2007 MR MSC Holiday Invitational - 12/21/2007 to 12/23/2007          

                             Sanction #: MR-071204                             
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Denali         8 Aqua Gems-MR           33.06      33.33        
  2 Harvey, Noelle             8 Bluefish-MR            39.43      40.29        
  3 Boyle, Meghan              8 IA-UN-MR               45.09      40.48        
  4 Merino, Samantha           8 CIY-MR                 45.64      41.53        
  5 Pierce, Taylor             8 IA-MR                  45.01      41.75        
  6 McManus, Hallie            8 Pace-MR                41.85      42.17        
  7 Bachiller, Erica           8 MWSC-MR                42.62      42.67        
  8 Krische, Sheila            8 CIY-MR                 46.28      42.86        
  9 Thompson, Jordan           8 WSSC-MR                45.71      43.44        
 10 Bacigal, Paige             6 VAC-MR                 52.00      43.67        
 11 Peruffo, Alexa             7 Dolphins-MR            51.48      44.10        
 12 Krug, Olivia               8 MSC-MR                 45.55      45.54        
 13 Donoghue, Megan            7 Pace-MR                46.89      46.45        
 14 Morriss, Sherelle          8 CIY-MR                 47.72      48.13        
 15 Cohen, Jessica             7 MSC-MR                 47.62      51.19        
 16 Danner, Mercy              6 NDAC-MR                51.32      51.28        
 17 LaRue, Jessie              6 MSC-MR                 53.87      52.86        
 18 John, Kendall              8 Pace-MR                50.77      54.20        
 19 Gallagher, Madelyn         7 Pace-MR                57.27    1:01.37        
 20 Holsopple, Danielle        8 MSC-MR                    NT    1:01.79        
 21 Tang, Emily                7 MSC-MR                 55.11    1:02.68        
 22 Yang, Pamela               7 MSC-MR               1:03.13    1:02.79        
 23 Schaubeck, Emily           8 CIY-MR                 43.00    1:05.40        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Denali         8 Aqua Gems-MR         1:14.94    1:14.30        
                  35.11     1:14.30 (39.19)                                        
  2 Harvey, Noelle             8 Bluefish-MR          1:32.32    1:29.11        
                  40.29     1:29.11 (48.82)                                        
  3 Boyle, Meghan              8 IA-UN-MR             1:33.81    1:33.71        
                  42.95     1:33.71 (50.76)                                        
  4 Pierce, Taylor             8 IA-MR                1:40.26    1:34.05        
                  43.07     1:34.05 (50.98)                                        
  5 Krug, Olivia               8 MSC-MR               1:43.43    1:37.23        
                  45.34     1:37.23 (51.89)                                        
  6 McManus, Hallie            8 Pace-MR              1:37.37    1:37.62        
                  45.76     1:37.62 (51.86)                                        
  7 Ziemba, Campbell           8 Aqua Gems-MR         1:25.43    1:38.09        
                  45.64     1:38.09 (52.45)                                        
  8 Peruffo, Alexa             7 Dolphins-MR          1:38.41    1:38.30        
                  45.61     1:38.30 (52.69)                                        
  8 Bacigal, Paige             6 VAC-MR               1:54.00    1:38.30        
                  44.14     1:38.30 (54.16)                                        
 10 Morriss, Sherelle          8 CIY-MR               2:00.00    1:50.34        
                  47.11   1:50.34 (1:03.23)                                        
 11 Cohen, Jessica             7 MSC-MR               1:52.77    1:51.51        
                  53.61     1:51.51 (57.90)                                        
 12 Eckhardt, Madeline         7 NDAC-MR              1:50.28    1:52.10        
                  51.63   1:52.10 (1:00.47)                                        
 13 LaRue, Jessie              6 MSC-MR               2:04.42    2:05.26        
                  56.95   2:05.26 (1:08.31)                                        
 14 Gallagher, Madelyn         7 Pace-MR              2:11.38    2:06.31        
                1:00.96   2:06.31 (1:05.35)                                        
 15 Tang, Emily                7 MSC-MR               2:04.27    2:09.55        
                1:01.32   2:09.55 (1:08.23)                                        
 16 Holsopple, Danielle        8 MSC-MR               2:21.98    2:21.43        
                1:06.87   2:21.43 (1:14.56)                                        
 17 Yang, Pamela               7 MSC-MR                    NT    2:33.40        
                1:10.49   2:33.40 (1:22.91)                                        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Denali         8 Aqua Gems-MR           40.58      39.80        
  2 Harvey, Noelle             8 Bluefish-MR            45.77      44.20        
  3 Boyle, Meghan              8 IA-UN-MR               50.74      46.77        
  4 Krug, Olivia               8 MSC-MR                 53.28      50.76        
  5 Peruffo, Alexa             7 Dolphins-MR            49.68      51.36        
  6 McManus, Hallie            8 Pace-MR                55.58      53.56        
  7 Bacigal, Paige             6 VAC-MR                 58.14      54.25        
  8 Cohen, Jessica             7 MSC-MR                 54.33      54.96        
  9 Morriss, Sherelle          8 CIY-MR                 58.36      56.86        
 10 Eckhardt, Madeline         7 NDAC-MR              1:03.56    1:00.81        
 11 LaRue, Jessie              6 MSC-MR                 55.72    1:02.36        
 12 Tang, Emily                7 MSC-MR               1:00.59    1:02.70        
 13 Gallagher, Madelyn         7 Pace-MR              1:11.17    1:10.40        
 14 Yang, Pamela               7 MSC-MR               1:06.71    1:12.61        
 15 Holsopple, Danielle        8 MSC-MR                    NT    1:21.31        
 -- Ziemba, Campbell           8 Aqua Gems-MR           49.43         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Denali         8 Aqua Gems-MR           48.74      45.59        
  2 Merino, Samantha           8 CIY-MR                 54.12      50.81        
  3 Peruffo, Alexa             7 Dolphins-MR            54.26      52.40        
  4 Morriss, Sherelle          8 CIY-MR                 56.87      52.92        
  5 Thompson, Jordan           8 WSSC-MR                55.28      52.98        
  6 Krug, Olivia               8 MSC-MR                 59.21      56.70        
  7 Boyle, Meghan              8 IA-UN-MR             1:05.54      56.79        
  8 McManus, Hallie            8 Pace-MR              1:01.40      57.08        
  9 Bacigal, Paige             6 VAC-MR               1:10.50      57.40        
 10 Pierce, Taylor             8 IA-MR                  59.90      58.42        
 11 Donoghue, Megan            7 Pace-MR                59.97      58.76        
 12 Bachiller, Erica           8 MWSC-MR              1:07.65    1:04.00        
 13 LaRue, Jessie              6 MSC-MR               1:06.46    1:04.15        
 14 John, Kendall              8 Pace-MR              1:05.40    1:05.06        
 15 Cohen, Jessica             7 MSC-MR               1:10.82    1:08.53        
 16 Holsopple, Danielle        8 MSC-MR                    NT    1:10.32        
 -- Gallagher, Madelyn         7 Pace-MR              1:19.79         DQ        
 -- Krische, Sheila            8 CIY-MR               1:10.16         DQ        
 -- Yang, Pamela               7 MSC-MR                    NT         DQ        
 -- Schaubeck, Emily           8 CIY-MR               1:07.07         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Denali         8 Aqua Gems-MR           41.37      41.44        
  2 Harvey, Noelle             8 Bluefish-MR            41.36      44.56        
  3 Krische, Sheila            8 CIY-MR                 50.83      49.65        
  4 Boyle, Meghan              8 IA-UN-MR               53.27      50.90        
  5 McManus, Hallie            8 Pace-MR                52.48      51.79        
  6 Merino, Samantha           8 CIY-MR                 53.00      53.01        
  7 Morriss, Sherelle          8 CIY-MR               1:00.04      56.94        
  8 Donoghue, Megan            7 Pace-MR              1:12.77      57.16        
  9 Krug, Olivia               8 MSC-MR                 57.92      59.66        
 10 Pierce, Taylor             8 IA-MR                  52.18    1:01.13        
 11 Cohen, Jessica             7 MSC-MR                 59.38    1:03.55        
 12 LaRue, Jessie              6 MSC-MR               1:06.82    1:06.74        
 -- Holsopple, Danielle        8 MSC-MR                    NT         DQ        
 -- Tang, Emily                7 MSC-MR                    NT         DQ        
 -- Schaubeck, Emily           8 CIY-MR                 56.73         DQ        
 -- Bachiller, Erica           8 MWSC-MR                44.45         DQ        
 -- Bacigal, Paige             6 VAC-MR                 57.61         DQ        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Denali         8 Aqua Gems-MR         1:24.04    1:25.46        
                  41.08     1:25.46 (44.38)                                        
  2 Harvey, Noelle             8 Bluefish-MR          1:37.03    1:40.36        
                  46.87     1:40.36 (53.49)                                        
  3 Krug, Olivia               8 MSC-MR               1:53.25    1:47.98        
                  51.24     1:47.98 (56.74)                                        
  4 Peruffo, Alexa             7 Dolphins-MR          1:58.91    1:49.87        
                  55.69     1:49.87 (54.18)                                        
  5 Boyle, Meghan              8 IA-UN-MR             2:06.86    1:53.37        
                  49.88   1:53.37 (1:03.49)                                        
  6 Pierce, Taylor             8 IA-MR                2:10.06    2:00.69        
                  56.43   2:00.69 (1:04.26)                                        
  7 Cohen, Jessica             7 MSC-MR               2:06.08    2:00.77        
                  56.71   2:00.77 (1:04.06)                                        
  8 Morriss, Sherelle          8 CIY-MR               2:00.45    2:03.24        
                  55.85   2:03.24 (1:07.39)                                        
  9 LaRue, Jessie              6 MSC-MR               2:11.87    2:06.25        
                1:01.66   2:06.25 (1:04.59)                                        
 10 Eckhardt, Madeline         7 NDAC-MR              2:12.71    2:16.19        
                1:04.82   2:16.19 (1:11.37)                                        
 11 Holsopple, Danielle        8 MSC-MR                    NT    2:38.92        
                1:14.30   2:38.92 (1:24.62)                                        
 -- McManus, Hallie            8 Pace-MR              1:52.53         DQ        
                  52.40          DQ (56.33)                                        
 -- Ziemba, Campbell           8 Aqua Gems-MR         1:52.43         DQ        
                  54.30          DQ (59.42)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cross Island YMCA-MR  'A'                         1:30.03    1:35.68        
     1) Schaubeck, Emily 8              2) Merino, Samantha 8             
     3) Krische, Sheila 8               4) Morriss, Sherelle 8            
                  50.69     1:35.68 (44.99)                                        
  2 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     1:38.64    1:46.21        
     1) McManus, Hallie 8               2) John, Kendall 8                
     3) Donoghue, Megan 7               4) Gallagher, Madelyn 7           
                  54.51     1:46.21 (51.70)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          30.99  ZQ
          32.29  JO
          36.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate              10 MSC-MR                 30.48      30.89 ZQ     
  2 O'Halloran, Kaleigh       10 IA-MR                  32.54      31.71 JO     
  3 Muller, Hannah            10 PBAC-MR                32.81      31.81 JO     
  4 Almeida, Gabriela          9 Twisters-MR            32.40      31.98 JO     
  5 Hughes, Caroline          10 Bluefish-MR            32.12      32.17 JO     
  6 Thompson, Marissa          9 Pace-MR                31.80      32.38 SILV   
  7 McClung, Taylor           10 Pace-MR                33.04      32.73 SILV   
  8 Coleman, Mackenzie        10 IA-MR                  34.03      32.90 SILV   
  9 Boyle, Erin                9 IA-UN-MR               33.05      33.21 SILV   
 10 Ruf, Katie                10 Devil Fish-MR          32.70      33.48 SILV   
 11 Elcott, Ina                9 MSC-MR                 33.66      34.33 SILV   
 12 Cole, Caroline            10 MWSC-MR                34.36      34.39 SILV   
 13 Klippel, Britney          10 MWSC-MR                34.31      34.40 SILV   
 14 Mackrel, Naima             9 NDAC-MR                32.87      34.64 SILV   
 15 Park, Irene                9 Twisters-MR            35.48      35.49 SILV   
 16 Rogers, Kourtnie          10 VAC-MR                 38.18      35.67 SILV   
 17 Miller, Kerri             10 Pace-MR                35.70      35.70 SILV   
 18 Schwartz, Isabella        10 Pace-MR                35.04      35.80 SILV   
 19 Rodriguez, Tina            9 Twisters-MR            36.09      35.92 SILV   
 20 Heavey, Mairead           10 Dolphins-MR            35.53      36.10 SILV   
 21 McClung, Demi              9 Pace-MR                34.17      36.37 SILV   
 22 Elmassry, Jasmine          9 Twisters-MR            36.36      36.60 SILV   
 23 Lewis, Emily              10 MSC-MR                 36.05      37.02        
 24 Regenauer, Emma           10 WSSC-MR                38.91      37.25        
 25 Rendon, Jazmin             9 NDAC-MR                37.30      37.53        
 26 Guernier, Colleen         10 Pace-MR                36.16      37.78        
 27 Jackson, Chloe             9 MSC-MR                 35.20      37.94        
 28 Caldwell, Julia            9 MSC-MR                 38.25      38.37        
 29 Lee, Anna                 10 Twisters-MR            36.62      38.66        
 30 Anderson, Grace            9 NDAC-MR                40.27      39.24        
 31 Sabbagh, Krista            9 Devil Fish-MR          39.11      40.27        
 32 Pereira, Analisa          10 CIY-MR                 39.33      40.83        
 33 Barrios, Sarahelena       10 CIY-MR                 43.48      41.62        
 34 Hoffman, Jacquelyn         9 Pace-MR                42.23      42.19        
 35 Asanjarani, Ashley         9 CIY-MR                 40.50      42.41        
 36 Klein, Sarah               9 Pace-MR                41.90      42.71        
 37 Mora, Isabella            10 IA-UN-MR               46.10      42.82        
 38 Leslie, Heather           10 MSC-MR                 41.57      42.93        
 39 Reining, Emma              9 MSC-MR                 40.37      42.94        
 40 Serena, Mary               9 CIY-MR                 43.90      44.21        
 41 Mauro, Sabrina             9 CIY-MR                 43.19      44.51        
 42 Cole, Samantha             9 MWSC-MR                42.33      45.46        
 43 Hodos, Maggie              9 Devil Fish-MR          48.19      47.82        
 -- Lapinski, Nicole           9 PBAC-MR                41.54         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:08.19  ZQ
        1:11.49  JO
        1:21.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Almeida, Gabriela          9 Twisters-MR          1:10.06    1:08.25 JO     
                  32.77     1:08.25 (35.48)                                        
  2 O'Halloran, Kaleigh       10 IA-MR                1:12.24    1:10.05 JO     
                  34.12     1:10.05 (35.93)                                        
  3 McClung, Taylor           10 Pace-MR              1:10.10    1:10.11 JO     
                  33.60     1:10.11 (36.51)                                        
  4 Coleman, Mackenzie        10 IA-MR                1:12.37    1:11.51 SILV   
                  34.22     1:11.51 (37.29)                                        
  5 Thompson, Marissa          9 Pace-MR              1:12.65    1:11.54 SILV   
                  34.69     1:11.54 (36.85)                                        
  6 Boyle, Erin                9 IA-UN-MR             1:14.71    1:13.51 SILV   
                  35.01     1:13.51 (38.50)                                        
  7 Troy, Kaitlyn             10 VAC-MR               1:23.41    1:13.84 SILV   
                  17.23     1:13.84 (56.61)                                        
  8 Flynn, Maggie             10 Pace-MR              1:13.39    1:14.42 SILV   
                  34.99     1:14.42 (39.43)                                        
  9 Elcott, Ina                9 MSC-MR               1:15.66    1:15.33 SILV   
                  34.48     1:15.33 (40.85)                                        
 10 Mackrel, Naima             9 NDAC-MR              1:18.37    1:15.52 SILV   
                  35.42     1:15.52 (40.10)                                        
 11 Nikolski, Grace            9 Dolphins-MR          1:20.58    1:16.36 SILV   
                  37.57     1:16.36 (38.79)                                        
 12 Pizzonia, Elizabeth       10 VAC-MR               1:26.33    1:18.27 SILV   
                  36.48     1:18.27 (41.79)                                        
 13 Klippel, Britney          10 MWSC-MR              1:14.42    1:18.52 SILV   
                  36.75     1:18.52 (41.77)                                        
 14 Rodriguez, Tina            9 Twisters-MR          1:20.72    1:18.68 SILV   
                  36.51     1:18.68 (42.17)                                        
 15 Elmassry, Jasmine          9 Twisters-MR          1:21.78    1:19.28 SILV   
                  37.78     1:19.28 (41.50)                                        
 16 Schaubeck, Anna            9 CIY-MR               1:21.21    1:19.35 SILV   
                  37.38     1:19.35 (41.97)                                        
 17 Lewis, Emily              10 MSC-MR               1:19.61    1:19.45 SILV   
                  38.51     1:19.45 (40.94)                                        
 18 Miller, Kerri             10 Pace-MR              1:17.63    1:19.63 SILV   
                  38.15     1:19.63 (41.48)                                        
 19 Rogers, Kourtnie          10 VAC-MR               1:23.88    1:19.83 SILV   
                  38.00     1:19.83 (41.83)                                        
 20 Heavey, Mairead           10 Dolphins-MR          1:23.46    1:20.21 SILV   
                  39.21     1:20.21 (41.00)                                        
 21 Schwartz, Isabella        10 Pace-MR              1:20.73    1:20.53 SILV   
                  38.67     1:20.53 (41.86)                                        
 22 Guernier, Colleen         10 Pace-MR              1:20.89    1:21.22 SILV   
                  38.05     1:21.22 (43.17)                                        
 23 Prinz, Melanie            10 Pace-MR              1:23.13    1:22.71        
 24 Caldwell, Julia            9 MSC-MR               1:26.41    1:24.32        
                  39.94     1:24.32 (44.38)                                        
 25 Lee, Anna                 10 Twisters-MR          1:27.70    1:24.43        
                  38.99     1:24.43 (45.44)                                        
 26 Cole, Caroline            10 MWSC-MR              1:15.40    1:24.51        
                  38.61     1:24.51 (45.90)                                        
 27 Jackson, Chloe             9 MSC-MR               1:23.87    1:25.31        
                  38.92     1:25.31 (46.39)                                        
 28 Cerulli, Sophie           10 NDAC-MR              1:27.12    1:27.92        
                  40.05     1:27.92 (47.87)                                        
 29 Rutigliano, Sara          10 NDAC-MR              1:30.11    1:28.34        
                  41.32     1:28.34 (47.02)                                        
 30 Glickman, Jane            10 Pace-MR              1:30.06    1:29.94        
                  42.13     1:29.94 (47.81)                                        
 31 Asanjarani, Ashley         9 CIY-MR               1:40.70    1:31.69        
                  43.93     1:31.69 (47.76)                                        
 32 Pereira, Analisa          10 CIY-MR               1:33.81    1:33.62        
 33 Barrios, Sarahelena       10 CIY-MR               1:45.00    1:34.54        
                  43.81     1:34.54 (50.73)                                        
 34 Hoffman, Jacquelyn         9 Pace-MR              1:45.94    1:34.68        
                  45.53     1:34.68 (49.15)                                        
 35 Andreozzi, Kristen         9 Pace-MR              1:33.37    1:37.88        
                  44.45     1:37.88 (53.43)                                        
 36 Leslie, Heather           10 MSC-MR               1:33.17    1:38.19        
 37 Scelta, Nicole             9 Aqua Gems-MR         1:48.43    1:38.98        
                  46.66     1:38.98 (52.32)                                        
 38 Rosen, Sara               10 NDAC-MR              1:41.25    1:39.08        
                  45.49     1:39.08 (53.59)                                        
 39 Klein, Sarah               9 Pace-MR              1:39.32    1:39.47        
                  43.87     1:39.47 (55.60)                                        
 40 Reining, Emma              9 MSC-MR               1:32.63    1:40.20        
                  46.72     1:40.20 (53.48)                                        
 41 Kelert, Julia              9 Twisters-MR          1:38.27    1:40.56        
                  44.01     1:40.56 (56.55)                                        
 42 Serena, Mary               9 CIY-MR               1:43.00    1:42.28        
                  46.26     1:42.28 (56.02)                                        
 43 Mora, Isabella            10 IA-UN-MR             1:50.63    1:44.14        
 44 Mauro, Sabrina             9 CIY-MR               1:41.97    1:45.81        
                  46.87     1:45.81 (58.94)                                        
 45 Donoghue, Mary             9 Pace-MR              1:49.05    1:47.10        
                  52.20     1:47.10 (54.90)                                        
 46 Pearce, Bobbie             9 Pace-MR              1:58.59    1:48.61        
                  52.94     1:48.61 (55.67)                                        
 47 Jimenez, Daniella          9 CIY-MR               1:58.00    1:50.50        
                  49.59   1:50.50 (1:00.91)                                        
 -- McClung, Demi              9 Pace-MR              1:13.98         DQ        
                  37.34          DQ (40.80)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          36.79  ZQ
          37.99  JO
          44.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate              10 MSC-MR                 33.77      34.64 ZQ     
  2 O'Halloran, Kaleigh       10 IA-MR                  38.79      36.61 ZQ     
  3 Klippel, Britney          10 MWSC-MR                37.79      36.74 ZQ     
  4 Almeida, Gabriela          9 Twisters-MR            38.29      37.58 JO     
  5 Hughes, Caroline          10 Bluefish-MR            36.82      37.64 JO     
  6 Park, Irene                9 Twisters-MR            39.95      38.96 SILV   
  7 Mackrel, Naima             9 NDAC-MR                39.17      39.17 SILV   
  8 McClung, Taylor           10 Pace-MR                38.50      39.36 SILV   
  9 Cole, Caroline            10 MWSC-MR                40.90      39.57 SILV   
 10 Muller, Hannah            10 PBAC-MR                44.06      39.73 SILV   
 11 Coleman, Mackenzie        10 IA-MR                  42.14      39.80 SILV   
 12 Boyle, Erin                9 IA-UN-MR               39.74      40.18 SILV   
 13 Thompson, Marissa          9 Pace-MR                39.34      40.26 SILV   
 14 Elcott, Ina                9 MSC-MR                 38.19      40.29 SILV   
 15 Lee, Anna                 10 Twisters-MR            42.34      40.67 SILV   
 16 Rogers, Kourtnie          10 VAC-MR                 41.41      41.33 SILV   
 17 Schwartz, Isabella        10 Pace-MR                43.61      41.35 SILV   
 18 McClung, Demi              9 Pace-MR                40.70      41.76 SILV   
 19 Rodriguez, Tina            9 Twisters-MR            42.63      42.86 SILV   
 20 Miller, Kerri             10 Pace-MR                42.66      42.93 SILV   
 21 Guernier, Colleen         10 Pace-MR                44.75      43.35 SILV   
 22 Lewis, Emily              10 MSC-MR                 46.14      43.61 SILV   
 23 Lapinski, Nicole           9 PBAC-MR                44.06      44.50        
 24 Asanjarani, Ashley         9 CIY-MR                 47.93      44.67        
 25 Ruf, Katie                10 Devil Fish-MR          42.09      44.87        
 26 Caldwell, Julia            9 MSC-MR                 45.93      45.11        
 27 Jackson, Chloe             9 MSC-MR                 44.29      46.54        
 28 Barrios, Sarahelena       10 CIY-MR                 47.82      46.74        
 29 Sabbagh, Krista            9 Devil Fish-MR          49.30      47.55        
 30 Mauro, Sabrina             9 CIY-MR                 51.12      48.28        
 31 Pereira, Analisa          10 CIY-MR                 52.74      48.67        
 32 Klein, Sarah               9 Pace-MR                49.40      50.08        
 33 Kelert, Julia              9 Twisters-MR            51.27      50.43        
 34 Heavey, Mairead           10 Dolphins-MR            44.84      50.96        
 35 Serena, Mary               9 CIY-MR                 57.77      51.06        
 36 Reining, Emma              9 MSC-MR                 46.71      51.44        
 37 Hoffman, Jacquelyn         9 Pace-MR                56.24      51.91        
 38 Hodos, Maggie              9 Devil Fish-MR        1:01.18      54.80        
 -- Cole, Samantha             9 MWSC-MR                51.58         DQ        
 -- Leslie, Heather           10 MSC-MR                 47.11         DQ        
 -- Regenauer, Emma           10 WSSC-MR                42.54         DQ        
 -- Mora, Isabella            10 IA-UN-MR               49.17         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:19.39  ZQ
        1:22.19  JO
        1:40.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Halloran, Kaleigh       10 IA-MR                1:24.05    1:19.39 ZQ     
                  38.81     1:19.39 (40.58)                                        
  2 McClung, Taylor           10 Pace-MR              1:21.06    1:19.45 JO     
                  38.93     1:19.45 (40.52)                                        
  3 Klippel, Britney          10 MWSC-MR              1:21.18    1:20.87 JO     
                  39.23     1:20.87 (41.64)                                        
  4 Almeida, Gabriela          9 Twisters-MR          1:20.92    1:21.14 JO     
                  39.86     1:21.14 (41.28)                                        
  5 Troy, Kaitlyn             10 VAC-MR               1:28.75    1:23.18 SILV   
                  40.36     1:23.18 (42.82)                                        
  6 Park, Irene                9 Twisters-MR          1:25.76    1:23.28 SILV   
                  40.03     1:23.28 (43.25)                                        
  7 Flynn, Maggie             10 Pace-MR              1:23.31    1:24.59 SILV   
                  40.00     1:24.59 (44.59)                                        
  8 Elcott, Ina                9 MSC-MR               1:27.16    1:25.25 SILV   
                  41.08     1:25.25 (44.17)                                        
  9 McClung, Demi              9 Pace-MR              1:26.31    1:25.87 SILV   
                  41.98     1:25.87 (43.89)                                        
 10 Thompson, Marissa          9 Pace-MR              1:29.57    1:26.13 SILV   
                  41.25     1:26.13 (44.88)                                        
 11 Cole, Caroline            10 MWSC-MR              1:25.28    1:27.75 SILV   
                  43.01     1:27.75 (44.74)                                        
 12 Rogers, Kourtnie          10 VAC-MR               1:33.14    1:28.07 SILV   
                  43.25     1:28.07 (44.82)                                        
 13 Boyle, Erin                9 IA-UN-MR             1:29.53    1:28.08 SILV   
                  41.58     1:28.08 (46.50)                                        
 14 Lee, Anna                 10 Twisters-MR          1:28.11    1:29.44 SILV   
                  43.78     1:29.44 (45.66)                                        
 15 Rodriguez, Tina            9 Twisters-MR          1:30.31    1:30.63 SILV   
                  43.34     1:30.63 (47.29)                                        
 16 Miller, Kerri             10 Pace-MR              1:28.04    1:31.17 SILV   
                  45.20     1:31.17 (45.97)                                        
 17 Lewis, Emily              10 MSC-MR               1:34.43    1:33.73 SILV   
                  45.57     1:33.73 (48.16)                                        
 18 Heavey, Mairead           10 Dolphins-MR          1:32.48    1:34.58 SILV   
                  46.13     1:34.58 (48.45)                                        
 19 Schaubeck, Anna            9 CIY-MR               1:41.00    1:36.64 SILV   
                  47.49     1:36.64 (49.15)                                        
 20 Guernier, Colleen         10 Pace-MR              1:39.92    1:38.63 SILV   
                  47.35     1:38.63 (51.28)                                        
 21 Caldwell, Julia            9 MSC-MR               1:39.67    1:39.16 SILV   
                  48.40     1:39.16 (50.76)                                        
 22 Asanjarani, Ashley         9 CIY-MR               2:04.46    1:41.70        
                  49.89     1:41.70 (51.81)                                        
 23 Barrios, Sarahelena       10 CIY-MR               1:51.00    1:42.14        
                  50.09     1:42.14 (52.05)                                        
 24 Jackson, Chloe             9 MSC-MR               1:35.77    1:42.45        
                  48.99     1:42.45 (53.46)                                        
 25 Reining, Emma              9 MSC-MR               1:54.84    1:43.67        
                  51.97     1:43.67 (51.70)                                        
 26 Glickman, Jane            10 Pace-MR              1:42.33    1:43.79        
                  50.44     1:43.79 (53.35)                                        
 27 Andreozzi, Kristen         9 Pace-MR              1:40.00    1:44.33        
                  51.81     1:44.33 (52.52)                                        
 28 Mauro, Sabrina             9 CIY-MR               1:55.00    1:50.51        
                  53.49     1:50.51 (57.02)                                        
 29 Hoffman, Jacquelyn         9 Pace-MR              1:48.81    1:54.38        
                  54.05   1:54.38 (1:00.33)                                        
 30 Jimenez, Daniella          9 CIY-MR               2:09.00    1:55.00        
                1:54.98      1:55.00 (0.02)                                        
 31 Pereira, Analisa          10 CIY-MR               2:10.41    1:56.71        
                1:56.83         1:56.71 ( )                                        
 32 Pearce, Bobbie             9 Pace-MR              2:07.64    2:00.79        
                  59.45   2:00.79 (1:01.34)                                        
 -- Coleman, Mackenzie        10 IA-MR                1:24.36         DQ        
                  38.96          DQ (43.56)                                        
 -- Prinz, Melanie            10 Pace-MR              1:46.55         DQ        
                  50.74          DQ (55.46)                                        
 -- Mora, Isabella            10 IA-UN-MR             1:45.64         DQ        
                  49.16          DQ (55.57)                                        
 -- Leslie, Heather           10 MSC-MR               1:44.83         DQ        
 -- Klein, Sarah               9 Pace-MR              1:52.00         DQ        
                  53.67          DQ (59.21)                                        
 -- Schwartz, Isabella        10 Pace-MR              1:38.47         DQ        
                  44.80          DQ (46.92)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          40.89  ZQ
          42.99  JO
          50.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schwartz, Isabella        10 Pace-MR                42.33      41.17 JO     
  2 Thompson, Marissa          9 Pace-MR                41.26      41.33 JO     
  3 Park, Irene                9 Twisters-MR            43.17      42.80 JO     
  4 Lee, Anna                 10 Twisters-MR            46.48      44.39 SILV   
  5 Jackson, Chloe             9 MSC-MR                 43.69      45.63 SILV   
  6 Elcott, Ina                9 MSC-MR                 43.41      46.09 SILV   
  6 Almeida, Gabriela          9 Twisters-MR            44.31      46.09 SILV   
  8 McClung, Taylor           10 Pace-MR                45.43      46.31 SILV   
  9 Klippel, Britney          10 MWSC-MR                46.31      46.38 SILV   
 10 Rodriguez, Tina            9 Twisters-MR            46.57      46.51 SILV   
 11 Rogers, Kourtnie          10 VAC-MR                 50.81      46.58 SILV   
 12 Boyle, Erin                9 IA-UN-MR               50.08      46.78 SILV   
 13 Rutigliano, Sara          10 NDAC-MR                46.31      46.94 SILV   
 13 Cole, Caroline            10 MWSC-MR                44.70      46.94 SILV   
 15 Elmassry, Jasmine          9 Twisters-MR            45.70      47.41 SILV   
 16 McClung, Demi              9 Pace-MR                47.76      47.95 SILV   
 17 Heavey, Mairead           10 Dolphins-MR            48.79      48.11 SILV   
 18 Nikolski, Grace            9 Dolphins-MR            48.74      48.25 SILV   
 19 Mackrel, Naima             9 NDAC-MR                48.36      48.45 SILV   
 20 Schaubeck, Anna            9 CIY-MR                 48.95      48.65 SILV   
 21 Caldwell, Julia            9 MSC-MR                 50.70      49.83 SILV   
 22 Flynn, Maggie             10 Pace-MR                49.90      50.28        
 23 Lewis, Emily              10 MSC-MR                 51.83      50.68        
 24 Prinz, Melanie            10 Pace-MR                52.75      50.77        
 25 Cerulli, Sophie           10 NDAC-MR                51.79      50.96        
 26 Leslie, Heather           10 MSC-MR                 51.20      53.06        
 27 Guernier, Colleen         10 Pace-MR                55.27      54.10        
 28 Kelert, Julia              9 Twisters-MR            53.75      55.44        
 29 Andreozzi, Kristen         9 Pace-MR                53.80      56.10        
 30 Serena, Mary               9 CIY-MR               1:00.31      58.62        
 31 Mora, Isabella            10 IA-UN-MR             1:02.96      58.64        
 32 Glickman, Jane            10 Pace-MR                57.44      58.78        
 33 Donoghue, Mary             9 Pace-MR              1:00.41      59.24        
 34 Reining, Emma              9 MSC-MR                 56.49    1:01.04        
 35 Klein, Sarah               9 Pace-MR                58.58    1:01.22        
 36 Pearce, Bobbie             9 Pace-MR                59.75    1:01.55        
 37 Rosen, Sara               10 NDAC-MR                57.66    1:01.67        
 38 Hoffman, Jacquelyn         9 Pace-MR              1:07.06    1:12.13        
 -- Miller, Kerri             10 Pace-MR                52.55         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:29.59  ZQ
        1:33.99  JO
        1:51.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate              10 MSC-MR               1:30.96    1:29.66 JO     
                  42.81     1:29.66 (46.85)                                        
  2 Thompson, Marissa          9 Pace-MR              1:28.41    1:29.89 JO     
                  43.10     1:29.89 (46.79)                                        
  3 Schwartz, Isabella        10 Pace-MR              1:29.80    1:31.77 JO     
                  43.14     1:31.77 (48.63)                                        
  4 Lee, Anna                 10 Twisters-MR          1:41.19    1:33.29 JO     
                  44.43     1:33.29 (48.86)                                        
  5 Park, Irene                9 Twisters-MR          1:40.47    1:33.60 JO     
                  44.11     1:33.60 (49.49)                                        
  6 Almeida, Gabriela          9 Twisters-MR          1:39.82    1:36.15 SILV   
                  45.88     1:36.15 (50.27)                                        
  7 McClung, Taylor           10 Pace-MR              1:37.38    1:36.40 SILV   
                  46.47     1:36.40 (49.93)                                        
  8 Cole, Caroline            10 MWSC-MR              1:39.55    1:36.72 SILV   
                  46.65     1:36.72 (50.07)                                        
  9 Klippel, Britney          10 MWSC-MR              1:38.25    1:38.01 SILV   
                  45.81     1:38.01 (52.20)                                        
 10 Elmassry, Jasmine          9 Twisters-MR          1:46.04    1:38.70 SILV   
                  46.67     1:38.70 (52.03)                                        
 11 Sabbagh, Krista            9 Devil Fish-MR        1:58.21    1:38.71 SILV   
                  46.31     1:38.71 (52.40)                                        
 12 Elcott, Ina                9 MSC-MR               1:33.88    1:39.63 SILV   
                  46.53     1:39.63 (53.10)                                        
 13 Jackson, Chloe             9 MSC-MR               1:36.69    1:40.65 SILV   
                  46.66     1:40.65 (53.99)                                        
 14 Rogers, Kourtnie          10 VAC-MR               1:51.58    1:41.35 SILV   
                  48.59     1:41.35 (52.76)                                        
 15 McClung, Demi              9 Pace-MR              1:45.84    1:43.07 SILV   
                  48.76     1:43.07 (54.31)                                        
 16 Rodriguez, Tina            9 Twisters-MR          1:39.81    1:43.76 SILV   
                  46.97     1:43.76 (56.79)                                        
 17 Caldwell, Julia            9 MSC-MR               1:45.22    1:46.91 SILV   
                  50.93     1:46.91 (55.98)                                        
 18 Lewis, Emily              10 MSC-MR               1:50.02    1:52.60        
                  53.60     1:52.60 (59.00)                                        
 19 Mauro, Sabrina             9 CIY-MR               2:09.00    1:53.52        
                  54.49     1:53.52 (59.03)                                        
 20 Leslie, Heather           10 MSC-MR               1:51.58    1:54.57        
                  54.39   1:54.57 (1:00.18)                                        
 21 Miller, Kerri             10 Pace-MR              1:58.45    1:56.47        
                  55.49   1:56.47 (1:00.98)                                        
 22 Asanjarani, Ashley         9 CIY-MR               2:12.19    1:58.82        
                  55.45   1:58.82 (1:03.37)                                        
 23 Serena, Mary               9 CIY-MR               2:11.00    2:05.00        
                  56.16   2:05.00 (1:08.84)                                        
 -- Barrios, Sarahelena       10 CIY-MR               2:07.00         DQ        
                  56.70        DQ (1:05.82)                                        
 -- Reining, Emma              9 MSC-MR                    NT         DQ        
                  59.91        DQ (1:10.46)                                        
 -- Anderson, Grace            9 NDAC-MR              2:10.11         DQ        
                  51.81        DQ (1:05.27)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          35.59  ZQ
          37.09  JO
          45.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elcott, Ina                9 MSC-MR                 36.53      36.20 JO     
  2 Almeida, Gabriela          9 Twisters-MR            34.54      36.34 JO     
  3 Thompson, Marissa          9 Pace-MR                39.01      38.61 SILV   
  4 O'Halloran, Kaleigh       10 IA-MR                  43.55      38.99 SILV   
  5 Coleman, Mackenzie        10 IA-MR                  45.73      39.54 SILV   
  6 McClung, Taylor           10 Pace-MR                39.36      39.62 SILV   
  7 Park, Irene                9 Twisters-MR            38.38      39.83 SILV   
  8 Mackrel, Naima             9 NDAC-MR                39.94      39.93 SILV   
  9 Guernier, Colleen         10 Pace-MR                40.05      41.07 SILV   
 10 Pizzonia, Elizabeth       10 VAC-MR                 44.81      41.41 SILV   
 11 Miller, Kerri             10 Pace-MR                43.09      43.29 SILV   
 12 Lewis, Emily              10 MSC-MR                 44.69      43.91 SILV   
 13 McClung, Demi              9 Pace-MR                40.25      44.14 SILV   
 14 Elmassry, Jasmine          9 Twisters-MR            42.37      44.35 SILV   
 15 Klippel, Britney          10 MWSC-MR                40.87      44.65 SILV   
 16 Schwartz, Isabella        10 Pace-MR                50.61      44.69 SILV   
 17 Prinz, Melanie            10 Pace-MR                46.42      45.09 SILV   
 18 Nikolski, Grace            9 Dolphins-MR            45.51      45.43        
 19 Rodriguez, Tina            9 Twisters-MR            44.73      45.61        
 20 Caldwell, Julia            9 MSC-MR                 48.67      48.85        
 21 Cerulli, Sophie           10 NDAC-MR                45.55      49.22        
 22 Lee, Anna                 10 Twisters-MR            41.93      49.69        
 23 Donoghue, Mary             9 Pace-MR                52.44      50.42        
 24 Kelert, Julia              9 Twisters-MR            51.96      50.91        
 25 Rutigliano, Sara          10 NDAC-MR                49.11      50.95        
 26 Asanjarani, Ashley         9 CIY-MR                 56.10      51.42        
 27 Barrios, Sarahelena       10 CIY-MR                 53.93      52.24        
 28 Pereira, Analisa          10 CIY-MR                 50.67      52.51        
 29 Jackson, Chloe             9 MSC-MR                 48.72      53.78        
 30 Andreozzi, Kristen         9 Pace-MR                52.61      54.70        
 31 Rosen, Sara               10 NDAC-MR                54.72      55.02        
 32 Reining, Emma              9 MSC-MR                 54.09      55.83        
 33 Glickman, Jane            10 Pace-MR                53.64      55.97        
 34 Scelta, Nicole             9 Aqua Gems-MR         1:07.31      57.88        
 35 Leslie, Heather           10 MSC-MR                 48.02      59.63        
 36 Hoffman, Jacquelyn         9 Pace-MR              1:06.89    1:00.06        
 -- Flynn, Maggie             10 Pace-MR                44.98         DQ        
 -- Serena, Mary               9 CIY-MR                 59.94         DQ        
 -- Mauro, Sabrina             9 CIY-MR               1:09.34         DQ        
 -- Klein, Sarah               9 Pace-MR                52.00         DQ        
 -- Jimenez, Daniella          9 CIY-MR               1:18.84         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:21.99  ZQ
        1:29.99  JO
        1:40.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate              10 MSC-MR               1:22.25    1:18.34 ZQ     
                  36.35     1:18.34 (41.99)                                        
  2 Almeida, Gabriela          9 Twisters-MR          1:21.97    1:20.91 ZQ     
                  38.50     1:20.91 (42.41)                                        
  3 Elcott, Ina                9 MSC-MR               1:25.14    1:28.00 JO     
                  39.79     1:28.00 (48.21)                                        
  4 Ruf, Katie                10 Devil Fish-MR        1:41.64    1:37.40 SILV   
                  43.97     1:37.40 (53.43)                                        
  5 Elmassry, Jasmine          9 Twisters-MR          1:29.03    1:37.80 SILV   
                  45.04     1:37.80 (52.76)                                        
  6 Rendon, Jazmin             9 NDAC-MR              1:59.11    1:44.94        
                  47.78     1:44.94 (57.16)                                        
  7 Lewis, Emily              10 MSC-MR               1:45.02    1:46.15        
                  46.32     1:46.15 (59.83)                                        
  8 Pereira, Analisa          10 CIY-MR               2:01.00    1:54.84        
                  49.83   1:54.84 (1:05.01)                                        
 -- Reining, Emma              9 MSC-MR                    NT         DQ        
                  59.33        DQ (1:15.97)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
        1:18.99  ZQ
        1:20.99  JO
        1:31.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate              10 MSC-MR               1:15.92    1:17.30 ZQ     
                  34.83     1:17.30 (42.47)                                        
  2 McClung, Taylor           10 Pace-MR              1:20.32    1:21.60 SILV   
                  38.37     1:21.60 (43.23)                                        
  3 Park, Irene                9 Twisters-MR          1:26.43    1:22.39 SILV   
                  39.21     1:22.39 (43.18)                                        
  4 Hughes, Caroline          10 Bluefish-MR          1:21.76    1:22.81 SILV   
                  37.90     1:22.81 (44.91)                                        
  5 Thompson, Marissa          9 Pace-MR              1:21.94    1:22.89 SILV   
                  41.36     1:22.89 (41.53)                                        
  6 O'Halloran, Kaleigh       10 IA-MR                1:25.78    1:23.63 SILV   
                  39.58     1:23.63 (44.05)                                        
  7 Coleman, Mackenzie        10 IA-MR                1:25.68    1:23.77 SILV   
                  40.60     1:23.77 (43.17)                                        
  8 Klippel, Britney          10 MWSC-MR              1:24.52    1:24.09 SILV   
                  38.58     1:24.09 (45.51)                                        
  9 Elcott, Ina                9 MSC-MR               1:24.11    1:25.86 SILV   
                  38.89     1:25.86 (46.97)                                        
 10 Rogers, Kourtnie          10 VAC-MR               1:34.59    1:28.11 SILV   
                  41.65     1:28.11 (46.46)                                        
 11 Boyle, Erin                9 IA-UN-MR             1:27.24    1:28.87 SILV   
                  41.98     1:28.87 (46.89)                                        
 12 McClung, Demi              9 Pace-MR              1:26.21    1:29.10 SILV   
                  42.56     1:29.10 (46.54)                                        
 13 Elmassry, Jasmine          9 Twisters-MR          1:31.54    1:29.69 SILV   
                  45.17     1:29.69 (44.52)                                        
 14 Lee, Anna                 10 Twisters-MR          1:29.04    1:29.98 SILV   
                  42.79     1:29.98 (47.19)                                        
 15 Schwartz, Isabella        10 Pace-MR              1:32.38    1:30.97 SILV   
                  45.07     1:30.97 (45.90)                                        
 16 Lewis, Emily              10 MSC-MR               1:34.89    1:32.65        
                  43.53     1:32.65 (49.12)                                        
 17 Miller, Kerri             10 Pace-MR              1:34.32    1:33.53        
                  43.22     1:33.53 (50.31)                                        
 18 Heavey, Mairead           10 Dolphins-MR          1:33.60    1:34.78        
                  44.61     1:34.78 (50.17)                                        
 19 Rodriguez, Tina            9 Twisters-MR          1:29.45    1:35.41        
                  45.32     1:35.41 (50.09)                                        
 20 Caldwell, Julia            9 MSC-MR               1:38.09    1:36.11        
                  45.02     1:36.11 (51.09)                                        
 21 Guernier, Colleen         10 Pace-MR              1:32.37    1:36.35        
                  42.13     1:36.35 (54.22)                                        
 22 Regenauer, Emma           10 WSSC-MR              1:38.78    1:37.76        
                  42.90     1:37.76 (54.86)                                        
 23 Jackson, Chloe             9 MSC-MR               1:36.85    1:38.76        
                  48.78     1:38.76 (49.98)                                        
 24 Anderson, Grace            9 NDAC-MR              1:49.03    1:39.70        
                  47.25     1:39.70 (52.45)                                        
 25 Leslie, Heather           10 MSC-MR               1:45.02    1:46.31        
                  50.47     1:46.31 (55.84)                                        
 26 Kelert, Julia              9 Twisters-MR          1:50.03    1:48.46        
                  50.44     1:48.46 (58.02)                                        
 27 Klein, Sarah               9 Pace-MR              1:52.57    1:50.24        
                  51.92     1:50.24 (58.32)                                        
 28 Reining, Emma              9 MSC-MR                    NT    1:50.28        
                  51.65     1:50.28 (58.63)                                        
 29 Mora, Isabella            10 IA-UN-MR             1:58.87    2:01.09        
                  58.59   2:01.09 (1:02.50)                                        
 30 Hoffman, Jacquelyn         9 Pace-MR              2:06.99    2:03.00        
                  58.10   2:03.00 (1:04.90)                                        
 -- Mackrel, Naima             9 NDAC-MR              1:28.37         DQ        
                  38.53          DQ (48.66)                                        
 -- Rendon, Jazmin             9 NDAC-MR              1:41.11         DQ        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     2:12.11    2:16.15        
     1) Schwartz, Isabella 10           2) McClung, Demi 9                
     3) Thompson, Marissa 9             4) McClung, Taylor 10             
                  36.05     1:12.30 (36.25)     1:44.72 (32.42)     2:16.15 (31.43)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:23.67    2:16.96        
     1) Almeida, Gabriela 9             2) Rodriguez, Tina 9              
     3) Elmassry, Jasmine 9             4) Park, Irene 9                  
                  32.67     1:08.68 (36.01)     1:43.92 (35.24)     2:16.96 (33.04)
  3 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:18.04    2:18.01        
     1) Bergin, Kate 10                 2) Caldwell, Julia 9              
     3) Lewis, Emily 10                 4) Elcott, Ina 9                  
                  31.01     1:08.09 (37.08)     1:44.89 (36.80)     2:18.01 (33.12)
  4 Pace Setter Swim Team-MR  'B'                     2:21.07    2:46.10        
     1) Guernier, Colleen 10            2) Hoffman, Jacquelyn 9           
     3) Klein, Sarah 9                  4) Miller, Kerri 10               
                  39.67     1:25.95 (46.28)     2:10.22 (44.27)     2:46.10 (35.88)
  5 Cross Island YMCA-MR  'A'                         2:51.07    2:54.62        
     1) Asanjarani, Ashley 9            2) Mauro, Sabrina 9               
     3) Barrios, Sarahelena 10          4) Serena, Mary 9                 
                  44.14     1:28.65 (44.51)     2:09.40 (40.75)     2:54.62 (45.22)
 
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     2:29.40    2:33.42        
     1) McClung, Demi 9                 2) Schwartz, Isabella 10          
     3) McClung, Taylor 10              4) Thompson, Marissa 9            
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:36.28    2:38.79        
     1) Park, Irene 9                   2) Elmassry, Jasmine 9            
