-MR              1:05.58                   
                  31.95     1:05.58 (33.63)                                        
 23 Munz, Brenna A      14 MSC-MR               1:05.76                   
                  32.70     1:05.76 (33.06)                                        
 24 DaSilva, Taylor A   13 TVSC-MR              1:05.96                   
                  32.62     1:05.96 (33.34)                                        
 25 Hutchinson-Maddox,  14 Agua Swim Team-MR    1:05.98                   
                  32.49     1:05.98 (33.49)                                        
 26 Warren, Frances V   13 Express Swimming-MR  1:06.06                   
                  32.39     1:06.06 (33.67)                                        
 27 Farrar, Lexi B      14 MSC-MR               1:06.13                   
                  32.23     1:06.13 (33.90)                                        
 28 Larkin, Colleen P   13 VAC-MR               1:06.24                   
                  32.86     1:06.24 (33.38)                                        
 29 McGuire, Christine  13 Badger-MR            1:06.27                   
                  32.46     1:06.27 (33.81)                                        
 30 Torre, Melissa R    13 LIAC-MR              1:06.39                   
                  32.54     1:06.39 (33.85)                                        
 30 Moore, Erica C      14 Aqua Gems-MR         1:06.39                   
                  32.18     1:06.39 (34.21)                                        
 32 Cooper, Sammie C    14 Bgnw Marlins-MR      1:06.41                   
                  32.65     1:06.41 (33.76)                                        
 33 Futterman, Kale     13 Agua Swim Team-MR    1:06.61                   
                  32.05     1:06.61 (34.56)                                        
 34 Guaman, Kelly C     13 Twisters-MR          1:06.68                   
                  32.50     1:06.68 (34.18)                                        
 35 Coombs, Laurissa R  14 TVSC-MR              1:06.78                   
                  32.68     1:06.78 (34.10)                                        
 36 Johns, Maggie S     14 LIAC-MR              1:07.20                   
                  32.83     1:07.20 (34.37)                                        
 37 Giordano, Krista N  14 HAA-MR               1:07.28                   
                  32.30     1:07.28 (34.98)                                        
 38 McGrath, Devyn S    13 NBS-MR               1:07.45                   
                  32.94     1:07.45 (34.51)                                        
 39 Sears, Nicole       13 Badger-MR            1:07.50                   
                  32.39     1:07.50 (35.11)                                        
 40 Bacigal, Corrine    13 WSSC-MR              1:07.55                   
                  32.56     1:07.55 (34.99)                                        
 41 Burke, Meaghan      13 NY Sharks-MR         1:07.65                   
                  32.93     1:07.65 (34.72)                                        
 42 Russell, Clara J    13 Tmsuffolk-MR         1:07.80                   
                  32.65     1:07.80 (35.15)                                        
 43 Judge, Morgan C     13 GAEL-MR              1:07.98                   
                  32.68     1:07.98 (35.30)                                        
 44 Hirsch, Jenna       13 TRS-MR               1:08.07                   
                  32.58     1:08.07 (35.49)                                        
 45 Balter, Lizzy A     13 Bgnw Marlins-MR      1:08.29                   
                  33.11     1:08.29 (35.18)                                        
 46 Russell, Eva M      14 Tmsuffolk-MR         1:08.47                   
                  33.86     1:08.47 (34.61)                                        
 47 McKee, Kaitlin      14 Express Swimming-MR  1:08.59                   
                  33.59     1:08.59 (35.00)                                        
 48 Johanson, Kelly A   13 Badger-MR            1:08.90                   
                  33.71     1:08.90 (35.19)                                        
 49 McCartney, Theresa  14 Big Blue-MR          1:09.13                   
                  33.50     1:09.13 (35.63)                                        
 50 Baker, Lauren R     13 MWSC-MR              1:09.84                   
                  33.36     1:09.84 (36.48)                                        
 51 Muller, Kristin N   13 TVSC-MR              1:09.86                   
                  33.70     1:09.86 (36.16)                                        
 52 Carney, Kyla        13 MWSC-MR              1:12.53                   
                  34.62     1:12.53 (37.91)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 2:05.72   3/18/2001 Julia E. Smit, TVSC                        
       METRO: M 2:00.54  12/13/2002 Julia E.Smit, TVSC-MR                      
                2:02.19  NAT
                2:02.99  N-18
                2:03.39  JRN
                2:04.89  T16
                2:06.99  NCSA
                2:10.39  SECT
                2:22.09  ZQ
                2:26.49  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Rueda, Daniela      13 Agua Swim Team-MR    2:10.72    2:08.25 SECT    20  
                  30.56     1:02.50 (31.94)     1:35.20 (32.70)     2:08.25 (33.05)
  2 Leung, Alissa       13 Express Swimming-MR  2:10.04    2:09.63 SECT    17  
                  29.77     1:02.26 (32.49)     1:36.19 (33.93)     2:09.63 (33.44)
  3 Michalak, Agata     13 NYCC-MR              2:10.27    2:09.71 SECT    16  
                  30.38     1:02.25 (31.87)     1:35.83 (33.58)     2:09.71 (33.88)
  4 Zarriello, Megan T  14 LIAC-MR              2:12.52    2:12.55 ZQ      15  
                  31.61     1:04.75 (33.14)     1:38.71 (33.96)     2:12.55 (33.84)
  5 Bouzarouata, Sarah  13 Twisters-MR          2:14.40    2:14.43 ZQ      14  
                  30.87     1:03.80 (32.93)     1:38.84 (35.04)     2:14.43 (35.59)
  6 Ouzounian, Lauren   14 TVSC-MR              2:15.86    2:14.56 ZQ      13  
                  31.25     1:05.08 (33.83)     1:39.81 (34.73)     2:14.56 (34.75)
  7 O'Connor, Rosemari  14 BASC-MR              2:16.05    2:15.35 ZQ      12  
                  31.64     1:06.24 (34.60)     1:41.25 (35.01)     2:15.35 (34.10)
  8 Sims, Danielle      13 Bgnw Marlins-MR      2:15.96    2:16.79 ZQ      11  
                  31.59     1:05.94 (34.35)     1:41.38 (35.44)     2:16.79 (35.41)
B - Final
  9 Hain, Karina A      13 NYCC-MR              2:16.57    2:13.00 ZQ       9  
                  31.42     1:04.54 (33.12)     1:39.43 (34.89)     2:13.00 (33.57)
 10 Purdy, Kristen L    14 TVSC-MR              2:16.56    2:13.29 ZQ       7  
                  31.69     1:05.90 (34.21)     1:40.77 (34.87)     2:13.29 (32.52)
 11 Teng, Becky         14 Badger-MR            2:17.57    2:14.76 ZQ       6  
                  32.24     1:06.11 (33.87)     1:40.91 (34.80)     2:14.76 (33.85)
 12 Cheng, Emily        14 Express Swimming-MR  2:16.99    2:15.88 ZQ       5  
                  31.22     1:04.44 (33.22)     1:39.84 (35.40)     2:15.88 (36.04)
 13 Skeivys, Maria E    14 NYCC-MR              2:16.38    2:16.58 ZQ       4  
                  31.98     1:06.21 (34.23)     1:41.25 (35.04)     2:16.58 (35.33)
 14 Norman, Samantha M  13 Tmsuffolk-MR         2:17.57    2:16.66 ZQ       3  
                  31.37     1:05.58 (34.21)     1:41.11 (35.53)     2:16.66 (35.55)
 15 Munz, Brenna A      14 MSC-MR               2:17.85    2:19.29 ZQ       2  
                  32.75     1:07.46 (34.71)     1:43.30 (35.84)     2:19.29 (35.99)
 16 DaSilva, Taylor A   13 TVSC-MR              2:19.05    2:20.27 ZQ       1  
                  31.88     1:06.60 (34.72)     1:43.11 (36.51)     2:20.27 (37.16)
Preliminaries
 10 Sims, Micah         14 Bgnw Marlins-MR      2:16.44                   
                  30.91     1:04.08 (33.17)     1:39.69 (35.61)     2:16.44 (36.75)
 14 Owens, Amanda C     14 Badger-MR            2:17.08                   
                  31.90     1:06.08 (34.18)     1:41.28 (35.20)     2:17.08 (35.80)
 19 Cooper, Sammie C    14 Bgnw Marlins-MR      2:19.26                   
                  33.04     1:08.04 (35.00)     1:43.97 (35.93)     2:19.26 (35.29)
 20 Gavin, Kara C       13 WAC-MR               2:19.79                   
                  32.83     1:08.78 (35.95)     1:44.39 (35.61)     2:19.79 (35.40)
 21 O'Neal, Kelly       13 Badger-MR            2:20.27                   
                  32.58     1:07.81 (35.23)     1:44.17 (36.36)     2:20.27 (36.10)
 22 Johns, Maggie S     14 LIAC-MR              2:20.87                   
                  32.87     1:08.57 (35.70)     1:45.15 (36.58)     2:20.87 (35.72)
 23 Aiello, Jennifer M  13 MSC-MR               2:21.24                   
                  33.45     1:08.49 (35.04)     1:45.00 (36.51)     2:21.24 (36.24)
 24 Mu, Isabella        13 Express Swimming-MR  2:21.41                   
                  33.17     1:08.95 (35.78)     1:45.33 (36.38)     2:21.41 (36.08)
 25 Torre, Melissa R    13 LIAC-MR              2:21.47                   
                  33.08     1:08.68 (35.60)     1:45.31 (36.63)     2:21.47 (36.16)
 26 Lampe, Shannon E    14 TVSC-MR              2:21.60                   
                  33.31     1:09.46 (36.15)     1:46.28 (36.82)     2:21.60 (35.32)
 27 Coombs, Laurissa R  14 TVSC-MR              2:21.81                   
                  33.20     1:08.59 (35.39)     1:45.33 (36.74)     2:21.81 (36.48)
 28 Hutchinson-Maddox,  14 Agua Swim Team-MR    2:22.24                   
                  34.24     1:10.27 (36.03)     1:46.63 (36.36)     2:22.24 (35.61)
 29 McGuire, Christine  13 Badger-MR            2:22.61                   
 30 Santoro, Theresa    13 TVSC-MR              2:22.81                   
 31 Johanson, Kelly A   13 Badger-MR            2:22.91                   
                  33.78     1:09.78 (36.00)     1:47.03 (37.25)     2:22.91 (35.88)
 32 Vanderlinden, Mari  13 Twisters-MR          2:23.19                   
                  32.29     1:07.67 (35.38)     1:45.11 (37.44)     2:23.19 (38.08)
 33 Simonetti, Christi  13 TVSC-MR              2:23.73                   
                  31.88     1:07.79 (35.91)     1:45.71 (37.92)     2:23.73 (38.02)
 34 Russell, Eva M      14 Tmsuffolk-MR         2:23.91                   
                  34.48     1:10.73 (36.25)     1:47.50 (36.77)     2:23.91 (36.41)
 35 Schaefer, Kathryn   14 GAEL-MR              2:24.24                   
                  33.85     1:09.75 (35.90)     1:46.85 (37.10)     2:24.24 (37.39)
 36 Madalena, Kathryn   14 Express Swimming-MR  2:24.44                   
                  34.36     1:11.30 (36.94)     1:48.69 (37.39)     2:24.44 (35.75)
 37 Groccia, Adrienne   13 GAEL-MR              2:24.70                   
                  34.34     1:10.67 (36.33)     1:49.46 (38.79)     2:24.70 (35.24)
 38 Reilly, Nadie D     14 Bgnw Marlins-MR      2:24.76                   
                  33.83     1:10.66 (36.83)     1:48.17 (37.51)     2:24.76 (36.59)
 39 Yao, Li Yan         13 TVSC-MR              2:24.78                   
                  34.45     1:10.88 (36.43)     1:48.05 (37.17)     2:24.78 (36.73)
 40 Burke, Stephanie H  14 GAEL-MR              2:24.93                   
                  34.12     1:10.17 (36.05)     1:47.96 (37.79)     2:24.93 (36.97)
 41 Moore, Erica C      14 Aqua Gems-MR         2:25.29                   
                  32.97     1:09.27 (36.30)     1:47.33 (38.06)     2:25.29 (37.96)
 42 Trail, Melissa L    13 Bgnw Marlins-MR      2:25.36                   
                  33.40     1:10.06 (36.66)     1:48.22 (38.16)     2:25.36 (37.14)
 43 Burke, Meaghan      13 NY Sharks-MR         2:25.41                   
                  34.71     1:11.19 (36.48)     1:49.01 (37.82)     2:25.41 (36.40)
 44 Shiota, Lena A      13 Agua Swim Team-MR    2:25.78                   
                  33.99     1:10.63 (36.64)     1:48.45 (37.82)     2:25.78 (37.33)
 45 Sears, Nicole       13 Badger-MR            2:25.84                   
                  33.96     1:10.04 (36.08)     1:47.96 (37.92)     2:25.84 (37.88)
 46 Warren, Frances V   13 Express Swimming-MR  2:26.50                   
 47 Pavlin, Mekala      14 Agua Swim Team-MR    2:26.73                   
                  34.49     1:11.68 (37.19)     1:49.73 (38.05)     2:26.73 (37.00)
 48 Futterman, Kale     13 Agua Swim Team-MR    2:26.94                   
                  33.22     1:10.24 (37.02)     1:48.94 (38.70)     2:26.94 (38.00)
 49 McKee, Kaitlin      14 Express Swimming-MR  2:27.55                   
                  34.30     1:11.94 (37.64)     1:49.80 (37.86)     2:27.55 (37.75)
 50 Brooks, Meghan E    14 Bgnw Marlins-MR      2:28.91                   
                  34.27     1:11.05 (36.78)     1:49.36 (38.31)     2:28.91 (39.55)
 51 Arnott, Katie       13 NY Sharks-MR         2:29.38                   
                  34.80     1:12.93 (38.13)     1:51.62 (38.69)     2:29.38 (37.76)
 52 Baker, Lauren R     13 MWSC-MR              2:29.54                   
 53 Fusco, Alexandra A  14 GAEL-MR              2:29.68                   
                  33.39     1:10.73 (37.34)     1:50.32 (39.59)     2:29.68 (39.36)
 54 Woeckener, Emma R   14 Bgnw Marlins-MR      2:30.14                   
                  34.44     1:12.11 (37.67)     1:51.22 (39.11)     2:30.14 (38.92)
 55 McCartney, Theresa  14 Big Blue-MR          2:38.43                   
                  36.81     1:16.87 (40.06)     1:57.61 (40.74)     2:38.43 (40.82)
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 1:06.45        1997 Erica Debenedetto                          
       METRO: M 1:03.02    5/1/1998 Annie Mantey, MSC-MR                       
                1:04.19  NAT
                1:04.59  N-18
                1:04.89  JRN
                1:05.79  T16
                1:06.89  NCSA
                1:08.29  SECT
                1:13.89  ZQ
                1:16.49  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Flower, Lauren E    14 Pace-MR              1:11.42    1:10.06 ZQ      20  
                  33.13     1:10.06 (36.93)                                        
  2 Klein, Morganne C   14 VAC-MR               1:12.14    1:10.10 ZQ      17  
                  33.20     1:10.10 (36.90)                                        
  3 Teng, Becky         14 Badger-MR            1:12.01    1:10.25 ZQ      16  
                  33.06     1:10.25 (37.19)                                        
  4 Giner, Racquel C    14 Bgnw Marlins-MR      1:11.54    1:10.40 ZQ      15  
                  33.35     1:10.40 (37.05)                                        
  5 Olsen, Emily K      14 Aqua Gems-MR         1:11.56    1:10.69 ZQ      14  
                  33.74     1:10.69 (36.95)                                        
  6 Weston, Caroline L  13 Bgnw Marlins-MR      1:12.06    1:10.92 ZQ      13  
                  33.11     1:10.92 (37.81)                                        
  7 Russell, Eva M      14 Tmsuffolk-MR         1:12.80    1:11.08 ZQ      12  
                  33.83     1:11.08 (37.25)                                        
  8 Indyk, Allison      13 Big Blue-MR          1:12.69    1:11.74 ZQ      11  
                  34.26     1:11.74 (37.48)                                        
B - Final
  9 Glenday, Heather M  14 IA-MR                1:13.12    1:10.71 ZQ       9  
                  33.54     1:10.71 (37.17)                                        
 10 McGrath, Kelly      13 Express Swimming-MR  1:13.82    1:12.19 ZQ       7  
                  33.75     1:12.19 (38.44)                                        
 11 Omary, Natalie M    13 Agua Swim Team-MR    1:13.73    1:12.49 ZQ       6  
                  33.82     1:12.49 (38.67)                                        
 12 Doughty, Brigitte   14 HAA-MR               1:14.07    1:13.37 ZQ       5  
                  34.32     1:13.37 (39.05)                                        
 13 Arnott, Katie       13 NY Sharks-MR         1:12.89    1:13.42 ZQ       4  
                  34.21     1:13.42 (39.21)                                        
 14 Kadala, Kristyn E   14 Badger-MR            1:13.49    1:13.44 ZQ       3  
                  34.35     1:13.44 (39.09)                                        
 15 Leung, Alissa       13 Express Swimming-MR  1:13.48    1:13.73 ZQ       2  
                  34.80     1:13.73 (38.93)                                        
 16 Owens, Amy L        14 Aqua Gems-MR         1:13.69    1:14.15 JO       1  
                  35.12     1:14.15 (39.03)                                        
Preliminaries
 17 Krestyaninova, Olg  14 TRS-MR               1:14.30                   
                  35.30     1:14.30 (39.00)                                        
 18 Wyatt, Allison B    14 Big Blue-MR          1:14.87                   
                  34.38     1:14.87 (40.49)                                        
 19 Stanford, Brittany  14 LBA-MR               1:15.08                   
                  35.50     1:15.08 (39.58)                                        
 20 Fischer, Sarah G    13 COND-MR              1:15.54                   
                  35.59     1:15.54 (39.95)                                        
 21 Tan, Emily A        13 LIAC-MR              1:15.88                   
                  36.61     1:15.88 (39.27)                                        
 22 Simonetti, Christi  13 TVSC-MR              1:15.90                   
                  35.45     1:15.90 (40.45)                                        
 23 Carlino, Emelia A   13 MSC-MR               1:16.03                   
                  36.44     1:16.03 (39.59)                                        
 24 Purdy, Kristen L    14 TVSC-MR              1:16.07                   
                  36.40     1:16.07 (39.67)                                        
 25 Russell, Clara J    13 Tmsuffolk-MR         1:16.27                   
                  35.89     1:16.27 (40.38)                                        
 26 Graham, Caitlin     14 Express Swimming-MR  1:16.38                   
                  36.34     1:16.38 (40.04)                                        
 27 Madalena, Kathryn   14 Express Swimming-MR  1:16.52                   
                  36.37     1:16.52 (40.15)                                        
 28 Groccia, Adrienne   13 GAEL-MR              1:16.60                   
                  36.75     1:16.60 (39.85)                                        
 29 Granan, Samantha L  14 MSC-MR               1:16.63                   
                  36.50     1:16.63 (40.13)                                        
 30 McDavid, Aiesha A   13 GAEL-MR              1:16.64                   
                  35.74     1:16.64 (40.90)                                        
 31 Hoffman, Shekinah   13 MSC-MR               1:16.83                   
                  36.53     1:16.83 (40.30)                                        
 32 Woeckener, Emma R   14 Bgnw Marlins-MR      1:17.33                   
                  36.67     1:17.33 (40.66)                                        
 33 Dundas, Lindsey R   13 CSC-MR               1:18.23                   
                  35.89     1:18.23 (42.34)                                        
 34 Sherard, Ashley M   13 NFS-MR               1:18.56                   
                  36.92     1:18.56 (41.64)                                        
 35 Frick, Louisa A     14 NDAC-MR              1:19.01                   
                  37.10     1:19.01 (41.91)                                        
 36 Jones, Shannon E    14 Badger-MR            1:19.22                   
                  37.17     1:19.22 (42.05)                                        
 37 Jacobs, Deanna L    14 PBAC-MR              1:19.35                   
                  37.67     1:19.35 (41.68)                                        
 38 Diaz, Susan         14 Twisters-MR          1:19.95                   
                  37.49     1:19.95 (42.46)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 2:21.73   3/17/2001 Jackie M. Pangilnan, Y Middies             
       METRO: M 2:18.82   4/30/1999 Annie Mantey, MSC-MR                       
                2:18.69  NAT
                2:19.49  N-18
                2:19.79  JRN
                2:21.39  T16
                2:24.29  NCSA
                2:28.39  SECT
                2:40.59  ZQ
                2:42.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Teng, Becky         14 Badger-MR            2:32.28    2:31.50 ZQ      20  
                  34.78     1:13.36 (38.58)     1:52.63 (39.27)     2:31.50 (38.87)
  2 Olsen, Emily K      14 Aqua Gems-MR         2:35.01    2:31.67 ZQ      17  
                  34.29     1:12.83 (38.54)     1:52.47 (39.64)     2:31.67 (39.20)
  3 Weston, Caroline L  13 Bgnw Marlins-MR      2:31.83    2:31.71 ZQ      16  
                  33.56     1:12.12 (38.56)     1:52.05 (39.93)     2:31.71 (39.66)
  4 Klein, Morganne C   14 VAC-MR               2:36.30    2:32.06 ZQ      15  
                  34.25     1:12.49 (38.24)     1:52.01 (39.52)     2:32.06 (40.05)
  5 Giner, Racquel C    14 Bgnw Marlins-MR      2:34.06    2:32.60 ZQ      14  
                  33.45     1:11.66 (38.21)     1:52.02 (40.36)     2:32.60 (40.58)
  6 Leung, Alissa       13 Express Swimming-MR  2:32.51    2:34.70 ZQ      13  
                  35.08     1:14.58 (39.50)     1:54.79 (40.21)     2:34.70 (39.91)
  7 Russell, Eva M      14 Tmsuffolk-MR         2:33.58    2:34.81 ZQ      12  
                  35.51     1:15.02 (39.51)     1:55.16 (40.14)     2:34.81 (39.65)
  8 McGrath, Kelly      13 Express Swimming-MR  2:34.27    2:37.13 ZQ      11  
                  34.60     1:14.29 (39.69)     1:55.80 (41.51)     2:37.13 (41.33)
B - Final
  9 Arnott, Katie       13 NY Sharks-MR         2:40.93    2:34.11 ZQ       9  
                  34.51     1:13.65 (39.14)     1:53.91 (40.26)     2:34.11 (40.20)
 10 Flower, Lauren E    14 Pace-MR              2:36.95    2:34.53 ZQ       7  
                  34.76     1:14.24 (39.48)     1:54.97 (40.73)     2:34.53 (39.56)
 11 Owens, Amy L        14 Aqua Gems-MR         2:38.13    2:35.40 ZQ       6  
                  34.65     1:14.03 (39.38)     1:55.11 (41.08)     2:35.40 (40.29)
 12 Omary, Natalie M    13 Agua Swim Team-MR    2:39.24    2:35.99 ZQ       5  
                  35.13     1:14.96 (39.83)     1:56.17 (41.21)     2:35.99 (39.82)
 13 Kadala, Kristyn E   14 Badger-MR            2:40.50    2:38.96 ZQ       4  
                  35.43     1:15.62 (40.19)     1:57.16 (41.54)     2:38.96 (41.80)
 14 Groccia, Adrienne   13 GAEL-MR              2:41.65    2:39.23 ZQ       3  
                  36.11     1:16.34 (40.23)     1:58.50 (42.16)     2:39.23 (40.73)
 15 Indyk, Allison      13 Big Blue-MR          2:37.82    2:42.38 JO       2  
                  36.06     1:16.84 (40.78)     1:59.66 (42.82)     2:42.38 (42.72)
 16 Stanford, Brittany  14 LBA-MR               2:42.18    2:42.95 JO       1  
                  35.83     1:17.18 (41.35)     1:59.74 (42.56)     2:42.95 (43.21)
Preliminaries
 12 Berkman, Maddy R    13 Bgnw Marlins-MR      2:38.14                   
                  34.45     1:13.77 (39.32)     1:55.62 (41.85)     2:38.14 (42.52)
 18 Lampe, Shannon E    14 TVSC-MR              2:42.66                   
                  36.84     1:19.37 (42.53)     2:02.15 (42.78)     2:42.66 (40.51)
 19 Graham, Caitlin     14 Express Swimming-MR  2:42.93                   
                  37.72     1:18.85 (41.13)     2:00.79 (41.94)     2:42.93 (42.14)
 20 Jacobs, Deanna L    14 PBAC-MR              2:47.26                   
                  37.53     1:20.11 (42.58)     2:03.58 (43.47)     2:47.26 (43.68)
 21 Muller, Kristin N   13 TVSC-MR              2:47.31                   
                  37.92     1:20.40 (42.48)     2:03.99 (43.59)     2:47.31 (43.32)
 22 Mihail, Renne M     14 Badger-MR            2:47.37                   
                  37.93     1:20.73 (42.80)     2:04.40 (43.67)     2:47.37 (42.97)
 23 Hoffman, Shekinah   13 MSC-MR               2:48.03                   
                  38.10     1:20.73 (42.63)     2:04.36 (43.63)     2:48.03 (43.67)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 56.75   3/16/2001 Bridget A. O'Connor, BSC                     
       METRO: M 55.56    3/9/2006 Alex Forrester, BAD-MR                       
                56.19  NAT
                56.49  JRN
                56.59  N-18
                57.39  T16
                58.49  NCSA
                59.19  SECT
              1:04.99  ZQ
              1:06.69  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Purdy, Kristen L    14 TVSC-MR              1:01.10      59.59 ZQ      20  
                  29.27       59.59 (30.32)                                        
  2 Teng, Becky         14 Badger-MR            1:02.19    1:00.61 ZQ      17  
                  28.53     1:00.61 (32.08)                                        
  3 Rueda, Daniela      13 Agua Swim Team-MR    1:02.06    1:00.88 ZQ      16  
                  28.91     1:00.88 (31.97)                                        
  4 Trail, Melissa L    13 Bgnw Marlins-MR      1:01.61    1:01.18 ZQ      15  
                  28.87     1:01.18 (32.31)                                        
  5 Haruki, Yuria       13 Twisters-MR          1:02.09    1:01.50 ZQ      14  
                  29.05     1:01.50 (32.45)                                        
  6 Sims, Danielle      13 Bgnw Marlins-MR      1:02.18    1:01.79 ZQ      13  
                  28.50     1:01.79 (33.29)                                        
  7 Michalak, Agata     13 NYCC-MR              1:02.07    1:02.56 ZQ      12  
                  28.90     1:02.56 (33.66)                                        
B - Final
  9 Simonetti, Christi  13 TVSC-MR              1:02.82    1:00.44 ZQ       9  
                  28.40     1:00.44 (32.04)                                        
 10 Flower, Lauren E    14 Pace-MR              1:03.40    1:01.59 ZQ       7  
                  28.97     1:01.59 (32.62)                                        
 11 Glenday, Heather M  14 IA-MR                1:03.35    1:02.51 ZQ       6  
                  29.13     1:02.51 (33.38)                                        
 12 Hutchinson-Maddox,  14 Agua Swim Team-MR    1:03.13    1:02.54 ZQ       5  
                  29.85     1:02.54 (32.69)                                        
 13 Warren, Frances V   13 Express Swimming-MR  1:03.37    1:03.35 ZQ       4  
                  30.13     1:03.35 (33.22)                                        
 14 Ouzounian, Lauren   14 TVSC-MR              1:04.35    1:03.80 ZQ       3  
                  29.51     1:03.80 (34.29)                                        
 15 Russell, Clara J    13 Tmsuffolk-MR         1:04.46    1:04.17 ZQ       2  
                  29.41     1:04.17 (34.76)                                        
 16 Lampe, Shannon E    14 TVSC-MR              1:04.84    1:04.44 ZQ       1  
                  30.19     1:04.44 (34.25)                                        
A - Final
  3 Owens, Amanda C     14 Badger-MR            1:01.87                   
                  29.05     1:01.87 (32.82)                                        
Preliminaries
 10 Hoffman, Shekinah   13 MSC-MR               1:02.93                   
                  29.86     1:02.93 (33.07)                                        
 18 Hirsch, Jenna       13 TRS-MR               1:05.35                   
                  30.44     1:05.35 (34.91)                                        
 19 Aiello, Jennifer M  13 MSC-MR               1:05.39                   
                  30.59     1:05.39 (34.80)                                        
 20 Russell, Eva M      14 Tmsuffolk-MR         1:05.49                   
                  30.88     1:05.49 (34.61)                                        
 21 Bouzarouata, Sarah  13 Twisters-MR          1:05.58                   
                  30.63     1:05.58 (34.95)                                        
 22 Graham, Caitlin     14 Express Swimming-MR  1:05.76                   
                  30.40     1:05.76 (35.36)                                        
 23 Parker, Rachel      13 LIAC-MR              1:05.77                   
 24 McCartney, Theresa  14 Big Blue-MR          1:05.90                   
                  30.75     1:05.90 (35.15)                                        
 25 McGrath, Kelly      13 Express Swimming-MR  1:06.16                   
                  30.87     1:06.16 (35.29)                                        
 26 Sabatini, Nina B    14 OWA-MR               1:06.30                   
                  31.56     1:06.30 (34.74)                                        
 27 Klein, Morganne C   14 VAC-MR               1:06.40                   
                  30.94     1:06.40 (35.46)                                        
 28 Hain, Karina A      13 NYCC-MR              1:06.49                   
                  30.73     1:06.49 (35.76)                                        
 29 Futterman, Kale     13 Agua Swim Team-MR    1:06.55                   
                  30.25     1:06.55 (36.30)                                        
 30 Arnott, Katie       13 NY Sharks-MR         1:06.86                   
                  31.49     1:06.86 (35.37)                                        
 31 York, Amanda S      13 NBS-MR               1:07.60                   
                  30.76     1:07.60 (36.84)                                        
 32 Kadala, Kristyn E   14 Badger-MR            1:08.10                   
                  31.44     1:08.10 (36.66)                                        
 33 Larkin, Colleen P   13 VAC-MR               1:24.95                   
                1:06.32     1:24.95 (18.63)                                        
 -- Cooper, Sammie C    14 Bgnw Marlins-MR          DQ                    
                  28.83          DQ (31.80)                                        
 -- Bormann, Kristen E  13 Tmsuffolk-MR             DQ                    
                1:07.26          DQ (16.66)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 2:04.86   3/18/2001 Kim E. Kelly, BSC                          
       METRO: M 2:01.63    3/9/2006 Alex Forrester, BAD-MR                     
                2:03.09  NAT
                2:03.89  N-18
                2:04.09  JRN
                2:06.59  T16
                2:07.39  NCSA
                2:11.49  SECT
                2:25.79  ZQ
                2:30.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Purdy, Kristen L    14 TVSC-MR              2:18.32    2:13.72 ZQ      20  
                  30.76     1:04.88 (34.12)     1:40.31 (35.43)     2:13.72 (33.41)
  2 Warren, Frances V   13 Express Swimming-MR  2:16.20    2:14.16 ZQ      17  
                  30.78     1:05.20 (34.42)     1:39.34 (34.14)     2:14.16 (34.82)
  3 Hutchinson-Maddox,  14 Agua Swim Team-MR    2:17.52    2:14.60 ZQ      16  
                  30.55     1:05.22 (34.67)     1:40.16 (34.94)     2:14.60 (34.44)
  4 Flower, Lauren E    14 Pace-MR              2:23.81    2:17.98 ZQ      15  
                  29.86     1:05.17 (35.31)     1:41.50 (36.33)     2:17.98 (36.48)
  5 Haruki, Yuria       13 Twisters-MR          2:20.25    2:18.21 ZQ      14  
                  30.56     1:04.95 (34.39)     1:41.08 (36.13)     2:18.21 (37.13)
  6 Ouzounian, Lauren   14 TVSC-MR              2:23.41    2:20.33 ZQ      13  
                  30.53     1:05.67 (35.14)     1:42.42 (36.75)     2:20.33 (37.91)
  7 Mu, Isabella        13 Express Swimming-MR  2:23.18    2:20.73 ZQ      12  
                  31.51     1:06.99 (35.48)     1:43.20 (36.21)     2:20.73 (37.53)
  8 Trail, Melissa L    13 Bgnw Marlins-MR      2:22.12    2:23.01 ZQ      11  
                  30.97     1:06.73 (35.76)     1:44.63 (37.90)     2:23.01 (38.38)
B - Final
  9 Doughty, Brigitte   14 HAA-MR               2:24.51    2:22.15 ZQ       9  
                  30.63     1:05.87 (35.24)     1:43.70 (37.83)     2:22.15 (38.45)
 10 Hirsch, Jenna       13 TRS-MR               2:28.18    2:23.36 ZQ       7  
                  31.16     1:06.82 (35.66)     1:44.86 (38.04)     2:23.36 (38.50)
 11 McCartney, Theresa  14 Big Blue-MR          2:27.61    2:24.71 ZQ       6  
                  31.95     1:08.16 (36.21)     1:45.65 (37.49)     2:24.71 (39.06)
 12 York, Amanda S      13 NBS-MR               2:30.78    2:26.76 JO       5  
                  31.62     1:07.65 (36.03)     1:45.95 (38.30)     2:26.76 (40.81)
 13 Parker, Rachel      13 LIAC-MR              2:32.50    2:27.43 JO       4  
                  31.40     1:08.29 (36.89)     1:48.40 (40.11)     2:27.43 (39.03)
 14 Aiello, Jennifer M  13 MSC-MR               2:30.06    2:28.97 JO       3  
                  32.74     1:10.18 (37.44)     1:49.86 (39.68)     2:28.97 (39.11)
 15 Graham, Caitlin     14 Express Swimming-MR  2:31.41    2:29.06 JO       2  
                  31.68     1:08.73 (37.05)     1:48.75 (40.02)     2:29.06 (40.31)
 16 Bormann, Kristen E  13 Tmsuffolk-MR         2:31.53    2:33.36          1  
                  32.62     1:11.68 (39.06)     1:52.87 (41.19)     2:33.36 (40.49)
Preliminaries
  5 Sims, Danielle      13 Bgnw Marlins-MR      2:20.88                   
                  30.03     1:04.84 (34.81)     1:42.37 (37.53)     2:20.88 (38.51)
 18 Bouzarouata, Sarah  13 Twisters-MR          2:34.25                   
                  33.19     1:10.65 (37.46)     1:52.03 (41.38)     2:34.25 (42.22)
 19 Owens, Amy L        14 Aqua Gems-MR         2:34.38                   
                  32.44     1:11.34 (38.90)     1:53.30 (41.96)     2:34.38 (41.08)
 20 Araujo, Sara A      14 SSL-MR               2:36.01                   
                  33.37     1:12.19 (38.82)     1:53.65 (41.46)     2:36.01 (42.36)
 21 Shutowich, Nicole   13 TVSC-MR              2:37.35                   
                  32.51     1:10.33 (37.82)     1:52.05 (41.72)     2:37.35 (45.30)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 2:08.22   3/17/2001 Julia E.Smit, TVSC                         
       METRO: M 2:03.47  11/22/2002 Julia E.Smit, TVSC-MR                      
                2:04.09  NAT
                2:04.89  N-18
                2:05.29  JRN
                2:06.89  T16
                2:09.49  NCSA
                2:10.89  SECT
                2:20.39  ZQ
                2:24.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Teng, Becky         14 Badger-MR            2:15.50    2:12.06 ZQ      20  
                  29.28     1:03.23 (33.95)     1:41.98 (38.75)     2:12.06 (30.08)
  2 Glenday, Heather M  14 IA-MR                2:16.06    2:12.76 ZQ      17  
                  29.16     1:02.86 (33.70)     1:42.33 (39.47)     2:12.76 (30.43)
  3 Rueda, Daniela      13 Agua Swim Team-MR    2:15.22    2:13.89 ZQ      16  
                  29.86     1:01.85 (31.99)     1:43.95 (42.10)     2:13.89 (29.94)
  4 Hain, Karina A      13 NYCC-MR              2:17.82    2:13.96 ZQ      15  
                  29.36     1:02.62 (33.26)     1:42.98 (40.36)     2:13.96 (30.98)
  5 Purdy, Kristen L    14 TVSC-MR              2:17.89    2:17.07 ZQ      14  
                  29.09     1:02.93 (33.84)     1:44.20 (41.27)     2:17.07 (32.87)
  6 Russell, Eva M      14 Tmsuffolk-MR         2:18.37    2:17.17 ZQ      13  
                  30.72     1:06.60 (35.88)     1:45.57 (38.97)     2:17.17 (31.60)
  7 Zarriello, Megan T  14 LIAC-MR              2:20.18    2:18.51 ZQ      12  
                  30.49     1:04.46 (33.97)     1:47.83 (43.37)     2:18.51 (30.68)
  8 Munz, Brenna A      14 MSC-MR               2:20.07    2:20.73 JO      11  
                  31.44     1:07.55 (36.11)     1:50.14 (42.59)     2:20.73 (30.59)
B - Final
  9 Skeivys, Maria E    14 NYCC-MR              2:21.24    2:17.73 ZQ       9  
                  30.61     1:04.98 (34.37)     1:46.23 (41.25)     2:17.73 (31.50)
 10 Simonetti, Christi  13 TVSC-MR              2:21.03    2:17.95 ZQ       7  
                  29.29     1:03.94 (34.65)     1:45.54 (41.60)     2:17.95 (32.41)
 11 Leung, Alissa       13 Express Swimming-MR  2:20.52    2:18.67 ZQ       6  
                  31.16     1:04.34 (33.18)     1:45.76 (41.42)     2:18.67 (32.91)
 12 Michalak, Agata     13 NYCC-MR              2:20.54    2:19.93 ZQ       5  
                  29.55     1:02.96 (33.41)     1:47.02 (44.06)     2:19.93 (32.91)
 13 Bouzarouata, Sarah  13 Twisters-MR          2:21.08    2:20.41 JO       4  
                  30.47     1:04.79 (34.32)     1:48.18 (43.39)     2:20.41 (32.23)
 14 Mu, Isabella        13 Express Swimming-MR  2:21.23    2:20.57 JO       3  
                  31.28     1:06.34 (35.06)     1:49.09 (42.75)     2:20.57 (31.48)
 15 Warren, Frances V   13 Express Swimming-MR  2:20.32    2:21.92 JO       2  
                  30.75     1:06.08 (35.33)     1:49.08 (43.00)     2:21.92 (32.84)
 16 Giner, Racquel C    14 Bgnw Marlins-MR      2:20.25    2:33.05          1  
                  35.24     1:14.35 (39.11)     1:57.02 (42.67)     2:33.05 (36.03)
Preliminaries
  7 Jones, Shannon E    14 Badger-MR            2:19.49                   
                  28.96     1:04.88 (35.92)     1:47.89 (43.01)     2:19.49 (31.60)
 14 Sims, Danielle      13 Bgnw Marlins-MR      2:20.94                   
                  29.96     1:05.80 (35.84)     1:48.98 (43.18)     2:20.94 (31.96)
 19 Russell, Clara J    13 Tmsuffolk-MR         2:21.70                   
                  30.00     1:06.83 (36.83)     1:49.41 (42.58)     2:21.70 (32.29)
 20 Arnott, Katie       13 NY Sharks-MR         2:21.71                   
                  31.46     1:08.87 (37.41)     1:48.97 (40.10)     2:21.71 (32.74)
 21 Hutchinson-Maddox,  14 Agua Swim Team-MR    2:21.79                   
                  30.52     1:06.33 (35.81)     1:49.51 (43.18)     2:21.79 (32.28)
 22 Johns, Maggie S     14 LIAC-MR              2:22.03                   
                  32.30     1:08.68 (36.38)     1:50.99 (42.31)     2:22.03 (31.04)
 23 Larkin, Colleen P   13 VAC-MR               2:22.14                   
                  30.97     1:07.59 (36.62)     1:50.49 (42.90)     2:22.14 (31.65)
 24 Trail, Melissa L    13 Bgnw Marlins-MR      2:22.27                   
                  29.94     1:05.83 (35.89)     1:48.94 (43.11)     2:22.27 (33.33)
 25 Haruki, Yuria       13 Twisters-MR          2:22.48                   
                  29.62     1:06.72 (37.10)     1:50.77 (44.05)     2:22.48 (31.71)
 26 Pavlin, Mekala      14 Agua Swim Team-MR    2:22.56                   
                  31.69     1:08.48 (36.79)     1:51.97 (43.49)     2:22.56 (30.59)
 27 McGrath, Kelly      13 Express Swimming-MR  2:22.64                   
                  31.08     1:08.77 (37.69)     1:49.29 (40.52)     2:22.64 (33.35)
 28 Coombs, Laurissa R  14 TVSC-MR              2:22.67                   
                  32.30     1:07.84 (35.54)     1:50.34 (42.50)     2:22.67 (32.33)
 29 Groccia, Adrienne   13 GAEL-MR              2:22.82                   
                  31.89     1:09.14 (37.25)     1:51.35 (42.21)     2:22.82 (31.47)
 30 Weston, Caroline L  13 Bgnw Marlins-MR      2:23.60                   
                  31.65     1:07.85 (36.20)     1:49.31 (41.46)     2:23.60 (34.29)
 31 Sims, Micah         14 Bgnw Marlins-MR      2:24.25                   
                  31.05     1:05.62 (34.57)     1:50.14 (44.52)     2:24.25 (34.11)
 32 Johanson, Kelly A   13 Badger-MR            2:24.33                   
                  32.02     1:09.24 (37.22)     1:53.56 (44.32)     2:24.33 (30.77)
 33 Ouzounian, Lauren   14 TVSC-MR              2:24.58                   
                  30.16     1:05.82 (35.66)     1:50.72 (44.90)     2:24.58 (33.86)
 34 Cheng, Emily        14 Express Swimming-MR  2:24.60                   
                  32.53     1:07.11 (34.58)     1:50.57 (43.46)     2:24.60 (34.03)
 35 Krebs, Kristen E    14 Express Swimming-MR  2:24.84                   
 36 Tan, Emily A        13 LIAC-MR              2:24.87                   
                  33.44     1:09.83 (36.39)     1:52.27 (42.44)     2:24.87 (32.60)
 37 Kadala, Kristyn E   14 Badger-MR            2:25.23                   
                  31.99     1:10.90 (38.91)     1:52.40 (41.50)     2:25.23 (32.83)
 38 Hirsch, Jenna       13 TRS-MR               2:25.64                   
 39 Guaman, Kelly C     13 Twisters-MR          2:26.39                   
                  32.90     1:09.40 (36.50)     1:52.57 (43.17)     2:26.39 (33.82)
 40 Aiello, Jennifer M  13 MSC-MR               2:26.62                   
                  30.50     1:06.78 (36.28)     1:51.88 (45.10)     2:26.62 (34.74)
 41 Madalena, Kathryn   14 Express Swimming-MR  2:26.64                   
 42 O'Neal, Kelly       13 Badger-MR            2:26.82                   
                  31.97     1:08.04 (36.07)     1:53.84 (45.80)     2:26.82 (32.98)
 43 Klein, Morganne C   14 VAC-MR               2:27.10                   
                  31.67     1:11.80 (40.13)     1:52.24 (40.44)     2:27.10 (34.86)
 44 Torre, Melissa R    13 LIAC-MR              2:27.23                   
                  32.25     1:09.41 (37.16)     1:54.74 (45.33)     2:27.23 (32.49)
 45 Hoffman, Shekinah   13 MSC-MR               2:27.50                   
                  19.96       39.43 (19.47)     1:11.23 (31.80)   2:27.50 (1:16.27)
 46 Stanford, Brittany  14 LBA-MR               2:27.94                   
                  31.93     1:10.94 (39.01)     1:53.34 (42.40)     2:27.94 (34.60)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 4:32.10        1997 Erica  DeBenedetto                         
       METRO: M 4:17.82   4/30/1995 Jessica Foschi, LIAC-MR                    
                4:23.79  NAT
                4:25.29  JRN
                4:25.39  N-18
                4:27.99  T16
                4:33.09  NCSA
                4:36.79  SECT
                5:01.59  ZQ
                5:07.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Purdy, Kristen L    14 TVSC-MR              4:42.81    4:39.26 ZQ      20  
                  29.16     1:02.35 (33.19)     1:37.40 (35.05)     2:11.76 (34.36)
        2:53.67 (41.91)     3:35.34 (41.67)     4:08.32 (32.98)     4:39.26 (30.94)
  2 Zarriello, Megan T  14 LIAC-MR              4:47.26    4:40.10 ZQ      17  
                  30.51     1:04.84 (34.33)     1:39.21 (34.37)     2:13.45 (34.24)
        2:55.96 (42.51)     3:39.09 (43.13)     4:10.36 (31.27)     4:40.10 (29.74)
  3 Rueda, Daniela      13 Agua Swim Team-MR    4:44.24    4:41.45 ZQ      16  
                  29.63     1:03.18 (33.55)     1:37.60 (34.42)     2:12.58 (34.98)
        2:55.79 (43.21)     3:39.19 (43.40)     4:10.86 (31.67)     4:41.45 (30.59)
  4 Hain, Karina A      13 NYCC-MR              4:50.03    4:45.57 ZQ      15  
                  29.87     1:04.73 (34.86)     1:40.26 (35.53)     2:16.03 (35.77)
        2:57.67 (41.64)     3:40.14 (42.47)     4:13.11 (32.97)     4:45.57 (32.46)
  5 Teng, Becky         14 Badger-MR            4:48.82    4:47.79 ZQ      14  
                  29.22     1:03.20 (33.98)     1:40.98 (37.78)     2:18.13 (37.15)
        2:59.42 (41.29)     3:41.28 (41.86)     4:15.48 (34.20)     4:47.79 (32.31)
  6 Russell, Eva M      14 Tmsuffolk-MR         4:50.62    4:50.92 ZQ      12.5
                  32.08     1:08.03 (35.95)     1:44.59 (36.56)     2:22.10 (37.51)
        3:02.69 (40.59)     3:44.73 (42.04)     4:18.35 (33.62)     4:50.92 (32.57)
  6 Glenday, Heather M  14 IA-MR                4:47.63    4:50.92 ZQ      12.5
                  28.61     1:02.51 (33.90)     1:39.47 (36.96)     2:16.78 (37.31)
        3:00.18 (43.40)     3:44.49 (44.31)     4:17.69 (33.20)     4:50.92 (33.23)
  8 Larkin, Colleen P   13 VAC-MR               4:52.53    4:56.25 ZQ      11  
                  31.49     1:07.01 (35.52)     1:45.77 (38.76)     2:23.51 (37.74)
        3:06.27 (42.76)     3:50.16 (43.89)     4:24.12 (33.96)     4:56.25 (32.13)
B - Final
  9 Pavlin, Mekala      14 Agua Swim Team-MR    4:53.93    4:51.14 ZQ       9  
                  30.96     1:06.99 (36.03)     1:44.22 (37.23)     2:20.94 (36.72)
        3:04.76 (43.82)     3:48.88 (44.12)     4:19.98 (31.10)     4:51.14 (31.16)
 10 McGrath, Kelly      13 Express Swimming-MR  4:53.83    4:52.13 ZQ       7  
                  30.47     1:06.67 (36.20)     1:45.99 (39.32)     2:25.34 (39.35)
        3:04.90 (39.56)     3:47.17 (42.27)     4:20.33 (33.16)     4:52.13 (31.80)
 11 Cooper, Sammie C    14 Bgnw Marlins-MR      4:56.84    4:52.65 ZQ       6  
                  31.52     1:06.74 (35.22)     1:44.38 (37.64)     2:21.43 (37.05)
        3:04.95 (43.52)     3:49.05 (44.10)     4:21.37 (32.32)     4:52.65 (31.28)
 12 Sims, Danielle      13 Bgnw Marlins-MR      4:56.80    4:54.47 ZQ       5  
                  29.63     1:05.74 (36.11)     1:42.00 (36.26)     2:18.43 (36.43)
        3:02.41 (43.98)     3:46.72 (44.31)     4:21.09 (34.37)     4:54.47 (33.38)
 13 Coombs, Laurissa R  14 TVSC-MR              4:53.96    4:56.64 ZQ       4  
                  31.72     1:09.54 (37.82)     1:46.49 (36.95)     2:24.42 (37.93)
        3:06.63 (42.21)     3:49.97 (43.34)     4:24.04 (34.07)     4:56.64 (32.60)
 14 Munz, Brenna A      14 MSC-MR               4:53.89    4:57.29 ZQ       3  
                  32.47     1:12.99 (40.52)     1:50.69 (37.70)     2:26.36 (35.67)
        3:10.07 (43.71)     3:54.71 (44.64)     4:26.21 (31.50)     4:57.29 (31.08)
 15 Bouzarouata, Sarah  13 Twisters-MR          4:56.51    5:00.38 ZQ       2  
 16 Trail, Melissa L    13 Bgnw Marlins-MR      4:56.21    5:05.72 JO       1  
                  31.44     1:08.62 (37.18)     1:49.19 (40.57)     2:28.19 (39.00)
        3:12.10 (43.91)     3:55.61 (43.51)     4:31.21 (35.60)     5:05.72 (34.51)
Preliminaries
 11 Leung, Alissa       13 Express Swimming-MR  4:53.92                   
                  32.71     1:10.77 (38.06)     1:45.50 (34.73)     2:20.42 (34.92)
        3:02.13 (41.71)     3:44.83 (42.70)     4:19.91 (35.08)     4:53.92 (34.01)
 14 Berkman, Maddy R    13 Bgnw Marlins-MR      4:55.98                   
                  30.56     1:05.94 (35.38)     1:44.77 (38.83)     2:22.47 (37.70)
        3:04.77 (42.30)     3:47.85 (43.08)     4:22.46 (34.61)     4:55.98 (33.52)
 19 Johns, Maggie S     14 LIAC-MR              4:57.06                   
                  32.27     1:09.06 (36.79)     1:45.67 (36.61)     2:23.33 (37.66)
        3:08.04 (44.71)     3:52.38 (44.34)     4:25.26 (32.88)     4:57.06 (31.80)
 20 Hutchinson-Maddox,  14 Agua Swim Team-MR    4:57.49                   
                  31.72     1:06.83 (35.11)     1:43.78 (36.95)     2:20.10 (36.32)
        3:06.43 (46.33)     3:52.12 (45.69)     4:24.92 (32.80)     4:57.49 (32.57)
 21 Warren, Frances V   13 Express Swimming-MR  4:58.56                   
                  30.58     1:06.21 (35.63)     1:44.01 (37.80)     2:22.40 (38.39)
        3:07.00 (44.60)     3:53.10 (46.10)     4:27.69 (34.59)     4:58.56 (30.87)
 22 Groccia, Adrienne   13 GAEL-MR              4:58.85                   
                  45.86   4:58.85 (4:12.99)                                        
 23 Ouzounian, Lauren   14 TVSC-MR              4:58.87                   
                  30.64     1:05.84 (35.20)     1:43.25 (37.41)     2:19.83 (36.58)
        3:05.44 (45.61)     3:51.51 (46.07)     4:25.82 (34.31)     4:58.87 (33.05)
 24 Johanson, Kelly A   13 Badger-MR            4:59.17                   
                  31.93     1:08.62 (36.69)     1:46.85 (38.23)     2:25.14 (38.29)
        3:09.13 (43.99)     3:54.97 (45.84)     4:27.64 (32.67)     4:59.17 (31.53)
 25 Michalak, Agata     13 NYCC-MR              5:00.46                   
                  54.96   5:00.46 (4:05.50)                                        
 26 Arnott, Katie       13 NY Sharks-MR         5:00.64                   
                  31.31     1:08.12 (36.81)     1:47.04 (38.92)     2:25.52 (38.48)
        3:07.31 (41.79)     3:51.23 (43.92)     4:26.52 (35.29)     5:00.64 (34.12)
 27 Flower, Lauren E    14 Pace-MR              5:00.92                   
                  30.00     1:05.71 (35.71)     1:48.41 (42.70)     2:28.18 (39.77)
        3:09.07 (40.89)     3:52.74 (43.67)     4:27.73 (34.99)     5:00.92 (33.19)
 28 Norman, Samantha M  13 Tmsuffolk-MR         5:02.05                   
                  31.64     1:08.21 (36.57)     1:44.45 (36.24)     2:21.38 (36.93)
        3:08.28 (46.90)     3:54.50 (46.22)     4:29.40 (34.90)     5:02.05 (32.65)
 29 Weston, Caroline L  13 Bgnw Marlins-MR      5:02.40                   
                  31.85     1:09.79 (37.94)     1:48.57 (38.78)     2:27.78 (39.21)
        3:09.21 (41.43)     3:51.46 (42.25)     4:27.59 (36.13)     5:02.40 (34.81)
 30 Russell, Clara J    13 Tmsuffolk-MR         5:02.96                   
                  30.85     1:08.67 (37.82)     1:47.13 (38.46)     2:25.70 (38.57)
        3:09.82 (44.12)     3:54.09 (44.27)     4:29.05 (34.96)     5:02.96 (33.91)
 31 McGuire, Christine  13 Badger-MR            5:03.47                   
 32 Mihail, Renne M     14 Badger-MR            5:03.58                   
                  33.06     1:11.26 (38.20)     1:51.52 (40.26)     2:31.13 (39.61)
        3:13.43 (42.30)     3:56.50 (43.07)     4:30.19 (33.69)     5:03.58 (33.39)
 33 Haruki, Yuria       13 Twisters-MR          5:03.98                   
                  30.46     1:04.45 (33.99)     1:43.01 (38.56)     2:22.97 (39.96)
        3:09.28 (46.31)     3:54.88 (45.60)     4:29.34 (34.46)     5:03.98 (34.64)
 34 Krebs, Kristen E    14 Express Swimming-MR  5:04.56                   
                  32.50     1:09.41 (36.91)     1:49.13 (39.72)     2:28.50 (39.37)
        3:11.23 (42.73)     3:55.17 (43.94)     4:30.15 (34.98)     5:04.56 (34.41)
 35 Lampe, Shannon E    14 TVSC-MR              5:05.48                   
                  32.58     1:09.67 (37.09)     1:49.37 (39.70)     2:28.72 (39.35)
        3:13.33 (44.61)     3:57.72 (44.39)     4:33.80 (36.08)     5:05.48 (31.68)
 36 Guaman, Kelly C     13 Twisters-MR          5:06.70                   
                  33.12     1:11.54 (38.42)     1:50.07 (38.53)     2:28.20 (38.13)
        3:13.12 (44.92)     3:56.26 (43.14)     4:31.96 (35.70)     5:06.70 (34.74)
 37 Sims, Micah         14 Bgnw Marlins-MR      5:08.10                   
                  32.66     1:09.01 (36.35)     1:45.45 (36.44)     2:22.46 (37.01)
        3:08.02 (45.56)     3:55.21 (47.19)     4:31.28 (36.07)     5:08.10 (36.82)
 38 Kadala, Kristyn E   14 Badger-MR            5:10.00                   
                  32.80     1:11.72 (38.92)     1:52.40 (40.68)     2:33.13 (40.73)
        3:16.61 (43.48)     3:59.87 (43.26)     4:35.00 (35.13)     5:10.00 (35.00)
 39 Aiello, Jennifer M  13 MSC-MR               5:10.54                   
                  31.68     1:07.58 (35.90)     1:46.67 (39.09)     2:25.29 (38.62)
        3:12.55 (47.26)     3:59.83 (47.28)     4:35.35 (35.52)     5:10.54 (35.19)
 40 Giner, Racquel C    14 Bgnw Marlins-MR      5:10.70                   
                                3:54.30 ( )     4:10.45 (16.15)   5:10.70 (1:00.25)
 41 Torre, Melissa R    13 LIAC-MR              5:10.94                   
                  32.23     1:10.69 (38.46)     1:49.24 (38.55)     2:26.57 (37.33)
        3:13.81 (47.24)     4:01.31 (47.50)     4:36.61 (35.30)     5:10.94 (34.33)
 42 Klein, Morganne C   14 VAC-MR               5:11.94                   
                  32.18     1:11.46 (39.28)     1:53.51 (42.05)     2:34.50 (40.99)
        3:16.80 (42.30)     3:59.93 (43.13)     4:37.05 (37.12)     5:11.94 (34.89)
 43 Graham, Caitlin     14 Express Swimming-MR  5:12.23                   
                  32.23     1:09.70 (37.47)     1:50.27 (40.57)     2:31.11 (40.84)
        3:15.26 (44.15)     4:00.47 (45.21)     4:36.84 (36.37)     5:12.23 (35.39)
 44 Hoffman, Shekinah   13 MSC-MR               5:12.93                   
                  31.59     1:07.61 (36.02)     1:51.09 (43.48)     2:34.61 (43.52)
        3:18.49 (43.88)     4:03.20 (44.71)     4:38.09 (34.89)     5:12.93 (34.84)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 1:41.37   2/25/2006 ISLIP AQUATICS                             
                         K LARSON, J Weaver, H Glenday, K LaPorta          
       METRO: M 1:40.16   4/30/1994 Long Island A.C., LIAC-MR                  
                1:41.29  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:43.00    1:43.70         40  
     1) Polhill, Ali C 14               2) Trail, Melissa L 13            
     3) Sims, Micah 14                  4) Giner, Racquel C 14            
                  25.68       52.06 (26.06)     1:18.29 (26.29)     1:43.70 (25.70)
  2 Three Village Swim Club-MR  'A'             1:42.16    1:45.28         34  
     1) Purdy, Kristen L 14             2) Coombs, Laurissa R 14          
     3) Brennan, Cassidy C 14           4) Simonetti, Christina 13        
                  26.19       52.82 (26.82)     1:19.92 (26.92)     1:45.28 (25.28)
  3 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:47.99    1:46.54         32  
     1) Teng, Becky 14                  2) Kadala, Kristyn E 14           
     3) Patafio, Giavanna J 14          4) Jones, Shannon E 14            
                  26.07       52.89 (26.89)     1:20.14 (27.14)     1:46.54 (26.54)
  4 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:47.05    1:47.38         30  
     1) Schaefer, Kathryn R 14          2) McDavid, Aiesha A 13           
     3) Guba, Jackie M 14               4) Groccia, Adrienne D 13         
                  27.18       53.89 (26.89)     1:21.16 (27.16)     1:47.38 (26.38)
  5 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              1:47.32    1:47.72         28  
     1) Haruki, Yuria 13                2) Bouzarouata, Sarah 13          
     3) Diaz, Susan 14                  4) Yeung, Maggie P 13             
                  26.79       53.42 (26.42)     1:20.75 (27.75)     1:47.72 (26.72)
  6 Marist Swim Club-MR  'A'                    1:51.25    1:48.41         26  
     1) Farrar, Lexi B 14               2) Hoffman, Shekinah L 13         
     3) Aiello, Jennifer M 13           4) Munz, Brenna A 14              
                  26.94       54.14 (27.14)     1:21.62 (27.62)     1:48.41 (26.41)
  7 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:46.79    1:49.43         24  
     1) Parker, Rachel 13               2) Tan, Emily A 13                
     3) Zarriello, Megan T 14           4) Johns, Maggie S 14             
                                  55.14 ( )     1:22.63 (27.63)     1:49.43 (26.43)
  8 Long Island Express-MR  'A'                 1:49.68    1:49.75         22  
     1) Cheng, Emily 14                 2) McGrath, Kelly 13              
     3) Warren, Frances V 13            4) Mu, Isabella 13                
                                  49.47 ( )     1:22.37 (33.37)     1:49.75 (27.75)
  9 Big Blue Swimming - Beacon-MR  'A'          1:52.13    1:50.63         18  
     1) Indyk, Allison 13               2) McCartney, Theresa C 14        
     3) Mechalakos, Mary A 13           4) Wyatt, Allison B 14            
                  27.23       55.94 (28.94)     1:24.02 (28.02)     1:50.63 (26.63)
 10 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 1:52.86    1:50.83         14  
     1) Stanford, Brittany D 14         2) Roberts, Kelley 14             
     3) Demerest, Jackie 13             4) Heiss, Caitlin 14              
                  27.79       55.57 (27.57)     1:22.63 (26.63)     1:50.83 (27.83)
 11 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 1:49.06    1:50.91         12  
     1) Moore, Erica C 14               2) Olsen, Emily K 14              
     3) Hoffman, Michelle E 13          4) Owens, Amy L 14                
                  27.26       55.65 (28.65)     1:23.35 (27.35)     1:50.91 (27.91)
 12 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 1:51.39    1:51.11         10  
     1) Geissler, Kim 13                2) Caputo, Krista 13              
     3) Gavin, Kara C 13                4) Castellano, Gabriella A 13     
                  27.23       55.91 (28.91)     1:24.11 (28.11)     1:51.11 (27.11)
 13 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      1:47.76    1:51.18          8  
     1) Rueda, Daniela 13               2) Hutchinson-Maddox, Caitlin E 14
     3) Omary, Natalie M 13             4) Pavlin, Mekala 14              
                  27.24       54.66 (27.66)     1:28.34 (33.34)     1:51.18 (23.18)
 14 Long Island Express-MR  'B'                 1:51.91    1:51.51          6  
     1) Madalena, Kathryn M 14          2) Leung, Alissa 13               
     3) Graham, Caitlin 14              4) Krebs, Kristen E 14            
                  29.40       56.30 (27.30)     1:23.87 (27.87)     1:51.51 (27.51)
 15 Islip Aquatics-MR  'A'                      1:52.38    1:52.40          4  
     1) Glenday, Heather M 14           2) Pierce, Sara N 13              
     3) Rosa, Tracey L 13               4) Vertullo, Christine A 14       
                  28.86       57.87 (28.87)     1:26.71 (28.71)     1:52.40 (25.40)
 16 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            1:54.97    1:53.20          2  
     1) Burke, Meaghan 13               2) Armstrong, Shannon 13          
     3) Petriella, Sara 13              4) Arnott, Katie 13               
                  27.43       57.84 (30.84)     1:26.05 (28.05)     1:53.20 (27.20)
 17 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                 1:53.82    1:54.18        
     1) Belnavis, Samantha J 13         2) Edwards, Brittany S 13         
     3) Wilcox, Vanessa L 13            4) Sherard, Ashley M 13           
                  28.78       58.99 (29.99)     1:27.23 (28.23)     1:54.18 (27.18)
 18 Gael Aquatic Club-MR  'B'                   1:52.15    1:54.52        
     1) Freeman, Nicole Z 14            2) Judge, Morgan C 13             
     3) Burke, Stephanie H 14           4) Fusco, Alexandra A 14          
                  29.00       57.76 (28.76)     1:26.27 (28.27)     1:54.52 (28.52)
 19 Connetquot Swim Club-MR  'A'                1:55.91    1:54.58        
     1) Dundas, Lindsey R 13            2) Bunster, Kate M 13             
     3) Tromp, Jacqueline M 14          4) Angst, Alexandria K 14         
                  28.96       58.91 (29.91)     1:26.88 (27.88)     1:54.58 (27.58)
 20 Team Rockland Swimming-MR  'A'              1:53.69    1:54.96        
     1) Hirsch, Jenna 13                2) Jackson, Adrianna 14           
     3) Chapman, Erica 13               4) Holmes, Lindsie 13             
                  29.45       58.00 (29.00)     1:27.85 (29.85)     1:54.96 (26.96)
 
Girls 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 3:37.92        1983 LIAC                                       
       METRO: M 3:35.55   4/30/1996 YWCA Middies, YMID-MR                      
                3:32.19  JRN
                3:35.99  NAT
                3:35.99  N-18
                3:36.99  NCSA
                3:38.39  T16
                3:45.79  SECT
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          3:41.50    3:47.23         40  
     1) Sims, Micah 14                  2) Trail, Melissa L 13            
     3) Sims, Danielle 13               4) Cooper, Sammie C 14            
                  27.80       57.25 (57.25)     1:23.77 (26.77)     1:53.05 (56.05)
        2:20.36 (27.36)     2:50.85 (57.85)     3:17.94 (26.94)     3:47.23 (56.23)
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                    3:47.00    3:50.54         34  
     1) Teng, Becky 14                  2) Owens, Amanda C 14             
     3) Kadala, Kristyn E 14            4) Johanson, Kelly A 13           
                  27.83       57.11 (57.11)     1:24.62 (27.62)     1:54.49 (57.49)
        2:21.98 (27.98)     2:52.84 (58.84)     3:20.57 (27.57)     3:50.54 (57.54)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              3:53.83    3:51.66         32  
     1) Bouzarouata, Sarah 13           2) Haruki, Yuria 13               
     3) Diaz, Susan 14                  4) Vanderlinden, Mariel 13        
                  27.99       58.90 (58.90)     1:26.07 (27.07)     1:56.14 (57.14)
        2:24.45 (28.45)     2:55.52 (59.52)     3:22.09 (26.09)     3:51.66 (55.66)
  4 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            3:45.87    3:51.83         30  
     1) Zarriello, Megan T 14           2) Johns, Maggie S 14             
     3) Tan, Emily A 13                 4) Torre, Melissa R 13            
                  28.33       58.58 (58.58)     1:26.00 (27.00)     1:55.75 (56.75)
        2:23.91 (27.91)     2:55.27 (59.27)     3:22.52 (27.52)     3:51.83 (56.83)
  5 Three Village Swim Club-MR  'A'             3:45.30    3:52.21         28  
     1) DaSilva, Taylor A 13            2) Coombs, Laurissa R 14          
     3) Purdy, Kristen L 14             4) Simonetti, Christina 13        
                  27.78       58.00 (58.00)     1:24.84 (26.84)     1:54.99 (56.99)
        2:22.83 (27.83)     2:53.96 (58.96)     3:21.37 (27.37)     3:52.21 (58.21)
  6 Long Island Express-MR  'B'                 4:00.27    3:54.46         26  
     1) Graham, Caitlin 14              2) McKee, Kaitlin 14              
     3) Krebs, Kristen E 14             4) Kenny, Erin T 13               
                  28.44       59.99 (59.99)     1:27.98 (27.98)     1:58.61 (58.61)
        2:26.68 (27.68)     2:58.19 (59.19)     3:24.59 (26.59)     3:54.46 (56.46)
  7 New York City Aquatic Club-MR  'A'          3:50.75    3:55.05         24  
     1) Michalak, Agata 13              2) Skeivys, Maria E 14            
     3) Wais, Ashleigh Q 14             4) Hain, Karina A 13              
                  28.07       58.62 (58.62)     1:26.51 (27.51)     1:56.69 (57.69)
        2:25.21 (28.21)     2:55.52 (58.52)     3:23.46 (27.46)     3:55.05 (59.05)
  8 Long Island Express-MR  'A'                 3:55.19    3:56.36         22  
     1) Warren, Frances V 13            2) Mu, Isabella 13                
     3) McGrath, Kelly 13               4) Cheng, Emily 14                
                  28.64       59.18 (59.18)     1:26.51 (27.51)     1:57.15 (58.15)
        2:25.10 (28.10)     2:56.24 (59.24)     3:25.26 (29.26)   3:56.36 (1:00.36)
  9 Marist Swim Club-MR  'A'                    3:55.74    3:57.18         18  
     1) Farrar, Lexi B 14               2) Aiello, Jennifer M 13          
     3) Hoffman, Shekinah L 13          4) Munz, Brenna A 14              
 10 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      3:50.84    3:59.98         14  
     1) Rueda, Daniela 13               2) Hutchinson-Maddox, Caitlin E 14
     3) Pavlin, Mekala 14               4) Futterman, Kale 13             
                  28.00       57.91 (57.91)     1:27.41 (29.41)   1:59.93 (1:01.93)
        2:28.58 (28.58)     2:59.98 (59.98)     3:28.36 (28.36)     3:59.98 (59.98)
 11 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   3:55.21    4:01.93         12  
     1) Schaefer, Kathryn R 14          2) Guba, Jackie M 14              
     3) McDavid, Aiesha A 13            4) Groccia, Adrienne D 13         
                  28.62       59.26 (59.26)     1:27.95 (28.95)   2:00.06 (1:01.06)
        2:29.47 (29.47)   3:03.39 (1:03.39)     3:31.22 (28.22)     4:01.93 (58.93)
 12 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 3:59.60    4:03.79         10  
     1) Moore, Erica C 14               2) Hoffman, Michelle E 13         
     3) Olsen, Emily K 14               4) Owens, Amy L 14                
                  28.99   1:01.23 (1:01.23)     1:30.86 (29.86)   2:02.93 (1:01.93)
        2:31.78 (28.78)   3:05.20 (1:02.20)     3:33.39 (28.39)     4:03.79 (58.79)
 13 Islip Aquatics-MR  'A'                      4:04.10    4:04.70          8  
     1) Pierce, Sara N 13               2) Vertullo, Christine A 14       
     3) Sandor, Hanna W 13              4) Glenday, Heather M 14          
                  30.25   1:02.84 (1:02.84)     1:32.65 (29.65)   2:05.97 (1:02.97)
        2:35.79 (29.79)   3:09.37 (1:03.37)     3:35.55 (26.55)     4:04.70 (55.70)
 14 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 4:09.25    4:08.56          6  
     1) Stanford, Brittany D 14         2) Larson, Mallorie 13            
     3) Demerest, Jackie 13             4) Heiss, Caitlin 14              
                  28.56   1:00.41 (1:00.41)     1:30.35 (30.35)   2:03.58 (1:03.58)
        2:31.89 (27.89)   3:04.45 (1:00.45)     3:34.13 (30.13)   4:08.56 (1:04.56)
 15 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            4:06.88    4:09.43          4  
     1) Arnott, Katie 13                2) Burke, Meaghan 13              
     3) Armstrong, Shannon 13           4) Petriella, Sara 13             
                  28.36       59.52 (59.52)     1:28.00 (28.00)     1:59.18 (59.18)
        2:28.50 (29.50)   3:00.09 (1:01.09)     3:32.85 (32.85)   4:09.43 (1:09.43)
 16 Team Rockland Swimming-MR  'A'              4:06.06    4:12.83          2  
     1) Omelanczuk, Claudia 14          2) Holmes, Lindsie 13             
     3) Jackson, Adrianna 14            4) Hirsch, Jenna 13               
                  29.75   1:01.60 (1:01.60)     1:31.50 (29.50)   2:06.54 (1:04.54)
        2:38.50 (31.50)   3:13.70 (1:06.70)     3:41.38 (27.38)     4:12.83 (58.83)
 17 Connetquot Swim Club-MR  'A'                4:12.64    4:15.54        
     1) Dundas, Lindsey R 13            2) Tromp, Jacqueline M 14         
     3) Bunster, Kate M 13              4) Lawlor, Kathryn E 14           
 18 Lindenhurst Swim Club-MR  'A'               4:11.79    4:18.24        
     1) Koch, Carolyn A 13              2) Acompora, Alyssa 13            
     3) Manning, Colleen P 13           4) Hanratty, Briana M 14          
                  29.01   1:00.87 (1:00.87)     1:29.79 (28.79)   2:02.73 (1:01.73)
        2:32.77 (29.77)   3:07.10 (1:04.10)     3:40.14 (33.14)   4:18.24 (1:11.24)
 -- Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 4:01.34         DQ        
     1) Geissler, Kim 13                2) Gavin, Kara C 13               
     3) Caputo, Krista 13               4) Castellano, Gabriella A 13     
                  29.22   1:00.52 (1:00.52)     1:28.07 (27.07)     1:59.88 (58.88)
        2:28.74 (28.74)   3:02.51 (1:02.51)     3:30.95 (27.95)          DQ (59.04)
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 1:51.35   3/17/2001 YWCA Middies                               
                         K. Ferguson, J. Pangilnan, C. Kofol, B. Gritelman 
       METRO: M 1:51.16  12/10/2004 Team Suffolk, TS-MR                        
                         J. KOCHMAN, K. LARKIN, K. DEGRAZIA, L. PARISI     
                1:52.89  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:53.00    1:54.15         40  
     1) Giner, Racquel C 14             2) Weston, Caroline L 13          
     3) Polhill, Ali C 14               4) Trail, Melissa L 13            
                  29.66     1:01.92 (31.92)     1:28.63 (26.63)     1:54.15 (25.15)
  2 Long Island Express-MR  'A'                 1:59.99    1:58.63         34  
     1) Leung, Alissa 13                2) McGrath, Kelly 13              
     3) Warren, Frances V 13            4) Cheng, Emily 14                
                  29.22     1:02.91 (33.91)     1:32.07 (29.07)     1:58.63 (26.63)
  3 Three Village Swim Club-MR  'A'             1:58.33    1:58.95         32  
     1) Ouzounian, Lauren M 14          2) Coombs, Laurissa R 14          
     3) Purdy, Kristen L 14             4) Simonetti, Christina 13        
                  30.55     1:06.08 (35.08)     1:33.67 (27.67)     1:58.95 (24.95)
  4 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:56.00    1:59.08         30  
     1) O'Neal, Kelly 13                2) Teng, Becky 14                 
     3) Jones, Shannon E 14             4) Johanson, Kelly A 13           
                  32.00     1:04.32 (32.32)     1:31.92 (27.92)     1:59.08 (27.08)
  5 Marist Swim Club-MR  'A'                    2:01.82    1:59.74         28  
     1) Aiello, Jennifer M 13           2) Carlino, Emelia A 13           
     3) Hoffman, Shekinah L 13          4) Munz, Brenna A 14              
                  30.78     1:04.76 (33.76)     1:33.10 (28.10)     1:59.74 (26.74)
  6 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:00.78    2:01.41         26  
     1) Rueda, Daniela 13               2) Omary, Natalie M 13            
     3) Hutchinson-Maddox, Caitlin E 14 4) Pavlin, Mekala 14              
                  30.79     1:04.46 (33.46)     1:33.68 (29.68)     2:01.41 (27.41)
  7 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:58.10    2:01.57         24  
     1) Zarriello, Megan T 14           2) Tan, Emily A 13                
     3) Parker, Rachel 13               4) Johns, Maggie S 14             
                  31.97     1:06.06 (34.06)     1:34.88 (28.88)     2:01.57 (26.57)
  8 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:02.03    2:03.33         22  
     1) Bouzarouata, Sarah 13           2) Vanderlinden, Mariel 13        
     3) Haruki, Yuria 13                4) Diaz, Susan 14                 
                  31.63     1:07.03 (35.03)     1:35.65 (28.65)     2:03.33 (27.33)
  9 Big Blue Swimming - Beacon-MR  'A'          2:09.34    2:04.00         18  
     1) McCartney, Theresa C 14         2) Wyatt, Allison B 14            
     3) Mechalakos, Mary A 13           4) Indyk, Allison 13              
                  32.69     1:06.04 (33.04)     1:37.64 (31.64)     2:04.00 (26.00)
 10 Long Island Express-MR  'B'                 2:07.40    2:04.46         14  
     1) Mu, Isabella 13                 2) Madalena, Kathryn M 14         
     3) Graham, Caitlin 14              4) Krebs, Kristen E 14            
                  32.19     1:08.07 (36.07)     1:37.13 (29.13)     2:04.46 (27.46)
 11 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 2:00.18    2:04.78         12  
     1) Moore, Erica C 14               2) Olsen, Emily K 14              
     3) Hoffman, Michelle E 13          4) Owens, Amy L 14                
                  31.38     1:04.64 (33.64)     1:37.63 (32.63)     2:04.78 (26.78)
 12 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 2:14.44    2:05.40         10  
     1) Tam, Melanie 14                 2) Geissler, Kim 13               
     3) Gavin, Kara C 13                4) Caputo, Krista 13              
                  30.86     1:07.56 (36.56)     1:38.28 (30.28)     2:05.40 (27.40)
 13 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:02.21    2:05.46          8  
     1) Judge, Morgan C 13              2) McDavid, Aiesha A 13           
     3) Fusco, Alexandra A 14           4) Groccia, Adrienne D 13         
 14 Team Rockland Swimming-MR  'A'              2:14.29    2:05.61          6  
     1) Hirsch, Jenna 13                2) Krestyaninova, Olga 14         
     3) Holmes, Lindsie 13              4) Jackson, Adrianna 14           
                  33.06     1:07.34 (34.34)     1:37.43 (30.43)     2:05.61 (28.61)
 15 Islip Aquatics-MR  'A'                      2:07.97    2:05.88          4  
     1) Sandor, Hanna W 13              2) Rosa, Tracey L 13              
     3) Vertullo, Christine A 14        4) Glenday, Heather M 14          
                  32.25     1:10.36 (38.36)     1:40.22 (30.22)     2:05.88 (25.88)
 16 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            2:15.87    2:08.24          2  
     1) Burke, Meaghan 13               2) Arnott, Katie 13               
     3) Armstrong, Shannon 13           4) Petriella, Sara 13             
                  32.95     1:06.61 (33.61)     1:37.97 (30.97)     2:08.24 (30.24)
 17 Gael Aquatic Club-MR  'B'                   2:05.64    2:08.32        
     1) Burke, Stephanie H 14           2) Guba, Jackie M 14              
     3) Schaefer, Kathryn R 14          4) Freeman, Nicole Z 14           
                  33.96     1:09.15 (35.15)     1:40.68 (31.68)     2:08.32 (27.32)
 18 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 2:11.33    2:08.94        
     1) Larson, Mallorie 13             2) Demerest, Jackie 13            
     3) Kelly, Corinne 13               4) Stanford, Brittany D 14        
                  32.96     1:07.62 (34.62)     1:41.90 (33.90)     2:08.94 (26.94)
 19 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:09.81    2:09.39        
     1) Tromp, Jacqueline M 14          2) Dundas, Lindsey R 13           
     3) Angst, Alexandria K 14          4) Bunster, Kate M 13             
                  32.31     1:07.25 (35.25)     1:41.70 (34.70)     2:09.39 (27.39)
 20 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                 2:10.29    2:10.89        
     1) Wilcox, Vanessa L 13            2) Sherard, Ashley M 13           
     3) Edwards, Brittany S 13          4) Belnavis, Samantha J 13        
                  32.88     1:08.59 (35.59)     1:49.12 (40.12)     2:10.89 (21.89)
 
Girls 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 4:00.13   2/24/2006 Badger Swim Club                           
                         K HUGHES, L Evans, A FORRESTER, M Fenn            
       METRO: M 3:56.55   4/30/1993 Badger S.C., BSC-MR                        
                3:55.59  JRN
                4:00.49  NAT
                4:00.49  N-18
                4:01.29  NCSA
                4:02.69  T16
                4:12.29  SECT
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          4:03.00    4:12.84         40  
     1) Giner, Racquel C 14             2) Berkman, Maddy R 13            
     3) Cooper, Sammie C 14             4) Polhill, Ali C 14              
                  31.30   1:03.90 (1:03.90)     1:37.04 (33.04)   2:15.78 (1:11.78)
        2:44.06 (28.06)   3:21.72 (1:05.72)     3:42.66 (20.66)     4:12.84 (50.84)
  2 Long Island Express-MR  'A'                 4:14.39    4:14.10         34  
     1) Leung, Alissa 13                2) McGrath, Kelly 13              
     3) Warren, Frances V 13            4) Cheng, Emily 14                
                  29.54   1:01.04 (1:01.04)     1:34.67 (33.67)   2:13.06 (1:12.06)
        2:42.70 (29.70)   3:16.29 (1:03.29)     3:43.21 (27.21)     4:14.10 (58.10)
  3 Badger Swim Club-MR  'A'                    4:06.00    4:17.28         32  
     1) Owens, Amanda C 14              2) Kadala, Kristyn E 14           
     3) Teng, Becky 14                  4) Johanson, Kelly A 13           
                  31.30   1:04.18 (1:04.18)     1:38.07 (34.07)   2:18.42 (1:14.42)
        2:45.92 (27.92)   3:19.70 (1:01.70)     3:47.18 (27.18)     4:17.28 (57.28)
  4 Three Village Swim Club-MR  'A'             4:12.85    4:18.51         30  
     1) Ouzounian, Lauren M 14          2) Lampe, Shannon E 14            
     3) Purdy, Kristen L 14             4) Simonetti, Christina 13        
                  31.53   1:01.41 (1:01.41)                       2:19.32 (1:18.32)
      4:18.51 (1:59.51)                                                            
  5 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      4:13.35    4:19.77         28  
     1) Rueda, Daniela 13               2) Omary, Natalie M 13            
     3) Hutchinson-Maddox, Caitlin E 14 4) Pavlin, Mekala 14              
                  31.43   1:03.80 (1:03.80)     1:37.24 (33.24)   2:16.89 (1:12.89)
        2:47.00 (30.00)   3:21.02 (1:04.02)     3:49.14 (28.14)     4:19.77 (58.77)
  6 Marist Swim Club-MR  'A'                    4:23.91    4:19.90         26  
     1) Aiello, Jennifer M 13           2) Carlino, Emelia A 13           
     3) Hoffman, Shekinah L 13          4) Munz, Brenna A 14              
                  31.56   1:04.50 (1:04.50)     1:39.48 (35.48)   2:19.39 (1:15.39)
        2:49.74 (30.74)   3:23.24 (1:04.24)     3:50.61 (27.61)     4:19.90 (56.90)
  7 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:16.73    4:21.77         24  
     1) Zarriello, Megan T 14           2) Tan, Emily A 13                
     3) Parker, Rachel 13               4) Johns, Maggie S 14             
                          1:05.44 (1:05.44)     1:39.59 (34.59)     2:02.36 (57.36)
        2:50.33 (48.33)   3:24.09 (1:22.09)     3:42.42 (18.42)     4:21.77 (57.77)
  8 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              4:21.52    4:23.51         22  
     1) Bouzarouata, Sarah 13           2) Vanderlinden, Mariel 13        
     3) Haruki, Yuria 13                4) Diaz, Susan 14                 
                  31.83   1:04.81 (1:04.81)     1:40.47 (35.47)   2:21.87 (1:16.87)
        2:51.24 (29.24)   3:24.00 (1:02.00)     3:52.26 (28.26)     4:23.51 (59.51)
  9 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 4:24.69    4:31.68         18  
     1) Moore, Erica C 14               2) Olsen, Emily K 14              
     3) Hoffman, Michelle E 13          4) Owens, Amy L 14                
                  32.70   1:08.22 (1:08.22)     1:42.57 (34.57)   2:21.95 (1:13.95)
        2:55.06 (33.06)   3:32.86 (1:10.86)     4:00.79 (27.79)     4:31.68 (58.68)
 10 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   4:24.21    4:31.82         14  
     1) Judge, Morgan C 13              2) McDavid, Aiesha A 13           
     3) Groccia, Adrienne D 13          4) Schaefer, Kathryn R 14         
                  33.31   1:08.26 (1:08.26)     1:42.86 (34.86)   2:24.59 (1:16.59)
        2:56.43 (31.43)   3:32.13 (1:07.13)     3:59.94 (27.94)     4:31.82 (59.82)
 11 Team Rockland Swimming-MR  'A'              4:29.64    4:34.23         12  
     1) Holmes, Lindsie 13              2) Krestyaninova, Olga 14         
     3) Hirsch, Jenna 13                4) Omelanczuk, Claudia 14         
                  34.52   1:12.47 (1:12.47)     1:46.27 (34.27)   2:25.35 (1:13.35)
        2:56.23 (31.23)   3:32.45 (1:07.45)     4:02.33 (30.33)   4:34.23 (1:02.23)
 12 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 4:42.56    4:37.53         10  
     1) Larson, Mallorie 13             2) Stanford, Brittany D 14        
     3) Demerest, Jackie 13             4) Heiss, Caitlin 14              
                  33.13   1:09.48 (1:09.48)     1:44.26 (35.26)   2:24.75 (1:15.75)
        2:56.90 (31.90)   3:35.29 (1:10.29)     4:03.82 (28.82)   4:37.53 (1:02.53)
 13 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 4:37.17    4:38.36          8  
     1) Castaldo, Brittany 14           2) Tam, Melanie 14                
     3) Gavin, Kara C 13                4) Geissler, Kim 13               
                  31.34   1:04.78 (1:04.78)     1:44.31 (39.31)   2:24.86 (1:19.86)
        3:01.48 (36.48)   3:40.18 (1:15.18)     4:07.59 (27.59)     4:38.36 (58.36)
 14 Islip Aquatics-MR  'A'                      4:36.67    4:39.56          6  
     1) Sandor, Hanna W 13              2) Rosa, Tracey L 13              
     3) Glenday, Heather M 14           4) Pierce, Sara N 13              
                  33.29   1:10.09 (1:10.09)     1:49.76 (39.76)   2:33.33 (1:23.33)
        3:02.32 (29.32)   3:36.31 (1:03.31)     4:05.86 (29.86)   4:39.56 (1:03.56)
 15 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            4:40.14    4:40.97          4  
     1) Burke, Meaghan 13               2) Arnott, Katie 13               
     3) Armstrong, Shannon 13           4) Petriella, Sara 13             
                  33.39   1:07.75 (1:07.75)     1:42.65 (34.65)   2:23.07 (1:15.07)
        2:55.17 (32.17)   3:33.34 (1:10.34)     4:06.25 (33.25)   4:40.97 (1:07.97)
 -- Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          4:10.00         DQ        
     1) Sims, Micah 14                  2) Weston, Caroline L 13          
     3) Sims, Danielle 13               4) Trail, Melissa L 13            
                  31.02   1:03.43 (1:03.43)     1:35.31 (32.31)   2:12.64 (1:09.64)
        2:40.49 (27.49)   3:13.72 (1:00.72)     3:40.15 (26.15)          DQ (55.80)
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle Swim-off
===============================================================================
          JO: # 24.01        1996 Emily Smith, BSC                             
       METRO: M 23.25    3/9/2006 Julia E. Smit, TVSC-MR                       
                23.59  NAT
                23.79  N-18
                23.89  JRN
                24.59  NCSA
                24.99  SECT
                26.29  ZQ
                26.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Biagioli, Caitlyn         17 Tmsuffolk-MR              NT      25.54 ZQ     
  2 Arnott, Sarah A           16 NY Sharks-MR              NT      26.03 ZQ     
 
Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 23.80   3/18/2007 Brienne Ryan, WSSC -MR                       
       METRO: M 23.25    3/9/2006 Julia E. Smit, TVSC-MR                       
                23.59  NAT
                23.79  N-18
                23.89  JRN
                24.59  NCSA
                24.99  SECT
                26.29  ZQ
                26.79  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ryan, Brienne       15 WSSC-MR                24.21      23.80#JRN     20  
  2 Lyver, Kellie M     15 GAEL-MR                24.66      24.39 NCSA    17  
  3 Virgilio, Rose M    16 PBAC-MR                24.55      24.46 NCSA    16  
  4 Evans, Laura A      15 Badger-MR              25.28      24.66 SECT    15  
  5 Ciccone, Amanda     17 NY Sharks-MR           24.98      24.95 SECT    14  
  6 Weaver, Joan M      15 IA-MR                  25.54      25.36 ZQ      12.5
  6 Janowski, Mary-Ely  16 Express Swimming-MR    25.56      25.36 ZQ      12.5
  8 Zaltsman, Janine    17 Tmsuffolk-MR           25.36      25.42 ZQ      11  
B - Final
  9 Ferrante, Francesc  17 OWA-MR                 25.60      25.22 ZQ       9  
 10 Ryan, Sarah A       17 Express Swimming-MR    25.69      25.40 ZQ       7  
 11 Mrozinski, Melissa  15 BASC-MR                26.15      25.60 ZQ       6  
 12 Fritsch, Kristina   15 NYCC-MR                26.07      25.74 ZQ       4.5
 12 Farrar, Chloe B     16 MSC-MR                 25.70      25.74 ZQ       4.5
 14 Rodriguez, Michell  17 Pace-MR                25.90      25.82 ZQ       3  
 15 Grunewald, Cailin   16 VAC-MR                 26.11      26.12 ZQ       2  
 16 Biagioli, Caitlyn   17 Tmsuffolk-MR           26.17      26.46 JO       1  
Preliminaries
  3 Larson, Kim P       15 IA-MR                  24.58                   
  6 Petty, Lanae        17 VAC-MR                 25.01                   
  9 Daboudet, Audrey    17 NYCC-MR                25.47                   
 15 McComiskey, Beth    17 BASC-MR                25.85                   
 17 Halbohn, Colleen    15 IA-MR                  26.05                   
 19 Fountain, Michelle  16 IA-MR                  26.10                   
 23 Arnott, Sarah A     16 NY Sharks-MR           26.17         J         
 24 Conard, Kate E      15 TVSC-MR                26.19                   
 24 Kristic, Marta      16 Agua Swim Team-MR      26.19                   
 26 Cooley, Kristi-Ann  15 Pace-MR                26.26                   
 27 Vairo, Corinne D    15 TVSC-MR                26.28                   
 28 Danner, Crescentia  17 NDAC-MR                26.33                   
 29 Chan, Jessica       17 Express Swimming-MR    26.35                   
 30 Shepherd, Christin  17 WSSC-MR                26.36                   
 31 Kopac, Kelly L      17 COND-MR                26.45                   
 32 Dwyer, Brianne M    15 Express Swimming-MR    26.50                   
 33 Indyk, Jessica      16 Big Blue-MR            26.53                   
 34 Vallone, Ashley S   16 NY Sharks-MR           26.54                   
 34 Schlichte, Sarah A  15 Express Swimming-MR    26.54                   
 36 Lucas, Olivia A     16 Express Swimming-MR    26.56                   
 37 Anderer, Stephanie  15 Tmsuffolk-MR           26.59                   
 38 Biagioli, Alana     15 Tmsuffolk-MR           26.60                   
 39 Martinez, Bianca M  17 NYCC-MR                26.66                   
 40 Kiernan, Erin M     17 Badger-MR              26.69                   
 41 Hogan, Michelle M   15 GAEL-MR                26.71                   
 42 Hocson, Hillary M   15 NBS-MR                 26.72                   
 43 Wiles, Hannah       17 IA-MR                  26.73                   
 44 Shaw, Lauren M      16 Aqua Gems-MR           26.76                   
 45 Butler, Danielle E  16 NY Sharks-MR           26.96                   
 45 Braca, Gianna L     15 Pace-MR                26.96                   
 47 Alfonso, Kristian   17 NY Sharks-MR           26.98                   
 48 Gibbons, Alanna     15 BASC-MR                27.01                   
 49 Brown, Lori         17 HAA-MR                 27.04                   
 50 Forbes, Emma C      16 West Point-MR          27.06                   
 51 Shockness, Jasmine  16 Express Swimming-MR    27.14                   
 51 Moore, Jhanna       16 Agua Swim Team-MR      27.14                   
 53 Sweeney, Breanne    16 WAC-MR                 27.15                   
 54 Baczek, Olivia M    15 MSC-MR                 27.21                   
 55 Tremper, Andrea     15 VAC-MR                 27.24                   
 56 Genovese, Kate A    17 UNLIE-MR               27.25                   
 57 Maloney, Caitlin    16 WAC-MR                 27.27                   
 58 Jakubek, Anna A     15 MWSC-MR                27.36                   
 59 Mejia, Cinthia      16 RedTails-MR            27.43                   
 60 Hoffman, Morgan S   15 WISC-MR                27.51                   
 61 Daly, Jackie E      16 PBAC-MR                27.56                   
 62 Schmid, Kristen M   15 WISC-MR                27.71                   
 
Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 52.20   3/16/2007 Brienne Ryan, WSSC -MR                       
       METRO: M 49.68    3/9/2006 Julia E. Smit, TVSC-MR                       
                51.19  NAT
                51.59  N-18
                51.79  JRN
                52.89  NCSA
                53.99  SECT
                56.59  ZQ
                57.79  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ryan, Brienne       15 WSSC-MR                52.20      52.38 NCSA    20  
                  24.79       52.38 (27.59)                                        
  2 Virgilio, Rose M    16 PBAC-MR                53.63      53.15 SECT    17  
                  25.26       53.15 (27.89)                                        
  3 Lyver, Kellie M     15 GAEL-MR                54.24      53.43 SECT    16  
                  25.26       53.43 (28.17)                                        
  4 Mrozinski, Melissa  15 BASC-MR                55.92      53.94 SECT    15  
                  26.10       53.94 (27.84)                                        
  5 Petty, Lanae        17 VAC-MR                 54.75      54.74 ZQ      14  
                  26.14       54.74 (28.60)                                        
  6 Zaltsman, Janine    17 Tmsuffolk-MR           55.78      55.21 ZQ      12.5
                  26.37       55.21 (28.84)                                        
  6 Fountain, Michelle  16 IA-MR                  55.42      55.21 ZQ      12.5
                  26.27       55.21 (28.94)                                        
  8 Ciccone, Amanda     17 NY Sharks-MR           55.59      55.64 ZQ      11  
                  26.54       55.64 (29.10)                                        
B - Final
  9 Farrar, Chloe B     16 MSC-MR                 56.05      55.65 ZQ       9  
                  26.87       55.65 (28.78)                                        
 10 Rodriguez, Michell  17 Pace-MR                56.39      55.78 ZQ       7  
                  26.96       55.78 (28.82)                                        
 11 Fritsch, Kristina   15 NYCC-MR                55.99      56.04 ZQ       6  
                  27.01       56.04 (29.03)                                        
 12 Biagioli, Caitlyn   17 Tmsuffolk-MR           56.23      56.31 ZQ       5  
                  26.86       56.31 (29.45)                                        
 13 Martinez, Bianca M  17 NYCC-MR                56.50      56.33 ZQ       4  
                  27.10       56.33 (29.23)                                        
 14 McDonough, Maureen  16 WAC-MR                 56.61      56.63 JO       3  
                  27.30       56.63 (29.33)                                        
 15 Vairo, Corinne D    15 TVSC-MR                56.18      56.96 JO       2  
                  26.74       56.96 (30.22)                                        
 16 Anderer, Stephanie  15 Tmsuffolk-MR           56.63      57.16 JO       1  
                  27.03       57.16 (30.13)                                        
Preliminaries
 11 Williams, Jeysa R   16 MSC-MR                 56.16                   
                  27.22       56.16 (28.94)                                        
 18 Conard, Kate E      15 TVSC-MR                56.77                   
                  27.72       56.77 (29.05)                                        
 19 Shaw, Lauren M      16 Aqua Gems-MR           57.09                   
                  27.49       57.09 (29.60)                                        
 20 Halbohn, Colleen    15 IA-MR                  57.23                   
                  27.05       57.23 (30.18)                                        
 21 Braca, Gianna L     15 Pace-MR                57.47                   
                  27.23       57.47 (30.24)                                        
 22 Butler, Danielle E  16 NY Sharks-MR           57.54                   
                  28.12       57.54 (29.42)                                        
 23 Kristic, Marta      16 Agua Swim Team-MR      57.76                   
                  27.82       57.76 (29.94)                                        
 23 Dwyer, Brianne M    15 Express Swimming-MR    57.76                   
                  27.59       57.76 (30.17)                                        
 25 Balder, Jaclyn M    18 LIAC-MR                57.80                   
                  27.80       57.80 (30.00)                                        
 26 Sweeney, Breanne    16 WAC-MR                 57.92                   
                  27.78       57.92 (30.14)                                        
 26 Ferrante, Francesc  17 OWA-MR                 57.92                   
                  27.53       57.92 (30.39)                                        
 28 Winkler, Caitlin M  16 NYCC-MR                57.93                   
                  27.90       57.93 (30.03)                                        
 29 Hoffman, Morgan S   15 WISC-MR                58.00                   
                  27.83       58.00 (30.17)                                        
 30 Baczek, Olivia M    15 MSC-MR                 58.13                   
                  28.07       58.13 (30.06)                                        
 31 Maloney, Caitlin    16 WAC-MR                 58.20                   
 32 Freeman, Brittany   17 GAEL-MR                58.28                   
                  27.99       58.28 (30.29)                                        
 33 Grunewald, Cailin   16 VAC-MR                 58.36                   
                  28.23       58.36 (30.13)                                        
 34 Alejandro, Tricia   17 Agua Swim Team-MR      58.38                   
                  28.27       58.38 (30.11)                                        
 35 Danner, Crescentia  17 NDAC-MR                58.44                   
                  28.03       58.44 (30.41)                                        
 36 Genovese, Kate A    17 UNLIE-MR               58.46                   
                  27.53       58.46 (30.93)                                        
 36 Cooley, Kristi-Ann  15 Pace-MR                58.46                   
                  28.26       58.46 (30.20)                                        
 38 Indyk, Jessica      16 Big Blue-MR            58.50                   
                  27.88       58.50 (30.62)                                        
 39 Carew, Kaitlyn      16 NY Sharks-MR           58.56                   
                  27.78       58.56 (30.78)                                        
 40 Einsidler, Allie    16 Tmsuffolk-MR           58.63                   
                  31.27       58.63 (27.36)                                        
 41 Forbes, Emma C      16 West Point-MR          58.66                   
                  28.50       58.66 (30.16)                                        
 42 Brown, Lori         17 HAA-MR                 58.91                   
                  28.45       58.91 (30.46)                                        
 43 Hogan, Michelle M   15 GAEL-MR                58.99                   
                  28.33       58.99 (30.66)                                        
 44 Smith, Devin E      18 CSC-MR                 59.56                   
                  28.87       59.56 (30.69)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 1:52.51   3/16/2001 Kiersten Z Koronowicz, NBS                 
       METRO: M 1:46.14    3/9/2006 Julia E. Smit, TVSC-MR                     
                1:50.29  NAT
                1:51.09  N-18
                1:51.29  JRN
                1:54.19  NCSA
                1:55.99  SECT
                2:02.79  ZQ
                2:05.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Larson, Kim P       15 IA-MR                1:53.58    1:53.04 NCSA    20  
                  26.18       54.89 (28.71)     1:24.07 (29.18)     1:53.04 (28.97)
  2 Ryan, Brienne       15 WSSC-MR              1:56.25    1:54.61 SECT    17  
                  25.86       54.83 (28.97)     1:24.94 (30.11)     1:54.61 (29.67)
  3 Weaver, Joan M      15 IA-MR                1:57.54    1:57.87 ZQ      16  
                  26.96       57.05 (30.09)     1:27.84 (30.79)     1:57.87 (30.03)
  4 Smith, Ashley A     15 LIAC-MR              2:00.85    1:57.94 ZQ      15  
                  28.09       57.95 (29.86)     1:28.11 (30.16)     1:57.94 (29.83)
  5 Schlichte, Sarah A  15 Express Swimming-MR  1:59.99    1:58.14 ZQ      14  
                  27.14       56.83 (29.69)     1:27.58 (30.75)     1:58.14 (30.56)
  6 Mrozinski, Melissa  15 BASC-MR              1:59.72    1:58.83 ZQ      13  
                  27.17       57.09 (29.92)     1:28.03 (30.94)     1:58.83 (30.80)
  7 Grunewald, Cailin   16 VAC-MR               2:01.09    1:59.29 ZQ      12  
                  27.88       58.20 (30.32)     1:29.17 (30.97)     1:59.29 (30.12)
  8 Alejandro, Tricia   17 Agua Swim Team-MR    2:00.57    1:59.68 ZQ      11  
                  27.95       58.03 (30.08)     1:28.96 (30.93)     1:59.68 (30.72)
B - Final
  9 Ciccone, Amanda     17 NY Sharks-MR         2:01.99    1:57.88 ZQ       9  
                  26.73       56.93 (30.20)     1:27.65 (30.72)     1:57.88 (30.23)
 10 Nugent, Susan A     15 Express Swimming-MR  2:01.99    1:58.08 ZQ       7  
                  27.69       57.66 (29.97)     1:28.43 (30.77)     1:58.08 (29.65)
 11 Janowski, Mary-Ely  16 Express Swimming-MR  2:01.52    1:58.67 ZQ       6  
                  27.26       57.71 (30.45)     1:28.47 (30.76)     1:58.67 (30.20)
 12 Winkler, Caitlin M  16 NYCC-MR              2:01.58    1:59.48 ZQ       5  
                  27.97       58.34 (30.37)     1:29.21 (30.87)     1:59.48 (30.27)
 13 Ryan, Sarah A       17 Express Swimming-MR  2:01.16    2:00.34 ZQ       4  
                  27.55       57.92 (30.37)     1:29.48 (31.56)     2:00.34 (30.86)
 14 Fritsch, Kristina   15 NYCC-MR              2:01.32    2:00.90 ZQ       3  
                  26.89       56.96 (30.07)     1:29.14 (32.18)     2:00.90 (31.76)
 15 Shepherd, Christin  17 WSSC-MR              2:01.27    2:01.02 ZQ       2  
                  27.61       58.13 (30.52)     1:29.37 (31.24)     2:01.02 (31.65)
 16 Larkin, Christine   17 VAC-MR               2:01.75    2:01.56 ZQ       1  
                  28.02       58.74 (30.72)     1:30.03 (31.29)     2:01.56 (31.53)
Preliminaries
  4 Daboudet, Audrey    17 NYCC-MR              1:58.31                   
                  27.28       57.06 (29.78)     1:27.56 (30.50)     1:58.31 (30.75)
 13 Fountain, Michelle  16 IA-MR                2:01.34                   
                  26.96       56.71 (29.75)     1:28.94 (32.23)     2:01.34 (32.40)
 14 LeGuyader, Clare L  17 IA-MR                2:01.38                   
                  28.36       59.28 (30.92)     1:30.68 (31.40)     2:01.38 (30.70)
 15 Williams, Jeysa R   16 MSC-MR               2:01.40                   
                  27.64       58.19 (30.55)     1:29.80 (31.61)     2:01.40 (31.60)
 21 Dwyer, Brianne M    15 Express Swimming-MR  2:02.30                   
                  28.76     1:00.21 (31.45)     1:31.75 (31.54)     2:02.30 (30.55)
 22 Lyver, Kellie M     15 GAEL-MR              2:02.31                   
                  28.10       58.79 (30.69)     1:30.92 (32.13)     2:02.31 (31.39)
 23 Martinez, Bianca M  17 NYCC-MR              2:02.55                   
                  28.70       59.73 (31.03)     1:31.43 (31.70)     2:02.55 (31.12)
 24 Rodriguez, Michell  17 Pace-MR              2:02.94                   
                  28.25       59.10 (30.85)     1:31.41 (32.31)     2:02.94 (31.53)
 25 Farrar, Chloe B     16 MSC-MR               2:03.00                   
                  28.69     1:00.16 (31.47)     1:31.30 (31.14)     2:03.00 (31.70)
 26 Sweeney, Breanne    16 WAC-MR               2:03.33                   
                  28.51     1:00.00 (31.49)     1:31.87 (31.87)     2:03.33 (31.46)
 27 Sudano, Ashley M    17 CSC-MR               2:03.44                   
                                1:00.19 ( )     1:31.80 (31.61)     2:03.44 (31.64)
 28 Kristic, Marta      16 Agua Swim Team-MR    2:03.46                   
                  28.55       59.45 (30.90)     1:31.67 (32.22)     2:03.46 (31.79)
 29 Conard, Kate E      15 TVSC-MR              2:03.50                   
                  29.01     1:00.13 (31.12)     1:32.44 (32.31)     2:03.50 (31.06)
 30 Zaltsman, Janine    17 Tmsuffolk-MR         2:03.61                   
                  27.89       59.08 (31.19)     1:31.38 (32.30)     2:03.61 (32.23)
 31 Petty, Lanae        17 VAC-MR               2:03.83                   
                  27.85       59.20 (31.35)     1:31.43 (32.23)     2:03.83 (32.40)
 32 Anderer, Stephanie  15 Tmsuffolk-MR         2:04.01                   
                  28.39       59.51 (31.12)     1:31.65 (32.14)     2:04.01 (32.36)
 33 Cimilluca, Veronic  17 VAC-MR               2:04.09                   
                  28.96     1:00.37 (31.41)     1:32.16 (31.79)     2:04.09 (31.93)
 34 Roberts, Hilary     16 Agua Swim Team-MR    2:04.27                   
                  28.97     1:00.59 (31.62)     1:32.75 (32.16)     2:04.27 (31.52)
 35 Carew, Kaitlyn      16 NY Sharks-MR         2:04.33                   
                  28.18       59.04 (30.86)     1:31.36 (32.32)     2:04.33 (32.97)
 36 Cremer, Kylie E     17 IA-MR                2:04.74                   
                  29.17     1:00.57 (31.40)     1:32.92 (32.35)     2:04.74 (31.82)
 37 McDonough, Maureen  16 WAC-MR               2:04.75                   
                  28.94     1:01.27 (32.33)     1:33.28 (32.01)     2:04.75 (31.47)
 38 Unger, Katie        15 NY Sharks-MR         2:04.80                   
                  29.57     1:01.41 (31.84)     1:33.75 (32.34)     2:04.80 (31.05)
 39 Vairo, Corinne D    15 TVSC-MR              2:04.81                   
                1:07.53                             1:33.15 ( )     2:04.81 (31.66)
 40 Biagioli, Caitlyn   17 Tmsuffolk-MR         2:04.84                   
                  28.69       59.98 (31.29)     1:32.16 (32.18)     2:04.84 (32.68)
 41 Smith, Devin E      18 CSC-MR               2:04.90                   
                  28.90     1:00.20 (31.30)     1:32.62 (32.42)     2:04.90 (32.28)
 42 Butler, Danielle E  16 NY Sharks-MR         2:05.15                   
                  29.45     1:00.86 (31.41)     1:33.18 (32.32)     2:05.15 (31.97)
 43 Lee, Katherine E    18 Agua Swim Team-MR    2:05.26                   
                  28.19     1:00.10 (31.91)     1:33.13 (33.03)     2:05.26 (32.13)
 44 Balder, Jaclyn M    18 LIAC-MR              2:05.29                   
                  28.70     1:00.27 (31.57)     1:15.82 (15.55)     2:05.29 (49.47)
 45 Braca, Gianna L     15 Pace-MR              2:05.36                   
 46 Einsidler, Allie    16 Tmsuffolk-MR         2:05.65                   
                  28.96     1:01.07 (32.11)     1:33.65 (32.58)     2:05.65 (32.00)
 47 Hogan, Michelle M   15 GAEL-MR              2:05.82                   
                  28.27     1:00.16 (31.89)     1:33.10 (32.94)     2:05.82 (32.72)
 48 Freeman, Brittany   17 GAEL-MR              2:05.85                   
                  29.02     1:00.75 (31.73)     1:33.58 (32.83)     2:05.85 (32.27)
 49 Hoffman, Morgan S   15 WISC-MR              2:06.04                   
                  28.10     1:00.06 (31.96)     1:32.83 (32.77)     2:06.04 (33.21)
 50 Baczek, Olivia M    15 MSC-MR               2:06.68                   
                  29.50     1:01.78 (32.28)     1:34.15 (32.37)     2:06.68 (32.53)
 51 Fischer, Betsy C    16 COND-MR              2:07.31                   
                  28.55     1:00.09 (31.54)     1:33.70 (33.61)     2:07.31 (33.61)
 52 Halbohn, Colleen    15 IA-MR                2:07.49                   
                  27.88       59.61 (31.73)     1:33.10 (33.49)     2:07.49 (34.39)
 53 Hartford, Laura G   16 Express Swimming-MR  2:07.53                   
                  28.93     1:00.95 (32.02)     1:33.99 (33.04)     2:07.53 (33.54)
 54 Erickson, Abigayle  15 Agua Swim Team-MR    2:08.12                   
                  29.94     1:02.45 (32.51)     1:35.20 (32.75)     2:08.12 (32.92)
 55 Gibbons, Alanna     15 BASC-MR              2:08.73                   
                  29.75     1:02.26 (32.51)     1:35.40 (33.14)     2:08.73 (33.33)
 56 Forbes, Emma C      16 West Point-MR        2:10.24                   
                  29.58     1:02.46 (32.88)     1:36.22 (33.76)     2:10.24 (34.02)
 57 LI, Qing            17 TVSC-MR              2:10.29                   
                  30.02     1:02.19 (32.17)     1:35.83 (33.64)     2:10.29 (34.46)
 57 Parmiter, Lindsey   15 Express Swimming-MR  2:10.29                   
                  28.97     1:01.40 (32.43)     1:35.66 (34.26)     2:10.29 (34.63)
 59 Maloney, Caitlin    16 WAC-MR               2:10.43                   
                  28.55     1:00.81 (32.26)     1:35.40 (34.59)     2:10.43 (35.03)
 60 Warren, Michelle N  15 Tmsuffolk-MR         2:11.46                   
                  30.97     1:04.40 (33.43)     1:38.20 (33.80)     2:11.46 (33.26)
 61 Mejia, Cinthia      16 RedTails-MR          2:12.36                   
                  29.74       54.32 (24.58)     1:18.38 (24.06)     2:12.36 (53.98)
 62 Bolander, Katie D   16 Agua Swim Team-MR    2:12.92                   
                  30.51     1:03.73 (33.22)     1:37.88 (34.15)     2:12.92 (35.04)
 
Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 4:57.46        1983 Lori Boehler                               
       METRO: M 4:41.98   4/30/1997 Jessica Foschi, LIAC-MR                    
                4:52.49  NAT
                4:54.49  N-18
                4:55.29  JRN
                5:03.29  NCSA
                5:06.99  SECT
                5:28.39  ZQ
                5:31.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Weaver, Joan M      15 IA-MR                5:11.38    5:02.16 NCSA    20  
                  27.08       56.53 (29.45)     1:27.27 (30.74)     1:58.64 (31.37)
        2:30.36 (31.72)     3:00.88 (30.52)     3:32.20 (31.32)     4:02.89 (30.69)
        4:33.07 (30.18)     5:02.16 (29.09)                                        
  2 Nugent, Susan A     15 Express Swimming-MR  5:11.90    5:02.25 NCSA    17  
                  27.37       56.88 (29.51)     1:26.97 (30.09)     1:57.48 (30.51)
        2:28.29 (30.81)     2:59.38 (31.09)     3:30.48 (31.10)     4:01.68 (31.20)
        4:32.78 (31.10)     5:02.25 (29.47)                                        
  3 Mrozinski, Melissa  15 BASC-MR              5:15.83    5:09.64 ZQ      16  
                  28.29       58.66 (30.37)     1:29.39 (30.73)     2:00.64 (31.25)
        2:32.31 (31.67)     3:04.00 (31.69)     3:35.57 (31.57)     4:07.25 (31.68)
        4:38.90 (31.65)     5:09.64 (30.74)                                        
  4 Alejandro, Tricia   17 Agua Swim Team-MR    5:14.53    5:12.33 ZQ      15  
                  28.24       58.56 (30.32)     1:29.63 (31.07)     2:00.96 (31.33)
        2:32.75 (31.79)     3:04.59 (31.84)     3:36.77 (32.18)     4:09.02 (32.25)
        4:41.13 (32.11)     5:12.33 (31.20)                                        
  5 Smith, Ashley A     15 LIAC-MR              5:13.14    5:14.02 ZQ      14  
                  28.81       59.51 (30.70)     1:30.89 (31.38)     2:02.90 (32.01)
        2:34.81 (31.91)     3:06.93 (32.12)     3:39.24 (32.31)     4:11.28 (32.04)
        4:43.26 (31.98)     5:14.02 (30.76)                                        
  6 Schlichte, Sarah A  15 Express Swimming-MR  5:17.55    5:15.53 ZQ      13  
                  27.99       58.87 (30.88)     1:30.32 (31.45)     2:02.12 (31.80)
        2:34.52 (32.40)     3:06.97 (32.45)     3:39.59 (32.62)     4:12.11 (32.52)
        4:44.30 (32.19)     5:15.53 (31.23)                                        
  7 Conard, Kate E      15 TVSC-MR              5:17.61    5:16.51 ZQ      12  
                  29.23     1:00.91 (31.68)     1:33.13 (32.22)     2:05.24 (32.11)
        2:37.61 (32.37)     3:09.91 (32.30)     3:42.03 (32.12)     4:14.08 (32.05)
        4:46.08 (32.00)     5:16.51 (30.43)                                        
  8 LeGuyader, Clare L  17 IA-MR                5:16.08    5:17.02 ZQ      11  
                  29.26     1:01.25 (31.99)     1:33.40 (32.15)     2:05.52 (32.12)
        2:37.72 (32.20)     3:10.22 (32.50)     3:42.37 (32.15)     4:14.54 (32.17)
        4:46.59 (32.05)     5:17.02 (30.43)                                        
B - Final
  9 Winkler, Caitlin M  16 NYCC-MR              5:18.46    5:12.77 ZQ       9  
                  28.41       59.09 (30.68)     1:30.19 (31.10)     2:01.58 (31.39)
        2:33.46 (31.88)     3:05.46 (32.00)     3:37.45 (31.99)     4:09.12 (31.67)
        4:41.43 (32.31)     5:12.77 (31.34)                                        
 10 Ponzo, Victoria A   16 NYCC-MR              5:19.81    5:17.27 ZQ       7  
                  29.16     1:00.31 (31.15)     1:31.94 (31.63)     2:03.74 (31.80)
        2:35.58 (31.84)     3:07.39 (31.81)     3:39.86 (32.47)     4:12.50 (32.64)
        4:45.51 (33.01)     5:17.27 (31.76)                                        
 11 Fritsch, Kristina   15 NYCC-MR              5:19.39    5:18.08 ZQ       6  
                  28.56     1:00.37 (31.81)     1:32.55 (32.18)     2:04.89 (32.34)
        2:37.06 (32.17)     3:09.42 (32.36)     3:41.99 (32.57)     4:14.65 (32.66)
        4:47.01 (32.36)     5:18.08 (31.07)                                        
 12 Grunewald, Cailin   16 VAC-MR               5:21.80    5:22.21 ZQ       5  
                  28.75     1:00.18 (31.43)     1:32.83 (32.65)     2:06.07 (33.24)
        2:39.06 (32.99)     3:12.69 (33.63)     3:46.35 (33.66)     4:18.40 (32.05)
        4:50.66 (32.26)     5:22.21 (31.55)                                        
 13 Larkin, Christine   17 VAC-MR               5:19.02    5:23.37 ZQ       4  
                  29.06     1:01.01 (31.95)     1:33.44 (32.43)     2:05.81 (32.37)
        2:38.54 (32.73)     3:11.53 (32.99)     3:44.51 (32.98)     4:17.92 (33.41)
        4:51.17 (33.25)     5:23.37 (32.20)                                        
 14 Janowski, Mary-Ely  16 Express Swimming-MR  5:18.78    5:23.88 ZQ       3  
                  28.39       59.74 (31.35)     1:31.75 (32.01)     2:04.63 (32.88)
        2:38.44 (33.81)     3:12.16 (33.72)     3:46.16 (34.00)     4:20.08 (33.92)
        4:52.51 (32.43)     5:23.88 (31.37)                                        
 15 Shepherd, Christin  17 WSSC-MR              5:23.21    5:24.07 ZQ       2  
                  29.13     1:01.33 (32.20)     1:34.09 (32.76)     2:07.50 (33.41)
        2:40.49 (32.99)     3:14.16 (33.67)     3:47.24 (33.08)     4:19.93 (32.69)
        4:52.41 (32.48)     5:24.07 (31.66)                                        
 16 Dwyer, Brianne M    15 Express Swimming-MR  5:22.63    5:26.31 ZQ       1  
                  28.88     1:00.62 (31.74)     1:33.13 (32.51)     2:06.19 (33.06)
        2:39.36 (33.17)     3:12.34 (32.98)     3:45.84 (33.50)     4:19.93 (34.09)
        4:53.45 (33.52)     5:26.31 (32.86)                                        
Preliminaries
  1 Larson, Kim P       15 IA-MR                5:10.98                   
                  26.84       56.42 (29.58)     1:26.87 (30.45)     1:57.62 (30.75)
        2:28.58 (30.96)     3:01.32 (32.74)     3:34.77 (33.45)     4:07.44 (32.67)
        4:39.92 (32.48)     5:10.98 (31.06)                                        
 13 O'Keefe, Brenna M   15 MSC-MR               5:19.29                   
                  29.36     1:00.57 (31.21)     1:32.48 (31.91)     2:04.78 (32.30)
        2:37.05 (32.27)     3:09.53 (32.48)     3:41.97 (32.44)     4:14.90 (32.93)
        4:47.49 (32.59)     5:19.29 (31.80)                                        
 18 Fountain, Michelle  16 IA-MR                5:23.11                   
                  28.39       59.27 (30.88)     1:31.01 (31.74)     2:03.43 (32.42)
        2:36.02 (32.59)     3:09.10 (33.08)     3:42.38 (33.28)     4:16.27 (33.89)
        4:50.90 (34.63)     5:23.11 (32.21)                                        
 20 Ferrante, Francesc  17 OWA-MR               5:25.26                   
                  28.84     1:00.58 (31.74)     1:32.66 (32.08)     2:05.06 (32.40)
        2:38.07 (33.01)     3:11.40 (33.33)     3:44.70 (33.30)     4:18.41 (33.71)
        4:52.37 (33.96)     5:25.26 (32.89)                                        
 21 Parodi, Ellen M     15 Aqua Gems-MR         5:26.68                   
                  29.51     1:01.65 (32.14)     1:34.34 (32.69)     2:07.36 (33.02)
        2:40.36 (33.00)     3:13.83 (33.47)     3:47.02 (33.19)     4:20.60 (33.58)
        4:53.95 (33.35)     5:26.68 (32.73)                                        
 22 Cremer, Kylie E     17 IA-MR                5:27.03                   
                  29.96     1:02.43 (32.47)     1:35.61 (33.18)     2:09.16 (33.55)
        2:42.73 (33.57)     3:15.76 (33.03)     3:48.75 (32.99)     4:21.79 (33.04)
        4:54.70 (32.91)     5:27.03 (32.33)                                        
 23 Hogan, Michelle M   15 GAEL-MR              5:27.81                   
                  29.09     1:01.40 (32.31)     1:34.21 (32.81)     2:07.49 (33.28)
        2:40.68 (33.19)     3:14.13 (33.45)     3:47.52 (33.39)     4:21.14 (33.62)
        4:54.84 (33.70)     5:27.81 (32.97)                                        
 24 Erickson, Abigayle  15 Agua Swim Team-MR    5:28.08                   
 25 Cimilluca, Veronic  17 VAC-MR               5:29.73                   
                  29.51     1:01.44 (31.93)     1:34.14 (32.70)     2:07.32 (33.18)
        2:40.90 (33.58)     3:14.59 (33.69)     3:48.56 (33.97)     4:22.53 (33.97)
        4:56.25 (33.72)     5:29.73 (33.48)                                        
 26 Anderer, Stephanie  15 Tmsuffolk-MR         5:29.95                   
                  29.30     1:01.60 (32.30)     1:34.72 (33.12)     2:07.97 (33.25)
        2:41.23 (33.26)     3:14.81 (33.58)     3:48.59 (33.78)     4:22.74 (34.15)
        4:56.65 (33.91)     5:29.95 (33.30)                                        
 27 Unger, Katie        15 NY Sharks-MR         5:30.68                   
                  30.44     1:03.24 (32.80)     1:36.77 (33.53)     2:10.59 (33.82)
        2:43.74 (33.15)     3:17.14 (33.40)     3:51.04 (33.90)     4:25.01 (33.97)
        4:58.54 (33.53)     5:30.68 (32.14)                                        
 28 Martinez, Bianca M  17 NYCC-MR              5:31.32                   
                  29.18     1:00.77 (31.59)     1:33.37 (32.60)     2:06.60 (33.23)
        2:40.82 (34.22)     3:14.13 (33.31)     3:48.12 (33.99)     4:22.74 (34.62)
        4:57.47 (34.73)     5:31.32 (33.85)                                        
 29 Logan, Colleen M    15 LIAC-MR              5:31.34                   
                  29.92     1:02.45 (32.53)     1:36.04 (33.59)     2:09.50 (33.46)
        2:43.73 (34.23)     3:17.36 (33.63)     3:51.11 (33.75)     4:25.09 (33.98)
        4:58.77 (33.68)     5:31.34 (32.57)                                        
 30 Balder, Jaclyn M    18 LIAC-MR              5:31.38                   
                  29.69     1:01.62 (31.93)     1:34.14 (32.52)     2:07.35 (33.21)
        2:41.05 (33.70)     3:14.91 (33.86)     3:49.11 (34.20)     4:23.46 (34.35)
        4:57.66 (34.20)     5:31.38 (33.72)                                        
 31 LeGuyader, Sydney   16 IA-MR                5:32.80                   
 32 Vairo, Corinne D    15 TVSC-MR              5:32.86                   
                  29.02     1:01.79 (32.77)     1:35.27 (33.48)     2:09.39 (34.12)
        2:43.57 (34.18)     3:17.37 (33.80)     3:51.72 (34.35)     4:26.03 (34.31)
        5:00.44 (34.41)     5:32.86 (32.42)                                        
 33 O'Brien, Kaitlin    15 WAC-MR               5:33.44                   
                  30.33     1:03.19 (32.86)     1:36.78 (33.59)     2:10.45 (33.67)
        2:44.14 (33.69)     3:18.18 (34.04)     3:52.65 (34.47)     4:26.93 (34.28)
        5:00.85 (33.92)     5:33.44 (32.59)                                        
 34 McDonough, Maureen  16 WAC-MR               5:33.65                   
                  29.47     1:01.84 (32.37)     1:35.00 (33.16)     2:08.87 (33.87)
        2:42.16 (33.29)     3:17.30 (35.14)     3:51.70 (34.40)     4:26.34 (34.64)
        5:00.55 (34.21)     5:33.65 (33.10)                                        
 35 Einsidler, Allie    16 Tmsuffolk-MR         5:35.37                   
                  30.14     1:03.27 (33.13)     1:36.90 (33.63)     2:10.81 (33.91)
        2:44.74 (33.93)     3:18.95 (34.21)     3:53.45 (34.50)     4:27.76 (34.31)
        5:01.98 (34.22)     5:35.37 (33.39)                                        
 36 Hartford, Laura G   16 Express Swimming-MR  5:35.98                   
                  29.18     1:01.59 (32.41)     1:35.20 (33.61)     2:09.67 (34.47)
        2:44.51 (34.84)     3:19.05 (34.54)     3:53.82 (34.77)     4:28.09 (34.27)
        5:02.57 (34.48)     5:35.98 (33.41)                                        
 37 Ehret, Jane M       15 Aqua Gems-MR         5:44.92                   
 
Girls 15-18 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 17:17.50   2/26/2005 Caren E Guyett, BGNW Marlins              
       METRO: M 16:13.59   4/30/1997 Jessica Foschi, LIAC-MR                   
                16:50.19  NAT
                16:54.19  JRN
                16:56.79  N-18
                17:24.29  NCSA
                17:54.39  SECT
                19:09.99  ZQ
                19:09.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mrozinski, Melissa  15 BASC-MR             17:33.70   17:33.56 SECT    20  
                  29.52     1:01.02 (31.50)     1:32.95 (31.93)     2:04.11 (31.16)
        2:35.35 (31.24)     3:07.62 (32.27)     3:39.36 (31.74)     4:11.07 (31.71)
        4:42.91 (31.84)     5:14.60 (31.69)     5:46.50 (31.90)     6:18.61 (32.11)
        6:50.46 (31.85)     7:22.53 (32.07)     7:54.50 (31.97)     8:26.80 (32.30)
        8:58.71 (31.91)     9:30.89 (32.18)    10:03.20 (32.31)    10:35.72 (32.52)
       11:07.81 (32.09)    11:40.23 (32.42)    12:12.25 (32.02)    12:44.30 (32.05)
       13:16.37 (32.07)    13:48.60 (32.23)    14:20.94 (32.34)    14:53.01 (32.07)
       15:25.63 (32.62)    15:57.99 (32.36)    16:30.37 (32.38)    17:03.04 (32.67)
       17:33.56 (30.52)
  2 Smith, Ashley A     15 LIAC-MR             17:39.82   17:41.53 SECT    17  
                  29.63     1:01.54 (31.91)     1:33.54 (32.00)     2:06.04 (32.50)
        2:38.18 (32.14)     3:10.55 (32.37)     3:42.83 (32.28)     4:15.33 (32.50)
        4:47.96 (32.63)     5:19.91 (31.95)     5:52.10 (32.19)     6:24.50 (32.40)
        6:56.56 (32.06)     7:29.35 (32.79)     8:01.79 (32.44)     8:34.01 (32.22)
        9:06.25 (32.24)     9:38.85 (32.60)    10:11.03 (32.18)    10:43.28 (32.25)
       11:15.54 (32.26)    11:48.20 (32.66)    12:21.05 (32.85)    12:53.42 (32.37)
       13:26.06 (32.64)    13:58.69 (32.63)    14:31.25 (32.56)    15:03.45 (32.20)
       15:35.68 (32.23)    16:07.65 (31.97)    16:39.54 (31.89)    17:11.29 (31.75)
       17:41.53 (30.24)
  3 Winkler, Caitlin M  16 NYCC-MR             17:42.67   17:51.87 SECT    16  
                  29.39     1:01.18 (31.79)     1:33.70 (32.52)     2:06.38 (32.68)
        2:39.55 (33.17)     3:12.61 (33.06)     3:45.49 (32.88)     4:18.21 (32.72)
        4:50.91 (32.70)     5:23.57 (32.66)     5:56.29 (32.72)     6:28.91 (32.62)
        7:01.54 (32.63)     7:34.21 (32.67)     8:06.77 (32.56)     8:39.14 (32.37)
        9:11.28 (32.14)     9:43.63 (32.35)    10:16.18 (32.55)    10:48.70 (32.52)
       11:20.92 (32.22)    11:53.39 (32.47)    12:26.22 (32.83)    12:59.05 (32.83)
       13:31.86 (32.81)    14:04.63 (32.77)    14:37.52 (32.89)    15:10.45 (32.93)
       15:43.39 (32.94)    16:16.04 (32.65)    16:48.15 (32.11)    17:20.29 (32.14)
       17:51.87 (31.58)
  4 LeGuyader, Clare L  17 IA-MR               17:33.79   17:52.75 SECT    15  
                  29.78     1:01.95 (32.17)     1:34.38 (32.43)     2:06.73 (32.35)
        2:39.23 (32.50)     3:11.56 (32.33)     3:43.97 (32.41)     4:16.36 (32.39)
        4:48.75 (32.39)     5:21.22 (32.47)     5:53.75 (32.53)     6:26.23 (32.48)
        6:58.95 (32.72)     7:31.89 (32.94)     8:04.71 (32.82)     8:37.48 (32.77)
        9:10.43 (32.95)     9:43.19 (32.76)    10:15.95 (32.76)    10:48.62 (32.67)
       11:21.37 (32.75)    11:53.99 (32.62)    12:26.55 (32.56)    12:59.16 (32.61)
       13:32.01 (32.85)    14:04.82 (32.81)    14:37.45 (32.63)    15:10.24 (32.79)
       15:43.12 (32.88)    16:16.02 (32.90)    16:48.97 (32.95)    17:21.34 (32.37)
       17:52.75 (31.41)
  5 Ponzo, Victoria A   16 NYCC-MR             18:13.31   18:10.11 ZQ      14  
                  30.48     1:02.64 (32.16)     1:35.43 (32.79)     2:08.25 (32.82)
        2:41.61 (33.36)     3:14.68 (33.07)     3:47.57 (32.89)     4:20.49 (32.92)
        4:53.16 (32.67)     5:25.77 (32.61)     5:58.71 (32.94)     6:31.30 (32.59)
        7:04.28 (32.98)     7:37.16 (32.88)     8:10.01 (32.85)     8:42.98 (32.97)
        9:16.26 (33.28)     9:49.40 (33.14)    10:22.81 (33.41)    10:56.24 (33.43)
       11:29.52 (33.28)    12:03.09 (33.57)    12:36.85 (33.76)    13:10.51 (33.66)
       13:44.11 (33.60)    14:17.38 (33.27)    14:50.60 (33.22)    15:23.75 (33.15)
       15:57.16 (33.41)    16:30.62 (33.46)    17:03.99 (33.37)    17:37.45 (33.46)
       18:10.11 (32.66)
  6 Fountain, Michelle  16 IA-MR               18:16.03   18:30.37 ZQ      13  
                  30.03     1:02.49 (32.46)     1:36.18 (33.69)     2:10.15 (33.97)
        2:44.17 (34.02)     3:18.10 (33.93)     3:52.06 (33.96)     4:26.38 (34.32)
        5:00.51 (34.13)     5:34.88 (34.37)     6:08.94 (34.06)     6:42.33 (33.39)
        7:16.39 (34.06)     7:50.08 (33.69)     8:23.75 (33.67)     8:57.45 (33.70)
        9:31.07 (33.62)    10:04.87 (33.80)    10:38.55 (33.68)    11:12.38 (33.83)
       11:45.98 (33.60)    12:19.69 (33.71)    12:53.57 (33.88)    13:27.40 (33.83)
       14:01.02 (33.62)    14:34.73 (33.71)    15:08.42 (33.69)    15:42.16 (33.74)
       16:15.96 (33.80)    16:49.55 (33.59)    17:23.40 (33.85)    17:57.41 (34.01)
       18:30.37 (32.96)
  7 Parodi, Ellen M     15 Aqua Gems-MR        18:18.68   18:40.60 ZQ      12  
                  30.96     1:05.14 (34.18)     1:38.94 (33.80)     2:12.81 (33.87)
        2:47.19 (34.38)     3:21.49 (34.30)     3:55.49 (34.00)     4:29.65 (34.16)
        5:04.28 (34.63)     5:38.02 (33.74)     6:11.45 (33.43)     6:45.47 (34.02)
        7:19.08 (33.61)     7:52.78 (33.70)     8:27.30 (34.52)     9:01.37 (34.07)
        9:35.19 (33.82)    10:09.27 (34.08)    10:43.42 (34.15)    11:17.50 (34.08)
       11:51.79 (34.29)    12:25.93 (34.14)    13:00.56 (34.63)    13:34.55 (33.99)
       14:08.59 (34.04)    14:43.13 (34.54)    15:16.67 (33.54)    15:51.25 (34.58)
       16:25.85 (34.60)    16:59.91 (34.06)    17:33.86 (33.95)    18:07.65 (33.79)
       18:40.60 (32.95)
  8 Makowski, Michelle  16 Tmsuffolk-MR        18:41.76   18:47.64 ZQ      11  
                  30.80     1:03.57 (32.77)     1:37.05 (33.48)     2:10.77 (33.72)
        2:44.34 (33.57)     3:18.51 (34.17)     3:52.56 (34.05)     4:26.42 (33.86)
        5:00.73 (34.31)     5:34.98 (34.25)     6:09.09 (34.11)     6:42.83 (33.74)
        7:16.98 (34.15)     7:50.84 (33.86)     8:25.22 (34.38)     8:59.90 (34.68)
        9:34.37 (34.47)    10:08.75 (34.38)    10:43.30 (34.55)    11:18.03 (34.73)
       11:52.17 (34.14)    12:26.97 (34.80)    13:01.66 (34.69)    13:36.26 (34.60)
       14:11.13 (34.87)    14:46.18 (35.05)    15:20.75 (34.57)    15:55.23 (34.48)
       16:30.25 (35.02)    17:05.49 (35.24)    17:40.23 (34.74)    18:14.59 (34.36)
       18:47.64 (33.05)
  9 Einsidler, Allie    16 Tmsuffolk-MR        19:03.10   19:14.01          9  
                  43.53     1:05.70 (22.17)     1:23.52 (17.82)   5:50.31 (4:26.79)
        6:21.92 (31.61)     6:45.76 (23.84) 19:14.01 (12:28.25)                    
 10 Erickson, Abigayle  15 Agua Swim Team-MR   18:17.29   19:16.58          7  
                  31.43     1:05.45 (34.02)     1:40.49 (35.04)     2:15.83 (35.34)
        2:51.20 (35.37)     3:25.82 (34.62)     4:01.01 (35.19)     4:35.71 (34.70)
        5:10.76 (35.05)     5:45.84 (35.08)     6:20.88 (35.04)     6:56.64 (35.76)
        7:32.15 (35.51)     8:07.32 (35.17)     8:43.03 (35.71)     9:18.53 (35.50)
        9:52.88 (34.35)    10:28.44 (35.56)    11:03.82 (35.38)    11:39.55 (35.73)
       12:15.02 (35.47)    12:50.46 (35.44)    13:26.14 (35.68)    14:01.71 (35.57)
       14:36.88 (35.17)    15:12.74 (35.86)    15:48.31 (35.57)    16:23.84 (35.53)
       16:58.81 (34.97)    17:33.74 (34.93)    18:08.24 (34.50)    18:42.73 (34.49)
       19:16.58 (33.85)
 
Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 57.73        1993 Christen Deveney                             
       METRO: M 54.80    4/9/2005 Julia E.Smit, TVSC-MR                        
                56.69  NAT
                57.09  N-18
                57.39  JRN
                59.09  NCSA
              1:00.29  SECT
              1:04.69  ZQ
              1:06.49  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ryan, Brienne       15 WSSC-MR                58.35      58.75 NCSA    20  
                  27.91       58.75 (30.84)                                        
  2 Ferrante, Francesc  17 OWA-MR               1:01.75    1:00.16 SECT    17  
                  29.32     1:00.16 (30.84)                                        
  3 Berg, Shea P        15 NBS-MR               1:02.23    1:01.06 ZQ      16  
                  29.87     1:01.06 (31.19)                                        
  4 Petty, Lanae        17 VAC-MR               1:01.86    1:01.32 ZQ      15  
                  29.48     1:01.32 (31.84)                                        
  5 Conard, Kate E      15 TVSC-MR              1:02.80    1:01.49 ZQ      14  
                  30.50     1:01.49 (30.99)                                        
  6 Ciccone, Amanda     17 NY Sharks-MR         1:02.08    1:01.99 ZQ      13  
                  29.70     1:01.99 (32.29)                                        
  7 Biagioli, Caitlyn   17 Tmsuffolk-MR         1:02.52    1:02.61 ZQ      12  
                  30.69     1:02.61 (31.92)                                        
  8 Arnott, Sarah A     16 NY Sharks-MR         1:02.44    1:04.29 ZQ      11  
                  31.07     1:04.29 (33.22)                                        
B - Final
  9 Sweeney, Breanne    16 WAC-MR               1:02.98    1:02.47 ZQ       9  
                  30.06     1:02.47 (32.41)                                        
 10 Ong, Kimberly       16 BASC-MR              1:04.63    1:03.16 ZQ       7  
                  30.69     1:03.16 (32.47)                                        
 11 Baczek, Olivia M    15 MSC-MR               1:03.76    1:03.17 ZQ       6  
                  31.15     1:03.17 (32.02)                                        
 12 Fritsch, Kristina   15 NYCC-MR              1:04.33    1:04.08 ZQ       5  
                  31.38     1:04.08 (32.70)                                        
 13 Schuyler, Stephani  16 VAC-MR               1:04.43    1:04.64 ZQ       4  
                  31.36     1:04.64 (33.28)                                        
 14 Lyver, Kellie M     15 GAEL-MR              1:04.21    1:04.69 ZQ       3  
                  31.38     1:04.69 (33.31)                                        
 15 Butler, Danielle E  16 NY Sharks-MR         1:04.65    1:04.83 JO       2  
                  31.31     1:04.83 (33.52)                                        
 16 Rodriguez, Michell  17 Pace-MR              1:04.38    1:04.93 JO       1  
                  31.83     1:04.93 (33.10)                                        
Preliminaries
 17 Hoffman, Morgan S   15 WISC-MR              1:04.92                   
                  31.24     1:04.92 (33.68)                                        
 18 Zaltsman, Janine    17 Tmsuffolk-MR         1:04.94                   
                  31.45     1:04.94 (33.49)                                        
 19 Shaw, Lauren M      16 Aqua Gems-MR         1:05.08                   
                  31.75     1:05.08 (33.33)                                        
 20 Lester, Jessica     17 LBA-MR               1:05.23                   
                  31.86     1:05.23 (33.37)                                        
 21 Freeman, Brittany   17 GAEL-MR              1:05.67                   
                  31.97     1:05.67 (33.70)                                        
 22 Alejandro, Tricia   17 Agua Swim Team-MR    1:05.68                   
                  32.21     1:05.68 (33.47)                                        
 23 Squillante, Jillia  17 IA-MR                1:05.81                   
                  31.36     1:05.81 (34.45)                                        
 24 Forbes, Emma C      16 West Point-MR        1:05.94                   
                  32.42     1:05.94 (33.52)                                        
 25 Grunewald, Cailin   16 VAC-MR               1:06.00                   
                  32.09     1:06.00 (33.91)                                        
 26 Daly, Jackie E      16 PBAC-MR              1:06.15                   
                  31.75     1:06.15 (34.40)                                        
 27 O'Keefe, Brenna M   15 MSC-MR               1:06.20                   
                  32.81     1:06.20 (33.39)                                        
 28 Ehret, Jane M       15 Aqua Gems-MR         1:06.22                   
                  32.12     1:06.22 (34.10)                                        
 29 Vairo, Corinne D    15 TVSC-MR              1:06.68                   
                  32.90     1:06.68 (33.78)                                        
 30 Fountain, Michelle  16 IA-MR                1:06.73                   
                  32.53     1:06.73 (34.20)                                        
 31 Braca, Gianna L     15 Pace-MR              1:06.82                   
                  32.10     1:06.82 (34.72)                                        
 32 Aiello, Christina   17 MSC-MR               1:06.84                   
                  32.70     1:06.84 (34.14)                                        
 33 Domenchello, Missy  16 IA-MR                1:06.98                   
                  32.76     1:06.98 (34.22)                                        
 34 Abribat, Casey M    16 Aqua Gems-MR         1:07.04                   
                  32.40     1:07.04 (34.64)                                        
 35 Thorp, Kaitlin      16 VAC-MR               1:07.37                   
                  32.72     1:07.37 (34.65)                                        
 36 Lange, Kristen      16 NY Sharks-MR         1:07.84                   
                  32.66     1:07.84 (35.18)                                        
 37 Chan, Jessica       17 Express Swimming-MR  1:07.96                   
                  32.46     1:07.96 (35.50)                                        
 38 Hogan, Michelle M   15 GAEL-MR              1:08.72                   
                  33.46     1:08.72 (35.26)                                        
 39 Carr, Erin M        16 Bgnw Marlins-MR      1:10.83                   
                  33.93     1:10.83 (36.90)                                        
 -- LI, Qing            17 TVSC-MR                  DQ                    
                  31.40          DQ (31.81)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 2:05.37        1997 CristinaTeuscher, BSC                      
       METRO: M 1:55.53    3/9/2006 Julia E. Smit, TVSC-MR                     
                2:02.19  NAT
                2:02.99  N-18
                2:03.39  JRN
                2:06.99  NCSA
                2:10.39  SECT
                2:18.99  ZQ
                2:23.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Evans, Laura A      15 Badger-MR            2:07.53    2:07.77 SECT    20  
                  30.13     1:02.38 (32.25)     1:35.34 (32.96)     2:07.77 (32.43)
  2 Ferrante, Francesc  17 OWA-MR               2:11.73    2:08.10 SECT    17  
                  30.30     1:02.54 (32.24)     1:35.43 (32.89)     2:08.10 (32.67)
  3 Alejandro, Tricia   17 Agua Swim Team-MR    2:13.99    2:11.96 ZQ      16  
                  31.02     1:04.49 (33.47)     1:38.54 (34.05)     2:11.96 (33.42)
  4 Biagioli, Caitlyn   17 Tmsuffolk-MR         2:13.16    2:13.21 ZQ      15  
                  31.38     1:04.81 (33.43)     1:39.20 (34.39)     2:13.21 (34.01)
  5 O'Keefe, Brenna M   15 MSC-MR               2:15.88    2:14.43 ZQ      14  
                  32.12     1:05.55 (33.43)     1:40.22 (34.67)     2:14.43 (34.21)
  6 Baczek, Olivia M    15 MSC-MR               2:13.49    2:14.74 ZQ      13  
                  31.49     1:05.51 (34.02)     1:40.36 (34.85)     2:14.74 (34.38)
  7 LI, Qing            17 TVSC-MR              2:15.38    2:15.44 ZQ      12  
                  30.92     1:04.02 (33.10)     1:39.11 (35.09)     2:15.44 (36.33)
  8 Ciccone, Amanda     17 NY Sharks-MR         2:16.41    2:17.43 ZQ      11  
                  30.71     1:05.49 (34.78)     1:41.53 (36.04)     2:17.43 (35.90)
B - Final
  9 Conard, Kate E      15 TVSC-MR              2:18.01    2:14.57 ZQ       9  
                  31.59     1:05.59 (34.00)     1:40.73 (35.14)     2:14.57 (33.84)
 10 Rodriguez, Michell  17 Pace-MR              2:18.42    2:15.73 ZQ       7  
                  31.33     1:05.15 (33.82)     1:40.93 (35.78)     2:15.73 (34.80)
 11 Sweeney, Breanne    16 WAC-MR               2:17.66    2:16.65 ZQ       6  
                  31.30     1:05.78 (34.48)     1:41.42 (35.64)     2:16.65 (35.23)
 12 Smith, Ashley A     15 LIAC-MR              2:18.92    2:16.69 ZQ       5  
                  32.95     1:06.69 (33.74)     1:41.85 (35.16)     2:16.69 (34.84)
 13 Williams, Jeysa R   16 MSC-MR               2:17.89    2:17.12 ZQ       4  
                  32.01     1:06.78 (34.77)     1:42.28 (35.50)     2:17.12 (34.84)
 14 Arnott, Sarah A     16 NY Sharks-MR         2:17.24    2:18.26 ZQ       3  
                  31.32     1:06.79 (35.47)     1:42.97 (36.18)     2:18.26 (35.29)
 15 Grunewald, Cailin   16 VAC-MR               2:19.48    2:20.49 JO       2  
                  32.92     1:08.46 (35.54)     1:45.17 (36.71)     2:20.49 (35.32)
 16 Hoffman, Morgan S   15 WISC-MR              2:19.63    2:21.10 JO       1  
                  31.75     1:07.14 (35.39)     1:44.71 (37.57)     2:21.10 (36.39)
Preliminaries
  3 Taddeo, Marisa S    15 North Shore-MR       2:12.72                   
                  30.00     1:02.74 (32.74)     1:37.52 (34.78)     2:12.72 (35.20)
  7 Larson, Kim P       15 IA-MR                2:14.70                   
                  31.82     1:06.86 (35.04)     1:40.09 (33.23)     2:14.70 (34.61)
 11 Bucaria, Kristen    16 HAA-MR               2:16.78                   
                  31.42     1:05.35 (33.93)     1:41.23 (35.88)     2:16.78 (35.55)
 20 Dwyer, Brianne M    15 Express Swimming-MR  2:19.65                   
                  33.10     1:08.12 (35.02)     1:44.28 (36.16)     2:19.65 (35.37)
 21 Schuyler, Stephani  16 VAC-MR               2:20.74                   
                  31.77     1:06.73 (34.96)     1:43.84 (37.11)     2:20.74 (36.90)
 22 Aiello, Christina   17 MSC-MR               2:20.97                   
                  32.56     1:07.48 (34.92)     1:43.77 (36.29)     2:20.97 (37.20)
 23 Shepherd, Christin  17 WSSC-MR              2:20.99                   
                  33.21     1:09.03 (35.82)     1:45.39 (36.36)     2:20.99 (35.60)
 24 Ehret, Jane M       15 Aqua Gems-MR         2:22.07                   
                  33.49     1:09.37 (35.88)     1:45.50 (36.13)     2:22.07 (36.57)
 25 Domenchello, Missy  16 IA-MR                2:22.21                   
                  33.58     1:09.28 (35.70)     1:45.81 (36.53)     2:22.21 (36.40)
 25 Lyver, Kellie M     15 GAEL-MR              2:22.21                   
                  32.35     1:07.94 (35.59)     1:45.11 (37.17)     2:22.21 (37.10)
 27 Zaltsman, Janine    17 Tmsuffolk-MR         2:22.41                   
                  33.15     1:09.82 (36.67)     1:46.85 (37.03)     2:22.41 (35.56)
 28 Lange, Kristen      16 NY Sharks-MR         2:22.63                   
                  33.90     1:10.67 (36.77)     1:46.62 (35.95)     2:22.63 (36.01)
 29 Moore, Jhanna       16 Agua Swim Team-MR    2:22.85                   
                  33.42     1:09.64 (36.22)     1:46.18 (36.54)     2:22.85 (36.67)
 30 Carew, Kaitlyn      16 NY Sharks-MR         2:23.01                   
                  34.70     1:12.16 (37.46)     1:47.92 (35.76)     2:23.01 (35.09)
 31 Merlo, Allison M    17 Express Swimming-MR  2:23.50                   
                  34.10     1:09.73 (35.63)     1:46.77 (37.04)     2:23.50 (36.73)
 32 LeGuyader, Clare L  17 IA-MR                2:24.24                   
                  34.37     1:10.82 (36.45)     1:47.55 (36.73)     2:24.24 (36.69)
 33 Maloney, Caitlin    16 WAC-MR               2:24.44                   
                  32.54     1:08.44 (35.90)     1:46.48 (38.04)     2:24.44 (37.96)
 34 Abribat, Casey M    16 Aqua Gems-MR         2:24.68                   
 35 Lester, Jessica     17 LBA-MR               2:24.77                   
                  33.28     1:09.20 (35.92)     1:46.87 (37.67)     2:24.77 (37.90)
 36 Blom, Danielle      15 HAA-MR               2:24.80                   
                  33.78     1:10.08 (36.30)     1:47.78 (37.70)     2:24.80 (37.02)
 37 Forbes, Emma C      16 West Point-MR        2:24.86                   
                  32.96     1:09.41 (36.45)     1:47.42 (38.01)     2:24.86 (37.44)
 38 Butler, Danielle E  16 NY Sharks-MR         2:25.10                   
 39 Ryan, Mary C        16 WAC-MR               2:25.43                   
 40 Purdy, Dana R       16 TVSC-MR              2:25.69                   
                  33.76     1:10.13 (36.37)     1:47.79 (37.66)     2:25.69 (37.90)
 41 Braca, Gianna L     15 Pace-MR              2:25.96                   
                  33.94     1:10.65 (36.71)     1:48.77 (38.12)     2:25.96 (37.19)
 42 Janowski, Mary-Ely  16 Express Swimming-MR  2:26.21                   
 43 Snyder, Kelly       16 NY Sharks-MR         2:26.24                   
                  33.51     1:10.94 (37.43)     1:48.69 (37.75)     2:26.24 (37.55)
 44 Fountain, Michelle  16 IA-MR                2:29.54                   
                  34.47     1:11.72 (37.25)     1:50.67 (38.95)     2:29.54 (38.87)
 -- Ponzo, Victoria A   16 NYCC-MR                  DQ                    
 
Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 1:05.22   3/16/2001 Annie T. Mantey, MSC                       
       METRO: M 1:02.99   3/10/2005 Alison P.Clemens, AGUA-MR                  
                1:04.19  NAT
                1:04.59  N-18
                1:04.89  JRN
                1:06.89  NCSA
                1:08.29  SECT
                1:12.59  ZQ
                1:16.19  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Williams, Jeysa R   16 MSC-MR               1:09.15    1:07.43 SECT    20  
                  32.23     1:07.43 (35.20)                                        
  2 Anderer, Britney L  15 Tmsuffolk-MR         1:07.72    1:07.67 SECT    17  
                  31.95     1:07.67 (35.72)                                        
  3 Martinez, Bianca M  17 NYCC-MR              1:08.21    1:08.12 SECT    16  
                  31.88     1:08.12 (36.24)                                        
  4 Ferrante, Francesc  17 OWA-MR               1:10.63    1:08.80 ZQ      15  
                  32.83     1:08.80 (35.97)                                        
  5 Stanmyer, Hilary P  16 VAC-MR               1:11.40    1:10.35 ZQ      14  
                  33.43     1:10.35 (36.92)                                        
  6 Murphy, Jean M      17 Aqua Gems-MR         1:11.29    1:10.40 ZQ      13  
                  33.16     1:10.40 (37.24)                                        
  7 Farrar, Chloe B     16 MSC-MR               1:10.39    1:11.12 ZQ      12  
                  33.43     1:11.12 (37.69)                                        
B - Final
  9 Dwyer, Brianne M    15 Express Swimming-MR  1:11.93    1:09.72 ZQ       9  
                  32.54     1:09.72 (37.18)                                        
 10 Purdy, Dana R       16 TVSC-MR              1:11.77    1:10.51 ZQ       7  
                  33.21     1:10.51 (37.30)                                        
 11 Kiernan, Erin M     17 Badger-MR            1:12.24    1:11.30 ZQ       6  
                  33.38     1:11.30 (37.92)                                        
 12 Michalak, Zuzanna   15 NYCC-MR              1:11.82    1:11.94 ZQ       5  
                  33.91     1:11.94 (38.03)                                        
 13 Danner, Crescentia  17 NDAC-MR              1:12.70    1:12.06 ZQ       4  
                  34.03     1:12.06 (38.03)                                        
 14 Weaver, Joan M      15 IA-MR                1:12.01    1:12.48 ZQ       3  
                  34.42     1:12.48 (38.06)                                        
 15 Grunewald, Cailin   16 VAC-MR               1:12.18    1:12.74 JO       2  
                  33.86     1:12.74 (38.88)                                        
 16 Indyk, Jessica      16 Big Blue-MR          1:12.20    1:13.45 JO       1  
                  34.05     1:13.45 (39.40)                                        
A - Final
  7 Fischer, Betsy C    16 COND-MR              1:11.36                   
                  33.59     1:11.36 (37.77)                                        
Preliminaries
 17 Cooley, Kristi-Ann  15 Pace-MR              1:12.81                   
                  34.06     1:12.81 (38.75)                                        
 18 Ciccone, Amanda     17 NY Sharks-MR         1:13.20                   
                  33.85     1:13.20 (39.35)                                        
 19 Hocson, Hillary M   15 NBS-MR               1:13.33                   
                  34.61     1:13.33 (38.72)                                        
 20 Marshall, Carly M   15 NBS-MR               1:13.42                   
                  35.23     1:13.42 (38.19)                                        
 21 Hahn, Abby          15 NYCC-MR              1:13.62                   
                  34.46     1:13.62 (39.16)                                        
 22 Shaw, Lauren M      16 Aqua Gems-MR         1:13.67                   
                  34.36     1:13.67 (39.31)                                        
 23 Lee, Katherine E    18 Agua Swim Team-MR    1:13.81                   
                  34.57     1:13.81 (39.24)                                        
 24 Cunningham, Amanda  17 Express Swimming-MR  1:14.22                   
                  34.88     1:14.22 (39.34)                                        
 25 Shockness, Jasmine  16 Express Swimming-MR  1:14.27                   
                  34.68     1:14.27 (39.59)                                        
 26 Gavin, Tricia A     16 WAC-MR               1:14.51                   
                  35.22     1:14.51 (39.29)                                        
 27 Daly, Jackie E      16 PBAC-MR              1:14.62                   
                  34.29     1:14.62 (40.33)                                        
 28 Larson, Kim P       15 IA-MR                1:14.66                   
                  35.93     1:14.66 (38.73)                                        
 29 Mejia, Cinthia      16 RedTails-MR          1:14.75                   
                  35.28     1:14.75 (39.47)                                        
 30 Bolander, Katie D   16 Agua Swim Team-MR    1:14.79                   
                  35.73     1:14.79 (39.06)                                        
 31 Arnott, Sarah A     16 NY Sharks-MR         1:15.05                   
                  35.39     1:15.05 (39.66)                                        
 31 Haight, Jacqueline  16 Sachem-MR            1:15.05                   
                  34.09     1:15.05 (40.96)                                        
 33 Anderer, Stephanie  15 Tmsuffolk-MR         1:15.14                   
                  35.05     1:15.14 (40.09)                                        
 34 Lyver, Kellie M     15 GAEL-MR              1:15.17                   
                  35.68     1:15.17 (39.49)                                        
 35 Smith, Devin E      18 CSC-MR               1:15.35                   
                  35.65     1:15.35 (39.70)                                        
 36 Jakubek, Anna A     15 MWSC-MR              1:15.49                   
                  34.60     1:15.49 (40.89)                                        
 37 Yildirim, Nesli     15 Agua Swim Team-MR    1:15.53                   
                  36.21     1:15.53 (39.32)                                        
 38 Bransfield, Sammy   16 LIAC-MR              1:15.60                   
                  35.81     1:15.60 (39.79)                                        
 39 Ehret, Jane M       15 Aqua Gems-MR         1:15.75                   
                  35.84     1:15.75 (39.91)                                        
 39 Runco, Christine    18 WAC-MR               1:15.75                   
                  36.10     1:15.75 (39.65)                                        
 41 Petty, Lanae        17 VAC-MR               1:15.82                   
                  35.70     1:15.82 (40.12)                                        
 42 Vairo, Corinne D    15 TVSC-MR              1:15.83                   
                  36.66     1:15.83 (39.17)                                        
 43 Vallone, Ashley S   16 NY Sharks-MR         1:15.85                   
                  35.50     1:15.85 (40.35)                                        
 44 Abribat, Casey M    16 Aqua Gems-MR         1:16.06                   
                  35.98     1:16.06 (40.08)                                        
 45 Brooke, Taylor W    15 Express Swimming-MR  1:16.17                   
                  36.10     1:16.17 (40.07)                                        
 46 Janowski, Mary-Ely  16 Express Swimming-MR  1:16.26                   
                  36.20     1:16.26 (40.06)                                        
 47 Goldstein, Amanda   15 Tmsuffolk-MR         1:16.51                   
                  36.23     1:16.51 (40.28)                                        
 48 Conard, Kate E      15 TVSC-MR              1:17.40                   
                  37.31     1:17.40 (40.09)                                        
 49 McNally, Elise C    16 Badger-MR            1:17.41                   
                  36.53     1:17.41 (40.88)                                        
 50 Carew, Kaitlyn      16 NY Sharks-MR         1:17.47                   
                  36.46     1:17.47 (41.01)                                        
 51 Vermann, Kate K     18 RedTails-MR          1:17.49                   
                  37.01     1:17.49 (40.48)                                        
 52 Parodi, Ellen M     15 Aqua Gems-MR         1:18.43                   
                  36.48     1:18.43 (41.95)                                        
 53 Aiello, Christina   17 MSC-MR               1:18.71                   
                  38.43     1:18.71 (40.28)                                        
 54 Kristic, Marta      16 Agua Swim Team-MR    1:18.76                   
                  35.92     1:18.76 (42.84)                                        
 55 Hickey, Chrisanna   15 Big Blue-MR          1:19.15                   
                  35.84     1:19.15 (43.31)                                        
 56 Gibson, Lauren M    16 CSC-MR               1:19.88                   
                  37.61     1:19.88 (42.27)                                        
 57 Purdy, Deirdre E    16 Bgnw Marlins-MR      1:21.47                   
                  37.89     1:21.47 (43.58)                                        
 -- Parmiter, Lindsey   15 Express Swimming-MR      DQ                    
 -- Coyle, Samantha J   15 NY Sharks-MR             DQ                    
 
Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 2:18.11   3/17/2001 Shannon L. Daly, TS                        
       METRO: M 2:12.90    3/9/2006 Julia E. Smit, TVSC-MR                     
                2:18.69  NAT
                2:19.49  N-18
                2:19.79  JRN
                2:24.29  NCSA
                2:28.39  SECT
                2:37.89  ZQ
                2:42.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ferrante, Francesc  17 OWA-MR               2:30.29    2:26.92 SECT    20  
                  34.22     1:11.41 (37.19)     1:49.07 (37.66)     2:26.92 (37.85)
  2 Williams, Jeysa R   16 MSC-MR               2:26.69    2:26.93 SECT    17  
                  32.95     1:10.45 (37.50)     1:48.42 (37.97)     2:26.93 (38.51)
  3 Martinez, Bianca M  17 NYCC-MR              2:30.19    2:27.30 SECT    16  
                  32.81     1:10.49 (37.68)     1:48.94 (38.45)     2:27.30 (38.36)
  4 Farrar, Chloe B     16 MSC-MR               2:32.76    2:32.60 ZQ      15  
                  33.94     1:12.05 (38.11)     1:51.88 (39.83)     2:32.60 (40.72)
  5 Michalak, Zuzanna   15 NYCC-MR              2:33.50    2:35.02 ZQ      14  
                  34.51     1:13.85 (39.34)     1:54.48 (40.63)     2:35.02 (40.54)
  6 Stanmyer, Hilary P  16 VAC-MR               2:32.74    2:35.36 ZQ      13  
                  34.35     1:13.51 (39.16)     1:54.31 (40.80)     2:35.36 (41.05)
  7 Murphy, Jean M      17 Aqua Gems-MR         2:31.62    2:35.94 ZQ      12  
                  33.05     1:11.54 (38.49)     1:52.54 (41.00)     2:35.94 (43.40)
  8 Hahn, Abby          15 NYCC-MR              2:35.07    2:36.43 ZQ      11  
                  34.39     1:13.32 (38.93)     1:54.36 (41.04)     2:36.43 (42.07)
B - Final
  9 Dwyer, Brianne M    15 Express Swimming-MR  2:35.67    2:31.34 ZQ       9  
                  33.75     1:11.99 (38.24)     1:51.61 (39.62)     2:31.34 (39.73)
 10 Purdy, Dana R       16 TVSC-MR              2:36.55    2:35.04 ZQ       7  
                  34.04     1:12.96 (38.92)     1:54.10 (41.14)     2:35.04 (40.94)
 11 Fischer, Betsy C    16 COND-MR              2:36.04    2:35.54 ZQ       6  
                  34.32     1:13.01 (38.69)     1:53.47 (40.46)     2:35.54 (42.07)
 12 Marshall, Carly M   15 NBS-MR               2:35.74    2:36.13 ZQ       5  
                  36.47     1:16.18 (39.71)     1:56.10 (39.92)     2:36.13 (40.03)
 13 Russo, Jeannette M  15 GAEL-MR              2:35.32    2:36.34 ZQ       4  
                  35.62     1:14.89 (39.27)     1:56.09 (41.20)     2:36.34 (40.25)
 14 Cunningham, Amanda  17 Express Swimming-MR  2:35.94    2:36.87 ZQ       3  
                  34.76     1:14.56 (39.80)     1:55.52 (40.96)     2:36.87 (41.35)
 15 Bransfield, Sammy   16 LIAC-MR              2:36.48    2:37.10 ZQ       2  
                  35.56     1:15.96 (40.40)     1:56.43 (40.47)     2:37.10 (40.67)
 16 Anderer, Stephanie  15 Tmsuffolk-MR         2:35.77    2:37.67 ZQ       1  
                  34.80     1:14.38 (39.58)     1:55.86 (41.48)     2:37.67 (41.81)
Preliminaries
 17 Gavin, Tricia A     16 WAC-MR               2:36.56                   
                  34.95     1:14.63 (39.68)     1:55.35 (40.72)     2:36.56 (41.21)
 18 Warren, Michelle N  15 Tmsuffolk-MR         2:36.81                   
                  36.32     1:16.32 (40.00)     1:56.45 (40.13)     2:36.81 (40.36)
 19 Grunewald, Cailin   16 VAC-MR               2:36.99                   
                  34.64     1:14.55 (39.91)     1:55.59 (41.04)     2:36.99 (41.40)
 19 Coyle, Samantha J   15 NY Sharks-MR         2:36.99                   
 21 Ciccone, Amanda     17 NY Sharks-MR         2:37.11                   
                  34.34     1:14.06 (39.72)     1:55.87 (41.81)     2:37.11 (41.24)
 22 Ehret, Jane M       15 Aqua Gems-MR         2:37.73                   
                  34.88     1:15.24 (40.36)     1:56.29 (41.05)     2:37.73 (41.44)
 23 Smith, Devin E      18 CSC-MR               2:38.10                   
                  35.23     1:14.91 (39.68)     1:55.99 (41.08)     2:38.10 (42.11)
 24 Parmiter, Lindsey   15 Express Swimming-MR  2:38.27                   
                  34.05     1:13.46 (39.41)     1:55.39 (41.93)     2:38.27 (42.88)
 25 Danner, Crescentia  17 NDAC-MR              2:38.57                   
                  34.95     1:14.49 (39.54)     1:56.42 (41.93)     2:38.57 (42.15)
 26 Hocson, Hillary M   15 NBS-MR               2:38.88                   
                  35.26     1:14.54 (39.28)     1:55.50 (40.96)     2:38.88 (43.38)
 27 Runco, Christine    18 WAC-MR               2:39.30                   
                  35.91     1:16.02 (40.11)     1:57.46 (41.44)     2:39.30 (41.84)
 28 Cooley, Kristi-Ann  15 Pace-MR              2:39.48                   
                  35.10     1:15.32 (40.22)     1:57.45 (42.13)     2:39.48 (42.03)
 29 Lyver, Kellie M     15 GAEL-MR              2:39.64                   
                  36.72     1:17.45 (40.73)     1:58.82 (41.37)     2:39.64 (40.82)
 30 Arnott, Sarah A     16 NY Sharks-MR         2:40.86                   
                  35.93     1:16.94 (41.01)     1:58.78 (41.84)     2:40.86 (42.08)
 31 Bolander, Katie D   16 Agua Swim Team-MR    2:41.88                   
                  36.99     1:17.96 (40.97)     1:59.80 (41.84)     2:41.88 (42.08)
 32 Vermann, Kate K     18 RedTails-MR          2:42.36                   
                  37.41     1:18.44 (41.03)     2:00.18 (41.74)     2:42.36 (42.18)
 33 Goldstein, Amanda   15 Tmsuffolk-MR         2:42.76                   
                  36.23     1:17.28 (41.05)     1:59.88 (42.60)     2:42.76 (42.88)
 34 McNally, Elise C    16 Badger-MR            2:43.94                   
                  36.55     1:17.92 (41.37)     2:00.69 (42.77)     2:43.94 (43.25)
 35 Shockness, Jasmine  16 Express Swimming-MR  2:45.01                   
                  35.41     1:16.29 (40.88)     2:00.24 (43.95)     2:45.01 (44.77)
 36 Mejia, Cinthia      16 RedTails-MR          2:45.61                   
                  37.29     1:19.35 (42.06)     2:02.96 (43.61)     2:45.61 (42.65)
 37 Lange, Kristen      16 NY Sharks-MR         2:45.85                   
                  37.54     1:19.55 (42.01)     2:02.35 (42.80)     2:45.85 (43.50)
 38 Abribat, Casey M    16 Aqua Gems-MR         2:45.99                   
                  38.22     1:20.35 (42.13)     2:03.41 (43.06)     2:45.99 (42.58)
 39 Daly, Jackie E      16 PBAC-MR              2:46.38                   
                  35.77     1:16.21 (40.44)     2:00.30 (44.09)     2:46.38 (46.08)
 40 Hickey, Chrisanna   15 Big Blue-MR          2:46.74                   
                  35.04     1:17.73 (42.69)     2:01.99 (44.26)     2:46.74 (44.75)
 
Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 57.14        1997 Kristen Sendrowski                           
       METRO: M 54.26   4/22/2006 Julia Smit, TVSC-MR                          
                56.19  NAT
                56.49  JRN
                56.59  N-18
                58.49  NCSA
                59.19  SECT
              1:03.59  ZQ
              1:05.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ryan, Brienne       15 WSSC-MR                58.66      57.55 NCSA    20  
                  26.75       57.55 (30.80)                                        
  2 Butler, Danielle E  16 NY Sharks-MR           59.66      59.01 SECT    17  
                  27.53       59.01 (31.48)                                        
  3 Kiernan, Erin M     17 Badger-MR            1:00.45      59.49 ZQ      16  
                  27.85       59.49 (31.64)                                        
  4 Ciccone, Amanda     17 NY Sharks-MR           59.41      59.68 ZQ      15  
                  27.48       59.68 (32.20)                                        
  5 Williams, Jeysa R   16 MSC-MR                 59.17      59.82 ZQ      14  
                  27.84       59.82 (31.98)                                        
  6 Ryan, Sarah A       17 Express Swimming-MR  1:00.75    1:00.27 ZQ      13  
                  27.94     1:00.27 (32.33)                                        
  7 Ehret, Jane M       15 Aqua Gems-MR         1:01.21    1:00.59 ZQ      12  
                  28.52     1:00.59 (32.07)                                        
  8 Weaver, Joan M      15 IA-MR                1:00.86    1:00.75 ZQ      11  
                  28.14     1:00.75 (32.61)                                        
B - Final
  9 O'Keefe, Brenna M   15 MSC-MR               1:01.24      59.61 ZQ       9  
                  28.35       59.61 (31.26)                                        
 10 Hogan, Michelle M   15 GAEL-MR              1:01.64    1:00.32 ZQ       7  
                  28.73     1:00.32 (31.59)                                        
 11 Nugent, Susan A     15 Express Swimming-MR  1:02.08    1:00.66 ZQ       6  
                  28.44     1:00.66 (32.22)                                        
 12 Farrar, Chloe B     16 MSC-MR               1:01.58    1:00.79 ZQ       5  
                  28.48     1:00.79 (32.31)                                        
 13 Gibbons, Alanna     15 BASC-MR              1:01.88    1:01.29 ZQ       4  
                  28.84     1:01.29 (32.45)                                        
 14 Zaltsman, Janine    17 Tmsuffolk-MR         1:02.38    1:03.05 ZQ       3  
                  28.79     1:03.05 (34.26)                                        
 15 Balder, Jaclyn M    18 LIAC-MR              1:03.92    1:04.01 JO       2  
                  29.58     1:04.01 (34.43)                                        
 16 Blom, Danielle      15 HAA-MR               1:03.25    1:04.37 JO       1  
                  30.01     1:04.37 (34.36)                                        
Preliminaries
  6 Petty, Lanae        17 VAC-MR               1:00.70                   
                  28.08     1:00.70 (32.62)                                        
 16 Hocson, Hillary M   15 NBS-MR               1:02.66                   
                  28.88     1:02.66 (33.78)                                        
 18 LeGuyader, Sydney   16 IA-MR                1:03.29                   
                  30.05     1:03.29 (33.24)                                        
 20 Ponzo, Victoria A   16 NYCC-MR              1:04.08                   
                  30.20     1:04.08 (33.88)                                        
 21 Danner, Crescentia  17 NDAC-MR              1:04.30                   
                  29.66     1:04.30 (34.64)                                        
 22 Winkler, Caitlin M  16 NYCC-MR              1:04.31                   
                  29.73     1:04.31 (34.58)                                        
 23 NG, Melissa K       17 Tmsuffolk-MR         1:04.33                   
                  29.66     1:04.33 (34.67)                                        
 23 Alejandro, Tricia   17 Agua Swim Team-MR    1:04.33                   
                  30.16     1:04.33 (34.17)                                        
 25 Bolander, Katie D   16 Agua Swim Team-MR    1:04.53                   
                  30.14     1:04.53 (34.39)                                        
 26 Cunningham, Amanda  17 Express Swimming-MR  1:04.66                   
                  29.94     1:04.66 (34.72)                                        
 27 Martinez, Bianca M  17 NYCC-MR              1:04.67                   
 28 Lyver, Kellie M     15 GAEL-MR              1:04.71                   
                  30.19     1:04.71 (34.52)                                        
 29 Cremer, Kylie E     17 IA-MR                1:04.80                   
                  30.36     1:04.80 (34.44)                                        
 30 Abribat, Casey M    16 Aqua Gems-MR         1:04.81                   
 31 Unger, Katie        15 NY Sharks-MR         1:04.83                   
                  30.43     1:04.83 (34.40)                                        
 32 Bransfield, Sammy   16 LIAC-MR              1:04.99                   
 32 Latino, Bridget L   17 MSC-MR               1:04.99                   
                  30.27     1:04.99 (34.72)                                        
 34 Erickson, Abigayle  15 Agua Swim Team-MR    1:05.00                   
                  30.59     1:05.00 (34.41)                                        
 35 Brooke, Taylor W    15 Express Swimming-MR  1:05.05                   
                  30.10     1:05.05 (34.95)                                        
 36 Gerrity, Sara Day   15 LBA-MR               1:05.07                   
                  30.40     1:05.07 (34.67)                                        
 37 Shaw, Lauren M      16 Aqua Gems-MR         1:05.13                   
                  30.75     1:05.13 (34.38)                                        
 38 Mrozinski, Melissa  15 BASC-MR              1:05.26                   
                  30.80     1:05.26 (34.46)                                        
 39 Cloer, Amanda       16 NY Sharks-MR         1:05.29                   
                  29.81     1:05.29 (35.48)                                        
 40 Plaschka, Jade      16 HAA-MR               1:05.33                   
 41 Thorp, Kaitlin      16 VAC-MR               1:05.35                   
                  30.34     1:05.35 (35.01)                                        
 42 Braca, Gianna L     15 Pace-MR              1:05.71                   
                  29.81     1:05.71 (35.90)                                        
 43 Vairo, Corinne D    15 TVSC-MR              1:05.77                   
                  30.41     1:05.77 (35.36)                                        
 44 Kuzniewski, Megan   15 Express Swimming-MR  1:05.91                   
 45 Parodi, Ellen M     15 Aqua Gems-MR         1:05.99                   
                  30.62     1:05.99 (35.37)                                        
 46 Parmiter, Lindsey   15 Express Swimming-MR  1:06.30                   
                  31.12     1:06.30 (35.18)                                        
 47 Schmid, Kristen M   15 WISC-MR              1:06.85                   
                  31.13     1:06.85 (35.72)                                        
 48 Arnott, Sarah A     16 NY Sharks-MR         1:07.10                   
                  30.17     1:07.10 (36.93)                                        
 49 Warren, Michelle N  15 Tmsuffolk-MR         1:07.12                   
                  31.97     1:07.12 (35.15)                                        
 50 LeGuyader, Clare L  17 IA-MR                1:07.22                   
                  31.55     1:07.22 (35.67)                                        
 51 Gavin, Tricia A     16 WAC-MR               1:07.72                   
                  30.92     1:07.72 (36.80)                                        
 52 Biagioli, Alana     15 Tmsuffolk-MR         1:08.05                   
                  31.75     1:08.05 (36.30)                                        
 53 Genovese, Kate A    17 UNLIE-MR             1:08.13                   
                  29.20     1:08.13 (38.93)                                        
 54 Mejia, Cinthia      16 RedTails-MR          1:10.53                   
                  30.81     1:10.53 (39.72)                                        
 
Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 2:05.08        1995 Sheryl Segal                               
       METRO: M 1:59.01   3/11/2007 Alex Forrester at 2007 Speedo, BAD-MR      
                2:03.09  NAT
                2:03.89  N-18
                2:04.09  JRN
                2:07.39  NCSA
                2:11.49  SECT
                2:19.59  ZQ
                2:29.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Williams, Jeysa R   16 MSC-MR               2:12.13    2:09.97 SECT    20  
                  29.22     1:02.61 (33.39)     1:36.00 (33.39)     2:09.97 (33.97)
  2 Nugent, Susan A     15 Express Swimming-MR  2:16.73    2:10.57 SECT    17  
                  29.46     1:02.21 (32.75)     1:36.26 (34.05)     2:10.57 (34.31)
  3 Ehret, Jane M       15 Aqua Gems-MR         2:10.80    2:10.59 SECT    16  
                  28.76     1:01.47 (32.71)     1:35.71 (34.24)     2:10.59 (34.88)
  4 Ryan, Sarah A       17 Express Swimming-MR  2:13.84    2:12.24 ZQ      15  
                  28.86     1:01.72 (32.86)     1:36.46 (34.74)     2:12.24 (35.78)
  5 Butler, Danielle E  16 NY Sharks-MR         2:14.56    2:13.06 ZQ      14  
                  29.56     1:02.17 (32.61)     1:36.69 (34.52)     2:13.06 (36.37)
  6 O'Keefe, Brenna M   15 MSC-MR               2:13.99    2:13.11 ZQ      13  
                  30.17     1:04.19 (34.02)     1:38.71 (34.52)     2:13.11 (34.40)
  7 Ponzo, Victoria A   16 NYCC-MR              2:16.88    2:14.42 ZQ      12  
                  30.02     1:03.90 (33.88)     1:38.82 (34.92)     2:14.42 (35.60)
  8 Hogan, Michelle M   15 GAEL-MR              2:16.31    2:15.43 ZQ      11  
                  29.60     1:04.11 (34.51)     1:40.42 (36.31)     2:15.43 (35.01)
B - Final
  9 Kiernan, Erin M     17 Badger-MR            2:21.10    2:15.61 ZQ       9  
                  31.15     1:06.15 (35.00)     1:41.33 (35.18)     2:15.61 (34.28)
 10 Alejandro, Tricia   17 Agua Swim Team-MR    2:19.64    2:17.55 ZQ       7  
                  30.25     1:05.22 (34.97)     1:41.12 (35.90)     2:17.55 (36.43)
 11 Unger, Katie        15 NY Sharks-MR         2:17.41    2:18.06 ZQ       6  
                  31.10     1:05.57 (34.47)     1:42.20 (36.63)     2:18.06 (35.86)
 12 Bolander, Katie D   16 Agua Swim Team-MR    2:19.24    2:18.87 ZQ       5  
                  30.03     1:04.69 (34.66)     1:41.34 (36.65)     2:18.87 (37.53)
 13 Balder, Jaclyn M    18 LIAC-MR              2:20.93    2:20.23 JO       4  
                  30.57     1:05.43 (34.86)     1:42.33 (36.90)     2:20.23 (37.90)
 14 Erickson, Abigayle  15 Agua Swim Team-MR    2:21.86    2:21.00 JO       3  
                  31.01     1:06.56 (35.55)     1:43.80 (37.24)     2:21.00 (37.20)
 15 Gibbons, Alanna     15 BASC-MR              2:21.44    2:21.73 JO       2  
                  30.98     1:06.46 (35.48)     1:43.50 (37.04)     2:21.73 (38.23)
 16 Warren, Michelle N  15 Tmsuffolk-MR         2:22.46    2:23.34 JO       1  
                  31.79     1:07.22 (35.43)     1:44.63 (37.41)     2:23.34 (38.71)
Preliminaries
 12 LeGuyader, Sydney   16 IA-MR                2:20.37                   
                  30.66     1:04.93 (34.27)     1:41.84 (36.91)     2:20.37 (38.53)
 15 Gerrity, Sara Day   15 LBA-MR               2:21.23                   
                  31.36     1:06.71 (35.35)     1:43.77 (37.06)     2:21.23 (37.46)
 19 Cremer, Kylie E     17 IA-MR                2:24.63                   
 20 Archer, Heather A   15 Tmsuffolk-MR         2:25.29                   
                  31.81     1:08.11 (36.30)     1:47.02 (38.91)     2:25.29 (38.27)
 21 Kuzniewski, Megan   15 Express Swimming-MR  2:25.50                   
                  31.95     1:08.55 (36.60)     1:47.86 (39.31)     2:25.50 (37.64)
 22 Latino, Bridget L   17 MSC-MR               2:25.90                   
                  31.49     1:07.12 (35.63)     1:46.20 (39.08)     2:25.90 (39.70)
 23 Abribat, Casey M    16 Aqua Gems-MR         2:26.98                   
                  31.41     1:08.33 (36.92)     1:46.51 (38.18)     2:26.98 (40.47)
 24 Bransfield, Sammy   16 LIAC-MR              2:27.11                   
                  32.72     1:09.03 (36.31)     1:48.01 (38.98)     2:27.11 (39.10)
 25 Sudano, Ashley M    17 CSC-MR               2:27.18                   
                  32.52     1:09.24 (36.72)     1:47.61 (38.37)     2:27.18 (39.57)
 26 Brooke, Taylor W    15 Express Swimming-MR  2:28.10                   
                  32.57     1:09.47 (36.90)     1:48.81 (39.34)     2:28.10 (39.29)
 27 Aiello, Christina   17 MSC-MR               2:28.40                   
                  34.02     1:11.88 (37.86)     1:50.13 (38.25)     2:28.40 (38.27)
 28 Parodi, Ellen M     15 Aqua Gems-MR         2:28.71                   
                  31.50     1:08.94 (37.44)     1:48.15 (39.21)     2:28.71 (40.56)
 29 Plaschka, Jade      16 HAA-MR               2:29.48                   
                  31.33     1:08.71 (37.38)     1:48.04 (39.33)     2:29.48 (41.44)
 30 Rubin, Ada L        16 Agua Swim Team-MR    2:29.91                   
                  33.35     1:10.28 (36.93)     1:50.34 (40.06)     2:29.91 (39.57)
 31 Michalak, Zuzanna   15 NYCC-MR              2:30.28                   
                  31.37     1:09.07 (37.70)     1:50.30 (41.23)     2:30.28 (39.98)
 32 Braca, Gianna L     15 Pace-MR              2:30.53                   
                  31.21     1:06.16 (34.95)     1:45.22 (39.06)     2:30.53 (45.31)
 33 Gavin, Tricia A     16 WAC-MR               2:31.35                   
                  32.82     1:10.08 (37.26)     1:49.89 (39.81)     2:31.35 (41.46)
 34 Arnott, Sarah A     16 NY Sharks-MR         2:31.63                   
                  31.88     1:10.80 (38.92)     1:51.56 (40.76)     2:31.63 (40.07)
 35 Fountain, Michelle  16 IA-MR                2:33.53                   
                  31.90     1:09.29 (37.39)     1:51.12 (41.83)     2:33.53 (42.41)
 36 Cunningham, Amanda  17 Express Swimming-MR  2:37.72                   
                  32.53     1:11.68 (39.15)     1:54.64 (42.96)     2:37.72 (43.08)
 37 Blom, Danielle      15 HAA-MR               2:38.33                   
                  31.82     1:11.79 (39.97)   2:38.33 (1:26.54)                    
 38 LI, Qing            17 TVSC-MR              2:40.42                   
                  32.33     1:10.78 (38.45)     1:53.94 (43.16)     2:40.42 (46.48)
 -- Carew, Kaitlyn      16 NY Sharks-MR            DFS                    
 
Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 2:04.42   2/26/2005 Julia E Smit, TVSC -MR                     
       METRO: M 1:58.29  11/18/2005 Julia E.Smit, TVSC                         
                2:04.09  NAT
                2:04.89  N-18
                2:05.29  JRN
                2:09.49  NCSA
                2:10.89  SECT
                2:19.39  ZQ
                2:22.09  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Larson, Kim P       15 IA-MR                2:11.85    2:10.39 SECT    20  
                  29.22     1:02.20 (32.98)     1:41.37 (39.17)     2:10.39 (29.02)
  2 Ferrante, Francesc  17 OWA-MR               2:13.18    2:10.80 SECT    17  
                  29.19     1:01.87 (32.68)     1:40.22 (38.35)     2:10.80 (30.58)
  3 Degrazia, Kristen   16 Tmsuffolk-MR         2:12.99    2:11.03 ZQ      16  
                  28.13     1:01.81 (33.68)     1:41.58 (39.77)     2:11.03 (29.45)
  4 Weaver, Joan M      15 IA-MR                2:10.97    2:11.31 ZQ      15  
                  27.75     1:02.13 (34.38)     1:41.21 (39.08)     2:11.31 (30.10)
  5 Bodnar, Katharine   17 Agua Swim Team-MR    2:13.12    2:12.14 ZQ      14  
                  29.06     1:01.30 (32.24)     1:42.23 (40.93)     2:12.14 (29.91)
  6 Ciccone, Amanda     17 NY Sharks-MR         2:15.67    2:12.70 ZQ      13  
                  28.38     1:02.61 (34.23)     1:42.07 (39.46)     2:12.70 (30.63)
  7 O'Keefe, Brenna M   15 MSC-MR               2:16.64    2:14.24 ZQ      12  
                  29.41     1:03.34 (33.93)     1:43.60 (40.26)     2:14.24 (30.64)
  8 Lee, Katherine E    18 Agua Swim Team-MR    2:16.45    2:16.16 ZQ      11  
                  30.52     1:05.01 (34.49)     1:44.09 (39.08)     2:16.16 (32.07)
B - Final
  9 Nugent, Susan A     15 Express Swimming-MR  2:17.55    2:13.27 ZQ       9  
                  29.20     1:04.68 (35.48)     1:43.79 (39.11)     2:13.27 (29.48)
 10 Alejandro, Tricia   17 Agua Swim Team-MR    2:17.09    2:13.36 ZQ       7  
                  29.91     1:03.21 (33.30)     1:42.59 (39.38)     2:13.36 (30.77)
 11 Lyver, Kellie M     15 GAEL-MR              2:19.65    2:16.01 ZQ       6  
                  29.85     1:04.08 (34.23)     1:45.44 (41.36)     2:16.01 (30.57)
 12 Farrar, Chloe B     16 MSC-MR               2:16.77    2:17.35 ZQ       5  
                  29.81     1:05.06 (35.25)     1:45.15 (40.09)     2:17.35 (32.20)
 13 Grunewald, Cailin   16 VAC-MR               2:19.19    2:17.46 ZQ       4  
                  30.61     1:04.54 (33.93)     1:45.11 (40.57)     2:17.46 (32.35)
 14 Biagioli, Caitlyn   17 Tmsuffolk-MR         2:18.83    2:17.94 ZQ       3  
                  30.20     1:04.56 (34.36)     1:46.50 (41.94)     2:17.94 (31.44)
 15 Anderer, Stephanie  15 Tmsuffolk-MR         2:18.87    2:18.07 ZQ       2  
                  29.43     1:05.32 (35.89)     1:46.44 (41.12)     2:18.07 (31.63)
 16 Hogan, Michelle M   15 GAEL-MR              2:19.89    2:18.44 ZQ       1  
                  30.03     1:06.50 (36.47)     1:48.29 (41.79)     2:18.44 (30.15)
Preliminaries
  6 Roberts, Hilary     16 Agua Swim Team-MR    2:13.46                   
                  28.72     1:02.23 (33.51)     1:42.55 (40.32)     2:13.46 (30.91)
 11 Petty, Lanae        17 VAC-MR               2:17.09                   
                  28.80     1:04.12 (35.32)     1:46.10 (41.98)     2:17.09 (30.99)
 17 Anderer, Britney L  15 Tmsuffolk-MR         2:19.45                   
                  29.55     1:06.62 (37.07)     1:46.71 (40.09)     2:19.45 (32.74)
 19 Dwyer, Brianne M    15 Express Swimming-MR  2:19.67                   
 21 Fritsch, Kristina   15 NYCC-MR              2:20.01                   
                  29.80     1:05.72 (35.92)     1:47.13 (41.41)     2:20.01 (32.88)
 22 Ryan, Sarah A       17 Express Swimming-MR  2:20.03                   
                  29.43     1:04.73 (35.30)     1:49.46 (44.73)     2:20.03 (30.57)
 23 Conard, Kate E      15 TVSC-MR              2:20.40                   
                  31.14     1:05.61 (34.47)     1:48.75 (43.14)     2:20.40 (31.65)
 24 Marshall, Carly M   15 NBS-MR               2:20.87                   
                  30.82     1:07.70 (36.88)     1:46.91 (39.21)     2:20.87 (33.96)
 25 Ehret, Jane M       15 Aqua Gems-MR         2:20.89                   
                  28.93     1:05.18 (36.25)     1:47.16 (41.98)     2:20.89 (33.73)
 26 Berg, Shea P        15 NBS-MR               2:21.13                   
                  30.52     1:04.51 (33.99)     1:47.65 (43.14)     2:21.13 (33.48)
 27 Gibbons, Alanna     15 BASC-MR              2:21.19                   
                  29.61     1:05.83 (36.22)     1:48.39 (42.56)     2:21.19 (32.80)
 28 Sudano, Ashley M    17 CSC-MR               2:21.59                   
                  30.99     1:06.60 (35.61)     1:48.71 (42.11)     2:21.59 (32.88)
 29 Danner, Crescentia  17 NDAC-MR              2:21.98                   
                  29.68     1:07.05 (37.37)     1:48.20 (41.15)     2:21.98 (33.78)
 30 LeGuyader, Clare L  17 IA-MR                2:22.24                   
                  31.56     1:08.31 (36.75)     1:50.39 (42.08)     2:22.24 (31.85)
 31 Warren, Michelle N  15 Tmsuffolk-MR         2:22.31                   
                  31.68     1:09.92 (38.24)     1:50.24 (40.32)     2:22.31 (32.07)
 32 Arnott, Sarah A     16 NY Sharks-MR         2:22.62                   
                  31.00     1:06.30 (35.30)     1:50.41 (44.11)     2:22.62 (32.21)
 33 Hocson, Hillary M   15 NBS-MR               2:22.79                   
                  29.99     1:06.35 (36.36)     1:48.72 (42.37)     2:22.79 (34.07)
 34 Butler, Danielle E  16 NY Sharks-MR         2:23.02                   
                  29.76     1:06.10 (36.34)     1:49.88 (43.78)     2:23.02 (33.14)
 35 Runco, Christine    18 WAC-MR               2:23.04                   
                  34.08     1:09.64 (35.56)     1:50.33 (40.69)     2:23.04 (32.71)
 36 Yildirim, Nesli     15 Agua Swim Team-MR    2:23.10                   
                  32.04     1:10.02 (37.98)     1:51.57 (41.55)     2:23.10 (31.53)
 37 Baczek, Olivia M    15 MSC-MR               2:23.74                   
                  32.36     1:06.72 (34.36)     1:51.93 (45.21)     2:23.74 (31.81)
 38 Brooke, Taylor W    15 Express Swimming-MR  2:24.30                   
                  30.85     1:08.62 (37.77)     1:51.21 (42.59)     2:24.30 (33.09)
 39 LeGuyader, Sydney   16 IA-MR                2:24.39                   
                  30.63     1:08.45 (37.82)     1:52.24 (43.79)     2:24.39 (32.15)
 40 Bransfield, Sammy   16 LIAC-MR              2:24.61                   
                  31.96     1:09.34 (37.38)     1:50.80 (41.46)     2:24.61 (33.81)
 40 Janowski, Mary-Ely  16 Express Swimming-MR  2:24.61                   
                  29.74     1:07.14 (37.40)     1:51.44 (44.30)     2:24.61 (33.17)
 42 LI, Qing            17 TVSC-MR              2:24.63                   
                  31.84     1:06.97 (35.13)     1:50.14 (43.17)     2:24.63 (34.49)
 43 Aiello, Christina   17 MSC-MR               2:24.79                   
                  33.40     1:08.88 (35.48)     1:52.11 (43.23)     2:24.79 (32.68)
 44 Cunningham, Amanda  17 Express Swimming-MR  2:25.43                   
                  30.90     1:07.95 (37.05)     1:50.81 (42.86)     2:25.43 (34.62)
 45 Smith, Devin E      18 CSC-MR               2:25.45                   
                  32.46     1:09.40 (36.94)     1:51.73 (42.33)     2:25.45 (33.72)
 46 Blom, Danielle      15 HAA-MR               2:25.54                   
                  30.35     1:07.67 (37.32)     1:52.66 (44.99)     2:25.54 (32.88)
 47 Kristic, Marta      16 Agua Swim Team-MR    2:25.71                   
                  31.07     1:09.77 (38.70)     1:51.39 (41.62)     2:25.71 (34.32)
 48 Forbes, Emma C      16 West Point-MR        2:25.99                   
                  31.37     1:08.45 (37.08)     1:52.90 (44.45)     2:25.99 (33.09)
 49 Murphy, Jean M      17 Aqua Gems-MR         2:26.44                   
                  33.27     1:12.02 (38.75)     1:51.97 (39.95)     2:26.44 (34.47)
 50 Abribat, Casey M    16 Aqua Gems-MR         2:26.71                   
                  30.32     1:08.25 (37.93)     1:52.13 (43.88)     2:26.71 (34.58)
 51 Latino, Bridget L   17 MSC-MR               2:30.51                   
                  30.94     1:10.95 (40.01)     1:55.79 (44.84)     2:30.51 (34.72)
 
Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 4:23.01   2/15/2003 Julia E Smit, TVSC -MR                     
       METRO: M 4:10.50   3/10/2005 Julia E.Smit, TVSC-MR                      
                4:23.79  NAT
                4:25.29  JRN
                4:25.39  N-18
                4:33.09  NCSA
                4:36.79  SECT
                5:01.29  ZQ
                5:04.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Williams, Jeysa R   16 MSC-MR               4:37.01    4:35.23 SECT    20  
                  29.33     1:03.66 (34.33)     1:39.86 (36.20)     2:16.11 (36.25)
        2:53.58 (37.47)     3:31.46 (37.88)     4:03.78 (32.32)     4:35.23 (31.45)
  2 O'Keefe, Brenna M   15 MSC-MR               4:42.87    4:37.69 ZQ      17  
                  29.87     1:03.77 (33.90)     1:38.60 (34.83)     2:12.52 (33.92)
        2:54.43 (41.91)     3:34.85 (40.42)     4:06.97 (32.12)     4:37.69 (30.72)
  3 Alejandro, Tricia   17 Agua Swim Team-MR    4:49.19    4:42.77 ZQ      16  
                  29.86     1:04.23 (34.37)     1:39.59 (35.36)     2:14.35 (34.76)
        2:55.96 (41.61)     3:37.97 (42.01)     4:10.99 (33.02)     4:42.77 (31.78)
  4 Ehret, Jane M       15 Aqua Gems-MR         4:45.99    4:46.73 ZQ      15  
                  29.00     1:01.62 (32.62)     1:38.93 (37.31)     2:15.38 (36.45)
        2:56.73 (41.35)     3:39.42 (42.69)     4:13.19 (33.77)     4:46.73 (33.54)
  5 Hogan, Michelle M   15 GAEL-MR              4:50.59    4:48.50 ZQ      14  
                  30.08     1:04.55 (34.47)     1:41.39 (36.84)     2:18.44 (37.05)
        3:01.57 (43.13)     3:45.75 (44.18)     4:17.82 (32.07)     4:48.50 (30.68)
  6 Arnott, Sarah A     16 NY Sharks-MR         4:51.24    4:50.57 ZQ      13  
                  30.73     1:07.55 (36.82)     1:43.60 (36.05)     2:19.60 (36.00)
        3:02.28 (42.68)     3:45.14 (42.86)     4:18.25 (33.11)     4:50.57 (32.32)
  7 Berg, Shea P        15 NBS-MR               4:51.54    4:52.30 ZQ      12  
                  30.99     1:06.93 (35.94)     1:42.26 (35.33)     2:17.26 (35.00)
        3:00.56 (43.30)     3:44.97 (44.41)     4:19.07 (34.10)     4:52.30 (33.23)
  8 Warren, Michelle N  15 Tmsuffolk-MR         4:50.84    4:56.27 ZQ      11  
                  31.57     1:07.25 (35.68)     1:47.44 (40.19)     2:26.79 (39.35)
        3:07.87 (41.08)     3:49.25 (41.38)     4:23.35 (34.10)     4:56.27 (32.92)
B - Final
  9 Conard, Kate E      15 TVSC-MR              4:53.51    4:47.39 ZQ       9  
                  31.87     1:07.79 (35.92)     1:42.98 (35.19)     2:18.60 (35.62)
        3:01.99 (43.39)     3:44.41 (42.42)     4:16.96 (32.55)     4:47.39 (30.43)
 10 Winkler, Caitlin M  16 NYCC-MR              4:53.94    4:49.95 ZQ       7  
                  30.21     1:04.91 (34.70)     1:43.26 (38.35)     2:21.11 (37.85)
        3:03.80 (42.69)     3:46.73 (42.93)     4:18.63 (31.90)     4:49.95 (31.32)
 11 Cremer, Kylie E     17 IA-MR                4:56.94    4:53.73 ZQ       6  
                  31.35     1:06.47 (35.12)     1:45.76 (39.29)     2:24.19 (38.43)
        3:06.12 (41.93)     3:48.97 (42.85)     4:22.09 (33.12)     4:53.73 (31.64)
 12 Bransfield, Sammy   16 LIAC-MR              4:54.94    4:54.17 ZQ       5  
                  31.58     1:07.81 (36.23)     1:45.19 (37.38)     2:22.68 (37.49)
        3:04.28 (41.60)     3:46.15 (41.87)     4:20.58 (34.43)     4:54.17 (33.59)
 13 Marshall, Carly M   15 NBS-MR               4:56.40    4:55.51 ZQ       4  
                  32.42     1:08.51 (36.09)     1:47.09 (38.58)     2:24.94 (37.85)
        3:05.22 (40.28)     3:47.82 (42.60)     4:22.28 (34.46)     4:55.51 (33.23)
 14 Gavin, Tricia A     16 WAC-MR               4:59.26    4:55.74 ZQ       3  
                  31.74     1:08.24 (36.50)     1:48.08 (39.84)     2:26.93 (38.85)
        3:07.37 (40.44)     3:48.22 (40.85)     4:22.49 (34.27)     4:55.74 (33.25)
 15 Butler, Danielle E  16 NY Sharks-MR         4:57.49    4:57.08 ZQ       2  
                  31.26     1:06.18 (34.92)     1:43.94 (37.76)     2:21.45 (37.51)
        3:06.15 (44.70)     3:51.30 (45.15)     4:24.96 (33.66)     4:57.08 (32.12)
 16 Parodi, Ellen M     15 Aqua Gems-MR         4:57.32    4:58.64 ZQ       1  
                  30.25     1:06.13 (35.88)     1:47.39 (41.26)     2:26.60 (39.21)
        3:08.13 (41.53)     3:51.93 (43.80)     4:25.79 (33.86)     4:58.64 (32.85)
Preliminaries
 11 Mrozinski, Melissa  15 BASC-MR              4:54.74                   
                  15.13     1:14.45 (59.32)     1:44.82 (30.37)                    
                                3:52.70 ( )   4:54.74 (1:02.04)                    
 18 Michalak, Zuzanna   15 NYCC-MR              4:59.91                   
                  31.23     1:07.63 (36.40)     1:47.12 (39.49)     2:26.95 (39.83)
        3:07.58 (40.63)     3:49.48 (41.90)     4:25.16 (35.68)     4:59.91 (34.75)
 19 Carew, Kaitlyn      16 NY Sharks-MR         5:00.83                   
                  31.56     1:08.29 (36.73)     1:46.13 (37.84)     2:23.23 (37.10)
        3:07.52 (44.29)     3:52.70 (45.18)     4:27.04 (34.34)     5:00.83 (33.79)
 20 Einsidler, Allie    16 Tmsuffolk-MR         5:01.23                   
                  31.13     1:07.46 (36.33)     1:46.35 (38.89)     2:24.45 (38.10)
        3:08.38 (43.93)     3:53.16 (44.78)     4:27.64 (34.48)     5:01.23 (33.59)
 21 Vairo, Corinne D    15 TVSC-MR              5:01.27                   
                  32.62     1:09.25 (36.63)     1:47.70 (38.45)     2:26.82 (39.12)
        3:10.93 (44.11)     3:54.75 (43.82)     4:28.52 (33.77)     5:01.27 (32.75)
 22 Bolander, Katie D   16 Agua Swim Team-MR    5:02.05                   
                  30.88     1:06.15 (35.27)     1:45.09 (38.94)     2:25.72 (40.63)
        3:08.41 (42.69)     3:52.53 (44.12)     4:27.64 (35.11)     5:02.05 (34.41)
 23 Smith, Devin E      18 CSC-MR               5:02.23                   
                  32.11     1:08.39 (36.28)     1:47.23 (38.84)     2:25.90 (38.67)
        3:09.65 (43.75)     3:54.01 (44.36)     4:28.42 (34.41)     5:02.23 (33.81)
 24 Brooke, Taylor W    15 Express Swimming-MR  5:02.47                   
                  31.30     1:07.08 (35.78)     1:46.52 (39.44)     2:26.19 (39.67)
        3:09.11 (42.92)     3:53.13 (44.02)     4:28.19 (35.06)     5:02.47 (34.28)
 25 Kuzniewski, Megan   15 Express Swimming-MR  5:02.53                   
                  31.16     1:07.15 (35.99)     1:46.24 (39.09)     2:24.66 (38.42)
        3:10.39 (45.73)     3:55.66 (45.27)     4:30.64 (34.98)     5:02.53 (31.89)
 26 Cunningham, Amanda  17 Express Swimming-MR  5:02.63                   
                  30.49     1:06.61 (36.12)     1:45.40 (38.79)     2:23.77 (38.37)
        3:07.41 (43.64)     3:51.66 (44.25)     4:27.46 (35.80)     5:02.63 (35.17)
 27 Purdy, Dana R       16 TVSC-MR              5:03.05                   
                  32.03     1:09.96 (37.93)     1:48.43 (38.47)     2:26.26 (37.83)
        3:09.12 (42.86)     3:52.17 (43.05)     4:28.45 (36.28)     5:03.05 (34.60)
 28 LI, Qing            17 TVSC-MR              5:04.69                   
                  32.10     1:09.54 (37.44)     1:46.20 (36.66)     2:22.26 (36.06)
        3:07.47 (45.21)     3:53.30 (45.83)     4:29.38 (36.08)     5:04.69 (35.31)
 29 Cimilluca, Veronic  17 VAC-MR               5:05.12                   
                  31.72     1:08.42 (36.70)     1:48.59 (40.17)     2:28.75 (40.16)
        3:13.88 (45.13)     3:59.23 (45.35)     4:32.70 (33.47)     5:05.12 (32.42)
 30 Abribat, Casey M    16 Aqua Gems-MR         5:05.93                   
                  30.93     1:06.50 (35.57)     1:44.92 (38.42)     2:23.81 (38.89)
        3:09.06 (45.25)     3:53.90 (44.84)     4:31.03 (37.13)     5:05.93 (34.90)
 31 Aiello, Christina   17 MSC-MR               5:05.96                   
                  20.24       59.50 (39.26)                             2:26.30 ( )
      5:05.96 (2:39.66)                                                            
 32 Merlo, Allison M    17 Express Swimming-MR  5:07.24                   
                  32.69     1:09.67 (36.98)     1:48.56 (38.89)     2:27.63 (39.07)
        3:11.07 (43.44)     3:57.47 (46.40)     4:32.07 (34.60)     5:07.24 (35.17)
 33 Hartford, Laura G   16 Express Swimming-MR  5:07.57                   
                  32.26     1:10.66 (38.40)     1:49.59 (38.93)     2:28.02 (38.43)
        3:13.60 (45.58)     3:59.47 (45.87)     4:34.07 (34.60)     5:07.57 (33.50)
 34 Mejia, Cinthia      16 RedTails-MR          5:14.75                   
                  32.51     1:10.88 (38.37)     1:53.75 (42.87)     2:35.81 (42.06)
        3:19.07 (43.26)     4:03.21 (44.14)     4:39.54 (36.33)     5:14.75 (35.21)
 
Girls 15-18 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 1:39.61        1980 East Queens YMCA                           
       METRO: M 1:37.13   4/10/2005 White Plains YWCA, YMID-MR                 
                         J.Racoczy, T.Bui, A.Akerfelds, K.Ferguson         
                1:37.79  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Islip Aquatics-MR  'A'                      1:39.66    1:40.92         40  
     1) Weaver, Joan M 15               2) Larson, Kim P 15               
     3) Fountain, Michelle L 16         4) Halbohn, Colleen 15            
                  25.54       49.27 (23.27)     1:15.27 (26.27)     1:40.92 (25.92)
  2 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            1:43.65    1:43.42         34  
     1) Ciccone, Amanda 17              2) Alfonso, Kristian 17           
     3) Vallone, Ashley S 16            4) Arnott, Sarah A 16             
                  25.05       51.24 (26.24)     1:17.02 (26.02)     1:43.42 (26.42)
  3 Long Island Express-MR  'A'                 1:43.05    1:43.55         32  
     1) Ryan, Sarah A 17                2) Janowski, Mary-Elyse 16        
     3) Dwyer, Brianne M 15             4) Chan, Jessica 17               
                  26.15       51.78 (25.78)     1:17.88 (25.88)     1:43.55 (25.55)
  4 Team Suffolk-MR  'A'                        1:40.99    1:44.48         30  
     1) Zaltsman, Janine 17             2) Anderer, Britney L 15          
     3) Biagioli, Caitlyn 17            4) Anderer, Stephanie L 15        
                  25.58       51.59 (25.59)     1:18.39 (26.39)     1:44.48 (26.48)
  5 New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:42.33    1:44.82         28  
     1) Fritsch, Kristina M 15          2) Ponzo, Victoria A 16           
     3) Winkler, Caitlin M 16           4) Martinez, Bianca M 17          
                  26.18       51.84 (25.84)     1:18.96 (26.96)     1:44.82 (25.82)
  6 Marist Swim Club-MR  'A'                    1:45.48    1:45.80         26  
     1) Farrar, Chloe B 16              2) O'Keefe, Brenna M 15           
     3) Baczek, Olivia M 15             4) Williams, Jeysa R 16           
                  25.94       42.83 (16.83)     1:04.29 (21.29)     1:45.80 (41.80)
  7 Long Island Express-MR  'B'                 1:46.91    1:45.99         24  
     1) Lucas, Olivia A 16              2) Schlichte, Sarah A 15          
     3) Shockness, Jasmine A 16         4) Nugent, Susan A 15             
                  26.78       53.38 (26.38)     1:19.86 (26.86)     1:45.99 (25.99)
  8 Viking Aquatic Club-MR  'A'                 1:43.92    1:46.04         20  
     1) Petty, Lanae 17                 2) Cimilluca, Veronica L 17       
     3) Larkin, Christine E 17          4) Grunewald, Cailin E 16         
                  25.54       53.39 (27.39)     1:20.94 (27.94)     1:46.04 (25.04)
  8 Pace Setter Swim Team-MR  'A'               1:45.16    1:46.04         20  
     1) Fletcher, Diana C 15            2) Cooley, Kristi-Anna 15         
     3) Braca, Gianna L 15              4) Rodriguez, Michelle L 17       
                  26.73       53.09 (26.09)     1:19.78 (26.78)     1:46.04 (26.04)
 10 New York Sharks Aquatics-MR  'B'            1:48.37    1:47.12         14  
     1) Butler, Danielle E 16           2) Carew, Kaitlyn 16              
     3) Snyder, Kelly 16                4) Armstrong, Alyssa 15           
                  27.18       53.89 (26.89)     1:20.19 (26.19)     1:47.12 (27.12)
 11 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 1:45.89    1:47.64         12  
     1) O'Brien, Kaitlin 15             2) Maloney, Caitlin 16            
     3) Sweeney, Breanne 16             4) McDonough, Maureen P 16        
                  26.90       54.30 (27.30)     1:21.32 (27.32)     1:47.64 (26.64)
 12 Connetquot Swim Club-MR  'A'                1:47.85    1:48.06         10  
     1) Sudano, Ashley M 17             2) George, Amanda B 15            
     3) Gibson, Lauren M 16             4) Smith, Devin E 18              
                  26.52       52.92 (25.92)     1:21.26 (28.26)     1:48.06 (27.06)
 13 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      1:43.91    1:49.16          8  
     1) Lee, Katherine E 18             2) Kristic, Marta 16              
     3) Alejandro, Tricia A 17          4) Roberts, Hilary 16             
                  27.05       59.08 (32.08)     1:22.68 (23.68)     1:49.16 (26.16)
 14 New York Sharks Aquatics-MR  'C'            1:49.74   x1:49.18        
     1) Maher, Nadine 15                2) Unger, Katie 15                
     3) Coyle, Samantha J 15            4) Lange, Kristen 16              
                  27.74       44.60 (16.60)     1:22.47 (37.47)     1:49.18 (27.18)
 15 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 1:49.53    1:49.78          6  
     1) Shaw, Lauren M 16               2) Abribat, Casey M 16            
     3) Parodi, Ellen M 15              4) Ehret, Jane M 15               
                  27.17       55.07 (28.07)     1:23.51 (28.51)     1:49.78 (25.78)
 16 Team Suffolk-MR  'B'                        1:46.38    1:53.52          4  
     1) Goldstein, Amanda P 15          2) Makowski, Michelle T 16        
     3) Archer, Heather A 15            4) Warren, Michelle N 15          
                  27.94       55.87 (27.87)     1:25.24 (29.24)     1:53.52 (28.52)
 -- Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        1:51.87         DQ        
     1)                                 2) Vermann, Kate K 18             
     3)                                 4) Mejia, Cinthia 16              
                  28.47       56.54 (28.54)     1:24.44 (27.44)          DQ (27.63)
 
Girls 15-18 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 3:38.27   3/16/2001 AGUA                                       
                         M. Mango, G. Matzner-Gore, A. Illescas, G. Healy  
       METRO: M 3:29.33   4/30/1995 Badger, BSC-MR                             
                3:30.29  T16
                3:32.19  JRN
                3:35.99  NAT
                3:35.99  N-18
                3:36.99  NCSA
                3:45.79  SECT
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Islip Aquatics-MR  'A'                      3:35.68    3:41.65 SECT    40  
     1) Weaver, Joan M 15               2) Fountain, Michelle L 16        
     3) Halbohn, Colleen 15             4) Larson, Kim P 15               
                  26.48       55.77 (55.77)     1:22.23 (26.23)     1:52.49 (56.49)
        2:18.78 (26.78)     2:48.88 (56.88)     3:13.89 (24.89)     3:41.65 (52.65)
  2 Long Island Express-MR  'A'                 3:41.50    3:43.06 SECT    34  
     1) Ryan, Sarah A 17                2) Janowski, Mary-Elyse 16        
     3) Dwyer, Brianne M 15             4) Nugent, Susan A 15             
                  26.75       55.44 (55.44)     1:22.27 (27.27)     1:52.06 (57.06)
        2:18.90 (26.90)     2:48.10 (56.10)     3:14.48 (26.48)     3:43.06 (55.06)
  3 New York City Aquatic Club-MR  'A'          3:41.33    3:44.32 SECT    32  
     1) Daboudet, Audrey 17             2) Martinez, Bianca M 17          
     3) Ponzo, Victoria A 16            4) Fritsch, Kristina M 15         
                  26.32       54.50 (54.50)     1:21.36 (27.36)     1:50.63 (56.63)
        2:18.36 (27.36)     2:48.75 (57.75)     3:15.21 (26.21)     3:44.32 (55.32)
  4 Marist Swim Club-MR  'A'                    3:52.92    3:47.00         30  
     1) Williams, Jeysa R 16            2) O'Keefe, Brenna M 15           
     3) Baczek, Olivia M 15             4) Farrar, Chloe B 16             
                  26.60       55.75 (55.75)     1:23.44 (27.44)     1:53.52 (57.52)
        2:21.41 (27.41)     2:51.66 (57.66)     3:18.09 (26.09)     3:47.00 (55.00)
  5 Viking Aquatic Club-MR  'A'                 3:45.21    3:48.54         28  
     1) Petty, Lanae 17                 2) Cimilluca, Veronica L 17       
     3) Tremper, Andrea 15              4) Grunewald, Cailin E 16         
                  26.16       55.47 (55.47)     1:23.22 (28.22)     1:53.64 (58.64)
        2:21.18 (27.18)     2:52.57 (58.57)     3:19.12 (26.12)     3:48.54 (55.54)
  6 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            3:45.57    3:48.93         26  
     1) Ciccone, Amanda 17              2) Arnott, Sarah A 16             
     3) Butler, Danielle E 16           4) Carew, Kaitlyn 16              
                  27.96       57.85 (57.85)     1:25.56 (27.56)     1:56.37 (58.37)
        2:23.72 (27.72)     2:53.96 (57.96)     3:19.71 (25.71)     3:48.93 (54.93)
  7 Hauppauge-MR  'A'                           3:49.05    3:52.49         24  
     1) Bucaria, Kristen 16             2) Blom, Danielle 15              
     3) Brown, Lori 17                  4) Plaschka, Jade 16              
                  28.20       58.63 (58.63)     1:26.63 (27.63)     1:57.28 (58.28)
        2:24.37 (27.37)     2:55.39 (58.39)     3:22.32 (27.32)     3:52.49 (57.49)
  8 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      3:42.06    3:53.17         22  
     1) Alejandro, Tricia A 17          2) Kristic, Marta 16              
     3) Moore, Jhanna 16                4) Bolander, Katie D 16           
                  27.99       57.69 (57.69)     1:24.11 (26.11)     1:53.35 (55.35)
        2:22.20 (29.20)   2:53.41 (1:00.41)     3:21.78 (28.78)   3:53.17 (1:00.17)
  9 Islip Aquatics-MR  'B'                      3:48.87    3:53.72         18  
     1) Wiles, Hannah 17                2) LeGuyader, Sydney 16           
     3) Cremer, Kylie E 17              4) LeGuyader, Clare L 17          
                  28.02       58.71 (58.71)     1:26.47 (27.47)     1:57.82 (58.82)
        2:24.83 (26.83)     2:56.05 (58.05)     3:23.53 (27.53)     3:53.72 (57.72)
 10 New York Sharks Aquatics-MR  'C'            3:55.81    3:57.06         14  
     1) Coyle, Samantha J 15            2) Vallone, Ashley S 16           
     3) Snyder, Kelly 16                4) Maher, Nadine 15               
                  29.16       59.74 (59.74)     1:27.80 (27.80)     1:59.09 (59.09)
        2:27.00 (28.00)     2:58.14 (59.14)     3:26.19 (28.19)     3:57.06 (59.06)
 11 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 3:52.43    3:57.65         12  
     1) Shaw, Lauren M 16               2) Owens, Katelyn M 16            
     3) Abribat, Casey M 16             4) Ehret, Jane M 15               
 12 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 3:49.64    4:03.31         10  
     1) Sweeney, Breanne 16             2) Gavin, Tricia A 16             
     3) McDonough, Maureen P 16         4) Maloney, Caitlin 16            
                  29.45   1:00.76 (1:00.76)     1:30.26 (29.26)   2:02.77 (1:01.77)
        2:31.17 (28.17)   3:03.88 (1:00.88)     3:32.30 (28.30)     4:03.31 (59.31)
 -- New York Sharks Aquatics-MR  'B'            3:53.81         DQ        
     1) Alfonso, Kristian 17            2) Lange, Kristen 16              
     3) Unger, Katie 15                 4) Armstrong, Alyssa 15           
                  28.35       59.67 (59.67)     1:28.23 (28.23)     1:58.45 (58.45)
        2:27.20 (29.20)   2:59.97 (1:01.97)     3:26.28 (26.28)          DQ (56.53)
 
Girls 15-18 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 1:32.16   3/17/2001 Badger Swim Club                           
       METRO: M 1:48.26   4/30/1999 YWCA Middies, YMID-MR                      
                         M.Haggerty,.Malloy,A.Miller,J.Tucker              
                1:49.29  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Islip Aquatics-MR  'A'                      1:55.58    1:54.79         40  
     1) Larson, Kim P 15                2) Weaver, Joan M 15              
     3) Fountain, Michelle L 16         4) Halbohn, Colleen 15            
                  28.77     1:00.81 (31.81)     1:29.46 (28.46)     1:54.79 (25.79)
  2 New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:54.33    1:54.82         34  
     1) Fritsch, Kristina M 15          2) Martinez, Bianca M 17          
     3) Winkler, Caitlin M 16           4) Ponzo, Victoria A 16           
                  29.97     1:00.57 (30.57)     1:29.63 (28.63)     1:54.82 (24.82)
  3 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            1:58.23    1:55.66         32  
     1) Arnott, Sarah A 16              2) Carew, Kaitlyn 16              
     3) Butler, Danielle E 16           4) Ciccone, Amanda 17             
                  29.68     1:01.64 (31.64)     1:28.72 (26.72)     1:55.66 (26.66)
  4 Marist Swim Club-MR  'A'                    1:57.30    1:56.73         30  
     1) Baczek, Olivia M 15             2) Williams, Jeysa R 16           
     3) O'Keefe, Brenna M 15            4) Farrar, Chloe B 16             
                  30.83     1:02.71 (31.71)     1:32.01 (29.01)     1:56.73 (24.73)
  5 Viking Aquatic Club-MR  'A'                 1:57.98    1:57.28         28  
     1) Schuyler, Stephanie A 16        2) Stanmyer, Hilary P 16          
     3) Petty, Lanae 17                 4) Grunewald, Cailin E 16         
                  30.38     1:03.70 (33.70)     1:29.96 (25.96)     1:57.28 (27.28)
  6 Pace Setter Swim Team-MR  'A'               2:10.00    1:57.52         26  
     1) Fletcher, Diana C 15            2) Cooley, Kristi-Anna 15         
     3) Braca, Gianna L 15              4) Rodriguez, Michelle L 17       
                  30.57     1:03.84 (32.84)     1:32.52 (28.52)     1:57.52 (24.52)
  7 Long Island Express-MR  'A'                 1:55.98    1:57.96         24  
     1) Ryan, Sarah A 17                2) Dwyer, Brianne M 15            
     3) Nugent, Susan A 15              4) Janowski, Mary-Elyse 16        
                  30.44     1:03.14 (33.14)     1:32.02 (29.02)     1:57.96 (25.96)
  8 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      1:58.54    1:58.02         22  
     1) Bodnar, Katharine D 17          2) Lee, Katherine E 18            
     3) Roberts, Hilary 16              4) Alejandro, Tricia A 17         
                  29.40     1:02.93 (33.93)     1:31.43 (28.43)     1:58.02 (27.02)
  9 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 1:57.10    1:59.16         18  
     1) Abribat, Casey M 16             2) Murphy, Jean M 17              
     3) Ehret, Jane M 15                4) Shaw, Lauren M 16              
                  31.67     1:04.81 (32.81)     1:32.65 (27.65)     1:59.16 (26.16)
 10 Three Village Swim Club-MR  'A'             1:57.88    1:59.76         14  
     1) LI, Qing 17                     2) Purdy, Dana R 16               
     3) Vairo, Corinne D 15             4) Conard, Kate E 15              
                  30.88     1:03.82 (32.82)     1:33.44 (29.44)     1:59.76 (26.76)
 11 Team Suffolk-MR  'A'                        1:49.91    2:00.27         12  
     1) Biagioli, Caitlyn 17            2) Anderer, Stephanie L 15        
     3) Zaltsman, Janine 17             4) Einsidler, Allie 16            
                  31.28     1:04.47 (33.47)     1:33.04 (29.04)     2:00.27 (27.27)
 12 New York Sharks Aquatics-MR  'B'                 NT    2:00.91         10  
     1) Lange, Kristen 16               2) Coyle, Samantha J 15           
     3) Cloer, Amanda 16                4) Alfonso, Kristian 17           
                  31.44     1:06.10 (35.10)     1:34.71 (28.71)     2:00.91 (25.91)
 13 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                      NT    2:01.98          8  
     1) Sweeney, Breanne 16             2) O'Brien, Kaitlin 15            
     3) Maloney, Caitlin 16             4) McDonough, Maureen P 16        
                  29.83     1:04.49 (34.49)     1:35.98 (31.98)     2:01.98 (25.98)
 14 Connetquot Swim Club-MR  'A'                1:59.68    2:02.93          6  
     1) Bolin, Kathleen E 15            2) Smith, Devin E 18              
     3) Sudano, Ashley M 17             4) George, Amanda B 15            
                  32.56     1:06.45 (33.45)     1:36.13 (30.13)     2:02.93 (26.93)
 15 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'           NT    2:07.29          4  
     1) Erickson, Abigayle 15           2) Bolander, Katie D 16           
     3) Rubin, Ada L 16                 4) Yildirim, Nesli 15             
                  32.91     1:08.73 (35.73)     1:42.17 (33.17)     2:07.29 (25.29)
 16 Team Suffolk-MR  'B'                        1:54.90    2:07.99          2  
     1) Archer, Heather A 15            2) Goldstein, Amanda P 15         
     3) Warren, Michelle N 15           4) Makowski, Michelle T 16        
                  33.08     1:09.28 (36.28)     1:40.16 (31.16)     2:07.99 (27.99)
 -- New York Sharks Aquatics-MR  'C'                 NT         DQ        
     1) Venice, Brittney C 15           2) Vallone, Ashley S 16           
     3) Unger, Katie 15                 4) Armstrong, Alyssa 15           
 -- Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        2:09.43         DQ        
                  32.65     1:08.74 (35.74)     1:38.71 (29.71)          DQ (27.96)
 
Girls 15-18 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 4:00.18   2/24/2006 TEAM SUFFOLK                               
                         J KOCHMAN, K LARKIN, C NAPOLI, L PARISI           
       METRO: M 3:51.89    3/7/2002 Long Island A.C., LIAC-MR                  
                         J.Paradine,K.Fiorentino,K.O'Reilly,S.Daly         
                3:52.09  T16
                3:55.59  JRN
                4:00.49  NAT
                4:00.49  N-18
                4:01.29  NCSA
                4:12.29  SECT
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            4:09.59    4:10.90 SECT    40  
     1) Arnott, Sarah A 16              2) Ciccone, Amanda 17             
     3) Butler, Danielle E 16           4) Carew, Kaitlyn 16              
                  30.77   1:03.59 (1:03.59)     1:36.77 (32.77)   2:15.18 (1:11.18)
        2:42.36 (27.36)     3:13.90 (58.90)     3:40.94 (26.94)     4:10.90 (56.90)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                    4:24.80    4:11.00 SECT    34  
     1) Baczek, Olivia M 15             2) Williams, Jeysa R 16           
     3) O'Keefe, Brenna M 15            4) Farrar, Chloe B 16             
                  31.28   1:03.75 (1:03.75)     1:36.12 (32.12)   2:12.90 (1:08.90)
        2:42.00 (29.00)   3:15.29 (1:02.29)     3:42.04 (27.04)     4:11.00 (56.00)
  3 Viking Aquatic Club-MR  'A'                 4:10.89    4:14.71         32  
     1) Schuyler, Stephanie A 16        2) Stanmyer, Hilary P 16          
     3) Petty, Lanae 17                 4) Grunewald, Cailin E 16         
                  31.93   1:05.20 (1:05.20)     1:38.16 (33.16)   2:17.11 (1:12.11)
        2:45.00 (28.00)   3:18.11 (1:01.11)     3:44.80 (26.80)     4:14.71 (56.71)
  4 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   4:11.35    4:15.60         30  
     1) Freeman, Brittany A 17          2) Russo, Jeannette M 15          
     3) Hogan, Michelle M 15            4) Lyver, Kellie M 15             
                  32.14   1:05.93 (1:05.93)     1:40.31 (34.31)   2:19.37 (1:13.37)
        2:48.31 (29.31)   3:21.36 (1:02.36)     3:47.04 (26.04)     4:15.60 (54.60)
  5 Three Village Swim Club-MR  'A'             4:15.23    4:17.29         28  
     1) LI, Qing 17                     2) Purdy, Dana R 16               
     3) Vairo, Corinne D 15             4) Conard, Kate E 15              
                  30.90   1:03.47 (1:03.47)     1:36.98 (33.98)   2:16.08 (1:13.08)
        2:46.25 (30.25)   3:21.41 (1:05.41)     3:47.81 (26.81)     4:17.29 (56.29)
  6 New York City Aquatic Club-MR  'A'          4:12.53    4:17.35         26  
     1) Fritsch, Kristina M 15          2) Michalak, Zuzanna 15           
     3) Winkler, Caitlin M 16           4) Martinez, Bianca M 17          
                  32.29   1:05.35 (1:05.35)     1:38.57 (33.57)   2:16.81 (1:11.81)
        2:46.53 (29.53)   3:21.34 (1:04.34)     3:47.99 (26.99)     4:17.35 (56.35)
  7 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 4:08.43    4:18.81         24  
     1) Abribat, Casey M 16             2) Murphy, Jean M 17              
     3) Ehret, Jane M 15                4) Shaw, Lauren M 16              
                  32.43   1:08.26 (1:08.26)     1:40.91 (32.91)   2:19.40 (1:11.40)
        2:48.24 (29.24)   3:21.10 (1:02.10)     3:48.45 (27.45)     4:18.81 (57.81)
  8 Team Suffolk-MR  'A'                        4:05.33    4:21.18         22  
     1) Biagioli, Caitlyn 17            2) Anderer, Britney L 15          
     3) Zaltsman, Janine 17             4) Einsidler, Allie 16            
                  31.86   1:04.90 (1:04.90)     1:38.95 (33.95)   2:18.43 (1:13.43)
        2:47.24 (29.24)   3:22.32 (1:04.32)     3:50.36 (28.36)     4:21.18 (59.18)
  9 New York Sharks Aquatics-MR  'B'            4:24.32    4:22.48         18  
     1) Lange, Kristen 16               2) Vallone, Ashley S 16           
     3) Unger, Katie 15                 4) Alfonso, Kristian 17           
                  32.38   1:06.60 (1:06.60)     1:41.47 (34.47)   2:21.28 (1:14.28)
        2:50.64 (29.64)   3:24.50 (1:03.50)     3:51.48 (27.48)     4:22.48 (58.48)
 10 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                      NT    4:23.18         14  
     1) Maloney, Caitlin 16             2) McDonough, Maureen P 16        
     3) O'Brien, Kaitlin 15             4) Runco, Christine 18            
                  30.66   1:03.58 (1:03.58)     1:21.12 (17.12)   2:18.06 (1:14.06)
        2:48.97 (30.97)   3:25.64 (1:07.64)     3:41.94 (15.94)     4:23.18 (57.18)
 11 Long Island Express-MR  'A'                 4:08.55    4:23.95         12  
     1) Chan, Jessica 17                2) Dwyer, Brianne M 15            
     3) Cunningham, Amanda R 17         4) Parmiter, Lindsey T 15         
                  33.09   1:07.73 (1:07.73)     1:41.26 (33.26)   2:19.06 (1:11.06)
        2:49.35 (30.35)   3:25.29 (1:06.29)     3:43.91 (18.91)     4:23.95 (58.95)
 12 New York Sharks Aquatics-MR  'C'            4:26.87   x4:24.96        
     1) Venice, Brittney C 15           2) Coyle, Samantha J 15           
     3) Cloer, Amanda 16                4) Armstrong, Alyssa 15           
                          1:14.99 (1:14.99)                       2:22.70 (1:07.70)
                          3:31.28 (1:08.28)     3:53.82 (22.82)     4:24.96 (53.96)
 13 Islip Aquatics-MR  'A'                      4:22.78    4:29.26         10  
     1) Squillante, Jillian M 17        2) Cremer, Kylie E 17             
     3) Fountain, Michelle L 16         4) Halbohn, Colleen 15            
                  31.47   1:05.98 (1:05.98)     1:42.39 (36.39)   2:23.50 (1:17.50)
        2:53.90 (29.90)   3:31.62 (1:07.62)     3:58.52 (26.52)     4:29.26 (57.26)
 14 New York Sharks Aquatics-MR  'D'            4:41.57   x4:40.68        
     1) Maher, Nadine 15                2) Servello, Meghan L 18          
     3) Snyder, Kelly 16                4) Lappas, Alexandra 15           
                  34.07   1:09.47 (1:09.47)     1:25.82 (16.82)   2:31.90 (1:22.90)
        3:02.07 (30.07)   3:40.30 (1:08.30)     4:08.30 (28.30)   4:40.68 (1:00.68)
 -- Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        4:36.22         DQ        
     1) Mejia, Cinthia 16               2) Vermann, Kate K 18             
                  33.98   1:11.09 (1:11.09)     1:47.14 (36.14)   2:27.56 (1:16.56)
        2:58.59 (30.59)   3:37.52 (1:09.52)     4:06.09 (28.09)        DQ (1:01.05)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 26.14        1983 Rodney VanTassell                            
       METRO: M 26.14    5/1/1983 Rodney VanTassell, NBS-MR                    
                27.29  T16
                30.79  ZQ
                32.09  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kennon, Declan P    10 Badger-MR              28.53      28.10 ZQ      20  
  2 Plaschka, Justin    10 HAA-MR                 28.95      28.42 ZQ      17  
  3 Sperandio, Alec     10 WAC-MR                 29.06      28.56 ZQ      16  
  4 Russell, Travis D   10 NFS-MR                 29.00      28.57 ZQ      15  
  5 Winograd, Nicolas    9 Aqua Gems-MR           29.36      28.86 ZQ      14  
  6 Wang, Eric          10 LIAC-MR                29.64      29.05 ZQ      13  
  7 Koo, Brandon H      10 LIAC-MR                29.23      29.16 ZQ      12  
  8 Tubens, Israel      10 NYCC-MR                30.09      29.28 ZQ      11  
  9 Cato, Camren A      10 NFS-MR                 29.37      29.51 ZQ       9  
 10 Cooke, Thomas F     10 Badger-MR              29.84      29.78 ZQ       7  
 11 Santoro, Joseph     10 TVSC-MR                29.76      29.90 ZQ       6  
 12 Uszynski, Arthur    10 Twisters-MR            30.48      30.00 ZQ       5  
 13 James, Gregory A    10 NFS-MR                 30.26      30.01 ZQ       4  
 14 Rubenstein, Sam M   10 Middies-MR             30.04      30.14 ZQ       3  
 15 Cooper, Ian A       10 Bgnw Marlins-MR        30.80      30.19 ZQ       2  
 16 Buttigieg, Timothy  10 Badger-MR              29.59      30.24 ZQ       1  
 17 Pozmanter, Matthew  10 TVSC-MR                31.83      30.40 ZQ     
 18 Smith, Alex A       10 Bgnw Marlins-MR        31.01      30.41 ZQ     
 19 Mannix, Richard E   10 Badger-MR              29.68      30.57 ZQ     
 20 Lang, Daniel        10 Express Swimming-MR    31.82      30.58 ZQ     
 21 Aventuro, Christop  10 Badger-MR              30.20      30.64 ZQ     
 22 Attile, Trevor      10 Scd-Mr-MR              30.81      30.69 ZQ     
 23 Lozano, Joseph      10 Express Swimming-MR    32.06      30.70 ZQ     
 24 Stolbovskiy, Micha  10 Shy/Seals-MR           30.55      30.77 ZQ     
 25 Vargas, Anthony J    9 RedTails-MR            31.54      30.79 ZQ     
 26 Stenger, Adam       10 LBA-MR                 30.22      30.85 JO     
 27 DiGiacomo, Daniel   10 Bgnw Marlins-MR        31.55      30.88 JO     
 28 Bidwell, Ian W       9 Badger-MR              31.12      30.94 JO     
 29 Sourial, Anthony    10 Express Swimming-MR    31.56      31.18 JO     
 30 McFarland, Charlie  10 GAEL-MR                31.84      31.28 JO     
 31 Andjelic, Nikola     9 COND-MR                31.26      31.29 JO     
 32 Lantin, Matthew D   10 Middies-MR             30.37      31.31 JO     
 33 Egan, Liam R         9 Badger-MR              30.30      31.38 JO     
 34 Rosa, Jack M        10 IA-MR                  31.44      31.48 JO     
 35 Hausmann, Daniel     9 WISC-MR                31.91      31.55 JO     
 36 Nussbaum, Tyler J   10 LIAC-MR                31.99      31.65 JO     
 37 Varshisky, Samuel    9 Badger-MR              31.74      31.68 JO     
 38 Wright, David T     10 Badger-MR              31.00      31.79 JO     
 39 Hall, Tyler J       10 Liac Unattached-MR     31.92      31.92 JO     
 40 Chernukha, Leonid    9 DSC-MR                 31.47      31.98 JO     
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 56.83        1983 Rodney Van Tassell                           
       METRO: M 56.83    5/1/1983 Rodney Van Tassell, NBS-MR                   
                59.69  T16
              1:08.49  ZQ
              1:11.59  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Koo, Brandon H      10 LIAC-MR              1:03.61    1:01.61 ZQ      20  
                  29.65     1:01.61 (31.96)                                        
  2 Kennon, Declan P    10 Badger-MR            1:04.46    1:02.13 ZQ      17  
                  29.88     1:02.13 (32.25)                                        
  3 Sperandio, Alec     10 WAC-MR               1:04.03    1:02.75 ZQ      16  
                  30.59     1:02.75 (32.16)                                        
  4 Mannix, Richard E   10 Badger-MR            1:09.06    1:04.78 ZQ      15  
                  31.11     1:04.78 (33.67)                                        
  5 Egan, Liam R         9 Badger-MR            1:04.52    1:04.99 ZQ      14  
                  31.14     1:04.99 (33.85)                                        
  6 Santoro, Joseph     10 TVSC-MR              1:06.76    1:05.36 ZQ      13  
                  32.01     1:05.36 (33.35)                                        
  7 Plaschka, Justin    10 HAA-MR               1:04.51    1:05.47 ZQ      12  
                  30.84     1:05.47 (34.63)                                        
  8 Buttigieg, Timothy  10 Badger-MR            1:06.57    1:05.58 ZQ      11  
                  31.69     1:05.58 (33.89)                                        
  9 Aventuro, Christop  10 Badger-MR            1:05.75    1:05.78 ZQ       9  
                  31.38     1:05.78 (34.40)                                        
 10 Wang, Eric          10 LIAC-MR              1:05.07    1:06.13 ZQ       7  
                  31.34     1:06.13 (34.79)                                        
 11 Rubenstein, Sam M   10 Middies-MR           1:06.73    1:06.40 ZQ       6  
                  32.13     1:06.40 (34.27)                                        
 12 Russell, Douglas L  10 Tmsuffolk-MR         1:07.33    1:06.45 ZQ       5  
                  32.29     1:06.45 (34.16)                                        
 13 DiGiacomo, Daniel   10 Bgnw Marlins-MR      1:07.66    1:06.47 ZQ       4  
                  32.57     1:06.47 (33.90)                                        
 14 Winograd, Nicolas    9 Aqua Gems-MR         1:05.23    1:06.52 ZQ       3  
                  31.73     1:06.52 (34.79)                                        
 15 Attile, Trevor      10 Scd-Mr-MR            1:07.17    1:06.55 ZQ       2  
                  32.45     1:06.55 (34.10)                                        
 16 Cooper, Ian A       10 Bgnw Marlins-MR      1:06.97    1:06.86 ZQ       1  
                  32.33     1:06.86 (34.53)                                        
 17 Stenger, Adam       10 LBA-MR               1:06.20    1:06.96 ZQ     
                  32.25     1:06.96 (34.71)                                        
 18 Uszynski, Arthur    10 Twisters-MR          1:08.91    1:06.98 ZQ     
                  31.52     1:06.98 (35.46)                                        
 19 Lantin, Matthew D   10 Middies-MR           1:06.54    1:07.59 ZQ     
 20 Bidwell, Ian W       9 Badger-MR            1:08.03    1:07.97 ZQ     
 21 Sourial, Anthony    10 Express Swimming-MR  1:09.51    1:08.23 ZQ     
                  32.88     1:08.23 (35.35)                                        
 22 Chernukha, Leonid    9 DSC-MR               1:09.56    1:08.27 ZQ     
 23 Smith, Alex A       10 Bgnw Marlins-MR      1:09.52    1:08.77 JO     
                  33.30     1:08.77 (35.47)                                        
 24 Wright, David T     10 Badger-MR            1:08.71    1:08.92 JO     
                  32.78     1:08.92 (36.14)                                        
 25 Lang, Daniel        10 Express Swimming-MR  1:08.71    1:09.02 JO     
                  32.06     1:09.02 (36.96)                                        
 26 Vargas, Anthony J    9 RedTails-MR          1:10.68    1:09.11 JO     
                  33.14     1:09.11 (35.97)                                        
 27 Khanas, Yeroslav O  10 DSC-MR               1:11.32    1:09.20 JO     
                  33.76     1:09.20 (35.44)                                        
 28 Hausmann, Daniel     9 WISC-MR              1:09.97    1:09.21 JO     
                  33.55     1:09.21 (35.66)                                        
 29 Pozmanter, Matthew  10 TVSC-MR              1:09.19    1:09.35 JO     
                  32.80     1:09.35 (36.55)                                        
 30 Russell, Travis D   10 NFS-MR               1:08.86    1:09.40 JO     
                  32.60     1:09.40 (36.80)                                        
 31 Rosa, Jack M        10 IA-MR                1:07.83    1:10.00 JO     
                  33.48     1:10.00 (36.52)                                        
 32 Hagemann, Alex A     9 Express Swimming-MR  1:11.50    1:10.99 JO     
                  33.61     1:10.99 (37.38)                                        
 33 Hall, Tyler J       10 Liac Unattached-MR   1:10.21    1:11.35 JO     
                  34.19     1:11.35 (37.16)                                        
 34 Cato, Camren A      10 NFS-MR               1:07.22    1:11.38 JO     
                  33.14     1:11.38 (38.24)                                        
 35 McFarland, Charlie  10 GAEL-MR              1:10.63    1:11.80        
                  33.74     1:11.80 (38.06)                                        
 36 Benjamin, Ernst C   10 Agua Swim Team-MR    1:09.50    1:12.37        
                  34.33     1:12.37 (38.04)                                        
 37 Varshisky, Samuel    9 Badger-MR            1:11.53    1:13.50        
                  34.52     1:13.50 (38.98)                                        
 38 Devito, Matthew L    9 HAA-MR               1:11.47    1:14.71        
                  35.29     1:14.71 (39.42)                                        
 39 Cowden, Luke S       9 HAA-MR               1:10.93    1:16.83        
                  35.73     1:16.83 (41.10)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 2:05.25        1983 Rodney Van Tassell                         
       METRO: M 2:04.72    5/1/1985 Darin Van Tassell, NBD-MR                  
                2:09.59  T16
                2:29.29  ZQ
                2:39.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Koo, Brandon H      10 LIAC-MR              2:16.84    2:13.91 ZQ      20  
                  30.58     1:05.17 (34.59)     1:40.29 (35.12)     2:13.91 (33.62)
  2 Sperandio, Alec     10 WAC-MR               2:19.39    2:13.99 ZQ      17  
                  30.36     1:04.03 (33.67)     1:39.68 (35.65)     2:13.99 (34.31)
  3 Kennon, Declan P    10 Badger-MR            2:15.20    2:14.09 ZQ      16  
                  31.44     1:06.02 (34.58)     1:41.27 (35.25)     2:14.09 (32.82)
  4 MU, Nicholas H      10 LIAC-MR              2:15.27    2:14.72 ZQ      15  
                  31.25     1:05.68 (34.43)     1:40.96 (35.28)     2:14.72 (33.76)
  5 Bidwell, Ian W       9 Badger-MR            2:21.34    2:17.27 ZQ      14  
                  32.34     1:07.80 (35.46)     1:43.27 (35.47)     2:17.27 (34.00)
  6 Egan, Liam R         9 Badger-MR            2:16.84    2:17.35 ZQ      13  
                  30.99     1:05.44 (34.45)     1:41.22 (35.78)     2:17.35 (36.13)
  7 Mannix, Richard E   10 Badger-MR            2:18.78    2:17.90 ZQ      12  
                  31.68     1:07.32 (35.64)     1:43.08 (35.76)     2:17.90 (34.82)
  8 Wang, Eric          10 LIAC-MR              2:22.69    2:18.36 ZQ      11  
                  31.99     1:07.55 (35.56)     1:43.72 (36.17)     2:18.36 (34.64)
  9 Russell, Douglas L  10 Tmsuffolk-MR         2:23.70    2:20.07 ZQ       9  
                  31.69     1:08.27 (36.58)     1:44.75 (36.48)     2:20.07 (35.32)
 10 Rubenstein, Sam M   10 Middies-MR           2:22.70    2:21.80 ZQ       7  
                  32.48     1:09.10 (36.62)     1:46.60 (37.50)     2:21.80 (35.20)
 11 DiGiacomo, Daniel   10 Bgnw Marlins-MR      2:22.49    2:21.93 ZQ       6  
                  32.68     1:09.36 (36.68)     1:47.34 (37.98)     2:21.93 (34.59)
 12 Buttigieg, Timothy  10 Badger-MR            2:20.86    2:22.29 ZQ       5  
                  31.74     1:08.95 (37.21)     1:47.16 (38.21)     2:22.29 (35.13)
 13 Santoro, Joseph     10 TVSC-MR              2:20.97    2:22.51 ZQ       4  
 14 Aventuro, Christop  10 Badger-MR            2:19.33    2:23.72 ZQ       3  
                  32.25     1:08.91 (36.66)     1:46.86 (37.95)     2:23.72 (36.86)
 15 Lantin, Matthew D   10 Middies-MR           2:27.05    2:24.17 ZQ       2  
                  33.06     1:10.29 (37.23)     1:48.25 (37.96)     2:24.17 (35.92)
 16 Uszynski, Arthur    10 Twisters-MR          2:24.84    2:24.88 ZQ       1  
                  31.78     1:08.22 (36.44)     1:46.80 (38.58)     2:24.88 (38.08)
 17 Tubens, Israel      10 NYCC-MR              2:20.00    2:25.09 ZQ     
                  31.51     1:07.72 (36.21)     1:46.90 (39.18)     2:25.09 (38.19)
 18 Rosa, Jack M        10 IA-MR                2:24.27    2:25.28 ZQ     
                  32.96     1:10.22 (37.26)     1:48.26 (38.04)     2:25.28 (37.02)
 19 Lang, Daniel        10 Express Swimming-MR  2:31.00    2:25.71 ZQ     
                  34.01     1:11.86 (37.85)     1:50.02 (38.16)     2:25.71 (35.69)
 20 Hausmann, Daniel     9 WISC-MR              2:30.47    2:25.91 ZQ     
 21 Lozano, Joseph      10 Express Swimming-MR  2:33.77    2:26.60 ZQ     
 22 Pozmanter, Matthew  10 TVSC-MR              2:30.86    2:27.37 ZQ     
                  33.31     1:11.72 (38.41)     1:50.40 (38.68)     2:27.37 (36.97)
 23 Wright, David T     10 Badger-MR            2:32.65    2:27.83 ZQ     
                  33.29     1:11.48 (38.19)     1:50.58 (39.10)     2:27.83 (37.25)
 24 Sourial, Anthony    10 Express Swimming-MR  2:30.77    2:27.97 ZQ     
                  33.75     1:12.12 (38.37)     1:51.47 (39.35)     2:27.97 (36.50)
 25 Cato, Camren A      10 NFS-MR               2:30.49    2:28.09 ZQ     
                  33.69     1:11.99 (38.30)     1:51.11 (39.12)     2:28.09 (36.98)
 26 Hall, Tyler J       10 Liac Unattached-MR   2:31.75    2:28.48 ZQ     
                  34.17     1:12.51 (38.34)     1:51.67 (39.16)     2:28.48 (36.81)
 27 Kessler, Michael N   9 Badger-MR            2:28.82    2:29.74 JO     
                  34.40     1:13.02 (38.62)     1:52.40 (39.38)     2:29.74 (37.34)
 28 Benjamin, Ernst C   10 Agua Swim Team-MR    2:39.97    2:30.61 JO     
                  35.19     1:14.35 (39.16)     1:55.16 (40.81)     2:30.61 (35.45)
 29 Hagemann, Alex A     9 Express Swimming-MR  2:32.87    2:31.55 JO     
                  33.97     1:12.57 (38.60)     1:52.16 (39.59)     2:31.55 (39.39)
 30 Christianson, Keit  10 HAA-MR               2:38.57    2:31.97 JO     
                  34.40     1:13.49 (39.09)     1:52.98 (39.49)     2:31.97 (38.99)
 31 Gao, Ryan X         10 TVSC-MR              2:38.06    2:32.15 JO     
                  34.18     1:13.23 (39.05)     1:53.08 (39.85)     2:32.15 (39.07)
 32 Cowden, Luke S       9 HAA-MR               2:33.39    2:32.32 JO     
                  33.92     1:13.36 (39.44)     1:51.25 (37.89)     2:32.32 (41.07)
 33 Bell, Schuyler      10 NY Sharks-MR         2:39.13    2:33.55 JO     
                  34.85     1:14.32 (39.47)     1:54.06 (39.74)     2:33.55 (39.49)
 34 Andjelic, Nikola     9 COND-MR              2:33.39    2:34.80 JO     
                  34.78     1:14.85 (40.07)     1:55.34 (40.49)     2:34.80 (39.46)
 35 Rieck, Joshua A     10 Badger-MR            2:38.24    2:35.10 JO     
                  34.82     1:15.27 (40.45)     1:55.73 (40.46)     2:35.10 (39.37)
 36 Khanas, Yeroslav O  10 DSC-MR               2:39.79    2:35.49 JO     
                  34.74     1:15.65 (40.91)     1:56.72 (41.07)     2:35.49 (38.77)
 37 Varshisky, Samuel    9 Badger-MR            2:38.15    2:36.00 JO     
                  33.81     1:13.88 (40.07)     1:56.02 (42.14)     2:36.00 (39.98)
 38 Stolbovskiy, Micha  10 Shy/Seals-MR         2:35.40    2:36.10 JO     
                  35.47     1:16.38 (40.91)     1:58.17 (41.79)     2:36.10 (37.93)
 39 Devito, Matthew L    9 HAA-MR               2:39.20    2:36.31 JO     
                  33.72     1:13.49 (39.77)     1:55.80 (42.31)     2:36.31 (40.51)
 40 Nussbaum, Tyler J   10 LIAC-MR              2:36.64    2:36.35 JO     
                  35.85     1:16.12 (40.27)     1:56.88 (40.76)     2:36.35 (39.47)
 41 Barbosa, Kevin      10 Twisters-MR          2:36.37    2:36.44 JO     
                  36.00     1:16.17 (40.17)     1:56.89 (40.72)     2:36.44 (39.55)
 42 Curran, Tyler D     10 Middies-MR           2:35.90    2:36.99 JO     
                  35.14     1:16.06 (40.92)     1:57.93 (41.87)     2:36.99 (39.06)
 
Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 5:52.90   2/27/2005 Nader Yamout, TWISTERS                     
       METRO: M 5:38.34    5/1/2000 Joshua Charnin-Aker, LIE-MR                
                5:45.69  T16
                6:27.99  ZQ
                6:44.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 MU, Nicholas H      10 LIAC-MR              6:01.32    5:54.83 ZQ      20  
                  31.89     1:06.91 (35.02)     1:42.39 (35.48)     2:17.98 (35.59)
        2:54.05 (36.07)     3:30.73 (36.68)     4:06.84 (36.11)     4:43.72 (36.88)
        5:20.00 (36.28)     5:54.83 (34.83)                                        
  2 Koo, Brandon H      10 LIAC-MR              6:01.80    5:56.50 ZQ      17  
                  30.90     1:06.08 (35.18)     1:41.69 (35.61)     2:18.24 (36.55)
        2:55.00 (36.76)     3:31.87 (36.87)     4:08.67 (36.80)     4:45.83 (37.16)
        5:22.06 (36.23)     5:56.50 (34.44)                                        
  3 Egan, Liam R         9 Badger-MR            6:07.20    6:01.06 ZQ      16  
                  31.72     1:06.93 (35.21)     1:43.19 (36.26)     2:19.64 (36.45)
        2:56.60 (36.96)     3:34.21 (37.61)     4:11.13 (36.92)     4:48.29 (37.16)
        5:25.26 (36.97)     6:01.06 (35.80)                                        
  4 Buttigieg, Timothy  10 Badger-MR            6:08.23    6:01.42 ZQ      15  
                  32.19     1:09.38 (37.19)     1:46.43 (37.05)     2:23.46 (37.03)
        3:00.44 (36.98)     3:37.67 (37.23)     4:14.12 (36.45)     4:51.13 (37.01)
        5:27.71 (36.58)     6:01.42 (33.71)                                        
  5 Bidwell, Ian W       9 Badger-MR            6:16.14    6:04.89 ZQ      14  
                  33.50     1:09.99 (36.49)     1:46.52 (36.53)     2:23.56 (37.04)
        3:00.50 (36.94)     3:37.77 (37.27)     4:14.62 (36.85)     4:52.04 (37.42)
        5:28.85 (36.81)     6:04.89 (36.04)                                        
  6 Russell, Douglas L  10 Tmsuffolk-MR         6:21.44    6:07.63 ZQ      13  
  7 Mannix, Richard E   10 Badger-MR            6:02.56    6:08.09 ZQ      12  
                  32.47     1:08.72 (36.25)     1:45.49 (36.77)     2:22.75 (37.26)
        2:59.82 (37.07)     3:37.27 (37.45)     4:15.17 (37.90)     4:52.87 (37.70)
        5:30.97 (38.10)     6:08.09 (37.12)                                        
  8 Santoro, Joseph     10 TVSC-MR              6:22.94    6:11.12 ZQ      11  
                  31.94     1:08.38 (36.44)     1:46.19 (37.81)     2:24.60 (38.41)
        3:03.00 (38.40)     3:41.80 (38.80)     4:20.10 (38.30)     4:58.51 (38.41)
        5:36.85 (38.34)     6:11.12 (34.27)                                        
  9 Lantin, Matthew D   10 Middies-MR           6:22.11    6:11.41 ZQ       9  
                  32.80     1:10.38 (37.58)     1:48.00 (37.62)     2:26.08 (38.08)
        3:03.97 (37.89)     3:42.28 (38.31)     4:20.74 (38.46)     4:59.52 (38.78)
        5:36.86 (37.34)     6:11.41 (34.55)                                        
 10 Wang, Eric          10 LIAC-MR              6:25.50    6:11.51 ZQ       7  
                  31.86     1:08.95 (37.09)     1:46.11 (37.16)     2:23.93 (37.82)
        3:02.33 (38.40)     3:41.37 (39.04)     4:19.68 (38.31)     4:58.59 (38.91)
        5:35.63 (37.04)     6:11.51 (35.88)                                        
 11 Rubenstein, Sam M   10 Middies-MR           6:12.17    6:11.75 ZQ       6  
                  31.76     1:08.48 (36.72)     1:46.49 (38.01)     2:23.66 (37.17)
        3:01.37 (37.71)     3:39.20 (37.83)     4:18.05 (38.85)     4:57.19 (39.14)
        5:34.85 (37.66)     6:11.75 (36.90)                                        
 12 DiGiacomo, Daniel   10 Bgnw Marlins-MR      6:19.41    6:13.49 ZQ       5  
                  32.78     1:09.80 (37.02)     1:47.43 (37.63)     2:25.36 (37.93)
        3:03.81 (38.45)     3:42.56 (38.75)     4:21.49 (38.93)     4:59.87 (38.38)
        5:38.65 (38.78)     6:13.49 (34.84)                                        
 13 Lang, Daniel        10 Express Swimming-MR  6:36.62    6:14.79 ZQ       4  
                  33.43     1:11.18 (37.75)     1:49.38 (38.20)     2:28.77 (39.39)
        3:07.09 (38.32)     3:45.70 (38.61)     4:24.33 (38.63)     5:02.69 (38.36)
        5:39.81 (37.12)     6:14.79 (34.98)                                        
 14 Aventuro, Christop  10 Badger-MR            6:10.15    6:15.85 ZQ       3  
                  33.03     1:09.59 (36.56)     1:47.74 (38.15)     2:25.37 (37.63)
        3:03.75 (38.38)     3:42.53 (38.78)     4:21.45 (38.92)     4:59.75 (38.30)
        5:38.88 (39.13)     6:15.85 (36.97)                                        
 15 Rosa, Jack M        10 IA-MR                6:27.16    6:21.00 ZQ       2  
                  33.34     1:11.59 (38.25)     1:49.80 (38.21)     2:28.95 (39.15)
        3:08.53 (39.58)     3:47.47 (38.94)     4:26.25 (38.78)     5:05.05 (38.80)
        5:44.62 (39.57)     6:21.00 (36.38)                                        
 16 Lozano, Joseph      10 Express Swimming-MR  6:41.21    6:22.39 ZQ       1  
 17 Kessler, Michael N   9 Badger-MR            6:33.48    6:27.36 ZQ     
                  34.28     1:12.08 (37.80)     1:52.06 (39.98)     2:31.63 (39.57)
        3:11.68 (40.05)     3:52.51 (40.83)     4:31.90 (39.39)     5:12.40 (40.50)
        5:50.76 (38.36)     6:27.36 (36.60)                                        
 18 Brynin, Zeke M      10 Pace-MR              6:36.46    6:33.63 JO     
                  34.32     1:13.22 (38.90)     1:53.72 (40.50)     2:34.15 (40.43)
        3:14.77 (40.62)     3:55.64 (40.87)     4:35.16 (39.52)     5:15.20 (40.04)
        5:54.96 (39.76)     6:33.63 (38.67)                                        
 19 Bell, Schuyler      10 NY Sharks-MR         6:32.94    6:39.02 JO     
                  34.24     1:12.60 (38.36)     1:52.99 (40.39)     2:34.19 (41.20)
        3:14.97 (40.78)     3:56.08 (41.11)     4:36.82 (40.74)     5:17.84 (41.02)
        5:59.56 (41.72)     6:39.02 (39.46)                                        
 20 Cowden, Luke S       9 HAA-MR               6:40.57    6:50.58        
                  35.29     1:15.96 (40.67)     1:59.02 (43.06)     2:41.26 (42.24)
        3:23.14 (41.88)     4:05.41 (42.27)     4:47.46 (42.05)     5:30.00 (42.54)
        6:10.06 (40.06)     6:50.58 (40.52)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 30.44        1997 Nat L. Moore, NBS                            
       METRO: M 29.78    5/1/2000 Daniel Simco, BGNW-MR                        
                31.59  T16
                36.39  ZQ
                37.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Plaschka, Justin    10 HAA-MR                 33.42      32.36 ZQ      20  
  2 Kennon, Declan P    10 Badger-MR              33.43      32.60 ZQ      17  
  3 Koo, Brandon H      10 LIAC-MR                34.57      33.93 ZQ      16  
  4 MU, Nicholas H      10 LIAC-MR                33.87      34.14 ZQ      15  
  5 Uszynski, Arthur    10 Twisters-MR            35.25      34.17 ZQ      14  
  6 Stenger, Adam       10 LBA-MR                 34.22      34.33 ZQ      13  
  7 Cooper, Ian A       10 Bgnw Marlins-MR        34.34      34.42 ZQ      12  
  8 Gao, Ryan X         10 TVSC-MR                36.00      34.70 ZQ      11  
  9 Pozmanter, Matthew  10 TVSC-MR                37.94      34.73 ZQ       9  
 10 Russell, Travis D   10 NFS-MR                 34.50      34.75 ZQ       7  
 11 Mannix, Richard E   10 Badger-MR              34.17      34.94 ZQ       6  
 12 Attile, Trevor      10 Scd-Mr-MR              35.62      35.00 ZQ       5  
 13 Wright, David T     10 Badger-MR              35.02      35.15 ZQ       4  
 14 Sperandio, Alec     10 WAC-MR                 35.03      35.40 ZQ       3  
 15 Cooke, Thomas F     10 Badger-MR              36.32      35.41 ZQ       2  
 16 Popp, Ryan T         9 Middies-MR             36.05      35.46 ZQ       1  
 17 Christianson, Keit  10 HAA-MR                 37.31      35.59 ZQ     
 17 Winograd, Nicolas    9 Aqua Gems-MR           36.38      35.59 ZQ     
 19 Russell, Douglas L  10 Tmsuffolk-MR           35.59      35.68 ZQ     
 20 Andjelic, Nikola     9 COND-MR                36.45      36.09 ZQ     
 21 Varshisky, Samuel    9 Badger-MR              35.59      36.26 ZQ     
 22 Walsh, Zach H       10 SSL-MR                 37.98      36.27 ZQ     
 23 Owens, Nicholas A   10 Aqua Gems-MR           37.07      36.48 JO     
 24 Tubens, Israel      10 NYCC-MR                36.71      36.69 JO     
 25 Abdelrahman, Baraa   9 Shy/Seals-MR           37.98      36.83 JO     
 26 James, Gregory A    10 NFS-MR                 34.37      36.84 JO     
 27 Devito, Matthew L    9 HAA-MR                 37.91      36.86 JO     
 28 Chernukha, Leonid    9 DSC-MR                 36.61      36.99 JO     
 29 Nussbaum, Tyler J   10 LIAC-MR                37.93      37.05 JO     
 30 Scher, Austin D     10 Bgnw Marlins-MR        37.81      37.10 JO     
 31 Hausmann, Daniel     9 WISC-MR                37.62      37.11 JO     
 32 Wendland, Brian C    9 HAA-MR                 37.88      37.27 JO     
 33 Stolbovskiy, Micha  10 Shy/Seals-MR           36.64      37.31 JO     
 34 Smith, Alex A       10 Bgnw Marlins-MR        36.96      37.48 JO     
 35 Curran, Tyler D     10 Middies-MR             36.96      38.17        
 36 Cicchiello, Ryan J   9 Middies-MR             37.90      38.30        
 37 Kessler, Michael N   9 Badger-MR              37.93      39.56        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 1:05.42        1997 Nat L. Moore, NBS                          
       METRO: M 1:04.00    5/1/2000 Daniel Simco, BGNW-MR                      
                1:08.19  T16
                1:17.89  ZQ
                1:22.19  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kennon, Declan P    10 Badger-MR            1:11.90    1:10.39 ZQ      20  
                  34.35     1:10.39 (36.04)                                        
  2 MU, Nicholas H      10 LIAC-MR              1:11.82    1:11.04 ZQ      17  
                  34.74     1:11.04 (36.30)                                        
  3 Koo, Brandon H      10 LIAC-MR              1:12.72    1:11.50 ZQ      16  
                  34.66     1:11.50 (36.84)                                        
  4 Uszynski, Arthur    10 Twisters-MR          1:14.46    1:13.08 ZQ      15  
                  35.36     1:13.08 (37.72)                                        
  5 Mannix, Richard E   10 Badger-MR            1:13.56    1:13.36 ZQ      14  
                  36.48     1:13.36 (36.88)                                        
  6 Russell, Douglas L  10 Tmsuffolk-MR         1:14.96    1:14.40 ZQ      13  
                  36.51     1:14.40 (37.89)                                        
  7 Plaschka, Justin    10 HAA-MR               1:13.15    1:14.43 ZQ      12  
                  36.09     1:14.43 (38.34)                                        
  8 Sperandio, Alec     10 WAC-MR               1:16.20    1:14.83 ZQ      11  
                  36.69     1:14.83 (38.14)                                        
  9 Gao, Ryan X         10 TVSC-MR              1:15.34    1:15.23 ZQ       9  
                  36.61     1:15.23 (38.62)                                        
 10 Rubenstein, Sam M   10 Middies-MR           1:15.75    1:15.32 ZQ       7  
                  36.67     1:15.32 (38.65)                                        
 11 Stenger, Adam       10 LBA-MR               1:14.37    1:15.39 ZQ       6  
                  36.60     1:15.39 (38.79)                                        
 12 Attile, Trevor      10 Scd-Mr-MR            1:17.10    1:15.58 ZQ       5  
                  36.61     1:15.58 (38.97)                                        
 13 Santoro, Joseph     10 TVSC-MR              1:13.67    1:15.78 ZQ       4  
                  36.99     1:15.78 (38.79)                                        
 14 Winograd, Nicolas    9 Aqua Gems-MR         1:19.68    1:15.93 ZQ       3  
                  37.03     1:15.93 (38.90)                                        
 15 Wright, David T     10 Badger-MR            1:18.09    1:16.89 ZQ       2  
                  37.52     1:16.89 (39.37)                                        
 16 Egan, Liam R         9 Badger-MR            1:19.27    1:16.91 ZQ       1  
                  37.26     1:16.91 (39.65)                                        
 17 Hausmann, Daniel     9 WISC-MR              1:19.09    1:17.00 ZQ     
                  37.88     1:17.00 (39.12)                                        
 18 Cooper, Ian A       10 Bgnw Marlins-MR      1:15.18    1:17.20 ZQ     
 19 Lang, Daniel        10 Express Swimming-MR  1:19.94    1:17.35 ZQ     
                  37.39     1:17.35 (39.96)                                        
 20 Wang, Eric          10 LIAC-MR              1:18.88    1:17.44 ZQ     
                  37.88     1:17.44 (39.56)                                        
 21 DiGiacomo, Daniel   10 Bgnw Marlins-MR      1:21.21    1:17.75 ZQ     
                  38.94     1:17.75 (38.81)                                        
 22 Bidwell, Ian W       9 Badger-MR            1:17.90    1:18.04 JO     
                  38.76     1:18.04 (39.28)                                        
 23 Pozmanter, Matthew  10 TVSC-MR              1:16.77    1:18.36 JO     
                  36.63     1:18.36 (41.73)                                        
 24 Varshisky, Samuel    9 Badger-MR            1:19.02    1:18.81 JO     
                  38.25     1:18.81 (40.56)                                        
 25 Christianson, Keit  10 HAA-MR               1:21.32    1:18.96 JO     
                  38.97     1:18.96 (39.99)                                        
 26 Lozano, Joseph      10 Express Swimming-MR  1:18.34    1:18.97 JO     
                  39.65     1:18.97 (39.32)                                        
 26 Andjelic, Nikola     9 COND-MR              1:17.77    1:18.97 JO     
                  37.48     1:18.97 (41.49)                                        
 28 James, Gregory A    10 NFS-MR               1:17.15    1:19.20 JO     
 29 Popp, Ryan T         9 Middies-MR           1:20.22    1:19.48 JO     
 30 Cooke, Thomas F     10 Badger-MR            1:20.17    1:20.06 JO     
                  37.61     1:20.06 (42.45)                                        
 31 Sourial, Anthony    10 Express Swimming-MR  1:18.76    1:20.30 JO     
                  39.25     1:20.30 (41.05)                                        
 32 Hagemann, Alex A     9 Express Swimming-MR  1:18.12    1:20.48 JO     
 33 Smith, Alex A       10 Bgnw Marlins-MR      1:20.65    1:20.85 JO     
                  39.73     1:20.85 (41.12)                                        
 34 Rosa, Jack M        10 IA-MR                1:21.31    1:20.90 JO     
                  39.59     1:20.90 (41.31)                                        
 35 Curran, Tyler D     10 Middies-MR           1:22.13    1:21.15 JO     
                  37.65     1:21.15 (43.50)                                        
 36 Nussbaum, Tyler J   10 LIAC-MR              1:20.86    1:21.63 JO     
                  40.75     1:21.63 (40.88)                                        
 37 McFarland, Charlie  10 GAEL-MR              1:21.87    1:21.70 JO     
                  39.46     1:21.70 (42.24)                                        
 38 Kessler, Michael N   9 Badger-MR            1:20.23    1:22.06 JO     
                  40.38     1:22.06 (41.68)                                        
 39 Devito, Matthew L    9 HAA-MR               1:22.06    1:22.85        
                  40.70     1:22.85 (42.15)                                        
 40 Wendland, Brian C    9 HAA-MR               1:22.17    1:23.99        
                  41.83     1:23.99 (42.16)                                        
 -- Chernukha, Leonid    9 DSC-MR               1:20.41         DQ        
                  38.25          DQ (40.72)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 33.31   2/11/2000 Daniel Simco, BGNW                           
       METRO: M 32.79    5/1/1991 Chris Helin, TVSC-MR                         
                35.99  T16
                42.09  ZQ
                43.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 James, Gregory A    10 NFS-MR                 38.71      37.76 ZQ      20  
  2 MU, Nicholas H      10 LIAC-MR                39.16      37.81 ZQ      17  
  3 Winograd, Nicolas    9 Aqua Gems-MR           39.21      38.02 ZQ      16  
  4 Magee, Dylan P      10 NY Sharks-MR           38.92      38.07 ZQ      15  
  5 Aventuro, Christop  10 Badger-MR              38.04      38.14 ZQ      14  
  6 MACKAY, Matthew     10 WSSC-MR                40.00      38.17 ZQ      13  
  7 Koo, Brandon H      10 LIAC-MR                39.70      38.86 ZQ      12  
  8 Andjelic, Nikola     9 COND-MR                40.22      39.00 ZQ      11  
  9 Cooper, Ian A       10 Bgnw Marlins-MR        40.84      39.29 ZQ       9  
 10 Russell, Travis D   10 NFS-MR                 39.93      39.69 ZQ       7  
 11 Owens, Nicholas A   10 Aqua Gems-MR           40.04      39.91 ZQ       6  
 12 Plaschka, Justin    10 HAA-MR                 40.99      40.10 ZQ       5  
 13 Li, Kevin Z         10 ABBE-MR                40.00      40.16 ZQ       4  
 14 Brynin, Zeke M      10 Pace-MR                42.86      40.38 ZQ       3  
 15 Blake, Teddy W      10 NDAC-MR                42.65      40.42 ZQ       2  
 16 McFarland, Charlie  10 GAEL-MR                41.04      40.58 ZQ       1  
 17 Nussbaum, Tyler J   10 LIAC-MR                41.17      40.70 ZQ     
 18 Lantin, Matthew D   10 Middies-MR             39.41      40.86 ZQ     
 19 Zabelaj, Bujar      10 Middies-MR             42.46      41.55 ZQ     
 20 Russell, Douglas L  10 Tmsuffolk-MR           42.51      41.66 ZQ     
 21 Wang, Eric E        10 TVSC-MR                42.17      41.69 ZQ     
 22 Sourial, Anthony    10 Express Swimming-MR    43.52      41.73 ZQ     
 23 Cooke, Thomas F     10 Badger-MR              41.82      42.04 ZQ     
 24 Walsh, Zach H       10 SSL-MR                 42.96      42.11 JO     
 25 Smith, Alex A       10 Bgnw Marlins-MR        41.93      42.12 JO     
 26 Wright, David T     10 Badger-MR              43.44      42.48 JO     
 27 Kleinsmith, Charli   9 Bgnw Marlins-MR        43.89      42.50 JO     
 28 Christianson, Keit  10 HAA-MR                 42.32      43.05 JO     
 29 Vargas, Anthony J    9 RedTails-MR            42.11      43.24 JO     
 30 Cheong, Kevin       10 Express Swimming-MR    43.48      43.44 JO     
 31 Cowden, Luke S       9 HAA-MR                 43.79      43.94 JO     
 32 Chernukha, Leonid    9 DSC-MR                 43.93      44.26        
 33 Hall, Justin L       8 Liac Unattached-MR     43.98      44.39        
 34 Seckin, Timmy       10 Agua Swim Team-MR      42.65      44.56        
 35 Salvatore, Luke J   10 Bgnw Marlins-MR        43.98      44.78        
 36 Carvao, Felipe D     8 Bgnw Marlins-MR        43.75      45.00        
 37 Slutzky, Zachary M  10 North Shore-MR         43.82      45.18        
 38 Hall, Tyler J       10 Liac Unattached-MR     42.87      45.22        
 -- Uszynski, Arthur    10 Twisters-MR            41.88         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 1:14.69        1997 Shaun  Armstrong, TVSC                     
       METRO: M 1:12.73    5/1/2000 Anthony Simco, BGNW-MR                     
                1:18.59  T16
                1:31.39  ZQ
                1:35.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aventuro, Christop  10 Badger-MR            1:22.79    1:21.14 ZQ      20  
                  39.73     1:21.14 (41.41)                                        
  2 MU, Nicholas H      10 LIAC-MR              1:23.15    1:21.35 ZQ      17  
                  39.40     1:21.35 (41.95)                                        
  3 Koo, Brandon H      10 LIAC-MR              1:24.84    1:23.33 ZQ      16  
                  40.12     1:23.33 (43.21)                                        
  4 Magee, Dylan P      10 NY Sharks-MR         1:24.54    1:23.70 ZQ      15  
                  39.05     1:23.70 (44.65)                                        
  5 Andjelic, Nikola     9 COND-MR              1:24.82    1:24.02 ZQ      14  
                  41.22     1:24.02 (42.80)                                        
  6 Winograd, Nicolas    9 Aqua Gems-MR         1:24.92    1:24.21 ZQ      13  
                  39.43     1:24.21 (44.78)                                        
  7 Lantin, Matthew D   10 Middies-MR           1:26.62    1:24.98 ZQ      12  
                1:25.44         1:24.98 ( )                                        
  8 James, Gregory A    10 NFS-MR               1:25.01    1:25.52 ZQ      11  
                  41.31     1:25.52 (44.21)                                        
  9 Russell, Travis D   10 NFS-MR               1:25.23    1:25.67 ZQ       9  
                  41.19     1:25.67 (44.48)                                        
 10 Owens, Nicholas A   10 Aqua Gems-MR         1:25.99    1:26.76 ZQ       7  
                  41.87     1:26.76 (44.89)                                        
 11 Buttigieg, Timothy  10 Badger-MR            1:28.46    1:27.84 ZQ       6  
                  42.74     1:27.84 (45.10)                                        
 12 Brynin, Zeke M      10 Pace-MR              1:30.12    1:28.19 ZQ       5  
                  42.72     1:28.19 (45.47)                                        
 13 Lozano, Joseph      10 Express Swimming-MR  1:30.11    1:28.38 ZQ       4  
                  42.37     1:28.38 (46.01)                                        
 14 Cato, Camren A      10 NFS-MR               1:30.10    1:28.96 ZQ       3  
                  41.91     1:28.96 (47.05)                                        
 15 McFarland, Charlie  10 GAEL-MR              1:28.98    1:29.56 ZQ       2  
                  42.53     1:29.56 (47.03)                                        
 16 Blake, Teddy W      10 NDAC-MR              1:33.92    1:29.86 ZQ       1  
                  43.66     1:29.86 (46.20)                                        
 17 Uszynski, Arthur    10 Twisters-MR          1:30.00    1:30.02 ZQ     
                  43.24     1:30.02 (46.78)                                        
 18 Walsh, Zach H       10 SSL-MR               1:33.94    1:30.50 ZQ     
                  43.23     1:30.50 (47.27)                                        
 19 Zabelaj, Bujar      10 Middies-MR           1:31.95    1:30.93 ZQ     
 20 Cooke, Thomas F     10 Badger-MR            1:29.62    1:32.06 JO     
                  43.54     1:32.06 (48.52)                                        
 21 Smith, Alex A       10 Bgnw Marlins-MR      1:32.16    1:32.58 JO     
                  43.89     1:32.58 (48.69)                                        
 22 Nussbaum, Tyler J   10 LIAC-MR              1:31.40    1:33.19 JO     
                  44.30     1:33.19 (48.89)                                        
 23 Christianson, Keit  10 HAA-MR               1:30.50    1:33.40 JO     
                  44.92     1:33.40 (48.48)                                        
 24 Cowden, Luke S       9 HAA-MR               1:33.05    1:34.14 JO     
                  44.96     1:34.14 (49.18)                                        
 25 Hall, Tyler J       10 Liac Unattached-MR   1:35.03    1:35.16 JO     
                  45.78     1:35.16 (49.38)                                        
 26 Guo, Andrew         10 Twisters-MR          1:34.95    1:35.29 JO     
                  45.27     1:35.29 (50.02)                                        
 27 Kessler, Michael N   9 Badger-MR            1:34.41    1:36.86        
                  46.93     1:36.86 (49.93)                                        
 28 Reynolds, William   10 Agua Swim Team-MR    1:35.98    1:37.22        
                  46.37     1:37.22 (50.85)                                        
 29 Kleinsmith, Charli   9 Bgnw Marlins-MR      1:35.84    1:37.64        
                  46.06     1:37.64 (51.58)                                        
 30 Hall, Justin L       8 Liac Unattached-MR   1:35.25    1:37.92        
                  45.94     1:37.92 (51.98)                                        
 31 Cheong, Kevin       10 Express Swimming-MR  1:35.73    1:41.20        
                  46.94     1:41.20 (54.26)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 29.04   2/27/2005 Samuel MO, TWISTERS                          
       METRO: M 28.40    5/1/2000 Anthony Simco, BGNW-MR                       
                29.99  T16
                35.19  ZQ
                36.79  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Plaschka, Justin    10 HAA-MR                 30.80      29.42 T16     20  
  2 Kennon, Declan P    10 Badger-MR              32.67      31.11 ZQ      17  
  3 Stenger, Adam       10 LBA-MR                 32.26      31.31 ZQ      16  
  4 Smith, Alex A       10 Bgnw Marlins-MR        33.25      32.47 ZQ      15  
  5 Wang, Eric          10 LIAC-MR                33.72      32.56 ZQ      14  
  6 MU, Nicholas H      10 LIAC-MR                32.96      32.64 ZQ      13  
  7 Cooper, Ian A       10 Bgnw Marlins-MR        33.53      32.71 ZQ      12  
  8 Tubens, Israel      10 NYCC-MR                33.69      33.11 ZQ      11  
  9 Attile, Trevor      10 Scd-Mr-MR              33.59      33.26 ZQ       9  
 10 Santoro, Joseph     10 TVSC-MR                34.58      33.31 ZQ       7  
 11 Cooke, Thomas F     10 Badger-MR              34.02      33.33 ZQ       6  
 12 Cato, Camren A      10 NFS-MR                 33.37      33.62 ZQ       5  
 13 Buttigieg, Timothy  10 Badger-MR              33.31      33.68 ZQ       4  
 14 Chernukha, Leonid    9 DSC-MR                 34.93      33.94 ZQ       3  
 15 Sperandio, Alec     10 WAC-MR                 33.59      34.00 ZQ       2  
 16 Bidwell, Ian W       9 Badger-MR              35.07      34.01 ZQ       1  
 17 DiGiacomo, Daniel   10 Bgnw Marlins-MR        35.03      34.10 ZQ     
 18 Hausmann, Daniel     9 WISC-MR                34.86      34.17 ZQ     
 19 Russell, Travis D   10 NFS-MR                 35.36      34.20 ZQ     
 20 Pozmanter, Matthew  10 TVSC-MR                36.54      34.42 ZQ     
 20 Raiola, Andy M      10 HS-MR                  36.37      34.42 ZQ     
 22 Lozano, Joseph      10 Express Swimming-MR    35.10      34.67 ZQ     
 23 Lantin, Matthew D   10 Middies-MR             35.04      34.77 ZQ     
 24 Owens, Nicholas A   10 Aqua Gems-MR           34.61      34.89 ZQ     
 25 Walsh, Zach H       10 SSL-MR                 36.40      34.95 ZQ     
 26 Uszynski, Arthur    10 Twisters-MR            34.37      35.02 ZQ     
 27 Lang, Daniel        10 Express Swimming-MR    35.35      35.28 JO     
 28 Benjamin, Ernst C   10 Agua Swim Team-MR      34.77      35.38 JO     
 29 Russell, Douglas L  10 Tmsuffolk-MR           34.63      35.39 JO     
 30 Rosa, Jack M        10 IA-MR                  35.49      35.56 JO     
 31 Borrero, Anthony J   9 Mrst Barracudas-MR     34.81      35.77 JO     
 32 Olsen, Jack T        9 Aqua Gems-MR           36.32      36.00 JO     
 33 Egan, Liam R         9 Badger-MR              35.40      36.13 JO     
 34 Wright, David T     10 Badger-MR              36.74      36.34 JO     
 35 Rubenstein, Sam M   10 Middies-MR             35.53      36.67 JO     
 36 Vargas, Anthony J    9 RedTails-MR            36.58      36.78 JO     
 37 Stolbovskiy, Micha  10 Shy/Seals-MR           35.16      36.79 JO     
 38 Khanas, Yeroslav O  10 DSC-MR                 36.52      37.24        
 39 Devito, Matthew L    9 HAA-MR                 36.54      37.39        
 40 Bell, Schuyler      10 NY Sharks-MR           36.55      37.63        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 1:05.27        1983 Rodney Van Tassell                         
       METRO: M 1:02.83    5/1/2000 Anthony Simco, BGNW-MR                     
                1:07.09  T16
                1:21.99  ZQ
                1:29.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Plaschka, Justin    10 HAA-MR               1:07.83    1:09.80 ZQ      20  
                  31.81     1:09.80 (37.99)                                        
  2 Stenger, Adam       10 LBA-MR               1:11.63    1:10.80 ZQ      17  
                  33.58     1:10.80 (37.22)                                        
  3 MU, Nicholas H      10 LIAC-MR              1:14.34    1:12.34 ZQ      16  
                  33.54     1:12.34 (38.80)                                        
  4 Cooper, Ian A       10 Bgnw Marlins-MR      1:16.23    1:14.30 ZQ      14.5
                  34.94     1:14.30 (39.36)                                        
  4 Wang, Eric          10 LIAC-MR              1:14.69    1:14.30 ZQ      14.5
                  34.19     1:14.30 (40.11)                                        
  6 Bidwell, Ian W       9 Badger-MR            1:16.12    1:15.23 ZQ      13  
                  34.78     1:15.23 (40.45)                                        
  7 DiGiacomo, Daniel   10 Bgnw Marlins-MR      1:17.70    1:15.41 ZQ      12  
  8 Attile, Trevor      10 Scd-Mr-MR            1:17.33    1:16.70 ZQ      11  
                  35.70     1:16.70 (41.00)                                        
  9 Cooke, Thomas F     10 Badger-MR            1:21.02    1:16.78 ZQ       9  
 10 Tubens, Israel      10 NYCC-MR              1:18.72    1:16.81 ZQ       7  
                  34.66     1:16.81 (42.15)                                        
 11 Lozano, Joseph      10 Express Swimming-MR  1:20.64    1:17.29 ZQ       6  
                  35.65     1:17.29 (41.64)                                        
 12 Hausmann, Daniel     9 WISC-MR              1:29.78    1:17.54 ZQ       5  
                  35.97     1:17.54 (41.57)                                        
 13 Mannix, Richard E   10 Badger-MR            1:17.35    1:17.68 ZQ       4  
                  37.72     1:17.68 (39.96)                                        
 14 Smith, Alex A       10 Bgnw Marlins-MR      1:19.27    1:17.76 ZQ       3  
                  35.86     1:17.76 (41.90)                                        
 15 Kennon, Declan P    10 Badger-MR            1:16.97    1:17.82 ZQ       2  
                  35.89     1:17.82 (41.93)                                        
 16 Buttigieg, Timothy  10 Badger-MR            1:19.50    1:18.48 ZQ       1  
                  35.62     1:18.48 (42.86)                                        
 17 Russell, Travis D   10 NFS-MR               1:18.97    1:19.06 ZQ     
                  36.05     1:19.06 (43.01)                                        
 18 Lang, Daniel        10 Express Swimming-MR  1:25.22    1:19.31 ZQ     
                  36.45     1:19.31 (42.86)                                        
 19 Whalen, Chris        9 WISC-MR              1:25.22    1:19.90 ZQ     
                  36.65     1:19.90 (43.25)                                        
 20 Brynin, Zeke M      10 Pace-MR              1:22.42    1:20.36 ZQ     
                  37.17     1:20.36 (43.19)                                        
 21 Gao, Ryan X         10 TVSC-MR              1:25.56    1:20.94 ZQ     
                  37.37     1:20.94 (43.57)                                        
 22 Pozmanter, Matthew  10 TVSC-MR              1:22.11    1:21.13 ZQ     
                  36.95     1:21.13 (44.18)                                        
 23 Santoro, Joseph     10 TVSC-MR              1:20.02    1:21.15 ZQ     
                  36.82     1:21.15 (44.33)                                        
 24 Cato, Camren A      10 NFS-MR               1:26.39    1:21.63 ZQ     
                  36.91     1:21.63 (44.72)                                        
 25 Wendland, Brian C    9 HAA-MR               1:27.91    1:22.15 JO     
                  37.99     1:22.15 (44.16)                                        
 26 Walsh, Zach H       10 SSL-MR               1:27.11    1:22.39 JO     
                  38.46     1:22.39 (43.93)                                        
 27 Raccioppi, Jake      9 TRS-MR               1:25.48    1:22.46 JO     
                  39.70     1:22.46 (42.76)                                        
 28 Hagemann, Alex A     9 Express Swimming-MR  1:20.70    1:22.87 JO     
                  38.56     1:22.87 (44.31)                                        
 29 Sperandio, Alec     10 WAC-MR               1:24.64    1:22.92 JO     
                  38.16     1:22.92 (44.76)                                        
 30 Vargas, Anthony J    9 RedTails-MR          1:24.42    1:22.98 JO     
                  37.82     1:22.98 (45.16)                                        
 31 Benjamin, Ernst C   10 Agua Swim Team-MR    1:20.63    1:23.04 JO     
                  39.66     1:23.04 (43.38)                                        
 32 Bell, Schuyler      10 NY Sharks-MR         1:24.09    1:23.17 JO     
                  38.76     1:23.17 (44.41)                                        
 33 Barbosa, Kevin      10 Twisters-MR          1:22.62    1:23.49 JO     
                  37.89     1:23.49 (45.60)                                        
 34 Olsen, Jack T        9 Aqua Gems-MR         1:24.27    1:24.22 JO     
                  38.41     1:24.22 (45.81)                                        
 35 Khanas, Yeroslav O  10 DSC-MR               1:24.64    1:24.24 JO     
 36 Chernukha, Leonid    9 DSC-MR               1:23.50    1:24.76 JO     
                  39.08     1:24.76 (45.68)                                        
 37 Borrero, Anthony J   9 Mrst Barracudas-MR   1:23.83    1:24.93 JO     
                  38.25     1:24.93 (46.68)                                        
 38 Egan, Liam R         9 Badger-MR            1:20.59    1:25.17 JO     
                  37.24     1:25.17 (47.93)                                        
 39 D'Amore, Edward A   10 Bgnw Marlins-MR      1:29.62    1:25.21 JO     
                  39.10     1:25.21 (46.11)                                        
 40 Rubenstein, Sam M   10 Middies-MR           1:23.57    1:25.27 JO     
                  38.58     1:25.27 (46.69)                                        
 41 Lockhart, Ryan J    10 MWSC-MR              1:26.02    1:26.14 JO     
                  39.01     1:26.14 (47.13)                                        
 42 Magee, Dylan P      10 NY Sharks-MR         1:27.69    1:26.45 JO     
                  39.85     1:26.45 (46.60)                                        
 43 Kessler, Michael N   9 Badger-MR            1:25.08    1:27.80 JO     
                  40.42     1:27.80 (47.38)                                        
 44 McFarland, Charlie  10 GAEL-MR              1:27.84    1:27.82 JO     
                  38.24     1:27.82 (49.58)                                        
 45 Legros, Marcel D    10 Bgnw Marlins-MR      1:27.08    1:28.45 JO     
 46 Stolbovskiy, Micha  10 Shy/Seals-MR         1:25.09    1:30.10        
                  40.07     1:30.10 (50.03)                                        
 47 Potenza, Bobby M    10 Bgnw Marlins-MR      1:28.53    1:33.10        
                  41.72     1:33.10 (51.38)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 1:05.82   2/12/2000 Daniel P. Simco, BGNW                      
       METRO: M 1:04.46    5/1/2000 Daniel Simco, BGNW-MR                      
                1:08.99  T16
                1:18.19  ZQ
                1:21.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Plaschka, Justin    10 HAA-MR               1:12.39    1:10.61 ZQ      20  
                  31.78     1:10.61 (38.83)                                        
  2 Kennon, Declan P    10 Badger-MR            1:14.95    1:11.48 ZQ      17  
                  32.95     1:11.48 (38.53)                                        
  3 Santoro, Joseph     10 TVSC-MR              1:13.85    1:12.08 ZQ      16  
                  33.47     1:12.08 (38.61)                                        
  4 Koo, Brandon H      10 LIAC-MR              1:13.57    1:12.20 ZQ      15  
                  33.86     1:12.20 (38.34)                                        
  5 Winograd, Nicolas    9 Aqua Gems-MR         1:14.24    1:12.90 ZQ      14  
                  34.41     1:12.90 (38.49)                                        
  6 Mannix, Richard E   10 Badger-MR            1:17.12    1:13.95 ZQ      13  
                  34.15     1:13.95 (39.80)                                        
  7 Stenger, Adam       10 LBA-MR               1:14.61    1:13.96 ZQ      12  
                  33.50     1:13.96 (40.46)                                        
  8 Cooper, Ian A       10 Bgnw Marlins-MR      1:15.58    1:14.35 ZQ      11  
                  34.76     1:14.35 (39.59)                                        
  9 Lozano, Joseph      10 Express Swimming-MR  1:19.13    1:14.36 ZQ       9  
                  35.37     1:14.36 (38.99)                                        
 10 Buttigieg, Timothy  10 Badger-MR            1:15.75    1:14.60 ZQ       7  
                  35.12     1:14.60 (39.48)                                        
 11 Wang, Eric          10 LIAC-MR              1:17.68    1:14.82 ZQ       6  
 12 Aventuro, Christop  10 Badger-MR            1:15.58    1:14.85 ZQ       5  
 13 Tubens, Israel      10 NYCC-MR              1:16.87    1:15.03 ZQ       4  
                  34.53     1:15.03 (40.50)                                        
 14 Uszynski, Arthur    10 Twisters-MR          1:17.37    1:15.36 ZQ       3  
                  33.66     1:15.36 (41.70)                                        
 15 Russell, Travis D   10 NFS-MR               1:14.62    1:15.47 ZQ       2  
                  35.73     1:15.47 (39.74)                                        
 16 Russell, Douglas L  10 Tmsuffolk-MR         1:19.73    1:15.67 ZQ       1  
                  35.90     1:15.67 (39.77)                                        
 17 Wright, David T     10 Badger-MR            1:19.01    1:15.83 ZQ     
                  35.01     1:15.83 (40.82)                                        
 18 Cooke, Thomas F     10 Badger-MR            1:15.43    1:16.04 ZQ     
                  34.80     1:16.04 (41.24)                                        
 19 Lantin, Matthew D   10 Middies-MR           1:17.07    1:16.06 ZQ     
                  37.24     1:16.06 (38.82)                                        
 20 Sourial, Anthony    10 Express Swimming-MR  1:18.45    1:16.10 ZQ     
                  36.41     1:16.10 (39.69)                                        
 21 Egan, Liam R         9 Badger-MR            1:17.21    1:16.13 ZQ     
                  35.96     1:16.13 (40.17)                                        
 22 DiGiacomo, Daniel   10 Bgnw Marlins-MR      1:17.76    1:16.76 ZQ     
                  36.83     1:16.76 (39.93)                                        
 23 Bidwell, Ian W       9 Badger-MR            1:17.22    1:16.80 ZQ     
                  36.04     1:16.80 (40.76)                                        
 24 Sperandio, Alec     10 WAC-MR               1:16.79    1:17.05 ZQ     
                  35.14     1:17.05 (41.91)                                        
 25 Owens, Nicholas A   10 Aqua Gems-MR         1:19.54    1:17.30 ZQ     
                  35.93     1:17.30 (41.37)                                        
 26 Rosa, Jack M        10 IA-MR                1:19.23    1:17.65 ZQ     
                  36.41     1:17.65 (41.24)                                        
 27 James, Gregory A    10 NFS-MR               1:20.44    1:18.14 ZQ     
                  36.94     1:18.14 (41.20)                                        
 28 Gao, Ryan X         10 TVSC-MR              1:21.23    1:18.21 JO     
                  34.85     1:18.21 (43.36)                                        
 29 Attile, Trevor      10 Scd-Mr-MR            1:19.69    1:18.31 JO     
                  35.97     1:18.31 (42.34)                                        
 30 Hausmann, Daniel     9 WISC-MR              1:21.19    1:18.35 JO     
                  35.23     1:18.35 (43.12)                                        
 31 Rubenstein, Sam M   10 Middies-MR           1:17.58    1:18.40 JO     
                  36.38     1:18.40 (42.02)                                        
 32 Brynin, Zeke M      10 Pace-MR              1:21.36    1:18.47 JO     
                  36.72     1:18.47 (41.75)                                        
 33 Smith, Alex A       10 Bgnw Marlins-MR      1:18.86    1:18.54 JO     
                  36.66     1:18.54 (41.88)                                        
 34 MACKAY, Matthew     10 WSSC-MR              1:20.17    1:18.77 JO     
                  37.19     1:18.77 (41.58)                                        
 35 Andjelic, Nikola     9 COND-MR              1:19.29    1:18.83 JO     
                  38.01     1:18.83 (40.82)                                        
 36 Pozmanter, Matthew  10 TVSC-MR              1:20.35    1:18.84 JO     
                  35.52     1:18.84 (43.32)                                        
 37 Lang, Daniel        10 Express Swimming-MR  1:19.44    1:18.86 JO     
 38 Walsh, Zach H       10 SSL-MR               1:21.58    1:19.16 JO     
                  36.57     1:19.16 (42.59)                                        
 39 McFarland, Charlie  10 GAEL-MR              1:19.59    1:19.37 JO     
                  36.20     1:19.37 (43.17)                                        
 40 Stolbovskiy, Micha  10 Shy/Seals-MR         1:18.55    1:19.56 JO     
                  36.87     1:19.56 (42.69)                                        
 41 Christianson, Keit  10 HAA-MR               1:21.19    1:19.60 JO     
                1:19.78         1:19.60 ( )                                        
 42 Cato, Camren A      10 NFS-MR               1:18.84    1:19.62 JO     
                  37.21     1:19.62 (42.41)                                        
 43 Hall, Tyler J       10 Liac Unattached-MR   1:21.77    1:20.41 JO     
                  37.81     1:20.41 (42.60)                                        
 44 Nussbaum, Tyler J   10 LIAC-MR              1:21.43    1:20.47 JO     
                  37.87     1:20.47 (42.60)                                        
 45 Vargas, Anthony J    9 RedTails-MR          1:20.91    1:20.56 JO     
                  37.72     1:20.56 (42.84)                                        
 46 Cowden, Luke S       9 HAA-MR               1:20.38    1:21.06 JO     
                  39.07     1:21.06 (41.99)                                        
 47 Kessler, Michael N   9 Badger-MR            1:21.77    1:21.10 JO     
                  37.80     1:21.10 (43.30)                                        
 48 Benjamin, Ernst C   10 Agua Swim Team-MR    1:21.60    1:21.12 JO     
                  37.77     1:21.12 (43.35)                                        
 49 Bell, Schuyler      10 NY Sharks-MR         1:21.93    1:23.22        
                  37.72     1:23.22 (45.50)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 2:22.36   2/11/2000 Daniel P. Simco, BGNW Marlins              
       METRO: M 2:18.51    5/1/2000 Daniel Simco, BGNW-MR                      
                2:27.59  T16
                2:51.69  ZQ
                2:59.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 MU, Nicholas H      10 LIAC-MR              2:33.34    2:31.07 ZQ      20  
                  33.60     1:10.60 (37.00)     1:56.29 (45.69)     2:31.07 (34.78)
  2 Kennon, Declan P    10 Badger-MR            2:35.05    2:33.26 ZQ      17  
                  34.10     1:11.64 (37.54)     2:00.30 (48.66)     2:33.26 (32.96)
  3 Plaschka, Justin    10 HAA-MR               2:37.71    2:33.46 ZQ      16  
                  33.31     1:12.54 (39.23)     1:58.15 (45.61)     2:33.46 (35.31)
  4 Mannix, Richard E   10 Badger-MR            2:38.73    2:36.05 ZQ      15  
                  35.85     1:14.59 (38.74)     2:01.73 (47.14)     2:36.05 (34.32)
  5 Santoro, Joseph     10 TVSC-MR              2:37.86    2:36.40 ZQ      14  
                  35.49     1:15.21 (39.72)     2:02.60 (47.39)     2:36.40 (33.80)
  6 Aventuro, Christop  10 Badger-MR            2:43.20    2:37.65 ZQ      13  
                  37.54     1:16.94 (39.40)     2:03.07 (46.13)     2:37.65 (34.58)
  7 Stenger, Adam       10 LBA-MR               2:39.40    2:38.02 ZQ      12  
                  33.10     1:13.32 (40.22)     2:03.23 (49.91)     2:38.02 (34.79)
  8 Buttigieg, Timothy  10 Badger-MR            2:42.51    2:38.73 ZQ      11  
                  35.55     1:17.27 (41.72)     2:04.63 (47.36)     2:38.73 (34.10)
  9 Cooper, Ian A       10 Bgnw Marlins-MR      2:37.65    2:39.34 ZQ       9  
                  34.20     1:15.47 (41.27)     2:03.98 (48.51)     2:39.34 (35.36)
 10 DiGiacomo, Daniel   10 Bgnw Marlins-MR      2:42.52    2:41.18 ZQ       7  
                  35.42     1:15.69 (40.27)     2:05.71 (50.02)     2:41.18 (35.47)
 11 Lantin, Matthew D   10 Middies-MR           2:42.25    2:41.39 ZQ       6  
 12 Egan, Liam R         9 Badger-MR            2:44.08    2:41.91 ZQ       5  
                  36.89     1:17.38 (40.49)     2:07.52 (50.14)     2:41.91 (34.39)
 13 Lozano, Joseph      10 Express Swimming-MR  2:44.43    2:42.48 ZQ       4  
                  34.45     1:15.46 (41.01)     2:04.77 (49.31)     2:42.48 (37.71)
 14 Bidwell, Ian W       9 Badger-MR            2:41.36    2:42.50 ZQ       3  
                  35.54     1:18.01 (42.47)     2:06.69 (48.68)     2:42.50 (35.81)
 15 Sperandio, Alec     10 WAC-MR               2:46.60    2:42.76 ZQ       2  
                  36.38     1:16.29 (39.91)     2:08.08 (51.79)     2:42.76 (34.68)
 16 Wright, David T     10 Badger-MR            2:50.63    2:43.05 ZQ       1  
                  36.63     1:16.92 (40.29)     2:06.42 (49.50)     2:43.05 (36.63)
 17 Sourial, Anthony    10 Express Swimming-MR  2:47.78    2:43.12 ZQ     
                  37.47     1:18.32 (40.85)     2:08.56 (50.24)     2:43.12 (34.56)
 18 Russell, Douglas L  10 Tmsuffolk-MR         2:49.40    2:43.61 ZQ     
                  37.38     1:18.61 (41.23)     2:07.62 (49.01)     2:43.61 (35.99)
 19 Brynin, Zeke M      10 Pace-MR              2:48.52    2:43.68 ZQ     
 20 Lang, Daniel        10 Express Swimming-MR  2:56.71    2:43.89 ZQ     
                  35.44     1:16.84 (41.40)     2:07.31 (50.47)     2:43.89 (36.58)
 21 Wang, Eric          10 LIAC-MR              2:41.24    2:44.13 ZQ     
                  34.62     1:17.37 (42.75)     2:08.14 (50.77)     2:44.13 (35.99)
 22 Gao, Ryan X         10 TVSC-MR              2:54.95    2:44.22 ZQ     
                  37.60     1:17.19 (39.59)     2:06.15 (48.96)     2:44.22 (38.07)
 23 Cooke, Thomas F     10 Badger-MR            2:51.37    2:45.24 ZQ     
                  35.58     1:15.36 (39.78)     2:05.99 (50.63)     2:45.24 (39.25)
 24 Russell, Travis D   10 NFS-MR               2:46.08    2:45.63 ZQ     
                  37.32     1:18.50 (41.18)     2:08.96 (50.46)     2:45.63 (36.67)
 25 Rosa, Jack M        10 IA-MR                2:47.43    2:45.67 ZQ     
                  37.05     1:20.70 (43.65)     2:10.15 (49.45)     2:45.67 (35.52)
 26 Rubenstein, Sam M   10 Middies-MR           2:53.15    2:46.09 ZQ     
                  36.67     1:18.36 (41.69)     2:09.81 (51.45)     2:46.09 (36.28)
 27 Hausmann, Daniel     9 WISC-MR              2:59.24    2:47.50 ZQ     
                  36.11     1:17.73 (41.62)     2:11.67 (53.94)     2:47.50 (35.83)
 28 Hall, Tyler J       10 Liac Unattached-MR   2:51.94    2:48.37 ZQ     
                  37.02     1:20.88 (43.86)     2:10.86 (49.98)     2:48.37 (37.51)
 29 Pozmanter, Matthew  10 TVSC-MR              2:57.63    2:48.51 ZQ     
                  36.12     1:16.47 (40.35)     2:10.08 (53.61)     2:48.51 (38.43)
 30 Walsh, Zach H       10 SSL-MR               2:59.57    2:49.25 ZQ     
                  36.99     1:21.49 (44.50)     2:11.21 (49.72)     2:49.25 (38.04)
 31 Andjelic, Nikola     9 COND-MR              2:50.56    2:49.77 ZQ     
                  39.19     1:22.83 (43.64)     2:10.88 (48.05)     2:49.77 (38.89)
 32 Christianson, Keit  10 HAA-MR               2:57.81    2:51.03 ZQ     
                  39.04     1:22.00 (42.96)     2:13.39 (51.39)     2:51.03 (37.64)
 33 Nussbaum, Tyler J   10 LIAC-MR              2:57.81    2:51.56 ZQ     
                  40.64     1:23.59 (42.95)     2:13.21 (49.62)     2:51.56 (38.35)
 34 Kessler, Michael N   9 Badger-MR            2:50.21    2:52.39 JO     
                  38.53     1:23.08 (44.55)     2:16.00 (52.92)     2:52.39 (36.39)
 35 Hagemann, Alex A     9 Express Swimming-MR  2:52.59    2:52.77 JO     
                  37.46     1:21.03 (43.57)     2:14.71 (53.68)     2:52.77 (38.06)
 36 Barbosa, Kevin      10 Twisters-MR          2:59.30    2:54.75 JO     
                  38.31     1:22.19 (43.88)     2:17.11 (54.92)     2:54.75 (37.64)
 37 Cato, Camren A      10 NFS-MR               2:54.97    2:55.86 JO     
 38 Wendland, Brian C    9 HAA-MR               2:55.30    2:56.17 JO     
                  40.86     1:23.53 (42.67)     2:19.73 (56.20)     2:56.17 (36.44)
 39 Devito, Matthew L    9 HAA-MR               2:57.77    2:56.52 JO     
                  40.18     1:22.61 (42.43)     2:17.91 (55.30)     2:56.52 (38.61)
 40 Popp, Ryan T         9 Middies-MR           2:58.74    2:57.33 JO     
                  41.53     1:24.02 (42.49)     2:20.12 (56.10)     2:57.33 (37.21)
 -- Benjamin, Ernst C   10 Agua Swim Team-MR    2:59.06         DQ        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 1:53.30   2/13/2000 BGNW Marlins                               
       METRO: M 1:53.30    5/1/2000 Boys & Girls Club, BGNW-MR                 
                         D.Simco.T.Hastings.D.Polhill,A.Simco              
                1:58.29  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:58.16    1:56.78 T16     40  
     1) Buttigieg, Timothy W 10         2) Cooke, Thomas F 10             
     3) Mannix, Richard E 10            4) Kennon, Declan P 10            
                  29.66       59.45 (29.45)     1:32.94 (33.94)     1:56.78 (23.78)
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:01.50    2:00.09         34  
     1) Wang, Eric 10                   2) MU, Nicholas H 10              
     3) Nussbaum, Tyler J 10            4) Koo, Brandon H 10              
                  29.35       58.90 (29.90)     1:31.14 (32.14)     2:00.09 (29.09)
  3 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:03.36    2:03.64         32  
     1) Aventuro, Christopher J 10      2) Bidwell, Ian W 9               
     3) Wright, David T 10              4) Egan, Liam R 9                 
                  30.30     1:01.31 (31.31)     1:33.37 (32.37)     2:03.64 (30.64)
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:07.00    2:04.59         30  
     1) Cooper, Ian A 10                2) Legros, Marcel D 10            
     3) Smith, Alex A 10                4) DiGiacomo, Daniel 10           
                1:06.30                             1:34.08 ( )     2:04.59 (30.59)
  5 Long Island Express-MR  'A'                 2:08.69    2:05.67         28  
     1) Sourial, Anthony 10             2) Lang, Daniel 10                
     3) Lozano, Joseph 10               4) Hagemann, Alex A 9             
                  30.67     1:02.38 (31.38)     1:34.78 (32.78)     2:05.67 (30.67)
  6 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                 2:09.35    2:06.15         26  
     1) Russell, Travis D 10            2) Cato, Camren A 10              
     3) James, Gregory A 10             4) Holston, Kamau S 9             
                  30.38     1:00.43 (30.43)     1:40.53 (40.53)     2:06.15 (25.15)
  7 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 2:25.28    2:07.85         24  
     1) Owens, Nicholas A 10            2) Olsen, Jack T 9                
     3) Thompson, Padraic D 9           4) Winograd, Nicolas 9            
                  32.51     1:05.62 (32.62)     1:38.52 (32.52)     2:07.85 (28.85)
  8 Middies Swimming-MR  'A'                    2:07.00    2:07.92         22  
     1) Rubenstein, Sam M 10            2) Lantin, Matthew D 10           
     3) Jaile, Francisco R 9            4) Curran, Tyler D 10             
                  30.26     1:01.53 (31.53)     1:34.49 (32.49)     2:07.92 (33.92)
  9 Hauppauge-MR  'A'                           2:07.62    2:08.61         18  
     1) Devito, Matthew L 9             2) Christianson, Keith G 10       
     3) Cowden, Luke S 9                4) Plaschka, Justin 10            
                  32.65     1:04.69 (31.69)     1:38.53 (33.53)     2:08.61 (29.61)
 10 Three Village Swim Club-MR  'A'             2:10.62    2:09.06         14  
     1) Gao, Ryan X 10                  2) Pozmanter, Matthew S 10        
     3) Wang, Eric E 10                 4) Santoro, Joseph 10             
 11 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:10.10    2:09.09         12  
     1) Uszynski, Arthur 10             2) Zezula, Mateusz 9              
     3) Barbosa, Kevin 10               4) Guo, Andrew 10                 
                  30.19     1:02.65 (32.65)     1:37.61 (34.61)     2:09.09 (31.09)
 12 Islip Aquatics-MR  'A'                      2:17.92    2:13.69         10  
     1) Cremer, Brian K 10              2) Rosa, Jack M 10                
     3) Hillsberg, Andrew J 10          4) Zinkiewicz, Zachary M 9        
                  33.66     1:09.05 (35.05)     1:42.79 (33.79)     2:13.69 (30.69)
 13 Dolphin Swimming Club-MR  'A'               2:18.11    2:14.83          8  
     1) Chernukha, Leonid Y 9           2) Khrystenko, Anton 8            
     3) Gorinshteyn, Jonathan L 10      4) Khanas, Yeroslav O 10          
                  32.58     1:07.13 (34.13)     1:42.63 (35.63)     2:14.83 (31.83)
 14 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 2:22.39    2:20.12          6  
     1) Stenger, Adam 10                2) Lach, Alexander 10             
     3) Mejia, David 9                  4) Wedrzycki, Edward 10           
                  31.93     1:05.87 (33.87)     1:42.48 (36.48)     2:20.12 (38.12)
 15 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            2:25.45    2:22.29          4  
     1) Magee, Dylan P 10               2) Burke, Liam 9                  
     3) Bell, Schuyler 10               4) Fullerton, Billy R 10          
                  35.01     1:10.81 (35.81)     1:46.68 (35.68)     2:22.29 (35.29)
 16 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:23.00    2:22.55          2  
     1) Kleinsmith, Charlie L 9         2) Salvatore, Luke J 10           
     3) Carvao, Felipe D 8              4) D'Amore, Edward A 10           
                  36.17     1:11.57 (35.57)     1:48.36 (36.36)     2:22.55 (34.55)
 17 Boys Club of New York-MR  'A'               2:22.00    2:23.32        
     1) McKenna, Brendan 9              2) Kan, Kevin 10                  
     3) Li, Kevin Z 10                  4) Chan, Allan 9                  
                  41.09     1:13.39 (32.39)     1:48.77 (35.77)     2:23.32 (34.32)
 18 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:23.57    2:29.29        
     1) McDougall, Robert J 9           2) Pizzurro, Nicholas 10          
     3) Cannon, Sean D 8                4) Boyle, Kevin P 10              
                  33.08     1:14.50 (41.50)     1:53.25 (39.25)     2:29.29 (36.29)
 
