Newburgh Sharks 25th Annual, Sanction #: 071202                

                            Blue and Gold Swim Meet                            
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 31.36  12/12/2004 Jinan Andrews, Aqua Gems                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kasia Malendowicz    8 SMC-MR                 37.41      37.68         16  
  2 Penelope Ho          8 SSL-MR                 43.19      45.48         13  
  3 Olivia Krug          8 MSC-MR                 46.59      45.55         12  
  4 Katelyn Walsh        7 Big Blue-MR            44.16      45.76         11  
  5 Jennifer Kinsley     8 WSSC-MR                45.74      46.56         10  
  6 Samantha Garcia      7 SSL-MR                 50.52      47.34          9  
  7 Crystal Yang         7 MSC-MR                 50.06      48.17          7  
  8 Jessica Cohen        7 MSC-MR                 47.62      49.51          5  
  9 Kathleen Ratazzi     8 SSL-MR                 47.80      50.48          3  
 10 Erin Brett           8 SSL-MR                 43.19      51.91          4  
 11 Jasmine Feliciano    8 SSL-MR                 42.64      52.29          1  
 12 Claire Myers         8 SSL-MR                 55.81      52.57        
 13 Danielle Donnelly    8 North Shore-MR         54.40      52.65          2  
 14 Jessie LaRue         6 MSC-MR                 54.56      53.87        
 15 Emily Tang           7 MSC-MR                 56.61      55.11        
 16 Emma Castiglione     7 SMC-MR                    NT    1:00.93        
 17 Pamela Yang          7 MSC-MR               1:16.56    1:03.13        
 18 Emma Skoglund        6 SSL-MR               1:05.11    1:05.24        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:09.29    1/1/1990 MARY KATE HAGGERTY - YMID                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Olivia Krug          8 MSC-MR               1:44.79    1:43.43         16  
                  47.82     1:43.43 (55.61)                                        
  2 Penelope Ho          8 SSL-MR               1:44.40    1:43.59         13  
                  48.33     1:43.59 (55.26)                                        
  3 Samantha Liddy       8 SSL-MR               1:47.06    1:44.15         12  
                  49.29     1:44.15 (54.86)                                        
  4 Crystal Yang         7 MSC-MR               1:49.77    1:47.70         11  
                  51.04     1:47.70 (56.66)                                        
  5 Kathleen Ratazzi     8 SSL-MR               1:54.08    1:51.49         10  
                  51.05   1:51.49 (1:00.44)                                        
  6 Samantha Garcia      7 SSL-MR               1:49.18    1:56.63          9  
                  51.71   1:56.63 (1:04.92)                                        
  7 Jasmine Feliciano    8 SSL-MR               1:41.55    1:59.38          7  
                  55.67   1:59.38 (1:03.71)                                        
  8 Jessica Cohen        7 MSC-MR               1:52.77    2:01.97          5  
                1:00.76   2:01.97 (1:01.21)                                        
  9 Arielle Gordon       8 SMC-MR                    NT    2:02.22          4  
                1:02.66     2:02.22 (59.56)                                        
 10 Emily Tang           7 MSC-MR               2:12.46    2:04.27          3  
                  58.21   2:04.27 (1:06.06)                                        
 11 Claire Myers         8 SSL-MR               2:07.87    2:04.70          2  
                  57.59   2:04.70 (1:07.11)                                        
 12 Jessie LaRue         6 MSC-MR               2:04.42    2:07.11          1  
                  57.38   2:07.11 (1:09.73)                                        
 13 Danielle Donnelly    8 North Shore-MR       2:00.00    2:11.23        
                1:02.55   2:11.23 (1:08.68)                                        
 14 Erin Brett           8 SSL-MR               2:12.10    2:19.81        
                1:03.97   2:19.81 (1:15.84)                                        
 15 Danielle Holsopple   8 MSC-MR                    NT    2:21.98        
                1:05.52   2:21.98 (1:16.46)                                        
 16 Emma Skoglund        6 SSL-MR               2:40.96    2:26.40        
                1:04.77   2:26.40 (1:21.63)                                        
 17 Elizabeth Walklet    5 NBS-MR                    NT    2:48.46        
                1:20.29   2:48.46 (1:28.17)                                        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 37.05  12/12/2004 Jinan Andrews, Aqua Gems                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kasia Malendowicz    8 SMC-MR                 46.63      45.72         16  
  2 Penelope Ho          8 SSL-MR                 57.21      47.87         13  
  3 Crystal Yang         7 MSC-MR                 51.63      50.44         11  
  4 Jennifer Kinsley     8 WSSC-MR                   NT      50.62         12  
  5 Claire Myers         8 SSL-MR                 58.20      51.33         10  
  6 Katelyn Walsh        7 Big Blue-MR            49.00      53.15          9  
  7 Olivia Krug          8 MSC-MR                 57.64      53.28          7  
  8 Jasmine Feliciano    8 SSL-MR                 53.21      54.88          5  
  9 Jessica Cohen        7 MSC-MR                 54.33      58.60          4  
 10 Danielle Donnelly    8 North Shore-MR       1:02.00      59.05          3  
 11 Kathleen Ratazzi     8 SSL-MR                 52.65      59.20          2  
 12 Samantha Garcia      7 SSL-MR                 58.91      59.29          1  
 13 Emily Tang           7 MSC-MR               1:02.96    1:00.59        
 14 Jessie LaRue         6 MSC-MR                 55.72    1:01.32        
 15 Pamela Yang          7 MSC-MR               1:07.58    1:06.71        
 16 Emma Skoglund        6 SSL-MR               1:10.49    1:12.36        
 -- Emma Castiglione     7 SMC-MR                    NT         DQ        
 -- Erin Brett           8 SSL-MR               1:00.85         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 40.84    1/1/1988 LAUREN JAEGER - LBA                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Olivia Krug          8 MSC-MR               1:01.41      59.21         16  
  2 Danielle Donnelly    8 North Shore-MR       1:10.32    1:00.09         13  
  3 Erin Brett           8 SSL-MR               1:09.31    1:04.98         12  
  4 Crystal Yang         7 MSC-MR               1:03.20    1:05.08         11  
  5 Jessie LaRue         6 MSC-MR               1:08.98    1:06.46         10  
  6 Samantha Garcia      7 SSL-MR               1:05.72    1:07.54          9  
  7 Arielle Gordon       8 SMC-MR                    NT    1:15.00          7  
  8 Samantha Liddy       8 SSL-MR               1:12.70    1:17.45          5  
  9 Claire Myers         8 SSL-MR               1:31.91    1:21.04          4  
 -- Elizabeth Walklet    5 NBS-MR                    NT         DQ        
 -- Jessica Cohen        7 MSC-MR               1:10.82         DQ        
 -- Penelope Ho          8 SSL-MR               1:52.03         DQ        
 -- Danielle Holsopple   8 MSC-MR                    NT         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 36.24    1/6/2001 Ali C Polhill, BGNW Marlins                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Olivia Krug          8 MSC-MR                    NT      57.92         16  
  2 Crystal Yang         7 MSC-MR               1:03.54    1:02.04         13  
  3 Kathleen Ratazzi     8 SSL-MR               1:29.08    1:03.57         12  
  4 Jessica Cohen        7 MSC-MR                 59.38    1:06.47         11  
  5 Samantha Liddy       8 SSL-MR               1:01.90    1:08.33         10  
  6 Arielle Gordon       8 SMC-MR                    NT    1:11.36          9  
  7 Jessie LaRue         6 MSC-MR               1:06.82    1:12.25          7  
  8 Samantha Garcia      7 SSL-MR               1:17.31    1:25.59          5  
 -- Penelope Ho          8 SSL-MR               1:10.14         DQ        
 -- Erin Brett           8 SSL-MR               1:19.10         DQ        
 -- Danielle Holsopple   8 MSC-MR                    NT         DQ        
 -- Jasmine Feliciano    8 SSL-MR               1:16.21         DQ        
 -- Claire Myers         8 SSL-MR               1:27.30         DQ        
 -- Emily Tang           7 MSC-MR                    NT         DQ        
 -- Danielle Donnelly    8 North Shore-MR       1:10.00         DQ        
 -- Emma Skoglund        6 SSL-MR               1:21.06         DQ        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 1:20.94    1/1/1988 YVETTE SMETANA - MSC                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kasia Malendowicz    8 SMC-MR               1:34.09    1:39.97         16  
                  45.25     1:39.97 (54.72)                                        
  2 Olivia Krug          8 MSC-MR               1:55.91    1:53.25         13  
                  54.11     1:53.25 (59.14)                                        
  3 Crystal Yang         7 MSC-MR               1:55.88    2:00.08         12  
                  56.84   2:00.08 (1:03.24)                                        
  4 Samantha Garcia      7 SSL-MR               2:00.17    2:00.76         11  
                  56.86   2:00.76 (1:03.90)                                        
  5 Danielle Donnelly    8 North Shore-MR       2:15.00    2:07.01         10  
                1:01.60   2:07.01 (1:05.41)                                        
  6 Jessica Cohen        7 MSC-MR               2:06.08    2:09.68          9  
                  59.10   2:09.68 (1:10.58)                                        
  7 Jessie LaRue         6 MSC-MR               2:11.87    2:15.99          7  
                1:02.04   2:15.99 (1:13.95)                                        
  8 Claire Myers         8 SSL-MR               2:34.59    2:19.65          5  
                1:01.29   2:19.65 (1:18.36)                                        
  9 Kathleen Ratazzi     8 SSL-MR               2:40.81    2:23.14          4  
                1:04.37   2:23.14 (1:18.77)                                        
 10 Emma Castiglione     7 SMC-MR                    NT    2:31.90          3  
                1:15.03   2:31.90 (1:16.87)                                        
 -- Jasmine Feliciano    8 SSL-MR               2:12.40         DQ        
                1:07.20        DQ (1:31.85)                                        
 -- Emma Skoglund        6 SSL-MR               2:28.19         DQ        
                1:43.00                                                            
 -- Erin Brett           8 SSL-MR               2:10.90         DQ        
                1:11.03        DQ (1:17.25)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:04.70    1/1/1990 YMID                                       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Suffern Sea Lions-MR  'B'                   1:57.10    1:30.13         32  
     1) Emma Skoglund 6                 2) Claire Myers 8                 
     3) Jasmine Feliciano 8             4) Kathleen Ratazzi 8             
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   1:37.19    1:36.42         26  
     1) Penelope Ho 8                   2) Erin Brett 8                   
     3) Samantha Liddy 8                4) Samantha Garcia 7              
  3 Marist Swim Club-MR  'A'                    1:23.71    1:43.64         24  
     1) Olivia Krug 8                   2) Jessica Cohen 7                
     3) Jessie LaRue 6                  4) Crystal Yang 7                 
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:15.25    1/6/2002 BGC-N. Westchester Marlins                 
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                         NT    1:45.48         32  
     1) Jessica Cohen 7                 2) Jessie LaRue 6                 
     3) Olivia Krug 8                   4) Crystal Yang 7                 
                  57.79     1:45.48 (47.69)                                        
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                        NT    1:46.34         26  
     1) Claire Myers 8                  2) Jasmine Feliciano 8            
     3) Samantha Garcia 7               4) Kathleen Ratazzi 8             
                  59.15     1:46.34 (47.19)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 26.27  12/11/2005 Brittany M Friese, NBS  -MR                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kate Bergin         10 MSC-MR                 30.48      30.68         16  
  2 Caitlin Leary       10 SSL-MR                 35.01      33.77         13  
  3 Alice Morgan         9 NBS-MR                 34.07      34.26         12  
  4 Ina Elcott           9 MSC-MR                 33.66      34.34         11  
  5 Emmanuelle Palikuc  10 Big Blue-MR            34.34      35.02         10  
  6 Chloe Jackson        9 MSC-MR                 35.97      35.20          9  
  7 Amanda Fung         10 Big Blue-MR            35.00      35.44          7  
  8 Shana Walklet       10 NBS-MR                 36.54      35.59          5  
  9 Eunice Cho          10 SSL-MR                 36.52      35.92          4  
 10 Emily Lewis         10 MSC-MR                 35.01      36.05          3  
 11 Maria Abrams        10 SMC-MR                 35.39      37.29          2  
 12 Aditi Athavale      10 Big Blue-MR            39.68      37.93          1  
 13 Meghan Hartigan     10 SSL-MR                 37.55      38.35        
 14 Julia Caldwell       9 MSC-MR                 38.25      38.91        
 15 Jess Witt            9 SSL-MR                 40.03      39.17        
 16 Marisa Dexter        9 WSSC-MR                38.66      39.71        
 17 Cali Sacharoff       9 SSL-MR                 39.35      39.86        
 18 Emma Hoarty         10 NBS-MR                 42.80      40.39        
 19 Maggie Rhodes       10 SSL-MR                 41.59      40.55        
 20 Nicole Lapinski      9 PBAC-MR                41.54      40.64        
 21 Erika Samovici      10 SSL-MR                 42.77      40.85        
 22 Heather Leslie      10 MSC-MR                 41.65      41.57        
 23 Zoe Jean Belasco    10 SMC-MR                 41.84      41.71        
 24 Gianna Rappa         9 SMC-MR                    NT      42.92        
 25 Kayla Shea           9 SSL-MR                 45.82      43.66        
 26 Jessica Dobken       9 SSL-MR                 44.74      44.05        
 27 Samantha LaRusso     9 SSL-MR                 45.65      45.18        
 28 Alexandra Rimac      9 NBS-MR                 55.25      45.68        
 29 Nicolette Capalbo    9 SSL-MR                 48.75      47.81        
 30 Megan Risio         10 NBS-MR                 53.46      49.23        
 31 Georgia Galligan     9 SMC-MR                    NT      49.24        
 31 Rachel Liebergall   10 SSL-MR                 55.38      49.24        
 33 Olivia Coyle         9 SSL-MR                 48.66      49.42        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 57.30  12/10/2005 Brittany M Friese, NBS  -MR                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kate Bergin         10 MSC-MR               1:04.63    1:05.85         16  
                  31.92     1:05.85 (33.93)                                        
  2 Jennifer Borek       9 MVA-US                    NT    1:15.59         13  
                  34.30     1:15.59 (41.29)                                        
  3 Ina Elcott           9 MSC-MR               1:15.66    1:16.57         12  
                  36.35     1:16.57 (40.22)                                        
  4 Kassey Gonzalez     10 Big Blue-MR          1:15.00    1:17.43         11  
                  36.51     1:17.43 (40.92)                                        
  5 Alice Morgan         9 NBS-MR               1:26.49    1:18.39         10  
                  37.67     1:18.39 (40.72)                                        
  6 Kelly Gallagher     10 SMC-MR               1:20.81    1:19.13          9  
                  37.19     1:19.13 (41.94)                                        
  7 Megan Wilson        10 MVA-US                    NT    1:20.21          7  
                  35.21     1:20.21 (45.00)                                        
  8 Caitlin Leary       10 SSL-MR               1:18.07    1:20.69          5  
                  36.58     1:20.69 (44.11)                                        
  9 Emily Lewis         10 MSC-MR               1:19.61    1:21.19          4  
                  38.92     1:21.19 (42.27)                                        
 10 Eunice Cho          10 SSL-MR               1:23.90    1:21.30          3  
                  37.22     1:21.30 (44.08)                                        
 11 Shana Walklet       10 NBS-MR               1:20.99    1:21.54          2  
                  37.23     1:21.54 (44.31)                                        
 12 Meghan Hartigan     10 SSL-MR               1:21.48    1:21.83          1  
                  39.27     1:21.83 (42.56)                                        
 13 Emily Moccia        10 SMC-MR                    NT    1:22.31        
                  40.44     1:22.31 (41.87)                                        
 14 Molly Lesser         9 SMC-MR               1:23.32    1:23.62        
                  40.39     1:23.62 (43.23)                                        
 15 Aditi Athavale      10 Big Blue-MR          1:32.36    1:24.60        
                  38.00     1:24.60 (46.60)                                        
 16 Lindsay West        10 SMC-MR               1:26.47    1:25.37        
                  39.39     1:25.37 (45.98)                                        
 17 Chloe Jackson        9 MSC-MR               1:23.87    1:26.43        
                  39.01     1:26.43 (47.42)                                        
 18 Madeline Callahan    9 MVA-US                    NT    1:26.55        
                  39.25     1:26.55 (47.30)                                        
 19 Jessica Crumm       10 MVA-US                    NT    1:27.07        
                  37.95     1:27.07 (49.12)                                        
 20 Caroline Wolfe      10 SMC-MR               1:30.60    1:27.76        
                  40.16     1:27.76 (47.60)                                        
 21 Julia Caldwell       9 MSC-MR               1:26.41    1:28.78        
                  41.29     1:28.78 (47.49)                                        
 22 Jess Witt            9 SSL-MR               1:38.11    1:29.39        
                  42.09     1:29.39 (47.30)                                        
 23 Jessica Bauer       10 MVA-US                    NT    1:30.53        
                  42.56     1:30.53 (47.97)                                        
 24 Cali Sacharoff       9 SSL-MR               1:29.91    1:30.54        
                  41.93     1:30.54 (48.61)                                        
 25 Alexandra Rizzo     10 Big Blue-MR          1:31.13    1:31.23        
                  41.86     1:31.23 (49.37)                                        
 26 Katelyn Warbrick     9 SSL-MR               2:08.09    1:33.82        
                  44.58     1:33.82 (49.24)                                        
 27 Maggie Rhodes       10 SSL-MR               1:34.26    1:34.48        
                  43.62     1:34.48 (50.86)                                        
 28 Katrin Lewis         9 SMC-MR               1:33.33    1:35.02        
                  43.76     1:35.02 (51.26)                                        
 29 Emma Hoarty         10 NBS-MR                    NT    1:36.34        
                  48.07     1:36.34 (48.27)                                        
 30 Emma Reining         9 MSC-MR               1:32.63    1:36.90        
                  44.07     1:36.90 (52.83)                                        
 31 Jessica Dobken       9 SSL-MR               2:02.76    1:42.49        
                  46.54     1:42.49 (55.95)                                        
 32 Kayla Shea           9 SSL-MR               1:46.55    1:43.00        
                  48.07     1:43.00 (54.93)                                        
 33 Jillian Dolce        9 MVA-US                    NT    1:43.23        
                  47.32     1:43.23 (55.91)                                        
 34 Samantha LaRusso     9 SSL-MR               1:47.69    1:43.26        
                  47.47     1:43.26 (55.79)                                        
 35 Noelle Pirraglia     9 North Shore-MR       1:40.00    1:43.50        
                  45.37     1:43.50 (58.13)                                        
 36 Olivia Coyle         9 SSL-MR               1:46.58    1:47.15        
                  48.52     1:47.15 (58.63)                                        
 37 Megan Risio         10 NBS-MR                    NT    1:47.74        
                  48.86     1:47.74 (58.88)                                        
 38 Alexandra Rimac      9 NBS-MR                    NT    1:48.15        
                  50.56     1:48.15 (57.59)                                        
 39 Kristen Myles       10 MVA-US                    NT    1:49.63        
                  45.85   1:49.63 (1:03.78)                                        
 40 Ereena Akirtava      9 Big Blue-MR          1:43.61    1:50.51        
                  49.78   1:50.51 (1:00.73)                                        
 41 Rachel Liebergall   10 SSL-MR               2:01.30    1:51.36        
                  52.66     1:51.36 (58.70)                                        
 42 Samantha Bernstein   9 SMC-MR               1:48.12    1:52.37        
                  50.85   1:52.37 (1:01.52)                                        
 43 Heather Leslie      10 MSC-MR               1:33.17    1:53.99        
                1:37.61     1:53.99 (16.38)                                        
 44 Anaya Cruz           9 MVA-US                    NT    1:54.67        
                  52.46   1:54.67 (1:02.21)                                        
 45 Nicolette Capalbo    9 SSL-MR               1:53.55    1:57.51        
                  54.25   1:57.51 (1:03.26)                                        
 -- Sarah Schuetz       10 SMC-MR               1:27.21         DQ        
                  40.06          DQ (46.90)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:07.61  12/11/2005 Brittany M Friese, NBS  -MR                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kate Bergin         10 MSC-MR               1:12.23    1:10.77         16  
                  34.41     1:10.77 (36.36)                                        
  2 Meghan Hartigan     10 SSL-MR               1:25.07    1:25.35         13  
                  49.00     1:25.35 (36.35)                                        
  3 Eunice Cho          10 SSL-MR               1:32.59    1:29.46         12  
                  43.21     1:29.46 (46.25)                                        
  4 Ina Elcott           9 MSC-MR               1:27.16    1:29.77         11  
                  42.54     1:29.77 (47.23)                                        
  5 Amanda Fung         10 Big Blue-MR          1:29.44    1:30.29         10  
                  43.91     1:30.29 (46.38)                                        
  6 Caitlin Leary       10 SSL-MR               1:30.37    1:30.73          9  
                  44.22     1:30.73 (46.51)                                        
  7 Alice Morgan         9 NBS-MR               1:37.93    1:30.93          7  
                  45.90     1:30.93 (45.03)                                        
  8 Emmanuelle Palikuc  10 Big Blue-MR          1:48.80    1:34.83          5  
                  45.68     1:34.83 (49.15)                                        
  9 Emily Lewis         10 MSC-MR               1:35.01    1:34.85          4  
                  45.30     1:34.85 (49.55)                                        
 10 Chloe Jackson        9 MSC-MR               1:37.78    1:35.77          3  
                1:35.77         1:35.77 ( )                                        
 11 Aditi Athavale      10 Big Blue-MR          1:38.17    1:36.27          2  
                  46.23     1:36.27 (50.04)                                        
 12 Maria Abrams        10 SMC-MR                    NT    1:36.62          1  
                  46.78     1:36.62 (49.84)                                        
 13 Nicole Lapinski      9 PBAC-MR              1:40.89    1:36.78        
                  44.52     1:36.78 (52.26)                                        
 14 Jess Witt            9 SSL-MR               1:44.75    1:37.84        
                  46.93     1:37.84 (50.91)                                        
 15 Julia Caldwell       9 MSC-MR               1:59.56    1:39.67        
                  49.03     1:39.67 (50.64)                                        
 16 Maggie Rhodes       10 SSL-MR               1:48.37    1:44.04        
