2007 MR Marist Swim Club Fall Invitational - 10/26/2007 to 10/28/2007     

                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Naima             8 NDAC-MR                32.87      35.45        
  2 Solis, Gabriela            8 LBA-MR                 43.25      40.28        
  3 Krug, Olivia               7 MSC-MR                    NT      47.77        
  4 Liddy, Samantha            7 SSL-MR                 51.28      47.95        
  5 Cohen, Jessica             7 MSC-MR                    NT      49.31        
  6 Yang, Crystal              7 MSC-MR                 56.98      50.23        
  7 Garcia, Samantha           7 SSL-MR                 51.46      51.76        
  8 Ratazzi, Kathleen          8 SSL-MR                 52.03      54.46        
  9 Myers, Claire              7 SSL-MR                 58.28      55.81        
 10 Tang, Emily                6 MSC-MR                    NT      56.61        
 11 Danner, Mercy              6 NDAC-MR              1:00.11      57.68        
 12 LaRue, Jessie              6 MSC-MR               1:09.15      58.32        
 13 Conway, Kristen            7 SSL-MR                 42.00      58.49        
 14 Skoglund, Emma             6 SSL-MR               1:13.21    1:10.32        
 15 Yang, Pamela               7 MSC-MR                    NT    1:16.56        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Naima             8 NDAC-MR              1:24.75    1:20.31        
                  36.35     1:20.31 (43.96)                                        
  2 Solis, Gabriela            8 LBA-MR               1:40.16    1:35.34        
                  42.92     1:35.34 (52.42)                                        
  3 Krug, Olivia               7 MSC-MR                    NT    1:44.79        
                  47.80     1:44.79 (56.99)                                        
  4 Liddy, Samantha            7 SSL-MR               1:54.27    1:47.40        
                  48.31     1:47.40 (59.09)                                        
  5 Yang, Crystal              7 MSC-MR               2:05.06    1:49.77        
                  51.91     1:49.77 (57.86)                                        
  6 Cohen, Jessica             7 MSC-MR                    NT    1:52.77        
                  51.60   1:52.77 (1:01.17)                                        
  7 Ratazzi, Kathleen          8 SSL-MR               2:10.09    1:54.08        
                  53.59   1:54.08 (1:00.49)                                        
  8 Garcia, Samantha           7 SSL-MR               2:02.89    1:54.79        
                  53.43   1:54.79 (1:01.36)                                        
  9 Eckhardt, Madeline         7 NDAC-MR              2:01.11    1:57.35        
                  50.99   1:57.35 (1:06.36)                                        
 10 Conway, Kristen            7 SSL-MR               1:51.17    2:01.19        
                  51.53   2:01.19 (1:09.66)                                        
 11 LaRue, Jessie              6 MSC-MR               2:56.34    2:06.54        
                  57.99   2:06.54 (1:08.55)                                        
 12 Myers, Claire              7 SSL-MR               2:15.86    2:12.40        
                  57.41   2:12.40 (1:14.99)                                        
 13 Skoglund, Emma             6 SSL-MR               2:44.18    2:41.29        
                1:13.06   2:41.29 (1:28.23)                                        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Naima             8 NDAC-MR                41.41      40.69        
  2 Solis, Gabriela            8 LBA-MR                 54.24      51.48        
  3 Liddy, Samantha            7 SSL-MR                 57.68      55.60        
  4 LaRue, Jessie              6 MSC-MR               1:13.51      55.72        
  5 Yang, Crystal              7 MSC-MR               1:03.83      55.96        
  6 Krug, Olivia               7 MSC-MR                    NT      57.64        
  7 Garcia, Samantha           7 SSL-MR               1:02.23      58.91        
  8 Myers, Claire              7 SSL-MR               1:01.37      59.70        
  9 Cohen, Jessica             7 MSC-MR                    NT    1:00.05        
 10 Tang, Emily                6 MSC-MR                    NT    1:02.96        
 11 Ratazzi, Kathleen          8 SSL-MR               1:10.31    1:03.67        
 12 Eckhardt, Madeline         7 NDAC-MR              1:02.11    1:04.70        
 13 Yang, Pamela               7 MSC-MR                    NT    1:07.58        
 14 Skoglund, Emma             6 SSL-MR               1:19.21    1:20.13        
 -- Conway, Kristen            7 SSL-MR                 48.17         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Naima             8 NDAC-MR                49.96      49.79        
  2 Solis, Gabriela            8 LBA-MR                 57.20      58.22        
  3 Krug, Olivia               7 MSC-MR                    NT    1:01.41        
  4 Yang, Crystal              7 MSC-MR               1:15.52    1:03.20        
  5 Garcia, Samantha           7 SSL-MR               1:23.33    1:05.90        
  6 Cohen, Jessica             7 MSC-MR                    NT    1:10.82        
 -- Ratazzi, Kathleen          8 SSL-MR               1:20.15         DQ        
 -- Myers, Claire              7 SSL-MR               1:38.37         DQ        
 -- Conway, Kristen            7 SSL-MR                 58.00         DQ        
 -- LaRue, Jessie              6 MSC-MR               1:51.78         DQ        
 -- Liddy, Samantha            7 SSL-MR               1:21.33         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Naima             8 NDAC-MR                41.62      43.37        
  2 Solis, Gabriela            8 LBA-MR               1:00.00    1:00.95        
  3 LaRue, Jessie              6 MSC-MR                    NT    1:06.82        
  4 Cohen, Jessica             7 MSC-MR                    NT    1:08.31        
  5 Liddy, Samantha            7 SSL-MR               1:07.30    1:08.32        
  6 Yang, Crystal              7 MSC-MR                    NT    1:11.41        
  7 Garcia, Samantha           7 SSL-MR               1:17.31    1:27.22        
 -- Myers, Claire              7 SSL-MR               1:27.30         DQ        
 -- Conway, Kristen            7 SSL-MR                 51.00         DQ        
 -- Krug, Olivia               7 MSC-MR                    NT         DQ        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Naima             8 NDAC-MR              1:33.60    1:33.96        
                  40.53     1:33.96 (53.43)                                        
  2 Solis, Gabriela            8 LBA-MR               1:52.99    1:56.46        
                  55.07   1:56.46 (1:01.39)                                        
  3 Krug, Olivia               7 MSC-MR                    NT    2:01.24        
                  55.36   2:01.24 (1:05.88)                                        
  4 Yang, Crystal              7 MSC-MR                    NT    2:04.69        
                1:00.67   2:04.69 (1:04.02)                                        
  5 LaRue, Jessie              6 MSC-MR                    NT    2:11.87        
                1:04.55   2:11.87 (1:07.32)                                        
  6 Garcia, Samantha           7 SSL-MR               2:07.48    2:12.71        
                1:01.06   2:12.71 (1:11.65)                                        
  6 Eckhardt, Madeline         7 NDAC-MR              2:29.11    2:12.71        
                1:01.84   2:12.71 (1:10.87)                                        
  8 Cohen, Jessica             7 MSC-MR                    NT    2:13.67        
                1:03.10   2:13.67 (1:10.57)                                        
  9 Myers, Claire              7 SSL-MR               2:13.72    2:34.59        
                1:08.85   2:34.59 (1:25.74)                                        
 -- Conway, Kristen            7 SSL-MR               2:08.11         DQ        
                1:11.28        DQ (1:12.87)                                        
 -- Liddy, Samantha            7 SSL-MR               2:17.72         DQ        
                1:05.21        DQ (1:14.87)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:09.76    1:28.17        
     1) Krug, Olivia 7                  2) Yang, Crystal 7                
     3) LaRue, Jessie 6                 4) Cohen, Jessica 7               
                  44.63     1:28.17 (43.54)                                        
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         1:37.19    1:31.84        
     1) Myers, Claire 7                 2) Liddy, Samantha 7              
     3) Ratazzi, Kathleen 8             4) Garcia, Samantha 7             
                  50.11     1:31.84 (41.73)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:59.01    1:45.25        
     1) Krug, Olivia 7                  2) Cohen, Jessica 7               
     3) LaRue, Jessie 6                 4) Yang, Crystal 7                
                1:00.97     1:45.25 (44.28)                                        
 -- Suffern Sea Lions-MR  'A'                         1:58.49         DQ        
     1) Myers, Claire 7                 2) Garcia, Samantha 7             
     3) Liddy, Samantha 7               4) Skoglund, Emma 6               
                1:03.64          DQ (59.77)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stalnaker, Taylor         10 MWSC-MR                32.44      30.75        
  2 Oyen-Ustad, Lillian       10 NDAC-MR                33.15      33.18        
  3 Keim, Laura               10 LBA-MR                 34.37      33.74        
  4 Cammarosano, Danielle     10 LBA-MR                 35.13      33.92        
  5 Cole, Caroline            10 MWSC-MR                36.16      34.82        
  6 Concannon, Kaitlin        10 MWSC-MR                36.01      34.94        
  7 Klippel, Britney          10 MWSC-MR                36.60      35.34        
  8 Heavey, Mairead           10 Dolphins-MR            35.36      35.53        
  9 Scanlon, Madison          10 SSL-MR                 34.95      35.56        
 10 Demerest, Jamie           10 LBA-MR                 35.67      35.88        
 11 Smith, Justine            10 LBA-MR                 35.00      36.04        
 12 Leary, Caitlin            10 SSL-MR                 36.90      36.19        
 13 Job, Zakiyyah             10 LBA-MR                 36.32      37.23        
 14 Jackson, Chloe             9 MSC-MR                 42.64      37.63        
 15 Hartigan, Meghan          10 UN-MR                  33.10      38.18        
 16 Cho, Eunice               10 SSL-MR                 40.10      38.19        
 17 Caldwell, Julia            9 MSC-MR                 43.54      38.25        
 18 Reining, Emma              9 MSC-MR                    NT      40.44        
 19 Leslie, Heather           10 MSC-MR                 52.25      41.65        
 20 Sacharoff, Cali            9 SSL-MR                 43.19      41.77        
 21 Canner, Brianne           10 LBA-MR                 41.45      41.84        
 22 DeSimone, Rachel           9 NDAC-MR                45.11      42.47        
 23 Barlao, Charmaine-Grace    9 MWSC-MR                41.20      42.62        
 24 Coviello, Megan           10 Mrst Barracudas-MR     40.86      42.71        
 25 Samovici, Erika           10 SSL-MR                 44.95      44.52        
 26 Wood, Kate                10 SSL-MR                 43.19      44.71        
 27 Carey, Kelly               9 SSL-MR                 50.70      44.74        
 28 Witt, Jess                 9 SSL-MR                 41.65      45.01        
 29 LaRusso, Samantha          9 SSL-MR               1:03.73      45.65        
 30 Dobken, Jessica            9 SSL-MR                 46.04      45.74        
 31 Warbrick, Katelyn          9 SSL-MR                 51.93      48.77        
 32 Gruber, Jacqueline        10 LBA-MR                 43.34      48.79        
 33 Lacen, Gabi                9 MWSC-MR              1:10.38      49.05        
 34 Coyle, Olivia              9 SSL-MR                 39.98      49.38        
 35 Shea, Kayla                9 SSL-MR                 46.38      49.44        
 36 Capalbo, Nicolette         9 SSL-MR                 48.75      51.12        
 37 Liebergall, Rachel        10 SSL-MR                 55.38      57.90        
 -- Arcomano, Becca           10 NDAC-MR                33.96         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate              10 MSC-MR               1:08.32    1:04.72        
                  31.17     1:04.72 (33.55)                                        
  2 Oyen-Ustad, Lillian       10 NDAC-MR              1:13.34    1:13.19        
                  34.96     1:13.19 (38.23)                                        
  3 Cole, Caroline            10 MWSC-MR              1:27.74    1:15.40        
                  36.26     1:15.40 (39.14)                                        
  4 Elcott, Ina                9 MSC-MR               1:24.34    1:16.40        
                  35.53     1:16.40 (40.87)                                        
  5 Cammarosano, Danielle     10 LBA-MR               1:20.25    1:16.68        
                  36.65     1:16.68 (40.03)                                        
  6 Keim, Laura               10 LBA-MR               1:17.70    1:17.41        
                  35.89     1:17.41 (41.52)                                        
  7 Scanlon, Madison          10 SSL-MR               1:20.91    1:17.54        
                  37.28     1:17.54 (40.26)                                        
  8 Demerest, Jamie           10 LBA-MR               1:25.92    1:18.95        
                  37.89     1:18.95 (41.06)                                        
  9 Nikolski, Grace            9 Dolphins-MR          1:26.51    1:20.58        
                  37.94     1:20.58 (42.64)                                        
 10 Job, Zakiyyah             10 LBA-MR               1:26.84    1:20.67        
                  39.51     1:20.67 (41.16)                                        
 11 Leary, Caitlin            10 SSL-MR               1:23.85    1:20.85        
                  37.70     1:20.85 (43.15)                                        
 12 Baker, Aileen              9 Sachem-MR            1:50.00    1:23.20        
                  39.05     1:23.20 (44.15)                                        
 13 Hartigan, Meghan          10 UN-MR                1:09.90    1:23.32        
                  39.48     1:23.32 (43.84)                                        
 14 Jackson, Chloe             9 MSC-MR               1:36.16    1:23.87        
                  39.01     1:23.87 (44.86)                                        
 15 Lewis, Emily              10 MSC-MR               1:45.00    1:24.03        
                  40.57     1:24.03 (43.46)                                        
 16 Cho, Eunice               10 SSL-MR               1:55.17    1:24.56        
                  39.90     1:24.56 (44.66)                                        
 17 Caldwell, Julia            9 MSC-MR               1:41.52    1:26.41        
                  40.26     1:26.41 (46.15)                                        
 18 Cerulli, Sophie           10 NDAC-MR              1:49.69    1:27.12        
                  40.48     1:27.12 (46.64)                                        
 19 Leslie, Heather           10 MSC-MR               2:00.00    1:33.17        
                  43.39     1:33.17 (49.78)                                        
 20 Sacharoff, Cali            9 SSL-MR               1:46.10    1:36.09        
                  44.47     1:36.09 (51.62)                                        
 21 Canner, Brianne           10 LBA-MR               1:36.61    1:39.76        
                  44.96     1:39.76 (54.80)                                        
 22 Samovici, Erika           10 SSL-MR               1:45.25    1:40.18        
 23 Witt, Jess                 9 SSL-MR               1:38.11    1:40.19        
                  45.24     1:40.19 (54.95)                                        
 24 Wood, Kate                10 SSL-MR               1:40.56    1:41.19        
                  43.92     1:41.19 (57.27)                                        
 25 Reining, Emma              9 MSC-MR                    NT    1:41.35        
                  46.49     1:41.35 (54.86)                                        
 26 LaRusso, Samantha          9 SSL-MR               2:13.94    1:47.69        
                  49.69     1:47.69 (58.00)                                        
 27 Timmons, Brittany         10 Mrst Barracudas-MR   2:15.00    1:47.77        
                  44.60   1:47.77 (1:03.17)                                        
 28 Carey, Kelly               9 SSL-MR               1:45.21    1:49.46        
                  48.86   1:49.46 (1:00.60)                                        
 29 Shea, Kayla                9 SSL-MR               2:03.76    1:51.25        
                  48.51   1:51.25 (1:02.74)                                        
 30 Capalbo, Nicolette         9 SSL-MR               2:18.07    1:53.55        
                  52.70   1:53.55 (1:00.85)                                        
 31 Coyle, Olivia              9 SSL-MR               1:51.12    1:54.04        
                  51.01   1:54.04 (1:03.03)                                        
 32 Gruber, Jacqueline        10 LBA-MR               2:02.37    1:54.80        
                  54.27   1:54.80 (1:00.53)                                        
 33 Liebergall, Rachel        10 SSL-MR               2:01.33    2:01.30        
                  56.96   2:01.30 (1:04.34)                                        
 34 Liu, Emily                 9 SSL-MR               2:20.08    2:25.11        
                1:04.40   2:25.11 (1:20.71)                                        
 -- Dennis, Jennifer          10 Mrst Barracudas-MR   1:52.20         DQ        
                  49.37        DQ (1:01.72)                                        
 -- Warbrick, Katelyn          9 SSL-MR               2:08.09         DQ        
                  52.93          DQ (16.05)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate              10 MSC-MR                 35.68      34.62        
  2 Stalnaker, Taylor         10 MWSC-MR                36.60      34.99        
  3 Oyen-Ustad, Lillian       10 NDAC-MR                36.47      37.41        
  4 Klippel, Britney          10 MWSC-MR                42.72      37.79        
  5 Job, Zakiyyah             10 LBA-MR                 37.89      38.58        
  6 Hartigan, Meghan          10 UN-MR                  37.90      40.57        
  7 Cole, Caroline            10 MWSC-MR                43.32      42.08        
  8 Keim, Laura               10 LBA-MR                 42.62      42.39        
  9 Cammarosano, Danielle     10 LBA-MR                 43.87      42.42        
 10 Heavey, Mairead           10 Dolphins-MR            44.71      44.84        
 11 Cho, Eunice               10 SSL-MR                 48.21      44.92        
 12 Barlao, Charmaine-Grace    9 MWSC-MR                45.93      45.71        
 13 Caldwell, Julia            9 MSC-MR                 50.95      45.93        
 14 Coviello, Megan           10 Mrst Barracudas-MR     44.10      46.71        
 15 Jackson, Chloe             9 MSC-MR                 50.15      46.88        
 16 Leslie, Heather           10 MSC-MR               1:00.81      47.11        
 17 Reining, Emma              9 MSC-MR                    NT      47.71        
 18 Canner, Brianne           10 LBA-MR                 49.96      49.32        
 19 Dobken, Jessica            9 SSL-MR                 55.16      50.73        
 20 Samovici, Erika           10 SSL-MR                 55.60      53.95        
 21 Wood, Kate                10 SSL-MR                 51.09      54.25        
 22 Coyle, Olivia              9 SSL-MR                 49.25      54.26        
 23 DeSimone, Rachel           9 NDAC-MR                59.11      54.87        
 24 Lacen, Gabi                9 MWSC-MR              1:05.76      56.03        
 25 Capalbo, Nicolette         9 SSL-MR               1:01.52      58.62        
 26 Shea, Kayla                9 SSL-MR               1:00.98      59.48        
 27 Gruber, Jacqueline        10 LBA-MR                 50.39      59.56        
 28 Liebergall, Rachel        10 SSL-MR               1:02.02    1:01.66        
 29 Carey, Kelly               9 SSL-MR               1:08.99    1:02.59        
 30 Warbrick, Katelyn          9 SSL-MR               1:01.91    1:03.24        
 -- LaRusso, Samantha          9 SSL-MR               1:01.44         DQ        
 -- Sacharoff, Cali            9 SSL-MR               1:00.83         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate              10 MSC-MR               1:15.96    1:12.72        
                  35.24     1:12.72 (37.48)                                        
  2 Oyen-Ustad, Lillian       10 NDAC-MR              1:19.39    1:20.17        
                  39.89     1:20.17 (40.28)                                        
  3 Job, Zakiyyah             10 LBA-MR               1:27.37    1:24.96        
  4 Hartigan, Meghan          10 UN-MR                1:23.10    1:25.07        
                  42.11     1:25.07 (42.96)                                        
  5 Elcott, Ina                9 MSC-MR               1:30.59    1:27.16        
                  42.12     1:27.16 (45.04)                                        
  6 Leary, Caitlin            10 SSL-MR               1:35.60    1:30.37        
                  43.96     1:30.37 (46.41)                                        
  7 Cole, Caroline            10 MWSC-MR              1:30.93    1:30.90        
                  45.58     1:30.90 (45.32)                                        
  8 Scanlon, Madison          10 SSL-MR               1:31.56    1:31.96        
                  45.82     1:31.96 (46.14)                                        
  9 Cho, Eunice               10 SSL-MR               2:09.11    1:34.49        
                  45.14     1:34.49 (49.35)                                        
 10 Cammarosano, Danielle     10 LBA-MR               1:45.00    1:34.76        
 11 Jackson, Chloe             9 MSC-MR               1:54.08    1:37.78        
                  46.89     1:37.78 (50.89)                                        
 12 Witt, Jess                 9 SSL-MR               2:02.22    1:47.21        
                  51.68     1:47.21 (55.53)                                        
 13 Baker, Aileen              9 Sachem-MR            1:51.59    1:48.19        
                  52.11     1:48.19 (56.08)                                        
 14 Canner, Brianne           10 LBA-MR               2:06.69    1:48.94        
                  53.10     1:48.94 (55.84)                                        
 15 Leslie, Heather           10 MSC-MR               2:10.40    1:50.03        
                  51.55     1:50.03 (58.48)                                        
 16 Samovici, Erika           10 SSL-MR               1:59.45    1:57.63        
                  56.79   1:57.63 (1:00.84)                                        
 17 Sacharoff, Cali            9 SSL-MR               1:54.09    1:58.56        
                  57.25   1:58.56 (1:01.31)                                        
 18 LaRusso, Samantha          9 SSL-MR               2:02.18    2:00.77        
                  59.62   2:00.77 (1:01.15)                                        
 19 Shea, Kayla                9 SSL-MR               2:01.19    2:02.88        
                  58.99   2:02.88 (1:03.89)                                        
 20 Wood, Kate                10 SSL-MR               2:25.91    2:04.97        
                  59.23   2:04.97 (1:05.74)                                        
 21 Capalbo, Nicolette         9 SSL-MR               2:07.30    2:12.75        
                1:05.49   2:12.75 (1:07.26)                                        
 22 Gruber, Jacqueline        10 LBA-MR               2:21.60    2:15.97        
                1:03.52   2:15.97 (1:12.45)                                        
 23 Carey, Kelly               9 SSL-MR               1:57.20    2:17.57        
                1:07.98   2:17.57 (1:09.59)                                        
 -- Coyle, Olivia              9 SSL-MR               2:06.78         DQ        
 -- Arcomano, Becca           10 NDAC-MR              1:37.11         DQ        
 -- Liebergall, Rachel        10 SSL-MR               1:23.40         DQ        
                1:03.33        DQ (1:05.40)                                        
 -- Warbrick, Katelyn          9 SSL-MR               2:31.44         DQ        
                1:01.97        DQ (1:04.58)                                        
 -- Reining, Emma              9 MSC-MR                    NT         DQ        
                  54.03          DQ (59.54)                                        
 -- Liu, Emily                 9 SSL-MR               2:06.28         DQ        
                1:21.62        DQ (1:37.45)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Demerest, Jamie           10 LBA-MR                 42.32      42.84        
  2 Bergin, Kate              10 MSC-MR                 44.21      43.49        
  3 Oyen-Ustad, Lillian       10 NDAC-MR                45.59      44.03        
  4 Leary, Caitlin            10 SSL-MR                 44.21      44.31        
  5 Arcomano, Becca           10 NDAC-MR                44.32      44.39        
  6 Jackson, Chloe             9 MSC-MR                 50.68      44.69        
  7 Cole, Caroline            10 MWSC-MR                50.32      45.67        
  8 Keim, Laura               10 LBA-MR                 47.10      46.74        
  9 Hartigan, Meghan          10 UN-MR                  39.90      47.65        
 10 Nikolski, Grace            9 Dolphins-MR            53.06      48.74        
 11 Scanlon, Madison          10 SSL-MR                 52.04      50.41        
 12 Caldwell, Julia            9 MSC-MR                 55.20      50.70        
 13 Leslie, Heather           10 MSC-MR               1:07.29      51.20        
 14 Cerulli, Sophie           10 NDAC-MR              1:00.83      51.79        
 15 Witt, Jess                 9 SSL-MR                 56.39      52.92        
 16 Lewis, Emily              10 MSC-MR                 55.00      53.74        
 17 Samovici, Erika           10 SSL-MR                 56.96      55.10        
 18 Baker, Aileen              9 Sachem-MR            1:02.59      55.44        
 19 Dennis, Jennifer          10 Mrst Barracudas-MR   1:06.26      57.02        
 20 Timmons, Brittany         10 Mrst Barracudas-MR   1:45.00    1:00.30        
 21 Carey, Kelly               9 SSL-MR                 58.21    1:00.38        
 22 Liebergall, Rachel        10 SSL-MR               1:09.65    1:03.03        
 23 Warbrick, Katelyn          9 SSL-MR               1:10.59    1:03.91        
 -- Shea, Kayla                9 SSL-MR               1:04.96         DQ        
 -- Wood, Kate                10 SSL-MR                 55.19         DQ        
 -- Capalbo, Nicolette         9 SSL-MR               1:11.77         DQ        
 -- Elcott, Ina                9 MSC-MR                 48.74         DQ        
 -- Liu, Emily                 9 SSL-MR               1:16.21         DQ        
 -- LaRusso, Samantha          9 SSL-MR               1:05.21         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate              10 MSC-MR               1:34.40    1:30.96        
                  43.57     1:30.96 (47.39)                                        
  2 Demerest, Jamie           10 LBA-MR               1:34.47    1:31.61        
                  43.58     1:31.61 (48.03)                                        
  3 Arcomano, Becca           10 NDAC-MR              1:37.76    1:32.45        
                  44.18     1:32.45 (48.27)                                        
  4 Leary, Caitlin            10 SSL-MR               1:38.41    1:33.53        
                  44.60     1:33.53 (48.93)                                        
  5 Elcott, Ina                9 MSC-MR               1:41.30    1:33.88        
                  45.22     1:33.88 (48.66)                                        
  6 Smith, Justine            10 LBA-MR               1:35.00    1:36.46        
                  44.89     1:36.46 (51.57)                                        
  7 Klippel, Britney          10 MWSC-MR              1:46.62    1:38.91        
                  45.20     1:38.91 (53.71)                                        
  8 Cole, Caroline            10 MWSC-MR              1:42.84    1:40.03        
                  48.64     1:40.03 (51.39)                                        
  9 Hartigan, Meghan          10 UN-MR                1:32.20    1:42.18        
                  48.70     1:42.18 (53.48)                                        
 10 Jackson, Chloe             9 MSC-MR               1:52.59    1:43.92        
                  48.99     1:43.92 (54.93)                                        
 11 Caldwell, Julia            9 MSC-MR               2:06.48    1:45.22        
                  50.44     1:45.22 (54.78)                                        
 12 Leslie, Heather           10 MSC-MR               2:16.72    1:51.58        
                  52.97     1:51.58 (58.61)                                        
 13 Samovici, Erika           10 SSL-MR               2:00.92    2:00.98        
                  56.18   2:00.98 (1:04.80)                                        
 14 Coviello, Megan           10 Mrst Barracudas-MR   2:07.84    2:03.45        
                  58.74   2:03.45 (1:04.71)                                        
 -- Witt, Jess                 9 SSL-MR               1:58.31         DQ        
                  54.42        DQ (1:06.60)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate              10 MSC-MR                 35.05      34.36        
  2 Concannon, Kaitlin        10 MWSC-MR                37.02      35.96        
  3 Elcott, Ina                9 MSC-MR                 38.28      36.53        
  4 Arcomano, Becca           10 NDAC-MR                40.61      39.38        
  5 Cammarosano, Danielle     10 LBA-MR                 40.70      40.48        
  6 Job, Zakiyyah             10 LBA-MR                 43.78      43.13        
  7 Keim, Laura               10 LBA-MR                 42.15      43.84        
  8 Cole, Caroline            10 MWSC-MR                47.65      44.65        
  9 Nikolski, Grace            9 Dolphins-MR            52.90      45.51        
 10 Cerulli, Sophie           10 NDAC-MR                48.62      45.55        
 11 Lewis, Emily              10 MSC-MR               1:00.00      47.67        
 12 Caldwell, Julia            9 MSC-MR                 56.84      48.67        
 13 Sacharoff, Cali            9 SSL-MR                 58.95      54.94        
 14 Dennis, Jennifer          10 Mrst Barracudas-MR     58.57      55.39        
 15 Reining, Emma              9 MSC-MR                    NT      57.86        
 -- Canner, Brianne           10 LBA-MR                 50.71         DQ        
 -- Gruber, Jacqueline        10 LBA-MR               1:05.31         DQ        
 -- Demerest, Jamie           10 LBA-MR                 45.02         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stalnaker, Taylor         10 MWSC-MR              1:21.89    1:18.72        
                  36.44     1:18.72 (42.28)                                        
  2 Elcott, Ina                9 MSC-MR               1:32.64    1:25.14        
                  38.39     1:25.14 (46.75)                                        
  3 Scanlon, Madison          10 SSL-MR               1:36.41    1:30.66        
                  42.61     1:30.66 (48.05)                                        
  4 Leary, Caitlin            10 SSL-MR               1:50.67    1:40.65        
                  45.08     1:40.65 (55.57)                                        
  5 Coviello, Megan           10 Mrst Barracudas-MR   2:08.71    2:08.65        
                  57.67   2:08.65 (1:10.98)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate              10 MSC-MR               1:21.32    1:15.92        
                  34.03     1:15.92 (41.89)                                        
  2 Stalnaker, Taylor         10 MWSC-MR              1:24.77    1:20.57        
                  35.73     1:20.57 (44.84)                                        
  3 Oyen-Ustad, Lillian       10 NDAC-MR              1:21.75    1:23.27        
                  38.48     1:23.27 (44.79)                                        
  4 Elcott, Ina                9 MSC-MR               1:27.37    1:24.11        
                  38.66     1:24.11 (45.45)                                        
  5 Arcomano, Becca           10 NDAC-MR              1:26.36    1:25.91        
                  41.41     1:25.91 (44.50)                                        
  6 Klippel, Britney          10 MWSC-MR              1:33.82    1:26.17        
                  39.38     1:26.17 (46.79)                                        
  7 Concannon, Kaitlin        10 MWSC-MR              1:29.23    1:28.83        
                  38.68     1:28.83 (50.15)                                        
  8 Cammarosano, Danielle     10 LBA-MR               1:33.59    1:28.94        
                  42.91     1:28.94 (46.03)                                        
  9 Demerest, Jamie           10 LBA-MR               1:29.90    1:29.00        
                  43.43     1:29.00 (45.57)                                        
 10 Scanlon, Madison          10 SSL-MR               1:35.88    1:30.07        
