2007 MR OWA 1650 and Sprint Invitational - 2/3/2007 to 2/4/2007        
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle

    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Marissa K        8 Pace-MR                15.38      16.79        
  2 Almeida, Gabriela          8 Twisters-MR            18.48      17.29        
  3 Lee, Jamie T               7 Pace-MR                   NT      17.59        
  4 Henry, Julia L             8 OWA-MR                 18.76      18.09        
  5 Elmassry, Jasmine          8 Twisters-MR            24.00      19.58        
  5 Hou, Julia                 8 Twisters-MR            24.00      19.58        
  7 McClung, Demi R            8 Pace-MR                17.78      19.69        
  8 Fontaine, Chiara A         7 Pace-MR                19.08      20.75        
  9 Bouzarouata, Jasmin C      6 Twisters-MR            32.26      21.86        
 10 Yamout, Nadine             7 Twisters-MR            26.00      22.49        
 11 Wirkowski, Kristina E      8 OWA-MR                 30.00      22.61        
 12 Zezula, Katarzyna          6 Twisters-MR            23.00      24.32        
 13 Donoghue, Megan M          6 Pace-MR                25.47      25.57        
 14 Cartularo, Madison P       7 Pace-MR                24.59      25.67        
 15 Cartularo, Morgan H        7 Pace-MR                23.05      26.55        
 16 Donoghue, Mary E           8 Pace-MR                26.23      27.49        
 17 Conway, Bernadette M       7 OWA-MR                 26.76      29.90        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Jamie T               7 Pace-MR                   NT      19.38        
  2 Thompson, Marissa K        8 Pace-MR                20.18      19.45        
  3 Rodriguez, Tina G          8 Twisters-MR            23.75      21.10        
  4 Hou, Julia                 8 Twisters-MR            26.00      21.34        
  5 McClung, Demi R            8 Pace-MR                21.66      23.08        
  6 Henry, Julia L             8 OWA-MR                 24.08      23.32        
  7 Yamout, Nadine             7 Twisters-MR            28.00      23.51        
  8 Bouzarouata, Jasmin C      6 Twisters-MR            35.81      24.32        
  9 Fontaine, Chiara A         7 Pace-MR                25.19      24.35        
 10 Elmassry, Jasmine          8 Twisters-MR            27.00      24.38        
 11 Donoghue, Mary E           8 Pace-MR                27.79      27.87        
 12 Wirkowski, Kristina E      8 OWA-MR                 33.00      28.19        
 13 Donoghue, Megan M          6 Pace-MR                27.56      28.96        
 14 Cartularo, Madison P       7 Pace-MR                30.45      29.30        
 15 Zezula, Katarzyna          6 Twisters-MR            28.00      30.01        
 -- Cartularo, Morgan H        7 Pace-MR                30.15         DQ        
 -- Conway, Bernadette M       7 OWA-MR                 35.57         DQ        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Marissa K        8 Pace-MR                20.11      22.84        
  2 Lee, Jamie T               7 Pace-MR                   NT      24.34        
  3 Rodriguez, Tina G          8 Twisters-MR            25.76      24.57        
  4 Henry, Julia L             8 OWA-MR                 25.45      26.34        
  5 Wirkowski, Kristina E      8 OWA-MR                 35.00      26.51        
  6 Hou, Julia                 8 Twisters-MR            31.27      26.63        
  7 Elmassry, Jasmine          8 Twisters-MR            27.56      27.04        
  8 Bouzarouata, Jasmin C      6 Twisters-MR            38.24      28.18        
  9 McClung, Demi R            8 Pace-MR                23.22      28.27        
 10 Cartularo, Madison P       7 Pace-MR                28.56      30.42        
 11 Yamout, Nadine             7 Twisters-MR            32.00      31.68        
 12 Donoghue, Mary E           8 Pace-MR                31.11      32.32        
 13 Cartularo, Morgan H        7 Pace-MR                30.30      32.53        
 14 Zezula, Katarzyna          6 Twisters-MR            33.00      32.77        
 15 Fontaine, Chiara A         7 Pace-MR                35.09      34.23        
 16 Donoghue, Megan M          6 Pace-MR                34.53      37.01        
 -- Brennan, Catie F           6 NYCC-MR                35.06         DQ        
 -- Tilneac, Stephanie J       8 NYCC-MR                34.91         DQ        
 -- Conway, Bernadette M       7 OWA-MR                 39.00         DQ        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          30.59  ZQ
          32.09  JO
          36.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cruz, Brigitti S          10 Twisters-MR            30.61      30.59 ZQ     
  2 Henry, Sarah A            10 OWA-MR                 31.76      31.40 JO     
  3 LaPorta, Emily A          10 IA-MR                  32.07      32.40 SILV   
  4 Gallagher, Megan E        10 Pace-MR                32.19      32.69 SILV   
  5 Almeida, Gabriela          8 Twisters-MR            36.79      33.99 SILV   
  6 Thompson, Marissa K        8 Pace-MR                32.88      34.02 SILV   
  7 Damsky, Abby K            10 Agua Swim Team-MR      33.94      34.12 SILV   
  8 Lowitt, Sabina L           9 Agua Swim Team-MR      57.67      35.01 SILV   
  9 Sheehan, Alison M         10 Agua Swim Team-MR      53.19      35.21 SILV   
 10 O'Halloran, Kaleigh E     10 IA-MR                  35.96      35.23 SILV   
 11 Arjomand, Banou           10 Agua Swim Team-MR      34.96      35.41 SILV   
 12 Costigan, Abigail J        9 Pace-MR                35.53      35.49 SILV   
 13 Miller, Kerri P            9 Pace-MR                38.15      35.91 SILV   
 14 Irwin, Tina A             10 IA-MR                  37.87      36.04 SILV   
 15 Coleman, Mackenzie         9 IA-MR                  38.46      36.40 SILV   
 16 Elwyn, Catherine K         9 Pace-MR                37.26      36.49 SILV   
 17 Kallansrude, Kaitlyn S    10 OWA-MR                 36.81      36.81        
 18 Galen, Eve I              10 Agua Swim Team-MR      39.65      36.98        
 19 Kuo, Elizabeth F           9 Agua Swim Team-MR      37.06      37.10        
 20 Howe, Campbell C          10 Agua Swim Team-MR      37.48      37.34        
 21 Flynn, Maggie G            9 Pace-MR                37.17      37.41        
 22 Pokorne, Emma R            9 Pace-MR                38.57      37.45        
 23 Andreozzi, Danielle L     10 Pace-MR                36.74      37.75        
 24 Kelly, Jordan A            9 Agua Swim Team-MR      39.99      37.79        
 25 McClung, Taylor R          9 Pace-MR                38.11      37.84        
 26 Basso, Sierra K            9 Agua Swim Team-MR      37.44      37.86        
 27 Gardner, Kaitlyn M        10 Pace-MR                37.39      37.87        
 28 Zorek, Sophia A           10 Agua Swim Team-MR      42.94      38.51        
 29 Henry, Julia L             8 OWA-MR                 40.10      38.63        
 30 Lyver, Shannon M          10 IA-MR                  38.51      38.98        
 31 McGowan, Alessia M         7 Agua Swim Team-MR      40.80      38.99        
 32 Grieder, Isabel A         10 Pace-MR                40.24      39.60        
 33 Schwartz, Isabella S       9 Pace-MR                41.11      40.08        
 34 Guernier, Colleen M        9 Pace-MR                41.49      40.82        
 35 Squillante, Kyra           9 IA-MR                  52.59      41.16        
 36 McClung, Demi R            8 Pace-MR                40.41      41.36        
 37 Byrne, Theresa A          10 Agua Swim Team-MR         NT      41.38        
 38 Arjomand, May              8 Agua Swim Team-MR      43.37      41.48        
 39 Ozer, Samantha L          10 Pace-MR                43.06      41.56        
 40 Eguchi, Lydia              9 Agua Swim Team-MR      39.96      41.80        
 41 Andreozzi, Kristen L       8 Pace-MR                41.57      42.75        
 42 Cho, Jessica J             8 Pace-MR                41.23      43.06        
 43 Sacca, Kathryn M          10 IA-MR                  41.06      44.34        
 44 Kirztman, Sieanna C       10 Agua Swim Team-MR         NT      44.73        
 45 Brandow, Emma E            8 Agua Swim Team-MR      46.17      44.89        
 46 De Diego Arozamena, Dani  10 Agua Swim Team-MR         NT      44.99        
 47 Yun, Jena                  7 Twisters-MR            50.62      45.16        
 48 Graning, Morgan E          8 IA-MR                  48.82      48.30        
 49 Kern, Marina               8 Pace-MR                48.76      48.80        
 50 Pan, Amy                   8 Aquaflames-MR          48.26      49.11        
 51 Wirkowski, Kristina E      8 OWA-MR               1:05.00      52.56        
 52 Pearce, Bobbie             8 Pace-MR                57.50      55.32        
 53 Archondo, Larissa A        9 Aquaflames-MR        1:00.63      56.73        
 54 Bachlry, Hilly R          10 Aquaflames-MR        1:05.00      58.64        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:08.09  ZQ
        1:11.49  JO
        1:21.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR          1:04.31    1:04.81 ZQ     
                  31.16     1:04.81 (33.65)                                        
  2 Henry, Sarah A            10 OWA-MR               1:09.63    1:09.60 JO     
                  33.25     1:09.60 (36.35)                                        
  3 Shehan, Olivia W          10 Agua Swim Team-MR    1:10.28    1:10.45 JO     
                  34.31     1:10.45 (36.14)                                        
  4 Gallagher, Megan E        10 Pace-MR              1:11.64    1:10.86 JO     
                  34.35     1:10.86 (36.51)                                        
  5 Madoff, Emily W           10 Agua Swim Team-MR    1:15.66    1:13.01 SILV   
                  34.98     1:13.01 (38.03)                                        
  6 Almeida, Gabriela          8 Twisters-MR          1:19.85    1:14.62 SILV   
                  36.34     1:14.62 (38.28)                                        
  7 Kamel, Mira S             10 Twisters-MR          1:24.73    1:17.44 SILV   
                  36.24     1:17.44 (41.20)                                        
  8 Thompson, Marissa K        8 Pace-MR              1:17.33    1:17.60 SILV   
                  36.60     1:17.60 (41.00)                                        
  9 Costigan, Abigail J        9 Pace-MR              1:22.08    1:19.28 SILV   
                  37.75     1:19.28 (41.53)                                        
 10 Damsky, Abby K            10 Agua Swim Team-MR    1:17.99    1:19.30 SILV   
                  38.48     1:19.30 (40.82)                                        
 11 Arjomand, Banou           10 Agua Swim Team-MR    1:21.02    1:19.49 SILV   
                  38.90     1:19.49 (40.59)                                        
 12 Miller, Kerri P            9 Pace-MR              1:25.56    1:19.51 SILV   
                  39.42     1:19.51 (40.09)                                        
 13 Khal-Laayoun, Yasmina E   10 Agua Swim Team-MR    1:21.71    1:21.41 SILV   
                  39.00     1:21.41 (42.41)                                        
 14 Lowitt, Sabina L           9 Agua Swim Team-MR    2:03.45    1:23.00        
                  37.83     1:23.00 (45.17)                                        
 15 Pokorne, Emma R            9 Pace-MR              1:24.77    1:23.33        
                  39.28     1:23.33 (44.05)                                        
 16 Andreozzi, Danielle L     10 Pace-MR              1:24.47    1:23.90        
                  39.14     1:23.90 (44.76)                                        
 17 Rodriguez, Tina G          8 Twisters-MR          1:24.34    1:24.32        
                  40.04     1:24.32 (44.28)                                        
 18 Kuo, Elizabeth F           9 Agua Swim Team-MR    1:21.70    1:24.66        
                  39.65     1:24.66 (45.01)                                        
 19 Henry, Julia L             8 OWA-MR               1:28.57    1:24.69        
 20 Gardner, Kaitlyn M        10 Pace-MR              1:22.64    1:24.77        
                  39.52     1:24.77 (45.25)                                        
 21 Galen, Eve I              10 Agua Swim Team-MR    1:23.36    1:24.96        
                  40.03     1:24.96 (44.93)                                        
 22 Flynn, Maggie G            9 Pace-MR              1:25.05    1:26.09        
 23 Basso, Sierra K            9 Agua Swim Team-MR    1:26.22    1:26.10        
                  41.22     1:26.10 (44.88)                                        
 24 Howe, Campbell C          10 Agua Swim Team-MR    1:26.07    1:26.31        
                  24.85   1:26.31 (1:01.46)                                        
 25 Kelly, Jordan A            9 Agua Swim Team-MR    1:30.98    1:29.07        
 26 Schwartz, Isabella S       9 Pace-MR              1:36.06    1:29.12        
 27 McClung, Demi R            8 Pace-MR              1:26.50    1:29.66        
                  43.33     1:29.66 (46.33)                                        
 28 McGowan, Alessia M         7 Agua Swim Team-MR    1:32.08    1:31.37        
 29 Zorek, Sophia A           10 Agua Swim Team-MR    1:28.45    1:33.81        
 30 Sack, Nicole M             9 OWA-MR               1:39.42    1:36.69        
 31 Ozer, Samantha L          10 Pace-MR              1:39.63    1:36.77        
                  45.85     1:36.77 (50.92)                                        
 32 De Diego Arozamena, Dani  10 Agua Swim Team-MR         NT    1:37.66        
                  45.26     1:37.66 (52.40)                                        
 33 Byrne, Theresa A          10 Agua Swim Team-MR         NT    1:38.57        
                  43.69     1:38.57 (54.88)                                        
 34 Arjomand, May              8 Agua Swim Team-MR    1:42.23    1:42.58        
                  46.67     1:42.58 (55.91)                                        
 35 Brandow, Emma E            8 Agua Swim Team-MR    1:44.16    1:44.45        
                  47.80     1:44.45 (56.65)                                        
 36 Graning, Morgan E          8 IA-MR                1:56.29    1:52.66        
                  51.59   1:52.66 (1:01.07)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:28.59  ZQ
        2:35.99  JO
        2:55.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cruz, Brigitti S          10 Twisters-MR          2:22.94    2:18.37 ZQ     
                  32.06     1:07.21 (35.15)     1:43.43 (36.22)     2:18.37 (34.94)
  2 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR          2:19.37    2:18.84 ZQ     
                  31.54     1:07.00 (35.46)     1:43.43 (36.43)     2:18.84 (35.41)
  3 Almeida, Gabriela          8 Twisters-MR          2:50.94    2:43.92 SILV   
                  36.61     1:18.63 (42.02)     2:02.89 (44.26)     2:43.92 (41.03)
  4 Kamel, Mira S             10 Twisters-MR          3:05.42    2:47.19 SILV   
                1:18.03   2:47.19 (1:29.16)                                        
  5 Coleman, Mackenzie         9 IA-MR                3:01.36    2:52.44 SILV   
                  38.80     1:23.53 (44.73)     2:09.50 (45.97)     2:52.44 (42.94)
  6 Kallansrude, Kaitlyn S    10 OWA-MR               2:47.00    3:01.35        
                  39.51     1:26.30 (46.79)     2:16.36 (50.06)     3:01.35 (44.99)
  7 McClung, Taylor R          9 Pace-MR              3:03.90    3:01.98        
                  39.22     1:26.72 (47.50)     2:15.26 (48.54)     3:01.98 (46.72)
  8 Rodriguez, Tina G          8 Twisters-MR          3:00.94    3:02.07        
                  40.98     1:29.72 (48.74)     2:17.69 (47.97)     3:02.07 (44.38)
  9 McClung, Demi R            8 Pace-MR             33:50.00    3:12.84        
                  45.24     1:35.58 (50.34)     2:26.27 (50.69)     3:12.84 (46.57)
 10 Stagnari, Katie E         10 OWA-MR               3:09.70    3:20.85        
                  41.85   3:20.85 (2:39.00)                                        
 11 Sack, Nicole M             9 OWA-MR               3:41.72    3:34.99        
                  44.01   2:33.21 (1:49.20)   3:34.99 (1:01.78)                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          36.19  ZQ
          37.99  JO
          44.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR            31.26      30.82 ZQ     
  2 Cruz, Brigitti S          10 Twisters-MR            34.33      33.85 ZQ     
  3 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR            34.01      33.97 ZQ     
  4 LaPorta, Emily A          10 IA-MR                  38.13      38.90 SILV   
  5 Henry, Sarah A            10 OWA-MR                 38.94      39.61 SILV   
  6 Thompson, Marissa K        8 Pace-MR                43.97      41.39 SILV   
  7 O'Halloran, Kaleigh E     10 IA-MR                  42.70      41.69 SILV   
  8 Khal-Laayoun, Yasmina E   10 Agua Swim Team-MR      41.64      41.88 SILV   
  9 Irwin, Tina A             10 IA-MR                  41.61      41.95 SILV   
 10 McClung, Taylor R          9 Pace-MR                42.93      42.02 SILV   
 11 Howe, Campbell C          10 Agua Swim Team-MR      43.82      42.24 SILV   
 12 Costigan, Abigail J        9 Pace-MR                47.42      42.66 SILV   
 13 Almeida, Gabriela          8 Twisters-MR            44.16      42.92 SILV   
 14 Andreozzi, Danielle L     10 Pace-MR                44.97      43.05 SILV   
 15 Arjomand, Banou           10 Agua Swim Team-MR      44.94      43.78 SILV   
 16 Miller, Kerri P            9 Pace-MR                46.17      43.79 SILV   
 17 Coleman, Mackenzie         9 IA-MR                  44.50      44.50        
 18 Elwyn, Catherine K         9 Pace-MR                44.07      44.61        
 19 Flynn, Maggie G            9 Pace-MR                44.57      45.83        
 20 Kelly, Jordan A            9 Agua Swim Team-MR      46.55      46.08        
 21 Andreozzi, Kristen L       8 Pace-MR                47.20      46.16        
 22 Lowitt, Sabina L           9 Agua Swim Team-MR    1:01.23      46.25        
 23 Guernier, Colleen M        9 Pace-MR                47.91      46.30        
 24 Grieder, Isabel A         10 Pace-MR                48.36      46.43        
 25 Lyver, Shannon M          10 IA-MR                  36.04      47.06        
 26 McClung, Demi R            8 Pace-MR                48.08      47.64        
 27 Eguchi, Lydia              9 Agua Swim Team-MR      44.77      47.86        
 28 Cho, Jessica J             8 Pace-MR                46.94      48.06        
 29 McGowan, Alessia M         7 Agua Swim Team-MR      49.31      48.10        
 30 Sack, Nicole M             9 OWA-MR                 48.08      48.17        
 31 Sheehan, Alison M         10 Agua Swim Team-MR    1:12.98      48.38        
 32 Pokorne, Emma R            9 Pace-MR                47.95      48.49        
 33 Pan, Amy                   8 Aquaflames-MR          49.84      48.93        
 34 Sacca, Kathryn M          10 IA-MR                  51.99      52.34        
 35 Yun, Jena                  7 Twisters-MR            56.90      53.73        
 36 Squillante, Kyra           9 IA-MR                  55.12      54.67        
 37 Graning, Morgan E          8 IA-MR                  53.96      56.54        
 38 Archondo, Larissa A        9 Aquaflames-MR        1:02.89      57.54        
 39 Arjomand, May              8 Agua Swim Team-MR      55.55      59.48        
 40 Kern, Marina               8 Pace-MR              1:00.27      59.85        
 41 Brandow, Emma E            8 Agua Swim Team-MR    1:02.59    1:00.28        
 42 Bachlry, Hilly R          10 Aquaflames-MR        1:06.52    1:01.96        
 43 Pearce, Bobbie             8 Pace-MR              1:09.05    1:03.17        
 44 Wirkowski, Kristina E      8 OWA-MR               1:10.00    1:04.07        
 -- Zorek, Sophia A           10 Agua Swim Team-MR      46.93         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:17.99  ZQ
        1:22.19  JO
        1:40.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR          1:06.45    1:06.26 ZQ     
                  32.42     1:06.26 (33.84)                                        
  2 Cruz, Brigitti S          10 Twisters-MR          1:15.12    1:11.29 ZQ     
                  35.58     1:11.29 (35.71)                                        
  3 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR          1:15.18    1:14.36 ZQ     
                  35.75     1:14.36 (38.61)                                        
  4 Shehan, Olivia W          10 Agua Swim Team-MR    1:26.75    1:21.69 JO     
                  40.06     1:21.69 (41.63)                                        
  5 Madoff, Emily W           10 Agua Swim Team-MR    1:25.49    1:23.90 SILV   
                  40.64     1:23.90 (43.26)                                        
  6 Damsky, Abby K            10 Agua Swim Team-MR    1:29.03    1:27.92 SILV   
                  43.79     1:27.92 (44.13)                                        
  7 McClung, Taylor R          9 Pace-MR              1:35.53    1:29.62 SILV   
                  44.15     1:29.62 (45.47)                                        
  8 Kuo, Elizabeth F           9 Agua Swim Team-MR    1:29.37    1:33.83 SILV   
                  46.13     1:33.83 (47.70)                                        
  9 Miller, Kerri P            9 Pace-MR              1:42.14    1:34.55 SILV   
                  46.80     1:34.55 (47.75)                                        
 10 Rodriguez, Tina G          8 Twisters-MR          1:34.15    1:35.53 SILV   
                  46.11     1:35.53 (49.42)                                        
 11 Basso, Sierra K            9 Agua Swim Team-MR    1:35.66    1:36.89 SILV   
                  48.71     1:36.89 (48.18)                                        
 12 McClung, Demi R            8 Pace-MR              1:45.00    1:37.86 SILV   
                  48.67     1:37.86 (49.19)                                        
 13 Kallansrude, Kaitlyn S    10 OWA-MR               1:36.00    1:39.72 SILV   
                  48.78     1:39.72 (50.94)                                        
 14 Henry, Julia L             8 OWA-MR               1:54.96    1:43.34        
                1:43.70         1:43.34 ( )                                        
 15 De Diego Arozamena, Dani  10 Agua Swim Team-MR         NT    1:44.35        
                  49.02     1:44.35 (55.33)                                        
 16 Zorek, Sophia A           10 Agua Swim Team-MR    1:49.56    1:45.44        
                  50.15     1:45.44 (55.29)                                        
 17 Eguchi, Lydia              9 Agua Swim Team-MR    1:49.78    1:45.93        
                  49.84     1:45.93 (56.09)                                        
 -- Kamel, Mira S             10 Twisters-MR          1:31.93         DQ        
                1:21.59          DQ (18.82)                                        
 -- Kirztman, Sieanna C       10 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
                  49.28          DQ (57.04)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR               NT    2:27.09        
                  32.67     1:08.64 (35.97)     1:48.85 (40.21)     2:27.09 (38.24)
  2 Cruz, Brigitti S          10 Twisters-MR          2:40.00    2:32.18        
                  36.59     1:15.15 (38.56)     1:54.16 (39.01)     2:32.18 (38.02)
  3 Gallagher, Megan E        10 Pace-MR              3:10.00    2:47.89        
                  40.48     1:22.92 (42.44)     2:06.45 (43.53)     2:47.89 (41.44)
  4 Henry, Sarah A            10 OWA-MR               3:09.00    2:57.76        
                  42.14     1:27.89 (45.75)     2:13.76 (45.87)     2:57.76 (44.00)
  5 McClung, Taylor R          9 Pace-MR              3:45.00    3:09.80        
                1:34.21   3:09.80 (1:35.59)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          40.59  ZQ
          42.99  JO
          50.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR            36.17      35.53 ZQ     
  2 Gardner, Kaitlyn M        10 Pace-MR                40.05      39.07 ZQ     
  3 Kamel, Mira S             10 Twisters-MR            44.97      42.90 JO     
  4 Kallansrude, Kaitlyn S    10 OWA-MR                 43.19      43.23 SILV   
  5 Andreozzi, Danielle L     10 Pace-MR                43.67      43.27 SILV   
  6 Madoff, Emily W           10 Agua Swim Team-MR      42.01      43.37 SILV   
  7 Shehan, Olivia W          10 Agua Swim Team-MR      44.74      43.77 SILV   
  8 Schwartz, Isabella S       9 Pace-MR                47.73      44.78 SILV   
  9 Kirztman, Sieanna C       10 Agua Swim Team-MR         NT      45.02 SILV   
