2007 MR Condors Holiday Classic - 12/1/2007 to 12/2/2007            
                             Sanction #: MR-071209                             
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cummings, Carly      8 COND-MR                23.60      16.89         20  
  2 Doyle, Jordy L       8 YFD-MR                 17.73      17.08         17  
  3 Kelly, Cara N        8 Bscat-MR               20.00      19.19         16  
  4 Malyszka, Kelly      8 COND-MR                   NT      19.23         15  
  5 Sweet, Erin M        7 COND-MR                22.00      21.64         14  
  6 Cole, Samantha L     8 YFD-MR                    NT      21.78         13  
  7 Zurovac, Mila        7 RIST-MR                   NT      22.04         12  
  8 Tran, Julia          8 COND-MR                22.04      22.20         11  
  9 Keaveney, Megan C    6 COND-MR                20.99      23.41          9  
 10 Jackson, Allison     7 Aquaflames-MR             NT      24.90          7  
 11 Shvetsov, Polina     6 COND-MR                   NT      25.99          6  
 12 Pieretti, Cara M     7 COND-MR                   NT      27.60          5  
 13 Parris, Briana C     6 COND-MR                30.92      29.53          4  
 14 Pestcoe, Leandre B   6 YFD-MR                    NT      32.96          3  
 15 Berchansky, Nicole   7 Aquaflames-MR             NT      35.98          2  
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Jordy L       8 YFD-MR                 39.62      36.06         20  
  2 Malendowicz, Kasia   8 SMC-MR                 37.57      37.41         17  
  3 Miller, Tahlia N     8 Bscat-MR               43.93      41.53         16  
  4 Belovsky, Mia P      8 COND-MR                43.67      41.68         15  
  5 Kelly, Cara N        8 Bscat-MR               42.40      42.07         14  
  6 Cushman, Alexis      8 SMC-MR                 45.38      45.77         13  
  7 Townsend, Meaghan    8 SMC-MR                 51.86      47.66         12  
  8 Keaveney, Megan C    6 COND-MR                49.89      48.73         11  
  9 Gordon, Arielle      8 SMC-MR                    NT      49.01          9  
 10 Gonzalez, Angelina   7 Bscat-MR               45.00      49.28          7  
 11 Tang, Sharon S       8 COND-MR                   NT      50.03          6  
 12 Capolongo, Genevie   8 SMC-MR                 49.20      50.10          5  
 13 Cebula, Naomi        8 YFD-MR               1:07.63      50.42          4  
 14 Gasic, Doris         8 RIST-MR                   NT      51.23          3  
 15 Belarge, Danielle    8 COND-MR                55.05      51.93          2  
 16 Chen, Edenna H       6 COND-MR                59.96      59.10          1  
 17 Castiglione, Emma    7 SMC-MR               1:03.79    1:04.88        
 18 Ahle, Kaitlyn A      6 COND-MR              1:10.06    1:07.25        
 19 Parris, Briana C     6 COND-MR              1:08.33    1:10.23        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tsuei, Angela        8 COND-MR                   NT    1:31.96         20  
                  43.59     1:31.96 (48.37)                                        
  2 Belovsky, Mia P      8 COND-MR                   NT    1:37.70         17  
                  45.67     1:37.70 (52.03)                                        
  3 Walsh, Katelyn K     7 Big Blue-MR          1:39.78    1:39.53         16  
                  47.48     1:39.53 (52.05)                                        
  4 Miller, Tahlia N     8 Bscat-MR             1:48.06    1:43.63         15  
                  47.03     1:43.63 (56.60)                                        
  5 Kelly, Cara N        8 Bscat-MR             1:45.00    1:44.28         14  
                  47.80     1:44.28 (56.48)                                        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Malendowicz, Kasia   8 SMC-MR                 24.41      21.56         20  
  2 Malyszka, Kelly      8 COND-MR                24.33      22.03         17  
  3 Zurovac, Mila        7 RIST-MR                   NT      22.92         16  
  4 Tang, Sharon S       8 COND-MR              1:11.68      24.37         15  
  5 Cushman, Alexis      8 SMC-MR                 29.44      24.52         14  
  6 Cebula, Naomi        8 YFD-MR                    NT      24.65         13  
  7 Gasic, Doris         8 RIST-MR                   NT      25.08         12  
  8 Keaveney, Megan C    6 COND-MR                24.47      26.22         11  
  9 Gordon, Arielle      8 SMC-MR                    NT      26.35          9  
 10 Townsend, Meaghan    8 SMC-MR                    NT      28.24          7  
 11 Capolongo, Genevie   8 SMC-MR                    NT      28.64          6  
 12 Sweet, Erin M        7 COND-MR                25.75      30.30          5  
 13 Belarge, Danielle    8 COND-MR                30.64      31.15          4  
 14 Chen, Edenna H       6 COND-MR                31.92      32.35          3  
 15 Castiglione, Emma    7 SMC-MR                    NT      33.63          2  
 16 Ahle, Kaitlyn A      6 COND-MR                33.62      34.33          1  
 17 Pestcoe, Leandre B   6 YFD-MR                    NT      39.26        
 18 Parris, Briana C     6 COND-MR                   NT      43.40        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Jordy L       8 YFD-MR                    NT      45.61         20  
  2 Tsuei, Angela        8 COND-MR                   NT      46.18         17  
  3 Miller, Tahlia N     8 Bscat-MR               52.63      47.22         16  
  4 Walsh, Katelyn K     7 Big Blue-MR            51.46      49.81         15  
  5 Kelly, Cara N        8 Bscat-MR               49.90      49.90         14  
  6 Belovsky, Mia P      8 COND-MR                54.71      50.31         13  
  7 Malyszka, Kelly      8 COND-MR                   NT      50.41         12  
  8 Cole, Samantha L     8 YFD-MR                    NT      55.59         11  
  9 Tran, Julia          8 COND-MR                49.45      55.99          9  
 10 Jackson, Allison     7 Aquaflames-MR             NT      59.09          7  
 11 Keaveney, Megan C    6 COND-MR              1:09.72    1:02.08          6  
 12 Parris, Briana C     6 COND-MR                   NT    1:02.12          5  
 13 Pieretti, Cara M     7 COND-MR                   NT    1:08.03          4  
 14 Pestcoe, Leandre B   6 YFD-MR                    NT    1:19.32          3  
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cummings, Carly      8 COND-MR                   NT      21.51         20  
  2 Doyle, Jordy L       8 YFD-MR                 23.51      21.65         17  
  3 Malyszka, Kelly      8 COND-MR                   NT      23.38         16  
  4 Walsh, Katelyn K     7 Big Blue-MR            24.76      23.66         15  
  5 Sweet, Erin M        7 COND-MR                28.28      25.62         14  
  6 Miller, Tahlia N     8 Bscat-MR               35.00      25.91         13  
  7 Tran, Julia          8 COND-MR                28.68      27.38         12  
  8 Cole, Samantha L     8 YFD-MR                    NT      29.52         11  
  9 Zurovac, Mila        7 RIST-MR                   NT      30.17          9  
 10 Berchansky, Nicole   7 Aquaflames-MR             NT      33.28          7  
 11 Keaveney, Megan C    6 COND-MR                   NT      33.44          6  
 12 Shvetsov, Polina     6 COND-MR                   NT      35.46          5  
 13 Pestcoe, Leandre B   6 YFD-MR                    NT      46.45          4  
 -- Parris, Briana C     6 COND-MR                36.40         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cummings, Carly      8 COND-MR                   NT      47.60         20  
  2 Cushman, Alexis      8 SMC-MR                 50.43      51.28         17  
  3 Tsuei, Angela        8 COND-MR                   NT      51.91         16  
  4 Miller, Tahlia N     8 Bscat-MR               57.83      56.32         15  
  5 Belovsky, Mia P      8 COND-MR                   NT      57.39         14  
  6 Sweet, Erin M        7 COND-MR              1:00.75      58.12         13  
  7 Gonzalez, Angelina   7 Bscat-MR               57.89    1:00.78         12  
 -- Tang, Sharon S       8 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Pestcoe, Leandre B   6 YFD-MR                    NT         DQ        
 -- Cebula, Naomi        8 YFD-MR               1:17.23         DQ        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Jordy L       8 YFD-MR                 20.51      18.64         20  
  2 Malendowicz, Kasia   8 SMC-MR                 27.82      19.35         17  
  3 Cummings, Carly      8 COND-MR                21.22      20.64         16  
  4 Miller, Tahlia N     8 Bscat-MR               22.58      22.57         15  
  5 Malyszka, Kelly      8 COND-MR                24.08      22.60         14  
  6 Tsuei, Angela        8 COND-MR                   NT      22.64         13  
  7 Capolongo, Genevie   8 SMC-MR                    NT      25.38         12  
  8 Kelly, Cara N        8 Bscat-MR               23.00      25.61         11  
  9 Gasic, Doris         8 RIST-MR                   NT      28.36          9  
 10 Gordon, Arielle      8 SMC-MR                    NT      28.67          7  
 11 Zurovac, Mila        7 RIST-MR                   NT      29.75          6  
 12 Gonzalez, Angelina   7 Bscat-MR               23.00      30.08          5  
 13 Belarge, Danielle    8 COND-MR                   NT      32.62          4  
 -- Keaveney, Megan C    6 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Castiglione, Emma    7 SMC-MR                    NT         DQ        
 -- Townsend, Meaghan    8 SMC-MR                    NT         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tsuei, Angela        8 COND-MR                49.88      45.59         20  
  2 Cummings, Carly      8 COND-MR                47.42      46.12         17  
  3 Belovsky, Mia P      8 COND-MR                   NT      48.96         16  
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Doyle, Jordy L       8 YFD-MR               1:38.79    1:31.37         20  
                  42.97     1:31.37 (48.40)                                        
  2 Cummings, Carly      8 COND-MR              1:33.74    1:31.73         17  
                  44.02     1:31.73 (47.71)                                        
  3 Tsuei, Angela        8 COND-MR                   NT    1:38.76         16  
                  46.10     1:38.76 (52.66)                                        
  4 Malyszka, Kelly      8 COND-MR              1:45.98    1:44.93         15  
                  50.72     1:44.93 (54.21)                                        
  5 Belovsky, Mia P      8 COND-MR                   NT    1:49.32         14  
                  49.92     1:49.32 (59.40)                                        
  6 Kelly, Cara N        8 Bscat-MR             1:48.00    1:55.92         13  
                  54.74   1:55.92 (1:01.18)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brickman, Molly E   10 YFD-MR                 29.80      29.76         20  
  2 Pagano, Catherine   10 Wyckoff Sharks-NJ      35.22      32.46         17  
  3 Keaveney, Briana N  10 COND-MR                35.74      32.89         16  
  4 Siegel, Sophie H    10 YFD-MR                 35.21      33.20         15  
  5 Gonzalez, Kassey    10 Big Blue-MR            34.79      33.88         14  
  6 Gers, Emmanuelle S   9 YFD-MR                 44.96      33.92         13  
  7 Klimko, Jillian A   10 Wyckoff Sharks-NJ      36.29      33.95         12  
  8 Kelaher, Caitlin C  10 Wyckoff Sharks-NJ      37.09      34.44         11  
  9 Barclay, Skye M     10 YFD-MR                 36.31      34.86          9  
 10 Moccia, Emily       10 SMC-MR                 35.33      35.24          7  
 11 Abrams, Maria       10 SMC-MR                    NT      35.39          6  
 12 Salerno, Caroline   10 Wyckoff Sharks-NJ      36.50      35.51          5  
 13 Fung, Amanda M      10 Big Blue-MR            35.00      35.60          4  
 14 Safovich, Polina     9 Bscat-MR               35.58      35.62          3  
 15 Batarseh, Stephani   9 Wyckoff Sharks-NJ      36.58      35.74          2  
 16 Yadoff, Jamie H      9 Wyckoff Sharks-NJ      39.56      35.87          1  
 17 DeSernia, Kathryn   10 Wyckoff Sharks-NJ      35.89      36.07        
 18 Vinciguerra, Krist   9 Wyckoff Sharks-NJ      36.38      36.11        
 19 Flynn, Megan C      10 Wyckoff Sharks-NJ      38.69      36.26        
 20 Fried, Carly T       9 YFD-MR                 39.03      36.81        
 21 Schuetz, Sarah      10 SMC-MR                 38.04      37.07        
 22 Gasic, Andrea       10 RIST-MR                   NT      37.40        
 23 Sapienza, Lindsay    9 COND-MR                42.24      37.72        
 24 Weiss, Jessie M      9 YFD-MR                 41.46      38.52        
 25 Lengel, Mikayla M    9 Wyckoff Sharks-NJ      39.91      39.03        
 26 Mouland, Alexina C   9 Wyckoff Sharks-NJ      41.84      39.39        
 27 Ciavarella, Nicole  10 COND-MR                39.74      39.57        
 28 El Naggar, Olivia   10 Wyckoff Sharks-NJ      43.66      40.61        
 29 Greeley, Michelle   10 Wyckoff Sharks-NJ      50.50      40.99        
 30 Flynn, Carly A       9 Wyckoff Sharks-NJ      36.59      41.35        
 31 Lipton, Jessica R   10 YFD-MR                 38.14      41.44        
 32 Pan, Amy             9 Aquaflames-MR          47.06      41.60        
 33 Belasco, Zoe Jean   10 SMC-MR                 41.89      41.84        
 34 Sollitto, Caroline  10 Wyckoff Sharks-NJ      38.29      41.87        
 35 Omeara, Sappha E    10 YFD-MR                 44.84      42.33        
 36 Conway, Brianna R   10 COND-MR                44.85      42.41        
 37 Biagioli, Isabella   9 Wyckoff Sharks-NJ      45.14      43.02        
 38 Bourdin, Camille A  10 YFD-MR                 49.99      43.44        
 39 Murphy, Marilyn G    9 Wyckoff Sharks-NJ      48.51      43.63        
 40 Conway, Megan F      9 COND-MR                43.33      44.05        
 41 Constant, Samantha   9 Wyckoff Sharks-NJ      43.30      44.32        
 42 Shvetsov, Dasha      9 COND-MR                49.63      44.37        
 43 Tobin, Tess         10 SMC-MR                 48.06      49.36        
 44 Archondo, Larissa    9 Aquaflames-MR          55.49      50.02        
 45 Todorovic, Tiana    10 RIST-MR                   NT      50.30        
 46 Regan, Andie S       9 COND-MR                50.75      50.74        
 47 Zuks, Adelaine       9 COND-MR                48.44      51.34        
 48 Moschetta, Gillian   9 Wyckoff Sharks-NJ      51.57      51.94        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chu, Kierstin       10 SMC-MR               1:10.00    1:08.73         20  
                  31.89     1:08.73 (36.84)                                        
  2 Sweet, Lauren       10 COND-MR              1:20.00    1:15.55         17  
                  35.36     1:15.55 (40.19)                                        
  3 Farrell, Brenna K   10 COND-MR              1:16.67    1:15.61         16  
                  35.23     1:15.61 (40.38)                                        
  4 Gonzalez, Kassey    10 Big Blue-MR          1:16.39    1:18.48         15  
                  36.14     1:18.48 (42.34)                                        
  5 Fung, Amanda M      10 Big Blue-MR          1:17.32    1:19.56         14  
                  37.39     1:19.56 (42.17)                                        
  6 Keaveney, Briana N  10 COND-MR              1:21.25    1:21.22         13  
                  37.26     1:21.22 (43.96)                                        
  7 Kilgallen, Kayla    10 Bscat-MR             1:28.00    1:22.54         12  
                  38.22     1:22.54 (44.32)                                        
  8 Lesser, Molly        9 SMC-MR               1:35.97    1:23.32         11  
                  40.69     1:23.32 (42.63)                                        
  9 Safovich, Polina     9 Bscat-MR             1:21.33    1:23.45          9  
                  38.39     1:23.45 (45.06)                                        
 10 Gers, Emmanuelle S   9 YFD-MR               1:30.79    1:23.66          7  
                  40.03     1:23.66 (43.63)                                        
 11 Farrell, Shannon P  10 COND-MR              1:34.18    1:26.10          6  
                  41.40     1:26.10 (44.70)                                        
 12 West, Lindsay        9 SMC-MR                    NT    1:26.47          5  
                  38.97     1:26.47 (47.50)                                        
 13 Schuetz, Sarah      10 SMC-MR               1:27.21    1:28.24          4  
                  40.08     1:28.24 (48.16)                                        
 14 Ciavarella, Nicole  10 COND-MR              1:27.33    1:29.29          3  
                  44.25     1:29.29 (45.04)                                        
 15 Stern, Jackie B      9 YFD-MR               1:37.27    1:30.73          2  
                  43.23     1:30.73 (47.50)                                        
 16 Badick, Mackenzie   10 COND-MR              1:32.42    1:30.84          1  
                  42.76     1:30.84 (48.08)                                        
 17 Lipton, Jessica R   10 YFD-MR               1:35.00    1:31.12        
                  42.79     1:31.12 (48.33)                                        
 18 Rizzo, Alexandra B  10 Big Blue-MR          1:31.13    1:32.02        
                  42.71     1:32.02 (49.31)                                        
 19 Clark, Johanna G     9 COND-MR              1:27.01    1:32.78        
                  44.08     1:32.78 (48.70)                                        
 20 Lewis, Katrin        9 SMC-MR                    NT    1:33.33        
                  42.76     1:33.33 (50.57)                                        
 21 Wolfe, Caroline     10 SMC-MR               1:30.60    1:33.76        
                  43.21     1:33.76 (50.55)                                        
 22 Omeara, Sappha E    10 YFD-MR               1:48.00    1:35.63        
                  45.40     1:35.63 (50.23)                                        
 23 Rodriguez, Christi  10 Big Blue-MR          2:12.12    1:37.80        
                  43.69     1:37.80 (54.11)                                        
 24 Stafford, Paloma     9 YFD-MR               1:45.99    1:40.33        
                  44.36     1:40.33 (55.97)                                        
 25 Del Principe, Emma  10 COND-MR              1:43.98    1:40.67        
                  44.59     1:40.67 (56.08)                                        
 26 Shvetsov, Dasha      9 COND-MR              1:58.25    1:41.65        
                  45.63     1:41.65 (56.02)                                        
 27 Cohn, Michelle A     9 YFD-MR               1:41.81    1:42.69        
                  46.94     1:42.69 (55.75)                                        
 28 Rappa, Gianna        9 SMC-MR               1:37.58    1:47.24        
                  47.80     1:47.24 (59.44)                                        
 29 Bernstein, Samanth   9 SMC-MR                    NT    1:48.12        
                  49.02     1:48.12 (59.10)                                        
 30 Lynch, Julia M       9 SMC-MR               1:53.79    1:48.60        
                  53.71     1:48.60 (54.89)                                        
 31 Kronfeld, Annabel    9 SMC-MR                    NT    1:49.61        
                  49.24   1:49.61 (1:00.37)                                        
 32 Horohoe, Kate D     10 COND-MR              1:44.94    1:51.58        
                  52.58     1:51.58 (59.00)                                        
 33 Zuks, Adelaine       9 COND-MR              1:51.46    1:53.72        
                  50.73   1:53.72 (1:02.99)                                        
 34 Galligan, Georgia    9 SMC-MR               1:44.52    1:53.97        
                  52.60   1:53.97 (1:01.37)                                        
 35 Links, Leanna        9 COND-MR              1:56.12    1:54.62        
                  52.28   1:54.62 (1:02.34)                                        
 36 Li, Cindy            9 COND-MR                   NT    1:59.38        
 37 Regan, Andie S       9 COND-MR              1:53.69    2:01.24        
 38 Kantor, Chloe R      9 YFD-MR                    NT    2:03.96        
                  56.82   2:03.96 (1:07.14)                                        
 39 Kutty, Samar        10 SMC-MR               1:57.00    2:10.74        
                  59.58   2:10.74 (1:11.16)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brickman, Molly E   10 YFD-MR               2:20.00    2:33.41         20  
                  33.40     1:12.76 (39.36)     1:53.71 (40.95)     2:33.41 (39.70)
  2 Barclay, Skye M     10 YFD-MR                    NT    2:52.72         17  
                  38.92     1:24.46 (45.54)     2:10.55 (46.09)     2:52.72 (42.17)
  3 Keaveney, Briana N  10 COND-MR              3:04.92    2:53.48         16  
                  38.54     1:23.73 (45.19)     2:10.97 (47.24)     2:53.48 (42.51)
  4 McGovern, Meaghan   10 COND-MR                   NT    2:54.12         15  
                  40.38     1:26.04 (45.66)     2:12.10 (46.06)     2:54.12 (42.02)
  5 Fung, Amanda M      10 Big Blue-MR          3:10.75    2:59.87         14  
                  38.40     1:25.32 (46.92)     2:13.02 (47.70)     2:59.87 (46.85)
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sweet, Lauren       10 COND-MR                39.17      37.79         20  
  2 Siegel, Sophie H    10 YFD-MR                 40.67      37.91         17  
  3 Pagano, Catherine   10 Wyckoff Sharks-NJ      42.23      40.58         16  
  4 Salerno, Caroline   10 Wyckoff Sharks-NJ      44.06      40.63         15  
  5 Klimko, Jillian A   10 Wyckoff Sharks-NJ      44.91      40.74         14  
  6 Safovich, Polina     9 Bscat-MR               41.28      40.91         13  
  7 Kelaher, Caitlin C  10 Wyckoff Sharks-NJ      42.52      41.00         12  
  8 Moccia, Emily       10 SMC-MR                 42.80      41.36         11  
  9 Gers, Emmanuelle S   9 YFD-MR                 42.46      41.48          9  
 10 DeSernia, Kathryn   10 Wyckoff Sharks-NJ      42.05      42.18          7  
 11 Abrams, Maria       10 SMC-MR                    NT      42.33          6  
 12 Gasic, Andrea       10 RIST-MR                   NT      43.74          5  
 13 Flynn, Megan C      10 Wyckoff Sharks-NJ      45.40      43.76          4  
 14 McGovern, Meaghan   10 COND-MR                42.55      44.03          3  
 15 Hosoi, Satomi        9 Wyckoff Sharks-NJ      52.61      44.94          2  
 16 Sollitto, Caroline  10 Wyckoff Sharks-NJ      44.29      45.10          1  
 17 Vinciguerra, Krist   9 Wyckoff Sharks-NJ      46.72      45.16        
 18 Biagioli, Isabella   9 Wyckoff Sharks-NJ      44.10      45.74        
 19 Yadoff, Jamie H      9 Wyckoff Sharks-NJ      45.68      45.93        
 20 Lipton, Jessica R   10 YFD-MR                 43.00      46.75        
 21 Conway, Brianna R   10 COND-MR                47.67      47.02        
 22 Schuetz, Sarah      10 SMC-MR                 47.09      47.16        
 23 Batarseh, Stephani   9 Wyckoff Sharks-NJ      45.75      47.19        
 24 Mouland, Alexina C   9 Wyckoff Sharks-NJ      52.34      47.45        
 25 Flynn, Carly A       9 Wyckoff Sharks-NJ      52.39      48.72        
 26 El Naggar, Olivia   10 Wyckoff Sharks-NJ      46.54      49.61        
 27 Lengel, Mikayla M    9 Wyckoff Sharks-NJ      51.06      49.71        
 28 Ciavarella, Nicole  10 COND-MR                48.49      50.09        
 29 Constant, Samantha   9 Wyckoff Sharks-NJ      53.20      50.18        
 30 Greeley, Michelle   10 Wyckoff Sharks-NJ      55.75      51.17        
 31 Sapienza, Lindsay    9 COND-MR                51.78      51.51        
 32 Conway, Megan F      9 COND-MR                51.59      51.61        
 33 Archondo, Larissa    9 Aquaflames-MR          57.54      51.65        
 34 Shvetsov, Dasha      9 COND-MR                59.30      53.91        
 35 Belasco, Zoe Jean   10 SMC-MR                 52.34      54.20        
 36 Moschetta, Gillian   9 Wyckoff Sharks-NJ      55.32      54.70        
 37 Zuks, Adelaine       9 COND-MR                52.12      55.41        
 38 Murphy, Marilyn G    9 Wyckoff Sharks-NJ      54.83      57.33        
 39 Tobin, Tess         10 SMC-MR                 53.22      57.55        
 40 Regan, Andie S       9 COND-MR                   NT      59.60        
 41 Lowitt, Sabina L     9 YFD-MR                 39.86      59.92        
 42 Bourdin, Camille A  10 YFD-MR                    NT    1:01.88        
 43 Todorovic, Tiana    10 RIST-MR                   NT    1:01.90        
 -- Pan, Amy             9 Aquaflames-MR          47.71         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chu, Kierstin       10 SMC-MR               1:17.42    1:15.50         20  
                1:15.70         1:15.50 ( )                                        
  2 Brickman, Molly E   10 YFD-MR               1:23.00    1:17.40         17  
                  37.47     1:17.40 (39.93)                                        
  3 Siegel, Sophie H    10 YFD-MR               1:28.24    1:23.08         16  
                  39.74     1:23.08 (43.34)                                        
  4 Gonzalez, Kassey    10 Big Blue-MR               NT    1:23.82         15  
                  40.00     1:23.82 (43.82)                                        
  5 McGovern, Meaghan   10 COND-MR              1:31.65    1:32.85         14  
                  46.84     1:32.85 (46.01)                                        
  6 Stern, Jackie B      9 YFD-MR               1:41.80    1:42.57         13  
                  49.59     1:42.57 (52.98)                                        
  7 Badick, Mackenzie   10 COND-MR              1:42.35    1:44.56         12  
                  53.44     1:44.56 (51.12)                                        
  8 Chen, Jessica J     10 COND-MR              1:47.85    1:51.08         11  
                  54.23     1:51.08 (56.85)                                        
  9 Zuks, Adelaine       9 COND-MR              1:59.47    1:59.24          9  
                  57.54   1:59.24 (1:01.70)                                        
 10 Cohn, Michelle A     9 YFD-MR               2:01.70    2:05.85          7  
                1:01.52   2:05.85 (1:04.33)                                        
 11 Stafford, Paloma     9 YFD-MR               2:08.36    2:07.68          6  
                  59.46   2:07.68 (1:08.22)                                        
 -- Links, Leanna        9 COND-MR              2:07.20         DQ        
                  55.21        DQ (1:04.25)                                        
 -- Farrell, Shannon P  10 COND-MR              1:41.47         DQ        
                  49.23          DQ (52.55)                                        
 -- Kronfeld, Annabel    9 SMC-MR               2:13.64         DQ        
                2:19.49                                                            
 -- Li, Cindy            9 COND-MR                   NT         DQ        
                1:01.26        DQ (1:07.79)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 West, Lindsay        9 SMC-MR                 42.27      42.28         20  
  2 Chu, Kierstin       10 SMC-MR                 49.52      42.88         17  
  3 Ciavarella, Nicole  10 COND-MR                44.08      43.96         16  
  4 Fung, Amanda M      10 Big Blue-MR            45.17      44.45         15  
  5 Sweet, Lauren       10 COND-MR                   NT      44.83         14  
  6 Lewis, Katrin        9 SMC-MR                 47.08      46.32         13  