     3) Almeida, Gabriela 9             4) Rodriguez, Tina 9              
                  39.46     1:25.70 (46.24)     2:03.06 (37.36)     2:38.79 (35.73)
  3 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:31.92    2:53.78        
     1) Bergin, Kate 10                 2) Caldwell, Julia 9              
     3) Lewis, Emily 10                 4) Leslie, Heather 10             
                  35.35     1:25.00 (49.65)     2:11.89 (46.89)     2:53.78 (41.89)
  4 Pace Setter Swim Team-MR  'B'                     2:42.50    2:56.90        
     1) Flynn, Maggie 10                2) Andreozzi, Kristen 9           
     3) Guernier, Colleen 10            4) Glickman, Jane 10              
  5 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            3:00.11    3:10.93        
     1) Rosen, Sara 10                  2) Rutigliano, Sara 10            
     3) Cerulli, Sophie 10              4) Mackrel, Naima 9               
                1:03.79     1:46.33 (42.54)     2:37.94 (51.61)     3:10.93 (32.99)
  6 Cross Island YMCA-MR  'A'                         3:13.91    3:20.35        
     1) Barrios, Sarahelena 10          2) Asanjarani, Ashley 9           
     3) Schaubeck, Anna 9               4) Mauro, Sabrina 9               
                  49.24     1:46.18 (56.94)     2:34.96 (48.78)     3:20.35 (45.39)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:30.39  ZQ
        2:35.99  JO
        2:55.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coleman, Mackenzie        10 IA-MR                2:34.23    2:29.72 ZQ     
                  33.97     1:12.54 (38.57)     1:51.83 (39.29)     2:29.72 (37.89)
  2 McClung, Taylor           10 Pace-MR              2:32.09    2:31.76 JO     
                  33.73     1:12.32 (38.59)     1:53.44 (41.12)     2:31.76 (38.32)
  3 Thompson, Marissa          9 Pace-MR              2:37.67    2:32.18 JO     
                  35.07     1:14.45 (39.38)     1:53.73 (39.28)     2:32.18 (38.45)
  4 Hutzelmann, Denali         8 Aqua Gems-MR         2:35.46    2:32.36 JO     
                  34.62     1:14.29 (39.67)     1:54.56 (40.27)     2:32.36 (37.80)
  5 Klippel, Britney          10 MWSC-MR              2:55.45    2:42.15 SILV   
                  34.58     1:15.03 (40.45)     1:57.38 (42.35)     2:42.15 (44.77)
  6 Mackrel, Naima             9 NDAC-MR              2:52.23    2:44.11 SILV   
                  35.19     1:16.84 (41.65)     1:59.94 (43.10)     2:44.11 (44.17)
  7 McClung, Demi              9 Pace-MR              2:42.58    2:44.51 SILV   
                  38.23     1:20.07 (41.84)     2:03.90 (43.83)     2:44.51 (40.61)
  8 Rodriguez, Tina            9 Twisters-MR          2:51.61    2:48.85 SILV   
                  37.56     1:22.11 (44.55)     2:07.51 (45.40)     2:48.85 (41.34)
  9 Elcott, Ina                9 MSC-MR               2:53.16    2:50.95 SILV   
                  35.55     1:19.14 (43.59)     2:06.47 (47.33)     2:50.95 (44.48)
 10 Park, Irene                9 Twisters-MR          2:54.90    2:57.26        
                  37.06     1:23.06 (46.00)     2:10.31 (47.25)     2:57.26 (46.95)
 11 Lewis, Emily              10 MSC-MR               3:00.02    3:00.18        
                  39.71     1:26.26 (46.55)     2:15.16 (48.90)     3:00.18 (45.02)
 12 Caldwell, Julia            9 MSC-MR               3:15.02    3:03.65        
                  39.86     1:26.25 (46.39)     2:12.76 (46.51)     3:03.65 (50.89)
 13 Jackson, Chloe             9 MSC-MR               3:06.06    3:12.39        
                  42.09     1:34.92 (52.83)     2:23.85 (48.93)     3:12.39 (48.54)
 14 Klein, Sarah               9 Pace-MR              3:32.38    3:33.85        
                  43.46     1:38.35 (54.89)     2:34.92 (56.57)     3:33.85 (58.93)
 15 Leslie, Heather           10 MSC-MR               3:25.02    3:34.32        
                  45.22     1:41.72 (56.50)     2:38.58 (56.86)     3:34.32 (55.74)
 16 Reining, Emma              9 MSC-MR                    NT    3:41.60        
                  47.29     1:45.22 (57.93)     2:42.51 (57.29)     3:41.60 (59.09)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.89  ZQ
          28.69  JO
          32.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rudel, Holly              12 Aqua Gems-MR           27.57      27.92 JO     
  2 Baker, Madison            12 MWSC-MR                27.48      28.14 JO     
  3 Barbosa, Tabitha          11 Twisters-MR            28.62      28.44 JO     
  4 Hutzelmann, Amanda        12 Aqua Gems-MR           28.50      28.47 JO     
  5 Blackman, Lindsey         12 VAC-MR                 28.22      28.57 JO     
  6 Klein, Emma               12 Pace-MR                28.36      28.58 JO     
  7 Kim, Elizabeth            12 Twisters-MR            28.27      28.67 JO     
  8 Craft, Kim                12 PBAC-MR                28.84      28.93 SILV   
  9 Ullinger, Katie           12 Dolphins-MR            29.73      29.18 SILV   
 10 Yu, Wynona                11 Twisters-MR            29.94      29.19 SILV   
 11 Barrett, Janae            12 Twisters-MR            29.61      29.41 SILV   
 12 Papsco, Nicole            11 Bluefish-MR            29.77      29.81 SILV   
 13 Bhanji, Ameera            11 MSC-MR                 29.68      29.84 SILV   
 14 Meehan, Sarah             11 Bluefish-MR            29.79      30.06 SILV   
 15 Cruz, Brigitti            11 Twisters-MR            29.65      30.16 SILV   
 16 Catano, Tiffany           11 IA-MR                  29.68      30.43 SILV   
 17 Stortini, Talia           12 NDAC-MR                29.79      30.45 SILV   
 18 Yanar, Melanie            12 Bluefish-MR            31.10      30.49 SILV   
 19 Iaconetti, Emma           12 Pace-MR                30.56      31.00 SILV   
 20 McTigue, Ellen            12 Dolphins-MR            30.94      31.29 SILV   
 21 Carmi, Christina          12 Bluefish-MR            31.54      31.35 SILV   
 22 Gallagher, Megan          11 Pace-MR                30.98      31.48 SILV   
 23 Regenauer, Nicole         12 WSSC-MR                32.78      31.60 SILV   
 24 Koenig, Lindsay           12 Dolphins-MR            33.03      32.32 SILV   
 25 Concannon, Kaitlin        11 MWSC-MR                31.51      32.59        
 26 Wade, Dana                11 Bluefish-MR            32.08      32.71        
 27 White, Amanda             12 Bluefish-MR            31.82      32.91        
 28 Snyder, Wendy             12 Pace-MR                31.67      32.93        
 29 Kerrich, Zoe              11 Pace-MR                33.72      33.11        
 30 Heavey, Caeleigh          12 Dolphins-MR            33.88      33.17        
 31 Pereira, Alicia           12 CIY-MR                 32.65      33.24        
 32 Quezada, Betsy            11 Devil Fish-MR          32.01      33.28        
 33 Papitto, Erica            11 Pace-MR                32.47      33.32        
 34 Brisley, Alexis           11 NDAC-MR                35.13      33.38        
 35 Craft, Sarah              11 PBAC-MR                34.24      34.03        
 36 Dexter, Samantha          12 WSSC-MR                33.94      34.26        
 37 La Perche, Erin           11 MSC-MR                 37.18      34.37        
 38 Frank, Bethany            11 VAC-MR                 36.64      34.43        
 39 Fitzgerald, Erin          12 Aqua Gems-MR           35.12      34.66        
 40 Prais, Nicole             12 Aqua Gems-MR           33.70      35.20        
 41 Rosado, Alejandra         11 Twisters-MR            35.35      35.95        
 42 Sokan, Gabby              11 NYCC-MR                37.19      37.24        
 43 McCULLOUGH, Amanda        11 Twisters-MR            37.62      37.74        
 44 McManus, Samantha         11 Pace-MR                38.79      38.57        
 -- Fairclough, Morgan        12 MWSC-MR                27.26         DQ        
 -- Stratica, Heather         12 MSC-MR                    NT         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          59.89  ZQ
        1:02.29  JO
        1:11.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan            11 Aqua Gems-MR           58.26      58.18 ZQ     
                  28.03       58.18 (30.15)                                        
  2 Baker, Madison            12 MWSC-MR                59.18    1:00.44 JO     
                  29.37     1:00.44 (31.07)                                        
  3 Fairclough, Morgan        12 MWSC-MR                59.46    1:01.11 JO     
                  29.43     1:01.11 (31.68)                                        
  3 Rudel, Holly              12 Aqua Gems-MR         1:03.18    1:01.11 JO     
                  28.80     1:01.11 (32.31)                                        
  5 Blackman, Lindsey         12 VAC-MR               1:02.34    1:01.57 JO     
                  29.92     1:01.57 (31.65)                                        
  6 Kim, Elizabeth            12 Twisters-MR          1:02.04    1:01.93 JO     
                  29.59     1:01.93 (32.34)                                        
  7 McGurk, Emily             12 MWSC-MR              1:02.31    1:03.19 SILV   
                  30.74     1:03.19 (32.45)                                        
  8 Young, Andrea             12 WSSC-MR              1:03.71    1:03.46 SILV   
                  29.96     1:03.46 (33.50)                                        
  9 Barrett, Janae            12 Twisters-MR          1:04.95    1:03.57 SILV   
                  29.88     1:03.57 (33.69)                                        
 10 Klein, Emma               12 Pace-MR              1:03.07    1:03.66 SILV   
                  30.72     1:03.66 (32.94)                                        
 11 Catano, Tiffany           11 IA-MR                1:04.01    1:04.14 SILV   
                  30.81     1:04.14 (33.33)                                        
 12 Stortini, Talia           12 NDAC-MR              1:05.99    1:04.20 SILV   
                  31.27     1:04.20 (32.93)                                        
 13 Craft, Kim                12 PBAC-MR              1:03.81    1:04.21 SILV   
                  31.32     1:04.21 (32.89)                                        
 14 Bhanji, Ameera            11 MSC-MR               1:04.59    1:04.27 SILV   
                  31.21     1:04.27 (33.06)                                        
 15 Cruz, Brigitti            11 Twisters-MR          1:03.62    1:04.36 SILV   
                  31.25     1:04.36 (33.11)                                        
 16 Hutzelmann, Amanda        12 Aqua Gems-MR         1:02.19    1:04.58 SILV   
                  30.78     1:04.58 (33.80)                                        
 17 Ullinger, Katie           12 Dolphins-MR          1:04.06    1:04.76 SILV   
                  31.11     1:04.76 (33.65)                                        
 18 Papsco, Nicole            11 Bluefish-MR          1:06.36    1:05.90 SILV   
                  31.69     1:05.90 (34.21)                                        
 19 Pan, Leah                 12 CIY-MR               1:06.99    1:06.79 SILV   
                  32.27     1:06.79 (34.52)                                        
 20 Shoiock, Natalie          11 MWSC-MR              1:07.60    1:07.55 SILV   
                  32.15     1:07.55 (35.40)                                        
 21 Gallagher, Megan          11 Pace-MR              1:06.07    1:07.88 SILV   
                  32.84     1:07.88 (35.04)                                        
 22 Rosenbloom, Sarah         12 NDAC-MR              1:07.56    1:08.02 SILV   
                  32.25     1:08.02 (35.77)                                        
 23 Carmi, Christina          12 Bluefish-MR          1:10.60    1:08.41 SILV   
                  32.63     1:08.41 (35.78)                                        
 24 Meehan, Sarah             11 Bluefish-MR          1:08.43    1:09.21 SILV   
                  34.12     1:09.21 (35.09)                                        
 25 Gay, Ali                  12 NDAC-MR              1:08.80    1:09.76 SILV   
                  33.10     1:09.76 (36.66)                                        
 26 Yanar, Melanie            12 Bluefish-MR          1:11.60    1:10.02 SILV   
                  33.77     1:10.02 (36.25)                                        
 27 Parkin, Morgan            12 NDAC-MR              1:13.02    1:10.21 SILV   
                  34.69     1:10.21 (35.52)                                        
 28 Smith, Valerie            12 VAC-MR               1:15.57    1:10.51 SILV   
                  33.24     1:10.51 (37.27)                                        
 29 Snyder, Wendy             12 Pace-MR              1:09.28    1:10.61 SILV   
                  34.19     1:10.61 (36.42)                                        
 30 Iaconetti, Emma           12 Pace-MR              1:09.98    1:11.02 SILV   
                  33.37     1:11.02 (37.65)                                        
 31 McTigue, Ellen            12 Dolphins-MR          1:11.39    1:11.08 SILV   
 32 Wade, Dana                11 Bluefish-MR          1:12.77    1:11.50        
                  35.43     1:11.50 (36.07)                                        
 33 Nikolski, Bridget         11 Dolphins-MR          1:16.42    1:11.68        
                  34.33     1:11.68 (37.35)                                        
 34 White, Amanda             12 Bluefish-MR          1:11.61    1:12.12        
                  35.29     1:12.12 (36.83)                                        
 35 Weckesser, Kayla          11 NDAC-MR              1:13.34    1:13.17        
                  34.80     1:13.17 (38.37)                                        
 36 Kerrich, Zoe              11 Pace-MR              1:16.43    1:13.48        
 37 Cunningham, Bridget       12 NDAC-MR              1:16.56    1:13.60        
                  34.42     1:13.60 (39.18)                                        
 38 Fitzgerald, Erin          12 Aqua Gems-MR         1:16.37    1:13.78        
                  35.04     1:13.78 (38.74)                                        
 39 Frank, Bethany            11 VAC-MR               1:24.25    1:16.33        
                  36.49     1:16.33 (39.84)                                        
 40 Beuchert, Emily           11 WSSC-MR              1:17.95    1:18.62        
                  37.70     1:18.62 (40.92)                                        
 41 Alderson, Krisztina       11 MSC-MR               1:19.48    1:18.68        
                  38.09     1:18.68 (40.59)                                        
 42 Rosado, Alejandra         11 Twisters-MR          1:22.99    1:19.33        
                  37.39     1:19.33 (41.94)                                        
 43 David, Hollie             11 WSSC-MR              1:19.35    1:20.51        
                  37.23     1:20.51 (43.28)                                        
 44 Andreozzi, Danielle       11 Pace-MR              1:23.35    1:20.70        
                  37.28     1:20.70 (43.42)                                        
 45 La Perche, Erin           11 MSC-MR               1:23.27    1:20.72        
                  38.46     1:20.72 (42.26)                                        
 46 Pereira, Alicia           12 CIY-MR               1:17.98    1:21.24        
                  37.25     1:21.24 (43.99)                                        
 47 McManus, Samantha         11 Pace-MR              1:30.04    1:22.17        
                  39.10     1:22.17 (43.07)                                        
 48 Carney, Kate              11 MWSC-MR              1:25.43    1:25.30        
                  40.76     1:25.30 (44.54)                                        
 49 Stratica, Heather         12 MSC-MR                    NT    1:26.37        
                  40.26     1:26.37 (46.11)                                        
 -- Barbosa, Tabitha          11 Twisters-MR          1:02.75         DQ        
                  30.15          DQ (32.77)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:10.09  ZQ
        2:15.49  JO
        2:31.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Madison            12 MWSC-MR              2:06.70    2:09.90 ZQ     
                  30.30     1:02.85 (32.55)     1:36.64 (33.79)     2:09.90 (33.26)
  2 Hutzelmann, Amanda        12 Aqua Gems-MR         2:14.00    2:11.89 JO     
                  30.11     1:04.32 (34.21)     1:38.60 (34.28)     2:11.89 (33.29)
  3 Barbosa, Tabitha          11 Twisters-MR          2:16.11    2:13.53 JO     
                  30.87     1:04.74 (33.87)     1:39.60 (34.86)     2:13.53 (33.93)
  4 Blackman, Lindsey         12 VAC-MR               2:25.75    2:17.13 SILV   
                  31.56     1:06.99 (35.43)     1:42.88 (35.89)     2:17.13 (34.25)
  5 Cruz, Brigitti            11 Twisters-MR          2:18.37    2:17.18 SILV   
                  31.36     1:06.33 (34.97)     1:41.92 (35.59)     2:17.18 (35.26)
  6 Klein, Emma               12 Pace-MR              2:19.05    2:19.60 SILV   
                  30.88     1:05.54 (34.66)     1:42.35 (36.81)     2:19.60 (37.25)
  7 Ullinger, Katie           12 Dolphins-MR          2:29.32    2:21.14 SILV   
                  32.10     1:08.10 (36.00)     1:44.46 (36.36)     2:21.14 (36.68)
  8 Stortini, Talia           12 NDAC-MR              2:18.74    2:22.73 SILV   
                  32.27     1:07.87 (35.60)     1:46.23 (38.36)     2:22.73 (36.50)
  9 Gallagher, Megan          11 Pace-MR              2:25.20    2:23.34 SILV   
                  32.44     1:08.48 (36.04)     1:46.25 (37.77)     2:23.34 (37.09)
 10 Timpanaro, Ilysa          12 NDAC-MR              2:23.54    2:24.80 SILV   
                  31.31     1:08.48 (37.17)     1:47.07 (38.59)     2:24.80 (37.73)
 11 Papsco, Nicole            11 Bluefish-MR          2:24.70    2:24.83 SILV   
                  31.93     1:09.61 (37.68)     1:48.42 (38.81)     2:24.83 (36.41)
 12 Wade, Dana                11 Bluefish-MR          2:34.82    2:30.81 SILV   
                  34.71     1:13.11 (38.40)     1:52.18 (39.07)     2:30.81 (38.63)
 13 Carmi, Christina          12 Bluefish-MR          2:32.43    2:32.64        
                  33.92     1:12.32 (38.40)     1:52.41 (40.09)     2:32.64 (40.23)
 14 Gay, Ali                  12 NDAC-MR              2:36.11    2:34.54        
                  33.98     1:13.13 (39.15)     1:54.25 (41.12)     2:34.54 (40.29)
 15 Snyder, Wendy             12 Pace-MR              2:35.75    2:36.07        
                  34.86     1:14.02 (39.16)     1:55.69 (41.67)     2:36.07 (40.38)
 16 Mance, Emily              12 Devil Fish-MR        2:44.87    2:39.06        
                  36.82     1:17.62 (40.80)     1:58.93 (41.31)     2:39.06 (40.13)
 17 Iaconetti, Emma           12 Pace-MR              2:52.07    2:41.36        
                  35.05     1:14.54 (39.49)     1:57.24 (42.70)     2:41.36 (44.12)
 18 La Perche, Erin           11 MSC-MR               2:58.04    2:49.26        
                  37.14     1:19.10 (41.96)     2:04.75 (45.65)     2:49.26 (44.51)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          32.49  ZQ
          33.59  JO
          39.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fairclough, Morgan        12 MWSC-MR                30.91      30.97 ZQ     
  2 Rudel, Holly              12 Aqua Gems-MR           32.21      31.59 ZQ     
  3 Catano, Tiffany           11 IA-MR                  32.02      32.77 JO     
  4 Barbosa, Tabitha          11 Twisters-MR            32.94      33.03 JO     
  5 Cruz, Brigitti            11 Twisters-MR            33.04      33.25 JO     
  6 Blackman, Lindsey         12 VAC-MR                 34.16      33.44 JO     
  7 Yu, Wynona                11 Twisters-MR            33.61      33.82 SILV   
  8 Gallagher, Megan          11 Pace-MR                34.47      34.60 SILV   
  9 Kim, Elizabeth            12 Twisters-MR            34.47      34.61 SILV   
 10 Craft, Kim                12 PBAC-MR                34.33      34.95 SILV   
 11 Young, Andrea             12 WSSC-MR                34.73      35.45 SILV   
 12 McGurk, Emily             12 MWSC-MR                39.23      35.53 SILV   
 13 Meehan, Sarah             11 Bluefish-MR            35.07      35.63 SILV   
 14 Barrett, Janae            12 Twisters-MR            35.42      35.76 SILV   
 15 Ullinger, Katie           12 Dolphins-MR            36.61      36.20 SILV   
 16 Iaconetti, Emma           12 Pace-MR                36.35      36.29 SILV   
 17 Carmi, Christina          12 Bluefish-MR            36.41      36.70 SILV   
 18 McTigue, Ellen            12 Dolphins-MR            39.56      37.18 SILV   
 19 Koenig, Lindsay           12 Dolphins-MR            36.09      37.41 SILV   
 20 Rosenbloom, Sarah         12 NDAC-MR                38.11      38.93 SILV   
 21 Nikolski, Bridget         11 Dolphins-MR            39.72      39.19        
 22 Kerrich, Zoe              11 Pace-MR                45.11      39.40        
 23 Snyder, Wendy             12 Pace-MR                40.97      39.93        
 24 Smith, Valerie            12 VAC-MR                 40.92      40.48        
 25 Dexter, Samantha          12 WSSC-MR                40.75      40.49        
 26 Pereira, Alicia           12 CIY-MR                 41.44      41.51        
 27 Wade, Dana                11 Bluefish-MR            40.81      41.71        
 28 Cunningham, Bridget       12 NDAC-MR                41.96      42.18        
 28 La Perche, Erin           11 MSC-MR                 41.59      42.18        
 30 Andreozzi, Danielle       11 Pace-MR                43.02      42.53        
 31 David, Hollie             11 WSSC-MR                41.86      42.92        
 32 Frank, Bethany            11 VAC-MR                 44.82      43.19        
 33 Rosado, Alejandra         11 Twisters-MR            42.50      43.31        
 34 Beuchert, Emily           11 WSSC-MR                43.28      43.90        
 35 McManus, Samantha         11 Pace-MR                46.42      44.76        
 36 Stratica, Heather         12 MSC-MR                    NT      46.54        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:09.59  ZQ
        1:12.29  JO
        1:24.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fairclough, Morgan        12 MWSC-MR              1:03.36    1:05.30 ZQ     
                  32.04     1:05.30 (33.26)                                        
  2 Andrews, Jinan            11 Aqua Gems-MR         1:06.71    1:07.24 ZQ     
                  32.78     1:07.24 (34.46)                                        
  3 Rudel, Holly              12 Aqua Gems-MR         1:08.70    1:08.05 ZQ     
                  32.97     1:08.05 (35.08)                                        
  4 Baker, Madison            12 MWSC-MR              1:06.91    1:09.10 ZQ     
                  33.61     1:09.10 (35.49)                                        
  5 Yu, Wynona                11 Twisters-MR          1:09.79    1:10.23 JO     
                  33.87     1:10.23 (36.36)                                        
  6 Catano, Tiffany           11 IA-MR                1:09.01    1:10.32 JO     
                  33.82     1:10.32 (36.50)                                        
  7 Cruz, Brigitti            11 Twisters-MR          1:11.00    1:10.91 JO     
                  34.87     1:10.91 (36.04)                                        
  8 Barbosa, Tabitha          11 Twisters-MR          1:12.49    1:10.93 JO     
                  35.00     1:10.93 (35.93)                                        
  9 Gallagher, Megan          11 Pace-MR              1:13.54    1:12.61 SILV   
                  35.67     1:12.61 (36.94)                                        
 10 Blackman, Lindsey         12 VAC-MR               1:14.59    1:14.20 SILV   
                  36.68     1:14.20 (37.52)                                        
 11 Kim, Elizabeth            12 Twisters-MR          1:12.54    1:14.53 SILV   
                  37.06     1:14.53 (37.47)                                        
 12 Pan, Leah                 12 CIY-MR               1:20.26    1:15.44 SILV   
                  36.68     1:15.44 (38.76)                                        
 13 Meehan, Sarah             11 Bluefish-MR          1:15.22    1:15.85 SILV   
                  38.15     1:15.85 (37.70)                                        
 14 Klein, Emma               12 Pace-MR              1:14.77    1:16.29 SILV   
                  37.44     1:16.29 (38.85)                                        
 15 Ullinger, Katie           12 Dolphins-MR          1:18.97    1:17.16 SILV   
                  37.43     1:17.16 (39.73)                                        
 16 Carmi, Christina          12 Bluefish-MR          1:20.73    1:18.54 SILV   
                  38.05     1:18.54 (40.49)                                        
 17 Gay, Ali                  12 NDAC-MR              1:20.88    1:19.02 SILV   
                  38.33     1:19.02 (40.69)                                        
 18 Iaconetti, Emma           12 Pace-MR              1:17.71    1:20.08 SILV   
                  39.03     1:20.08 (41.05)                                        
 19 McTigue, Ellen            12 Dolphins-MR          1:26.78    1:21.12 SILV   
                  39.87     1:21.12 (41.25)                                        
 19 White, Amanda             12 Bluefish-MR          1:20.87    1:21.12 SILV   
                  39.26     1:21.12 (41.86)                                        
 21 Koenig, Lindsay           12 Dolphins-MR          1:22.31    1:21.40 SILV   
                  39.03     1:21.40 (42.37)                                        
 22 Harrison, Annie           12 CIY-MR               1:27.23    1:22.46 SILV   
                  39.29     1:22.46 (43.17)                                        
 23 Kerrich, Zoe              11 Pace-MR              1:24.07    1:25.32        
                  40.46     1:25.32 (44.86)                                        
 24 Snyder, Wendy             12 Pace-MR              1:26.32    1:25.37        
                  41.92     1:25.37 (43.45)                                        
 25 Weckesser, Kayla          11 NDAC-MR              1:25.21    1:25.91        
                  42.13     1:25.91 (43.78)                                        
 26 Quezada, Betsy            11 Devil Fish-MR        1:30.01    1:26.40        
                  41.30     1:26.40 (45.10)                                        
 27 Papitto, Erica            11 Pace-MR              1:24.62    1:27.41        
                  42.71     1:27.41 (44.70)                                        
 28 Rosado, Alejandra         11 Twisters-MR          1:33.05    1:27.51        
                  42.91     1:27.51 (44.60)                                        
 29 Heavey, Caeleigh          12 Dolphins-MR          1:28.14    1:27.57        
                  43.14     1:27.57 (44.43)                                        
 30 Pereira, Alicia           12 CIY-MR               1:51.55    1:29.26        
                  43.33     1:29.26 (45.93)                                        
 31 Brisley, Alexis           11 NDAC-MR              1:39.43    1:29.99        
                  43.56     1:29.99 (46.43)                                        
 32 Frank, Bethany            11 VAC-MR               1:35.84    1:30.27        
                  43.84     1:30.27 (46.43)                                        
 33 La Perche, Erin           11 MSC-MR               1:33.67    1:30.36        
 34 Fitzgerald, Erin          12 Aqua Gems-MR         1:31.24    1:30.58        
                  44.50     1:30.58 (46.08)                                        
 35 McCULLOUGH, Amanda        11 Twisters-MR          1:28.29    1:32.02        
                  45.65     1:32.02 (46.37)                                        
 36 Prais, Nicole             12 Aqua Gems-MR         1:28.20    1:33.36        
                  44.53     1:33.36 (48.83)                                        
 37 Sokan, Gabby              11 NYCC-MR              1:45.00    1:35.18        
                  47.00     1:35.18 (48.18)                                        
 38 McManus, Samantha         11 Pace-MR              1:41.92    1:39.55        
                  48.06     1:39.55 (51.49)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          36.09  ZQ
          37.49  JO
          44.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Papsco, Nicole            11 Bluefish-MR            36.43      36.25 JO     
  2 Barrett, Janae            12 Twisters-MR            35.65      36.38 JO     
  3 Barbosa, Tabitha          11 Twisters-MR            37.12      37.11 JO     
  4 Craft, Kim                12 PBAC-MR                36.45      37.20 JO     
  5 Fairclough, Morgan        12 MWSC-MR                37.03      37.49 JO     
  6 Stortini, Talia           12 NDAC-MR                38.03      37.79 SILV   
  7 Ullinger, Katie           12 Dolphins-MR            38.42      38.07 SILV   
  8 Pan, Leah                 12 CIY-MR                 38.54      38.48 SILV   
  9 Kim, Elizabeth            12 Twisters-MR            38.16      38.69 SILV   
 10 Klein, Emma               12 Pace-MR                39.74      38.93 SILV   
 11 Rudel, Holly              12 Aqua Gems-MR           38.93      39.33 SILV   
 12 Papitto, Erica            11 Pace-MR                39.62      39.58 SILV   
 13 Weckesser, Kayla          11 NDAC-MR                41.41      39.65 SILV   
 14 Harrison, Annie           12 CIY-MR                 41.84      39.67 SILV   
 15 Blackman, Lindsey         12 VAC-MR                 38.49      39.73 SILV   
 16 Gay, Ali                  12 NDAC-MR                40.58      39.87 SILV   
 17 Kerrich, Zoe              11 Pace-MR                42.29      40.10 SILV   
 18 Catano, Tiffany           11 IA-MR                  43.99      40.99 SILV   
 19 Gallagher, Megan          11 Pace-MR                41.46      41.18 SILV   
 20 Carmi, Christina          12 Bluefish-MR            40.05      41.29 SILV   
 21 Yanar, Melanie            12 Bluefish-MR            40.25      41.41 SILV   
 22 Heavey, Caeleigh          12 Dolphins-MR            42.68      42.09 SILV   
 23 Snyder, Wendy             12 Pace-MR                40.61      42.80 SILV   
 24 Wade, Dana                11 Bluefish-MR            43.70      43.37 SILV   
 25 Fitzgerald, Erin          12 Aqua Gems-MR           43.99      43.44 SILV   
 26 Bhanji, Ameera            11 MSC-MR                 44.17      43.51 SILV   
 27 McCULLOUGH, Amanda        11 Twisters-MR            49.89      45.27        
 28 La Perche, Erin           11 MSC-MR                 47.27      45.95        
 29 Quezada, Betsy            11 Devil Fish-MR          42.01      46.16        
 30 McManus, Samantha         11 Pace-MR                46.10      47.29        
 31 Sokan, Gabby              11 NYCC-MR                47.71      47.41        
 32 Craft, Sarah              11 PBAC-MR                48.40      48.15        
 33 Frank, Bethany            11 VAC-MR                 54.53      52.28        
 -- Stratica, Heather         12 MSC-MR                    NT         DQ        
 -- Iaconetti, Emma           12 Pace-MR                38.83         DQ        
 -- Brisley, Alexis           11 NDAC-MR                45.11         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:17.99  ZQ
        1:20.49  JO
        1:34.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Madison            12 MWSC-MR              1:16.12    1:16.53 ZQ     
                  36.71     1:16.53 (39.82)                                        
  2 Timpanaro, Ilysa          12 NDAC-MR              1:17.30    1:17.31 ZQ     
                  36.46     1:17.31 (40.85)                                        
  3 Barrett, Janae            12 Twisters-MR          1:18.95    1:19.44 JO     
                  37.72     1:19.44 (41.72)                                        
  4 Barbosa, Tabitha          11 Twisters-MR          1:18.01    1:19.90 JO     
                  38.06     1:19.90 (41.84)                                        
  5 Yu, Wynona                11 Twisters-MR          1:22.55    1:20.03 JO     
                  38.16     1:20.03 (41.87)                                        
  6 McGurk, Emily             12 MWSC-MR              1:21.40    1:21.14 SILV   
                  38.21     1:21.14 (42.93)                                        
  7 Papsco, Nicole            11 Bluefish-MR          1:20.36    1:21.43 SILV   
                  38.40     1:21.43 (43.03)                                        
  8 Hutzelmann, Amanda        12 Aqua Gems-MR         1:19.11    1:22.11 SILV   
                  38.61     1:22.11 (43.50)                                        
  9 Craft, Kim                12 PBAC-MR              1:23.30    1:23.09 SILV   
                  39.57     1:23.09 (43.52)                                        
 10 Kim, Elizabeth            12 Twisters-MR          1:22.24    1:23.81 SILV   
                  40.35     1:23.81 (43.46)                                        
 11 Iaconetti, Emma           12 Pace-MR              1:26.77    1:24.54 SILV   
                  39.62     1:24.54 (44.92)                                        
 12 Ullinger, Katie           12 Dolphins-MR          1:26.72    1:24.74 SILV   
                  38.84     1:24.74 (45.90)                                        
 13 Pan, Leah                 12 CIY-MR               1:24.99    1:24.99 SILV   
                  39.90     1:24.99 (45.09)                                        
 14 Shoiock, Natalie          11 MWSC-MR              1:27.57    1:26.20 SILV   
                  40.37     1:26.20 (45.83)                                        
 15 Klein, Emma               12 Pace-MR              1:27.68    1:26.39 SILV   
                  40.83     1:26.39 (45.56)                                        
 16 Gay, Ali                  12 NDAC-MR              1:26.53    1:27.09 SILV   
                  41.27     1:27.09 (45.82)                                        
 17 Weckesser, Kayla          11 NDAC-MR              1:28.03    1:27.50 SILV   
                  41.39     1:27.50 (46.11)                                        
 18 Snyder, Wendy             12 Pace-MR              1:29.40    1:29.76 SILV   
                  43.46     1:29.76 (46.30)                                        
 19 Kerrich, Zoe              11 Pace-MR              1:31.31    1:31.75 SILV   
                  43.55     1:31.75 (48.20)                                        
 20 Gallagher, Megan          11 Pace-MR              1:28.41    1:31.76 SILV   
                  43.58     1:31.76 (48.18)                                        
 21 Meehan, Sarah             11 Bluefish-MR          1:29.74    1:32.00 SILV   
                  44.13     1:32.00 (47.87)                                        
 22 Fitzgerald, Erin          12 Aqua Gems-MR         1:37.84    1:32.36 SILV   
                  45.27     1:32.36 (47.09)                                        
 23 Cunningham, Bridget       12 NDAC-MR              1:41.70    1:33.99 SILV   
                  43.56     1:33.99 (50.43)                                        
 24 Parkin, Morgan            12 NDAC-MR              1:42.20    1:35.19        
                  44.48     1:35.19 (50.71)                                        
 25 Carney, Kate              11 MWSC-MR              1:30.99    1:35.96        
                  45.12     1:35.96 (50.84)                                        
 26 Andreozzi, Danielle       11 Pace-MR              1:31.47    1:36.12        
                  44.15     1:36.12 (51.97)                                        
 27 La Perche, Erin           11 MSC-MR               1:41.46    1:40.90        
                  47.15     1:40.90 (53.75)                                        
 28 McManus, Samantha         11 Pace-MR              1:47.48    1:41.62        
                  48.20     1:41.62 (53.42)                                        
 29 Sheboy, Emily             12 WSSC-MR              1:48.00    1:50.53        
                  52.07     1:50.53 (58.46)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          30.69  ZQ
          31.79  JO
          37.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan            11 Aqua Gems-MR           29.58      30.16 ZQ     
  2 Baker, Madison            12 MWSC-MR                30.77      30.68 ZQ     
  3 Yanar, Melanie            12 Bluefish-MR            31.54      31.30 JO     
  4 Barbosa, Tabitha          11 Twisters-MR            31.28      31.46 JO     
  5 Fairclough, Morgan        12 MWSC-MR                30.61      32.34 SILV   
  6 Yu, Wynona                11 Twisters-MR            32.60      32.48 SILV   
  7 Craft, Kim                12 PBAC-MR                33.05      32.55 SILV   
  8 Regenauer, Nicole         12 WSSC-MR                32.43      32.61 SILV   
  9 Klein, Emma               12 Pace-MR                32.07      32.93 SILV   
 10 Stortini, Talia           12 NDAC-MR                32.57      33.17 SILV   
 11 Cruz, Brigitti            11 Twisters-MR            32.73      33.20 SILV   
 12 Blackman, Lindsey         12 VAC-MR                 34.32      33.85 SILV   
 13 Gallagher, Megan          11 Pace-MR                34.82      33.91 SILV   
 14 Rudel, Holly              12 Aqua Gems-MR           32.74      33.99 SILV   
 15 Pan, Leah                 12 CIY-MR                 34.69      34.06 SILV   
 16 Iaconetti, Emma           12 Pace-MR                34.19      34.28 SILV   
 17 Barrett, Janae            12 Twisters-MR            34.21      34.34 SILV   
 18 Koenig, Lindsay           12 Dolphins-MR            37.04      34.49 SILV   
 19 Papsco, Nicole            11 Bluefish-MR            34.10      34.75 SILV   
 20 Ullinger, Katie           12 Dolphins-MR            34.21      34.87 SILV   
 21 Kim, Elizabeth            12 Twisters-MR            35.43      34.99 SILV   
 22 Gay, Ali                  12 NDAC-MR                35.55      35.18 SILV   
 23 Concannon, Kaitlin        11 MWSC-MR                35.72      35.75 SILV   
 24 Craft, Sarah              11 PBAC-MR                35.78      36.38 SILV   
 25 White, Amanda             12 Bluefish-MR            34.53      36.92 SILV   
 26 Harrison, Annie           12 CIY-MR                 36.20      36.95 SILV   
 27 Meehan, Sarah             11 Bluefish-MR            38.94      37.17 SILV   
 28 Kerrich, Zoe              11 Pace-MR                39.11      38.12        
 29 Wade, Dana                11 Bluefish-MR            45.95      38.54        
 30 Weckesser, Kayla          11 NDAC-MR                37.86      39.18        
 31 Snyder, Wendy             12 Pace-MR                38.09      40.04        
 32 Rosado, Alejandra         11 Twisters-MR            39.37      40.24        
 33 Sokan, Gabby              11 NYCC-MR                40.68      40.40        
 34 Papitto, Erica            11 Pace-MR                39.21      40.63        
 35 Fitzgerald, Erin          12 Aqua Gems-MR           45.68      40.85        
 36 Pereira, Alicia           12 CIY-MR                 39.17      42.30        
 37 Dexter, Samantha          12 WSSC-MR                39.49      42.74        
 38 McTigue, Ellen            12 Dolphins-MR            37.86      43.26        
 39 La Perche, Erin           11 MSC-MR                 47.30      43.67        
 40 McManus, Samantha         11 Pace-MR                46.94      49.01        
 -- Stratica, Heather         12 MSC-MR                    NT         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:08.69  ZQ
        1:12.39  JO
        1:29.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Madison            12 MWSC-MR              1:07.40    1:08.16 ZQ     
                  32.17     1:08.16 (35.99)                                        
  2 Cruz, Brigitti            11 Twisters-MR          1:11.11    1:11.60 JO     
                  33.09     1:11.60 (38.51)                                        
  3 Stortini, Talia           12 NDAC-MR              1:14.38    1:12.21 JO     
                  33.78     1:12.21 (38.43)                                        
  4 Bhanji, Ameera            11 MSC-MR               1:11.80    1:13.24 SILV   
                  34.24     1:13.24 (39.00)                                        
  5 Yu, Wynona                11 Twisters-MR          1:12.51    1:13.29 SILV   
                  34.00     1:13.29 (39.29)                                        
  6 Yanar, Melanie            12 Bluefish-MR          1:09.34    1:14.17 SILV   
                  33.65     1:14.17 (40.52)                                        
  7 Shoiock, Natalie          11 MWSC-MR              1:16.56    1:15.43 SILV   
                  35.72     1:15.43 (39.71)                                        
  8 Klein, Emma               12 Pace-MR              1:14.13    1:15.83 SILV   
                  33.96     1:15.83 (41.87)                                        
  9 White, Amanda             12 Bluefish-MR          1:23.29    1:22.16 SILV   
                  37.88     1:22.16 (44.28)                                        
 10 Pan, Leah                 12 CIY-MR               1:25.58    1:24.06 SILV   
                  36.87     1:24.06 (47.19)                                        
 11 Rosado, Alejandra         11 Twisters-MR          1:31.23    1:31.53        
                  42.83     1:31.53 (48.70)                                        
 12 Alderson, Krisztina       11 MSC-MR               1:35.24    1:31.90        
                  41.88     1:31.90 (50.02)                                        
 13 Fitzgerald, Erin          12 Aqua Gems-MR         1:44.99    1:34.16        
                  43.28     1:34.16 (50.88)                                        
 14 Pereira, Alicia           12 CIY-MR               1:38.16    1:37.06        
                  42.84     1:37.06 (54.22)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:08.89  ZQ
        1:11.49  JO
        1:21.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan            11 Aqua Gems-MR         1:06.45    1:06.67 ZQ     
                  31.33     1:06.67 (35.34)                                        
  2 Baker, Madison            12 MWSC-MR              1:06.72    1:09.07 JO     
                  33.13     1:09.07 (35.94)                                        
  3 Timpanaro, Ilysa          12 NDAC-MR              1:08.85    1:09.68 JO     
                  32.14     1:09.68 (37.54)                                        
  4 Barbosa, Tabitha          11 Twisters-MR          1:11.58    1:10.88 JO     
                  33.94     1:10.88 (36.94)                                        
  5 Fairclough, Morgan        12 MWSC-MR              1:08.02    1:11.75 SILV   
                  32.95     1:11.75 (38.80)                                        
  6 Rudel, Holly              12 Aqua Gems-MR         1:14.94    1:12.55 SILV   
                  33.38     1:12.55 (39.17)                                        
  7 Blackman, Lindsey         12 VAC-MR               1:14.29    1:12.56 SILV   
                  33.66     1:12.56 (38.90)                                        
  8 Cruz, Brigitti            11 Twisters-MR          1:13.90    1:12.64 SILV   
                  33.71     1:12.64 (38.93)                                        
  9 McGurk, Emily             12 MWSC-MR              1:12.64    1:12.65 SILV   
                  34.71     1:12.65 (37.94)                                        
 10 Stortini, Talia           12 NDAC-MR              1:13.72    1:14.01 SILV   
                  35.51     1:14.01 (38.50)                                        
 10 Barrett, Janae            12 Twisters-MR          1:14.25    1:14.01 SILV   
                  35.76     1:14.01 (38.25)                                        
 12 Papsco, Nicole            11 Bluefish-MR          1:14.22    1:14.13 SILV   
                  35.69     1:14.13 (38.44)                                        
 13 Klein, Emma               12 Pace-MR              1:13.00    1:14.39 SILV   
                  35.12     1:14.39 (39.27)                                        
 14 Kim, Elizabeth            12 Twisters-MR          1:12.82    1:14.62 SILV   
                  36.63     1:14.62 (37.99)                                        
 15 Ullinger, Katie           12 Dolphins-MR          1:15.34    1:15.08 SILV   
                  35.99     1:15.08 (39.09)                                        
 16 Catano, Tiffany           11 IA-MR                1:13.26    1:15.12 SILV   
                  35.27     1:15.12 (39.85)                                        
 17 Hutzelmann, Amanda        12 Aqua Gems-MR         1:10.65    1:15.16 SILV   
                  34.62     1:15.16 (40.54)                                        
 18 Shoiock, Natalie          11 MWSC-MR              1:17.36    1:16.62 SILV   
                  36.01     1:16.62 (40.61)                                        
 19 Gallagher, Megan          11 Pace-MR              1:14.41    1:16.63 SILV   
                  35.36     1:16.63 (41.27)                                        
 20 Yanar, Melanie            12 Bluefish-MR          1:17.29    1:17.36 SILV   
                  35.96     1:17.36 (41.40)                                        
 21 Iaconetti, Emma           12 Pace-MR              1:18.55    1:17.61 SILV   
                  35.87     1:17.61 (41.74)                                        
 22 Young, Andrea             12 WSSC-MR              1:23.00    1:18.25 SILV   
                  36.69     1:18.25 (41.56)                                        
 23 Gay, Ali                  12 NDAC-MR              1:17.52    1:18.45 SILV   
                  36.09     1:18.45 (42.36)                                        
 24 Carmi, Christina          12 Bluefish-MR          1:21.60    1:20.28 SILV   
                  37.15     1:20.28 (43.13)                                        
 25 Rosenbloom, Sarah         12 NDAC-MR              1:24.42    1:20.80 SILV   
                  37.39     1:20.80 (43.41)                                        
 26 White, Amanda             12 Bluefish-MR          1:21.72    1:22.90        
                  38.31     1:22.90 (44.59)                                        
 27 Snyder, Wendy             12 Pace-MR              1:20.15    1:23.66        
                  41.17     1:23.66 (42.49)                                        
 28 Weckesser, Kayla          11 NDAC-MR              1:22.26    1:23.72        
                  39.98     1:23.72 (43.74)                                        
 29 Parkin, Morgan            12 NDAC-MR              1:26.82    1:23.97        
                  39.81     1:23.97 (44.16)                                        
 30 Smith, Valerie            12 VAC-MR               1:24.00    1:24.48        
                  16.59   1:24.48 (1:07.89)                                        
 31 Koenig, Lindsay           12 Dolphins-MR          1:23.96    1:24.66        
                  38.11     1:24.66 (46.55)                                        
 32 Nikolski, Bridget         11 Dolphins-MR          1:26.48    1:25.04        
                  39.97     1:25.04 (45.07)                                        
 33 Wade, Dana                11 Bluefish-MR          1:27.00    1:25.85        
                  42.26     1:25.85 (43.59)                                        
 34 Fitzgerald, Erin          12 Aqua Gems-MR         1:28.85    1:26.95        
                  43.12     1:26.95 (43.83)                                        
 35 Andreozzi, Danielle       11 Pace-MR              1:29.55    1:28.81        
                  43.34     1:28.81 (45.47)                                        
 36 La Perche, Erin           11 MSC-MR               1:36.24    1:28.91        
                  41.05     1:28.91 (47.86)                                        
 37 Rosado, Alejandra         11 Twisters-MR          1:34.44    1:30.16        
                  41.57     1:30.16 (48.59)                                        
 38 Carney, Kate              11 MWSC-MR              1:30.81    1:31.48        
                  46.17     1:31.48 (45.31)                                        
 39 Beuchert, Emily           11 WSSC-MR              1:34.29    1:35.12        
                  45.48     1:35.12 (49.64)                                        
 40 Sheboy, Emily             12 WSSC-MR              1:38.78    1:38.65        
                  46.41     1:38.65 (52.24)                                        
 41 McManus, Samantha         11 Pace-MR              1:37.86    1:39.10        
                  47.81     1:39.10 (51.29)                                        
 -- Yu, Wynona                11 Twisters-MR          1:11.86         DQ        
                  32.91          DQ (36.86)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:28.19  ZQ
        2:32.29  JO
        2:54.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Madison            12 MWSC-MR              2:21.54    2:24.49 ZQ     
                  32.35     1:09.34 (36.99)     1:50.85 (41.51)     2:24.49 (33.64)
  2 Barbosa, Tabitha          11 Twisters-MR          2:33.84    2:30.80 JO     
                  33.73     1:13.90 (40.17)     1:57.05 (43.15)     2:30.80 (33.75)
  3 Cruz, Brigitti            11 Twisters-MR          2:34.08    2:32.95 SILV   
                  32.98     1:12.14 (39.16)     1:58.19 (46.05)     2:32.95 (34.76)
  4 Timpanaro, Ilysa          12 NDAC-MR              2:34.56    2:35.67 SILV   
                  34.03     1:13.40 (39.37)     1:57.57 (44.17)     2:35.67 (38.10)
  5 Klein, Emma               12 Pace-MR              2:39.03    2:38.05 SILV   
                  34.08     1:15.43 (41.35)     2:02.93 (47.50)     2:38.05 (35.12)
  6 Papsco, Nicole            11 Bluefish-MR          2:39.65    2:38.59 SILV   
                  36.96     1:16.55 (39.59)     2:02.51 (45.96)     2:38.59 (36.08)
  7 Gallagher, Megan          11 Pace-MR              2:43.06    2:43.71 SILV   
                  35.86     1:15.32 (39.46)     2:06.13 (50.81)     2:43.71 (37.58)
  8 Gay, Ali                  12 NDAC-MR              3:18.08    2:52.07 SILV   
                  36.84     1:20.86 (44.02)     2:10.71 (49.85)     2:52.07 (41.36)
  9 Iaconetti, Emma           12 Pace-MR              3:01.76    2:53.93 SILV   
                  36.43     1:20.57 (44.14)     2:10.46 (49.89)     2:53.93 (43.47)
 10 Carmi, Christina          12 Bluefish-MR          2:24.56    2:56.47        
                  40.35     1:22.92 (42.57)     2:16.08 (53.16)     2:56.47 (40.39)
 11 Snyder, Wendy             12 Pace-MR              2:57.95    3:01.88        
                  42.54     1:31.52 (48.98)     2:22.38 (50.86)     3:01.88 (39.50)
 12 La Perche, Erin           11 MSC-MR               3:18.54    3:13.78        
                  44.44     1:32.60 (48.16)     2:27.91 (55.31)     3:13.78 (45.87)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:56.56    1:53.91        
     1) Kim, Elizabeth 12               2) Barbosa, Tabitha 11            
     3) Barrett, Janae 12               4) Cruz, Brigitti 11              
                  29.50       57.23 (27.73)     1:26.15 (28.92)     1:53.91 (27.76)
  2 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:00.01    1:54.66        
     1) Rudel, Holly 12                 2) Prais, Nicole 12               
     3) Hutzelmann, Amanda 12           4) Andrews, Jinan 11              
                  28.23     1:00.91 (32.68)     1:28.48 (27.57)     1:54.66 (26.18)
  3 Huntington YMCA Bluefish-MR  'A'                  2:00.57    2:01.24        
     1) Meehan, Sarah 11                2) Yanar, Melanie 12              
     3) Carmi, Christina 12             4) Papsco, Nicole 11              
                  30.29     1:00.69 (30.40)     1:31.43 (30.74)     2:01.24 (29.81)
  4 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     1:59.80    2:02.73        
     1) Iaconetti, Emma 12              2) Snyder, Wendy 12               
     3) Gallagher, Megan 11             4) Klein, Emma 12                 
                  31.11     1:03.06 (31.95)     1:34.32 (31.26)     2:02.73 (28.41)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:08.58    2:06.20        
     1) Cruz, Brigitti 11               2) Barrett, Janae 12              
     3) Barbosa, Tabitha 11             4) Kim, Elizabeth 12              
                  32.81     1:08.16 (35.35)     1:38.43 (30.27)     2:06.20 (27.77)
  2 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 2:11.08    2:07.72        