 10 Grieder, Isabel A         10 Pace-MR                   NT      46.69 SILV   
 11 Sheehan, Alison M         10 Agua Swim Team-MR    1:02.34      47.33 SILV   
 12 Damsky, Abby K            10 Agua Swim Team-MR      47.36      48.69 SILV   
 13 Ozer, Samantha L          10 Pace-MR                50.03      48.77 SILV   
 14 Zorek, Sophia A           10 Agua Swim Team-MR      51.01      49.48 SILV   
 15 Rodriguez, Tina G          8 Twisters-MR            49.44      49.58 SILV   
 16 McClung, Taylor R          9 Pace-MR                51.21      50.25        
 17 Elwyn, Catherine K         9 Pace-MR                47.00      50.49        
 18 Cho, Jessica J             8 Pace-MR                51.02      52.45        
 19 Flynn, Maggie G            9 Pace-MR                52.93      53.54        
 20 Andreozzi, Kristen L       8 Pace-MR                55.91      53.80        
 21 Pokorne, Emma R            9 Pace-MR                51.13      54.03        
 22 Arjomand, May              8 Agua Swim Team-MR      53.03      54.26        
 23 Eguchi, Lydia              9 Agua Swim Team-MR      52.10      54.60        
 24 McGowan, Alessia M         7 Agua Swim Team-MR      54.20      54.93        
 25 Sack, Nicole M             9 OWA-MR                 54.11      55.01        
 26 De Diego Arozamena, Dani  10 Agua Swim Team-MR         NT      55.04        
 27 Lowitt, Sabina L           9 Agua Swim Team-MR    1:09.78      56.13        
 28 Byrne, Theresa A          10 Agua Swim Team-MR         NT      58.35        
 29 Yun, Jena                  7 Twisters-MR          1:07.42    1:02.07        
 30 Kern, Marina               8 Pace-MR              1:05.70    1:09.70        
 31 Pearce, Bobbie             8 Pace-MR              1:15.00    1:16.65        
 -- Wirkowski, Kristina E      8 OWA-MR               1:15.00         DQ        
 -- Brandow, Emma E            8 Agua Swim Team-MR    1:06.78         DQ        
 -- Guernier, Colleen M        9 Pace-MR                56.78         DQ        
 -- Squillante, Kyra           9 IA-MR                1:04.34         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:28.19  ZQ
        1:33.99  JO
        1:51.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR          1:17.08    1:17.99 ZQ     
                  36.94     1:17.99 (41.05)                                        
  2 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR          1:24.63    1:24.59 ZQ     
                  39.70     1:24.59 (44.89)                                        
  3 Cruz, Brigitti S          10 Twisters-MR          1:26.39    1:25.45 ZQ     
                  41.37     1:25.45 (44.08)                                        
  4 Gardner, Kaitlyn M        10 Pace-MR              1:26.47    1:29.06 JO     
                  41.28     1:29.06 (47.78)                                        
  5 Gallagher, Megan E        10 Pace-MR              1:35.57    1:33.73 JO     
                  44.99     1:33.73 (48.74)                                        
  6 Kallansrude, Kaitlyn S    10 OWA-MR               1:34.62    1:35.09 SILV   
                  45.77     1:35.09 (49.32)                                        
  7 Kamel, Mira S             10 Twisters-MR          1:38.31    1:35.29 SILV   
                  45.14     1:35.29 (50.15)                                        
  8 Khal-Laayoun, Yasmina E   10 Agua Swim Team-MR    1:40.87    1:38.47 SILV   
                  47.36     1:38.47 (51.11)                                        
  9 Arjomand, Banou           10 Agua Swim Team-MR    1:40.49    1:38.74 SILV   
                  47.24     1:38.74 (51.50)                                        
 10 Schwartz, Isabella S       9 Pace-MR              1:51.21    1:38.80 SILV   
                  46.65     1:38.80 (52.15)                                        
 11 Galen, Eve I              10 Agua Swim Team-MR    1:38.34    1:40.28 SILV   
                  47.86     1:40.28 (52.42)                                        
 12 Almeida, Gabriela          8 Twisters-MR          1:42.35    1:42.00 SILV   
                  48.47     1:42.00 (53.53)                                        
 13 Henry, Sarah A            10 OWA-MR               1:56.42    1:43.33 SILV   
                  48.43     1:43.33 (54.90)                                        
 14 Kirztman, Sieanna C       10 Agua Swim Team-MR         NT    1:44.36 SILV   
                  47.81     1:44.36 (56.55)                                        
 15 Rodriguez, Tina G          8 Twisters-MR          1:47.34    1:46.82 SILV   
                  51.49     1:46.82 (55.33)                                        
 16 Ozer, Samantha L          10 Pace-MR              1:50.26    1:48.51 SILV   
                  50.34     1:48.51 (58.17)                                        
 17 Sheehan, Alison M         10 Agua Swim Team-MR    2:15.68    1:49.15 SILV   
                  51.22     1:49.15 (57.93)                                        
 18 Basso, Sierra K            9 Agua Swim Team-MR    1:54.35    1:50.68 SILV   
                  53.14     1:50.68 (57.54)                                        
 19 Andreozzi, Kristen L       8 Pace-MR              2:00.00    1:56.02        
                  53.94   1:56.02 (1:02.08)                                        
 20 Henry, Julia L             8 OWA-MR               2:06.97    1:58.98        
                  54.58   1:58.98 (1:04.40)                                        
 21 Sack, Nicole M             9 OWA-MR               2:03.09    2:04.55        
                  58.33   2:04.55 (1:06.22)                                        
 -- Arjomand, May              8 Agua Swim Team-MR    1:59.00         DQ        
                  58.76        DQ (1:02.28)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR               NT    2:46.94        
                  36.23     1:17.77 (41.54)     2:02.80 (45.03)     2:46.94 (44.14)
  2 Kallansrude, Kaitlyn S    10 OWA-MR               3:20.00    3:13.81        
                  43.37     1:32.02 (48.65)     2:23.55 (51.53)     3:13.81 (50.26)
  3 Kamel, Mira S             10 Twisters-MR               NT    3:14.70        
                  42.78     1:33.87 (51.09)     2:25.35 (51.48)     3:14.70 (49.35)
  4 Henry, Sarah A            10 OWA-MR               3:45.00    3:32.82        
                  48.45     1:44.60 (56.15)     2:38.27 (53.67)     3:32.82 (54.55)
  5 McClung, Taylor R          9 Pace-MR              4:15.00    3:42.49        
                  51.31     1:48.84 (57.53)     2:46.52 (57.68)     3:42.49 (55.97)
  6 Stagnari, Katie E         10 OWA-MR               3:54.00    4:11.58        
                  56.22   2:01.76 (1:05.54)   3:10.22 (1:08.46)   4:11.58 (1:01.36)
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          34.79  ZQ
          37.09  JO
          45.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR            32.12      30.93 ZQ     
  2 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR            33.67      32.40 ZQ     
  3 Cruz, Brigitti S          10 Twisters-MR            35.66      34.70 ZQ     
  4 Gallagher, Megan E        10 Pace-MR                37.23      36.84 JO     
  5 Henry, Sarah A            10 OWA-MR                 36.87      37.50 SILV   
  6 Shehan, Olivia W          10 Agua Swim Team-MR      38.14      37.53 SILV   
  7 Almeida, Gabriela          8 Twisters-MR            40.03      38.27 SILV   
  8 Kamel, Mira S             10 Twisters-MR            45.14      39.83 SILV   
  9 Thompson, Marissa K        8 Pace-MR                41.41      40.23 SILV   
 10 Khal-Laayoun, Yasmina E   10 Agua Swim Team-MR      40.73      41.47 SILV   
 11 Kallansrude, Kaitlyn S    10 OWA-MR                 54.52      41.92 SILV   
 12 Madoff, Emily W           10 Agua Swim Team-MR      42.81      41.93 SILV   
 13 McGowan, Alessia M         7 Agua Swim Team-MR      52.67      45.10 SILV   
 14 Howe, Campbell C          10 Agua Swim Team-MR      47.20      45.79        
 15 Coleman, Mackenzie         9 IA-MR                  45.73      46.18        
 16 Basso, Sierra K            9 Agua Swim Team-MR      43.91      46.22        
 17 Guernier, Colleen M        9 Pace-MR                48.07      46.24        
 18 Irwin, Tina A             10 IA-MR                  46.39      46.49        
 19 Galen, Eve I              10 Agua Swim Team-MR      49.50      46.97        
 20 Elwyn, Catherine K         9 Pace-MR                45.00      47.08        
 21 Grieder, Isabel A         10 Pace-MR                47.62      48.01        
 22 Kuo, Elizabeth F           9 Agua Swim Team-MR      45.43      48.58        
 23 Lyver, Shannon M          10 IA-MR                  48.77      49.05        
 24 Byrne, Theresa A          10 Agua Swim Team-MR         NT      50.03        
 25 Eguchi, Lydia              9 Agua Swim Team-MR      48.54      50.52        
 26 Lowitt, Sabina L           9 Agua Swim Team-MR    1:01.23      53.27        
 27 Yun, Jena                  7 Twisters-MR            58.00      53.79        
 -- O'Halloran, Kaleigh E     10 IA-MR                  49.24         DQ        
 -- Sacca, Kathryn M          10 IA-MR                  56.19         DQ        
 -- Costigan, Abigail J        9 Pace-MR                43.87         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:21.29  ZQ
        1:29.99  JO
        1:40.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR          1:16.72    1:16.06 ZQ     
                  33.62     1:16.06 (42.44)                                        
  2 Almeida, Gabriela          8 Twisters-MR          1:30.26    1:25.77 JO     
                  38.93     1:25.77 (46.84)                                        
  3 Henry, Sarah A            10 OWA-MR               1:45.70    1:34.05 SILV   
                  41.18     1:34.05 (52.87)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        1:17.79  ZQ
        1:20.99  JO
        1:31.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shehan, Olivia W          10 Agua Swim Team-MR         NT    1:17.99 JO     
                  36.61     1:17.99 (41.38)                                        
  2 Madoff, Emily W           10 Agua Swim Team-MR         NT    1:23.89 SILV   
                  40.01     1:23.89 (43.88)                                        
  3 LaPorta, Emily A          10 IA-MR                1:32.00    1:25.50 SILV   
                  39.56     1:25.50 (45.94)                                        
  4 Khal-Laayoun, Yasmina E   10 Agua Swim Team-MR         NT    1:30.44 SILV   
                  41.52     1:30.44 (48.92)                                        
  5 Damsky, Abby K            10 Agua Swim Team-MR         NT    1:30.84 SILV   
                  44.12     1:30.84 (46.72)                                        
  6 Howe, Campbell C          10 Agua Swim Team-MR         NT    1:32.63        
                  42.64     1:32.63 (49.99)                                        
  7 Arjomand, Banou           10 Agua Swim Team-MR         NT    1:34.14        
                  46.48     1:34.14 (47.66)                                        
  8 Galen, Eve I              10 Agua Swim Team-MR         NT    1:38.62        
                  47.14     1:38.62 (51.48)                                        
  9 Kuo, Elizabeth F           9 Agua Swim Team-MR         NT    1:39.10        
                  47.06     1:39.10 (52.04)                                        
 10 Byrne, Theresa A          10 Agua Swim Team-MR         NT    1:45.40        
                  48.19     1:45.40 (57.21)                                        
 11 Sack, Nicole M             9 OWA-MR               1:55.21    1:47.34        
                  49.01     1:47.34 (58.33)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
        2:48.39  ZQ
        2:55.99  JO
        3:19.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR          2:27.21    2:26.34 ZQ     
                  32.35     1:09.40 (37.05)     1:53.34 (43.94)     2:26.34 (33.00)
  2 Cruz, Brigitti S          10 Twisters-MR          2:44.58    2:36.50 ZQ     
                  35.52     1:14.06 (38.54)     2:00.92 (46.86)     2:36.50 (35.58)
  3 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR          2:37.68    2:38.41 ZQ     
                  33.98     1:15.06 (41.08)     2:02.04 (46.98)     2:38.41 (36.37)
  4 Gallagher, Megan E        10 Pace-MR              2:52.85    2:55.05 JO     
                  41.17     1:24.33 (43.16)     2:16.33 (52.00)     2:55.05 (38.72)
  5 Kamel, Mira S             10 Twisters-MR               NT    3:00.18 SILV   
                  42.29     1:29.07 (46.78)     2:20.36 (51.29)     3:00.18 (39.82)
  6 Coleman, Mackenzie         9 IA-MR                4:36.16    3:14.47 SILV   
                  45.47     1:34.57 (49.10)     2:31.69 (57.12)     3:14.47 (42.78)
  7 Kallansrude, Kaitlyn S    10 OWA-MR               3:29.00    3:19.14 SILV   
                  46.44     1:39.14 (52.70)     2:32.48 (53.34)     3:19.14 (46.66)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.19  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Jenny B         33 Nyac-MR                27.00      24.37 METS   
  2 Ferrante, Francesca S     16 OWA-MR                 24.73      25.55 METS   
  3 Fountain, Michelle L      16 IA-MR                  24.51      26.03 METS   
  4 Rodriguez, Michelle L     17 Pace-MR                25.65      26.13 METS   
  5 Kolackovsky, Kerrie N     14 OWA-MR                 25.60      26.19 METS   
  6 Glenday, Heather M        14 IA-MR                  25.32      26.29        
  7 Haruki, Yuria             13 Twisters-MR            26.00      26.31        
  7 Halbohn, Colleen          15 IA-MR                  25.48      26.31        
  9 Shport, Marina V          24 Nyac-MR                25.00      26.38        
 10 Flower, Lauren E          14 Pace-MR                26.94      26.44        
 11 LaPorta, Katie L          15 IA-MR                  25.87      26.77        
 12 Squillante, Jillian M     17 IA-MR                     NT      26.82        
 13 Fletcher, Diana C         15 Pace-MR                27.19      26.86        
 14 Henry, Elizabeth M        14 OWA-MR                 25.11      26.93        
 15 Cooley, Kristi-Anna       14 Pace-MR                26.84      27.23        
 16 Smith, Caryn A            13 OWA-MR                 27.33      27.35        
 17 Boccio, Marissa C         14 Farmingdale-MR         27.57      27.38        
 18 Gordon, Ashley A          15 IA-MR                  27.80      27.42        
 19 Yeung, Maggie P           12 Twisters-MR            26.92      27.44        
 20 Anastasiou, Elle J        12 Pace-MR                27.71      27.52        
 21 Barcklow, Gabrielle G     12 OWA-MR                 27.07      27.76        
 22 Braca, Gianna L           15 Pace-MR                26.96      27.88        
 23 Luqman, Kyle M            15 IA-MR                  26.46      27.91        
 24 Doh, Karen D              13 Pace-MR                28.43      27.97        
 25 Wadolowska, Julia         15 Twisters-MR            27.19      28.05        
 26 Spade, Ariel M            16 Pace-MR                28.47      28.31        
 27 Pampillonio, Janine C     14 Pace-MR                27.83      28.35        
 28 Davis, Rachel             16 Pace-MR                28.98      28.41        
 29 Senken, Natasha L         12 OWA-MR                 28.62      28.53        
 30 Kagan, Vlada              12 Twisters-MR            28.04      28.59        
 31 Watler, Shani             14 NYCC-MR                28.52      28.60        
 32 Smith, Mollie M           12 Pace-MR                28.78      28.63        
 33 Pitrelli, Christina E     15 IA-MR                  27.85      28.64        
 34 Aliprantis, Alexa N       13 OWA-MR                 29.05      28.85        
 35 DuPre, Pamela J           12 IA-MR                  28.24      28.89        
 36 Engle, Clara H            13 Pace-MR                28.88      28.97        
 37 Stagnari, Barbara         45 OWA-MR                 28.00      29.00        
 38 Williams, April M         15 IA-MR                  28.56      29.13        
 39 Powell, Tori              14 Pace-MR                29.29      29.31        
 40 Boland, Kate E            14 Farmingdale-MR         29.52      29.34        
 41 Niu, Cindy                12 OWA-MR                 30.82      29.39        
 42 Pierce, Sara N            13 IA-MR                  28.71      29.43        
 43 Pile, Emma N              13 Pace-MR                30.14      29.48        
 44 Pope, Lauren A            12 Pace-MR                29.81      29.63        
 45 Ingram, Alaina M          12 IA-MR                  29.17      29.71        
 46 John, Jordon H            14 Pace-MR                29.22      29.75        
 47 Henry, Olivia P           12 OWA-MR                 28.75      29.80        
 48 Ashfaq, Nayab             16 IA-MR                  29.37      29.85        
 49 Barrett, Janae J          11 Twisters-MR            29.46      29.99        
 50 Rosa, Tracey L            13 IA-MR                  29.07      30.00        
 51 Dodge, Tara E             12 OWA-MR                 30.40      30.11        
 52 Cook, Michelle C          14 Pace-MR                29.57      30.21        
 53 Georgescu, Mary A         15 Twisters-MR            30.71      30.24        
 54 Kallansrude, Kimberly L   13 OWA-MR                 30.48      30.56        
 55 Graves, Meg S             13 Pace-MR                30.35      30.57        
 56 Cuffe, Brianne M          17 Aquaflames-MR          30.21      30.77        
 57 Laitman, Caroline E       15 Pace-MR                29.40      30.92        
 57 Marmo, Marisa A           11 IA-MR                  30.04      30.92        
 59 Skoko, Nina A             11 Pace-MR                30.22      30.98        
 60 Ryan, Mikela L            12 Pace-MR                31.07      31.02        
 61 Jaquith, Aly L            15 Pace-MR                31.17      31.12        
 62 Janos, Valerie J          13 Pace-MR                30.80      31.16        
 63 Elkes, Sarah E            12 Pace-MR                31.16      31.19        
 64 Pierce, Megan E           15 IA-MR                  30.82      31.29        
 65 Palma, Jacqueline M       13 OWA-MR                 30.23      31.38        
 66 Richards, Miranda L       11 IA-MR                  32.19      31.48        
 67 Gallagher, Molly A        12 Pace-MR                30.84      31.84        
 68 Young, Kayla M            12 OWA-MR                 31.65      31.89        
 69 Augustinos, Anna J        14 Pace-MR                32.27      31.99        
 70 Baldwin, Maria            12 Aquaflames-MR          32.55      32.04        
 71 Aleman, Gabriela E        12 Farmingdale-MR         31.82      32.36        
 72 Conslato, Marisa-Marie    13 OWA-MR                 31.96      32.75        
 73 Wolin, Sarah R            14 Pace-MR                32.95      32.91        
 74 Scheck, Meaghan E         11 IA-MR                  32.27      33.06        
 75 Miller, Meghan E          13 Pace-MR                32.95      33.16        
 76 Demitroff, Erica R        12 OWA-MR                 32.82      33.23        
 77 Irwin, Danielle M         13 IA-MR                  32.97      33.58        
 78 Bahl, Kanika              11 OWA-MR                 42.00      33.64        
 79 Wiegand, Mikaela G        14 IA-MR                  31.12      34.18        
 80 Wais, Jennifer H          12 NYCC-MR                38.26      34.30        
 81 Iaconetti, Emma K         11 Pace-MR                33.11      34.44        
 82 Yun, Debbie               12 Twisters-MR            33.25      35.07        
 83 Loginova, Maria           11 Aquaflames-MR          42.00      35.13        
 84 Kamel, Rita S             12 Twisters-MR            36.45      35.19        
 85 Snyder, Wendy E           11 Pace-MR                35.34      35.64        
 86 Sosa, Lisbeth Melissa     12 Aquaflames-MR             NT      35.71        
 87 Gandhi, Priya             11 OWA-MR                 38.66      35.76        
 88 May, Sycamore S           13 Pace-MR                35.69      36.41        
 89 Chan, Rachel D            11 Pace-MR                37.10      36.60        
 90 Pan, Sophie               11 Aquaflames-MR          39.80      39.13        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:01.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                12 Twisters-MR          2:00.97    1:58.40 METS   
                  27.86        35.31 (7.45)       58.37 (23.06)   1:58.40 (1:00.03)
  2 Bouzarouata, Sarah        13 Twisters-MR          2:04.83    2:02.64        
                  28.40       58.63 (30.23)     1:30.21 (31.58)     2:02.64 (32.43)
  3 Rodriguez, Michelle L     17 Pace-MR              2:02.39    2:03.09        
                  28.16       59.38 (31.22)     1:31.96 (32.58)     2:03.09 (31.13)
  3 Henry, Elizabeth M        14 OWA-MR               2:00.82    2:03.09        
                  27.93       59.22 (31.29)     1:31.52 (32.30)     2:03.09 (31.57)
  5 Haruki, Yuria             13 Twisters-MR          2:06.43    2:05.53        
                   8.10       28.84 (20.74)     1:00.13 (31.29)   2:05.53 (1:05.40)
  6 Flower, Lauren E          14 Pace-MR              2:06.62    2:05.59        
                  28.40     1:00.10 (31.70)     1:34.86 (34.76)     2:05.59 (30.73)
  7 Braca, Gianna L           15 Pace-MR              2:04.90    2:07.84        
                  29.84     1:02.12 (32.28)     1:35.52 (33.40)     2:07.84 (32.32)
  8 Boccio, Marissa C         14 Farmingdale-MR       2:09.99    2:09.87        
                   8.67       28.64 (19.97)     1:00.92 (32.28)   2:09.87 (1:08.95)
  9 Halbohn, Colleen          15 IA-MR                2:08.59    2:10.38        
                  28.64     1:00.93 (32.29)     1:35.43 (34.50)     2:10.38 (34.95)
 10 Rosa, Sam N               15 IA-MR                2:07.81    2:10.46        
                  30.39     1:03.68 (33.29)     1:37.42 (33.74)     2:10.46 (33.04)
 11 Wais, Ashleigh Q          14 NYCC-MR              2:11.27    2:10.60        
                  31.60     1:05.36 (33.76)     1:38.34 (32.98)     2:10.60 (32.26)
 12 Fletcher, Diana C         15 Pace-MR              2:10.90    2:11.57        
                   8.98       29.74 (20.76)     1:02.94 (33.20)   2:11.57 (1:08.63)
 13 Vanderlinden, Mariel      13 Twisters-MR          2:11.66    2:11.91        
                  30.19     1:03.89 (33.70)     1:38.82 (34.93)     2:11.91 (33.09)
 14 Barcklow, Gabrielle G     12 OWA-MR               2:15.09    2:16.14        
                  31.48     1:06.58 (35.10)     1:42.73 (36.15)     2:16.14 (33.41)
 15 Domenchello, Missy        16 IA-MR                2:09.06    2:16.54        
                  29.83     1:03.55 (33.72)     1:39.41 (35.86)     2:16.54 (37.13)
 16 Smith, Mollie M           12 Pace-MR              2:14.25    2:17.43        
                  10.36       31.57 (21.21)     1:06.24 (34.67)   2:17.43 (1:11.19)
 17 Rivera, Ashley M          12 NYCC-MR              2:29.89    2:17.88        
                  31.56     1:06.05 (34.49)     1:42.20 (36.15)     2:17.88 (35.68)
 18 Yeung, Maggie P           12 Twisters-MR          2:19.89    2:18.47        
                  31.96     1:08.10 (36.14)     1:43.91 (35.81)     2:18.47 (34.56)
 19 Wadolowska, Julia         15 Twisters-MR          2:17.71    2:18.65        
                  31.33     1:08.09 (36.76)     1:44.87 (36.78)     2:18.65 (33.78)
 20 Spade, Ariel M            16 Pace-MR              2:14.28    2:19.29        
                  30.63     1:05.23 (34.60)     1:42.06 (36.83)     2:19.29 (37.23)
 21 Henry, Olivia P           12 OWA-MR               2:18.68    2:20.30        
                  32.25     1:08.31 (36.06)     1:45.25 (36.94)     2:20.30 (35.05)
 22 Powell, Tori              14 Pace-MR              2:18.98    2:20.77        
                  31.96     1:07.96 (36.00)     1:44.84 (36.88)     2:20.77 (35.93)
 23 John, Jordon H            14 Pace-MR              2:21.09    2:21.44        
                  32.38     1:08.11 (35.73)     1:45.09 (36.98)     2:21.44 (36.35)
 24 Watler, Shani             14 NYCC-MR              2:18.73    2:22.02        
                  32.20     1:08.57 (36.37)     1:46.16 (37.59)     2:22.02 (35.86)
 25 Boland, Kate E            14 Farmingdale-MR       2:22.50    2:23.16        
                  31.64     1:06.76 (35.12)     1:44.66 (37.90)     2:23.16 (38.50)
 26 Winkler, Erika            12 NYCC-MR              2:25.07    2:23.18        
                  31.88     1:09.68 (37.80)     1:48.57 (38.89)     2:23.18 (34.61)
 27 Laitman, Caroline E       15 Pace-MR              2:16.64    2:23.32        
                  32.75     1:08.92 (36.17)     1:45.89 (36.97)     2:23.32 (37.43)
