2007 MR LIE Octoberfest - 10/19/2007 to 10/21/2007               

                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wicker, Kelly C     10 EAST-MR                32.42      31.82        
  2 Thompson, Bebe B     9 EAST-MR                31.30      31.87        
  3 Ledgin, Autumn R    10 Unattached             30.98      31.88        
  4 Almeida, Gabriela    9 Twisters-MR            33.01      32.40        
  5 O'Halloran, Kaleig  10 IA-MR                  34.06      32.54        
  6 Hutton, Theresa      9 TRS-MR                 34.32      32.80        
  7 Najarian, Eleni M    9 EAST-MR                33.06      32.91        
  8 Boyle, Erin          9 IA-UN-MR               33.53      33.05        
  9 Katchis, Nicole E   10 EAST-MR                33.10      33.09        
 10 O'Sullivan, Raine   10 EAST-MR                33.45      33.39        
 11 Van Tassell, Amand  10 WAC-MR                 35.28      33.84        
 12 Schlesinger, Sarah   9 EAST-MR                32.93      33.92        
 13 Coleman, Mackenzie   9 IA-MR                  32.70      34.03        
 14 Fitzpatrick, Ailee  10 UNOWA-MR               34.00      34.33        
 15 Behnen, Natalie M    9 EAST-MR                32.63      34.44        
 16 Palumbo, Jamie N    10 Express Swimming-MR       NT      34.56        
 17 deFreitas, Emma      8 WAC-MR                 38.41      34.66        
 18 Cervone, Catie E    10 Middies-MR             33.43      34.70        
 19 Vasudevan, Arya V   10 Middies-MR             35.32      34.88        
 20 Farrell, Greta M    10 OWA-MR                 40.00      34.94        
 21 Schmidt, Kelli L     9 Express Swimming-MR    37.20      35.08        
 22 Fain, Rachel A      10 Express Swimming-MR    33.31      35.26        
 23 Rodriguez, Tina G    9 Twisters-MR            38.04      36.09        
 24 Weisstuch, Carolin  10 Middies-MR             37.29      36.27        
 25 Elwyn, Kitty K      10 EAST-MR                34.72      36.28        
 26 Elmassry, Jasmine    8 Twisters-MR            41.13      37.10        
 27 Leopizzi, Amanda M   9 EAST-MR                36.60      37.70        
 28 Velandia, Nicole    10 Twisters-MR            44.04      38.36        
 29 Briano, Emily       10 WAC-MR                 41.85      38.37        
 30 Van Tassell, Gabri   8 WAC-MR                 41.94      38.57        
 31 Guzzello, Adriana   10 Express Swimming-MR       NT      38.90        
 32 McEvoy, Tyler R      9 EAST-MR                38.89      38.99        
 33 Schubert, Olivia C   9 WAC-MR                 40.73      39.33        
 34 Cho, Jessica J       9 EAST-MR                38.60      39.44        
 35 Ruzzi, Kathryn       8 TRS-MR                 52.00      39.79        
 36 Demartini, Grace    10 Express Swimming-MR       NT      40.50        
 37 Pompay, Melody R     7 Express Swimming-MR    44.39      40.66        
 38 Ferranti, Kaitlyn   10 Express Swimming-MR    51.52      40.92        
 39 Rachlin, Amanda M    9 Middies-MR             41.09      40.94        
 40 Povitch, Justina    10 WAC-MR                    NT      41.09        
 41 Six-Osher, Skye R    8 Middies-MR             48.60      41.28        
 42 Crilly, Nicole M    10 Express Swimming-MR    46.68      41.47        
 43 Salimi, Sarah W      9 Middies-MR             40.98      41.52        
 44 Brzoza, Joshua H     9 Sachem-MR            1:00.00      41.66        
 45 Wirkowski, Kristin   9 OWA-MR                 47.35      41.82        
 46 Nelson, Katie G     10 Middies-MR             48.64      41.95        
 47 Graning, Morgan E    9 IA-MR                  48.30      42.24        
 48 Giordano, Julia L    8 Express Swimming-MR       NT      42.43        
 49 Pon, Stephanie H     9 EAST-MR                41.17      43.01        
 50 Guo, Jenna J         8 Express Swimming-MR    42.76      43.21        
 51 Bianchi, Caroline   10 Express Swimming-MR       NT      43.89        
 52 Fink, Kristine E     9 Middies-MR             44.58      44.87        
 53 Boyle, Meghan        8 IA-UN-MR               46.36      45.09        
 54 Alimonti, Celeste    8 Middies-MR             45.10      45.45        
 55 Kelert, Julia A      9 Twisters-MR            51.91      45.52        
 56 Mora, Isabella R    10 IA-UN-MR               46.96      46.10        
 57 Mulqueen, Brianna   10 Express Swimming-MR       NT      46.71        
 58 Carmichael-Lopes,    9 Express Swimming-MR    55.26      47.39        
 59 Larkin, Catherine    9 Middies-MR             48.60      49.50        
 60 Mitzian, Lian F      8 Middies-MR             45.93      51.02        
 61 Ballon, Carmen M    10 Express Swimming-MR       NT      51.35        
 62 Salimi, Sana W       7 Middies-MR             51.09      53.42        
 63 Hawkins, Jackie M    8 Express Swimming-MR       NT      53.76        
 64 Bianchi, Caitlin M   7 Express Swimming-MR       NT      55.44        
 65 Talus, Shreya R      9 Middies-MR             49.89      55.66        
 66 Cervoni, Maria R     8 Express Swimming-MR       NT      56.21        
 67 Coffin, Elizabeth    9 Express Swimming-MR       NT    1:02.30        
 68 Guzzello, Juliana    6 Express Swimming-MR       NT    1:03.88        
 69 Hawkins, Kaitlin     6 Express Swimming-MR       NT    1:08.18        
 70 Ortof, Natalie R     7 Express Swimming-MR  1:15.50    1:10.07        
 71 Cannatella, Maggie   7 Express Swimming-MR       NT    1:14.80        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Poleway, Caroline   10 EAST-MR              1:06.12    1:03.81        
                  30.47     1:03.81 (33.34)                                        
  2 Thompson, Bebe B     9 EAST-MR              1:09.12    1:07.37        
                  32.29     1:07.37 (35.08)                                        
  3 Catarinacchio, Jes  10 Middies-MR           1:09.87    1:08.40        
                  33.52     1:08.40 (34.88)                                        
  4 Defreitas, Hannah   10 WAC-MR               1:11.88    1:09.11        
                  33.62     1:09.11 (35.49)                                        
  5 Almeida, Gabriela    9 Twisters-MR          1:11.53    1:10.06        
                  33.15     1:10.06 (36.91)                                        
  6 Wicker, Kelly C     10 EAST-MR              1:14.16    1:10.65        
                  32.83     1:10.65 (37.82)                                        
  7 Najarian, Eleni M    9 EAST-MR              1:11.98    1:10.72        
                  33.75     1:10.72 (36.97)                                        
  8 McNamara, Alison M  10 EAST-MR              1:11.27    1:10.93        
                  33.71     1:10.93 (37.22)                                        
  9 Hutton, Theresa      9 TRS-MR               1:16.44    1:11.31        
                  34.68     1:11.31 (36.63)                                        
 10 O'Sullivan, Raine   10 EAST-MR              1:12.86    1:12.08        
                  34.34     1:12.08 (37.74)                                        
 11 O'Halloran, Kaleig  10 IA-MR                1:17.30    1:12.24        
                  35.41     1:12.24 (36.83)                                        
 12 Coleman, Mackenzie   9 IA-MR                1:16.26    1:12.37        
                  34.47     1:12.37 (37.90)                                        
 13 Fitzpatrick, Ailee  10 UNOWA-MR             1:17.00    1:12.44        
                  35.56     1:12.44 (36.88)                                        
 14 Katchis, Nicole E   10 EAST-MR              1:14.15    1:13.67        
                  35.09     1:13.67 (38.58)                                        
 15 Palumbo, Jamie N    10 Express Swimming-MR  1:28.76    1:13.92        
                  34.91     1:13.92 (39.01)                                        
 16 Schlesinger, Sarah   9 EAST-MR              1:11.43    1:13.99        
                  34.97     1:13.99 (39.02)                                        
 17 Boyle, Erin          9 IA-UN-MR             1:16.19    1:14.71        
                  35.14     1:14.71 (39.57)                                        
 18 Gordon, Shannon E   10 Express Swimming-MR       NT    1:15.76        
                  36.24     1:15.76 (39.52)                                        
 19 Behnen, Natalie M    9 EAST-MR              1:13.89    1:15.90        
                  35.10     1:15.90 (40.80)                                        
 20 Barrett, Seanna T   10 Express Swimming-MR  1:19.96    1:16.15        
                  35.94     1:16.15 (40.21)                                        
 21 Schmidt, Kelli L     9 Express Swimming-MR  1:20.16    1:16.30        
                  36.63     1:16.30 (39.67)                                        
 22 Van Tassell, Amand  10 WAC-MR               1:24.26    1:17.15        
                  36.52     1:17.15 (40.63)                                        
 23 Leopizzi, Amanda M   9 EAST-MR              1:18.63    1:19.40        
                  37.42     1:19.40 (41.98)                                        
 24 Cervone, Catie E    10 Middies-MR           1:16.22    1:19.51        
                  36.36     1:19.51 (43.15)                                        
 25 Holfester, Alison   10 Express Swimming-MR  1:25.39    1:19.74        
                  37.52     1:19.74 (42.22)                                        
 26 Vasudevan, Arya V   10 Middies-MR           1:17.24    1:20.01        
                  37.54     1:20.01 (42.47)                                        
 27 Polanco, Kayla M     7 Twisters-MR          1:28.36    1:20.50        
                  38.02     1:20.50 (42.48)                                        
 28 Rodriguez, Tina G    9 Twisters-MR          1:23.62    1:20.72        
                  37.67     1:20.72 (43.05)                                        
 29 Palmer, Fiona E     10 Express Swimming-MR  1:27.20    1:20.73        
                  37.32     1:20.73 (43.41)                                        
 30 Farrell, Greta M    10 OWA-MR               1:30.00    1:21.26        
                  38.05     1:21.26 (43.21)                                        
 31 Elwyn, Kitty K      10 EAST-MR              1:21.20    1:21.32        
                  38.32     1:21.32 (43.00)                                        
 32 Elmassry, Jasmine    8 Twisters-MR          1:39.08    1:22.55        
                  38.91     1:22.55 (43.64)                                        
 33 Park, Irene J        8 UNLGA-MR             1:29.50    1:22.76        
                  37.97     1:22.76 (44.79)                                        
 34 Henry, Julia L       9 OWA-MR               1:20.31    1:23.96        
                  40.13     1:23.96 (43.83)                                        
 35 Van Tassell, Gabri   8 WAC-MR               1:36.86    1:23.97        
                  39.25     1:23.97 (44.72)                                        
 36 Hou, Julia           9 Twisters-MR          1:36.85    1:24.19        
                  39.58     1:24.19 (44.61)                                        
 37 deFreitas, Emma      8 WAC-MR                    NT    1:25.08        
                  37.30     1:25.08 (47.78)                                        
 38 Marcolini, Samanth  10 Express Swimming-MR       NT    1:25.40        
                  37.72     1:25.40 (47.68)                                        
 39 Guzzello, Adriana   10 Express Swimming-MR  1:28.20    1:25.44        
                  39.80     1:25.44 (45.64)                                        
 40 Weisstuch, Carolin  10 Middies-MR           1:27.86    1:25.60        
                  38.12     1:25.60 (47.48)                                        
 41 Cho, Jessica J       9 EAST-MR              1:31.77    1:25.85        
                  39.80     1:25.85 (46.05)                                        
 42 Atkin, Taylor K      9 EAST-MR              1:28.65    1:27.25        
                  39.17     1:27.25 (48.08)                                        
 43 Ruzzi, Kathryn       8 TRS-MR               1:51.00    1:27.29        
                  41.06     1:27.29 (46.23)                                        
 44 McEvoy, Tyler R      9 EAST-MR              1:30.23    1:27.68        
                  40.55     1:27.68 (47.13)                                        
 45 Lee, Anna            9 Twisters-MR          1:38.28    1:27.70        
                  41.00     1:27.70 (46.70)                                        
 46 Pon, Stephanie H     9 EAST-MR              1:32.46    1:28.37        
                  41.61     1:28.37 (46.76)                                        
 47 Nelson, Katie G     10 Middies-MR           1:39.17    1:28.59        
                  42.14     1:28.59 (46.45)                                        
 48 Salimi, Sarah W      9 Middies-MR           1:44.82    1:29.42        
                  41.62     1:29.42 (47.80)                                        
 49 Briano, Emily       10 WAC-MR               1:38.26    1:30.64        
                  41.93     1:30.64 (48.71)                                        
 50 Gullickson, Lauren  10 WAC-MR                    NT    1:31.36        
                  42.36     1:31.36 (49.00)                                        
 51 Guo, Jenna J         8 Express Swimming-MR  1:30.09    1:31.87        
 52 Povitch, Justina    10 WAC-MR                    NT    1:33.48        
                  42.17     1:33.48 (51.31)                                        
 53 Boyle, Meghan        8 IA-UN-MR             1:41.83    1:33.81        
 54 Chang, Chelsea       9 WAC-MR                    NT    1:34.85        
                  42.41     1:34.85 (52.44)                                        
 54 Yun, Jena            8 Twisters-MR          1:38.29    1:34.85        
                  44.40     1:34.85 (50.45)                                        
 56 Simeone, Annie       9 Express Swimming-MR  1:33.22    1:35.16        
 57 Six-Osher, Skye R    8 Middies-MR           1:41.22    1:35.55        
                  43.10     1:35.55 (52.45)                                        
 58 Wirkowski, Kristin   9 OWA-MR               1:44.64    1:35.91        
                  43.65     1:35.91 (52.26)                                        
 59 Crilly, Nicole M    10 Express Swimming-MR  1:37.96    1:36.22        
                  45.87     1:36.22 (50.35)                                        
 60 Ferranti, Kaitlyn   10 Express Swimming-MR  1:54.15    1:36.78        
                  42.31     1:36.78 (54.47)                                        
 61 Squillante, Kyra     9 IA-MR                1:39.03    1:37.06        
                  45.38     1:37.06 (51.68)                                        
 62 Rachlin, Amanda M    9 Middies-MR           1:37.98    1:37.40        
                  44.25     1:37.40 (53.15)                                        
 62 Lee, Annabel D       9 Express Swimming-MR       NT    1:37.40        
                  44.50     1:37.40 (52.90)                                        
 64 Bianchi, Caroline   10 Express Swimming-MR       NT    1:37.63        
                  44.55     1:37.63 (53.08)                                        
 65 Fink, Kristine E     9 Middies-MR           1:51.66    1:37.89        
                  43.27     1:37.89 (54.62)                                        
 66 Gordon, Megan S      8 Express Swimming-MR       NT    1:39.30        
                  47.50     1:39.30 (51.80)                                        
 67 Simmons, Shannon K   9 Sachem-MR            1:42.51    1:41.28        
                  43.65     1:41.28 (57.63)                                        
 68 Thom, Miriam         7 Twisters-MR          1:47.22    1:41.88        
                  48.30     1:41.88 (53.58)                                        
 69 Mitzian, Lian F      8 Middies-MR           2:28.17    1:42.45        
                  46.90     1:42.45 (55.55)                                        
 70 Taylor, Jacquellin   9 Sachem-MR            2:10.00    1:45.01        
                  47.84     1:45.01 (57.17)                                        
 71 Mulqueen, Brianna   10 Express Swimming-MR       NT    1:45.05        
                  48.56     1:45.05 (56.49)                                        
 72 Larkin, Catherine    9 Middies-MR           1:42.31    1:48.75        
                  50.11     1:48.75 (58.64)                                        
 73 Carmichael-Lopes,    9 Express Swimming-MR  2:05.58    1:50.01        
                  52.83     1:50.01 (57.18)                                        
 74 Mora, Isabella R    10 IA-UN-MR             1:47.00    1:50.63        
                  49.74   1:50.63 (1:00.89)                                        
 75 Ostensen, Sara       7 WAC-MR                    NT    1:51.90        
                  51.57   1:51.90 (1:00.33)                                        
 76 Rivas, Danielle      9 Express Swimming-MR       NT    1:52.28        
                  50.69   1:52.28 (1:01.59)                                        
 77 Bono, Elisa         10 WAC-MR                    NT    1:52.61        
                  52.86     1:52.61 (59.75)                                        
 78 Hawkins, Jackie M    8 Express Swimming-MR       NT    1:54.19        
 79 Salimi, Sana W       7 Middies-MR           1:59.99    2:02.15        
                  59.81   2:02.15 (1:02.34)                                        
 80 Ballon, Carmen M    10 Express Swimming-MR       NT    2:03.22        
                1:50.13     2:03.22 (13.09)                                        
 81 Sorokko, Michelle    6 OWA-MR               2:14.41    2:05.05        
                  55.83   2:05.05 (1:09.22)                                        
 82 Coffin, Elizabeth    9 Express Swimming-MR       NT    2:06.24        
                  57.56   2:06.24 (1:08.68)                                        
 83 Bianchi, Caitlin M   7 Express Swimming-MR       NT    2:07.52        
                  55.86   2:07.52 (1:11.66)                                        
 84 Talus, Shreya R      9 Middies-MR           1:46.56    2:14.28        
                  58.89   2:14.28 (1:15.39)                                        
 85 Lee, Lauren D        7 Express Swimming-MR       NT    2:22.57        
                1:06.52   2:22.57 (1:16.05)                                        
 86 Ortof, Natalie R     7 Express Swimming-MR       NT    2:41.84        
                1:13.43   2:41.84 (1:28.41)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ledgin, Autumn R    10 Unattached           2:24.05    2:23.21        
                  34.51     1:13.47 (38.96)     1:53.37 (39.90)     2:23.21 (29.84)
  2 Catarinacchio, Jes  10 Middies-MR           2:27.54    2:29.16        
                  31.44     1:08.81 (37.37)     1:47.00 (38.19)     2:29.16 (42.16)
  3 Almeida, Gabriela    9 Twisters-MR          2:43.92    2:31.81        
                  36.58     1:18.20 (41.62)     2:01.44 (43.24)     2:31.81 (30.37)
  4 Hutton, Theresa      9 TRS-MR               3:00.00    2:34.16        
                  37.75     1:24.65 (46.90)     2:19.76 (55.11)     2:34.16 (14.40)
  5 Coleman, Mackenzie   9 IA-MR                     NT    2:34.23        
                1:18.99   2:34.23 (1:15.24)                                        
  6 Defreitas, Hannah   10 WAC-MR               2:42.96    2:35.46        
                  33.97     1:14.34 (40.37)     1:55.90 (41.56)     2:35.46 (39.56)
  7 Boyle, Erin          9 IA-UN-MR             2:54.48    2:43.96        
                  33.44     1:12.01 (38.57)     1:53.05 (41.04)     2:43.96 (50.91)
  8 Fain, Rachel A      10 Express Swimming-MR  2:38.60    2:48.78        
  9 Barrett, Seanna T   10 Express Swimming-MR  3:38.29    2:49.57        
 10 Elmassry, Jasmine    8 Twisters-MR          3:26.72    2:53.34        
                                  44.66 ( )     1:36.09 (51.43)   2:53.34 (1:17.25)
 11 Vasudevan, Arya V   10 Middies-MR           3:17.14    2:57.22        
                  38.07     1:21.76 (43.69)     2:06.24 (44.48)     2:57.22 (50.98)
 12 Holfester, Alison   10 Express Swimming-MR  3:03.69    3:00.22        
                  40.50     1:27.01 (46.51)     2:14.52 (47.51)     3:00.22 (45.70)
 13 Van Tassell, Amand  10 WAC-MR               3:12.31    3:01.23        
                  40.45     1:28.96 (48.51)     2:15.86 (46.90)     3:01.23 (45.37)
 14 Palmer, Fiona E     10 Express Swimming-MR  3:10.29    3:01.38        
                  38.62     1:23.64 (45.02)     2:11.94 (48.30)     3:01.38 (49.44)
 15 Cervone, Catie E    10 Middies-MR           2:55.13    3:08.68        
                  35.19     1:14.47 (39.28)     1:55.77 (41.30)   3:08.68 (1:12.91)
 16 Guo, Jenna J         8 Express Swimming-MR  3:24.32    3:08.80        
                  41.99     1:33.53 (51.54)     2:26.30 (52.77)     3:08.80 (42.50)
 17 Pompay, Melody R     7 Express Swimming-MR  3:29.97    3:12.22        
                  38.51     1:23.77 (45.26)     2:09.37 (45.60)   3:12.22 (1:02.85)
 18 Van Tassell, Gabri   8 WAC-MR               3:17.37    3:17.35        
                  41.45     1:30.78 (49.33)     2:20.52 (49.74)     3:17.35 (56.83)
 
Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutton, Theresa      9 TRS-MR               7:27.52    6:45.40        
                  36.44     1:16.46 (40.02)     1:56.71 (40.25)     2:38.40 (41.69)
        3:19.94 (41.54)     4:01.48 (41.54)     4:43.80 (42.32)     5:25.28 (41.48)
        6:06.56 (41.28)     6:45.40 (38.84)                                        
  2 Coleman, Mackenzie   9 IA-MR                7:41.24    6:57.14        
                  36.31     1:17.16 (40.85)     1:58.76 (41.60)     2:42.60 (43.84)
        3:26.43 (43.83)     4:09.11 (42.68)     4:53.03 (43.92)     5:37.66 (44.63)
        6:20.14 (42.48)     6:57.14 (37.00)                                        
  3 Defreitas, Hannah   10 WAC-MR               7:31.19    7:05.36        
                  36.07     1:18.46 (42.39)     2:00.75 (42.29)     2:43.92 (43.17)
        3:27.72 (43.80)     4:11.79 (44.07)     4:55.74 (43.95)     5:40.67 (44.93)
        6:24.10 (43.43)     7:05.36 (41.26)                                        
  4 Rodriguez, Tina G    9 Twisters-MR          7:08.21    7:30.62        
                  38.68     1:23.82 (45.14)     2:11.30 (47.48)     2:57.44 (46.14)
        3:43.45 (46.01)     4:29.82 (46.37)     5:17.04 (47.22)     6:03.13 (46.09)
        6:48.42 (45.29)     7:30.62 (42.20)                                        
  5 Van Tassell, Amand  10 WAC-MR               6:23.23    7:52.43        
                  38.29     1:23.90 (45.61)     2:11.84 (47.94)     2:59.38 (47.54)
        3:48.22 (48.84)     4:38.98 (50.76)     5:27.86 (48.88)     6:16.61 (48.75)
        7:06.53 (49.92)     7:52.43 (45.90)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Najarian, Eleni M    9 EAST-MR                35.62      34.64        
  2 Poleway, Caroline   10 EAST-MR                36.91      35.95        
  3 Hutton, Theresa      9 TRS-MR                 39.30      36.40        
  4 Wicker, Kelly C     10 EAST-MR                37.29      36.87        
  5 Catarinacchio, Jes  10 Middies-MR             37.22      37.06        
  6 McNamara, Alison M  10 EAST-MR                   NT      37.08        
  7 Thompson, Bebe B     9 EAST-MR                38.64      37.12        
  8 Defreitas, Hannah   10 WAC-MR                 36.79      37.22        
  9 Almeida, Gabriela    9 Twisters-MR            41.01      38.29        
 10 Schlesinger, Sarah   9 EAST-MR                37.80      38.50        
 11 O'Halloran, Kaleig  10 IA-MR                  40.13      38.79        
 12 Barrett, Seanna T   10 Express Swimming-MR    40.78      38.95        
 13 Weisstuch, Carolin  10 Middies-MR             39.58      39.21        
 14 Park, Irene J        8 UNLGA-MR               42.73      39.95        
 15 Behnen, Natalie M    9 EAST-MR                38.29      40.10        
 16 Farrell, Greta M    10 OWA-MR                 45.00      40.50        
 17 Fitzpatrick, Ailee  10 UNOWA-MR               41.00      40.64        
 18 Elwyn, Kitty K      10 EAST-MR                41.67      40.65        
 19 O'Sullivan, Raine   10 EAST-MR                41.45      40.72        
 20 Leopizzi, Amanda M   9 EAST-MR                42.21      41.14        
 21 Katchis, Nicole E   10 EAST-MR                40.37      41.18        
 22 Palmer, Fiona E     10 Express Swimming-MR    43.87      41.52        
 23 Van Tassell, Amand  10 WAC-MR                 43.07      42.01        
 24 Vasudevan, Arya V   10 Middies-MR             42.47      42.04        
 25 Schmidt, Kelli L     9 Express Swimming-MR    44.84      42.12        
 26 Palumbo, Jamie N    10 Express Swimming-MR       NT      42.34        
 26 Lee, Anna            9 Twisters-MR            48.72      42.34        
 28 Rodriguez, Tina G    9 Twisters-MR            44.42      42.63        
 29 Van Tassell, Gabri   8 WAC-MR                 46.23      42.79        
 30 Boyle, Erin          9 IA-UN-MR               39.47      42.80        
 31 Gordon, Shannon E   10 Express Swimming-MR       NT      42.94        
 32 Cho, Jessica J       9 EAST-MR                45.54      43.17        
 33 Cervone, Catie E    10 Middies-MR             42.12      43.20        
 34 Polanco, Kayla M     7 Twisters-MR            46.00      43.39        
 35 Atkin, Taylor K      9 EAST-MR                43.99      43.66        
 36 deFreitas, Emma      8 WAC-MR                 47.59      44.16        
 37 Holfester, Alison   10 Express Swimming-MR    44.47      44.19        
 38 Hou, Julia           9 Twisters-MR            46.76      44.45        
 39 Jia, Kaity           9 Twisters-MR            39.44      45.82        
 40 Pon, Stephanie H     9 EAST-MR                47.29      45.90        
 41 Elmassry, Jasmine    8 Twisters-MR            53.07      46.05        
 42 Rachlin, Amanda M    9 Middies-MR             47.47      46.31        
 43 Fink, Kristine E     9 Middies-MR             50.36      46.48        
 44 Crilly, Nicole M    10 Express Swimming-MR    50.44      47.06        
 45 Guzzello, Adriana   10 Express Swimming-MR    50.48      47.26        
 46 Guo, Jenna J         8 Express Swimming-MR    49.97      47.28        
 47 Simmons, Shannon K   9 Sachem-MR              48.21      47.78        
 48 McEvoy, Tyler R      9 EAST-MR                48.83      47.83        
 49 Yun, Jena            8 Twisters-MR            52.65      47.90        
 50 Salimi, Sarah W      9 Middies-MR             46.52      47.95        
 51 Marcolini, Samanth  10 Express Swimming-MR       NT      48.73        
 52 Mora, Isabella R    10 IA-UN-MR               50.78      49.17        
 53 Lee, Annabel D       9 Express Swimming-MR       NT      49.35        
 54 Six-Osher, Skye R    8 Middies-MR             52.90      49.84        
 55 Simeone, Annie       9 Express Swimming-MR    52.67      50.35        
 56 Henry, Julia L       9 OWA-MR                 46.66      50.45        
 57 Nelson, Katie G     10 Middies-MR             53.41      50.52        
 58 Gordon, Megan S      8 Express Swimming-MR       NT      50.63        
 59 Ruzzi, Kathryn       8 TRS-MR               1:00.00      50.65        
 60 Boyle, Meghan        8 IA-UN-MR               55.45      50.74        
 61 Kelert, Julia A      9 Twisters-MR            46.83      51.27        
 62 Chang, Chelsea       9 WAC-MR                 49.18      51.28        
 63 Ferranti, Kaitlyn   10 Express Swimming-MR  1:00.83      51.52        
 64 Wirkowski, Kristin   9 OWA-MR                 56.31      51.81        
 65 Taylor, Jacquellin   9 Sachem-MR            1:10.00      52.48        
 66 Briano, Emily       10 WAC-MR                 53.36      52.58        
 67 Carmichael-Lopes,    9 Express Swimming-MR  1:01.14      53.79        
 68 Bianchi, Caroline   10 Express Swimming-MR       NT      53.97        
 69 Mulqueen, Brianna   10 Express Swimming-MR       NT      54.52        
 70 Squillante, Kyra     9 IA-MR                  54.67      54.71        
 71 Lee, Lauren D        7 Express Swimming-MR       NT      55.75        
 72 Bono, Elisa         10 WAC-MR                    NT      56.00        
 73 Povitch, Justina    10 WAC-MR                    NT      56.88        
 74 Salimi, Sana W       7 Middies-MR           1:01.45      57.50        
 75 Ballon, Carmen M    10 Express Swimming-MR       NT      57.84        
 76 Larkin, Catherine    9 Middies-MR           1:06.69      57.94        
 77 Hawkins, Jackie M    8 Express Swimming-MR       NT    1:00.92        
 78 Rivas, Danielle      9 Express Swimming-MR       NT    1:04.13        
 79 Ostensen, Sara       7 WAC-MR                    NT    1:04.23        
 80 Ortof, Natalie R     7 Express Swimming-MR  1:20.26    1:05.21        
 81 Sorokko, Michelle    6 OWA-MR               1:15.00    1:05.27        
 82 Bianchi, Caitlin M   7 Express Swimming-MR       NT    1:05.87        
 83 Coffin, Elizabeth    9 Express Swimming-MR       NT    1:13.37        
 84 Hawkins, Kaitlin     6 Express Swimming-MR       NT    1:13.44        
 85 Cannatella, Maggie   7 Express Swimming-MR       NT    1:16.78        
 -- Gullickson, Lauren  10 WAC-MR                    NT         DQ        
 -- Mitzian, Lian F      8 Middies-MR             53.08         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Najarian, Eleni M    9 EAST-MR              1:14.81    1:13.45        
                  35.52     1:13.45 (37.93)                                        
  2 Ledgin, Autumn R    10 Unattached           1:14.68    1:15.65        
                  36.46     1:15.65 (39.19)                                        
  3 Poleway, Caroline   10 EAST-MR              1:18.99    1:17.44        
                  37.81     1:17.44 (39.63)                                        
  4 McNamara, Alison M  10 EAST-MR              1:18.45    1:18.55        
                  38.98     1:18.55 (39.57)                                        
  5 Thompson, Bebe B     9 EAST-MR              1:19.32    1:18.90        
                  38.49     1:18.90 (40.41)                                        
  6 Hutton, Theresa      9 TRS-MR               1:25.76    1:19.34        
                  38.30     1:19.34 (41.04)                                        
  7 Wicker, Kelly C     10 EAST-MR              1:20.55    1:20.05        
  8 Almeida, Gabriela    9 Twisters-MR          1:27.26    1:20.92        
                  39.37     1:20.92 (41.55)                                        
  9 Schlesinger, Sarah   9 EAST-MR              1:23.94    1:21.85        
                  40.44     1:21.85 (41.41)                                        
 10 Defreitas, Hannah   10 WAC-MR               1:20.15    1:22.67        
                  39.53     1:22.67 (43.14)                                        
 11 O'Halloran, Kaleig  10 IA-MR                1:31.20    1:24.05        
                  42.03     1:24.05 (42.02)                                        
 12 Coleman, Mackenzie   9 IA-MR                1:28.79    1:24.36        
                  41.92     1:24.36 (42.44)                                        
 13 Behnen, Natalie M    9 EAST-MR              1:22.90    1:24.94        
                  40.47     1:24.94 (44.47)                                        
 14 O'Sullivan, Raine   10 EAST-MR              1:30.56    1:25.90        
                  42.70     1:25.90 (43.20)                                        
 15 Farrell, Greta M    10 OWA-MR               1:44.00    1:26.47        
                  41.75     1:26.47 (44.72)                                        
 16 Weisstuch, Carolin  10 Middies-MR           1:28.80    1:27.70        
                  40.04     1:27.70 (47.66)                                        
 17 Leopizzi, Amanda M   9 EAST-MR              1:30.05    1:28.72        
                  43.66     1:28.72 (45.06)                                        
 18 Katchis, Nicole E   10 EAST-MR              1:26.45    1:29.02        
                  42.79     1:29.02 (46.23)                                        
 19 Elwyn, Kitty K      10 EAST-MR              1:30.69    1:29.72        
                  44.28     1:29.72 (45.44)                                        
 20 Fitzpatrick, Ailee  10 UNOWA-MR             1:45.00    1:29.92        
                  44.83     1:29.92 (45.09)                                        
 21 Fain, Rachel A      10 Express Swimming-MR  1:22.60    1:30.02        
                  42.91     1:30.02 (47.11)                                        
 22 Boyle, Erin          9 IA-UN-MR             1:29.53    1:30.09        
                  43.82     1:30.09 (46.27)                                        
 23 Rodriguez, Tina G    9 Twisters-MR          1:34.15    1:30.31        
                  44.97     1:30.31 (45.34)                                        
 24 Van Tassell, Amand  10 WAC-MR               1:33.45    1:30.60        
                  43.13     1:30.60 (47.47)                                        
 25 Cervone, Catie E    10 Middies-MR           1:35.29    1:31.75        
                  44.55     1:31.75 (47.20)                                        
 26 Schmidt, Kelli L     9 Express Swimming-MR  1:34.92    1:33.03        
                  45.05     1:33.03 (47.98)                                        
 27 Park, Irene J        8 UNLGA-MR             1:37.26    1:34.12        
                  45.25     1:34.12 (48.87)                                        
 28 Van Tassell, Gabri   8 WAC-MR               1:48.07    1:35.42        
 29 Velandia, Nicole    10 Twisters-MR          1:46.31    1:37.96        
                  48.16     1:37.96 (49.80)                                        
 30 Pon, Stephanie H     9 EAST-MR                   NT    1:38.03        
                  47.53     1:38.03 (50.50)                                        
 31 Guo, Jenna J         8 Express Swimming-MR  1:58.14    1:39.17        
                  47.87     1:39.17 (51.30)                                        
 32 Alimonti, Celeste    8 Middies-MR           1:47.77    1:39.32        
                  48.19     1:39.32 (51.13)                                        
 33 deFreitas, Emma      8 WAC-MR                    NT    1:39.44        
                  46.89     1:39.44 (52.55)                                        
 34 Crilly, Nicole M    10 Express Swimming-MR  1:48.92    1:39.99        
                  49.13     1:39.99 (50.86)                                        
 35 Pompay, Melody R     7 Express Swimming-MR  1:53.51    1:41.55        
                  50.31     1:41.55 (51.24)                                        
 36 Rachlin, Amanda M    9 Middies-MR           1:57.32    1:42.59        
                  50.64     1:42.59 (51.95)                                        
 37 Fink, Kristine E     9 Middies-MR           1:45.67    1:42.66        
                  48.89     1:42.66 (53.77)                                        
 38 Schubert, Olivia C   9 WAC-MR                    NT    1:43.89        
                  48.65     1:43.89 (55.24)                                        
 39 Salimi, Sarah W      9 Middies-MR           1:38.77    1:43.94        
                  49.50     1:43.94 (54.44)                                        
 40 Guzzello, Adriana   10 Express Swimming-MR       NT    1:45.15        
                  49.05     1:45.15 (56.10)                                        
 41 Six-Osher, Skye R    8 Middies-MR           1:48.97    1:45.38        
                  50.02     1:45.38 (55.36)                                        
 42 Mora, Isabella R    10 IA-UN-MR             1:54.65    1:45.64        
                  49.82     1:45.64 (55.82)                                        
 43 Nelson, Katie G     10 Middies-MR           1:49.09    1:46.36        
                  50.67     1:46.36 (55.69)                                        
 44 Wirkowski, Kristin   9 OWA-MR               1:55.00    1:49.04        
                  54.10     1:49.04 (54.94)                                        
 45 Mulqueen, Brianna   10 Express Swimming-MR       NT    1:49.72        
                  52.26     1:49.72 (57.46)                                        
 46 Graning, Morgan E    9 IA-MR                2:14.01    1:53.93        
                  52.72   1:53.93 (1:01.21)                                        
 47 Demartini, Grace    10 Express Swimming-MR       NT    1:54.06        
                1:40.59     1:54.06 (13.47)                                        
 48 Brzoza, Joshua H     9 Sachem-MR            1:45.00    1:54.90        
                  51.75   1:54.90 (1:03.15)                                        
 49 Briano, Emily       10 WAC-MR               2:02.91    1:56.87        
                1:56.87         1:56.87 ( )                                        
 50 Hawkins, Jackie M    8 Express Swimming-MR       NT    1:57.03        
                  52.79   1:57.03 (1:04.24)                                        
 51 McEvoy, Tyler R      9 EAST-MR              1:51.15    1:57.97        
                1:41.46     1:57.97 (16.51)                                        
 52 Povitch, Justina    10 WAC-MR                    NT    1:58.95        
                  58.43   1:58.95 (1:00.52)                                        
 53 Bianchi, Caroline   10 Express Swimming-MR       NT    1:59.00        
                  53.56   1:59.00 (1:05.44)                                        
 54 Salimi, Sana W       7 Middies-MR           2:05.43    2:02.59        
                1:00.53   2:02.59 (1:02.06)                                        
 55 Ballon, Carmen M    10 Express Swimming-MR       NT    2:11.06        
                1:02.74   2:11.06 (1:08.32)                                        
 56 Cervoni, Maria R     8 Express Swimming-MR       NT    2:20.16        
                1:01.32   2:20.16 (1:18.84)                                        
 57 Ortof, Natalie R     7 Express Swimming-MR  2:49.76    2:27.65        
                1:06.64   2:27.65 (1:21.01)                                        
 58 Coffin, Elizabeth    9 Express Swimming-MR       NT    2:28.54        
                1:10.53   2:28.54 (1:18.01)                                        
 59 Bianchi, Caitlin M   7 Express Swimming-MR       NT    2:36.73        
                1:14.61   2:36.73 (1:22.12)                                        
 -- Talus, Shreya R      9 Middies-MR           1:51.23         DQ        
 -- Giordano, Julia L    8 Express Swimming-MR       NT         DQ        
                  56.04        DQ (1:13.15)                                        
 -- Guzzello, Juliana    6 Express Swimming-MR       NT         DQ        
                1:15.61          DQ (12.57)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Defreitas, Hannah   10 WAC-MR                 39.40      37.50        
  2 Catarinacchio, Jes  10 Middies-MR             40.07      42.94        
  3 McNamara, Alison M  10 EAST-MR                43.76      43.52        
  4 Almeida, Gabriela    9 Twisters-MR            46.92      44.31        
  5 Elwyn, Kitty K      10 EAST-MR                48.34      45.18        
  6 Behnen, Natalie M    9 EAST-MR                43.57      45.35        
  7 Thompson, Bebe B     9 EAST-MR                47.96      45.46        
  8 Elmassry, Jasmine    8 Twisters-MR            53.52      45.70        
  9 Vasudevan, Arya V   10 Middies-MR             46.43      45.72        
 10 Poleway, Caroline   10 EAST-MR                45.73      45.85        
 11 Barrett, Seanna T   10 Express Swimming-MR    46.38      45.95        
 12 Van Tassell, Amand  10 WAC-MR                 47.00      46.08        
 13 Park, Irene J        8 UNLGA-MR               44.83      46.42        
 14 Wirkowski, Kristin   9 OWA-MR                 54.59      46.43        
 15 Lee, Anna            9 Twisters-MR            55.39      46.48        
 15 Schlesinger, Sarah   9 EAST-MR                45.04      46.48        
 17 Rodriguez, Tina G    9 Twisters-MR            49.44      46.57        
 18 Jia, Kaity           9 Twisters-MR            46.52      46.66        
 19 Najarian, Eleni M    9 EAST-MR                50.42      46.76        
 20 Coleman, Mackenzie   9 IA-MR                  49.08      46.87        
 21 Ferranti, Kaitlyn   10 Express Swimming-MR    53.67      46.95        
 22 Leopizzi, Amanda M   9 EAST-MR                50.93      47.15        
 23 O'Sullivan, Raine   10 EAST-MR                45.70      47.16        
 24 Guzzello, Adriana   10 Express Swimming-MR       NT      47.33        
 25 Cho, Jessica J       9 EAST-MR                47.68      47.45        
 26 Holfester, Alison   10 Express Swimming-MR    48.55      47.49        
 27 Polanco, Kayla M     7 Twisters-MR            48.75      48.09        
 28 Fitzpatrick, Ailee  10 UNOWA-MR               50.00      48.25        
 29 Mitzian, Lian F      8 Middies-MR             50.26      48.42        
 30 Gordon, Shannon E   10 Express Swimming-MR       NT      48.54        
 31 O'Halloran, Kaleig  10 IA-MR                  53.20      49.32        
 32 Hou, Julia           9 Twisters-MR            53.07      49.42        
 33 Katchis, Nicole E   10 EAST-MR                47.62      49.48        
 34 Palumbo, Jamie N    10 Express Swimming-MR    50.09      49.60        
 35 Van Tassell, Gabri   8 WAC-MR               1:01.20      49.88        
 36 Boyle, Erin          9 IA-UN-MR               50.91      50.08        
 37 Farrell, Greta M    10 OWA-MR                 55.00      50.15        
 38 Guo, Jenna J         8 Express Swimming-MR    54.78      50.18        
 39 deFreitas, Emma      8 WAC-MR                 58.43      50.57        
 40 Fink, Kristine E     9 Middies-MR             53.21      50.66        
 41 Henry, Julia L       9 OWA-MR                 50.55      50.89        
 42 Briano, Emily       10 WAC-MR                 54.69      51.44        
 43 Crilly, Nicole M    10 Express Swimming-MR    53.25      51.71        
 44 Atkin, Taylor K      9 EAST-MR                54.82      52.02        
 45 Marcolini, Samanth  10 Express Swimming-MR       NT      52.08        
 46 McEvoy, Tyler R      9 EAST-MR                54.79      52.12        
 47 Pon, Stephanie H     9 EAST-MR                51.09      52.53        
 48 Nelson, Katie G     10 Middies-MR             57.97      53.11        
 49 Kelert, Julia A      9 Twisters-MR            53.76      53.75        
 50 Lee, Annabel D       9 Express Swimming-MR       NT      54.00        
 51 Coffin, Elizabeth    9 Express Swimming-MR       NT      55.14        
 52 Cervone, Catie E    10 Middies-MR             52.24      55.19        
 53 Palmer, Fiona E     10 Express Swimming-MR    53.18      55.30        
 54 Salimi, Sarah W      9 Middies-MR             58.22      55.35        
 55 Squillante, Kyra     9 IA-MR                1:04.34      55.50        
 56 Yun, Jena            8 Twisters-MR          1:02.07      55.69        
 57 Bianchi, Caroline   10 Express Swimming-MR       NT      56.00        
 58 Gullickson, Lauren  10 WAC-MR                    NT      56.37        
 59 Gordon, Megan S      8 Express Swimming-MR       NT      56.83        
 60 Chang, Chelsea       9 WAC-MR                    NT      57.02        
 61 Schmidt, Kelli L     9 Express Swimming-MR    58.22      57.28        
 62 Larkin, Catherine    9 Middies-MR           1:08.26      58.17        
 63 Povitch, Justina    10 WAC-MR                    NT      59.03        
 64 Six-Osher, Skye R    8 Middies-MR           1:14.03      59.09        
 65 Thom, Miriam         7 Twisters-MR            58.98    1:02.45        
 66 Mora, Isabella R    10 IA-UN-MR             1:06.66    1:02.96        
 67 Mulqueen, Brianna   10 Express Swimming-MR       NT    1:05.12        
 68 Boyle, Meghan        8 IA-UN-MR             1:07.54    1:05.54        
 69 Rivas, Danielle      9 Express Swimming-MR       NT    1:07.18        
 70 Hawkins, Jackie M    8 Express Swimming-MR       NT    1:08.22        
 71 Ostensen, Sara       7 WAC-MR                    NT    1:10.57        
 72 Salimi, Sana W       7 Middies-MR           1:28.58    1:12.42        
 73 Simmons, Shannon K   9 Sachem-MR            1:10.00    1:14.03        
                  18.03     1:14.03 (56.00)                                        
 -- Sorokko, Michelle    6 OWA-MR               1:20.00         DQ        
 -- Simeone, Annie       9 Express Swimming-MR    54.62         DQ        
 -- Lee, Lauren D        7 Express Swimming-MR       NT         DQ        
 -- Ruzzi, Kathryn       8 TRS-MR               1:09.00         DQ        
                  19.15          DQ (42.14)                                        
 -- Bono, Elisa         10 WAC-MR                    NT         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Defreitas, Hannah   10 WAC-MR               1:26.77    1:23.22        
                  40.09     1:23.22 (43.13)                                        
  2 McNamara, Alison M  10 EAST-MR              1:33.20    1:31.68        
                  44.72     1:31.68 (46.96)                                        
  3 Maresca, Nicole E   10 Sachem-MR            1:35.96    1:34.46        
                  45.22     1:34.46 (49.24)                                        
  4 Poleway, Caroline   10 EAST-MR              1:43.35    1:34.59        
                  45.00     1:34.59 (49.59)                                        
  5 Thompson, Bebe B     9 EAST-MR              1:45.60    1:35.15        
                  45.11     1:35.15 (50.04)                                        
  6 Schlesinger, Sarah   9 EAST-MR              1:37.85    1:36.29        
                  45.68     1:36.29 (50.61)                                        
  7 Behnen, Natalie M    9 EAST-MR              1:35.43    1:37.01        
                  45.89     1:37.01 (51.12)                                        
  8 Vasudevan, Arya V   10 Middies-MR           1:42.80    1:37.92        
                  46.81     1:37.92 (51.11)                                        
  9 Coleman, Mackenzie   9 IA-MR                2:17.90    1:39.48        
                  47.73     1:39.48 (51.75)                                        
 10 Elwyn, Kitty K      10 EAST-MR              1:43.66    1:39.75        
                  48.57     1:39.75 (51.18)                                        
 11 Rodriguez, Tina G    9 Twisters-MR          1:46.82    1:39.81        
                  47.49     1:39.81 (52.32)                                        
 12 O'Sullivan, Raine   10 EAST-MR              1:40.31    1:40.32        
                  47.38     1:40.32 (52.94)                                        
 13 Guzzello, Adriana   10 Express Swimming-MR       NT    1:40.36        
                  48.49     1:40.36 (51.87)                                        
 14 Cho, Jessica J       9 EAST-MR              1:43.95    1:40.48        
                  48.15     1:40.48 (52.33)                                        
 15 Park, Irene J        8 UNLGA-MR             1:40.47    1:40.92        
                  47.39     1:40.92 (53.53)                                        
 16 Ferranti, Kaitlyn   10 Express Swimming-MR  1:59.22    1:43.39        
                  47.95     1:43.39 (55.44)                                        
 17 Wirkowski, Kristin   9 OWA-MR               1:58.02    1:43.74        
                  50.23     1:43.74 (53.51)                                        
 18 Mitzian, Lian F      8 Middies-MR           1:51.21    1:46.02        
                  50.80     1:46.02 (55.22)                                        
 19 Elmassry, Jasmine    8 Twisters-MR          1:47.62    1:46.04        
                  49.83     1:46.04 (56.21)                                        
 20 Fitzpatrick, Ailee  10 UNOWA-MR             1:45.00    1:46.92        
                  51.36     1:46.92 (55.56)                                        
 21 Crilly, Nicole M    10 Express Swimming-MR  1:52.62    1:48.18        
                  52.09     1:48.18 (56.09)                                        
 22 Farrell, Greta M    10 OWA-MR               1:50.00    1:48.52        
                  51.53     1:48.52 (56.99)                                        
 23 Palumbo, Jamie N    10 Express Swimming-MR       NT    1:49.93        
                  51.10     1:49.93 (58.83)                                        
 24 Pon, Stephanie H     9 EAST-MR              1:53.31    1:52.88        
                  54.84     1:52.88 (58.04)                                        
 25 Nelson, Katie G     10 Middies-MR           2:05.42    1:55.31        
                  55.75     1:55.31 (59.56)                                        
 26 Carmichael-Lopes,    9 Express Swimming-MR  2:03.58    1:56.64        
 27 Kelert, Julia A      9 Twisters-MR          1:52.39    2:00.10        
                  56.24   2:00.10 (1:03.86)                                        
 28 Bianchi, Caroline   10 Express Swimming-MR       NT    2:04.35        
                  58.39   2:04.35 (1:05.96)                                        
 29 Larkin, Catherine    9 Middies-MR           2:24.51    2:04.60        
                  59.17   2:04.60 (1:05.43)                                        
 30 Pompay, Melody R     7 Express Swimming-MR  2:30.90    2:07.12        
                  59.26   2:07.12 (1:07.86)                                        
 31 Coffin, Elizabeth    9 Express Swimming-MR       NT    2:08.04        
                  59.86   2:08.04 (1:08.18)                                        
 32 Boyle, Meghan        8 IA-UN-MR             2:20.09    2:16.67        
 -- Demartini, Grace    10 Express Swimming-MR       NT         DQ        
                  51.16        DQ (1:00.58)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Poleway, Caroline   10 EAST-MR                33.07      32.96        
  2 Ledgin, Autumn R    10 Unattached             34.53      33.87        
  3 Defreitas, Hannah   10 WAC-MR                 37.70      34.43        
  4 Palumbo, Jamie N    10 Express Swimming-MR       NT      34.49        
  5 Almeida, Gabriela    9 Twisters-MR            37.01      34.54        
  6 Fain, Rachel A      10 Express Swimming-MR    32.98      35.59        
  7 McNamara, Alison M  10 EAST-MR                40.33      37.79        
  8 Van Tassell, Amand  10 WAC-MR                 41.59      37.82        
  9 Hutton, Theresa      9 TRS-MR                 39.82      38.63        
 10 Najarian, Eleni M    9 EAST-MR                39.20      38.98        
 11 Park, Irene J        8 UNLGA-MR               39.00      39.61        
 12 Wicker, Kelly C     10 EAST-MR                42.09      39.99        
 13 Maresca, Nicole E   10 Sachem-MR              42.12      40.13        
 14 Weisstuch, Carolin  10 Middies-MR             44.59      41.78        
 15 Katchis, Nicole E   10 EAST-MR                41.75      41.88        
 16 Boyle, Erin          9 IA-UN-MR               45.47      41.89        
 17 Leopizzi, Amanda M   9 EAST-MR                42.05      42.35        
 18 Elmassry, Jasmine    8 Twisters-MR            58.30      42.82        
 19 Velandia, Nicole    10 Twisters-MR            52.19      43.25        
 20 O'Halloran, Kaleig  10 IA-MR                  47.90      43.55        
 21 Schmidt, Kelli L     9 Express Swimming-MR    45.76      43.57        
 22 Vasudevan, Arya V   10 Middies-MR             49.27      44.08        
 23 deFreitas, Emma      8 WAC-MR                 45.13      44.65        
 24 Farrell, Greta M    10 OWA-MR                 45.00      45.04        
 25 Cervone, Catie E    10 Middies-MR             44.81      46.43        
 26 Cho, Jessica J       9 EAST-MR                51.85      47.24        
 27 Fitzpatrick, Ailee  10 UNOWA-MR               45.00      47.47        
 28 Guo, Jenna J         8 Express Swimming-MR    53.19      47.49        
 29 Wirkowski, Kristin   9 OWA-MR               1:00.00      47.51        
 30 Schubert, Olivia C   9 WAC-MR                 58.23      48.20        
 31 Van Tassell, Gabri   8 WAC-MR                 56.22      48.26        
 32 Ruzzi, Kathryn       8 TRS-MR               1:01.00      50.20        
 33 Briano, Emily       10 WAC-MR                 50.49      50.22        
 34 Kelert, Julia A      9 Twisters-MR            52.14      51.96        
 35 Six-Osher, Skye R    8 Middies-MR             59.92      52.67        
 36 Rachlin, Amanda M    9 Middies-MR           1:01.32      52.97        
 37 Boyle, Meghan        8 IA-UN-MR             1:19.37      53.27        
 38 McEvoy, Tyler R      9 EAST-MR                56.55      54.27        
 39 Fink, Kristine E     9 Middies-MR             56.27      54.88        
 40 Mitzian, Lian F      8 Middies-MR             54.85      55.88        
 41 Alimonti, Celeste    8 Middies-MR           1:05.33      56.38        
 42 Salimi, Sarah W      9 Middies-MR             48.95      56.75        
 43 Brzoza, Joshua H     9 Sachem-MR            1:15.00      57.78        
 44 Larkin, Catherine    9 Middies-MR             59.27      58.00        
 45 Carmichael-Lopes,    9 Express Swimming-MR  1:01.70      59.43        
 46 Mulqueen, Brianna   10 Express Swimming-MR       NT    1:04.79        
 47 Salimi, Sana W       7 Middies-MR           1:23.14    1:05.59        
 48 Mora, Isabella R    10 IA-UN-MR             1:13.39    1:11.73        
 49 Talus, Shreya R      9 Middies-MR             54.44    1:18.75        
 -- Graning, Morgan E    9 IA-MR                  59.10         DQ        
 -- Povitch, Justina    10 WAC-MR                    NT         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Poleway, Caroline   10 EAST-MR              1:16.54    1:15.06        
                  34.02     1:15.06 (41.04)                                        
  2 Catarinacchio, Jes  10 Middies-MR           1:25.21    1:20.00        
                  37.22     1:20.00 (42.78)                                        
  3 Thompson, Bebe B     9 EAST-MR              1:21.58    1:20.25        
                  36.86     1:20.25 (43.39)                                        
  4 Almeida, Gabriela    9 Twisters-MR          1:25.77    1:21.97        
                  37.17     1:21.97 (44.80)                                        
  5 Schlesinger, Sarah   9 EAST-MR              1:24.18    1:26.14        
                  39.87     1:26.14 (46.27)                                        
  6 Najarian, Eleni M    9 EAST-MR              1:28.07    1:27.30        
                  40.74     1:27.30 (46.56)                                        
  7 Hou, Julia           9 Twisters-MR               NT    1:29.36        
                  41.98     1:29.36 (47.38)                                        
  8 Park, Irene J        8 UNLGA-MR             1:45.58    1:29.83        
                  42.49     1:29.83 (47.34)                                        
  9 McNamara, Alison M  10 EAST-MR              1:27.08    1:29.85        
                  43.38     1:29.85 (46.47)                                        
 10 Barrett, Seanna T   10 Express Swimming-MR  1:38.69    1:32.25        
                  44.40     1:32.25 (47.85)                                        
 11 Behnen, Natalie M    9 EAST-MR              1:32.80    1:34.00        
                  43.05     1:34.00 (50.95)                                        
 12 Leopizzi, Amanda M   9 EAST-MR              1:39.45    1:34.93        
                  44.36     1:34.93 (50.57)                                        
 13 Katchis, Nicole E   10 EAST-MR              1:33.36    1:36.27        
                  44.97     1:36.27 (51.30)                                        
 14 Boyle, Erin          9 IA-UN-MR             1:49.19    1:37.94        
                  43.21     1:37.94 (54.73)                                        
 15 Weisstuch, Carolin  10 Middies-MR           1:33.56    1:38.12        
                  44.44     1:38.12 (53.68)                                        
 16 Holfester, Alison   10 Express Swimming-MR  1:55.34    1:38.40        
                  45.71     1:38.40 (52.69)                                        
 17 Elwyn, Kitty K      10 EAST-MR                   NT    1:39.88        
                  45.48     1:39.88 (54.40)                                        
 18 Polanco, Kayla M     7 Twisters-MR          1:41.90    1:40.14        
                  46.17     1:40.14 (53.97)                                        
 19 O'Sullivan, Raine   10 EAST-MR              1:40.08    1:40.31        
                  46.24     1:40.31 (54.07)                                        
 20 Jia, Kaity           9 Twisters-MR          1:39.12    1:42.01        
 21 Palmer, Fiona E     10 Express Swimming-MR  1:52.60    1:42.30        
                  46.92     1:42.30 (55.38)                                        
 22 Yun, Jena            8 Twisters-MR          1:47.92    1:46.59        
                  49.04     1:46.59 (57.55)                                        
 23 Guo, Jenna J         8 Express Swimming-MR  1:59.15    1:47.46        
                  50.63     1:47.46 (56.83)                                        
 24 Schmidt, Kelli L     9 Express Swimming-MR  1:42.85    1:47.89        
                  47.22   1:47.89 (1:00.67)                                        
 25 Farrell, Greta M    10 OWA-MR               2:05.00    1:49.33        
                  50.85     1:49.33 (58.48)                                        
 26 Fitzpatrick, Ailee  10 UNOWA-MR             1:55.00    1:52.39        
                  50.72   1:52.39 (1:01.67)                                        
 27 Cho, Jessica J       9 EAST-MR              1:55.91    1:54.91        
                  53.37   1:54.91 (1:01.54)                                        
 28 Crilly, Nicole M    10 Express Swimming-MR  1:57.47    1:55.06        
                  55.49     1:55.06 (59.57)                                        
 29 Rachlin, Amanda M    9 Middies-MR           2:30.04    2:02.71        
                  56.45   2:02.71 (1:06.26)                                        
 30 Pon, Stephanie H     9 EAST-MR              2:05.22    2:07.64        
                  59.74   2:07.64 (1:07.90)                                        
 -- Henry, Julia L       9 OWA-MR               2:00.00         DQ        
                  51.39          DQ (57.03)                                        
 -- Larkin, Catherine    9 Middies-MR           2:11.35         DQ        
                1:05.73        DQ (1:20.44)                                        
 -- Palumbo, Jamie N    10 Express Swimming-MR       NT         DQ        
                  36.45          DQ (44.70)                                        
 -- Simeone, Annie       9 Express Swimming-MR  2:10.42         DQ        
                  55.53        DQ (1:03.54)                                        
 -- Chang, Chelsea       9 WAC-MR                    NT         DQ        
                  51.26        DQ (1:08.54)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Defreitas, Hannah   10 WAC-MR               1:18.31    1:14.74        
                  35.49     1:14.74 (39.25)                                        
  2 Poleway, Caroline   10 EAST-MR              1:19.77    1:14.83        
                  34.16     1:14.83 (40.67)                                        
  3 Thompson, Bebe B     9 EAST-MR              1:21.51    1:18.22        
                  36.29     1:18.22 (41.93)                                        
  4 McNamara, Alison M  10 EAST-MR              1:18.24    1:19.34        
                  38.29     1:19.34 (41.05)                                        
  5 Almeida, Gabriela    9 Twisters-MR          1:23.58    1:20.81        
                  37.90     1:20.81 (42.91)                                        
  6 Maresca, Nicole E   10 Sachem-MR            1:23.82    1:21.03        
                  38.62     1:21.03 (42.41)                                        
  7 Wicker, Kelly C     10 EAST-MR              1:27.45    1:21.58        
                  36.52     1:21.58 (45.06)                                        
  8 Schlesinger, Sarah   9 EAST-MR              1:21.65    1:21.75        
                  37.91     1:21.75 (43.84)                                        
  9 Najarian, Eleni M    9 EAST-MR              1:27.65    1:23.13        
                  37.48     1:23.13 (45.65)                                        
 10 Behnen, Natalie M    9 EAST-MR              1:26.16    1:25.29        
                  39.49     1:25.29 (45.80)                                        
 11 Coleman, Mackenzie   9 IA-MR                1:30.53    1:25.68        
                  40.87     1:25.68 (44.81)                                        
 12 O'Halloran, Kaleig  10 IA-MR                1:38.38    1:25.78        
                  39.78     1:25.78 (46.00)                                        
 13 Fain, Rachel A      10 Express Swimming-MR  1:23.50    1:26.32        
                  37.85     1:26.32 (48.47)                                        
 14 Katchis, Nicole E   10 EAST-MR              1:29.87    1:27.11        
                  40.93     1:27.11 (46.18)                                        
 15 Boyle, Erin          9 IA-UN-MR             1:28.40    1:27.24        
                  41.67     1:27.24 (45.57)                                        
 16 Van Tassell, Amand  10 WAC-MR               1:30.09    1:27.34        
                  40.81     1:27.34 (46.53)                                        
 17 Park, Irene J        8 UNLGA-MR             1:28.01    1:28.10        
                  42.34     1:28.10 (45.76)                                        
 18 Leopizzi, Amanda M   9 EAST-MR              1:28.95    1:28.78        
                  40.18     1:28.78 (48.60)                                        
 19 Elwyn, Kitty K      10 EAST-MR              1:35.68    1:28.99        
                  41.33     1:28.99 (47.66)                                        
 20 Rodriguez, Tina G    9 Twisters-MR          1:31.42    1:29.45        
                  39.66     1:29.45 (49.79)                                        
 21 Schmidt, Kelli L     9 Express Swimming-MR  1:42.22    1:32.26        
                  42.72     1:32.26 (49.54)                                        
 22 Guo, Jenna J         8 Express Swimming-MR  1:41.10    1:33.08        
                  44.47     1:33.08 (48.61)                                        
 23 Cho, Jessica J       9 EAST-MR              1:41.31    1:33.44        
                  43.26     1:33.44 (50.18)                                        
 24 Elmassry, Jasmine    8 Twisters-MR          1:43.80    1:35.44        
                  44.53     1:35.44 (50.91)                                        
 25 Velandia, Nicole    10 Twisters-MR          1:49.18    1:36.40        
                  45.93     1:36.40 (50.47)                                        
 26 Van Tassell, Gabri   8 WAC-MR               1:50.25    1:37.25        
                  45.27     1:37.25 (51.98)                                        
 27 Schubert, Olivia C   9 WAC-MR                    NT    1:38.73        
                  45.81     1:38.73 (52.92)                                        
 28 Briano, Emily       10 WAC-MR               1:47.94    1:38.87        
                  46.56     1:38.87 (52.31)                                        
 29 Crilly, Nicole M    10 Express Swimming-MR  1:46.76    1:41.35        
                  50.26     1:41.35 (51.09)                                        
 30 Pon, Stephanie H     9 EAST-MR              1:41.30    1:42.51        
                  50.17     1:42.51 (52.34)                                        
 31 McEvoy, Tyler R      9 EAST-MR              1:43.58    1:43.17        
                  47.39     1:43.17 (55.78)                                        
 32 Povitch, Justina    10 WAC-MR                    NT    1:44.34        
                  47.79     1:44.34 (56.55)                                        
 33 Ferranti, Kaitlyn   10 Express Swimming-MR  2:03.83    1:45.84        
                  50.92     1:45.84 (54.92)                                        
 34 Ruzzi, Kathryn       8 TRS-MR               2:03.00    1:49.81        
                  49.73   1:49.81 (1:00.08)                                        
 35 Kelert, Julia A      9 Twisters-MR          1:48.20    1:50.03        
                  51.02     1:50.03 (59.01)                                        
 36 Carmichael-Lopes,    9 Express Swimming-MR  2:04.86    1:53.86        
 37 Graning, Morgan E    9 IA-MR                2:19.05    1:55.16        
                  49.22   1:55.16 (1:05.94)                                        
 38 Larkin, Catherine    9 Middies-MR           2:02.12    1:55.58        
                  52.53   1:55.58 (1:03.05)                                        
 39 Mora, Isabella R    10 IA-UN-MR             2:00.00    1:58.87        
                  54.58   1:58.87 (1:04.29)                                        
 -- O'Sullivan, Raine   10 EAST-MR              1:25.66         DQ        
                  41.90          DQ (43.68)                                        
 -- Boyle, Meghan        8 IA-UN-MR             2:09.29         DQ        
                  51.55        DQ (1:05.26)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ledgin, Autumn R    10 Unattached           2:44.05    2:46.24        
                  36.27     1:18.98 (42.71)     2:09.79 (50.81)     2:46.24 (36.45)
  2 Catarinacchio, Jes  10 Middies-MR           2:48.73    2:46.60        
                  37.17     1:19.41 (42.24)     2:10.09 (50.68)     2:46.60 (36.51)
  3 Defreitas, Hannah   10 WAC-MR               2:52.51    2:48.12        
                  38.95     1:23.35 (44.40)     2:09.14 (45.79)     2:48.12 (38.98)
  4 Almeida, Gabriela    9 Twisters-MR          2:59.85    2:52.40        
                  36.63     1:19.53 (42.90)     2:13.33 (53.80)     2:52.40 (39.07)
  5 Coleman, Mackenzie   9 IA-MR                3:11.34    3:01.40        
                  43.50     1:27.91 (44.41)     2:22.65 (54.74)     3:01.40 (38.75)
  6 Hutton, Theresa      9 TRS-MR               3:20.25    3:05.98        
                  41.31     1:27.08 (45.77)     2:24.42 (57.34)     3:05.98 (41.56)
  7 Fain, Rachel A      10 Express Swimming-MR  2:57.74    3:10.29        
                  41.69     1:30.41 (48.72)     2:29.79 (59.38)     3:10.29 (40.50)
  8 Van Tassell, Amand  10 WAC-MR               3:30.15    3:11.62        
                  39.64     1:27.94 (48.30)     2:24.52 (56.58)     3:11.62 (47.10)
  9 Barrett, Seanna T   10 Express Swimming-MR  3:21.21    3:12.72        
                  44.26     1:30.64 (46.38)     2:28.83 (58.19)     3:12.72 (43.89)
 10 Boyle, Erin          9 IA-UN-MR             3:25.18    3:13.00        
                  44.52     1:37.34 (52.82)     2:33.68 (56.34)     3:13.00 (39.32)
 11 Holfester, Alison   10 Express Swimming-MR  3:43.23    3:15.63        
                  43.84     1:34.95 (51.11)     2:30.73 (55.78)     3:15.63 (44.90)
 12 Vasudevan, Arya V   10 Middies-MR           3:46.29    3:16.79        
                  51.02     1:40.93 (49.91)     2:34.43 (53.50)     3:16.79 (42.36)
 13 Elmassry, Jasmine    8 Twisters-MR          3:35.66    3:19.33        