Boys 10 & Under 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 4:16.44   2/11/2000 BGNW Marlins                               
                         T. Hastings, D. Polhill, A. Simco, D. Simco       
       METRO: M 4:16.44    5/1/2000 Boys & Girls Club, BGNW-MR                 
                         T.Hastings,D.Polhill,A.Simco,D.Simco              
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    4:21.30    4:17.21         40  
     1) Egan, Liam R 9                  2) Buttigieg, Timothy W 10        
     3) Mannix, Richard E 10            4) Kennon, Declan P 10            
                  31.36   1:06.00 (1:06.00)     1:36.07 (30.07)   2:09.87 (1:03.87)
        2:40.45 (30.45)   3:14.98 (1:04.98)     3:43.99 (28.99)   4:17.21 (1:02.21)
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:23.67    4:24.10         34  
     1) MU, Nicholas H 10               2) Wang, Eric 10                  
     3) Nussbaum, Tyler J 10            4) Koo, Brandon H 10              
                  30.74   1:04.50 (1:04.50)     1:34.91 (30.91)   2:09.22 (1:05.22)
        2:42.49 (33.49)   3:20.76 (1:11.76)     3:50.39 (29.39)   4:24.10 (1:03.10)
  3 Badger Swim Club-MR  'B'                    4:34.70    4:31.08         32  
     1) Cooke, Thomas F 10              2) Bidwell, Ian W 9               
     3) Wright, David T 10              4) Aventuro, Christopher J 10     
                  31.37   1:07.11 (1:07.11)     1:39.17 (32.17)   2:15.22 (1:08.22)
        2:47.76 (32.76)   3:24.80 (1:09.80)     3:56.03 (31.03)   4:31.08 (1:06.08)
  4 Long Island Express-MR  'A'                 4:40.75    4:35.37         30  
     1) Lang, Daniel 10                 2) Sourial, Anthony 10            
     3) Lozano, Joseph 10               4) Hagemann, Alex A 9             
                  31.54   1:07.72 (1:07.72)     1:23.93 (15.93)     1:41.09 (33.09)
        2:17.06 (36.06)   2:50.25 (1:09.25)     3:27.82 (37.82)   4:35.37 (1:45.37)
  5 Hauppauge-MR  'A'                           4:37.48    4:37.38         28  
     1) Plaschka, Justin 10             2) Christianson, Keith G 10       
     3) Wendland, Brian C 9             4) Devito, Matthew L 9            
                  29.79   1:04.09 (1:04.09)     1:36.42 (32.42)   2:13.06 (1:09.06)
        2:48.02 (35.02)   3:25.59 (1:12.59)     3:59.07 (33.07)   4:37.38 (1:11.38)
  6 Middies Swimming-MR  'A'                    4:36.00    4:40.49         26  
     1) Rubenstein, Sam M 10            2) Lantin, Matthew D 10           
     3) Popp, Ryan T 9                  4) Curran, Tyler D 10             
                  31.21   1:06.75 (1:06.75)     1:38.04 (31.04)   2:13.57 (1:06.57)
        2:47.36 (33.36)   3:25.87 (1:11.87)     3:59.76 (33.76)   4:40.49 (1:14.49)
  7 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              4:54.01    4:45.02         24  
     1) Zezula, Mateusz 9               2) Barbosa, Kevin 10              
     3) Guo, Andrew 10                  4) Uszynski, Arthur 10            
                  33.57   1:12.26 (1:12.26)     1:45.78 (33.78)   2:22.36 (1:10.36)
        2:57.42 (35.42)   3:38.91 (1:16.91)     4:10.22 (31.22)   4:45.02 (1:06.02)
  8 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 4:47.43    4:49.06         22  
     1) Owens, Nicholas A 10            2) Thompson, Padraic D 9          
     3) Olsen, Jack T 9                 4) Winograd, Nicolas 9            
                  34.15   1:13.53 (1:13.53)     1:48.11 (34.11)   2:30.13 (1:16.13)
        3:04.89 (34.89)   3:43.32 (1:13.32)     4:13.46 (30.46)   4:49.06 (1:06.06)
  9 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                 4:52.00    4:50.09         18  
     1) Cato, Camren A 10               2) Russell, Travis D 10           
     3) James, Gregory A 10             4) Holston, Kamau S 9             
                  32.29   1:09.42 (1:09.42)     1:47.08 (38.08)   2:38.87 (1:29.87)
        3:05.56 (26.56)   3:42.00 (1:03.00)     4:14.25 (32.25)   4:50.09 (1:08.09)
 10 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          4:39.00    4:51.49         14  
     1) Cooper, Ian A 10                2) Smith, Alex A 10               
     3) Scher, Austin D 10              4) DiGiacomo, Daniel 10           
                  32.09   1:07.94 (1:07.94)     1:23.79 (15.79)     1:40.92 (32.92)
                          2:56.75 (1:15.75)     3:44.41 (47.41)   4:51.49 (1:54.49)
 11 Dolphin Swimming Club-MR  'A'               4:56.11    4:57.92         12  
     1) Chernukha, Leonid Y 9           2) Khrystenko, Anton 8            
     3) Gorinshteyn, Jonathan L 10      4) Khanas, Yeroslav O 10          
                  33.11   1:10.00 (1:10.00)     1:45.93 (35.93)   2:26.03 (1:16.03)
        2:41.39 (15.39)     3:04.06 (38.06)     4:03.27 (59.27)   4:57.92 (1:53.92)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 2:04.38   2/13/2000 BGNW Marlins                               
       METRO: M 2:04.38    5/1/2000 Boys & Girls Club, BGNW-MR                 
                         D.Simco,D.Polhill,A.Simco,T.Hastings              
                2:13.69  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:14.05    2:13.38 T16     40  
     1) Mannix, Richard E 10            2) Aventuro, Christopher J 10     
     3) Cooke, Thomas F 10              4) Kennon, Declan P 10            
                  35.10     1:12.35 (37.35)     1:45.34 (33.34)     2:13.38 (28.38)
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:17.99    2:16.55         34  
     1) MU, Nicholas H 10               2) Nussbaum, Tyler J 10           
     3) Wang, Eric 10                   4) Koo, Brandon H 10              
                  34.90     1:14.47 (39.47)     1:48.03 (34.03)     2:16.55 (28.55)
  3 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:21.34    2:19.73         32  
     1) Wright, David T 10              2) Buttigieg, Timothy W 10        
     3) Bidwell, Ian W 9                4) Egan, Liam R 9                 
                  35.63     1:15.00 (39.00)     1:49.28 (34.28)     2:19.73 (30.73)
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:23.00    2:24.72         30  
     1) Cooper, Ian A 10                2) Kleinsmith, Charlie L 9        
     3) Smith, Alex A 10                4) DiGiacomo, Daniel 10           
                  36.09     1:20.98 (44.98)     1:54.71 (33.71)     2:24.72 (29.72)
  5 Middies Swimming-MR  'A'                    2:25.00    2:24.95         28  
     1) Popp, Ryan T 9                  2) Lantin, Matthew D 10           
     3) Rubenstein, Sam M 10            4) Curran, Tyler D 10             
                  35.90     1:15.48 (39.48)     1:51.93 (36.93)     2:24.95 (32.95)
  6 Long Island Express-MR  'A'                 2:26.50    2:26.36         26  
     1) Hagemann, Alex A 9              2) Lozano, Joseph 10              
     3) Lang, Daniel 10                 4) Sourial, Anthony 10            
                  39.32     1:20.21 (41.21)     1:55.86 (35.86)     2:26.36 (30.36)
  7 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              2:30.09    2:26.58         24  
     1) Barbosa, Kevin 10               2) Zhou, Ethan 10                 
     3) Uszynski, Arthur 10             4) Zezula, Mateusz 9              
                  37.94     1:20.69 (42.69)     1:54.84 (33.84)     2:26.58 (31.58)
  8 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 2:25.43    2:26.72         22  
     1) Owens, Nicholas A 10            2) Winograd, Nicolas 9            
     3) Olsen, Jack T 9                 4) Thompson, Padraic D 9          
                  36.71     1:16.44 (39.44)     1:53.82 (37.82)     2:26.72 (32.72)
  9 Hauppauge-MR  'A'                           2:23.99    2:27.70         18  
     1) Wendland, Brian C 9             2) Christianson, Keith G 10       
     3) Plaschka, Justin 10             4) Cowden, Luke S 9               
                  38.17     1:20.89 (42.89)     1:53.45 (32.45)     2:27.70 (34.70)
 10 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 2:38.34    2:36.07         14  
     1) Mejia, David 9                  2) Wedrzycki, Edward 10           
     3) Stenger, Adam 10                4) Lach, Alexander 10             
                  42.88     1:27.41 (44.41)     2:02.41 (35.41)     2:36.07 (34.07)
 11 Dolphin Swimming Club-MR  'A'               2:39.61    2:38.96         12  
     1) Khrystenko, Anton 8             2) Gorinshteyn, Jonathan L 10     
     3) Chernukha, Leonid Y 9           4) Khanas, Yeroslav O 10          
                  43.92     1:29.86 (45.86)     1:45.38 (15.38)     2:38.96 (53.96)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 23.17   3/18/2007 Patrick Yang, LIAC -MR                       
       METRO: M 23.17    5/1/2000 Norman Scott, BSC-MR                         
                20.69  NAT
                20.99  N-18
                21.39  JRN
                21.69  NCSA
                22.49  SECT
                24.29  T16
                27.19  ZQ
                28.69  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Yang, Patrick       12 LIAC-MR                23.88      23.17#T16     20  
  2 Kowalsky, Austin J  12 Express Swimming-MR    24.45      24.46 ZQ      17  
  3 Volkov, Sasha A     12 Badger-MR              25.04      24.75 ZQ      16  
  4 Hu-Van Wright, En-  12 Agua Swim Team-MR      26.05      25.72 ZQ      15  
  5 Carducci, Matthew   12 Middies-MR             26.11      26.09 ZQ      14  
  6 LeGuyader, Travis   12 IA-MR                  26.61      26.21 ZQ      13  
  7 Ke, Richard M       12 LIAC-MR                26.53      26.35 ZQ      12  
  8 Shields, Brandon    12 TRS-MR                 26.39      26.40 ZQ      11  
B - Final
  9 Rappaport, Will L   12 Bgnw Marlins-MR        27.09      26.52 ZQ       9  
 10 Towne, Mitchell R   12 Badger-MR              27.33      26.80 ZQ       7  
 11 Foley, Brian        12 NY Sharks-MR           27.27      27.01 ZQ       6  
 12 Rosen, Alex J       11 Bgnw Marlins-MR        27.33      27.15 ZQ       5  
 13 Lin, Kevin          12 Twisters-MR            27.49      27.30 JO       4  
 14 Stuart, Ian D       12 Aqua Gems-MR           27.67      27.39 JO       3  
 15 Mackrel, Julian A   12 NDAC-MR                27.78      27.54 JO       2  
Preliminaries
  9 O'Hagan, Chris M    12 GAEL-MR                26.87                   
 10 Carr, Charlie M     12 Bgnw Marlins-MR        26.97                   
 12 McAllister, Dylan   12 IA-MR                  27.23                   
 16 Clarke, Risten J    11 Bgnw Marlins-MR        27.47                   
B - Final
 18 Bryan, Rashaad M    12 NFS-MR                 27.61                   
Preliminaries
 21 Konarski, Kevin R   11 LIND-MR                27.85                   
 22 Mercurio, Joseph    11 Twisters-MR            27.86                   
 23 St Vincent, Tommy   12 SMC-MR                 28.06                   
 24 Cannon, Christophe  12 CSC-MR                 28.12                   
 25 Eid, Alex           12 Badger-MR              28.19                   
 26 Tesser, Josh D      12 Bgnw Marlins-MR        28.25                   
 27 Vaynblat, Allen L   12 Shy/Seals-MR           28.26                   
 28 Sherman, Sammy I    12 Agua Swim Team-MR      28.57                   
 29 Hogan, Brett R      12 Badger-MR              28.58                   
 30 Clarke, Kristopher  12 Express Swimming-MR    28.60                   
 31 Campagna, Steven J  12 NDAC-MR                28.69                   
 32 Bridges, David C    12 West Point-MR          28.74                   
 33 Murphy, Robert M    12 CSC-MR                 28.76                   
 34 Griffin, Dakota J   12 NDAC-MR                28.86                   
 35 Conaton, Patrick A  11 GAEL-MR                29.01                   
 36 Cavotti, Spencer    11 NDAC-MR                29.04                   
 37 Anderson, Carl W    12 NDAC-MR                29.39                   
 38 Ehret, Jack J       12 Aqua Gems-MR           29.79                   
 -- Simon, Henry L      12 Bgnw Marlins-MR          DQ                    
 -- Santoro, Philip M   12 TVSC-MR                  DQ                    
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 51.97        1985 Rodney VanTassell                            
       METRO: M 51.13    5/1/2000 Norman Scott, BSC-MR                         
                45.29  NAT
                45.89  N-18
                46.49  JRN
                47.09  NCSA
                48.79  SECT
                52.79  T16
                59.89  ZQ
              1:02.69  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Yang, Patrick       12 LIAC-MR                53.05      52.46 T16     20  
                  24.93       52.46 (27.53)                                        
  2 Yamout, Nader       12 Twisters-MR            54.10      54.39 ZQ      17  
                  26.14       54.39 (28.25)                                        
  3 Dutton, Matthew T   12 HAA-MR                 55.43      54.61 ZQ      16  
                  26.29       54.61 (28.32)                                        
  4 Kowalsky, Austin J  12 Express Swimming-MR    54.91      55.28 ZQ      15  
                  26.16       55.28 (29.12)                                        
  5 Ginsberg, Matthew   12 Middies-MR             56.93      55.57 ZQ      14  
                  26.58       55.57 (28.99)                                        
  6 MO, Samuel          12 Badger-MR              56.00      55.85 ZQ      13  
                  26.72       55.85 (29.13)                                        
  7 Volkov, Sasha A     12 Badger-MR              55.52      55.88 ZQ      12  
                  26.38       55.88 (29.50)                                        
  8 Hu-Van Wright, En-  12 Agua Swim Team-MR      56.35      57.04 ZQ      11  
                  27.66       57.04 (29.38)                                        
B - Final
  9 Lennon, Michael J   12 LIAC-MR                57.56      56.21 ZQ       9  
                  27.24       56.21 (28.97)                                        
 10 Foley, Brian        12 NY Sharks-MR           58.11      57.37 ZQ       7  
                  27.71       57.37 (29.66)                                        
 11 Shields, Brandon    12 TRS-MR                 58.64      57.43 ZQ       6  
                  27.38       57.43 (30.05)                                        
 12 Fierro Joyce, Bill  12 Badger-MR              57.95      58.20 ZQ       5  
                  27.47       58.20 (30.73)                                        
 13 Rappaport, Will L   12 Bgnw Marlins-MR        58.97      58.29 ZQ       4  
                  27.85       58.29 (30.44)                                        
 14 Carducci, Matthew   12 Middies-MR             58.67      58.40 ZQ       3  
                  28.33       58.40 (30.07)                                        
 15 LeGuyader, Travis   12 IA-MR                  58.88      58.55 ZQ       2  
                  28.01       58.55 (30.54)                                        
 16 Carr, Charlie M     12 Bgnw Marlins-MR        58.85      58.85 ZQ       1  
                  27.72       58.85 (31.13)                                        
Preliminaries
 11 Domagala, Michael   11 Twisters-MR            58.04                   
                  27.96       58.04 (30.08)                                        
 17 Towne, Mitchell R   12 Badger-MR              58.92                   
                  28.40       58.92 (30.52)                                        
 19 Dervisevic, Alen    12 Twisters-MR            59.18                   
                  28.52       59.18 (30.66)                                        
 20 Rosen, Alex J       11 Bgnw Marlins-MR        59.35                   
                  28.26       59.35 (31.09)                                        
 21 Alderson, Ryan P    12 MSC-MR                 59.39                   
                  28.98       59.39 (30.41)                                        
 22 Nangle, JT T        12 Middies-MR             59.40                   
                  28.28       59.40 (31.12)                                        
 23 O'Hagan, Chris M    12 GAEL-MR                59.41                   
                  28.43       59.41 (30.98)                                        
 24 Lin, Kevin          12 Twisters-MR            59.45                   
                  28.74       59.45 (30.71)                                        
 25 Mackrel, Julian A   12 NDAC-MR                59.53                   
                  28.85       59.53 (30.68)                                        
 25 St Vincent, Tommy   12 SMC-MR                 59.53                   
                  28.01       59.53 (31.52)                                        
 27 Malkin, Charles C   12 North Shore-MR         59.80                   
                  28.65       59.80 (31.15)                                        
 28 Ling, Kevin         12 LIAC-MR              1:00.11                   
                  28.36     1:00.11 (31.75)                                        
 29 Shiraishi, Sora T   12 Middies-MR           1:00.71                   
                  29.22     1:00.71 (31.49)                                        
 30 Salcedo, Matt       12 LIAC-MR              1:01.09                   
                  29.98     1:01.09 (31.11)                                        
 31 Barry, Charles C    11 Badger-MR            1:01.25                   
                  29.92     1:01.25 (31.33)                                        
 32 Stuart, Ian D       12 Aqua Gems-MR         1:01.62                   
                  29.17     1:01.62 (32.45)                                        
 33 Konarski, Kevin R   11 LIND-MR              1:01.66                   
                  29.71     1:01.66 (31.95)                                        
 34 Santoro, Philip M   12 TVSC-MR              1:01.85                   
                  29.57     1:01.85 (32.28)                                        
 35 Yeo, Maxwell Z      12 Agua Swim Team-MR    1:02.03                   
                  29.52     1:02.03 (32.51)                                        
 35 Warnon, Raphael A   12 Aqua Gems-MR         1:02.03                   
                  29.89     1:02.03 (32.14)                                        
 37 Eid, Alex           12 Badger-MR            1:02.17                   
                  29.61     1:02.17 (32.56)                                        
 38 Blackburn, John F   12 Middies-MR           1:02.23                   
                  29.58     1:02.23 (32.65)                                        
 39 Shine, Stephen J    11 Bgnw Marlins-MR      1:02.29                   
                  29.70     1:02.29 (32.59)                                        
 40 Behnen, Louis E     11 Middies-MR           1:02.33                   
                  29.73     1:02.33 (32.60)                                        
 41 McNamara, Shane M   11 Middies-MR           1:02.40                   
                  29.90     1:02.40 (32.50)                                        
 42 Campagna, Steven J  12 NDAC-MR              1:02.59                   
                  29.95     1:02.59 (32.64)                                        
 43 Portnoy, Martin     11 Shy/Seals-MR         1:02.60                   
                  30.26     1:02.60 (32.34)                                        
 44 Hogan, Brett R      12 Badger-MR            1:02.89                   
                  30.45     1:02.89 (32.44)                                        
 45 Simkins, Robert T   11 Tmsuffolk-MR         1:02.99                   
                  30.37     1:02.99 (32.62)                                        
 46 Olin, Evan D        12 Bgnw Marlins-MR      1:03.24                   
                  30.03     1:03.24 (33.21)                                        
 47 Haas, Simon         12 MSC-MR               1:03.26                   
                  29.88     1:03.26 (33.38)                                        
 48 MO, Daniel G        11 Badger-MR            1:03.72                   
                  29.82     1:03.72 (33.90)                                        
 49 Cavotti, Spencer    11 NDAC-MR              1:03.78                   
                  30.53     1:03.78 (33.25)                                        
 50 Conaton, Patrick A  11 GAEL-MR              1:03.99                   
                  30.33     1:03.99 (33.66)                                        
 51 Carey, Jack T       11 NY Sharks-MR         1:04.07                   
                  30.17     1:04.07 (33.90)                                        
 52 Griffin, Dakota J   12 NDAC-MR              1:04.08                   
                  30.60     1:04.08 (33.48)                                        
 53 Murphy, Robert M    12 CSC-MR               1:04.24                   
                  30.49     1:04.24 (33.75)                                        
 54 Ehret, Jack J       12 Aqua Gems-MR         1:06.64                   
                  31.11     1:06.64 (35.53)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 1:53.21   3/17/2007 Patrick Yang, LIAC -MR                     
       METRO: M 1:51.26    5/1/1992 Dennis Chang, HHH-MR                       
                1:39.69  NAT
                1:40.89  N-18
                1:41.69  JRN
                1:43.09  NCSA
                1:46.49  SECT
                1:55.69  T16
                2:11.69  ZQ
                2:15.49  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Yang, Patrick       12 LIAC-MR              1:56.03    1:53.21#T16     20  
                  25.33       54.20 (28.87)     1:23.77 (29.57)     1:53.21 (29.44)
  2 Yamout, Nader       12 Twisters-MR          1:59.69    1:58.93 ZQ      17  
                  27.10       57.09 (29.99)     1:28.75 (31.66)     1:58.93 (30.18)
  3 Lennon, Michael J   12 LIAC-MR              2:03.32    2:01.97 ZQ      16  
                  28.30       59.85 (31.55)     1:31.55 (31.70)     2:01.97 (30.42)
  4 Kowalsky, Austin J  12 Express Swimming-MR  2:02.25    2:02.07 ZQ      15  
                  27.50       58.33 (30.83)     1:30.71 (32.38)     2:02.07 (31.36)
  5 Hu-Van Wright, En-  12 Agua Swim Team-MR    2:02.18    2:02.24 ZQ      14  
                  27.53       58.60 (31.07)     1:31.18 (32.58)     2:02.24 (31.06)
  6 Ginsberg, Matthew   12 Middies-MR           2:05.89    2:02.80 ZQ      13  
                  27.57       58.66 (31.09)     1:31.09 (32.43)     2:02.80 (31.71)
  7 Alderson, Ryan P    12 MSC-MR               2:05.99    2:04.54 ZQ      12  
                  28.52     1:00.33 (31.81)     1:33.82 (33.49)     2:04.54 (30.72)
  8 Foley, Brian        12 NY Sharks-MR         2:05.06    2:04.96 ZQ      11  
                  28.26       59.92 (31.66)     1:33.00 (33.08)     2:04.96 (31.96)
B - Final
  9 Rosen, Alex J       11 Bgnw Marlins-MR      2:08.75    2:05.09 ZQ       9  
                  28.60     1:00.20 (31.60)     1:32.33 (32.13)     2:05.09 (32.76)
 10 Shields, Brandon    12 TRS-MR               2:09.31    2:05.29 ZQ       7  
                  28.04     1:00.05 (32.01)     1:33.22 (33.17)     2:05.29 (32.07)
 11 Dervisevic, Alen    12 Twisters-MR          2:08.56    2:06.16 ZQ       5.5
                  28.60     1:00.66 (32.06)     1:33.19 (32.53)     2:06.16 (32.97)
 11 Lu, Michael S       12 Middies-MR           2:08.83    2:06.16 ZQ       5.5
                  28.93     1:01.73 (32.80)     1:34.76 (33.03)     2:06.16 (31.40)
 13 Nangle, JT T        12 Middies-MR           2:09.05    2:07.46 ZQ       4  
                  28.82     1:01.32 (32.50)     1:35.28 (33.96)     2:07.46 (32.18)
 14 Rappaport, Will L   12 Bgnw Marlins-MR      2:09.94    2:07.56 ZQ       3  
                  28.37     1:01.17 (32.80)     1:35.56 (34.39)     2:07.56 (32.00)
 15 Ling, Kevin         12 LIAC-MR              2:09.45    2:08.38 ZQ       2  
                  29.03     1:02.28 (33.25)     1:35.97 (33.69)     2:08.38 (32.41)
 16 Mackrel, Julian A   12 NDAC-MR              2:09.88    2:09.94 ZQ       1  
                  29.01     1:01.85 (32.84)     1:36.34 (34.49)     2:09.94 (33.60)
Preliminaries
 17 Salcedo, Matt       12 LIAC-MR              2:10.33                   
                  30.37     1:04.01 (33.64)     1:38.25 (34.24)     2:10.33 (32.08)
 18 Carducci, Matthew   12 Middies-MR           2:10.46                   
                  29.86     1:03.88 (34.02)     1:37.72 (33.84)     2:10.46 (32.74)
 19 Konarski, Kevin R   11 LIND-MR              2:10.64                   
                  29.33     1:03.14 (33.81)     1:37.69 (34.55)     2:10.64 (32.95)
 19 Graham, Danny       12 Express Swimming-MR  2:10.64                   
                  29.71     1:03.12 (33.41)     1:37.65 (34.53)     2:10.64 (32.99)
 21 Ching, Benjamin G   12 Twisters-MR          2:10.80                   
                  29.79     1:03.19 (33.40)     1:37.74 (34.55)     2:10.80 (33.06)
 22 Kim, Sean Y         11 LIAC-MR              2:10.98                   
                  30.33     1:03.44 (33.11)     1:37.48 (34.04)     2:10.98 (33.50)
 23 Byrne, Greg J       12 MWSC-MR              2:11.18                   
                  30.58     1:04.01 (33.43)     1:38.45 (34.44)     2:11.18 (32.73)
 24 Towne, Mitchell R   12 Badger-MR            2:11.43                   
 25 Behnen, Louis E     11 Middies-MR           2:11.67                   
                  30.26     1:03.72 (33.46)     1:37.91 (34.19)     2:11.67 (33.76)
 26 Simkins, Robert T   11 Tmsuffolk-MR         2:11.76                   
                  30.60     1:04.46 (33.86)     1:38.94 (34.48)     2:11.76 (32.82)
 27 LeGuyader, Travis   12 IA-MR                2:11.79                   
                  30.14     1:03.47 (33.33)     1:37.85 (34.38)     2:11.79 (33.94)
 28 Lin, Kevin          12 Twisters-MR          2:12.34                   
 29 Shine, Stephen J    11 Bgnw Marlins-MR      2:12.55                   
                  30.23     1:04.72 (34.49)     1:39.47 (34.75)     2:12.55 (33.08)
 30 St Vincent, Tommy   12 SMC-MR               2:12.60                   
                  28.78     1:03.04 (34.26)     1:38.02 (34.98)     2:12.60 (34.58)
 31 Shiraishi, Sora T   12 Middies-MR           2:13.23                   
                  30.25     1:04.02 (33.77)     1:39.38 (35.36)     2:13.23 (33.85)
 32 Anderson, Carl W    12 NDAC-MR              2:15.00                   
                  30.36     1:05.05 (34.69)     1:40.80 (35.75)     2:15.00 (34.20)
 33 Santoro, Philip M   12 TVSC-MR              2:15.15                   
 34 Eid, Alex           12 Badger-MR            2:16.12                   
                  30.68     1:05.22 (34.54)     1:40.94 (35.72)     2:16.12 (35.18)
 35 Blackburn, John F   12 Middies-MR           2:16.67                   
                  30.65     1:05.42 (34.77)     1:41.16 (35.74)     2:16.67 (35.51)
 36 Sherman, Sammy I    12 Agua Swim Team-MR    2:16.83                   
                  32.17     1:07.28 (35.11)     1:42.53 (35.25)     2:16.83 (34.30)
 37 Hogan, Brett R      12 Badger-MR            2:17.53                   
                  31.47     1:06.62 (35.15)     1:42.88 (36.26)     2:17.53 (34.65)
 38 McAllister, Dylan   12 IA-MR                2:17.74                   
                  30.07     1:04.31 (34.24)     1:41.06 (36.75)     2:17.74 (36.68)
 -- O'Hagan, Chris M    12 GAEL-MR                  DQ                    
                  28.79     1:02.34 (33.55)     1:38.55 (36.21)          DQ (34.55)
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 4:58.68        1995 Rodney VanTassell                          
       METRO: M 4:58.68    5/1/1985 Rodney Van Tassell, NBS-MR                 
                4:29.19  NAT
                4:32.19  N-18
                4:34.79  JRN
                4:39.59  NCSA
                4:48.39  SECT
                5:07.69  T16
                5:57.79  ZQ
                6:03.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yamout, Nader       12 Twisters-MR          5:11.26    5:15.12 ZQ      20  
                  28.60     1:00.12 (31.52)     1:32.26 (32.14)     2:04.62 (32.36)
        2:36.92 (32.30)     3:09.21 (32.29)     3:41.59 (32.38)     4:13.74 (32.15)
        4:45.58 (31.84)     5:15.12 (29.54)                                        
  2 Kowalsky, Austin J  12 Express Swimming-MR  5:21.92    5:17.92 ZQ      17  
                  28.35     1:00.30 (31.95)     1:33.05 (32.75)     2:05.18 (32.13)
        2:37.81 (32.63)     3:10.07 (32.26)     3:42.47 (32.40)     4:14.73 (32.26)
        4:46.72 (31.99)     5:17.92 (31.20)                                        
  3 Dutton, Matthew T   12 HAA-MR               5:26.67    5:19.38 ZQ      16  
                  28.26     1:00.26 (32.00)     1:32.96 (32.70)     2:05.42 (32.46)
        2:38.18 (32.76)     3:10.71 (32.53)     3:43.56 (32.85)     4:16.35 (32.79)
        4:48.70 (32.35)     5:19.38 (30.68)                                        
  4 Lennon, Michael J   12 LIAC-MR              5:27.45    5:23.51 ZQ      15  
                  29.56     1:01.81 (32.25)     1:34.96 (33.15)     2:08.08 (33.12)
        2:41.08 (33.00)     3:13.82 (32.74)     3:46.85 (33.03)     4:19.31 (32.46)
        4:52.24 (32.93)     5:23.51 (31.27)                                        
  5 Rosen, Alex J       11 Bgnw Marlins-MR      5:43.67    5:34.39 ZQ      14  
                  28.87     1:01.28 (32.41)     1:35.03 (33.75)     2:08.55 (33.52)
        2:42.35 (33.80)     3:16.94 (34.59)     3:51.78 (34.84)     4:26.82 (35.04)
        5:01.16 (34.34)     5:34.39 (33.23)                                        
  6 Rappaport, Will L   12 Bgnw Marlins-MR      5:33.48    5:34.99 ZQ      13  
                  29.04     1:01.36 (32.32)     1:34.97 (33.61)     2:09.17 (34.20)
        2:43.89 (34.72)     3:18.79 (34.90)     3:53.07 (34.28)     4:27.81 (34.74)
        5:02.37 (34.56)     5:34.99 (32.62)                                        
  7 Fierro Joyce, Bill  12 Badger-MR            5:35.33    5:36.82 ZQ      12  
                  29.83     1:02.44 (32.61)     1:36.10 (33.66)     2:10.17 (34.07)
        2:44.92 (34.75)     3:19.76 (34.84)     3:54.54 (34.78)     4:29.02 (34.48)
        5:03.38 (34.36)     5:36.82 (33.44)                                        
  8 Salcedo, Matt       12 LIAC-MR              5:41.53    5:38.36 ZQ      11  
                  31.03     1:05.97 (34.94)     1:41.35 (35.38)     2:16.75 (35.40)
        2:51.92 (35.17)     3:26.17 (34.25)     3:59.97 (33.80)     4:33.64 (33.67)
        5:07.13 (33.49)     5:38.36 (31.23)                                        
  9 Ling, Kevin         12 LIAC-MR              5:39.51    5:38.42 ZQ       9  
                  29.69     1:03.68 (33.99)     1:38.69 (35.01)     2:13.99 (35.30)
        2:49.14 (35.15)     3:24.13 (34.99)     3:58.78 (34.65)     4:32.38 (33.60)
        5:07.12 (34.74)     5:38.42 (31.30)                                        
 10 Ginsberg, Matthew   12 Middies-MR           5:40.53    5:38.52 ZQ       7  
                  28.79     1:00.77 (31.98)     1:34.65 (33.88)     2:09.31 (34.66)
        2:44.69 (35.38)     3:19.66 (34.97)     3:54.89 (35.23)     4:30.24 (35.35)
        5:05.40 (35.16)     5:38.52 (33.12)                                        
 11 Dervisevic, Alen    12 Twisters-MR          5:54.45    5:38.67 ZQ       6  
                  29.84     1:03.13 (33.29)     1:37.25 (34.12)     2:11.71 (34.46)
        2:46.10 (34.39)     3:20.75 (34.65)     3:55.64 (34.89)     4:30.45 (34.81)
        5:05.42 (34.97)     5:38.67 (33.25)                                        
 12 Byrne, Greg J       12 MWSC-MR              5:44.48    5:41.67 ZQ       5  
                  30.59     1:04.24 (33.65)     1:38.39 (34.15)     2:13.12 (34.73)
        2:48.12 (35.00)     3:23.33 (35.21)     3:58.29 (34.96)     4:33.36 (35.07)
        5:08.01 (34.65)     5:41.67 (33.66)                                        
 13 Alderson, Ryan P    12 MSC-MR               5:49.58    5:42.22 ZQ       4  
                  30.01     1:03.75 (33.74)     1:38.29 (34.54)     2:13.02 (34.73)
                                3:59.55 ( )     4:15.08 (15.53)     4:35.49 (20.41)
        5:09.85 (34.36)     5:42.22 (32.37)                                        
 14 Nangle, JT T        12 Middies-MR           5:49.55    5:42.37 ZQ       3  
                  30.17     1:04.08 (33.91)     1:38.76 (34.68)     2:13.58 (34.82)
        2:48.75 (35.17)     3:23.86 (35.11)     3:59.22 (35.36)     4:34.52 (35.30)
        5:09.41 (34.89)     5:42.37 (32.96)                                        
 15 Barry, Charles C    11 Badger-MR            5:42.21    5:45.51 ZQ       2  
                  30.66     1:05.18 (34.52)     1:40.02 (34.84)     2:14.64 (34.62)
        2:49.56 (34.92)     3:24.91 (35.35)     4:00.49 (35.58)     4:34.89 (34.40)
        5:10.58 (35.69)     5:45.51 (34.93)                                        
 16 Konarski, Kevin R   11 LIND-MR              5:58.61    5:46.47 ZQ       1  
                  30.65     1:05.16 (34.51)     1:39.92 (34.76)     2:15.30 (35.38)
        2:50.57 (35.27)     3:25.93 (35.36)     4:01.42 (35.49)     4:37.41 (35.99)
        5:13.26 (35.85)     5:46.47 (33.21)                                        
 17 Shiraishi, Sora T   12 Middies-MR           5:41.85    5:46.64 ZQ     
                1:00.79     1:34.76 (33.97)     2:09.33 (34.57)     2:41.32 (31.99)
        3:19.71 (38.39)     3:54.98 (35.27)     4:19.63 (24.65)   5:46.64 (1:27.01)
 18 Behnen, Louis E     11 Middies-MR           5:47.63    5:47.43 ZQ     
                  30.41     1:04.54 (34.13)     1:39.68 (35.14)     2:14.53 (34.85)
        2:50.04 (35.51)     3:25.50 (35.46)     4:01.36 (35.86)     4:37.20 (35.84)
        5:13.19 (35.99)     5:47.43 (34.24)                                        
 19 Shine, Stephen J    11 Bgnw Marlins-MR      5:46.23    5:49.39 ZQ     
                  29.97     1:04.78 (34.81)     1:39.92 (35.14)     2:15.35 (35.43)
        2:51.43 (36.08)     3:27.72 (36.29)     4:03.69 (35.97)     4:40.56 (36.87)
        5:15.24 (34.68)     5:49.39 (34.15)                                        
 20 Graham, Danny       12 Express Swimming-MR  5:48.84    5:50.41 ZQ     
                  30.61     1:05.08 (34.47)     1:40.13 (35.05)     2:15.84 (35.71)
        2:51.47 (35.63)     3:27.62 (36.15)     4:03.91 (36.29)     4:39.89 (35.98)
        5:16.29 (36.40)     5:50.41 (34.12)                                        
 21 Clarke, Risten J    11 Bgnw Marlins-MR      5:47.25    5:52.31 ZQ     
                  30.99     1:05.86 (34.87)     1:42.24 (36.38)     2:19.09 (36.85)
        2:55.46 (36.37)     3:31.65 (36.19)     4:08.79 (37.14)     4:46.03 (37.24)
        5:20.50 (34.47)     5:52.31 (31.81)                                        
 22 St Vincent, Tommy   12 SMC-MR               5:54.57    5:52.43 ZQ     
                  30.47     1:05.23 (34.76)     1:41.26 (36.03)     2:18.34 (37.08)
        2:53.44 (35.10)     3:30.81 (37.37)     4:07.74 (36.93)     4:42.27 (34.53)
        5:18.48 (36.21)     5:52.43 (33.95)                                        
 23 Sherman, Sammy I    12 Agua Swim Team-MR    5:47.79    5:52.74 ZQ     
                  31.94     1:07.19 (35.25)     1:43.17 (35.98)     2:19.44 (36.27)
        2:55.67 (36.23)     3:31.96 (36.29)     4:07.61 (35.65)     4:43.72 (36.11)
        5:19.12 (35.40)     5:52.74 (33.62)                                        
 24 Kim, Sean Y         11 LIAC-MR              5:56.58    5:53.34 ZQ     
                  31.28     1:06.36 (35.08)     1:42.55 (36.19)     2:18.68 (36.13)
        2:55.38 (36.70)     3:31.21 (35.83)     4:07.88 (36.67)     4:44.26 (36.38)
        5:20.12 (35.86)     5:53.34 (33.22)                                        
 25 Rueda, Diego C      11 Agua Swim Team-MR    5:59.41    5:55.74 ZQ     
                  32.82     1:08.14 (35.32)     1:43.85 (35.71)     2:19.59 (35.74)
        2:56.18 (36.59)     3:32.36 (36.18)     4:08.72 (36.36)     4:45.22 (36.50)
        5:21.04 (35.82)     5:55.74 (34.70)                                        
 26 Zarriello, Kyle D   11 LIAC-MR              6:00.76    6:01.55 JO     
                  33.17     1:08.96 (35.79)     1:45.61 (36.65)     2:22.33 (36.72)
        2:59.37 (37.04)     3:36.75 (37.38)     4:12.29 (35.54)     4:49.14 (36.85)
        5:26.34 (37.20)     6:01.55 (35.21)                                        
 27 Simon, Henry L      12 Bgnw Marlins-MR      6:01.42    6:02.29 JO     
                  31.57     1:07.96 (36.39)     1:45.01 (37.05)     2:21.72 (36.71)
        2:59.49 (37.77)     3:37.60 (38.11)     4:14.55 (36.95)     4:50.96 (36.41)
        5:27.55 (36.59)     6:02.29 (34.74)                                        
 28 Blackburn, John F   12 Middies-MR           5:57.08    6:02.35 JO     
                  31.50     1:08.25 (36.75)     1:45.28 (37.03)     2:22.20 (36.92)
        2:58.46 (36.26)     3:35.85 (37.39)     4:12.59 (36.74)     4:49.69 (37.10)
        5:26.38 (36.69)     6:02.35 (35.97)                                        
 29 Coleman, Gregory M  12 IA-MR                6:03.55    6:11.46        
                  32.19     1:09.38 (37.19)     1:46.77 (37.39)     2:24.18 (37.41)
        3:02.23 (38.05)     3:40.52 (38.29)     4:18.64 (38.12)     4:57.63 (38.99)
        5:35.57 (37.94)     6:11.46 (35.89)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 26.49        1996 Nicholas Pai, MSC                            
       METRO: M 26.16    5/1/1996 Nicholas Pai, MSC-MR                         
                27.99  T16
                31.69  ZQ
                33.49  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 MO, Samuel          12 Badger-MR              28.60      28.33 ZQ      20  
  2 Hu-Van Wright, En-  12 Agua Swim Team-MR      28.65      28.43 ZQ      17  
  3 Kowalsky, Austin J  12 Express Swimming-MR    28.91      28.57 ZQ      16  
  4 Torres, David J     12 Twisters-MR            29.52      28.84 ZQ      15  
  5 Volkov, Sasha A     12 Badger-MR              29.56      28.85 ZQ      14  
  6 Foley, Brian        12 NY Sharks-MR           29.41      29.04 ZQ      13  
  7 Towne, Mitchell R   12 Badger-MR              30.57      30.00 ZQ      12  
  8 Alderson, Ryan P    12 MSC-MR                 29.98      30.10 ZQ      11  
B - Final
  9 Carr, Charlie M     12 Bgnw Marlins-MR        31.03      29.90 ZQ       9  
 10 Dervisevic, Alen    12 Twisters-MR            30.92      29.98 ZQ       7  
 11 MO, Daniel G        11 Badger-MR              30.92      30.42 ZQ       6  
 12 Griffin, Dakota J   12 NDAC-MR                31.10      30.68 ZQ       5  
 13 Carducci, Matthew   12 Middies-MR             31.41      30.90 ZQ       4  
 14 Tesser, Josh D      12 Bgnw Marlins-MR        32.29      30.96 ZQ       3  
 15 Warnon, Raphael A   12 Aqua Gems-MR           31.83      31.34 ZQ       2  
 16 Nangle, JT T        12 Middies-MR             31.10      32.41 JO       1  
Preliminaries
  7 LeGuyader, Travis   12 IA-MR                  29.83                   
 15 Olin, Evan D        12 Bgnw Marlins-MR        31.21                   
 18 Mackrel, Julian A   12 NDAC-MR                32.08                   
 20 Dalton, Beau R      12 Badger-MR              32.34                   
 21 Barry, Charles C    11 Badger-MR              32.43                   
 22 Schaub, Kevin F     12 COND-MR                32.47                   
 23 Hogan, Brett R      12 Badger-MR              32.49                   
 24 Behnen, Louis E     11 Middies-MR             32.62                   
 25 Cashin, Michael J   11 LBA-MR                 32.68                   
 26 Ling, Kevin         12 LIAC-MR                32.74                   
 27 Conaton, Patrick A  11 GAEL-MR                32.86                   
 28 Cicalese, Anthony   12 SSL-MR                 32.92                   
 29 Carlino, Keith A    12 MSC-MR                 32.93                   
 30 McAllister, Dylan   12 IA-MR                  33.01                   
 31 Santoro, Philip M   12 TVSC-MR                33.13                   
 32 Blacker, Aaron M    11 Bgnw Marlins-MR        33.18                   
 33 Carey, Jack T       11 NY Sharks-MR           33.22                   
 33 Murphy, Robert M    12 CSC-MR                 33.22                   
 35 Cerutti, Christoph  12 SMC-MR                 33.32                   
 36 Singer, Nathan Q    12 NY Sharks-MR           33.49                   
 37 O'Hagan, Chris M    12 GAEL-MR                33.59                   
 38 Campagna, Steven J  12 NDAC-MR                33.63                   
 39 St Vincent, Tommy   12 SMC-MR                 33.72                   
 40 Treanor, Dallan B   12 MWSC-MR                33.93                   
 41 Ashburn, Zachary J  12 Big Blue-MR            33.96                   
 42 McLaughlin, James   12 Bgnw Marlins-MR        34.07                   
 43 Shields, Brandon    12 TRS-MR                 34.27                   
 44 Molano, Zachary     12 Tmsuffolk-MR           34.70                   
 -- Zorgman, Ruan J     11 Bgnw Marlins-MR          DQ                    
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 56.81        1996 Nicholas Pai, MSC                            
       METRO: M 55.84    5/1/1996 Nicholas Pai, MSC-MR                         
                50.49  NAT
                51.09  N-18
                51.79  JRN
                53.09  NCSA
                55.09  SECT
                59.69  T16
              1:08.79  ZQ
              1:12.09  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kowalsky, Austin J  12 Express Swimming-MR  1:01.33    1:00.49 ZQ      20  
                  29.50     1:00.49 (30.99)                                        
  2 MO, Samuel          12 Badger-MR            1:00.63    1:00.87 ZQ      17  
                  29.50     1:00.87 (31.37)                                        
  3 Hu-Van Wright, En-  12 Agua Swim Team-MR    1:01.39    1:01.10 ZQ      16  
                  29.76     1:01.10 (31.34)                                        
  4 Yamout, Nader       12 Twisters-MR          1:01.60    1:01.36 ZQ      15  
                  29.36     1:01.36 (32.00)                                        
  5 Torres, David J     12 Twisters-MR          1:02.40    1:01.72 ZQ      14  
                  30.05     1:01.72 (31.67)                                        
  6 Foley, Brian        12 NY Sharks-MR         1:02.91    1:02.38 ZQ      13  
                  30.49     1:02.38 (31.89)                                        
  7 Dutton, Matthew T   12 HAA-MR               1:02.93    1:02.51 ZQ      12  
                  30.41     1:02.51 (32.10)                                        
  8 Ginsberg, Matthew   12 Middies-MR           1:03.40    1:02.67 ZQ      11  
                  30.79     1:02.67 (31.88)                                        
B - Final
  9 Carr, Charlie M     12 Bgnw Marlins-MR      1:03.79    1:02.51 ZQ       9  
                  30.23     1:02.51 (32.28)                                        
 10 Nangle, JT T        12 Middies-MR           1:05.31    1:04.75 ZQ       7  
                  31.08     1:04.75 (33.67)                                        
 11 Volkov, Sasha A     12 Badger-MR            1:04.78    1:04.87 ZQ       6  
                  31.18     1:04.87 (33.69)                                        
 12 Dervisevic, Alen    12 Twisters-MR          1:06.42    1:05.48 ZQ       5  
                  31.52     1:05.48 (33.96)                                        
 13 Alderson, Ryan P    12 MSC-MR               1:06.60    1:05.49 ZQ       4  
                  32.09     1:05.49 (33.40)                                        
 14 Lu, Michael S       12 Middies-MR           1:07.45    1:05.62 ZQ       3  
                  31.45     1:05.62 (34.17)                                        
 15 Towne, Mitchell R   12 Badger-MR            1:05.34    1:06.06 ZQ       2  
                  31.95     1:06.06 (34.11)                                        
 16 LeGuyader, Travis   12 IA-MR                1:05.79    1:07.89 ZQ       1  
                  32.32     1:07.89 (35.57)                                        
Preliminaries
 17 MO, Daniel G        11 Badger-MR            1:07.57                   
                  32.75     1:07.57 (34.82)                                        
 18 Warnon, Raphael A   12 Aqua Gems-MR         1:07.73                   
                  33.65     1:07.73 (34.08)                                        
 19 Domagala, Michael   11 Twisters-MR          1:07.77                   
                  32.85     1:07.77 (34.92)                                        
 20 Graham, Danny       12 Express Swimming-MR  1:07.78                   
                  32.68     1:07.78 (35.10)                                        
 21 Ling, Kevin         12 LIAC-MR              1:07.82                   
                  32.46     1:07.82 (35.36)                                        
 22 Griffin, Dakota J   12 NDAC-MR              1:08.41                   
                1:10.15         1:08.41 ( )                                        
 23 Barry, Charles C    11 Badger-MR            1:08.45                   
 24 Olin, Evan D        12 Bgnw Marlins-MR      1:08.50                   
 25 Salcedo, Matt       12 LIAC-MR              1:08.77                   
                  33.76     1:08.77 (35.01)                                        
 26 Carducci, Matthew   12 Middies-MR           1:08.89                   
                  34.50     1:08.89 (34.39)                                        
 27 Haas, Simon         12 MSC-MR               1:09.23                   
                  33.02     1:09.23 (36.21)                                        
 28 Farm, Eric R        12 COND-MR              1:09.68                   
                  33.30     1:09.68 (36.38)                                        
 29 Conaton, Patrick A  11 GAEL-MR              1:09.74                   
                  33.83     1:09.74 (35.91)                                        
 30 Behnen, Louis E     11 Middies-MR           1:09.90                   
 31 St Vincent, Tommy   12 SMC-MR               1:10.22                   
                  33.62     1:10.22 (36.60)                                        
 32 Hogan, Brett R      12 Badger-MR            1:10.31                   
                  34.42     1:10.31 (35.89)                                        
 33 Tesser, Josh D      12 Bgnw Marlins-MR      1:10.41                   
                  33.96     1:10.41 (36.45)                                        
 34 Malkin, Charles C   12 North Shore-MR       1:10.49                   
                  33.53     1:10.49 (36.96)                                        
 35 Santoro, Philip M   12 TVSC-MR              1:10.58                   
                  33.22     1:10.58 (37.36)                                        
 36 Rosen, Alex J       11 Bgnw Marlins-MR      1:10.71                   
 37 Parisi, Joey N      12 Tmsuffolk-MR         1:10.75                   
                  34.40     1:10.75 (36.35)                                        
 38 O'Hagan, Chris M    12 GAEL-MR              1:10.80                   
                  34.10     1:10.80 (36.70)                                        
 39 Treanor, Dallan B   12 MWSC-MR              1:11.16                   
                  34.48     1:11.16 (36.68)                                        
 40 Clarke, Kristopher  12 Express Swimming-MR  1:11.57                   
                  34.64     1:11.57 (36.93)                                        
 41 Cicalese, Anthony   12 SSL-MR               1:11.64                   
 42 Krosser, Jared M    12 Bgnw Marlins-MR      1:11.76                   
                  34.57     1:11.76 (37.19)                                        
 43 Strothenke, MarK J  12 VAC-MR               1:12.02                   
                  34.01     1:12.02 (38.01)                                        
 44 McLaughlin, James   12 Bgnw Marlins-MR      1:12.13                   
                  35.46     1:12.13 (36.67)                                        
 45 Cerutti, Christoph  12 SMC-MR               1:12.23                   
                  35.01     1:12.23 (37.22)                                        
 46 Singer, Nathan Q    12 NY Sharks-MR         1:12.60                   
                  35.65     1:12.60 (36.95)                                        
 47 Dalton, Beau R      12 Badger-MR            1:12.68                   
                  35.02     1:12.68 (37.66)                                        
 48 Lyons, Sean P       12 Badger-MR            1:12.89                   
                  34.81     1:12.89 (38.08)                                        
 49 Simkins, Robert T   11 Tmsuffolk-MR         1:13.21                   
                  36.19     1:13.21 (37.02)                                        
 50 Blacker, Aaron M    11 Bgnw Marlins-MR      1:13.26                   
                  35.14     1:13.26 (38.12)                                        
 51 Cashin, Michael J   11 LBA-MR               1:13.29                   
                  35.04     1:13.29 (38.25)                                        
 52 Stuart, Ian D       12 Aqua Gems-MR         1:13.34                   
                  35.06     1:13.34 (38.28)                                        
 53 Carey, Jack T       11 NY Sharks-MR         1:14.24                   
                  35.68     1:14.24 (38.56)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 2:02.97   2/16/2002 Tristan L Hastings, BGNW Marlins           
       METRO: M 2:00.39    3/2/2002 Tristan Hastings, BGNW-MR                  
                1:49.59  NAT
                1:50.79  N-18
                1:52.29  JRN
                1:54.79  NCSA
                1:59.39  SECT
                2:10.69  T16
                2:31.99  ZQ
                2:39.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Torres, David J     12 Twisters-MR          2:11.52    2:10.93 ZQ      20  
                  30.27     1:02.92 (32.65)     1:36.90 (33.98)     2:10.93 (34.03)
  2 Hu-Van Wright, En-  12 Agua Swim Team-MR    2:16.28    2:13.04 ZQ      17  
                  30.64     1:04.49 (33.85)     1:39.27 (34.78)     2:13.04 (33.77)
  3 Foley, Brian        12 NY Sharks-MR         2:14.60    2:14.14 ZQ      16  
                  32.36     1:06.69 (34.33)     1:40.67 (33.98)     2:14.14 (33.47)
  4 MO, Samuel          12 Badger-MR            2:14.62    2:14.39 ZQ      15  
                  31.16     1:04.86 (33.70)     1:40.19 (35.33)     2:14.39 (34.20)
  5 Nangle, JT T        12 Middies-MR           2:17.44    2:18.44 ZQ      14  
                  32.29     1:07.36 (35.07)     1:43.17 (35.81)     2:18.44 (35.27)
  6 Dutton, Matthew T   12 HAA-MR               2:22.35    2:19.93 ZQ      13  
                  32.15     1:07.85 (35.70)     1:43.91 (36.06)     2:19.93 (36.02)
  7 Dervisevic, Alen    12 Twisters-MR          2:21.99    2:21.87 ZQ      12  
                  32.68     1:08.30 (35.62)     1:45.60 (37.30)     2:21.87 (36.27)
 -- Ginsberg, Matthew   12 Middies-MR           2:16.20         DQ        
                  31.96     1:06.25 (34.29)     1:41.79 (35.54)          DQ (35.27)
B - Final
  9 Barry, Charles C    11 Badger-MR            2:24.52    2:20.17 ZQ       9  
                  34.48     1:10.44 (35.96)     1:46.38 (35.94)     2:20.17 (33.79)
 10 Lu, Michael S       12 Middies-MR           2:24.37    2:20.21 ZQ       7  
                  32.59     1:08.56 (35.97)     1:44.54 (35.98)     2:20.21 (35.67)
 11 Warnon, Raphael A   12 Aqua Gems-MR         2:23.94    2:21.21 ZQ       6  
                  33.25     1:08.96 (35.71)     1:45.82 (36.86)     2:21.21 (35.39)
 12 LeGuyader, Travis   12 IA-MR                2:24.51    2:23.84 ZQ       5  
                  33.51     1:10.38 (36.87)     1:47.83 (37.45)     2:23.84 (36.01)
 13 Graham, Danny       12 Express Swimming-MR  2:26.85    2:24.20 ZQ       4  
                  33.33     1:09.88 (36.55)     1:47.48 (37.60)     2:24.20 (36.72)
 14 Santoro, Philip M   12 TVSC-MR              2:26.40    2:24.25 ZQ       3  
                  32.82     1:09.32 (36.50)     1:47.11 (37.79)     2:24.25 (37.14)
 15 Towne, Mitchell R   12 Badger-MR            2:26.13    2:26.89 ZQ       2  
                  32.39     1:10.93 (38.54)     1:49.39 (38.46)     2:26.89 (37.50)
 16 Rosen, Alex J       11 Bgnw Marlins-MR      2:27.67    2:28.92 ZQ       1  
                  34.29     1:11.55 (37.26)     1:50.58 (39.03)     2:28.92 (38.34)
Preliminaries
  2 Carr, Charlie M     12 Bgnw Marlins-MR      2:13.07                   
                  30.53     1:04.00 (33.47)     1:39.09 (35.09)     2:13.07 (33.98)
 14 Alderson, Ryan P    12 MSC-MR               2:24.62                   
                  34.03     1:11.33 (37.30)     1:49.05 (37.72)     2:24.62 (35.57)
 19 Olin, Evan D        12 Bgnw Marlins-MR      2:29.38                   
                  34.43     1:12.50 (38.07)     1:52.24 (39.74)     2:29.38 (37.14)
 20 Byrne, Greg J       12 MWSC-MR              2:29.84                   
                  35.40     1:13.08 (37.68)     1:51.52 (38.44)     2:29.84 (38.32)
 21 Behnen, Louis E     11 Middies-MR           2:30.13                   
                  35.61     1:14.06 (38.45)     1:52.70 (38.64)     2:30.13 (37.43)
 22 Cicalese, Anthony   12 SSL-MR               2:30.74                   
                  37.40     1:15.99 (38.59)     1:54.23 (38.24)     2:30.74 (36.51)
 23 Kim, Sean Y         11 LIAC-MR              2:31.89                   
                  37.08     1:15.23 (38.15)     1:54.41 (39.18)     2:31.89 (37.48)
 24 Schaub, Kevin F     12 COND-MR              2:32.30                   
 25 Clarke, Kristopher  12 Express Swimming-MR  2:32.45                   
                  35.73     1:14.99 (39.26)     1:54.54 (39.55)     2:32.45 (37.91)
 26 Singer, Nathan Q    12 NY Sharks-MR         2:33.24                   
                  36.46     1:16.40 (39.94)     1:56.84 (40.44)     2:33.24 (36.40)
 27 Hogan, Brett R      12 Badger-MR            2:33.53                   
                  36.40     1:15.41 (39.01)     1:55.56 (40.15)     2:33.53 (37.97)
 28 Lin, Kevin          12 Twisters-MR          2:33.82                   
                  36.07     1:14.89 (38.82)     1:54.61 (39.72)     2:33.82 (39.21)
 29 Turcotte, Sawyer A  12 Middies-MR           2:34.07                   
                  36.82     1:16.17 (39.35)     1:55.73 (39.56)     2:34.07 (38.34)
 30 Coleman, Gregory M  12 IA-MR                2:34.28                   
                  36.15     1:15.77 (39.62)     1:55.79 (40.02)     2:34.28 (38.49)
 31 Hogan, Colin J      11 Badger-MR            2:34.59                   
                  36.95     1:15.80 (38.85)     1:56.72 (40.92)     2:34.59 (37.87)
 32 Blacker, Aaron M    11 Bgnw Marlins-MR      2:34.64                   
                  35.90     1:15.70 (39.80)     1:56.07 (40.37)     2:34.64 (38.57)
 33 McLaughlin, James   12 Bgnw Marlins-MR      2:34.99                   
                  36.15     1:15.38 (39.23)     1:55.41 (40.03)     2:34.99 (39.58)
 34 Pu, Austin          11 Twisters-MR          2:35.22                   
                  35.75     1:15.41 (39.66)     1:56.18 (40.77)     2:35.22 (39.04)
 35 Cashin, Michael J   11 LBA-MR               2:35.56                   
                  17.42   2:35.56 (2:18.14)                                        
 36 Blackburn, John F   12 Middies-MR           2:35.57                   
                  36.77     1:16.57 (39.80)     1:57.15 (40.58)     2:35.57 (38.42)
 37 Yeo, Maxwell Z      12 Agua Swim Team-MR    2:36.38                   
                  37.25     1:16.79 (39.54)     1:57.47 (40.68)     2:36.38 (38.91)
 38 Dalton, Beau R      12 Badger-MR            2:36.50                   
                  36.91     1:17.31 (40.40)     1:58.07 (40.76)     2:36.50 (38.43)
 39 Darcy, Matthew J    11 Sachem-MR            2:37.44                   
                  37.57     1:17.55 (39.98)     1:57.90 (40.35)     2:37.44 (39.54)
 40 Rueda, Diego C      11 Agua Swim Team-MR    2:37.67                   
                  38.03     1:18.41 (40.38)     1:58.87 (40.46)     2:37.67 (38.80)
 41 Purdy, Evan S       12 TVSC-MR              2:38.71                   
                  37.74     1:18.79 (41.05)     1:59.97 (41.18)     2:38.71 (38.74)
 42 Hall, Andrew T      12 Middies-MR           2:39.99                   
                  37.64     1:17.99 (40.35)     1:58.97 (40.98)     2:39.99 (41.02)
 43 McNamara, Shane M   11 Middies-MR           2:40.72                   
                  39.05     1:20.95 (41.90)     2:02.46 (41.51)     2:40.72 (38.26)
 44 Pon, Bryan E        11 Middies-MR           2:42.96                   
                  38.46     1:19.30 (40.84)     2:01.35 (42.05)     2:42.96 (41.61)
 45 Broderick, Joseph   11 WISC-MR              2:43.05                   
                  38.32     1:19.44 (41.12)     2:01.98 (42.54)     2:43.05 (41.07)
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 29.16        1994 Chris Miller, LIAC                           
       METRO: M 28.24    5/1/1994 Chris Miller, LIAC-MR                        
                31.19  T16
                36.09  ZQ
                38.09  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Torres, David J     12 Twisters-MR            31.78      31.36 ZQ      20  
  2 Singer, Nathan Q    12 NY Sharks-MR           32.10      32.05 ZQ      17  
  3 Ke, Richard M       12 LIAC-MR                33.19      32.51 ZQ      16  
  4 Rappaport, Will L   12 Bgnw Marlins-MR        33.46      32.63 ZQ      15  
  5 Ching, Benjamin G   12 Twisters-MR            33.55      32.89 ZQ      14  
  6 Lu, Michael S       12 Middies-MR             34.02      33.49 ZQ      13  
  7 Fierro Joyce, Bill  12 Badger-MR              33.47      33.97 ZQ      12  
  8 Zorgman, Ruan J     11 Bgnw Marlins-MR        34.92      34.76 ZQ      11  
B - Final
  9 Ling, Kevin         12 LIAC-MR                35.94      35.16 ZQ       9  
 10 Simkins, Robert T   11 Tmsuffolk-MR           36.50      35.54 ZQ       7  
 11 Krosser, Jared M    12 Bgnw Marlins-MR        36.53      36.40 JO       6  
 12 Treanor, Dallan B   12 MWSC-MR                37.23      37.15 JO       5  
 13 MO, Daniel G        11 Badger-MR              37.66      37.46 JO       4  
 14 Blacker, Aaron M    11 Bgnw Marlins-MR        37.65      37.79 JO       3  
Preliminaries
 10 Schaub, Kevin F     12 COND-MR                35.99                   
 11 Kelleher, Andrew    11 Scd-Mr-MR              36.00                   
 11 McAllister, Dylan   12 IA-MR                  36.00                   
B - Final
 13 Tremain, Max        11 Badger-MR              36.20                   
 17 Mercurio, Joseph    11 Twisters-MR            37.39                   
Preliminaries
 18 McNamara, Shane M   11 Middies-MR             37.58                   
 20 Wilson, Timothy     12 Sachem-MR              37.66                   
 22 Mackrel, Julian A   12 NDAC-MR                37.67                   
 23 Byrne, Cameron A    11 Sachem-MR              37.73                   
 24 Drennan, Patrick M  11 WISC-MR                37.77                   
 25 Shiraishi, Sora T   12 Middies-MR             37.86                   
 26 Cavotti, Spencer    11 NDAC-MR                38.01                   
 27 Danin, Marc C       12 WISC-MR                38.13                   
 28 Pu, Austin          11 Twisters-MR            38.19                   
 29 Zhivkov, Panio G    12 APEX-MR                38.29                   
 30 Avila, Jon-Anthony  12 COND-MR                39.36                   
 31 Johnson, Sam H      12 Bgnw Marlins-MR        39.37                   
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 1:04.23        1994 Chris Miller, LIAC                         
       METRO: M 1:00.84    5/1/1994 Chris Miller, LIAC-MR                      
                  56.69  NAT
                  57.29  N-18
                  58.29  JRN
                  59.49  NCSA
                1:02.19  SECT
                1:07.29  T16
                1:18.29  ZQ
                1:24.09  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Torres, David J     12 Twisters-MR          1:08.86    1:07.53 ZQ      20  
                  31.75     1:07.53 (35.78)                                        
  2 Singer, Nathan Q    12 NY Sharks-MR         1:10.65    1:10.10 ZQ      17  
                  32.75     1:10.10 (37.35)                                        
  3 Rappaport, Will L   12 Bgnw Marlins-MR      1:13.68    1:11.06 ZQ      16  
                  32.87     1:11.06 (38.19)                                        
  4 MO, Samuel          12 Badger-MR            1:13.12    1:11.45 ZQ      15  
                  33.79     1:11.45 (37.66)                                        
  5 Ke, Richard M       12 LIAC-MR              1:13.33    1:11.58 ZQ      14  
                  33.77     1:11.58 (37.81)                                        
  6 Ching, Benjamin G   12 Twisters-MR          1:14.05    1:12.35 ZQ      13  
                  33.94     1:12.35 (38.41)                                        
  7 Fierro Joyce, Bill  12 Badger-MR            1:16.17    1:14.07 ZQ      12  
                  35.15     1:14.07 (38.92)                                        
  8 Lu, Michael S       12 Middies-MR           1:15.40    1:14.88 ZQ      11  
                  35.28     1:14.88 (39.60)                                        
B - Final
  9 Ling, Kevin         12 LIAC-MR              1:16.50    1:14.84 ZQ       9  
                  34.68     1:14.84 (40.16)                                        
 10 Zorgman, Ruan J     11 Bgnw Marlins-MR      1:20.15    1:16.60 ZQ       7  
                  36.22     1:16.60 (40.38)                                        
 11 Kelleher, Andrew    11 Scd-Mr-MR            1:16.65    1:16.74 ZQ       6  
                  35.73     1:16.74 (41.01)                                        
 12 Tremain, Max        11 Badger-MR            1:17.98    1:18.40 JO       5  
                  37.89     1:18.40 (40.51)                                        
 13 McNamara, Shane M   11 Middies-MR           1:20.17    1:19.13 JO       4  
                  37.87     1:19.13 (41.26)                                        
 14 Rosen, Alex J       11 Bgnw Marlins-MR      1:20.43    1:19.17 JO       3  
                  37.12     1:19.17 (42.05)                                        
 15 Shiraishi, Sora T   12 Middies-MR           1:21.20    1:20.84 JO       2  
                  39.48     1:20.84 (41.36)                                        
 16 Wasserman, Kurt M   12 Bgnw Marlins-MR      1:21.69    1:21.83 JO       1  
                  38.41     1:21.83 (43.42)                                        
Preliminaries
 15 Cummings, Thomas F  12 COND-MR              1:21.02                   
 18 Treanor, Dallan B   12 MWSC-MR              1:21.91                   
                  38.80     1:21.91 (43.11)                                        
 19 Simkins, Robert T   11 Tmsuffolk-MR         1:21.98                   
                  39.99     1:21.98 (41.99)                                        
 20 MO, Daniel G        11 Badger-MR            1:22.04                   
                  39.11     1:22.04 (42.93)                                        
 21 McAllister, Dylan   12 IA-MR                1:22.24                   
                  38.67     1:22.24 (43.57)                                        
 22 Danin, Marc C       12 WISC-MR              1:22.33                   
                  38.48     1:22.33 (43.85)                                        
 23 Campagna, Steven J  12 NDAC-MR              1:22.45                   
                  38.82     1:22.45 (43.63)                                        
 24 Warnon, Raphael A   12 Aqua Gems-MR         1:22.49                   
                  39.45     1:22.49 (43.04)                                        
 24 Cavotti, Spencer    11 NDAC-MR              1:22.49                   
                  38.46     1:22.49 (44.03)                                        
 26 Murphy, Robert M    12 CSC-MR               1:22.71                   
                  39.00     1:22.71 (43.71)                                        
 27 Yin, Jonathan W     12 TVSC-MR              1:23.19                   
                  38.69     1:23.19 (44.50)                                        
 28 Darcy, Matthew J    11 Sachem-MR            1:23.26                   
                  39.22     1:23.26 (44.04)                                        
 29 Rueda, Diego C      11 Agua Swim Team-MR    1:23.33                   
                  39.38     1:23.33 (43.95)                                        
 30 Wilson, Timothy     12 Sachem-MR            1:23.51                   
                  38.61     1:23.51 (44.90)                                        
 31 Dong, Richard       11 Twisters-MR          1:23.58                   
                  38.81     1:23.58 (44.77)                                        
 32 Palumbo, Taylor S   12 Bgnw Marlins-MR      1:23.74                   
                  39.58     1:23.74 (44.16)                                        
 33 Pu, Austin          11 Twisters-MR          1:24.05                   
                  40.13     1:24.05 (43.92)                                        
 34 Carey, Jack T       11 NY Sharks-MR         1:24.89                   
                  40.01     1:24.89 (44.88)                                        
 35 Johnson, Sam H      12 Bgnw Marlins-MR      1:25.69                   
                  40.12     1:25.69 (45.57)                                        
 36 Blacker, Aaron M    11 Bgnw Marlins-MR      1:25.78                   
                  40.11     1:25.78 (45.67)                                        
 36 Drennan, Patrick M  11 WISC-MR              1:25.78                   
 38 Hesse, Niklas A     12 TVSC-MR              1:26.00                   
                  40.63     1:26.00 (45.37)                                        
 39 Turcotte, Sawyer A  12 Middies-MR           1:27.19                   
                  41.40     1:27.19 (45.79)                                        
 40 Salle, Matthew J    12 PBAC-MR              1:31.81                   
                  41.59     1:31.81 (50.22)                                        
 -- Tesser, Josh D      12 Bgnw Marlins-MR          DQ                    
                  42.70          DQ (46.87)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 2:24.96   3/16/2007 David J Torres, TWISTERS                   
       METRO: M 2:20.71   3/27/2003 Timothy Nam, FLY-MR                        
                2:03.39  NAT
                2:04.59  N-18
                2:07.19  JRN
                2:09.79  NCSA
                2:15.39  SECT
                2:27.89  T16
                2:50.39  ZQ
                2:59.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Torres, David J     12 Twisters-MR          2:24.96    2:25.89 T16     20  
                  33.49     1:09.77 (36.28)     1:48.68 (38.91)     2:25.89 (37.21)
  2 Singer, Nathan Q    12 NY Sharks-MR         2:36.06    2:33.03 ZQ      17  
                  33.47     1:11.88 (38.41)     1:52.47 (40.59)     2:33.03 (40.56)
  3 Ching, Benjamin G   12 Twisters-MR          2:40.99    2:35.93 ZQ      16  
                  34.56     1:14.43 (39.87)     1:55.97 (41.54)     2:35.93 (39.96)
  4 Ling, Kevin         12 LIAC-MR              2:38.96    2:38.12 ZQ      15  
                  34.45     1:15.01 (40.56)     1:56.52 (41.51)     2:38.12 (41.60)
  5 Lu, Michael S       12 Middies-MR           2:39.78    2:38.98 ZQ      14  
                  35.96     1:16.79 (40.83)     1:57.71 (40.92)     2:38.98 (41.27)
  6 Rappaport, Will L   12 Bgnw Marlins-MR      2:37.88    2:42.78 ZQ      13  
                  33.64     1:13.93 (40.29)     1:58.09 (44.16)     2:42.78 (44.69)
  7 Fierro Joyce, Bill  12 Badger-MR            2:45.08    2:44.20 ZQ      12  
                  37.20     1:18.79 (41.59)     2:01.31 (42.52)     2:44.20 (42.89)
  8 Tremain, Max        11 Badger-MR            2:45.54    2:45.02 ZQ      11  
                  36.76     1:18.50 (41.74)     2:02.34 (43.84)     2:45.02 (42.68)
B - Final
  9 McNamara, Shane M   11 Middies-MR           2:48.10    2:47.26 ZQ       9  
                  38.71     1:21.06 (42.35)     2:04.58 (43.52)     2:47.26 (42.68)
 10 Byrne, Greg J       12 MWSC-MR              2:51.40    2:49.10 ZQ       7  
                  37.91     1:20.67 (42.76)     2:05.10 (44.43)     2:49.10 (44.00)
 11 Shiraishi, Sora T   12 Middies-MR           2:49.33    2:49.58 ZQ       6  
                  38.87     1:22.43 (43.56)     2:06.47 (44.04)     2:49.58 (43.11)
 12 Turcotte, Sawyer A  12 Middies-MR           2:53.49    2:53.21 JO       5  
                  39.01     1:22.60 (43.59)     2:08.39 (45.79)     2:53.21 (44.82)
 13 Rueda, Diego C      11 Agua Swim Team-MR    2:56.23    2:53.37 JO       4  
                  39.64     1:24.47 (44.83)     2:09.71 (45.24)     2:53.37 (43.66)
 14 Cummings, Thomas F  12 COND-MR              2:52.26    2:54.71 JO       3  
                  39.90     1:23.73 (43.83)     2:09.53 (45.80)     2:54.71 (45.18)
 15 Cavotti, Spencer    11 NDAC-MR              2:54.94    2:54.89 JO       2  
                  37.97     1:23.15 (45.18)     2:09.00 (45.85)     2:54.89 (45.89)
 16 Darcy, Matthew J    11 Sachem-MR            2:53.87    2:55.82 JO       1  
                  40.38     1:25.81 (45.43)     2:10.77 (44.96)     2:55.82 (45.05)
Preliminaries
 17 Palumbo, Taylor S   12 Bgnw Marlins-MR      2:56.31                   
                  39.78     1:26.08 (46.30)     2:11.29 (45.21)     2:56.31 (45.02)
 18 Pu, Austin          11 Twisters-MR          2:56.59                   
                  40.25     1:25.60 (45.35)     2:11.40 (45.80)     2:56.59 (45.19)
 19 Krosser, Jared M    12 Bgnw Marlins-MR      2:59.57                   
                  39.62     1:25.57 (45.95)     2:12.90 (47.33)     2:59.57 (46.67)
 20 Campagna, Steven J  12 NDAC-MR              3:01.96                   
                  39.82     1:26.59 (46.77)     2:14.77 (48.18)     3:01.96 (47.19)
 21 Tesser, Josh D      12 Bgnw Marlins-MR      3:05.03                   
                  40.23     1:27.23 (47.00)     2:16.38 (49.15)     3:05.03 (48.65)
 22 Blacker, Aaron M    11 Bgnw Marlins-MR      3:10.45                   
                  41.43     1:30.29 (48.86)     2:21.56 (51.27)     3:10.45 (48.89)
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 25.59        1998 Christopher Pai, MSC                         
       METRO: M 25.42    5/1/2000 Norman Scott, BSC-MR                         
                26.49  T16
                30.59  ZQ
                32.09  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Yang, Patrick       12 LIAC-MR                25.98      25.62 T16     20  
  2 Kowalsky, Austin J  12 Express Swimming-MR    27.00      26.37 T16     17  
  3 MO, Samuel          12 Badger-MR              26.94      26.90 ZQ      16  
  4 Volkov, Sasha A     12 Badger-MR              26.79      26.99 ZQ      15  
  5 Dutton, Matthew T   12 HAA-MR                 27.24      27.09 ZQ      14  
  6 Hu-Van Wright, En-  12 Agua Swim Team-MR      27.60      27.56 ZQ      13  
  7 Carducci, Matthew   12 Middies-MR             28.59      27.99 ZQ      12  
B - Final
  9 Lennon, Michael J   12 LIAC-MR                28.65      28.15 ZQ       9  
 10 Carr, Charlie M     12 Bgnw Marlins-MR        28.76      28.26 ZQ       7  
 11 Rappaport, Will L   12 Bgnw Marlins-MR        28.78      28.42 ZQ       6  
 12 Schaub, Kevin F     12 COND-MR                29.70      29.08 ZQ       5  
 13 Foley, Brian        12 NY Sharks-MR           28.98      29.11 ZQ       4  
 14 Murphy, Robert M    12 CSC-MR                 29.34      29.34 ZQ       3  
 15 Graham, Danny       12 Express Swimming-MR    29.56      29.62 ZQ       2  
 16 Barry, Charles C    11 Badger-MR              29.78      30.04 ZQ       1  
A - Final
  7 Domagala, Michael   11 Twisters-MR            28.39                   
Preliminaries
 14 Malkin, Charles C   12 North Shore-MR         29.39                   
 18 Salcedo, Matt       12 LIAC-MR                29.88                   
 19 Campagna, Steven J  12 NDAC-MR                29.89                   
 20 Griffin, Dakota J   12 NDAC-MR                29.92                   
 21 Carey, Jack T       11 NY Sharks-MR           30.04                   
 22 Mercurio, Joseph    11 Twisters-MR            30.08                   
 23 O'Hagan, Chris M    12 GAEL-MR                30.10                   
 24 Dervisevic, Alen    12 Twisters-MR            30.11                   
 25 St Vincent, Tommy   12 SMC-MR                 30.46                   
 26 Byrne, Greg J       12 MWSC-MR                30.52                   
 27 Stuart, Ian D       12 Aqua Gems-MR           30.56                   
 28 MO, Daniel G        11 Badger-MR              30.59                   
 29 Ashburn, Zachary J  12 Big Blue-MR            30.61                   
 30 Tesser, Josh D      12 Bgnw Marlins-MR        30.64                   
 31 Ching, Benjamin G   12 Twisters-MR            30.81                   
 32 Lin, Kevin          12 Twisters-MR            30.85                   
 33 Konarski, Kevin R   11 LIND-MR                31.07                   
 34 Simkins, Robert T   11 Tmsuffolk-MR           31.25                   
 35 Treanor, Dallan B   12 MWSC-MR                31.26                   
 36 Yin, Jonathan W     12 TVSC-MR                31.35                   
 37 Cannon, Christophe  12 CSC-MR                 31.57                   
 38 Santoro, Philip M   12 TVSC-MR                31.58                   
 39 Dalton, Beau R      12 Badger-MR              31.63                   
 40 Lyons, Sean P       12 Badger-MR              31.93                   
 41 Blacker, Aaron M    11 Bgnw Marlins-MR        31.97                   
 42 Hogan, Colin J      11 Badger-MR              31.99                   
 43 Carlino, Keith A    12 MSC-MR                 32.06                   
 44 Zuo, Vance          12 LIAC-MR                32.13                   
 45 Eid, Alex           12 Badger-MR              32.30                   
 46 Krosser, Jared M    12 Bgnw Marlins-MR        32.68                   
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 57.10   3/18/2007 Patrick Yang, LIAC -MR                       
       METRO: M 56.20    5/1/2000 Norman Scott, BSC-MR                         
                49.49  NAT
                50.09  N-18
                50.79  JRN
                51.89  NCSA
                53.89  SECT
                59.09  T16
              1:08.59  ZQ
              1:14.49  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Yang, Patrick       12 LIAC-MR                59.99      57.10#T16     20  
                  26.70       57.10 (30.40)                                        
  2 Kowalsky, Austin J  12 Express Swimming-MR  1:00.99      58.90 T16     17  
                  27.26       58.90 (31.64)                                        
  3 Yamout, Nader       12 Twisters-MR            58.55      58.96 T16     16  
                  27.64       58.96 (31.32)                                        
  4 Volkov, Sasha A     12 Badger-MR            1:01.69    1:00.55 ZQ      15  
                  27.47     1:00.55 (33.08)                                        
  5 MO, Samuel          12 Badger-MR            1:00.97    1:01.16 ZQ      14  
                  28.45     1:01.16 (32.71)                                        
  6 Dutton, Matthew T   12 HAA-MR               1:03.52    1:01.62 ZQ      13  
                  28.51     1:01.62 (33.11)                                        
  7 Lennon, Michael J   12 LIAC-MR              1:03.40    1:02.59 ZQ      12  
                  30.09     1:02.59 (32.50)                                        
  8 Carducci, Matthew   12 Middies-MR           1:03.80    1:03.35 ZQ      11  
                  29.72     1:03.35 (33.63)                                        
B - Final
  9 Hu-Van Wright, En-  12 Agua Swim Team-MR    1:05.08    1:03.87 ZQ       9  
                  29.69     1:03.87 (34.18)                                        
 10 Graham, Danny       12 Express Swimming-MR  1:05.92    1:04.72 ZQ       7  
                  29.94     1:04.72 (34.78)                                        
 11 Barry, Charles C    11 Badger-MR            1:05.39    1:04.77 ZQ       6  
                  30.68     1:04.77 (34.09)                                        
 12 Byrne, Greg J       12 MWSC-MR              1:05.69    1:05.15 ZQ       5  
                  30.40     1:05.15 (34.75)                                        
 13 Nangle, JT T        12 Middies-MR           1:05.89    1:06.07 ZQ       4  
                  31.52     1:06.07 (34.55)                                        
 14 Salcedo, Matt       12 LIAC-MR              1:07.55    1:06.42 ZQ       3  
                  31.09     1:06.42 (35.33)                                        
 15 Ching, Benjamin G   12 Twisters-MR          1:08.50    1:06.80 ZQ       2  
                  31.03     1:06.80 (35.77)                                        
 16 Olin, Evan D        12 Bgnw Marlins-MR      1:08.96    1:07.14 ZQ       1  
                  31.12     1:07.14 (36.02)                                        
Preliminaries
  6 Carr, Charlie M     12 Bgnw Marlins-MR      1:02.67                   
                  29.19     1:02.67 (33.48)                                        
 15 O'Hagan, Chris M    12 GAEL-MR              1:07.18                   
                  31.01     1:07.18 (36.17)                                        
 16 Sherman, Sammy I    12 Agua Swim Team-MR    1:07.29                   
                  31.92     1:07.29 (35.37)                                        
 18 Malkin, Charles C   12 North Shore-MR       1:08.05                   
                  30.81     1:08.05 (37.24)                                        
 21 Tesser, Josh D      12 Bgnw Marlins-MR      1:09.16                   
                  31.94     1:09.16 (37.22)                                        
 22 Lyons, Sean P       12 Badger-MR            1:09.23                   
                  32.41     1:09.23 (36.82)                                        
 23 Murphy, Robert M    12 CSC-MR               1:09.48                   
                  31.51     1:09.48 (37.97)                                        
 24 Campagna, Steven J  12 NDAC-MR              1:09.68                   
                  31.84     1:09.68 (37.84)                                        
 25 Stuart, Ian D       12 Aqua Gems-MR         1:10.27                   
                  32.29     1:10.27 (37.98)                                        
 26 St Vincent, Tommy   12 SMC-MR               1:10.37                   
                  31.44     1:10.37 (38.93)                                        
 27 Lin, Kevin          12 Twisters-MR          1:10.58                   
                  32.22     1:10.58 (38.36)                                        
 28 Eid, Alex           12 Badger-MR            1:10.75                   
                  32.15     1:10.75 (38.60)                                        
 29 Alderson, Ryan P    12 MSC-MR               1:10.80                   
                  30.83     1:10.80 (39.97)                                        
 30 Behnen, Louis E     11 Middies-MR           1:11.23                   
                  34.31     1:11.23 (36.92)                                        
 31 Farm, Eric R        12 COND-MR              1:11.26                   
                  32.37     1:11.26 (38.89)                                        
 32 Carlino, Keith A    12 MSC-MR               1:11.45                   
                  32.98     1:11.45 (38.47)                                        
 33 Hogan, Colin J      11 Badger-MR            1:11.94                   
                  33.86     1:11.94 (38.08)                                        
 34 Krosser, Jared M    12 Bgnw Marlins-MR      1:12.05                   
                  33.89     1:12.05 (38.16)                                        
 35 Zuo, Vance          12 LIAC-MR              1:12.58                   
                  34.20     1:12.58 (38.38)                                        
 36 Simkins, Robert T   11 Tmsuffolk-MR         1:13.09                   
                  35.27     1:13.09 (37.82)                                        
 37 Blackburn, John F   12 Middies-MR           1:13.16                   
                  33.77     1:13.16 (39.39)                                        
 38 Parisi, Joey N      12 Tmsuffolk-MR         1:13.24                   
                  34.08     1:13.24 (39.16)                                        
 39 Malarczyk, Peter    12 Badger-MR            1:13.30                   
                  35.02     1:13.30 (38.28)                                        
 40 MO, Daniel G        11 Badger-MR            1:13.41                   
                  32.95     1:13.41 (40.46)                                        
 41 Clarke, Risten J    11 Bgnw Marlins-MR      1:13.60                   
 42 Shine, Stephen J    11 Bgnw Marlins-MR      1:13.87                   
                  35.69     1:13.87 (38.18)                                        
 43 Rueda, Diego C      11 Agua Swim Team-MR    1:13.89                   
                  34.44     1:13.89 (39.45)                                        
 44 Yin, Jonathan W     12 TVSC-MR              1:13.96                   
                  32.88     1:13.96 (41.08)                                        
 45 Portnoy, Martin     11 Shy/Seals-MR         1:14.35                   
                  34.56     1:14.35 (39.79)                                        
 46 Shiraishi, Sora T   12 Middies-MR           1:14.49                   
                  22.63     1:14.49 (51.86)                                        
 47 Lobien, Brent A     11 Bgnw Marlins-MR      1:14.81                   
                  34.64     1:14.81 (40.17)                                        
 48 Muller, Thomas R    12 TVSC-MR              1:15.07                   
                  35.78     1:15.07 (39.29)                                        
 49 Zorgman, Ruan J     11 Bgnw Marlins-MR      1:15.16                   
                  34.31     1:15.16 (40.85)                                        
 50 Mechanic, Dylan H   12 Pace-MR              1:15.18                   
                  34.72     1:15.18 (40.46)                                        
 51 Purdy, Evan S       12 TVSC-MR              1:15.27                   
                  34.65     1:15.27 (40.62)                                        
 52 Langaman, Matthew   11 HS-MR                1:16.12                   
                  35.15     1:16.12 (40.97)                                        
 53 Dalton, Beau R      12 Badger-MR            1:17.44                   
                  35.34     1:17.44 (42.10)                                        
 54 Blacker, Aaron M    11 Bgnw Marlins-MR      1:17.67                   
                  35.42     1:17.67 (42.25)                                        
 55 Saccurato, Aaron F  11 Bgnw Marlins-MR      1:18.49                   
                  34.56     1:18.49 (43.93)                                        
 -- Ashburn, Zachary J  12 Big Blue-MR              DQ                    
                  30.50          DQ (38.52)                                        
 -- Konarski, Kevin R   11 LIND-MR                  DQ                    
                  32.37          DQ (38.98)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 2:09.05   3/17/2007 Nader Yamout, TWISTERS                     
       METRO: M 2:08.88    2/2/2007 Nader Yamout, LGAC-MR                      
                1:50.49  NAT
                1:50.69  N-18
                1:53.19  JRN
                1:54.89  NCSA
                2:00.89  SECT
                2:12.89  T16
                2:36.99  ZQ
                2:39.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Yamout, Nader       12 Twisters-MR          2:11.12    2:09.05#T16     20  
                  28.58     1:02.02 (33.44)     1:35.98 (33.96)     2:09.05 (33.07)
  2 Kowalsky, Austin J  12 Express Swimming-MR  2:16.24    2:10.09 T16     17  
                  28.70     1:01.80 (33.10)     1:35.68 (33.88)     2:10.09 (34.41)
  3 Lennon, Michael J   12 LIAC-MR              2:16.10    2:13.20 ZQ      16  
                  30.22     1:04.78 (34.56)     1:39.44 (34.66)     2:13.20 (33.76)
  4 Yang, Patrick       12 LIAC-MR              2:18.55    2:13.34 ZQ      15  
                  28.69     1:03.58 (34.89)     1:38.90 (35.32)     2:13.34 (34.44)
  5 Ginsberg, Matthew   12 Middies-MR           2:26.31    2:21.34 ZQ      14  
                  30.33     1:05.92 (35.59)     1:43.77 (37.85)     2:21.34 (37.57)
  6 Rappaport, Will L   12 Bgnw Marlins-MR      2:21.23    2:21.54 ZQ      13  
                  29.72     1:05.03 (35.31)     1:43.26 (38.23)     2:21.54 (38.28)
  7 Graham, Danny       12 Express Swimming-MR  2:26.80    2:22.84 ZQ      12  
                  30.72     1:06.24 (35.52)     1:44.19 (37.95)     2:22.84 (38.65)
  8 Volkov, Sasha A     12 Badger-MR            2:26.96    2:25.96 ZQ      11  
                  28.33     1:06.45 (38.12)     1:45.75 (39.30)     2:25.96 (40.21)
B - Final
  9 Byrne, Greg J       12 MWSC-MR              2:27.33    2:21.85 ZQ       9  
                  31.69     1:06.75 (35.06)     1:44.44 (37.69)     2:21.85 (37.41)
 10 Barry, Charles C    11 Badger-MR            2:27.50    2:22.83 ZQ       7  
                  31.46     1:07.64 (36.18)     1:46.18 (38.54)     2:22.83 (36.65)
 11 Sherman, Sammy I    12 Agua Swim Team-MR    2:28.00    2:27.84 ZQ       6  
                  32.79     1:10.45 (37.66)     1:49.15 (38.70)     2:27.84 (38.69)
 12 Salcedo, Matt       12 LIAC-MR              2:27.87    2:28.54 ZQ       5  
                  32.96     1:12.05 (39.09)     1:50.98 (38.93)     2:28.54 (37.56)
 13 O'Hagan, Chris M    12 GAEL-MR              2:34.74    2:30.41 ZQ       4  
                  31.16     1:07.84 (36.68)     1:49.06 (41.22)     2:30.41 (41.35)
 14 Fierro Joyce, Bill  12 Badger-MR            2:31.79    2:32.23 ZQ       3  
                  32.86     1:10.89 (38.03)     1:51.21 (40.32)     2:32.23 (41.02)
 15 Tesser, Josh D      12 Bgnw Marlins-MR      2:34.68    2:33.02 ZQ       2  
                  32.78     1:12.81 (40.03)     1:53.92 (41.11)     2:33.02 (39.10)
 16 Murphy, Robert M    12 CSC-MR               2:38.27    2:35.62 ZQ       1  
                  31.93     1:10.64 (38.71)     1:53.70 (43.06)     2:35.62 (41.92)
Preliminaries
  6 Carr, Charlie M     12 Bgnw Marlins-MR      2:22.75                   
                  30.60     1:06.85 (36.25)     1:45.29 (38.44)     2:22.75 (37.46)
 15 Olin, Evan D        12 Bgnw Marlins-MR      2:32.24                   
                  33.36     1:10.05 (36.69)     1:51.52 (41.47)     2:32.24 (40.72)
 19 Shiraishi, Sora T   12 Middies-MR           2:39.37                   
                  34.63     1:15.38 (40.75)     1:57.63 (42.25)     2:39.37 (41.74)
 20 Stuart, Ian D       12 Aqua Gems-MR         2:41.80                   
                  33.08     1:17.29 (44.21)     2:01.94 (44.65)     2:41.80 (39.86)
 -- Dutton, Matthew T   12 HAA-MR                  DNF                    
 
Boys 11-12 100 Yard IM Swim-off
===============================================================================
          JO: # 58.76        1999 Shaun Armstrong, TVSC                        
       METRO: M 57.03    5/1/1999 Shaun Armstrong, TVSC-MR                     
              1:00.59  T16
              1:08.99  ZQ
              1:12.29  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Ginsberg, Matthew K       12 Middies-MR                NT    1:04.90 ZQ     
                  29.85     1:04.90 (35.05)                                        
  2 Carducci, Matthew F       12 Middies-MR                NT    1:05.09 ZQ     
                  30.15     1:05.09 (34.94)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 58.76        1999 Shaun Armstrong, TVSC                        
       METRO: M 57.03    5/1/1999 Shaun Armstrong, TVSC-MR                     
              1:00.59  T16
              1:08.99  ZQ
              1:12.29  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Yang, Patrick       12 LIAC-MR              1:01.68      59.30 T16     20  
                  26.95       59.30 (32.35)                                        
  2 Torres, David J     12 Twisters-MR          1:01.87    1:01.14 ZQ      17  
                  28.60     1:01.14 (32.54)                                        
  3 Yamout, Nader       12 Twisters-MR          1:01.52    1:01.36 ZQ      16  
                  27.89     1:01.36 (33.47)                                        
  4 MO, Samuel          12 Badger-MR            1:02.74    1:02.54 ZQ      15  
                  28.62     1:02.54 (33.92)                                        
  5 Volkov, Sasha A     12 Badger-MR            1:03.07    1:03.13 ZQ      14  
                  28.40     1:03.13 (34.73)                                        
  6 Lu, Michael S       12 Middies-MR           1:04.03    1:03.45 ZQ      13  
                  29.09     1:03.45 (34.36)                                        
  7 Ginsberg, Matthew   12 Middies-MR           1:06.44    1:03.54 ZQ      12  
                  29.49     1:03.54 (34.05)                                        
  8 Lennon, Michael J   12 LIAC-MR              1:05.05    1:05.43 ZQ      11  
                  30.19     1:05.43 (35.24)                                        
B - Final
  9 Carducci, Matthew   12 Middies-MR           1:06.44    1:06.13 ZQ       9  
                  30.00     1:06.13 (36.13)                                        
 10 Foley, Brian        12 NY Sharks-MR         1:06.57    1:06.23 ZQ       7  
                  29.33     1:06.23 (36.90)                                        
 11 Ching, Benjamin G   12 Twisters-MR          1:07.96    1:06.78 ZQ       6  
                  31.87     1:06.78 (34.91)                                        
 12 Olin, Evan D        12 Bgnw Marlins-MR      1:07.39    1:07.15 ZQ       5  
                  30.45     1:07.15 (36.70)                                        
 13 Fierro Joyce, Bill  12 Badger-MR            1:07.60    1:07.46 ZQ       4  
                  32.99     1:07.46 (34.47)                                        
 14 Ling, Kevin         12 LIAC-MR              1:08.44    1:07.51 ZQ       3  
                  31.85     1:07.51 (35.66)                                        
 15 Salcedo, Matt       12 LIAC-MR              1:07.96    1:07.85 ZQ       2  
                  31.76     1:07.85 (36.09)                                        
 16 LeGuyader, Travis   12 IA-MR                1:07.20    1:09.32 JO       1  
                  31.67     1:09.32 (37.65)                                        
Preliminaries
 17 Malkin, Charles C   12 North Shore-MR       1:08.62                   
                  31.45     1:08.62 (37.17)                                        
 18 Singer, Nathan Q    12 NY Sharks-MR         1:08.75                   
                  33.05     1:08.75 (35.70)                                        
 19 Dervisevic, Alen    12 Twisters-MR          1:09.00                   
                  32.51     1:09.00 (36.49)                                        
 20 McAllister, Dylan   12 IA-MR                1:09.41                   
                  31.62     1:09.41 (37.79)                                        
 21 Tesser, Josh D      12 Bgnw Marlins-MR      1:09.66                   
                  31.88     1:09.66 (37.78)                                        
 22 Warnon, Raphael A   12 Aqua Gems-MR         1:10.05                   
                  32.42     1:10.05 (37.63)                                        
 23 Griffin, Dakota J   12 NDAC-MR              1:10.13                   
                  31.31     1:10.13 (38.82)                                        
 24 Mackrel, Julian A   12 NDAC-MR              1:10.26                   
                  34.13     1:10.26 (36.13)                                        
 25 McNamara, Shane M   11 Middies-MR           1:10.53                   
                  34.41     1:10.53 (36.12)                                        
 26 MO, Daniel G        11 Badger-MR            1:10.56                   
                  32.42     1:10.56 (38.14)                                        
 27 Campagna, Steven J  12 NDAC-MR              1:10.59                   
                  32.31     1:10.59 (38.28)                                        
 28 Simkins, Robert T   11 Tmsuffolk-MR         1:10.67                   
                  34.32     1:10.67 (36.35)                                        
 29 Towne, Mitchell R   12 Badger-MR            1:10.69                   
                  31.93     1:10.69 (38.76)                                        
 30 Simon, Henry L      12 Bgnw Marlins-MR      1:10.72                   
                  32.87     1:10.72 (37.85)                                        
 31 Stuart, Ian D       12 Aqua Gems-MR         1:10.88                   
                  32.66     1:10.88 (38.22)                                        
 32 Eid, Alex           12 Badger-MR            1:11.21                   
                  32.76     1:11.21 (38.45)                                        
 33 Krosser, Jared M    12 Bgnw Marlins-MR      1:11.30                   
                  32.62     1:11.30 (38.68)                                        
 34 Mercurio, Joseph    11 Twisters-MR          1:11.33                   
                  32.88     1:11.33 (38.45)                                        
 35 O'Hagan, Chris M    12 GAEL-MR              1:11.49                   
                  32.26     1:11.49 (39.23)                                        
 36 Zorgman, Ruan J     11 Bgnw Marlins-MR      1:11.62                   
                  34.65     1:11.62 (36.97)                                        
 37 Pu, Austin          11 Twisters-MR          1:11.92                   
                  34.46     1:11.92 (37.46)                                        
 38 Murphy, Robert M    12 CSC-MR               1:12.69                   
                  32.05     1:12.69 (40.64)                                        
 39 Portnoy, Martin     11 Shy/Seals-MR         1:13.08                   
                  34.94     1:13.08 (38.14)                                        
 40 Cavotti, Spencer    11 NDAC-MR              1:13.18                   
                  34.27     1:13.18 (38.91)                                        
 41 Conaton, Patrick A  11 GAEL-MR              1:13.66                   
                  33.31     1:13.66 (40.35)                                        
 -- Santoro, Philip M   12 TVSC-MR                  DQ                    
                  32.45          DQ (38.22)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 2:08.67   3/17/2007 Patrick Yang, LIAC -MR                     
       METRO: M 2:06.29   3/29/2001 Shane Tusup, TS-MR                         
                1:51.29  NAT
                1:52.49  N-18
                1:53.79  JRN
                1:56.29  NCSA
                1:59.79  SECT
                2:10.49  T16
                2:29.49  ZQ
                2:34.59  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Yang, Patrick       12 LIAC-MR              2:13.47    2:08.67#T16     20  
                  26.88       59.76 (32.88)     1:39.22 (39.46)     2:08.67 (29.45)
  2 Torres, David J     12 Twisters-MR          2:14.69    2:10.07 T16     17  
                  28.63     1:01.70 (33.07)     1:39.07 (37.37)     2:10.07 (31.00)
  3 Yamout, Nader       12 Twisters-MR          2:15.01    2:12.03 ZQ      16  
                  28.13     1:01.87 (33.74)     1:41.90 (40.03)     2:12.03 (30.13)
  4 MO, Samuel          12 Badger-MR            2:16.45    2:16.15 ZQ      15  
                  29.47     1:02.92 (33.45)     1:44.80 (41.88)     2:16.15 (31.35)
  5 Volkov, Sasha A     12 Badger-MR            2:19.41    2:16.42 ZQ      14  
                  28.58     1:03.86 (35.28)     1:45.45 (41.59)     2:16.42 (30.97)
  6 Lennon, Michael J   12 LIAC-MR              2:16.54    2:16.73 ZQ      13  
                  30.04     1:04.21 (34.17)     1:46.03 (41.82)     2:16.73 (30.70)
  7 Ginsberg, Matthew   12 Middies-MR           2:20.22    2:17.42 ZQ      12  
                  30.33     1:03.95 (33.62)     1:47.33 (43.38)     2:17.42 (30.09)
  8 Hu-Van Wright, En-  12 Agua Swim Team-MR    2:19.21    2:17.46 ZQ      11  
                  30.05     1:04.69 (34.64)     1:46.80 (42.11)     2:17.46 (30.66)
B - Final
  9 Dutton, Matthew T   12 HAA-MR               2:21.60    2:16.26 ZQ       9  
                  29.98     1:03.97 (33.99)     1:46.76 (42.79)     2:16.26 (29.50)
 10 Lu, Michael S       12 Middies-MR           2:22.23    2:19.43 ZQ       7  
                  30.75     1:06.42 (35.67)     1:47.44 (41.02)     2:19.43 (31.99)
 11 Ke, Richard M       12 LIAC-MR              2:21.66    2:20.53 ZQ       6  
                  31.30     1:08.38 (37.08)     1:48.05 (39.67)     2:20.53 (32.48)
 12 Fierro Joyce, Bill  12 Badger-MR            2:23.07    2:21.75 ZQ       5  
                  31.33     1:08.87 (37.54)     1:49.76 (40.89)     2:21.75 (31.99)
 13 Carr, Charlie M     12 Bgnw Marlins-MR      2:23.47    2:22.14 ZQ       4  
                  29.97     1:04.98 (35.01)     1:49.62 (44.64)     2:22.14 (32.52)
 14 Salcedo, Matt       12 LIAC-MR              2:25.21    2:23.14 ZQ       3  
                  31.72     1:09.32 (37.60)     1:50.80 (41.48)     2:23.14 (32.34)
 15 Foley, Brian        12 NY Sharks-MR         2:23.74    2:23.17 ZQ       2  
                  31.29     1:04.62 (33.33)     1:51.34 (46.72)     2:23.17 (31.83)
 16 Ching, Benjamin G   12 Twisters-MR          2:24.74    2:26.02 ZQ       1  
                  31.38     1:10.96 (39.58)     1:52.36 (41.40)     2:26.02 (33.66)
Preliminaries
 17 Carducci, Matthew   12 Middies-MR           2:25.30                   
                  30.40     1:07.84 (37.44)     1:53.11 (45.27)     2:25.30 (32.19)
 18 Nangle, JT T        12 Middies-MR           2:25.42                   
                  31.11     1:05.63 (34.52)     1:52.31 (46.68)     2:25.42 (33.11)
 19 Graham, Danny       12 Express Swimming-MR  2:25.45                   
                  31.66     1:09.11 (37.45)     1:53.61 (44.50)     2:25.45 (31.84)
 20 Olin, Evan D        12 Bgnw Marlins-MR      2:26.03                   
                  31.20     1:07.51 (36.31)     1:53.31 (45.80)     2:26.03 (32.72)
 21 Dervisevic, Alen    12 Twisters-MR          2:26.09                   
                  30.85     1:06.85 (36.00)     1:52.64 (45.79)     2:26.09 (33.45)
 22 Byrne, Greg J       12 MWSC-MR              2:26.28                   
                  31.20     1:09.06 (37.86)     1:53.60 (44.54)     2:26.28 (32.68)
 23 Singer, Nathan Q    12 NY Sharks-MR         2:27.02                   
                  32.96     1:12.91 (39.95)     1:53.55 (40.64)     2:27.02 (33.47)
 24 Alderson, Ryan P    12 MSC-MR               2:28.58                   
                  32.30     1:10.60 (38.30)     1:57.76 (47.16)     2:28.58 (30.82)
 25 Warnon, Raphael A   12 Aqua Gems-MR         2:29.26                   
                  34.15     1:09.42 (35.27)     1:55.08 (45.66)     2:29.26 (34.18)
 26 Behnen, Louis E     11 Middies-MR           2:29.87                   
                  33.75     1:10.47 (36.72)     1:56.24 (45.77)     2:29.87 (33.63)
 27 St Vincent, Tommy   12 SMC-MR               2:29.89                   
                  32.76     1:09.98 (37.22)     1:57.87 (47.89)     2:29.89 (32.02)
 28 Rosen, Alex J       11 Bgnw Marlins-MR      2:30.82                   
                  34.81     1:13.45 (38.64)     1:57.52 (44.07)     2:30.82 (33.30)
 29 Treanor, Dallan B   12 MWSC-MR              2:31.28                   
                  34.14     1:11.39 (37.25)     1:57.42 (46.03)     2:31.28 (33.86)
 30 LeGuyader, Travis   12 IA-MR                2:31.57                   
                  32.89     1:07.97 (35.08)     1:57.84 (49.87)     2:31.57 (33.73)
 31 MO, Daniel G        11 Badger-MR            2:31.87                   
 32 McNamara, Shane M   11 Middies-MR           2:31.91                   
                  33.10     1:14.34 (41.24)     1:57.84 (43.50)     2:31.91 (34.07)
 33 Barry, Charles C    11 Badger-MR            2:32.42                   
                  33.17     1:11.90 (38.73)     2:00.61 (48.71)     2:32.42 (31.81)
 33 Towne, Mitchell R   12 Badger-MR            2:32.42                   
                  34.84     1:11.89 (37.05)     2:00.80 (48.91)     2:32.42 (31.62)
 35 Campagna, Steven J  12 NDAC-MR              2:33.16                   
                  33.32     1:12.73 (39.41)     1:58.84 (46.11)     2:33.16 (34.32)
 36 Santoro, Philip M   12 TVSC-MR              2:33.22                   
                  32.76     1:10.57 (37.81)     1:57.89 (47.32)     2:33.22 (35.33)
 37 Rueda, Diego C      11 Agua Swim Team-MR    2:33.33                   
                  34.44     1:13.63 (39.19)     1:59.69 (46.06)     2:33.33 (33.64)
 38 Hogan, Colin J      11 Badger-MR            2:33.50                   
                  33.11     1:12.73 (39.62)     1:59.71 (46.98)     2:33.50 (33.79)
 39 McAllister, Dylan   12 IA-MR                2:34.73                   
                  30.63     1:10.36 (39.73)     1:58.82 (48.46)     2:34.73 (35.91)
 40 Zorgman, Ruan J     11 Bgnw Marlins-MR      2:35.57                   
                  34.55     1:14.43 (39.88)     1:59.08 (44.65)     2:35.57 (36.49)
 41 Eid, Alex           12 Badger-MR            2:35.79                   
                  32.21     1:12.44 (40.23)     2:01.61 (49.17)     2:35.79 (34.18)
 42 Stuart, Ian D       12 Aqua Gems-MR         2:35.99                   
                  32.54     1:11.52 (38.98)     2:02.47 (50.95)     2:35.99 (33.52)
 43 Sherman, Sammy I    12 Agua Swim Team-MR    2:36.19                   
 44 Carey, Jack T       11 NY Sharks-MR         2:36.34                   
                  33.56     1:12.75 (39.19)     2:01.89 (49.14)     2:36.34 (34.45)
 45 Simkins, Robert T   11 Tmsuffolk-MR         2:36.85                   
 
Boys 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 4:35.66   3/16/2007 Nader Yamout, TWISTERS                     
       METRO: M 4:35.66   3/16/2007 Nader Yamout, TWISTERS                     
                3:58.19  NAT
                4:00.59  N-18
                4:02.49  JRN
                4:08.09  NCSA
                4:15.09  SECT
                4:41.89  T16
                5:27.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yamout, Nader       12 Twisters-MR          4:40.24    4:35.66#T16     20  
                  28.76     1:01.60 (32.84)     1:36.23 (34.63)     2:11.23 (35.00)
        2:51.09 (39.86)     3:32.44 (41.35)     4:04.72 (32.28)     4:35.66 (30.94)
  2 Torres, David J     12 Twisters-MR          4:49.87    4:37.69 T16     17  
                  29.59     1:03.86 (34.27)     1:39.80 (35.94)     2:14.97 (35.17)
        2:54.44 (39.47)     3:33.58 (39.14)     4:06.20 (32.62)     4:37.69 (31.49)
  3 Yang, Patrick       12 LIAC-MR              4:39.77    4:42.60 JO      16  
                  27.51     1:00.62 (33.11)     1:37.05 (36.43)     2:13.00 (35.95)
        2:55.05 (42.05)     3:37.34 (42.29)     4:10.37 (33.03)     4:42.60 (32.23)
  4 Lennon, Michael J   12 LIAC-MR              4:50.53    4:48.01 JO      15  
                  30.51     1:05.82 (35.31)     1:41.60 (35.78)     2:17.69 (36.09)
        3:00.17 (42.48)     3:43.40 (43.23)     4:16.15 (32.75)     4:48.01 (31.86)
  5 Ginsberg, Matthew   12 Middies-MR           5:05.46    4:55.59 JO      14  
                  31.39     1:08.60 (37.21)     1:44.05 (35.45)     2:21.06 (37.01)
        3:06.92 (45.86)     3:50.85 (43.93)     4:23.66 (32.81)     4:55.59 (31.93)
  6 Ke, Richard M       12 LIAC-MR              4:53.05    4:56.63 JO      13  
                  32.82     1:10.04 (37.22)     1:47.99 (37.95)     2:25.57 (37.58)
        3:05.31 (39.74)     3:48.10 (42.79)     4:23.76 (35.66)     4:56.63 (32.87)
  7 Fierro Joyce, Bill  12 Badger-MR            5:04.32    5:01.21 JO      12  
                  31.70     1:07.99 (36.29)     1:47.06 (39.07)     2:26.05 (38.99)
        3:09.42 (43.37)     3:53.60 (44.18)     4:27.16 (33.56)     5:01.21 (34.05)
  8 Ching, Benjamin G   12 Twisters-MR          5:08.28    5:02.36 JO      11  
                  32.70     1:11.17 (38.47)     1:50.95 (39.78)     2:30.23 (39.28)
        3:11.60 (41.37)     3:54.50 (42.90)     4:29.61 (35.11)     5:02.36 (32.75)
  9 Nangle, JT T        12 Middies-MR           5:15.95    5:06.43 JO       9  
                  31.10     1:07.25 (36.15)     1:44.59 (37.34)     2:22.78 (38.19)
        3:10.28 (47.50)     3:59.49 (49.21)     4:33.18 (33.69)     5:06.43 (33.25)
 10 Byrne, Greg J       12 MWSC-MR              5:14.80    5:08.17 JO       7  
                  31.47     1:08.78 (37.31)     1:48.59 (39.81)     2:28.63 (40.04)
        3:12.71 (44.08)     4:00.22 (47.51)     4:35.20 (34.98)     5:08.17 (32.97)
 11 Lu, Michael S       12 Middies-MR           5:14.47    5:08.80 JO       6  
                  31.57     1:08.27 (36.70)     1:46.31 (38.04)     2:26.33 (40.02)
        3:09.63 (43.30)     3:55.72 (46.09)     4:32.57 (36.85)     5:08.80 (36.23)
 12 Graham, Danny       12 Express Swimming-MR  5:12.90    5:11.39 JO       5  
                  31.74     1:09.06 (37.32)     1:47.43 (38.37)     2:26.06 (38.63)
        3:12.92 (46.86)     4:00.48 (47.56)     4:35.94 (35.46)     5:11.39 (35.45)
 13 Behnen, Louis E     11 Middies-MR           5:16.94    5:11.73 JO       4  
                  34.26     1:12.56 (38.30)     1:50.46 (37.90)     2:28.62 (38.16)
        3:14.09 (45.47)     4:02.27 (48.18)     4:37.35 (35.08)     5:11.73 (34.38)
 14 Singer, Nathan Q    12 NY Sharks-MR         5:24.79    5:13.15 JO       3  
                  33.72     1:14.15 (40.43)     1:55.61 (41.46)     2:35.93 (40.32)
        3:19.12 (43.19)     4:02.45 (43.33)     4:38.85 (36.40)     5:13.15 (34.30)
 15 Olin, Evan D        12 Bgnw Marlins-MR      5:10.70    5:15.05 JO       2  
                  31.91     1:09.58 (37.67)     1:49.41 (39.83)     2:29.56 (40.15)
        3:15.19 (45.63)     4:02.00 (46.81)     4:38.83 (36.83)     5:15.05 (36.22)
 16 Rosen, Alex J       11 Bgnw Marlins-MR      5:27.56    5:17.98 JO       1  
                  36.06     1:18.99 (42.93)     1:59.12 (40.13)     2:38.16 (39.04)
        3:24.60 (46.44)     4:10.04 (45.44)     4:44.03 (33.99)     5:17.98 (33.95)
 17 Rueda, Diego C      11 Agua Swim Team-MR    5:26.16    5:23.02 JO     
                  35.43     1:16.56 (41.13)     1:56.60 (40.04)     2:37.66 (41.06)
        3:24.86 (47.20)     4:11.53 (46.67)     4:47.82 (36.29)     5:23.02 (35.20)
 18 Hogan, Colin J      11 Badger-MR            5:26.78    5:24.37 JO     
                  33.69     1:14.80 (41.11)     1:56.42 (41.62)     2:37.21 (40.79)
        3:24.21 (47.00)     4:12.46 (48.25)     4:48.56 (36.10)     5:24.37 (35.81)
 19 Alderson, Ryan P    12 MSC-MR               5:19.75    5:29.75        
                  35.77     1:17.26 (41.49)     1:56.29 (39.03)     2:37.71 (41.42)
        3:26.19 (48.48)     4:16.07 (49.88)     4:51.91 (35.84)     5:29.75 (37.84)
 20 Shine, Stephen J    11 Bgnw Marlins-MR      5:27.64    5:30.68        
                  34.97     1:16.10 (41.13)     1:59.26 (43.16)     2:42.18 (42.92)
        3:30.60 (48.42)     4:20.00 (49.40)     4:55.56 (35.56)     5:30.68 (35.12)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 1:41.74   3/17/2007 Long Island Aquatic Club, LIAC -MR         
                         P YANG, R Ke, K LING, M LENNON                    
       METRO: M 1:39.90   3/16/2001 Flushing Flyers, FLY-MR                    
                         G.Pfeifer,P.Payabyab,K.Kim,M.Park                 
                1:44.79  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:41.57    1:41.74#T16     40  
     1) Yang, Patrick 12                2) Ke, Richard M 12               
     3) Ling, Kevin 12                  4) Lennon, Michael J 12           
                  23.95       51.55 (27.55)     1:15.89 (23.89)     1:41.74 (25.74)
  2 Middies Swimming-MR  'A'                    1:49.00    1:43.83 T16     34  
     1) Ginsberg, Matthew K 12          2) Lu, Michael S 12               
     3) Carducci, Matthew F 12          4) Nangle, JT T 12                
                  26.33       51.35 (25.35)     1:17.59 (26.59)     1:43.83 (25.83)
  3 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:44.67    1:44.41 T16     32  
     1) Volkov, Sasha A 12              2) MO, Samuel 12                  
     3) Fierro Joyce, Billy 12          4) Towne, Mitchell R 12           
                  26.21       53.60 (27.60)     1:20.02 (26.02)     1:44.41 (24.41)
  4 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              1:45.82    1:45.20         30  
     1) Yamout, Nader 12                2) Ching, Benjamin G 12           
     3) Torres, David J 12              4) Dervisevic, Alen 12            
                  25.58       52.60 (26.60)     1:19.33 (26.33)     1:45.20 (26.20)
  5 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:46.50    1:48.62         28  
     1) Rappaport, Will L 12            2) Rosen, Alex J 11               
     3) Tesser, Josh D 12               4) Carr, Charlie M 12             
                  26.89       54.83 (27.83)     1:22.31 (27.31)     1:48.62 (26.62)
  6 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'              1:51.74    1:51.52         26  
     1) Mercurio, Joseph 11             2) Lin, Kevin 12                  
     3) Dong, Richard 11                4) Pu, Austin 11                  
                  27.62       55.64 (27.64)     1:24.81 (28.81)     1:51.52 (26.52)
  7 Badger Swim Club-MR  'B'                    1:54.42    1:51.98         24  
     1) Barry, Charles C 11             2) Eid, Alex 12                   
     3) Dalton, Beau R 12               4) MO, Daniel G 11                
                  28.01       55.90 (27.90)     1:24.42 (28.42)     1:51.98 (27.98)
  8 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'      1:52.11    1:53.63         22  
     1) Griffin, Dakota J 12            2) Cavotti, Spencer 11            
     3) Campagna, Steven J 12           4) Mackrel, Julian A 12           
                  29.10       58.64 (29.64)     1:26.58 (27.58)     1:53.63 (26.63)
  9 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            1:54.56    1:53.78         18  
     1) Singer, Nathan Q 12             2) Carey, Jack T 11               
     3) Arnott, Conner W 12             4) Foley, Brian 12                
                  28.21       56.13 (28.13)     1:27.83 (31.83)     1:53.78 (25.78)
 10 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 1:50.67    1:54.79         14  
     1) Thompson, Brendin F 11          2) Stuart, Ian D 12               
     3) Warnon, Raphael A 12            4) Ehret, Jack J 12               
                  29.36       56.93 (27.93)     1:25.06 (28.06)     1:54.79 (29.79)
 11 Middies Swimming-MR  'B'                    1:54.00    1:55.21         12  
     1) Blackburn, John F 12            2) Behnen, Louis E 11             
     3) Shiraishi, Sora T 12            4) Turcotte, Sawyer A 12          
                  28.56       57.27 (28.27)     1:25.35 (28.35)     1:55.21 (30.21)
 12 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          1:53.00    1:58.00         10  
     1) Zorgman, Ruan J 11              2) Blacker, Aaron M 11            
     3) McLaughlin, James J 12          4) Shine, Stephen J 11            
 13 Connetquot Swim Club-MR  'A'                1:59.82    1:58.02          8  
     1) Murphy, Robert M 12             2) Whitehorn, Christopher D 12    
     3) Gschwind, Daniel 12             4) Cannon, Christopher P 12       
                  29.00     1:00.50 (31.50)     1:30.67 (30.67)     1:58.02 (27.02)
 14 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:57.36    1:58.17          6  
     1) Conaton, Patrick A 11           2) Bonalle, Steven C 11           
     3) McFarland, Carter N 12          4) O'Hagan, Chris M 12            
                  28.78     1:00.38 (31.38)     1:31.97 (31.97)     1:58.17 (26.17)
 15 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 2:01.29    2:01.49          4  
     1) Cashin, Michael J 11            2) Cashin, Liam J 11              
     3) O'Meara, James 12               4) Mejia, Carlos 12               
                  30.41     1:01.47 (31.47)     1:32.06 (31.06)     2:01.49 (29.49)
 16 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             1:58.51    2:02.21          2  
     1) St Vincent, Tommy 12            2) McAuley, Charles 11            
     3) Cerutti, Christopher 12         4) Koster, Christopher 11         
                  28.17     1:02.26 (34.26)     1:32.48 (30.48)     2:02.21 (30.21)
 17 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 2:16.61    2:19.44        
     1) Sweeney, Tim 11                 2) Tam, Gregory 11                
     3) Smith, James 12                 4) Kelly, Conor 11                
                  31.40     1:07.75 (36.75)     1:43.35 (35.35)     2:19.44 (36.44)
 
Boys 11-12 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 3:46.41        1992 Half Hollow Hills                          
       METRO: M 3:45.92   12/9/2004 Long Island Aquatic Club, LIAC-MR          
                         O. LEE, E. HEINEMANN, N. SPINELLA, J. WAGNER      
                3:09.89  N-18
                3:09.89  NAT
                3:10.79  JRN
                3:12.79  NCSA
                3:21.89  SECT
                3:50.69  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            3:49.83    3:46.44 T16     40  
     1) Kim, Sean Y 11                  2) Salcedo, Matt 12               
     3) Zuo, Vance 12                   4) Zarriello, Kyle D 11           
                  25.25       53.44 (53.44)     1:20.58 (27.58)     1:51.31 (58.31)
        2:18.70 (27.70)     2:49.58 (58.58)     3:16.99 (26.99)     3:46.44 (56.44)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              3:51.86    3:47.86 T16     34  
     1) Yamout, Nader 12                2) Ching, Benjamin G 12           
     3) Dervisevic, Alen 12             4) Torres, David J 12             
                  28.71       59.71 (59.71)     1:17.42 (17.42)     1:55.39 (55.39)
        2:23.42 (28.42)     2:54.84 (59.84)     3:19.69 (24.69)     3:47.86 (52.86)
  3 Middies Swimming-MR  'A'                    3:52.00    3:47.88 T16     32  
     1) Ginsberg, Matthew K 12          2) Carducci, Matthew F 12         
     3) Lu, Michael S 12                4) Nangle, JT T 12                
                  27.07       56.75 (56.75)     1:24.32 (27.32)     1:54.23 (57.23)
        2:20.50 (26.50)     2:50.28 (56.28)     3:17.27 (27.27)     3:47.88 (57.88)
  4 Badger Swim Club-MR  'A'                    3:48.99    3:52.39         30  
     1) MO, Samuel 12                   2) Fierro Joyce, Billy 12         
     3) Towne, Mitchell R 12            4) Volkov, Sasha A 12             
                  27.63       57.75 (57.75)     1:13.59 (15.59)     1:56.06 (58.06)
        2:23.74 (27.74)     2:55.09 (59.09)     3:21.27 (26.27)     3:52.39 (57.39)
  5 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          3:54.00    3:59.40         28  
     1) Rappaport, Will L 12            2) Clarke, Risten J 11            
     3) Rosen, Alex J 11                4) Carr, Charlie M 12             
                  28.18       59.25 (59.25)     1:28.78 (29.78)   2:00.41 (1:01.41)
        2:29.22 (29.22)   3:01.07 (1:01.07)     3:28.53 (27.53)     3:59.40 (58.40)
  6 Long Island Express-MR  'A'                 4:01.17    4:03.08         26  
     1) Kowalsky, Austin J 12           2) Graham, Danny 12               
     3) Clarke, Kristopher 12           4) Gassert, Steven 12             
                  26.83       56.32 (56.32)     1:24.81 (28.81)   1:56.05 (1:00.05)
        2:11.14 (15.14)   2:59.81 (1:03.81)     3:29.34 (29.34)   4:03.08 (1:03.08)
  7 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      4:06.75    4:07.57         24  
     1) Hu-Van Wright, En-Wei 12        2) Rueda, Diego C 11              
     3) Yeo, Maxwell Z 12               4) Sherman, Sammy I 12            
                  27.54       57.41 (57.41)     1:28.10 (31.10)   2:01.63 (1:04.63)
        2:31.16 (29.16)   3:04.67 (1:02.67)     3:20.08 (15.08)   4:07.57 (1:02.57)
  8 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'              4:07.72    4:10.34         22  
     1) Lin, Kevin 12                   2) Dong, Richard 11               
     3) Mercurio, Joseph 11             4) Pu, Austin 11                  
                  30.17   1:01.31 (1:01.31)     1:30.31 (29.31)   2:04.99 (1:03.99)
        2:35.30 (30.30)   3:09.30 (1:04.30)     3:38.05 (29.05)   4:10.34 (1:01.34)
  9 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'      4:09.67    4:12.68         18  
     1) Anderson, Carl W 12             2) Cavotti, Spencer 11            
     3) Campagna, Steven J 12           4) Mackrel, Julian A 12           
                  30.58   1:03.60 (1:03.60)     1:34.15 (30.15)   2:08.00 (1:04.00)
        2:24.69 (16.69)   3:13.28 (1:05.28)     3:29.50 (16.50)     4:12.68 (59.68)
 10 Middies Swimming-MR  'B'                    4:05.00    4:13.13         14  
     1) Behnen, Louis E 11              2) Blackburn, John F 12           
     3) Shiraishi, Sora T 12            4) Turcotte, Sawyer A 12          
                  30.16   1:03.53 (1:03.53)     1:33.08 (29.08)   2:05.45 (1:01.45)
        2:34.09 (29.09)   3:05.77 (1:00.77)     3:37.77 (31.77)   4:13.13 (1:07.13)
 11 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          4:07.00    4:13.30         12  
     1) Olin, Evan D 12                 2) Shine, Stephen J 11            
     3) Tesser, Josh D 12               4) Simon, Henry L 12              
 12 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            4:19.69    4:14.24         10  
     1) Yang, Patrick 12                2) Ke, Richard M 12               
     3) Ling, Kevin 12                  4) Lennon, Michael J 12           
                  29.81   1:01.78 (1:01.78)     1:32.58 (30.58)   2:08.12 (1:06.12)
        2:37.19 (29.19)   3:08.54 (1:00.54)     3:40.21 (31.21)   4:14.24 (1:05.24)
 13 Badger Swim Club-MR  'B'                    4:03.00    4:16.12          8  
     1) Barry, Charles C 11             2) MO, Daniel G 11                
     3) Dalton, Beau R 12               4) Eid, Alex 12                   
                  29.85   1:02.49 (1:02.49)     1:33.52 (31.52)   2:09.35 (1:07.35)
        2:40.28 (31.28)   3:14.45 (1:05.45)     3:43.32 (29.32)   4:16.12 (1:02.12)
 14 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 4:20.90    4:19.05          6  
     1) Ehret, Jack J 12                2) Thompson, Brendin F 11         
     3) Warnon, Raphael A 12            4) Stuart, Ian D 12               
                  31.06   1:06.36 (1:06.36)     1:37.53 (31.53)   2:12.55 (1:06.55)
        2:42.84 (29.84)   3:16.50 (1:03.50)     3:45.41 (29.41)   4:19.05 (1:03.05)
 15 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   4:20.74    4:19.69          4  
     1) Conaton, Patrick A 11           2) Bonalle, Steven C 11           
     3) McFarland, Carter N 12          4) O'Hagan, Chris M 12            
                  30.58   1:03.61 (1:03.61)     1:36.33 (32.33)   2:13.10 (1:09.10)
        2:43.49 (30.49)   3:19.73 (1:06.73)     3:47.67 (27.67)     4:19.69 (59.69)
 16 Badger Swim Club-MR  'C'                    4:08.00   x4:21.00        
     1) Hogan, Brett R 12               2) Hogan, Colin J 11              
     3) Lyons, Sean P 12                4) Tremain, Max 11                
                  31.30   1:05.19 (1:05.19)     1:36.11 (31.11)   2:10.39 (1:05.39)
        2:41.73 (31.73)   3:17.51 (1:07.51)     3:47.58 (29.58)   4:21.00 (1:03.00)
 17 Connetquot Swim Club-MR  'A'                4:23.76    4:28.05          2  
     1) Murphy, Robert M 12             2) Cannon, Christopher P 12       
     3) Whitehorn, Christopher D 12     4) Thurber, James 11              
                  31.76   1:05.30 (1:05.30)     1:38.81 (33.81)   2:16.47 (1:11.47)
        2:47.73 (31.73)   3:23.23 (1:07.23)     3:53.81 (30.81)   4:28.05 (1:05.05)
 18 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 4:28.47    4:32.14        
     1) Cashin, Michael J 11            2) Cashin, Liam J 11              
     3) O'Meara, James 12               4) Canner, James 11               
                  31.97   1:07.09 (1:07.09)     1:38.28 (31.28)   2:13.84 (1:06.84)
        2:45.56 (31.56)   3:23.88 (1:09.88)     3:55.64 (31.64)   4:32.14 (1:08.14)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 1:52.48   2/17/2002 BGNW Marlins                               
                         A Powell, T Hastings, A Simco, D Simco            
       METRO: M 1:52.48   2/15/2002 Boys & Girls Club, BGNW-MR                 
                         A.Powell,T.Hastings,A.Simco,D.Simco               
                1:57.39  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              1:56.80    1:55.15 T16     40  
     1) Dervisevic, Alen 12             2) Torres, David J 12             
     3) Yamout, Nader 12                4) Ching, Benjamin G 12           
                  30.74     1:02.26 (31.26)     1:28.42 (26.42)     1:55.15 (27.15)
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:54.50    1:55.81 T16     34  
     1) Lennon, Michael J 12            2) Ling, Kevin 12                 
     3) Yang, Patrick 12                4) Ke, Richard M 12               
                  30.48     1:04.06 (34.06)     1:31.81 (27.81)     1:55.81 (23.81)
  3 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:56.98    1:55.90 T16     32  
     1) MO, Samuel 12                   2) Fierro Joyce, Billy 12         
     3) Volkov, Sasha A 12              4) Towne, Mitchell R 12           
                  28.66     1:02.17 (33.17)     1:29.06 (27.06)     1:55.90 (26.90)
  4 Middies Swimming-MR  'A'                    2:02.00    1:58.00         30  
     1) Nangle, JT T 12                 2) Lu, Michael S 12               
     3) Carducci, Matthew F 12          4) Ginsberg, Matthew K 12         
                  31.39     1:04.50 (33.50)     1:31.95 (27.95)     1:58.00 (26.00)
  5 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:59.50    2:01.78         28  
     1) Olin, Evan D 12                 2) Rappaport, Will L 12           
     3) Carr, Charlie M 12              4) Rosen, Alex J 11               
                  31.68     1:04.21 (32.21)     1:34.10 (30.10)     2:01.78 (27.78)
  6 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            2:02.86    2:02.41         26  
     1) Foley, Brian 12                 2) Singer, Nathan Q 12            
     3) Carey, Jack T 11                4) Arnott, Conner W 12            
                  29.71     1:01.53 (31.53)     1:31.75 (29.75)     2:02.41 (30.41)
  7 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:08.31    2:04.92         24  
     1) MO, Daniel G 11                 2) Tremain, Max 11                
     3) Barry, Charles C 11             4) Eid, Alex 12                   
                  31.40     1:07.35 (36.35)     1:36.74 (29.74)     2:04.92 (27.92)
  8 Long Island Express-MR  'A'                 2:07.22    2:06.18         22  
     1) Kowalsky, Austin J 12           2) Clarke, Kristopher 12          
     3) Graham, Danny 12                4) Gassert, Steven 12             
                  28.34     1:06.97 (38.97)     1:36.88 (29.88)     2:06.18 (29.18)
  9 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'              2:05.41    2:06.92         18  
     1) Pu, Austin 11                   2) Dong, Richard 11               
     3) Mercurio, Joseph 11             4) Lin, Kevin 12                  
                  34.62     1:10.68 (35.68)     1:40.24 (29.24)     2:06.92 (26.92)
 10 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:06.50    2:09.12         14  
     1) McLaughlin, James J 12          2) Zorgman, Ruan J 11             
     3) Blacker, Aaron M 11             4) Tesser, Josh D 12              
                  34.60     1:09.68 (34.68)     1:41.73 (31.73)     2:09.12 (27.12)
 11 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'      2:07.91    2:09.61         12  
     1) Griffin, Dakota J 12            2) Cavotti, Spencer 11            
     3) Campagna, Steven J 12           4) Anderson, Carl W 12            
 12 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 2:09.62    2:13.03         10  
     1) Warnon, Raphael A 12            2) Thompson, Brendin F 11         
     3) Stuart, Ian D 12                4) Ehret, Jack J 12               
                  32.05     1:11.67 (39.67)     1:42.79 (30.79)     2:13.03 (30.03)
 13 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   2:16.19    2:15.67          8  
     1) Conaton, Patrick A 11           2) Bonalle, Steven C 11           
     3) O'Hagan, Chris M 12             4) McFarland, Carter N 12         
                  32.34     1:15.81 (43.81)     1:49.00 (33.00)     2:15.67 (26.67)
 14 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'             2:12.99    2:17.53          6  
     1) Cerutti, Christopher 12         2) McAuley, Charles 11            
     3) Koster, Christopher 11          4) St Vincent, Tommy 12           
                  34.30     1:16.60 (42.60)     1:50.40 (33.40)     2:17.53 (27.53)
 15 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 2:18.27    2:18.73          4  
     1) Cashin, Michael J 11            2) Mejia, Carlos 12               
     3) O'Meara, James 12               4) Cashin, Liam J 11              
                  33.57     1:14.13 (40.13)     1:48.34 (34.34)     2:18.73 (30.73)
 16 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:16.92    2:21.59          2  
     1) Cannon, Christopher P 12        2) Whitehorn, Christopher D 12    
     3) Lawrence, Kain T 11             4) Gschwind, Daniel 12            
                  33.98     1:14.12 (40.12)     1:55.14 (41.14)     2:21.59 (26.59)
 -- Middies Swimming-MR  'B'                    2:12.00         DQ        
     1) Behnen, Louis E 11              2) Turcotte, Sawyer A 12          
     3) Shiraishi, Sora T 12            4) Blackburn, John F 12           
                  34.16     1:12.66 (38.66)     1:43.60 (30.60)          DQ (28.04)
 