 28 Engle, Clara H            13 Pace-MR              2:22.41    2:24.28        
                  32.25     1:09.56 (37.31)     1:48.12 (38.56)     2:24.28 (36.16)
 29 Davis, Rachel             16 Pace-MR              2:23.67    2:24.53        
                  31.23     1:07.95 (36.72)     1:47.61 (39.66)     2:24.53 (36.92)
 30 Pile, Emma N              13 Pace-MR              2:23.30    2:25.47        
                  33.12     1:10.58 (37.46)     1:48.49 (37.91)     2:25.47 (36.98)
 31 Pope, Lauren A            12 Pace-MR              2:29.86    2:27.16        
                  32.82     1:09.27 (36.45)     1:49.15 (39.88)     2:27.16 (38.01)
 32 Riggio, Gina M            11 Farmingdale-MR       2:20.50    2:28.40        
                  32.65     1:10.05 (37.40)   2:28.40 (1:18.35)         2:28.40 ( )
 33 Pampillonio, Janine C     14 Pace-MR              2:19.19    2:28.84        
                  32.14     1:10.46 (38.32)     1:50.38 (39.92)     2:28.84 (38.46)
 34 Georgescu, Mary A         15 Twisters-MR          2:26.28    2:28.95        
                  32.58     1:09.44 (36.86)     1:48.93 (39.49)     2:28.95 (40.02)
 35 Graves, Meg S             13 Pace-MR              2:28.98    2:29.97        
                   7.91       32.33 (24.42)     1:11.03 (38.70)   2:29.97 (1:18.94)
 36 Jaquith, Aly L            15 Pace-MR              2:31.52    2:30.78        
                  33.20     1:10.73 (37.53)     1:51.48 (40.75)     2:30.78 (39.30)
 37 Cook, Michelle C          14 Pace-MR              2:22.69    2:32.20        
                  33.70     1:12.56 (38.86)     1:52.52 (39.96)     2:32.20 (39.68)
 38 Augustinos, Anna J        14 Pace-MR              2:32.22    2:32.41        
                  33.71     1:12.25 (38.54)     1:52.81 (40.56)     2:32.41 (39.60)
 39 Gallagher, Molly A        12 Pace-MR              2:24.42    2:34.66        
                  34.03     1:13.49 (39.46)     1:55.04 (41.55)     2:34.66 (39.62)
 40 Ryan, Mikela L            12 Pace-MR              2:44.92    2:35.37        
                  34.19     1:13.62 (39.43)     1:55.82 (42.20)     2:35.37 (39.55)
 41 Janos, Valerie J          13 Pace-MR              2:33.66    2:36.60        
                  35.42     1:15.44 (40.02)     1:57.09 (41.65)     2:36.60 (39.51)
 42 Wolin, Sarah R            14 Pace-MR              2:41.05    2:41.13        
                  35.68     1:17.33 (41.65)     2:00.97 (43.64)     2:41.13 (40.16)
 43 Waite, Carylyn            11 NYCC-MR              3:01.55    2:42.31        
                  35.98     1:17.33 (41.35)     2:00.56 (43.23)     2:42.31 (41.75)
 44 Walsh, Georgina           11 NYCC-MR              2:58.40    2:43.01        
                  36.40     1:18.60 (42.20)     2:01.54 (42.94)     2:43.01 (41.47)
 45 Miller, Meghan E          13 Pace-MR              2:41.03    2:43.25        
                  34.72     1:16.68 (41.96)     2:01.41 (44.73)     2:43.25 (41.84)
 46 Rosenbaum, Ashley N       13 Farmingdale-MR       3:00.73    2:45.55        
                  35.79     1:17.26 (41.47)     2:01.59 (44.33)     2:45.55 (43.96)
 47 Aleman, Gabriela E        12 Farmingdale-MR       2:32.50    2:48.92        
                1:21.02   2:48.92 (1:27.90)                                        
 48 Snyder, Wendy E           11 Pace-MR              2:46.27    2:49.66        
                  38.09     1:21.71 (43.62)     2:06.77 (45.06)     2:49.66 (42.89)
 49 Flaherty, Danielle J      11 Farmingdale-MR       3:00.50    2:56.11        
                  36.51     1:20.03 (43.52)     2:07.57 (47.54)     2:56.11 (48.54)
 50 May, Sycamore S           13 Pace-MR              3:06.29    3:16.55        
                  41.01     1:31.52 (50.51)     2:24.53 (53.01)     3:16.55 (52.02)
 
Girls 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
       19:09.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kolackovsky, Kerrie N     14 OWA-MR              18:08.11   17:52.39 METS   
                  29.35     1:01.74 (32.39)     1:34.20 (32.46)     2:06.72 (32.52)
        2:38.98 (32.26)     3:11.33 (32.35)     3:44.30 (32.97)     4:17.02 (32.72)
        4:49.82 (32.80)     5:22.88 (33.06)     5:55.42 (32.54)     6:28.34 (32.92)
        7:00.96 (32.62)     7:33.86 (32.90)     8:06.61 (32.75)     8:39.32 (32.71)
        9:12.16 (32.84)     9:44.71 (32.55)    10:17.44 (32.73)    10:50.08 (32.64)
       11:22.76 (32.68)    11:55.24 (32.48)    12:27.60 (32.36)    12:59.74 (32.14)
       13:31.94 (32.20)    14:04.13 (32.19)    14:36.71 (32.58)    15:09.68 (32.97)
       15:42.56 (32.88)    16:15.04 (32.48)    16:47.84 (32.80)    17:20.45 (32.61)
       17:52.39 (31.94)
  2 Nugent, Susan A           15 Express Swimming-MR 18:23.23   18:06.24 METS   
                  29.78     1:02.07 (32.29)     1:34.88 (32.81)     2:07.91 (33.03)
        2:40.57 (32.66)     3:13.68 (33.11)     3:46.71 (33.03)     4:19.64 (32.93)
        4:52.89 (33.25)     5:26.15 (33.26)     5:59.19 (33.04)     6:32.09 (32.90)
        7:04.93 (32.84)     7:38.08 (33.15)     8:10.70 (32.62)     8:43.73 (33.03)
        9:16.82 (33.09)     9:49.89 (33.07)    10:22.65 (32.76)    10:55.83 (33.18)
       11:29.43 (33.60)    12:02.02 (32.59)    12:35.21 (33.19)    13:08.76 (33.55)
       13:42.25 (33.49)    14:15.42 (33.17)    14:48.78 (33.36)    15:21.89 (33.11)
       15:55.47 (33.58)    16:28.77 (33.30)    17:01.71 (32.94)    17:34.78 (33.07)
       18:06.24 (31.46)
  3 Zhu, Annie                12 Twisters-MR         18:20.00   18:29.11 METS   
                  29.39     1:01.64 (32.25)     1:34.30 (32.66)     2:06.86 (32.56)
        2:39.91 (33.05)     3:13.17 (33.26)     3:46.43 (33.26)     4:19.90 (33.47)
        4:53.38 (33.48)     5:26.96 (33.58)     6:00.52 (33.56)     6:34.28 (33.76)
        7:08.43 (34.15)     7:42.50 (34.07)     8:16.51 (34.01)     8:50.78 (34.27)
        9:24.62 (33.84)     9:59.00 (34.38)    10:33.02 (34.02)    11:07.30 (34.28)
       11:41.70 (34.40)    12:15.82 (34.12)    12:50.23 (34.41)    13:24.35 (34.12)
       13:58.40 (34.05)    14:32.34 (33.94)    15:06.74 (34.40)    15:40.44 (33.70)
       16:14.65 (34.21)    16:47.98 (33.33)    17:22.29 (34.31)    17:56.65 (34.36)
       18:29.11 (32.46)
  4 Fritsch, Kristina M       15 NYCC-MR             18:52.44   18:38.10 METS   
                  29.48     1:01.87 (32.39)     1:35.33 (33.46)     2:08.80 (33.47)
        2:41.97 (33.17)     3:15.40 (33.43)     3:48.77 (33.37)     4:22.31 (33.54)
        4:55.53 (33.22)     5:28.83 (33.30)     6:02.27 (33.44)     6:35.32 (33.05)
        7:08.78 (33.46)     7:42.09 (33.31)     8:15.53 (33.44)     8:48.77 (33.24)
        9:22.37 (33.60)     9:55.99 (33.62)    10:29.37 (33.38)    11:02.39 (33.02)
       11:37.64 (35.25)    12:12.87 (35.23)    12:47.59 (34.72)    13:22.23 (34.64)
       13:57.67 (35.44)    14:32.64 (34.97)    15:08.55 (35.91)    15:43.31 (34.76)
       16:18.81 (35.50)    16:54.42 (35.61)    17:29.56 (35.14)    18:04.76 (35.20)
       18:38.10 (33.34)
  5 Fountain, Michelle L      16 IA-MR               18:16.03   18:41.15 METS   
                  29.91     1:01.66 (31.75)     1:34.03 (32.37)     2:06.99 (32.96)
        2:40.26 (33.27)     3:14.05 (33.79)     3:48.02 (33.97)     4:22.12 (34.10)
        4:56.69 (34.57)     5:31.33 (34.64)     6:06.32 (34.99)     6:40.88 (34.56)
        7:15.11 (34.23)     7:49.77 (34.66)     8:24.10 (34.33)     8:58.93 (34.83)
        9:33.37 (34.44)    10:07.79 (34.42)    10:42.63 (34.84)    11:17.17 (34.54)
       11:50.77 (33.60)    12:24.43 (33.66)    12:59.12 (34.69)    13:32.59 (33.47)
       14:07.46 (34.87)    14:42.13 (34.67)    15:16.51 (34.38)    15:50.52 (34.01)
       16:25.27 (34.75)    16:59.63 (34.36)    17:33.73 (34.10)    18:07.33 (33.60)
       18:41.15 (33.82)
  6 Mu, Isabella              13 Express Swimming-MR 18:59.89   18:45.68 METS   
                  30.40     1:02.99 (32.59)     1:36.40 (33.41)     2:10.06 (33.66)
        2:43.77 (33.71)     3:17.73 (33.96)     3:51.30 (33.57)     4:25.25 (33.95)
        4:59.57 (34.32)     5:34.04 (34.47)     6:08.63 (34.59)     6:42.95 (34.32)
        7:17.55 (34.60)     7:52.04 (34.49)     8:26.90 (34.86)     9:01.46 (34.56)
        9:36.23 (34.77)    10:10.95 (34.72)    10:45.60 (34.65)    11:20.81 (35.21)
       11:55.36 (34.55)    12:30.42 (35.06)    13:04.81 (34.39)    13:38.35 (33.54)
       14:13.03 (34.68)    14:47.88 (34.85)    15:22.17 (34.29)    15:56.55 (34.38)
       16:31.43 (34.88)    17:05.94 (34.51)    17:39.99 (34.05)    18:13.68 (33.69)
       18:45.68 (32.00)
  7 Henry, Elizabeth M        14 OWA-MR              19:24.39   19:00.35 METS   
                  29.30     1:02.37 (33.07)     1:36.55 (34.18)     2:10.95 (34.40)
        2:45.01 (34.06)     3:19.78 (34.77)     3:54.78 (35.00)     4:29.57 (34.79)
        5:04.43 (34.86)     5:39.94 (35.51)     6:15.72 (35.78)     6:51.50 (35.78)
        7:26.23 (34.73)     8:00.91 (34.68)     8:35.05 (34.14)     9:10.34 (35.29)
        9:45.63 (35.29)    10:19.90 (34.27)    10:55.21 (35.31)    11:30.57 (35.36)
       12:05.25 (34.68)    12:40.28 (35.03)    13:14.97 (34.69)    13:49.81 (34.84)
       14:25.14 (35.33)    15:00.64 (35.50)    15:35.33 (34.69)    16:10.30 (34.97)
       16:45.57 (35.27)    17:21.11 (35.54)    17:55.37 (34.26)    18:28.93 (33.56)
       19:00.35 (31.42)
  8 Rosa, Sam N               15 IA-MR               20:30.45   19:29.19        
                  32.09     1:07.06 (34.97)     1:42.50 (35.44)     2:17.85 (35.35)
        2:53.14 (35.29)     3:28.33 (35.19)     4:03.88 (35.55)     4:39.33 (35.45)
        5:14.78 (35.45)     5:50.22 (35.44)     6:25.66 (35.44)     7:00.91 (35.25)
        7:36.10 (35.19)     8:11.40 (35.30)     8:46.91 (35.51)     9:21.97 (35.06)
        9:57.73 (35.76)    10:33.34 (35.61)    11:08.37 (35.03)    11:44.35 (35.98)
       12:20.14 (35.79)    12:56.30 (36.16)    13:32.05 (35.75)    14:08.10 (36.05)
       14:43.94 (35.84)    15:20.40 (36.46)    15:56.22 (35.82)    16:31.94 (35.72)
       17:07.95 (36.01)    17:43.56 (35.61)    18:19.71 (36.15)    18:55.07 (35.36)
       19:29.19 (34.12)
  9 Ponzo, Victoria A         15 NYCC-MR             17:55.95   19:47.76        
                  29.66     1:01.10 (31.44)     1:33.79 (32.69)     2:06.87 (33.08)
        2:40.56 (33.69)     3:14.14 (33.58)     3:47.74 (33.60)     4:20.86 (33.12)
        4:53.82 (32.96)     5:26.62 (32.80)     6:00.24 (33.62)     6:33.84 (33.60)
        7:07.51 (33.67)     7:41.11 (33.60)     8:15.17 (34.06)     8:48.33 (33.16)
        9:21.32 (32.99)     9:54.64 (33.32)    10:28.22 (33.58)    11:01.43 (33.21)
       11:54.22 (52.79)    12:37.47 (43.25)    13:18.66 (41.19)    13:59.80 (41.14)
       14:40.82 (41.02)    15:22.35 (41.53)    16:01.06 (38.71)    16:40.21 (39.15)
       17:18.96 (38.75)    17:57.39 (38.43)    18:35.26 (37.87)    19:11.79 (36.53)
       19:47.76 (35.97)
 10 Hain, Karina A            13 NYCC-MR             19:15.60   20:01.51        
                  29.73     1:02.33 (32.60)     1:36.02 (33.69)     2:09.32 (33.30)
        2:42.99 (33.67)     3:16.52 (33.53)     3:50.28 (33.76)     4:24.54 (34.26)
        4:58.69 (34.15)     5:33.45 (34.76)     6:08.51 (35.06)     6:44.08 (35.57)
        7:19.13 (35.05)     7:54.96 (35.83)     8:30.66 (35.70)     9:05.87 (35.21)
        9:41.42 (35.55)    10:17.33 (35.91)    10:52.22 (34.89)    11:26.14 (33.92)
       12:14.72 (48.58)    12:55.06 (40.34)    13:34.40 (39.34)    14:13.75 (39.35)
       14:52.98 (39.23)    15:31.54 (38.56)    16:10.88 (39.34)    16:50.18 (39.30)
       17:27.85 (37.67)    18:05.82 (37.97)    18:43.53 (37.71)    19:22.52 (38.99)
       20:01.51 (38.99)
 11 Smith, Caryn A            13 OWA-MR              19:56.86   20:14.41        
                  31.07     1:05.78 (34.71)     1:42.37 (36.59)     2:18.72 (36.35)
        2:55.58 (36.86)     3:32.68 (37.10)     4:09.95 (37.27)     4:47.12 (37.17)
        5:24.43 (37.31)     6:01.64 (37.21)     6:38.68 (37.04)     7:15.40 (36.72)
        7:52.65 (37.25)     8:29.98 (37.33)     9:06.70 (36.72)     9:43.85 (37.15)
       10:20.75 (36.90)    10:58.01 (37.26)    11:35.60 (37.59)    12:13.17 (37.57)
       12:50.86 (37.69)    13:28.38 (37.52)    14:05.82 (37.44)    14:43.56 (37.74)
       15:21.16 (37.60)    15:58.88 (37.72)    16:35.90 (37.02)    17:12.99 (37.09)
       17:50.12 (37.13)    18:27.22 (37.10)    19:03.66 (36.44)    19:39.46 (35.80)
       20:14.41 (34.95)
 12 Sabatini, Nina B          14 OWA-MR              21:50.41   20:21.27        
                  32.59     1:08.05 (35.46)     1:44.54 (36.49)     2:21.21 (36.67)
        2:59.21 (38.00)     3:36.71 (37.50)     4:14.66 (37.95)     4:51.96 (37.30)
        5:29.77 (37.81)     6:07.62 (37.85)     6:45.29 (37.67)     7:23.28 (37.99)
        8:00.85 (37.57)     8:38.51 (37.66)     9:16.41 (37.90)     9:53.95 (37.54)
       10:31.62 (37.67)    11:09.42 (37.80)    11:46.74 (37.32)    12:24.13 (37.39)
       13:01.95 (37.82)    13:39.24 (37.29)    14:16.82 (37.58)    14:54.14 (37.32)
       15:31.67 (37.53)    16:09.11 (37.44)    16:46.10 (36.99)    17:23.63 (37.53)
       18:00.05 (36.42)    18:36.85 (36.80)    19:13.63 (36.78)    19:48.41 (34.78)
       20:21.27 (32.86)
 13 Senken, Natasha L         12 OWA-MR              22:32.58   20:22.01        
                  32.14     1:08.06 (35.92)     1:45.13 (37.07)     2:22.58 (37.45)
        2:59.98 (37.40)     3:37.36 (37.38)     4:14.84 (37.48)     4:52.57 (37.73)
        5:30.46 (37.89)     6:07.91 (37.45)     6:45.69 (37.78)     7:22.93 (37.24)
        8:00.78 (37.85)     8:38.04 (37.26)     9:15.34 (37.30)     9:52.96 (37.62)
       10:31.04 (38.08)    11:08.20 (37.16)    11:45.70 (37.50)    12:22.98 (37.28)
       13:00.67 (37.69)    13:38.68 (38.01)    14:16.29 (37.61)    14:53.90 (37.61)
       15:31.18 (37.28)    16:08.53 (37.35)    16:45.93 (37.40)    17:22.60 (36.67)
       17:59.75 (37.15)    18:35.96 (36.21)    19:12.59 (36.63)    19:48.29 (35.70)
       20:22.01 (33.72)
 14 Wais, Ashleigh Q          14 NYCC-MR             19:30.00   20:25.87        
                  34.27     1:11.49 (37.22)     1:49.25 (37.76)     2:26.92 (37.67)
        3:05.33 (38.41)     3:43.62 (38.29)     4:21.45 (37.83)     4:59.43 (37.98)
        5:37.41 (37.98)     6:15.21 (37.80)     6:52.80 (37.59)     7:29.67 (36.87)
        8:06.93 (37.26)     8:44.94 (38.01)     9:22.63 (37.69)    10:00.58 (37.95)
       10:38.45 (37.87)    11:16.21 (37.76)    11:53.68 (37.47)    12:31.78 (38.10)
       13:09.20 (37.42)    13:46.10 (36.90)    14:22.84 (36.74)    15:00.23 (37.39)
       15:37.56 (37.33)    16:14.79 (37.23)    16:52.50 (37.71)    17:28.94 (36.44)
       18:05.17 (36.23)    18:41.75 (36.58)    19:16.99 (35.24)    19:52.47 (35.48)
       20:25.87 (33.40)
 15 Pierce, Sara N            13 IA-MR               21:31.16   20:35.17        
                  33.48     1:09.97 (36.49)     1:47.14 (37.17)     2:23.86 (36.72)
        3:01.04 (37.18)     3:37.82 (36.78)     4:15.19 (37.37)     4:52.23 (37.04)
        5:29.49 (37.26)     6:06.58 (37.09)     6:44.58 (38.00)     7:21.99 (37.41)
        7:59.77 (37.78)     8:37.53 (37.76)     9:15.02 (37.49)     9:53.16 (38.14)
       10:31.59 (38.43)    11:09.54 (37.95)    11:47.74 (38.20)    12:24.99 (37.25)
       13:03.21 (38.22)    13:41.57 (38.36)    14:19.55 (37.98)    14:57.55 (38.00)
       15:35.71 (38.16)    16:14.33 (38.62)    16:51.42 (37.09)    17:30.37 (38.95)
       18:08.52 (38.15)    18:46.18 (37.66)    19:24.47 (38.29)    20:01.67 (37.20)
       20:35.17 (33.50)
 16 Henry, Olivia P           12 OWA-MR              21:45.15   21:11.35        
                  33.21     1:09.85 (36.64)     1:48.13 (38.28)     2:26.30 (38.17)
        3:05.26 (38.96)     3:43.87 (38.61)     4:23.06 (39.19)     5:02.01 (38.95)
        5:40.48 (38.47)     6:18.30 (37.82)     6:56.10 (37.80)     7:34.01 (37.91)
        8:11.83 (37.82)     8:50.59 (38.76)     9:29.55 (38.96)    10:08.88 (39.33)
       10:47.55 (38.67)    11:26.55 (39.00)    12:05.77 (39.22)    12:44.93 (39.16)
       13:24.33 (39.40)    14:03.28 (38.95)    14:42.78 (39.50)    15:22.92 (40.14)
       16:02.87 (39.95)    16:41.50 (38.63)    17:22.11 (40.61)    18:00.52 (38.41)
       18:39.15 (38.63)    19:18.83 (39.68)    19:57.54 (38.71)    20:36.15 (38.61)
       21:11.35 (35.20)
 17 Stagnari, Barbara         45 OWA-MR              22:55.00   21:17.48        
                  32.82     1:09.18 (36.36)     1:46.55 (37.37)     2:24.57 (38.02)
        3:03.07 (38.50)     3:41.54 (38.47)     4:20.58 (39.04)     4:59.83 (39.25)
        5:38.86 (39.03)     6:18.08 (39.22)     6:57.06 (38.98)     7:36.16 (39.10)
        8:15.37 (39.21)     8:54.18 (38.81)     9:33.68 (39.50)    10:12.92 (39.24)
       10:52.01 (39.09)    11:30.98 (38.97)    12:09.65 (38.67)    12:48.99 (39.34)
       13:27.84 (38.85)    14:07.10 (39.26)    14:46.09 (38.99)    15:25.27 (39.18)
       16:04.36 (39.09)    16:43.88 (39.52)    17:23.26 (39.38)    18:02.69 (39.43)
       18:42.00 (39.31)    19:21.44 (39.44)    20:01.20 (39.76)    20:40.49 (39.29)
       21:17.48 (36.99)
 18 Marmol, Janet             13 OWA-MR              22:35.92   22:09.14        
                  32.06     1:08.84 (36.78)     1:46.11 (37.27)   3:04.28 (1:18.17)
      5:02.51 (1:58.23)     5:43.19 (40.68)     6:23.96 (40.77)     7:03.56 (39.60)
        7:45.11 (41.55)   9:07.98 (1:22.87)  11:54.25 (2:46.27)  13:18.09 (1:23.84)
     14:41.88 (1:23.79)    15:22.95 (41.07)    16:04.48 (41.53)    16:45.89 (41.41)
       17:26.47 (40.58)  19:32.35 (2:05.88)    20:13.89 (41.54)  21:32.56 (1:18.67)
       22:09.14 (36.58)                                                            
 -- Ferrante, Francesca S     16 OWA-MR              18:20.92         DQ        
 -- Barcklow, Gabrielle G     12 OWA-MR              21:30.14         DQ        
                  33.02     1:09.43 (36.41)     1:47.54 (38.11)     2:25.04 (37.50)
        3:03.64 (38.60)     3:42.84 (39.20)     4:22.05 (39.21)     5:01.02 (38.97)
        5:39.91 (38.89)     6:18.18 (38.27)     6:56.86 (38.68)     7:35.73 (38.87)
        8:13.25 (37.52)     8:52.78 (39.53)     9:32.27 (39.49)    10:10.16 (37.89)
       10:49.63 (39.47)    11:36.48 (46.85)                                        
 
Girls 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeWitt, Lizzy S           24 Nyac-MR                29.50      29.28        
  2 Ferrante, Francesca S     16 OWA-MR                 28.13      29.32        
  3 Weaver, Joan M            15 IA-MR                  30.43      29.59        
  4 Squillante, Jillian M     17 IA-MR                  30.13      29.93        
  5 LaPorta, Katie L          15 IA-MR                  31.89      31.60        
  6 Henry, Elizabeth M        14 OWA-MR                 33.21      31.80        
  7 Smith, Caryn A            13 OWA-MR                 32.68      31.85        
  8 Kagan, Vlada              12 Twisters-MR            31.65      32.31        
  9 Sabatini, Nina B          14 OWA-MR                 33.95      32.39        
 10 Luqman, Kyle M            15 IA-MR                  32.84      32.64        
 11 Pitrelli, Christina E     15 IA-MR                  38.56      32.69        
 12 Gordon, Ashley A          15 IA-MR                  33.60      32.70        
 13 Kallansrude, Kimberly L   13 OWA-MR                 37.36      33.33        
 14 Aliprantis, Alexa N       13 OWA-MR                 40.55      33.49        
 15 Winkler, Erika            12 NYCC-MR                35.50      33.89        
 16 DuPre, Pamela J           12 IA-MR                  33.82      33.97        
 17 Boccio, Marissa C         14 Farmingdale-MR         39.24      34.04        
 18 Stagnari, Barbara         45 OWA-MR                 32.00      34.52        
 19 Barcklow, Gabrielle G     12 OWA-MR                 34.56      34.53        
 20 Yu, Wynona K              11 Twisters-MR            33.61      34.58        
 21 Skoko, Nina A             11 Pace-MR                33.28      34.67        
 22 Ashfaq, Nayab             16 IA-MR                  35.41      34.92        
 23 Rosa, Tracey L            13 IA-MR                  35.82      35.12        
 24 Ingram, Alaina M          12 IA-MR                  35.31      35.41        
 25 Henry, Olivia P           12 OWA-MR                 34.82      35.76        
 26 Glenday, Kerry J          11 IA-MR                  37.06      36.10        
 27 Pierce, Sara N            13 IA-MR                  35.45      36.41        
 28 Barrett, Janae J          11 Twisters-MR            35.98      36.85        
 29 Richards, Miranda L       11 IA-MR                  37.77      36.93        
 30 Baldwin, Maria            12 Aquaflames-MR          38.53      37.01        
 31 Young, Kayla M            12 OWA-MR                 37.53      37.35        
 32 Walsh, Georgina           11 NYCC-MR                39.57      37.67        
 33 Wiegand, Mikaela G        14 IA-MR                  40.00      37.77        
 34 Niu, Cindy                12 OWA-MR                 38.47      37.91        
 35 Ryan, Mikela L            12 Pace-MR                36.63      37.93        
 36 Irwin, Danielle M         13 IA-MR                  39.53      38.49        
 37 Scheck, Meaghan E         11 IA-MR                  39.79      38.60        
 38 Conslato, Marisa-Marie    13 OWA-MR                 41.11      38.65        
 39 Wais, Jennifer H          12 NYCC-MR                39.58      38.70        
 40 Bahl, Kanika              11 OWA-MR                 45.00      38.76        
 41 Marmo, Marisa A           11 IA-MR                  37.21      38.93        
 42 Pan, Sophie               11 Aquaflames-MR          41.44      39.03        
 43 Demitroff, Erica R        12 OWA-MR                 37.49      39.44        
 44 Palma, Jacqueline M       13 OWA-MR                 50.93      39.51        
 45 Iaconetti, Emma K         11 Pace-MR                40.32      39.55        
 46 Baldwin, Gabriella        14 Aquaflames-MR          40.00      39.68        
 47 Yun, Debbie               12 Twisters-MR            38.37      39.79        
 48 Jeng, Jessica I           16 Aquaflames-MR          39.88      41.57        
 49 Pierce, Megan E           15 IA-MR                  38.50      42.19        
 50 Gandhi, Priya             11 OWA-MR                 44.85      42.84        
 51 Chan, Rachel D            11 Pace-MR                42.14      42.88        
 52 Rosenbaum, Ashley N       13 Farmingdale-MR         46.08      43.06        
 53 Loginova, Maria           11 Aquaflames-MR          44.99      43.62        
 54 Wadhera, Deepti           15 OWA-MR                 46.00      46.63        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:17.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                12 Twisters-MR          2:12.64    2:11.56 METS   
                  30.56     1:03.44 (32.88)     1:37.20 (33.76)     2:11.56 (34.36)
  2 Bouzarouata, Sarah        13 Twisters-MR          2:14.25    2:15.21 METS   
                  31.64     1:05.03 (33.39)     1:39.90 (34.87)     2:15.21 (35.31)
  3 Rodriguez, Michelle L     17 Pace-MR              2:25.31    2:24.12        
                  33.57     1:09.43 (35.86)     1:47.47 (38.04)     2:24.12 (36.65)
  4 Domenchello, Missy        16 IA-MR                2:16.32    2:24.90        
                  34.13     1:10.37 (36.24)     1:48.01 (37.64)     2:24.90 (36.89)
  5 Vanderlinden, Mariel      13 Twisters-MR          2:27.38    2:26.06        
                  34.23     1:11.31 (37.08)     1:48.90 (37.59)     2:26.06 (37.16)
  6 Wais, Ashleigh Q          14 NYCC-MR              2:29.45    2:26.65        
                  36.34     1:13.27 (36.93)     1:49.98 (36.71)     2:26.65 (36.67)
  7 Henry, Elizabeth M        14 OWA-MR               2:28.79    2:26.88        
                  34.45     1:11.60 (37.15)     1:49.56 (37.96)     2:26.88 (37.32)
  8 Braca, Gianna L           15 Pace-MR              2:24.37    2:26.90        
                  33.88     1:10.83 (36.95)     1:49.19 (38.36)     2:26.90 (37.71)
  9 Fletcher, Diana C         15 Pace-MR              2:27.34    2:28.32        
                  33.54     1:10.56 (37.02)     1:49.49 (38.93)     2:28.32 (38.83)
 10 Kagan, Vlada              12 Twisters-MR          2:33.95    2:30.26        
                  34.46     1:11.92 (37.46)     1:51.53 (39.61)     2:30.26 (38.73)
 11 Rosa, Sam N               15 IA-MR                2:32.33    2:31.44        
                  36.40     1:14.51 (38.11)     1:53.74 (39.23)     2:31.44 (37.70)
 12 Wadolowska, Julia         15 Twisters-MR          2:31.66    2:32.07        
                  35.25     1:13.51 (38.26)     1:53.12 (39.61)     2:32.07 (38.95)
 13 Kennedy, Calla            12 NYCC-MR              2:35.80    2:32.23        
                  36.01     1:15.46 (39.45)     1:54.93 (39.47)     2:32.23 (37.30)
 14 Winkler, Erika            12 NYCC-MR              2:40.82    2:32.58        
                  36.30     1:14.79 (38.49)     1:54.41 (39.62)     2:32.58 (38.17)