                  45.24     1:35.85 (50.61)     2:35.21 (59.36)     3:19.33 (44.12)
 14 Palmer, Fiona E     10 Express Swimming-MR  3:30.86    3:24.05        
                  44.21     1:36.51 (52.30)   2:40.05 (1:03.54)     3:24.05 (44.00)
 15 Guo, Jenna J         8 Express Swimming-MR  3:39.87    3:24.58        
                  49.59     1:41.16 (51.57)     2:37.38 (56.22)     3:24.58 (47.20)
 16 Van Tassell, Gabri   8 WAC-MR               3:55.38    3:33.21        
                                  51.85 ( )     1:44.89 (53.04)   3:33.21 (1:48.32)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fulenwider, Meliss  12 EAST-MR                26.53      26.61        
  2 Barcklow, Gabriell  12 UN-LI-IL                  NT      27.29        
  3 deFreitas, Sophie   12 WAC-MR                 28.35      27.62        
  4 Feminella, Meghan   12 WAC-MR                 27.99      27.63        
  5 Pavek, Marielle E   12 Sachem-MR              28.34      28.19        
  6 Doherty, Kaitlin A  11 Middies-MR             29.35      28.58        
  7 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR    29.32      28.87        
  8 Barbosa, Tabitha    11 Twisters-MR            28.80      28.99        
  9 Brooks, Alexandra   12 TRS-MR                 29.67      29.07        
 10 Hughes-Monasterio,  12 Twisters-MR            29.91      29.17        
 11 LaPorta, Emily A    11 IA-MR                  30.75      29.24        
 12 Ingram, Alaina M    12 IA-MR                  29.17      29.32        
 13 Barrett, Janae J    12 Twisters-MR            29.99      29.61        
 14 Maloney, Erin C     12 WAC-MR                 28.12      29.75        
 15 Hirsch, Stephanie   12 TRS-MR                 30.23      29.78        
 16 Cruz, Brigitti S    11 Twisters-MR            30.41      29.88        
 17 Catano, Tiffany     11 IA-MR                  29.68      30.10        
 18 McIlhargy, Amanda   12 TRS-MR                 29.47      30.13        
 19 McKenzie, Loren A   11 Express Swimming-MR    30.88      30.33        
 20 Glenday, Kerry J    12 IA-MR                  32.14      30.41        
 21 Gibbons, Nicolette  12 UNOWA-MR               30.00      30.43        
 22 McDonough, Colleen  12 WAC-MR                 30.38      30.48        
 23 Shipman, Isabel J   12 EAST-MR                30.67      30.66        
 24 Miller, Corley A    12 Sachem-MR              32.00      30.98        
 25 Betzios, Alexandra  11 Express Swimming-MR    32.23      31.47        
 26 Pizzarello, Lisa M  12 Middies-MR             34.06      31.50        
 27 Groccia, Jackie A   11 Middies-MR             31.07      31.61        
 28 Ilardi, Mary Eliza  12 Sachem-MR              32.98      31.78        
 29 Vera, Karly N       12 Sachem-MR              31.56      31.97        
 30 Zoine, Jessica M    11 Express Swimming-MR    33.82      32.04        
 31 Russo, Eva M        11 Middies-MR             31.79      32.07        
 32 Greff, Christie R   11 Express Swimming-MR    33.72      32.18        
 33 Clarkson, Marie E   12 Express Swimming-MR    34.95      32.21        
 34 Sussman, Heather    12 TRS-MR                 32.87      33.03        
 35 Scheck, Meaghan E   12 IA-MR                  32.44      33.11        
 36 Christiansen, Adri  12 Express Swimming-MR    35.91      33.12        
 37 Dell'Orto, Christi  11 Middies-MR             32.79      33.20        
 37 Sullivan, Emily     11 TRS-MR                 33.99      33.20        
 39 Hew, Madeleine      11 WAC-MR                 38.63      33.52        
 40 Lawler, Caitlin     11 Express Swimming-MR    34.66      33.70        
 41 Jaros, Anna         12 Twisters-MR            32.97      33.72        
 42 Kearns, Bridget M   12 Express Swimming-MR    34.55      33.75        
 43 Ialenti, Devon E    11 Express Swimming-MR    34.73      33.78        
 44 Fenn, Emily         11 WAC-MR                 34.05      33.83        
 45 Stanton, Grace S    11 IA-UN-MR               33.19      33.91        
 46 Kamel, Mira S       11 Twisters-MR            33.20      34.48        
 47 Freitag, Jamie      12 Sachem-MR              34.80      34.55        
 48 Monfiletto, Angela  11 WAC-MR                 35.37      35.13        
 49 Feminella, Lindsay  11 WAC-MR                 36.67      35.14        
 50 McGrath, Deirdre R  11 Express Swimming-MR    36.18      35.15        
 51 Rosado, Alejandra   11 Twisters-MR            37.55      35.35        
 52 Roche, Bridget M    11 IA-UN-MR               34.52      35.65        
 53 Bortas, Andrea M    11 Twisters-MR            42.07      35.75        
 54 Schoenherr, Jena E  11 Middies-MR             35.55      36.04        
 55 Lyver, Shannon M    11 IA-MR                  38.15      36.08        
 56 Rodriguez, Haley H  11 EAST-MR                35.71      36.26        
 57 McTigue, Meaghan J  12 WAC-MR                 37.52      37.00        
 58 Cento, Maria G      11 Sachem-MR              36.81      37.38        
 59 Williams, Michele   12 WAC-MR                    NT      37.42        
 60 Rosenblum, Daniell  11 Middies-MR             37.92      37.46        
 61 Waithe, Danielle    11 Express Swimming-MR       NT      37.49        
 62 Lewis, Kiara        11 Twisters-MR            37.53      37.70        
 63 Irwin, Tina A       11 IA-MR                  35.46      38.29        
 64 Rasquin, Kristen M  11 Express Swimming-MR    40.45      38.81        
 65 Villarreal, Rose M  11 WAC-MR                    NT      39.54        
 66 Ozer, Samantha      11 Middies-MR             35.78      39.88        
 67 Adamo, Nicole M     11 WAC-MR                 43.94      40.81        
 68 Ferguson, Maggie J  11 Express Swimming-MR       NT      43.97        
 69 Kitakis, Christina  11 OWA-MR                 50.00      44.10        
 70 McGannon, Alex P    11 OWA-MR                 40.00      45.30        
 71 Fitzgerald, Emily   11 Express Swimming-MR       NT      48.52        
 72 Hood, Nydja N       11 Express Swimming-MR       NT      52.65        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fulenwider, Meliss  12 EAST-MR                57.18      56.85        
                  27.00       56.85 (29.85)                                        
  2 Tom, Aiyana-Mei H   12 EAST-MR              1:01.58      59.79        
                  28.38       59.79 (31.41)                                        
  3 Feminella, Meghan   12 WAC-MR               1:01.85    1:00.53        
                  29.60     1:00.53 (30.93)                                        
  4 deFreitas, Sophie   12 WAC-MR               1:02.26    1:00.64        
                  28.87     1:00.64 (31.77)                                        
  5 Lane, Kristin M     12 EAST-MR              1:00.61    1:00.68        
                  29.44     1:00.68 (31.24)                                        
  6 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR  1:02.55    1:01.11        
                  29.32     1:01.11 (31.79)                                        
  7 Clark, Sam P        11 EAST-MR              1:02.00    1:01.20        
                  29.50     1:01.20 (31.70)                                        
  8 Kanim, Callie H     12 Middies-MR           1:02.46    1:01.38        
                  29.86     1:01.38 (31.52)                                        
  9 Rubiano, Alexandra  11 Twisters-MR          1:01.19    1:01.63        
                  29.39     1:01.63 (32.24)                                        
 10 Susz, Gaby V        11 EAST-MR              1:01.38    1:01.79        
                  29.49     1:01.79 (32.30)                                        
 11 Pavek, Marielle E   12 Sachem-MR            1:02.59    1:02.09        
                  30.01     1:02.09 (32.08)                                        
 12 Doherty, Kaitlin A  11 Middies-MR           1:03.85    1:02.39        
                  29.39     1:02.39 (33.00)                                        
 13 Weinreb, Halley D   12 EAST-MR              1:04.19    1:02.53        
                  29.69     1:02.53 (32.84)                                        
 14 Kim, Elizabeth      12 Twisters-MR          1:02.04    1:02.87        
                  30.34     1:02.87 (32.53)                                        
 15 Brooks, Alexandra   12 TRS-MR               1:02.73    1:03.12        
                  30.29     1:03.12 (32.83)                                        
 16 Leary, Tanita A     12 EAST-MR                   NT    1:03.21        
                  29.30     1:03.21 (33.91)                                        
 17 Barbosa, Tabitha    11 Twisters-MR          1:04.13    1:04.41        
                  30.31     1:04.41 (34.10)                                        
 18 Ebratt, Nicole E    12 EAST-MR              1:04.14    1:04.43        
                  30.82     1:04.43 (33.61)                                        
 19 Ingram, Alaina M    12 IA-MR                1:02.90    1:04.53        
                  30.94     1:04.53 (33.59)                                        
 19 Catano, Tiffany     11 IA-MR                1:05.82    1:04.53        
                  31.31     1:04.53 (33.22)                                        
 21 Cruz, Brigitti S    11 Twisters-MR          1:03.62    1:04.63        
                  31.29     1:04.63 (33.34)                                        
 22 Tanner, Natlie J    12 EAST-MR              1:02.61    1:04.73        
                  30.76     1:04.73 (33.97)                                        
 23 Marmo, Marisa A     12 IA-MR                1:05.41    1:04.90        
                  31.19     1:04.90 (33.71)                                        
 24 Barrett, Janae J    12 Twisters-MR          1:05.91    1:04.95        
                  30.81     1:04.95 (34.14)                                        
 25 Hughes-Monasterio,  12 Twisters-MR          1:07.37    1:05.21        
                  31.07     1:05.21 (34.14)                                        
 26 Yu, Wynona K        11 Twisters-MR          1:05.56    1:05.57        
                  30.97     1:05.57 (34.60)                                        
 27 Miller, Corley A    12 Sachem-MR            1:10.17    1:05.80        
                  31.57     1:05.80 (34.23)                                        
 28 McKenzie, Loren A   11 Express Swimming-MR  1:07.49    1:05.93        
                  31.87     1:05.93 (34.06)                                        
 29 McIlhargy, Amanda   12 TRS-MR               1:02.50    1:06.03        
                  31.78     1:06.03 (34.25)                                        
 30 Hartigan, Kaitlin   11 EAST-MR              1:06.34    1:06.16        
                  31.50     1:06.16 (34.66)                                        
 31 Gibbons, Nicolette  12 UNOWA-MR             1:06.00    1:06.24        
                  32.17     1:06.24 (34.07)                                        
 32 Maloney, Erin C     12 WAC-MR               1:06.55    1:06.54        
                  32.92     1:06.54 (33.62)                                        
 33 Shipman, Isabel J   12 EAST-MR              1:07.26    1:06.57        
                  32.09     1:06.57 (34.48)                                        
 34 Glenday, Kerry J    12 IA-MR                1:10.58    1:07.65        
                  32.40     1:07.65 (35.25)                                        
 35 Ferreri, Kiley M    12 Express Swimming-MR  1:13.24    1:08.28        
                  32.33     1:08.28 (35.95)                                        
 36 McDonough, Colleen  12 WAC-MR               1:06.86    1:08.61        
                  32.72     1:08.61 (35.89)                                        
 37 Bahl, Kanika        11 OWA-MR               1:13.80    1:09.64        
                  32.77     1:09.64 (36.87)                                        
 38 Pizzarello, Lisa M  12 Middies-MR           1:13.21    1:10.21        
                  33.62     1:10.21 (36.59)                                        
 39 Lawler, Caitlin     11 Express Swimming-MR  1:15.08    1:10.79        
                  34.96     1:10.79 (35.83)                                        
 40 Quinn, Kelly A      12 Express Swimming-MR  1:16.03    1:10.92        
                  33.75     1:10.92 (37.17)                                        
 41 Zoine, Jessica M    11 Express Swimming-MR  1:14.35    1:11.00        
                  34.67     1:11.00 (36.33)                                        
 42 Christiansen, Adri  12 Express Swimming-MR  1:23.05    1:11.09        
                  33.46     1:11.09 (37.63)                                        
 43 Clarkson, Marie E   12 Express Swimming-MR  1:18.38    1:11.14        
 44 Betzios, Alexandra  11 Express Swimming-MR  1:13.04    1:11.66        
                  33.59     1:11.66 (38.07)                                        
 45 Ilardi, Mary Eliza  12 Sachem-MR            1:17.28    1:12.00        
                  34.72     1:12.00 (37.28)                                        
 46 Hew, Madeleine      11 WAC-MR               1:24.38    1:12.39        
                  35.15     1:12.39 (37.24)                                        
 47 Decrem, Nicole H    11 EAST-MR              1:11.67    1:12.75        
                  33.06     1:12.75 (39.69)                                        
 48 Kamel, Mira S       11 Twisters-MR          1:15.88    1:12.84        
                  33.53     1:12.84 (39.31)                                        
 49 Dell'Orto, Christi  11 Middies-MR           1:12.01    1:13.02        
                  34.38     1:13.02 (38.64)                                        
 50 Greff, Christie R   11 Express Swimming-MR  1:13.86    1:13.38        
                  34.85     1:13.38 (38.53)                                        
 51 Scheck, Meaghan E   12 IA-MR                1:13.33    1:13.73        
                  34.15     1:13.73 (39.58)                                        
 52 Sussman, Heather    12 TRS-MR               1:13.98    1:13.76        
                  35.05     1:13.76 (38.71)                                        
 53 Russo, Eva M        11 Middies-MR           1:13.12    1:13.87        
                  35.14     1:13.87 (38.73)                                        
 54 Ialenti, Devon E    11 Express Swimming-MR  1:15.06    1:14.20        
                  35.18     1:14.20 (39.02)                                        
 55 Gandhi, Priya       12 OWA-MR               1:17.51    1:14.80        
                  36.34     1:14.80 (38.46)                                        
 56 YU, Bernice         11 Twisters-MR          1:24.78    1:14.93        
                  36.14     1:14.93 (38.79)                                        
 57 Kearns, Bridget M   12 Express Swimming-MR  1:18.70    1:15.48        
                  36.94     1:15.48 (38.54)                                        
 58 Monfiletto, Angela  11 WAC-MR               1:19.72    1:15.63        
                  36.74     1:15.63 (38.89)                                        
 59 Graham, Katie M     12 Express Swimming-MR  1:21.07    1:16.12        
                  36.83     1:16.12 (39.29)                                        
 60 Fenn, Emily         11 WAC-MR               1:14.59    1:17.27        
                  36.26     1:17.27 (41.01)                                        
 61 Roche, Bridget M    11 IA-UN-MR             1:18.65    1:17.41        
                  37.26     1:17.41 (40.15)                                        
 62 Dowd, Brenna        11 Sachem-MR            1:28.27    1:17.91        
                  37.66     1:17.91 (40.25)                                        
 63 Bortas, Andrea M    11 Twisters-MR          1:32.05    1:18.48        
                  36.60     1:18.48 (41.88)                                        
 64 Feminella, Lindsay  11 WAC-MR               1:22.26    1:19.32        
                  36.92     1:19.32 (42.40)                                        
 65 McGrath, Deirdre R  11 Express Swimming-MR  1:19.76    1:19.93        
                  38.18     1:19.93 (41.75)                                        
 66 Manduca, Gabriella  11 WAC-MR               1:28.11    1:21.27        
                  37.63     1:21.27 (43.64)                                        
 67 Rodriguez, Haley H  11 EAST-MR              1:21.53    1:21.39        
                  38.36     1:21.39 (43.03)                                        
 68 Cento, Lisa A       11 Sachem-MR            1:25.06    1:22.13        
                  39.99     1:22.13 (42.14)                                        
 69 Gardner, Kaitlyn M  11 EAST-MR              1:21.97    1:22.21        
                  38.21     1:22.21 (44.00)                                        
 70 Rosado, Alejandra   11 Twisters-MR          1:22.19    1:22.99        
                  37.40     1:22.99 (45.59)                                        
 71 Cento, Maria G      11 Sachem-MR            1:25.50    1:23.58        
 72 Irwin, Tina A       11 IA-MR                1:19.83    1:23.64        
                  38.86     1:23.64 (44.78)                                        
 73 Valdes, Victoria A  11 WAC-MR               1:28.29    1:24.67        
                  39.18     1:24.67 (45.49)                                        
 74 Waithe, Danielle    11 Express Swimming-MR       NT    1:25.58        
                  39.56     1:25.58 (46.02)                                        
 75 Taylor, Andrea M    11 Sachem-MR            1:32.90    1:25.60        
                  39.96     1:25.60 (45.64)                                        
 76 Shaknovich, Hannah  11 Middies-MR           1:28.57    1:26.84        
                  41.56     1:26.84 (45.28)                                        
 77 Ozer, Samantha      11 Middies-MR           1:19.26    1:31.22        
                  42.89     1:31.22 (48.33)                                        
 78 Adamo, Nicole M     11 WAC-MR               1:35.46    1:31.98        
                  42.95     1:31.98 (49.03)                                        
 79 McGannon, Alex P    11 OWA-MR               1:30.00    1:41.03        
                  48.25     1:41.03 (52.78)                                        
 80 Kitakis, Christina  11 OWA-MR               1:45.00    1:44.26        
                  43.76   1:44.26 (1:00.50)                                        
 81 Boustany-Jost, Nou  11 WAC-MR               1:54.57    1:45.99        
                  47.02     1:45.99 (58.97)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR  2:13.77    2:08.23        
                  29.19     1:01.69 (32.50)     1:35.21 (33.52)     2:08.23 (33.02)
  2 Rubiano, Alexandra  11 Twisters-MR          2:12.08    2:11.54        
                  29.37     1:02.21 (32.84)     1:37.08 (34.87)     2:11.54 (34.46)
  3 Doherty, Kaitlin A  11 Middies-MR           2:20.30    2:12.46        
                  29.88     1:03.86 (33.98)     1:38.44 (34.58)     2:12.46 (34.02)
  4 Ramsey, Danielle    11 Express Swimming-MR  2:13.79    2:12.72        
                  30.08     1:03.48 (33.40)     1:38.93 (35.45)     2:12.72 (33.79)
  5 Hirsch, Stephanie   12 TRS-MR               2:18.38    2:15.61        
                  31.40     1:06.36 (34.96)     1:41.16 (34.80)     2:15.61 (34.45)
  6 Barbosa, Tabitha    11 Twisters-MR          2:18.84    2:16.11        
                  30.47     1:05.44 (34.97)     1:41.57 (36.13)     2:16.11 (34.54)
  7 Brooks, Alexandra   12 TRS-MR               2:17.97    2:16.49        
                  30.99     1:06.04 (35.05)     1:42.41 (36.37)     2:16.49 (34.08)
  8 Ingram, Alaina M    12 IA-MR                2:14.88    2:16.95        
                  30.91     1:05.77 (34.86)     1:42.25 (36.48)     2:16.95 (34.70)
  9 McIlhargy, Amanda   12 TRS-MR               2:12.81    2:17.82        
                  31.30     1:06.84 (35.54)     1:43.04 (36.20)     2:17.82 (34.78)
 10 deFreitas, Sophie   12 WAC-MR               2:17.14    2:18.42        
                  31.48     1:07.03 (35.55)     1:43.36 (36.33)     2:18.42 (35.06)
 11 Cruz, Brigitti S    11 Twisters-MR          2:18.37    2:20.30        
                  31.45     1:07.31 (35.86)     1:44.42 (37.11)     2:20.30 (35.88)
 12 Yu, Wynona K        11 Twisters-MR          2:25.68    2:21.38        
                  31.75     1:08.27 (36.52)     1:45.50 (37.23)     2:21.38 (35.88)
 13 Miller, Corley A    12 Sachem-MR            3:20.76    2:25.99        
                  34.54     1:12.07 (37.53)     1:49.65 (37.58)     2:25.99 (36.34)
 14 Maloney, Erin C     12 WAC-MR               2:33.12    2:26.74        
                  34.14     1:12.03 (37.89)     1:49.06 (37.03)     2:26.74 (37.68)
 15 Vera, Karly N       12 Sachem-MR            2:26.95    2:27.59        
                  32.62     1:09.11 (36.49)     1:48.33 (39.22)     2:27.59 (39.26)
 16 Glenday, Kerry J    12 IA-MR                2:37.98    2:27.81        
                  33.61     1:12.06 (38.45)     1:50.74 (38.68)     2:27.81 (37.07)
 17 Marmo, Marisa A     12 IA-MR                2:26.98    2:28.49        
                  33.25     1:10.72 (37.47)     1:49.84 (39.12)     2:28.49 (38.65)
 18 McDonough, Colleen  12 WAC-MR               2:26.19    2:29.08        
                  33.93     1:11.93 (38.00)     1:50.36 (38.43)     2:29.08 (38.72)
 19 Groccia, Jackie A   11 Middies-MR           2:35.42    2:30.00        
                  33.67     1:12.19 (38.52)     1:51.78 (39.59)     2:30.00 (38.22)
 20 Quinn, Kelly A      12 Express Swimming-MR  2:45.17    2:30.31        
                1:12.25   2:30.31 (1:18.06)     2:44.43 (14.12)         2:30.31 ( )
 21 Greff, Christie R   11 Express Swimming-MR  2:40.76    2:33.14        
                  33.93     1:13.30 (39.37)     1:54.30 (41.00)     2:33.14 (38.84)
 22 Omelanczuk, Caroli  12 TRS-MR               2:49.05    2:34.54        
                  34.37     1:13.51 (39.14)     1:54.64 (41.13)     2:34.54 (39.90)
 23 Kearns, Bridget M   12 Express Swimming-MR  2:53.05    2:35.71        
                  34.59     1:14.38 (39.79)     1:55.46 (41.08)     2:35.71 (40.25)
 24 Stanton, Grace S    11 IA-UN-MR             2:37.30    2:38.17        
                                  34.24 ( )     1:15.24 (41.00)   2:38.17 (1:22.93)
 25 Lawler, Caitlin     11 Express Swimming-MR  2:43.09    2:38.95        
                  38.53     1:19.49 (40.96)     2:01.27 (41.78)     2:38.95 (37.68)
 26 Sullivan, Emily     11 TRS-MR               2:37.35    2:39.78        
                  34.95     1:15.33 (40.38)     1:57.73 (42.40)     2:39.78 (42.05)
 27 Monfiletto, Angela  11 WAC-MR               3:00.33    2:39.80        
                  36.15     1:15.77 (39.62)     1:58.42 (42.65)     2:39.80 (41.38)
 28 Dubin, Maria V      11 Middies-MR           2:45.67    2:41.61        
                  35.45     1:16.46 (41.01)     1:59.60 (43.14)     2:41.61 (42.01)
 29 Russo, Eva M        11 Middies-MR           2:38.12    2:41.71        
                  37.26     1:19.79 (42.53)     2:02.33 (42.54)     2:41.71 (39.38)
 30 Dowd, Brenna        11 Sachem-MR            3:30.00    2:44.95        
 31 McGrath, Deirdre R  11 Express Swimming-MR  3:00.27    2:47.79        
                  37.18     1:20.25 (43.07)     2:05.33 (45.08)     2:47.79 (42.46)
 32 Schoenherr, Jena E  11 Middies-MR           3:00.63    2:53.15        
                  38.13     1:21.55 (43.42)     2:05.03 (43.48)     2:53.15 (48.12)
 33 Auty, Danielle      11 Express Swimming-MR  3:14.23    3:00.93        
                  39.03     1:25.71 (46.68)     2:13.28 (47.57)     3:00.93 (47.65)
 34 Hood, Nydja N       11 Express Swimming-MR       NT    3:15.86        
                                  53.49 ( )   2:02.48 (1:08.99)   3:15.86 (1:13.38)
 35 Ozer, Samantha      11 Middies-MR           2:49.67    3:26.66        
                                                      43.27 ( )   3:26.66 (2:43.39)
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR  5:53.01    5:34.58        
                  30.14     1:03.12 (32.98)     1:36.70 (33.58)     2:10.65 (33.95)
        2:44.65 (34.00)     3:18.67 (34.02)     3:52.87 (34.20)     4:27.63 (34.76)
        5:01.57 (33.94)     5:34.58 (33.01)                                        
  2 Brooks, Alexandra   12 TRS-MR               6:01.65    5:54.19        
                  31.40     1:06.39 (34.99)     1:42.47 (36.08)     2:18.71 (36.24)
        2:55.08 (36.37)     3:30.91 (35.83)     4:07.75 (36.84)     4:43.51 (35.76)
        5:19.73 (36.22)     5:54.19 (34.46)                                        
  3 Kanim, Callie H     12 Middies-MR           5:56.97    5:57.43        
                  31.17     1:05.69 (34.52)     1:42.30 (36.61)     2:18.68 (36.38)
        2:55.82 (37.14)     3:31.80 (35.98)     4:09.03 (37.23)     4:46.45 (37.42)
        5:23.03 (36.58)     5:57.43 (34.40)                                        
  4 Hirsch, Stephanie   12 TRS-MR               6:01.89    6:01.14        
                  32.89     1:09.03 (36.14)     1:45.64 (36.61)     2:22.08 (36.44)
        2:59.05 (36.97)     3:35.63 (36.58)     4:12.22 (36.59)     4:48.48 (36.26)
        5:25.03 (36.55)     6:01.14 (36.11)                                        
  5 McIlhargy, Amanda   12 TRS-MR               5:57.48    6:02.38        
                  33.63     1:10.23 (36.60)     1:47.02 (36.79)     2:23.61 (36.59)
        2:59.95 (36.34)     3:36.86 (36.91)     4:13.23 (36.37)     4:49.99 (36.76)
        5:26.88 (36.89)     6:02.38 (35.50)                                        
  6 Catano, Tiffany     11 IA-MR                6:20.71    6:02.49        
                  32.82     1:08.96 (36.14)     1:45.64 (36.68)     2:22.71 (37.07)
        2:59.75 (37.04)     3:36.14 (36.39)     4:13.49 (37.35)     4:50.32 (36.83)
        5:27.44 (37.12)     6:02.49 (35.05)                                        
  7 Kim, Elizabeth      12 Twisters-MR          6:02.75    6:04.56        
                  32.57     1:08.93 (36.36)     1:46.19 (37.26)     2:23.09 (36.90)
        3:00.15 (37.06)     3:37.28 (37.13)     4:14.96 (37.68)     4:52.11 (37.15)
        5:30.03 (37.92)     6:04.56 (34.53)                                        
  8 deFreitas, Sophie   12 WAC-MR               6:05.15    6:07.49        
                  32.46     1:09.01 (36.55)     1:45.82 (36.81)     2:23.11 (37.29)
        3:00.10 (36.99)     3:38.02 (37.92)     4:15.92 (37.90)     4:54.78 (38.86)
        5:32.92 (38.14)     6:07.49 (34.57)                                        
  9 Ingram, Alaina M    12 IA-MR                5:56.79    6:08.35        
                  32.35     1:08.84 (36.49)     1:46.45 (37.61)     2:24.63 (38.18)
        3:02.87 (38.24)     3:40.45 (37.58)     4:18.38 (37.93)     4:55.79 (37.41)
        5:32.72 (36.93)     6:08.35 (35.63)                                        
 10 Cruz, Brigitti S    11 Twisters-MR          6:08.09    6:08.89        
                  32.95     1:09.94 (36.99)     1:47.33 (37.39)     2:25.30 (37.97)
        3:03.07 (37.77)     3:40.70 (37.63)     4:19.01 (38.31)     4:57.11 (38.10)
        5:33.82 (36.71)     6:08.89 (35.07)                                        
 11 Ramsey, Danielle    11 Express Swimming-MR  6:01.65    6:09.49        
                  31.63     1:06.87 (35.24)     1:43.78 (36.91)     2:22.01 (38.23)
        3:00.01 (38.00)     3:37.41 (37.40)     4:15.56 (38.15)     4:54.63 (39.07)
        5:33.26 (38.63)     6:09.49 (36.23)                                        
 12 Barbosa, Tabitha    11 Twisters-MR          6:04.41    6:09.65        
                                  32.67 ( )     1:09.16 (36.49)     1:46.67 (37.51)
        2:24.71 (38.04)     3:02.08 (37.37)     3:39.55 (37.47)     4:17.67 (38.12)
        4:55.84 (38.17)   6:09.65 (1:13.81)                                        
 13 Pavek, Marielle E   12 Sachem-MR            6:43.12    6:12.76        
                  31.80     1:08.31 (36.51)     1:46.72 (38.41)     2:24.79 (38.07)
        3:03.42 (38.63)     3:42.00 (38.58)     4:21.08 (39.08)     4:59.06 (37.98)
        5:36.68 (37.62)     6:12.76 (36.08)                                        
 14 Miller, Corley A    12 Sachem-MR            6:59.50    6:14.15        
                  33.74     1:10.71 (36.97)     1:49.10 (38.39)     2:27.43 (38.33)
        3:05.50 (38.07)     3:44.54 (39.04)     4:22.70 (38.16)     5:00.83 (38.13)
        5:38.54 (37.71)     6:14.15 (35.61)                                        
 15 Barrett, Janae J    12 Twisters-MR          6:39.54    6:31.24        
                  33.34     1:10.74 (37.40)     1:49.41 (38.67)     2:29.54 (40.13)
        3:09.53 (39.99)     3:49.44 (39.91)     4:31.59 (42.15)     5:13.23 (41.64)
        5:52.62 (39.39)     6:31.24 (38.62)                                        
 16 Marmo, Marisa A     12 IA-MR                6:42.30    6:40.31        
                  34.48     1:13.33 (38.85)     1:52.55 (39.22)     2:33.00 (40.45)
        3:14.27 (41.27)     3:55.05 (40.78)     4:36.79 (41.74)     5:18.56 (41.77)
        5:59.86 (41.30)     6:40.31 (40.45)                                        
 17 Vera, Karly N       12 Sachem-MR            6:41.92    6:42.23        
                  34.18     1:12.81 (38.63)     1:53.01 (40.20)     2:33.06 (40.05)
        3:14.29 (41.23)     3:55.53 (41.24)     4:37.30 (41.77)     5:18.35 (41.05)
        6:01.20 (42.85)     6:42.23 (41.03)                                        
 18 Maloney, Erin C     12 WAC-MR               6:52.98    6:44.56        
                  36.60     1:16.67 (40.07)     1:58.18 (41.51)     2:39.45 (41.27)
        3:21.26 (41.81)     4:02.11 (40.85)     4:43.16 (41.05)     5:25.51 (42.35)
        6:05.96 (40.45)     6:44.56 (38.60)                                        
 19 McDonough, Colleen  12 WAC-MR               6:34.45    6:53.31        
                  35.43     1:14.21 (38.78)     1:55.44 (41.23)     2:38.02 (42.58)
        3:20.57 (42.55)     4:04.42 (43.85)     4:47.35 (42.93)     5:30.60 (43.25)
        6:13.42 (42.82)     6:53.31 (39.89)                                        
 20 McKenzie, Loren A   11 Express Swimming-MR  7:00.01    6:57.59        
                                                      35.39 ( )     1:14.81 (39.42)
        1:58.51 (43.70)   3:23.09 (1:24.58)     4:06.44 (43.35)     4:50.07 (43.63)
        5:33.78 (43.71)   6:57.59 (1:23.81)                                        
 21 Betzios, Alexandra  11 Express Swimming-MR  6:34.23    7:03.61        
                  35.20     1:17.17 (41.97)     2:00.17 (43.00)     2:44.06 (43.89)
        3:27.98 (43.92)     4:12.27 (44.29)     4:57.22 (44.95)     5:41.65 (44.43)
        6:25.02 (43.37)     7:03.61 (38.59)                                        
 22 Monfiletto, Angela  11 WAC-MR               6:40.56    7:04.30        
                  38.95     1:20.70 (41.75)     2:04.05 (43.35)     2:47.72 (43.67)
        3:31.79 (44.07)     4:14.95 (43.16)     4:58.59 (43.64)     5:41.43 (42.84)
        6:24.42 (42.99)     7:04.30 (39.88)                                        
 23 Christiansen, Adri  12 Express Swimming-MR       NT    7:06.40        
                  36.85     1:18.88 (42.03)     2:03.61 (44.73)     2:46.98 (43.37)
        3:29.95 (42.97)     4:14.41 (44.46)     4:58.26 (43.85)     5:42.71 (44.45)
        6:25.86 (43.15)     7:06.40 (40.54)                                        
 24 Kearns, Bridget M   12 Express Swimming-MR  7:32.12    7:11.63        
                  36.90     1:19.10 (42.20)     2:04.16 (45.06)     2:49.47 (45.31)
        3:33.66 (44.19)     4:18.42 (44.76)     5:03.64 (45.22)     5:47.63 (43.99)
        6:30.89 (43.26)     7:11.63 (40.74)                                        
 25 Greff, Christie R   11 Express Swimming-MR       NT    7:12.35        
                  37.91     1:21.38 (43.47)     2:07.64 (46.26)     2:52.25 (44.61)
        3:36.87 (44.62)     4:21.72 (44.85)     5:06.25 (44.53)     5:50.25 (44.00)
        6:34.03 (43.78)     7:12.35 (38.32)                                        
 26 Bahl, Kanika        11 OWA-MR               7:24.25    7:14.41        
                  34.80     1:17.66 (42.86)     2:03.53 (45.87)     2:48.91 (45.38)
        3:32.39 (43.48)     4:18.40 (46.01)     5:03.86 (45.46)     5:48.50 (44.64)
        6:32.95 (44.45)     7:14.41 (41.46)                                        
 27 Gandhi, Priya       12 OWA-MR               8:04.73    7:30.09        
                  37.92     1:21.96 (44.04)     2:08.10 (46.14)     2:54.75 (46.65)
        3:40.28 (45.53)     4:26.37 (46.09)     5:13.33 (46.96)     6:00.02 (46.69)
        6:46.35 (46.33)     7:30.09 (43.74)                                        
 28 McGrath, Deirdre R  11 Express Swimming-MR  7:00.09    7:42.18        
                  38.93     1:23.83 (44.90)     2:11.09 (47.26)     2:59.94 (48.85)
        3:47.60 (47.66)     4:35.38 (47.78)     5:24.49 (49.11)     6:11.96 (47.47)
        6:59.32 (47.36)     7:42.18 (42.86)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra  11 Twisters-MR            30.71      31.04        
  2 deFreitas, Sophie   12 WAC-MR                 32.67      31.52        
  3 Weinreb, Halley D   12 EAST-MR                34.93      31.88        
  4 Fulenwider, Meliss  12 EAST-MR                33.92      32.41        
  5 Tom, Aiyana-Mei H   12 EAST-MR                32.86      32.48        
  6 Susz, Gaby V        11 EAST-MR                32.96      32.74        
  7 Catano, Tiffany     11 IA-MR                  33.43      32.80        
  8 Kanim, Callie H     12 Middies-MR             33.34      32.88        
  9 Barbosa, Tabitha    11 Twisters-MR            33.54      32.94        
 10 Clark, Sam P        11 EAST-MR                33.44      33.40        
 11 Feminella, Meghan   12 WAC-MR                 33.54      33.42        
 12 Leary, Tanita A     12 EAST-MR                34.13      33.72        
 13 Cruz, Brigitti S    11 Twisters-MR            33.04      33.73        
 14 Yu, Wynona K        11 Twisters-MR            33.61      34.12        
 15 McKenzie, Loren A   11 Express Swimming-MR    36.75      34.32        
 16 Hirsch, Stephanie   12 TRS-MR                 34.71      34.49        
 17 Ebratt, Nicole E    12 EAST-MR                34.91      34.51        
 18 Glenday, Kerry J    12 IA-MR                  36.10      34.53        
 19 Hughes-Monasterio,  12 Twisters-MR            36.38      34.78        
 20 Maloney, Erin C     12 WAC-MR                 35.00      35.06        
 21 Tanner, Natlie J    12 EAST-MR                35.76      35.08        
 22 Doherty, Kaitlin A  11 Middies-MR             35.89      35.40        
 23 Marmo, Marisa A     12 IA-MR                  37.03      35.42        
 23 Barrett, Janae J    12 Twisters-MR            35.98      35.42        
 25 Ingram, Alaina M    12 IA-MR                  35.25      35.63        
 26 Clarkson, Marie E   12 Express Swimming-MR    38.10      35.81        
 27 Kim, Elizabeth      12 Twisters-MR            34.47      35.89        
 28 Lane, Kristin M     12 EAST-MR                35.63      35.96        
 29 Gibbons, Nicolette  12 UNOWA-MR               36.00      36.02        
 30 McDonough, Colleen  12 WAC-MR                 35.83      36.26        
 31 Dell'Orto, Christi  11 Middies-MR             37.52      36.30        
 32 LaRosa, Amanda J    12 Sachem-MR              39.13      36.42        
 33 Vera, Karly N       12 Sachem-MR              37.52      37.17        
 34 Bahl, Kanika        11 OWA-MR                 38.76      37.18        
 35 Hartigan, Kaitlin   11 EAST-MR                35.92      37.23        
 36 Russo, Eva M        11 Middies-MR             37.98      37.46        
 37 Kamel, Mira S       11 Twisters-MR            36.72      38.24        
 38 Quinn, Kelly A      12 Express Swimming-MR    40.38      38.31        
 39 Decrem, Nicole H    11 EAST-MR                38.80      38.38        
 40 YU, Bernice         11 Twisters-MR            40.79      38.52        
 41 Fenn, Emily         11 WAC-MR                 38.90      38.56        
 42 Pizzarello, Lisa M  12 Middies-MR             40.15      39.09        
 43 Shipman, Isabel J   12 EAST-MR                39.80      39.15        
 44 Christiansen, Adri  12 Express Swimming-MR    45.48      39.23        
 45 Miller, Corley A    12 Sachem-MR              41.74      39.26        
 46 Sussman, Heather    12 TRS-MR                 41.24      39.27        
 47 Cento, Maria G      11 Sachem-MR              41.32      39.41        
 48 Scheck, Meaghan E   12 IA-MR                  37.06      39.46        
 49 Zoine, Jessica M    11 Express Swimming-MR    39.01      39.69        
 50 Greff, Christie R   11 Express Swimming-MR    39.11      39.76        
 51 Gandhi, Priya       12 OWA-MR                 42.84      39.81        
 52 Monfiletto, Angela  11 WAC-MR                 41.62      39.84        
 53 Hew, Madeleine      11 WAC-MR                 42.62      40.66        
 54 Ferreri, Kiley M    12 Express Swimming-MR    41.31      40.86        
 55 McGrath, Deirdre R  11 Express Swimming-MR    42.47      41.01        
 56 Roche, Bridget M    11 IA-UN-MR               42.37      41.28        
 57 Lawler, Caitlin     11 Express Swimming-MR    42.04      41.37        
 58 Ialenti, Devon E    11 Express Swimming-MR    40.20      41.69        
 59 Feminella, Lindsay  11 WAC-MR                 45.63      41.87        
 60 Irwin, Tina A       11 IA-MR                  39.14      41.96        
 61 Cento, Lisa A       11 Sachem-MR              44.15      42.02        
 62 Dowd, Brenna        11 Sachem-MR              45.97      42.21        
 63 Rosado, Alejandra   11 Twisters-MR            44.10      42.50        
 64 Schoenherr, Jena E  11 Middies-MR             43.33      42.56        
 65 Rodriguez, Haley H  11 EAST-MR                43.22      42.87        
 66 Ilardi, Mary Eliza  12 Sachem-MR              41.77      42.99        
 67 Kearns, Bridget M   12 Express Swimming-MR    46.34      43.35        
 68 Graham, Katie M     12 Express Swimming-MR    48.98      44.39        
 69 Shaknovich, Hannah  11 Middies-MR             45.39      44.45        
 70 Ozer, Samantha      11 Middies-MR             42.17      44.63        
 71 Bortas, Andrea M    11 Twisters-MR            53.51      45.46        
 72 Valdes, Victoria A  11 WAC-MR                 48.02      45.90        
 73 Gardner, Kaitlyn M  11 EAST-MR                46.29      45.97        
 74 Manduca, Gabriella  11 WAC-MR                 47.83      46.61        
 75 Taylor, Andrea M    11 Sachem-MR              51.06      47.14        
 76 Adamo, Nicole M     11 WAC-MR                 50.17      47.77        
 77 Waithe, Danielle    11 Express Swimming-MR       NT      48.96        
 78 Kitakis, Christina  11 OWA-MR                 55.00      51.69        
 79 McGannon, Alex P    11 OWA-MR                 45.00      51.97        
 80 Boustany-Jost, Nou  11 WAC-MR                 55.80      56.99        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra  11 Twisters-MR          1:06.26    1:06.53        
                  32.05     1:06.53 (34.48)                                        
  2 Catano, Tiffany     11 IA-MR                1:13.19    1:09.46        
                  34.26     1:09.46 (35.20)                                        
  3 deFreitas, Sophie   12 WAC-MR               1:11.78    1:09.67        
                  33.85     1:09.67 (35.82)                                        
  4 Weinreb, Halley D   12 EAST-MR              1:12.62    1:09.72        
                  34.45     1:09.72 (35.27)                                        
  5 Feminella, Meghan   12 WAC-MR               1:12.04    1:10.29        
                  34.33     1:10.29 (35.96)                                        
  6 Susz, Gaby V        11 EAST-MR              1:09.70    1:10.55        
                  34.49     1:10.55 (36.06)                                        
  7 Tom, Aiyana-Mei H   12 EAST-MR              1:08.81    1:10.70        
                  33.28     1:10.70 (37.42)                                        
  8 Leary, Tanita A     12 EAST-MR              1:10.33    1:11.04        
                  34.39     1:11.04 (36.65)                                        
  9 Cruz, Brigitti S    11 Twisters-MR          1:10.64    1:11.61        
                  35.48     1:11.61 (36.13)                                        
 10 Clark, Sam P        11 EAST-MR              1:11.70    1:11.72        
 11 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR  1:10.33    1:11.76        
                  34.91     1:11.76 (36.85)                                        
 12 Hirsch, Stephanie   12 TRS-MR               1:13.80    1:12.38        
                  35.55     1:12.38 (36.83)                                        
 13 Barbosa, Tabitha    11 Twisters-MR          1:14.23    1:12.49        
 14 Lane, Kristin M     12 EAST-MR              1:11.52    1:12.70        
                  35.63     1:12.70 (37.07)                                        
 15 Ebratt, Nicole E    12 EAST-MR              1:12.55    1:12.88        
                  35.37     1:12.88 (37.51)                                        
 16 Hughes-Monasterio,  12 Twisters-MR          1:17.61    1:14.07        
                  35.31     1:14.07 (38.76)                                        
 17 Gibbons, Nicolette  12 UNOWA-MR             1:17.00    1:14.33        
                  36.65     1:14.33 (37.68)                                        
 18 Ingram, Alaina M    12 IA-MR                1:13.78    1:14.48        
                  36.44     1:14.48 (38.04)                                        
 19 McKenzie, Loren A   11 Express Swimming-MR  1:20.37    1:15.18        
 20 Tanner, Natlie J    12 EAST-MR              1:14.60    1:15.82        
                  37.28     1:15.82 (38.54)                                        
 21 Maloney, Erin C     12 WAC-MR               1:16.27    1:16.27        
                  37.78     1:16.27 (38.49)                                        
 22 LaPorta, Emily A    11 IA-MR                1:22.43    1:16.32        
                  36.24     1:16.32 (40.08)                                        
 23 McDonough, Colleen  12 WAC-MR               1:14.43    1:17.06        
                  37.81     1:17.06 (39.25)                                        
 24 Sullivan, Emily     11 TRS-MR               1:19.61    1:17.27        
                  36.94     1:17.27 (40.33)                                        
 25 Barrett, Janae J    12 Twisters-MR          1:20.43    1:17.51        
                  38.19     1:17.51 (39.32)                                        
 26 Clarkson, Marie E   12 Express Swimming-MR  1:21.95    1:18.11        
                  37.77     1:18.11 (40.34)                                        
 27 Glenday, Kerry J    12 IA-MR                1:18.60    1:18.32        
                  38.04     1:18.32 (40.28)                                        
 28 Dell'Orto, Christi  11 Middies-MR           1:20.67    1:19.01        
                  38.47     1:19.01 (40.54)                                        
 29 Hartigan, Kaitlin   11 EAST-MR              1:17.63    1:19.12        
                  38.59     1:19.12 (40.53)                                        
 30 Omelanczuk, Caroli  12 TRS-MR               1:26.81    1:19.66        
                  38.72     1:19.66 (40.94)                                        
 31 Zoine, Jessica M    11 Express Swimming-MR  1:27.63    1:22.42        
                  40.22     1:22.42 (42.20)                                        
 32 Pizzarello, Lisa M  12 Middies-MR           1:26.18    1:23.83        
 33 Decrem, Nicole H    11 EAST-MR              1:22.56    1:24.16        
                  40.53     1:24.16 (43.63)                                        
 34 Fenn, Emily         11 WAC-MR               1:26.96    1:24.74        
                  42.69     1:24.74 (42.05)                                        
 35 Scheck, Meaghan E   12 IA-MR                1:23.30    1:25.72        
                  41.27     1:25.72 (44.45)                                        
 36 Shipman, Isabel J   12 EAST-MR              1:23.04    1:26.03        
                  42.33     1:26.03 (43.70)                                        
 37 Hew, Madeleine      11 WAC-MR               1:29.53    1:26.12        
                  42.11     1:26.12 (44.01)                                        
 38 Monfiletto, Angela  11 WAC-MR               1:29.32    1:26.17        
                  41.87     1:26.17 (44.30)                                        
 39 Greff, Christie R   11 Express Swimming-MR  1:26.77    1:26.55        
                  41.89     1:26.55 (44.66)                                        
 40 Sussman, Heather    12 TRS-MR               1:29.57    1:26.80        
                  42.98     1:26.80 (43.82)                                        
 41 Lawler, Caitlin     11 Express Swimming-MR  1:30.77    1:27.29        
                  44.29     1:27.29 (43.00)                                        
 42 Cento, Maria G      11 Sachem-MR            1:26.45    1:27.32        
 43 Ialenti, Devon E    11 Express Swimming-MR  1:28.84    1:27.95        
                  41.62     1:27.95 (46.33)                                        
 44 Williams, Michele   12 WAC-MR                    NT    1:28.20        
                  43.17     1:28.20 (45.03)                                        
 45 Betzios, Alexandra  11 Express Swimming-MR  1:27.26    1:28.22        
                  42.34     1:28.22 (45.88)                                        
 46 McGrath, Deirdre R  11 Express Swimming-MR  1:33.89    1:28.37        
                  43.90     1:28.47 (44.57)         1:28.37 ( )                    
 47 Irwin, Tina A       11 IA-MR                1:29.90    1:29.39        
                  42.90     1:29.39 (46.49)                                        
 48 Christiansen, Adri  12 Express Swimming-MR  1:35.01    1:30.33        
                                1:30.50 ( )         1:30.33 ( )                    
 49 Feminella, Lindsay  11 WAC-MR               1:31.89    1:31.10        
                  44.66     1:31.10 (46.44)                                        
 50 Rodriguez, Haley H  11 EAST-MR              1:30.76    1:31.15        
                  43.84     1:31.15 (47.31)                                        
 51 Roche, Bridget M    11 IA-UN-MR             1:28.94    1:31.62        
                  44.47     1:31.62 (47.15)                                        
 52 Kearns, Bridget M   12 Express Swimming-MR  1:36.77    1:31.85        
                                  44.93 ( )     1:31.85 (46.92)                    
 53 Stanton, Grace S    11 IA-UN-MR             1:32.04    1:32.01        
                                  44.40 ( )     1:32.01 (47.61)                    
 54 Rosado, Alejandra   11 Twisters-MR          1:39.22    1:33.05        
                  44.93     1:33.05 (48.12)                                        
 55 Ilardi, Mary Eliza  12 Sachem-MR            1:35.73    1:33.73        
 56 Lyver, Shannon M    11 IA-MR                1:36.39    1:33.88        
                                  46.14 ( )     1:33.88 (47.74)                    
 57 McTigue, Meaghan J  12 WAC-MR               1:36.49    1:34.16        
                                  46.72 ( )     1:34.16 (47.44)                    
 58 Rosenblum, Daniell  11 Middies-MR           1:43.66    1:35.10        
                  46.19     1:35.10 (48.91)                                        
 59 Cento, Lisa A       11 Sachem-MR            1:34.87    1:35.43        
                                  46.07 ( )     1:35.43 (49.36)                    
 60 Graham, Katie M     12 Express Swimming-MR  1:43.05    1:36.26        
                  47.42     1:36.26 (48.84)                                        
 61 Adamo, Nicole M     11 WAC-MR                    NT    1:38.64        
                  47.08     1:38.64 (51.56)                                        
 62 Rasquin, Kristen M  11 Express Swimming-MR  1:58.86    1:41.18        
                  49.01     1:41.18 (52.17)                                        
 63 Villarreal, Rose M  11 WAC-MR                    NT    1:42.77        
                  49.01     1:42.77 (53.76)                                        
 64 Ferguson, Maggie J  11 Express Swimming-MR       NT    1:47.96        
                  49.46     1:47.96 (58.50)                                        
 65 Waithe, Danielle    11 Express Swimming-MR       NT    1:50.11        
 66 McGannon, Alex P    11 OWA-MR               1:50.00    1:52.69        
                  54.49     1:52.69 (58.20)                                        
 67 Fitzgerald, Emily   11 Express Swimming-MR       NT    1:55.72        
                  52.62   1:55.72 (1:03.10)                                        
 68 Kitakis, Christina  11 OWA-MR               1:50.00    2:03.98        
                  55.64   2:03.98 (1:08.34)                                        
 69 Hood, Nydja N       11 Express Swimming-MR       NT    2:52.89        
                1:16.23   2:52.89 (1:36.66)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fulenwider, Meliss  12 EAST-MR                34.72      34.91        
  2 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR    36.28      35.89        
  3 Rubiano, Alexandra  11 Twisters-MR            35.53      36.23        
  4 Barrett, Janae J    12 Twisters-MR            35.65      36.40        
  5 Clark, Sam P        11 EAST-MR                36.19      36.99        
  6 Glenday, Kerry J    12 IA-MR                  36.17      37.02        
  7 Barbosa, Tabitha    11 Twisters-MR            37.16      37.12        
  8 Ramsey, Danielle    11 Express Swimming-MR       NT      37.62        
  9 Russo, Eva M        11 Middies-MR             37.45      37.85        
 10 Bahl, Kanika        11 OWA-MR                 40.87      38.57        
 11 Weinreb, Halley D   12 EAST-MR                   NT      38.62        
 12 Gardner, Kaitlyn M  11 EAST-MR                38.09      38.64        
 13 Vera, Karly N       12 Sachem-MR              38.45      38.71        
 14 Leary, Tanita A     12 EAST-MR                39.26      38.76        
 15 Kim, Elizabeth      12 Twisters-MR            38.16      39.17        
 16 Marmo, Marisa A     12 IA-MR                  39.85      39.20        
 17 Yu, Wynona K        11 Twisters-MR            39.52      39.32        
 18 Tanner, Natlie J    12 EAST-MR                39.54      39.46        
 19 Quinn, Kelly A      12 Express Swimming-MR    39.96      39.69        
 20 Shipman, Isabel J   12 EAST-MR                40.72      39.72        
 20 Doherty, Kaitlin A  11 Middies-MR             40.06      39.72        
 22 McGrath, Deirdre R  11 Express Swimming-MR    41.68      39.94        
 23 Tom, Aiyana-Mei H   12 EAST-MR                41.66      40.14        
 24 Brooks, Alexandra   12 TRS-MR                 39.85      40.21        
 25 Hirsch, Stephanie   12 TRS-MR                 41.64      40.22        
 26 McDonough, Colleen  12 WAC-MR                 43.01      40.67        
 27 Greff, Christie R   11 Express Swimming-MR    44.03      40.93        
 28 Kanim, Callie H     12 Middies-MR             41.68      41.30        
 29 McKenzie, Loren A   11 Express Swimming-MR    43.64      41.71        
 30 Ebratt, Nicole E    12 EAST-MR                41.43      41.93        
 31 Kamel, Mira S       11 Twisters-MR            41.17      42.26        
 32 Betzios, Alexandra  11 Express Swimming-MR    41.60      42.37        
 33 Christiansen, Adri  12 Express Swimming-MR    46.37      42.66        
 34 Lane, Kristin M     12 EAST-MR                41.90      42.73        
 35 Gandhi, Priya       12 OWA-MR                 44.42      42.77        
 36 Bortas, Andrea M    11 Twisters-MR            50.13      43.49        
 37 Gibbons, Nicolette  12 UNOWA-MR               45.00      43.52        
 38 Pizzarello, Lisa M  12 Middies-MR             46.46      43.65        
 39 Fenn, Emily         11 WAC-MR                 41.59      43.92        
 40 Zoine, Jessica M    11 Express Swimming-MR    47.11      43.99        
 41 Ilardi, Mary Eliza  12 Sachem-MR              46.39      44.38        
 42 Decrem, Nicole H    11 EAST-MR                45.67      44.77        
 43 Clarkson, Marie E   12 Express Swimming-MR    47.76      45.05        
 44 Graham, Katie M     12 Express Swimming-MR    45.37      45.31        
 45 Sussman, Heather    12 TRS-MR                 51.21      45.40        
 46 Ferreri, Kiley M    12 Express Swimming-MR    47.52      45.61        
 47 Hew, Madeleine      11 WAC-MR                 47.62      45.86        
 48 Ozer, Samantha      11 Middies-MR             43.21      46.52        
 49 Ialenti, Devon E    11 Express Swimming-MR    48.11      46.78        
 50 Lawler, Caitlin     11 Express Swimming-MR    50.17      47.20        
 51 Scheck, Meaghan E   12 IA-MR                  47.24      47.92        
 52 Shaknovich, Hannah  11 Middies-MR             51.97      48.04        
 53 Roche, Bridget M    11 IA-UN-MR               50.06      48.38        
 54 Waithe, Danielle    11 Express Swimming-MR       NT      49.06        
 55 Schoenherr, Jena E  11 Middies-MR             50.19      49.41        
 56 LaRosa, Amanda J    12 Sachem-MR              52.76      49.84        
 57 Valdes, Victoria A  11 WAC-MR                 51.94      49.90        
 58 Dowd, Brenna        11 Sachem-MR              59.99      50.29        
 59 YU, Bernice         11 Twisters-MR            49.51      50.56        
 60 Cento, Maria G      11 Sachem-MR            1:00.00      50.63        
 61 Irwin, Tina A       11 IA-MR                  49.67      50.72        
 62 Rodriguez, Haley H  11 EAST-MR                48.12      50.80        
 63 Manduca, Gabriella  11 WAC-MR                 59.33      52.67        
 64 Cento, Lisa A       11 Sachem-MR              58.35      53.08        
 65 Adamo, Nicole M     11 WAC-MR                 56.03      53.14        
 66 McGannon, Alex P    11 OWA-MR                 50.00      54.58        
 67 Taylor, Andrea M    11 Sachem-MR              58.80      54.77        
 68 Kearns, Bridget M   12 Express Swimming-MR    55.27      54.87        
 69 Boustany-Jost, Nou  11 WAC-MR               1:02.77      59.95        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fulenwider, Meliss  12 EAST-MR              1:15.31    1:12.88        
                  34.13     1:12.88 (38.75)                                        
  2 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR  1:17.05    1:16.24        
                  35.82     1:16.24 (40.42)                                        
  3 Rubiano, Alexandra  11 Twisters-MR          1:16.31    1:17.50        
                  37.18     1:17.50 (40.32)                                        
  4 Clark, Sam P        11 EAST-MR              1:16.29    1:18.17        
                  37.33     1:18.17 (40.84)                                        
  5 Barrett, Janae J    12 Twisters-MR          1:19.97    1:18.95        
                  37.97     1:18.95 (40.98)                                        
  6 Leary, Tanita A     12 EAST-MR              1:25.13    1:20.30        
                  38.32     1:20.30 (41.98)                                        
  7 Barcklow, Gabriell  12 UN-LI-IL                  NT    1:21.24        
                  38.01     1:21.24 (43.23)                                        
  8 Russo, Eva M        11 Middies-MR           1:25.23    1:21.57        
                  38.50     1:21.57 (43.07)                                        
  9 Barbosa, Tabitha    11 Twisters-MR          1:22.64    1:22.24        
                  38.71     1:22.24 (43.53)                                        
 10 Weinreb, Halley D   12 EAST-MR              1:25.41    1:23.25        
                  39.29     1:23.25 (43.96)                                        
 11 Glenday, Kerry J    12 IA-MR                1:24.75    1:23.98        
                  39.48     1:23.98 (44.50)                                        
 12 Tanner, Natlie J    12 EAST-MR              1:29.30    1:24.78        
                  40.42     1:24.78 (44.36)                                        
 13 Cruz, Brigitti S    11 Twisters-MR          1:25.45    1:24.80        
                  40.05     1:24.80 (44.75)                                        
 14 Gardner, Kaitlyn M  11 EAST-MR              1:23.23    1:24.99        
                  39.53     1:24.99 (45.46)                                        
 15 Vera, Karly N       12 Sachem-MR            1:22.27    1:25.20        
                  40.31     1:25.20 (44.89)                                        
 16 Tom, Aiyana-Mei H   12 EAST-MR              1:28.87    1:26.63        
                  40.58     1:26.63 (46.05)                                        
 17 Brooks, Alexandra   12 TRS-MR               1:27.01    1:27.15        
                  40.83     1:27.15 (46.32)                                        
 18 McGrath, Deirdre R  11 Express Swimming-MR  1:29.91    1:28.00        
                  41.88     1:28.00 (46.12)                                        
 19 McDonough, Colleen  12 WAC-MR               1:35.07    1:28.44        
                  42.60     1:28.44 (45.84)                                        
 20 Sullivan, Emily     11 TRS-MR               1:30.86    1:28.81        
                  41.53     1:28.81 (47.28)                                        
 21 Greff, Christie R   11 Express Swimming-MR  1:34.82    1:29.02        
                  42.54     1:29.02 (46.48)                                        
 22 Lane, Kristin M     12 EAST-MR              1:28.63    1:29.76        
                  42.82     1:29.76 (46.94)                                        
 23 Susz, Gaby V        11 EAST-MR              1:27.96    1:30.33        
                  43.21     1:30.33 (47.12)                                        
 24 Ebratt, Nicole E    12 EAST-MR              1:27.65    1:30.93        
                  43.55     1:30.93 (47.38)                                        
 25 McKenzie, Loren A   11 Express Swimming-MR  1:40.54    1:31.63        
                  43.54     1:31.63 (48.09)                                        
 26 Hughes-Monasterio,  12 Twisters-MR          1:43.78    1:32.60        
                  43.71     1:32.60 (48.89)                                        
 27 Kamel, Mira S       11 Twisters-MR          1:33.24    1:32.61        
                  43.28     1:32.61 (49.33)                                        
 28 Gibbons, Nicolette  12 UNOWA-MR             1:35.00    1:33.17        
                  44.70     1:33.17 (48.47)                                        
 29 Groccia, Jackie A   11 Middies-MR           1:36.25    1:33.71        
                  44.96     1:33.71 (48.75)                                        
 30 Jaros, Anna         12 Twisters-MR          1:36.58    1:33.87        
                  42.89     1:33.87 (50.98)                                        
 31 Clarkson, Marie E   12 Express Swimming-MR  1:44.26    1:34.12        
                  43.56     1:34.12 (50.56)                                        
 32 Zoine, Jessica M    11 Express Swimming-MR  1:43.94    1:34.47        
                  45.48     1:34.47 (48.99)                                        
 33 Christiansen, Adri  12 Express Swimming-MR  1:36.09    1:34.67        
                  44.40     1:34.67 (50.27)                                        
 34 Bortas, Andrea M    11 Twisters-MR          1:40.16    1:35.15        
                  45.50     1:35.15 (49.65)                                        
 35 Hartigan, Kaitlin   11 EAST-MR              1:37.31    1:36.29        
                  46.59     1:36.29 (49.70)                                        
 36 Freitag, Jamie      12 Sachem-MR            1:40.89    1:36.69        
                  47.41     1:36.69 (49.28)                                        
 37 Rasquin, Kristen M  11 Express Swimming-MR  1:44.73    1:36.91        
                  46.45     1:36.91 (50.46)                                        
 38 Ialenti, Devon E    11 Express Swimming-MR  1:42.32    1:39.06        
                  46.50     1:39.06 (52.56)                                        
 39 Decrem, Nicole H    11 EAST-MR              1:39.75    1:40.32        
                  46.75     1:40.32 (53.57)                                        
 40 Lewis, Kiara        11 Twisters-MR          1:48.24    1:41.73        
                  46.84     1:41.73 (54.89)                                        
 40 Lawler, Caitlin     11 Express Swimming-MR  1:47.24    1:41.73        
                  48.96     1:41.73 (52.77)                                        
 42 Alimonti, Simone T  11 Middies-MR           1:53.18    1:42.39        
                  48.91     1:42.39 (53.48)                                        
 43 Rosenblum, Daniell  11 Middies-MR           1:50.57    1:43.75        
                  48.95     1:43.75 (54.80)                                        
 44 Ozer, Samantha      11 Middies-MR           1:31.52    1:44.08        
                  48.37     1:44.08 (55.71)                                        
 45 Feminella, Lindsay  11 WAC-MR               1:51.82    1:47.88        
                  51.41     1:47.88 (56.47)                                        
 46 Adamo, Nicole M     11 WAC-MR               1:55.11    1:49.12        
                  51.86     1:49.12 (57.26)                                        
 47 Waithe, Danielle    11 Express Swimming-MR       NT    1:51.36        
                  51.62     1:51.36 (59.74)                                        
 48 Kearns, Bridget M   12 Express Swimming-MR  2:00.46    1:59.26        
                  55.72   1:59.26 (1:03.54)                                        
 49 McGannon, Alex P    11 OWA-MR               1:50.00    1:59.28        
                  56.77   1:59.28 (1:02.51)                                        
 50 Fitzgerald, Emily   11 Express Swimming-MR       NT    2:07.92        
 51 Ferguson, Maggie J  11 Express Swimming-MR       NT    2:14.26        
 52 Kitakis, Christina  11 OWA-MR               2:10.00    2:43.95        
                1:13.07   2:43.95 (1:30.88)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Feminella, Meghan   12 WAC-MR                 30.55      29.95        
  2 Rubiano, Alexandra  11 Twisters-MR            30.53      30.29        
  3 Leary, Tanita A     12 EAST-MR                30.80      30.41        
  4 Weinreb, Halley D   12 EAST-MR                30.84      30.77        
  5 deFreitas, Sophie   12 WAC-MR                 31.97      31.44        
  6 Pavek, Marielle E   12 Sachem-MR              33.69      31.71        
  7 Fulenwider, Meliss  12 EAST-MR                32.54      31.89        
  8 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR    32.56      31.94        
  9 McIlhargy, Amanda   12 TRS-MR                 32.33      32.49        
 10 Cruz, Brigitti S    11 Twisters-MR            33.47      32.73        
 11 Susz, Gaby V        11 EAST-MR                31.56      32.79        
 12 Clark, Sam P        11 EAST-MR                33.70      32.80        
 13 Barbosa, Tabitha    11 Twisters-MR            31.62      32.81        
 14 Tom, Aiyana-Mei H   12 EAST-MR                32.92      33.02        
 15 Catano, Tiffany     11 IA-MR                  35.46      33.74        
 16 Ingram, Alaina M    12 IA-MR                  33.04      33.87        
 17 Zoine, Jessica M    11 Express Swimming-MR    38.81      33.89        
 18 Doherty, Kaitlin A  11 Middies-MR             35.70      34.05        
 19 Lane, Kristin M     12 EAST-MR                33.26      34.45        
 20 Barrett, Janae J    12 Twisters-MR            34.21      34.63        
 21 Quinn, Kelly A      12 Express Swimming-MR    35.62      34.85        
 22 Omelanczuk, Caroli  12 TRS-MR                 38.76      35.23        
 23 Betzios, Alexandra  11 Express Swimming-MR    35.72      35.46        
 24 Miller, Corley A    12 Sachem-MR              38.10      35.62        
 25 Hartigan, Kaitlin   11 EAST-MR                39.30      35.67        
 26 Groccia, Jackie A   11 Middies-MR             35.47      35.74        
 27 Shipman, Isabel J   12 EAST-MR                38.25      35.76        
 28 Gibbons, Nicolette  12 UNOWA-MR               40.00      35.78        
 29 Maloney, Erin C     12 WAC-MR                 35.94      35.95        
 30 Decrem, Nicole H    11 EAST-MR                35.92      36.04        
 31 Clarkson, Marie E   12 Express Swimming-MR    43.14      36.29        
 32 LaPorta, Emily A    11 IA-MR                  39.03      36.48        
 33 Lawler, Caitlin     11 Express Swimming-MR    40.39      37.27        
 34 Ebratt, Nicole E    12 EAST-MR                40.93      37.46        
 35 Scheck, Meaghan E   12 IA-MR                  37.30      37.55        
 36 Christiansen, Adri  12 Express Swimming-MR    42.85      37.66        
 37 Jaros, Anna         12 Twisters-MR            38.44      37.87        
 38 Rosenblum, Daniell  11 Middies-MR             42.28      38.04        
 39 Hew, Madeleine      11 WAC-MR                 42.67      38.10        
 40 Tanner, Natlie J    12 EAST-MR                37.60      38.41        
 41 Sussman, Heather    12 TRS-MR                 38.62      38.65        
 42 Monfiletto, Angela  11 WAC-MR                 39.59      38.89        
 43 Pizzarello, Lisa M  12 Middies-MR             40.57      39.03        
 44 Rosado, Alejandra   11 Twisters-MR            47.28      39.37        
 45 Kamel, Mira S       11 Twisters-MR            39.46      39.94        
 46 Gardner, Kaitlyn M  11 EAST-MR                   NT      40.21        
 47 Stanton, Grace S    11 IA-UN-MR               42.93      41.17        
 48 Rasquin, Kristen M  11 Express Swimming-MR    51.99      41.25        
 49 Ialenti, Devon E    11 Express Swimming-MR    42.56      41.32        
 50 Schoenherr, Jena E  11 Middies-MR             42.82      41.93        
 51 Dell'Orto, Christi  11 Middies-MR             42.58      41.99        
 52 Irwin, Tina A       11 IA-MR                  46.39      45.25        
 53 Rodriguez, Haley H  11 EAST-MR                43.53      46.13        
 54 Lewis, Kiara        11 Twisters-MR            48.11      46.50        
 55 Bortas, Andrea M    11 Twisters-MR            48.79      47.08        
 56 Lyver, Shannon M    11 IA-MR                  45.54      47.69        
 57 Williams, Michele   12 WAC-MR                    NT      48.01        
 58 Roche, Bridget M    11 IA-UN-MR               43.75      48.17        
 59 Fenn, Emily         11 WAC-MR                 53.78      48.69        
 60 McTigue, Meaghan J  12 WAC-MR                 50.28      49.78        
 61 Adamo, Nicole M     11 WAC-MR                 59.73      52.66        
 62 Villarreal, Rose M  11 WAC-MR                    NT      53.77        
 63 McGannon, Alex P    11 OWA-MR                 45.00      54.09        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR  1:09.14    1:08.08        
                  32.27     1:08.08 (35.81)                                        
  2 Feminella, Meghan   12 WAC-MR               1:07.97    1:08.51        
                  31.81     1:08.51 (36.70)                                        
  3 Weinreb, Halley D   12 EAST-MR              1:08.62    1:09.10        
                  31.84     1:09.10 (37.26)                                        