  7 Barclay, Skye M     10 YFD-MR                 49.30      46.46         12  
  8 Fried, Carly T       9 YFD-MR                 50.24      46.65         11  
  9 Wolfe, Caroline     10 SMC-MR                 45.95      46.84          9  
 10 Kilgallen, Kayla    10 Bscat-MR               50.00      47.56          7  
 11 Keaveney, Briana N  10 COND-MR                47.14      47.57          6  
 12 McGovern, Meaghan   10 COND-MR                48.83      47.79          5  
 13 Schuetz, Sarah      10 SMC-MR                 47.23      49.13          4  
 14 Lesser, Molly        9 SMC-MR                 50.94      49.61          3  
 15 Lipton, Jessica R   10 YFD-MR                 53.50      49.62          2  
 16 Gers, Emmanuelle S   9 YFD-MR               1:03.21      49.93          1  
 17 Pierangelo, Isabel   9 SMC-MR                 51.32      50.64        
 18 Rizzo, Alexandra B  10 Big Blue-MR            50.35      50.79        
 19 Omeara, Sappha E    10 YFD-MR                 52.31      50.98        
 20 Gasic, Andrea       10 RIST-MR                   NT      51.19        
 21 Weiss, Jessie M      9 YFD-MR                 53.14      51.33        
 22 Conway, Megan F      9 COND-MR                57.22      51.91        
 23 Rodriguez, Christi  10 Big Blue-MR            55.92      53.38        
 24 Kronfeld, Annabel    9 SMC-MR                 53.29      53.84        
 25 Bernstein, Samanth   9 SMC-MR                 55.67      54.21        
 26 Rappa, Gianna        9 SMC-MR                    NT      55.10        
 27 Shvetsov, Dasha      9 COND-MR              1:05.48      57.11        
 28 Del Principe, Emma  10 COND-MR                58.76    1:01.00        
 29 Kanda, Nagy          9 RIST-MR                   NT    1:01.64        
 30 Kutty, Samar        10 SMC-MR               1:03.00    1:01.77        
 31 Horohoe, Kate D     10 COND-MR              1:04.70    1:03.69        
 32 Galligan, Georgia    9 SMC-MR                    NT    1:03.80        
 33 Regan, Andie S       9 COND-MR              1:01.51    1:06.50        
 34 Zuks, Adelaine       9 COND-MR              1:16.87    1:11.49        
 -- Links, Leanna        9 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Todorovic, Tiana    10 RIST-MR                   NT         DQ        
 -- Kantor, Chloe R      9 YFD-MR                    NT         DQ        
 -- Lynch, Julia M       9 SMC-MR                    NT         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sweet, Lauren       10 COND-MR              1:37.19    1:34.25         20  
                  43.57     1:34.25 (50.68)                                        
  2 Hayday, Sydney E    10 Wyckoff Sharks-NJ    1:44.50    1:34.41         17  
                  44.63     1:34.41 (49.78)                                        
  3 Fung, Amanda M      10 Big Blue-MR          1:36.49    1:35.88         16  
                  45.41     1:35.88 (50.47)                                        
  4 Ciavarella, Nicole  10 COND-MR              1:40.36    1:37.29         15  
                  45.30     1:37.29 (51.99)                                        
  5 Hosoi, Satomi        9 Wyckoff Sharks-NJ    1:42.27    1:38.28         14  
                  46.75     1:38.28 (51.53)                                        
  6 Schuetz, Sarah      10 SMC-MR                    NT    1:39.78         13  
                  47.79     1:39.78 (51.99)                                        
  7 McGovern, Meaghan   10 COND-MR              1:46.59    1:42.51         12  
                  48.68     1:42.51 (53.83)                                        
  8 Keaveney, Briana N  10 COND-MR              1:41.43    1:42.60         11  
                  47.88     1:42.60 (54.72)                                        
  9 Salerno, Caroline   10 Wyckoff Sharks-NJ    1:47.47    1:45.42          9  
                  50.35     1:45.42 (55.07)                                        
 10 Batarseh, Stephani   9 Wyckoff Sharks-NJ    2:01.73    1:46.07          7  
                  52.28     1:46.07 (53.79)                                        
 11 Fried, Carly T       9 YFD-MR               1:58.57    1:46.21          6  
                  50.13     1:46.21 (56.08)                                        
 12 Abrams, Maria       10 SMC-MR                    NT    1:46.80          5  
                  50.29     1:46.80 (56.51)                                        
 13 Lengel, Mikayla M    9 Wyckoff Sharks-NJ    1:52.20    1:47.81          4  
                  51.31     1:47.81 (56.50)                                        
 14 Pagano, Catherine   10 Wyckoff Sharks-NJ    1:47.16    1:48.93          3  
                  51.25     1:48.93 (57.68)                                        
 15 Omeara, Sappha E    10 YFD-MR               1:57.64    1:49.10          2  
                  52.83     1:49.10 (56.27)                                        
 16 Weiss, Jessie M      9 YFD-MR               2:01.29    1:51.85          1  
                  50.59   1:51.85 (1:01.26)                                        
 17 Conway, Megan F      9 COND-MR              2:02.42    1:52.12        
                  53.33     1:52.12 (58.79)                                        
 18 Lipton, Jessica R   10 YFD-MR               2:02.64    1:52.39        
                  54.55     1:52.39 (57.84)                                        
 19 Sapienza, Lindsay    9 COND-MR              2:06.42    1:53.14        
                  53.78     1:53.14 (59.36)                                        
 20 Gers, Emmanuelle S   9 YFD-MR                    NT    1:55.86        
                  53.98   1:55.86 (1:01.88)                                        
 21 Yadoff, Jamie H      9 Wyckoff Sharks-NJ         NT    1:55.97        
                  53.02   1:55.97 (1:02.95)                                        
 22 Mouland, Alexina C   9 Wyckoff Sharks-NJ    2:08.39    1:58.14        
                  56.88   1:58.14 (1:01.26)                                        
 23 Flynn, Carly A       9 Wyckoff Sharks-NJ    2:11.25    2:00.49        
                  57.69   2:00.49 (1:02.80)                                        
 24 El Naggar, Olivia   10 Wyckoff Sharks-NJ    2:08.28    2:01.36        
                  59.62   2:01.36 (1:01.74)                                        
 25 Belasco, Zoe Jean   10 SMC-MR                    NT    2:03.18        
                  55.85   2:03.18 (1:07.33)                                        
 26 Greeley, Michelle   10 Wyckoff Sharks-NJ    2:25.37    2:04.49        
                  58.48   2:04.49 (1:06.01)                                        
 27 Constant, Samantha   9 Wyckoff Sharks-NJ    2:14.57    2:05.38        
                1:00.32   2:05.38 (1:05.06)                                        
 28 Conway, Brianna R   10 COND-MR              2:04.28    2:07.15        
                  59.57   2:07.15 (1:07.58)                                        
 29 Shvetsov, Dasha      9 COND-MR                   NT    2:08.12        
 30 Tobin, Tess         10 SMC-MR               2:12.40    2:08.79        
                1:00.88   2:08.79 (1:07.91)                                        
 31 Vinciguerra, Krist   9 Wyckoff Sharks-NJ    2:07.61    2:12.28        
                1:01.60   2:12.28 (1:10.68)                                        
 32 Moschetta, Gillian   9 Wyckoff Sharks-NJ    2:37.17    2:15.83        
                1:02.23   2:15.83 (1:13.60)                                        
 33 Murphy, Marilyn G    9 Wyckoff Sharks-NJ    2:31.17    2:22.88        
                1:08.70   2:22.88 (1:14.18)                                        
 34 Regan, Andie S       9 COND-MR              2:27.08    2:30.36        
                1:11.48   2:30.36 (1:18.88)                                        
 -- Bourdin, Camille A  10 YFD-MR                    NT         DQ        
                1:03.45        DQ (1:07.43)                                        
 -- Zuks, Adelaine       9 COND-MR              2:29.78         DQ        
                1:15.72        DQ (1:20.05)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brickman, Molly E   10 YFD-MR                 33.80      33.32         20  
  2 Barclay, Skye M     10 YFD-MR                 42.74      37.67         17  
  3 Sweet, Lauren       10 COND-MR                40.00      38.17         16  
  4 Farrell, Brenna K   10 COND-MR                41.27      38.67         15  
  5 Safovich, Polina     9 Bscat-MR               42.00      39.58         14  
  6 Siegel, Sophie H    10 YFD-MR                 43.08      39.65         13  
  7 Gonzalez, Kassey    10 Big Blue-MR            41.08      43.34         12  
  8 Wolfe, Caroline     10 SMC-MR                 50.70      46.68         11  
  9 Fried, Carly T       9 YFD-MR                 50.71      46.73          9  
 10 Weiss, Jessie M      9 YFD-MR                 51.07      47.18          7  
 11 Gasic, Andrea       10 RIST-MR                   NT      48.26          6  
 12 Schuetz, Sarah      10 SMC-MR                 51.24      49.28          5  
 13 Rizzo, Alexandra B  10 Big Blue-MR            51.11      50.28          4  
 14 Ciavarella, Nicole  10 COND-MR                   NT      52.17          3  
 15 Kanda, Nagy          9 RIST-MR                   NT      52.72          2  
 16 Chen, Jessica J     10 COND-MR                53.07      55.10          1  
 -- Kutty, Samar        10 SMC-MR               1:21.64         DQ        
 -- Lynch, Julia M       9 SMC-MR                    NT         DQ        
 -- Galligan, Georgia    9 SMC-MR               1:05.71         DQ        
 -- Pierangelo, Isabel   9 SMC-MR               1:07.50         DQ        
 -- Rappa, Gianna        9 SMC-MR                    NT         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brickman, Molly E   10 YFD-MR               1:22.34    1:19.66         20  
                  35.90     1:19.66 (43.76)                                        
  2 Barclay, Skye M     10 YFD-MR               1:30.17    1:29.80         17  
                  39.18     1:29.80 (50.62)                                        
  3 Hosoi, Satomi        9 Wyckoff Sharks-NJ    1:57.61    1:39.82         16  
                  44.40     1:39.82 (55.42)                                        
  4 Biagioli, Isabella   9 Wyckoff Sharks-NJ    1:48.18    1:40.45         15  
                  47.47     1:40.45 (52.98)                                        
  5 Gonzalez, Kassey    10 Big Blue-MR          1:42.57    1:42.32         14  
                  45.99     1:42.32 (56.33)                                        
  6 Sollitto, Caroline  10 Wyckoff Sharks-NJ    1:36.91    1:49.36         13  
                  48.89   1:49.36 (1:00.47)                                        
 -- Hayday, Sydney E    10 Wyckoff Sharks-NJ    1:55.46         DQ        
                  46.52        DQ (1:06.68)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Farrell, Brenna K   10 COND-MR                   NT    1:25.92         20  
                  38.78     1:25.92 (47.14)                                        
  2 Gonzalez, Kassey    10 Big Blue-MR          1:27.21    1:26.63         17  
                  40.97     1:26.63 (45.66)                                        
  3 Siegel, Sophie H    10 YFD-MR                    NT    1:26.81         16  
                  39.06     1:26.81 (47.75)                                        
  4 McGovern, Meaghan   10 COND-MR              1:30.71    1:28.71         15  
                  42.35     1:28.71 (46.36)                                        
  5 Keaveney, Briana N  10 COND-MR              1:31.36    1:31.89         14  
                  43.13     1:31.89 (48.76)                                        
  6 West, Lindsay        9 SMC-MR               1:30.91    1:32.01         13  
                  45.61     1:32.01 (46.40)                                        
  7 Safovich, Polina     9 Bscat-MR             1:35.32    1:32.77         12  
                  43.29     1:32.77 (49.48)                                        
  8 Lesser, Molly        9 SMC-MR               1:32.99    1:33.56         11  
                  44.71     1:33.56 (48.85)                                        
  9 Kilgallen, Kayla    10 Bscat-MR             1:45.00    1:34.28          9  
                  43.41     1:34.28 (50.87)                                        
 10 Fried, Carly T       9 YFD-MR               1:41.38    1:37.99          7  
                  47.72     1:37.99 (50.27)                                        
 11 Lipton, Jessica R   10 YFD-MR               1:38.13    1:38.24          6  
                  47.39     1:38.24 (50.85)                                        
 12 Ciavarella, Nicole  10 COND-MR                   NT    1:38.75          5  
                  52.58     1:38.75 (46.17)                                        
 13 Lewis, Katrin        9 SMC-MR                    NT    1:39.59          4  
                  47.38     1:39.59 (52.21)                                        
 14 Gers, Emmanuelle S   9 YFD-MR                    NT    1:40.69          3  
                  49.87     1:40.69 (50.82)                                        
 15 Sapienza, Lindsay    9 COND-MR                   NT    1:41.16          2  
                  49.51     1:41.16 (51.65)                                        
 16 Clark, Johanna G     9 COND-MR              1:44.01    1:41.92          1  
                  50.90     1:41.92 (51.02)                                        
 17 Rodriguez, Christi  10 Big Blue-MR          1:51.85    1:45.84        
                  50.66     1:45.84 (55.18)                                        
 18 Omeara, Sappha E    10 YFD-MR               1:57.50    1:45.90        
                  53.72     1:45.90 (52.18)                                        
 19 Badick, Mackenzie   10 COND-MR                   NT    1:46.55        
                  49.79     1:46.55 (56.76)                                        
 20 Chen, Jessica J     10 COND-MR              1:41.32    1:46.76        
                  50.70     1:46.76 (56.06)                                        
 21 Weiss, Jessie M      9 YFD-MR               1:39.89    1:46.93        
                  49.56     1:46.93 (57.37)                                        
 22 Stern, Jackie B      9 YFD-MR               1:45.28    1:47.22        
                  52.93     1:47.22 (54.29)                                        
 23 Del Principe, Emma  10 COND-MR              1:50.01    1:53.05        
                  52.14   1:53.05 (1:00.91)                                        
 24 Farrell, Shannon P  10 COND-MR              1:51.71    1:53.31        
                  52.72   1:53.31 (1:00.59)                                        
 25 Shvetsov, Dasha      9 COND-MR                   NT    1:58.15        
                  56.89   1:58.15 (1:01.26)                                        
 26 Bernstein, Samanth   9 SMC-MR               1:57.07    1:59.60        
                  59.12   1:59.60 (1:00.48)                                        
 -- Regan, Andie S       9 COND-MR                   NT         DQ        
                1:08.85                                                            
 -- Cohn, Michelle A     9 YFD-MR                    NT         DQ        
                  57.78        DQ (1:06.47)                                        
 -- Pierangelo, Isabel   9 SMC-MR                    NT         DQ        
                  53.84          DQ (58.15)                                        
 -- Li, Cindy            9 COND-MR                   NT         DQ        
                1:06.65        DQ (1:05.70)                                        
 -- Stafford, Paloma     9 YFD-MR                    NT         DQ        
                1:00.05        DQ (1:00.25)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brickman, Molly E   10 YFD-MR               2:57.39    2:49.09         20  
                  36.72     1:19.29 (42.57)     2:10.01 (50.72)     2:49.09 (39.08)
  2 Sweet, Lauren       10 COND-MR              3:40.00    3:02.71         17  
                  42.46     1:28.66 (46.20)     2:23.56 (54.90)     3:02.71 (39.15)
  3 Gonzalez, Kassey    10 Big Blue-MR          3:16.11    3:05.75         16  
                  44.90     1:30.40 (45.50)     2:24.39 (53.99)     3:05.75 (41.36)
  4 Klimko, Jillian A   10 Wyckoff Sharks-NJ    3:34.51    3:08.32         15  
                  46.54     1:35.98 (49.44)     2:30.97 (54.99)     3:08.32 (37.35)
  5 Hayday, Sydney E    10 Wyckoff Sharks-NJ    3:36.91    3:08.92         14  
                  48.52     1:34.35 (45.83)     2:27.93 (53.58)     3:08.92 (40.99)
  6 McGovern, Meaghan   10 COND-MR              3:21.85    3:09.30         13  
                  45.04     1:33.40 (48.36)     2:29.28 (55.88)     3:09.30 (40.02)
  7 Siegel, Sophie H    10 YFD-MR                    NT    3:10.80         12  
                  43.59     1:29.99 (46.40)     2:28.13 (58.14)     3:10.80 (42.67)
  8 DeSernia, Kathryn   10 Wyckoff Sharks-NJ    3:16.74    3:11.12         11  
                  44.29     1:33.12 (48.83)     2:26.63 (53.51)     3:11.12 (44.49)
  9 Fung, Amanda M      10 Big Blue-MR          3:19.94    3:11.98          9  
                  45.62   2:27.97 (1:42.35)     3:11.58 (43.61)      3:11.98 (0.40)
 10 Kelaher, Caitlin C  10 Wyckoff Sharks-NJ    3:36.11    3:15.80          7  
                  44.34     1:32.79 (48.45)     2:27.68 (54.89)     3:15.80 (48.12)
 11 Barclay, Skye M     10 YFD-MR                    NT    3:19.58          6  
                  41.50     1:34.70 (53.20)     2:33.31 (58.61)     3:19.58 (46.27)
 12 Flynn, Megan C      10 Wyckoff Sharks-NJ    3:28.47    3:22.78          5  
                  50.59     1:41.43 (50.84)     2:35.17 (53.74)     3:22.78 (47.61)
 13 Safovich, Polina     9 Bscat-MR             3:10.00    3:23.53          4  
                  43.02     1:36.46 (53.44)   2:38.37 (1:01.91)     3:23.53 (45.16)
 14 Weiss, Jessie M      9 YFD-MR                    NT    3:50.89          3  
                  53.59   1:56.98 (1:03.39)     2:56.38 (59.40)     3:50.89 (54.51)
 -- Omeara, Sappha E    10 YFD-MR               4:06.75         DQ        
                  58.80     1:53.63 (54.83)   2:53.75 (1:00.12)          DQ (52.48)
 -- Keaveney, Briana N  10 COND-MR              1:31.36         DQ        
                  43.91     1:34.89 (50.98)     2:32.37 (57.48)          DQ (43.22)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rutkoske, Paige     12 Big Blue-MR            29.34      27.92         20  
  2 Craft, Kim J        12 PBAC-MR                28.84      28.36         17  
  3 Svensson, Polina W  12 COND-MR                30.58      28.72         16  
  4 Antonelle, Gigi     12 SMC-MR                 30.82      29.06         15  
  5 Chung, Katie J      12 COND-MR                29.96      29.25         14  
  6 Thomas, Alyssa M    12 Big Blue-MR            30.48      29.47         13  
  7 Schattschneider, S  12 SMC-MR                 30.24      29.69         12  
  8 Chu, Megan          12 SMC-MR                 30.88      29.88         11  
  9 Marinello, Ashley   11 COND-MR                31.72      30.52          9  
 10 Kelly, Brianne L    12 Bscat-MR               31.54      31.45          7  
 11 Cohen, Lindsey R    11 YFD-MR                 34.23      32.36          6  
 12 Craft, Sarah N      11 PBAC-MR                34.24      33.07          5  
 13 Green, Colleen      12 SMC-MR                 33.32      33.34          4  
 14 Moss, Lucy          11 SMC-MR                 34.60      33.58          3  
 15 Robbins, Brooke     12 SMC-MR                 34.08      33.60          2  
 16 Canada, Veronica L  11 COND-MR                33.09      33.89          1  
 17 Choi, Hannah J      12 COND-MR                38.66      34.62        
 18 Higgins, Emma J     11 YFD-MR                 37.77      35.06        
 19 Hood, Amy           12 RIST-MR                   NT      35.43        
 20 Maeda, Reiko        11 RIST-MR                   NT      35.66        
 21 Ames, Sarah         12 SMC-MR                 38.22      35.70        
 22 Ericheva, Julia     12 COND-MR                35.00      36.10        
 23 Cotto, Carol Ann    11 SMC-MR                 36.12      36.65        
 24 Brosnan, Caitlin A  12 COND-MR                39.09      38.57        
 25 Paz, Antonella V    11 COND-MR                39.21      38.63        
 26 Miller, Skyler E    11 COND-MR                38.38      38.83        
 27 Ferreira, Stephani  11 SMC-MR                 38.78      39.00        
 28 Borovoya, Rachel    12 COND-MR                51.82      41.81        
 29 Magretti, Julia     11 COND-MR                43.31      41.84        
 30 Carey, Helene J     11 COND-MR                42.87      42.38        
 31 Filatov, Katherine  11 COND-MR                55.30      46.93        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hodder, Chandler R  12 COND-MR              1:00.53    1:00.27         20  
                  28.31     1:00.27 (31.96)                                        
  2 Bird, Cali J        12 Wyckoff Sharks-NJ    1:03.30    1:02.24         17  
                  29.92     1:02.24 (32.32)                                        
  3 Nicholas, Kristen   12 Wyckoff Sharks-NJ    1:04.41    1:04.47         16  
                  30.69     1:04.47 (33.78)                                        
  4 Ryder, Devin L      12 Wyckoff Sharks-NJ    1:05.51    1:05.73         15  
                  31.65     1:05.73 (34.08)                                        
  5 Schattschneider, S  12 SMC-MR               1:09.78    1:06.33         14  
                  32.52     1:06.33 (33.81)                                        
  6 Surgent, Olivia J   12 Wyckoff Sharks-NJ    1:10.05    1:06.50         13  
                  31.81     1:06.50 (34.69)                                        
  7 Vasquez, Camille S  11 Wyckoff Sharks-NJ    1:10.09    1:06.66         12  
                  31.34     1:06.66 (35.32)                                        
  8 Antonelle, Gigi     12 SMC-MR               1:09.89    1:06.76         11  
                  32.25     1:06.76 (34.51)                                        
  9 Delfico, Sydney     12 SMC-MR               1:08.15    1:07.39          9  
                  32.03     1:07.39 (35.36)                                        
 10 Baldwin, Maria      12 Aquaflames-MR        1:07.94    1:08.29          7  
                  31.97     1:08.29 (36.32)                                        
 11 Krajewski, Brooke   11 Wyckoff Sharks-NJ    1:09.81    1:09.83          6  
                  33.55     1:09.83 (36.28)                                        
 12 Russell, Eileen M   11 Wyckoff Sharks-NJ    1:26.54    1:11.49          5  
                  34.59     1:11.49 (36.90)                                        
 13 Kelly, Brianne L    12 Bscat-MR             1:15.57    1:11.51          4  
                  33.75     1:11.51 (37.76)                                        
 14 Batarseh, Daniella  12 Wyckoff Sharks-NJ    1:17.36    1:12.43          3  
                  34.26     1:12.43 (38.17)                                        
 15 Leiter, Courtney J  11 Wyckoff Sharks-NJ    1:18.71    1:14.82          2  
                  34.20     1:14.82 (40.62)                                        
 16 Loginova, Maria     12 Aquaflames-MR        1:16.86    1:15.25          1  
                  34.63     1:15.25 (40.62)                                        
 17 Naumchevski, Victo  11 Wyckoff Sharks-NJ    1:19.21    1:15.51        
                  35.96     1:15.51 (39.55)                                        
 18 Trojan, Michelle T  11 Wyckoff Sharks-NJ    1:24.14    1:17.10        
                  35.27     1:17.10 (41.83)                                        
 19 Perry, Julia E      11 Wyckoff Sharks-NJ    1:17.43    1:18.14        
                  36.80     1:18.14 (41.34)                                        
 20 Pan, Sophie         12 Aquaflames-MR        1:22.88    1:20.24        
                  37.06     1:20.24 (43.18)                                        
 21 Curran, Shannon L   12 COND-MR              1:22.89    1:20.38        
                  36.72     1:20.38 (43.66)                                        
 22 Cotto, Carol Ann    11 SMC-MR               1:22.65    1:20.70        
                  38.38     1:20.70 (42.32)                                        
 23 Abemayor, Natalie   12 SMC-MR               1:24.02    1:25.74        
                  41.72     1:25.74 (44.02)                                        
 24 Ericheva, Julia     12 COND-MR              1:20.00    1:28.33        
                  40.25     1:28.33 (48.08)                                        
 25 Hood, Amy           12 RIST-MR                   NT    1:31.96        
                  38.93     1:31.96 (53.03)                                        
 26 McElheny, Sara      11 SMC-MR                    NT    1:32.75        
                  43.75     1:32.75 (49.00)                                        
 27 Borovoya, Rachel    12 COND-MR              1:45.71    1:42.08        
                  47.98     1:42.08 (54.10)                                        
 -- Pieretti, Caitlin   11 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Benzvi, Leah        12 Aquaflames-MR        1:20.26         DQ        
                  35.45          DQ (43.09)                                        
 -- Resnik, Jackie      11 YFD-MR               2:47.40         DQ        
                  23.72                                                            
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bird, Cali J        12 Wyckoff Sharks-NJ    2:17.51    2:13.76         20  
                  30.12     1:03.80 (33.68)     1:38.86 (35.06)     2:13.76 (34.90)
  2 Chung, Katie J      12 COND-MR              2:20.00    2:15.97         17  
                  31.36     1:06.42 (35.06)     1:42.21 (35.79)     2:15.97 (33.76)
  3 Hodder, Chandler R  12 COND-MR              2:19.33    2:17.08         16  
                  29.50     1:04.63 (35.13)     1:42.49 (37.86)     2:17.08 (34.59)
  4 Hosoi, Kyoka        11 Wyckoff Sharks-NJ    2:19.05    2:17.90         15  
                  30.28     1:05.85 (35.57)     1:42.43 (36.58)     2:17.90 (35.47)
  5 Nicholas, Kristen   12 Wyckoff Sharks-NJ    2:21.25    2:18.31         14  
                  31.25     1:06.60 (35.35)     1:43.15 (36.55)     2:18.31 (35.16)
  6 Dari, Hannah E      11 COND-MR              2:24.60    2:20.78         13  
                  31.92     1:08.47 (36.55)     1:45.48 (37.01)     2:20.78 (35.30)
  7 Ryder, Devin L      12 Wyckoff Sharks-NJ    2:24.12    2:21.82         12  
                  31.58     1:07.87 (36.29)     1:45.58 (37.71)     2:21.82 (36.24)
  8 Bae, Susanna J      11 Wyckoff Sharks-NJ    2:36.35    2:22.71         11  
                  33.16     1:09.71 (36.55)     1:47.54 (37.83)     2:22.71 (35.17)
  9 Surgent, Olivia J   12 Wyckoff Sharks-NJ    2:26.02    2:22.97          9  
                  32.25     1:09.03 (36.78)   2:22.97 (1:13.94)                    
 10 Lee, Deanna H       11 Wyckoff Sharks-NJ    2:36.57    2:29.65          7  
                  34.35     1:12.34 (37.99)     1:51.07 (38.73)     2:29.65 (38.58)
 11 Krajewski, Brooke   11 Wyckoff Sharks-NJ    2:33.77    2:30.57          6  
                  34.81     1:13.76 (38.95)     1:52.73 (38.97)     2:30.57 (37.84)
 12 Murphy, Katie E     12 Wyckoff Sharks-NJ    2:35.51    2:31.38          5  
                  34.62     1:14.16 (39.54)     1:54.20 (40.04)     2:31.38 (37.18)
 13 Russell, Eileen M   11 Wyckoff Sharks-NJ    2:41.44    2:33.33          4  
                  34.78     1:14.27 (39.49)     1:55.32 (41.05)     2:33.33 (38.01)