 15 Sabatini, Nina B          14 OWA-MR               2:44.76    2:33.05        
                  35.64     1:14.91 (39.27)     1:55.10 (40.19)     2:33.05 (37.95)
 16 Yeung, Maggie P           12 Twisters-MR          2:48.97    2:34.19        
                  35.90     1:14.52 (38.62)     1:54.54 (40.02)     2:34.19 (39.65)
 17 Sandor, Hanna W           12 IA-MR                2:33.11    2:36.67        
                  34.94     1:14.50 (39.56)     1:56.60 (42.10)     2:36.67 (40.07)
 18 Watler, Shani             14 NYCC-MR              2:36.39    2:37.24        
                  37.61     1:17.07 (39.46)     1:57.62 (40.55)     2:37.24 (39.62)
 19 Laitman, Caroline E       15 Pace-MR              2:33.10    2:38.21        
                  36.24     1:15.67 (39.43)     1:56.90 (41.23)     2:38.21 (41.31)
 20 Engle, Clara H            13 Pace-MR              2:35.95    2:40.65        
                  36.12     1:17.45 (41.33)     2:00.76 (43.31)     2:40.65 (39.89)
 21 Powell, Tori              14 Pace-MR              2:40.83    2:41.92        
                  38.12     1:19.43 (41.31)     2:01.20 (41.77)     2:41.92 (40.72)
 22 Pile, Emma N              13 Pace-MR              2:40.65    2:42.54        
                  38.01     1:19.71 (41.70)     2:03.05 (43.34)     2:42.54 (39.49)
 23 Graves, Meg S             13 Pace-MR              2:46.26    2:44.61        
                  36.93     1:19.41 (42.48)     2:02.42 (43.01)     2:44.61 (42.19)
 24 Gallagher, Molly A        12 Pace-MR              3:30.00    2:45.46        
                  37.99     1:19.72 (41.73)     2:03.90 (44.18)     2:45.46 (41.56)
 25 Cook, Michelle C          14 Pace-MR              2:41.82    2:49.31        
                  38.73     1:21.48 (42.75)     2:06.17 (44.69)     2:49.31 (43.14)
 26 Augustinos, Anna J        14 Pace-MR              2:53.83    2:57.86        
                  43.14     1:29.34 (46.20)     2:14.95 (45.61)     2:57.86 (42.91)
 27 Miller, Meghan E          13 Pace-MR              3:15.51    3:08.79        
                  44.54   2:23.76 (1:39.22)     3:08.79 (45.03)         3:08.79 ( )
 -- Davis, Rachel             16 Pace-MR              2:36.90         DQ        
                  34.64     1:14.13 (39.49)     1:56.17 (42.04)          DQ (40.10)
 
Girls 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kolackovsky, Kerrie N     14 OWA-MR                 32.70      31.41        
  2 Weaver, Joan M            15 IA-MR                  34.80      33.08        
  3 Ferrante, Francesca S     16 OWA-MR                 33.49      33.13        
  4 Glenday, Heather M        14 IA-MR                  34.45      34.62        
  5 Janos, Valerie J          13 Pace-MR                35.20      34.68        
  6 Senken, Natasha L         12 OWA-MR                 35.83      34.88        
  7 Luqman, Kyle M            15 IA-MR                  38.00      35.98        
  8 Smith, Mollie M           12 Pace-MR                36.31      36.33        
  9 Vanderlinden, Mariel      13 Twisters-MR            36.00      36.52        
 10 Anastasiou, Elle J        12 Pace-MR                37.27      36.60        
 11 Barrett, Janae J          11 Twisters-MR            35.41      36.93        
 12 Rosa, Tracey L            13 IA-MR                  37.76      38.63        
 13 Aliprantis, Alexa N       13 OWA-MR                 44.91      39.65        
 14 Glenday, Kerry J          11 IA-MR                  39.58      39.70        
 15 Dodge, Tara E             12 OWA-MR                 39.41      39.72        
 16 Wadhera, Deepti           15 OWA-MR                 47.00      40.06        
 17 Barcklow, Gabrielle G     12 OWA-MR                 38.40      40.10        
 18 Ashfaq, Nayab             16 IA-MR                  39.56      40.15        
 19 Wiegand, Mikaela G        14 IA-MR                  41.19      40.29        
 20 Kallansrude, Kimberly L   13 OWA-MR                 45.22      40.34        
 21 Bahl, Kanika              11 OWA-MR                 47.00      40.87        
 22 Riggio, Gina M            11 Farmingdale-MR         42.87      41.31        
 23 Conslato, Marisa-Marie    13 OWA-MR                 42.42      41.51        
 24 Niu, Cindy                12 OWA-MR                 37.11      41.61        
 25 Jeng, Jessica I           16 Aquaflames-MR          43.00      41.64        
 26 Iaconetti, Emma K         11 Pace-MR                41.06      41.99        
 27 Young, Kayla M            12 OWA-MR                 42.83      42.30        
 28 Kamel, Rita S             12 Twisters-MR            43.59      42.62        
 29 Elkes, Sarah E            12 Pace-MR                43.82      42.99        
 30 Pierce, Megan E           15 IA-MR                  41.18      43.06        
 31 Chan, Rachel D            11 Pace-MR                42.70      43.48        
 32 Snyder, Wendy E           11 Pace-MR                43.98      44.32        
 33 Gandhi, Priya             11 OWA-MR                 46.07      44.42        
 34 Baldwin, Gabriella        14 Aquaflames-MR          44.39      44.85        
 35 Palma, Jacqueline M       13 OWA-MR                 55.15      44.87        
 36 Aleman, Gabriela E        12 Farmingdale-MR         46.24      45.73        
 37 Demitroff, Erica R        12 OWA-MR                 46.11      46.00        
 38 Flaherty, Danielle J      11 Farmingdale-MR         51.53      46.28        
 39 Rosenbaum, Ashley N       13 Farmingdale-MR         53.69      49.09        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:37.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flower, Lauren E          14 Pace-MR              2:36.06    2:35.46 METS   
                  34.11     1:13.88 (39.77)     1:55.20 (41.32)     2:35.46 (40.26)
  2 Cooley, Kristi-Anna       14 Pace-MR              2:36.15    2:38.08        
                  34.29     1:13.72 (39.43)     1:55.67 (41.95)     2:38.08 (42.41)
  3 Senken, Natasha L         12 OWA-MR               2:49.89    2:44.18        
                  37.07     1:18.68 (41.61)     2:01.71 (43.03)     2:44.18 (42.47)
  4 Kennedy, Calla            12 NYCC-MR              2:53.08    2:48.40        
                  38.18     1:20.55 (42.37)     2:04.71 (44.16)     2:48.40 (43.69)
  5 Smith, Mollie M           12 Pace-MR              3:11.00    2:49.34        
                  37.82     1:20.69 (42.87)     2:05.35 (44.66)     2:49.34 (43.99)
  6 Barrett, Janae J          11 Twisters-MR          2:44.42    2:49.49        
                  38.40     1:21.75 (43.35)     2:06.14 (44.39)     2:49.49 (43.35)
  7 Vanderlinden, Mariel      13 Twisters-MR          2:50.77    2:50.55        
                  38.63     1:22.02 (43.39)     2:06.52 (44.50)     2:50.55 (44.03)
  8 Fletcher, Diana C         15 Pace-MR              3:01.84    2:51.60        
                  38.17     1:21.45 (43.28)     2:06.20 (44.75)     2:51.60 (45.40)
  9 Kagan, Vlada              12 Twisters-MR          2:51.19    2:53.26        
                  39.24     1:23.56 (44.32)     2:08.94 (45.38)     2:53.26 (44.32)
 10 Janos, Valerie J          13 Pace-MR              2:49.66    2:54.92        
                  37.97     1:22.16 (44.19)     2:08.48 (46.32)     2:54.92 (46.44)
 11 Doh, Karen D              13 Pace-MR              2:48.65    2:55.67        
                  37.03     1:20.96 (43.93)     2:07.87 (46.91)     2:55.67 (47.80)
 12 Jaquith, Aly L            15 Pace-MR              2:52.12    2:56.01        
                  38.45     1:22.22 (43.77)     2:09.45 (47.23)     2:56.01 (46.56)
 13 John, Jordon H            14 Pace-MR              3:25.00    2:57.19        
                  39.39     1:24.06 (44.67)     2:10.64 (46.58)     2:57.19 (46.55)
 14 Georgescu, Mary A         15 Twisters-MR          3:12.95    3:05.53        
                  39.69     1:25.67 (45.98)     2:15.10 (49.43)     3:05.53 (50.43)
 15 Laitman, Caroline E       15 Pace-MR              3:00.22    3:05.98        
                  40.67     1:27.29 (46.62)     2:16.70 (49.41)     3:05.98 (49.28)
 16 Graves, Meg S             13 Pace-MR              2:56.00    3:07.39        
                  41.15     1:28.82 (47.67)     2:19.35 (50.53)     3:07.39 (48.04)
 17 Kamel, Rita S             12 Twisters-MR          3:28.40    3:12.31        
                  43.90     1:32.89 (48.99)     2:22.60 (49.71)     3:12.31 (49.71)
 18 Waite, Carylyn            11 NYCC-MR              3:12.53    3:14.72        
                  41.86     1:31.76 (49.90)     2:23.70 (51.94)     3:14.72 (51.02)
 19 Wolin, Sarah R            14 Pace-MR              3:17.60    3:15.59        
                  43.49     1:34.54 (51.05)     2:25.50 (50.96)     3:15.59 (50.09)
 20 May, Sycamore S           13 Pace-MR              3:26.58    3:29.31        
                  45.29     1:38.26 (52.97)     2:33.85 (55.59)     3:29.31 (55.46)
 21 Cook, Michelle C          14 Pace-MR              3:32.31    3:31.96        
                  47.19     1:41.08 (53.89)     2:36.75 (55.67)     3:31.96 (55.21)
 
Girls 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weaver, Joan M            15 IA-MR                  28.11      27.63        
  2 Kolackovsky, Kerrie N     14 OWA-MR                 30.62      28.81        
  3 Ferrante, Francesca S     16 OWA-MR                 28.60      29.32        
  4 Glenday, Heather M        14 IA-MR                  28.01      29.47        
  5 Sabatini, Nina B          14 OWA-MR                 31.24      29.61        
  6 Fountain, Michelle L      16 IA-MR                  30.34      29.87        
  7 DuPre, Pamela J           12 IA-MR                  30.08      30.47        
  8 Squillante, Jillian M     17 IA-MR                  36.15      30.65        
  9 LaPorta, Katie L          15 IA-MR                  29.75      30.74        
 10 Anastasiou, Elle J        12 Pace-MR                30.71      30.75        
 11 Gordon, Ashley A          15 IA-MR                  31.11      31.57        
 12 Pitrelli, Christina E     15 IA-MR                  40.67      31.62        
 13 Smith, Caryn A            13 OWA-MR                 32.40      32.03        
 14 Barcklow, Gabrielle G     12 OWA-MR                 31.04      32.15        
 15 Dodge, Tara E             12 OWA-MR                 32.74      32.18        
 16 Williams, April M         15 IA-MR                  32.06      32.29        
 17 Stagnari, Barbara         45 OWA-MR                 30.07      32.39        
 18 Sandor, Hanna W           12 IA-MR                  33.02      32.58        
 19 Boland, Kate E            14 Farmingdale-MR         36.50      32.99        
 20 Aliprantis, Alexa N       13 OWA-MR                 40.78      33.10        
 21 Cuffe, Brianne M          17 Aquaflames-MR          32.99      33.12        
 22 Pope, Lauren A            12 Pace-MR                33.50      33.16        
 23 Pierce, Sara N            13 IA-MR                  34.11      33.29        
 24 Yu, Wynona K              11 Twisters-MR            34.60      33.34        
 25 Ingram, Alaina M          12 IA-MR                  34.59      33.46        
 26 Kallansrude, Kimberly L   13 OWA-MR                 39.89      33.54        
 27 Skoko, Nina A             11 Pace-MR                33.40      33.64        
 28 Niu, Cindy                12 OWA-MR                 35.54      34.41        
 29 Rivera, Ashley M          12 NYCC-MR                35.65      34.55        
 30 Henry, Olivia P           12 OWA-MR                 34.02      34.60        
 31 Ryan, Mikela L            12 Pace-MR                37.08      34.80        
 32 Yun, Debbie               12 Twisters-MR            35.69      34.91        
 33 Glenday, Kerry J          11 IA-MR                  36.20      36.10        
 34 Irwin, Danielle M         13 IA-MR                  39.13      36.57        
 35 Marmo, Marisa A           11 IA-MR                  35.49      36.82        
 36 Richards, Miranda L       11 IA-MR                  38.33      36.99        
 37 Demitroff, Erica R        12 OWA-MR                 39.84      37.40        
 38 Palma, Jacqueline M       13 OWA-MR                 47.79      37.47        
 39 Elkes, Sarah E            12 Pace-MR                38.63      38.18        
 40 Scheck, Meaghan E         11 IA-MR                  37.30      38.20        
 41 Bahl, Kanika              11 OWA-MR                 43.00      38.44        
 42 Conslato, Marisa-Marie    13 OWA-MR                 43.89      39.07        
 43 Aleman, Gabriela E        12 Farmingdale-MR         41.54      39.29        
 44 Flaherty, Danielle J      11 Farmingdale-MR         52.73      41.67        
 45 Wais, Jennifer H          12 NYCC-MR                43.55      41.70        
 46 Wadhera, Deepti           15 OWA-MR                 45.00      42.19        
 47 Rosenbaum, Ashley N       13 Farmingdale-MR         48.93      44.27        
 48 Gandhi, Priya             11 OWA-MR                 42.00      44.29        
 49 Sosa, Lisbeth Melissa     12 Aquaflames-MR          43.68      44.32        
 50 Chan, Rachel D            11 Pace-MR                44.68      44.45        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:19.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                12 Twisters-MR          2:13.96    2:17.54 METS   
                  29.71     1:04.48 (34.77)     1:41.59 (37.11)     2:17.54 (35.95)
  2 Haruki, Yuria             13 Twisters-MR          2:24.82    2:18.80 METS   
                  30.54     1:05.24 (34.70)     1:41.36 (36.12)     2:18.80 (37.44)
  3 Flower, Lauren E          14 Pace-MR              2:18.69    2:19.37 METS   
                  29.64     1:04.65 (35.01)     1:42.42 (37.77)     2:19.37 (36.95)
  4 Braca, Gianna L           15 Pace-MR              2:28.67    2:29.58        
                  32.67     1:09.65 (36.98)     1:48.48 (38.83)     2:29.58 (41.10)
  5 Bouzarouata, Sarah        13 Twisters-MR          2:24.77    2:30.37        
                  32.00     1:08.72 (36.72)     1:48.77 (40.05)     2:30.37 (41.60)
  6 Sabatini, Nina B          14 OWA-MR               2:49.09    2:38.58        
                  33.12     1:12.06 (38.94)     1:54.83 (42.77)     2:38.58 (43.75)
  7 Powell, Tori              14 Pace-MR              2:43.40    2:47.29        
                  35.70     1:17.54 (41.84)     2:02.55 (45.01)     2:47.29 (44.74)
  8 Smith, Caryn A            13 OWA-MR               3:09.83    2:47.99        
                  35.03     1:16.96 (41.93)     2:01.65 (44.69)     2:47.99 (46.34)
  9 Augustinos, Anna J        14 Pace-MR              3:12.00    2:56.00        
                  37.02     1:21.66 (44.64)     2:08.14 (46.48)     2:56.00 (47.86)
 
Girls 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferrante, Francesca S     16 OWA-MR               1:02.95    1:03.30        
                  29.47     1:03.30 (33.83)                                        
  2 Kolackovsky, Kerrie N     14 OWA-MR               1:08.68    1:04.58        
                  31.24     1:04.58 (33.34)                                        
  3 Haruki, Yuria             13 Twisters-MR          1:07.18    1:06.71        
                  31.16     1:06.71 (35.55)                                        
  4 Halbohn, Colleen          15 IA-MR                1:16.12    1:07.74        
                  31.09     1:07.74 (36.65)                                        
  5 Fountain, Michelle L      16 IA-MR                1:12.30    1:08.11        
                  30.92     1:08.11 (37.19)                                        
  6 Yeung, Maggie P           12 Twisters-MR          1:12.70    1:10.79        
                  32.85     1:10.79 (37.94)                                        
  7 Senken, Natasha L         12 OWA-MR               1:11.16    1:10.91        
                  34.51     1:10.91 (36.40)                                        
  7 Anastasiou, Elle J        12 Pace-MR              1:12.30    1:10.91        
                  32.12     1:10.91 (38.79)                                        
  9 Kennedy, Calla            12 NYCC-MR              1:13.12    1:11.35        
                  33.70     1:11.35 (37.65)                                        
 10 Domenchello, Missy        16 IA-MR                1:22.96    1:12.02        
                  33.61     1:12.02 (38.41)                                        
 11 Rosa, Sam N               15 IA-MR                1:20.60    1:12.09        
                  33.88     1:12.09 (38.21)                                        
 12 Sandor, Hanna W           12 IA-MR                1:12.99    1:12.20        
                  32.75     1:12.20 (39.45)                                        
 13 Williams, April M         15 IA-MR                1:20.11    1:13.84        
                  35.99     1:13.84 (37.85)                                        
 14 Pope, Lauren A            12 Pace-MR              1:16.53    1:15.46        
                  35.13     1:15.46 (40.33)                                        
 15 Yu, Wynona K              11 Twisters-MR          1:13.68    1:15.75        
                  35.74     1:15.75 (40.01)                                        
 16 Dodge, Tara E             12 OWA-MR               1:15.32    1:16.28        
                  35.29     1:16.28 (40.99)                                        
 17 Skoko, Nina A             11 Pace-MR              1:14.19    1:16.55        
                  34.33     1:16.55 (42.22)                                        
 18 Gallagher, Molly A        12 Pace-MR              1:14.53    1:17.63        
                  36.39     1:17.63 (41.24)                                        
 19 Young, Kayla M            12 OWA-MR               1:22.79    1:19.82        
                  36.50     1:19.82 (43.32)                                        
 20 Elkes, Sarah E            12 Pace-MR              1:19.36    1:20.77        
                  37.51     1:20.77 (43.26)                                        
 21 Riggio, Gina M            11 Farmingdale-MR       1:18.75    1:20.93        
                  36.10     1:20.93 (44.83)                                        
 22 Yun, Debbie               12 Twisters-MR          1:23.82    1:21.60        
                  36.35     1:21.60 (45.25)                                        
 23 Walsh, Georgina           11 NYCC-MR              1:24.51    1:23.81        
                  37.56     1:23.81 (46.25)                                        
 24 Waite, Carylyn            11 NYCC-MR              1:22.39    1:24.75        
                  39.23     1:24.75 (45.52)                                        
 25 Snyder, Wendy E           11 Pace-MR              1:29.96    1:27.61        
                  42.35     1:27.61 (45.26)                                        
 26 Kamel, Rita S             12 Twisters-MR          1:31.51    1:27.83        
                  43.78     1:27.83 (44.05)                                        
 27 Flaherty, Danielle J      11 Farmingdale-MR       1:38.51    1:28.12        
                  41.25     1:28.12 (46.87)                                        
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
        4:50.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weaver, Joan M            15 IA-MR                4:38.21    4:39.06 METS   
                  29.51     1:03.62 (34.11)     1:39.91 (36.29)     2:16.89 (36.98)
        2:57.02 (40.13)     3:37.50 (40.48)     4:08.52 (31.02)     4:39.06 (30.54)
  2 Ferrante, Francesca S     16 OWA-MR               4:40.90    4:41.18 METS   
                  30.36     1:05.91 (35.55)     1:40.73 (34.82)     2:15.73 (35.00)
        2:54.75 (39.02)     3:34.33 (39.58)     4:08.04 (33.71)     4:41.18 (33.14)
  3 Kolackovsky, Kerrie N     14 OWA-MR               4:44.89    4:45.82 METS   
                  30.11     1:04.83 (34.72)     1:43.26 (38.43)     2:21.27 (38.01)
        2:58.42 (37.15)     3:38.11 (39.69)     4:12.98 (34.87)     4:45.82 (32.84)
  4 Bouzarouata, Sarah        13 Twisters-MR          4:53.03    4:57.17        
                  31.15     1:07.69 (36.54)     1:43.76 (36.07)     2:19.72 (35.96)
        3:04.51 (44.79)     3:49.18 (44.67)     4:23.12 (33.94)     4:57.17 (34.05)
  5 Chan, Olivia              12 Express Swimming-MR  4:52.32    5:03.59        
                  29.81     1:04.39 (34.58)     1:43.68 (39.29)     2:22.66 (38.98)
        3:05.51 (42.85)     3:49.26 (43.75)     4:26.69 (37.43)     5:03.59 (36.90)
  6 Yu, Wynona K              11 Twisters-MR          6:00.00    5:27.96        
                  36.39     1:18.75 (42.36)     1:59.96 (41.21)     2:39.61 (39.65)
        3:25.42 (45.81)     4:12.64 (47.22)     4:49.54 (36.90)     5:27.96 (38.42)
  7 Kallansrude, Kimberly L   13 OWA-MR               6:30.00    5:42.53        
                  36.00     1:19.53 (43.53)     2:01.06 (41.53)     2:44.12 (43.06)
        3:35.37 (51.25)     4:25.79 (50.42)     5:05.47 (39.68)     5:42.53 (37.06)
  8 Dodge, Tara E             12 OWA-MR               6:15.00    5:44.73        
                  33.97     1:14.79 (40.82)   2:42.32 (1:27.53)     3:32.39 (50.07)
        4:25.46 (53.07)   5:44.93 (1:19.47)         5:44.73 ( )                    
  9 Filardi, Victoria L       13 OWA-MR               6:12.00    5:49.70        
                  39.12     1:25.09 (45.97)     2:10.64 (45.55)     2:55.54 (44.90)
        3:42.94 (47.40)     4:32.15 (49.21)     5:11.77 (39.62)     5:49.70 (37.93)
 10 Aliprantis, Alexa N       13 OWA-MR               6:21.00    5:52.70        
                  34.84     1:19.59 (44.75)   2:50.56 (1:30.97)     3:39.80 (49.24)
        4:31.07 (51.27)     5:12.21 (41.14)     5:52.79 (40.58)         5:52.70 ( )
 11 Young, Kayla M            12 OWA-MR               5:50.00    6:02.36        
                  36.49     1:20.00 (43.51)   2:52.41 (1:32.41)     3:45.67 (53.26)
        4:39.27 (53.60)     5:21.08 (41.81)     6:02.36 (41.28)                    
 12 Palma, Jacqueline M       13 OWA-MR               6:26.00    6:10.37        
                  38.68     1:25.21 (46.53)   2:59.78 (1:34.57)     3:54.43 (54.65)
        4:49.18 (54.75)     5:32.00 (42.82)     6:10.46 (38.46)         6:10.37 ( )
 13 Conslato, Marisa-Marie    13 OWA-MR               6:27.04    6:22.00        
                  40.94     1:32.09 (51.15)   3:05.41 (1:33.32)     3:56.00 (50.59)
        4:50.20 (54.20)     5:37.85 (47.65)     6:22.68 (44.83)         6:22.00 ( )
 14 Gandhi, Priya             11 OWA-MR               6:29.00    6:58.18        
                  48.29     1:45.59 (57.30)     2:40.29 (54.70)     3:33.26 (52.97)
        4:27.17 (53.91)     5:21.61 (54.44)     6:10.49 (48.88)     6:58.18 (47.69)
 15 Wadhera, Deepti           15 OWA-MR               6:49.00    7:38.10        
                  46.43   1:51.70 (1:05.27)   2:56.05 (1:04.35)   4:01.11 (1:05.06)
        4:57.12 (56.01)     5:54.81 (57.69)     6:48.02 (53.21)     7:38.10 (50.08)
 -- Bahl, Kanika              11 OWA-MR               6:30.00         DQ        
                  39.48   2:22.67 (1:43.19)     3:12.98 (50.31)     4:08.61 (55.63)
        5:03.03 (54.42)     5:49.46 (46.43)     6:35.42 (45.96)          DQ (16.36)
 -- Kuzniewski, Kayla J       12 Express Swimming-MR  5:21.11         DQ        
                  32.39     1:09.81 (37.42)     1:47.46 (37.65)     2:22.86 (35.40)
        3:07.87 (45.01)     3:53.76 (45.89)     4:30.52 (36.76)          DQ (34.57)
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chernukha, Leonid Y        8 DSC-MR                    NT      15.70        
  2 Khrystenko, Anton          8 DSC-MR                    NT      16.12        
  3 Senken, Pierce             8 OWA-MR                 18.11      19.29        
  4 Chang, Kevin               8 Pace-MR                18.85      19.70        
  5 Lomeyko, Konstantin        8 DSC-MR                    NT      19.95        
  6 Beil, Conor M              8 OWA-MR                 20.33      20.16        
  7 Earley, Ryan C             8 OWA-MR                 23.00      20.21        
  8 Fedko, Richard             8 DSC-MR                    NT      20.38        
  9 Walsh, Owen A              8 OWA-MR                 25.94      21.55        
 10 Chernobelsky, Michael      8 DSC-MR                    NT      21.84        
 11 Wang, James L              8 OWA-MR                 30.00      22.66        
 12 Laitman, Michael H         6 Pace-MR                26.43      28.88        
 -- Gagion, Michael V          8 Pace-MR                20.84         DQ        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chang, Kevin               8 Pace-MR                20.20      19.40        
  2 Khrystenko, Anton          8 DSC-MR                    NT      20.20        
  3 Senken, Pierce             8 OWA-MR                 21.17      22.26        