  4 Rubiano, Alexandra  11 Twisters-MR          1:09.31    1:09.25        
                  32.71     1:09.25 (36.54)                                        
  5 Fulenwider, Meliss  12 EAST-MR              1:11.15    1:11.18        
                  32.93     1:11.18 (38.25)                                        
  6 Leary, Tanita A     12 EAST-MR              1:15.23    1:11.38        
                  32.79     1:11.38 (38.59)                                        
  7 Pavek, Marielle E   12 Sachem-MR            1:13.89    1:12.37        
                  34.04     1:12.37 (38.33)                                        
  8 Cruz, Brigitti S    11 Twisters-MR          1:13.43    1:13.37        
                  33.56     1:13.37 (39.81)                                        
  9 Clark, Sam P        11 EAST-MR              1:20.00    1:13.42        
                  34.23     1:13.42 (39.19)                                        
 10 McIlhargy, Amanda   12 TRS-MR               1:11.82    1:14.10        
                  33.76     1:14.10 (40.34)                                        
 11 Yu, Wynona K        11 Twisters-MR          1:12.51    1:15.58        
                  34.90     1:15.58 (40.68)                                        
 12 Catano, Tiffany     11 IA-MR                1:20.09    1:15.99        
                  35.40     1:15.99 (40.59)                                        
 13 deFreitas, Sophie   12 WAC-MR               1:13.47    1:17.00        
                  35.57     1:17.00 (41.43)                                        
 14 Lane, Kristin M     12 EAST-MR              1:13.31    1:17.37        
                  36.42     1:17.37 (40.95)                                        
 15 Ingram, Alaina M    12 IA-MR                1:14.43    1:17.69        
                  36.15     1:17.69 (41.54)                                        
 16 Tom, Aiyana-Mei H   12 EAST-MR              1:20.37    1:18.24        
                  35.96     1:18.24 (42.28)                                        
 17 Quinn, Kelly A      12 Express Swimming-MR  1:18.64    1:18.91        
                  35.74     1:18.91 (43.17)                                        
 18 Maloney, Erin C     12 WAC-MR               1:22.01    1:19.63        
                  37.03     1:19.63 (42.60)                                        
 19 Zoine, Jessica M    11 Express Swimming-MR  1:32.27    1:20.10        
                  37.98     1:20.10 (42.12)                                        
 20 Betzios, Alexandra  11 Express Swimming-MR  1:22.86    1:20.83        
                  37.45     1:20.83 (43.38)                                        
 21 Gibbons, Nicolette  12 UNOWA-MR             1:28.00    1:21.46        
                  37.94     1:21.46 (43.52)                                        
 22 Ebratt, Nicole E    12 EAST-MR              1:39.32    1:23.71        
                  39.08     1:23.71 (44.63)                                        
 23 Hartigan, Kaitlin   11 EAST-MR              1:22.10    1:23.76        
                  39.09     1:23.76 (44.67)                                        
 24 Monfiletto, Angela  11 WAC-MR               1:30.39    1:24.20        
                  39.51     1:24.20 (44.69)                                        
 25 Lawler, Caitlin     11 Express Swimming-MR  1:31.86    1:26.28        
                  42.25     1:26.28 (44.03)                                        
 26 Shipman, Isabel J   12 EAST-MR              1:26.72    1:26.46        
                  40.36     1:26.46 (46.10)                                        
 27 Tanner, Natlie J    12 EAST-MR              1:29.04    1:26.66        
                  39.43     1:26.66 (47.23)                                        
 28 Scheck, Meaghan E   12 IA-MR                1:38.16    1:27.66        
                  39.70     1:27.66 (47.96)                                        
 29 Greff, Christie R   11 Express Swimming-MR  1:30.23    1:28.01        
                  41.27     1:28.01 (46.74)                                        
 30 LaRosa, Amanda J    12 Sachem-MR            2:00.00    1:28.79        
                                                      41.08 ( )     1:28.79 (47.71)
 31 Kamel, Mira S       11 Twisters-MR          1:27.56    1:28.91        
                  38.31     1:28.91 (50.60)                                        
 32 Clarkson, Marie E   12 Express Swimming-MR  1:41.64    1:30.07        
                  40.85     1:30.07 (49.22)                                        
 33 Rosado, Alejandra   11 Twisters-MR          1:38.24    1:31.23        
                  40.90     1:31.23 (50.33)                                        
 34 Decrem, Nicole H    11 EAST-MR              1:25.52    1:32.78        
                  40.42     1:32.78 (52.36)                                        
 35 Ialenti, Devon E    11 Express Swimming-MR  1:51.21    1:35.31        
                  41.39     1:35.31 (53.92)                                        
 36 Dell'Orto, Christi  11 Middies-MR           1:37.69    1:39.71        
                  45.86     1:39.71 (53.85)                                        
 37 Rodriguez, Haley H  11 EAST-MR              1:45.24    1:40.36        
                  47.26     1:40.36 (53.10)                                        
 38 Feminella, Lindsay  11 WAC-MR               2:02.40    1:55.01        
                                  49.68 ( )     1:42.38 (52.70)     1:55.01 (12.63)
 39 Irwin, Tina A       11 IA-MR                1:43.70    1:57.06        
                  50.47   1:57.06 (1:06.59)                                        
 40 Manduca, Gabriella  11 WAC-MR               1:51.39    2:14.39        
                  44.39     1:40.17 (55.78)     1:54.16 (13.99)     2:14.39 (20.23)
 41 McGannon, Alex P    11 OWA-MR               2:00.00    2:28.85        
                                  55.09 ( )   2:00.88 (1:05.79)     2:28.85 (27.97)
 42 Valdes, Victoria A  11 WAC-MR                    NT    2:29.27        
                                  48.95 ( )     1:48.54 (59.59)     2:29.27 (40.73)
 -- Fenn, Emily         11 WAC-MR               1:40.59         DQ        
                  50.93          DQ (58.84)                                        
 -- Boustany-Jost, Nou  11 WAC-MR               2:19.22         DQ        
                                                    1:03.94 ( )        DQ (1:21.52)
 -- Adamo, Nicole M     11 WAC-MR                    NT         DQ        
                                  58.73 ( )   2:10.77 (1:12.04)          DQ (13.34)
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra  11 Twisters-MR          1:07.78    1:07.05        
                  31.31     1:07.05 (35.74)                                        
  2 Barcklow, Gabriell  12 UN-LI-IL                  NT    1:09.16        
                  31.96     1:09.16 (37.20)                                        
  3 Clark, Sam P        11 EAST-MR              1:12.31    1:09.92        
                  33.98     1:09.92 (35.94)                                        
  4 Feminella, Meghan   12 WAC-MR               1:11.26    1:10.30        
                  31.66     1:10.30 (38.64)                                        
  5 Pavek, Marielle E   12 Sachem-MR            1:16.67    1:11.01        
                  33.14     1:11.01 (37.87)                                        
  6 Leary, Tanita A     12 EAST-MR              1:15.11    1:11.30        
                  32.40     1:11.30 (38.90)                                        
  7 Susz, Gaby V        11 EAST-MR              1:11.12    1:11.83        
                  32.79     1:11.83 (39.04)                                        
  8 Weinreb, Halley D   12 EAST-MR              1:13.34    1:11.89        
                  32.51     1:11.89 (39.38)                                        
  9 Tom, Aiyana-Mei H   12 EAST-MR              1:11.32    1:12.06        
                  32.59     1:12.06 (39.47)                                        
 10 Doherty, Kaitlin A  11 Middies-MR           1:16.35    1:12.43        
                  33.43     1:12.43 (39.00)                                        
 11 Lane, Kristin M     12 EAST-MR              1:13.58    1:13.05        
                  33.85     1:13.05 (39.20)                                        
 12 Catano, Tiffany     11 IA-MR                1:14.77    1:13.26        
                  32.77     1:13.26 (40.49)                                        
 13 Hirsch, Stephanie   12 TRS-MR               1:20.74    1:13.34        
                  34.26     1:13.34 (39.08)                                        
 14 Ingram, Alaina M    12 IA-MR                1:14.44    1:13.44        
                  34.51     1:13.44 (38.93)                                        
 15 deFreitas, Sophie   12 WAC-MR                    NT    1:13.49        
                  33.99     1:13.49 (39.50)                                        
 16 McIlhargy, Amanda   12 TRS-MR               1:18.25    1:14.69        
                  34.58     1:14.69 (40.11)                                        
 17 Glenday, Kerry J    12 IA-MR                1:18.35    1:15.46        
                  34.70     1:15.46 (40.76)                                        
 18 Hughes-Monasterio,  12 Twisters-MR          1:20.88    1:15.49        
                  34.52     1:15.49 (40.97)                                        
 18 Tanner, Natlie J    12 EAST-MR              1:15.16    1:15.49        
                  35.75     1:15.49 (39.74)                                        
 20 Miller, Corley A    12 Sachem-MR            1:21.38    1:16.12        
                  36.00     1:16.12 (40.12)                                        
 21 Quinn, Kelly A      12 Express Swimming-MR  1:23.95    1:16.16        
                  36.61     1:16.16 (39.55)                                        
 22 McKenzie, Loren A   11 Express Swimming-MR  1:24.14    1:16.44        
                  35.39     1:16.44 (41.05)                                        
 23 Vera, Karly N       12 Sachem-MR            1:18.70    1:16.77        
                  36.82     1:16.77 (39.95)                                        
 24 Ebratt, Nicole E    12 EAST-MR              1:26.26    1:17.42        
                  37.16     1:17.42 (40.26)                                        
 25 McDonough, Colleen  12 WAC-MR                    NT    1:17.55        
                  35.92     1:17.55 (41.63)                                        
 26 Russo, Eva M        11 Middies-MR           1:21.16    1:17.86        
                  36.22     1:17.86 (41.64)                                        
 27 Brooks, Alexandra   12 TRS-MR               1:17.77    1:17.94        
                  37.90     1:17.94 (40.04)                                        
 28 Hartigan, Kaitlin   11 EAST-MR              1:17.79    1:18.02        
                  36.07     1:18.02 (41.95)                                        
 29 LaPorta, Emily A    11 IA-MR                1:22.50    1:18.68        
                  34.98     1:18.68 (43.70)                                        
 30 Shipman, Isabel J   12 EAST-MR              1:21.09    1:18.81        
                  37.48     1:18.81 (41.33)                                        
 31 Maloney, Erin C     12 WAC-MR               1:29.90    1:18.82        
                  36.01     1:18.82 (42.81)                                        
 32 Omelanczuk, Caroli  12 TRS-MR               1:26.35    1:19.70        
                  35.95     1:19.70 (43.75)                                        
 33 Betzios, Alexandra  11 Express Swimming-MR  1:24.91    1:19.74        
                  37.61     1:19.74 (42.13)                                        
 34 Zoine, Jessica M    11 Express Swimming-MR  1:25.99    1:19.83        
                  36.87     1:19.83 (42.96)                                        
 35 Kamel, Mira S       11 Twisters-MR          1:23.35    1:20.90        
                  36.62     1:20.90 (44.28)                                        
 36 Jaros, Anna         12 Twisters-MR          1:26.56    1:21.90        
                  37.80     1:21.90 (44.10)                                        
 36 Greff, Christie R   11 Express Swimming-MR  1:23.41    1:21.90        
                  39.76     1:21.90 (42.14)                                        
 38 McGrath, Deirdre R  11 Express Swimming-MR  1:26.01    1:22.56        
                  40.00     1:22.56 (42.56)                                        
 39 Monfiletto, Angela  11 WAC-MR                    NT    1:22.74        
                  37.68     1:22.74 (45.06)                                        
 40 Scheck, Meaghan E   12 IA-MR                1:23.98    1:22.91        
                  38.95     1:22.91 (43.96)                                        
 41 Hew, Madeleine      11 WAC-MR               1:32.03    1:24.09        
                  39.37     1:24.09 (44.72)                                        
 42 Decrem, Nicole H    11 EAST-MR              1:21.95    1:24.21        
                  37.39     1:24.21 (46.82)                                        
 43 Ilardi, Mary Eliza  12 Sachem-MR            1:55.00    1:24.62        
                  38.89     1:24.62 (45.73)                                        
 44 Stanton, Grace S    11 IA-UN-MR             1:28.02    1:27.75        
                  41.52     1:27.75 (46.23)                                        
 45 Feminella, Lindsay  11 WAC-MR               1:33.15    1:28.93        
                  43.84     1:28.93 (45.09)                                        
 46 Bortas, Andrea M    11 Twisters-MR          1:35.23    1:29.53        
                  44.17     1:29.53 (45.36)                                        
 47 Gardner, Kaitlyn M  11 EAST-MR              1:33.11    1:29.84        
                  43.23     1:29.84 (46.61)                                        
 48 Williams, Michele   12 WAC-MR                    NT    1:30.42        
                  41.04     1:30.42 (49.38)                                        
 49 Graham, Katie M     12 Express Swimming-MR  1:36.45    1:30.82        
                  45.15     1:30.82 (45.67)                                        
 50 Rodriguez, Haley H  11 EAST-MR              1:28.90    1:31.65        
                  43.16     1:31.65 (48.49)                                        
 51 Roche, Bridget M    11 IA-UN-MR             1:32.32    1:31.73        
                  43.65     1:31.73 (48.08)                                        
 52 Cento, Maria G      11 Sachem-MR            1:35.92    1:31.82        
                  40.34     1:31.82 (51.48)                                        
 53 Schoenherr, Jena E  11 Middies-MR           1:33.95    1:32.15        
                  41.66     1:32.15 (50.49)                                        
 54 Irwin, Tina A       11 IA-MR                1:31.92    1:32.30        
                  43.89     1:32.30 (48.41)                                        
 55 Rasquin, Kristen M  11 Express Swimming-MR  1:39.81    1:32.38        
                  43.54     1:32.38 (48.84)                                        
 56 Lewis, Kiara        11 Twisters-MR          1:40.20    1:32.61        
                  44.78     1:32.61 (47.83)                                        
 57 Kearns, Bridget M   12 Express Swimming-MR  1:44.40    1:33.26        
                  42.36     1:33.26 (50.90)                                        
 58 Cento, Lisa A       11 Sachem-MR            1:50.00    1:33.51        
                  45.79     1:33.51 (47.72)                                        
 59 Lyver, Shannon M    11 IA-MR                1:38.04    1:33.67        
                  43.18     1:33.67 (50.49)                                        
 60 Rosado, Alejandra   11 Twisters-MR          1:35.16    1:34.44        
 61 Ozer, Samantha      11 Middies-MR           1:29.45    1:38.58        
                  48.72     1:38.58 (49.86)                                        
 62 Alimonti, Simone T  11 Middies-MR           2:05.78    1:41.06        
                  49.10     1:41.06 (51.96)                                        
 -- Kitakis, Christina  11 OWA-MR               2:05.00         DQ        
                  53.26        DQ (1:07.97)                                        
 -- McTigue, Meaghan J  12 WAC-MR               1:41.48         DQ        
                  46.65          DQ (48.94)                                        
 -- Freitag, Jamie      12 Sachem-MR            1:30.58         DQ        
 -- Fenn, Emily         11 WAC-MR                    NT         DQ        
                  40.61          DQ (44.63)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra  11 Twisters-MR          2:25.77    2:22.69        
                  31.45     1:08.28 (36.83)     1:50.33 (42.05)     2:22.69 (32.36)
  2 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR  2:25.85    2:24.43        
                  32.28     1:10.49 (38.21)     1:51.78 (41.29)     2:24.43 (32.65)
  3 Doherty, Kaitlin A  11 Middies-MR           2:42.60    2:33.33        
                  34.31     1:12.53 (38.22)     1:59.89 (47.36)     2:33.33 (33.44)
  4 Barbosa, Tabitha    11 Twisters-MR          2:35.62    2:33.84        
                  34.78     1:14.82 (40.04)     1:59.93 (45.11)     2:33.84 (33.91)
  5 Yu, Wynona K        11 Twisters-MR          2:32.18    2:34.61        
                  35.63     1:14.35 (38.72)     2:00.47 (46.12)     2:34.61 (34.14)
  6 Cruz, Brigitti S    11 Twisters-MR          2:34.08    2:36.35        
                  33.11     1:13.85 (40.74)     2:01.22 (47.37)     2:36.35 (35.13)
  7 Hirsch, Stephanie   12 TRS-MR               2:38.80    2:38.20        
                  36.16     1:15.63 (39.47)     2:02.52 (46.89)     2:38.20 (35.68)
  8 Ramsey, Danielle    11 Express Swimming-MR  2:41.00    2:38.73        
                  35.86     1:14.98 (39.12)     2:03.14 (48.16)     2:38.73 (35.59)
  9 Ingram, Alaina M    12 IA-MR                2:35.76    2:39.13        
                  34.98     1:16.56 (41.58)     2:05.07 (48.51)     2:39.13 (34.06)
 10 McIlhargy, Amanda   12 TRS-MR               2:40.63    2:40.34        
                  34.83     1:17.49 (42.66)     2:05.96 (48.47)     2:40.34 (34.38)
 11 Marmo, Marisa A     12 IA-MR                2:47.55    2:43.15        
                  35.85     1:18.70 (42.85)     2:05.58 (46.88)     2:43.15 (37.57)
 12 deFreitas, Sophie   12 WAC-MR               2:42.65    2:43.31        
                  34.82     1:16.81 (41.99)     2:08.84 (52.03)     2:43.31 (34.47)
 13 Miller, Corley A    12 Sachem-MR            2:49.58    2:43.54        
                  37.42     1:20.20 (42.78)     2:07.15 (46.95)     2:43.54 (36.39)
 14 Brooks, Alexandra   12 TRS-MR               2:52.97    2:43.58        
                  39.53     1:22.87 (43.34)     2:09.49 (46.62)     2:43.58 (34.09)
 15 Quinn, Kelly A      12 Express Swimming-MR  2:55.55    2:44.98        
                  34.02     1:17.18 (43.16)     2:05.69 (48.51)     2:44.98 (39.29)
 16 Vera, Karly N       12 Sachem-MR            2:45.68    2:45.39        
                  39.00     1:20.63 (41.63)     2:07.43 (46.80)     2:45.39 (37.96)
 17 Omelanczuk, Caroli  12 TRS-MR               3:01.99    2:47.76        
                  35.63     1:17.72 (42.09)     2:07.69 (49.97)     2:47.76 (40.07)
 18 McDonough, Colleen  12 WAC-MR               2:56.53    2:48.87        
                  39.72     1:16.81 (37.09)     2:11.05 (54.24)     2:48.87 (37.82)
 19 Maloney, Erin C     12 WAC-MR               2:48.01    2:49.22        
                  37.63     1:18.53 (40.90)     2:13.51 (54.98)     2:49.22 (35.71)
 20 Sullivan, Emily     11 TRS-MR               2:55.53    2:49.66        
                  40.42     1:22.08 (41.66)     2:10.71 (48.63)     2:49.66 (38.95)
 21 Greff, Christie R   11 Express Swimming-MR  2:55.95    2:50.30        
                  38.62     1:24.72 (46.10)     2:12.87 (48.15)     2:50.30 (37.43)
 22 Groccia, Jackie A   11 Middies-MR           2:58.73    2:53.78        
                  38.78     1:24.14 (45.36)     2:17.32 (53.18)     2:53.78 (36.46)
 23 Monfiletto, Angela  11 WAC-MR               3:15.46    2:56.57        
                  38.89     1:24.37 (45.48)     2:15.49 (51.12)     2:56.57 (41.08)
 24 Russo, Eva M        11 Middies-MR           2:53.21    3:03.20        
                  40.02     1:28.04 (48.02)     2:19.24 (51.20)     3:03.20 (43.96)
 25 Dubin, Maria V      11 Middies-MR           3:07.68    3:03.66        
                  38.57     1:26.62 (48.05)     2:21.99 (55.37)     3:03.66 (41.67)
 26 Lawler, Caitlin     11 Express Swimming-MR  3:13.74    3:04.84        
                  41.62     1:31.34 (49.72)     2:28.03 (56.69)     3:04.84 (36.81)
 27 Stanton, Grace S    11 IA-UN-MR             3:06.25    3:10.14        
                  42.95     1:31.85 (48.90)     2:27.04 (55.19)     3:10.14 (43.10)
 28 Dowd, Brenna        11 Sachem-MR            3:43.64    3:13.25        
                  48.52     1:36.78 (48.26)     2:31.88 (55.10)     3:13.25 (41.37)
 29 Schoenherr, Jena E  11 Middies-MR           3:30.36    3:16.22        
                  43.89     1:34.31 (50.42)     2:31.64 (57.33)     3:16.22 (44.58)
 30 Kearns, Bridget M   12 Express Swimming-MR  3:38.00    3:21.61        
                  45.41     1:35.44 (50.03)   2:41.10 (1:05.66)     3:21.61 (40.51)
 31 Auty, Danielle      11 Express Swimming-MR  3:55.23    3:27.74        
                  52.83     1:45.67 (52.84)     2:43.10 (57.43)     3:27.74 (44.64)
 -- Ozer, Samantha      11 Middies-MR           3:05.22         DQ        
                  52.93     1:47.09 (54.16)     2:44.17 (57.08)          DQ (53.47)
 -- Glenday, Kerry J    12 IA-MR                2:59.79         DQ        
                  36.39     1:21.40 (45.01)     2:07.78 (46.38)          DQ (39.40)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhu, Annie          13 Twisters-MR            24.58      24.58        
  2 Sun, Angela         13 Twisters-MR            26.83      25.94        
  3 Groccia, Adrienne   14 Middies-MR             26.55      26.21        
  4 Bouzarouata, Sarah  14 Twisters-MR            26.10      26.29        
  5 Haruki, Yuria       14 Twisters-MR            26.11      26.45        
  6 Waring, Megan P     14 UNOWA-MR               28.24      26.86        
  7 Warren, Frances V   14 Express Swimming-MR    27.43      26.97        
  8 Michalak, Agata     14 UNLGA-MR               26.77      27.12        
  9 Zeffiro, Valerie A  13 Sachem-MR              27.33      27.45        
 10 Yeung, Maggie P     13 Twisters-MR            27.17      27.47        
 11 Buckley, Taylor A   13 Sachem-MR              27.75      27.60        
 12 DuPre, Pamela J     13 IA-MR                  27.56      27.82        
 13 Senken, Natasha L   13 OWA-MR                 28.53      27.92        
 14 Caputo, Krista      14 WAC-MR                 27.64      28.00        
 15 Clarke, Caitlyn M   14 Express Swimming-MR    29.18      28.21        
 16 Smith, Caryn A      14 OWA-MR                 27.35      28.27        
 17 Ryan, Katherine C   14 UNOWA-MR               27.45      28.32        
 18 Vanderlinden, Mari  14 Twisters-MR            28.38      28.37        
 19 Ialenti, Pamela S   13 Express Swimming-MR    28.23      28.44        
 20 Parker, Rachel      13 UNOWA-MR               27.81      28.49        
 21 Miller, Heather R   13 Sachem-MR              29.71      28.78        
 22 Littlefield, Danic  14 Sachem-MR              29.35      28.87        
 23 Lindahl, Stephanie  14 UN-LI-IL               28.44      29.09        
 24 Brown, Beccy M      14 UNOWA-MR               28.82      29.11        
 25 Castellano, Gabrie  14 WAC-MR                 29.09      29.40        
 26 Destefano, Tori L   14 Express Swimming-MR    30.27      29.50        
 27 Quinn, Shannon C    13 Express Swimming-MR    29.81      29.53        
 28 Jacobsen, Ginger M  14 Express Swimming-MR    30.22      29.65        
 29 Zoine, Jackie T     14 Express Swimming-MR    31.50      29.76        
 30 Tobin, Kate E       14 IA-MR                  31.46      29.80        
 31 Dans, Miesha K      14 Express Swimming-MR    29.67      29.81        
 32 Ostertag, Elizabet  13 Middies-MR             29.39      30.09        
 33 Chen, Lillian T     13 Express Swimming-MR    29.73      30.11        
 34 Cohen, Lynzee R     14 WAC-MR                 31.20      30.25        
 35 Simeone, MaryCate   13 Express Swimming-MR    29.95      30.53        
 35 Cannatella, Katie   13 Express Swimming-MR    31.22      30.53        
 37 Becerra, Lauren M   13 Middies-MR             30.23      30.79        
 38 Corso, Kimberly M   13 Express Swimming-MR    29.92      31.10        
 39 Schneider, Amanda   14 Sachem-MR              32.89      31.26        
 40 Lawler, Rachel      13 Express Swimming-MR    31.15      31.33        
 41 Pellegrino, Amanda  13 Sachem-MR              33.91      32.01        
 42 Kearns, Emily R     14 Express Swimming-MR    32.18      32.40        
 43 Irwin, Danielle M   13 IA-MR                  32.46      33.01        
 44 Tusa, Kayla M       13 Express Swimming-MR    34.93      34.46        
 45 Kamel, Rita S       13 Twisters-MR            34.25      36.06        
 46 Delgado, Kristie    13 WAC-MR                    NT      36.17        
 47 Keenan, Carolyn M   13 Express Swimming-MR       NT      36.26        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhu, Annie          13 Twisters-MR            53.58      54.02        
                  26.51       54.02 (27.51)                                        
  2 Groccia, Adrienne   14 Middies-MR             56.09      56.21        
                  27.06       56.21 (29.15)                                        
  3 Sun, Angela         13 Twisters-MR            58.26      56.90        
                  27.65       56.90 (29.25)                                        
  4 Bouzarouata, Sarah  14 Twisters-MR            57.50      57.19        
                  27.79       57.19 (29.40)                                        
  5 Haruki, Yuria       14 Twisters-MR            56.96      57.34        
                  27.76       57.34 (29.58)                                        
  6 Waring, Megan P     14 UNOWA-MR             1:00.92      58.40        
                  28.23       58.40 (30.17)                                        
  7 Michalak, Agata     14 UNLGA-MR               57.32      58.57        
                  27.82       58.57 (30.75)                                        
  8 Warren, Frances V   14 Express Swimming-MR    58.45      58.58        
                  28.48       58.58 (30.10)                                        
  9 Gavin, Kara C       14 WAC-MR                 59.26      58.76        
                  28.28       58.76 (30.48)                                        
 10 Geissler, Kim       14 WAC-MR                 58.76      59.58        
                  28.42       59.58 (31.16)                                        
 11 Flower, Lauren E    14 EAST-MR                59.31      59.88        
                  28.91       59.88 (30.97)                                        
 12 McGrath, Kelly      14 Express Swimming-MR    58.80      59.89        
                  28.88       59.89 (31.01)                                        
 13 Caputo, Krista      14 WAC-MR               1:00.12    1:00.03        
                  29.21     1:00.03 (30.82)                                        
 14 Smith, Caryn A      14 OWA-MR                 59.95    1:00.13        
                  28.70     1:00.13 (31.43)                                        
 15 Zeffiro, Valerie A  13 Sachem-MR              59.04    1:00.37        
                  28.94     1:00.37 (31.43)                                        
 16 Senken, Natasha L   13 OWA-MR               1:00.93    1:00.87        
                  29.98     1:00.87 (30.89)                                        
 17 Ryan, Katherine C   14 UNOWA-MR               59.55    1:00.99        
                  29.25     1:00.99 (31.74)                                        
 18 DuPre, Pamela J     13 IA-MR                1:01.11    1:01.17        
                  29.58     1:01.17 (31.59)                                        
 19 Lindahl, Stephanie  14 UN-LI-IL             1:01.06    1:01.43        
                  29.60     1:01.43 (31.83)                                        
 20 Toal, Shannon V     14 EAST-MR              1:00.22    1:01.72        
                  29.87     1:01.72 (31.85)                                        
 21 Henry, Olivia P     13 OWA-MR               1:04.02    1:01.88        
                  29.35     1:01.88 (32.53)                                        
 22 Clarke, Caitlyn M   14 Express Swimming-MR  1:02.77    1:01.99        
                  29.69     1:01.99 (32.30)                                        
 23 Kuzniewski, Kayla   13 Express Swimming-MR    59.04    1:02.05        
                  29.66     1:02.05 (32.39)                                        
 24 Vanderlinden, Mari  14 Twisters-MR            59.08    1:02.38        
                  29.74     1:02.38 (32.64)                                        
 25 Castellano, Gabrie  14 WAC-MR               1:02.93    1:02.59        
                  29.89     1:02.59 (32.70)                                        
 26 Ialenti, Pamela S   13 Express Swimming-MR  1:01.80    1:03.25        
                  30.93     1:03.25 (32.32)                                        
 27 Jacobsen, Ginger M  14 Express Swimming-MR  1:04.30    1:04.11        
                  31.02     1:04.11 (33.09)                                        
 28 Destefano, Tori L   14 Express Swimming-MR  1:05.65    1:04.19        
                  30.67     1:04.19 (33.52)                                        
 29 Katchis, Alexandra  14 EAST-MR              1:04.50    1:04.21        
                  30.63     1:04.21 (33.58)                                        
 30 Rubenstein, Allie   13 EAST-MR              1:00.85    1:04.23        
                  30.35     1:04.23 (33.88)                                        
 31 Chen, Lillian T     13 Express Swimming-MR  1:03.72    1:04.25        
                  30.87     1:04.25 (33.38)                                        
 32 Miller, Heather R   13 Sachem-MR            1:03.47    1:04.78        
                  31.16     1:04.78 (33.62)                                        
 33 Alessi, Jessica L   14 Sachem-MR            1:04.25    1:05.22        
                  31.56     1:05.22 (33.66)                                        
 34 Ostertag, Elizabet  13 Middies-MR           1:03.48    1:05.29        
                  31.73     1:05.29 (33.56)                                        
 35 Latino, Danielle E  13 EAST-MR              1:06.81    1:05.64        
                  31.41     1:05.64 (34.23)                                        
 36 Smith, Meghan       14 WAC-MR               1:07.26    1:06.02        
                  31.09     1:06.02 (34.93)                                        
 37 Cohen, Lynzee R     14 WAC-MR               1:08.79    1:06.03        
                  31.29     1:06.03 (34.74)                                        
 38 Dans, Miesha K      14 Express Swimming-MR  1:05.79    1:06.14        
                  30.75     1:06.14 (35.39)                                        
 39 Schneider, Amanda   14 Sachem-MR            1:06.22    1:06.45        
                  32.29     1:06.45 (34.16)                                        
 40 Zoine, Jackie T     14 Express Swimming-MR  1:09.26    1:06.57        
                  31.24     1:06.57 (35.33)                                        
 41 Rondina, Corinne M  13 WAC-MR               1:07.16    1:06.60        
                  31.70     1:06.60 (34.90)                                        
 42 Becerra, Lauren M   13 Middies-MR           1:08.00    1:07.39        
                  32.23     1:07.39 (35.16)                                        
 43 Corso, Kimberly M   13 Express Swimming-MR  1:05.84    1:08.20        
                  32.45     1:08.20 (35.75)                                        
 44 O'Brien, Claire E   14 EAST-MR              1:06.70    1:09.03        
                  33.06     1:09.03 (35.97)                                        
 45 Kearns, Emily R     14 Express Swimming-MR  1:07.85    1:09.23        
                  33.67     1:09.23 (35.56)                                        
 46 Barry, Meghan J     13 EAST-MR              1:08.90    1:09.32        
                  32.28     1:09.32 (37.04)                                        
 47 Irwin, Danielle M   13 IA-MR                1:10.07    1:09.63        
                  33.37     1:09.63 (36.26)                                        
 48 Rasquin, Megan E    13 Express Swimming-MR  1:09.50    1:10.70        
                  32.39     1:10.70 (38.31)                                        
 49 Pellegrino, Amanda  13 Sachem-MR            1:13.26    1:10.72        
                  34.25     1:10.72 (36.47)                                        
 50 Decrem, Danielle H  14 EAST-MR              1:08.61    1:10.99        
                  32.78     1:10.99 (38.21)                                        
 51 Kocienda, Danielle  14 Express Swimming-MR       NT    1:13.52        
                  35.78     1:13.52 (37.74)                                        
 52 Umile, Emily        14 Sachem-MR            1:30.00    1:15.55        
                  35.42     1:15.55 (40.13)                                        
 53 Ward, Kathryn M     13 WAC-MR               1:19.60    1:16.84        
                  37.23     1:16.84 (39.61)                                        
 54 Rezler, Gabriella   13 Express Swimming-MR       NT    1:18.66        
                  34.75     1:18.66 (43.91)                                        
 55 Diffley, Jaclyn E   13 EAST-MR              1:16.90    1:18.68        
                  37.44     1:18.68 (41.24)                                        
 56 Kamel, Rita S       13 Twisters-MR          1:17.75    1:19.72        
                  37.07     1:19.72 (42.65)                                        
 57 Delgado, Kristie    13 WAC-MR                    NT    1:22.08        
                  38.64     1:22.08 (43.44)                                        
 58 Delgado, Krystal    13 WAC-MR                    NT    1:24.32        
                  41.01     1:24.32 (43.31)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhu, Annie          13 Twisters-MR          1:56.58    1:54.87        
                  26.83       55.68 (28.85)     1:25.41 (29.73)     1:54.87 (29.46)
  2 Groccia, Adrienne   14 Middies-MR           1:59.99    2:01.40        
                  27.56       58.39 (30.83)     1:30.81 (32.42)     2:01.40 (30.59)
  3 Bouzarouata, Sarah  14 Twisters-MR          2:02.64    2:02.54        
                  28.19       58.86 (30.67)     1:30.91 (32.05)     2:02.54 (31.63)
  4 Haruki, Yuria       14 Twisters-MR          2:04.79    2:02.87        
                  28.05       59.03 (30.98)     1:31.08 (32.05)     2:02.87 (31.79)
  5 Sun, Angela         13 Twisters-MR          2:10.77    2:02.97        
                  27.91       59.07 (31.16)     1:31.23 (32.16)     2:02.97 (31.74)
  6 Warren, Frances V   14 Express Swimming-MR  2:05.70    2:04.13        
                  29.20     1:01.29 (32.09)     1:33.19 (31.90)     2:04.13 (30.94)
  7 Michalak, Agata     14 UNLGA-MR             2:04.60    2:06.30        
                  28.74     1:00.39 (31.65)     1:33.16 (32.77)     2:06.30 (33.14)
  8 Caputo, Krista      14 WAC-MR               2:06.72    2:06.60        
                  29.12     1:00.72 (31.60)     1:33.52 (32.80)     2:06.60 (33.08)
  9 Waring, Megan P     14 UNOWA-MR             2:10.90    2:07.30        
                  29.87     1:02.54 (32.67)     1:35.60 (33.06)     2:07.30 (31.70)
 10 Lindahl, Stephanie  14 UN-LI-IL             2:09.71    2:09.23        
                  29.42     1:01.52 (32.10)     1:35.15 (33.63)     2:09.23 (34.08)
 11 Kuzniewski, Kayla   13 Express Swimming-MR       NT    2:09.59        
                  29.57     1:03.02 (33.45)     1:37.08 (34.06)     2:09.59 (32.51)
 12 Senken, Natasha L   13 OWA-MR               2:11.42    2:10.62        
                  30.85     1:04.45 (33.60)     1:38.13 (33.68)     2:10.62 (32.49)
 13 Smith, Caryn A      14 OWA-MR               2:10.87    2:10.84        
                  30.23     1:03.86 (33.63)     1:37.90 (34.04)     2:10.84 (32.94)
 14 Zeffiro, Valerie A  13 Sachem-MR            2:11.80    2:11.87        
                  29.96     1:03.29 (33.33)     1:38.04 (34.75)     2:11.87 (33.83)
 15 Miller, Heather R   13 Sachem-MR            2:20.00    2:13.75        
                  31.32     1:05.83 (34.51)     1:41.28 (35.45)     2:13.75 (32.47)
 16 Buckley, Taylor A   13 Sachem-MR            2:14.84    2:13.84        
                  30.81     1:05.10 (34.29)     1:39.55 (34.45)     2:13.84 (34.29)
 17 Parker, Rachel      13 UNOWA-MR             2:09.91    2:14.44        
                  30.26     1:04.51 (34.25)     1:40.25 (35.74)     2:14.44 (34.19)
 18 Quinn, Shannon C    13 Express Swimming-MR  2:15.58    2:14.63        
                  30.88     1:04.78 (33.90)     1:40.11 (35.33)     2:14.63 (34.52)
 19 Ryan, Katherine C   14 UNOWA-MR             2:13.00    2:14.74        
                  31.11     1:05.47 (34.36)     1:40.40 (34.93)     2:14.74 (34.34)
 20 DuPre, Pamela J     13 IA-MR                2:15.24    2:14.78        
                  31.45     1:06.52 (35.07)     1:41.32 (34.80)     2:14.78 (33.46)
 21 Castellano, Gabrie  14 WAC-MR               2:14.76    2:14.90        
                  31.08     1:04.82 (33.74)     1:39.93 (35.11)     2:14.90 (34.97)
 22 Chen, Lillian T     13 Express Swimming-MR  2:18.70    2:15.14        
                  31.22     1:05.46 (34.24)     1:40.97 (35.51)     2:15.14 (34.17)
 23 Jacobsen, Ginger M  14 Express Swimming-MR  2:20.48    2:16.15        
                  31.62     1:05.88 (34.26)     1:41.32 (35.44)     2:16.15 (34.83)
 24 Tobin, Kate E       14 IA-MR                2:22.07    2:17.28        
                  32.53     1:08.12 (35.59)     1:43.74 (35.62)     2:17.28 (33.54)
 25 Clarke, Caitlyn M   14 Express Swimming-MR  2:20.34    2:17.76        
                  31.79     1:06.85 (35.06)     1:42.54 (35.69)     2:17.76 (35.22)
 26 Ialenti, Pamela S   13 Express Swimming-MR  2:14.89    2:18.53        
                  31.90     1:07.05 (35.15)     1:43.68 (36.63)     2:18.53 (34.85)
 27 Alessi, Jessica L   14 Sachem-MR            2:18.37    2:18.66        
                  31.55     1:06.67 (35.12)     1:42.88 (36.21)     2:18.66 (35.78)
 28 Yeung, Maggie P     13 Twisters-MR          2:18.14    2:19.51        
                  31.39     1:07.28 (35.89)     1:44.07 (36.79)     2:19.51 (35.44)
 29 Simeone, MaryCate   13 Express Swimming-MR  2:23.77    2:19.54        
                  32.93     1:09.04 (36.11)     1:45.16 (36.12)     2:19.54 (34.38)
 30 Vanderlinden, Mari  14 Twisters-MR          2:17.65    2:20.18        
                  31.83     1:07.68 (35.85)     1:44.68 (37.00)     2:20.18 (35.50)
 31 Brown, Beccy M      14 UNOWA-MR             2:25.00    2:20.19        
                  32.83     1:08.70 (35.87)     1:44.97 (36.27)     2:20.19 (35.22)
 32 Dans, Miesha K      14 Express Swimming-MR  2:29.97    2:21.14        
                  32.60     1:09.97 (37.37)     1:46.25 (36.28)     2:21.14 (34.89)
 33 Cohen, Lynzee R     14 WAC-MR               2:27.29    2:22.50        
                  33.06     1:09.42 (36.36)     1:46.02 (36.60)     2:22.50 (36.48)
 34 Kearns, Emily R     14 Express Swimming-MR  2:26.44    2:23.70        
                  33.97     1:12.06 (38.09)     1:48.55 (36.49)     2:23.70 (35.15)
 35 Cannatella, Katie   13 Express Swimming-MR  2:41.36    2:24.24        
                  33.08     1:08.88 (35.80)     1:46.69 (37.81)     2:24.24 (37.55)
 36 Littlefield, Danic  14 Sachem-MR            2:24.68    2:24.68        
                  32.75     1:09.30 (36.55)     1:47.27 (37.97)     2:24.68 (37.41)
 37 Schneider, Amanda   14 Sachem-MR            2:25.51    2:25.17        
                  34.02     1:11.14 (37.12)     1:48.69 (37.55)     2:25.17 (36.48)
 38 Irwin, Danielle M   13 IA-MR                2:28.56    2:25.31        
                  33.91     1:11.52 (37.61)     1:49.84 (38.32)     2:25.31 (35.47)
 39 Lawler, Rachel      13 Express Swimming-MR  2:23.73    2:25.62        
                  33.02     1:10.91 (37.89)     1:49.10 (38.19)     2:25.62 (36.52)
 40 Berglas, Mae D      13 EAST-MR              2:30.09    2:26.60        
                  32.15     1:08.20 (36.05)     1:48.90 (40.70)     2:26.60 (37.70)
 41 Becerra, Lauren M   13 Middies-MR           2:26.02    2:28.19        
                  33.74     1:11.98 (38.24)     1:50.60 (38.62)     2:28.19 (37.59)
 42 Zoine, Jackie T     14 Express Swimming-MR  2:29.95    2:28.27        
                  32.90     1:10.18 (37.28)     1:49.59 (39.41)     2:28.27 (38.68)
 43 Destefano, Tori L   14 Express Swimming-MR  2:40.22    2:28.57        
                  31.93     1:08.45 (36.52)     1:48.00 (39.55)     2:28.57 (40.57)
 44 Pellegrino, Amanda  13 Sachem-MR            2:41.97    2:33.95        
                  36.66     1:20.53 (43.87)     1:56.26 (35.73)     2:33.95 (37.69)
 45 Kamel, Rita S       13 Twisters-MR          2:55.75    2:54.36        
                  35.01     1:15.04 (40.03)     2:07.57 (52.53)     2:54.36 (46.79)
 46 Delgado, Krystal    13 WAC-MR                    NT    3:02.45        
                  41.53     1:25.32 (43.79)     2:17.04 (51.72)     3:02.45 (45.41)
 47 Delgado, Kristie    13 WAC-MR                    NT    3:04.70        
                  36.54     1:21.71 (45.17)     2:13.65 (51.94)     3:04.70 (51.05)
 48 Keenan, Carolyn M   13 Express Swimming-MR       NT    3:13.11        
                  40.44     1:27.67 (47.23)     2:13.11 (45.44)   3:13.11 (1:00.00)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhu, Annie          13 Twisters-MR          5:16.77    5:07.65        
                  28.57       59.45 (30.88)     1:30.63 (31.18)     2:01.72 (31.09)
        2:32.85 (31.13)     3:03.93 (31.08)     3:35.26 (31.33)     4:06.45 (31.19)
        4:37.55 (31.10)     5:07.65 (30.10)                                        
  2 Groccia, Adrienne   14 Middies-MR           5:19.99    5:20.60        
                  28.70     1:00.21 (31.51)     1:32.27 (32.06)     2:04.94 (32.67)
        2:37.41 (32.47)     3:10.42 (33.01)     3:42.80 (32.38)     4:16.40 (33.60)
        4:49.68 (33.28)     5:20.60 (30.92)                                        
  3 Warren, Frances V   14 Express Swimming-MR  5:25.29    5:25.37        
                  29.41     1:01.33 (31.92)     1:33.75 (32.42)     2:06.68 (32.93)
        2:39.86 (33.18)     3:13.00 (33.14)     3:46.39 (33.39)     4:20.40 (34.01)
        4:53.77 (33.37)     5:25.37 (31.60)                                        
  4 McGrath, Kelly      14 Express Swimming-MR  5:26.23    5:29.73        
                  30.22     1:02.85 (32.63)     1:36.02 (33.17)     2:09.56 (33.54)
        2:42.94 (33.38)     3:16.55 (33.61)     3:50.45 (33.90)     4:24.02 (33.57)
        4:57.58 (33.56)     5:29.73 (32.15)                                        
  5 Caputo, Krista      14 WAC-MR               5:32.50    5:30.69        
                  30.45     1:02.98 (32.53)     1:36.89 (33.91)     2:10.38 (33.49)
        2:43.93 (33.55)     3:17.64 (33.71)     3:51.59 (33.95)     4:25.17 (33.58)
        4:58.72 (33.55)     5:30.69 (31.97)                                        
  6 Lindahl, Stephanie  14 UN-LI-IL             5:35.28    5:32.31        
                  30.48     1:03.31 (32.83)     1:37.34 (34.03)     2:11.30 (33.96)
        2:45.17 (33.87)     3:18.79 (33.62)     3:53.04 (34.25)     4:26.49 (33.45)
        4:59.48 (32.99)     5:32.31 (32.83)                                        
  7 Gavin, Kara C       14 WAC-MR               5:37.19    5:35.33        
                  29.96     1:02.92 (32.96)     1:36.83 (33.91)     2:11.00 (34.17)
        2:45.38 (34.38)     3:19.55 (34.17)     3:53.76 (34.21)     4:28.00 (34.24)
        5:01.92 (33.92)     5:35.33 (33.41)                                        
  8 Kuzniewski, Kayla   13 Express Swimming-MR  5:40.87    5:38.59        
                  30.54     1:04.61 (34.07)     1:38.98 (34.37)     2:13.56 (34.58)
        2:48.12 (34.56)     3:22.81 (34.69)     3:58.08 (35.27)     4:32.61 (34.53)
        5:06.27 (33.66)     5:38.59 (32.32)                                        
  9 Bouzarouata, Sarah  14 Twisters-MR          5:35.55    5:39.69        
                  29.29     1:01.93 (32.64)     1:35.30 (33.37)     2:09.70 (34.40)
        2:44.41 (34.71)     3:19.67 (35.26)     3:55.22 (35.55)     4:30.71 (35.49)
        5:05.48 (34.77)     5:39.69 (34.21)                                        
 10 Leung, Alissa       14 Express Swimming-MR  5:54.36    5:48.94        
                  30.00     1:04.30 (34.30)     1:39.49 (35.19)     2:14.98 (35.49)
        2:50.80 (35.82)     3:26.28 (35.48)     4:02.13 (35.85)     4:37.92 (35.79)
        5:13.84 (35.92)     5:48.94 (35.10)                                        
 11 Quinn, Shannon C    13 Express Swimming-MR  5:53.84    5:51.68        
                  31.50     1:05.74 (34.24)     1:40.79 (35.05)     2:16.55 (35.76)
        2:52.16 (35.61)     3:28.14 (35.98)     4:04.56 (36.42)     4:40.82 (36.26)
        5:16.95 (36.13)     5:51.68 (34.73)                                        
 12 DuPre, Pamela J     13 IA-MR                6:08.41    5:51.74        
                  32.05     1:07.39 (35.34)     1:43.52 (36.13)     2:19.40 (35.88)
        2:54.92 (35.52)     3:30.77 (35.85)     4:06.27 (35.50)     4:42.17 (35.90)
        5:17.88 (35.71)     5:51.74 (33.86)                                        
 13 Castellano, Gabrie  14 WAC-MR               5:55.43    5:56.02        
                  31.71     1:06.58 (34.87)     1:41.87 (35.29)     2:17.67 (35.80)
        2:53.67 (36.00)     3:30.11 (36.44)     4:06.73 (36.62)     4:43.31 (36.58)
        5:20.00 (36.69)     5:56.02 (36.02)                                        
 14 Geissler, Kim       14 WAC-MR               5:58.40    5:58.93        
                                  32.07 ( )     1:09.06 (36.99)     1:46.07 (37.01)
        2:22.47 (36.40)     2:58.25 (35.78)     3:34.76 (36.51)     4:11.21 (36.45)
        4:46.95 (35.74)   5:58.93 (1:11.98)                                        
 15 Jacobsen, Ginger M  14 Express Swimming-MR  6:03.42    5:59.67        
                  32.16     1:07.32 (35.16)     1:42.95 (35.63)     2:19.14 (36.19)
        2:56.16 (37.02)     3:33.28 (37.12)     4:10.24 (36.96)     4:47.28 (37.04)
        5:23.97 (36.69)     5:59.67 (35.70)                                        
 16 Chen, Lillian T     13 Express Swimming-MR  6:05.19    6:05.39        
                  31.31     1:06.96 (35.65)     1:43.85 (36.89)     2:21.39 (37.54)
        2:58.33 (36.94)     3:35.87 (37.54)     4:13.36 (37.49)     4:50.47 (37.11)
        5:28.79 (38.32)     6:05.39 (36.60)                                        
 17 Miller, Heather R   13 Sachem-MR            6:10.97    6:07.70        
                  31.69     1:07.78 (36.09)     1:44.69 (36.91)     2:21.52 (36.83)
        3:00.20 (38.68)     3:37.68 (37.48)     4:14.02 (36.34)     4:51.86 (37.84)
        5:30.26 (38.40)     6:07.70 (37.44)                                        
 18 Kearns, Emily R     14 Express Swimming-MR  6:15.24    6:10.72        
                  33.64     1:10.31 (36.67)     1:47.80 (37.49)     2:25.33 (37.53)
        3:02.81 (37.48)     3:40.73 (37.92)     4:18.21 (37.48)     4:56.44 (38.23)
        5:34.46 (38.02)     6:10.72 (36.26)                                        
 19 Schneider, Amanda   14 Sachem-MR            6:27.82    6:11.08        
                  32.68     1:09.38 (36.70)     1:47.00 (37.62)     2:25.70 (38.70)
        3:04.03 (38.33)     3:41.76 (37.73)     4:19.67 (37.91)     4:57.62 (37.95)
        5:35.02 (37.40)     6:11.08 (36.06)                                        
 20 Young, Kayla M      13 UN-LI-IL             6:11.32    6:12.76        
                  33.95     1:11.13 (37.18)     1:49.08 (37.95)     2:27.06 (37.98)
        3:04.42 (37.36)     3:43.19 (38.77)     4:21.32 (38.13)     4:59.71 (38.39)
        5:37.49 (37.78)     6:12.76 (35.27)                                        
 21 Alessi, Jessica L   14 Sachem-MR            6:06.98    6:14.83        
                  32.07     1:08.13 (36.06)     1:45.39 (37.26)     2:23.22 (37.83)
        3:01.70 (38.48)     3:40.10 (38.40)     4:18.64 (38.54)     4:57.61 (38.97)
        5:36.59 (38.98)     6:14.83 (38.24)                                        
 22 Cohen, Lynzee R     14 WAC-MR               6:11.34    6:21.24        
                  34.20     1:12.88 (38.68)     1:51.92 (39.04)     2:30.26 (38.34)
        3:09.02 (38.76)     3:47.87 (38.85)     4:26.50 (38.63)     5:05.72 (39.22)
        5:43.96 (38.24)     6:21.24 (37.28)                                        
 23 Dans, Miesha K      14 Express Swimming-MR  6:39.49    6:33.36        
                  32.56     1:11.04 (38.48)     1:51.49 (40.45)     2:33.04 (41.55)
        3:13.05 (40.01)     3:53.87 (40.82)     4:35.40 (41.53)     5:16.76 (41.36)
        5:56.99 (40.23)     6:33.36 (36.37)                                        
 24 Kocienda, Danielle  14 Express Swimming-MR  7:00.09    7:08.58        
                  37.37     1:19.93 (42.56)     2:02.65 (42.72)     2:46.05 (43.40)
        3:29.48 (43.43)     4:13.88 (44.40)     4:58.97 (45.09)     5:44.49 (45.52)
        6:28.84 (44.35)     7:08.58 (39.74)                                        
 25 Shtab, Danielle R   13 Express Swimming-MR       NT    7:09.21        
                  39.53     1:23.52 (43.99)     2:06.69 (43.17)     2:50.66 (43.97)
        3:35.15 (44.49)     4:19.87 (44.72)     5:04.84 (44.97)     5:49.37 (44.53)
        6:32.34 (42.97)     7:09.21 (36.87)                                        
 26 Tusa, Kayla M       13 Express Swimming-MR  8:01.02    7:44.54        
                  38.22     1:21.33 (43.11)     2:06.67 (45.34)   3:37.64 (1:30.97)
        4:24.52 (46.88)     5:11.68 (47.16)     5:58.15 (46.47)     6:45.50 (47.35)
        7:29.31 (43.81)     7:44.54 (15.23)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhu, Annie          13 Twisters-MR            59.13      58.98        
                  28.61       58.98 (30.37)                                        
  2 Michalak, Agata     14 UNLGA-MR             1:00.88    1:02.62        
                  30.80     1:02.62 (31.82)                                        
  3 Bouzarouata, Sarah  14 Twisters-MR          1:02.76    1:04.98        
                  31.76     1:04.98 (33.22)                                        
  4 Waring, Megan P     14 UNOWA-MR             1:09.66    1:05.52        
                  32.31     1:05.52 (33.21)                                        
  5 Zeffiro, Valerie A  13 Sachem-MR            1:05.54    1:07.59        
                  32.87     1:07.59 (34.72)                                        
  6 Kuzniewski, Kayla   13 Express Swimming-MR  1:04.05    1:07.70        
                  33.50     1:07.70 (34.20)                                        
  7 Haruki, Yuria       14 Twisters-MR          1:08.37    1:08.46        
                  33.51     1:08.46 (34.95)                                        
  8 Ryan, Katherine C   14 UNOWA-MR             1:07.00    1:09.15        
                  34.32     1:09.15 (34.83)                                        
  9 Jacobsen, Ginger M  14 Express Swimming-MR  1:10.29    1:09.88        
                  34.63     1:09.88 (35.25)                                        
 10 Lindahl, Stephanie  14 UN-LI-IL             1:15.23    1:10.47        
                  34.89     1:10.47 (35.58)                                        
 11 Buckley, Taylor A   13 Sachem-MR            1:08.88    1:10.57        
                  33.99     1:10.57 (36.58)                                        
 12 Vanderlinden, Mari  14 Twisters-MR          1:07.11    1:11.34        
                  34.28     1:11.34 (37.06)                                        
 13 Brown, Beccy M      14 UNOWA-MR             1:09.00    1:11.35        
                  34.84     1:11.35 (36.51)                                        
 14 Parker, Rachel      13 UNOWA-MR             1:11.90    1:11.42        
                  34.86     1:11.42 (36.56)                                        
 15 Alessi, Jessica L   14 Sachem-MR            1:13.27    1:12.34        
                  35.85     1:12.34 (36.49)                                        
 16 Yeung, Maggie P     13 Twisters-MR          1:11.64    1:12.42        
                  35.52     1:12.42 (36.90)                                        
 17 Quinn, Shannon C    13 Express Swimming-MR  1:14.88    1:13.67        
                  36.45     1:13.67 (37.22)                                        
 18 Clarke, Caitlyn M   14 Express Swimming-MR  1:13.83    1:14.24        
                  36.49     1:14.24 (37.75)                                        
 19 DuPre, Pamela J     13 IA-MR                1:11.50    1:14.26        
                  36.61     1:14.26 (37.65)                                        
 20 Simeone, MaryCate   13 Express Swimming-MR  1:16.39    1:14.31        
                  36.88     1:14.31 (37.43)                                        
 21 Caputo, Krista      14 WAC-MR               1:16.22    1:14.75        
                  36.54     1:14.75 (38.21)                                        
 22 Senken, Natasha L   13 OWA-MR               1:12.65    1:15.25        
                  36.96     1:15.25 (38.29)                                        
 23 Castellano, Gabrie  14 WAC-MR               1:11.50    1:15.61        
                  36.75     1:15.61 (38.86)                                        
 24 Tobin, Kate E       14 IA-MR                1:16.07    1:16.50        
 25 Corso, Kimberly M   13 Express Swimming-MR  1:17.18    1:16.93        
                  37.04     1:16.93 (39.89)                                        
 26 Becerra, Lauren M   13 Middies-MR           1:17.60    1:17.11        
                  38.04     1:17.11 (39.07)                                        
 27 Berglas, Mae D      13 EAST-MR              1:25.43    1:17.94        
                  37.87     1:17.94 (40.07)                                        
 28 Lawler, Rachel      13 Express Swimming-MR  1:18.55    1:18.25        
                  37.72     1:18.25 (40.53)                                        
 29 Kearns, Emily R     14 Express Swimming-MR  1:24.23    1:18.30        
                  39.02     1:18.30 (39.28)                                        
 30 Ostertag, Elizabet  13 Middies-MR           1:18.39    1:18.41        
                  38.66     1:18.41 (39.75)                                        
 31 Ialenti, Pamela S   13 Express Swimming-MR  1:16.91    1:18.46        
                  39.73     1:18.46 (38.73)                                        
 32 Pellegrino, Amanda  13 Sachem-MR            1:21.40    1:18.74        
                  39.14     1:18.74 (39.60)                                        
 33 Cannatella, Katie   13 Express Swimming-MR  1:23.88    1:18.78        
                  39.28     1:18.78 (39.50)                                        
 34 Cohen, Lynzee R     14 WAC-MR               1:19.98    1:18.99        
                  38.92     1:18.99 (40.07)                                        
 35 Chen, Lillian T     13 Express Swimming-MR  1:16.86    1:19.19        
                  38.86     1:19.19 (40.33)                                        
 36 Irwin, Danielle M   13 IA-MR                1:20.43    1:19.28        
                  40.09     1:19.28 (39.19)                                        
 37 Dans, Miesha K      14 Express Swimming-MR  1:20.37    1:21.00        
                  39.27     1:21.00 (41.73)                                        
 38 Tusa, Kayla M       13 Express Swimming-MR  1:29.18    1:28.09        
                  42.67     1:28.09 (45.42)                                        
 39 Kamel, Rita S       13 Twisters-MR          1:32.59    1:34.03        
                  45.39     1:34.03 (48.64)                                        
 40 Delgado, Kristie    13 WAC-MR                    NT    1:37.20        
                  45.62     1:37.20 (51.58)                                        
 41 Delgado, Krystal    13 WAC-MR                    NT    1:38.80        
                  46.34     1:38.80 (52.46)                                        
 42 Keenan, Carolyn M   13 Express Swimming-MR       NT    1:57.29        
                1:44.52     1:57.29 (12.77)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhu, Annie          13 Twisters-MR          2:08.41    2:07.00        
                  30.18     1:02.45 (32.27)     1:35.02 (32.57)     2:07.00 (31.98)
  2 Michalak, Agata     14 UNLGA-MR             2:09.71    2:13.95        
                  31.52     1:04.80 (33.28)     1:39.36 (34.56)     2:13.95 (34.59)
  3 Poleway, Monica J   13 EAST-MR              2:14.52    2:15.90        
                  32.56     1:06.30 (33.74)     1:40.96 (34.66)     2:15.90 (34.94)
  4 Bouzarouata, Sarah  14 Twisters-MR          2:13.89    2:16.07        
                  32.34     1:06.12 (33.78)     1:41.23 (35.11)     2:16.07 (34.84)
  5 Sun, Angela         13 Twisters-MR          2:17.95    2:16.53        
                  31.50     1:06.20 (34.70)     1:41.95 (35.75)     2:16.53 (34.58)
  6 Groccia, Adrienne   14 Middies-MR           2:22.22    2:18.41        
                  32.29     1:06.72 (34.43)     1:43.31 (36.59)     2:18.41 (35.10)
  7 Gavin, Kara C       14 WAC-MR               2:19.79    2:19.65        
                  33.86     1:09.36 (35.50)     1:44.57 (35.21)     2:19.65 (35.08)
  8 Waring, Megan P     14 UNOWA-MR             2:25.68    2:20.92        
                  34.23     1:10.11 (35.88)     1:46.12 (36.01)     2:20.92 (34.80)
  9 Browne, Sophie L    13 EAST-MR              2:19.10    2:22.63        
                  34.51     1:10.60 (36.09)     1:47.56 (36.96)     2:22.63 (35.07)
 10 Kuzniewski, Kayla   13 Express Swimming-MR  2:18.75    2:23.14        
                  33.22     1:09.33 (36.11)     1:46.54 (37.21)     2:23.14 (36.60)
 11 Warren, Frances V   14 Express Swimming-MR  2:21.03    2:23.38        
                  34.53     1:11.23 (36.70)     1:48.72 (37.49)     2:23.38 (34.66)
 12 Bailey, Lauren E    13 EAST-MR              2:26.21    2:23.49        
                  34.53     1:10.83 (36.30)     1:47.49 (36.66)     2:23.49 (36.00)
 13 Ryan, Katherine C   14 UNOWA-MR             2:25.00    2:27.00        
                  34.88     1:12.35 (37.47)     1:50.32 (37.97)     2:27.00 (36.68)
 14 Jacobsen, Ginger M  14 Express Swimming-MR  2:32.33    2:27.17        
                  34.59     1:11.81 (37.22)     1:49.96 (38.15)     2:27.17 (37.21)
 15 Zeffiro, Valerie A  13 Sachem-MR            2:21.53    2:27.42        
                  33.16     1:09.42 (36.26)     1:48.18 (38.76)     2:27.42 (39.24)
 16 Haigney, Codi P     13 EAST-MR              2:18.90    2:28.63        
                  34.87     1:11.67 (36.80)     1:49.73 (38.06)     2:28.63 (38.90)
 17 Suzuka, Shieri      13 EAST-MR              2:28.94    2:28.72        
                  34.65     1:12.14 (37.49)     1:50.76 (38.62)     2:28.72 (37.96)
 18 Toal, Shannon V     14 EAST-MR              2:25.51    2:30.07        
                  35.14     1:13.09 (37.95)     1:52.08 (38.99)     2:30.07 (37.99)
 19 Olivieri, Maya L    13 EAST-MR              2:33.31    2:30.42        
                  36.03     1:14.32 (38.29)     1:53.04 (38.72)     2:30.42 (37.38)
 20 Vanderlinden, Mari  14 Twisters-MR          2:28.56    2:32.36        
                  35.19     1:13.63 (38.44)     1:53.42 (39.79)     2:32.36 (38.94)
 21 DuPre, Pamela J     13 IA-MR                2:33.90    2:32.93        
                  37.31     1:16.53 (39.22)     1:56.08 (39.55)     2:32.93 (36.85)
 22 Caputo, Krista      14 WAC-MR               2:37.05    2:33.36        
                  36.32     1:15.50 (39.18)     1:55.07 (39.57)     2:33.36 (38.29)
 23 Katchis, Alexandra  14 EAST-MR              2:33.90    2:33.96        
                  36.57     1:15.31 (38.74)     1:55.13 (39.82)     2:33.96 (38.83)
 24 Smith, Caryn A      14 OWA-MR               2:32.21    2:34.88        
                  36.12     1:15.12 (39.00)     1:55.64 (40.52)     2:34.88 (39.24)
 25 Quinn, Shannon C    13 Express Swimming-MR  2:36.49    2:36.88        
                  37.80     1:17.47 (39.67)     1:57.81 (40.34)     2:36.88 (39.07)
 26 Rubenstein, Allie   13 EAST-MR              2:32.77    2:37.70        
                  36.32     1:16.14 (39.82)     1:57.66 (41.52)     2:37.70 (40.04)
 27 Castellano, Gabrie  14 WAC-MR               2:32.35    2:37.80        
                  36.89     1:16.17 (39.28)     1:57.05 (40.88)     2:37.80 (40.75)
 28 Miller, Heather R   13 Sachem-MR            2:52.30    2:37.88        
                  36.95     1:16.30 (39.35)     1:57.28 (40.98)     2:37.88 (40.60)
 29 Clarke, Caitlyn M   14 Express Swimming-MR  2:40.06    2:39.69        
                  37.34     1:17.21 (39.87)     1:58.84 (41.63)     2:39.69 (40.85)
 30 Barry, Meghan J     13 EAST-MR              2:37.80    2:40.12        
                  37.82     1:18.17 (40.35)     1:59.86 (41.69)     2:40.12 (40.26)
 31 Smith, Mollie M     13 EAST-MR                   NT    2:41.84        
                  38.81     1:20.89 (42.08)     2:02.03 (41.14)     2:41.84 (39.81)
 32 Lawler, Rachel      13 Express Swimming-MR  2:43.71    2:42.12        
                  37.67     1:19.25 (41.58)     2:00.62 (41.37)     2:42.12 (41.50)
 33 Geissler, Kim       14 WAC-MR               2:36.68    2:42.44        
                  38.51     1:19.83 (41.32)     2:01.45 (41.62)     2:42.44 (40.99)
 34 Schneider, Amanda   14 Sachem-MR            2:49.53    2:43.26        
                  39.44     1:21.52 (42.08)     2:02.83 (41.31)     2:43.26 (40.43)
 35 Kearns, Emily R     14 Express Swimming-MR  2:50.89    2:43.52        
                  39.90     1:21.48 (41.58)     2:03.36 (41.88)     2:43.52 (40.16)
 36 Becerra, Lauren M   13 Middies-MR           2:48.08    2:43.94        
                  38.51     1:19.83 (41.32)     2:02.80 (42.97)     2:43.94 (41.14)
 37 Smith, Meghan       14 WAC-MR               2:48.44    2:44.21        
                  37.49     1:18.94 (41.45)     2:02.68 (43.74)     2:44.21 (41.53)
 38 Irwin, Danielle M   13 IA-MR                2:52.75    2:45.19        
                  40.24     1:21.48 (41.24)     2:04.39 (42.91)     2:45.19 (40.80)
 39 Cohen, Lynzee R     14 WAC-MR               2:48.27    2:46.30        
                  40.06     1:22.73 (42.67)     2:05.64 (42.91)     2:46.30 (40.66)
 40 Henry, Olivia P     13 OWA-MR               2:45.00    2:46.66        
                  38.58     1:21.14 (42.56)     2:04.43 (43.29)     2:46.66 (42.23)
 41 Corso, Kimberly M   13 Express Swimming-MR  2:44.81    2:46.80        
                  36.90     1:18.30 (41.40)     2:02.80 (44.50)     2:46.80 (44.00)
 42 Chen, Lillian T     13 Express Swimming-MR  2:42.50    2:48.07        
                  39.75     1:21.76 (42.01)     2:03.58 (41.82)     2:48.07 (44.49)
 43 Decrem, Danielle H  14 EAST-MR              2:51.54    2:50.97        
                  39.53     1:23.36 (43.83)     2:07.87 (44.51)     2:50.97 (43.10)
 44 Dans, Miesha K      14 Express Swimming-MR  2:51.69    2:51.76        
                  39.77     1:23.51 (43.74)     2:10.15 (46.64)     2:51.76 (41.61)
 45 Rondina, Corinne M  13 WAC-MR                    NT    3:00.77        
                  40.32     1:25.54 (45.22)     2:12.11 (46.57)     3:00.77 (48.66)
 46 Diffley, Jaclyn E   13 EAST-MR              3:19.61    3:04.88        
                  43.75                             2:18.87 ( )     3:04.88 (46.01)
 47 Kocienda, Danielle  14 Express Swimming-MR       NT    3:10.30        
                  43.54     1:32.09 (48.55)     2:21.28 (49.19)     3:10.30 (49.02)
 48 Ward, Kathryn M     13 WAC-MR                    NT    3:21.38        
                  42.25   2:15.66 (1:33.41)     3:02.72 (47.06)     3:21.38 (18.66)
 49 Kamel, Rita S       13 Twisters-MR          3:43.81    3:28.33        
                  47.46     1:41.08 (53.62)     2:35.44 (54.36)     3:28.33 (52.89)
 50 Delgado, Kristie    13 WAC-MR                    NT    3:34.93        
                  47.47     1:43.05 (55.58)     2:40.31 (57.26)     3:34.93 (54.62)
 51 Delgado, Krystal    13 WAC-MR                    NT    3:35.22        
                                  48.16 ( )   2:37.31 (1:49.15)     3:35.22 (57.91)
 52 Rezler, Gabriella   13 Express Swimming-MR       NT    3:41.91        
                  43.33     1:34.45 (51.12)   3:23.58 (1:49.13)     3:41.91 (18.33)
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhu, Annie          13 Twisters-MR          1:03.54    1:04.11        
                  30.29     1:04.11 (33.82)                                        
  2 Waring, Megan P     14 UNOWA-MR             1:19.29    1:13.30        
                  34.55     1:13.30 (38.75)                                        
  3 Groccia, Adrienne   14 Middies-MR           1:15.27    1:14.75        
                  35.34     1:14.75 (39.41)                                        
  4 Senken, Natasha L   13 OWA-MR               1:14.29    1:15.47        
                  36.32     1:15.47 (39.15)                                        
  5 Sun, Angela         13 Twisters-MR          1:23.31    1:17.31        
                  37.31     1:17.31 (40.00)                                        
  6 Michalak, Agata     14 UNLGA-MR             1:15.96    1:17.55        
                  36.88     1:17.55 (40.67)                                        
  7 Corso, Kimberly M   13 Express Swimming-MR  1:15.86    1:19.11        
                  37.33     1:19.11 (41.78)                                        
  8 Ostertag, Elizabet  13 Middies-MR           1:15.36    1:19.54        
                  37.21     1:19.54 (42.33)                                        
  9 Destefano, Tori L   14 Express Swimming-MR  1:26.15    1:20.59        
                  38.36     1:20.59 (42.23)                                        
 10 Jacobsen, Ginger M  14 Express Swimming-MR  1:24.55    1:21.51        
                  38.80     1:21.51 (42.71)                                        
 11 Ryan, Katherine C   14 UNOWA-MR             1:21.87    1:21.57        
                  38.25     1:21.57 (43.32)                                        
 12 Littlefield, Danic  14 Sachem-MR            1:22.01    1:21.74        
                  38.22     1:21.74 (43.52)                                        
 13 Yeung, Maggie P     13 Twisters-MR          1:24.28    1:23.06        
                  39.77     1:23.06 (43.29)                                        
