2007 MR Condors Fall Festival - 10/26/2007 to 10/28/2007            

           Sponsored by the Robert Alan Agency., Sanction #: 071008            
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Jamie T         8 Bgnw Marlins-MR        16.00      15.90         20  
  2 Sawkins, Cate J      8 Bgnw Marlins-MR        15.69      16.33         17  
  3 Parkinson, Brianna   8 Riptides-MR            17.45      16.59         16  
  4 Rice, Harriet E      8 GAEL-MR                17.59      17.08         15  
  5 Weiner, Margaux K    8 Bgnw Marlins-MR        18.15      17.98         14  
  6 Rippey, Chloe        7 MCY-NJ                    NT      18.56         13  
  7 Miller, Tahlia N     8 Bscat-MR               33.00      18.88         12  
  8 Ruggiero, Julia P    8 Bgnw Marlins-MR        25.00      19.00         11  
  9 Macaluso, Sophia     8 Silver Streaks-MR      26.25      19.23          9  
 10 Schiffman, Amara R   7 Bgnw Marlins-MR        21.45      19.27          7  
 11 Lane, Caitlin M      7 Bgnw Marlins-MR        23.40      19.28          6  
 12 Ruotolo, Susannah    8 Bgnw Marlins-MR        18.38      19.40          5  
 13 Zaslaw, Katie S      7 Bgnw Marlins-MR        20.00      19.48          4  
 14 Weiner, Suzy B       8 Bgnw Marlins-MR        19.28      19.67          3  
 15 Corcoran, Claire F   8 GAEL-MR                18.40      19.82          2  
 16 Belovsky, Mia P      8 COND-MR                   NT      21.08          1  
 17 Walsh, Katelyn K     7 Big Blue-MR            21.72      21.78        
 18 Gonzalez, Angelina   7 Bscat-MR               40.00      21.99        
 19 Tran, Julia          7 COND-MR                   NT      22.04        
 20 Unger, Sarah N       8 Bgnw Marlins-MR        23.00      22.17        
 21 Kuhn, Emma E         6 Bgnw Marlins-MR        30.00      22.31        
 22 O'Shea, Kelli A      7 COND-MR                   NT      23.22        
 23 Capelli, Julia C     8 Bgnw Marlins-MR        22.25      23.29        
 24 Koestler, Aimee J    7 Bgnw Marlins-MR        23.00      23.97        
 25 Belarge, Danielle    8 COND-MR                   NT      24.69        
 26 Bisaga, Emily M      7 Silver Streaks-MR         NT      24.95        
 27 Tang, Sharon S       8 COND-MR                   NT      25.97        
 28 O'Sullivan, Erin     7 COND-MR                   NT      28.93        
 29 Parris, Briana C     6 COND-MR                   NT      30.92        
 30 Chen, Edenna H       6 COND-MR                   NT      31.34        
 31 Shvetsov, Polina A   6 COND-MR                   NT      34.65        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Jamie T         8 Bgnw Marlins-MR        37.98      34.13         20  
  2 Sawkins, Cate J      8 Bgnw Marlins-MR        35.81      34.29         17  
  3 Parkinson, Brianna   8 Riptides-MR            43.21      38.58         16  
  4 Weiner, Margaux K    8 Bgnw Marlins-MR        42.44      39.15         15  
  5 Cummings, Carly      8 COND-MR                42.57      39.58         14  
  6 Ruggiero, Julia P    8 Bgnw Marlins-MR        55.00      40.92         13  
  7 Ruotolo, Susannah    8 Bgnw Marlins-MR        43.01      42.07         12  
  8 Malyszka, Kelly      8 COND-MR                42.92      42.84         11  
  9 Zaslaw, Katie S      7 Bgnw Marlins-MR        45.00      43.24          9  
 10 Macaluso, Sophia     8 Silver Streaks-MR      58.11      43.29          7  
 11 Schiffman, Amara R   7 Bgnw Marlins-MR        48.00      43.55          6  
 12 Belovsky, Mia P      8 COND-MR                   NT      43.67          5  
 13 Miller, Tahlia N     8 Bscat-MR               47.05      43.93          4  
 14 Tsuei, Angela        8 COND-MR                43.43      46.17          3  
 15 Unger, Sarah N       8 Bgnw Marlins-MR        46.00      48.07          2  
 16 Walsh, Katelyn K     7 Big Blue-MR            53.81      49.83          1  
 17 Keaveney, Megan C    6 COND-MR              1:12.19      49.89        
 18 Thantu, Madison G    8 Bgnw Marlins-MR        53.66      50.13        
 19 Faria, Alexis E      7 MCY-NJ                    NT      51.72        
 20 Hopson, Leah N       8 COND-MR                   NT      52.02        
 21 Belarge, Danielle    8 COND-MR                   NT      55.05        
 22 Karpinski, Gianna    7 MCY-NJ                    NT      55.52        
 23 Koestler, Aimee J    7 Bgnw Marlins-MR      1:00.00      55.85        
 24 Sweet, Erin M        7 COND-MR                50.20      56.87        
 25 Chen, Edenna H       6 COND-MR                   NT      59.96        
 26 Parris, Briana C     6 COND-MR                   NT    1:08.33        
 27 Ahle, Kaitlyn A      6 COND-MR                   NT    1:10.06        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Jamie T         8 Bgnw Marlins-MR      1:24.05    1:16.65         20  
                  37.32     1:16.65 (39.33)                                        
  2 Sawkins, Cate J      8 Bgnw Marlins-MR      1:16.57    1:16.72         17  
                  36.32     1:16.72 (40.40)                                        
  3 Ruotolo, Susannah    8 Bgnw Marlins-MR      1:30.54    1:27.71         16  
                  41.95     1:27.71 (45.76)                                        
  4 Weiner, Margaux K    8 Bgnw Marlins-MR      1:41.81    1:27.77         15  
                  40.40     1:27.77 (47.37)                                        
  5 Cummings, Carly      8 COND-MR              1:29.98    1:28.19         14  
  6 Malyszka, Kelly      8 COND-MR              1:38.11    1:35.57         13  
                  45.13     1:35.57 (50.44)                                        
  7 Tsuei, Angela        8 COND-MR              1:42.92    1:36.50         12  
                  45.34     1:36.50 (51.16)                                        
  8 Miller, Tahlia N     8 Bscat-MR             1:56.59    1:48.06         11  
                  48.99     1:48.06 (59.07)                                        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rice, Harriet E      8 GAEL-MR                22.48      19.40         20  
  2 Parkinson, Brianna   8 Riptides-MR            22.53      22.15         17  
  3 Zaslaw, Katie S      7 Bgnw Marlins-MR        21.00      22.37         16  
  4 Schiffman, Amara R   7 Bgnw Marlins-MR        24.35      22.39         15  
  5 Ruotolo, Susannah    8 Bgnw Marlins-MR        22.41      23.03         14  
  6 Macaluso, Sophia     8 Silver Streaks-MR      29.83      23.36         13  
  7 Miller, Tahlia N     8 Bscat-MR               37.00      23.80         12  
  8 Unger, Sarah N       8 Bgnw Marlins-MR        35.00      23.97         11  
  9 Keaveney, Megan C    6 COND-MR                24.56      24.47          9  
 10 Ruggiero, Julia P    8 Bgnw Marlins-MR        30.00      24.56          7  
 11 Lane, Caitlin M      7 Bgnw Marlins-MR        27.80      24.65          6  
 12 Belovsky, Mia P      8 COND-MR                   NT      24.98          5  
 13 Walsh, Katelyn K     7 Big Blue-MR            23.66      26.15          4  
 14 Hopson, Leah N       8 COND-MR                   NT      27.17          3  
 15 Koestler, Aimee J    7 Bgnw Marlins-MR        32.00      27.35          2  
 16 Sweet, Erin M        7 COND-MR                25.75      27.55          1  
 17 Kuhn, Emma E         6 Bgnw Marlins-MR        35.00      28.39        
 18 Belarge, Danielle    8 COND-MR                   NT      30.64        
 19 Chen, Edenna H       6 COND-MR                   NT      31.92        
 20 Ahle, Kaitlyn A      6 COND-MR                   NT      33.62        
 -- Parris, Briana C     6 COND-MR                   NT         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sawkins, Cate J      8 Bgnw Marlins-MR        39.75      39.38         20  
  2 Weiner, Margaux K    8 Bgnw Marlins-MR        46.98      43.73         17  
  3 Cummings, Carly      8 COND-MR                43.32      44.72         16  
  4 Tsuei, Angela        8 COND-MR                47.42      47.04         15  
  5 Ruotolo, Susannah    8 Bgnw Marlins-MR        53.16      48.86         14  
  6 Malyszka, Kelly      8 COND-MR                51.66      51.68         13  
  7 Rippey, Chloe        7 MCY-NJ                    NT      52.07         12  
  8 Weiner, Suzy B       8 Bgnw Marlins-MR        53.67      52.78         11  
  9 Thantu, Madison G    8 Bgnw Marlins-MR        58.39      54.15          9  
 10 Capelli, Julia C     8 Bgnw Marlins-MR      1:03.77      54.56          7  
 11 Belovsky, Mia P      8 COND-MR                   NT      54.71          6  
 12 Hopson, Leah N       8 COND-MR              1:11.17      55.14          5  
 13 Faria, Alexis E      7 MCY-NJ                    NT      58.93          4  
 14 Belarge, Danielle    8 COND-MR                   NT    1:07.57          3  
 15 Chen, Edenna H       6 COND-MR                   NT    1:14.82          2  
 -- Lee, Jamie T         8 Bgnw Marlins-MR        40.21         DQ        
 -- O'Sullivan, Erin     7 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Shvetsov, Polina A   6 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Tang, Sharon S       8 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Parris, Briana C     6 COND-MR                   NT         DQ        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cummings, Carly      8 COND-MR                23.12      23.01         20  
  2 Rice, Harriet E      8 GAEL-MR                24.28      23.40         17  
  3 Parkinson, Brianna   8 Riptides-MR            30.78      24.25         16  
  4 Malyszka, Kelly      8 COND-MR                24.98      24.42         15  
  5 Faria, Alexis E      7 MCY-NJ                    NT      24.53         14  
  6 Unger, Sarah N       8 Bgnw Marlins-MR        30.00      25.52         13  
  7 Macaluso, Sophia     8 Silver Streaks-MR      32.11      25.72         12  
  8 Gonzalez, Angelina   7 Bscat-MR               55.00      25.78         11  
  9 Thantu, Madison G    8 Bgnw Marlins-MR        25.47      26.18          9  
 10 Zaslaw, Katie S      7 Bgnw Marlins-MR        28.00      28.10          7  
 11 Ruggiero, Julia P    8 Bgnw Marlins-MR        40.00      28.24          6  
 12 Tran, Julia          7 COND-MR                   NT      28.68          5  
 13 O'Shea, Kelli A      7 COND-MR                   NT      29.44          4  
 14 Schiffman, Amara R   7 Bgnw Marlins-MR        29.60      29.79          3  
 15 Bisaga, Emily M      7 Silver Streaks-MR         NT      31.45          2  
 16 Lane, Caitlin M      7 Bgnw Marlins-MR        38.65      31.66          1  
 17 Hopson, Leah N       8 COND-MR                51.11      31.89        
 18 Tang, Sharon S       8 COND-MR                   NT      35.66        
 19 Parris, Briana C     6 COND-MR                   NT      36.40        
 20 Belarge, Danielle    8 COND-MR                   NT      37.41        
 -- Corcoran, Claire F   8 GAEL-MR                30.00         DQ        
 -- Koestler, Aimee J    7 Bgnw Marlins-MR        35.00         DQ        
 -- Kuhn, Emma E         6 Bgnw Marlins-MR        35.00         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Jamie T         8 Bgnw Marlins-MR        46.84      43.01         20  
  2 Weiner, Margaux K    8 Bgnw Marlins-MR        54.53      48.59         17  
  3 Cummings, Carly      8 COND-MR                50.57      50.01         16  
  4 Rice, Harriet E      8 GAEL-MR              1:05.21      51.23         15  
  5 Walsh, Katelyn K     7 Big Blue-MR            56.37      52.69         14  
  6 Tsuei, Angela        8 COND-MR                54.79      54.39         13  
  7 Malyszka, Kelly      8 COND-MR                54.42      54.42         12  
  8 Unger, Sarah N       8 Bgnw Marlins-MR      1:12.00      55.54         11  
  9 Faria, Alexis E      7 MCY-NJ                    NT      55.87          9  
 10 Parkinson, Brianna   8 Riptides-MR            20.98      56.24          7  
 11 Thantu, Madison G    8 Bgnw Marlins-MR        59.40      56.94          6  
 12 Ruggiero, Julia P    8 Bgnw Marlins-MR      1:20.00      58.19          5  
 13 Schiffman, Amara R   7 Bgnw Marlins-MR      1:20.62    1:02.10          4  
 14 Zaslaw, Katie S      7 Bgnw Marlins-MR      1:00.00    1:02.39          3  
 15 Sweet, Erin M        7 COND-MR              1:00.75    1:02.79          2  
 16 Koestler, Aimee J    7 Bgnw Marlins-MR      1:20.00    1:09.06          1  
 17 Lane, Caitlin M      7 Bgnw Marlins-MR      1:30.00    1:14.78        
 -- Macaluso, Sophia     8 Silver Streaks-MR    1:12.11         DQ        
 -- Keaveney, Megan C    6 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Hopson, Leah N       8 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Karpinski, Gianna    7 MCY-NJ                    NT         DQ        
 -- Belovsky, Mia P      8 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Kuhn, Emma E         6 Bgnw Marlins-MR      1:20.00         DQ        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Parkinson, Brianna   8 Riptides-MR            20.25      19.36         20  
  2 Macaluso, Sophia     8 Silver Streaks-MR      33.11      20.59         17  
  3 Tsuei, Angela        8 COND-MR                21.84      20.95         16  
  4 Ruotolo, Susannah    8 Bgnw Marlins-MR        22.55      22.26         15  
  5 Miller, Tahlia N     8 Bscat-MR               40.00      22.58         14  
  6 Zaslaw, Katie S      7 Bgnw Marlins-MR        21.00      22.70         13  
  7 Belovsky, Mia P      8 COND-MR                   NT      22.77         12  
  8 Ruggiero, Julia P    8 Bgnw Marlins-MR        30.00      24.08         11  
  9 Capelli, Julia C     8 Bgnw Marlins-MR        29.54      25.24          9  
 10 Unger, Sarah N       8 Bgnw Marlins-MR        30.00      26.02          7  
 11 Faria, Alexis E      7 MCY-NJ                    NT      26.03          6  
 12 Kuhn, Emma E         6 Bgnw Marlins-MR        32.00      26.94          5  
 13 Hopson, Leah N       8 COND-MR                   NT      28.64          4  
 14 Koestler, Aimee J    7 Bgnw Marlins-MR        30.00      30.90          3  
 15 Gonzalez, Angelina   7 Bscat-MR               50.00      31.25          2  
 -- O'Shea, Kelli A      7 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Bisaga, Emily M      7 Silver Streaks-MR         NT         DQ        
 -- Lane, Caitlin M      7 Bgnw Marlins-MR        28.67         DQ        
 -- Walsh, Katelyn K     7 Big Blue-MR            27.05         DQ        
 -- Tran, Julia          7 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Schiffman, Amara R   7 Bgnw Marlins-MR        27.78         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sawkins, Cate J      8 Bgnw Marlins-MR        37.66      38.15         20  
 -- Lane, Caitlin M      7 Bgnw Marlins-MR      1:10.00         DQ        
 -- Thantu, Madison G    8 Bgnw Marlins-MR      1:00.00         DQ        
 -- Faria, Alexis E      7 MCY-NJ                    NT         DQ        
 -- Karpinski, Gianna    7 MCY-NJ                    NT         DQ        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Jamie T         8 Bgnw Marlins-MR      1:27.79    1:24.16         20  
                  38.49     1:24.16 (45.67)                                        
  2 Sawkins, Cate J      8 Bgnw Marlins-MR      1:27.92    1:26.82         17  
                  39.84     1:26.82 (46.98)                                        
  3 Weiner, Margaux K    8 Bgnw Marlins-MR      1:44.80    1:33.49         16  
                  42.31     1:33.49 (51.18)                                        
  4 Cummings, Carly      8 COND-MR              1:45.63    1:33.74         15  
  5 Tsuei, Angela        8 COND-MR              1:50.28    1:40.47         14  
                  46.26     1:40.47 (54.21)                                        
  6 Rippey, Chloe        7 MCY-NJ                    NT    1:49.45         13  
                  52.08     1:49.45 (57.37)                                        
  7 Weiner, Suzy B       8 Bgnw Marlins-MR      2:20.00    1:55.06         12  
                  56.59     1:55.06 (58.47)                                        
  8 Miller, Tahlia N     8 Bscat-MR             2:00.00    1:56.03         11  
                1:12.82     1:56.03 (43.21)                                        
  9 Walsh, Katelyn K     7 Big Blue-MR          2:08.75    2:01.55          9  
                1:03.63     2:01.55 (57.92)                                        
 -- Malyszka, Kelly      8 COND-MR              1:58.38         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  52.58          DQ (56.37)                                        
 -- Thantu, Madison G    8 Bgnw Marlins-MR      2:00.00         DQ        
                  55.20        DQ (1:02.53)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:12.00    1:10.03         40  
     1) Lee, Jamie T 8                  2) Weiner, Margaux K 8            
     3) Ruotolo, Susannah J 8           4) Sawkins, Cate J 8              
                  34.50     1:10.03 (35.53)                                        
  2 Condors-MR  'A'                             1:16.18    1:20.56         34  
     1) Malyszka, Kelly 8               2) Keaveney, Megan C 6            
     3) Tsuei, Angela 8                 4) Cummings, Carly 8              
                  46.33     1:20.56 (34.23)                                        
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          1:29.00    1:21.91         32  
     1) Ruggiero, Julia P 8             2) Kuhn, Emma E 6                 
     3) Schiffman, Amara R 7            4) Lane, Caitlin M 7              
                  44.18     1:21.91 (37.73)                                        
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'               NT    1:25.96         30  
     1) Koestler, Aimee J 7             2) Zaslaw, Katie S 7              
     3) Thantu, Madison G 8             4) Unger, Sarah N 8               
                  43.37     1:25.96 (42.59)                                        
  5 Condors-MR  'B'                                  NT    1:30.50         28  
     1) Tran, Julia 7                   2) Belarge, Danielle 8            
     3) Belovsky, Mia P 8               4) Hopson, Leah N 8               
                  46.27     1:30.50 (44.23)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:18.00    1:18.61         40  
     1) Weiner, Margaux K 8             2) Lee, Jamie T 8                 
     3) Sawkins, Cate J 8               4) Ruotolo, Susannah J 8          
                  41.88     1:18.61 (36.73)                                        
  2 Condors-MR  'A'                             1:26.63    1:26.67         34  
     1) Tran, Julia 7                   2) Malyszka, Kelly 8              
     3) Tsuei, Angela 8                 4) Cummings, Carly 8              
                  47.87     1:26.67 (38.80)                                        
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          1:38.00    1:36.49         32  
     1) Lane, Caitlin M 7               2) Thantu, Madison G 8            
     3) Zaslaw, Katie S 7               4) Weiner, Suzy B 8               
                  50.80     1:36.49 (45.69)                                        
  4 Condors-MR  'B'                                  NT    1:51.94         30  
     1) Tang, Sharon S 8                2) O'Shea, Kelli A 7              
     3) Hopson, Leah N 8                4) Belovsky, Mia P 8              
                1:11.68     1:51.94 (40.26)                                        
 -- Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'               NT         DQ        
     1) Capelli, Julia C 8              2) Unger, Sarah N 8               
     3) Koestler, Aimee J 7             4) Schiffman, Amara R 7           
                  53.62          DQ (52.14)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tilneac, Stephanie   9 NYCC-MR                35.49      32.30         20  
  2 Delpriore, Dulcie    9 GAEL-MR                35.78      32.46         17  
  3 Elting, Imani T      9 Riptides-MR            33.78      33.06         16  
  4 Farrell, Brenna K   10 COND-MR                34.27      33.42         15  
  5 Bolster, Callye A   10 GAEL-MR                36.91      33.66         14  
  6 Sunwoo, Stacy K     10 Silver Streaks-MR      39.11      33.83         13  
  7 Sweet, Lauren A     10 COND-MR                34.11      34.30         12  
  8 Cataldo, Alyssa M   10 MCY-NJ                 34.77      34.48         11  
  9 Fullerton, Haley E   9 GAEL-MR                34.45      34.65          9  
 10 Swertfager, Theres  10 Bgnw Marlins-MR        35.62      35.12          7  
 11 Mitchell, Allyson    9 MCY-NJ                 35.00      35.26          6  
 12 Safovich, Polina     9 Bscat-MR               35.00      35.58          5  
 13 Gonzalez, Kassey    10 Big Blue-MR            35.14      35.66          4  
 14 Palikuca, Emmanuel  10 Big Blue-MR            36.92      35.70          3  
 15 Keaveney, Briana N   9 COND-MR                35.39      35.74          2  
 16 Xu, Emily           10 NYCC-MR                36.43      35.82          1  
 17 Rice, Jessica E     10 GAEL-MR                40.60      35.91        
 18 Fung, Amanda M      10 Big Blue-MR            36.76      36.33        
 19 Weiner, Isabella C   9 Bgnw Marlins-MR        36.71      36.44        
 20 Amar, Kelly A        9 GAEL-MR                36.38      36.54        
 21 Zafonte, Alena E    10 Bgnw Marlins-MR        36.82      36.67        
 22 Kleinschmidt, Alex  10 Bgnw Marlins-MR        35.42      36.70        
 23 O'Reilly, Maggie R   9 GAEL-MR                   NT      37.11        
 24 Kelly, Kerry A       9 Bgnw Marlins-MR        37.96      37.12        
 25 Pallante, Jessie L  10 MCY-NJ                 34.77      37.82        
 26 O'Sullivan, Mauree   9 Bgnw Marlins-MR        38.24      38.02        
 27 Ryan, Katie A       10 GAEL-MR                42.65      38.82        
 28 Chen, Jessica J      9 COND-MR                43.08      39.10        
 29 Lutz, Anna Rae R    10 Bgnw Marlins-MR        38.06      39.28        
 30 Farrell, Shannon P  10 COND-MR                41.95      39.46        
 31 Wallerstein, Avery  10 NYCC-MR                49.20      39.68        
 32 Karpinski, Bianca    9 MCY-NJ                 38.49      39.87        
 33 Athavale, Aditi S    9 Big Blue-MR            39.68      40.82        
 34 Shine, Katherine M   9 Bgnw Marlins-MR        40.55      40.88        
 35 Levy, Hillary A     10 COND-MR                   NT      41.00        
 36 Ellis, Rebecca E     9 Bgnw Marlins-MR        41.05      41.16        
 37 Wallerstein, Julia  10 NYCC-MR                49.27      41.39        
 38 Clark, Johanna G     9 COND-MR                   NT      42.06        
 39 Chary, Shreya       10 MCY-NJ               1:11.06      42.41        
 40 Ciavarella, Nicole  10 COND-MR                   NT      42.87        
 41 Hellman, Rachel E    9 Bgnw Marlins-MR        36.23      42.88        
 42 Sapienza, Lindsay    9 COND-MR                   NT      43.28        
 43 Loi, Sabrina J      10 COND-MR                   NT      44.25        
 44 Guglielmo, Kasey E   9 Bgnw Marlins-MR        46.91      44.29        
 45 Nix, Sabine A       10 Bgnw Marlins-MR        43.85      44.54        
 46 Conway, Brianna R   10 COND-MR                49.25      44.85        
 47 Sehra, Sonia        10 Silver Streaks-MR      49.42      47.31        
 48 Zuks, Adelaine       9 COND-MR                49.83      49.07        
 49 Conway, Megan F      9 COND-MR                   NT      50.74        
 50 Townsend, Kiera M   10 COND-MR                   NT      51.15        
 51 Links, Leanna        9 COND-MR                   NT      53.58        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gomez, Chelsea O    10 NYCC-MR              1:09.77    1:07.33         20  
                  32.25     1:07.33 (35.08)                                        
  2 Sunwoo, Stacy K     10 Silver Streaks-MR    1:23.11    1:14.00         17  
                  34.35     1:14.00 (39.65)                                        
  3 Knudsen, Courtney   10 MCY-NJ               1:18.48    1:15.95         16  
                  36.89     1:15.95 (39.06)                                        
  4 Delpriore, Dulcie    9 GAEL-MR              1:26.81    1:16.24         15  
                  35.37     1:16.24 (40.87)                                        
  5 Elting, Imani T      9 Riptides-MR          1:15.22    1:16.61         14  
                  36.93     1:16.61 (39.68)                                        
  6 Lyman, Olivia P     10 Bgnw Marlins-MR      1:16.93    1:17.08         13  
                  35.60     1:17.08 (41.48)                                        
  7 Xu, Emily           10 NYCC-MR              1:26.51    1:18.46         12  
                  38.13     1:18.46 (40.33)                                        
  8 Swertfager, Theres  10 Bgnw Marlins-MR      1:19.90    1:18.58         11  
                  37.09     1:18.58 (41.49)                                        
  9 Gonzalez, Kassey    10 Big Blue-MR          1:18.93    1:20.23          9  
                  38.72     1:20.23 (41.51)                                        
 10 Ullrich, Taylor R    9 GAEL-MR              1:30.44    1:20.80          7  
                  39.52     1:20.80 (41.28)                                        
 11 Zafonte, Alena E    10 Bgnw Marlins-MR      1:20.64    1:21.13          6  
                  39.23     1:21.13 (41.90)                                        
 12 Keaveney, Briana N   9 COND-MR              1:23.75    1:21.25          5  
                  37.81     1:21.25 (43.44)                                        
 13 Mitchell, Allyson    9 MCY-NJ               1:29.26    1:21.78          4  
                  38.69     1:21.78 (43.09)                                        
 14 Amar, Kelly A        9 GAEL-MR              1:25.09    1:22.32          3  
                  38.60     1:22.32 (43.72)                                        
 15 Weiner, Isabella C   9 Bgnw Marlins-MR      1:18.45    1:23.30          2  
                  39.29     1:23.30 (44.01)                                        
 16 Rice, Jessica E     10 GAEL-MR              1:37.54    1:24.27          1  
                  39.00     1:24.27 (45.27)                                        
 17 O'Sullivan, Mauree   9 Bgnw Marlins-MR      1:27.56    1:24.77        
                  39.52     1:24.77 (45.25)                                        
 18 Axt, Christina      10 MCY-NJ                    NT    1:27.69        
                  41.51     1:27.69 (46.18)                                        
 19 Rippey, Lindsay     10 MCY-NJ               1:34.86    1:28.02        
                  41.43     1:28.02 (46.59)                                        
 20 Potenza, Giovanna    9 Bgnw Marlins-MR      1:26.23    1:28.25        
                  41.43     1:28.25 (46.82)                                        
 21 Ellis, Rebecca E     9 Bgnw Marlins-MR      1:33.56    1:30.26        
                  41.15     1:30.26 (49.11)                                        
 22 Lutz, Anna Rae R    10 Bgnw Marlins-MR      1:31.85    1:30.65        
                  42.63     1:30.65 (48.02)                                        
 23 Badick, Mackenzie   10 COND-MR              1:45.23    1:32.42        
                  43.19     1:32.42 (49.23)                                        
 24 Levy, Hillary A     10 COND-MR                   NT    1:35.64        
                  42.27     1:35.64 (53.37)                                        
 25 Hellman, Rachel E    9 Bgnw Marlins-MR      1:25.13    1:36.44        
                  44.09     1:36.44 (52.35)                                        
 26 Chen, Jessica J      9 COND-MR              1:29.06    1:37.39        
                  44.16     1:37.39 (53.23)                                        
 27 Raimone, Lisa M      9 COND-MR                   NT    1:38.72        
                  43.78     1:38.72 (54.94)                                        
 28 Nix, Sabine A       10 Bgnw Marlins-MR      1:36.64    1:39.34        
                  44.01     1:39.34 (55.33)                                        
 29 Guglielmo, Kasey E   9 Bgnw Marlins-MR      1:57.84    1:39.99        
                  46.33     1:39.99 (53.66)                                        
 30 Del Principe, Emma  10 COND-MR              1:57.73    1:43.98        
                  47.32     1:43.98 (56.66)                                        
 31 Sehra, Sonia        10 Silver Streaks-MR    1:59.88    1:44.72        
                  47.00     1:44.72 (57.72)                                        
 32 Loi, Sabrina J      10 COND-MR                   NT    1:45.45        
                  50.03     1:45.45 (55.42)                                        
 33 Regan, Andie S       9 COND-MR                   NT    1:53.69        
                  52.43   1:53.69 (1:01.26)                                        
 34 Links, Leanna        9 COND-MR                   NT    1:56.12        
                  55.71   1:56.12 (1:00.41)                                        
 35 Zuks, Adelaine       9 COND-MR              1:51.46    1:56.17        
                  52.52   1:56.17 (1:03.65)                                        
 36 Townsend, Kiera M   10 COND-MR                   NT    1:59.78        
                  57.78   1:59.78 (1:02.00)                                        
 -- Horohoe, Kate D     10 COND-MR                   NT         DQ        
                  49.10          DQ (58.96)                                        
 -- Safovich, Polina     9 Bscat-MR             1:18.00         DQ        
                  41.54                                                            
 -- Shvetsov, Dasha      9 COND-MR              1:58.25         DQ        
                  46.81        DQ (1:03.70)                                        
 -- Hill, Madison        9 MCY-NJ                    NT         DQ        
                  42.31          DQ (49.35)                                        
 -- Ciavarella, Nicole  10 COND-MR                   NT         DQ        
                  45.15          DQ (51.47)                                        
 -- Holandez, Allison    9 COND-MR                   NT         DQ        
                1:33.02                                                            
 -- Sapienza, Lindsay    9 COND-MR                   NT         DQ        
                  48.23                                                            
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gomez, Chelsea O    10 NYCC-MR                38.08      37.24         20  
  2 Tilneac, Stephanie   9 NYCC-MR                   NT      37.32         17  
  3 Sunwoo, Stacy K     10 Silver Streaks-MR      49.11      38.12         16  
  4 Cataldo, Alyssa M   10 MCY-NJ                 38.91      39.14         15  
  5 Sweet, Lauren A     10 COND-MR                39.40      39.17         14  
  6 Fullerton, Haley E   9 GAEL-MR                39.80      39.21         13  
  7 Delpriore, Dulcie    9 GAEL-MR                42.11      39.38         12  
  8 Xu, Emily           10 NYCC-MR                46.82      39.54         11  
  9 Gonzalez, Kassey    10 Big Blue-MR            40.42      39.79          9  
 10 Farrell, Brenna K   10 COND-MR                41.09      40.05          7  
 11 Fung, Amanda M      10 Big Blue-MR            42.26      40.89          6  
 12 Elting, Imani T      9 Riptides-MR            40.14      41.23          5  
 13 Safovich, Polina     9 Bscat-MR               46.00      41.64          4  
 14 Palikuca, Emmanuel  10 Big Blue-MR            46.80      42.87          3  
 15 Keaveney, Briana N   9 COND-MR                42.72      43.29          2  
 16 Rice, Jessica E     10 GAEL-MR                54.37      43.80          1  
 17 Bolster, Callye A   10 GAEL-MR                46.65      44.09        
 18 Amar, Kelly A        9 GAEL-MR                42.98      44.75        
 19 Athavale, Aditi S    9 Big Blue-MR            45.60      44.77        
 20 Chen, Jessica J      9 COND-MR                54.25      44.87        
 21 Kelly, Kerry A       9 Bgnw Marlins-MR        44.30      44.99        
 22 Karpinski, Bianca    9 MCY-NJ                 48.84      45.26        
 23 O'Reilly, Maggie R   9 GAEL-MR                   NT      45.59        
 24 Ryan, Katie A       10 GAEL-MR                40.03      46.02        
 25 Farrell, Shannon P  10 COND-MR                49.66      46.53        
 26 Hellman, Rachel E    9 Bgnw Marlins-MR        42.12      47.35        
 27 Wallerstein, Avery  10 NYCC-MR                   NT      47.50        
 28 Conway, Brianna R   10 COND-MR                   NT      47.67        
 29 Clark, Johanna G     9 COND-MR                   NT      48.63        
 30 Lutz, Anna Rae R    10 Bgnw Marlins-MR        47.33      48.82        
 31 Guglielmo, Kasey E   9 Bgnw Marlins-MR        53.11      48.98        
 32 Loi, Sabrina J      10 COND-MR                53.39      49.40        
 33 Nix, Sabine A       10 Bgnw Marlins-MR        49.33      49.67        
 34 Ciavarella, Nicole  10 COND-MR                   NT      50.08        
 35 Levy, Hillary A     10 COND-MR                   NT      51.60        
 36 Sapienza, Lindsay    9 COND-MR                   NT      51.78        
 37 Wallerstein, Julia  10 NYCC-MR                   NT      52.41        
 38 Sehra, Sonia        10 Silver Streaks-MR      58.66      53.68        
 39 Zuks, Adelaine       9 COND-MR                53.01      54.34        
 40 Conway, Megan F      9 COND-MR                   NT      55.87        
 41 Links, Leanna        9 COND-MR                   NT      56.94        
 42 Townsend, Kiera M   10 COND-MR                   NT      59.03        
 -- Ellis, Rebecca E     9 Bgnw Marlins-MR        48.54         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gomez, Chelsea O    10 NYCC-MR              1:22.06    1:19.61         20  
                  38.70     1:19.61 (40.91)                                        
  2 Gonzalez, Kassey    10 Big Blue-MR          1:28.42    1:26.00         17  
                  41.26     1:26.00 (44.74)                                        
  3 Farrell, Brenna K   10 COND-MR              1:31.43    1:27.49         16  
                  43.17     1:27.49 (44.32)                                        
  4 Potenza, Giovanna    9 Bgnw Marlins-MR      1:40.34    1:27.93         15  
                  43.03     1:27.93 (44.90)                                        
  5 Mitchell, Allyson    9 MCY-NJ                    NT    1:32.48         14  
                1:32.80         1:32.48 ( )                                        
  6 Weiner, Isabella C   9 Bgnw Marlins-MR      1:32.86    1:33.99         13  
                  44.50     1:33.99 (49.49)                                        
  7 Safovich, Polina     9 Bscat-MR             1:38.00    1:35.83         12  
                  46.10     1:35.83 (49.73)                                        
  8 Zafonte, Alena E    10 Bgnw Marlins-MR      1:50.01    1:36.91         11  
                  48.14     1:36.91 (48.77)                                        
  9 Rippey, Lindsay     10 MCY-NJ                    NT    1:37.51          9  
                  48.36     1:37.51 (49.15)                                        
 10 Axt, Christina      10 MCY-NJ                    NT    1:40.44          7  
                  48.45     1:40.44 (51.99)                                        
 11 Farrell, Shannon P  10 COND-MR              1:49.15    1:41.47          6  
                  49.29     1:41.47 (52.18)                                        
 12 Badick, Mackenzie   10 COND-MR              1:45.37    1:42.35          5  
                  49.85     1:42.35 (52.50)                                        
 13 Hellman, Rachel E    9 Bgnw Marlins-MR      1:30.81    1:42.91          4  
                1:43.40         1:42.91 ( )                                        
 14 Lutz, Anna Rae R    10 Bgnw Marlins-MR      1:43.31    1:44.83          3  
                  49.48     1:44.83 (55.35)                                        
 15 Hill, Madison        9 MCY-NJ                    NT    1:44.93          2  
                  49.90     1:44.93 (55.03)                                        
 16 Del Principe, Emma  10 COND-MR              2:17.61    1:53.62          1  
                  53.36   1:53.62 (1:00.26)                                        
 17 Sehra, Sonia        10 Silver Streaks-MR    1:56.16    1:54.76        
                  53.89   1:54.76 (1:00.87)                                        
 18 Nix, Sabine A       10 Bgnw Marlins-MR      1:53.59    1:55.99        
                  54.52   1:55.99 (1:01.47)                                        
 19 Links, Leanna        9 COND-MR                   NT    2:07.20        
                  59.54   2:07.20 (1:07.66)                                        
 -- Holandez, Allison    9 COND-MR                   NT         DQ        
                  53.21        DQ (1:03.95)                                        
 -- DiChiara, Elena M    9 Bgnw Marlins-MR      2:15.39         DQ        
                  57.73          DQ (57.39)                                        
 -- Guglielmo, Kasey E   9 Bgnw Marlins-MR      1:55.00         DQ        
                  52.68          DQ (52.46)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sunwoo, Stacy K     10 Silver Streaks-MR      47.11      44.71         20  
  2 Fung, Amanda M      10 Big Blue-MR            45.35      45.17         17  
  3 Swertfager, Theres  10 Bgnw Marlins-MR        46.50      45.59         16  
  4 Delpriore, Dulcie    9 GAEL-MR                48.56      45.67         15  
  5 Lyman, Olivia P     10 Bgnw Marlins-MR        46.63      47.22         14  
  6 Fullerton, Haley E   9 GAEL-MR                49.05      47.64         13  
  7 Xu, Emily           10 NYCC-MR                49.77      48.40         12  
  8 Ullrich, Taylor R    9 GAEL-MR                55.83      50.22         11  
  9 Sullivan, Caroline   9 Bgnw Marlins-MR        53.78      51.07          9  
 10 Kelly, Kerry A       9 Bgnw Marlins-MR        50.39      52.74          7  
 11 Sehra, Sonia        10 Silver Streaks-MR      56.03      52.93          6  
 12 DiChiara, Elena M    9 Bgnw Marlins-MR        57.93      52.95          5  
 13 Chen, Jessica J      9 COND-MR                57.80      53.27          4  
 14 Levy, Hillary A     10 COND-MR                   NT      53.92          3  
 15 Loi, Sabrina J      10 COND-MR                   NT      54.88          2  
 16 Ellis, Rebecca E     9 Bgnw Marlins-MR        55.27      55.83          1  
 17 Regan, Andie S       9 COND-MR                   NT    1:01.51        
 18 Horohoe, Kate D     10 COND-MR                   NT    1:07.11        
 19 Zuks, Adelaine       9 COND-MR              1:26.46    1:16.87        
 -- Ciavarella, Nicole  10 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Holandez, Allison    9 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Townsend, Kiera M   10 COND-MR                   NT         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gomez, Chelsea O    10 NYCC-MR              1:36.10    1:33.26         20  
                  44.96     1:33.26 (48.30)                                        
  2 Fung, Amanda M      10 Big Blue-MR          1:37.80    1:36.69         17  
                  45.83     1:36.69 (50.86)                                        
  3 Sweet, Lauren A     10 COND-MR              1:41.45    1:37.19         16  
                  46.13     1:37.19 (51.06)                                        
  4 Palikuca, Emmanuel  10 Big Blue-MR          1:42.83    1:37.23         15  
                  46.69     1:37.23 (50.54)                                        
  5 Weiner, Isabella C   9 Bgnw Marlins-MR      1:38.51    1:38.84         14  
                  46.65     1:38.84 (52.19)                                        
  6 Swertfager, Theres  10 Bgnw Marlins-MR      1:50.00    1:38.91         13  
                  47.17     1:38.91 (51.74)                                        
  7 Sunwoo, Stacy K     10 Silver Streaks-MR    1:46.11    1:39.05         12  
                  45.96     1:39.05 (53.09)                                        
  8 Xu, Emily           10 NYCC-MR                   NT    1:39.61         11  
  9 Ciavarella, Nicole  10 COND-MR                   NT    1:40.64          9  
                  47.63     1:40.64 (53.01)                                        
 10 Zafonte, Alena E    10 Bgnw Marlins-MR      1:41.99    1:40.96          7  
                  47.82     1:40.96 (53.14)                                        
 11 Keaveney, Briana N   9 COND-MR              1:45.04    1:41.43          6  
                  48.66     1:41.43 (52.77)                                        
 12 Fullerton, Haley E   9 GAEL-MR              1:55.00    1:41.62          5  
                  48.50     1:41.62 (53.12)                                        
 13 Kleinschmidt, Alex  10 Bgnw Marlins-MR      1:56.08    1:43.24          4  
                  49.97     1:43.24 (53.27)                                        
 14 Farrell, Brenna K   10 COND-MR              1:55.86    1:45.96          3  
                  49.02     1:45.96 (56.94)                                        
 15 Athavale, Aditi S    9 Big Blue-MR          1:46.60    1:46.31          2  
                  51.04     1:46.31 (55.27)                                        
 16 Nix, Sabine A       10 Bgnw Marlins-MR      1:49.99    1:47.12          1  
 17 Pallante, Jessie L  10 MCY-NJ                    NT    1:51.16        
                  53.21     1:51.16 (57.95)                                        
 18 Wallerstein, Julia  10 NYCC-MR                   NT    1:51.38        
                  49.92   1:51.38 (1:01.46)                                        
 19 Mitchell, Allyson    9 MCY-NJ                    NT    1:51.45        
                  53.89     1:51.45 (57.56)                                        
 20 Karpinski, Bianca    9 MCY-NJ                    NT    1:52.67        
                  53.72     1:52.67 (58.95)                                        
 21 Ryan, Katie A       10 GAEL-MR              1:49.50    1:53.03        
                  52.28   1:53.03 (1:00.75)                                        
 22 Kelly, Kerry A       9 Bgnw Marlins-MR      1:50.00    1:53.14        
                  55.98     1:53.14 (57.16)                                        
 23 Chary, Shreya       10 MCY-NJ                    NT    1:53.41        
                  55.58     1:53.41 (57.83)                                        
 24 Guglielmo, Kasey E   9 Bgnw Marlins-MR      2:15.00    1:55.66        
                  53.64   1:55.66 (1:02.02)                                        
 25 Chen, Jessica J      9 COND-MR              2:02.00    1:58.90        
                  54.85   1:58.90 (1:04.05)                                        
 26 Shine, Katherine M   9 Bgnw Marlins-MR      2:15.00    1:59.57        
                1:59.85         1:59.57 ( )                                        
 27 Sehra, Sonia        10 Silver Streaks-MR    2:10.11    2:01.89        
                  56.39   2:01.89 (1:05.50)                                        
 28 Conway, Megan F      9 COND-MR                   NT    2:02.42        
 29 Clark, Johanna G     9 COND-MR                   NT    2:02.77        
                  58.45   2:02.77 (1:04.32)                                        
 30 Wallerstein, Avery  10 NYCC-MR                   NT    2:02.84        
                  56.59   2:02.84 (1:06.25)                                        
 31 Conway, Brianna R   10 COND-MR                   NT    2:04.28        
                  59.79   2:04.28 (1:04.49)                                        
 32 Sapienza, Lindsay    9 COND-MR                   NT    2:06.42        
                  57.92   2:06.42 (1:08.50)                                        
 33 Ellis, Rebecca E     9 Bgnw Marlins-MR      2:30.00    2:06.51        
                1:00.28   2:06.51 (1:06.23)                                        
 -- O'Sullivan, Mauree   9 Bgnw Marlins-MR      2:15.00         DQ        
                  51.53        DQ (1:00.25)                                        
 -- Tilneac, Stephanie   9 NYCC-MR                   NT         DQ        
                  52.10          DQ (57.06)                                        
 -- Levy, Hillary A     10 COND-MR                   NT         DQ        
                  54.11        DQ (1:03.90)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gomez, Chelsea O    10 NYCC-MR                33.79      34.83         20  
  2 Ullrich, Taylor R    9 GAEL-MR                44.09      38.34         17  
  3 Elting, Imani T      9 Riptides-MR            42.66      38.93         16  
  4 Knudsen, Courtney   10 MCY-NJ                 37.89      39.68         15  
  5 Gonzalez, Kassey    10 Big Blue-MR            43.37      41.08         14  
  6 Xu, Emily           10 NYCC-MR                49.37      41.26         13  
  7 Fullerton, Haley E   9 GAEL-MR                39.63      41.52         12  
  8 Swertfager, Theres  10 Bgnw Marlins-MR        42.51      41.66         11  
  9 Amar, Kelly A        9 GAEL-MR                41.24      41.76          9  
 10 Rice, Jessica E     10 GAEL-MR                47.19      42.45          7  
 11 Kelly, Kerry A       9 Bgnw Marlins-MR        39.49      43.39          6  
 12 Lyman, Olivia P     10 Bgnw Marlins-MR        43.48      44.11          5  
 13 Sullivan, Caroline   9 Bgnw Marlins-MR        46.63      44.12          4  
 14 Fung, Amanda M      10 Big Blue-MR            44.13      44.29          3  
 15 Hill, Madison        9 MCY-NJ                 45.63      44.43          2  
 16 Keaveney, Briana N   9 COND-MR                48.76      44.50          1  
 17 Zafonte, Alena E    10 Bgnw Marlins-MR        56.08      45.00        
 18 Shvetsov, Dasha      9 COND-MR              1:01.17      57.61        
 -- Ciavarella, Nicole  10 COND-MR                   NT         DQ        
                  58.32                                                            
 -- Raimone, Lisa M      9 COND-MR                   NT         DQ        
                1:04.01                                                            
 -- Sapienza, Lindsay    9 COND-MR                   NT         DQ        
                  49.71                                                            
 -- O'Sullivan, Mauree   9 Bgnw Marlins-MR        49.87         DQ        
 -- Badick, Mackenzie   10 COND-MR                55.73         DQ        
 -- Guglielmo, Kasey E   9 Bgnw Marlins-MR      1:00.00         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gomez, Chelsea O    10 NYCC-MR              1:18.25    1:17.50         20  
                  35.46     1:17.50 (42.04)                                        
  2 Elting, Imani T      9 Riptides-MR          1:30.57    1:24.08         17  
                  37.53     1:24.08 (46.55)                                        
  3 Cataldo, Alyssa M   10 MCY-NJ               1:33.72    1:27.02         16  
                  37.34     1:27.02 (49.68)                                        
  4 Amar, Kelly A        9 GAEL-MR                   NT    1:35.77         15  
                  44.72     1:35.77 (51.05)                                        
  5 Weiner, Isabella C   9 Bgnw Marlins-MR      1:45.58    1:37.70         14  
                  43.28     1:37.70 (54.42)                                        
  6 Rice, Jessica E     10 GAEL-MR              1:45.84    1:38.09         13  
                  41.27     1:38.09 (56.82)                                        
  7 Swertfager, Theres  10 Bgnw Marlins-MR      1:41.63    1:40.71         12  
                  45.40     1:40.71 (55.31)                                        
  8 Lutz, Anna Rae R    10 Bgnw Marlins-MR      1:55.56    1:45.32         11  
                  46.29     1:45.32 (59.03)                                        
  9 Gonzalez, Kassey    10 Big Blue-MR          1:44.84    1:46.83          9  
                  46.13   1:46.83 (1:00.70)                                        
 10 Zafonte, Alena E    10 Bgnw Marlins-MR      2:15.00    1:51.12          7  
                  49.21   1:51.12 (1:01.91)                                        
 11 Shine, Katherine M   9 Bgnw Marlins-MR      2:00.00    2:07.52          6  
                  57.03   2:07.52 (1:10.49)                                        
 12 Hellman, Rachel E    9 Bgnw Marlins-MR      1:41.63    2:28.90          5  
                1:07.84   2:28.90 (1:21.06)                                        
 -- Mitchell, Allyson    9 MCY-NJ                    NT         DQ        
                  46.30          DQ (50.41)                                        
 -- Kleinschmidt, Alex  10 Bgnw Marlins-MR      1:55.00         DQ        
                  47.50          DQ (58.94)                                        
 -- O'Sullivan, Mauree   9 Bgnw Marlins-MR      1:55.00         DQ        
                  44.84          DQ (53.74)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sunwoo, Stacy K     10 Silver Streaks-MR    1:40.11    1:21.62         20  
                  37.05     1:21.62 (44.57)                                        
  2 Elting, Imani T      9 Riptides-MR          1:20.41    1:23.51         17  
                  37.17     1:23.51 (46.34)                                        
  3 Fullerton, Haley E   9 GAEL-MR              1:28.11    1:25.16         16  
                  38.99     1:25.16 (46.17)                                        
  4 Farrell, Brenna K   10 COND-MR              1:32.27    1:25.37         15  
                  39.57     1:25.37 (45.80)                                        
  5 Delpriore, Dulcie    9 GAEL-MR              1:30.69    1:25.39         14  
                  39.31     1:25.39 (46.08)                                        
  6 Knudsen, Courtney   10 MCY-NJ               1:25.36    1:26.04         13  
                  40.18     1:26.04 (45.86)                                        
  7 Fung, Amanda M      10 Big Blue-MR          1:33.73    1:27.15         12  
                  40.06     1:27.15 (47.09)                                        
  8 Weiner, Isabella C   9 Bgnw Marlins-MR      1:28.07    1:30.18         11  
                  43.95     1:30.18 (46.23)                                        
  9 Amar, Kelly A        9 GAEL-MR              1:36.61    1:30.89          9  
                  42.82     1:30.89 (48.07)                                        
 10 Mitchell, Allyson    9 MCY-NJ               1:30.47    1:31.20          7  
                  41.56     1:31.20 (49.64)                                        
 11 Keaveney, Briana N   9 COND-MR              1:37.67    1:31.36          6  
                  42.90     1:31.36 (48.46)                                        
 12 Rice, Jessica E     10 GAEL-MR              1:43.88    1:31.61          5  
                  41.11     1:31.61 (50.50)                                        
 13 Potenza, Giovanna    9 Bgnw Marlins-MR      1:40.43    1:34.27          4  
                  43.51     1:34.27 (50.76)                                        
 14 Safovich, Polina     9 Bscat-MR             1:42.00    1:35.32          3  
                  42.67     1:35.32 (52.65)                                        
 15 Rippey, Lindsay     10 MCY-NJ               1:36.97    1:35.85          2  
                  46.66     1:35.85 (49.19)                                        
 16 Kelly, Kerry A       9 Bgnw Marlins-MR      1:33.87    1:36.64          1  
                  44.84     1:36.64 (51.80)                                        
 17 Sullivan, Caroline   9 Bgnw Marlins-MR      1:40.96    1:36.91        
                  45.53     1:36.91 (51.38)                                        
 18 Lutz, Anna Rae R    10 Bgnw Marlins-MR      1:37.68    1:36.98        
                  42.81     1:36.98 (54.17)                                        
 19 Axt, Christina      10 MCY-NJ               1:46.18    1:39.90        
                  49.07     1:39.90 (50.83)                                        
 20 Ellis, Rebecca E     9 Bgnw Marlins-MR      1:46.49    1:41.08        
                  48.19     1:41.08 (52.89)                                        
 21 Chen, Jessica J      9 COND-MR              2:04.24    1:41.32        
                  47.64     1:41.32 (53.68)                                        
 22 Nix, Sabine A       10 Bgnw Marlins-MR      1:42.49    1:42.48        
                  49.71     1:42.48 (52.77)                                        
 23 Hellman, Rachel E    9 Bgnw Marlins-MR      1:34.12    1:49.63        
                  51.36     1:49.63 (58.27)                                        
 24 Del Principe, Emma  10 COND-MR              1:59.47    1:50.01        
                  47.98   1:50.01 (1:02.03)                                        
 25 Thi, Alison F        9 COND-MR                   NT    1:54.44        
                  52.37   1:54.44 (1:02.07)                                        
 26 Farrell, Shannon P  10 COND-MR                   NT    1:57.71        
                  58.14     1:57.71 (59.57)                                        
 27 Conway, Megan F      9 COND-MR                   NT    2:04.72        
                1:03.46   2:04.72 (1:01.26)                                        
 -- Horohoe, Kate D     10 COND-MR                   NT         DQ        
                  57.66        DQ (1:04.47)                                        
 -- O'Sullivan, Mauree   9 Bgnw Marlins-MR      1:34.71         DQ        
                  41.44          DQ (50.33)                                        
 -- Shvetsov, Dasha      9 COND-MR                   NT         DQ        
                  54.48        DQ (1:05.94)                                        
 -- Townsend, Kiera M   10 COND-MR                   NT         DQ        
                  59.55        DQ (1:05.12)                                        
 -- Levy, Hillary A     10 COND-MR                   NT         DQ        
                  58.66        DQ (1:00.98)                                        
 -- DiChiara, Elena M    9 Bgnw Marlins-MR           NT         DQ        
                1:00.39          DQ (56.91)                                        
 -- Sapienza, Lindsay    9 COND-MR                   NT         DQ        
                  49.26          DQ (55.42)                                        
 -- Zuks, Adelaine       9 COND-MR              2:09.77         DQ        
                  58.30        DQ (1:11.59)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:23.00    2:21.30         40  
     1) Kleinschmidt, Alexandria A 10   2) Zafonte, Alena E 10            
     3) Swertfager, Theresa A 10        4) Weiner, Isabella C 9           
                  36.82     1:12.96 (36.14)   2:21.30 (1:08.34)                    
  2 Condors-MR  'A'                             1:06.54    2:22.00         34  
     1) Farrell, Brenna K 10            2) Clark, Johanna G 9             
     3) Keaveney, Briana N 9            4) Sweet, Lauren A 10             
                  34.01     1:15.02 (41.01)   2:22.00 (1:06.98)                    
  3 Big Blue Swimming - Beacon-MR  'A'               NT    2:24.91         32  
     1) Gonzalez, Kassey 10             2) Fung, Amanda M 10              
     3) Athavale, Aditi S 9             4) Palikuca, Emmanuelle 10        
                  36.01     1:11.16 (35.15)   2:24.91 (1:13.75)                    
  4 Morris Center Dolphins-NJ  'A'              2:21.25    2:29.27         30  
     1) Karpinski, Bianca 9             2) Pallante, Jessie L 10          
     3) Mitchell, Allyson 9             4) Cataldo, Alyssa M 10           
                  42.72     1:19.25 (36.53)   2:29.27 (1:10.02)                    
  5 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:30.00    2:40.75         28  
     1) Guglielmo, Kasey E 9            2) Kelly, Kerry A 9               
     3) O'Sullivan, Maureen 9           4) Lutz, Anna Rae R 10            
                  43.02     1:22.02 (39.00)   2:40.75 (1:18.73)                    
  6 Condors-MR  'B'                                  NT    2:43.53         26  
     1) Sapienza, Lindsay E 9           2) Ciavarella, Nicole 10          
     3) Farrell, Shannon P 10           4) Chen, Jessica J 9              
                  42.24     1:24.77 (42.53)   2:43.53 (1:18.76)                    
 