 14 Marinello, Ashley   11 COND-MR              3:09.09    2:34.16          3  
                  34.81     1:13.76 (38.95)     1:55.03 (41.27)     2:34.16 (39.13)
 15 Batarseh, Daniella  12 Wyckoff Sharks-NJ    2:43.35    2:34.43          2  
                  35.12     1:15.02 (39.90)     1:56.19 (41.17)     2:34.43 (38.24)
 16 Lengel, Paulina E   11 Wyckoff Sharks-NJ    2:48.91    2:39.40          1  
                  37.89     1:18.43 (40.54)     1:59.30 (40.87)     2:39.40 (40.10)
 17 Perry, Julia E      11 Wyckoff Sharks-NJ    2:52.47    2:47.75        
                  35.90     1:20.25 (44.35)     2:06.13 (45.88)     2:47.75 (41.62)
 18 Naumchevski, Victo  11 Wyckoff Sharks-NJ    3:06.48    2:52.13        
                  37.26     1:20.25 (42.99)     2:06.93 (46.68)     2:52.13 (45.20)
 19 Brosnan, Caitlin A  12 COND-MR                   NT    3:12.91        
                  42.60     1:33.68 (51.08)     2:25.23 (51.55)     3:12.91 (47.68)
 20 Paz, Antonella V    11 COND-MR              3:15.00    3:13.59        
                  41.39                             2:24.80 ( )     3:13.59 (48.79)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chung, Katie J      12 COND-MR                32.67      32.35         20  
  2 Dari, Hannah E      11 COND-MR                33.82      32.82         17  
  3 Kim, Rachel S       12 COND-MR                34.21      33.34         16  
  4 Rutkoske, Paige     12 Big Blue-MR            35.28      33.61         15  
  5 Delfico, Sydney     12 SMC-MR                 35.65      34.29         14  
  6 Craft, Kim J        12 PBAC-MR                34.33      35.54         13  
  7 Ames, Sarah         12 SMC-MR                 37.42      36.99         12  
  8 Svensson, Polina W  12 COND-MR                   NT      37.20         11  
  9 Thomas, Alyssa M    12 Big Blue-MR            36.31      37.40          9  
 10 Cohen, Lindsey R    11 YFD-MR                 39.00      37.84          7  
 11 Marinello, Ashley   11 COND-MR                38.09      37.90          6  
 12 Craft, Sarah N      11 PBAC-MR                40.82      38.75          5  
 13 Antonelle, Gigi     12 SMC-MR                 38.48      38.83          4  
 14 Kelly, Brianne L    12 Bscat-MR               40.25      39.20          3  
 15 Robbins, Brooke     12 SMC-MR                 39.65      39.92          2  
 16 Canada, Veronica L  11 COND-MR                41.71      40.71          1  
 17 Maeda, Reiko        11 RIST-MR                   NT      41.61        
 18 Ericheva, Julia     12 COND-MR                38.00      42.64        
 19 Hood, Amy           12 RIST-MR                   NT      43.65        
 20 Cotto, Carol Ann    11 SMC-MR                 42.81      44.69        
 21 Paz, Antonella V    11 COND-MR                   NT      44.75        
 22 Filatov, Katherine  11 COND-MR                50.61      44.87        
 23 Choi, Hannah J      12 COND-MR                46.03      45.85        
 24 Brosnan, Caitlin A  12 COND-MR                45.93      45.92        
 25 Ferreira, Stephani  11 SMC-MR                 43.39      45.99        
 26 Miller, Skyler E    11 COND-MR                   NT      49.21        
 27 Lutt, Samantha      11 SMC-MR                 50.00      49.34        
 28 Borovoya, Rachel    12 COND-MR                54.70      52.41        
 29 Magretti, Julia     11 COND-MR                55.72      55.19        
 -- Kim, Minzee M       11 COND-MR                   NT         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chung, Katie J      12 COND-MR              1:08.28    1:08.41         20  
                  33.69     1:08.41 (34.72)                                        
  2 LoPresti, Michelle  12 Wyckoff Sharks-NJ    1:09.90    1:08.93         17  
                  33.43     1:08.93 (35.50)                                        
  3 Hosoi, Kyoka        11 Wyckoff Sharks-NJ    1:09.07    1:09.81         16  
                  33.56     1:09.81 (36.25)                                        
  4 Nicholas, Kristen   12 Wyckoff Sharks-NJ    1:11.78    1:10.76         15  
                  33.79     1:10.76 (36.97)                                        
  5 Dari, Hannah E      11 COND-MR              1:14.41    1:12.47         14  
                  35.16     1:12.47 (37.31)                                        
  6 Schattschneider, S  12 SMC-MR               1:17.62    1:14.56         13  
                  36.85     1:14.56 (37.71)                                        
  7 Ryder, Devin L      12 Wyckoff Sharks-NJ    1:13.24    1:15.12         12  
                  36.77     1:15.12 (38.35)                                        
  8 Lee, Deanna H       11 Wyckoff Sharks-NJ    1:16.13    1:15.50         11  
                  36.93     1:15.50 (38.57)                                        
  9 Bird, Cali J        12 Wyckoff Sharks-NJ    1:14.70    1:15.54          9  
                  36.83     1:15.54 (38.71)                                        
 10 DiPrizito, Lena E   11 Wyckoff Sharks-NJ    1:21.76    1:19.31          7  
                  38.80     1:19.31 (40.51)                                        
 11 Murphy, Katie E     12 Wyckoff Sharks-NJ    1:27.26    1:19.46          6  
                  39.21     1:19.46 (40.25)                                        
 12 Lengel, Paulina E   11 Wyckoff Sharks-NJ    1:28.63    1:21.98          5  
                  40.35     1:21.98 (41.63)                                        
 13 Benzvi, Leah        12 Aquaflames-MR        1:27.53    1:22.27          4  
                1:22.57         1:22.27 ( )                                        
 14 Krajewski, Brooke   11 Wyckoff Sharks-NJ    1:23.16    1:22.29          3  
                  40.54     1:22.29 (41.75)                                        
 15 Pan, Sophie         12 Aquaflames-MR        1:31.01    1:23.85          2  
                  39.03     1:23.85 (44.82)                                        
 16 Leiter, Courtney J  11 Wyckoff Sharks-NJ    1:37.40    1:24.82          1  
                  40.77     1:24.82 (44.05)                                        
 17 Perry, Julia E      11 Wyckoff Sharks-NJ    1:24.33    1:24.84        
                  41.29     1:24.84 (43.55)                                        
 18 Kelly, Brianne L    12 Bscat-MR             1:28.00    1:25.29        
 19 Ericheva, Julia     12 COND-MR              1:38.00    1:33.99        
                  45.05     1:33.99 (48.94)                                        
 20 Brosnan, Caitlin A  12 COND-MR              1:47.82    1:39.89        
                  49.58     1:39.89 (50.31)                                        
 21 Filatov, Katherine  11 COND-MR              1:56.46    1:43.37        
                  47.19     1:43.37 (56.18)                                        
 22 Baldwin, Maria      12 Aquaflames-MR        1:19.08    1:44.24        
                1:23.59     1:44.24 (20.65)                                        
 23 Borovoya, Rachel    12 COND-MR                   NT    1:59.95        
                  57.13   1:59.95 (1:02.82)                                        
 24 Resnik, Jackie      11 YFD-MR               2:09.41    2:06.31        
                1:00.19   2:06.31 (1:06.12)                                        
 -- Vasquez, Camille S  11 Wyckoff Sharks-NJ    1:19.83         DQ        
                  36.71          DQ (40.65)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Shannon M    12 Big Blue-MR            34.05      35.11         20  
  2 Bae, Susanna J      11 Wyckoff Sharks-NJ      40.45      39.04         17  
  3 Kim, Rachel S       12 COND-MR                39.96      39.14         16  
  4 Thomas, Alyssa M    12 Big Blue-MR            40.35      40.07         15  
  5 Murphy, Katie E     12 Wyckoff Sharks-NJ      42.07      40.14         14  
  6 Delfico, Sydney     12 SMC-MR                 41.45      41.03         13  
  7 Cohen, Lindsey R    11 YFD-MR                 41.56      41.09         12  
  8 DiPrizito, Lena E   11 Wyckoff Sharks-NJ      44.25      41.31         11  
  9 Lengel, Paulina E   11 Wyckoff Sharks-NJ      42.48      41.36          9  
 10 Marinello, Ashley   11 COND-MR                43.00      41.43          7  
 11 Nowak, Maddie E     11 Wyckoff Sharks-NJ      42.10      41.48          6  
 12 Trojan, Michelle T  11 Wyckoff Sharks-NJ      44.38      41.78          5  
 13 Russell, Eileen M   11 Wyckoff Sharks-NJ      45.04      44.65          4  
 14 Naumchevski, Victo  11 Wyckoff Sharks-NJ      45.62      45.21          3  
 15 Antonelle, Gigi     12 SMC-MR                 47.04      45.23          2  
 16 Sawyers, Amelia E   11 YFD-MR                 47.36      46.01          1  
 17 Cotto, Carol Ann    11 SMC-MR                 49.29      46.71        
 18 Paz, Antonella V    11 COND-MR                48.10      46.74        
 19 Curran, Shannon L   12 COND-MR                46.46      46.78        
 20 Maeda, Reiko        11 RIST-MR                   NT      46.87        
 21 McElheny, Sara      11 SMC-MR                 47.88      48.29        
 22 Backos, Eleni M     11 Wyckoff Sharks-NJ      49.60      48.42        
 23 Hood, Amy           12 RIST-MR                   NT      48.46        
 24 Brosnan, Caitlin A  12 COND-MR                51.36      49.58        
 25 Ericheva, Julia     12 COND-MR                40.00      56.44        
 26 Borovoya, Rachel    12 COND-MR              1:00.89      59.41        
 27 Pieretti, Caitlin   11 COND-MR                   NT    1:05.04        
 28 Resnik, Jackie      11 YFD-MR               1:11.15    1:07.22        
 -- Abemayor, Natalie   12 SMC-MR                 46.26         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Craft, Kim J        12 PBAC-MR              1:23.30    1:21.41         20  
                  38.26     1:21.41 (43.15)                                        
  2 Kim, Rachel S       12 COND-MR              1:31.36    1:24.31         17  
                  39.54     1:24.31 (44.77)                                        
  3 Svensson, Polina W  12 COND-MR                   NT    1:26.78         16  
                  41.30     1:26.78 (45.48)                                        
  4 Dari, Hannah E      11 COND-MR              1:23.50    1:29.05         15  
                  41.58     1:29.05 (47.47)                                        
  5 Thomas, Alyssa M    12 Big Blue-MR          1:30.73    1:29.48         14  
                  40.74     1:29.48 (48.74)                                        
  6 Marinello, Ashley   11 COND-MR              1:32.43    1:29.72         13  
                  41.75     1:29.72 (47.97)                                        
  7 Green, Colleen      12 SMC-MR               1:28.20    1:29.96         12  
                  42.45     1:29.96 (47.51)                                        
  8 Robbins, Brooke     12 SMC-MR               1:34.15    1:35.67         11  
                  44.21     1:35.67 (51.46)                                        
  9 Moss, Lucy          11 SMC-MR               1:35.07    1:37.00          9  
                  46.16     1:37.00 (50.84)                                        
 10 Higgins, Emma J     11 YFD-MR                    NT    1:37.41          7  
                  48.52     1:37.41 (48.89)                                        
 11 Ames, Sarah         12 SMC-MR               1:44.15    1:39.92          6  
                  48.29     1:39.92 (51.63)                                        
 12 Antonelle, Gigi     12 SMC-MR               1:42.43    1:40.52          5  
                  47.12     1:40.52 (53.40)                                        
 13 Paz, Antonella V    11 COND-MR              1:54.11    1:41.11          4  
                  48.44     1:41.11 (52.67)                                        
 14 Lutt, Samantha      11 SMC-MR               1:41.37    1:42.49          3  
                  48.40     1:42.49 (54.09)                                        
 15 Ferreira, Stephani  11 SMC-MR               1:52.73    1:47.23          2  
                  50.62     1:47.23 (56.61)                                        
 16 Miller, Skyler E    11 COND-MR                   NT    1:57.83          1  
                  55.44   1:57.83 (1:02.39)                                        
 17 Carey, Helene J     11 COND-MR                   NT    1:57.86        
                  55.01   1:57.86 (1:02.85)                                        
 18 Magretti, Julia     11 COND-MR              2:02.12    1:58.19        
                  54.76   1:58.19 (1:03.43)                                        
 -- Choi, Hannah J      12 COND-MR                   NT         DQ        
                  46.33          DQ (52.41)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Rachel S       12 COND-MR                29.34      29.14         20  
  2 Schattschneider, S  12 SMC-MR                 32.09      31.15         17  
  3 LoPresti, Michelle  12 Wyckoff Sharks-NJ      31.07      31.64         16  
  4 Walsh, Shannon M    12 Big Blue-MR            32.62      32.97         15  
  5 Lee, Deanna H       11 Wyckoff Sharks-NJ      33.39      33.10         14  
  6 Chung, Katie J      12 COND-MR                32.44      33.12         13  
  7 Hosoi, Kyoka        11 Wyckoff Sharks-NJ      33.81      33.28         12  
  8 Delfico, Sydney     12 SMC-MR                 34.71      33.65         11  
                  33.66           33.65 ( )                                        
  9 Thomas, Alyssa M    12 Big Blue-MR            35.41      34.75          9  
                  34.34        34.75 (0.41)                                        
 10 Cohen, Lindsey R    11 YFD-MR                 31.70      34.77          7  
 11 Nowak, Maddie E     11 Wyckoff Sharks-NJ      40.28      39.77          6  
 12 DiPrizito, Lena E   11 Wyckoff Sharks-NJ      40.63      41.17          5  
 13 Antonelle, Gigi     12 SMC-MR                    NT      45.00          4  
                  35.74        45.00 (9.26)                                        
 -- Abemayor, Natalie   12 SMC-MR                 45.19         DQ        
                  45.97                                                            
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chung, Katie J      12 COND-MR              1:19.90    1:12.20         20  
                  33.27     1:12.20 (38.93)                                        
  2 Schattschneider, S  12 SMC-MR               1:14.13    1:12.81         17  
                  33.91     1:12.81 (38.90)                                        
  3 Chu, Megan          12 SMC-MR               1:18.54    1:16.02         16  
                  35.42     1:16.02 (40.60)                                        
  4 Rutkoske, Paige     12 Big Blue-MR          1:18.96    1:17.01         15  
                  35.42     1:17.01 (41.59)                                        
  5 Cohen, Lindsey R    11 YFD-MR               1:20.17    1:20.87         14  
                  35.36     1:20.87 (45.51)                                        
  6 Delfico, Sydney     12 SMC-MR               1:33.05    1:22.25         13  
                1:22.33         1:22.25 ( )                                        
  7 Marinello, Ashley   11 COND-MR              1:49.68    1:26.55         12  
  8 Cotto, Carol Ann    11 SMC-MR               1:45.00    1:32.81         11  
                  41.57     1:32.81 (51.24)                                        
  9 Green, Colleen      12 SMC-MR                    NT    1:32.84          9  
 10 Canada, Veronica L  11 COND-MR              1:51.42    1:39.22          7  
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Surgent, Olivia J   12 Wyckoff Sharks-NJ    1:10.97    1:11.71         20  
                  32.49     1:11.71 (39.22)                                        
  2 Kim, Rachel S       12 COND-MR                   NT    1:11.82         17  
                  32.73     1:11.82 (39.09)                                        
  3 Hodder, Chandler R  12 COND-MR              1:12.93    1:12.23         16  
  4 Walsh, Shannon M    12 Big Blue-MR          1:12.49    1:12.36         15  
                  34.05     1:12.36 (38.31)                                        
  5 LoPresti, Michelle  12 Wyckoff Sharks-NJ    1:14.07    1:14.19         14  
                  33.09     1:14.19 (41.10)                                        
  6 Bae, Susanna J      11 Wyckoff Sharks-NJ    1:19.30    1:15.78         13  
                  35.63     1:15.78 (40.15)                                        
  7 Thomas, Alyssa M    12 Big Blue-MR          1:15.46    1:16.89         12  
                  35.03     1:16.89 (41.86)                                        
  8 Vasquez, Camille S  11 Wyckoff Sharks-NJ    1:19.30    1:18.39         11  
                  36.00     1:18.39 (42.39)                                        
  9 Marinello, Ashley   11 COND-MR              1:22.86    1:19.66          9  
                  37.45     1:19.66 (42.21)                                        
 10 Cohen, Lindsey R    11 YFD-MR               1:25.67    1:20.77          7  
                  36.12     1:20.77 (44.65)                                        
 11 Nowak, Maddie E     11 Wyckoff Sharks-NJ    1:21.94    1:24.25          6  
                  39.04     1:24.25 (45.21)                                        
 12 Loginova, Maria     12 Aquaflames-MR        1:30.73    1:25.18          5  
                  41.49     1:25.18 (43.69)                                        
 13 Batarseh, Daniella  12 Wyckoff Sharks-NJ    1:24.59    1:25.25          4  
                  40.83     1:25.25 (44.42)                                        
 14 Kelly, Brianne L    12 Bscat-MR             1:20.00    1:26.26          3  
                  41.02     1:26.26 (45.24)                                        
 15 Cotto, Carol Ann    11 SMC-MR               1:35.91    1:29.45          2  
                  42.28     1:29.45 (47.17)                                        
 16 Trojan, Michelle T  11 Wyckoff Sharks-NJ    1:39.98    1:30.35          1  
                  43.90     1:30.35 (46.45)                                        
 17 Sawyers, Amelia E   11 YFD-MR               1:37.95    1:30.40        
                  41.39     1:30.40 (49.01)                                        
 18 Maeda, Reiko        11 RIST-MR                   NT    1:33.11        
                  42.45     1:33.11 (50.66)                                        
 19 Curran, Shannon L   12 COND-MR              1:38.55    1:34.07        
                  45.47     1:34.07 (48.60)                                        
 20 Backos, Eleni M     11 Wyckoff Sharks-NJ    1:38.95    1:36.02        
                  45.77     1:36.02 (50.25)                                        
 21 Paz, Antonella V    11 COND-MR              1:33.72    1:37.64        
                  47.42     1:37.64 (50.22)                                        
 22 McElheny, Sara      11 SMC-MR                    NT    1:43.67        
 -- Filatov, Katherine  11 COND-MR                   NT         DQ        
                2:00.86                                                            
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chu, Megan          12 SMC-MR               2:41.29    2:42.56         20  
                  36.45     1:17.74 (41.29)     2:06.69 (48.95)     2:42.56 (35.87)
  2 Schattschneider, S  12 SMC-MR               2:52.53    2:45.89         17  
                  36.20     1:17.08 (40.88)     2:09.24 (52.16)     2:45.89 (36.65)
  3 Delfico, Sydney     12 SMC-MR                    NT    2:52.01         16  
                  38.07     1:22.31 (44.24)     2:13.83 (51.52)     2:52.01 (38.18)
  4 Kelly, Brianne L    12 Bscat-MR             3:05.00    3:05.90         15  
                  41.23     1:28.05 (46.82)     2:23.16 (55.11)     3:05.90 (42.74)
  5 Higgins, Emma J     11 YFD-MR                    NT    3:26.27         14  
                  54.20     1:48.86 (54.66)     2:44.70 (55.84)     3:26.27 (41.57)
  6 Brosnan, Caitlin A  12 COND-MR                   NT    3:27.88         13  
                  48.04     1:41.32 (53.28)     2:41.29 (59.97)     3:27.88 (46.59)
  7 Lutt, Samantha      11 SMC-MR                    NT    3:35.07         12  
                  48.67     1:46.73 (58.06)     2:44.02 (57.29)     3:35.07 (51.05)
 -- Marinello, Ashley   11 COND-MR              3:02.06         DQ        
 -- Moss, Lucy          11 SMC-MR                    NT         DQ        
                  43.83     1:34.20 (50.37)     2:27.36 (53.16)          DQ (42.70)
 -- Ericheva, Julia     12 COND-MR              3:30.00         DQ        
                  46.00   2:58.66 (2:12.66)     3:53.96 (55.30)                    
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fischer, Sarah G    14 COND-MR                25.88      26.11         20  
  2 Joseph, Jamela T    14 COND-MR                26.45      26.37         17  
  3 Indyk, Allison      14 Big Blue-MR            27.19      26.84         16  
  4 Hill, Sam M         14 Marlins-CT             27.45      27.08         15  
  5 Malyszka, Stephani  13 COND-MR                27.03      27.41         14  
  6 Rogers, Nicole E    13 Marlins-CT             28.58      27.51         13  
  7 Kagan, Vladislava   13 RIST-MR                   NT      27.53         12  
  8 Morris, Cara K      13 COND-MR                27.47      27.88         11  
  9 Rainy, Elizabeth L  13 PBAC-MR                27.89      28.34          9  
 10 Daly, Lauren B      13 PBAC-MR                28.51      28.37          7  
 11 Lauridsen, Sarah E  13 Marlins-CT             29.34      28.57          6  
 12 Angelino, Alessand  14 SMC-MR                 29.41      28.68          5  
 13 Carlucci, Brannan   14 COND-MR                30.41      28.69          4  
 14 Golden, Christi R   14 Marlins-CT             28.90      28.99          3  
 15 Horty, Taylor E     14 Marlins-CT             31.45      29.03          2  
 16 Whitaker, Mary Y    14 Marlins-CT             30.08      29.13          1  
 17 Gordon, Danielle R  14 Bscat-MR               33.00      29.23        
 18 Mitchell, Alex F    14 YFD-MR                 29.37      29.27        
 19 Wilson, Arianna D   13 Marlins-CT             30.75      30.45        
 20 Deziel, Blaire      14 COND-MR                30.66      30.48        
 21 Rothschild, Ellen   13 SMC-MR                 31.70      30.78        
 22 McHale, Franny M    14 Marlins-CT             31.64      31.03        
 23 Stokes, Sarah E     13 Bscat-MR               31.35      31.16        
 24 Bernstein, Olive E  13 COND-MR                34.78      32.24        
 25 Balac, Nina         14 RIST-MR                   NT      32.53        
 26 Nienaltow, Kate K   14 COND-MR                31.90      32.61        
 27 DeSimone, Julie N   13 COND-MR                33.39      32.97        
 28 Meyer, Rachel       13 SMC-MR                 33.41      33.14        
 29 Morgan, Justina M   13 Bscat-MR               30.60      33.55        
 30 DeSimone, Jackie M  13 COND-MR                34.05      34.55        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McGuire, Christine  14 Marlins-CT           1:00.30      57.74         20  
                  27.51       57.74 (30.23)                                        
  2 O'Connor, Alison M  13 Wyckoff Sharks-NJ      59.02      58.51         17  
                  27.73       58.51 (30.78)                                        
  3 Craft, Sara C       13 Wyckoff Sharks-NJ      59.09      58.57         16  
                  28.44       58.57 (30.13)                                        
  4 Mateo, Austin S     13 Wyckoff Sharks-NJ      58.44      59.15         15  
                  28.46       59.15 (30.69)                                        
  5 Berk, Rikki         13 Wyckoff Sharks-NJ    1:02.11      59.20         14  
                  28.24       59.20 (30.96)                                        
  6 Joseph, Jamela T    14 COND-MR              1:01.05    1:00.10         13  
                  28.02     1:00.10 (32.08)                                        
  7 El Naggar, Ashley   14 Wyckoff Sharks-NJ    1:00.42    1:00.11         12  
                  28.49     1:00.11 (31.62)                                        
  8 Malyszka, Stephani  13 COND-MR                59.57    1:00.37         11  
                  28.90     1:00.37 (31.47)                                        
  9 Morris, Cara K      13 COND-MR              1:00.22    1:00.39          9  
                  28.40     1:00.39 (31.99)                                        
 10 Hill, Sam M         14 Marlins-CT           1:02.32    1:00.46          7  
                  28.40     1:00.46 (32.06)                                        
 11 Vinciguerra, Jacly  13 Wyckoff Sharks-NJ      59.85    1:00.62          6  
                  28.63     1:00.62 (31.99)                                        
 12 Rickles, Abigail A  13 Wyckoff Sharks-NJ    1:01.41    1:00.90          5  
                  29.03     1:00.90 (31.87)                                        
 13 McAvoy, Kayla B     14 Wyckoff Sharks-NJ    1:02.27    1:01.14          4  
                  29.24     1:01.14 (31.90)                                        
 14 Rogers, Nicole E    13 Marlins-CT           1:03.24    1:01.28          3  
                  29.29     1:01.28 (31.99)                                        
 15 Pikulski, Rachael   13 Wyckoff Sharks-NJ    1:02.91    1:01.61          2  
                  29.12     1:01.61 (32.49)                                        
 16 Wegescheide, Blair  13 Big Blue-MR          1:02.33    1:01.71          1  
                  29.64     1:01.71 (32.07)                                        
 17 Castelluccio, Laur  13 Wyckoff Sharks-NJ    1:02.16    1:02.52        
                  29.63     1:02.52 (32.89)                                        
 18 Braun, Julia R      13 Wyckoff Sharks-NJ    1:03.34    1:02.59        
                  29.90     1:02.59 (32.69)                                        
 19 Lauridsen, Sarah E  13 Marlins-CT           1:04.35    1:02.79        
                  29.73     1:02.79 (33.06)                                        
 20 Whitaker, Mary Y    14 Marlins-CT           1:06.11    1:03.10        
                  30.11     1:03.10 (32.99)                                        
 21 Heisler, Kori E     14 Wyckoff Sharks-NJ    1:05.04    1:04.21        
                  30.49     1:04.21 (33.72)                                        
 22 Horty, Taylor E     14 Marlins-CT           1:09.91    1:04.51        
                  30.75     1:04.51 (33.76)                                        
 23 Carlucci, Brannan   14 COND-MR              1:03.74    1:05.40        
                  30.77     1:05.40 (34.63)                                        
 24 Deziel, Blaire      14 COND-MR              1:07.41    1:06.16        
                  31.40     1:06.16 (34.76)                                        
 25 Clauss, Melissa H   13 Wyckoff Sharks-NJ    1:09.26    1:06.81        
                  31.59     1:06.81 (35.22)                                        
 26 Wilson, Arianna D   13 Marlins-CT           1:11.36    1:07.48        
                  32.03     1:07.48 (35.45)                                        
 27 Majoros, Victoria   13 Wyckoff Sharks-NJ    1:07.77    1:07.81        
                  31.87     1:07.81 (35.94)                                        
 28 Stokes, Sarah E     13 Bscat-MR             1:13.00    1:07.99        
                  32.02     1:07.99 (35.97)                                        
 29 Chou, Connie C      14 Wyckoff Sharks-NJ    1:10.64    1:09.20        