                  49.76     1:44.04 (54.28)                                        
 17 Cali Sacharoff       9 SSL-MR               1:58.56    1:44.63        
                  50.27     1:44.63 (54.36)                                        
 18 Heather Leslie      10 MSC-MR               1:50.03    1:44.83        
                  49.52     1:44.83 (55.31)                                        
 19 Zoe Jean Belasco    10 SMC-MR               1:56.53    1:46.54        
                  50.67     1:46.54 (55.87)                                        
 20 Georgia Galligan     9 SMC-MR               1:47.09    1:51.69        
                  54.06     1:51.69 (57.63)                                        
 21 Emma Hoarty         10 NBS-MR                    NT    1:54.54        
                  54.78     1:54.54 (59.76)                                        
 22 Megan Risio         10 NBS-MR                    NT    1:54.82        
                  52.29   1:54.82 (1:02.53)                                        
 23 Erika Samovici      10 SSL-MR               1:56.85    1:56.08        
                  57.29     1:56.08 (58.79)                                        
 24 Kayla Shea           9 SSL-MR               2:01.19    1:57.30        
                  54.40   1:57.30 (1:02.90)                                        
 25 Nicolette Capalbo    9 SSL-MR               2:07.30    2:01.36        
                  59.15   2:01.36 (1:02.21)                                        
 26 Rachel Liebergall   10 SSL-MR               1:23.40    2:06.17        
                1:00.24   2:06.17 (1:05.93)                                        
 27 Alexandra Rimac      9 NBS-MR                    NT    2:07.92        
                  59.41   2:07.92 (1:08.51)                                        
 28 Olivia Coyle         9 SSL-MR               2:18.17    2:08.37        
                1:04.40   2:08.37 (1:03.97)                                        
 -- Gianna Rappa         9 SMC-MR                    NT         DQ        
                  54.85                                                            
 -- Shana Walklet       10 NBS-MR               1:39.99         DQ        
                  51.37          DQ (53.29)                                        
 -- Samantha LaRusso     9 SSL-MR               2:00.77         DQ        
                  53.36                                                            
 -- Jessica Dobken       9 SSL-MR               1:56.54         DQ        
                  53.77        DQ (1:02.15)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 34.11    1/1/1990 MELISSA LEVERY - YMID                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Caitlin Leary       10 SSL-MR                 41.54      42.79         16  
  2 Kate Bergin         10 MSC-MR                 42.79      43.06         13  
  3 Lindsay West        10 SMC-MR                 42.27      43.12         12  
  4 Hannah Muller       10 PBAC-MR                47.90      44.28         11  
  5 Ina Elcott           9 MSC-MR                 43.41      44.85         10  
  6 Megan Wilson        10 MVA-US                    NT      45.61          9  
  7 Caroline Wolfe      10 SMC-MR                 45.95      46.11          7  
  8 Chloe Jackson        9 MSC-MR                 43.69      46.61          5  
  9 Eunice Cho          10 SSL-MR                 47.25      47.02          4  
 10 Jessica Crumm       10 MVA-US                    NT      47.03          3  
 11 Emily Moccia        10 SMC-MR                    NT      47.89          2  
 12 Kelly Gallagher     10 SMC-MR                 49.13      48.05          1  
 13 Kassey Gonzalez     10 Big Blue-MR            48.00      48.11        
 14 Katrin Lewis         9 SMC-MR                 46.32      48.42        
 15 Sarah Schuetz       10 SMC-MR                 47.23      48.48        
 16 Meghan Hartigan     10 SSL-MR                 47.65      48.52        
 17 Alice Morgan         9 NBS-MR                 48.08      48.56        
 18 Aditi Athavale      10 Big Blue-MR            49.74      48.63        
 19 Molly Lesser         9 SMC-MR                 49.61      49.62        
 20 Jess Witt            9 SSL-MR                 52.46      49.77        
 21 Jennifer Borek       9 MVA-US                    NT      50.13        
 22 Shana Walklet       10 NBS-MR                 50.84      50.46        
 23 Alexandra Rizzo     10 Big Blue-MR            50.35      52.02        
 24 Heather Leslie      10 MSC-MR                 51.20      52.55        
 24 Julia Caldwell       9 MSC-MR                 50.70      52.55        
 26 Emily Lewis         10 MSC-MR                 51.83      52.58        
 27 Cali Sacharoff       9 SSL-MR                 55.19      55.21        
 28 Samantha Bernstein   9 SMC-MR                 54.21      55.84        
 29 Anaya Cruz           9 MVA-US                    NT      56.60        
 30 Emma Hoarty         10 NBS-MR                    NT      58.19        
 31 Jessica Dobken       9 SSL-MR               1:00.38      59.29        
 32 Ereena Akirtava      9 Big Blue-MR            58.75      59.68        
 33 Jessica Bauer       10 MVA-US                    NT    1:00.75        
 34 Katelyn Warbrick     9 SSL-MR               1:02.89    1:00.76        
 35 Megan Risio         10 NBS-MR                    NT    1:00.95        
 36 Kayla Shea           9 SSL-MR                 59.61    1:01.26        
 37 Nicolette Capalbo    9 SSL-MR               1:11.77    1:01.52        
 38 Samantha LaRusso     9 SSL-MR               1:05.20    1:08.84        
 -- Emma Reining         9 MSC-MR                 56.49         DQ        
 -- Noelle Pirraglia     9 North Shore-MR       1:00.00         DQ        
 -- Marisa Dexter        9 WSSC-MR                54.24         DQ        
 -- Madeline Callahan    9 MVA-US                    NT         DQ        
 -- Kristen Myles       10 MVA-US                    NT         DQ        
 -- Maggie Rhodes       10 SSL-MR               1:10.94         DQ        
 -- Rachel Liebergall   10 SSL-MR               1:03.03         DQ        
 -- Jillian Dolce        9 MVA-US                    NT         DQ        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 29.78    1/1/1990 MELISSA LAVERY - YMID                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kate Bergin         10 MSC-MR                 33.41      33.95         16  
  2 Ina Elcott           9 MSC-MR                 36.53      37.00         13  
  3 Alice Morgan         9 NBS-MR                 38.67      37.21         12  
  4 Hannah Muller       10 PBAC-MR                45.44      42.54         11  
  5 Molly Lesser         9 SMC-MR                 43.81      43.20         10  
  6 Kassey Gonzalez     10 Big Blue-MR            41.00      43.55          8  
  6 Jennifer Borek       9 MVA-US                    NT      43.55          8  
  8 Eunice Cho          10 SSL-MR                 44.81      44.36          5  
  9 Emily Lewis         10 MSC-MR                 47.67      44.69          4  
 10 Jess Witt            9 SSL-MR                 47.97      45.89          3  
 11 Caroline Wolfe      10 SMC-MR                 46.68      45.98          2  
 12 Caitlin Leary       10 SSL-MR                 47.49      46.57          1  
 13 Meghan Hartigan     10 SSL-MR                 42.01      47.49        
 14 Katrin Lewis         9 SMC-MR                 47.63      48.21        
 15 Aditi Athavale      10 Big Blue-MR            48.71      48.55        
 16 Kelly Gallagher     10 SMC-MR                 46.60      48.90        
 17 Julia Caldwell       9 MSC-MR                 48.67      50.08        
 18 Cali Sacharoff       9 SSL-MR                 54.94      55.60        
 19 Katelyn Warbrick     9 SSL-MR                 58.37      58.81        
 20 Samantha Bernstein   9 SMC-MR               1:03.99      59.53        
 21 Maggie Rhodes       10 SSL-MR               1:02.43    1:01.05        
 22 Kayla Shea           9 SSL-MR               1:04.69    1:03.29        
 23 Noelle Pirraglia     9 North Shore-MR         50.00    1:06.23        
 24 Samantha LaRusso     9 SSL-MR                 59.54    1:07.35        
 -- Sarah Schuetz       10 SMC-MR                 49.28         DQ        
 -- Olivia Coyle         9 SSL-MR               1:21.13         DQ        
 -- Shana Walklet       10 NBS-MR                 49.99         DQ        
 -- Chloe Jackson        9 MSC-MR                 48.72         DQ        
 -- Emma Reining         9 MSC-MR                 54.09         DQ        
 -- Ereena Akirtava      9 Big Blue-MR          1:03.38         DQ        
 -- Alexandra Rizzo     10 Big Blue-MR            51.11         DQ        
 -- Nicolette Capalbo    9 SSL-MR               1:20.19         DQ        
 -- Rachel Liebergall   10 SSL-MR               1:08.90         DQ        
 -- Jessica Dobken       9 SSL-MR               1:02.79         DQ        
 
Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:28.67  12/11/2005 Brittany M Friese, NBS  -MR                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kate Bergin         10 MSC-MR               2:49.03    2:42.76         16  
                  36.03     1:16.08 (40.05)     2:05.30 (49.22)     2:42.76 (37.46)
  2 Ina Elcott           9 MSC-MR               3:16.57    3:04.70         13  
                  40.46     1:29.92 (49.46)     2:23.60 (53.68)     3:04.70 (41.10)
  3 Caitlin Leary       10 SSL-MR               3:21.52    3:07.13         12  
                  45.07     1:35.39 (50.32)     2:21.80 (46.41)     3:07.13 (45.33)
  4 Alice Morgan         9 NBS-MR               3:36.59    3:09.24         11  
                  41.12     1:31.26 (50.14)     2:26.43 (55.17)     3:09.24 (42.81)
  5 Amanda Fung         10 Big Blue-MR          3:19.94    3:10.72         10  
                  44.37     1:33.39 (49.02)     2:27.13 (53.74)     3:10.72 (43.59)
  6 Eunice Cho          10 SSL-MR               3:39.18    3:15.49          9  
                  45.50     1:33.21 (47.71)     2:27.64 (54.43)     3:15.49 (47.85)
  7 Meghan Hartigan     10 SSL-MR               3:10.10    3:16.03          7  
                  47.67     1:32.67 (45.00)     2:30.72 (58.05)     3:16.03 (45.31)
  8 Emily Lewis         10 MSC-MR               3:30.01    3:20.49          5  
                  48.21     1:36.40 (48.19)   2:37.34 (1:00.94)     3:20.49 (43.15)
  9 Emmanuelle Palikuc  10 Big Blue-MR          3:49.54    3:20.80          4  
                  45.06     1:39.32 (54.26)                             3:20.80 ( )
 10 Maria Abrams        10 SMC-MR                    NT    3:27.51          3  
                  49.78     1:38.71 (48.93)   2:38.96 (1:00.25)     3:27.51 (48.55)
 11 Aditi Athavale      10 Big Blue-MR          3:47.38    3:28.56          2  
                  50.43     1:44.37 (53.94)     2:42.05 (57.68)     3:28.56 (46.51)
 12 Shana Walklet       10 NBS-MR               3:29.99    3:31.10          1  
                  49.96     1:47.07 (57.11)     2:45.25 (58.18)     3:31.10 (45.85)
 13 Julia Caldwell       9 MSC-MR               3:25.01    3:35.35        
                  53.27     1:48.14 (54.87)   2:48.68 (1:00.54)     3:35.35 (46.67)
 14 Chloe Jackson        9 MSC-MR               3:25.51    3:35.82        
                  54.47     1:49.46 (54.99)     2:48.21 (58.75)     3:35.82 (47.61)
 15 Jess Witt            9 SSL-MR               4:20.80    3:42.16        
                  55.27     1:44.58 (49.31)                             3:42.16 ( )
 16 Cali Sacharoff       9 SSL-MR               4:20.91    3:47.79        
                  56.42   2:10.00 (1:13.58)                             3:47.79 ( )
 17 Heather Leslie      10 MSC-MR                    NT    3:53.38        
                  57.27     1:55.20 (57.93)   2:56.64 (1:01.44)     3:53.38 (56.74)
 18 Erika Samovici      10 SSL-MR               4:21.08    4:03.87        
                  59.15                    2:11:10.79 (1:05.23)         4:03.87 ( )
 18 Zoe Jean Belasco    10 SMC-MR                    NT    4:03.87        
                1:59.44   3:10.27 (1:10.83)      3:20.00 (9.73)     4:03.87 (43.87)
 20 Maggie Rhodes       10 SSL-MR               4:20.92    4:04.25        
                1:01.49                    2:11:13.76 (1:12.52)         4:04.25 ( )
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:00.28    1/1/1987 YMID                                       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Minisink Valley Aquatics, Inc.-US  'A'           NT    2:25.99         32  
     1) Jennifer Borek 9                2) Madeline Callahan 9            
     3) Megan Wilson 10                 4) Jessica Crumm 10               
                  39.12     1:17.25 (38.13)     1:51.84 (34.59)     2:25.99 (34.15)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                    2:49.80    2:26.15         26  
     1) Ina Elcott 9                    2) Emily Lewis 10                 
     3) Heather Leslie 10               4) Kate Bergin 10                 
                  33.87     1:12.59 (38.72)     1:55.05 (42.46)     2:26.15 (31.10)
  3 Newburgh Sharks-MR  'A'                          NT    2:41.71         24  
     1) Megan Risio 10                  2) Emma Hoarty 10                 
     3) Shana Walklet 10                4) Alice Morgan 9                 
                  47.61     1:29.82 (42.21)     2:06.33 (36.51)     2:41.71 (35.38)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   2:33.65    2:45.06         22  
     1) Cali Sacharoff 9                2) Maggie Rhodes 10               
     3) Jess Witt 9                     4) Eunice Cho 10                  
                  42.25     1:29.86 (47.61)     2:09.61 (39.75)     2:45.06 (35.45)
  5 Suffern Sea Lions-MR  'B'                   2:53.17    2:45.87         20  
     1) Meghan Hartigan 10              2) Jessica Dobken 9               
     3) Caitlin Leary 10                4) Katelyn Warbrick 9             
                  40.24     1:31.66 (51.42)     2:01.36 (29.70)     2:45.87 (44.51)
  6 Minisink Valley Aquatics, Inc.-US  'B'           NT    2:59.25         18  
     1) Anaya Cruz 9                    2) Jillian Dolce 9                
     3) Kristen Myles 10                4) Jessica Bauer 10               
                  45.11     1:33.81 (48.70)     2:18.84 (45.03)     2:59.25 (40.41)
  7 Suffern Sea Lions-MR  'C'                   3:06.52    3:14.77         14  
     1) Nicolette Capalbo 9             2) Kayla Shea 9                   
     3) Samantha LaRusso 9              4) Rachel Liebergall 10           
                  50.04     1:38.31 (48.27)     2:24.84 (46.53)     3:14.77 (49.93)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:04.91    1/1/1992 YMID                                       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                         NT    2:38.17         32  
     1) Kate Bergin 10                  2) Chloe Jackson 9                
     3) Ina Elcott 9                    4) Emily Lewis 10                 
                  35.59     1:21.52 (45.93)     2:00.07 (38.55)     2:38.17 (38.10)
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                        NT    2:48.03         26  
     1) Meghan Hartigan 10              2) Caitlin Leary 10               
     3) Eunice Cho 10                   4) Jess Witt 9                    
                  41.08     1:27.28 (46.20)     2:10.29 (43.01)     2:48.03 (37.74)
  3 Newburgh Sharks-MR  'A'                     3:05.99    3:05.86         24  
     1) Alexandra Rimac 9               2) Shana Walklet 10               
     3) Alice Morgan 9                  4) Emma Hoarty 10                 
                  57.91     1:46.81 (48.90)     2:27.46 (40.65)     3:05.86 (38.40)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'B'                        NT    3:24.14         22  
     1) Samantha LaRusso 9              2) Jessica Dobken 9               
     3) Cali Sacharoff 9                4) Kayla Shea 9                   
                  52.72   1:53.06 (1:00.34)     2:43.71 (50.65)     3:24.14 (40.43)
  5 Suffern Sea Lions-MR  'C'                        NT    3:53.81         20  
     1) Rachel Liebergall 10            2) Erika Samovici 10              
     3) Maggie Rhodes 10                4) Olivia Coyle 9                 
                1:02.67   2:06.80 (1:04.13)   3:09.67 (1:02.87)     3:53.81 (44.14)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 25.52   12/9/2006 Brittany Friese, NBS  -MR                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brittany Friese     12 NBS-MR                 25.28      25.20*        16  
  2 Kim Craft           12 PBAC-MR                28.84      28.42         13  
  3 Paige Rutkoske      12 Big Blue-MR            29.34      28.58         12  
  4 Emily Hovey         12 NBS-MR                 28.73      29.07         11  
  5 Colleen Carroll     12 WSSC-MR                29.30      29.54         10  
  6 Ameera Bhanji       11 MSC-MR                 29.83      29.68          9  
  7 Sarah Schattschnei  12 SMC-MR                 29.69      30.23          7  
  8 Jenna York          11 NBS-MR                 30.34      30.34          5  
  9 Alyssa Thomas       12 Big Blue-MR            30.48      30.39          4  
 10 Mia Nonnenberg      11 BDA-MA                 30.34      30.72          3  
 11 Sydney Delfico      12 SMC-MR                 30.80      30.73          2  
 12 Bana Hadid          11 NBS-MR                 30.43      30.85          1  
 13 Colleen Hartigan    12 SSL-MR                 31.60      31.50        
 14 Lauren Zehner       12 North Shore-MR         32.38      32.13        
 15 Beth Clark          11 NBS-MR                 33.02      32.74        
 16 Colleen Green       12 SMC-MR                 33.32      32.75        
 17 Kimmy Stein         11 SSL-MR                 32.54      32.91        
 18 Claire Williams     11 NBS-MR                 33.07      33.00        
 19 Nicole Liddy        12 SSL-MR                 32.81      33.37        
 20 Chelsea DiFini      12 SMC-MR                 36.52      33.64        
 21 Melanie Dubbs       11 SSL-MR                 35.21      33.78        
 22 Sarah Craft         11 PBAC-MR                34.24      34.22        
 23 Selena Malfa        11 SSL-MR                 34.25      34.56        
 24 Samantha Dexter     12 WSSC-MR                33.94      34.87        
 25 Krisztina Alderson  11 MSC-MR                 34.89      34.90        
 26 Jessica McKay       11 WSSC-MR                33.13      35.20        
 26 Madison Scanlon     11 SSL-MR                 34.34      35.20        
 28 Christina Akirtava  12 Big Blue-MR            35.85      35.81        
 29 Rachel Baione       11 Big Blue-MR            35.62      36.19        
 30 Carol Ann Cotto     11 SMC-MR                 36.12      37.46        
 31 MaKayla Stepp-Davi  11 NBS-MR                 38.28      37.58        
 32 Paige Cloonan       11 SMC-MR                 35.89      37.65        
 33 Brenda Davis        11 MVA-US                    NT      39.47        
 34 Samantha Lutt       11 SMC-MR                 38.66      39.53        
 35 Betsy Portch        11 Big Blue-MR            39.91      40.14        
 36 Julie Curtis        12 MVA-US                    NT      40.86        
 37 Gabrielle Tierney   12 MVA-US                    NT      42.79        
 38 Callie Cline        11 NBS-MR                 44.03      43.20        
 39 Nayara Sullivan     11 Big Blue-MR            43.30      45.97        
 40 Rachel Goldstein    11 SSL-MR                 52.70      53.20        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 55.40    1/1/1992 MELISSA LAVERY - YMID                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Emily Hovey         12 NBS-MR               1:04.10    1:02.08         16  
                  30.03     1:02.08 (32.05)                                        
  2 Ameera Bhanji       11 MSC-MR               1:05.23    1:04.59         13  
                  31.49     1:04.59 (33.10)                                        
  3 Paige Rutkoske      12 Big Blue-MR          1:07.58    1:04.62         12  
                  30.60     1:04.62 (34.02)                                        
  4 Jenna York          11 NBS-MR               1:10.88    1:06.29         11  
                  31.44     1:06.29 (34.85)                                        
  5 Regina Zeoli        12 WSSC-MR              1:05.95    1:06.60         10  
                  31.60     1:06.60 (35.00)                                        
  6 Mia Nonnenberg      11 BDA-MA               1:06.76    1:06.95          9  
                  31.37     1:06.95 (35.58)                                        
  7 Colleen Hartigan    12 SSL-MR               1:07.47    1:07.25          7  
                  32.29     1:07.25 (34.96)                                        
  8 Shannon Walsh       12 Big Blue-MR          1:06.01    1:07.60          5  
                  31.87     1:07.60 (35.73)                                        
  9 Sydney Delfico      12 SMC-MR               1:07.39    1:07.62          4  
                  32.08     1:07.62 (35.54)                                        
 10 Sarah Schattschnei  12 SMC-MR               1:06.33    1:07.97          3  
                  32.45     1:07.97 (35.52)                                        
 11 Bana Hadid          11 NBS-MR               1:09.63    1:08.49          2  
                  31.94     1:08.49 (36.55)                                        
 12 Alyssa Thomas       12 Big Blue-MR          1:08.62    1:09.20          1  
                  32.66     1:09.20 (36.54)                                        
 13 Lauren Zehner       12 North Shore-MR       1:10.56    1:11.77        
                  34.86     1:11.77 (36.91)                                        
 14 Nicole Liddy        12 SSL-MR               1:14.33    1:13.77        
                  35.14     1:13.77 (38.63)                                        
 15 Claire Williams     11 NBS-MR               1:20.31    1:13.97        
                  36.32     1:13.97 (37.65)                                        
 16 Kimmy Stein         11 SSL-MR               1:13.22    1:15.54        
                  36.73     1:15.54 (38.81)                                        
 17 Jacqueline Kinsley  12 WSSC-MR              1:12.71    1:16.24        
                  35.58     1:16.24 (40.66)                                        
 18 Beth Clark          11 NBS-MR               1:18.75    1:16.31        
                  36.16     1:16.31 (40.15)                                        
 19 Madison Scanlon     11 SSL-MR               1:16.75    1:16.65        
                  36.44     1:16.65 (40.21)                                        
 20 Selena Malfa        11 SSL-MR               1:15.78    1:17.82        
                  38.22     1:17.82 (39.60)                                        
 21 Krisztina Alderson  11 MSC-MR               1:19.54    1:19.48        
                  38.30     1:19.48 (41.18)                                        
 22 MaKayla Stepp-Davi  11 NBS-MR               1:24.99    1:20.95        
                  38.47     1:20.95 (42.48)                                        
 23 Natalie Abemayor    12 SMC-MR               1:24.02    1:25.40        
                  41.82     1:25.40 (43.58)                                        
 24 Betsy Portch        11 Big Blue-MR          1:26.77    1:31.06        
                  42.51     1:31.06 (48.55)                                        
 25 Callie Cline        11 NBS-MR               1:44.09    1:38.85        
                1:39.22         1:38.85 ( )                                        
 26 Nayara Sullivan     11 Big Blue-MR          1:51.33    1:58.32        
                1:00.24     1:58.32 (58.08)                                        
 -- Samantha Dexter     12 WSSC-MR              1:16.51         DQ        
                  37.20          DQ (41.70)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:01.27    1/1/1997 COREY BERG - MSC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brittany Friese     12 NBS-MR               1:03.93    1:02.94         16  
                  30.88     1:02.94 (32.06)                                        
  2 Emily Hovey         12 NBS-MR               1:07.09    1:07.23         13  
                  32.85     1:07.23 (34.38)                                        
  3 Sarah Schattschnei  12 SMC-MR               1:14.56    1:15.72         12  
                  37.07     1:15.72 (38.65)                                        
  4 Sydney Delfico      12 SMC-MR               1:17.42    1:15.87         11  
                  36.99     1:15.87 (38.88)                                        
  5 Paige Rutkoske      12 Big Blue-MR          1:19.42    1:16.02         10  
                  36.43     1:16.02 (39.59)                                        
  6 Colleen Hartigan    12 SSL-MR               1:19.20    1:16.96          9  
                  38.07     1:16.96 (38.89)                                        
  7 Regina Zeoli        12 WSSC-MR              1:18.81    1:17.13          7  