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:41.00    2:45.85         40  
     1) Swertfager, Theresa A 10        2) Weiner, Isabella C 9           
     3) Kelly, Kerry A 9                4) Lyman, Olivia P 10             
                  42.31     1:27.67 (45.36)     2:10.71 (43.04)     2:45.85 (35.14)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:48.00    2:52.69         34  
     1) Potenza, Giovanna A 9           2) Zafonte, Alena E 10            
     3) Sullivan, Caroline R 9          4) O'Sullivan, Maureen 9          
                  42.43     1:28.06 (45.63)     2:13.66 (45.60)     2:52.69 (39.03)
  3 Morris Center Dolphins-NJ  'A'              2:45.72    2:59.22         32  
     1) Mitchell, Allyson 9             2) Rippey, Lindsay 10             
     3) Knudsen, Courtney 10            4) Hill, Madison 9                
                  48.12     1:34.69 (46.57)   2:59.33 (1:24.64)         2:59.22 ( )
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'          2:58.00    3:13.67         30  
     1) Guglielmo, Kasey E 9            2) Nix, Sabine A 10               
     3) Hellman, Rachel E 9             4) Ellis, Rebecca E 9             
                  46.87     1:36.85 (49.98)     2:30.87 (54.02)     3:13.67 (42.80)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hodder, Chandler R  12 COND-MR                28.26      28.10         20  
  2 Puleo, Danielle N   12 GAEL-MR                31.35      29.73         17  
  3 Vogel, Nia C        11 Riptides-MR            29.87      29.79         16  
  4 Walsh, Shannon M    12 Big Blue-MR            30.43      29.98         15  
  5 Hill, Lindsay       12 MCY-NJ                 31.11      30.93         14  
  6 Bradnock, Taylor    11 Riptides-MR            30.25      31.26         13  
  7 Chrystal, Morgan C  11 GAEL-MR                31.68      31.44         12  
  8 Thomas, Alyssa M    12 Big Blue-MR            31.87      31.51         11  
  9 Marinello, Ashley   11 COND-MR                32.12      31.72          9  
 10 Balderes, Olivia A  12 UNNYC-MR                  NT      31.78          7  
 11 Reilly, Bridget K   11 GAEL-MR                33.17      32.15          6  
 12 Distelhurst, Lea M  11 Silver Streaks-MR      39.11      32.54          5  
 13 Canada, Veronica L  11 COND-MR                   NT      33.09          4  
 14 Fortier, Julia C    11 Bgnw Marlins-MR        32.90      33.11          3  
 15 Kuhn, Abby C        11 Bgnw Marlins-MR        32.02      33.39          2  
 16 Patapis, Melanie A  12 Riptides-MR            33.75      33.62          1  
 17 Jen, Sarah G        12 Bgnw Marlins-MR        34.66      33.77        
 18 Washington, Amy J   11 Bgnw Marlins-MR        33.10      34.06        
 18 D'Alessandro, Andi  12 Silver Streaks-MR      33.67      34.06        
 20 Brooks, Kayla M     11 Bgnw Marlins-MR        34.04      34.51        
 21 Hozias, Nicole      11 COND-MR                34.89      34.76        
 22 Rota, Kimberly A    11 Bgnw Marlins-MR        35.93      36.04        
 23 Uppal, Jaya         11 Silver Streaks-MR      46.11      36.63        
 24 Prince, Hannah R    11 COND-MR                37.85      37.09        
 25 Miller, Skyler E    11 COND-MR                   NT      38.38        
 26 Choi, Hannah J      11 COND-MR                   NT      38.66        
 27 Brosnan, Caitlin A  12 COND-MR                40.99      39.09        
 28 Paz, Antonella V    11 COND-MR                   NT      39.21        
 29 Bogan, Gretchen L   11 Silver Streaks-MR      40.24      39.56        
 30 Fischer, Kate T     11 COND-MR                41.65      39.57        
 31 Shaw, Zoe A         11 Bgnw Marlins-MR        38.85      40.77        
 32 Carey, Helene J     11 COND-MR                   NT      42.87        
 33 Pieretti, Caitlin   11 COND-MR                   NT      46.07        
 34 Magretti, Julia     11 COND-MR                43.31      46.53        
 35 McNeill, Cassidy L  11 COND-MR                   NT      48.38        
 36 Townsend, Megan C   11 COND-MR                   NT      49.96        
 37 Borovoya, Rachel    12 COND-MR                   NT      51.82        
 38 Filatov, Katherine  11 COND-MR                   NT      55.30        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Rachel S       12 COND-MR                59.04    1:00.45         20  
                  29.35     1:00.45 (31.10)                                        
  2 Hodder, Chandler R  12 COND-MR              1:01.75    1:00.53         17  
                  28.56     1:00.53 (31.97)                                        
  3 Deverna, Tara N     11 GAEL-MR              1:04.41    1:03.33         16  
                  30.98     1:03.33 (32.35)                                        
  4 Puleo, Danielle N   12 GAEL-MR              1:08.19    1:04.93         15  
                  31.24     1:04.93 (33.69)                                        
  5 Vogel, Nia C        11 Riptides-MR          1:11.78    1:07.95         14  
                  31.21     1:07.95 (36.74)                                        
  6 Dari, Hannah E      11 COND-MR              1:07.66    1:08.69         13  
                  32.15     1:08.69 (36.54)                                        
  7 Chrystal, Morgan C  11 GAEL-MR              1:08.03    1:08.90         12  
                  33.95     1:08.90 (34.95)                                        
  8 Fortier, Julia C    11 Bgnw Marlins-MR      1:11.68    1:10.55         11  
                  33.55     1:10.55 (37.00)                                        
  9 Marinello, Ashley   11 COND-MR              1:15.12    1:10.68          9  
                  34.39     1:10.68 (36.29)                                        
 10 Bolster, Dana J     12 GAEL-MR              1:10.31    1:11.62          7  
                  33.35     1:11.62 (38.27)                                        
 11 Balderes, Olivia A  12 UNNYC-MR                  NT    1:12.35          6  
                  34.65     1:12.35 (37.70)                                        
 12 Calcagne, Maggie    12 MCY-NJ               1:11.32    1:13.29          5  
                  35.66     1:13.29 (37.63)                                        
 13 Brooks, Kayla M     11 Bgnw Marlins-MR      1:14.35    1:13.75          4  
                  35.38     1:13.75 (38.37)                                        
 14 Rippey, Rachel      11 MCY-NJ               1:15.71    1:13.78          3  
                  36.63     1:13.78 (37.15)                                        
 15 Canada, Veronica L  11 COND-MR              1:15.76    1:14.04          2  
                  35.10     1:14.04 (38.94)                                        
 16 Kuhn, Abby C        11 Bgnw Marlins-MR      1:21.43    1:14.21          1  
                  35.12     1:14.21 (39.09)                                        
 17 Jen, Sarah G        12 Bgnw Marlins-MR      1:16.96    1:14.85        
                  35.04     1:14.85 (39.81)                                        
 18 Distelhurst, Lea M  11 Silver Streaks-MR    1:28.11    1:15.31        
                  35.70     1:15.31 (39.61)                                        
 19 Saias, Stephanie J  12 Bgnw Marlins-MR      1:13.71    1:15.54        
                  35.61     1:15.54 (39.93)                                        
 20 Patapis, Melanie A  12 Riptides-MR          1:15.85    1:16.37        
                  36.15     1:16.37 (40.22)                                        
 21 Hozias, Nicole      11 COND-MR              1:19.43    1:19.49        
                  37.57     1:19.49 (41.92)                                        
 22 Herbert, Meghan     11 MCY-NJ               1:24.17    1:19.60        
                  37.59     1:19.60 (42.01)                                        
 23 D'Alessandro, Andi  12 Silver Streaks-MR    1:17.91    1:20.24        
                  36.83     1:20.24 (43.41)                                        
 24 Washington, Amy J   11 Bgnw Marlins-MR      1:16.90    1:21.09        
                  38.61     1:21.09 (42.48)                                        
 25 Rota, Kimberly A    11 Bgnw Marlins-MR      1:19.51    1:21.75        
                  38.78     1:21.75 (42.97)                                        
 26 Brosnan, Lindsey A  12 Bgnw Marlins-MR      1:19.34    1:23.23        
                  39.65     1:23.23 (43.58)                                        
 27 Prince, Hannah R    11 COND-MR              1:28.29    1:25.69        
                  38.99     1:25.69 (46.70)                                        
 28 Uppal, Jaya         11 Silver Streaks-MR    1:23.11    1:25.77        
                  38.92     1:25.77 (46.85)                                        
 29 Akirtava, Christin  12 Big Blue-MR          1:24.96    1:26.58        
                  39.98     1:26.58 (46.60)                                        
 30 Paz, Antonella V    11 COND-MR                   NT    1:26.61        
                  40.75     1:26.61 (45.86)                                        
 31 Choi, Hannah J      11 COND-MR                   NT    1:29.55        
                  41.58     1:29.55 (47.97)                                        
 32 Shaw, Zoe A         11 Bgnw Marlins-MR      1:26.39    1:30.27        
                  43.55     1:30.27 (46.72)                                        
 33 Miller, Skyler E    11 COND-MR                   NT    1:31.73        
                  41.77     1:31.73 (49.96)                                        
 34 Magretti, Julia     11 COND-MR              1:34.93    1:40.44        
                  47.25     1:40.44 (53.19)                                        
 35 McNeill, Cassidy L  11 COND-MR                   NT    1:44.97        
                  48.31     1:44.97 (56.66)                                        
 36 Borovoya, Rachel    12 COND-MR                   NT    1:45.71        
                  50.10     1:45.71 (55.61)                                        
 37 Townsend, Megan C   11 COND-MR                   NT    1:48.15        
                  50.99     1:48.15 (57.16)                                        
 38 Singer, Sarah N     11 COND-MR                   NT    1:54.70        
                  52.04   1:54.70 (1:02.66)                                        
 39 Filatov, Katherine  11 COND-MR                   NT    1:59.43        
                  56.67   1:59.43 (1:02.76)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dari, Hannah E      11 COND-MR              2:30.49    2:24.60         20  
                  31.83     1:08.91 (37.08)     1:47.94 (39.03)     2:24.60 (36.66)
  2 Paz, Antonella V    11 COND-MR                   NT    3:04.48         17  
                  38.73     1:26.28 (47.55)     2:15.70 (49.42)     3:04.48 (48.78)
 -- Choi, Hannah J      11 COND-MR                   NT         DQ        
                  44.54     1:34.14 (49.60)     2:27.04 (52.90)          DQ (33.92)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dari, Hannah E      11 COND-MR                33.82      34.07         20  
  2 Escobedo, Emily R   11 Riptides-MR            34.11      36.53         17  
  3 Chrystal, Morgan C  11 GAEL-MR                38.85      36.97         16  
  4 Bradnock, Taylor    11 Riptides-MR            36.54      37.70         15  
  5 Kuhn, Abby C        11 Bgnw Marlins-MR        39.80      38.16         14  
  6 Jen, Sarah G        12 Bgnw Marlins-MR        40.43      38.38         13  
  7 Hill, Lindsay       12 MCY-NJ                 39.38      38.64         12  
  8 Ferguson, Carly     11 Silver Streaks-MR      41.82      39.47         11  
  9 D'Alessandro, Andi  12 Silver Streaks-MR      39.67      39.88          9  
 10 Reilly, Bridget K   11 GAEL-MR                40.79      40.54          7  
 11 Distelhurst, Lea M  11 Silver Streaks-MR      43.11      40.88          6  
 12 Patapis, Melanie A  12 Riptides-MR            39.12      41.40          5  
 13 Washington, Amy J   11 Bgnw Marlins-MR        40.61      41.89          4  
 14 Saias, Stephanie J  12 Bgnw Marlins-MR        42.13      42.84          3  
 15 Uppal, Jaya         11 Silver Streaks-MR      49.11      44.52          2  
 16 Curran, Shannon L   12 COND-MR                52.22      44.61          1  
 17 Brosnan, Caitlin A  12 COND-MR                47.62      45.93        
 18 Choi, Hannah J      11 COND-MR                   NT      46.03        
 19 Bogan, Gretchen L   11 Silver Streaks-MR      45.30      46.83        
 20 Fischer, Kate T     11 COND-MR                49.47      47.24        
 21 Shaw, Zoe A         11 Bgnw Marlins-MR        45.73      47.47        
 22 Filatov, Katherine  11 COND-MR                   NT      50.61        
 23 Borovoya, Rachel    12 COND-MR                   NT      54.70        
 24 McNeill, Cassidy L  11 COND-MR                   NT      55.39        
 25 Carey, Helene J     11 COND-MR                   NT      55.96        
 -- Miller, Skyler E    11 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Canada, Veronica L  11 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Pieretti, Caitlin   11 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Ye, Kylene L        11 COND-MR                   NT         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chung, Katie J      12 COND-MR              1:08.80    1:08.28         20  
                  33.55     1:08.28 (34.73)                                        
  2 Hodder, Chandler R  12 COND-MR              1:12.80    1:10.54         17  
                  33.93     1:10.54 (36.61)                                        
  3 Dari, Hannah E      11 COND-MR              1:14.41    1:14.44         16  
                  35.66     1:14.44 (38.78)                                        
  4 Stewart, Courtney   12 GAEL-MR              1:27.12    1:16.19         15  
                  36.93     1:16.19 (39.26)                                        
  5 Puleo, Danielle N   12 GAEL-MR              1:25.38    1:17.17         14  
                  37.73     1:17.17 (39.44)                                        
  6 Bradnock, Taylor    11 Riptides-MR          1:16.24    1:18.92         13  
                  38.81     1:18.92 (40.11)                                        
  7 Chrystal, Morgan C  11 GAEL-MR              1:22.12    1:21.96         12  
                  41.26     1:21.96 (40.70)                                        
  8 Jen, Sarah G        12 Bgnw Marlins-MR      1:27.15    1:22.40         11  
                  40.48     1:22.40 (41.92)                                        
  9 Rippey, Rachel      11 MCY-NJ                    NT    1:27.34          9  
                  43.83     1:27.34 (43.51)                                        
 10 Ferguson, Carly     11 Silver Streaks-MR    1:29.81    1:27.97          7  
                  42.26     1:27.97 (45.71)                                        
 11 Saias, Stephanie J  12 Bgnw Marlins-MR      1:27.52    1:28.36          6  
                  43.60     1:28.36 (44.76)                                        
 12 Rota, Kimberly A    11 Bgnw Marlins-MR      1:29.40    1:29.46          5  
                  43.85     1:29.46 (45.61)                                        
 13 Hozias, Nicole      11 COND-MR              1:34.39    1:29.68          4  
                1:29.80         1:29.68 ( )                                        
 14 Canada, Veronica L  11 COND-MR              1:36.59    1:30.56          3  
                  43.04     1:30.56 (47.52)                                        
 15 Distelhurst, Lea M  11 Silver Streaks-MR    1:55.11    1:31.37          2  
                  44.65     1:31.37 (46.72)                                        
 16 Akirtava, Christin  12 Big Blue-MR          1:33.03    1:31.91          1  
                  44.72     1:31.91 (47.19)                                        
 17 D'Alessandro, Andi  12 Silver Streaks-MR    1:28.03    1:32.19        
                  42.87     1:32.19 (49.32)                                        
 18 Herbert, Meghan     11 MCY-NJ                    NT    1:36.76        
                  48.00     1:36.76 (48.76)                                        
 19 Uppal, Jaya         11 Silver Streaks-MR    1:45.11    1:41.23        
                  47.17     1:41.23 (54.06)                                        
 20 Bogan, Gretchen L   11 Silver Streaks-MR    1:33.13    1:43.27        
                  49.54     1:43.27 (53.73)                                        
 21 Miller, Skyler E    11 COND-MR                   NT    1:46.21        
                  51.68     1:46.21 (54.53)                                        
 22 Magretti, Julia     11 COND-MR              1:52.44    1:49.64        
                  53.17     1:49.64 (56.47)                                        
 23 Ostrofsky, Sydney   11 COND-MR                   NT    1:51.79        
                  51.18   1:51.79 (1:00.61)                                        
 24 Filatov, Katherine  11 COND-MR                   NT    1:56.46        
                  54.92   1:56.46 (1:01.54)                                        
 25 McNeill, Cassidy L  11 COND-MR                   NT    1:57.38        
                  54.25   1:57.38 (1:03.13)                                        
 26 Townsend, Megan C   11 COND-MR                   NT    2:07.58        
                  59.28   2:07.58 (1:08.30)                                        
 -- Prince, Hannah R    11 COND-MR                   NT         DQ        
                  48.38          DQ (52.07)                                        
 -- Singer, Sarah N     11 COND-MR                   NT         DQ        
                  58.40        DQ (1:08.26)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Deverna, Tara N     11 GAEL-MR                37.18      35.79         20  
  2 Escobedo, Emily R   11 Riptides-MR            37.11      37.96         17  
  3 Vogel, Nia C        11 Riptides-MR            38.16      40.10         16  
  4 Chung, Katie J      12 COND-MR                40.23      40.67         15  
  5 Kuhn, Abby C        11 Bgnw Marlins-MR        44.23      41.95         14  
  6 Balderes, Olivia A  12 UNNYC-MR                  NT      42.05         13  
  7 Brosnan, Lindsey A  12 Bgnw Marlins-MR        44.09      42.51         12  
  8 Bradnock, Taylor    11 Riptides-MR            38.65      42.88         11  
  9 Bolster, Dana J     12 GAEL-MR                41.87      43.17          9  
 10 Marinello, Ashley   11 COND-MR                43.83      43.34          7  
 11 Fortier, Julia C    11 Bgnw Marlins-MR        46.98      43.90          6  
 12 Washington, Amy J   11 Bgnw Marlins-MR        45.88      44.64          5  
 13 Ferguson, Carly     11 Silver Streaks-MR      45.36      45.08          4  
 14 D'Alessandro, Andi  12 Silver Streaks-MR      44.36      45.58          3  
 15 Calcagne, Maggie    12 MCY-NJ                 46.77      45.84          2  
 16 Distelhurst, Lea M  11 Silver Streaks-MR      48.11      46.25          1  
 17 Brooks, Kayla M     11 Bgnw Marlins-MR        50.26      46.42        
 18 Akirtava, Christin  12 Big Blue-MR            46.27      46.44        
 19 Prince, Hannah R    11 COND-MR                51.43      48.30        
 20 Patapis, Melanie A  12 Riptides-MR            41.20      48.55        
 21 Paz, Antonella V    11 COND-MR                   NT      49.84        
 22 Choi, Hannah J      11 COND-MR                   NT      50.22        
 23 Bogan, Gretchen L   11 Silver Streaks-MR      50.95      51.47        
 24 Miller, Skyler E    11 COND-MR                   NT      55.41        
 25 McNeill, Cassidy L  11 COND-MR                   NT      56.79        
 26 Townsend, Megan C   11 COND-MR                   NT      57.03        
 27 Magretti, Julia     11 COND-MR                52.78      57.66        
 28 Borovoya, Rachel    12 COND-MR                   NT    1:00.89        
 29 Filatov, Katherine  11 COND-MR                   NT    1:15.04        
 -- Singer, Sarah N     11 COND-MR                   NT         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Shannon M    12 Big Blue-MR          1:17.60    1:15.77         20  
                  35.38     1:15.77 (40.39)                                        
  2 Escobedo, Emily R   11 Riptides-MR          1:26.45    1:22.71         17  
                  39.01     1:22.71 (43.70)                                        
  3 Vogel, Nia C        11 Riptides-MR          1:27.00    1:25.48         16  
                  40.29     1:25.48 (45.19)                                        
  4 Thomas, Alyssa M    12 Big Blue-MR          1:34.11    1:30.73         15  
                  42.29     1:30.73 (48.44)                                        
  5 Balderes, Olivia A  12 UNNYC-MR                  NT    1:31.64         14  
                  42.26     1:31.64 (49.38)                                        
  6 Marinello, Ashley   11 COND-MR              1:36.18    1:33.44         13  
                  43.71     1:33.44 (49.73)                                        
  7 Ferguson, Carly     11 Silver Streaks-MR    1:36.31    1:33.70         12  
                  43.90     1:33.70 (49.80)                                        
  8 Brosnan, Lindsey A  12 Bgnw Marlins-MR      1:35.81    1:35.97         11  
                  45.91     1:35.97 (50.06)                                        
  9 Rota, Kimberly A    11 Bgnw Marlins-MR      1:38.44    1:38.26          9  
                  46.67     1:38.26 (51.59)                                        
 10 D'Alessandro, Andi  12 Silver Streaks-MR    1:39.64    1:38.37          7  
                  45.98     1:38.37 (52.39)                                        
 11 Brooks, Kayla M     11 Bgnw Marlins-MR      1:38.85    1:38.77          6  
                  47.25     1:38.77 (51.52)                                        
 12 Brosnan, Caitlin A  12 COND-MR                   NT    1:40.05          5  
                  53.24     1:40.05 (46.81)                                        
 13 Curran, Shannon L   12 COND-MR              1:46.24    1:44.01          4  
                  47.84     1:44.01 (56.17)                                        
 14 Prince, Hannah R    11 COND-MR              1:50.99    1:46.07          3  
                  49.22     1:46.07 (56.85)                                        
 15 Paz, Antonella V    11 COND-MR                   NT    1:54.11          2  
                  49.06   1:54.11 (1:05.05)                                        
 16 Magretti, Julia     11 COND-MR              2:02.12    2:04.28          1  
                  57.15   2:04.28 (1:07.13)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Rachel S       12 COND-MR                29.34      30.47         20  
  2 Hodder, Chandler R  12 COND-MR                32.77      33.23         17  
  3 Puleo, Danielle N   12 GAEL-MR                34.66      33.64         16  
  4 Vogel, Nia C        11 Riptides-MR            34.85      33.85         15  
  5 Stewart, Courtney   12 GAEL-MR                39.18      34.35         14  
  6 Escobedo, Emily R   11 Riptides-MR            35.47      34.83         13  
  7 Jen, Sarah G        12 Bgnw Marlins-MR        36.43      35.00         12  
  8 Bolster, Dana J     12 GAEL-MR                37.20      35.14         11  
  9 Bradnock, Taylor    11 Riptides-MR            36.87      35.36          9  
 10 Balderes, Olivia A  12 UNNYC-MR                  NT      36.48          7  
 11 Calcagne, Maggie    12 MCY-NJ                 35.96      38.59          6  
 12 Rota, Kimberly A    11 Bgnw Marlins-MR        47.96      39.80          5  
 13 Marinello, Ashley   11 COND-MR                39.94      40.08          4  
 14 Patapis, Melanie A  12 Riptides-MR            37.89      40.44          3  
 15 Fortier, Julia C    11 Bgnw Marlins-MR        42.68      41.02          2  
 16 Brooks, Kayla M     11 Bgnw Marlins-MR        44.21      41.71          1  
 17 Bogan, Gretchen L   11 Silver Streaks-MR      42.14      43.33        
 18 Shaw, Zoe A         11 Bgnw Marlins-MR        43.03      44.64        
 19 Choi, Hannah J      11 COND-MR                   NT      48.54        
 20 Uppal, Jaya         11 Silver Streaks-MR      57.11      51.26        
 -- Borovoya, Rachel    12 COND-MR                   NT         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Puleo, Danielle N   12 GAEL-MR              1:35.50    1:16.46         20  
                  35.22     1:16.46 (41.24)                                        
  2 Kuhn, Abby C        11 Bgnw Marlins-MR      1:19.18    1:18.51         17  
                  36.66     1:18.51 (41.85)                                        
  3 Vogel, Nia C        11 Riptides-MR          1:26.74    1:18.83         16  
                  35.34     1:18.83 (43.49)                                        
  4 Hill, Lindsay       12 MCY-NJ               1:21.91    1:19.83         15  
                  34.95     1:19.83 (44.88)                                        
  5 Dari, Hannah E      11 COND-MR              1:25.20    1:20.30         14  
                  35.89     1:20.30 (44.41)                                        
  6 Brooks, Kayla M     11 Bgnw Marlins-MR      1:39.46    1:34.01         13  
                  43.37     1:34.01 (50.64)                                        
  7 Brosnan, Lindsey A  12 Bgnw Marlins-MR      1:38.44    1:36.03         12  
                  44.25     1:36.03 (51.78)                                        
  8 Hozias, Nicole      11 COND-MR              1:43.90    1:37.22         11  
                  44.77     1:37.22 (52.45)                                        
  9 Fortier, Julia C    11 Bgnw Marlins-MR      1:40.13    1:37.28          9  
                  44.40     1:37.28 (52.88)                                        
 10 Rota, Kimberly A    11 Bgnw Marlins-MR      1:47.49    1:42.76          7  
                  45.85     1:42.76 (56.91)                                        
 -- Bogan, Gretchen L   11 Silver Streaks-MR    1:36.31         DQ        
                  43.58          DQ (55.10)                                        
 -- Saias, Stephanie J  12 Bgnw Marlins-MR      1:30.09         DQ        
                  40.53                                                            
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Shannon M    12 Big Blue-MR          1:15.22    1:12.49         20  
                  34.46     1:12.49 (38.03)                                        
  2 Hodder, Chandler R  12 COND-MR              1:16.40    1:12.93         17  
                  32.35     1:12.93 (40.58)                                        
  3 Puleo, Danielle N   12 GAEL-MR              1:20.80    1:15.19         16  
                  33.77     1:15.19 (41.42)                                        
  4 Escobedo, Emily R   11 Riptides-MR          1:13.89    1:16.30         15  
                  35.44     1:16.30 (40.86)                                        
  5 Thomas, Alyssa M    12 Big Blue-MR          1:21.54    1:18.02         14  
                  37.42     1:18.02 (40.60)                                        
  6 Bradnock, Taylor    11 Riptides-MR          1:15.44    1:18.78         13  
                  36.17     1:18.78 (42.61)                                        
  7 Balderes, Olivia A  12 UNNYC-MR                  NT    1:18.98         12  
                  36.50     1:18.98 (42.48)                                        
  8 Jen, Sarah G        12 Bgnw Marlins-MR      1:24.13    1:19.76         11  
                  37.30     1:19.76 (42.46)                                        
  9 Fortier, Julia C    11 Bgnw Marlins-MR      1:24.61    1:22.51          9  
                  39.14     1:22.51 (43.37)                                        
 10 Marinello, Ashley   11 COND-MR              1:33.66    1:22.86          7  
                  38.10     1:22.86 (44.76)                                        
 11 Reilly, Bridget K   11 GAEL-MR              1:25.03    1:22.93          6  
                  38.55     1:22.93 (44.38)                                        
 12 Washington, Amy J   11 Bgnw Marlins-MR      1:25.55    1:23.31          5  
                  39.26     1:23.31 (44.05)                                        
 13 Distelhurst, Lea M  11 Silver Streaks-MR    1:47.11    1:24.80          4  
                  37.99     1:24.80 (46.81)                                        
 14 Ferguson, Carly     11 Silver Streaks-MR    1:28.85    1:25.89          3  
                  38.99     1:25.89 (46.90)                                        
 15 Hozias, Nicole      11 COND-MR              1:32.27    1:26.77          2  
                  40.50     1:26.77 (46.27)                                        
 16 Brosnan, Lindsey A  12 Bgnw Marlins-MR      1:29.95    1:27.19          1  
                  41.28     1:27.19 (45.91)                                        
 17 Patapis, Melanie A  12 Riptides-MR          1:19.58    1:29.21        
                  39.24     1:29.21 (49.97)                                        
 18 Canada, Veronica L  11 COND-MR                   NT    1:31.86        
                  43.14     1:31.86 (48.72)                                        
 19 Fischer, Kate T     11 COND-MR              1:36.08    1:33.70        
                  45.02     1:33.70 (48.68)                                        
 20 Paz, Antonella V    11 COND-MR                   NT    1:34.75        
                  45.95     1:34.75 (48.80)                                        
 21 Prince, Hannah R    11 COND-MR              1:36.51    1:35.31        
                  46.42     1:35.31 (48.89)                                        
 22 Shaw, Zoe A         11 Bgnw Marlins-MR      1:37.48    1:37.26        
                  45.00     1:37.26 (52.26)                                        
 23 Choi, Hannah J      11 COND-MR                   NT    1:37.78        
                  45.73     1:37.78 (52.05)                                        
 24 Borovoya, Rachel    12 COND-MR                   NT    1:54.09        
                  53.34   1:54.09 (1:00.75)                                        
 25 Townsend, Megan C   11 COND-MR                   NT    1:57.57        
                  58.37     1:57.57 (59.20)                                        
 -- Pieretti, Caitlin   11 COND-MR                   NT         DQ        
                  50.64        DQ (1:04.83)                                        
 -- McNeill, Cassidy L  11 COND-MR                   NT         DQ        
                  52.38        DQ (1:04.58)                                        
 -- Filatov, Katherine  11 COND-MR                   NT         DQ        
                  56.59        DQ (1:12.61)                                        
 -- Curran, Shannon L   12 COND-MR              1:38.55         DQ        
                  44.52          DQ (46.76)                                        
 -- Dari, Hannah E      11 COND-MR              1:17.65         DQ        
                  33.62          DQ (41.14)                                        
 -- Magretti, Julia     11 COND-MR              2:09.70         DQ        
                  52.45          DQ (56.59)                                        
 -- Carey, Helene J     11 COND-MR                   NT         DQ        
                  53.87          DQ (56.95)                                        
 -- Miller, Skyler E    11 COND-MR                   NT         DQ        
                  51.23          DQ (57.51)                                        
 -- Saias, Stephanie J  12 Bgnw Marlins-MR      1:23.41         DQ        
                  40.65          DQ (43.61)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chung, Katie J      12 COND-MR              2:34.68    2:30.06         20  
                  33.30     1:10.46 (37.16)     1:56.58 (46.12)     2:30.06 (33.48)
  2 Kim, Rachel S       12 COND-MR              2:45.24    2:31.68         17  
                  31.73     1:11.13 (39.40)     1:59.72 (48.59)     2:31.68 (31.96)
  3 Deverna, Tara N     11 GAEL-MR              2:41.04    2:32.66         16  
                  35.88     1:16.45 (40.57)     1:58.58 (42.13)     2:32.66 (34.08)
  4 Escobedo, Emily R   11 Riptides-MR          3:04.87    2:43.33         15  
                  35.77     1:18.26 (42.49)     2:05.00 (46.74)     2:43.33 (38.33)
  5 Dari, Hannah E      11 COND-MR              2:55.87    2:45.06         14  
                  36.50     1:16.67 (40.17)     2:07.69 (51.02)     2:45.06 (37.37)
  6 Kuhn, Abby C        11 Bgnw Marlins-MR      3:01.36    2:53.18         13  
                  37.56     1:22.92 (45.36)     2:14.33 (51.41)     2:53.18 (38.85)
  7 Ferguson, Carly     11 Silver Streaks-MR    3:17.27    3:05.00         12  
                  39.53     1:27.14 (47.61)     2:21.79 (54.65)     3:05.00 (43.21)
  8 Rippey, Rachel      11 MCY-NJ                    NT    3:05.73         11  
                  44.28     1:31.23 (46.95)     2:25.62 (54.39)     3:05.73 (40.11)
  9 Brosnan, Lindsey A  12 Bgnw Marlins-MR      3:04.28    3:06.55          9  
                  43.90     1:30.39 (46.49)     2:22.98 (52.59)     3:06.55 (43.57)
 10 Hozias, Nicole      11 COND-MR              3:17.00    3:07.42          7  
                  41.24     1:30.21 (48.97)     2:24.18 (53.97)     3:07.42 (43.24)
 11 Washington, Amy J   11 Bgnw Marlins-MR      3:15.38    3:10.14          6  
                  43.63     1:34.26 (50.63)     2:27.88 (53.62)     3:10.14 (42.26)
 12 Canada, Veronica L  11 COND-MR                   NT    3:18.67          5  
                  45.56     1:34.79 (49.23)   2:36.40 (1:01.61)     3:18.67 (42.27)
 13 Herbert, Meghan     11 MCY-NJ                    NT    3:18.80          4  
                  44.67     1:34.56 (49.89)   2:36.64 (1:02.08)     3:18.80 (42.16)
 14 Shaw, Zoe A         11 Bgnw Marlins-MR      3:28.98    3:22.53          3  
                  45.69     1:35.97 (50.28)   2:36.91 (1:00.94)     3:22.53 (45.62)
 -- Saias, Stephanie J  12 Bgnw Marlins-MR      2:58.39         DQ        
                  39.97     1:27.50 (47.53)     2:20.09 (52.59)          DQ (39.66)
 -- Paz, Antonella V    11 COND-MR                   NT         DQ        
                  49.58     1:43.64 (54.06)     2:39.57 (55.93)          DQ (47.89)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                             1:12.74    1:56.35         40  
     1) Hodder, Chandler R 12           2) Chung, Katie J 12              
     3) Dari, Hannah E 11               4) Kim, Rachel S 12               
                  28.29       58.31 (30.02)     1:28.00 (29.69)     1:56.35 (28.35)
  2 Riptides Swim Team-MR  'A'                       NT    2:09.18         34  
     1) Escobedo, Emily R 11            2) Patapis, Melanie A 12          
     3) Vogel, Nia C 11                 4) Bradnock, Taylor 11            
                  31.86     1:06.77 (34.91)     1:38.52 (31.75)     2:09.18 (30.66)
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:11.00    2:14.70         32  
     1) Kuhn, Abby C 11                 2) Rota, Kimberly A 11            
     3) Fortier, Julia C 11             4) Brooks, Kayla M 11             
                  31.85     1:07.55 (35.70)     1:40.37 (32.82)     2:14.70 (34.33)
  4 Condors-MR  'B'                                  NT    2:24.71         30  
     1) Marinello, Ashley 11            2) Canada, Veronica L 11          
     3) Paz, Antonella V 11             4) Prince, Hannah R 11            
                  33.18     1:07.35 (34.17)     1:54.95 (47.60)     2:24.71 (29.76)
  5 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:15.00    2:29.15         28  
     1) Saias, Stephanie J 12           2) Brosnan, Lindsey A 12          
     3) Shaw, Zoe A 11                  4) Washington, Amy J 11           
                  34.18     1:11.87 (37.69)     1:53.56 (41.69)     2:29.15 (35.59)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Riptides Swim Team-MR  'A'                       NT    2:24.79         40  
     1) Bradnock, Taylor 11             2) Escobedo, Emily R 11           
     3) Patapis, Melanie A 12           4) Vogel, Nia C 11                
                  38.75     1:17.08 (38.33)     1:51.76 (34.68)     2:24.79 (33.03)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:27.00    2:25.63         34  
     1) Washington, Amy J 11            2) Jen, Sarah G 12                
     3) Kuhn, Abby C 11                 4) Fortier, Julia C 11            
                  40.98     1:20.08 (39.10)     1:54.39 (34.31)     2:25.63 (31.24)
  3 Condors-MR  'A'                             2:08.34    2:27.41         32  
     1) Hodder, Chandler R 12           2) Marinello, Ashley 11           
     3) Hozias, Nicole 11               4) Dari, Hannah E 11              
                  33.19     1:16.55 (43.36)     1:58.36 (41.81)     2:27.41 (29.05)
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:36.00    2:47.94         30  
     1) Saias, Stephanie J 12           2) Brosnan, Lindsey A 12          
     3) Shaw, Zoe A 11                  4) Brooks, Kayla M 11             
                  43.14     1:26.33 (43.19)     2:25.94 (59.61)     2:47.94 (22.00)
  5 Condors-MR  'B'                                  NT    2:51.49         28  
     1) Canada, Veronica L 11           2) Paz, Antonella V 11            
     3) Curran, Shannon L 12            4) Prince, Hannah R 11            
                  41.71     1:29.43 (47.72)     2:13.85 (44.42)     2:51.49 (37.64)
 