  4 Beil, Conor M              8 OWA-MR                 21.03      22.59        
  5 Walsh, Owen A              8 OWA-MR                 27.59      23.29        
  6 Fedko, Richard             8 DSC-MR                 48.08      24.54        
  7 Chernobelsky, Michael      8 DSC-MR                    NT      27.42        
  8 Earley, Ryan C             8 OWA-MR                 27.00      29.33        
  9 Laitman, Michael H         6 Pace-MR                33.92      32.21        
 -- Gagion, Michael V          8 Pace-MR                24.10         DQ        
 -- Wang, James L              8 OWA-MR                 35.00         DQ        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chang, Kevin               8 Pace-MR                26.03      27.10        
  2 Beil, Conor M              8 OWA-MR                 27.00      28.31        
  3 Senken, Pierce             8 OWA-MR                 23.64      28.64        
  4 Wang, James L              8 OWA-MR                 36.00      31.90        
  5 Walsh, Owen A              8 OWA-MR                 30.00      36.23        
 -- Chernobelsky, Michael      8 DSC-MR                    NT         DQ        
 -- Laitman, Michael H         6 Pace-MR                38.78         DQ        
 -- Earley, Ryan C             8 OWA-MR                 38.00         DQ        
 -- Fedko, Richard             8 DSC-MR                    NT         DQ        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          30.79  ZQ
          32.09  JO
          36.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stolbovskiy, Michael      10 Shy/Seals-MR           31.51      30.55 ZQ     
  2 Chernukha, Leonid Y        8 DSC-MR                 32.72      31.47 JO     
  3 Zezula, Mateusz            9 Twisters-MR            35.66      32.44 SILV   
  4 Verini, Michael T          9 Pace-MR                32.86      32.76 SILV   
  5 Khanas, Yeroslav O        10 DSC-MR                 34.00      33.01 SILV   
  6 Barbosa, Kevin            10 Twisters-MR            33.92      33.07 SILV   
  7 Brynin, Zeke M            10 Pace-MR                33.65      33.13 SILV   
  8 Levandoski, Jarret O      10 IA-MR                  34.87      33.77 SILV   
  9 Gupta, Shashank           10 Farmingdale-MR         36.71      33.94 SILV   
 10 Schwartz, Nes S           10 Agua Swim Team-MR         NT      34.40 SILV   
 11 Nunez, John               10 Agua Swim Team-MR      37.81      34.41 SILV   
 12 Ramirez, Richard A        10 Agua Swim Team-MR      37.66      34.55 SILV   
 13 Awon, Saaior K            10 OWA-MR                 35.30      34.79 SILV   
 14 Khrystenko, Anton          8 DSC-MR                 35.36      34.93 SILV   
 15 Gorinshteyn, Jonathan L    9 DSC-MR                 34.72      35.20 SILV   
 16 Pokorne, Alex R           10 Pace-MR                35.30      35.39 SILV   
 17 Lee, Tresten J             9 Pace-MR                34.90      35.65 SILV   
 18 Kearney, Evan D            9 Pace-MR                33.88      35.74 SILV   
 19 Barbarovich, Allen        10 Shy/Seals-MR           31.51      35.83 SILV   
 20 Earley, Sean P            10 OWA-MR                 38.59      36.22 SILV   
 21 Konstantinovskiy, Alen     9 Shy/Seals-MR           38.47      36.83        
 22 Accurso, Grant J          10 OWA-MR                 37.98      37.13        
 23 Hillsberg, Andrew J       10 IA-MR                  35.16      37.24        
 24 Sevastopoulo, Marc        10 Agua Swim Team-MR      38.70      37.26        
 24 Guo, Andrew               10 Twisters-MR            35.98      37.26        
 26 Thompson, Ryan G          10 Pace-MR                37.55      37.33        
 27 Beil, Kevin A             10 OWA-MR                 37.98      37.49        
 28 Cornwallis, Robert A      10 Twisters-MR            35.00      37.68        
 29 Walsh, Gavin A            10 OWA-MR                 37.71      37.78        
 30 Lomeyko, Konstantin        8 DSC-MR                 40.38      38.62        
 31 Pinkhasov, Edward         10 Twisters-MR            44.60      38.71        
 32 Chang, Kevin               8 Pace-MR                39.97      38.83        
 33 Sharkey, Sam R             9 IA-MR                  38.12      39.00        
 34 Mytskiv, Yuriy            10 DSC-MR                    NT      39.17        
 35 Zhou, Ethan               10 Twisters-MR            40.50      39.52        
 36 Zuppone, Michael L         8 Agua Swim Team-MR      40.32      39.64        
 37 Gilligan, Joshua G         8 Agua Swim Team-MR      43.12      39.83        
 38 Zebrowski, Jacub          10 Shy/Seals-MR           43.41      39.91        
 39 John, Alex C               9 Pace-MR                39.53      40.07        
 40 Beil, Conor M              8 OWA-MR                 38.77      40.37        
 41 Rustamov, Nikita          10 DSC-MR                 43.96      40.53        
 42 Usvyat, Daniel A           8 Aquaflames-MR          46.99      40.80        
 43 YU, Dominic                9 Twisters-MR            39.05      40.87        
 44 Chernyshev, Yegor S        9 DSC-MR                 42.30      41.31        
 45 Wong, Eric                 9 Shy/Seals-MR           45.85      41.33        
 46 Senken, Pierce             8 OWA-MR                 40.28      41.40        
 47 Gahan, Owen J              8 IA-MR                  45.64      41.51        
 48 Delmore, Eric J           10 Farmingdale-MR         41.51      41.68        
 49 Fedko, Richard             8 DSC-MR                 41.63      41.88        
 50 Karagulian, Leon           9 Aquaflames-MR          43.76      42.84        
 51 Masrour, Samir B          10 IA-MR                  42.61      43.00        
 52 Feldmann, Axel S           9 Agua Swim Team-MR      42.28      44.07        
 53 Massand, Dilin S           8 Agua Swim Team-MR      49.50      44.44        
 54 Matatov, Richard           9 Aquaflames-MR          50.99      44.54        
 55 Eliav, Nathaniel           9 Aquaflames-MR          51.99      44.56        
 56 Lowell, Hugo               7 Agua Swim Team-MR      46.86      44.96        
 57 Chernobelsky, Michael      8 DSC-MR                 46.01      45.25        
 58 Talan, Matthew            10 Agua Swim Team-MR      48.09      45.52        
 59 Berchansky, Michael B      9 Aquaflames-MR          49.00      46.00        
 60 Fedko, Denis              10 DSC-MR                 52.24      47.63        
 61 Sipp, John N              10 Agua Swim Team-MR      44.93      48.37        
 62 Rustamov, Ilya             9 DSC-MR                 51.00      48.86        
 63 Earley, Ryan C             8 OWA-MR                 47.86      49.82        
 64 Barayev, Isaac             8 Aquaflames-MR          53.52      52.91        
 65 Komet, Meir                9 Aquaflames-MR        1:00.99      54.89        
 66 Barayev, Jacob             6 Aquaflames-MR        1:04.99    1:15.67        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:08.49  ZQ
        1:11.59  JO
        1:21.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stolbovskiy, Michael      10 Shy/Seals-MR         1:12.26    1:08.85 JO     
                  32.80     1:08.85 (36.05)                                        
  2 Khanas, Yeroslav O        10 DSC-MR               1:09.60    1:12.12 SILV   
                  35.19     1:12.12 (36.93)                                        
  3 Barbosa, Kevin            10 Twisters-MR          1:15.56    1:12.20 SILV   
                  34.83     1:12.20 (37.37)                                        
  4 Brynin, Zeke M            10 Pace-MR              1:14.15    1:13.14 SILV   
                  35.01     1:13.14 (38.13)                                        
  5 Zezula, Mateusz            9 Twisters-MR          1:25.76    1:14.55 SILV   
                  36.03     1:14.55 (38.52)                                        
  6 Schwartz, Nes S           10 Agua Swim Team-MR    1:24.28    1:14.58 SILV   
                  35.09     1:14.58 (39.49)                                        
  7 Khrystenko, Anton          8 DSC-MR               1:16.00    1:17.05 SILV   
                  35.96     1:17.05 (41.09)                                        
  8 Awon, Saaior K            10 OWA-MR               1:18.41    1:17.24 SILV   
                  37.49     1:17.24 (39.75)                                        
  9 Ramirez, Richard A        10 Agua Swim Team-MR    1:15.86    1:17.90 SILV   
                  38.57     1:17.90 (39.33)                                        
 10 Pertsovsky, Kevin         10 Shy/Seals-MR         1:20.06    1:17.94 SILV   
                  35.79     1:17.94 (42.15)                                        
 11 Guo, Andrew               10 Twisters-MR          1:20.11    1:18.35 SILV   
                  37.87     1:18.35 (40.48)                                        
 12 Snyder, Andrew W           9 Pace-MR              1:16.44    1:18.39 SILV   
                  37.43     1:18.39 (40.96)                                        
 13 Kearney, Evan D            9 Pace-MR              1:17.61    1:18.95 SILV   
                  38.44     1:18.95 (40.51)                                        
 14 Abdelrahman, Baraa         9 Shy/Seals-MR         1:22.20    1:20.16 SILV   
                  36.39     1:20.16 (43.77)                                        
 15 Nunez, John               10 Agua Swim Team-MR    1:28.89    1:21.53        
                  39.28     1:21.53 (42.25)                                        
 16 Beil, Kevin A             10 OWA-MR               1:25.39    1:22.63        
                  39.79     1:22.63 (42.84)                                        
 17 Pokorne, Alex R           10 Pace-MR              1:22.32    1:23.78        
                  37.82     1:23.78 (45.96)                                        
 18 Earley, Sean P            10 OWA-MR               1:26.84    1:24.55        
                  41.65     1:24.55 (42.90)                                        
 19 Accurso, Grant J          10 OWA-MR               1:34.47    1:25.29        
                  39.53     1:25.29 (45.76)                                        
 20 Glukhman, Kevin           10 Shy/Seals-MR         1:24.77    1:25.83        
                  39.89     1:25.83 (45.94)                                        
 21 Chang, Kevin               8 Pace-MR              1:27.71    1:25.87        
                  42.81     1:25.87 (43.06)                                        
 22 Sevastopoulo, Marc        10 Agua Swim Team-MR    1:26.18    1:27.42        
                  41.37     1:27.42 (46.05)                                        
 23 Hillsberg, Andrew J       10 IA-MR                1:21.11    1:27.50        
                  40.06     1:27.50 (47.44)                                        
 24 Thompson, Ryan G          10 Pace-MR              1:25.08    1:27.77        
                  42.15     1:27.77 (45.62)                                        
 25 Mytskiv, Yuriy            10 DSC-MR               1:34.00    1:28.29        
                  40.45     1:28.29 (47.84)                                        
 26 Zebrowski, Jacub          10 Shy/Seals-MR         1:39.52    1:29.17        
                  41.30     1:29.17 (47.87)                                        
 27 Suh, Brian                 9 Agua Swim Team-MR    1:36.50    1:29.63        
                  42.41     1:29.63 (47.22)                                        
 28 Lomeyko, Konstantin        8 DSC-MR               1:18.00    1:30.40        
                  41.60     1:30.40 (48.80)                                        
 29 Beil, Conor M              8 OWA-MR               1:32.77    1:30.73        
                  43.43     1:30.73 (47.30)                                        
 30 John, Alex C               9 Pace-MR              1:32.92    1:30.90        
                  43.33     1:30.90 (47.57)                                        
 31 Gilligan, Joshua G         8 Agua Swim Team-MR    1:30.20    1:31.69        
                  42.38     1:31.69 (49.31)                                        
 32 Chernyshev, Yegor S        9 DSC-MR               1:42.00    1:31.73        
                  42.27     1:31.73 (49.46)                                        
 33 Delmore, Eric J           10 Farmingdale-MR       1:35.87    1:32.04        
                  44.33     1:32.04 (47.71)                                        
 34 Senken, Pierce             8 OWA-MR               1:30.43    1:32.64        
                  43.05     1:32.64 (49.59)                                        
 35 Pinkhasov, Edward         10 Twisters-MR          1:50.05    1:32.84        
                1:32.84         1:32.84 ( )                                        
 36 Massand, Dilin S           8 Agua Swim Team-MR    1:43.03    1:38.69        
                  45.33     1:38.69 (53.36)                                        
 37 Rustamov, Nikita          10 DSC-MR               1:25.00    1:38.84        
                  44.55     1:38.84 (54.29)                                        
 38 Feldmann, Axel S           9 Agua Swim Team-MR    1:36.00    1:40.35        
                  46.32     1:40.35 (54.03)                                        
 39 Lowell, Hugo               7 Agua Swim Team-MR    1:42.94    1:44.77        
                  49.12     1:44.77 (55.65)                                        
 40 Rustamov, Ilya             9 DSC-MR               1:48.00    1:45.55        
                  50.00     1:45.55 (55.55)                                        
 41 Chernobelsky, Michael      8 DSC-MR               1:44.00    1:46.30        
                  49.45     1:46.30 (56.85)                                        
 42 Walsh, Owen A              8 OWA-MR               1:57.21    1:46.35        
                  48.95     1:46.35 (57.40)                                        
 43 Talan, Matthew            10 Agua Swim Team-MR    1:49.69    1:50.48        
                  48.66   1:50.48 (1:01.82)                                        
 44 Fedko, Denis              10 DSC-MR               1:48.00    1:53.44        
                  50.59   1:53.44 (1:02.85)                                        
 -- Walsh, Gavin A            10 OWA-MR               1:25.79         DQ        
                  39.18          DQ (45.12)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:29.29  ZQ
        2:39.99  JO
        2:55.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosa, Jack M              10 IA-MR                2:21.62    2:24.27 ZQ     
                  32.91     1:10.33 (37.42)     1:48.24 (37.91)     2:24.27 (36.03)
  2 Uszynski, Arthur          10 Twisters-MR          2:32.90    2:24.84 ZQ     
                  31.81     1:09.19 (37.38)     1:48.15 (38.96)     2:24.84 (36.69)
  3 Stolbovskiy, Michael      10 Shy/Seals-MR              NT    2:35.40 JO     
                  33.97     1:14.93 (40.96)     1:56.26 (41.33)     2:35.40 (39.14)
  4 Chernukha, Leonid Y        8 DSC-MR                    NT    2:36.06 JO     
                  35.01     1:15.31 (40.30)     1:57.02 (41.71)     2:36.06 (39.04)
  5 Barbosa, Kevin            10 Twisters-MR          2:42.62    2:36.37 JO     
                1:56.82     2:36.55 (39.73)         2:36.37 ( )                    
  6 Khanas, Yeroslav O        10 DSC-MR                    NT    2:39.79 JO     
                  36.04     1:16.94 (40.90)   2:38.06 (1:21.12)      2:39.79 (1.73)
  7 Awon, Saaior K            10 OWA-MR               3:15.28    2:51.29 SILV   
  8 Gorinshteyn, Jonathan L    9 DSC-MR                    NT    2:51.33 SILV   
                  36.82     1:21.23 (44.41)     2:06.39 (45.16)     2:51.33 (44.94)
  9 Snyder, Andrew W           9 Pace-MR              2:54.40    2:51.90 SILV   
                  37.05     1:22.75 (45.70)     2:09.85 (47.10)     2:51.90 (42.05)
 10 Conway, Martin P          10 OWA-MR               3:15.06    2:52.97 SILV   
 11 Beil, Kevin A             10 OWA-MR               3:11.41    2:57.35        
 12 Lee, Tresten J             9 Pace-MR              3:05.26    2:59.88        
                  39.28     1:26.51 (47.23)     2:13.85 (47.34)     2:59.88 (46.03)
 13 Walsh, Gavin A            10 OWA-MR               3:23.57    3:05.34        
 14 Thompson, Ryan G          10 Pace-MR              3:04.31    3:05.57        
                2:18.54     3:05.57 (47.03)                                        
 15 Earley, Sean P            10 OWA-MR               3:33.00    3:06.48        
                  40.72     1:27.18 (46.46)     2:18.51 (51.33)     3:06.48 (47.97)
 16 Konstantinovskiy, Alen     9 Shy/Seals-MR              NT    3:06.96        
                  39.53     1:26.39 (46.86)     2:15.45 (49.06)     3:06.96 (51.51)
 17 Accurso, Grant J          10 OWA-MR               3:16.42    3:09.09        
 18 Glukhman, Kevin           10 Shy/Seals-MR              NT    3:14.09        
                  37.88     1:26.50 (48.62)     2:20.71 (54.21)     3:14.09 (53.38)
 19 Lomeyko, Konstantin        8 DSC-MR                    NT    3:17.55        
                  42.37     1:32.89 (50.52)     2:27.77 (54.88)     3:17.55 (49.78)
 20 Konovalov, Nicholas        9 Shy/Seals-MR              NT    3:18.44        
                  41.28     1:31.82 (50.54)     2:24.76 (52.94)     3:18.44 (53.68)
 21 Beil, Conor M              8 OWA-MR               3:32.23    3:19.25        
                  44.49     1:35.21 (50.72)     2:27.08 (51.87)     3:19.25 (52.17)
 22 Chernyshev, Yegor S        9 DSC-MR                    NT    3:21.33        
                  43.72     1:35.20 (51.48)     2:28.52 (53.32)     3:21.33 (52.81)
 23 Mytskiv, Yuriy            10 DSC-MR                    NT    3:22.17        
                  41.85     1:34.14 (52.29)     2:29.89 (55.75)     3:22.17 (52.28)
 24 Rustamov, Nikita          10 DSC-MR                    NT    3:29.59        
                  46.08     1:39.51 (53.43)     2:34.92 (55.41)     3:29.59 (54.67)
 25 Balabin, Mikhail           9 Shy/Seals-MR              NT    3:46.38        
                  45.33   1:45.96 (1:00.63)   2:46.94 (1:00.98)     3:46.38 (59.44)
 26 Rustamov, Ilya             9 DSC-MR                    NT    3:47.98        
                  49.40   2:50.50 (2:01.10)     3:47.98 (57.48)                    
 27 Fedko, Denis              10 DSC-MR                    NT    4:01.95        
                  48.09   1:51.80 (1:03.71)   2:55.78 (1:03.98)   4:01.95 (1:06.17)
 28 Laitman, Michael H         6 Pace-MR                   NT    4:41.70        
                1:02.23   2:14.87 (1:12.64)   4:41.70 (2:26.83)                    
 -- Kunze, Aidan J             9 NYCC-MR              3:07.08         DQ        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          36.39  ZQ
          37.99  JO
          44.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Uszynski, Arthur          10 Twisters-MR            36.29      35.25 ZQ     
  2 Chernukha, Leonid Y        8 DSC-MR                 38.57      36.61 JO     
  3 Abdelrahman, Baraa         9 Shy/Seals-MR           42.71      37.98 JO     
  4 Barbosa, Kevin            10 Twisters-MR            39.72      38.50 SILV   
  5 Khanas, Yeroslav O        10 DSC-MR                 43.00      40.25 SILV   
  6 Verini, Michael T          9 Pace-MR                43.76      40.33 SILV   
  7 Konstantinovskiy, Alen     9 Shy/Seals-MR           44.16      41.26 SILV   
  8 Guo, Andrew               10 Twisters-MR            41.60      41.50 SILV   
  9 Chang, Kevin               8 Pace-MR                42.90      41.85 SILV   
 10 Walsh, Gavin A            10 OWA-MR                 41.56      42.15 SILV   
 11 Schwartz, Nes S           10 Agua Swim Team-MR      37.34      42.28 SILV   
 12 Cornwallis, Robert A      10 Twisters-MR            42.00      42.89 SILV   
 13 Gupta, Shashank           10 Farmingdale-MR         46.60      43.32 SILV   
 14 Kearney, Evan D            9 Pace-MR                41.19      43.36 SILV   
 15 Lomeyko, Konstantin        8 DSC-MR                 46.32      44.21 SILV   
 16 Gorinshteyn, Jonathan L    9 DSC-MR                 45.13      44.59        
 17 Levandoski, Jarret O      10 IA-MR                  45.49      44.74        
 18 Beil, Conor M              8 OWA-MR                 47.79      44.76        
 19 Wong, Eric                 9 Shy/Seals-MR           48.25      45.63        
 20 Karagulian, Leon           9 Aquaflames-MR          49.99      46.52        
 21 Rebeyev, Eliran           10 Aquaflames-MR          53.33      47.48        
 22 Usvyat, Daniel A           8 Aquaflames-MR          48.52      47.78        
 23 YU, Dominic                9 Twisters-MR            46.12      47.97        
 24 Zuppone, Michael L         8 Agua Swim Team-MR      46.24      48.25        
 25 Hillsberg, Andrew J       10 IA-MR                  45.45      48.37        
 26 Walsh, Owen A              8 OWA-MR                 49.39      49.55        
 27 Chernyshev, Yegor S        9 DSC-MR                 51.36      50.33        
 28 Eliav, Nathaniel           9 Aquaflames-MR          53.32      50.36        
 29 Matatov, Richard           9 Aquaflames-MR          51.98      50.74        
 30 Berchansky, Michael B      9 Aquaflames-MR          50.71      50.77        
 31 Thompson, Ryan G          10 Pace-MR                47.64      52.29        
 32 Barayev, Isaac             8 Aquaflames-MR          57.05      52.95        
 33 Gahan, Owen J              8 IA-MR                  49.16      54.15        
 34 Feldmann, Axel S           9 Agua Swim Team-MR      51.12      54.73        
 35 Fedko, Denis              10 DSC-MR                 55.05      55.19        
 36 Masrour, Samir B          10 IA-MR                  47.03      55.78        
 37 Chernobelsky, Michael      8 DSC-MR                    NT      57.18        
 38 Zykov, Erik                9 DSC-MR                    NT      57.99        
 39 Eliav, Samuel              7 Aquaflames-MR          57.18      59.09        
 40 Barayev, Jacob             6 Aquaflames-MR        1:06.88    1:09.77        
 -- Rustamov, Nikita          10 DSC-MR               1:00.70         DQ        
 -- Rustamov, Ilya             9 DSC-MR               1:05.25         DQ        
 -- Sipp, John N              10 Agua Swim Team-MR      53.45         DQ        
 -- Sharkey, Sam R             9 IA-MR                  47.26         DQ        
 -- Lowell, Hugo               7 Agua Swim Team-MR      52.78         DQ        
 -- Suh, Brian                 9 Agua Swim Team-MR      50.92         DQ        
 -- Khrystenko, Anton          8 DSC-MR                 42.39         DQ        
 -- Earley, Sean P            10 OWA-MR                 45.59         DQ        
 -- Mytskiv, Yuriy            10 DSC-MR                    NT         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:17.89  ZQ
        1:22.19  JO
        1:40.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Uszynski, Arthur          10 Twisters-MR          1:16.92    1:14.46 ZQ     
                  36.05     1:14.46 (38.41)                                        
  2 Barbosa, Kevin            10 Twisters-MR          1:24.52    1:22.77 SILV   
                1:23.14         1:22.77 ( )                                        
  3 Brynin, Zeke M            10 Pace-MR              1:27.06    1:23.85 SILV   
                  40.50     1:23.85 (43.35)                                        
  4 Pertsovsky, Kevin         10 Shy/Seals-MR         1:33.95    1:26.76 SILV   
                  41.77     1:26.76 (44.99)                                        
  5 Schwartz, Nes S           10 Agua Swim Team-MR    1:31.39    1:28.61 SILV   
                  43.05     1:28.61 (45.56)                                        
  6 Walsh, Gavin A            10 OWA-MR               1:27.48    1:29.14 SILV   
                  43.54     1:29.14 (45.60)                                        
  7 Awon, Saaior K            10 OWA-MR               1:39.63    1:30.84 SILV   
                  45.54     1:30.84 (45.30)                                        
  8 Snyder, Andrew W           9 Pace-MR              1:30.94    1:32.46 SILV   
                  46.54     1:32.46 (45.92)                                        
  9 Sevastopoulo, Marc        10 Agua Swim Team-MR    1:43.57    1:33.15 SILV   
                  43.94     1:33.15 (49.21)                                        
 10 Glukhman, Kevin           10 Shy/Seals-MR              NT    1:33.99 SILV   
                  44.26     1:33.99 (49.73)                                        
 11 Beil, Conor M              8 OWA-MR               1:49.40    1:36.98 SILV   
                  47.35     1:36.98 (49.63)                                        
 12 Senken, Pierce             8 OWA-MR               1:36.71    1:40.21        
                  47.93     1:40.21 (52.28)                                        