                  38.14     1:17.13 (38.99)                                        
  8 Alyssa Thomas       12 Big Blue-MR          1:20.00    1:17.80          5  
                  38.69     1:17.80 (39.11)                                        
  9 Bana Hadid          11 NBS-MR               1:17.35    1:18.23          4  
                  37.72     1:18.23 (40.51)                                        
 10 Ameera Bhanji       11 MSC-MR               1:19.41    1:18.92          3  
                  39.74     1:18.92 (39.18)                                        
 11 Kimmy Stein         11 SSL-MR               1:21.67    1:19.16          2  
                  38.80     1:19.16 (40.36)                                        
 12 Shannon Walsh       12 Big Blue-MR          1:18.73    1:21.28          1  
                1:21.28         1:21.28 ( )                                        
 13 Beth Clark          11 NBS-MR               1:31.33    1:22.41        
                  38.45     1:22.41 (43.96)                                        
 14 Lauren Zehner       12 North Shore-MR       1:20.92    1:23.15        
                  47.00     1:23.15 (36.15)                                        
 15 Claire Williams     11 NBS-MR               1:33.07    1:23.27        
                  40.82     1:23.27 (42.45)                                        
 16 Nicole Liddy        12 SSL-MR               1:29.09    1:25.54        
                  42.49     1:25.54 (43.05)                                        
 17 Samantha Dexter     12 WSSC-MR                   NT    1:28.20        
                  43.60     1:28.20 (44.60)                                        
 18 Jacqueline Kinsley  12 WSSC-MR              1:24.88    1:29.91        
                  43.70     1:29.91 (46.21)                                        
 19 Selena Malfa        11 SSL-MR               1:30.99    1:30.92        
                  45.40     1:30.92 (45.52)                                        
 20 Krisztina Alderson  11 MSC-MR               1:29.07    1:31.32        
                  44.28     1:31.32 (47.04)                                        
 21 Madison Scanlon     11 SSL-MR               1:31.56    1:33.13        
                1:33.20         1:33.13 ( )                                        
 22 MaKayla Stepp-Davi  11 NBS-MR               1:46.99    1:38.11        
                  47.67     1:38.11 (50.44)                                        
 23 Betsy Portch        11 Big Blue-MR          1:46.47    1:49.38        
                  52.68     1:49.38 (56.70)                                        
 24 Nayara Sullivan     11 Big Blue-MR          1:58.28    2:04.49        
                1:00.54   2:04.49 (1:03.95)                                        
 -- Callie Cline        11 NBS-MR               2:03.74         DQ        
                  54.74        DQ (1:00.78)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:12.41    1/3/2004 Becky L Malone, NBS  -MR                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim Craft           12 PBAC-MR              1:23.30    1:21.07         16  
                  37.72     1:21.07 (43.35)                                        
  2 Colleen Carroll     12 WSSC-MR              1:23.36    1:22.82         13  
                  39.75     1:22.82 (43.07)                                        
  3 Paige Rutkoske      12 Big Blue-MR          1:31.87    1:23.41         12  
                  40.08     1:23.41 (43.33)                                        
  4 Jenna York          11 NBS-MR               1:30.36    1:24.52         11  
                  40.06     1:24.52 (44.46)                                        
  5 Colleen Green       12 SMC-MR               1:28.20    1:27.57         10  
                  40.75     1:27.57 (46.82)                                        
  6 Colleen Hartigan    12 SSL-MR               1:28.99    1:28.13          9  
                  41.42     1:28.13 (46.71)                                        
  7 MaKayla Stepp-Davi  11 NBS-MR               1:32.99    1:29.77          7  
                  41.36     1:29.77 (48.41)                                        
  8 Alyssa Thomas       12 Big Blue-MR          1:30.73    1:29.99          5  
                  41.28     1:29.99 (48.71)                                        
  9 Chelsea DiFini      12 SMC-MR               1:30.43    1:30.42          4  
                  42.84     1:30.42 (47.58)                                        
 10 Melanie Dubbs       11 SSL-MR               1:32.10    1:30.45          3  
                  43.69     1:30.45 (46.76)                                        
 11 Sarah Schattschnei  12 SMC-MR               1:31.33    1:30.83          2  
                  43.79     1:30.83 (47.04)                                        
 12 Sydney Delfico      12 SMC-MR               1:34.99    1:30.92          1  
                  41.85     1:30.92 (49.07)                                        
 13 Selena Malfa        11 SSL-MR               1:40.90    1:35.74        
                  45.63     1:35.74 (50.11)                                        
 14 Bana Hadid          11 NBS-MR               1:55.21    1:35.84        
                  44.99     1:35.84 (50.85)                                        
 15 Paige Cloonan       11 SMC-MR               1:36.24    1:36.93        
                  45.32     1:36.93 (51.61)                                        
 16 Kimmy Stein         11 SSL-MR               1:51.45    1:37.01        
                  46.42     1:37.01 (50.59)                                        
 17 Christina Akirtava  12 Big Blue-MR          1:40.62    1:38.18        
                  46.09     1:38.18 (52.09)                                        
 18 Julie Curtis        12 MVA-US                    NT    1:41.08        
                  46.85     1:41.08 (54.23)                                        
 19 Jessica McKay       11 WSSC-MR              1:35.76    1:41.45        
                  47.51     1:41.45 (53.94)                                        
 20 Carol Ann Cotto     11 SMC-MR               1:42.58    1:42.69        
                  48.82     1:42.69 (53.87)                                        
 21 Nicole Liddy        12 SSL-MR               1:48.90    1:43.31        
                  49.81     1:43.31 (53.50)                                        
 22 Claire Williams     11 NBS-MR               1:54.53    1:44.01        
                  49.67     1:44.01 (54.34)                                        
 23 Krisztina Alderson  11 MSC-MR               1:46.34    1:44.71        
                  49.53     1:44.71 (55.18)                                        
 24 Beth Clark          11 NBS-MR               1:56.70    1:45.04        
                  47.71     1:45.04 (57.33)                                        
 25 Madison Scanlon     11 SSL-MR               1:54.34    1:45.56        
                  50.57     1:45.56 (54.99)                                        
 26 Samantha Lutt       11 SMC-MR               1:41.37    1:45.87        
                  50.41     1:45.87 (55.46)                                        
 27 Brenda Davis        11 MVA-US                    NT    1:48.70        
                  50.74     1:48.70 (57.96)                                        
 28 Lauren Zehner       12 North Shore-MR       1:44.33    1:49.50        
                  53.05     1:49.50 (56.45)                                        
 29 Gabrielle Tierney   12 MVA-US                    NT    2:01.00        
                  56.08   2:01.00 (1:04.92)                                        
 30 Rachel Goldstein    11 SSL-MR               2:23.93    2:14.88        
                1:02.47   2:14.88 (1:12.41)                                        
 -- Betsy Portch        11 Big Blue-MR          2:06.35         DQ        
                  54.78          DQ (59.44)                                        
 -- Callie Cline        11 NBS-MR               2:30.70         DQ        
                1:03.12                                                            
 -- Nayara Sullivan     11 Big Blue-MR          2:25.00         DQ        
                1:01.44        DQ (1:06.50)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:02.45    1/1/1985 TARA VALANTE - BB                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brittany Friese     12 NBS-MR               1:03.34    1:01.14*        16  
                  28.66     1:01.14 (32.48)                                        
  2 Ameera Bhanji       11 MSC-MR               1:11.80    1:13.12         13  
                1:13.12         1:13.12 ( )                                        
  3 Mia Nonnenberg      11 BDA-MA               1:17.10    1:13.63         12  
                  34.30     1:13.63 (39.33)                                        
  4 Emily Hovey         12 NBS-MR               1:22.88    1:14.99         11  
                  34.75     1:14.99 (40.24)                                        
  5 Paige Rutkoske      12 Big Blue-MR          1:18.96    1:17.11         10  
                  34.98     1:17.11 (42.13)                                        
  6 Bana Hadid          11 NBS-MR               1:26.96    1:20.00          9  
                  37.20     1:20.00 (42.80)                                        
  7 Sydney Delfico      12 SMC-MR               1:22.25    1:23.69          7  
                  36.85     1:23.69 (46.84)                                        
  8 Lauren Zehner       12 North Shore-MR       1:26.33    1:25.52          5  
                  39.54     1:25.52 (45.98)                                        
  9 Colleen Hartigan    12 SSL-MR               1:16.01    1:26.75          4  
                  40.26     1:26.75 (46.49)                                        
 10 Madison Scanlon     11 SSL-MR               1:29.88    1:28.63          3  
                  40.75     1:28.63 (47.88)                                        
 11 Alyssa Thomas       12 Big Blue-MR          1:25.00    1:31.21          2  
                  39.26     1:31.21 (51.95)                                        
 12 Chelsea DiFini      12 SMC-MR                    NT    1:33.50          1  
                  43.26     1:33.50 (50.24)                                        
 13 Beth Clark          11 NBS-MR               1:41.95    1:33.85        
                  41.28     1:33.85 (52.57)                                        
 14 Krisztina Alderson  11 MSC-MR               1:35.36    1:35.24        
                  44.36     1:35.24 (50.88)                                        
 15 Melanie Dubbs       11 SSL-MR               1:29.62    1:35.91        
                  45.39     1:35.91 (50.52)                                        
 16 Colleen Green       12 SMC-MR               1:32.84    1:36.58        
                  43.28     1:36.58 (53.30)                                        
 17 Kimmy Stein         11 SSL-MR               1:35.97    1:38.61        
                  44.98     1:38.61 (53.63)                                        
 18 Carol Ann Cotto     11 SMC-MR               1:32.81    1:38.83        
                  45.45     1:38.83 (53.38)                                        
 19 Rachel Baione       11 Big Blue-MR          1:20.00    1:39.71        
                  44.26     1:39.71 (55.45)                                        
 20 MaKayla Stepp-Davi  11 NBS-MR               1:59.99    1:43.07        
                  49.15     1:43.07 (53.92)                                        
 21 Paige Cloonan       11 SMC-MR               1:47.02    1:43.63        
                  47.99     1:43.63 (55.64)                                        
 22 Nicole Liddy        12 SSL-MR               1:40.63    1:45.26        
                  52.00     1:45.26 (53.26)                                        
 23 Selena Malfa        11 SSL-MR               1:42.91    1:45.91        
                  49.67     1:45.91 (56.24)                                        
 24 Claire Williams     11 NBS-MR               1:50.99    1:46.70        
                  47.48     1:46.70 (59.22)                                        
 25 Betsy Portch        11 Big Blue-MR          1:54.71    1:48.71        
                  50.99     1:48.71 (57.72)                                        
 26 Samantha Lutt       11 SMC-MR               1:48.12    1:57.68        
                  54.11   1:57.68 (1:03.57)                                        
 27 Nayara Sullivan     11 Big Blue-MR          2:00.00    2:21.13        
                1:08.56   2:21.13 (1:12.57)                                        
 -- Christina Akirtava  12 Big Blue-MR          1:47.31         DQ        
                  47.10          DQ (57.85)                                        
 -- Sarah Schattschnei  12 SMC-MR               1:12.81         DQ        
                  33.97          DQ (38.06)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:16.51    1/1/1997 COREY BERG - MSC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brittany Friese     12 NBS-MR               2:21.90    2:20.85         16  
                  29.78     1:04.54 (34.76)     1:49.67 (45.13)     2:20.85 (31.18)
  2 Emily Hovey         12 NBS-MR               2:39.17    2:31.99         13  
                  34.63     1:11.38 (36.75)     1:57.21 (45.83)     2:31.99 (34.78)
  3 Paige Rutkoske      12 Big Blue-MR          2:50.13    2:41.36         12  
                  34.66     1:15.25 (40.59)     2:04.93 (49.68)     2:41.36 (36.43)
  4 Ameera Bhanji       11 MSC-MR               2:41.81    2:42.56         11  
                  33.82     1:15.50 (41.68)     2:06.04 (50.54)     2:42.56 (36.52)
  5 Colleen Hartigan    12 SSL-MR               2:43.01    2:43.11         10  
                  41.42     1:21.49 (40.07)     2:07.03 (45.54)     2:43.11 (36.08)
  6 Sarah Schattschnei  12 SMC-MR               2:45.89    2:43.31          9  
                  34.68     1:15.56 (40.88)     2:06.37 (50.81)     2:43.31 (36.94)
  7 Jenna York          11 NBS-MR               2:52.70    2:43.37          7  
                  37.16     1:17.87 (40.71)     2:05.61 (47.74)     2:43.37 (37.76)
  8 Sydney Delfico      12 SMC-MR               2:52.01    2:47.13          5  
                  35.98     1:18.49 (42.51)     2:08.47 (49.98)     2:47.13 (38.66)
  9 Bana Hadid          11 NBS-MR               2:56.94    2:52.05          4  
                  36.13     1:16.51 (40.38)     2:11.87 (55.36)     2:52.05 (40.18)
 10 Alyssa Thomas       12 Big Blue-MR          2:55.84    3:01.22          3  
                  38.89     1:24.54 (45.65)     2:18.43 (53.89)     3:01.22 (42.79)
 11 Lauren Zehner       12 North Shore-MR       3:12.14    3:04.67          2  
                  39.81     1:26.82 (47.01)   2:27.03 (1:00.21)     3:04.67 (37.64)
 12 Madison Scanlon     11 SSL-MR               3:09.23    3:05.65          1  
                  43.34     1:32.73 (49.39)     1:59.45 (26.72)   3:05.65 (1:06.20)
 13 Kimmy Stein         11 SSL-MR               2:58.96    3:07.01        
                  44.74     1:30.21 (45.47)     2:27.00 (56.79)     3:07.01 (40.01)
 14 Krisztina Alderson  11 MSC-MR               3:08.64    3:08.09        
                  44.53     1:32.93 (48.40)     2:26.97 (54.04)     3:08.09 (41.12)
 15 Beth Clark          11 NBS-MR               3:29.97    3:08.93        
                  42.20     1:29.02 (46.82)     2:27.28 (58.26)     3:08.93 (41.65)
 16 Selena Malfa        11 SSL-MR               3:20.47    3:09.58        
                  47.04     1:36.66 (49.62)     2:27.42 (50.76)     3:09.58 (42.16)
 17 Nicole Liddy        12 SSL-MR               3:15.15    3:10.65        
                  47.29     1:37.31 (50.02)     2:31.29 (53.98)     3:10.65 (39.36)
 18 Claire Williams     11 NBS-MR               3:17.36    3:10.97        
                  49.11     1:33.98 (44.87)     2:32.28 (58.30)     3:10.97 (38.69)
 19 MaKayla Stepp-Davi  11 NBS-MR               3:29.99    3:13.52        
                  46.65     1:38.97 (52.32)     2:29.25 (50.28)     3:13.52 (44.27)
 20 Betsy Portch        11 Big Blue-MR          3:38.97    3:31.70        
                  50.39     1:47.40 (57.01)     2:44.73 (57.33)     3:31.70 (46.97)
 -- Callie Cline        11 NBS-MR               3:59.99         DQ        
                1:00.29   2:04.19 (1:03.90)   3:16.52 (1:12.33)          DQ (55.21)
 -- Nayara Sullivan     11 Big Blue-MR          4:31.52         DQ        
                1:09.44   2:15.59 (1:06.15)   3:23.94 (1:08.35)          DQ (59.42)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:48.03    1/1/1992 YMID                                       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                          NT    1:55.25         32  
     1) Emily Hovey 12                  2) Bana Hadid 11                  
     3) Jenna York 11                   4) Brittany Friese 12             
                  29.83     1:00.58 (30.75)     1:30.37 (29.79)     1:55.25 (24.88)
  2 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'                  NT    2:07.47         26  
     1) Sydney Delfico 12               2) Chelsea DiFini 12              
     3) Sarah Schattschneider 12        4) Colleen Green 12               
                  31.23     1:04.30 (33.07)     1:34.42 (30.12)     2:07.47 (33.05)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   2:12.13    2:19.18         24  
     1) Kimmy Stein 11                  2) Nicole Liddy 12                
     3) Selena Malfa 11                 4) Madison Scanlon 11             
                  33.38     1:07.92 (34.54)     1:43.82 (35.90)     2:19.18 (35.36)
  4 Newburgh Sharks-MR  'B'                          NT    2:30.47         22  
     1) Callie Cline 11                 2) MaKayla Stepp-Davis 11         
     3) Claire Williams 11              4) Beth Clark 11                  
                  49.32     1:23.52 (34.20)     1:58.07 (34.55)     2:30.47 (32.40)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 23.98    1/1/1989 RICHELLE DE POLD - COLO                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Allison Indyk       14 Big Blue-MR            27.19      27.11         16  
  2 Jessica Fabrizio    13 North Shore-MR         27.67      27.26         13  
  3 Amanda York         14 NBS-MR                    NT      27.28         12  
  4 Shekinah Hoffman    14 MSC-MR                 27.57      27.61         11  
  5 Jennifer Aiello     14 MSC-MR                 28.12      27.64         10  
  6 Carly Watson        13 MSC-MR                 28.41      27.71          9  
  7 Samantha Granan     14 MSC-MR                 28.33      28.07          7  
  8 Alexandra Donnelly  13 North Shore-MR         28.08      28.08          5  
  9 Blair Wegescheide   13 Big Blue-MR            28.35      28.21          4  
 10 Sara Araujo         14 SSL-MR                 27.98      28.47          3  
 11 Kelly Levine        14 MSC-MR                 28.07      28.91          2  
 12 Sophia Warnon       14 WSSC-MR                28.36      28.94          1  
 13 Emily Boyko         13 MSC-MR                 30.41      29.48        
 14 Lauren Daly         13 PBAC-MR                28.51      29.67        
 15 Caroline Atlas      13 MVA-US                    NT      30.08        
 16 Anne Hart           13 MVA-US                    NT      30.34        
 17 Amanda Lynch        14 SSL-MR                 30.05      30.62        
 18 LuisaMaria Neves    13 MSC-MR                 30.17      30.76        
 19 Pamela Jordan       13 North Shore-MR         31.35      30.82        
 20 Erika Seagren       14 MSC-MR                 29.54      30.92        
 20 Julia Liebergall    14 SSL-MR                 30.04      30.92        
 22 Katja Burke         13 SSL-MR                 30.19      31.14        
 23 Nicoletta Pirragli  13 North Shore-MR         31.73      31.43        
 24 Gabrielle Ponessa   13 NBS-MR                 31.50      31.88        
 25 Alexa Baione        13 Big Blue-MR            32.16      32.10        
 26 Melanie Santos      13 MVA-US                    NT      33.06        
 27 Michele Humbert     13 Big Blue-MR            34.25      35.19        
 28 Taylor Tamburro     13 SSL-MR                 35.62      35.31        
 29 Kendra Stepp-Davis  13 NBS-MR                 33.50      36.85        
 30 Alexis Hartmann     13 MVA-US                    NT      43.44        
 31 Liv Newby           13 SSL-MR                 51.65      48.65        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:58.42  12/10/2006 Brigitte Doughty, HAA  -MR                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jessica Fabrizio    13 North Shore-MR       2:06.88    2:05.38         16  
                  29.18     1:01.20 (32.02)     1:33.59 (32.39)     2:05.38 (31.79)
  2 Carly Watson        13 MSC-MR               2:09.43    2:08.12         13  
                  29.79     1:02.72 (32.93)     1:35.82 (33.10)     2:08.12 (32.30)
  3 Amanda York         14 NBS-MR               2:12.02    2:09.35         12  
                  29.22     1:01.86 (32.64)     1:35.40 (33.54)     2:09.35 (33.95)
  4 Shekinah Hoffman    14 MSC-MR               2:07.64    2:09.61         11  
                  30.64     1:03.25 (32.61)     1:36.79 (33.54)     2:09.61 (32.82)
  5 Alexandra Donnelly  13 North Shore-MR       2:08.24    2:09.68         10  
                  29.96     1:02.49 (32.53)     1:36.24 (33.75)     2:09.68 (33.44)
  6 Ashley Kunow        14 SSL-MR               2:09.42    2:09.86          9  
                  29.23     1:01.97 (32.74)     1:35.88 (33.91)     2:09.86 (33.98)
  7 Jennifer Aiello     14 MSC-MR               2:08.10    2:10.04          7  
                  38.00     1:06.00 (28.00)     1:40.00 (34.00)     2:10.04 (30.04)
  8 Kelly Levine        14 MSC-MR               2:07.09    2:10.27          5  
                  30.72     1:03.35 (32.63)     1:36.73 (33.38)     2:10.27 (33.54)
  9 Samantha Granan     14 MSC-MR               2:16.09    2:10.95          4  
                  37.00     1:12.00 (35.00)     1:44.00 (32.00)     2:10.95 (26.95)
 10 Sara Araujo         14 SSL-MR               2:09.01    2:11.30          3  
                  29.93     1:02.74 (32.81)     1:37.00 (34.26)     2:11.30 (34.30)
 11 Jamie Ann Stein     14 SSL-MR               2:18.37    2:16.95          2  
                  31.19     1:05.83 (34.64)     1:41.89 (36.06)     2:16.95 (35.06)
 12 Emily Boyko         13 MSC-MR               2:16.88    2:17.43          1  
                  31.80     1:06.63 (34.83)     1:42.50 (35.87)     2:17.43 (34.93)
 13 Blair Wegescheide   13 Big Blue-MR          2:21.93    2:18.26        
                  31.62     1:07.06 (35.44)     1:59.00 (51.94)     2:18.26 (19.26)
 14 Cassandra Vondrak   14 NBS-MR               2:19.50    2:18.57        
                  31.67     1:07.34 (35.67)     1:43.74 (36.40)     2:18.57 (34.83)
 15 Katja Burke         13 SSL-MR               2:22.91    2:20.34        
                  33.63     1:10.09 (36.46)     1:46.81 (36.72)     2:20.34 (33.53)
 16 Sophia Warnon       14 WSSC-MR              2:19.57    2:22.64        
                  31.97     1:09.00 (37.03)     1:47.19 (38.19)     2:22.64 (35.45)
 17 LuisaMaria Neves    13 MSC-MR               2:31.33    2:22.70        
                  32.69     1:08.40 (35.71)     1:46.01 (37.61)     2:22.70 (36.69)
 18 Pamela Jordan       13 North Shore-MR       2:29.00    2:23.23        
                  33.18     1:10.25 (37.07)     1:47.86 (37.61)     2:23.23 (35.37)
 19 Amanda Lynch        14 SSL-MR               2:23.79    2:28.57        
                  33.48     1:11.59 (38.11)     1:49.89 (38.30)     2:28.57 (38.68)
 20 Alessandra Angelin  14 SMC-MR               2:37.79    2:29.96        
                  35.00     1:13.75 (38.75)     1:52.38 (38.63)     2:29.96 (37.58)
 21 Erika Seagren       14 MSC-MR               2:22.88    2:31.78        
                  39.00     1:18.00 (39.00)     2:00.00 (42.00)     2:31.78 (31.78)
 22 Gabrielle Ponessa   13 NBS-MR               2:28.50    2:34.94        
                  35.75     1:15.31 (39.56)     1:56.31 (41.00)     2:34.94 (38.63)
 23 Taylor Tamburro     13 SSL-MR               2:55.75    2:46.13        
                  36.96     1:19.26 (42.30)     2:03.84 (44.58)     2:46.13 (42.29)
 24 Kendra Stepp-Davis  13 NBS-MR               3:00.45    2:51.23        
                  38.18     1:21.87 (43.69)     2:07.39 (45.52)     2:51.23 (43.84)
 -- Danielle Schmalz    14 PBAC-MR              2:04.15         DQ        
                  29.28     1:01.39 (32.11)     1:35.20 (33.81)          DQ (34.26)
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:00.92    1/1/1998 COREY BERG - MSC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jennifer Aiello     14 MSC-MR               1:03.47    1:04.63         16  
                  31.72     1:04.63 (32.91)                                        
  2 Carly Watson        13 MSC-MR               1:05.94    1:07.63         13  
                  33.05     1:07.63 (34.58)                                        
  3 Danielle Schmalz    14 PBAC-MR              1:11.12    1:09.23         12  