Girls 13 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trager, Lena E      13 Bgnw Marlins-MR        27.77      26.11         20  
  2 Fritsch, Kristina   16 NYCC-MR                25.60      26.19         17  
  3 Martinez, Bianca M  17 NYCC-MR                26.62      26.49         16  
  4 Kopac, Kelly L      17 COND-MR                26.02      26.58         15  
  5 Turner, Jennifer J  15 Silver Streaks-MR      26.52      26.61         14  
  6 Esposito, Deirdre   14 MCY-NJ                 26.51      26.64         13  
  7 Hall, Kelly         15 MCY-NJ                 26.47      26.92         12  
  8 Joseph, Jamela T    14 COND-MR                27.12      27.17         11  
  9 Watler, Shani       15 NYCC-MR                27.30      27.24          9  
 10 Bromback, Kathryn   16 MCY-NJ                 26.39      27.28          7  
 11 Miller, Nikki F     13 Silver Streaks-MR      26.86      27.31          6  
 12 Beston, Shannon     15 MCY-NJ                 27.00      27.55          5  
 13 Flood, Katie M      15 Silver Streaks-MR      27.98      27.70          4  
 14 Wyatt, Allison B    15 Big Blue-MR            27.23      27.79          3  
 15 Morris, Cara K      13 COND-MR                27.48      27.80          2  
 16 Bassmann, Amanda C  17 Silver Streaks-MR      28.11      27.91          1  
 17 Kyff, Jennifer J    33 Silver Streaks-MR      27.11      27.92        
 17 Malyszka, Stephani  13 COND-MR                27.03      27.92        
 19 Carlson, Chelsea    17 MCY-NJ                 27.58      27.94        
 20 Hall, Kimberly      15 MCY-NJ                 27.67      28.07        
 21 Wais, Ashleigh Q    15 NYCC-MR                28.55      28.48        
 22 Morrison, Eileen    16 MCY-NJ                    NT      28.64        
 23 Fradkin, Becky H    16 Silver Streaks-MR      28.43      28.69        
 24 Clarke, Kelly       13 MCY-NJ                 29.27      28.76        
 25 Richardson, Erika   14 COND-MR                28.03      28.78        
 26 Reyes, Raine M      15 Bscat-MR               30.00      28.82        
 27 Suen, Katherine     13 Riptides-MR            28.64      28.87        
 27 Ferguson, Chelesa   14 MCY-NJ                 29.27      28.87        
 29 Ferriero, Wendy     17 MCY-NJ                 28.15      28.95        
 29 Winkler, Erika      13 NYCC-MR                29.28      28.95        
 31 Krasniqi, Laura A   14 Silver Streaks-MR      29.19      28.98        
 32 Emodi, Rachel       13 MCY-NJ                 29.39      29.04        
 32 Sgaglio, Briggs J   14 Bgnw Marlins-MR        28.74      29.04        
 34 Ferguson, Mara H    14 Silver Streaks-MR      29.98      29.28        
 35 Moreau, Jane        14 MCY-NJ                 29.39      29.37        
 36 Simone, Toni A      13 Silver Streaks-MR      31.92      29.63        
 37 Paul, Jordana R     15 COND-MR                29.79      29.80        
 38 Guttridge, Kaitlyn  13 Bgnw Marlins-MR        30.17      29.84        
 39 Wong, Kristi        13 Silver Streaks-MR      30.83      29.90        
 40 Cataldo, Lauren     13 MCY-NJ                 29.26      30.06        
 41 Rappaport, Roxy S   14 Bgnw Marlins-MR        30.01      30.17        
 42 Wilt, Chase H       14 Bgnw Marlins-MR        28.73      30.38        
 43 Deziel, Blaire      14 COND-MR                31.22      30.66        
 44 Slivka, Hannah C    13 Bgnw Marlins-MR        30.58      30.83        
 45 Dari, Kelli A       14 COND-MR                30.17      31.15        
 46 Tashoff, Emma       14 Silver Streaks-MR      30.94      31.21        
 47 Bonifacio, Stephan  15 COND-MR                30.32      31.54        
 48 Frawley, Becca A    13 Bgnw Marlins-MR        31.26      31.60        
 49 Lewis, Chloe E      13 Riptides-MR            30.14      31.73        
 50 Chan, Jessica T     13 Silver Streaks-MR      31.82      31.88        
 51 Nienaltow, Kate K   14 COND-MR                33.41      31.90        
 52 Anderson, Moriah    14 MCY-NJ                 32.59      31.97        
 53 Terhune, Courtney   16 MCY-NJ                 33.06      32.25        
 54 Prince, Jenny C     17 COND-MR                32.36      32.36        
 55 Prince, Martha E    14 COND-MR                35.15      32.74        
 56 Lipovac, Dara M     14 COND-MR                36.88      35.64        
 57 Willke, Bridget M   13 MCY-NJ                    NT      36.96        
 58 Zaretsky, Tobey L   16 COND-MR                   NT      38.65        
 -- Mathur, Natasha C   13 Silver Streaks-MR      47.29         DQ        
 