                  33.28     1:09.20 (35.92)                                        
 30 Bernstein, Olive E  13 COND-MR              1:15.51    1:10.91        
                  33.74     1:10.91 (37.17)                                        
 31 Heisler, Katie E    13 Wyckoff Sharks-NJ    1:13.33    1:12.67        
                  35.03     1:12.67 (37.64)                                        
 32 Morgan, Justina M   13 Bscat-MR             1:12.00    1:14.51        
                  35.72     1:14.51 (38.79)                                        
 33 Kagan, Vladislava   13 RIST-MR                   NT    1:16.75        
                  28.35     1:16.75 (48.40)                                        
 34 DeSimone, Jackie M  13 COND-MR              1:15.39    1:17.05        
                  36.85     1:17.05 (40.20)                                        
 35 DeSimone, Julie N   13 COND-MR              1:16.01    1:19.33        
                  38.59     1:19.33 (40.74)                                        
 36 Stern, Elizabeth    13 COND-MR              1:43.34    1:20.09        
                  37.91     1:20.09 (42.18)                                        
 -- McHale, Franny M    14 Marlins-CT           1:08.42         DQ        
                  33.38          DQ (37.00)                                        
 -- Holzberg, Tori J    13 Wyckoff Sharks-NJ    1:00.64         DQ        
                  28.64          DQ (31.13)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McGuire, Christine  14 Marlins-CT           2:08.21    2:03.49         20  
                  28.19       59.32 (31.13)     1:31.37 (32.05)     2:03.49 (32.12)
  2 Craft, Sara C       13 Wyckoff Sharks-NJ    2:08.39    2:08.47         17  
                  30.04     1:02.76 (32.72)     1:36.23 (33.47)     2:08.47 (32.24)
  3 Mateo, Austin S     13 Wyckoff Sharks-NJ    2:10.91    2:08.72         16  
                  29.73     1:03.06 (33.33)     1:36.37 (33.31)     2:08.72 (32.35)
  4 Distler, Amanda R   14 Wyckoff Sharks-NJ    2:14.44    2:09.24         15  
                  30.86     1:03.57 (32.71)     1:37.10 (33.53)     2:09.24 (32.14)
  5 O'Connor, Alison M  13 Wyckoff Sharks-NJ    2:07.94    2:10.92         14  
                  29.12     1:02.17 (33.05)     1:36.65 (34.48)     2:10.92 (34.27)
  6 McAvoy, Kayla B     14 Wyckoff Sharks-NJ    2:17.33    2:12.10         13  
                  30.79     1:04.51 (33.72)     1:38.54 (34.03)     2:12.10 (33.56)
  7 Candelmo, Lea R     13 Wyckoff Sharks-NJ    2:14.43    2:12.21         12  
                  30.15     1:03.77 (33.62)     1:38.37 (34.60)     2:12.21 (33.84)
  8 Rickles, Abigail A  13 Wyckoff Sharks-NJ    2:15.08    2:12.66         11  
                  30.40     1:04.54 (34.14)     1:39.44 (34.90)     2:12.66 (33.22)
  9 Follman, Ali L      13 Wyckoff Sharks-NJ    2:17.86    2:13.18          9  
                  31.07     1:05.01 (33.94)     1:39.83 (34.82)     2:13.18 (33.35)
 10 Rogers, Nicole E    13 Marlins-CT           2:19.90    2:14.18          7  
                  30.44     1:04.30 (33.86)     1:39.92 (35.62)     2:14.18 (34.26)
 11 Berk, Rikki         13 Wyckoff Sharks-NJ    2:16.37    2:14.68          6  
                  30.39     1:03.75 (33.36)     1:38.88 (35.13)     2:14.68 (35.80)
 12 Tulp, Maddie E      13 Wyckoff Sharks-NJ    2:23.70    2:16.83          5  
                  31.52     1:06.29 (34.77)     1:42.46 (36.17)     2:16.83 (34.37)
 13 Holzberg, Tori J    13 Wyckoff Sharks-NJ    2:18.76    2:17.01          4  
                  29.44     1:02.32 (32.88)     1:36.87 (34.55)     2:17.01 (40.14)
 14 Pikulski, Rachael   13 Wyckoff Sharks-NJ    2:18.94    2:17.40          3  
                  30.34     1:05.17 (34.83)     1:41.97 (36.80)     2:17.40 (35.43)
 15 Hill, Sam M         14 Marlins-CT           2:20.95    2:17.70          2  
                  30.25     1:05.34 (35.09)     1:41.93 (36.59)     2:17.70 (35.77)
 16 Heisler, Kori E     14 Wyckoff Sharks-NJ    2:26.63    2:18.35          1  
                  31.11     1:06.86 (35.75)     1:44.06 (37.20)     2:18.35 (34.29)
 17 Vinciguerra, Jacly  13 Wyckoff Sharks-NJ    2:11.75    2:18.46        
                  31.19     1:05.62 (34.43)     1:41.88 (36.26)     2:18.46 (36.58)
 18 Horty, Taylor E     14 Marlins-CT           2:36.73    2:19.02        
                  31.61     1:07.69 (36.08)     1:43.88 (36.19)     2:19.02 (35.14)
 19 Gabriele, Sarah L   13 Wyckoff Sharks-NJ    2:19.00    2:19.16        
                  31.31     1:06.58 (35.27)     1:43.46 (36.88)     2:19.16 (35.70)
 20 Castelluccio, Laur  13 Wyckoff Sharks-NJ    2:15.86    2:19.47        
                  30.98     1:06.21 (35.23)     1:43.13 (36.92)     2:19.47 (36.34)
 21 Wegescheide, Blair  13 Big Blue-MR          2:21.93    2:19.87        
                  31.66     1:06.88 (35.22)     1:43.61 (36.73)     2:19.87 (36.26)
 22 Whitaker, Mary Y    14 Marlins-CT           2:24.56    2:19.91        
                  32.19     1:07.18 (34.99)     1:44.02 (36.84)     2:19.91 (35.89)
 23 Braun, Julia R      13 Wyckoff Sharks-NJ    2:18.73    2:20.77        
                  31.88     1:07.98 (36.10)     1:45.49 (37.51)     2:20.77 (35.28)
 24 Morales, Megan E    14 Wyckoff Sharks-NJ    2:25.75    2:20.95        
                  32.92     1:09.78 (36.86)     1:46.10 (36.32)     2:20.95 (34.85)
 25 Deziel, Blaire      14 COND-MR              2:24.13    2:27.89        
                  32.38     1:10.39 (38.01)     1:49.39 (39.00)     2:27.89 (38.50)
 26 Majoros, Victoria   13 Wyckoff Sharks-NJ    2:26.90    2:28.87        
                  32.80     1:10.42 (37.62)     1:49.75 (39.33)     2:28.87 (39.12)
 27 Chou, Connie C      14 Wyckoff Sharks-NJ    2:26.21    2:31.60        
                  34.39     1:12.21 (37.82)     1:51.80 (39.59)     2:31.60 (39.80)
 28 McHale, Franny M    14 Marlins-CT           2:32.00    2:32.13        
                  33.96     1:13.34 (39.38)     1:53.22 (39.88)     2:32.13 (38.91)
 29 Wilson, Arianna D   13 Marlins-CT           2:31.58    2:33.47        
                  33.19     1:11.51 (38.32)     1:52.54 (41.03)     2:33.47 (40.93)
 30 Stokes, Sarah E     13 Bscat-MR             2:46.00    2:37.68        
                  34.76     1:14.08 (39.32)     1:56.18 (42.10)     2:37.68 (41.50)
 31 Bernstein, Olive E  13 COND-MR              2:40.62    2:37.74        
                  34.86     1:14.23 (39.37)     1:56.36 (42.13)     2:37.74 (41.38)
 32 Heisler, Katie E    13 Wyckoff Sharks-NJ    2:39.50    2:39.86        
                  36.26     1:17.25 (40.99)     1:59.55 (42.30)     2:39.86 (40.31)
 33 Morgan, Justina M   13 Bscat-MR             2:56.00    2:44.98        
                  37.13     1:20.09 (42.96)     2:04.54 (44.45)     2:44.98 (40.44)
 34 DeSimone, Jackie M  13 COND-MR              2:42.97    2:52.74        
                  38.79     1:23.49 (44.70)     2:08.93 (45.44)     2:52.74 (43.81)
 35 DeSimone, Julie N   13 COND-MR              2:54.91    2:54.40        
                  40.04     1:25.81 (45.77)     2:11.78 (45.97)     2:54.40 (42.62)
 -- Lauridsen, Sarah E  13 Marlins-CT           2:22.72         DQ        
                  30.48     1:06.21 (35.73)   2:10.19 (1:03.98)                    
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 El Naggar, Ashley   14 Wyckoff Sharks-NJ    1:06.12    1:04.86         20  
                1:04.49      1:04.86 (0.37)                                        
  2 Distler, Amanda R   14 Wyckoff Sharks-NJ    1:06.13    1:05.86         17  
                1:05.61      1:05.86 (0.25)                                        
  3 Mateo, Austin S     13 Wyckoff Sharks-NJ    1:06.22    1:07.24         16  
                1:06.71      1:07.24 (0.53)                                        
  4 O'Connor, Alison M  13 Wyckoff Sharks-NJ    1:05.41    1:07.27         15  
                1:07.00      1:07.27 (0.27)                                        
  5 McGuire, Christine  14 Marlins-CT           1:06.27    1:08.33         14  
                1:08.00      1:08.33 (0.33)                                        
  6 Tulp, Maddie E      13 Wyckoff Sharks-NJ    1:10.86    1:08.75         13  
                  33.70     1:08.75 (35.05)                                        
  7 Wegescheide, Blair  13 Big Blue-MR          1:10.59    1:09.28         12  
                1:08.76      1:09.28 (0.52)                                        
  8 Craft, Sara C       13 Wyckoff Sharks-NJ    1:09.21    1:09.36         11  
                1:09.11      1:09.36 (0.25)                                        
  9 Clauss, Melissa H   13 Wyckoff Sharks-NJ    1:12.57    1:10.50          9  
                  33.82     1:10.50 (36.68)                                        
 10 Indyk, Allison      14 Big Blue-MR          1:09.78    1:11.28          7  
                1:10.85      1:11.28 (0.43)                                        
 11 Rickles, Abigail A  13 Wyckoff Sharks-NJ    1:11.52    1:11.62          6  
                  34.92     1:11.62 (36.70)                                        
 12 Candelmo, Lea R     13 Wyckoff Sharks-NJ    1:14.39    1:11.86          5  
                  35.19     1:11.86 (36.67)                                        
 13 Heisler, Kori E     14 Wyckoff Sharks-NJ    1:13.26    1:12.27          4  
                  34.75     1:12.27 (37.52)                                        
 14 Kagan, Vladislava   13 RIST-MR                   NT    1:12.83          3  
                  34.61     1:12.83 (38.22)                                        
 15 Gabriele, Sarah L   13 Wyckoff Sharks-NJ    1:15.47    1:13.14          2  
                  35.63     1:13.14 (37.51)                                        
 16 Morales, Megan E    14 Wyckoff Sharks-NJ    1:16.31    1:13.35          1  
                  35.63     1:13.35 (37.72)                                        
 17 Hill, Sam M         14 Marlins-CT           1:13.84    1:13.86        
                  35.59     1:13.86 (38.27)                                        
 18 Rogers, Nicole E    13 Marlins-CT           1:12.65    1:14.25        
                  35.70     1:14.25 (38.55)                                        
 19 Wilson, Arianna D   13 Marlins-CT           1:18.07    1:14.52        
                  35.52     1:14.52 (39.00)                                        
 20 Horty, Taylor E     14 Marlins-CT           1:20.52    1:16.29        
                  37.42     1:16.29 (38.87)                                        
 21 Majoros, Victoria   13 Wyckoff Sharks-NJ    1:16.57    1:16.34        
                  37.28     1:16.34 (39.06)                                        
 22 Lauridsen, Sarah E  13 Marlins-CT           1:13.44    1:18.18        
                  35.11     1:18.18 (43.07)                                        
 23 McHale, Franny M    14 Marlins-CT           1:20.73    1:20.74        
                  39.66     1:20.74 (41.08)                                        
 24 Stokes, Sarah E     13 Bscat-MR             1:28.24    1:21.00        
                  39.85     1:21.00 (41.15)                                        
 25 Heisler, Katie E    13 Wyckoff Sharks-NJ    1:24.34    1:21.56        
                  40.14     1:21.56 (41.42)                                        
 26 Morgan, Justina M   13 Bscat-MR             1:36.00    1:24.13        
                  41.06     1:24.13 (43.07)                                        
 27 Bernstein, Olive E  13 COND-MR              1:39.12    1:32.21        
                  44.77     1:32.21 (47.44)                                        
 28 Stern, Elizabeth    13 COND-MR              1:45.69    1:32.39        
                  45.99     1:32.39 (46.40)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dinapoli, Kimberly  14 BB-NJ                2:24.32    2:26.11         20  
                  34.20     1:11.10 (36.90)     1:49.01 (37.91)     2:26.11 (37.10)
  2 Lauridsen, Sarah E  13 Marlins-CT           2:45.55    2:31.96         17  
                  35.23     1:13.85 (38.62)     1:53.61 (39.76)     2:31.96 (38.35)
  3 Rogers, Nicole E    13 Marlins-CT           2:39.50    2:34.55         16  
                  35.39     1:14.69 (39.30)     1:54.87 (40.18)     2:34.55 (39.68)
  4 Deziel, Blaire      14 COND-MR              2:37.60    2:40.62         15  
                  37.76     1:18.72 (40.96)     2:01.10 (42.38)     2:40.62 (39.52)
  5 Carlucci, Brannan   14 COND-MR              3:10.06    2:47.11         14  
                  38.60     1:21.64 (43.04)     2:04.92 (43.28)     2:47.11 (42.19)
  6 McHale, Franny M    14 Marlins-CT                NT    2:58.19         13  
                  40.16     1:23.66 (43.50)     2:12.42 (48.76)     2:58.19 (45.77)
  7 Bernstein, Olive E  13 COND-MR                   NT    3:15.97         12  
                  44.95     1:34.88 (49.93)     2:26.22 (51.34)     3:15.97 (49.75)
  8 DeSimone, Jackie M  13 COND-MR              3:18.09    3:16.66         11  
                  44.55   2:27.84 (1:43.29)     3:16.25 (48.41)      3:16.66 (0.41)
  9 DeSimone, Julie N   13 COND-MR                   NT    3:41.75          9  
                                1:44.69 ( )   3:41.75 (1:57.06)                    
 -- Morgan, Justina M   13 Bscat-MR             3:16.00         DQ        
                  42.36     1:29.02 (46.66)     2:18.56 (49.54)          DQ (48.24)
 -- Gordon, Danielle R  14 Bscat-MR             3:10.00         DQ        
                  39.77     1:26.99 (47.22)   3:10.96 (1:43.97)          DQ (20.36)
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Indyk, Allison      14 Big Blue-MR          1:11.55    1:11.61         20  
                  33.87     1:11.61 (37.74)                                        
  2 Fischer, Sarah G    14 COND-MR              1:14.19    1:14.11         17  
                  34.84     1:14.11 (39.27)                                        
  3 Golden, Christi R   14 Marlins-CT           1:15.45    1:16.05         16  
                  34.85     1:16.05 (41.20)                                        
  4 Dinapoli, Kimberly  14 BB-NJ                1:18.81    1:18.12         15  
                  36.50     1:18.12 (41.62)                                        
  5 Whitaker, Mary Y    14 Marlins-CT           1:23.30    1:19.91         14  
                  38.15     1:19.91 (41.76)                                        
  6 Kagan, Vladislava   13 RIST-MR                   NT    1:20.16         13  
  7 Horty, Taylor E     14 Marlins-CT           1:26.42    1:20.30         12  
                  37.41     1:20.30 (42.89)                                        
  8 Angelino, Alessand  14 SMC-MR               1:21.34    1:20.53         11  
                  37.97     1:20.53 (42.56)                                        
  9 Daly, Lauren B      13 PBAC-MR              1:19.85    1:21.15          9  
                  38.11     1:21.15 (43.04)                                        
 10 Morris, Cara K      13 COND-MR              1:20.56    1:22.08          7  
                  38.45     1:22.08 (43.63)                                        
 11 Joseph, Jamela T    14 COND-MR              1:22.23    1:22.28          6  
                  39.37     1:22.28 (42.91)                                        
 12 Hill, Sam M         14 Marlins-CT           1:30.28    1:24.66          5  
                  39.34     1:24.66 (45.32)                                        
 13 Rainy, Elizabeth L  13 PBAC-MR              1:26.47    1:25.30          4  
                  39.33     1:25.30 (45.97)                                        
 14 Mitchell, Alex F    14 YFD-MR               1:30.04    1:27.12          3  
                  41.58     1:27.12 (45.54)                                        
 15 Balac, Nina         14 RIST-MR                   NT    1:28.19          2  
               10:00.00                                                   40.05 ( )
        1:28.19 (48.14)                                                            
 16 Wilson, Arianna D   13 Marlins-CT           1:29.62    1:28.52          1  
                  40.51     1:28.52 (48.01)                                        
 17 Meyer, Rachel       13 SMC-MR               1:32.33    1:31.56        
                  43.52     1:31.56 (48.04)                                        
 18 Nienaltow, Kate K   14 COND-MR              1:34.35    1:33.67        
                  43.29     1:33.67 (50.38)                                        
 19 Gordon, Danielle R  14 Bscat-MR             1:34.00    1:35.60        
                  44.14     1:35.60 (51.46)                                        
 20 DeSimone, Jackie M  13 COND-MR              1:41.36    1:39.07        
                  47.47     1:39.07 (51.60)                                        
 21 Stokes, Sarah E     13 Bscat-MR             1:46.00    1:40.83        
                  49.20     1:40.83 (51.63)                                        
 22 Rothschild, Ellen   13 SMC-MR               1:38.56    1:41.36        
                  47.81     1:41.36 (53.55)                                        
 23 Bernstein, Olive E  13 COND-MR              2:01.53    1:44.05        
                                                                          47.45 ( )
        1:44.05 (56.60)                                                            
 24 DeSimone, Julie N   13 COND-MR              1:47.54    1:46.01        
                  50.14     1:46.01 (55.87)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Indyk, Allison      14 Big Blue-MR          2:37.82    2:34.65         20  
                  34.59     1:13.45 (38.86)     1:53.50 (40.05)     2:34.65 (41.15)
  2 McAvoy, Kayla B     14 Wyckoff Sharks-NJ    2:38.12    2:38.25         17  
                  37.20     1:17.49 (40.29)     1:57.71 (40.22)     2:38.25 (40.54)
  3 Follman, Ali L      13 Wyckoff Sharks-NJ    2:39.07    2:38.48         16  
                  35.96     1:16.55 (40.59)     1:58.87 (42.32)     2:38.48 (39.61)
  4 Gabriele, Sarah L   13 Wyckoff Sharks-NJ    2:51.56    2:48.55         15  
                  37.70     1:20.02 (42.32)     2:04.08 (44.06)     2:48.55 (44.47)
  5 Candelmo, Lea R     13 Wyckoff Sharks-NJ    2:55.89    2:54.52         14  
                  39.44     1:23.40 (43.96)     2:08.76 (45.36)     2:54.52 (45.76)
  6 Morris, Cara K      13 COND-MR              2:53.67    2:58.47         13  
                  39.86     1:25.88 (46.02)     2:12.65 (46.77)     2:58.47 (45.82)
  7 Morales, Megan E    14 Wyckoff Sharks-NJ    3:08.37    3:03.36         12  
                  41.23     1:28.22 (46.99)     2:16.45 (48.23)     3:03.36 (46.91)
  8 Joseph, Jamela T    14 COND-MR              3:04.92    3:04.08         11  
                  40.79     1:27.30 (46.51)     2:15.89 (48.59)     3:04.08 (48.19)
  9 Braun, Julia R      13 Wyckoff Sharks-NJ    3:15.33    3:07.21          9  
                  41.97     1:29.66 (47.69)     2:19.59 (49.93)     3:07.21 (47.62)
 10 Carlucci, Brannan   14 COND-MR              3:13.33    3:12.93          7  
                  41.63     1:31.54 (49.91)     2:23.33 (51.79)     3:12.93 (49.60)
 11 Stern, Elizabeth    13 COND-MR                   NT    3:26.27          6  
                  46.21     1:38.96 (52.75)     2:33.43 (54.47)     3:26.27 (52.84)
 12 DeSimone, Jackie M  13 COND-MR                   NT    3:29.15          5  
                  47.37     1:41.81 (54.44)     2:37.18 (55.37)     3:29.15 (51.97)
 -- Chou, Connie C      14 Wyckoff Sharks-NJ    3:03.74         DQ        
                  40.46     1:26.93 (46.47)     2:15.09 (48.16)          DQ (48.05)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Distler, Amanda R   14 Wyckoff Sharks-NJ    1:08.98    1:04.66         20  
                  30.93     1:04.66 (33.73)                                        
  2 Morris, Cara K      13 COND-MR              1:06.24    1:05.96         17  
                  30.59     1:05.96 (35.37)                                        
  3 Berk, Rikki         13 Wyckoff Sharks-NJ    1:08.63    1:07.23         16  
                  31.36     1:07.23 (35.87)                                        
  4 Tulp, Maddie E      13 Wyckoff Sharks-NJ    1:09.18    1:07.46         15  
                  31.99     1:07.46 (35.47)                                        
  5 Follman, Ali L      13 Wyckoff Sharks-NJ    1:10.69    1:09.52         14  
                  32.19     1:09.52 (37.33)                                        
  6 Whitaker, Mary Y    14 Marlins-CT           1:17.55    1:10.07         13  
                  32.21     1:10.07 (37.86)                                        
  7 Indyk, Allison      14 Big Blue-MR          1:08.91    1:11.06         12  
                  32.71     1:11.06 (38.35)                                        
  8 Castelluccio, Laur  13 Wyckoff Sharks-NJ    1:12.14    1:11.30         11  
                  33.22     1:11.30 (38.08)                                        
  9 Vinciguerra, Jacly  13 Wyckoff Sharks-NJ    1:09.03    1:11.38          9  
                  32.20     1:11.38 (39.18)                                        
 10 El Naggar, Ashley   14 Wyckoff Sharks-NJ    1:10.67    1:11.75          7  
                  32.84     1:11.75 (38.91)                                        
 11 Holzberg, Tori J    13 Wyckoff Sharks-NJ    1:13.31    1:12.39          6  
                  33.04     1:12.39 (39.35)                                        
 12 Deziel, Blaire      14 COND-MR              1:17.71    1:14.36          5  
           383:36:40.00                                                   34.04 ( )
        1:14.36 (40.32)                                                            
 13 Malyszka, Stephani  13 COND-MR              1:17.52    1:16.32          4  
                  34.36     1:16.32 (41.96)                                        
 14 Clauss, Melissa H   13 Wyckoff Sharks-NJ    1:15.38    1:16.55          3  
                  34.37     1:16.55 (42.18)                                        
 15 Joseph, Jamela T    14 COND-MR              1:17.13    1:18.78          2  
                  35.41     1:18.78 (43.37)                                        
 16 Carlucci, Brannan   14 COND-MR              1:27.65    1:21.40          1  
 17 DeSimone, Julie N   13 COND-MR              1:37.74    1:38.48        
                5:00.00                                                   43.93 ( )
        1:38.48 (54.55)                                                            
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morris, Cara K      13 COND-MR              2:40.32    2:37.03         20  
  2 Malyszka, Stephani  13 COND-MR                   NT    2:51.17         17  
  3 Deziel, Blaire      14 COND-MR              2:55.50    2:55.67         16  
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Indyk, Allison      14 Big Blue-MR          2:23.93    2:22.25         20  
                  31.69     1:09.08 (37.39)     1:48.81 (39.73)     2:22.25 (33.44)
  2 Dinapoli, Kimberly  14 BB-NJ                2:24.76    2:24.51         17  
                  31.57     1:08.91 (37.34)     1:51.57 (42.66)     2:24.51 (32.94)
  3 Rogers, Nicole E    13 Marlins-CT           2:37.82    2:31.04         16  
                  31.78     1:10.27 (38.49)     1:55.18 (44.91)     2:31.04 (35.86)
  4 Whitaker, Mary Y    14 Marlins-CT           2:37.26    2:31.20         15  
                  33.02     1:11.89 (38.87)     1:56.13 (44.24)     2:31.20 (35.07)
  5 Kagan, Vladislava   13 RIST-MR                   NT    2:34.23         14  
                  32.92     1:13.21 (40.29)     1:58.91 (45.70)     2:34.23 (35.32)
  6 Golden, Christi R   14 Marlins-CT           2:36.11    2:35.77         13  
                  33.96     1:14.99 (41.03)     1:58.92 (43.93)     2:35.77 (36.85)
  7 Mitchell, Alex F    14 YFD-MR               2:43.97    2:38.28         12  
                  32.79     1:12.85 (40.06)     2:01.39 (48.54)     2:38.28 (36.89)
  8 Angelino, Alessand  14 SMC-MR               2:39.14    2:38.29         11  
                  36.32     1:13.87 (37.55)     2:00.04 (46.17)     2:38.29 (38.25)
  9 Horty, Taylor E     14 Marlins-CT                NT    2:39.38          9  
                  34.65     1:16.23 (41.58)     2:02.60 (46.37)     2:39.38 (36.78)
 10 Hill, Sam M         14 Marlins-CT           2:41.48    2:39.44          7  
                  34.40     1:15.19 (40.79)     2:03.69 (48.50)     2:39.44 (35.75)
 11 Rainy, Elizabeth L  13 PBAC-MR              2:36.80    2:40.26          6  
                  33.32     1:15.64 (42.32)     2:01.88 (46.24)     2:40.26 (38.38)
 12 Carlucci, Brannan   14 COND-MR              3:00.00    2:40.56          5  
                  34.05     1:16.44 (42.39)     2:04.46 (48.02)     2:40.56 (36.10)
 13 Wilson, Arianna D   13 Marlins-CT           2:43.81    2:43.52          4  
                  35.11     1:16.30 (41.19)     2:05.49 (49.19)     2:43.52 (38.03)
 14 Lauridsen, Sarah E  13 Marlins-CT                NT    2:44.16        
                                1:16.87 ( )     2:10.25 (53.38)     2:44.16 (33.91)
 15 Daly, Lauren B      13 PBAC-MR              2:36.15    2:44.67          3  
                  35.89     1:19.55 (43.66)     2:04.64 (45.09)     2:44.67 (40.03)
 16 Joseph, Jamela T    14 COND-MR              2:42.71    2:45.01          2  
                  34.86     1:18.63 (43.77)     2:09.47 (50.84)     2:45.01 (35.54)
 17 Meyer, Rachel       13 SMC-MR               3:05.12    3:00.73          1  
                  42.19     1:28.36 (46.17)     2:20.04 (51.68)     3:00.73 (40.69)
 18 Rothschild, Ellen   13 SMC-MR                    NT    3:03.22        
                  39.22     1:22.66 (43.44)   2:22.94 (1:00.28)     3:03.22 (40.28)
 19 Morgan, Justina M   13 Bscat-MR             3:10.00    3:10.04        
                  43.60     1:33.21 (49.61)     2:27.41 (54.20)     3:10.04 (42.63)
 20 Bachman, Jett       14 YFD-MR               2:52.32    3:28.37        
                  41.63     1:21.65 (40.02)     2:02.52 (40.87)   3:28.37 (1:25.85)
 -- McHale, Franny M    14 Marlins-CT           2:48.81         DQ        
                  36.35     1:19.34 (42.99)     2:10.17 (50.83)          DQ (39.21)
 -- Stokes, Sarah E     13 Bscat-MR             3:02.00         DQ        
                  39.26     1:21.76 (42.50)     2:17.71 (55.95)          DQ (39.17)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Heyman, Samantha F  16 Marlins-CT             25.14      25.25         20  
  2 Karetnick, Morgan   13 Marlins-CT             25.78      25.44         17  
  3 Kopac, Kelly        17 COND-MR                26.25      26.11         16  
  4 Fischer, Betsy C    17 COND-MR                26.42      26.48         15  
  5 Damiano, Beth C     17 COND-MR                26.74      26.73         14  
  6 Indyk, Jessica      16 Big Blue-MR            26.46      26.97         13  
  7 Wyatt, Allison B    15 Big Blue-MR            27.23      27.11         12  
  8 Stranzl, Suzanne K  15 Wyckoff Sharks-NJ      27.99      27.49         11  
  9 Hansen, Gretchen A  18 Wyckoff Sharks-NJ      27.30      27.81          9  
 10 Thomas, Rachel C    17 Big Blue-MR            28.00      28.54          7  
 11 Borakove, Lindsay   17 COND-MR                29.04      28.62          6  
 12 Brennan, Jane M     15 COND-MR                30.38      28.64          5  
 13 Slater, Kailey      15 SMC-MR                 28.82      28.78          4  
 14 Curro, Emily        16 SMC-MR                 29.06      29.01          3  
 15 Scanlan, Clare D    17 Wyckoff Sharks-NJ      29.15      29.25          2  
 16 Paul, Jordana R     16 COND-MR                29.68      29.35          1  
 17 Dertouzos, Sara     17 Wyckoff Sharks-NJ      29.62      29.37        
 18 Bonifacio, Stephan  15 COND-MR                30.32      29.65        