 14 Vanderlinden, Mari  14 Twisters-MR          1:19.89    1:23.63        
                  38.92     1:23.63 (44.71)                                        
 15 Smith, Caryn A      14 OWA-MR               1:23.18    1:24.15        
                  40.03     1:24.15 (44.12)                                        
 16 Lindahl, Stephanie  14 UN-LI-IL             1:24.34    1:24.27        
                  39.50     1:24.27 (44.77)                                        
 17 Tobin, Kate E       14 IA-MR                1:32.04    1:26.12        
                  41.41     1:26.12 (44.71)                                        
 18 Zoine, Jackie T     14 Express Swimming-MR  1:23.76    1:26.13        
                  40.48     1:26.13 (45.65)                                        
 19 Lawler, Rachel      13 Express Swimming-MR  1:24.29    1:26.66        
                  41.16     1:26.66 (45.50)                                        
 20 Chen, Lillian T     13 Express Swimming-MR  1:28.60    1:27.46        
                  41.57     1:27.46 (45.89)                                        
 21 Castellano, Gabrie  14 WAC-MR               1:30.64    1:27.52        
                  42.24     1:27.52 (45.28)                                        
 22 Alessi, Jessica L   14 Sachem-MR            1:29.61    1:27.98        
                  41.87     1:27.98 (46.11)                                        
 23 Simeone, MaryCate   13 Express Swimming-MR  1:25.73    1:28.16        
                  41.58     1:28.16 (46.58)                                        
 24 Cohen, Lynzee R     14 WAC-MR               1:34.51    1:28.37        
                  41.32     1:28.37 (47.05)                                        
 25 Becerra, Lauren M   13 Middies-MR           1:31.58    1:28.59        
                  41.34     1:28.59 (47.25)                                        
 26 Cannatella, Katie   13 Express Swimming-MR  1:33.76    1:28.75        
                  42.28     1:28.75 (46.47)                                        
 27 DuPre, Pamela J     13 IA-MR                1:28.20    1:29.15        
                  42.72     1:29.15 (46.43)                                        
 28 Ialenti, Pamela S   13 Express Swimming-MR  1:27.40    1:29.29        
                  42.53     1:29.29 (46.76)                                        
 29 Quinn, Shannon C    13 Express Swimming-MR  1:28.20    1:30.33        
                  42.71     1:30.33 (47.62)                                        
 30 Kamel, Rita S       13 Twisters-MR          1:31.96    1:32.79        
                  43.38     1:32.79 (49.41)                                        
 31 Delgado, Kristie    13 WAC-MR                    NT    1:35.59        
                  46.14     1:35.59 (49.45)                                        
 32 Irwin, Danielle M   13 IA-MR                1:36.31    1:35.99        
                  45.40     1:35.99 (50.59)                                        
 33 Berglas, Mae D      13 EAST-MR              1:32.22    1:36.29        
                  46.62     1:36.29 (49.67)                                        
 34 Delgado, Krystal    13 WAC-MR                    NT    1:36.35        
                  46.37     1:36.35 (49.98)                                        
 35 Tusa, Kayla M       13 Express Swimming-MR  1:38.57    1:40.53        
                  48.10     1:40.53 (52.43)                                        
 36 Keenan, Carolyn M   13 Express Swimming-MR       NT    1:44.81        
 -- Clarke, Caitlyn M   14 Express Swimming-MR  1:26.71         DQ        
                  40.61          DQ (46.96)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Olivieri, Maya L    13 EAST-MR              2:28.94    2:32.49        
                  35.12     1:14.33 (39.21)     1:53.88 (39.55)     2:32.49 (38.61)
  2 Waring, Megan P     14 UNOWA-MR             2:39.09    2:36.05        
                  35.52     1:14.90 (39.38)     1:55.83 (40.93)     2:36.05 (40.22)
  3 McGrath, Kelly      14 Express Swimming-MR  2:34.27    2:37.98        
                  35.45     1:15.45 (40.00)     1:56.80 (41.35)     2:37.98 (41.18)
  4 Senken, Natasha L   13 OWA-MR               2:39.49    2:39.24        
                  37.42     1:17.86 (40.44)     1:58.84 (40.98)     2:39.24 (40.40)
  5 Flower, Lauren E    14 EAST-MR              2:34.22    2:40.28        
                  36.62     1:18.32 (41.70)     1:59.54 (41.22)     2:40.28 (40.74)
  6 Browne, Sophie L    13 EAST-MR              2:42.08    2:48.19        
                  38.47     1:21.25 (42.78)     2:04.81 (43.56)     2:48.19 (43.38)
  7 Ostertag, Elizabet  13 Middies-MR           2:49.46    2:48.35        
                  37.69     1:20.03 (42.34)     2:03.60 (43.57)     2:48.35 (44.75)
  8 Sun, Angela         13 Twisters-MR          2:45.35    2:48.82        
                  38.01     1:20.83 (42.82)     2:05.09 (44.26)     2:48.82 (43.73)
  9 Latino, Danielle E  13 EAST-MR              2:55.57    2:49.89        
                  39.75     1:22.22 (42.47)     2:06.04 (43.82)     2:49.89 (43.85)
 10 Suzuka, Shieri      13 EAST-MR              2:50.93    2:50.48        
                  38.29     1:21.65 (43.36)     2:06.06 (44.41)     2:50.48 (44.42)
 11 Jacobsen, Ginger M  14 Express Swimming-MR  3:01.43    2:53.37        
                  40.23     1:25.69 (45.46)     2:10.07 (44.38)     2:53.37 (43.30)
 12 Bailey, Lauren E    13 EAST-MR              2:50.98    2:53.64        
                  40.82     1:26.10 (45.28)     2:10.19 (44.09)     2:53.64 (43.45)
 13 Ryan, Katherine C   14 UNOWA-MR             2:50.00    2:53.99        
                  39.98     1:24.30 (44.32)     2:09.92 (45.62)     2:53.99 (44.07)
 14 Corso, Kimberly M   13 Express Swimming-MR  2:49.78    2:54.53        
                  37.66     1:21.64 (43.98)     2:08.72 (47.08)     2:54.53 (45.81)
 15 Poleway, Monica J   13 EAST-MR              2:51.01    2:54.98        
                  39.25     1:24.66 (45.41)     2:10.41 (45.75)     2:54.98 (44.57)
 16 Toal, Shannon V     14 EAST-MR              2:53.44    2:55.17        
                  39.75     1:23.78 (44.03)     2:09.51 (45.73)     2:55.17 (45.66)
 17 Smith, Mollie M     13 EAST-MR              2:48.31    2:56.13        
                  38.76     1:23.70 (44.94)     2:09.75 (46.05)     2:56.13 (46.38)
 18 Destefano, Tori L   14 Express Swimming-MR  3:15.43    2:56.17        
                  39.24     1:22.80 (43.56)     2:09.06 (46.26)     2:56.17 (47.11)
 19 Littlefield, Danic  14 Sachem-MR            2:58.27    2:56.84        
                  40.35     1:25.69 (45.34)     2:12.55 (46.86)     2:56.84 (44.29)
 20 Decrem, Danielle H  14 EAST-MR              2:58.07    3:01.47        
                  41.65     1:27.96 (46.31)     2:15.99 (48.03)     3:01.47 (45.48)
 21 Vanderlinden, Mari  14 Twisters-MR          2:52.32    3:02.48        
                  40.82     1:27.34 (46.52)     2:14.90 (47.56)     3:02.48 (47.58)
 22 Chen, Lillian T     13 Express Swimming-MR  3:07.57    3:04.25        
                  42.26     1:29.45 (47.19)     2:16.93 (47.48)     3:04.25 (47.32)
 23 Rasquin, Megan E    13 Express Swimming-MR  3:09.66    3:04.87        
                  42.16     1:28.43 (46.27)     2:16.86 (48.43)     3:04.87 (48.01)
 24 Zoine, Jackie T     14 Express Swimming-MR  3:07.29    3:05.93        
                  42.26     1:30.31 (48.05)     2:17.72 (47.41)     3:05.93 (48.21)
 25 O'Brien, Claire E   14 EAST-MR              3:08.66    3:07.77        
                  44.39     1:32.11 (47.72)     2:21.46 (49.35)     3:07.77 (46.31)
 26 Cohen, Lynzee R     14 WAC-MR               3:13.95    3:09.62        
                  42.11     1:30.69 (48.58)     2:20.06 (49.37)     3:09.62 (49.56)
 27 Becerra, Lauren M   13 Middies-MR           3:19.26    3:11.48        
                  43.12     1:31.65 (48.53)     2:21.47 (49.82)     3:11.48 (50.01)
 28 Haigney, Codi P     13 EAST-MR                   NT    3:12.79        
                  43.75     1:33.61 (49.86)     2:23.59 (49.98)     3:12.79 (49.20)
 29 Kearns, Emily R     14 Express Swimming-MR       NT    3:15.44        
                  46.89     1:37.87 (50.98)     2:26.69 (48.82)     3:15.44 (48.75)
 30 Smith, Meghan       14 WAC-MR               3:15.68    3:15.72        
                  44.43     1:34.01 (49.58)     2:21.93 (47.92)     3:15.72 (53.79)
 31 Irwin, Danielle M   13 IA-MR                3:23.59    3:18.32        
                  45.55     1:37.59 (52.04)     2:28.59 (51.00)     3:18.32 (49.73)
 32 Kamel, Rita S       13 Twisters-MR          3:12.31    3:19.58        
                  44.10     1:34.84 (50.74)     2:27.42 (52.58)     3:19.58 (52.16)
 33 Umile, Emily        14 Sachem-MR            2:50.00    3:23.52        
                  45.55     1:37.42 (51.87)     2:30.50 (53.08)     3:23.52 (53.02)
 -- Rezler, Gabriella   13 Express Swimming-MR       NT         DQ        
                                  45.66 ( )     1:40.30 (54.64)        DQ (1:54.11)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhu, Annie          13 Twisters-MR          1:00.71    1:00.01        
                  28.26     1:00.01 (31.75)                                        
  2 Haruki, Yuria       14 Twisters-MR          1:01.50    1:00.59        
                  28.89     1:00.59 (31.70)                                        
  3 Sun, Angela         13 Twisters-MR          1:01.91    1:02.05        
                  29.33     1:02.05 (32.72)                                        
  4 Bailey, Lauren E    13 EAST-MR              1:01.37    1:02.47        
                  28.47     1:02.47 (34.00)                                        
  5 Warren, Frances V   14 Express Swimming-MR  1:01.61    1:02.62        
                  30.26     1:02.62 (32.36)                                        
  6 Michalak, Agata     14 UNLGA-MR             1:02.07    1:03.65        
                  29.50     1:03.65 (34.15)                                        
  7 McGrath, Kelly      14 Express Swimming-MR  1:05.05    1:05.17        
                  30.60     1:05.17 (34.57)                                        
  8 Flower, Lauren E    14 EAST-MR              1:01.59    1:05.55        
                  30.49     1:05.55 (35.06)                                        
  9 Suzuka, Shieri      13 EAST-MR              1:08.64    1:07.59        
                  31.88     1:07.59 (35.71)                                        
 10 Olivieri, Maya L    13 EAST-MR              1:10.81    1:07.80        
                  31.52     1:07.80 (36.28)                                        
 11 Browne, Sophie L    13 EAST-MR              1:07.46    1:08.30        
                  32.27     1:08.30 (36.03)                                        
 12 Gavin, Kara C       14 WAC-MR               1:08.62    1:08.45        
                  31.83     1:08.45 (36.62)                                        
 13 Poleway, Monica J   13 EAST-MR              1:08.16    1:08.97        
                  32.00     1:08.97 (36.97)                                        
 14 Zeffiro, Valerie A  13 Sachem-MR            1:06.44    1:09.13        
                  31.46     1:09.13 (37.67)                                        
 15 DuPre, Pamela J     13 IA-MR                1:08.32    1:09.44        
                  32.41     1:09.44 (37.03)                                        
 16 Kuzniewski, Kayla   13 Express Swimming-MR  1:06.18    1:09.88        
                  32.51     1:09.88 (37.37)                                        
 17 Senken, Natasha L   13 OWA-MR               1:11.33    1:10.69        
                  33.45     1:10.69 (37.24)                                        
 18 Geissler, Kim       14 WAC-MR               1:10.85    1:11.70        
                  33.06     1:11.70 (38.64)                                        
 19 Haigney, Codi P     13 EAST-MR              1:09.00    1:11.85        
                  33.08     1:11.85 (38.77)                                        
 20 Caputo, Krista      14 WAC-MR               1:16.66    1:12.78        
                  34.25     1:12.78 (38.53)                                        
 21 Zoine, Jackie T     14 Express Swimming-MR  1:16.93    1:13.54        
                  34.23     1:13.54 (39.31)                                        
 22 Alessi, Jessica L   14 Sachem-MR            1:14.14    1:14.00        
                  34.83     1:14.00 (39.17)                                        
 23 Waring, Megan P     14 UNOWA-MR             1:16.66    1:14.63        
                  33.97     1:14.63 (40.66)                                        
 24 Young, Kayla M      13 UN-LI-IL             1:14.23    1:14.74        
                  35.08     1:14.74 (39.66)                                        
 25 Smith, Caryn A      14 OWA-MR               1:13.24    1:14.80        
                  33.78     1:14.80 (41.02)                                        
 26 Quinn, Shannon C    13 Express Swimming-MR  1:15.19    1:14.98        
                  34.84     1:14.98 (40.14)                                        
 27 Katchis, Alexandra  14 EAST-MR              1:10.49    1:15.18        
                  34.08     1:15.18 (41.10)                                        
 28 Smith, Mollie M     13 EAST-MR              1:19.29    1:15.55        
                  34.80     1:15.55 (40.75)                                        
 29 Ryan, Katherine C   14 UNOWA-MR             1:17.00    1:15.56        
                  34.53     1:15.56 (41.03)                                        
 30 Rubenstein, Allie   13 EAST-MR              1:09.59    1:15.58        
                  33.49     1:15.58 (42.09)                                        
 31 Henry, Olivia P     13 OWA-MR               1:19.31    1:16.34        
                  34.99     1:16.34 (41.35)                                        
 32 Lindahl, Stephanie  14 UN-LI-IL             1:14.23    1:16.36        
                  34.33     1:16.36 (42.03)                                        
 33 Littlefield, Danic  14 Sachem-MR            1:20.76    1:17.69        
                  34.10     1:17.69 (43.59)                                        
 34 Dans, Miesha K      14 Express Swimming-MR  1:19.51    1:18.08        
                  34.79     1:18.08 (43.29)                                        
 35 Schneider, Amanda   14 Sachem-MR            1:18.79    1:18.61        
                  36.74     1:18.61 (41.87)                                        
 36 Ialenti, Pamela S   13 Express Swimming-MR  1:12.16    1:18.66        
                  36.21     1:18.66 (42.45)                                        
 37 Latino, Danielle E  13 EAST-MR              1:16.69    1:18.94        
                  36.84     1:18.94 (42.10)                                        
 38 O'Brien, Claire E   14 EAST-MR              1:20.65    1:21.08        
                  38.84     1:21.08 (42.24)                                        
 39 Castellano, Gabrie  14 WAC-MR               1:18.99    1:23.24        
                  36.98     1:23.24 (46.26)                                        
 40 Pellegrino, Amanda  13 Sachem-MR            1:28.74    1:24.45        
                  39.04     1:24.45 (45.41)                                        
 41 Barry, Meghan J     13 EAST-MR              1:36.68    1:30.03        
                  40.09     1:30.03 (49.94)                                        
 42 Delgado, Krystal    13 WAC-MR                    NT    1:35.44        
                  43.97     1:35.44 (51.47)                                        
 43 Ward, Kathryn M     13 WAC-MR                    NT    1:36.66        
                  45.06     1:36.66 (51.60)                                        
 44 Rondina, Corinne M  13 WAC-MR                    NT    1:39.14        
                  46.37     1:39.14 (52.77)                                        
 -- Diffley, Jaclyn E   13 EAST-MR              2:05.05         DQ        
                  47.61          DQ (56.18)                                        
 -- Delgado, Kristie    13 WAC-MR                    NT         DQ        
                  48.44          DQ (58.34)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Warren, Frances V   14 Express Swimming-MR  2:14.16    2:13.12        
                  30.30     1:03.89 (33.59)     1:38.63 (34.74)     2:13.12 (34.49)
  2 Haruki, Yuria       14 Twisters-MR          2:18.21    2:13.53        
                  29.77     1:03.69 (33.92)     1:38.54 (34.85)     2:13.53 (34.99)
  3 Sun, Angela         13 Twisters-MR          2:19.44    2:14.17        
                  29.74     1:04.32 (34.58)     1:39.02 (34.70)     2:14.17 (35.15)
  4 Kuzniewski, Kayla   13 Express Swimming-MR  2:22.34    2:32.08        
                  32.65     1:10.92 (38.27)     1:51.52 (40.60)     2:32.08 (40.56)
  5 Parker, Rachel      13 UNOWA-MR             2:21.46    2:44.34        
                  35.74     1:18.15 (42.41)     2:03.23 (45.08)     2:44.34 (41.11)
  6 Dans, Miesha K      14 Express Swimming-MR  2:56.88    2:45.90        
                  35.39     1:18.24 (42.85)     2:05.21 (46.97)     2:45.90 (40.69)
  7 Miller, Heather R   13 Sachem-MR            2:40.00    2:46.79        
                  36.43     1:18.79 (42.36)     2:02.81 (44.02)     2:46.79 (43.98)
  8 Caputo, Krista      14 WAC-MR               2:45.29    2:47.49        
                  34.93     1:16.76 (41.83)     2:02.16 (45.40)     2:47.49 (45.33)
  9 Zoine, Jackie T     14 Express Swimming-MR  2:53.61    2:50.17        
                  35.97     1:18.71 (42.74)     2:04.50 (45.79)     2:50.17 (45.67)
 10 Smith, Caryn A      14 OWA-MR               2:47.99    2:50.94        
                  36.49     1:20.35 (43.86)     2:05.66 (45.31)     2:50.94 (45.28)
 11 Schneider, Amanda   14 Sachem-MR            2:55.73    2:51.73        
                  37.23     1:20.61 (43.38)     2:06.49 (45.88)     2:51.73 (45.24)
 12 Berglas, Mae D      13 EAST-MR              3:02.12    3:02.44        
                  39.94     1:29.25 (49.31)     2:15.82 (46.57)     3:02.44 (46.62)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zhu, Annie          13 Twisters-MR          2:06.11    2:06.41        
                  28.49     1:00.99 (32.50)     1:36.62 (35.63)     2:06.41 (29.79)
  2 Michalak, Agata     14 UNLGA-MR             2:18.03    2:18.13        
                  29.30     1:03.12 (33.82)     1:46.08 (42.96)     2:18.13 (32.05)
  3 Groccia, Adrienne   14 Middies-MR           2:19.01    2:18.34        
                  30.87     1:05.63 (34.76)     1:48.53 (42.90)     2:18.34 (29.81)
  4 Haruki, Yuria       14 Twisters-MR          2:20.78    2:19.24        
                  29.04     1:04.70 (35.66)     1:47.36 (42.66)     2:19.24 (31.88)
  5 McGrath, Kelly      14 Express Swimming-MR  2:19.42    2:19.39        
                  30.69     1:06.99 (36.30)     1:46.80 (39.81)     2:19.39 (32.59)
  6 Bouzarouata, Sarah  14 Twisters-MR          2:17.62    2:20.53        
                  30.37     1:04.72 (34.35)     1:48.25 (43.53)     2:20.53 (32.28)
  7 Bailey, Lauren E    13 EAST-MR              2:20.81    2:21.32        
                  29.24     1:06.41 (37.17)     1:49.04 (42.63)     2:21.32 (32.28)
  8 Poleway, Monica J   13 EAST-MR              2:22.31    2:22.71        
                  31.11     1:05.69 (34.58)     1:50.42 (44.73)     2:22.71 (32.29)
  9 Olivieri, Maya L    13 EAST-MR              2:20.24    2:22.95        
                  31.29     1:09.25 (37.96)     1:49.93 (40.68)     2:22.95 (33.02)
 10 Browne, Sophie L    13 EAST-MR              2:18.48    2:23.04        
                  31.69     1:08.37 (36.68)     1:50.78 (42.41)     2:23.04 (32.26)
 11 Suzuka, Shieri      13 EAST-MR              2:29.24    2:24.37        
                  31.94     1:09.09 (37.15)     1:52.41 (43.32)     2:24.37 (31.96)
 12 Warren, Frances V   14 Express Swimming-MR  2:20.32    2:24.86        
                  30.42     1:08.16 (37.74)     1:52.08 (43.92)     2:24.86 (32.78)
 13 Flower, Lauren E    14 EAST-MR              2:21.29    2:25.76        
                  31.25     1:11.27 (40.02)     1:51.75 (40.48)     2:25.76 (34.01)
 14 Gavin, Kara C       14 WAC-MR               2:28.21    2:26.32        
                  32.28     1:08.73 (36.45)     1:54.41 (45.68)     2:26.32 (31.91)
 15 Senken, Natasha L   13 OWA-MR               2:29.17    2:26.92        
                  33.77     1:13.89 (40.12)     1:53.54 (39.65)     2:26.92 (33.38)
 16 Haigney, Codi P     13 EAST-MR              2:26.12    2:29.64        
                  31.30     1:07.37 (36.07)     1:55.79 (48.42)     2:29.64 (33.85)
 17 DuPre, Pamela J     13 IA-MR                2:34.93    2:32.71        
                  32.29     1:12.02 (39.73)     1:59.26 (47.24)     2:32.71 (33.45)
 18 Smith, Mollie M     13 EAST-MR              2:32.12    2:33.08        
                  34.83     1:15.30 (40.47)     1:58.69 (43.39)     2:33.08 (34.39)
 19 Caputo, Krista      14 WAC-MR               2:35.09    2:33.13        
                  34.21     1:13.89 (39.68)     2:01.68 (47.79)     2:33.13 (31.45)
 20 Smith, Caryn A      14 OWA-MR               2:30.45    2:34.74        
                  32.84     1:12.29 (39.45)     1:59.28 (46.99)     2:34.74 (35.46)
 21 Lindahl, Stephanie  14 UN-LI-IL             2:28.67    2:35.06        
                  35.71     1:13.82 (38.11)     2:00.25 (46.43)     2:35.06 (34.81)
 22 Quinn, Shannon C    13 Express Swimming-MR       NT    2:35.26        
                  33.53     1:13.01 (39.48)     2:01.23 (48.22)     2:35.26 (34.03)
 23 Littlefield, Danic  14 Sachem-MR            2:38.27    2:36.23        
                  33.50     1:14.44 (40.94)     1:59.05 (44.61)     2:36.23 (37.18)
 24 Henry, Olivia P     13 OWA-MR               2:37.75    2:36.27        
                  34.93     1:16.56 (41.63)     2:02.09 (45.53)     2:36.27 (34.18)
 25 Latino, Danielle E  13 EAST-MR              2:42.15    2:36.71        
                  35.00     1:15.86 (40.86)     2:01.27 (45.41)     2:36.71 (35.44)
 26 Ostertag, Elizabet  13 Middies-MR           2:35.15    2:37.97        
                  34.09     1:18.97 (44.88)     2:01.37 (42.40)     2:37.97 (36.60)
 27 Miller, Heather R   13 Sachem-MR            2:36.41    2:38.24        
                  35.27     1:15.91 (40.64)     2:04.03 (48.12)     2:38.24 (34.21)
 28 Vanderlinden, Mari  14 Twisters-MR          2:29.87    2:38.27        
                  34.99     1:14.68 (39.69)     2:02.27 (47.59)     2:38.27 (36.00)
 29 Castellano, Gabrie  14 WAC-MR               2:37.64    2:38.28        
                  36.11     1:16.23 (40.12)     2:03.48 (47.25)     2:38.28 (34.80)
 30 Alessi, Jessica L   14 Sachem-MR            2:39.58    2:38.66        
                  33.49     1:12.46 (38.97)     2:01.67 (49.21)     2:38.66 (36.99)
 31 Rubenstein, Allie   13 EAST-MR              2:33.95    2:38.79        
                  35.04     1:14.77 (39.73)     2:03.36 (48.59)     2:38.79 (35.43)
 32 O'Brien, Claire E   14 EAST-MR              2:39.52    2:38.85        
                  36.18     1:15.10 (38.92)     2:03.13 (48.03)     2:38.85 (35.72)
 33 Geissler, Kim       14 WAC-MR               2:34.59    2:39.55        
                  33.43     1:15.57 (42.14)     2:05.50 (49.93)     2:39.55 (34.05)
 34 Cohen, Lynzee R     14 WAC-MR               2:47.63    2:40.05        
                  35.85     1:18.55 (42.70)     2:05.27 (46.72)     2:40.05 (34.78)
 35 Katchis, Alexandra  14 EAST-MR              2:36.35    2:40.26        
                  34.04     1:13.72 (39.68)     2:03.22 (49.50)     2:40.26 (37.04)
 36 Clarke, Caitlyn M   14 Express Swimming-MR  2:43.68    2:40.42        
                  36.27     1:16.30 (40.03)     2:05.33 (49.03)     2:40.42 (35.09)
 37 Becerra, Lauren M   13 Middies-MR           2:47.50    2:40.51        
                  36.02     1:18.09 (42.07)     2:04.32 (46.23)     2:40.51 (36.19)
 38 Irwin, Danielle M   13 IA-MR                2:47.11    2:40.54        
                  36.00     1:15.61 (39.61)     2:05.18 (49.57)     2:40.54 (35.36)
 39 Chen, Lillian T     13 Express Swimming-MR  2:41.65    2:41.03        
                  37.63     1:19.73 (42.10)     2:06.98 (47.25)     2:41.03 (34.05)
 40 Dans, Miesha K      14 Express Swimming-MR  2:51.09    2:41.49        
                  33.85     1:17.42 (43.57)     2:05.62 (48.20)     2:41.49 (35.87)
 41 Zoine, Jackie T     14 Express Swimming-MR  2:48.49    2:41.94        
                  33.28     1:19.81 (46.53)     2:06.04 (46.23)     2:41.94 (35.90)
 42 Lawler, Rachel      13 Express Swimming-MR  2:39.08    2:42.14        
                  34.85     1:16.26 (41.41)     2:03.72 (47.46)     2:42.14 (38.42)
 43 Young, Kayla M      13 UN-LI-IL             2:48.56    2:45.19        
                  36.06     1:18.82 (42.76)     2:09.35 (50.53)     2:45.19 (35.84)
 44 Ialenti, Pamela S   13 Express Swimming-MR  2:37.61    2:45.56        
                  35.94     1:19.78 (43.84)     2:09.26 (49.48)     2:45.56 (36.30)
 45 Kearns, Emily R     14 Express Swimming-MR  2:49.44    2:47.31        
                  39.49     1:21.40 (41.91)     2:11.67 (50.27)     2:47.31 (35.64)
 46 Destefano, Tori L   14 Express Swimming-MR  2:55.43    2:47.44        
                  44.25     1:31.68 (47.43)     2:08.95 (37.27)     2:47.44 (38.49)
 47 Decrem, Danielle H  14 EAST-MR              2:46.86    2:50.38        
                  39.62     1:23.46 (43.84)     2:11.42 (47.96)     2:50.38 (38.96)
 48 Pellegrino, Amanda  13 Sachem-MR            3:11.96    2:51.07        
                  42.21     1:31.78 (49.57)     2:11.85 (40.07)     2:51.07 (39.22)
 49 Rasquin, Megan E    13 Express Swimming-MR  3:21.97    2:52.13        
                  40.56     1:21.70 (41.14)     2:13.74 (52.04)     2:52.13 (38.39)
 50 Smith, Meghan       14 WAC-MR                    NT    2:52.43        
                  37.69     1:22.73 (45.04)     2:16.60 (53.87)     2:52.43 (35.83)
 51 Diffley, Jaclyn E   13 EAST-MR                   NT    3:01.54        
                  44.87     1:30.55 (45.68)     2:20.85 (50.30)     3:01.54 (40.69)
 52 Ward, Kathryn M     13 WAC-MR                    NT    3:02.38        
                  42.46     1:26.79 (44.33)     2:20.85 (54.06)     3:02.38 (41.53)
 53 Rondina, Corinne M  13 WAC-MR               3:09.20    3:07.02        
                  36.77     1:20.32 (43.55)   2:28.74 (1:08.42)     3:07.02 (38.28)
 54 Kamel, Rita S       13 Twisters-MR          3:18.67    3:07.22        
                  37.30     1:21.47 (44.17)   2:22.92 (1:01.45)     3:07.22 (44.30)
 55 Umile, Emily        14 Sachem-MR            2:50.00    3:12.35        
                  40.69     1:29.78 (49.09)     2:27.46 (57.68)     3:12.35 (44.89)
 56 Delgado, Krystal    13 WAC-MR                    NT    3:14.63        
                  42.33     1:32.16 (49.83)     2:25.33 (53.17)     3:14.63 (49.30)
 -- Toal, Shannon V     14 EAST-MR              2:31.08         DQ        
                  35.81     1:12.31 (36.50)     1:57.40 (45.09)          DQ (36.40)
 -- Delgado, Kristie    13 WAC-MR                    NT         DQ        
                                                    2:28.85 ( )          DQ (48.37)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Groccia, Adrienne   14 Middies-MR           4:57.33    4:45.63        
                  30.67     1:06.70 (36.03)     1:42.18 (35.48)     2:17.86 (35.68)
        3:00.37 (42.51)     3:43.76 (43.39)     4:15.43 (31.67)     4:45.63 (30.20)
  2 Leung, Alissa       14 Express Swimming-MR  4:53.92    4:49.35        
                  31.39     1:07.41 (36.02)     1:43.04 (35.63)     2:17.65 (34.61)
        2:58.59 (40.94)     3:39.96 (41.37)     4:14.76 (34.80)     4:49.35 (34.59)
  3 McGrath, Kelly      14 Express Swimming-MR  4:52.13    4:53.47        
                  30.89     1:06.15 (35.26)     1:45.90 (39.75)     2:24.00 (38.10)
        3:05.46 (41.46)     3:47.78 (42.32)     4:21.35 (33.57)     4:53.47 (32.12)
  4 Warren, Frances V   14 Express Swimming-MR  4:54.92    4:56.47        
                  30.56     1:04.63 (34.07)     1:42.99 (38.36)     2:21.32 (38.33)
        3:05.74 (44.42)     3:50.64 (44.90)     4:24.08 (33.44)     4:56.47 (32.39)
  5 Bouzarouata, Sarah  14 Twisters-MR          4:51.13    5:00.76        
                  31.29     1:07.45 (36.16)     1:43.75 (36.30)     2:19.91 (36.16)
        3:05.25 (45.34)     3:51.13 (45.88)     4:26.36 (35.23)     5:00.76 (34.40)
  6 Kuzniewski, Kayla   13 Express Swimming-MR  5:00.23    5:07.44        
                  32.01     1:10.06 (38.05)     1:47.98 (37.92)     2:25.63 (37.65)
        3:13.42 (47.79)     3:59.80 (46.38)     4:34.36 (34.56)     5:07.44 (33.08)
  7 Caputo, Krista      14 WAC-MR               5:27.36    5:14.05        
                  33.02     1:12.46 (39.44)     1:52.90 (40.44)     2:32.78 (39.88)
        3:20.87 (48.09)     4:09.28 (48.41)     4:41.99 (32.71)     5:14.05 (32.06)
  8 Jacobsen, Ginger M  14 Express Swimming-MR  5:29.82    5:14.19        
                  36.52     1:20.68 (44.16)     1:58.81 (38.13)     2:37.40 (38.59)
        3:22.02 (44.62)     4:07.05 (45.03)     4:41.27 (34.22)     5:14.19 (32.92)
  9 Zeffiro, Valerie A  13 Sachem-MR            5:22.86    5:23.29        
                  32.57     1:11.39 (38.82)     1:52.03 (40.64)     2:32.26 (40.23)
        3:19.73 (47.47)     4:08.94 (49.21)     4:47.13 (38.19)     5:23.29 (36.16)
 10 DuPre, Pamela J     13 IA-MR                     NT    5:26.45        
                  34.75     1:15.67 (40.92)     1:57.01 (41.34)     2:38.08 (41.07)
        3:27.48 (49.40)     4:14.69 (47.21)     4:51.94 (37.25)     5:26.45 (34.51)
 11 Littlefield, Danic  14 Sachem-MR            5:37.07    5:28.86        
                  33.11     1:14.42 (41.31)     1:58.35 (43.93)     2:41.31 (42.96)
        3:26.57 (45.26)     4:13.20 (46.63)     4:53.10 (39.90)     5:28.86 (35.76)
 12 Castellano, Gabrie  14 WAC-MR               5:35.74    5:33.18        
                  37.07     1:22.05 (44.98)     2:03.30 (41.25)     2:44.95 (41.65)
        3:32.89 (47.94)     4:21.96 (49.07)     4:57.82 (35.86)     5:33.18 (35.36)
 13 Ostertag, Elizabet  13 Middies-MR           5:39.53    5:41.37        
                                  36.44 ( )   2:06.66 (1:30.22)     2:54.26 (47.60)
        3:37.36 (43.10)     4:22.67 (45.31)     5:01.85 (39.18)     5:41.37 (39.52)
 14 Shtab, Danielle R   13 Express Swimming-MR       NT    6:23.42        
                  41.38     1:30.18 (48.80)     2:21.97 (51.79)     3:13.98 (52.01)
        4:06.12 (52.14)     4:58.30 (52.18)     5:42.42 (44.12)     6:23.42 (41.00)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Larson, Kim P       16 IA-MR                  24.05      25.11        
  2 Weaver, Joan M      16 IA-MR                  24.71      25.33        
  3 Chan, Olivia        12 Express Swimming-MR    25.84      25.49        
  4 Kolackovsky, Kerri  15 OWA-MR                 25.87      25.66        
  5 Glenday, Heather M  15 IA-MR                  25.00      25.94        
  6 Janowski, Mary-Ely  17 Express Swimming-MR    25.36      26.26        
  7 Schlichte, Sarah A  15 Express Swimming-MR    26.54      26.34        
  8 Nugent, Susan A     16 Express Swimming-MR    27.13      26.62        
  9 Geissler, Kim       14 WAC-MR                 26.43      26.74        
 10 Schaefer, Kathryn   15 Middies-MR             26.81      26.84        
 11 Warren, Frances V   14 Express Swimming-MR    26.97      26.87        
 12 Dwyer, Brianne M    16 Express Swimming-MR    26.09      26.91        
 13 Lifavi, Danielle    15 IA-MR                  27.10      26.94        
 14 Smith, Jaclyn M     16 IA-MR                  28.30      27.02        
 15 Sweeney, Breanne    17 WAC-MR                 26.54      27.06        
 16 Lucas, Olivia A     17 Express Swimming-MR    26.49      27.07        
 17 Gavin, Kara C       14 WAC-MR                 27.67      27.23        
 18 Sabatini, Nina B    15 OWA-MR                 26.75      27.44        
 19 Leung, Alissa       14 Express Swimming-MR    27.91      27.53        
 20 Pyle, Emma K        18 Middies-MR             27.65      27.61        
 21 Cheng, Emily        15 Express Swimming-MR    27.21      27.64        
 22 Parmiter, Lindsey   16 Express Swimming-MR    27.30      27.67        
 23 Lindahl, Melissa M  16 UN-LI-IL               26.44      27.70        
 24 Michalak, Zuzanna   16 UNLGA-MR               27.89      27.77        
 25 Santaniello, Sam    15 UNOWA-MR               27.00      27.80        
 26 Maloney, Caitlin    17 WAC-MR                 26.46      27.84        
 26 Shockness, Jasmine  17 Express Swimming-MR    26.87      27.84        
 28 Russo, Jeanette M   16 Middies-MR             27.02      27.91        
 29 O'Brien, Kaitlin    15 WAC-MR                 26.90      27.94        
 30 Ialenti, Caitlin C  16 Express Swimming-MR    27.75      27.97        
 31 McDonough, Maureen  17 WAC-MR                 26.68      28.18        
 32 Cannatella, Annie   15 Express Swimming-MR    28.81      28.26        
 33 Ramsey, Danielle    11 Express Swimming-MR    28.24      28.40        
 34 Kuzniewski, Megan   15 Express Swimming-MR    28.18      28.46        
 35 Krebs, Kristen E    15 Express Swimming-MR    28.50      28.58        
 36 Lewis, Kamara A     15 Twisters-MR            27.77      28.65        
 37 Tam, Melanie        15 WAC-MR                 28.61      28.73        
 38 Starke, Ashleigh R  16 Sachem-MR              28.88      28.86        
 39 Rudolph, Holly E    15 Express Swimming-MR    29.21      29.10        
 39 Jones, Jamilee I    17 Sachem-MR              30.00      29.10        
 41 Caines, Alexandra   16 Express Swimming-MR       NT      29.13        
 42 Tusa, Joana F       15 Express Swimming-MR    29.63      29.41        
 43 Madalena, Kathryn   15 Express Swimming-MR    29.15      29.60        
 44 Ryan, Mary C        17 WAC-MR                 28.91      29.75        
 45 Donohue, Alice T    15 Express Swimming-MR    33.80      33.03        
 46 James, Ciara        15 TRS-MR                 32.00      36.75        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Costa, Christina M  16 EAST-MR                54.83      55.46        
                  26.97       55.46 (28.49)                                        
  2 Hunter, Claire M    15 EAST-MR                53.49      55.49        
                  27.20       55.49 (28.29)                                        
  3 Glenday, Heather M  15 IA-MR                  54.62      55.93        
                  26.75       55.93 (29.18)                                        
  4 Chan, Olivia        12 Express Swimming-MR    55.92      55.97        
  5 Kolackovsky, Kerri  15 OWA-MR                 55.71      56.20        
                  27.31       56.20 (28.89)                                        
  6 Pangilinan, Erica   16 EAST-MR                53.94      56.33        
                  27.41       56.33 (28.92)                                        
  7 Henry, Elizabeth M  15 OWA-MR                 55.80      56.38        
                  27.16       56.38 (29.22)                                        
  8 Schlichte, Sarah A  15 Express Swimming-MR    57.41      56.48        
                  27.09       56.48 (29.39)                                        
  9 D'Arcy, Maggie L    15 EAST-MR                55.57      56.74        
                  27.60       56.74 (29.14)                                        
 10 Ha, Kathryn C       16 EAST-MR                54.33      57.41        
                  27.81       57.41 (29.60)                                        
 11 Schaefer, Kathryn   15 Middies-MR             58.09      58.18        
                  28.15       58.18 (30.03)                                        
 11 Rogers, Stacey B    15 EAST-MR                55.82      58.18        
                  28.35       58.18 (29.83)                                        
 13 Dwyer, Brianne M    16 Express Swimming-MR    56.03      58.28        
                  27.97       58.28 (30.31)                                        
 14 Sweeney, Breanne    17 WAC-MR                 57.05      58.34        
                  28.07       58.34 (30.27)                                        
 15 Ferrante, Francesc  17 OWA-MR                 54.97      58.48        
                  28.03       58.48 (30.45)                                        
 16 Hogan, Michelle M   15 EAST-MR                56.32      58.51        
                  28.09       58.51 (30.42)                                        
 17 Callahan, Courtney  17 EAST-MR                54.00      58.56        
                  28.24       58.56 (30.32)                                        
 18 Mu, Isabella        13 Express Swimming-MR    58.50      58.59        
                  28.47       58.59 (30.12)                                        
 19 Warren, Frances V   14 Express Swimming-MR    58.56      58.96        
                  28.81       58.96 (30.15)                                        
 20 Lindahl, Melissa M  16 UN-LI-IL               57.93      58.97        
                  28.16       58.97 (30.81)                                        
 21 Michalak, Zuzanna   16 UNLGA-MR             1:00.33      59.41        
                  28.63       59.41 (30.78)                                        
 22 Cannatella, Annie   15 Express Swimming-MR  1:00.12      59.47        
                  28.78       59.47 (30.69)                                        
 23 Fulenwider, Alliso  15 EAST-MR                58.93      59.53        
                  28.88       59.53 (30.65)                                        
 24 Tobin, Casey L      15 EAST-MR                57.54      59.54        
                  28.40       59.54 (31.14)                                        
 25 Sabatini, Nina B    15 OWA-MR                 57.77      59.56        
                  28.42       59.56 (31.14)                                        
 26 Panzarino, Alexand  15 EAST-MR                56.30      59.58        
                  28.49       59.58 (31.09)                                        
 27 Suzuka, Yuka        16 EAST-MR                57.62      59.83        
                  28.40       59.83 (31.43)                                        
 28 Leung, Alissa       14 Express Swimming-MR    59.98      59.87        
                  28.46       59.87 (31.41)                                        
 29 McDonough, Maureen  17 WAC-MR                 56.61      59.90        
                  28.79       59.90 (31.11)                                        
 30 Browne, Rebecca K   16 EAST-MR                59.17    1:00.11        
                  29.03     1:00.11 (31.08)                                        
 31 Krebs, Kristen E    15 Express Swimming-MR    59.01    1:00.20        
                  29.21     1:00.20 (30.99)                                        
 32 Kadala, Kristyn E   15 EAST-MR                59.64    1:00.26        
                  28.56     1:00.26 (31.70)                                        
 33 O'Brien, Kaitlin    15 WAC-MR               1:00.90    1:00.47        
                  29.53     1:00.47 (30.94)                                        
 34 Ginsberg, Ariel E   15 EAST-MR                57.59    1:00.61        
                  29.27     1:00.61 (31.34)                                        
 35 Mazza, Kelly A      16 Express Swimming-MR    59.48    1:00.65        
                  29.03     1:00.65 (31.62)                                        
 36 Ialenti, Caitlin C  16 Express Swimming-MR  1:00.58    1:01.13        
                  28.97     1:01.13 (32.16)                                        
 37 Sepe, Lauren K      15 EAST-MR                58.98    1:01.18        
                  29.45     1:01.18 (31.73)                                        
 38 Madalena, Kathryn   15 Express Swimming-MR  1:01.89    1:01.42        
                  29.87     1:01.42 (31.55)                                        
 39 Graham, Caitlin     15 Express Swimming-MR    58.68    1:01.77        
                  29.40     1:01.77 (32.37)                                        
 40 Gavin, Tricia A     17 WAC-MR               1:01.50    1:01.83        
                  29.54     1:01.83 (32.29)                                        
 41 Russo, Jeanette M   16 Middies-MR             59.99    1:01.90        
                  29.64     1:01.90 (32.26)                                        
 42 Kuzniewski, Megan   15 Express Swimming-MR    59.22    1:02.75        
                  30.49     1:02.75 (32.26)                                        
 43 Maloney, Caitlin    17 WAC-MR                 57.48    1:03.02        
                  29.17     1:03.02 (33.85)                                        
 44 Tam, Melanie        15 WAC-MR               1:04.01    1:03.33        
                  30.27     1:03.33 (33.06)                                        
 45 Rudolph, Holly E    15 Express Swimming-MR  1:03.05    1:03.55        
                  30.56     1:03.55 (32.99)                                        
 46 Ryan, Mary C        17 WAC-MR               1:01.64    1:03.71        
                  30.61     1:03.71 (33.10)                                        
 47 Starke, Ashleigh R  16 Sachem-MR            1:03.20    1:03.90        
                  30.72     1:03.90 (33.18)                                        
 48 Mendolia, Gina      15 WAC-MR               1:09.48    1:04.45        
                  30.45     1:04.45 (34.00)                                        
 49 Thermos, Christian  16 WAC-MR               1:00.14    1:04.57        
                  30.19     1:04.57 (34.38)                                        
 50 Jones, Jamilee I    17 Sachem-MR            1:06.25    1:04.58        
                  30.98     1:04.58 (33.60)                                        
 51 Lewis, Kamara A     15 Twisters-MR          1:04.21    1:04.62        
                  30.01     1:04.62 (34.61)                                        
 52 Tusa, Joana F       15 Express Swimming-MR  1:05.78    1:06.91        
                  31.82     1:06.91 (35.09)                                        
 53 James, Ciara        15 TRS-MR               1:15.00    1:25.96        
                  40.69     1:25.96 (45.27)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Larson, Kim P       16 IA-MR                1:51.96    1:54.41        
                  26.50       55.43 (28.93)     1:24.88 (29.45)     1:54.41 (29.53)
  2 Weaver, Joan M      16 IA-MR                1:54.53    1:55.88        
                  26.78       55.63 (28.85)     1:26.00 (30.37)     1:55.88 (29.88)
  3 Schlichte, Sarah A  15 Express Swimming-MR  1:58.14    1:59.29        
                  27.22       57.06 (29.84)     1:28.20 (31.14)     1:59.29 (31.09)
  4 Chan, Olivia        12 Express Swimming-MR  2:01.23    1:59.96        
                  27.30       57.77 (30.47)     1:28.77 (31.00)     1:59.96 (31.19)
  5 Janowski, Mary-Ely  17 Express Swimming-MR  1:58.54    2:00.29        
                  27.92       58.46 (30.54)     1:29.63 (31.17)     2:00.29 (30.66)
  6 Nugent, Susan A     16 Express Swimming-MR  1:58.08    2:00.55        
                  27.73       58.22 (30.49)     1:29.80 (31.58)     2:00.55 (30.75)
  7 Glenday, Heather M  15 IA-MR                1:59.35    2:01.53        
                  27.77       57.98 (30.21)     1:29.49 (31.51)     2:01.53 (32.04)
  8 Kolackovsky, Kerri  15 OWA-MR               2:01.48    2:03.32        
                  28.14       59.91 (31.77)     1:32.26 (32.35)     2:03.32 (31.06)
  9 Mu, Isabella        13 Express Swimming-MR  2:04.14    2:03.53        
                  28.95     1:00.21 (31.26)     1:32.15 (31.94)     2:03.53 (31.38)
 10 Brooke, Taylor W    15 Express Swimming-MR  2:11.21    2:04.13        
                  28.09       59.51 (31.42)     1:31.72 (32.21)     2:04.13 (32.41)
 11 Schaefer, Kathryn   15 Middies-MR           2:04.37    2:04.17        
                  28.40       59.96 (31.56)     1:32.41 (32.45)     2:04.17 (31.76)
 12 Cheng, Emily        15 Express Swimming-MR  2:04.53    2:04.30        
                  28.77     1:00.02 (31.25)     1:32.12 (32.10)     2:04.30 (32.18)
 13 Sweeney, Breanne    17 WAC-MR               2:02.32    2:04.66        
                  28.86     1:00.38 (31.52)     1:32.49 (32.11)     2:04.66 (32.17)
 14 Lifavi, Danielle    15 IA-MR                2:07.79    2:06.59        
                  28.05       59.99 (31.94)     1:33.79 (33.80)     2:06.59 (32.80)
 15 Parmiter, Lindsey   16 Express Swimming-MR  2:04.48    2:06.68        
                  29.05     1:00.66 (31.61)     1:33.34 (32.68)     2:06.68 (33.34)
 16 Hartford, Laura G   17 Express Swimming-MR  2:05.02    2:07.10        
                  29.04     1:01.03 (31.99)     1:34.11 (33.08)     2:07.10 (32.99)
 17 Gavin, Kara C       14 WAC-MR               2:05.91    2:07.29        
                  29.11     1:01.45 (32.34)     1:34.48 (33.03)     2:07.29 (32.81)
 18 Cannatella, Annie   15 Express Swimming-MR  2:10.00    2:07.34        
                  29.97     1:02.66 (32.69)     1:36.00 (33.34)     2:07.34 (31.34)
 19 Krebs, Kristen E    15 Express Swimming-MR  2:06.94    2:07.58        
                  29.50     1:01.87 (32.37)     1:35.01 (33.14)     2:07.58 (32.57)
 20 Sabatini, Nina B    15 OWA-MR               2:07.35    2:07.65        
                  29.23     1:02.31 (33.08)     1:35.60 (33.29)     2:07.65 (32.05)
 21 McDonough, Maureen  17 WAC-MR               2:04.75    2:07.72        
                  29.98     1:01.95 (31.97)     1:34.63 (32.68)     2:07.72 (33.09)
 22 Lindahl, Melissa M  16 UN-LI-IL             2:07.75    2:07.90        
                  29.47     1:01.96 (32.49)     1:35.35 (33.39)     2:07.90 (32.55)
 23 O'Brien, Kaitlin    15 WAC-MR               2:10.51    2:08.79        
                  30.24     1:02.98 (32.74)     1:36.45 (33.47)     2:08.79 (32.34)
 24 Santaniello, Sam    15 UNOWA-MR             2:09.66    2:09.99        
                  30.56     1:02.86 (32.30)     1:35.88 (33.02)     2:09.99 (34.11)
 25 Geissler, Kim       14 WAC-MR               2:09.61    2:10.88        
                  29.84     1:03.47 (33.63)     1:37.16 (33.69)     2:10.88 (33.72)
 26 Madalena, Kathryn   15 Express Swimming-MR  2:11.21    2:11.61        
                  31.09     1:04.50 (33.41)     1:38.47 (33.97)     2:11.61 (33.14)
 27 Gavin, Tricia A     17 WAC-MR               2:09.11    2:12.23        
                  29.83     1:03.54 (33.71)     1:37.80 (34.26)     2:12.23 (34.43)
 28 Russo, Jeanette M   16 Middies-MR           2:09.37    2:12.46        
                  30.04     1:03.67 (33.63)     1:38.42 (34.75)     2:12.46 (34.04)
 29 Maloney, Caitlin    17 WAC-MR               2:05.14    2:12.54        
                  29.47     1:02.33 (32.86)     1:36.85 (34.52)     2:12.54 (35.69)
 30 Kuzniewski, Megan   15 Express Swimming-MR  2:09.72    2:13.02        
                  29.98     1:04.04 (34.06)     1:39.14 (35.10)     2:13.02 (33.88)
 31 Ryan, Mary C        17 WAC-MR               2:10.89    2:13.73        
                  30.44     1:03.96 (33.52)     1:39.28 (35.32)     2:13.73 (34.45)
 32 Ialenti, Caitlin C  16 Express Swimming-MR  2:08.68    2:13.79        
                  30.46     1:04.25 (33.79)     1:39.23 (34.98)     2:13.79 (34.56)
 33 Mazza, Kelly A      16 Express Swimming-MR  2:12.69    2:17.01        
                  29.96     1:04.64 (34.68)     1:40.66 (36.02)     2:17.01 (36.35)
 34 Caines, Alexandra   16 Express Swimming-MR       NT    2:17.05        
                  31.33     1:06.82 (35.49)     1:42.84 (36.02)     2:17.05 (34.21)
 35 Tam, Melanie        15 WAC-MR               2:23.43    2:17.97        
                  32.23     1:07.45 (35.22)     1:43.60 (36.15)     2:17.97 (34.37)
 36 Smith, Jaclyn M     16 IA-MR                2:17.45    2:21.22        
                  29.58     1:04.07 (34.49)     1:42.98 (38.91)     2:21.22 (38.24)
 37 Jones, Jamilee I    17 Sachem-MR            2:23.04    2:22.89        
                  33.55     1:10.71 (37.16)     1:47.41 (36.70)     2:22.89 (35.48)
 38 Tusa, Joana F       15 Express Swimming-MR  2:20.60    2:23.63        
                  33.36     1:09.91 (36.55)     1:47.59 (37.68)     2:23.63 (36.04)
 39 Rudolph, Holly E    15 Express Swimming-MR  2:17.62    2:24.05        
                  32.29     1:09.33 (37.04)     1:47.26 (37.93)     2:24.05 (36.79)
 40 Lewis, Kamara A     15 Twisters-MR          2:22.37    2:26.25        
                  32.39     1:09.38 (36.99)     1:48.42 (39.04)     2:26.25 (37.83)
 41 Donohue, Alice T    15 Express Swimming-MR  2:44.85    2:34.01        
                  36.06     1:15.51 (39.45)     1:56.01 (40.50)     2:34.01 (38.00)
 42 James, Ciara        15 TRS-MR               2:45.00    3:05.12        
                  38.51     1:24.21 (45.70)     2:14.19 (49.98)     3:05.12 (50.93)
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schlichte, Sarah A  15 Express Swimming-MR  5:15.53    5:15.42        
                  27.74       58.50 (30.76)     1:30.33 (31.83)     2:02.53 (32.20)
        2:34.88 (32.35)     3:07.31 (32.43)     3:39.68 (32.37)     4:12.01 (32.33)
        4:44.56 (32.55)     5:15.42 (30.86)                                        
  2 Nugent, Susan A     16 Express Swimming-MR  5:02.25    5:20.42        
                  28.64     1:00.16 (31.52)     1:32.65 (32.49)     2:04.72 (32.07)
        2:37.13 (32.41)     3:10.13 (33.00)     3:43.10 (32.97)     4:15.91 (32.81)
        4:48.73 (32.82)     5:20.42 (31.69)                                        
  3 Chan, Olivia        12 Express Swimming-MR  5:35.62    5:22.39        
                  27.97       58.52 (30.55)     1:30.02 (31.50)     2:02.27 (32.25)
        2:34.89 (32.62)     3:08.00 (33.11)     3:41.31 (33.31)     4:14.98 (33.67)
        4:48.60 (33.62)     5:22.39 (33.79)                                        
  4 Glenday, Heather M  15 IA-MR                5:15.11    5:25.56        
                  28.43     1:00.21 (31.78)     1:32.87 (32.66)     2:05.75 (32.88)
        2:38.54 (32.79)     3:11.72 (33.18)     3:45.34 (33.62)     4:19.32 (33.98)
        4:52.94 (33.62)     5:25.56 (32.62)                                        
  5 Parmiter, Lindsey   16 Express Swimming-MR  5:33.54    5:29.21        
                  29.93     1:02.47 (32.54)     1:35.77 (33.30)     2:08.89 (33.12)
        2:42.83 (33.94)     3:16.00 (33.17)     3:49.88 (33.88)     4:23.50 (33.62)
        4:56.57 (33.07)     5:29.21 (32.64)                                        
  6 Hartford, Laura G   17 Express Swimming-MR  5:29.53    5:30.87        
                  29.08     1:01.33 (32.25)     1:34.92 (33.59)     2:08.43 (33.51)
        2:41.86 (33.43)     3:15.71 (33.85)     3:49.88 (34.17)     4:24.05 (34.17)
        4:57.90 (33.85)     5:30.87 (32.97)                                        
  7 Sweeney, Breanne    17 WAC-MR               5:32.64    5:31.37        
                  30.16     1:03.53 (33.37)     1:36.94 (33.41)     2:10.48 (33.54)
        2:44.05 (33.57)     3:17.50 (33.45)     3:51.32 (33.82)     4:25.22 (33.90)
        4:58.79 (33.57)     5:31.37 (32.58)                                        
  8 Krebs, Kristen E    15 Express Swimming-MR  5:33.29    5:32.58        
                  30.09     1:03.09 (33.00)     1:36.84 (33.75)     2:10.57 (33.73)
        2:44.25 (33.68)     3:17.98 (33.73)     3:51.63 (33.65)     4:25.51 (33.88)
        4:59.60 (34.09)     5:32.58 (32.98)                                        
  9 Pyle, Emma K        18 Middies-MR           5:45.67    5:40.96        
                  28.92     1:01.50 (32.58)     1:35.70 (34.20)     2:10.59 (34.89)
        2:45.92 (35.33)     3:21.16 (35.24)     3:56.50 (35.34)     4:31.74 (35.24)
        5:07.00 (35.26)     5:40.96 (33.96)                                        
 10 Dwyer, Brianne M    16 Express Swimming-MR  5:19.73    5:41.22        
                  29.54     1:02.55 (33.01)     1:36.57 (34.02)     2:11.53 (34.96)
        2:46.46 (34.93)     3:21.77 (35.31)     3:56.71 (34.94)     4:31.65 (34.94)
        5:07.26 (35.61)     5:41.22 (33.96)                                        
 11 O'Brien, Kaitlin    15 WAC-MR               5:33.44    5:41.97        
                  31.07     1:04.70 (33.63)     1:39.21 (34.51)     2:14.24 (35.03)
        2:48.82 (34.58)     3:23.75 (34.93)     3:58.52 (34.77)     4:33.20 (34.68)
        5:08.19 (34.99)     5:41.97 (33.78)                                        
 12 Gavin, Tricia A     17 WAC-MR               5:32.23    5:42.39        
                  30.16     1:03.92 (33.76)     1:38.78 (34.86)     2:13.97 (35.19)
        2:48.99 (35.02)     3:24.12 (35.13)     3:58.92 (34.80)     4:34.03 (35.11)
        5:08.80 (34.77)     5:42.39 (33.59)                                        
 13 Kuzniewski, Megan   15 Express Swimming-MR  5:33.33    5:46.50        
                  30.96     1:05.72 (34.76)     1:41.62 (35.90)     2:18.03 (36.41)
        2:53.24 (35.21)     3:28.63 (35.39)     4:03.35 (34.72)     4:38.22 (34.87)
        5:13.32 (35.10)     5:46.50 (33.18)                                        
 14 Madalena, Kathryn   15 Express Swimming-MR  5:41.51    5:46.64        
                  31.74     1:06.94 (35.20)     1:42.60 (35.66)     2:18.38 (35.78)
        2:53.57 (35.19)     3:29.01 (35.44)     4:04.50 (35.49)     4:39.24 (34.74)
        5:13.59 (34.35)     5:46.64 (33.05)                                        
 15 McDonough, Maureen  17 WAC-MR               5:29.81    5:47.90        
                  31.07     1:04.99 (33.92)     1:39.82 (34.83)     2:15.14 (35.32)
        2:50.88 (35.74)     3:26.43 (35.55)     4:01.59 (35.16)     4:37.38 (35.79)
        5:12.80 (35.42)     5:47.90 (35.10)                                        
 16 Shockness, Jasmine  17 Express Swimming-MR  5:49.57    5:51.70        
                  31.19     1:05.10 (33.91)     1:39.89 (34.79)     2:15.48 (35.59)
        2:51.24 (35.76)     3:27.41 (36.17)     4:03.08 (35.67)     4:39.95 (36.87)
        5:15.86 (35.91)     5:51.70 (35.84)                                        
 17 Ryan, Mary C        17 WAC-MR               5:40.98    5:51.96        
                  31.55     1:06.01 (34.46)     1:41.03 (35.02)     2:16.33 (35.30)
        2:52.21 (35.88)     3:27.69 (35.48)     4:03.93 (36.24)     4:40.18 (36.25)
        5:16.26 (36.08)     5:51.96 (35.70)                                        
 18 Graham, Caitlin     15 Express Swimming-MR  5:48.05    5:52.89        
                  32.51     1:07.84 (35.33)     1:43.50 (35.66)     2:19.45 (35.95)
        2:55.50 (36.05)     3:31.36 (35.86)     4:06.69 (35.33)     4:42.27 (35.58)
        5:18.39 (36.12)     5:52.89 (34.50)                                        
 19 Thermos, Christian  16 WAC-MR               5:43.97    5:59.22        
                  32.05     1:07.35 (35.30)     1:43.13 (35.78)     2:18.81 (35.68)
        2:54.90 (36.09)     3:31.77 (36.87)     4:09.50 (37.73)     4:45.83 (36.33)
        5:23.42 (37.59)     5:59.22 (35.80)                                        
 20 Merlo, Allison M    17 Express Swimming-MR  5:43.59    6:01.46        
                  31.71     1:06.32 (34.61)     1:42.29 (35.97)     2:18.63 (36.34)
        2:54.69 (36.06)     3:31.71 (37.02)     4:08.95 (37.24)     4:46.54 (37.59)
        5:23.96 (37.42)     6:01.46 (37.50)                                        
 21 Maloney, Caitlin    17 WAC-MR               5:37.11    6:02.10        
                  31.45     1:06.35 (34.90)     1:43.06 (36.71)     2:20.14 (37.08)
        2:57.26 (37.12)     3:34.56 (37.30)     4:11.54 (36.98)     4:48.60 (37.06)
        5:25.99 (37.39)     6:02.10 (36.11)                                        
 22 Tusa, Joana F       15 Express Swimming-MR  6:09.42    6:13.85        
                  33.39     1:10.96 (37.57)     1:48.83 (37.87)     2:27.13 (38.30)
        3:05.06 (37.93)     3:43.24 (38.18)     4:21.72 (38.48)     4:59.93 (38.21)
        5:38.11 (38.18)     6:13.85 (35.74)                                        
 23 Tam, Melanie        15 WAC-MR               5:55.56    6:13.87        
                  33.85     1:09.52 (35.67)     1:46.99 (37.47)     2:24.38 (37.39)
        3:02.40 (38.02)     3:40.89 (38.49)     4:19.59 (38.70)     4:58.31 (38.72)
        5:36.68 (38.37)     6:13.87 (37.19)                                        
 24 Rudolph, Holly E    15 Express Swimming-MR  6:01.98    6:15.58        
                  32.45     1:09.54 (37.09)     1:48.20 (38.66)     2:27.06 (38.86)
        3:05.81 (38.75)     3:44.32 (38.51)     4:23.21 (38.89)     5:01.44 (38.23)
        5:39.56 (38.12)     6:15.58 (36.02)                                        
 25 Starke, Ashleigh R  16 Sachem-MR            6:24.82    6:25.06        
                  33.33     1:10.50 (37.17)     1:49.03 (38.53)     2:28.05 (39.02)
        3:08.27 (40.22)     3:48.34 (40.07)     4:28.79 (40.45)     5:08.17 (39.38)
        5:47.60 (39.43)     6:25.06 (37.46)                                        
 26 Jones, Jamilee I    17 Sachem-MR            6:44.73    6:28.10        
                  34.13     1:11.86 (37.73)     1:50.84 (38.98)     2:29.91 (39.07)
        3:09.77 (39.86)     3:50.02 (40.25)     4:29.81 (39.79)     5:09.60 (39.79)
        5:50.19 (40.59)     6:28.10 (37.91)                                        
 27 Ledgin, Autumn R    10 Unattached           6:32.23    6:30.99        
                  34.50     1:13.09 (38.59)     1:52.96 (39.87)     2:33.16 (40.20)
        3:13.22 (40.06)     3:53.62 (40.40)     4:33.91 (40.29)     5:13.88 (39.97)
        5:53.63 (39.75)     6:30.99 (37.36)                                        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leung, Alissa       14 Express Swimming-MR  1:01.04    1:01.12        
                  29.67     1:01.12 (31.45)                                        
  2 Weaver, Joan M      16 IA-MR                1:03.18    1:02.27        
                  30.31     1:02.27 (31.96)                                        
  3 Larson, Kim P       16 IA-MR                1:00.38    1:02.30        
                  30.92     1:02.30 (31.38)                                        
  4 Lindahl, Melissa M  16 UN-LI-IL             1:00.52    1:03.35        
                  31.11     1:03.35 (32.24)                                        
  5 Cheng, Emily        15 Express Swimming-MR  1:02.58    1:03.77        
                  31.20     1:03.77 (32.57)                                        
  6 Sweeney, Breanne    17 WAC-MR               1:02.27    1:03.80        
                  30.92     1:03.80 (32.88)                                        
  7 Pyle, Emma K        18 Middies-MR                NT    1:04.80        
                  31.28     1:04.80 (33.52)                                        
  8 Glenday, Heather M  15 IA-MR                1:03.96    1:05.49        
                  31.82     1:05.49 (33.67)                                        
  9 Dwyer, Brianne M    16 Express Swimming-MR  1:05.78    1:06.49        
                  32.71     1:06.49 (33.78)                                        
 10 Gavin, Kara C       14 WAC-MR               1:05.00    1:06.80        
                  32.41     1:06.80 (34.39)                                        
 11 Mu, Isabella        13 Express Swimming-MR  1:06.73    1:06.88        
                  32.56     1:06.88 (34.32)                                        
 12 Shockness, Jasmine  17 Express Swimming-MR  1:07.07    1:06.93        
                  32.82     1:06.93 (34.11)                                        
 13 Schaefer, Kathryn   15 Middies-MR           1:07.29    1:07.17        
                  32.63     1:07.17 (34.54)                                        
 14 Janowski, Mary-Ely  17 Express Swimming-MR  1:07.90    1:08.64        
                  33.32     1:08.64 (35.32)                                        
 15 Lifavi, Danielle    15 IA-MR                1:08.86    1:08.73        
                  32.92     1:08.73 (35.81)                                        
 16 Lucas, Olivia A     17 Express Swimming-MR  1:08.35    1:09.07        
                  33.85     1:09.07 (35.22)                                        
 17 Madalena, Kathryn   15 Express Swimming-MR  1:09.47    1:09.30        
                  34.31     1:09.30 (34.99)                                        
 18 Ryan, Mary C        17 WAC-MR               1:07.99    1:09.74        
                  33.42     1:09.74 (36.32)                                        
 19 Schlichte, Sarah A  15 Express Swimming-MR  1:11.37    1:09.91        
                  34.61     1:09.91 (35.30)                                        
 20 Michalak, Zuzanna   16 UNLGA-MR                  NT    1:10.01        
                  33.93     1:10.01 (36.08)                                        
 21 Maloney, Caitlin    17 WAC-MR               1:03.58    1:10.10        
                  33.13     1:10.10 (36.97)                                        
 22 O'Brien, Kaitlin    15 WAC-MR               1:08.29    1:10.51        
                  35.50     1:10.51 (35.01)                                        
 23 Mazza, Kelly A      16 Express Swimming-MR  1:13.80    1:11.11        
                  34.13     1:11.11 (36.98)                                        
 24 Ialenti, Caitlin C  16 Express Swimming-MR  1:08.81    1:11.14        
                  34.75     1:11.14 (36.39)                                        
 25 Smith, Jaclyn M     16 IA-MR                1:10.94    1:11.61        
                  34.54     1:11.61 (37.07)                                        
 26 Cannatella, Annie   15 Express Swimming-MR  1:16.37    1:11.76        
                  36.27     1:11.76 (35.49)                                        
 27 Sabatini, Nina B    15 OWA-MR               1:16.05    1:11.83        
                  34.93     1:11.83 (36.90)                                        
 28 Caines, Alexandra   16 Express Swimming-MR       NT    1:12.05        
                  34.82     1:12.05 (37.23)                                        
 29 Gavin, Tricia A     17 WAC-MR               1:08.95    1:12.25        
                  34.94     1:12.25 (37.31)                                        
 30 Ramsey, Danielle    11 Express Swimming-MR  1:15.52    1:12.58        
                  34.59     1:12.58 (37.99)                                        
 31 Krebs, Kristen E    15 Express Swimming-MR  1:12.01    1:12.85        
                  36.03     1:12.85 (36.82)                                        
 32 McDonough, Maureen  17 WAC-MR               1:07.23    1:13.37        
                  35.96     1:13.37 (37.41)                                        
 33 Rudolph, Holly E    15 Express Swimming-MR  1:11.43    1:13.42        
                  35.36     1:13.42 (38.06)                                        
 34 Tam, Melanie        15 WAC-MR               1:24.34    1:13.72        
                  36.25     1:13.72 (37.47)                                        
 35 Geissler, Kim       14 WAC-MR               1:13.80    1:16.05        
                  37.17     1:16.05 (38.88)                                        
 36 Starke, Ashleigh R  16 Sachem-MR            1:15.61    1:16.44        
                  37.12     1:16.44 (39.32)                                        
 37 Jones, Jamilee I    17 Sachem-MR            1:15.58    1:16.91        
                  37.95     1:16.91 (38.96)                                        
 38 Corso, Kimberly M   13 Express Swimming-MR  1:16.98    1:18.48        
                  37.76     1:18.48 (40.72)                                        
 39 Lewis, Kamara A     15 Twisters-MR          1:15.24    1:18.72        
 40 Tusa, Joana F       15 Express Swimming-MR  1:21.99    1:23.82        
                  41.16     1:23.82 (42.66)                                        
 -- James, Ciara        15 TRS-MR               1:24.00         DQ        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leung, Alissa       14 Express Swimming-MR  2:09.29    2:09.60        
                  30.33     1:03.19 (32.86)     1:36.70 (33.51)     2:09.60 (32.90)
  2 Costa, Christina M  16 EAST-MR              2:11.08    2:11.80        
                  31.70     1:05.07 (33.37)     1:38.58 (33.51)     2:11.80 (33.22)
  3 Rogers, Stacey B    15 EAST-MR              2:08.35    2:12.98        
                  32.40     1:06.11 (33.71)     1:40.10 (33.99)     2:12.98 (32.88)
  4 Ha, Kathryn C       16 EAST-MR              2:08.55    2:13.28        
                  30.95     1:04.22 (33.27)     1:38.88 (34.66)     2:13.28 (34.40)
  5 Suzuka, Yuka        16 EAST-MR              2:08.38    2:13.77        
                  31.31     1:05.64 (34.33)     1:39.71 (34.07)     2:13.77 (34.06)
  6 Lindahl, Melissa M  16 UN-LI-IL             2:08.29    2:14.74        
                  32.11     1:06.28 (34.17)     1:40.76 (34.48)     2:14.74 (33.98)
  7 D'Arcy, Maggie L    15 EAST-MR              2:14.27    2:15.43        
                  32.53     1:06.74 (34.21)     1:41.12 (34.38)     2:15.43 (34.31)
  8 Hunter, Claire M    15 EAST-MR              2:14.21    2:16.48        
                  33.00     1:07.32 (34.32)     1:42.17 (34.85)     2:16.48 (34.31)
  9 Glenday, Heather M  15 IA-MR                2:20.48    2:17.82        
                  32.54     1:06.71 (34.17)     1:42.53 (35.82)     2:17.82 (35.29)
 10 Palais, Liz S       17 EAST-MR              2:18.29    2:18.85        
                  33.08     1:08.31 (35.23)     1:43.23 (34.92)     2:18.85 (35.62)
 11 Sweeney, Breanne    17 WAC-MR               2:14.31    2:19.13        
                  33.39     1:08.80 (35.41)     1:44.42 (35.62)     2:19.13 (34.71)
 12 Pyle, Emma K        18 Middies-MR           2:18.57    2:19.96        
                  31.89     1:06.75 (34.86)     1:43.27 (36.52)     2:19.96 (36.69)
 13 Panzarino, Alexand  15 EAST-MR              2:12.82    2:21.97        
                  33.61     1:09.50 (35.89)     1:45.71 (36.21)     2:21.97 (36.26)
 14 Donlin, Kelly A     17 EAST-MR              2:10.71    2:22.25        
                  33.40     1:09.56 (36.16)     1:46.29 (36.73)     2:22.25 (35.96)
 15 Dwyer, Brianne M    16 Express Swimming-MR  2:19.65    2:22.29        
                  33.14     1:08.89 (35.75)     1:45.60 (36.71)     2:22.29 (36.69)
 16 Hogan, Michelle M   15 EAST-MR              2:19.77    2:22.61        
                  33.82     1:09.74 (35.92)     1:46.19 (36.45)     2:22.61 (36.42)
 17 Schaefer, Kathryn   15 Middies-MR           2:25.21    2:23.76        
                  32.67     1:09.16 (36.49)     1:46.60 (37.44)     2:23.76 (37.16)
 18 Madalena, Kathryn   15 Express Swimming-MR  2:23.52    2:24.19        
                  34.71     1:11.27 (36.56)     1:48.38 (37.11)     2:24.19 (35.81)
 19 Mu, Isabella        13 Express Swimming-MR  2:19.50    2:24.29        
                  34.40     1:10.60 (36.20)     1:47.49 (36.89)     2:24.29 (36.80)
 20 Ryan, Mary C        17 WAC-MR               2:22.73    2:24.60        
                  34.30     1:10.57 (36.27)     1:48.00 (37.43)     2:24.60 (36.60)
 21 O'Brien, Kaitlin    15 WAC-MR               2:27.18    2:25.85        
                  35.31     1:12.29 (36.98)     1:49.85 (37.56)     2:25.85 (36.00)