Boys 11-12 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 4:08.45   3/16/2007 LaGuardia Aquatic Club, TWISTERS           
                         A Dervisevic, D TORRES, N YAMOUT, M DOMAGALA      
       METRO: M 4:08.45   3/16/2007 LaGuardia Aquatic Club, TWISTERS           
                         A Dervisevic, D TORRES, N YAMOUT, M DOMAGALA      
                3:31.29  N-18
                3:31.29  NAT
                3:33.69  JRN
                3:36.09  NCSA
                3:46.99  SECT
                4:18.89  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              4:12.98    4:08.45#T16     40  
     1) Dervisevic, Alen 12             2) Torres, David J 12             
     3) Yamout, Nader 12                4) Domagala, Michael 11           
                  31.58   1:05.23 (1:05.23)     1:24.12 (19.12)   2:12.55 (1:07.55)
        2:38.66 (25.66)     3:10.24 (57.24)     3:37.51 (27.51)     4:08.45 (58.45)
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                    4:18.27    4:16.33 T16     34  
     1) MO, Samuel 12                   2) Fierro Joyce, Billy 12         
     3) Volkov, Sasha A 12              4) Towne, Mitchell R 12           
                  29.75   1:00.65 (1:00.65)     1:21.37 (20.37)   2:15.79 (1:14.79)
        2:43.26 (27.26)   3:17.81 (1:01.81)     3:45.86 (27.86)     4:16.33 (58.33)
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            4:15.08    4:17.85 T16     32  
     1) Ke, Richard M 12                2) Ling, Kevin 12                 
     3) Yang, Patrick 12                4) Lennon, Michael J 12           
                  31.58   1:05.32 (1:05.32)     1:39.26 (34.26)   2:19.43 (1:14.43)
        2:34.67 (15.67)   3:20.66 (1:01.66)     3:37.48 (16.48)     4:17.85 (56.85)
  4 Middies Swimming-MR  'A'                    4:20.00    4:20.61         30  
     1) Nangle, JT T 12                 2) Lu, Michael S 12               
     3) Carducci, Matthew F 12          4) Ginsberg, Matthew K 12         
                  32.05   1:06.32 (1:06.32)     1:40.16 (34.16)   2:19.38 (1:13.38)
        2:48.99 (29.99)   3:23.03 (1:04.03)     3:50.49 (27.49)     4:20.61 (57.61)
  5 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          4:20.00    4:26.21         28  
     1) Olin, Evan D 12                 2) Rappaport, Will L 12           
     3) Carr, Charlie M 12              4) Rosen, Alex J 11               
                  32.38   1:07.79 (1:07.79)     1:41.71 (33.71)   2:21.56 (1:13.56)
        2:50.97 (28.97)   3:25.09 (1:03.09)     3:53.58 (28.58)   4:26.21 (1:01.21)
  6 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            4:35.97    4:27.82         26  
     1) Foley, Brian 12                 2) Singer, Nathan Q 12            
     3) Carey, Jack T 11                4) Perez, Matthew 11              
                  30.49   1:02.39 (1:02.39)     1:35.76 (33.76)   2:13.88 (1:11.88)
        2:46.70 (32.70)   3:23.32 (1:09.32)     3:53.69 (30.69)   4:27.82 (1:04.82)
  7 Long Island Express-MR  'A'                 4:38.78    4:35.21         24  
     1) Clarke, Kristopher 12           2) Graham, Danny 12               
     3) Kowalsky, Austin J 12           4) Gassert, Steven 12             
                  29.90   1:01.93 (1:01.93)     1:40.66 (38.66)   2:25.77 (1:23.77)
        2:55.87 (29.87)   3:31.81 (1:05.81)     4:01.65 (29.65)   4:35.21 (1:03.21)
  8 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'              4:40.57    4:38.15         22  
     1) Dong, Richard 11                2) Ching, Benjamin G 12           
     3) Lin, Kevin 12                   4) Mercurio, Joseph 11            
                  34.22   1:12.45 (1:12.45)     1:46.86 (34.86)   2:26.67 (1:14.67)
        2:58.52 (31.52)   3:36.63 (1:09.63)     4:05.22 (28.22)   4:38.15 (1:01.15)
  9 Badger Swim Club-MR  'B'                    4:38.16    4:38.72         18  
     1) MO, Daniel G 11                 2) Tremain, Max 11                
     3) Barry, Charles C 11             4) Eid, Alex 12                   
                  32.88   1:08.43 (1:08.43)     1:46.03 (38.03)   2:29.48 (1:21.48)
        2:59.57 (30.57)   3:36.58 (1:07.58)     4:05.73 (28.73)   4:38.72 (1:01.72)
 10 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'      4:45.07    4:43.26         14  
     1) Griffin, Dakota J 12            2) Cavotti, Spencer 11            
     3) Campagna, Steven J 12           4) Mackrel, Julian A 12           
                          1:09.58 (1:09.58)     1:47.40 (37.40)   2:31.38 (1:21.38)
        2:48.12 (17.12)   3:43.75 (1:12.75)     4:11.74 (27.74)     4:43.26 (59.26)
 11 Middies Swimming-MR  'B'                    4:40.00    4:46.12         12  
     1) Behnen, Louis E 11              2) Turcotte, Sawyer A 12          
     3) Shiraishi, Sora T 12            4) Blackburn, John F 12           
            2:59.22 ( )         3:15.56 ( )   4:23.88 (1:07.88)   4:46.12 (1:30.12)
 12 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 4:47.00    4:48.71         10  
     1) Warnon, Raphael A 12            2) Thompson, Brendin F 11         
     3) Stuart, Ian D 12                4) Ehret, Jack J 12               
                  33.67   1:08.39 (1:08.39)     1:47.53 (39.53)   2:31.15 (1:23.15)
        3:02.25 (31.25)   3:43.62 (1:12.62)     4:13.66 (29.66)   4:48.71 (1:04.71)
 13 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          4:35.00    4:55.41          8  
     1) Tesser, Josh D 12               2) Blacker, Aaron M 11            
     3) Krosser, Jared M 12             4) Shine, Stephen J 11            
                  35.10   1:12.11 (1:12.11)     1:52.74 (40.74)   2:40.47 (1:28.47)
        3:13.13 (33.13)   3:52.94 (1:12.94)     4:22.23 (29.23)   4:55.41 (1:02.41)
 14 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   5:07.69    4:56.55          6  
     1) McFarland, Carter N 12          2) Conaton, Patrick A 11          
     3) O'Hagan, Chris M 12             4) Bonalle, Steven C 11           
                  34.07   1:08.82 (1:08.82)     1:52.72 (43.72)   2:41.55 (1:32.55)
        3:16.78 (34.78)   3:56.55 (1:14.55)     4:24.43 (27.43)     4:56.55 (59.55)
 15 Badger Swim Club-MR  'C'                    4:54.64   x4:57.14        
     1) Dalton, Beau R 12               2) Hogan, Colin J 11              
     3) Lyons, Sean P 12                4) Hogan, Brett R 12              
                  33.77   1:11.28 (1:11.28)     1:52.40 (41.40)   2:39.57 (1:28.57)
        3:11.90 (31.90)   3:50.58 (1:10.58)     4:21.78 (30.78)   4:57.14 (1:06.14)
 16 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 5:10.29    5:15.29          4  
     1) Cashin, Michael J 11            2) Cashin, Liam J 11              
     3) Canner, James 11                4) O'Meara, James 12              
                  35.24   1:17.61 (1:17.61)     1:55.68 (37.68)   2:43.04 (1:25.04)
        3:20.27 (37.27)   4:08.55 (1:25.55)     4:38.32 (29.32)   5:15.29 (1:06.29)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 21.77   3/17/2001 Shaun Armstrong, TVSC                        
       METRO: M 21.41   12/7/2006 Jack Wagner at 2006 STAR Short, LIAC-MR      
                20.69  NAT
                20.99  N-18
                21.39  JRN
                21.69  NCSA
                22.39  T16
                22.49  SECT
                24.59  ZQ
                25.69  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Burud, Michael A    14 NDAC-MR                22.74      22.60 ZQ      20  
  2 Lohrer, Jesse T     14 Tmsuffolk-MR           23.09      22.72 ZQ      17  
  3 Spinella, Nick R    14 LIAC-MR                23.48      23.11 ZQ      16  
  4 Byrnes, Evan R      14 Sachem-MR              23.32      23.24 ZQ      15  
  5 Koukharevitch, Ale  14 DSC-MR                 23.64      23.31 ZQ      14  
  6 Wong, Stanley       13 NY Sharks-MR           23.84      23.37 ZQ      13  
  7 Wallace, Dan P      14 Express Swimming-MR    23.94      23.92 ZQ      12  
  8 Sangtippawan, Chud  14 Twisters-MR            23.74      23.97 ZQ      11  
B - Final
  9 Itzkowitz, Ben M    14 GAEL-MR                24.39      23.78 ZQ       9  
 10 Gianino, Alexander  14 GAEL-MR                24.02      23.99 ZQ       7  
 11 Forgione, Michael   14 Tmsuffolk-MR           24.64      24.18 ZQ       5.5
 11 Malychev, Peter I   14 DSC-MR                 24.28      24.18 ZQ       5.5
 13 Na, Joseph          13 LIAC-MR                24.35      24.36 ZQ       4  
 14 Dupres, Abel        14 RedTails-MR            24.47      24.49 ZQ       3  
 15 Barfield, Christop  14 LIAC-MR                24.59      24.57 ZQ       2  
 16 McIlhargy, Sean V   14 TRS-MR                 24.61      24.70 JO       1  
Preliminaries
 10 Kolesnik, George    13 BASC-MR                24.20                   
 18 Auxtin, Pavel G     14 DSC-MR                 24.72                   
 19 Wadolowski, Thomas  13 Twisters-MR            24.84                   
 20 Deblasio, Matthew   13 Tmsuffolk-MR           24.86                   
 21 Carmichael-Lopes,   13 Express Swimming-MR    24.88                   
 22 Accarino, John J    14 Pace-MR                24.89                   
 23 Danner, Ripley J    14 NDAC-MR                24.92                   
 24 Asaga, Fumi         14 Bgnw Marlins-MR        25.02                   
 25 Salle, Edward J     14 PBAC-MR                25.11                   
 26 Pope, Jimmy J       14 NDAC-MR                25.14                   
 27 Park, Jay S         13 LIAC-MR                25.18                   
 27 Walsh, Kevin M      14 MWSC-MR                25.18                   
 27 Wilson, Kyle N      14 Sachem-MR              25.18                   
 30 Hillsberg, Matthew  14 IA-MR                  25.22                   
 30 Brandt, Stephan A   14 Sachem-MR              25.22                   
 32 Mayer, Michael      14 Express Swimming-MR    25.25                   
 33 Middleton, William  14 BASC-MR                25.30                   
 34 Stuart, Alex P      14 Aqua Gems-MR           25.35                   
 35 Carr, John P        14 Bgnw Marlins-MR        25.49                   
 36 Spierer, Josh A     14 IA-MR                  25.52                   
 37 Bernacchia, Matthe  14 Pace-MR                25.53                   
 38 Bischoff, Kent A    13 Tmsuffolk-MR           25.54                   
 39 Karle, Matthew J    13 Bgnw Marlins-MR        25.71                   
 40 Bryan, Kareem N     13 NFS-MR                 25.83                   
 41 Dowling, Jake A     14 TVSC-MR                25.89                   
 42 Sweeney, PJ         14 WAC-MR                 26.14                   
 43 Zhu, Joseph         14 TVSC-MR                26.22                   
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 48.03   2/18/2002 Norman Z Scott, BAD  -MR                     
       METRO: M 46.55   12/7/2006 Jack Wagner at 2006 STAR Short, LIAC-MR      
                45.29  NAT
                45.89  N-18
                46.49  JRN
                47.09  NCSA
                48.69  T16
                48.79  SECT
                54.19  ZQ
                55.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Burud, Michael A    14 NDAC-MR                50.02      49.27 ZQ      18.5
                  24.27       49.27 (25.00)                                        
  1 Spinella, Nick R    14 LIAC-MR                50.00      49.27 ZQ      18.5
                  23.86       49.27 (25.41)                                        
  3 Lohrer, Jesse T     14 Tmsuffolk-MR           51.16      51.15 ZQ      16  
                  24.45       51.15 (26.70)                                        
  4 Gianino, Alexander  14 GAEL-MR                52.01      52.29 ZQ      15  
                  24.97       52.29 (27.32)                                        
  5 Koukharevitch, Ale  14 DSC-MR                 52.39      52.43 ZQ      14  
                  24.94       52.43 (27.49)                                        
  6 Auxtin, Pavel G     14 DSC-MR                 52.68      52.71 ZQ      13  
                  25.41       52.71 (27.30)                                        
  7 Sangtippawan, Chud  14 Twisters-MR            52.67      52.78 ZQ      12  
                  25.60       52.78 (27.18)                                        
  8 Malychev, Peter I   14 DSC-MR                 52.96      52.97 ZQ      11  
                  25.50       52.97 (27.47)                                        
B - Final
  9 Carmichael-Lopes,   13 Express Swimming-MR    53.53      51.48 ZQ       9  
                  25.01       51.48 (26.47)                                        
 10 Wong, Stanley       13 NY Sharks-MR           53.35      51.84 ZQ       7  
                  24.74       51.84 (27.10)                                        
 11 Kuo, Theodore       14 Express Swimming-MR    53.20      52.11 ZQ       6  
                  24.89       52.11 (27.22)                                        
 12 McIlhargy, Sean V   14 TRS-MR                 53.44      52.47 ZQ       5  
                  25.40       52.47 (27.07)                                        
 13 Itzkowitz, Ben M    14 GAEL-MR                53.36      52.57 ZQ       4  
                  24.90       52.57 (27.67)                                        
 14 Danner, Ripley J    14 NDAC-MR                53.10      52.80 ZQ       3  
                  25.49       52.80 (27.31)                                        
 15 Forgione, Michael   14 Tmsuffolk-MR           53.39      53.02 ZQ       2  
                  25.05       53.02 (27.97)                                        
 16 Abrams, Michael     14 Agua Unattached-MR     52.99      53.07 ZQ       1  
                  25.59       53.07 (27.48)                                        
Preliminaries
 17 Pangal, John P      14 Tmsuffolk-MR           54.04                   
                  25.89       54.04 (28.15)                                        
 18 Kolesnik, George    13 BASC-MR                54.11                   
                  25.97       54.11 (28.14)                                        
 19 Dupres, Abel        14 RedTails-MR            54.20                   
                  26.15       54.20 (28.05)                                        
 20 Deblasio, Matthew   13 Tmsuffolk-MR           54.31                   
                  26.19       54.31 (28.12)                                        
 21 Hughes, Kevin J     13 Badger-MR              54.43                   
                  15.60       54.43 (38.83)                                        
 22 Pope, Jimmy J       14 NDAC-MR                54.54                   
                  25.78       54.54 (28.76)                                        
 23 Wilson, Kyle N      14 Sachem-MR              54.58                   
 24 Boncek, Nick A      14 PBAC-MR                54.65                   
                  26.25       54.65 (28.40)                                        
 25 Middleton, William  14 BASC-MR                54.67                   
                  26.29       54.67 (28.38)                                        
 26 Lavery, Brendan     14 NY Sharks-MR           54.76                   
                  26.33       54.76 (28.43)                                        
 27 Jiran, Monte        14 Tmsuffolk-MR           54.90                   
                  26.53       54.90 (28.37)                                        
 28 Park, Jay S         13 LIAC-MR                54.99                   
                  26.91       54.99 (28.08)                                        
 29 Kontos, Nicholas G  14 Tmsuffolk-MR           55.07                   
                  26.36       55.07 (28.71)                                        
 30 Mayer, Michael      14 Express Swimming-MR    55.08                   
                  26.61       55.08 (28.47)                                        
 31 Spierer, Josh A     14 IA-MR                  55.12                   
                  26.54       55.12 (28.58)                                        
 32 Hillsberg, Matthew  14 IA-MR                  55.25                   
                  26.11       55.25 (29.14)                                        
 33 DeBenedicts, Keith  14 Sachem-MR              55.29                   
                  26.33       55.29 (28.96)                                        
 34 Sokoloff, Philip    13 SSL-MR                 55.36                   
                  26.50       55.36 (28.86)                                        
 34 Stuart, Alex P      14 Aqua Gems-MR           55.36                   
                  26.53       55.36 (28.83)                                        
 36 Heinemann, Erik L   14 LIAC-MR                55.40                   
                  26.76       55.40 (28.64)                                        
 37 Koster, Henry       14 SMC-MR                 55.42                   
                  26.93       55.42 (28.49)                                        
 38 Byrnes, Evan R      14 Sachem-MR              55.49                   
 39 Brandt, Stephan A   14 Sachem-MR              55.53                   
                  26.96       55.53 (28.57)                                        
 40 Konarski, Karol     14 LIND-MR                55.61                   
                  26.33       55.61 (29.28)                                        
 41 Walsh, Kevin M      14 MWSC-MR                55.83                   
                  26.03       55.83 (29.80)                                        
 42 Doherty, Christoph  14 Twisters-MR            55.90                   
                  26.70       55.90 (29.20)                                        
 43 Dowling, Jake A     14 TVSC-MR                56.01                   
 44 Carr, John P        14 Bgnw Marlins-MR        56.35                   
                  27.02       56.35 (29.33)                                        
 45 Galan, Luis         14 VAC-MR                 57.52                   
                  27.48       57.52 (30.04)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 1:44.79   2/25/2006 Thomas J Luchsinger, TVSC -MR              
       METRO: M 1:40.24   12/7/2006 Jack Wagner at 2006 STAR Short, LIAC-MR    
                1:39.69  NAT
                1:40.89  N-18
                1:41.69  JRN
                1:43.09  NCSA
                1:45.69  T16
                1:46.49  SECT
                1:58.79  ZQ
                2:01.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Spinella, Nick R    14 LIAC-MR              1:52.21    1:48.55 ZQ      20  
                  24.76       51.59 (26.83)     1:19.75 (28.16)     1:48.55 (28.80)
  2 Gianino, Alexander  14 GAEL-MR              1:53.22    1:53.20 ZQ      17  
                  25.48       54.38 (28.90)     1:24.37 (29.99)     1:53.20 (28.83)
  3 Lohrer, Jesse T     14 Tmsuffolk-MR         1:54.10    1:53.83 ZQ      16  
                  25.79       54.35 (28.56)     1:24.46 (30.11)     1:53.83 (29.37)
  4 Wallace, Dan P      14 Express Swimming-MR  1:52.76    1:54.00 ZQ      15  
                  26.25       54.55 (28.30)     1:24.36 (29.81)     1:54.00 (29.64)
  5 Abrams, Michael     14 Agua Unattached-MR   1:54.21    1:54.07 ZQ      14  
                  26.10       55.34 (29.24)     1:25.39 (30.05)     1:54.07 (28.68)
  6 Kuo, Theodore       14 Express Swimming-MR  1:54.92    1:54.40 ZQ      13  
                  26.25       55.29 (29.04)     1:25.17 (29.88)     1:54.40 (29.23)
  7 Itzkowitz, Ben M    14 GAEL-MR              1:56.20    1:54.48 ZQ      12  
                  25.33       53.93 (28.60)     1:24.21 (30.28)     1:54.48 (30.27)
  8 Auxtin, Pavel G     14 DSC-MR               1:56.41    1:55.64 ZQ      11  
                  26.24       55.86 (29.62)     1:26.12 (30.26)     1:55.64 (29.52)
B - Final
  9 Sangtippawan, Chud  14 Twisters-MR          1:57.50    1:54.73 ZQ       9  
                  26.81       55.63 (28.82)     1:25.15 (29.52)     1:54.73 (29.58)
 10 Wilson, Kyle N      14 Sachem-MR            1:56.59    1:55.54 ZQ       7  
                  26.33       55.17 (28.84)     1:25.55 (30.38)     1:55.54 (29.99)
 11 Hughes, Kevin J     13 Badger-MR            1:57.56    1:56.50 ZQ       6  
                  26.64       55.89 (29.25)     1:26.45 (30.56)     1:56.50 (30.05)
 12 Forgione, Michael   14 Tmsuffolk-MR         1:58.70    1:56.73 ZQ       5  
                  25.70       54.96 (29.26)     1:25.75 (30.79)     1:56.73 (30.98)
 13 Mayer, Michael      14 Express Swimming-MR  1:58.50    1:56.97 ZQ       4  
                  26.76       56.88 (30.12)     1:27.90 (31.02)     1:56.97 (29.07)
 14 Malychev, Peter I   14 DSC-MR               1:58.65    1:57.32 ZQ       3  
                  26.43       55.82 (29.39)     1:26.58 (30.76)     1:57.32 (30.74)
 15 Koukharevitch, Ale  14 DSC-MR               1:57.63    1:57.53 ZQ       2  
                  26.31       55.57 (29.26)     1:25.94 (30.37)     1:57.53 (31.59)
 16 Pangal, John P      14 Tmsuffolk-MR         1:58.53    2:00.47 JO       1  
                  27.74       57.98 (30.24)     1:29.59 (31.61)     2:00.47 (30.88)
Preliminaries
 15 Danner, Ripley J    14 NDAC-MR              1:58.56                   
                  26.81       57.12 (30.31)     1:28.46 (31.34)     1:58.56 (30.10)
 18 Doherty, Christoph  14 Twisters-MR          1:59.16                   
                  27.00       57.03 (30.03)     1:28.75 (31.72)     1:59.16 (30.41)
 19 McIlhargy, Sean V   14 TRS-MR               1:59.80                   
                  27.29       57.77 (30.48)     1:29.07 (31.30)     1:59.80 (30.73)
 20 Park, Jay S         13 LIAC-MR              1:59.83                   
                  27.98       58.17 (30.19)     1:29.50 (31.33)     1:59.83 (30.33)
 21 Carmichael-Lopes,   13 Express Swimming-MR  1:59.88                   
                  27.50       57.49 (29.99)     1:28.98 (31.49)     1:59.88 (30.90)
 22 Spierer, Josh A     14 IA-MR                2:00.00                   
                  27.24       57.78 (30.54)     1:29.51 (31.73)     2:00.00 (30.49)
 23 Byrnes, Evan R      14 Sachem-MR            2:00.13                   
                  27.46       58.19 (30.73)     1:29.71 (31.52)     2:00.13 (30.42)
 24 DeBenedicts, Keith  14 Sachem-MR            2:00.17                   
                  27.88       57.88 (30.00)     1:28.99 (31.11)     2:00.17 (31.18)
 25 Deblasio, Matthew   13 Tmsuffolk-MR         2:00.20                   
                  27.36       58.26 (30.90)     1:29.80 (31.54)     2:00.20 (30.40)
 26 Heinemann, Erik L   14 LIAC-MR              2:00.28                   
                  27.64       58.54 (30.90)     1:29.83 (31.29)     2:00.28 (30.45)
 27 Koster, Henry       14 SMC-MR               2:00.61                   
                  27.34       58.11 (30.77)     1:29.91 (31.80)     2:00.61 (30.70)
 28 Wong, Stanley       13 NY Sharks-MR         2:00.71                   
                  26.78       56.21 (29.43)     1:28.39 (32.18)     2:00.71 (32.32)
 29 Hillsberg, Matthew  14 IA-MR                2:00.92                   
                  26.79       58.24 (31.45)     1:30.03 (31.79)     2:00.92 (30.89)
 30 Jiran, Monte        14 Tmsuffolk-MR         2:01.04                   
                  27.51       58.03 (30.52)     1:29.89 (31.86)     2:01.04 (31.15)
 31 Galan, Bryan        13 Tmsuffolk-MR         2:01.18                   
                  27.76       58.96 (31.20)     1:31.00 (32.04)     2:01.18 (30.18)
 32 Lavery, Brendan     14 NY Sharks-MR         2:01.33                   
                  27.74       58.42 (30.68)     1:30.07 (31.65)     2:01.33 (31.26)
 33 Dupres, Abel        14 RedTails-MR          2:01.40                   
                  27.95       58.82 (30.87)     1:30.31 (31.49)     2:01.40 (31.09)
 34 Alton, Shane        13 LBA-MR               2:01.56                   
                  27.97       58.38 (30.41)     1:30.20 (31.82)     2:01.56 (31.36)
 35 Bischoff, Kent A    13 Tmsuffolk-MR         2:01.96                   
                  27.75       58.03 (30.28)     1:30.21 (32.18)     2:01.96 (31.75)
 36 Meck, Mike D        14 MSC-MR               2:03.85                   
                  27.50       58.86 (31.36)     1:31.07 (32.21)     2:03.85 (32.78)
 36 Carr, John P        14 Bgnw Marlins-MR      2:03.85                   
                  28.23       59.37 (31.14)     1:31.72 (32.35)     2:03.85 (32.13)
 38 Wadolowski, Thomas  13 Twisters-MR          2:04.65                   
                  28.28     1:00.73 (32.45)     1:34.03 (33.30)     2:04.65 (30.62)
 39 Stuart, Alex P      14 Aqua Gems-MR         2:08.79                   
                  27.27       59.52 (32.25)     1:33.93 (34.41)     2:08.79 (34.86)
 40 Peng, Didi Y        13 OWA-MR               2:15.96                   
                  30.12     1:04.64 (34.52)     1:40.45 (35.81)     2:15.96 (35.51)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 4:44.36        1983 John Witchell                              
       METRO: M 4:36.32    5/1/1992 Ken MacFadyen, LIAC-MR                     
                4:29.19  NAT
                4:32.19  N-18
                4:34.79  JRN
                4:39.59  NCSA
                4:44.99  T16
                4:48.39  SECT
                5:19.19  ZQ
                5:32.09  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kuo, Theodore       14 Express Swimming-MR  5:07.46    4:59.72 ZQ      20  
                  26.55       55.92 (29.37)     1:26.20 (30.28)     1:56.85 (30.65)
        2:27.75 (30.90)     2:58.62 (30.87)     3:29.67 (31.05)     4:00.30 (30.63)
        4:30.98 (30.68)     4:59.72 (28.74)                                        
  2 Gianino, Alexander  14 GAEL-MR              5:06.02    4:59.87 ZQ      17  
                  26.35       56.01 (29.66)     1:26.07 (30.06)     1:56.63 (30.56)
        2:27.64 (31.01)     2:58.47 (30.83)     3:29.58 (31.11)     4:00.52 (30.94)
        4:31.31 (30.79)     4:59.87 (28.56)                                        
  3 Mayer, Michael      14 Express Swimming-MR  5:10.23    5:06.10 ZQ      16  
                  26.88       57.72 (30.84)     1:28.79 (31.07)     1:59.92 (31.13)
        2:31.80 (31.88)     3:03.78 (31.98)     3:35.96 (32.18)     4:07.55 (31.59)
        4:38.06 (30.51)     5:06.10 (28.04)                                        
  4 Pangal, John P      14 Tmsuffolk-MR         5:13.54    5:08.32 ZQ      15  
                  27.74       58.29 (30.55)     1:29.78 (31.49)     2:01.38 (31.60)
        2:33.24 (31.86)     3:05.33 (32.09)     3:37.12 (31.79)     4:08.44 (31.32)
        4:38.17 (29.73)     5:08.32 (30.15)                                        
  5 Abrams, Michael     14 Agua Unattached-MR   5:09.03    5:09.34 ZQ      14  
                  26.88       57.01 (30.13)     1:27.98 (30.97)     1:59.34 (31.36)
        2:31.26 (31.92)     3:03.18 (31.92)     3:35.00 (31.82)     4:06.60 (31.60)
        4:38.51 (31.91)     5:09.34 (30.83)                                        
  6 Wilson, Kyle N      14 Sachem-MR            5:08.87    5:09.67 ZQ      13  
                  26.90       57.07 (30.17)     1:27.92 (30.85)     1:59.39 (31.47)
        2:31.63 (32.24)     3:03.53 (31.90)     3:35.43 (31.90)     4:07.66 (32.23)
        4:39.32 (31.66)     5:09.67 (30.35)                                        
  7 Hughes, Kevin J     13 Badger-MR            5:11.79    5:14.56 ZQ      12  
                  27.33       57.61 (30.28)     1:28.67 (31.06)     2:00.71 (32.04)
        2:32.76 (32.05)     3:05.20 (32.44)     3:37.77 (32.57)     4:10.36 (32.59)
        4:43.01 (32.65)     5:14.56 (31.55)                                        
  8 Middleton, William  14 BASC-MR              5:14.26    5:16.70 ZQ      11  
                  27.26       57.61 (30.35)     1:29.86 (32.25)     2:01.78 (31.92)
        2:34.37 (32.59)     3:07.05 (32.68)     3:40.22 (33.17)     4:12.99 (32.77)
        4:45.72 (32.73)     5:16.70 (30.98)                                        
B - Final
  9 Sangtippawan, Chud  14 Twisters-MR          5:17.42    5:09.55 ZQ       9  
                  27.34       57.66 (30.32)     1:28.40 (30.74)     1:59.58 (31.18)
        2:30.86 (31.28)     3:02.53 (31.67)     3:34.56 (32.03)     4:06.88 (32.32)
        4:38.43 (31.55)     5:09.55 (31.12)                                        
 10 Spierer, Josh A     14 IA-MR                5:18.75    5:12.09 ZQ       7  
                  27.68       58.86 (31.18)     1:30.71 (31.85)     2:02.22 (31.51)
        2:34.27 (32.05)     3:06.42 (32.15)     3:39.27 (32.85)     4:11.54 (32.27)
        4:43.17 (31.63)     5:12.09 (28.92)                                        
 11 Itzkowitz, Ben M    14 GAEL-MR              5:15.65    5:12.86 ZQ       6  
                  26.97       57.13 (30.16)     1:27.96 (30.83)     1:59.01 (31.05)
        2:30.78 (31.77)     3:02.77 (31.99)     3:35.14 (32.37)     4:07.76 (32.62)
        4:40.74 (32.98)     5:12.86 (32.12)                                        
 12 Heinemann, Erik L   14 LIAC-MR              5:14.57    5:14.43 ZQ       5  
                  27.70       58.47 (30.77)     1:30.49 (32.02)     2:02.54 (32.05)
        2:34.91 (32.37)     3:07.29 (32.38)     3:39.18 (31.89)     4:11.46 (32.28)
        4:43.34 (31.88)     5:14.43 (31.09)                                        
 13 Barbosa, Larry S    14 Twisters-MR          5:14.95    5:14.72 ZQ       4  
                  28.02       59.43 (31.41)     1:31.51 (32.08)     2:03.71 (32.20)
        2:36.10 (32.39)     3:08.26 (32.16)     3:40.36 (32.10)     4:12.22 (31.86)
        4:43.96 (31.74)     5:14.72 (30.76)                                        
 14 Yeager, Christian   13 Tmsuffolk-MR         5:16.93    5:16.25 ZQ       3  
                  28.34       59.79 (31.45)     1:31.37 (31.58)     2:02.08 (30.71)
        2:34.37 (32.29)     3:06.35 (31.98)     3:39.05 (32.70)     4:11.05 (32.00)
        4:43.95 (32.90)     5:16.25 (32.30)                                        
 15 Auxtin, Pavel G     14 DSC-MR               5:18.98    5:17.62 ZQ       2  
                  27.69       58.92 (31.23)     1:30.54 (31.62)     2:02.89 (32.35)
        2:35.40 (32.51)     3:07.98 (32.58)     3:40.85 (32.87)     4:13.65 (32.80)
        4:46.50 (32.85)     5:17.62 (31.12)                                        
 16 Park, Jay S         13 LIAC-MR              5:14.55    5:23.73 JO       1  
                  28.81       59.91 (31.10)     1:32.19 (32.28)     2:04.34 (32.15)
        2:36.90 (32.56)     3:10.19 (33.29)     3:43.58 (33.39)     4:16.90 (33.32)
        4:50.92 (34.02)     5:23.73 (32.81)                                        
Preliminaries
 14 Galan, Bryan        13 Tmsuffolk-MR         5:17.40                   
                  27.96       59.67 (31.71)     1:32.00 (32.33)     2:04.07 (32.07)
        2:36.89 (32.82)     3:09.57 (32.68)     3:42.57 (33.00)     4:14.98 (32.41)
        4:47.14 (32.16)     5:17.40 (30.26)                                        
 18 Forgione, Michael   14 Tmsuffolk-MR         5:19.39                   
 19 Bischoff, Kent A    13 Tmsuffolk-MR         5:20.32                   
                  28.27     1:00.31 (32.04)     1:32.59 (32.28)     2:05.43 (32.84)
        2:38.11 (32.68)     3:11.10 (32.99)     3:43.83 (32.73)     4:16.51 (32.68)
        4:48.72 (32.21)     5:20.32 (31.60)                                        
 20 Konarski, Karol     14 LIND-MR              5:21.88                   
 21 McIlhargy, Sean V   14 TRS-MR               5:22.17                   
                  27.25       59.11 (31.86)     1:31.10 (31.99)     2:04.08 (32.98)
        2:37.11 (33.03)     3:10.37 (33.26)     3:43.54 (33.17)     4:17.16 (33.62)
        4:50.27 (33.11)     5:22.17 (31.90)                                        
 22 Doherty, Christoph  14 Twisters-MR          5:22.40                   
                  27.90       59.03 (31.13)     1:31.58 (32.55)     2:04.30 (32.72)
        2:37.50 (33.20)     3:09.87 (32.37)     3:42.42 (32.55)     4:15.92 (33.50)
        4:49.88 (33.96)     5:22.40 (32.52)                                        
 23 Kontos, Nicholas G  14 Tmsuffolk-MR         5:23.88                   
 24 Jiran, Monte        14 Tmsuffolk-MR         5:24.95                   
 25 Alton, Shane        13 LBA-MR               5:25.63                   
 26 Galan, Luis         14 VAC-MR               5:26.49                   
                  28.65     1:00.71 (32.06)     1:33.57 (32.86)     2:07.33 (33.76)
        2:40.86 (33.53)     3:14.85 (33.99)     3:48.73 (33.88)     4:22.02 (33.29)
        4:54.84 (32.82)     5:26.49 (31.65)                                        
 27 Catarinacchio, Vin  13 GAEL-MR              5:27.55                   
                  28.94     1:00.97 (32.03)     1:33.63 (32.66)     2:06.79 (33.16)
        2:40.27 (33.48)     3:14.28 (34.01)     3:48.36 (34.08)     4:22.05 (33.69)
        4:55.15 (33.10)     5:27.55 (32.40)                                        
 28 Neuendorf, Reed     14 NY Sharks-MR         5:27.78                   
                  29.75     1:02.43 (32.68)     1:35.56 (33.13)     2:08.75 (33.19)
        2:42.16 (33.41)     3:15.63 (33.47)     3:49.04 (33.41)     4:22.70 (33.66)
        4:55.33 (32.63)     5:27.78 (32.45)                                        
 29 Lavery, Brendan     14 NY Sharks-MR         5:28.98                   
 30 Grunewald, Luke J   14 NBS-MR               5:29.13                   
                  29.33     1:01.71 (32.38)     1:34.94 (33.23)     2:09.56 (34.62)
        2:43.28 (33.72)     3:17.11 (33.83)     3:50.63 (33.52)     4:24.08 (33.45)
        4:57.67 (33.59)     5:29.13 (31.46)                                        
 31 Meany, RJ J         14 TRS-MR               5:29.23                   
 32 Duva, Ben           14 Express Swimming-MR  5:29.34                   
                  29.60     1:02.37 (32.77)     1:35.32 (32.95)     2:08.96 (33.64)
        2:42.71 (33.75)     3:16.07 (33.36)     3:49.68 (33.61)     4:23.42 (33.74)
        4:57.34 (33.92)     5:29.34 (32.00)                                        
 33 Malychev, Peter I   14 DSC-MR               5:29.51                   
 34 Weaver, Chris R     13 IA-MR                5:29.93                   
                  29.72     1:01.77 (32.05)     1:35.02 (33.25)     2:08.61 (33.59)
        2:42.52 (33.91)     3:16.71 (34.19)     3:50.48 (33.77)     4:24.83 (34.35)
        4:59.39 (34.56)     5:29.93 (30.54)                                        
 35 Dempsey, Lukas A    13 MSC-MR               5:30.56                   
                  28.60     1:01.44 (32.84)     1:34.96 (33.52)     2:08.73 (33.77)
        2:42.70 (33.97)     3:17.08 (34.38)     3:51.06 (33.98)     4:25.45 (34.39)
        4:58.90 (33.45)     5:30.56 (31.66)                                        
 36 Law, Kyle M         13 TVSC-MR              5:30.97                   
                  28.42     1:01.13 (32.71)     1:34.25 (33.12)     2:08.24 (33.99)
        2:41.96 (33.72)     3:16.29 (34.33)     3:50.54 (34.25)     4:24.57 (34.03)
        4:58.80 (34.23)     5:30.97 (32.17)                                        
 37 Holtzman, Scott J   13 OWA-MR               5:31.65                   
                  29.38     1:01.86 (32.48)     1:34.84 (32.98)     2:08.73 (33.89)
        2:42.39 (33.66)     3:16.79 (34.40)     3:51.02 (34.23)     4:24.97 (33.95)
        4:58.73 (33.76)     5:31.65 (32.92)                                        
 38 Hillsberg, Matthew  14 IA-MR                5:35.88                   
                  28.48     1:01.14 (32.66)     1:35.09 (33.95)     2:09.79 (34.70)
        2:44.34 (34.55)     3:18.43 (34.09)     3:53.56 (35.13)     4:28.83 (35.27)
        5:03.08 (34.25)     5:35.88 (32.80)                                        
 39 Boncek, Nick A      14 PBAC-MR              5:36.22                   
                  28.45     1:00.11 (31.66)     1:33.69 (33.58)     2:07.62 (33.93)
        2:42.08 (34.46)     3:16.91 (34.83)     3:51.02 (34.11)     4:25.73 (34.71)
        5:01.51 (35.78)     5:36.22 (34.71)                                        
 40 Koster, Henry       14 SMC-MR               5:36.97                   
                  29.42     1:02.68 (33.26)     1:36.82 (34.14)     2:11.80 (34.98)
        2:47.00 (35.20)     3:22.77 (35.77)     3:58.32 (35.55)     4:32.92 (34.60)
        5:05.43 (32.51)     5:36.97 (31.54)                                        
 41 Murphy, Thomas P    14 OWA-MR               5:43.38                   
                  29.02     1:00.79 (31.77)     1:34.37 (33.58)     2:08.90 (34.53)
        2:44.28 (35.38)     3:19.80 (35.52)     3:55.64 (35.84)     4:31.71 (36.07)
        5:07.93 (36.22)     5:43.38 (35.45)                                        
 
Boys 13-14 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 9:59.52   2/25/2006 Jonathan H Derlath, LIAC -MR               
       METRO: M 9:31.13    5/1/1992 Ken MacFadyen, LIAC-MR                     
                9:24.99  NAT
                9:30.99  N-18
                9:32.69  JRN
                9:39.79  NCSA
                9:49.79  T16
               10:01.99  SECT
               10:45.99  ZQ
               10:45.99  JO
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kuo, Theodore       14 Express Swimming-MR 10:25.37   10:27.64 ZQ      20  
                  28.25       58.97 (30.72)     1:30.15 (31.18)     2:01.79 (31.64)
        2:33.79 (32.00)     3:05.32 (31.53)     3:37.20 (31.88)     4:09.13 (31.93)
        4:41.19 (32.06)     5:13.29 (32.10)     5:45.02 (31.73)     6:16.65 (31.63)
        6:48.38 (31.73)     7:20.01 (31.63)     7:51.38 (31.37)     8:22.87 (31.49)
        8:54.46 (31.59)     9:25.91 (31.45)     9:57.53 (31.62)    10:27.64 (30.11)
  2 Abrams, Michael     14 Agua Unattached-MR  10:38.03   10:35.75 ZQ      17  
                  28.06       59.18 (31.12)     1:30.61 (31.43)     2:02.48 (31.87)
        2:33.95 (31.47)     3:05.74 (31.79)     3:37.87 (32.13)     4:09.47 (31.60)
        4:41.77 (32.30)     5:14.04 (32.27)     5:46.31 (32.27)     6:18.40 (32.09)
        6:50.70 (32.30)     7:22.82 (32.12)     7:55.28 (32.46)     8:27.86 (32.58)
        9:00.30 (32.44)     9:32.23 (31.93)    10:04.58 (32.35)    10:35.75 (31.17)
  3 Wallace, Dan P      14 Express Swimming-MR 10:43.78   10:48.46         16  
                  28.68       59.78 (31.10)     1:32.00 (32.22)     2:05.06 (33.06)
        2:37.98 (32.92)     3:10.80 (32.82)     3:43.78 (32.98)     4:16.84 (33.06)
        4:49.33 (32.49)     5:22.60 (33.27)     5:55.55 (32.95)     6:28.14 (32.59)
        7:01.09 (32.95)     7:34.10 (33.01)     8:07.17 (33.07)     8:39.48 (32.31)
        9:12.02 (32.54)     9:44.47 (32.45)    10:16.89 (32.42)    10:48.46 (31.57)
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 53.04   3/17/2001 Nat L. Moore, NBS                            
       METRO: M 51.89   12/7/2006 Jack Wagner at 2006 STAR Short, LIAC-MR      
                50.49  NAT
                51.09  N-18
                51.79  JRN
                53.09  NCSA
                54.39  T16
                55.09  SECT
              1:02.59  ZQ
              1:04.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Spinella, Nick R    14 LIAC-MR                56.01      55.28 ZQ      20  
                  26.57       55.28 (28.71)                                        
  2 Middleton, William  14 BASC-MR                58.17      57.38 ZQ      17  
                  27.93       57.38 (29.45)                                        
  3 Danner, Ripley J    14 NDAC-MR                58.15      57.95 ZQ      16  
                  28.24       57.95 (29.71)                                        
  4 Wong, Stanley       13 NY Sharks-MR           59.07      58.14 ZQ      15  
                  28.18       58.14 (29.96)                                        
  5 Dupres, Abel        14 RedTails-MR            59.70      59.01 ZQ      14  
                  28.40       59.01 (30.61)                                        
  6 Burud, Michael A    14 NDAC-MR                58.79      59.22 ZQ      13  
                  29.30       59.22 (29.92)                                        
  7 Deblasio, Matthew   13 Tmsuffolk-MR           59.37    1:00.14 ZQ      12  
                  29.59     1:00.14 (30.55)                                        
  8 Doherty, Christoph  14 Twisters-MR            59.48    1:00.42 ZQ      11  
                  28.93     1:00.42 (31.49)                                        
B - Final
  9 Leibel, Danny       14 TRS-MR               1:00.39      59.15 ZQ       9  
                  28.39       59.15 (30.76)                                        
 10 Lavery, Brendan     14 NY Sharks-MR           59.71      59.70 ZQ       7  
                  29.27       59.70 (30.43)                                        
 11 Abrams, Michael     14 Agua Unattached-MR   1:00.27      59.97 ZQ       6  
                  29.69       59.97 (30.28)                                        
 12 Stuart, Alex P      14 Aqua Gems-MR         1:00.92    1:00.00 ZQ       5  
                  29.03     1:00.00 (30.97)                                        
 13 Galan, Bryan        13 Tmsuffolk-MR         1:01.47    1:00.63 ZQ       4  
                  29.73     1:00.63 (30.90)                                        
 14 Lohrer, Jesse T     14 Tmsuffolk-MR           59.91    1:00.92 ZQ       3  
                  29.98     1:00.92 (30.94)                                        
 15 Hughes, Kevin J     13 Badger-MR            1:01.46    1:01.34 ZQ       2  
                  30.12     1:01.34 (31.22)                                        
 16 Kuo, Theodore       14 Express Swimming-MR  1:01.93    1:02.13 ZQ       1  
                  30.13     1:02.13 (32.00)                                        
Preliminaries
 11 Walsh, Kevin M      14 MWSC-MR              1:00.14                   
                  28.87     1:00.14 (31.27)                                        
 18 Dalessio, Andrew    14 BASC-MR              1:02.17                   
                  29.89     1:02.17 (32.28)                                        
 19 Sokoloff, Philip    13 SSL-MR               1:02.18                   
                  30.03     1:02.18 (32.15)                                        
 20 Bandovic, Ivan      14 LIAC-MR              1:02.88                   
                  30.60     1:02.88 (32.28)                                        
 21 Forgione, Michael   14 Tmsuffolk-MR         1:02.90                   
                  30.24     1:02.90 (32.66)                                        
 22 Byrnes, Evan R      14 Sachem-MR            1:02.91                   
                  29.61     1:02.91 (33.30)                                        
 23 Barbosa, Larry S    14 Twisters-MR          1:02.95                   
                  30.66     1:02.95 (32.29)                                        
 24 Dempsey, Lukas A    13 MSC-MR               1:02.97                   
                  31.05     1:02.97 (31.92)                                        
 25 Wadolowski, Thomas  13 Twisters-MR          1:03.07                   
                  31.17     1:03.07 (31.90)                                        
 26 Daly, Dennis J      14 PBAC-MR              1:03.11                   
                  29.87     1:03.11 (33.24)                                        
 26 Sweeney, PJ         14 WAC-MR               1:03.11                   
                  30.49     1:03.11 (32.62)                                        
 28 Corey, Alexi        13 NY Sharks-MR         1:03.14                   
                  30.45     1:03.14 (32.69)                                        
 29 Schneider, Ian M    14 Bgnw Marlins-MR      1:03.43                   
                  30.58     1:03.43 (32.85)                                        
 30 Kontos, Nicholas G  14 Tmsuffolk-MR         1:03.49                   
                  30.62     1:03.49 (32.87)                                        
 31 Heinemann, Erik L   14 LIAC-MR              1:03.53                   
                  30.79     1:03.53 (32.74)                                        
 32 Kolesnik, George    13 BASC-MR              1:03.66                   
                  30.46     1:03.66 (33.20)                                        
 33 Zhu, Joseph         14 TVSC-MR              1:03.67                   
                  31.00     1:03.67 (32.67)                                        
 34 Spinosa, Adam G     14 YFD-MR               1:03.88                   
                  30.69     1:03.88 (33.19)                                        
 35 Yeager, Christian   13 Tmsuffolk-MR         1:04.02                   
                  31.81     1:04.02 (32.21)                                        
 36 Thermos, Yianni     13 WAC-MR               1:04.10                   
                  30.77     1:04.10 (33.33)                                        
 37 Wilson, Kyle N      14 Sachem-MR            1:04.11                   
                  30.95     1:04.11 (33.16)                                        
 38 Fusco, Christopher  14 NY Sharks-MR         1:04.37                   
                  31.14     1:04.37 (33.23)                                        
 39 Woodhead, Derek R   14 TVSC-MR              1:04.48                   
                  31.94     1:04.48 (32.54)                                        
 40 Carr, John P        14 Bgnw Marlins-MR      1:04.92                   
                  31.25     1:04.92 (33.67)                                        
 41 Herrmann, Charles   13 Tmsuffolk-MR         1:05.06                   
                  31.25     1:05.06 (33.81)                                        
 42 Muller, Matthew A   13 TVSC-MR              1:05.11                   
                  31.30     1:05.11 (33.81)                                        
 43 Chansakul, JR J     13 Agua Swim Team-MR    1:05.38                   
                  32.18     1:05.38 (33.20)                                        
 44 Koster, Henry       14 SMC-MR               1:05.55                   
                  32.52     1:05.55 (33.03)                                        
 45 Brandt, Stephan A   14 Sachem-MR            1:05.95                   
                  32.47     1:05.95 (33.48)                                        
 46 Penteck, Stephen    13 Sachem-MR            1:06.57                   
                  31.46     1:06.57 (35.11)                                        
 -- Volaski, Harrison   13 Big Blue-MR              DQ                    
                  29.71          DQ (30.75)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 1:53.67   3/18/2001 Nat L. Moore, NBS                          
       METRO: M 1:52.69   3/13/2003 Shane R.Tusup, TS-MR                       
                1:49.59  NAT
                1:50.79  N-18
                1:52.29  JRN
                1:54.79  NCSA
                1:57.59  T16
                1:59.39  SECT
                2:16.99  ZQ
                2:22.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Spinella, Nick R    14 LIAC-MR              2:01.58    2:01.77 ZQ      20  
                  28.45       58.73 (30.28)     1:29.99 (31.26)     2:01.77 (31.78)
  2 Danner, Ripley J    14 NDAC-MR              2:05.36    2:04.60 ZQ      17  
                  29.36     1:00.79 (31.43)     1:32.94 (32.15)     2:04.60 (31.66)
  3 Lavery, Brendan     14 NY Sharks-MR         2:06.05    2:05.13 ZQ      16  
                  29.76     1:01.46 (31.70)     1:33.48 (32.02)     2:05.13 (31.65)
  4 Deblasio, Matthew   13 Tmsuffolk-MR         2:06.25    2:05.85 ZQ      15  
                  29.83     1:02.05 (32.22)     1:34.43 (32.38)     2:05.85 (31.42)
  5 Doherty, Christoph  14 Twisters-MR          2:08.90    2:07.82 ZQ      14  
                  29.13     1:01.57 (32.44)     1:34.94 (33.37)     2:07.82 (32.88)
  6 Gianino, Alexander  14 GAEL-MR              2:09.31    2:09.16 ZQ      13  
                  29.70     1:02.43 (32.73)     1:36.17 (33.74)     2:09.16 (32.99)
  7 Hughes, Kevin J     13 Badger-MR            2:09.53    2:11.75 ZQ      12  
                  30.73     1:03.42 (32.69)     1:37.75 (34.33)     2:11.75 (34.00)
B - Final
  9 Wong, Stanley       13 NY Sharks-MR         2:11.68    2:09.21 ZQ       9  
                  30.59     1:03.34 (32.75)     1:36.90 (33.56)     2:09.21 (32.31)
 10 Galan, Bryan        13 Tmsuffolk-MR         2:11.21    2:09.37 ZQ       7  
                  30.57     1:03.92 (33.35)     1:37.87 (33.95)     2:09.37 (31.50)
 11 Leibel, Danny       14 TRS-MR               2:13.32    2:09.89 ZQ       6  
                  30.21     1:03.31 (33.10)     1:36.81 (33.50)     2:09.89 (33.08)
 12 Middleton, William  14 BASC-MR              2:12.19    2:10.65 ZQ       5  
                  30.06     1:03.61 (33.55)     1:37.61 (34.00)     2:10.65 (33.04)
 13 Forgione, Michael   14 Tmsuffolk-MR         2:14.12    2:11.00 ZQ       4  
                  29.89     1:02.54 (32.65)     1:36.99 (34.45)     2:11.00 (34.01)
 14 Yeager, Christian   13 Tmsuffolk-MR         2:11.56    2:11.65 ZQ       3  
                  31.69     1:04.62 (32.93)     1:38.85 (34.23)     2:11.65 (32.80)
 15 Wadolowski, Thomas  13 Twisters-MR          2:14.12    2:11.79 ZQ       2  
                  31.21     1:04.69 (33.48)     1:38.76 (34.07)     2:11.79 (33.03)
 16 Burud, Michael A    14 NDAC-MR              2:12.11    2:12.08 ZQ       1  
                  31.05     1:04.21 (33.16)     1:38.13 (33.92)     2:12.08 (33.95)
A - Final
  4 Abrams, Michael     14 Agua Unattached-MR   2:06.13                   
                  29.52     1:01.30 (31.78)     1:33.94 (32.64)     2:06.13 (32.19)
Preliminaries
 10 Walsh, Kevin M      14 MWSC-MR              2:11.23                   
                  30.35     1:02.81 (32.46)     1:36.64 (33.83)     2:11.23 (34.59)
 16 Volaski, Harrison   13 Big Blue-MR          2:13.66                   
                  31.71     1:05.35 (33.64)     1:39.98 (34.63)     2:13.66 (33.68)
 19 Lohrer, Jesse T     14 Tmsuffolk-MR         2:14.34                   
                  31.90     1:06.11 (34.21)     1:41.34 (35.23)     2:14.34 (33.00)
 20 Woodhead, Derek R   14 TVSC-MR              2:14.83                   
                  31.04     1:04.62 (33.58)     1:40.01 (35.39)     2:14.83 (34.82)
 21 Byrnes, Evan R      14 Sachem-MR            2:14.90                   
                  30.03     1:04.23 (34.20)     1:39.83 (35.60)     2:14.90 (35.07)
 22 Itzkowitz, Ben M    14 GAEL-MR              2:14.95                   
                  31.36     1:05.44 (34.08)     1:40.37 (34.93)     2:14.95 (34.58)
 23 Kontos, Nicholas G  14 Tmsuffolk-MR         2:15.67                   
                  31.73     1:06.12 (34.39)     1:41.31 (35.19)     2:15.67 (34.36)
 24 Dempsey, Lukas A    13 MSC-MR               2:15.78                   
                  31.60     1:05.60 (34.00)     1:40.86 (35.26)     2:15.78 (34.92)
 25 Heinemann, Erik L   14 LIAC-MR              2:15.82                   
 26 Koster, Henry       14 SMC-MR               2:15.94                   
 27 Kuo, Theodore       14 Express Swimming-MR  2:15.96                   
                  31.68     1:06.17 (34.49)     1:41.68 (35.51)     2:15.96 (34.28)
 28 Mayer, Michael      14 Express Swimming-MR  2:16.08                   
                  32.12     1:06.74 (34.62)     1:41.57 (34.83)     2:16.08 (34.51)
 29 Sweeney, PJ         14 WAC-MR               2:16.61                   
                  31.41     1:06.40 (34.99)     1:41.35 (34.95)     2:16.61 (35.26)
 30 Bandovic, Ivan      14 LIAC-MR              2:16.63                   
                  31.22     1:05.35 (34.13)     1:41.01 (35.66)     2:16.63 (35.62)
 31 Carmichael-Lopes,   13 Express Swimming-MR  2:16.87                   
                  31.75     1:06.63 (34.88)     1:42.44 (35.81)     2:16.87 (34.43)
 32 Zhu, Joseph         14 TVSC-MR              2:17.02                   
                  31.72     1:05.42 (33.70)     1:41.10 (35.68)     2:17.02 (35.92)
 33 Stuart, Alex P      14 Aqua Gems-MR         2:17.03                   
                  30.92     1:05.67 (34.75)     1:41.98 (36.31)     2:17.03 (35.05)
 34 Sokoloff, Philip    13 SSL-MR               2:17.12                   
 35 Dupres, Abel        14 RedTails-MR          2:17.13                   
                  31.58     1:06.00 (34.42)     1:41.48 (35.48)     2:17.13 (35.65)
 36 Muller, Matthew A   13 TVSC-MR              2:17.18                   
                  31.66     1:06.50 (34.84)     1:42.05 (35.55)     2:17.18 (35.13)
 37 Karle, Matthew J    13 Bgnw Marlins-MR      2:17.26                   
                  31.27     1:06.53 (35.26)     1:42.04 (35.51)     2:17.26 (35.22)
 38 Koukharevitch, Ale  14 DSC-MR               2:18.46                   
 39 Galan, Luis         14 VAC-MR               2:18.61                   
                  32.73     1:07.50 (34.77)     1:43.87 (36.37)     2:18.61 (34.74)
 40 Duva, Ben           14 Express Swimming-MR  2:18.68                   
                  33.16     1:08.12 (34.96)     1:43.69 (35.57)     2:18.68 (34.99)
 41 Jiran, Monte        14 Tmsuffolk-MR         2:18.89                   
                  32.64     1:07.30 (34.66)     1:43.43 (36.13)     2:18.89 (35.46)
 42 McIlhargy, Sean V   14 TRS-MR               2:18.90                   
                  32.53     1:08.34 (35.81)     1:44.04 (35.70)     2:18.90 (34.86)
 43 Herrmann, Charles   13 Tmsuffolk-MR         2:19.25                   
 43 Neuendorf, Reed     14 NY Sharks-MR         2:19.25                   
                  33.83     1:09.08 (35.25)     1:44.48 (35.40)     2:19.25 (34.77)
 45 Peralta, Ramon E    14 APEX-MR              2:19.47                   
                  31.92     1:07.63 (35.71)     1:43.20 (35.57)     2:19.47 (36.27)
 46 Meany, RJ J         14 TRS-MR               2:19.74                   
                  33.75     1:09.06 (35.31)     1:45.36 (36.30)     2:19.74 (34.38)
 47 Spinosa, Adam G     14 YFD-MR               2:20.01                   
                  32.65     1:08.39 (35.74)     1:45.09 (36.70)     2:20.01 (34.92)
 48 Law, Kyle M         13 TVSC-MR              2:20.34                   
                  32.89     1:08.80 (35.91)     1:44.99 (36.19)     2:20.34 (35.35)
 49 Kolesnik, George    13 BASC-MR              2:20.58                   
                  32.12     1:07.59 (35.47)     1:43.99 (36.40)     2:20.58 (36.59)
 50 Zhang, Daniel L     14 TVSC-MR              2:20.96                   
                  33.38     1:09.50 (36.12)     1:46.16 (36.66)     2:20.96 (34.80)
 51 Barbosa, Larry S    14 Twisters-MR          2:21.17                   
                  33.18     1:09.42 (36.24)     1:45.49 (36.07)     2:21.17 (35.68)
 52 Conway, John P      13 SSL-MR               2:21.41                   
                  33.13     1:08.84 (35.71)     1:45.76 (36.92)     2:21.41 (35.65)
 53 Schneider, Ian M    14 Bgnw Marlins-MR      2:21.43                   
                  31.78     1:06.69 (34.91)     1:43.87 (37.18)     2:21.43 (37.56)
 54 Brandt, Stephan A   14 Sachem-MR            2:21.99                   
                  32.79     1:08.83 (36.04)     1:45.94 (37.11)     2:21.99 (36.05)
 55 Penteck, Stephen    13 Sachem-MR            2:22.95                   
                  32.71     1:08.83 (36.12)     1:46.33 (37.50)     2:22.95 (36.62)
 56 Chansakul, JR J     13 Agua Swim Team-MR    2:23.26                   
                  34.03     1:10.96 (36.93)     1:47.96 (37.00)     2:23.26 (35.30)
 57 Hayes, Connor       13 Tmsuffolk-MR         2:23.52                   
                  32.85     1:09.67 (36.82)     1:47.22 (37.55)     2:23.52 (36.30)
 58 Poniatowski, Jakub  14 CSC-MR               2:24.08                   
                  34.02     1:10.45 (36.43)     1:47.98 (37.53)     2:24.08 (36.10)
 59 Spierer, Josh A     14 IA-MR                2:25.24                   
                  34.03     1:11.01 (36.98)     1:49.00 (37.99)     2:25.24 (36.24)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 59.32   3/16/2001 Shaun R. Armstrong, TVSC                     
       METRO: M 58.02    5/1/1995 Chris Miller, LIAC-MR                        
                56.69  NAT
                57.29  N-18
                58.29  JRN
                59.49  NCSA
              1:01.19  T16
              1:02.19  SECT
              1:10.59  ZQ
              1:14.49  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Burud, Michael A    14 NDAC-MR              1:02.98    1:02.63 ZQ      20  
                  29.98     1:02.63 (32.65)                                        
  2 Carmichael-Lopes,   13 Express Swimming-MR  1:03.41    1:03.04 ZQ      17  
                  29.90     1:03.04 (33.14)                                        
  3 Sangtippawan, Chud  14 Twisters-MR          1:04.70    1:04.27 ZQ      16  
                  30.12     1:04.27 (34.15)                                        
  4 Mayer, Michael      14 Express Swimming-MR  1:05.09    1:04.37 ZQ      15  
                  30.78     1:04.37 (33.59)                                        
  5 Gianino, Alexander  14 GAEL-MR              1:05.52    1:04.97 ZQ      14  
                  30.71     1:04.97 (34.26)                                        
  6 Wong, Stanley       13 NY Sharks-MR         1:04.96    1:05.25 ZQ      13  
                  30.48     1:05.25 (34.77)                                        
  7 Karle, Matthew J    13 Bgnw Marlins-MR      1:05.98    1:05.34 ZQ      12  
                  30.89     1:05.34 (34.45)                                        
  8 Malychev, Peter I   14 DSC-MR               1:06.90    1:07.45 ZQ      11  
                  31.85     1:07.45 (35.60)                                        
B - Final
  9 Lohrer, Jesse T     14 Tmsuffolk-MR         1:07.49    1:06.64 ZQ       8  
                  31.19     1:06.64 (35.45)                                        
  9 Meck, Mike D        14 MSC-MR               1:08.53    1:06.64 ZQ       8  
                  31.40     1:06.64 (35.24)                                        
 11 Yeager, Christian   13 Tmsuffolk-MR         1:06.96    1:07.46 ZQ       6  
                  32.12     1:07.46 (35.34)                                        
 12 Daly, Dennis J      14 PBAC-MR              1:07.37    1:07.47 ZQ       5  
                  31.58     1:07.47 (35.89)                                        
 13 Danner, Ripley J    14 NDAC-MR              1:09.01    1:07.63 ZQ       4  
                  32.12     1:07.63 (35.51)                                        
 14 Koukharevitch, Ale  14 DSC-MR               1:09.20    1:08.78 ZQ       3  
                  31.66     1:08.78 (37.12)                                        
 15 Barbosa, Larry S    14 Twisters-MR          1:09.99    1:09.68 ZQ       2  
                  32.65     1:09.68 (37.03)                                        
 15 Lam, Aaron          14 UNABB-MR             1:09.32                   
                  32.22     1:09.32 (37.10)                                        
Preliminaries
 17 Itzkowitz, Ben M    14 GAEL-MR              1:10.07                   
                  32.56     1:10.07 (37.51)                                        
 18 Chansakul, JR J     13 Agua Swim Team-MR    1:10.10                   
                  33.34     1:10.10 (36.76)                                        
 19 Herrmann, Charles   13 Tmsuffolk-MR         1:10.25                   
                  32.95     1:10.25 (37.30)                                        
 20 McIlhargy, Sean V   14 TRS-MR               1:10.38                   
                  33.17     1:10.38 (37.21)                                        
 21 Goetz, Mathew J     13 Tmsuffolk-MR         1:10.50                   
                  33.20     1:10.50 (37.30)                                        
 22 Peng, Didi Y        13 OWA-MR               1:10.60                   
                  32.84     1:10.60 (37.76)                                        
 23 Konarski, Karol     14 LIND-MR              1:11.47                   
                  33.59     1:11.47 (37.88)                                        
 24 Forgione, Michael   14 Tmsuffolk-MR         1:11.67                   
                  33.53     1:11.67 (38.14)                                        
 25 Martinez, Keannu C  14 Twisters-MR          1:11.89                   
                  33.86     1:11.89 (38.03)                                        
 26 DeBenedicts, Keith  14 Sachem-MR            1:11.92                   
                  34.44     1:11.92 (37.48)                                        
 27 Bischoff, Kent A    13 Tmsuffolk-MR         1:12.03                   
                  34.89     1:12.03 (37.14)                                        
 28 Sanchez, Jude M     14 Agua Swim Team-MR    1:12.25                   
                  34.20     1:12.25 (38.05)                                        
 29 Barfield, Christop  14 LIAC-MR              1:12.51                   
                  32.63     1:12.51 (39.88)                                        
 30 Na, Joseph          13 LIAC-MR              1:12.68                   
                  33.34     1:12.68 (39.34)                                        
 31 Bender, Brett       13 RedTails-MR          1:12.71                   
                  33.55     1:12.71 (39.16)                                        
 32 Dupres, Abel        14 RedTails-MR          1:12.74                   
                  34.42     1:12.74 (38.32)                                        
 33 Holtzman, Scott J   13 OWA-MR               1:12.84                   
                  34.17     1:12.84 (38.67)                                        
 34 Bartlett, Hunter    13 VAC-MR               1:13.55                   
                  34.29     1:13.55 (39.26)                                        
 35 Disalvo, Brian Z    14 MSC-MR               1:13.70                   
                  35.37     1:13.70 (38.33)                                        
 36 Lo, Arthur          14 Express Swimming-MR  1:13.72                   
                  34.88     1:13.72 (38.84)                                        
 37 Jiran, Monte        14 Tmsuffolk-MR         1:13.75                   
                  34.47     1:13.75 (39.28)                                        
 37 Deoliveira, Michae  13 GAEL-MR              1:13.75                   
                  34.53     1:13.75 (39.22)                                        
 39 Galan, Luis         14 VAC-MR               1:14.10                   
                  35.52     1:14.10 (38.58)                                        
 40 Middleton, William  14 BASC-MR              1:14.27                   
                  35.21     1:14.27 (39.06)                                        
 41 Murphy, Thomas P    14 OWA-MR               1:14.36                   
                  34.73     1:14.36 (39.63)                                        
 42 Walsh, Kevin        13 Scd-Mr-MR            1:14.40                   
                  34.34     1:14.40 (40.06)                                        
 43 Maldonado, Eric R   14 North Shore-MR       1:14.58                   
                  33.44     1:14.58 (41.14)                                        
 44 Volaski, Harrison   13 Big Blue-MR          1:14.75                   
                  35.53     1:14.75 (39.22)                                        
 45 Stuart, Alex P      14 Aqua Gems-MR         1:14.98                   
                  35.23     1:14.98 (39.75)                                        
 46 Schneider, Ian M    14 Bgnw Marlins-MR      1:15.12                   
                  35.03     1:15.12 (40.09)                                        
 47 Brandt, Stephan A   14 Sachem-MR            1:15.22                   
                  35.13     1:15.22 (40.09)                                        
 48 Jakubek, Jack D     13 MWSC-MR              1:16.45                   
                  35.91     1:16.45 (40.54)                                        
 49 Salle, Edward J     14 PBAC-MR              1:18.17                   
                  36.17     1:18.17 (42.00)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 2:14.13        1994 Dennis Chang                               
       METRO: M 2:06.80    5/1/1995 Chris Miller, LIAC-MR                      
                2:03.39  NAT
                2:04.59  N-18
                2:07.19  JRN
                2:09.79  NCSA
                2:13.59  T16
                2:15.39  SECT
                2:35.59  ZQ
                2:42.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Burud, Michael A    14 NDAC-MR              2:19.03    2:16.87 ZQ      20  
                  31.13     1:06.34 (35.21)     1:42.88 (36.54)     2:16.87 (33.99)
  2 Mayer, Michael      14 Express Swimming-MR  2:21.04    2:17.47 ZQ      17  
                  31.41     1:07.12 (35.71)     1:42.39 (35.27)     2:17.47 (35.08)
  3 Gianino, Alexander  14 GAEL-MR              2:19.59    2:19.55 ZQ      16  
                  31.17     1:06.72 (35.55)     1:43.52 (36.80)     2:19.55 (36.03)
  4 Karle, Matthew J    13 Bgnw Marlins-MR      2:24.01    2:22.39 ZQ      15  
                  31.56     1:07.90 (36.34)     1:45.25 (37.35)     2:22.39 (37.14)
  5 Sangtippawan, Chud  14 Twisters-MR          2:22.10    2:23.19 ZQ      14  
                  30.63     1:05.55 (34.92)     1:43.54 (37.99)     2:23.19 (39.65)
  6 Yeager, Christian   13 Tmsuffolk-MR         2:22.98    2:24.55 ZQ      13  
                  32.86     1:09.72 (36.86)     1:47.19 (37.47)     2:24.55 (37.36)
  7 Itzkowitz, Ben M    14 GAEL-MR              2:28.68    2:28.09 ZQ      12  
                  32.25     1:09.15 (36.90)     1:48.11 (38.96)     2:28.09 (39.98)
  8 Carmichael-Lopes,   13 Express Swimming-MR  2:24.05    2:28.13 ZQ      11  
                  32.32     1:09.11 (36.79)     1:48.18 (39.07)     2:28.13 (39.95)
B - Final
  9 Malychev, Peter I   14 DSC-MR               2:30.39    2:27.04 ZQ       9  
                  32.08     1:09.39 (37.31)     1:48.30 (38.91)     2:27.04 (38.74)
 10 Barbosa, Larry S    14 Twisters-MR          2:30.99    2:27.11 ZQ       7  
                  33.33     1:10.56 (37.23)     1:49.23 (38.67)     2:27.11 (37.88)
 11 Chansakul, JR J     13 Agua Swim Team-MR    2:30.50    2:29.05 ZQ       6  
                  33.96     1:12.38 (38.42)     1:52.17 (39.79)     2:29.05 (36.88)
 12 Goetz, Mathew J     13 Tmsuffolk-MR         2:30.85    2:29.92 ZQ       5  
                  33.42     1:11.66 (38.24)     1:51.00 (39.34)     2:29.92 (38.92)
 13 DeBenedicts, Keith  14 Sachem-MR            2:30.43    2:30.83 ZQ       4  
                  35.07     1:13.56 (38.49)     1:52.49 (38.93)     2:30.83 (38.34)
 14 Koukharevitch, Ale  14 DSC-MR               2:29.85    2:31.25 ZQ       3  
                  32.70     1:10.01 (37.31)     1:50.14 (40.13)     2:31.25 (41.11)
 15 Bischoff, Kent A    13 Tmsuffolk-MR         2:30.74    2:31.46 ZQ       2  
                  33.44     1:11.70 (38.26)     1:51.61 (39.91)     2:31.46 (39.85)
 16 Herrmann, Charles   13 Tmsuffolk-MR         2:30.80    2:33.21 ZQ       1  
                  33.86     1:12.21 (38.35)     1:52.62 (40.41)     2:33.21 (40.59)
Preliminaries
 17 Wong, Stanley       13 NY Sharks-MR         2:31.11                   
                  33.57     1:11.14 (37.57)     1:51.73 (40.59)     2:31.11 (39.38)
 18 Meck, Mike D        14 MSC-MR               2:31.15                   
                  33.86     1:13.07 (39.21)     1:52.02 (38.95)     2:31.15 (39.13)
 19 Konarski, Karol     14 LIND-MR              2:31.30                   
                  34.37     1:13.23 (38.86)     1:52.26 (39.03)     2:31.30 (39.04)
 20 Martinez, Keannu C  14 Twisters-MR          2:31.58                   
 21 Jiran, Monte        14 Tmsuffolk-MR         2:31.67                   
                  34.47     1:12.87 (38.40)     1:52.59 (39.72)     2:31.67 (39.08)
 22 Daly, Dennis J      14 PBAC-MR              2:31.94                   
                  32.64     1:09.79 (37.15)     1:50.11 (40.32)     2:31.94 (41.83)
 23 Middleton, William  14 BASC-MR              2:34.15                   
                  34.95     1:13.61 (38.66)     1:53.87 (40.26)     2:34.15 (40.28)
 24 McIlhargy, Sean V   14 TRS-MR               2:35.15                   
                  33.64     1:13.74 (40.10)     1:53.97 (40.23)     2:35.15 (41.18)
 25 Goldstein, Jake P   13 Tmsuffolk-MR         2:36.04                   
                  35.04     1:15.02 (39.98)     1:56.18 (41.16)     2:36.04 (39.86)
 26 Park, Jay S         13 LIAC-MR              2:38.57                   
                  35.20     1:15.28 (40.08)     1:56.65 (41.37)     2:38.57 (41.92)
 27 Dupres, Abel        14 RedTails-MR          2:38.95                   
                  35.64     1:16.37 (40.73)     1:57.53 (41.16)     2:38.95 (41.42)
 28 Georgescu, Ronald   13 Twisters-MR          2:39.50                   
                  35.94     1:17.32 (41.38)     1:59.01 (41.69)     2:39.50 (40.49)
 29 Zhu, Joseph         14 TVSC-MR              2:40.21                   
                  35.78     1:15.77 (39.99)     1:57.70 (41.93)     2:40.21 (42.51)
 30 Koster, Henry       14 SMC-MR               2:40.51                   
                  36.87     1:17.92 (41.05)     2:00.19 (42.27)     2:40.51 (40.32)
 31 Murphy, Thomas P    14 OWA-MR               2:40.92                   
                  35.41     1:15.78 (40.37)     1:57.71 (41.93)     2:40.92 (43.21)
 32 Alton, Shane        13 LBA-MR               2:40.93                   
                  35.51     1:15.67 (40.16)     1:58.20 (42.53)     2:40.93 (42.73)
 33 Woodhead, Derek R   14 TVSC-MR              2:41.03                   
 34 Deoliveira, Michae  13 GAEL-MR              2:41.51                   
                  34.61     1:15.14 (40.53)     1:57.78 (42.64)     2:41.51 (43.73)
 35 Neuendorf, Reed     14 NY Sharks-MR         2:42.34                   
                  37.42     1:18.55 (41.13)     2:01.09 (42.54)     2:42.34 (41.25)
 36 Schneider, Ian M    14 Bgnw Marlins-MR      2:43.21                   
                  34.98     1:15.68 (40.70)     1:59.47 (43.79)     2:43.21 (43.74)
 37 Wadolowski, Thomas  13 Twisters-MR          2:45.16                   
                  37.58     1:19.92 (42.34)     2:04.23 (44.31)     2:45.16 (40.93)
 38 Brandt, Stephan A   14 Sachem-MR            2:45.81                   
                  37.26     1:18.52 (41.26)     2:02.21 (43.69)     2:45.81 (43.60)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 53.26   3/16/2001 Shaun R. Armstrong, TVSC                     
       METRO: M 52.14   12/9/2005 Thomas J. Luchsinger, TVSC-MR                
                49.49  NAT
                50.09  N-18
                50.79  JRN
                51.89  NCSA
                53.29  T16
                53.89  SECT
              1:00.39  ZQ
              1:04.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Burud, Michael A    14 NDAC-MR                55.55      54.80 ZQ      20  
                  25.54       54.80 (29.26)                                        
  2 Sangtippawan, Chud  14 Twisters-MR            57.73      57.66 ZQ      17  
                  26.81       57.66 (30.85)                                        
  3 Kuo, Theodore       14 Express Swimming-MR    57.89      57.73 ZQ      16  
                  27.24       57.73 (30.49)                                        
  4 Danner, Ripley J    14 NDAC-MR                57.53      57.75 ZQ      15  
                  26.89       57.75 (30.86)                                        
  5 Galan, Bryan        13 Tmsuffolk-MR           58.72      58.06 ZQ      14  
                  27.35       58.06 (30.71)                                        
  6 Lohrer, Jesse T     14 Tmsuffolk-MR           58.30      58.15 ZQ      13  
                  27.22       58.15 (30.93)                                        
  7 Dowling, Jake A     14 TVSC-MR                59.22      59.29 ZQ      12  
                  27.47       59.29 (31.82)                                        
  8 Abrams, Michael     14 Agua Unattached-MR     59.22      59.85 ZQ      11  
                  27.70       59.85 (32.15)                                        
B - Final
  9 Kalinin, Alexey     13 Shy/Seals-MR           59.62      58.16 ZQ       9  
                  28.29       58.16 (29.87)                                        
 10 Woodhead, Derek R   14 TVSC-MR              1:00.09      58.76 ZQ       7  
                  27.30       58.76 (31.46)                                        
 11 Karle, Matthew J    13 Bgnw Marlins-MR        59.23      59.14 ZQ       6  
                  27.81       59.14 (31.33)                                        
 12 Barbosa, Larry S    14 Twisters-MR            59.82      59.45 ZQ       5  
                  28.26       59.45 (31.19)                                        
 13 Wallace, Dan P      14 Express Swimming-MR  1:00.10      59.47 ZQ       4  
                  27.51       59.47 (31.96)                                        
 14 Wilson, Kyle N      14 Sachem-MR              59.88      59.71 ZQ       3  
                  27.85       59.71 (31.86)                                        
 15 Wong, Stanley       13 NY Sharks-MR         1:00.11    1:00.00 ZQ       2  
                  27.87     1:00.00 (32.13)                                        
 16 Park, Jay S         13 LIAC-MR                59.99    1:00.40 JO       1  
                  28.19     1:00.40 (32.21)                                        
Preliminaries
 17 Byrnes, Evan R      14 Sachem-MR            1:00.17                   
                  28.02     1:00.17 (32.15)                                        
 18 Walsh, Kevin M      14 MWSC-MR              1:00.18                   
                  27.60     1:00.18 (32.58)                                        
 19 Carmichael-Lopes,   13 Express Swimming-MR  1:00.31                   
 20 Dupres, Abel        14 RedTails-MR          1:00.49                   
                  27.99     1:00.49 (32.50)                                        
 21 Heinemann, Erik L   14 LIAC-MR              1:00.85                   
                  28.52     1:00.85 (32.33)                                        
 22 Doherty, Christoph  14 Twisters-MR          1:01.15                   
                  28.37     1:01.15 (32.78)                                        
 23 Stuart, Alex P      14 Aqua Gems-MR         1:01.33                   
                  27.98     1:01.33 (33.35)                                        
 24 Deblasio, Matthew   13 Tmsuffolk-MR         1:01.36                   
                  28.61     1:01.36 (32.75)                                        
 25 McIlvain, Patrick   13 CSC-MR               1:01.54                   
                  27.89     1:01.54 (33.65)                                        
 26 Chansakul, JR J     13 Agua Swim Team-MR    1:01.55                   
                  29.23     1:01.55 (32.32)                                        
 27 Gennarelli, Tyler   13 Mrst Barracudas-MR   1:01.65                   
                  28.72     1:01.65 (32.93)                                        
 28 Lavery, Brendan     14 NY Sharks-MR         1:01.70                   
                  28.19     1:01.70 (33.51)                                        
 29 Goldstein, Jake P   13 Tmsuffolk-MR         1:01.97                   
                  29.25     1:01.97 (32.72)                                        
 30 Pangal, John P      14 Tmsuffolk-MR         1:02.13                   
                  28.97     1:02.13 (33.16)                                        
 31 Konarski, Karol     14 LIND-MR              1:02.22                   
                1:02.42         1:02.22 ( )                                        
 32 Georgescu, Ronald   13 Twisters-MR          1:02.30                   
                  28.82     1:02.30 (33.48)                                        
 33 Barfield, Christop  14 LIAC-MR              1:02.44                   
                  27.31     1:02.44 (35.13)                                        
 34 Disalvo, Brian Z    14 MSC-MR               1:02.63                   
                  28.98     1:02.63 (33.65)                                        
 35 Sokoloff, Philip    13 SSL-MR               1:02.75                   
                  29.60     1:02.75 (33.15)                                        
 36 Boncek, Nick A      14 PBAC-MR              1:03.47                   
                  29.32     1:03.47 (34.15)                                        
 37 Daly, Dennis J      14 PBAC-MR              1:03.53                   
                  28.89     1:03.53 (34.64)                                        
 38 Galan, Luis         14 VAC-MR               1:03.54                   
                  30.02     1:03.54 (33.52)                                        
 39 Volaski, Harrison   13 Big Blue-MR          1:03.68                   
                  29.70     1:03.68 (33.98)                                        
 40 Lo, Arthur          14 Express Swimming-MR  1:03.73                   
                  29.54     1:03.73 (34.19)                                        
 41 Na, Joseph          13 LIAC-MR              1:03.78                   
                  28.43     1:03.78 (35.35)                                        
 42 Catarinacchio, Vin  13 GAEL-MR              1:03.82                   
                  29.91     1:03.82 (33.91)                                        
 43 Meck, Mike D        14 MSC-MR               1:03.91                   
                  29.29     1:03.91 (34.62)                                        
 44 Schaub, Bryan T     13 COND-MR              1:03.93                   
                  29.98     1:03.93 (33.95)                                        
 45 Pope, Jimmy J       14 NDAC-MR              1:04.05                   
 46 Nash, John          14 LBA-MR               1:04.53                   
                  29.54     1:04.53 (34.99)                                        
 47 Martinez, Keannu C  14 Twisters-MR          1:05.11                   
                  29.68     1:05.11 (35.43)                                        
 48 Dempsey, Lukas A    13 MSC-MR               1:05.72                   
                  30.68     1:05.72 (35.04)                                        
 48 Leibel, Danny       14 TRS-MR               1:05.72                   
                  29.17     1:05.72 (36.55)                                        
 50 Murphy, Thomas P    14 OWA-MR               1:06.33                   
                  30.92     1:06.33 (35.41)                                        
 51 Bryan, Kareem N     13 NFS-MR               1:06.43                   
                  30.22     1:06.43 (36.21)                                        
 52 Hillsberg, Matthew  14 IA-MR                1:06.74                   
 53 Fusco, Christopher  14 NY Sharks-MR         1:06.90                   
                  29.44     1:06.90 (37.46)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 1:58.42   2/25/2006 Thomas J Luchsinger, TVSC -MR              
       METRO: M 1:54.29   12/9/2005 Thomas J. Luchsinger, TVSC-MR              
                1:50.49  NAT
                1:50.69  N-18
                1:53.19  JRN
                1:54.89  NCSA
                1:57.99  T16
                2:00.89  SECT
                2:18.49  ZQ
                2:29.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Burud, Michael A    14 NDAC-MR              2:07.77    2:05.98 ZQ      20  
                  27.97       59.86 (31.89)     1:33.38 (33.52)     2:05.98 (32.60)
  2 Kuo, Theodore       14 Express Swimming-MR  2:07.83    2:06.03 ZQ      17  
                  27.77       59.66 (31.89)     1:32.81 (33.15)     2:06.03 (33.22)
  3 Galan, Bryan        13 Tmsuffolk-MR         2:08.91    2:06.26 ZQ      16  
                  28.13     1:00.07 (31.94)     1:33.39 (33.32)     2:06.26 (32.87)
  4 Karle, Matthew J    13 Bgnw Marlins-MR      2:10.19    2:08.96 ZQ      15  
                  28.61     1:01.24 (32.63)     1:35.12 (33.88)     2:08.96 (33.84)
  5 Pangal, John P      14 Tmsuffolk-MR         2:11.22    2:09.97 ZQ      14  
                  28.44     1:01.01 (32.57)     1:35.67 (34.66)     2:09.97 (34.30)
  6 Deblasio, Matthew   13 Tmsuffolk-MR         2:13.66    2:14.08 ZQ      13  
                  29.71     1:03.91 (34.20)     1:39.21 (35.30)     2:14.08 (34.87)
  7 Goldstein, Jake P   13 Tmsuffolk-MR         2:15.85    2:15.73 ZQ      12  
                  28.89     1:03.78 (34.89)     1:39.54 (35.76)     2:15.73 (36.19)
  8 Barbosa, Larry S    14 Twisters-MR          2:15.05    2:16.92 ZQ      11  
                  29.50     1:04.03 (34.53)     1:41.49 (37.46)     2:16.92 (35.43)
B - Final
  9 Heinemann, Erik L   14 LIAC-MR              2:16.12    2:12.77 ZQ       9  
                  29.02     1:02.82 (33.80)     1:37.81 (34.99)     2:12.77 (34.96)
 10 Doherty, Christoph  14 Twisters-MR          2:18.82    2:12.84 ZQ       7  
                  28.95     1:02.61 (33.66)     1:37.82 (35.21)     2:12.84 (35.02)
 11 Woodhead, Derek R   14 TVSC-MR              2:16.54    2:13.84 ZQ       6  
                  29.03     1:02.74 (33.71)     1:38.76 (36.02)     2:13.84 (35.08)
 12 Galan, Luis         14 VAC-MR               2:20.37    2:16.13 ZQ       5  
                  30.36     1:04.94 (34.58)     1:40.48 (35.54)     2:16.13 (35.65)
 13 Dowling, Jake A     14 TVSC-MR              2:19.58    2:17.29 ZQ       4  
                  28.26     1:00.70 (32.44)     1:36.93 (36.23)     2:17.29 (40.36)
 14 Catarinacchio, Vin  13 GAEL-MR              2:19.70    2:17.41 ZQ       3  
                  29.75     1:04.86 (35.11)     1:41.13 (36.27)     2:17.41 (36.28)
 15 Konarski, Karol     14 LIND-MR              2:18.13    2:17.46 ZQ       2  
                  28.65     1:02.80 (34.15)     1:39.79 (36.99)     2:17.46 (37.67)
 16 Park, Jay S         13 LIAC-MR              2:20.55    2:17.91 ZQ       1  
                  29.99     1:05.69 (35.70)     1:42.20 (36.51)     2:17.91 (35.71)
Preliminaries
 17 Galan, Joseph       13 VAC-MR               2:20.77                   
                  31.42     1:06.44 (35.02)     1:43.62 (37.18)     2:20.77 (37.15)
 18 Georgescu, Ronald   13 Twisters-MR          2:22.29                   
                  29.84     1:05.60 (35.76)     1:43.79 (38.19)     2:22.29 (38.50)
 19 Yeager, Christian   13 Tmsuffolk-MR         2:22.38                   
                  30.97     1:06.33 (35.36)     1:44.08 (37.75)     2:22.38 (38.30)
 20 Pope, Jimmy J       14 NDAC-MR              2:23.17                   
                  30.54     1:07.09 (36.55)     1:46.23 (39.14)     2:23.17 (36.94)
 21 Sokoloff, Philip    13 SSL-MR               2:23.52                   
 22 Woodhead, Bryan P   13 TVSC-MR              2:24.39                   
                  31.22     1:07.37 (36.15)     1:45.53 (38.16)     2:24.39 (38.86)
 23 Lavery, Brendan     14 NY Sharks-MR         2:24.44                   
                  31.24     1:07.66 (36.42)     1:47.50 (39.84)     2:24.44 (36.94)
 24 Schaub, Bryan T     13 COND-MR              2:25.20                   
                  31.26     1:08.70 (37.44)     1:47.09 (38.39)     2:25.20 (38.11)
 25 Martinez, George A  13 Twisters-MR          2:25.41                   
                  31.90     1:09.01 (37.11)     1:47.13 (38.12)     2:25.41 (38.28)
 26 Hayes, Connor       13 Tmsuffolk-MR         2:25.65                   
                  32.10     1:09.09 (36.99)     1:47.58 (38.49)     2:25.65 (38.07)
 27 Chansakul, JR J     13 Agua Swim Team-MR    2:25.79                   
                  31.39     1:07.88 (36.49)     1:47.38 (39.50)     2:25.79 (38.41)
 28 Disalvo, Brian Z    14 MSC-MR               2:26.41                   
                  31.63     1:10.05 (38.42)     1:49.15 (39.10)     2:26.41 (37.26)
 29 Byrnes, Evan R      14 Sachem-MR            2:26.57                   
                  31.19     1:07.09 (35.90)     1:47.39 (40.30)     2:26.57 (39.18)
 30 Zhang, Daniel L     14 TVSC-MR              2:26.79                   
 31 Martinez, Keannu C  14 Twisters-MR          2:27.03                   
                  31.14     1:08.09 (36.95)     1:47.66 (39.57)     2:27.03 (39.37)
 32 Lo, Arthur          14 Express Swimming-MR  2:27.15                   
                  30.93     1:07.63 (36.70)     1:46.77 (39.14)     2:27.15 (40.38)
 33 Duva, Ben           14 Express Swimming-MR  2:27.45                   
                  32.23     1:08.98 (36.75)     1:47.47 (38.49)     2:27.45 (39.98)
 34 Leibel, Danny       14 TRS-MR               2:27.66                   
                  31.05     1:07.13 (36.08)     1:46.95 (39.82)     2:27.66 (40.71)
 35 Nash, John          14 LBA-MR               2:28.19                   
                  31.20     1:07.76 (36.56)     1:46.76 (39.00)     2:28.19 (41.43)
 36 Holtzman, Scott J   13 OWA-MR               2:28.34                   
                  31.48     1:08.08 (36.60)     1:47.83 (39.75)     2:28.34 (40.51)
 37 Makowski, John P    14 Tmsuffolk-MR         2:29.41                   
                  32.44     1:09.78 (37.34)     1:49.08 (39.30)     2:29.41 (40.33)
 38 Goetz, Mathew J     13 Tmsuffolk-MR         2:30.15                   
                  32.15     1:09.55 (37.40)     1:49.02 (39.47)     2:30.15 (41.13)
 39 Murphy, Thomas P    14 OWA-MR               2:30.51                   
 40 Wilson, Kyle N      14 Sachem-MR            2:32.45                   
                  29.83     1:04.39 (34.56)     1:37.95 (33.56)     2:32.45 (54.50)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 1:58.74   2/25/2006 Thomas J Luchsinger, TVSC -MR              
       METRO: M 1:55.70   4/30/1998 David Kahn, TS-MR                          
                1:51.29  NAT
                1:52.49  N-18
                1:53.79  JRN
                1:56.29  NCSA
                1:59.09  T16
                1:59.79  SECT
                2:15.09  ZQ
                2:18.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Burud, Michael A    14 NDAC-MR              2:03.43    2:00.86 ZQ      20  
                  26.15       57.53 (31.38)     1:33.41 (35.88)     2:00.86 (27.45)
  2 Gianino, Alexander  14 GAEL-MR              2:05.81    2:04.81 ZQ      17  
                  27.58     1:01.03 (33.45)     1:36.25 (35.22)     2:04.81 (28.56)
  3 Spinella, Nick R    14 LIAC-MR              2:07.29    2:05.92 ZQ      16  
                  27.40       57.57 (30.17)     1:36.99 (39.42)     2:05.92 (28.93)
  4 Lohrer, Jesse T     14 Tmsuffolk-MR         2:06.51    2:06.00 ZQ      15  
                  27.52     1:00.01 (32.49)     1:37.87 (37.86)     2:06.00 (28.13)
  5 Mayer, Michael      14 Express Swimming-MR  2:09.09    2:07.43 ZQ      14  
                  28.49     1:02.16 (33.67)     1:39.01 (36.85)     2:07.43 (28.42)
  6 Sangtippawan, Chud  14 Twisters-MR          2:09.53    2:08.67 ZQ      13  
                  27.46     1:00.94 (33.48)     1:38.14 (37.20)     2:08.67 (30.53)
  7 Yeager, Christian   13 Tmsuffolk-MR         2:11.16    2:09.48 ZQ      12  
                  29.05     1:01.93 (32.88)     1:38.38 (36.45)     2:09.48 (31.10)
  8 Barbosa, Larry S    14 Twisters-MR          2:09.77    2:10.82 ZQ      11  
                  28.35     1:02.35 (34.00)     1:39.86 (37.51)     2:10.82 (30.96)
B - Final
  9 Danner, Ripley J    14 NDAC-MR              2:13.21    2:07.96 ZQ       9  
                  27.09     1:01.20 (34.11)     1:38.19 (36.99)     2:07.96 (29.77)
 10 Abrams, Michael     14 Agua Unattached-MR   2:11.24    2:09.26 ZQ       7  
                  28.11     1:00.76 (32.65)     1:40.97 (40.21)     2:09.26 (28.29)
 11 Itzkowitz, Ben M    14 GAEL-MR              2:12.18    2:10.28 ZQ       6  
                  28.43     1:01.78 (33.35)     1:40.61 (38.83)     2:10.28 (29.67)
 12 Carmichael-Lopes,   13 Express Swimming-MR  2:13.13    2:10.36 ZQ       5  
                  28.41     1:02.44 (34.03)     1:40.98 (38.54)     2:10.36 (29.38)
 13 Deblasio, Matthew   13 Tmsuffolk-MR         2:11.77    2:10.90 ZQ       4  
                  29.07     1:01.02 (31.95)     1:43.34 (42.32)     2:10.90 (27.56)
 14 Doherty, Christoph  14 Twisters-MR          2:13.56    2:11.34 ZQ       3  
                  28.48     1:00.39 (31.91)     1:41.36 (40.97)     2:11.34 (29.98)
 15 Wong, Stanley       13 NY Sharks-MR         2:11.69    2:11.59 ZQ       2  
                  28.53     1:00.86 (32.33)     1:41.73 (40.87)     2:11.59 (29.86)
 16 Wallace, Dan P      14 Express Swimming-MR  2:13.17    2:16.46 JO       1  
                  29.39     1:04.92 (35.53)     1:45.66 (40.74)     2:16.46 (30.80)
Preliminaries
 17 Galan, Bryan        13 Tmsuffolk-MR         2:13.91                   
                  28.89     1:02.89 (34.00)     1:44.58 (41.69)     2:13.91 (29.33)
 18 Karle, Matthew J    13 Bgnw Marlins-MR      2:14.12                   
                  28.56     1:03.37 (34.81)     1:41.70 (38.33)     2:14.12 (32.42)
 19 Middleton, William  14 BASC-MR              2:14.84                   
                  29.30     1:01.56 (32.26)     1:43.70 (42.14)     2:14.84 (31.14)
 20 Forgione, Michael   14 Tmsuffolk-MR         2:15.15                   
                  29.62     1:02.86 (33.24)     1:43.84 (40.98)     2:15.15 (31.31)
 21 Wilson, Kyle N      14 Sachem-MR            2:15.48                   
                  28.62     1:03.67 (35.05)     1:45.73 (42.06)     2:15.48 (29.75)
 22 Dupres, Abel        14 RedTails-MR          2:15.69                   
                  28.68     1:02.01 (33.33)     1:43.32 (41.31)     2:15.69 (32.37)
 23 Volaski, Harrison   13 Big Blue-MR          2:16.17                   
                  29.07     1:02.68 (33.61)     1:45.03 (42.35)     2:16.17 (31.14)
 24 Woodhead, Derek R   14 TVSC-MR              2:16.18                   
                  29.19     1:03.89 (34.70)     1:46.21 (42.32)     2:16.18 (29.97)
 25 Meck, Mike D        14 MSC-MR               2:16.74                   
                  29.76     1:07.33 (37.57)     1:44.75 (37.42)     2:16.74 (31.99)
 26 McIlhargy, Sean V   14 TRS-MR               2:16.98                   
                  29.76     1:05.99 (36.23)     1:46.44 (40.45)     2:16.98 (30.54)
 27 Jiran, Monte        14 Tmsuffolk-MR         2:17.00                   
                  30.91     1:05.47 (34.56)     1:46.55 (41.08)     2:17.00 (30.45)
 28 Park, Jay S         13 LIAC-MR              2:17.26                   
                  28.85     1:04.21 (35.36)     1:45.76 (41.55)     2:17.26 (31.50)
 29 Herrmann, Charles   13 Tmsuffolk-MR         2:17.53                   
                  30.55     1:05.19 (34.64)     1:45.14 (39.95)     2:17.53 (32.39)
 30 Lavery, Brendan     14 NY Sharks-MR         2:17.59                   
                  29.84     1:01.70 (31.86)     1:46.15 (44.45)     2:17.59 (31.44)
 31 Bischoff, Kent A    13 Tmsuffolk-MR         2:18.10                   
                  31.17     1:07.97 (36.80)     1:47.49 (39.52)     2:18.10 (30.61)
 32 Heinemann, Erik L   14 LIAC-MR              2:18.16                   
                  29.34     1:04.31 (34.97)     1:47.48 (43.17)     2:18.16 (30.68)
 33 Wadolowski, Thomas  13 Twisters-MR          2:18.37                   
                  30.11     1:06.43 (36.32)     1:48.92 (42.49)     2:18.37 (29.45)
 34 Galan, Luis         14 VAC-MR               2:18.47                   
                  30.98     1:06.27 (35.29)     1:46.92 (40.65)     2:18.47 (31.55)
 35 Disalvo, Brian Z    14 MSC-MR               2:18.56                   
                  29.24     1:06.32 (37.08)     1:46.99 (40.67)     2:18.56 (31.57)
 36 Kontos, Nicholas G  14 Tmsuffolk-MR         2:18.60                   
                  30.97     1:06.56 (35.59)     1:47.58 (41.02)     2:18.60 (31.02)
 37 Carr, John P        14 Bgnw Marlins-MR      2:18.84                   
                  30.59     1:04.55 (33.96)     1:47.41 (42.86)     2:18.84 (31.43)
 38 Goldstein, Jake P   13 Tmsuffolk-MR         2:18.91                   
                  29.11     1:05.10 (35.99)     1:47.67 (42.57)     2:18.91 (31.24)
 39 Daly, Dennis J      14 PBAC-MR              2:19.28                   
                  28.62     1:04.00 (35.38)     1:43.63 (39.63)     2:19.28 (35.65)
 40 Kolesnik, George    13 BASC-MR              2:20.03                   
                  30.14     1:04.67 (34.53)     1:48.10 (43.43)     2:20.03 (31.93)
 41 Boncek, Nick A      14 PBAC-MR              2:20.87                   
                  28.98     1:04.74 (35.76)     1:48.53 (43.79)     2:20.87 (32.34)
 42 Byrnes, Evan R      14 Sachem-MR            2:21.02                   
                  28.78     1:03.23 (34.45)     1:48.72 (45.49)     2:21.02 (32.30)
 43 Leibel, Danny       14 TRS-MR               2:21.66                   
                  31.11     1:05.35 (34.24)     1:50.39 (45.04)     2:21.66 (31.27)
 44 Sokoloff, Philip    13 SSL-MR               2:21.95                   
                  29.86     1:05.29 (35.43)     1:48.91 (43.62)     2:21.95 (33.04)
 45 Stuart, Alex P      14 Aqua Gems-MR         2:22.17                   
                  28.96     1:04.60 (35.64)     1:48.77 (44.17)     2:22.17 (33.40)
 46 Martinez, Keannu C  14 Twisters-MR          2:25.59                   
                  30.80     1:11.01 (40.21)     1:51.31 (40.30)     2:25.59 (34.28)
 47 Peng, Didi Y        13 OWA-MR               2:26.11                   
                  31.95     1:10.86 (38.91)     1:51.25 (40.39)     2:26.11 (34.86)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 4:16.06   3/16/2001 Nat L. Moore, NBS                          
       METRO: M 4:04.14   12/7/2006 Jack Wagner at 2006 STAR Short, LIAC-MR    
                3:58.19  NAT
                4:00.59  N-18
                4:02.49  JRN
                4:08.09  NCSA
                4:14.09  T16
                4:15.09  SECT
                4:51.19  ZQ
                5:00.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Gianino, Alexander  14 GAEL-MR              4:22.31    4:24.63 ZQ      20  
                  28.15     1:01.46 (33.31)     1:35.45 (33.99)     2:08.89 (33.44)
        2:45.79 (36.90)     3:23.15 (37.36)     3:54.42 (31.27)     4:24.63 (30.21)
  2 Mayer, Michael      14 Express Swimming-MR  4:29.42    4:29.81 ZQ      17  
                  29.02     1:03.16 (34.14)     1:38.51 (35.35)     2:13.57 (35.06)
        2:51.15 (37.58)     3:29.53 (38.38)     4:00.31 (30.78)     4:29.81 (29.50)
  3 Yeager, Christian   13 Tmsuffolk-MR         4:32.64    4:33.26 ZQ      16  
                  29.65     1:03.80 (34.15)     1:38.21 (34.41)     2:11.26 (33.05)
        2:49.63 (38.37)     3:28.67 (39.04)     4:01.04 (32.37)     4:33.26 (32.22)
  4 Deblasio, Matthew   13 Tmsuffolk-MR         4:35.51    4:34.30 ZQ      15  
                  28.74     1:02.62 (33.88)     1:36.74 (34.12)     2:09.64 (32.90)
        2:51.46 (41.82)     3:34.07 (42.61)     4:04.45 (30.38)     4:34.30 (29.85)
  5 Lohrer, Jesse T     14 Tmsuffolk-MR         4:31.44    4:34.43 ZQ      14  
                  29.48     1:03.20 (33.72)     1:38.43 (35.23)     2:13.90 (35.47)
        2:52.42 (38.52)     3:32.83 (40.41)     4:04.46 (31.63)     4:34.43 (29.97)
  6 Abrams, Michael     14 Agua Unattached-MR   4:35.66    4:36.83 ZQ      13  
                  29.26     1:02.85 (33.59)     1:38.19 (35.34)     2:12.66 (34.47)
        2:55.34 (42.68)     3:37.66 (42.32)     4:07.86 (30.20)     4:36.83 (28.97)
  7 Danner, Ripley J    14 NDAC-MR              4:37.14    4:37.04 ZQ      12  
                  28.25     1:01.77 (33.52)     1:36.89 (35.12)     2:10.96 (34.07)
        2:52.21 (41.25)     3:33.56 (41.35)     4:06.13 (32.57)     4:37.04 (30.91)
  8 Kuo, Theodore       14 Express Swimming-MR  4:37.31    4:37.43 ZQ      11  
                  27.65       59.17 (31.52)     1:34.82 (35.65)     2:10.69 (35.87)
        2:53.23 (42.54)     3:36.64 (43.41)     4:08.10 (31.46)     4:37.43 (29.33)
B - Final
  9 Sangtippawan, Chud  14 Twisters-MR          4:40.64    4:31.87 ZQ       9  
                  28.83     1:01.81 (32.98)     1:38.26 (36.45)     2:14.93 (36.67)
        2:51.65 (36.72)     3:30.73 (39.08)     4:03.27 (32.54)     4:31.87 (28.60)
 10 Karle, Matthew J    13 Bgnw Marlins-MR      4:43.76    4:32.44 ZQ       7  
                  28.69     1:02.44 (33.75)     1:36.85 (34.41)     2:11.94 (35.09)
        2:49.97 (38.03)     3:29.27 (39.30)     4:01.93 (32.66)     4:32.44 (30.51)
 11 Itzkowitz, Ben M    14 GAEL-MR              4:38.01    4:35.25 ZQ       6  
                  28.77     1:03.62 (34.85)     1:39.02 (35.40)     2:13.97 (34.95)
        2:52.99 (39.02)     3:32.69 (39.70)     4:04.36 (31.67)     4:35.25 (30.89)
 12 Carmichael-Lopes,   13 Express Swimming-MR  4:44.57    4:40.54 ZQ       5  
                  29.34     1:03.73 (34.39)     1:39.71 (35.98)     2:15.47 (35.76)
        2:56.03 (40.56)     3:36.95 (40.92)     4:08.86 (31.91)     4:40.54 (31.68)
 13 Galan, Bryan        13 Tmsuffolk-MR         4:37.99    4:40.85 ZQ       4  
                  29.01     1:02.28 (33.27)     1:37.28 (35.00)     2:13.55 (36.27)
        2:56.67 (43.12)     3:39.17 (42.50)     4:09.92 (30.75)     4:40.85 (30.93)
 14 Doherty, Christoph  14 Twisters-MR          4:40.70    4:41.81 ZQ       3  
                  29.42     1:03.76 (34.34)     1:38.77 (35.01)     2:13.35 (34.58)
        2:55.36 (42.01)     3:38.24 (42.88)     4:10.13 (31.89)     4:41.81 (31.68)
 15 Lavery, Brendan     14 NY Sharks-MR         4:44.07    4:46.94 ZQ       2  
                  29.63     1:04.96 (35.33)     1:40.01 (35.05)     2:14.50 (34.49)
        2:58.01 (43.51)     3:42.29 (44.28)     4:14.95 (32.66)     4:46.94 (31.99)
 -- Jiran, Monte        14 Tmsuffolk-MR         4:44.31         DQ        
                  30.67     1:07.18 (36.51)     1:42.26 (35.08)     2:04.29 (22.03)
        2:58.46 (54.17)     3:40.43 (41.97)     4:12.04 (31.61)          DQ (32.31)
Preliminaries
 17 Hughes, Kevin J     13 Badger-MR            4:45.39                   
                  30.95     1:07.53 (36.58)     1:43.23 (35.70)     2:18.66 (35.43)
        3:01.14 (42.48)     3:44.08 (42.94)     4:15.21 (31.13)     4:45.39 (30.18)
 18 Wilson, Kyle N      14 Sachem-MR            4:45.60                   
                  29.24     1:03.00 (33.76)     1:39.92 (36.92)     2:16.61 (36.69)
        2:59.69 (43.08)     3:43.66 (43.97)     4:14.77 (31.11)     4:45.60 (30.83)
 19 Heinemann, Erik L   14 LIAC-MR              4:46.77                   
                  29.62     1:03.96 (34.34)     1:40.30 (36.34)     2:15.74 (35.44)
        2:59.01 (43.27)     3:42.60 (43.59)     4:15.12 (32.52)     4:46.77 (31.65)
 20 Pangal, John P      14 Tmsuffolk-MR         4:46.83                   
                  29.13     1:03.19 (34.06)     1:41.50 (38.31)     2:19.13 (37.63)
        3:02.29 (43.16)     3:45.60 (43.31)     4:17.07 (31.47)     4:46.83 (29.76)
 21 Konarski, Karol     14 LIND-MR              4:47.98                   
                  28.76     1:03.63 (34.87)     1:41.69 (38.06)     2:20.02 (38.33)
        3:01.75 (41.73)     3:43.70 (41.95)     4:16.25 (32.55)     4:47.98 (31.73)
 22 Kontos, Nicholas G  14 Tmsuffolk-MR         4:50.16                   
                  31.76     1:08.79 (37.03)     1:45.45 (36.66)     2:21.58 (36.13)
        3:03.56 (41.98)     3:45.19 (41.63)     4:18.37 (33.18)     4:50.16 (31.79)
 23 McIlhargy, Sean V   14 TRS-MR               4:50.18                   
                  30.40     1:07.00 (36.60)     1:45.41 (38.41)     2:22.18 (36.77)
        3:03.95 (41.77)     3:45.83 (41.88)     4:17.96 (32.13)     4:50.18 (32.22)
 24 Woodhead, Derek R   14 TVSC-MR              4:50.87                   
                  28.46     1:01.64 (33.18)     1:38.53 (36.89)     2:16.15 (37.62)
        2:59.86 (43.71)     3:44.19 (44.33)     4:17.21 (33.02)     4:50.87 (33.66)
 25 Forgione, Michael   14 Tmsuffolk-MR         4:51.66                   
                  29.56     1:06.73 (37.17)     1:43.13 (36.40)     2:19.26 (36.13)
        3:03.13 (43.87)     3:47.57 (44.44)     4:19.76 (32.19)     4:51.66 (31.90)
 26 Herrmann, Charles   13 Tmsuffolk-MR         4:52.05                   
                  31.29     1:09.38 (38.09)     1:46.19 (36.81)     2:23.15 (36.96)
        3:03.74 (40.59)     3:44.68 (40.94)     4:18.94 (34.26)     4:52.05 (33.11)
 27 Goldstein, Jake P   13 Tmsuffolk-MR         4:52.38                   
                  29.97     1:04.53 (34.56)     1:41.09 (36.56)     2:19.11 (38.02)
        3:00.84 (41.73)     3:44.68 (43.84)     4:18.85 (34.17)     4:52.38 (33.53)
 28 Goetz, Mathew J     13 Tmsuffolk-MR         4:52.47                   
                  30.70     1:06.80 (36.10)     1:43.54 (36.74)     2:20.04 (36.50)
        3:01.97 (41.93)     3:43.85 (41.88)     4:18.91 (35.06)     4:52.47 (33.56)
 29 Catarinacchio, Vin  13 GAEL-MR              4:54.41                   
                  29.62     1:03.85 (34.23)     1:41.17 (37.32)     2:19.10 (37.93)
        3:02.98 (43.88)     3:48.41 (45.43)     4:22.03 (33.62)     4:54.41 (32.38)
 30 Chansakul, JR J     13 Agua Swim Team-MR    4:54.69                   
                  30.73     1:06.75 (36.02)     1:45.18 (38.43)     2:23.06 (37.88)
        3:04.89 (41.83)     3:46.56 (41.67)     4:21.28 (34.72)     4:54.69 (33.41)
 31 Dempsey, Lukas A    13 MSC-MR               4:55.47                   
                  31.19     1:07.16 (35.97)     1:43.72 (36.56)     2:19.36 (35.64)
        3:04.71 (45.35)     3:50.23 (45.52)     4:23.43 (33.20)     4:55.47 (32.04)
 32 Duva, Ben           14 Express Swimming-MR  4:55.78                   
                  31.21     1:08.00 (36.79)     1:44.99 (36.99)     2:22.17 (37.18)
        3:05.87 (43.70)     3:50.24 (44.37)     4:23.50 (33.26)     4:55.78 (32.28)
 33 Martinez, Keannu C  14 Twisters-MR          4:55.83                   
                  30.57     1:07.43 (36.86)     1:47.34 (39.91)     2:26.71 (39.37)
        3:07.20 (40.49)     3:48.65 (41.45)     4:22.45 (33.80)     4:55.83 (33.38)
 34 Meck, Mike D        14 MSC-MR               4:56.62                   
                  31.37     1:10.49 (39.12)     1:49.95 (39.46)     2:29.13 (39.18)
        3:08.33 (39.20)     3:49.23 (40.90)     4:23.31 (34.08)     4:56.62 (33.31)
 35 Wadolowski, Thomas  13 Twisters-MR          4:56.81                   
                  24.40     1:15.40 (51.00)                                        
                                                    4:15.06 ( )     4:56.81 (41.75)
 36 Disalvo, Brian Z    14 MSC-MR               4:57.21                   
                  30.39     1:05.45 (35.06)     1:44.95 (39.50)     2:24.90 (39.95)
        3:07.75 (42.85)     3:50.92 (43.17)     4:24.96 (34.04)     4:57.21 (32.25)
 37 Neuendorf, Reed     14 NY Sharks-MR         4:57.91                   
 38 Hayes, Connor       13 Tmsuffolk-MR         4:59.93                   
                  31.36     1:08.58 (37.22)     1:46.44 (37.86)     2:24.16 (37.72)
        3:09.58 (45.42)     3:54.33 (44.75)     4:27.32 (32.99)     4:59.93 (32.61)
 39 Muller, Matthew A   13 TVSC-MR              4:59.95                   
                  30.25     1:06.53 (36.28)     1:44.88 (38.35)     2:21.62 (36.74)
        3:07.34 (45.72)     3:50.96 (43.62)     4:25.76 (34.80)     4:59.95 (34.19)
 40 Stuart, Alex P      14 Aqua Gems-MR         5:06.21                   
                  29.41     1:06.11 (36.70)     1:43.13 (37.02)     2:21.35 (38.22)
        3:05.69 (44.34)     3:52.40 (46.71)     4:30.49 (38.09)     5:06.21 (35.72)
 -- Park, Jay S         13 LIAC-MR                  DQ                    
                  30.71     1:05.45 (34.74)     1:42.27 (36.82)     2:18.27 (36.00)
        3:01.19 (42.92)     3:45.38 (44.19)     4:17.03 (31.65)          DQ (30.83)
 -- Bischoff, Kent A    13 Tmsuffolk-MR             DQ                    
                  31.85     1:06.31 (34.46)     1:43.89 (37.58)     2:20.94 (37.05)
        3:00.51 (39.57)     3:41.31 (40.80)     4:14.64 (33.33)          DQ (32.03)
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 1:33.13        1997 Team Suffolk                               
       METRO: M 1:32.27   4/30/1998 Flushing YMCA, FLY-MR                      
                1:34.49  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:34.61    1:35.65         40  
     1) Spinella, Nick R 14             2) Barfield, Christopher M 14     
     3) Na, Joseph 13                   4) Park, Jay S 13                 
                  23.10       47.06 (24.06)     1:11.15 (24.15)     1:35.65 (24.65)
  2 Long Island Express-MR  'A'                 1:38.86    1:36.00         34  
     1) Wallace, Dan P 14               2) Kuo, Theodore 14               
     3) Carmichael-Lopes, Bernil 13     4) Mayer, Michael 14              
                  24.76       48.47 (23.47)     1:12.16 (24.16)     1:36.00 (24.00)
  3 Team Suffolk-MR  'A'                        1:38.68    1:36.92         32  
     1) Lohrer, Jesse T 14              2) Forgione, Michael J 14         
     3) Bischoff, Kent A 13             4) Deblasio, Matthew M 13         
                  23.21       47.43 (24.43)     1:12.77 (25.77)     1:36.92 (23.92)
  4 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              1:39.44    1:37.99         30  
     1) Sangtippawan, Chudchane 14      2) Wadolowski, Thomas 13          
     3) Doherty, Christopher 14         4) Barbosa, Larry S 14            
                  25.01       49.04 (24.04)     1:13.08 (24.08)     1:37.99 (24.99)
  5 Sachem Swim Club-MR  'A'                    1:40.06    1:39.01         28  
     1) Byrnes, Evan R 14               2) Wilson, Kyle N 14              
     3) Brandt, Stephan A 14            4) DeBenedicts, Keith R 14        
                  24.34       49.34 (25.34)     1:14.83 (25.83)     1:39.01 (24.01)
  6 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            1:42.33    1:41.69         26  
     1) Wong, Stanley 13                2) Delgrosso, George 13           
     3) Fusco, Christopher 14           4) Lavery, Brendan 14             
                  23.92       50.48 (26.48)     1:16.77 (26.77)     1:41.69 (24.69)
  7 Dolphin Swimming Club-MR  'A'               1:39.11    1:41.84         24  
     1) Auxtin, Pavel G 14              2) Malychev, Peter I 14           
     3) Bekker, Allen 13                4) Koukharevitch, Aleksander A 14 
                  24.66       49.03 (24.03)     1:18.48 (29.48)     1:41.84 (23.84)
  8 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:41.25    1:42.25         22  
     1) Itzkowitz, Ben M 14             2) Deoliveira, Michael M 13       
     3) Catarinacchio, Vincent J 13     4) Gianino, Alexander J 14        
                  24.52       51.38 (26.38)     1:18.62 (27.62)     1:42.25 (23.25)
  9 Team Suffolk-MR  'B'                        1:43.33    1:42.26         18  
     1) Pangal, John P 14               2) Kontos, Nicholas G 14          
     3) Galan, Bryan 13                 4) Herrmann, Charles 13           
 10 Islip Aquatics-MR  'A'                      1:44.69    1:42.61         14  
     1) Weaver, Chris R 13              2) Spierer, Josh A 14             
     3) Hillsberg, Matthew K 14         4) Halbohn, Kyle W 14             
                  25.41       51.91 (26.91)     1:18.44 (26.44)     1:42.61 (24.61)
 11 Team Rockland Swimming-MR  'A'              1:47.49    1:43.91         12  
     1) McIlhargy, Sean V 14            2) Leibel, Danny 14               
     3) Meany, RJ J 14                  4) Im, Thomas 14                  
                  26.81       52.33 (25.33)     1:19.48 (27.48)     1:43.91 (24.91)
 12 Three Village Swim Club-MR  'A'             1:41.47    1:44.50         10  
     1) Woodhead, Derek R 14            2) Woodhead, Bryan P 13           
     3) Zhang, Daniel L 14              4) Dowling, Jake A 14             
                  26.34       52.49 (26.49)     1:19.19 (27.19)     1:44.50 (25.50)
 13 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 1:48.51    1:47.19          8  
     1) Kostelec, Nick 13               2) Alton, Shane 13                
     3) Nash, John 14                   4) Armellino, Adam 14             
                  26.11       52.46 (26.46)     1:19.10 (27.10)     1:47.19 (28.19)
 14 Connetquot Swim Club-MR  'A'                1:55.28    1:50.80          6  
     1) McIlvain, Patrick P 13          2) Fackelman, Eric D 13           
     3) Poniatowski, Jakub 14           4) Dieterich, Eric B 14           
                  26.70       56.30 (29.30)     1:22.87 (26.87)     1:50.80 (27.80)
 15 New York Sharks Aquatics-MR  'B'            1:52.47    1:51.22          4  
     1) Corey, Alexi 13                 2) Miara, Jesse 13                
     3) Largmann, Taylor 14             4) Privalov, Alex 14              
                  27.68       56.71 (28.71)     1:24.62 (27.62)     1:51.22 (26.22)
 16 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 1:49.21    1:52.52          2  
     1) Sweeney, PJ 14                  2) Feldman, Jeremy 14             
     3) Thermos, Yianni 13              4) Kelly, James 13                
                  27.48       59.42 (32.42)     1:26.72 (27.72)     1:52.52 (25.52)
 