Girls 13 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fritsch, Kristina   16 NYCC-MR                55.21      56.83         20  
                  27.76       56.83 (29.07)                                        
  2 Martinez, Bianca M  17 NYCC-MR                55.86      56.84         17  
                  28.15       56.84 (28.69)                                        
  3 Turner, Jennifer J  15 Silver Streaks-MR      57.26      57.28         16  
                  27.67       57.28 (29.61)                                        
  4 Hain, Karina A      14 NYCC-MR                59.01      59.21         15  
                  28.61       59.21 (30.60)                                        
  5 Bromback, Kathryn   16 MCY-NJ                 59.29      59.29         14  
                  28.71       59.29 (30.58)                                        
  6 Kopac, Kelly L      17 COND-MR                58.02      59.34         13  
                  28.31       59.34 (31.03)                                        
  7 Morrison, Eileen    16 MCY-NJ               1:01.68      59.39         12  
                  28.61       59.39 (30.78)                                        
  8 Wais, Ashleigh Q    15 NYCC-MR                59.46      59.88         11  
                  29.61       59.88 (30.27)                                        
  9 Malyszka, Stephani  13 COND-MR                59.57    1:00.05          9  
                  29.27     1:00.05 (30.78)                                        
 10 Watler, Shani       15 NYCC-MR                59.70    1:00.14          7  
                  28.56     1:00.14 (31.58)                                        
 11 Morris, Cara K      13 COND-MR              1:02.20    1:00.22          6  
                  28.72     1:00.22 (31.50)                                        
 12 Esposito, Deirdre   14 MCY-NJ               1:00.23    1:00.55          5  
                  28.36     1:00.55 (32.19)                                        
 13 Maruo, Haruka       13 Riptides-MR          1:04.85    1:00.57          4  
                  28.97     1:00.57 (31.60)                                        
 14 Hall, Kimberly      15 MCY-NJ                 59.84    1:00.71          3  
                  28.89     1:00.71 (31.82)                                        
 15 Bassmann, Amanda C  17 Silver Streaks-MR      59.94    1:00.87          2  
                  29.09     1:00.87 (31.78)                                        
 16 Joseph, Jamela T    14 COND-MR              1:01.05    1:01.07          1  
                  28.22     1:01.07 (32.85)                                        
 17 Flood, Katie M      15 Silver Streaks-MR    1:01.26    1:01.70        
                  29.88     1:01.70 (31.82)                                        
 18 Kennedy, Calla      13 NYCC-MR              1:02.25    1:01.74        
                  29.59     1:01.74 (32.15)                                        
 19 Kyff, Jennifer J    33 Silver Streaks-MR    1:01.11    1:02.00        
                  29.64     1:02.00 (32.36)                                        
 20 Krasniqi, Laura A   14 Silver Streaks-MR    1:02.88    1:02.33        
                  29.92     1:02.33 (32.41)                                        
 21 Beston, Shannon     15 MCY-NJ                 59.75    1:02.53        
                  29.24     1:02.53 (33.29)                                        
 22 Wyatt, Allison B    15 Big Blue-MR            59.96    1:02.56        
                  29.33     1:02.56 (33.23)                                        
 23 Miller, Nikki F     13 Silver Streaks-MR    1:01.20    1:03.09        
                  29.53     1:03.09 (33.56)                                        
 24 Clarke, Kelly       13 MCY-NJ               1:05.80    1:03.38        
                  30.66     1:03.38 (32.72)                                        
 25 Carlson, Chelsea    17 MCY-NJ               1:01.87    1:03.44        
                  29.66     1:03.44 (33.78)                                        
 26 Emodi, Rachel       13 MCY-NJ               1:03.75    1:03.45        
                  30.67     1:03.45 (32.78)                                        
 27 Richardson, Erika   14 COND-MR              1:02.14    1:03.83        
                  30.40     1:03.83 (33.43)                                        
 28 Rota, Alexandra P   13 Bgnw Marlins-MR      1:02.17    1:03.95        
                  30.88     1:03.95 (33.07)                                        
 29 Winkler, Erika      13 NYCC-MR              1:06.08    1:04.02        
                  31.61     1:04.02 (32.41)                                        
 30 Powers, Colleen P   13 Bgnw Marlins-MR      1:06.50    1:04.10        
                  30.59     1:04.10 (33.51)                                        
 31 Reyes, Raine M      15 Bscat-MR             1:06.00    1:04.12        
                  30.24     1:04.12 (33.88)                                        
 32 Fradkin, Becky H    16 Silver Streaks-MR    1:01.00    1:04.30        
                  30.44     1:04.30 (33.86)                                        
 33 Suen, Katherine     13 Riptides-MR          1:04.11    1:04.47        
                  30.45     1:04.47 (34.02)                                        
 34 Slivka, Martha D    13 Bgnw Marlins-MR      1:04.34    1:04.60        
                  30.39     1:04.60 (34.21)                                        
 35 Paul, Jordana R     15 COND-MR              1:04.38    1:04.61        
                  30.86     1:04.61 (33.75)                                        
 36 Ferguson, Chelesa   14 MCY-NJ               1:04.60    1:04.74        
                  30.15     1:04.74 (34.59)                                        
 37 Baudinet, Anne T    14 Bgnw Marlins-MR      1:03.78    1:05.25        
                  31.17     1:05.25 (34.08)                                        
 38 Simone, Toni A      13 Silver Streaks-MR    1:10.50    1:05.67        
                  31.32     1:05.67 (34.35)                                        
 39 Ferguson, Mara H    14 Silver Streaks-MR    1:07.69    1:06.04        
                  30.90     1:06.04 (35.14)                                        
 40 Cataldo, Lauren     13 MCY-NJ               1:04.23    1:06.07        
                  31.20     1:06.07 (34.87)                                        
 41 Muehler, Annelie    14 MCY-NJ               1:06.58    1:06.21        
                  32.15     1:06.21 (34.06)                                        
 42 Wong, Kristi        13 Silver Streaks-MR    1:10.31    1:06.44        
                  31.86     1:06.44 (34.58)                                        
 43 Hickey, Chrisanna   16 Big Blue-MR          1:06.85    1:06.80        
                  31.00     1:06.80 (35.80)                                        
 44 Wilt, Chase H       14 Bgnw Marlins-MR      1:02.32    1:07.15        
                  31.78     1:07.15 (35.37)                                        
 45 Deziel, Blaire      14 COND-MR              1:07.70    1:07.41        
                  32.34     1:07.41 (35.07)                                        
 46 Moreau, Jane        14 MCY-NJ               1:06.60    1:07.48        
                  31.43     1:07.48 (36.05)                                        
 47 Slivka, Hannah C    13 Bgnw Marlins-MR      1:06.35    1:07.77        
                  33.24     1:07.77 (34.53)                                        
 48 Dari, Kelli A       14 COND-MR              1:06.43    1:08.19        
                  32.44     1:08.19 (35.75)                                        
 49 Tashoff, Emma       14 Silver Streaks-MR    1:08.12    1:08.54        
                  32.52     1:08.54 (36.02)                                        
 50 Sgaglio, Briggs J   14 Bgnw Marlins-MR      1:01.98    1:09.60        
                  31.68     1:09.60 (37.92)                                        
 51 Bonifacio, Stephan  15 COND-MR              1:10.29    1:10.88        
                  34.34     1:10.88 (36.54)                                        
 52 Frawley, Becca A    13 Bgnw Marlins-MR      1:09.04    1:11.00        
                  33.43     1:11.00 (37.57)                                        
 53 Anderson, Moriah    14 MCY-NJ               1:13.19    1:11.49        
                  33.40     1:11.49 (38.09)                                        
 54 Lewis, Chloe E      13 Riptides-MR          1:09.21    1:11.65        
                  33.68     1:11.65 (37.97)                                        
 55 Nienaltow, Kate K   14 COND-MR              1:19.51    1:12.50        
                  34.88     1:12.50 (37.62)                                        
 56 Chan, Jessica T     13 Silver Streaks-MR    1:13.30    1:12.66        
                  34.59     1:12.66 (38.07)                                        
 57 Prince, Jenny C     17 COND-MR              1:11.75    1:12.68        
                  35.15     1:12.68 (37.53)                                        
 58 Terhune, Courtney   16 MCY-NJ               1:10.11    1:12.78        
                  34.97     1:12.78 (37.81)                                        
 59 Whalen, Lindsey M   13 Bgnw Marlins-MR      1:10.40    1:14.77        
                  35.12     1:14.77 (39.65)                                        
 60 Prince, Martha E    14 COND-MR              1:17.80    1:18.00        
                  36.85     1:18.00 (41.15)                                        
 61 Lipovac, Dara M     14 COND-MR                   NT    1:22.98        
                  38.96     1:22.98 (44.02)                                        
 62 Willke, Bridget M   13 MCY-NJ               1:36.65    1:25.96        
                  41.33     1:25.96 (44.63)                                        
 63 Mathur, Natasha C   13 Silver Streaks-MR    1:49.03    2:02.40        
                  54.81   2:02.40 (1:07.59)                                        
 
Girls 13 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Bianca M  17 NYCC-MR              2:01.99    2:01.74         20  
                  29.40     1:00.12 (30.72)     1:31.47 (31.35)     2:01.74 (30.27)
  2 Winkler, Caitlin M  17 NYCC-MR              1:59.04    2:02.33         17  
                  28.95       59.74 (30.79)     1:31.32 (31.58)     2:02.33 (31.01)
  3 Fritsch, Kristina   16 NYCC-MR              1:58.58    2:02.89         16  
                  28.44       59.51 (31.07)     1:31.49 (31.98)     2:02.89 (31.40)
  4 Hain, Karina A      14 NYCC-MR              2:02.21    2:07.73         15  
                  29.71     1:01.43 (31.72)     1:35.22 (33.79)     2:07.73 (32.51)
  5 Skeivys, Maria E    15 NYCC-MR              2:04.12    2:09.10         14  
                  29.86     1:02.13 (32.27)     1:35.38 (33.25)     2:09.10 (33.72)
  6 Wais, Ashleigh Q    15 NYCC-MR              2:08.09    2:09.66         13  
                  31.44     1:04.78 (33.34)     1:37.92 (33.14)     2:09.66 (31.74)
  7 Malyszka, Stephani  13 COND-MR              2:09.44    2:10.45         12  
                  29.92     1:03.05 (33.13)     1:37.12 (34.07)     2:10.45 (33.33)
  8 Brooks, Meghan E    14 Bgnw Marlins-MR      2:10.59    2:11.02         11  
                  29.99     1:03.63 (33.64)     1:37.66 (34.03)     2:11.02 (33.36)
  9 Kopac, Kelly L      17 COND-MR              2:10.50    2:12.39          9  
                  30.17     1:03.82 (33.65)     1:38.45 (34.63)     2:12.39 (33.94)
 10 Beston, Shannon     15 MCY-NJ               2:11.37    2:15.54          7  
                  30.59     1:05.49 (34.90)     1:40.54 (35.05)     2:15.54 (35.00)
 11 Watler, Shani       15 NYCC-MR              2:15.34    2:15.62          6  
                  31.40     1:05.75 (34.35)     1:40.76 (35.01)     2:15.62 (34.86)
 12 Morrison, Eileen    16 MCY-NJ                    NT    2:15.67          5  
 13 Esposito, Deirdre   14 MCY-NJ               2:29.01    2:18.35          4  
                  31.04     1:06.01 (34.97)     1:43.56 (37.55)     2:18.35 (34.79)
 14 Boomer, Lee E       14 NYCC-MR              2:24.20    2:18.42          3  
                  32.11     1:07.42 (35.31)     1:44.01 (36.59)     2:18.42 (34.41)
 15 Blacker, Sara P     14 Bgnw Marlins-MR      2:15.67    2:18.92          2  
                  32.20     1:07.53 (35.33)     1:43.56 (36.03)     2:18.92 (35.36)
 16 Emodi, Rachel       13 MCY-NJ               2:23.62    2:21.47          1  
                  32.50     1:08.72 (36.22)     1:46.49 (37.77)     2:21.47 (34.98)
 17 Baudinet, Anne T    14 Bgnw Marlins-MR      2:20.12    2:22.45        
                  32.43     1:09.11 (36.68)     1:46.87 (37.76)     2:22.45 (35.58)
 18 Miller, Nikki F     13 Silver Streaks-MR    2:15.43    2:23.46        
                  30.31     1:06.25 (35.94)     1:45.22 (38.97)     2:23.46 (38.24)
 19 Winkler, Erika      13 NYCC-MR              2:17.99    2:23.47        
                  32.11     1:09.55 (37.44)     1:47.60 (38.05)     2:23.47 (35.87)
 20 Simone, Toni A      13 Silver Streaks-MR    2:33.95    2:25.28        
                  32.79     1:10.11 (37.32)     1:48.62 (38.51)     2:25.28 (36.66)
 21 Muehler, Annelie    14 MCY-NJ                    NT    2:25.38        
                                                                          34.50 ( )
        1:12.03 (37.53)     1:50.17 (38.14)     2:25.38 (35.21)                    
 22 Slivka, Martha D    13 Bgnw Marlins-MR      2:22.35    2:27.06        
                  31.77     1:08.34 (36.57)     1:48.04 (39.70)     2:27.06 (39.02)
 23 Ashton, Emily       14 MCY-NJ                    NT    2:27.15        
                  20.06                                                   34.42 ( )
        1:11.62 (37.20)     1:50.64 (39.02)     2:27.15 (36.51)                    
 24 Whelan, Melissa E   14 Bgnw Marlins-MR      2:29.39    2:32.81        
                  35.41     1:14.83 (39.42)     1:54.89 (40.06)     2:32.81 (37.92)
 25 DiChiara, Jennifer  13 Bgnw Marlins-MR      2:25.51    2:33.54        
                  34.07     1:13.33 (39.26)     1:54.52 (41.19)     2:33.54 (39.02)
 26 Frawley, Becca A    13 Bgnw Marlins-MR      2:31.86    2:43.33        
                  36.37     1:18.36 (41.99)     2:02.45 (44.09)     2:43.33 (40.88)
 27 Prince, Martha E    14 COND-MR              2:48.82    2:44.00        
 28 Nienaltow, Kate K   14 COND-MR              2:59.01    2:52.15        
 29 Lipovac, Dara M     14 COND-MR              2:58.62    2:52.56        
                                                                          36.87 ( )
        1:21.36 (44.49)     2:09.48 (48.12)     2:52.56 (43.08)                    
 
Girls 13 & Over 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Winkler, Caitlin M  17 NYCC-MR             10:26.89   11:13.06         20  
                  30.20     1:03.11 (32.91)     1:36.32 (33.21)     2:09.93 (33.61)
        2:43.24 (33.31)     3:17.31 (34.07)     3:50.77 (33.46)     4:24.76 (33.99)
        4:58.78 (34.02)     5:32.43 (33.65)     6:06.44 (34.01)     6:40.73 (34.29)
        7:14.49 (33.76)     7:48.65 (34.16)     8:22.74 (34.09)     8:56.74 (34.00)
        9:30.89 (34.15)    10:05.05 (34.16)    10:39.50 (34.45)    11:13.06 (33.56)
 
Girls 13 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hain, Karina A      14 NYCC-MR              1:03.20    1:03.17         20  
                  31.21     1:03.17 (31.96)                                        
  2 Turner, Jennifer J  15 Silver Streaks-MR    1:05.24    1:04.63         17  
                  31.25     1:04.63 (33.38)                                        
  3 Fritsch, Kristina   16 NYCC-MR              1:04.08    1:06.59         16  
                  32.78     1:06.59 (33.81)                                        
  4 Trager, Lena E      13 Bgnw Marlins-MR      1:09.48    1:08.83         15  
                  33.16     1:08.83 (35.67)                                        
  5 Kennedy, Calla      13 NYCC-MR              1:09.93    1:08.87         14  
                  33.72     1:08.87 (35.15)                                        
  6 Beston, Shannon     15 MCY-NJ               1:06.83    1:08.89         13  
                  32.70     1:08.89 (36.19)                                        
  7 Wong, Kristi        13 Silver Streaks-MR    1:11.68    1:10.06         12  
                  34.10     1:10.06 (35.96)                                        
  8 Hall, Kelly         15 MCY-NJ                    NT    1:10.14         11  
                8:20.00                                                   34.83 ( )
        1:10.14 (35.31)                                                            
  9 Watler, Shani       15 NYCC-MR              1:12.70    1:10.20          9  
                  34.11     1:10.20 (36.09)                                        
 10 Richardson, Erika   14 COND-MR              1:10.31    1:10.24          7  
                  34.12     1:10.24 (36.12)                                        
 11 Powers, Colleen P   13 Bgnw Marlins-MR      1:09.82    1:10.25          6  
                  34.12     1:10.25 (36.13)                                        
 12 Baudinet, Anne T    14 Bgnw Marlins-MR      1:09.64    1:10.38          5  
                  34.36     1:10.38 (36.02)                                        
 13 Malyszka, Stephani  13 COND-MR              1:09.98    1:10.56          3.5
                  34.16     1:10.56 (36.40)                                        
 13 Wais, Ashleigh Q    15 NYCC-MR              1:09.62    1:10.56          3.5
                  35.56     1:10.56 (35.00)                                        
 15 Morris, Cara K      13 COND-MR              1:11.32    1:10.79          2  
                  34.30     1:10.79 (36.49)                                        
 16 Kopac, Kelly L      17 COND-MR              1:08.78    1:11.21          1  
                  33.94     1:11.21 (37.27)                                        
 17 Flood, Katie M      15 Silver Streaks-MR    1:12.31    1:11.50        
                  34.32     1:11.50 (37.18)                                        
 18 Kyff, Jennifer J    33 Silver Streaks-MR    1:11.11    1:11.86        
                  34.52     1:11.86 (37.34)                                        
 19 Esposito, Deirdre   14 MCY-NJ               1:14.54    1:12.14        
                  35.70     1:12.14 (36.44)                                        
 20 Krasniqi, Laura A   14 Silver Streaks-MR    1:09.41    1:12.19        
                  35.96     1:12.19 (36.23)                                        
 21 Fradkin, Becky H    16 Silver Streaks-MR    1:11.64    1:12.57        
                  35.30     1:12.57 (37.27)                                        
 22 Hickey, Chrisanna   16 Big Blue-MR          1:15.31    1:12.60        
                  34.30     1:12.60 (38.30)                                        
 23 Maruo, Haruka       13 Riptides-MR          1:16.98    1:12.65        
                  35.61     1:12.65 (37.04)                                        
 24 Suen, Katherine     13 Riptides-MR          1:16.25    1:12.71        
                  34.58     1:12.71 (38.13)                                        
 25 Morrison, Eileen    16 MCY-NJ               1:22.70    1:13.18        
                  36.00     1:13.18 (37.18)                                        
 26 Winkler, Erika      13 NYCC-MR              1:10.46    1:13.53        
                  36.26     1:13.53 (37.27)                                        
 27 Ferguson, Chelesa   14 MCY-NJ               1:10.37    1:13.56        
 28 Ferriero, Wendy     17 MCY-NJ                    NT    1:14.24        
           376:06:40.00                                                   36.71 ( )
        1:14.24 (37.53)                                                            
 29 Deziel, Blaire      14 COND-MR              1:14.68    1:14.27        
                  35.80     1:14.27 (38.47)                                        
 30 Emodi, Rachel       13 MCY-NJ                    NT    1:14.84        
                                                                          37.83 ( )
        1:14.84 (37.01)                                                            
 31 Simone, Toni A      13 Silver Streaks-MR    1:16.01    1:15.02        
                  36.93     1:15.02 (38.09)                                        
 32 Guttridge, Kaitlyn  13 Bgnw Marlins-MR      1:17.29    1:15.22        
                  37.07     1:15.22 (38.15)                                        
 33 Muehler, Annelie    14 MCY-NJ               1:17.72    1:15.45        
                  37.36     1:15.45 (38.09)                                        
 34 Slivka, Martha D    13 Bgnw Marlins-MR      1:16.64    1:17.46        
                  37.91     1:17.46 (39.55)                                        
 35 Clarke, Kelly       13 MCY-NJ               1:17.19    1:17.83        
                  38.50     1:17.83 (39.33)                                        
 36 Rappaport, Roxy S   14 Bgnw Marlins-MR      1:17.79    1:18.94        
                  38.97     1:18.94 (39.97)                                        
 37 Terhune, Courtney   16 MCY-NJ               1:22.98    1:20.07        
                  40.72     1:20.07 (39.35)                                        
 38 Frawley, Becca A    13 Bgnw Marlins-MR      1:21.14    1:20.10        
                  38.49     1:20.10 (41.61)                                        
 39 Sgaglio, Briggs J   14 Bgnw Marlins-MR      1:20.78    1:20.14        
                  38.97     1:20.14 (41.17)                                        
 40 Tashoff, Emma       14 Silver Streaks-MR    1:21.35    1:21.27        
                  39.99     1:21.27 (41.28)                                        
 41 Joseph, Jamela T    14 COND-MR              1:26.94    1:21.42        
                  39.12     1:21.42 (42.30)                                        
 42 Chan, Jessica T     13 Silver Streaks-MR    1:22.13    1:21.54        
                  38.87     1:21.54 (42.67)                                        
 43 Lewis, Chloe E      13 Riptides-MR          1:20.41    1:24.43        
                1:24.49         1:24.43 ( )                                        
 44 Moreau, Jane        14 MCY-NJ               1:26.44    1:26.33        
                  41.49     1:26.33 (44.84)                                        
 45 Whalen, Lindsey M   13 Bgnw Marlins-MR      1:25.82    1:27.46        
                  43.33     1:27.46 (44.13)                                        
 46 Reilly, Brigid S    13 Bgnw Marlins-MR      1:25.11    1:30.30        
                  43.06     1:30.30 (47.24)                                        
 47 Willke, Bridget M   13 MCY-NJ               1:41.12    1:38.04        
                1:38.24         1:38.04 ( )                                        
 -- Nienaltow, Kate K   14 COND-MR              1:38.69         DQ        
                  44.59          DQ (46.77)                                        
 
Girls 13 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hain, Karina A      14 NYCC-MR              2:13.00    2:15.20         20  
                  31.72     1:05.61 (33.89)     1:40.72 (35.11)     2:15.20 (34.48)
  2 Skeivys, Maria E    15 NYCC-MR              2:16.38    2:19.93         17  
                  32.98     1:07.98 (35.00)     1:44.00 (36.02)     2:19.93 (35.93)
  3 Fritsch, Kristina   16 NYCC-MR              2:17.96    2:23.74         16  
                  34.01     1:09.80 (35.79)     1:47.21 (37.41)     2:23.74 (36.53)
  4 Bromback, Kathryn   16 MCY-NJ               2:25.33    2:26.95         15  
                  34.86     1:12.26 (37.40)     1:49.86 (37.60)     2:26.95 (37.09)
  5 Malyszka, Stephani  13 COND-MR              2:34.27    2:27.60         14  
                  35.19     1:12.68 (37.49)     1:50.84 (38.16)     2:27.60 (36.76)
  6 Baudinet, Anne T    14 Bgnw Marlins-MR      2:28.43    2:27.63         13  
                  35.99     1:13.45 (37.46)     1:51.48 (38.03)     2:27.63 (36.15)
  7 Hall, Kimberly      15 MCY-NJ               2:21.93    2:28.58         12  
                  35.12     1:12.79 (37.67)     1:50.99 (38.20)     2:28.58 (37.59)
  8 Wais, Ashleigh Q    15 NYCC-MR              2:26.52    2:29.93         11  
                  37.32     1:15.23 (37.91)     1:53.14 (37.91)     2:29.93 (36.79)
  9 Brooks, Meghan E    14 Bgnw Marlins-MR      2:25.83    2:31.01          9  
                  36.16     1:13.92 (37.76)     1:52.92 (39.00)     2:31.01 (38.09)
 10 Watler, Shani       15 NYCC-MR              2:34.89    2:31.19          7  
                  36.75     1:15.11 (38.36)     1:54.07 (38.96)     2:31.19 (37.12)
 11 Hall, Kelly         15 MCY-NJ                    NT    2:31.38          6  
                  36.75     1:15.29 (38.54)     1:54.32 (39.03)     2:31.38 (37.06)
 12 Rota, Alexandra P   13 Bgnw Marlins-MR      2:30.04    2:31.39          5  
                  36.39     1:14.67 (38.28)     1:53.38 (38.71)     2:31.39 (38.01)
 13 Winkler, Erika      13 NYCC-MR              2:32.25    2:32.81          4  
                  36.50     1:15.81 (39.31)     1:54.69 (38.88)     2:32.81 (38.12)
 14 Wong, Kristi        13 Silver Streaks-MR    2:36.81    2:34.38          3  
                1:14.51   2:34.38 (1:19.87)                                        
 15 Morrison, Eileen    16 MCY-NJ                    NT    2:39.68          2  
                  38.82     1:19.14 (40.32)     1:59.85 (40.71)     2:39.68 (39.83)
 16 Maruo, Haruka       13 Riptides-MR          2:25.25    2:40.71          1  
                  37.77     1:18.43 (40.66)     1:59.71 (41.28)     2:40.71 (41.00)
 17 Suen, Katherine     13 Riptides-MR          2:24.87    2:40.97        
                  37.06     1:17.96 (40.90)     2:00.19 (42.23)     2:40.97 (40.78)
 18 DiChiara, Jennifer  13 Bgnw Marlins-MR      2:42.66    2:41.26        
                  37.85     1:18.70 (40.85)   2:41.85 (1:23.15)         2:41.26 ( )
 19 Boomer, Lee E       14 NYCC-MR              2:48.14    2:41.71        
                  38.05     1:18.32 (40.27)     1:59.77 (41.45)     2:41.71 (41.94)
 20 Simone, Toni A      13 Silver Streaks-MR    2:42.46    2:42.25        
                  38.52     1:19.87 (41.35)     2:02.46 (42.59)     2:42.25 (39.79)
 21 Guttridge, Kaitlyn  13 Bgnw Marlins-MR      2:51.97    2:42.94        
                  38.54     1:20.19 (41.65)     2:02.42 (42.23)     2:42.94 (40.52)
 22 Rappaport, Roxy S   14 Bgnw Marlins-MR      2:42.36    2:43.81        
                  38.54     1:19.44 (40.90)     2:02.27 (42.83)     2:43.81 (41.54)
 23 Slivka, Martha D    13 Bgnw Marlins-MR      2:48.18    2:45.85        
                  38.18     1:19.80 (41.62)     2:02.91 (43.11)     2:45.85 (42.94)
 24 Blacker, Sara P     14 Bgnw Marlins-MR      2:38.31    2:47.38        
                  39.68     1:21.54 (41.86)     2:05.30 (43.76)     2:47.38 (42.08)
 25 Frawley, Becca A    13 Bgnw Marlins-MR      2:59.84    2:57.10        
                  41.80     1:28.93 (47.13)     2:14.51 (45.58)     2:57.10 (42.59)
 26 Reilly, Brigid S    13 Bgnw Marlins-MR      3:21.16    3:07.95        
                  43.47     1:31.30 (47.83)     2:21.23 (49.93)     3:07.95 (46.72)
 -- Lipovac, Dara M     14 COND-MR                   NT         DQ        
                  42.91     1:31.76 (48.85)   3:11.57 (1:39.81)                    
 
Girls 13 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Bianca M  17 NYCC-MR              1:08.12    1:11.11         20  
                  33.32     1:11.11 (37.79)                                        
  2 Bromback, Kathryn   16 MCY-NJ               1:10.69    1:14.19         17  
                  34.87     1:14.19 (39.32)                                        
  3 Kopac, Kelly L      17 COND-MR              1:14.99    1:14.62         16  
                  34.54     1:14.62 (40.08)                                        
  4 Miller, Nikki F     13 Silver Streaks-MR    1:11.50    1:14.84         15  
                  34.56     1:14.84 (40.28)                                        
  5 Hall, Kelly         15 MCY-NJ               1:13.47    1:14.99         14  
                  35.37     1:14.99 (39.62)                                        
  6 Maruo, Haruka       13 Riptides-MR          1:18.54    1:15.04         13  
                  35.37     1:15.04 (39.67)                                        
  7 Rota, Alexandra P   13 Bgnw Marlins-MR      1:17.92    1:16.71         12  
                  36.77     1:16.71 (39.94)                                        
  8 Esposito, Deirdre   14 MCY-NJ               1:12.66    1:17.02         11  
                  35.66     1:17.02 (41.36)                                        
  9 Martinez, Adrianna  13 NYCC-MR              1:23.09    1:19.91          9  
                  37.94     1:19.91 (41.97)                                        
 10 Ashton, Emily       14 MCY-NJ               1:19.92    1:20.98          7  
                  38.07     1:20.98 (42.91)                                        
 11 Rappaport, Roxy S   14 Bgnw Marlins-MR      1:18.34    1:22.00          6  
                  37.81     1:22.00 (44.19)                                        
 12 Muehler, Annelie    14 MCY-NJ               1:21.54    1:23.12          5  
                  39.69     1:23.12 (43.43)                                        
 13 Guttridge, Kaitlyn  13 Bgnw Marlins-MR      1:22.76    1:23.80          4  
                  40.27     1:23.80 (43.53)                                        
 14 Hall, Kimberly      15 MCY-NJ               1:16.19    1:23.86          3  
                  39.08     1:23.86 (44.78)                                        
 15 Wong, Kristi        13 Silver Streaks-MR    1:23.10    1:24.25          2  
                  40.23     1:24.25 (44.02)                                        
 16 Ferguson, Chelesa   14 MCY-NJ                    NT    1:24.28          1  
                                                                          39.60 ( )
        1:24.28 (44.68)                                                            
 17 Suen, Katherine     13 Riptides-MR          1:20.78    1:24.48        
                  40.44     1:24.48 (44.04)                                        
 18 Whelan, Melissa E   14 Bgnw Marlins-MR      1:20.64    1:25.02        
                  40.73     1:25.02 (44.29)                                        
 19 Clarke, Kelly       13 MCY-NJ               1:21.49    1:27.69        
                  41.40     1:27.69 (46.29)                                        
 20 Reilly, Brigid S    13 Bgnw Marlins-MR      1:27.78    1:28.72        
                  41.44     1:28.72 (47.28)                                        
 21 Carlson, Chelsea    17 MCY-NJ               1:27.99    1:28.98        
                  41.10     1:28.98 (47.88)                                        
 22 Slivka, Hannah C    13 Bgnw Marlins-MR      1:28.92    1:30.17        
                  43.38     1:30.17 (46.79)                                        
 23 Tashoff, Emma       14 Silver Streaks-MR    1:30.48    1:33.82        
                  43.84     1:33.82 (49.98)                                        
 24 Nienaltow, Kate K   14 COND-MR              1:40.61    1:34.95        
           353:36:40.00                                                   43.74 ( )
        1:34.95 (51.21)                                                            
 25 Prince, Martha E    14 COND-MR              1:32.82    1:35.15        
                  45.22     1:35.15 (49.93)                                        
 26 Emodi, Rachel       13 MCY-NJ               1:33.96    1:36.10        
                  47.13     1:36.10 (48.97)                                        
 27 Lipovac, Dara M     14 COND-MR                   NT    1:38.74        
 