                  34.24     1:09.23 (34.99)                                        
  4 Jessica Fabrizio    13 North Shore-MR       1:09.32    1:09.90         11  
                  34.15     1:09.90 (35.75)                                        
  5 Allison Indyk       14 Big Blue-MR          1:09.78    1:09.98         10  
                  34.37     1:09.98 (35.61)                                        
  6 Jamie Ann Stein     14 SSL-MR               1:09.60    1:10.27          8  
                  38.00     1:10.27 (32.27)                                        
  6 Amanda York         14 NBS-MR               1:10.08    1:10.27          8  
                  33.63     1:10.27 (36.64)                                        
  8 Blair Wegescheide   13 Big Blue-MR          1:10.59    1:10.43          5  
                  40.00     1:10.43 (30.43)                                        
  9 Samantha Granan     14 MSC-MR               1:11.44    1:11.00          4  
                  35.23     1:11.00 (35.77)                                        
 10 Ashley Kunow        14 SSL-MR               1:10.87    1:11.67          3  
                  35.50     1:11.67 (36.17)                                        
 11 Sara Araujo         14 SSL-MR               1:09.37    1:11.90          2  
                  35.43     1:11.90 (36.47)                                        
 12 Alexandra Donnelly  13 North Shore-MR       1:09.68    1:12.56          1  
                  35.30     1:12.56 (37.26)                                        
 13 Kelly Levine        14 MSC-MR               1:09.71    1:13.12        
                  35.90     1:13.12 (37.22)                                        
 14 Sophia Warnon       14 WSSC-MR              1:11.96    1:13.58        
                  35.30     1:13.58 (38.28)                                        
 15 Alessandra Angelin  14 SMC-MR               1:16.32    1:13.79        
                  35.87     1:13.79 (37.92)                                        
 16 Emily Boyko         13 MSC-MR               1:15.73    1:13.91        
                  36.59     1:13.91 (37.32)                                        
 17 Katja Burke         13 SSL-MR               1:15.69    1:14.16        
                  37.27     1:14.16 (36.89)                                        
 18 LuisaMaria Neves    13 MSC-MR               1:14.95    1:14.28        
                  41.00     1:14.28 (33.28)                                        
 19 Erika Seagren       14 MSC-MR               1:10.55    1:14.99        
                  36.93     1:14.99 (38.06)                                        
 20 Julie Elliot        14 SSL-MR               1:16.90    1:15.85        
                  36.38     1:15.85 (39.47)                                        
 21 Shekinah Hoffman    14 MSC-MR               1:13.06    1:16.94        
                  37.69     1:16.94 (39.25)                                        
 22 Pamela Jordan       13 North Shore-MR       1:19.06    1:20.89        
                  46.00     1:20.89 (34.89)                                        
 23 Amanda Lynch        14 SSL-MR               1:18.06    1:21.14        
                  39.16     1:21.14 (41.98)                                        
 24 Taylor Tamburro     13 SSL-MR               1:30.46    1:22.39        
                  40.31     1:22.39 (42.08)                                        
 25 Gabrielle Ponessa   13 NBS-MR               1:23.50    1:23.83        
                  40.57     1:23.83 (43.26)                                        
 26 Tory Jason          14 SSL-MR               1:26.35    1:27.95        
                  42.62     1:27.95 (45.33)                                        
 27 Kendra Stepp-Davis  13 NBS-MR               1:36.65    1:33.91        
                  45.55     1:33.91 (48.36)                                        
 28 Rachel Williams     13 NBS-MR               2:49.84    2:44.64        
                1:26.00   2:44.64 (1:18.64)                                        
 -- Liv Newby           13 SSL-MR               2:09.12         DQ        
                1:01.91        DQ (1:12.85)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:31.44    1/1/1992 JENNIFER HUTTON - YMID                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Allison Indyk       14 Big Blue-MR          2:37.82    2:36.22         16  
                  34.62     1:13.81 (39.19)     1:54.13 (40.32)     2:36.22 (42.09)
  2 Jessica Fabrizio    13 North Shore-MR       2:41.83    2:41.39         13  
                2:00.87     2:41.58 (40.71)     3:28.00 (46.42)         2:41.39 ( )
  3 Samantha Granan     14 MSC-MR               2:48.48    2:42.33         12  
                  36.15     1:16.50 (40.35)     1:59.85 (43.35)     2:42.33 (42.48)
  4 Emily Boyko         13 MSC-MR               2:47.08    2:47.56         11  
                  38.66     1:20.92 (42.26)     2:05.07 (44.15)     2:47.56 (42.49)
  5 Alexandra Donnelly  13 North Shore-MR       2:50.68    2:53.43         10  
                  39.86     1:24.10 (44.24)     2:09.70 (45.60)     2:53.43 (43.73)
  6 Carly Watson        13 MSC-MR               2:53.20    2:53.68          9  
                  40.26     1:26.47 (46.21)     2:10.38 (43.91)     2:53.68 (43.30)
  7 Shekinah Hoffman    14 MSC-MR               2:42.20    2:53.98          7  
                  40.03     1:24.03 (44.00)     2:08.96 (44.93)     2:53.98 (45.02)
  8 Cassandra Vondrak   14 NBS-MR               3:02.50    2:55.95          5  
                  40.46     1:26.72 (46.26)     2:12.11 (45.39)     2:55.95 (43.84)
  9 Jennifer Aiello     14 MSC-MR                    NT    2:58.05          4  
                  40.08     1:25.00 (44.92)     2:11.82 (46.82)     2:58.05 (46.23)
 10 Katja Burke         13 SSL-MR               3:08.59    3:00.22          3  
                  42.08     1:28.11 (46.03)     2:16.11 (48.00)     3:00.22 (44.11)
 11 Amanda Lynch        14 SSL-MR               2:53.35    3:00.60          2  
                  39.99     1:25.58 (45.59)     2:12.43 (46.85)     3:00.60 (48.17)
 12 Lauren Daly         13 PBAC-MR              2:52.01    3:00.74          1  
                  39.72     1:25.29 (45.57)     2:13.39 (48.10)     3:00.74 (47.35)
 13 Alexa Baione        13 Big Blue-MR          2:59.00    3:02.84        
                  41.77     1:28.61 (46.84)     2:15.71 (47.10)     3:02.84 (47.13)
 14 Kelly Levine        14 MSC-MR                    NT    3:04.31        
                  42.32     1:28.85 (46.53)     2:16.04 (47.19)     3:04.31 (48.27)
 15 Anne Hart           13 MVA-US                    NT    3:10.22        
                  42.14     1:31.07 (48.93)     2:18.88 (47.81)     3:10.22 (51.34)
 16 Julia Liebergall    14 SSL-MR               3:41.82    3:11.75        
                  44.32     1:32.82 (48.50)     2:23.69 (50.87)     3:11.75 (48.06)
 17 Erika Seagren       14 MSC-MR               3:06.84    3:14.73        
                  44.14     1:34.21 (50.07)     2:24.35 (50.14)     3:14.73 (50.38)
 18 Melanie Santos      13 MVA-US                    NT    3:14.90        
                  43.05     1:32.78 (49.73)     2:23.74 (50.96)     3:14.90 (51.16)
 19 Caroline Atlas      13 MVA-US                    NT    3:23.33        
                  44.63     1:36.39 (51.76)     2:29.60 (53.21)     3:23.33 (53.73)
 20 Nicoletta Pirragli  13 North Shore-MR       3:25.00    3:24.25        
                  44.71     1:34.37 (49.66)     2:27.78 (53.41)     3:24.25 (56.47)
 21 Pamela Jordan       13 North Shore-MR       3:10.00    3:31.41        
                  48.78     1:42.45 (53.67)     2:37.50 (55.05)     3:31.41 (53.91)
 22 Alexis Hartmann     13 MVA-US                    NT    3:43.31        
                  50.29     1:45.65 (55.36)     2:44.53 (58.88)     3:43.31 (58.78)
 23 Michele Humbert     13 Big Blue-MR          3:00.00    3:57.69        
                  52.12     1:51.10 (58.98)   2:53.95 (1:02.85)   3:57.69 (1:03.74)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 59.07    1/1/1999 ANNIE MANTEY - MSC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shekinah Hoffman    14 MSC-MR               1:02.04    1:02.38         16  
  2 Amanda York         14 NBS-MR               1:03.50    1:04.08         13  
  3 Jennifer Aiello     14 MSC-MR               1:04.12    1:04.87         12  
  4 Carly Watson        13 MSC-MR               1:07.61    1:07.15         11  
  5 Emily Boyko         13 MSC-MR               1:09.67    1:09.12         10  
  6 Samantha Granan     14 MSC-MR               1:18.55    1:09.83          9  
                  32.52     1:09.83 (37.31)                                        
  7 Sara Araujo         14 SSL-MR               1:08.46    1:09.99          7  
  8 Alexandra Donnelly  13 North Shore-MR       1:10.56    1:11.42          5  
  9 Allison Indyk       14 Big Blue-MR          1:08.91    1:11.57          4  
 10 Jessica Fabrizio    13 North Shore-MR       1:14.23    1:11.87          3  
 11 Blair Wegescheide   13 Big Blue-MR          1:16.00    1:13.74          2  
                  33.14     1:13.74 (40.60)                                        
 12 Kelly Levine        14 MSC-MR               1:19.84    1:15.53          1  
                  34.69     1:15.53 (40.84)                                        
 13 Pamela Jordan       13 North Shore-MR       1:15.42    1:18.23        
 14 Sophia Warnon       14 WSSC-MR              1:16.09    1:18.96        
                  36.37     1:18.96 (42.59)                                        
 15 Amanda Lynch        14 SSL-MR               1:23.00    1:21.58        
                  37.90     1:21.58 (43.68)                                        
 16 Julia Liebergall    14 SSL-MR               1:22.48    1:23.83        
                  38.93     1:23.83 (44.90)                                        
 17 Lauren Daly         13 PBAC-MR              1:14.78    1:24.52        
 18 Erika Seagren       14 MSC-MR               1:23.15    1:25.09        
                  38.28     1:25.09 (46.81)                                        
 19 LuisaMaria Neves    13 MSC-MR               1:38.24    1:26.48        
                  38.88     1:26.48 (47.60)                                        
 20 Alexa Baione        13 Big Blue-MR          1:13.00    1:27.29        
 21 Gabrielle Ponessa   13 NBS-MR               1:18.50    1:29.04        
                  41.28     1:29.04 (47.76)                                        
 22 Katja Burke         13 SSL-MR               1:26.22    1:31.43        
                  44.12     1:31.43 (47.31)                                        
 23 Taylor Tamburro     13 SSL-MR               1:40.48    1:39.84        
                  47.51     1:39.84 (52.33)                                        
 24 Michele Humbert     13 Big Blue-MR          1:41.34    1:41.76        
                  44.51     1:41.76 (57.25)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:11.69    1/1/1989 RICHELLE DE POLD - COLO                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Allison Indyk       14 Big Blue-MR          2:23.93    2:22.67         16  
                  31.98     1:09.21 (37.23)     1:49.27 (40.06)     2:22.67 (33.40)
  2 Carly Watson        13 MSC-MR               2:22.17    2:24.81         13  
                  31.59     1:08.67 (37.08)     1:52.26 (43.59)     2:24.81 (32.55)
  3 Samantha Granan     14 MSC-MR               2:24.33    2:26.85         12  
                  57.00     1:13.00 (16.00)     1:55.00 (42.00)     2:26.85 (31.85)
  4 Jessica Fabrizio    13 North Shore-MR       2:25.13    2:27.22         11  
                  34.05     1:11.79 (37.74)     1:53.82 (42.03)     2:27.22 (33.40)
  5 Jennifer Aiello     14 MSC-MR               2:22.43    2:27.56         10  
                  31.46     1:08.25 (36.79)     1:52.81 (44.56)     2:27.56 (34.75)
  6 Shekinah Hoffman    14 MSC-MR               2:22.35    2:28.53          9  
                  31.16     1:11.49 (40.33)     1:54.79 (43.30)     2:28.53 (33.74)
  7 Alexandra Donnelly  13 North Shore-MR       2:28.22    2:31.05          7  
                  33.38     1:12.82 (39.44)     1:58.41 (45.59)     2:31.05 (32.64)
  8 Emily Boyko         13 MSC-MR               2:30.31    2:31.70          5  
                  33.53     1:13.19 (39.66)     1:57.22 (44.03)     2:31.70 (34.48)
  9 Ashley Kunow        14 SSL-MR               2:29.65    2:33.75          4  
                  35.55     1:14.35 (38.80)     2:00.20 (45.85)     2:33.75 (33.55)
 10 Jamie Ann Stein     14 SSL-MR               2:33.21    2:34.44          3  
                  34.70     1:12.47 (37.77)     1:59.87 (47.40)     2:34.44 (34.57)
 11 Kelly Levine        14 MSC-MR               2:31.96    2:36.87          2  
                  41.00     1:18.00 (37.00)     2:04.00 (46.00)     2:36.87 (32.87)
 12 Blair Wegescheide   13 Big Blue-MR          2:38.71    2:38.64          1  
                  34.28     1:12.77 (38.49)     2:02.56 (49.79)     2:38.64 (36.08)
 13 Sara Araujo         14 SSL-MR               2:32.37    2:39.92        
                  34.07     1:13.08 (39.01)     2:03.78 (50.70)     2:39.92 (36.14)
 14 Sophia Warnon       14 WSSC-MR              2:45.65    2:41.07        
                  36.71     1:18.28 (41.57)     2:07.47 (49.19)     2:41.07 (33.60)
 15 Katja Burke         13 SSL-MR               2:43.44    2:41.21        
                  40.86     1:19.85 (38.99)     2:06.61 (46.76)     2:41.21 (34.60)
 16 Alessandra Angelin  14 SMC-MR               2:38.29    2:44.40        
                  37.18     1:17.38 (40.20)     2:04.75 (47.37)     2:44.40 (39.65)
 17 LuisaMaria Neves    13 MSC-MR               2:50.04    2:44.77        
                  38.74     1:17.67 (38.93)     2:06.59 (48.92)     2:44.77 (38.18)
 18 Amanda Lynch        14 SSL-MR               2:34.03    2:46.49        
                  36.70     1:19.52 (42.82)     2:06.89 (47.37)     2:46.49 (39.60)
 19 Pamela Jordan       13 North Shore-MR       2:46.67    2:49.42        
                  35.63     1:19.51 (43.88)     2:13.57 (54.06)     2:49.42 (35.85)
 20 Erika Seagren       14 MSC-MR               2:40.93    2:53.89        
                  39.60     1:21.49 (41.89)     2:13.94 (52.45)     2:53.89 (39.95)
 21 Tory Jason          14 SSL-MR               3:07.42    3:03.23        
                  42.47     1:31.06 (48.59)     2:21.92 (50.86)     3:03.23 (41.31)
 22 Taylor Tamburro     13 SSL-MR               3:07.97    3:08.87        
                  45.45     1:29.36 (43.91)     2:25.58 (56.22)     3:08.87 (43.29)
 23 Kendra Stepp-Davis  13 NBS-MR               3:18.50    3:25.76        
                  48.47     1:38.04 (49.57)   2:41.31 (1:03.27)     3:25.76 (44.45)
 -- Gabrielle Ponessa   13 NBS-MR               3:05.50         DQ        
                  49.00     1:30.00 (41.00)     2:23.00 (53.00)                    
 -- Julie Elliot        14 SSL-MR               2:39.50         DQ        
                  41.00     1:20.00 (39.00)     2:13.00 (53.00)                    
 
Girls 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 3:48.13    1/1/1990 YMID                                       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                    3:57.45    4:20.93         32  
     1) Jennifer Aiello 14              2) Emily Boyko 13                 
     3) Shekinah Hoffman 14             4) Kelly Levine 14                
                  29.43   1:00.86 (1:00.86)     1:32.13 (31.27)   2:06.49 (1:05.63)
        2:39.78 (33.29)   3:17.72 (1:11.23)     3:47.73 (30.01)   4:20.93 (1:03.21)
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   4:15.26    4:24.55         26  
     1) Katja Burke 13                  2) Julia Liebergall 14            
     3) Sara Araujo 14                  4) Amanda Lynch 14                
                  32.52   1:07.35 (1:07.35)     1:40.29 (32.94)   2:16.09 (1:08.74)
        2:32.01 (15.92)   3:19.11 (1:03.02)     3:50.05 (30.94)   4:24.55 (1:05.44)
  3 North Shore Swimming-MR  'A'                     NT    4:29.48         24  
     1) Jessica Fabrizio 13             2) Nicoletta Pirraglia 13         
     3) Pamela Jordan 13                4) Alexandra Donnelly 13          
                  29.31   1:00.44 (1:00.44)     1:35.80 (35.36)   2:17.82 (1:17.38)
        2:51.23 (33.41)   3:27.95 (1:10.13)     3:56.74 (28.79)   4:29.48 (1:01.53)
  4 Minisink Valley Aquatics, Inc.-US  'A'           NT    5:07.31         22  
     1) Alexis Hartmann 13              2) Melanie Santos 13              
     3) Caroline Atlas 13               4) Anne Hart 13                   
                  44.16   1:38.36 (1:38.36)     2:09.23 (30.87)   2:48.88 (1:10.52)
        3:21.68 (32.80)   3:58.48 (1:09.60)     4:30.65 (32.17)   5:07.31 (1:08.83)
 
Girls 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 4:15.11    1/1/2000 NBS   A                                    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                         NT    4:26.67         32  
     1) Jennifer Aiello 14              2) Samantha Granan 14             
     3) Shekinah Hoffman 14             4) Carly Watson 13                
                  33.60   1:08.46 (1:08.46)     1:42.98 (34.52)   2:21.94 (1:13.48)
        2:52.07 (30.13)   3:25.94 (1:04.00)     3:54.87 (28.93)   4:26.67 (1:00.73)
  2 Marist Swim Club-MR  'B'                         NT    4:56.62         26  
     1) Erika Seagren 14                2) LuisaMaria Neves 13            
     3) Emily Boyko 13                  4) Kelly Levine 14                
                  37.48   1:16.81 (1:16.81)     1:58.09 (41.28)   2:45.04 (1:28.23)
        3:17.62 (32.58)   3:54.24 (1:09.20)     4:23.79 (29.55)   4:56.62 (1:02.38)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'B'                        NT    4:58.28         24  
     1) Julie Elliot 14                 2) Amanda Lynch 14                
     3) Jamie Ann Stein 14              4) Ashley Kunow 14                
                  37.63   1:18.06 (1:18.06)     1:57.78 (39.72)   2:42.67 (1:24.61)
        3:15.53 (32.86)   3:57.16 (1:14.49)     4:16.07 (18.91)   4:58.28 (1:01.12)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'A'                        NT    5:10.08         22  
     1) Taylor Tamburro 13              2) Katja Burke 13                 
     3) Sara Araujo 14                  4) Liv Newby 13                   
                  40.27   1:22.09 (1:22.09)     2:01.32 (39.23)   2:45.34 (1:23.25)
        3:17.79 (32.45)   3:56.45 (1:11.11)     4:30.91 (34.46)   5:10.08 (1:13.63)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 24.17    1/1/1998 BROOKE DAVEY - NBS                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hillary Hocson      16 NBS-MR                 26.66      26.09         16  
  2 Colleen King        16 SSL-MR                 27.17      27.18         13  
  3 Jessica Indyk       16 Big Blue-MR            26.46      27.22         12  
  4 Shea Berg           16 NBS-MR                 27.25      27.27         10.5
  4 Valerie Davis       16 MVA-US                    NT      27.27         10.5
  6 Bridget Latino      18 MSC-MR                 26.28      27.28          9  
  7 Brenna Munz         15 MSC-MR                 26.61      27.34          7  
  8 Allison Wyatt       15 Big Blue-MR            26.26      27.35          5  
  9 Jackie Daly         17 PBAC-MR                26.54      27.51          4  
 10 Brenna O'Keefe      16 MSC-MR                 27.80      27.67          3  
 11 Samantha Lewis      21 MSC-MR                    NT      27.76          2  
 12 Kelsie McNett       17 NBS-MR                 28.03      28.04          0.5
 12 Carly Marshall      16 NBS-MR                 27.39      28.04          0.5
 14 Megan McChesney     17 PBAC-MR                27.91      28.30        
 15 Theresa McCartney   15 Big Blue-MR            28.03      28.78        
 16 Jennifer Morante    17 NBS-MR                 29.53      28.82        
 17 Jen Proietti-Fox    16 SSL-MR                 28.16      28.93        
 18 Christine Sigaty    15 North Shore-MR         28.52      28.96        
 19 Rachel Thomas       17 Big Blue-MR            28.00      29.09        
 20 Becci Sullinger     15 SSL-MR                 28.61      29.37        
 21 Molly Hoarty        16 NBS-MR                 29.50      29.38        
 22 Sari Goldstein      15 SSL-MR                 29.22      29.99        
 23 Emily Curro         16 SMC-MR                 29.01      30.04        
 24 Colleen Davis       16 MVA-US                    NT      30.32        
 25 Kristen Warbrick    15 SSL-MR                 31.10      30.91        
 26 Lisa Luke           15 NBS-MR                 34.05      31.67        
 27 Brittany Kunow      16 SSL-MR                 31.94      31.99        
 28 Sarah Allen         15 SMC-MR                 30.53      32.13        
 29 Aleksandra Paschek  15 NBS-MR                 37.74      35.35        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 53.12    1/5/2003 Kierstin Koronowicz, NBS -MR                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brittany Friese     12 NBS-MR                 53.78      53.63         16  
                  26.02       53.63 (27.61)                                        
  2 Shea Berg           16 NBS-MR                 59.31      58.27         13  
                  28.29       58.27 (29.98)                                        
  3 Brenna Munz         15 MSC-MR                 56.81      58.38         12  
                  28.14       58.38 (30.24)                                        
  4 Brenna O'Keefe      16 MSC-MR                 56.42      58.49         11  
                  28.61       58.49 (29.88)                                        
  5 Deanna Jacobs       15 PBAC-MR              1:00.06      59.26         10  
                  28.47       59.26 (30.79)                                        
  6 Elizabeth Miller    17 MSC-MR               1:00.11      59.60          9  
                  29.04       59.60 (30.56)                                        
  7 Colleen King        16 SSL-MR               1:00.13      59.69          7  
                  36.00       59.69 (23.69)                                        
  8 Jessica Indyk       16 Big Blue-MR            58.04      59.80          5  
                  36.00       59.80 (23.80)                                        
  9 Allison Wyatt       15 Big Blue-MR            58.95      59.88          4  
                  28.59       59.88 (31.29)                                        
 10 Diana Wang          17 MSC-MR                 57.11    1:00.03          3  
                  28.86     1:00.03 (31.17)                                        
 11 Kelly Abner         17 NBS-MR               1:00.90    1:00.91          2  
                  29.40     1:00.91 (31.51)                                        
 12 Kelsie McNett       17 NBS-MR               1:00.50    1:00.98          1  
                  29.19     1:00.98 (31.79)                                        
 13 Bridget Latino      18 MSC-MR                 58.49    1:01.06        
                  29.50     1:01.06 (31.56)                                        
 14 Theresa McCartney   15 Big Blue-MR          1:01.27    1:01.09        
                  29.59     1:01.09 (31.50)                                        
 15 Jennifer Morante    17 NBS-MR               1:04.71    1:02.71        
                  30.52     1:02.71 (32.19)                                        
 16 Becci Sullinger     15 SSL-MR               1:02.01    1:03.79        
                  30.62     1:03.79 (33.17)                                        
 17 Alexis Rockwell     15 PBAC-MR              1:04.62    1:05.19        
                  46.00     1:05.19 (19.19)                                        
 18 Samantha Dunne      15 SSL-MR               1:07.96    1:05.68        
                  30.93     1:05.68 (34.75)                                        
 19 Brittany Kunow      16 SSL-MR               1:11.79    1:11.02        
                  34.13     1:11.02 (36.89)                                        
 20 Tory Jason          14 SSL-MR               1:12.52    1:12.90        
                  34.43     1:12.90 (38.47)                                        
 21 Lisa Luke           15 NBS-MR               1:19.88    1:13.28        
                1:13.28         1:13.28 ( )                                        
 22 Aleksandra Paschek  15 NBS-MR               1:27.39    1:20.27        
                  36.82     1:20.27 (43.45)                                        
 23 Liv Newby           13 SSL-MR               2:03.98    1:52.57        
                  46.53   1:52.57 (1:06.04)                                        
 24 Rachel Williams     13 NBS-MR               2:17.01    2:12.46        
                1:00.27   2:12.46 (1:12.19)                                        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 59.42    1/1/2000 COREY BERG - MSC                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shea Berg           16 NBS-MR               1:01.06    1:03.19         16  