 13 Accurso, Grant J          10 OWA-MR               1:47.23    1:40.63        
                  50.33     1:40.63 (50.30)                                        
 14 Earley, Sean P            10 OWA-MR               1:52.00    1:42.43        
                1:42.43         1:42.43 ( )                                        
 15 Zuppone, Michael L         8 Agua Swim Team-MR    1:52.45    1:47.18        
                  50.00     1:47.18 (57.18)                                        
 16 Gilligan, Joshua G         8 Agua Swim Team-MR    1:56.78    1:49.10        
                  52.53     1:49.10 (56.57)                                        
 17 Walsh, Owen A              8 OWA-MR               2:02.81    1:52.79        
                  52.55   1:52.79 (1:00.24)                                        
 18 Masrour, Samir B          10 IA-MR                1:50.61    2:00.58        
                  56.78   2:00.58 (1:03.80)                                        
 19 Rustamov, Nikita          10 DSC-MR               1:58.00    2:07.08        
                1:03.33   2:07.08 (1:03.75)                                        
 20 Earley, Ryan C             8 OWA-MR               2:15.00    2:07.89        
                1:01.45   2:07.89 (1:06.44)                                        
 -- Fedko, Richard             8 DSC-MR               1:52.00         DQ        
                  54.10          DQ (54.68)                                        
 -- Sipp, John N              10 Agua Swim Team-MR    2:02.54         DQ        
                  58.65        DQ (1:00.54)                                        
 -- Gahan, Owen J              8 IA-MR                1:51.11         DQ        
                  57.82        DQ (1:03.75)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Uszynski, Arthur          10 Twisters-MR          2:52.00    2:42.77        
                  38.22     1:19.26 (41.04)     2:02.35 (43.09)     2:42.77 (40.42)
  2 Guo, Andrew               10 Twisters-MR          3:10.00    2:59.69        
                  42.35     1:28.54 (46.19)     2:14.86 (46.32)     2:59.69 (44.83)
  3 Walsh, Gavin A            10 OWA-MR               3:45.00    3:13.89        
                  45.86     1:35.32 (49.46)     2:25.94 (50.62)     3:13.89 (47.95)
  4 Konstantinovskiy, Alen     9 Shy/Seals-MR              NT    3:19.20        
                  45.70   3:19.20 (2:33.50)                                        
  5 Lee, Tresten J             9 Pace-MR              3:45.00    3:22.19        
                  48.39     1:41.07 (52.68)   3:22.19 (1:41.12)         3:22.19 ( )
  6 Beil, Kevin A             10 OWA-MR               3:56.00    3:35.49        
                  50.64     1:45.36 (54.72)   3:35.49 (1:50.13)                    
  7 Balabin, Mikhail           9 Shy/Seals-MR              NT    3:45.96        
                  49.92     1:49.50 (59.58)     2:46.77 (57.27)     3:45.96 (59.19)
 -- Conway, Martin P          10 OWA-MR               3:45.00         DQ        
                  48.95   2:35.09 (1:46.14)          DQ (53.67)                    
 -- Earley, Sean P            10 OWA-MR               3:49.00         DQ        
                  51.08     1:44.43 (53.35)     2:42.72 (58.29)          DQ (51.99)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          42.09  ZQ
          43.99  JO
          50.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chernukha, Leonid Y        8 DSC-MR                 43.42      43.93 JO     
  2 Gorinshteyn, Jonathan L    9 DSC-MR                 45.00      46.53 SILV   
  3 Cornwallis, Robert A      10 Twisters-MR            48.00      46.82 SILV   
  4 Accurso, Grant J          10 OWA-MR                 47.33      47.05 SILV   
  5 Guo, Andrew               10 Twisters-MR            47.03      47.57 SILV   
  6 Zezula, Mateusz            9 Twisters-MR            50.61      47.66 SILV   
  7 Verini, Michael T          9 Pace-MR                48.92      48.10 SILV   
  8 Sevastopoulo, Marc        10 Agua Swim Team-MR      51.03      48.27 SILV   
  9 Beil, Kevin A             10 OWA-MR                 48.77      48.48 SILV   
 10 Sipp, John N              10 Agua Swim Team-MR      50.52      49.51 SILV   
 11 Ramirez, Richard A        10 Agua Swim Team-MR      48.59      50.56        
 12 Feldmann, Axel S           9 Agua Swim Team-MR      50.64      50.57        
 13 Thompson, Ryan G          10 Pace-MR                52.89      50.85        
 14 Pinkhasov, Edward         10 Twisters-MR            57.99      51.66        
 15 Konstantinovskiy, Alen     9 Shy/Seals-MR         1:00.10      52.11        
 16 YU, Dominic                9 Twisters-MR            57.90      52.30        
 17 Kearney, Evan D            9 Pace-MR                51.28      52.60        
 18 Suh, Brian                 9 Agua Swim Team-MR      53.95      52.76        
 19 Pokorne, Alex R           10 Pace-MR                52.26      53.12        
 20 Mytskiv, Yuriy            10 DSC-MR                    NT      55.69        
 21 Gilligan, Joshua G         8 Agua Swim Team-MR      57.89      55.77        
 21 Wong, Eric                 9 Shy/Seals-MR              NT      55.77        
 23 Barayev, Isaac             8 Aquaflames-MR        1:02.99      56.64        
 24 Talan, Matthew            10 Agua Swim Team-MR      56.44      56.86        
 24 Zykov, Erik                9 DSC-MR                    NT      56.86        
 26 Massand, Dilin S           8 Agua Swim Team-MR      55.31      57.34        
 27 Rebeyev, Eliran           10 Aquaflames-MR          58.95      59.30        
 28 Chernyshev, Yegor S        9 DSC-MR               1:03.00      59.85        
 29 Eliav, Samuel              7 Aquaflames-MR        1:02.89    1:05.41        
 30 Zuppone, Michael L         8 Agua Swim Team-MR    1:09.89    1:06.88        
 31 Rustamov, Ilya             9 DSC-MR               1:10.00    1:14.93        
 -- Fedko, Denis              10 DSC-MR               1:20.70         DQ        
 -- Fedko, Richard             8 DSC-MR                 58.72         DQ        
 -- Rustamov, Nikita          10 DSC-MR               1:02.00         DQ        
 -- Chernobelsky, Michael      8 DSC-MR               1:13.03         DQ        
 -- Earley, Ryan C             8 OWA-MR               1:12.00         DQ        
 -- Lowell, Hugo               7 Agua Swim Team-MR      55.26         DQ        
 -- Walsh, Owen A              8 OWA-MR               1:05.00         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:31.39  ZQ
        1:35.99  JO
        1:51.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chernukha, Leonid Y        8 DSC-MR               1:38.00    1:37.04 SILV   
                  47.14     1:37.04 (49.90)                                        
  2 Barbarovich, Allen        10 Shy/Seals-MR         1:45.99    1:42.37 SILV   
                  47.78     1:42.37 (54.59)                                        
  3 Awon, Saaior K            10 OWA-MR               1:42.10    1:42.41 SILV   
                  48.46     1:42.41 (53.95)                                        
  4 John, Alex C               9 Pace-MR              1:47.81    1:43.66 SILV   
                  49.04     1:43.66 (54.62)                                        
  5 Glukhman, Kevin           10 Shy/Seals-MR         1:47.58    1:44.10 SILV   
                  49.02     1:44.10 (55.08)                                        
  6 Snyder, Andrew W           9 Pace-MR                   NT    1:44.19 SILV   
                  47.95     1:44.19 (56.24)                                        
  7 Abdelrahman, Baraa         9 Shy/Seals-MR         1:57.83    1:47.02 SILV   
                  50.63     1:47.02 (56.39)                                        
  8 Barbosa, Kevin            10 Twisters-MR          1:45.21    1:47.07 SILV   
                  50.73     1:47.07 (56.34)                                        
  9 Ramirez, Richard A        10 Agua Swim Team-MR    1:46.47    1:47.69 SILV   
                  50.44     1:47.69 (57.25)                                        
 10 Nunez, John               10 Agua Swim Team-MR    1:58.70    1:50.85 SILV   
                  52.73     1:50.85 (58.12)                                        
 11 YU, Dominic                9 Twisters-MR          1:56.00    1:52.11        
                  53.05     1:52.11 (59.06)                                        
 12 Feldmann, Axel S           9 Agua Swim Team-MR    1:48.67    1:53.76        
                  52.21   1:53.76 (1:01.55)                                        
 13 Massand, Dilin S           8 Agua Swim Team-MR    2:01.15    1:58.15        
                  56.20   1:58.15 (1:01.95)                                        
 14 Lowell, Hugo               7 Agua Swim Team-MR    1:54.06    2:00.32        
                  56.65   2:00.32 (1:03.67)                                        
 15 Senken, Pierce             8 OWA-MR               1:58.80    2:01.50        
                  58.99   2:01.50 (1:02.51)                                        
 -- Uszynski, Arthur          10 Twisters-MR          1:41.00         DQ        
                  42.61          DQ (47.21)                                        
 -- Sipp, John N              10 Agua Swim Team-MR    1:54.98         DQ        
                  52.29          DQ (59.21)                                        
 -- Talan, Matthew            10 Agua Swim Team-MR    2:05.67         DQ        
                1:00.27                                                            
 -- Rustamov, Ilya             9 DSC-MR               2:25.00         DQ        
                1:18.70                                                            
 
Boys 10 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Uszynski, Arthur          10 Twisters-MR          3:20.00    3:09.63        
                  43.49     1:32.54 (49.05)     2:21.39 (48.85)     3:09.63 (48.24)
  2 Rosa, Jack M              10 IA-MR                3:30.11    3:14.89        
                  44.49     1:34.07 (49.58)     2:25.11 (51.04)     3:14.89 (49.78)
  3 Stolbovskiy, Michael      10 Shy/Seals-MR              NT    3:18.33        
                  43.67     1:36.46 (52.79)     2:28.33 (51.87)     3:18.33 (50.00)
  4 Guo, Andrew               10 Twisters-MR          3:33.00    3:26.53        
                  48.25     1:41.28 (53.03)     2:34.80 (53.52)     3:26.53 (51.73)
  5 Awon, Saaior K            10 OWA-MR               3:50.00    3:40.36        
                  48.61     1:45.08 (56.47)     2:43.94 (58.86)     3:40.36 (56.42)
  6 Gorinshteyn, Jonathan L    9 DSC-MR                    NT    3:40.40        
                  49.59     1:45.20 (55.61)     2:42.60 (57.40)     3:40.40 (57.80)
  7 Accurso, Grant J          10 OWA-MR               3:55.00    3:42.63        
                  51.10     1:49.05 (57.95)     2:48.07 (59.02)     3:42.63 (54.56)
  8 Glukhman, Kevin           10 Shy/Seals-MR              NT    3:51.44        
                  49.07     1:46.82 (57.75)   2:49.16 (1:02.34)   3:51.44 (1:02.28)
  9 Konovalov, Nicholas        9 Shy/Seals-MR              NT    4:06.85        
                  56.97   2:00.72 (1:03.75)   3:03.68 (1:02.96)   4:06.85 (1:03.17)
 10 Senken, Pierce             8 OWA-MR               4:00.00    4:12.45        
                  56.56   2:00.60 (1:04.04)   3:06.67 (1:06.07)   4:12.45 (1:05.78)
 11 Mytskiv, Yuriy            10 DSC-MR                    NT    4:14.86        
                  55.70   2:02.95 (1:07.25)   3:09.88 (1:06.93)   4:14.86 (1:04.98)
 12 Thompson, Ryan G          10 Pace-MR              3:45.00    4:34.59        
                1:01.45   2:13.52 (1:12.07)   3:24.87 (1:11.35)   4:34.59 (1:09.72)
 13 Rustamov, Ilya             9 DSC-MR                    NT    5:29.36        
                1:17.07   2:40.77 (1:23.70)   4:06.56 (1:25.79)   5:29.36 (1:22.80)
 -- Chernyshev, Yegor S        9 DSC-MR                    NT         DQ        
                  55.92   1:59.79 (1:03.87)   3:02.67 (1:02.88)        DQ (1:02.04)
 -- Rustamov, Nikita          10 DSC-MR                    NT         DQ        
                1:19.70   2:43.06 (1:23.36)   4:11.92 (1:28.86)        DQ (1:19.22)
 -- Fedko, Denis              10 DSC-MR                    NT         DQ        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          35.19  ZQ
          36.79  JO
          45.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stolbovskiy, Michael      10 Shy/Seals-MR           37.20      35.16 ZQ     
  2 Chernukha, Leonid Y        8 DSC-MR                 37.10      35.32 JO     
  3 Brynin, Zeke M            10 Pace-MR                38.09      37.63 SILV   
  4 Barbarovich, Allen        10 Shy/Seals-MR           37.93      38.24 SILV   
  5 Khanas, Yeroslav O        10 DSC-MR                 38.78      38.76 SILV   
  6 Khrystenko, Anton          8 DSC-MR                 42.62      40.04 SILV   
  7 Verini, Michael T          9 Pace-MR                40.45      40.59 SILV   
  8 Gorinshteyn, Jonathan L    9 DSC-MR                 40.00      41.08 SILV   
  9 Guo, Andrew               10 Twisters-MR            43.18      42.15 SILV   
 10 Pertsovsky, Kevin         10 Shy/Seals-MR           44.32      42.36 SILV   
 11 Awon, Saaior K            10 OWA-MR                 42.38      43.45 SILV   
 12 Gupta, Shashank           10 Farmingdale-MR         47.11      43.75 SILV   
 13 Zebrowski, Jacub          10 Shy/Seals-MR           55.20      44.27 SILV   
 14 Beil, Kevin A             10 OWA-MR                 51.15      44.30 SILV   
 15 Lomeyko, Konstantin        8 DSC-MR                 45.78      45.29 SILV   
 16 Snyder, Andrew W           9 Pace-MR                43.82      46.27        
 17 Nunez, John               10 Agua Swim Team-MR      46.69      46.57        
 18 Cornwallis, Robert A      10 Twisters-MR            44.00      47.04        
 19 Pokorne, Alex R           10 Pace-MR                46.13      47.56        
 20 Zuppone, Michael L         8 Agua Swim Team-MR      50.76      49.01        
 21 Pinkhasov, Edward         10 Twisters-MR            50.00      50.48        
 22 Earley, Sean P            10 OWA-MR                 47.04      50.92        
 23 Gilligan, Joshua G         8 Agua Swim Team-MR      55.43      51.82        
 24 Hillsberg, Andrew J       10 IA-MR                  48.01      51.97        
 25 Sharkey, Sam R             9 IA-MR                  48.89      53.13        
 26 Massand, Dilin S           8 Agua Swim Team-MR    1:07.49      53.38        
 27 Suh, Brian                 9 Agua Swim Team-MR      49.68      54.20        
 28 Beil, Conor M              8 OWA-MR               1:06.55      54.31        
 29 Senken, Pierce             8 OWA-MR                 55.35      57.27        
 -- Levandoski, Jarret O      10 IA-MR                  41.01         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:21.99  ZQ
        1:29.99  JO
        1:40.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barbosa, Kevin            10 Twisters-MR          1:33.60    1:22.62 JO     
                  37.92     1:22.62 (44.70)                                        
  2 Chernukha, Leonid Y        8 DSC-MR               1:43.41    1:23.50 JO     
                  36.73     1:23.50 (46.77)                                        
  3 Khanas, Yeroslav O        10 DSC-MR                    NT    1:24.64 JO     
                  40.47     1:24.64 (44.17)                                        
  4 Khrystenko, Anton          8 DSC-MR                    NT    1:35.87 SILV   
                  41.95     1:35.87 (53.92)                                        
  5 Gorinshteyn, Jonathan L    9 DSC-MR                    NT    1:37.68 SILV   
                  44.31     1:37.68 (53.37)                                        
  6 Lomeyko, Konstantin        8 DSC-MR                    NT    1:42.34        
                  47.32     1:42.34 (55.02)                                        
  7 Konstantinovskiy, Alen     9 Shy/Seals-MR              NT    1:52.87        
                  47.01   1:52.87 (1:05.86)                                        
  8 Earley, Sean P            10 OWA-MR               2:05.00    1:55.01        
                  51.30   1:55.01 (1:03.71)                                        
 -- Balabin, Mikhail           9 Shy/Seals-MR              NT         DQ        
                  57.17        DQ (1:17.01)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        1:18.19  ZQ
        1:21.99  JO
        1:31.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stolbovskiy, Michael      10 Shy/Seals-MR         1:20.00    1:19.58 JO     
                  36.28     1:19.58 (43.30)                                        
  2 Khanas, Yeroslav O        10 DSC-MR               1:24.00    1:27.30 SILV   
                  39.45     1:27.30 (47.85)                                        
  3 Schwartz, Nes S           10 Agua Swim Team-MR         NT    1:27.36 SILV   
  4 Pertsovsky, Kevin         10 Shy/Seals-MR         1:22.00    1:29.62 SILV   
                  40.80     1:29.62 (48.82)                                        
  5 Glukhman, Kevin           10 Shy/Seals-MR         1:32.00    1:31.21 SILV   
                  41.84     1:31.21 (49.37)                                        
  6 Abdelrahman, Baraa         9 Shy/Seals-MR              NT    1:31.58 SILV   
                  42.35     1:31.58 (49.23)                                        
  7 Gorinshteyn, Jonathan L    9 DSC-MR               1:26.00    1:31.59 SILV   
                  43.22     1:31.59 (48.37)                                        
  8 Ramirez, Richard A        10 Agua Swim Team-MR         NT    1:32.35        
                  43.76     1:32.35 (48.59)                                        
  9 Barbarovich, Allen        10 Shy/Seals-MR         1:30.00    1:32.77        
                  43.46     1:32.77 (49.31)                                        
 10 Beil, Kevin A             10 OWA-MR               1:38.56    1:34.02        
                  47.31     1:34.02 (46.71)                                        
 11 Sevastopoulo, Marc        10 Agua Swim Team-MR         NT    1:34.18        
                  45.46     1:34.18 (48.72)                                        
 12 Konstantinovskiy, Alen     9 Shy/Seals-MR         1:40.00    1:35.19        
                  43.08     1:35.19 (52.11)                                        
 13 Nunez, John               10 Agua Swim Team-MR         NT    1:36.89        
                  47.33     1:36.89 (49.56)                                        
 14 Zebrowski, Jacub          10 Shy/Seals-MR              NT    1:38.64        
                  44.12     1:38.64 (54.52)                                        
 15 Walsh, Gavin A            10 OWA-MR               1:49.78    1:38.92        
                  45.43     1:38.92 (53.49)                                        
 16 Mytskiv, Yuriy            10 DSC-MR               1:42.00    1:46.06        
                  50.90     1:46.06 (55.16)                                        
 17 Wong, Eric                 9 Shy/Seals-MR         1:45.00    1:49.63        
                  48.60   1:49.63 (1:01.03)                                        
 18 Earley, Ryan C             8 OWA-MR               2:15.00    2:15.16        
                1:03.14   2:15.16 (1:12.02)                                        
 19 Talan, Matthew            10 Agua Swim Team-MR         NT    2:18.49        
                1:11.50   2:18.49 (1:06.99)                                        
 -- Walsh, Owen A              8 OWA-MR               2:14.00         DQ        
                  57.13        DQ (1:10.29)                                        
 -- Lomeyko, Konstantin        8 DSC-MR               1:32.00         DQ        
                  45.41          DQ (54.66)                                        
 -- Khrystenko, Anton          8 DSC-MR               1:28.00         DQ        
                  41.82                                                            
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
        2:51.69  ZQ
        2:59.99  JO
        3:19.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosa, Jack M              10 IA-MR                2:48.66    2:50.50 ZQ     
                  38.80     1:21.46 (42.66)     2:13.09 (51.63)     2:50.50 (37.41)
  2 Stolbovskiy, Michael      10 Shy/Seals-MR         3:21.34    2:58.15 JO     
                  38.21     1:24.02 (45.81)     2:18.49 (54.47)     2:58.15 (39.66)
  3 Barbosa, Kevin            10 Twisters-MR          3:19.50    2:59.30 JO     
                  38.87     1:24.29 (45.42)     2:21.84 (57.55)     2:59.30 (37.46)
  4 Snyder, Andrew W           9 Pace-MR              3:21.10    3:09.03 SILV   
                  46.59     1:34.61 (48.02)     2:28.27 (53.66)     3:09.03 (40.76)
  5 Guo, Andrew               10 Twisters-MR          3:14.31    3:09.22 SILV   
                  46.74     1:33.23 (46.49)     2:26.68 (53.45)     3:09.22 (42.54)
  6 Awon, Saaior K            10 OWA-MR               3:45.00    3:19.52 SILV   
                  45.89     1:37.98 (52.09)     2:37.93 (59.95)     3:19.52 (41.59)
  7 Beil, Kevin A             10 OWA-MR               3:50.00    3:22.60        
                  48.62     1:41.64 (53.02)     2:37.78 (56.14)     3:22.60 (44.82)
  8 Conway, Martin P          10 OWA-MR               4:20.11    3:29.92        
                  46.60     1:40.30 (53.70)   2:46.05 (1:05.75)     3:29.92 (43.87)
  9 Earley, Sean P            10 OWA-MR               4:00.00    3:32.43        
                  51.65     1:44.09 (52.44)   2:45.33 (1:01.24)     3:32.43 (47.10)
 10 Walsh, Gavin A            10 OWA-MR               4:00.00    3:34.69        
                  56.36     1:44.50 (48.14)   2:48.14 (1:03.64)     3:34.69 (46.55)
 11 Senken, Pierce             8 OWA-MR               3:46.00    3:52.20        
                1:00.45     1:53.71 (53.26)   3:00.65 (1:06.94)     3:52.20 (51.55)
 -- Glukhman, Kevin           10 Shy/Seals-MR              NT         DQ        
                  42.90     1:30.84 (47.94)   2:31.14 (1:00.30)          DQ (51.78)
 -- Konovalov, Nicholas        9 Shy/Seals-MR              NT         DQ        
                  52.34     1:41.57 (49.23)   2:47.07 (1:05.50)          DQ (48.53)
 -- Accurso, Grant J          10 OWA-MR               3:50.00         DQ        
                  56.25     1:52.42 (56.17)     2:52.28 (59.86)          DQ (49.15)
 -- Beil, Conor M              8 OWA-MR               4:00.00         DQ        
                1:00.79     1:54.44 (53.65)   3:03.05 (1:08.61)          DQ (53.25)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          23.59  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flanagan, Luke W          17 OWA-MR                 23.33      23.35 METS   
  2 Cerra, Nicholas           15 OWA-MR                 23.00      23.61        
  3 Staszewski, Alec L        16 OWA-MR                 23.77      24.15        
  4 Williamson, John M        31 Nyac-MR                23.50      24.27        
  5 Graves, Nathaniel G       15 Pace-MR                24.24      24.35        
  6 Accarino, Gregory J       16 Pace-MR                24.49      24.37        
  7 Lee, John                 16 DSC-MR                 23.90      24.43        
  8 Pope, Ryan P              17 Pace-MR                24.67      24.68        
  9 Brown, Keron C            15 Pace-MR                25.36      24.71        
 10 Lee, Joe                  15 DSC-MR                 23.70      24.80        
 11 Poblador, Jason G         15 OWA-MR                 24.78      25.07        
 12 Boland, Dan M             17 Farmingdale-MR         24.59      25.10        
 13 Hillsberg, Matthew K      14 IA-MR                  25.83      25.15        
 14 Ching, Brian G            16 Twisters-MR            25.27      25.29        
 15 Barbosa, Larry S          13 Twisters-MR            25.59      25.39        
 16 Accarino, John J          14 Pace-MR                25.29      25.42        
 17 Ochakovsky, Michael       16 OWA-MR                 26.47      25.49        
 18 Wadolowski, Thomas        13 Twisters-MR            25.64      25.54        
 19 Doh, Christopher J        15 Pace-MR                26.41      25.55        
 20 Spierer, Josh A           14 IA-MR                  25.47      25.67        
 21 Irwin, Bobby J            17 IA-MR                  26.86      25.74        
 22 Smith, Tavy O             14 Pace-MR                26.47      25.91        
 23 Wilson, Ryan M            15 Pace-MR                26.21      25.98        
 24 Fountain, Greg J          13 IA-MR                  26.38      26.02        
 25 Ochakovsky, Shawn         16 OWA-MR                 26.90      26.08        