                  42.63     1:30.07 (47.44)                                        
 11 Smith, Justine            10 LBA-MR               1:34.00    1:33.27        
                  44.20     1:33.27 (49.07)                                        
 12 Heavey, Mairead           10 Dolphins-MR          1:38.32    1:33.60        
                  46.23     1:33.60 (47.37)                                        
 13 Job, Zakiyyah             10 LBA-MR               1:36.04    1:33.76        
                  40.81     1:33.76 (52.95)                                        
 14 Cole, Caroline            10 MWSC-MR              1:35.16    1:34.98        
                  44.23     1:34.98 (50.75)                                        
 15 Caldwell, Julia            9 MSC-MR               1:53.02    1:38.09        
                  47.13     1:38.09 (50.96)                                        
 16 Witt, Jess                 9 SSL-MR               1:50.81    1:47.34        
                  49.66     1:47.34 (57.68)                                        
 17 Canner, Brianne           10 LBA-MR               1:59.87    1:49.69        
                  51.24     1:49.69 (58.45)                                        
 18 Sacharoff, Cali            9 SSL-MR               2:08.11    1:51.17        
                  53.31     1:51.17 (57.86)                                        
 19 LaRusso, Samantha          9 SSL-MR               2:15.11    2:03.97        
                  57.08   2:03.97 (1:06.89)                                        
 20 Dobken, Jessica            9 SSL-MR               2:16.72    2:04.77        
                1:00.16   2:04.77 (1:04.61)                                        
 21 Shea, Kayla                9 SSL-MR               2:13.11    2:07.67        
                1:00.98   2:07.67 (1:06.69)                                        
 22 Gruber, Jacqueline        10 LBA-MR               2:20.54    2:08.57        
                  54.24   2:08.57 (1:14.33)                                        
 23 Warbrick, Katelyn          9 SSL-MR               2:14.93    2:11.72        
                1:04.02   2:11.72 (1:07.70)                                        
 24 Capalbo, Nicolette         9 SSL-MR               2:20.18    2:14.72        
                1:06.10   2:14.72 (1:08.62)                                        
 -- Wood, Kate                10 SSL-MR               1:57.30         DQ        
                  58.41        DQ (1:00.93)                                        
 -- Carey, Kelly               9 SSL-MR               2:08.31         DQ        
                1:05.12        DQ (1:03.14)                                        
 -- Liebergall, Rachel        10 SSL-MR               2:17.10         DQ        
                1:07.88        DQ (1:06.84)                                        
 -- Keim, Laura               10 LBA-MR               1:31.89         DQ        
                  42.58          DQ (46.19)                                        
 -- DeSimone, Rachel           9 NDAC-MR              2:15.11         DQ        
                  54.37          DQ (58.04)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 2:10.70    2:16.88        
     1) Stalnaker, Taylor 10            2) Cole, Caroline 10              
     3) Klippel, Britney 10             4) Concannon, Kaitlin 10          
                  35.36     1:10.81 (35.45)     1:45.90 (35.09)     2:16.88 (30.98)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:18.65    2:19.43        
     1) Cammarosano, Danielle 10        2) Job, Zakiyyah 10               
     3) Demerest, Jamie 10              4) Keim, Laura 10                 
                  34.36     1:10.80 (36.44)     1:46.70 (35.90)     2:19.43 (32.73)
  3 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:34.11    2:20.66        
     1) Elcott, Ina 9                   2) Jackson, Chloe 9               
     3) Caldwell, Julia 9               4) Bergin, Kate 10                
                  35.13     1:12.17 (37.04)     1:50.11 (37.94)     2:20.66 (30.55)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'B'                         3:00.56    3:15.47        
     1) Capalbo, Nicolette 9            2) Sacharoff, Cali 9              
     3) Warbrick, Katelyn 9             4) Wood, Kate 10                  
                  54.50     1:39.47 (44.97)     2:31.17 (51.70)     3:15.47 (44.30)
 -- Suffern Sea Lions-MR  'C'                         3:26.76         DQ        
     1) Samovici, Erika 10              2) Liebergall, Rachel 10          
     3) Dobken, Jessica 9               4) Witt, Jess 9                   
                  47.21   1:48.43 (1:01.22)     2:35.97 (47.54)          DQ (41.24)
 -- Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:35.67         DQ        
      Not enough swimmers
     1) Leary, Caitlin 10               2)                                
     3) Carey, Kelly 9                  4) Scanlon, Madison 10            
                  35.63     1:14.23 (38.60)     2:04.92 (50.69)          DQ (31.76)
 
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:48.18    2:35.05        
     1) Bergin, Kate 10                 2) Jackson, Chloe 9               
     3) Elcott, Ina 9                   4) Caldwell, Julia 9              
                  35.39     1:20.85 (45.46)     1:57.01 (36.16)     2:35.05 (38.04)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:33.83    2:42.47        
     1) Keim, Laura 10                  2) Demerest, Jamie 10             
     3) Job, Zakiyyah 10                4) Cammarosano, Danielle 10       
                  45.16     1:25.18 (40.02)     2:08.29 (43.11)     2:42.47 (34.18)
 -- Suffern Sea Lions-MR  'B'                         3:40.44         DQ        
     1) LaRusso, Samantha 9             2) Carey, Kelly 9                 
     3) Capalbo, Nicolette 9            4) Liebergall, Rachel 10          
                1:01.43     1:58.70 (57.27)   3:07.96 (1:09.26)          DQ (58.99)
 -- Suffern Sea Lions-MR  'A'                         3:25.44         DQ        
     1) Sacharoff, Cali 9               2) Warbrick, Katelyn 9            
     3) Wood, Kate 10                   4) Witt, Jess 9                   
                1:00.68   2:01.02 (1:00.34)   3:08.27 (1:07.25)          DQ (40.05)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:28.99  ZQ
        2:35.99  JO
        2:55.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate              10 MSC-MR               2:26.64    2:20.19 ZQ     
                  32.85     1:08.78 (35.93)     1:44.99 (36.21)     2:20.19 (35.20)
  2 Oyen-Ustad, Lillian       10 NDAC-MR              2:39.64    2:43.97 SILV   
                  35.83     1:17.86 (42.03)     2:01.68 (43.82)     2:43.97 (42.29)
  3 Scanlon, Madison          10 SSL-MR               3:01.15    2:49.77 SILV   
                  37.08     1:21.44 (44.36)     2:07.01 (45.57)     2:49.77 (42.76)
  4 Elcott, Ina                9 MSC-MR               3:11.23    2:53.36 SILV   
                  37.48     1:22.21 (44.73)     2:08.51 (46.30)     2:53.36 (44.85)
  5 Jackson, Chloe             9 MSC-MR               4:10.36    3:08.96        
                  41.76     1:31.22 (49.46)     2:23.43 (52.21)     3:08.96 (45.53)
  6 Coviello, Megan           10 Mrst Barracudas-MR   3:26.38    3:25.51        
                  43.36     1:33.87 (50.51)     2:30.02 (56.15)     3:25.51 (55.49)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.99  ZQ
          28.69  JO
          32.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fairclough, Morgan        12 MWSC-MR                28.66      27.39 ZQ     
  2 Baker, Madison            12 MWSC-MR                27.74      27.48 ZQ     
  3 Pavek, Marielle           12 Sachem-MR              28.34      27.85 ZQ     
  4 Timpanaro, Ilysa          12 NDAC-MR                28.63      29.36 SILV   
  5 McGurk, Emily             12 MWSC-MR                31.57      29.55 SILV   
  6 Martinessi, Alexandra     12 LBA-MR                 30.49      30.02 SILV   
  7 Nash, Jennifer            12 LBA-MR                 29.60      30.06 SILV   
  8 Bhanji, Ameera            11 MSC-MR                 29.93      30.26 SILV   
  9 Shoiock, Natalie          11 MWSC-MR                32.23      30.79 SILV   
 10 Miller, Corley            12 Sachem-MR              32.00      30.80 SILV   
 11 Stortini, Talia           12 NDAC-MR                30.97      30.89 SILV   
 12 McTigue, Ellen            12 Dolphins-MR            32.68      30.94 SILV   
 13 Ilardi, Mary Elizabeth    12 Sachem-MR              32.98      30.97 SILV   
 14 Carlino, Hannah           12 North Shore-MR         35.30      31.00 SILV   
 15 Hartigan, Colleen         12 UN-MR                  30.10      31.60 SILV   
 16 Coviello, Kaitlyn         12 Mrst Barracudas-MR     31.76      31.97 SILV   
 17 Solis, Susana             12 LBA-MR                 31.27      32.15 SILV   
 18 Vera, Karly               12 Sachem-MR              31.56      32.23 SILV   
 19 Alton, Erin               11 LBA-MR                 32.46      32.52        
 20 Stein, Kimmy              11 SSL-MR                 33.18      32.54        
 21 Gay, Ali                  11 NDAC-MR                32.53      32.83        
 22 Koenig, Lindsay           12 Dolphins-MR            33.52      33.03        
 23 Liddy, Nicole             12 SSL-MR                 34.00      33.74        
 24 Corrigan, Maggie          12 LBA-MR                 34.08      33.88        
 24 Heavey, Caeleigh          12 Dolphins-MR            34.02      33.88        
 26 Freitag, Jamie            12 Sachem-MR              34.80      34.18        
 27 Malfa, Selena             11 SSL-MR                 34.99      34.25        
 28 Gilhooly, Caroline        11 SSL-MR                 35.89      34.57        
 29 Gruber, Alexandra JO      12 LBA-MR                 34.89      34.74        
 30 Alderson, Krisztina       11 MSC-MR                 36.25      35.42        
 31 Perrone, Amanda           11 North Shore-MR         33.45      35.56        
 32 Weckesser, Kayla          11 NDAC-MR                33.02      35.60        
 33 Oppenheim, Gaby           11 SSL-MR                 37.25      35.72        
 34 Dowd, Brenna              11 Sachem-MR              40.19      36.16        
 35 Diehl, Lorraine           11 Sachem-MR              37.02      36.18        
 36 Cento, Maria              11 Sachem-MR              36.81      36.62        
 37 Cento, Lisa               11 Sachem-MR              37.78      37.09        
 38 Burgess, Brittany         11 LBA-MR                 38.68      37.22        
 39 Micossi-Zises, Sofia      12 NDAC-MR                35.53      38.02        
 40 LaPerche, Erin            11 MSC-MR                 37.18      39.04        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:00.29  ZQ
        1:02.29  JO
        1:11.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pavek, Marielle           12 Sachem-MR            1:02.59    1:03.58 SILV   
                  30.25     1:03.58 (33.33)                                        
  2 Cannon, Kellie            11 LBA-MR               1:05.99    1:05.69 SILV   
                  32.07     1:05.69 (33.62)                                        
  3 Miller, Corley            12 Sachem-MR            1:10.17    1:05.74 SILV   
                  31.57     1:05.74 (34.17)                                        
  4 Bhanji, Ameera            11 MSC-MR               1:06.13    1:05.87 SILV   
                  31.52     1:05.87 (34.35)                                        
  5 Stortini, Talia           12 NDAC-MR              1:10.08    1:07.04 SILV   
                  32.72     1:07.04 (34.32)                                        
  6 Hartigan, Colleen         12 UN-MR                1:02.90    1:07.47 SILV   
                  32.23     1:07.47 (35.24)                                        
  7 Shoiock, Natalie          11 MWSC-MR              1:09.13    1:08.08 SILV   
                  32.10     1:08.08 (35.98)                                        
  8 Martinessi, Alexandra     12 LBA-MR               1:08.53    1:08.11 SILV   
                  32.32     1:08.11 (35.79)                                        
  9 Vera, Karly               12 Sachem-MR            1:08.29    1:08.40 SILV   
                  32.87     1:08.40 (35.53)                                        
 10 Alton, Erin               11 LBA-MR               1:14.04    1:10.58 SILV   
                  33.44     1:10.58 (37.14)                                        
 11 Solis, Susana             12 LBA-MR               1:08.37    1:11.20 SILV   
                  33.99     1:11.20 (37.21)                                        
 12 McTigue, Ellen            12 Dolphins-MR          1:16.92    1:11.39 SILV   
                  33.84     1:11.39 (37.55)                                        
 13 Gay, Ali                  11 NDAC-MR              1:13.03    1:12.04        
                  34.22     1:12.04 (37.82)                                        
 14 Stein, Kimmy              11 SSL-MR               1:17.36    1:13.22        
                  35.44     1:13.22 (37.78)                                        
 15 Brisley, Alexis           11 NDAC-MR              1:22.67    1:14.62        
                  36.25     1:14.62 (38.37)                                        
 16 Corrigan, Maggie          12 LBA-MR               1:18.03    1:15.25        
                  36.25     1:15.25 (39.00)                                        
 17 Malfa, Selena             11 SSL-MR               1:18.36    1:15.78        
                  36.94     1:15.78 (38.84)                                        
 18 Ilardi, Mary Elizabeth    12 Sachem-MR            1:17.28    1:15.93        
                  36.89     1:15.93 (39.04)                                        
 19 Liddy, Nicole             12 SSL-MR               1:14.33    1:15.97        
                  36.20     1:15.97 (39.77)                                        
 20 Gruber, Alexandra JO      12 LBA-MR               1:28.48    1:16.37        
                  36.23     1:16.37 (40.14)                                        
 21 Freitag, Jamie            12 Sachem-MR            1:20.36    1:16.92        
                  37.19     1:16.92 (39.73)                                        
 22 Weckesser, Kayla          11 NDAC-MR              1:16.33    1:17.02        
                  36.47     1:17.02 (40.55)                                        
 23 Dowd, Brenna              11 Sachem-MR            1:28.27    1:18.64        
                  38.21     1:18.64 (40.43)                                        
 24 Dubbs, Melanie            11 SSL-MR               1:21.30    1:18.78        
                  36.88     1:18.78 (41.90)                                        
 25 Perrone, Amanda           11 North Shore-MR       1:18.77    1:18.99        
                  36.69     1:18.99 (42.30)                                        
 26 Diehl, Lorraine           11 Sachem-MR            1:23.05    1:19.25        
 27 Alderson, Krisztina       11 MSC-MR               1:21.61    1:19.54        
                  38.51     1:19.54 (41.03)                                        
 28 Nunnally, Diana           11 Mrst Barracudas-MR   1:14.65    1:19.82        
                  36.28     1:19.82 (43.54)                                        
 29 Cento, Lisa               11 Sachem-MR            1:25.06    1:20.76        
                  39.44     1:20.76 (41.32)                                        
 30 Toimil, Dana              11 MWSC-MR              1:31.39    1:22.75        
                  38.56     1:22.75 (44.19)                                        
 31 LaPerche, Erin            11 MSC-MR               1:23.27    1:23.76        
                  38.93     1:23.76 (44.83)                                        
 32 Gross, Sylvanna           11 SSL-MR               1:31.33    1:23.86        
                  38.16     1:23.86 (45.70)                                        
 33 Cento, Maria              11 Sachem-MR            1:25.50    1:24.41        
                  39.42     1:24.41 (44.99)                                        
 34 Burgess, Brittany         11 LBA-MR               1:29.04    1:25.79        
                  40.31     1:25.79 (45.48)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:11.99  ZQ
        2:15.49  JO
        2:31.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stortini, Talia     12 NDAC-MR              2:36.75    2:18.74 SILV   
                  32.10     1:07.20 (35.10)     1:43.70 (36.50)     2:18.74 (35.04)
  2 Cannon, Kellie      11 LBA-MR               2:21.20    2:18.77 SILV   
                  32.88     1:08.42 (35.54)     1:44.69 (36.27)     2:18.77 (34.08)
  3 Miller, Corley      12 Sachem-MR            3:20.76    2:19.74 SILV   
                  32.38     1:07.81 (35.43)     1:43.93 (36.12)     2:19.74 (35.81)
  4 Bhanji, Ameera      11 MSC-MR               2:26.92    2:20.30 SILV   
                  33.24     1:09.26 (36.02)     1:45.50 (36.24)     2:20.30 (34.80)
  5 Nash, Jennifer      12 LBA-MR               2:43.29    2:24.58 SILV   
                  33.77     1:11.90 (38.13)     1:49.79 (37.89)     2:24.58 (34.79)
  6 Vera, Karly         12 Sachem-MR            2:26.95    2:27.76 SILV   
                  33.78     1:10.58 (36.80)     1:48.82 (38.24)     2:27.76 (38.94)
  7 Martinessi, Alexan  12 LBA-MR               2:30.00    2:29.45 SILV   
                  33.91     1:10.46 (36.55)     1:49.31 (38.85)     2:29.45 (40.14)
  8 Solis, Susana       12 LBA-MR               2:25.90    2:31.53 SILV   
                  33.45     1:11.37 (37.92)     1:52.35 (40.98)     2:31.53 (39.18)
  9 Coviello, Kaitlyn   12 Mrst Barracudas-MR   2:41.07    2:37.95        
                  35.67     1:16.30 (40.63)     1:58.12 (41.82)     2:37.95 (39.83)
 10 Alton, Erin         11 LBA-MR               2:45.31    2:40.18        
                  36.29     1:17.54 (41.25)     1:58.73 (41.19)     2:40.18 (41.45)
 11 Perrone, Amanda     11 North Shore-MR       2:54.86    2:42.12        
                  36.79     1:19.20 (42.41)     2:01.99 (42.79)     2:42.12 (40.13)
 12 Dowd, Brenna        11 Sachem-MR            3:30.00    2:46.06        
                  38.10     1:20.92 (42.82)     2:04.28 (43.36)     2:46.06 (41.78)
 13 Gilhooly, Caroline  11 SSL-MR               2:56.48    2:47.98        
                  38.23     1:20.59 (42.36)     2:04.86 (44.27)     2:47.98 (43.12)
 14 Stein, Kimmy        11 SSL-MR               3:07.38    2:48.57        
                  38.04     1:21.48 (43.44)     2:07.21 (45.73)     2:48.57 (41.36)
 15 Dubbs, Melanie      11 SSL-MR               3:02.95    2:58.77        
                  42.01     1:27.58 (45.57)     2:13.56 (45.98)     2:58.77 (45.21)
 16 Gross, Sylvanna     11 SSL-MR               3:28.11    3:02.83        
                  38.90   2:14.87 (1:35.97)     3:02.83 (47.96)                    
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          32.69  ZQ
          33.29  JO
          39.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Timpanaro, Ilysa          12 NDAC-MR                32.12      33.16 JO     
  2 Koenig, Lindsay           12 Dolphins-MR            38.52      36.09 SILV   
  3 Bhanji, Ameera            11 MSC-MR                 36.74      36.38 SILV   
  4 Nash, Jennifer            12 LBA-MR                 34.08      36.74 SILV   
  5 Solis, Susana             12 LBA-MR                 35.29      37.36 SILV   
  6 Hartigan, Colleen         12 UN-MR                  33.90      38.28 SILV   
  7 Corrigan, Maggie          12 LBA-MR                 37.45      38.51 SILV   
  8 Alton, Erin               11 LBA-MR                 38.38      39.34        
  9 Cento, Maria              11 Sachem-MR              41.32      39.46        
 10 McTigue, Ellen            12 Dolphins-MR            40.66      39.56        
 11 Cento, Lisa               11 Sachem-MR              44.15      40.25        
 12 Gilhooly, Caroline        11 SSL-MR                 41.76      40.37        
 13 Freitag, Jamie            12 Sachem-MR              42.49      40.82        
 14 Diehl, Lorraine           11 Sachem-MR              43.03      40.88        
 15 Dubbs, Melanie            11 SSL-MR                 41.54      41.05        
 16 Perrone, Amanda           11 North Shore-MR         42.50      41.14        
 17 Alderson, Krisztina       11 MSC-MR                 41.70      42.16        
 18 Brisley, Alexis           11 NDAC-MR                42.13      42.30        
 19 Toimil, Dana              11 MWSC-MR                42.70      42.48        
 20 Malfa, Selena             11 SSL-MR                 42.74      42.55        
 21 LaPerche, Erin            11 MSC-MR                 41.59      43.95        
 22 Ilardi, Mary Elizabeth    12 Sachem-MR              41.77      44.47        
 23 Burgess, Brittany         11 LBA-MR                 48.36      47.98        
 -- Gruber, Alexandra JO      12 LBA-MR                 41.10         DQ        
 -- Dowd, Brenna              11 Sachem-MR              45.97         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:09.49  ZQ
        1:11.59  JO
        1:24.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fairclough, Morgan        12 MWSC-MR              1:08.28    1:05.62 ZQ     
                  32.21     1:05.62 (33.41)                                        
  2 Baker, Madison            12 MWSC-MR              1:10.64    1:09.48 ZQ     
                  34.59     1:09.48 (34.89)                                        
  3 Timpanaro, Ilysa          12 NDAC-MR              1:10.76    1:11.88 SILV   
                  34.33     1:11.88 (37.55)                                        
  4 Pavek, Marielle           12 Sachem-MR            1:16.11    1:13.30 SILV   
                  35.95     1:13.30 (37.35)                                        
  5 McGurk, Emily             12 MWSC-MR              1:20.64    1:15.97 SILV   
                  36.78     1:15.97 (39.19)                                        
  6 Nash, Jennifer            12 LBA-MR               1:13.50    1:18.40 SILV   
                  37.94     1:18.40 (40.46)                                        
  7 Hartigan, Colleen         12 UN-MR                1:13.90    1:19.20 SILV   
                  39.33     1:19.20 (39.87)                                        
  8 Miller, Corley            12 Sachem-MR            1:25.66    1:20.50 SILV   
                  40.47     1:20.50 (40.03)                                        
  9 Gay, Ali                  11 NDAC-MR              1:28.74    1:21.27 SILV   
 10 Solis, Susana             12 LBA-MR               1:16.42    1:21.32 SILV   
                  38.90     1:21.32 (42.42)                                        
 11 Corrigan, Maggie          12 LBA-MR               1:23.11    1:21.72 SILV   
                  40.50     1:21.72 (41.22)                                        
 12 Koenig, Lindsay           12 Dolphins-MR          1:25.40    1:22.31 SILV   
                  38.65     1:22.31 (43.66)                                        
 13 Coviello, Kaitlyn         12 Mrst Barracudas-MR   1:22.70    1:22.53 SILV   
                  40.52     1:22.53 (42.01)                                        
 14 Gruber, Alexandra JO      12 LBA-MR               1:33.95    1:23.68 SILV   
 15 Alton, Erin               11 LBA-MR               1:26.51    1:24.18 SILV   
                  41.90     1:24.18 (42.28)                                        
 16 Cento, Maria              11 Sachem-MR            1:26.45    1:25.90        
 17 Gilhooly, Caroline        11 SSL-MR               1:28.40    1:25.98        
                  42.25     1:25.98 (43.73)                                        
 18 Freitag, Jamie            12 Sachem-MR            1:27.28    1:26.54        
                  42.64     1:26.54 (43.90)                                        
 19 McTigue, Ellen            12 Dolphins-MR          1:31.45    1:26.78        
 20 Weckesser, Kayla          11 NDAC-MR              1:28.10    1:27.00        
                  42.19     1:27.00 (44.81)                                        
 21 Heavey, Caeleigh          12 Dolphins-MR          1:25.76    1:28.14        
                  43.69     1:28.14 (44.45)                                        
 22 Perrone, Amanda           11 North Shore-MR       1:31.13    1:28.58        
 23 Dowd, Brenna              11 Sachem-MR            1:38.56    1:29.28        
 24 Cento, Lisa               11 Sachem-MR            1:34.87    1:32.62        
 25 Ilardi, Mary Elizabeth    12 Sachem-MR            1:35.73    1:36.81        
 26 Burgess, Brittany         11 LBA-MR               1:50.80    1:42.80        
                  49.04     1:42.80 (53.76)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          36.59  ZQ
          37.19  JO
          44.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Madison            12 MWSC-MR                37.10      34.92 ZQ     
  2 Fairclough, Morgan        12 MWSC-MR                40.53      37.03 JO     
  3 Stortini, Talia           12 NDAC-MR                40.36      38.03 SILV   
  4 Martinessi, Alexandra     12 LBA-MR                 39.63      38.06 SILV   
  5 McGurk, Emily             12 MWSC-MR                40.25      38.41 SILV   
  6 Vera, Karly               12 Sachem-MR              38.45      39.44 SILV   
  7 Hartigan, Colleen         12 UN-MR                  39.90      39.83 SILV   
  8 Gay, Ali                  11 NDAC-MR                40.11      40.79 SILV   
  9 Shoiock, Natalie          11 MWSC-MR                41.86      41.35 SILV   
 10 Coviello, Kaitlyn         12 Mrst Barracudas-MR     43.66      42.21 SILV   
 11 Heavey, Caeleigh          12 Dolphins-MR            43.11      42.68 SILV   
 12 Weckesser, Kayla          11 NDAC-MR                42.31      43.05 SILV   
 13 Ilardi, Mary Elizabeth    12 Sachem-MR              46.39      44.08 SILV   
 14 Stein, Kimmy              11 SSL-MR                 42.82      44.40        
 15 Bhanji, Ameera            11 MSC-MR                 46.91      44.59        
 16 Oppenheim, Gaby           11 SSL-MR                 50.26      45.03        
 17 Malfa, Selena             11 SSL-MR                 48.21      45.06        
 18 Corrigan, Maggie          12 LBA-MR                 47.81      45.65        
 19 Perrone, Amanda           11 North Shore-MR         47.97      45.87        
 20 Gruber, Alexandra JO      12 LBA-MR                 47.37      46.41        
 21 Alton, Erin               11 LBA-MR                 46.96      46.44        
 22 Liddy, Nicole             12 SSL-MR                 48.69      46.92        
 23 LaPerche, Erin            11 MSC-MR                 49.25      47.27        
 24 Alderson, Krisztina       11 MSC-MR                 47.74      47.54        
 25 Dowd, Brenna              11 Sachem-MR              59.99      51.27        
 26 Diehl, Lorraine           11 Sachem-MR              53.00      52.71        
 -- Micossi-Zises, Sofia      12 NDAC-MR                42.78         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:19.99  ZQ
        1:20.49  JO
        1:34.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Timpanaro, Ilysa          12 NDAC-MR              1:17.65    1:21.20 SILV   
                  38.21     1:21.20 (42.99)                                        
  2 Vera, Karly               12 Sachem-MR            1:22.27    1:23.46 SILV   
                  39.99     1:23.46 (43.47)                                        
  3 Martinessi, Alexandra     12 LBA-MR               1:26.13    1:24.10 SILV   
                  39.88     1:24.10 (44.22)                                        
  4 Gay, Ali                  11 NDAC-MR              1:29.08    1:28.95 SILV   
                  42.45     1:28.95 (46.50)                                        
  5 Hartigan, Colleen         12 UN-MR                1:23.90    1:28.99 SILV   
                  42.19     1:28.99 (46.80)                                        
  6 Shoiock, Natalie          11 MWSC-MR              1:31.06    1:29.69 SILV   
                  42.10     1:29.69 (47.59)                                        
  7 Weckesser, Kayla          11 NDAC-MR              1:31.41    1:31.56 SILV   
                  43.26     1:31.56 (48.30)                                        
  8 Nunnally, Diana           11 Mrst Barracudas-MR   1:33.98    1:36.90        
                  46.28     1:36.90 (50.62)                                        
  9 Freitag, Jamie            12 Sachem-MR            1:40.89    1:39.46        
                  47.61     1:39.46 (51.85)                                        
 10 Brisley, Alexis           11 NDAC-MR              1:47.11    1:40.18        
                  46.01     1:40.18 (54.17)                                        
 11 Gilhooly, Caroline        11 SSL-MR               1:46.71    1:41.18        
                  49.12     1:41.18 (52.06)                                        
 12 LaPerche, Erin            11 MSC-MR               1:45.32    1:41.46        
                  47.67     1:41.46 (53.79)                                        
 13 Ilardi, Mary Elizabeth    12 Sachem-MR            1:42.90    1:43.92        
                  48.15     1:43.92 (55.77)                                        
 14 Alderson, Krisztina       11 MSC-MR               1:46.34    1:46.44        
                  50.88     1:46.44 (55.56)                                        
 15 Dowd, Brenna              11 Sachem-MR            2:03.88    1:47.95        
                  51.82     1:47.95 (56.13)                                        
 16 Cento, Lisa               11 Sachem-MR            1:56.54    1:48.79        
                  52.10     1:48.79 (56.69)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          31.09  ZQ
          31.79  JO
          37.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fairclough, Morgan        12 MWSC-MR                31.91      30.61 ZQ     
  2 Baker, Madison            12 MWSC-MR                31.68      30.86 ZQ     
  3 Bhanji, Ameera            11 MSC-MR                 32.76      32.31 SILV   
  4 Pavek, Marielle           12 Sachem-MR              33.69      32.63 SILV   
  5 McGurk, Emily             12 MWSC-MR                34.50      32.88 SILV   
  6 Stortini, Talia           12 NDAC-MR                33.47      32.89 SILV   
  7 Martinessi, Alexandra     12 LBA-MR                 33.81      33.24 SILV   
  8 Nash, Jennifer            12 LBA-MR                 32.99      33.31 SILV   
  9 Miller, Corley            12 Sachem-MR              38.10      34.46 SILV   
 10 Shoiock, Natalie          11 MWSC-MR                37.74      34.51 SILV   
 11 Carlino, Hannah           12 North Shore-MR         41.69      34.76 SILV   
 12 Vera, Karly               12 Sachem-MR              36.97      36.35 SILV   
 13 Coviello, Kaitlyn         12 Mrst Barracudas-MR     34.45      36.95 SILV   
 14 Koenig, Lindsay           12 Dolphins-MR            37.19      37.04 SILV   
 15 McTigue, Ellen            12 Dolphins-MR            44.25      37.86        
 16 Micossi-Zises, Sofia      12 NDAC-MR                38.01      38.01        
 17 Solis, Susana             12 LBA-MR                 38.18      39.21        
 18 Stein, Kimmy              11 SSL-MR                 39.65      40.22        
 19 Alderson, Krisztina       11 MSC-MR                 41.41      40.80        
 20 Gilhooly, Caroline        11 SSL-MR                 45.54      41.84        
 21 Freitag, Jamie            12 Sachem-MR              45.25      42.17        
 22 Cento, Maria              11 Sachem-MR              41.79      42.61        
 23 Liddy, Nicole             12 SSL-MR                 42.58      45.39        
 24 Malfa, Selena             11 SSL-MR                 43.23      46.35        
 25 Diehl, Lorraine           11 Sachem-MR              47.10      46.73        
 26 Oppenheim, Gaby           11 SSL-MR                 56.50      46.83        
 27 LaPerche, Erin            11 MSC-MR                 47.49      47.30        
 28 Cento, Lisa               11 Sachem-MR              47.71      47.59        
 29 Burgess, Brittany         11 LBA-MR                 50.82      51.72        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:10.99  ZQ
        1:12.39  JO
        1:29.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pavek, Marielle           12 Sachem-MR            1:13.89    1:11.16 JO     
                  33.11     1:11.16 (38.05)                                        
  2 Bhanji, Ameera            11 MSC-MR               1:13.07    1:14.26 SILV   
                  33.81     1:14.26 (40.45)                                        
  3 Stortini, Talia           12 NDAC-MR              1:17.11    1:14.38 SILV   
                  34.18     1:14.38 (40.20)                                        
  4 Shoiock, Natalie          11 MWSC-MR              1:30.40    1:16.56 SILV   
                  36.64     1:16.56 (39.92)                                        
  5 Nash, Jennifer            12 LBA-MR               1:21.11    1:16.66 SILV   
                  36.42     1:16.66 (40.24)                                        
  6 Miller, Corley            12 Sachem-MR            1:24.68    1:20.58 SILV   
                  38.39     1:20.58 (42.19)                                        
  7 Nunnally, Diana           11 Mrst Barracudas-MR   1:18.64    1:25.82 SILV   
                  37.91     1:25.82 (47.91)                                        
  8 Alderson, Krisztina       11 MSC-MR               1:39.44    1:35.36        
                  45.61     1:35.36 (49.75)                                        
  9 Dubbs, Melanie            11 SSL-MR               1:42.57    1:35.68        
                  44.52     1:35.68 (51.16)                                        
 10 Stein, Kimmy              11 SSL-MR               1:51.74    1:37.97        
                  46.32     1:37.97 (51.65)                                        