     1) Fairclough, Morgan 12           2) Baker, Madison 12              
     3) McGurk, Emily 12                4) Shoiock, Natalie 11            
                  31.02     1:07.14 (36.12)     1:37.95 (30.81)     2:07.72 (29.77)
  3 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:25.00    2:12.49        
     1) Rudel, Holly 12                 2) Andrews, Jinan 11              
     3) Hutzelmann, Amanda 12           4) Fitzgerald, Erin 12            
                  32.18     1:07.99 (35.81)     1:39.51 (31.52)     2:12.49 (32.98)
  4 Huntington YMCA Bluefish-MR  'A'                  2:12.96    2:15.35        
     1) Carmi, Christina 12             2) Papsco, Nicole 11              
     3) Yanar, Melanie 12               4) Meehan, Sarah 11               
                  36.47     1:13.60 (37.13)     1:45.71 (32.11)     2:15.35 (29.64)
  5 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     2:15.01    2:17.35        
     1) Gallagher, Megan 11             2) Iaconetti, Emma 12             
     3) Klein, Emma 12                  4) Snyder, Wendy 12               
                  34.56     1:13.10 (38.54)     1:45.34 (32.24)     2:17.35 (32.01)
  6 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:12.11    2:17.51        
     1) Gay, Ali 12                     2) Timpanaro, Ilysa 12            
     3) Stortini, Talia 12              4) Rosenbloom, Sarah 12           
                  36.83     1:12.72 (35.89)     1:45.60 (32.88)     2:17.51 (31.91)
  7 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                  2:51.21    2:50.13        
     1) David, Hollie 11                2) Beuchert, Emily 11             
     3) Dexter, Samantha 12             4) Young, Andrea 12               
                  45.32     1:36.52 (51.20)     2:20.49 (43.97)     2:50.13 (29.64)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.69  ZQ
          27.19  JO
          30.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michalak, Agata           14 Twisters-MR            26.77      26.80 JO     
  2 Anastasiou, Elle          13 Pace-MR                26.20      26.84 JO     
  2 Haruki, Yuria             14 Twisters-MR            26.11      26.84 JO     
  4 Pujals, Michaela          14 Bluefish-MR            26.20      26.87 JO     
  5 Schmalz, Danielle         14 PBAC-MR                25.81      27.37 SILV   
  6 Baker, Lauren             14 MWSC-MR                27.17      27.68 SILV   
  7 Hain, Karina              14 UNLGA-MR               27.01      27.80 SILV   
  7 Mulligan, Kelly           13 CIY-MR                 26.79      27.80 SILV   
  9 Rutigliano, Imma          14 NDAC-MR                27.30      27.93 SILV   
 10 Armater, Madeline         14 Dolphins-MR            27.29      27.99 SILV   
 11 Wade, Zoey                14 Bluefish-MR            27.41      28.08 SILV   
 12 Harvey, Diana             13 Bluefish-MR            27.40      28.13 SILV   
 13 Vanderlinden, Mariel      14 Twisters-MR            27.50      28.22 SILV   
 14 Perez-Rogers, Lisell      14 NDAC-MR                27.49      28.33 SILV   
 15 Granan, Samantha          14 MSC-MR                 28.07      28.45 SILV   
 16 Hoffman, Shekinah         14 MSC-MR                 27.57      28.67 SILV   
 17 Moore, Jasmine            14 CIY-MR                 29.15      28.80 SILV   
 18 Danner, Sage              13 NDAC-MR                28.38      28.81 SILV   
 19 Pope, Lauren              13 Pace-MR                28.30      28.85 SILV   
 20 Bacigal, Corrine          13 VAC-MR                 28.29      28.98 SILV   
 21 Martinez, Adrianna        13 NYCC-MR                28.68      28.99 SILV   
 22 Augustinos, Laura         13 Pace-MR                28.69      29.02 SILV   
 23 Pile, Emma                14 Pace-MR                28.84      29.30 SILV   
 24 Watson, Carly             13 MSC-MR                 27.71      29.34 SILV   
 25 Levine, Kelly             14 MSC-MR                 28.07      29.37 SILV   
 26 Engle, Clara              14 Pace-MR                28.64      29.38 SILV   
 27 Ullinger, Haley           14 Dolphins-MR            29.36      29.39 SILV   
 28 Warnon, Sophia            14 WSSC-MR                29.82      29.45 SILV   
 29 Winkler, Erika            13 NYCC-MR                28.68      29.51 SILV   
 30 Parak, Brittany           14 Aqua Gems-MR           29.39      29.56 SILV   
 31 Pierce, Sara              14 IA-MR                  29.15      29.67 SILV   
 32 Carney, Kyla              14 MWSC-MR                28.47      29.89 SILV   
 33 Krause, Samantha          14 VAC-MR                 28.79      29.93 SILV   
 34 Graves, Meg               14 Pace-MR                29.31      29.94 SILV   
 35 Neves, LuisaMaria         13 MSC-MR                 30.17      30.30        
 36 Elkes, Sarah              13 Pace-MR                29.78      30.42        
 37 Fitzgerald, Kathleen      14 Aqua Gems-MR           29.83      30.58        
 38 Holmes, Kimberly          13 CIY-MR                 30.00      30.60        
 39 Winograd, Marcella        13 Aqua Gems-MR           29.63      30.61        
 40 Gallagher, Molly          13 Pace-MR                29.88      30.64        
 41 Cross, Ingrid             14 Bluefish-MR            30.27      30.81        
 42 Boyko, Emily              13 MSC-MR                 29.48      30.83        
 43 Geller, Amanda            13 CIY-MR                 29.41      30.93        
 44 Coffin, Katie             14 Dolphins-MR            31.01      30.99        
 45 Legros, Dominique         14 Pace-MR                29.44      31.10        
 46 Janos, Valerie            14 Pace-MR                30.80      31.11        
 47 Seagren, Erika            14 MSC-MR                 29.54      31.38        
 48 Landaw, Laura             14 CIY-MR                 30.06      31.65        
 49 Stuart, Ansley            13 Aqua Gems-MR           30.25      31.68        
 50 Thone, Danielle           13 Dolphins-MR            31.12      31.78        
 51 Farrell, Laura            14 NDAC-MR                29.36      31.83        
 52 Shoiock, Alexa            14 MWSC-MR                31.38      33.06        
 53 Ryan, Allison             14 VAC-MR                 31.77      33.34        
 54 Cherwin, Sylvie-Rose      13 NDAC-MR                35.18      35.75        
 55 Olsen, Mary               13 Aqua Gems-MR           35.84      37.46        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          57.59  ZQ
          58.99  JO
        1:06.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haruki, Yuria             14 Twisters-MR            56.96      57.85 JO     
                  28.23       57.85 (29.62)                                        
  2 Hain, Karina              14 UNLGA-MR               58.01      58.04 JO     
                  28.10       58.04 (29.94)                                        
  3 Michalak, Agata           14 Twisters-MR            57.32      58.58 JO     
                  27.62       58.58 (30.96)                                        
  4 Mulligan, Kelly           13 CIY-MR                 59.26      58.69 JO     
                  27.99       58.69 (30.70)                                        
  5 Pujals, Michaela          14 Bluefish-MR            58.07      58.87 JO     
                  28.46       58.87 (30.41)                                        
  6 Anastasiou, Elle          13 Pace-MR                58.33      58.98 JO     
                  28.23       58.98 (30.75)                                        
  7 Wade, Zoey                14 Bluefish-MR            59.17      59.77 SILV   
                  28.97       59.77 (30.80)                                        
  8 Harvey, Diana             13 Bluefish-MR            59.20      59.78 SILV   
                  28.59       59.78 (31.19)                                        
  9 Baker, Lauren             14 MWSC-MR                57.95      59.87 SILV   
                  28.53       59.87 (31.34)                                        
 10 Hoffman, Shekinah         14 MSC-MR                 59.32    1:00.08 SILV   
                  29.31     1:00.08 (30.77)                                        
 11 Perez-Rogers, Lisell      14 NDAC-MR              1:01.75    1:01.29 SILV   
                  29.54     1:01.29 (31.75)                                        
 12 Vanderlinden, Mariel      14 Twisters-MR            58.90    1:01.33 SILV   
                  29.22     1:01.33 (32.11)                                        
 13 Danner, Sage              13 NDAC-MR              1:00.99    1:01.82 SILV   
                  29.94     1:01.82 (31.88)                                        
 14 Watson, Carly             13 MSC-MR                 59.33    1:01.93 SILV   
                  29.83     1:01.93 (32.10)                                        
 14 Armater, Madeline         14 Dolphins-MR            59.62    1:01.93 SILV   
                  29.42     1:01.93 (32.51)                                        
 16 Bacigal, Corrine          13 VAC-MR                 59.83    1:01.99 SILV   
                  29.65     1:01.99 (32.34)                                        
 17 Levine, Kelly             14 MSC-MR                 59.83    1:02.02 SILV   
                  29.93     1:02.02 (32.09)                                        
 18 McMahon, Hayley           14 Devil Fish-MR        1:00.10    1:02.42 SILV   
                  29.74     1:02.42 (32.68)                                        
 19 Engle, Clara              14 Pace-MR              1:01.63    1:02.75 SILV   
                  30.09     1:02.75 (32.66)                                        
 20 Pile, Emma                14 Pace-MR              1:02.52    1:03.87 SILV   
                  30.82     1:03.87 (33.05)                                        
 21 Warnon, Sophia            14 WSSC-MR              1:01.71    1:03.89 SILV   
                  30.84     1:03.89 (33.05)                                        
 22 Boyko, Emily              13 MSC-MR               1:05.54    1:03.92 SILV   
                  30.79     1:03.92 (33.13)                                        
 23 Gorgen, Natia             14 Devil Fish-MR        1:07.22    1:03.96 SILV   
                  31.09     1:03.96 (32.87)                                        
 24 Buyes, Katherine          14 Dolphins-MR          1:00.00    1:03.98 SILV   
                  30.40     1:03.98 (33.58)                                        
 25 Moore, Jasmine            14 CIY-MR               1:07.25    1:04.05 SILV   
                  30.03     1:04.05 (34.02)                                        
 26 Pierce, Sara              14 IA-MR                1:02.84    1:04.39 SILV   
                  30.81     1:04.39 (33.58)                                        
 27 Ullinger, Haley           14 Dolphins-MR          1:04.81    1:04.76 SILV   
                  31.10     1:04.76 (33.66)                                        
 28 Fitzgerald, Kathleen      14 Aqua Gems-MR         1:04.30    1:04.85 SILV   
                  31.40     1:04.85 (33.45)                                        
 29 Krause, Samantha          14 VAC-MR               1:03.25    1:05.47 SILV   
                  31.36     1:05.47 (34.11)                                        
 30 Gallagher, Molly          13 Pace-MR              1:05.09    1:06.25        
                  32.07     1:06.25 (34.18)                                        
 31 Pope, Lauren              13 Pace-MR              1:04.82    1:06.37        
                  31.24     1:06.37 (35.13)                                        
 32 Elkes, Sarah              13 Pace-MR              1:07.56    1:06.61        
                  31.68     1:06.61 (34.93)                                        
 33 Cross, Ingrid             14 Bluefish-MR          1:05.56    1:07.10        
                  31.72     1:07.10 (35.38)                                        
 34 Farrell, Laura            14 NDAC-MR              1:03.80    1:08.12        
                  32.42     1:08.12 (35.70)                                        
 35 Landaw, Laura             14 CIY-MR               1:06.91    1:08.19        
                  31.94     1:08.19 (36.25)                                        
 36 Seagren, Erika            14 MSC-MR               1:05.15    1:08.24        
                  32.67     1:08.24 (35.57)                                        
 37 Stuart, Ansley            13 Aqua Gems-MR         1:08.05    1:09.29        
                  32.76     1:09.29 (36.53)                                        
 38 Holmes, Kimberly          13 CIY-MR               1:12.99    1:10.25        
                  33.56     1:10.25 (36.69)                                        
 39 Coffin, Katie             14 Dolphins-MR          1:09.85    1:10.34        
                  33.19     1:10.34 (37.15)                                        
 40 Zuber, Taylor             14 VAC-MR               1:06.00    1:11.19        
                  34.01     1:11.19 (37.18)                                        
 41 Olsen, Mary               13 Aqua Gems-MR         1:17.60    1:18.72        
                  36.58     1:18.72 (42.14)                                        
 -- Ruf, Kelly                14 Devil Fish-MR        1:02.88         DQ        
                  29.70          DQ (32.10)                                        
 -- Geller, Amanda            13 CIY-MR               1:11.93         DQ        
                  31.50          DQ (36.42)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:04.49  ZQ
        2:07.99  JO
        2:22.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rutigliano, Imma          14 NDAC-MR              2:07.97    2:06.59 JO     
                  29.16     1:01.69 (32.53)     1:34.80 (33.11)     2:06.59 (31.79)
  2 Hoffman, Shekinah         14 MSC-MR               2:07.64    2:08.36 SILV   
                  30.38     1:03.24 (32.86)     1:36.08 (32.84)     2:08.36 (32.28)
  3 Mulligan, Kelly           13 CIY-MR               2:13.21    2:09.88 SILV   
                  29.28     1:03.05 (33.77)     1:37.40 (34.35)     2:09.88 (32.48)
  4 Pujals, Michaela          14 Bluefish-MR          2:10.40    2:10.61 SILV   
                  29.99     1:03.57 (33.58)     1:37.30 (33.73)     2:10.61 (33.31)
  5 Aiello, Jennifer          14 MSC-MR               2:08.10    2:10.69 SILV   
                  30.72     1:03.73 (33.01)     1:37.05 (33.32)     2:10.69 (33.64)
  6 Levine, Kelly             14 MSC-MR               2:07.09    2:10.87 SILV   
                  30.54     1:03.50 (32.96)     1:37.00 (33.50)     2:10.87 (33.87)
  7 Granan, Samantha          14 MSC-MR               2:10.95    2:11.77 SILV   
                  30.21     1:03.65 (33.44)     1:37.64 (33.99)     2:11.77 (34.13)
  8 Ruf, Kelly                14 Devil Fish-MR             NT    2:12.30 SILV   
                  30.21     1:03.51 (33.30)     1:37.72 (34.21)     2:12.30 (34.58)
  9 Anastasiou, Elle          13 Pace-MR              2:10.51    2:13.23 SILV   
                  30.31     1:04.26 (33.95)     1:38.67 (34.41)     2:13.23 (34.56)
 10 Pierce, Sara              14 IA-MR                2:15.23    2:15.23 SILV   
                  30.75     1:05.30 (34.55)     1:40.85 (35.55)     2:15.23 (34.38)
 11 Boyko, Emily              13 MSC-MR               2:16.88    2:15.32 SILV   
                  31.47     1:06.41 (34.94)     1:41.79 (35.38)     2:15.32 (33.53)
 12 Watson, Carly             13 MSC-MR               2:08.12    2:17.21 SILV   
                  29.70     1:03.98 (34.28)     1:40.16 (36.18)     2:17.21 (37.05)
 13 Danner, Sage              13 NDAC-MR              2:15.31    2:17.56 SILV   
                  30.50     1:05.64 (35.14)     1:42.37 (36.73)     2:17.56 (35.19)
 14 Pile, Emma                14 Pace-MR              2:17.87    2:18.88 SILV   
                  31.58     1:06.36 (34.78)     1:42.82 (36.46)     2:18.88 (36.06)
 15 Gallagher, Molly          13 Pace-MR              2:17.85    2:20.06 SILV   
                  32.13     1:07.75 (35.62)     1:44.78 (37.03)     2:20.06 (35.28)
 16 Ullinger, Haley           14 Dolphins-MR          2:21.22    2:23.85        
                  32.37     1:09.39 (37.02)     1:47.86 (38.47)     2:23.85 (35.99)
 17 Winograd, Marcella        13 Aqua Gems-MR         2:25.68    2:28.88        
                  34.63     1:13.06 (38.43)     1:51.67 (38.61)     2:28.88 (37.21)
 18 Thone, Danielle           13 Dolphins-MR          2:24.32    2:29.18        
                  33.74     1:11.93 (38.19)     1:51.68 (39.75)     2:29.18 (37.50)
 19 Seagren, Erika            14 MSC-MR               2:22.88    2:29.98        
                  33.13     1:10.81 (37.68)     1:50.85 (40.04)     2:29.98 (39.13)
 20 Stuart, Ansley            13 Aqua Gems-MR         3:24.91    2:34.59        
                  33.72     1:12.48 (38.76)     1:53.50 (41.02)     2:34.59 (41.09)
 21 Mance, Kara               14 Devil Fish-MR        2:36.77    2:40.09        
                  36.42     1:17.15 (40.73)     1:59.34 (42.19)     2:40.09 (40.75)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:30.39  ZQ
        5:35.99  JO
        6:05.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Lauren             14 MWSC-MR              5:27.42    5:36.78 SILV   
                  30.68     1:04.84 (34.16)     1:38.73 (33.89)     2:12.87 (34.14)
        2:47.07 (34.20)     3:21.18 (34.11)     3:55.86 (34.68)     4:30.56 (34.70)
        5:04.76 (34.20)     5:36.78 (32.02)                                        
  2 Wade, Zoey                14 Bluefish-MR          5:34.15    5:42.66 SILV   
                  30.52     1:05.18 (34.66)     1:39.91 (34.73)     2:14.47 (34.56)
        2:48.95 (34.48)     3:24.16 (35.21)     3:59.51 (35.35)     4:34.95 (35.44)
        5:09.50 (34.55)     5:42.66 (33.16)                                        
  3 Hoffman, Shekinah         14 MSC-MR               5:47.47    5:43.76 SILV   
                  31.70     1:05.99 (34.29)     1:40.93 (34.94)     2:16.27 (35.34)
        2:51.25 (34.98)     3:25.89 (34.64)     4:00.53 (34.64)     4:35.48 (34.95)
        5:10.38 (34.90)     5:43.76 (33.38)                                        
  4 Watson, Carly             13 MSC-MR               5:52.37    5:46.48 SILV   
                  32.02     1:07.54 (35.52)     1:43.46 (35.92)     2:18.71 (35.25)
        2:54.05 (35.34)     3:29.74 (35.69)     4:05.15 (35.41)     4:40.51 (35.36)
        5:14.29 (33.78)     5:46.48 (32.19)                                        
  5 Rutigliano, Imma          14 NDAC-MR              5:54.62    5:46.51 SILV   
                  31.72     1:07.58 (35.86)     1:43.61 (36.03)     2:19.57 (35.96)
        2:55.28 (35.71)     3:30.89 (35.61)     4:06.16 (35.27)     4:40.98 (34.82)
        5:14.55 (33.57)     5:46.51 (31.96)                                        
  6 Mulligan, Kelly           13 CIY-MR               5:54.52    5:51.71 SILV   
                  31.60     1:07.87 (36.27)     1:43.66 (35.79)     2:19.81 (36.15)
        2:55.70 (35.89)     3:32.03 (36.33)     4:08.10 (36.07)     4:43.68 (35.58)
        5:18.64 (34.96)     5:51.71 (33.07)                                        
  7 Pierce, Sara              14 IA-MR                5:50.05    5:53.46 SILV   
                  31.71     1:06.94 (35.23)     1:42.69 (35.75)     2:18.80 (36.11)
        2:54.41 (35.61)     3:30.41 (36.00)     4:06.11 (35.70)     4:42.75 (36.64)
        5:18.83 (36.08)     5:53.46 (34.63)                                        
  8 Levine, Kelly             14 MSC-MR               5:39.71    5:54.92 SILV   
                  31.14     1:05.55 (34.41)     1:40.62 (35.07)     2:15.99 (35.37)
        2:51.87 (35.88)     3:28.27 (36.40)     4:05.01 (36.74)     4:42.01 (37.00)
        5:18.90 (36.89)     5:54.92 (36.02)                                        
  9 Ruf, Kelly                14 Devil Fish-MR        5:58.22    5:58.01 SILV   
                  31.77     1:06.70 (34.93)     1:42.75 (36.05)     2:18.95 (36.20)
        2:55.55 (36.60)     3:32.28 (36.73)     4:09.10 (36.82)     4:46.19 (37.09)
        5:22.81 (36.62)     5:58.01 (35.20)                                        
 10 Boyko, Emily              13 MSC-MR               6:05.55    5:58.30 SILV   
                  32.77     1:08.61 (35.84)     1:45.78 (37.17)     2:22.50 (36.72)
        2:59.07 (36.57)     3:35.92 (36.85)     4:12.18 (36.26)     4:48.48 (36.30)
        5:24.40 (35.92)     5:58.30 (33.90)                                        
 11 Aiello, Jennifer          14 MSC-MR               5:46.43    6:04.80 SILV   
                  31.77     1:06.41 (34.64)     1:42.06 (35.65)     2:18.11 (36.05)
        2:54.35 (36.24)     3:31.35 (37.00)     4:09.90 (38.55)     4:48.56 (38.66)
        5:26.92 (38.36)     6:04.80 (37.88)                                        
 12 Cross, Ingrid             14 Bluefish-MR          6:09.93    6:06.69        
                  32.44     1:08.27 (35.83)     1:45.33 (37.06)     2:22.56 (37.23)
        3:00.48 (37.92)     3:38.07 (37.59)     4:16.31 (38.24)     4:53.62 (37.31)
        5:30.37 (36.75)     6:06.69 (36.32)                                        
 13 Danner, Sage              13 NDAC-MR              5:59.60    6:09.24        
                  32.24     1:08.67 (36.43)     1:45.77 (37.10)     2:23.92 (38.15)
        3:02.10 (38.18)     3:40.59 (38.49)     4:18.22 (37.63)     4:56.23 (38.01)
        5:33.45 (37.22)     6:09.24 (35.79)                                        
 14 Gallagher, Molly          13 Pace-MR              6:21.01    6:17.09        
                  32.70     1:10.00 (37.30)     1:48.43 (38.43)     2:27.74 (39.31)
        3:06.67 (38.93)     3:45.65 (38.98)     4:24.98 (39.33)     5:03.59 (38.61)
        5:41.26 (37.67)     6:17.09 (35.83)                                        
 15 Anastasiou, Elle          13 Pace-MR              6:29.31    6:19.27        
                  32.25     1:08.72 (36.47)     1:47.04 (38.32)     2:25.79 (38.75)
        3:04.70 (38.91)     3:43.80 (39.10)     4:22.95 (39.15)     5:02.61 (39.66)
        5:39.65 (37.04)     6:19.27 (39.62)                                        
 16 Pile, Emma                14 Pace-MR              6:17.33    6:20.94        
                  33.52     1:11.00 (37.48)     1:49.43 (38.43)     2:28.31 (38.88)
        3:06.95 (38.64)     3:45.97 (39.02)     4:25.96 (39.99)     5:04.85 (38.89)
        5:43.53 (38.68)     6:20.94 (37.41)                                        
 17 Krause, Samantha          14 VAC-MR               6:33.67    6:23.65        
                  33.89     1:11.02 (37.13)     1:49.05 (38.03)     2:28.32 (39.27)
        3:08.00 (39.68)     3:47.14 (39.14)     4:27.93 (40.79)     5:07.48 (39.55)
        5:46.78 (39.30)     6:23.65 (36.87)                                        
 18 Neves, LuisaMaria         13 MSC-MR               6:28.70    6:32.64        
                  32.98     1:09.69 (36.71)     1:48.15 (38.46)     2:27.84 (39.69)
        3:08.33 (40.49)     3:49.02 (40.69)     4:31.34 (42.32)     5:13.29 (41.95)
        5:54.58 (41.29)     6:32.64 (38.06)                                        
 19 Buyes, Katherine          14 Dolphins-MR          6:14.21    6:32.91        
                  32.41     1:08.80 (36.39)     1:47.02 (38.22)     2:26.85 (39.83)
        3:06.87 (40.02)     3:47.78 (40.91)     4:28.44 (40.66)   6:32.91 (2:04.47)
 20 Winograd, Marcella        13 Aqua Gems-MR         6:25.01    6:38.98        
                  35.98     1:15.31 (39.33)     1:55.57 (40.26)     2:36.34 (40.77)
        3:17.11 (40.77)     3:58.45 (41.34)     4:39.38 (40.93)     5:19.88 (40.50)
        5:59.89 (40.01)     6:38.98 (39.09)                                        
 21 Pope, Lauren              13 Pace-MR              6:37.43    6:39.76        
                  32.94     1:10.89 (37.95)     1:51.04 (40.15)     2:32.20 (41.16)
        3:13.75 (41.55)     3:55.57 (41.82)     4:37.18 (41.61)     5:18.72 (41.54)
        6:00.27 (41.55)     6:39.76 (39.49)                                        
 22 Seagren, Erika            14 MSC-MR               6:32.81    6:54.22        
                  34.98     1:16.13 (41.15)     1:57.75 (41.62)     2:40.06 (42.31)
        3:22.61 (42.55)     4:05.32 (42.71)     4:48.38 (43.06)     5:31.29 (42.91)
        6:13.94 (42.65)     6:54.22 (40.28)                                        
 23 Coffin, Katie             14 Dolphins-MR          7:23.62    6:54.62        
                  35.85     1:16.11 (40.26)     1:57.91 (41.80)     2:40.52 (42.61)
        3:22.94 (42.42)     4:05.42 (42.48)     4:49.06 (43.64)     5:32.59 (43.53)
        6:16.12 (43.53)     6:54.62 (38.50)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:06.99  ZQ
        1:07.89  JO
        1:18.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michalak, Agata           14 Twisters-MR          1:00.88    1:01.59 ZQ     
                  29.92     1:01.59 (31.67)                                        
  2 Hain, Karina              14 UNLGA-MR             1:03.01    1:03.95 ZQ     
                  31.50     1:03.95 (32.45)                                        
  3 Wade, Zoey                14 Bluefish-MR          1:05.41    1:06.27 ZQ     
                  32.56     1:06.27 (33.71)                                        
  4 Mulligan, Kelly           13 CIY-MR               1:08.02    1:07.36 JO     
                  32.44     1:07.36 (34.92)                                        
  5 Pujals, Michaela          14 Bluefish-MR          1:05.41    1:07.88 JO     
                  32.80     1:07.88 (35.08)                                        
  6 Watson, Carly             13 MSC-MR               1:05.94    1:08.03 SILV   
                  33.54     1:08.03 (34.49)                                        
  7 Bacigal, Corrine          13 VAC-MR               1:05.28    1:08.60 SILV   
                  33.23     1:08.60 (35.37)                                        
  8 Baker, Lauren             14 MWSC-MR              1:08.32    1:09.50 SILV   
                  33.73     1:09.50 (35.77)                                        
  9 Vanderlinden, Mariel      14 Twisters-MR          1:08.92    1:09.63 SILV   
                  33.59     1:09.63 (36.04)                                        
 10 Danner, Sage              13 NDAC-MR              1:10.87    1:09.82 SILV   
                  34.55     1:09.82 (35.27)                                        
 11 McMahon, Hayley           14 Devil Fish-MR        1:08.39    1:10.80 SILV   
                  34.67     1:10.80 (36.13)                                        
 12 Harvey, Diana             13 Bluefish-MR          1:12.39    1:10.83 SILV   
                  35.04     1:10.83 (35.79)                                        
 13 Granan, Samantha          14 MSC-MR               1:11.00    1:11.27 SILV   
                  34.95     1:11.27 (36.32)                                        
 14 Cross, Ingrid             14 Bluefish-MR          1:11.49    1:11.97 SILV   
                  35.49     1:11.97 (36.48)                                        
 15 Krause, Samantha          14 VAC-MR               1:11.14    1:12.02 SILV   
                  35.39     1:12.02 (36.63)                                        
 16 Warnon, Sophia            14 WSSC-MR              1:13.40    1:12.52 SILV   
                  35.70     1:12.52 (36.82)                                        
 17 Pope, Lauren              13 Pace-MR              1:13.31    1:12.74 SILV   
                  35.57     1:12.74 (37.17)                                        
 18 Elkes, Sarah              13 Pace-MR              1:16.23    1:13.39 SILV   
                  36.08     1:13.39 (37.31)                                        
 19 Engle, Clara              14 Pace-MR              1:12.71    1:13.41 SILV   
                  36.31     1:13.41 (37.10)                                        
 20 Perez-Rogers, Lisell      14 NDAC-MR              1:14.37    1:13.57 SILV   
                  36.44     1:13.57 (37.13)                                        
 21 Seagren, Erika            14 MSC-MR               1:10.55    1:13.74 SILV   
                  35.51     1:13.74 (38.23)                                        
 22 Ullinger, Haley           14 Dolphins-MR          1:13.06    1:14.10 SILV   
                  36.45     1:14.10 (37.65)                                        
 23 Anastasiou, Elle          13 Pace-MR              1:11.63    1:14.39 SILV   
                  36.06     1:14.39 (38.33)                                        
 24 Gallagher, Molly          13 Pace-MR              1:12.74    1:15.33 SILV   
                  37.73     1:15.33 (37.60)                                        
 25 Buyes, Katherine          14 Dolphins-MR          1:13.21    1:15.58 SILV   
                  36.04     1:15.58 (39.54)                                        
 26 Moore, Jasmine            14 CIY-MR               1:20.40    1:16.51 SILV   
                1:21.86         1:16.51 ( )                                        
 27 Levine, Kelly             14 MSC-MR               1:09.71    1:16.59 SILV   
                  36.97     1:16.59 (39.62)                                        
 28 Pile, Emma                14 Pace-MR              1:14.71    1:16.70 SILV   
                  37.67     1:16.70 (39.03)                                        
 29 Pierce, Sara              14 IA-MR                1:16.44    1:16.91 SILV   
                  37.25     1:16.91 (39.66)                                        
 30 Landaw, Laura             14 CIY-MR               1:15.47    1:16.95 SILV   
                  37.12     1:16.95 (39.83)                                        
 31 Ruf, Kelly                14 Devil Fish-MR        1:13.12    1:17.95 SILV   
                  37.71     1:17.95 (40.24)                                        
 32 Fitzgerald, Kathleen      14 Aqua Gems-MR         1:16.14    1:18.24 SILV   
                  38.35     1:18.24 (39.89)                                        
 33 Holmes, Kimberly          13 CIY-MR               1:21.05    1:18.86        
                1:19.26         1:18.86 ( )                                        
 34 Geller, Amanda            13 CIY-MR               1:30.25    1:19.03        
                  38.24     1:19.03 (40.79)                                        
 35 Farrell, Laura            14 NDAC-MR              1:13.94    1:20.40        
                  38.97     1:20.40 (41.43)                                        
 36 Zuber, Taylor             14 VAC-MR               1:22.24    1:21.13        
                  39.77     1:21.13 (41.36)                                        
 37 Coffin, Katie             14 Dolphins-MR          1:19.47    1:22.20        
                  39.04     1:22.20 (43.16)                                        
 38 Olsen, Mary               13 Aqua Gems-MR         1:26.38    1:26.00        
                  42.69     1:26.00 (43.31)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:15.19  ZQ
        1:16.49  JO
        1:26.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Granan, Samantha          14 MSC-MR               1:12.00    1:13.63 ZQ     
                  35.39     1:13.63 (38.24)                                        
  2 Mulligan, Kelly           13 CIY-MR               1:14.89    1:13.94 ZQ     
                  34.75     1:13.94 (39.19)                                        
  3 Hain, Karina              14 UNLGA-MR             1:15.01    1:15.26 JO     
                  36.46     1:15.26 (38.80)                                        
  4 Rutigliano, Imma          14 NDAC-MR              1:14.84    1:15.86 JO     
                  36.04     1:15.86 (39.82)                                        
  5 Perez-Rogers, Lisell      14 NDAC-MR              1:17.22    1:16.72 SILV   
                  36.06     1:16.72 (40.66)                                        
  6 Hoffman, Shekinah         14 MSC-MR               1:15.95    1:18.25 SILV   
                  36.69     1:18.25 (41.56)                                        
  7 Janos, Valerie            14 Pace-MR              1:16.75    1:18.93 SILV   
                  36.70     1:18.93 (42.23)                                        
  8 Parak, Brittany           14 Aqua Gems-MR         1:19.75    1:19.11 SILV   
                  37.27     1:19.11 (41.84)                                        
  9 Haruki, Yuria             14 Twisters-MR          1:17.28    1:19.38 SILV   
                  38.02     1:19.38 (41.36)                                        
 10 Martinez, Adrianna        13 NYCC-MR              1:19.91    1:19.41 SILV   
                  37.18     1:19.41 (42.23)                                        
 11 Pope, Lauren              13 Pace-MR              1:20.42    1:19.65 SILV   
                  37.65     1:19.65 (42.00)                                        
 12 Danner, Sage              13 NDAC-MR              1:18.52    1:20.17 SILV   
                  37.93     1:20.17 (42.24)                                        
 13 Anastasiou, Elle          13 Pace-MR              1:20.01    1:20.24 SILV   
                  37.81     1:20.24 (42.43)                                        
 14 Moore, Jasmine            14 CIY-MR               1:21.94    1:20.28 SILV   
                  37.12     1:20.28 (43.16)                                        
 15 Bacigal, Corrine          13 VAC-MR               1:19.40    1:20.53 SILV   
                  37.55     1:20.53 (42.98)                                        
 16 Baker, Lauren             14 MWSC-MR              1:18.93    1:20.91 SILV   
                  37.63     1:20.91 (43.28)                                        
 17 Vanderlinden, Mariel      14 Twisters-MR          1:17.65    1:20.92 SILV   
                  37.77     1:20.92 (43.15)                                        
 18 Wade, Zoey                14 Bluefish-MR          1:22.52    1:21.96 SILV   
                  39.53     1:21.96 (42.43)                                        
 19 Farrell, Laura            14 NDAC-MR              1:18.28    1:22.06 SILV   
                  36.92     1:22.06 (45.14)                                        
 20 Carney, Kyla              14 MWSC-MR              1:16.75    1:22.53 SILV   
                  38.10     1:22.53 (44.43)                                        
 21 Graves, Meg               14 Pace-MR              1:23.55    1:23.45 SILV   
                  39.64     1:23.45 (43.81)                                        
 22 Watson, Carly             13 MSC-MR               1:20.50    1:23.60 SILV   
                  40.63     1:23.60 (42.97)                                        
 23 Harvey, Diana             13 Bluefish-MR          1:24.99    1:24.28 SILV   
                  38.97     1:24.28 (45.31)                                        
 24 Winograd, Marcella        13 Aqua Gems-MR         1:22.14    1:25.08 SILV   
                  40.26     1:25.08 (44.82)                                        
 25 Winkler, Erika            13 NYCC-MR              1:26.44    1:25.24 SILV   
                  40.80     1:25.24 (44.44)                                        
 26 Gallagher, Molly          13 Pace-MR              1:24.09    1:25.44 SILV   
                  40.69     1:25.44 (44.75)                                        
 27 Augustinos, Laura         13 Pace-MR              1:27.16    1:25.71 SILV   
                  40.01     1:25.71 (45.70)                                        
 28 Pile, Emma                14 Pace-MR              1:26.12    1:25.99 SILV   
                  40.53     1:25.99 (45.46)                                        
 29 Neves, LuisaMaria         13 MSC-MR               1:29.57    1:26.26 SILV   
                  40.27     1:26.26 (45.99)                                        
 30 Geller, Amanda            13 CIY-MR               1:27.26    1:26.68 SILV   
                  41.50     1:26.68 (45.18)                                        
 30 Levine, Kelly             14 MSC-MR               1:23.30    1:26.68 SILV   
                  40.95     1:26.68 (45.73)                                        
 32 Ryan, Allison             14 VAC-MR               1:29.59    1:27.77        
                  40.97     1:27.77 (46.80)                                        
 33 Stuart, Ansley            13 Aqua Gems-MR         1:25.48    1:27.81        
                  40.67     1:27.81 (47.14)                                        
 34 Shoiock, Alexa            14 MWSC-MR              1:25.76    1:27.98        
                  41.09     1:27.98 (46.89)                                        
 35 Fitzgerald, Kathleen      14 Aqua Gems-MR         1:24.99    1:28.42        
                  41.80     1:28.42 (46.62)                                        
 36 Coffin, Katie             14 Dolphins-MR          1:24.86    1:28.49        
                  41.03     1:28.49 (47.46)                                        
 37 Thone, Danielle           13 Dolphins-MR          1:27.86    1:29.39        
                  41.62     1:29.39 (47.77)                                        
 38 Holmes, Kimberly          13 CIY-MR               1:31.05    1:29.61        
                  41.42     1:29.61 (48.19)                                        
 39 Krause, Samantha          14 VAC-MR               1:44.03    1:30.65        
                  42.38     1:30.65 (48.27)                                        
 40 Elkes, Sarah              13 Pace-MR              1:30.94    1:31.08        
                  43.29     1:31.08 (47.79)                                        
 41 Landaw, Laura             14 CIY-MR               1:32.29    1:31.40        
                  42.40     1:31.40 (49.00)                                        
 42 Legros, Dominique         14 Pace-MR              1:32.74    1:33.71        
                  43.57     1:33.71 (50.14)                                        
 43 Cherwin, Sylvie-Rose      13 NDAC-MR              1:47.10    1:41.25        
                  47.46     1:41.25 (53.79)                                        
 44 Pierce, Sara              14 IA-MR                1:39.64    1:43.33        
                  48.40     1:43.33 (54.93)                                        
 45 Olsen, Mary               13 Aqua Gems-MR         1:41.42    1:43.81        
                  48.92     1:43.81 (54.89)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:05.09  ZQ
        1:07.49  JO
        1:14.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haruki, Yuria             14 Twisters-MR          1:00.59    1:01.87 ZQ     
                  29.21     1:01.87 (32.66)                                        
  2 Hoffman, Shekinah         14 MSC-MR               1:02.04    1:03.19 ZQ     
                  29.67     1:03.19 (33.52)                                        
  3 Michalak, Agata           14 Twisters-MR          1:02.07    1:03.22 ZQ     
                  29.65     1:03.22 (33.57)                                        
  4 Pujals, Michaela          14 Bluefish-MR          1:04.65    1:05.25 JO     
                  30.64     1:05.25 (34.61)                                        
  5 Watson, Carly             13 MSC-MR               1:07.15    1:05.86 JO     
                  31.07     1:05.86 (34.79)                                        
  6 Hain, Karina              14 UNLGA-MR             1:04.01    1:06.68 JO     
                  30.91     1:06.68 (35.77)                                        
  7 Schmalz, Danielle         14 PBAC-MR              1:02.50    1:06.73 JO     
                  31.49     1:06.73 (35.24)                                        
  8 Anastasiou, Elle          13 Pace-MR              1:06.69    1:06.87 JO     
                  30.99     1:06.87 (35.88)                                        
  9 Rutigliano, Imma          14 NDAC-MR              1:07.34    1:07.47 JO     
                  31.42     1:07.47 (36.05)                                        
 10 Wade, Zoey                14 Bluefish-MR          1:06.41    1:08.27 SILV   
                  32.22     1:08.27 (36.05)                                        
 11 Baker, Lauren             14 MWSC-MR              1:06.92    1:08.43 SILV   
                  31.80     1:08.43 (36.63)                                        
 12 Mulligan, Kelly           13 CIY-MR               1:07.36    1:08.52 SILV   
                  31.47     1:08.52 (37.05)                                        
 13 Granan, Samantha          14 MSC-MR               1:09.83    1:08.57 SILV   
                  31.89     1:08.57 (36.68)                                        
 14 Boyko, Emily              13 MSC-MR               1:09.12    1:08.84 SILV   
                  32.89     1:08.84 (35.95)                                        
 15 Harvey, Diana             13 Bluefish-MR          1:06.61    1:09.15 SILV   
                  31.85     1:09.15 (37.30)                                        
 16 Martinez, Adrianna        13 NYCC-MR              1:09.46    1:09.87 SILV   
                  31.89     1:09.87 (37.98)                                        
 17 Bacigal, Corrine          13 VAC-MR               1:09.30    1:11.84 SILV   
                  33.39     1:11.84 (38.45)                                        
 18 Winkler, Erika            13 NYCC-MR              1:11.63    1:11.91 SILV   
                  33.85     1:11.91 (38.06)                                        
 19 Danner, Sage              13 NDAC-MR              1:12.55    1:12.02 SILV   
                  33.81     1:12.02 (38.21)                                        
 20 Fitzgerald, Kathleen      14 Aqua Gems-MR         1:14.77    1:14.43 SILV   
                  34.73     1:14.43 (39.70)                                        
 21 Graves, Meg               14 Pace-MR              1:14.74    1:14.81        
                  34.15     1:14.81 (40.66)                                        
 22 Augustinos, Laura         13 Pace-MR              1:12.67    1:15.07        
                  34.91     1:15.07 (40.16)                                        
 23 Pile, Emma                14 Pace-MR              1:13.91    1:15.98        
                  34.83     1:15.98 (41.15)                                        
 24 Pope, Lauren              13 Pace-MR              1:14.83    1:16.08        
                  35.15     1:16.08 (40.93)                                        
 25 Parak, Brittany           14 Aqua Gems-MR         1:19.20    1:17.15        
                  36.07     1:17.15 (41.08)                                        
 26 Moore, Jasmine            14 CIY-MR               1:28.02    1:17.93        
                  34.27     1:17.93 (43.66)                                        
 27 Warnon, Sophia            14 WSSC-MR              1:26.24    1:18.22        
                  35.78     1:18.22 (42.44)                                        
 28 Pierce, Sara              14 IA-MR                1:18.09    1:18.77        
                  35.33     1:18.77 (43.44)                                        
 29 Stuart, Ansley            13 Aqua Gems-MR         1:22.09    1:18.93        
                  35.25     1:18.93 (43.68)                                        
 30 Vanderlinden, Mariel      14 Twisters-MR          1:12.61    1:19.55        
                  34.05     1:19.55 (45.50)                                        
 31 Geller, Amanda            13 CIY-MR               1:19.21    1:20.08        
                  35.77     1:20.08 (44.31)                                        
 32 Legros, Dominique         14 Pace-MR              1:22.51    1:20.92        
                  36.78     1:20.92 (44.14)                                        
 33 Gallagher, Molly          13 Pace-MR              1:21.43    1:20.94        
                  36.76     1:20.94 (44.18)                                        
 34 Winograd, Marcella        13 Aqua Gems-MR         1:23.13    1:21.08        
                  37.26     1:21.08 (43.82)                                        
 35 Engle, Clara              14 Pace-MR              1:18.24    1:21.77        
                  36.50     1:21.77 (45.27)                                        
 36 Coffin, Katie             14 Dolphins-MR          1:23.75    1:21.79        
                  36.15     1:21.79 (45.64)                                        
 37 Landaw, Laura             14 CIY-MR               1:23.04    1:27.21        
                  39.76     1:27.21 (47.45)                                        
 38 Seagren, Erika            14 MSC-MR               1:23.15    1:27.44        
                  39.57     1:27.44 (47.87)                                        
 39 Holmes, Kimberly          13 CIY-MR               1:31.92    1:29.44        
                  38.19     1:29.44 (51.25)                                        
 40 Olsen, Mary               13 Aqua Gems-MR         1:46.43    1:43.17        
                  47.96     1:43.17 (55.21)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:20.49  ZQ
        2:24.99  JO
        2:47.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hain, Karina              14 UNLGA-MR             2:15.01    2:16.03 ZQ     
                  30.24     1:04.28 (34.04)     1:44.29 (40.01)     2:16.03 (31.74)
  2 Haruki, Yuria             14 Twisters-MR          2:19.24    2:22.17 JO     
                  29.44     1:07.03 (37.59)     1:50.33 (43.30)     2:22.17 (31.84)
  3 Watson, Carly             13 MSC-MR               2:22.17    2:25.53 SILV   
                  31.08     1:08.32 (37.24)     1:53.86 (45.54)     2:25.53 (31.67)
  3 Mulligan, Kelly           13 CIY-MR               2:24.48    2:25.53 SILV   
                  31.11     1:10.00 (38.89)     1:52.65 (42.65)     2:25.53 (32.88)
  5 Pujals, Michaela          14 Bluefish-MR          2:23.42    2:25.71 SILV   
                  31.70     1:09.41 (37.71)     1:53.24 (43.83)     2:25.71 (32.47)
  6 Wade, Zoey                14 Bluefish-MR          2:23.56    2:26.09 SILV   
                  32.88     1:09.33 (36.45)     1:53.92 (44.59)     2:26.09 (32.17)
  7 Hoffman, Shekinah         14 MSC-MR               2:22.35    2:26.34 SILV   
                  31.56     1:11.31 (39.75)     1:54.30 (42.99)     2:26.34 (32.04)
  8 Michalak, Agata           14 Twisters-MR          2:18.03    2:26.40 SILV   
                  29.73     1:04.98 (35.25)     1:51.21 (46.23)     2:26.40 (35.19)
  9 Baker, Lauren             14 MWSC-MR              2:22.78    2:28.42 SILV   
                  32.47     1:11.15 (38.68)     1:55.00 (43.85)     2:28.42 (33.42)
 10 Harvey, Diana             13 Bluefish-MR          2:28.06    2:28.83 SILV   
                  30.90     1:09.12 (38.22)     1:54.98 (45.86)     2:28.83 (33.85)
 11 Granan, Samantha          14 MSC-MR               2:24.33    2:29.85 SILV   
                  32.46     1:11.01 (38.55)     1:54.75 (43.74)     2:29.85 (35.10)
 12 Boyko, Emily              13 MSC-MR               2:30.31    2:30.13 SILV   
                  33.06     1:12.83 (39.77)     1:56.37 (43.54)     2:30.13 (33.76)
 13 Bacigal, Corrine          13 VAC-MR               2:23.90    2:30.65 SILV   
                  33.06     1:11.31 (38.25)     1:55.31 (44.00)     2:30.65 (35.34)
 14 Danner, Sage              13 NDAC-MR              2:31.04    2:31.83 SILV   
                  34.03     1:13.63 (39.60)     1:57.62 (43.99)     2:31.83 (34.21)
 15 Ruf, Kelly                14 Devil Fish-MR        2:32.02    2:32.19 SILV   
                  31.71     1:11.33 (39.62)     1:57.40 (46.07)     2:32.19 (34.79)
 16 Gorgen, Natia             14 Devil Fish-MR        2:30.52    2:33.74 SILV   
                  33.49     1:13.89 (40.40)     1:58.60 (44.71)     2:33.74 (35.14)
 17 Perez-Rogers, Lisell      14 NDAC-MR              2:32.59    2:34.11 SILV   
                  32.25     1:13.38 (41.13)     1:57.47 (44.09)     2:34.11 (36.64)
 18 Anastasiou, Elle          13 Pace-MR              2:31.40    2:34.64 SILV   
                  32.13     1:12.10 (39.97)     2:00.61 (48.51)     2:34.64 (34.03)
 19 Levine, Kelly             14 MSC-MR               2:31.96    2:35.21 SILV   
                  33.86     1:13.36 (39.50)     1:59.79 (46.43)     2:35.21 (35.42)
 20 Vanderlinden, Mariel      14 Twisters-MR          2:26.82    2:36.49 SILV   
                  34.59     1:13.56 (38.97)     2:00.43 (46.87)     2:36.49 (36.06)
 21 Gallagher, Molly          13 Pace-MR              2:38.96    2:36.89 SILV   
                  35.13     1:15.25 (40.12)     2:01.80 (46.55)     2:36.89 (35.09)
 22 Armater, Madeline         14 Dolphins-MR          2:35.42    2:38.18 SILV   
                  33.83     1:14.41 (40.58)     2:00.89 (46.48)     2:38.18 (37.29)
 23 Pope, Lauren              13 Pace-MR              2:37.37    2:40.29 SILV   
                  34.96     1:15.79 (40.83)     2:01.80 (46.01)     2:40.29 (38.49)
 24 Pile, Emma                14 Pace-MR              2:39.45    2:41.38 SILV   
                  35.18     1:16.58 (41.40)     2:05.26 (48.68)     2:41.38 (36.12)
 25 Cross, Ingrid             14 Bluefish-MR          2:43.14    2:41.55 SILV   
                  35.64     1:14.94 (39.30)     2:06.45 (51.51)     2:41.55 (35.10)
 26 Fitzgerald, Kathleen      14 Aqua Gems-MR         2:36.88    2:43.99 SILV   
                  34.04     1:18.17 (44.13)     2:07.12 (48.95)     2:43.99 (36.87)
 27 Elkes, Sarah              13 Pace-MR              2:49.89    2:44.44 SILV   
                  36.29     1:16.71 (40.42)     2:06.81 (50.10)     2:44.44 (37.63)
 28 Moore, Jasmine            14 CIY-MR               3:26.28    2:46.71 SILV   
                  34.22     1:19.91 (45.69)     2:08.74 (48.83)     2:46.71 (37.97)
 29 Warnon, Sophia            14 WSSC-MR              2:45.65    2:46.81 SILV   
                  37.11     1:19.22 (42.11)     2:10.55 (51.33)     2:46.81 (36.26)
 30 Geller, Amanda            13 CIY-MR               3:15.89    2:48.06        
                  36.32     1:18.72 (42.40)     2:07.49 (48.77)     2:48.06 (40.57)
 31 Pierce, Sara              14 IA-MR                2:45.57    2:48.96        
                  36.05     1:17.29 (41.24)     2:13.55 (56.26)     2:48.96 (35.41)
 32 Farrell, Laura            14 NDAC-MR              2:38.49    2:50.67        
                  35.59     1:19.14 (43.55)     2:09.20 (50.06)     2:50.67 (41.47)
 33 Holmes, Kimberly          13 CIY-MR               2:52.92    2:54.09        
                  35.46     1:19.67 (44.21)     2:14.57 (54.90)     2:54.09 (39.52)
 34 Landaw, Laura             14 CIY-MR               2:56.31    2:54.55        
                  38.79     1:19.57 (40.78)     2:14.17 (54.60)     2:54.55 (40.38)
 35 Stuart, Ansley            13 Aqua Gems-MR         2:53.41    2:54.71        
                  37.17     1:21.80 (44.63)     2:12.46 (50.66)     2:54.71 (42.25)
 36 Seagren, Erika            14 MSC-MR               2:40.93    2:54.97        
                  39.49     1:22.24 (42.75)     2:15.28 (53.04)     2:54.97 (39.69)
 37 Olsen, Mary               13 Aqua Gems-MR         3:10.67    3:14.47        
                  44.60     1:30.62 (46.02)     2:29.16 (58.54)     3:14.47 (45.31)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        5:03.99  ZQ
        5:07.99  JO
        5:38.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hain, Karina              14 UNLGA-MR             4:52.01    4:48.51 ZQ     
                  30.88     1:05.87 (34.99)     1:41.60 (35.73)     2:16.74 (35.14)
        2:59.17 (42.43)     3:41.62 (42.45)     4:15.54 (33.92)     4:48.51 (32.97)
  2 Boyko, Emily              13 MSC-MR               5:13.94    5:03.34 ZQ     
                  32.36     1:09.18 (36.82)     1:49.18 (40.00)     2:28.76 (39.58)
        3:11.03 (42.27)     3:53.49 (42.46)     4:29.44 (35.95)     5:03.34 (33.90)
  3 Rutigliano, Imma          14 NDAC-MR              5:05.11    5:09.23 SILV   
                  32.07     1:09.82 (37.75)     1:49.90 (40.08)     2:30.24 (40.34)
        3:12.38 (42.14)     3:56.41 (44.03)     4:33.23 (36.82)     5:09.23 (36.00)
  4 Aiello, Jennifer          14 MSC-MR               5:00.10    5:15.94 SILV   
                  31.54     1:07.63 (36.09)     1:46.38 (38.75)     2:24.33 (37.95)
        3:12.16 (47.83)     4:01.37 (49.21)     4:38.46 (37.09)     5:15.94 (37.48)
  5 Fitzgerald, Kathleen      14 Aqua Gems-MR         5:33.48    5:43.60        
                  34.83     1:17.42 (42.59)     2:03.66 (46.24)     2:48.12 (44.46)
        3:38.45 (50.33)     4:28.40 (49.95)     5:06.79 (38.39)     5:43.60 (36.81)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:51.32    1:50.68        
     1) Hoffman, Shekinah 14            2) Granan, Samantha 14            