Girls 13 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Bianca M  17 NYCC-MR              2:27.30    2:33.93         20  
                  34.21     1:12.96 (38.75)     1:52.89 (39.93)     2:33.93 (41.04)
  2 Bromback, Kathryn   16 MCY-NJ               2:32.14    2:40.28         17  
                  35.66     1:16.77 (41.11)     1:58.92 (42.15)     2:40.28 (41.36)
  3 Miller, Nikki F     13 Silver Streaks-MR    2:41.03    2:42.02         16  
                  34.79     1:14.73 (39.94)     1:58.22 (43.49)     2:42.02 (43.80)
  4 Bassmann, Amanda C  17 Silver Streaks-MR    2:39.50    2:42.42         15  
                  35.75     1:16.60 (40.85)     1:59.78 (43.18)     2:42.42 (42.64)
  5 Trager, Lena E      13 Bgnw Marlins-MR      2:47.19    2:42.75         14  
                  36.94     1:18.79 (41.85)     2:02.12 (43.33)     2:42.75 (40.63)
  6 Maruo, Haruka       13 Riptides-MR          2:40.21    2:43.52         13  
                  36.82     1:18.37 (41.55)     2:01.18 (42.81)     2:43.52 (42.34)
  7 Hain, Karina A      14 NYCC-MR              2:46.76    2:44.72         12  
                  37.76     1:19.02 (41.26)     2:01.76 (42.74)     2:44.72 (42.96)
  8 Kennedy, Calla      13 NYCC-MR              2:45.21    2:46.60         11  
                  37.52     1:19.56 (42.04)     2:02.82 (43.26)     2:46.60 (43.78)
  9 Hall, Kelly         15 MCY-NJ               2:41.50    2:47.11          9  
                  37.66     1:20.14 (42.48)     2:04.12 (43.98)     2:47.11 (42.99)
 10 Hickey, Chrisanna   16 Big Blue-MR          2:38.80    2:47.98          7  
                  34.97     1:15.58 (40.61)     2:00.31 (44.73)     2:47.98 (47.67)
 11 Rota, Alexandra P   13 Bgnw Marlins-MR      2:52.11    2:49.77          6  
                  37.12     1:20.32 (43.20)     2:04.62 (44.30)     2:49.77 (45.15)
 12 Ferguson, Mara H    14 Silver Streaks-MR    2:54.20    2:50.23          5  
                  38.32     1:21.34 (43.02)     2:05.91 (44.57)     2:50.23 (44.32)
 13 Hall, Kimberly      15 MCY-NJ                    NT    2:53.84          4  
                  39.73     1:24.98 (45.25)     2:08.59 (43.61)     2:53.84 (45.25)
 14 Guttridge, Kaitlyn  13 Bgnw Marlins-MR      2:53.93    2:58.23          3  
                  40.45     1:26.56 (46.11)     2:13.24 (46.68)     2:58.23 (44.99)
 15 Rappaport, Roxy S   14 Bgnw Marlins-MR      2:52.38    2:59.36          2  
                  40.15     1:25.96 (45.81)     2:12.93 (46.97)     2:59.36 (46.43)
 16 Slivka, Hannah C    13 Bgnw Marlins-MR      3:17.21    3:05.55          1  
                  43.70     1:30.88 (47.18)     2:18.57 (47.69)     3:05.55 (46.98)
 17 Ferriero, Wendy     17 MCY-NJ                    NT    3:08.47        
                  42.50     1:30.21 (47.71)     2:19.50 (49.29)     3:08.47 (48.97)
 18 Dari, Kelli A       14 COND-MR              3:04.80    3:10.68        
                  42.99     1:30.90 (47.91)     2:19.84 (48.94)     3:10.68 (50.84)
 19 Wilt, Chase H       14 Bgnw Marlins-MR      3:07.74    3:13.92        
                  44.20     1:34.44 (50.24)     2:25.71 (51.27)     3:13.92 (48.21)
 20 Bonifacio, Stephan  15 COND-MR              3:09.09    3:14.02        
                  44.63     1:33.92 (49.29)     2:24.28 (50.36)     3:14.02 (49.74)
 21 Prince, Jenny C     17 COND-MR              3:12.90    3:14.87        
                  43.74     1:34.24 (50.50)     2:24.56 (50.32)     3:14.87 (50.31)
 22 Carlson, Chelsea    17 MCY-NJ                    NT    3:16.50        
                  42.85     1:33.60 (50.75)     2:26.29 (52.69)     3:16.50 (50.21)
 23 Prince, Martha E    14 COND-MR              3:17.95    3:29.74        
                  47.22     1:42.10 (54.88)     2:36.88 (54.78)     3:29.74 (52.86)
 24 Lipovac, Dara M     14 COND-MR              3:39.65    3:33.84        
                  48.38     1:43.24 (54.86)     2:38.93 (55.69)     3:33.84 (54.91)
 25 Anderson, Moriah    14 MCY-NJ                    NT    3:43.27        
                  50.35     1:47.39 (57.04)     2:45.15 (57.76)     3:43.27 (58.12)
 -- Cataldo, Lauren     13 MCY-NJ               3:00.85         DQ        
                  42.61     1:28.58 (45.97)     2:16.76 (48.18)                    
 -- Zaretsky, Tobey L   16 COND-MR                   NT         DQ        
                  50.17     1:49.54 (59.37)   2:50.48 (1:00.94)          DQ (59.00)
 
Girls 13 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carlson, Chelsea    17 MCY-NJ               1:03.70    1:05.53         20  
                  30.68     1:05.53 (34.85)                                        
  2 Winkler, Caitlin M  17 NYCC-MR              1:04.11    1:05.91         17  
                  31.55     1:05.91 (34.36)                                        
  3 Brooks, Meghan E    14 Bgnw Marlins-MR      1:08.83    1:09.34         16  
                  31.98     1:09.34 (37.36)                                        
  4 Beston, Shannon     15 MCY-NJ               1:06.56    1:10.35         15  
                  32.38     1:10.35 (37.97)                                        
  5 Clarke, Kelly       13 MCY-NJ               1:08.17    1:11.00         14  
                  33.58     1:11.00 (37.42)                                        
  6 Hall, Kimberly      15 MCY-NJ                    NT    1:11.39         13  
                                                                          32.24 ( )
        1:11.39 (39.15)                                                            
  7 Rota, Alexandra P   13 Bgnw Marlins-MR      1:11.86    1:11.69         12  
                  33.52     1:11.69 (38.17)                                        
  8 Blacker, Sara P     14 Bgnw Marlins-MR      1:13.44    1:11.88         11  
                  33.71     1:11.88 (38.17)                                        
  9 Baudinet, Anne T    14 Bgnw Marlins-MR      1:16.73    1:13.45          9  
                  34.47     1:13.45 (38.98)                                        
 10 Martinez, Adrianna  13 NYCC-MR              1:12.11    1:13.63          7  
                  33.62     1:13.63 (40.01)                                        
 11 Ashton, Emily       14 MCY-NJ                    NT    1:15.68          6  
 12 Ferguson, Chelesa   14 MCY-NJ               1:22.25    1:17.20          5  
                  35.77     1:17.20 (41.43)                                        
 13 Slivka, Hannah C    13 Bgnw Marlins-MR      1:14.34    1:17.88          4  
                  36.60     1:17.88 (41.28)                                        
 14 Whelan, Melissa E   14 Bgnw Marlins-MR      1:19.22    1:19.60          3  
                  37.15     1:19.60 (42.45)                                        
 15 Tashoff, Emma       14 Silver Streaks-MR    1:23.19    1:25.01          2  
           334:26:40.00                                                   38.23 ( )
        1:25.01 (46.78)                                                            
 
Girls 13 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Powers, Colleen P   13 Bgnw Marlins-MR      2:51.67    2:42.32         20  
  2 Rota, Alexandra P   13 Bgnw Marlins-MR      2:54.96    2:42.42         17  
                  35.65     1:19.95 (44.30)     2:02.81 (42.86)     2:42.42 (39.61)
  3 Baudinet, Anne T    14 Bgnw Marlins-MR      2:51.91    2:44.02         16  
                  35.61     1:17.52 (41.91)     2:00.76 (43.24)     2:44.02 (43.26)
  4 Paul, Jordana R     15 COND-MR              2:43.36    2:48.58         15  
                  33.87     1:14.66 (40.79)     2:00.75 (46.09)     2:48.58 (47.83)
  5 Slivka, Martha D    13 Bgnw Marlins-MR      2:48.09    2:59.50         14  
                  36.76     1:21.75 (44.99)     2:09.55 (47.80)     2:59.50 (49.95)
 -- Whalen, Lindsey M   13 Bgnw Marlins-MR      4:04.43         DQ        
                  45.95     1:45.04 (59.09)   2:45.35 (1:00.31)        DQ (1:00.35)
 -- Reilly, Brigid S    13 Bgnw Marlins-MR      3:15.00         DQ        
                  41.32     1:36.69 (55.37)     2:36.19 (59.50)          DQ (55.19)
 
Girls 13 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hain, Karina A      14 NYCC-MR              2:13.96    2:17.07         20  
                  30.05     1:03.56 (33.51)     1:45.15 (41.59)     2:17.07 (31.92)
  2 Bromback, Kathryn   16 MCY-NJ               2:15.13    2:18.95         17  
                  29.34     1:06.04 (36.70)     1:46.10 (40.06)     2:18.95 (32.85)
  3 Martinez, Bianca M  17 NYCC-MR              2:19.58    2:19.74         16  
                  29.86     1:09.67 (39.81)     1:48.28 (38.61)     2:19.74 (31.46)
  4 Fritsch, Kristina   16 NYCC-MR              2:17.56    2:20.52         15  
                  29.75     1:05.42 (35.67)     1:48.12 (42.70)     2:20.52 (32.40)
  5 Skeivys, Maria E    15 NYCC-MR              2:17.73    2:23.64         14  
                  31.97     1:07.63 (35.66)     1:50.07 (42.44)     2:23.64 (33.57)
  6 Winkler, Caitlin M  17 NYCC-MR              2:19.26    2:24.28         13  
                  31.76     1:09.03 (37.27)     1:52.25 (43.22)     2:24.28 (32.03)
  7 Hall, Kelly         15 MCY-NJ               2:21.20    2:25.64         12  
                  32.61     1:08.52 (35.91)     1:51.06 (42.54)     2:25.64 (34.58)
  8 Maruo, Haruka       13 Riptides-MR          2:34.58    2:29.27         11  
  9 Kopac, Kelly L      17 COND-MR              2:27.73    2:29.62          9  
                  32.37     1:11.00 (38.63)     1:53.63 (42.63)     2:29.62 (35.99)
 10 Esposito, Deirdre   14 MCY-NJ               2:32.92    2:31.27          7  
                  32.73     1:11.65 (38.92)     1:55.85 (44.20)     2:31.27 (35.42)
 11 Malyszka, Stephani  13 COND-MR              2:29.87    2:31.28          6  
                  34.71     1:12.26 (37.55)     1:57.25 (44.99)     2:31.28 (34.03)
 12 Martinez, Adrianna  13 NYCC-MR              2:37.91    2:33.53          5  
                  32.57     1:09.93 (37.36)     1:55.27 (45.34)     2:33.53 (38.26)
 13 Winkler, Erika      13 NYCC-MR              2:33.78    2:34.04          4  
                  33.90     1:11.70 (37.80)     1:57.93 (46.23)     2:34.04 (36.11)
 14 Wais, Ashleigh Q    15 NYCC-MR              2:29.56    2:35.11          3  
                  35.75     1:15.54 (39.79)     2:01.25 (45.71)     2:35.11 (33.86)
 15 Morrison, Eileen    16 MCY-NJ                    NT    2:35.44          2  
                  32.81     1:12.99 (40.18)     1:59.10 (46.11)     2:35.44 (36.34)
 16 Beston, Shannon     15 MCY-NJ               2:27.04    2:35.48          1  
                1:29.50     2:10.42 (40.92)     2:35.48 (25.06)                    
 17 Carlson, Chelsea    17 MCY-NJ               2:40.45    2:35.98        
                  30.74     1:09.33 (38.59)     2:00.32 (50.99)     2:35.98 (35.66)
 18 Miller, Nikki F     13 Silver Streaks-MR    2:32.10    2:36.05        
                  33.36     1:13.04 (39.68)     1:57.47 (44.43)     2:36.05 (38.58)
 19 Ferguson, Chelesa   14 MCY-NJ               2:36.65    2:36.58        
                  34.26     1:13.16 (38.90)     1:59.83 (46.67)     2:36.58 (36.75)
 20 Guttridge, Kaitlyn  13 Bgnw Marlins-MR      2:38.43    2:37.65        
                  36.09     1:18.50 (42.41)     2:04.02 (45.52)     2:37.65 (33.63)
 21 Watler, Shani       15 NYCC-MR              2:39.63    2:37.80        
                  36.16     1:14.30 (38.14)     2:02.20 (47.90)     2:37.80 (35.60)
 22 Slivka, Martha D    13 Bgnw Marlins-MR      2:36.28    2:37.83        
                  35.62     1:15.66 (40.04)     2:01.45 (45.79)     2:37.83 (36.38)
 23 Wong, Kristi        13 Silver Streaks-MR    2:45.30    2:38.45        
                  34.27     1:12.75 (38.48)     1:59.26 (46.51)     2:38.45 (39.19)
 24 Clarke, Kelly       13 MCY-NJ               2:34.60    2:39.18        
                  33.11     1:16.45 (43.34)     2:04.21 (47.76)     2:39.18 (34.97)
 25 Rappaport, Roxy S   14 Bgnw Marlins-MR      2:33.91    2:39.27        
                  34.61     1:15.74 (41.13)     2:02.25 (46.51)     2:39.27 (37.02)
 26 Suen, Katherine     13 Riptides-MR          2:35.44    2:39.29        
                  34.25     1:15.57 (41.32)     2:02.30 (46.73)     2:39.29 (36.99)
 27 Muehler, Annelie    14 MCY-NJ               2:39.85    2:40.24        
                1:56.45     2:40.24 (43.79)                                        
 28 Slivka, Hannah C    13 Bgnw Marlins-MR      2:40.58    2:40.54        
                  35.65     1:16.21 (40.56)     2:04.37 (48.16)     2:40.54 (36.17)
 29 Simone, Toni A      13 Silver Streaks-MR    2:51.80    2:41.42        
                  34.85     1:16.23 (41.38)     2:05.54 (49.31)     2:41.42 (35.88)
 30 Boomer, Lee E       14 NYCC-MR              2:47.60    2:42.16        
                  39.07     1:18.62 (39.55)     2:06.11 (47.49)     2:42.16 (36.05)
 31 Emodi, Rachel       13 MCY-NJ                    NT    2:48.46        
                  36.12     1:16.17 (40.05)     2:11.61 (55.44)     2:48.46 (36.85)
 32 DiChiara, Jennifer  13 Bgnw Marlins-MR      2:45.13    2:49.04        
                  37.19     1:17.62 (40.43)     2:08.43 (50.81)     2:49.04 (40.61)
 33 Tashoff, Emma       14 Silver Streaks-MR    2:51.87    2:53.92        
                  39.78     1:23.64 (43.86)     2:14.61 (50.97)     2:53.92 (39.31)
 34 Frawley, Becca A    13 Bgnw Marlins-MR      2:55.15    2:58.24        
 35 Reilly, Brigid S    13 Bgnw Marlins-MR      2:59.09    2:59.19        
                  39.53     1:26.78 (47.25)     2:16.32 (49.54)     2:59.19 (42.87)
 -- Prince, Martha E    14 COND-MR              3:14.23         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  45.20     1:35.10 (49.90)     2:27.70 (52.60)          DQ (42.49)
 
Girls 13 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hain, Karina A      14 NYCC-MR              4:45.57    4:51.80         20  
                  32.30     1:08.32 (36.02)     1:45.25 (36.93)     2:21.03 (35.78)
        3:02.97 (41.94)     3:44.93 (41.96)     4:19.19 (34.26)     4:51.80 (32.61)
  2 Skeivys, Maria E    15 NYCC-MR              4:50.27    4:54.33         17  
                  32.91     1:10.35 (37.44)     1:47.36 (37.01)     2:23.55 (36.19)
        3:05.49 (41.94)     3:47.44 (41.95)     4:21.61 (34.17)     4:54.33 (32.72)
  3 Fritsch, Kristina   16 NYCC-MR              4:55.83    5:08.50         16  
                  31.85     1:08.77 (36.92)     1:48.05 (39.28)     2:26.18 (38.13)
        3:11.42 (45.24)     3:57.38 (45.96)     4:33.48 (36.10)     5:08.50 (35.02)
  4 Miller, Nikki F     13 Silver Streaks-MR    5:36.38    5:32.08         15  
                  33.77     1:18.23 (44.46)     2:00.98 (42.75)     2:42.82 (41.84)
        3:27.25 (44.43)     4:13.44 (46.19)     4:53.66 (40.22)     5:32.08 (38.42)
  5 Wong, Kristi        13 Silver Streaks-MR    6:09.11    5:35.05         14  
                  36.47     1:19.76 (43.29)     2:01.76 (42.00)     2:43.59 (41.83)
        3:30.42 (46.83)     4:17.53 (47.11)     4:56.98 (39.45)     5:35.05 (38.07)
  6 Tashoff, Emma       14 Silver Streaks-MR    6:00.11    5:57.64         13  
                  39.65     1:28.50 (48.85)     2:14.02 (45.52)     2:59.31 (45.29)
        3:48.19 (48.88)     4:38.40 (50.21)     5:18.65 (40.25)     5:57.64 (38.99)
 
Girls 13 & Over 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:49.00    1:46.27         40  
     1) Fritsch, Kristina M 16          2) Martinez, Bianca M 17          
     3) Watler, Shani 15                4) Hain, Karina A 14              
                  26.41       52.39 (25.98)     1:19.11 (26.72)     1:46.27 (27.16)
  2 Morris Center Dolphins-NJ  'A'              1:45.29    1:48.31         34  
     1) Morrison, Eileen 16             2) Bromback, Kathryn 16           
     3) Hall, Kelly 15                  4) Esposito, Deirdre 14           
                  27.70       54.46 (26.76)     1:21.67 (27.21)     1:48.31 (26.64)
  3 Condors-MR  'A'                             1:54.64    1:49.38         32  
     1) Joseph, Jamela T 14             2) Morris, Cara K 13              
     3) Malyszka, Stephanie M 13        4) Kopac, Kelly L 17              
                  27.31       54.84 (27.53)     1:22.51 (27.67)     1:49.38 (26.87)
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:54.00    1:54.95         30  
     1) Powers, Colleen P 13            2) Trager, Lena E 13              
     3) Rota, Alexandra P 13            4) Wilt, Chase H 14               
                  29.58       57.73 (28.15)     1:25.86 (28.13)     1:54.95 (29.09)
  5 Morris Center Dolphins-NJ  'B'              1:49.73    1:55.06         28  
     1) Beston, Shannon 15              2) Ferriero, Wendy 17             
     3) Carlson, Chelsea 17             4) Hall, Kimberly 15              
                  29.06       57.12 (28.06)     1:26.19 (29.07)     1:55.06 (28.87)
  6 Morris Center Dolphins-NJ  'C'              1:55.95    1:56.43         26  
     1) Emodi, Rachel 13                2) Moreau, Jane 14                
     3) Clarke, Kelly 13                4) Ferguson, Chelesa L 14         
                  29.19       59.01 (29.82)     1:28.07 (29.06)     1:56.43 (28.36)
  7 Condors-MR  'B'                                  NT    1:58.34         24  
     1) Paul, Jordana R 15              2) Deziel, Blaire 14              
     3) Dari, Kelli A 14                4) Richardson, Erika S 14         
                  29.68       59.91 (30.23)     1:30.38 (30.47)     1:58.34 (27.96)
  8 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'          2:01.00    1:59.18         22  
     1) Slivka, Martha D 13             2) Rappaport, Roxy S 14           
     3) Sgaglio, Briggs J 14            4) Slivka, Hannah C 13            
                  29.70     1:00.60 (30.90)     1:29.65 (29.05)     1:59.18 (29.53)
  9 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          1:58.00    2:08.06         18  
     1) Frawley, Becca A 13             2) Baudinet, Anne T 14            
     3) Guttridge, Kaitlyn B 13         4) Whalen, Lindsey M 13           
                  33.13     1:02.89 (29.76)     1:34.95 (32.06)     2:08.06 (33.11)
 10 Condors-MR  'C'                                  NT    2:11.31         14  
     1) Bonifacio, Stephanie M 15       2) Prince, Martha E 14            
     3) Nienaltow, Kate K 14            4) Prince, Jenny C 17             
                  31.36     1:05.04 (33.68)     1:37.72 (32.68)     2:11.31 (33.59)
 
Girls 13 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:53.00    1:58.21         40  
                  30.66     1:03.03 (32.37)     1:31.99 (28.96)     1:58.21 (26.22)
  2 Morris Center Dolphins-NJ  'A'              1:57.81    2:04.41         34  
     1) Hall, Kimberly 15               2) Esposito, Deirdre 14           
     3) Bromback, Kathryn 16            4) Ferguson, Chelesa L 14         
                  33.03     1:07.37 (34.34)     1:36.10 (28.73)     2:04.41 (28.31)
  3 Morris Center Dolphins-NJ  'B'              2:03.21    2:05.49         32  
     1) Morrison, Eileen 16             2) Hall, Kelly 15                 
     3) Clarke, Kelly 13                4) Beston, Shannon 15             
                  32.90     1:07.36 (34.46)     1:38.53 (31.17)     2:05.49 (26.96)
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:11.00    2:08.97         30  
     1) Baudinet, Anne T 14             2) Rota, Alexandra P 13           
     3) Blacker, Sara P 14              4) Brooks, Meghan E 14            
                  33.40     1:08.23 (34.83)     1:40.74 (32.51)     2:08.97 (28.23)
  5 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:16.00    2:20.76         28  
     1) Frawley, Becca A 13             2) Rappaport, Roxy S 14           
     3) Slivka, Hannah C 13             4) Guttridge, Kaitlyn B 13        
                  38.87     1:16.70 (37.83)     1:50.10 (33.40)     2:20.76 (30.66)
  6 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'          2:24.00    2:21.56         26  
     1) DiChiara, Jennifer R 13         2) Reilly, Brigid S 13            
     3) Whelan, Melissa E 14            4) Slivka, Martha D 13            
                  43.84     1:18.50 (34.66)     1:52.46 (33.96)     2:21.56 (29.10)
 