 22 Schlichte, Sarah A  15 Express Swimming-MR  2:26.94    2:26.37        
                  35.36     1:12.21 (36.85)     1:50.24 (38.03)     2:26.37 (36.13)
 23 Callahan, Courtney  17 EAST-MR              2:18.16    2:26.43        
                  34.34     1:10.33 (35.99)     1:48.28 (37.95)     2:26.43 (38.15)
 24 Sepe, Lauren K      15 EAST-MR              2:22.23    2:27.37        
                  34.04     1:11.05 (37.01)     1:49.47 (38.42)     2:27.37 (37.90)
 25 Henry, Elizabeth M  15 OWA-MR               2:26.88    2:28.62        
                  35.37     1:13.18 (37.81)     1:51.77 (38.59)     2:28.62 (36.85)
 26 Merlo, Allison M    17 Express Swimming-MR  2:23.11    2:29.38        
                  35.28     1:12.52 (37.24)     1:51.12 (38.60)     2:29.38 (38.26)
 27 Shannon, Caroline   17 EAST-MR              2:26.96    2:29.74        
                  35.31     1:13.35 (38.04)     1:52.25 (38.90)     2:29.74 (37.49)
 28 Browne, Rebecca K   16 EAST-MR              2:24.49    2:29.80        
                  35.31     1:13.15 (37.84)     1:51.75 (38.60)     2:29.80 (38.05)
 29 McDonough, Maureen  17 WAC-MR               2:22.92    2:30.27        
                  35.82     1:13.28 (37.46)     1:51.85 (38.57)     2:30.27 (38.42)
 30 Maloney, Caitlin    17 WAC-MR               2:21.14    2:31.30        
                  34.64     1:12.64 (38.00)     1:52.13 (39.49)     2:31.30 (39.17)
 31 Tobin, Casey L      15 EAST-MR              2:30.41    2:33.18        
                  35.43     1:14.47 (39.04)     1:54.39 (39.92)     2:33.18 (38.79)
 32 Ialenti, Caitlin C  16 Express Swimming-MR  2:26.80    2:34.05        
                  35.68     1:14.57 (38.89)     1:53.96 (39.39)     2:34.05 (40.09)
 33 Sabatini, Nina B    15 OWA-MR               2:33.05    2:35.62        
                  36.78     1:16.31 (39.53)     1:56.45 (40.14)     2:35.62 (39.17)
 34 Rudolph, Holly E    15 Express Swimming-MR  2:36.51    2:37.91        
                  36.83     1:17.41 (40.58)     1:58.25 (40.84)     2:37.91 (39.66)
 35 Callahan, Erin D    15 EAST-MR              2:24.57    2:38.03        
                  37.76     1:17.37 (39.61)     1:57.86 (40.49)     2:38.03 (40.17)
 36 Ledgin, Autumn R    10 Unattached           2:38.20    2:40.08        
                  37.20     1:18.62 (41.42)     2:00.50 (41.88)     2:40.08 (39.58)
 37 Tam, Melanie        15 WAC-MR               2:40.84    2:42.22        
                  39.19     1:20.14 (40.95)     2:01.43 (41.29)     2:42.22 (40.79)
 38 Jones, Jamilee I    17 Sachem-MR            2:42.64    2:43.51        
                  39.33     1:21.65 (42.32)     2:03.82 (42.17)     2:43.51 (39.69)
 39 Mendolia, Gina      15 WAC-MR                    NT    2:46.49        
                  38.48     1:19.39 (40.91)     2:03.70 (44.31)     2:46.49 (42.79)
 40 Tusa, Joana F       15 Express Swimming-MR  2:57.05    2:56.27        
                  41.31     1:26.08 (44.77)     2:11.35 (45.27)     2:56.27 (44.92)
 41 Starke, Ashleigh R  16 Sachem-MR            2:41.80    3:03.00        
                  39.17     1:21.38 (42.21)   2:50.28 (1:28.90)     3:03.00 (12.72)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chan, Olivia        12 Express Swimming-MR  1:07.15    1:08.71        
                  33.02     1:08.71 (35.69)                                        
  2 Weaver, Joan M      16 IA-MR                1:10.31    1:09.46        
                  33.05     1:09.46 (36.41)                                        
  3 Santaniello, Sam    15 UNOWA-MR             1:10.90    1:11.70        
                  34.57     1:11.70 (37.13)                                        
  4 Russo, Jeanette M   16 Middies-MR           1:11.09    1:12.18        
                  34.68     1:12.18 (37.50)                                        
  5 Leung, Alissa       14 Express Swimming-MR  1:12.26    1:12.44        
                  34.49     1:12.44 (37.95)                                        
  6 Brooke, Taylor W    15 Express Swimming-MR  1:15.08    1:12.64        
                  34.61     1:12.64 (38.03)                                        
  7 Parmiter, Lindsey   16 Express Swimming-MR  1:12.43    1:12.71        
                  34.05     1:12.71 (38.66)                                        
  8 Michalak, Zuzanna   16 UNLGA-MR             1:11.82    1:13.09        
                  34.42     1:13.09 (38.67)                                        
  9 Dwyer, Brianne M    16 Express Swimming-MR  1:09.57    1:13.15        
                  34.49     1:13.15 (38.66)                                        
 10 Shockness, Jasmine  17 Express Swimming-MR  1:13.65    1:13.83        
                  35.29     1:13.83 (38.54)                                        
 11 Larson, Kim P       16 IA-MR                1:14.66    1:13.96        
                  34.40     1:13.96 (39.56)                                        
 12 Gavin, Tricia A     17 WAC-MR               1:12.71    1:14.47        
                  35.59     1:14.47 (38.88)                                        
 13 Lucas, Olivia A     17 Express Swimming-MR  1:14.70    1:15.15        
                  35.19     1:15.15 (39.96)                                        
 14 Janowski, Mary-Ely  17 Express Swimming-MR  1:15.14    1:17.38        
                  36.03     1:17.38 (41.35)                                        
 15 Madalena, Kathryn   15 Express Swimming-MR  1:16.49    1:17.41        
                  37.36     1:17.41 (40.05)                                        
 16 Krebs, Kristen E    15 Express Swimming-MR  1:16.50    1:18.14        
                  37.46     1:18.14 (40.68)                                        
 17 Lifavi, Danielle    15 IA-MR                1:19.55    1:18.63        
                  37.14     1:18.63 (41.49)                                        
 18 Pyle, Emma K        18 Middies-MR           1:18.43    1:18.85        
                  37.36     1:18.85 (41.49)                                        
 19 Corso, Kimberly M   13 Express Swimming-MR  1:14.24    1:18.92        
                  36.70     1:18.92 (42.22)                                        
 20 McDonough, Maureen  17 WAC-MR               1:16.32    1:19.07        
                  38.04     1:19.07 (41.03)                                        
 21 Cheng, Emily        15 Express Swimming-MR  1:17.35    1:20.13        
                  37.75     1:20.13 (42.38)                                        
 22 Tam, Melanie        15 WAC-MR               1:19.89    1:21.33        
                  38.14     1:21.33 (43.19)                                        
 23 Smith, Jaclyn M     16 IA-MR                1:21.79    1:23.18        
                  39.22     1:23.18 (43.96)                                        
 24 Cannatella, Annie   15 Express Swimming-MR  1:28.86    1:23.97        
                  39.73     1:23.97 (44.24)                                        
 25 Ramsey, Danielle    11 Express Swimming-MR  1:28.76    1:24.16        
                  39.11     1:24.16 (45.05)                                        
 26 Starke, Ashleigh R  16 Sachem-MR            1:20.78    1:24.87        
 27 O'Brien, Kaitlin    15 WAC-MR               1:29.04    1:25.60        
                  41.36     1:25.60 (44.24)                                        
 28 Rudolph, Holly E    15 Express Swimming-MR  1:23.76    1:26.30        
                  40.44     1:26.30 (45.86)                                        
 29 Donohue, Alice T    15 Express Swimming-MR  1:34.76    1:32.89        
                  44.37     1:32.89 (48.52)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chan, Olivia        12 Express Swimming-MR  2:22.13    2:28.70        
                  34.29     1:12.75 (38.46)     1:50.43 (37.68)     2:28.70 (38.27)
  2 Leung, Alissa       14 Express Swimming-MR  2:32.51    2:33.54        
                  35.07     1:14.11 (39.04)     1:53.91 (39.80)     2:33.54 (39.63)
  3 Callahan, Courtney  17 EAST-MR              2:23.86    2:35.58        
                  36.31     1:15.99 (39.68)     1:55.16 (39.17)     2:35.58 (40.42)
  4 Fulenwider, Alliso  15 EAST-MR              2:32.78    2:35.71        
                  35.83     1:15.20 (39.37)     1:55.36 (40.16)     2:35.71 (40.35)
  5 Parmiter, Lindsey   16 Express Swimming-MR  2:36.73    2:36.42        
                  35.78     1:15.34 (39.56)     1:55.71 (40.37)     2:36.42 (40.71)
  6 Michalak, Zuzanna   16 UNLGA-MR             2:33.37    2:36.51        
                  35.30     1:15.03 (39.73)     1:55.80 (40.77)     2:36.51 (40.71)
  7 Russo, Jeanette M   16 Middies-MR           2:32.11    2:36.84        
                  35.25     1:15.79 (40.54)     1:57.09 (41.30)     2:36.84 (39.75)
  8 Pangilinan, Erica   16 EAST-MR              2:27.98    2:37.77        
                  35.80     1:15.53 (39.73)     1:56.20 (40.67)     2:37.77 (41.57)
  9 Suzuka, Yuka        16 EAST-MR              2:37.15    2:37.82        
                  36.95     1:17.32 (40.37)     1:57.56 (40.24)     2:37.82 (40.26)
 10 Gavin, Tricia A     17 WAC-MR               2:35.26    2:39.31        
                  37.40     1:18.41 (41.01)     1:58.65 (40.24)     2:39.31 (40.66)
 11 Rogers, Stacey B    15 EAST-MR              2:34.29    2:39.40        
                  36.99     1:17.95 (40.96)     1:58.80 (40.85)     2:39.40 (40.60)
 12 Dwyer, Brianne M    16 Express Swimming-MR  2:28.86    2:40.36        
                  35.71     1:15.91 (40.20)     1:57.99 (42.08)     2:40.36 (42.37)
 13 Madalena, Kathryn   15 Express Swimming-MR  2:39.40    2:40.87        
                  36.98     1:18.14 (41.16)     2:00.24 (42.10)     2:40.87 (40.63)
 14 Shannon, Caroline   17 EAST-MR              2:38.80    2:41.49        
                  37.52     1:18.58 (41.06)     2:00.43 (41.85)     2:41.49 (41.06)
 15 Graham, Caitlin     15 Express Swimming-MR  2:42.33    2:42.95        
                  37.23     1:18.79 (41.56)     2:01.16 (42.37)     2:42.95 (41.79)
 16 Kadala, Kristyn E   15 EAST-MR              2:38.96    2:45.46        
                  37.46     1:19.54 (42.08)     2:02.46 (42.92)     2:45.46 (43.00)
 17 Ha, Kathryn C       16 EAST-MR              2:40.11    2:48.14        
                  38.19     1:20.31 (42.12)     2:04.19 (43.88)     2:48.14 (43.95)
 18 Ginsberg, Ariel E   15 EAST-MR              2:51.47    2:53.72        
                  38.67     1:22.95 (44.28)     2:08.31 (45.36)     2:53.72 (45.41)
 19 McDonough, Maureen  17 WAC-MR               2:46.92    2:53.91        
                  39.77     1:24.25 (44.48)     2:09.28 (45.03)     2:53.91 (44.63)
 20 Callahan, Erin D    15 EAST-MR              2:56.53    2:55.29        
                  40.97     1:25.48 (44.51)     2:10.61 (45.13)     2:55.29 (44.68)
 21 Thermos, Christian  16 WAC-MR               3:02.52    2:56.99        
                  41.08     1:26.38 (45.30)     2:12.60 (46.22)     2:56.99 (44.39)
 22 O'Brien, Kaitlin    15 WAC-MR               3:09.34    2:58.80        
                  42.03     1:27.48 (45.45)     2:13.71 (46.23)     2:58.80 (45.09)
 23 Rudolph, Holly E    15 Express Swimming-MR  3:06.57    3:04.67        
                  42.20     1:29.28 (47.08)     2:17.39 (48.11)     3:04.67 (47.28)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ha, Kathryn C       16 EAST-MR                57.76    1:00.68        
                  28.79     1:00.68 (31.89)                                        
  2 Chan, Olivia        12 Express Swimming-MR    59.97    1:01.85        
                  29.36     1:01.85 (32.49)                                        
  3 Kolackovsky, Kerri  15 OWA-MR               1:03.26    1:02.46        
                  29.60     1:02.46 (32.86)                                        
  4 Panzarino, Alexand  15 EAST-MR                59.93    1:02.48        
                  29.73     1:02.48 (32.75)                                        
  5 Palais, Liz S       17 EAST-MR              1:02.04    1:02.62        
                  29.30     1:02.62 (33.32)                                        
  6 Warren, Frances V   14 Express Swimming-MR  1:01.65    1:02.81        
                  30.41     1:02.81 (32.40)                                        
  7 Hogan, Michelle M   15 EAST-MR              1:00.32    1:03.13        
                  29.57     1:03.13 (33.56)                                        
  8 Pangilinan, Erica   16 EAST-MR              1:00.18    1:03.97        
                  30.22     1:03.97 (33.75)                                        
  9 Costa, Christina M  16 EAST-MR              1:03.36    1:04.42        
                  30.17     1:04.42 (34.25)                                        
 10 Ferrante, Francesc  17 OWA-MR               1:02.26    1:04.47        
                  30.95     1:04.47 (33.52)                                        
 11 Parmiter, Lindsey   16 Express Swimming-MR  1:04.26    1:04.94        
                  30.81     1:04.94 (34.13)                                        
 12 Donlin, Kelly A     17 EAST-MR                59.05    1:04.98        
                  31.69     1:04.98 (33.29)                                        
 13 Michalak, Zuzanna   16 UNLGA-MR             1:07.91    1:05.14        
                  30.46     1:05.14 (34.68)                                        
 14 D'Arcy, Maggie L    15 EAST-MR              1:02.81    1:05.44        
                  30.72     1:05.44 (34.72)                                        
 15 Browne, Rebecca K   16 EAST-MR              1:03.24    1:05.68        
                  30.91     1:05.68 (34.77)                                        
 16 Sepe, Lauren K      15 EAST-MR              1:04.02    1:05.69        
                  18.33     1:05.69 (47.36)                                        
 17 Hunter, Claire M    15 EAST-MR              1:01.51    1:05.74        
                  30.37     1:05.74 (35.37)                                        
 18 Glenday, Heather M  15 IA-MR                1:00.43    1:05.81        
                  30.82     1:05.81 (34.99)                                        
 19 Sweeney, Breanne    17 WAC-MR               1:08.14    1:06.16        
                  30.70     1:06.16 (35.46)                                        
 20 Graham, Caitlin     15 Express Swimming-MR  1:04.89    1:06.47        
                  31.37     1:06.47 (35.10)                                        
 21 Mu, Isabella        13 Express Swimming-MR  1:05.76    1:06.64        
                  31.75     1:06.64 (34.89)                                        
 22 Ginsberg, Ariel E   15 EAST-MR              1:05.00    1:06.74        
                  31.41     1:06.74 (35.33)                                        
 23 Sabatini, Nina B    15 OWA-MR               1:06.30    1:06.97        
                  31.02     1:06.97 (35.95)                                        
 24 Fulenwider, Alliso  15 EAST-MR              1:04.22    1:07.33        
                  31.90     1:07.33 (35.43)                                        
 25 Tobin, Casey L      15 EAST-MR              1:06.33    1:07.45        
                  31.36     1:07.45 (36.09)                                        
 26 Gavin, Tricia A     17 WAC-MR               1:05.75    1:08.33        
                  31.43     1:08.33 (36.90)                                        
 27 Krebs, Kristen E    15 Express Swimming-MR  1:09.97    1:08.68        
                  32.34     1:08.68 (36.34)                                        
 28 Shannon, Caroline   17 EAST-MR              1:11.84    1:09.08        
                  32.50     1:09.08 (36.58)                                        
 29 Mazza, Kelly A      16 Express Swimming-MR  1:11.70    1:09.73        
                  31.91     1:09.73 (37.82)                                        
 30 Kuzniewski, Megan   15 Express Swimming-MR  1:05.68    1:09.96        
                  32.53     1:09.96 (37.43)                                        
 31 Kadala, Kristyn E   15 EAST-MR              1:06.77    1:10.28        
                  31.83     1:10.28 (38.45)                                        
 32 Schaefer, Kathryn   15 Middies-MR           1:09.12    1:10.39        
                  31.57     1:10.39 (38.82)                                        
 33 Cannatella, Annie   15 Express Swimming-MR       NT    1:10.66        
                  33.00     1:10.66 (37.66)                                        
 34 Henry, Elizabeth M  15 OWA-MR               1:08.52    1:10.95        
                  32.73     1:10.95 (38.22)                                        
 35 Tam, Melanie        15 WAC-MR               1:12.87    1:11.26        
                  33.43     1:11.26 (37.83)                                        
 36 Callahan, Erin D    15 EAST-MR              1:08.67    1:11.90        
                  33.11     1:11.90 (38.79)                                        
 37 Lewis, Kamara A     15 Twisters-MR          1:13.10    1:13.48        
                  32.81     1:13.48 (40.67)                                        
 38 Ryan, Mary C        17 WAC-MR               1:14.18    1:13.65        
                  33.99     1:13.65 (39.66)                                        
 39 Maloney, Caitlin    17 WAC-MR               1:07.60    1:13.73        
                  33.04     1:13.73 (40.69)                                        
 40 Thermos, Christian  16 WAC-MR               1:10.19    1:14.29        
                  33.78     1:14.29 (40.51)                                        
 41 Mendolia, Gina      15 WAC-MR               1:19.42    1:15.61        
                  34.17     1:15.61 (41.44)                                        
 42 Tusa, Joana F       15 Express Swimming-MR  1:22.75    1:23.55        
                  36.81     1:23.55 (46.74)                                        
 43 James, Ciara        15 TRS-MR               1:21.00    1:36.20        
                  43.73     1:36.20 (52.47)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chan, Olivia        12 Express Swimming-MR  2:10.74    2:12.22        
                  29.47     1:02.53 (33.06)     1:36.51 (33.98)     2:12.22 (35.71)
  2 Warren, Frances V   14 Express Swimming-MR  2:13.09    2:15.11        
                  30.80     1:04.78 (33.98)     1:39.96 (35.18)     2:15.11 (35.15)
  3 Kolackovsky, Kerri  15 OWA-MR               2:20.06    2:17.80        
                  31.75     1:06.98 (35.23)     1:43.20 (36.22)     2:17.80 (34.60)
  4 Nugent, Susan A     16 Express Swimming-MR  2:10.57    2:18.74        
                  30.74     1:05.66 (34.92)     1:42.17 (36.51)     2:18.74 (36.57)
  5 Mu, Isabella        13 Express Swimming-MR  2:20.73    2:20.15        
                  31.84     1:07.11 (35.27)     1:43.77 (36.66)     2:20.15 (36.38)
  6 Brooke, Taylor W    15 Express Swimming-MR  2:26.71    2:21.11        
                  32.33     1:08.45 (36.12)     1:44.53 (36.08)     2:21.11 (36.58)
  7 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR  2:30.26    2:24.36        
                  31.94     1:08.26 (36.32)     1:45.93 (37.67)     2:24.36 (38.43)
  8 Santaniello, Sam    15 UNOWA-MR             2:25.31    2:26.64        
                  33.32     1:09.15 (35.83)     1:46.36 (37.21)     2:26.64 (40.28)
  9 Sweeney, Breanne    17 WAC-MR               2:32.71    2:27.03        
                  31.65     1:09.16 (37.51)     1:47.79 (38.63)     2:27.03 (39.24)
 10 Kuzniewski, Megan   15 Express Swimming-MR  2:22.54    2:29.19        
                  32.60     1:11.13 (38.53)     1:50.53 (39.40)     2:29.19 (38.66)
 11 Gavin, Tricia A     17 WAC-MR               2:22.14    2:29.60        
                  33.01     1:10.69 (37.68)     1:49.83 (39.14)     2:29.60 (39.77)
 12 Gavin, Kara C       14 WAC-MR               2:35.52    2:33.73        
                  34.99     1:14.84 (39.85)     1:54.49 (39.65)     2:33.73 (39.24)
 13 Ryan, Mary C        17 WAC-MR                    NT    2:36.57        
                  35.43     1:14.92 (39.49)     1:56.17 (41.25)     2:36.57 (40.40)
 14 Sabatini, Nina B    15 OWA-MR               2:38.58    2:37.43        
                  33.13     1:12.48 (39.35)     1:54.88 (42.40)     2:37.43 (42.55)
 15 Maloney, Caitlin    17 WAC-MR               2:37.53    2:45.61        
                  34.19     1:14.82 (40.63)     1:59.72 (44.90)     2:45.61 (45.89)
 16 Geissler, Kim       14 WAC-MR               2:51.04    2:47.65        
                  35.46     1:17.14 (41.68)     2:02.08 (44.94)     2:47.65 (45.57)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chan, Olivia        12 Express Swimming-MR  2:10.35    2:11.65        
                  28.94     1:02.85 (33.91)     1:40.93 (38.08)     2:11.65 (30.72)
  2 Ferrante, Francesc  17 OWA-MR               2:12.86    2:13.53        
                  29.75     1:03.39 (33.64)     1:41.96 (38.57)     2:13.53 (31.57)
  3 Costa, Christina M  16 EAST-MR              2:15.37    2:15.21        
                  29.63     1:03.51 (33.88)     1:44.30 (40.79)     2:15.21 (30.91)
  4 Rogers, Stacey B    15 EAST-MR              2:11.29    2:16.30        
                  31.13     1:05.40 (34.27)     1:45.69 (40.29)     2:16.30 (30.61)
  5 Hunter, Claire M    15 EAST-MR              2:17.78    2:17.20        
                  29.93     1:04.02 (34.09)     1:45.49 (41.47)     2:17.20 (31.71)
  6 Kolackovsky, Kerri  15 OWA-MR               2:14.35    2:17.39        
                  29.79     1:08.16 (38.37)     1:44.64 (36.48)     2:17.39 (32.75)
  7 Palais, Liz S       17 EAST-MR              2:20.96    2:18.90        
                  28.96     1:04.62 (35.66)     1:47.41 (42.79)     2:18.90 (31.49)
  8 D'Arcy, Maggie L    15 EAST-MR              2:20.54    2:19.20        
                  30.87     1:05.50 (34.63)     1:48.43 (42.93)     2:19.20 (30.77)
  9 Pangilinan, Erica   16 EAST-MR              2:11.16    2:19.36        
                  30.23     1:06.70 (36.47)     1:47.55 (40.85)     2:19.36 (31.81)
 10 Suzuka, Yuka        16 EAST-MR              2:15.10    2:19.53        
                  30.86     1:05.79 (34.93)     1:48.98 (43.19)     2:19.53 (30.55)
 11 Leung, Alissa       14 Express Swimming-MR  2:18.04    2:19.56        
                  30.69     1:04.34 (33.65)     1:45.52 (41.18)     2:19.56 (34.04)
 12 Panzarino, Alexand  15 EAST-MR              2:13.93    2:19.58        
                  30.36     1:06.24 (35.88)     1:48.39 (42.15)     2:19.58 (31.19)
 13 Hogan, Michelle M   15 EAST-MR              2:16.94    2:19.84        
                  29.52     1:05.53 (36.01)     1:48.91 (43.38)     2:19.84 (30.93)
 14 Mu, Isabella        13 Express Swimming-MR  2:19.66    2:19.97        
                  31.22     1:05.83 (34.61)     1:48.21 (42.38)     2:19.97 (31.76)
 15 Callahan, Courtney  17 EAST-MR              2:10.21    2:20.04        
                  31.75     1:08.48 (36.73)     1:48.49 (40.01)     2:20.04 (31.55)
 16 Parmiter, Lindsey   16 Express Swimming-MR  2:19.84    2:20.82        
                  31.21     1:08.59 (37.38)     1:48.38 (39.79)     2:20.82 (32.44)
 17 Lindahl, Melissa M  16 UN-LI-IL             2:21.23    2:21.13        
                  31.12     1:05.19 (34.07)     1:48.72 (43.53)     2:21.13 (32.41)
 18 Michalak, Zuzanna   16 UNLGA-MR             2:22.90    2:22.36        
                  30.83     1:07.25 (36.42)     1:48.18 (40.93)     2:22.36 (34.18)
 19 Pyle, Emma K        18 Middies-MR           2:24.34    2:23.09        
                  32.22     1:06.87 (34.65)     1:49.87 (43.00)     2:23.09 (33.22)
 20 Sweeney, Breanne    17 WAC-MR               2:24.91    2:23.56        
                  31.39     1:05.70 (34.31)     1:51.12 (45.42)     2:23.56 (32.44)
 21 Tobin, Casey L      15 EAST-MR              2:20.88    2:23.79        
                  31.22     1:08.59 (37.37)     1:51.62 (43.03)     2:23.79 (32.17)
 22 Fulenwider, Alliso  15 EAST-MR              2:20.24    2:23.99        
                  33.18     1:11.36 (38.18)     1:50.90 (39.54)     2:23.99 (33.09)
 23 Madalena, Kathryn   15 Express Swimming-MR       NT    2:24.41        
                  32.80     1:09.07 (36.27)     1:50.59 (41.52)     2:24.41 (33.82)
 24 Henry, Elizabeth M  15 OWA-MR               2:26.63    2:24.46        
                  32.25     1:09.09 (36.84)     1:54.39 (45.30)     2:24.46 (30.07)
 25 Schlichte, Sarah A  15 Express Swimming-MR  2:22.88    2:24.91        
                  31.37     1:09.26 (37.89)     1:53.32 (44.06)     2:24.91 (31.59)
 26 Krebs, Kristen E    15 Express Swimming-MR  2:21.87    2:24.93        
                  32.16     1:10.18 (38.02)     1:52.02 (41.84)     2:24.93 (32.91)
 27 Graham, Caitlin     15 Express Swimming-MR  2:25.23    2:25.29        
                  30.72     1:09.20 (38.48)     1:51.70 (42.50)     2:25.29 (33.59)
 28 Shannon, Caroline   17 EAST-MR              2:21.31    2:25.44        
                  32.27     1:10.43 (38.16)     1:52.42 (41.99)     2:25.44 (33.02)
 29 Gavin, Tricia A     17 WAC-MR               2:24.03    2:25.48        
                  31.61     1:11.27 (39.66)     1:51.68 (40.41)     2:25.48 (33.80)
 30 Sepe, Lauren K      15 EAST-MR              2:24.52    2:25.51        
                  30.26     1:07.54 (37.28)     1:52.13 (44.59)     2:25.51 (33.38)
 31 Maresca-Ortof, Eli  41 Express Swimming-MR  2:28.67    2:25.58        
                  32.31     1:08.89 (36.58)     1:52.11 (43.22)     2:25.58 (33.47)
 32 Russo, Jeanette M   16 Middies-MR           2:25.48    2:25.94        
                  33.71     1:11.37 (37.66)     1:52.44 (41.07)     2:25.94 (33.50)
 33 Kadala, Kristyn E   15 EAST-MR              2:23.22    2:25.96        
                  31.10     1:09.28 (38.18)     1:51.80 (42.52)     2:25.96 (34.16)
 34 Ginsberg, Ariel E   15 EAST-MR              2:25.95    2:26.22        
                  32.28     1:10.42 (38.14)     1:53.75 (43.33)     2:26.22 (32.47)
 35 Donlin, Kelly A     17 EAST-MR              2:19.54    2:26.62        
                  30.71     1:06.22 (35.51)     1:53.10 (46.88)     2:26.62 (33.52)
 36 Cannatella, Annie   15 Express Swimming-MR  2:29.63    2:27.88        
                  33.16     1:09.72 (36.56)     1:54.22 (44.50)     2:27.88 (33.66)
 37 Browne, Rebecca K   16 EAST-MR              2:24.63    2:28.17        
                  30.91     1:09.48 (38.57)     1:54.68 (45.20)     2:28.17 (33.49)
 38 O'Brien, Kaitlin    15 WAC-MR               2:30.55    2:30.04        
                  33.55     1:11.42 (37.87)     1:57.83 (46.41)     2:30.04 (32.21)
 39 McDonough, Maureen  17 WAC-MR               2:27.30    2:30.18        
                  35.69     1:14.82 (39.13)     1:57.65 (42.83)     2:30.18 (32.53)
 40 Merlo, Allison M    17 Express Swimming-MR  2:26.18    2:30.55        
                  33.70     1:12.00 (38.30)     1:56.49 (44.49)     2:30.55 (34.06)
 41 Callahan, Erin D    15 EAST-MR              2:26.53    2:30.80        
                  33.26     1:12.88 (39.62)     1:56.75 (43.87)     2:30.80 (34.05)
 42 Thermos, Christian  16 WAC-MR               2:26.98    2:31.01        
                  33.21     1:12.05 (38.84)     1:55.95 (43.90)     2:31.01 (35.06)
 43 Maloney, Caitlin    17 WAC-MR               2:27.11    2:31.06        
                  32.15     1:07.88 (35.73)     1:54.61 (46.73)     2:31.06 (36.45)
 44 Ialenti, Caitlin C  16 Express Swimming-MR  2:28.99    2:31.37        
                  33.20     1:11.66 (38.46)     1:56.57 (44.91)     2:31.37 (34.80)
 45 Ryan, Mary C        17 WAC-MR               2:30.60    2:31.84        
                  33.27     1:10.82 (37.55)     1:57.34 (46.52)     2:31.84 (34.50)
 46 Mazza, Kelly A      16 Express Swimming-MR  2:32.77    2:32.37        
                  32.12     1:10.90 (38.78)     1:57.75 (46.85)     2:32.37 (34.62)
 47 Kuzniewski, Megan   15 Express Swimming-MR  2:25.51    2:32.77        
                  32.70     1:11.99 (39.29)     1:58.86 (46.87)     2:32.77 (33.91)
 48 Rudolph, Holly E    15 Express Swimming-MR  2:38.44    2:36.54        
                  35.54     1:13.86 (38.32)     2:00.77 (46.91)     2:36.54 (35.77)
 49 Tam, Melanie        15 WAC-MR               2:35.61    2:37.05        
                  33.19     1:12.77 (39.58)     2:00.74 (47.97)     2:37.05 (36.31)
 50 Starke, Ashleigh R  16 Sachem-MR            2:36.61    2:40.66        
                  33.62     1:14.94 (41.32)     2:02.78 (47.84)     2:40.66 (37.88)
 51 Lewis, Kamara A     15 Twisters-MR          2:41.35    2:42.95        
                  33.60     1:14.15 (40.55)     2:04.14 (49.99)     2:42.95 (38.81)
 52 Jones, Jamilee I    17 Sachem-MR            2:50.00    2:47.50        
                  37.40     1:19.00 (41.60)     2:10.42 (51.42)     2:47.50 (37.08)
 53 Mendolia, Gina      15 WAC-MR                    NT    2:48.27        
                  33.50     1:17.79 (44.29)     2:10.93 (53.14)     2:48.27 (37.34)
 54 Tusa, Joana F       15 Express Swimming-MR  2:50.60    2:52.53        
                  35.63     1:18.54 (42.91)     2:15.50 (56.96)     2:52.53 (37.03)
 55 James, Ciara        15 TRS-MR               2:57.00    3:29.10        
                  43.32     1:30.97 (47.65)   2:36.00 (1:05.03)     3:29.10 (53.10)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chan, Olivia        12 Express Swimming-MR  4:44.30    4:38.01        
                  29.58     1:02.69 (33.11)     1:39.11 (36.42)     2:14.94 (35.83)
        2:53.62 (38.68)     3:33.20 (39.58)     4:05.33 (32.13)     4:38.01 (32.68)
  2 Nugent, Susan A     16 Express Swimming-MR  4:43.17    4:53.66        
                  30.38     1:05.55 (35.17)     1:43.34 (37.79)     2:20.57 (37.23)
        3:04.34 (43.77)     3:47.77 (43.43)     4:21.51 (33.74)     4:53.66 (32.15)
  3 Madalena, Kathryn   15 Express Swimming-MR  4:59.17    4:57.74        
                  33.37     1:12.40 (39.03)     1:49.92 (37.52)     2:26.86 (36.94)
        3:08.34 (41.48)     3:50.09 (41.75)     4:24.74 (34.65)     4:57.74 (33.00)
  4 Sweeney, Breanne    17 WAC-MR               5:06.64    4:58.67        
                1:43.46     2:19.41 (35.95)     3:05.60 (46.19)     3:51.96 (46.36)
        4:25.56 (33.60)     4:58.89 (33.33)     5:12.94 (14.05)         4:58.67 ( )
  5 Parmiter, Lindsey   16 Express Swimming-MR  4:55.33    4:58.90        
                  31.73     1:07.42 (35.69)     1:46.09 (38.67)     2:25.12 (39.03)
        3:07.58 (42.46)     3:50.56 (42.98)     4:25.47 (34.91)     4:58.90 (33.43)
  6 Krebs, Kristen E    15 Express Swimming-MR  5:00.71    4:59.18        
                  32.25     1:09.03 (36.78)     1:47.51 (38.48)     2:26.03 (38.52)
        3:08.88 (42.85)     3:51.96 (43.08)     4:25.66 (33.70)     4:59.18 (33.52)
  7 Schlichte, Sarah A  15 Express Swimming-MR  5:11.08    5:01.50        
                1:47.01     2:25.43 (38.42)     3:10.52 (45.09)     3:55.48 (44.96)
        4:29.05 (33.57)     5:01.67 (32.62)     5:14.39 (12.72)         5:01.50 ( )
  8 Gavin, Tricia A     17 WAC-MR               4:55.74    5:02.65        
                  32.73     1:10.56 (37.83)     1:51.57 (41.01)     2:31.32 (39.75)
        3:12.92 (41.60)     3:55.31 (42.39)     4:29.10 (33.79)     5:02.65 (33.55)
  9 Dwyer, Brianne M    16 Express Swimming-MR  4:48.94    5:02.71        
                  32.55     1:11.99 (39.44)     1:50.66 (38.67)     2:28.61 (37.95)
        3:10.88 (42.27)     3:54.42 (43.54)     4:29.07 (34.65)     5:02.71 (33.64)
 10 Hartford, Laura G   17 Express Swimming-MR  5:02.65    5:03.92        
                                1:09.94 ( )     1:48.40 (38.46)     2:26.79 (38.39)
        3:11.28 (44.49)     3:56.40 (45.12)     4:29.99 (33.59)     5:03.92 (33.93)
 11 Graham, Caitlin     15 Express Swimming-MR  5:07.02    5:07.94        
                1:09.59     1:50.66 (41.07)     2:31.08 (40.42)     3:13.73 (42.65)
        3:57.50 (43.77)     4:32.67 (35.17)     5:07.92 (35.25)      5:07.94 (0.02)
 12 Gavin, Kara C       14 WAC-MR                    NT    5:11.56        
                  33.34     1:10.87 (37.53)     1:49.56 (38.69)     2:27.03 (37.47)
        3:15.40 (48.37)     4:03.52 (48.12)     4:37.87 (34.35)     5:11.56 (33.69)
 13 McDonough, Maureen  17 WAC-MR               5:15.12    5:13.39        
                  35.94     1:17.78 (41.84)     1:57.47 (39.69)     2:36.27 (38.80)
        3:20.34 (44.07)     4:05.04 (44.70)     4:40.03 (34.99)     5:13.39 (33.36)
 14 Shockness, Jasmine  17 Express Swimming-MR  5:15.03    5:13.51        
                  35.05     1:15.83 (40.78)     1:55.71 (39.88)     2:34.79 (39.08)
        3:18.92 (44.13)     4:03.92 (45.00)     4:39.51 (35.59)     5:13.51 (34.00)
 15 Ryan, Mary C        17 WAC-MR               5:17.03    5:14.02        
                  34.52     1:14.46 (39.94)     1:53.31 (38.85)     2:30.69 (37.38)
        3:17.62 (46.93)     4:05.56 (47.94)     4:40.39 (34.83)     5:14.02 (33.63)
 16 O'Brien, Kaitlin    15 WAC-MR               5:13.27    5:14.50        
                  33.51     1:11.74 (38.23)     1:52.25 (40.51)     2:32.42 (40.17)
        3:19.86 (47.44)     4:07.39 (47.53)     4:41.70 (34.31)     5:14.50 (32.80)
 17 Kuzniewski, Megan   15 Express Swimming-MR  5:12.23    5:14.54        
                1:11.51     1:51.56 (40.05)     2:30.33 (38.77)     3:19.14 (48.81)
        4:05.10 (45.96)     4:40.31 (35.21)     5:14.64 (34.33)         5:14.54 ( )
 18 Maresca-Ortof, Eli  41 Express Swimming-MR  5:09.99    5:19.68        
                                1:10.96 ( )     1:51.58 (40.62)     2:32.61 (41.03)
        3:21.53 (48.92)     4:09.77 (48.24)     4:44.93 (35.16)     5:19.68 (34.75)
 19 Maloney, Caitlin    17 WAC-MR               5:12.82    5:22.92        
                                1:13.32 ( )     1:52.60 (39.28)     2:32.53 (39.93)
        3:19.54 (47.01)     4:09.06 (49.52)     4:46.19 (37.13)     5:22.92 (36.73)
 20 Thermos, Christian  16 WAC-MR               5:12.53    5:25.63        
                                1:16.62 ( )     1:58.02 (41.40)     2:39.62 (41.60)
        3:23.81 (44.19)     4:10.90 (47.09)     4:48.30 (37.40)     5:25.63 (37.33)
 21 Tam, Melanie        15 WAC-MR               5:34.34    5:30.67        
                  35.32     1:16.01 (40.69)     1:57.44 (41.43)     2:39.31 (41.87)
        3:27.06 (47.75)     4:14.46 (47.40)     4:53.29 (38.83)     5:30.67 (37.38)
 22 Cohen, Lynzee R     14 WAC-MR                    NT    5:36.41        
                  36.23     1:20.56 (44.33)     2:03.78 (43.22)     2:45.84 (42.06)
        3:34.29 (48.45)     4:22.49 (48.20)     5:00.13 (37.64)     5:36.41 (36.28)
 -- Merlo, Allison M    17 Express Swimming-MR  5:02.54         DQ        
                  34.56     1:14.39 (39.83)     1:54.21 (39.82)     2:33.58 (39.37)
        3:18.98 (45.40)     4:04.81 (45.83)     4:39.78 (34.97)          DQ (36.00)
 -- Geissler, Kim       14 WAC-MR                    NT         DQ        
                  33.72     1:14.04 (40.32)     1:58.13 (44.09)     2:39.40 (41.27)
        3:28.87 (49.47)     4:21.14 (52.27)     4:56.60 (35.46)          DQ (34.31)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Uszynski, Arthur    10 Twisters-MR            30.00      29.40        
  2 Jaile, C-Co R       10 EAST-MR                32.29      31.32        
  3 Hagemann, Alex A    10 Express Swimming-MR    32.91      32.12        
  4 Towers, Zach D      10 UNOWA-MR               32.00      32.50        
  5 Guo, Andrew         10 Twisters-MR            35.30      32.72        
  6 Pompay, John A      10 Express Swimming-MR    34.54      33.15        
  6 Hawkins, Andrew T   10 Express Swimming-MR    35.39      33.15        
  8 Searson, Jimmy      10 Express Swimming-MR    37.79      33.34        
  9 Zabelaj, Bujar      10 EAST-MR                33.73      33.38        
 10 Raccioppi, Jake     10 TRS-MR                 34.75      34.00        
 11 Thompson, Solomon    8 EAST-MR                35.79      34.20        
 12 Masino, Corey J      9 EAST-MR                36.85      35.93        
 13 Dervin, Sean J      10 Middies-MR             41.56      36.42        
 14 Desmornes, Georgio   9 Express Swimming-MR       NT      36.90        
 15 Rodriguez, Gus E     8 EAST-MR                40.60      37.33        
 16 Chen, Geoffrey       8 Express Swimming-MR    38.86      37.36        
 17 Musoff, Charlie B    9 Middies-MR                NT      37.43        
 18 Antonucci, Luke      8 Sachem-MR              44.68      37.64        
 19 Gross-Leczycki, Ma  10 Middies-MR             42.12      37.98        
 20 Sokolski, Michael   10 Middies-MR             43.75      38.34        
 21 Hughes-Monasterio,   9 Twisters-MR            42.17      38.63        
 22 Lamadrid, Andrew M  10 EAST-MR                41.21      38.66        
 23 Senken, Pierce       9 OWA-MR                 36.57      38.67        
 24 Ortof, Harry C       9 Express Swimming-MR    39.36      38.76        
 25 Caine, David        10 WAC-MR                    NT      38.83        
 26 Ismailov, Max        9 Sachem-MR              54.37      39.01        
 27 Avezzano, Jack T    10 Middies-MR             44.16      39.23        
 28 Yoon, Justin        10 Express Swimming-MR    50.49      40.81        
 29 Chen, Andrew X      10 Express Swimming-MR    49.51      40.90        
 30 Roche, Patrick D     9 IA-UN-MR               40.36      41.05        
 31 Mattone, Michael X  10 Express Swimming-MR    51.49      41.29        
 32 Dell'Orto, Andrew    8 Middies-MR             41.56      41.66        
 33 Chen, Christopher    9 Express Swimming-MR    38.68      41.69        
 34 Hicks, Christopher   9 Middies-MR             40.00      41.92        
 35 Mora, Christopher   10 IA-UN-MR               42.72      42.02        
 36 Distler, Alex J      9 Middies-MR             42.84      43.24        
 37 Fitzpatrick, Conno   8 OWA-MR                 43.00      43.31        
 38 Covello, Ben D       7 Middies-MR             50.77      44.07        
 39 McGannon, Jared P    9 OWA-MR                 50.00      44.12        
 40 Bernstein, Zach J    8 Middies-MR             48.50      45.10        
 41 Ranieri, Carl A      9 Middies-MR             56.82      45.16        
 42 Crafa, John M        9 Express Swimming-MR    58.60      45.20        
 43 Giraldo, Matthew     6 TRS-MR                 50.00      47.75        
 44 Graham, Joseph P     8 Express Swimming-MR    41.76      48.38        
 45 Abraham, Peter P     9 UNOWA-MR                  NT      49.12        
 46 Lowther, Jake        7 TRS-MR                 42.00      49.22        
 47 Chen, Christopher   10 Express Swimming-MR    42.32      49.61        
 48 Towers, Connor D     6 UNOWA-MR               47.00      49.94        
 49 Mattone, Nicholas    9 Express Swimming-MR    59.64      50.08        
 50 Rosner, Ari J        8 Middies-MR             46.22      51.14        
 51 Thenmali, Omar       8 Middies-MR           1:03.98      51.53        
 52 Crafa, Thomas J      9 Express Swimming-MR    52.25      52.30        
 53 Frank, Brandyn       8 TRS-MR                 50.00      52.71        
 54 Fitzpatrick, Ian C   6 OWA-MR                    NT    1:07.23        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Uszynski, Arthur    10 Twisters-MR          1:06.98    1:04.03        
                  30.45     1:04.03 (33.58)                                        
  2 Hagemann, Alex A    10 Express Swimming-MR  1:10.99    1:08.22        
                  32.58     1:08.22 (35.64)                                        
  3 Jaile, C-Co R       10 EAST-MR              1:10.12    1:08.39        
                  31.81     1:08.39 (36.58)                                        
  4 McFarland, Charles  10 EAST-MR              1:09.79    1:09.62        
                  32.18     1:09.62 (37.44)                                        
  5 Guo, Andrew         10 Twisters-MR          1:18.09    1:10.01        
                  33.49     1:10.01 (36.52)                                        
  6 Zabelaj, Bujar      10 EAST-MR              1:13.77    1:12.72        
                  34.78     1:12.72 (37.94)                                        
  7 Raccioppi, Jake     10 TRS-MR               1:15.91    1:13.45        
                  35.40     1:13.45 (38.05)                                        
  8 Towers, Zach D      10 UNOWA-MR             1:13.00    1:13.55        
  9 Curran, Tyler D     10 EAST-MR              1:12.06    1:13.71        
                  34.58     1:13.71 (39.13)                                        
 10 Devito, TJ          10 TRS-MR               1:17.44    1:14.96        
                  36.87     1:14.96 (38.09)                                        
 11 Pompay, John A      10 Express Swimming-MR  1:17.25    1:15.30        
                  36.39     1:15.30 (38.91)                                        
 12 Thompson, Solomon    8 EAST-MR              1:22.15    1:17.30        
                  35.43     1:17.30 (41.87)                                        
 13 Belozerov, Alex     10 Twisters-MR          1:15.92    1:17.48        
                  36.25     1:17.48 (41.23)                                        
 14 Senken, Pierce       9 OWA-MR               1:24.19    1:17.73        
                  36.69     1:17.73 (41.04)                                        
 15 Hawkins, Andrew T   10 Express Swimming-MR  1:21.88    1:17.95        
                  36.89     1:17.95 (41.06)                                        
 16 Dervin, Sean J      10 Middies-MR           1:27.82    1:21.64        
                  37.98     1:21.64 (43.66)                                        
 17 Masino, Corey J      9 EAST-MR              1:22.68    1:21.96        
                  39.17     1:21.96 (42.79)                                        
 18 Desmornes, Georgio   9 Express Swimming-MR       NT    1:23.13        
                  40.36     1:23.13 (42.77)                                        
 19 Rodriguez, Gus E     8 EAST-MR                   NT    1:23.36        
                  39.14     1:23.36 (44.22)                                        
 20 Musoff, Charlie B    9 Middies-MR           1:37.59    1:23.76        
                  39.11     1:23.76 (44.65)                                        
 21 Ortof, Harry C       9 Express Swimming-MR  1:29.60    1:24.49        
                  39.96     1:24.49 (44.53)                                        
 22 Dhaene, Arnaud       9 Middies-MR           1:36.12    1:24.51        
                  38.55     1:24.51 (45.96)                                        
 23 Hughes-Monasterio,   9 Twisters-MR          1:32.27    1:24.74        
                  40.17     1:24.74 (44.57)                                        
 24 Earley, Sean P      10 OWA-MR               1:23.52    1:25.18        
                  41.20     1:25.18 (43.98)                                        
 25 Sokolski, Michael   10 Middies-MR           1:43.69    1:25.58        
                  39.43     1:25.58 (46.15)                                        
 26 Avezzano, Jack T    10 Middies-MR           1:33.12    1:26.01        
                  40.01     1:26.01 (46.00)                                        
 27 Kanim, Jared F       9 Middies-MR           1:31.02    1:26.12        
                  39.31     1:26.12 (46.81)                                        
 28 Roche, Patrick D     9 IA-UN-MR             1:32.22    1:26.22        
                  38.23     1:26.22 (47.99)                                        
 29 Helbock, Robert     10 WAC-MR                    NT    1:26.39        
                  40.04     1:26.39 (46.35)                                        
 30 Gahan, Owen J        9 IA-MR                1:26.11    1:26.89        
                  39.83     1:26.89 (47.06)                                        
 31 Lamadrid, Andrew M  10 EAST-MR              1:31.90    1:27.38        
                  40.28     1:27.38 (47.10)                                        
 32 Plotka, Jeffery G    9 Express Swimming-MR  1:43.26    1:28.36        
                  40.40     1:28.36 (47.96)                                        
 33 Wang, Jack           9 Twisters-MR          1:36.28    1:28.80        
                  39.80     1:28.80 (49.00)                                        
 34 Crafa, Christopher   9 Express Swimming-MR  1:49.57    1:29.68        
                  41.26     1:29.68 (48.42)                                        
 35 Yoon, Justin        10 Express Swimming-MR  2:28.01    1:30.26        
                  41.23     1:30.26 (49.03)                                        
 36 Peterson, Conor P    9 WAC-MR                    NT    1:32.96        
                  42.18     1:32.96 (50.78)                                        
 37 Caine, David        10 WAC-MR                    NT    1:33.59        
                  39.25     1:33.59 (54.34)                                        
 38 Chen, Andrew X      10 Express Swimming-MR  1:56.25    1:33.90        
                  43.10     1:33.90 (50.80)                                        
 39 Hicks, Christopher   9 Middies-MR           1:36.89    1:33.97        
                  42.38     1:33.97 (51.59)                                        
 40 Graham, Joseph P     8 Express Swimming-MR  1:37.96    1:34.93        
                  44.96     1:34.93 (49.97)                                        
 41 Dell'Orto, Andrew    8 Middies-MR           1:46.12    1:35.07        
                  43.08     1:35.07 (51.99)                                        
 42 Covello, Ben D       7 Middies-MR                NT    1:36.10        
                  44.37     1:36.10 (51.73)                                        
 43 Mora, Christopher   10 IA-UN-MR             1:43.44    1:36.75        
                  45.55     1:36.75 (51.20)                                        
 44 Walsh, Owen A        9 OWA-MR               1:41.93    1:38.28        
                  45.63     1:38.28 (52.65)                                        
 45 Ranieri, Carl A      9 Middies-MR           1:55.67    1:38.47        
                  46.07     1:38.47 (52.40)                                        
 46 Crafa, John M        9 Express Swimming-MR  1:57.41    1:39.14        
                  49.36     1:39.14 (49.78)                                        
 47 Bernstein, Zach J    8 Middies-MR           1:43.72    1:39.43        
                  45.59     1:39.43 (53.84)                                        
 48 Distler, Alex J      9 Middies-MR           1:49.80    1:40.18        
                  46.70     1:40.18 (53.48)                                        
 49 Waters, Martin P    10 Express Swimming-MR       NT    1:41.08        
                  45.34     1:41.08 (55.74)                                        
 50 McGannon, Jared P    9 OWA-MR               1:50.00    1:41.29        
                  46.28     1:41.29 (55.01)                                        
 51 Lowther, Jake        7 TRS-MR               1:55.00    1:48.49        
                  49.06     1:48.49 (59.43)                                        
 52 Abraham, Peter P     9 UNOWA-MR                  NT    1:49.10        
                  48.68   1:49.10 (1:00.42)                                        
 53 German, Alexander    8 Express Swimming-MR  2:33.65    1:49.54        
                  48.55   1:49.54 (1:00.99)                                        
 54 Earley, Ryan C       9 OWA-MR               1:50.44    1:52.07        
                  50.95   1:52.07 (1:01.12)                                        
 55 Thenmali, Omar       8 Middies-MR           2:15.45    1:52.10        
                  53.77     1:52.10 (58.33)                                        
 56 Crafa, Thomas J      9 Express Swimming-MR  2:35.41    1:53.01        
                  52.88   1:53.01 (1:00.13)                                        
 57 Giraldo, Matthew     6 TRS-MR               1:55.00    1:53.46        
 58 Towers, Connor D     6 UNOWA-MR             1:46.25    1:54.87        
                  53.75   1:54.87 (1:01.12)                                        
 59 Frank, Brandyn       8 TRS-MR               1:55.00    1:55.56        
                  49.86   1:55.56 (1:05.70)                                        
 60 Shashaty, Jack       8 WAC-MR                    NT    2:03.54        
 61 Plotka, Robert J     7 Express Swimming-MR  2:36.33    2:15.96        
                1:02.41   2:15.96 (1:13.55)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Guo, Andrew         10 Twisters-MR          2:41.49    2:27.55        
                  33.23     1:11.55 (38.32)     1:50.84 (39.29)     2:27.55 (36.71)
  2 Raccioppi, Jake     10 TRS-MR               2:41.40    2:29.69        
                  35.63     1:16.49 (40.86)     1:56.95 (40.46)     2:29.69 (32.74)
  3 Hagemann, Alex A    10 Express Swimming-MR  2:31.55    2:29.77        
                  33.23     1:11.63 (38.40)     1:51.44 (39.81)     2:29.77 (38.33)
  4 Pompay, John A      10 Express Swimming-MR  2:57.65    2:38.27        
                  36.58     1:16.91 (40.33)     1:58.67 (41.76)     2:38.27 (39.60)
  5 Hawkins, Andrew T   10 Express Swimming-MR  2:53.24    2:47.53        
                  38.07     1:21.34 (43.27)     2:05.68 (44.34)     2:47.53 (41.85)
  6 Ortof, Harry C       9 Express Swimming-MR  3:16.78    3:00.62        
                  40.73     1:27.51 (46.78)     2:14.39 (46.88)     3:00.62 (46.23)
  7 Chen, Andrew X      10 Express Swimming-MR  3:33.23    3:05.22        
                  40.69     1:31.82 (51.13)     2:26.46 (54.64)     3:05.22 (38.76)
  8 Sokolski, Michael   10 Middies-MR           3:23.12    3:05.36        
                  38.71     1:26.57 (47.86)     2:17.70 (51.13)     3:05.36 (47.66)
  9 Desmornes, Georgio   9 Express Swimming-MR  3:21.11    3:15.66        
                                  40.15 ( )     1:29.78 (49.63)   3:15.66 (1:45.88)
 10 Yoon, Justin        10 Express Swimming-MR  3:33.76    3:16.05        
                  41.27     1:31.02 (49.75)     2:24.29 (53.27)     3:16.05 (51.76)
 11 Sternbach, Jordan   10 Express Swimming-MR  3:15.12    3:56.34        
                  47.02   1:49.11 (1:02.09)   2:53.19 (1:04.08)   3:56.34 (1:03.15)
 12 Corbisiero, Rocco   10 Sachem-MR            3:00.00    4:10.08        
                                  53.84 ( )   1:54.57 (1:00.73)   4:10.08 (2:15.51)
 
Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hagemann, Alex A    10 Express Swimming-MR  7:03.34    6:35.42        
                  33.54     1:11.93 (38.39)     1:52.33 (40.40)     2:33.47 (41.14)
        3:14.37 (40.90)     3:55.29 (40.92)     4:36.51 (41.22)     5:17.66 (41.15)
        5:58.50 (40.84)     6:35.42 (36.92)                                        
  2 Raccioppi, Jake     10 TRS-MR               7:11.27    6:48.87        
                  36.76     1:18.11 (41.35)     1:59.87 (41.76)     2:42.06 (42.19)
        3:24.23 (42.17)     4:07.63 (43.40)     4:49.43 (41.80)     5:30.69 (41.26)
        6:11.04 (40.35)     6:48.87 (37.83)                                        
  3 Devito, TJ          10 TRS-MR                    NT    7:03.38        
                  37.93     1:20.44 (42.51)     2:04.09 (43.65)     2:47.00 (42.91)
        3:30.19 (43.19)     4:14.16 (43.97)     4:59.05 (44.89)     5:42.36 (43.31)
        6:25.01 (42.65)     7:03.38 (38.37)                                        
  4 Pompay, John A      10 Express Swimming-MR  7:45.65    7:11.25        
                  37.54     1:19.24 (41.70)     2:03.50 (44.26)     2:48.52 (45.02)
        3:32.66 (44.14)     4:17.36 (44.70)     5:01.88 (44.52)     5:46.27 (44.39)
        6:29.78 (43.51)     7:11.25 (41.47)                                        
  5 Senken, Pierce       9 OWA-MR               7:48.86    7:45.15        
                  39.83     1:26.12 (46.29)     2:14.59 (48.47)     3:03.22 (48.63)
        3:51.51 (48.29)     4:39.95 (48.44)     5:27.82 (47.87)     6:14.19 (46.37)
        7:00.96 (46.77)     7:45.15 (44.19)                                        
  6 Kanim, Jared F       9 Middies-MR           6:58.97    8:41.64        
                  42.43     1:36.19 (53.76)     2:31.88 (55.69)     3:26.51 (54.63)
        4:21.45 (54.94)     5:16.49 (55.04)     6:10.26 (53.77)     7:02.78 (52.52)
        7:53.67 (50.89)     8:41.64 (47.97)                                        
  7 Walsh, Owen A        9 OWA-MR               8:30.00    9:37.57        
                                  50.46 ( )     1:48.19 (57.73)     2:45.94 (57.75)
      3:47.77 (1:01.83)     4:44.90 (57.13)     5:44.50 (59.60)     6:42.25 (57.75)
      7:42.37 (1:00.12)   9:37.57 (1:55.20)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Uszynski, Arthur    10 Twisters-MR            34.17      33.85        
  2 Zabelaj, Bujar      10 EAST-MR                38.75      35.80        
  3 Hagemann, Alex A    10 Express Swimming-MR    38.12      36.67        
  4 Guo, Andrew         10 Twisters-MR            40.38      37.16        
  5 Curran, Tyler D     10 EAST-MR                36.96      37.37        
  6 McFarland, Charles  10 EAST-MR                38.88      37.72        
  7 Jaile, C-Co R       10 EAST-MR                39.32      38.59        
  8 Devito, TJ          10 TRS-MR                 41.94      39.14        
  9 Belozerov, Alex     10 Twisters-MR            42.21      39.33        
 10 Pompay, John A      10 Express Swimming-MR    39.55      39.60        
 11 Thompson, Solomon    8 EAST-MR                41.64      39.87        
 12 Hawkins, Andrew T   10 Express Swimming-MR    42.49      40.45        
 13 Towers, Zach D      10 UNOWA-MR               41.00      40.95        
 14 Masino, Corey J      9 EAST-MR                40.38      41.37        
 15 Senken, Pierce       9 OWA-MR                 43.49      41.62        
 16 Dervin, Sean J      10 Middies-MR             48.06      42.54        
 17 Rodriguez, Gus E     8 EAST-MR                47.47      43.39        
 18 Hughes-Monasterio,   9 Twisters-MR            50.93      45.22        
 19 Ortof, Harry C       9 Express Swimming-MR    45.05      45.25        
 20 Musoff, Charlie B    9 Middies-MR             55.72      45.63        
 21 Yoon, Justin        10 Express Swimming-MR  1:04.16      45.74        
 22 Roche, Patrick D     9 IA-UN-MR               50.52      45.83        
 23 Kanim, Jared F       9 Middies-MR             45.22      46.01        
 24 Chen, Andrew X      10 Express Swimming-MR    51.44      46.06        
 25 Earley, Sean P      10 OWA-MR                 45.59      46.96        
 26 Sokolski, Michael   10 Middies-MR             50.50      46.99        
 27 Helbock, Robert     10 WAC-MR                    NT      47.06        
 28 Hicks, Christopher   9 Middies-MR             48.48      47.09        
 29 Lamadrid, Andrew M  10 EAST-MR                52.27      47.17        
 30 Dhaene, Arnaud       9 Middies-MR             47.69      47.44        
 31 Crafa, Christopher   9 Express Swimming-MR  1:00.03      47.92        
 32 Gahan, Owen J        9 IA-MR                  50.11      47.98        
 33 Desmornes, Georgio   9 Express Swimming-MR       NT      48.13        
 34 Dell'Orto, Andrew    8 Middies-MR             48.44      48.80        
 35 Avezzano, Jack T    10 Middies-MR             46.78      48.88        
 36 Distler, Alex J      9 Middies-MR             50.26      49.21        
 37 Graham, Joseph P     8 Express Swimming-MR    58.57      49.49        
 38 Plotka, Jeffery G    9 Express Swimming-MR    52.15      49.97        
 39 Peterson, Conor P    9 WAC-MR                    NT      50.09        
 40 Bernstein, Zach J    8 Middies-MR             54.23      50.73        
 41 Walsh, Owen A        9 OWA-MR                 49.37      50.89        
 41 Caine, David        10 WAC-MR                    NT      50.89        
 43 Mora, Christopher   10 IA-UN-MR               53.11      51.33        
 44 Covello, Ben D       7 Middies-MR           1:01.28      51.77        
 45 Ranieri, Carl A      9 Middies-MR             56.83      51.93        
 46 Wang, Jack           9 Twisters-MR            46.53      52.49        
 47 McGannon, Jared P    9 OWA-MR               1:05.00      53.61        
 48 German, Alexander    8 Express Swimming-MR  1:05.16      54.16        
 49 Crafa, John M        9 Express Swimming-MR  1:12.87      56.43        
 50 Waters, Martin P    10 Express Swimming-MR       NT      58.17        
 51 Lowther, Jake        7 TRS-MR                 51.00      59.47        
 52 Fitzpatrick, Ian C   6 OWA-MR                    NT      59.94        
 53 Frank, Brandyn       8 TRS-MR               1:04.00    1:03.84        
 54 Shashaty, Jack       8 WAC-MR                    NT    1:04.65        
 55 Thenmali, Omar       8 Middies-MR           1:10.98    1:05.60        
 56 Crafa, Thomas J      9 Express Swimming-MR  1:20.19    1:08.04        
 57 Plotka, Robert J     7 Express Swimming-MR  1:39.23    1:08.37        
 58 Giraldo, Matthew     6 TRS-MR               1:04.00    1:13.96        
 59 Abraham, Peter P     9 UNOWA-MR                  NT    1:16.84        
 -- Earley, Ryan C       9 OWA-MR                 59.12         DQ        
 -- Towers, Connor D     6 UNOWA-MR               55.00         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Uszynski, Arthur    10 Twisters-MR          1:13.08    1:12.26        
                  35.65     1:12.26 (36.61)                                        
  2 Zabelaj, Bujar      10 EAST-MR              1:18.40    1:17.57        
                  38.67     1:17.57 (38.90)                                        
  3 Hagemann, Alex A    10 Express Swimming-MR  1:18.12    1:18.04        
                  38.16     1:18.04 (39.88)                                        
  4 Curran, Tyler D     10 EAST-MR              1:21.15    1:19.01        
                  38.20     1:19.01 (40.81)                                        
  5 Guo, Andrew         10 Twisters-MR          1:24.70    1:19.22        
                  38.14     1:19.22 (41.08)                                        
  6 Pompay, John A      10 Express Swimming-MR  1:25.04    1:21.71        
                  40.37     1:21.71 (41.34)                                        
  7 McFarland, Charles  10 EAST-MR              1:21.70    1:22.89        
                  39.59     1:22.89 (43.30)                                        
  8 Devito, TJ          10 TRS-MR               1:30.11    1:24.36        
                  41.71     1:24.36 (42.65)                                        
  9 Masino, Corey J      9 EAST-MR              1:27.75    1:24.57        
                  41.53     1:24.57 (43.04)                                        
 10 Towers, Zach D      10 UNOWA-MR             1:40.00    1:26.71        
                  43.03     1:26.71 (43.68)                                        
 11 Jaile, C-Co R       10 EAST-MR              1:23.68    1:26.74        
                  41.74     1:26.74 (45.00)                                        
 12 Hawkins, Andrew T   10 Express Swimming-MR  1:35.30    1:27.07        
                  41.85     1:27.07 (45.22)                                        
 13 Thompson, Solomon    8 EAST-MR                   NT    1:27.56        
                  42.05     1:27.56 (45.51)                                        
 14 Belozerov, Alex     10 Twisters-MR          1:31.10    1:29.44        
                  43.03     1:29.44 (46.41)                                        
 15 Senken, Pierce       9 OWA-MR               1:36.71    1:30.17        
                  43.66     1:30.17 (46.51)                                        
 16 Dervin, Sean J      10 Middies-MR           1:40.09    1:31.08        
                  44.33     1:31.08 (46.75)                                        
 17 Ortof, Harry C       9 Express Swimming-MR  1:48.75    1:33.13        
                  45.48     1:33.13 (47.65)                                        
 18 Gross-Leczycki, Ma  10 Middies-MR           1:32.45    1:35.33        
                  45.48     1:35.33 (49.85)                                        
 19 Ismailov, Max        9 Sachem-MR            2:25.00    1:35.80        
                1:35.80         1:35.80 ( )                                        
 20 Roche, Patrick D     9 IA-UN-MR             1:50.80    1:38.89        
                  46.22     1:38.89 (52.67)                                        
 21 Hughes-Monasterio,   9 Twisters-MR          1:42.39    1:39.45        
                  49.45     1:39.45 (50.00)                                        
 22 Antonucci, Luke      8 Sachem-MR            2:00.00    1:40.26        
                  47.46     1:40.26 (52.80)                                        
 23 Sokolski, Michael   10 Middies-MR           1:47.16    1:40.40        
                  47.92     1:40.40 (52.48)                                        
 24 Hicks, Christopher   9 Middies-MR           1:56.75    1:40.52        
                  48.12     1:40.52 (52.40)                                        
 25 Avezzano, Jack T    10 Middies-MR           1:37.80    1:40.89        
                  49.72     1:40.89 (51.17)                                        
 26 Metzger, Alexander   9 Sachem-MR            1:45.90    1:42.43        
                  52.00     1:42.43 (50.43)                                        
 27 Dell'Orto, Andrew    8 Middies-MR                NT    1:42.99        
                  47.69     1:42.99 (55.30)                                        
 28 Desmornes, Georgio   9 Express Swimming-MR       NT    1:46.66        
                  51.50     1:46.66 (55.16)                                        
 29 Fitzpatrick, Conno   8 OWA-MR               2:05.00    1:48.25        
                  52.06     1:48.25 (56.19)                                        
 30 Mattone, Michael X  10 Express Swimming-MR  2:08.19    1:48.41        
                  51.32     1:48.41 (57.09)                                        
 31 Searson, Jimmy      10 Express Swimming-MR  1:54.65    1:48.53        
 32 Yoon, Justin        10 Express Swimming-MR  2:00.42    1:48.81        
                  50.83     1:48.81 (57.98)                                        
 33 Covello, Ben D       7 Middies-MR                NT    1:48.87        
                  52.96     1:48.87 (55.91)                                        
 34 Towers, Connor D     6 UNOWA-MR             2:05.00    1:50.79        
                1:50.78      1:50.79 (0.01)                                        
 35 Mora, Christopher   10 IA-UN-MR             2:00.40    1:53.10        
                  55.96     1:53.10 (57.14)                                        
 36 Caine, David        10 WAC-MR                    NT    1:54.70        
                  50.08   1:54.70 (1:04.62)                                        
 37 Crafa, John M        9 Express Swimming-MR       NT    1:57.41        
                  58.00     1:57.41 (59.41)                                        
 38 Graham, Joseph P     8 Express Swimming-MR  2:07.23    1:58.82        
                  56.99   1:58.82 (1:01.83)                                        
 39 Ranieri, Carl A      9 Middies-MR           1:57.89    2:00.45        
                  58.53   2:00.45 (1:01.92)                                        
 40 Chen, Christopher   10 Express Swimming-MR  1:42.26    2:02.33        
                  58.57   2:02.33 (1:03.76)                                        
 41 Crafa, Thomas J      9 Express Swimming-MR       NT    2:02.52        
                  58.69   2:02.52 (1:03.83)                                        
 42 Rosner, Ari J        8 Middies-MR           1:44.34    2:05.33        
                1:01.69   2:05.33 (1:03.64)                                        
 43 Lowther, Jake        7 TRS-MR               2:02.00    2:05.74        
                1:00.07   2:05.74 (1:05.67)                                        
 44 Frank, Brandyn       8 TRS-MR               2:10.00    2:08.00        
                1:00.98   2:08.00 (1:07.02)                                        
 45 Thenmali, Omar       8 Middies-MR           2:23.21    2:12.25        
                1:06.10   2:12.25 (1:06.15)                                        
 46 McGannon, Jared P    9 OWA-MR               2:05.05    2:13.54        
 47 Abraham, Peter P     9 UNOWA-MR                  NT    2:17.95        
                1:05.58   2:17.95 (1:12.37)                                        
 48 Metzger, Nicholas    7 Sachem-MR            3:10.00    2:52.76        
                1:23.14   2:52.76 (1:29.62)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McFarland, Charles  10 EAST-MR                39.80      39.76        
  2 Zabelaj, Bujar      10 EAST-MR                39.67      39.80        
  3 Uszynski, Arthur    10 Twisters-MR            41.88      40.16        
  4 Belozerov, Alex     10 Twisters-MR            43.26      40.64        
  5 Guo, Andrew         10 Twisters-MR            45.76      42.05        
  6 Pompay, John A      10 Express Swimming-MR    44.79      43.65        
  7 Towers, Zach D      10 UNOWA-MR               43.00      45.20        
  8 Devito, TJ          10 TRS-MR                 48.55      45.40        
  9 Jaile, C-Co R       10 EAST-MR                45.09      46.04        
 10 Sokolski, Michael   10 Middies-MR             52.58      48.54        
 11 Chen, Andrew X      10 Express Swimming-MR       NT      49.29        
 12 Graham, Joseph P     8 Express Swimming-MR       NT      49.82        
 13 Senken, Pierce       9 OWA-MR                 52.60      50.18        
 14 Thompson, Solomon    8 EAST-MR                50.50      50.28        
 15 Musoff, Charlie B    9 Middies-MR             57.66      50.29        
 16 Hawkins, Andrew T   10 Express Swimming-MR    57.69      50.63        
 17 Earley, Sean P      10 OWA-MR                 48.48      50.72        
 18 Masino, Corey J      9 EAST-MR                50.32      50.83        
 19 Curran, Tyler D     10 EAST-MR                49.31      50.89        
 20 Kanim, Jared F       9 Middies-MR             53.95      51.13        
 21 Dervin, Sean J      10 Middies-MR             58.25      51.30        
 22 Lamadrid, Andrew M  10 EAST-MR                55.83      51.84        
 23 Rodriguez, Gus E     8 EAST-MR              1:03.01      52.22        
 24 Avezzano, Jack T    10 Middies-MR             58.35      53.33        
 25 Peterson, Conor P    9 WAC-MR                    NT      53.72        
 26 Distler, Alex J      9 Middies-MR             57.08      53.79        
 26 Hicks, Christopher   9 Middies-MR             52.99      53.79        
 28 Crafa, John M        9 Express Swimming-MR       NT      54.68        
 29 Desmornes, Georgio   9 Express Swimming-MR       NT      54.72        
 30 Yoon, Justin        10 Express Swimming-MR       NT      55.03        
 31 Dhaene, Arnaud       9 Middies-MR             54.71      55.42        
 32 Roche, Patrick D     9 IA-UN-MR             1:00.15      56.02        
 33 Plotka, Jeffery G    9 Express Swimming-MR  1:05.69      56.37        
 33 Hughes-Monasterio,   9 Twisters-MR            58.99      56.37        
 35 McGannon, Jared P    9 OWA-MR               1:15.00      56.59        
 36 Helbock, Robert     10 WAC-MR                    NT      56.98        
 37 Crafa, Christopher   9 Express Swimming-MR       NT      57.15        
 38 Waters, Martin P    10 Express Swimming-MR       NT      57.99        
 39 Covello, Ben D       7 Middies-MR           1:21.24      59.93        