 19 Pantano, Nicole A   15 Wyckoff Sharks-NJ      28.31      29.68        
 20 Kolbig, Leslie L    17 Wyckoff Sharks-NJ      27.65      29.77        
 21 Russo, Alexa A      17 YFD-MR                 30.14      29.78        
 22 Dari, Kelli A       15 COND-MR                30.17      29.90        
 23 Murphy, Kelly A     17 Wyckoff Sharks-NJ      30.09      30.08        
 24 Zaccari, Victoria   16 SMC-MR                 29.94      30.54        
 25 Bird, Elan H        16 Wyckoff Sharks-NJ      29.77      33.08        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rudel, Susannah E   17 SMC-MR                 55.90      55.40         20  
                  26.37       55.40 (29.03)                                        
  2 Karetnick, Morgan   13 Marlins-CT             57.01      55.64         17  
                  26.97       55.64 (28.67)                                        
  3 Pratt, Kristen E    18 BB-NJ                  55.38      56.74         16  
                  27.19       56.74 (29.55)                                        
  4 Fischer, Betsy C    17 COND-MR                56.86      58.12         15  
                  27.76       58.12 (30.36)                                        
  5 Damiano, Beth C     17 COND-MR              1:02.81      58.93         14  
  6 Indyk, Jessica      16 Big Blue-MR            58.04    1:00.02         13  
                  28.12     1:00.02 (31.90)                                        
  7 Jacobs, Deanna L    15 PBAC-MR              1:00.03    1:00.45         12  
                  28.32     1:00.45 (32.13)                                        
  8 Walters, Stephanie  16 BB-NJ                  59.90    1:01.01         11  
                  28.71     1:01.01 (32.30)                                        
  9 Richardson, Erika   15 COND-MR              1:02.14    1:02.78          9  
                  29.75     1:02.78 (33.03)                                        
 10 Deputato, Rachel M  16 BB-NJ                1:05.20    1:02.89          7  
                  29.86     1:02.89 (33.03)                                        
 11 Curro, Emily        16 SMC-MR               1:05.01    1:03.90          6  
                  30.43     1:03.90 (33.47)                                        
 12 Rockwell, Alexis M  15 PBAC-MR              1:04.62    1:04.21          5  
 13 Paul, Jordana R     16 COND-MR              1:04.38    1:04.32          4  
                  30.54     1:04.32 (33.78)                                        
 14 Slater, Kailey      15 SMC-MR               1:04.10    1:04.57          3  
                  30.42     1:04.57 (34.15)                                        
 15 Finnerty, Kate M    16 COND-MR              1:04.94    1:05.56          2  
                  30.77     1:05.56 (34.79)                                        
 16 Brennan, Jane M     15 COND-MR              1:06.18    1:05.97          1  
 17 Zaccari, Victoria   16 SMC-MR               1:06.03    1:07.10        
                  31.69     1:07.10 (35.41)                                        
 18 Borakove, Lindsay   17 COND-MR              1:06.78    1:07.13        
 19 Bonifacio, Stephan  15 COND-MR              1:10.29    1:09.11        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Karetnick, Morgan   13 Marlins-CT           2:07.50    2:01.87         20  
                  28.70     1:01.20 (32.50)     1:31.68 (30.48)     2:01.87 (30.19)
  2 Stranzl, Suzanne K  15 Wyckoff Sharks-NJ    2:08.61    2:08.41         17  
                  29.11     1:01.88 (32.77)     1:35.08 (33.20)     2:08.41 (33.33)
  3 Wyatt, Allison B    15 Big Blue-MR          2:12.11    2:12.27         16  
                  29.67     1:03.82 (34.15)     1:38.71 (34.89)     2:12.27 (33.56)
  4 Indyk, Jessica      16 Big Blue-MR          2:11.25    2:13.29         15  
                  29.89     1:03.93 (34.04)     1:38.89 (34.96)     2:13.29 (34.40)
  5 Hansen, Gretchen A  18 Wyckoff Sharks-NJ    2:06.48    2:13.47         14  
                  30.72     1:04.33 (33.61)     1:38.93 (34.60)     2:13.47 (34.54)
  6 Heyman, Samantha F  16 Marlins-CT           2:07.92    2:15.10         13  
                  30.02     1:04.66 (34.64)     1:39.44 (34.78)     2:15.10 (35.66)
  7 Holzberg, Rachel L  15 Wyckoff Sharks-NJ    2:18.60    2:16.35         12  
                  31.07     1:05.67 (34.60)     1:41.04 (35.37)     2:16.35 (35.31)
  8 Kelly, Erin E       15 Wyckoff Sharks-NJ    2:19.03    2:19.08         11  
                  32.19     1:08.74 (36.55)     1:45.82 (37.08)     2:19.08 (33.26)
  9 Russo, Alexa A      17 YFD-MR               2:19.52    2:19.46          9  
                  31.79     1:07.30 (35.51)     1:43.68 (36.38)     2:19.46 (35.78)
 10 Scanlan, Clare D    17 Wyckoff Sharks-NJ    2:16.16    2:21.21          7  
                  33.11     1:09.08 (35.97)     1:45.37 (36.29)     2:21.21 (35.84)
 11 Paul, Jordana R     16 COND-MR              2:21.95    2:22.72          6  
                  32.01     1:07.75 (35.74)     1:45.24 (37.49)     2:22.72 (37.48)
 12 Kolbig, Leslie L    17 Wyckoff Sharks-NJ    2:11.58    2:24.15          5  
                  33.12     1:09.58 (36.46)     1:46.74 (37.16)     2:24.15 (37.41)
 13 Murphy, Kelly A     17 Wyckoff Sharks-NJ    2:26.39    2:24.65          4  
                  33.20     1:10.49 (37.29)     1:48.45 (37.96)     2:24.65 (36.20)
 14 Thomas, Rachel C    17 Big Blue-MR          2:25.00    2:26.59          3  
                  31.30     1:08.34 (37.04)     1:47.20 (38.86)     2:26.59 (39.39)
 15 Brennan, Jane M     15 COND-MR              2:30.97    2:27.77          2  
                                                    1:49.83 ( )     2:27.77 (37.94)
 16 Pantano, Nicole A   15 Wyckoff Sharks-NJ    2:19.45    2:28.31          1  
                  32.77     1:09.97 (37.20)     1:49.26 (39.29)     2:28.31 (39.05)
 17 Bird, Elan H        16 Wyckoff Sharks-NJ    2:25.63    2:31.80        
                  34.77     1:13.51 (38.74)   2:31.80 (1:18.29)                    
 18 Bonifacio, Stephan  15 COND-MR              2:39.44    2:36.69        
                  34.55     1:15.18 (40.63)     1:57.76 (42.58)     2:36.69 (38.93)
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McCartney, Theresa  15 Big Blue-MR          1:07.66    1:07.69         20  
                  32.80     1:07.69 (34.89)                                        
  2 Richardson, Erika   15 COND-MR              1:06.29    1:07.81         17  
                  32.36     1:07.81 (35.45)                                        
  3 Rudel, Susannah E   17 SMC-MR               1:08.31    1:08.72         16  
                  33.37     1:08.72 (35.35)                                        
  4 Rockwell, Alexis M  15 PBAC-MR              1:07.84    1:11.42         15  
                  34.59     1:11.42 (36.83)                                        
  5 Deputato, Rachel M  16 BB-NJ                1:13.01    1:13.30         14  
                  35.41     1:13.30 (37.89)                                        
  6 Indyk, Jessica      16 Big Blue-MR          1:09.92    1:14.72         13  
                  36.12     1:14.72 (38.60)                                        
  7 Curro, Emily        16 SMC-MR               1:15.10    1:14.78         12  
                  36.13     1:14.78 (38.65)                                        
  8 Zaccari, Victoria   16 SMC-MR               1:16.16    1:16.50         11  
  9 Brennan, Jane M     15 COND-MR              1:24.09    1:18.10          9  
 10 Slater, Kailey      15 SMC-MR               1:17.83    1:19.53          7  
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kelly, Erin E       15 Wyckoff Sharks-NJ    2:31.71    2:30.13         20  
                  35.79     1:14.04 (38.25)     1:53.00 (38.96)     2:30.13 (37.13)
  2 Holzberg, Rachel L  15 Wyckoff Sharks-NJ    2:31.52    2:30.36         17  
                  34.58     1:12.61 (38.03)     1:51.92 (39.31)     2:30.36 (38.44)
  3 Curro, Emily        16 SMC-MR               2:42.36    2:44.16         16  
                  38.56     1:19.58 (41.02)     2:01.51 (41.93)     2:44.16 (42.65)
  4 Kolbig, Leslie L    17 Wyckoff Sharks-NJ    2:40.58    2:46.82         15  
                  39.83     1:21.61 (41.78)     2:04.45 (42.84)     2:46.82 (42.37)
  5 Pantano, Nicole A   15 Wyckoff Sharks-NJ    2:43.20    2:47.57         14  
                  38.69     1:21.07 (42.38)     2:04.40 (43.33)     2:47.57 (43.17)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fischer, Betsy C    17 COND-MR              1:09.31    1:10.85         20  
                  33.14     1:10.85 (37.71)                                        
  2 Heyman, Samantha F  16 Marlins-CT           1:11.85    1:12.42         17  
                  33.67     1:12.42 (38.75)                                        
  3 Wyatt, Allison B    15 Big Blue-MR          1:13.16    1:13.61         16  
                  33.67     1:13.61 (39.94)                                        
  4 Zaccari, Victoria   16 SMC-MR               1:15.13    1:15.42         15  
                  35.95     1:15.42 (39.47)                                        
  5 Dertouzos, Sara     17 Wyckoff Sharks-NJ    1:15.08    1:16.79         14  
                  36.13     1:16.79 (40.66)                                        
  6 Stranzl, Suzanne K  15 Wyckoff Sharks-NJ    1:17.25    1:17.72         13  
                  36.32     1:17.72 (41.40)                                        
  7 Kelly, Erin E       15 Wyckoff Sharks-NJ    1:18.17    1:20.37         12  
                  38.22     1:20.37 (42.15)                                        
  8 Slater, Kailey      15 SMC-MR               1:18.34    1:20.60         11  
                  37.48     1:20.60 (43.12)                                        
  9 Borakove, Lindsay   17 COND-MR              1:20.84    1:20.87          9  
                  36.61     1:20.87 (44.26)                                        
 10 Thomas, Rachel C    17 Big Blue-MR          1:17.00    1:21.98          7  
                  37.98     1:21.98 (44.00)                                        
 11 Bird, Elan H        16 Wyckoff Sharks-NJ    1:20.85    1:22.36          6  
                  38.86     1:22.36 (43.50)                                        
 12 Murphy, Kelly A     17 Wyckoff Sharks-NJ    1:22.65    1:24.05          5  
                  39.79     1:24.05 (44.26)                                        
 13 Russo, Alexa A      17 YFD-MR               1:20.89    1:24.13          4  
                  37.91     1:24.13 (46.22)                                        
 14 Dari, Kelli A       15 COND-MR              1:25.41    1:26.19          3  
                  39.97     1:26.19 (46.22)                                        
 15 Bonifacio, Stephan  15 COND-MR              1:25.16    1:26.85          2  
                  40.56     1:26.85 (46.29)                                        
 16 Damiano, Beth C     17 COND-MR                   NT    1:28.90          1  
                  41.86     1:28.90 (47.04)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fischer, Betsy C    17 COND-MR              2:30.32    2:33.92         20  
                  34.80     1:13.73 (38.93)     1:53.27 (39.54)     2:33.92 (40.65)
  2 Walters, Stephanie  16 BB-NJ                2:37.80    2:42.24         17  
                  36.30     1:17.06 (40.76)     1:59.45 (42.39)     2:42.24 (42.79)
  3 Jacobs, Deanna L    15 PBAC-MR              2:40.66    2:43.88         16  
                  35.99     1:17.49 (41.50)     2:00.71 (43.22)     2:43.88 (43.17)
  4 Zaccari, Victoria   16 SMC-MR               2:45.48    2:47.02         15  
                  38.50     1:21.21 (42.71)     2:04.32 (43.11)     2:47.02 (42.70)
  5 Slater, Kailey      15 SMC-MR               2:50.43    2:57.22         14  
                  38.19     1:22.92 (44.73)     2:10.00 (47.08)     2:57.22 (47.22)
  6 Borakove, Lindsay   17 COND-MR              3:08.36    3:05.10         13  
                  40.14     1:25.56 (45.42)     2:11.59 (46.03)     3:05.10 (53.51)
  7 Finnerty, Kate M    16 COND-MR                   NT    3:06.58         12  
                  41.95   3:06.58 (2:24.63)                                        
  8 Damiano, Beth C     17 COND-MR              3:17.99    3:12.33         11  
                  41.90   3:12.33 (2:30.43)                                        
  9 Bonifacio, Stephan  15 COND-MR              3:09.09    3:13.90          9  
                  43.25   3:13.90 (2:30.65)                                        
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Karetnick, Morgan   13 Marlins-CT             59.70      59.84         20  
                  28.62       59.84 (31.22)                                        
  2 Pratt, Kristen E    18 BB-NJ                  59.09    1:00.33         17  
                  28.67     1:00.33 (31.66)                                        
  3 McCartney, Theresa  15 Big Blue-MR          1:05.03    1:04.50         16  
                  30.32     1:04.50 (34.18)                                        
  4 Rudel, Susannah E   17 SMC-MR               1:03.98    1:05.81         15  
                  29.87     1:05.81 (35.94)                                        
  5 Walters, Stephanie  16 BB-NJ                1:07.48    1:09.17         14  
                  31.96     1:09.17 (37.21)                                        
  6 Indyk, Jessica      16 Big Blue-MR          1:09.03    1:10.47         13  
                  32.38     1:10.47 (38.09)                                        
  7 Paul, Jordana R     16 COND-MR              1:10.67    1:11.72         12  
                  33.26     1:11.72 (38.46)                                        
  8 Curro, Emily        16 SMC-MR               1:12.53    1:12.43         11  
                  33.43     1:12.43 (39.00)                                        
  9 Deputato, Rachel M  16 BB-NJ                1:20.44    1:16.35          9  
                  34.27     1:16.35 (42.08)                                        
 10 Brennan, Jane M     15 COND-MR              1:15.86    1:18.63          7  
                  34.72     1:18.63 (43.91)                                        
 11 Bonifacio, Stephan  15 COND-MR              1:23.44    1:22.92          6  
                  36.95     1:22.92 (45.97)                                        
 -- Damiano, Beth C     17 COND-MR              1:16.48         DQ        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Karetnick, Morgan   13 Marlins-CT           2:17.02    2:16.53         20  
                  32.27     1:07.62 (35.35)     1:42.54 (34.92)     2:16.53 (33.99)
  2 Hansen, Gretchen A  18 Wyckoff Sharks-NJ    2:32.66    2:17.10         17  
                  33.27     1:11.96 (38.69)     1:52.84 (40.88)     2:17.10 (24.26)
  3 Scanlan, Clare D    17 Wyckoff Sharks-NJ    2:33.83    2:32.81         16  
                  33.32     1:11.89 (38.57)     1:51.54 (39.65)     2:32.81 (41.27)
  4 Indyk, Jessica      16 Big Blue-MR          2:28.00    2:37.00         15  
                  32.88     1:11.91 (39.03)     1:53.29 (41.38)     2:37.00 (43.71)
  5 Damiano, Beth C     17 COND-MR                   NT    2:40.23         14  
                  35.08     1:15.21 (40.13)     1:58.78 (43.57)     2:40.23 (41.45)
  6 Dertouzos, Sara     17 Wyckoff Sharks-NJ    2:38.60    2:42.95         13  
                  33.52     1:13.89 (40.37)     1:58.31 (44.42)     2:42.95 (44.64)
  7 Paul, Jordana R     16 COND-MR              2:43.36    2:45.39         12  
                  34.43     1:14.87 (40.44)     1:58.53 (43.66)     2:45.39 (46.86)
  8 Curro, Emily        16 SMC-MR               2:42.11    2:50.47         11  
                  33.97     1:15.70 (41.73)     2:01.40 (45.70)     2:50.47 (49.07)
  9 Brennan, Jane M     15 COND-MR                   NT    3:10.24          9  
                  36.66     1:23.92 (47.26)     2:15.85 (51.93)     3:10.24 (54.39)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pratt, Kristen E    18 BB-NJ                2:16.17    2:17.79         20  
                  29.40     1:05.98 (36.58)     1:46.87 (40.89)     2:17.79 (30.92)
  2 Karetnick, Morgan   13 Marlins-CT           2:20.70    2:21.10         17  
                  29.62     1:05.06 (35.44)     1:48.84 (43.78)     2:21.10 (32.26)
  3 Fischer, Betsy C    17 COND-MR              2:22.52    2:25.32         16  
                  31.57     1:12.27 (40.70)     1:51.79 (39.52)     2:25.32 (33.53)
  4 McCartney, Theresa  15 Big Blue-MR          2:26.27    2:28.58         15  
                  30.94     1:09.24 (38.30)     1:54.35 (45.11)     2:28.58 (34.23)
  5 Jacobs, Deanna L    15 PBAC-MR              2:25.71    2:29.41         14  
                  32.78     1:12.20 (39.42)     1:55.32 (43.12)     2:29.41 (34.09)
  6 Richardson, Erika   15 COND-MR              2:31.87    2:33.34         13  
                  32.62     1:11.16 (38.54)     1:58.41 (47.25)     2:33.34 (34.93)
  7 Damiano, Beth C     17 COND-MR                   NT    2:36.83         12  
                  31.95     1:11.75 (39.80)     2:02.20 (50.45)     2:36.83 (34.63)
  8 Paul, Jordana R     16 COND-MR              2:47.20    2:45.02         11  
                  34.31     1:17.59 (43.28)     2:07.74 (50.15)     2:45.02 (37.28)
  9 Finnerty, Kate M    16 COND-MR              2:43.78    2:50.04          9  
                  36.47     1:20.21 (43.74)     2:08.96 (48.75)     2:50.04 (41.08)
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Christian    8 Big Blue-MR            16.03      17.07         20  
  2 Fatouras, Greg       8 COND-MR                21.22      18.91         17  
  3 Koster, John         8 SMC-MR                 23.08      19.32         16  
  4 Morris, Kody K       8 COND-MR                   NT      21.80         15  
  5 Antash, George T     8 COND-MR                25.47      21.97         14  
  6 Maher, Danny         8 COND-MR                21.95      22.21         13  
  7 Barayev, Jacob       7 Aquaflames-MR          29.79      22.70         12  
  8 Paikin, Max S        8 YFD-MR                 30.64      23.19         11  
  9 Todorovic, Tristin   8 RIST-MR                   NT      24.12          9  
 10 Husremovic, Eddie    7 RIST-MR                   NT      24.44          7  
 11 Porges, Dylan R      7 YFD-MR                    NT      25.11          6  
 12 Cheng, Henry         8 Aquaflames-MR             NT      25.47          5  
 13 Geisker, Simon W     8 COND-MR                   NT      25.95          4  
 14 Kahn, Alec P         8 YFD-MR                    NT      26.10          3  
 15 McElheny, Grant A    8 COND-MR                28.28      27.59          2  
 16 Dwyer, Jimmy C       7 COND-MR                27.81      29.45          1  
 17 Coogan, Matt C       5 COND-MR                27.97      29.66        
 18 Lipson, Zachary P    8 COND-MR                   NT      30.03        
 19 Stolarski, Andrew    6 COND-MR                36.00      30.82        
 20 Geisker, Adam J      5 COND-MR                   NT      31.99        
 21 Bangiyev, Maxim      6 Aquaflames-MR             NT      35.61        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Christian    8 Big Blue-MR            35.07      35.83         20  
  2 Sweeney, Sam         7 SMC-MR                 42.31      39.82         17  
  3 Ludwig, Ben E        8 COND-MR                48.46      43.04         16  
  4 Higgins, Jack T      8 YFD-MR                 44.20      43.69         15  
  5 Andjelic, Lazar      7 COND-MR                44.86      45.34         14  
  6 Fatouras, Greg       8 COND-MR                45.06      46.53         13  
  7 Antash, George T     8 COND-MR                54.48      48.11         12  
  8 West, Walker         7 SMC-MR                 52.49      48.89         11  
  9 Maher, Danny         8 COND-MR                53.21      48.91          9  
 10 Morris, Kody K       8 COND-MR                54.38      49.25          7  
 11 Paikin, Max S        8 YFD-MR               1:07.90      54.44          6  
 12 Chu, Bryce           7 SMC-MR                    NT      55.97          5  
 13 Coogan, Matt C       5 COND-MR              1:01.41    1:00.08          4  
 14 Geisker, Simon W     8 COND-MR                   NT    1:00.63          3  
 15 Gagliardi, Leo       7 COND-MR                   NT    1:06.34          2  
 16 Stolarski, Andrew    6 COND-MR              1:14.96    1:06.73          1  
 17 Geisker, Adam J      5 COND-MR                   NT    1:07.59        
 18 Dwyer, Jimmy C       7 COND-MR              1:03.56    1:09.76        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fatouras, Greg       8 COND-MR              1:52.18    1:39.98         20  
                  46.22     1:39.98 (53.76)                                        
  2 Andjelic, Lazar      7 COND-MR              1:45.00    1:43.06         17  
                  46.91     1:43.06 (56.15)                                        
  3 Ludwig, Ben E        8 COND-MR              1:44.40    1:45.61         16  
                  47.47     1:45.61 (58.14)                                        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Christian    8 Big Blue-MR            20.65      19.39         20  
  2 Antash, George T     8 COND-MR                24.19      22.94         17  
  3 Sweeney, Sam         7 SMC-MR                    NT      23.23         16  
  4 Chu, Bryce           7 SMC-MR                    NT      25.60         15  
  5 Todorovic, Tristin   8 RIST-MR                   NT      26.70         14  
  6 Husremovic, Eddie    7 RIST-MR                   NT      27.06         13  
  7 Morris, Kody K       8 COND-MR                   NT      28.13         12  
  8 Coogan, Matt C       5 COND-MR                34.08      28.26         11  
  9 Maher, Danny         8 COND-MR                   NT      28.47          9  
 10 Paikin, Max S        8 YFD-MR                 38.14      28.76          7  
 11 Geisker, Simon W     8 COND-MR                   NT      29.77          6  
 12 Higgins, Jack T      8 YFD-MR                    NT      29.85          5  
 13 West, Walker         7 SMC-MR                    NT      31.11          4  
 14 Stolarski, Andrew    6 COND-MR                45.63      35.18          3  
 15 Dwyer, Jimmy C       7 COND-MR                39.99      41.67          2  
 -- Geisker, Adam J      5 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Gagliardi, Leo       7 COND-MR                   NT         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andjelic, Lazar      7 COND-MR                50.00      47.73         20  
  2 Antash, George T     8 COND-MR                53.77      50.35         17  
  3 Cheng, Henry         8 Aquaflames-MR             NT      53.16         16  
  4 Koster, John         8 SMC-MR                 52.60      55.33         15  
  5 McElheny, Grant A    8 COND-MR                56.36      58.19         14  
  6 Ludwig, Ben E        8 COND-MR                54.47      58.69         13  
  7 Maher, Danny         8 COND-MR              1:04.30      59.53         12  
  8 Coogan, Matt C       5 COND-MR              1:02.92    1:00.89         11  
  9 Paikin, Max S        8 YFD-MR               1:25.51    1:01.52          9  
 10 Morris, Kody K       8 COND-MR                   NT    1:08.04          7  
 11 Porges, Dylan R      7 YFD-MR                    NT    1:11.53          6  
 12 Bangiyev, Maxim      6 Aquaflames-MR             NT    1:13.86          5  
 13 Stolarski, Andrew    6 COND-MR              1:15.86    1:19.16          4  
 14 Dwyer, Jimmy C       7 COND-MR                   NT    1:36.59          3  
 -- Geisker, Adam J      5 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Geisker, Simon W     8 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Kahn, Alec P         8 YFD-MR                    NT         DQ        
 -- Barayev, Jacob       7 Aquaflames-MR        1:09.77         DQ        
 -- Lipson, Zachary P    8 COND-MR                   NT         DQ        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Christian    8 Big Blue-MR            25.69      22.52         20  
  2 Paikin, Max S        8 YFD-MR                    NT      26.60         17  
  3 Fatouras, Greg       8 COND-MR                29.58      27.36         16  
  4 Maher, Danny         8 COND-MR                30.31      27.44         15  
  5 Ludwig, Ben E        8 COND-MR                27.41      28.20         14  
  6 Koster, John         8 SMC-MR                 29.90      28.42         13  
  7 Lipson, Zachary P    8 COND-MR                   NT      31.06         11.5
  7 Antash, George T     8 COND-MR                29.46      31.06         11.5
  9 Kahn, Alec P         8 YFD-MR                    NT      32.68          9  
 10 McElheny, Grant A    8 COND-MR                   NT      34.99          7  
 11 Dwyer, Jimmy C       7 COND-MR                   NT      36.09          6  
 12 Coogan, Matt C       5 COND-MR                37.29      38.38          5  
 13 Geisker, Adam J      5 COND-MR                   NT      40.40          4  
 -- Geisker, Simon W     8 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Todorovic, Tristin   8 RIST-MR                   NT         DQ        
 -- Morris, Kody K       8 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Porges, Dylan R      7 YFD-MR                    NT         DQ        
 -- Husremovic, Eddie    7 RIST-MR                   NT         DQ        
 -- Stolarski, Andrew    6 COND-MR                   NT         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andjelic, Lazar      7 COND-MR                56.72      56.50         20  
  2 Paikin, Max S        8 YFD-MR                    NT      58.38         17  
  3 Fatouras, Greg       8 COND-MR              1:18.88    1:00.55         16  
  4 West, Walker         7 SMC-MR                    NT    1:01.39         15  
  5 Ludwig, Ben E        8 COND-MR              1:02.40    1:04.07         14  
  6 Lipson, Zachary P    8 COND-MR                   NT    1:11.05         13  
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Christian    8 Big Blue-MR            18.44      19.95         20  
  2 Sweeney, Sam         7 SMC-MR                    NT      21.63         17  
  3 Higgins, Jack T      8 YFD-MR                    NT      24.37         16  
  4 Andjelic, Lazar      7 COND-MR                27.83      25.22         15  
  5 Antash, George T     8 COND-MR                30.62      26.48         14  
  6 Morris, Kody K       8 COND-MR                   NT      26.95         13  
  7 Todorovic, Tristin   8 RIST-MR                   NT      27.37         12  
  8 Maher, Danny         8 COND-MR                   NT      28.49         11  
  9 Chu, Bryce           7 SMC-MR                    NT      29.15          9  
 10 Husremovic, Eddie    7 RIST-MR                   NT      34.85          7  
 11 Ludwig, Ben E        8 COND-MR                30.56      34.97          6  
 12 Coogan, Matt C       5 COND-MR                   NT      38.45          5  
 -- Fatouras, Greg       8 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Gagliardi, Leo       7 COND-MR                   NT         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thomas, Christian    8 Big Blue-MR            50.00      41.72         20  
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Andjelic, Lazar      7 COND-MR              2:00.00         DQ        
                  56.71                                                            
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stoll, Justin F     10 Wyckoff Sharks-NJ      31.10      30.94         20  
  2 Delfico, Nicholas   10 SMC-MR                 33.09      31.86         17  