 26 Russo, Cameron J          14 OWA-MR                 26.67      26.11        
 27 Mariano, Collin J         15 Pace-MR                26.13      26.39        
 28 Bernacchia, Matthew J     14 Pace-MR                25.48      26.43        
 29 Man, Tyler S              15 OWA-MR                 26.87      26.54        
 29 Mack, Joseph E            22 Nyac-MR                29.00      26.54        
 31 Mariano, Cameron E        17 Pace-MR                26.62      26.55        
 32 Domagala, Michael         11 Twisters-MR            26.57      26.67        
 32 McAllister, Dylan G       12 IA-MR                  27.72      26.67        
 34 Weaver, Chris R           13 IA-MR                  27.36      26.68        
 35 Walsh, Nick M             15 IA-MR                  28.10      26.87        
 36 Wu, Kevin W               14 OWA-MR                 27.45      26.92        
 37 Drago, Adam N             14 IA-MR                  28.28      27.11        
 37 Santa-Donato, Nicholas    15 Pace-MR                27.83      27.11        
 39 Wolin, Seth A             14 Pace-MR                27.70      27.14        
 40 Dervisevic, Alen          11 Twisters-MR            27.00      27.31        
 41 Halbohn, Kyle W           14 IA-MR                  27.19      27.41        
 42 Holtzman, Scott J         13 OWA-MR                 28.06      27.47        
 43 Brynin, Max B             14 Pace-MR                28.41      27.66        
 44 Musheyev, Benjamin        15 Aquaflames-MR          28.01      28.08        
 45 Mercurio, Joseph          11 Twisters-MR            27.36      28.19        
 46 Sullivan, Chris R         14 Farmingdale-MR         27.77      28.30        
 47 Mirman, Igal              15 Aquaflames-MR          28.23      28.84        
 48 Mechanic, Dylan H         12 Pace-MR                30.97      29.50        
 49 Kelkar, Ashwin D          12 OWA-MR                 28.14      29.56        
 50 Ray, Joe J                13 IA-MR                  29.58      29.57        
 51 Coleman, Gregory M        12 IA-MR                  29.86      29.86        
 52 Cho, Justin J             11 Pace-MR                29.39      29.90        
 53 Manton, Bill M            12 Farmingdale-MR         30.60      30.02        
 54 Moon, Jay                 11 Twisters-MR            30.81      30.28        
 55 Capuco, Justin A          28 Nyac-MR                29.01      30.30        
 56 Dong, Richard             11 Twisters-MR            29.95      30.39        
 56 Sack, Danny C             13 OWA-MR                 29.79      30.39        
 58 Elwyn, Chandler D         11 Pace-MR                30.17      30.62        
 59 Carman, Greg W            13 Farmingdale-MR         32.91      30.68        
 60 Spade, Gabriel M          14 Pace-MR                30.45      30.74        
 60 Burke, Christopher M      12 OWA-MR                 31.57      30.74        
 62 Fletcher, Henry R         12 Pace-MR                30.64      30.82        
 63 Caracciolo, Vincent N     13 Farmingdale-MR         31.41      30.97        
 64 Nelson, Elliot A          11 NYCC-MR                30.95      31.03        
 65 Ketcham, Justin           13 IA-MR                  31.91      31.12        
 66 Siegel, Nicholas          13 Pace-MR                31.08      31.13        
 67 Bekker, Allen             13 DSC-MR                 29.80      31.45        
 68 Nisbet, Daniel A          11 Pace-MR                31.03      31.57        
 69 Sharkey, Andrew P         11 IA-MR                  32.41      32.37        
 70 McDanel, Michael A        13 Farmingdale-MR         32.64      32.56        
 71 Abramov, Yuriy            15 Aquaflames-MR          34.09      32.76        
 72 Harrison, Kieran T        12 IA-MR                  33.43      32.80        
 73 Zemskov, Kirill I         15 Aquaflames-MR          28.58      32.82        
 74 Beil, Ryan C              12 OWA-MR                 37.47      32.83        
 75 Low, Derek                11 NYCC-MR                29.92      33.74        
 76 Siegel, Rory              11 Pace-MR                33.52      33.77        
 77 Breland, Zachary          11 Aquaflames-MR          38.83      35.03        
 78 Skoglund, Jacob M         11 OWA-MR                 35.07      35.10        
 79 Moore, Christopher J      11 Farmingdale-MR         42.50      36.07        
 80 Poblador, John M          11 OWA-MR                 37.19      36.36        
 81 Dazzo, Andrew J           11 IA-MR                  34.43      37.94        
 82 Driscoll, Liam C          11 IA-MR                  32.16      38.43        
 83 Rini, Brian D             12 IA-MR                  37.63      38.83        
 84 Dimarzo, Phillip N        12 NYCC-MR                32.00      38.84        
 85 Simms, Daniel S           12 NYCC-MR                39.00      40.71        
 86 Ljeskovac, Nicholas       11 Aquaflames-MR          52.00      45.41        
 87 Pearce, Walter            11 Pace-MR                42.07      45.79        
 88 Wadhera, Sidhant          11 OWA-MR                 45.00      51.53        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:51.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fillingham, Yale A        23 Nyac-MR              1:51.00    1:50.03 METS   
                  25.19       53.02 (27.83)     1:21.24 (28.22)     1:50.03 (28.79)
  2 Staszewski, Alec L        16 OWA-MR               1:52.44    1:53.00        
                  25.43       53.26 (27.83)     1:22.26 (29.00)     1:53.00 (30.74)
  3 Doherty, Christopher      13 Twisters-MR          1:58.77    1:56.86        
                  26.72       56.30 (29.58)     1:26.88 (30.58)     1:56.86 (29.98)
  4 Yamout, Nader             12 Twisters-MR          2:00.26    1:56.95        
                  27.53       57.35 (29.82)     1:27.64 (30.29)     1:56.95 (29.31)
  5 Flanagan, Luke W          17 OWA-MR               1:55.15    1:57.81        
                  26.51       55.40 (28.89)     1:26.14 (30.74)     1:57.81 (31.67)
  6 Boland, Dan M             17 Farmingdale-MR       2:05.64    1:58.19        
                  26.90       56.53 (29.63)     1:27.34 (30.81)     1:58.19 (30.85)
  7 Graves, Nathaniel G       15 Pace-MR              1:57.91    1:58.83        
                  27.55       57.66 (30.11)     1:28.63 (30.97)     1:58.83 (30.20)
  8 Brandt, Joe W             15 Farmingdale-MR       2:06.93    1:58.98        
                  27.10       57.48 (30.38)     1:28.73 (31.25)     1:58.98 (30.25)
  9 Accarino, Gregory J       16 Pace-MR              1:58.16    2:00.03        
                  27.16       56.87 (29.71)     1:28.84 (31.97)     2:00.03 (31.19)
 10 Wiegand, Dakota E         15 IA-MR                1:57.04    2:00.33        
                  28.05       58.98 (30.93)     1:30.42 (31.44)     2:00.33 (29.91)
 11 Wadolowski, Thomas        13 Twisters-MR          2:07.16    2:00.60        
                  27.61       58.52 (30.91)     1:30.97 (32.45)     2:00.60 (29.63)
 12 Ching, Brian G            16 Twisters-MR          2:08.29    2:05.74        
                  27.05       58.31 (31.26)     1:32.49 (34.18)     2:05.74 (33.25)
 13 Ochakovsky, Shawn         16 OWA-MR               2:02.54    2:05.91        
                  27.72       59.24 (31.52)     1:32.67 (33.43)     2:05.91 (33.24)
 14 Martinez, Keannu C        13 Twisters-MR          2:07.71    2:05.95        
                  28.48     1:00.28 (31.80)     1:33.94 (33.66)     2:05.95 (32.01)
 15 Pope, Ryan P              17 Pace-MR              2:03.19    2:06.38        
                  28.08     1:00.03 (31.95)     1:33.88 (33.85)     2:06.38 (32.50)
 16 Smith, Tavy O             14 Pace-MR              2:11.89    2:06.99        
                  29.11     1:01.80 (32.69)     1:35.30 (33.50)     2:06.99 (31.69)
 17 Dervisevic, Alen          11 Twisters-MR          2:07.00    2:07.12        
                  28.97     1:01.08 (32.11)     1:34.76 (33.68)     2:07.12 (32.36)
 18 Accarino, John J          14 Pace-MR              2:06.35    2:07.16        
                  28.26     1:00.40 (32.14)     1:35.17 (34.77)     2:07.16 (31.99)
 19 Ochakovsky, Michael       16 OWA-MR               2:06.37    2:07.75        
                  28.27     1:00.15 (31.88)     1:34.23 (34.08)     2:07.75 (33.52)
 20 Poblador, Jason G         15 OWA-MR               2:06.34    2:08.66        
                  28.40     1:01.22 (32.82)     1:35.36 (34.14)     2:08.66 (33.30)
 21 Mariano, Collin J         15 Pace-MR              2:06.52    2:09.15        
                  28.04     1:00.56 (32.52)     1:35.01 (34.45)     2:09.15 (34.14)
 22 Ching, Benjamin G         11 Twisters-MR          2:10.76    2:09.62        
                  30.14     1:03.49 (33.35)     1:37.39 (33.90)     2:09.62 (32.23)
 23 Martinez, George A        13 Twisters-MR          2:14.81    2:09.63        
                  30.26     1:03.03 (32.77)     1:36.33 (33.30)     2:09.63 (33.30)
 24 Wilson, Ryan M            15 Pace-MR              2:10.83    2:09.82        
                  28.73   1:36.33 (1:07.60)     2:09.82 (33.49)         2:09.82 ( )
 25 Brynin, Max B             14 Pace-MR              2:10.64    2:10.18        
                  29.95     1:02.57 (32.62)     1:36.69 (34.12)     2:10.18 (33.49)
 26 Wolin, Seth A             14 Pace-MR              2:10.89    2:10.83        
                  29.73     1:02.89 (33.16)     1:36.50 (33.61)     2:10.83 (34.33)
 27 Bernacchia, Matthew J     14 Pace-MR              2:10.02    2:11.15        
                  29.87     1:02.64 (32.77)     1:37.47 (34.83)     2:11.15 (33.68)
 28 Santa-Donato, Nicholas    15 Pace-MR              2:15.41    2:11.71        
                  29.44     1:02.88 (33.44)     1:38.31 (35.43)     2:11.71 (33.40)
 29 Walsh, Nick M             15 IA-MR                2:21.30    2:12.04        
                  29.06     1:03.19 (34.13)     1:39.65 (36.46)     2:12.04 (32.39)
 30 Mariano, Cameron E        17 Pace-MR              2:15.19    2:12.52        
                  28.80     1:01.17 (32.37)     1:36.24 (35.07)     2:12.52 (36.28)
 31 Brown, Keron C            15 Pace-MR              2:45.00    2:12.64        
                  30.29     1:03.15 (32.86)     1:38.04 (34.89)     2:12.64 (34.60)
 32 Lin, Kevin                12 Twisters-MR          2:13.59    2:12.80        
                  30.34     1:04.84 (34.50)     1:39.20 (34.36)     2:12.80 (33.60)
 33 Kunze, Ian M              13 NYCC-MR              2:09.39    2:12.96        
                  29.03     1:03.02 (33.99)     1:38.31 (35.29)     2:12.96 (34.65)
 34 Doh, Christopher J        15 Pace-MR              2:14.94    2:12.97        
                  30.46     1:04.29 (33.83)     1:39.50 (35.21)     2:12.97 (33.47)
 35 Bekker, Allen             13 DSC-MR               2:32.00    2:23.95        
                  33.03     1:09.24 (36.21)     1:46.83 (37.59)     2:23.95 (37.12)
 36 Kunze, Colin J            11 NYCC-MR              2:24.96    2:24.78        
                  32.15     1:08.25 (36.10)     1:46.60 (38.35)     2:24.78 (38.18)
 37 Dong, Richard             11 Twisters-MR          2:24.25    2:28.07        
                  32.11     1:10.09 (37.98)     1:50.35 (40.26)     2:28.07 (37.72)
 38 Sack, Danny C             13 OWA-MR               2:26.67    2:28.29        
                  33.27     1:11.62 (38.35)     1:51.32 (39.70)     2:28.29 (36.97)
 39 Carman, Greg W            13 Farmingdale-MR       2:40.50    2:31.86        
                  34.31     1:13.66 (39.35)     1:53.95 (40.29)     2:31.86 (37.91)
 40 Manton, Bill M            12 Farmingdale-MR       2:32.50    2:32.53        
                  34.29     1:14.20 (39.91)     1:55.83 (41.63)     2:32.53 (36.70)
 41 Sullivan, Chris R         14 Farmingdale-MR       2:30.34    2:33.10        
                2:19.62     2:33.10 (13.48)                                        
 42 Spade, Gabriel M          14 Pace-MR              2:35.00    2:33.32        
                  34.08     1:13.14 (39.06)     1:54.99 (41.85)     2:33.32 (38.33)
 43 Fletcher, Henry R         12 Pace-MR              2:30.24    2:34.38        
                  32.59     1:11.48 (38.89)     1:52.69 (41.21)     2:34.38 (41.69)
 44 Siegel, Nicholas          13 Pace-MR              2:26.55    2:40.50        
                  33.51     1:15.55 (42.04)     1:58.56 (43.01)     2:40.50 (41.94)
 45 Nelson, Elliot A          11 NYCC-MR              2:50.16    2:45.83        
                  34.69     1:16.97 (42.28)     2:02.25 (45.28)     2:45.83 (43.58)
 46 Kuehn, Thomas J           11 OWA-MR               2:49.78    2:58.57        
                  39.12     1:25.89 (46.77)     2:14.23 (48.34)     2:58.57 (44.34)
 47 Pearce, Walter            11 Pace-MR              3:25.57    3:30.06        
                  45.68     1:40.21 (54.53)     2:34.10 (53.89)     3:30.06 (55.96)
 
Boys 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
       18:19.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR 17:53.23   17:34.83 METS   
                  28.08       59.60 (31.52)     1:31.65 (32.05)     2:03.81 (32.16)
        2:36.10 (32.29)     3:08.25 (32.15)     3:40.26 (32.01)     4:12.26 (32.00)
        4:45.14 (32.88)     5:17.15 (32.01)     5:49.00 (31.85)     6:21.70 (32.70)
        6:53.67 (31.97)     7:25.59 (31.92)     7:57.59 (32.00)     8:29.52 (31.93)
        9:01.45 (31.93)     9:33.81 (32.36)    10:06.20 (32.39)    10:37.94 (31.74)
       11:10.10 (32.16)    11:42.22 (32.12)    12:14.31 (32.09)    12:46.24 (31.93)
       13:18.29 (32.05)    13:50.40 (32.11)    14:22.48 (32.08)    14:54.78 (32.30)
       15:27.16 (32.38)    15:59.33 (32.17)    16:31.48 (32.15)    17:03.28 (31.80)
       17:34.83 (31.55)
  2 Barbosa, Larry S          13 Twisters-MR         18:05.93   18:02.43 METS   
                  28.70       59.99 (31.29)     1:32.08 (32.09)     2:04.32 (32.24)
        2:36.60 (32.28)     3:08.54 (31.94)     3:40.95 (32.41)     4:13.82 (32.87)
        4:47.35 (33.53)     5:19.97 (32.62)     5:53.05 (33.08)     6:26.01 (32.96)
        6:58.86 (32.85)     7:31.74 (32.88)     8:04.82 (33.08)     8:37.49 (32.67)
        9:09.93 (32.44)     9:43.27 (33.34)    10:17.11 (33.84)    10:50.90 (33.79)
       11:23.99 (33.09)    11:56.73 (32.74)    12:30.45 (33.72)    13:04.68 (34.23)
       13:38.87 (34.19)    14:11.81 (32.94)    14:45.25 (33.44)    15:19.54 (34.29)
       15:53.13 (33.59)    16:24.94 (31.81)    16:58.08 (33.14)    17:31.64 (33.56)
       18:02.43 (30.79)
  3 Yamout, Nader             12 Twisters-MR         18:15.00   18:21.76        
                  28.67     1:00.12 (31.45)     1:32.27 (32.15)     2:04.30 (32.03)
        2:36.96 (32.66)     3:09.56 (32.60)     3:42.36 (32.80)     4:15.34 (32.98)
        4:48.43 (33.09)     5:21.77 (33.34)     5:55.28 (33.51)     6:28.76 (33.48)
        7:02.63 (33.87)     7:36.61 (33.98)     8:10.40 (33.79)     8:44.24 (33.84)
        9:18.12 (33.88)     9:52.21 (34.09)    10:26.59 (34.38)    11:00.91 (34.32)
       11:35.31 (34.40)    12:09.36 (34.05)    12:43.29 (33.93)    13:17.64 (34.35)
       13:51.85 (34.21)    14:26.28 (34.43)    15:00.37 (34.09)    15:34.67 (34.30)
       16:08.91 (34.24)    16:42.97 (34.06)    17:17.26 (34.29)    17:50.65 (33.39)
       18:21.76 (31.11)
  4 Lee, Joe                  15 DSC-MR              18:29.98   18:24.47        
                  28.42     1:00.21 (31.79)     1:32.34 (32.13)     2:04.83 (32.49)
        2:37.73 (32.90)     3:11.32 (33.59)     3:44.99 (33.67)     4:18.59 (33.60)
        4:52.52 (33.93)     5:26.84 (34.32)     6:01.58 (34.74)     6:35.73 (34.15)
        7:10.38 (34.65)     7:45.17 (34.79)     8:18.75 (33.58)     8:53.48 (34.73)
        9:28.27 (34.79)    10:02.44 (34.17)    10:36.52 (34.08)    11:10.35 (33.83)
       11:44.30 (33.95)    12:17.68 (33.38)    12:52.23 (34.55)    13:25.89 (33.66)
       14:00.66 (34.77)    14:34.20 (33.54)    15:07.66 (33.46)    15:41.56 (33.90)
       16:14.31 (32.75)    16:46.99 (32.68)    17:20.72 (33.73)    17:53.39 (32.67)
       18:24.47 (31.08)
  5 Spierer, Josh A           14 IA-MR               18:36.00   18:46.90        
                  29.36     1:01.96 (32.60)     1:35.16 (33.20)     2:09.77 (34.61)
        2:43.39 (33.62)     3:16.87 (33.48)     3:51.73 (34.86)     4:26.75 (35.02)
        5:01.43 (34.68)     5:35.84 (34.41)     6:10.45 (34.61)     6:45.59 (35.14)
        7:19.98 (34.39)     7:55.01 (35.03)     8:29.66 (34.65)     9:03.54 (33.88)
        9:38.12 (34.58)    10:13.29 (35.17)    10:47.70 (34.41)    11:22.38 (34.68)
       11:56.73 (34.35)    12:31.00 (34.27)    13:05.63 (34.63)    13:40.71 (35.08)
       14:15.45 (34.74)    14:50.48 (35.03)    15:24.91 (34.43)    15:59.79 (34.88)
       16:33.97 (34.18)    17:08.25 (34.28)    17:42.53 (34.28)    18:15.69 (33.16)
       18:46.90 (31.21)
  6 Georgescu, Ronald F       12 Twisters-MR         21:15.00   19:08.38        
                  30.06     1:04.70 (34.64)     1:39.70 (35.00)     2:14.23 (34.53)
        2:48.88 (34.65)     3:24.03 (35.15)     3:59.10 (35.07)     4:33.99 (34.89)
        5:09.23 (35.24)     5:44.15 (34.92)     6:19.27 (35.12)     6:54.27 (35.00)
        7:28.70 (34.43)     8:04.57 (35.87)     8:39.70 (35.13)     9:14.93 (35.23)
        9:50.18 (35.25)    10:25.56 (35.38)    11:00.64 (35.08)    11:35.43 (34.79)
       12:11.10 (35.67)    12:45.61 (34.51)    13:21.67 (36.06)    13:56.91 (35.24)
       14:31.90 (34.99)    15:07.40 (35.50)    15:42.64 (35.24)    16:18.11 (35.47)
       16:53.41 (35.30)    17:28.09 (34.68)    18:02.92 (34.83)    18:37.05 (34.13)
       19:08.38 (31.33)
  7 Martinez, George A        13 Twisters-MR         21:05.00   19:24.49        
                  31.40     1:05.94 (34.54)     1:41.17 (35.23)     2:16.27 (35.10)
        2:51.24 (34.97)     3:26.44 (35.20)     4:02.10 (35.66)     4:36.91 (34.81)
        5:11.84 (34.93)     5:46.78 (34.94)     6:21.84 (35.06)     6:56.94 (35.10)
        7:32.32 (35.38)     8:07.25 (34.93)     8:43.21 (35.96)     9:18.82 (35.61)
        9:54.27 (35.45)    10:30.13 (35.86)    11:06.05 (35.92)    11:42.00 (35.95)
       12:18.35 (36.35)    12:53.90 (35.55)    13:30.15 (36.25)    14:05.35 (35.20)
       14:41.30 (35.95)    15:16.68 (35.38)    15:52.96 (36.28)    16:29.52 (36.56)
       17:04.64 (35.12)    17:40.24 (35.60)    18:16.39 (36.15)    18:51.50 (35.11)
       19:24.49 (32.99)
  8 Dervisevic, Alen          11 Twisters-MR         20:05.00   19:39.72        
                  30.78     1:05.25 (34.47)     1:40.20 (34.95)     2:15.27 (35.07)
        2:50.57 (35.30)     3:25.41 (34.84)     4:00.51 (35.10)     4:35.81 (35.30)
        5:10.98 (35.17)     5:46.84 (35.86)     6:22.55 (35.71)     6:58.38 (35.83)
        7:34.43 (36.05)     8:10.57 (36.14)     8:46.13 (35.56)     9:22.00 (35.87)
        9:58.70 (36.70)    10:34.42 (35.72)    11:10.52 (36.10)    11:46.78 (36.26)
       12:23.18 (36.40)    12:59.79 (36.61)    13:36.06 (36.27)    14:13.02 (36.96)
       14:49.27 (36.25)    15:25.92 (36.65)    16:02.84 (36.92)    16:39.85 (37.01)
       17:17.05 (37.20)    17:54.36 (37.31)    18:31.51 (37.15)    19:07.78 (36.27)
       19:39.72 (31.94)
  9 Kunze, Ian M              13 NYCC-MR             19:00.85   19:56.19        
                  30.13     1:04.52 (34.39)     1:40.61 (36.09)     2:16.35 (35.74)
        2:52.42 (36.07)     3:28.61 (36.19)     4:04.08 (35.47)     4:40.40 (36.32)
        5:17.25 (36.85)     5:53.99 (36.74)     6:30.80 (36.81)     7:07.28 (36.48)
        7:44.09 (36.81)     8:19.29 (35.20)     8:55.94 (36.65)     9:31.66 (35.72)
       10:08.91 (37.25)    10:45.50 (36.59)    11:21.31 (35.81)    11:57.89 (36.58)
       12:36.88 (38.99)    13:12.74 (35.86)    13:48.32 (35.58)    14:25.95 (37.63)
       15:03.01 (37.06)    15:39.67 (36.66)    16:16.72 (37.05)    16:54.21 (37.49)
       17:32.12 (37.91)    18:07.77 (35.65)    18:44.49 (36.72)    19:20.98 (36.49)
       19:56.19 (35.21)
 10 Murphy, Thomas P          13 OWA-MR              19:57.81   20:12.93        
                  30.15     1:05.53 (35.38)     1:40.96 (35.43)     2:16.49 (35.53)
      3:27.45 (1:10.96)     4:03.75 (36.30)     4:40.59 (36.84)     5:17.65 (37.06)
        5:54.58 (36.93)     6:32.28 (37.70)   8:26.65 (1:54.37)     9:04.83 (38.18)
        9:42.21 (37.38)    10:20.49 (38.28)  11:35.74 (1:15.25)    12:14.02 (38.28)
       12:50.93 (36.91)    13:28.14 (37.21)    14:05.91 (37.77)    14:42.33 (36.42)
     16:36.51 (1:54.18)    17:14.58 (38.07)    17:52.42 (37.84)    18:27.31 (34.89)
       19:03.49 (36.18)    19:39.09 (35.60)    20:12.93 (33.84)                    
 11 Russo, Cameron J          14 OWA-MR              22:36.71   21:14.42        
                  31.64     1:07.15 (35.51)     1:44.00 (36.85)     2:22.67 (38.67)
        3:00.98 (38.31)     3:40.17 (39.19)     4:19.69 (39.52)     4:57.91 (38.22)
        5:36.96 (39.05)     6:16.15 (39.19)     6:55.98 (39.83)     7:36.20 (40.22)
        8:15.94 (39.74)     8:54.86 (38.92)     9:33.40 (38.54)    10:13.16 (39.76)
       10:51.77 (38.61)    11:32.01 (40.24)    12:11.87 (39.86)    12:51.39 (39.52)
       13:31.42 (40.03)    14:11.45 (40.03)    14:50.24 (38.79)    15:29.08 (38.84)
       16:08.97 (39.89)    16:48.15 (39.18)    17:27.18 (39.03)    18:07.32 (40.14)
       18:46.10 (38.78)    19:23.64 (37.54)    20:01.43 (37.79)    20:40.27 (38.84)
       21:14.42 (34.15)
 12 Bekker, Allen             13 DSC-MR                    NT   21:49.16        
                  33.73     1:11.50 (37.77)     1:50.19 (38.69)     2:28.92 (38.73)
        3:08.00 (39.08)     3:47.04 (39.04)     4:26.48 (39.44)     5:06.04 (39.56)
        5:45.30 (39.26)     6:25.53 (40.23)     7:05.71 (40.18)     7:46.40 (40.69)
        8:26.72 (40.32)     9:07.48 (40.76)     9:48.05 (40.57)    10:28.03 (39.98)
       11:08.52 (40.49)    11:48.92 (40.40)    12:29.16 (40.24)    13:09.89 (40.73)
       13:50.05 (40.16)    14:30.16 (40.11)    15:10.27 (40.11)    15:51.13 (40.86)
       16:31.47 (40.34)    17:12.40 (40.93)    17:52.50 (40.10)    18:33.06 (40.56)
       19:12.89 (39.83)    19:52.98 (40.09)    20:32.84 (39.86)    21:11.80 (38.96)
       21:49.16 (37.36)
 
Boys 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flanagan, Luke W          17 OWA-MR                 29.00      28.04        
  2 Staszewski, Alec L        16 OWA-MR                 28.84      29.69        
  3 Spierer, Josh A           14 IA-MR                  31.94      30.67        
  4 McAllister, Dylan G       12 IA-MR                  31.07      30.80        
  5 Halbohn, Kyle W           14 IA-MR                  32.19      31.36        
  6 Domagala, Michael         11 Twisters-MR            30.86      31.75        
  7 Man, Tyler S              15 OWA-MR                 34.45      31.88        
  8 Drago, Adam N             14 IA-MR                  33.84      32.16        
  9 Russo, Cameron J          14 OWA-MR                 33.63      32.31        
 10 Murphy, Thomas P          13 OWA-MR                 34.06      32.60        
 11 Poblador, Jason G         15 OWA-MR                 34.84      32.64        
 12 Walsh, Nick M             15 IA-MR                  33.61      32.81        
 13 Cho, Justin J             11 Pace-MR                34.77      33.56        
 14 Kelkar, Ashwin D          12 OWA-MR                 33.37      34.86        
 15 Ray, Joe J                13 IA-MR                  33.11      35.43        
 16 Wu, Kevin W               14 OWA-MR                 35.36      35.48        
 17 Musheyev, Benjamin        15 Aquaflames-MR          34.00      35.82        
 18 Weaver, Jesse A           12 IA-MR                  37.25      36.34        
 19 Ketcham, Justin           13 IA-MR                  37.25      36.49        
 20 Mirman, Igal              15 Aquaflames-MR          32.00      36.81        
 21 Burke, Christopher M      12 OWA-MR                 37.58      37.98        
 22 Abramov, Yuriy            15 Aquaflames-MR          35.99      38.38        
 23 Kuehn, Thomas J           11 OWA-MR                 40.37      39.32        
 24 Skoglund, Jacob M         11 OWA-MR                 40.66      40.31        
 25 Harrison, Kieran T        12 IA-MR                  42.54      40.71        
 26 McDanel, Michael A        13 Farmingdale-MR         44.42      41.67        
 27 Siegel, Rory              11 Pace-MR                41.62      42.52        
 28 Poblador, John M          11 OWA-MR                 43.22      42.54        
 29 Sharkey, Andrew P         11 IA-MR                  40.41      42.65        
 30 Beil, Ryan C              12 OWA-MR                 48.19      42.70        
 31 Low, Derek                11 NYCC-MR                43.62      42.97        
 32 Breland, Zachary          11 Aquaflames-MR          44.99      43.37        
 33 Rini, Brian D             12 IA-MR                  46.23      45.51        
 34 Yu, Steven                11 Aquaflames-MR          47.79      47.50        