     3) Levine, Kelly 14                4) Watson, Carly 13               
                  27.26       55.65 (28.39)     1:23.67 (28.02)     1:50.68 (27.01)
  2 Huntington YMCA Bluefish-MR  'A'                  1:48.36    1:50.78        
     1) Pujals, Michaela 14             2) Cross, Ingrid 14               
     3) Harvey, Diana 13                4) Wade, Zoey 14                  
                  27.04       56.77 (29.73)     1:23.85 (27.08)     1:50.78 (26.93)
  3 Cross Island YMCA-MR  'A'                         1:57.11    2:03.88        
     1) Landaw, Laura 14                2) Moore, Jasmine 14              
     3) Geller, Amanda 13               4) Holmes, Kimberly 13            
                  31.63     1:00.94 (29.31)     1:32.20 (31.26)     2:03.88 (31.68)
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:04.43    2:02.76        
     1) Watson, Carly 13                2) Granan, Samantha 14            
     3) Hoffman, Shekinah 14            4) Levine, Kelly 14               
                  32.04     1:06.02 (33.98)     1:34.39 (28.37)     2:02.76 (28.37)
  2 Huntington YMCA Bluefish-MR  'A'                  2:05.61    2:08.06        
     1) Wade, Zoey 14                   2) Pujals, Michaela 14            
     3) Harvey, Diana 13                4) Cross, Ingrid 14               
                  31.13     1:07.29 (36.16)     1:38.35 (31.06)     2:08.06 (29.71)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:07.11    2:09.68        
     1) Danner, Sage 13                 2) Rutigliano, Imma 14            
     3) Perez-Rogers, Lisell 14         4) Farrell, Laura 14              
                  34.51     1:08.95 (34.44)     1:39.06 (30.11)     2:09.68 (30.62)
  4 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     2:05.51    2:09.76        
     1) Pope, Lauren 13                 2) Gallagher, Molly 13            
     3) Anastasiou, Elle 13             4) Augustinos, Laura 13           
                  32.81     1:11.89 (39.08)     1:41.75 (29.86)     2:09.76 (28.01)
  5 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:08.40    2:18.45        
     1) Stuart, Ansley 13               2) Winograd, Marcella 13          
     3) Fitzgerald, Kathleen 14         4) Parak, Brittany 14             
                  38.58     1:17.37 (38.79)     1:49.80 (32.43)     2:18.45 (28.65)
 -- Cross Island YMCA-MR  'A'                         2:14.13         DQ        
     1) Landaw, Laura 14                2) Geller, Amanda 13              
     3) Holmes, Kimberly 13             4) Moore, Jasmine 14              
                  35.55     1:15.05 (39.50)     1:50.16 (35.11)          DQ (27.79)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.19  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larson, Kim               16 IA-MR                  24.05      24.85 METS   
  2 Petty, Lanae              17 VAC-MR                 24.24      25.63 METS   
  3 Geller, Carolyn           17 CIY-MR                 24.83      26.05 METS   
  4 Weaver, Joan              16 IA-MR                  24.71      26.11 METS   
  5 Shaw, Lauren              17 Aqua Gems-MR           26.52      26.34        
  6 Fritsch, Kristina         16 NYCC-MR                25.60      26.50        
  7 Baczek, Olivia            16 MSC-MR                 26.10      26.75        
  8 Ehret, Jane               15 Aqua Gems-MR           26.30      26.78        
  9 Casado, Laurie            17 CIY-MR                 25.55      26.82        
 10 Andrews, Jinan            11 Aqua Gems-MR           26.63      26.92        
 11 Martinez, Bianca          17 NYCC-MR                26.49      27.06        
 12 Grunewald, Cailin         17 VAC-MR                 25.72      27.12        
 13 Klein, Morganne           15 VAC-MR                 27.10      27.15        
 14 Fletcher, Diana           16 Pace-MR                26.73      27.23        
 15 Shepherd, Christine       17 VAC-MR                 26.18      27.29        
 16 Kolosky, Sarah            16 Dolphins-MR            26.19      27.32        
 17 Michalak, Zuzanna         16 Twisters-MR            27.77      27.54        
 18 Diepold, Taylor           16 MWSC-MR                26.77      27.56        
 18 Winkler, Caitlin          17 NYCC-MR                27.45      27.56        
 20 Moore, Erica              15 Aqua Gems-MR           26.91      27.57        
 21 Skeivys, Maria            15 NYCC-MR                26.98      27.62        
 22 Braca, Gianna             16 Pace-MR                26.46      27.63        
 23 Mulligan, Nicole          17 CIY-MR                 26.76      27.78        
 24 Ponzo, Victoria           16 Twisters-MR            27.57      27.80        
 25 Hahn, Abby                15 NYCC-MR                27.65      27.86        
 26 Frick, Louisa             15 NDAC-MR                27.64      27.87        
 26 Wang, Diana               17 MSC-MR                 26.40      27.87        
 28 Olsen, Emily              15 Aqua Gems-MR           27.61      27.90        
 29 Powell, Tori              15 Pace-MR                27.89      28.02        
 30 Jacobs, Deanna            15 PBAC-MR                27.02      28.13        
 31 Fitzgerald, Shannan       20 Aqua Gems-MR           26.99      28.17        
 32 Munz, Brenna              15 MSC-MR                 26.61      28.18        
 33 Parodi, Ellen             15 Aqua Gems-MR           28.15      28.19        
 34 Merino, Jessica           15 CIY-MR                 27.29      28.20        
 35 Thorp, Kaitlin            16 VAC-MR                 27.38      28.26        
 36 LeGuyader, Sydney         17 IA-MR                  27.26      28.27        
 37 Latino, Bridget           18 MSC-MR                 26.28      28.31        
 38 Cunningham, Ainslee       16 NDAC-MR                27.78      28.75        
 39 Pampillonio, Jennifer     17 Pace-MR                27.10      29.00        
 40 Mechanic, Alexa           15 Pace-MR                29.39      29.10        
 41 Miller, Elizabeth         17 MSC-MR                 28.20      29.18        
 42 McCalla, Dana             16 CIY-MR                 28.78      29.43        
 43 Stanmyer, Hilary          17 VAC-MR                 28.88      29.44        
 44 Ryan, Sarah               16 Dolphins-MR            29.48      29.78        
 45 John, Jordon              15 Pace-MR                28.81      29.98        
 46 Laitman, Caroline         16 Pace-MR                29.07      30.10        
 47 Geller, Rebecca           15 CIY-MR                 30.23      30.93        
 48 Georgescu, Mary           16 Twisters-MR            30.24      31.02        
 49 Elizee, Juleen            16 CIY-MR                 27.77      31.13        
 50 Knapp, Erin               17 Pace-MR                29.82      31.16        
 51 Harrison, Laura           16 CIY-MR                 31.40      31.99        
 52 Augustinos, Anna          15 Pace-MR                31.10      32.14        
 53 Pierce, Megan             16 IA-MR                  30.87      32.84        
 54 Papigiotis, Alexia        15 CIY-MR                 32.57      32.93        
 55 Contreras, Stephanie      15 Pace-MR                31.29      33.45        
 56 Ruggiero, Cheryl          17 NDAC-MR                31.30      33.89        
 57 Sokan, Gabby              11 NYCC-MR                37.19      38.26        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          56.69  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larson, Kim               16 IA-MR                  51.61      53.52 METS   
                  26.02       53.52 (27.50)                                        
  2 Ryan, Brienne             16 VAC-MR                 51.63      54.85 METS   
                  26.16       54.85 (28.69)                                        
  3 Geller, Carolyn           17 CIY-MR                 53.91      55.94 METS   
                  26.97       55.94 (28.97)                                        
  4 Weaver, Joan              16 IA-MR                  53.88      56.18 METS   
                  26.96       56.18 (29.22)                                        
  5 Petty, Lanae              17 VAC-MR                 53.58      56.51 METS   
                  26.59       56.51 (29.92)                                        
  6 Shaw, Lauren              17 Aqua Gems-MR           57.09      57.57        
                  27.39       57.57 (30.18)                                        
  7 Braca, Gianna             16 Pace-MR                56.91      57.58        
                  28.16       57.58 (29.42)                                        
  8 Baczek, Olivia            16 MSC-MR                 55.90      57.70        
                  27.99       57.70 (29.71)                                        
  9 O'Keefe, Brenna           16 MSC-MR                 56.42      57.79        
                  28.42       57.79 (29.37)                                        
 10 Ehret, Jane               15 Aqua Gems-MR           56.30      57.85        
                  28.21       57.85 (29.64)                                        
 11 Shepherd, Christine       17 VAC-MR                 54.90      57.86        
                  27.99       57.86 (29.87)                                        
 12 Casado, Laurie            17 CIY-MR                 56.09      58.00        
                  28.33       58.00 (29.67)                                        
 13 Klein, Morganne           15 VAC-MR                 56.80      58.10        
                  28.46       58.10 (29.64)                                        
 14 Fletcher, Diana           16 Pace-MR                57.80      58.42        
                  27.87       58.42 (30.55)                                        
 15 Latino, Bridget           18 MSC-MR                 58.49      58.69        
                  28.52       58.69 (30.17)                                        
 16 Ponzo, Victoria           16 Twisters-MR            58.68      58.85        
                  28.51       58.85 (30.34)                                        
 17 Rosenkranz, Renee         17 Devil Fish-MR          57.57      58.92        
                  27.80       58.92 (31.12)                                        
 18 Andrews, Jinan            11 Aqua Gems-MR           58.26      59.02        
                  28.49       59.02 (30.53)                                        
 19 Michalak, Zuzanna         16 Twisters-MR            59.41      59.18        
                  28.57       59.18 (30.61)                                        
 20 Munz, Brenna              15 MSC-MR                 56.81      59.57        
                  28.85       59.57 (30.72)                                        
 21 Parodi, Ellen             15 Aqua Gems-MR           59.12      59.66        
                  29.09       59.66 (30.57)                                        
 22 Grunewald, Cailin         17 VAC-MR                 56.97      59.80        
                  28.82       59.80 (30.98)                                        
 23 Wadolowska, Julia         16 Twisters-MR          1:00.02      59.88        
                  29.05       59.88 (30.83)                                        
 24 Wang, Diana               17 MSC-MR                 57.11      59.98        
                  29.04       59.98 (30.94)                                        
 25 Mulligan, Nicole          17 CIY-MR                 58.89      59.99        
                  28.62       59.99 (31.37)                                        
 26 Diepold, Taylor           16 MWSC-MR                58.59    1:00.09        
                  28.57     1:00.09 (31.52)                                        
 27 Miller, Elizabeth         17 MSC-MR                 59.60    1:00.50        
                  29.37     1:00.50 (31.13)                                        
 28 Kolosky, Sarah            16 Dolphins-MR            57.54    1:00.61        
                  28.92     1:00.61 (31.69)                                        
 29 Olsen, Emily              15 Aqua Gems-MR         1:00.35    1:00.79        
                  29.09     1:00.79 (31.70)                                        
 30 Moore, Erica              15 Aqua Gems-MR           58.14    1:00.82        
                  28.44     1:00.82 (32.38)                                        
 30 Jakubek, Anna             16 MWSC-MR                57.56    1:00.82        
                  28.94     1:00.82 (31.88)                                        
 32 Thorp, Kaitlin            16 VAC-MR                 59.63    1:00.91        
                  29.24     1:00.91 (31.67)                                        
 33 Powell, Tori              15 Pace-MR              1:00.46    1:00.98        
                  29.55     1:00.98 (31.43)                                        
 34 Peruffo, Heather          16 Dolphins-MR          1:00.30    1:01.87        
                  29.79     1:01.87 (32.08)                                        
 35 Schuyler, Stephanie       17 VAC-MR                 59.65    1:02.36        
                  29.94     1:02.36 (32.42)                                        
 36 Sternberg, Corrin         17 Devil Fish-MR          58.42    1:02.60        
                  29.57     1:02.60 (33.03)                                        
 37 Elizee, Juleen            16 CIY-MR               1:00.49    1:03.17        
                  30.09     1:03.17 (33.08)                                        
 38 Conklin, Ciara            15 VAC-MR               1:02.79    1:04.58        
                  30.84     1:04.58 (33.74)                                        
 39 Spacone, Samantha         16 Devil Fish-MR        1:07.85    1:04.85        
                  29.47     1:04.85 (35.38)                                        
 40 Laitman, Caroline         16 Pace-MR              1:02.48    1:05.06        
                  30.85     1:05.06 (34.21)                                        
 41 Knapp, Erin               17 Pace-MR              1:05.03    1:06.33        
                  31.61     1:06.33 (34.72)                                        
 42 Conklin, Caitlin          17 VAC-MR               1:04.22    1:06.96        
                  32.33     1:06.96 (34.63)                                        
 43 Georgescu, Mary           16 Twisters-MR          1:07.04    1:07.51        
                  31.35     1:07.51 (36.16)                                        
 44 Geller, Rebecca           15 CIY-MR               1:08.64    1:07.90        
                  32.88     1:07.90 (35.02)                                        
 45 Pierce, Megan             16 IA-MR                1:08.90    1:10.34        
                  33.51     1:10.34 (36.83)                                        
 46 Contreras, Stephanie      15 Pace-MR              1:09.64    1:14.78        
                  33.75     1:14.78 (41.03)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:01.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ehret, Jane               15 Aqua Gems-MR         2:00.91    2:00.83 METS   
                  28.27       58.60 (30.33)     1:29.58 (30.98)     2:00.83 (31.25)
  2 O'Keefe, Brenna           16 MSC-MR               2:03.01    2:02.11        
                  29.20       59.84 (30.64)     1:31.19 (31.35)     2:02.11 (30.92)
  3 Shepherd, Christine       17 VAC-MR               2:00.52    2:02.76        
                  28.49       59.73 (31.24)     1:31.51 (31.78)     2:02.76 (31.25)
  4 Petty, Lanae              17 VAC-MR               2:00.35    2:04.99        
                  28.17       59.66 (31.49)     1:32.74 (33.08)     2:04.99 (32.25)
  5 Latino, Bridget           18 MSC-MR               2:07.59    2:05.37        
                  29.41     1:01.62 (32.21)     1:33.97 (32.35)     2:05.37 (31.40)
  6 Klein, Morganne           15 VAC-MR               2:03.01    2:05.56        
                  28.78     1:00.54 (31.76)     1:32.99 (32.45)     2:05.56 (32.57)
  7 Braca, Gianna             16 Pace-MR              2:04.90    2:06.16        
                  29.73     1:02.34 (32.61)     1:35.15 (32.81)     2:06.16 (31.01)
  8 Miller, Elizabeth         17 MSC-MR               2:04.08    2:08.02        
                  29.93     1:01.75 (31.82)     1:34.77 (33.02)     2:08.02 (33.25)
  9 Mulligan, Nicole          17 CIY-MR               2:06.81    2:08.76        
                  29.95     1:02.16 (32.21)     1:35.23 (33.07)     2:08.76 (33.53)
 10 Munz, Brenna              15 MSC-MR               2:01.19    2:11.26        
                  29.36     1:01.92 (32.56)     1:36.51 (34.59)     2:11.26 (34.75)
 11 Rosenkranz, Renee         17 Devil Fish-MR        2:08.61    2:12.00        
                  29.56     1:02.93 (33.37)     1:37.47 (34.54)     2:12.00 (34.53)
 12 Powell, Tori              15 Pace-MR              2:12.79    2:12.71        
                  29.67     1:03.35 (33.68)     1:38.15 (34.80)     2:12.71 (34.56)
 13 Wang, Diana               17 MSC-MR               2:08.50    2:15.37        
                  31.04     1:05.45 (34.41)     1:40.33 (34.88)     2:15.37 (35.04)
 14 Cunningham, Ainslee       16 NDAC-MR              2:16.11    2:16.58        
                  30.59     1:04.75 (34.16)     1:40.78 (36.03)     2:16.58 (35.80)
 15 Russell, Colleen          15 VAC-MR               2:16.00    2:18.20        
                  31.91     1:07.09 (35.18)     1:42.87 (35.78)     2:18.20 (35.33)
 16 McCalla, Dana             16 CIY-MR               2:30.02    2:23.63        
                  31.10     1:06.52 (35.42)     1:44.79 (38.27)     2:23.63 (38.84)
 17 Pierce, Megan             16 IA-MR                2:26.39    2:27.17        
                  33.10     1:10.93 (37.83)     1:49.85 (38.92)     2:27.17 (37.32)
 18 Laitman, Caroline         16 Pace-MR              2:16.64    2:30.20        
                  33.74     1:11.50 (37.76)     1:51.03 (39.53)     2:30.20 (39.17)
 19 Georgescu, Mary           16 Twisters-MR          2:26.28    2:31.63        
                  31.33     1:08.40 (37.07)     1:49.26 (40.86)     2:31.63 (42.37)
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:19.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ehret, Jane               15 Aqua Gems-MR         5:22.07    5:17.91 METS   
                  28.92     1:00.19 (31.27)     1:32.68 (32.49)     2:05.24 (32.56)
        2:37.77 (32.53)     3:10.15 (32.38)     3:42.88 (32.73)     4:15.71 (32.83)
        4:47.94 (32.23)     5:17.91 (29.97)                                        
  2 O'Keefe, Brenna           16 MSC-MR               5:16.65    5:18.65 METS   
                  29.60     1:00.79 (31.19)     1:32.87 (32.08)     2:05.05 (32.18)
        2:37.55 (32.50)     3:09.82 (32.27)     3:42.40 (32.58)     4:15.08 (32.68)
        4:47.73 (32.65)     5:18.65 (30.92)                                        
  3 Ponzo, Victoria           16 Twisters-MR          5:19.97    5:18.99 METS   
                  29.77     1:01.63 (31.86)     1:33.71 (32.08)     2:05.95 (32.24)
        2:38.07 (32.12)     3:10.15 (32.08)     3:42.65 (32.50)     4:15.21 (32.56)
        4:47.65 (32.44)     5:18.99 (31.34)                                        
  4 Shepherd, Christine       17 VAC-MR               5:21.42    5:23.45        
                  29.47     1:01.64 (32.17)     1:34.11 (32.47)     2:07.05 (32.94)
        2:40.27 (33.22)     3:13.37 (33.10)     3:46.13 (32.76)     4:19.00 (32.87)
        4:51.48 (32.48)     5:23.45 (31.97)                                        
  5 Latino, Bridget           18 MSC-MR               5:33.42    5:39.93        
                  31.40     1:04.85 (33.45)     1:39.24 (34.39)     2:13.35 (34.11)
        2:47.93 (34.58)     3:22.38 (34.45)     3:56.59 (34.21)     4:31.40 (34.81)
        5:06.13 (34.73)     5:39.93 (33.80)                                        
  6 Miller, Elizabeth         17 MSC-MR               5:35.42    5:42.66        
                  31.08     1:04.41 (33.33)     1:38.68 (34.27)     2:13.34 (34.66)
        2:48.04 (34.70)     3:22.97 (34.93)     3:57.85 (34.88)     4:32.97 (35.12)
        5:07.91 (34.94)     5:42.66 (34.75)                                        
  7 Munz, Brenna              15 MSC-MR               5:20.19    5:43.34        
                  30.14     1:03.15 (33.01)     1:38.18 (35.03)     2:13.09 (34.91)
        2:48.64 (35.55)     3:24.06 (35.42)     3:59.33 (35.27)     4:34.80 (35.47)
        5:08.80 (34.00)     5:43.34 (34.54)                                        
  8 Braca, Gianna             16 Pace-MR              5:46.44    5:45.52        
                  31.54     1:05.43 (33.89)     1:40.79 (35.36)     2:16.40 (35.61)
        2:52.27 (35.87)     3:27.98 (35.71)     4:03.80 (35.82)     4:38.65 (34.85)
        5:12.87 (34.22)     5:45.52 (32.65)                                        
  9 Peruffo, Heather          16 Dolphins-MR          5:59.45    5:51.26        
                  30.49     1:04.13 (33.64)     1:38.84 (34.71)     2:13.98 (35.14)
        2:49.77 (35.79)     3:26.08 (36.31)     4:02.99 (36.91)     4:39.30 (36.31)
        5:15.81 (36.51)     5:51.26 (35.45)                                        
 10 Rosenkranz, Renee         17 Devil Fish-MR        6:03.23    5:58.06        
                  30.64     1:05.01 (34.37)     1:42.63 (37.62)     2:19.11 (36.48)
        2:57.08 (37.97)     3:33.68 (36.60)     4:10.40 (36.72)     4:47.00 (36.60)
        5:23.98 (36.98)     5:58.06 (34.08)                                        
 11 Bergin, Kate              10 MSC-MR               6:00.02    5:58.77        
                  32.27     1:08.37 (36.10)     1:45.51 (37.14)     2:21.94 (36.43)
        2:58.47 (36.53)     3:34.24 (35.77)     4:11.31 (37.07)     4:48.44 (37.13)
        5:24.93 (36.49)     5:58.77 (33.84)                                        
 12 Russell, Colleen          15 VAC-MR               6:04.31    6:04.83        
                  33.41     1:08.62 (35.21)     1:45.65 (37.03)     2:22.68 (37.03)
        3:00.30 (37.62)     3:37.31 (37.01)     4:14.47 (37.16)     4:52.22 (37.75)
        5:28.68 (36.46)     6:04.83 (36.15)                                        
 13 Wang, Diana               17 MSC-MR               6:03.15    6:05.30        
                  32.37     1:08.82 (36.45)     1:46.20 (37.38)     2:23.51 (37.31)
        3:00.01 (36.50)     3:37.02 (37.01)     4:14.38 (37.36)     4:52.59 (38.21)
        5:30.03 (37.44)     6:05.30 (35.27)                                        
 14 Powell, Tori              15 Pace-MR              5:58.26    6:08.16        
                  31.73     1:07.23 (35.50)     1:44.77 (37.54)     2:22.95 (38.18)
        3:00.68 (37.73)     3:38.47 (37.79)     4:16.49 (38.02)     4:53.60 (37.11)
        5:32.09 (38.49)     6:08.16 (36.07)                                        
 15 Bhanji, Ameera            11 MSC-MR               6:29.47    6:19.35        
                  33.44     1:09.45 (36.01)     1:48.03 (38.58)     2:26.40 (38.37)
        3:05.46 (39.06)     3:44.81 (39.35)     4:24.99 (40.18)     5:03.18 (38.19)
        5:41.94 (38.76)     6:19.35 (37.41)                                        
 16 Blackman, Lindsey         12 VAC-MR               6:26.66    6:28.00        
                  34.31     1:12.45 (38.14)     1:52.25 (39.80)     2:32.04 (39.79)
        3:12.23 (40.19)     3:51.31 (39.08)     4:31.71 (40.40)     5:11.95 (40.24)
        5:50.77 (38.82)     6:28.00 (37.23)                                        
 17 Stortini, Talia           12 NDAC-MR              6:23.11    6:30.76        
                  33.33     1:11.07 (37.74)     1:50.94 (39.87)     2:31.15 (40.21)
        3:09.72 (38.57)     3:50.69 (40.97)     4:32.17 (41.48)     5:12.75 (40.58)
        5:53.03 (40.28)     6:30.76 (37.73)                                        
 18 McCalla, Dana             16 CIY-MR               6:45.00    6:45.69        
                  34.25     1:12.10 (37.85)     1:52.26 (40.16)     2:33.01 (40.75)
        3:14.39 (41.38)     3:56.55 (42.16)     4:39.07 (42.52)     5:22.08 (43.01)
        6:04.79 (42.71)     6:45.69 (40.90)                                        
 19 Georgescu, Mary           16 Twisters-MR          6:41.95    6:48.79        
                  32.84     1:11.65 (38.81)     1:52.46 (40.81)     2:34.54 (42.08)
        3:17.25 (42.71)     4:00.04 (42.79)     4:43.17 (43.13)     5:24.92 (41.75)
        6:08.55 (43.63)     6:48.79 (40.24)                                        
 20 Alderson, Krisztina       11 MSC-MR               8:45.50    7:34.70        
                  39.21     1:24.46 (45.25)     2:11.56 (47.10)     2:58.75 (47.19)
        3:45.72 (46.97)     4:32.35 (46.63)     5:19.09 (46.74)     6:06.43 (47.34)
        6:51.93 (45.50)     7:34.70 (42.77)                                        
 
Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
       11:09.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larkin, Colleen           14 VAC-MR              10:38.18   10:40.86 METS   
                  29.49     1:01.17 (31.68)     1:33.31 (32.14)     2:05.52 (32.21)
        2:37.64 (32.12)     3:10.00 (32.36)     3:41.83 (31.83)     4:13.66 (31.83)
        4:44.79 (31.13)     5:17.35 (32.56)     5:49.80 (32.45)     6:22.18 (32.38)
        6:54.95 (32.77)     7:27.37 (32.42)     7:59.82 (32.45)     8:32.12 (32.30)
        9:04.52 (32.40)     9:37.03 (32.51)    10:09.39 (32.36)    10:40.86 (31.47)
  2 Winkler, Caitlin          17 NYCC-MR             10:36.14   10:44.50 METS   
                  29.44     1:01.17 (31.73)     1:33.60 (32.43)     2:06.01 (32.41)
        2:38.42 (32.41)     3:10.46 (32.04)     3:42.47 (32.01)     4:14.73 (32.26)
        4:47.04 (32.31)     5:19.55 (32.51)     5:51.50 (31.95)     6:23.65 (32.15)
        6:56.36 (32.71)     7:28.94 (32.58)     8:01.73 (32.79)     8:34.19 (32.46)
        9:06.83 (32.64)     9:39.67 (32.84)    10:12.63 (32.96)    10:44.50 (31.87)
  3 Friese, Brittany          12 NBS-MR              10:59.50   10:49.09 METS   
                  30.66     1:03.06 (32.40)     1:36.58 (33.52)     2:09.50 (32.92)
        2:42.84 (33.34)     3:15.70 (32.86)     3:48.97 (33.27)     4:21.25 (32.28)
        4:53.79 (32.54)     5:26.29 (32.50)     5:58.18 (31.89)     6:30.32 (32.14)
        7:02.42 (32.10)     7:33.68 (31.26)     8:06.06 (32.38)     8:38.88 (32.82)
        9:11.87 (32.99)     9:44.35 (32.48)    10:17.72 (33.37)    10:49.09 (31.37)
  4 Ponzo, Victoria           16 Twisters-MR         10:45.01   10:53.77 METS   
                  29.67     1:01.60 (31.93)     1:33.84 (32.24)     2:06.27 (32.43)
        2:38.82 (32.55)     3:11.30 (32.48)     3:43.71 (32.41)     4:16.15 (32.44)
        4:48.83 (32.68)     5:21.66 (32.83)     5:54.47 (32.81)     6:27.42 (32.95)
        7:00.39 (32.97)     7:33.61 (33.22)     8:06.85 (33.24)     8:40.32 (33.47)
        9:13.75 (33.43)     9:47.60 (33.85)    10:21.08 (33.48)    10:53.77 (32.69)
  5 O'Keefe, Brenna           16 MSC-MR              11:09.28   10:59.04 METS   
                  30.66     1:03.55 (32.89)     1:36.96 (33.41)     2:10.55 (33.59)
        2:43.82 (33.27)     3:17.34 (33.52)     3:50.60 (33.26)     4:23.94 (33.34)
        4:57.13 (33.19)     5:30.22 (33.09)     6:02.73 (32.51)     6:35.78 (33.05)
        7:08.42 (32.64)     7:41.33 (32.91)     8:14.70 (33.37)     8:47.72 (33.02)
        9:20.68 (32.96)     9:53.75 (33.07)    10:26.87 (33.12)    10:59.04 (32.17)
  6 Parodi, Ellen             15 Aqua Gems-MR        10:58.74   11:03.06 METS   
                  30.03     1:02.42 (32.39)     1:35.57 (33.15)     2:08.86 (33.29)
        2:42.07 (33.21)     3:15.09 (33.02)     3:48.32 (33.23)     4:21.57 (33.25)
        4:54.77 (33.20)     5:28.51 (33.74)     6:02.05 (33.54)     6:35.14 (33.09)
        7:08.96 (33.82)     7:42.58 (33.62)     8:16.28 (33.70)     8:49.94 (33.66)
        9:23.61 (33.67)     9:57.30 (33.69)    10:30.92 (33.62)    11:03.06 (32.14)
  7 Martinez, Bianca          17 NYCC-MR             11:36.70   11:07.59 METS   
                  30.04     1:02.07 (32.03)     1:34.94 (32.87)     2:08.26 (33.32)
        2:41.32 (33.06)     3:14.80 (33.48)     3:48.63 (33.83)     4:22.72 (34.09)
        4:56.65 (33.93)     5:30.65 (34.00)     6:04.59 (33.94)     6:38.79 (34.20)
        7:12.85 (34.06)     7:47.16 (34.31)     8:21.17 (34.01)     8:55.10 (33.93)
        9:29.18 (34.08)    10:02.86 (33.68)    10:36.13 (33.27)    11:07.59 (31.46)
  8 Hahn, Abby                15 NYCC-MR             11:30.00   11:22.61        
                  31.12     1:05.55 (34.43)     1:40.26 (34.71)     2:14.77 (34.51)
        2:49.09 (34.32)     3:23.26 (34.17)     3:57.52 (34.26)     4:31.51 (33.99)
        5:06.40 (34.89)     5:40.87 (34.47)     6:15.28 (34.41)     6:49.70 (34.42)
        7:24.44 (34.74)     7:58.21 (33.77)     8:32.34 (34.13)     9:06.65 (34.31)
        9:41.23 (34.58)    10:15.96 (34.73)    10:49.51 (33.55)    11:22.61 (33.10)
  9 McNett, Kelsie            17 NBS-MR              11:18.41   11:24.35        
                  31.22     1:04.95 (33.73)     1:39.67 (34.72)     2:14.45 (34.78)
        2:49.05 (34.60)     3:23.07 (34.02)     3:57.26 (34.19)     4:31.51 (34.25)
        5:06.11 (34.60)     5:41.00 (34.89)     6:15.41 (34.41)     6:49.91 (34.50)
        7:24.36 (34.45)     7:59.08 (34.72)     8:33.90 (34.82)     9:08.02 (34.12)
        9:42.29 (34.27)    10:17.19 (34.90)    10:51.38 (34.19)    11:24.35 (32.97)
 10 Fritsch, Kristina         16 NYCC-MR             11:00.25   11:25.41        
                  30.44     1:03.52 (33.08)     1:37.06 (33.54)     2:10.92 (33.86)
        2:44.96 (34.04)     3:19.22 (34.26)     3:53.79 (34.57)     4:28.35 (34.56)
        5:03.34 (34.99)     5:38.39 (35.05)     6:13.00 (34.61)     6:47.85 (34.85)
        7:22.89 (35.04)     7:57.86 (34.97)     8:32.94 (35.08)     9:07.63 (34.69)
        9:42.60 (34.97)    10:17.50 (34.90)    10:51.99 (34.49)    11:25.41 (33.42)
 11 York, Amanda              14 NBS-MR              11:25.50   11:33.14        
                  32.05     1:05.85 (33.80)     1:40.34 (34.49)     2:15.19 (34.85)
        2:49.72 (34.53)     3:24.17 (34.45)     3:58.65 (34.48)     4:33.61 (34.96)
        5:08.28 (34.67)     5:42.94 (34.66)     6:17.24 (34.30)     6:52.21 (34.97)
        7:26.87 (34.66)     8:01.78 (34.91)     8:36.42 (34.64)     9:11.42 (35.00)
        9:47.26 (35.84)    10:22.50 (35.24)    10:57.88 (35.38)    11:33.14 (35.26)
 12 Berg, Shea                16 NBS-MR              11:31.50   11:40.09        
                  32.03     1:06.90 (34.87)     1:42.37 (35.47)     2:18.06 (35.69)
        2:53.65 (35.59)     3:29.24 (35.59)     4:04.64 (35.40)     4:40.09 (35.45)
        5:15.17 (35.08)     5:50.32 (35.15)     6:25.52 (35.20)     7:00.93 (35.41)
        7:35.90 (34.97)     8:11.37 (35.47)     8:46.72 (35.35)     9:21.80 (35.08)
        9:56.59 (34.79)    10:31.39 (34.80)    11:05.82 (34.43)    11:40.09 (34.27)
 13 Hocson, Hillary           16 NBS-MR              11:32.50   11:47.09        
                  31.66     1:06.87 (35.21)     1:43.08 (36.21)     2:19.46 (36.38)
        2:55.84 (36.38)     3:31.81 (35.97)     4:07.61 (35.80)     4:44.37 (36.76)
        5:20.52 (36.15)     5:56.33 (35.81)     6:31.50 (35.17)     7:07.16 (35.66)
        7:42.47 (35.31)     8:17.82 (35.35)     8:53.16 (35.34)     9:27.77 (34.61)
       10:02.73 (34.96)    10:37.18 (34.45)    11:12.47 (35.29)    11:47.09 (34.62)
 14 Munz, Brenna              15 MSC-MR              11:20.92   11:49.93        
                  30.83     1:04.61 (33.78)     1:39.09 (34.48)     2:13.71 (34.62)
        2:48.61 (34.90)     3:23.01 (34.40)     3:58.06 (35.05)     4:33.46 (35.40)
        5:09.04 (35.58)     5:44.80 (35.76)     6:20.40 (35.60)     6:55.78 (35.38)
        7:31.77 (35.99)     8:08.08 (36.31)     8:44.47 (36.39)     9:21.63 (37.16)
        9:59.03 (37.40)    10:35.88 (36.85)    11:12.92 (37.04)    11:49.93 (37.01)
 15 Marshall, Carly           16 NBS-MR              11:36.50   11:54.85        
                  32.31     1:07.94 (35.63)     1:44.43 (36.49)     2:21.33 (36.90)
        2:58.08 (36.75)     3:34.38 (36.30)     4:11.15 (36.77)     4:48.07 (36.92)
        5:24.43 (36.36)     6:01.08 (36.65)     6:36.62 (35.54)     7:12.77 (36.15)
        7:48.03 (35.26)     8:23.83 (35.80)     8:59.02 (35.19)     9:34.41 (35.39)
       10:09.72 (35.31)    10:45.35 (35.63)    11:20.75 (35.40)    11:54.85 (34.10)
 16 Hutzelmann, Amanda        12 Aqua Gems-MR        12:22.93   12:04.21        
                  31.74     1:07.26 (35.52)     1:43.85 (36.59)     2:20.51 (36.66)
        2:57.24 (36.73)     3:34.19 (36.95)     4:10.85 (36.66)     4:47.48 (36.63)
        5:24.46 (36.98)     6:00.45 (35.99)     6:37.08 (36.63)     7:14.17 (37.09)
        7:50.90 (36.73)     8:27.19 (36.29)     9:03.58 (36.39)     9:40.24 (36.66)
       10:16.71 (36.47)    10:53.15 (36.44)    11:29.51 (36.36)    12:04.21 (34.70)
 17 Aiello, Jennifer          14 MSC-MR              12:27.32   12:11.05        
                  32.35     1:07.75 (35.40)     1:44.69 (36.94)     2:21.72 (37.03)
        2:58.87 (37.15)     3:36.67 (37.80)     4:13.94 (37.27)     4:51.13 (37.19)
        5:28.64 (37.51)     6:05.35 (36.71)     6:42.39 (37.04)     7:19.45 (37.06)
        7:55.60 (36.15)     8:32.33 (36.73)     9:09.24 (36.91)     9:46.17 (36.93)
       10:22.87 (36.70)    10:59.54 (36.67)    11:36.39 (36.85)    12:11.05 (34.66)
 18 Indyk, Jessica            16 Big Blue-MR         12:47.87   12:16.83        
                  31.27     1:05.78 (34.51)     1:41.44 (35.66)     2:18.10 (36.66)
        2:55.00 (36.90)     3:32.08 (37.08)     4:09.29 (37.21)     4:46.47 (37.18)
        5:23.83 (37.36)     6:01.48 (37.65)     6:38.98 (37.50)     7:16.91 (37.93)
        7:54.63 (37.72)     8:32.72 (38.09)     9:11.00 (38.28)     9:49.07 (38.07)
       10:26.43 (37.36)                            11:41.34 ( )    12:16.83 (35.49)
 19 Winkler, Erika            13 NYCC-MR             12:30.00   12:31.48        
                  33.71     1:11.68 (37.97)     1:50.54 (38.86)     2:28.56 (38.02)
        3:06.74 (38.18)     3:43.99 (37.25)     4:21.75 (37.76)     4:59.79 (38.04)
        5:37.85 (38.06)     6:16.01 (38.16)     6:54.07 (38.06)     7:32.69 (38.62)
        8:11.07 (38.38)     8:48.73 (37.66)     9:26.31 (37.58)    10:04.11 (37.80)
       10:41.47 (37.36)    11:18.52 (37.05)    11:55.40 (36.88)    12:31.48 (36.08)
 20 Cunningham, Ainslee       16 NDAC-MR             13:01.11   12:38.33        
                  33.14     1:10.14 (37.00)     1:48.39 (38.25)     2:26.71 (38.32)
        3:04.94 (38.23)     3:43.05 (38.11)     4:21.72 (38.67)     5:00.43 (38.71)
        5:39.42 (38.99)     6:18.05 (38.63)     6:56.27 (38.22)     7:34.53 (38.26)
        8:12.93 (38.40)     8:51.07 (38.14)     9:29.09 (38.02)    10:07.39 (38.30)
       10:45.98 (38.59)    11:24.47 (38.49)    12:02.96 (38.49)    12:38.33 (35.37)
 21 Martinez, Adrianna        13 NYCC-MR             12:30.00   12:55.58        
                  33.55     1:11.59 (38.04)     1:50.28 (38.69)     2:28.30 (38.02)
        3:06.42 (38.12)     3:44.26 (37.84)     4:22.50 (38.24)     5:00.67 (38.17)
        5:39.73 (39.06)     6:18.31 (38.58)                             7:38.19 ( )
        8:17.41 (39.22)     8:56.86 (39.45)     9:36.93 (40.07)  10:55.95 (1:19.02)
     12:55.58 (1:59.63)                                                            
 22 Georgescu, Mary           16 Twisters-MR         13:51.48   13:57.81        
                  33.05     1:11.85 (38.80)     1:52.41 (40.56)     2:33.68 (41.27)
        3:15.26 (41.58)     3:57.42 (42.16)     4:40.43 (43.01)     5:23.21 (42.78)
        6:06.05 (42.84)     6:49.40 (43.35)     7:32.28 (42.88)     8:15.19 (42.91)
        8:58.20 (43.01)     9:41.76 (43.56)    10:25.76 (44.00)    11:09.20 (43.44)
       11:52.37 (43.17)    12:34.23 (41.86)    13:16.48 (42.25)    13:57.81 (41.33)
 23 Seagren, Erika            14 MSC-MR              14:14.60   14:19.13        
                  34.60     1:14.09 (39.49)     1:55.57 (41.48)     2:37.54 (41.97)
        3:20.22 (42.68)     4:02.67 (42.45)     4:46.04 (43.37)     5:29.94 (43.90)
        6:14.23 (44.29)     6:59.88 (45.65)     7:42.86 (42.98)     8:26.44 (43.58)
        9:10.65 (44.21)     9:54.49 (43.84)    10:38.90 (44.41)    11:23.22 (44.32)
       12:07.40 (44.18)    12:52.40 (45.00)    13:36.16 (43.76)    14:19.13 (42.97)
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:04.59  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Brienne             16 VAC-MR                 57.89    1:00.95 METS   
                  29.35     1:00.95 (31.60)                                        
  2 Larson, Kim               16 IA-MR                1:00.38    1:02.37 METS   
                  30.88     1:02.37 (31.49)                                        
  3 Ehret, Jane               15 Aqua Gems-MR         1:05.53    1:04.66        
                  31.71     1:04.66 (32.95)                                        
  4 Geller, Carolyn           17 CIY-MR               1:03.65    1:04.93        
                  31.66     1:04.93 (33.27)                                        
  5 Schuyler, Stephanie       17 VAC-MR               1:03.91    1:05.72        
                  31.94     1:05.72 (33.78)                                        
  6 Weaver, Joan              16 IA-MR                1:02.27    1:05.74        
                  32.27     1:05.74 (33.47)                                        
  7 Petty, Lanae              17 VAC-MR               1:01.32    1:05.83        
                  31.98     1:05.83 (33.85)                                        
  8 Peruffo, Heather          16 Dolphins-MR          1:06.53    1:06.32        
                  32.36     1:06.32 (33.96)                                        
  9 Shaw, Lauren              17 Aqua Gems-MR         1:04.03    1:06.53        
                  32.58     1:06.53 (33.95)                                        
 10 Baczek, Olivia            16 MSC-MR               1:03.71    1:06.64        
                  32.85     1:06.64 (33.79)                                        
 11 Shepherd, Christine       17 VAC-MR               1:02.02    1:06.67        
                  32.68     1:06.67 (33.99)                                        
 12 Mulligan, Nicole          17 CIY-MR               1:05.75    1:06.80        
                  32.28     1:06.80 (34.52)                                        
 13 Braca, Gianna             16 Pace-MR              1:06.21    1:07.37        
                  32.74     1:07.37 (34.63)                                        
 14 Grunewald, Cailin         17 VAC-MR               1:03.46    1:07.45        
                  32.75     1:07.45 (34.70)                                        
 15 Fletcher, Diana           16 Pace-MR              1:06.73    1:08.51        
                  33.19     1:08.51 (35.32)                                        
 15 Moore, Erica              15 Aqua Gems-MR         1:05.49    1:08.51        
                  33.12     1:08.51 (35.39)                                        
 17 Thorp, Kaitlin            16 VAC-MR               1:07.37    1:09.08        
                  33.85     1:09.08 (35.23)                                        
 18 Knapp, Erin               17 Pace-MR              1:08.39    1:09.28        
                  33.88     1:09.28 (35.40)                                        
 19 Munz, Brenna              15 MSC-MR               1:05.76    1:09.46        
                  33.85     1:09.46 (35.61)                                        
 20 Powell, Tori              15 Pace-MR              1:09.96    1:10.16        
                  34.29     1:10.16 (35.87)                                        
 21 Casado, Laurie            17 CIY-MR               1:05.44    1:10.18        
                  34.06     1:10.18 (36.12)                                        
 22 Wadolowska, Julia         16 Twisters-MR          1:10.56    1:10.79        
                  34.89     1:10.79 (35.90)                                        
 23 Fitzgerald, Shannan       20 Aqua Gems-MR         1:11.07    1:10.87        
                  34.21     1:10.87 (36.66)                                        
 24 Parodi, Ellen             15 Aqua Gems-MR         1:15.82    1:11.47        
                  34.71     1:11.47 (36.76)                                        
 25 Wang, Diana               17 MSC-MR               1:06.92    1:11.54        
                  35.72     1:11.54 (35.82)                                        
 26 Rosenkranz, Renee         17 Devil Fish-MR        1:09.09    1:12.84        
                  35.02     1:12.84 (37.82)                                        
 27 Latino, Bridget           18 MSC-MR               1:09.81    1:12.93        
                  35.78     1:12.93 (37.15)                                        
 28 Olsen, Emily              15 Aqua Gems-MR         1:13.97    1:13.71        
                  36.17     1:13.71 (37.54)                                        
 29 Laitman, Caroline         16 Pace-MR              1:12.22    1:13.74        
                  35.74     1:13.74 (38.00)                                        
 30 Conklin, Ciara            15 VAC-MR               1:16.04    1:13.75        
                  36.42     1:13.75 (37.33)                                        
 31 Jakubek, Anna             16 MWSC-MR              1:12.17    1:14.04        
                  36.50     1:14.04 (37.54)                                        
 32 Ryan, Sarah               16 Dolphins-MR          1:12.36    1:15.31        
                  35.69     1:15.31 (39.62)                                        
 33 Elizee, Juleen            16 CIY-MR               1:14.21    1:17.01        
                  37.54     1:17.01 (39.47)                                        
 34 Spacone, Samantha         16 Devil Fish-MR        1:24.44    1:17.10        
                  36.96     1:17.10 (40.14)                                        
 35 Geller, Rebecca           15 CIY-MR               1:17.87    1:17.47        
                  37.64     1:17.47 (39.83)                                        
 36 Georgescu, Mary           16 Twisters-MR          1:14.72    1:18.31        
                  36.91     1:18.31 (41.40)                                        
 37 Conklin, Caitlin          17 VAC-MR               1:17.00    1:21.82        
                  40.18     1:21.82 (41.64)                                        
 38 Contreras, Stephanie      15 Pace-MR              1:20.85    1:24.26        
                  40.66     1:24.26 (43.60)                                        
 39 Pierce, Megan             16 IA-MR                1:24.16    1:26.98        
                  41.87     1:26.98 (45.11)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:17.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michalak, Agata           14 Twisters-MR          2:09.71    2:11.27 METS   
                  30.27     1:02.44 (32.17)     1:36.34 (33.90)     2:11.27 (34.93)
  2 O'Keefe, Brenna           16 MSC-MR               2:12.92    2:17.78 METS   
                  33.39     1:07.88 (34.49)     1:42.83 (34.95)     2:17.78 (34.95)
  3 Fairclough, Morgan        12 MWSC-MR              2:24.11    2:20.27        
                  32.97     1:08.32 (35.35)     1:44.74 (36.42)     2:20.27 (35.53)
  4 Aiello, Jennifer          14 MSC-MR               2:15.85    2:22.36        
                  33.56     1:08.91 (35.35)     1:45.89 (36.98)     2:22.36 (36.47)
  5 Watson, Carly             13 MSC-MR               2:25.05    2:23.28        
                  34.30     1:10.56 (36.26)     1:47.87 (37.31)     2:23.28 (35.41)
  6 Andrews, Jinan            11 Aqua Gems-MR         2:32.15    2:23.75        
                  33.69     1:10.43 (36.74)     1:48.00 (37.57)     2:23.75 (35.75)
  7 Ponzo, Victoria           16 Twisters-MR          2:21.46    2:24.14        
                  33.72     1:09.52 (35.80)     1:46.86 (37.34)     2:24.14 (37.28)
  8 Munz, Brenna              15 MSC-MR               2:17.85    2:24.90        
                  34.63     1:10.90 (36.27)     1:48.04 (37.14)     2:24.90 (36.86)
  9 Peruffo, Heather          16 Dolphins-MR          2:26.92    2:25.28        
                  32.71     1:09.49 (36.78)     1:47.63 (38.14)     2:25.28 (37.65)
 10 Moore, Erica              15 Aqua Gems-MR         2:24.37    2:25.31        
                  32.94     1:09.24 (36.30)     1:47.19 (37.95)     2:25.31 (38.12)
 11 Thorp, Kaitlin            16 VAC-MR               2:23.61    2:26.84        
                  34.18     1:10.83 (36.65)     1:48.95 (38.12)     2:26.84 (37.89)
 12 Cunningham, Ainslee       16 NDAC-MR              2:27.69    2:28.65        
                  34.49     1:11.49 (37.00)     1:50.40 (38.91)     2:28.65 (38.25)
 13 Wang, Diana               17 MSC-MR               2:25.49    2:28.89        
                  36.58     1:14.87 (38.29)     1:51.71 (36.84)     2:28.89 (37.18)
 14 Danner, Sage              13 NDAC-MR              2:29.11    2:32.32        
                  36.46     1:15.11 (38.65)     1:55.21 (40.10)     2:32.32 (37.11)
 15 Levine, Kelly             14 MSC-MR               2:28.14    2:32.35        
                  35.55     1:13.17 (37.62)     1:53.11 (39.94)     2:32.35 (39.24)
 16 Bergin, Kate              10 MSC-MR               2:40.02    2:33.10        
                  35.80     1:14.56 (38.76)     1:54.22 (39.66)     2:33.10 (38.88)
 17 Timpanaro, Ilysa          12 NDAC-MR              2:28.11    2:34.80        
                  36.16     1:15.62 (39.46)     1:55.63 (40.01)     2:34.80 (39.17)
 18 Miller, Elizabeth         17 MSC-MR               2:32.75    2:35.00        
                  36.84     1:15.44 (38.60)     1:55.25 (39.81)     2:35.00 (39.75)
 19 Neves, LuisaMaria         13 MSC-MR               2:41.99    2:38.51        
                  36.66     1:16.01 (39.35)     1:57.69 (41.68)     2:38.51 (40.82)
 20 Seagren, Erika            14 MSC-MR               2:35.01    2:43.63        
                  37.65     1:19.60 (41.95)     2:02.05 (42.45)     2:43.63 (41.58)
 21 Georgescu, Mary           16 Twisters-MR          2:44.70    2:52.12        
                  38.53     1:21.44 (42.91)     2:06.81 (45.37)     2:52.12 (45.31)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:13.59  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Casado, Laurie            17 CIY-MR               1:06.93    1:08.29 METS   
                  32.06     1:08.29 (36.23)                                        
  2 Hahn, Abby                15 NYCC-MR              1:10.31    1:09.32 METS   
                  32.97     1:09.32 (36.35)                                        
  3 Martinez, Bianca          17 NYCC-MR              1:08.12    1:09.85 METS   
                  33.07     1:09.85 (36.78)                                        
  4 Michalak, Zuzanna         16 Twisters-MR          1:11.34    1:10.17 METS   
                  33.35     1:10.17 (36.82)                                        
  5 Weaver, Joan              16 IA-MR                1:09.01    1:11.05 METS   
                  34.03     1:11.05 (37.02)                                        
  6 Klein, Morganne           15 VAC-MR               1:08.54    1:11.63 METS   
                  33.53     1:11.63 (38.10)                                        
  7 Larson, Kim               16 IA-MR                1:13.96    1:12.41 METS   
                  35.48     1:12.41 (36.93)                                        
  8 Skeivys, Maria            15 NYCC-MR              1:13.69    1:12.61 METS   
                  34.08     1:12.61 (38.53)                                        
  9 Olsen, Emily              15 Aqua Gems-MR         1:10.46    1:13.54 METS   
                  34.74     1:13.54 (38.80)                                        
 10 Ehret, Jane               15 Aqua Gems-MR         1:13.60    1:13.76        
                  34.66     1:13.76 (39.10)                                        
 11 Stanmyer, Hilary          17 VAC-MR               1:10.35    1:14.10        
                  34.97     1:14.10 (39.13)                                        
 12 Shaw, Lauren              17 Aqua Gems-MR         1:10.97    1:14.41        
                  34.60     1:14.41 (39.81)                                        
 13 Jacobs, Deanna            15 PBAC-MR              1:11.45    1:14.92        
                  35.69     1:14.92 (39.23)                                        
 14 Petty, Lanae              17 VAC-MR               1:15.59    1:15.23        
                  35.11     1:15.23 (40.12)                                        
 15 Grunewald, Cailin         17 VAC-MR               1:11.56    1:15.30        
                  34.97     1:15.30 (40.33)                                        
 16 Parodi, Ellen             15 Aqua Gems-MR         1:14.80    1:16.14        
                  36.21     1:16.14 (39.93)                                        
 17 Fritsch, Kristina         16 NYCC-MR              1:18.41    1:17.26        
                  36.89     1:17.26 (40.37)                                        
 18 Geller, Carolyn           17 CIY-MR               1:17.49    1:18.00        
                  36.90     1:18.00 (41.10)                                        
 19 Mulligan, Nicole          17 CIY-MR               1:17.45    1:18.17        
                  37.14     1:18.17 (41.03)                                        
 20 Fletcher, Diana           16 Pace-MR              1:17.00    1:18.72        
                  37.23     1:18.72 (41.49)                                        
 21 Kolosky, Sarah            16 Dolphins-MR          1:16.09    1:19.05        
                  37.11     1:19.05 (41.94)                                        
 22 Moore, Erica              15 Aqua Gems-MR         1:20.42    1:19.22        
                  36.90     1:19.22 (42.32)                                        
 23 Pujals, Michaela          14 Bluefish-MR          1:18.24    1:19.26        
                  38.20     1:19.26 (41.06)                                        
 24 Braca, Gianna             16 Pace-MR              1:19.53    1:19.85        
                  38.01     1:19.85 (41.84)                                        
 25 Cunningham, Ainslee       16 NDAC-MR              1:18.15    1:21.38        
                  38.60     1:21.38 (42.78)                                        
 26 Shepherd, Christine       17 VAC-MR               1:21.72    1:21.45        
                  38.06     1:21.45 (43.39)                                        
 27 John, Jordon              15 Pace-MR              1:20.23    1:21.80        
                  39.65     1:21.80 (42.15)                                        
 28 Thorp, Kaitlin            16 VAC-MR               1:18.88    1:22.73        
                  38.18     1:22.73 (44.55)                                        
 29 Elizee, Juleen            16 CIY-MR               1:16.35    1:23.13        
                  38.21     1:23.13 (44.92)                                        
 30 Merino, Jessica           15 CIY-MR               1:23.79    1:23.48        
                  39.23     1:23.48 (44.25)                                        
 31 Pampillonio, Jennifer     17 Pace-MR              1:22.24    1:23.70        
                  39.30     1:23.70 (44.40)                                        
 32 Powell, Tori              15 Pace-MR              1:26.87    1:24.35        
                  39.55     1:24.35 (44.80)                                        
 33 Contreras, Stephanie      15 Pace-MR              1:21.85    1:24.48        
                  39.71     1:24.48 (44.77)                                        
 34 Knapp, Erin               17 Pace-MR              1:23.46    1:24.93        
                  39.37     1:24.93 (45.56)                                        
 35 Augustinos, Anna          15 Pace-MR              1:25.96    1:25.04        
                  40.52     1:25.04 (44.52)                                        
 36 LeGuyader, Sydney         17 IA-MR                1:23.66    1:25.10        
                  40.44     1:25.10 (44.66)                                        
 37 Laitman, Caroline         16 Pace-MR              1:23.17    1:25.34        
                  40.13     1:25.34 (45.21)                                        
 38 Geller, Rebecca           15 CIY-MR               1:25.44    1:26.15        
                  39.94     1:26.15 (46.21)                                        
 39 Georgescu, Mary           16 Twisters-MR          1:26.80    1:26.39        