  3 Guerci, Andrew J    10 Wyckoff Sharks-NJ      33.14      32.80         16  
  4 Davis-Sobers, Dari  10 Bscat-MR               33.48      33.28         15  
  5 Pallatta, E.R. R     9 COND-MR                34.55      33.36         14  
  6 Trojan, Cyrell S     9 Wyckoff Sharks-NJ      36.21      33.74         13  
  7 Tsuei, Andrew       10 COND-MR                34.68      34.60         12  
  8 Smits, David J      10 Wyckoff Sharks-NJ      36.72      34.95         11  
  9 Kim, Noah P          9 Wyckoff Sharks-NJ      39.59      35.69          9  
 10 Gabriele, Stephen   10 Wyckoff Sharks-NJ      35.54      35.96          7  
 11 Steinberg, Aiden C  10 Wyckoff Sharks-NJ      37.51      36.25          6  
 12 Vallar, Teddy       10 SMC-MR                 38.59      36.53          5  
 13 Shumikhin, Michael  10 RIST-MR                   NT      36.61          4  
 14 Biagioli, Francis    9 Wyckoff Sharks-NJ      36.76      36.64          3  
 15 Morgan, Julian C    10 Big Blue-MR            36.42      37.13          2  
 16 Donnelly, Jack H     9 Wyckoff Sharks-NJ      38.49      37.21          1  
 17 Matatov, Richard    10 Aquaflames-MR          44.54      37.83        
 18 Vaiman, Josh G      10 Aquaflames-MR          40.31      37.97        
 19 Berchansky, Michae  10 Aquaflames-MR          45.74      38.55        
 20 Huston, Tucker D     9 Wyckoff Sharks-NJ      40.82      38.64        
 21 Zanki, Tyler N      10 Wyckoff Sharks-NJ      39.14      39.82        
 22 Cusack, Daniel P    10 COND-MR                40.27      40.32        
 23 Barayev, Isaac       9 Aquaflames-MR          49.53      41.72        
 24 Ren, Harry           9 Aquaflames-MR             NT      43.12        
 25 Bourdin, Paul B     10 YFD-MR                 52.51      43.22        
 26 Zurovac, Luka        9 RIST-MR                   NT      44.46        
 27 Borovoy, Alex Z      9 COND-MR                48.59      44.54        
 28 Kranyak, Alec M      9 COND-MR                   NT      49.50        
 29 Furey, Michael T    10 COND-MR                   NT      52.56        
 30 Lopez, Alejandro     9 Aquaflames-MR             NT      55.63        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wachnik, Anthony    10 SMC-MR               1:16.20    1:15.91         20  
                  36.22     1:15.91 (39.69)                                        
  2 Kishinevskiy, Matt  10 COND-MR                   NT    1:17.91         17  
                  36.10     1:17.91 (41.81)                                        
  3 Pallatta, E.R. R     9 COND-MR              1:20.25    1:19.41         16  
                  35.61     1:19.41 (43.80)                                        
  4 Davis-Sobers, Dari  10 Bscat-MR             1:12.00    1:22.82         15  
                  35.35     1:22.82 (47.47)                                        
  5 Gagliardi, Thomas   10 COND-MR              1:27.47    1:26.78         14  
                  38.16     1:26.78 (48.62)                                        
  6 Cantor, Joshua       9 SMC-MR               1:23.83    1:27.26         13  
                  39.99     1:27.26 (47.27)                                        
  7 Dodes, Evan         10 SMC-MR               1:38.10    1:37.71         12  
                  45.04     1:37.71 (52.67)                                        
  8 Winston, Conor      10 SMC-MR                    NT    1:38.34         11  
                  47.22     1:38.34 (51.12)                                        
  9 Ashburn, Alexander   9 Big Blue-MR          1:49.32    1:45.03          9  
                  46.40     1:45.03 (58.63)                                        
 10 Kranyak, Alec M      9 COND-MR              1:57.94    1:45.88          7  
                  47.23     1:45.88 (58.65)                                        
 11 Borovoy, Alex Z      9 COND-MR                   NT    1:46.97          6  
                  51.21     1:46.97 (55.76)                                        
 12 Furey, Michael T    10 COND-MR                   NT    1:54.57          5  
                  50.87   1:54.57 (1:03.70)                                        
 13 Cavaliero, Ari J     9 YFD-MR               2:02.50    1:55.39          4  
                  53.44   1:55.39 (1:01.95)                                        
 14 Cotto, Raymond       9 SMC-MR               1:57.73    2:03.59          3  
                  57.41   2:03.59 (1:06.18)                                        
 15 Litvinenko, Bogdan   9 COND-MR              1:57.28    2:04.17          2  
                  57.27   2:04.17 (1:06.90)                                        
 16 Sodolevskiy, Jonat  10 Bscat-MR             1:48.00    2:18.86          1  
                  56.50   2:18.86 (1:22.36)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Delfico, Nicholas   10 SMC-MR               2:45.88    2:38.72         20  
                  35.21     1:16.75 (41.54)     2:00.12 (43.37)     2:38.72 (38.60)
  2 Tsuei, Andrew       10 COND-MR                   NT    2:51.50         17  
                  36.96     1:20.14 (43.18)     2:05.74 (45.60)     2:51.50 (45.76)
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stoll, Justin F     10 Wyckoff Sharks-NJ      34.40      35.09         20  
  2 Nicholas, Matthew   10 Wyckoff Sharks-NJ      38.14      35.59         17  
  3 Delfico, Nicholas   10 SMC-MR                 39.02      37.61         16  
  4 Guerci, Andrew J    10 Wyckoff Sharks-NJ      39.92      39.01         15  
  5 Wachnik, Anthony    10 SMC-MR                 38.87      39.72         14  
  6 Smits, David J      10 Wyckoff Sharks-NJ      43.92      40.51         13  
  7 Tsuei, Andrew       10 COND-MR                41.93      41.83         12  
  8 Trojan, Cyrell S     9 Wyckoff Sharks-NJ      43.28      42.11         11  
  9 Pallatta, E.R. R     9 COND-MR                44.00      42.52          9  
 10 Kim, Noah P          9 Wyckoff Sharks-NJ      43.48      42.55          7  
 11 Morgan, Julian C    10 Big Blue-MR            30.84      43.88          6  
 12 Shumikhin, Michael  10 RIST-MR                   NT      44.03          5  
 13 Matatov, Richard    10 Aquaflames-MR          50.38      44.34          4  
 14 Donnelly, Jack H     9 Wyckoff Sharks-NJ      53.05      45.60          3  
 15 Vaiman, Josh G      10 Aquaflames-MR          49.70      46.16          2  
 16 Berchansky, Michae  10 Aquaflames-MR          50.71      46.39          1  
 17 Vallar, Teddy       10 SMC-MR                 52.61      46.52        
 18 Gagliardi, Thomas   10 COND-MR                   NT      46.65        
 19 Steinberg, Aiden C  10 Wyckoff Sharks-NJ      47.30      47.65        
 20 Biagioli, Francis    9 Wyckoff Sharks-NJ      54.14      48.48        
 21 Zanki, Tyler N      10 Wyckoff Sharks-NJ      48.44      49.09        
 22 Barayev, Isaac       9 Aquaflames-MR          51.21      49.90        
 23 Zurovac, Luka        9 RIST-MR                   NT      50.01        
 24 Huston, Tucker D     9 Wyckoff Sharks-NJ      46.78      50.26        
 25 Ren, Harry           9 Aquaflames-MR             NT      51.99        
 26 Borovoy, Alex Z      9 COND-MR                56.37      54.41        
 27 Bourdin, Paul B     10 YFD-MR                    NT      55.34        
 28 Kranyak, Alec M      9 COND-MR                57.19      55.87        
 29 Kaziyev, Benjamin    9 Aquaflames-MR             NT    1:02.48        
 30 Furey, Michael T    10 COND-MR              1:01.34    1:03.59        
 31 Lopez, Alejandro     9 Aquaflames-MR             NT    1:11.64        
 -- Cusack, Daniel P    10 COND-MR              1:06.32         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola    10 COND-MR              1:14.00    1:11.61         20  
                  34.54     1:11.61 (37.07)                                        
  2 Delfico, Nicholas   10 SMC-MR               1:22.33    1:22.83         17  
                  39.42     1:22.83 (43.41)                                        
  3 Kishinevskiy, Matt  10 COND-MR                   NT    1:35.71         16  
                  46.73     1:35.71 (48.98)                                        
  4 Morgan, Julian C    10 Big Blue-MR          1:33.28    1:38.33         15  
                  49.16     1:38.33 (49.17)                                        
  5 Kranyak, Alec M      9 COND-MR                   NT    2:03.96         14  
                1:00.86   2:03.96 (1:03.10)                                        
  6 Litvinenko, Bogdan   9 COND-MR                   NT    2:12.29         13  
                1:05.41   2:12.29 (1:06.88)                                        
  7 Ashburn, Alexander   9 Big Blue-MR          2:03.52    2:13.65         12  
                1:09.21   2:13.65 (1:04.44)                                        
  8 Sodolevskiy, Jonat  10 Bscat-MR             1:58.00    2:21.89         11  
                1:07.69   2:21.89 (1:14.20)                                        
 -- Pallatta, E.R. R     9 COND-MR                   NT         DQ        
                  45.82          DQ (50.03)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola    10 COND-MR                37.80      37.08         20  
  2 Tsuei, Andrew       10 COND-MR                47.50      46.11         17  
  3 Batten, David       10 SMC-MR                 49.36      46.93         16  
  4 Gagliardi, Thomas   10 COND-MR                   NT      49.31         15  
  5 Morgan, Julian C    10 Big Blue-MR            51.06      54.62         14  
  6 Cantor, Joshua       9 SMC-MR                    NT      56.81         13  
  7 Dodes, Evan         10 SMC-MR               1:00.17      59.25         12  
  8 Cavaliero, Ari J     9 YFD-MR                    NT      59.99         11  
  9 Winston, Conor      10 SMC-MR                    NT    1:04.76          9  
 10 Sodolevskiy, Jonat  10 Bscat-MR               52.00    1:08.65          7  
 11 Benedict, Matthew   10 Big Blue-MR          1:07.05    1:11.09          6  
 12 Cotto, Raymond       9 SMC-MR                    NT    1:13.47          5  
 13 Litvinenko, Bogdan   9 COND-MR                   NT    1:24.43          4  
 -- Furey, Michael T    10 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Pallatta, E.R. R     9 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Ashburn, Alexander   9 Big Blue-MR          1:19.02         DQ        
 -- Zurovac, Luka        9 RIST-MR                   NT         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola    10 COND-MR              1:21.11    1:19.95         20  
                  37.55     1:19.95 (42.40)                                        
  2 Trojan, Cyrell S     9 Wyckoff Sharks-NJ    1:46.58    1:34.76         17  
                  44.03     1:34.76 (50.73)                                        
  3 Gabriele, Stephen   10 Wyckoff Sharks-NJ    1:45.90    1:38.74         16  
                  46.95     1:38.74 (51.79)                                        
  4 Steinberg, Aiden C  10 Wyckoff Sharks-NJ    1:49.57    1:43.08         15  
                  48.47     1:43.08 (54.61)                                        
  5 Tsuei, Andrew       10 COND-MR              1:43.17    1:44.58         14  
                  48.82     1:44.58 (55.76)                                        
  6 Smits, David J      10 Wyckoff Sharks-NJ    1:49.95    1:45.43         13  
                  49.62     1:45.43 (55.81)                                        
  7 Wachnik, Anthony    10 SMC-MR               1:53.99    1:47.12         12  
                  51.91     1:47.12 (55.21)                                        
  8 Huston, Tucker D     9 Wyckoff Sharks-NJ    2:04.79    1:47.15         11  
                  51.62     1:47.15 (55.53)                                        
  9 Kim, Noah P          9 Wyckoff Sharks-NJ    1:53.62    1:52.08          9  
                  53.59     1:52.08 (58.49)                                        
 10 Gagliardi, Thomas   10 COND-MR                   NT    1:53.32          7  
                  51.15   1:53.32 (1:02.17)                                        
 11 Bourdin, Paul B     10 YFD-MR                    NT    1:58.79          6  
                  56.70   1:58.79 (1:02.09)                                        
 12 Donnelly, Jack H     9 Wyckoff Sharks-NJ    2:05.86    2:01.56          5  
                  55.67   2:01.56 (1:05.89)                                        
 -- Kaziyev, Benjamin    9 Aquaflames-MR             NT         DQ        
                1:14.72        DQ (1:26.81)                                        
 -- Davis-Sobers, Dari  10 Bscat-MR             1:36.60         DQ        
                  45.37          DQ (53.14)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola    10 COND-MR                33.42      34.67         20  
  2 Delfico, Nicholas   10 SMC-MR                 38.40      37.83         17  
  3 Davis-Sobers, Dari  10 Bscat-MR               38.00      40.25         16  
  4 Wachnik, Anthony    10 SMC-MR                 42.20      42.69         15  
  5 Kishinevskiy, Matt  10 COND-MR                   NT      43.62         14  
  6 Batten, David       10 SMC-MR                 49.76      44.02         13  
  7 Teytelman, Michael   9 RIST-MR                   NT      45.57         12  
  8 Dodes, Evan         10 SMC-MR                 50.81      48.83         11  
  9 Cantor, Joshua       9 SMC-MR               1:01.61      50.79          9  
 -- Borovoy, Alex Z      9 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Morgan, Julian C    10 Big Blue-MR            49.40         DQ        
 -- Benedict, Matthew   10 Big Blue-MR          1:01.88         DQ        
 -- Cotto, Raymond       9 SMC-MR                    NT         DQ        
 -- Winston, Conor      10 SMC-MR                    NT         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nicholas, Matthew   10 Wyckoff Sharks-NJ    1:16.88    1:13.65         20  
                  32.78     1:13.65 (40.87)                                        
  2 Guerci, Andrew J    10 Wyckoff Sharks-NJ    1:28.40    1:23.63         17  
                  37.16     1:23.63 (46.47)                                        
  3 Delfico, Nicholas   10 SMC-MR               1:39.29    1:32.61         16  
                  42.08     1:32.61 (50.53)                                        
  4 Gabriele, Stephen   10 Wyckoff Sharks-NJ    1:34.02    1:34.55         15  
                  43.39     1:34.55 (51.16)                                        
  5 Vallar, Teddy       10 SMC-MR                    NT    1:45.66         14  
                  45.27   1:45.66 (1:00.39)                                        
 -- Wachnik, Anthony    10 SMC-MR               1:52.08         DQ        
                  46.36          DQ (54.58)                                        
 -- Davis-Sobers, Dari  10 Bscat-MR             1:44.90         DQ        
                  44.87          DQ (55.59)                                        
 -- Biagioli, Francis    9 Wyckoff Sharks-NJ    2:13.19         DQ        
                  50.23        DQ (1:00.05)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Batten, David       10 SMC-MR                    NT    1:28.42         20  
                  42.87     1:28.42 (45.55)                                        
  2 Davis-Sobers, Dari  10 Bscat-MR             1:24.00    1:28.63         17  
                  41.91     1:28.63 (46.72)                                        
  3 Wachnik, Anthony    10 SMC-MR               1:26.18    1:28.73         16  
                  41.51     1:28.73 (47.22)                                        
  4 Tsuei, Andrew       10 COND-MR                   NT    1:29.07         15  
                  41.44     1:29.07 (47.63)                                        
  5 Gagliardi, Thomas   10 COND-MR                   NT    1:37.21         14  
                  46.43     1:37.21 (50.78)                                        
 -- Teytelman, Michael   9 RIST-MR                   NT         DQ        
                  46.73                                                            
 -- Benedict, Matthew   10 Big Blue-MR          2:21.27         DQ        
                1:00.71                                                            
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola    10 COND-MR              2:35.99    2:36.97         20  
                  35.90     1:15.69 (39.79)     2:00.17 (44.48)     2:36.97 (36.80)
  2 Stoll, Justin F     10 Wyckoff Sharks-NJ    2:44.58    2:45.92         17  
                  36.58     1:17.97 (41.39)     2:07.81 (49.84)     2:45.92 (38.11)
  3 Nicholas, Matthew   10 Wyckoff Sharks-NJ    2:59.35    2:48.67         16  
                  34.10     1:15.93 (41.83)     2:09.03 (53.10)     2:48.67 (39.64)
  4 Zanki, Tyler N      10 Wyckoff Sharks-NJ    3:44.99    3:24.10         15  
                  46.85     1:41.14 (54.29)     2:36.84 (55.70)     3:24.10 (47.26)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cerutti, Christoph  12 SMC-MR                 28.27      27.99         20  
  2 Schaub, Kevin F     12 COND-MR                27.74      28.30         17  
  3 Koster, Christophe  12 SMC-MR                 30.22      29.94         16  
  4 Markert, Gregory    12 SMC-MR                 31.63      30.17         15  
  5 Petricone-Berg, Lu  12 COND-MR                31.89      30.98         14  
  6 Graney, Luke W      12 COND-MR                31.95      32.03         13  
  7 Yale, Griffin       11 SMC-MR                 33.20      32.05         12  
  8 Hanson, Matthew E   12 COND-MR                33.64      32.19         11  
  9 Cronin, Liam M      12 COND-MR                33.83      32.53          9  
 10 Rodriguez, Matthew  11 Big Blue-MR            33.47      32.70          7  
 11 Fein, Sam B         12 COND-MR                36.00      32.80          6  
 12 Foti, Christian     11 Bscat-MR               36.07      33.46          5  
 13 Desai, Kushal N     12 COND-MR                39.52      33.76          4  
 14 O'Connell, Ryan     11 COND-MR                35.02      33.97          3  
 15 Shin, Paul          12 COND-MR                   NT      34.39          2  
 16 Robbins, Spencer    11 SMC-MR                 38.62      35.70          1  
 17 Tillman, Maxim      11 SMC-MR                 37.96      36.61        
 18 Boyle, Dillon J     11 COND-MR                39.03      37.37        
 19 Sidoti, Daniel      11 COND-MR                41.53      38.78        
 20 Morgan, Samuel M    11 Big Blue-MR            38.71      38.82        
 21 Gagliardi, Michael  12 COND-MR                51.60      39.52        
 22 Kim, Paul H         12 COND-MR                   NT      40.44        
 23 Hodgens, Paul       11 COND-MR                46.99      42.70        
 24 Lugo, Christian J   11 COND-MR                   NT      42.89        
 25 Borden, Zachary A   11 COND-MR                54.29      47.83        
 26 Hurwitz, Evan S     12 COND-MR              1:00.43      57.89        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kelly, Brian P      12 Wyckoff Sharks-NJ      57.84      56.47         20  
                  27.11       56.47 (29.36)                                        
  2 Kelleher, Andrew J  12 Big Blue-MR            58.84      58.81         17  
                  27.97       58.81 (30.84)                                        
  3 Schaub, Kevin F     12 COND-MR                59.99    1:02.03         16  
                  29.12     1:02.03 (32.91)                                        
  4 Cerutti, Christoph  12 SMC-MR               1:01.40    1:02.79         15  
                  29.84     1:02.79 (32.95)                                        
  5 Stoll, Russell G    12 Wyckoff Sharks-NJ    1:09.96    1:05.76         14  
                  31.79     1:05.76 (33.97)                                        
  6 Koster, Christophe  12 SMC-MR               1:05.07    1:05.79         13  
                  31.31     1:05.79 (34.48)                                        
  7 Pontrelli, Jack W   12 Wyckoff Sharks-NJ    1:13.38    1:07.30         12  
                  32.86     1:07.30 (34.44)                                        
  8 Sullivan, Matt C    12 Wyckoff Sharks-NJ    1:15.17    1:08.11         11  
                  32.89     1:08.11 (35.22)                                        
  9 O'Donnell, Justin   12 Wyckoff Sharks-NJ    1:14.57    1:08.30          9  
                  32.44     1:08.30 (35.86)                                        
 10 Klimko, JT T        12 Wyckoff Sharks-NJ    1:11.23    1:09.81          7  
                  33.21     1:09.81 (36.60)                                        
 11 Furey, James K      11 COND-MR                   NT    1:10.28          6  
                  32.54     1:10.28 (37.74)                                        
 12 Gorniak, Adrian     12 COND-MR              1:11.44    1:11.12          5  
                  33.08     1:11.12 (38.04)                                        
 13 Fein, Sam B         12 COND-MR                   NT    1:13.71          4  
                  35.23     1:13.71 (38.48)                                        
 14 Yale, Griffin       11 SMC-MR               1:15.55    1:14.49          3  
                  35.09     1:14.49 (39.40)                                        
 15 Cronin, Liam M      12 COND-MR              1:15.72    1:17.48          2  
                  35.51     1:17.48 (41.97)                                        
 16 Breland, Zachary    12 Aquaflames-MR        1:19.96    1:18.18          1  
                  35.97     1:18.18 (42.21)                                        
 17 Desai, Kushal N     12 COND-MR              1:24.31    1:18.65        
                  36.32     1:18.65 (42.33)                                        
 18 Murphy, Matthew T   11 Wyckoff Sharks-NJ    1:28.44    1:19.17        
                  38.23     1:19.17 (40.94)                                        
 19 Morgan, Samuel M    11 Big Blue-MR          1:25.31    1:22.85        
                  39.67     1:22.85 (43.18)                                        
 20 Tillman, Maxim      11 SMC-MR               1:25.89    1:27.38        
                  40.44     1:27.38 (46.94)                                        
 21 Jones, Kevin M      11 Wyckoff Sharks-NJ    1:32.57    1:29.53        
                  39.17     1:29.53 (50.36)                                        
 22 Sidoti, Daniel      11 COND-MR              1:37.04    1:29.78        
                  42.23     1:29.78 (47.55)                                        
 23 Lugo, Christian J   11 COND-MR                   NT    1:33.41        
                  40.59     1:33.41 (52.82)                                        
 24 Kim, Paul H         12 COND-MR                   NT    1:33.75        
                  42.38     1:33.75 (51.37)                                        
 25 Gagliardi, Michael  12 COND-MR                   NT    1:39.45        
                  45.75     1:39.45 (53.70)                                        
 26 Hodgens, Paul       11 COND-MR              1:47.29    1:40.56        
                  46.53     1:40.56 (54.03)                                        
 27 Borden, Zachary A   11 COND-MR              2:02.35    1:50.84        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kelly, Brian P      12 Wyckoff Sharks-NJ    2:04.32    2:03.04         20  
                  27.92       59.63 (31.71)     1:32.07 (32.44)     2:03.04 (30.97)
  2 Woo, Brendan        11 Wyckoff Sharks-NJ    2:20.13    2:12.89         17  
                  28.90     1:02.69 (33.79)     1:37.97 (35.28)     2:12.89 (34.92)
  3 Cerutti, Christoph  12 SMC-MR               2:18.96    2:15.51         16  
                  30.16     1:04.83 (34.67)     1:40.79 (35.96)     2:15.51 (34.72)
  4 Kolodko, Kristoff   12 Wyckoff Sharks-NJ    2:19.99    2:19.77         15  
                  31.16     1:07.13 (35.97)     1:44.17 (37.04)     2:19.77 (35.60)
  5 Stoll, Russell G    12 Wyckoff Sharks-NJ    2:25.63    2:20.41         14  
                  32.35     1:08.74 (36.39)     1:45.92 (37.18)     2:20.41 (34.49)
  6 Han, Gene           11 Wyckoff Sharks-NJ    2:24.43    2:20.44         13  
                  31.01     1:07.65 (36.64)     1:44.97 (37.32)     2:20.44 (35.47)
  7 Petricone-Berg, Lu  12 COND-MR              2:43.40    2:25.80         12  
                  32.77     1:10.05 (37.28)     1:49.07 (39.02)     2:25.80 (36.73)
  8 O'Donnell, Justin   12 Wyckoff Sharks-NJ    2:44.56    2:26.25         11  
                  32.89     1:10.16 (37.27)     1:48.95 (38.79)     2:26.25 (37.30)
  9 Klimko, JT T        12 Wyckoff Sharks-NJ    2:34.34    2:28.87          9  
                  32.92     1:12.17 (39.25)     1:51.54 (39.37)     2:28.87 (37.33)
 10 McAuley, Charles    11 SMC-MR               2:34.41    2:32.32          7  
                  33.48     1:12.53 (39.05)     1:52.94 (40.41)     2:32.32 (39.38)
 11 Graney, Luke W      12 COND-MR              2:37.75    2:35.37          6  
                  33.75     1:12.98 (39.23)     1:54.31 (41.33)     2:35.37 (41.06)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Koster, Christophe  12 SMC-MR                 34.28      32.84         20  
  2 Graney, Luke W      12 COND-MR                36.83      35.98         17  
  3 Petricone-Berg, Lu  12 COND-MR                36.83      36.22         16  
  4 McAuley, Charles    11 SMC-MR                 37.76      37.19         15  
  5 Fein, Sam B         12 COND-MR                45.00      39.75         14  
  6 Rodriguez, Matthew  11 Big Blue-MR            39.38      39.81         13  
  7 Robbins, Spencer    11 SMC-MR                 41.26      41.26         12  
  8 Desai, Kushal N     12 COND-MR                42.80      41.85         11  
  9 Cronin, Liam M      12 COND-MR                42.30      41.97          9  
 10 Hanson, Matthew E   12 COND-MR                39.00      42.90          7  
 11 Kim, Paul H         12 COND-MR                   NT      44.62          6  
 12 Tillman, Maxim      11 SMC-MR                 45.78      47.49          5  
 13 Lugo, Christian J   11 COND-MR                   NT      48.00          4  
 14 Gagliardi, Michael  12 COND-MR                52.65      48.26          3  
 15 Morgan, Samuel M    11 Big Blue-MR            46.70      48.50          2  
 16 Sidoti, Daniel      11 COND-MR                50.53      49.62          1  
 17 Boyle, Dillon J     11 COND-MR                49.58      53.34        
 18 Horohoe, James F    12 COND-MR                50.27      53.88        
 19 Hodgens, Paul       11 COND-MR                52.80      55.91        
 20 Borden, Zachary A   11 COND-MR                57.87      57.64        
 21 Hurwitz, Evan S     12 COND-MR                59.81      58.15        
 22 Hamzic, Omar        11 RIST-MR                   NT      59.10        
 -- Shin, Paul          12 COND-MR                   NT         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kelly, Brian P      12 Wyckoff Sharks-NJ    1:05.65    1:04.72         20  
                  31.62     1:04.72 (33.10)                                        
  2 Cerutti, Christoph  12 SMC-MR               1:08.62    1:08.33         17  
                  33.97     1:08.33 (34.36)                                        
  3 Stoll, Russell G    12 Wyckoff Sharks-NJ    1:14.84    1:12.33         16  
                  35.15     1:12.33 (37.18)                                        
  4 Han, Gene           11 Wyckoff Sharks-NJ    1:14.15    1:14.02         15  
                  35.78     1:14.02 (38.24)                                        
  5 Kolodko, Kristoff   12 Wyckoff Sharks-NJ    1:16.65    1:15.21         14  
                  36.18     1:15.21 (39.03)                                        
  6 Petricone-Berg, Lu  12 COND-MR              1:16.16    1:16.01         13  