 11 Liddy, Nicole             12 SSL-MR               1:40.63    1:45.23        
                  47.83     1:45.23 (57.40)                                        
 12 Malfa, Selena             11 SSL-MR               1:48.48    1:46.76        
                  47.48     1:46.76 (59.28)                                        
 13 Burgess, Brittany         11 LBA-MR               1:54.85    1:50.26        
                  52.90     1:50.26 (57.36)                                        
 14 Gross, Sylvanna           11 SSL-MR               1:48.19    2:00.10        
                  53.76   2:00.10 (1:06.34)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:10.69  ZQ
        1:11.49  JO
        1:21.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pavek, Marielle           12 Sachem-MR            1:16.67    1:10.92 JO     
                  34.17     1:10.92 (36.75)                                        
  2 Timpanaro, Ilysa          12 NDAC-MR              1:09.45    1:11.31 JO     
                  32.92     1:11.31 (38.39)                                        
  3 Stortini, Talia           12 NDAC-MR              1:18.71    1:16.08 SILV   
                  36.82     1:16.08 (39.26)                                        
  4 Nash, Jennifer            12 LBA-MR               1:19.87    1:16.19 SILV   
                  35.83     1:16.19 (40.36)                                        
  5 Martinessi, Alexandra     12 LBA-MR               1:18.51    1:16.21 SILV   
                  36.22     1:16.21 (39.99)                                        
  6 Shoiock, Natalie          11 MWSC-MR              1:18.33    1:17.69 SILV   
                  36.07     1:17.69 (41.62)                                        
  7 Cannon, Kellie            11 LBA-MR               1:19.34    1:17.78 SILV   
                  36.97     1:17.78 (40.81)                                        
  8 Miller, Corley            12 Sachem-MR            1:21.38    1:18.24 SILV   
                  37.50     1:18.24 (40.74)                                        
  9 Vera, Karly               12 Sachem-MR            1:18.70    1:18.51 SILV   
                  38.39     1:18.51 (40.12)                                        
 10 Bhanji, Ameera            11 MSC-MR               1:21.04    1:20.00 SILV   
                  36.45     1:20.00 (43.55)                                        
 11 Gay, Ali                  11 NDAC-MR              1:23.86    1:21.19 SILV   
                  37.68     1:21.19 (43.51)                                        
 12 Stein, Kimmy              11 SSL-MR               1:23.66    1:23.47        
                  40.53     1:23.47 (42.94)                                        
 13 Solis, Susana             12 LBA-MR               1:19.58    1:23.76        
                  38.56     1:23.76 (45.20)                                        
 14 Koenig, Lindsay           12 Dolphins-MR          1:27.86    1:23.96        
                  37.44     1:23.96 (46.52)                                        
 15 Alton, Erin               11 LBA-MR               1:26.62    1:24.16        
                  39.52     1:24.16 (44.64)                                        
 16 Weckesser, Kayla          11 NDAC-MR              1:22.26    1:27.84        
                  43.34     1:27.84 (44.50)                                        
 17 Corrigan, Maggie          12 LBA-MR               1:28.14    1:27.91        
                  42.27     1:27.91 (45.64)                                        
 18 Gilhooly, Caroline        11 SSL-MR               1:27.75    1:28.12        
                  41.71     1:28.12 (46.41)                                        
 19 Gruber, Alexandra JO      12 LBA-MR               1:30.34    1:28.65        
                  41.60     1:28.65 (47.05)                                        
 20 Nunnally, Diana           11 Mrst Barracudas-MR   1:21.45    1:29.23        
                  41.06     1:29.23 (48.17)                                        
 21 Perrone, Amanda           11 North Shore-MR       1:33.85    1:30.49        
                  43.70     1:30.49 (46.79)                                        
 22 Diehl, Lorraine           11 Sachem-MR            1:49.52    1:30.54        
                  42.35     1:30.54 (48.19)                                        
 23 Cento, Maria              11 Sachem-MR            1:35.92    1:30.89        
                  41.69     1:30.89 (49.20)                                        
 24 Liddy, Nicole             12 SSL-MR               1:32.36    1:33.32        
                  46.21     1:33.32 (47.11)                                        
 25 Gross, Sylvanna           11 SSL-MR               1:54.64    1:40.92        
                  48.53     1:40.92 (52.39)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:29.69  ZQ
        2:32.29  JO
        2:54.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stortini, Talia           12 NDAC-MR              2:40.11    2:39.68 SILV   
                  33.85     1:16.87 (43.02)     2:01.81 (44.94)     2:39.68 (37.87)
  2 Nash, Jennifer            12 LBA-MR               2:55.20    2:42.00 SILV   
                  36.51     1:18.68 (42.17)     2:05.38 (46.70)     2:42.00 (36.62)
  3 Bhanji, Ameera            11 MSC-MR               2:45.83    2:43.23 SILV   
                  34.54     1:16.37 (41.83)     2:08.18 (51.81)     2:43.23 (35.05)
  4 Vera, Karly               12 Sachem-MR            2:45.68    2:43.68 SILV   
                  38.52     1:20.57 (42.05)     2:05.58 (45.01)     2:43.68 (38.10)
  5 Miller, Corley            12 Sachem-MR            2:49.58    2:45.06 SILV   
                  35.94     1:19.48 (43.54)     2:08.14 (48.66)     2:45.06 (36.92)
  6 Solis, Susana             12 LBA-MR               2:52.18    2:57.75        
                  40.84     1:24.57 (43.73)     2:19.09 (54.52)     2:57.75 (38.66)
  7 Alton, Erin               11 LBA-MR               3:04.01    2:58.18        
                  40.07     1:25.24 (45.17)     2:19.50 (54.26)     2:58.18 (38.68)
  8 Stein, Kimmy              11 SSL-MR               3:16.16    3:01.21        
                  43.65     1:29.08 (45.43)     2:22.24 (53.16)     3:01.21 (38.97)
  9 Coviello, Kaitlyn         12 Mrst Barracudas-MR   2:52.44    3:06.06        
                  38.91     1:26.82 (47.91)     2:23.59 (56.77)     3:06.06 (42.47)
 10 Dubbs, Melanie            11 SSL-MR               3:20.82    3:09.64        
                  45.55     1:34.61 (49.06)     2:27.69 (53.08)     3:09.64 (41.95)
 11 Gilhooly, Caroline        11 SSL-MR               3:15.75    3:11.52        
                  46.21     1:36.00 (49.79)     2:29.51 (53.51)     3:11.52 (42.01)
 12 Dowd, Brenna              11 Sachem-MR            3:43.64    3:11.76        
                  47.36     1:34.78 (47.42)     2:29.38 (54.60)     3:11.76 (42.38)
 13 Alderson, Krisztina       11 MSC-MR               3:18.40    3:12.88        
                  44.31     1:32.52 (48.21)     2:31.38 (58.86)     3:12.88 (41.50)
 14 LaPerche, Erin            11 MSC-MR               3:21.47    3:18.54        
                  45.43     1:34.49 (49.06)     2:29.93 (55.44)     3:18.54 (48.61)
 15 Gross, Sylvanna           11 SSL-MR               3:59.77    3:27.36        
                  50.27     1:41.82 (51.55)     2:38.61 (56.79)     3:27.36 (48.75)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 1:59.45    1:55.63        
     1) Baker, Madison 12               2) Shoiock, Natalie 11            
     3) McGurk, Emily 12                4) Fairclough, Morgan 12          
                  28.20       58.97 (30.77)     1:28.24 (29.27)     1:55.63 (27.39)
  2 Sachem Swim Club-MR  'A'                          2:04.88    2:01.90        
     1) Pavek, Marielle 12              2) Vera, Karly 12                 
     3) Miller, Corley 12               4) Ilardi, Mary Elizabeth 12      
                  28.97     1:00.49 (31.52)     1:30.26 (29.77)     2:01.90 (31.64)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:04.45    2:05.35        
     1) Nash, Jennifer 12               2) Alton, Erin 11                 
     3) Solis, Susana 12                4) Martinessi, Alexandra 12       
                  31.19     1:03.41 (32.22)     1:35.82 (32.41)     2:05.35 (29.53)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:04.11    2:06.90        
     1) Stortini, Talia 12              2) Micossi-Zises, Sofia 12        
     3) Gay, Ali 11                     4) Timpanaro, Ilysa 12            
                  30.42     1:05.98 (35.56)     1:37.46 (31.48)     2:06.90 (29.44)
  5 Sachem Swim Club-MR  'B'                          2:26.41    2:27.89        
     1) Freitag, Jamie 12               2) Cento, Maria 11                
     3) Diehl, Lorraine 11              4) Cento, Lisa 11                 
                  35.48     1:14.78 (39.30)     1:49.74 (34.96)     2:27.89 (38.15)
 -- Suffern Sea Lions-MR  'B'                         2:40.10         DQ        
      Not enough swimmers
     1) Liddy, Nicole 12                2) Oppenheim, Gaby 11             
     3) Malfa, Selena 11                4)                                
                  36.11     1:12.85 (36.74)     1:46.99 (34.14)          DQ (32.87)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:15.11    2:21.15        
     1) Timpanaro, Ilysa 12             2) Gay, Ali 11                    
     3) Stortini, Talia 12              4) Weckesser, Kayla 11            
                  42.27     1:15.25 (32.98)     1:47.20 (31.95)     2:21.15 (33.95)
  2 Sachem Swim Club-MR  'A'                          2:25.46    2:23.88        
     1) Cento, Maria 11                 2) Vera, Karly 12                 
     3) Pavek, Marielle 12              4) Miller, Corley 12              
                  41.04     1:20.13 (39.09)     1:53.50 (33.37)     2:23.88 (30.38)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:19.76    2:24.33        
     1) Nash, Jennifer 12               2) Solis, Susana 12               
     3) Martinessi, Alexandra 12        4) Cannon, Kellie 11              
                  37.53     1:20.77 (43.24)     1:53.88 (33.11)     2:24.33 (30.45)
  4 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:40.39    2:53.26        
     1) Alton, Erin 11                  2) Gruber, Alexandra JO 12        
     3) Burgess, Brittany 11            4) Corrigan, Maggie 12            
                  42.26     1:28.69 (46.43)     2:20.24 (51.55)     2:53.26 (33.02)
  5 Sachem Swim Club-MR  'B'                          2:46.52    2:54.24        
     1) Freitag, Jamie 12               2) Ilardi, Mary Elizabeth 12      
     3) Diehl, Lorraine 11              4) Cento, Lisa 11                 
                  40.23     1:29.51 (49.28)     2:20.86 (51.35)     2:54.24 (33.38)
 -- Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:39.05         DQ        
      Not enough swimmers
     1) Liddy, Nicole 12                2)                                
     3) Stein, Kimmy 11                 4) Malfa, Selena 11               
                  42.25     1:24.46 (42.21)     2:06.04 (41.58)          DQ (33.26)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.79  ZQ
          26.99  JO
          30.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fabrizio, Jessica         13 North Shore-MR         27.97      27.67 SILV   
  2 Rutigliano, Imma          13 NDAC-MR                27.47      27.71 SILV   
  3 Zeffiro, Valerie          13 Sachem-MR              27.33      27.83 SILV   
  4 Araujo, Sara              14 SSL-MR                 29.15      27.98 SILV   
  5 Buckley, Taylor           13 Sachem-MR              27.75      28.07 SILV   
  6 Hoffman, Shekinah         13 MSC-MR                 27.57      28.29 SILV   
  7 Levine, Kelly             14 MSC-MR                 28.31      28.51 SILV   
  8 Demerest, Jackie          14 LBA-MR                 28.01      28.55 SILV   
  9 Schuermann, Kerry         14 LBA-MR                 28.25      28.64 SILV   
 10 Miller, Heather           13 Sachem-MR              29.71      28.78 SILV   
 11 Danner, Sage              13 NDAC-MR                28.56      29.06 SILV   
 12 Littlefield, Danica       14 Sachem-MR              29.35      29.13 SILV   
 13 Ansman, Mary              13 North Shore-MR         28.94      29.73 SILV   
 14 Liebergall, Julia         14 SSL-MR                 30.93      30.04 SILV   
 15 Dubbs, Alyssa             14 SSL-MR                 30.27      30.10 SILV   
 16 Alessi, Jessica           14 Sachem-MR              30.02      30.18 SILV   
 17 Ward, Mariah              13 LBA-MR                 30.44      30.21        
 18 Boyko, Emily              13 MSC-MR                 30.55      30.41        
 19 Burke, Katja              13 SSL-MR                 30.67      30.42        
 20 Keim, Jennifer            13 LBA-MR                 29.99      30.50        
 21 Coffin, Katie             14 Dolphins-MR            30.50      31.01        
 22 Schneider, Amanda         14 Sachem-MR              32.89      31.05        
 23 Thone, Danielle           13 Dolphins-MR            31.57      31.12        
 24 Kelly, Corinne            13 LBA-MR                 30.32      31.19        
 25 Warbrick, Kristen         14 SSL-MR                 32.94      31.83        
 26 Neves, LuisaMaria         13 MSC-MR                 32.95      31.86        
 27 Bradley, Carley           13 LBA-MR                 32.90      31.97        
 28 Pellegrino, Amanda        13 Sachem-MR              33.91      32.40        
 29 Alston, Neka              13 LBA-MR                 33.55      32.55        
 30 Jason, Tory               14 SSL-MR                 31.10      33.04        
 31 Umile, Emily              14 Sachem-MR              45.00      33.76        
 32 Friedman, Jenna           13 LBA-MR                 33.23      34.79        
 33 Dennis, Danielle          14 Mrst Barracudas-MR     45.52      40.14        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          58.19  ZQ
          58.49  JO
        1:06.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brady, Megan              13 LBA-MR                 57.57      58.21 JO     
                  27.67       58.21 (30.54)                                        
  2 Aiello, Jennifer          14 MSC-MR               1:00.29      58.32 JO     
                  28.32       58.32 (30.00)                                        
  3 Hoffman, Shekinah         13 MSC-MR                 59.32      59.56 SILV   
                  29.10       59.56 (30.46)                                        
  4 Carlino, Emelia           14 MSC-MR               1:03.71      59.98 SILV   
                  29.00       59.98 (30.98)                                        
  5 Fabrizio, Jessica         13 North Shore-MR         59.36      59.99 SILV   
                  29.27       59.99 (30.72)                                        
  6 Araujo, Sara              14 SSL-MR               1:02.21    1:00.12 SILV   
                  28.92     1:00.12 (31.20)                                        
  7 Levine, Kelly             14 MSC-MR                 59.83    1:00.30 SILV   
                  28.99     1:00.30 (31.31)                                        
  8 Kunow, Ashley             14 SSL-MR               1:01.50    1:00.74 SILV   
                  29.32     1:00.74 (31.42)                                        
  9 Zeffiro, Valerie          13 Sachem-MR              59.04    1:00.96 SILV   
                  29.03     1:00.96 (31.93)                                        
 10 Schuermann, Kerry         14 LBA-MR               1:00.32    1:01.08 SILV   
                  29.49     1:01.08 (31.59)                                        
 11 Demerest, Jackie          14 LBA-MR               1:01.48    1:01.31 SILV   
                  29.66     1:01.31 (31.65)                                        
 12 Watson, Carly             13 MSC-MR               1:01.01    1:01.45 SILV   
                  29.72     1:01.45 (31.73)                                        
 13 Buckley, Taylor           13 Sachem-MR            1:00.52    1:01.63 SILV   
                  29.10     1:01.63 (32.53)                                        
 14 Perez-Rogers, Lisell      14 NDAC-MR              1:02.74    1:02.05 SILV   
                  29.70     1:02.05 (32.35)                                        
 15 Stalnaker, Shelby         14 MWSC-MR              1:01.35    1:02.37 SILV   
                  29.52     1:02.37 (32.85)                                        
 16 Miller, Heather           13 Sachem-MR            1:03.47    1:02.54 SILV   
                  30.50     1:02.54 (32.04)                                        
 17 Pope, Sarah               14 NDAC-MR                58.97    1:02.70 SILV   
                  28.89     1:02.70 (33.81)                                        
 18 Alessi, Jessica           14 Sachem-MR            1:04.25    1:03.99 SILV   
                  30.79     1:03.99 (33.20)                                        
 19 Ansman, Mary              13 North Shore-MR       1:03.33    1:04.05 SILV   
                  30.61     1:04.05 (33.44)                                        
 20 Littlefield, Danica       14 Sachem-MR            1:05.13    1:04.30 SILV   
                  30.64     1:04.30 (33.66)                                        
 21 Keim, Jennifer            13 LBA-MR               1:06.53    1:04.82 SILV   
                  31.12     1:04.82 (33.70)                                        
 22 Liebergall, Julia         14 SSL-MR               1:06.89    1:05.21 SILV   
                  31.07     1:05.21 (34.14)                                        
 23 Stein, Jamie Ann          14 SSL-MR               1:03.40    1:05.46 SILV   
                  31.04     1:05.46 (34.42)                                        
 24 Boyko, Emily              13 MSC-MR               1:06.76    1:05.54 SILV   
                  31.97     1:05.54 (33.57)                                        
 25 Lynch, Amanda             14 SSL-MR               1:04.90    1:06.03 SILV   
                  31.47     1:06.03 (34.56)                                        
 26 Burke, Katja              13 SSL-MR               1:11.50    1:06.26        
                  32.12     1:06.26 (34.14)                                        
 27 Neves, LuisaMaria         13 MSC-MR               1:11.65    1:06.30        
                  32.04     1:06.30 (34.26)                                        
 28 Schneider, Amanda         14 Sachem-MR            1:06.22    1:06.62        
                  31.68     1:06.62 (34.94)                                        
 29 Ward, Mariah              13 LBA-MR               1:08.64    1:07.93        
                  33.05     1:07.93 (34.88)                                        
 30 Kelly, Corinne            13 LBA-MR               1:10.02    1:08.30        
                  32.31     1:08.30 (35.99)                                        
 31 Seagren, Erika            14 MSC-MR               1:05.15    1:08.45        
                  32.78     1:08.45 (35.67)                                        
 32 Coffin, Katie             14 Dolphins-MR          1:12.36    1:09.85        
                  33.09     1:09.85 (36.76)                                        
 33 Pellegrino, Amanda        13 Sachem-MR            1:13.26    1:11.78        
                  34.53     1:11.78 (37.25)                                        
 34 Bradley, Carley           13 LBA-MR               1:33.52    1:11.97        
                  33.87     1:11.97 (38.10)                                        
 35 Alston, Neka              13 LBA-MR               1:12.64    1:12.06        
                  33.13     1:12.06 (38.93)                                        
 36 Jason, Tory               14 SSL-MR               1:06.90    1:12.52        
                  33.76     1:12.52 (38.76)                                        
 37 Umile, Emily              14 Sachem-MR            1:25.00    1:13.85        
                  35.25     1:13.85 (38.60)                                        
 38 Friedman, Jenna           13 LBA-MR               1:14.02    1:18.07        
                  35.83     1:18.07 (42.24)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:06.49  ZQ
        2:07.99  JO
        2:22.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Shekinah         13 MSC-MR               2:09.14    2:07.64 JO     
                  29.88     1:02.44 (32.56)     1:35.44 (33.00)     2:07.64 (32.20)
  2 Rutigliano, Imma          13 NDAC-MR              2:12.00    2:07.97 JO     
                  29.88     1:02.55 (32.67)     1:35.35 (32.80)     2:07.97 (32.62)
  3 Aiello, Jennifer          14 MSC-MR               2:12.31    2:08.10 SILV   
                  30.24     1:02.65 (32.41)     1:35.96 (33.31)     2:08.10 (32.14)
  4 Carlino, Emelia           14 MSC-MR               2:17.66    2:11.56 SILV   
                  30.53     1:03.80 (33.27)     1:37.71 (33.91)     2:11.56 (33.85)
  5 Zeffiro, Valerie          13 Sachem-MR            2:11.80    2:13.30 SILV   
                  29.67     1:03.05 (33.38)     1:38.37 (35.32)     2:13.30 (34.93)
  6 Perez-Rogers, Lisell      14 NDAC-MR              2:19.17    2:15.98 SILV   
                  29.73     1:03.78 (34.05)     1:40.14 (36.36)     2:15.98 (35.84)
  7 Boyko, Emily              13 MSC-MR               2:21.55    2:16.88 SILV   
                  31.91     1:07.52 (35.61)     1:43.71 (36.19)     2:16.88 (33.17)
  8 Danner, Sage              13 NDAC-MR              2:17.51    2:17.32 SILV   
                  30.99     1:05.79 (34.80)     1:41.99 (36.20)     2:17.32 (35.33)
  9 Alessi, Jessica           14 Sachem-MR            2:18.37    2:19.37 SILV   
                  31.95     1:07.33 (35.38)     1:43.48 (36.15)     2:19.37 (35.89)
 10 Littlefield, Danica       14 Sachem-MR            2:24.68    2:19.71 SILV   
                  32.18     1:07.93 (35.75)     1:44.62 (36.69)     2:19.71 (35.09)
 11 Ansman, Mary              13 North Shore-MR       2:21.01    2:20.25 SILV   
                  31.28     1:06.92 (35.64)     1:44.69 (37.77)     2:20.25 (35.56)
 12 Burke, Katja              13 SSL-MR               2:33.44    2:22.91 SILV   
                  32.66     1:09.27 (36.61)     1:46.86 (37.59)     2:22.91 (36.05)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:31.99  ZQ
        5:35.99  JO
        6:05.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fabrizio, Jessica         13 North Shore-MR       5:40.15    5:33.39 JO     
                  29.27     1:02.68 (33.41)     1:36.96 (34.28)     2:10.91 (33.95)
        2:44.72 (33.81)     3:19.32 (34.60)     3:53.22 (33.90)     4:27.74 (34.52)
        5:01.58 (33.84)     5:33.39 (31.81)                                        
  2 Aiello, Jennifer          14 MSC-MR               5:55.35    5:46.43 SILV   
                  31.04     1:05.00 (33.96)     1:39.81 (34.81)     2:14.67 (34.86)
        2:49.75 (35.08)     3:25.43 (35.68)     4:01.22 (35.79)     4:36.70 (35.48)
        5:12.52 (35.82)     5:46.43 (33.91)                                        
  3 Hoffman, Shekinah         13 MSC-MR               5:52.31    5:47.47 SILV   
                  31.28     1:05.95 (34.67)     1:41.41 (35.46)     2:17.12 (35.71)
        2:53.10 (35.98)     3:28.60 (35.50)     4:04.17 (35.57)     4:39.27 (35.10)
        5:13.67 (34.40)     5:47.47 (33.80)                                        
  4 Carlino, Emelia           14 MSC-MR               6:21.17    5:57.11 SILV   
                  32.15     1:07.75 (35.60)     1:44.32 (36.57)     2:20.55 (36.23)
        2:57.27 (36.72)     3:34.42 (37.15)     4:11.08 (36.66)     4:47.99 (36.91)
        5:23.65 (35.66)     5:57.11 (33.46)                                        
  5 Zeffiro, Valerie          13 Sachem-MR            5:55.73    5:59.35 SILV   
                  31.53     1:07.10 (35.57)     1:43.90 (36.80)     2:21.19 (37.29)
        2:58.29 (37.10)     3:35.36 (37.07)     4:11.94 (36.58)     4:48.88 (36.94)
        5:25.47 (36.59)     5:59.35 (33.88)                                        
  6 Danner, Sage              13 NDAC-MR              6:10.11    5:59.60 SILV   
                  31.71     1:07.54 (35.83)     1:44.98 (37.44)     2:22.70 (37.72)
        3:00.21 (37.51)     3:36.67 (36.46)     4:12.86 (36.19)     4:49.30 (36.44)
        5:26.40 (37.10)     5:59.60 (33.20)                                        
  7 Boyko, Emily              13 MSC-MR                    NT    6:05.55 SILV   
                  32.56     1:09.40 (36.84)     1:46.64 (37.24)     2:24.63 (37.99)
        3:01.74 (37.11)     3:39.58 (37.84)     4:16.55 (36.97)     4:53.63 (37.08)
        5:30.31 (36.68)     6:05.55 (35.24)                                        
  8 Perez-Rogers, Lisell      14 NDAC-MR              6:31.72    6:12.36        
                  31.49     1:08.66 (37.17)     1:46.86 (38.20)     2:25.32 (38.46)
        3:03.19 (37.87)     3:41.51 (38.32)     4:20.09 (38.58)     4:58.16 (38.07)
        5:36.38 (38.22)     6:12.36 (35.98)                                        
  9 Alessi, Jessica           14 Sachem-MR            6:06.98    6:13.52        
                  32.64     1:08.79 (36.15)     1:46.27 (37.48)     2:24.32 (38.05)
        3:02.16 (37.84)     3:40.59 (38.43)     4:18.96 (38.37)     4:57.35 (38.39)
        5:36.08 (38.73)     6:13.52 (37.44)                                        
 10 Littlefield, Danica       14 Sachem-MR            6:35.41    6:14.45        
                  33.06     1:10.60 (37.54)     1:48.13 (37.53)     2:26.45 (38.32)
        3:04.92 (38.47)     3:43.12 (38.20)     4:21.87 (38.75)     5:00.82 (38.95)
        5:39.12 (38.30)     6:14.45 (35.33)                                        
 11 Burke, Katja              13 SSL-MR               6:52.09    6:19.72        
                  33.53     1:11.02 (37.49)     1:49.67 (38.65)     2:28.53 (38.86)
        3:07.48 (38.95)     3:46.31 (38.83)     4:25.65 (39.34)     5:04.28 (38.63)
        5:43.27 (38.99)     6:19.72 (36.45)                                        
 12 Kelly, Corinne            13 LBA-MR               7:08.09    6:38.18        
                  32.55     1:10.02 (37.47)     1:50.42 (40.40)     2:30.78 (40.36)
        3:11.88 (41.10)     3:53.98 (42.10)     4:36.32 (42.34)                    
            5:59.73 ( )     6:38.18 (38.45)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:05.99  ZQ
        1:07.89  JO
        1:18.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aiello, Jennifer          14 MSC-MR               1:04.01    1:04.50 ZQ     
                  31.77     1:04.50 (32.73)                                        
  2 Watson, Carly             13 MSC-MR               1:08.53    1:06.67 JO     
                  32.85     1:06.67 (33.82)                                        
  3 Schuermann, Kerry         14 LBA-MR               1:06.88    1:07.11 JO     
                  33.12     1:07.11 (33.99)                                        
  4 Zeffiro, Valerie          13 Sachem-MR            1:05.54    1:08.68 SILV   
                  33.11     1:08.68 (35.57)                                        
  5 Araujo, Sara              14 SSL-MR               1:09.97    1:09.37 SILV   
                  33.57     1:09.37 (35.80)                                        
  6 Stalnaker, Shelby         14 MWSC-MR              1:10.04    1:10.48 SILV   
                  35.51     1:10.48 (34.97)                                        
  7 Brady, Megan              13 LBA-MR               1:13.05    1:11.24 SILV   
                  34.60     1:11.24 (36.64)                                        
  8 Buckley, Taylor           13 Sachem-MR            1:08.88    1:11.41 SILV   
                  34.58     1:11.41 (36.83)                                        
  9 Levine, Kelly             14 MSC-MR               1:11.99    1:11.66 SILV   
                  34.64     1:11.66 (37.02)                                        
 10 Kunow, Ashley             14 SSL-MR               1:12.95    1:11.83 SILV   
                  36.02     1:11.83 (35.81)                                        
 11 Alessi, Jessica           14 Sachem-MR            1:13.27    1:12.04 SILV   
                  35.53     1:12.04 (36.51)                                        
 12 Stein, Jamie Ann          14 SSL-MR               1:10.61    1:12.06 SILV   
 13 Carlino, Emelia           14 MSC-MR               1:13.31    1:12.15 SILV   
                  35.63     1:12.15 (36.52)                                        
 14 Littlefield, Danica       14 Sachem-MR            1:14.81    1:14.52 SILV   
                  36.43     1:14.52 (38.09)                                        
 15 Miller, Heather           13 Sachem-MR            1:11.36    1:14.67 SILV   
                  36.53     1:14.67 (38.14)                                        
 16 Hoffman, Shekinah         13 MSC-MR               1:13.06    1:14.77 SILV   
                  36.79     1:14.77 (37.98)                                        
 17 Boyko, Emily              13 MSC-MR               1:17.89    1:15.73 SILV   
                  37.24     1:15.73 (38.49)                                        
 18 Perez-Rogers, Lisell      14 NDAC-MR              1:15.88    1:15.84 SILV   
                  37.22     1:15.84 (38.62)                                        
 19 Pope, Sarah               14 NDAC-MR              1:13.74    1:16.35 SILV   
                  36.72     1:16.35 (39.63)                                        
 20 Neves, LuisaMaria         13 MSC-MR               1:16.54    1:16.38 SILV   
                  37.00     1:16.38 (39.38)                                        
 21 Liebergall, Julia         14 SSL-MR               1:18.99    1:16.88 SILV   
                  38.37     1:16.88 (38.51)                                        
 22 Seagren, Erika            14 MSC-MR               1:12.13    1:16.93 SILV   
                  36.59     1:16.93 (40.34)                                        
 23 Keim, Jennifer            13 LBA-MR               1:20.18    1:18.01 SILV   
                  38.25     1:18.01 (39.76)                                        
 24 Schneider, Amanda         14 Sachem-MR            1:18.95    1:18.04 SILV   
                  38.75     1:18.04 (39.29)                                        
 25 Pellegrino, Amanda        13 Sachem-MR            1:21.40    1:18.82        
                  38.84     1:18.82 (39.98)                                        
 26 Kelly, Corinne            13 LBA-MR               1:22.92    1:19.15        
                  38.19     1:19.15 (40.96)                                        
 27 Coffin, Katie             14 Dolphins-MR          1:22.94    1:19.47        
                  39.09     1:19.47 (40.38)                                        
 28 Ward, Mariah              13 LBA-MR               1:25.00    1:19.97        
                  39.71     1:19.97 (40.26)                                        
 29 Lynch, Amanda             14 SSL-MR               1:18.06    1:20.80        
                  39.56     1:20.80 (41.24)                                        
 30 Ansman, Mary              13 North Shore-MR       1:18.74    1:21.30        
                  39.15     1:21.30 (42.15)                                        
 31 Alston, Neka              13 LBA-MR               1:25.06    1:23.51        
                  40.58     1:23.51 (42.93)                                        
 32 Jason, Tory               14 SSL-MR               1:15.90    1:26.35        
                  41.80     1:26.35 (44.55)                                        
 33 Friedman, Jenna           13 LBA-MR               1:23.07    1:30.00        
                  42.86     1:30.00 (47.14)                                        
 -- Burke, Katja              13 SSL-MR               1:18.66         DQ        
                  36.99          DQ (38.02)                                        
 -- Umile, Emily              14 Sachem-MR            1:50.00         DQ        
 -- Bradley, Carley           13 LBA-MR               1:40.00         DQ        
                  45.09          DQ (48.96)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:15.49  ZQ
        1:16.49  JO
        1:26.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fabrizio, Jessica         13 North Shore-MR       1:14.56    1:13.76 ZQ     
                  34.72     1:13.76 (39.04)                                        
  2 Rutigliano, Imma          13 NDAC-MR              1:16.59    1:15.94 JO     
                  35.80     1:15.94 (40.14)                                        
  3 Buckley, Taylor           13 Sachem-MR            1:23.62    1:18.46 SILV   
                  37.47     1:18.46 (40.99)                                        
  4 Demerest, Jackie          14 LBA-MR               1:18.99    1:19.46 SILV   
                  38.01     1:19.46 (41.45)                                        
  5 Hoffman, Shekinah         13 MSC-MR               1:15.95    1:19.64 SILV   
                  37.66     1:19.64 (41.98)                                        
  6 Schuermann, Kerry         14 LBA-MR               1:21.19    1:20.22 SILV   
                  38.20     1:20.22 (42.02)                                        
  7 Littlefield, Danica       14 Sachem-MR            1:22.01    1:20.50 SILV   
                  38.24     1:20.50 (42.26)                                        
  8 Boyko, Emily              13 MSC-MR               1:20.26    1:20.54 SILV   
                  38.25     1:20.54 (42.29)                                        
  9 Danner, Sage              13 NDAC-MR              1:23.49    1:20.56 SILV   
                  37.91     1:20.56 (42.65)                                        
 10 Burke, Katja              13 SSL-MR               1:26.42    1:22.35 SILV   
                  39.15     1:22.35 (43.20)                                        