                  40.27     1:26.39 (46.12)                                        
 40 Wang, Diana               17 MSC-MR               1:25.49    1:27.23        
                  43.15     1:27.23 (44.08)                                        
 41 McCalla, Dana             16 CIY-MR               1:33.08    1:27.84        
                  41.34     1:27.84 (46.50)                                        
 42 Papigiotis, Alexia        15 CIY-MR               1:25.26    1:29.46        
                  41.31     1:29.46 (48.15)                                        
 43 Pierce, Megan             16 IA-MR                1:31.82    1:30.20        
                  42.23     1:30.20 (47.97)                                        
 44 Ruggiero, Cheryl          17 NDAC-MR              1:21.17    1:30.24        
                  42.51     1:30.24 (47.73)                                        
 45 Harrison, Laura           16 CIY-MR               1:35.42    1:35.23        
                  44.28     1:35.23 (50.95)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:37.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hahn, Abby                15 NYCC-MR              2:28.50    2:24.78 METS   
                  33.46     1:09.74 (36.28)     1:46.50 (36.76)     2:24.78 (38.28)
  2 Martinez, Bianca          17 NYCC-MR              2:27.30    2:31.72 METS   
                  33.74     1:11.45 (37.71)     1:50.93 (39.48)     2:31.72 (40.79)
  3 Michalak, Zuzanna         16 Twisters-MR          2:33.37    2:32.73 METS   
                  34.38     1:12.65 (38.27)     1:52.24 (39.59)     2:32.73 (40.49)
  4 Skeivys, Maria            15 NYCC-MR              2:38.22    2:39.67        
                  36.90     1:17.48 (40.58)     1:58.40 (40.92)     2:39.67 (41.27)
  5 Hocson, Hillary           16 NBS-MR               2:32.31    2:43.12        
                  36.71     1:17.96 (41.25)     1:59.85 (41.89)     2:43.12 (43.27)
  6 Granan, Samantha          14 MSC-MR               2:42.33    2:43.48        
                  36.30     1:18.06 (41.76)     2:01.30 (43.24)     2:43.48 (42.18)
  7 Rosenkranz, Renee         17 Devil Fish-MR        2:45.83    2:44.14        
                  35.89     1:18.05 (42.16)     2:00.67 (42.62)     2:44.14 (43.47)
  8 Marshall, Carly           16 NBS-MR               2:31.20    2:45.50        
                  38.06     1:20.12 (42.06)     2:02.48 (42.36)     2:45.50 (43.02)
  9 Fritsch, Kristina         16 NYCC-MR              2:45.69    2:46.23        
                  37.71     1:19.54 (41.83)     2:03.08 (43.54)     2:46.23 (43.15)
 10 Barrett, Janae            12 Twisters-MR          2:50.00    2:47.67        
                  38.29     1:21.04 (42.75)     2:04.93 (43.89)     2:47.67 (42.74)
 11 Perez-Rogers, Lisell      14 NDAC-MR              2:49.40    2:49.14        
                  37.70     1:20.27 (42.57)     2:04.86 (44.59)     2:49.14 (44.28)
 12 Hutzelmann, Amanda        12 Aqua Gems-MR         2:47.41    2:50.73        
                  39.45     1:24.51 (45.06)     2:08.46 (43.95)     2:50.73 (42.27)
 13 Hovey, Emily              12 NBS-MR               2:56.50    2:51.03        
                  40.15     1:24.33 (44.18)     2:07.74 (43.41)     2:51.03 (43.29)
 14 Martinez, Adrianna        13 NYCC-MR              2:49.90    2:51.17        
                  39.07     1:22.56 (43.49)     2:07.41 (44.85)     2:51.17 (43.76)
 15 Sternberg, Corrin         17 Devil Fish-MR        2:39.32    2:51.50        
                  37.88     1:21.02 (43.14)     2:06.32 (45.30)     2:51.50 (45.18)
 16 Baker, Madison            12 MWSC-MR              2:47.25    2:53.95        
                  39.86     1:23.29 (43.43)     2:08.11 (44.82)     2:53.95 (45.84)
 17 Yu, Wynona                11 Twisters-MR          2:55.00    2:55.03        
                  39.57     1:23.59 (44.02)     2:09.24 (45.65)     2:55.03 (45.79)
 18 York, Jenna               12 NBS-MR               3:11.50    3:00.22        
                  40.67     1:26.17 (45.50)     2:12.63 (46.46)     3:00.22 (47.59)
 19 Stuart, Ansley            13 Aqua Gems-MR         3:02.79    3:05.69        
                  41.80     1:29.30 (47.50)     2:17.51 (48.21)     3:05.69 (48.18)
 20 Ponessa, Gabrielle        13 NBS-MR               3:19.50    3:14.32        
                  44.46     1:34.13 (49.67)     2:24.56 (50.43)     3:14.32 (49.76)
 21 McCalla, Dana             16 CIY-MR               3:19.07    3:20.44        
                  42.98     1:32.45 (49.47)     2:25.72 (53.27)     3:20.44 (54.72)
 22 Paschek, Aleksandra       15 NBS-MR               3:31.07    3:22.51        
                  44.78     1:35.33 (50.55)     2:29.56 (54.23)     3:22.51 (52.95)
 23 Prais, Nicole             12 Aqua Gems-MR         3:01.43    3:25.58        
                  46.56     1:39.20 (52.64)     2:33.14 (53.94)     3:25.58 (52.44)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:03.59  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ehret, Jane               15 Aqua Gems-MR           59.57    1:01.16 METS   
                  29.20     1:01.16 (31.96)                                        
  2 O'Keefe, Brenna           16 MSC-MR                 59.61    1:01.65 METS   
                  29.68     1:01.65 (31.97)                                        
  3 Weaver, Joan              16 IA-MR                  58.56    1:01.86 METS   
                  29.19     1:01.86 (32.67)                                        
  4 Martinez, Bianca          17 NYCC-MR              1:02.60    1:02.97 METS   
                  29.22     1:02.97 (33.75)                                        
  5 Petty, Lanae              17 VAC-MR                 59.68    1:03.04 METS   
                  29.29     1:03.04 (33.75)                                        
  6 Geller, Carolyn           17 CIY-MR               1:01.13    1:03.29 METS   
                  29.69     1:03.29 (33.60)                                        
  7 Fritsch, Kristina         16 NYCC-MR              1:02.53    1:03.51 METS   
                  29.42     1:03.51 (34.09)                                        
  8 Larson, Kim               16 IA-MR                1:04.62    1:03.58 METS   
                  30.18     1:03.58 (33.40)                                        
  9 Shaw, Lauren              17 Aqua Gems-MR         1:02.37    1:04.23        
                  29.99     1:04.23 (34.24)                                        
 10 Ponzo, Victoria           16 Twisters-MR          1:03.25    1:04.68        
                  30.45     1:04.68 (34.23)                                        
 11 Michalak, Zuzanna         16 Twisters-MR          1:04.81    1:04.85        
                  30.20     1:04.85 (34.65)                                        
 12 Parodi, Ellen             15 Aqua Gems-MR         1:04.04    1:05.47        
                  30.21     1:05.47 (35.26)                                        
 13 Winkler, Caitlin          17 NYCC-MR              1:04.31    1:05.49        
                  30.60     1:05.49 (34.89)                                        
 14 Diepold, Taylor           16 MWSC-MR              1:04.88    1:06.27        
                  30.32     1:06.27 (35.95)                                        
 15 Peruffo, Heather          16 Dolphins-MR          1:09.24    1:06.37        
                  31.13     1:06.37 (35.24)                                        
 16 LeGuyader, Sydney         17 IA-MR                1:01.44    1:06.70        
                  30.82     1:06.70 (35.88)                                        
 17 Klein, Morganne           15 VAC-MR               1:02.90    1:06.89        
                  30.88     1:06.89 (36.01)                                        
 18 Skeivys, Maria            15 NYCC-MR              1:06.05    1:06.98        
                  31.67     1:06.98 (35.31)                                        
 19 Thorp, Kaitlin            16 VAC-MR               1:04.85    1:07.02        
                  31.22     1:07.02 (35.80)                                        
 20 Latino, Bridget           18 MSC-MR               1:01.03    1:07.25        
                  31.37     1:07.25 (35.88)                                        
 21 Moore, Erica              15 Aqua Gems-MR         1:07.71    1:07.44        
                  30.37     1:07.44 (37.07)                                        
 22 Mulligan, Nicole          17 CIY-MR               1:05.28    1:07.47        
                  30.94     1:07.47 (36.53)                                        
 23 Braca, Gianna             16 Pace-MR              1:03.95    1:07.81        
                  31.62     1:07.81 (36.19)                                        
 24 Casado, Laurie            17 CIY-MR               1:04.64    1:08.76        
                  31.86     1:08.76 (36.90)                                        
 25 Stanmyer, Hilary          17 VAC-MR               1:12.04    1:09.05        
                  32.38     1:09.05 (36.67)                                        
 26 Andrews, Jinan            11 Aqua Gems-MR         1:11.20    1:09.28        
                  32.24     1:09.28 (37.04)                                        
 27 Powell, Tori              15 Pace-MR              1:09.61    1:09.94        
                  32.13     1:09.94 (37.81)                                        
 28 Fitzgerald, Shannan       20 Aqua Gems-MR         1:03.97    1:10.09        
                  31.62     1:10.09 (38.47)                                        
 29 Shepherd, Christine       17 VAC-MR               1:11.09    1:10.46        
                  32.84     1:10.46 (37.62)                                        
 30 Miller, Elizabeth         17 MSC-MR               1:10.53    1:10.56        
                  33.02     1:10.56 (37.54)                                        
 31 Grunewald, Cailin         17 VAC-MR               1:09.02    1:11.20        
                  32.70     1:11.20 (38.50)                                        
 32 Pampillonio, Jennifer     17 Pace-MR              1:08.63    1:11.89        
                  32.87     1:11.89 (39.02)                                        
 33 Jacobs, Deanna            15 PBAC-MR              1:08.85    1:12.90        
                  33.48     1:12.90 (39.42)                                        
 34 Wang, Diana               17 MSC-MR               1:08.42    1:13.00        
                  33.78     1:13.00 (39.22)                                        
 35 Frick, Louisa             15 NDAC-MR              1:15.64    1:13.45        
                  33.36     1:13.45 (40.09)                                        
 36 Olsen, Emily              15 Aqua Gems-MR         1:17.85    1:14.97        
                  35.19     1:14.97 (39.78)                                        
 37 Augustinos, Anna          15 Pace-MR              1:15.86    1:16.25        
                  35.13     1:16.25 (41.12)                                        
 38 Merino, Jessica           15 CIY-MR               1:15.07    1:17.08        
                  35.07     1:17.08 (42.01)                                        
 39 Laitman, Caroline         16 Pace-MR              1:16.03    1:17.28        
                  35.32     1:17.28 (41.96)                                        
 40 McCalla, Dana             16 CIY-MR               1:18.52    1:18.38        
                  34.77     1:18.38 (43.61)                                        
 41 Elizee, Juleen            16 CIY-MR               1:07.70    1:18.63        
                  34.81     1:18.63 (43.82)                                        
 42 John, Jordon              15 Pace-MR              1:15.39    1:20.83        
                  37.17     1:20.83 (43.66)                                        
 43 Mechanic, Alexa           15 Pace-MR              1:18.50    1:22.32        
                  36.85     1:22.32 (45.47)                                        
 44 Harrison, Laura           16 CIY-MR               1:23.78    1:22.66        
                  37.52     1:22.66 (45.14)                                        
 45 Geller, Rebecca           15 CIY-MR               1:33.61    1:23.00        
                  37.04     1:23.00 (45.96)                                        
 46 Georgescu, Mary           16 Twisters-MR          1:13.95    1:23.65        
                  36.27     1:23.65 (47.38)                                        
 47 Papigiotis, Alexia        15 CIY-MR               1:29.79    1:26.34        
                  39.02     1:26.34 (47.32)                                        
 48 Pierce, Megan             16 IA-MR                1:20.12    1:28.81        
                  39.53     1:28.81 (49.28)                                        
 49 Sokan, Gabby              11 NYCC-MR              1:30.00    1:37.11        
                  41.47     1:37.11 (55.64)                                        
 -- Knapp, Erin               17 Pace-MR              1:26.62         DQ        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:19.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ehret, Jane               15 Aqua Gems-MR         2:07.33    2:11.60 METS   
                  29.48     1:02.31 (32.83)     1:36.65 (34.34)     2:11.60 (34.95)
  2 O'Keefe, Brenna           16 MSC-MR               2:10.57    2:14.52 METS   
                  30.40     1:03.94 (33.54)     1:39.42 (35.48)     2:14.52 (35.10)
  3 Friese, Brittany          12 NBS-MR               2:23.75    2:15.88 METS   
                  30.63     1:05.48 (34.85)     1:40.54 (35.06)     2:15.88 (35.34)
  4 Ponzo, Victoria           16 Twisters-MR          2:14.98    2:16.22 METS   
                  30.91     1:04.89 (33.98)     1:40.06 (35.17)     2:16.22 (36.16)
  5 Latino, Bridget           18 MSC-MR               2:19.80    2:20.51        
                  31.22     1:05.99 (34.77)     1:42.72 (36.73)     2:20.51 (37.79)
  6 Michalak, Zuzanna         16 Twisters-MR          2:25.51    2:21.03        
                  31.10     1:06.75 (35.65)     1:43.97 (37.22)     2:21.03 (37.06)
  7 Parodi, Ellen             15 Aqua Gems-MR         2:19.74    2:24.07        
                  30.98     1:07.00 (36.02)     1:44.70 (37.70)     2:24.07 (39.37)
  8 Boyko, Emily              13 MSC-MR               2:27.27    2:24.43        
                  32.57     1:10.21 (37.64)     1:47.93 (37.72)     2:24.43 (36.50)
  9 Hoffman, Shekinah         14 MSC-MR               2:26.22    2:24.73        
                  33.85     1:11.58 (37.73)     1:48.65 (37.07)     2:24.73 (36.08)
 10 Fritsch, Kristina         16 NYCC-MR              2:25.00    2:25.24        
                  30.18     1:06.51 (36.33)     1:45.19 (38.68)     2:25.24 (40.05)
 11 Berg, Shea                16 NBS-MR               2:22.50    2:25.79        
                  32.69     1:09.96 (37.27)     1:47.83 (37.87)     2:25.79 (37.96)
 12 Marshall, Carly           16 NBS-MR               2:26.00    2:26.46        
                  32.83     1:10.69 (37.86)     1:49.26 (38.57)     2:26.46 (37.20)
 13 York, Amanda              14 NBS-MR               2:26.09    2:26.76        
                  32.11     1:09.34 (37.23)     1:47.39 (38.05)     2:26.76 (39.37)
 14 Hocson, Hillary           16 NBS-MR               2:21.50    2:26.91        
                  31.65     1:08.34 (36.69)     1:46.89 (38.55)     2:26.91 (40.02)
 15 Martinez, Bianca          17 NYCC-MR              2:18.57    2:28.65        
                  30.17     1:05.48 (35.31)     1:45.34 (39.86)     2:28.65 (43.31)
 16 McNett, Kelsie            17 NBS-MR               2:27.96    2:28.85        
                  33.18     1:11.18 (38.00)     1:49.82 (38.64)     2:28.85 (39.03)
 17 Skeivys, Maria            15 NYCC-MR              2:30.00    2:29.58        
                  33.12     1:10.58 (37.46)     1:50.17 (39.59)     2:29.58 (39.41)
 18 Hutzelmann, Amanda        12 Aqua Gems-MR         2:24.09    2:30.53        
                  32.12     1:10.46 (38.34)     1:50.35 (39.89)     2:30.53 (40.18)
 19 Rosenkranz, Renee         17 Devil Fish-MR        2:40.52    2:42.30        
                  34.20     1:13.58 (39.38)     1:57.35 (43.77)     2:42.30 (44.95)
 20 Bhanji, Ameera            11 MSC-MR               2:40.02    2:47.17        
                  36.37     1:18.63 (42.26)     2:02.84 (44.21)     2:47.17 (44.33)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
        2:17.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larson, Kim               16 IA-MR                2:10.39    2:12.45 METS   
                  30.45     1:02.67 (32.22)     1:42.86 (40.19)     2:12.45 (29.59)
  2 Weaver, Joan              16 IA-MR                2:07.50    2:14.22 METS   
                  28.23     1:03.51 (35.28)     1:42.08 (38.57)     2:14.22 (32.14)
  3 O'Keefe, Brenna           16 MSC-MR               2:11.99    2:15.22 METS   
                  29.59     1:03.58 (33.99)     1:44.58 (41.00)     2:15.22 (30.64)
  4 Ehret, Jane               15 Aqua Gems-MR         2:12.55    2:16.33 METS   
                  29.43     1:04.55 (35.12)     1:45.12 (40.57)     2:16.33 (31.21)
  5 Geller, Carolyn           17 CIY-MR               2:17.08    2:18.46        
                  29.09     1:03.84 (34.75)     1:46.65 (42.81)     2:18.46 (31.81)
  6 Michalak, Zuzanna         16 Twisters-MR          2:22.36    2:19.79        
                  30.45     1:06.96 (36.51)     1:46.68 (39.72)     2:19.79 (33.11)
  7 Shaw, Lauren              17 Aqua Gems-MR         2:20.08    2:20.36        
                  30.29     1:06.06 (35.77)     1:47.59 (41.53)     2:20.36 (32.77)
  8 Ryan, Brienne             16 VAC-MR               2:22.18    2:21.46        
                  29.10     1:03.82 (34.72)     1:46.99 (43.17)     2:21.46 (34.47)
  9 Petty, Lanae              17 VAC-MR               2:14.04    2:21.69        
                  29.80     1:06.62 (36.82)     1:49.23 (42.61)     2:21.69 (32.46)
 10 Casado, Laurie            17 CIY-MR               2:18.33    2:22.45        
                  30.94     1:09.27 (38.33)     1:48.80 (39.53)     2:22.45 (33.65)
 11 Ponzo, Victoria           16 Twisters-MR          2:22.15    2:23.81        
                  31.37     1:07.75 (36.38)     1:52.13 (44.38)     2:23.81 (31.68)
 12 Grunewald, Cailin         17 VAC-MR               2:17.46    2:24.00        
                  31.06     1:08.59 (37.53)     1:50.03 (41.44)     2:24.00 (33.97)
 13 Andrews, Jinan            11 Aqua Gems-MR         2:25.22    2:24.52        
                  31.15     1:07.63 (36.48)     1:51.69 (44.06)     2:24.52 (32.83)
 14 Mulligan, Nicole          17 CIY-MR               2:24.34    2:25.12        
                  30.94     1:07.68 (36.74)     1:52.10 (44.42)     2:25.12 (33.02)
 15 Braca, Gianna             16 Pace-MR              2:26.79    2:25.24        
                  31.07     1:07.84 (36.77)     1:51.80 (43.96)     2:25.24 (33.44)
 16 Parodi, Ellen             15 Aqua Gems-MR         2:22.67    2:25.49        
                  30.99     1:10.80 (39.81)     1:53.25 (42.45)     2:25.49 (32.24)
 17 Shepherd, Christine       17 VAC-MR               2:25.65    2:26.01        
                  32.30     1:07.84 (35.54)     1:53.52 (45.68)     2:26.01 (32.49)
 18 Latino, Bridget           18 MSC-MR               2:22.31    2:26.75        
                  31.47     1:10.16 (38.69)     1:54.28 (44.12)     2:26.75 (32.47)
 19 Thorp, Kaitlin            16 VAC-MR               2:24.94    2:26.88        
                  30.94     1:09.03 (38.09)     1:53.24 (44.21)     2:26.88 (33.64)
 20 Klein, Morganne           15 VAC-MR               2:16.90    2:27.79        
                  31.45     1:12.61 (41.16)     1:53.44 (40.83)     2:27.79 (34.35)
 21 Munz, Brenna              15 MSC-MR               2:20.07    2:27.99        
                  33.56     1:10.93 (37.37)     1:55.51 (44.58)     2:27.99 (32.48)
 22 Moore, Erica              15 Aqua Gems-MR         2:28.56    2:28.17        
                  30.97     1:09.25 (38.28)     1:55.52 (46.27)     2:28.17 (32.65)
 23 Fletcher, Diana           16 Pace-MR              2:25.03    2:28.28        
                  30.21     1:07.94 (37.73)     1:52.82 (44.88)     2:28.28 (35.46)
 24 Peruffo, Heather          16 Dolphins-MR          2:25.16    2:28.29        
                  31.50     1:07.95 (36.45)     1:54.08 (46.13)     2:28.29 (34.21)
 25 Olsen, Emily              15 Aqua Gems-MR         2:33.14    2:28.64        
                  34.88     1:14.44 (39.56)     1:54.99 (40.55)     2:28.64 (33.65)
 26 Rosenkranz, Renee         17 Devil Fish-MR        2:28.47    2:28.93        
                  30.94     1:09.86 (38.92)     1:53.29 (43.43)     2:28.93 (35.64)
 27 Diepold, Taylor           16 MWSC-MR              2:30.14    2:29.16        
                  29.76     1:07.67 (37.91)     1:55.51 (47.84)     2:29.16 (33.65)
 28 Chagas, Natasha Amaral P  16 MWSC-MR              2:26.18    2:30.53        
                  34.09     1:12.51 (38.42)     1:57.62 (45.11)     2:30.53 (32.91)
 29 Jakubek, Anna             16 MWSC-MR              2:26.59    2:30.54        
                  32.29     1:12.14 (39.85)     1:54.88 (42.74)     2:30.54 (35.66)
 30 Powell, Tori              15 Pace-MR              2:32.48    2:31.97        
                  31.88     1:10.13 (38.25)     1:56.67 (46.54)     2:31.97 (35.30)
 31 Miller, Elizabeth         17 MSC-MR               2:28.49    2:33.28        
                  33.57     1:13.43 (39.86)     1:58.68 (45.25)     2:33.28 (34.60)
 32 Schuyler, Stephanie       17 VAC-MR               2:34.56    2:34.61        
                  33.81     1:10.97 (37.16)     1:58.84 (47.87)     2:34.61 (35.77)
 33 Conklin, Ciara            15 VAC-MR               2:35.50    2:34.78        
                  34.71     1:14.89 (40.18)     1:58.63 (43.74)     2:34.78 (36.15)
 34 Wang, Diana               17 MSC-MR               2:29.22    2:35.43        
                  33.71     1:13.61 (39.90)     2:00.44 (46.83)     2:35.43 (34.99)
 35 Wadolowska, Julia         16 Twisters-MR          2:32.69    2:35.97        
                  32.22     1:12.30 (40.08)     2:01.10 (48.80)     2:35.97 (34.87)
 36 Laitman, Caroline         16 Pace-MR              2:38.52    2:40.56        
                  34.76     1:13.68 (38.92)     2:03.16 (49.48)     2:40.56 (37.40)
 37 Elizee, Juleen            16 CIY-MR               2:32.91    2:41.19        
                  34.15     1:16.28 (42.13)     2:03.37 (47.09)     2:41.19 (37.82)
 38 Conklin, Caitlin          17 VAC-MR               2:32.79    2:43.13        
                  35.22     1:18.54 (43.32)     2:02.92 (44.38)     2:43.13 (40.21)
 39 Ryan, Sarah               16 Dolphins-MR          2:43.26    2:46.94        
                  35.25     1:17.22 (41.97)     2:09.21 (51.99)     2:46.94 (37.73)
 40 Knapp, Erin               17 Pace-MR              2:39.43    2:47.49        
                  38.78     1:17.64 (38.86)     2:09.13 (51.49)     2:47.49 (38.36)
 41 Pierce, Megan             16 IA-MR                2:52.12    2:49.40        
                  38.26     1:23.93 (45.67)     2:11.85 (47.92)     2:49.40 (37.55)
 42 Geller, Rebecca           15 CIY-MR               2:57.60    2:50.83        
                  37.43     1:19.91 (42.48)     2:08.06 (48.15)     2:50.83 (42.77)
 -- Georgescu, Mary           16 Twisters-MR          2:41.93         DQ        
                  34.03     1:16.75 (42.72)     2:06.18 (49.43)          DQ (41.18)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
        4:50.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ehret, Jane               15 Aqua Gems-MR         4:36.83    4:42.66 METS   
                  29.06     1:01.80 (32.74)     1:38.58 (36.78)     2:14.10 (35.52)
        2:54.90 (40.80)     3:37.24 (42.34)     4:10.42 (33.18)     4:42.66 (32.24)
  2 O'Keefe, Brenna           16 MSC-MR               4:36.82    4:49.48 METS   
                  30.91     1:04.74 (33.83)     1:41.77 (37.03)     2:18.25 (36.48)
        3:01.30 (43.05)     3:44.57 (43.27)     4:17.80 (33.23)     4:49.48 (31.68)
  3 Michalak, Zuzanna         16 Twisters-MR          4:53.20    4:56.02        
                  30.15     1:05.17 (35.02)     1:43.35 (38.18)     2:21.41 (38.06)
        3:02.72 (41.31)     3:45.22 (42.50)     4:20.86 (35.64)     4:56.02 (35.16)
  4 Ponzo, Victoria           16 Twisters-MR          4:55.97    4:56.40        
                  31.01     1:06.20 (35.19)     1:44.02 (37.82)     2:21.48 (37.46)
        3:07.34 (45.86)     3:52.70 (45.36)     4:25.18 (32.48)     4:56.40 (31.22)
  5 Parodi, Ellen             15 Aqua Gems-MR         4:56.82    4:57.28        
                  29.98     1:05.68 (35.70)     1:45.79 (40.11)     2:24.24 (38.45)
        3:07.31 (43.07)     3:51.41 (44.10)     4:24.78 (33.37)     4:57.28 (32.50)
  6 Latino, Bridget           18 MSC-MR               5:04.24    5:05.93        
                  31.46     1:07.64 (36.18)     1:47.88 (40.24)     2:26.79 (38.91)
        3:11.31 (44.52)     3:56.05 (44.74)     4:31.17 (35.12)     5:05.93 (34.76)
  7 Fitzgerald, Shannan       20 Aqua Gems-MR         5:05.11    5:06.18        
                  31.52     1:07.51 (35.99)     1:48.95 (41.44)     2:30.20 (41.25)
        3:14.16 (43.96)     3:58.92 (44.76)     4:34.84 (35.92)     5:06.18 (31.34)
  8 Chagas, Natasha Amaral P  16 MWSC-MR              5:25.45    5:10.78        
                  32.86     1:10.83 (37.97)     1:49.67 (38.84)     2:28.96 (39.29)
        3:14.97 (46.01)     4:02.42 (47.45)     4:36.62 (34.20)     5:10.78 (34.16)
  9 Peruffo, Heather          16 Dolphins-MR          5:23.06    5:15.89        
                  31.56     1:10.54 (38.98)     1:50.66 (40.12)     2:31.02 (40.36)
        3:16.84 (45.82)     4:03.73 (46.89)     4:40.43 (36.70)     5:15.89 (35.46)
 10 Munz, Brenna              15 MSC-MR               4:53.89    5:16.73        
                  34.10     1:17.38 (43.28)     1:57.23 (39.85)     2:36.52 (39.29)
        3:21.53 (45.01)     4:08.27 (46.74)     4:41.62 (33.35)     5:16.73 (35.11)
 11 Thorp, Kaitlin            16 VAC-MR               5:24.76    5:20.49        
                  30.95     1:08.15 (37.20)     1:48.82 (40.67)     2:28.65 (39.83)
        3:15.25 (46.60)     4:04.05 (48.80)     4:42.57 (38.52)     5:20.49 (37.92)
 12 Hutzelmann, Amanda        12 Aqua Gems-MR         5:15.16    5:24.69        
                  33.08     1:13.19 (40.11)     1:55.85 (42.66)     2:38.01 (42.16)
        3:25.29 (47.28)     4:13.62 (48.33)     4:49.80 (36.18)     5:24.69 (34.89)
 13 Bergin, Kate              10 MSC-MR               5:38.21    5:37.60        
                  36.58     1:19.60 (43.02)     2:01.69 (42.09)     2:43.57 (41.88)
        3:32.80 (49.23)     4:22.02 (49.22)     5:00.96 (38.94)     5:37.60 (36.64)
 14 Bhanji, Ameera            11 MSC-MR               6:00.02    5:39.76        
                  34.05     1:14.96 (40.91)     2:00.83 (45.87)     2:43.20 (42.37)
        3:34.10 (50.90)     4:26.25 (52.15)     5:03.89 (37.64)     5:39.76 (35.87)
 
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       1:39.65    1:44.31        
     1) Petty, Lanae 17                 2) Shepherd, Christine 17         
     3) Ryan, Brienne 16                4) Grunewald, Cailin 17           
                  26.22       53.06 (26.84)     1:18.28 (25.22)     1:44.31 (26.03)
  2 Cross Island YMCA-MR  'A'                         1:43.93    1:46.13        
     1) Casado, Laurie 17               2) Mulligan, Kelly 13             
     3) Mulligan, Nicole 17             4) Geller, Carolyn 17             
                  26.92       53.57 (26.65)     1:21.05 (27.48)     1:46.13 (25.08)
  3 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       1:45.43    1:47.00        
     1) Shaw, Lauren 17                 2) Ehret, Jane 15                 
     3) Moore, Erica 15                 4) Olsen, Emily 15                
                  26.89       52.93 (26.04)     1:19.28 (26.35)     1:47.00 (27.72)
  4 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     1:46.48    1:47.77        
     1) Fletcher, Diana 16              2) Powell, Tori 15                
     3) Braca, Gianna 16                4) Anastasiou, Elle 13            
                  26.85       54.80 (27.95)     1:21.59 (26.79)     1:47.77 (26.18)
  5 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:48.01    1:47.82        
     1) Ponzo, Victoria 16              2) Michalak, Agata 14             
     3) Michalak, Zuzanna 16            4) Haruki, Yuria 14               
                  28.05       54.69 (26.64)     1:21.78 (27.09)     1:47.82 (26.04)
  6 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:46.85    1:49.79        
     1) Latino, Bridget 18              2) Munz, Brenna 15                
     3) O'Keefe, Brenna 16              4) Baczek, Olivia 16              
                  28.15       55.34 (27.19)     1:22.89 (27.55)     1:49.79 (26.90)
  7 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 1:50.45    1:50.14        
     1) Chagas, Natasha Amaral Pache 16 2) Diepold, Taylor 16             
     3) Baker, Lauren 14                4) Jakubek, Anna 16               
                  28.52       55.06 (26.54)     1:22.66 (27.60)     1:50.14 (27.48)
  8 Islip Aquatics-MR  'A'                            1:51.18    1:52.09        
     1) Pierce, Sara 14                 2) Weaver, Joan 16                
     3) Larson, Kim 16                  4) Pierce, Megan 16               
                  30.02       55.19 (25.17)     1:19.76 (24.57)     1:52.09 (32.33)
  9 Dutchess Devil Fish-MR  'A'                       1:55.31    1:53.88        
     1) McMahon, Hayley 14              2) Ruf, Kelly 14                  
     3) Spacone, Samantha 16            4) Rosenkranz, Renee 17           
                  28.55       57.28 (28.73)     1:26.32 (29.04)     1:53.88 (27.56)
 10 Pace Setter Swim Team-MR  'B'                     1:51.12    1:57.68        
     1) Engle, Clara 14                 2) Gallagher, Molly 13            
     3) Pope, Lauren 13                 4) Pile, Emma 14                  
                  28.79       59.56 (30.77)     1:28.35 (28.79)     1:57.68 (29.33)
 11 Marist Swim Club-MR  'B'                          1:56.45    1:59.29        
     1) Wang, Diana 17                  2) Boyko, Emily 13                
     3) Seagren, Erika 14               4) Miller, Elizabeth 17           
                  28.04       58.67 (30.63)     1:30.84 (32.17)     1:59.29 (28.45)
 -- Viking Aquatic Club-MR  'B'                       1:48.00         DQ        
     1) Schuyler, Stephanie 17          2) Bacigal, Corrine 13            
     3) Thorp, Kaitlin 16               4) Klein, Morganne 15             
                  28.95       57.75 (28.80)     1:24.96 (27.21)          DQ (27.69)
 
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 New York City Aquatic Club-MR  'A'                2:05.57    1:57.18        
     1) Skeivys, Maria 15               2) Hahn, Abby 15                  
     3) Martinez, Bianca 17             4) Fritsch, Kristina 16           
                  30.21     1:02.33 (32.12)     1:30.40 (28.07)     1:57.18 (26.78)
  2 Cross Island YMCA-MR  'A'                         1:56.43    1:58.17        
     1) Mulligan, Nicole 17             2) Casado, Laurie 17              
     3) Mulligan, Kelly 13              4) Geller, Carolyn 17             
                  31.54     1:02.88 (31.34)     1:33.16 (30.28)     1:58.17 (25.01)
  3 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       1:58.08    1:58.28        
     1) Shepherd, Christine 17          2) Klein, Morganne 15             
     3) Petty, Lanae 17                 4) Grunewald, Cailin 17           
                  31.01     1:04.42 (33.41)     1:32.11 (27.69)     1:58.28 (26.17)
  4 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:04.00    1:58.49        
     1) Michalak, Agata 14              2) Michalak, Zuzanna 16           
     3) Haruki, Yuria 14                4) Ponzo, Victoria 16             
                  30.13     1:02.95 (32.82)     1:31.28 (28.33)     1:58.49 (27.21)
  5 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       1:51.28    1:59.83        
     1) Shaw, Lauren 17                 2) Olsen, Emily 15                
     3) Ehret, Jane 15                  4) Moore, Erica 15                
                  31.40     1:05.10 (33.70)     1:33.35 (28.25)     1:59.83 (26.48)
  6 Islip Aquatics-MR  'A'                            1:56.12    2:04.25        
     1) Larson, Kim 16                  2) Weaver, Joan 16                
     3) LeGuyader, Sydney 17            4) Pierce, Sara 14                
                  29.60     1:02.60 (33.00)     1:35.47 (32.87)     2:04.25 (28.78)
  7 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:03.15    2:05.54        
     1) Wang, Diana 17                  2) O'Keefe, Brenna 16             
     3) Miller, Elizabeth 17            4) Munz, Brenna 15                
                  31.26     1:08.59 (37.33)     1:37.35 (28.76)     2:05.54 (28.19)
  8 Viking Aquatic Club-MR  'B'                       2:02.00    2:09.03        
     1) Krause, Samantha 14             2) Stanmyer, Hilary 17            
     3) Thorp, Kaitlin 16               4) Bacigal, Corrine 13            
                  35.14     1:10.15 (35.01)     1:40.77 (30.62)     2:09.03 (28.26)
  9 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     2:04.48    2:10.69        
     1) Knapp, Erin 17                  2) Pampillonio, Jennifer 17       
     3) Braca, Gianna 16                4) Powell, Tori 15                
                  33.63     1:16.92 (43.29)     1:43.24 (26.32)     2:10.69 (27.45)
 10 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 2:07.45    2:11.13        
     1) Carney, Kyla 14                 2) Shoiock, Alexa 14              
     3) Diepold, Taylor 16              4) Baker, Lauren 14               
                  35.00     1:15.24 (40.24)     1:43.86 (28.62)     2:11.13 (27.27)
 11 Cross Island YMCA-MR  'B'                         2:09.34    2:19.69        
     1) Harrison, Laura 16              2) Elizee, Juleen 16              
     3) McCalla, Dana 16                4) Merino, Jessica 15             
                  38.03     1:17.62 (39.59)     1:51.65 (34.03)     2:19.69 (28.04)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Jason               8 MSC-MR                 36.40      37.48        
  2 Draper, Christoher         7 Pace-MR                39.88      38.63        
  3 Papsco, Zachary            7 Bluefish-MR            40.87      40.84        
  4 Bogart, Liam               7 Pace-MR                37.85      41.41        
  5 Treanor, Shane             8 MWSC-MR                41.09      42.04        
  6 Venkatesh, Maneesh         8 Pace-MR                40.71      42.07        
  7 Cruz, Jason                6 MSC-MR                 56.44      52.00        
  8 Vasquez, Brandon           7 MSC-MR                 51.87      52.37        
  9 Walker, Patrick            7 Pace-MR                50.50      57.80        
 10 Thompson, Kyle             6 WSSC-MR              1:02.00      58.93        
 11 Chang, Alan                6 Pace-MR              1:01.66    1:00.38        
 12 Labarge, Jacob             8 Bluefish-MR          1:01.98    1:03.35        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Jason               8 MSC-MR               1:20.52    1:26.62        
                  40.05     1:26.62 (46.57)                                        
  2 Draper, Christoher         7 Pace-MR              1:36.03    1:30.67        
                  41.09     1:30.67 (49.58)                                        
  3 Papsco, Zachary            7 Bluefish-MR          1:29.87    1:31.20        
                  41.13     1:31.20 (50.07)                                        
  4 Rizzi, Jarrod              8 Dolphins-MR          1:28.75    1:35.54        
                  44.57     1:35.54 (50.97)                                        
  5 Venkatesh, Maneesh         8 Pace-MR              1:32.31    1:36.74        
                  44.41     1:36.74 (52.33)                                        
  6 Cruz, Jason                6 MSC-MR               2:02.24    2:02.88        
                  53.19   2:02.88 (1:09.69)                                        
  7 Labarge, Jacob             8 Bluefish-MR          2:26.06    2:12.06        
                1:04.18   2:12.06 (1:07.88)                                        
  8 Chang, Alan                6 Pace-MR              2:11.75    2:18.07        
                1:04.66   2:18.07 (1:13.41)                                        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Jason               8 MSC-MR                 42.54      44.25        
  2 Treanor, Shane             8 MWSC-MR                54.45      49.34        
  3 Venkatesh, Maneesh         8 Pace-MR                48.66      50.38        
  4 Rizzi, Jarrod              8 Dolphins-MR            51.46      51.52        
  5 Draper, Christoher         7 Pace-MR                54.74      52.52        
  6 Cruz, Jason                6 MSC-MR                 56.11      54.18        
  7 Labarge, Jacob             8 Bluefish-MR          1:04.28      58.22        
  8 Chang, Alan                6 Pace-MR              1:02.20    1:07.07        
 -- Papsco, Zachary            7 Bluefish-MR            50.59         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Jason               8 MSC-MR                 55.13      53.69        
  2 Venkatesh, Maneesh         8 Pace-MR                55.64      55.22        
  3 Papsco, Zachary            7 Bluefish-MR            57.80      57.80        
  4 Cruz, Jason                6 MSC-MR                    NT    1:04.83        
  5 Draper, Christoher         7 Pace-MR              1:01.69    1:07.68        
  6 Labarge, Jacob             8 Bluefish-MR          1:25.41    1:27.33        
  7 Chang, Alan                6 Pace-MR              1:25.00    1:36.70        
 -- Bogart, Liam               7 Pace-MR                56.89         DQ        
 -- Walker, Patrick            7 Pace-MR              1:05.00         DQ        
 -- Thompson, Kyle             6 WSSC-MR              1:17.00         DQ        
 -- Vasquez, Brandon           7 MSC-MR               1:14.28         DQ        
 -- Treanor, Shane             8 MWSC-MR                55.39         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Papsco, Zachary            7 Bluefish-MR            53.25      51.53        
  2 Draper, Christoher         7 Pace-MR                55.88      53.28        
  3 Bogart, Liam               7 Pace-MR                49.22      58.31        
  4 Treanor, Shane             8 MWSC-MR                58.45      58.58        
 -- Venkatesh, Maneesh         8 Pace-MR                56.97         DQ        
 -- Chang, Alan                6 Pace-MR              1:20.00         DQ        
 -- Walker, Patrick            7 Pace-MR              1:20.00         DQ        
 -- Cruz, Jason                6 MSC-MR                    NT         DQ        
 -- Vasquez, Brandon           7 MSC-MR                    NT         DQ        
 -- Boyko, Jason               8 MSC-MR                 44.57         DQ        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Jason               8 MSC-MR               1:34.51    1:38.67        
                  43.99     1:38.67 (54.68)                                        
  2 Rizzi, Jarrod              8 Dolphins-MR          1:42.58    1:41.39        
                  47.73     1:41.39 (53.66)                                        
  3 Papsco, Zachary            7 Bluefish-MR          2:00.97    1:47.91        
                  50.09     1:47.91 (57.82)                                        
  4 Venkatesh, Maneesh         8 Pace-MR              1:44.60    1:49.06        
                  50.23     1:49.06 (58.83)                                        
  5 Treanor, Shane             8 MWSC-MR              1:51.30    1:53.05        
                  54.17     1:53.05 (58.88)                                        
  6 Draper, Christoher         7 Pace-MR              1:58.06    1:56.34        
                  54.99   1:56.34 (1:01.35)                                        
  7 Chang, Alan                6 Pace-MR              2:25.00    3:06.49        
                1:36.68   3:06.49 (1:29.81)                                        
 -- Cruz, Jason                6 MSC-MR                    NT         DQ        
                  57.14        DQ (1:14.89)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     1:43.45    1:36.67        
     1) Chang, Alan 6                   2) Venkatesh, Maneesh 8           
     3) Draper, Christoher 7            4) Bogart, Liam 7                 
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          31.49  ZQ
          32.29  JO
          36.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Uszynski, Arthur          10 Twisters-MR            29.32      28.29 ZQ     
  2 Winograd, Nicolas         10 Aqua Gems-MR           28.69      29.32 ZQ     
  3 Zezula, Mateusz           10 Twisters-MR            30.17      29.50 ZQ     
  4 Verini, Michael           10 Pace-MR                31.69      31.72 JO     
  5 LaRue, Paul               10 MSC-MR                 30.94      32.03 JO     
  6 Olsen, Jack               10 Aqua Gems-MR           31.88      32.53 SILV   
  7 Snyder, Andrew            10 Pace-MR                32.42      32.62 SILV   
  8 Tlatelpa, Ethan           10 NYCC-MR                34.27      32.66 SILV   
  9 Kearney, Evan             10 Pace-MR                32.84      32.89 SILV   
 10 Chang, Kevin               9 Pace-MR                34.24      34.88 SILV   
 11 Kunze, Aidan              10 NYCC-MR                35.20      35.14 SILV   
 12 Warnon, Jonathan          10 WSSC-MR                35.38      35.37 SILV   
 13 Cavotti, Parker           10 NDAC-MR                35.26      35.40 SILV   
 14 Ansehl, William            9 Pace-MR                35.59      36.15 SILV   
 15 Martin, Joshua             9 NDAC-MR                38.57      36.73        
 16 Gagion, Michael            9 Pace-MR                36.56      39.09        
 17 Hoffman, Christopher      10 Pace-MR                40.60      39.88        
 18 Mora, Christopher         10 IA-UN-MR               42.02      42.91        
 19 Cruz, Fredrick            10 MSC-MR                 46.63      47.68        
 20 Lewis, William             9 MSC-MR                 52.75      53.49        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:09.79  ZQ
        1:12.59  JO
        1:21.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas         10 Aqua Gems-MR         1:04.60    1:02.60 ZQ     
                  29.85     1:02.60 (32.75)                                        
  2 Uszynski, Arthur          10 Twisters-MR          1:02.80    1:02.80 ZQ     
                  29.58     1:02.80 (33.22)                                        
  3 Zezula, Mateusz           10 Twisters-MR          1:11.89    1:05.28 ZQ     
                  30.52     1:05.28 (34.76)                                        
  4 LaRue, Paul               10 MSC-MR               1:08.12    1:09.39 ZQ     
                  32.70     1:09.39 (36.69)                                        
  5 Snyder, Andrew            10 Pace-MR              1:10.52    1:09.78 ZQ     
                  33.94     1:09.78 (35.84)                                        
  6 Kearney, Evan             10 Pace-MR              1:11.99    1:11.56 JO     
                  33.88     1:11.56 (37.68)                                        
  7 Thompson, Padraic         10 Aqua Gems-MR         1:12.30    1:13.73 SILV   
                  34.60     1:13.73 (39.13)                                        
  8 Pan, Noah                 10 CIY-MR               1:18.55    1:14.13 SILV   
                  36.04     1:14.13 (38.09)                                        
  9 Chang, Kevin               9 Pace-MR              1:18.07    1:18.98 SILV   
                  37.97     1:18.98 (41.01)                                        
 10 Ansehl, William            9 Pace-MR              1:17.55    1:19.97 SILV   
                  36.77     1:19.97 (43.20)                                        
 11 Martin, Joshua             9 NDAC-MR              1:26.80    1:23.18        
                  37.34     1:23.18 (45.84)                                        
 12 Warnon, Jonathan          10 WSSC-MR              1:19.87    1:24.53        
                  41.69     1:24.53 (42.84)                                        
 13 Rudel, Chris               9 Aqua Gems-MR         1:26.84    1:24.79        
                  39.96     1:24.79 (44.83)                                        
 14 Gagion, Michael            9 Pace-MR              1:22.72    1:25.08        
                  39.73     1:25.08 (45.35)                                        
 15 John, Alex                10 Pace-MR              1:27.38    1:30.13        
                  41.80     1:30.13 (48.33)                                        
 16 Hoffman, Christopher      10 Pace-MR              1:30.82    1:30.79        
                  42.01     1:30.79 (48.78)                                        
 17 Mora, Christopher         10 IA-UN-MR             1:36.75    1:35.06        
                  45.06     1:35.06 (50.00)                                        
 18 Cruz, Fredrick            10 MSC-MR               1:46.03    1:38.53        
                  46.25     1:38.53 (52.28)                                        
 19 Lewis, William             9 MSC-MR               1:55.42    2:02.48        
                  51.57   2:02.48 (1:10.91)                                        
 -- Olsen, Jack               10 Aqua Gems-MR         1:10.40         DQ        
                  34.04          DQ (39.01)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          36.99  ZQ
          37.99  JO
          44.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Uszynski, Arthur          10 Twisters-MR            33.29      32.63 ZQ     
  2 Winograd, Nicolas         10 Aqua Gems-MR           34.84      34.10 ZQ     
  3 Zezula, Mateusz           10 Twisters-MR            39.17      35.29 ZQ     
  4 Pan, Noah                 10 CIY-MR                 38.44      37.75 JO     
  5 Snyder, Andrew            10 Pace-MR                37.46      38.44 SILV   
  6 Verini, Michael           10 Pace-MR                38.85      38.94 SILV   
  7 Olsen, Jack               10 Aqua Gems-MR           40.53      38.95 SILV   
  8 Warnon, Jonathan          10 WSSC-MR                39.96      40.16 SILV   
  9 Harrison, William         10 CIY-MR                 42.95      40.27 SILV   
 10 Kunze, Aidan              10 NYCC-MR                40.87      40.92 SILV   
 11 Chang, Kevin               9 Pace-MR                40.45      41.98 SILV   
 12 Gagion, Michael            9 Pace-MR                44.27      45.58        
 13 Ansehl, William            9 Pace-MR                44.64      46.69        
 14 Mora, Christopher         10 IA-UN-MR               51.33      49.26        
 15 Cruz, Fredrick            10 MSC-MR                 55.39      52.72        
 16 Lewis, William             9 MSC-MR               1:03.38    1:06.58        
 -- Hoffman, Christopher      10 Pace-MR                48.48         DQ        
 -- Kearney, Evan             10 Pace-MR                38.53         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:19.39  ZQ
        1:22.19  JO
        1:40.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Uszynski, Arthur          10 Twisters-MR          1:12.26    1:10.90 ZQ     
                  34.44     1:10.90 (36.46)                                        
  2 Winograd, Nicolas         10 Aqua Gems-MR         1:15.93    1:15.13 ZQ     
                  37.10     1:15.13 (38.03)                                        
  3 Zezula, Mateusz           10 Twisters-MR          1:28.38    1:15.86 ZQ     
                  36.18     1:15.86 (39.68)                                        
  4 Pan, Noah                 10 CIY-MR               1:28.81    1:23.70 SILV   
                  40.28     1:23.70 (43.42)                                        
  5 Snyder, Andrew            10 Pace-MR              1:22.87    1:24.17 SILV   
                  40.92     1:24.17 (43.25)                                        
  6 Olsen, Jack               10 Aqua Gems-MR         1:26.51    1:25.15 SILV   
                  41.41     1:25.15 (43.74)                                        
  7 Kearney, Evan             10 Pace-MR              1:25.67    1:27.25 SILV   
                  43.38     1:27.25 (43.87)                                        
  8 Thompson, Padraic         10 Aqua Gems-MR         1:25.43    1:29.03 SILV   
                  43.24     1:29.03 (45.79)                                        
  9 Chang, Kevin               9 Pace-MR              1:24.81    1:29.07 SILV   
                  44.00     1:29.07 (45.07)                                        
 10 Cavotti, Parker           10 NDAC-MR              1:32.51    1:29.37 SILV   
                  44.83     1:29.37 (44.54)                                        
 11 Warnon, Jonathan          10 WSSC-MR              1:29.34    1:29.62 SILV   
                  44.11     1:29.62 (45.51)                                        
 12 Gagion, Michael            9 Pace-MR              1:32.87    1:37.09 SILV   
                  47.36     1:37.09 (49.73)                                        
 13 Ansehl, William            9 Pace-MR              1:32.50    1:39.22 SILV   
                  47.49     1:39.22 (51.73)                                        
 14 Hoffman, Christopher      10 Pace-MR              1:40.36    1:42.95        
                  50.04     1:42.95 (52.91)                                        
 15 Martin, Joshua             9 NDAC-MR              1:48.11    1:44.64        
 16 Cruz, Fredrick            10 MSC-MR               1:49.86    1:48.36        
                  52.21     1:48.36 (56.15)                                        
 17 Lewis, William             9 MSC-MR               2:10.82    2:18.92        
                1:06.98   2:18.92 (1:11.94)                                        
 -- Mora, Christopher         10 IA-UN-MR             1:53.10         DQ        
 -- John, Alex                10 Pace-MR              1:46.08         DQ        
                  52.51          DQ (51.25)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          43.19  ZQ
          43.99  JO
          50.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas         10 Aqua Gems-MR           37.28      38.56 ZQ     
  2 Uszynski, Arthur          10 Twisters-MR            40.16      39.92 ZQ     
  3 LaRue, Paul               10 MSC-MR                 40.37      40.26 ZQ     
  4 Zezula, Mateusz           10 Twisters-MR            44.82      42.85 ZQ     
  5 Martin, Joshua             9 NDAC-MR                45.01      45.24 SILV   
  6 Snyder, Andrew            10 Pace-MR                44.32      46.25 SILV   
  7 Thompson, Padraic         10 Aqua Gems-MR           46.54      46.92 SILV   
  8 Olsen, Jack               10 Aqua Gems-MR           46.76      47.06 SILV   
  9 Rudel, Chris               9 Aqua Gems-MR           47.70      48.11 SILV   
 10 Ansehl, William            9 Pace-MR                48.47      48.24 SILV   
 11 Kearney, Evan             10 Pace-MR                49.19      48.37 SILV   
 12 Warnon, Jonathan          10 WSSC-MR                52.08      49.10 SILV   
 13 John, Alex                10 Pace-MR                47.95      49.53 SILV   
 14 Cavotti, Parker           10 NDAC-MR                47.65      49.67 SILV   
 15 Chang, Kevin               9 Pace-MR                50.48      50.48        
 16 Gagion, Michael            9 Pace-MR                58.02      59.78        
 17 Hoffman, Christopher      10 Pace-MR              1:05.24    1:06.06        
 -- Cruz, Fredrick            10 MSC-MR                 57.52         DQ        
 -- Lewis, William             9 MSC-MR               1:16.26         DQ        
 -- Mora, Christopher         10 IA-UN-MR             1:01.20         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:33.29  ZQ
        1:35.99  JO
        1:51.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas         10 Aqua Gems-MR         1:22.30    1:24.17 ZQ     
                  39.15     1:24.17 (45.02)                                        
  2 Pan, Noah                 10 CIY-MR               1:40.33    1:34.36 JO     