Girls 11 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Winkler, Caitlin M  17 NYCC-MR              5:09.90    5:21.01         20  
                  29.28     1:00.48 (31.20)     1:32.28 (31.80)     2:04.33 (32.05)
        2:36.89 (32.56)     3:09.16 (32.27)     3:41.84 (32.68)     4:15.07 (33.23)
        4:48.08 (33.01)     5:21.01 (32.93)                                        
  2 Skeivys, Maria E    15 NYCC-MR              5:23.92    5:31.61         17  
                  30.45     1:02.87 (32.42)     1:36.38 (33.51)     2:09.94 (33.56)
        2:43.39 (33.45)     3:17.10 (33.71)     3:51.10 (34.00)     4:24.92 (33.82)
        4:58.80 (33.88)     5:31.61 (32.81)                                        
  3 Hain, Karina A      14 NYCC-MR              5:27.75    5:39.12         16  
                  30.63     1:04.29 (33.66)     1:39.13 (34.84)     2:13.59 (34.46)
        2:48.75 (35.16)     3:23.38 (34.63)     3:58.05 (34.67)     4:32.58 (34.53)
        5:06.83 (34.25)     5:39.12 (32.29)                                        
  4 Kopac, Kelly L      17 COND-MR                   NT    5:44.41         15  
                  30.55     1:03.90 (33.35)     1:38.59 (34.69)     2:13.97 (35.38)
        2:49.71 (35.74)     3:24.58 (34.87)     4:00.05 (35.47)     4:35.17 (35.12)
        5:10.47 (35.30)     5:44.41 (33.94)                                        
  5 Fritsch, Kristina   16 NYCC-MR              5:16.56    5:45.63         14  
                  30.52     1:03.11 (32.59)     1:36.18 (33.07)     2:09.47 (33.29)
        2:42.89 (33.42)     3:16.62 (33.73)     3:50.22 (33.60)     4:24.06 (33.84)
        4:57.47 (33.41)     5:45.63 (48.16)                                        
  6 Hodder, Chandler R  12 COND-MR              6:20.29    6:11.20         13  
                  31.47     1:06.95 (35.48)     1:44.52 (37.57)     2:22.96 (38.44)
        3:01.19 (38.23)     3:39.50 (38.31)     4:18.54 (39.04)     4:57.34 (38.80)
        5:36.79 (39.45)     6:11.20 (34.41)                                        
  7 Winkler, Erika      13 NYCC-MR              6:21.98    6:11.96         12  
                  32.88     1:09.99 (37.11)     1:47.55 (37.56)     2:25.75 (38.20)
        3:02.99 (37.24)     3:41.30 (38.31)     4:19.94 (38.64)     4:59.56 (39.62)
        5:37.73 (38.17)     6:11.96 (34.23)                                        
  8 Wong, Kristi        13 Silver Streaks-MR    7:06.03    6:25.54         11  
                  32.01     1:08.46 (36.45)     1:47.47 (39.01)     2:26.96 (39.49)
        3:06.43 (39.47)     3:47.31 (40.88)     4:27.82 (40.51)   5:47.33 (1:19.51)
        6:25.54 (38.21)                                                            
  9 Miller, Nikki F     13 Silver Streaks-MR    6:32.26    6:28.86          9  
                  29.66     1:06.56 (36.90)     1:46.53 (39.97)     2:25.97 (39.44)
        3:05.97 (40.00)     3:47.42 (41.45)     4:28.35 (40.93)     5:09.72 (41.37)
        5:50.24 (40.52)     6:28.86 (38.62)                                        
 10 Tashoff, Emma       14 Silver Streaks-MR    6:34.40    6:31.28          7  
                  32.41     1:10.57 (38.16)     1:50.18 (39.61)     2:30.29 (40.11)
        3:11.07 (40.78)     3:51.24 (40.17)     4:31.07 (39.83)     5:12.47 (41.40)
        5:52.57 (40.10)     6:31.28 (38.71)                                        
 11 Marinello, Ashley   11 COND-MR                   NT    7:14.86          6  
                  38.45     1:19.45 (41.00)     2:02.43 (42.98)     2:47.84 (45.41)
        3:33.12 (45.28)     4:18.30 (45.18)     5:03.70 (45.40)     5:47.68 (43.98)
        6:33.00 (45.32)     7:14.86 (41.86)                                        
 12 Stern, Elizabeth    13 COND-MR                   NT    8:04.68          5  
                  39.38     1:26.51 (47.13)   3:04.39 (1:37.88)     3:55.91 (51.52)
        4:46.89 (50.98)     5:38.96 (52.07)     6:28.33 (49.37)     7:18.40 (50.07)
        8:04.68 (46.28)                                                            
 13 Brosnan, Caitlin A  12 COND-MR              9:20.47    9:02.10          4  
                  46.13     1:38.56 (52.43)     2:34.10 (55.54)     3:30.83 (56.73)
        4:27.07 (56.24)     5:23.96 (56.89)   7:16.83 (1:52.87)     8:12.89 (56.06)
        9:02.10 (49.21)                                                            
 -- Lipovac, Dara M     14 COND-MR                   NT         DQ        
                  37.01     1:21.58 (44.57)                                        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Glat, Brian S        8 Bgnw Marlins-MR        16.98      15.97         20  
  2 Thomas, Christian    8 Big Blue-MR            18.35      16.03         17  
  3 Freeman, John T      8 GAEL-MR                17.20      17.48         16  
  4 Macaluso, Nicholas   8 Silver Streaks-MR      22.09      17.94         15  
  5 O'Sullivan, Thomas   7 Bgnw Marlins-MR        19.49      18.41         14  
  6 Kim, Alexander S     8 COND-MR                   NT      18.43         13  
  7 Ang, Jei-Ming        8 Bgnw Marlins-MR        19.36      18.87         12  
  8 Rosenshine, Mitche   8 Bgnw Marlins-MR        22.00      19.07         11  
  9 Glat, Chandler R     8 Bgnw Marlins-MR        20.13      19.22          9  
 10 Reichert, Shane S    8 Bgnw Marlins-MR        21.47      20.20          7  
 11 Fatouras, Greg       8 COND-MR                   NT      21.22          6  
 12 Andjelic, Lazar      7 COND-MR                23.98      21.92          5  
 13 Maher, Danny         8 COND-MR                   NT      21.95          4  
 14 Kleinschmidt, Ned    8 Bgnw Marlins-MR        25.00      22.03          3  
 15 Sullivan, Jack R     7 Bgnw Marlins-MR        25.00      22.42          2  
 16 Mahaney, James W     7 Bgnw Marlins-MR        22.95      22.46          1  
 17 Thaler, Eli M        7 Bgnw Marlins-MR        25.00      23.44        
 18 Blair, Seamus C      8 Bgnw Marlins-MR        25.00      24.59        
 19 Antash, George T     8 COND-MR                25.84      25.47        
 20 Unger, Kyle M        8 Bgnw Marlins-MR        23.00      26.33        
 21 Dwyer, Jimmy C       7 COND-MR                   NT      27.81        
 22 McElheny, Grant A    8 COND-MR                37.98      28.28        
 23 Coogan, Matt C       5 COND-MR                27.97      29.93        
 24 Lipson, Zachary P    7 COND-MR                   NT      30.41        
 25 Milne, Alex J        6 Bgnw Marlins-MR        25.00      31.28        
 26 Stolarski, Andrew    6 COND-MR                   NT      36.00        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Glat, Brian S        8 Bgnw Marlins-MR        38.52      34.75         20  
  2 McLaughlin, Mark W   8 Bgnw Marlins-MR        35.53      34.80         17  
  3 Weston, Scott A      8 Bgnw Marlins-MR        38.96      35.62         16  
  4 Corrigan, Jackson    8 Bgnw Marlins-MR        38.07      35.77         15  
  5 Glat, Chandler R     8 Bgnw Marlins-MR        53.73      42.26         14  
  6 Macaluso, Nicholas   8 Silver Streaks-MR      59.11      42.42         13  
  7 Ang, Jei-Ming        8 Bgnw Marlins-MR        43.20      43.39         12  
  8 Fatouras, Greg       8 COND-MR                48.42      45.06         11  
  9 Rosenshine, Mitche   8 Bgnw Marlins-MR        48.00      45.34          9  
 10 Reichert, Shane S    8 Bgnw Marlins-MR        47.82      46.38          7  
 11 Kleinschmidt, Ned    8 Bgnw Marlins-MR        50.00      50.19          6  
 12 Maher, Danny         8 COND-MR                   NT      53.21          5  
 13 Sullivan, Jack R     7 Bgnw Marlins-MR        55.00      53.34          4  
 14 Morris, Kody K       8 COND-MR                   NT      54.38          3  
 15 Thaler, Eli M        7 Bgnw Marlins-MR        55.00      54.51          2  
 16 Antash, George T     8 COND-MR                56.39      56.94          1  
 17 Blair, Seamus C      8 Bgnw Marlins-MR        55.00      59.50        
 18 Sapienza, Frank J    8 COND-MR                   NT      59.54        
 19 Unger, Kyle M        8 Bgnw Marlins-MR        50.00    1:00.06        
 20 McElheny, Grant A    8 COND-MR              1:10.67    1:00.07        
 21 Lipson, Zachary P    7 COND-MR                   NT    1:06.63        
 22 Coogan, Matt C       5 COND-MR              1:05.78    1:07.94        
 23 Dwyer, Jimmy C       7 COND-MR                   NT    1:08.08        
 24 Milne, Alex J        6 Bgnw Marlins-MR        55.00    1:08.73        
 25 Stolarski, Andrew    6 COND-MR                   NT    1:24.90        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Glat, Brian S        8 Bgnw Marlins-MR      1:45.00    1:19.51         20  
                  36.42     1:19.51 (43.09)                                        
  2 Andjelic, Lazar      7 COND-MR              1:51.71    1:54.55         17  
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Sullivan, Thomas   7 Bgnw Marlins-MR        22.42      20.83         20  
  2 Macaluso, Nicholas   8 Silver Streaks-MR      22.11      22.55         17  
  3 Glat, Chandler R     8 Bgnw Marlins-MR        24.61      22.62         16  
  4 Antash, George T     8 COND-MR                24.19      24.83         15  
  5 Sullivan, Jack R     7 Bgnw Marlins-MR        30.00      24.91         14  
  6 Mahaney, James W     7 Bgnw Marlins-MR        23.56      25.40         13  
  7 Rosenshine, Mitche   8 Bgnw Marlins-MR        30.00      26.18         12  
  8 Fatouras, Greg       8 COND-MR                25.29      26.35         11  
  9 Unger, Kyle M        8 Bgnw Marlins-MR        25.00      27.44          9  
 10 Thaler, Eli M        7 Bgnw Marlins-MR        30.00      28.04          7  
 11 Sapienza, Frank J    8 COND-MR                   NT      30.36          6  
 12 McElheny, Grant A    8 COND-MR                30.24      30.39          5  
 13 Lipson, Zachary P    7 COND-MR                   NT      31.45          4  
 14 Blair, Seamus C      8 Bgnw Marlins-MR        30.00      33.22          3  
 15 Coogan, Matt C       5 COND-MR                34.08      34.24          2  
 16 Dwyer, Jimmy C       7 COND-MR                   NT      39.99          1  
 17 Stolarski, Andrew    6 COND-MR                   NT      45.63        
 18 Milne, Alex J        6 Bgnw Marlins-MR        30.00      46.38        
 -- Maher, Danny         8 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Morris, Kody K       8 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Andjelic, Lazar      7 COND-MR                29.84         DQ        
 -- Kleinschmidt, Ned    8 Bgnw Marlins-MR        25.00         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McLaughlin, Mark W   8 Bgnw Marlins-MR        40.12      39.79         20  
  2 Glat, Brian S        8 Bgnw Marlins-MR        44.31      40.84         17  
  3 Corrigan, Jackson    8 Bgnw Marlins-MR        49.63      43.71         16  
  4 Weston, Scott A      8 Bgnw Marlins-MR        51.43      45.41         15  
  5 Ang, Jei-Ming        8 Bgnw Marlins-MR        45.35      47.45         14  
  6 Freeman, John T      8 GAEL-MR                44.35      47.53         13  
  7 Antash, George T     8 COND-MR                58.31      53.77         12  
  8 Fatouras, Greg       8 COND-MR              1:01.97      57.80         11  
  9 McElheny, Grant A    8 COND-MR              1:03.26      59.39          9  
 10 Maher, Danny         8 COND-MR                   NT    1:04.30          7  
 11 Coogan, Matt C       5 COND-MR              1:07.99    1:10.53          6  
 -- Stolarski, Andrew    6 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Reichert, Shane S    8 Bgnw Marlins-MR        53.17         DQ        
 -- Andjelic, Lazar      7 COND-MR                53.08         DQ        
 -- Dwyer, Jimmy C       7 COND-MR                   NT         DQ        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McLaughlin, Mark W   8 Bgnw Marlins-MR        21.50      20.61         20  
  2 Weston, Scott A      8 Bgnw Marlins-MR        22.92      21.73         17  
  3 Macaluso, Nicholas   8 Silver Streaks-MR      27.11      23.88         16  
  4 O'Sullivan, Thomas   7 Bgnw Marlins-MR        28.10      24.50         15  
  5 Glat, Chandler R     8 Bgnw Marlins-MR        29.32      25.07         14  
  6 Rosenshine, Mitche   8 Bgnw Marlins-MR        30.00      26.22         13  
  7 Kleinschmidt, Ned    8 Bgnw Marlins-MR        30.00      27.10         12  
  8 Andjelic, Lazar      7 COND-MR                30.21      28.06         11  
  9 Mahaney, James W     7 Bgnw Marlins-MR        28.53      28.16          9  
 10 Fatouras, Greg       8 COND-MR                30.67      29.58          7  
 11 Maher, Danny         8 COND-MR                   NT      30.31          6  
 12 Unger, Kyle M        8 Bgnw Marlins-MR        30.00      31.29          5  
 -- Stolarski, Andrew    6 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Dwyer, Jimmy C       7 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Thaler, Eli M        7 Bgnw Marlins-MR        35.00         DQ        
 -- Milne, Alex J        6 Bgnw Marlins-MR        35.00         DQ        
 -- Blair, Seamus C      8 Bgnw Marlins-MR        35.00         DQ        
 -- Sullivan, Jack R     7 Bgnw Marlins-MR        35.00         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McLaughlin, Mark W   8 Bgnw Marlins-MR        46.24      41.73         20  
  2 Corrigan, Jackson    8 Bgnw Marlins-MR        51.44      46.27         17  
  3 Weston, Scott A      8 Bgnw Marlins-MR        49.76      47.48         16  
  4 O'Sullivan, Thomas   7 Bgnw Marlins-MR      1:10.00      52.48         15  
  5 Ang, Jei-Ming        8 Bgnw Marlins-MR        46.50      53.20         14  
  6 Glat, Chandler R     8 Bgnw Marlins-MR           NT      54.43         13  
  7 Macaluso, Nicholas   8 Silver Streaks-MR    1:08.11      55.60         12  
  8 Andjelic, Lazar      7 COND-MR                   NT      56.72         11  
  9 Rosenshine, Mitche   8 Bgnw Marlins-MR        58.00      58.25          9  
 10 Reichert, Shane S    8 Bgnw Marlins-MR        57.80      59.71          7  
 11 Maher, Danny         8 COND-MR                   NT    1:04.68          6  
 12 Unger, Kyle M        8 Bgnw Marlins-MR      1:00.00    1:08.33          5  
 13 Antash, George T     8 COND-MR              1:11.10    1:12.42          4  
 14 Thaler, Eli M        7 Bgnw Marlins-MR      1:10.00    1:18.14          3  
 -- Fatouras, Greg       8 COND-MR              1:18.88         DQ        
 -- McElheny, Grant A    8 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Mahaney, James W     7 Bgnw Marlins-MR      1:10.00         DQ        
 -- Stolarski, Andrew    6 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Blair, Seamus C      8 Bgnw Marlins-MR      1:10.00         DQ        
 -- Sullivan, Jack R     7 Bgnw Marlins-MR      1:10.00         DQ        
 -- Milne, Alex J        6 Bgnw Marlins-MR      1:10.00         DQ        
 -- Kleinschmidt, Ned    8 Bgnw Marlins-MR      1:00.00         DQ        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Corrigan, Jackson    8 Bgnw Marlins-MR        19.45      18.72         20  
  2 Glat, Chandler R     8 Bgnw Marlins-MR        28.62      23.41         17  
  3 Reichert, Shane S    8 Bgnw Marlins-MR        27.41      24.05         16  
  4 Thaler, Eli M        7 Bgnw Marlins-MR        35.00      24.73         15  
  5 Rosenshine, Mitche   8 Bgnw Marlins-MR        30.00      25.26         14  
 -- Unger, Kyle M        8 Bgnw Marlins-MR        30.00         DQ        
 -- McElheny, Grant A    8 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Kleinschmidt, Ned    8 Bgnw Marlins-MR        28.00         DQ        
 -- Lipson, Zachary P    7 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Macaluso, Nicholas   8 Silver Streaks-MR      31.11         DQ        
 -- Coogan, Matt C       5 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Milne, Alex J        6 Bgnw Marlins-MR        35.00         DQ        
 -- Freeman, John T      8 GAEL-MR                19.34         DQ        
 -- Mahaney, James W     7 Bgnw Marlins-MR        27.39         DQ        
 -- Blair, Seamus C      8 Bgnw Marlins-MR        35.00         DQ        
 -- Sullivan, Jack R     7 Bgnw Marlins-MR        35.00         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McLaughlin, Mark W   8 Bgnw Marlins-MR        42.39      38.87         20  
  2 Corrigan, Jackson    8 Bgnw Marlins-MR        53.44      44.22         17  
  3 Ang, Jei-Ming        8 Bgnw Marlins-MR      1:09.40      50.73         16  
  4 O'Sullivan, Thomas   7 Bgnw Marlins-MR      1:10.00      51.51         15  
 -- Reichert, Shane S    8 Bgnw Marlins-MR      1:21.27         DQ        
 -- Glat, Brian S        8 Bgnw Marlins-MR        55.00         DQ        
 -- Weston, Scott A      8 Bgnw Marlins-MR        55.32         DQ        
 -- Mahaney, James W     7 Bgnw Marlins-MR      1:10.00         DQ        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McLaughlin, Mark W   8 Bgnw Marlins-MR      1:27.87    1:25.51         20  
                  40.39     1:25.51 (45.12)                                        
  2 Corrigan, Jackson    8 Bgnw Marlins-MR      1:33.01    1:31.72         17  
                  43.23     1:31.72 (48.49)                                        
  3 Weston, Scott A      8 Bgnw Marlins-MR      1:39.42    1:35.40         16  
                1:50.98         1:35.40 ( )                                        
  4 O'Sullivan, Thomas   7 Bgnw Marlins-MR      2:00.00    1:36.09         15  
                  45.38     1:36.09 (50.71)                                        
  5 Ang, Jei-Ming        8 Bgnw Marlins-MR      2:10.00    1:40.45         14  
  6 Antash, George T     8 COND-MR                   NT    2:11.97         13  
 -- Glat, Brian S        8 Bgnw Marlins-MR      2:00.39         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
 -- Freeman, John T      8 GAEL-MR              1:36.23         DQ        
                  44.91          DQ (50.88)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:08.00    1:07.38         40  
     1) Glat, Brian S 8                 2) McLaughlin, Mark W 8           
     3) Ang, Jei-Ming 8                 4) Weston, Scott A 8              
                  32.45     1:07.38 (34.93)                                        
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          1:19.00    1:16.86         34  
     1) Rosenshine, Mitchell W 8        2) Glat, Chandler R 8             
     3) O'Sullivan, Thomas 7            4) Corrigan, Jackson P 8          
                  40.20     1:16.86 (36.66)                                        
  3 Condors-MR  'A'                             1:20.79    1:20.61         32  
     1) Andjelic, Lazar 7               2) Antash, George T 8             
     3) Maher, Danny 8                  4) Fatouras, Greg 8               
                  50.74     1:20.61 (29.87)                                        
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'               NT    1:32.59         30  
     1) Unger, Kyle M 8                 2) Mahaney, James W 7             
     3) Reichert, Shane S 8             4) Kleinschmidt, Ned M 8          
                  51.43     1:32.59 (41.16)                                        
  5 Condors-MR  'B'                                  NT    2:07.27         28  
     1) McElheny, Grant A 8             2) Coogan, Matt C 5               
     3) Lipson, Zachary P 7             4) Sapienza, Frank J 8            
                1:03.02   2:07.27 (1:04.25)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:18.00    1:18.57         40  
     1) Corrigan, Jackson P 8           2) Weston, Scott A 8              
     3) McLaughlin, Mark W 8            4) Glat, Brian S 8                
                  50.73     1:18.57 (27.84)                                        
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          1:28.00    1:37.39         34  
     1) Ang, Jei-Ming 8                 2) Glat, Chandler R 8             
     3) Rosenshine, Mitchell W 8        4) O'Sullivan, Thomas 7           
                  50.93     1:37.39 (46.46)                                        
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'               NT    1:44.61         32  
     1) Unger, Kyle M 8                 2) Reichert, Shane S 8            
     3) Mahaney, James W 7              4) Thaler, Eli M 7                
                  55.33     1:44.61 (49.28)                                        
  4 Condors-MR  'B'                                  NT    2:20.62         30  
     1) Coogan, Matt C 5                2) McElheny, Grant A 8            
     3) Maher, Danny 8                  4) Lipson, Zachary P 7            
                1:06.57   2:20.62 (1:14.05)                                        
 -- Condors-MR  'A'                             1:33.48         DQ        
     1) Fatouras, Greg 8                2) Andjelic, Lazar 7              
     3) Antash, George T 8              4) Kim, Alexander S 8             
                  53.72          DQ (48.58)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Attile, Trevor A    10 Big Blue-MR            30.81      29.72         20  
  2 Andjelic, Nikola    10 COND-MR                30.21      30.57         17  
  3 Bradnock, Reginald  10 Riptides-MR            31.78      32.65         16  
  4 Stewart, Kevin P    10 GAEL-MR                34.00      34.04         15  
  5 Tlatelpa, Ethan     10 NYCC-MR                37.01      34.27         14  
  6 Davis-Sobers, Dari  10 Bscat-MR               33.48      34.43         13  
  7 Pallatta, E.R. R     9 COND-MR                35.77      34.55         12  
  8 Tsuei, Andrew       10 COND-MR                35.93      34.68         11  
  9 Fortier, Ben C       9 Bgnw Marlins-MR        34.54      34.92          9  
 10 Deverna, Kyle V      9 GAEL-MR                36.45      35.09          7  
 11 Ruggiero, Joseph A  10 Bgnw Marlins-MR        35.79      35.31          6  
 12 Carvao, Felipe D     9 Bgnw Marlins-MR        35.36      35.69          5  
 13 Novitch, Graham S    9 Silver Streaks-MR      37.90      35.95          4  
 14 Pola, Prakhyat      10 Riptides-MR            32.98      36.09          3  
 15 Morgan, Julian C    10 Big Blue-MR            53.50      37.05          2  
 16 Blair, Graham R     10 Bgnw Marlins-MR        39.09      38.23          1  
 17 Uppal, Gaurav        9 Silver Streaks-MR      46.11      38.76        
 18 Posner, Kevin M      9 Bgnw Marlins-MR        38.61      38.93        
 19 Wong, Aaron          9 Silver Streaks-MR      42.45      39.19        
 20 Kelly, Patrick J    10 Bgnw Marlins-MR        39.92      39.31        
 21 Macaluso, James T   10 Silver Streaks-MR      36.49      39.37        
 22 Watler, Jaleel C    10 NYCC-MR                39.85      39.65        
 23 Trail, Trevor J      9 Bgnw Marlins-MR        41.10      40.11        
 24 Esposito, Joseph     9 MCY-NJ                 37.54      40.47        
 25 Calcagne, Daniel    10 MCY-NJ                 40.63      40.65        
 26 Lipovac, Luka M      9 COND-MR                41.54      40.92        
 27 Repnikov, Anton      9 COND-MR                47.31      49.03        
 28 Litvinenko, Bogdan   9 COND-MR              1:01.36      53.57        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Attile, Trevor A    10 Big Blue-MR          1:06.55    1:04.14         20  
                  30.60     1:04.14 (33.54)                                        
  2 Fortier, Ben C       9 Bgnw Marlins-MR      1:17.98    1:16.13         17  
                  36.63     1:16.13 (39.50)                                        
  3 Tlatelpa, Ethan     10 NYCC-MR              1:16.13    1:16.57         16  
                  36.68     1:16.57 (39.89)                                        
  4 Tsuei, Andrew       10 COND-MR              1:18.31    1:19.96         15  
                  37.33     1:19.96 (42.63)                                        
  5 Ruggiero, Joseph A  10 Bgnw Marlins-MR      1:19.44    1:21.00         14  
                  37.95     1:21.00 (43.05)                                        
  6 Reilly, Jack D       9 GAEL-MR              1:42.06    1:22.23         13  
                  39.18     1:22.23 (43.05)                                        
  7 Kunze, Aidan J      10 NYCC-MR              1:17.68    1:23.81         12  
                  38.14     1:23.81 (45.67)                                        
  8 Blair, Graham R     10 Bgnw Marlins-MR      1:26.22    1:24.94         11  
                  40.04     1:24.94 (44.90)                                        
  9 Morgan, Julian C    10 Big Blue-MR          2:50.00    1:26.02          9  
                  40.90     1:26.02 (45.12)                                        
 10 Uppal, Gaurav        9 Silver Streaks-MR    1:58.11    1:26.22          7  
                  38.95     1:26.22 (47.27)                                        
 11 Schaefer, Brendan    9 GAEL-MR              1:32.19    1:26.88          6  
                  39.07     1:26.88 (47.81)                                        
 12 Trail, Trevor J      9 Bgnw Marlins-MR      1:32.74    1:34.47          5  
                  43.17     1:34.47 (51.30)                                        
 13 Lipovac, Luka M      9 COND-MR                   NT    1:36.89          4  
                  45.02     1:36.89 (51.87)                                        
 14 Sherman, Tyler S     9 Bgnw Marlins-MR      1:35.00    1:40.36          3  
                  46.14     1:40.36 (54.22)                                        
 15 Litvinenko, Bogdan   9 COND-MR                   NT    1:57.28          2  
                  56.10   1:57.28 (1:01.18)                                        
 16 Kranyak, Alec M      9 COND-MR                   NT    1:57.94          1  
                  52.80   1:57.94 (1:05.14)                                        
 17 Lee, Justin S        9 Big Blue-MR          1:12.00    2:01.84        
                  56.73   2:01.84 (1:05.11)                                        
 -- Kelly, Patrick J    10 Bgnw Marlins-MR      1:26.96         DQ        
                  43.78          DQ (48.52)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola    10 COND-MR                33.57      33.72         20  
  2 Attile, Trevor A    10 Big Blue-MR            35.00      35.90         17  
  3 Bradnock, Reginald  10 Riptides-MR            38.54      36.99         16  
  4 Stewart, Kevin P    10 GAEL-MR                45.00      40.03         15  
  5 Kishinevskiy, Matt  10 COND-MR                   NT      41.02         14  
  6 Novitch, Graham S    9 Silver Streaks-MR      43.33      41.50         13  
  7 Pola, Prakhyat      10 Riptides-MR            39.54      41.87         12  
  8 Tsuei, Andrew       10 COND-MR                42.87      41.93         11  
  9 Deverna, Kyle V      9 GAEL-MR                43.81      42.28          9  
 10 Morgan, Julian C    10 Big Blue-MR          1:10.00      43.40          7  
 11 Pallatta, E.R. R     9 COND-MR              1:41.27      44.00          6  
 12 Wong, Aaron          9 Silver Streaks-MR      49.07      44.14          5  
 13 Uppal, Gaurav        9 Silver Streaks-MR      55.11      44.55          4  
 14 Fortier, Ben C       9 Bgnw Marlins-MR        45.65      45.20          3  
 15 Blair, Graham R     10 Bgnw Marlins-MR        46.90      45.28          2  
 16 Davis-Sobers, Dari  10 Bscat-MR               44.40      45.54          1  
 17 Macaluso, James T   10 Silver Streaks-MR      45.35      46.32        
 18 Ruggiero, Joseph A  10 Bgnw Marlins-MR        46.26      46.71        
 19 Watler, Jaleel C    10 NYCC-MR                49.52      47.09        
 20 Posner, Kevin M      9 Bgnw Marlins-MR        48.50      48.50        
 21 Trail, Trevor J      9 Bgnw Marlins-MR        49.40      50.15        
 22 Borovoy, Alex Z      9 COND-MR              1:11.33      56.37        
 23 Litvinenko, Bogdan   9 COND-MR              1:10.61      56.49        
 24 Kranyak, Alec M      9 COND-MR                   NT      57.19        
 25 Furey, Michael T    10 COND-MR                   NT    1:01.34        
 -- Carvao, Felipe D     9 Bgnw Marlins-MR        44.47         DQ        
 -- Repnikov, Anton      9 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Lipovac, Luka M      9 COND-MR                49.31         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola    10 COND-MR              1:15.36    1:14.12         20  
                  35.91     1:14.12 (38.21)                                        
  2 Attile, Trevor A    10 Big Blue-MR          1:15.58    1:15.74         17  
                  37.20     1:15.74 (38.54)                                        
  3 Lee, Tristen J      10 Bgnw Marlins-MR      1:32.34    1:26.47         16  
                  42.03     1:26.47 (44.44)                                        
  4 Pola, Prakhyat      10 Riptides-MR          1:30.24    1:29.97         15  
                  44.52     1:29.97 (45.45)                                        
  5 Kunze, Aidan J      10 NYCC-MR              1:32.14    1:30.00         14  
                  42.61     1:30.00 (47.39)                                        
  6 Lipovac, Luka M      9 COND-MR                   NT    1:34.48         13  
                1:35.73         1:34.48 ( )                                        
  7 Uppal, Gaurav        9 Silver Streaks-MR    1:56.11    1:36.01         12  
                  45.57     1:36.01 (50.44)                                        
  8 Ruggiero, Joseph A  10 Bgnw Marlins-MR      1:36.26    1:38.43         11  
                  47.72     1:38.43 (50.71)                                        
  9 Lee, Justin S        9 Big Blue-MR          1:35.00    2:02.95          9  
 -- Kranyak, Alec M      9 COND-MR                   NT         DQ        
                  55.88        DQ (1:03.93)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola    10 COND-MR                37.80      37.93         20  
  2 Reilly, Jack D       9 GAEL-MR                49.74      44.84         17  
  3 Tlatelpa, Ethan     10 NYCC-MR                47.59      45.50         16  
  4 Kelly, Patrick J    10 Bgnw Marlins-MR        47.19      46.26         15  
  5 Carvao, Felipe D     9 Bgnw Marlins-MR        43.75      46.27         14  
  6 Bradnock, Reginald  10 Riptides-MR            39.54      46.90         13  
  7 Novitch, Graham S    9 Silver Streaks-MR      50.33      47.32         12  
  8 Tsuei, Andrew       10 COND-MR                47.77      47.93         11  
  9 Macaluso, James T   10 Silver Streaks-MR      46.57      49.10          9  
 10 Blair, Graham R     10 Bgnw Marlins-MR        53.98      50.78          7  
 11 Wong, Aaron          9 Silver Streaks-MR      57.11      52.74          6  
 12 Sherman, Tyler S     9 Bgnw Marlins-MR      1:00.00      57.26          5  
 13 Repnikov, Anton      9 COND-MR                57.92      59.80          4  
 14 Trail, Trevor J      9 Bgnw Marlins-MR        56.17      59.91          3  
 15 Lee, Justin S        9 Big Blue-MR          1:04.00    1:03.13          2  
 -- Litvinenko, Bogdan   9 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Morgan, Julian C    10 Big Blue-MR            59.00         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola    10 COND-MR              1:23.46    1:23.39         20  
                  39.88     1:23.39 (43.51)                                        
  2 Davis-Sobers, Dari  10 Bscat-MR             1:36.00    1:36.60         17  
                  44.78     1:36.60 (51.82)                                        
  3 Bradnock, Reginald  10 Riptides-MR          1:27.44    1:37.16         16  
                  46.12     1:37.16 (51.04)                                        
  4 Ruggiero, Joseph A  10 Bgnw Marlins-MR      1:40.79    1:39.53         15  
                  46.78     1:39.53 (52.75)                                        
  5 Carvao, Felipe D     9 Bgnw Marlins-MR      1:42.45    1:40.34         14  
                  47.31     1:40.34 (53.03)                                        
  6 Deverna, Kyle V      9 GAEL-MR              1:49.81    1:43.74         13  
                  49.27     1:43.74 (54.47)                                        
  7 Tsuei, Andrew       10 COND-MR              1:47.49    1:44.17         12  
                  49.21     1:44.17 (54.96)                                        
  8 Kelly, Patrick J    10 Bgnw Marlins-MR      1:48.45    1:45.25         11  
                  49.30     1:45.25 (55.95)                                        
  9 Novitch, Graham S    9 Silver Streaks-MR    1:58.11    1:47.29          9  
                  49.22     1:47.29 (58.07)                                        
 10 Watler, Jaleel C    10 NYCC-MR              2:09.96    1:48.52          7  
                  51.81     1:48.52 (56.71)                                        
 11 Macaluso, James T   10 Silver Streaks-MR    1:45.35    1:48.69          6  
                  50.40     1:48.69 (58.29)                                        
 12 Blair, Graham R     10 Bgnw Marlins-MR      2:03.34    1:50.56          5  
                  53.16     1:50.56 (57.40)                                        
 13 Wong, Aaron          9 Silver Streaks-MR    2:03.11    1:54.06          4  
                  54.03   1:54.06 (1:00.03)                                        
 14 Esposito, Joseph     9 MCY-NJ                    NT    1:59.44          3  
                  52.30   1:59.44 (1:07.14)                                        
 15 Posner, Kevin M      9 Bgnw Marlins-MR      2:05.91    2:03.87          2  
                  58.91   2:03.87 (1:04.96)                                        
 16 Lipovac, Luka M      9 COND-MR                   NT    2:04.95          1  
                  57.50   2:04.95 (1:07.45)                                        
 17 Repnikov, Anton      9 COND-MR                   NT    2:13.73        
                1:03.26   2:13.73 (1:10.47)                                        
 -- Tlatelpa, Ethan     10 NYCC-MR                   NT         DQ        
                  48.71          DQ (55.70)                                        
 -- Calcagne, Daniel    10 MCY-NJ                    NT         DQ        
                  59.24        DQ (1:10.90)                                        
 -- Pallatta, E.R. R     9 COND-MR                   NT         DQ        
                  51.42        DQ (1:05.62)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Attile, Trevor A    10 Big Blue-MR            33.26      32.79         20  
  2 Andjelic, Nikola    10 COND-MR                33.42      33.63         17  
  3 Bradnock, Reginald  10 Riptides-MR            34.99      38.35         16  
  4 Lee, Tristen J      10 Bgnw Marlins-MR        39.78      39.15         15  
  5 Carvao, Felipe D     9 Bgnw Marlins-MR        41.30      39.40         14  
  6 Tlatelpa, Ethan     10 NYCC-MR                40.17      39.72         13  
  7 Pola, Prakhyat      10 Riptides-MR            36.57      40.75         12  
  8 Fortier, Ben C       9 Bgnw Marlins-MR        47.01      41.06         11  
  9 Novitch, Graham S    9 Silver Streaks-MR      41.77      42.53          9  
 10 Kunze, Aidan J      10 NYCC-MR                45.46      42.78          7  
 11 Wong, Aaron          9 Silver Streaks-MR      51.61      43.52          6  
 12 Trail, Trevor J      9 Bgnw Marlins-MR        51.98      44.99          5  
 13 Tsuei, Andrew       10 COND-MR                48.85      45.40          4  
 14 Macaluso, James T   10 Silver Streaks-MR      48.30      48.89          3  
 15 Schaefer, Brendan    9 GAEL-MR                50.38      50.79          2  
 16 Repnikov, Anton      9 COND-MR              1:03.58      59.84          1  
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Attile, Trevor A    10 Big Blue-MR          1:16.20    1:16.55         20  
                  35.36     1:16.55 (41.19)                                        
  2 Tlatelpa, Ethan     10 NYCC-MR                   NT    1:29.94         17  
                  41.83     1:29.94 (48.11)                                        
  3 Fortier, Ben C       9 Bgnw Marlins-MR      1:45.00    1:35.77         16  
                  42.59     1:35.77 (53.18)                                        
  4 Trail, Trevor J      9 Bgnw Marlins-MR      2:10.00    1:50.40         15  
                  49.49   1:50.40 (1:00.91)                                        
 -- Kelly, Patrick J    10 Bgnw Marlins-MR      1:45.00         DQ        
                  59.75                                                            
 -- Kishinevskiy, Matt  10 COND-MR                   NT         DQ        
                  42.43          DQ (51.40)                                        
 -- Pola, Prakhyat      10 Riptides-MR          1:35.21         DQ        
                  44.07          DQ (55.36)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bradnock, Reginald  10 Riptides-MR          1:21.48    1:23.91         20  
                  38.80     1:23.91 (45.11)                                        
  2 Carvao, Felipe D     9 Bgnw Marlins-MR      1:26.48    1:26.00         17  
                  39.42     1:26.00 (46.58)                                        
  3 Fortier, Ben C       9 Bgnw Marlins-MR      1:35.99    1:27.53         16  
                  42.03     1:27.53 (45.50)                                        
  4 Lee, Tristen J      10 Bgnw Marlins-MR      1:31.79    1:27.68         15  
                  39.10     1:27.68 (48.58)                                        
  5 Novitch, Graham S    9 Silver Streaks-MR    1:33.55    1:31.52         14  
                  41.11     1:31.52 (50.41)                                        
  6 Reilly, Jack D       9 GAEL-MR              1:42.81    1:31.95         13  
                  43.48     1:31.95 (48.47)                                        
  7 Ruggiero, Joseph A  10 Bgnw Marlins-MR      1:34.16    1:32.22         12  
                  46.00     1:32.22 (46.22)                                        
  8 Wong, Aaron          9 Silver Streaks-MR    1:45.11    1:32.96         11  
                  41.98     1:32.96 (50.98)                                        
  9 Pola, Prakhyat      10 Riptides-MR          1:23.45    1:33.46          9  
                  41.20     1:33.46 (52.26)                                        
 10 Blair, Graham R     10 Bgnw Marlins-MR      1:38.51    1:36.16          7  
                  45.30     1:36.16 (50.86)                                        
 11 Schaefer, Brendan    9 GAEL-MR              1:43.14    1:36.46          6  
                  44.78     1:36.46 (51.68)                                        
 12 Macaluso, James T   10 Silver Streaks-MR    1:37.39    1:36.81          5  
                  45.26     1:36.81 (51.55)                                        
 13 Kelly, Patrick J    10 Bgnw Marlins-MR      1:39.69    1:38.96          4  
                  47.89     1:38.96 (51.07)                                        
 14 Lipovac, Luka M      9 COND-MR                   NT    1:40.39          3  
                  43.16     1:40.39 (57.23)                                        
 -- Repnikov, Anton      9 COND-MR              2:23.54         DQ        
                  56.69        DQ (1:00.89)                                        
 -- Sherman, Tyler S     9 Bgnw Marlins-MR      1:50.00         DQ        
                  55.72          DQ (58.46)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                             1:21.45    2:17.39         40  
     1) Tsuei, Andrew 10                2) Pallatta, E.R. R 9             
     3) Kishinevskiy, Matthew 10        4) Andjelic, Nikola 10            
                  35.44     1:11.16 (35.72)     1:46.28 (35.12)     2:17.39 (31.11)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:21.00    2:29.91         34  
     1) Fortier, Ben C 9                2) Kelly, Patrick J 10            
     3) Carvao, Felipe D 9              4) Ruggiero, Joseph A 10          
                  36.50     1:17.39 (40.89)     1:53.67 (36.28)     2:29.91 (36.24)
  3 Condors-MR  'B'                                  NT    3:16.65         32  
     1) Borovoy, Alex Z 9               2) Lipovac, Luka M 9              
     3) Litvinenko, Bogdan 9            4) Repnikov, Anton 9              
                  48.59     1:28.85 (40.26)     2:26.15 (57.30)     3:16.65 (50.50)
 