                  36.69     1:16.01 (39.32)                                        
  7 Klimko, JT T        12 Wyckoff Sharks-NJ    1:20.04    1:17.70         12  
                  37.32     1:17.70 (40.38)                                        
  8 McAuley, Charles    11 SMC-MR               1:20.44    1:18.07         11  
                  37.88     1:18.07 (40.19)                                        
  9 O'Donnell, Justin   12 Wyckoff Sharks-NJ    1:23.29    1:18.51          9  
                  37.78     1:18.51 (40.73)                                        
 10 Graney, Luke W      12 COND-MR              1:19.98    1:18.97          7  
                  38.82     1:18.97 (40.15)                                        
 11 Pontrelli, Jack W   12 Wyckoff Sharks-NJ    1:23.98    1:25.38          6  
                  41.90     1:25.38 (43.48)                                        
 12 Murphy, Matthew T   11 Wyckoff Sharks-NJ    1:34.59    1:30.08          5  
                  44.35     1:30.08 (45.73)                                        
 13 Hanson, Matthew E   12 COND-MR              1:30.00    1:30.33          4  
 14 Breland, Zachary    12 Aquaflames-MR        1:34.44    1:36.27          3  
                  46.33     1:36.27 (49.94)                                        
 15 Jones, Kevin M      11 Wyckoff Sharks-NJ    1:40.06    1:37.26          2  
                  45.71     1:37.26 (51.55)                                        
 16 Morgan, Samuel M    11 Big Blue-MR          1:38.45    1:40.56          1  
                  49.83     1:40.56 (50.73)                                        
 17 Kim, Paul H         12 COND-MR                   NT    1:41.10        
                  46.41     1:41.10 (54.69)                                        
 18 Lugo, Christian J   11 COND-MR                   NT    1:50.99        
                  53.21     1:50.99 (57.78)                                        
 -- Borden, Zachary A   11 COND-MR              2:04.57         DQ        
                1:00.52        DQ (1:04.69)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kelleher, Andrew J  12 Big Blue-MR            33.02      33.57         20  
  2 Woo, Brendan        11 Wyckoff Sharks-NJ      35.01      34.92         17  
  3 Han, Gene           11 Wyckoff Sharks-NJ      39.94      37.61         16  
  4 Petricone-Berg, Lu  12 COND-MR                40.35      38.68         15  
  5 Koster, Christophe  12 SMC-MR                 42.91      40.39         14  
  6 Gorniak, Adrian     12 COND-MR                42.81      41.06         13  
  7 McAuley, Charles    11 SMC-MR                 40.16      41.15         12  
  8 Hanson, Matthew E   12 COND-MR                45.00      42.24         11  
  9 Desai, Kushal N     12 COND-MR                48.89      43.57          9  
 10 O'Connell, Ryan     11 COND-MR                44.81      44.58          7  
 11 Kim, Paul H         12 COND-MR                   NT      47.37          6  
 12 Murphy, Matthew T   11 Wyckoff Sharks-NJ      49.70      48.42          5  
 13 Tillman, Maxim      11 SMC-MR                 51.18      55.03          4  
 14 Sidoti, Daniel      11 COND-MR                56.23      55.12          3  
 15 Lugo, Christian J   11 COND-MR                   NT      56.23          2  
 16 Gagliardi, Michael  12 COND-MR                   NT      56.84          1  
 17 Morgan, Samuel M    11 Big Blue-MR            56.51      58.53        
 18 Hodgens, Paul       11 COND-MR                58.92    1:01.42        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cerutti, Christoph  12 SMC-MR               1:21.18    1:21.99         20  
                  39.44     1:21.99 (42.55)                                        
  2 Petricone-Berg, Lu  12 COND-MR              1:25.00    1:23.95         17  
                  39.82     1:23.95 (44.13)                                        
  3 Furey, James K      11 COND-MR              1:28.77    1:24.12         16  
                  40.41     1:24.12 (43.71)                                        
  4 Markert, Gregory    12 SMC-MR               1:28.38    1:27.24         15  
                  41.39     1:27.24 (45.85)                                        
  5 McAuley, Charles    11 SMC-MR               1:31.07    1:27.36         14  
                  41.30     1:27.36 (46.06)                                        
  6 O'Connell, Ryan     11 COND-MR              1:39.06    1:37.27         13  
                  45.72     1:37.27 (51.55)                                        
  7 Yale, Griffin       11 SMC-MR               1:56.82    1:38.62         12  
                  46.67     1:38.62 (51.95)                                        
  8 Desai, Kushal N     12 COND-MR              1:45.32    1:39.15         11  
                  46.40     1:39.15 (52.75)                                        
  9 Cronin, Liam M      12 COND-MR                   NT    1:39.72          9  
                  47.51     1:39.72 (52.21)                                        
 10 Robbins, Spencer    11 SMC-MR               1:46.17    1:47.50          7  
                  51.77     1:47.50 (55.73)                                        
 11 Kim, Paul H         12 COND-MR                   NT    1:48.26          6  
                  51.75     1:48.26 (56.51)                                        
 12 Foti, Christian     11 Bscat-MR             1:52.41    1:50.87          5  
                  52.51     1:50.87 (58.36)                                        
 13 Tillman, Maxim      11 SMC-MR                    NT    1:51.73          4  
                  52.40     1:51.73 (59.33)                                        
 14 Sidoti, Daniel      11 COND-MR              2:03.94    1:51.93          3  
                  55.17     1:51.93 (56.76)                                        
 15 Gagliardi, Michael  12 COND-MR                   NT    1:58.81          2  
                  56.27   1:58.81 (1:02.54)                                        
 16 Morgan, Samuel M    11 Big Blue-MR          2:03.84    2:03.68          1  
                1:01.03   2:03.68 (1:02.65)                                        
 17 Hodgens, Paul       11 COND-MR              2:15.00    2:12.32        
                1:01.96   2:12.32 (1:10.36)                                        
 -- Horohoe, James F    12 COND-MR                   NT         DQ        
                1:06.31        DQ (1:06.72)                                        
 -- Boyle, Dillon J     11 COND-MR                   NT         DQ        
                  55.36        DQ (1:03.32)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schaub, Kevin F     12 COND-MR                28.90      28.28         20  
  2 Kelleher, Andrew J  12 Big Blue-MR            30.71      30.46         17  
  3 Koster, Christophe  12 SMC-MR                 35.74      32.74         16  
  4 Pontrelli, Jack W   12 Wyckoff Sharks-NJ      37.59      33.04         15  
  5 Sullivan, Matt C    12 Wyckoff Sharks-NJ      35.61      33.72         14  
  6 Furey, James K      11 COND-MR                43.34      38.05         13  
  7 Desai, Kushal N     12 COND-MR                47.73      38.76         12  
  8 Yale, Griffin       11 SMC-MR                 39.42      38.94         11  
  9 O'Connell, Ryan     11 COND-MR                43.65      41.90          9  
 10 Hanson, Matthew E   12 COND-MR                40.00      42.73          7  
 11 Cronin, Liam M      12 COND-MR                43.66      43.73          6  
 12 Fein, Sam B         12 COND-MR                   NT      44.35          5  
 13 Jones, Kevin M      11 Wyckoff Sharks-NJ      48.21      45.94          4  
 -- Tillman, Maxim      11 SMC-MR                 48.87         DQ        
 -- Hodgens, Paul       11 COND-MR              1:08.45         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schaub, Kevin F     12 COND-MR              1:05.08    1:04.19         20  
                  29.48     1:04.19 (34.71)                                        
  2 Koster, Christophe  12 SMC-MR               1:18.92    1:16.00         17  
                  34.85     1:16.00 (41.15)                                        
  3 Furey, James K      11 COND-MR              1:38.50    1:26.00         16  
  4 Yale, Griffin       11 SMC-MR               1:35.95    1:31.75         15  
                  39.53     1:31.75 (52.22)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Woo, Brendan        11 Wyckoff Sharks-NJ    1:11.79    1:08.15         20  
                  31.37     1:08.15 (36.78)                                        
  2 Kolodko, Kristoff   12 Wyckoff Sharks-NJ    1:15.95    1:13.60         17  
                  34.78     1:13.60 (38.82)                                        
  3 Sullivan, Matt C    12 Wyckoff Sharks-NJ    1:26.69    1:18.98         16  
                  36.85     1:18.98 (42.13)                                        
  4 Gorniak, Adrian     12 COND-MR              1:33.75    1:21.48         15  
                  38.42     1:21.48 (43.06)                                        
  5 Yale, Griffin       11 SMC-MR               1:37.64    1:22.08         14  
                  38.54     1:22.08 (43.54)                                        
  6 Graney, Luke W      12 COND-MR              1:24.50    1:23.48         13  
                  37.63     1:23.48 (45.85)                                        
  7 O'Connell, Ryan     11 COND-MR              1:26.76    1:28.33         12  
                  42.54     1:28.33 (45.79)                                        
  8 Fein, Sam B         12 COND-MR                   NT    1:29.67         11  
                  42.09     1:29.67 (47.58)                                        
  9 Cronin, Liam M      12 COND-MR              1:26.84    1:31.33          9  
                  43.26     1:31.33 (48.07)                                        
 10 Sidoti, Daniel      11 COND-MR                   NT    1:46.07          7  
                  50.26     1:46.07 (55.81)                                        
 -- Gagliardi, Michael  12 COND-MR                   NT         DQ        
                  51.26          DQ (59.48)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schaub, Kevin F     12 COND-MR              2:30.00    2:29.75         20  
                  31.49     1:09.76 (38.27)     1:55.88 (46.12)     2:29.75 (33.87)
  2 Cerutti, Christoph  12 SMC-MR               2:33.50    2:32.84         17  
                  35.19     1:12.20 (37.01)     1:58.92 (46.72)     2:32.84 (33.92)
  3 Graney, Luke W      12 COND-MR              3:03.38    2:56.32         16  
                  39.37     1:22.19 (42.82)     2:18.69 (56.50)     2:56.32 (37.63)
  4 McAuley, Charles    11 SMC-MR               2:59.09    2:56.91         15  
                  43.73     1:25.98 (42.25)     2:17.98 (52.00)     2:56.91 (38.93)
  5 Hanson, Matthew E   12 COND-MR              3:30.00    3:08.58         14  
                  43.95     1:33.20 (49.25)     2:25.88 (52.68)     3:08.58 (42.70)
  6 O'Connell, Ryan     11 COND-MR              3:17.34    3:11.87         13  
                  44.22     1:34.03 (49.81)     2:28.35 (54.32)     3:11.87 (43.52)
  7 Foti, Christian     11 Bscat-MR             3:22.61    3:13.29         12  
                  48.69     1:34.55 (45.86)     2:34.50 (59.95)     3:13.29 (38.79)
  8 Fein, Sam B         12 COND-MR              3:25.00    3:13.76         11  
                  46.83     1:33.52 (46.69)     2:32.13 (58.61)     3:13.76 (41.63)
 -- Rodriguez, Matthew  11 Big Blue-MR          3:07.14         DQ        
                  42.34     1:29.88 (47.54)     2:21.42 (51.54)          DQ (39.47)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Volaski, Harrison   13 Big Blue-MR            25.11      24.71         20  
  2 Ronda, Eric W       13 Marlins-CT             25.13      24.93         17  
  3 St Vincent, Tommy   13 SMC-MR                 25.55      25.29         16  
  4 Thomas, Brad A      14 Big Blue-MR            26.15      25.43         15  
  5 Lee, Aram T         14 COND-MR                26.60      25.65         14  
  6 Donenfeld, Thai     14 COND-MR                26.37      26.10         12.5
  6 Bernstein, Rex L    14 COND-MR                24.99      26.10         12.5
  8 Farm, Eric R        13 COND-MR                27.33      26.80         11  
  9 McVeigh, Sean       13 Bscat-MR               29.37      27.39          8  
  9 McAuley, Adam       14 SMC-MR                 27.95      27.39          8  
 11 Ronda, Ian M        13 Marlins-CT             28.09      27.57          6  
 12 Chen, Bobby         13 COND-MR                28.42      27.59          5  
 13 Schattschneider, E  14 SMC-MR                 28.32      27.62          4  
 14 Ashburn, Zachary J  13 Big Blue-MR            28.60      27.67          3  
 15 Vallar, Jack        13 SMC-MR                 28.33      27.90          1.5
 15 Avila, Jon-Anthony  13 COND-MR                28.21      27.90          1.5
 17 Magretti, Stephen   13 COND-MR                29.58      27.91        
 18 Taskindoust, Rod    13 COND-MR                29.26      28.18        
 19 Safran, Tom         13 COND-MR                40.00      29.28        
 20 Curro, Chris        14 SMC-MR                 30.58      30.17        
 21 Alexander, Tyler J  13 PBAC-MR                33.17      30.23        
 22 Dow, Alexander T    13 RIST-MR                   NT      30.25        
 23 Kanda, Rikuo        13 RIST-MR                   NT      30.26        
 24 Kishinevskiy, Nevi  14 COND-MR                   NT      32.20        
 25 Stokes, Chris K     13 Bscat-MR               36.09      32.25        
 26 Woo, Jihoon         13 COND-MR                   NT      33.32        
 27 Gak, Milos M        13 RIST-MR                   NT      33.39        
 28 Kim, Peter U        13 COND-MR                   NT      35.24        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mazen, Andrew S     14 Wyckoff Sharks-NJ      50.78      51.73         20  
                  24.73       51.73 (27.00)                                        
  2 Ronda, Eric W       13 Marlins-CT             55.48      54.50         17  
                  26.30       54.50 (28.20)                                        
  3 Schaub, Bryan T     14 COND-MR                54.66      55.54         16  
                  27.09       55.54 (28.45)                                        
  4 Bernstein, Rex L    14 COND-MR                55.49      55.60         15  
                  26.37       55.60 (29.23)                                        
  5 Guerci, Michael A   13 Wyckoff Sharks-NJ      56.67      55.64         14  
                  26.50       55.64 (29.14)                                        
  6 Thomas, Brad A      14 Big Blue-MR            57.17      56.25         13  
                  26.76       56.25 (29.49)                                        
  7 Vogel, Harry D      14 Wyckoff Sharks-NJ      58.20      56.46         12  
                  26.88       56.46 (29.58)                                        
  8 St Vincent, Tommy   13 SMC-MR                 58.17      56.79         11  
                  27.15       56.79 (29.64)                                        
  9 Donenfeld, Thai     14 COND-MR                57.46      56.97          9  
                  27.20       56.97 (29.77)                                        
 10 Silverman, Kevin D  14 Wyckoff Sharks-NJ      59.97      58.65          7  
                  28.01       58.65 (30.64)                                        
 11 Cummings, Thomas F  13 COND-MR              1:01.06      59.81          6  
                  28.43       59.81 (31.38)                                        
 12 McVeigh, Sean       13 Bscat-MR             1:05.50    1:00.10          5  
                  28.89     1:00.10 (31.21)                                        
 13 Chen, Bobby         13 COND-MR              1:01.77    1:00.59          4  
                  29.01     1:00.59 (31.58)                                        
 14 Ronda, Ian M        13 Marlins-CT           1:02.04    1:00.86          3  
                  29.26     1:00.86 (31.60)                                        
 15 Vallar, Jack        13 SMC-MR               1:02.10    1:00.88          2  
                  29.22     1:00.88 (31.66)                                        
 16 Avila, Jon-Anthony  13 COND-MR              1:01.75    1:01.35          0.5
                  29.05     1:01.35 (32.30)                                        
 16 Ashburn, Zachary J  13 Big Blue-MR            59.89    1:01.35          0.5
                  28.52     1:01.35 (32.83)                                        
 18 Magretti, Stephen   13 COND-MR              1:03.84    1:01.52        
                  28.71     1:01.52 (32.81)                                        
 19 Taskindoust, Rod    13 COND-MR              1:04.19    1:02.19        
                  29.60     1:02.19 (32.59)                                        
 20 McAuley, Adam       14 SMC-MR               1:02.22    1:02.61        
                  29.60     1:02.61 (33.01)                                        
 21 Colandrea, Nick K   14 COND-MR              1:05.00    1:04.04        
                  30.23     1:04.04 (33.81)                                        
 22 Russo, Michael C    13 Wyckoff Sharks-NJ    1:08.54    1:06.52        
                  31.16     1:06.52 (35.36)                                        
 23 Sullivan, Sean S    13 Big Blue-MR          1:07.78    1:09.01        
                  33.51     1:09.01 (35.50)                                        
 24 Gakin, Mark         14 Aquaflames-MR             NT    1:10.39        
                  32.19     1:10.39 (38.20)                                        
 25 Russell, John C     13 Wyckoff Sharks-NJ    1:14.67    1:10.69        
                  33.30     1:10.69 (37.39)                                        
 26 Curro, Chris        14 SMC-MR               1:10.94    1:11.70        
                  32.92     1:11.70 (38.78)                                        
 27 Stokes, Chris K     13 Bscat-MR             1:15.00    1:12.84        
                  34.18     1:12.84 (38.66)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mazen, Andrew S     14 Wyckoff Sharks-NJ    1:51.89    1:55.55         20  
                  25.58       55.22 (29.64)     1:25.81 (30.59)     1:55.55 (29.74)
  2 Taylor, Austin J    14 Wyckoff Sharks-NJ    1:58.13    1:56.54         17  
                  26.50       56.49 (29.99)     1:27.31 (30.82)     1:56.54 (29.23)
  3 Schaub, Bryan T     14 COND-MR              1:59.71    2:02.58         16  
                  28.60     1:01.16 (32.56)     1:32.19 (31.03)     2:02.58 (30.39)
  4 Guerci, Michael A   13 Wyckoff Sharks-NJ    2:06.11    2:03.04         15  
                  27.89       59.33 (31.44)     1:31.38 (32.05)     2:03.04 (31.66)
  5 Bernstein, Rex L    14 COND-MR              2:02.99    2:05.23         14  
                  26.99       58.18 (31.19)     1:31.79 (33.61)     2:05.23 (33.44)
  6 Thomas, Brad A      14 Big Blue-MR          2:09.17    2:05.96         13  
                  28.27     1:01.99 (33.72)     1:35.68 (33.69)     2:05.96 (30.28)
  7 Silverman, Kevin D  14 Wyckoff Sharks-NJ    2:11.07    2:08.90         12  
                  29.18     1:01.67 (32.49)     1:35.25 (33.58)     2:08.90 (33.65)
  8 Farm, Eric R        13 COND-MR                   NT    2:09.79         11  
                  29.47     1:03.04 (33.57)     1:36.52 (33.48)     2:09.79 (33.27)
  9 Cummings, Dylan P   14 Wyckoff Sharks-NJ    2:12.64    2:10.05          9  
                  29.84     1:03.23 (33.39)     1:37.62 (34.39)     2:10.05 (32.43)
 10 Vogel, Harry D      14 Wyckoff Sharks-NJ    2:15.08    2:10.35          7  
                  29.16     1:02.38 (33.22)     1:36.13 (33.75)     2:10.35 (34.22)
 11 Ronda, Ian M        13 Marlins-CT           2:18.86    2:16.68          6  
                  31.69     1:07.29 (35.60)     1:43.14 (35.85)     2:16.68 (33.54)
 12 McVeigh, Sean       13 Bscat-MR             2:32.00    2:19.32          5  
                  32.25     1:08.09 (35.84)     1:45.05 (36.96)     2:19.32 (34.27)
 13 McAuley, Adam       14 SMC-MR               2:17.84    2:19.45          4  
                  31.80     1:07.77 (35.97)     1:45.44 (37.67)     2:19.45 (34.01)
 14 Lipovac, Nino M     13 COND-MR                   NT    2:21.16          3  
                  30.92     1:07.01 (36.09)     1:44.57 (37.56)     2:21.16 (36.59)
 15 Avila, Jon-Anthony  13 COND-MR              2:35.85    2:23.17          2  
                  32.14     1:09.15 (37.01)     1:47.78 (38.63)     2:23.17 (35.39)
 16 Walsh, Kevin W      14 Big Blue-MR          2:29.63    2:26.70          1  
                  31.87     1:08.33 (36.46)     1:48.23 (39.90)     2:26.70 (38.47)
 17 Russell, John C     13 Wyckoff Sharks-NJ    2:42.87    2:31.35        
                  33.73     1:11.79 (38.06)     1:52.52 (40.73)     2:31.35 (38.83)
 18 Russo, Michael C    13 Wyckoff Sharks-NJ    2:30.01    2:31.62        
                  31.84     1:09.79 (37.95)     1:50.85 (41.06)     2:31.62 (40.77)
 19 Stokes, Chris K     13 Bscat-MR             3:00.00    2:52.33        
                  35.10     1:18.64 (43.54)     2:05.28 (46.64)     2:52.33 (47.05)
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Austin J    14 Wyckoff Sharks-NJ      58.39      56.94         20  
                  27.36       56.94 (29.58)                                        
  2 Farm, Eric R        13 COND-MR              1:06.00    1:01.71         17  
                  29.76     1:01.71 (31.95)                                        
  3 Cummings, Dylan P   14 Wyckoff Sharks-NJ    1:02.05    1:01.75         16  
                  30.27     1:01.75 (31.48)                                        
  4 Donenfeld, Thai     14 COND-MR              1:03.90    1:03.40         15  
                  30.46     1:03.40 (32.94)                                        
  5 Thomas, Brad A      14 Big Blue-MR          1:05.92    1:03.79         14  
                  30.78     1:03.79 (33.01)                                        
  6 St Vincent, Tommy   13 SMC-MR               1:08.10    1:07.06         13  
                  31.74     1:07.06 (35.32)                                        
  7 Vallar, Jack        13 SMC-MR                    NT    1:07.51         12  
                  32.41     1:07.51 (35.10)                                        
  8 Bernstein, Rex L    14 COND-MR              1:05.04    1:07.81         11  
                  32.75     1:07.81 (35.06)                                        
  9 Chen, Bobby         13 COND-MR              1:31.18    1:08.01          9  
                  32.65     1:08.01 (35.36)                                        
 10 Lipovac, Nino M     13 COND-MR              1:12.69    1:08.44          7  
                  32.51     1:08.44 (35.93)                                        
 11 Ashburn, Zachary J  13 Big Blue-MR          1:11.08    1:09.21          6  
                  32.71     1:09.21 (36.50)                                        
 12 Magretti, Stephen   13 COND-MR              1:10.23    1:11.04          5  
                  33.96     1:11.04 (37.08)                                        
 13 McAuley, Adam       14 SMC-MR               1:15.53    1:14.33          4  
                  36.40     1:14.33 (37.93)                                        
 14 Taskindoust, Rod    13 COND-MR              1:15.23    1:14.40          3  
                  36.59     1:14.40 (37.81)                                        
 15 Colandrea, Nick K   14 COND-MR              1:14.00    1:14.51          2  
                  36.32     1:14.51 (38.19)                                        
 16 Avila, Jon-Anthony  13 COND-MR              1:17.17    1:16.26          1  
                  37.99     1:16.26 (38.27)                                        
 17 Russell, John C     13 Wyckoff Sharks-NJ    1:22.04    1:18.51        
                  37.43     1:18.51 (41.08)                                        
 18 Russo, Michael C    13 Wyckoff Sharks-NJ    1:16.35    1:20.83        
                  39.85     1:20.83 (40.98)                                        
 19 Sullivan, Sean S    13 Big Blue-MR          1:17.81    1:23.72        
                  40.39     1:23.72 (43.33)                                        
 20 Gakin, Mark         14 Aquaflames-MR             NT    1:27.28        
 21 Kim, Peter U        13 COND-MR                   NT    1:34.98        
 22 Woo, Jihoon         13 COND-MR                   NT    1:49.48        
                  48.96   1:49.48 (1:00.52)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Farm, Eric R        13 COND-MR                   NT    2:15.31         20  
  2 Donenfeld, Thai     14 COND-MR              2:20.05    2:18.39         17  
                  32.64     1:07.57 (34.93)     1:43.59 (36.02)     2:18.39 (34.80)
  3 Thomas, Brad A      14 Big Blue-MR          2:25.42    2:19.52         16  
                  32.31     1:08.28 (35.97)     1:45.39 (37.11)     2:19.52 (34.13)
  4 Chen, Bobby         13 COND-MR              2:33.44    2:22.99         15  
                  33.82     1:10.00 (36.18)     1:47.32 (37.32)     2:22.99 (35.67)
  5 St Vincent, Tommy   13 SMC-MR               2:26.97    2:24.15         14  
                  32.81     1:09.50 (36.69)     1:47.45 (37.95)     2:24.15 (36.70)
  6 Vallar, Jack        13 SMC-MR               2:30.76    2:29.41         13  
                  35.16     1:13.56 (38.40)     1:52.05 (38.49)     2:29.41 (37.36)
  7 Ashburn, Zachary J  13 Big Blue-MR          2:33.42    2:31.52         12  
                  33.59     1:11.48 (37.89)     1:51.79 (40.31)     2:31.52 (39.73)
  8 Schaub, Bryan T     14 COND-MR                   NT    2:31.76         11  
                  36.24     1:15.20 (38.96)     1:53.74 (38.54)     2:31.76 (38.02)
  9 Cummings, Thomas F  13 COND-MR                   NT    2:32.41          9  
                  35.98     1:15.32 (39.34)     1:54.70 (39.38)     2:32.41 (37.71)
 10 Magretti, Stephen   13 COND-MR              2:30.43    2:33.35          7  
                  34.88     1:13.50 (38.62)     1:53.65 (40.15)     2:33.35 (39.70)
 11 Schattschneider, E  14 SMC-MR               2:39.15    2:37.90          5  
                  38.49     1:18.56 (40.07)     1:59.46 (40.90)     2:37.90 (38.44)
 12 Colandrea, Nick K   14 COND-MR              2:45.00    2:38.32          4  
                  36.44     1:16.84 (40.40)     1:58.82 (41.98)     2:38.32 (39.50)
 13 McAuley, Adam       14 SMC-MR               2:40.46    2:38.42          6  
                  36.60   2:38.42 (2:01.82)                                        
 14 Taskindoust, Rod    13 COND-MR                   NT    2:47.15          3  
                  38.85     1:21.61 (42.76)     2:05.92 (44.31)     2:47.15 (41.23)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ronda, Eric W       13 Marlins-CT           1:07.62    1:07.38         20  
                  31.57     1:07.38 (35.81)                                        
  2 Volaski, Harrison   13 Big Blue-MR          1:11.74    1:12.46         17  
                  34.29     1:12.46 (38.17)                                        
  3 Bernstein, Rex L    14 COND-MR              1:17.14    1:19.12         16  
                  36.31     1:19.12 (42.81)                                        
  4 Chen, Bobby         13 COND-MR              1:31.58    1:19.15         15  
                  37.22     1:19.15 (41.93)                                        
  5 Thomas, Brad A      14 Big Blue-MR          1:20.18    1:19.95         14  
                  36.69     1:19.95 (43.26)                                        