 40 Ranieri, Carl A      9 Middies-MR           1:17.02    1:00.66        
 41 Shashaty, Jack       8 WAC-MR                    NT    1:01.42        
 42 Dell'Orto, Andrew    8 Middies-MR           1:06.26    1:02.16        
 43 German, Alexander    8 Express Swimming-MR       NT    1:05.16        
 44 Earley, Ryan C       9 OWA-MR               1:18.29    1:05.64        
 45 Walsh, Owen A        9 OWA-MR               1:14.30    1:07.04        
 46 Bernstein, Zach J    8 Middies-MR           1:03.47    1:09.64        
 47 Crafa, Thomas J      9 Express Swimming-MR       NT    1:10.46        
 48 Lowther, Jake        7 TRS-MR               1:12.00    1:17.10        
 49 Mora, Christopher   10 IA-UN-MR             1:25.32    1:21.76        
 50 Plotka, Robert J     7 Express Swimming-MR  1:24.18    1:26.77        
 -- Frank, Brandyn       8 TRS-MR               1:12.00         DQ        
 -- Thenmali, Omar       8 Middies-MR           1:15.77         DQ        
 -- Wang, Jack           9 Twisters-MR            45.15         DQ        
 -- Abraham, Peter P     9 UNOWA-MR                  NT         DQ        
 -- Giraldo, Matthew     6 TRS-MR               1:12.00         DQ        
 -- Caine, David        10 WAC-MR                    NT         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zabelaj, Bujar      10 EAST-MR              1:24.75    1:25.98        
                  40.62     1:25.98 (45.36)                                        
  2 Guo, Andrew         10 Twisters-MR          1:34.95    1:27.52        
                  41.74     1:27.52 (45.78)                                        
  3 McFarland, Charles  10 EAST-MR              1:28.98    1:28.07        
                  41.51     1:28.07 (46.56)                                        
  4 Belozerov, Alex     10 Twisters-MR          1:38.75    1:29.26        
                  42.69     1:29.26 (46.57)                                        
  5 Pompay, John A      10 Express Swimming-MR  1:38.36    1:32.36        
                  44.05     1:32.36 (48.31)                                        
  6 Towers, Zach D      10 UNOWA-MR             1:41.00    1:37.31        
                  47.07     1:37.31 (50.24)                                        
  7 Devito, TJ          10 TRS-MR               1:40.68    1:39.28        
                  47.85     1:39.28 (51.43)                                        
  8 Curran, Tyler D     10 EAST-MR              1:47.27    1:45.47        
                  50.54     1:45.47 (54.93)                                        
  9 Mattone, Michael X  10 Express Swimming-MR  2:09.58    1:45.59        
                  50.67     1:45.59 (54.92)                                        
 10 Chen, Andrew X      10 Express Swimming-MR  2:03.26    1:45.88        
                  50.15     1:45.88 (55.73)                                        
 11 Hawkins, Andrew T   10 Express Swimming-MR  1:56.07    1:45.99        
                  51.60     1:45.99 (54.39)                                        
 12 Senken, Pierce       9 OWA-MR               1:50.43    1:53.12        
                  53.32     1:53.12 (59.80)                                        
 13 Distler, Alex J      9 Middies-MR           1:56.45    1:55.05        
                  54.51   1:55.05 (1:00.54)                                        
 14 Desmornes, Georgio   9 Express Swimming-MR       NT    2:07.69        
                1:00.49   2:07.69 (1:07.20)                                        
 15 McGannon, Jared P    9 OWA-MR               2:10.00    2:08.21        
                1:01.94   2:08.21 (1:06.27)                                        
 16 Mattone, Nicholas    9 Express Swimming-MR  2:10.09    2:08.41        
                1:01.52   2:08.41 (1:06.89)                                        
 17 Fitzpatrick, Conno   8 OWA-MR               1:15.00    2:22.97        
                1:09.50   2:22.97 (1:13.47)                                        
 -- Gross-Leczycki, Ma  10 Middies-MR           2:09.43         DQ        
                  57.38          DQ (57.82)                                        
 -- Chen, Christopher   10 Express Swimming-MR  2:00.09         DQ        
                1:13.03        DQ (1:23.11)                                        
 -- Crafa, Thomas J      9 Express Swimming-MR       NT         DQ        
 -- Graham, Joseph P     8 Express Swimming-MR  2:08.82         DQ        
                  51.40          DQ (56.00)                                        
 -- Abraham, Peter P     9 UNOWA-MR                  NT         DQ        
 -- Crafa, John M        9 Express Swimming-MR       NT         DQ        
                1:07.93        DQ (1:09.16)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Uszynski, Arthur    10 Twisters-MR            34.37      33.34        
  2 Raccioppi, Jake     10 TRS-MR                 36.33      35.08        
  3 Guo, Andrew         10 Twisters-MR            40.67      35.82        
  4 McFarland, Charles  10 EAST-MR                35.97      36.26        
  5 Towers, Zach D      10 UNOWA-MR               39.00      37.38        
  6 Hagemann, Alex A    10 Express Swimming-MR    36.81      38.32        
  7 Curran, Tyler D     10 EAST-MR                39.80      39.31        
  8 Belozerov, Alex     10 Twisters-MR            42.75      39.68        
  9 Jaile, C-Co R       10 EAST-MR                38.03      40.34        
 10 Chen, Christopher    9 Express Swimming-MR    46.56      41.85        
 11 Masino, Corey J      9 EAST-MR                42.50      41.94        
 12 Thompson, Solomon    8 EAST-MR                45.94      42.52        
 13 Chen, Geoffrey       8 Express Swimming-MR    55.34      43.46        
 14 Dervin, Sean J      10 Middies-MR             54.56      45.45        
 15 Rodriguez, Gus E     8 EAST-MR                   NT      46.27        
 16 Sokolski, Michael   10 Middies-MR             52.16      47.99        
 17 Avezzano, Jack T    10 Middies-MR             52.53      48.33        
 18 Hughes-Monasterio,   9 Twisters-MR            54.24      48.84        
 19 Metzger, Alexander   9 Sachem-MR              58.34      49.50        
 20 Ismailov, Max        9 Sachem-MR            1:15.00      49.51        
 21 Gross-Leczycki, Ma  10 Middies-MR             52.89      50.62        
 22 Musoff, Charlie B    9 Middies-MR             57.30      51.06        
 23 Lamadrid, Andrew M  10 EAST-MR                56.15      51.13        
 24 Dell'Orto, Andrew    8 Middies-MR             53.64      54.86        
 25 Fitzpatrick, Conno   8 OWA-MR               1:05.00      57.63        
 26 Roche, Patrick D     9 IA-UN-MR               59.41      57.64        
 27 Bernstein, Zach J    8 Middies-MR           1:02.17      58.22        
 28 Distler, Alex J      9 Middies-MR           1:02.13      58.59        
 29 Rosner, Ari J        8 Middies-MR             53.45    1:04.46        
 30 Abraham, Peter P     9 UNOWA-MR                  NT    1:05.69        
 31 Giraldo, Matthew     6 TRS-MR               1:00.00    1:19.57        
 32 Metzger, Nicholas    7 Sachem-MR            1:50.00    1:38.64        
 -- Senken, Pierce       9 OWA-MR                 55.35         DQ        
 -- Caine, David        10 WAC-MR                    NT         DQ        
 -- Ortof, Harry C       9 Express Swimming-MR    47.24         DQ        
 -- Covello, Ben D       7 Middies-MR           1:01.17         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Uszynski, Arthur    10 Twisters-MR          1:28.48    1:18.81        
                  35.12     1:18.81 (43.69)                                        
  2 Raccioppi, Jake     10 TRS-MR               1:22.46    1:21.24        
                  38.22     1:21.24 (43.02)                                        
  3 Guo, Andrew         10 Twisters-MR          1:32.75    1:23.61        
                  38.54     1:23.61 (45.07)                                        
  4 Hagemann, Alex A    10 Express Swimming-MR  1:20.70    1:26.12        
                  38.42     1:26.12 (47.70)                                        
  5 McFarland, Charles  10 EAST-MR              1:27.82    1:29.02        
                  40.27     1:29.02 (48.75)                                        
  6 Towers, Zach D      10 UNOWA-MR             1:35.00    1:29.46        
                  42.72     1:29.46 (46.74)                                        
  7 Zabelaj, Bujar      10 EAST-MR              1:39.09    1:29.72        
                  42.26     1:29.72 (47.46)                                        
  8 Curran, Tyler D     10 EAST-MR              1:31.35    1:32.24        
                  41.13     1:32.24 (51.11)                                        
  9 Belozerov, Alex     10 Twisters-MR          1:38.51    1:34.23        
                  43.21     1:34.23 (51.02)                                        
 10 Jaile, C-Co R       10 EAST-MR              1:33.29    1:34.55        
                  42.03     1:34.55 (52.52)                                        
 11 Masino, Corey J      9 EAST-MR              1:38.49    1:39.45        
                  45.71     1:39.45 (53.74)                                        
 12 Hawkins, Andrew T   10 Express Swimming-MR  1:58.16    1:46.33        
                  48.58     1:46.33 (57.75)                                        
 13 Wang, Jack           9 Twisters-MR          1:42.19    1:52.31        
                  50.45   1:52.31 (1:01.86)                                        
 14 Helbock, Robert     10 WAC-MR                    NT    1:54.24        
                  52.07   1:54.24 (1:02.17)                                        
 -- Thompson, Solomon    8 EAST-MR                   NT         DQ        
                  47.74          DQ (58.76)                                        
 -- Pompay, John A      10 Express Swimming-MR  1:44.49         DQ        
                  43.97          DQ (51.16)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Uszynski, Arthur    10 Twisters-MR          1:15.36    1:13.58        
                  32.85     1:13.58 (40.73)                                        
  2 McFarland, Charles  10 EAST-MR              1:19.37    1:17.97        
                  37.11     1:17.97 (40.86)                                        
  3 Zabelaj, Bujar      10 EAST-MR              1:28.65    1:19.65        
                  38.42     1:19.65 (41.23)                                        
  4 Hagemann, Alex A    10 Express Swimming-MR  1:23.44    1:21.73        
                  37.70     1:21.73 (44.03)                                        
  5 Pompay, John A      10 Express Swimming-MR  1:23.93    1:21.97        
                  38.74     1:21.97 (43.23)                                        
  6 Belozerov, Alex     10 Twisters-MR          1:30.37    1:22.00        
                  39.02     1:22.00 (42.98)                                        
  7 Jaile, C-Co R       10 EAST-MR              1:22.70    1:22.61        
                  39.18     1:22.61 (43.43)                                        
  8 Curran, Tyler D     10 EAST-MR              1:25.53    1:24.85        
                  36.68     1:24.85 (48.17)                                        
  9 Raccioppi, Jake     10 TRS-MR               1:27.55    1:25.09        
                  39.28     1:25.09 (45.81)                                        
 10 Masino, Corey J      9 EAST-MR              1:35.42    1:28.82        
                  41.57     1:28.82 (47.25)                                        
 11 Thompson, Solomon    8 EAST-MR              1:34.74    1:28.91        
                  41.07     1:28.91 (47.84)                                        
 12 Devito, TJ          10 TRS-MR               1:28.32    1:29.07        
                  44.10     1:29.07 (44.97)                                        
 13 Chen, Christopher    9 Express Swimming-MR  1:38.33    1:32.42        
                  42.09     1:32.42 (50.33)                                        
 14 Hawkins, Andrew T   10 Express Swimming-MR  1:35.39    1:33.56        
                  43.02     1:33.56 (50.54)                                        
 15 Ortof, Harry C       9 Express Swimming-MR  1:49.46    1:34.81        
                  43.99     1:34.81 (50.82)                                        
 16 Rodriguez, Gus E     8 EAST-MR                   NT    1:35.02        
                  43.58     1:35.02 (51.44)                                        
 17 Chen, Andrew X      10 Express Swimming-MR  1:52.75    1:35.62        
                  42.64     1:35.62 (52.98)                                        
 18 Chen, Geoffrey       8 Express Swimming-MR  1:37.52    1:36.24        
                  44.36     1:36.24 (51.88)                                        
 19 Searson, Jimmy      10 Express Swimming-MR  1:49.52    1:37.23        
                  48.29     1:37.23 (48.94)                                        
 20 Musoff, Charlie B    9 Middies-MR           1:51.57    1:40.73        
                  48.44     1:40.73 (52.29)                                        
 21 Lamadrid, Andrew M  10 EAST-MR              1:52.38    1:40.98        
                  48.89     1:40.98 (52.09)                                        
 22 Metzger, Alexander   9 Sachem-MR            1:46.17    1:42.24        
                  48.74     1:42.24 (53.50)                                        
 23 Hughes-Monasterio,   9 Twisters-MR          1:49.41    1:44.53        
                  48.32     1:44.53 (56.21)                                        
 24 Yoon, Justin        10 Express Swimming-MR  2:02.77    1:46.86        
                  49.60     1:46.86 (57.26)                                        
 25 Hicks, Christopher   9 Middies-MR           1:54.45    1:47.45        
                  49.05     1:47.45 (58.40)                                        
 26 Graham, Joseph P     8 Express Swimming-MR  1:48.42    1:50.06        
                  54.84     1:50.06 (55.22)                                        
 27 Bernstein, Zach J    8 Middies-MR           1:56.72    1:51.02        
                  49.11   1:51.02 (1:01.91)                                        
 28 McGannon, Jared P    9 OWA-MR               2:00.00    1:53.89        
                  54.41     1:53.89 (59.48)                                        
 29 Thenmali, Omar       8 Middies-MR           2:34.21    2:03.25        
                1:00.07   2:03.25 (1:03.18)                                        
 30 Abraham, Peter P     9 UNOWA-MR                  NT    2:12.54        
 31 Metzger, Nicholas    7 Sachem-MR            3:30.00    2:51.98        
 -- Ranieri, Carl A      9 Middies-MR           2:01.12         DQ        
                  59.80        DQ (1:02.07)                                        
 -- Caine, David        10 WAC-MR                    NT         DQ        
                  47.82        DQ (1:09.30)                                        
 -- Antonucci, Luke      8 Sachem-MR            2:00.00         DQ        
                  47.61          DQ (53.36)                                        
 -- Mora, Christopher   10 IA-UN-MR             2:24.51         DQ        
                  59.87        DQ (1:08.25)                                        
 -- Roche, Patrick D     9 IA-UN-MR             1:51.18         DQ        
                  46.82          DQ (55.56)                                        
 -- Towers, Connor D     6 UNOWA-MR             2:02.99         DQ        
                  58.02        DQ (1:04.18)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Guo, Andrew         10 Twisters-MR          3:01.71    2:46.07        
                  38.17     1:20.38 (42.21)     2:08.15 (47.77)     2:46.07 (37.92)
  2 Hagemann, Alex A    10 Express Swimming-MR  2:52.59    2:51.25        
                  36.99     1:19.59 (42.60)     2:12.80 (53.21)     2:51.25 (38.45)
  3 Raccioppi, Jake     10 TRS-MR               3:02.81    2:56.12        
                  39.55     1:26.84 (47.29)     2:18.54 (51.70)     2:56.12 (37.58)
  4 Pompay, John A      10 Express Swimming-MR  3:22.03    2:58.64        
                  41.75     1:26.74 (44.99)     2:18.22 (51.48)     2:58.64 (40.42)
  5 Hawkins, Andrew T   10 Express Swimming-MR  3:25.43    3:21.16        
                  47.57     1:34.91 (47.34)   2:35.82 (1:00.91)     3:21.16 (45.34)
  6 Chen, Andrew X      10 Express Swimming-MR  3:56.54    3:32.11        
                  47.92     1:41.04 (53.12)     2:40.97 (59.93)     3:32.11 (51.14)
 -- Yoon, Justin        10 Express Swimming-MR  3:54.32         DQ        
                                  53.00 ( )     1:51.49 (58.49)        DQ (1:56.21)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Domagala, Michael   11 Twisters-MR            26.49      25.54        
  2 Lin, Kevin          12 Twisters-MR            27.30      25.70        
  3 Dervisevic, Alen    12 Twisters-MR            27.00      26.85        
  4 Fitzpatrick, Kiera  12 UNOWA-MR               28.00      27.47        
  5 Kim, Sean Y         12 UNLGA-MR               28.94      27.78        
  6 McLaughlin, Dan P   12 EAST-MR                28.39      27.97        
  7 Pu, Austin          12 Twisters-MR            28.19      28.13        
  8 Koo, Brandon H      11 UNLGA-MR               29.16      28.18        
  9 Sperandio, Alec     11 WAC-MR                 28.56      28.56        
 10 Moon, Jay           12 Twisters-MR            30.28      28.83        
 11 Sweeney, Tim        11 WAC-MR                 30.02      28.93        
 12 Lozano, Joseph      11 Express Swimming-MR    30.70      29.63        
 13 Darcy, Matthew J    12 Sachem-MR              29.91      29.71        
 14 Eiden, Joseph P     12 Middies-MR             30.92      29.96        
 15 Lang, Daniel        11 Express Swimming-MR    29.94      30.07        
 16 Caponegro, Frank    12 Express Swimming-MR    33.06      30.09        
 17 Giraldo, Andrew     12 TRS-MR                 30.11      30.38        
 18 Patton, Daniel J    12 Express Swimming-MR    31.70      31.57        
 19 Penteck, Christoph  11 Sachem-MR              32.01      31.66        
 20 Byrnes, Cameron M   12 IA-UN-MR               31.22      32.09        
 21 Tress, Brian        12 WAC-MR                 40.57      32.72        
 22 Melendez, Samuel    11 TRS-MR                 37.00      32.79        
 23 McKelvey, Ryan P    12 Express Swimming-MR    39.56      33.03        
 24 DeMarzo, Thomas A   12 Middies-MR             36.70      33.43        
 25 Beganskas, Matt P   11 OWA-MR                 40.00      33.56        
 26 Carter, Shane       11 TRS-MR                 34.93      33.95        
 27 Tam, Gregory        11 WAC-MR                 34.88      34.32        
 28 Kwasnik, David      11 WAC-MR                 37.78      34.45        
 29 Natbony, Samuel J   12 Middies-MR             35.17      34.78        
 30 Torda, Ben H        11 Middies-MR             34.49      34.88        
 31 Fink, Stephen J     12 Middies-MR             36.86      34.94        
 32 Atay, Sinan         11 Middies-MR             37.24      35.52        
 33 Matson, Noah C      12 Express Swimming-MR       NT      36.14        
 34 Waibel, Andrew P    11 Express Swimming-MR       NT      36.22        
 35 Panzarino, Matthew  11 Express Swimming-MR    40.95      37.07        
 36 Sullivan, Michael   11 Express Swimming-MR    45.29      37.71        
 37 Paradise, Kenny J   12 WAC-MR                 39.86      37.81        
 38 Guevara, Christoph  12 Express Swimming-MR    40.69      37.94        
 39 Ilardi, Thomas P    11 Sachem-MR              44.49      38.08        
 40 Walsh, Gavin A      11 OWA-MR                 37.29      39.33        
 41 Pinkhasov, Edward   11 Twisters-MR            38.71      39.57        
 42 Zheng, Howard       12 Express Swimming-MR       NT      40.88        
 43 Ballon, Juan R      12 Express Swimming-MR       NT      45.45        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Domagala, Michael   11 Twisters-MR            58.04      54.71        
                  26.28       54.71 (28.43)                                        
  2 Ching, Benjamin G   12 Twisters-MR          1:00.42      57.13        
                  28.04       57.13 (29.09)                                        
  3 Cho, Justin J       12 EAST-MR                58.99      57.65        
                  27.10       57.65 (30.55)                                        
  4 Shiraishi, Sora T   12 EAST-MR                58.34      57.83        
                  27.87       57.83 (29.96)                                        
  5 Dervisevic, Alen    12 Twisters-MR            59.01      58.16        
                  27.67       58.16 (30.49)                                        
  6 McFarland, Carter   12 EAST-MR                59.87      59.41        
                  28.04       59.41 (31.37)                                        
  7 Kim, Sean Y         12 UNLGA-MR             1:01.78      59.48        
                  29.10       59.48 (30.38)                                        
  8 Fitzpatrick, Kiera  12 UNOWA-MR             1:02.00    1:00.02        
                  28.44     1:00.02 (31.58)                                        
  9 Pu, Austin          12 Twisters-MR          1:02.88    1:00.20        
                  28.24     1:00.20 (31.96)                                        
 10 Behnen, Louis E     12 EAST-MR              1:00.30    1:00.77        
                  28.90     1:00.77 (31.87)                                        
 11 Sperandio, Alec     11 WAC-MR               1:02.75    1:02.32        
                  29.49     1:02.32 (32.83)                                        
 12 McNamara, Shane M   11 EAST-MR              1:02.40    1:02.84        
                  29.29     1:02.84 (33.55)                                        
 13 Moon, Jay           12 Twisters-MR          1:06.89    1:03.24        
                  29.83     1:03.24 (33.41)                                        
 14 Dong, Richard       11 Twisters-MR          1:05.31    1:03.33        
                  29.23     1:03.33 (34.10)                                        
 15 Darcy, Matthew J    12 Sachem-MR            1:06.44    1:04.08        
                  30.49     1:04.08 (33.59)                                        
 16 Rodriguez, Raoul J  11 EAST-MR              1:06.46    1:04.36        
                  30.81     1:04.36 (33.55)                                        
 17 Patton, Daniel J    12 Express Swimming-MR  1:06.45    1:04.69        
                  30.75     1:04.69 (33.94)                                        
 18 Elwyn, Chandler D   12 EAST-MR              1:06.46    1:04.91        
                  31.65     1:04.91 (33.26)                                        
 19 Giraldo, Andrew     12 TRS-MR               1:04.50    1:05.32        
                  30.69     1:05.32 (34.63)                                        
 20 Sourial, Anthony    11 Express Swimming-MR  1:08.23    1:05.59        
                  31.69     1:05.59 (33.90)                                        
 21 Lang, Daniel        11 Express Swimming-MR  1:07.72    1:05.64        
                  31.09     1:05.64 (34.55)                                        
 22 Rubenstein, Sam M   11 EAST-MR              1:06.40    1:05.67        
                  31.02     1:05.67 (34.65)                                        
 23 Sweeney, Tim        11 WAC-MR               1:07.64    1:06.00        
                  30.47     1:06.00 (35.53)                                        
 24 Eiden, Joseph P     12 Middies-MR           1:10.54    1:06.49        
                  31.87     1:06.49 (34.62)                                        
 25 Lantin, Matthew D   11 EAST-MR              1:06.54    1:06.59        
                  31.55     1:06.59 (35.04)                                        
 26 Pon, Greg W         12 EAST-MR              1:06.89    1:06.97        
                  31.81     1:06.97 (35.16)                                        
 27 Pon, Bryan E        12 EAST-MR              1:06.79    1:07.56        
                  32.73     1:07.56 (34.83)                                        
 28 Drury, Kevin C      12 Express Swimming-MR  1:12.33    1:07.70        
                  32.51     1:07.70 (35.19)                                        
 29 Caponegro, Frank    12 Express Swimming-MR  1:14.71    1:08.19        
                  32.23     1:08.19 (35.96)                                        
 30 Lozano, Joseph      11 Express Swimming-MR  1:11.03    1:08.41        
                  33.01     1:08.41 (35.40)                                        
 31 Sheng, Brian        12 Express Swimming-MR       NT    1:11.19        
                  33.26     1:11.19 (37.93)                                        
 32 Penteck, Christoph  11 Sachem-MR            1:08.35    1:11.37        
                  33.25     1:11.37 (38.12)                                        
 33 Carter, Shane       11 TRS-MR               1:16.21    1:12.79        
                  34.82     1:12.79 (37.97)                                        
 34 Beigay, Kyle        12 Sachem-MR            1:17.99    1:13.03        
                  34.36     1:13.03 (38.67)                                        
 35 Callahan, Mark J    11 EAST-MR              1:11.49    1:13.07        
                  21.15     1:13.07 (51.92)                                        
 36 Melendez, Samuel    11 TRS-MR               1:20.00    1:13.08        
                  34.95     1:13.08 (38.13)                                        
 37 McKelvey, Ryan P    12 Express Swimming-MR  1:20.76    1:13.10        
 38 Byrnes, Cameron M   12 IA-UN-MR             1:12.06    1:13.12        
                  34.82     1:13.12 (38.30)                                        
 39 Levandoski, Jarret  11 IA-MR                1:14.02    1:13.40        
                  34.99     1:13.40 (38.41)                                        
 40 Du, Jasper L        12 Express Swimming-MR  1:55.34    1:13.77        
                  35.02     1:13.77 (38.75)                                        
 41 Tam, Gregory        11 WAC-MR               1:18.95    1:14.11        
                  34.27     1:14.11 (39.84)                                        
 42 DeMarzo, Thomas A   12 Middies-MR           1:25.76    1:14.64        
                  35.08     1:14.64 (39.56)                                        
 43 Quing, Steven       11 Twisters-MR          1:21.36    1:14.65        
                  35.07     1:14.65 (39.58)                                        
 44 Diamond, Zachary    11 WAC-MR               1:26.92    1:14.67        
                  34.66     1:14.67 (40.01)                                        
 45 Shao, James         11 Twisters-MR          1:30.40    1:14.71        
                  36.14     1:14.71 (38.57)                                        
 46 Beganskas, Matt P   11 OWA-MR               1:20.00    1:14.99        
                  35.14     1:14.99 (39.85)                                        
 47 Natbony, Samuel J   12 Middies-MR           1:18.12    1:16.38        
                  36.05     1:16.38 (40.33)                                        
 48 Fink, Stephen J     12 Middies-MR           1:18.45    1:16.80        
                  37.19     1:16.80 (39.61)                                        
 49 Cornwallis, Robert  11 Twisters-MR          1:28.22    1:18.56        
                  35.62     1:18.56 (42.94)                                        
 50 Torda, Ben H        11 Middies-MR           1:23.27    1:18.85        
                  36.99     1:18.85 (41.86)                                        
 51 DelaGarza, Alex S   12 Middies-MR           1:20.12    1:18.88        
                  38.13     1:18.88 (40.75)                                        
 52 Walsh, Gavin A      11 OWA-MR               1:24.00    1:21.59        
                  38.14     1:21.59 (43.45)                                        
 53 Panzarino, Matthew  11 Express Swimming-MR  1:28.82    1:21.89        
                  38.24     1:21.89 (43.65)                                        
 54 Atay, Sinan         11 Middies-MR           1:19.76    1:21.94        
 55 Lifavi, Jesse T     12 IA-MR                1:31.53    1:21.97        
                  38.35     1:21.97 (43.62)                                        
 56 Guevara, Christoph  12 Express Swimming-MR  1:29.23    1:22.61        
                  38.71     1:22.61 (43.90)                                        
 57 Waibel, Andrew P    11 Express Swimming-MR       NT    1:22.87        
                  39.29     1:22.87 (43.58)                                        
 58 Cheong, Kevin       11 Express Swimming-MR  1:28.60    1:24.84        
                  40.47     1:24.84 (44.37)                                        
 59 Matson, Noah C      12 Express Swimming-MR       NT    1:25.13        
                  40.02     1:25.13 (45.11)                                        
 60 Ilardi, Thomas P    11 Sachem-MR            1:37.93    1:26.56        
                  40.56     1:26.56 (46.00)                                        
 61 Hubertz, Jared      11 WAC-MR               1:34.92    1:31.43        
                  43.02     1:31.43 (48.41)                                        
 62 Masrour, Samir B    11 IA-MR                1:39.37    1:32.38        
                  40.16     1:32.38 (52.22)                                        
 63 Zheng, Howard       12 Express Swimming-MR       NT    1:34.14        
                  42.20     1:34.14 (51.94)                                        
 64 Ballon, Juan R      12 Express Swimming-MR       NT    1:48.48        
                  49.14     1:48.48 (59.34)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Domagala, Michael   11 Twisters-MR          2:12.49    2:00.63        
                  27.59       58.29 (30.70)     1:29.73 (31.44)     2:00.63 (30.90)
  2 Lin, Kevin          12 Twisters-MR          2:12.34    2:03.83        
                  27.36       58.58 (31.22)     1:32.12 (33.54)     2:03.83 (31.71)
  3 Dervisevic, Alen    12 Twisters-MR          2:06.16    2:04.19        
                  28.15       59.65 (31.50)     1:32.21 (32.56)     2:04.19 (31.98)
  4 Sperandio, Alec     11 WAC-MR               2:13.99    2:15.20        
                  30.47     1:04.55 (34.08)     1:40.30 (35.75)     2:15.20 (34.90)
  5 Darcy, Matthew J    12 Sachem-MR            2:18.98    2:16.02        
                  31.21     1:05.88 (34.67)     1:41.17 (35.29)     2:16.02 (34.85)
  6 Coleman, Gregory M  12 IA-MR                2:16.20    2:17.25        
                  30.55     1:06.45 (35.90)     1:42.46 (36.01)     2:17.25 (34.79)
  7 Lozano, Joseph      11 Express Swimming-MR  2:26.60    2:19.58        
                  31.93     1:07.34 (35.41)     1:44.66 (37.32)     2:19.58 (34.92)
  8 Patton, Daniel J    12 Express Swimming-MR  2:30.42    2:21.23        
                1:44.28     2:21.49 (37.21)         2:21.23 ( )                    
  9 Drury, Kevin C      12 Express Swimming-MR  2:33.92    2:22.27        
                                1:45.57 ( )     2:22.27 (36.70)                    
 10 Sourial, Anthony    11 Express Swimming-MR  2:27.97    2:22.95        
                                1:46.41 ( )     2:22.95 (36.54)                    
 11 Sweeney, Tim        11 WAC-MR               2:32.46    2:25.71        
                  31.89     1:10.05 (38.16)     1:49.26 (39.21)     2:25.71 (36.45)
 12 Penteck, Christoph  11 Sachem-MR            2:29.35    2:26.80        
                                1:48.75 ( )     2:26.80 (38.05)                    
 13 Byrnes, Cameron M   12 IA-UN-MR             2:47.57    2:30.78        
                                1:51.27 ( )     2:30.78 (39.51)                    
 14 Carter, Shane       11 TRS-MR               2:48.69    2:32.81        
                  35.22     1:14.67 (39.45)     1:55.82 (41.15)     2:32.81 (36.99)
 15 McKelvey, Ryan P    12 Express Swimming-MR  2:42.11    2:36.39        
 16 Torda, Ben H        11 Middies-MR           3:04.11    2:46.15        
                  36.68     1:19.24 (42.56)     2:04.35 (45.11)     2:46.15 (41.80)
 17 DeMarzo, Thomas A   12 Middies-MR           3:26.45    2:46.31        
                  35.92     1:20.07 (44.15)     2:05.37 (45.30)     2:46.31 (40.94)
 18 Atay, Sinan         11 Middies-MR           2:45.17    3:12.42        
                                1:31.47 ( )   3:12.42 (1:40.95)                    
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dervisevic, Alen    12 Twisters-MR          5:38.67    5:30.51        
                  27.84       59.27 (31.43)     1:32.33 (33.06)     2:06.03 (33.70)
        2:39.98 (33.95)     3:14.44 (34.46)     3:48.64 (34.20)     4:22.13 (33.49)
        4:56.91 (34.78)     5:30.51 (33.60)                                        
  2 Kim, Sean Y         12 UNLGA-MR             5:53.34    5:43.62        
                  29.48     1:03.00 (33.52)     1:37.59 (34.59)     2:13.07 (35.48)
        2:49.29 (36.22)     3:24.67 (35.38)     4:00.19 (35.52)     4:35.42 (35.23)
        5:09.85 (34.43)     5:43.62 (33.77)                                        
  3 Darcy, Matthew J    12 Sachem-MR            6:11.03    6:04.75        
                  32.45     1:08.46 (36.01)     1:45.40 (36.94)     2:22.41 (37.01)
        2:59.52 (37.11)     3:36.57 (37.05)     4:14.06 (37.49)     4:50.96 (36.90)
        5:28.35 (37.39)     6:04.75 (36.40)                                        
  4 Sperandio, Alec     11 WAC-MR               6:27.04    6:10.09        
                  32.35     1:08.93 (36.58)     1:46.28 (37.35)     2:24.70 (38.42)
        3:02.28 (37.58)     3:40.88 (38.60)     4:19.42 (38.54)     4:57.84 (38.42)
        5:35.22 (37.38)     6:10.09 (34.87)                                        
  5 Patton, Daniel J    12 Express Swimming-MR  6:31.30    6:10.39        
                  32.81     1:08.99 (36.18)     1:46.37 (37.38)     2:25.02 (38.65)
        3:02.55 (37.53)     3:40.77 (38.22)     4:19.66 (38.89)     4:57.87 (38.21)
        5:34.81 (36.94)     6:10.39 (35.58)                                        
  6 Lozano, Joseph      11 Express Swimming-MR  6:22.39    6:15.16        
                  34.05     1:11.71 (37.66)     1:48.94 (37.23)     2:26.93 (37.99)
        3:06.28 (39.35)     3:45.42 (39.14)     4:23.33 (37.91)     5:01.46 (38.13)
        5:39.38 (37.92)     6:15.16 (35.78)                                        
  7 Lang, Daniel        11 Express Swimming-MR  6:14.79    6:28.48        
                  32.75     1:11.09 (38.34)     1:51.24 (40.15)     2:30.22 (38.98)
        3:10.68 (40.46)     3:50.89 (40.21)     4:31.51 (40.62)     5:11.72 (40.21)
        5:52.54 (40.82)     6:28.48 (35.94)                                        
  8 Penteck, Christoph  11 Sachem-MR            6:30.17    6:28.83        
                  33.91     1:12.65 (38.74)     1:51.44 (38.79)     2:33.02 (41.58)
        3:11.98 (38.96)     3:52.03 (40.05)     4:32.73 (40.70)     5:11.54 (38.81)
        5:52.63 (41.09)     6:28.83 (36.20)                                        
  9 Drury, Kevin C      12 Express Swimming-MR  6:41.21    6:31.94        
                  33.35                                                 2:30.85 ( )
        3:10.73 (39.88)     3:51.24 (40.51)                             5:13.41 ( )
        5:53.54 (40.13)     6:31.94 (38.40)                                        
 10 Sourial, Anthony    11 Express Swimming-MR  7:09.99    6:35.90        
                  34.93     1:14.00 (39.07)     1:53.38 (39.38)     2:34.91 (41.53)
        3:14.86 (39.95)     3:56.44 (41.58)     4:37.27 (40.83)     5:18.04 (40.77)
        5:58.19 (40.15)     6:35.90 (37.71)                                        
 11 Sweeney, Tim        11 WAC-MR               7:01.10    6:42.15        
                  34.30     1:13.51 (39.21)     1:53.72 (40.21)     2:35.14 (41.42)
        3:15.60 (40.46)     3:57.11 (41.51)     4:39.09 (41.98)     5:21.84 (42.75)
        6:02.15 (40.31)     6:42.15 (40.00)                                        
 12 Caponegro, Frank    12 Express Swimming-MR  6:45.00    6:57.32        
                2:43.54                                                 3:26.35 ( )
                                4:09.51 ( )                             5:37.29 ( )
        6:19.55 (42.26)     6:57.32 (37.77)                                        
 13 Byrnes, Cameron M   12 IA-UN-MR             8:20.09    7:04.26        
                  34.45     1:15.55 (41.10)     1:58.43 (42.88)     2:42.27 (43.84)
        3:26.26 (43.99)     4:09.74 (43.48)     4:54.02 (44.28)     5:38.49 (44.47)
        6:22.69 (44.20)     7:04.26 (41.57)                                        
 14 Tam, Gregory        11 WAC-MR               7:02.23    7:29.91        
                  36.51     1:19.73 (43.22)     2:06.40 (46.67)     2:53.20 (46.80)
        3:41.18 (47.98)     4:29.04 (47.86)     5:15.06 (46.02)     6:02.27 (47.21)
        6:46.48 (44.21)     7:29.91 (43.43)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Domagala, Michael   11 Twisters-MR            30.86      29.64        
  2 Dervisevic, Alen    12 Twisters-MR            29.98      29.97        
  3 Cho, Justin J       12 EAST-MR                33.56      30.46        
  4 Dong, Richard       11 Twisters-MR            32.70      31.54        
  5 Fitzpatrick, Kiera  12 UNOWA-MR               32.00      31.86        
  6 Shiraishi, Sora T   12 EAST-MR                36.94      32.52        
  7 Pu, Austin          12 Twisters-MR            33.45      32.87        
  8 Behnen, Louis E     12 EAST-MR                32.34      33.01        
  9 Sperandio, Alec     11 WAC-MR                 35.03      33.10        
 10 Kim, Sean Y         12 UNLGA-MR               34.94      33.29        
 11 McFarland, Carter   12 EAST-MR                34.18      34.38        
 12 Lozano, Joseph      11 Express Swimming-MR    38.65      34.53        
 13 Giraldo, Andrew     12 TRS-MR                 34.54      34.58        
 14 Pon, Bryan E        12 EAST-MR                34.08      34.79        
 15 Sweeney, Tim        11 WAC-MR                 34.98      34.96        
 16 Moon, Jay           12 Twisters-MR            35.90      34.97        
 17 Rodriguez, Raoul J  11 EAST-MR                35.87      35.23        
 18 Rubenstein, Sam M   11 EAST-MR                35.07      35.73        
 19 Drury, Kevin C      12 Express Swimming-MR    36.32      35.75        
 20 McNamara, Shane M   11 EAST-MR                   NT      35.80        
 21 Lang, Daniel        11 Express Swimming-MR    35.58      36.21        
 22 Elwyn, Chandler D   12 EAST-MR                36.07      36.49        
 23 Lantin, Matthew D   11 EAST-MR                36.95      36.99        
 24 Eiden, Joseph P     12 Middies-MR             37.51      37.03        
 25 Sourial, Anthony    11 Express Swimming-MR    36.47      37.09        
 26 McKelvey, Ryan P    12 Express Swimming-MR    40.72      37.28        
 27 Cornwallis, Robert  11 Twisters-MR            42.89      37.50        
 28 Patton, Daniel J    12 Express Swimming-MR    38.50      37.59        
 29 Pon, Greg W         12 EAST-MR                35.69      38.26        
 30 Byrnes, Cameron M   12 IA-UN-MR               36.37      38.75        
 31 Diamond, Zachary    11 WAC-MR                 39.83      38.93        
 32 Shao, James         11 Twisters-MR            50.12      39.08        
 33 Beigay, Kyle        12 Sachem-MR              41.41      39.34        
 34 Carter, Shane       11 TRS-MR                 43.97      39.40        
 35 Fink, Stephen J     12 Middies-MR             42.30      39.42        
 36 Du, Jasper L        12 Express Swimming-MR    55.43      39.57        
 37 Tam, Gregory        11 WAC-MR                 41.15      39.61        
 38 Torda, Ben H        11 Middies-MR             42.50      40.17        
 39 DeMarzo, Thomas A   12 Middies-MR             41.84      40.93        
 39 Beganskas, Matt P   11 OWA-MR                 45.00      40.93        
 41 Natbony, Samuel J   12 Middies-MR             41.37      41.64        
 42 Callahan, Mark J    11 EAST-MR                40.43      41.73        
 43 Walsh, Gavin A      11 OWA-MR                 41.56      41.78        
 44 Melendez, Samuel    11 TRS-MR                 44.00      41.80        
 45 Cheong, Kevin       11 Express Swimming-MR    44.09      42.37        
 46 Guevara, Christoph  12 Express Swimming-MR    45.01      42.57        
 47 Sheng, Brian        12 Express Swimming-MR       NT      42.92        
 48 Levandoski, Jarret  11 IA-MR                  42.28      43.41        
 49 Quing, Steven       11 Twisters-MR            44.61      43.82        
 50 Lifavi, Jesse T     12 IA-MR                  44.14      45.44        
 51 Atay, Sinan         11 Middies-MR             45.71      45.94        
 52 Panzarino, Matthew  11 Express Swimming-MR    51.57      45.97        
 53 Matson, Noah C      12 Express Swimming-MR       NT      46.40        
 54 Zheng, Howard       12 Express Swimming-MR       NT      46.47        
 55 Waibel, Andrew P    11 Express Swimming-MR       NT      46.78        
 56 Hubertz, Jared      11 WAC-MR                 47.80      47.22        
 57 DelaGarza, Alex S   12 Middies-MR             47.44      47.29        
 58 Ilardi, Thomas P    11 Sachem-MR              48.92      47.68        
 59 Ballon, Juan R      12 Express Swimming-MR       NT      54.28        
 -- Masrour, Samir B    11 IA-MR                  47.03         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Domagala, Michael   11 Twisters-MR          1:07.23    1:03.68        
                  31.46     1:03.68 (32.22)                                        
  2 Dervisevic, Alen    12 Twisters-MR          1:05.23    1:05.18        
                  31.66     1:05.18 (33.52)                                        
  3 Cho, Justin J       12 EAST-MR              1:08.13    1:06.62        
                  31.78     1:06.62 (34.84)                                        
  4 Kim, Sean Y         12 UNLGA-MR             1:12.66    1:08.34        
                  34.00     1:08.34 (34.34)                                        
  5 Behnen, Louis E     12 EAST-MR              1:06.08    1:08.64        
                  33.04     1:08.64 (35.60)                                        
  6 Lin, Kevin          12 Twisters-MR          1:10.06    1:08.68        
                  33.12     1:08.68 (35.56)                                        
  7 Fitzpatrick, Kiera  12 UNOWA-MR             1:10.00    1:08.99        
                  33.68     1:08.99 (35.31)                                        
  8 Koo, Brandon H      11 UNLGA-MR             1:11.50    1:09.90        
                  34.45     1:09.90 (35.45)                                        
  9 Shiraishi, Sora T   12 EAST-MR              1:10.86    1:11.01        
                  35.03     1:11.01 (35.98)                                        
 10 McFarland, Carter   12 EAST-MR              1:08.82    1:12.19        
                  34.77     1:12.19 (37.42)                                        
 11 Moon, Jay           12 Twisters-MR          1:16.01    1:13.31        
                  35.46     1:13.31 (37.85)                                        
 12 Giraldo, Andrew     12 TRS-MR               1:14.83    1:13.79        
                  35.37     1:13.79 (38.42)                                        
 13 Sperandio, Alec     11 WAC-MR               1:14.83    1:14.09        
                  35.66     1:14.09 (38.43)                                        
 14 McLaughlin, Dan P   12 EAST-MR              1:16.17    1:14.57        
                  36.79     1:14.57 (37.78)                                        
 15 McNamara, Shane M   11 EAST-MR              1:15.58    1:15.01        
                  37.02     1:15.01 (37.99)                                        
 16 Rubenstein, Sam M   11 EAST-MR              1:15.32    1:15.52        
                  36.44     1:15.52 (39.08)                                        
 17 Rodriguez, Raoul J  11 EAST-MR              1:16.75    1:15.76        
                  36.88     1:15.76 (38.88)                                        
 18 Pon, Bryan E        12 EAST-MR              1:13.67    1:15.86        
                  36.58     1:15.86 (39.28)                                        
 19 Eiden, Joseph P     12 Middies-MR           1:20.50    1:17.21        
                  38.58     1:17.21 (38.63)                                        
 20 Lang, Daniel        11 Express Swimming-MR  1:17.35    1:17.32        
                  37.53     1:17.32 (39.79)                                        
 21 Lantin, Matthew D   11 EAST-MR              1:16.97    1:17.78        
                  38.07     1:17.78 (39.71)                                        
 22 Sweeney, Tim        11 WAC-MR               1:18.58    1:18.30        
                  38.45     1:18.30 (39.85)                                        
 23 Elwyn, Chandler D   12 EAST-MR              1:17.74    1:18.43        
                  38.99     1:18.43 (39.44)                                        
 24 Tress, Brian        12 WAC-MR               1:40.06    1:19.85        
                  37.86     1:19.85 (41.99)                                        
 25 Patton, Daniel J    12 Express Swimming-MR  1:22.97    1:21.61        
                  38.71     1:21.61 (42.90)                                        
 26 McKelvey, Ryan P    12 Express Swimming-MR  1:41.37    1:22.43        
 27 Pon, Greg W         12 EAST-MR              1:20.49    1:23.69        
                  40.22     1:23.69 (43.47)                                        
 28 Fink, Stephen J     12 Middies-MR           1:25.21    1:24.53        
                  42.69     1:24.53 (41.84)                                        
 29 Torda, Ben H        11 Middies-MR           1:31.05    1:25.06        
                  41.72     1:25.06 (43.34)                                        
 30 Nangle, Ryan T      11 EAST-MR              1:24.51    1:25.12        
                  41.24     1:25.12 (43.88)                                        
 31 Tam, Gregory        11 WAC-MR               1:27.86    1:28.90        
                  43.11     1:28.90 (45.79)                                        
 32 Melendez, Samuel    11 TRS-MR               1:53.00    1:30.12        
 33 Walsh, Gavin A      11 OWA-MR               1:27.48    1:30.90        
                  43.98     1:30.90 (46.92)                                        
 34 Beganskas, Matt P   11 OWA-MR               1:40.00    1:30.99        
                  43.57     1:30.99 (47.42)                                        
 35 Kwasnik, David      11 WAC-MR               1:38.99    1:31.09        
                  44.31     1:31.09 (46.78)                                        
 36 Guevara, Christoph  12 Express Swimming-MR  1:40.24    1:31.53        
                  44.22     1:31.53 (47.31)                                        
 37 DeMarzo, Thomas A   12 Middies-MR           1:40.68    1:32.44        
                  45.49     1:32.44 (46.95)                                        
 38 Waibel, Andrew P    11 Express Swimming-MR       NT    1:33.63        
                  45.53     1:33.63 (48.10)                                        
 39 Ilardi, Thomas P    11 Sachem-MR            1:43.95    1:36.79        
                  45.86     1:36.79 (50.93)                                        
 40 Pinkhasov, Edward   11 Twisters-MR               NT    1:38.30        
                  46.11     1:38.30 (52.19)                                        
 41 Matson, Noah C      12 Express Swimming-MR       NT    1:39.23        
                  49.33     1:39.23 (49.90)                                        
 42 Panzarino, Matthew  11 Express Swimming-MR  1:46.76    1:40.40        
                  50.30     1:40.40 (50.10)                                        
 43 Zheng, Howard       12 Express Swimming-MR       NT    1:44.72        
                  50.35     1:44.72 (54.37)                                        
 44 Palmer, James       12 Express Swimming-MR  1:54.13    1:50.43        
 45 Ballon, Juan R      12 Express Swimming-MR       NT    2:05.44        
                  57.35   2:05.44 (1:08.09)                                        
 -- Sullivan, Michael   11 Express Swimming-MR  2:08.41         DQ        
                  49.38          DQ (55.60)                                        
 -- Paradise, Kenny J   12 WAC-MR                    NT         DQ        
                  49.77          DQ (51.02)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ching, Benjamin G   12 Twisters-MR            32.89      32.55        
  2 Shiraishi, Sora T   12 EAST-MR                37.86      34.51        
  3 Dong, Richard       11 Twisters-MR            37.71      34.98        
  4 Cho, Justin J       12 EAST-MR                35.51      35.81        
  5 Pu, Austin          12 Twisters-MR            37.69      35.95        
  6 McNamara, Shane M   11 EAST-MR                36.99      36.23        
  7 Fitzpatrick, Kiera  12 UNOWA-MR               45.00      36.30        
  8 Caponegro, Frank    12 Express Swimming-MR    41.38      36.85        
  9 Moon, Jay           12 Twisters-MR            39.56      37.10        
 10 Domagala, Michael   11 Twisters-MR            36.64      37.62        
 11 Elwyn, Chandler D   12 EAST-MR                38.59      38.12        
 12 Behnen, Louis E     12 EAST-MR                39.13      38.45        
 13 Lozano, Joseph      11 Express Swimming-MR    38.49      38.90        
 14 Sheng, Brian        12 Express Swimming-MR       NT      39.32        
 15 Lantin, Matthew D   11 EAST-MR                39.41      39.93        
 16 Du, Jasper L        12 Express Swimming-MR  1:02.32      40.17        
 17 Drury, Kevin C      12 Express Swimming-MR    43.09      40.19        
 18 Tam, Gregory        11 WAC-MR                 41.13      40.44        
 19 Sourial, Anthony    11 Express Swimming-MR    40.06      40.61        
 20 Pon, Bryan E        12 EAST-MR                39.89      40.63        
 21 Pon, Greg W         12 EAST-MR                43.31      41.55        
 22 Rubenstein, Sam M   11 EAST-MR                43.96      41.82        
 23 Sperandio, Alec     11 WAC-MR                 40.87      41.91        
 24 Natbony, Samuel J   12 Middies-MR             43.18      42.89        
 24 Lang, Daniel        11 Express Swimming-MR    45.79      42.89        
 26 Byrnes, Cameron M   12 IA-UN-MR               44.61      42.91        
 27 Cheong, Kevin       11 Express Swimming-MR    43.44      42.94        
 28 Shao, James         11 Twisters-MR            58.12      43.33        
 29 Callahan, Mark J    11 EAST-MR                43.85      44.06        
 30 Cornwallis, Robert  11 Twisters-MR            44.89      44.17        
 31 Beigay, Kyle        12 Sachem-MR              54.24      44.79        
 32 Quing, Steven       11 Twisters-MR            46.09      45.04        
 33 McKelvey, Ryan P    12 Express Swimming-MR    51.92      45.45        
 34 DeMarzo, Thomas A   12 Middies-MR             48.10      45.85        
 35 Atay, Sinan         11 Middies-MR             47.99      46.34        
 36 Rodriguez, Raoul J  11 EAST-MR                50.47      47.10        
 37 Carter, Shane       11 TRS-MR                 51.49      47.71        
 38 Guevara, Christoph  12 Express Swimming-MR    51.71      47.89        
 39 Zheng, Howard       12 Express Swimming-MR       NT      47.93        
 40 Diamond, Zachary    11 WAC-MR                 52.29      48.89        
 41 Ilardi, Thomas P    11 Sachem-MR              52.69      49.25        
 42 Waibel, Andrew P    11 Express Swimming-MR       NT      49.51        
 43 Beganskas, Matt P   11 OWA-MR                 45.00      49.84        
 44 Levandoski, Jarret  11 IA-MR                  49.51      50.34        
 45 Melendez, Samuel    11 TRS-MR                 51.00      51.33        
 46 Torda, Ben H        11 Middies-MR             51.02      51.84        
 47 Walsh, Gavin A      11 OWA-MR                 54.90      53.21        
 48 DelaGarza, Alex S   12 Middies-MR             54.78      53.51        
 49 Lifavi, Jesse T     12 IA-MR                  52.95      53.55        
 50 Hubertz, Jared      11 WAC-MR                    NT      53.87        
 51 Masrour, Samir B    11 IA-MR                  52.11      54.65        
 52 Panzarino, Matthew  11 Express Swimming-MR    59.45      55.53        
 53 Matson, Noah C      12 Express Swimming-MR       NT      56.77        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ching, Benjamin G   12 Twisters-MR          1:12.35    1:09.92        
                  33.22     1:09.92 (36.70)                                        
  2 Shiraishi, Sora T   12 EAST-MR              1:15.10    1:15.54        
                  35.61     1:15.54 (39.93)                                        
  3 Cho, Justin J       12 EAST-MR              1:17.48    1:17.37        
                  36.81     1:17.37 (40.56)                                        
  4 McNamara, Shane M   11 EAST-MR              1:19.13    1:19.61        
                  37.67     1:19.61 (41.94)                                        
  5 Pu, Austin          12 Twisters-MR          1:21.88    1:20.02        
                  38.39     1:20.02 (41.63)                                        
  6 Koo, Brandon H      11 UNLGA-MR             1:23.33    1:20.45        
                  38.20     1:20.45 (42.25)                                        
  7 Moon, Jay           12 Twisters-MR          1:26.20    1:21.48        
                  37.96     1:21.48 (43.52)                                        
  8 Caponegro, Frank    12 Express Swimming-MR  1:34.02    1:22.77        
                  38.58     1:22.77 (44.19)                                        
  9 Fitzpatrick, Kiera  12 UNOWA-MR             1:50.00    1:22.79        
                  39.58     1:22.79 (43.21)                                        
 10 Behnen, Louis E     12 EAST-MR              1:24.02    1:23.44        
                  40.40     1:23.44 (43.04)                                        
 11 Lozano, Joseph      11 Express Swimming-MR  1:28.38    1:23.72        
                  40.77     1:23.72 (42.95)                                        
 12 Elwyn, Chandler D   12 EAST-MR              1:24.66    1:23.74        
                  39.37     1:23.74 (44.37)                                        
 13 Lantin, Matthew D   11 EAST-MR              1:24.98    1:25.42        
                  41.38     1:25.42 (44.04)                                        
 14 Tam, Gregory        11 WAC-MR               1:33.78    1:28.74        
                  40.97     1:28.74 (47.77)                                        
 15 McFarland, Carter   12 EAST-MR              1:40.43    1:30.74        
                  43.40     1:30.74 (47.34)                                        
 16 Pon, Greg W         12 EAST-MR              1:31.43    1:30.94        
                  42.95     1:30.94 (47.99)                                        
 17 Tress, Brian        12 WAC-MR                    NT    1:31.31        
                  43.90     1:31.31 (47.41)                                        
 18 Pon, Bryan E        12 EAST-MR              1:28.15    1:31.45        
                  42.75     1:31.45 (48.70)                                        
 19 Natbony, Samuel J   12 Middies-MR           1:34.12    1:32.54        
                  43.49     1:32.54 (49.05)                                        
 20 Byrnes, Cameron M   12 IA-UN-MR             1:34.88    1:33.52        
                  44.10     1:33.52 (49.42)                                        
 21 Rubenstein, Sam M   11 EAST-MR              1:46.30    1:34.02        
                  44.21     1:34.02 (49.81)                                        
 22 Patton, Daniel J    12 Express Swimming-MR  1:40.37    1:34.99        
                  44.41     1:34.99 (50.58)                                        
 23 Atay, Sinan         11 Middies-MR           1:45.15    1:39.50        
                  47.70     1:39.50 (51.80)                                        
 24 Rodriguez, Raoul J  11 EAST-MR              1:48.04    1:44.03        
                  49.10     1:44.03 (54.93)                                        
 25 Zheng, Howard       12 Express Swimming-MR       NT    1:46.40        
                  51.30     1:46.40 (55.10)                                        
 26 Waibel, Andrew P    11 Express Swimming-MR       NT    1:46.78        
                  51.94     1:46.78 (54.84)                                        
 27 Guevara, Christoph  12 Express Swimming-MR  1:49.33    1:46.92        
                  49.54     1:46.92 (57.38)                                        
 28 Paradise, Kenny J   12 WAC-MR               1:59.85    1:47.69        
                  52.95     1:47.69 (54.74)                                        
 29 Nangle, Ryan T      11 EAST-MR                   NT    1:47.90        
                  51.56     1:47.90 (56.34)                                        
 30 Sullivan, Michael   11 Express Swimming-MR  2:17.77    1:54.34        
                  54.80     1:54.34 (59.54)                                        
 -- Pinkhasov, Edward   11 Twisters-MR          1:44.50         DQ        
                  52.09        DQ (1:04.32)                                        
 -- Beganskas, Matt P   11 OWA-MR               1:45.00         DQ        
                  48.22          DQ (55.70)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Domagala, Michael   11 Twisters-MR            28.39      28.08        
  2 Lin, Kevin          12 Twisters-MR            30.85      28.58        
  3 Cho, Justin J       12 EAST-MR                30.55      29.11        
  4 Shiraishi, Sora T   12 EAST-MR                32.38      29.73        
  5 Dervisevic, Alen    12 Twisters-MR            30.11      29.87        
  6 McFarland, Carter   12 EAST-MR                34.61      30.68        
  7 McNamara, Shane M   11 EAST-MR                   NT      31.05        
  8 Pu, Austin          12 Twisters-MR            31.72      31.92        
  9 Kim, Sean Y         12 UNLGA-MR               33.36      32.22        
 10 McLaughlin, Dan P   12 EAST-MR                33.22      32.35        
 11 Lozano, Joseph      11 Express Swimming-MR    33.38      32.40        
 12 Behnen, Louis E     12 EAST-MR                33.05      32.64        
 13 Darcy, Matthew J    12 Sachem-MR              33.85      32.94        
 14 Moon, Jay           12 Twisters-MR            35.02      33.10        
 15 Caponegro, Frank    12 Express Swimming-MR    36.62      33.24        
 16 Fitzpatrick, Kiera  12 UNOWA-MR               45.00      33.70        
 17 Eiden, Joseph P     12 Middies-MR             34.50      34.38        
 18 Lantin, Matthew D   11 EAST-MR                34.77      34.71        
 19 Sweeney, Tim        11 WAC-MR                 35.86      34.83        
 20 Giraldo, Andrew     12 TRS-MR                 35.09      34.96        
 21 Rodriguez, Raoul J  11 EAST-MR                33.85      35.27        
 22 Sperandio, Alec     11 WAC-MR                 33.59      35.53        
 23 Lang, Daniel        11 Express Swimming-MR    35.00      35.64        
 24 Penteck, Christoph  11 Sachem-MR              38.17      35.83        
 25 Pon, Bryan E        12 EAST-MR                34.79      35.89        
 26 Rubenstein, Sam M   11 EAST-MR                35.53      36.49        
 27 Elwyn, Chandler D   12 EAST-MR                36.20      36.60        
 28 Pon, Greg W         12 EAST-MR                41.13      37.37        
 29 McKelvey, Ryan P    12 Express Swimming-MR    51.45      37.60        
 30 Byrnes, Cameron M   12 IA-UN-MR               44.08      39.38        
 31 Tress, Brian        12 WAC-MR                 52.75      39.51        
 32 Carter, Shane       11 TRS-MR                 50.00      40.15        
 33 Torda, Ben H        11 Middies-MR             39.54      40.17        
 34 Fink, Stephen J     12 Middies-MR             48.21      40.33        
 35 Nangle, Ryan T      11 EAST-MR                46.91      42.82        
 36 Panzarino, Matthew  11 Express Swimming-MR    51.21      42.90        
 37 Beganskas, Matt P   11 OWA-MR                 45.00      43.77        
 38 DeMarzo, Thomas A   12 Middies-MR             48.43      45.06        
 39 Kwasnik, David      11 WAC-MR                    NT      45.96        
 40 Melendez, Samuel    11 TRS-MR                 45.00      46.58        
 41 Ilardi, Thomas P    11 Sachem-MR            1:00.00      48.97        
 42 Walsh, Gavin A      11 OWA-MR                 58.19      53.05        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Domagala, Michael   11 Twisters-MR          1:08.65    1:03.55        
                  30.46     1:03.55 (33.09)                                        
  2 Shiraishi, Sora T   12 EAST-MR              1:10.25    1:05.79        
                  31.46     1:05.79 (34.33)                                        
  3 Cho, Justin J       12 EAST-MR              1:08.02    1:06.66        
                  30.76     1:06.66 (35.90)                                        
  4 Dong, Richard       11 Twisters-MR          1:14.70    1:09.77        
                  32.47     1:09.77 (37.30)                                        
  5 McFarland, Carter   12 EAST-MR              1:18.19    1:11.37        
                  33.08     1:11.37 (38.29)                                        
  6 McNamara, Shane M   11 EAST-MR              1:13.19    1:11.46        
                  32.49     1:11.46 (38.97)                                        
  7 Kim, Sean Y         12 UNLGA-MR             1:17.62    1:12.10        
                  34.27     1:12.10 (37.83)                                        
  8 Pu, Austin          12 Twisters-MR          1:14.04    1:12.96        
                  34.53     1:12.96 (38.43)                                        
  9 Darcy, Matthew J    12 Sachem-MR            1:14.34    1:13.55        
                  34.69     1:13.55 (38.86)                                        
 10 Fitzpatrick, Kiera  12 UNOWA-MR             1:45.00    1:15.38        
                  34.82     1:15.38 (40.56)                                        
 11 Behnen, Louis E     12 EAST-MR              1:11.23    1:16.23        
                  34.67     1:16.23 (41.56)                                        
 12 Moon, Jay           12 Twisters-MR          1:19.55    1:16.41        
                  34.28     1:16.41 (42.13)                                        
 13 Sourial, Anthony    11 Express Swimming-MR  1:24.31    1:16.94        
 14 Lantin, Matthew D   11 EAST-MR              1:20.73    1:18.68        
                  37.60     1:18.68 (41.08)                                        
 15 Caponegro, Frank    12 Express Swimming-MR  1:31.55    1:20.84        
                  37.32     1:20.84 (43.52)                                        
 16 Rodriguez, Raoul J  11 EAST-MR              1:20.43    1:23.27        
                  36.87     1:23.27 (46.40)                                        
 17 Giraldo, Andrew     12 TRS-MR               1:19.35    1:23.71        
                  37.44     1:23.71 (46.27)                                        
 18 Patton, Daniel J    12 Express Swimming-MR  1:27.07    1:23.76        
                  39.53     1:23.76 (44.23)                                        
 19 Rubenstein, Sam M   11 EAST-MR              1:23.57    1:23.92        
                  38.18     1:23.92 (45.74)                                        
 20 Pon, Bryan E        12 EAST-MR              1:18.77    1:24.19        
                  37.52     1:24.19 (46.67)                                        
 21 Pon, Greg W         12 EAST-MR              1:22.75    1:24.45        
                  38.72     1:24.45 (45.73)                                        
 22 Eiden, Joseph P     12 Middies-MR           1:29.99    1:24.68        
                  38.53     1:24.68 (46.15)                                        
 23 Penteck, Christoph  11 Sachem-MR            1:26.06    1:27.23        
                  38.84     1:27.23 (48.39)                                        
 24 Sweeney, Tim        11 WAC-MR                    NT    1:30.39        
                  41.70     1:30.39 (48.69)                                        
 25 Quing, Steven       11 Twisters-MR          1:45.72    1:32.29        
                  41.68     1:32.29 (50.61)                                        
 26 Diamond, Zachary    11 WAC-MR                    NT    1:32.71        
                  40.87     1:32.71 (51.84)                                        
 27 Cornwallis, Robert  11 Twisters-MR               NT    1:33.16        
                  41.66     1:33.16 (51.50)                                        
 28 Torda, Ben H        11 Middies-MR           1:28.97    1:33.72        
                  41.98     1:33.72 (51.74)                                        
 29 Callahan, Mark J    11 EAST-MR              1:35.25    1:34.39        
                  42.17     1:34.39 (52.22)                                        
 30 Guevara, Christoph  12 Express Swimming-MR  1:47.37    1:39.28        
                  44.76     1:39.28 (54.52)                                        
 31 Fink, Stephen J     12 Middies-MR           1:34.21    1:41.36        
                  44.97     1:41.36 (56.39)                                        
 32 Cheong, Kevin       11 Express Swimming-MR  1:57.33    1:52.04        
                  51.73   1:52.04 (1:00.31)                                        
 -- Hubertz, Jared      11 WAC-MR                    NT         DQ        
                1:00.12        DQ (1:11.60)                                        
 -- Beganskas, Matt P   11 OWA-MR               1:50.00         DQ        
                  47.87          DQ (55.48)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ching, Benjamin G   12 Twisters-MR          1:06.78    1:03.93        
                1:04.11         1:03.93 ( )                                        
  2 Shiraishi, Sora T   12 EAST-MR              1:08.05    1:04.99        
                1:05.07         1:04.99 ( )                                        
  3 Domagala, Michael   11 Twisters-MR          1:07.55    1:05.53        
                1:05.53         1:05.53 ( )                                        
  4 Cho, Justin J       12 EAST-MR              1:17.40    1:06.35        
                  30.10     1:06.35 (36.25)                                        
  5 Lin, Kevin          12 Twisters-MR          1:11.61    1:06.36        
                1:06.59         1:06.36 ( )                                        
  6 Kim, Sean Y         12 UNLGA-MR             1:14.31    1:09.26        
                  31.98     1:09.26 (37.28)                                        
  7 Pu, Austin          12 Twisters-MR          1:11.92    1:09.31        
                1:09.34         1:09.31 ( )                                        
  8 McNamara, Shane M   11 EAST-MR              1:10.53    1:09.42        