 11 Miller, Heather           13 Sachem-MR            1:22.90    1:22.97 SILV   
                  39.07     1:22.97 (43.90)                                        
 12 Zeffiro, Valerie          13 Sachem-MR            1:22.37    1:23.04 SILV   
                  39.12     1:23.04 (43.92)                                        
 13 Dubbs, Alyssa             14 SSL-MR               1:26.31    1:23.56 SILV   
                  39.86     1:23.56 (43.70)                                        
 14 Levine, Kelly             14 MSC-MR               1:26.18    1:23.90 SILV   
                  39.46     1:23.90 (44.44)                                        
 15 Kelly, Corinne            13 LBA-MR               1:20.98    1:24.81 SILV   
                  39.11     1:24.81 (45.70)                                        
 16 Warbrick, Kristen         14 SSL-MR               1:27.93    1:26.46 SILV   
                  40.00     1:26.46 (46.46)                                        
 17 Keim, Jennifer            13 LBA-MR               1:29.40    1:27.30        
                  41.70     1:27.30 (45.60)                                        
 18 Ward, Mariah              13 LBA-MR               1:31.95    1:27.33        
                  42.60     1:27.33 (44.73)                                        
 19 Thone, Danielle           13 Dolphins-MR          1:32.16    1:27.86        
                  41.02     1:27.86 (46.84)                                        
 20 Alessi, Jessica           14 Sachem-MR            1:29.61    1:28.64        
                  41.77     1:28.64 (46.87)                                        
 21 Ansman, Mary              13 North Shore-MR       1:27.63    1:28.84        
                  42.02     1:28.84 (46.82)                                        
 22 Liebergall, Julia         14 SSL-MR               1:33.66    1:28.90        
                  43.15     1:28.90 (45.75)                                        
 23 Schneider, Amanda         14 Sachem-MR            1:33.33    1:31.11        
                  44.01     1:31.11 (47.10)                                        
 24 Bradley, Carley           13 LBA-MR               1:52.90    1:33.13        
                  42.94     1:33.13 (50.19)                                        
 25 Pellegrino, Amanda        13 Sachem-MR            1:36.60    1:33.73        
                  44.11     1:33.73 (49.62)                                        
 26 Jason, Tory               14 SSL-MR               1:29.10    1:35.59        
                  44.85     1:35.59 (50.74)                                        
 -- Umile, Emily              14 Sachem-MR            2:00.00         DQ        
                  43.91          DQ (49.47)                                        
 -- Neves, LuisaMaria         13 MSC-MR               1:32.34         DQ        
                  41.98          DQ (47.12)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:05.69  ZQ
        1:06.69  JO
        1:14.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Shekinah         13 MSC-MR               1:02.93    1:02.89 ZQ     
                  29.58     1:02.89 (33.31)                                        
  2 Schuermann, Kerry         14 LBA-MR               1:04.79    1:04.19 ZQ     
                  29.62     1:04.19 (34.57)                                        
  3 Rutigliano, Imma          13 NDAC-MR              1:07.97    1:08.24 SILV   
                  31.74     1:08.24 (36.50)                                        
  4 Buckley, Taylor           13 Sachem-MR            1:11.17    1:10.48 SILV   
                  33.41     1:10.48 (37.07)                                        
  5 Araujo, Sara              14 SSL-MR               1:08.46    1:10.55 SILV   
                  33.27     1:10.55 (37.28)                                        
  6 Boyko, Emily              13 MSC-MR               1:09.67    1:10.92 SILV   
                  33.41     1:10.92 (37.51)                                        
  7 Danner, Sage              13 NDAC-MR              1:16.94    1:12.55 SILV   
                  34.01     1:12.55 (38.54)                                        
  8 Demerest, Jackie          14 LBA-MR               1:11.77    1:12.71 SILV   
                  33.30     1:12.71 (39.41)                                        
  9 Zeffiro, Valerie          13 Sachem-MR            1:06.44    1:13.29 SILV   
                  33.05     1:13.29 (40.24)                                        
 10 Fabrizio, Jessica         13 North Shore-MR       1:16.45    1:14.23 SILV   
                  34.22     1:14.23 (40.01)                                        
 11 Alessi, Jessica           14 Sachem-MR            1:14.14    1:15.32        
                  34.92     1:15.32 (40.40)                                        
 12 Miller, Heather           13 Sachem-MR            1:20.02    1:17.09        
                  36.05     1:17.09 (41.04)                                        
 13 Schneider, Amanda         14 Sachem-MR            1:18.79    1:17.34        
                  35.97     1:17.34 (41.37)                                        
 14 Ward, Mariah              13 LBA-MR               1:19.98    1:17.57        
                  36.78     1:17.57 (40.79)                                        
 15 Littlefield, Danica       14 Sachem-MR            1:20.76    1:18.13        
                  35.95     1:18.13 (42.18)                                        
 16 Kelly, Corinne            13 LBA-MR               1:30.00    1:20.10        
                  36.30     1:20.10 (43.80)                                        
 17 Keim, Jennifer            13 LBA-MR               1:40.00    1:20.45        
                  37.61     1:20.45 (42.84)                                        
 18 Dubbs, Alyssa             14 SSL-MR               1:20.24    1:20.54        
                  37.07     1:20.54 (43.47)                                        
 19 Ansman, Mary              13 North Shore-MR       1:16.56    1:22.31        
                  37.29     1:22.31 (45.02)                                        
 20 Liebergall, Julia         14 SSL-MR               1:36.61    1:22.48        
                  38.22     1:22.48 (44.26)                                        
 21 Warbrick, Kristen         14 SSL-MR               1:24.92    1:23.50        
                  38.33     1:23.50 (45.17)                                        
 22 Coffin, Katie             14 Dolphins-MR          1:25.00    1:23.75        
                  38.02     1:23.75 (45.73)                                        
 23 Burke, Katja              13 SSL-MR               1:33.58    1:26.22        
                  40.20     1:26.22 (46.02)                                        
 24 Pellegrino, Amanda        13 Sachem-MR            1:28.74    1:26.66        
                  39.91     1:26.66 (46.75)                                        
 25 Umile, Emily              14 Sachem-MR            1:45.00    1:29.94        
                  40.72     1:29.94 (49.22)                                        
 26 Alston, Neka              13 LBA-MR               1:36.25    1:34.63        
                  42.79     1:34.63 (51.84)                                        
 27 Jason, Tory               14 SSL-MR               1:22.20    1:41.97        
                  46.55     1:41.97 (55.42)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:21.99  ZQ
        2:24.99  JO
        2:47.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aiello, Jennifer          14 MSC-MR               2:22.43    2:23.91 JO     
                  30.05     1:06.60 (36.55)     1:51.00 (44.40)     2:23.91 (32.91)
  2 Hoffman, Shekinah         13 MSC-MR               2:22.35    2:24.02 JO     
                  30.12     1:09.39 (39.27)     1:52.30 (42.91)     2:24.02 (31.72)
  3 Schuermann, Kerry         14 LBA-MR               2:24.37    2:25.01 SILV   
                  31.23     1:08.38 (37.15)     1:51.93 (43.55)     2:25.01 (33.08)
  4 Fabrizio, Jessica         13 North Shore-MR       2:28.56    2:26.53 SILV   
                  33.97     1:11.32 (37.35)     1:53.91 (42.59)     2:26.53 (32.62)
  5 Carlino, Emelia           14 MSC-MR               2:35.86    2:29.59 SILV   
                  34.41     1:13.71 (39.30)     1:56.43 (42.72)     2:29.59 (33.16)
  6 Watson, Carly             13 MSC-MR               2:26.05    2:31.33 SILV   
                  32.84     1:10.39 (37.55)     1:55.99 (45.60)     2:31.33 (35.34)
  7 Demerest, Jackie          14 LBA-MR               2:33.44    2:31.67 SILV   
                  33.26     1:14.48 (41.22)     1:57.89 (43.41)     2:31.67 (33.78)
  8 Brady, Megan              13 LBA-MR               2:31.21    2:31.78 SILV   
                  33.80     1:13.56 (39.76)     1:58.28 (44.72)     2:31.78 (33.50)
  9 Stalnaker, Shelby         14 MWSC-MR              2:32.27    2:32.07 SILV   
                  32.87     1:12.23 (39.36)     1:59.09 (46.86)     2:32.07 (32.98)
 10 Araujo, Sara              14 SSL-MR               2:32.37    2:32.87 SILV   
                  33.46     1:11.02 (37.56)     1:59.42 (48.40)     2:32.87 (33.45)
 11 Kunow, Ashley             14 SSL-MR               2:29.87    2:33.34 SILV   
                  36.84     1:15.81 (38.97)     2:00.33 (44.52)     2:33.34 (33.01)
 12 Zeffiro, Valerie          13 Sachem-MR            2:26.79    2:33.60 SILV   
                  32.62     1:11.54 (38.92)     1:58.83 (47.29)     2:33.60 (34.77)
 13 Boyko, Emily              13 MSC-MR               2:34.69    2:33.89 SILV   
                  33.72     1:14.68 (40.96)     1:58.19 (43.51)     2:33.89 (35.70)
 14 Buckley, Taylor           13 Sachem-MR            2:27.38    2:34.33 SILV   
                  33.62     1:13.40 (39.78)     1:59.70 (46.30)     2:34.33 (34.63)
 15 Littlefield, Danica       14 Sachem-MR            2:38.27    2:34.91 SILV   
                  33.47     1:14.09 (40.62)     1:58.92 (44.83)     2:34.91 (35.99)
 16 Perez-Rogers, Lisell      14 NDAC-MR              2:35.58    2:35.55 SILV   
                  31.91     1:12.99 (41.08)     1:57.89 (44.90)     2:35.55 (37.66)
 17 Levine, Kelly             14 MSC-MR               2:33.00    2:36.11 SILV   
                  33.49     1:13.00 (39.51)     2:00.66 (47.66)     2:36.11 (35.45)
 18 Stein, Jamie Ann          14 SSL-MR               2:36.65    2:37.43 SILV   
                  35.14     1:14.94 (39.80)     2:02.05 (47.11)     2:37.43 (35.38)
 19 Miller, Heather           13 Sachem-MR            2:36.41    2:40.77 SILV   
                  35.99     1:16.95 (40.96)     2:05.19 (48.24)     2:40.77 (35.58)
 20 Alessi, Jessica           14 Sachem-MR            2:39.58    2:41.41 SILV   
                  34.49     1:14.54 (40.05)     2:04.02 (49.48)     2:41.41 (37.39)
 21 Lynch, Amanda             14 SSL-MR               2:40.73    2:41.53 SILV   
                  34.75     1:17.66 (42.91)     2:03.60 (45.94)     2:41.53 (37.93)
 22 Kelly, Corinne            13 LBA-MR               2:47.92    2:41.99 SILV   
                  36.34     1:19.10 (42.76)     2:04.93 (45.83)     2:41.99 (37.06)
 23 Keim, Jennifer            13 LBA-MR               2:50.27    2:42.13 SILV   
                  38.01     1:19.96 (41.95)     2:06.92 (46.96)     2:42.13 (35.21)
 24 Schneider, Amanda         14 Sachem-MR            2:49.72    2:43.23 SILV   
                  36.31     1:18.52 (42.21)     2:07.90 (49.38)     2:43.23 (35.33)
 25 Burke, Katja              13 SSL-MR               2:52.36    2:43.44 SILV   
                  40.28     1:19.42 (39.14)     2:07.76 (48.34)     2:43.44 (35.68)
 26 Liebergall, Julia         14 SSL-MR               2:56.19    2:45.59 SILV   
                  38.34     1:19.30 (40.96)     2:08.47 (49.17)     2:45.59 (37.12)
 27 Ansman, Mary              13 North Shore-MR       2:42.16    2:49.76        
                  37.01     1:19.45 (42.44)     2:11.96 (52.51)     2:49.76 (37.80)
 28 Neves, LuisaMaria         13 MSC-MR               3:00.82    2:50.04        
                  37.67     1:18.25 (40.58)     2:08.93 (50.68)     2:50.04 (41.11)
 29 Ward, Mariah              13 LBA-MR               2:55.00    2:51.90        
                  37.10     1:22.90 (45.80)     2:12.66 (49.76)     2:51.90 (39.24)
 30 Pellegrino, Amanda        13 Sachem-MR            3:11.96    2:52.04        
                  38.46     1:21.78 (43.32)     2:12.94 (51.16)     2:52.04 (39.10)
 31 Coffin, Katie             14 Dolphins-MR          2:45.04    2:53.29        
                  36.31     1:20.00 (43.69)     2:12.32 (52.32)     2:53.29 (40.97)
 32 Pope, Sarah               14 NDAC-MR              2:35.86    2:56.22        
                  34.51     1:16.15 (41.64)     2:14.53 (58.38)     2:56.22 (41.69)
 33 Seagren, Erika            14 MSC-MR               2:40.93    2:56.64        
                  39.63     1:21.93 (42.30)     2:16.23 (54.30)     2:56.64 (40.41)
 34 Alston, Neka              13 LBA-MR               3:08.34    3:04.08        
                  40.34     1:26.34 (46.00)     2:23.67 (57.33)     3:04.08 (40.41)
 35 Umile, Emily              14 Sachem-MR            3:30.00    3:06.68        
                  40.96                             2:23.71 ( )     3:06.68 (42.97)
 36 Jason, Tory               14 SSL-MR               2:44.10    3:07.42        
                  46.06     1:33.40 (47.34)     2:28.23 (54.83)     3:07.42 (39.19)
 37 Bradley, Carley           13 LBA-MR               3:00.00    3:14.35        
                  40.63     1:33.63 (53.00)     2:29.60 (55.97)     3:14.35 (44.75)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        4:59.99  ZQ
        5:06.99  JO
        5:38.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buckley, Taylor           13 Sachem-MR            5:10.00    5:11.55 SILV   
                  34.07     1:14.06 (39.99)     1:54.75 (40.69)     2:33.52 (38.77)
        3:17.83 (44.31)     4:02.41 (44.58)     4:38.84 (36.43)     5:11.55 (32.71)
  2 Hoffman, Shekinah         13 MSC-MR               5:02.31    5:11.62 SILV   
                  31.32     1:07.21 (35.89)     1:49.95 (42.74)     2:31.02 (41.07)
        3:16.51 (45.49)     4:02.15 (45.64)     4:37.77 (35.62)     5:11.62 (33.85)
  3 Boyko, Emily              13 MSC-MR               5:21.30    5:13.94 SILV   
                  33.94     1:13.61 (39.67)     1:55.37 (41.76)     2:36.75 (41.38)
        3:20.62 (43.87)     4:03.29 (42.67)     4:39.18 (35.89)     5:13.94 (34.76)
  4 Littlefield, Danica       14 Sachem-MR            5:37.07    5:28.96 SILV   
                  36.53     1:18.70 (42.17)     2:01.23 (42.53)     2:43.35 (42.12)
        3:27.99 (44.64)     4:13.52 (45.53)     4:52.42 (38.90)     5:28.96 (36.54)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:52.46    1:52.22        
     1) Watson, Carly 13                2) Levine, Kelly 14               
     3) Carlino, Emelia 14              4) Hoffman, Shekinah 13           
                  28.41       56.79 (28.38)     1:25.12 (28.33)     1:52.22 (27.10)
  2 Sachem Swim Club-MR  'A'                          1:54.14    1:52.95        
     1) Zeffiro, Valerie 13             2) Miller, Heather 13             
     3) Littlefield, Danica 14          4) Buckley, Taylor 13             
                  28.09       57.45 (29.36)     1:26.29 (28.84)     1:52.95 (26.66)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:52.53    1:55.76        
     1) Brady, Megan 13                 2) Demerest, Jackie 14            
     3) Kelly, Corinne 13               4) Keim, Jennifer 13              
                  27.85       42.89 (15.04)     1:26.12 (43.23)     1:55.76 (29.64)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         1:56.93    1:57.93        
     1) Kunow, Ashley 14                2) Araujo, Sara 14                
     3) Lynch, Amanda 14                4) Stein, Jamie Ann 14            
                  29.22       57.35 (28.13)     1:28.38 (31.03)     1:57.93 (29.55)
  5 Sachem Swim Club-MR  'B'                          2:10.00    2:07.95        
     1) Alessi, Jessica 14              2) Umile, Emily 14                
     3) Pellegrino, Amanda 13           4) Schneider, Amanda 14           
                  29.89     1:03.28 (33.39)     1:36.38 (33.10)     2:07.95 (31.57)
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sachem Swim Club-MR  'A'                          2:05.29    2:09.95        
     1) Buckley, Taylor 13              2) Littlefield, Danica 14         
     3) Zeffiro, Valerie 13             4) Miller, Heather 13             
                  32.97     1:10.60 (37.63)     1:41.35 (30.75)     2:09.95 (28.60)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:07.62    2:12.65        
     1) Keim, Jennifer 13               2) Demerest, Jackie 14            
     3) Schuermann, Kerry 14            4) Kelly, Corinne 13              
                  37.77     1:13.16 (35.39)     1:42.95 (29.79)     2:12.65 (29.70)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:13.65    2:14.16        
     1) Burke, Katja 13                 2) Warbrick, Kristen 14           
     3) Araujo, Sara 14                 4) Dubbs, Alyssa 14               
                  34.71     1:13.40 (38.69)     1:44.73 (31.33)     2:14.16 (29.43)
  4 Sachem Swim Club-MR  'B'                          2:25.00    2:26.81        
     1) Pellegrino, Amanda 13           2) Alessi, Jessica 14             
     3) Schneider, Amanda 14            4) Umile, Emily 14                
                  37.84     1:19.75 (41.91)     1:53.82 (34.07)     2:26.81 (32.99)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.09  METS
          26.59  M-BN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taddeo, Marisa            16 North Shore-MR         25.80      26.08 METS   
  2 Madden, Kasie             16 Mrst Barracudas-MR     27.94      27.99        
  3 Stenger, Alexa            15 LBA-MR                 27.71      28.09        
  4 Stanford, Brittany        15 LBA-MR                 27.40      28.42        
  5 Stenger, Rebecca          17 LBA-MR                 28.38      28.89        
  6 Miller, Elizabeth         17 MSC-MR                 28.02      28.98        
  7 Starke, Ashleigh          16 Sachem-MR              28.88      29.18        
  8 Goldstein, Sari           15 SSL-MR                 29.22      29.24        
  9 Kauders, Molly            16 SSL-MR                 30.86      29.52        
 10 Jones, Jamilee            17 Sachem-MR              30.00      29.79        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          56.69  METS
          57.69  M-BN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taddeo, Marisa            16 North Shore-MR         56.13      55.80 METS   
                  26.64       55.80 (29.16)                                        
  2 Smith, Jackie             17 LBA-MR                 56.50      57.25 M-BN   
                  27.94       57.25 (29.31)                                        
  3 Chagas, Natasha Amaral P  16 MWSC-MR                58.01      57.83        
                  27.62       57.83 (30.21)                                        
  4 O'Keefe, Brenna           16 MSC-MR                 58.17      57.89        
                  28.35       57.89 (29.54)                                        
  5 Wang, Diana               17 MSC-MR                 57.11    1:00.24        
                  28.71     1:00.24 (31.53)                                        
  6 Miller, Elizabeth         17 MSC-MR               1:00.11    1:00.60        
                  29.60     1:00.60 (31.00)                                        
  7 Vasquez, Ariana           16 North Shore-MR       1:00.87    1:01.16        
                  29.90     1:01.16 (31.26)                                        
  8 Morena, Alexandra         17 SSL-MR                 59.99    1:01.92        
                  29.17     1:01.92 (32.75)                                        
  9 Stanford, Brittany        15 LBA-MR                 59.20    1:02.15        
                  29.33     1:02.15 (32.82)                                        
 10 Frick, Louisa             15 NDAC-MR              1:00.29    1:02.45        
                  30.31     1:02.45 (32.14)                                        
 11 Olyha, Sam                15 Dolphins-MR          1:05.71    1:02.48        
                  29.82     1:02.48 (32.66)                                        
 12 Kennedy, Moira            15 MWSC-MR              1:02.07    1:03.74        
                  30.61     1:03.74 (33.13)                                        
 13 Jones, Jamilee            17 Sachem-MR            1:06.25    1:04.13        
                  31.23     1:04.13 (32.90)                                        
 14 Goldstein, Sari           15 SSL-MR               1:06.18    1:04.59        
                  30.70     1:04.59 (33.89)                                        
 15 Starke, Ashleigh          16 Sachem-MR            1:03.20    1:04.60        
                  30.64     1:04.60 (33.96)                                        
 16 Cunningham, Ainslee       15 NDAC-MR                59.52    1:04.71        
                  31.38     1:04.71 (33.33)                                        
 17 Kauders, Molly            16 SSL-MR               1:06.22    1:05.20        
                  31.21     1:05.20 (33.99)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:01.99  METS
        2:03.99  M-BN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munz, Brenna              15 MSC-MR               2:01.19    2:03.20 M-BN   
                  28.49       59.30 (30.81)     1:31.39 (32.09)     2:03.20 (31.81)
  2 Stenger, Alexa            15 LBA-MR               2:04.89    2:07.44        
                  29.58     1:01.97 (32.39)     1:35.19 (33.22)     2:07.44 (32.25)
  3 Vasquez, Ariana           16 North Shore-MR       2:14.82    2:08.39        
                  29.61     1:02.23 (32.62)     1:35.41 (33.18)     2:08.39 (32.98)
  4 Lewis, Samantha           21 UN-MR                     NT    2:10.32        
                  29.51     1:01.97 (32.46)     1:35.78 (33.81)     2:10.32 (34.54)
  5 Madden, Kasie             16 Mrst Barracudas-MR   2:17.33    2:14.74        
                  29.24     1:01.96 (32.72)     1:38.05 (36.09)     2:14.74 (36.69)
  6 Starke, Ashleigh          16 Sachem-MR            2:20.33    2:18.76        
                  31.55     1:05.99 (34.44)     1:42.36 (36.37)     2:18.76 (36.40)
  7 Jones, Jamilee            17 Sachem-MR            2:23.04    2:19.22        
                  32.26     1:07.74 (35.48)     1:43.68 (35.94)     2:19.22 (35.54)
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:19.99  METS
        5:24.99  M-BN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rutigliano, Imma          13 NDAC-MR              5:45.00    5:54.62        
                  31.87     1:07.22 (35.35)     1:43.86 (36.64)     2:20.53 (36.67)
        2:57.51 (36.98)     3:34.34 (36.83)     4:10.05 (35.71)     4:46.27 (36.22)
        5:21.64 (35.37)     5:54.62 (32.98)                                        
  2 Cannon, Kellie            11 LBA-MR               6:09.27    6:04.01        
                  33.79     1:10.56 (36.77)     1:47.73 (37.17)     2:24.52 (36.79)
        3:01.52 (37.00)     3:38.18 (36.66)     4:14.90 (36.72)     4:52.35 (37.45)
        5:28.86 (36.51)     6:04.01 (35.15)                                        
  3 Madden, Kasie             16 Mrst Barracudas-MR   6:26.85    6:11.99        
                  32.42     1:09.04 (36.62)     1:46.53 (37.49)     2:23.83 (37.30)
        3:01.94 (38.11)     3:40.16 (38.22)     4:18.75 (38.59)     4:57.31 (38.56)
        5:36.02 (38.71)     6:11.99 (35.97)                                        
  4 Starke, Ashleigh          16 Sachem-MR            6:24.82    6:17.81        
                  33.77     1:10.26 (36.49)     1:47.82 (37.56)     2:26.19 (38.37)
        3:05.28 (39.09)     3:44.32 (39.04)     4:23.18 (38.86)     5:01.79 (38.61)
        5:40.54 (38.75)     6:17.81 (37.27)                                        
  5 Jones, Jamilee            17 Sachem-MR            6:44.73    6:26.25        
                  34.29     1:11.41 (37.12)     1:49.17 (37.76)     2:27.37 (38.20)
        3:06.58 (39.21)     3:45.81 (39.23)     4:25.75 (39.94)     5:06.37 (40.62)
        5:47.48 (41.11)     6:26.25 (38.77)                                        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:03.99  METS
        1:04.99  M-BN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taddeo, Marisa            16 North Shore-MR       1:00.75    1:01.87 METS   
                  30.09     1:01.87 (31.78)                                        
  2 O'Keefe, Brenna           16 MSC-MR               1:05.50    1:04.55 M-BN   
                  32.21     1:04.55 (32.34)                                        
  3 Smith, Jackie             17 LBA-MR               1:07.75    1:09.11        
                  34.14     1:09.11 (34.97)                                        
  4 Vasquez, Ariana           16 North Shore-MR       1:07.94    1:09.55        
                  34.59     1:09.55 (34.96)                                        
  5 Wang, Diana               17 MSC-MR               1:06.92    1:09.65        
                  34.27     1:09.65 (35.38)                                        
  6 Stanford, Brittany        15 LBA-MR               1:10.96    1:10.32        
                  34.08     1:10.32 (36.24)                                        
  7 Morena, Alexandra         17 SSL-MR               1:09.90    1:13.49        
                  35.48     1:13.49 (38.01)                                        
  8 Cunningham, Ainslee       15 NDAC-MR              1:09.10    1:13.92        
                  35.27     1:13.92 (38.65)                                        
  9 Miller, Elizabeth         17 MSC-MR               1:13.69    1:14.58        
                  36.54     1:14.58 (38.04)                                        
 10 Kauders, Molly            16 SSL-MR               1:20.45    1:15.74        
                  37.35     1:15.74 (38.39)                                        
 11 Jones, Jamilee            17 Sachem-MR            1:15.58    1:16.41        
                  37.72     1:16.41 (38.69)                                        
 12 Goldstein, Sari           15 SSL-MR               1:18.91    1:18.00        
                  37.13     1:18.00 (40.87)                                        
 13 Starke, Ashleigh          16 Sachem-MR            1:15.61    1:19.76        
                  39.35     1:19.76 (40.41)                                        
 -- Frick, Louisa             15 NDAC-MR              1:11.99         DQ        
                  36.23          DQ (38.00)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:16.99  METS
        2:18.99  M-BN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taddeo, Marisa            16 North Shore-MR       2:10.97    2:11.66 METS   
                  29.85     1:02.32 (32.47)     1:36.62 (34.30)     2:11.66 (35.04)
  2 Aiello, Jennifer          14 MSC-MR               2:17.34    2:17.36 M-BN   
                  32.67     1:06.94 (34.27)     1:42.09 (35.15)     2:17.36 (35.27)
  3 Lewis, Samantha           21 UN-MR                     NT    2:25.22        
                  33.89     1:09.94 (36.05)     1:47.40 (37.46)     2:25.22 (37.82)
  4 Vasquez, Ariana           16 North Shore-MR       2:29.68    2:27.61        
                  34.33     1:12.11 (37.78)     1:49.82 (37.71)     2:27.61 (37.79)
  5 Levine, Kelly             14 MSC-MR               2:29.26    2:32.64        
                  35.57     1:13.66 (38.09)     1:52.94 (39.28)     2:32.64 (39.70)
  6 Cannon, Kellie            11 LBA-MR               2:36.71    2:37.11        
                  37.93     1:17.51 (39.58)     1:58.05 (40.54)     2:37.11 (39.06)
  7 Neves, LuisaMaria         13 MSC-MR               2:51.86    2:45.14        
                  37.14     1:18.26 (41.12)     2:02.20 (43.94)     2:45.14 (42.94)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:12.59  METS
        1:13.59  M-BN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanford, Brittany        15 LBA-MR               1:13.24    1:14.03        
  2 Vasquez, Ariana           16 North Shore-MR       1:15.91    1:15.75        
  3 Stenger, Rebecca          17 LBA-MR               1:18.74    1:19.69        
  4 Miller, Elizabeth         17 MSC-MR               1:19.02    1:20.23        
  5 Goldstein, Sari           15 SSL-MR               1:20.34    1:20.70        
  6 Madden, Kasie             16 Mrst Barracudas-MR   1:22.75    1:21.26        
                  38.55     1:21.26 (42.71)                                        
  7 Kauders, Molly            16 SSL-MR               1:32.25    1:25.92        
                  41.09     1:25.92 (44.83)                                        
  8 Starke, Ashleigh          16 Sachem-MR            1:20.78    1:26.24        
  9 Jones, Jamilee            17 Sachem-MR            1:33.28    1:32.42        
                  43.79     1:32.42 (48.63)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:36.99  METS
        2:38.99  M-BN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Jackie             17 LBA-MR               2:26.00    2:33.89 METS   
                  33.88     1:12.94 (39.06)     1:53.14 (40.20)     2:33.89 (40.75)
  2 Taddeo, Marisa            16 North Shore-MR       2:40.34    2:39.60        
                  35.68     1:15.52 (39.84)     1:56.96 (41.44)     2:39.60 (42.64)
  3 Fabrizio, Jessica         13 North Shore-MR       2:43.87    2:41.83        
                  35.88     1:17.59 (41.71)     1:59.38 (41.79)     2:41.83 (42.45)
  4 O'Keefe, Brenna           16 MSC-MR               2:51.73    2:44.50        
                  38.10     1:19.59 (41.49)     2:02.01 (42.42)     2:44.50 (42.49)
  5 Vasquez, Ariana           16 North Shore-MR       2:49.78    2:45.39        
                  37.81     1:19.69 (41.88)     2:02.41 (42.72)     2:45.39 (42.98)
  6 Carlino, Emelia           14 MSC-MR               2:47.19    2:49.77        
                  37.62     1:20.54 (42.92)     2:04.47 (43.93)     2:49.77 (45.30)
  7 Timpanaro, Ilysa          12 NDAC-MR              2:50.28    2:49.99        
                  37.10     1:20.94 (43.84)     2:04.74 (43.80)     2:49.99 (45.25)
  8 Nastasi, Kristina         15 MWSC-MR              2:55.47    2:52.86        
                  39.59     1:23.09 (43.50)     2:07.52 (44.43)     2:52.86 (45.34)
  9 Watson, Carly             13 MSC-MR                    NT    2:53.20        
                  39.71     1:23.92 (44.21)     2:09.74 (45.82)     2:53.20 (43.46)
 10 Miller, Elizabeth         17 MSC-MR               2:48.40    2:55.85        
                  39.91     1:24.12 (44.21)     2:09.74 (45.62)     2:55.85 (46.11)
 11 Carlino, Hannah           12 North Shore-MR       3:10.00    2:56.79        
                  40.23     1:24.70 (44.47)     2:11.87 (47.17)     2:56.79 (44.92)
 12 Seagren, Erika            14 MSC-MR               3:06.84    3:14.94        
                  44.41     1:33.99 (49.58)     2:24.87 (50.88)     3:14.94 (50.07)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:02.49  METS
        1:03.49  M-BN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lewis, Samantha           21 UN-MR                     NT    1:04.12        
                  29.92     1:04.12 (34.20)                                        
  2 Taddeo, Marisa            16 North Shore-MR       1:02.92    1:05.56        
                  29.75     1:05.56 (35.81)                                        
  3 Madden, Kasie             16 Mrst Barracudas-MR   1:10.39    1:08.54        
                  31.79     1:08.54 (36.75)                                        
  4 Vasquez, Ariana           16 North Shore-MR       1:08.82    1:08.76        
                  31.20     1:08.76 (37.56)                                        
  5 Stenger, Alexa            15 LBA-MR               1:06.64    1:10.32        
                  32.76     1:10.32 (37.56)                                        
  6 Stenger, Rebecca          17 LBA-MR               1:09.93    1:12.63        
                  33.72     1:12.63 (38.91)                                        
  7 Miller, Elizabeth         17 MSC-MR               1:10.53    1:12.91        
                  34.60     1:12.91 (38.31)                                        
  8 Kauders, Molly            16 SSL-MR               1:19.80    1:16.16        
                  34.94     1:16.16 (41.22)                                        
  9 Starke, Ashleigh          16 Sachem-MR            1:19.95    1:16.95        
                  35.69     1:16.95 (41.26)                                        
 10 Goldstein, Sari           15 SSL-MR               1:27.45    1:22.09        
                  36.77     1:22.09 (45.32)                                        
 11 Jones, Jamilee            17 Sachem-MR            1:21.93    1:23.05        
                  38.09     1:23.05 (44.96)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:19.99  METS
        2:21.99  M-BN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Keefe, Brenna           16 MSC-MR               2:10.57    2:14.92 METS   
                  31.05     1:05.50 (34.45)     1:40.27 (34.77)     2:14.92 (34.65)
  2 Lewis, Samantha           21 UN-MR                     NT    2:24.09        
                  30.77     1:05.82 (35.05)     1:43.63 (37.81)     2:24.09 (40.46)
  3 Hoffman, Shekinah         13 MSC-MR               2:27.07    2:26.22        
                  33.16     1:09.88 (36.72)     1:48.21 (38.33)     2:26.22 (38.01)
  4 Aiello, Jennifer          14 MSC-MR               2:24.58    2:26.31        
                  32.93     1:09.43 (36.50)     1:48.10 (38.67)     2:26.31 (38.21)
  5 Boyko, Emily              13 MSC-MR               2:31.84    2:27.27        
                  33.28     1:11.41 (38.13)     1:49.66 (38.25)     2:27.27 (37.61)