                  31.00     1:03.19 (32.19)                                        
  2 Brenna O'Keefe      16 MSC-MR               1:04.55    1:05.72         13  
                  32.69     1:05.72 (33.03)                                        
  3 Brenna Munz         15 MSC-MR               1:05.76    1:08.09         12  
                  33.51     1:08.09 (34.58)                                        
  4 Deanna Jacobs       15 PBAC-MR              1:07.58    1:08.61         11  
                  36.00     1:08.61 (32.61)                                        
  5 Theresa McCartney   15 Big Blue-MR          1:07.66    1:09.04         10  
                  34.81     1:09.04 (34.23)                                        
  6 Diana Wang          17 MSC-MR               1:06.92    1:10.33          9  
                  34.52     1:10.33 (35.81)                                        
  7 Colleen King        16 SSL-MR               1:18.21    1:10.66          7  
                  34.95     1:10.66 (35.71)                                        
  8 Allison Wyatt       15 Big Blue-MR          1:11.40    1:11.08          5  
                  34.98     1:11.08 (36.10)                                        
  9 Jessica Indyk       16 Big Blue-MR          1:09.92    1:12.12          4  
                  34.89     1:12.12 (37.23)                                        
 10 Alexis Rockwell     15 PBAC-MR              1:07.87    1:12.15          3  
                  35.86     1:12.15 (36.29)                                        
 11 Elizabeth Miller    17 MSC-MR               1:13.60    1:13.25          2  
                  36.16     1:13.25 (37.09)                                        
 12 Kelly Abner         17 NBS-MR               1:12.17    1:13.45          1  
                  40.00     1:13.45 (33.45)                                        
 13 Jennifer Morante    17 NBS-MR               1:13.54    1:13.77        
                  36.51     1:13.77 (37.26)                                        
 14 Becci Sullinger     15 SSL-MR               1:14.01    1:15.74        
                  36.70     1:15.74 (39.04)                                        
 15 Samantha Dunne      15 SSL-MR               1:16.51    1:18.11        
                  37.83     1:18.11 (40.28)                                        
 16 Brittany Kunow      16 SSL-MR               1:19.86    1:20.22        
                  40.06     1:20.22 (40.16)                                        
 17 Lisa Luke           15 NBS-MR               1:31.64    1:21.12        
                  39.47     1:21.12 (41.65)                                        
 18 Aleksandra Paschek  15 NBS-MR               1:52.12    1:43.05        
                  48.52     1:43.05 (54.53)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:03.91    1/1/2000 COREY BERG - MSC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shea Berg           16 NBS-MR               2:14.34    2:14.11         16  
                  31.83     1:05.75 (33.92)     1:40.19 (34.44)     2:14.11 (33.92)
  2 Brenna O'Keefe      16 MSC-MR               2:12.92    2:14.48         13  
                  32.76     1:06.81 (34.05)     1:40.98 (34.17)     2:14.48 (33.50)
  3 Brittany Friese     12 NBS-MR               2:16.50    2:16.98         12  
                  33.04     1:07.64 (34.60)     1:42.57 (34.93)     2:16.98 (34.41)
  4 Emily Hovey         12 NBS-MR               2:26.50    2:24.68         11  
                  33.96     1:11.25 (37.29)     1:48.47 (37.22)     2:24.68 (36.21)
  5 Samantha Lewis      21 MSC-MR               2:25.22    2:24.70         10  
                  33.48     1:09.42 (35.94)     1:47.07 (37.65)     2:24.70 (37.63)
  6 Bridget Latino      18 MSC-MR               2:34.28    2:27.95          9  
                  35.68     1:13.30 (37.62)     1:51.06 (37.76)     2:27.95 (36.89)
  7 Jamie Ann Stein     14 SSL-MR               2:29.85    2:30.28          7  
                  35.10   1:51.74 (1:16.64)     2:09.00 (17.26)     2:30.28 (21.28)
  8 Alyssa Dubbs        14 SSL-MR               2:35.14    2:33.35          5  
                  35.71     1:14.36 (38.65)     1:54.44 (40.08)     2:33.35 (38.91)
  9 Alexandra Cooney    15 MVA-US                    NT    2:34.74          4  
                  37.53     1:18.53 (41.00)     1:57.51 (38.98)     2:34.74 (37.23)
 10 Jennifer Morante    17 NBS-MR               2:36.71    2:35.41          3  
                  36.76     1:15.23 (38.47)     1:55.60 (40.37)     2:35.41 (39.81)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:07.06    1/1/1998 ANNIE MANTEY - MSC                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hillary Hocson      16 NBS-MR               1:11.93    1:12.81         16  
                  33.72     1:12.81 (39.09)                                        
  2 Carly Marshall      16 NBS-MR               1:11.89    1:14.65         13  
                  35.73     1:14.65 (38.92)                                        
  3 Jackie Daly         17 PBAC-MR              1:11.69    1:15.08         12  
                  34.85     1:15.08 (40.23)                                        
  4 Allison Wyatt       15 Big Blue-MR          1:13.16    1:15.25         11  
                  35.04     1:15.25 (40.21)                                        
  5 Jessica Indyk       16 Big Blue-MR          1:12.20    1:16.41         10  
                  36.00     1:16.41 (40.41)                                        
  6 Valerie Davis       16 MVA-US                    NT    1:16.92          9  
                  35.84     1:16.92 (41.08)                                        
  7 Megan McChesney     17 PBAC-MR              1:13.25    1:18.36          7  
                  37.51     1:18.36 (40.85)                                        
  8 Molly Hoarty        16 NBS-MR               1:19.29    1:19.43          5  
                  37.63     1:19.43 (41.80)                                        
  9 Theresa McCartney   15 Big Blue-MR          1:19.18    1:20.23          4  
                  38.02     1:20.23 (42.21)                                        
 10 Bridget Latino      18 MSC-MR               1:18.62    1:20.52          3  
                  38.81     1:20.52 (41.71)                                        
 11 Brenna Munz         15 MSC-MR               1:20.29    1:21.14          2  
                  38.79     1:21.14 (42.35)                                        
 12 Sari Goldstein      15 SSL-MR               1:20.09    1:21.84          1  
                  38.64     1:21.84 (43.20)                                        
 13 Rachel Thomas       17 Big Blue-MR          1:17.00    1:22.62        
                  38.79     1:22.62 (43.83)                                        
 14 Jennifer Morante    17 NBS-MR               1:26.50    1:24.71        
                  40.72     1:24.71 (43.99)                                        
 15 Kristen Warbrick    15 SSL-MR               1:22.63    1:25.13        
                  40.17     1:25.13 (44.96)                                        
 16 Kelsie McNett       17 NBS-MR               1:25.50    1:25.34        
                  40.66     1:25.34 (44.68)                                        
 17 Christine Sigaty    15 North Shore-MR       1:24.17    1:28.15        
                  41.29     1:28.15 (46.86)                                        
 18 Brittany Kunow      16 SSL-MR               1:28.45    1:28.32        
                  42.72     1:28.32 (45.60)                                        
 19 Colleen King        16 SSL-MR               1:22.01    1:29.22        
                  42.22     1:29.22 (47.00)                                        
 20 Becci Sullinger     15 SSL-MR               1:29.01    1:32.84        
                  44.82     1:32.84 (48.02)                                        
 21 Emily Curro         16 SMC-MR               1:25.98    1:33.19        
                  44.62     1:33.19 (48.57)                                        
 22 Sarah Allen         15 SMC-MR               1:32.23    1:34.94        
                  44.65     1:34.94 (50.29)                                        
 23 Aleksandra Paschek  15 NBS-MR               1:37.84    1:37.64        
                  46.17     1:37.64 (51.47)                                        
 24 Taylor Tamburro     13 SSL-MR               1:40.67    1:41.43        
                  48.21     1:41.43 (53.22)                                        
 25 Lisa Luke           15 NBS-MR               1:41.28    1:42.56        
                  48.20     1:42.56 (54.36)                                        
 26 Kendra Stepp-Davis  13 NBS-MR               1:51.63    1:58.39        
                  55.24   1:58.39 (1:03.15)                                        
 -- Liv Newby           13 SSL-MR               1:49.20         DQ        
                  55.42                                                            
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:27.61    1/1/1999 ANNIE MANTEY - MSC                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hillary Hocson      16 NBS-MR               2:32.31    2:38.54         14.5
                  35.92     1:15.67 (39.75)     1:56.21 (40.54)     2:38.54 (42.33)
  1 Carly Marshall      16 NBS-MR               2:31.20    2:38.54         14.5
                  35.77     1:16.09 (40.32)     1:57.31 (41.22)     2:38.54 (41.23)
  3 Brenna O'Keefe      16 MSC-MR               2:44.50    2:47.16         12  
                  39.32     1:22.10 (42.78)     2:04.68 (42.58)     2:47.16 (42.48)
  4 Jenna York          11 NBS-MR               2:58.50    3:05.90         11  
                  41.75     1:29.55 (47.80)     2:17.30 (47.75)     3:05.90 (48.60)
  5 Mia Nonnenberg      11 BDA-MA               3:08.61    3:09.75         10  
                  43.62     1:31.63 (48.01)     2:20.63 (49.00)     3:09.75 (49.12)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 58.52    1/3/2004 Jacquelyn C Klein, VAC  -MR                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brenna O'Keefe      16 MSC-MR                 59.61    1:02.30         16  
                  30.00     1:02.30 (32.30)                                        
  2 Samantha Lewis      21 MSC-MR               1:04.12    1:03.70         13  
                  27.00     1:03.70 (36.70)                                        
  3 Bridget Latino      18 MSC-MR               1:01.03    1:03.80         12  
                  32.00     1:03.80 (31.80)                                        
  4 Hillary Hocson      16 NBS-MR               1:01.68    1:04.41         11  
                  29.00     1:04.41 (35.41)                                        
  5 Theresa McCartney   15 Big Blue-MR          1:05.03    1:05.01         10  
                  35.00     1:05.01 (30.01)                                        
  6 Shea Berg           16 NBS-MR               1:02.68    1:05.56          9  
                  33.00     1:05.56 (32.56)                                        
  7 Carly Marshall      16 NBS-MR               1:08.88    1:07.23          7  
                  31.37     1:07.23 (35.86)                                        
  8 Colleen King        16 SSL-MR               1:06.97    1:08.77          5  
                  32.68     1:08.77 (36.09)                                        
  9 Jessica Indyk       16 Big Blue-MR          1:09.03    1:10.23          4  
                  32.29     1:10.23 (37.94)                                        
 10 Kelsie McNett       17 NBS-MR               1:08.98    1:10.82          3  
                  33.19     1:10.82 (37.63)                                        
 11 Molly Hoarty        16 NBS-MR               1:11.10    1:11.97          2  
                  33.49     1:11.97 (38.48)                                        
 12 Allison Wyatt       15 Big Blue-MR          1:13.04    1:12.04          1  
                  33.15     1:12.04 (38.89)                                        
 13 Becci Sullinger     15 SSL-MR               1:09.12    1:12.73        
                  34.04     1:12.73 (38.69)                                        
 14 Megan McChesney     17 PBAC-MR              1:14.14    1:13.88        
                  33.68     1:13.88 (40.20)                                        
 15 Brenna Munz         15 MSC-MR               1:09.99    1:15.12        
                  33.71     1:15.12 (41.41)                                        
 16 Emily Curro         16 SMC-MR               1:12.43    1:15.28        
                  34.09     1:15.28 (41.19)                                        
 17 Jennifer Morante    17 NBS-MR               1:12.50    1:17.77        
                  36.16     1:17.77 (41.61)                                        
 18 Anne Hart           13 MVA-US                    NT    1:18.88        
 19 Jen Proietti-Fox    16 SSL-MR               1:12.25    1:19.35        
                  36.15     1:19.35 (43.20)                                        
 20 Brittany Kunow      16 SSL-MR               1:20.87    1:20.85        
                  37.56     1:20.85 (43.29)                                        
 21 Kristen Warbrick    15 SSL-MR               1:23.50    1:22.62        
                  39.17     1:22.62 (43.45)                                        
 22 Sari Goldstein      15 SSL-MR               1:22.09    1:23.05        
                  37.12     1:23.05 (45.93)                                        
 23 Lisa Luke           15 NBS-MR               1:26.50    1:40.20        
                  44.75     1:40.20 (55.45)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 2:09.34    1/4/2004 Jacquelyn C Klein, VAC  -MR                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brenna O'Keefe      16 MSC-MR               2:10.57    2:18.01         16  
                  31.65     1:06.86 (35.21)     1:43.19 (36.33)     2:18.01 (34.82)
  2 Brittany Friese     12 NBS-MR               2:23.75    2:18.10         13  
                  31.15     1:07.39 (36.24)     1:43.28 (35.89)     2:18.10 (34.82)
  3 Bridget Latino      18 MSC-MR               2:19.80    2:20.03         12  
                  32.25     1:08.06 (35.81)     1:43.34 (35.28)     2:20.03 (36.69)
  4 Theresa McCartney   15 Big Blue-MR          2:20.46    2:23.45         11  
                  32.83     1:10.25 (37.42)     1:46.74 (36.49)     2:23.45 (36.71)
  5 Amanda York         14 NBS-MR               2:23.50    2:23.72         10  
                  30.83     1:05.94 (35.11)     1:43.48 (37.54)     2:23.72 (40.24)
  6 Kelsie McNett       17 NBS-MR               2:27.96    2:28.42          9  
                  32.91     1:11.06 (38.15)     1:50.15 (39.09)     2:28.42 (38.27)
  7 Jessica Indyk       16 Big Blue-MR          2:37.50    2:43.02          7  
                  32.11     1:10.65 (38.54)     1:55.77 (45.12)     2:43.02 (47.25)
  8 Mia Nonnenberg      11 BDA-MA                    NT    2:47.90          5  
                  34.84     1:17.17 (42.33)     2:01.80 (44.63)     2:47.90 (46.10)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 4:30.40    1/6/2001 Corey C Berg, MSC  -MR                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brenna O'Keefe      16 MSC-MR               4:36.82    4:46.50         16  
                  30.53     1:04.87 (34.34)     1:41.10 (36.23)     2:17.99 (36.89)
        2:58.99 (41.00)     3:41.38 (42.39)     4:14.59 (33.21)     4:46.50 (31.91)
  2 Hillary Hocson      16 NBS-MR               4:55.71    4:59.54         13  
                  31.18     1:07.82 (36.64)     1:45.91 (38.09)     2:23.35 (37.44)
        3:04.59 (41.24)     3:47.91 (43.32)     4:24.23 (36.32)     4:59.54 (35.31)
  3 Shea Berg           16 NBS-MR               4:51.54    5:00.12         12  
                  31.98     1:07.90 (35.92)     1:45.49 (37.59)     2:22.67 (37.18)
        3:07.16 (44.49)     3:52.31 (45.15)     4:26.71 (34.40)     5:00.12 (33.41)
  4 Carly Marshall      16 NBS-MR               4:55.51    5:02.50         11  
                  31.87     1:09.18 (37.31)     1:49.27 (40.09)     2:27.13 (37.86)
        3:09.52 (42.39)     3:51.98 (42.46)     4:28.28 (36.30)     5:02.50 (34.22)
  5 Bridget Latino      18 MSC-MR               5:07.76    5:04.24         10  
                  31.07     1:06.69 (35.62)     1:46.16 (39.47)     2:25.91 (39.75)
        3:10.67 (44.76)     3:56.31 (45.64)     4:30.88 (34.57)     5:04.24 (33.36)
  6 Samantha Lewis      21 MSC-MR               4:56.01    5:10.52          9  
                  30.95     1:06.30 (35.35)     1:45.27 (38.97)     2:23.44 (38.17)
        3:09.53 (46.09)     3:57.78 (48.25)     4:34.90 (37.12)     5:10.52 (35.62)
  7 Kelsie McNett       17 NBS-MR               5:09.60    5:16.93          7  
                  33.32     1:11.60 (38.28)     1:52.46 (40.86)     2:34.40 (41.94)
        3:22.58 (48.18)     4:10.33 (47.75)     4:43.40 (33.07)     5:16.93 (33.53)
  8 Molly Hoarty        16 NBS-MR               5:25.47    5:20.74          5  
                  33.48     1:12.70 (39.22)     1:54.57 (41.87)     2:36.85 (42.28)
        3:21.85 (45.00)     4:08.25 (46.40)     4:43.98 (35.73)     5:20.74 (36.76)
  9 Amanda York         14 NBS-MR               5:20.92    5:27.48          4  
                  31.26     1:08.61 (37.35)     1:51.84 (43.23)     2:35.73 (43.89)
        3:23.36 (47.63)     4:12.37 (49.01)     4:50.84 (38.47)     5:27.48 (36.64)
 10 Jamie Ann Stein     14 SSL-MR               5:39.87    5:30.64          3  
                  34.48     1:17.02 (42.54)   2:37.10 (1:20.08)     2:51.00 (13.90)
        3:26.30 (35.30)     4:15.73 (49.43)     4:53.52 (37.79)     5:30.64 (37.12)
 11 Alexandra Cooney    15 MVA-US                    NT    5:32.42          2  
                  38.47     1:23.91 (45.44)     2:04.51 (40.60)     2:46.21 (41.70)
        3:34.19 (47.98)     4:22.90 (48.71)     4:57.56 (34.66)     5:32.42 (34.86)
 12 Jenna York          11 NBS-MR               6:04.50    5:39.06          1  
                  37.16     1:19.74 (42.58)     2:02.54 (42.80)     2:44.70 (42.16)
        3:32.95 (48.25)     4:22.16 (49.21)     5:00.98 (38.82)     5:39.06 (38.08)
 13 Mia Nonnenberg      11 BDA-MA               5:46.91    5:42.23        
                  35.97     1:17.45 (41.48)     2:01.77 (44.32)     2:45.43 (43.66)
        3:34.42 (48.99)     4:24.04 (49.62)     5:03.67 (39.63)     5:42.23 (38.56)
 14 Alyssa Dubbs        14 SSL-MR               5:44.06    5:46.88        
                  36.20     1:20.33 (44.13)     2:03.88 (43.55)     2:45.37 (41.49)
        3:39.62 (54.25)     4:31.23 (51.61)     5:09.97 (38.74)     5:46.88 (36.91)
 
Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 3:37.57    1/1/1994 NBS                                        
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                          NT    4:02.90         32  
     1) Shea Berg 16                    2) Amanda York 14                 
     3) Jennifer Morante 17             4) Hillary Hocson 16              
                  28.89       59.77 (59.77)     1:28.54 (28.77)   2:01.69 (1:01.92)
        2:31.94 (30.25)   3:04.92 (1:03.23)     3:32.07 (27.15)     4:02.90 (57.98)
  2 Big Blue Swimming - Beacon-MR  'A'               NT    4:06.98         26  
     1) Allison Wyatt 15                2) Allison Indyk 14               
     3) Blair Wegescheide 13            4) Jessica Indyk 16               
                  29.16   1:01.29 (1:01.29)     1:30.66 (29.37)   2:03.20 (1:01.91)
        2:33.55 (30.35)   3:06.11 (1:02.91)     3:34.81 (28.70)   4:06.98 (1:00.87)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   4:29.22    4:19.73         24  
     1) Colleen King 16                 2) Sari Goldstein 15              
     3) Jen Proietti-Fox 16             4) Becci Sullinger 15             
                  28.93   1:00.68 (1:00.68)     1:32.36 (31.68)   2:08.60 (1:07.92)
        2:25.00 (16.40)   3:13.99 (1:05.39)     3:45.09 (31.10)   4:19.73 (1:05.74)
  4 Newburgh Sharks-MR  'B'                          NT    4:51.86         22  
     1) Kelsie McNett 17                2) Gabrielle Ponessa 13           
     3) Lisa Luke 15                    4) Aleksandra Paschek 15          
                  29.00   1:00.87 (1:00.87)     1:18.71 (17.84)   2:13.58 (1:12.71)
        2:48.65 (35.07)   3:30.00 (1:16.42)     4:07.16 (37.16)   4:51.86 (1:21.86)
 
Girls 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 4:07.91    1/6/2002 NEWBURGH SHARKS                            
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                          NT    4:13.99         32  
     1) Shea Berg 16                    2) Hillary Hocson 16              
     3) Amanda York 14                  4) Brittany Friese 12             
                  31.22   1:03.56 (1:03.56)     1:36.68 (33.12)   2:16.00 (1:12.44)
        2:44.79 (28.79)   3:19.55 (1:03.55)     3:45.45 (25.90)     4:13.99 (54.44)
  2 Newburgh Sharks-MR  'B'                          NT    4:54.64         26  
     1) Jennifer Morante 17             2) Kelly Abner 17                 
     3) Kelsie McNett 17                4) Gabrielle Ponessa 13           
                  36.17   1:13.38 (1:13.38)     1:49.92 (36.54)   2:31.97 (1:18.59)
        3:04.01 (32.04)   3:42.32 (1:10.35)     4:16.99 (34.67)   4:54.64 (1:12.32)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'A'                        NT    5:01.79         24  
     1) Becci Sullinger 15              2) Brittany Kunow 16              
     3) Colleen King 16                 4) Samantha Dunne 15              
                  36.58   1:15.13 (1:15.13)     1:56.93 (41.80)   2:44.18 (1:29.05)
        3:15.23 (31.05)   3:53.83 (1:09.65)     4:25.47 (31.64)   5:01.79 (1:07.96)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 31.36    1/1/1996 SIMON HAMMER - MKBC                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christian Thomas     8 Big Blue-MR            35.07      35.37         16  
  2 Jason Boyko          8 MSC-MR                 37.26      36.40         13  
  3 Sam Sweeney          8 SMC-MR                 39.82      42.24         12  
  4 Nick Lupinski        8 SSL-MR                 41.46      43.26         11  
  5 John Koster          8 SMC-MR                 45.57      43.84         10  
  6 Brandon Vasquez      7 MSC-MR                 54.90      51.87          9  
  7 Ting Chen            7 NBS-MR                    NT      52.38          7  
  8 Zachary Kunow        8 SSL-MR                 51.70      53.29          5  
  9 Henry McNeilly       8 NBS-MR                    NT      53.62          4  
 10 Vincent Cicalese     8 SSL-MR                 59.18      57.46          3  
 11 Alex Luscher         7 SSL-MR                 56.68      58.10          2  
 12 Alexksey Makarov     6 NBS-MR                    NT    1:06.99          1  
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:08.92    1/1/1996 SIMON HAMMER - MKBC                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christian Thomas     8 Big Blue-MR          1:25.00    1:19.35         16  
                  37.13     1:19.35 (42.22)                                        
  2 Jason Boyko          8 MSC-MR               1:30.34    1:20.52         13  
                  36.38     1:20.52 (44.14)                                        
  3 Nick Lupinski        8 SSL-MR               1:34.62    1:38.92         12  
                  43.46     1:38.92 (55.46)                                        
  4 Sam Sweeney          8 SMC-MR               1:36.32    1:42.57         11  
                  45.52     1:42.57 (57.05)                                        
  5 Zachary Kunow        8 SSL-MR               2:00.68    1:58.84         10  
                  57.08   1:58.84 (1:01.76)                                        
  6 Brandon Vasquez      7 MSC-MR               1:59.15    1:59.88          9  
                  53.41   1:59.88 (1:06.47)                                        
  7 Henry McNeilly       8 NBS-MR                    NT    2:01.19          7  
                  56.04   2:01.19 (1:05.15)                                        
  8 Vincent Cicalese     8 SSL-MR               3:03.04    2:11.03          5  
                  59.34   2:11.03 (1:11.69)                                        
  9 Jack Simon           8 SSL-MR               2:09.42    2:11.72          4  
                  59.56   2:11.72 (1:12.16)                                        
 10 Alex Luscher         7 SSL-MR               2:14.20    2:15.09          3  
                1:02.25   2:15.09 (1:12.84)                                        
 11 Ting Chen            7 NBS-MR                    NT    2:19.00          2  
 12 John Koster          8 SMC-MR               2:04.07    2:19.11          1  
                1:48.86     2:19.11 (30.25)                                        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 36.51    1/1/1998 DANIEL SIMCO - MKBC                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christian Thomas     8 Big Blue-MR            50.00      39.17         16  
  2 Jason Boyko          8 MSC-MR                 42.80      42.54         13  