Boys 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 3:24.79        1997 Team Suffolk                               
       METRO: M 3:19.89   4/30/1992 Long Island A.C., LIAC-MR                  
                3:09.89  N-18
                3:09.89  NAT
                3:10.79  JRN
                3:12.79  NCSA
                3:21.89  SECT
                3:26.19  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                 3:32.73    3:26.67         40  
     1) Kuo, Theodore 14                2) Wallace, Dan P 14              
     3) Mayer, Michael 14               4) Carmichael-Lopes, Bernil 13    
                  25.30       52.44 (52.44)     1:17.21 (25.21)     1:43.56 (51.56)
        2:08.19 (24.19)     2:35.30 (51.30)     2:59.34 (24.34)     3:26.67 (51.67)
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            3:27.33    3:30.27         34  
     1) Spinella, Nick R 14             2) Heinemann, Erik L 14           
     3) Park, Jay S 13                  4) Na, Joseph 13                  
                  24.37       49.93 (49.93)     1:15.78 (25.78)     1:44.48 (54.48)
        2:09.79 (25.79)     2:37.60 (53.60)     3:02.66 (24.66)     3:30.27 (52.27)
  3 Sachem Swim Club-MR  'A'                    3:35.87    3:39.34         32  
     1) Wilson, Kyle N 14               2) Byrnes, Evan R 14              
     3) DeBenedicts, Keith R 14         4) Brandt, Stephan A 14           
                  26.14       54.12 (54.12)     1:20.52 (26.52)     1:49.79 (55.79)
        2:15.79 (25.79)     2:44.46 (54.46)     3:10.75 (26.75)     3:39.34 (55.34)
  4 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              3:39.12    3:39.71         30  
     1) Sangtippawan, Chudchane 14      2) Doherty, Christopher 14        
     3) Wadolowski, Thomas 13           4) Barbosa, Larry S 14            
                  26.64       56.39 (56.39)     1:23.21 (27.21)     1:52.68 (56.68)
        2:17.82 (24.82)     2:47.09 (54.09)     3:11.86 (24.86)     3:39.71 (52.71)
  5 Dolphin Swimming Club-MR  'A'               3:49.11    3:42.14         28  
     1) Koukharevitch, Aleksander A 14  2) Auxtin, Pavel G 14             
     3) Bekker, Allen 13                4) Malychev, Peter I 14           
                  24.96       52.23 (52.23)     1:17.52 (25.52)     1:44.97 (52.97)
        2:15.01 (30.01)   2:49.79 (1:04.79)     3:14.17 (24.17)     3:42.14 (52.14)
  6 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   3:43.90    3:44.06         26  
     1) Itzkowitz, Ben M 14             2) Deoliveira, Michael M 13       
     3) Catarinacchio, Vincent J 13     4) Gianino, Alexander J 14        
                  25.62       53.75 (53.75)     1:22.05 (28.05)   1:54.58 (1:00.58)
        2:22.67 (27.67)     2:52.84 (57.84)     3:17.21 (24.21)     3:44.06 (51.06)
  7 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            3:44.48    3:44.19         24  
     1) Wong, Stanley 13                2) Lavery, Brendan 14             
     3) Neuendorf, Reed 14              4) Fusco, Christopher 14          
                  25.99       54.57 (54.57)     1:19.85 (24.85)     1:47.63 (52.63)
        2:15.46 (27.46)     2:46.41 (58.41)     3:13.83 (27.83)     3:44.19 (58.19)
  8 Three Village Swim Club-MR  'A'             3:50.25    3:48.24         22  
     1) Dowling, Jake A 14              2) Muller, Matthew A 13           
     3) Zhu, Joseph 14                  4) Law, Kyle M 13                 
  9 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          3:44.00    3:49.88         18  
     1) Asaga, Fumi 14                  2) Karle, Matthew J 13            
     3) Schneider, Ian M 14             4) Carr, John P 14                
                  27.67       56.88 (56.88)     1:23.38 (26.38)     1:53.65 (56.65)
        2:22.08 (28.08)   2:54.39 (1:00.39)     3:20.98 (26.98)     3:49.88 (55.88)
 10 Islip Aquatics-MR  'A'                      3:46.93    3:50.01         14  
     1) Weaver, Chris R 13              2) Halbohn, Kyle W 14             
     3) Hillsberg, Matthew K 14         4) Spierer, Josh A 14             
                  27.38       57.91 (57.91)     1:25.69 (27.69)     1:57.39 (59.39)
        2:24.96 (27.96)     2:54.91 (57.91)     3:21.36 (26.36)     3:50.01 (55.01)
 11 Team Rockland Swimming-MR  'A'              3:53.59    3:52.54         12  
     1) Meany, RJ J 14                  2) Leibel, Danny 14               
     3) Im, Thomas 14                   4) McIlhargy, Sean V 14           
                  28.52       58.39 (58.39)     1:25.60 (27.60)     1:56.36 (58.36)
        2:25.56 (29.56)   2:59.45 (1:03.45)     3:24.85 (25.85)     3:52.54 (53.54)
 12 Connetquot Swim Club-MR  'A'                4:13.20    4:05.04         10  
     1) McIlvain, Patrick P 13          2) Poniatowski, Jakub 14          
     3) Fackelman, Eric D 13            4) Dieterich, Eric B 14           
                  29.44   1:00.80 (1:00.80)     1:31.57 (30.57)   2:05.75 (1:04.75)
        2:34.49 (28.49)   3:07.17 (1:01.17)     3:35.07 (28.07)     4:05.04 (58.04)
 13 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 4:14.80    4:05.61          8  
     1) Sweeney, PJ 14                  2) Rusinak, Lucas S 14            
     3) Thermos, Yianni 13              4) Kelly, James 13                
                  27.98       58.92 (58.92)     1:31.44 (32.44)   2:09.37 (1:10.37)
        2:37.30 (28.30)     3:08.56 (59.56)     3:35.60 (26.60)     4:05.61 (56.61)
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 1:43.70   2/21/2004 BGC-N. Westchester Marlins                 
                         T HASTINGS, A SIMCO, D SIMCO, A POWELL            
       METRO: M 1:42.42  12/12/2003 Bgc-N. Westchester Marlins, BGNW-MR        
                         T. HASTINGS, A. SIMCO, D. SIMCO, A. POWELL        
                1:46.09  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                 1:52.48    1:46.98         40  
     1) Carmichael-Lopes, Bernil 13     2) Mayer, Michael 14              
     3) Kuo, Theodore 14                4) Wallace, Dan P 14              
                  27.47       57.17 (30.17)     1:23.24 (26.24)     1:46.98 (23.98)
  2 Team Suffolk-MR  'A'                        1:52.25    1:47.87         34  
     1) Deblasio, Matthew M 13          2) Yeager, Christian P 13         
     3) Goldstein, Jake P 13            4) Lohrer, Jesse T 14             
                  28.19       59.13 (31.13)     1:25.26 (26.26)     1:47.87 (22.87)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              1:51.27    1:48.56         32  
     1) Doherty, Christopher 14         2) Sangtippawan, Chudchane 14     
     3) Barbosa, Larry S 14             4) Wadolowski, Thomas 13          
                  28.29       57.67 (29.67)     1:24.44 (26.44)     1:48.56 (24.56)
  4 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:46.35    1:48.63         30  
     1) Spinella, Nick R 14             2) Na, Joseph 13                  
     3) Barfield, Christopher M 14      4) Park, Jay S 13                 
                  26.45       58.13 (32.13)     1:24.06 (26.06)     1:48.63 (24.63)
  5 Sachem Swim Club-MR  'A'                    2:04.09    1:52.95         28  
     1) Byrnes, Evan R 14               2) DeBenedicts, Keith R 14        
     3) Wilson, Kyle N 14               4) Brandt, Stephan A 14           
                  28.31     1:01.45 (33.45)     1:28.41 (27.41)     1:52.95 (24.95)
  6 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            1:57.30    1:53.00         26  
     1) Corey, Alexi 13                 2) Wong, Stanley 13               
     3) Fusco, Christopher 14           4) Lavery, Brendan 14             
                  29.57       59.10 (29.10)     1:28.06 (29.06)     1:53.00 (25.00)
  7 Team Suffolk-MR  'B'                        1:56.74    1:53.33         24  
     1) Kontos, Nicholas G 14           2) Herrmann, Charles 13           
     3) Galan, Bryan 13                 4) Forgione, Michael J 14         
                  30.00     1:01.91 (31.91)     1:29.19 (27.19)     1:53.33 (24.33)
  8 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:56.02    1:54.47         22  
     1) Gianino, Alexander J 14         2) Deoliveira, Michael M 13       
     3) Catarinacchio, Vincent J 13     4) Itzkowitz, Ben M 14            
                  28.66     1:01.40 (32.40)     1:30.61 (29.61)     1:54.47 (23.47)
  9 Team Rockland Swimming-MR  'A'              2:02.14    1:58.42         18  
     1) Meany, RJ J 14                  2) McIlhargy, Sean V 14           
     3) Leibel, Danny 14                4) Im, Thomas 14                  
                  31.00     1:02.38 (31.38)     1:30.88 (28.88)     1:58.42 (27.42)
 10 Islip Aquatics-MR  'A'                      2:01.50    1:59.99         14  
     1) Spierer, Josh A 14              2) Hillsberg, Matthew K 14        
     3) Dagayev, Daniil 13              4) Weaver, Chris R 13             
 11 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 2:04.87    2:00.02         12  
     1) Nash, John 14                   2) Alton, Shane 13                
     3) Leahey, Ryan 13                 4) Kostelec, Nick 13              
                  31.70     1:04.63 (32.63)     1:33.85 (28.85)     2:00.02 (26.02)
 12 Three Village Swim Club-MR  'A'             1:53.46    2:00.57         10  
     1) Zhang, Daniel L 14              2) Woodhead, Derek R 14           
     3) Woodhead, Bryan P 13            4) Dowling, Jake A 14             
                  31.88     1:05.72 (33.72)     1:34.89 (28.89)     2:00.57 (25.57)
 13 Connetquot Swim Club-MR  'A'                2:08.09    2:03.56          8  
     1) Poniatowski, Jakub 14           2) Dieterich, Eric B 14           
     3) McIlvain, Patrick P 13          4) Fackelman, Eric D 13           
                  30.83     1:08.33 (37.33)     1:35.35 (27.35)     2:03.56 (28.56)
 14 New York Sharks Aquatics-MR  'B'            2:13.99    2:04.45          6  
     1) Zhang, Thomas 13                2) Delgrosso, George 13           
     3) Miara, Jesse 13                 4) Largmann, Taylor 14            
                  30.38     1:06.84 (36.84)     1:36.26 (29.26)     2:04.45 (28.45)
 15 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 2:21.65    2:04.58          4  
     1) Thermos, Yianni 13              2) Kelly, James 13                
     3) Feldman, Jeremy 14              4) Sweeney, PJ 14                 
                  30.61     1:08.25 (37.25)     1:36.83 (28.83)     2:04.58 (27.58)
 
Boys 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 3:45.49   2/13/2000 Badger Swim Club                           
       METRO: M 3:43.31   3/19/2004 Bgc-N. Westchester Marlins, BGNW-MR        
                         T. HASTINGS, A. SIMCO, D. SIMCO, A. POWELL        
                3:31.29  N-18
                3:31.29  NAT
                3:33.69  JRN
                3:36.09  NCSA
                3:46.99  SECT
                3:49.39  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                 3:55.49    3:58.52         40  
     1) Carmichael-Lopes, Bernil 13     2) Mayer, Michael 14              
     3) Kuo, Theodore 14                4) Duva, Ben 14                   
                  29.60   1:00.44 (1:00.44)     1:31.15 (31.15)   2:05.25 (1:05.25)
        2:31.42 (26.42)     3:02.34 (57.34)     3:28.71 (26.71)     3:58.52 (56.52)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              4:00.74    3:58.73         34  
     1) Doherty, Christopher 14         2) Sangtippawan, Chudchane 14     
     3) Barbosa, Larry S 14             4) Gumiela, Kryspin 14            
                  30.21       59.65 (59.65)                       2:14.76 (1:14.76)
                          3:26.74 (1:11.74)     3:58.73 (31.73)                    
  3 Team Suffolk-MR  'A'                        3:57.38    3:59.03         32  
     1) Deblasio, Matthew M 13          2) Lohrer, Jesse T 14             
     3) Galan, Bryan 13                 4) Forgione, Michael J 14         
                  29.36   1:00.42 (1:00.42)     1:32.43 (32.43)   2:08.86 (1:08.86)
        2:35.53 (26.53)     3:07.21 (58.21)     3:31.48 (24.48)     3:59.03 (52.03)
  4 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            3:48.20    4:05.33         30  
     1) Park, Jay S 13                  2) Bandovic, Ivan 14              
     3) Heinemann, Erik L 14            4) Spinella, Nick R 14            
                  27.52       56.01 (56.01)     1:30.28 (34.28)   2:08.00 (1:12.00)
        2:24.18 (16.18)   3:08.60 (1:00.60)     3:35.35 (26.35)     4:05.33 (56.33)
  5 Team Suffolk-MR  'B'                        4:09.11    4:09.12         28  
     1) Herrmann, Charles 13            2) Yeager, Christian P 13         
     3) Pangal, John P 14               4) Jiran, Monte 14                
                  25.12   1:38.20 (1:38.20)                         2:13.64 (35.64)
        2:42.24 (28.24)     3:02.34 (48.34)     3:39.77 (37.77)   4:09.12 (1:07.12)
  6 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   4:11.14    4:09.35         26  
     1) Gianino, Alexander J 14         2) Deoliveira, Michael M 13       
     3) Catarinacchio, Vincent J 13     4) Itzkowitz, Ben M 14            
                  29.33   1:00.26 (1:00.26)     1:33.72 (33.72)   2:12.24 (1:12.24)
        2:41.77 (29.77)   3:16.29 (1:04.29)     3:40.89 (24.89)     4:09.35 (53.35)
  7 Sachem Swim Club-MR  'A'                    4:06.85    4:10.77         24  
     1) Byrnes, Evan R 14               2) DeBenedicts, Keith R 14        
     3) Wilson, Kyle N 14               4) Brandt, Stephan A 14           
                  30.34   1:03.84 (1:03.84)     1:37.84 (33.84)   2:16.23 (1:12.23)
        2:43.16 (27.16)     3:15.91 (59.91)     3:42.13 (26.13)     4:10.77 (54.77)
  8 Three Village Swim Club-MR  'A'             4:12.50    4:12.79         22  
     1) Muller, Matthew A 13            2) Zhu, Joseph 14                 
     3) Woodhead, Derek R 14            4) Dowling, Jake A 14             
                  31.10                             1:37.76 ( )         2:15.99 ( )
        2:44.01 (28.01)   3:16.85 (1:00.85)     3:43.00 (26.00)     4:12.79 (55.79)
  9 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            4:06.99    4:15.06         18  
     1) Corey, Alexi 13                 2) Wong, Stanley 13               
     3) Fusco, Christopher 14           4) Lavery, Brendan 14             
                  30.27   1:03.75 (1:03.75)     1:36.15 (32.15)   2:13.77 (1:09.77)
        2:42.75 (28.75)   3:25.90 (1:11.90)     3:46.37 (20.37)     4:15.06 (49.06)
 10 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 4:25.87    4:23.16         14  
     1) Nash, John 14                   2) Alton, Shane 13                
     3) Leahey, Ryan 13                 4) Kostelec, Nick 13              
                  33.02   1:08.46 (1:08.46)     1:42.81 (34.81)   2:22.34 (1:14.34)
        2:52.77 (30.77)   3:27.29 (1:05.29)     3:53.76 (26.76)     4:23.16 (56.16)
 11 Dolphin Swimming Club-MR  'A'               4:28.16    4:27.16         12  
     1) Auxtin, Pavel G 14              2) Koukharevitch, Aleksander A 14 
     3) Malychev, Peter I 14            4) Bekker, Allen 13               
                  31.87   1:04.93 (1:04.93)     1:37.70 (32.70)   2:15.15 (1:10.15)
        2:45.20 (30.20)   3:22.29 (1:07.29)     3:53.01 (31.01)   4:27.16 (1:05.16)
 12 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                 4:37.04    4:40.60         10  
     1) Thermos, Yianni 13              2) Kelly, James 13                
     3) Sweeney, PJ 14                  4) Rusinak, Lucas S 14            
                  30.79   1:04.81 (1:04.81)     1:44.17 (39.17)   2:30.16 (1:25.16)
        3:00.34 (30.34)   3:38.92 (1:08.92)     4:06.85 (27.85)   4:40.60 (1:01.60)
 
Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 21.32        1999 Steve Sheedy/Mark Hill                       
       METRO: M 20.58    3/1/2007 Adam Powell, BGNW-MR                         
                20.69  NAT
                20.99  N-18
                21.39  JRN
                21.69  NCSA
                22.49  SECT
                23.19  ZQ
                23.79  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Robertson, Brian J  17 Sachem-MR              22.39      22.48 SECT    20  
  2 Ahern, Michael G    17 Express Swimming-MR    22.91      22.53 ZQ      17  
  3 Catano, AL          15 IA-MR                  22.51      22.56 ZQ      16  
  4 Terzano, Zachary D  18 LIAC-MR                22.81      22.57 ZQ      15  
  5 Woodin, Lowell J    16 GAEL-MR                22.84      22.64 ZQ      13.5
  5 Smith, Kendall C    16 Express Swimming-MR    22.80      22.64 ZQ      13.5
  7 Doherty, Zack Z     15 GAEL-MR                22.90      22.71 ZQ      12  
  8 Kingston, Yohancey  15 NFS-MR                 22.90      23.14 ZQ      11  
B - Final
  9 Aguilo, Richard W   17 Express Swimming-MR    22.98      22.52 ZQ       8  
  9 Kopczynski, Konrad  17 NYCC-MR                22.98      22.52 ZQ       8  
 11 Finnegan, Chris M   16 LIAC-MR                23.01      22.66 ZQ       6  
 12 Muller, Christian   15 PBAC-MR                23.05      22.82 ZQ       5  
 13 Anderson, Mark C    17 MSC-MR                 23.15      22.83 ZQ       4  
 14 Khabibrakhmanov, I  16 LIAC-MR                23.09      23.28 JO       3  
 15 Asaga, Kazu         16 Bgnw Marlins-MR        23.21      23.56 JO       2  
 16 Andrews, Ayman C    15 Aqua Gems-MR           23.09      23.59 JO       1  
Preliminaries
 12 Strothenke, Daniel  16 VAC-MR                 23.03                   
 18 Duch, Jack          16 RedTails-MR            23.26                   
 19 Katz, Andrew        15 NY Sharks-MR           23.34                   
 20 Ortiz, Samuel B     18 Sachem-MR              23.38                   
 21 Bartlett, Cameron   17 VAC-MR                 23.40                   
 22 Kamata, Muneki      17 NYCC-MR                23.48                   
 23 Oley, Ross H        18 IA-MR                  23.53                   
 24 Phillips, Andrew    17 NFS-MR                 23.61                   
 25 Feeley, Dan         16 Badger-MR              23.63                   
 26 Kopot, Andrey V     18 Agua Swim Team-MR      23.67                   
 27 Cereste, Mark S     16 Bgnw Marlins-MR        23.68                   
 28 DiMiceli, John      16 TRS-MR                 23.70                   
 29 Cerra, Nicholas     15 OWA-MR                 23.76                   
 30 Saindon, Brian Z    16 Aqua Gems-MR           23.77                   
 31 Staszewski, Alec L  16 OWA-MR                 23.79                   
 31 Richman, Peter      16 GAEL-MR                23.79                   
 33 Gallimore, Chris M  15 NFS-MR                 23.85                   
 34 Weiner, Adam E      17 Bgnw Marlins-MR        24.11                   
 35 Farm, Bryan W       15 COND-MR                24.26                   
 35 Bergamini, Danny    17 GAEL-MR                24.26                   
 37 DaSilva, Jonathan   16 TVSC-MR                24.42                   
 38 Johanson, Tim       17 Badger-MR              24.59                   
 
Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 47.32        1991 T. Kildare                                   
       METRO: M 45.01   4/30/1983 Doug Boyd, BSC-MR                            
                45.29  NAT
                45.89  N-18
                46.49  JRN
                47.09  NCSA
                48.79  SECT
                51.29  ZQ
                52.29  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Terzano, Zachary D  18 LIAC-MR                48.41      48.19 SECT    20  
                  23.24       48.19 (24.95)                                        
  2 Kopczynski, Konrad  17 NYCC-MR                49.21      48.85 ZQ      17  
                  23.52       48.85 (25.33)                                        
  3 Catano, AL          15 IA-MR                  49.29      49.00 ZQ      16  
                  23.51       49.00 (25.49)                                        
  4 Smith, Kendall C    16 Express Swimming-MR    49.80      49.07 ZQ      15  
                  23.60       49.07 (25.47)                                        
  5 Woodin, Lowell J    16 GAEL-MR                49.98      49.32 ZQ      14  
                  23.75       49.32 (25.57)                                        
  6 Kamata, Muneki      17 NYCC-MR                50.03      49.76 ZQ      13  
                  23.80       49.76 (25.96)                                        
  7 Bartlett, Cameron   17 VAC-MR                 50.27      49.78 ZQ      12  
                  23.85       49.78 (25.93)                                        
B - Final
  9 Ortiz, Samuel B     18 Sachem-MR              50.38      50.12 ZQ       9  
                  24.48       50.12 (25.64)                                        
 10 Strothenke, Daniel  16 VAC-MR                 50.94      50.13 ZQ       7  
                  24.21       50.13 (25.92)                                        
 11 Katz, Andrew        15 NY Sharks-MR           50.64      50.29 ZQ       6  
                  24.44       50.29 (25.85)                                        
 12 Doherty, Zack Z     15 GAEL-MR                50.58      50.32 ZQ       5  
                  24.30       50.32 (26.02)                                        
 13 Anderson, Mark C    17 MSC-MR                 50.56      50.37 ZQ       4  
                  24.33       50.37 (26.04)                                        
 14 Kingston, Yohancey  15 NFS-MR                 50.54      50.38 ZQ       3  
                  24.04       50.38 (26.34)                                        
 15 Cremer, Chris H     15 IA-MR                  50.58      50.44 ZQ       2  
                  24.24       50.44 (26.20)                                        
 16 Staszewski, Alec L  16 OWA-MR                 50.61      50.95 ZQ       1  
                  24.38       50.95 (26.57)                                        
A - Final
  4 Conway, Sean J      16 CSC-MR                 49.68                   
                  24.04       49.68 (25.64)                                        
Preliminaries
 15 Barnett, Kevin      17 HAA-MR                 50.64                   
                  24.19       50.64 (26.45)                                        
 18 Kopot, Andrey V     18 Agua Swim Team-MR      51.00                   
                  24.66       51.00 (26.34)                                        
 19 Khabibrakhmanov, I  16 LIAC-MR                51.16                   
                  24.42       51.16 (26.74)                                        
 20 Anderson, Zach B    15 NBS-MR                 51.17                   
                  24.43       51.17 (26.74)                                        
 21 Gleason, David X    16 Nycc Unattached-MR     51.20                   
                  24.58       51.20 (26.62)                                        
 22 Duch, Jack          16 RedTails-MR            51.23                   
                  24.88       51.23 (26.35)                                        
 23 Muller, Christian   15 PBAC-MR                51.30                   
                  24.48       51.30 (26.82)                                        
 24 Richman, Peter      16 GAEL-MR                51.48                   
                  24.47       51.48 (27.01)                                        
 25 Saindon, Brian Z    16 Aqua Gems-MR           51.56                   
                  25.01       51.56 (26.55)                                        
 26 Qiao, Matthew       16 Tmsuffolk-MR           51.66                   
                  25.00       51.66 (26.66)                                        
 27 Hardy, Thomas R     18 Express Swimming-MR    51.79                   
                  24.90       51.79 (26.89)                                        
 28 Clarke, Sean        18 Express Swimming-MR    51.92                   
                  24.78       51.92 (27.14)                                        
 29 Strothenke, Luke J  15 VAC-MR                 52.27                   
 30 Alaimo, TJ J        18 NY Sharks-MR           52.32                   
                  25.48       52.32 (26.84)                                        
 31 DiMiceli, John      16 TRS-MR                 52.47                   
                  24.79       52.47 (27.68)                                        
 32 DaSilva, Jonathan   16 TVSC-MR                52.56                   
                  24.94       52.56 (27.62)                                        
 33 Aguilo, Richard W   17 Express Swimming-MR    52.63                   
                  24.79       52.63 (27.84)                                        
 34 Johanson, Tim       17 Badger-MR              52.68                   
                  25.55       52.68 (27.13)                                        
 35 Mosca, Matt S       17 Badger-MR              52.73                   
                  26.05       52.73 (26.68)                                        
 36 Luboja, Chris E     17 Bgnw Marlins-MR        54.67                   
                  25.57       54.67 (29.10)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 1:42.53   3/16/2001 Chris G Brandenberger, TVSC                
       METRO: M 1:38.09   4/30/1986 John Witchell, GAK-MR                      
                1:39.69  NAT
                1:40.89  N-18
                1:41.69  JRN
                1:43.09  NCSA
                1:46.49  SECT
                1:52.69  ZQ
                1:54.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Terzano, Zachary D  18 LIAC-MR              1:44.13    1:44.12 SECT    20  
                  24.39       50.71 (26.32)     1:17.61 (26.90)     1:44.12 (26.51)
  2 Catano, AL          15 IA-MR                1:48.68    1:45.17 SECT    17  
                  24.37       51.18 (26.81)     1:17.95 (26.77)     1:45.17 (27.22)
  3 Finnegan, Chris M   16 LIAC-MR              1:45.67    1:46.17 SECT    16  
                  24.64       51.73 (27.09)     1:19.21 (27.48)     1:46.17 (26.96)
  4 Ortiz, Samuel B     18 Sachem-MR            1:50.32    1:49.57 ZQ      15  
                  25.32       52.83 (27.51)     1:21.22 (28.39)     1:49.57 (28.35)
  5 Gleason, David X    16 Nycc Unattached-MR   1:50.81    1:49.71 ZQ      14  
                  25.13       52.78 (27.65)     1:21.08 (28.30)     1:49.71 (28.63)
  6 Chester, Nicholas   17 Tmsuffolk-MR         1:49.73    1:52.55 ZQ      13  
                  25.68       54.14 (28.46)     1:23.43 (29.29)     1:52.55 (29.12)
  7 Bartlett, Cameron   17 VAC-MR               1:50.06    1:53.57 JO      12  
                  25.13       53.48 (28.35)     1:23.25 (29.77)     1:53.57 (30.32)
B - Final
  9 Kopczynski, Konrad  17 NYCC-MR              1:51.37    1:47.17 ZQ       9  
                  24.76       51.60 (26.84)     1:19.29 (27.69)     1:47.17 (27.88)
 10 Smith, Kendall C    16 Express Swimming-MR  1:53.11    1:47.91 ZQ       7  
                  24.65       51.95 (27.30)     1:20.10 (28.15)     1:47.91 (27.81)
 11 Cremer, Chris H     15 IA-MR                1:51.01    1:48.82 ZQ       6  
                  24.91       52.43 (27.52)     1:20.62 (28.19)     1:48.82 (28.20)
 12 Cerra, Nicholas     15 OWA-MR               1:52.18    1:48.85 ZQ       5  
                  25.06       52.79 (27.73)     1:21.10 (28.31)     1:48.85 (27.75)
 13 Anderson, Zach B    15 NBS-MR               1:52.85    1:51.27 ZQ       4  
                  25.32       53.43 (28.11)     1:22.39 (28.96)     1:51.27 (28.88)
 14 Nastasi, Peter J    16 MWSC-MR              1:53.26    1:52.57 ZQ       3  
                  25.51       53.89 (28.38)     1:23.40 (29.51)     1:52.57 (29.17)
 15 White, Timothy G    16 Tmsuffolk-MR         1:52.70    1:52.76 JO       2  
                  25.02       52.95 (27.93)     1:22.68 (29.73)     1:52.76 (30.08)
 16 Katz, Andrew        15 NY Sharks-MR         1:52.96    1:53.14 JO       1  
                  25.78       54.16 (28.38)     1:23.68 (29.52)     1:53.14 (29.46)
A - Final
  6 Modrov, Drew A      17 HAA-MR               1:50.08                   
                  24.06       51.40 (27.34)     1:20.16 (28.76)     1:50.08 (29.92)
Preliminaries
 17 Anderson, Mark C    17 MSC-MR               1:53.28                   
                  25.74       54.29 (28.55)     1:24.06 (29.77)     1:53.28 (29.22)
 18 Staszewski, Alec L  16 OWA-MR               1:53.33                   
                  25.72       53.73 (28.01)     1:23.22 (29.49)     1:53.33 (30.11)
 19 Duch, Jack          16 RedTails-MR          1:53.34                   
                  24.73       52.97 (28.24)     1:23.42 (30.45)     1:53.34 (29.92)
 20 Clarke, Sean        18 Express Swimming-MR  1:54.02                   
                  25.27       53.44 (28.17)     1:23.57 (30.13)     1:54.02 (30.45)
 21 Doherty, Zack Z     15 GAEL-MR              1:54.82                   
                  25.43       54.59 (29.16)     1:25.13 (30.54)     1:54.82 (29.69)
 22 Qiao, Matthew       16 Tmsuffolk-MR         1:54.91                   
                  26.15       55.27 (29.12)     1:25.21 (29.94)     1:54.91 (29.70)
 23 Robertson, Brian J  17 Sachem-MR            1:54.98                   
                  25.54       53.96 (28.42)     1:24.39 (30.43)     1:54.98 (30.59)
 24 Johanson, Tim       17 Badger-MR            1:55.15                   
 25 Cereste, Mark S     16 Bgnw Marlins-MR      1:55.35                   
                  26.38       55.64 (29.26)     1:25.81 (30.17)     1:55.35 (29.54)
 26 Shachar, Tal A      17 GAEL-MR              1:55.42                   
                  26.42       54.97 (28.55)     1:25.09 (30.12)     1:55.42 (30.33)
 27 Stein, Kenny F      15 IA-MR                1:55.46                   
                  26.13       55.47 (29.34)     1:25.67 (30.20)     1:55.46 (29.79)
 28 Wismer, Richard     16 WAC-MR               1:55.61                   
                  26.47       55.50 (29.03)     1:25.67 (30.17)     1:55.61 (29.94)
 29 Hardy, Thomas R     18 Express Swimming-MR  1:55.71                   
                  26.50       56.05 (29.55)     1:26.38 (30.33)     1:55.71 (29.33)
 30 Richman, Peter      16 GAEL-MR              1:56.27                   
                  26.43       56.04 (29.61)     1:26.36 (30.32)     1:56.27 (29.91)
 31 Kopot, Andrey V     18 Agua Swim Team-MR    1:56.54                   
                  26.05       54.93 (28.88)     1:25.71 (30.78)     1:56.54 (30.83)
 32 Alaimo, TJ J        18 NY Sharks-MR         1:56.62                   
                  26.05       55.05 (29.00)     1:25.64 (30.59)     1:56.62 (30.98)
 33 Gavin, Tripp G      17 Tmsuffolk-MR         1:57.78                   
 34 Palumbo, Evan S     16 Bgnw Marlins-MR      1:58.15                   
                  25.97       55.08 (29.11)     1:26.27 (31.19)     1:58.15 (31.88)
 35 Varieur, Bobby      16 TRS-MR               1:58.40                   
                  27.42       56.88 (29.46)     1:27.80 (30.92)     1:58.40 (30.60)
 36 Goldstein, Ross T   17 Tmsuffolk-MR         1:59.27                   
                  26.84       56.66 (29.82)     1:28.00 (31.34)     1:59.27 (31.27)
 
Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 4:36.49   3/17/2001 Billy Gray, BSC                            
       METRO: M 4:22.84   4/30/1986 John Witchell, GAK-MR                      
                4:29.19  NAT
                4:32.19  N-18
                4:34.79  JRN
                4:39.59  NCSA
                4:48.39  SECT
                5:08.59  ZQ
                5:19.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Terzano, Zachary D  18 LIAC-MR              4:47.47    4:45.28 SECT    20  
                  25.49       53.92 (28.43)     1:23.06 (29.14)     1:52.17 (29.11)
        2:21.65 (29.48)     2:51.09 (29.44)     3:20.74 (29.65)     3:49.68 (28.94)
        4:18.21 (28.53)     4:45.28 (27.07)                                        
  2 Catano, AL          15 IA-MR                4:51.19    4:45.50 SECT    17  
                  26.05       54.55 (28.50)     1:23.84 (29.29)     1:53.32 (29.48)
        2:23.13 (29.81)     2:53.08 (29.95)     3:21.90 (28.82)     3:50.38 (28.48)
        4:18.91 (28.53)     4:45.50 (26.59)                                        
  3 Ahern, Michael G    17 Express Swimming-MR  4:51.51    4:50.85 ZQ      16  
                  26.13       54.85 (28.72)     1:24.14 (29.29)     1:53.91 (29.77)
        2:23.64 (29.73)     2:53.41 (29.77)     3:24.01 (30.60)     3:54.22 (30.21)
        4:23.86 (29.64)     4:50.85 (26.99)                                        
  4 Smith, Kendall C    16 Express Swimming-MR  4:50.76    4:50.99 ZQ      15  
                  25.66       54.05 (28.39)     1:23.42 (29.37)     1:53.01 (29.59)
        2:22.60 (29.59)     2:52.55 (29.95)     3:22.73 (30.18)     3:53.11 (30.38)
        4:22.59 (29.48)     4:50.99 (28.40)                                        
  5 Podniesinski, Jona  16 Tmsuffolk-MR         4:49.93    4:51.25 ZQ      14  
                  25.98       54.52 (28.54)     1:23.72 (29.20)     1:53.50 (29.78)
        2:23.74 (30.24)     2:53.76 (30.02)     3:24.18 (30.42)     3:54.62 (30.44)
        4:23.56 (28.94)     4:51.25 (27.69)                                        
  6 Cerra, Nicholas     15 OWA-MR               4:55.15    4:51.64 ZQ      13  
                  26.10       54.78 (28.68)     1:24.44 (29.66)     1:54.22 (29.78)
        2:24.06 (29.84)     2:53.99 (29.93)     3:23.89 (29.90)     3:53.70 (29.81)
        4:23.59 (29.89)     4:51.64 (28.05)                                        
  7 Cremer, Chris H     15 IA-MR                4:54.74    4:53.98 ZQ      12  
                  26.50       55.46 (28.96)     1:25.33 (29.87)     1:55.44 (30.11)
        2:25.68 (30.24)     2:55.81 (30.13)     3:25.68 (29.87)     3:55.78 (30.10)
        4:25.79 (30.01)     4:53.98 (28.19)                                        
  8 White, Timothy G    16 Tmsuffolk-MR         4:57.93    4:54.36 ZQ      11  
                  26.65       55.58 (28.93)     1:25.27 (29.69)     1:55.31 (30.04)
        2:25.16 (29.85)     2:54.98 (29.82)     3:24.67 (29.69)     3:54.92 (30.25)
        4:25.07 (30.15)     4:54.36 (29.29)                                        
B - Final
  9 Kopczynski, Konrad  17 NYCC-MR              5:02.24    4:52.09 ZQ       9  
                  25.37       53.11 (27.74)     1:21.96 (28.85)     1:51.36 (29.40)
        2:21.62 (30.26)     2:51.96 (30.34)     3:22.41 (30.45)     3:52.51 (30.10)
        4:22.87 (30.36)     4:52.09 (29.22)                                        
 10 Saindon, Brian Z    16 Aqua Gems-MR         4:58.66    4:58.33 ZQ       7  
                  26.35       55.38 (29.03)     1:25.26 (29.88)     1:55.46 (30.20)
        2:25.67 (30.21)     2:56.11 (30.44)     3:26.73 (30.62)     3:57.41 (30.68)
        4:28.06 (30.65)     4:58.33 (30.27)                                        
 11 Hardy, Thomas R     18 Express Swimming-MR  5:06.10    5:01.01 ZQ       6  
                  26.47       55.75 (29.28)     1:25.68 (29.93)     1:56.16 (30.48)
        2:26.56 (30.40)     2:57.24 (30.68)     3:28.29 (31.05)     3:59.62 (31.33)
        4:30.73 (31.11)     5:01.01 (30.28)                                        
 12 Gavin, Tripp G      17 Tmsuffolk-MR         5:07.43    5:03.30 ZQ       5  
                  26.82       56.26 (29.44)     1:26.83 (30.57)     1:57.46 (30.63)
        2:28.36 (30.90)     2:59.34 (30.98)     3:30.43 (31.09)     4:01.32 (30.89)
        4:32.63 (31.31)     5:03.30 (30.67)                                        
 13 Shachar, Tal A      17 GAEL-MR              5:09.36    5:03.48 ZQ       4  
                  26.47       55.74 (29.27)     1:25.96 (30.22)     1:56.74 (30.78)
        2:27.84 (31.10)     2:59.21 (31.37)     3:30.67 (31.46)     4:01.89 (31.22)
        4:33.19 (31.30)     5:03.48 (30.29)                                        
 14 Nastasi, Peter J    16 MWSC-MR              5:07.48    5:06.72 ZQ       3  
                  26.81       56.58 (29.77)     1:26.96 (30.38)     1:57.86 (30.90)
        2:29.44 (31.58)     3:01.14 (31.70)     3:32.60 (31.46)     4:04.27 (31.67)
        4:36.02 (31.75)     5:06.72 (30.70)                                        
 15 Battisti, Marc      16 Express Swimming-MR  5:09.41    5:10.15 JO       2  
                  25.91       55.31 (29.40)     1:26.21 (30.90)     1:58.22 (32.01)
        2:30.06 (31.84)     3:02.54 (32.48)     3:34.90 (32.36)     4:07.16 (32.26)
        4:38.93 (31.77)     5:10.15 (31.22)                                        
 16 Wismer, Richard     16 WAC-MR               5:08.86    5:19.46 JO       1  
                  27.72       57.92 (30.20)     1:29.76 (31.84)     2:02.05 (32.29)
        2:34.78 (32.73)     3:07.60 (32.82)     3:41.06 (33.46)     4:14.96 (33.90)
        4:48.10 (33.14)     5:19.46 (31.36)                                        
Preliminaries
 17 Stein, Kenny F      15 IA-MR                5:09.69                   
                  27.55       58.67 (31.12)     1:30.25 (31.58)     2:02.22 (31.97)
        2:33.71 (31.49)     3:05.18 (31.47)     3:37.08 (31.90)     4:08.75 (31.67)
        4:40.01 (31.26)     5:09.69 (29.68)                                        
 18 Krause, Billy K     15 Tmsuffolk-MR         5:09.90                   
                  27.08       57.78 (30.70)     1:28.13 (30.35)     1:59.48 (31.35)
        2:31.32 (31.84)     3:02.76 (31.44)     3:34.12 (31.36)     4:06.82 (32.70)
        4:38.16 (31.34)     5:09.90 (31.74)                                        
 19 Dinces, Jon M       16 SSL-MR               5:10.53                   
                  27.84       58.99 (31.15)     1:30.20 (31.21)     2:01.57 (31.37)
        2:33.18 (31.61)     3:05.11 (31.93)     3:36.67 (31.56)     4:08.04 (31.37)
        4:39.98 (31.94)     5:10.53 (30.55)                                        
 20 Anderson, Mark C    17 MSC-MR               5:10.76                   
                  26.59       56.41 (29.82)     1:27.10 (30.69)     1:54.73 (27.63)
        2:29.80 (35.07)     2:45.15 (15.35)     3:34.22 (49.07)     3:58.06 (23.84)
        4:23.41 (25.35)     5:10.76 (47.35)                                        
 21 Alejandro, Steffen  15 Agua Swim Team-MR    5:11.39                   
                  26.44       56.06 (29.62)     1:26.60 (30.54)     1:58.45 (31.85)
        2:30.11 (31.66)     3:02.60 (32.49)     3:35.67 (33.07)     4:07.91 (32.24)
        4:40.27 (32.36)     5:11.39 (31.12)                                        
 22 Coleman, Zachary T  15 IA-MR                5:12.21                   
                  27.84       58.58 (30.74)     1:30.28 (31.70)     2:01.95 (31.67)
        2:34.02 (32.07)     3:06.01 (31.99)     3:38.25 (32.24)     4:10.05 (31.80)
        4:41.80 (31.75)     5:12.21 (30.41)                                        
 23 Khabibrakhmanov, I  16 LIAC-MR              5:12.29                   
                  26.57       56.12 (29.55)     1:26.51 (30.39)     1:58.22 (31.71)
        2:29.93 (31.71)     3:02.02 (32.09)     3:34.31 (32.29)     4:07.15 (32.84)
        4:40.14 (32.99)     5:12.29 (32.15)                                        
 24 Varieur, Bobby      16 TRS-MR               5:12.84                   
                  27.43       58.05 (30.62)     1:29.08 (31.03)     2:01.60 (32.52)
        2:33.68 (32.08)     3:05.57 (31.89)     3:37.41 (31.84)     4:09.25 (31.84)
        4:41.52 (32.27)     5:12.84 (31.32)                                        
 25 Gennarelli, Michae  16 Mrst Barracudas-MR   5:13.34                   
                  27.50       57.16 (29.66)     1:28.01 (30.85)     1:59.24 (31.23)
        2:31.07 (31.83)     3:03.17 (32.10)     3:35.54 (32.37)     4:08.14 (32.60)
        4:41.12 (32.98)     5:13.34 (32.22)                                        
 26 Bennett, Donald     17 BASC-MR              5:13.96                   
                  27.44       58.21 (30.77)     1:29.90 (31.69)     2:02.16 (32.26)
        2:34.55 (32.39)     3:06.32 (31.77)     3:38.64 (32.32)     4:10.80 (32.16)
        4:43.19 (32.39)     5:13.96 (30.77)                                        
 27 O'Neill, Brian P    15 LIAC-MR              5:14.32                   
                  28.17       59.54 (31.37)     1:31.72 (32.18)     2:03.80 (32.08)
        2:36.38 (32.58)     3:08.28 (31.90)     3:40.23 (31.95)     4:12.00 (31.77)
        4:43.87 (31.87)     5:14.32 (30.45)                                        
 28 Staszewski, Alec L  16 OWA-MR               5:15.14                   
                  26.82       56.66 (29.84)     1:27.82 (31.16)     1:59.76 (31.94)
        2:31.71 (31.95)     3:04.75 (33.04)     3:37.02 (32.27)     4:09.83 (32.81)
        4:42.54 (32.71)     5:15.14 (32.60)                                        
 29 Gravina, Michael T  17 SSL-MR               5:15.88                   
                  28.10       58.84 (30.74)     1:30.47 (31.63)     2:02.66 (32.19)
        2:35.04 (32.38)     3:07.23 (32.19)     3:39.52 (32.29)     4:11.94 (32.42)
        4:44.22 (32.28)     5:15.88 (31.66)                                        
 30 Duch, Jack          16 RedTails-MR          5:16.08                   
                  26.84       56.97 (30.13)     1:27.79 (30.82)     1:59.28 (31.49)
        2:31.65 (32.37)     3:04.48 (32.83)     3:37.53 (33.05)     4:11.17 (33.64)
        4:44.83 (33.66)     5:16.08 (31.25)                                        
 31 Johanson, Tim       17 Badger-MR            5:17.02                   
                  28.46       59.38 (30.92)     1:31.11 (31.73)     2:03.18 (32.07)
        2:35.90 (32.72)     3:08.31 (32.41)     3:40.80 (32.49)     4:14.06 (33.26)
        4:46.65 (32.59)     5:17.02 (30.37)                                        
 32 Saccurato, Josh H   16 Bgnw Marlins-MR      5:17.43                   
                  28.07       59.60 (31.53)     1:31.34 (31.74)     2:03.10 (31.76)
        2:35.79 (32.69)     3:08.15 (32.36)     3:41.48 (33.33)     4:14.01 (32.53)
        4:45.98 (31.97)     5:17.43 (31.45)                                        
 33 Bormann, Thomas L   16 Tmsuffolk-MR         5:17.55                   
                  27.05       57.30 (30.25)     1:29.22 (31.92)     2:01.48 (32.26)
        2:34.36 (32.88)     3:07.25 (32.89)     3:40.02 (32.77)     4:13.02 (33.00)
        4:46.04 (33.02)     5:17.55 (31.51)                                        
 34 Polanco, Jose A     16 Twisters-MR          5:18.90                   
                  27.12       58.29 (31.17)     1:30.57 (32.28)     2:03.09 (32.52)
        2:36.10 (33.01)     3:09.58 (33.48)     3:42.30 (32.72)     4:14.98 (32.68)
        4:48.40 (33.42)     5:18.90 (30.50)                                        
 35 Lee, Joe            15 DSC-MR               5:19.20                   
                  27.56       58.08 (30.52)     1:30.17 (32.09)     2:03.16 (32.99)
        2:36.54 (33.38)     3:09.50 (32.96)     3:42.29 (32.79)     4:14.94 (32.65)
        4:47.70 (32.76)     5:19.20 (31.50)                                        
 36 Okkan, Yalim        15 LIAC-MR              5:19.97                   
                4:35.86     5:19.97 (44.11)                                        
 37 Wiegand, Dakota E   15 IA-MR                5:20.49                   
                  29.18     1:01.04 (31.86)     1:33.50 (32.46)     2:06.39 (32.89)
        2:39.32 (32.93)     3:12.56 (33.24)     3:45.43 (32.87)     4:18.22 (32.79)
        4:50.80 (32.58)     5:20.49 (29.69)                                        
 38 Goldstein, Ross T   17 Tmsuffolk-MR         5:20.95                   
                  28.15       58.14 (29.99)     1:29.41 (31.27)     2:01.18 (31.77)
        2:33.70 (32.52)     3:06.74 (33.04)     3:40.85 (34.11)     4:14.81 (33.96)
        4:47.97 (33.16)     5:20.95 (32.98)                                        
 39 Hadley, Matthew J   15 Bgnw Marlins-MR      5:21.07                   
                  56.08   5:21.07 (4:24.99)                                        
 40 Donaghy, Collin J   16 Sachem-MR            5:22.63                   
                  29.04     1:01.14 (32.10)     1:33.99 (32.85)     2:06.67 (32.68)
        2:39.28 (32.61)     3:12.33 (33.05)     3:45.54 (33.21)     4:18.56 (33.02)
        4:51.08 (32.52)     5:22.63 (31.55)                                        
 41 Charriez, Greg T    15 Pace-MR              5:23.32                   
                  27.83       58.84 (31.01)     1:30.72 (31.88)     2:03.11 (32.39)
        2:36.21 (33.10)     3:10.06 (33.85)     3:44.55 (34.49)     4:18.20 (33.65)
        4:51.87 (33.67)     5:23.32 (31.45)                                        
 42 Williamson, Derek   15 WISC-MR              5:24.24                   
                  28.05       59.08 (31.03)     1:31.27 (32.19)     2:04.09 (32.82)
        2:36.35 (32.26)     3:09.25 (32.90)     3:41.86 (32.61)     4:17.08 (35.22)
        4:51.41 (34.33)     5:24.24 (32.83)                                        
 43 Clifford, Joseph V  16 HAA-MR               5:25.15                   
                  27.33       58.06 (30.73)     1:30.43 (32.37)     2:03.39 (32.96)
        2:36.51 (33.12)     3:09.94 (33.43)     3:43.61 (33.67)     4:17.69 (34.08)
        4:51.95 (34.26)     5:25.15 (33.20)                                        
 44 Cicalese, Ed L      15 SSL-MR               5:25.35                   
                  28.70     1:00.35 (31.65)     1:32.61 (32.26)     2:05.69 (33.08)
        2:39.02 (33.33)     3:11.88 (32.86)     3:45.95 (34.07)     4:19.60 (33.65)
        4:53.22 (33.62)     5:25.35 (32.13)                                        
 45 Ragin, Gregory      16 LIAC-MR              5:28.96                   
                  27.29       57.94 (30.65)     1:29.54 (31.60)     2:01.90 (32.36)
        2:35.60 (33.70)     3:10.28 (34.68)     3:45.25 (34.97)     4:20.35 (35.10)
        4:55.27 (34.92)     5:28.96 (33.69)                                        
 46 Brandt, Joe W       15 Farmingdale-MR       5:30.15                   
                  27.68       58.53 (30.85)     1:31.59 (33.06)     2:04.48 (32.89)
        2:38.96 (34.48)     3:13.02 (34.06)     3:46.80 (33.78)     4:21.89 (35.09)
        4:56.30 (34.41)     5:30.15 (33.85)                                        
 47 Kooperkamp, Nathan  17 RedTails-MR          5:37.78                   
                  27.26       58.50 (31.24)     1:31.81 (33.31)     2:05.67 (33.86)
        2:40.24 (34.57)     3:15.45 (35.21)     3:50.65 (35.20)     4:25.99 (35.34)
        5:02.37 (36.38)     5:37.78 (35.41)                                        
 
Boys 15-18 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 16:52.06   3/17/2007 Eric R Culver, VAC  -MR                   
       METRO: M 15:01.25   4/30/1977 Bobby Hackett, GSC-MR                     
                15:41.59  NAT
                15:51.49  N-18
                15:56.69  JRN
                16:13.69  NCSA
                16:43.99  SECT
                18:19.99  JO
                18:19.99  ZQ
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Culver, Eric R      15 VAC-MR              16:58.06   16:52.06#JO      20  
                  26.30       55.58 (29.28)     1:25.70 (30.12)     1:56.40 (30.70)
        2:27.21 (30.81)     2:57.67 (30.46)     3:28.46 (30.79)     3:58.75 (30.29)
        4:30.20 (31.45)     5:01.13 (30.93)     5:31.75 (30.62)     6:03.35 (31.60)
        6:34.03 (30.68)     7:04.98 (30.95)     7:36.44 (31.46)     8:06.96 (30.52)
        8:38.15 (31.19)     9:09.33 (31.18)     9:40.96 (31.63)    10:12.04 (31.08)
       10:42.00 (29.96)    11:13.30 (31.30)    11:44.54 (31.24)    12:15.56 (31.02)
       12:46.65 (31.09)    13:17.72 (31.07)    13:48.67 (30.95)    14:20.27 (31.60)
       14:51.27 (31.00)    15:23.23 (31.96)    15:53.05 (29.82)    16:23.39 (30.34)
       16:52.06 (28.67)
  2 Cremer, Chris H     15 IA-MR               17:01.41   17:17.74 JO      17  
                  27.38       57.51 (30.13)     1:28.59 (31.08)     2:00.04 (31.45)
        2:31.73 (31.69)     3:03.09 (31.36)     3:34.55 (31.46)     4:06.25 (31.70)
        4:37.94 (31.69)     5:09.64 (31.70)     5:41.48 (31.84)     6:12.90 (31.42)
        6:44.57 (31.67)     7:15.90 (31.33)     7:47.42 (31.52)     8:18.67 (31.25)
        8:50.03 (31.36)     9:21.32 (31.29)     9:52.49 (31.17)    10:24.42 (31.93)
       10:55.88 (31.46)    11:27.65 (31.77)    11:59.65 (32.00)    12:30.96 (31.31)
       13:02.65 (31.69)    13:34.42 (31.77)    14:06.32 (31.90)    14:38.76 (32.44)
       15:10.72 (31.96)    15:42.69 (31.97)    16:14.97 (32.28)    16:46.96 (31.99)
       17:17.74 (30.78)
  3 Alejandro, Steffen  15 Agua Swim Team-MR   17:30.16   17:24.34 JO      16  
                  27.30       58.13 (30.83)     1:29.73 (31.60)     2:01.97 (32.24)
        2:34.16 (32.19)     3:06.12 (31.96)     3:37.82 (31.70)     4:09.72 (31.90)
        4:41.53 (31.81)     5:13.25 (31.72)     5:45.22 (31.97)     6:17.06 (31.84)
        6:49.08 (32.02)     7:20.97 (31.89)     7:52.80 (31.83)     8:24.72 (31.92)
        8:56.47 (31.75)     9:28.20 (31.73)     9:59.58 (31.38)    10:31.19 (31.61)
       11:03.06 (31.87)    11:34.87 (31.81)    12:06.87 (32.00)    12:39.11 (32.24)
       13:11.16 (32.05)    13:43.28 (32.12)    14:15.24 (31.96)    14:47.30 (32.06)
       15:19.35 (32.05)    15:51.10 (31.75)    16:23.40 (32.30)    16:55.37 (31.97)
       17:24.34 (28.97)
  4 Anderson, Zach B    15 NBS-MR              17:28.88   17:40.37 JO      15  
                  28.42       59.53 (31.11)     1:31.19 (31.66)     2:03.45 (32.26)
        2:35.97 (32.52)     3:07.33 (31.36)     3:38.48 (31.15)     4:11.23 (32.75)
        4:43.94 (32.71)     5:16.29 (32.35)     5:49.13 (32.84)     6:21.51 (32.38)
        6:54.17 (32.66)     7:26.89 (32.72)     7:59.48 (32.59)     8:32.27 (32.79)
        9:05.13 (32.86)     9:37.75 (32.62)    10:10.40 (32.65)    10:43.17 (32.77)
       11:15.61 (32.44)    11:48.68 (33.07)    12:20.74 (32.06)    12:53.27 (32.53)
       13:25.82 (32.55)    13:57.10 (31.28)    14:28.66 (31.56)    15:00.95 (32.29)
       15:32.83 (31.88)    16:04.87 (32.04)    16:37.19 (32.32)    17:09.18 (31.99)
       17:40.37 (31.19)
  5 Mongan, Kevin M     17 Tmsuffolk-MR        17:33.40   17:43.31 JO      14  
                  27.70       58.21 (30.51)     1:29.45 (31.24)     2:00.94 (31.49)
        2:32.63 (31.69)     3:04.18 (31.55)     3:35.95 (31.77)     4:07.79 (31.84)
        4:39.66 (31.87)     5:11.69 (32.03)     5:43.90 (32.21)     6:15.98 (32.08)
        6:48.49 (32.51)     7:21.48 (32.99)     7:54.65 (33.17)     8:27.68 (33.03)
        9:00.70 (33.02)     9:33.96 (33.26)    10:06.96 (33.00)    10:40.29 (33.33)
       11:13.02 (32.73)    11:45.42 (32.40)    12:18.29 (32.87)    12:51.18 (32.89)
       13:24.06 (32.88)    13:56.69 (32.63)    14:29.40 (32.71)    15:02.48 (33.08)
       15:35.54 (33.06)    16:07.14 (31.60)    16:39.27 (32.13)    17:11.38 (32.11)
       17:43.31 (31.93)
  6 Saindon, Brian Z    16 Aqua Gems-MR        17:17.16   17:44.75 JO      13  
                  26.35       55.59 (29.24)     1:25.84 (30.25)     1:56.94 (31.10)
        2:27.91 (30.97)     2:58.70 (30.79)     3:29.81 (31.11)     4:01.30 (31.49)
        4:32.67 (31.37)     5:04.35 (31.68)     5:36.46 (32.11)     6:08.56 (32.10)
        6:41.13 (32.57)     7:13.77 (32.64)     7:46.43 (32.66)     8:19.37 (32.94)
        8:51.98 (32.61)     9:25.41 (33.43)     9:58.53 (33.12)    10:31.78 (33.25)
       11:05.06 (33.28)    11:38.46 (33.40)    12:12.12 (33.66)    12:45.49 (33.37)
       13:18.12 (32.63)    13:51.67 (33.55)    14:25.36 (33.69)    14:59.48 (34.12)
       15:31.65 (32.17)    16:05.19 (33.54)    16:39.05 (33.86)    17:12.09 (33.04)
       17:44.75 (32.66)
  7 Alaimo, TJ J        18 NY Sharks-MR        18:10.73   18:00.16 JO      12  
                  28.79       59.52 (30.73)     1:30.96 (31.44)     2:03.03 (32.07)
        2:35.71 (32.68)     3:08.50 (32.79)     3:41.19 (32.69)     4:14.34 (33.15)
        4:47.79 (33.45)     5:21.28 (33.49)     5:55.11 (33.83)     6:28.76 (33.65)
        7:02.34 (33.58)     7:35.39 (33.05)     8:08.67 (33.28)     8:41.83 (33.16)
        9:14.64 (32.81)     9:47.99 (33.35)    10:21.12 (33.13)    10:54.11 (32.99)
       11:27.02 (32.91)    12:00.09 (33.07)    12:32.73 (32.64)    13:05.85 (33.12)
       13:38.91 (33.06)    14:11.97 (33.06)    14:44.96 (32.99)    15:17.87 (32.91)
       15:51.19 (33.32)    16:23.92 (32.73)    16:56.07 (32.15)    17:28.97 (32.90)
       18:00.16 (31.19)
  8 Bormann, Thomas L   16 Tmsuffolk-MR        18:06.54   18:37.44         11  
                  28.60     1:01.41 (32.81)     1:36.34 (34.93)     2:11.20 (34.86)
        2:45.88 (34.68)     3:19.83 (33.95)     3:53.48 (33.65)     4:27.20 (33.72)
        5:01.37 (34.17)     5:35.35 (33.98)     6:09.45 (34.10)     6:43.69 (34.24)
        7:17.69 (34.00)     7:51.58 (33.89)     8:25.12 (33.54)     8:59.04 (33.92)
        9:32.82 (33.78)    10:07.36 (34.54)    10:40.57 (33.21)    11:14.54 (33.97)
       11:48.83 (34.29)    12:23.11 (34.28)    12:57.34 (34.23)    13:31.89 (34.55)
       14:05.65 (33.76)    14:40.36 (34.71)    15:14.47 (34.11)    15:48.96 (34.49)
       16:23.47 (34.51)    16:57.56 (34.09)    17:31.09 (33.53)    18:04.52 (33.43)
       18:37.44 (32.92)
  9 Mosca, Matt S       17 Badger-MR           18:18.00   18:43.93          9  
                  29.33     1:02.76 (33.43)     1:36.48 (33.72)     2:10.97 (34.49)
        2:45.72 (34.75)     3:20.30 (34.58)     3:54.68 (34.38)     4:28.83 (34.15)
        5:02.92 (34.09)     5:37.24 (34.32)     6:11.40 (34.16)     6:45.40 (34.00)
        7:19.67 (34.27)     7:53.80 (34.13)     8:28.33 (34.53)     9:02.65 (34.32)
        9:37.04 (34.39)    10:11.24 (34.20)    10:45.85 (34.61)    11:20.52 (34.67)
       11:54.95 (34.43)    12:29.34 (34.39)    13:03.79 (34.45)    13:37.74 (33.95)
       14:11.80 (34.06)    14:46.17 (34.37)    15:20.73 (34.56)    15:55.01 (34.28)
       16:29.15 (34.14)    17:03.56 (34.41)    17:37.37 (33.81)    18:11.27 (33.90)
       18:43.93 (32.66)
 
Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 51.82   3/17/2001 Chris G. Brandenberger, TVSC                 
       METRO: M 49.54   4/30/1981 Rick Carey, BSC-MR                           
                50.49  NAT
                51.09  N-18
                51.79  JRN
                53.09  NCSA
                55.09  SECT
                58.59  ZQ
              1:00.49  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Catano, AL          15 IA-MR                  55.95      55.53 ZQ      20  
                  27.09       55.53 (28.44)                                        
  2 Gleason, David X    16 Nycc Unattached-MR     55.97      55.77 ZQ      17  
                  27.65       55.77 (28.12)                                        
  3 Kopczynski, Konrad  17 NYCC-MR                56.91      55.97 ZQ      16  
                  27.56       55.97 (28.41)                                        
  4 Charriez, Nick L    15 Bgnw Marlins-MR        57.38      56.09 ZQ      15  
                  27.58       56.09 (28.51)                                        
  5 Doherty, Zack Z     15 GAEL-MR                57.85      57.11 ZQ      14  
                  27.48       57.11 (29.63)                                        
  6 White, Timothy G    16 Tmsuffolk-MR           57.24      58.53 ZQ      13  
                  28.62       58.53 (29.91)                                        
B - Final
  9 Kamata, Muneki      17 NYCC-MR                58.14      56.94 ZQ       9  
                  27.64       56.94 (29.30)                                        
 10 Kopot, Andrey V     18 Agua Swim Team-MR      59.34      58.13 ZQ       7  
                  28.48       58.13 (29.65)                                        
 11 Anderson, Mark C    17 MSC-MR                 57.96      58.35 ZQ       6  
                  28.44       58.35 (29.91)                                        
 12 Katz, Andrew        15 NY Sharks-MR           58.90      58.42 ZQ       5  
                  28.47       58.42 (29.95)                                        
 13 Freire, Jonathan H  17 Tmsuffolk-MR           58.14      58.59 ZQ       4  
                  28.19       58.59 (30.40)                                        
 14 Charriez, Greg T    15 Pace-MR                58.85      59.01 JO       3  
                  28.71       59.01 (30.30)                                        
 15 Alejandro, Steffen  15 Agua Swim Team-MR      59.10      59.24 JO       2  
                  28.59       59.24 (30.65)                                        
 16 Richman, Peter      16 GAEL-MR              1:00.17      59.84 JO       1  
                  28.90       59.84 (30.94)                                        
A - Final
  3 Klevtsov, Yan I     17 Agua Swim Team-MR      56.91                   
                  27.52       56.91 (29.39)                                        
  7 Barnett, Kevin      17 HAA-MR                 57.77                   
                  27.96       57.77 (29.81)                                        
Preliminaries
 16 Walsh, David        16 COND-MR              1:00.04                   
                  29.11     1:00.04 (30.93)                                        
 18 Willis, Joshua J    17 Tmsuffolk-MR         1:00.33                   
                  29.86     1:00.33 (30.47)                                        
 19 Gallimore, Chris M  15 NFS-MR               1:00.34                   
                  29.28     1:00.34 (31.06)                                        
 20 Conway, Sean J      16 CSC-MR               1:00.41                   
                  30.21     1:00.41 (30.20)                                        
 21 Madar, Eric R       16 SSL-MR               1:00.61                   
                  29.05     1:00.61 (31.56)                                        
 22 Duch, Jack          16 RedTails-MR          1:00.63                   
                  29.10     1:00.63 (31.53)                                        
 23 Stein, Kenny F      15 IA-MR                1:00.85                   
                  29.26     1:00.85 (31.59)                                        
 24 Coleman, Zachary T  15 IA-MR                1:01.05                   
                  29.98     1:01.05 (31.07)                                        
 25 Golan, Jacob J      15 Tmsuffolk-MR         1:01.19                   
                  29.79     1:01.19 (31.40)                                        
 26 Strothenke, Luke J  15 VAC-MR               1:01.76                   
                  29.42     1:01.76 (32.34)                                        
 27 Farm, Bryan W       15 COND-MR              1:01.97                   
                  29.43     1:01.97 (32.54)                                        
 28 DaSilva, Jonathan   16 TVSC-MR              1:02.11                   
                  30.19     1:02.11 (31.92)                                        
 29 Mosca, Matt S       17 Badger-MR            1:02.19                   
                  30.42     1:02.19 (31.77)                                        
 30 Shoiock, Mike A     16 MWSC-MR              1:02.37                   
                  29.92     1:02.37 (32.45)                                        
 31 Bergamini, Danny    17 GAEL-MR              1:03.17                   
                  30.54     1:03.17 (32.63)                                        
 32 Ortiz, Samuel B     18 Sachem-MR            1:04.71                   
                  32.01     1:04.71 (32.70)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 1:51.56   3/18/2001 Chris G. Brandenberger, TVSC               
       METRO: M 1:45.80   4/30/1982 Rick Carey, BSC-MR                         
                1:49.59  NAT
                1:50.79  N-18
                1:52.29  JRN
                1:54.79  NCSA
                1:59.39  SECT
                2:07.49  ZQ
                2:13.09  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ahern, Michael G    17 Express Swimming-MR  1:58.90    1:55.27 SECT    20  
                  27.23       55.89 (28.66)     1:25.54 (29.65)     1:55.27 (29.73)
  2 Finnegan, Chris M   16 LIAC-MR              2:02.33    2:00.03 ZQ      17  
                  28.13       58.38 (30.25)     1:29.43 (31.05)     2:00.03 (30.60)
  3 Krause, Billy K     15 Tmsuffolk-MR         2:04.22    2:00.37 ZQ      16  
                  28.45       58.50 (30.05)     1:29.76 (31.26)     2:00.37 (30.61)
  4 Kopot, Andrey V     18 Agua Swim Team-MR    2:02.95    2:02.10 ZQ      15  
                  28.18       58.51 (30.33)     1:30.32 (31.81)     2:02.10 (31.78)
  5 White, Timothy G    16 Tmsuffolk-MR         2:02.43    2:02.37 ZQ      14  
                  28.62       59.01 (30.39)     1:30.50 (31.49)     2:02.37 (31.87)
  6 Charriez, Nick L    15 Bgnw Marlins-MR      2:01.82    2:03.10 ZQ      13  
                  28.71     1:00.07 (31.36)     1:32.32 (32.25)     2:03.10 (30.78)
  7 Asaga, Kazu         16 Bgnw Marlins-MR      2:01.42    2:03.29 ZQ      12  
                  28.10       58.99 (30.89)     1:31.24 (32.25)     2:03.29 (32.05)
  8 Andrews, Ayman C    15 Aqua Gems-MR         2:05.89    2:07.21 ZQ      11  
                  29.14     1:00.55 (31.41)     1:33.78 (33.23)     2:07.21 (33.43)
B - Final
  9 Coleman, Zachary T  15 IA-MR                2:08.77    2:04.45 ZQ       9  
                  29.41     1:00.27 (30.86)     1:32.39 (32.12)     2:04.45 (32.06)
 10 Anderson, Mark C    17 MSC-MR               2:08.40    2:05.88 ZQ       7  
                  29.31     1:01.14 (31.83)     1:33.91 (32.77)     2:05.88 (31.97)
 11 Alejandro, Steffen  15 Agua Swim Team-MR    2:07.75    2:06.11 ZQ       6  
                  29.37     1:01.21 (31.84)     1:34.32 (33.11)     2:06.11 (31.79)
 12 Alaimo, TJ J        18 NY Sharks-MR         2:07.42    2:06.64 ZQ       5  
                  30.04     1:01.88 (31.84)     1:34.49 (32.61)     2:06.64 (32.15)
 13 Willis, Joshua J    17 Tmsuffolk-MR         2:06.54    2:07.31 ZQ       4  
                  30.16     1:01.71 (31.55)     1:34.44 (32.73)     2:07.31 (32.87)
 14 Richman, Peter      16 GAEL-MR              2:07.32    2:08.01 JO       3  
                  29.75     1:01.79 (32.04)     1:34.77 (32.98)     2:08.01 (33.24)
 15 Hardy, Thomas R     18 Express Swimming-MR  2:08.06    2:09.56 JO       2  
                  30.02     1:02.83 (32.81)     1:35.97 (33.14)     2:09.56 (33.59)
 16 Robertson, Brian J  17 Sachem-MR            2:09.53    2:12.94 JO       1  
                  30.69     1:04.50 (33.81)     1:39.11 (34.61)     2:12.94 (33.83)
Preliminaries
 14 Bennett, Donald     17 BASC-MR              2:08.13                   
                  29.67     1:01.66 (31.99)     1:34.92 (33.26)     2:08.13 (33.21)
 17 Feeley, Dan         16 Badger-MR            2:09.41                   
                  30.60     1:02.91 (32.31)     1:36.30 (33.39)     2:09.41 (33.11)
 18 Clay, Stephen E     17 Sachem-MR            2:09.51                   
                  29.25     1:01.88 (32.63)     1:35.98 (34.10)     2:09.51 (33.53)
 20 Walsh, David        16 COND-MR              2:09.95                   
                  30.08     1:02.37 (32.29)     1:36.40 (34.03)     2:09.95 (33.55)
 21 Yanez, Gabriel F    16 Twisters-MR          2:09.98                   
                  30.43     1:03.86 (33.43)     1:37.79 (33.93)     2:09.98 (32.19)
 22 Cereste, Mark S     16 Bgnw Marlins-MR      2:10.01                   
                  30.51     1:03.62 (33.11)     1:37.79 (34.17)     2:10.01 (32.22)
 23 Charriez, Greg T    15 Pace-MR              2:10.15                   
                  30.49     1:03.59 (33.10)     1:37.42 (33.83)     2:10.15 (32.73)
 24 Stein, Kenny F      15 IA-MR                2:10.35                   
 25 Outcault, Andrew J  18 HAA-MR               2:10.53                   
                  29.87     1:02.22 (32.35)     1:35.84 (33.62)     2:10.53 (34.69)
 26 Hadley, Matthew J   15 Bgnw Marlins-MR      2:12.11                   
                  30.65     1:03.68 (33.03)     1:38.52 (34.84)     2:12.11 (33.59)
 27 Johanson, Tim       17 Badger-MR            2:12.50                   
                  31.07     1:04.61 (33.54)     1:38.50 (33.89)     2:12.50 (34.00)
 28 Ortiz, Samuel B     18 Sachem-MR            2:13.10                   
                  31.50     1:04.76 (33.26)     1:39.21 (34.45)     2:13.10 (33.89)
 29 Zorgman, Willem H   15 Bgnw Marlins-MR      2:13.79                   
                                1:04.60 ( )     1:39.60 (35.00)     2:13.79 (34.19)
 30 Hinds, Jonathan A   15 Tmsuffolk-MR         2:14.08                   
                  31.02     1:04.02 (33.00)     1:38.92 (34.90)     2:14.08 (35.16)
 31 Bergamini, Danny    17 GAEL-MR              2:14.31                   
                  30.83     1:03.84 (33.01)     1:38.93 (35.09)     2:14.31 (35.38)
 32 Duch, Jack          16 RedTails-MR          2:16.42                   
                  30.80     1:04.53 (33.73)     1:40.46 (35.93)     2:16.42 (35.96)
 33 DaSilva, Jonathan   16 TVSC-MR              2:16.53                   
                  31.58     1:05.77 (34.19)     1:40.64 (34.87)     2:16.53 (35.89)
 34 Brandt, Joe W       15 Farmingdale-MR       2:18.24                   
                  32.25     1:07.21 (34.96)     1:43.32 (36.11)     2:18.24 (34.92)
 -- Selinger, Joseph S  15 TVSC-MR                  DQ                    
                  31.06     1:03.85 (32.79)     1:37.79 (33.94)          DQ (32.78)
 
Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 58.13   3/16/2001 Yuriy Bugayev, AGUA                          
       METRO: M 56.12   3/22/2005 Brad Mitchellr, BGNW-MR                      
                56.69  NAT
                57.29  N-18
                58.29  JRN
                59.49  NCSA
              1:02.19  SECT
              1:07.29  ZQ
              1:08.49  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Bartlett, Cameron   17 VAC-MR                 59.91      59.65 SECT    20  
                  27.99       59.65 (31.66)                                        
  2 O'Connor, Michael   16 Tmsuffolk-MR         1:03.94    1:01.37 SECT    17  
                  28.95     1:01.37 (32.42)                                        
  3 Alejandro, Steffen  15 Agua Swim Team-MR    1:02.27    1:02.20 ZQ      16  
                  29.20     1:02.20 (33.00)                                        
  4 Anderson, Mark C    17 MSC-MR               1:03.40    1:02.92 ZQ      15  
                  29.44     1:02.92 (33.48)                                        
  5 Muller, Christian   15 PBAC-MR              1:03.23    1:03.19 ZQ      14  
                  29.26     1:03.19 (33.93)                                        
  6 Kamata, Muneki      17 NYCC-MR              1:05.15    1:03.65 ZQ      13  
                  29.73     1:03.65 (33.92)                                        
  7 Okkan, Yalim        15 LIAC-MR              1:04.73    1:04.03 ZQ      12  
                  29.98     1:04.03 (34.05)                                        
  8 Reyes, Daniel       17 TRS-MR               1:05.06    1:04.64 ZQ      11  
                  30.11     1:04.64 (34.53)                                        
B - Final
  9 Palumbo, Evan S     16 Bgnw Marlins-MR      1:05.91    1:04.74 ZQ       9  
                  30.21     1:04.74 (34.53)                                        
 10 Boccio, Dominick H  17 Tmsuffolk-MR         1:06.85    1:04.76 ZQ       7  
                  30.60     1:04.76 (34.16)                                        
 11 Cereste, Mark S     16 Bgnw Marlins-MR      1:06.74    1:05.28 ZQ       6  
                  31.00     1:05.28 (34.28)                                        
 12 Murray, Connor J    17 MSC-MR               1:07.17    1:05.36 ZQ       5  
                  30.77     1:05.36 (34.59)                                        
 13 Lee, John           16 DSC-MR               1:06.38    1:06.23 ZQ       4  
                  31.21     1:06.23 (35.02)                                        
 14 Saindon, Merrick R  18 Aqua Gems-MR         1:07.08    1:06.53 ZQ       3  
                  30.93     1:06.53 (35.60)                                        
 15 Gallimore, Chris M  15 NFS-MR               1:06.78    1:07.33 JO       2  
                  31.90     1:07.33 (35.43)                                        
 16 Donnenfeld, Alex L  18 Agua Swim Team-MR    1:07.15    1:07.45 JO       1  
                  32.30     1:07.45 (35.15)                                        
Preliminaries
  6 Chrzanowski, Chris  15 Badger-MR            1:04.72                   
                  30.52     1:04.72 (34.20)                                        
 18 LeClaire, Eric      17 HAA-MR               1:07.49                   
                  32.00     1:07.49 (35.49)                                        
 19 Hsu, Kelvin P       16 West Point-MR        1:07.57                   
                  31.86     1:07.57 (35.71)                                        
 20 Johanson, Tim       17 Badger-MR            1:07.73                   
                  32.31     1:07.73 (35.42)                                        
 21 Hinds, Jonathan A   15 Tmsuffolk-MR         1:07.74                   
                  31.24     1:07.74 (36.50)                                        
 22 Clarke, Sean        18 Express Swimming-MR  1:07.81                   
                  31.66     1:07.81 (36.15)                                        
 23 White, Timothy G    16 Tmsuffolk-MR         1:07.84                   
                1:08.04         1:07.84 ( )                                        
 24 Gao, Simon X        17 TVSC-MR              1:07.85                   
                  31.73     1:07.85 (36.12)                                        
 25 Drake, Russell G    16 NDAC-MR              1:07.92                   
                  32.01     1:07.92 (35.91)                                        
 26 Goldstein, Ross T   17 Tmsuffolk-MR         1:08.19                   
                  31.88     1:08.19 (36.31)                                        
 27 Gavin, Tripp G      17 Tmsuffolk-MR         1:08.32                   
                  31.84     1:08.32 (36.48)                                        
 28 Polanco, Jose A     16 Twisters-MR          1:08.34                   
 29 Smith, Tavy O       15 Pace-MR              1:08.35                   
                  31.86     1:08.35 (36.49)                                        
 30 Holek, Thomas F     16 GAEL-MR              1:08.47                   
                  31.83     1:08.47 (36.64)                                        
 31 TerBush, Ryan N     17 HAA-MR               1:08.62                   
                  31.65     1:08.62 (36.97)                                        
 32 Dinces, Jon M       16 SSL-MR               1:08.67                   
                  32.55     1:08.67 (36.12)                                        
 33 Weiner, Adam E      17 Bgnw Marlins-MR      1:08.96                   
                  32.44     1:08.96 (36.52)                                        
 34 Lofstedt, Joe A     16 MWSC-MR              1:09.06                   
                  32.14     1:09.06 (36.92)                                        
 35 Aguilo, Richard W   17 Express Swimming-MR  1:09.22                   
                  32.11     1:09.22 (37.11)                                        
 36 Park, Jin Woo W     15 LIAC-MR              1:09.34                   
                  32.60     1:09.34 (36.74)                                        
 37 Weiner, Ben L       16 COND-MR              1:09.62                   
                  31.89     1:09.62 (37.73)                                        
 38 Matura, Alex        16 Shy/Seals-MR         1:09.77                   
                  32.36     1:09.77 (37.41)                                        
 39 Gromling, Steven    17 LBA-MR               1:10.23                   
                  33.03     1:10.23 (37.20)                                        
 40 Hadley, Matthew J   15 Bgnw Marlins-MR      1:10.83                   
 41 Jaszewski, Jacub    17 Twisters-MR          1:12.50                   
 42 Dowling, Mark G     16 TVSC-MR              1:13.53                   
                  33.95     1:13.53 (39.58)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 2:08.81   3/17/2001 Yuriy Bugayev, AGUA                        
       METRO: M 2:01.69   3/22/2005 Brad Mitchell, BGNW-MR                     
                2:03.39  NAT
                2:04.59  N-18
                2:07.19  JRN
                2:09.79  NCSA
                2:15.39  SECT
                2:28.89  ZQ
                2:31.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Alejandro, Steffen  15 Agua Swim Team-MR    2:19.13    2:14.97 SECT    20  
                  29.96     1:04.21 (34.25)     1:40.50 (36.29)     2:14.97 (34.47)
  2 Bartlett, Cameron   17 VAC-MR               2:14.94    2:15.00 SECT    17  
                  29.39     1:02.96 (33.57)     1:38.39 (35.43)     2:15.00 (36.61)
  3 Okkan, Yalim        15 LIAC-MR              2:20.14    2:18.47 ZQ      16  
                  31.07     1:05.55 (34.48)     1:41.12 (35.57)     2:18.47 (37.35)
  4 Muller, Christian   15 PBAC-MR              2:20.62    2:21.06 ZQ      15  
                  30.43     1:05.70 (35.27)     1:42.60 (36.90)     2:21.06 (38.46)
  5 Anderson, Mark C    17 MSC-MR               2:21.77    2:21.65 ZQ      14  
                  31.35     1:06.63 (35.28)     1:44.13 (37.50)     2:21.65 (37.52)
  6 Palumbo, Evan S     16 Bgnw Marlins-MR      2:20.96    2:22.28 ZQ      13  
                  31.01     1:06.76 (35.75)     1:44.16 (37.40)     2:22.28 (38.12)
  7 Gavin, Tripp G      17 Tmsuffolk-MR         2:21.86    2:22.38 ZQ      12  
                  31.87     1:07.91 (36.04)     1:45.25 (37.34)     2:22.38 (37.13)
  8 Murray, Connor J    17 MSC-MR               2:23.39    2:22.51 ZQ      11  
                  32.81     1:07.84 (35.03)     1:44.87 (37.03)     2:22.51 (37.64)
B - Final
  9 Khabibrakhmanov, I  16 LIAC-MR              2:27.24    2:24.18 ZQ       9  
                  32.31     1:08.62 (36.31)     1:46.66 (38.04)     2:24.18 (37.52)
 10 Park, Jin Woo W     15 LIAC-MR              2:28.71    2:24.47 ZQ       7  
                  33.04     1:10.03 (36.99)     1:47.69 (37.66)     2:24.47 (36.78)
 11 Donnenfeld, Alex L  18 Agua Swim Team-MR    2:25.74    2:26.46 ZQ       6  
                  32.78     1:10.56 (37.78)     1:48.72 (38.16)     2:26.46 (37.74)
 12 Polanco, Jose A     16 Twisters-MR          2:26.12    2:27.48 ZQ       5  
                  32.85     1:09.60 (36.75)     1:49.10 (39.50)     2:27.48 (38.38)
 13 Goldstein, Ross T   17 Tmsuffolk-MR         2:26.24    2:27.88 ZQ       4  
                  33.15     1:09.84 (36.69)     1:48.15 (38.31)     2:27.88 (39.73)
 14 Hinds, Jonathan A   15 Tmsuffolk-MR         2:26.25    2:28.31 ZQ       3  
                  32.19     1:09.47 (37.28)     1:48.40 (38.93)     2:28.31 (39.91)
 15 Saindon, Merrick R  18 Aqua Gems-MR         2:28.72    2:29.06 JO       2  
                  32.55     1:10.22 (37.67)     1:49.49 (39.27)     2:29.06 (39.57)
 16 Johanson, Tim       17 Badger-MR            2:29.68    2:30.95 JO       1  
                  33.34     1:10.89 (37.55)     1:50.88 (39.99)     2:30.95 (40.07)
Preliminaries
 14 Barnett, Kevin      17 HAA-MR               2:27.25                   
                  32.63     1:10.43 (37.80)     1:48.99 (38.56)     2:27.25 (38.26)
 15 Stein, Robert J     15 SSL-MR               2:27.58                   
                  33.77     1:11.81 (38.04)     1:49.93 (38.12)     2:27.58 (37.65)
 16 Dinces, Jon M       16 SSL-MR               2:27.71                   
                  33.57     1:10.87 (37.30)     1:49.88 (39.01)     2:27.71 (37.83)
 20 Coleman, Zachary T  15 IA-MR                2:30.07                   
                  34.93     1:13.32 (38.39)     1:52.14 (38.82)     2:30.07 (37.93)
 21 Yanez, Gabriel F    16 Twisters-MR          2:30.17                   
                  33.89     1:12.08 (38.19)     1:51.22 (39.14)     2:30.17 (38.95)
 22 Drake, Russell G    16 NDAC-MR              2:30.56                   
                  32.75     1:09.52 (36.77)     1:49.53 (40.01)     2:30.56 (41.03)
 23 Outcault, Andrew J  18 HAA-MR               2:30.59                   
                  34.40     1:12.62 (38.22)     1:51.49 (38.87)     2:30.59 (39.10)
 24 Gallimore, Chris M  15 NFS-MR               2:31.74                   
                  34.60     1:12.83 (38.23)     1:52.27 (39.44)     2:31.74 (39.47)
 25 Weiner, Ben L       16 COND-MR              2:33.87                   
                  32.50     1:10.43 (37.93)     1:51.64 (41.21)     2:33.87 (42.23)
 26 Luboja, Chris E     17 Bgnw Marlins-MR      2:35.00                   
                  32.50     1:10.55 (38.05)     1:51.81 (41.26)     2:35.00 (43.19)
 27 Charriez, Greg T    15 Pace-MR              2:36.51                   
                  35.25     1:14.92 (39.67)     1:55.78 (40.86)     2:36.51 (40.73)
 28 DaSilva, Jonathan   16 TVSC-MR              2:37.23                   
                  34.23     1:13.09 (38.86)     1:55.16 (42.07)     2:37.23 (42.07)
 29 Charriez, Nick L    15 Bgnw Marlins-MR      2:39.64                   
                  35.32     1:14.89 (39.57)     1:56.97 (42.08)     2:39.64 (42.67)
 30 Brandt, Joe W       15 Farmingdale-MR       2:39.90                   
                  42.55     1:28.44 (45.89)     2:16.43 (47.99)     2:39.90 (23.47)
 31 Clarke, Sean        18 Express Swimming-MR  2:55.26                   
                  38.82     1:24.01 (45.19)     2:10.12 (46.11)     2:55.26 (45.14)
 
Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 50.90   3/16/2001 Bryan H Woo, AGUA                            
       METRO: M 49.11    3/1/2002 David Kahn, NS-MR                            
                49.49  NAT
                50.09  N-18
                50.79  JRN
                51.89  NCSA
                53.89  SECT
                58.19  ZQ
                58.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Andrews, Ayman C    15 Aqua Gems-MR           53.24      53.12 SECT    20  
                  24.52       53.12 (28.60)                                        
  2 Woodin, Lowell J    16 GAEL-MR                54.44      53.55 SECT    17  
                  24.90       53.55 (28.65)                                        
  3 Kamata, Muneki      17 NYCC-MR                54.74      54.35 ZQ      16  
                  25.13       54.35 (29.22)                                        
  4 Ortiz, Samuel B     18 Sachem-MR              55.56      54.38 ZQ      15  
                  25.70       54.38 (28.68)                                        
  5 Catano, AL          15 IA-MR                  55.98      54.43 ZQ      14  
                  25.28       54.43 (29.15)                                        
  6 Asaga, Kazu         16 Bgnw Marlins-MR        54.95      55.03 ZQ      13  
                  25.27       55.03 (29.76)                                        
  7 Doherty, Zack Z     15 GAEL-MR                55.35      55.18 ZQ      12  
                  25.08       55.18 (30.10)                                        
  8 Charriez, Nick L    15 Bgnw Marlins-MR        55.91      55.20 ZQ      11  
                  26.05       55.20 (29.15)                                        
B - Final
  9 Podniesinski, Jona  16 Tmsuffolk-MR           56.33      55.31 ZQ       9  
                  25.85       55.31 (29.46)                                        
 10 Phillips, Andrew    17 NFS-MR                 56.32      55.49 ZQ       7  
                  25.46       55.49 (30.03)                                        
 11 DaSilva, Jonathan   16 TVSC-MR                56.89      56.07 ZQ       6  
                  26.46       56.07 (29.61)                                        
 12 Cerra, Nicholas     15 OWA-MR                 56.63      56.32 ZQ       5  
                  26.05       56.32 (30.27)                                        
 13 Robertson, Brian J  17 Sachem-MR              56.38      56.55 ZQ       4  
                  26.63       56.55 (29.92)                                        
 14 Selinger, Joseph S  15 TVSC-MR                56.58      56.93 ZQ       3  
                  27.18       56.93 (29.75)                                        
 15 Kingston, Yohancey  15 NFS-MR                 56.52      57.51 ZQ       2  
                  26.12       57.51 (31.39)                                        
 16 Kopot, Andrey V     18 Agua Swim Team-MR      56.30      58.31 JO       1  
                  26.93       58.31 (31.38)                                        
Preliminaries
  6 Bartlett, Cameron   17 VAC-MR                 55.39                   
                  25.80       55.39 (29.59)                                        
 17 Gao, Simon X        17 TVSC-MR                56.85                   
                  27.11       56.85 (29.74)                                        
 19 Greer, Shaun W      16 Aqua Gems-MR           57.03                   
                  26.75       57.03 (30.28)                                        
 20 Katz, Andrew        15 NY Sharks-MR           57.06                   
                  26.26       57.06 (30.80)                                        
 21 Gleason, David X    16 Nycc Unattached-MR     57.08                   
                  26.92       57.08 (30.16)                                        
 22 Gonzalez, Ed A      17 NBS-MR                 57.12                   
                  27.01       57.12 (30.11)                                        
 23 Smith, Kendall C    16 Express Swimming-MR    57.13                   
                  26.81       57.13 (30.32)                                        
 24 Charriez, Alec J    17 Pace-MR                57.21                   
                  26.58       57.21 (30.63)                                        
 25 Richman, Peter      16 GAEL-MR                57.27                   
                  26.89       57.27 (30.38)                                        
 26 Yanez, Gabriel F    16 Twisters-MR            57.31                   
                  26.68       57.31 (30.63)                                        
 27 Charriez, Greg T    15 Pace-MR                57.45                   
                  26.89       57.45 (30.56)                                        
 28 Cereste, Mark S     16 Bgnw Marlins-MR        57.51                   
                  26.82       57.51 (30.69)                                        
 29 Alarcon, Tim        15 TRS-MR                 57.66                   
                  26.65       57.66 (31.01)                                        
 30 Graves, Nathaniel   15 Pace-MR                58.03                   
                  27.27       58.03 (30.76)                                        
 31 Hernandez, Jason    16 NFS-MR                 58.39                   
                  26.72       58.39 (31.67)                                        
 32 Saindon, Brian Z    16 Aqua Gems-MR           58.51                   
                  27.93       58.51 (30.58)                                        
 33 Alaimo, TJ J        18 NY Sharks-MR           59.10                   
                  27.97       59.10 (31.13)                                        
 34 White, Timothy G    16 Tmsuffolk-MR           59.14                   
                  27.48       59.14 (31.66)                                        
 35 Zorgman, Willem H   15 Bgnw Marlins-MR        59.38                   
                  27.39       59.38 (31.99)                                        
 36 Eldor, Gal          17 TVSC-MR                59.46                   
                  27.43       59.46 (32.03)                                        
 37 McIlvain, Brian J   15 CSC-MR                 59.73                   
                  27.25       59.73 (32.48)                                        
 38 Capobianco, Jeffre  16 TVSC-MR                59.86                   
                  27.70       59.86 (32.16)                                        
 39 Chen, Calvin R      16 LIAC-MR              1:00.03                   
                  28.24     1:00.03 (31.79)                                        
 40 Gravina, Michael T  17 SSL-MR               1:00.24                   
                  28.54     1:00.24 (31.70)                                        
 41 Lavery, Erik        18 NY Sharks-MR         1:00.45                   
                  27.87     1:00.45 (32.58)                                        
 42 Cremer, Chris H     15 IA-MR                1:00.46                   
                  27.50     1:00.46 (32.96)                                        
 43 Russell, Lucas R    16 Tmsuffolk-MR         1:01.01                   
                  28.27     1:01.01 (32.74)                                        
 44 Alejandro, Steffen  15 Agua Swim Team-MR    1:02.61                   
                  28.73     1:02.61 (33.88)                                        
 
Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 1:53.86   2/26/2005 John A D'Errico, OWA-MR                    
       METRO: M 1:47.98   4/30/1983 John Hoffman, BSC-MR                       
                1:50.49  NAT
                1:50.69  N-18
                1:53.19  JRN
                1:54.89  NCSA
                2:00.89  SECT
                2:13.99  ZQ
                2:18.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Culver, Eric R      15 VAC-MR               1:59.50    1:58.25 SECT    20  
                  26.16       55.83 (29.67)     1:26.75 (30.92)     1:58.25 (31.50)
  2 Catano, AL          15 IA-MR                2:03.57    1:58.77 SECT    17  
                  27.19       57.64 (30.45)     1:27.26 (29.62)     1:58.77 (31.51)
  3 Woodin, Lowell J    16 GAEL-MR              2:03.81    2:01.71 ZQ      16  
                  26.67       57.65 (30.98)     1:29.04 (31.39)     2:01.71 (32.67)
  4 Cerra, Nicholas     15 OWA-MR               2:04.66    2:02.93 ZQ      15  
                  27.32       58.44 (31.12)     1:29.96 (31.52)     2:02.93 (32.97)
  5 Mongan, Kevin M     17 Tmsuffolk-MR         2:03.24    2:03.68 ZQ      14  
                  27.03       58.06 (31.03)     1:30.45 (32.39)     2:03.68 (33.23)
  6 Katz, Andrew        15 NY Sharks-MR         2:07.01    2:05.75 ZQ      13  
                  27.19       58.62 (31.43)     1:31.59 (32.97)     2:05.75 (34.16)
  7 Doherty, Zack Z     15 GAEL-MR              2:09.06    2:06.71 ZQ      12  
                  27.15       59.78 (32.63)     1:33.56 (33.78)     2:06.71 (33.15)
  8 Richman, Peter      16 GAEL-MR              2:07.00    2:07.97 ZQ      11  
                  27.94       59.59 (31.65)     1:33.24 (33.65)     2:07.97 (34.73)
B - Final
  9 Yanez, Gabriel F    16 Twisters-MR          2:09.26    2:06.04 ZQ       9  
                  27.39       59.33 (31.94)     1:32.82 (33.49)     2:06.04 (33.22)
 10 Greer, Shaun W      16 Aqua Gems-MR         2:13.81    2:07.07 ZQ       7  
                  28.43     1:00.99 (32.56)     1:34.92 (33.93)     2:07.07 (32.15)
 11 Shachar, Tal A      17 GAEL-MR              2:11.77    2:07.95 ZQ       6  
                  28.17     1:00.04 (31.87)     1:32.94 (32.90)     2:07.95 (35.01)
 12 Kopot, Andrey V     18 Agua Swim Team-MR    2:09.68    2:08.14 ZQ       5  
                  28.40     1:00.44 (32.04)     1:33.82 (33.38)     2:08.14 (34.32)
 13 Okkan, Yalim        15 LIAC-MR              2:12.77    2:08.22 ZQ       4  
                  28.98     1:01.04 (32.06)     1:34.43 (33.39)     2:08.22 (33.79)
 14 Coleman, Zachary T  15 IA-MR                2:11.76    2:08.33 ZQ       3  
                  28.26     1:00.84 (32.58)     1:34.65 (33.81)     2:08.33 (33.68)
 15 Smith, Kendall C    16 Express Swimming-MR  2:10.69    2:14.58 JO       2  
                  29.30     1:03.44 (34.14)     1:38.92 (35.48)     2:14.58 (35.66)
 16 Lee, Joe            15 DSC-MR               2:14.44    2:14.84 JO       1  
                  29.01     1:02.97 (33.96)     1:38.23 (35.26)     2:14.84 (36.61)
Preliminaries
  8 Ortiz, Samuel B     18 Sachem-MR            2:07.25                   
                  28.41     1:00.28 (31.87)     1:33.52 (33.24)     2:07.25 (33.73)
 12 Charriez, Greg T    15 Pace-MR              2:09.70                   
                  28.78     1:01.74 (32.96)     1:35.54 (33.80)     2:09.70 (34.16)
 19 Clifford, Joseph V  16 HAA-MR               2:15.13                   
                  29.76     1:03.31 (33.55)     1:38.76 (35.45)     2:15.13 (36.37)
 20 Charriez, Alec J    17 Pace-MR              2:15.47                   
                  30.41     1:05.28 (34.87)     1:40.06 (34.78)     2:15.47 (35.41)
 21 Capobianco, Jeffre  16 TVSC-MR              2:15.74                   
                  29.43     1:03.80 (34.37)     1:40.17 (36.37)     2:15.74 (35.57)
 22 Ragin, Gregory      16 LIAC-MR              2:15.90                   
 23 Hernandez, Jason    16 NFS-MR               2:17.25                   
 24 Graves, Nathaniel   15 Pace-MR              2:17.28                   
                  28.70     1:02.81 (34.11)     1:39.59 (36.78)     2:17.28 (37.69)
 25 O'Neill, Brian P    15 LIAC-MR              2:17.29                   
                  30.70     1:05.91 (35.21)     1:41.69 (35.78)     2:17.29 (35.60)
 26 Golan, Jacob J      15 Tmsuffolk-MR         2:17.79                   
                  28.61     1:02.02 (33.41)     1:38.62 (36.60)     2:17.79 (39.17)
 27 Outcault, Andrew J  18 HAA-MR               2:18.42                   
                  29.30     1:03.83 (34.53)     1:41.07 (37.24)     2:18.42 (37.35)
 28 Lavery, Erik        18 NY Sharks-MR         2:18.77                   
                  29.69     1:04.68 (34.99)     1:40.94 (36.26)     2:18.77 (37.83)
 29 Russell, Lucas R    16 Tmsuffolk-MR         2:19.14                   
                  29.35     1:03.59 (34.24)     1:41.36 (37.77)     2:19.14 (37.78)
 30 Matura, Alex        16 Shy/Seals-MR         2:19.42                   
                  29.00     1:03.00 (34.00)     1:40.25 (37.25)     2:19.42 (39.17)
 31 Selinger, Joseph S  15 TVSC-MR              2:19.75                   
                  29.76     1:04.93 (35.17)     1:42.50 (37.57)     2:19.75 (37.25)
 32 Polanco, Jose A     16 Twisters-MR          2:20.28                   
                  29.18     1:03.77 (34.59)     1:41.98 (38.21)     2:20.28 (38.30)
 33 Alarcon, Tim        15 TRS-MR               2:21.80                   
                  29.62     1:04.34 (34.72)     1:42.78 (38.44)     2:21.80 (39.02)
 34 Hardy, Thomas R     18 Express Swimming-MR  2:22.80                   
                  30.31     1:06.30 (35.99)     1:44.12 (37.82)     2:22.80 (38.68)
 
Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 1:55.26   2/12/2000 Brendan Neligan, TVSC                      
       METRO: M 1:47.71    3/7/2002 David Kahn, NS-MR                          
                1:51.29  NAT
                1:52.49  N-18
                1:53.79  JRN
                1:56.29  NCSA
                1:59.79  SECT
                2:09.59  ZQ
                2:10.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Finnegan, Chris M   16 LIAC-MR              1:58.67    1:59.26 SECT    20  
                  26.10       56.02 (29.92)     1:32.43 (36.41)     1:59.26 (26.83)
  2 Kopczynski, Konrad  17 NYCC-MR              2:01.89    1:59.75 SECT    17  
                  26.32       56.24 (29.92)     1:32.43 (36.19)     1:59.75 (27.32)
  3 Bartlett, Cameron   17 VAC-MR               2:03.14    2:00.82 ZQ      16  
                  26.34       58.49 (32.15)     1:31.92 (33.43)     2:00.82 (28.90)
  4 Catano, AL          15 IA-MR                2:03.02    2:01.81 ZQ      15  
                  26.05       55.88 (29.83)     1:33.65 (37.77)     2:01.81 (28.16)
  5 Alejandro, Steffen  15 Agua Swim Team-MR    2:02.72    2:02.06 ZQ      14  
                  27.42       58.72 (31.30)     1:33.28 (34.56)     2:02.06 (28.78)
  6 Kamata, Muneki      17 NYCC-MR              2:02.86    2:02.82 ZQ      13  
                  25.95       57.23 (31.28)     1:33.19 (35.96)     2:02.82 (29.63)
  7 O'Connor, Michael   16 Tmsuffolk-MR         2:04.72    2:05.50 ZQ      12  
                  26.81       59.19 (32.38)     1:34.73 (35.54)     2:05.50 (30.77)
  8 Chester, Nicholas   17 Tmsuffolk-MR         2:04.11    2:06.39 ZQ      11  
                  27.58       59.32 (31.74)     1:37.31 (37.99)     2:06.39 (29.08)
B - Final
  9 Cerra, Nicholas     15 OWA-MR               2:05.43    2:02.38 ZQ       9  
                  26.17       58.32 (32.15)     1:34.44 (36.12)     2:02.38 (27.94)
 10 White, Timothy G    16 Tmsuffolk-MR         2:05.72    2:03.88 ZQ       7  
                  26.63       57.74 (31.11)     1:34.66 (36.92)     2:03.88 (29.22)
 11 Katz, Andrew        15 NY Sharks-MR         2:05.83    2:04.40 ZQ       6  
                  26.37       58.02 (31.65)     1:35.61 (37.59)     2:04.40 (28.79)
 12 Ortiz, Samuel B     18 Sachem-MR            2:05.25    2:04.41 ZQ       5  
                  26.40       57.32 (30.92)     1:35.74 (38.42)     2:04.41 (28.67)
 13 Boccio, Dominick H  17 Tmsuffolk-MR         2:06.98    2:06.00 ZQ       4  
                  27.16     1:00.94 (33.78)     1:38.66 (37.72)     2:06.00 (27.34)
 14 Cereste, Mark S     16 Bgnw Marlins-MR      2:07.32    2:06.49 ZQ       3  
                  27.01       59.50 (32.49)     1:36.35 (36.85)     2:06.49 (30.14)
 15 Kopot, Andrey V     18 Agua Swim Team-MR    2:06.24    2:06.53 ZQ       2  
                  26.96       59.04 (32.08)     1:36.76 (37.72)     2:06.53 (29.77)
 16 Anderson, Zach B    15 NBS-MR               2:05.93    2:07.67 ZQ       1  
                  26.61       59.93 (33.32)     1:37.51 (37.58)     2:07.67 (30.16)
Preliminaries
  2 Terzano, Zachary D  18 LIAC-MR              1:58.84                   
                  26.48       56.73 (30.25)     1:31.72 (34.99)     1:58.84 (27.12)
  7 Culver, Eric R      15 VAC-MR               2:03.10                   
                  25.85       57.89 (32.04)     1:34.52 (36.63)     2:03.10 (28.58)
 19 Smith, Kendall C    16 Express Swimming-MR  2:07.35                   
                  26.06       59.40 (33.34)     1:39.09 (39.69)     2:07.35 (28.26)
 20 Coleman, Zachary T  15 IA-MR                2:08.24                   
                  28.12     1:00.45 (32.33)     1:38.32 (37.87)     2:08.24 (29.92)
 21 Mongan, Kevin M     17 Tmsuffolk-MR         2:08.49                   
                  26.73       59.54 (32.81)     1:37.86 (38.32)     2:08.49 (30.63)
 22 TerBush, Ryan N     17 HAA-MR               2:08.67                   
                  26.72       59.47 (32.75)     1:37.82 (38.35)     2:08.67 (30.85)
 22 Robertson, Brian J  17 Sachem-MR            2:08.67                   
                  27.07       58.69 (31.62)     1:38.61 (39.92)     2:08.67 (30.06)
 24 Saindon, Brian Z    16 Aqua Gems-MR         2:08.73                   
                  26.95       59.49 (32.54)     1:39.50 (40.01)     2:08.73 (29.23)
 25 Cremer, Chris H     15 IA-MR                2:08.78                   
                  27.08     1:01.58 (34.50)     1:41.43 (39.85)     2:08.78 (27.35)
 26 Clarke, Sean        18 Express Swimming-MR  2:08.86                   
                  27.33       59.68 (32.35)     1:39.32 (39.64)     2:08.86 (29.54)
 26 Woodin, Lowell J    16 GAEL-MR              2:08.86                   
 28 Alaimo, TJ J        18 NY Sharks-MR         2:09.17                   
 29 Selinger, Joseph S  15 TVSC-MR              2:09.42                   
                  28.03     1:00.41 (32.38)     1:39.45 (39.04)     2:09.42 (29.97)
 30 Murray, Connor J    17 MSC-MR               2:09.74                   
                  28.69     1:01.45 (32.76)     1:39.40 (37.95)     2:09.74 (30.34)
 31 Hardy, Thomas R     18 Express Swimming-MR  2:09.88                   
                  28.72     1:01.33 (32.61)     1:41.02 (39.69)     2:09.88 (28.86)
 32 Charriez, Greg T    15 Pace-MR              2:10.11                   
                  27.88     1:00.05 (32.17)     1:39.74 (39.69)     2:10.11 (30.37)
 33 Shachar, Tal A      17 GAEL-MR              2:10.14                   
                  27.69     1:01.52 (33.83)     1:41.12 (39.60)     2:10.14 (29.02)
 34 Gavin, Tripp G      17 Tmsuffolk-MR         2:10.28                   
                  28.09     1:01.05 (32.96)     1:39.39 (38.34)     2:10.28 (30.89)
 35 Ragin, Gregory      16 LIAC-MR              2:10.81                   
                  26.86     1:01.76 (34.90)     1:40.51 (38.75)     2:10.81 (30.30)
 35 Gleason, David X    16 Nycc Unattached-MR   2:10.81                   
                  27.95     1:00.05 (32.10)     1:41.91 (41.86)     2:10.81 (28.90)
 37 Outcault, Andrew J  18 HAA-MR               2:11.11                   
 38 Polanco, Jose A     16 Twisters-MR          2:11.27                   
                  27.73     1:02.48 (34.75)     1:42.06 (39.58)     2:11.27 (29.21)
 39 Gonzalez, Ed A      17 NBS-MR               2:11.39                   
                  27.81     1:01.32 (33.51)     1:40.64 (39.32)     2:11.39 (30.75)
 40 Yanez, Gabriel F    16 Twisters-MR          2:11.51                   
                  27.37     1:01.45 (34.08)     1:41.51 (40.06)     2:11.51 (30.00)
 41 Johanson, Tim       17 Badger-MR            2:11.54                   
                  28.73     1:01.88 (33.15)     1:41.61 (39.73)     2:11.54 (29.93)
 42 Staszewski, Alec L  16 OWA-MR               2:12.54                   
                  27.41     1:00.00 (32.59)     1:41.80 (41.80)     2:12.54 (30.74)
 43 Gao, Simon X        17 TVSC-MR              2:12.65                   
                  27.77     1:01.40 (33.63)     1:39.44 (38.04)     2:12.65 (33.21)
 44 Zorgman, Willem H   15 Bgnw Marlins-MR      2:13.79                   
                  27.04     1:00.20 (33.16)     1:41.89 (41.69)     2:13.79 (31.90)
 45 Palumbo, Evan S     16 Bgnw Marlins-MR      2:14.71                   
                  29.37     1:05.54 (36.17)     1:42.61 (37.07)     2:14.71 (32.10)
 46 Alarcon, Tim        15 TRS-MR               2:14.99                   
                  26.83     1:02.10 (35.27)     1:45.04 (42.94)     2:14.99 (29.95)
 47 Lavery, Erik        18 NY Sharks-MR         2:15.48                   
                  28.42     1:03.59 (35.17)     1:43.99 (40.40)     2:15.48 (31.49)
 
Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 4:06.30   3/16/2001 Tim Tully, BSC                             
       METRO: M 3:52.52    3/8/2001 D.Kahn, TS-MR                              
                3:58.19  NAT
                4:00.59  N-18
                4:02.49  JRN
                4:08.09  NCSA
                4:15.09  SECT
                4:41.99  ZQ
                4:45.99  JO
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Catano, AL          15 IA-MR                4:24.10    4:18.85 ZQ      20  
                  26.86       58.41 (31.55)     1:30.13 (31.72)     2:01.21 (31.08)
        2:40.84 (39.63)     3:19.70 (38.86)     3:49.41 (29.71)     4:18.85 (29.44)
  2 Alejandro, Steffen  15 Agua Swim Team-MR    4:28.94    4:21.55 ZQ      17  
                  28.20     1:00.61 (32.41)     1:34.35 (33.74)     2:08.04 (33.69)
        2:43.99 (35.95)     3:20.79 (36.80)     3:52.11 (31.32)     4:21.55 (29.44)
  3 Katz, Andrew        15 NY Sharks-MR         4:28.44    4:23.08 ZQ      16  
                  26.57       57.63 (31.06)     1:31.26 (33.63)     2:04.94 (33.68)
        2:43.64 (38.70)     3:22.91 (39.27)     3:52.68 (29.77)     4:23.08 (30.40)
  4 Coleman, Zachary T  15 IA-MR                4:30.12    4:29.22 ZQ      15  
                  28.72     1:01.66 (32.94)     1:35.80 (34.14)     2:09.60 (33.80)
        2:48.94 (39.34)     3:28.30 (39.36)     3:59.84 (31.54)     4:29.22 (29.38)
  5 Murray, Connor J    17 MSC-MR               4:32.04    4:29.58 ZQ      14  
                  28.55     1:01.75 (33.20)     1:37.14 (35.39)     2:11.24 (34.10)
        2:49.67 (38.43)     3:28.13 (38.46)     3:59.88 (31.75)     4:29.58 (29.70)
  6 Gavin, Tripp G      17 Tmsuffolk-MR         4:25.52    4:30.16 ZQ      13  
                  27.97     1:00.15 (32.18)     1:34.78 (34.63)     2:08.96 (34.18)
        2:46.84 (37.88)     3:26.03 (39.19)     3:58.08 (32.05)     4:30.16 (32.08)
  7 White, Timothy G    16 Tmsuffolk-MR         4:30.00    4:32.17 ZQ      12  
                  27.91     1:01.55 (33.64)     1:35.26 (33.71)     2:08.40 (33.14)
        2:48.33 (39.93)     3:29.67 (41.34)     4:01.73 (32.06)     4:32.17 (30.44)
  8 Saindon, Brian Z    16 Aqua Gems-MR         4:30.46    4:32.26 ZQ      11  
                  27.73     1:00.14 (32.41)     1:34.83 (34.69)     2:09.23 (34.40)
        2:50.81 (41.58)     3:33.38 (42.57)     4:03.64 (30.26)     4:32.26 (28.62)
B - Final
  9 Smith, Kendall C    16 Express Swimming-MR  4:34.82    4:28.45 ZQ       9  
                  27.32       59.51 (32.19)     1:33.85 (34.34)     2:08.77 (34.92)
        2:49.13 (40.36)     3:31.89 (42.76)     4:00.75 (28.86)     4:28.45 (27.70)
 10 Kopot, Andrey V     18 Agua Swim Team-MR    4:32.08    4:29.43 ZQ       7  
                  27.51       59.49 (31.98)     1:33.29 (33.80)     2:06.85 (33.56)
        2:45.63 (38.78)     3:24.96 (39.33)     3:57.79 (32.83)     4:29.43 (31.64)
 11 Palumbo, Evan S     16 Bgnw Marlins-MR      4:38.12    4:33.16 ZQ       6  
                  29.21     1:05.28 (36.07)     1:42.72 (37.44)     2:19.95 (37.23)
        2:55.88 (35.93)     3:32.88 (37.00)     4:03.12 (30.24)     4:33.16 (30.04)
 12 Saccurato, Josh H   16 Bgnw Marlins-MR      4:37.08    4:33.95 ZQ       5  
                  28.70     1:01.98 (33.28)     1:36.40 (34.42)     2:10.95 (34.55)
        2:51.83 (40.88)     3:32.07 (40.24)     4:03.04 (30.97)     4:33.95 (30.91)
 13 Shachar, Tal A      17 GAEL-MR              4:37.63    4:34.97 ZQ       4  
                  28.41     1:01.16 (32.75)     1:36.83 (35.67)     2:12.53 (35.70)
        2:53.79 (41.26)     3:36.02 (42.23)     4:06.13 (30.11)     4:34.97 (28.84)
 14 Alaimo, TJ J        18 NY Sharks-MR         4:34.55    4:35.35 ZQ       3  
                  29.56     1:03.35 (33.79)     1:36.82 (33.47)     2:10.48 (33.66)
        2:50.19 (39.71)     3:32.70 (42.51)     4:04.45 (31.75)     4:35.35 (30.90)
 15 Yanez, Gabriel F    16 Twisters-MR          4:36.93    4:36.60 ZQ       2  
                  27.82     1:00.04 (32.22)     1:35.82 (35.78)     2:11.60 (35.78)
        2:52.66 (41.06)     3:33.83 (41.17)     4:05.81 (31.98)     4:36.60 (30.79)
 16 Clarke, Sean        18 Express Swimming-MR  4:33.52    4:37.54 ZQ       1  
                  27.29     1:00.56 (33.27)     1:35.70 (35.14)     2:11.68 (35.98)
        2:53.04 (41.36)     3:34.53 (41.49)     4:06.25 (31.72)     4:37.54 (31.29)
Preliminaries
 17 Outcault, Andrew J  18 HAA-MR               4:39.94                   
                  27.94     1:01.45 (33.51)     1:35.91 (34.46)     2:11.26 (35.35)
        2:53.19 (41.93)     3:35.35 (42.16)     4:07.40 (32.05)     4:39.94 (32.54)
 18 Gravina, Michael T  17 SSL-MR               4:40.97                   
                  29.47     1:03.37 (33.90)     1:39.69 (36.32)     2:14.95 (35.26)
        2:56.24 (41.29)     3:37.33 (41.09)     4:09.45 (32.12)     4:40.97 (31.52)
 19 Okkan, Yalim        15 LIAC-MR              4:43.61                   
                  29.59     1:03.27 (33.68)     1:43.22 (39.95)     2:23.25 (40.03)
        3:02.19 (38.94)     3:39.75 (37.56)     4:12.26 (32.51)     4:43.61 (31.35)
 20 Johanson, Tim       17 Badger-MR            4:43.64                   
                  29.90     1:05.24 (35.34)     1:41.39 (36.15)     2:16.99 (35.60)
        2:59.55 (42.56)     3:41.71 (42.16)     4:12.82 (31.11)     4:43.64 (30.82)
 21 Charriez, Nick L    15 Bgnw Marlins-MR      4:43.79                   
                  27.32       59.56 (32.24)     1:34.44 (34.88)     2:09.70 (35.26)
        2:50.26 (40.56)     3:32.98 (42.72)     4:08.04 (35.06)     4:43.79 (35.75)
 22 Ortiz, Samuel B     18 Sachem-MR            4:44.08                   
                  28.42     1:00.08 (31.66)     1:34.79 (34.71)     2:09.29 (34.50)
        2:50.04 (40.75)     3:33.34 (43.30)     4:09.37 (36.03)     4:44.08 (34.71)
 23 Matura, Alex        16 Shy/Seals-MR         4:45.36                   
                  28.75     1:02.97 (34.22)     1:40.06 (37.09)     2:17.41 (37.35)
        2:59.26 (41.85)     3:41.06 (41.80)     4:13.96 (32.90)     4:45.36 (31.40)
 24 Battisti, Marc      16 Express Swimming-MR  4:45.74                   
                  29.38     1:04.64 (35.26)     1:39.04 (34.40)     2:14.05 (35.01)
        2:57.04 (42.99)     3:41.66 (44.62)     4:13.75 (32.09)     4:45.74 (31.99)
 25 Bormann, Thomas L   16 Tmsuffolk-MR         4:45.93                   
                  31.01     1:10.58 (39.57)     1:47.36 (36.78)     2:24.91 (37.55)
        3:03.63 (38.72)     3:44.41 (40.78)     4:16.05 (31.64)     4:45.93 (29.88)
 26 Hardy, Thomas R     18 Express Swimming-MR  4:47.28                   
                  30.28     1:06.17 (35.89)     1:41.46 (35.29)     2:17.15 (35.69)
        3:01.01 (43.86)     3:45.09 (44.08)     4:16.79 (31.70)     4:47.28 (30.49)
 27 O'Neill, Brian P    15 LIAC-MR              4:47.37                   
                  30.60     1:06.06 (35.46)     1:43.04 (36.98)     2:18.98 (35.94)
        3:01.94 (42.96)     3:44.74 (42.80)     4:16.58 (31.84)     4:47.37 (30.79)
 28 Charriez, Greg T    15 Pace-MR              4:58.85                   
                  30.19     1:04.68 (34.49)     1:42.98 (38.30)     2:20.76 (37.78)
        3:03.44 (42.68)     3:48.10 (44.66)     4:24.59 (36.49)     4:58.85 (34.26)
 
Boys 15-18 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 1:27.31        1984 Marist Swim Club                           
       METRO: M 1:25.04   4/30/1999 Team Suffolk, TS-MR                        
                1:26.79  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Viking Aquatic Club-MR  'A'                 1:31.89    1:32.15         40  
     1) Strothenke, Luke J 15           2) Culver, Eric R 15              
     3) Bartlett, Cameron E 17          4) Strothenke, Daniel J 16        
                  24.45       47.51 (23.51)     1:09.75 (21.75)     1:32.15 (22.15)
  2 Team Suffolk-MR  'A'                        1:32.98    1:32.20         34  
     1) Boccio, Dominick H 17           2) Chester, Nicholas J 17         
     3) Qiao, Matthew 16                4) Golan, Jacob J 15              
                  22.43       45.22 (23.22)     1:08.60 (23.60)     1:32.20 (23.20)
  3 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:32.91    1:32.41         32  
     1) Doherty, Zack Z 15              2) Richman, Peter 16              
     3) Attinello, Paul C 16            4) Woodin, Lowell J 16            
                  22.91       46.02 (23.02)     1:09.32 (23.32)     1:32.41 (23.41)
  4 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:30.04    1:32.69         30  
     1) Terzano, Zachary D 18           2) Finnegan, Chris M 16           
     3) O'Neill, Brian P 15             4) Ragin, Gregory 16              
                  22.88       45.69 (22.69)     1:10.10 (24.10)     1:32.69 (22.69)
  5 Islip Aquatics-MR  'A'                      1:35.11    1:33.05         28  
     1) Catano, AL 15                   2) Oley, Ross H 18                
     3) Stein, Kenny F 15               4) Cremer, Chris H 15             
                  22.54       45.80 (22.80)     1:09.93 (23.93)     1:33.05 (23.05)
  6 Sachem Swim Club-MR  'A'                    1:35.62    1:33.12         26  
     1) Robertson, Brian J 17           2) Clay, Stephen E 17             
     3) Ortiz, Samuel B 18              4) Ryan, Michael C 15             
  7 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                 1:33.70    1:34.08         24  
     1) Phillips, Andrew 17             2) Johnstone, Sean O 15           
     3) Gallimore, Chris M 15           4) Kingston, Yohancey 15          
                  23.58       47.47 (23.47)     1:11.48 (24.48)     1:34.08 (23.08)
  8 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:33.50    1:34.83         22  
     1) Hadley, Matthew J 15            2) Cereste, Mark S 16             
     3) Weiner, Adam E 17               4) Zorgman, Willem H 15           
                  24.52       47.98 (22.98)     1:11.34 (23.34)     1:34.83 (23.83)
  9 Team Rockland Swimming-MR  'A'              1:37.40    1:35.32         18  
     1) Varieur, Bobby 16               2) Reyes, Daniel 17               
     3) Alarcon, Tim 15                 4) DiMiceli, John 16              
                  24.12       47.47 (23.47)     1:12.12 (25.12)     1:35.32 (23.32)
 10 Team Suffolk-MR  'B'                        1:37.90    1:35.70         14  
     1) Gavin, Tripp G 17               2) Goldstein, Ross T 17           
     3) Mongan, Kevin M 17              4) White, Timothy G 16            
                  24.27       48.20 (24.20)     1:11.90 (23.90)     1:35.70 (23.70)
 11 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              1:36.59    1:37.74         12  
     1) Jaszewski, Jacub 17             2) Lewis, Kitwane A 17            
     3) Polanco, Jose A 16              4) Yanez, Gabriel F 16            
                  24.75       48.09 (23.09)     1:12.66 (24.66)     1:37.74 (24.74)
 12 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            1:38.22    1:38.25         10  
     1) Katz, Andrew 15                 2) Lavery, Erik 18                
     3) Alaimo, TJ J 18                 4) Alfonso, Matthew 15            
                  24.98       48.96 (23.96)     1:13.85 (24.85)     1:38.25 (24.25)
 13 Pace Setter Swim Team-MR  'A'               1:38.77    1:38.82          8  
     1) Charriez, Alec J 17             2) Smith, Tavy O 15               
     3) Charriez, Greg T 15             4) Graves, Nathaniel G 15         
                  24.68       50.14 (25.14)     1:14.82 (24.82)     1:38.82 (23.82)
 14 Three Village Swim Club-MR  'A'             1:35.26    1:39.44          6  
     1) Selinger, Joseph S 15           2) Dowling, Mark G 16             
     3) Capobianco, Jeffrey M 16        4) Gao, Simon X 17                
                  25.76       50.62 (24.62)     1:15.65 (24.65)     1:39.44 (23.44)
 15 Gael Aquatic Club-MR  'B'                   1:41.86    1:40.05          4  
     1) Shachar, Tal A 17               2) Oppenheimer, Harry O 15        
     3) Bergamini, Danny 17             4) Holek, Thomas F 16             
                  25.10       51.44 (26.44)     1:15.29 (24.29)     1:40.05 (25.05)
 16 Nu-Finmen Swim Club-MR  'B'                 1:43.50    1:41.94          2  
     1) Miller, Brian K 17              2) Hart, Bryan J 15               
     3) Hernandez, Jason 16             4) Mitchell, Kadeem A 17          
                  26.60       50.94 (23.94)     1:17.06 (26.06)     1:41.94 (24.94)
 
Boys 15-18 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 3:13.42   3/16/2001 AGUA                                       
                         B Woo, Y. Bugayev, P. Frame, C. Clinton           
       METRO: M 3:02.54   4/30/1990 West Point SC, WPSC-MR                     
                3:09.69  T16
                3:09.89  N-18
                3:09.89  NAT
                3:10.79  JRN
                3:12.79  NCSA
                3:21.89  SECT
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            3:19.18    3:17.80 SECT    40  
     1) Terzano, Zachary D 18           2) Ragin, Gregory 16              
     3) Finnegan, Chris M 16            4) Khabibrakhmanov, Ildar 16      
                  24.48       50.54 (50.54)     1:13.86 (22.86)     1:40.42 (49.42)
        2:03.72 (23.72)     2:29.21 (49.21)     2:52.67 (23.67)     3:17.80 (48.80)
  2 Long Island Express-MR  'A'                 3:19.67    3:21.18 SECT    34  
     1) Smith, Kendall C 16             2) Ahern, Michael G 17            
     3) Clarke, Sean 18                 4) Aguilo, Richard W 17           
                  24.12       49.82 (49.82)     1:14.11 (24.11)     1:41.57 (51.57)
        2:06.13 (24.13)     2:33.06 (51.06)     2:55.49 (22.49)     3:21.18 (48.18)
  3 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   3:24.23    3:23.90         32  
     1) Doherty, Zack Z 15              2) Shachar, Tal A 17              
     3) Richman, Peter 16               4) Woodin, Lowell J 16            
                  24.22       50.68 (50.68)     1:15.05 (24.05)     1:42.38 (51.38)
        2:06.92 (24.92)     2:34.05 (52.05)     2:58.09 (24.09)     3:23.90 (49.90)
  4 Sachem Swim Club-MR  'A'                    3:26.12    3:26.01         30  
     1) Ortiz, Samuel B 18              2) Robertson, Brian J 17          
     3) Ryan, Michael C 15              4) Clay, Stephen E 17             
                  24.21       49.44 (49.44)     1:13.73 (24.73)     1:39.72 (50.72)
        2:04.50 (24.50)     2:32.56 (52.56)     2:57.35 (24.35)     3:26.01 (53.01)
  5 Islip Aquatics-MR  'A'                      3:25.97    3:26.69         28  
     1) Cremer, Chris H 15              2) Coleman, Zachary T 15          
     3) Oley, Ross H 18                 4) Catano, AL 15                  
                  25.00       51.55 (51.55)     1:16.42 (24.42)     1:44.47 (52.47)
        2:10.08 (26.08)     2:37.98 (53.98)     3:00.93 (22.93)     3:26.69 (48.69)
  6 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 3:26.53    3:30.06         26  
     1) Andrews, Ayman C 15             2) Saindon, Merrick R 18          
     3) Greer, Shaun W 16               4) Saindon, Brian Z 16            
                  24.68       51.01 (51.01)     1:15.83 (24.83)     1:44.48 (53.48)
        2:09.76 (25.76)     2:38.10 (54.10)     3:02.49 (24.49)     3:30.06 (52.06)
  7 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                 3:29.38    3:30.15         24  
     1) Kingston, Yohancey 15           2) Johnstone, Sean O 15           
     3) Gallimore, Chris M 15           4) Phillips, Andrew 17            
                  24.74       52.04 (52.04)     1:15.88 (23.88)     1:43.25 (51.25)
        2:08.66 (25.66)     2:37.48 (54.48)     3:02.81 (25.81)     3:30.15 (53.15)
  8 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            3:30.34    3:31.13         22  
     1) Katz, Andrew 15                 2) Lavery, Erik 18                
     3) Alfonso, Matthew 15             4) Alaimo, TJ J 18                
                  24.39       50.76 (50.76)     1:16.94 (25.94)     1:45.91 (54.91)
        2:11.02 (25.02)     2:38.89 (52.89)     3:04.31 (25.31)     3:31.13 (52.13)
  9 Team Rockland Swimming-MR  'A'              3:33.06    3:31.21         18  
     1) Alarcon, Tim 15                 2) Varieur, Bobby 16              
     3) Nestman, Keith 16               4) DiMiceli, John 16              
                  24.43       51.66 (51.66)     1:17.62 (25.62)     1:45.84 (53.84)
        2:11.02 (25.02)     2:39.30 (53.30)     3:03.96 (24.96)     3:31.21 (52.21)
 10 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          3:25.00    3:33.79         14  
     1) Asaga, Kazu 16                  2) Zorgman, Willem H 15           
     3) Hadley, Matthew J 15            4) Cereste, Mark S 16             
                  24.63       51.64 (51.64)     1:16.71 (24.71)     1:44.65 (52.65)
        2:10.77 (25.77)     2:40.70 (55.70)     3:06.02 (25.02)     3:33.79 (52.79)
 11 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              3:39.40    3:36.99         12  
     1) Polanco, Jose A 16              2) Yanez, Gabriel F 16            
     3) Stepinski, Jan 15               4) Wong, Jeffrey 16               
 12 Nu-Finmen Swim Club-MR  'B'                 3:49.11    3:49.82         10  
     1) Miller, Brian K 17              2) Hart, Bryan J 15               
     3) Mitchell, Kadeem A 17           4) Hernandez, Jason 16            
                  25.71       57.01 (57.01)     1:22.88 (25.88)     1:54.97 (57.97)
        2:22.64 (27.64)     2:53.37 (58.37)     3:19.92 (26.92)     3:49.82 (56.82)
 
Boys 15-18 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 1:37.36   3/17/2001 AGUA                                       
                         P. Frame, Y. Bugayev, B. Woo, C. Clinton          
       METRO: M 1:34.02   3/10/2005 Badger Swim Club, BAD-MR                   
                         R.Emanuel, R.Sutton, N.Scott, P.Davies            
                1:36.99  T16
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Viking Aquatic Club-MR  'A'                 1:42.50    1:42.70         40  
     1) Strothenke, Luke J 15           2) Bartlett, Cameron E 17         
     3) Culver, Eric R 15               4) Strothenke, Daniel J 16        
                  28.45       55.57 (27.57)     1:20.41 (24.41)     1:42.70 (22.70)
  2 Team Suffolk-MR  'A'                        1:41.11    1:43.63         34  
     1) Chester, Nicholas J 17          2) O'Connor, Michael T 16         
     3) Mongan, Kevin M 17              4) Boccio, Dominick H 17          
                  26.94       55.96 (28.96)     1:21.78 (25.78)     1:43.63 (21.63)
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:43.29    1:44.10         32  
     1) Finnegan, Chris M 16            2) Okkan, Yalim 15                
     3) Terzano, Zachary D 18           4) Ragin, Gregory 16              
                  27.17       56.93 (29.93)     1:21.94 (24.94)     1:44.10 (22.10)
  4 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   1:45.21    1:45.69         30  
     1) Doherty, Zack Z 15              2) Holek, Thomas F 16             
     3) Woodin, Lowell J 16             4) Richman, Peter 16              
                  26.98       57.82 (30.82)     1:22.44 (24.44)     1:45.69 (23.69)
  5 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:51.00    1:45.75         28  
     1) Hadley, Matthew J 15            2) Palumbo, Evan S 16             
     3) Cereste, Mark S 16              4) Weiner, Adam E 17              
                  27.04       56.64 (29.64)     1:22.66 (25.66)     1:45.75 (22.75)
  6 Hauppauge-MR  'A'                           1:46.41    1:46.11         26  
     1) TerBush, Ryan N 17              2) LeClaire, Eric 17              
     3) Outcault, Andrew J 18           4) Modrov, Drew A 17              
                  27.86       58.73 (30.73)     1:25.28 (26.28)     1:46.11 (21.11)
  7 Long Island Express-MR  'A'                 1:43.77    1:46.83         24  
     1) Hardy, Thomas R 18              2) Aguilo, Richard W 17           
     3) Clarke, Sean 18                 4) Smith, Kendall C 16            
                  28.30       57.36 (29.36)     1:24.12 (27.12)     1:46.83 (22.83)
  8 Pace Setter Swim Team-MR  'A'               1:56.00    1:47.03         22  
     1) Charriez, Greg T 15             2) Smith, Tavy O 15               
     3) Charriez, Alec J 17             4) Graves, Nathaniel G 15         
                  27.47       58.16 (31.16)     1:23.48 (25.48)     1:47.03 (24.03)
  9 Team Rockland Swimming-MR  'A'              1:49.84    1:47.21         18  
     1) Varieur, Bobby 16               2) Reyes, Daniel 17               
     3) Alarcon, Tim 15                 4) DiMiceli, John 16              
                  29.67       58.85 (28.85)     1:24.24 (25.24)     1:47.21 (23.21)
 10 Islip Aquatics-MR  'A'                      1:47.08    1:47.56         14  
     1) Catano, AL 15                   2) Coleman, Zachary T 15          
     3) Cremer, Chris H 15              4) Oley, Ross H 18                
 11 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                 1:52.00    1:48.00         12  
     1) Johnstone, Sean O 15            2) Gallimore, Chris M 15          
     3) Phillips, Andrew 17             4) Kingston, Yohancey 15          
                  28.82     1:00.50 (31.50)     1:25.13 (25.13)     1:48.00 (23.00)
 12 Team Suffolk-MR  'B'                        1:46.90    1:48.25         10  
     1) White, Timothy G 16             2) Gavin, Tripp G 17              
     3) Golan, Jacob J 15               4) Qiao, Matthew 16               
                  27.53       58.37 (30.37)     1:24.99 (26.99)     1:48.25 (23.25)
 13 Three Village Swim Club-MR  'A'             1:46.26    1:51.67          8  
     1) Selinger, Joseph S 15           2) Dowling, Mark G 16             
     3) Capobianco, Jeffrey M 16        4) Gao, Simon X 17                
                  29.85     1:01.64 (31.64)     1:28.24 (26.24)     1:51.67 (23.67)
 14 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            1:46.78    1:53.85          6  
     1) Alaimo, TJ J 18                 2) Lavery, Erik 18                
     3) Katz, Andrew 15                 4) Alfonso, Matthew 15            
                  28.72     1:01.21 (32.21)     1:28.93 (27.93)     1:53.85 (24.85)
 15 Gael Aquatic Club-MR  'B'                   1:50.27    1:53.98          4  
     1) Bergamini, Danny 17             2) Oppenheimer, Harry O 15        
     3) Shachar, Tal A 17               4) Attinello, Paul C 16           
                  29.51     1:03.12 (33.12)     1:30.28 (27.28)     1:53.98 (23.98)
 16 Nu-Finmen Swim Club-MR  'B'                 1:59.01    1:55.06          2  
     1) Hart, Bryan J 15                2) Mitchell, Kadeem A 17          
     3) Hernandez, Jason 16             4) Miller, Brian K 17             
                  29.58     1:03.99 (33.99)     1:30.84 (26.84)     1:55.06 (24.06)
 17 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              1:48.83    1:56.91        
     1) Lewis, Khalid A 16              2) Ching, Brian G 16              
     3) Yanez, Gabriel F 16             4) Lewis, Kitwane A 17            
                  31.18     1:05.12 (34.12)     1:31.48 (26.48)     1:56.91 (25.91)
 
Boys 15-18 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 3:35.46        1993 Marist Swim Club                           
       METRO: M 3:25.90   3/10/2005 Badger Swim Club, BAD-MR                   
                         R.Emanuel, R.Sutton, N.Scott, P.Davies            
                3:30.89  T16
                3:31.29  N-18
                3:31.29  NAT
                3:33.69  JRN
                3:36.09  NCSA
                3:46.99  SECT
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                        3:52.41    3:52.96         40  
     1) White, Timothy G 16             2) Hinds, Jonathan A 15           
     3) Gavin, Tripp G 17               4) Qiao, Matthew 16               
                  28.59       57.98 (57.98)     1:28.42 (30.42)   2:05.46 (1:07.46)
        2:30.43 (25.43)     3:01.94 (56.94)     3:26.11 (24.11)     3:52.96 (50.96)
  2 Gael Aquatic Club-MR  'A'                   3:53.26    3:53.18         34  
     1) Doherty, Zack Z 15              2) Holek, Thomas F 16             
     3) Woodin, Lowell J 16             4) Richman, Peter 16              
                  28.78       59.92 (59.92)     1:31.09 (31.09)   2:07.47 (1:07.47)
        2:32.49 (25.49)     3:01.44 (54.44)     3:25.86 (24.86)     3:53.18 (52.18)
  3 Long Island Express-MR  'A'                 3:42.97    3:54.77         32  
     1) Ahern, Michael G 17             2) Aguilo, Richard W 17           
     3) Panzl, Jonathan W 17            4) Smith, Kendall C 16            
                  29.07   1:00.30 (1:00.30)     1:30.75 (30.75)   2:07.34 (1:07.34)
        2:33.14 (26.14)     3:03.82 (56.82)     3:27.85 (23.85)     3:54.77 (50.77)
  4 Islip Aquatics-MR  'A'                      3:53.04    3:55.07         30  
     1) Catano, AL 15                   2) Coleman, Zachary T 15          
     3) Cremer, Chris H 15              4) Oley, Ross H 18                
                  29.65   1:00.61 (1:00.61)     1:33.21 (32.21)   2:10.35 (1:09.35)
        2:35.37 (25.37)     3:04.99 (54.99)     3:29.05 (24.05)     3:55.07 (50.07)
  5 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          3:44.00    3:55.29         28  
     1) Charriez, Nick L 15             2) Palumbo, Evan S 16             
     3) Saccurato, Josh H 16            4) Luboja, Chris E 17             
                  28.58       58.40 (58.40)     1:28.18 (30.18)   2:03.04 (1:05.04)
        2:30.38 (27.38)     3:02.00 (59.00)     3:26.80 (24.80)     3:55.29 (53.29)
  6 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            3:28.87    3:56.54         26  
     1) O'Neill, Brian P 15             2) Terzano, Zachary D 18          
     3) Okkan, Yalim 15                 4) Khabibrakhmanov, Ildar 16      
                  31.71   1:05.39 (1:05.39)     1:35.90 (30.90)   2:10.08 (1:05.08)
        2:35.58 (25.58)     3:04.80 (54.80)     3:29.16 (24.16)     3:56.54 (51.54)
  7 Team Rockland Swimming-MR  'A'              3:55.10    3:58.71         24  
     1) Varieur, Bobby 16               2) Reyes, Daniel 17               
     3) Alarcon, Tim 15                 4) DiMiceli, John 16              
                  31.24   1:03.45 (1:03.45)     1:33.73 (30.73)   2:08.48 (1:05.48)
        2:34.59 (26.59)     3:05.51 (57.51)     3:30.75 (24.75)     3:58.71 (52.71)
  8 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                 3:54.76    4:00.11         22  
     1) Johnstone, Sean O 15            2) Gallimore, Chris M 15          
     3) Phillips, Andrew 17             4) Kingston, Yohancey 15          
                  30.11   1:03.72 (1:03.72)     1:35.12 (31.12)   2:12.93 (1:08.93)
        2:37.74 (24.74)     3:08.99 (55.99)     3:32.59 (23.59)     4:00.11 (51.11)
  9 New York Sharks Aquatics-MR  'A'            4:00.47    4:00.50         18  
     1) Alaimo, TJ J 18                 2) Lavery, Erik 18                
     3) Katz, Andrew 15                 4) Alfonso, Matthew 15            
                  30.06   1:00.96 (1:00.96)     1:33.49 (32.49)   2:09.76 (1:08.76)
        2:36.23 (26.23)     3:06.80 (56.80)     3:32.00 (25.00)     4:00.50 (53.50)
 10 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      3:38.53    4:02.41         14  
     1) Klevtsov, Yan I 17              2) Alejandro, Steffen 15          
     3) Maynard, Phil A 18              4) Kopot, Andrey V 18             
                  28.32       59.14 (59.14)     1:30.54 (31.54)   2:05.42 (1:06.42)
        2:33.78 (28.78)   3:06.81 (1:01.81)     3:32.91 (25.91)     4:02.41 (55.41)
 11 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'              3:58.90    4:04.19         12  
     1) Polanco, Jose A 16              2) Tan, Randy 15                  
     3) Yanez, Gabriel F 16             4) Jaszewski, Jacub 17            
                  29.36   1:00.96 (1:00.96)     1:33.46 (32.46)   2:10.73 (1:09.73)
        2:37.85 (26.85)     3:10.45 (59.45)     3:35.98 (25.98)     4:04.19 (54.19)
 12 Team Suffolk-MR  'B'                        4:01.58    4:04.45         10  
     1) Willis, Joshua J 17             2) Goldstein, Ross T 17           
     3) Golan, Jacob J 15               4) Bormann, Thomas L 16           
                  28.39       58.79 (58.79)     1:30.05 (31.05)   2:05.95 (1:06.95)
        2:32.94 (26.94)     3:03.89 (57.89)     3:33.43 (29.43)   4:04.45 (1:00.45)
 13 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   3:54.81    4:04.86          8  
     1) Madar, Eric R 16                2) Stein, Robert J 15             
     3) Gravina, Michael T 17           4) Dinces, Jon M 16               
                  29.77   1:02.33 (1:02.33)     1:33.43 (31.43)   2:09.05 (1:07.05)
        2:37.02 (28.02)   3:10.26 (1:01.26)     3:35.61 (25.61)     4:04.86 (54.86)
 
Mixed 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Gennarelli, Michael J     16 Mrst Barracudas-MR        NT      23.87        
  2 Panitz, Beatrix M         10 Badger-MR                 NT      28.64        
 
Mixed 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Simone             10 Bgnw Marlins-MR           NT      30.54        
  2 Levine, Corie T           10 Bgnw Marlins-MR           NT      31.90        
  3 Aiello, Kayleigh M        10 TVSC-MR                   NT      33.27        
  4 Burke, Liam                9 NY Sharks-MR              NT      36.89        
  5 Scher, Austin D           10 Bgnw Marlins-MR           NT      37.24        
 
Mixed 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pozmanter, Kristen L      10 TVSC-MR                   NT    1:15.45        
                  35.65     1:15.45 (39.80)                                        
 
Mixed 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Musso, Andrew V           18 CSC-MR                    NT      53.06        
                  25.05       53.06 (28.01)                                        
  2 Gennarelli, Tyler J       13 Mrst Barracudas-MR        NT      57.20        
                  26.57       57.20 (30.63)                                        
  3 Indyk, Jessica            16 Big Blue-MR               NT      58.14        
                  27.79       58.14 (30.35)                                        
  4 Genovese, Kate A          17 UNLIE-MR                  NT      58.62        
                  27.72       58.62 (30.90)                                        
 
Mixed 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dutton, Matthew T         12 HAA-MR                    NT    2:05.77        
                  28.04     1:00.63 (32.59)     1:34.73 (34.10)     2:05.77 (31.04)
  2 McLaughlin, James J       12 Bgnw Marlins-MR           NT    2:24.54        
                  31.90     1:09.60 (37.70)     1:47.69 (38.09)     2:24.54 (36.85)
 
Mixed 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pozmanter, Kristen L      10 TVSC-MR                   NT      37.14        
 
Mixed 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Caitlin N          12 HS-MR                     NT      33.48        
 
Mixed 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fullerton, Billy R        10 NY Sharks-MR              NT      38.37        
 
Mixed 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neuendorf, Reed           14 NY Sharks-MR              NT    1:05.68        
                  32.28     1:05.68 (33.40)                                        
 
Mixed 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woodward, Samantha E      11 Mrst Barracudas-MR        NT      36.96        
  2 Aventuro, Christopher J   10 Badger-MR                 NT      38.22        
 
Mixed 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Shannon            11 Scd-Mr-MR                 NT      36.93        
 
Mixed 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saindon, Merrick R        18 Aqua Gems-MR              NT    1:06.89        
                  30.63     1:06.89 (36.26)                                        
  2 Walsh, Kevin              13 Scd-Mr-MR                 NT    1:14.19        
 
Mixed 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cunningham, Amanda R      17 Express Swimming-MR       NT    1:12.53        
                  34.03     1:12.53 (38.50)                                        
  2 Wyatt, Allison B          14 Big Blue-MR               NT    1:14.54        
                  34.82     1:14.54 (39.72)                                        
  3 Parmiter, Lindsey T       15 Express Swimming-MR       NT    1:15.96        
                  35.81     1:15.96 (40.15)                                        
  4 Warren, Michelle N        15 Tmsuffolk-MR              NT    1:16.57        
                  36.57     1:16.57 (40.00)                                        
  5 Lampe, Colleen M          11 TVSC-MR                   NT    1:26.60        
                  41.89     1:26.60 (44.71)                                        
 
Mixed 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ke, Richard M             12 LIAC-MR                   NT    2:38.05        
                  35.66     1:15.92 (40.26)     1:57.12 (41.20)     2:38.05 (40.93)
  2 Tan, Emily A              13 LIAC-MR                   NT    2:41.01        
                  36.74     1:16.51 (39.77)     1:59.29 (42.78)     2:41.01 (41.72)
 
Mixed 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lindenberg, Olivia N      11 Bgnw Marlins-MR           NT      31.12        
  2 Kim, Rachel S             11 COND-MR                   NT      31.91        
 
Mixed 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ashburn, Zachary J        12 Big Blue-MR               NT      30.76        
 
Mixed 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delgrosso, George         13 NY Sharks-MR              NT    1:04.81        
                  30.31     1:04.81 (34.50)                                        
 
Mixed 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivera, Ashley M          12 NYCC-MR                   NT    1:11.94        
                  34.15     1:11.94 (37.79)                                        
 
Mixed 100 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hogan, Anna M             11 TVSC-MR                   NT    1:15.47        
                  34.25     1:15.47 (41.22)                                        
 
Mixed 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benjamin, Ernst C         10 Agua Swim Team-MR         NT    2:52.23        
                  37.96     1:20.83 (42.87)     2:13.66 (52.83)     2:52.23 (38.57)

Brought to you by Computer Aide, Inc.