  6 Stalnaker, Shelby         14 MWSC-MR              2:35.81    2:39.34        
                  32.96     1:12.34 (39.38)     1:55.66 (43.32)     2:39.34 (43.68)
  7 Watson, Carly             13 MSC-MR                    NT    2:45.72        
                  36.02     1:17.76 (41.74)     2:02.00 (44.24)     2:45.72 (43.72)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
        2:17.99  METS
        2:19.99  M-BN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Keefe, Brenna           16 MSC-MR               2:11.99    2:17.50 METS   
                  29.95     1:04.81 (34.86)     1:46.14 (41.33)     2:17.50 (31.36)
  2 Taddeo, Marisa            16 North Shore-MR       2:19.21    2:18.68 M-BN   
                  29.88     1:03.39 (33.51)     1:46.72 (43.33)     2:18.68 (31.96)
  3 Smith, Jackie             17 LBA-MR               2:17.68    2:21.04        
                  31.10     1:08.98 (37.88)     1:48.54 (39.56)     2:21.04 (32.50)
  4 Chagas, Natasha Amaral P  16 MWSC-MR              2:28.86    2:26.18        
                  33.92     1:12.06 (38.14)     1:54.73 (42.67)     2:26.18 (31.45)
  5 Stanford, Brittany        15 LBA-MR               2:23.70    2:28.46        
                  32.15     1:11.06 (38.91)     1:53.67 (42.61)     2:28.46 (34.79)
  6 Vasquez, Ariana           16 North Shore-MR       2:30.28    2:31.12        
                  33.51     1:12.74 (39.23)     1:57.14 (44.40)     2:31.12 (33.98)
  7 Miller, Elizabeth         17 MSC-MR               2:28.49    2:31.23        
                  33.06     1:12.19 (39.13)     1:56.88 (44.69)     2:31.23 (34.35)
  8 Kennedy, Moira            15 MWSC-MR              2:33.51    2:34.26        
                  33.89     1:13.12 (39.23)     1:59.92 (46.80)     2:34.26 (34.34)
  9 Frick, Louisa             15 NDAC-MR              2:33.23    2:35.90        
                  33.88     1:14.79 (40.91)     2:00.40 (45.61)     2:35.90 (35.50)
 10 Wang, Diana               17 MSC-MR               2:29.22    2:37.08        
                  34.40     1:14.14 (39.74)     2:02.19 (48.05)     2:37.08 (34.89)
 11 Morena, Alexandra         17 SSL-MR               2:36.14    2:38.12        
                  32.20                             2:03.20 ( )     2:38.12 (34.92)
 12 Goldstein, Sari           15 SSL-MR               2:41.25    2:38.74        
                  36.11     1:17.12 (41.01)     2:01.14 (44.02)     2:38.74 (37.60)
 13 Starke, Ashleigh          16 Sachem-MR            2:36.61    2:40.68        
                  35.66     1:16.52 (40.86)     2:05.08 (48.56)     2:40.68 (35.60)
 14 Kauders, Molly            16 SSL-MR               2:40.24    2:41.07        
                  35.13     1:16.05 (40.92)     2:03.98 (47.93)     2:41.07 (37.09)
 15 Cunningham, Ainslee       15 NDAC-MR              2:28.95    2:41.92        
                  36.30     1:18.60 (42.30)     2:04.56 (45.96)     2:41.92 (37.36)
 16 Jones, Jamilee            17 Sachem-MR            2:50.00    2:45.06        
                  37.04     1:18.56 (41.52)     2:08.31 (49.75)     2:45.06 (36.75)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
        4:50.99  METS
        4:54.99  M-BN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lewis, Samantha           21 UN-MR                5:25.00    5:07.89        
                  30.69     1:05.92 (35.23)     1:44.85 (38.93)     2:22.89 (38.04)
        3:09.38 (46.49)     3:56.84 (47.46)     4:33.06 (36.22)     5:07.89 (34.83)
  2 Eybers, Alexis            15 Mrst Barracudas-MR   5:42.19    5:30.62        
                  34.52     1:15.02 (40.50)     1:59.23 (44.21)     2:43.25 (44.02)
        3:28.53 (45.28)     4:15.68 (47.15)     4:54.34 (38.66)     5:30.62 (36.28)
 
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 North Shore Swimming-MR  'A'                      1:50.31    1:50.91        
     1) Taddeo, Marisa 16               2) Fabrizio, Jessica 13           
     3) Ansman, Mary 13                 4) Vasquez, Ariana 16             
                  26.46       54.33 (27.87)     1:23.70 (29.37)     1:50.91 (27.21)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:45.36    1:51.38        
     1) O'Keefe, Brenna 16              2) Wang, Diana 17                 
     3) Aiello, Jennifer 14             4) Miller, Elizabeth 17           
                  28.32       56.10 (27.78)     1:23.53 (27.43)     1:51.38 (27.85)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:44.00    1:54.79        
     1) Pope, Sarah 14                  2) Frick, Louisa 15               
     3) Cunningham, Ainslee 15          4) Perez-Rogers, Lisell 14        
                  29.14       57.49 (28.35)     1:26.90 (29.41)     1:54.79 (27.89)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         1:53.69    2:02.57        
     1) Morena, Alexandra 17            2) Goldstein, Sari 15             
     3) Kauders, Molly 16               4) Liebergall, Julia 14           
                  28.78     1:00.23 (31.45)     1:31.19 (30.96)     2:02.57 (31.38)
 
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 North Shore Swimming-MR  'A'                      2:05.04    2:03.30        
     1) Taddeo, Marisa 16               2) Fabrizio, Jessica 13           
     3) Ansman, Mary 13                 4) Vasquez, Ariana 16             
                  29.71     1:03.81 (34.10)     1:33.98 (30.17)     2:03.30 (29.32)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                               NT    2:07.96        
     1) Levine, Kelly 14                2) Boyko, Emily 13                
     3) Hoffman, Shekinah 13            4) Miller, Elizabeth 17           
                  33.81     1:11.13 (37.32)     1:39.67 (28.54)     2:07.96 (28.29)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Jason               8 MSC-MR                 39.87      37.37        
  2 Treanor, Shane             8 MWSC-MR                50.39      41.09        
  3 Lupinski, Nick             8 SSL-MR                 46.53      41.46        
  4 Cannon, Matthew            8 LBA-MR                 42.68      43.48        
  5 Wadsworth, John            8 MWSC-MR                45.29      44.48        
  6 Lent, Connor               8 LBA-MR                 47.67      45.28        
  7 Lent, Kieran               7 LBA-MR                 57.14      51.82        
  8 Vasquez, Brandon           7 MSC-MR                    NT      55.73        
  9 Cruz, Jason                6 MSC-MR                    NT      56.63        
 10 Kunow, Zachary             8 SSL-MR                 51.70      57.59        
 11 Simon, Jack                8 SSL-MR                 52.65      58.51        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Jason               8 MSC-MR               1:33.48    1:30.34        
                  42.59     1:30.34 (47.75)                                        
  2 Wadsworth, John            8 MWSC-MR              1:45.10    1:42.56        
                  45.10     1:42.56 (57.46)                                        
  3 Lupinski, Nick             8 SSL-MR               1:45.79    1:53.93        
                  50.26   1:53.93 (1:03.67)                                        
  4 Vasquez, Brandon           7 MSC-MR                    NT    2:01.65        
  5 Kunow, Zachary             8 SSL-MR               2:00.68    2:04.01        
  6 Simon, Jack                8 SSL-MR               1:58.20    2:09.42        
                1:01.43   2:09.42 (1:07.99)                                        
  7 Cruz, Jason                6 MSC-MR                    NT    2:25.77        
                1:03.38   2:25.77 (1:22.39)                                        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Jason               8 MSC-MR                 43.22      45.55        
  2 Wadsworth, John            8 MWSC-MR                48.84      48.71        
  3 Vasquez, Brandon           7 MSC-MR                    NT    1:01.70        
  4 Kunow, Zachary             8 SSL-MR               1:02.48    1:02.40        
  5 Cruz, Jason                6 MSC-MR                    NT    1:03.49        
  6 Simon, Jack                8 SSL-MR                 50.71    1:03.94        
 -- Lupinski, Nick             8 SSL-MR                 57.52         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wadsworth, John            8 MWSC-MR              1:01.45      50.65        
  2 Lent, Connor               8 LBA-MR                 56.46      55.38        
  3 Treanor, Shane             8 MWSC-MR              1:02.19      55.39        
  4 Boyko, Jason               8 MSC-MR               1:04.15      57.02        
  5 Rizzi, Jarrod              8 Dolphins-MR            47.57      57.18        
  6 Cannon, Matthew            8 LBA-MR               1:04.93      59.35        
  7 Kunow, Zachary             8 SSL-MR               1:04.43    1:03.96        
 -- Lupinski, Nick             8 SSL-MR               1:05.40         DQ        
 -- Simon, Jack                8 SSL-MR               1:06.86         DQ        
 -- Cruz, Jason                6 MSC-MR                    NT         DQ        
 -- Lent, Kieran               7 LBA-MR               1:10.00         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Jason               8 MSC-MR                 56.41      44.64        
  2 Rizzi, Jarrod              8 Dolphins-MR            48.16      46.64        
  3 Lupinski, Nick             8 SSL-MR               1:19.42    1:13.80        
 -- Kunow, Zachary             8 SSL-MR               1:21.43         DQ        
 -- Treanor, Shane             8 MWSC-MR              1:08.95         DQ        
 -- Cannon, Matthew            8 LBA-MR               1:00.00         DQ        
 -- Wadsworth, John            8 MWSC-MR              1:08.44         DQ        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Jason               8 MSC-MR               1:56.12    1:43.36        
                  44.22     1:43.36 (59.14)                                        
  2 Wadsworth, John            8 MWSC-MR              1:39.93    2:01.34        
                  55.83   2:01.34 (1:05.51)                                        
  3 Kunow, Zachary             8 SSL-MR               2:11.86    2:16.69        
                1:04.54   2:16.69 (1:12.15)                                        
 -- Simon, Jack                8 SSL-MR               2:31.45         DQ        
                1:09.94        DQ (1:20.62)                                        
 -- Lupinski, Nick             8 SSL-MR               2:09.63         DQ        
                1:07.64        DQ (1:07.00)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaRue, Paul               10 MSC-MR                 33.57      32.24        
  2 Mejia, David              10 LBA-MR                 34.41      35.82        
  3 Martin, Joshua             9 NDAC-MR                38.57      38.89        
  4 Javier, Christian         10 MWSC-MR                41.38      40.04        
  5 Fitzgerald, Derek         10 Mrst Barracudas-MR     41.31      40.89        
  6 Ratazzi, J.P.             10 SSL-MR                 47.68      42.33        
  7 Assad, Thomas              9 SSL-MR               1:00.21      42.56        
  8 Riskin, Johny              9 SSL-MR                 46.55      44.71        
  9 Oppenheim, Jules          10 SSL-MR                 57.94      47.07        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaRue, Paul               10 MSC-MR               1:13.03    1:09.29        
                  32.90     1:09.29 (36.39)                                        
  2 Borrero, Anthony          10 Mrst Barracudas-MR   1:27.91    1:14.55        
                  34.53     1:14.55 (40.02)                                        
  3 Cavotti, Parker           10 NDAC-MR              1:19.15    1:23.51        
                  37.65     1:23.51 (45.86)                                        
  4 Eybers, Craig             10 Mrst Barracudas-MR   1:26.89    1:24.39        
                  39.41     1:24.39 (44.98)                                        
  5 Martin, Joshua             9 NDAC-MR              1:26.80    1:32.35        
                  40.68     1:32.35 (51.67)                                        
  6 Cioffi, Steven            10 SSL-MR               1:57.14    1:34.87        
  7 Assad, Thomas              9 SSL-MR               2:06.21    1:40.47        
                  45.23     1:40.47 (55.24)                                        
  8 Cruz, Fredrick             9 MSC-MR                    NT    1:51.73        
                  51.52   1:51.73 (1:00.21)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaRue, Paul               10 MSC-MR                 38.53      37.76        
  2 Fitzgerald, Derek         10 Mrst Barracudas-MR     48.34      48.08        
  3 Riskin, Johny              9 SSL-MR                 55.07      51.48        
  4 Ratazzi, J.P.             10 SSL-MR                 53.62      52.24        
  5 Assad, Thomas              9 SSL-MR               1:03.22      53.41        
  6 Oppenheim, Jules          10 SSL-MR                 58.21      55.96        
 -- Javier, Christian         10 MWSC-MR                53.84         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaRue, Paul               10 MSC-MR               1:21.91    1:20.43        
                  39.05     1:20.43 (41.38)                                        
  2 Eybers, Craig             10 Mrst Barracudas-MR   1:40.21    1:39.68        
                  49.25     1:39.68 (50.43)                                        
  3 Cioffi, Steven            10 SSL-MR               1:37.03    1:41.57        
                  50.06     1:41.57 (51.51)                                        
  4 Cruz, Fredrick             9 MSC-MR                    NT    1:49.86        
                  50.70     1:49.86 (59.16)                                        
 -- Assad, Thomas              9 SSL-MR               2:18.06         DQ        
                  57.05        DQ (1:03.03)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaRue, Paul               10 MSC-MR                 43.22      41.77        
  2 Eybers, Craig             10 Mrst Barracudas-MR     43.96      46.00        
  3 Borrero, Anthony          10 Mrst Barracudas-MR     46.10      46.81        
  4 Martin, Joshua             9 NDAC-MR                47.39      47.12        
  5 Cavotti, Parker           10 NDAC-MR                48.66      47.65        
 -- Cioffi, Steven            10 SSL-MR               1:07.10         DQ        
 -- Assad, Thomas              9 SSL-MR               1:08.21         DQ        
 -- Cruz, Fredrick             9 MSC-MR                    NT         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaRue, Paul               10 MSC-MR               1:34.32    1:27.65        
                  42.14     1:27.65 (45.51)                                        
  2 Mejia, David              10 LBA-MR               1:45.00    1:42.70        
                  46.96     1:42.70 (55.74)                                        
  3 Martin, Joshua             9 NDAC-MR              1:38.11    1:50.46        
                  49.02   1:50.46 (1:01.44)                                        
  4 Fitzgerald, Derek         10 Mrst Barracudas-MR   2:55.05    1:58.55        
                  54.18   1:58.55 (1:04.37)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Borrero, Anthony          10 Mrst Barracudas-MR     34.81      36.82        
  2 LaRue, Paul               10 MSC-MR                 42.82      39.90        
  3 Cavotti, Parker           10 NDAC-MR                39.77      40.98        
  4 Eybers, Craig             10 Mrst Barracudas-MR     47.13      44.47        
 -- Martin, Joshua             9 NDAC-MR                51.85         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaRue, Paul               10 MSC-MR               1:28.72    1:23.15        
                  40.11     1:23.15 (43.04)                                        
  2 Mejia, David              10 LBA-MR               1:29.00    1:34.48        
                  46.19     1:34.48 (48.29)                                        
  3 Martin, Joshua             9 NDAC-MR              1:42.90    1:40.97        
                  46.73     1:40.97 (54.24)                                        
  4 Assad, Thomas              9 SSL-MR               2:12.06    1:58.70        
                  56.22   1:58.70 (1:02.48)                                        
  5 Ratazzi, J.P.             10 SSL-MR               2:18.23    2:02.86        
                  51.46   2:02.86 (1:11.40)                                        
  6 Oppenheim, Jules          10 SSL-MR               2:28.04    2:07.76        
                  59.78   2:07.76 (1:07.98)                                        
 -- Riskin, Johny              9 SSL-MR               2:05.17         DQ        
                  55.86        DQ (1:04.98)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:27.99  ZQ
        2:39.99  JO
        2:55.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaRue, Paul               10 MSC-MR                    NT    2:31.67 JO     
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.69  ZQ
          28.69  JO
          32.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alderson, Ryan            12 MSC-MR                 26.81      26.00 ZQ     
  2 Mackrel, Julian           12 NDAC-MR                27.54      26.38 ZQ     
  3 Haas, Simon               12 MSC-MR                 28.56      26.89 ZQ     
  4 Carlino, Keith            12 MSC-MR                 29.17      28.33 JO     
  5 Cashin, Michael           12 LBA-MR                 28.80      28.99 SILV   
  6 Cho, Steven               11 UN-MR                  33.10      29.59 SILV   
  7 Charleston, Jared         12 MWSC-MR                29.52      29.73 SILV   
  8 Canner, James             12 LBA-MR                 29.05      29.87 SILV   
  9 Stenger, Adam             11 LBA-MR                 30.22      30.12 SILV   
 10 Garcia, Andrew            12 SSL-MR                 30.28      30.44 SILV   
 11 Cashin, Liam              12 LBA-MR                 29.98      30.52 SILV   
 12 Araujo, Kevin             12 SSL-MR                 32.76      31.47 SILV   
 13 Penteck, Christopher      11 Sachem-MR              32.01      31.88 SILV   
 14 Skitmore, Christian       12 North Shore-MR         32.79      32.73        
 15 Craven, Mike              11 NDAC-MR                33.16      33.15        
 16 Kosinski, Alek            12 NDAC-MR                32.11      33.34        
 17 Maldonado, Stephen        12 North Shore-MR         34.59      33.59        
 18 Haag, Kristopher          12 Dolphins-MR            33.96      33.91        
 19 Eckhardt, Colin           12 NDAC-MR                33.09      33.93        
 20 Arcidiacono, Stephen      11 North Shore-MR         33.90      35.01        
 21 Hallenbeck, Gabe          12 NDAC-MR                36.43      35.58        
 22 Cicalese, Matthew         11 SSL-MR                 37.27      37.00        
 23 Ilardi, Thomas            11 Sachem-MR              44.49      38.21        
 24 Capalbo, Joe              11 SSL-MR                 43.34      43.07        
 25 Assad, Nick               11 SSL-MR                 46.08      43.92        
 26 Martin, Ryan              11 SSL-MR                 48.66      44.67        
 27 Nelson, Jacob             12 SSL-MR                 47.65      49.34        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          59.59  ZQ
        1:02.29  JO
        1:11.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alderson, Ryan            12 MSC-MR                 59.39      55.75 ZQ     
                  26.96       55.75 (28.79)                                        
  2 Mackrel, Julian           12 NDAC-MR                58.27      56.70 ZQ     
                  27.44       56.70 (29.26)                                        
  3 Haas, Simon               12 MSC-MR               1:02.05      58.18 ZQ     
                  28.40       58.18 (29.78)                                        
  4 Campagna, Steven          12 NDAC-MR              1:02.59    1:03.15 SILV   
                  30.12     1:03.15 (33.03)                                        
  5 Cavotti, Spencer          12 NDAC-MR              1:02.67    1:03.87 SILV   
                  30.20     1:03.87 (33.67)                                        
  6 Canner, James             12 LBA-MR               1:07.54    1:04.52 SILV   
                  32.10     1:04.52 (32.42)                                        
  7 Carlino, Keith            12 MSC-MR               1:05.89    1:04.57 SILV   
                  30.84     1:04.57 (33.73)                                        
  8 Stenger, Adam             11 LBA-MR               1:06.20    1:04.62 SILV   
                  32.32     1:04.62 (32.30)                                        
  9 Charleston, Jared         12 MWSC-MR              1:07.69    1:07.60 SILV   
                  32.72     1:07.60 (34.88)                                        
 10 Garcia, Andrew            12 SSL-MR               1:08.27    1:08.22 SILV   
                  31.57     1:08.22 (36.65)                                        
 11 Cho, Steven               11 UN-MR                1:13.10    1:08.36 SILV   
                  36.28     1:08.36 (32.08)                                        
 12 Penteck, Christopher      11 Sachem-MR            1:08.35    1:09.23 SILV   
                  34.22     1:09.23 (35.01)                                        
 13 Araujo, Kevin             12 SSL-MR               1:12.71    1:09.71 SILV   
                  36.20     1:09.71 (33.51)                                        
 14 Loeffel, Austin           12 NDAC-MR              1:10.23    1:12.90        
                  33.44     1:12.90 (39.46)                                        
 15 Skitmore, Christian       12 North Shore-MR       1:13.21    1:13.45        
                  36.47     1:13.45 (36.98)                                        
 16 Lockhart, Ryan            11 MWSC-MR              1:15.00    1:13.64        
                  33.84     1:13.64 (39.80)                                        
 17 Craven, Mike              11 NDAC-MR              1:18.69    1:14.76        
                  36.25     1:14.76 (38.51)                                        
 18 Haag, Kristopher          12 Dolphins-MR          1:20.01    1:14.99        
                  36.69     1:14.99 (38.30)                                        
 19 Maldonado, Stephen        12 North Shore-MR       1:17.22    1:15.52        
                  36.89     1:15.52 (38.63)                                        
 20 Arcidiacono, Stephen      11 North Shore-MR       1:20.14    1:18.75        
                  37.19     1:18.75 (41.56)                                        
 21 Cicalese, Matthew         11 SSL-MR               1:19.73    1:19.12        
                  36.94     1:19.12 (42.18)                                        
 22 Sztyndor, Ricky           12 Mrst Barracudas-MR   1:17.62    1:20.73        
                  35.44     1:20.73 (45.29)                                        
 23 Czerwinski, Jay           11 MWSC-MR              1:28.59    1:20.78        
                  38.51     1:20.78 (42.27)                                        
 24 Milton, Skyler            11 NDAC-MR              1:34.01    1:22.82        
 25 Hallenbeck, Gabe          12 NDAC-MR              1:23.97    1:25.65        
                  36.88     1:25.65 (48.77)                                        
 26 Ilardi, Thomas            11 Sachem-MR            1:37.93    1:26.13        
                  38.93     1:26.13 (47.20)                                        
 27 Strand, Jonah             11 NDAC-MR              1:29.11    1:27.33        
                  36.25     1:27.33 (51.08)                                        
 28 Dennis, Matthew           11 Mrst Barracudas-MR   1:50.00    1:28.06        
                  41.55     1:28.06 (46.51)                                        
 29 Capalbo, Joe              11 SSL-MR               1:38.71    1:33.69        
                  39.44     1:33.69 (54.25)                                        
 30 Martin, Ryan              11 SSL-MR               1:48.35    1:39.27        
                  46.25     1:39.27 (53.02)                                        
 31 Seeback, Jason            11 SSL-MR               1:41.05    1:39.60        
                  38.21   1:39.60 (1:01.39)                                        
 32 Assad, Nick               11 SSL-MR               1:40.35    1:39.68        
                  39.42   1:39.68 (1:00.26)                                        
 33 Nelson, Jacob             12 SSL-MR               1:56.02    1:45.66        
                  48.41     1:45.66 (57.25)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:11.69  ZQ
        2:15.49  JO
        2:32.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alderson, Ryan            12 MSC-MR               2:04.54    2:03.31 ZQ     
                  28.19       59.68 (31.49)     1:31.37 (31.69)     2:03.31 (31.94)
  2 Haas, Simon               12 MSC-MR               2:07.55    2:05.25 ZQ     
                  29.27     1:01.11 (31.84)     1:33.38 (32.27)     2:05.25 (31.87)
  3 Cavotti, Spencer          12 NDAC-MR              2:17.70    2:17.73 SILV   
                  30.39     1:05.51 (35.12)     1:41.95 (36.44)     2:17.73 (35.78)
  4 Darcy, Matthew            12 Sachem-MR            2:18.98    2:18.83 SILV   
                  31.49     1:07.16 (35.67)     1:43.20 (36.04)     2:18.83 (35.63)
  5 Stenger, Adam             11 LBA-MR               2:22.01    2:21.40 SILV   
                  32.46     1:08.55 (36.09)     1:45.35 (36.80)     2:21.40 (36.05)
  6 Carlino, Keith            12 MSC-MR               2:26.21    2:22.30 SILV   
                  31.75     1:09.45 (37.70)     1:47.63 (38.18)     2:22.30 (34.67)
  7 Canner, James             12 LBA-MR               2:34.93    2:22.61 SILV   
                  31.42     1:08.20 (36.78)     1:46.20 (38.00)     2:22.61 (36.41)
  8 Penteck, Christopher      11 Sachem-MR            2:29.35    2:27.72 SILV   
                  32.42     1:10.60 (38.18)     1:49.85 (39.25)     2:27.72 (37.87)
  9 Araujo, Kevin             12 SSL-MR               2:45.18    2:35.87        
                  33.18     1:13.32 (40.14)     1:55.52 (42.20)     2:35.87 (40.35)
 10 Cho, Steven               11 UN-MR                2:46.10    2:39.68        
                  31.44     1:10.56 (39.12)     1:55.15 (44.59)     2:39.68 (44.53)
 11 Arcidiacono, Stephen      11 North Shore-MR       3:20.00    2:40.49        
                  36.73     1:19.01 (42.28)     2:02.66 (43.65)     2:40.49 (37.83)
 12 Peruffo, Corey            11 Dolphins-MR          3:02.56    2:50.69        
                                1:21.83 ( )   2:50.69 (1:28.86)                    
 13 Craven, Mike              11 NDAC-MR              2:59.24    2:51.09        
                  35.70     1:19.27 (43.57)     2:07.06 (47.79)     2:51.09 (44.03)
 14 Maldonado, Stephen        12 North Shore-MR       2:50.00    2:54.61        
                  38.38     1:22.71 (44.33)     2:08.98 (46.27)     2:54.61 (45.63)
 15 Hallenbeck, Gabe          12 NDAC-MR              2:59.11    2:55.69        
                  39.67     1:24.95 (45.28)     2:12.52 (47.57)     2:55.69 (43.17)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          32.49  ZQ
          33.49  JO
          42.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alderson, Ryan            12 MSC-MR                 29.98      30.57 ZQ     
  2 Haas, Simon               12 MSC-MR                 32.57      32.14 ZQ     
  3 Carlino, Keith            12 MSC-MR                 32.93      33.43 JO     
  4 Penteck, Christopher      11 Sachem-MR              37.27      33.80 SILV   
  5 Campagna, Steven          12 NDAC-MR                33.03      34.35 SILV   
  6 Charleston, Jared         12 MWSC-MR                35.78      36.30 SILV   
  7 Araujo, Kevin             12 SSL-MR                 36.59      36.54 SILV   
  8 Canner, James             12 LBA-MR                 36.70      36.94 SILV   
  9 Cho, Steven               11 UN-MR                  37.10      37.74 SILV   
 10 Arcidiacono, Stephen      11 North Shore-MR         38.29      37.90 SILV   
 11 Loeffel, Austin           12 NDAC-MR                39.97      40.28 SILV   
 12 Lockhart, Ryan            11 MWSC-MR                39.64      40.71 SILV   
 13 Maldonado, Stephen        12 North Shore-MR         41.49      41.23 SILV   
 14 Skitmore, Christian       12 North Shore-MR         43.51      41.44 SILV   
 15 Hallenbeck, Gabe          12 NDAC-MR                43.56      41.56 SILV   
 16 Czerwinski, Jay           11 MWSC-MR                44.80      44.19        
 17 Milton, Skyler            11 NDAC-MR                42.28      44.72        
 18 Strand, Jonah             11 NDAC-MR                50.47      45.14        
 19 Sztyndor, Ricky           12 Mrst Barracudas-MR     49.41      47.28        
 20 Ilardi, Thomas            11 Sachem-MR              48.92      47.90        
 21 Capalbo, Joe              11 SSL-MR                 51.28      49.72        
 22 Seeback, Jason            11 SSL-MR                 58.34      53.06        
 23 Martin, Ryan              11 SSL-MR               1:04.95      55.44        
 24 Nelson, Jacob             12 SSL-MR               1:01.67      58.76        
 -- Assad, Nick               11 SSL-MR               1:03.25         DQ        
 -- Dennis, Matthew           11 Mrst Barracudas-MR     46.74         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:08.79  ZQ
        1:11.59  JO
        1:25.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alderson, Ryan            12 MSC-MR               1:05.25    1:04.42 ZQ     
                  32.16     1:04.42 (32.26)                                        
  2 Mackrel, Julian           12 NDAC-MR              1:08.51    1:07.50 ZQ     
                  33.33     1:07.50 (34.17)                                        
  3 Haas, Simon               12 MSC-MR               1:09.23    1:08.70 ZQ     
                  33.76     1:08.70 (34.94)                                        
  4 Carlino, Keith            12 MSC-MR               1:16.31    1:09.87 JO     
                  34.24     1:09.87 (35.63)                                        
  5 Cashin, Michael           12 LBA-MR               1:11.11    1:10.94 JO     
  6 Penteck, Christopher      11 Sachem-MR            1:17.62    1:13.68 SILV   
                  35.54     1:13.68 (38.14)                                        
  7 Charleston, Jared         12 MWSC-MR              1:20.23    1:17.20 SILV   
                  37.49     1:17.20 (39.71)                                        
  8 Canner, James             12 LBA-MR               1:24.68    1:17.89 SILV   
                  38.73     1:17.89 (39.16)                                        
  9 Araujo, Kevin             12 SSL-MR               1:19.39    1:20.70 SILV   
                  39.57     1:20.70 (41.13)                                        
 10 Arcidiacono, Stephen      11 North Shore-MR       1:30.83    1:25.48 SILV   
                  41.69     1:25.48 (43.79)                                        
 11 Hallenbeck, Gabe          12 NDAC-MR              1:37.20    1:31.08        
                  44.16     1:31.08 (46.92)                                        
 12 Maldonado, Stephen        12 North Shore-MR       1:32.62    1:31.25        
                  44.66     1:31.25 (46.59)                                        
 13 Skitmore, Christian       12 North Shore-MR       1:32.35    1:31.35        
                  45.32     1:31.35 (46.03)                                        
 14 Haag, Kristopher          12 Dolphins-MR          1:32.63    1:33.50        
                  48.06     1:33.50 (45.44)                                        
 15 Cicalese, Matthew         11 SSL-MR               1:31.20    1:34.38        
 16 Eckhardt, Colin           12 NDAC-MR              1:39.44    1:34.92        
 17 Craven, Mike              11 NDAC-MR              1:40.41    1:35.84        
 18 Ilardi, Thomas            11 Sachem-MR            1:43.95    1:40.63        
 19 Assad, Nick               11 SSL-MR               2:17.03    1:48.64        
                  52.67     1:48.64 (55.97)                                        
 20 Capalbo, Joe              11 SSL-MR               1:45.97    1:50.21        
                  54.71     1:50.21 (55.50)                                        
 21 Nelson, Jacob             12 SSL-MR               2:10.37    2:06.26        
 22 Martin, Ryan              11 SSL-MR               2:20.06    2:07.76        
                1:04.42   2:07.76 (1:03.34)                                        
 -- Kosinski, Alek            12 NDAC-MR              1:21.11         DQ        
                  46.76          DQ (48.91)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          37.09  ZQ
          38.09  JO
          43.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian           12 NDAC-MR                37.38      34.57 ZQ     
  2 Haas, Simon               12 MSC-MR                 40.52      35.85 ZQ     
  3 Alderson, Ryan            12 MSC-MR                 38.99      36.87 ZQ     
  4 Darcy, Matthew            12 Sachem-MR              39.42      37.94 JO     
  5 Carlino, Keith            12 MSC-MR                 43.93      39.54 SILV   
  6 Cashin, Liam              12 LBA-MR                 42.27      40.58 SILV   
  7 Cho, Steven               11 UN-MR                  44.10      40.75 SILV   
  8 Charleston, Jared         12 MWSC-MR                42.07      41.17 SILV   
  9 Craven, Mike              11 NDAC-MR                46.64      41.31 SILV   
 10 Ilardi, Thomas            11 Sachem-MR              52.69      46.41        