  3 Sam Sweeney          8 SMC-MR                 47.75      48.50         12  
  4 Nick Lupinski        8 SSL-MR                 53.33      54.18         11  
  5 John Koster          8 SMC-MR                 52.60      55.09         10  
  6 Henry McNeilly       8 NBS-MR                    NT      59.67          9  
  7 Alex Luscher         7 SSL-MR               1:03.12    1:00.36          7  
  8 Vincent Cicalese     8 SSL-MR               1:19.41    1:01.82          5  
  9 Zachary Kunow        8 SSL-MR               1:02.40    1:02.63          4  
 10 Brandon Vasquez      7 MSC-MR                 59.08    1:03.63          3  
 11 Ting Chen            7 NBS-MR                    NT    1:06.39          2  
 12 Alexksey Makarov     6 NBS-MR                    NT    1:06.60          1  
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 40.56    1/1/1996 SIMON HAMMER - MKBC                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christian Thomas     8 Big Blue-MR            57.78      55.57         16  
  2 Jason Boyko          8 MSC-MR                 55.13      55.66         13  
  3 John Koster          8 SMC-MR               1:00.29      58.76         12  
  4 Nick Lupinski        8 SSL-MR                 57.91      58.93         11  
  5 Zachary Kunow        8 SSL-MR               1:03.96    1:02.51         10  
  6 Brandon Vasquez      7 MSC-MR               1:28.29    1:14.28          9  
  7 Alex Luscher         7 SSL-MR               1:05.81    1:20.44          7  
 -- Ting Chen            7 NBS-MR                    NT         DQ        
 -- Henry McNeilly       8 NBS-MR                    NT         DQ        
 -- Sam Sweeney          8 SMC-MR                    NT         DQ        
 -- Vincent Cicalese     8 SSL-MR               1:21.48         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 33.84    1/1/1998 DANIEL SIMCO - MKBC                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christian Thomas     8 Big Blue-MR          1:01.00      44.17         16  
  2 Jason Boyko          8 MSC-MR                 44.64      44.57         13  
  3 Sam Sweeney          8 SMC-MR                 52.49      55.27         12  
  4 John Koster          8 SMC-MR               1:10.30      58.84         11  
  5 Alex Luscher         7 SSL-MR               1:02.81    1:22.07         10  
 -- Jack Simon           8 SSL-MR               1:18.01         DQ        
 -- Brandon Vasquez      7 MSC-MR                    NT         DQ        
 -- Zachary Kunow        8 SSL-MR                 55.19         DQ        
 -- Nick Lupinski        8 SSL-MR               1:07.11         DQ        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 1:16.68    1/1/1998 DANIEL SIMCO - MKBC                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christian Thomas     8 Big Blue-MR          1:32.91    1:30.31         16  
                  40.38     1:30.31 (49.93)                                        
  2 Jason Boyko          8 MSC-MR               1:43.36    1:34.51         13  
                  40.98     1:34.51 (53.53)                                        
  3 John Koster          8 SMC-MR               1:55.71    1:54.92         12  
                  52.61   1:54.92 (1:02.31)                                        
  4 Sam Sweeney          8 SMC-MR                    NT    2:04.57         11  
                  52.68   2:04.57 (1:11.89)                                        
  5 Nick Lupinski        8 SSL-MR               2:09.63    2:05.34         10  
                1:11.00     2:05.34 (54.34)                                        
  6 Zachary Kunow        8 SSL-MR               2:07.45    2:17.22          9  
                1:10.35   2:17.22 (1:06.87)                                        
  7 Vincent Cicalese     8 SSL-MR               2:31.08    2:26.86          7  
                1:08.03   2:26.86 (1:18.83)                                        
 -- Alex Luscher         7 SSL-MR               2:31.90         DQ        
                1:05.51                                                            
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:04.52    1/1/1998 MKBC  A                                    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   1:39.69    1:38.66         32  
     1) Alex Luscher 7                  2) Zachary Kunow 8                
     3) Nick Lupinski 8                 4) Jack Simon 8                   
                1:00.22     1:38.66 (38.44)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:15.13    1/1/1998 MKBC  A                                    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Suffern Sea Lions-MR  'A'                        NT    2:04.65         32  
     1) Alex Luscher 7                  2) Zachary Kunow 8                
     3) Nick Lupinski 8                 4) Vincent Cicalese 8             
                1:08.53     2:04.65 (56.12)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 27.79    1/1/1985 DARIN VANTASSELL - NBS                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paul LaRue          10 MSC-MR                 31.37      30.94         16  
  2 Nicholas Delfico    10 SMC-MR                 31.86      31.56         13  
  3 Nico Lastauskas      9 BDA-MA                 32.29      32.04         12  
  4 Thomas Sigaty        9 North Shore-MR         32.41      32.77         11  
  5 Joesph Galante      10 NBS-MR                 33.82      33.70         10  
  6 Anthony Wachnik     10 SMC-MR                 34.06      34.46          9  
  7 Jonathan Warnon     10 WSSC-MR                34.50      35.26          7  
  8 Benjamin Vondrak     9 NBS-MR                 35.77      35.38          5  
  9 Bryan Feigel        10 NBS-MR                 36.54      36.83          4  
 10 Charlie Broe        10 NBS-MR                 36.77      37.40          3  
 11 Stephen Kelleher     9 Big Blue-MR            39.10      37.51          2  
 12 Julian Morgan       10 Big Blue-MR            36.42      38.30          1  
 13 Erik Picone         10 SMC-MR                 48.32      39.50        
 14 J.P. Ratazzi        10 SSL-MR                 42.33      40.26        
 15 Steven Cioffi       10 SSL-MR                 40.39      40.84        
 16 Christopher Kinsle   9 WSSC-MR                38.60      41.58        
 17 Alexander Ashburn    9 Big Blue-MR            44.69      46.73        
 18 Fredrick Cruz       10 MSC-MR                 46.63      48.46        
 -- William Lewis        9 MSC-MR                 52.75         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 59.75    1/1/1993 TRAVIS FRENCH - MKBC                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paul LaRue          10 MSC-MR               1:09.29    1:08.12         16  
                  32.22     1:08.12 (35.90)                                        
  2 Thomas Sigaty        9 North Shore-MR       1:09.55    1:10.42         12.5
                  33.86     1:10.42 (36.56)                                        
  2 Nico Lastauskas      9 BDA-MA               1:14.47    1:10.42         12.5
                  34.30     1:10.42 (36.12)                                        
  4 Nicholas Delfico    10 SMC-MR               1:14.44    1:12.29         11  
                  33.91     1:12.29 (38.38)                                        
  5 Joesph Galante      10 NBS-MR               1:18.14    1:13.95         10  
                  35.16     1:13.95 (38.79)                                        
  6 David Batten        10 SMC-MR               1:29.28    1:14.32          9  
                  36.42     1:14.32 (37.90)                                        
  7 Anthony Wachnik     10 SMC-MR               1:15.91    1:17.45          7  
                  18.79     1:17.45 (58.66)                                        
  8 Jonathan Warnon     10 WSSC-MR              1:16.61    1:18.31          5  
                  37.03     1:18.31 (41.28)                                        
  9 Benjamin Vondrak     9 NBS-MR               1:20.99    1:21.12          4  
                  39.26     1:21.12 (41.86)                                        
 10 Charlie Broe        10 NBS-MR               1:21.99    1:21.34          3  
                  38.00     1:21.34 (43.34)                                        
 11 Bryan Feigel        10 NBS-MR               1:26.92    1:23.32          2  
                  39.57     1:23.32 (43.75)                                        
 12 Stephen Kelleher     9 Big Blue-MR          1:24.03    1:25.71          1  
                  40.22     1:25.71 (45.49)                                        
 13 Teddy Vallar        10 SMC-MR               1:33.07    1:27.43        
                  40.81     1:27.43 (46.62)                                        
 14 Hunter Cooney        9 MVA-US                    NT    1:27.70        
                  39.54     1:27.70 (48.16)                                        
 15 Julian Morgan       10 Big Blue-MR          1:22.05    1:28.11        
                  42.54     1:28.11 (45.57)                                        
 16 Anthony Tierney     10 MVA-US                    NT    1:35.02        
                1:06.00     1:35.02 (29.02)                                        
 17 Joshua Cantor        9 SMC-MR               1:23.83    1:35.50        
                  42.89     1:35.50 (52.61)                                        
 18 Conor Winston       10 SMC-MR               1:38.34    1:37.18        
                  44.84     1:37.18 (52.34)                                        
 19 Thomas Assad         9 SSL-MR               1:39.71    1:38.66        
                  47.51     1:38.66 (51.15)                                        
 20 Evan Dodes          10 SMC-MR               1:37.71    1:39.72        
                  45.44     1:39.72 (54.28)                                        
 21 Michael Kelly       10 SMC-MR               1:40.27    1:40.02        
                  45.62     1:40.02 (54.40)                                        
 22 J.P. Ratazzi        10 SSL-MR               1:38.97    1:41.10        
                  45.82     1:41.10 (55.28)                                        
 23 William Eger         9 MVA-US                    NT    1:42.30        
                  45.63     1:42.30 (56.67)                                        
 24 Fredrick Cruz       10 MSC-MR               1:51.73    1:46.03        
                  48.06     1:46.03 (57.97)                                        
 25 Raymond Cotto        9 SMC-MR               1:57.73    1:51.19        
                  51.32     1:51.19 (59.87)                                        
 26 William Lewis        9 MSC-MR               1:58.50    1:55.42        
                  51.45   1:55.42 (1:03.97)                                        
 27 Alexander Ashburn    9 Big Blue-MR          1:49.32    1:58.44        
                  50.05   1:58.44 (1:08.39)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:08.24    1/1/2000 DANIEL SIMCO - BGNW                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paul LaRue          10 MSC-MR               1:18.96    1:18.04         16  
                  37.33     1:18.04 (40.71)                                        
  2 Thomas Sigaty        9 North Shore-MR       1:30.61    1:21.13         13  
                  39.70     1:21.13 (41.43)                                        
  3 Nicholas Delfico    10 SMC-MR               1:22.33    1:22.73         12  
                  40.65     1:22.73 (42.08)                                        
  4 Anthony Wachnik     10 SMC-MR               1:23.42    1:24.53         11  
                  41.61     1:24.53 (42.92)                                        
  5 Joesph Galante      10 NBS-MR               1:37.24    1:25.64         10  
                  42.45     1:25.64 (43.19)                                        
  6 Jonathan Warnon     10 WSSC-MR              1:28.37    1:27.46          9  
                  43.04     1:27.46 (44.42)                                        
  7 Benjamin Vondrak     9 NBS-MR               1:35.99    1:29.65          7  
                  44.42     1:29.65 (45.23)                                        
  8 Charlie Broe        10 NBS-MR               1:35.99    1:30.72          5  
                1:24.00      1:30.72 (6.72)                                        
  9 Julian Morgan       10 Big Blue-MR          1:33.28    1:32.64          4  
                  45.44     1:32.64 (47.20)                                        
 10 Bryan Feigel        10 NBS-MR               1:45.03    1:36.89          3  
                  47.10     1:36.89 (49.79)                                        
 11 Steven Cioffi       10 SSL-MR               1:37.03    1:37.17          2  
                  46.91     1:37.17 (50.26)                                        
 12 Erik Picone         10 SMC-MR               1:36.95    1:37.32          1  
                1:22.00     1:37.32 (15.32)                                        
 13 Stephen Kelleher     9 Big Blue-MR          1:45.82    1:38.67        
                  48.19     1:38.67 (50.48)                                        
 14 Fredrick Cruz       10 MSC-MR               1:49.86    1:50.16        
                  51.70     1:50.16 (58.46)                                        
 15 J.P. Ratazzi        10 SSL-MR               1:48.41    1:57.63        
                  57.20   1:57.63 (1:00.43)                                        
 16 Alexander Ashburn    9 Big Blue-MR          2:03.52    1:59.98        
                  59.64   1:59.98 (1:00.34)                                        
 17 William Lewis        9 MSC-MR               2:25.09    2:10.82        
                1:02.18   2:10.82 (1:08.64)                                        
 -- Christopher Kinsle   9 WSSC-MR                   NT         DQ        
                  48.25          DQ (59.79)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 35.46    1/1/1986 STEVE HOFFMAN - AG                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paul LaRue          10 MSC-MR                 40.37      40.71         16  
  2 Nico Lastauskas      9 BDA-MA                 44.90      45.09         13  
  3 Thomas Sigaty        9 North Shore-MR         45.38      46.18         12  
  4 David Batten        10 SMC-MR                 46.93      47.21         11  
  5 Joesph Galante      10 NBS-MR                 46.52      47.30         10  
  6 Nicholas Delfico    10 SMC-MR               1:01.40      48.05          9  
  7 Hunter Cooney        9 MVA-US                    NT      48.14          7  
  8 Jonathan Warnon     10 WSSC-MR                47.74      49.21          5  
  9 Anthony Wachnik     10 SMC-MR                 47.83      49.44          4  
 10 Bryan Feigel        10 NBS-MR                 50.77      49.68          3  
 11 Charlie Broe        10 NBS-MR                 52.99      50.52          2  
 12 Justin Lee           9 Big Blue-MR          1:02.68      58.88          1  
 13 Teddy Vallar        10 SMC-MR                    NT      59.19        
 14 Stephen Kelleher     9 Big Blue-MR            56.50      59.21        
 15 Evan Dodes          10 SMC-MR                 59.25      59.73        
 16 Benjamin Vondrak     9 NBS-MR               1:00.31    1:00.62        
 17 Michael Kelly       10 SMC-MR               1:09.60    1:04.13        
 18 Anthony Tierney     10 MVA-US                    NT    1:08.32        
 19 Raymond Cotto        9 SMC-MR               1:13.47    1:12.23        
 20 William Lewis        9 MSC-MR                    NT    1:16.26        
 -- Fredrick Cruz       10 MSC-MR                 57.52         DQ        
 -- Alexander Ashburn    9 Big Blue-MR          1:19.02         DQ        
 -- Thomas Assad         9 SSL-MR               1:02.01         DQ        
 -- Conor Winston       10 SMC-MR               1:04.76         DQ        
 -- William Eger         9 MVA-US                    NT         DQ        
 -- J.P. Ratazzi        10 SSL-MR               1:11.36         DQ        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 30.29    1/1/1996 LOWELL BYERS - MKBC                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nico Lastauskas      9 BDA-MA                 38.33      36.00         16  
  2 Nicholas Delfico    10 SMC-MR                 37.83      36.94         13  
  3 Joesph Galante      10 NBS-MR                 41.83      38.20         12  
  4 Thomas Sigaty        9 North Shore-MR         39.10      39.38         11  
  5 Paul LaRue          10 MSC-MR                 39.90      40.87         10  
  6 Charlie Broe        10 NBS-MR                 43.60      42.59          9  
  7 David Batten        10 SMC-MR                 44.02      42.60          7  
  8 Jonathan Warnon     10 WSSC-MR                42.43      43.49          5  
  9 Teddy Vallar        10 SMC-MR                 48.41      44.69          4  
 10 Anthony Wachnik     10 SMC-MR                 42.20      44.93          3  
 11 Bryan Feigel        10 NBS-MR                 44.03      45.46          2  
 12 Evan Dodes          10 SMC-MR                 48.83      51.66          1  
 13 Julian Morgan       10 Big Blue-MR            49.40      52.72        
 14 Fredrick Cruz       10 MSC-MR                 54.28      53.95        
 15 Stephen Kelleher     9 Big Blue-MR            57.47      54.17        
 16 J.P. Ratazzi        10 SSL-MR               1:15.90      59.26        
 17 Justin Lee           9 Big Blue-MR          1:02.37    1:00.58        
 18 Michael Kelly       10 SMC-MR                    NT    1:00.91        
 19 Alexander Ashburn    9 Big Blue-MR          1:02.75    1:01.23        
 -- Benjamin Vondrak     9 NBS-MR                 55.99         DQ        
 -- Raymond Cotto        9 SMC-MR                    NT         DQ        
 -- Thomas Assad         9 SSL-MR               1:04.46         DQ        
 -- Conor Winston       10 SMC-MR                    NT         DQ        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:29.03    1/1/2000 DANIEL SIMCO - BGNW                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Paul LaRue          10 MSC-MR               3:22.75    2:45.41         16  
                  39.73     1:22.12 (42.39)     2:09.31 (47.19)     2:45.41 (36.10)
  2 Nico Lastauskas      9 BDA-MA               3:01.18    2:52.45         13  
                  38.79     1:23.83 (45.04)     2:15.73 (51.90)     2:52.45 (36.72)
  3 Thomas Sigaty        9 North Shore-MR       3:25.78    2:53.34         12  
                  41.47     1:23.94 (42.47)     2:17.82 (53.88)     2:53.34 (35.52)
  4 Joesph Galante      10 NBS-MR               3:20.99    3:02.96         11  
                  40.09     1:25.73 (45.64)     2:22.06 (56.33)     3:02.96 (40.90)
  5 Nicholas Delfico    10 SMC-MR                    NT    3:08.90         10  
                  41.13     1:27.80 (46.67)     2:27.79 (59.99)     3:08.90 (41.11)
  6 Charlie Broe        10 NBS-MR               3:29.99    3:15.95          9  
                  44.64     1:32.12 (47.48)     2:30.22 (58.10)     3:15.95 (45.73)
  7 Anthony Wachnik     10 SMC-MR                    NT    3:16.27          7  
                  46.31     1:32.86 (46.55)   2:33.11 (1:00.25)     3:16.27 (43.16)
  8 Jonathan Warnon     10 WSSC-MR                   NT    3:24.55          5  
                  45.81     1:36.67 (50.86)   2:40.08 (1:03.41)     3:24.55 (44.47)
  9 Bryan Feigel        10 NBS-MR               3:41.45    3:24.87          4  
                  48.08     1:41.56 (53.48)     2:41.24 (59.68)     3:24.87 (43.63)
 10 Benjamin Vondrak     9 NBS-MR               3:29.99    3:34.99          3  
                  56.58     1:46.21 (49.63)   2:51.18 (1:04.97)     3:34.99 (43.81)
 11 Steven Cioffi       10 SSL-MR               3:45.10    3:42.75          2  
                  53.72     1:44.59 (50.87)   2:53.05 (1:08.46)     3:42.75 (49.70)
 12 Stephen Kelleher     9 Big Blue-MR          3:22.00    3:48.01          1  
                1:01.02     1:52.74 (51.72)   3:03.50 (1:10.76)     3:48.01 (44.51)
 13 Erik Picone         10 SMC-MR                    NT    3:55.73        
                  57.77     1:52.29 (54.52)   3:02.33 (1:10.04)     3:55.73 (53.40)
 14 J.P. Ratazzi        10 SSL-MR               4:58.18    4:33.46        
                1:05.26   2:10.40 (1:05.14)   3:40.64 (1:30.24)     4:33.46 (52.82)
 -- Julian Morgan       10 Big Blue-MR          3:52.00         DQ        
                  58.23     1:52.95 (54.72)     2:52.10 (59.15)          DQ (43.18)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:02.44    1/1/1999 BGNW  A                                    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'                  NT    2:18.05         32  
     1) David Batten 10                 2) Teddy Vallar 10                
     3) Anthony Wachnik 10              4) Nicholas Delfico 10            
                  33.47     1:10.04 (36.57)     1:45.12 (35.08)     2:18.05 (32.93)
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                          NT    2:22.58         26  
     1) Benjamin Vondrak 9              2) Bryan Feigel 10                
     3) Charlie Broe 10                 4) Joesph Galante 10              
                  36.69     1:12.85 (36.16)     1:53.35 (40.50)     2:22.58 (29.23)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:10.87    1/1/2000 BGNW  A                                    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                     2:48.99    2:51.09         32  
     1) Benjamin Vondrak 9              2) Bryan Feigel 10                
     3) Charlie Broe 10                 4) Joesph Galante 10              
                  42.92     1:32.63 (49.71)     2:17.06 (44.43)     2:51.09 (34.03)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 24.47    1/1/1985 TODD KNAPP - SMW                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simon Haas          12 MSC-MR                 26.79      26.27         16  
  2 Andrew Kelleher     12 Big Blue-MR            27.14      27.09         13  
  3 Keith Carlino       12 MSC-MR                 28.33      27.91         12  
  4 Christopher Cerutt  12 SMC-MR                 27.99      28.04         11  
  5 Steven Cho          11 SSL-MR                 27.69      28.21         10  
  6 Christopher Koster  12 SMC-MR                 29.94      29.58          9  
  7 Charles McAuley     11 SMC-MR                 31.73      32.11          7  
  8 Griffin Yale        11 SMC-MR                 32.05      32.39          5  
  9 Brian Lee           12 Big Blue-MR            33.63      33.20          4  
 10 Aaron Harrington    12 NBS-MR                 41.31      34.45          3  
 11 Matthew Cicalese    11 SSL-MR                 37.00      35.16          2  
 12 Samuel Morgan       11 Big Blue-MR            38.71      38.04          1  
 13 Maxim Tillman       11 SMC-MR                 36.61      38.76        
 14 Jason Seeback       11 SSL-MR                 43.20      40.81        
 15 Nick Assad          11 SSL-MR                 40.06      41.50        
 16 Ryan Martin         11 SSL-MR                 44.67      43.80        
 17 Joe Capalbo         11 SSL-MR                 43.07      44.66        
 18 Frank Polito        11 MVA-US                    NT      54.04        
 -- Ryan Alderson       12 MSC-MR                 25.67         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 52.33    1/1/1985 RODNEY VANTASSELL - NBS                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryan Alderson       12 MSC-MR                 55.36      57.08         16  
                  27.76       57.08 (29.32)                                        
  2 Simon Haas          12 MSC-MR                 58.18      58.20         13  
                  28.17       58.20 (30.03)                                        
  3 Andrew Kelleher     12 Big Blue-MR            58.84      59.45         12  
                  28.51       59.45 (30.94)                                        
  4 Keith Carlino       12 MSC-MR               1:02.72    1:01.15         11  
                  29.39     1:01.15 (31.76)                                        
  5 Christopher Cerutt  12 SMC-MR               1:01.40    1:01.88         10  
                  29.71     1:01.88 (32.17)                                        
  6 Christopher Koster  12 SMC-MR               1:05.07    1:05.26          9  
                  31.41     1:05.26 (33.85)                                        
  7 Steven Cho          11 SSL-MR               1:08.36    1:07.82          7  
                  31.31     1:07.82 (36.51)                                        
  8 Kevin Araujo        12 SSL-MR               1:09.71    1:09.87          5  
                  32.66     1:09.87 (37.21)                                        
  9 Gregory Markert     12 SMC-MR               1:09.19    1:10.26          4  
                  33.92     1:10.26 (36.34)                                        
 10 Charles McAuley     11 SMC-MR               1:10.48    1:11.01          3  
                  33.60     1:11.01 (37.41)                                        
 11 Aaron Harrington    12 NBS-MR               1:27.23    1:17.35          2  