  6 Donenfeld, Thai     14 COND-MR              1:22.57    1:20.94         13  
                  38.89     1:20.94 (42.05)                                        
  7 Avila, Jon-Anthony  13 COND-MR              1:21.34    1:20.99         12  
                  37.63     1:20.99 (43.36)                                        
  8 Ronda, Ian M        13 Marlins-CT           1:22.96    1:21.68         11  
                  38.75     1:21.68 (42.93)                                        
  9 McVeigh, Sean       13 Bscat-MR             1:22.90    1:22.01          9  
                  39.59     1:22.01 (42.42)                                        
 10 Curro, Chris        14 SMC-MR               1:21.78    1:22.31          7  
                  37.93     1:22.31 (44.38)                                        
 11 St Vincent, Tommy   13 SMC-MR               1:22.44    1:23.09          6  
                  38.30     1:23.09 (44.79)                                        
 12 McAuley, Adam       14 SMC-MR               1:23.41    1:24.93          5  
                  39.95     1:24.93 (44.98)                                        
 13 Alexander, Tyler J  13 PBAC-MR              1:35.16    1:31.82          4  
                  44.04     1:31.82 (47.78)                                        
 14 Stokes, Chris K     13 Bscat-MR             1:30.00    1:32.89          3  
                  43.35     1:32.89 (49.54)                                        
 15 Dow, Alexander T    13 RIST-MR                   NT    1:35.75          2  
 16 Willows, Dan L      13 COND-MR                   NT    1:38.55          1  
                  46.08     1:38.55 (52.47)                                        
 17 Kishinevskiy, Nevi  14 COND-MR                   NT    1:38.83        
                  46.17     1:38.83 (52.66)                                        
 18 Woo, Jihoon         13 COND-MR                   NT    1:39.14        
                  50.40     1:39.14 (48.74)                                        
 -- Safran, Tom         13 COND-MR              1:46.96         DQ        
                  43.30          DQ (52.22)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Silverman, Kevin D  14 Wyckoff Sharks-NJ    2:20.80    2:23.86         20  
                  33.00     1:09.58 (36.58)     1:47.21 (37.63)     2:23.86 (36.65)
  2 Ronda, Eric W       13 Marlins-CT           2:25.09    2:24.00         17  
                  34.10     1:11.12 (37.02)     1:47.85 (36.73)     2:24.00 (36.15)
  3 Cummings, Dylan P   14 Wyckoff Sharks-NJ    2:37.48    2:35.59         16  
                  34.61     1:15.04 (40.43)     1:55.87 (40.83)     2:35.59 (39.72)
  4 Cummings, Thomas F  13 COND-MR              2:43.19    2:36.81         15  
                  34.86     1:15.05 (40.19)     1:56.67 (41.62)     2:36.81 (40.14)
  5 Walsh, Kevin W      14 Big Blue-MR          2:42.64    2:39.13         14  
                  35.03     1:15.98 (40.95)     1:58.54 (42.56)     2:39.13 (40.59)
  6 Chen, Bobby         13 COND-MR              3:00.00    2:51.52         13  
                  38.84     1:22.26 (43.42)     2:06.80 (44.54)     2:51.52 (44.72)
  7 Colandrea, Nick K   14 COND-MR              3:05.00    2:55.13         12  
                  38.75     1:24.40 (45.65)     2:09.56 (45.16)     2:55.13 (45.57)
  8 Ronda, Ian M        13 Marlins-CT           2:58.95    2:56.80         11  
                  40.43     1:25.95 (45.52)     2:12.00 (46.05)     2:56.80 (44.80)
  9 McVeigh, Sean       13 Bscat-MR             3:05.72    2:58.19          9  
                  40.63     1:26.62 (45.99)     2:13.72 (47.10)     2:58.19 (44.47)
 10 Taskindoust, Rod    13 COND-MR                   NT    3:02.40          7  
                  41.39     1:28.56 (47.17)     2:14.77 (46.21)     3:02.40 (47.63)
 11 Curro, Chris        14 SMC-MR               2:55.27    3:04.10          6  
                  40.62     1:27.28 (46.66)     2:15.27 (47.99)     3:04.10 (48.83)
 12 Stokes, Chris K     13 Bscat-MR             3:20.00    3:22.82          5  
                  45.52     1:36.74 (51.22)     2:30.52 (53.78)     3:22.82 (52.30)
 13 Woo, Jihoon         13 COND-MR                   NT    3:31.79          4  
                  50.38     1:42.09 (51.71)     2:37.15 (55.06)     3:31.79 (54.64)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mazen, Andrew S     14 Wyckoff Sharks-NJ      56.92      57.37         20  
                  26.56       57.37 (30.81)                                        
  2 Taylor, Austin J    14 Wyckoff Sharks-NJ      59.45      58.57         17  
                  27.32       58.57 (31.25)                                        
  3 Schaub, Bryan T     14 COND-MR              1:01.74    1:00.86         16  
                  28.06     1:00.86 (32.80)                                        
  4 Guerci, Michael A   13 Wyckoff Sharks-NJ    1:04.23    1:03.75         15  
                  29.60     1:03.75 (34.15)                                        
  5 Farm, Eric R        13 COND-MR              1:05.43    1:06.43         14  
                  30.56     1:06.43 (35.87)                                        
  6 Donenfeld, Thai     14 COND-MR              1:12.97    1:06.88         13  
                  30.84     1:06.88 (36.04)                                        
  7 St Vincent, Tommy   13 SMC-MR               1:05.34    1:07.30         12  
                  30.30     1:07.30 (37.00)                                        
  8 Ronda, Eric W       13 Marlins-CT           1:08.08    1:07.34         11  
                  31.79     1:07.34 (35.55)                                        
  9 Vallar, Jack        13 SMC-MR               1:08.07    1:07.48          9  
                  31.24     1:07.48 (36.24)                                        
 10 Vogel, Harry D      14 Wyckoff Sharks-NJ    1:09.50    1:07.66          7  
                  30.19     1:07.66 (37.47)                                        
 11 Ashburn, Zachary J  13 Big Blue-MR          1:08.90    1:07.78          6  
                  30.52     1:07.78 (37.26)                                        
 12 Walsh, Kevin W      14 Big Blue-MR          1:07.23    1:08.20          5  
                  31.38     1:08.20 (36.82)                                        
 13 Lipovac, Nino M     13 COND-MR                   NT    1:19.27          4  
                  34.89     1:19.27 (44.38)                                        
 14 Curro, Chris        14 SMC-MR               1:14.00    1:19.29          3  
                  34.81     1:19.29 (44.48)                                        
 15 Magretti, Stephen   13 COND-MR              1:25.41    1:21.23          2  
                  34.86     1:21.23 (46.37)                                        
 16 Sullivan, Sean S    13 Big Blue-MR          1:18.00    1:26.71          1  
                  39.47     1:26.71 (47.24)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schaub, Bryan T     14 COND-MR              2:23.52    2:20.11         20  
                  30.58     1:07.34 (36.76)     1:44.46 (37.12)     2:20.11 (35.65)
  2 Vallar, Jack        13 SMC-MR               2:44.44    2:36.39         17  
                  33.49     1:15.68 (42.19)     1:56.44 (40.76)     2:36.39 (39.95)
  3 Cummings, Thomas F  13 COND-MR                   NT    3:14.82         16  
                  37.90     1:26.79 (48.89)     2:22.69 (55.90)     3:14.82 (52.13)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Volaski, Harrison   13 Big Blue-MR          2:11.90    2:13.12         20  
                  28.55     1:00.57 (32.02)     1:41.93 (41.36)     2:13.12 (31.19)
  2 Ronda, Eric W       13 Marlins-CT           2:20.78    2:15.75         17  
                  31.04     1:08.28 (37.24)     1:45.32 (37.04)     2:15.75 (30.43)
  3 Schaub, Bryan T     14 COND-MR              2:19.83    2:20.74         16  
                  28.91     1:06.38 (37.47)     1:49.77 (43.39)     2:20.74 (30.97)
  4 Ashburn, Zachary J  13 Big Blue-MR          2:36.72    2:31.51         15  
                  30.83     1:10.62 (39.79)     1:57.27 (46.65)     2:31.51 (34.24)
  5 Bernstein, Rex L    14 COND-MR              2:31.16    2:32.48         14  
                  34.00     1:12.86 (38.86)     1:57.79 (44.93)     2:32.48 (34.69)
  6 Magretti, Stephen   13 COND-MR              2:46.34    2:35.56         13  
                  33.69     1:12.89 (39.20)     1:59.71 (46.82)     2:35.56 (35.85)
  7 McVeigh, Sean       13 Bscat-MR             2:46.28    2:39.36         12  
                  36.48     1:19.55 (43.07)     2:04.93 (45.38)     2:39.36 (34.43)
  8 Ronda, Ian M        13 Marlins-CT           2:42.90    2:41.81         11  
                  36.31     1:21.36 (45.05)     2:07.20 (45.84)     2:41.81 (34.61)
  9 Colandrea, Nick K   14 COND-MR              2:45.00    2:42.39          9  
                  37.98     1:18.62 (40.64)     2:05.28 (46.66)     2:42.39 (37.11)
 10 Avila, Jon-Anthony  13 COND-MR              2:43.40    2:44.55          7  
                  35.07     1:18.12 (43.05)     2:06.01 (47.89)     2:44.55 (38.54)
 11 Schattschneider, E  14 SMC-MR               2:48.95    2:45.41          6  
                  37.84     1:18.40 (40.56)     2:10.44 (52.04)     2:45.41 (34.97)
 12 Curro, Chris        14 SMC-MR               2:48.52    2:50.48          5  
                  34.88     1:19.66 (44.78)     2:06.91 (47.25)     2:50.48 (43.57)
 13 Willows, Dan L      13 COND-MR                   NT    2:53.50          4  
                  37.28     1:23.09 (45.81)     2:15.14 (52.05)     2:53.50 (38.36)
 14 Kishinevskiy, Nevi  14 COND-MR                   NT    3:06.30          3  
                  40.35     1:28.82 (48.47)     2:24.23 (55.41)     3:06.30 (42.07)
 15 Stokes, Chris K     13 Bscat-MR             3:10.00    3:06.79          2  
                  43.04     1:30.15 (47.11)     2:21.73 (51.58)     3:06.79 (45.06)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Connor, Brian P   18 Wyckoff Sharks-NJ      23.72      23.68         20  
  2 Gabriele, Louis M   15 Wyckoff Sharks-NJ      24.02      23.93         17  
  3 Paulosky, Michael   16 Wyckoff Sharks-NJ      24.45      24.04         16  
  4 Brown, Keron C      16 COND-MR                23.98      24.10         15  
  5 Walsh, David        17 COND-MR                24.35      24.20         14  
  6 Farm, Bryan W       16 COND-MR                23.73      24.33         13  
  7 Weiner, Ben L       17 COND-MR                24.30      24.36         12  
  8 McElroy, Greg S     17 Wyckoff Sharks-NJ      26.23      24.48         11  
  9 Petrozzini, Justin  16 Wyckoff Sharks-NJ      24.50      24.56          9  
 10 Tseng, Kevin        16 Wyckoff Sharks-NJ      25.80      24.75          7  
 11 Visser, Rory M      16 COND-MR                24.97      24.92          6  
 12 O'Connor, Kevin F   16 Wyckoff Sharks-NJ      25.96      25.16          5  
 13 Delaflor, Edgar     15 Marlins-CT             26.52      25.86          4  
 14 Jin, Paul           16 COND-MR                26.70      26.24          3  
 15 Ursu, Michael A     16 Aquaflames-MR          29.81      27.95          2  
 -- Mirman, Igal        16 Aquaflames-MR          28.23         DQ        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dinapoli, Michael   18 BB-NJ                  47.85      49.12         20  
                  23.52       49.12 (25.60)                                        
  2 Schaub, CJ M        17 COND-MR                50.68      50.41         17  
                  23.82       50.41 (26.59)                                        
  3 Squire, Nicholas F  17 BB-NJ                  53.43      52.85         16  
                  25.42       52.85 (27.43)                                        
  4 Daly, Dennis J      15 PBAC-MR                56.73      54.10         15  
                  25.06       54.10 (29.04)                                        
  5 Brown, Keron C      16 COND-MR                55.03      54.26         14  
                  25.70       54.26 (28.56)                                        
  6 Visser, Rory M      16 COND-MR                55.77      54.51         13  
                  25.92       54.51 (28.59)                                        
  7 Collada, Rodrigo    16 Marlins-CT             55.61      54.95         12  
                  26.23       54.95 (28.72)                                        
  8 Spinosa, Adam G     15 YFD-MR                 56.15      55.13         11  
                  25.67       55.13 (29.46)                                        
  9 Guy, Will V         15 COND-MR                55.31      55.35          9  
                  26.31       55.35 (29.04)                                        
 10 Farm, Bryan W       16 COND-MR                55.94      55.36          7  
                  25.84       55.36 (29.52)                                        
 11 Gupta, Akshay       17 SMC-MR                 54.67      55.41          6  
                  26.25       55.41 (29.16)                                        
 12 Koster, Henry       15 SMC-MR                 55.42      56.10          5  
                  26.79       56.10 (29.31)                                        
 13 Robins, William     15 SMC-MR                 56.42      56.19          4  
                  26.53       56.19 (29.66)                                        
 14 Delaflor, Edgar     15 Marlins-CT             56.90      56.52          3  
                  26.93       56.52 (29.59)                                        
 15 Navy, Daniel L      15 YFD-MR                 58.14      57.64          2  
                  26.62       57.64 (31.02)                                        
 16 Rodriguez, Danny M  15 Big Blue-MR          1:00.17      57.92          0.5
                  27.98       57.92 (29.94)                                        
 16 Abisch, Jason       16 SMC-MR                 58.26      57.92          0.5
                  57.59        57.92 (0.33)                                        
 18 Rider, Marcus       15 SMC-MR                 59.05      58.37        
                  27.92       58.37 (30.45)                                        
 19 Parish, Sam         17 SMC-MR               1:03.96    1:03.32        
                  29.63     1:03.32 (33.69)                                        
 20 Wong, Johnathan     15 Bscat-MR             1:10.35    1:08.74        
                1:08.73      1:08.74 (0.01)                                        
 21 Willows, Dan L      13 COND-MR                   NT    1:11.59        
                  33.55     1:11.59 (38.04)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schaub, CJ M        17 COND-MR              1:53.87    1:51.77         20  
                  25.72       54.39 (28.67)     1:22.63 (28.24)     1:51.77 (29.14)
  2 McElroy, Greg S     17 Wyckoff Sharks-NJ    1:56.33    1:53.84         17  
                  25.69       54.23 (28.54)     1:24.02 (29.79)     1:53.84 (29.82)
  3 O'Connor, Brian P   18 Wyckoff Sharks-NJ    1:52.48    1:55.56         16  
                  26.12       54.72 (28.60)     1:24.71 (29.99)     1:55.56 (30.85)
  4 Petrozzini, Justin  16 Wyckoff Sharks-NJ    1:58.25    2:00.70         15  
                  27.02       57.56 (30.54)     1:29.30 (31.74)     2:00.70 (31.40)
  5 Paulosky, Michael   16 Wyckoff Sharks-NJ    1:56.03    2:01.00         14  
                  27.62       58.21 (30.59)     1:30.45 (32.24)     2:01.00 (30.55)
  6 Weiner, Ben L       17 COND-MR              2:00.47    2:02.94         13  
                  26.51       57.53 (31.02)     1:30.35 (32.82)     2:02.94 (32.59)
  7 Visser, Rory M      16 COND-MR              2:02.71    2:03.05         12  
                  27.50       59.14 (31.64)     1:31.21 (32.07)     2:03.05 (31.84)
  8 Murphy, Sean P      15 Wyckoff Sharks-NJ    2:08.59    2:05.26         11  
                  29.12     1:02.03 (32.91)     1:34.50 (32.47)     2:05.26 (30.76)
  9 Morales, Chris M    17 Wyckoff Sharks-NJ    1:58.96    2:05.28          9  
                  27.87     1:00.31 (32.44)     1:34.35 (34.04)     2:05.28 (30.93)
 10 Brown, Keron C      16 COND-MR              2:12.07    2:05.74          7  
                  28.80     1:00.76 (31.96)     1:34.11 (33.35)     2:05.74 (31.63)
 11 Delaflor, Edgar     15 Marlins-CT                NT    2:06.05          6  
                  28.55     1:00.88 (32.33)     1:34.52 (33.64)     2:06.05 (31.53)
 12 O'Connor, Kevin F   16 Wyckoff Sharks-NJ    2:04.31    2:08.00          5  
                  27.62       59.02 (31.40)     1:34.18 (35.16)     2:08.00 (33.82)
 13 Abisch, Jason       16 SMC-MR               2:10.53    2:22.69          4  
                  29.50   1:38.70 (1:09.20)     2:12.49 (33.79)     2:22.69 (10.20)
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Volaski, Harrison   13 Big Blue-MR            57.00      56.74         20  
                  27.71       56.74 (29.03)                                        
  2 Dinapoli, Michael   18 BB-NJ                  55.72      58.74         17  
                  28.47       58.74 (30.27)                                        
  3 Walsh, David        17 COND-MR                59.02    1:00.48         16  
                  28.91     1:00.48 (31.57)                                        
  4 Spinosa, Adam G     15 YFD-MR               1:03.88    1:02.76         15  
                  30.79     1:02.76 (31.97)                                        
  5 Farm, Bryan W       16 COND-MR              1:00.27    1:02.78         14  
                  29.81     1:02.78 (32.97)                                        
  6 Squire, Nicholas F  17 BB-NJ                1:04.82    1:05.03         13  
                  32.13     1:05.03 (32.90)                                        
  7 Delaflor, Edgar     15 Marlins-CT           1:06.72    1:05.53         12  
                  32.21     1:05.53 (33.32)                                        
  8 Robins, William     15 SMC-MR               1:06.01    1:06.60         11  
                  32.26     1:06.60 (34.34)                                        
  9 Koster, Henry       15 SMC-MR               1:05.05    1:06.76          9  
                  32.48     1:06.76 (34.28)                                        
 10 Gupta, Akshay       17 SMC-MR               1:06.93    1:06.97          7  
                  32.90     1:06.97 (34.07)                                        
 11 Guy, Will V         15 COND-MR              1:05.72    1:07.03          6  
                  32.79     1:07.03 (34.24)                                        
 12 Navy, Daniel L      15 YFD-MR               1:09.02    1:08.62          5  
                  33.94     1:08.62 (34.68)                                        
 13 Abisch, Jason       16 SMC-MR               1:11.30    1:09.60          4  
                  33.40     1:09.60 (36.20)                                        
 14 Visser, Rory M      16 COND-MR              1:08.12    1:09.83          3  
                  34.20     1:09.83 (35.63)                                        
 15 Collada, Rodrigo    16 Marlins-CT           1:08.41    1:09.94          2  
                  34.55     1:09.94 (35.39)                                        
 16 Parish, Sam         17 SMC-MR               1:14.26    1:15.47          1  
                  36.92     1:15.47 (38.55)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Sean P      15 Wyckoff Sharks-NJ    2:13.98    2:11.26         20  
                  30.49     1:04.01 (33.52)     1:38.06 (34.05)     2:11.26 (33.20)
  2 Walsh, David        17 COND-MR              2:09.95    2:16.17         17  
                  30.07     1:03.73 (33.66)     1:39.11 (35.38)     2:16.17 (37.06)
  3 Delaflor, Edgar     15 Marlins-CT           2:24.98    2:22.28         16  
                  32.90     1:08.30 (35.40)     1:45.71 (37.41)     2:22.28 (36.57)
  4 O'Connor, Kevin F   16 Wyckoff Sharks-NJ    2:11.21    2:25.11         15  
                  31.05     1:07.26 (36.21)     1:45.38 (38.12)     2:25.11 (39.73)
  5 Jin, Paul           16 COND-MR              2:40.35    2:38.34         14  
                  35.18     1:13.47 (38.29)     1:55.18 (41.71)     2:38.34 (43.16)
 -- Morales, Chris M    17 Wyckoff Sharks-NJ    2:07.84         DQ        
                  29.37     1:01.88 (32.51)     1:35.33 (33.45)          DQ (32.51)
 -- Koster, Henry       15 SMC-MR               2:15.94         DQ        
                  33.05     1:09.40 (36.35)     1:45.01 (35.61)          DQ (35.16)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schaub, CJ M        17 COND-MR              1:00.75    1:01.19         20  
                  28.16     1:01.19 (33.03)                                        
  2 McElroy, Greg S     17 Wyckoff Sharks-NJ    1:02.61    1:05.43         17  
                  30.75     1:05.43 (34.68)                                        
  3 Weiner, Ben L       17 COND-MR              1:06.10    1:05.81         16  
                  30.68     1:05.81 (35.13)                                        
  4 Gabriele, Louis M   15 Wyckoff Sharks-NJ    1:03.85    1:06.84         15  
                  30.61     1:06.84 (36.23)                                        
  5 Tseng, Kevin        16 Wyckoff Sharks-NJ    1:05.79    1:07.86         14  
                  31.62     1:07.86 (36.24)                                        
  6 Murphy, Sean P      15 Wyckoff Sharks-NJ    1:12.08    1:07.87         13  
                  32.21     1:07.87 (35.66)                                        
  7 Brown, Keron C      16 COND-MR              1:10.97    1:10.35         12  
                  32.51     1:10.35 (37.84)                                        
  8 Farm, Bryan W       16 COND-MR              1:11.92    1:11.38         11  
                  32.91     1:11.38 (38.47)                                        
  9 Visser, Rory M      16 COND-MR              1:16.78    1:16.88          9  
                  29.20     1:16.88 (47.68)                                        
 10 Koster, Henry       15 SMC-MR               1:15.87    1:18.15          7  
                  36.53     1:18.15 (41.62)                                        
 11 Abisch, Jason       16 SMC-MR               1:19.76    1:19.84          6  
                  36.99     1:19.84 (42.85)                                        
 12 Ursu, Michael A     16 Aquaflames-MR        1:26.09    1:24.89          5  
                  38.66     1:24.89 (46.23)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schaub, CJ M        17 COND-MR              2:22.24    2:19.55         20  
                  30.06     1:05.71 (35.65)     1:42.13 (36.42)     2:19.55 (37.42)
  2 Daly, Dennis J      15 PBAC-MR              2:34.01    2:27.71         17  
                  31.85     1:09.44 (37.59)     1:48.45 (39.01)     2:27.71 (39.26)
  3 Robins, William     15 SMC-MR               2:36.69    2:40.16         16  
                  35.89     1:15.98 (40.09)     1:57.51 (41.53)     2:40.16 (42.65)
  4 Farm, Bryan W       16 COND-MR              2:51.52    2:40.19         15  
                  35.90     1:16.55 (40.65)     1:57.98 (41.43)     2:40.19 (42.21)
  5 Brown, Keron C      16 COND-MR              2:42.10    2:40.88         14  
                  36.87     1:18.17 (41.30)     2:00.15 (41.98)     2:40.88 (40.73)
  6 Rider, Marcus       15 SMC-MR               2:43.45    2:40.91         13  
                  35.36     1:15.87 (40.51)     1:58.67 (42.80)     2:40.91 (42.24)
  7 Rodriguez, Danny M  15 Big Blue-MR          2:43.14    2:41.03         12  
                  35.69     1:16.85 (41.16)     1:59.16 (42.31)     2:41.03 (41.87)
  8 Koster, Henry       15 SMC-MR               2:40.51    2:47.50         11  
                  37.36     1:20.32 (42.96)     2:04.62 (44.30)     2:47.50 (42.88)
  9 Parish, Sam         17 SMC-MR               3:00.34    3:00.21          9  
                  39.34     1:25.74 (46.40)     2:13.68 (47.94)     3:00.21 (46.53)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, David        17 COND-MR              1:04.95    1:03.57         20  
                  29.05     1:03.57 (34.52)                                        
  2 Brown, Keron C      16 COND-MR              1:04.54    1:03.62         17  
                  29.64     1:03.62 (33.98)                                        
  3 Gupta, Akshay       17 SMC-MR               1:02.86    1:04.24         16  
                  29.34     1:04.24 (34.90)                                        
  4 Spinosa, Adam G     15 YFD-MR               1:05.55    1:04.47         15  
                  30.43     1:04.47 (34.04)                                        
  5 Abisch, Jason       16 SMC-MR               1:05.45    1:07.05         14  
                  30.01     1:07.05 (37.04)                                        
  6 Rodriguez, Danny M  15 Big Blue-MR          1:19.02    1:11.05         13  
                  32.21     1:11.05 (38.84)                                        
  7 Rider, Marcus       15 SMC-MR               1:10.48    1:11.25         12  
                  32.25     1:11.25 (39.00)                                        
  8 Wong, Johnathan     15 Bscat-MR             1:26.67    1:23.05         11  
                  37.70     1:23.05 (45.35)                                        
  9 Kanda, Rikuo        13 RIST-MR              1:17.32    1:25.64          9  
                  35.96     1:25.64 (49.68)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morales, Chris M    17 Wyckoff Sharks-NJ    2:08.28    2:09.41         20  
                  28.38     1:00.85 (32.47)     1:34.91 (34.06)     2:09.41 (34.50)
  2 Petrozzini, Justin  16 Wyckoff Sharks-NJ    2:07.57    2:09.55         17  
                  28.06     1:00.65 (32.59)     1:35.59 (34.94)     2:09.55 (33.96)
  3 Gabriele, Louis M   15 Wyckoff Sharks-NJ    2:14.92    2:17.84         16  
                  28.44     1:01.82 (33.38)     1:39.15 (37.33)     2:17.84 (38.69)
  4 Paulosky, Michael   16 Wyckoff Sharks-NJ    2:17.29    2:29.12         15  
                  30.27     1:06.78 (36.51)     1:46.91 (40.13)     2:29.12 (42.21)
  5 Abisch, Jason       16 SMC-MR               2:39.72    2:43.02         14  
                  31.22                             1:55.90 ( )     2:43.02 (47.12)
 -- O'Connor, Brian P   18 Wyckoff Sharks-NJ    2:13.47         DQ        
                  28.70     1:02.03 (33.33)     1:24.17 (22.14)          DQ (49.05)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schaub, CJ M        17 COND-MR              2:02.30    2:06.32         20  
                  26.60       59.46 (32.86)     1:34.94 (35.48)     2:06.32 (31.38)
  2 Dinapoli, Michael   18 BB-NJ                2:04.86    2:10.18         17  
                  27.35     1:00.00 (32.65)     1:42.00 (42.00)     2:10.18 (28.18)
  3 Squire, Nicholas F  17 BB-NJ                2:23.39    2:13.36         16  
                  28.89     1:03.46 (34.57)     1:43.57 (40.11)     2:13.36 (29.79)
  4 Visser, Rory M      16 COND-MR              2:19.46    2:25.20         15  
                  31.25     1:08.41 (37.16)     1:52.90 (44.49)     2:25.20 (32.30)
  5 Delaflor, Edgar     15 Marlins-CT           2:24.27    2:27.01         14  
                  32.52     1:09.00 (36.48)     1:55.08 (46.08)     2:27.01 (31.93)
  6 Navy, Daniel L      15 YFD-MR               2:35.76    2:33.95         13  
                  33.39     1:12.30 (38.91)     1:58.08 (45.78)     2:33.95 (35.87)
 -- Wong, Johnathan     15 Bscat-MR             2:57.07         DQ        
                  37.88     1:23.14 (45.26)   3:05.94 (1:42.80)                    
 -- Collada, Rodrigo    16 Marlins-CT           2:24.72         DQ        
                  32.69     1:10.55 (37.86)     1:53.38 (42.83)          DQ (33.83)