 11 Kosinski, Alek            12 NDAC-MR                43.11      47.24        
 12 Maldonado, Stephen        12 North Shore-MR         48.94      47.35        
 13 Garcia, Andrew            12 SSL-MR                 54.77      49.67        
 14 Arcidiacono, Stephen      11 North Shore-MR         51.79      51.56        
 15 Capalbo, Joe              11 SSL-MR                 58.84    1:02.32        
 16 Nelson, Jacob             12 SSL-MR               1:05.89    1:04.04        
 -- Assad, Nick               11 SSL-MR               1:00.21         DQ        
 -- Martin, Ryan              11 SSL-MR               1:03.00         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:21.99  ZQ
        1:24.09  JO
        1:31.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Julian           12 NDAC-MR              1:20.33    1:16.77 ZQ     
                  36.45     1:16.77 (40.32)                                        
  2 Haas, Simon               12 MSC-MR               1:32.98    1:19.99 ZQ     
                  37.60     1:19.99 (42.39)                                        
  3 Alderson, Ryan            12 MSC-MR               1:25.51    1:20.92 ZQ     
                  38.41     1:20.92 (42.51)                                        
  4 Cavotti, Spencer          12 NDAC-MR              1:22.49    1:22.78 JO     
                  39.14     1:22.78 (43.64)                                        
  5 Darcy, Matthew            12 Sachem-MR            1:23.26    1:22.87 JO     
                  39.98     1:22.87 (42.89)                                        
  6 Loeffel, Austin           12 NDAC-MR              1:26.28    1:31.52 SILV   
                  42.86     1:31.52 (48.66)                                        
  7 Araujo, Kevin             12 SSL-MR               1:34.43    1:31.88 SILV   
                  44.43     1:31.88 (47.45)                                        
  8 Charleston, Jared         12 MWSC-MR              1:32.38    1:32.73        
                  43.78     1:32.73 (48.95)                                        
  9 Craven, Mike              11 NDAC-MR              1:43.99    1:32.78        
                  43.02     1:32.78 (49.76)                                        
 10 Carlino, Keith            12 MSC-MR               1:39.75    1:33.94        
                  44.77     1:33.94 (49.17)                                        
 11 Haag, Kristopher          12 Dolphins-MR          1:45.71    1:40.72        
                  46.86     1:40.72 (53.86)                                        
 12 Garcia, Andrew            12 SSL-MR               1:51.01    1:43.27        
                  48.67     1:43.27 (54.60)                                        
 13 Nelson, Jacob             12 SSL-MR               2:22.24    2:18.33        
                1:05.03   2:18.33 (1:13.30)                                        
 -- Assad, Nick               11 SSL-MR               2:18.90         DQ        
                1:01.59        DQ (1:08.08)                                        
 -- Martin, Ryan              11 SSL-MR               2:22.98         DQ        
                1:01.16        DQ (1:05.23)                                        
 -- Arcidiacono, Stephen      11 North Shore-MR       1:54.83         DQ        
                  55.15          DQ (56.66)                                        
 -- Seeback, Jason            11 SSL-MR               2:26.24         DQ        
                1:06.42        DQ (1:20.33)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          30.59  ZQ
          32.09  JO
          39.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alderson, Ryan            12 MSC-MR                 31.24      30.07 ZQ     
  2 Carlino, Keith            12 MSC-MR                 31.69      30.85 JO     
  3 Haas, Simon               12 MSC-MR                 32.57      31.26 JO     
  4 Canner, James             12 LBA-MR                 32.49      31.91 JO     
  5 Darcy, Matthew            12 Sachem-MR              33.85      32.98 SILV   
  6 Charleston, Jared         12 MWSC-MR                33.93      33.85 SILV   
  7 Cashin, Michael           12 LBA-MR                 35.68      34.31 SILV   
  8 Cashin, Liam              12 LBA-MR                 37.98      35.40 SILV   
  9 Cho, Steven               11 UN-MR                  36.10      38.19 SILV   
 10 Araujo, Kevin             12 SSL-MR                 36.42      38.32 SILV   
 11 Garcia, Andrew            12 SSL-MR                 38.76      38.65 SILV   
 12 Haag, Kristopher          12 Dolphins-MR            44.60      40.48        
 13 Penteck, Christopher      11 Sachem-MR              38.17      40.74        
 14 Skitmore, Christian       12 North Shore-MR         40.71      42.66        
 15 Cicalese, Matthew         11 SSL-MR                 42.87      43.06        
 16 Eckhardt, Colin           12 NDAC-MR                49.25      52.21        
 -- Hallenbeck, Gabe          12 NDAC-MR                46.28         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:09.49  ZQ
        1:13.49  JO
        1:28.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alderson, Ryan            12 MSC-MR               1:10.80    1:08.29 ZQ     
                  31.53     1:08.29 (36.76)                                        
  2 Stenger, Adam             11 LBA-MR               1:08.96    1:09.53 JO     
                  32.49     1:09.53 (37.04)                                        
  3 Carlino, Keith            12 MSC-MR               1:11.45    1:09.69 JO     
                  32.00     1:09.69 (37.69)                                        
  4 Haas, Simon               12 MSC-MR               1:19.48    1:09.94 JO     
                  32.05     1:09.94 (37.89)                                        
  5 Campagna, Steven          12 NDAC-MR              1:09.68    1:12.04 JO     
                  32.98     1:12.04 (39.06)                                        
  6 Canner, James             12 LBA-MR               1:23.30    1:12.25 JO     
                  33.54     1:12.25 (38.71)                                        
  7 Darcy, Matthew            12 Sachem-MR            1:14.34    1:19.17 SILV   
                  37.23     1:19.17 (41.94)                                        
  8 Lockhart, Ryan            11 MWSC-MR              1:26.02    1:25.01 SILV   
                  37.43     1:25.01 (47.58)                                        
  9 Garcia, Andrew            12 SSL-MR               1:26.10    1:29.56        
                  39.96     1:29.56 (49.60)                                        
 10 Cicalese, Matthew         11 SSL-MR               1:38.93    1:34.10        
                  44.23     1:34.10 (49.87)                                        
 -- Hallenbeck, Gabe          12 NDAC-MR              1:49.11         DQ        
                  42.71          DQ (48.09)                                        
 -- Sztyndor, Ricky           12 Mrst Barracudas-MR   1:44.17         DQ        
                  49.04        DQ (1:00.74)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:09.99  ZQ
        1:12.29  JO
        1:22.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alderson, Ryan            12 MSC-MR               1:10.37    1:06.13 ZQ     
                  30.93     1:06.13 (35.20)                                        
  2 Mackrel, Julian           12 NDAC-MR              1:10.26    1:07.50 ZQ     
                  32.50     1:07.50 (35.00)                                        
  3 Haas, Simon               12 MSC-MR               1:12.69    1:10.61 JO     
                  32.69     1:10.61 (37.92)                                        
  4 Stenger, Adam             11 LBA-MR               1:13.96    1:15.10 SILV   
                  34.02     1:15.10 (41.08)                                        
  5 Cavotti, Spencer          12 NDAC-MR              1:11.60    1:15.25 SILV   
                  35.94     1:15.25 (39.31)                                        
  6 Charleston, Jared         12 MWSC-MR              1:16.32    1:15.78 SILV   
                  35.89     1:15.78 (39.89)                                        
  7 Carlino, Keith            12 MSC-MR               1:15.65    1:16.53 SILV   
                  34.88     1:16.53 (41.65)                                        
  8 Penteck, Christopher      11 Sachem-MR            1:25.36    1:20.61 SILV   
                  36.06     1:20.61 (44.55)                                        
  9 Cho, Steven               11 UN-MR                1:24.10    1:20.97 SILV   
                  39.55     1:20.97 (41.42)                                        
 10 Lockhart, Ryan            11 MWSC-MR              1:25.84    1:23.34        
 11 Skitmore, Christian       12 North Shore-MR       1:46.01    1:26.63        
                  41.01     1:26.63 (45.62)                                        
 12 Cicalese, Matthew         11 SSL-MR               1:35.60    1:31.60        
                  42.06     1:31.60 (49.54)                                        
 13 Craven, Mike              11 NDAC-MR              1:26.80    1:32.18        
                  43.50     1:32.18 (48.68)                                        
 14 Ilardi, Thomas            11 Sachem-MR            2:00.00    1:33.55        
                  44.42     1:33.55 (49.13)                                        
 15 Strand, Jonah             11 NDAC-MR              1:43.56    1:36.59        
                  46.69     1:36.59 (49.90)                                        
 16 Sztyndor, Ricky           12 Mrst Barracudas-MR   1:30.67    1:37.25        
                  47.71     1:37.25 (49.54)                                        
 17 Czerwinski, Jay           11 MWSC-MR              1:39.41    1:38.23        
                  45.85     1:38.23 (52.38)                                        
 18 Dennis, Matthew           11 Mrst Barracudas-MR   1:43.48    1:41.62        
                  46.68     1:41.62 (54.94)                                        
 -- Capalbo, Joe              11 SSL-MR               1:54.43         DQ        
                  53.07        DQ (1:00.15)                                        
 -- Maldonado, Stephen        12 North Shore-MR       1:46.47         DQ        
                  42.69          DQ (48.12)                                        
 -- Milton, Skyler            11 NDAC-MR              1:37.58         DQ        
                  47.16          DQ (52.16)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:28.59  ZQ
        2:34.59  JO
        2:59.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alderson, Ryan            12 MSC-MR               2:28.58    2:24.75 ZQ     
                  32.63     1:09.28 (36.65)     1:53.98 (44.70)     2:24.75 (30.77)
  2 Haas, Simon               12 MSC-MR               2:36.30    2:32.16 JO     
                  33.95     1:11.54 (37.59)     1:57.53 (45.99)     2:32.16 (34.63)
  3 Darcy, Matthew            12 Sachem-MR            2:35.78    2:34.64 SILV   
                  34.49     1:14.31 (39.82)     1:59.75 (45.44)     2:34.64 (34.89)
  4 Stenger, Adam             11 LBA-MR               2:38.02    2:37.61 SILV   
                  33.44     1:13.84 (40.40)     2:02.39 (48.55)     2:37.61 (35.22)
  5 Carlino, Keith            12 MSC-MR               2:46.65    2:37.93 SILV   
                  31.61     1:11.71 (40.10)     2:02.71 (51.00)     2:37.93 (35.22)
  6 Cavotti, Spencer          12 NDAC-MR              2:39.32    2:41.54 SILV   
                  34.90     1:17.29 (42.39)     2:04.90 (47.61)     2:41.54 (36.64)
  7 Canner, James             12 LBA-MR               3:00.68    2:43.29 SILV   
                  34.52     1:18.12 (43.60)     2:06.74 (48.62)     2:43.29 (36.55)
  8 Penteck, Christopher      11 Sachem-MR            2:44.54    2:52.03 SILV   
                  39.66     1:21.81 (42.15)     2:14.93 (53.12)     2:52.03 (37.10)
  9 Cho, Steven               11 UN-MR                3:10.10    3:00.36        
                  39.09     1:26.86 (47.77)     2:18.72 (51.86)     3:00.36 (41.64)
 10 Araujo, Kevin             12 SSL-MR               3:09.37    3:01.19        
                  40.82     1:27.16 (46.34)     2:21.02 (53.86)     3:01.19 (40.17)
 -- Craven, Mike              11 NDAC-MR              3:26.50         DQ        
                  44.76     1:35.60 (50.84)     2:25.56 (49.96)          DQ (42.21)
 -- Charleston, Jared         12 MWSC-MR              2:46.48         DQ        
                  34.61     1:17.16 (42.55)     2:07.30 (50.14)          DQ (37.77)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:58.74    1:59.09        
     1) Canner, James 12                2) Cashin, Liam 12                
     3) Stenger, Adam 11                4) Cashin, Michael 12             
                  29.79     1:00.49 (30.70)     1:30.24 (29.75)     1:59.09 (28.85)
 -- Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:23.51         DQ        
      Not enough swimmers
     1) Araujo, Kevin 12                2) Garcia, Andrew 12              
     3) Cicalese, Matthew 11            4)                                
                  32.25     1:02.43 (30.18)     1:39.21 (36.78)          DQ (28.13)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:09.11    2:16.77        
     1) Loeffel, Austin 12              2) Cavotti, Spencer 12            
     3) Campagna, Steven 12             4) Mackrel, Julian 12             
                  40.85     1:18.57 (37.72)     1:50.19 (31.62)     2:16.77 (26.58)
 -- Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:45.78         DQ        
      Not enough swimmers
     1) Cicalese, Matthew 11            2) Araujo, Kevin 12               
     3) Garcia, Andrew 12               4)                                
                  46.12     1:24.85 (38.73)     2:01.89 (37.04)          DQ (30.46)
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:35.11         DQ        
     1) Milton, Skyler 11               2) Craven, Mike 11                
     3) Hallenbeck, Gabe 12             4) Strand, Jonah 11               
                  44.84     1:26.40 (41.56)     2:09.34 (42.94)          DQ (35.84)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          24.69  ZQ
          25.69  JO
          28.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conway, John              14 SSL-MR                 25.34      24.65 ZQ     
  2 Kostelec, Nick            14 LBA-MR                 25.40      24.81 JO     
  3 Vasquez, Everett          14 North Shore-MR         24.93      25.05 JO     
  4 Pamlanye, Matthew         14 Sachem-MR              26.52      25.49 JO     
  5 Walsh, Ryan               13 MWSC-MR                28.21      25.78 SILV   
  6 Dempsey, Lukas            14 MSC-MR                 26.43      26.13 SILV   
  7 Malkin, Charles           13 North Shore-MR         26.55      26.44 SILV   
  8 Penteck, Stephen          13 Sachem-MR              26.82      26.47 SILV   
  9 Dahlem, Branden           14 NDAC-MR                27.22      26.59 SILV   
 10 Mitchell, John            14 Sachem-MR              28.81      26.84 SILV   
 11 Byrne, Greg               13 MWSC-MR                28.02      27.12 SILV   
 12 Alton, Shane              14 LBA-MR                 26.09      27.77 SILV   
 13 Jakubek, Jack             14 MWSC-MR                29.07      28.03 SILV   
 14 Treanor, Dallan           13 MWSC-MR                28.92      28.08 SILV   
 15 Griffin, Dakota           13 NDAC-MR                28.58      28.16 SILV   
 16 Robinson, William         14 SSL-MR                 28.16      28.35        
 17 Oppenheim, Sam            13 SSL-MR                 29.80      28.41        
 18 Donaghy, Daniel           14 Sachem-MR              29.32      28.49        
 19 Newell, Michael           13 North Shore-MR         31.60      29.80        
 20 Cicalese, Anthony         13 SSL-MR                 29.37      29.93        
 21 Arcidiacono, James        13 North Shore-MR         31.30      30.01        
 22 O'Neill, Michael          13 MWSC-MR                32.38      30.95        
 23 Link, Bryan               13 Sachem-MR              31.90      31.11        
 24 Tialios, Kristian         13 UN-MR                  29.00      31.16        
 25 Umile, Bradford           13 Sachem-MR              34.48      31.24        
 26 Hallenbeck, Nat           14 NDAC-MR                33.69      31.54        
 27 Jason, Alexander          13 SSL-MR                 38.10      32.13        
 28 Nunnally, Austin          13 Mrst Barracudas-MR     30.17      32.30        
 29 Klamrowski, Mark          13 SSL-MR                 37.94      33.43        
 30 Timmons, Jonathon         13 Mrst Barracudas-MR     35.00      33.71        
 31 Madar, Alex               13 SSL-MR                 35.91      33.92        
 -- Armellino, Adam           14 LBA-MR                 25.65         DQ        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          54.59  ZQ
          55.99  JO
        1:02.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kostelec, Nick            14 LBA-MR                 56.89      54.12 ZQ     
                  25.94       54.12 (28.18)                                        
  2 Conway, John              14 SSL-MR                 55.79      54.27 ZQ     
                  26.18       54.27 (28.09)                                        
  3 Dempsey, Lukas            14 MSC-MR                 56.59      54.89 JO     
                  26.69       54.89 (28.20)                                        
  4 Vasquez, Everett          14 North Shore-MR         59.52      55.37 JO     
                  26.06       55.37 (29.31)                                        
  5 Pamlanye, Matthew         14 Sachem-MR              56.83      56.06 SILV   
                  27.09       56.06 (28.97)                                        
  6 Dahlem, Branden           14 NDAC-MR                58.22      57.26 SILV   
                  27.84       57.26 (29.42)                                        
  7 Penteck, Stephen          13 Sachem-MR              57.48      57.44 SILV   
                  27.76       57.44 (29.68)                                        
  8 Walsh, Ryan               13 MWSC-MR              1:02.45      57.51 SILV   
                  27.18       57.51 (30.33)                                        
  9 Byrne, Greg               13 MWSC-MR              1:00.46      57.75 SILV   
                  27.88       57.75 (29.87)                                        
 10 Armellino, Adam           14 LBA-MR                 58.51      58.16 SILV   
                  27.34       58.16 (30.82)                                        
 11 Bachiller, Anthony        13 MWSC-MR              1:05.75      59.90 SILV   
                  28.61       59.90 (31.29)                                        
 12 Anderson, Carl            13 NDAC-MR              1:01.83    1:00.74 SILV   
                  29.74     1:00.74 (31.00)                                        
 13 MacElveen, Daniel         14 Dolphins-MR          1:04.77    1:01.37 SILV   
                  29.21     1:01.37 (32.16)                                        
 14 Ryan, Matt                14 Dolphins-MR          1:06.75    1:01.98 SILV   
                  28.77     1:01.98 (33.21)                                        
 15 Wilson, Timothy           13 Sachem-MR            1:04.87    1:02.03 SILV   
                  29.42     1:02.03 (32.61)                                        
 16 Treanor, Dallan           13 MWSC-MR              1:02.84    1:02.17 SILV   
                  29.76     1:02.17 (32.41)                                        
 17 Griffin, Dakota           13 NDAC-MR              1:02.62    1:02.42 SILV   
                  29.84     1:02.42 (32.58)                                        
 18 Robinson, William         14 SSL-MR               1:02.92    1:02.43 SILV   
                  30.45     1:02.43 (31.98)                                        
 19 Mejia, Carlos             13 LBA-MR               1:02.86    1:02.49 SILV   
 20 Donaghy, Daniel           14 Sachem-MR            1:05.17    1:02.90        
                  29.95     1:02.90 (32.95)                                        
 21 Cooper, Reilly            13 Dolphins-MR          1:04.78    1:03.06        
                  29.93     1:03.06 (33.13)                                        
 22 Oppenheim, Sam            13 SSL-MR               1:04.66    1:03.77        
                  30.59     1:03.77 (33.18)                                        
 23 Newell, Michael           13 North Shore-MR       1:06.22    1:04.33        
                  30.94     1:04.33 (33.39)                                        
 24 Diaz-Albertini, Keith     13 SSL-MR               1:05.92    1:04.87        
                  30.74     1:04.87 (34.13)                                        
 25 Cicalese, Anthony         13 SSL-MR               1:07.60    1:04.97        
                  31.81     1:04.97 (33.16)                                        
 26 Tialios, Kristian         13 UN-MR                1:01.56    1:05.13        
                  31.00     1:05.13 (34.13)                                        
 27 Leary, Chris              13 SSL-MR               1:12.30    1:08.02        
                  32.41     1:08.02 (35.61)                                        
 28 O'Neill, Michael          13 MWSC-MR              1:13.53    1:08.98        
                  32.47     1:08.98 (36.51)                                        
 29 Jason, Alexander          13 SSL-MR               1:20.10    1:11.52        
 30 Hallenbeck, Nat           14 NDAC-MR              1:19.98    1:11.75        
                  34.42     1:11.75 (37.33)                                        
 31 Umile, Bradford           13 Sachem-MR            1:24.81    1:12.13        
                  32.67     1:12.13 (39.46)                                        
 32 Craven, Eddie             13 NDAC-MR              1:20.63    1:15.24        
                  34.81     1:15.24 (40.43)                                        
 33 Madar, Alex               13 SSL-MR               1:23.86    1:17.97        
                  34.80     1:17.97 (43.17)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:59.99  ZQ
        2:01.99  JO
        2:24.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conway, John              14 SSL-MR               2:01.37    1:57.69 ZQ     
                  27.24       57.28 (30.04)     1:27.97 (30.69)     1:57.69 (29.72)
  2 Dempsey, Lukas            14 MSC-MR               2:02.38    1:59.50 ZQ     
                  27.44       57.97 (30.53)     1:29.25 (31.28)     1:59.50 (30.25)
  3 Vasquez, Everett          14 North Shore-MR       2:12.57    2:01.54 JO     
                  27.44       58.35 (30.91)     1:30.02 (31.67)     2:01.54 (31.52)
  4 Penteck, Stephen          13 Sachem-MR            2:04.89    2:02.99 SILV   
                  27.61       58.38 (30.77)     1:30.69 (32.31)     2:02.99 (32.30)
  5 Pamlanye, Matthew         14 Sachem-MR            2:09.14    2:03.05 SILV   
                  28.28       59.43 (31.15)     1:31.94 (32.51)     2:03.05 (31.11)
  6 Alton, Shane              14 LBA-MR               1:59.50    2:04.03 SILV   
                  28.40       59.52 (31.12)     1:31.48 (31.96)     2:04.03 (32.55)
  7 Byrne, Greg               13 MWSC-MR              2:10.38    2:04.90 SILV   
                  28.48       59.97 (31.49)     1:32.77 (32.80)     2:04.90 (32.13)
  8 Mitchell, John            14 Sachem-MR            2:15.37    2:08.27 SILV   
                  28.66     1:01.77 (33.11)     1:35.14 (33.37)     2:08.27 (33.13)
  9 Treanor, Dallan           13 MWSC-MR              2:22.41    2:13.71 SILV   
                  29.85     1:04.32 (34.47)     1:39.87 (35.55)     2:13.71 (33.84)
 10 Robinson, William         14 SSL-MR               2:20.79    2:13.76 SILV   
                  31.65     1:05.84 (34.19)     1:40.65 (34.81)     2:13.76 (33.11)
 11 Donaghy, Daniel           14 Sachem-MR            2:21.60    2:13.82 SILV   
                  30.59     1:04.50 (33.91)     1:39.05 (34.55)     2:13.82 (34.77)
 12 Tialios, Kristian         13 UN-MR                2:11.72    2:17.93 SILV   
                  31.36     1:06.40 (35.04)     1:42.72 (36.32)     2:17.93 (35.21)
 13 Cooper, Reilly            13 Dolphins-MR          2:30.56    2:18.55 SILV   
                  31.45     1:05.65 (34.20)     1:42.12 (36.47)     2:18.55 (36.43)
 14 Oppenheim, Sam            13 SSL-MR               2:47.47    2:21.12 SILV   
                  31.80     1:07.61 (35.81)     1:44.92 (37.31)     2:21.12 (36.20)
 15 Arcidiacono, James        13 North Shore-MR       2:30.62    2:22.17 SILV   
                  33.83     1:10.74 (36.91)     1:48.32 (37.58)     2:22.17 (33.85)
 16 Hallenbeck, Nat           14 NDAC-MR              2:50.11    2:39.51        
                  34.87     1:13.57 (38.70)     1:55.83 (42.26)     2:39.51 (43.68)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:22.99  ZQ
        5:32.09  JO
        6:05.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conway, John              14 SSL-MR               5:40.22    5:18.02 ZQ     
                  29.48     1:00.94 (31.46)     1:33.50 (32.56)     2:06.34 (32.84)
        2:38.29 (31.95)     3:10.35 (32.06)     3:42.58 (32.23)     4:14.68 (32.10)
        4:47.03 (32.35)     5:18.02 (30.99)                                        
  2 Dempsey, Lukas            14 MSC-MR               5:26.80    5:18.72 ZQ     
                  29.02     1:01.60 (32.58)     1:34.39 (32.79)     2:06.70 (32.31)
        2:38.30 (31.60)     3:10.82 (32.52)     3:43.35 (32.53)     4:15.79 (32.44)
        4:47.93 (32.14)     5:18.72 (30.79)                                        
  3 Penteck, Stephen          13 Sachem-MR            5:30.46    5:31.62 JO     
                  29.86     1:03.14 (33.28)     1:37.19 (34.05)     2:11.33 (34.14)
        2:45.00 (33.67)     3:19.20 (34.20)     3:52.92 (33.72)     4:26.50 (33.58)
        4:59.84 (33.34)     5:31.62 (31.78)                                        
  4 Pamlanye, Matthew         14 Sachem-MR            5:41.51    5:32.05 JO     
                  29.39     1:02.55 (33.16)     1:36.77 (34.22)     1:51.89 (15.12)
        2:08.50 (16.61)   3:12.75 (1:04.25)                             4:28.07 ( )
        5:01.87 (33.80)     5:32.05 (30.18)                                        
  5 Alton, Shane              14 LBA-MR               5:17.22    5:33.69 SILV   
                  30.20     1:03.42 (33.22)     1:37.14 (33.72)     2:11.13 (33.99)
        2:45.11 (33.98)     3:19.20 (34.09)     3:53.31 (34.11)     4:27.51 (34.20)
        5:01.72 (34.21)     5:33.69 (31.97)                                        
  6 Byrne, Greg               13 MWSC-MR              5:41.67    5:35.56 SILV   
                  29.29     1:01.60 (32.31)     1:35.14 (33.54)     2:09.83 (34.69)
        2:43.92 (34.09)     3:18.67 (34.75)     3:53.57 (34.90)     4:28.04 (34.47)
        5:02.93 (34.89)     5:35.56 (32.63)                                        
  7 Malkin, Charles           13 North Shore-MR       5:56.71    5:44.02 SILV   
                  30.63     1:05.41 (34.78)   2:16.52 (1:11.11)                    
            2:51.35 ( )     3:26.78 (35.43)     4:02.29 (35.51)     4:38.08 (35.79)
        5:13.56 (35.48)     5:44.02 (30.46)                                        
  8 Mitchell, John            14 Sachem-MR            6:17.30    5:44.20 SILV   
                  31.28     1:05.42 (34.14)     1:40.32 (34.90)     2:15.31 (34.99)
        2:50.25 (34.94)     3:25.23 (34.98)     3:59.95 (34.72)     4:35.34 (35.39)
        5:10.24 (34.90)     5:44.20 (33.96)                                        
  9 Donaghy, Daniel           14 Sachem-MR            6:00.94    5:45.97 SILV   
                  31.52     1:06.00 (34.48)     1:40.89 (34.89)     2:15.15 (34.26)
        2:49.66 (34.51)     3:24.93 (35.27)     4:00.51 (35.58)     4:36.64 (36.13)
        5:12.44 (35.80)     5:45.97 (33.53)                                        
 10 Treanor, Dallan           13 MWSC-MR              5:56.80    5:53.34 SILV   
                  30.56     1:05.38 (34.82)     1:41.94 (36.56)     2:18.09 (36.15)
        2:54.79 (36.70)     3:30.76 (35.97)     4:07.44 (36.68)     4:44.16 (36.72)
        5:19.32 (35.16)     5:53.34 (34.02)                                        
 11 Newell, Michael           13 North Shore-MR       6:34.50    6:02.17 SILV   
                  32.04     1:08.29 (36.25)     1:45.31 (37.02)     2:22.65 (37.34)
        3:00.12 (37.47)     3:37.46 (37.34)     4:14.65 (37.19)     4:51.22 (36.57)
        5:27.72 (36.50)     6:02.17 (34.45)                                        
 12 Tialios, Kristian         13 UN-MR                5:37.71    6:03.70 SILV   
                  32.08     1:08.44 (36.36)     1:45.65 (37.21)     2:23.01 (37.36)
        3:00.63 (37.62)     3:37.84 (37.21)     4:15.18 (37.34)     4:49.74 (34.56)
        5:27.34 (37.60)     6:03.70 (36.36)                                        
 13 Robinson, William         14 SSL-MR               6:26.52    6:10.91        
                  33.78     1:10.15 (36.37)     1:47.46 (37.31)     2:25.01 (37.55)
        3:02.75 (37.74)     3:41.00 (38.25)     4:18.78 (37.78)     4:57.33 (38.55)
      6:10.91 (1:13.58)                                                            
 14 Cooper, Reilly            13 Dolphins-MR          7:23.48    6:24.68        
                  33.12     1:10.08 (36.96)     1:47.75 (37.67)     2:27.10 (39.35)
        3:06.40 (39.30)     3:46.21 (39.81)     4:26.71 (40.50)     5:07.25 (40.54)
        5:46.82 (39.57)     6:24.68 (37.86)                                        
 15 Oppenheim, Sam            13 SSL-MR               6:45.80    6:33.53        
                  33.59     1:11.71 (38.12)     1:51.68 (39.97)     2:32.35 (40.67)
        3:13.45 (41.10)     3:54.49 (41.04)     4:35.69 (41.20)     5:16.76 (41.07)
        5:57.33 (40.57)     6:33.53 (36.20)                                        
 16 Craven, Eddie             13 NDAC-MR              8:07.96    7:19.84        
                  34.70                                                            
            3:35.05 ( )     4:20.26 (45.21)     5:07.48 (47.22)     5:52.19 (44.71)
        6:36.97 (44.78)     7:19.84 (42.87)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:02.99  ZQ
        1:04.99  JO
        1:19.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dempsey, Lukas            14 MSC-MR               1:02.45    1:00.99 ZQ     
                  30.15     1:00.99 (30.84)                                        
  2 Dahlem, Branden           14 NDAC-MR              1:04.48    1:01.87 ZQ     
                  30.40     1:01.87 (31.47)                                        
  3 Conway, John              14 SSL-MR               1:02.97    1:02.01 ZQ     
                  30.38     1:02.01 (31.63)                                        
  4 Kostelec, Nick            14 LBA-MR               1:08.45    1:02.09 ZQ     
                  30.20     1:02.09 (31.89)                                        
  5 Vasquez, Everett          14 North Shore-MR       1:10.22    1:04.16 JO     
                  31.51     1:04.16 (32.65)                                        
  6 Penteck, Stephen          13 Sachem-MR            1:04.46    1:05.29 SILV   
                  30.99     1:05.29 (34.30)                                        
  7 Byrne, Greg               13 MWSC-MR              1:08.95    1:05.82 SILV   
                  31.58     1:05.82 (34.24)                                        
  8 Pamlanye, Matthew         14 Sachem-MR            1:07.85    1:06.79 SILV   
                  33.56     1:06.79 (33.23)                                        
  9 Armellino, Adam           14 LBA-MR               1:07.72    1:07.21 SILV   
                  33.02     1:07.21 (34.19)                                        
 10 Treanor, Dallan           13 MWSC-MR              1:11.16    1:08.61 SILV   
                  33.35     1:08.61 (35.26)                                        
 11 Walsh, Ryan               13 MWSC-MR              1:12.02    1:09.51 SILV   
                  33.66     1:09.51 (35.85)                                        
 12 Cicalese, Anthony         13 SSL-MR               1:09.20    1:10.17 SILV   
                  35.30     1:10.17 (34.87)                                        
 13 Griffin, Dakota           13 NDAC-MR              1:08.41    1:10.30 SILV   
                  33.84     1:10.30 (36.46)                                        
 14 Donaghy, Daniel           14 Sachem-MR            1:14.51    1:12.42 SILV   
                  35.47     1:12.42 (36.95)                                        
 15 Wilson, Timothy           13 Sachem-MR            1:18.39    1:12.46 SILV   
                  35.30     1:12.46 (37.16)                                        
 16 Tialios, Kristian         13 UN-MR                1:09.39    1:13.03 SILV   
                  35.48     1:13.03 (37.55)                                        
 17 Bachiller, Anthony        13 MWSC-MR              1:11.45    1:13.05 SILV   
                  35.66     1:13.05 (37.39)                                        
 18 Anderson, Carl            13 NDAC-MR              1:16.55    1:13.39 SILV   
                  36.03     1:13.39 (37.36)                                        
 19 Ryan, Matt                14 Dolphins-MR          1:15.89    1:13.49 SILV   
                  34.46     1:13.49 (39.03)                                        
 20 Robinson, William         14 SSL-MR               1:12.95    1:13.53 SILV   
                  36.55     1:13.53 (36.98)                                        
 21 MacElveen, Daniel         14 Dolphins-MR          1:10.13    1:13.70 SILV   
                  35.64     1:13.70 (38.06)                                        
 22 Newell, Michael           13 North Shore-MR       1:17.90    1:15.59 SILV   