                  44.91     1:34.36 (49.45)                                        
  3 Verini, Michael           10 Pace-MR              1:37.33    1:34.77 JO     
                  44.20     1:34.77 (50.57)                                        
  4 Snyder, Andrew            10 Pace-MR              1:37.47    1:36.29 SILV   
                  45.75     1:36.29 (50.54)                                        
  5 Harrison, William         10 CIY-MR               1:47.19    1:37.00 SILV   
                  46.55     1:37.00 (50.45)                                        
  6 Tlatelpa, Ethan           10 NYCC-MR              1:42.18    1:37.51 SILV   
                  46.78     1:37.51 (50.73)                                        
  7 Ansehl, William            9 Pace-MR              1:55.01    1:38.71 SILV   
                  46.68     1:38.71 (52.03)                                        
  8 Martin, Joshua             9 NDAC-MR              1:50.46    1:43.58 SILV   
                  47.18     1:43.58 (56.40)                                        
  9 Kearney, Evan             10 Pace-MR              1:47.63    1:46.44 SILV   
                  50.34     1:46.44 (56.10)                                        
 10 Cavotti, Parker           10 NDAC-MR              1:53.37    1:50.43 SILV   
                  50.83     1:50.43 (59.60)                                        
 11 Cruz, Fredrick            10 MSC-MR                    NT    1:56.39        
                  54.68   1:56.39 (1:01.71)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          36.39  ZQ
          37.59  JO
          45.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Uszynski, Arthur          10 Twisters-MR            33.34      32.96 ZQ     
  2 Zezula, Mateusz           10 Twisters-MR            35.86      36.37 ZQ     
  3 Snyder, Andrew            10 Pace-MR                39.78      37.94 SILV   
  4 Olsen, Jack               10 Aqua Gems-MR           35.82      38.52 SILV   
  5 Cavotti, Parker           10 NDAC-MR                39.77      39.69 SILV   
  6 Kearney, Evan             10 Pace-MR                38.67      40.39 SILV   
  7 Pan, Noah                 10 CIY-MR                 39.19      41.00 SILV   
  8 Ansehl, William            9 Pace-MR                43.67      44.83 SILV   
  9 Warnon, Jonathan          10 WSSC-MR                44.35      45.96        
 10 Chang, Kevin               9 Pace-MR                45.71      47.44        
 11 Gagion, Michael            9 Pace-MR                50.27      49.55        
 12 Rudel, Chris               9 Aqua Gems-MR           49.21      50.41        
 13 Cruz, Fredrick            10 MSC-MR                 53.95      52.67        
 -- John, Alex                10 Pace-MR                46.75         DQ        
 -- Winograd, Nicolas         10 Aqua Gems-MR           34.50         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:26.69  ZQ
        1:29.99  JO
        1:40.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Uszynski, Arthur          10 Twisters-MR          1:18.81    1:20.90 ZQ     
                  35.86     1:20.90 (45.04)                                        
  2 Zezula, Mateusz           10 Twisters-MR          1:29.30    1:22.65 ZQ     
                  38.47     1:22.65 (44.18)                                        
  3 Harrison, William         10 CIY-MR               1:31.05    1:26.09 ZQ     
                  38.07     1:26.09 (48.02)                                        
  4 Pan, Noah                 10 CIY-MR               1:39.60    1:31.36 SILV   
                  41.39     1:31.36 (49.97)                                        
  5 Tlatelpa, Ethan           10 NYCC-MR              1:29.94    1:34.11 SILV   
                  41.39     1:34.11 (52.72)                                        
  6 LaRue, Paul               10 MSC-MR               1:56.02    1:34.45 SILV   
                  41.82     1:34.45 (52.63)                                        
 -- Olsen, Jack               10 Aqua Gems-MR         1:24.22         DQ        
                  39.63          DQ (48.89)                                        
 -- Kunze, Aidan              10 NYCC-MR              1:30.00         DQ        
                  45.00          DQ (54.31)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
        1:20.89  ZQ
        1:22.99  JO
        1:31.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Uszynski, Arthur          10 Twisters-MR          1:13.58    1:14.15 ZQ     
                  34.02     1:14.15 (40.13)                                        
  2 Winograd, Nicolas         10 Aqua Gems-MR         1:12.90    1:14.19 ZQ     
                  35.07     1:14.19 (39.12)                                        
  3 Zezula, Mateusz           10 Twisters-MR          1:24.77    1:18.62 ZQ     
                  36.15     1:18.62 (42.47)                                        
  4 LaRue, Paul               10 MSC-MR               1:17.86    1:21.59 JO     
                  39.33     1:21.59 (42.26)                                        
  5 Verini, Michael           10 Pace-MR              1:24.54    1:21.83 JO     
                  39.22     1:21.83 (42.61)                                        
  6 Snyder, Andrew            10 Pace-MR              1:21.68    1:21.86 JO     
                  38.29     1:21.86 (43.57)                                        
  7 Kearney, Evan             10 Pace-MR              1:26.59    1:23.95 SILV   
                  38.07     1:23.95 (45.88)                                        
  8 Tlatelpa, Ethan           10 NYCC-MR              1:24.21    1:25.84 SILV   
                  40.49     1:25.84 (45.35)                                        
  9 Olsen, Jack               10 Aqua Gems-MR         1:25.58    1:26.25 SILV   
                  38.32     1:26.25 (47.93)                                        
 10 Ansehl, William            9 Pace-MR              1:29.46    1:30.95 SILV   
                  45.82     1:30.95 (45.13)                                        
 11 Kunze, Aidan              10 NYCC-MR              1:27.58    1:31.03 SILV   
                  43.03     1:31.03 (48.00)                                        
 12 Warnon, Jonathan          10 WSSC-MR              1:30.66    1:31.48 SILV   
                  42.67     1:31.48 (48.81)                                        
 13 Cavotti, Parker           10 NDAC-MR              1:29.60    1:31.99        
                  42.05     1:31.99 (49.94)                                        
 14 Chang, Kevin               9 Pace-MR              1:32.72    1:32.03        
                  43.23     1:32.03 (48.80)                                        
 15 Gagion, Michael            9 Pace-MR              1:36.69    1:37.92        
                  46.51     1:37.92 (51.41)                                        
 16 Martin, Joshua             9 NDAC-MR              1:40.97    1:38.05        
                  47.97     1:38.05 (50.08)                                        
 17 Hoffman, Christopher      10 Pace-MR              1:58.25    1:43.87        
                  48.70     1:43.87 (55.17)                                        
 18 Cruz, Fredrick            10 MSC-MR                    NT    1:47.34        
                  51.06     1:47.34 (56.28)                                        
 19 Mora, Christopher         10 IA-UN-MR             2:10.46    2:07.42        
                  59.81   2:07.42 (1:07.61)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     2:11.19    2:16.53        
     1) Snyder, Andrew 10               2) Chang, Kevin 9                 
     3) Kearney, Evan 10                4) Verini, Michael 10             
 
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:48.00    2:33.00        
     1) Thompson, Padraic 10            2) Rudel, Chris 9                 
     3) Olsen, Jack 10                  4) Winograd, Nicolas 10           
                  43.78     1:28.18 (44.40)     2:05.55 (37.37)     2:33.00 (27.45)
  2 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     2:35.13    2:41.66        
     1) Chang, Kevin 9                  2) Snyder, Andrew 10              
     3) Kearney, Evan 10                4) Ansehl, William 9              
                  42.08     1:26.34 (44.26)     2:05.62 (39.28)     2:41.66 (36.04)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:31.89  ZQ
        2:39.99  JO
        2:55.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas         10 Aqua Gems-MR         2:27.77    2:21.05 ZQ     
                  31.62     1:08.89 (37.27)     1:46.94 (38.05)     2:21.05 (34.11)
  2 Snyder, Andrew            10 Pace-MR              2:32.01    2:32.39 JO     
                  34.21     1:14.15 (39.94)     1:55.18 (41.03)     2:32.39 (37.21)
 -- Cruz, Fredrick            10 MSC-MR                    NT         DQ        
                  47.64     1:44.49 (56.85)   2:46.24 (1:01.75)                    
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.59  ZQ
          28.69  JO
          32.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian           12 NDAC-MR                25.81      25.84 ZQ     
  2 Domagala, Michael         12 Twisters-MR            25.17      25.87 ZQ     
  3 Dervisevic, Alen          12 Twisters-MR            26.85      26.73 ZQ     
  4 Pu, Austin                12 Twisters-MR            27.60      27.55 ZQ     
  5 Campagna, Steven          12 NDAC-MR                28.15      27.97 JO     
  6 Koo, Brandon              11 Twisters-MR            28.18      28.06 JO     
  7 Cavotti, Spencer          12 NDAC-MR                28.33      28.24 JO     
  8 Moon, Jay                 12 Twisters-MR            28.62      28.80 SILV   
  9 Charleston, Jared         12 MWSC-MR                29.52      28.99 SILV   
 10 Nisbet, Daniel            12 Pace-MR                28.50      29.21 SILV   
 11 Thompson, Brendin         12 Aqua Gems-MR           28.95      29.89 SILV   
 12 Kunze, Colin              12 NYCC-MR                29.70      30.29 SILV   
 13 Grunewald, Zane           12 UN-MR                  30.48      30.40 SILV   
 14 McCann, Brendan           12 CIY-MR                 29.38      30.75 SILV   
 15 Kim, Noel                 12 Pace-MR                32.54      30.83 SILV   
 16 Marvin, William           12 NDAC-MR                31.31      30.84 SILV   
 17 Lockhart, Ryan            11 MWSC-MR                32.53      31.90 SILV   
 18 Cornwallis, Robert        11 Twisters-MR            32.97      31.95 SILV   
 19 Kosinski, Alek            12 NDAC-MR                32.91      32.26 SILV   
 20 Graziano, Nolan           12 NDAC-MR                31.67      32.42 SILV   
 21 Craven, Mike              12 NDAC-MR                31.38      32.56        
 22 Brynin, Zeke              11 Pace-MR                32.42      32.74        
 23 Rosado, Jeramy            11 PBAC-MR                39.28      33.00        
 24 Messak, George            11 Twisters-MR            34.11      33.24        
 25 Eckhardt, Colin           12 NDAC-MR                33.09      33.72        
 26 Boyle, Kevin              11 IA-UN-MR               38.18      35.56        
 27 Peruffo, Corey            12 Dolphins-MR            34.68      36.06        
 28 Thompson, Ryan            11 Pace-MR                35.78      37.28        
 29 Krische, Eddie            12 CIY-MR                 38.59      40.98        
 30 Pope, Andy                11 NDAC-MR                40.43      42.72        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:00.69  ZQ
        1:02.69  JO
        1:11.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alderson, Ryan            12 MSC-MR                 55.36      55.51 ZQ     
                  26.97       55.51 (28.54)                                        
  2 Domagala, Michael         12 Twisters-MR            54.23      55.74 ZQ     
                  27.16       55.74 (28.58)                                        
  3 Dervisevic, Alen          12 Twisters-MR            57.92      57.63 ZQ     
                  27.62       57.63 (30.01)                                        
  4 Kim, Sean                 12 Twisters-MR            59.48      59.13 ZQ     
                  28.43       59.13 (30.70)                                        
  5 Nisbet, Daniel            12 Pace-MR              1:02.40    1:01.16 JO     
                  29.40     1:01.16 (31.76)                                        
  6 Pu, Austin                12 Twisters-MR            59.76    1:01.22 JO     
                  29.20     1:01.22 (32.02)                                        
  7 Cavotti, Spencer          12 NDAC-MR              1:01.77    1:01.27 JO     
                  28.95     1:01.27 (32.32)                                        
  8 Carlino, Keith            12 MSC-MR               1:01.15    1:01.51 JO     
                  29.79     1:01.51 (31.72)                                        
  9 Mechanic, Dylan           12 Pace-MR              1:00.31    1:01.69 JO     
                  30.26     1:01.69 (31.43)                                        
 10 Thompson, Brendin         12 Aqua Gems-MR         1:04.41    1:05.06 SILV   
                  30.55     1:05.06 (34.51)                                        
 11 Loeffel, Austin           12 NDAC-MR              1:08.88    1:07.53 SILV   
                  32.19     1:07.53 (35.34)                                        
 12 Marvin, William           12 NDAC-MR              1:09.38    1:07.97 SILV   
                  32.50     1:07.97 (35.47)                                        
 13 MACKAY, Matthew           11 WSSC-MR              1:08.45    1:08.79 SILV   
                  32.22     1:08.79 (36.57)                                        
 14 Kim, Noel                 12 Pace-MR              1:15.70    1:09.00 SILV   
                  32.35     1:09.00 (36.65)                                        
 15 Lockhart, Ryan            11 MWSC-MR              1:11.72    1:10.22 SILV   
                  32.73     1:10.22 (37.49)                                        
 16 McCann, Brendan           12 CIY-MR               1:06.30    1:10.25 SILV   
                  33.54     1:10.25 (36.71)                                        
 17 Brynin, Zeke              11 Pace-MR              1:10.01    1:11.06 SILV   
                  33.68     1:11.06 (37.38)                                        
 18 Kosinski, Alek            12 NDAC-MR              1:17.11    1:13.35        
                  35.05     1:13.35 (38.30)                                        
 19 Blake, Teddy              11 NDAC-MR              1:14.85    1:14.14        
                  35.81     1:14.14 (38.33)                                        
 20 Cornwallis, Robert        11 Twisters-MR          1:18.56    1:15.32        
                  34.88     1:15.32 (40.44)                                        
 21 Messak, George            11 Twisters-MR          1:18.14    1:16.42        
                  34.61     1:16.42 (41.81)                                        
 22 Peruffo, Corey            12 Dolphins-MR          1:21.48    1:17.49        
 23 Boyle, Kevin              11 IA-UN-MR             1:28.40    1:17.83        
                  37.07     1:17.83 (40.76)                                        
 24 Czerwinski, Jay           11 MWSC-MR              1:20.78    1:18.95        
                  37.64     1:18.95 (41.31)                                        
 25 Asanjarani, Jonathan      11 CIY-MR               1:26.98    1:22.97        
                  38.16     1:22.97 (44.81)                                        
 26 Thompson, Ryan            11 Pace-MR              1:18.91    1:23.31        
 27 Gupta, Vinay              11 CIY-MR               1:31.19    1:26.23        
                  39.08     1:26.23 (47.15)                                        
 28 Pearce, Walter            12 Pace-MR              1:26.33    1:29.70        
                  41.13     1:29.70 (48.57)                                        
 29 Scelta, Andrew            11 Aqua Gems-MR         1:34.64    1:30.83        
                  42.82     1:30.83 (48.01)                                        
 30 Pope, Andy                11 NDAC-MR              1:40.11    1:36.04        
                  42.94     1:36.04 (53.10)                                        
 -- Cruz, Cristian            11 MWSC-MR              1:30.45         DQ        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:13.99  ZQ
        2:15.49  JO
        2:32.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian           12 NDAC-MR              2:02.20    1:58.42 ZQ     
                  27.43       57.70 (30.27)     1:28.69 (30.99)     1:58.42 (29.73)
  2 Alderson, Ryan            12 MSC-MR               2:03.31    1:59.17 ZQ     
                  27.95       58.25 (30.30)     1:28.24 (29.99)     1:59.17 (30.93)
  3 Domagala, Michael         12 Twisters-MR          1:58.93    2:02.43 ZQ     
                  27.73       58.25 (30.52)     1:30.13 (31.88)     2:02.43 (32.30)
  4 Dervisevic, Alen          12 Twisters-MR          2:04.19    2:03.01 ZQ     
                  27.60       58.33 (30.73)     1:30.61 (32.28)     2:03.01 (32.40)
  5 Kim, Sean                 12 Twisters-MR          2:10.98    2:05.98 ZQ     
                  28.83     1:00.07 (31.24)     1:32.82 (32.75)     2:05.98 (33.16)
  6 Nisbet, Daniel            12 Pace-MR              2:22.54    2:12.92 ZQ     
                  29.80     1:03.63 (33.83)     1:39.21 (35.58)     2:12.92 (33.71)
  7 Campagna, Steven          12 NDAC-MR              2:20.31    2:12.99 ZQ     
                  29.96     1:04.17 (34.21)     1:39.58 (35.41)     2:12.99 (33.41)
  8 Cavotti, Spencer          12 NDAC-MR              2:17.70    2:14.75 JO     
                  29.18     1:03.09 (33.91)     1:39.12 (36.03)     2:14.75 (35.63)
  9 Moon, Jay                 12 Twisters-MR          2:27.38    2:14.93 JO     
                  29.37     1:03.20 (33.83)     1:39.42 (36.22)     2:14.93 (35.51)
 10 Carlino, Keith            12 MSC-MR               2:19.21    2:17.78 SILV   
                  31.39     1:07.31 (35.92)     1:42.17 (34.86)     2:17.78 (35.61)
 11 Charleston, Jared         12 MWSC-MR              2:22.86    2:24.83 SILV   
                  31.42     1:08.55 (37.13)     1:47.34 (38.79)     2:24.83 (37.49)
 12 Brynin, Zeke              11 Pace-MR              2:26.89    2:29.57 SILV   
                  33.77     1:11.65 (37.88)     1:51.39 (39.74)     2:29.57 (38.18)
 13 McCann, Brendan           12 CIY-MR               2:35.18    2:30.08 SILV   
                  33.03     1:10.87 (37.84)     1:50.50 (39.63)     2:30.08 (39.58)
 14 Marvin, William           12 NDAC-MR              2:54.11    2:31.34 SILV   
                  33.06     1:10.34 (37.28)     1:50.41 (40.07)     2:31.34 (40.93)
 15 Blake, Teddy              11 NDAC-MR              2:45.13    2:34.50        
                  36.95     1:17.17 (40.22)     1:57.72 (40.55)     2:34.50 (36.78)
 16 Lockhart, Ryan            11 MWSC-MR              2:35.87    2:35.52        
                  34.32     1:13.66 (39.34)     1:55.00 (41.34)     2:35.52 (40.52)
 17 Eckhardt, Colin           12 NDAC-MR              2:55.11    2:43.82        
                  37.05     1:18.42 (41.37)     2:01.62 (43.20)     2:43.82 (42.20)
 18 Thompson, Ryan            11 Pace-MR              3:04.31    2:57.30        
                                1:23.57 ( )     2:10.34 (46.77)     2:57.30 (46.96)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          32.89  ZQ
          33.99  JO
          42.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alderson, Ryan            12 MSC-MR                 29.98      30.09 ZQ     
  2 Dervisevic, Alen          12 Twisters-MR            29.97      30.15 ZQ     
  3 Domagala, Michael         12 Twisters-MR            29.17      30.54 ZQ     
  4 Pu, Austin                12 Twisters-MR            32.08      32.99 JO     
  5 Thompson, Brendin         12 Aqua Gems-MR           33.52      34.72 SILV   
  6 Marvin, William           12 NDAC-MR                36.36      34.97 SILV   
  7 Nisbet, Daniel            12 Pace-MR                35.78      35.09 SILV   
  8 Cornwallis, Robert        11 Twisters-MR            37.50      36.97 SILV   
  9 Lockhart, Ryan            11 MWSC-MR                38.28      38.37 SILV   
 10 Kim, Noel                 12 Pace-MR                42.81      38.95 SILV   
 11 Brynin, Zeke              11 Pace-MR                38.13      39.00 SILV   
 12 Messak, George            11 Twisters-MR            41.21      40.61 SILV   
 13 Blake, Teddy              11 NDAC-MR                40.81      42.35        
 14 Czerwinski, Jay           11 MWSC-MR                42.10      42.66        
 15 Boyle, Kevin              11 IA-UN-MR               49.30      42.76        
 16 Kosinski, Alek            12 NDAC-MR                44.27      43.27        
 17 Pearce, Walter            12 Pace-MR                45.18      45.61        
 18 Thompson, Ryan            11 Pace-MR                44.26      46.82        
 19 Scelta, Andrew            11 Aqua Gems-MR           48.65      53.00        
 -- Cruz, Cristian            11 MWSC-MR                53.84         DQ        
 -- Peruffo, Corey            12 Dolphins-MR            40.75         DQ        
 -- Pope, Andy                11 NDAC-MR                56.18         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:10.59  ZQ
        1:13.99  JO
        1:25.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dervisevic, Alen          12 Twisters-MR          1:04.54    1:04.23 ZQ     
                  31.31     1:04.23 (32.92)                                        
  2 Carlino, Keith            12 MSC-MR               1:07.66    1:06.30 ZQ     
                  32.31     1:06.30 (33.99)                                        
  3 Domagala, Michael         12 Twisters-MR          1:03.19    1:06.98 ZQ     
                  32.64     1:06.98 (34.34)                                        
  4 Mackrel, Julian           12 NDAC-MR              1:07.24    1:07.27 ZQ     
                  33.59     1:07.27 (33.68)                                        
  5 Koo, Brandon              11 Twisters-MR          1:09.90    1:09.67 ZQ     
                  34.22     1:09.67 (35.45)                                        
  6 Pu, Austin                12 Twisters-MR          1:10.24    1:11.92 JO     
                  35.07     1:11.92 (36.85)                                        
  7 Charleston, Jared         12 MWSC-MR              1:15.65    1:12.54 JO     
                  35.19     1:12.54 (37.35)                                        
  8 Campagna, Steven          12 NDAC-MR              1:12.38    1:13.24 JO     
                  35.64     1:13.24 (37.60)                                        
  9 Nisbet, Daniel            12 Pace-MR              1:12.24    1:13.43 JO     
                  35.44     1:13.43 (37.99)                                        
 10 Cavotti, Spencer          12 NDAC-MR              1:18.34    1:15.85 SILV   
                  36.77     1:15.85 (39.08)                                        
 11 Marvin, William           12 NDAC-MR              1:17.85    1:15.95 SILV   
                  37.22     1:15.95 (38.73)                                        
 12 Kunze, Colin              12 NYCC-MR              1:13.52    1:16.13 SILV   
                  36.96     1:16.13 (39.17)                                        
 13 Grunewald, Zane           12 UN-MR                1:17.53    1:18.68 SILV   
                  38.13     1:18.68 (40.55)                                        
 14 Cornwallis, Robert        11 Twisters-MR          1:36.90    1:19.74 SILV   
                  37.60     1:19.74 (42.14)                                        
 15 Brynin, Zeke              11 Pace-MR              1:19.77    1:19.75 SILV   
                  38.93     1:19.75 (40.82)                                        
 16 McCann, Brendan           12 CIY-MR               1:22.46    1:20.41 SILV   
                  38.98     1:20.41 (41.43)                                        
 17 Lockhart, Ryan            11 MWSC-MR              1:21.32    1:21.08 SILV   
                  39.48     1:21.08 (41.60)                                        
 18 Kim, Noel                 12 Pace-MR              1:28.49    1:23.93 SILV   
                  40.11     1:23.93 (43.82)                                        
 19 Peruffo, Corey            12 Dolphins-MR          1:26.75    1:26.33        
                  43.14     1:26.33 (43.19)                                        
 20 Graziano, Nolan           12 NDAC-MR              1:31.11    1:27.28        
 21 Eckhardt, Colin           12 NDAC-MR              1:29.73    1:27.49        
 22 Boyle, Kevin              11 IA-UN-MR             1:45.18    1:30.89        
                  43.56     1:30.89 (47.33)                                        
 23 Gupta, Vinay              11 CIY-MR               1:46.50    1:35.97        
                  46.63     1:35.97 (49.34)                                        
 24 Krische, Eddie            12 CIY-MR               1:41.21    1:38.23        
 25 Asanjarani, Jonathan      11 CIY-MR               1:34.92    1:40.64        
 26 Craven, Mike              12 NDAC-MR              1:35.84    1:45.64        
 -- Kosinski, Alek            12 NDAC-MR              1:39.11         DQ        
                  45.74          DQ (47.27)                                        
 -- Messak, George            11 Twisters-MR          1:36.39         DQ        
                  42.05          DQ (44.95)                                        
 -- Thompson, Ryan            11 Pace-MR              1:38.10         DQ        
                  48.34          DQ (49.17)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          37.49  ZQ
          38.09  JO
          43.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ching, Benjamin           12 Twisters-MR            31.35      31.37 ZQ     
  2 Pu, Austin                12 Twisters-MR            35.95      36.30 ZQ     
  3 Dervisevic, Alen          12 Twisters-MR            36.51      36.71 ZQ     
  4 Koo, Brandon              11 Twisters-MR            38.86      37.79 JO     
  5 McCann, Brendan           12 CIY-MR                 36.04      37.85 JO     
  6 Moon, Jay                 12 Twisters-MR            36.46      37.87 JO     
  7 Grunewald, Zane           12 UN-MR                  40.13      39.27 SILV   
  8 Charleston, Jared         12 MWSC-MR                40.91      39.81 SILV   
  9 Thompson, Brendin         12 Aqua Gems-MR           40.14      40.01 SILV   
 10 Brynin, Zeke              11 Pace-MR                40.38      40.60 SILV   
 11 Rosado, Jeramy            11 PBAC-MR                47.09      41.68 SILV   
 12 Lockhart, Ryan            11 MWSC-MR                41.58      42.21 SILV   
 13 Kunze, Colin              12 NYCC-MR                42.04      42.24 SILV   
 14 Cornwallis, Robert        11 Twisters-MR            43.49      42.81 SILV   
 15 Kim, Noel                 12 Pace-MR                42.00      44.56        
 16 Gupta, Vinay              11 CIY-MR                 46.42      45.23        
 17 Thompson, Ryan            11 Pace-MR                47.50      46.05        
 18 Boyle, Kevin              11 IA-UN-MR               48.92      46.59        
 19 Krische, Eddie            12 CIY-MR                 51.91      50.67        
 20 Messak, George            11 Twisters-MR            53.70      53.45        
 21 Asanjarani, Jonathan      11 CIY-MR                 53.17      58.34        
 -- Nisbet, Daniel            12 Pace-MR                41.87         DQ        
 -- Pope, Andy                11 NDAC-MR              1:16.53         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:22.39  ZQ
        1:24.09  JO
        1:31.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ching, Benjamin           12 Twisters-MR          1:08.91    1:08.30 ZQ     
                  32.24     1:08.30 (36.06)                                        
  2 Mackrel, Julian           12 NDAC-MR              1:15.73    1:14.52 ZQ     
                  35.07     1:14.52 (39.45)                                        
  3 Campagna, Steven          12 NDAC-MR              1:18.64    1:18.19 ZQ     
                  36.58     1:18.19 (41.61)                                        
  4 Dervisevic, Alen          12 Twisters-MR          1:17.68    1:19.03 ZQ     
                  37.05     1:19.03 (41.98)                                        
  5 Pu, Austin                12 Twisters-MR          1:20.02    1:19.65 ZQ     
                  38.45     1:19.65 (41.20)                                        
  6 Cavotti, Spencer          12 NDAC-MR              1:18.23    1:19.72 ZQ     
                  36.90     1:19.72 (42.82)                                        
  7 Kim, Sean                 12 Twisters-MR          1:28.07    1:20.65 ZQ     
                  37.79     1:20.65 (42.86)                                        
  8 Moon, Jay                 12 Twisters-MR          1:20.26    1:20.99 ZQ     
                  37.86     1:20.99 (43.13)                                        
  9 McCann, Brendan           12 CIY-MR               1:22.27    1:21.05 ZQ     
                  37.88     1:21.05 (43.17)                                        
 10 Thompson, Brendin         12 Aqua Gems-MR         1:23.16    1:23.80 JO     
                  39.86     1:23.80 (43.94)                                        
 11 MACKAY, Matthew           11 WSSC-MR              1:24.33    1:24.50 SILV   
                  39.05     1:24.50 (45.45)                                        
 12 Mechanic, Dylan           12 Pace-MR              1:24.76    1:26.18 SILV   
                  40.40     1:26.18 (45.78)                                        
 13 Brynin, Zeke              11 Pace-MR              1:24.91    1:26.38 SILV   
                  41.27     1:26.38 (45.11)                                        
 14 Nisbet, Daniel            12 Pace-MR              1:28.58    1:27.40 SILV   
                  40.68     1:27.40 (46.72)                                        
 15 Loeffel, Austin           12 NDAC-MR              1:26.28    1:27.94 SILV   
                  41.96     1:27.94 (45.98)                                        
 16 Blake, Teddy              11 NDAC-MR              1:29.86    1:30.57 SILV   
                  43.25     1:30.57 (47.32)                                        
 17 Cornwallis, Robert        11 Twisters-MR          1:41.34    1:35.61        
                  44.71     1:35.61 (50.90)                                        
 18 Gupta, Vinay              11 CIY-MR               1:54.38    1:40.45        
                  47.84     1:40.45 (52.61)                                        
 19 Pearce, Walter            12 Pace-MR              1:54.41    1:55.85        
                  55.79   1:55.85 (1:00.06)                                        
 20 Asanjarani, Jonathan      11 CIY-MR               2:02.21    2:10.63        
                  59.83   2:10.63 (1:10.80)                                        
 -- Scelta, Andrew            11 Aqua Gems-MR         2:07.07         DQ        
                1:04.75        DQ (1:04.55)                                        
 -- Thompson, Ryan            11 Pace-MR              1:51.62         DQ        
                  54.29        DQ (1:00.60)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          31.29  ZQ
          32.59  JO
          39.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         12 Twisters-MR            27.45      28.12 ZQ     
  2 Dervisevic, Alen          12 Twisters-MR            29.87      30.00 ZQ     
  2 Carlino, Keith            12 MSC-MR                 30.76      30.00 ZQ     
  4 Pu, Austin                12 Twisters-MR            31.72      31.41 JO     
  5 Moon, Jay                 12 Twisters-MR            33.10      32.24 JO     
  6 Charleston, Jared         12 MWSC-MR                33.34      32.40 JO     
  7 Nisbet, Daniel            12 Pace-MR                34.15      32.43 JO     
  8 Thompson, Brendin         12 Aqua Gems-MR           32.17      33.13 SILV   
  9 Lockhart, Ryan            11 MWSC-MR                35.84      34.84 SILV   
 10 Kunze, Colin              12 NYCC-MR                33.85      35.50 SILV   
 11 Kim, Noel                 12 Pace-MR                36.04      36.04 SILV   
 12 Brynin, Zeke              11 Pace-MR                35.13      36.05 SILV   
 13 Grunewald, Zane           12 UN-MR                  43.42      36.28 SILV   
 14 Rosado, Jeramy            11 PBAC-MR                36.36      38.02 SILV   
 15 Marvin, William           12 NDAC-MR                38.98      38.65 SILV   
 16 Gupta, Vinay              11 CIY-MR                 39.07      39.09 SILV   
 17 Cornwallis, Robert        11 Twisters-MR            39.48      40.37        
 18 Kosinski, Alek            12 NDAC-MR                45.11      41.99        
 19 Craven, Mike              12 NDAC-MR                42.36      42.02        
 20 Graziano, Nolan           12 NDAC-MR                40.11      44.70        
 21 Thompson, Ryan            11 Pace-MR                49.36      47.69        
 22 Asanjarani, Jonathan      11 CIY-MR                 43.67      47.85        
 23 Peruffo, Corey            12 Dolphins-MR            43.68      48.66        
 24 Pope, Andy                11 NDAC-MR                53.64      53.12        
 -- Messak, George            11 Twisters-MR            42.20         DQ        
 -- Eckhardt, Colin           12 NDAC-MR                47.76         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:12.79  ZQ
        1:14.49  JO
        1:28.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ching, Benjamin           12 Twisters-MR          1:00.93    1:02.57 ZQ     
                  29.76     1:02.57 (32.81)                                        
  2 Domagala, Michael         12 Twisters-MR          1:03.55    1:04.41 ZQ     
                  30.28     1:04.41 (34.13)                                        
  3 Mechanic, Dylan           12 Pace-MR              1:07.72    1:08.86 ZQ     
                  32.38     1:08.86 (36.48)                                        
  4 Campagna, Steven          12 NDAC-MR              1:09.68    1:09.04 ZQ     
                  31.28     1:09.04 (37.76)                                        
  5 Carlino, Keith            12 MSC-MR               1:08.78    1:10.60 ZQ     
                  31.78     1:10.60 (38.82)                                        
  6 Pu, Austin                12 Twisters-MR          1:12.96    1:11.29 ZQ     
                  33.68     1:11.29 (37.61)                                        
  7 McCann, Brendan           12 CIY-MR               1:17.96    1:18.79 SILV   
                  36.45     1:18.79 (42.34)                                        
  8 Thompson, Brendin         12 Aqua Gems-MR         1:13.37    1:18.92 SILV   
                  36.06     1:18.92 (42.86)                                        
  9 Brynin, Zeke              11 Pace-MR              1:19.10    1:19.13 SILV   
                  37.05     1:19.13 (42.08)                                        
 10 Kim, Noel                 12 Pace-MR              1:25.00    1:19.99 SILV   
 11 Lockhart, Ryan            11 MWSC-MR              1:19.32    1:20.52 SILV   
                  36.57     1:20.52 (43.95)                                        
 12 Gupta, Vinay              11 CIY-MR               1:48.73    1:38.75        
                  45.19     1:38.75 (53.56)                                        
 13 Asanjarani, Jonathan      11 CIY-MR               1:52.98    1:59.61        
                  54.54   1:59.61 (1:05.07)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:10.49  ZQ
        1:12.29  JO
        1:22.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         12 Twisters-MR          1:05.53    1:04.82 ZQ     
                  30.07     1:04.82 (34.75)                                        
  2 Dervisevic, Alen          12 Twisters-MR          1:07.29    1:06.30 ZQ     
                  30.36     1:06.30 (35.94)                                        
  3 Mackrel, Julian           12 NDAC-MR              1:07.50    1:07.11 ZQ     
                  31.54     1:07.11 (35.57)                                        
  4 Campagna, Steven          12 NDAC-MR              1:09.39    1:08.85 ZQ     
                  31.24     1:08.85 (37.61)                                        
  5 Kim, Sean                 12 Twisters-MR          1:09.26    1:09.56 ZQ     
                  32.01     1:09.56 (37.55)                                        
  6 Moon, Jay                 12 Twisters-MR          1:14.35    1:09.83 ZQ     
                  32.61     1:09.83 (37.22)                                        
  7 Cavotti, Spencer          12 NDAC-MR              1:11.60    1:10.04 ZQ     
                  33.13     1:10.04 (36.91)                                        
  8 Carlino, Keith            12 MSC-MR               1:15.65    1:12.04 JO     
                  31.91     1:12.04 (40.13)                                        
  9 Mechanic, Dylan           12 Pace-MR              1:10.45    1:12.35 SILV   
                  34.39     1:12.35 (37.96)                                        
 10 Thompson, Brendin         12 Aqua Gems-MR         1:13.60    1:15.58 SILV   
                  36.68     1:15.58 (38.90)                                        
 11 Lockhart, Ryan            11 MWSC-MR              1:18.80    1:18.60 SILV   
                  36.69     1:18.60 (41.91)                                        
 12 Loeffel, Austin           12 NDAC-MR              1:20.79    1:18.62 SILV   
                  36.90     1:18.62 (41.72)                                        
 13 MACKAY, Matthew           11 WSSC-MR              1:17.52    1:18.75 SILV   
                  36.95     1:18.75 (41.80)                                        
 14 Marvin, William           12 NDAC-MR              1:32.11    1:21.25 SILV   
                  37.68     1:21.25 (43.57)                                        
 15 Cornwallis, Robert        11 Twisters-MR          1:30.93    1:21.93 SILV   
                  36.94     1:21.93 (44.99)                                        
 16 Czerwinski, Jay           11 MWSC-MR              1:38.23    1:30.95        
                  41.80     1:30.95 (49.15)                                        
 17 Peruffo, Corey            12 Dolphins-MR          1:32.48    1:31.94        
                  41.99     1:31.94 (49.95)                                        
 18 Pearce, Walter            12 Pace-MR              1:38.00    1:41.67        
                  49.43     1:41.67 (52.24)                                        
 19 Thompson, Ryan            11 Pace-MR              1:37.59    1:41.81        
                  50.72     1:41.81 (51.09)                                        
 20 Scelta, Andrew            11 Aqua Gems-MR         1:51.00    1:50.10        
                  54.21     1:50.10 (55.89)                                        
 21 Pope, Andy                11 NDAC-MR              1:55.11    2:02.50        
                  53.23   2:02.50 (1:09.27)                                        
 -- Kosinski, Alek            12 NDAC-MR              1:28.11         DQ        
                  43.24          DQ (47.16)                                        
 -- Nisbet, Daniel            12 Pace-MR              1:15.99         DQ        
                  33.58          DQ (40.16)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:34.49  ZQ
        2:36.69  JO
        2:59.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ching, Benjamin           12 Twisters-MR          2:17.09    2:15.94 ZQ     
                  28.90     1:04.72 (35.82)     1:43.84 (39.12)     2:15.94 (32.10)
  2 Domagala, Michael         12 Twisters-MR          2:18.29    2:20.12 ZQ     
                  30.20     1:06.82 (36.62)     1:48.83 (42.01)     2:20.12 (31.29)
  3 Dervisevic, Alen          12 Twisters-MR          2:25.17    2:20.77 ZQ     
                  30.40     1:05.76 (35.36)     1:49.29 (43.53)     2:20.77 (31.48)
  4 Alderson, Ryan            12 MSC-MR               2:24.75    2:25.25 ZQ     
                  32.25     1:09.23 (36.98)     1:53.26 (44.03)     2:25.25 (31.99)
  5 Kim, Sean                 12 Twisters-MR          2:35.58    2:29.81 ZQ     
                  33.12     1:09.76 (36.64)     1:56.58 (46.82)     2:29.81 (33.23)
  6 Moon, Jay                 12 Twisters-MR          2:39.82    2:30.30 ZQ     
                  32.30     1:10.69 (38.39)     1:55.38 (44.69)     2:30.30 (34.92)
  7 Campagna, Steven          12 NDAC-MR              2:33.16    2:33.94 ZQ     
                  32.14     1:11.64 (39.50)     1:58.73 (47.09)     2:33.94 (35.21)
  8 Carlino, Keith            12 MSC-MR               2:36.61    2:36.48 JO     
                  32.19     1:10.73 (38.54)     1:59.65 (48.92)     2:36.48 (36.83)
  9 Nisbet, Daniel            12 Pace-MR              2:48.98    2:37.01 SILV   
                  32.22     1:10.68 (38.46)     2:01.37 (50.69)     2:37.01 (35.64)
 10 Brynin, Zeke              11 Pace-MR              2:41.42    2:42.89 SILV   
                  36.04     1:19.16 (43.12)     2:05.99 (46.83)     2:42.89 (36.90)
 11 Lockhart, Ryan            11 MWSC-MR              2:51.49    2:52.28 SILV   
                  37.63     1:20.31 (42.68)     2:11.45 (51.14)     2:52.28 (40.83)
 -- McCann, Brendan           12 CIY-MR               2:42.37         DQ        
                  35.92     1:20.65 (44.73)     2:03.53 (42.88)          DQ (38.41)
 -- Thompson, Ryan            11 Pace-MR              3:40.58         DQ        
                  52.74     1:45.52 (52.78)   2:48.49 (1:02.97)          DQ (44.04)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:57.27    1:46.05        
     1) Dervisevic, Alen 12             2) Ching, Benjamin 12             
     3) Koo, Brandon 11                 4) Domagala, Michael 12           
                  27.15       53.42 (26.27)     1:20.45 (27.03)     1:46.05 (25.60)
  2 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     2:20.00    2:09.91        
     1) Kim, Noel 12                    2) Thompson, Ryan 11              
     3) Brynin, Zeke 11                 4) Nisbet, Daniel 12              
                  31.21     1:08.24 (37.03)     1:40.85 (32.61)     2:09.91 (29.06)
  3 Cross Island YMCA-MR  'A'                         2:19.74    2:25.92        
     1) McCann, Brendan 12              2) Asanjarani, Jonathan 11        
     3) Gupta, Vinay 11                 4) Krische, Eddie 12              
                  30.11     1:09.81 (39.70)     1:46.15 (36.34)     2:25.92 (39.77)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:11.10    1:57.15        
     1) Dervisevic, Alen 12             2) Ching, Benjamin 12             
     3) Domagala, Michael 12            4) Pu, Austin 12                  
                  29.83     1:01.37 (31.54)     1:29.58 (28.21)     1:57.15 (27.57)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:07.11    2:06.67        
     1) Mackrel, Julian 12              2) Cavotti, Spencer 12            
     3) Campagna, Steven 12             4) Loeffel, Austin 12             
                  31.64     1:06.78 (35.14)     1:36.70 (29.92)     2:06.67 (29.97)
  3 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     2:12.26    2:16.93        
     1) Kim, Noel 12                    2) Brynin, Zeke 11                
     3) Mechanic, Dylan 12              4) Nisbet, Daniel 12              
                  37.67     1:17.40 (39.73)     1:48.73 (31.33)     2:16.93 (28.20)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          24.79  ZQ
          25.69  JO
          28.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Georgescu, Ronald         13 Twisters-MR            25.48      25.72 SILV   
  2 Tlatelpa, Kyle            13 NYCC-MR                25.74      25.85 SILV   
  3 Walsh, Ryan               13 MWSC-MR                25.72      25.94 SILV   
  4 Blaney, Miles             14 UNNYC-MR               26.17      25.97 SILV   
  5 Weaver, Chris             14 IA-MR                  25.41      26.04 SILV   
  6 Black, Cameron            13 Bluefish-MR            25.17      26.06 SILV   
  7 LeGuyader, Travis         13 IA-MR                  26.21      26.09 SILV   
  8 Stoltz, Oscar             14 UNNYC-MR               26.33      26.37 SILV   
  8 Byrne, Greg               13 MWSC-MR                27.12      26.37 SILV   
 10 Torres, David             13 Twisters-MR            26.92      26.42 SILV   
 11 Dahlem, Branden           14 NDAC-MR                26.59      26.55 SILV   
 12 Kunze, Ian                14 NYCC-MR                26.65      26.96 SILV   
 13 Natal, Matthew            14 WSSC-MR                27.54      27.01 SILV   
 14 Ryan, Matt                14 Dolphins-MR            27.86      27.11 SILV   
 15 Rodriguez, Esteban        14 Pace-MR                26.59      27.15 SILV   
 16 Anderson, Carl            13 NDAC-MR                27.10      27.19 SILV   
 17 Bachiller, Anthony        14 MWSC-MR                27.97      27.36 SILV   
 18 McCalla, David            14 CIY-MR                 28.17      27.51 SILV   
 18 Galan, Joseph             13 VAC-MR                 27.96      27.51 SILV   
 20 Stuart, Ian               13 Aqua Gems-MR           27.38      27.55 SILV   
 20 Burillo, Vincent          14 VAC-MR                 27.53      27.55 SILV   
 22 Warnon, Raphael           13 WSSC-MR                28.95      27.79 SILV   
 23 Treanor, Dallan           13 MWSC-MR                27.05      27.93 SILV   
 24 Noller, Thomas            14 VAC-MR                 27.97      28.53        
 25 Cooper, Reilly            13 Dolphins-MR            28.74      28.57        
 26 Friedman, Alec            13 Bluefish-MR            28.77      28.64        
 27 Pu, Andrew                14 Twisters-MR            29.09      28.97        
 28 Gillespie, Dylan          14 VAC-MR                 30.18      29.14        
 29 Coleman, Gregory          13 IA-MR                  29.52      29.15        
 30 Figueiredo, Tony          14 WSSC-MR                29.16      29.43        
 31 MACKAY, Michael           14 WSSC-MR                30.43      29.50        
 32 Turek-Herman, Josh        13 CIY-MR                 30.27      29.56        
 33 Thompson, Keigan          13 Aqua Gems-MR           30.11      29.59        
 34 Gupta, Vivek              13 CIY-MR                 29.67      29.86        
 35 Reich, Joseph             13 UNNYC-MR               29.53      29.95        
 36 Weaver, Jesse             13 IA-MR                  30.33      32.54        
 37 Haag, Kristopher          13 Dolphins-MR            33.91      33.85        
 -- MacElveen, Daniel         14 Dolphins-MR            26.58         DQ        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          54.29  ZQ
          55.99  JO
        1:02.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wadolowski, Thomas        14 Twisters-MR            54.43      52.44 ZQ     
                  24.81       52.44 (27.63)                                        
  2 Barbosa, Larry            14 Twisters-MR            54.99      54.82 JO     
                  25.87       54.82 (28.95)                                        
  3 Torres, David             13 Twisters-MR            55.47      55.71 JO     
                  27.03       55.71 (28.68)                                        
  4 Dahlem, Branden           14 NDAC-MR                57.26      56.08 SILV   
                  27.46       56.08 (28.62)                                        
  5 Weaver, Chris             14 IA-MR                  57.58      56.17 SILV   
                  26.85       56.17 (29.32)                                        
  6 Georgescu, Ronald         13 Twisters-MR            55.96      56.22 SILV   
                  26.92       56.22 (29.30)                                        
  7 Byrne, Greg               13 MWSC-MR                57.45      57.07 SILV   
                  27.31       57.07 (29.76)                                        
  8 Galan, Joseph             13 VAC-MR                 58.92      57.34 SILV   
                  27.64       57.34 (29.70)                                        
  9 Anderson, Carl            13 NDAC-MR                58.74      57.61 SILV   
                  27.57       57.61 (30.04)                                        
 10 Walsh, Ryan               13 MWSC-MR                57.51      57.72 SILV   
                  27.23       57.72 (30.49)                                        
 11 Martinez, George          14 Twisters-MR            57.77      57.98 SILV   
                  27.55       57.98 (30.43)                                        
 12 Black, Cameron            13 Bluefish-MR            58.57      58.05 SILV   
                  28.27       58.05 (29.78)                                        
 13 MacElveen, Daniel         14 Dolphins-MR          1:01.37      59.24 SILV   
                  28.42       59.24 (30.82)                                        
 14 Warnon, Raphael           13 WSSC-MR              1:02.03      59.53 SILV   
                  28.75       59.53 (30.78)                                        
 15 Bachiller, Anthony        14 MWSC-MR                59.90      59.60 SILV   
                  28.76       59.60 (30.84)                                        
 16 Engemann, Karl            14 Pace-MR                59.27      59.65 SILV   
                  28.32       59.65 (31.33)                                        
 17 Treanor, Dallan           13 MWSC-MR              1:00.37      59.71 SILV   
                  28.53       59.71 (31.18)                                        
 18 Rodriguez, Esteban        14 Pace-MR                57.74      59.89 SILV   
                  28.53       59.89 (31.36)                                        
 19 Stuart, Ian               13 Aqua Gems-MR         1:00.20    1:00.17 SILV   
                  28.55     1:00.17 (31.62)                                        
 20 Jakubek, Jack             14 MWSC-MR              1:01.46    1:00.50 SILV   
                  29.12     1:00.50 (31.38)                                        
 21 Ryan, Matt                14 Dolphins-MR          1:01.98    1:00.87 SILV   
                  29.44     1:00.87 (31.43)                                        
 22 Cooper, Reilly            13 Dolphins-MR          1:03.06    1:02.19 SILV   
                  29.48     1:02.19 (32.71)                                        
 23 Coleman, Gregory          13 IA-MR                1:03.65    1:02.36 SILV   
                  29.56     1:02.36 (32.80)                                        
 24 Friedman, Alec            13 Bluefish-MR          1:04.65    1:02.40 SILV   
                  29.94     1:02.40 (32.46)                                        
 25 Tialios, Kristian         13 NDAC-MR              1:03.25    1:02.56 SILV   
                  29.82     1:02.56 (32.74)                                        
 26 Thompson, Keigan          13 Aqua Gems-MR         1:03.74    1:02.59 SILV   
                  29.80     1:02.59 (32.79)                                        
 27 Gillespie, Dylan          14 VAC-MR               1:04.42    1:03.05        
                  30.48     1:03.05 (32.57)                                        
 28 Reimer, Eric              14 WSSC-MR              1:04.14    1:03.36        
                  30.21     1:03.36 (33.15)                                        
 29 O'Neill, Michael          13 MWSC-MR              1:08.85    1:06.32        
                  31.20     1:06.32 (35.12)                                        
 30 Gupta, Vivek              13 CIY-MR               1:10.47    1:07.98        
                  31.19     1:07.98 (36.79)                                        
 31 Weaver, Jesse             13 IA-MR                1:07.60    1:08.43        
                  32.41     1:08.43 (36.02)                                        
 32 Haag, Kristopher          13 Dolphins-MR          1:14.99    1:12.71        
                  34.14     1:12.71 (38.57)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:00.49  ZQ
        2:01.99  JO
        2:24.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barbosa, Larry            14 Twisters-MR          2:00.35    1:56.78 ZQ     
                  26.98       56.76 (29.78)     1:27.42 (30.66)     1:56.78 (29.36)