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:43.00    2:43.68         40  
     1) Blair, Graham R 10              2) Carvao, Felipe D 9             
     3) Lee, Tristen J 10               4) Fortier, Ben C 9               
                  45.28     1:30.02 (44.74)     2:10.10 (40.08)     2:43.68 (33.58)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:57.00    3:17.21         34  
     1) Sherman, Tyler S 9              2) Ruggiero, Joseph A 10          
     3) Kelly, Patrick J 10             4) Trail, Trevor J 9              
                  55.64     1:43.63 (47.99)     2:35.83 (52.20)     3:17.21 (41.38)
 -- Condors-MR  'A'                             2:14.53         DQ        
     1) Lipovac, Luka M 9               2) Andjelic, Nikola 10            
     3) Tsuei, Andrew 10                4) Repnikov, Anton 9              
                  44.59     1:22.76 (38.17)     2:07.88 (45.12)          DQ (46.40)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schaub, Kevin F     12 COND-MR                27.74      28.07         20  
  2 Macaluso, Christia  12 Silver Streaks-MR      29.03      28.13         17  
  3 Kelleher, Andrew J  12 Big Blue-MR            29.30      28.61         16  
  4 Kunze, Colin J      12 NYCC-MR                29.75      29.70         15  
  5 Klein, Simon        12 Silver Streaks-MR      30.28      29.71         14  
  6 Buckland, Grant A   11 Silver Streaks-MR      31.12      30.53         13  
  7 Wilson, Christophe  12 GAEL-MR                32.53      31.79         12  
  8 Patapis, Peter T    11 Riptides-MR            31.45      31.93         11  
  9 Gorniak, Adrian     12 COND-MR                35.00      32.78          9  
 10 Goldbloom, Joey T   12 Silver Streaks-MR         NT      33.02          7  
 11 Stagg, Christian M  12 Silver Streaks-MR      32.61      33.20          6  
 12 Hanson, Matthew E   12 COND-MR                33.78      33.65          5  
 13 Salvatore, Luke J   11 Bgnw Marlins-MR        34.05      33.66          4  
 14 Potenza, Bobby M    11 Bgnw Marlins-MR        32.93      33.73          3  
 15 Graney, Luke W      12 COND-MR                32.31      33.75          2  
 16 Fein, Sam B         12 COND-MR                37.02      34.63          1  
 17 Prince, Adam R      12 COND-MR                36.45      34.73        
 18 Quintos, Christoph  11 COND-MR                   NT      35.05        
 18 Lyons, Michael G    11 Bgnw Marlins-MR        34.72      35.05        
 20 Lee, Brian S        12 Big Blue-MR            36.00      35.06        
 21 Widom, Marshall A   11 Bgnw Marlins-MR        35.17      35.35        
 22 Cronin, Liam M      12 COND-MR                   NT      35.85        
 23 Yergeau, Peter A    11 Bgnw Marlins-MR        36.87      37.96        
 24 Boyle, Dillon J     11 COND-MR                39.82      39.03        
 25 Goldbloom, Andy L   11 Silver Streaks-MR         NT      40.23        
 26 Morgan, Samuel M    11 Big Blue-MR            50.50      41.27        
 27 Horohoe, James F    12 COND-MR                   NT      44.81        
 28 Hodgens, Paul       11 COND-MR                49.84      49.31        
 29 Hurwitz, Evan S     12 COND-MR                   NT    1:00.43        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ashton, William     12 MCY-NJ               1:02.12    1:00.76         20  
                  29.20     1:00.76 (31.56)                                        
  2 Kelleher, Andrew J  12 Big Blue-MR          1:03.01    1:01.03         17  
                  29.10     1:01.03 (31.93)                                        
  3 Macaluso, Christia  12 Silver Streaks-MR    1:06.52    1:03.57         16  
                  30.04     1:03.57 (33.53)                                        
  4 Kunze, Colin J      12 NYCC-MR              1:05.09    1:05.77         15  
                  31.50     1:05.77 (34.27)                                        
  5 Tilneac, George     11 NYCC-MR              1:12.76    1:08.33         14  
                  31.84     1:08.33 (36.49)                                        
  6 Petricone-Berg, Lu  12 COND-MR              1:15.20    1:09.90         13  
                  33.12     1:09.90 (36.78)                                        
  7 Esposito, P J       12 MCY-NJ               1:09.16    1:10.22         12  
                  33.10     1:10.22 (37.12)                                        
  8 Patapis, Peter T    11 Riptides-MR          1:14.78    1:11.35         11  
                  33.29     1:11.35 (38.06)                                        
  9 Gorniak, Adrian     12 COND-MR              1:20.00    1:11.44          9  
                  33.45     1:11.44 (37.99)                                        
 10 Graney, Luke W      12 COND-MR              1:12.14    1:13.51          7  
                  35.84     1:13.51 (37.67)                                        
 11 Evans, Danny T      11 Bgnw Marlins-MR      1:11.16    1:13.68          6  
                  34.57     1:13.68 (39.11)                                        
 12 Furey, James K      11 COND-MR              1:19.26    1:13.81          5  
                  34.62     1:13.81 (39.19)                                        
 13 Stagg, Christian M  12 Silver Streaks-MR    1:10.55    1:14.59          4  
                  36.20     1:14.59 (38.39)                                        
 14 Hanson, Matthew E   12 COND-MR              1:16.19    1:14.61          3  
                  36.00     1:14.61 (38.61)                                        
 15 Lyons, Michael G    11 Bgnw Marlins-MR      1:17.82    1:15.90          2  
                  36.42     1:15.90 (39.48)                                        
 16 Fein, Sam B         12 COND-MR              1:25.34    1:16.03          1  
                  35.58     1:16.03 (40.45)                                        
 17 Salvatore, Luke J   11 Bgnw Marlins-MR      1:16.93    1:16.21        
                  37.14     1:16.21 (39.07)                                        
 18 Buckland, Grant A   11 Silver Streaks-MR    1:13.35    1:17.81        
                  34.57     1:17.81 (43.24)                                        
 19 Quintos, Christoph  11 COND-MR                   NT    1:18.79        
                  37.84     1:18.79 (40.95)                                        
 20 Cronin, Liam M      12 COND-MR                   NT    1:19.34        
                  38.33     1:19.34 (41.01)                                        
 21 Widom, Marshall A   11 Bgnw Marlins-MR      1:20.57    1:19.77        
                  38.29     1:19.77 (41.48)                                        
 22 Prince, Adam R      12 COND-MR              1:21.58    1:19.78        
                  37.66     1:19.78 (42.12)                                        
 23 Rundquist, Spencer  11 Big Blue-MR          1:24.11    1:22.28        
                  39.21     1:22.28 (43.07)                                        
 24 Carvao, J P D       11 Bgnw Marlins-MR      1:22.03    1:23.45        
                  39.44     1:23.45 (44.01)                                        
 25 Scher, Austin D     11 Bgnw Marlins-MR      1:23.72    1:28.40        
                  42.71     1:28.40 (45.69)                                        
 26 Morgan, Samuel M    11 Big Blue-MR          2:00.00    1:28.81        
                  43.46     1:28.81 (45.35)                                        
 27 Goldbloom, Andy L   11 Silver Streaks-MR         NT    1:30.30        
                  41.39     1:30.30 (48.91)                                        
 28 Hodgens, Paul       11 COND-MR              1:47.29    1:48.76        
                  50.19     1:48.76 (58.57)                                        
 29 Horohoe, James F    12 COND-MR                   NT    1:48.89        
                  49.57     1:48.89 (59.32)                                        
 30 Borden, Zachary A   11 COND-MR              2:02.35    2:13.63        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schaub, Kevin F     12 COND-MR                   NT    2:14.99         20  
                  30.05     1:03.65 (33.60)     1:40.14 (36.49)     2:14.99 (34.85)
  2 Kunze, Colin J      12 NYCC-MR              2:22.45    2:20.44         17  
                  31.95     1:07.63 (35.68)     1:44.53 (36.90)     2:20.44 (35.91)
  3 Macaluso, Christia  12 Silver Streaks-MR    2:25.69    2:20.97         16  
                  31.02     1:08.53 (37.51)     1:46.35 (37.82)     2:20.97 (34.62)
  4 Graney, Luke W      12 COND-MR              2:45.12    2:37.75         15  
                  35.39     1:15.97 (40.58)     1:57.67 (41.70)     2:37.75 (40.08)
  5 Klein, Simon        12 Silver Streaks-MR    2:30.55    2:39.56         14  
                  33.44     1:14.52 (41.08)     1:57.90 (43.38)     2:39.56 (41.66)
  6 Gorniak, Adrian     12 COND-MR              2:45.00    2:41.55         13  
                  33.69     1:14.94 (41.25)     1:59.60 (44.66)     2:41.55 (41.95)
  7 Furey, James K      11 COND-MR                   NT    2:41.73         12  
                  34.63     1:17.06 (42.43)     2:01.29 (44.23)     2:41.73 (40.44)
  8 Buckland, Grant A   11 Silver Streaks-MR    2:49.76    2:44.77         11  
                  35.10   2:44.77 (2:09.67)                                        
  9 Stagg, Christian M  12 Silver Streaks-MR    2:34.96    2:44.92          9  
                  36.33     1:19.76 (43.43)     2:03.79 (44.03)     2:44.92 (41.13)
 10 Fein, Sam B         12 COND-MR                   NT    2:54.57          7  
                  35.87     1:20.65 (44.78)     2:07.55 (46.90)     2:54.57 (47.02)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schaub, Kevin F     12 COND-MR                31.30      32.80         20  
  2 Klein, Simon        12 Silver Streaks-MR      35.43      34.81         17  
  3 Macaluso, Christia  12 Silver Streaks-MR      36.93      36.19         16  
  4 Buckland, Grant A   11 Silver Streaks-MR      37.14      36.68         15  
  5 Graney, Luke W      12 COND-MR                37.01      37.59         14  
  6 Petricone-Berg, Lu  12 COND-MR                38.80      37.68         13  
  7 Scher, Austin D     11 Bgnw Marlins-MR        36.41      37.78         12  
  8 Stagg, Christian M  12 Silver Streaks-MR      37.82      38.31         11  
  9 Lyons, Michael G    11 Bgnw Marlins-MR        38.83      38.70          9  
 10 Gorniak, Adrian     12 COND-MR                43.00      38.74          7  
 11 Wilson, Christophe  12 GAEL-MR                38.92      38.85          6  
 12 Furey, James K      11 COND-MR                39.99      39.27          5  
 13 Lee, Brian S        12 Big Blue-MR            39.00      39.62          4  
 14 Patapis, Peter T    11 Riptides-MR            39.54      40.22          3  
 15 Carvao, J P D       11 Bgnw Marlins-MR        41.23      40.51          1.5
 15 Fein, Sam B         12 COND-MR                42.97      40.51          1.5
 17 Potenza, Bobby M    11 Bgnw Marlins-MR        44.97      41.27        
 18 Kireopoulos, Chris  11 GAEL-MR                43.04      42.22        
 19 O'Connell, Ryan     11 COND-MR                41.32      42.37        
 20 Cronin, Liam M      12 COND-MR                   NT      43.86        
 21 Hanson, Matthew E   12 COND-MR                43.44      44.09        
 22 Kim, Daniel         11 COND-MR                52.66      45.75        
 23 Yergeau, Peter A    11 Bgnw Marlins-MR        44.52      46.37        
 24 Goldbloom, Andy L   11 Silver Streaks-MR         NT      49.57        
 25 Morgan, Samuel M    11 Big Blue-MR            59.00      49.87        
 26 Hodgens, Paul       11 COND-MR                52.80      53.84        
 27 Boyle, Dillon J     11 COND-MR                49.58      54.38        
 28 Borden, Zachary A   11 COND-MR                   NT      57.87        
 29 Hurwitz, Evan S     12 COND-MR                   NT      59.81        
 -- Goldbloom, Joey T   12 Silver Streaks-MR         NT         DQ        
 -- Horohoe, James F    12 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Quintos, Christoph  11 COND-MR                   NT         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ashton, William     12 MCY-NJ               1:10.92    1:11.31         20  
                  34.18     1:11.31 (37.13)                                        
  2 Petricone-Berg, Lu  12 COND-MR              1:21.94    1:16.16         17  
                  36.97     1:16.16 (39.19)                                        
  3 Klein, Simon        12 Silver Streaks-MR    1:15.87    1:17.19         16  
                  36.84     1:17.19 (40.35)                                        
  4 Tilneac, George     11 NYCC-MR              1:27.68    1:18.57         15  
                  37.59     1:18.57 (40.98)                                        
  5 Graney, Luke W      12 COND-MR              1:20.99    1:21.92         14  
                  40.97     1:21.92 (40.95)                                        
  6 Stagg, Christian M  12 Silver Streaks-MR    1:19.93    1:22.04         13  
                  40.15     1:22.04 (41.89)                                        
  7 Scher, Austin D     11 Bgnw Marlins-MR      1:24.04    1:25.18         12  
  8 Faris, Brandon J    12 MCY-NJ               1:27.09    1:25.83         11  
                  41.78     1:25.83 (44.05)                                        
  9 Quintos, Christoph  11 COND-MR                   NT    1:27.26          9  
                  42.46     1:27.26 (44.80)                                        
 10 Fein, Sam B         12 COND-MR              1:34.39    1:27.95          7  
                  42.93     1:27.95 (45.02)                                        
 11 Prince, Adam R      12 COND-MR              1:31.53    1:28.33          6  
                1:28.48         1:28.33 ( )                                        
 12 Hanson, Matthew E   12 COND-MR              1:33.85    1:31.68          5  
 13 Cronin, Liam M      12 COND-MR                   NT    1:34.93          4  
 14 Yergeau, Peter A    11 Bgnw Marlins-MR      1:33.96    1:40.82          3  
                  49.23     1:40.82 (51.59)                                        
 15 Horohoe, James F    12 COND-MR                   NT    1:54.53          2  
                  54.13   1:54.53 (1:00.40)                                        
 16 Hodgens, Paul       11 COND-MR              1:57.11    2:03.34          1  
                  58.85   2:03.34 (1:04.49)                                        
 17 Borden, Zachary A   11 COND-MR                   NT    2:04.57        
                  56.75   2:04.57 (1:07.82)                                        
 -- Kunze, Colin J      12 NYCC-MR              1:16.58         DQ        
 -- Morgan, Samuel M    11 Big Blue-MR          1:35.00         DQ        
                  52.61          DQ (54.84)                                        
 -- Rundquist, Spencer  11 Big Blue-MR          1:42.27         DQ        
                  44.43          DQ (47.71)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kelleher, Andrew J  12 Big Blue-MR            35.03      34.00         20  
  2 Klein, Simon        12 Silver Streaks-MR      38.79      37.23         17  
  3 Macaluso, Christia  12 Silver Streaks-MR      40.28      37.95         16  
  4 Esposito, P J       12 MCY-NJ                 39.13      38.98         15  
  5 Prince, Adam R      12 COND-MR                42.31      39.73         14  
  6 Furey, James K      11 COND-MR                40.77      41.17         13  
  7 Quintos, Christoph  11 COND-MR                   NT      41.99         12  
  8 Salvatore, Luke J   11 Bgnw Marlins-MR        42.48      42.45         11  
  9 Buckland, Grant A   11 Silver Streaks-MR      43.82      42.66          9  
 10 Patapis, Peter T    11 Riptides-MR            39.41      44.70          7  
 11 Lyons, Michael G    11 Bgnw Marlins-MR        45.87      45.30          6  
 12 Faris, Brandon J    12 MCY-NJ                 48.99      45.36          5  
 13 Cronin, Liam M      12 COND-MR                   NT      45.91          4  
 14 Rundquist, Spencer  11 Big Blue-MR            54.86      48.81          3  
 15 Evans, Danny T      11 Bgnw Marlins-MR        49.09      50.24          2  
 16 Widom, Marshall A   11 Bgnw Marlins-MR        51.05      50.60          1  
 17 Goldbloom, Andy L   11 Silver Streaks-MR         NT      51.09        
 18 Carvao, J P D       11 Bgnw Marlins-MR        51.12      52.43        
 19 Morgan, Samuel M    11 Big Blue-MR            52.00      56.92        
 20 Hodgens, Paul       11 COND-MR              1:02.19      58.92        
 -- Borden, Zachary A   11 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Gorniak, Adrian     12 COND-MR                46.00         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kelleher, Andrew J  12 Big Blue-MR          1:17.70    1:14.31         20  
                  34.61     1:14.31 (39.70)                                        
  2 Petricone-Berg, Lu  12 COND-MR              1:27.16    1:26.95         17  
                  41.03     1:26.95 (45.92)                                        
  3 Prince, Adam R      12 COND-MR              1:33.41    1:28.64         16  
                  41.03     1:28.64 (47.61)                                        
  4 Gorniak, Adrian     12 COND-MR              1:49.00    1:29.84         15  
                  42.33     1:29.84 (47.51)                                        
  5 Furey, James K      11 COND-MR              1:28.93    1:30.18         14  
                  42.37     1:30.18 (47.81)                                        
  6 Quintos, Christoph  11 COND-MR                   NT    1:30.26         13  
                  43.64     1:30.26 (46.62)                                        
  7 Salvatore, Luke J   11 Bgnw Marlins-MR      1:34.08    1:30.76         12  
                  42.84     1:30.76 (47.92)                                        
  8 O'Connell, Ryan     11 COND-MR              1:39.37    1:40.92         11  
                  47.81     1:40.92 (53.11)                                        
  9 Kireopoulos, Chris  11 GAEL-MR              1:38.92    1:44.65          9  
                  49.11     1:44.65 (55.54)                                        
 10 Scher, Austin D     11 Bgnw Marlins-MR      1:43.37    1:49.61          7  
                  52.64     1:49.61 (56.97)                                        
 11 Carvao, J P D       11 Bgnw Marlins-MR      1:52.75    1:50.53          6  
                  52.69     1:50.53 (57.84)                                        
 12 Widom, Marshall A   11 Bgnw Marlins-MR      1:56.25    1:50.58          5  
                  52.72     1:50.58 (57.86)                                        
 13 Evans, Danny T      11 Bgnw Marlins-MR      1:54.30    1:54.81          4  
                  52.32   1:54.81 (1:02.49)                                        
 14 Morgan, Samuel M    11 Big Blue-MR          1:10.00    2:08.66          3  
                  59.72   2:08.66 (1:08.94)                                        
 -- Kim, Daniel         11 COND-MR                   NT         DQ        
                  49.36          DQ (54.56)                                        
 -- Lee, Brian S        12 Big Blue-MR          1:18.00         DQ        
                  51.49          DQ (58.01)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Macaluso, Christia  12 Silver Streaks-MR      32.04      29.85         20  
  2 Ashton, William     12 MCY-NJ                 29.87      30.69         17  
  3 Kelleher, Andrew J  12 Big Blue-MR            32.58      30.71         16  
  4 Tilneac, George     11 NYCC-MR                39.07      34.29         15  
  5 Esposito, P J       12 MCY-NJ                 39.99      37.22         14  
  6 Patapis, Peter T    11 Riptides-MR            37.97      38.86         13  
  7 Evans, Danny T      11 Bgnw Marlins-MR        40.08      39.16         12  
  8 Buckland, Grant A   11 Silver Streaks-MR      36.73      39.43         11  
  9 Gorniak, Adrian     12 COND-MR                44.00      40.33          8  
  9 Graney, Luke W      12 COND-MR                39.46      40.33          8  
 11 Carvao, J P D       11 Bgnw Marlins-MR        41.99      42.14          6  
 12 Salvatore, Luke J   11 Bgnw Marlins-MR        45.26      42.77          5  
 13 Fein, Sam B         12 COND-MR                47.98      43.48          4  
 14 Yergeau, Peter A    11 Bgnw Marlins-MR        44.83      43.58          3  
 15 Widom, Marshall A   11 Bgnw Marlins-MR        41.54      44.34          2  
 16 Lyons, Michael G    11 Bgnw Marlins-MR        47.05      47.24          1  
 -- Scher, Austin D     11 Bgnw Marlins-MR        44.05         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schaub, Kevin F     12 COND-MR              1:05.46    1:06.70         20  
                  30.98     1:06.70 (35.72)                                        
  2 Macaluso, Christia  12 Silver Streaks-MR    1:18.84    1:15.40         17  
                  33.14     1:15.40 (42.26)                                        
  3 Kunze, Colin J      12 NYCC-MR              1:18.53    1:18.90         16  
                  35.59     1:18.90 (43.31)                                        
  4 Potenza, Bobby M    11 Bgnw Marlins-MR      1:28.53    1:30.48         15  
                  41.59     1:30.48 (48.89)                                        
  5 Evans, Danny T      11 Bgnw Marlins-MR      1:43.91    1:35.04         14  
                  42.65     1:35.04 (52.39)                                        
  6 Salvatore, Luke J   11 Bgnw Marlins-MR      1:44.51    1:38.11         13  
                  43.06     1:38.11 (55.05)                                        
  7 Yergeau, Peter A    11 Bgnw Marlins-MR      1:38.67    1:38.34         12  
                  45.67     1:38.34 (52.67)                                        
  8 Carvao, J P D       11 Bgnw Marlins-MR      1:37.65    1:39.21         11  
                  46.03     1:39.21 (53.18)                                        
  9 Lyons, Michael G    11 Bgnw Marlins-MR      1:45.13    1:43.81          9  
                  47.34     1:43.81 (56.47)                                        
 10 Widom, Marshall A   11 Bgnw Marlins-MR      1:40.33    1:49.96          7  
                  47.90   1:49.96 (1:02.06)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kelleher, Andrew J  12 Big Blue-MR          1:12.23    1:08.93         20  
                  32.35     1:08.93 (36.58)                                        
  2 Kunze, Colin J      12 NYCC-MR              1:16.68    1:15.72         17  
                  34.55     1:15.72 (41.17)                                        
  3 Klein, Simon        12 Silver Streaks-MR    1:16.24    1:15.94         16  
                  35.04     1:15.94 (40.90)                                        
  4 Petricone-Berg, Lu  12 COND-MR              1:24.54    1:17.52         15  
                  35.44     1:17.52 (42.08)                                        
  5 Stagg, Christian M  12 Silver Streaks-MR    1:22.63    1:20.64         14  
                  38.08     1:20.64 (42.56)                                        
  6 Wilson, Christophe  12 GAEL-MR              1:24.93    1:21.97         13  
                  37.26     1:21.97 (44.71)                                        
  7 Patapis, Peter T    11 Riptides-MR          1:17.52    1:22.13         12  
                  38.58     1:22.13 (43.55)                                        
  8 Furey, James K      11 COND-MR              1:24.05    1:22.66         11  
                  39.95     1:22.66 (42.71)                                        
  9 Buckland, Grant A   11 Silver Streaks-MR    1:23.86    1:22.99          9  
                  37.90     1:22.99 (45.09)                                        
 10 Evans, Danny T      11 Bgnw Marlins-MR      1:25.35    1:24.99          7  
                  38.85     1:24.99 (46.14)                                        
 11 Graney, Luke W      12 COND-MR              1:27.99    1:25.90          6  
                  41.42     1:25.90 (44.48)                                        
 12 Hanson, Matthew E   12 COND-MR              1:46.08    1:26.32          5  
                  40.47     1:26.32 (45.85)                                        
 13 O'Connell, Ryan     11 COND-MR              1:32.94    1:26.76          4  
                  41.33     1:26.76 (45.43)                                        
 14 Prince, Adam R      12 COND-MR              1:27.92    1:26.83          3  
                  42.25     1:26.83 (44.58)                                        
 15 Goldbloom, Joey T   12 Silver Streaks-MR         NT    1:27.89          2  
                  39.96     1:27.89 (47.93)                                        
 16 Fein, Sam B         12 COND-MR              1:34.23    1:29.41          1  
                  42.56     1:29.41 (46.85)                                        
 17 Cronin, Liam M      12 COND-MR                   NT    1:30.27        
                  42.67     1:30.27 (47.60)                                        
 18 Kireopoulos, Chris  11 GAEL-MR              1:27.68    1:30.29        
                  43.94     1:30.29 (46.35)                                        
 19 Kim, Daniel         11 COND-MR                   NT    1:36.46        
                  46.54     1:36.46 (49.92)                                        
 20 Boyle, Dillon J     11 COND-MR                   NT    1:54.83        
                  58.05     1:54.83 (56.78)                                        
 -- Scher, Austin D     11 Bgnw Marlins-MR      1:37.56         DQ        
                  38.91          DQ (51.01)                                        
 -- Goldbloom, Andy L   11 Silver Streaks-MR         NT         DQ        
                1:46.30                                                            
 -- Horohoe, James F    12 COND-MR                   NT         DQ        
                  51.49        DQ (1:02.20)                                        
 -- Thi, Alan F         12 COND-MR                   NT         DQ        
                  56.54        DQ (1:06.26)                                        
 -- Hodgens, Paul       11 COND-MR              2:03.71         DQ        
                  53.50        DQ (1:01.21)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Petricone-Berg, Lu  12 COND-MR              2:58.57    2:48.95         20  
                  38.37     1:18.40 (40.03)     2:08.19 (49.79)     2:48.95 (40.76)
  2 Klein, Simon        12 Silver Streaks-MR         NT    2:49.38         17  
                  36.71     1:18.73 (42.02)     2:08.52 (49.79)     2:49.38 (40.86)
  3 Furey, James K      11 COND-MR              3:08.39    2:54.88         16  
                  41.07     1:25.63 (44.56)     2:13.99 (48.36)     2:54.88 (40.89)
  4 Hanson, Matthew E   12 COND-MR              3:35.91    3:08.31         15  
                1:35.22     2:28.72 (53.50)     3:08.50 (39.78)         3:08.31 ( )
 -- Kunze, Colin J      12 NYCC-MR              2:44.07         DQ        
                  35.55     1:13.77 (38.22)     2:03.93 (50.16)          DQ (35.70)
 -- Stagg, Christian M  12 Silver Streaks-MR    2:54.17         DQ        
                  40.18     1:22.97 (42.79)     2:15.37 (52.40)          DQ (40.76)
 -- Yergeau, Peter A    11 Bgnw Marlins-MR      3:20.24         DQ        
                  45.56     1:38.50 (52.94)     2:35.60 (57.10)          DQ (42.31)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                             1:19.76    2:08.91         40  
     1) Petricone-Berg, Lucas 12        2) Graney, Luke W 12              
     3) Furey, James K 11               4) Gorniak, Adrian 12             
                  31.89     1:05.51 (33.62)     1:37.81 (32.30)     2:08.91 (31.10)
  2 Condors-MR  'B'                                  NT    2:17.72         34  
     1) Hanson, Matthew E 12            2) Fein, Sam B 12                 
     3) Cronin, Liam M 12               4) Prince, Adam R 12              
                  33.64     1:08.19 (34.55)     1:43.22 (35.03)     2:17.72 (34.50)
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:16.00    2:19.99         32  
     1) Evans, Danny T 11               2) Scher, Austin D 11             
     3) Salvatore, Luke J 11            4) Lyons, Michael G 11            
                  33.59     1:10.75 (37.16)     1:45.31 (34.56)     2:19.99 (34.68)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                             2:15.42    2:19.71         40  
     1) Petricone-Berg, Lucas 12        2) Furey, James K 11              
     3) Schaub, Kevin F 12              4) Prince, Adam R 12              
                  36.83     1:15.87 (39.04)     1:45.45 (29.58)     2:19.71 (34.26)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:31.00    2:35.00         34  
     1) Scher, Austin D 11              2) Salvatore, Luke J 11           
     3) Evans, Danny T 11               4) Potenza, Bobby M 11            
                  46.15     1:21.43 (35.28)     2:00.50 (39.07)     2:35.00 (34.50)
  3 Condors-MR  'B'                                  NT    2:47.62         32  
     1) Hanson, Matthew E 12            2) O'Connell, Ryan 11             
     3) Graney, Luke W 12               4) Fein, Sam B 12                 
                  44.99     1:32.60 (47.61)     2:13.60 (41.00)     2:47.62 (34.02)
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:44.00    2:48.04         30  
     1) Carvao, J P D 11                2) Lyons, Michael G 11            
     3) Widom, Marshall A 11            4) Yergeau, Peter A 11            
                  42.09     1:27.93 (45.84)     2:11.57 (43.64)     2:48.04 (36.47)
 
Boys 13 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gleason, David X    17 NYCC-MR                23.75      23.15         20  
  2 Hoempler, Erik      17 COND-MR                22.68      23.22         17  
  3 Doherty, Zack Z     16 GAEL-MR                22.71      23.34         16  
  4 Schaub, CJ M        17 COND-MR                22.87      23.41         15  
  5 Brown, Keron C      16 COND-MR                24.67      23.98         14  
  6 Wilson, Sozi A      16 Silver Streaks-MR      24.14      24.28         13  
  7 Eller, Zachary M    15 Riptides-MR            23.17      24.46         12  
  8 Hoempler, Mark      17 COND-MR                24.16      24.49         10  
  8 Ichikawa, Hajime    17 Riptides-MR            23.97      24.49         10  
 10 Marchionni, Frank   16 COND-MR                23.17      24.63          7  
 11 Tlatelpa, Matthew   16 NYCC-MR                   NT      24.66          6  
 12 Farm, Bryan W       16 COND-MR                23.73      25.20          5  
 13 Bernstein, Rex L    14 COND-MR                24.99      25.35          4  
 14 Visser, Rory M      16 COND-MR                24.97      25.49          3  
 15 Guy, Will V         15 COND-MR                25.30      25.54          2  
 16 Weiner, Ben L       16 COND-MR                24.30      25.62          1  
 17 Novitch, Adam S     16 Silver Streaks-MR      25.72      25.69        
 18 Tlatelpa, Kyle      13 NYCC-MR                27.09      25.74        
 19 Gillenwater, Darin  13 Riptides-MR            26.84      26.05        
 20 Potischman, Jeffre  15 COND-MR                27.40      26.08        
 20 Gourevitch, Jesse   14 Silver Streaks-MR      26.31      26.08        
 22 Tesser, Josh D      13 Bgnw Marlins-MR        26.70      26.25        
 23 Donenfeld, Thai     14 COND-MR                26.50      26.37        
 24 Schaub, Bryan T     14 COND-MR                25.27      26.41        
 25 Clarke, Taegan M    14 Bgnw Marlins-MR        26.55      26.51        
 26 Lee, Aram T         14 COND-MR                26.60      26.60        
 27 Simon, Henry L      13 Bgnw Marlins-MR        27.32      26.71        
 28 Jin, Paul           16 COND-MR                26.70      26.79        
 29 Buckland, Gavin J   13 Silver Streaks-MR      27.91      26.88        
 30 Rosenbloom, Jake A  14 Bgnw Marlins-MR        26.80      27.05        
 31 Nishi, Thomas M     16 Silver Streaks-MR      26.66      27.06        
 32 West, Jack M        15 MCY-NJ                 27.22      27.86        
 33 Zaino, Matthew      15 Silver Streaks-MR      27.62      28.03        
 33 Wasserman, Kurt M   13 Bgnw Marlins-MR        28.24      28.03        
 35 Cummings, Thomas F  13 COND-MR                29.57      28.12        
 36 Schunk, Andy J      13 Silver Streaks-MR      29.21      28.21        
 37 Bialo, Matthew J    14 GAEL-MR                28.90      28.24        
 38 Rusakov, Pavel G    13 Riptides-MR            30.66      28.34        
 39 Farm, Eric R        13 COND-MR                28.84      28.38        
 40 Krosser, Jared M    13 Bgnw Marlins-MR        29.52      28.42        
 40 Chen, Bobby         13 COND-MR                29.24      28.42        
 42 Lipovac, Nino M     13 COND-MR                28.94      28.64        
 43 Bird, Alexander     13 MCY-NJ                 29.89      28.84        
 44 Walsh, Kevin W      14 Big Blue-MR            29.59      28.88        
 45 Avila, Jon-Anthony  13 COND-MR                30.13      29.00        
 46 Fan, Boyu           14 COND-MR                28.86      29.09        
 47 McLaughlin, James   13 Bgnw Marlins-MR        29.70      29.46        
 48 Chia, Caleb         13 MCY-NJ                 32.63      29.56        
 49 Marcus, Grant       14 MCY-NJ                    NT      29.83        
 50 Reich, Joseph S     13 UNNYC-MR                  NT      30.09        
 51 Distelhurst, Antho  14 Silver Streaks-MR      33.02      30.77        
 52 Colandrea, Nick K   14 COND-MR                29.28      30.85        
 53 Rawitz, Alexander   13 NYCC-MR                33.14      30.94        
 54 Olson, Jack         14 MCY-NJ                 29.23      31.23        
 55 Willows, Dan L      13 COND-MR                33.13      32.10        
 56 Najaroen, Nevin     14 COND-MR                33.77      33.57        
 57 Kishinevskiy, Nevi  14 COND-MR                34.55      34.00        
 58 Pandya, Swapnil H   14 Silver Streaks-MR      35.91      34.76        
 59 Najaroen, Chris     13 COND-MR                43.17      37.16        
 
Boys 13 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoempler, Erik      17 COND-MR                48.77      50.47         20  
                  24.95       50.47 (25.52)                                        
  2 Gleason, David X    17 NYCC-MR                51.20      51.20         17  
                  24.52       51.20 (26.68)                                        
  3 Doherty, Zack Z     16 GAEL-MR                50.32      51.24         16  
                  24.70       51.24 (26.54)                                        
  4 Schaub, CJ M        17 COND-MR                50.68      53.06         15  
                  25.43       53.06 (27.63)                                        
  5 Wilson, Sozi A      16 Silver Streaks-MR      54.15      53.46         14  
                  25.30       53.46 (28.16)                                        
  6 Hoempler, Mark      17 COND-MR                52.51      53.87         13  
                  25.83       53.87 (28.04)                                        
  7 Ichikawa, Hajime    17 Riptides-MR            53.64      54.04         12  
                  25.84       54.04 (28.20)                                        
  8 Marchionni, Frank   16 COND-MR                50.70      54.12         11  
                  26.07       54.12 (28.05)                                        
  9 Eller, Zachary M    15 Riptides-MR            52.78      54.28          9  
                  25.82       54.28 (28.46)                                        
 10 Brown, Keron C      16 COND-MR                56.20      55.43          7  
                  26.66       55.43 (28.77)                                        
 11 Visser, Rory M      16 COND-MR                55.97      55.77          6  
                  26.64       55.77 (29.13)                                        
 12 Tlatelpa, Matthew   16 NYCC-MR                   NT      56.02          5  
                  26.67       56.02 (29.35)                                        
 13 Bernstein, Rex L    14 COND-MR                55.49      56.07          4  
                  26.62       56.07 (29.45)                                        
 14 Schaub, Bryan T     14 COND-MR                54.66      56.43          3  
                  27.54       56.43 (28.89)                                        
 15 Novitch, Adam S     16 Silver Streaks-MR      56.62      56.68          2  
                  27.14       56.68 (29.54)                                        
 16 Gourevitch, Jesse   14 Silver Streaks-MR      57.99      57.66          1  
                  27.32       57.66 (30.34)                                        
 17 Potischman, Jeffre  15 COND-MR                59.46      57.77        
                  28.19       57.77 (29.58)                                        
 18 Tlatelpa, Kyle      13 NYCC-MR                   NT      57.86        
                  27.43       57.86 (30.43)                                        
 18 Weiner, Ben L       16 COND-MR                55.24      57.86        
                  27.72       57.86 (30.14)                                        
 20 Kunze, Ian M        14 NYCC-MR              1:00.75      58.07        
                  27.95       58.07 (30.12)                                        
 21 Donenfeld, Thai     14 COND-MR                57.94      58.38        
                  28.29       58.38 (30.09)                                        
 22 Gillenwater, Darin  13 Riptides-MR            58.19      58.40        
                  28.53       58.40 (29.87)                                        
 23 Lee, Aram T         14 COND-MR              1:00.00      58.77        
                  27.66       58.77 (31.11)                                        
 24 Clarke, Taegan M    14 Bgnw Marlins-MR        58.73      59.31        
                  28.40       59.31 (30.91)                                        
 25 Jin, Paul           16 COND-MR              1:00.69      59.93        
                  28.42       59.93 (31.51)                                        
 26 Gebauer, Benjamin   13 Bgnw Marlins-MR      1:00.08    1:00.07        
                  28.13     1:00.07 (31.94)                                        
 26 Simon, Henry L      13 Bgnw Marlins-MR      1:00.32    1:00.07        
                  28.50     1:00.07 (31.57)                                        
 28 West, Jack M        15 MCY-NJ               1:00.73    1:00.69        
                  29.01     1:00.69 (31.68)                                        
 29 Sherman, Alec R     14 Bgnw Marlins-MR      1:01.43    1:00.83        
                  29.39     1:00.83 (31.44)                                        
 30 Cummings, Thomas F  13 COND-MR              1:03.99    1:01.06        
                  29.92     1:01.06 (31.14)                                        
 31 Nishi, Thomas M     16 Silver Streaks-MR      58.60    1:01.20        
                  28.33     1:01.20 (32.87)                                        
 32 Buckland, Gavin J   13 Silver Streaks-MR      59.50    1:01.41        
                  30.01     1:01.41 (31.40)                                        
 33 Bialo, Matthew J    14 GAEL-MR              1:01.91    1:01.51        
                  29.74     1:01.51 (31.77)                                        
 34 Chen, Bobby         13 COND-MR              1:04.40    1:01.77        
                  29.92     1:01.77 (31.85)                                        
 35 Lipovac, Nino M     13 COND-MR              1:00.71    1:01.98        
                  29.34     1:01.98 (32.64)                                        
 36 Rosenbloom, Jake A  14 Bgnw Marlins-MR        59.59    1:02.08        
                  29.55     1:02.08 (32.53)                                        
 37 Wasserman, Kurt M   13 Bgnw Marlins-MR      1:03.22    1:02.55        
                  29.78     1:02.55 (32.77)                                        
 38 Schunk, Andy J      13 Silver Streaks-MR    1:04.68    1:03.41        
                  30.50     1:03.41 (32.91)                                        
 39 Rusakov, Pavel G    13 Riptides-MR          1:11.11    1:03.51        
                  30.32     1:03.51 (33.19)                                        
 40 Avila, Jon-Anthony  13 COND-MR              1:07.59    1:03.97        
                  30.08     1:03.97 (33.89)                                        
 41 Zaino, Matthew      15 Silver Streaks-MR    1:01.85    1:04.72        
                  30.14     1:04.72 (34.58)                                        
 42 Rawitz, Alexander   13 NYCC-MR              1:06.81    1:05.82        
                  31.65     1:05.82 (34.17)                                        
 43 Bird, Alexander     13 MCY-NJ               1:22.29    1:06.34        
                  32.36     1:06.34 (33.98)                                        
 44 Besen, Alex M       14 Bgnw Marlins-MR      1:08.43    1:06.44        
                  31.50     1:06.44 (34.94)                                        
 45 Reich, Joseph S     13 UNNYC-MR                  NT    1:09.14        
                  32.98     1:09.14 (36.16)                                        
 46 Colandrea, Nick K   14 COND-MR              1:05.17    1:09.71        
                  33.95     1:09.71 (35.76)                                        
 47 Marcus, Grant       14 MCY-NJ                    NT    1:10.52        
                  33.71     1:10.52 (36.81)                                        
 48 Distelhurst, Antho  14 Silver Streaks-MR    1:16.76    1:12.13        
                  35.74     1:12.13 (36.39)                                        
 49 Olson, Jack         14 MCY-NJ               1:06.07    1:13.55        
                  34.22     1:13.55 (39.33)                                        
 50 Pandya, Swapnil H   14 Silver Streaks-MR    1:17.13    1:18.43        
                  37.30     1:18.43 (41.13)                                        
 51 Najaroen, Chris     13 COND-MR                   NT    1:27.67        
                  40.72     1:27.67 (46.95)                                        
 