                  37.31     1:15.59 (38.28)                                        
 23 Mejia, Carlos             13 LBA-MR               1:11.50    1:16.83 SILV   
 24 O'Neill, Michael          13 MWSC-MR              1:22.07    1:18.17 SILV   
                  37.47     1:18.17 (40.70)                                        
 25 Cooper, Reilly            13 Dolphins-MR          1:18.42    1:20.38        
                  39.01     1:20.38 (41.37)                                        
 26 Oppenheim, Sam            13 SSL-MR               1:23.39    1:21.76        
                  40.17     1:21.76 (41.59)                                        
 27 Diaz-Albertini, Keith     13 SSL-MR               1:23.43    1:23.74        
                  41.92     1:23.74 (41.82)                                        
 28 Madar, Alex               13 SSL-MR               1:28.31    1:25.91        
                  42.64     1:25.91 (43.27)                                        
 29 Leary, Chris              13 SSL-MR               1:27.71    1:26.59        
                  42.63     1:26.59 (43.96)                                        
 30 Umile, Bradford           13 Sachem-MR            1:50.00    1:26.61        
                  41.90     1:26.61 (44.71)                                        
 31 Jason, Alexander          13 SSL-MR               1:41.10    1:29.02        
                  43.39     1:29.02 (45.63)                                        
 32 Craven, Eddie             13 NDAC-MR              1:40.34    1:33.46        
                  45.89     1:33.46 (47.57)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:11.59  ZQ
        1:14.49  JO
        1:24.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jakubek, Jack             14 MWSC-MR              1:13.92    1:12.63 JO     
                  33.91     1:12.63 (38.72)                                        
  2 Dahlem, Branden           14 NDAC-MR              1:16.97    1:12.69 JO     
                  34.69     1:12.69 (38.00)                                        
  3 Vasquez, Everett          14 North Shore-MR       1:14.24    1:13.70 JO     
                  34.98     1:13.70 (38.72)                                        
  4 Pamlanye, Matthew         14 Sachem-MR            1:18.37    1:15.51 SILV   
                  35.68     1:15.51 (39.83)                                        
  5 Byrne, Greg               13 MWSC-MR              1:20.25    1:15.72 SILV   
                  35.39     1:15.72 (40.33)                                        
  6 Alton, Shane              14 LBA-MR               1:14.37    1:15.74 SILV   
                  36.29     1:15.74 (39.45)                                        
  7 Conway, John              14 SSL-MR               1:18.96    1:16.07 SILV   
                  36.32     1:16.07 (39.75)                                        
  8 Mitchell, John            14 Sachem-MR            1:28.11    1:16.86 SILV   
                  35.63     1:16.86 (41.23)                                        
  9 Penteck, Stephen          13 Sachem-MR            1:22.09    1:18.30 SILV   
                  36.71     1:18.30 (41.59)                                        
 10 Malkin, Charles           13 North Shore-MR       1:21.75    1:18.52 SILV   
                  37.15     1:18.52 (41.37)                                        
 11 Dempsey, Lukas            14 MSC-MR               1:21.87    1:19.06 SILV   
                  37.64     1:19.06 (41.42)                                        
 12 Cicalese, Anthony         13 SSL-MR               1:24.24    1:19.71 SILV   
                  37.98     1:19.71 (41.73)                                        
 13 Armellino, Adam           14 LBA-MR               1:21.18    1:19.91 SILV   
                  37.63     1:19.91 (42.28)                                        
 14 Link, Bryan               13 Sachem-MR            1:25.41    1:20.84 SILV   
                  39.67     1:20.84 (41.17)                                        
 15 Treanor, Dallan           13 MWSC-MR              1:21.70    1:21.03 SILV   
                  37.70     1:21.03 (43.33)                                        
 16 Hallenbeck, Nat           14 NDAC-MR              1:29.15    1:22.29 SILV   
                  38.49     1:22.29 (43.80)                                        
 17 Donaghy, Daniel           14 Sachem-MR            1:27.06    1:23.02 SILV   
                  40.08     1:23.02 (42.94)                                        
 18 Griffin, Dakota           13 NDAC-MR              1:29.11    1:23.21 SILV   
                  37.78     1:23.21 (45.43)                                        
 19 Madar, Alex               13 SSL-MR               1:33.00    1:25.05        
                  40.02     1:25.05 (45.03)                                        
 20 Newell, Michael           13 North Shore-MR       1:33.84    1:25.44        
                  41.83     1:25.44 (43.61)                                        
 21 Oppenheim, Sam            13 SSL-MR               1:31.81    1:26.15        
                  40.56     1:26.15 (45.59)                                        
 22 Umile, Bradford           13 Sachem-MR            2:06.39    1:26.39        
                  40.63     1:26.39 (45.76)                                        
 23 Craven, Eddie             13 NDAC-MR              1:36.73    1:26.68        
                  40.60     1:26.68 (46.08)                                        
 24 O'Neill, Michael          13 MWSC-MR              1:31.17    1:28.15        
                  39.99     1:28.15 (48.16)                                        
 25 Robinson, William         14 SSL-MR               1:30.77    1:28.51        
                  42.03     1:28.51 (46.48)                                        
 26 Jason, Alexander          13 SSL-MR               1:48.10    1:28.91        
                  41.33     1:28.91 (47.58)                                        
 27 Tialios, Kristian         13 UN-MR                1:30.80    1:29.40        
                  42.78     1:29.40 (46.62)                                        
 27 Klamrowski, Mark          13 SSL-MR               1:47.99    1:29.40        
                  42.19     1:29.40 (47.21)                                        
 29 Nunnally, Austin          13 Mrst Barracudas-MR   1:29.63    1:31.32        
                  41.89     1:31.32 (49.43)                                        
 30 Arcidiacono, James        13 North Shore-MR       1:42.14    1:37.12        
                  46.32     1:37.12 (50.80)                                        
 -- Timmons, Jonathon         13 Mrst Barracudas-MR   1:45.00         DQ        
                  45.21          DQ (53.17)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:01.19  ZQ
        1:03.99  JO
        1:14.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kostelec, Nick            14 LBA-MR               1:08.98    1:01.68 JO     
                  29.01     1:01.68 (32.67)                                        
  2 Dempsey, Lukas            14 MSC-MR               1:04.82    1:02.70 JO     
                  29.78     1:02.70 (32.92)                                        
  3 Vasquez, Everett          14 North Shore-MR       1:07.88    1:03.24 JO     
                  29.95     1:03.24 (33.29)                                        
  4 Byrne, Greg               13 MWSC-MR              1:05.15    1:03.93 JO     
                  30.35     1:03.93 (33.58)                                        
  5 Penteck, Stephen          13 Sachem-MR            1:03.07    1:04.84 SILV   
                  30.56     1:04.84 (34.28)                                        
  6 Conway, John              14 SSL-MR               1:03.88    1:05.11 SILV   
                  30.79     1:05.11 (34.32)                                        
  7 Malkin, Charles           13 North Shore-MR       1:06.87    1:05.78 SILV   
                  30.82     1:05.78 (34.96)                                        
  8 Pamlanye, Matthew         14 Sachem-MR            1:06.64    1:06.65 SILV   
                  30.45     1:06.65 (36.20)                                        
  9 Dahlem, Branden           14 NDAC-MR              1:10.85    1:09.54 SILV   
                  31.88     1:09.54 (37.66)                                        
 10 Walsh, Ryan               13 MWSC-MR              1:11.45    1:09.73 SILV   
                  32.07     1:09.73 (37.66)                                        
 11 Armellino, Adam           14 LBA-MR               1:07.93    1:09.86 SILV   
                  31.82     1:09.86 (38.04)                                        
 12 Mitchell, John            14 Sachem-MR            1:20.13    1:10.82 SILV   
                  31.93     1:10.82 (38.89)                                        
 13 Griffin, Dakota           13 NDAC-MR              1:15.11    1:13.52 SILV   
                  32.71     1:13.52 (40.81)                                        
 14 Alton, Shane              14 LBA-MR               1:09.28    1:13.66 SILV   
                  33.49     1:13.66 (40.17)                                        
 15 Robinson, William         14 SSL-MR               1:11.10    1:14.20 SILV   
                  34.72     1:14.20 (39.48)                                        
 16 Donaghy, Daniel           14 Sachem-MR            1:15.88    1:14.90 SILV   
                  34.95     1:14.90 (39.95)                                        
 17 Oppenheim, Sam            13 SSL-MR               1:18.79    1:16.09        
                  35.91     1:16.09 (40.18)                                        
 18 Treanor, Dallan           13 MWSC-MR              1:15.55    1:16.55        
                  33.94     1:16.55 (42.61)                                        
 19 Link, Bryan               13 Sachem-MR            1:15.00    1:16.62        
                  34.98     1:16.62 (41.64)                                        
 20 Cicalese, Anthony         13 SSL-MR               1:16.19    1:16.92        
                  36.44     1:16.92 (40.48)                                        
 21 Newell, Michael           13 North Shore-MR       1:27.63    1:21.73        
                  37.84     1:21.73 (43.89)                                        
 22 Arcidiacono, James        13 North Shore-MR       1:26.81    1:21.90        
                  39.78     1:21.90 (42.12)                                        
 23 Nunnally, Austin          13 Mrst Barracudas-MR   1:26.77    1:25.05        
                  36.92     1:25.05 (48.13)                                        
 24 Umile, Bradford           13 Sachem-MR            1:50.00    1:30.27        
                  39.47     1:30.27 (50.80)                                        
 25 Hallenbeck, Nat           14 NDAC-MR              1:27.11    1:30.90        
                  43.27     1:30.90 (47.63)                                        
 26 Jason, Alexander          13 SSL-MR               1:52.10    1:32.57        
                  42.00     1:32.57 (50.57)                                        
 27 Timmons, Jonathon         13 Mrst Barracudas-MR   2:00.00    1:52.93        
                  51.05   1:52.93 (1:01.88)                                        
 -- Madar, Alex               13 SSL-MR               1:30.66         DQ        
                  40.91          DQ (49.57)                                        
 -- Klamrowski, Mark          13 SSL-MR               1:50.08         DQ        
                  43.11          DQ (53.46)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:15.99  ZQ
        2:18.99  JO
        2:38.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conway, John              14 SSL-MR               2:19.48    2:14.69 ZQ     
                  29.29     1:03.10 (33.81)     1:43.68 (40.58)     2:14.69 (31.01)
  2 Dempsey, Lukas            14 MSC-MR               2:21.14    2:15.93 ZQ     
                  29.13     1:02.63 (33.50)     1:45.72 (43.09)     2:15.93 (30.21)
  3 Vasquez, Everett          14 North Shore-MR       2:31.70    2:18.86 JO     
                  28.94     1:04.34 (35.40)     1:46.56 (42.22)     2:18.86 (32.30)
  4 Penteck, Stephen          13 Sachem-MR            2:20.85    2:21.04 SILV   
                  30.18     1:06.44 (36.26)     1:49.95 (43.51)     2:21.04 (31.09)
  5 Pamlanye, Matthew         14 Sachem-MR            2:21.32    2:21.69 SILV   
                  30.78     1:08.05 (37.27)     1:50.82 (42.77)     2:21.69 (30.87)
  6 Byrne, Greg               13 MWSC-MR              2:26.28    2:21.80 SILV   
                  30.70     1:07.47 (36.77)     1:50.15 (42.68)     2:21.80 (31.65)
  7 Kostelec, Nick            14 LBA-MR               2:30.95    2:22.07 SILV   
                  30.28     1:05.88 (35.60)     1:50.86 (44.98)     2:22.07 (31.21)
  8 Armellino, Adam           14 LBA-MR               2:39.11    2:25.42 SILV   
                  30.59     1:08.28 (37.69)     1:52.69 (44.41)     2:25.42 (32.73)
  9 Treanor, Dallan           13 MWSC-MR              2:31.28    2:32.33 SILV   
                  34.03     1:11.19 (37.16)     1:57.70 (46.51)     2:32.33 (34.63)
 10 Anderson, Carl            13 NDAC-MR              2:41.22    2:33.42 SILV   
                  32.82     1:12.15 (39.33)     1:59.31 (47.16)     2:33.42 (34.11)
 11 Donaghy, Daniel           14 Sachem-MR            2:42.00    2:34.24 SILV   
                  35.22     1:13.18 (37.96)     2:00.92 (47.74)     2:34.24 (33.32)
 12 Griffin, Dakota           13 NDAC-MR              2:39.11    2:34.69 SILV   
                  32.30     1:10.38 (38.08)     1:58.94 (48.56)     2:34.69 (35.75)
 13 Wilson, Timothy           13 Sachem-MR            2:50.82    2:37.15 SILV   
                  35.36     1:15.67 (40.31)     2:02.11 (46.44)     2:37.15 (35.04)
 14 Tialios, Kristian         13 UN-MR                2:30.01    2:38.09 SILV   
                  34.11     1:12.86 (38.75)     2:02.01 (49.15)     2:38.09 (36.08)
 15 Bachiller, Anthony        13 MWSC-MR              2:48.34    2:38.21 SILV   
                  37.25     1:15.61 (38.36)     2:02.54 (46.93)     2:38.21 (35.67)
 16 Robinson, William         14 SSL-MR               2:37.84    2:40.04        
                  34.82     1:14.30 (39.48)     2:04.48 (50.18)     2:40.04 (35.56)
 17 Newell, Michael           13 North Shore-MR       2:45.10    2:41.06        
                  37.41     1:18.91 (41.50)     2:06.11 (47.20)     2:41.06 (34.95)
 18 Mejia, Carlos             13 LBA-MR               2:46.07    2:41.37        
                  36.62     1:19.61 (42.99)     2:08.10 (48.49)     2:41.37 (33.27)
 19 Oppenheim, Sam            13 SSL-MR               2:46.97    2:41.72        
                  35.33     1:18.51 (43.18)     2:07.01 (48.50)     2:41.72 (34.71)
 20 Cicalese, Anthony         13 SSL-MR               2:38.56    2:42.55        
                  36.98     1:17.21 (40.23)     2:05.42 (48.21)     2:42.55 (37.13)
 21 Cooper, Reilly            13 Dolphins-MR          2:45.72    2:43.65        
                  35.78     1:18.69 (42.91)     2:07.40 (48.71)     2:43.65 (36.25)
 22 Umile, Bradford           13 Sachem-MR            3:30.00    2:53.66        
                  39.42     1:23.19 (43.77)     2:13.81 (50.62)     2:53.66 (39.85)
 23 Hallenbeck, Nat           14 NDAC-MR              2:55.11    2:53.89        
                  39.49     1:25.69 (46.20)     2:13.25 (47.56)     2:53.89 (40.64)
 24 Diaz-Albertini, Keith     13 SSL-MR               2:46.13    2:54.86        
                  38.60     1:22.97 (44.37)     2:16.25 (53.28)     2:54.86 (38.61)
 25 Leary, Chris              13 SSL-MR               2:56.88    2:55.52        
                  40.40     1:28.35 (47.95)     2:16.38 (48.03)     2:55.52 (39.14)
 26 Craven, Eddie             13 NDAC-MR              3:18.47    2:58.79        
                  41.49     1:30.56 (49.07)     2:17.88 (47.32)     2:58.79 (40.91)
 27 Jason, Alexander          13 SSL-MR               3:39.10    3:01.12        
                  42.06   2:21.93 (1:39.87)     3:01.12 (39.19)                    
 28 Madar, Alex               13 SSL-MR               3:03.33    3:03.34        
                  41.61     1:29.42 (47.81)     2:18.40 (48.98)     3:03.34 (44.94)
 -- Dahlem, Branden           14 NDAC-MR              2:26.19         DQ        
                  31.85     1:08.56 (36.71)     1:52.50 (43.94)          DQ (34.27)
 -- MacElveen, Daniel         14 Dolphins-MR          2:34.34         DQ        
                  34.18     1:15.21 (41.03)     2:04.51 (49.30)          DQ (36.34)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        4:50.99  ZQ
        4:57.99  JO
        5:22.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dempsey, Lukas            14 MSC-MR               4:55.47    4:45.37 ZQ     
                  30.79     1:05.86 (35.07)     1:41.02 (35.16)     2:15.54 (34.52)
        2:59.25 (43.71)     3:43.19 (43.94)     4:15.10 (31.91)     4:45.37 (30.27)
  2 Penteck, Stephen          13 Sachem-MR            4:57.08    4:53.90 JO     
                  30.58     1:04.80 (34.22)     1:42.67 (37.87)     2:20.34 (37.67)
        3:04.76 (44.42)     3:49.33 (44.57)     4:22.23 (32.90)     4:53.90 (31.67)
  3 Tialios, Kristian         13 UN-MR                5:08.11    5:33.36        
                  35.27     1:19.46 (44.19)     2:00.34 (40.88)     2:41.87 (41.53)
        3:30.82 (48.95)     4:22.10 (51.28)     4:57.69 (35.59)     5:33.36 (35.67)
 -- Nunnally, Austin          13 Mrst Barracudas-MR   6:30.95         DQ        
                  36.48     1:23.07 (46.59)                             2:56.58 ( )
        3:48.32 (51.74)     4:41.04 (52.72)        DQ (1:24.70)                    
 -- Byrne, Greg               13 MWSC-MR              5:08.17         DQ        
                  30.90     1:06.72 (35.82)     1:44.65 (37.93)     2:23.13 (38.48)
        3:05.69 (42.56)     3:49.55 (43.86)     4:24.05 (34.50)          DQ (33.39)
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sachem Swim Club-MR  'A'                          1:52.47    1:47.02        
     1) Penteck, Stephen 13             2) Donaghy, Daniel 14             
     3) Wilson, Timothy 13              4) Pamlanye, Matthew 14           
                  26.22       53.65 (27.43)     1:22.22 (28.57)     1:47.02 (24.80)
  2 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 1:57.45    1:48.16        
     1) Treanor, Dallan 13              2) Bachiller, Anthony 13          
     3) Walsh, Ryan 13                  4) Byrne, Greg 13                 
                  28.25       55.64 (27.39)     1:21.50 (25.86)     1:48.16 (26.66)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         1:48.23    1:51.80        
     1) Conway, John 14                 2) Oppenheim, Sam 13              
     3) Cicalese, Anthony 13            4) Diaz-Albertini, Keith 13       
                  25.41       53.45 (28.04)     1:23.09 (29.64)     1:51.80 (28.71)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:45.50    1:55.18        
     1) Anderson, Carl 13               2) Hallenbeck, Nat 14             
     3) Griffin, Dakota 13              4) Dahlem, Branden 14             
                  27.74     1:00.55 (32.81)     1:28.24 (27.69)     1:55.18 (26.94)
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 2:01.03    2:00.51        
     1) Treanor, Dallan 13              2) Jakubek, Jack 14               
     3) Byrne, Greg 13                  4) Walsh, Ryan 13                 
                  32.94     1:06.07 (33.13)     1:34.32 (28.25)     2:00.51 (26.19)
  2 Sachem Swim Club-MR  'A'                          1:52.95    2:03.68        
     1) Mitchell, John 14               2) Donaghy, Daniel 14             
     3) Penteck, Stephen 13             4) Pamlanye, Matthew 14           
                  32.14     1:09.58 (37.44)     1:38.37 (28.79)     2:03.68 (25.31)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:06.32    2:05.55        
     1) Cicalese, Anthony 13            2) Madar, Alex 13                 
     3) Conway, John 14                 4) Oppenheim, Sam 13              
                  33.06     1:11.24 (38.18)     1:38.20 (26.96)     2:05.55 (27.35)
  4 North Shore Swimming-MR  'A'                      2:08.21    2:11.96        
     1) Arcidiacono, James 13           2) Newell, Michael 13             
     3) Malkin, Charles 13              4) Vasquez, Everett 14            
                  37.42     1:12.22 (34.80)     1:41.66 (29.44)     2:11.96 (30.30)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          23.29  METS
          23.79  M-BN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Diaz-Albertini, Craig     19 SSL-MR                 22.12      23.20 METS   
  2 Corrigan, Timmy           17 LBA-MR                 23.35      23.35 M-BN   
  3 Cabasino, Tim             16 LBA-MR                 23.53      23.37 M-BN   
  4 Anderson, Mark            17 MSC-MR                 22.81      23.71 M-BN   
  5 Scott, Tyler              16 MSC-MR                 23.38      24.07        
  6 Schollmeyer, Eric         17 Dolphins-MR            23.70      24.27        
  7 Ryan, Michael             16 Sachem-MR              24.99      24.64        
  8 Gromling, Steven          17 LBA-MR                 24.50      24.71        
  9 Danner, Ripley            15 NDAC-MR                24.92      24.77        
 10 Dinces, Jon               16 SSL-MR                 25.50      24.96        
 11 Shoiock, Mike             17 MWSC-MR                24.01      25.01        
 12 Nastasi, Peter            17 MWSC-MR                25.22      25.03        
 13 Rein III, John            16 Sachem-MR              25.47      25.08        
 14 Bacile, Matthew           16 Sachem-MR              25.60      25.12        
 15 Donaghy, Collin           16 Sachem-MR              25.52      25.14        
 16 Friedman, Remy            15 LBA-MR                 24.60      25.24        
 17 Murray, Connor            17 MSC-MR                 24.97      25.26        
 18 Strickland, Benjamin      16 NDAC-MR                24.68      25.34        
 19 Loli, Alex                13 Mrst Barracudas-MR     25.43      25.44        
 20 DeBenedicts, Keith        15 Sachem-MR              25.89      25.51        
 21 Madar, Eric               17 SSL-MR                 26.28      25.53        
 22 Stein, Robert             16 SSL-MR                 25.57      25.69        
 23 Coffin, Spencer           15 Dolphins-MR            26.08      25.89        
 24 Nash, John                15 LBA-MR                 26.74      26.05        
 25 Gravina, Michael          17 SSL-MR                 26.21      26.25        
 26 Cicalese, Ed              15 SSL-MR                 26.77      26.30        
 27 Roberts, Jameson          16 SSL-MR                 24.88      26.32        
 28 Maldonado, Eric           15 North Shore-MR         26.17      26.42        
 29 Link, Kenneth             16 Sachem-MR              28.65      27.01        
 30 Febrizio, Nicholas        15 LBA-MR                 28.59      27.48        
 31 O'Connor, Denis           15 LBA-MR                 28.16      27.58        
 32 Sheehy, Reese             15 UN-MR                  26.92      27.70        
 33 Hallenbeck, David         16 NDAC-MR                26.42      27.78        
 34 Penny, William            17 SSL-MR                 27.43      28.00        
 35 Meyers, Luke              15 LBA-MR                 27.52      28.28        
 36 Campagna, Steven          12 NDAC-MR                28.41      28.98        
 37 Ratazzi, J.P.             10 SSL-MR                 50.07      42.44        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          51.29  METS
          52.29  M-BN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corrigan, Timmy           17 LBA-MR                 51.09      50.24 METS   
                  24.42       50.24 (25.82)                                        
  2 Kral, Alex                17 MWSC-MR                48.80      50.28 METS   
                  24.32       50.28 (25.96)                                        
  3 Perez-Rogers, Joe         17 NDAC-MR                48.32      50.83 METS   
                  23.96       50.83 (26.87)                                        
  4 Diaz-Albertini, Craig     19 SSL-MR                 48.64      50.94 METS   
                  24.70       50.94 (26.24)                                        
  5 Cabasino, Tim             16 LBA-MR                 51.20      51.27 METS   
                  24.41       51.27 (26.86)                                        
  6 Scott, Tyler              16 MSC-MR                 52.99      53.44        
                  25.42       53.44 (28.02)                                        
  7 Ryan, Michael             16 Sachem-MR              53.43      53.53        
                  26.22       53.53 (27.31)                                        
  8 Meck, Mike                15 MSC-MR                 55.11      53.58        
                  26.05       53.58 (27.53)                                        
  9 Dinces, Jon               16 SSL-MR                 55.99      54.24        
                  26.07       54.24 (28.17)                                        
 10 Bacile, Matthew           16 Sachem-MR              55.80      54.71        
                  25.62       54.71 (29.09)                                        
 11 Donaghy, Collin           16 Sachem-MR              54.17      55.16        
                  26.63       55.16 (28.53)                                        
 12 Murray, Connor            17 MSC-MR                 54.21      55.40        
                  26.59       55.40 (28.81)                                        
 13 Lofstedt, Joe             16 MWSC-MR                55.93      55.69        
                  26.33       55.69 (29.36)                                        
 14 Rein III, John            16 Sachem-MR              52.25      55.78        
                  26.10       55.78 (29.68)                                        
 15 Gravina, Michael          17 SSL-MR                 55.13      55.87        
                  26.78       55.87 (29.09)                                        
 16 Seagren, Ryan             16 MSC-MR                 54.85      56.11        
                  27.08       56.11 (29.03)                                        
 17 Nash, John                15 LBA-MR                 57.04      56.25        
                  27.75       56.25 (28.50)                                        
 18 Friedman, Remy            15 LBA-MR                 55.40      56.50        
                  26.95       56.50 (29.55)                                        
 19 Strickland, Benjamin      16 NDAC-MR                54.00      56.66        
                  26.79       56.66 (29.87)                                        
 20 Pope, Jimmy               15 NDAC-MR                54.53      56.87        
                  27.29       56.87 (29.58)                                        
 21 Stein, Robert             16 SSL-MR                 56.24      57.08        
                  26.89       57.08 (30.19)                                        
 22 Perez-Rogers, James       16 NDAC-MR                56.27      57.11        
                  27.25       57.11 (29.86)                                        
 23 Coffin, Spencer           15 Dolphins-MR            57.45      57.83        
                  27.33       57.83 (30.50)                                        
 24 Madar, Eric               17 SSL-MR                 58.38      58.08        
                  27.63       58.08 (30.45)                                        
 25 Cicalese, Ed              15 SSL-MR                 56.92      58.23        
                  28.19       58.23 (30.04)                                        
 26 Drake, Russell            17 NDAC-MR                55.32      58.33        
                  27.76       58.33 (30.57)                                        
 27 Kennedy, Chris            15 MWSC-MR              1:00.30      59.15        
                  28.43       59.15 (30.72)                                        
 28 Anderson, Yorrick         16 NDAC-MR                55.57      59.23        
                  28.65       59.23 (30.58)                                        
 29 Sheehy, Reese             15 UN-MR                1:04.37      59.48        
                  28.67       59.48 (30.81)                                        
 30 Roberts, Jameson          16 SSL-MR               1:01.72    1:00.36        
                  28.74     1:00.36 (31.62)                                        
 31 O'Connor, Denis           15 LBA-MR               1:01.38    1:00.48        
                  28.42     1:00.48 (32.06)                                        
 32 Penny, William            17 SSL-MR                 58.94    1:01.28        
                  28.82     1:01.28 (32.46)                                        
 33 Meyers, Luke              15 LBA-MR               1:15.00    1:01.35        
                  29.04     1:01.35 (32.31)                                        
 34 Febrizio, Nicholas        15 LBA-MR               1:20.00    1:02.42        
                  29.37     1:02.42 (33.05)                                        
 35 Hallenbeck, David         16 NDAC-MR              1:01.92    1:02.86        
                  29.60     1:02.86 (33.26)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:51.49  METS
        1:53.49  M-BN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Mark            17 MSC-MR               1:53.18    1:52.21 M-BN   
                  25.70       54.27 (28.57)     1:23.52 (29.25)     1:52.21 (28.69)
  2 Perez-Rogers, Joe         17 NDAC-MR              1:51.71    1:53.37 M-BN   
                  25.00       53.49 (28.49)     1:23.59 (30.10)     1:53.37 (29.78)
  3 Diaz-Albertini, Craig     19 SSL-MR               1:50.20    1:54.32        
                  26.47       55.60 (29.13)     1:25.61 (30.01)     1:54.32 (28.71)
  4 Danner, Ripley            15 NDAC-MR              1:54.85    1:55.42        
                  26.54       55.75 (29.21)     1:26.38 (30.63)     1:55.42 (29.04)
  5 Meck, Mike                15 MSC-MR               2:01.24    1:56.83        
                  27.18       56.99 (29.81)     1:26.92 (29.93)     1:56.83 (29.91)
  6 Nastasi, Peter            17 MWSC-MR              1:52.57    1:57.08        
                  26.62       56.39 (29.77)     1:26.86 (30.47)     1:57.08 (30.22)
  7 Gravina, Michael          17 SSL-MR               1:57.33    1:58.58        
                  26.98       56.86 (29.88)     1:27.85 (30.99)     1:58.58 (30.73)
  8 Donaghy, Collin           16 Sachem-MR            1:59.27    1:59.68        
                  27.63       58.58 (30.95)     1:29.67 (31.09)     1:59.68 (30.01)
  9 Ryan, Michael             16 Sachem-MR            1:59.15    2:00.63        
                  27.30       58.14 (30.84)     1:30.38 (32.24)     2:00.63 (30.25)
 10 Nash, John                15 LBA-MR               2:06.26    2:00.76        
                  27.77       58.58 (30.81)     1:30.13 (31.55)     2:00.76 (30.63)
 11 Cicalese, Ed              15 SSL-MR               2:00.25    2:00.97        
                  27.42       58.28 (30.86)     1:30.29 (32.01)     2:00.97 (30.68)
 12 Murray, Connor            17 MSC-MR               1:59.06    2:01.48        
                  27.84       58.67 (30.83)     1:30.28 (31.61)     2:01.48 (31.20)
 13 Stein, Robert             16 SSL-MR               2:06.53    2:07.80        
                  29.84     1:02.34 (32.50)     1:35.97 (33.63)     2:07.80 (31.83)
 14 Maldonado, Eric           15 North Shore-MR       2:13.61    2:11.41        
                  29.00     1:02.31 (33.31)     1:36.24 (33.93)     2:11.41 (35.17)
 15 Hallenbeck, David         16 NDAC-MR              2:14.11    2:23.37        
                  30.64     1:06.53 (35.89)     1:44.51 (37.98)     2:23.37 (38.86)
 16 Meyers, Luke              15 LBA-MR               2:30.00    2:23.49        
                  31.82     1:07.00 (35.18)     1:45.30 (38.30)     2:23.49 (38.19)
 17 Febrizio, Nicholas        15 LBA-MR               2:45.00    2:29.56        
                  30.74     1:08.16 (37.42)     1:48.27 (40.11)     2:29.56 (41.29)
 -- Perez-Rogers, James       16 NDAC-MR              2:05.99         DQ        
                  28.26     1:01.84 (33.58)     1:37.72 (35.88)          DQ (35.29)
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:01.99  METS
        5:06.99  M-BN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Mark            17 MSC-MR               5:05.07    5:04.24 M-BN   
                  27.32       57.43 (30.11)     1:28.01 (30.58)     1:58.81 (30.80)
        2:29.47 (30.66)     3:00.48 (31.01)     3:31.90 (31.42)     4:03.36 (31.46)
        4:34.41 (31.05)     5:04.24 (29.83)                                        
  2 Danner, Ripley            15 NDAC-MR              5:16.71    5:12.05        
                  28.02       59.12 (31.10)     1:30.55 (31.43)     2:02.42 (31.87)
        2:34.33 (31.91)     3:06.31 (31.98)     3:38.57 (32.26)     4:10.34 (31.77)
        4:41.91 (31.57)     5:12.05 (30.14)                                        
  3 Gravina, Michael          17 SSL-MR               5:07.13    5:16.13        
                  27.50       57.92 (30.42)     1:29.26 (31.34)     2:01.20 (31.94)
        2:33.48 (32.28)     3:05.87 (32.39)     3:38.65 (32.78)     4:11.47 (32.82)
        4:44.06 (32.59)     5:16.13 (32.07)                                        
  4 Nastasi, Peter            17 MWSC-MR              5:06.72    5:17.37        
                  28.11       59.36 (31.25)     1:31.41 (32.05)     2:03.46 (32.05)
        2:36.09 (32.63)     3:08.91 (32.82)     3:41.43 (32.52)     4:14.49 (33.06)
        4:47.02 (32.53)     5:17.37 (30.35)                                        
  5 Meck, Mike                15 MSC-MR               5:32.56    5:23.67        