  2 Torres, David             13 Twisters-MR          1:57.60    1:57.15 ZQ     
                  27.24       56.84 (29.60)     1:27.40 (30.56)     1:57.15 (29.75)
  3 Georgescu, Ronald         13 Twisters-MR          1:59.58    2:00.36 ZQ     
                  27.74       58.15 (30.41)     1:29.72 (31.57)     2:00.36 (30.64)
  4 Martinez, George          14 Twisters-MR          2:03.80    2:00.81 JO     
                  27.99       58.41 (30.42)     1:29.90 (31.49)     2:00.81 (30.91)
  5 Anderson, Carl            13 NDAC-MR              2:08.91    2:08.05 SILV   
                  29.25     1:01.81 (32.56)     1:35.07 (33.26)     2:08.05 (32.98)
  6 Noller, Thomas            14 VAC-MR               2:17.10    2:09.72 SILV   
                  29.67     1:02.64 (32.97)     1:36.88 (34.24)     2:09.72 (32.84)
  7 MacElveen, Daniel         14 Dolphins-MR          2:12.76    2:09.77 SILV   
                  29.44     1:02.93 (33.49)     1:37.17 (34.24)     2:09.77 (32.60)
  8 Coleman, Gregory          13 IA-MR                2:16.20    2:11.34 SILV   
                  29.84     1:03.73 (33.89)     1:38.15 (34.42)     2:11.34 (33.19)
  9 Tialios, Kristian         13 NDAC-MR              2:11.24    2:12.69 SILV   
                  29.89     1:03.63 (33.74)     1:38.18 (34.55)     2:12.69 (34.51)
 10 Ryan, Matt                14 Dolphins-MR          2:16.42    2:16.49 SILV   
                  31.30     1:06.19 (34.89)     1:42.20 (36.01)     2:16.49 (34.29)
 11 Gillespie, Dylan          14 VAC-MR               2:19.32    2:17.48 SILV   
                  30.85     1:05.48 (34.63)     1:41.87 (36.39)     2:17.48 (35.61)
 12 McCalla, David            14 CIY-MR               2:32.44    2:19.38 SILV   
                  30.49     1:05.11 (34.62)     1:42.38 (37.27)     2:19.38 (37.00)
 13 Stuart, Ian               13 Aqua Gems-MR         2:15.19    2:21.56 SILV   
                  29.54     1:04.43 (34.89)     1:42.25 (37.82)     2:21.56 (39.31)
 14 Turek-Herman, Josh        13 CIY-MR               2:24.19    2:23.12 SILV   
                  31.49     1:08.19 (36.70)     1:46.77 (38.58)     2:23.12 (36.35)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:27.49  ZQ
        5:32.09  JO
        6:05.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Torres, David             13 Twisters-MR          5:23.85    5:10.20 ZQ     
                  27.74       58.46 (30.72)     1:29.46 (31.00)     2:00.83 (31.37)
        2:32.65 (31.82)     3:04.26 (31.61)     3:35.97 (31.71)     4:08.00 (32.03)
        4:39.68 (31.68)     5:10.20 (30.52)                                        
  2 Martinez, George          14 Twisters-MR          5:27.45    5:20.90 ZQ     
                  28.51       59.91 (31.40)     1:32.18 (32.27)     2:04.55 (32.37)
        2:37.30 (32.75)     3:10.08 (32.78)     3:42.98 (32.90)     4:15.98 (33.00)
        4:48.94 (32.96)     5:20.90 (31.96)                                        
  3 Byrne, Greg               13 MWSC-MR              5:18.35    5:21.57 ZQ     
                  28.08       59.48 (31.40)     1:31.92 (32.44)     2:04.71 (32.79)
        2:38.10 (33.39)     3:11.48 (33.38)     3:44.50 (33.02)     4:17.64 (33.14)
        4:50.11 (32.47)     5:21.57 (31.46)                                        
  4 Georgescu, Ronald         13 Twisters-MR          5:22.70    5:32.83 SILV   
                  28.66     1:00.47 (31.81)     1:33.06 (32.59)     2:05.88 (32.82)
        2:39.98 (34.10)     3:14.56 (34.58)     3:49.24 (34.68)     4:24.25 (35.01)
        4:59.20 (34.95)     5:32.83 (33.63)                                        
  5 Noller, Thomas            14 VAC-MR               6:13.90    5:43.46 SILV   
                  32.03     1:05.80 (33.77)     1:40.83 (35.03)     2:16.17 (35.34)
        2:48.68 (32.51)     3:23.45 (34.77)     3:59.16 (35.71)     4:34.89 (35.73)
        5:09.70 (34.81)     5:43.46 (33.76)                                        
  6 Anderson, Carl            13 NDAC-MR              6:02.11    5:47.04 SILV   
                  30.21     1:04.64 (34.43)     1:40.31 (35.67)     2:16.08 (35.77)
        2:51.33 (35.25)     3:27.72 (36.39)     4:04.10 (36.38)     4:39.85 (35.75)
        5:15.18 (35.33)     5:47.04 (31.86)                                        
  7 Coleman, Gregory          13 IA-MR                6:00.76    5:47.24 SILV   
                  30.33     1:05.02 (34.69)     1:40.47 (35.45)     2:15.55 (35.08)
        2:51.12 (35.57)     3:26.55 (35.43)     4:02.57 (36.02)     4:38.59 (36.02)
        5:14.26 (35.67)     5:47.24 (32.98)                                        
  8 Tialios, Kristian         13 NDAC-MR              5:59.07    5:47.45 SILV   
                  30.13     1:04.12 (33.99)     1:39.05 (34.93)     2:14.53 (35.48)
        2:50.19 (35.66)     3:25.73 (35.54)     4:01.50 (35.77)     4:37.41 (35.91)
        5:12.55 (35.14)     5:47.45 (34.90)                                        
  9 MacElveen, Daniel         14 Dolphins-MR          6:14.92    6:05.05 SILV   
                  31.21     1:06.09 (34.88)     1:43.20 (37.11)     2:21.05 (37.85)
        2:59.39 (38.34)     3:37.68 (38.29)     4:16.34 (38.66)     4:54.77 (38.43)
        5:31.78 (37.01)     6:05.05 (33.27)                                        
 10 Gillespie, Dylan          14 VAC-MR               6:13.84    6:07.82        
                  32.19     1:08.35 (36.16)     1:45.77 (37.42)     2:23.70 (37.93)
        3:02.27 (38.57)     3:40.26 (37.99)     4:18.60 (38.34)     4:56.18 (37.58)
        5:33.24 (37.06)     6:07.82 (34.58)                                        
 11 Turek-Herman, Josh        13 CIY-MR               6:30.25    6:14.65        
                  32.03     1:09.00 (36.97)     1:47.73 (38.73)     2:25.52 (37.79)
        3:03.60 (38.08)     3:42.11 (38.51)     4:20.62 (38.51)     4:59.04 (38.42)
        5:37.13 (38.09)     6:14.65 (37.52)                                        
 -- Barbosa, Larry            14 Twisters-MR          5:09.00         DQ        
                  27.89       58.05 (30.16)     1:28.80 (30.75)     2:00.17 (31.37)
        2:31.68 (31.51)     3:03.17 (31.49)     3:34.92 (31.75)     4:06.74 (31.82)
        4:38.13 (31.39)          DQ (30.84)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:03.49  ZQ
        1:04.99  JO
        1:19.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wadolowski, Thomas        14 Twisters-MR          1:01.89      59.66 ZQ     
                  29.44       59.66 (30.22)                                        
  2 Barbosa, Larry            14 Twisters-MR            58.95      59.75 ZQ     
                  28.72       59.75 (31.03)                                        
  3 Torres, David             13 Twisters-MR          1:01.43    1:01.82 ZQ     
                  30.15     1:01.82 (31.67)                                        
  4 Dahlem, Branden           14 NDAC-MR              1:01.87    1:02.46 ZQ     
                  31.05     1:02.46 (31.41)                                        
  5 Warnon, Raphael           13 WSSC-MR              1:07.73    1:04.65 JO     
                  31.95     1:04.65 (32.70)                                        
  6 Byrne, Greg               13 MWSC-MR              1:03.80    1:04.67 JO     
                  31.91     1:04.67 (32.76)                                        
  7 Weaver, Chris             14 IA-MR                1:08.89    1:05.56 SILV   
                  32.39     1:05.56 (33.17)                                        
  8 Martinez, George          14 Twisters-MR          1:05.66    1:06.00 SILV   
                  32.14     1:06.00 (33.86)                                        
  9 Walsh, Ryan               13 MWSC-MR              1:08.91    1:07.36 SILV   
                  32.84     1:07.36 (34.52)                                        
 10 Galan, Joseph             13 VAC-MR               1:08.93    1:07.67 SILV   
                  33.43     1:07.67 (34.24)                                        
 11 Treanor, Dallan           13 MWSC-MR              1:07.04    1:07.73 SILV   
                  33.22     1:07.73 (34.51)                                        
 12 Black, Cameron            13 Bluefish-MR          1:09.07    1:07.83 SILV   
                  33.55     1:07.83 (34.28)                                        
 13 MacElveen, Daniel         14 Dolphins-MR          1:13.70    1:07.85 SILV   
                  32.87     1:07.85 (34.98)                                        
 14 Georgescu, Ronald         13 Twisters-MR          1:07.65    1:07.90 SILV   
                  33.41     1:07.90 (34.49)                                        
 15 Rodriguez, Esteban        14 Pace-MR              1:08.24    1:10.09 SILV   
                  34.23     1:10.09 (35.86)                                        
 16 Coleman, Gregory          13 IA-MR                1:12.43    1:10.34 SILV   
                  34.21     1:10.34 (36.13)                                        
 17 Gillespie, Dylan          14 VAC-MR               1:14.05    1:11.23 SILV   
                  34.98     1:11.23 (36.25)                                        
 18 Bachiller, Anthony        14 MWSC-MR              1:11.06    1:12.68 SILV   
                  35.57     1:12.68 (37.11)                                        
 19 Anderson, Carl            13 NDAC-MR              1:13.39    1:12.87 SILV   
                  35.71     1:12.87 (37.16)                                        
 20 Ryan, Matt                14 Dolphins-MR          1:13.49    1:12.92 SILV   
                  35.60     1:12.92 (37.32)                                        
 21 Reimer, Eric              14 WSSC-MR              1:18.12    1:12.97 SILV   
                  34.98     1:12.97 (37.99)                                        
 22 Tialios, Kristian         13 NDAC-MR              1:11.10    1:13.10 SILV   
                  35.44     1:13.10 (37.66)                                        
 23 O'Neill, Michael          13 MWSC-MR              1:13.93    1:13.86 SILV   
                  35.59     1:13.86 (38.27)                                        
 24 Engemann, Karl            14 Pace-MR              1:11.63    1:13.96 SILV   
                  35.61     1:13.96 (38.35)                                        
 25 Friedman, Alec            13 Bluefish-MR          1:15.45    1:17.28 SILV   
                  37.33     1:17.28 (39.95)                                        
 26 Cooper, Reilly            13 Dolphins-MR          1:20.38    1:17.34 SILV   
                  37.77     1:17.34 (39.57)                                        
 27 Stuart, Ian               13 Aqua Gems-MR         1:11.32    1:18.42 SILV   
                  36.88     1:18.42 (41.54)                                        
 28 Weaver, Jesse             13 IA-MR                1:19.20    1:20.75        
                  39.50     1:20.75 (41.25)                                        
 29 Thompson, Keigan          13 Aqua Gems-MR         1:17.43    1:24.04        
                  40.50     1:24.04 (43.54)                                        
 30 Haag, Kristopher          13 Dolphins-MR          1:33.50    1:26.32        
                  42.35     1:26.32 (43.97)                                        
 -- Gupta, Vivek              13 CIY-MR               1:21.33         DQ        
                  38.87          DQ (41.36)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:10.69  ZQ
        1:14.49  JO
        1:24.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Torres, David             13 Twisters-MR          1:05.56    1:06.42 ZQ     
                  31.43     1:06.42 (34.99)                                        
  2 Barbosa, Larry            14 Twisters-MR          1:06.39    1:08.23 ZQ     
                  32.55     1:08.23 (35.68)                                        
  3 Stoltz, Oscar             14 UNNYC-MR             1:09.35    1:09.78 ZQ     
                  32.57     1:09.78 (37.21)                                        
  4 Georgescu, Ronald         13 Twisters-MR          1:11.10    1:11.05 JO     
                  33.49     1:11.05 (37.56)                                        
  5 Dahlem, Branden           14 NDAC-MR              1:12.69    1:12.16 JO     
                  34.36     1:12.16 (37.80)                                        
  6 Noller, Thomas            14 VAC-MR               1:16.22    1:13.28 JO     
                  35.37     1:13.28 (37.91)                                        
  7 Byrne, Greg               13 MWSC-MR              1:14.01    1:13.83 JO     
                  35.12     1:13.83 (38.71)                                        
  8 Galan, Joseph             13 VAC-MR               1:19.32    1:14.50 SILV   
                  35.23     1:14.50 (39.27)                                        
  9 Burillo, Vincent          14 VAC-MR               1:15.02    1:14.78 SILV   
                  35.37     1:14.78 (39.41)                                        
 10 Weaver, Chris             14 IA-MR                1:16.87    1:15.01 SILV   
                  35.12     1:15.01 (39.89)                                        
 11 Kunze, Ian                14 NYCC-MR              1:15.87    1:15.36 SILV   
                  34.91     1:15.36 (40.45)                                        
 12 Black, Cameron            13 Bluefish-MR          1:14.85    1:15.54 SILV   
                  35.74     1:15.54 (39.80)                                        
 13 MACKAY, Michael           14 WSSC-MR              1:13.97    1:15.67 SILV   
                  34.59     1:15.67 (41.08)                                        
 14 Rodriguez, Esteban        14 Pace-MR              1:16.27    1:16.34 SILV   
                  36.27     1:16.34 (40.07)                                        
 15 Martinez, George          14 Twisters-MR          1:28.87    1:17.16 SILV   
                  36.56     1:17.16 (40.60)                                        
 16 Warnon, Raphael           13 WSSC-MR              1:22.49    1:17.96 SILV   
                  37.35     1:17.96 (40.61)                                        
 17 Friedman, Alec            13 Bluefish-MR          1:16.96    1:18.17 SILV   
                  36.49     1:18.17 (41.68)                                        
 18 Natal, Matthew            14 WSSC-MR              1:21.19    1:19.34 SILV   
                  36.98     1:19.34 (42.36)                                        
 19 LeGuyader, Travis         13 IA-MR                1:19.61    1:19.87 SILV   
                  37.39     1:19.87 (42.48)                                        
 20 Bachiller, Anthony        14 MWSC-MR              1:18.18    1:20.22 SILV   
                  37.95     1:20.22 (42.27)                                        
 21 Treanor, Dallan           13 MWSC-MR              1:18.61    1:20.62 SILV   
                  38.09     1:20.62 (42.53)                                        
 22 MacElveen, Daniel         14 Dolphins-MR          1:18.90    1:21.08 SILV   
                  37.83     1:21.08 (43.25)                                        
 23 McCalla, David            14 CIY-MR               1:25.84    1:21.42 SILV   
                  38.23     1:21.42 (43.19)                                        
 24 Anderson, Carl            13 NDAC-MR              1:25.89    1:21.67 SILV   
                  38.47     1:21.67 (43.20)                                        
 25 Stuart, Ian               13 Aqua Gems-MR         1:24.52    1:22.14 SILV   
                  38.50     1:22.14 (43.64)                                        
 26 Figueiredo, Tony          14 WSSC-MR              1:23.09    1:22.96 SILV   
                  39.66     1:22.96 (43.30)                                        
 27 Thompson, Keigan          13 Aqua Gems-MR         1:25.73    1:24.18 SILV   
                  39.94     1:24.18 (44.24)                                        
 28 Tialios, Kristian         13 NDAC-MR              1:26.15    1:24.81        
                  40.45     1:24.81 (44.36)                                        
 29 Cooper, Reilly            13 Dolphins-MR          1:36.52    1:25.45        
                  39.44     1:25.45 (46.01)                                        
 30 Coleman, Gregory          13 IA-MR                1:26.84    1:25.93        
                  39.83     1:25.93 (46.10)                                        
 31 Reich, Joseph             13 UNNYC-MR             1:33.17    1:27.00        
                  40.37     1:27.00 (46.63)                                        
 32 Turek-Herman, Josh        13 CIY-MR               1:30.96    1:27.77        
                  41.38     1:27.77 (46.39)                                        
 33 Gupta, Vivek              13 CIY-MR               1:32.23    1:28.24        
                  41.04     1:28.24 (47.20)                                        
 34 Weaver, Jesse             13 IA-MR                1:35.74    1:35.01        
                  43.92     1:35.01 (51.09)                                        
 35 Haag, Kristopher          13 Dolphins-MR          1:40.72    1:35.46        
                  44.65     1:35.46 (50.81)                                        
 36 Pu, Andrew                14 Twisters-MR          1:41.41    1:40.08        
                  45.21     1:40.08 (54.87)                                        
 -- Blaney, Miles             14 UNNYC-MR             1:20.00         DQ        
                  34.43          DQ (39.48)                                        
 -- Tlatelpa, Kyle            13 NYCC-MR              1:14.98         DQ        
                  34.65          DQ (39.72)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:01.99  ZQ
        1:04.99  JO
        1:14.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barbosa, Larry            14 Twisters-MR            58.20      58.64 ZQ     
                  27.72       58.64 (30.92)                                        
  2 Torres, David             13 Twisters-MR          1:01.45      59.49 ZQ     
                  28.06       59.49 (31.43)                                        
  3 Georgescu, Ronald         13 Twisters-MR            59.93    1:01.09 ZQ     
                  28.40     1:01.09 (32.69)                                        
  4 Byrne, Greg               13 MWSC-MR              1:02.23    1:01.88 ZQ     
                  29.03     1:01.88 (32.85)                                        
  5 Martinez, George          14 Twisters-MR          1:02.62    1:02.47 JO     
                  29.23     1:02.47 (33.24)                                        
  6 Tlatelpa, Kyle            13 NYCC-MR              1:03.08    1:03.55 JO     
                  29.21     1:03.55 (34.34)                                        
  7 Weaver, Chris             14 IA-MR                1:06.02    1:03.87 JO     
                  29.51     1:03.87 (34.36)                                        
  7 Galan, Joseph             13 VAC-MR               1:05.68    1:03.87 JO     
                  30.31     1:03.87 (33.56)                                        
  9 Walsh, Ryan               13 MWSC-MR              1:09.73    1:05.50 SILV   
                  30.32     1:05.50 (35.18)                                        
 10 Kunze, Ian                14 NYCC-MR              1:04.27    1:05.66 SILV   
                  30.05     1:05.66 (35.61)                                        
 11 McCalla, David            14 CIY-MR               1:12.61    1:07.62 SILV   
                  31.95     1:07.62 (35.67)                                        
 12 Ryan, Matt                14 Dolphins-MR          1:15.42    1:08.32 SILV   
                  32.50     1:08.32 (35.82)                                        
 13 MacElveen, Daniel         14 Dolphins-MR          1:11.48    1:08.89 SILV   
                  30.83     1:08.89 (38.06)                                        
 14 Coleman, Gregory          13 IA-MR                1:11.75    1:09.85 SILV   
                  32.01     1:09.85 (37.84)                                        
 15 Stoltz, Oscar             14 UNNYC-MR             1:15.00    1:09.87 SILV   
                  31.33     1:09.87 (38.54)                                        
 16 Warnon, Raphael           13 WSSC-MR              1:13.10    1:09.97 SILV   
                  32.44     1:09.97 (37.53)                                        
 17 Rodriguez, Esteban        14 Pace-MR              1:07.75    1:10.19 SILV   
                  32.09     1:10.19 (38.10)                                        
 18 Burillo, Vincent          14 VAC-MR               1:12.37    1:10.56 SILV   
                  32.45     1:10.56 (38.11)                                        
 19 Stuart, Ian               13 Aqua Gems-MR         1:10.27    1:10.77 SILV   
                  31.80     1:10.77 (38.97)                                        
 20 Anderson, Carl            13 NDAC-MR              1:14.27    1:11.44 SILV   
                  33.22     1:11.44 (38.22)                                        
 21 Tialios, Kristian         13 NDAC-MR              1:11.18    1:11.47 SILV   
                  31.98     1:11.47 (39.49)                                        
 22 Friedman, Alec            13 Bluefish-MR          1:10.88    1:13.50 SILV   
                  32.41     1:13.50 (41.09)                                        
 23 LeGuyader, Travis         13 IA-MR                1:12.16    1:14.46 SILV   
                  33.73     1:14.46 (40.73)                                        
 24 Turek-Herman, Josh        13 CIY-MR               1:14.28    1:14.63 SILV   
                  34.33     1:14.63 (40.30)                                        
 25 Thompson, Keigan          13 Aqua Gems-MR         1:17.64    1:14.79 SILV   
                  33.69     1:14.79 (41.10)                                        
 26 Reich, Joseph             13 UNNYC-MR             1:15.00    1:14.89 SILV   
                  35.83     1:14.89 (39.06)                                        
 27 Gillespie, Dylan          14 VAC-MR               1:17.30    1:15.70        
                  35.56     1:15.70 (40.14)                                        
 28 Noller, Thomas            14 VAC-MR               1:17.60    1:16.43        
                  36.48     1:16.43 (39.95)                                        
 29 Treanor, Dallan           13 MWSC-MR              1:11.72    1:17.25        
                  34.89     1:17.25 (42.36)                                        
 30 Black, Cameron            13 Bluefish-MR          1:17.65    1:18.55        
                  35.88     1:18.55 (42.67)                                        
 31 Weaver, Jesse             13 IA-MR                1:20.53    1:20.60        
                  36.72     1:20.60 (43.88)                                        
 32 Cooper, Reilly            13 Dolphins-MR          1:18.42    1:21.11        
                  36.25     1:21.11 (44.86)                                        
 33 Gupta, Vivek              13 CIY-MR               1:21.85    1:21.79        
                  36.53     1:21.79 (45.26)                                        
 34 Pu, Andrew                14 Twisters-MR          1:29.54    1:26.59        
                  38.54     1:26.59 (48.05)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:15.29  ZQ
        2:18.99  JO
        2:29.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barbosa, Larry            14 Twisters-MR          2:07.39    2:07.96 ZQ     
                  28.32     1:01.62 (33.30)     1:38.62 (37.00)     2:07.96 (29.34)
  2 Torres, David             13 Twisters-MR          2:10.07    2:08.57 ZQ     
                  28.23     1:01.41 (33.18)     1:38.46 (37.05)     2:08.57 (30.11)
  3 Wadolowski, Thomas        14 Twisters-MR          2:13.28    2:12.58 ZQ     
                  27.97     1:01.57 (33.60)     1:42.78 (41.21)     2:12.58 (29.80)
  4 Byrne, Greg               13 MWSC-MR              2:15.85    2:16.19 JO     
                  30.01     1:05.20 (35.19)     1:45.50 (40.30)     2:16.19 (30.69)
  5 Weaver, Chris             14 IA-MR                2:20.84    2:17.79 JO     
                  29.74     1:05.22 (35.48)     1:46.95 (41.73)     2:17.79 (30.84)
  6 Galan, Joseph             13 VAC-MR               2:20.60    2:18.31 JO     
                  30.18     1:06.92 (36.74)     1:47.58 (40.66)     2:18.31 (30.73)
  7 Martinez, George          14 Twisters-MR          2:20.16    2:19.06 SILV   
                  29.81     1:04.90 (35.09)     1:47.35 (42.45)     2:19.06 (31.71)
  8 Georgescu, Ronald         13 Twisters-MR          2:17.54    2:19.62 SILV   
                  29.12     1:07.55 (38.43)     1:47.73 (40.18)     2:19.62 (31.89)
  9 Warnon, Raphael           13 WSSC-MR              2:29.26    2:22.31 SILV   
                  32.38     1:06.90 (34.52)     1:49.29 (42.39)     2:22.31 (33.02)
 10 Dahlem, Branden           14 NDAC-MR              2:26.19    2:23.54 SILV   
                  32.28     1:09.63 (37.35)     1:51.22 (41.59)     2:23.54 (32.32)
 11 Anderson, Carl            13 NDAC-MR              2:33.42    2:27.20 SILV   
                  31.97     1:09.65 (37.68)     1:55.16 (45.51)     2:27.20 (32.04)
 12 Jakubek, Jack             14 MWSC-MR              2:29.04    2:27.21 SILV   
                  33.06     1:11.76 (38.70)     1:53.02 (41.26)     2:27.21 (34.19)
 13 Walsh, Ryan               13 MWSC-MR              2:34.45    2:28.85 SILV   
                  31.80     1:08.66 (36.86)     1:54.30 (45.64)     2:28.85 (34.55)
 14 MacElveen, Daniel         14 Dolphins-MR          2:28.52    2:30.62        
                  30.92     1:10.89 (39.97)     1:57.02 (46.13)     2:30.62 (33.60)
 15 Tialios, Kristian         13 NDAC-MR              2:29.41    2:31.27        
                  32.57     1:09.76 (37.19)     1:55.94 (46.18)     2:31.27 (35.33)
 16 Coleman, Gregory          13 IA-MR                2:34.11    2:32.36        
                  32.88     1:10.28 (37.40)     1:57.97 (47.69)     2:32.36 (34.39)
 17 Black, Cameron            13 Bluefish-MR          2:35.85    2:32.48        
                  33.56     1:12.77 (39.21)     1:56.27 (43.50)     2:32.48 (36.21)
 18 Bachiller, Anthony        14 MWSC-MR              2:38.21    2:33.71        
                  36.15     1:14.91 (38.76)     2:00.44 (45.53)     2:33.71 (33.27)
 19 Engemann, Karl            14 Pace-MR              2:47.49    2:35.35        
                  31.82     1:11.21 (39.39)     1:57.02 (45.81)     2:35.35 (38.33)
 20 Stuart, Ian               13 Aqua Gems-MR         2:34.00    2:38.47        
                  31.60     1:13.13 (41.53)     2:02.39 (49.26)     2:38.47 (36.08)
 21 Gillespie, Dylan          14 VAC-MR               2:44.24    2:41.74        
                  35.09     1:14.01 (38.92)     2:06.58 (52.57)     2:41.74 (35.16)
 22 Friedman, Alec            13 Bluefish-MR          2:34.61    2:42.25        
                  33.29     1:16.58 (43.29)     2:01.66 (45.08)     2:42.25 (40.59)
 23 Thompson, Keigan          13 Aqua Gems-MR         2:44.72    2:42.39        
                  35.50     1:17.24 (41.74)     2:06.68 (49.44)     2:42.39 (35.71)
 24 Cooper, Reilly            13 Dolphins-MR          2:43.65    2:44.28        
                  36.12     1:18.80 (42.68)     2:07.25 (48.45)     2:44.28 (37.03)
 25 Gupta, Vivek              13 CIY-MR               3:29.94    2:55.21        
                  36.61     1:20.99 (44.38)     2:14.20 (53.21)     2:55.21 (41.01)
 26 Haag, Kristopher          13 Dolphins-MR          2:51.48    2:57.03        
                  37.37     1:23.22 (45.85)     2:15.04 (51.82)     2:57.03 (41.99)
 27 Weaver, Jesse             13 IA-MR                2:42.20    2:57.53        
                  36.01     1:22.40 (46.39)     2:17.04 (54.64)     2:57.53 (40.49)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        5:00.99  ZQ
        5:02.99  JO
        5:22.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barbosa, Larry            14 Twisters-MR          4:29.22    4:29.09 ZQ     
                  28.61     1:01.67 (33.06)     1:35.91 (34.24)     2:10.08 (34.17)
        2:48.25 (38.17)     3:26.89 (38.64)     3:58.75 (31.86)     4:29.09 (30.34)
  2 Byrne, Greg               13 MWSC-MR              4:45.53    4:42.47 ZQ     
                  29.55     1:03.91 (34.36)     1:39.95 (36.04)     2:16.36 (36.41)
        2:57.12 (40.76)     3:38.97 (41.85)     4:11.07 (32.10)     4:42.47 (31.40)
  3 Galan, Joseph             13 VAC-MR               4:59.65    4:46.12 ZQ     
                  30.93     1:05.81 (34.88)     1:43.42 (37.61)     2:19.94 (36.52)
        3:00.59 (40.65)     3:42.46 (41.87)     4:14.96 (32.50)     4:46.12 (31.16)
  4 Martinez, George          14 Twisters-MR          4:54.87    4:48.02 ZQ     
                  29.10     1:02.81 (33.71)     1:39.48 (36.67)     2:15.21 (35.73)
        2:58.67 (43.46)     3:42.92 (44.25)     4:15.69 (32.77)     4:48.02 (32.33)
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:42.97    1:40.63        
     1) Georgescu, Ronald 13            2) Barbosa, Larry 14              
     3) Torres, David 13                4) Wadolowski, Thomas 14          
                  24.34       50.76 (26.42)     1:15.14 (24.38)     1:40.63 (25.49)
  2 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 1:48.16    1:46.42        
     1) Walsh, Ryan 13                  2) Jakubek, Jack 14               
     3) Bachiller, Anthony 14           4) Byrne, Greg 13                 
                  26.04       53.35 (27.31)     1:20.01 (26.66)     1:46.42 (26.41)
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:53.03    1:53.38        
     1) Barbosa, Larry 14               2) Torres, David 13               
     3) Georgescu, Ronald 13            4) Martinez, George 14            
                  28.17       58.82 (30.65)     1:26.95 (28.13)     1:53.38 (26.43)
  2 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 2:00.51    2:01.80        
     1) Treanor, Dallan 13              2) Byrne, Greg 13                 
     3) Walsh, Ryan 13                  4) Bachiller, Anthony 14          
                  32.04     1:06.35 (34.31)     1:35.55 (29.20)     2:01.80 (26.25)
  3 Washingtonville Seahawks-MR  'A'                  2:06.98    2:04.72        
     1) Warnon, Raphael 13              2) MACKAY, Michael 14             
     3) Natal, Matthew 14               4) Figueiredo, Tony 14            
                  31.51     1:05.33 (33.82)     1:36.35 (31.02)     2:04.72 (28.37)
  4 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       2:05.89    2:05.53        
     1) Gillespie, Dylan 14             2) Noller, Thomas 14              
     3) Galan, Joseph 13                4) Burillo, Vincent 14            
                  33.59     1:08.34 (34.75)     1:38.53 (30.19)     2:05.53 (27.00)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          23.59  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gleason, David            17 NYCC-MR                22.62      22.70 METS   
  2 Perez-Rogers, Joe         17 NDAC-MR                21.87      22.86 METS   
  3 Burud, Michael            15 NDAC-MR                22.33      23.07 METS   
  4 Catano, AL                16 IA-MR                  22.51      23.09 METS   
  5 Brierley, Dexter          16 Twisters-MR            21.71      23.23 METS   
  6 Andrews, Ayman            16 Aqua Gems-MR           22.81      23.59 METS   
  7 Anderson, Mark            17 MSC-MR                 22.81      24.02        
  8 Schollmeyer, Eric         17 Dolphins-MR            24.27      24.03        
  9 Danner, Ripley            15 NDAC-MR                24.67      24.06        
 10 Saindon, Brian            17 Aqua Gems-MR           23.27      24.11        
 11 Culver, Eric              16 VAC-MR                 23.42      24.29        
 12 Graves, Nate              16 Pace-MR                23.54      24.31        
 13 Sweetman, Kris            16 CIY-MR                 23.58      24.40        
 14 Pope, Ryan                18 Pace-MR                23.67      24.43        
 15 Graziano, Eamon           15 NDAC-MR                24.23      24.50        
 16 Wager, Will               17 Dolphins-MR            24.32      24.70        
 17 Stuart, Alex              15 Aqua Gems-MR           23.62      24.77        
 18 Moore, Malcolm            17 CIY-MR                 24.75      24.81        
 19 Greer, Shaun              16 Aqua Gems-MR           24.85      25.01        
 20 Tlatelpa, Matthew         16 NYCC-MR                24.66      25.04        
 21 Meck, Mike                15 MSC-MR                    NT      25.06        
 22 Ching, Brian              16 Twisters-MR            24.52      25.09        
 23 Strickland, Benjamin      16 NDAC-MR                24.68      25.22        
 24 Perez-Rogers, James       16 NDAC-MR                25.23      25.27        
 25 Gilroy, Daniel            15 Pace-MR                24.94      25.57        
 26 Pope, Jimmy               15 NDAC-MR                25.14      25.70        
 27 Connuck, John             15 UNNYC-MR               25.83      25.82        
 28 Sweetman, Brandon         15 CIY-MR                 25.47      25.85        
 29 Coffin, Spencer           16 Dolphins-MR            25.89      25.92        
 30 Burud, Matt               17 NDAC-MR                24.66      25.98        
 31 Qamar, Daniel             17 CIY-MR                 25.25      26.05        
 32 Chen, Jeffrey             19 Twisters-MR            25.57      26.19        
 33 Spear, Andrew             16 VAC-MR                 26.11      26.22        
 34 Nikic, Marko              16 Pace-MR                25.81      26.27        
 35 Galan, Luis               15 VAC-MR                 26.00      26.50        
 36 Park, Jin                 15 Twisters-MR            26.34      26.64        
 37 mACKAY, James             16 WSSC-MR                27.33      27.03        
 38 Wolin, Seth               15 Pace-MR                26.48      27.25        
 39 Mariano, Collin           16 Pace-MR                26.13      27.31        
 40 Youmans, Drew             16 NDAC-MR                31.56      27.37        
 41 Thorp, Matthew            15 VAC-MR                 28.43      27.61        
 42 Brynin, Max               15 Pace-MR                27.33      27.80        
 43 Winograd, Nicolas         10 Aqua Gems-MR           28.02      29.30        
 44 Sammon, Brian             15 CIY-MR                 31.16      30.83        
 45 MACKAY, Matthew           11 WSSC-MR                31.86      31.93        
 46 Tlatelpa, Ethan           10 NYCC-MR                34.27      32.20        
 47 Kunze, Aidan              10 NYCC-MR                35.20      35.61        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          51.59  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perez-Rogers, Joe         17 NDAC-MR                48.32      49.03 METS   
                  23.92       49.03 (25.11)                                        
  2 Burud, Michael            15 NDAC-MR                48.67      49.56 METS   
                  23.90       49.56 (25.66)                                        
  3 Andrews, Ayman            16 Aqua Gems-MR           50.11      50.09 METS   
                  24.42       50.09 (25.67)                                        
  4 Catano, AL                16 IA-MR                  48.76      50.15 METS   
                  24.36       50.15 (25.79)                                        
  5 Brierley, Dexter          16 Twisters-MR            50.23      50.55 METS   
                  24.39       50.55 (26.16)                                        
  6 Culver, Eric              16 VAC-MR                 50.74      50.77 METS   
                  24.74       50.77 (26.03)                                        
  7 Saindon, Brian            17 Aqua Gems-MR           49.83      50.87 METS   
                  24.64       50.87 (26.23)                                        
  8 Anderson, Mark            17 MSC-MR                 50.32      51.80        
                  24.79       51.80 (27.01)                                        
  9 Danner, Ripley            15 NDAC-MR                52.22      52.00        
                  25.28       52.00 (26.72)                                        
 10 Stuart, Alex              15 Aqua Gems-MR           52.95      52.77        
                  25.06       52.77 (27.71)                                        
 11 Greer, Shaun              16 Aqua Gems-MR           52.39      53.44        
                  25.63       53.44 (27.81)                                        
 12 Strickland, Benjamin      16 NDAC-MR                54.00      53.61        
                  25.54       53.61 (28.07)                                        
 13 Meck, Mike                15 MSC-MR                 52.66      54.01        
                  25.89       54.01 (28.12)                                        
 14 Moore, Malcolm            17 CIY-MR                 53.27      54.13        
                  25.82       54.13 (28.31)                                        
 15 Walsh, Kevin              15 MWSC-MR                53.72      54.27        
                  25.47       54.27 (28.80)                                        
 15 Yanez, Gabriel            16 Twisters-MR            53.76      54.27        
                  25.91       54.27 (28.36)                                        
 17 Ching, Brian              16 Twisters-MR            54.41      54.36        
                  25.64       54.36 (28.72)                                        
 18 Pope, Ryan                18 Pace-MR                54.06      54.78        
                  26.03       54.78 (28.75)                                        
 19 Wager, Will               17 Dolphins-MR            54.16      55.36        
                  26.50       55.36 (28.86)                                        
 20 Perez-Rogers, James       16 NDAC-MR                56.27      55.95        
                  27.43       55.95 (28.52)                                        
 21 Chen, Jeffrey             19 Twisters-MR            58.18      55.99        
                  26.52       55.99 (29.47)                                        
 22 Gilroy, Daniel            15 Pace-MR                55.85      56.06        
                  26.87       56.06 (29.19)                                        
 23 Spierer, Josh             15 IA-MR                  53.87      56.09        
                  27.41       56.09 (28.68)                                        
 24 Pope, Jimmy               15 NDAC-MR                54.53      56.52        
                  27.09       56.52 (29.43)                                        
 25 Galan, Luis               15 VAC-MR                 55.30      57.15        
                  27.45       57.15 (29.70)                                        
 26 Amodio, Lucas             15 Devil Fish-MR          57.61      57.65        
                  27.49       57.65 (30.16)                                        
 27 Rosenkranz, Russell       15 Devil Fish-MR          57.48      57.74        
                  27.44       57.74 (30.30)                                        
 28 Qamar, Daniel             17 CIY-MR                 56.48      57.84        
                  27.24       57.84 (30.60)                                        
 29 Wolin, Seth               15 Pace-MR                57.84      58.00        
                  28.14       58.00 (29.86)                                        
 30 Park, Jin                 15 Twisters-MR            57.98      58.08        
                  27.72       58.08 (30.36)                                        
 31 Burud, Matt               17 NDAC-MR                54.07      58.45        
                  27.33       58.45 (31.12)                                        
 32 Mariano, Collin           16 Pace-MR                56.48      58.57        
                  28.06       58.57 (30.51)                                        
 33 Coffin, Spencer           16 Dolphins-MR            57.83      58.80        
                  27.90       58.80 (30.90)                                        
 34 Thorp, Matthew            15 VAC-MR               1:01.03      59.79        
                  28.12       59.79 (31.67)                                        
 35 Brynin, Max               15 Pace-MR                59.78      59.81        
                  28.44       59.81 (31.37)                                        
 36 Hoang, Ryan               15 Devil Fish-MR        1:03.14      59.92        
                  29.12       59.92 (30.80)                                        
 37 Reimer, Christopher       16 WSSC-MR                58.40    1:00.38        
                  29.03     1:00.38 (31.35)                                        
 38 Youmans, Drew             16 NDAC-MR              1:03.97    1:00.64        
                  28.28     1:00.64 (32.36)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:51.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saindon, Brian            17 Aqua Gems-MR         1:48.93    1:50.44 METS   
                  25.43       53.41 (27.98)     1:22.10 (28.69)     1:50.44 (28.34)
  2 Brierley, Dexter          16 Twisters-MR          1:53.25    1:52.39        
                  25.29       53.78 (28.49)     1:23.24 (29.46)     1:52.39 (29.15)
  3 Coleman, Zachary          16 IA-MR                1:55.58    1:53.03        
                  26.08       54.64 (28.56)     1:24.13 (29.49)     1:53.03 (28.90)
  4 Danner, Ripley            15 NDAC-MR              1:52.71    1:53.46        
                  25.73       54.46 (28.73)     1:24.19 (29.73)     1:53.46 (29.27)
  5 Murray, Connor            17 MSC-MR               1:59.06    2:00.60        
                  27.07       57.04 (29.97)     1:28.41 (31.37)     2:00.60 (32.19)
  6 Stuart, Alex              15 Aqua Gems-MR         1:55.83    2:00.98        
                  26.47       56.31 (29.84)     1:28.53 (32.22)     2:00.98 (32.45)
  7 Ching, Brian              16 Twisters-MR          2:05.51    2:02.20        
                  27.64       58.14 (30.50)     1:30.08 (31.94)     2:02.20 (32.12)
  8 Amodio, Lucas             15 Devil Fish-MR        2:10.64    2:05.90        
                  28.94     1:01.18 (32.24)     1:34.09 (32.91)     2:05.90 (31.81)
  9 Bloom, Miles              17 VAC-MR               2:02.38    2:06.27        
                  27.80       59.17 (31.37)     1:32.25 (33.08)     2:06.27 (34.02)
 10 Wolin, Seth               15 Pace-MR              2:07.22    2:07.45        
                  29.15     1:01.25 (32.10)     1:34.59 (33.34)     2:07.45 (32.86)
 11 Pope, Ryan                18 Pace-MR              2:02.49    2:08.00        
                  27.41       58.81 (31.40)     1:33.52 (34.71)     2:08.00 (34.48)
 12 Brynin, Max               15 Pace-MR              2:06.05    2:09.10        
                  29.22     1:02.49 (33.27)     1:36.70 (34.21)     2:09.10 (32.40)
 13 Rosenkranz, Russell       15 Devil Fish-MR        2:21.52    2:14.18        
                  29.44     1:03.64 (34.20)     1:39.87 (36.23)     2:14.18 (34.31)
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:01.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saindon, Brian            17 Aqua Gems-MR         4:50.72    4:54.25 METS   
                  25.62       53.82 (28.20)     1:22.89 (29.07)     1:52.53 (29.64)
        2:22.24 (29.71)     2:52.29 (30.05)     3:22.65 (30.36)     3:53.32 (30.67)
        4:24.22 (30.90)     4:54.25 (30.03)                                        
  2 Coleman, Zachary          16 IA-MR                5:02.77    5:06.62        
                  27.13       56.91 (29.78)     1:27.60 (30.69)     1:59.01 (31.41)
        2:30.48 (31.47)     3:01.92 (31.44)     3:33.38 (31.46)     4:04.52 (31.14)
        4:36.06 (31.54)     5:06.62 (30.56)                                        
  3 Greer, Shaun              16 Aqua Gems-MR         5:21.42    5:15.49        
                  27.10       57.32 (30.22)     1:28.88 (31.56)     2:01.19 (32.31)
        2:33.98 (32.79)     3:06.70 (32.72)     3:39.70 (33.00)     4:12.44 (32.74)
        4:44.74 (32.30)     5:15.49 (30.75)                                        
  4 Murray, Connor            17 MSC-MR               5:24.28    5:25.52        
                  28.24     1:00.05 (31.81)     1:33.13 (33.08)     2:06.56 (33.43)
        2:40.25 (33.69)     3:13.60 (33.35)     3:46.91 (33.31)     4:20.40 (33.49)
        4:53.54 (33.14)     5:25.52 (31.98)                                        
  5 Stuart, Alex              15 Aqua Gems-MR         5:33.22    5:26.13        
                                  59.57 ( )     1:33.26 (33.69)     2:06.45 (33.19)
        2:40.64 (34.19)     3:14.11 (33.47)     3:47.70 (33.59)     4:21.74 (34.04)
        4:55.11 (33.37)     5:26.13 (31.02)                                        
  6 Alderson, Ryan            12 MSC-MR               5:40.11    5:31.12        
                  29.08     1:01.96 (32.88)     1:35.91 (33.95)     2:10.24 (34.33)
        2:44.15 (33.91)     3:18.04 (33.89)     3:51.98 (33.94)     4:25.40 (33.42)
        4:59.62 (34.22)     5:31.12 (31.50)                                        
  7 Brynin, Max               15 Pace-MR              5:31.71    5:33.01        
                  30.34     1:03.35 (33.01)     1:36.69 (33.34)     2:10.63 (33.94)
        2:44.50 (33.87)     3:18.55 (34.05)     3:52.35 (33.80)     4:26.74 (34.39)
        5:00.87 (34.13)     5:33.01 (32.14)                                        
  8 Mackrel, Julian           12 NDAC-MR              5:59.11    5:35.61        
                  29.31     1:02.18 (32.87)     1:36.60 (34.42)     2:11.07 (34.47)
        2:45.43 (34.36)     3:20.12 (34.69)     3:54.99 (34.87)     4:29.68 (34.69)
        5:03.80 (34.12)     5:35.61 (31.81)                                        
  9 Park, Jin                 15 Twisters-MR          6:37.04    5:37.73        
                  29.25     1:02.30 (33.05)     1:36.62 (34.32)     2:10.70 (34.08)
        2:45.09 (34.39)     3:19.87 (34.78)     3:54.85 (34.98)     4:30.22 (35.37)
        5:05.01 (34.79)     5:37.73 (32.72)                                        
 10 Amodio, Lucas             15 Devil Fish-MR        6:11.70    5:46.85        
                  30.07     1:03.71 (33.64)     1:38.71 (35.00)     2:12.94 (34.23)
        2:47.01 (34.07)     3:22.33 (35.32)     3:58.57 (36.24)     4:34.78 (36.21)
        5:11.28 (36.50)     5:46.85 (35.57)                                        
 11 Moon, Jay                 12 Twisters-MR          6:18.86    5:52.77        
                  30.01     1:04.79 (34.78)     1:40.77 (35.98)     2:16.72 (35.95)
        2:52.71 (35.99)     3:29.02 (36.31)     4:05.55 (36.53)     4:42.13 (36.58)
        5:18.30 (36.17)     5:52.77 (34.47)                                        
 12 Chen, Jeffrey             19 Twisters-MR          6:03.96    5:59.23        
                  30.00     1:04.72 (34.72)     1:40.70 (35.98)     2:16.64 (35.94)
        2:53.68 (37.04)     3:30.60 (36.92)     4:08.59 (37.99)     4:46.62 (38.03)
        5:23.80 (37.18)     5:59.23 (35.43)                                        
 13 Pope, Ryan                18 Pace-MR              6:30.00    6:01.01        
                  28.69     1:01.94 (33.25)     1:36.98 (35.04)     2:13.25 (36.27)
        2:50.49 (37.24)     3:28.44 (37.95)     4:06.66 (38.22)     4:45.87 (39.21)
        5:25.05 (39.18)     6:01.01 (35.96)                                        
 14 Wolin, Seth               15 Pace-MR              5:55.47    6:01.36        
                  30.76     1:05.85 (35.09)     1:42.37 (36.52)     2:19.94 (37.57)
        2:58.56 (38.62)     3:36.26 (37.70)     4:14.35 (38.09)     4:52.06 (37.71)
        5:27.51 (35.45)     6:01.36 (33.85)                                        
 15 Rosenkranz, Russell       15 Devil Fish-MR        6:44.09    6:03.65        
                  30.70     1:06.92 (36.22)     1:44.46 (37.54)     2:22.50 (38.04)
        3:00.60 (38.10)     3:38.65 (38.05)     4:16.64 (37.99)     4:53.71 (37.07)
        5:29.70 (35.99)     6:03.65 (33.95)                                        
 16 Mariano, Collin           16 Pace-MR              6:08.85    6:09.16        
                  29.29     1:02.46 (33.17)     1:38.64 (36.18)     2:17.64 (39.00)
        2:55.42 (37.78)     3:32.65 (37.23)     4:11.95 (39.30)     4:53.44 (41.49)
        5:30.59 (37.15)     6:09.16 (38.57)                                        
 17 Cavotti, Spencer          12 NDAC-MR              6:11.12    6:10.13        
                  30.44     1:06.08 (35.64)     1:43.34 (37.26)     2:21.59 (38.25)
        3:00.51 (38.92)     3:38.08 (37.57)     4:16.99 (38.91)     4:56.09 (39.10)
        5:35.30 (39.21)     6:10.13 (34.83)                                        
 18 Coffin, Spencer           16 Dolphins-MR          6:26.49    6:14.12        
                  31.88     1:08.54 (36.66)     1:46.13 (37.59)     2:24.71 (38.58)
        3:03.38 (38.67)     3:42.69 (39.31)     4:20.95 (38.26)     4:59.89 (38.94)
        5:38.67 (38.78)     6:14.12 (35.45)                                        
 19 Carlino, Keith            12 MSC-MR               6:19.52    6:16.09        
                  32.61     1:09.35 (36.74)     1:48.33 (38.98)     2:28.23 (39.90)
        3:07.37 (39.14)     3:46.24 (38.87)     4:25.13 (38.89)     5:03.85 (38.72)
        5:41.05 (37.20)     6:16.09 (35.04)                                        
 20 Charleston, Jared         12 MWSC-MR              6:38.57    6:26.37        
                  31.28     1:09.28 (38.00)     1:49.03 (39.75)     2:29.17 (40.14)
        3:09.26 (40.09)     3:49.61 (40.35)     4:29.53 (39.92)     5:09.49 (39.96)
        5:48.36 (38.87)     6:26.37 (38.01)                                        
 21 LaRue, Paul               10 MSC-MR               6:30.02    6:50.88        
                  34.05     1:14.57 (40.52)     1:55.68 (41.11)     2:37.50 (41.82)
        3:19.95 (42.45)     4:02.39 (42.44)     4:45.71 (43.32)     5:29.10 (43.39)
        6:11.14 (42.04)     6:50.88 (39.74)                                        
 -- Peruffo, Corey            12 Dolphins-MR          7:45.16         DQ        
                  39.64     1:24.25 (44.61)                                        
            6:57.90 ( )          DQ (45.39)                                        
 
Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
       10:45.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Culver, Eric              16 VAC-MR               9:59.31    9:54.64 METS   
                  26.06       54.59 (28.53)     1:24.01 (29.42)     1:53.64 (29.63)
        2:23.51 (29.87)     2:53.37 (29.86)     3:23.51 (30.14)     3:53.78 (30.27)
        4:24.13 (30.35)     4:54.37 (30.24)     5:24.85 (30.48)     5:55.49 (30.64)
        6:25.66 (30.17)     6:56.24 (30.58)     7:26.90 (30.66)     7:57.17 (30.27)
        8:27.19 (30.02)     8:56.74 (29.55)     9:26.19 (29.45)     9:54.64 (28.45)
  2 Cremer, Chris             15 IA-MR               10:13.54   10:06.79 METS   
                  26.61       55.72 (29.11)     1:25.85 (30.13)     1:56.10 (30.25)
        2:26.55 (30.45)     2:57.30 (30.75)     3:28.05 (30.75)     3:58.90 (30.85)
        4:29.89 (30.99)     5:00.97 (31.08)     5:31.83 (30.86)     6:02.47 (30.64)
        6:33.23 (30.76)     7:03.74 (30.51)     7:34.58 (30.84)     8:05.84 (31.26)
        8:36.80 (30.96)     9:07.78 (30.98)     9:38.42 (30.64)    10:06.79 (28.37)
  3 Coleman, Zachary          16 IA-MR               10:28.74   10:25.52 METS   
                  27.28       57.16 (29.88)     1:27.85 (30.69)     1:58.70 (30.85)
        2:30.01 (31.31)     3:01.95 (31.94)     3:33.93 (31.98)     4:05.72 (31.79)
        4:37.54 (31.82)     5:09.42 (31.88)     5:40.88 (31.46)     6:12.60 (31.72)
        6:44.41 (31.81)     7:16.46 (32.05)     7:48.19 (31.73)     8:19.98 (31.79)
        8:51.58 (31.60)     9:23.60 (32.02)     9:55.29 (31.69)    10:25.52 (30.23)
  4 Danner, Ripley            15 NDAC-MR             10:52.11   10:30.28 METS   
                  27.32       57.96 (30.64)     1:29.05 (31.09)     2:01.32 (32.27)
        2:33.47 (32.15)     3:05.37 (31.90)     3:37.36 (31.99)     4:09.84 (32.48)
        4:42.05 (32.21)     5:14.57 (32.52)     5:46.36 (31.79)     6:18.39 (32.03)
        6:50.39 (32.00)     7:21.95 (31.56)     7:53.62 (31.67)     8:25.09 (31.47)
        8:56.10 (31.01)     9:28.13 (32.03)     9:59.50 (31.37)    10:30.28 (30.78)
  5 Greer, Shaun              16 Aqua Gems-MR        11:22.88   10:50.75        