                1:09.59         1:09.42 ( )                                        
  9 Behnen, Louis E     12 EAST-MR              1:09.90    1:10.19        
                1:10.66         1:10.19 ( )                                        
 10 Lozano, Joseph      11 Express Swimming-MR  1:12.68    1:10.58        
                  32.85     1:10.58 (37.73)                                        
 11 McFarland, Carter   12 EAST-MR              1:24.30    1:10.80        
                  31.07     1:10.80 (39.73)                                        
 12 Koo, Brandon H      11 UNLGA-MR             1:12.20    1:11.09        
                1:11.16         1:11.09 ( )                                        
 13 Darcy, Matthew J    12 Sachem-MR            1:15.20    1:12.29        
                  33.63     1:12.29 (38.66)                                        
 14 Lantin, Matthew D   11 EAST-MR              1:16.06    1:14.84        
                  35.64     1:14.84 (39.20)                                        
 15 McLaughlin, Dan P   12 EAST-MR              1:13.83    1:14.96        
                  35.20     1:14.96 (39.76)                                        
 16 Sperandio, Alec     11 WAC-MR               1:16.79    1:15.81        
                  35.49     1:15.81 (40.32)                                        
 17 Elwyn, Chandler D   12 EAST-MR              1:19.30    1:15.85        
                  36.22     1:15.85 (39.63)                                        
 18 Caponegro, Frank    12 Express Swimming-MR  1:23.50    1:16.05        
                  37.56     1:16.05 (38.49)                                        
 19 Lang, Daniel        11 Express Swimming-MR  1:15.33    1:16.48        
                  35.97     1:16.48 (40.51)                                        
 20 Rodriguez, Raoul J  11 EAST-MR              1:18.67    1:17.31        
                  35.11     1:17.31 (42.20)                                        
 21 Rubenstein, Sam M   11 EAST-MR              1:17.58    1:17.41        
                  35.33     1:17.41 (42.08)                                        
 22 Sweeney, Tim        11 WAC-MR               1:18.72    1:17.53        
                  35.49     1:17.53 (42.04)                                        
 23 Patton, Daniel J    12 Express Swimming-MR  1:22.33    1:18.06        
                  36.68     1:18.06 (41.38)                                        
 24 Pon, Greg W         12 EAST-MR              1:18.33    1:18.34        
                  37.47     1:18.34 (40.87)                                        
 25 Pon, Bryan E        12 EAST-MR              1:14.62    1:18.76        
                  36.44     1:18.76 (42.32)                                        
 26 Penteck, Christoph  11 Sachem-MR            1:25.36    1:18.83        
                  34.93     1:18.83 (43.90)                                        
 27 McKelvey, Ryan P    12 Express Swimming-MR  1:35.61    1:22.79        
                  37.61     1:22.79 (45.18)                                        
 28 Byrnes, Cameron M   12 IA-UN-MR             1:26.45    1:22.89        
                  38.33     1:22.89 (44.56)                                        
 29 Tam, Gregory        11 WAC-MR               1:26.83    1:22.99        
                  39.34     1:22.99 (43.65)                                        
 30 Carter, Shane       11 TRS-MR               1:31.03    1:24.73        
                  38.05     1:24.73 (46.68)                                        
 31 Natbony, Samuel J   12 Middies-MR           1:27.62    1:26.33        
                  42.69     1:26.33 (43.64)                                        
 32 Nangle, Ryan T      11 EAST-MR              1:28.51    1:27.45        
                  40.25     1:27.45 (47.20)                                        
 33 Guevara, Christoph  12 Express Swimming-MR  1:35.50    1:29.45        
                  41.11     1:29.45 (48.34)                                        
 34 Atay, Sinan         11 Middies-MR           1:47.97    1:31.40        
                  44.15     1:31.40 (47.25)                                        
 35 Walsh, Gavin A      11 OWA-MR               1:38.92    1:32.40        
                  42.51     1:32.40 (49.89)                                        
 36 Sullivan, Michael   11 Express Swimming-MR  2:15.44    1:36.89        
                  48.39     1:36.89 (48.50)                                        
 37 Matson, Noah C      12 Express Swimming-MR       NT    1:38.06        
                  45.04     1:38.06 (53.02)                                        
 -- Panzarino, Matthew  11 Express Swimming-MR  1:42.08         DQ        
                  49.10          DQ (47.69)                                        
 -- Pinkhasov, Edward   11 Twisters-MR          1:40.14         DQ        
                  44.33          DQ (50.87)                                        
 -- Zheng, Howard       12 Express Swimming-MR       NT         DQ        
                  46.77          DQ (50.28)                                        
 -- Kwasnik, David      11 WAC-MR               1:38.33         DQ        
                  43.55          DQ (52.23)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Domagala, Michael   11 Twisters-MR          2:24.25    2:18.29        
                  29.70     1:04.90 (35.20)     1:47.84 (42.94)     2:18.27 (30.43)
         2:18.29 (0.02)                                                            
  2 Lin, Kevin          12 Twisters-MR          2:28.30    2:23.62        
                                  29.83 ( )     1:06.47 (36.64)     1:52.27 (45.80)
        2:23.62 (31.35)                                                            
  3 Dervisevic, Alen    12 Twisters-MR          2:26.09    2:26.19        
                                  31.12 ( )     1:08.23 (37.11)     1:52.13 (43.90)
        2:26.19 (34.06)                                                            
  4 Darcy, Matthew J    12 Sachem-MR            2:35.78    2:33.63        
                  34.57     1:13.40 (38.83)     1:58.13 (44.73)     2:33.75 (35.62)
            2:33.63 ( )                                                            
  5 Lozano, Joseph      11 Express Swimming-MR  2:42.48    2:37.62        
                                  34.07 ( )     1:14.91 (40.84)     2:02.50 (47.59)
        2:37.62 (35.12)                                                            
  6 Sourial, Anthony    11 Express Swimming-MR  2:43.12    2:40.71        
                                  34.83 ( )     1:15.55 (40.72)     2:04.23 (48.68)
        2:40.71 (36.48)                                                            
  7 Drury, Kevin C      12 Express Swimming-MR  2:47.93    2:43.67        
                  39.27     1:18.29 (39.02)     2:07.52 (49.23)     2:43.67 (36.15)
  8 Sperandio, Alec     11 WAC-MR               2:42.76    2:45.14        
                                  36.71 ( )     1:17.74 (41.03)     2:09.37 (51.63)
        2:45.14 (35.77)                                                            
  9 Patton, Daniel J    12 Express Swimming-MR  3:10.37    2:49.12        
                  38.42     1:20.28 (41.86)     2:12.63 (52.35)     2:49.12 (36.49)
 10 Penteck, Christoph  11 Sachem-MR            2:44.54    2:49.76        
                  38.49     1:18.88 (40.39)     2:13.37 (54.49)     2:49.76 (36.39)
 11 Sweeney, Tim        11 WAC-MR               2:57.67    2:53.30        
                  38.11     1:23.99 (45.88)     2:16.33 (52.34)     2:53.30 (36.97)
 12 Byrnes, Cameron M   12 IA-UN-MR             3:12.27    2:57.71        
                  40.19     1:25.75 (45.56)     2:18.71 (52.96)     2:57.71 (39.00)
 13 Carter, Shane       11 TRS-MR               3:00.00    3:01.13        
                  40.98     1:26.19 (45.21)     2:22.78 (56.59)     3:01.13 (38.35)
 14 McKelvey, Ryan P    12 Express Swimming-MR  3:11.21    3:01.85        
                  41.53     1:26.00 (44.47)     2:23.13 (57.13)     3:01.85 (38.72)
 15 Torda, Ben H        11 Middies-MR           3:21.73    3:11.47        
                  42.26     1:29.67 (47.41)     2:29.29 (59.62)     3:11.47 (42.18)
 16 Atay, Sinan         11 Middies-MR           3:12.51    3:27.36        
                                1:41.27 ( )     2:36.54 (55.27)     3:27.36 (50.82)
 -- DeMarzo, Thomas A   12 Middies-MR           3:45.21         DQ        
                  47.72     1:36.18 (48.46)     2:32.72 (56.54)          DQ (44.44)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wadolowski, Thomas  14 Twisters-MR            24.84      24.12        
  2 Kuo, Theodore       14 Express Swimming-MR    24.44      24.23        
  3 Kowalsky, Austin J  13 Express Swimming-MR    24.45      24.29        
  4 Hillsberg, Matthew  14 IA-MR                  25.15      24.33        
  5 Doherty, Christoph  14 Twisters-MR            25.12      24.74        
  6 Barbosa, Larry S    14 Twisters-MR            25.39      24.94        
  7 Georgescu, Ronald   13 Twisters-MR            26.12      25.48        
  8 Peng, Didi Y        13 OWA-MR                 26.44      25.49        
  9 Pamlanye, Matthew   14 Sachem-MR              26.52      25.56        
 10 Meany, RJ J         14 TRS-MR                 26.63      25.89        
 11 Penteck, Stephen    13 Sachem-MR              26.82      25.91        
 12 Rusinak, Lucas S    14 WAC-MR                 26.06      25.92        
 13 Isaacs, Scott       14 TRS-MR                 28.14      25.95        
 14 Yamout, Nader       13 Twisters-MR            25.41      26.02        
 15 Adegbite, Adeola O  14 Express Swimming-MR    27.05      26.10        
 16 Thermos, Yianni     13 WAC-MR                 27.29      26.24        
 17 Todd, Craig A       13 Express Swimming-MR    27.65      26.27        
 18 Im, Thomas          14 TRS-MR                 28.73      26.41        
 19 Martinez, Keannu C  14 Twisters-MR            27.32      27.03        
 20 Mitchell, John F    14 Sachem-MR              28.81      27.10        
 21 Holtzman, Scott J   14 OWA-MR                 27.47      27.33        
 22 Graham, Danny       13 Express Swimming-MR    27.68      27.37        
 23 Martinez, George A  13 Twisters-MR            28.57      27.44        
 24 Vatsia, Sohrab K    13 Express Swimming-MR    29.28      27.88        
 25 Kelkar, Ashwin D    13 OWA-MR                 28.53      28.07        
 26 Turcotte, Sawyer A  13 EAST-MR                29.02      28.20        
 27 Donaghy, Daniel P   14 Sachem-MR              29.32      28.64        
 28 Pu, Andrew          14 Twisters-MR            30.74      29.09        
 29 Santiago, Andrew    14 TRS-MR                 35.00      30.66        
 30 Velandia, Sebastia  14 Twisters-MR            35.51      31.75        
 31 Chang, Kevin        14 Express Swimming-MR    35.00      31.97        
 32 Bavaro, Anthony     14 OWA-MR                 40.00      32.07        
 33 Cascione, Anthony   13 Express Swimming-MR    34.18      32.59        
 34 Rini, Brian D       13 IA-MR                  37.50      35.60        
 35 Bonelli, Bobby      13 Express Swimming-MR    37.56      36.99        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Aarron M   14 EAST-MR                50.20      50.52        
                  24.98       50.52 (25.54)                                        
  2 Carmichael-Lopes,   14 Express Swimming-MR    51.48      51.73        
                  25.12       51.73 (26.61)                                        
  3 Kuo, Theodore       14 Express Swimming-MR    52.11      52.74        
                  25.50       52.74 (27.24)                                        
  4 Wadolowski, Thomas  14 Twisters-MR            56.39      54.43        
                  26.16       54.43 (28.27)                                        
  5 Mayer, Michael      14 Express Swimming-MR    54.33      54.97        
                  26.72       54.97 (28.25)                                        
  6 Barbosa, Larry S    14 Twisters-MR            54.99      55.03        
                  26.72       55.03 (28.31)                                        
  7 Kowalsky, Austin J  13 Express Swimming-MR    54.02      55.04        
                  26.23       55.04 (28.81)                                        
  8 Fountain, Greg J    14 IA-MR                  56.32      55.20        
                  26.52       55.20 (28.68)                                        
  9 Pagano, Edward S    14 EAST-MR                55.92      55.77        
                  26.83       55.77 (28.94)                                        
 10 Meany, RJ J         14 TRS-MR                 58.39      55.84        
                  26.81       55.84 (29.03)                                        
 11 Peng, Didi Y        13 OWA-MR                 56.41      55.94        
                  26.74       55.94 (29.20)                                        
 12 Georgescu, Ronald   13 Twisters-MR            56.44      55.96        
                  26.79       55.96 (29.17)                                        
 13 Isaacs, Scott       14 TRS-MR               1:01.26      56.07        
                  27.15       56.07 (28.92)                                        
 14 Pamlanye, Matthew   14 Sachem-MR              56.83      56.12        
                  27.35       56.12 (28.77)                                        
 15 Penteck, Stephen    13 Sachem-MR              57.48      57.42        
                  27.73       57.42 (29.69)                                        
 16 Martinez, George A  13 Twisters-MR          1:00.96      57.77        
                  27.87       57.77 (29.90)                                        
 17 Weaver, Chris R     14 IA-MR                  57.58      58.21        
                  28.05       58.21 (30.16)                                        
 18 Im, Thomas          14 TRS-MR               1:00.96      58.23        
                  27.53       58.23 (30.70)                                        
 19 Adegbite, Adeola O  14 Express Swimming-MR    58.72      58.27        
                  27.65       58.27 (30.62)                                        
 20 Holtzman, Scott J   14 OWA-MR               1:00.11      58.32        
                  28.30       58.32 (30.02)                                        
 21 Nangle, JT T        13 EAST-MR                56.98      58.73        
                  28.00       58.73 (30.73)                                        
 21 Martinez, Keannu C  14 Twisters-MR            59.50      58.73        
                  28.33       58.73 (30.40)                                        
 23 Graham, Danny       13 Express Swimming-MR    58.23      59.39        
                  28.40       59.39 (30.99)                                        
 24 Todd, Craig A       13 Express Swimming-MR  1:00.54      59.58        
                  29.65       59.58 (29.93)                                        
 25 Mitchell, John F    14 Sachem-MR              59.90      59.70        
                  28.34       59.70 (31.36)                                        
 26 Avidan, Lucas J     14 EAST-MR                57.46      59.95        
                  28.85       59.95 (31.10)                                        
 27 Donaghy, Daniel P   14 Sachem-MR            1:05.17    1:02.58        
                  29.80     1:02.58 (32.78)                                        
 28 Turcotte, Sawyer A  13 EAST-MR              1:03.24    1:02.82        
                  30.86     1:02.82 (31.96)                                        
 29 Pu, Andrew          14 Twisters-MR          1:20.75    1:07.58        
                  32.49     1:07.58 (35.09)                                        
 30 Link, Bryan T       13 Sachem-MR            1:08.74    1:09.06        
                  33.04     1:09.06 (36.02)                                        
 31 Bavaro, Anthony     14 OWA-MR               1:15.00    1:09.56        
                  32.97     1:09.56 (36.59)                                        
 32 DeKoning, Matthew   13 Sachem-MR            1:11.55    1:10.07        
                  32.46     1:10.07 (37.61)                                        
 33 Daks, Alon E        13 EAST-MR              1:09.40    1:10.78        
                  33.30     1:10.78 (37.48)                                        
 34 Sack, Danny C       13 OWA-MR               1:07.05    1:10.86        
                  34.04     1:10.86 (36.82)                                        
 35 Umile, Bradford     13 Sachem-MR            1:24.81    1:11.05        
                  32.33     1:11.05 (38.72)                                        
 36 Chang, Kevin        14 Express Swimming-MR  1:22.74    1:11.12        
                  34.08     1:11.12 (37.04)                                        
 37 Burke, Christopher  13 UN-LI-IL                  NT    1:11.91        
                  32.85     1:11.91 (39.06)                                        
 38 Weaver, Jesse A     13 IA-MR                1:09.02    1:12.31        
                  34.05     1:12.31 (38.26)                                        
 39 Abraham, Paul P     13 UNOWA-MR                  NT    1:16.24        
                  35.15     1:16.24 (41.09)                                        
 40 Cascione, Anthony   13 Express Swimming-MR  1:18.01    1:16.81        
                  35.62     1:16.81 (41.19)                                        
 41 Rini, Brian D       13 IA-MR                1:22.18    1:19.66        
                  37.21     1:19.66 (42.45)                                        
 42 Bonelli, Bobby      13 Express Swimming-MR  1:20.86    1:24.52        
                  39.88     1:24.52 (44.64)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kuo, Theodore       14 Express Swimming-MR  1:53.84    1:54.37        
                  26.57       55.44 (28.87)     1:25.15 (29.71)     1:54.37 (29.22)
  2 Doherty, Christoph  14 Twisters-MR          1:56.86    1:55.13        
                  26.64       55.50 (28.86)     1:25.48 (29.98)     1:55.13 (29.65)
  3 Wadolowski, Thomas  14 Twisters-MR          2:00.60    1:57.98        
                  26.07       55.90 (29.83)     1:27.46 (31.56)     1:57.98 (30.52)
  4 Hillsberg, Matthew  14 IA-MR                2:00.92    1:59.27        
                  27.50       58.21 (30.71)     1:29.11 (30.90)     1:59.27 (30.16)
  5 Kowalsky, Austin J  13 Express Swimming-MR  1:58.26    1:59.42        
                  27.63       58.44 (30.81)     1:29.38 (30.94)     1:59.42 (30.04)
  6 Torres, David J     13 Twisters-MR          2:03.97    1:59.66        
                  27.39       57.29 (29.90)     1:28.66 (31.37)     1:59.66 (31.00)
  7 Yamout, Nader       13 Twisters-MR          1:56.95    2:00.54        
                  26.87       57.00 (30.13)     1:29.05 (32.05)     2:00.54 (31.49)
  8 Meany, RJ J         14 TRS-MR               2:06.67    2:00.72        
                  27.83       58.11 (30.28)     1:29.83 (31.72)     2:00.72 (30.89)
  9 Georgescu, Ronald   13 Twisters-MR          2:01.39    2:01.38        
                  28.09       59.13 (31.04)     1:30.79 (31.66)     2:01.38 (30.59)
 10 Penteck, Stephen    13 Sachem-MR            2:04.89    2:02.13        
                  28.11       59.04 (30.93)     1:30.89 (31.85)     2:02.13 (31.24)
 11 Pamlanye, Matthew   14 Sachem-MR            2:09.14    2:02.51        
                  28.20       59.68 (31.48)     1:31.67 (31.99)     2:02.51 (30.84)
 12 Martinez, Keannu C  14 Twisters-MR          2:05.95    2:03.01        
                  29.00     1:00.21 (31.21)     1:32.03 (31.82)     2:03.01 (30.98)
 13 Peng, Didi Y        13 OWA-MR               2:01.07    2:03.45        
                  27.17       58.25 (31.08)     1:30.88 (32.63)     2:03.45 (32.57)
 14 Martinez, George A  13 Twisters-MR          2:09.63    2:03.80        
                  28.70     1:00.30 (31.60)     1:32.56 (32.26)     2:03.80 (31.24)
 15 Thermos, Yianni     13 WAC-MR               2:12.27    2:03.99        
                  28.05     1:00.44 (32.39)     1:34.43 (33.99)     2:03.99 (29.56)
 16 Isaacs, Scott       14 TRS-MR               2:15.34    2:04.95        
                  28.98     1:01.15 (32.17)     1:34.28 (33.13)     2:04.95 (30.67)
 17 Holtzman, Scott J   14 OWA-MR               2:05.04    2:06.49        
                  28.73     1:00.67 (31.94)     1:33.72 (33.05)     2:06.49 (32.77)
 18 Rusinak, Lucas S    14 WAC-MR               2:08.30    2:06.68        
                  28.95     1:01.24 (32.29)     1:34.30 (33.06)     2:06.68 (32.38)
 19 Vatsia, Sohrab K    13 Express Swimming-MR  2:13.80    2:08.98        
                  30.15     1:02.54 (32.39)     1:36.08 (33.54)     2:08.98 (32.90)
 20 Graham, Danny       13 Express Swimming-MR  2:09.78    2:10.25        
                  29.05     1:02.43 (33.38)     1:36.73 (34.30)     2:10.25 (33.52)
 21 Adegbite, Adeola O  14 Express Swimming-MR  2:14.66    2:10.41        
                  28.80     1:01.47 (32.67)     1:36.12 (34.65)     2:10.41 (34.29)
 22 Todd, Craig A       13 Express Swimming-MR  2:13.43    2:12.35        
                  29.61     1:03.18 (33.57)     1:38.43 (35.25)     2:12.35 (33.92)
 23 Im, Thomas          14 TRS-MR               2:15.53    2:13.69        
                  28.44     1:02.33 (33.89)     1:38.72 (36.39)     2:13.69 (34.97)
 24 Donaghy, Daniel P   14 Sachem-MR            2:21.60    2:13.97        
                  30.43     1:04.40 (33.97)     1:39.51 (35.11)     2:13.97 (34.46)
 25 Kelkar, Ashwin D    13 OWA-MR               2:14.99    2:15.05        
                  30.51     1:04.68 (34.17)     1:40.48 (35.80)     2:15.05 (34.57)
 26 Turcotte, Sawyer A  13 EAST-MR              2:15.24    2:16.82        
                  32.83     1:06.55 (33.72)     1:41.69 (35.14)     2:16.82 (35.13)
 27 Bavaro, Anthony     14 OWA-MR               2:55.00    2:32.06        
                  33.38     1:11.62 (38.24)     1:52.08 (40.46)     2:32.06 (39.98)
 28 Chang, Kevin        14 Express Swimming-MR  2:50.77    2:32.28        
                  33.99     1:12.66 (38.67)     1:53.11 (40.45)     2:32.28 (39.17)
 29 Pu, Andrew          14 Twisters-MR          2:58.90    2:35.27        
                                                    2:35.45 ( )         2:35.27 ( )
 30 Cascione, Anthony   13 Express Swimming-MR  2:54.26    2:51.49        
                  35.92     1:18.68 (42.76)     2:05.81 (47.13)     2:51.49 (45.68)
 31 Rini, Brian D       13 IA-MR                2:50.11    2:55.18        
                  37.15     1:20.57 (43.42)     2:08.72 (48.15)     2:55.18 (46.46)
 32 Bonelli, Bobby      13 Express Swimming-MR  2:52.44    3:01.79        
                  39.35     1:29.06 (49.71)     2:17.78 (48.72)     3:01.79 (44.01)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kuo, Theodore       14 Express Swimming-MR  4:59.72    5:00.16        
                  27.74       57.55 (29.81)     1:27.39 (29.84)     1:57.46 (30.07)
        2:28.25 (30.79)     2:58.84 (30.59)     3:29.61 (30.77)     3:59.82 (30.21)
        4:30.47 (30.65)     5:00.16 (29.69)                                        
  2 Mayer, Michael      14 Express Swimming-MR  5:06.10    5:06.17        
                  28.13       58.97 (30.84)     1:29.93 (30.96)     2:01.25 (31.32)
        2:32.55 (31.30)     3:03.86 (31.31)     3:35.12 (31.26)     4:05.94 (30.82)
        4:36.29 (30.35)     5:06.17 (29.88)                                        
  3 Barbosa, Larry S    14 Twisters-MR          5:12.15    5:09.00        
                  27.42       57.53 (30.11)     1:28.35 (30.82)     1:59.81 (31.46)
        2:31.29 (31.48)     3:02.92 (31.63)     3:34.28 (31.36)     4:06.21 (31.93)
        4:37.89 (31.68)     5:09.00 (31.11)                                        
  4 Kowalsky, Austin J  13 Express Swimming-MR  5:17.92    5:16.01        
                  28.28       59.22 (30.94)     1:31.40 (32.18)     2:03.32 (31.92)
        2:35.38 (32.06)     3:07.59 (32.21)     3:40.04 (32.45)     4:12.26 (32.22)
        4:44.72 (32.46)     5:16.01 (31.29)                                        
  5 Yamout, Nader       13 Twisters-MR          5:11.26    5:20.26        
                  27.84       59.23 (31.39)     1:31.40 (32.17)     2:03.65 (32.25)
        2:36.18 (32.53)     3:08.93 (32.75)     3:42.28 (33.35)     4:15.66 (33.38)
        4:49.06 (33.40)     5:20.26 (31.20)                                        
  6 Catarinacchio, Vin  14 Middies-MR                NT    5:21.01        
                  28.41       59.91 (31.50)     1:32.39 (32.48)     2:05.32 (32.93)
        2:38.41 (33.09)     3:11.43 (33.02)     3:44.07 (32.64)     4:16.70 (32.63)
        4:49.26 (32.56)     5:21.01 (31.75)                                        
  7 Meany, RJ J         14 TRS-MR               5:23.10    5:21.37        
                  28.09       59.31 (31.22)     1:32.15 (32.84)     2:05.29 (33.14)
        2:38.49 (33.20)     3:11.13 (32.64)     3:44.51 (33.38)     4:17.90 (33.39)
        4:50.76 (32.86)     5:21.37 (30.61)                                        
  8 Georgescu, Ronald   13 Twisters-MR          5:33.12    5:22.70        
                  29.03     1:00.35 (31.32)     1:32.68 (32.33)     2:05.53 (32.85)
        2:38.43 (32.90)     3:11.43 (33.00)     3:44.29 (32.86)     4:17.74 (33.45)
        4:50.93 (33.19)     5:22.70 (31.77)                                        
  9 Thermos, Yianni     13 WAC-MR               6:07.40    5:27.36        
                  28.21     1:01.10 (32.89)     1:34.54 (33.44)     2:07.67 (33.13)
        2:41.10 (33.43)     3:14.90 (33.80)     3:49.04 (34.14)     4:23.09 (34.05)
        4:57.06 (33.97)     5:27.36 (30.30)                                        
 10 Rusinak, Lucas S    14 WAC-MR               5:41.30    5:35.26        
                  28.79     1:02.30 (33.51)     1:37.04 (34.74)     2:11.66 (34.62)
        2:45.48 (33.82)     3:19.72 (34.24)     3:54.40 (34.68)     4:28.77 (34.37)
        5:02.35 (33.58)     5:35.26 (32.91)                                        
 11 Graham, Danny       13 Express Swimming-MR  5:48.84    5:44.70        
                  29.62     1:03.75 (34.13)     1:38.71 (34.96)     2:14.08 (35.37)
        2:49.40 (35.32)     3:24.80 (35.40)     4:00.57 (35.77)     4:35.77 (35.20)
        5:10.76 (34.99)     5:44.70 (33.94)                                        
 12 Vatsia, Sohrab K    13 Express Swimming-MR  6:04.78    5:48.79        
                  31.71     1:05.50 (33.79)     1:40.41 (34.91)     2:15.46 (35.05)
        2:51.29 (35.83)     3:26.77 (35.48)     4:02.69 (35.92)     4:38.32 (35.63)
        5:14.24 (35.92)     5:48.79 (34.55)                                        
 13 Donaghy, Daniel P   14 Sachem-MR            6:00.94    5:52.34        
                  32.19     1:07.17 (34.98)     1:42.25 (35.08)     2:17.78 (35.53)
        2:53.12 (35.34)     3:28.69 (35.57)     4:04.48 (35.79)     4:40.48 (36.00)
        5:17.06 (36.58)     5:52.34 (35.28)                                        
 14 Adegbite, Adeola O  14 Express Swimming-MR  6:24.81    6:11.66        
                                  29.26 ( )     1:04.01 (34.75)     1:40.23 (36.22)
        2:18.25 (38.02)   6:11.66 (3:53.41)                                        
 15 Bonelli, Bobby      13 Express Swimming-MR  8:00.09    7:18.44        
                                  39.57 ( )     1:27.86 (48.29)     2:17.46 (49.60)
        3:09.31 (51.85)     4:00.24 (50.93)     4:51.56 (51.32)     5:38.14 (46.58)
        6:29.28 (51.14)     7:18.44 (49.16)                                        
 16 Seltenreich, Dane   13 Express Swimming-MR       NT    7:41.47        
                  35.06     1:16.90 (41.84)     2:04.45 (47.55)     2:51.65 (47.20)
        3:40.81 (49.16)     4:29.81 (49.00)     5:19.97 (50.16)     6:09.10 (49.13)
        6:57.63 (48.53)     7:41.47 (43.84)                                        
 17 Corbisiero, Joe G   13 Sachem-MR            7:48.37    7:59.12        
                  34.48     1:13.95 (39.47)     1:56.01 (42.06)     2:38.58 (42.57)
        3:21.54 (42.96)   4:50.18 (1:28.64)     5:35.10 (44.92)     6:19.95 (44.85)
        7:01.04 (41.09)     7:59.12 (58.08)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Doherty, Christoph  14 Twisters-MR            59.13      57.73        
                  28.38       57.73 (29.35)                                        
  2 Barbosa, Larry S    14 Twisters-MR          1:02.95      58.95        
                  28.69       58.95 (30.26)                                        
  3 Torres, David J     13 Twisters-MR          1:01.72    1:01.84        
                  30.12     1:01.84 (31.72)                                        
  4 Wadolowski, Thomas  14 Twisters-MR          1:03.07    1:02.08        
                  30.53     1:02.08 (31.55)                                        
  5 Meany, RJ J         14 TRS-MR               1:04.29    1:03.20        
                  31.21     1:03.20 (31.99)                                        
  6 Kowalsky, Austin J  13 Express Swimming-MR  1:00.49    1:03.32        
                  30.66     1:03.32 (32.66)                                        
  7 Thermos, Yianni     13 WAC-MR               1:04.10    1:03.40        
                  30.60     1:03.40 (32.80)                                        
  8 Isaacs, Scott       14 TRS-MR               1:12.97    1:04.56        
                  31.36     1:04.56 (33.20)                                        
  9 Martinez, George A  13 Twisters-MR          1:08.78    1:05.77        
                  32.35     1:05.77 (33.42)                                        
 10 Martinez, Keannu C  14 Twisters-MR          1:09.63    1:05.92        
                  32.13     1:05.92 (33.79)                                        
 11 Pamlanye, Matthew   14 Sachem-MR            1:07.85    1:06.17        
                  33.00     1:06.17 (33.17)                                        
 12 Mitchell, John F    14 Sachem-MR            1:10.10    1:07.72        
                  32.75     1:07.72 (34.97)                                        
 13 Peng, Didi Y        13 OWA-MR               1:30.39    1:08.12        
                  32.67     1:08.12 (35.45)                                        
 14 Im, Thomas          14 TRS-MR               1:13.34    1:08.35        
                  33.61     1:08.35 (34.74)                                        
 15 Graham, Danny       13 Express Swimming-MR  1:05.94    1:08.56        
                  33.00     1:08.56 (35.56)                                        
 16 Rusinak, Lucas S    14 WAC-MR               1:11.78    1:09.14        
                  33.54     1:09.14 (35.60)                                        
 17 Hillsberg, Matthew  14 IA-MR                1:09.17    1:10.05        
                  34.14     1:10.05 (35.91)                                        
 18 Vatsia, Sohrab K    13 Express Swimming-MR  1:13.22    1:10.50        
                  35.19     1:10.50 (35.31)                                        
 19 Kelkar, Ashwin D    13 OWA-MR               1:11.34    1:11.93        
                  34.55     1:11.93 (37.38)                                        
 20 Donaghy, Daniel P   14 Sachem-MR            1:14.51    1:13.17        
                  35.57     1:13.17 (37.60)                                        
 21 Todd, Craig A       13 Express Swimming-MR  1:12.32    1:14.08        
 22 Turcotte, Sawyer A  13 EAST-MR              1:10.85    1:14.29        
                  36.13     1:14.29 (38.16)                                        
 23 Chang, Kevin        14 Express Swimming-MR  1:26.40    1:19.00        
                  38.72     1:19.00 (40.28)                                        
 24 Velandia, Sebastia  14 Twisters-MR          1:25.32    1:19.72        
                  37.92     1:19.72 (41.80)                                        
 25 Bavaro, Anthony     14 OWA-MR               1:45.00    1:20.21        
                  39.75     1:20.21 (40.46)                                        
 26 Pu, Andrew          14 Twisters-MR          1:29.16    1:20.76        
 27 Cascione, Anthony   13 Express Swimming-MR  1:41.86    1:29.31        
                  40.25     1:29.31 (49.06)                                        
 28 Rini, Brian D       13 IA-MR                1:38.45    1:35.76        
 29 Bonelli, Bobby      13 Express Swimming-MR  1:34.76    1:38.40        
                  46.04     1:38.40 (52.36)                                        
 -- Santiago, Andrew    14 TRS-MR               1:22.00         DQ        
                  41.93          DQ (46.37)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bennett, Aarron M   14 EAST-MR              2:04.17    2:02.59        
                  30.13     1:02.05 (31.92)     1:32.39 (30.34)     2:02.59 (30.20)
  2 Doherty, Christoph  14 Twisters-MR          2:07.82    2:04.85        
                  29.46     1:01.47 (32.01)     1:33.65 (32.18)     2:04.85 (31.20)
  3 Torres, David J     13 Twisters-MR          2:10.93    2:12.24        
                  30.72     1:03.81 (33.09)     1:38.09 (34.28)     2:12.24 (34.15)
  4 Wadolowski, Thomas  14 Twisters-MR          2:11.79    2:13.39        
                  31.13     1:04.75 (33.62)     1:39.52 (34.77)     2:13.39 (33.87)
  5 Yamout, Nader       13 Twisters-MR          2:15.67    2:13.89        
                  32.48     1:06.55 (34.07)     1:41.68 (35.13)     2:13.89 (32.21)
  6 Meany, RJ J         14 TRS-MR               2:19.74    2:14.26        
                  31.66     1:05.09 (33.43)     1:40.18 (35.09)     2:14.26 (34.08)
  7 Ginsberg, Matthew   13 EAST-MR              2:12.56    2:14.84        
                  31.99     1:05.88 (33.89)     1:40.72 (34.84)     2:14.84 (34.12)
  8 Lu, Michael S       13 EAST-MR              2:18.93    2:16.82        
                  31.61     1:06.20 (34.59)     1:42.64 (36.44)     2:16.82 (34.18)
  9 Martinez, George A  13 Twisters-MR          2:25.93    2:17.89        
                  32.40     1:06.92 (34.52)     1:42.58 (35.66)     2:17.89 (35.31)
 10 Isaacs, Scott       14 TRS-MR               2:30.74    2:18.60        
                  32.81     1:07.54 (34.73)     1:43.35 (35.81)     2:18.60 (35.25)
 11 Carducci, Matthew   13 EAST-MR              2:23.95    2:20.15        
                  33.60     1:10.03 (36.43)     1:45.52 (35.49)     2:20.15 (34.63)
 12 Pagano, Edward S    14 EAST-MR              2:16.34    2:21.45        
                  33.54     1:08.66 (35.12)     1:45.15 (36.49)     2:21.45 (36.30)
 13 Kowalsky, Austin J  13 Express Swimming-MR  2:23.79    2:22.10        
                  32.74     1:08.04 (35.30)     1:45.25 (37.21)     2:22.10 (36.85)
 14 Shannon, Christoph  14 EAST-MR              2:18.46    2:23.12        
                  33.55     1:09.32 (35.77)     1:45.86 (36.54)     2:23.12 (37.26)
 15 Barker, TJ J        14 EAST-MR              2:27.69    2:23.35        
                  32.81     1:10.16 (37.35)     1:47.81 (37.65)     2:23.35 (35.54)
 16 Fountain, Greg J    14 IA-MR                2:27.15    2:23.72        
                  33.74     1:10.55 (36.81)     1:47.88 (37.33)     2:23.72 (35.84)
 17 Avidan, Lucas J     14 EAST-MR              2:26.56    2:23.85        
                  34.53     1:10.84 (36.31)     1:47.52 (36.68)     2:23.85 (36.33)
 18 Rusinak, Lucas S    14 WAC-MR               2:33.32    2:24.11        
                  33.84     1:10.39 (36.55)     1:47.67 (37.28)     2:24.11 (36.44)
 19 Pamlanye, Matthew   14 Sachem-MR            2:28.33    2:24.98        
                  34.47     1:11.66 (37.19)     1:49.33 (37.67)     2:24.98 (35.65)
 20 Mitchell, John F    14 Sachem-MR            2:31.96    2:25.34        
                  34.21     1:11.29 (37.08)     1:49.05 (37.76)     2:25.34 (36.29)
 21 Im, Thomas          14 TRS-MR               2:41.06    2:26.19        
                  33.20     1:09.78 (36.58)     1:48.88 (39.10)     2:26.19 (37.31)
 22 Graham, Danny       13 Express Swimming-MR  2:24.20    2:27.34        
                  33.94     1:11.30 (37.36)     1:49.32 (38.02)     2:27.34 (38.02)
 23 Weaver, Chris R     14 IA-MR                2:28.47    2:33.42        
                  36.06     1:15.37 (39.31)     1:54.96 (39.59)     2:33.42 (38.46)
 24 Blackburn, John F   13 EAST-MR              2:34.68    2:35.22        
                  36.78     1:15.94 (39.16)     1:56.20 (40.26)     2:35.22 (39.02)
 25 Daks, Alon E        13 EAST-MR                   NT    2:37.18        
                  45.76     1:34.28 (48.52)     2:21.27 (46.99)     2:37.18 (15.91)
 26 Turcotte, Sawyer A  13 EAST-MR              2:31.21    2:38.13        
                  38.85     1:18.51 (39.66)     1:59.15 (40.64)     2:38.13 (38.98)
 27 Link, Bryan T       13 Sachem-MR            3:00.23    2:47.11        
                  38.93     1:20.68 (41.75)     2:04.77 (44.09)     2:47.11 (42.34)
 28 Bavaro, Anthony     14 OWA-MR               3:30.00    2:50.52        
                  39.16     1:23.27 (44.11)     2:07.98 (44.71)     2:50.52 (42.54)
 29 Sack, Danny C       13 OWA-MR               2:44.10    2:54.88        
                  40.64     1:25.22 (44.58)     2:10.70 (45.48)     2:54.88 (44.18)
 30 DeKoning, Matthew   13 Sachem-MR            2:45.00    3:03.26        
                  44.33     1:29.82 (45.49)     2:16.55 (46.73)     3:03.26 (46.71)
 31 Weaver, Jesse A     13 IA-MR                2:50.21    3:06.96        
                1:24.26     2:09.87 (45.61)     2:53.33 (43.46)     3:06.96 (13.63)
 32 Burke, Christopher  13 UN-LI-IL                  NT    3:07.63        
                  41.15     1:29.78 (48.63)     2:20.46 (50.68)     3:07.63 (47.17)
 33 Cascione, Anthony   13 Express Swimming-MR  3:20.73    3:21.31        
                  45.02     1:36.28 (51.26)     2:27.91 (51.63)     3:21.31 (53.40)
 34 Bonelli, Bobby      13 Express Swimming-MR  3:19.21    3:25.94        
                  47.34     1:40.69 (53.35)     2:35.49 (54.80)     3:25.94 (50.45)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Peng, Didi Y        13 OWA-MR               1:06.96    1:05.28        
  2 Barbosa, Larry S    14 Twisters-MR          1:09.68    1:06.39        
  3 Torres, David J     13 Twisters-MR          1:05.56    1:06.79        
  4 Martinez, Keannu C  14 Twisters-MR          1:11.72    1:08.07        
  5 Georgescu, Ronald   13 Twisters-MR          1:12.51    1:11.10        
  6 Adegbite, Adeola O  14 Express Swimming-MR  1:14.30    1:12.16        
                  33.49     1:12.16 (38.67)                                        
  7 Todd, Craig A       13 Express Swimming-MR  1:14.23    1:12.20        
  8 Wadolowski, Thomas  14 Twisters-MR          1:17.76    1:12.50        
                  34.41     1:12.50 (38.09)                                        
  9 Holtzman, Scott J   14 OWA-MR               1:12.84    1:13.09        
 10 Yamout, Nader       13 Twisters-MR          1:12.39    1:14.40        
 11 Hillsberg, Matthew  14 IA-MR                1:19.25    1:17.28        
                  35.63     1:17.28 (41.65)                                        
 12 Mitchell, John F    14 Sachem-MR            1:28.11    1:19.59        
                  37.67     1:19.59 (41.92)                                        
 13 Bavaro, Anthony     14 OWA-MR               1:50.00    1:21.24        
                  38.52     1:21.24 (42.72)                                        
 14 Turcotte, Sawyer A  13 EAST-MR              1:20.46    1:21.51        
                  38.88     1:21.51 (42.63)                                        
 15 Vatsia, Sohrab K    13 Express Swimming-MR  1:35.68    1:25.84        
                  40.20     1:25.84 (45.64)                                        
 16 Velandia, Sebastia  14 Twisters-MR          1:41.00    1:28.78        
                  40.81     1:28.78 (47.97)                                        
 17 Cascione, Anthony   13 Express Swimming-MR  1:43.87    1:40.53        
                  46.28     1:40.53 (54.25)                                        
 18 Pu, Andrew          14 Twisters-MR          1:54.99    1:41.41        
                  46.16     1:41.41 (55.25)                                        
 19 Bonelli, Bobby      13 Express Swimming-MR  2:07.81    2:01.99        
                  58.27   2:01.99 (1:03.72)                                        
 -- Thermos, Yianni     13 WAC-MR               1:26.52         DQ        
                  36.66          DQ (43.34)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Peng, Didi Y        13 OWA-MR               2:21.11    2:20.60        
                  31.98     1:07.92 (35.94)     1:44.76 (36.84)     2:20.60 (35.84)
  2 Mayer, Michael      14 Express Swimming-MR  2:17.47    2:20.99        
                  32.91     1:09.44 (36.53)     1:45.89 (36.45)     2:20.99 (35.10)
  3 Carmichael-Lopes,   14 Express Swimming-MR  2:20.35    2:22.81        
                  32.78     1:09.66 (36.88)     1:46.05 (36.39)     2:22.81 (36.76)
  4 Torres, David J     13 Twisters-MR          2:21.77    2:24.86        
                  33.43     1:10.00 (36.57)     1:46.77 (36.77)     2:24.86 (38.09)
  5 Martinez, Keannu C  14 Twisters-MR          2:29.07    2:28.61        
                  33.96     1:11.83 (37.87)     1:50.26 (38.43)     2:28.61 (38.35)
  6 Barbosa, Larry S    14 Twisters-MR          2:27.11    2:31.94        
                  34.00     1:12.56 (38.56)     1:52.89 (40.33)     2:31.94 (39.05)
  7 Barker, TJ J        14 EAST-MR              2:32.37    2:32.24        
                  34.52     1:13.59 (39.07)     1:53.43 (39.84)     2:32.24 (38.81)
  8 Lu, Michael S       13 EAST-MR              2:32.76    2:34.33        
                  35.40     1:14.99 (39.59)     1:55.31 (40.32)     2:34.33 (39.02)
  9 Georgescu, Ronald   13 Twisters-MR          2:34.07    2:36.49        
                  36.69     1:16.37 (39.68)     1:57.19 (40.82)     2:36.49 (39.30)
 10 Shannon, Christoph  14 EAST-MR              2:40.21    2:38.51        
                  36.33     1:17.10 (40.77)     1:58.26 (41.16)     2:38.51 (40.25)
 11 Ginsberg, Matthew   13 EAST-MR              2:43.74    2:41.17        
                  36.62     1:18.27 (41.65)     2:00.44 (42.17)     2:41.17 (40.73)
 12 Adegbite, Adeola O  14 Express Swimming-MR  2:43.95    2:46.68        
                  35.45     1:16.66 (41.21)     2:01.11 (44.45)     2:46.68 (45.57)
 13 Todd, Craig A       13 Express Swimming-MR  2:45.34    2:47.86        
                  37.53     1:20.54 (43.01)     2:04.26 (43.72)     2:47.86 (43.60)
 14 Pagano, Edward S    14 EAST-MR              2:47.88    2:48.51        
                  37.46     1:21.04 (43.58)     2:05.96 (44.92)     2:48.51 (42.55)
 15 Mitchell, John F    14 Sachem-MR            3:00.37    2:49.25        
                  38.51     1:22.28 (43.77)     2:06.03 (43.75)     2:49.25 (43.22)
 16 Turcotte, Sawyer A  13 EAST-MR              2:53.21    2:52.44        
                  39.49     1:23.47 (43.98)     2:08.78 (45.31)     2:52.44 (43.66)
 17 Carducci, Matthew   13 EAST-MR              2:55.38    2:55.90        
                  41.10     1:27.61 (46.51)     2:13.57 (45.96)     2:55.90 (42.33)
 18 Link, Bryan T       13 Sachem-MR            2:50.00    2:56.04        
                  40.50     1:25.45 (44.95)     2:11.60 (46.15)     2:56.04 (44.44)
 19 Im, Thomas          14 TRS-MR               3:17.97    2:56.65        
                  37.27     1:21.54 (44.27)     2:09.88 (48.34)     2:56.65 (46.77)
 20 Bavaro, Anthony     14 OWA-MR               3:45.00    2:57.62        
                  40.15     1:25.25 (45.10)     2:11.08 (45.83)     2:57.62 (46.54)
 21 Blackburn, John F   13 EAST-MR              3:07.62    3:05.20        
                  42.96     1:31.44 (48.48)     2:19.52 (48.08)     3:05.20 (45.68)
 22 Sack, Danny C       13 OWA-MR               2:59.52    3:07.48        
                  43.48     1:31.22 (47.74)     2:21.35 (50.13)     3:07.48 (46.13)
 23 Chang, Kevin        14 Express Swimming-MR  3:22.13    3:08.75        
                  40.64     1:29.87 (49.23)     2:19.51 (49.64)     3:08.75 (49.24)
 24 Umile, Bradford     13 Sachem-MR            3:30.00    3:10.75        
                  42.91     1:31.65 (48.74)     2:21.38 (49.73)     3:10.75 (49.37)
 25 Daks, Alon E        13 EAST-MR              3:26.99    3:18.01        
                  44.54     1:34.68 (50.14)     2:26.59 (51.91)     3:18.01 (51.42)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kuo, Theodore       14 Express Swimming-MR    56.99      57.33        
                  26.95       57.33 (30.38)                                        
  2 Bennett, Aarron M   14 EAST-MR                57.16      57.80        
                  27.73       57.80 (30.07)                                        
  3 Barbosa, Larry S    14 Twisters-MR            59.45      58.20        
                  27.61       58.20 (30.59)                                        
  4 Kowalsky, Austin J  13 Express Swimming-MR    58.90      59.59        
                  28.17       59.59 (31.42)                                        
  5 Wadolowski, Thomas  14 Twisters-MR          1:09.89      59.87        
                  27.13       59.87 (32.74)                                        
  6 Georgescu, Ronald   13 Twisters-MR          1:01.78    1:00.15        
                  28.02     1:00.15 (32.13)                                        
  7 Torres, David J     13 Twisters-MR          1:04.33    1:01.45        
                  28.51     1:01.45 (32.94)                                        
  8 Carducci, Matthew   13 EAST-MR              1:01.45    1:02.61        
                  28.93     1:02.61 (33.68)                                        
  9 Ginsberg, Matthew   13 EAST-MR              1:06.60    1:02.75        
                  29.25     1:02.75 (33.50)                                        
 10 Martinez, George A  13 Twisters-MR          1:07.15    1:03.02        
                  29.49     1:03.02 (33.53)                                        
 11 Lu, Michael S       13 EAST-MR              1:08.71    1:03.05        
                  29.32     1:03.05 (33.73)                                        
 12 Penteck, Stephen    13 Sachem-MR            1:03.07    1:03.16        
                  29.77     1:03.16 (33.39)                                        
 13 Nangle, JT T        13 EAST-MR              1:02.73    1:04.41        
                  29.95     1:04.41 (34.46)                                        
 14 Avidan, Lucas J     14 EAST-MR              1:06.45    1:05.20        
                  30.59     1:05.20 (34.61)                                        
 15 Martinez, Keannu C  14 Twisters-MR          1:03.76    1:05.24        
                  30.40     1:05.24 (34.84)                                        
 16 Graham, Danny       13 Express Swimming-MR  1:04.32    1:05.25        
                  29.95     1:05.25 (35.30)                                        
 17 Peng, Didi Y        13 OWA-MR               1:09.56    1:05.37        
                  30.36     1:05.37 (35.01)                                        
 18 Holtzman, Scott J   14 OWA-MR               1:07.59    1:05.45        
                  30.27     1:05.45 (35.18)                                        
 19 Adegbite, Adeola O  14 Express Swimming-MR  1:05.26    1:06.31        
                  29.01     1:06.31 (37.30)                                        
 20 Weaver, Chris R     14 IA-MR                1:12.65    1:06.79        
                  30.86     1:06.79 (35.93)                                        
 21 Shannon, Christoph  14 EAST-MR              1:06.90    1:07.42        
                  30.89     1:07.42 (36.53)                                        
 22 Fountain, Greg J    14 IA-MR                1:08.95    1:09.45        
                  31.03     1:09.45 (38.42)                                        
 23 Barker, TJ J        14 EAST-MR              1:11.30    1:13.65        
                  33.21     1:13.65 (40.44)                                        
 24 Blackburn, John F   13 EAST-MR              1:13.16    1:15.32        
                  35.45     1:15.32 (39.87)                                        
 25 Donaghy, Daniel P   14 Sachem-MR            1:15.88    1:17.39        
                  36.02     1:17.39 (41.37)                                        
 26 Weaver, Jesse A     13 IA-MR                1:32.80    1:20.53        
                  36.96     1:20.53 (43.57)                                        
 27 Pu, Andrew          14 Twisters-MR          1:38.87    1:29.54        
                  40.22     1:29.54 (49.32)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kuo, Theodore       14 Express Swimming-MR  2:06.03    2:06.00        
                  28.73     1:00.31 (31.58)     1:33.10 (32.79)     2:06.00 (32.90)
  2 Barbosa, Larry S    14 Twisters-MR          2:13.99    2:08.96        
                  28.78     1:01.29 (32.51)     1:34.83 (33.54)     2:08.96 (34.13)
  3 Kowalsky, Austin J  13 Express Swimming-MR  2:10.09    2:11.61        
                  29.46     1:02.44 (32.98)     1:36.85 (34.41)     2:11.61 (34.76)
  4 Torres, David J     13 Twisters-MR          2:22.84    2:13.03        
                  29.34     1:02.96 (33.62)     1:37.80 (34.84)     2:13.03 (35.23)
  5 Yamout, Nader       13 Twisters-MR          2:08.88    2:14.49        
                  29.10     1:02.36 (33.26)     1:38.38 (36.02)     2:14.49 (36.11)
  6 Georgescu, Ronald   13 Twisters-MR          2:18.91    2:14.50        
                  29.84     1:04.08 (34.24)     1:39.58 (35.50)     2:14.50 (34.92)
  7 Martinez, George A  13 Twisters-MR          2:25.41    2:15.10        
                  30.44     1:04.15 (33.71)     1:39.03 (34.88)     2:15.10 (36.07)
  8 Penteck, Stephen    13 Sachem-MR            2:25.52    2:20.07        
                  31.91     1:07.47 (35.56)     1:43.92 (36.45)     2:20.07 (36.15)
  9 Graham, Danny       13 Express Swimming-MR  2:22.84    2:28.18        
                                  31.95 ( )     1:09.01 (37.06)   2:28.18 (1:19.17)
 10 Holtzman, Scott J   14 OWA-MR               2:28.34    2:29.39        
                  32.50     1:08.46 (35.96)     1:48.23 (39.77)     2:29.39 (41.16)
 11 Rusinak, Lucas S    14 WAC-MR               2:45.82    2:32.14        
                  33.18     1:11.57 (38.39)     1:51.90 (40.33)     2:32.14 (40.24)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mayer, Michael      14 Express Swimming-MR  2:07.43    2:07.24        
                  28.84     1:02.34 (33.50)     1:39.18 (36.84)     2:07.24 (28.06)
  2 Carmichael-Lopes,   14 Express Swimming-MR  2:08.64    2:07.26        
                  28.08     1:01.02 (32.94)     1:38.23 (37.21)     2:07.26 (29.03)
  3 Barbosa, Larry S    14 Twisters-MR          2:09.77    2:07.39        
                  28.11     1:00.97 (32.86)     1:37.77 (36.80)     2:07.39 (29.62)
  4 Bennett, Aarron M   14 EAST-MR              2:11.11    2:08.30        
                  27.24       59.85 (32.61)     1:40.53 (40.68)     2:08.30 (27.77)
  5 Doherty, Christoph  14 Twisters-MR          2:10.85    2:10.61        
                  28.49       59.83 (31.34)     1:40.31 (40.48)     2:10.61 (30.30)
  6 Kuo, Theodore       14 Express Swimming-MR  2:09.35    2:11.02        
                  27.80     1:01.84 (34.04)     1:42.00 (40.16)     2:11.02 (29.02)
  7 Torres, David J     13 Twisters-MR          2:10.07    2:11.67        
                  28.20     1:02.00 (33.80)     1:40.62 (38.62)     2:11.67 (31.05)
  8 Wadolowski, Thomas  14 Twisters-MR          2:15.99    2:13.28        
                  27.97     1:03.37 (35.40)     1:44.45 (41.08)     2:13.28 (28.83)
  9 Peng, Didi Y        13 OWA-MR               2:14.81    2:13.31        
                  29.21     1:06.30 (37.09)     1:42.07 (35.77)     2:13.31 (31.24)
 10 Pagano, Edward S    14 EAST-MR              2:17.00    2:15.11        
                  29.12     1:02.96 (33.84)     1:45.24 (42.28)     2:15.11 (29.87)
 11 Yamout, Nader       13 Twisters-MR          2:12.03    2:15.46        
                  28.75     1:03.86 (35.11)     1:43.40 (39.54)     2:15.46 (32.06)
 12 Lu, Michael S       13 EAST-MR              2:15.94    2:15.55        
                  29.44     1:04.02 (34.58)     1:44.35 (40.33)     2:15.55 (31.20)
 13 Ginsberg, Matthew   13 EAST-MR              2:17.42    2:16.93        
                  29.82     1:04.03 (34.21)     1:47.11 (43.08)     2:16.93 (29.82)
 14 Georgescu, Ronald   13 Twisters-MR          2:20.14    2:17.54        
                  29.69     1:06.74 (37.05)     1:46.41 (39.67)     2:17.54 (31.13)
 15 Martinez, Keannu C  14 Twisters-MR          2:17.73    2:17.56        
                  30.22     1:07.58 (37.36)     1:46.42 (38.84)     2:17.56 (31.14)
 16 Nangle, JT T        13 EAST-MR              2:24.15    2:18.52        
                  30.11     1:04.60 (34.49)     1:47.63 (43.03)     2:18.52 (30.89)
 17 Shannon, Christoph  14 EAST-MR              2:20.41    2:18.67        
                  30.69     1:07.20 (36.51)     1:47.29 (40.09)     2:18.67 (31.38)
 18 Penteck, Stephen    13 Sachem-MR            2:20.85    2:19.61        
                  29.27     1:03.99 (34.72)     1:48.14 (44.15)     2:19.61 (31.47)
 19 Martinez, George A  13 Twisters-MR          2:28.63    2:20.16        
                  29.52     1:05.61 (36.09)     1:48.30 (42.69)     2:20.16 (31.86)
 20 Meany, RJ J         14 TRS-MR               2:19.70    2:20.40        
                  30.42     1:05.33 (34.91)     1:49.88 (44.55)     2:20.40 (30.52)
 21 Isaacs, Scott       14 TRS-MR               2:42.67    2:22.83        
                  32.06     1:06.83 (34.77)     1:50.43 (43.60)     2:22.83 (32.40)
 22 Barker, TJ J        14 EAST-MR              2:20.22    2:23.17        
                  33.48     1:10.36 (36.88)     1:51.34 (40.98)     2:23.17 (31.83)
 23 Weaver, Chris R     14 IA-MR                2:20.84    2:23.29        
                  30.84     1:08.24 (37.40)     1:51.64 (43.40)     2:23.29 (31.65)
 24 Fountain, Greg J    14 IA-MR                2:27.44    2:23.69        
                  29.99     1:06.22 (36.23)     1:51.37 (45.15)     2:23.69 (32.32)
 25 Holtzman, Scott J   14 OWA-MR               2:21.28    2:23.88        
                  31.04     1:09.91 (38.87)     1:51.89 (41.98)     2:23.88 (31.99)
 26 Pamlanye, Matthew   14 Sachem-MR            2:21.32    2:24.78        
                  29.51     1:05.76 (36.25)     1:50.80 (45.04)     2:24.78 (33.98)
 27 Rusinak, Lucas S    14 WAC-MR               2:32.11    2:25.32        
                  31.33     1:08.62 (37.29)     1:53.77 (45.15)     2:25.32 (31.55)
 28 Avidan, Lucas J     14 EAST-MR              2:27.82    2:26.65        
                  31.53     1:08.93 (37.40)     1:55.70 (46.77)     2:26.65 (30.95)
 29 Carducci, Matthew   13 EAST-MR              2:24.31    2:27.97        
                  30.83     1:07.23 (36.40)     1:55.86 (48.63)     2:27.97 (32.11)
 30 Todd, Craig A       13 Express Swimming-MR  2:26.56    2:31.18        
                  32.44     1:14.30 (41.86)     1:56.29 (41.99)     2:31.18 (34.89)
 31 Donaghy, Daniel P   14 Sachem-MR            2:42.00    2:33.81        
                  36.30     1:13.38 (37.08)     1:59.61 (46.23)     2:33.81 (34.20)
 32 Turcotte, Sawyer A  13 EAST-MR              2:32.40    2:33.99        
                  35.69     1:14.50 (38.81)     1:59.47 (44.97)     2:33.99 (34.52)
 33 Blackburn, John F   13 EAST-MR              2:32.44    2:35.19        
                  33.58     1:13.21 (39.63)     2:01.09 (47.88)     2:35.19 (34.10)
 34 Bavaro, Anthony     14 OWA-MR               3:39.55    2:43.56        
                  36.34     1:19.55 (43.21)     2:04.75 (45.20)     2:43.56 (38.81)
 35 Chang, Kevin        14 Express Swimming-MR  2:53.69    2:44.02        
                  38.16     1:18.63 (40.47)     2:05.32 (46.69)     2:44.02 (38.70)
 36 Sack, Danny C       13 OWA-MR               2:41.50    2:49.04        
                  37.53     1:21.25 (43.72)     2:11.09 (49.84)     2:49.04 (37.95)
 37 Weaver, Jesse A     13 IA-MR                2:46.50    2:50.74        
                  34.48     1:18.02 (43.54)     2:10.42 (52.40)     2:50.74 (40.32)
 38 Pu, Andrew          14 Twisters-MR          2:59.40    2:55.85        
                                  34.79 ( )     1:17.18 (42.39)   2:55.85 (1:38.67)
 39 Daks, Alon E        13 EAST-MR                   NT    2:58.45        
                  38.87     1:26.01 (47.14)     2:17.15 (51.14)     2:58.45 (41.30)
 40 DeKoning, Matthew   13 Sachem-MR            2:45.00    2:58.49        
                  43.13     1:29.56 (46.43)     2:19.77 (50.21)     2:58.49 (38.72)
 41 Umile, Bradford     13 Sachem-MR            3:30.00    2:58.61        
                  41.05     1:26.86 (45.81)     2:18.95 (52.09)     2:58.61 (39.66)
 42 Abraham, Paul P     13 UNOWA-MR                  NT    3:24.26        
                                1:39.95 ( )     2:39.20 (59.25)     3:24.26 (45.06)
 43 Rini, Brian D       13 IA-MR                3:43.60    3:26.12        
                  45.95     1:39.43 (53.48)   2:42.21 (1:02.78)     3:26.12 (43.91)
 -- Burke, Christopher  13 UN-LI-IL                  NT         DQ        
                  42.24     1:31.61 (49.37)     2:27.51 (55.90)          DQ (40.47)
 -- Bonelli, Bobby      13 Express Swimming-MR  3:45.43         DQ        
                  47.21     1:39.99 (52.78)   2:44.80 (1:04.81)          DQ (41.08)
 -- Cascione, Anthony   13 Express Swimming-MR  3:44.71         DQ        
                  39.88     1:27.69 (47.81)     2:24.39 (56.70)          DQ (42.52)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mayer, Michael      14 Express Swimming-MR  4:26.99    4:27.66        
                  29.54     1:03.15 (33.61)     1:39.09 (35.94)     2:14.28 (35.19)
        2:52.45 (38.17)     3:30.11 (37.66)     3:59.28 (29.17)     4:27.66 (28.38)
  2 Barbosa, Larry S    14 Twisters-MR          4:34.80    4:29.22        
                  28.93     1:01.93 (33.00)     1:36.85 (34.92)     2:10.89 (34.04)
        2:49.50 (38.61)     3:27.62 (38.12)     3:59.26 (31.64)     4:29.22 (29.96)
  3 Kuo, Theodore       14 Express Swimming-MR  4:34.78    4:29.81        
                  28.01       59.37 (31.36)     1:35.23 (35.86)     2:10.25 (35.02)
        2:49.84 (39.59)     3:30.41 (40.57)     4:00.37 (29.96)     4:29.81 (29.44)
  4 Yamout, Nader       13 Twisters-MR          4:35.66    4:43.30        
                  29.40     1:03.43 (34.03)     1:40.01 (36.58)     2:16.10 (36.09)
        2:57.05 (40.95)     3:38.18 (41.13)     4:11.42 (33.24)     4:43.30 (31.88)
  5 Catarinacchio, Vin  14 Middies-MR                NT    4:49.62        
                  29.40     1:02.61 (33.21)     1:40.92 (38.31)     2:19.40 (38.48)
        3:02.52 (43.12)     3:46.14 (43.62)     4:18.49 (32.35)     4:49.62 (31.13)
  6 Kowalsky, Austin J  13 Express Swimming-MR  4:52.13    4:50.26        
                  29.33     1:03.87 (34.54)     1:40.25 (36.38)     2:17.20 (36.95)
        3:01.08 (43.88)     3:45.91 (44.83)     4:19.05 (33.14)     4:50.26 (31.21)
  7 Georgescu, Ronald   13 Twisters-MR          4:56.56    4:51.85        
                  32.09     1:07.36 (35.27)     1:47.24 (39.88)     2:26.80 (39.56)
        3:07.14 (40.34)     3:47.96 (40.82)     4:20.52 (32.56)     4:51.85 (31.33)
  8 Meany, RJ J         14 TRS-MR               5:03.36    4:58.42        
                  30.37     1:07.73 (37.36)     1:46.12 (38.39)     2:22.59 (36.47)
        3:07.56 (44.97)     3:52.22 (44.66)     4:25.94 (33.72)     4:58.42 (32.48)
  9 Thermos, Yianni     13 WAC-MR               5:51.64    4:58.57        
                  31.89     1:12.18 (40.29)     1:49.79 (37.61)     2:26.23 (36.44)
        3:11.42 (45.19)     3:56.73 (45.31)     4:27.24 (30.51)     4:58.57 (31.33)
 10 Penteck, Stephen    13 Sachem-MR            4:57.08    4:59.74        
                  31.03     1:06.58 (35.55)     1:45.07 (38.49)     2:23.63 (38.56)
        3:09.09 (45.46)     3:54.28 (45.19)     4:27.89 (33.61)     4:59.74 (31.85)
 11 Rusinak, Lucas S    14 WAC-MR               5:32.75    5:01.98        
                  31.09     1:09.41 (38.32)     1:48.13 (38.72)     2:25.40 (37.27)
        3:10.83 (45.43)     3:56.55 (45.72)     4:28.82 (32.27)     5:01.98 (33.16)
 12 Graham, Danny       13 Express Swimming-MR  5:11.39    5:07.62        
                  30.87     1:08.18 (37.31)     1:47.85 (39.67)     2:26.42 (38.57)
        3:13.23 (46.81)     3:59.16 (45.93)     4:33.40 (34.24)     5:07.62 (34.22)
 13 Adegbite, Adeola O  14 Express Swimming-MR  5:30.73    5:23.94        
                  29.86     1:08.37 (38.51)     1:51.81 (43.44)     2:33.50 (41.69)
        3:18.08 (44.58)     4:04.90 (46.82)     4:45.32 (40.42)     5:23.94 (38.62)
 14 Vatsia, Sohrab K    13 Express Swimming-MR  5:50.57    5:28.89        
                  33.89     1:15.40 (41.51)     1:56.44 (41.04)     2:36.45 (40.01)
        3:26.94 (50.49)     4:17.90 (50.96)     4:54.27 (36.37)     5:28.89 (34.62)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Catano, AL          16 IA-MR                  22.51      22.59        
  2 Ahern, Michael G    17 Express Swimming-MR    22.42      22.69        
  3 Gianino, Alex J     14 Middies-MR             23.82      23.17        
  4 Battisti, Marc      16 Express Swimming-MR    24.57      23.24        
  5 Smith, Kendall C    17 Express Swimming-MR    22.64      23.39        
  6 Sangtippawan, Chud  15 Twisters-MR            23.74      23.60        
  7 Staszewski, Alec L  16 OWA-MR                 23.77      23.89        
  8 Ryan, Michael C     16 Sachem-MR              24.99      23.90        
  9 Dokonal, Jan        16 OWA-MR                 23.55      23.94        
 10 Carmichael-Lopes,   14 Express Swimming-MR    24.88      24.02        
 11 Wallace, Dan P      15 Express Swimming-MR    23.93      24.03        
 12 Byrnes, Evan R      15 IA-UN-MR               23.24      24.07        
 13 DiMiceli, John      17 TRS-MR                 23.53      24.14        
 14 Podrecca, Milan M   16 OWA-MR                 25.07      24.23        
 15 Kowalsky, Austin J  13 Express Swimming-MR    23.90      24.28        
 16 Nestman, Keith      17 TRS-MR                 24.79      24.34        
 16 Varieur, Bobby      16 TRS-MR                 24.12      24.34        
 18 Rein III, John L    16 Sachem-MR              25.47      24.37        
 19 Quinn, Colin G      17 Express Swimming-MR    26.45      24.41        
 20 WU, Alex            16 Express Swimming-MR    24.42      24.63        
 21 Donaghy, Collin J   16 Sachem-MR              25.52      24.68        
 22 Ching, Brian G      16 Twisters-MR            25.02      24.69        
 23 Caputo, Mike        16 WAC-MR                 24.26      24.74        
 24 Ochakovsky, Michae  17 OWA-MR                 25.49      24.90        
 25 Sweeney, PJ         15 WAC-MR                 25.55      24.95        
 25 McIlhargy, Sean V   15 TRS-MR                 24.61      24.95        
 27 Wilson, Kyle N      15 IA-UN-MR               24.92      24.97        
 28 Gorospe, Constanti  16 IA-MR                  25.19      25.20        
 29 Salzillo, Mark      17 WAC-MR                 25.58      25.22        
 30 DeBenedicts, Keith  15 Sachem-MR              25.89      25.39        
 31 Graziano, Matt      16 WAC-MR                 26.02      25.47        
 32 Smitham, Max T      16 OWA-MR                 24.55      25.51        
 33 Gamboli, Christoph  17 TRS-MR                 25.84      25.53        
 34 Chen, Jeffrey       18 Twisters-MR            25.79      25.57        
 35 Ochakovsky, Shawn   17 OWA-MR                 25.82      25.69        
 36 Russo, Cameron J    15 OWA-MR                 25.44      25.86        
 37 Lewis, Khalid A     16 Twisters-MR            25.86      25.87        
 38 Gibbons, Jason B    16 UNOWA-MR               25.34      26.06        
 39 Wismer, Richard     16 WAC-MR                 24.58      26.15        
 39 Logan, Timothy P    17 Express Swimming-MR    26.56      26.15        
 41 Wu, Kevin W         15 OWA-MR                 26.25      26.16        
 42 Jitechian, Gerard   15 Middies-MR             25.99      26.17        
 43 Irwin, Bobby J      17 IA-MR                  25.74      26.20        
 44 Duva, Ben           15 Express Swimming-MR    26.46      26.21        
 45 Baroz, Thomas       16 WAC-MR                    NT      26.28        
 46 Visconti, Michael   17 Express Swimming-MR    26.58      26.46        
 47 Park, Jin W         15 UNLGA-MR               26.34      26.49        
 48 Chang, Thomas W     16 Express Swimming-MR       NT      26.59        
 49 Eng, James          15 Middies-MR             27.16      26.73        
 49 Bancroft, Kel       16 WAC-MR                    NT      26.73        
 51 Sileo, James E      16 Express Swimming-MR    27.97      26.79        
 52 Catarinacchio, Vin  14 Middies-MR             26.44      26.92        
 53 Ruzzi, Anthony      15 TRS-MR                 27.94      27.80        
 54 Carpenter, Brandon  17 TRS-MR                 27.41      28.82        
 55 Coleman, Gregory M  12 IA-MR                  29.52      30.22        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Preston, Blake L    17 EAST-MR                47.63      48.80        
                  23.93       48.80 (24.87)                                        
  2 Catano, AL          16 IA-MR                  48.76      49.28        
                  24.14       49.28 (25.14)                                        
  3 Perley, Teddy P     17 EAST-MR                49.39      50.25        
                  24.46       50.25 (25.79)                                        
  4 Minowitz, Mark T    16 EAST-MR                48.84      50.50        
                  24.34       50.50 (26.16)                                        
  5 Gianino, Alex J     14 Middies-MR             49.89      50.98        
                  24.66       50.98 (26.32)                                        
  6 Sangtippawan, Chud  15 Twisters-MR            52.67      51.00        
                  24.55       51.00 (26.45)                                        
  7 Staszewski, Alec L  16 OWA-MR                 50.61      51.40        
                  24.59       51.40 (26.81)                                        
  8 Gonzalez, Cliff M   17 EAST-MR                50.87      51.98        
                  24.82       51.98 (27.16)                                        
  9 Wallace, Dan P      15 Express Swimming-MR    51.31      52.08        
                  25.27       52.08 (26.81)                                        
 10 Eyckmans, Robert E  17 EAST-MR                50.69      52.42        
                  26.01       52.42 (26.41)                                        
 11 Dokonal, Jan        16 OWA-MR                 52.00      52.43        
                  25.26       52.43 (27.17)                                        
 12 Rose, William G     16 EAST-MR                50.59      52.77        
                  25.54       52.77 (27.23)                                        
 13 Minowitz, Eric M    14 EAST-MR                51.97      52.91        
                  25.17       52.91 (27.74)                                        
 14 Rubenstein, Ben S   15 EAST-MR                52.06      53.13        