                  29.72     1:01.85 (32.13)     1:34.76 (32.91)     2:07.63 (32.87)
        2:40.64 (33.01)     3:14.45 (33.81)     3:46.85 (32.40)     4:19.22 (32.37)
        4:51.39 (32.17)     5:23.67 (32.28)                                        
  6 Donaghy, Collin           16 Sachem-MR            5:19.45    5:24.57        
                  29.17     1:01.82 (32.65)     1:34.60 (32.78)     2:08.02 (33.42)
        2:41.65 (33.63)     3:15.48 (33.83)     3:48.39 (32.91)     4:21.21 (32.82)
        4:53.67 (32.46)     5:24.57 (30.90)                                        
  7 Murray, Connor            17 MSC-MR               5:24.28    5:25.89        
                  29.44     1:01.73 (32.29)     1:34.85 (33.12)     2:08.10 (33.25)
        2:41.57 (33.47)     3:14.52 (32.95)     3:47.82 (33.30)     4:20.82 (33.00)
        4:53.94 (33.12)     5:25.89 (31.95)                                        
  8 Perez-Rogers, Joe         17 NDAC-MR              5:17.96    5:26.63        
                  27.78       58.84 (31.06)     1:30.63 (31.79)     2:03.61 (32.98)
        2:36.50 (32.89)     3:09.77 (33.27)     3:44.16 (34.39)     4:19.06 (34.90)
        4:53.89 (34.83)     5:26.63 (32.74)                                        
  9 Nash, John                15 LBA-MR               5:42.33    5:27.90        
                  29.76     1:01.91 (32.15)     1:34.69 (32.78)     2:08.04 (33.35)
        2:41.50 (33.46)     3:15.40 (33.90)     3:49.41 (34.01)     4:23.27 (33.86)
        4:56.87 (33.60)     5:27.90 (31.03)                                        
 10 Ryan, Michael             16 Sachem-MR            5:23.39    5:32.34        
                  29.12     1:02.27 (33.15)     1:35.80 (33.53)     2:08.88 (33.08)
        2:43.72 (34.84)     3:17.23 (33.51)     3:51.97 (34.74)     4:26.84 (34.87)
        5:00.29 (33.45)     5:32.34 (32.05)                                        
 11 Cicalese, Ed              15 SSL-MR               5:14.67    5:36.13        
                  28.37     1:00.69 (32.32)     1:34.23 (33.54)     2:08.61 (34.38)
        2:42.53 (33.92)     3:17.52 (34.99)     3:52.16 (34.64)     4:27.03 (34.87)
        5:02.26 (35.23)     5:36.13 (33.87)                                        
 12 Haas, Simon               12 MSC-MR               5:49.59    5:41.16        
                  30.72     1:04.14 (33.42)     1:37.84 (33.70)     2:12.52 (34.68)
        2:47.04 (34.52)     3:22.20 (35.16)     3:57.53 (35.33)     4:31.94 (34.41)
        5:07.31 (35.37)     5:41.16 (33.85)                                        
 13 Diaz-Albertini, Craig     19 SSL-MR               5:38.86    5:51.08        
                  33.65     1:10.14 (36.49)     1:46.84 (36.70)     2:23.59 (36.75)
        3:00.06 (36.47)     3:36.19 (36.13)     4:12.45 (36.26)     4:46.01 (33.56)
        5:18.67 (32.66)     5:51.08 (32.41)                                        
 14 Perez-Rogers, James       16 NDAC-MR              5:54.89    5:54.66        
                  30.33     1:05.24 (34.91)     1:41.03 (35.79)     2:16.73 (35.70)
        2:53.17 (36.44)     3:30.03 (36.86)     4:07.34 (37.31)     4:44.33 (36.99)
        5:20.60 (36.27)     5:54.66 (34.06)                                        
 15 Link, Kenneth             16 Sachem-MR            6:15.07    5:55.63        
                  30.29     1:04.26 (33.97)     1:39.75 (35.49)     2:15.60 (35.85)
        2:52.96 (37.36)     3:29.66 (36.70)     4:07.24 (37.58)     4:44.11 (36.87)
        5:21.19 (37.08)     5:55.63 (34.44)                                        
 16 Stein, Robert             16 SSL-MR               6:02.56    5:59.97        
                  31.74     1:06.91 (35.17)     1:43.46 (36.55)     2:20.14 (36.68)
        2:57.50 (37.36)     3:35.11 (37.61)     4:12.26 (37.15)     4:49.86 (37.60)
        5:26.23 (36.37)     5:59.97 (33.74)                                        
 17 Coffin, Spencer           15 Dolphins-MR          6:40.84    6:26.49        
                  31.96     1:08.30 (36.34)     1:46.59 (38.29)     2:25.60 (39.01)
        3:05.73 (40.13)     3:46.33 (40.60)     4:27.71 (41.38)     5:08.32 (40.61)
        5:48.39 (40.07)     6:26.49 (38.10)                                        
 18 Hallenbeck, David         16 NDAC-MR              5:30.11    6:42.66        
                  33.66     1:11.54 (37.88)     1:50.67 (39.13)     2:31.83 (41.16)
        3:14.52 (42.69)     3:55.48 (40.96)     4:38.40 (42.92)     5:20.02 (41.62)
        6:02.57 (42.55)     6:42.66 (40.09)                                        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          58.49  METS
        1:00.49  M-BN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kral, Alex                17 MWSC-MR                53.38      55.39 METS   
                  27.22       55.39 (28.17)                                        
  2 Perez-Rogers, Joe         17 NDAC-MR                52.67      56.22 METS   
                  27.39       56.22 (28.83)                                        
  3 Corrigan, Timmy           17 LBA-MR               1:00.33      58.66 M-BN   
                  29.25       58.66 (29.41)                                        
  4 Diaz-Albertini, Craig     19 SSL-MR               1:01.05    1:02.11        
                  31.76     1:02.11 (30.35)                                        
  5 Madar, Eric               17 SSL-MR                 59.07    1:02.12        
                  29.91     1:02.12 (32.21)                                        
  6 Friedman, Remy            15 LBA-MR               1:00.88    1:03.01        
                  31.09     1:03.01 (31.92)                                        
  7 Murray, Connor            17 MSC-MR               1:01.88    1:03.25        
                  31.21     1:03.25 (32.04)                                        
  8 Seagren, Ryan             16 MSC-MR               1:00.61    1:03.88        
                  31.28     1:03.88 (32.60)                                        
  9 Strickland, Benjamin      16 NDAC-MR              1:01.67    1:04.00        
                  30.85     1:04.00 (33.15)                                        
 10 Ryan, Michael             16 Sachem-MR            1:02.77    1:04.14        
                  31.56     1:04.14 (32.58)                                        
 11 Perez-Rogers, James       16 NDAC-MR              1:01.27    1:04.40        
                  31.60     1:04.40 (32.80)                                        
 12 Gravina, Michael          17 SSL-MR               1:02.23    1:04.45        
                  31.34     1:04.45 (33.11)                                        
 13 Dinces, Jon               16 SSL-MR               1:08.59    1:04.82        
                  31.86     1:04.82 (32.96)                                        
 14 Cicalese, Ed              15 SSL-MR               1:06.29    1:04.83        
                  32.22     1:04.83 (32.61)                                        
 15 Scott, Tyler              16 MSC-MR                 58.90    1:04.91        
                  30.54     1:04.91 (34.37)                                        
 16 Donaghy, Collin           16 Sachem-MR            1:02.96    1:05.48        
                  31.71     1:05.48 (33.77)                                        
 17 Meck, Mike                15 MSC-MR               1:07.68    1:06.23        
                  32.55     1:06.23 (33.68)                                        
 18 Lofstedt, Joe             16 MWSC-MR              1:07.47    1:06.73        
                  32.61     1:06.73 (34.12)                                        
 19 Nash, John                15 LBA-MR               1:07.40    1:08.33        
                  33.42     1:08.33 (34.91)                                        
 20 Drake, Russell            17 NDAC-MR              1:06.56    1:09.96        
                  33.77     1:09.96 (36.19)                                        
 21 O'Connor, Denis           15 LBA-MR               1:08.84    1:10.60        
                  34.84     1:10.60 (35.76)                                        
 22 Coffin, Spencer           15 Dolphins-MR          1:11.57    1:11.11        
                  34.85     1:11.11 (36.26)                                        
 23 Stein, Robert             16 SSL-MR               1:08.40    1:11.69        
                  34.84     1:11.69 (36.85)                                        
 24 Roberts, Jameson          16 SSL-MR               1:13.71    1:11.92        
                  35.49     1:11.92 (36.43)                                        
 25 Rein III, John            16 Sachem-MR            1:09.35    1:12.80        
                  35.10     1:12.80 (37.70)                                        
 26 Bacile, Matthew           16 Sachem-MR            1:11.13    1:12.92        
                  35.51     1:12.92 (37.41)                                        
 27 Anderson, Yorrick         16 NDAC-MR              1:11.46    1:13.45        
                1:12.22      1:13.45 (1.23)                                        
 28 Penny, William            17 SSL-MR               1:15.20    1:14.07        
                  35.94     1:14.07 (38.13)                                        
 29 Sheehy, Reese             15 UN-MR                1:24.26    1:17.96        
                  38.04     1:17.96 (39.92)                                        
 30 Hallenbeck, David         16 NDAC-MR              1:29.55    1:18.60        
                  38.74     1:18.60 (39.86)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:07.99  METS
        2:09.99  M-BN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Mark            17 MSC-MR               2:04.21    2:05.04 METS   
                  29.54     1:00.65 (31.11)     1:33.35 (32.70)     2:05.04 (31.69)
  2 Dempsey, Lukas            14 MSC-MR               2:12.25    2:12.02        
                  31.11     1:04.61 (33.50)     1:38.64 (34.03)     2:12.02 (33.38)
  3 Murray, Connor            17 MSC-MR               2:24.32    2:12.82        
                  32.15     1:05.27 (33.12)     1:39.08 (33.81)     2:12.82 (33.74)
  4 Donaghy, Collin           16 Sachem-MR            2:15.50    2:19.77        
                  32.24     1:07.37 (35.13)     1:43.39 (36.02)     2:19.77 (36.38)
  5 Tialios, Kristian         13 UN-MR                2:27.18    2:33.31        
                  35.57     1:14.83 (39.26)     1:54.80 (39.97)     2:33.31 (38.51)
  6 Maldonado, Eric           15 North Shore-MR       2:40.00    2:35.67        
                  35.15     1:13.12 (37.97)     1:53.94 (40.82)     2:35.67 (41.73)
  7 Darcy, Matthew            12 Sachem-MR            2:37.44    2:38.24        
                  38.10     1:18.04 (39.94)     1:58.64 (40.60)     2:38.24 (39.60)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:06.49  METS
        1:07.49  M-BN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corrigan, Timmy           17 LBA-MR               1:12.00    1:03.60 METS   
                  30.34     1:03.60 (33.26)                                        
  2 Anderson, Mark            17 MSC-MR               1:02.92    1:05.09 METS   
                  30.55     1:05.09 (34.54)                                        
  3 Danner, Ripley            15 NDAC-MR              1:07.63    1:06.24 METS   
                  31.26     1:06.24 (34.98)                                        
  4 Murray, Connor            17 MSC-MR               1:05.02    1:06.87 M-BN   
                  32.00     1:06.87 (34.87)                                        
  5 Cabasino, Tim             16 LBA-MR               1:14.18    1:08.04        
                  31.27     1:08.04 (36.77)                                        
  6 Stein, Robert             16 SSL-MR               1:06.62    1:08.36        
                  32.07     1:08.36 (36.29)                                        
  7 Diaz-Albertini, Craig     19 SSL-MR               1:15.36    1:08.67        
                  32.72     1:08.67 (35.95)                                        
  8 Nastasi, Peter            17 MWSC-MR              1:11.25    1:08.94        
                  32.19     1:08.94 (36.75)                                        
  9 Dinces, Jon               16 SSL-MR               1:07.36    1:09.05        
                  32.46     1:09.05 (36.59)                                        
 10 Gromling, Steven          17 LBA-MR               1:08.47    1:09.66        
                  32.46     1:09.66 (37.20)                                        
 11 Loli, Alex                13 Mrst Barracudas-MR   1:13.87    1:10.68        
                  32.40     1:10.68 (38.28)                                        
 12 Cicalese, Ed              15 SSL-MR               1:12.32    1:11.69        
                  34.01     1:11.69 (37.68)                                        
 13 Maldonado, Eric           15 North Shore-MR       1:11.76    1:11.98        
                  33.55     1:11.98 (38.43)                                        
 14 DeBenedicts, Keith        15 Sachem-MR            1:10.10    1:12.14        
                  34.23     1:12.14 (37.91)                                        
 15 Strickland, Benjamin      16 NDAC-MR              1:09.84    1:12.61        
                  34.10     1:12.61 (38.51)                                        
 16 Friedman, Remy            15 LBA-MR               1:11.62    1:12.63        
                  34.44     1:12.63 (38.19)                                        
 17 Gravina, Michael          17 SSL-MR               1:12.71    1:13.48        
                  34.55     1:13.48 (38.93)                                        
 18 Shoiock, Mike             17 MWSC-MR              1:25.49    1:13.81        
                  34.67     1:13.81 (39.14)                                        
 19 Donaghy, Collin           16 Sachem-MR            1:13.24    1:14.35        
                  34.34     1:14.35 (40.01)                                        
 20 Madar, Eric               17 SSL-MR               1:16.18    1:14.49        
                  34.60     1:14.49 (39.89)                                        
 21 Nash, John                15 LBA-MR               1:20.97    1:14.96        
                  36.94     1:14.96 (38.02)                                        
 22 Bacile, Matthew           16 Sachem-MR            1:16.33    1:15.40        
                  34.88     1:15.40 (40.52)                                        
 23 Link, Kenneth             16 Sachem-MR            1:16.62    1:16.94        
                  35.82     1:16.94 (41.12)                                        
 24 Ryan, Michael             16 Sachem-MR            1:15.60    1:18.24        
                  36.35     1:18.24 (41.89)                                        
 25 Hallenbeck, David         16 NDAC-MR              1:14.25    1:18.50        
                  36.60     1:18.50 (41.90)                                        
 26 O'Connor, Denis           15 LBA-MR               1:19.95    1:18.55        
                  37.06     1:18.55 (41.49)                                        
 27 Sheehy, Reese             15 UN-MR                1:23.06    1:20.52        
                  38.25     1:20.52 (42.27)                                        
 28 Campagna, Steven          12 NDAC-MR              1:22.45    1:20.62        
                  37.68     1:20.62 (42.94)                                        
 29 Penny, William            17 SSL-MR               1:18.85    1:20.80        
                  37.98     1:20.80 (42.82)                                        
 30 Meyers, Luke              15 LBA-MR               1:45.00    1:21.05        
                  38.28     1:21.05 (42.77)                                        
 31 Roberts, Jameson          16 SSL-MR               1:26.05    1:21.22        
                  38.29     1:21.22 (42.93)                                        
 32 Coffin, Spencer           15 Dolphins-MR          1:22.57    1:21.67        
                  38.41     1:21.67 (43.26)                                        
 33 Febrizio, Nicholas        15 LBA-MR               2:24.70    1:33.35        
                  42.14     1:33.35 (51.21)                                        
 -- Rein III, John            16 Sachem-MR            1:33.94         DQ        
                  40.94          DQ (51.01)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:26.49  METS
        2:28.49  M-BN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murray, Connor            17 MSC-MR               2:22.51    2:24.73 METS   
                  33.27     1:09.79 (36.52)     1:47.35 (37.56)     2:24.73 (37.38)
  2 Meck, Mike                15 MSC-MR               2:29.21    2:25.32 METS   
                  32.13     1:08.76 (36.63)     1:46.75 (37.99)     2:25.32 (38.57)
  3 Seagren, Ryan             16 MSC-MR               2:40.76    2:37.20        
                  34.37     1:13.79 (39.42)     1:55.64 (41.85)     2:37.20 (41.56)
  4 Maldonado, Eric           15 North Shore-MR       2:47.30    2:45.59        
                  34.80     1:18.00 (43.20)     2:02.26 (44.26)     2:45.59 (43.33)
  5 Darcy, Matthew            12 Sachem-MR            2:53.87    2:51.91        
                  38.72     1:22.78 (44.06)     2:07.27 (44.49)     2:51.91 (44.64)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          57.09  METS
          58.09  M-BN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corrigan, Timmy           17 LBA-MR                 53.82      53.45 METS   
                  25.10       53.45 (28.35)                                        
  2 Diaz-Albertini, Craig     19 SSL-MR                 54.87      56.59 METS   
                  26.93       56.59 (29.66)                                        
  3 Danner, Ripley            15 NDAC-MR                57.53      57.51 M-BN   
                  27.07       57.51 (30.44)                                        
  4 Scott, Tyler              16 MSC-MR                 55.53      59.51        
                  27.19       59.51 (32.32)                                        
  5 Gravina, Michael          17 SSL-MR                 58.03      59.80        
                  28.02       59.80 (31.78)                                        
  6 Dinces, Jon               16 SSL-MR               1:02.49    1:00.26        
                  28.80     1:00.26 (31.46)                                        
  7 Schollmeyer, Eric         17 Dolphins-MR            58.73    1:00.68        
                  28.61     1:00.68 (32.07)                                        
  7 Murray, Connor            17 MSC-MR               1:01.09    1:00.68        
                  28.56     1:00.68 (32.12)                                        
  9 Nash, John                15 LBA-MR               1:02.73    1:01.24        
                  29.28     1:01.24 (31.96)                                        
 10 Gromling, Steven          17 LBA-MR               1:01.80    1:01.64        
                  28.97     1:01.64 (32.67)                                        
 11 Shoiock, Mike             17 MWSC-MR              1:06.25    1:02.03        
                  28.29     1:02.03 (33.74)                                        
 12 Nastasi, Peter            17 MWSC-MR              1:07.45    1:03.48        
                  29.42     1:03.48 (34.06)                                        
 13 Friedman, Remy            15 LBA-MR               1:03.16    1:03.93        
                  29.87     1:03.93 (34.06)                                        
 14 Anderson, Mark            17 MSC-MR               1:04.10    1:03.98        
                  29.65     1:03.98 (34.33)                                        
 15 Donaghy, Collin           16 Sachem-MR            1:07.44    1:04.55        
                  30.15     1:04.55 (34.40)                                        
 16 Loli, Alex                13 Mrst Barracudas-MR   1:05.12    1:05.32        
                  28.65     1:05.32 (36.67)                                        
 17 Cicalese, Ed              15 SSL-MR               1:03.30    1:05.65        
                  30.54     1:05.65 (35.11)                                        
 18 Bacile, Matthew           16 Sachem-MR            1:05.26    1:05.96        
                  29.23     1:05.96 (36.73)                                        
 19 Ryan, Michael             16 Sachem-MR            1:08.79    1:06.92        
                  30.81     1:06.92 (36.11)                                        
 20 Coffin, Spencer           15 Dolphins-MR          1:10.88    1:07.07        
                  30.78     1:07.07 (36.29)                                        
 21 Madar, Eric               17 SSL-MR               1:10.49    1:07.12        
                  30.41     1:07.12 (36.71)                                        
 22 Link, Kenneth             16 Sachem-MR            1:10.51    1:07.34        
                  31.18     1:07.34 (36.16)                                        
 23 Strickland, Benjamin      16 NDAC-MR              1:07.71    1:10.86        
                  30.88     1:10.86 (39.98)                                        
 24 DeBenedicts, Keith        15 Sachem-MR            1:06.31    1:11.38        
                  32.79     1:11.38 (38.59)                                        
 25 O'Connor, Denis           15 LBA-MR               1:28.11    1:12.76        
                  33.66     1:12.76 (39.10)                                        
 26 Penny, William            17 SSL-MR               1:08.70    1:12.77        
                  32.93     1:12.77 (39.84)                                        
 27 Sheehy, Reese             15 UN-MR                1:17.75    1:12.90        
                  34.51     1:12.90 (38.39)                                        
 28 Rein III, John            16 Sachem-MR            1:11.73    1:13.04        
                  32.30     1:13.04 (40.74)                                        
 29 Stein, Robert             16 SSL-MR               1:07.16    1:14.02        
                  35.15     1:14.02 (38.87)                                        
 30 Roberts, Jameson          16 SSL-MR               1:14.42    1:14.72        
                  31.94     1:14.72 (42.78)                                        
 31 Hallenbeck, David         16 NDAC-MR              1:19.54    1:21.71        
                  34.95     1:21.71 (46.76)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:11.99  METS
        2:13.99  M-BN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corrigan, Timmy           17 LBA-MR               1:59.23    2:00.32 METS   
                  25.61       55.99 (30.38)     1:28.08 (32.09)     2:00.32 (32.24)
  2 Murray, Connor            17 MSC-MR               2:17.31    2:14.08        
                  29.62     1:02.93 (33.31)     1:37.70 (34.77)     2:14.08 (36.38)
  3 Dempsey, Lukas            14 MSC-MR                    NT    2:15.65        
                  30.41     1:05.52 (35.11)     1:40.72 (35.20)     2:15.65 (34.93)
  4 Malkin, Charles           13 North Shore-MR       2:32.78    2:22.61        
                  31.80     1:07.98 (36.18)     1:45.97 (37.99)     2:22.61 (36.64)
  5 Seagren, Ryan             16 MSC-MR               2:55.89    2:25.94        
                  30.17     1:06.69 (36.52)     1:46.13 (39.44)     2:25.94 (39.81)
  6 Meck, Mike                15 MSC-MR                    NT    2:28.35        
                  30.68     1:07.78 (37.10)     1:47.70 (39.92)     2:28.35 (40.65)
  7 Stenger, Adam             11 LBA-MR               2:37.40    2:33.05        
                  33.58     1:12.86 (39.28)     1:53.13 (40.27)     2:33.05 (39.92)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
        2:04.99  METS
        2:06.99  M-BN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corrigan, Timmy           17 LBA-MR               2:04.51    2:04.76 METS   
                  26.39       59.80 (33.41)     1:36.62 (36.82)     2:04.76 (28.14)
  2 Kral, Alex                17 MWSC-MR              2:03.09    2:05.78 M-BN   
                  26.51       59.06 (32.55)     1:37.99 (38.93)     2:05.78 (27.79)
  3 Meck, Mike                15 MSC-MR               2:15.90    2:12.18        
                  29.30     1:06.03 (36.73)     1:42.15 (36.12)     2:12.18 (30.03)
  4 Perez-Rogers, Joe         17 NDAC-MR              2:05.68    2:13.07        
                  27.22     1:00.45 (33.23)     1:40.83 (40.38)     2:13.07 (32.24)
  5 Gravina, Michael          17 SSL-MR               2:13.06    2:13.53        
                  27.88     1:02.08 (34.20)     1:43.01 (40.93)     2:13.53 (30.52)
  6 Murray, Connor            17 MSC-MR               2:09.23    2:13.82        
                  28.93     1:04.01 (35.08)     1:42.67 (38.66)     2:13.82 (31.15)
  7 Dinces, Jon               16 SSL-MR               2:13.96    2:15.31        
                  29.05     1:05.14 (36.09)     1:44.11 (38.97)     2:15.31 (31.20)
  8 Diaz-Albertini, Craig     19 SSL-MR               2:08.99    2:16.66        
                  27.97     1:04.77 (36.80)     1:44.97 (40.20)     2:16.66 (31.69)
  9 Cicalese, Ed              15 SSL-MR               2:14.56    2:17.91        
                  30.98     1:06.96 (35.98)     1:48.20 (41.24)     2:17.91 (29.71)
 10 Seagren, Ryan             16 MSC-MR               2:13.92    2:18.10        
                  30.22     1:04.32 (34.10)     1:46.73 (42.41)     2:18.10 (31.37)
 11 Donaghy, Collin           16 Sachem-MR            2:19.68    2:21.58        
                  29.95     1:08.22 (38.27)     1:51.49 (43.27)     2:21.58 (30.09)
 12 Nash, John                15 LBA-MR               2:23.36    2:21.89        
                  30.38     1:08.31 (37.93)     1:50.59 (42.28)     2:21.89 (31.30)
 13 Scott, Tyler              16 MSC-MR               2:12.50    2:22.16        
                  28.05     1:05.48 (37.43)     1:48.39 (42.91)     2:22.16 (33.77)
 14 Anderson, Yorrick         16 NDAC-MR              2:18.20    2:23.95        
                  29.72     1:09.57 (39.85)     1:51.12 (41.55)     2:23.95 (32.83)
 15 Stein, Robert             16 SSL-MR               2:18.52    2:24.08        
                  33.51     1:13.72 (40.21)     1:51.23 (37.51)     2:24.08 (32.85)
 16 Strickland, Benjamin      16 NDAC-MR              2:16.06    2:24.12        
                  30.17     1:06.55 (36.38)     1:48.71 (42.16)     2:24.12 (35.41)
 17 Madar, Eric               17 SSL-MR               2:25.00    2:24.80        
                  31.11     1:06.50 (35.39)     1:49.55 (43.05)     2:24.80 (35.25)
 18 Drake, Russell            17 NDAC-MR              2:15.93    2:25.06        
                  30.62     1:08.28 (37.66)     1:49.63 (41.35)     2:25.06 (35.43)
 19 Lofstedt, Joe             16 MWSC-MR              2:29.70    2:25.10        
                  29.46     1:05.74 (36.28)     1:49.84 (44.10)     2:25.10 (35.26)
 20 Perez-Rogers, James       16 NDAC-MR              2:24.92    2:25.53        
                  29.99     1:06.63 (36.64)     1:53.02 (46.39)     2:25.53 (32.51)
 21 Ryan, Michael             16 Sachem-MR            2:23.77    2:26.58        
                  30.88     1:08.27 (37.39)     1:54.15 (45.88)     2:26.58 (32.43)
 22 Bacile, Matthew           16 Sachem-MR            2:26.26    2:28.32        
                  29.53     1:09.63 (40.10)     1:54.97 (45.34)     2:28.32 (33.35)
 23 Pope, Jimmy               15 NDAC-MR              2:30.75    2:29.69        
                  29.95     1:11.11 (41.16)     1:57.46 (46.35)     2:29.69 (32.23)
 24 Kennedy, Chris            15 MWSC-MR              2:35.56    2:29.92        
                  32.74     1:10.78 (38.04)     1:56.29 (45.51)     2:29.92 (33.63)
 25 Sheehy, Reese             15 UN-MR                2:38.56    2:31.61        
                  32.24     1:14.00 (41.76)     1:59.11 (45.11)     2:31.61 (32.50)
 26 Coffin, Spencer           15 Dolphins-MR          2:34.58    2:32.40        
                  30.00     1:09.20 (39.20)     1:57.55 (48.35)     2:32.40 (34.85)
 27 Penny, William            17 SSL-MR               2:27.56    2:33.41        
                  32.04     1:11.79 (39.75)     1:57.47 (45.68)     2:33.41 (35.94)
 28 Roberts, Jameson          16 SSL-MR               2:41.90    2:39.63        
                  33.97     1:14.39 (40.42)     2:03.02 (48.63)     2:39.63 (36.61)
 29 Hallenbeck, David         16 NDAC-MR              2:43.49    2:42.81        
                  34.54     1:18.03 (43.49)     2:04.85 (46.82)     2:42.81 (37.96)
 30 Rein III, John            16 Sachem-MR            2:53.08    2:44.91        
                  34.71     1:13.58 (38.87)   2:14.34 (1:00.76)     2:44.91 (30.57)
 -- O'Connor, Denis           15 LBA-MR               2:32.78         DQ        
                  32.78     1:12.33 (39.55)     1:56.40 (44.07)          DQ (34.01)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
        4:32.99  METS
        4:36.99  M-BN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danner, Ripley            15 NDAC-MR              4:33.24    4:31.09 METS   
                  27.85       59.37 (31.52)     1:35.54 (36.17)     2:10.31 (34.77)
        2:47.89 (37.58)     3:26.48 (38.59)     4:00.64 (34.16)     4:31.09 (30.45)
  2 Murray, Connor            17 MSC-MR               4:29.58    4:34.60 M-BN   
                  29.29     1:02.03 (32.74)     1:37.76 (35.73)     2:11.92 (34.16)
        2:50.52 (38.60)     3:30.01 (39.49)     4:03.19 (33.18)     4:34.60 (31.41)
  3 Anderson, Mark            17 MSC-MR               4:43.81    4:35.36 M-BN   
                  30.76     1:05.76 (35.00)     1:41.30 (35.54)     2:15.65 (34.35)
        2:54.75 (39.10)     3:34.50 (39.75)     4:06.47 (31.97)     4:35.36 (28.89)
  4 Loli, Alex                13 Mrst Barracudas-MR   5:09.34    5:09.77        
                  28.78     1:04.74 (35.96)     1:43.94 (39.20)     2:23.89 (39.95)
        3:08.15 (44.26)     3:54.67 (46.52)     4:32.33 (37.66)     5:09.77 (37.44)
 
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sachem Swim Club-MR  'A'                          1:41.58    1:38.23        
     1) Donaghy, Collin 16              2) Rein III, John 16              
     3) Bacile, Matthew 16              4) Ryan, Michael 16               
                  25.19       49.98 (24.79)     1:14.26 (24.28)     1:38.23 (23.97)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:38.00    1:39.07        
     1) Perez-Rogers, James 16          2) Anderson, Yorrick 16           
     3) Strickland, Benjamin 16         4) Perez-Rogers, Joe 17           
                  25.62       51.78 (26.16)     1:16.99 (25.21)     1:39.07 (22.08)
  3 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:30.56    1:39.90        
     1) Scott, Tyler 16                 2) Murray, Connor 17              
     3) Seagren, Ryan 16                4) Meck, Mike 15                  
                  24.42       49.51 (25.09)     1:15.18 (25.67)     1:39.90 (24.72)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         1:42.98    1:44.70        
     1) Dinces, Jon 16                  2) Stein, Robert 16               
     3) Cicalese, Ed 15                 4) Penny, William 17              
                  25.31       51.71 (26.40)     1:17.52 (25.81)     1:44.70 (27.18)
  5 Suffern Sea Lions-MR  'B'                         1:46.84    1:49.86        
     1) Gravina, Michael 17             2) Robinson, William 14           
     3) Madar, Eric 17                  4) Roberts, Jameson 16            
                  26.80       54.75 (27.95)     1:22.94 (28.19)     1:49.86 (26.92)
 
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:03.49    1:46.90        
     1) Friedman, Remy 15               2) Gromling, Steven 17            
     3) Corrigan, Timmy 17              4) Cabasino, Tim 16               
                  29.05       59.99 (30.94)     1:24.49 (24.50)     1:46.90 (22.41)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:43.18    1:48.33        
     1) Dempsey, Lukas 14               2) Murray, Connor 17              
     3) Scott, Tyler 16                 4) Anderson, Mark 17              
                  28.96     1:00.14 (31.18)     1:25.36 (25.22)     1:48.33 (22.97)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'B'                         2:04.63    1:53.20        
     1) Gravina, Michael 17             2) Dinces, Jon 16                 
     3) Diaz-Albertini, Craig 19        4) Penny, William 17              
                  30.62     1:01.79 (31.17)     1:26.72 (24.93)     1:53.20 (26.48)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:00.36    1:56.01        
     1) Madar, Eric 17                  2) Stein, Robert 16               
     3) Cicalese, Ed 15                 4) Roberts, Jameson 16            
                  28.91     1:00.71 (31.80)     1:29.28 (28.57)     1:56.01 (26.73)
  5 North Shore Swimming-MR  'A'                      2:03.66    2:02.25        
     1) Arcidiacono, Stephen 11         2) Maldonado, Eric 15             
     3) Malkin, Charles 13              4) Vasquez, Everett 14            
                  35.78     1:08.44 (32.66)     1:37.91 (29.47)     2:02.25 (24.34)
 -- Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:15.00         DQ        
      Not enough swimmers
     1) Meyers, Luke 15                 2) O'Connor, Denis 15             
     3) Nash, John 15                   4)                                
                  31.54     1:07.11 (35.57)     1:43.05 (35.94)          DQ (22.38)
 -- Sachem Swim Club-MR  'A'                          2:21.10         DQ        
     1) Donaghy, Collin 16              2) DeBenedicts, Keith 15          
     3) Bacile, Matthew 16              4) Ryan, Michael 16               
                  29.90     1:02.46 (32.56)     1:29.63 (27.17)          DQ (23.09)