                  28.62     1:00.12 (31.50)     1:32.14 (32.02)     2:04.64 (32.50)
        2:36.97 (32.33)     3:09.76 (32.79)     3:42.81 (33.05)     4:15.96 (33.15)
        4:49.09 (33.13)     5:21.89 (32.80)     5:54.79 (32.90)     6:27.76 (32.97)
        7:00.68 (32.92)     7:33.73 (33.05)     8:07.16 (33.43)     8:40.70 (33.54)
        9:13.92 (33.22)     9:47.16 (33.24)    10:20.07 (32.91)    10:50.75 (30.68)
  6 Spierer, Josh             15 IA-MR               10:56.58   10:57.50        
                  28.67     1:00.51 (31.84)     1:33.38 (32.87)     2:06.43 (33.05)
        2:39.46 (33.03)     3:12.52 (33.06)     3:45.55 (33.03)     4:19.15 (33.60)
        4:52.61 (33.46)     5:25.59 (32.98)     5:58.97 (33.38)     6:32.34 (33.37)
        7:05.93 (33.59)     7:39.86 (33.93)     8:13.02 (33.16)     8:46.80 (33.78)
        9:19.82 (33.02)     9:53.45 (33.63)    10:27.05 (33.60)    10:57.50 (30.45)
  7 Ching, Benjamin           12 Twisters-MR         11:11.42   10:59.67        
                  28.76     1:00.34 (31.58)     1:33.12 (32.78)     2:06.65 (33.53)
        2:39.80 (33.15)     3:13.53 (33.73)     3:47.27 (33.74)     4:20.46 (33.19)
        4:53.39 (32.93)     5:27.89 (34.50)     6:01.23 (33.34)     6:34.77 (33.54)
        7:09.13 (34.36)     7:42.41 (33.28)     8:16.36 (33.95)     8:48.54 (32.18)
        9:22.12 (33.58)     9:55.02 (32.90)    10:28.39 (33.37)    10:59.67 (31.28)
  8 Murray, Connor            17 MSC-MR              11:26.16   11:10.56        
                  28.87     1:00.68 (31.81)     1:33.10 (32.42)     2:06.23 (33.13)
        2:39.55 (33.32)     3:12.52 (32.97)     3:46.05 (33.53)     4:19.70 (33.65)
        4:53.53 (33.83)     5:27.36 (33.83)     6:01.76 (34.40)     6:36.13 (34.37)
        7:10.80 (34.67)     7:45.35 (34.55)     8:19.34 (33.99)     8:53.84 (34.50)
        9:28.71 (34.87)    10:02.82 (34.11)    10:37.32 (34.50)    11:10.56 (33.24)
  9 Kunze, Ian                14 NYCC-MR             11:28.57   11:14.78        
                                                    3:53.74 ( )     4:27.80 (34.06)
        5:03.05 (35.25)     5:37.72 (34.67)     6:12.35 (34.63)     6:46.19 (33.84)
        7:20.29 (34.10)     7:54.67 (34.38)     8:28.68 (34.01)     9:01.89 (33.21)
        9:35.95 (34.06)    10:10.05 (34.10)    10:43.48 (33.43)    11:14.78 (31.30)
 10 Georgescu, Ronald         13 Twisters-MR         11:16.47   11:15.30        
                  30.10     1:03.18 (33.08)     1:36.79 (33.61)     2:11.18 (34.39)
        2:45.74 (34.56)     3:19.88 (34.14)     3:54.24 (34.36)     4:28.82 (34.58)
        5:03.63 (34.81)     5:38.63 (35.00)     6:12.70 (34.07)     6:46.79 (34.09)
        7:20.68 (33.89)     7:54.78 (34.10)     8:29.11 (34.33)     9:02.91 (33.80)
        9:37.00 (34.09)    10:10.61 (33.61)    10:43.95 (33.34)    11:15.30 (31.35)
 11 Newtson, Zachary          14 NBS-MR              12:21.50   11:45.39        
                  31.38     1:05.66 (34.28)     1:41.47 (35.81)     2:17.28 (35.81)
        2:53.02 (35.74)     3:28.79 (35.77)     4:04.60 (35.81)     4:39.92 (35.32)
        5:15.69 (35.77)     5:51.88 (36.19)     6:27.85 (35.97)     7:03.03 (35.18)
        7:38.66 (35.63)     8:14.80 (36.14)     8:50.36 (35.56)                    
           10:01.82 ( )    10:37.03 (35.21)    11:11.95 (34.92)    11:45.39 (33.44)
 12 Cooper, Reilly            13 Dolphins-MR         14:56.42   12:43.27        
                  31.57     1:07.16 (35.59)     1:44.14 (36.98)     2:22.13 (37.99)
        3:00.93 (38.80)     3:39.44 (38.51)     4:18.39 (38.95)     4:58.18 (39.79)
        5:36.53 (38.35)     6:15.60 (39.07)     6:55.91 (40.31)     7:35.76 (39.85)
        8:15.50 (39.74)     8:55.37 (39.87)     9:34.46 (39.09)    10:13.10 (38.64)
       10:51.28 (38.18)    11:28.80 (37.52)    12:06.91 (38.11)    12:43.27 (36.36)
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          58.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perez-Rogers, Joe         17 NDAC-MR                52.67      54.49 METS   
                  26.28       54.49 (28.21)                                        
  2 Catano, AL                16 IA-MR                  55.29      55.73 METS   
                  27.52       55.73 (28.21)                                        
  3 Andrews, Ayman            16 Aqua Gems-MR           56.44      55.97 METS   
                  27.36       55.97 (28.61)                                        
  4 Saindon, Brian            17 Aqua Gems-MR           58.31      57.25 METS   
                  28.04       57.25 (29.21)                                        
  5 Danner, Ripley            15 NDAC-MR                57.33      57.43 METS   
                  28.40       57.43 (29.03)                                        
  6 Brierley, Dexter          16 Twisters-MR          1:00.11      57.91 METS   
                  28.52       57.91 (29.39)                                        
  7 Anderson, Mark            17 MSC-MR                 57.34      58.21 METS   
                  28.49       58.21 (29.72)                                        
  8 Stuart, Alex              15 Aqua Gems-MR           57.77      58.59 METS   
                  28.36       58.59 (30.23)                                        
  9 Walsh, Kevin              15 MWSC-MR                59.09      59.05        
                  29.25       59.05 (29.80)                                        
 10 Coleman, Zachary          16 IA-MR                  58.17      59.67        
                  29.54       59.67 (30.13)                                        
 11 Culver, Eric              16 VAC-MR                 58.80    1:00.01        
                  29.64     1:00.01 (30.37)                                        
 12 Greer, Shaun              16 Aqua Gems-MR         1:02.33    1:00.37        
                  29.42     1:00.37 (30.95)                                        
 13 Yanez, Gabriel            16 Twisters-MR          1:00.09    1:01.54        
                  30.11     1:01.54 (31.43)                                        
 14 Burud, Michael            15 NDAC-MR                57.97    1:01.71        
                  29.49     1:01.71 (32.22)                                        
 15 Chen, Jeffrey             19 Twisters-MR          1:01.20    1:02.51        
                  30.50     1:02.51 (32.01)                                        
 16 Perez-Rogers, James       16 NDAC-MR              1:01.27    1:02.79        
                  30.51     1:02.79 (32.28)                                        
 17 Pope, Ryan                18 Pace-MR              1:01.11    1:02.81        
                  30.08     1:02.81 (32.73)                                        
 18 Seagren, Ryan             16 MSC-MR               1:00.61    1:02.96        
                  30.67     1:02.96 (32.29)                                        
 19 Murray, Connor            17 MSC-MR               1:01.86    1:03.04        
                  31.32     1:03.04 (31.72)                                        
 20 Qamar, Daniel             17 CIY-MR               1:03.60    1:03.53        
                  30.60     1:03.53 (32.93)                                        
 21 Strickland, Benjamin      16 NDAC-MR              1:01.67    1:03.71        
                  31.26     1:03.71 (32.45)                                        
 22 Galan, Luis               15 VAC-MR               1:02.38    1:04.73        
                  31.72     1:04.73 (33.01)                                        
 23 Reimer, Christopher       16 WSSC-MR              1:03.83    1:05.30        
                  32.26     1:05.30 (33.04)                                        
 24 Rosenkranz, Russell       15 Devil Fish-MR        1:05.09    1:05.57        
                  32.11     1:05.57 (33.46)                                        
 25 Meck, Mike                15 MSC-MR               1:02.59    1:05.92        
                  32.23     1:05.92 (33.69)                                        
 26 Amodio, Lucas             15 Devil Fish-MR        1:02.62    1:06.35        
                  32.48     1:06.35 (33.87)                                        
 27 Spierer, Josh             15 IA-MR                1:05.60    1:06.62        
                  32.76     1:06.62 (33.86)                                        
 28 Mariano, Collin           16 Pace-MR              1:06.82    1:08.08        
                  32.64     1:08.08 (35.44)                                        
 29 Wolin, Seth               15 Pace-MR              1:09.51    1:09.00        
                  33.79     1:09.00 (35.21)                                        
 30 Youmans, Drew             16 NDAC-MR              1:17.11    1:09.53        
                  33.65     1:09.53 (35.88)                                        
 31 Hoang, Ryan               15 Devil Fish-MR        1:13.44    1:11.12        
                  35.02     1:11.12 (36.10)                                        
 32 Brynin, Max               15 Pace-MR              1:13.66    1:11.17        
                  34.14     1:11.17 (37.03)                                        
 33 Gilroy, Daniel            15 Pace-MR              1:09.02    1:11.19        
                  35.45     1:11.19 (35.74)                                        
 34 Coffin, Spencer           16 Dolphins-MR          1:11.11    1:11.49        
                  35.30     1:11.49 (36.19)                                        
 35 Moore, Malcolm            17 CIY-MR               1:07.09    1:12.29        
                  34.97     1:12.29 (37.32)                                        
 36 Park, Jin                 15 Twisters-MR          1:11.26    1:12.38        
                  35.49     1:12.38 (36.89)                                        
 37 Burud, Matt               17 NDAC-MR              1:10.69    1:13.23        
                  35.61     1:13.23 (37.62)                                        
 38 Thorp, Matthew            15 VAC-MR               1:10.36    1:13.49        
                  35.93     1:13.49 (37.56)                                        
 39 Pope, Jimmy               15 NDAC-MR              1:16.00    1:19.13        
                  39.36     1:19.13 (39.77)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:07.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Catano, AL                16 IA-MR                1:59.11    1:57.93 METS   
                  27.94       57.88 (29.94)     1:27.30 (29.42)     1:57.93 (30.63)
  2 Perez-Rogers, Joe         17 NDAC-MR              1:59.79    2:00.53 METS   
                  26.83       57.13 (30.30)     1:28.67 (31.54)     2:00.53 (31.86)
  3 Andrews, Ayman            16 Aqua Gems-MR         2:01.78    2:00.60 METS   
                  27.91       58.01 (30.10)     1:28.94 (30.93)     2:00.60 (31.66)
  4 Culver, Eric              16 VAC-MR               2:06.54    2:04.34 METS   
                  29.47     1:00.91 (31.44)     1:32.68 (31.77)     2:04.34 (31.66)
  5 Saindon, Brian            17 Aqua Gems-MR         2:04.36    2:05.34 METS   
                  28.85     1:00.37 (31.52)     1:32.92 (32.55)     2:05.34 (32.42)
  6 Coleman, Zachary          16 IA-MR                2:04.45    2:05.94 METS   
                  29.83     1:01.34 (31.51)     1:33.84 (32.50)     2:05.94 (32.10)
  7 Danner, Ripley            15 NDAC-MR              2:04.60    2:06.10 METS   
                  29.58     1:01.74 (32.16)     1:34.66 (32.92)     2:06.10 (31.44)
  8 Anderson, Mark            17 MSC-MR               2:04.21    2:06.77 METS   
                  29.47     1:00.69 (31.22)     1:33.70 (33.01)     2:06.77 (33.07)
  9 Brierley, Dexter          16 Twisters-MR          2:08.64    2:06.92 METS   
                  30.10     1:02.07 (31.97)     1:34.88 (32.81)     2:06.92 (32.04)
 10 Stuart, Alex              15 Aqua Gems-MR         2:07.24    2:07.35 METS   
                  29.48     1:01.37 (31.89)     1:34.74 (33.37)     2:07.35 (32.61)
 11 Yanez, Gabriel            16 Twisters-MR          2:09.07    2:11.57        
                  30.89     1:03.81 (32.92)     1:37.90 (34.09)     2:11.57 (33.67)
 12 Murray, Connor            17 MSC-MR               2:12.82    2:13.78        
                  31.81     1:05.00 (33.19)     1:39.44 (34.44)     2:13.78 (34.34)
 13 Meck, Mike                15 MSC-MR               2:16.07    2:18.12        
                  32.65     1:07.59 (34.94)     1:43.26 (35.67)     2:18.12 (34.86)
 14 Perez-Rogers, James       16 NDAC-MR              2:18.18    2:18.49        
                  31.73     1:06.45 (34.72)     1:43.44 (36.99)     2:18.49 (35.05)
 15 Chen, Jeffrey             19 Twisters-MR          2:15.38    2:19.39        
                  31.94     1:06.36 (34.42)     1:42.86 (36.50)     2:19.39 (36.53)
 16 Spierer, Josh             15 IA-MR                2:19.60    2:19.72        
                  32.76     1:08.33 (35.57)     1:44.65 (36.32)     2:19.72 (35.07)
 17 Alderson, Ryan            12 MSC-MR               2:24.47    2:20.18        
                  32.76     1:08.63 (35.87)     1:43.89 (35.26)     2:20.18 (36.29)
 18 Mackrel, Julian           12 NDAC-MR              2:24.11    2:21.49        
                  33.31     1:08.90 (35.59)     1:45.74 (36.84)     2:21.49 (35.75)
 19 Georgescu, Ronald         13 Twisters-MR          2:30.25    2:22.45        
                  33.31     1:09.32 (36.01)     1:45.92 (36.60)     2:22.45 (36.53)
 20 Kim, Sean                 12 Twisters-MR          2:31.89    2:23.70        
                  34.58     1:11.19 (36.61)     1:48.46 (37.27)     2:23.70 (35.24)
 21 Tialios, Kristian         13 NDAC-MR              2:26.48    2:26.68        
                  34.47     1:11.34 (36.87)     1:49.32 (37.98)     2:26.68 (37.36)
 22 Moon, Jay                 12 Twisters-MR          2:43.24    2:27.30        
                  33.95     1:11.28 (37.33)     1:49.82 (38.54)     2:27.30 (37.48)
 23 Thorp, Matthew            15 VAC-MR               2:49.35    2:31.24        
                  34.41     1:11.93 (37.52)     1:51.26 (39.33)     2:31.24 (39.98)
 24 Stuart, Ian               13 Aqua Gems-MR         2:37.76    2:37.87        
                  35.68     1:16.55 (40.87)     1:57.88 (41.33)     2:37.87 (39.99)
 -- Seagren, Ryan             16 MSC-MR               2:11.28         DQ        
                  31.38     1:05.43 (34.05)     1:41.07 (35.64)          DQ (35.24)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:06.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burud, Michael            15 NDAC-MR              1:00.93    1:02.48 METS   
                  29.75     1:02.48 (32.73)                                        
  2 Danner, Ripley            15 NDAC-MR              1:05.92    1:05.46 METS   
                  30.94     1:05.46 (34.52)                                        
  3 Meck, Mike                15 MSC-MR               1:04.91    1:06.50        
                  31.17     1:06.50 (35.33)                                        
  4 Murray, Connor            17 MSC-MR               1:05.02    1:06.67        
                  31.56     1:06.67 (35.11)                                        
  5 Culver, Eric              16 VAC-MR               1:08.03    1:06.76        
                  31.41     1:06.76 (35.35)                                        
  6 Anderson, Mark            17 MSC-MR               1:02.92    1:06.97        
                  31.35     1:06.97 (35.62)                                        
  7 Andrews, Ayman            16 Aqua Gems-MR         1:06.75    1:07.16        
                  31.78     1:07.16 (35.38)                                        
  8 Saindon, Brian            17 Aqua Gems-MR         1:06.79    1:07.23        
                  32.23     1:07.23 (35.00)                                        
  9 Coleman, Zachary          16 IA-MR                1:08.98    1:08.39        
                  32.35     1:08.39 (36.04)                                        
 10 Park, Jin                 15 Twisters-MR          1:08.84    1:08.72        
                  32.04     1:08.72 (36.68)                                        
 11 Pope, Ryan                18 Pace-MR              1:08.95    1:09.49        
                  31.92     1:09.49 (37.57)                                        
 12 Yanez, Gabriel            16 Twisters-MR          1:10.04    1:10.18        
                  32.96     1:10.18 (37.22)                                        
 13 Stuart, Alex              15 Aqua Gems-MR         1:13.06    1:10.47        
                  33.20     1:10.47 (37.27)                                        
 14 Strickland, Benjamin      16 NDAC-MR              1:09.84    1:10.95        
                  33.02     1:10.95 (37.93)                                        
 15 Sweetman, Brandon         15 CIY-MR               1:13.41    1:11.07        
                  32.85     1:11.07 (38.22)                                        
 16 Nikic, Marko              16 Pace-MR              1:10.28    1:11.12        
                  32.79     1:11.12 (38.33)                                        
 17 Burud, Matt               17 NDAC-MR              1:05.51    1:11.50        
                  32.33     1:11.50 (39.17)                                        
 18 Tlatelpa, Matthew         16 NYCC-MR              1:18.00    1:12.00        
                  33.36     1:12.00 (38.64)                                        
 19 Spear, Andrew             16 VAC-MR               1:10.58    1:12.93        
                  34.38     1:12.93 (38.55)                                        
 20 Gilroy, Daniel            15 Pace-MR              1:14.67    1:13.25        
                  34.78     1:13.25 (38.47)                                        
 21 Qamar, Daniel             17 CIY-MR               1:19.02    1:13.35        
                  34.93     1:13.35 (38.42)                                        
 22 Graves, Nate              16 Pace-MR              1:13.72    1:13.50        
                  34.00     1:13.50 (39.50)                                        
 23 Chen, Jeffrey             19 Twisters-MR          1:12.39    1:14.08        
                  34.37     1:14.08 (39.71)                                        
 24 Sweetman, Kris            16 CIY-MR               1:13.45    1:14.31        
                  35.11     1:14.31 (39.20)                                        
 25 Amodio, Lucas             15 Devil Fish-MR        1:13.58    1:14.60        
                  35.41     1:14.60 (39.19)                                        
 26 Greer, Shaun              16 Aqua Gems-MR         1:19.99    1:14.82        
                  35.94     1:14.82 (38.88)                                        
 27 Galan, Luis               15 VAC-MR               1:13.92    1:15.96        
                  36.30     1:15.96 (39.66)                                        
 28 Moore, Malcolm            17 CIY-MR               1:14.12    1:16.32        
                  35.56     1:16.32 (40.76)                                        
 29 Graziano, Eamon           15 NDAC-MR              1:18.75    1:17.19        
                  35.44     1:17.19 (41.75)                                        
 30 Wolin, Seth               15 Pace-MR              1:17.64    1:17.30        
                  36.43     1:17.30 (40.87)                                        
 31 Thorp, Matthew            15 VAC-MR               1:27.82    1:17.69        
                  36.27     1:17.69 (41.42)                                        
 32 mACKAY, James             16 WSSC-MR              1:22.65    1:18.38        
                  36.65     1:18.38 (41.73)                                        
 33 Youmans, Drew             16 NDAC-MR              1:18.59    1:19.16        
                  36.56     1:19.16 (42.60)                                        
 34 Pope, Jimmy               15 NDAC-MR              1:20.39    1:19.79        
                  37.17     1:19.79 (42.62)                                        
 35 Brynin, Max               15 Pace-MR              1:24.41    1:20.88        
                  38.10     1:20.88 (42.78)                                        
 36 Winograd, Nicolas         10 Aqua Gems-MR         1:24.01    1:23.13        
                  38.67     1:23.13 (44.46)                                        
 37 MACKAY, Matthew           11 WSSC-MR              1:24.33    1:23.14        
                  38.96     1:23.14 (44.18)                                        
 38 Mariano, Collin           16 Pace-MR              1:23.17    1:25.40        
                  39.54     1:25.40 (45.86)                                        
 39 Sammon, Brian             15 CIY-MR               1:41.00    1:30.19        
                  40.35     1:30.19 (49.84)                                        
 40 Kunze, Colin              12 NYCC-MR              1:29.34    1:32.81        
                  42.78     1:32.81 (50.03)                                        
 41 Tlatelpa, Ethan           10 NYCC-MR              1:42.18    1:36.33        
                  44.88     1:36.33 (51.45)                                        
 -- Kunze, Aidan              10 NYCC-MR              1:39.81         DQ        
                  46.03          DQ (55.02)                                        
 -- Perez-Rogers, Joe         17 NDAC-MR              1:02.54         DQ        
                  29.50          DQ (34.16)                                        
 -- Ching, Brian              16 Twisters-MR          1:12.20         DQ        
                  34.28          DQ (37.29)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:26.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Arthur             41 MSC-MR               2:26.02    2:22.43 METS   
                  33.35     1:09.60 (36.25)     1:46.12 (36.52)     2:22.43 (36.31)
  2 Murray, Connor            17 MSC-MR               2:22.49    2:22.46 METS   
                  32.27     1:08.29 (36.02)     1:45.18 (36.89)     2:22.46 (37.28)
  3 Anderson, Mark            17 MSC-MR               2:26.59    2:24.42 METS   
                  32.15     1:08.52 (36.37)     1:46.63 (38.11)     2:24.42 (37.79)
  4 Meck, Mike                15 MSC-MR               2:25.32    2:24.52 METS   
                  31.75     1:08.64 (36.89)     1:46.57 (37.93)     2:24.52 (37.95)
  5 Coleman, Zachary          16 IA-MR                2:26.49    2:24.62 METS   
                  32.82     1:09.34 (36.52)     1:46.75 (37.41)     2:24.62 (37.87)
  6 Park, Jin                 15 Twisters-MR          2:24.47    2:31.69        
                  33.40     1:11.21 (37.81)     1:51.29 (40.08)     2:31.69 (40.40)
  7 Ching, Benjamin           12 Twisters-MR          2:26.97    2:32.71        
                  33.45     1:12.21 (38.76)     1:52.93 (40.72)     2:32.71 (39.78)
  8 Amodio, Lucas             15 Devil Fish-MR        2:57.50    2:38.20        
                  34.93     1:15.35 (40.42)     1:56.62 (41.27)     2:38.20 (41.58)
  9 Stoltz, Oscar             14 UNNYC-MR             2:37.00    2:38.50        
                  35.30     1:16.47 (41.17)     1:58.40 (41.93)     2:38.50 (40.10)
 10 Georgescu, Ronald         13 Twisters-MR          2:31.76    2:39.40        
                  34.88     1:16.09 (41.21)     1:58.03 (41.94)     2:39.40 (41.37)
 11 Noller, Thomas            14 VAC-MR               2:36.50    2:39.68        
                  35.55     1:16.08 (40.53)     1:57.96 (41.88)     2:39.68 (41.72)
 12 Tlatelpa, Matthew         16 NYCC-MR              2:50.00    2:40.60        
                  35.73     1:16.53 (40.80)     1:59.49 (42.96)     2:40.60 (41.11)
 13 Mackrel, Julian           12 NDAC-MR              2:50.11    2:41.28        
                  36.54     1:17.74 (41.20)     1:59.99 (42.25)     2:41.28 (41.29)
 14 Kunze, Ian                14 NYCC-MR              2:44.33    2:43.56        
                  35.23     1:17.84 (42.61)     2:01.26 (43.42)     2:43.56 (42.30)
 15 Blaney, Miles             14 UNNYC-MR             2:45.00    2:48.00        
                  36.21     1:18.82 (42.61)     2:03.07 (44.25)     2:48.00 (44.93)
 16 Tlatelpa, Kyle            13 NYCC-MR              2:40.53    2:48.38        
                  36.08     1:18.13 (42.05)     2:03.09 (44.96)     2:48.38 (45.29)
 17 Koo, Brandon              11 Twisters-MR          2:51.02    2:48.68        
                  38.08     1:20.56 (42.48)     2:04.95 (44.39)     2:48.68 (43.73)
 18 Cavotti, Spencer          12 NDAC-MR              2:51.76    2:52.70        
                  37.89     1:22.29 (44.40)     2:08.19 (45.90)     2:52.70 (44.51)
 19 Campagna, Steven          12 NDAC-MR              2:52.05    2:53.90        
                  38.24     1:22.81 (44.57)     2:08.81 (46.00)     2:53.90 (45.09)
 20 Moon, Jay                 12 Twisters-MR          3:06.30    2:54.88        
                  39.02     1:23.63 (44.61)     2:09.70 (46.07)     2:54.88 (45.18)
 21 LaRue, Paul               10 MSC-MR               3:10.02    3:01.57        
                  42.33     1:29.29 (46.96)     2:15.37 (46.08)     3:01.57 (46.20)
 22 McCalla, David            14 CIY-MR               3:22.23    3:09.24        
                  41.47     1:29.73 (48.26)     2:19.91 (50.18)     3:09.24 (49.33)
 23 Turek-Herman, Josh        13 CIY-MR               3:12.00    3:09.33        
                  42.17     1:30.79 (48.62)     2:20.76 (49.97)     3:09.33 (48.57)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          57.09  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Ayman            16 Aqua Gems-MR           52.34      53.91 METS   
                  25.30       53.91 (28.61)                                        
  2 Catano, AL                16 IA-MR                  53.81      55.06 METS   
                  25.93       55.06 (29.13)                                        
  3 Perez-Rogers, Joe         17 NDAC-MR                52.87      55.08 METS   
                  25.80       55.08 (29.28)                                        
  4 Gleason, David            17 NYCC-MR                55.52      55.78 METS   
                  25.86       55.78 (29.92)                                        
  5 Culver, Eric              16 VAC-MR                 54.29      56.09 METS   
                  26.92       56.09 (29.17)                                        
  6 Sweetman, Kris            16 CIY-MR                 55.38      56.54 METS   
                  26.25       56.54 (30.29)                                        
  7 Burud, Michael            15 NDAC-MR                53.57      56.69 METS   
                  26.61       56.69 (30.08)                                        
  8 Saindon, Brian            17 Aqua Gems-MR           55.80      57.23        
                  27.04       57.23 (30.19)                                        
  9 Chen, Jeffrey             19 Twisters-MR            58.49      57.65        
                  26.68       57.65 (30.97)                                        
 10 Greer, Shaun              16 Aqua Gems-MR           57.03      57.73        
                  26.93       57.73 (30.80)                                        
 11 Yanez, Gabriel            16 Twisters-MR            56.11      58.26        
                  27.09       58.26 (31.17)                                        
 12 Schollmeyer, Eric         17 Dolphins-MR            58.92      59.06        
                  27.63       59.06 (31.43)                                        
 13 Coleman, Zachary          16 IA-MR                  58.38      59.57        
                  27.93       59.57 (31.64)                                        
 14 Graves, Nate              16 Pace-MR                57.36      59.98        
                  27.83       59.98 (32.15)                                        
 15 Stuart, Alex              15 Aqua Gems-MR           58.09    1:00.29        
                  27.54     1:00.29 (32.75)                                        
 16 Murray, Connor            17 MSC-MR                 59.74    1:00.59        
                  27.90     1:00.59 (32.69)                                        
 17 Connuck, John             15 UNNYC-MR             1:01.06    1:01.49        
                  28.50     1:01.49 (32.99)                                        
 18 Sweetman, Brandon         15 CIY-MR               1:03.81    1:01.90        
                  28.01     1:01.90 (33.89)                                        
 19 Pope, Ryan                18 Pace-MR              1:00.50    1:01.94        
                  27.97     1:01.94 (33.97)                                        
 20 Moore, Malcolm            17 CIY-MR               1:01.39    1:01.97        
                  28.38     1:01.97 (33.59)                                        
 21 Seagren, Ryan             16 MSC-MR               1:04.40    1:02.69        
                  29.10     1:02.69 (33.59)                                        
 22 Pope, Jimmy               15 NDAC-MR              1:04.05    1:03.15        
                  29.73     1:03.15 (33.42)                                        
 23 Ching, Brian              16 Twisters-MR          1:01.68    1:03.38        
                  28.55     1:03.38 (34.83)                                        
 24 Meck, Mike                15 MSC-MR               1:01.00    1:03.92        
                  29.70     1:03.92 (34.22)                                        
 25 Perez-Rogers, James       16 NDAC-MR              1:03.97    1:04.06        
                  29.84     1:04.06 (34.22)                                        
 26 Galan, Luis               15 VAC-MR               1:03.29    1:04.97        
                  30.42     1:04.97 (34.55)                                        
 27 Qamar, Daniel             17 CIY-MR               1:04.78    1:05.12        
                  29.31     1:05.12 (35.81)                                        
 28 Graziano, Eamon           15 NDAC-MR              1:05.08    1:05.27        
                  29.31     1:05.27 (35.96)                                        
 29 Spear, Andrew             16 VAC-MR               1:08.00    1:05.39        
                  29.78     1:05.39 (35.61)                                        
 30 Burud, Matt               17 NDAC-MR              1:01.30    1:06.64        
                  28.32     1:06.64 (38.32)                                        
 31 Strickland, Benjamin      16 NDAC-MR              1:07.71    1:06.72        
                  29.85     1:06.72 (36.87)                                        
 31 Coffin, Spencer           16 Dolphins-MR          1:07.07    1:06.72        
                  30.53     1:06.72 (36.19)                                        
 33 Youmans, Drew             16 NDAC-MR              1:16.11    1:08.18        
                  30.77     1:08.18 (37.41)                                        
 34 Gilroy, Daniel            15 Pace-MR              1:10.18    1:09.45        
                  32.47     1:09.45 (36.98)                                        
 35 Nikic, Marko              16 Pace-MR              1:08.09    1:09.77        
                  30.53     1:09.77 (39.24)                                        
 36 Wolin, Seth               15 Pace-MR              1:08.95    1:11.01        
                  32.48     1:11.01 (38.53)                                        
 37 Mariano, Collin           16 Pace-MR              1:10.48    1:11.20        
                  32.00     1:11.20 (39.20)                                        
 38 Brynin, Max               15 Pace-MR              1:25.62    1:12.60        
                  33.29     1:12.60 (39.31)                                        
 39 Thorp, Matthew            15 VAC-MR               1:32.09    1:13.21        
                  33.14     1:13.21 (40.07)                                        
 40 Kunze, Colin              12 NYCC-MR              1:18.53    1:19.80        
                  35.17     1:19.80 (44.63)                                        
 41 Tlatelpa, Ethan           10 NYCC-MR              1:29.94    1:28.41        
                  39.34     1:28.41 (49.07)                                        
 -- Natal, Matthew            14 WSSC-MR              1:12.36         DQ        
                  31.60          DQ (43.45)                                        
 -- Tlatelpa, Matthew         16 NYCC-MR              1:03.46         DQ        
 -- Sammon, Brian             15 CIY-MR               1:39.00         DQ        
                  39.69          DQ (53.16)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:11.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Culver, Eric              16 VAC-MR               1:58.25    1:58.76 METS   
                  16.25       56.24 (39.99)     1:26.98 (30.74)     1:58.76 (31.78)
  2 Catano, AL                16 IA-MR                1:58.77    1:58.78 METS   
                  26.71       56.62 (29.91)     1:26.98 (30.36)     1:58.78 (31.80)
  3 Andrews, Ayman            16 Aqua Gems-MR         1:59.24    2:00.83 METS   
                  25.95       56.19 (30.24)     1:27.85 (31.66)     2:00.83 (32.98)
  4 Coleman, Zachary          16 IA-MR                2:08.33    2:08.67 METS   
                  28.68     1:00.94 (32.26)     1:34.85 (33.91)     2:08.67 (33.82)
  5 Yanez, Gabriel            16 Twisters-MR          2:05.29    2:09.21 METS   
                  28.06     1:01.05 (32.99)     1:35.06 (34.01)     2:09.21 (34.15)
  6 Greer, Shaun              16 Aqua Gems-MR         2:06.94    2:10.39 METS   
                  28.22     1:00.90 (32.68)     1:35.81 (34.91)     2:10.39 (34.58)
  7 Chen, Jeffrey             19 Twisters-MR          2:17.15    2:13.00        
                  27.96     1:00.84 (32.88)     1:35.93 (35.09)     2:13.00 (37.07)
  8 Ching, Benjamin           12 Twisters-MR          2:24.00    2:15.08        
                  29.61     1:03.13 (33.52)     1:39.00 (35.87)     2:15.08 (36.08)
  9 Byrne, Greg               13 MWSC-MR              2:14.57    2:15.17        
                  29.85     1:04.02 (34.17)     1:39.85 (35.83)     2:15.17 (35.32)
 10 Murray, Connor            17 MSC-MR               2:14.08    2:15.50        
                  29.32     1:02.88 (33.56)     1:38.49 (35.61)     2:15.50 (37.01)
 11 Galan, Luis               15 VAC-MR               2:16.13    2:19.12        
                  30.86     1:05.83 (34.97)     1:42.43 (36.60)     2:19.12 (36.69)
 12 Georgescu, Ronald         13 Twisters-MR          2:14.50    2:19.21        
                  29.84     1:05.17 (35.33)     1:42.35 (37.18)     2:19.21 (36.86)
 13 Galan, Joseph             13 VAC-MR               2:20.77    2:20.35        
                  30.99     1:06.78 (35.79)     1:43.43 (36.65)     2:20.35 (36.92)
 14 Seagren, Ryan             16 MSC-MR               2:25.94    2:23.12        
                  29.37     1:05.17 (35.80)     1:43.78 (38.61)     2:23.12 (39.34)
 15 Tlatelpa, Matthew         16 NYCC-MR              2:45.00    2:26.71        
                  29.68     1:05.88 (36.20)     1:45.64 (39.76)     2:26.71 (41.07)
 16 Kunze, Ian                14 NYCC-MR              2:36.10    2:28.66        
                  30.83     1:07.79 (36.96)     1:47.99 (40.20)     2:28.66 (40.67)
 17 Meck, Mike                15 MSC-MR               2:26.46    2:30.37        
                  30.58     1:07.91 (37.33)     1:47.99 (40.08)     2:30.37 (42.38)
 18 Blaney, Miles             14 UNNYC-MR             2:40.00    2:37.53        
                  34.02     1:12.33 (38.31)     1:55.35 (43.02)     2:37.53 (42.18)
 19 Amodio, Lucas             15 Devil Fish-MR        2:39.93    2:37.66        
                  32.00     1:12.05 (40.05)     1:54.31 (42.26)     2:37.66 (43.35)
 20 Carlino, Keith            12 MSC-MR               2:49.00    2:46.14        
                  35.31     1:18.79 (43.48)     2:03.34 (44.55)     2:46.14 (42.80)
 21 Turek-Herman, Josh        13 CIY-MR               3:00.48    2:51.97        
                  34.94     1:18.82 (43.88)     2:04.79 (45.97)     2:51.97 (47.18)
 -- Tlatelpa, Kyle            13 NYCC-MR              2:45.00         DQ        
                  31.01     1:08.70 (37.69)     1:50.63 (41.93)          DQ (45.40)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
        2:04.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Ayman            16 Aqua Gems-MR         2:01.52    2:01.65 METS   
                  25.36       56.04 (30.68)     1:33.26 (37.22)     2:01.65 (28.39)
  2 Catano, AL                16 IA-MR                2:00.61    2:02.41 METS   
                  26.02       56.92 (30.90)     1:35.08 (38.16)     2:02.41 (27.33)
  3 Saindon, Brian            17 Aqua Gems-MR         2:06.53    2:05.89        
                  26.51       58.57 (32.06)     1:36.77 (38.20)     2:05.89 (29.12)
  4 Burud, Michael            15 NDAC-MR              2:00.46    2:06.25        
                  26.52       58.80 (32.28)     1:38.08 (39.28)     2:06.25 (28.17)
  5 Culver, Eric              16 VAC-MR               2:03.10    2:06.79        
                  26.78     1:00.71 (33.93)     1:37.50 (36.79)     2:06.79 (29.29)
  6 Coleman, Zachary          16 IA-MR                2:05.22    2:08.26        
                  27.98     1:00.64 (32.66)     1:38.82 (38.18)     2:08.26 (29.44)
  7 Danner, Ripley            15 NDAC-MR              2:05.54    2:08.68        
                  26.98     1:00.62 (33.64)     1:38.53 (37.91)     2:08.68 (30.15)
  8 Anderson, Mark            17 MSC-MR               2:11.56    2:08.93        
                  28.68     1:00.75 (32.07)     1:39.18 (38.43)     2:08.93 (29.75)
  9 Brierley, Dexter          16 Twisters-MR          2:15.78    2:09.36        
                  27.34       59.34 (32.00)     1:40.11 (40.77)     2:09.36 (29.25)
 10 Murray, Connor            17 MSC-MR               2:08.59    2:10.04        
                  28.17     1:02.24 (34.07)     1:39.76 (37.52)     2:10.04 (30.28)
 11 Greer, Shaun              16 Aqua Gems-MR         2:12.25    2:10.76        
                  27.11     1:00.00 (32.89)     1:40.81 (40.81)     2:10.76 (29.95)
 12 Perez-Rogers, Joe         17 NDAC-MR              2:05.68    2:11.48        
                  26.52       59.31 (32.79)     1:40.69 (41.38)     2:11.48 (30.79)
 13 Yanez, Gabriel            16 Twisters-MR          2:10.63    2:12.93        
                  27.32     1:02.31 (34.99)     1:41.94 (39.63)     2:12.93 (30.99)
 14 Stuart, Alex              15 Aqua Gems-MR         2:13.15    2:14.00        
                  27.40     1:00.87 (33.47)     1:42.69 (41.82)     2:14.00 (31.31)
 15 Ching, Brian              16 Twisters-MR          2:18.69    2:18.04        
                  28.85     1:04.71 (35.86)     1:46.00 (41.29)     2:18.04 (32.04)
 16 Seagren, Ryan             16 MSC-MR               2:13.92    2:18.71        
                  29.46     1:04.90 (35.44)     1:47.70 (42.80)     2:18.71 (31.01)
 17 Strickland, Benjamin      16 NDAC-MR              2:16.06    2:18.89        
                  28.41     1:03.08 (34.67)     1:45.45 (42.37)     2:18.89 (33.44)
 18 Meck, Mike                15 MSC-MR               2:11.38    2:19.01        
                  30.15     1:08.23 (38.08)     1:46.39 (38.16)     2:19.01 (32.62)
 19 Moore, Malcolm            17 CIY-MR               2:31.53    2:19.15        
                  29.75     1:07.38 (37.63)     1:48.84 (41.46)     2:19.15 (30.31)
 20 Pope, Ryan                18 Pace-MR              2:16.85    2:19.79        
                  28.43     1:05.00 (36.57)     1:45.84 (40.84)     2:19.79 (33.95)
 21 Galan, Luis               15 VAC-MR               2:16.47    2:20.78        
                  31.35     1:07.07 (35.72)     1:48.84 (41.77)     2:20.78 (31.94)
 22 Qamar, Daniel             17 CIY-MR               2:31.67    2:21.72        
                  29.76     1:04.03 (34.27)     1:46.22 (42.19)     2:21.72 (35.50)
 23 Spierer, Josh             15 IA-MR                2:20.33    2:22.03        
                  29.21     1:06.49 (37.28)     1:52.30 (45.81)     2:22.03 (29.73)
 24 Park, Jin                 15 Twisters-MR          2:20.42    2:22.47        
                  30.42     1:09.90 (39.48)     1:50.18 (40.28)     2:22.47 (32.29)
 25 Chen, Jeffrey             19 Twisters-MR          2:17.57    2:22.96        
                  26.63     1:02.70 (36.07)     1:44.93 (42.23)     2:22.96 (38.03)
 26 Amodio, Lucas             15 Devil Fish-MR        2:31.28    2:26.42        
                  31.58     1:09.65 (38.07)     1:54.42 (44.77)     2:26.42 (32.00)
 27 Reimer, Christopher       16 WSSC-MR              2:25.04    2:27.45        
                  33.39     1:09.94 (36.55)     1:53.73 (43.79)     2:27.45 (33.72)
 28 Rosenkranz, Russell       15 Devil Fish-MR        2:36.62    2:27.60        
                  30.37     1:07.19 (36.82)     1:52.92 (45.73)     2:27.60 (34.68)
 29 Brynin, Max               15 Pace-MR              2:25.24    2:27.63        
                  33.23     1:11.27 (38.04)     1:56.15 (44.88)     2:27.63 (31.48)
 30 Perez-Rogers, James       16 NDAC-MR              2:21.38    2:29.80        
                  29.31     1:06.03 (36.72)     1:56.21 (50.18)     2:29.80 (33.59)
 31 Hoang, Ryan               15 Devil Fish-MR        2:33.02    2:30.48        
                  30.22     1:09.92 (39.70)     1:56.04 (46.12)     2:30.48 (34.44)
 32 Thorp, Matthew            15 VAC-MR               2:34.80    2:30.77        
                  32.24     1:10.35 (38.11)     1:55.70 (45.35)     2:30.77 (35.07)
 33 Gilroy, Daniel            15 Pace-MR              2:32.41    2:31.32        
                  31.69     1:09.22 (37.53)     1:53.07 (43.85)     2:31.32 (38.25)
 34 Burud, Matt               17 NDAC-MR              2:22.87    2:32.15        
                  28.48     1:07.99 (39.51)     1:53.68 (45.69)     2:32.15 (38.47)
 35 Pope, Jimmy               15 NDAC-MR              2:29.69    2:32.31        
                  30.96     1:14.11 (43.15)     2:00.14 (46.03)     2:32.31 (32.17)
 36 Youmans, Drew             16 NDAC-MR              2:34.11    2:32.97        
                  30.56     1:09.46 (38.90)     1:55.03 (45.57)     2:32.97 (37.94)
 37 Wolin, Seth               15 Pace-MR              2:24.80    2:36.07        
                  32.04     1:10.63 (38.59)     1:57.69 (47.06)     2:36.07 (38.38)
 38 Mariano, Collin           16 Pace-MR              2:31.32    2:37.78        
                  30.95     1:08.26 (37.31)     2:00.43 (52.17)     2:37.78 (37.35)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
        4:32.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Catano, AL                16 IA-MR                4:18.85    4:17.00 METS   
                  27.52       57.60 (30.08)     1:29.67 (32.07)     2:01.41 (31.74)
        2:39.38 (37.97)     3:18.48 (39.10)     3:47.63 (29.15)     4:17.00 (29.37)
  2 Culver, Eric              16 VAC-MR               4:24.03    4:20.45 METS   
                  27.12       58.15 (31.03)     1:33.18 (35.03)     2:07.33 (34.15)
        2:44.56 (37.23)     3:22.23 (37.67)     3:52.11 (29.88)     4:20.45 (28.34)
  3 Andrews, Ayman            16 Aqua Gems-MR         4:24.75    4:23.41 METS   
                  26.55       56.78 (30.23)     1:28.70 (31.92)     2:00.72 (32.02)
        2:40.40 (39.68)     3:21.45 (41.05)     3:52.20 (30.75)     4:23.41 (31.21)
  4 Coleman, Zachary          16 IA-MR                4:29.22    4:25.06 METS   
                  28.41     1:00.12 (31.71)     1:34.00 (33.88)     2:07.37 (33.37)
        2:45.25 (37.88)     3:23.38 (38.13)     3:54.80 (31.42)     4:25.06 (30.26)
  5 Saindon, Brian            17 Aqua Gems-MR         4:30.46    4:27.24 METS   
                  27.60       59.82 (32.22)     1:33.88 (34.06)     2:06.98 (33.10)
        2:46.69 (39.71)     3:27.31 (40.62)     3:58.04 (30.73)     4:27.24 (29.20)
  6 Greer, Shaun              16 Aqua Gems-MR         4:41.85    4:37.12        
                  28.56     1:01.61 (33.05)     1:36.78 (35.17)     2:12.47 (35.69)
        2:54.04 (41.57)     3:36.01 (41.97)     4:06.31 (30.30)     4:37.12 (30.81)
  7 Murray, Connor            17 MSC-MR               4:29.58    4:40.44        
                  28.79     1:02.48 (33.69)     1:39.62 (37.14)     2:15.39 (35.77)
        2:54.74 (39.35)     3:34.25 (39.51)     4:07.71 (33.46)     4:40.44 (32.73)
  8 Stuart, Alex              15 Aqua Gems-MR         4:50.83    4:41.08        
                  27.77     1:00.83 (33.06)     1:36.38 (35.55)     2:11.09 (34.71)
        2:52.64 (41.55)     3:36.00 (43.36)     4:09.02 (33.02)     4:41.08 (32.06)
  9 Anderson, Mark            17 MSC-MR               4:35.36    4:41.15        
                  31.09     1:08.30 (37.21)     1:43.62 (35.32)     2:18.42 (34.80)
        2:58.53 (40.11)     3:38.83 (40.30)     4:10.93 (32.10)     4:41.15 (30.22)
 10 Meck, Mike                15 MSC-MR               4:42.99    4:48.80        
                  30.74     1:07.14 (36.40)     1:46.45 (39.31)     2:25.19 (38.74)
        3:03.44 (38.25)     3:43.01 (39.57)     4:15.80 (32.79)     4:48.80 (33.00)
 11 Galan, Luis               15 VAC-MR               4:52.21    4:50.06        
                  31.18     1:07.35 (36.17)     1:43.56 (36.21)     2:19.52 (35.96)
        3:02.29 (42.77)     3:45.52 (43.23)     4:18.42 (32.90)     4:50.06 (31.64)
 12 Spierer, Josh             15 IA-MR                5:03.38    4:58.81        
                  30.14     1:07.39 (37.25)     1:46.45 (39.06)     2:24.10 (37.65)
        3:09.91 (45.81)     3:55.69 (45.78)     4:28.24 (32.55)     4:58.81 (30.57)
 13 Park, Jin                 15 Twisters-MR          4:57.78    5:01.29        
                  32.45     1:11.78 (39.33)   2:32.99 (1:21.21)     3:12.74 (39.75)
        3:53.60 (40.86)                             4:28.02 ( )     5:01.29 (33.27)
 14 Thorp, Matthew            15 VAC-MR               6:17.14    5:19.84        
                  33.95     1:14.26 (40.31)     1:56.20 (41.94)     2:36.44 (40.24)
        3:20.46 (44.02)     4:06.85 (46.39)     4:43.67 (36.82)     5:19.84 (36.17)
 15 Moon, Jay                 12 Twisters-MR          5:41.28    5:19.98        
                  33.20     1:17.29 (44.09)     1:56.50 (39.21)     2:36.37 (39.87)
        3:21.83 (45.46)     4:07.75 (45.92)     4:44.69 (36.94)     5:19.98 (35.29)
 16 LaRue, Paul               10 MSC-MR               6:20.02    6:05.64        
                  42.95     1:39.44 (56.49)     2:24.98 (45.54)     3:10.26 (45.28)
        3:57.26 (47.00)     4:44.74 (47.48)     5:25.62 (40.88)     6:05.64 (40.02)
 
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:33.00    1:33.11        
     1) Burud, Michael 15               2) Strickland, Benjamin 16        
     3) Danner, Ripley 15               4) Perez-Rogers, Joe 17           
                  23.20       47.45 (24.25)     1:11.32 (23.87)     1:33.11 (21.79)
  2 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       1:35.43    1:33.87        
     1) Saindon, Brian 17               2) Stuart, Alex 15                
     3) Greer, Shaun 16                 4) Andrews, Ayman 16              
                  23.64       47.63 (23.99)     1:11.56 (23.93)     1:33.87 (22.31)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:38.30    1:36.47        
     1) Brierley, Dexter 16             2) Yanez, Gabriel 16              
     3) Chen, Jeffrey 19                4) Park, Jin 15                   
                  23.06       47.78 (24.72)     1:12.47 (24.69)     1:36.47 (24.00)
  4 Islip Aquatics-MR  'A'                            1:34.58    1:37.67        
     1) Coleman, Zachary 16             2) Spierer, Josh 15               
     3) Weaver, Chris 14                4) Catano, AL 16                  
                  24.68       50.31 (25.63)     1:15.16 (24.85)     1:37.67 (22.51)
  5 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:38.22    1:37.94        
     1) Meck, Mike 15                   2) Seagren, Ryan 16               
     3) Murray, Connor 17               4) Anderson, Mark 17              
                  25.08       50.56 (25.48)     1:14.76 (24.20)     1:37.94 (23.18)
  6 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            1:40.00    1:41.93        
     1) Pope, Jimmy 15                  2) Dahlem, Branden 14             
     3) Burud, Matt 17                  4) Perez-Rogers, James 16         
                  25.94       52.05 (26.11)     1:17.29 (25.24)     1:41.93 (24.64)
  7 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       1:33.83    1:44.26        
     1) Galan, Luis 15                  2) Galan, Joseph 13               
     3) Thorp, Matthew 15               4) Culver, Eric 16                
                  26.70       54.08 (27.38)     1:21.05 (26.97)     1:44.26 (23.21)
  8 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     1:38.28    1:45.42        
     1) Rodriguez, Esteban 14           2) Brynin, Max 15                 
     3) Mariano, Collin 16              4) Pope, Ryan 18                  
                  26.94       55.01 (28.07)     1:21.63 (26.62)     1:45.42 (23.79)
 
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:46.11    1:43.09        
     1) Perez-Rogers, Joe 17            2) Burud, Michael 15              
     3) Danner, Ripley 15               4) Strickland, Benjamin 16        
                  25.27       54.09 (28.82)     1:18.66 (24.57)     1:43.09 (24.43)
  2 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       1:42.30    1:46.71        
     1) Stuart, Alex 15                 2) Saindon, Brian 17              
     3) Andrews, Ayman 16               4) Greer, Shaun 16                
                  27.34       57.77 (30.43)     1:22.15 (24.38)     1:46.71 (24.56)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:44.61    1:49.39        
     1) Yanez, Gabriel 16               2) Park, Jin 15                   
     3) Chen, Jeffrey 19                4) Brierley, Dexter 16            
                  28.66     1:00.10 (31.44)     1:26.43 (26.33)     1:49.39 (22.96)
  4 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:00.64    1:49.76        
     1) Anderson, Mark 17               2) Meck, Mike 15                  
     3) Murray, Connor 17               4) Seagren, Ryan 16               
                  27.56       57.81 (30.25)     1:24.56 (26.75)     1:49.76 (25.20)
  5 Cross Island YMCA-MR  'A'                         1:50.02    1:50.24        
     1) Qamar, Daniel 17                2) Sweetman, Brandon 15           
     3) Sweetman, Kris 16               4) Moore, Malcolm 17              
                  29.35     1:01.18 (31.83)     1:26.29 (25.11)     1:50.24 (23.95)
  6 Islip Aquatics-MR  'A'                            1:47.11    1:51.77        
     1) Spierer, Josh 15                2) Coleman, Zachary 16            
     3) Catano, AL 16                   4) Weaver, Chris 14               
                  30.38     1:01.10 (30.72)     1:26.10 (25.00)     1:51.77 (25.67)
  7 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     2:06.42    1:51.80        
     1) Mariano, Collin 16              2) Nikic, Marko 16                
     3) Graves, Nate 16                 4) Pope, Ryan 18                  
                  31.05     1:02.34 (31.29)     1:27.91 (25.57)     1:51.80 (23.89)
  8 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            1:52.11    1:52.80        
     1) Perez-Rogers, James 16          2) Burud, Matt 17                 
     3) Graziano, Eamon 15              4) Pope, Jimmy 15                 
                  28.80     1:00.31 (31.51)     1:27.72 (27.41)     1:52.80 (25.08)
  9 New York City Aquatic Club-MR  'A'                1:52.65    1:53.07        
     1) Gleason, David 17               2) Tlatelpa, Kyle 13              
     3) Kunze, Ian 14                   4) Tlatelpa, Matthew 16           
                  26.57       59.59 (33.02)     1:28.29 (28.70)     1:53.07 (24.78)
 10 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       1:49.99    1:55.73        
     1) Galan, Luis 15                  2) Spear, Andrew 16               
     3) Culver, Eric 16                 4) Thorp, Matthew 15              
                  30.53     1:03.82 (33.29)     1:29.55 (25.73)     1:55.73 (26.18)
 11 Cross Island YMCA-MR  'B'                         2:11.93    2:14.40        
     1) McCalla, David 14               2) Sammon, Brian 15               
     3) Turek-Herman, Josh 13           4) Gupta, Vivek 13                
                  33.24     1:11.90 (38.66)     1:44.91 (33.01)     2:14.40 (29.49)