                  36.27     1:17.35 (41.08)                                        
 12 Matthew Cicalese    11 SSL-MR               1:19.12    1:19.17          1  
                  37.34     1:19.17 (41.83)                                        
 13 Samuel Morgan       11 Big Blue-MR          1:25.31    1:22.87        
                  40.07     1:22.87 (42.80)                                        
 14 Spencer Rundquist   11 Big Blue-MR          1:22.28    1:23.70        
                  38.31     1:23.70 (45.39)                                        
 15 Maxim Tillman       11 SMC-MR               1:25.89    1:28.23        
                  41.22     1:28.23 (47.01)                                        
 16 Jason Seeback       11 SSL-MR               1:39.60    1:34.86        
                  43.74     1:34.86 (51.12)                                        
 17 Joe Capalbo         11 SSL-MR               1:33.69    1:37.60        
                  45.21     1:37.60 (52.39)                                        
 18 Ryan Martin         11 SSL-MR               1:37.04    1:41.86        
                  48.00     1:41.86 (53.86)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 58.99    1/1/1985 TODD KNAPP - SMW                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryan Alderson       12 MSC-MR               1:03.79    1:04.82         16  
                  32.04     1:04.82 (32.78)                                        
  2 Simon Haas          12 MSC-MR               1:07.80    1:07.57         13  
                  32.64     1:07.57 (34.93)                                        
  3 Keith Carlino       12 MSC-MR               1:08.98    1:07.66         12  
                  33.14     1:07.66 (34.52)                                        
  4 Christopher Cerutt  12 SMC-MR               1:08.33    1:08.36         11  
                  33.48     1:08.36 (34.88)                                        
  5 Andrew Kelleher     12 Big Blue-MR          1:10.54    1:11.65         10  
                  34.77     1:11.65 (36.88)                                        
  6 Christopher Koster  12 SMC-MR               1:12.46    1:12.51          9  
                  35.57     1:12.51 (36.94)                                        
  7 Kevin Araujo        12 SSL-MR               1:19.39    1:17.60          7  
                  38.29     1:17.60 (39.31)                                        
  8 Gregory Markert     12 SMC-MR               1:26.04    1:18.61          5  
                  39.19     1:18.61 (39.42)                                        
  9 Charles McAuley     11 SMC-MR               1:18.07    1:20.36          4  
                  39.43     1:20.36 (40.93)                                        
 10 Steven Cho          11 SSL-MR               1:26.12    1:21.32          3  
                  38.28     1:21.32 (43.04)                                        
 11 Matthew Cicalese    11 SSL-MR               1:31.20    1:27.51          2  
                  42.88     1:27.51 (44.63)                                        
 12 Aaron Harrington    12 NBS-MR               1:57.07    1:32.93          1  
                  44.91     1:32.93 (48.02)                                        
 13 Samuel Morgan       11 Big Blue-MR          1:38.45    1:36.13        
                  47.54     1:36.13 (48.59)                                        
 14 Maxim Tillman       11 SMC-MR               1:39.25    1:43.87        
                  51.10     1:43.87 (52.77)                                        
 15 Jason Seeback       11 SSL-MR               1:51.13    1:49.79        
                  52.97     1:49.79 (56.82)                                        
 16 Joe Capalbo         11 SSL-MR               1:45.97    1:50.21        
                  52.12     1:50.21 (58.09)                                        
 17 Ryan Martin         11 SSL-MR               2:07.76    1:54.62        
                  57.90     1:54.62 (56.72)                                        
 -- Spencer Rundquist   11 Big Blue-MR          1:42.27         DQ        
                  46.12          DQ (49.50)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:08.31    1/1/2000 JOHN GORSKI - TS-HH                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrew Kelleher     12 Big Blue-MR          1:12.61    1:13.48         16  
                  34.20     1:13.48 (39.28)                                        
  2 Simon Haas          12 MSC-MR               1:18.99    1:17.52         13  
                  36.68     1:17.52 (40.84)                                        
  3 Ryan Alderson       12 MSC-MR               1:20.92    1:21.17         12  
                  38.29     1:21.17 (42.88)                                        
  4 Christopher Cerutt  12 SMC-MR               1:21.18    1:24.22         11  
                  40.75     1:24.22 (43.47)                                        
  5 Steven Cho          11 SSL-MR               1:26.70    1:26.35         10  
                  39.76     1:26.35 (46.59)                                        
  6 Keith Carlino       12 MSC-MR               1:33.94    1:29.22          9  
                  41.87     1:29.22 (47.35)                                        
  7 Christopher Koster  12 SMC-MR               1:36.02    1:29.32          7  
                  42.40     1:29.32 (46.92)                                        
  8 Charles McAuley     11 SMC-MR               1:27.36    1:33.17          5  
                  42.80     1:33.17 (50.37)                                        
  9 Aaron Harrington    12 NBS-MR               1:46.11    1:33.37          4  
                  43.18     1:33.37 (50.19)                                        
 10 Griffin Yale        11 SMC-MR               1:38.62    1:40.20          3  
                  46.85     1:40.20 (53.35)                                        
 11 Brian Lee           12 Big Blue-MR          1:50.00    1:51.75          2  
                  50.18   1:51.75 (1:01.57)                                        
 12 Samuel Morgan       11 Big Blue-MR          2:03.84    2:02.66          1  
                  59.19   2:02.66 (1:03.47)                                        
 13 Ryan Martin         11 SSL-MR               2:22.98    2:02.99        
                  59.63   2:02.99 (1:03.36)                                        
 14 Joe Capalbo         11 SSL-MR               2:44.23    2:22.92        
                1:07.46   2:22.92 (1:15.46)                                        
 -- Maxim Tillman       11 SMC-MR               1:51.73         DQ        
                  51.55          DQ (55.91)                                        
 -- Jason Seeback       11 SSL-MR               2:19.35         DQ        
                1:04.23        DQ (1:11.91)                                        
 -- Frank Polito        11 MVA-US                    NT         DQ        
                1:00.62                                                            
 -- Matthew Cicalese    11 SSL-MR               1:47.05         DQ        
                  50.82                                                            
 -- Nick Assad          11 SSL-MR               2:44.21         DQ        
                  59.38        DQ (1:08.35)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 58.99    1/1/1985 RODNEY VANTASSELL - NBS                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simon Haas          12 MSC-MR               1:09.26    1:08.56         16  
                  32.05     1:08.56 (36.51)                                        
  2 Ryan Alderson       12 MSC-MR               1:08.29    1:09.21         13  
                  33.20     1:09.21 (36.01)                                        
  3 Keith Carlino       12 MSC-MR               1:08.78    1:09.72         12  
                  32.01     1:09.72 (37.71)                                        
  4 Charles McAuley     11 SMC-MR               1:45.67    1:09.81         11  
                  44.30     1:09.81 (25.51)                                        
  5 Andrew Kelleher     12 Big Blue-MR          1:09.00    1:10.29         10  
                  31.90     1:10.29 (38.39)                                        
  6 Christopher Cerutt  12 SMC-MR               1:11.98    1:13.82          9  
                  34.19     1:13.82 (39.63)                                        
  7 Christopher Koster  12 SMC-MR               1:16.00    1:16.38          7  
                  34.80     1:16.38 (41.58)                                        
  8 Steven Cho          11 SSL-MR               1:22.40    1:29.60          5  
                  40.18     1:29.60 (49.42)                                        
  9 Griffin Yale        11 SMC-MR               1:31.75    1:33.84          4  
                  43.38     1:33.84 (50.46)                                        
 10 Aaron Harrington    12 NBS-MR               1:59.99    1:37.02          3  
                  42.67     1:37.02 (54.35)                                        
 11 Brian Lee           12 Big Blue-MR          1:47.00    1:37.53          2  
                  43.81     1:37.53 (53.72)                                        
 12 Matthew Cicalese    11 SSL-MR               1:34.10    1:40.02          1  
                  47.31     1:40.02 (52.71)                                        
 13 Samuel Morgan       11 Big Blue-MR          1:50.00    2:00.12        
                  55.54   2:00.12 (1:04.58)                                        
 -- Maxim Tillman       11 SMC-MR                    NT         DQ        
                  50.40          DQ (56.02)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:12.91    1/6/2002 Tristan L Hastings, BGNW Marlins           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simon Haas          12 MSC-MR               2:25.69    2:20.91         16  
                  32.08     1:07.59 (35.51)     1:49.45 (41.86)     2:20.91 (31.46)
  2 Ryan Alderson       12 MSC-MR               2:24.75    2:25.73         13  
                  31.74     1:07.82 (36.08)     1:53.44 (45.62)     2:25.73 (32.29)
  3 Andrew Kelleher     12 Big Blue-MR          2:30.36    2:27.68         12  
                  31.91     1:11.00 (39.09)     1:54.02 (43.02)     2:27.68 (33.66)
  4 Christopher Cerutt  12 SMC-MR               2:32.84    2:30.49         11  
                  34.06     1:10.77 (36.71)     1:56.67 (45.90)     2:30.49 (33.82)
  5 Christopher Koster  12 SMC-MR               2:40.19    2:43.61         10  
                  34.21     1:15.22 (41.01)     2:07.17 (51.95)     2:43.61 (36.44)
  6 Steven Cho          11 SSL-MR               2:51.06    2:52.83          9  
                  37.99     1:22.34 (44.35)     2:12.47 (50.13)     2:52.83 (40.36)
  7 Kevin Araujo        12 SSL-MR               2:52.15    2:54.16          7  
                  41.25     1:24.12 (42.87)     2:15.05 (50.93)     2:54.16 (39.11)
  8 Charles McAuley     11 SMC-MR               2:56.91    2:56.93          5  
                  41.24     1:25.94 (44.70)     2:19.08 (53.14)     2:56.93 (37.85)
  9 Aaron Harrington    12 NBS-MR               3:29.99    3:11.02          4  
                  44.35     1:34.55 (50.20)     2:27.44 (52.89)     3:11.02 (43.58)
 10 Gregory Markert     12 SMC-MR                    NT    3:14.91          3  
                1:25.34     2:16.32 (50.98)     2:54.52 (38.20)     3:14.91 (20.39)
 11 Maxim Tillman       11 SMC-MR                    NT    3:27.38          2  
                  49.97     1:43.39 (53.42)     2:40.50 (57.11)     3:27.38 (46.88)
 12 Samuel Morgan       11 Big Blue-MR          3:52.07    3:34.21          1  
                  53.87     1:42.27 (48.40)   2:50.88 (1:08.61)     3:34.21 (43.33)
 13 Ryan Martin         11 SSL-MR               4:39.85    3:56.84        
                  56.35   1:56.51 (1:00.16)   3:01.31 (1:04.80)     3:56.84 (55.53)
 14 Joe Capalbo         11 SSL-MR               4:33.20    4:07.11        
                1:06.51     2:02.19 (55.68)   3:16.68 (1:14.49)     4:07.11 (50.43)
 15 Jason Seeback       11 SSL-MR               4:53.20    4:07.33        
                1:04.23   2:04.46 (1:00.23)   3:19.19 (1:14.73)     4:07.33 (48.14)
 -- Spencer Rundquist   11 Big Blue-MR          3:29.00         DQ        
                  47.32     1:36.99 (49.67)     2:36.11 (59.12)          DQ (47.89)
 -- Matthew Cicalese    11 SSL-MR               3:18.20         DQ        
                  47.32     1:33.16 (45.84)     2:31.42 (58.26)          DQ (45.24)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:45.85    1/6/2001 NEWBURGH SHARKS, NBS  -                    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Saw Mill Club Swim Team-MR  'A'                  NT    2:03.79         32  
     1) Christopher Koster 12           2) Charles McAuley 11             
     3) Griffin Yale 11                 4) Christopher Cerutti 12         
                  30.01     1:02.56 (32.55)     1:34.72 (32.16)     2:03.79 (29.07)
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   2:32.86    2:47.97         26  
     1) Nick Assad 11                   2) Ryan Martin 11                 
     3) Jason Seeback 11                4) Joe Capalbo 11                 
                  39.03     1:23.32 (44.29)     2:03.66 (40.34)     2:47.97 (44.31)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:56.86    1/6/2002 BGC-N. Westchester Marlins                 
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Suffern Sea Lions-MR  'A'                        NT    2:38.65         32  
     1) Kevin Araujo 12                 2) Steven Cho 11                  
     3) Matthew Cicalese 11             4) Jason Seeback 11               
                  36.66     1:20.24 (43.58)     1:58.55 (38.31)     2:38.65 (40.10)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 23.10    1/1/1998 PETER POLITI - NBS                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Philip Sokoloff     14 SSL-MR                 25.70      25.67         16  
  2 Tommy St Vincent    13 SMC-MR                 25.29      25.84         13  
  3 Brad Thomas         14 Big Blue-MR            26.15      26.13         12  
  4 Alex Gatto          14 SMC-MR                 26.29      26.22         11  
  5 Raphael Warnon      13 WSSC-MR                27.07      27.01         10  
  6 Zachary Newtson     14 NBS-MR                 27.50      27.02          9  
  7 Grant Benedict      13 Big Blue-MR            28.15      27.49          7  
  8 Joseph Morgan       13 NBS-MR                 27.99      27.63          5  
  9 Luis Romero         14 North Shore-MR         29.23      27.78          4  
 10 Jack Vallar         13 SMC-MR                 27.90      27.91          3  
 11 Zachary Ashburn     13 Big Blue-MR            28.60      27.95          2  
 12 Patrick Garvey      14 NBS-MR                 28.25      28.08          1  
 13 Adam McAuley        14 SMC-MR                 27.39      28.23        
 14 Chris Curro         14 SMC-MR                 30.17      30.61        
 15 Michael Edwards     13 NBS-MR                 30.01      31.03        
 16 Sean Sullivan       13 Big Blue-MR            31.68      31.71        
 17 Nikolas Seger       14 MVA-US                    NT      31.93        
 18 Chris Veraja        14 SSL-MR                 38.63      32.86        
 19 Henry Chateauvert   13 SMC-MR                 32.73      32.91        
 20 Ronnie Triminio     13 NBS-MR                    NT      55.45        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:51.77  12/10/2006 Michael Burud, NDAC                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lukas Dempsey       14 MSC-MR               1:58.68    1:55.97         16  
                  26.90       56.09 (29.19)     1:26.56 (30.47)     1:55.97 (29.41)
  2 John Conway         14 SSL-MR               1:57.69    1:56.65         13  
                  26.97       56.70 (29.73)     1:26.95 (30.25)     1:56.65 (29.70)
  3 Philip Sokoloff     14 SSL-MR               2:02.66    2:00.21         12  
                  27.13       56.99 (29.86)     1:28.17 (31.18)     2:00.21 (32.04)
  4 Tommy St Vincent    13 SMC-MR               2:03.41    2:06.04         11  
                  27.84       59.94 (32.10)     1:33.35 (33.41)     2:06.04 (32.69)
  5 Zachary Newtson     14 NBS-MR               2:09.89    2:06.80         10  
                  28.71     1:00.52 (31.81)     1:34.18 (33.66)     2:06.80 (32.62)
  6 Alex Gatto          14 SMC-MR               2:13.51    2:07.04          9  
                  29.78     1:02.95 (33.17)     1:35.61 (32.66)     2:07.04 (31.43)
  7 Brad Thomas         14 Big Blue-MR          2:09.17    2:07.86          7  
                  37.00     1:04.00 (27.00)     1:37.00 (33.00)     2:07.86 (30.86)
  8 Jack Vallar         13 SMC-MR               2:15.06    2:08.12          5  
                  29.73     1:02.54 (32.81)     1:35.14 (32.60)     2:08.12 (32.98)
  9 Raphael Warnon      13 WSSC-MR                   NT    2:11.50          4  
                  30.00     1:04.92 (34.92)     1:39.83 (34.91)     2:11.50 (31.67)
 10 Joseph Morgan       13 NBS-MR               2:24.13    2:12.75          3  
                  31.48     1:05.89 (34.41)     1:39.43 (33.54)     2:12.75 (33.32)
 11 Luis Romero         14 North Shore-MR       2:25.36    2:13.42          2  
                  31.16     1:05.56 (34.40)     1:40.21 (34.65)     2:13.42 (33.21)
 12 Calvin Aubrey       13 BDA-MA               2:12.47    2:14.10          1  
                  30.11     1:04.63 (34.52)     1:39.60 (34.97)     2:14.10 (34.50)
 13 William Robinson    14 SSL-MR               2:13.76    2:16.66        
                  32.01     1:06.90 (34.89)     1:42.64 (35.74)     2:16.66 (34.02)
 14 Anthony Cicalese    13 SSL-MR               2:26.55    2:17.45        
                  32.20     1:07.06 (34.86)     1:42.74 (35.68)     2:17.45 (34.71)
 15 Zachary Ashburn     13 Big Blue-MR          2:20.08    2:20.01        
                  30.39     1:06.02 (35.63)     1:43.69 (37.67)     2:20.01 (36.32)
 16 Keith Diaz-Alberti  13 SSL-MR               2:30.91    2:21.84        
                  32.73     1:09.49 (36.76)     1:46.90 (37.41)     2:21.84 (34.94)
 17 Kevin Walsh         14 Big Blue-MR          2:29.63    2:25.51        
                  31.68     1:08.32 (36.64)     1:46.63 (38.31)     2:25.51 (38.88)
 18 Sean Sullivan       13 Big Blue-MR          2:53.36    2:31.94        
                  36.85     1:16.60 (39.75)     1:56.04 (39.44)     2:31.94 (35.90)
 19 Alexander Jason     13 SSL-MR               2:30.21    2:32.25        
                  39.00     1:13.00 (34.00)     1:52.00 (39.00)     2:32.25 (40.25)
 20 Michael Edwards     13 NBS-MR               2:41.53    2:36.60        
                  34.03     1:14.39 (40.36)     1:56.26 (41.87)     2:36.60 (40.34)
 21 Austin Pacini       13 BDA-MA               2:49.37    2:45.73        
                  35.94     1:17.44 (41.50)     2:01.91 (44.47)     2:45.73 (43.82)
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 55.26    1/1/1998 NICHOLAS PAI - MSC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lukas Dempsey       14 MSC-MR               1:00.94      59.18         16  
                  29.16       59.18 (30.02)                                        
  2 John Conway         14 SSL-MR               1:00.64    1:00.84         13  
                  30.15     1:00.84 (30.69)                                        
  3 Philip Sokoloff     14 SSL-MR               1:01.97    1:01.31         12  
                  30.09     1:01.31 (31.22)                                        
  4 Raphael Warnon      13 WSSC-MR              1:04.43    1:05.00         11  
                  31.97     1:05.00 (33.03)                                        
  5 Brad Thomas         14 Big Blue-MR          1:05.92    1:07.29         10  
                  38.00     1:07.29 (29.29)                                        
  6 Jack Vallar         13 SMC-MR               1:07.51    1:07.33          9  
                  32.81     1:07.33 (34.52)                                        
  7 Anthony Cicalese    13 SSL-MR               1:08.84    1:08.04          7  
                  33.85     1:08.04 (34.19)                                        
  8 Joseph Morgan       13 NBS-MR               1:08.13    1:08.58          5  
                  33.94     1:08.58 (34.64)                                        
  9 Tommy St Vincent    13 SMC-MR               1:07.06    1:08.91          4  
                  33.52     1:08.91 (35.39)                                        
 10 Calvin Aubrey       13 BDA-MA               1:08.03    1:08.97          3  
                  33.53     1:08.97 (35.44)                                        
 11 Alex Gatto          14 SMC-MR               1:12.17    1:09.73          2  
                  33.99     1:09.73 (35.74)                                        
 12 Kevin Walsh         14 Big Blue-MR          1:10.22    1:11.32          1  
                  40.00     1:11.32 (31.32)                                        
 13 Zachary Ashburn     13 Big Blue-MR          1:11.08    1:11.38        
                  34.57     1:11.38 (36.81)                                        
 14 William Robinson    14 SSL-MR               1:12.19    1:11.95        
                  35.37     1:11.95 (36.58)                                        
 15 Luis Romero         14 North Shore-MR       1:14.69    1:18.54        
                  38.75     1:18.54 (39.79)                                        
 16 Keith Diaz-Alberti  13 SSL-MR               1:23.43    1:18.74        
                  39.54     1:18.74 (39.20)                                        
 17 Sean Sullivan       13 Big Blue-MR          1:17.81    1:21.46        
                  40.00     1:21.46 (41.46)                                        
 18 Michael Edwards     13 NBS-MR               1:18.23    1:22.09        
                  40.06     1:22.09 (42.03)                                        
 19 Alexander Jason     13 SSL-MR               1:29.02    1:26.46        
                  56.00     1:26.46 (30.46)                                        
 20 Austin Pacini       13 BDA-MA               1:31.70    1:29.28        
                  42.49     1:29.28 (46.79)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:17.44    1/5/2002 Brad E Mitchell, BGNW Marlins              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Luis Romero         14 North Shore-MR       3:02.10    2:40.97         16  
                  35.21     1:16.92 (41.71)     1:59.47 (42.55)     2:40.97 (41.50)
  2 Raphael Warnon      13 WSSC-MR                   NT    2:49.84         13  
                  38.38     1:22.01 (43.63)     2:06.53 (44.52)     2:49.84 (43.31)
  3 Alex Gatto          14 SMC-MR               3:00.29    2:52.03         12  
                1:15.00      1:24.15 (9.15)     2:08.57 (44.42)     2:52.03 (43.46)
  4 Jack Vallar         13 SMC-MR               3:00.00    2:52.24         11  
                  39.81     1:23.47 (43.66)     2:07.21 (43.74)     2:52.24 (45.03)
  5 Philip Sokoloff     14 SSL-MR               2:47.15    2:55.20         10  
                  39.23     1:23.76 (44.53)     2:10.48 (46.72)     2:55.20 (44.72)
  6 Zachary Ashburn     13 Big Blue-MR          2:52.00    2:58.18          9  
                  40.23     1:25.97 (45.74)     2:12.89 (46.92)     2:58.18 (45.29)
  7 Tommy St Vincent    13 SMC-MR                    NT    2:59.71          7  
                  39.20     1:26.66 (47.46)     2:14.55 (47.89)     2:59.71 (45.16)
  8 Grant Benedict      13 Big Blue-MR          2:50.00    3:02.93          5  
                  40.36     1:27.84 (47.48)     2:16.32 (48.48)     3:02.93 (46.61)
  9 Brad Thomas         14 Big Blue-MR          2:45.00    3:03.25          4  
                  42.15     1:28.98 (46.83)     2:15.57 (46.59)     3:03.25 (47.68)
 10 Chris Curro         14 SMC-MR               2:55.27    3:06.44          3  
                  40.31     1:28.39 (48.08)     2:18.58 (50.19)     3:06.44 (47.86)
 11 Adam McAuley        14 SMC-MR               3:08.27    3:10.89          2  
                  42.17     1:31.63 (49.46)     2:22.37 (50.74)     3:10.89 (48.52)
 12 Sean Sullivan       13 Big Blue-MR          2:55.00    3:13.00          1  
                  44.76     1:34.01 (49.25)     2:23.93 (49.92)     3:13.00 (49.07)
 13 Henry Chateauvert   13 SMC-MR                    NT    3:28.17        
                  45.25     1:40.32 (55.07)     2:36.05 (55.73)     3:28.17 (52.12)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 56.68    1/1/1996 RUSTY LANGAN - MSC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Philip Sokoloff     14 SSL-MR               1:02.75    1:01.37         16  
  2 Brad Thomas         14 Big Blue-MR          1:05.83    1:04.94         13  
  3 Tommy St Vincent    13 SMC-MR               1:05.34    1:07.00         12  
  4 Grant Benedict      13 Big Blue-MR          1:10.38    1:07.11         11  
                  30.77     1:07.11 (36.34)                                        