 35 Dazzo, Andrew J           11 IA-MR                  48.86      48.80        
 36 Driscoll, Liam C          11 IA-MR                  51.54      49.59        
 37 Moore, Christopher J      11 Farmingdale-MR         50.50      49.69        
 38 Pearce, Walter            11 Pace-MR                48.44      49.99        
 39 Simms, Daniel S           12 NYCC-MR                48.00      51.44        
 40 Ljeskovac, Nicholas       11 Aquaflames-MR          53.07      51.86        
 -- Wadhera, Sidhant          11 OWA-MR                 51.00         DQ        
 -- Nelson, Elliot A          11 NYCC-MR                39.33         DQ        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:07.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doherty, Christopher      13 Twisters-MR          2:08.48    2:08.45        
                  29.43     1:01.65 (32.22)     1:35.26 (33.61)     2:08.45 (33.19)
  2 Wadolowski, Thomas        13 Twisters-MR          2:17.38    2:14.40        
                  31.70     1:05.94 (34.24)     1:41.02 (35.08)     2:14.40 (33.38)
  3 Brandt, Joe W             15 Farmingdale-MR       2:28.19    2:15.37        
                  31.71     1:06.38 (34.67)     1:41.74 (35.36)     2:15.37 (33.63)
  4 Barbosa, Larry S          13 Twisters-MR          2:23.52    2:15.64        
                  32.08     1:06.82 (34.74)     1:42.12 (35.30)     2:15.64 (33.52)
  5 Yamout, Nader             12 Twisters-MR          2:15.67    2:15.91        
                  31.64     1:06.11 (34.47)     1:41.46 (35.35)     2:15.91 (34.45)
  6 Accarino, Gregory J       16 Pace-MR              2:10.00    2:16.37        
                  31.71     1:06.33 (34.62)     1:41.99 (35.66)     2:16.37 (34.38)
  7 Pope, Ryan P              17 Pace-MR              2:15.42    2:18.77        
                  31.56     1:06.79 (35.23)     1:43.38 (36.59)     2:18.77 (35.39)
  8 Graves, Nathaniel G       15 Pace-MR              2:25.19    2:20.41        
                  32.54     1:08.40 (35.86)     1:44.67 (36.27)     2:20.41 (35.74)
  9 Dervisevic, Alen          11 Twisters-MR          2:24.00    2:22.19        
                  33.98     1:10.29 (36.31)     1:47.18 (36.89)     2:22.19 (35.01)
 10 Wiegand, Dakota E         15 IA-MR                2:23.22    2:23.05        
                  33.81     1:10.12 (36.31)     1:46.94 (36.82)     2:23.05 (36.11)
 11 Accarino, John J          14 Pace-MR              2:23.05    2:26.08        
                  33.55     1:09.72 (36.17)     1:48.80 (39.08)     2:26.08 (37.28)
 12 Doh, Christopher J        15 Pace-MR              2:43.94    2:26.68        
                  34.50     1:10.95 (36.45)     1:49.42 (38.47)     2:26.68 (37.26)
 13 Mariano, Collin J         15 Pace-MR              2:28.90    2:26.73        
                  33.18     1:10.85 (37.67)     1:49.05 (38.20)     2:26.73 (37.68)
 14 Martinez, Keannu C        13 Twisters-MR          2:28.64    2:27.79        
                  34.21     1:12.02 (37.81)     1:50.44 (38.42)     2:27.79 (37.35)
 15 Halbohn, Kyle W           14 IA-MR                2:29.72    2:29.35        
                  33.49     1:11.21 (37.72)     1:51.07 (39.86)     2:29.35 (38.28)
 16 Mariano, Cameron E        17 Pace-MR              2:34.15    2:29.72        
                  34.65     1:11.84 (37.19)     1:50.66 (38.82)     2:29.72 (39.06)
 17 Domagala, Michael         11 Twisters-MR          2:32.00    2:30.59        
                  35.18     1:13.70 (38.52)     1:53.44 (39.74)     2:30.59 (37.15)
 18 Lin, Kevin                12 Twisters-MR          2:33.51    2:34.17        
                  36.61     1:15.39 (38.78)     1:55.41 (40.02)     2:34.17 (38.76)
 19 Pu, Austin                11 Twisters-MR          2:39.00    2:35.83        
                  35.72     1:15.48 (39.76)     1:56.48 (41.00)     2:35.83 (39.35)
 20 Bernacchia, Matthew J     14 Pace-MR              2:36.08    2:36.47        
                  38.01     1:17.31 (39.30)     1:57.79 (40.48)     2:36.47 (38.68)
 21 Brynin, Max B             14 Pace-MR              2:36.34    2:38.38        
                  36.71     1:16.80 (40.09)     1:58.69 (41.89)     2:38.38 (39.69)
 22 Brown, Keron C            15 Pace-MR              2:46.29    2:38.41        
                1:57.62     2:38.41 (40.79)                                        
 23 Wolin, Seth A             14 Pace-MR              2:42.98    2:42.22        
                  37.73     1:18.75 (41.02)     2:01.21 (42.46)     2:42.22 (41.01)
 24 Santa-Donato, Nicholas    15 Pace-MR              2:37.09    2:42.44        
                  37.27     1:17.88 (40.61)   2:38.97 (1:21.09)      2:42.44 (3.47)
 25 Moon, Jay                 11 Twisters-MR          2:46.97    2:43.24        
                  37.70     1:19.10 (41.40)     2:02.51 (43.41)     2:43.24 (40.73)
 26 Sack, Danny C             13 OWA-MR               2:47.82    2:44.10        
                  38.15     1:20.11 (41.96)     2:03.01 (42.90)     2:44.10 (41.09)
 27 Kunze, Colin J            11 NYCC-MR              2:55.00    2:47.95        
                  38.73     1:21.38 (42.65)     2:05.33 (43.95)     2:47.95 (42.62)
 28 Ketcham, Justin           13 IA-MR                2:55.19    2:53.91        
                  39.92   2:54.24 (2:14.32)         2:53.91 ( )                    
 29 Siegel, Nicholas          13 Pace-MR              2:57.74    3:12.01        
                  44.78     1:34.80 (50.02)     2:24.87 (50.07)     3:12.01 (47.14)
 
Boys 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russo, Matthew J          19 OWA-MR                 30.60      30.68        
  2 Lee, John                 16 DSC-MR                 32.00      31.04        
  3 Irwin, Bobby J            17 IA-MR                  35.62      32.36        
  4 Georgescu, Ronald F       12 Twisters-MR            33.62      33.15        
  5 Ching, Benjamin G         11 Twisters-MR            34.24      33.99        
  6 Holtzman, Scott J         13 OWA-MR                 33.66      34.21        
  7 Ochakovsky, Shawn         16 OWA-MR                 39.25      34.52        
  8 Murphy, Thomas P          13 OWA-MR                 36.11      35.06        
  9 Ochakovsky, Michael       16 OWA-MR                 37.29      35.15        
 10 Wu, Kevin W               14 OWA-MR                 38.84      35.63        
 11 Man, Tyler S              15 OWA-MR                 36.13      35.65        
 12 Russo, Cameron J          14 OWA-MR                 41.81      36.09        
 13 Zemskov, Kirill I         15 Aquaflames-MR          42.99      37.00        
 14 Dong, Richard             11 Twisters-MR            39.45      38.23        
 15 Sullivan, Chris R         14 Farmingdale-MR         46.11      38.90        
 16 Pu, Austin                11 Twisters-MR            37.69      39.10        
 17 Caracciolo, Vincent N     13 Farmingdale-MR         41.08      39.33        
 18 Elwyn, Chandler D         11 Pace-MR                39.56      40.05        
 19 Cho, Justin J             11 Pace-MR                39.74      40.91        
 20 Manton, Bill M            12 Farmingdale-MR         47.01      42.14        
 21 Burke, Christopher M      12 OWA-MR                 43.28      42.25        
 22 Beil, Ryan C              12 OWA-MR                 49.99      42.29        
 23 Low, Derek                11 NYCC-MR                41.77      42.90        
 24 Mechanic, Dylan H         12 Pace-MR                43.62      43.17        
 25 Skoglund, Jacob M         11 OWA-MR                 45.22      45.46        
 26 Siegel, Rory              11 Pace-MR                44.75      47.03        
 27 Pu, Andrew                13 Twisters-MR            49.30      48.22        
 28 Simms, Daniel S           12 NYCC-MR                52.44      51.62        
 29 Yu, Steven                11 Aquaflames-MR          54.91      52.29        
 30 Wadhera, Sidhant          11 OWA-MR                 55.00      52.37        
 31 Kuehn, Thomas J           11 OWA-MR                 55.20      53.25        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:26.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, John                 16 DSC-MR               2:28.00    2:25.68 METS   
                  31.25     1:06.96 (35.71)     1:45.74 (38.78)     2:25.68 (39.94)
  2 Martinez, Keannu C        13 Twisters-MR          2:29.07    2:29.50        
                  33.85     1:11.85 (38.00)     1:50.72 (38.87)     2:29.50 (38.78)
  3 Barbosa, Larry S          13 Twisters-MR          2:29.13    2:33.44        
                  33.96     1:13.22 (39.26)     1:53.66 (40.44)     2:33.44 (39.78)
  4 Brandt, Joe W             15 Farmingdale-MR       2:44.92    2:34.29        
                  34.94     1:14.72 (39.78)     1:55.14 (40.42)     2:34.29 (39.15)
  5 Smith, Tavy O             14 Pace-MR              2:34.94    2:34.65        
                  33.07     1:12.64 (39.57)     1:53.83 (41.19)     2:34.65 (40.82)
  6 Accarino, Gregory J       16 Pace-MR              2:31.90    2:35.86        
                  34.60     1:13.69 (39.09)     1:54.44 (40.75)     2:35.86 (41.42)
  7 Irwin, Bobby J            17 IA-MR                2:38.51    2:36.72        
                  33.64     1:13.61 (39.97)     1:55.70 (42.09)     2:36.72 (41.02)
  8 Ching, Benjamin G         11 Twisters-MR          2:37.80    2:40.29        
                  36.41     1:16.78 (40.37)     1:59.24 (42.46)     2:40.29 (41.05)
  9 Ching, Brian G            16 Twisters-MR          2:46.96    2:40.36        
                  35.49     1:15.99 (40.50)     1:57.95 (41.96)     2:40.36 (42.41)
 10 Holtzman, Scott J         13 OWA-MR               2:39.09    2:40.53        
                  36.68     1:16.96 (40.28)     1:58.66 (41.70)     2:40.53 (41.87)
 11 Wadolowski, Thomas        13 Twisters-MR          3:12.35    2:40.93        
                  35.89     1:17.70 (41.81)     1:59.83 (42.13)     2:40.93 (41.10)
 12 Doh, Christopher J        15 Pace-MR              2:39.47    2:42.83        
                  36.32     1:16.77 (40.45)     1:59.01 (42.24)     2:42.83 (43.82)
 13 Weaver, Chris R           13 IA-MR                2:58.61    2:49.98        
                  37.31     1:21.51 (44.20)     2:08.07 (46.56)     2:49.98 (41.91)
 14 Brynin, Max B             14 Pace-MR              2:58.15    2:54.84        
                  38.72     1:23.77 (45.05)     2:09.34 (45.57)     2:54.84 (45.50)
 15 Wolin, Seth A             14 Pace-MR              3:09.17    2:56.37        
                  40.63     1:25.63 (45.00)     2:10.91 (45.28)     2:56.37 (45.46)
 16 Pu, Austin                11 Twisters-MR          2:55.53    2:59.96        
                  40.37     1:26.78 (46.41)     2:13.78 (47.00)     2:59.96 (46.18)
 17 Caracciolo, Vincent N     13 Farmingdale-MR       3:01.47    3:00.80        
                  41.27     1:27.24 (45.97)     2:14.16 (46.92)     3:00.80 (46.64)
 18 Sack, Danny C             13 OWA-MR               2:59.52    3:03.70        
                  40.94     1:27.89 (46.95)     2:16.46 (48.57)     3:03.70 (47.24)
 19 Moon, Jay                 11 Twisters-MR          3:14.91    3:06.30        
                  41.89     1:30.04 (48.15)     2:18.32 (48.28)     3:06.30 (47.98)
 20 Elwyn, Chandler D         11 Pace-MR              3:11.00    3:06.98        
                  43.77     1:33.19 (49.42)     2:21.20 (48.01)     3:06.98 (45.78)
 -- Pope, Ryan P              17 Pace-MR              2:35.34         DQ        
                  35.03     1:14.31 (39.28)     1:55.21 (40.90)          DQ (40.83)
 -- Georgescu, Ronald F       12 Twisters-MR          2:39.34         DQ        
                  35.33     1:16.01 (40.68)     1:58.04 (42.03)          DQ (40.97)
 
Boys 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cerra, Nicholas           15 OWA-MR                 26.15      25.58        
  2 Flanagan, Luke W          17 OWA-MR                 30.00      26.46        
  3 Staszewski, Alec L        16 OWA-MR                 28.56      27.18        
  4 Lee, Joe                  15 DSC-MR                 27.80      27.73        
  5 Hillsberg, Matthew K      14 IA-MR                  30.35      28.10        
  6 Georgescu, Ronald F       12 Twisters-MR            28.59      28.24        
  7 Poblador, Jason G         15 OWA-MR                 29.26      28.41        
  8 Murphy, Thomas P          13 OWA-MR                 30.77      29.22        
  9 Ochakovsky, Shawn         16 OWA-MR                 32.91      29.28        
 10 Russo, Cameron J          14 OWA-MR                 33.85      29.44        
 11 Domagala, Michael         11 Twisters-MR            29.56      29.54        
 12 Ochakovsky, Michael       16 OWA-MR                 30.50      29.83        
 13 Fountain, Greg J          13 IA-MR                  31.44      29.88        
 14 Man, Tyler S              15 OWA-MR                 31.16      29.98        
 15 McAllister, Dylan G       12 IA-MR                  30.53      30.12        
 16 Holtzman, Scott J         13 OWA-MR                 30.39      30.21        
 17 Boland, Dan M             17 Farmingdale-MR         30.50      30.65        
 18 Drago, Adam N             14 IA-MR                  34.80      31.20        
 19 Lin, Kevin                12 Twisters-MR            31.60      31.22        
 20 Coleman, Gregory M        12 IA-MR                  33.92      33.31        
 21 Ray, Joe J                13 IA-MR                  32.19      33.44        
 22 Sullivan, Chris R         14 Farmingdale-MR         47.65      33.56        
 23 Mechanic, Dylan H         12 Pace-MR                34.12      33.86        
 24 Wu, Kevin W               14 OWA-MR                 36.34      34.49        
 25 Nisbet, Daniel A          11 Pace-MR                34.45      34.83        
 26 Moon, Jay                 11 Twisters-MR            35.60      35.02        
 27 Kelkar, Ashwin D          12 OWA-MR                 35.82      36.26        
 28 Weaver, Jesse A           12 IA-MR                  35.30      36.34        
 29 Fletcher, Henry R         12 Pace-MR                35.24      37.27        
 30 Burke, Christopher M      12 OWA-MR                 38.10      38.96        
 31 Manton, Bill M            12 Farmingdale-MR         39.83      39.01        
 32 Pu, Andrew                13 Twisters-MR            39.82      39.41        
 33 Kuehn, Thomas J           11 OWA-MR                 40.11      40.66        
 34 Harrison, Kieran T        12 IA-MR                  43.70      40.89        
 35 Sharkey, Andrew P         11 IA-MR                  39.28      41.55        
 36 Siegel, Rory              11 Pace-MR                40.81      42.65        
 37 Skoglund, Jacob M         11 OWA-MR                 47.18      45.40        
 38 Dazzo, Andrew J           11 IA-MR                  40.13      47.06        
 39 Poblador, John M          11 OWA-MR                 49.37      48.95        
 40 Wadhera, Sidhant          11 OWA-MR                 55.00    1:06.12        
 -- Rini, Brian D             12 IA-MR                  41.17         DQ        
 -- Beil, Ryan C              12 OWA-MR                 51.92         DQ        
 -- Driscoll, Liam C          11 IA-MR                  38.54         DQ        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:11.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cerra, Nicholas           15 OWA-MR               2:05.99    2:03.84 METS   
                  27.97       59.67 (31.70)     1:31.55 (31.88)     2:03.84 (32.29)
  2 Yamout, Nader             12 Twisters-MR          2:12.89    2:08.88 METS   
                  29.19     1:01.76 (32.57)     1:35.32 (33.56)     2:08.88 (33.56)
  3 Barbosa, Larry S          13 Twisters-MR          2:16.10    2:13.99        
                  29.48     1:03.45 (33.97)     1:38.67 (35.22)     2:13.99 (35.32)
  4 Doherty, Christopher      13 Twisters-MR          2:19.45    2:15.20        
                  30.09     1:04.22 (34.13)     1:40.33 (36.11)     2:15.20 (34.87)
  5 Lee, Joe                  15 DSC-MR               2:18.00    2:18.18        
                  29.31     1:02.84 (33.53)     1:39.47 (36.63)     2:18.18 (38.71)
  6 Graves, Nathaniel G       15 Pace-MR              2:18.67    2:23.36        
                  29.81     1:04.43 (34.62)     1:43.12 (38.69)     2:23.36 (40.24)
  7 Martinez, Keannu C        13 Twisters-MR          2:22.28    2:24.23        
                  31.35     1:08.09 (36.74)     1:46.48 (38.39)     2:24.23 (37.75)
  8 Martinez, George A        13 Twisters-MR          2:40.70    2:26.68        
                  32.32     1:09.89 (37.57)     1:48.11 (38.22)     2:26.68 (38.57)
  9 Holtzman, Scott J         13 OWA-MR                    NT    2:28.67        
                  20.23     1:08.74 (48.51)     1:49.41 (40.67)     2:28.67 (39.26)
 10 Kunze, Ian M              13 NYCC-MR              2:40.18    2:36.10        
                  32.49     1:11.06 (38.57)     1:52.59 (41.53)     2:36.10 (43.51)
 
Boys 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flanagan, Luke W          17 OWA-MR               1:06.43    1:02.27        
                  27.57     1:02.27 (34.70)                                        
  2 Ching, Brian G            16 Twisters-MR          1:09.91    1:05.26        
                  30.97     1:05.26 (34.29)                                        
  3 Hillsberg, Matthew K      14 IA-MR                1:09.86    1:05.38        
                  29.95     1:05.38 (35.43)                                        
  4 Spierer, Josh A           14 IA-MR                1:16.55    1:06.60        
                  30.27     1:06.60 (36.33)                                        
  5 Georgescu, Ronald F       12 Twisters-MR          1:08.19    1:06.70        
                  31.59     1:06.70 (35.11)                                        
  6 Dervisevic, Alen          11 Twisters-MR          1:07.64    1:07.38        
                  31.51     1:07.38 (35.87)                                        
  7 Russo, Cameron J          14 OWA-MR               1:04.36    1:07.44        
                  31.04     1:07.44 (36.40)                                        
  8 Wiegand, Dakota E         15 IA-MR                1:12.11    1:07.58        
                  32.12     1:07.58 (35.46)                                        
  9 Weaver, Chris R           13 IA-MR                1:13.32    1:08.29        
                  31.99     1:08.29 (36.30)                                        
 10 Murphy, Thomas P          13 OWA-MR               1:09.97    1:08.71        
                  32.03     1:08.71 (36.68)                                        
 11 Fountain, Greg J          13 IA-MR                1:13.25    1:08.86        
                  32.01     1:08.86 (36.85)                                        
 12 Lin, Kevin                12 Twisters-MR          1:13.97    1:11.61        
                  32.86     1:11.61 (38.75)                                        
 13 Pu, Austin                11 Twisters-MR          1:13.91    1:12.93        
                  34.02     1:12.93 (38.91)                                        
 14 Dong, Richard             11 Twisters-MR          1:14.03    1:14.38        
                  34.32     1:14.38 (40.06)                                        
 15 Coleman, Gregory M        12 IA-MR                1:16.86    1:15.06        
                  34.15     1:15.06 (40.91)                                        
 16 Kelkar, Ashwin D          12 OWA-MR               1:16.10    1:17.43        
                  35.01     1:17.43 (42.42)                                        
 17 Mechanic, Dylan H         12 Pace-MR              1:25.00    1:17.74        
                  36.72     1:17.74 (41.02)                                        
 18 Kunze, Colin J            11 NYCC-MR              1:16.68    1:18.63        
                  36.39     1:18.63 (42.24)                                        
 19 Fletcher, Henry R         12 Pace-MR              1:19.39    1:18.66        
                  35.90     1:18.66 (42.76)                                        
 20 Caracciolo, Vincent N     13 Farmingdale-MR       1:25.29    1:18.89        
                  37.72     1:18.89 (41.17)                                        
 21 Bekker, Allen             13 DSC-MR               1:20.00    1:19.39        
                  37.54     1:19.39 (41.85)                                        
 22 Elwyn, Chandler D         11 Pace-MR              1:20.42    1:21.34        
                  39.47     1:21.34 (41.87)                                        
 23 Weaver, Jesse A           12 IA-MR                1:19.93    1:21.42        
                  35.19     1:21.42 (46.23)                                        
 24 Pu, Andrew                13 Twisters-MR          1:35.13    1:25.76        
                  38.27     1:25.76 (47.49)                                        
 25 Pearce, Walter            11 Pace-MR              1:46.36    1:50.41        
                  53.82     1:50.41 (56.59)                                        
 -- Ching, Benjamin G         11 Twisters-MR          1:09.08         DQ        
                  32.95          DQ (34.86)                                        
 -- Poblador, John M          11 OWA-MR               1:42.72         DQ        
                  43.31          DQ (52.97)                                        
 -- Nisbet, Daniel A          11 Pace-MR              1:20.21         DQ        
                  37.46          DQ (46.09)                                        
 -- Siegel, Nicholas          13 Pace-MR              1:35.09         DQ        
                  38.44          DQ (43.72)                                        
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
        4:32.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doherty, Christopher      13 Twisters-MR          4:37.35    4:36.42        
                  28.58     1:01.61 (33.03)     1:35.93 (34.32)     2:10.15 (34.22)
        2:51.55 (41.40)     3:32.50 (40.95)     4:04.70 (32.20)     4:36.42 (31.72)
  2 Barbosa, Larry S          13 Twisters-MR          4:37.60    4:53.79        
                  30.00     1:06.62 (36.62)     1:44.62 (38.00)     2:21.63 (37.01)
        3:01.98 (40.35)     3:43.97 (41.99)     4:19.40 (35.43)     4:53.79 (34.39)
  3 Martinez, Keannu C        13 Twisters-MR          4:58.13    4:56.48        
                  29.77     1:05.73 (35.96)     1:47.06 (41.33)     2:26.60 (39.54)
        3:07.09 (40.49)     3:48.43 (41.34)     4:22.79 (34.36)     4:56.48 (33.69)
  4 Weaver, Chris R           13 IA-MR                5:23.47    5:06.99        
                  31.62     1:10.01 (38.39)     1:50.78 (40.77)     2:30.63 (39.85)
        3:14.43 (43.80)     3:58.71 (44.28)     4:33.73 (35.02)     5:06.99 (33.26)
  5 Ching, Benjamin G         11 Twisters-MR               NT    5:12.64        
                  32.00     1:09.78 (37.78)     1:52.58 (42.80)     2:34.00 (41.42)
        3:17.87 (43.87)     4:02.34 (44.47)     4:39.68 (37.34)     5:12.64 (32.96)
  6 Graham, Danny             12 Express Swimming-MR  5:21.23    5:12.90        
                  31.03     1:07.45 (36.42)     1:46.49 (39.04)     2:24.67 (38.18)
        3:11.77 (47.10)     4:00.26 (48.49)     4:36.84 (36.58)     5:12.90 (36.06)
  7 Lin, Kevin                12 Twisters-MR          5:32.00    5:33.01        
                  33.51     1:13.06 (39.55)     1:57.10 (44.04)     2:38.29 (41.19)
        3:29.67 (51.38)     4:20.38 (50.71)     4:56.55 (36.17)     5:33.01 (36.46)
  8 Sack, Danny C             13 OWA-MR               6:10.56    5:58.41        
                  40.30     1:30.45 (50.15)     2:14.99 (44.54)     2:58.58 (43.59)
        3:48.57 (49.99)     4:37.91 (49.34)     5:18.30 (40.39)     5:58.41 (40.11)
  9 Burke, Christopher M      12 OWA-MR               6:36.00    6:34.31        
                  42.32     1:40.39 (58.07)     2:29.38 (48.99)     3:16.84 (47.46)
        4:11.72 (54.88)     5:05.67 (53.95)     5:49.70 (44.03)     6:34.31 (44.61)
 10 Skoglund, Jacob M         11 OWA-MR               6:43.00    6:40.33        
                  46.86     1:43.04 (56.18)     2:30.70 (47.66)     3:18.79 (48.09)
        4:13.75 (54.96)     5:09.69 (55.94)     5:56.79 (47.10)     6:40.33 (43.54)
 11 Kuehn, Thomas J           11 OWA-MR               6:30.00    7:15.36        
                  43.36     1:38.92 (55.56)     2:28.06 (49.14)     3:20.47 (52.41)
      4:27.51 (1:07.04)   5:34.08 (1:06.57)     6:24.92 (50.84)     7:15.36 (50.44)
 -- Russo, Cameron J          14 OWA-MR                    NT         DQ        
                  31.47     1:10.71 (39.24)     1:54.51 (43.80)     2:36.59 (42.08)
        3:20.51 (43.92)     4:06.10 (45.59)     4:42.18 (36.08)          DQ (34.76)

Brought to you by Computer Aide, Inc.