                  26.03       53.13 (27.10)                                        
 15 Caputo, Mike        16 WAC-MR                 52.25      53.20        
                  25.64       53.20 (27.56)                                        
 16 DiMiceli, John      17 TRS-MR                 50.87      53.81        
                  25.41       53.81 (28.40)                                        
 17 Salzillo, Mark      17 WAC-MR                 54.65      53.95        
                  26.02       53.95 (27.93)                                        
 18 Wilson, Kyle N      15 IA-UN-MR               52.92      53.96        
                  26.02       53.96 (27.94)                                        
 19 DeBenedicts, Keith  15 Sachem-MR              54.31      53.99        
                  26.30       53.99 (27.69)                                        
 20 McIlhargy, Sean V   15 TRS-MR                 52.47      54.13        
                  26.22       54.13 (27.91)                                        
 21 Panzarino, Michael  16 EAST-MR                53.20      54.15        
                  26.17       54.15 (27.98)                                        
 22 Ching, Brian G      16 Twisters-MR            55.15      54.41        
                  26.15       54.41 (28.26)                                        
 23 Byrnes, Evan R      15 IA-UN-MR               53.02      54.67        
                  26.26       54.67 (28.41)                                        
 23 Bacile, Matthew F   16 Sachem-MR              55.80      54.67        
                  26.17       54.67 (28.50)                                        
 25 WU, Alex            16 Express Swimming-MR    54.33      54.70        
                  25.56       54.70 (29.14)                                        
 26 Pilo, Matthew C     15 Express Swimming-MR    57.01      54.74        
                  26.59       54.74 (28.15)                                        
 27 Ellman, Andrew R    16 EAST-MR                51.92      54.82        
                  26.35       54.82 (28.47)                                        
 28 Sweeney, PJ         15 WAC-MR                 56.91      54.85        
                  26.30       54.85 (28.55)                                        
 29 Ryan, Michael C     16 Sachem-MR              53.43      54.93        
                  26.20       54.93 (28.73)                                        
 29 Donaghy, Collin J   16 Sachem-MR              54.17      54.93        
                  26.28       54.93 (28.65)                                        
 31 Graziano, Matt      16 WAC-MR                 56.89      55.34        
                  26.26       55.34 (29.08)                                        
 32 Gorospe, Constanti  16 IA-MR                  57.58      55.81        
                  26.41       55.81 (29.40)                                        
 33 Duva, Ben           15 Express Swimming-MR    58.02      55.99        
                  26.94       55.99 (29.05)                                        
 34 Dorkings, Zack J    17 Express Swimming-MR  1:00.00      56.20        
                  26.29       56.20 (29.91)                                        
 35 Crafa, James R      16 Express Swimming-MR    58.89      56.37        
                  26.53       56.37 (29.84)                                        
 36 Visconti, Michael   17 Express Swimming-MR    59.34      56.89        
                  28.06       56.89 (28.83)                                        
 37 Smith, Tavy O       15 EAST-MR                57.32      57.19        
                  27.89       57.19 (29.30)                                        
 38 Chang, Thomas W     16 Express Swimming-MR    58.67      57.34        
                  27.91       57.34 (29.43)                                        
 39 Gibbons, Jason B    16 UNOWA-MR               56.00      57.48        
                  27.77       57.48 (29.71)                                        
 40 Barker, Kevin K     16 EAST-MR                56.27      57.50        
                  27.67       57.50 (29.83)                                        
 41 Russo, Cameron J    15 OWA-MR                 56.80      57.64        
                  27.17       57.64 (30.47)                                        
 42 Smitham, Max T      16 OWA-MR                 54.00      57.89        
                  26.76       57.89 (31.13)                                        
 43 Wismer, Richard     16 WAC-MR                 53.91      57.98        
                  27.97       57.98 (30.01)                                        
 44 Wu, Kevin W         15 OWA-MR                 58.42      58.09        
                  28.17       58.09 (29.92)                                        
 45 Irwin, Bobby J      17 IA-MR                  56.19      58.88        
                  28.04       58.88 (30.84)                                        
 46 Chen, Jeffrey       18 Twisters-MR            58.18      58.92        
                  27.52       58.92 (31.40)                                        
 47 Baroz, Thomas       16 WAC-MR                    NT      59.01        
                  27.90       59.01 (31.11)                                        
 48 Gamboli, Christoph  17 TRS-MR                 59.08      59.15        
                  27.79       59.15 (31.36)                                        
 49 Noach, Kees         15 EAST-MR                55.65      59.24        
                  28.19       59.24 (31.05)                                        
 50 Lewis, Khalid A     16 Twisters-MR            59.99      59.35        
                  27.76       59.35 (31.59)                                        
 51 Link, Kenneth R     16 Sachem-MR            1:03.10    1:00.15        
                  28.96     1:00.15 (31.19)                                        
 52 Sileo, James E      16 Express Swimming-MR  1:01.91    1:00.38        
                  29.18     1:00.38 (31.20)                                        
 53 Ruzzi, Anthony      15 TRS-MR               1:01.16    1:00.65        
                  29.83     1:00.65 (30.82)                                        
 54 Verdi, Sean         16 WAC-MR                    NT    1:00.94        
                  29.05     1:00.94 (31.89)                                        
 55 Salzillo, Andrew    15 WAC-MR                    NT    1:03.10        
                  29.52     1:03.10 (33.58)                                        
 56 Coleman, Gregory M  12 IA-MR                1:03.65    1:03.66        
                  30.28     1:03.66 (33.38)                                        
 57 Carpenter, Brandon  17 TRS-MR                 59.66    1:05.24        
                  31.46     1:05.24 (33.78)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Catano, AL          16 IA-MR                1:45.17    1:46.66        
                  24.99       52.39 (27.40)     1:19.50 (27.11)     1:46.66 (27.16)
  2 Ahern, Michael G    17 Express Swimming-MR  1:46.27    1:47.20        
                  24.79       51.65 (26.86)     1:19.27 (27.62)     1:47.20 (27.93)
  3 Gianino, Alex J     14 Middies-MR           1:52.13    1:49.11        
                  24.80       52.45 (27.65)     1:20.96 (28.51)     1:49.11 (28.15)
  4 Sangtippawan, Chud  15 Twisters-MR          1:54.33    1:51.30        
                  25.16       52.17 (27.01)     1:21.51 (29.34)     1:51.30 (29.79)
  5 Battisti, Marc      16 Express Swimming-MR  1:55.53    1:52.28        
                  24.72       52.64 (27.92)     1:22.06 (29.42)     1:52.28 (30.22)
  6 Smith, Kendall C    17 Express Swimming-MR  1:47.65    1:52.31        
                  25.48       53.30 (27.82)     1:22.79 (29.49)     1:52.31 (29.52)
  7 Wallace, Dan P      15 Express Swimming-MR  1:52.73    1:52.63        
                  25.89       53.96 (28.07)     1:23.51 (29.55)     1:52.63 (29.12)
  8 Staszewski, Alec L  16 OWA-MR               1:52.44    1:53.29        
                  25.77       53.85 (28.08)     1:23.31 (29.46)     1:53.29 (29.98)
  9 Wilson, Kyle N      15 IA-UN-MR             1:55.54    1:53.38        
                  26.67       55.72 (29.05)     1:25.15 (29.43)     1:53.38 (28.23)
 10 Caputo, Mike        16 WAC-MR               1:50.49    1:54.23        
                  26.25       54.84 (28.59)     1:24.33 (29.49)     1:54.23 (29.90)
 11 Dokonal, Jan        16 OWA-MR               1:52.00    1:55.71        
                  25.94       54.46 (28.52)     1:24.71 (30.25)     1:55.71 (31.00)
 12 Varieur, Bobby      16 TRS-MR               1:54.46    1:55.80        
                  26.61       55.73 (29.12)     1:25.79 (30.06)     1:55.80 (30.01)
 13 Carmichael-Lopes,   14 Express Swimming-MR  1:58.98    1:56.62        
                  26.85       55.93 (29.08)     1:26.65 (30.72)     1:56.62 (29.97)
 14 Mayer, Michael      14 Express Swimming-MR  1:56.16    1:57.16        
                  27.36       56.78 (29.42)     1:27.32 (30.54)     1:57.16 (29.84)
 15 Byrnes, Evan R      15 IA-UN-MR             2:00.13    1:58.13        
                  27.27       57.59 (30.32)     1:28.72 (31.13)     1:58.13 (29.41)
 16 DeBenedicts, Keith  15 Sachem-MR            2:00.17    1:58.30        
                  27.35       57.07 (29.72)     1:26.75 (29.68)     1:58.30 (31.55)
 17 McIlhargy, Sean V   15 TRS-MR               1:59.80    1:58.91        
                  26.36       56.09 (29.73)     1:27.85 (31.76)     1:58.91 (31.06)
 18 Rein III, John L    16 Sachem-MR            2:04.54    1:58.93        
                  26.26       55.70 (29.44)     1:27.34 (31.64)     1:58.93 (31.59)
 19 Sweeney, PJ         15 WAC-MR               2:05.73    1:59.24        
                  27.34       57.97 (30.63)     1:29.23 (31.26)     1:59.24 (30.01)
 20 Salzillo, Mark      17 WAC-MR               2:01.96    1:59.81        
                  28.42       59.25 (30.83)     1:30.16 (30.91)     1:59.81 (29.65)
 21 Spierer, Josh A     15 IA-MR                1:59.36    1:59.98        
                  27.37       58.47 (31.10)     1:30.33 (31.86)     1:59.98 (29.65)
 22 Duva, Ben           15 Express Swimming-MR  2:04.63    2:00.01        
                  27.69       58.28 (30.59)     1:29.77 (31.49)     2:00.01 (30.24)
 23 DiMiceli, John      17 TRS-MR               1:59.91    2:00.31        
                  26.53       56.72 (30.19)     1:28.47 (31.75)     2:00.31 (31.84)
 24 Donaghy, Collin J   16 Sachem-MR            1:59.27    2:00.50        
                  27.85       58.61 (30.76)     1:29.91 (31.30)     2:00.50 (30.59)
 25 Ochakovsky, Shawn   17 OWA-MR               2:02.54    2:00.88        
                  27.70       58.01 (30.31)     1:29.11 (31.10)     2:00.88 (31.77)
 26 Ryan, Michael C     16 Sachem-MR            1:59.15    2:01.06        
                  26.65       57.76 (31.11)     1:30.59 (32.83)     2:01.06 (30.47)
 27 Graziano, Matt      16 WAC-MR               2:08.64    2:01.09        
                  27.50       58.18 (30.68)     1:29.92 (31.74)     2:01.09 (31.17)
 28 Logan, Timothy P    17 Express Swimming-MR  1:59.98    2:01.37        
                  27.75       58.24 (30.49)     1:29.92 (31.68)     2:01.37 (31.45)
 29 Podrecca, Milan M   16 OWA-MR               2:11.72    2:01.65        
                  27.98       58.51 (30.53)     1:31.08 (32.57)     2:01.65 (30.57)
 30 WU, Alex            16 Express Swimming-MR  1:59.58    2:01.81        
                  27.76       58.66 (30.90)     1:30.77 (32.11)     2:01.81 (31.04)
 31 Nestman, Keith      17 TRS-MR               1:56.69    2:01.83        
                  26.84       57.35 (30.51)     1:30.22 (32.87)     2:01.83 (31.61)
 32 Ching, Benjamin G   12 Twisters-MR          2:09.62    2:02.05        
                  28.24       59.22 (30.98)     1:31.38 (32.16)     2:02.05 (30.67)
 33 Gibbons, Jason B    16 UNOWA-MR             1:56.00    2:02.06        
                  27.69       58.58 (30.89)     1:30.67 (32.09)     2:02.06 (31.39)
 34 Catarinacchio, Vin  14 Middies-MR           2:03.21    2:03.44        
                  28.60     1:00.34 (31.74)     1:32.12 (31.78)     2:03.44 (31.32)
 35 Wismer, Richard     16 WAC-MR               1:55.61    2:03.49        
                  28.98     1:00.39 (31.41)     1:32.69 (32.30)     2:03.49 (30.80)
 36 Wu, Kevin W         15 OWA-MR               2:06.29    2:04.36        
                  28.37       59.56 (31.19)     1:32.48 (32.92)     2:04.36 (31.88)
 37 Chang, Thomas W     16 Express Swimming-MR       NT    2:04.85        
                  28.77     1:00.36 (31.59)     1:33.13 (32.77)     2:04.85 (31.72)
 38 Ochakovsky, Michae  17 OWA-MR               2:06.37    2:05.14        
                  28.40     1:00.43 (32.03)     1:33.26 (32.83)     2:05.14 (31.88)
 39 Visconti, Michael   17 Express Swimming-MR  2:05.63    2:05.24        
                  28.84     1:01.07 (32.23)     1:34.34 (33.27)     2:05.24 (30.90)
 40 Ching, Brian G      16 Twisters-MR          2:05.74    2:05.51        
                  28.20       59.78 (31.58)     1:33.28 (33.50)     2:05.51 (32.23)
 41 Smitham, Max T      16 OWA-MR               2:00.00    2:06.80        
                  27.53       59.41 (31.88)     1:33.56 (34.15)     2:06.80 (33.24)
 42 Irwin, Bobby J      17 IA-MR                2:03.26    2:07.04        
                  28.90     1:01.34 (32.44)     1:34.92 (33.58)     2:07.04 (32.12)
 43 Gamboli, Christoph  17 TRS-MR               2:16.83    2:09.36        
                  27.82     1:00.00 (32.18)     1:34.90 (34.90)     2:09.36 (34.46)
 44 Bancroft, Kel       16 WAC-MR                    NT    2:09.40        
                  29.22     1:01.55 (32.33)     1:36.28 (34.73)     2:09.40 (33.12)
 45 Gorospe, Constanti  16 IA-MR                2:14.35    2:09.59        
                  28.85     1:01.14 (32.29)     1:35.22 (34.08)     2:09.59 (34.37)
 46 Sileo, James E      16 Express Swimming-MR  2:18.23    2:10.67        
                  30.45     1:04.14 (33.69)     1:38.37 (34.23)     2:10.67 (32.30)
 47 Lewis, Khalid A     16 Twisters-MR          2:13.28    2:12.37        
                  29.84     1:03.31 (33.47)     1:38.12 (34.81)     2:12.37 (34.25)
 48 Russo, Cameron J    15 OWA-MR               2:06.91    2:12.43        
                  28.89     1:02.61 (33.72)     1:38.01 (35.40)     2:12.43 (34.42)
 49 Jitechian, Gerard   15 Middies-MR           2:07.67    2:12.94        
                  27.36       59.31 (31.95)     1:35.02 (35.71)     2:12.94 (37.92)
 50 Baroz, Thomas       16 WAC-MR                    NT    2:15.22        
                  29.31     1:03.48 (34.17)     1:40.40 (36.92)     2:15.22 (34.82)
 51 Carpenter, Brandon  17 TRS-MR               2:18.19    2:23.60        
                  30.76     1:07.07 (36.31)     1:46.49 (39.42)     2:23.60 (37.11)
 52 Salzillo, Andrew    15 WAC-MR                    NT    2:26.31        
                  31.26     1:09.71 (38.45)     1:49.35 (39.64)     2:26.31 (36.96)
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Kendall C          17 Express Swimming-MR  4:52.11    4:59.22        
                  26.31       54.99 (28.68)     1:24.64 (29.65)     1:55.02 (30.38)
        2:25.29 (30.27)     2:56.04 (30.75)     3:27.38 (31.34)     3:58.64 (31.26)
        4:29.32 (30.68)     4:59.22 (29.90)                                        
  2 Battisti, Marc            16 Express Swimming-MR  5:09.41    5:03.18        
                  26.30       55.76 (29.46)     1:25.97 (30.21)     1:56.82 (30.85)
        2:27.65 (30.83)     2:58.69 (31.04)     3:30.15 (31.46)     4:01.88 (31.73)
        4:33.32 (31.44)     5:03.18 (29.86)                                        
  3 Wilson, Kyle N            15 IA-UN-MR             5:08.87    5:03.37        
                  27.13       57.16 (30.03)     1:28.22 (31.06)     1:59.22 (31.00)
        2:30.27 (31.05)     3:01.52 (31.25)     3:32.25 (30.73)     4:03.25 (31.00)
        4:34.32 (31.07)     5:03.37 (29.05)                                        
  4 Caputo, Mike              16 WAC-MR               4:52.46    5:04.12        
                  27.09       57.09 (30.00)     1:27.14 (30.05)     1:57.83 (30.69)
        2:28.43 (30.60)     2:59.64 (31.21)     3:31.01 (31.37)     4:02.93 (31.92)
        4:34.39 (31.46)     5:04.12 (29.73)                                        
  5 Varieur, Bobby            16 TRS-MR               5:12.84    5:17.68        
                  27.43       57.45 (30.02)     1:28.52 (31.07)     1:59.93 (31.41)
        2:32.13 (32.20)     3:04.96 (32.83)     3:37.81 (32.85)     4:11.95 (34.14)
        4:45.53 (33.58)     5:17.68 (32.15)                                        
  6 Spierer, Josh A           15 IA-MR                5:12.09    5:17.81        
                  28.03       59.63 (31.60)     1:32.07 (32.44)     2:04.15 (32.08)
        2:36.60 (32.45)     3:09.08 (32.48)     3:41.23 (32.15)     4:14.05 (32.82)
        4:46.89 (32.84)     5:17.81 (30.92)                                        
  7 Duva, Ben                 15 Express Swimming-MR  5:29.34    5:20.54        
                  28.83     1:00.58 (31.75)     1:32.77 (32.19)     2:05.43 (32.66)
        2:38.15 (32.72)     3:10.94 (32.79)     3:43.70 (32.76)     4:16.83 (33.13)
        4:49.60 (32.77)     5:20.54 (30.94)                                        
  8 Ching, Benjamin G         12 Twisters-MR          5:40.79    5:20.61        
                  28.27       58.83 (30.56)     1:31.11 (32.28)     2:03.95 (32.84)
        2:37.49 (33.54)     3:10.93 (33.44)     3:44.23 (33.30)     4:17.12 (32.89)
        4:49.80 (32.68)     5:20.61 (30.81)                                        
  9 Byrnes, Evan R            15 IA-UN-MR             5:23.96    5:23.77        
                  28.00       59.48 (31.48)     1:32.16 (32.68)     2:05.11 (32.95)
        2:38.17 (33.06)     3:11.42 (33.25)     3:44.75 (33.33)     4:18.39 (33.64)
        4:52.11 (33.72)     5:23.77 (31.66)                                        
 10 Sweeney, PJ               15 WAC-MR               5:44.92    5:23.96        
                  29.48     1:02.09 (32.61)     1:35.23 (33.14)     2:08.52 (33.29)
        2:41.48 (32.96)     3:14.84 (33.36)     3:47.89 (33.05)     4:21.26 (33.37)
        4:53.91 (32.65)     5:23.96 (30.05)                                        
 11 Alarcon, Tim              16 TRS-MR               5:36.44    5:25.59        
                  28.77     1:00.63 (31.86)     1:33.71 (33.08)     2:07.34 (33.63)
        2:40.89 (33.55)     3:14.77 (33.88)     3:48.35 (33.58)     4:21.63 (33.28)
        4:54.70 (33.07)     5:25.59 (30.89)                                        
 12 Nestman, Keith            17 TRS-MR               5:29.35    5:25.69        
                  28.17     1:00.78 (32.61)     1:33.74 (32.96)     2:07.24 (33.50)
        2:40.65 (33.41)     3:14.50 (33.85)     3:48.37 (33.87)     4:21.61 (33.24)
        4:54.69 (33.08)     5:25.69 (31.00)                                        
 13 McIlhargy, Sean V         15 TRS-MR               5:22.17    5:25.70        
                  27.85       59.72 (31.87)     1:31.84 (32.12)     2:04.84 (33.00)
        2:37.80 (32.96)     3:11.43 (33.63)     3:45.70 (34.27)     4:19.75 (34.05)
        4:53.42 (33.67)     5:25.70 (32.28)                                        
 14 Salzillo, Mark            17 WAC-MR               5:22.89    5:31.62        
                  28.55       59.49 (30.94)     1:31.89 (32.40)     2:05.27 (33.38)
        2:38.57 (33.30)     3:12.35 (33.78)     3:46.57 (34.22)     4:21.31 (34.74)
        4:56.65 (35.34)     5:31.62 (34.97)                                        
 15 Leibel, Danny             15 TRS-MR               5:27.54    5:33.59        
                  28.55     1:01.30 (32.75)     1:34.82 (33.52)     2:08.89 (34.07)
        2:42.84 (33.95)     3:16.93 (34.09)     3:51.76 (34.83)     4:25.93 (34.17)
        5:00.31 (34.38)     5:33.59 (33.28)                                        
 16 Wismer, Richard           16 WAC-MR               5:08.86    5:34.17        
                  29.57     1:02.42 (32.85)     1:35.77 (33.35)     2:09.53 (33.76)
        2:43.01 (33.48)     3:17.37 (34.36)     3:51.76 (34.39)     4:26.54 (34.78)
        5:01.11 (34.57)     5:34.17 (33.06)                                        
 17 DiMiceli, John            17 TRS-MR               5:36.82    5:36.56        
                  28.03       59.96 (31.93)     1:33.66 (33.70)     2:08.04 (34.38)
        2:42.96 (34.92)     3:18.28 (35.32)     3:53.19 (34.91)     4:28.76 (35.57)
        5:03.98 (35.22)     5:36.56 (32.58)                                        
 18 Visconti, Michael J       17 Express Swimming-MR  5:37.70    5:37.33        
                  30.84     1:03.95 (33.11)     1:37.59 (33.64)     2:11.98 (34.39)
        2:46.90 (34.92)     3:21.87 (34.97)     3:57.34 (35.47)     4:32.19 (34.85)
        5:06.89 (34.70)     5:37.33 (30.44)                                        
 19 Sharkey, Matthew          17 TRS-MR               5:26.42    5:47.41        
                  28.64     1:01.16 (32.52)     1:34.13 (32.97)     2:08.86 (34.73)
        2:44.14 (35.28)     3:20.42 (36.28)     3:57.48 (37.06)     4:34.77 (37.29)
        5:11.84 (37.07)     5:47.41 (35.57)                                        
 20 Coleman, Gregory M        12 IA-MR                6:05.00    6:00.76        
                  31.27     1:07.18 (35.91)     1:43.76 (36.58)     2:20.84 (37.08)
        2:57.97 (37.13)     3:34.93 (36.96)     4:12.34 (37.41)     4:49.65 (37.31)
        5:26.36 (36.71)     6:00.76 (34.40)                                        
 21 Ruzzi, Anthony            15 TRS-MR               6:07.55    6:03.02        
                  31.94     1:07.39 (35.45)     1:44.26 (36.87)     2:21.58 (37.32)
        2:59.15 (37.57)     3:36.79 (37.64)     4:14.68 (37.89)     4:51.84 (37.16)
        5:28.80 (36.96)     6:03.02 (34.22)                                        
 22 Chen, Jeffrey             18 Twisters-MR          6:06.61    6:03.96        
                  29.61     1:03.51 (33.90)     1:39.06 (35.55)     2:16.05 (36.99)
        2:54.32 (38.27)     3:32.99 (38.67)     4:11.18 (38.19)     4:49.75 (38.57)
        5:28.01 (38.26)     6:03.96 (35.95)                                        
 23 Gamboli, Christopher      17 TRS-MR               6:38.53    6:16.60        
                  31.03     1:06.71 (35.68)     1:43.41 (36.70)     2:21.89 (38.48)
        3:00.91 (39.02)     3:40.23 (39.32)     4:20.14 (39.91)     5:00.55 (40.41)
        5:39.78 (39.23)     6:16.60 (36.82)                                        
 24 Carpenter, Brandon        17 TRS-MR               6:17.15    6:22.29        
                                  30.92 ( )     1:07.62 (36.70)     1:45.37 (37.75)
        2:25.21 (39.84)     3:05.09 (39.88)   4:23.74 (1:18.65)     5:04.15 (40.41)
        5:43.80 (39.65)     6:22.29 (38.49)                                        
 25 Lewis, Khalid A           16 Twisters-MR          6:36.15    6:31.98        
                  31.42     1:06.79 (35.37)     1:44.41 (37.62)     2:23.74 (39.33)
        3:03.52 (39.78)     3:42.87 (39.35)     4:23.92 (41.05)     5:06.77 (42.85)
        5:49.67 (42.90)     6:31.98 (42.31)                                        
 26 Salzillo, Andrew          15 WAC-MR               6:23.23    6:52.74        
                                1:10.83 ( )     1:52.15 (41.32)     2:37.20 (45.05)
        3:20.25 (43.05)     4:03.71 (43.46)     4:48.41 (44.70)     5:33.42 (45.01)
        6:15.38 (41.96)     6:52.74 (37.36)                                        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ahern, Michael G    17 Express Swimming-MR    54.19      54.35        
                  26.38       54.35 (27.97)                                        
  2 Catano, AL          16 IA-MR                  55.29      55.57        
                  26.89       55.57 (28.68)                                        
  3 Dokonal, Jan        16 OWA-MR               1:01.00      59.07        
                  28.82       59.07 (30.25)                                        
  4 Battisti, Marc      16 Express Swimming-MR  1:02.34      59.33        
                  29.12       59.33 (30.21)                                        
  5 Byrnes, Evan R      15 IA-UN-MR               59.52      59.46        
                  28.78       59.46 (30.68)                                        
  6 Carmichael-Lopes,   14 Express Swimming-MR  1:00.22    1:00.37        
                  29.24     1:00.37 (31.13)                                        
  7 Quinn, Colin G      17 Express Swimming-MR    57.56    1:00.70        
                  29.18     1:00.70 (31.52)                                        
  8 Chen, Jeffrey       18 Twisters-MR          1:03.12    1:01.20        
                  29.38     1:01.20 (31.82)                                        
  9 Caputo, Mike        16 WAC-MR               1:04.35    1:02.14        
                  30.15     1:02.14 (31.99)                                        
 10 Sweeney, PJ         15 WAC-MR               1:03.11    1:02.46        
                  30.42     1:02.46 (32.04)                                        
 11 Jitechian, Gerard   15 Middies-MR           1:05.64    1:03.58        
                  30.48     1:03.58 (33.10)                                        
 12 Duva, Ben           15 Express Swimming-MR  1:04.25    1:04.04        
                  31.50     1:04.04 (32.54)                                        
 13 Donaghy, Collin J   16 Sachem-MR            1:02.96    1:04.43        
                  31.05     1:04.43 (33.38)                                        
 14 Gibbons, Jason B    16 UNOWA-MR               57.00    1:04.81        
                  31.66     1:04.81 (33.15)                                        
 15 Bancroft, Kel       16 WAC-MR                    NT    1:05.04        
                  32.20     1:05.04 (32.84)                                        
 16 Mayer, Michael      14 Express Swimming-MR  1:06.47    1:05.81        
                  32.66     1:05.81 (33.15)                                        
 17 Logan, Timothy P    17 Express Swimming-MR  1:00.76    1:05.85        
                  32.21     1:05.85 (33.64)                                        
 18 Ryan, Michael C     16 Sachem-MR            1:02.77    1:05.96        
                  31.83     1:05.96 (34.13)                                        
 19 Salzillo, Mark      17 WAC-MR               1:08.37    1:06.02        
                  32.46     1:06.02 (33.56)                                        
 20 Nestman, Keith      17 TRS-MR               1:06.00    1:06.21        
                  31.06     1:06.21 (35.15)                                        
 21 Spierer, Josh A     15 IA-MR                1:05.60    1:06.43        
                  32.51     1:06.43 (33.92)                                        
 22 Ochakovsky, Shawn   17 OWA-MR               1:09.37    1:06.60        
                  32.32     1:06.60 (34.28)                                        
 23 Irwin, Bobby J      17 IA-MR                1:07.09    1:06.84        
                  32.60     1:06.84 (34.24)                                        
 24 Ochakovsky, Michae  17 OWA-MR               1:11.17    1:07.06        
                  32.48     1:07.06 (34.58)                                        
 25 Gamboli, Christoph  17 TRS-MR               1:07.68    1:07.14        
                  32.25     1:07.14 (34.89)                                        
 26 Graziano, Matt      16 WAC-MR               1:07.82    1:07.20        
                  33.01     1:07.20 (34.19)                                        
 27 Rein III, John L    16 Sachem-MR            1:09.35    1:07.71        
                  32.95     1:07.71 (34.76)                                        
 28 Ching, Brian G      16 Twisters-MR          1:08.75    1:08.58        
                  33.54     1:08.58 (35.04)                                        
 29 Baroz, Thomas       16 WAC-MR                    NT    1:08.89        
                  33.12     1:08.89 (35.77)                                        
 30 Catarinacchio, Vin  14 Middies-MR           1:05.44    1:09.14        
                  33.95     1:09.14 (35.19)                                        
 31 Russo, Cameron J    15 OWA-MR               1:09.33    1:09.59        
                  33.78     1:09.59 (35.81)                                        
 32 Wismer, Richard     16 WAC-MR               1:10.47    1:10.12        
                  34.98     1:10.12 (35.14)                                        
 33 Wu, Kevin W         15 OWA-MR               1:14.37    1:10.35        
                  34.64     1:10.35 (35.71)                                        
 34 Lewis, Khalid A     16 Twisters-MR          1:09.92    1:10.83        
                  34.22     1:10.83 (36.61)                                        
 35 Salzillo, Andrew    15 WAC-MR                    NT    1:11.20        
                  34.89     1:11.20 (36.31)                                        
 36 Park, Jin W         15 UNLGA-MR             1:11.50    1:11.26        
                  35.09     1:11.26 (36.17)                                        
 37 Chang, Thomas W     16 Express Swimming-MR       NT    1:11.41        
                  35.04     1:11.41 (36.37)                                        
 38 Eng, James          15 Middies-MR           1:16.03    1:11.56        
                  35.00     1:11.56 (36.56)                                        
 39 Ruzzi, Anthony      15 TRS-MR               1:14.66    1:12.67        
                  35.42     1:12.67 (37.25)                                        
 40 Gorospe, Constanti  16 IA-MR                1:10.79    1:12.71        
                  35.08     1:12.71 (37.63)                                        
 41 Coleman, Gregory M  12 IA-MR                1:12.43    1:13.04        
                  35.39     1:13.04 (37.65)                                        
 42 Sileo, James E      16 Express Swimming-MR  1:18.75    1:14.17        
                  36.41     1:14.17 (37.76)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Catano, AL          16 IA-MR                1:59.11    1:59.25        
                  28.26       58.92 (30.66)     1:29.03 (30.11)     1:59.25 (30.22)
  2 Preston, Blake L    17 EAST-MR              1:56.52    2:04.61        
                  29.80     1:00.79 (30.99)     1:32.64 (31.85)     2:04.61 (31.97)
  3 Minowitz, Mark T    16 EAST-MR              1:59.66    2:05.82        
                  29.57     1:00.42 (30.85)     1:33.14 (32.72)     2:05.82 (32.68)
  4 Perley, Teddy P     17 EAST-MR              1:59.12    2:05.95        
                  29.42     1:01.12 (31.70)     1:33.47 (32.35)     2:05.95 (32.48)
  5 Nicholson, Michael  15 EAST-MR              2:00.53    2:06.70        
                  29.95     1:01.30 (31.35)     1:34.36 (33.06)     2:06.70 (32.34)
  6 Dokonal, Jan        16 OWA-MR               2:15.00    2:07.95        
                  29.40     1:01.35 (31.95)     1:34.65 (33.30)     2:07.95 (33.30)
  7 Gonzalez, Cliff M   17 EAST-MR              2:04.94    2:11.67        
                  30.42     1:03.68 (33.26)     1:37.84 (34.16)     2:11.67 (33.83)
  8 Byrnes, Evan R      15 IA-UN-MR             2:12.45    2:12.88        
                  30.86     1:04.86 (34.00)     1:39.78 (34.92)     2:12.88 (33.10)
  9 Minowitz, Eric M    14 EAST-MR              2:09.77    2:13.21        
                  30.81     1:04.93 (34.12)     1:39.22 (34.29)     2:13.21 (33.99)
 10 Caputo, Mike        16 WAC-MR               2:17.81    2:13.26        
                  32.21     1:06.02 (33.81)     1:39.66 (33.64)     2:13.26 (33.60)
 11 Mitil, Lorenzo R    15 EAST-MR              2:11.38    2:13.40        
                  31.57     1:04.67 (33.10)     1:38.85 (34.18)     2:13.40 (34.55)
 12 Duva, Ben           15 Express Swimming-MR  2:18.68    2:15.12        
                  32.63     1:07.03 (34.40)     1:41.58 (34.55)     2:15.12 (33.54)
 13 Chen, Jeffrey       18 Twisters-MR          2:20.94    2:15.38        
                  31.87     1:05.53 (33.66)     1:41.09 (35.56)     2:15.38 (34.29)
 14 Crafa, James R      16 Express Swimming-MR  2:17.65    2:15.61        
                  32.11     1:06.10 (33.99)     1:41.30 (35.20)     2:15.61 (34.31)
 15 Rose, William G     16 EAST-MR              2:15.33    2:16.10        
                  32.68     1:06.62 (33.94)     1:41.55 (34.93)     2:16.10 (34.55)
 16 Ellman, Andrew R    16 EAST-MR              2:05.83    2:16.47        
                  31.35     1:05.93 (34.58)     1:41.59 (35.66)     2:16.47 (34.88)
 17 Sweeney, PJ         15 WAC-MR               2:16.61    2:17.85        
                  33.10     1:08.33 (35.23)     1:43.62 (35.29)     2:17.85 (34.23)
 18 Wilson, Kyle N      15 IA-UN-MR             2:21.66    2:18.76        
                  32.19     1:07.98 (35.79)     1:44.48 (36.50)     2:18.76 (34.28)
 19 Barker, Kevin K     16 EAST-MR              2:19.29    2:20.21        
                  32.87     1:08.25 (35.38)     1:44.49 (36.24)     2:20.21 (35.72)
 20 Rubenstein, Ben S   15 EAST-MR              2:08.90    2:20.26        
                  31.64     1:06.21 (34.57)     1:43.07 (36.86)     2:20.26 (37.19)
 21 Noach, Kees         15 EAST-MR              2:19.23    2:21.08        
                  33.82     1:09.98 (36.16)     1:46.16 (36.18)     2:21.08 (34.92)
 22 Donaghy, Collin J   16 Sachem-MR            2:15.50    2:21.10        
                  32.85     1:08.81 (35.96)     1:45.37 (36.56)     2:21.10 (35.73)
 23 Gibbons, Jason B    16 UNOWA-MR             2:06.00    2:21.74        
                  33.50     1:09.35 (35.85)     1:46.03 (36.68)     2:21.74 (35.71)
 24 Salzillo, Mark      17 WAC-MR               2:35.14    2:21.90        
                  34.77     1:11.52 (36.75)     1:47.32 (35.80)     2:21.90 (34.58)
 25 Irwin, Bobby J      17 IA-MR                2:24.21    2:23.49        
                  34.38     1:10.79 (36.41)     1:47.34 (36.55)     2:23.49 (36.15)
 26 Smith, Tavy O       15 EAST-MR                   NT    2:25.98        
                  34.05     1:11.01 (36.96)     1:49.22 (38.21)     2:25.98 (36.76)
 27 Pilo, Matthew C     15 Express Swimming-MR  2:31.67    2:27.85        
                  34.91     1:11.82 (36.91)     1:50.45 (38.63)     2:27.85 (37.40)
 28 Ochakovsky, Michae  17 OWA-MR               2:23.61    2:28.08        
                  35.50     1:14.00 (38.50)     1:51.64 (37.64)     2:28.08 (36.44)
 29 Ochakovsky, Shawn   17 OWA-MR               2:22.63    2:28.10        
                  35.28     1:12.63 (37.35)     1:50.15 (37.52)     2:28.10 (37.95)
 30 Visconti, Michael   17 Express Swimming-MR  2:26.54    2:28.51        
                  36.15     1:14.22 (38.07)     1:52.37 (38.15)     2:28.51 (36.14)
 31 Baroz, Thomas       16 WAC-MR                    NT    2:30.23        
                  33.71     1:11.49 (37.78)     1:51.41 (39.92)     2:30.23 (38.82)
 32 Coleman, Gregory M  12 IA-MR                2:34.28    2:31.29        
                  35.88     1:14.67 (38.79)     1:53.75 (39.08)     2:31.29 (37.54)
 33 Salzillo, Andrew    15 WAC-MR                    NT    2:31.90        
                                2:31.72 ( )     2:47.10 (15.38)         2:31.90 ( )
 34 Gamboli, Christoph  17 TRS-MR               2:29.60    2:34.39        
                  35.00     1:13.98 (38.98)     1:54.85 (40.87)     2:34.39 (39.54)
 35 Ruzzi, Anthony      15 TRS-MR               2:35.71    2:36.20        
                  36.74     1:16.07 (39.33)     1:56.04 (39.97)     2:36.20 (40.16)
 36 Gorospe, Constanti  16 IA-MR                2:37.16    2:37.63        
                  36.71     1:16.64 (39.93)     1:57.96 (41.32)     2:37.63 (39.67)
 37 Lewis, Khalid A     16 Twisters-MR          2:44.42    2:37.76        
                  36.29   1:57.66 (1:21.37)     2:37.76 (40.10)         2:37.76 ( )
 38 Sileo, James E      16 Express Swimming-MR  2:51.82    2:39.34        
                  38.70     1:19.55 (40.85)     2:00.84 (41.29)     2:39.34 (38.50)
 39 Verdi, Sean         16 WAC-MR                    NT    2:45.67        
                  38.76     1:22.02 (43.26)     2:05.40 (43.38)     2:45.67 (40.27)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sangtippawan, Chud  15 Twisters-MR          1:03.64    1:02.46        
                  29.28     1:02.46 (33.18)                                        
  2 Carmichael-Lopes,   14 Express Swimming-MR  1:03.04    1:03.38        
                  29.76     1:03.38 (33.62)                                        
  3 Gianino, Alex J     14 Middies-MR           1:03.67    1:03.60        
                  30.36     1:03.60 (33.24)                                        
  4 Mayer, Michael      14 Express Swimming-MR  1:04.37    1:06.62        
                  31.91     1:06.62 (34.71)                                        
  5 McIlhargy, Sean V   15 TRS-MR               1:07.91    1:08.71        
                  31.68     1:08.71 (37.03)                                        
  6 Park, Jin W         15 UNLGA-MR             1:09.34    1:08.84        
                  32.60     1:08.84 (36.24)                                        
  7 Podrecca, Milan M   16 OWA-MR               1:10.82    1:09.20        
                  33.30     1:09.20 (35.90)                                        
  8 Varieur, Bobby      16 TRS-MR               1:12.61    1:09.23        
                  32.32     1:09.23 (36.91)                                        
  9 Irwin, Bobby J      17 IA-MR                1:08.54    1:09.42        
                  32.51     1:09.42 (36.91)                                        
 10 Wallace, Dan P      15 Express Swimming-MR  1:08.23    1:09.61        
                  33.11     1:09.61 (36.50)                                        
 11 DeBenedicts, Keith  15 Sachem-MR            1:10.10    1:10.20        
                  33.58     1:10.20 (36.62)                                        
 12 DiMiceli, John      17 TRS-MR               1:18.00    1:10.37        
                  32.94     1:10.37 (37.43)                                        
 13 Ching, Benjamin G   12 Twisters-MR          1:12.35    1:10.62        
                  34.12     1:10.62 (36.50)                                        
 14 Chang, Thomas W     16 Express Swimming-MR       NT    1:11.31        
                  33.63     1:11.31 (37.68)                                        
 15 Ching, Brian G      16 Twisters-MR          1:13.31    1:12.20        
                  34.35     1:12.20 (37.85)                                        
 16 Gibbons, Jason B    16 UNOWA-MR             1:13.00    1:12.22        
                  34.24     1:12.22 (37.98)                                        
 17 Smitham, Max T      16 OWA-MR               1:10.00    1:12.34        
                  33.60     1:12.34 (38.74)                                        
 18 WU, Alex            16 Express Swimming-MR  1:11.31    1:12.90        
                  34.44     1:12.90 (38.46)                                        
 19 Wismer, Richard     16 WAC-MR               1:12.65    1:13.02        
                  34.19     1:13.02 (38.83)                                        
 20 Sileo, James E      16 Express Swimming-MR  1:18.23    1:13.72        
                  35.39     1:13.72 (38.33)                                        
 21 Chen, Jeffrey       18 Twisters-MR          1:12.39    1:14.87        
                  35.47     1:14.87 (39.40)                                        
 22 Ochakovsky, Shawn   17 OWA-MR               1:12.45    1:15.09        
                  34.70     1:15.09 (40.39)                                        
 23 Sweeney, PJ         15 WAC-MR               1:23.77    1:15.11        
                  35.34     1:15.11 (39.77)                                        
 24 Ochakovsky, Michae  17 OWA-MR               1:15.18    1:16.27        
                  35.70     1:16.27 (40.57)                                        
 25 Byrnes, Evan R      15 IA-UN-MR             1:15.66    1:16.66        
                  35.71     1:16.66 (40.95)                                        
 26 Eng, James          15 Middies-MR           1:20.94    1:18.19        
                  37.21     1:18.19 (40.98)                                        
 27 Wu, Kevin W         15 OWA-MR               1:17.34    1:18.43        
                  36.61     1:18.43 (41.82)                                        
 28 Russo, Cameron J    15 OWA-MR               1:19.07    1:19.54        
                  37.09     1:19.54 (42.45)                                        
 29 Salzillo, Mark      17 WAC-MR               1:20.91    1:21.26        
                  37.60     1:21.26 (43.66)                                        
 30 Gorospe, Constanti  16 IA-MR                1:23.74    1:21.32        
                  38.01     1:21.32 (43.31)                                        
 31 Ruzzi, Anthony      15 TRS-MR               1:24.24    1:21.49        
                  38.56     1:21.49 (42.93)                                        
 32 Baroz, Thomas       16 WAC-MR                    NT    1:25.74        
                  39.67     1:25.74 (46.07)                                        
 33 Coleman, Gregory M  12 IA-MR                1:31.82    1:26.84        
                  41.39     1:26.84 (45.45)                                        
 34 Bancroft, Kel       16 WAC-MR                    NT    1:29.62        
                  41.72     1:29.62 (47.90)                                        
 35 Salzillo, Andrew    15 WAC-MR                    NT    1:34.62        
                  44.50     1:34.62 (50.12)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gianino, Alex J     14 Middies-MR           2:17.45    2:18.21        
                  31.19     1:06.02 (34.83)     1:41.85 (35.83)     2:18.21 (36.36)
  2 Sangtippawan, Chud  15 Twisters-MR          2:17.87    2:19.49        
                  31.75     1:07.53 (35.78)     1:43.27 (35.74)     2:19.49 (36.22)
  3 Eyckmans, Robert E  17 EAST-MR              2:13.47    2:23.29        
                  33.36     1:09.77 (36.41)     1:46.65 (36.88)     2:23.29 (36.64)
  4 Perley, Teddy P     17 EAST-MR              2:11.35    2:24.79        
                  32.26     1:09.41 (37.15)     1:47.21 (37.80)     2:24.79 (37.58)
  5 Smith, Tavy O       15 EAST-MR              2:34.65    2:29.09        
                  33.60     1:11.26 (37.66)     1:50.82 (39.56)     2:29.09 (38.27)
  6 McIlhargy, Sean V   15 TRS-MR               2:35.15    2:29.29        
                  32.25     1:10.11 (37.86)     1:49.73 (39.62)     2:29.29 (39.56)
  7 Ching, Benjamin G   12 Twisters-MR          2:35.93    2:29.97        
                  34.36     1:12.87 (38.51)     1:52.01 (39.14)     2:29.97 (37.96)
  8 Dokonal, Jan        16 OWA-MR               2:45.00    2:31.53        
                  34.09     1:11.91 (37.82)     1:51.41 (39.50)     2:31.53 (40.12)
  9 DeBenedicts, Keith  15 Sachem-MR            2:30.43    2:32.03        
                  34.21     1:12.54 (38.33)     1:51.78 (39.24)     2:32.03 (40.25)
 10 Minowitz, Mark T    16 EAST-MR              2:28.31    2:33.24        
                  34.08     1:12.58 (38.50)     1:53.02 (40.44)     2:33.24 (40.22)
 10 Gonzalez, Cliff M   17 EAST-MR              2:30.95    2:33.24        
                  35.79     1:15.81 (40.02)     1:55.73 (39.92)     2:33.24 (37.51)
 12 DiMiceli, John      17 TRS-MR               2:41.05    2:34.79        
                  34.74     1:13.49 (38.75)     1:53.89 (40.40)     2:34.79 (40.90)
 13 Gibbons, Jason B    16 UNOWA-MR             2:35.00    2:35.11        
                  35.32     1:15.13 (39.81)     1:55.81 (40.68)     2:35.11 (39.30)
 14 Irwin, Bobby J      17 IA-MR                2:33.07    2:35.64        
                  33.66     1:12.56 (38.90)     1:53.66 (41.10)     2:35.64 (41.98)
 15 Chang, Thomas W     16 Express Swimming-MR  2:45.23    2:36.06        
                  35.29     1:15.12 (39.83)     1:55.90 (40.78)     2:36.06 (40.16)
 16 WU, Alex            16 Express Swimming-MR  2:36.35    2:41.27        
                  36.70     1:17.88 (41.18)     1:58.38 (40.50)     2:41.27 (42.89)
 17 Smitham, Max T      16 OWA-MR               2:40.00    2:42.35        
                  35.77     1:17.14 (41.37)     1:59.65 (42.51)     2:42.35 (42.70)
 18 Pilo, Matthew C     15 Express Swimming-MR  2:40.66    2:42.78        
                  35.62     1:17.18 (41.56)     2:00.55 (43.37)     2:42.78 (42.23)
 19 Dorkings, Zack J    17 Express Swimming-MR  2:42.32    2:42.94        
                  35.28     1:15.79 (40.51)     1:58.91 (43.12)     2:42.94 (44.03)
 20 Mitil, Lorenzo R    15 EAST-MR              2:41.04    2:43.66        
                  36.92     1:18.52 (41.60)     2:01.41 (42.89)     2:43.66 (42.25)
 21 Wismer, Richard     16 WAC-MR               2:43.09    2:44.93        
                  37.73     1:19.01 (41.28)     2:01.93 (42.92)     2:44.93 (43.00)
 22 Russo, Cameron J    15 OWA-MR               2:45.20    2:53.04        
                  39.95     1:24.49 (44.54)     2:10.03 (45.54)     2:53.04 (43.01)
 23 Wu, Kevin W         15 OWA-MR               2:47.50    2:54.26        
                  39.49     1:23.57 (44.08)     2:09.15 (45.58)     2:54.26 (45.11)
 24 Ruzzi, Anthony      15 TRS-MR               3:10.93    2:54.55        
                  39.41     1:22.88 (43.47)     2:08.07 (45.19)     2:54.55 (46.48)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Preston, Blake L    17 EAST-MR                53.54      53.51        
                  25.53       53.51 (27.98)                                        
  2 Catano, AL          16 IA-MR                  53.81      53.94        
                  25.61       53.94 (28.33)                                        
  3 Gonzalez, Cliff M   17 EAST-MR                52.52      55.52        
                  25.90       55.52 (29.62)                                        
  4 Eyckmans, Robert E  17 EAST-MR                54.43      56.74        
                  26.99       56.74 (29.75)                                        
  5 Staszewski, Alec L  16 OWA-MR               1:01.09      57.69        
                  26.81       57.69 (30.88)                                        
  6 Panzarino, Michael  16 EAST-MR                54.80      57.87        
                  26.94       57.87 (30.93)                                        
  7 Rubenstein, Ben S   15 EAST-MR                56.03      58.17        
                  27.30       58.17 (30.87)                                        
  8 Nicholson, Michael  15 EAST-MR                55.45      58.37        
                  27.17       58.37 (31.20)                                        
  9 Chen, Jeffrey       18 Twisters-MR            59.30      58.49        
                  27.12       58.49 (31.37)                                        
 10 Perley, Teddy P     17 EAST-MR                57.79      58.93        
                  27.28       58.93 (31.65)                                        
 11 Ellman, Andrew R    16 EAST-MR                59.02      59.21        
                  27.85       59.21 (31.36)                                        
 12 Wallace, Dan P      15 Express Swimming-MR    59.46      59.66        
                  28.17       59.66 (31.49)                                        
 13 Visconti, Michael   17 Express Swimming-MR  1:02.87    1:00.39        
                  28.63     1:00.39 (31.76)                                        
 14 Wilson, Kyle N      15 IA-UN-MR             6:35.21    1:00.44        
                  27.67     1:00.44 (32.77)                                        
 15 Caputo, Mike        16 WAC-MR                 59.86    1:00.52        
                  28.37     1:00.52 (32.15)                                        
 16 Ching, Brian G      16 Twisters-MR          1:05.97    1:01.68        
                  28.10     1:01.68 (33.58)                                        
 17 Byrnes, Evan R      15 IA-UN-MR             1:00.05    1:01.78        
                  28.65     1:01.78 (33.13)                                        
 18 Rose, William G     16 EAST-MR              1:00.03    1:02.18        
                  28.86     1:02.18 (33.32)                                        
 19 Mitil, Lorenzo R    15 EAST-MR              1:00.06    1:02.43        
                  28.78     1:02.43 (33.65)                                        
 20 Ochakovsky, Shawn   17 OWA-MR               1:05.39    1:03.35        
                  28.74     1:03.35 (34.61)                                        
 21 Salzillo, Mark      17 WAC-MR               1:04.56    1:03.37        
                  28.07     1:03.37 (35.30)                                        
 22 Bacile, Matthew F   16 Sachem-MR            1:05.26    1:03.54        
                  29.11     1:03.54 (34.43)                                        
 23 Duva, Ben           15 Express Swimming-MR  1:04.72    1:03.59        
                  29.59     1:03.59 (34.00)                                        
 24 Ochakovsky, Michae  17 OWA-MR               1:07.76    1:04.47        
                  30.07     1:04.47 (34.40)                                        
 25 WU, Alex            16 Express Swimming-MR  1:05.08    1:04.64        
                  29.17     1:04.64 (35.47)                                        
 26 Barker, Kevin K     16 EAST-MR              1:05.31    1:05.23        
                  30.40     1:05.23 (34.83)                                        
 27 Smitham, Max T      16 OWA-MR               1:00.00    1:05.47        
                  28.76     1:05.47 (36.71)                                        
 28 Minowitz, Eric M    14 EAST-MR              1:03.05    1:05.49        
                  30.07     1:05.49 (35.42)                                        
 29 Ryan, Michael C     16 Sachem-MR            1:08.79    1:06.04        
                  29.64     1:06.04 (36.40)                                        
 30 Sweeney, PJ         15 WAC-MR               1:08.06    1:06.21        
                  30.15     1:06.21 (36.06)                                        
 31 Graziano, Matt      16 WAC-MR               1:07.57    1:06.83        
                  30.95     1:06.83 (35.88)                                        
 32 Link, Kenneth R     16 Sachem-MR            1:10.51    1:07.23        
                  31.47     1:07.23 (35.76)                                        
 33 Noach, Kees         15 EAST-MR              1:03.09    1:07.71        
                  31.59     1:07.71 (36.12)                                        
 34 Russo, Cameron J    15 OWA-MR               1:06.32    1:07.80        
                  30.63     1:07.80 (37.17)                                        
 35 Wismer, Richard     16 WAC-MR               1:05.33    1:08.04        
                  30.19     1:08.04 (37.85)                                        
 36 Gorospe, Constanti  16 IA-MR                1:10.11    1:08.96        
                  31.90     1:08.96 (37.06)                                        
 37 Dokonal, Jan        16 OWA-MR               1:00.00    1:09.05        
                  30.90     1:09.05 (38.15)                                        
 38 Carpenter, Brandon  17 TRS-MR               1:04.10    1:10.37        
                  32.34     1:10.37 (38.03)                                        
 39 Gibbons, Jason B    16 UNOWA-MR             1:05.00    1:11.45        
                  32.49     1:11.45 (38.96)                                        
 40 Wu, Kevin W         15 OWA-MR               1:14.39    1:12.33        
                  33.40     1:12.33 (38.93)                                        
 41 Baroz, Thomas       16 WAC-MR                    NT    1:13.23        
                  33.19     1:13.23 (40.04)                                        
 42 Gamboli, Christoph  17 TRS-MR               1:12.12    1:14.81        
                  32.20     1:14.81 (42.61)                                        
 43 Verdi, Sean         16 WAC-MR                    NT    1:17.54        
                  34.35     1:17.54 (43.19)                                        
 44 Salzillo, Andrew    15 WAC-MR                    NT    1:27.51        
                  37.89     1:27.51 (49.62)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Catano, AL          16 IA-MR                1:58.77    2:02.03        
                  26.42       57.66 (31.24)     1:29.76 (32.10)     2:02.03 (32.27)
  2 Kuo, Theodore       14 Express Swimming-MR  2:06.00    2:06.85        
                  28.23       59.58 (31.35)     1:32.64 (33.06)     2:06.85 (34.21)
  3 Staszewski, Alec L  16 OWA-MR               2:20.18    2:11.62        
                  29.09     1:02.40 (33.31)     1:36.72 (34.32)     2:11.62 (34.90)
  4 Caputo, Mike        16 WAC-MR               2:16.94    2:13.70        
                  29.72     1:04.11 (34.39)     1:39.19 (35.08)     2:13.70 (34.51)
  5 Wilson, Kyle N      15 IA-UN-MR             2:17.41    2:15.27        
                  29.18     1:03.76 (34.58)     1:39.66 (35.90)     2:15.27 (35.61)
  6 Catarinacchio, Vin  14 Middies-MR           2:17.36    2:16.67        
                  30.23     1:04.86 (34.63)     1:41.39 (36.53)     2:16.67 (35.28)
  7 Chen, Jeffrey       18 Twisters-MR          2:18.67    2:17.15        
                  28.47     1:02.91 (34.44)     1:39.08 (36.17)     2:17.15 (38.07)
  8 Visconti, Michael   17 Express Swimming-MR  2:22.12    2:17.39        
                  30.76     1:05.76 (35.00)     1:41.74 (35.98)     2:17.39 (35.65)
  9 Duva, Ben           15 Express Swimming-MR  2:27.04    2:25.15        
                  31.27     1:07.76 (36.49)     1:46.19 (38.43)     2:25.15 (38.96)
 10 Spierer, Josh A     15 IA-MR                2:29.96    2:29.22        
                  30.79     1:08.47 (37.68)     1:50.00 (41.53)     2:29.22 (39.22)
 11 Dokonal, Jan        16 OWA-MR               2:30.00    2:34.96        
                  33.09     1:11.38 (38.29)     1:52.81 (41.43)     2:34.96 (42.15)
 12 Carpenter, Brandon  17 TRS-MR               2:39.73    2:48.43        
                  33.12     1:15.18 (42.06)     2:02.55 (47.37)     2:48.43 (45.88)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Preston, Blake L    17 EAST-MR              1:55.75    1:59.80        
                  26.11       57.24 (31.13)     1:32.85 (35.61)     1:59.80 (26.95)
  2 Catano, AL          16 IA-MR                2:00.61    2:01.19        
                  25.67       55.84 (30.17)     1:33.15 (37.31)     2:01.19 (28.04)
  3 Gianino, Alex J     14 Middies-MR           2:01.90    2:03.14        
                  26.98       58.45 (31.47)     1:34.21 (35.76)     2:03.14 (28.93)
  4 Eyckmans, Robert E  17 EAST-MR              1:58.06    2:04.59        
                  27.22       59.51 (32.29)     1:35.51 (36.00)     2:04.59 (29.08)
  5 Nicholson, Michael  15 EAST-MR              2:03.31    2:05.52        
                  27.28       58.93 (31.65)     1:35.28 (36.35)     2:05.52 (30.24)
  6 Sangtippawan, Chud  15 Twisters-MR          2:07.32    2:05.76        
                  27.39     1:01.32 (33.93)     1:36.45 (35.13)     2:05.76 (29.31)
  7 Minowitz, Mark T    16 EAST-MR              2:07.44    2:09.87        
                  30.18     1:02.07 (31.89)     1:40.08 (38.01)     2:09.87 (29.79)
  8 Rubenstein, Ben S   15 EAST-MR              2:07.64    2:10.04        
                  27.86     1:02.01 (34.15)     1:40.50 (38.49)     2:10.04 (29.54)
  9 Staszewski, Alec L  16 OWA-MR               2:10.65    2:10.05        
                  27.00       59.88 (32.88)     1:40.13 (40.25)     2:10.05 (29.92)
 10 Ellman, Andrew R    16 EAST-MR              2:02.98    2:11.11        
                  27.94     1:02.15 (34.21)     1:40.99 (38.84)     2:11.11 (30.12)
 11 Caputo, Mike        16 WAC-MR               2:12.91    2:11.25        
                  28.58     1:01.45 (32.87)     1:41.79 (40.34)     2:11.25 (29.46)
 12 Wallace, Dan P      15 Express Swimming-MR  2:12.69    2:12.61        
                  28.26     1:03.17 (34.91)     1:43.14 (39.97)     2:12.61 (29.47)
 13 Crafa, James R      16 Express Swimming-MR  2:13.23    2:13.97        
                  29.16     1:03.24 (34.08)     1:43.24 (40.00)     2:13.97 (30.73)
 14 Panzarino, Michael  16 EAST-MR              2:12.07    2:14.24        
                  27.80     1:01.98 (34.18)     1:44.45 (42.47)     2:14.24 (29.79)
 15 Mitil, Lorenzo R    15 EAST-MR              2:14.94    2:15.60        
                  29.07     1:03.17 (34.10)     1:44.07 (40.90)     2:15.60 (31.53)
 16 Wilson, Kyle N      15 IA-UN-MR             2:12.16    2:15.63        
                  28.50     1:04.69 (36.19)     1:46.75 (42.06)     2:15.63 (28.88)
 17 McIlhargy, Sean V   15 TRS-MR               2:12.12    2:16.50        
                  29.10     1:04.35 (35.25)     1:45.07 (40.72)     2:16.50 (31.43)
 17 DeBenedicts, Keith  15 Sachem-MR            2:18.68    2:16.50        
                  30.95     1:07.54 (36.59)     1:45.70 (38.16)     2:16.50 (30.80)
 19 Irwin, Bobby J      17 IA-MR                2:16.59    2:17.29        
                  29.69     1:05.69 (36.00)     1:45.63 (39.94)     2:17.29 (31.66)
 20 Duva, Ben           15 Express Swimming-MR  2:16.41    2:17.31        
                  29.71     1:04.36 (34.65)     1:45.86 (41.50)     2:17.31 (31.45)
 21 Barker, Kevin K     16 EAST-MR              2:15.71    2:17.32        
                  30.33     1:05.21 (34.88)     1:46.97 (41.76)     2:17.32 (30.35)
 22 Sweeney, PJ         15 WAC-MR               2:28.04    2:17.43        
                  29.96     1:05.56 (35.60)     1:45.96 (40.40)     2:17.43 (31.47)
 23 WU, Alex            16 Express Swimming-MR  2:17.21    2:17.48        
                  29.23     1:04.04 (34.81)     1:45.97 (41.93)     2:17.48 (31.51)
 24 Smith, Tavy O       15 EAST-MR              2:20.62    2:17.63        
                  29.68     1:05.72 (36.04)     1:44.51 (38.79)     2:17.63 (33.12)
 25 Ryan, Michael C     16 Sachem-MR            2:23.77    2:17.67        
                  28.49     1:02.97 (34.48)     1:46.63 (43.66)     2:17.67 (31.04)
 26 DiMiceli, John      17 TRS-MR               2:19.22    2:17.90        
                  28.29     1:05.43 (37.14)     1:45.70 (40.27)     2:17.90 (32.20)
 27 Salzillo, Mark      17 WAC-MR               2:34.31    2:18.33        
                  27.92     1:03.79 (35.87)     1:46.86 (43.07)     2:18.33 (31.47)
 28 Dorkings, Zack J    17 Express Swimming-MR  2:15.45    2:18.87        
                  29.37     1:03.10 (33.73)     1:45.37 (42.27)     2:18.87 (33.50)
 29 Donaghy, Collin J   16 Sachem-MR            2:19.68    2:19.16        
                  29.89     1:05.59 (35.70)     1:47.73 (42.14)     2:19.16 (31.43)
 30 Ching, Brian G      16 Twisters-MR          2:19.60    2:19.22        
                  28.08     1:04.55 (36.47)     1:46.02 (41.47)     2:19.22 (33.20)
 31 Byrnes, Evan R      15 IA-UN-MR             2:13.54    2:19.73        
                  29.27     1:04.00 (34.73)     1:48.11 (44.11)     2:19.73 (31.62)
 32 Rose, William G     16 EAST-MR              2:19.83    2:20.16        
                  29.77     1:03.49 (33.72)     1:50.69 (47.20)     2:20.16 (29.47)
 33 Ching, Benjamin G   12 Twisters-MR          2:22.83    2:20.28        
                  30.35     1:07.48 (37.13)     1:47.70 (40.22)     2:20.28 (32.58)
 34 Ochakovsky, Shawn   17 OWA-MR               2:16.80    2:20.34        
                  28.03     1:03.24 (35.21)     1:46.46 (43.22)     2:20.34 (33.88)
 35 Chang, Thomas W     16 Express Swimming-MR  2:31.23    2:20.68        
                  31.19     1:08.94 (37.75)     1:48.14 (39.20)     2:20.68 (32.54)
 36 Ochakovsky, Michae  17 OWA-MR               2:22.92    2:22.49        
                  29.05     1:05.52 (36.47)     1:48.16 (42.64)     2:22.49 (34.33)
 37 Pilo, Matthew C     15 Express Swimming-MR  2:25.37    2:22.51        
                  30.58     1:08.39 (37.81)     1:50.36 (41.97)     2:22.51 (32.15)
 38 Wismer, Richard     16 WAC-MR               2:17.52    2:22.96        
                  30.12     1:08.53 (38.41)     1:49.12 (40.59)     2:22.96 (33.84)
 39 Noach, Kees         15 EAST-MR              2:20.31    2:23.03        
                  30.36     1:06.78 (36.42)     1:52.03 (45.25)     2:23.03 (31.00)
 40 Graziano, Matt      16 WAC-MR               2:23.18    2:23.48        
                  29.19     1:05.65 (36.46)     1:51.37 (45.72)     2:23.48 (32.11)
 41 Smitham, Max T      16 OWA-MR               2:20.00    2:26.27        
                  30.01     1:08.57 (38.56)     1:52.06 (43.49)     2:26.27 (34.21)
 42 Russo, Cameron J    15 OWA-MR               2:23.70    2:26.89        
                  30.46     1:09.72 (39.26)     1:54.74 (45.02)     2:26.89 (32.15)
 43 Wu, Kevin W         15 OWA-MR               2:28.87    2:27.93        
                  34.83     1:12.00 (37.17)     1:55.24 (43.24)     2:27.93 (32.69)
 44 Sileo, James E      16 Express Swimming-MR  2:43.38    2:28.92        
                  31.25     1:11.65 (40.40)     1:55.30 (43.65)     2:28.92 (33.62)
 45 Link, Kenneth R     16 Sachem-MR            2:33.89    2:29.55        
                  31.64     1:10.26 (38.62)     1:55.00 (44.74)     2:29.55 (34.55)
 46 Baroz, Thomas       16 WAC-MR                    NT    2:32.34        
                  32.66     1:10.33 (37.67)     1:57.25 (46.92)     2:32.34 (35.09)
 47 Gorospe, Constanti  16 IA-MR                2:33.76    2:32.53        
                  30.27     1:08.76 (38.49)     1:55.97 (47.21)     2:32.53 (36.56)
 48 Cheng, Kevin        16 Express Swimming-MR  2:27.22    2:35.47        
                  30.26     1:08.55 (38.29)     1:59.34 (50.79)     2:35.47 (36.13)
 49 Lewis, Khalid A     16 Twisters-MR          2:35.58    2:36.21        
                  31.91     1:08.99 (37.08)     1:59.01 (50.02)     2:36.21 (37.20)
 50 Carpenter, Brandon  17 TRS-MR               2:29.53    2:36.80        
                  31.59     1:10.26 (38.67)     1:59.82 (49.56)     2:36.80 (36.98)
 51 Coleman, Gregory M  12 IA-MR                2:34.11    2:37.23        
                  34.01     1:12.24 (38.23)     2:01.40 (49.16)     2:37.23 (35.83)
 52 Verdi, Sean         16 WAC-MR                    NT    2:39.43        
                  33.70     1:15.12 (41.42)     2:03.46 (48.34)     2:39.43 (35.97)
 53 Salzillo, Andrew    15 WAC-MR                    NT    2:45.05        
                  35.81     1:14.82 (39.01)     2:08.04 (53.22)     2:45.05 (37.01)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gianino, Alex J     14 Middies-MR           4:15.99    4:21.56        
                  26.98       58.78 (31.80)     1:32.86 (34.08)     2:06.28 (33.42)
        2:42.83 (36.55)     3:20.67 (37.84)     3:52.39 (31.72)     4:21.56 (29.17)
  2 Smith, Kendall C    17 Express Swimming-MR  4:24.34    4:39.60        
                  27.22       59.47 (32.25)     1:36.91 (37.44)     2:13.65 (36.74)
        2:58.18 (44.53)     3:42.13 (43.95)     4:11.60 (29.47)     4:39.60 (28.00)
  3 Caputo, Mike        16 WAC-MR               4:36.95    4:40.37        
                  29.62     1:04.10 (34.48)     1:40.19 (36.09)     2:15.55 (35.36)
        2:57.99 (42.44)     3:39.94 (41.95)     4:10.92 (30.98)     4:40.37 (29.45)
  4 Wilson, Kyle N      15 IA-UN-MR             4:45.60    4:41.01        
                  28.21     1:01.50 (33.29)     1:37.76 (36.26)     2:13.37 (35.61)
        2:56.22 (42.85)     3:40.56 (44.34)     4:11.66 (31.10)     4:41.01 (29.35)
  5 Battisti, Marc      16 Express Swimming-MR  4:45.74    4:45.03        
                  28.03     1:01.21 (33.18)     1:36.34 (35.13)     2:11.76 (35.42)
        2:54.90 (43.14)     3:38.89 (43.99)     4:12.40 (33.51)     4:45.03 (32.63)
  6 Duva, Ben           15 Express Swimming-MR  4:55.78    4:45.18        
                  30.49     1:05.80 (35.31)     1:42.32 (36.52)     2:18.59 (36.27)
        2:59.58 (40.99)     3:40.88 (41.30)     4:13.47 (32.59)     4:45.18 (31.71)
  7 McIlhargy, Sean V   15 TRS-MR               4:47.03    4:50.07        
                  30.28     1:07.01 (36.73)     1:45.04 (38.03)     2:22.36 (37.32)
        3:02.64 (40.28)     3:43.34 (40.70)     4:16.92 (33.58)     4:50.07 (33.15)
  8 Alarcon, Tim        16 TRS-MR               5:01.89    4:54.80        
                  30.33     1:06.45 (36.12)     1:45.39 (38.94)     2:24.23 (38.84)
        3:07.31 (43.08)     3:48.58 (41.27)     4:22.00 (33.42)     4:54.80 (32.80)
  9 Varieur, Bobby      16 TRS-MR               4:53.79    4:54.95        
                  29.95     1:06.45 (36.50)     1:46.58 (40.13)     2:25.97 (39.39)
        3:07.75 (41.78)     3:49.83 (42.08)     4:23.70 (33.87)     4:54.95 (31.25)
 10 Sweeney, PJ         15 WAC-MR               5:15.63    4:55.34        
                  30.44     1:07.09 (36.65)     1:45.50 (38.41)     2:23.12 (37.62)
        3:06.50 (43.38)     3:50.24 (43.74)     4:23.82 (33.58)     4:55.34 (31.52)
 11 Leibel, Danny       15 TRS-MR               4:54.19    4:55.38        
                  28.94     1:03.35 (34.41)     1:38.95 (35.60)     2:14.57 (35.62)
        2:59.96 (45.39)     3:45.24 (45.28)     4:20.25 (35.01)     4:55.38 (35.13)
 12 Byrnes, Evan R      15 IA-UN-MR             5:12.50    4:58.85        
                  30.62     1:06.39 (35.77)     1:45.47 (39.08)     2:23.15 (37.68)
        3:08.61 (45.46)     3:53.54 (44.93)     4:26.79 (33.25)     4:58.85 (32.06)
 13 DiMiceli, John      17 TRS-MR               5:04.21    4:59.65        
                  30.41     1:10.66 (40.25)     1:50.28 (39.62)     2:28.97 (38.69)
        3:11.51 (42.54)     3:55.46 (43.95)     4:29.01 (33.55)     4:59.65 (30.64)
 14 Chen, Jeffrey       18 Twisters-MR          5:15.57    5:02.36        
                  27.47     1:00.06 (32.59)     1:38.03 (37.97)     2:16.49 (38.46)
        3:00.23 (43.74)     3:46.52 (46.29)     4:25.52 (39.00)     5:02.36 (36.84)
 15 Sharkey, Matthew    17 TRS-MR               5:17.69    5:08.49        
                  29.82     1:08.55 (38.73)     1:47.85 (39.30)     2:27.29 (39.44)
        3:13.36 (46.07)     3:59.90 (46.54)     4:35.47 (35.57)     5:08.49 (33.02)
 16 Nestman, Keith      17 TRS-MR               5:23.36    5:19.35        
                  30.28     1:11.93 (41.65)     1:52.67 (40.74)     2:31.45 (38.78)
        3:21.91 (50.46)     4:12.03 (50.12)     4:47.36 (35.33)     5:19.35 (31.99)
 17 Ruzzi, Anthony      15 TRS-MR               5:33.59    5:25.11        
                  33.76     1:13.09 (39.33)     1:55.10 (42.01)     2:36.56 (41.46)
        3:23.21 (46.65)     4:10.53 (47.32)     4:47.84 (37.31)     5:25.11 (37.27)
 18 Gamboli, Christoph  17 TRS-MR               5:43.62    5:39.63        
                  32.32     1:14.64 (42.32)     1:55.43 (40.79)     2:36.38 (40.95)
        3:26.71 (50.33)     4:19.03 (52.32)     4:59.41 (40.38)     5:39.63 (40.22)
 -- Wismer, Richard     16 WAC-MR               5:05.37         DQ        
                  31.09     1:07.87 (36.78)     1:48.65 (40.78)     2:29.06 (40.41)
        3:10.65 (41.59)     3:55.26 (44.61)     4:32.37 (37.11)          DQ (34.48)