  5 Jack Vallar         13 SMC-MR               1:07.48    1:07.21         10  
  6 Zachary Newtson     14 NBS-MR               1:09.99    1:08.31          9  
                  33.42     1:08.31 (34.89)                                        
  7 Raphael Warnon      13 WSSC-MR              1:11.09    1:09.79          7  
                  32.98     1:09.79 (36.81)                                        
  8 Zachary Ashburn     13 Big Blue-MR          1:08.90    1:09.80          5  
                  31.67     1:09.80 (38.13)                                        
  9 Alex Gatto          14 SMC-MR               1:08.17    1:11.61          4  
 10 Joseph Morgan       13 NBS-MR               1:21.05    1:13.14          3  
                  34.48     1:13.14 (38.66)                                        
 11 Patrick Garvey      14 NBS-MR               1:08.50    1:15.14          2  
 12 Matthew Natal       14 WSSC-MR              1:12.36    1:15.85          1  
                  31.57     1:15.85 (44.28)                                        
 13 Luis Romero         14 North Shore-MR       1:18.90    1:16.90        
                  34.27     1:16.90 (42.63)                                        
 14 Chris Curro         14 SMC-MR               1:14.72    1:20.09        
                  35.78     1:20.09 (44.31)                                        
 15 Michael Edwards     13 NBS-MR               1:24.45    1:22.70        
                  38.73     1:22.70 (43.97)                                        
 16 Sean Sullivan       13 Big Blue-MR          1:28.52    1:28.29        
                  40.08     1:28.29 (48.21)                                        
 17 Henry Chateauvert   13 SMC-MR                    NT    1:37.27        
 18 Adam McAuley        14 SMC-MR                    NT    1:44.06        
 19 Chris Veraja        14 SSL-MR               1:31.19    1:59.58        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:03.64    1/1/1995 ERIC MITCHELL - MKBC                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lukas Dempsey       14 MSC-MR               2:15.68    2:13.34         16  
                  28.70     1:01.15 (32.45)     1:43.21 (42.06)     2:13.34 (30.13)
  2 John Conway         14 SSL-MR               2:14.51    2:14.89         13  
                  29.48     1:03.58 (34.10)     1:44.73 (41.15)     2:14.89 (30.16)
  3 Philip Sokoloff     14 SSL-MR               2:18.16    2:17.20         12  
                  29.39     1:04.07 (34.68)     1:47.02 (42.95)     2:17.20 (30.18)
  4 Tommy St Vincent    13 SMC-MR               2:26.75    2:24.52         11  
                  31.93     1:09.99 (38.06)     1:53.38 (43.39)     2:24.52 (31.14)
  5 Brad Thomas         14 Big Blue-MR          2:26.03    2:24.62         10  
                  30.68     1:07.40 (36.72)     1:54.94 (47.54)     2:24.62 (29.68)
  6 Jack Vallar         13 SMC-MR               2:30.90    2:25.57          9  
                  32.19     1:09.24 (37.05)     1:53.87 (44.63)     2:25.57 (31.70)
  7 Raphael Warnon      13 WSSC-MR              2:26.14    2:25.70          7  
                  35.00     1:10.00 (35.00)     1:55.00 (45.00)     2:25.70 (30.70)
  8 Alex Gatto          14 SMC-MR               2:30.66    2:28.58          5  
                  32.10     1:10.19 (38.09)     1:56.20 (46.01)     2:28.58 (32.38)
  9 Zachary Newtson     14 NBS-MR               2:42.50    2:29.83          4  
                  32.17     1:11.53 (39.36)     1:56.79 (45.26)     2:29.83 (33.04)
 10 Kevin Walsh         14 Big Blue-MR          2:28.58    2:30.10          3  
                  33.30     1:12.83 (39.53)     1:53.15 (40.32)     2:30.10 (36.95)
 11 Anthony Cicalese    13 SSL-MR               2:38.56    2:33.51          2  
                  36.01     1:13.46 (37.45)     1:58.98 (45.52)     2:33.51 (34.53)
 12 Joseph Morgan       13 NBS-MR               2:40.14    2:34.86          1  
                  34.04     1:11.70 (37.66)     1:59.34 (47.64)     2:34.86 (35.52)
 13 William Robinson    14 SSL-MR               2:37.84    2:35.18        
                  33.37     1:12.31 (38.94)     2:01.81 (49.50)     2:35.18 (33.37)
 14 Calvin Aubrey       13 BDA-MA               2:32.88    2:35.80        
                  34.86     1:12.65 (37.79)     2:01.16 (48.51)     2:35.80 (34.64)
 15 Luis Romero         14 North Shore-MR       2:36.07    2:36.30        
                  38.00     1:16.00 (38.00)     2:04.00 (48.00)     2:36.30 (32.30)
 16 Zachary Ashburn     13 Big Blue-MR          2:36.72    2:37.32        
                  33.81     1:13.61 (39.80)     2:02.61 (49.00)     2:37.32 (34.71)
 17 Sean Sullivan       13 Big Blue-MR          2:51.91    2:48.40        
                  41.16     1:23.12 (41.96)     2:11.23 (48.11)     2:48.40 (37.17)
 18 Keith Diaz-Alberti  13 SSL-MR               2:46.13    2:51.07        
                  47.00     1:23.00 (36.00)     2:13.00 (50.00)     2:51.07 (38.07)
 19 Michael Edwards     13 NBS-MR               2:57.55    2:54.23        
                  39.69     1:22.65 (42.96)     2:13.77 (51.12)     2:54.23 (40.46)
 20 Alexander Jason     13 SSL-MR               3:01.12    2:58.93        
                  42.34     1:28.98 (46.64)     2:19.87 (50.89)     2:58.93 (39.06)
 21 Austin Pacini       13 BDA-MA               3:36.64    3:10.08        
                  41.45     1:29.24 (47.79)     2:28.90 (59.66)     3:10.08 (41.18)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 21.44    1/1/1990 STEVE SHEEDY - MSC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Craig Diaz-Alberti  19 SSL-MR                 22.12      22.66         16  
  2 Christian Muller    16 PBAC-MR                23.09      23.20         13  
  3 Dennis Daly         15 PBAC-MR                24.66      24.49         12  
  4 Mike Meck           15 MSC-MR                 24.70      24.90         11  
  5 Lukas Dempsey       14 MSC-MR                 25.38      25.30         10  
  6 Connor Murray       17 MSC-MR                 24.96      25.38          9  
  7 Ryan Walsh          15 Big Blue-MR            25.35      25.43          7  
  8 Jason Abisch        16 SMC-MR                 26.08      25.91          5  
  9 Henry Koster        15 SMC-MR                 25.33      26.35          4  
 10 Ryan Seagren        16 MSC-MR                 25.75      26.70          3  
 11 Stefano Gagliardo   15 NBS-MR                 27.82      27.33          2  
 12 Bryan Lubarsky      15 NBS-MR                 27.36      27.59          1  
 13 Teddy Wesolowski    15 SMC-MR                 26.99      27.87        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 46.99    1/1/1991 ERIK MARCHITELL - NBS                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Craig Diaz-Alberti  19 SSL-MR                 48.64      49.34         16  
                  23.69       49.34 (25.65)                                        
  2 Mark Anderson       17 MSC-MR                 50.32      50.60         13  
                  24.49       50.60 (26.11)                                        
  3 Zach Anderson       16 NBS-MR                 51.17      52.29         12  
                  25.22       52.29 (27.07)                                        
  4 Mike Meck           15 MSC-MR                 52.66      54.32         11  
                  26.12       54.32 (28.20)                                        
  5 Connor Murray       17 MSC-MR                 54.21      55.49         10  
                  34.00       55.49 (21.49)                                        
  6 Henry Koster        15 SMC-MR                 55.42      55.81          9  
                  26.82       55.81 (28.99)                                        
  7 Chris Feliciano     16 SSL-MR                 59.10      56.86          7  
                  26.44       56.86 (30.42)                                        
  8 Jason Abisch        16 SMC-MR                 57.92      57.16          5  
                  27.03       57.16 (30.13)                                        
  9 Ryan Seagren        16 MSC-MR                 54.85      58.10          4  
                  27.72       58.10 (30.38)                                        
 10 Bryan Lubarsky      15 NBS-MR                 59.77      58.31          3  
                  27.96       58.31 (30.35)                                        
 11 Stefano Gagliardo   15 NBS-MR               1:01.50      59.42          2  
                  27.68       59.42 (31.74)                                        
 12 Mikey Feigel        15 NBS-MR               1:00.70    1:00.80          1  
                  29.21     1:00.80 (31.59)                                        
 13 Richie Terwilliger  15 SSL-MR               1:08.05    1:04.82        
                  30.83     1:04.82 (33.99)                                        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 53.22    1/6/2002 Nat L Moore, NBS  -MR                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zach Anderson       16 NBS-MR                 58.47      56.46         16  
                  30.55       56.46 (25.91)                                        
  2 Mark Anderson       17 MSC-MR                 57.34      57.73         13  
                  30.41       57.73 (27.32)                                        
  3 Mike Meck           15 MSC-MR               1:06.23    1:02.74         12  
                  30.88     1:02.74 (31.86)                                        
  4 Craig Diaz-Alberti  19 SSL-MR               1:01.05    1:03.42         11  
                  34.11     1:03.42 (29.31)                                        
  5 Ryan Seagren        16 MSC-MR               1:00.61    1:04.10         10  
                  33.37     1:04.10 (30.73)                                        
  6 Connor Murray       17 MSC-MR               1:01.88    1:04.67          9  
                  44.00     1:04.67 (20.67)                                        
  7 Bryan Lubarsky      15 NBS-MR               1:06.80    1:05.50          7  
                  32.33     1:05.50 (33.17)                                        
  8 Henry Koster        15 SMC-MR               1:05.05    1:06.68          5  
                  35.31     1:06.68 (31.37)                                        
  9 Stefano Gagliardo   15 NBS-MR               1:11.50    1:06.70          4  
                  33.01     1:06.70 (33.69)                                        
 10 Mikey Feigel        15 NBS-MR               1:06.71    1:06.93          3  
                  33.00     1:06.93 (33.93)                                        
 11 Chris Feliciano     16 SSL-MR               1:14.10    1:10.36          2  
                  34.24     1:10.36 (36.12)                                        
 12 Jason Abisch        16 SMC-MR               1:09.60    1:11.05          1  
                  40.00     1:11.05 (31.05)                                        
 13 Richie Terwilliger  15 SSL-MR               1:12.38    1:11.15        
                  34.78     1:11.15 (36.37)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:55.48    1/6/2001 Robert M Tiernan, MSC  -MR                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zach Anderson       16 NBS-MR               2:07.47    2:01.89         16  
                  28.95       59.46 (30.51)     1:31.16 (31.70)     2:01.89 (30.73)
  2 Ryan Seagren        16 MSC-MR               2:11.28    2:13.23         13  
                  30.52     1:04.28 (33.76)     1:39.16 (34.88)     2:13.23 (34.07)
  3 Connor Murray       17 MSC-MR               2:12.82    2:14.72         12  
                  32.11     1:05.91 (33.80)     1:40.16 (34.25)     2:14.72 (34.56)
  4 Mike Meck           15 MSC-MR               2:25.71    2:16.93         11  
                  32.56     1:07.19 (34.63)     1:42.03 (34.84)     2:16.93 (34.90)
  5 Henry Koster        15 SMC-MR               2:15.94    2:18.97         10  
                  33.09     1:07.87 (34.78)     1:44.03 (36.16)     2:18.97 (34.94)
  6 Bryan Lubarsky      15 NBS-MR               2:24.98    2:24.26          9  
                  34.46     1:10.90 (36.44)     1:48.18 (37.28)     2:24.26 (36.08)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 59.76    1/1/1991 ERIK MARCHITELL - NBS                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Christian Muller    16 PBAC-MR              1:03.89    1:04.39         16  
                  30.12     1:04.39 (34.27)                                        
  2 Dennis Daly         15 PBAC-MR              1:07.41    1:05.06         13  
                  30.51     1:05.06 (34.55)                                        
  3 Mike Meck           15 MSC-MR               1:04.91    1:05.40         12  
                  30.83     1:05.40 (34.57)                                        
  4 Connor Murray       17 MSC-MR               1:05.02    1:08.16         11  
                  32.66     1:08.16 (35.50)                                        
  5 Craig Diaz-Alberti  19 SSL-MR               1:08.67    1:11.64         10  
                  34.21     1:11.64 (37.43)                                        
  6 Ryan Seagren        16 MSC-MR               1:14.78    1:15.20          9  
                  35.75     1:15.20 (39.45)                                        
  7 Lukas Dempsey       14 MSC-MR               1:09.99    1:18.20          7  
                  36.94     1:18.20 (41.26)                                        
  8 Henry Koster        15 SMC-MR               1:15.87    1:18.84          5  
                  37.48     1:18.84 (41.36)                                        
  9 Jason Abisch        16 SMC-MR               1:19.76    1:20.45          4  
                  37.14     1:20.45 (43.31)                                        
 10 Ryan Walsh          15 Big Blue-MR          1:20.00    1:21.43          3  
                  38.25     1:21.43 (43.18)                                        
 11 Teddy Wesolowski    15 SMC-MR               1:19.35    1:23.00          2  
                  38.48     1:23.00 (44.52)                                        
 12 Bryan Lubarsky      15 NBS-MR               1:33.91    1:25.06          1  
                  40.54     1:25.06 (44.52)                                        
 13 Stefano Gagliardo   15 NBS-MR               1:26.50    1:29.04        
                  42.44     1:29.04 (46.60)                                        
 14 Michael Edwards     13 NBS-MR               1:33.52    1:29.60        
                  42.92     1:29.60 (46.68)                                        
 15 Nikolas Seger       14 MVA-US                    NT    1:36.89        
                  45.30     1:36.89 (51.59)                                        
 -- Chris Veraja        14 SSL-MR               2:28.22         DQ        
                  53.13                                                            
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:10.04    1/1/1991 ERIK MARCHITELL - NBS                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mike Meck           15 MSC-MR               2:25.32    2:25.46         16  
                  32.71     1:10.70 (37.99)     1:47.97 (37.27)     2:25.46 (37.49)
  2 Robert Stein        16 SSL-MR               2:27.05    2:25.51         13  
                  34.32     1:11.42 (37.10)     1:48.56 (37.14)     2:25.51 (36.95)
  3 Connor Murray       17 MSC-MR               2:22.51    2:25.78         12  
                  33.16     1:10.02 (36.86)     1:47.63 (37.61)     2:25.78 (38.15)
  4 Zach Anderson       16 NBS-MR               2:33.40    2:31.39         11  
                  33.80     1:11.91 (38.11)     1:51.42 (39.51)     2:31.39 (39.97)
  5 Jon Dinces          16 SSL-MR               2:26.17    2:31.72         10  
                  33.94     1:12.80 (38.86)     1:52.40 (39.60)     2:31.72 (39.32)
  6 Eric Madar          17 SSL-MR               2:41.58    2:44.19          9  
                  36.61     1:18.21 (41.60)     2:02.04 (43.83)     2:44.19 (42.15)
  7 Ed Cicalese         15 SSL-MR               2:34.48    2:45.50          7  
                  37.36     1:18.89 (41.53)     2:01.94 (43.05)     2:45.50 (43.56)
  8 William Penny       17 SSL-MR               2:53.77    2:54.10          5  
                  38.53     1:22.12 (43.59)     2:07.89 (45.77)     2:54.10 (46.21)
  9 Chris Leary         13 SSL-MR               3:06.03    2:58.81          4  
                  41.08     1:27.37 (46.29)     2:13.67 (46.30)     2:58.81 (45.14)
 10 Alex Madar          13 SSL-MR               3:17.55    3:04.58          3  
                  42.71     1:29.08 (46.37)     2:17.90 (48.82)     3:04.58 (46.68)
 11 Jasper Gallagher    13 SSL-MR               3:51.17    3:16.67          2  
                  45.41     1:35.35 (49.94)     2:27.44 (52.09)     3:16.67 (49.23)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 52.34    1/1/1991 ERIK MARCHITELL - NBS                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Craig Diaz-Alberti  19 SSL-MR                 54.87      55.59         16  
                  26.31       55.59 (29.28)                                        
  2 Zach Anderson       16 NBS-MR                 56.50      56.69         13  
                  26.13       56.69 (30.56)                                        
  3 Lukas Dempsey       14 MSC-MR               1:02.70    1:00.80         12  
                  28.23     1:00.80 (32.57)                                        
  4 Dennis Daly         15 PBAC-MR              1:02.51    1:01.04         11  
                  28.06     1:01.04 (32.98)                                        
  5 Ryan Walsh          15 Big Blue-MR          1:01.44    1:01.25         10  
                  28.45     1:01.25 (32.80)                                        
  6 Connor Murray       17 MSC-MR                 59.74    1:01.29          9  
                  28.54     1:01.29 (32.75)                                        
  7 Christian Muller    16 PBAC-MR              1:04.58    1:01.95          7  
                  28.38     1:01.95 (33.57)                                        
  8 Ryan Seagren        16 MSC-MR               1:06.00    1:04.40          5  
  9 Mike Meck           15 MSC-MR               1:02.55    1:04.93          4  
                  29.65     1:04.93 (35.28)                                        
 10 Jason Abisch        16 SMC-MR               1:05.45    1:07.10          3  
                  29.10     1:07.10 (38.00)                                        
 11 Stefano Gagliardo   15 NBS-MR               1:07.50    1:09.68          2  
 12 Teddy Wesolowski    15 SMC-MR               1:04.66    1:09.97          1  
                  32.37     1:09.97 (37.60)                                        
 13 Bryan Lubarsky      15 NBS-MR               1:12.50    1:16.28        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:54.85    1/1/1990 ERIK MARCHITELL                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jon Dinces          16 SSL-MR               2:25.35    2:14.04         16  
                  30.73     1:05.53 (34.80)     1:40.59 (35.06)     2:14.04 (33.45)
  2 Connor Murray       17 MSC-MR               2:14.08    2:14.82         13  
                  30.21     1:03.86 (33.65)     1:39.18 (35.32)     2:14.82 (35.64)
  3 Ed Cicalese         15 SSL-MR               2:26.87    2:23.25         12  
                  31.53     1:07.30 (35.77)     1:47.04 (39.74)     2:23.25 (36.21)
  4 Mikey Feigel        15 NBS-MR               2:21.33    2:25.20         11  
                  31.87     1:08.26 (36.39)     1:46.34 (38.08)     2:25.20 (38.86)
  5 Mike Meck           15 MSC-MR               2:28.35    2:26.46         10  
                  30.48     1:06.05 (35.57)     1:45.10 (39.05)     2:26.46 (41.36)
  6 Zachary Newtson     14 NBS-MR               2:26.50    2:27.79          9  
                  33.11     1:10.52 (37.41)     1:49.23 (38.71)     2:27.79 (38.56)
  7 Ryan Seagren        16 MSC-MR               2:25.94    2:29.22          7  
                  31.64     1:09.74 (38.10)     1:49.95 (40.21)     2:29.22 (39.27)
  8 Robert Stein        16 SSL-MR               3:11.54    2:33.91          5  
                  33.76     1:12.21 (38.45)     1:53.16 (40.95)     2:33.91 (40.75)
  9 Stefano Gagliardo   15 NBS-MR               2:49.85    2:38.55          4  
                  31.34     1:10.91 (39.57)     1:53.91 (43.00)     2:38.55 (44.64)
 10 Zachary Ashburn     13 Big Blue-MR          2:25.50    2:40.62          3  
                  33.43     1:14.87 (41.44)     1:58.12 (43.25)     2:40.62 (42.50)
 11 Eric Madar          17 SSL-MR               3:00.89    2:46.84          2  
                  34.81     1:17.51 (42.70)     2:00.76 (43.25)     2:46.84 (46.08)
 12 Keith Carlino       12 MSC-MR               3:08.88    2:49.00          1  
                  34.33     1:18.22 (43.89)     2:05.21 (46.99)     2:49.00 (43.79)
 13 William Penny       17 SSL-MR               2:55.30    2:51.49        
                  35.19     1:18.06 (42.87)     2:04.62 (46.56)     2:51.49 (46.87)
 14 Chris Leary         13 SSL-MR               3:32.64    3:13.52        
                  40.77     1:31.30 (50.53)     2:22.09 (50.79)     3:13.52 (51.43)
 15 Jasper Gallagher    13 SSL-MR               3:32.17    3:13.90        
                  42.15     1:33.46 (51.31)     2:25.07 (51.61)     3:13.90 (48.83)
 16 Nico Lastauskas      9 BDA-MA                    NT    3:18.52        
                  41.47     1:33.29 (51.82)     2:27.09 (53.80)     3:18.52 (51.43)
 17 Alex Madar          13 SSL-MR               3:29.00    3:19.22        
                  42.20     1:33.25 (51.05)     2:26.54 (53.29)     3:19.22 (52.68)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 4:05.80   10/1/1990 ERIK MARCHITELL - NBS                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zach Anderson       16 NBS-MR               4:54.40    4:30.65         16  
                  28.16     1:00.22 (32.06)     1:35.35 (35.13)     2:09.72 (34.37)
        2:47.96 (38.24)     3:27.45 (39.49)     4:00.28 (32.83)     4:30.65 (30.37)
  2 Connor Murray       17 MSC-MR               4:29.58    4:40.86         13  
                  29.30     1:03.22 (33.92)     1:39.31 (36.09)     2:14.53 (35.22)
        2:53.40 (38.87)     3:33.55 (40.15)     4:07.29 (33.74)     4:40.86 (33.57)
  3 Mike Meck           15 MSC-MR               4:42.99    4:45.65         12  
                  29.95     1:05.19 (35.24)     1:43.79 (38.60)     2:22.07 (38.28)
        3:00.47 (38.40)     3:39.01 (38.54)     4:12.92 (33.91)     4:45.65 (32.73)
  4 Ryan Seagren        16 MSC-MR               4:55.16    4:50.67         11  
                  30.31     1:06.71 (36.40)     1:42.51 (35.80)     2:18.36 (35.85)
        3:01.84 (43.48)     3:46.09 (44.25)     4:18.24 (32.15)     4:50.67 (32.43)
 
Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 3:16.27  12/10/2005 Newburgh Sharks, NBS  -MR                  
                         R Coombs, M Yates, D Gartman, J Coombs            
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                          NT    3:49.29         32  
     1) Zachary Newtson 14              2) Stefano Gagliardo 15           
     3) Bryan Lubarsky 15               4) Zach Anderson 16               
                  28.36       59.15 (59.15)     1:27.63 (28.48)   1:59.75 (1:00.60)
        2:27.57 (27.82)     2:58.34 (58.59)     3:23.02 (24.68)     3:49.29 (50.95)
  2 Big Blue Swimming - Beacon-MR  'A'               NT    3:56.80         26  
     1) Zachary Ashburn 13              2) Brad Thomas 14                 
     3) Grant Benedict 13               4) Ryan Walsh 15                  
                  29.58   1:03.06 (1:03.06)     1:30.61 (27.55)     2:00.73 (57.67)
        2:30.32 (29.59)   3:03.20 (1:02.47)     3:28.54 (25.34)     3:56.80 (53.60)
 
Boys 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 3:39.68    1/1/2000 BGNW  C                                    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                          NT    4:17.74         32  
     1) Bryan Lubarsky 15               2) Zach Anderson 16               
     3) Mikey Feigel 15                 4) Zachary Newtson 14             
                  31.66   1:04.30 (1:04.30)     1:35.14 (30.84)   2:11.02 (1:06.72)
        2:42.31 (31.29)   3:18.20 (1:07.18)     3:46.65 (28.45)     4:17.74 (59.54)
  2 Suffern Sea Lions-MR  'B'                        NT    4:33.59         26  
     1) Richie Terwilliger 15           2) Craig Diaz-Albertini 19        
     3) Chris Feliciano 16              4) William Robinson 14            
                  34.60   1:12.33 (1:12.33)     1:45.31 (32.98)   2:23.17 (1:10.84)
        2:53.80 (30.63)   3:33.80 (1:10.63)     4:02.24 (28.44)     4:33.59 (59.79)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'A'                        NT    4:35.40         24  
     1) Anthony Cicalese 13             2) Philip Sokoloff 14             
     3) John Conway 14                  4) Keith Diaz-Albertini 13        
                  33.70   1:08.86 (1:08.86)     1:46.99 (38.13)   2:28.56 (1:19.70)
        2:59.09 (30.53)   3:33.49 (1:04.93)     4:02.80 (29.31)   4:35.40 (1:01.91)