Boys 13 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoempler, Erik      17 COND-MR              1:48.98    1:52.48         20  
                  26.05       54.44 (28.39)     1:23.50 (29.06)     1:52.48 (28.98)
  2 Schaub, CJ M        17 COND-MR              1:50.00    1:53.87         17  
                  26.24       54.57 (28.33)     1:24.03 (29.46)     1:53.87 (29.84)
  3 Gleason, David X    17 NYCC-MR              1:49.71    1:54.13         16  
                  25.67       54.77 (29.10)     1:25.05 (30.28)     1:54.13 (29.08)
  4 Doherty, Zack Z     16 GAEL-MR              1:52.53    1:54.89         15  
                  26.50       55.95 (29.45)     1:25.82 (29.87)     1:54.89 (29.07)
  5 Marchionni, Frank   16 COND-MR              1:54.44    2:02.03         14  
                  27.02       57.73 (30.71)     1:30.58 (32.85)     2:02.03 (31.45)
  6 Visser, Rory M      16 COND-MR              2:05.85    2:02.71         13  
                  27.56       58.58 (31.02)     1:30.84 (32.26)     2:02.71 (31.87)
  7 Bernstein, Rex L    14 COND-MR              2:09.59    2:02.99         12  
                  28.07       59.33 (31.26)     1:31.69 (32.36)     2:02.99 (31.30)
  8 Novitch, Adam S     16 Silver Streaks-MR    2:05.95    2:03.48         11  
                  27.63       58.94 (31.31)     1:31.33 (32.39)     2:03.48 (32.15)
  9 Wilson, Sozi A      16 Silver Streaks-MR    2:04.19    2:03.64          9  
                  26.82       58.22 (31.40)     1:30.89 (32.67)     2:03.64 (32.75)
 10 Tlatelpa, Kyle      13 NYCC-MR              2:17.02    2:06.12          7  
                  29.65     1:02.50 (32.85)     1:34.62 (32.12)     2:06.12 (31.50)
 11 Tlatelpa, Matthew   16 NYCC-MR              2:19.98    2:06.35          6  
                  28.05       59.50 (31.45)     1:33.52 (34.02)     2:06.35 (32.83)
 12 Eller, Zachary M    15 Riptides-MR          2:15.24    2:06.56          5  
                  28.75       59.96 (31.21)     1:32.91 (32.95)     2:06.56 (33.65)
 13 Schaub, Bryan T     14 COND-MR              1:59.71    2:06.80          4  
                  29.88     1:03.27 (33.39)     1:34.83 (31.56)     2:06.80 (31.97)
 14 Kunze, Ian M        14 NYCC-MR              2:09.39    2:08.63          3  
                  28.18     1:01.45 (33.27)     1:36.16 (34.71)     2:08.63 (32.47)
 15 Clarke, Taegan M    14 Bgnw Marlins-MR      2:04.94    2:09.38          2  
                  28.48     1:00.98 (32.50)     1:35.26 (34.28)     2:09.38 (34.12)
 16 Donenfeld, Thai     14 COND-MR              2:07.39    2:09.66          1  
                  28.80     1:02.19 (33.39)     1:37.33 (35.14)     2:09.66 (32.33)
 17 Potischman, Jeffre  15 COND-MR              2:09.44    2:10.25        
                  29.67     1:02.89 (33.22)     1:36.80 (33.91)     2:10.25 (33.45)
 18 Thomas, Brad A      14 Big Blue-MR          2:16.94    2:12.02        
                  30.25     1:03.71 (33.46)     1:38.37 (34.66)     2:12.02 (33.65)
 19 Brown, Keron C      16 COND-MR              2:09.74    2:12.07        
                  30.69     1:03.90 (33.21)     1:38.82 (34.92)     2:12.07 (33.25)
 20 Gebauer, Benjamin   13 Bgnw Marlins-MR      2:09.05    2:12.43        
                  29.25     1:03.35 (34.10)     1:38.52 (35.17)     2:12.43 (33.91)
 21 Simon, Henry L      13 Bgnw Marlins-MR      2:09.52    2:12.50        
                  29.73     1:03.77 (34.04)     1:39.07 (35.30)     2:12.50 (33.43)
 22 Sherman, Alec R     14 Bgnw Marlins-MR      2:46.48    2:13.15        
                  30.77     1:05.18 (34.41)     1:40.22 (35.04)     2:13.15 (32.93)
 23 Lee, Aram T         14 COND-MR              2:15.84    2:14.20        
                  30.40     1:03.96 (33.56)     1:40.34 (36.38)     2:14.20 (33.86)
 24 Chen, Bobby         13 COND-MR              2:18.91    2:14.62        
                  30.93     1:04.82 (33.89)     1:40.35 (35.53)     2:14.62 (34.27)
 25 Gourevitch, Jesse   14 Silver Streaks-MR    2:10.16    2:16.59        
                  28.95     1:04.23 (35.28)     1:42.67 (38.44)     2:16.59 (33.92)
 26 Cummings, Thomas F  13 COND-MR              2:14.47    2:16.72        
                  31.38     1:06.95 (35.57)     1:42.60 (35.65)     2:16.72 (34.12)
 27 Nishi, Thomas M     16 Silver Streaks-MR    2:10.73    2:17.57        
                  29.59     1:03.85 (34.26)     1:40.31 (36.46)     2:17.57 (37.26)
 28 Wasserman, Kurt M   13 Bgnw Marlins-MR      2:19.44    2:21.34        
                  31.59     1:06.84 (35.25)     1:45.05 (38.21)     2:21.34 (36.29)
 29 Johnson, Sam H      13 Bgnw Marlins-MR      2:17.29    2:21.67        
                  31.66     1:06.21 (34.55)     1:43.67 (37.46)     2:21.67 (38.00)
 30 Rosenbloom, Jake A  14 Bgnw Marlins-MR      2:15.12    2:21.75        
                  32.38     1:08.37 (35.99)     1:45.31 (36.94)     2:21.75 (36.44)
 31 Schunk, Andy J      13 Silver Streaks-MR    2:23.36    2:23.64        
                  31.37     1:09.04 (37.67)     1:47.18 (38.14)     2:23.64 (36.46)
 32 McLaughlin, James   13 Bgnw Marlins-MR      2:17.62    2:24.77        
                  35.60     1:11.92 (36.32)     1:48.85 (36.93)     2:24.77 (35.92)
 33 Besen, Alex M       14 Bgnw Marlins-MR      2:41.85    2:25.88        
                  32.61     1:10.02 (37.41)     1:49.73 (39.71)     2:25.88 (36.15)
 34 Fan, Boyu           14 COND-MR                   NT    2:26.28        
                  33.14     1:09.88 (36.74)     1:49.48 (39.60)     2:26.28 (36.80)
 35 Zaino, Matthew      15 Silver Streaks-MR    2:22.12    2:31.18        
                  31.37     1:08.59 (37.22)     1:50.04 (41.45)     2:31.18 (41.14)
 36 Colandrea, Nick K   14 COND-MR              2:25.34    2:35.12        
                  34.62     1:14.07 (39.45)     1:55.23 (41.16)     2:35.12 (39.89)
 37 Willows, Dan L      13 COND-MR              2:43.27    2:39.13        
                  33.68     1:13.78 (40.10)     1:57.03 (43.25)     2:39.13 (42.10)
 38 Najaroen, Nevin     14 COND-MR              2:53.18    2:44.43        
                  36.56     1:19.69 (43.13)     2:03.12 (43.43)     2:44.43 (41.31)
 39 Distelhurst, Antho  14 Silver Streaks-MR    2:45.83    2:45.65        
                  37.88   2:05.31 (1:27.43)     2:45.65 (40.34)                    
 -- Pandya, Swapnil H   14 Silver Streaks-MR    2:49.72         DQ        
                  39.81                                                            
 
Boys 13 & Over 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kunze, Ian M        14 NYCC-MR             12:40.60   11:28.57         20  
  2 Schunk, Andy J      13 Silver Streaks-MR         NT   12:08.71         17  
 
Boys 13 & Over 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Novitch, Adam S     16 Silver Streaks-MR         NT   19:22.39         20  
  2 Farm, Eric R        13 COND-MR                   NT   20:39.82         17  
 
Boys 13 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gleason, David X    17 NYCC-MR                55.77      56.69         20  
                  27.30       56.69 (29.39)                                        
  2 Schaub, CJ M        17 COND-MR                57.03      58.99         17  
                  28.71       58.99 (30.28)                                        
  3 Marchionni, Frank   16 COND-MR                56.35      59.13         16  
                  29.28       59.13 (29.85)                                        
  4 Doherty, Zack Z     16 GAEL-MR                57.11    1:01.16         15  
                  29.39     1:01.16 (31.77)                                        
  5 Donenfeld, Thai     14 COND-MR              1:05.74    1:03.90         14  
                  31.64     1:03.90 (32.26)                                        
  6 Tlatelpa, Matthew   16 NYCC-MR                   NT    1:04.47         13  
                  31.29     1:04.47 (33.18)                                        
  7 Novitch, Adam S     16 Silver Streaks-MR    1:04.34    1:05.06         12  
                  31.36     1:05.06 (33.70)                                        
  8 West, Jack M        15 MCY-NJ               1:04.63    1:05.54         11  
                  31.19     1:05.54 (34.35)                                        
  9 Kunze, Ian M        14 NYCC-MR              1:09.47    1:05.66          9  
                  31.85     1:05.66 (33.81)                                        
 10 Olin, Evan D        13 Bgnw Marlins-MR      1:06.57    1:05.75          7  
                  32.68     1:05.75 (33.07)                                        
 11 Gebauer, Benjamin   13 Bgnw Marlins-MR      1:07.20    1:06.51          6  
                  32.58     1:06.51 (33.93)                                        
 12 Farm, Eric R        13 COND-MR              1:06.47    1:06.93          5  
                  32.34     1:06.93 (34.59)                                        
 13 Ichikawa, Hajime    17 Riptides-MR          1:06.21    1:06.96          4  
                  32.69     1:06.96 (34.27)                                        
 14 Bernstein, Rex L    14 COND-MR              1:05.04    1:06.99          3  
                  32.16     1:06.99 (34.83)                                        
 15 Krosser, Jared M    13 Bgnw Marlins-MR      1:09.38    1:07.03          2  
                  32.86     1:07.03 (34.17)                                        
 16 Tesser, Josh D      13 Bgnw Marlins-MR      1:05.64    1:07.45          1  
                  33.21     1:07.45 (34.24)                                        
 17 Bialo, Matthew J    14 GAEL-MR              1:10.83    1:08.61        
                  34.17     1:08.61 (34.44)                                        
 18 Potischman, Jeffre  15 COND-MR              1:09.07    1:09.50        
                  33.92     1:09.50 (35.58)                                        
 19 Visser, Rory M      16 COND-MR              1:08.12    1:09.94        
                  34.17     1:09.94 (35.77)                                        
 20 Walsh, Kevin W      14 Big Blue-MR          1:14.98    1:10.22        
                  34.33     1:10.22 (35.89)                                        
 21 Simon, Henry L      13 Bgnw Marlins-MR      1:14.32    1:10.64        
                  34.78     1:10.64 (35.86)                                        
 22 Tlatelpa, Kyle      13 NYCC-MR              1:10.45    1:11.84        
                  34.24     1:11.84 (37.60)                                        
 23 McLaughlin, James   13 Bgnw Marlins-MR      1:11.09    1:11.98        
                  35.25     1:11.98 (36.73)                                        
 24 Eller, Zachary M    15 Riptides-MR          1:07.45    1:11.99        
                  35.35     1:11.99 (36.64)                                        
 25 Diller, Ryan        15 MCY-NJ               1:13.30    1:12.65        
                1:12.87         1:12.65 ( )                                        
 26 Lipovac, Nino M     13 COND-MR              1:13.02    1:12.69        
                  35.80     1:12.69 (36.89)                                        
 27 Schunk, Andy J      13 Silver Streaks-MR    1:19.04    1:13.14        
                  35.15     1:13.14 (37.99)                                        
 28 Sherman, Alec R     14 Bgnw Marlins-MR      1:11.86    1:13.46        
                  36.73     1:13.46 (36.73)                                        
 29 Rawitz, Alexander   13 NYCC-MR              1:15.04    1:13.49        
                  35.88     1:13.49 (37.61)                                        
 30 Rusakov, Pavel G    13 Riptides-MR          1:26.24    1:14.18        
                1:14.16      1:14.18 (0.02)                                        
 31 Gillenwater, Darin  13 Riptides-MR          1:16.25    1:14.30        
                  35.82     1:14.30 (38.48)                                        
 32 Chia, Caleb         13 MCY-NJ               1:15.74    1:15.89        
                  37.43     1:15.89 (38.46)                                        
 33 Avila, Jon-Anthony  13 COND-MR              1:20.38    1:18.88        
                  38.40     1:18.88 (40.48)                                        
 34 Olson, Jack         14 MCY-NJ               1:16.18    1:24.20        
                  40.56     1:24.20 (43.64)                                        
 35 Besen, Alex M       14 Bgnw Marlins-MR      1:23.24    1:24.92        
                  41.26     1:24.92 (43.66)                                        
 36 Marcus, Grant       14 MCY-NJ                    NT    1:26.65        
                  41.15     1:26.65 (45.50)                                        
 -- Kishinevskiy, Nevi  14 COND-MR              1:42.49         DQ        
                  44.13          DQ (47.96)                                        
 -- Bird, Alexander     13 MCY-NJ                    NT         DQ        
                  39.80          DQ (42.33)                                        
 
Boys 13 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gleason, David X    17 NYCC-MR              2:11.77    2:08.34         20  
                  30.39     1:02.75 (32.36)     1:36.57 (33.82)     2:08.34 (31.77)
  2 Volaski, Harrison   13 Big Blue-MR          2:13.66    2:09.06         17  
                  30.23     1:02.00 (31.77)     1:35.95 (33.95)     2:09.06 (33.11)
  3 Marchionni, Frank   16 COND-MR              2:04.35    2:12.32         16  
                  30.99     1:04.28 (33.29)     1:38.94 (34.66)     2:12.32 (33.38)
  4 Olin, Evan D        13 Bgnw Marlins-MR      2:24.75    2:20.45         15  
                  33.75     1:08.96 (35.21)     1:45.84 (36.88)     2:20.45 (34.61)
  5 Farm, Eric R        13 COND-MR              2:28.96    2:21.33         14  
                  32.41     1:09.16 (36.75)     1:46.28 (37.12)     2:21.33 (35.05)
  6 Krosser, Jared M    13 Bgnw Marlins-MR      2:25.91    2:21.86         13  
                  34.06     1:10.30 (36.24)     1:46.80 (36.50)     2:21.86 (35.06)
  7 Gebauer, Benjamin   13 Bgnw Marlins-MR      2:23.02    2:21.90         12  
                  33.08     1:08.56 (35.48)     1:45.61 (37.05)     2:21.90 (36.29)
  8 Novitch, Adam S     16 Silver Streaks-MR    2:17.01    2:23.91         11  
                  32.78     1:08.94 (36.16)     1:46.09 (37.15)     2:23.91 (37.82)
  9 Donenfeld, Thai     14 COND-MR              2:20.05    2:24.63          9  
                  33.64     1:10.49 (36.85)     1:48.41 (37.92)     2:24.63 (36.22)
 10 Thomas, Brad A      14 Big Blue-MR          2:31.60    2:25.42          7  
                  33.93     1:11.46 (37.53)     1:50.04 (38.58)     2:25.42 (35.38)
 11 Tesser, Josh D      13 Bgnw Marlins-MR      2:23.36    2:26.91          6  
                  34.93     1:12.05 (37.12)     1:50.39 (38.34)     2:26.91 (36.52)
 12 McLaughlin, James   13 Bgnw Marlins-MR      2:28.47    2:29.08          5  
                  35.58     1:13.32 (37.74)     1:51.61 (38.29)     2:29.08 (37.47)
 13 Rosenbloom, Jake A  14 Bgnw Marlins-MR      2:30.04    2:30.41          4  
                  34.99     1:13.52 (38.53)     1:52.91 (39.39)     2:30.41 (37.50)
 14 Sherman, Alec R     14 Bgnw Marlins-MR      2:47.26    2:30.75          3  
                  36.71     1:14.89 (38.18)     1:54.24 (39.35)     2:30.75 (36.51)
 15 Lipovac, Nino M     13 COND-MR              2:59.01    2:30.84          2  
                  35.91     1:14.45 (38.54)   2:30.87 (1:16.42)         2:30.84 ( )
 16 Potischman, Jeffre  15 COND-MR              2:29.54    2:30.91          1  
                  35.19     1:13.39 (38.20)     1:52.16 (38.77)     2:30.91 (38.75)
 17 Chen, Bobby         13 COND-MR              2:40.48    2:33.43        
                  36.71     1:15.38 (38.67)     1:55.19 (39.81)     2:33.43 (38.24)
 18 Wasserman, Kurt M   13 Bgnw Marlins-MR      2:44.69    2:41.05        
                  37.82     1:18.63 (40.81)     2:00.17 (41.54)     2:41.05 (40.88)
 19 Lee, Aram T         14 COND-MR              2:53.04    2:44.17        
                  39.38     1:20.70 (41.32)     2:04.42 (43.72)     2:44.17 (39.75)
 20 Rusakov, Pavel G    13 Riptides-MR          2:30.45    2:50.66        
                  38.95   2:50.66 (2:11.71)                                        
 21 Willows, Dan L      13 COND-MR                   NT    3:00.21        
                  42.69     1:28.55 (45.86)     2:15.32 (46.77)     3:00.21 (44.89)
 -- Colandrea, Nick K   14 COND-MR              3:21.66         DQ        
                  40.33     1:22.76 (42.43)     2:07.56 (44.80)          DQ (42.89)
 -- Besen, Alex M       14 Bgnw Marlins-MR      3:02.72         DQ        
                2:54.46                                                            
 
Boys 13 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schaub, CJ M        17 COND-MR              1:00.75    1:02.22         20  
                  29.22     1:02.22 (33.00)                                        
  2 Hoempler, Mark      17 COND-MR              1:00.54    1:04.55         17  
                  30.33     1:04.55 (34.22)                                        
  3 Weiner, Ben L       16 COND-MR              1:06.10    1:07.41         16  
                  32.00     1:07.41 (35.41)                                        
  4 Ichikawa, Hajime    17 Riptides-MR          1:08.56    1:09.29         15  
                  32.92     1:09.29 (36.37)                                        
  5 Wilson, Sozi A      16 Silver Streaks-MR    1:09.13    1:10.17         14  
                  32.45     1:10.17 (37.72)                                        
  6 Brown, Keron C      16 COND-MR              1:11.79    1:11.23         13  
                  33.70     1:11.23 (37.53)                                        
  7 Walsh, Kevin W      14 Big Blue-MR          1:13.03    1:12.34         12  
                  34.24     1:12.34 (38.10)                                        
  8 Gourevitch, Jesse   14 Silver Streaks-MR    1:10.93    1:12.68         11  
                  33.82     1:12.68 (38.86)                                        
  9 Cummings, Thomas F  13 COND-MR              1:16.93    1:12.89          9  
                  34.40     1:12.89 (38.49)                                        
 10 Eller, Zachary M    15 Riptides-MR          1:08.45    1:14.14          7  
                  35.00     1:14.14 (39.14)                                        
 11 Eller, Joshua A     18 Riptides-MR          1:10.41    1:14.37          6  
                  35.50     1:14.37 (38.87)                                        
 12 Krosser, Jared M    13 Bgnw Marlins-MR      1:18.77    1:16.88          5  
                  36.09     1:16.88 (40.79)                                        
 13 Johnson, Sam H      13 Bgnw Marlins-MR      1:18.79    1:17.00          4  
                  36.15     1:17.00 (40.85)                                        
 14 Zaino, Matthew      15 Silver Streaks-MR    1:14.89    1:18.46          3  
                  36.99     1:18.46 (41.47)                                        
 15 Tesser, Josh D      13 Bgnw Marlins-MR      1:23.41    1:18.73          2  
                  36.94     1:18.73 (41.79)                                        
 16 Nishi, Thomas M     16 Silver Streaks-MR    1:18.43    1:18.90          1  
                  36.79     1:18.90 (42.11)                                        
 17 Clarke, Taegan M    14 Bgnw Marlins-MR      1:20.50    1:18.95        
                  37.51     1:18.95 (41.44)                                        
 18 Olin, Evan D        13 Bgnw Marlins-MR      1:19.17    1:19.36        
                  37.77     1:19.36 (41.59)                                        
 19 Buckland, Gavin J   13 Silver Streaks-MR    1:17.40    1:20.60        
                  37.64     1:20.60 (42.96)                                        
 20 Simon, Henry L      13 Bgnw Marlins-MR      1:20.66    1:22.87        
                  39.31     1:22.87 (43.56)                                        
 21 Rusakov, Pavel G    13 Riptides-MR          2:40.00    1:23.79        
                  40.18     1:23.79 (43.61)                                        
 22 Distelhurst, Antho  14 Silver Streaks-MR    1:38.14    1:24.65        
                  39.14     1:24.65 (45.51)                                        
 23 Lipovac, Nino M     13 COND-MR                   NT    1:30.69        
                  43.76     1:30.69 (46.93)                                        
 24 Pandya, Swapnil H   14 Silver Streaks-MR    1:44.21    1:37.55        
                  46.19     1:37.55 (51.36)                                        
 25 Najaroen, Chris     13 COND-MR                   NT    1:37.94        
                  45.90     1:37.94 (52.04)                                        
 26 Safran, Tom         13 COND-MR                   NT    1:46.98        
                  50.62     1:46.98 (56.36)                                        
 
Boys 13 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoempler, Mark      17 COND-MR              2:11.48    2:17.66         20  
                  32.32     1:08.12 (35.80)     1:42.49 (34.37)     2:17.66 (35.17)
  2 Schaub, CJ M        17 COND-MR              2:22.24    2:26.47         17  
                  33.14     1:10.15 (37.01)     1:47.50 (37.35)     2:26.47 (38.97)
  3 Weiner, Ben L       16 COND-MR              2:25.92    2:35.14         16  
                  34.88     1:13.75 (38.87)     1:54.33 (40.58)     2:35.14 (40.81)
  4 Gourevitch, Jesse   14 Silver Streaks-MR    2:34.42    2:40.45         15  
                  34.27     1:14.88 (40.61)     1:57.44 (42.56)     2:40.45 (43.01)
  5 Brown, Keron C      16 COND-MR              2:54.62    2:42.10         14  
                  37.02     1:18.59 (41.57)     2:00.51 (41.92)     2:42.10 (41.59)
  6 Walsh, Kevin W      14 Big Blue-MR          2:46.72    2:42.64         13  
                  36.20     1:17.74 (41.54)     2:01.47 (43.73)     2:42.64 (41.17)
  7 Cummings, Thomas F  13 COND-MR              2:52.26    2:43.19         12  
                  38.08     1:20.39 (42.31)     2:02.91 (42.52)     2:43.19 (40.28)
  8 Buckland, Gavin J   13 Silver Streaks-MR    2:47.42    2:47.08         11  
                  37.25     1:20.61 (43.36)     2:04.71 (44.10)     2:47.08 (42.37)
  9 Olin, Evan D        13 Bgnw Marlins-MR      2:51.97    2:47.40          9  
                  37.52     1:21.00 (43.48)     2:04.41 (43.41)     2:47.40 (42.99)
 10 Johnson, Sam H      13 Bgnw Marlins-MR      2:54.64    2:47.92          7  
                  38.01     1:20.46 (42.45)     2:04.50 (44.04)     2:47.92 (43.42)
 11 Krosser, Jared M    13 Bgnw Marlins-MR      2:58.06    2:48.38          6  
                  37.48     1:20.21 (42.73)     2:04.05 (43.84)     2:48.38 (44.33)
 12 Zaino, Matthew      15 Silver Streaks-MR    2:50.35    2:51.16          5  
                  37.76     1:20.40 (42.64)     2:05.20 (44.80)     2:51.16 (45.96)
 13 Tesser, Josh D      13 Bgnw Marlins-MR      2:56.33    2:51.28          4  
                  38.70     1:22.97 (44.27)     2:08.77 (45.80)     2:51.28 (42.51)
 14 Clarke, Taegan M    14 Bgnw Marlins-MR      2:59.42    2:51.52          3  
                  39.85     1:24.10 (44.25)     2:08.70 (44.60)     2:51.52 (42.82)
 15 Nishi, Thomas M     16 Silver Streaks-MR    2:52.04    2:54.94          2  
                  38.38     1:21.99 (43.61)     2:08.22 (46.23)     2:54.94 (46.72)
 16 Jin, Paul           16 COND-MR              3:21.14    3:01.77          1  
                  38.51     1:23.02 (44.51)     2:11.33 (48.31)     3:01.77 (50.44)
 17 Distelhurst, Antho  14 Silver Streaks-MR    3:29.06    3:05.40        
                  41.62     1:29.50 (47.88)     2:18.76 (49.26)     3:05.40 (46.64)
 18 Fan, Boyu           14 COND-MR                   NT    3:07.22        
                  40.15     1:28.47 (48.32)     2:19.52 (51.05)     3:07.22 (47.70)
 19 Chia, Caleb         13 MCY-NJ                    NT    3:07.54        
                  44.14     1:32.62 (48.48)     2:21.20 (48.58)     3:07.54 (46.34)
 20 Reich, Joseph S     13 UNNYC-MR                  NT    3:12.03        
                  43.83     1:33.11 (49.28)     2:23.28 (50.17)     3:12.03 (48.75)
 21 Najaroen, Nevin     14 COND-MR                   NT    3:17.34        
                  44.50     1:34.22 (49.72)     2:26.25 (52.03)     3:17.34 (51.09)
 22 Pandya, Swapnil H   14 Silver Streaks-MR    3:33.65    3:28.37        
                  47.31     1:40.65 (53.34)     2:34.51 (53.86)     3:28.37 (53.86)
 -- Najaroen, Chris     13 COND-MR                   NT         DQ        
                  46.79     1:41.18 (54.39)     2:37.06 (55.88)          DQ (53.61)
 
Boys 13 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gleason, David X    17 NYCC-MR                57.08      55.52         20  
                  25.57       55.52 (29.95)                                        
  2 Hoempler, Erik      17 COND-MR                53.61      56.81         17  
                  26.82       56.81 (29.99)                                        
  3 Hoempler, Mark      17 COND-MR                54.95      57.79         16  
                  27.02       57.79 (30.77)                                        
  4 Doherty, Zack Z     16 GAEL-MR                55.18      58.16         15  
                  26.76       58.16 (31.40)                                        
  5 Weiner, Ben L       16 COND-MR                59.68    1:00.40         14  
                  28.47     1:00.40 (31.93)                                        
  6 Ichikawa, Hajime    17 Riptides-MR            59.01    1:00.72         13  
                  27.99     1:00.72 (32.73)                                        
  7 Eller, Joshua A     18 Riptides-MR            57.14    1:02.31         12  
                  28.24     1:02.31 (34.07)                                        
  8 Schaub, Bryan T     14 COND-MR              1:01.74    1:03.12         11  
                  29.79     1:03.12 (33.33)                                        
  9 Volaski, Harrison   13 Big Blue-MR          1:03.68    1:04.09          9  
                  30.03     1:04.09 (34.06)                                        
 10 Brown, Keron C      16 COND-MR                   NT    1:04.54          7  
                  29.11     1:04.54 (35.43)                                        
 11 Olin, Evan D        13 Bgnw Marlins-MR      1:06.41    1:05.20          6  
                  30.67     1:05.20 (34.53)                                        
 12 Kunze, Ian M        14 NYCC-MR              1:06.95    1:05.87          5  
                  30.18     1:05.87 (35.69)                                        
 13 Tlatelpa, Kyle      13 NYCC-MR                   NT    1:06.97          4  
                  30.20     1:06.97 (36.77)                                        
 14 Buckland, Gavin J   13 Silver Streaks-MR    1:11.69    1:07.03          3  
                  31.05     1:07.03 (35.98)                                        
 15 Tesser, Josh D      13 Bgnw Marlins-MR      1:07.26    1:07.33          2  
                  31.66     1:07.33 (35.67)                                        
 16 Tlatelpa, Matthew   16 NYCC-MR                   NT    1:07.82          1  
                  31.13     1:07.82 (36.69)                                        
 17 Clarke, Taegan M    14 Bgnw Marlins-MR      1:07.32    1:09.13        
                  32.10     1:09.13 (37.03)                                        
 18 Schunk, Andy J      13 Silver Streaks-MR    1:16.01    1:09.32        
                  32.21     1:09.32 (37.11)                                        
 19 Walsh, Kevin W      14 Big Blue-MR          1:19.41    1:09.54        
                  32.70     1:09.54 (36.84)                                        
 20 Simon, Henry L      13 Bgnw Marlins-MR      1:14.15    1:10.04        
                  32.43     1:10.04 (37.61)                                        
 21 Visser, Rory M      16 COND-MR              1:10.14    1:10.29        
                  31.23     1:10.29 (39.06)                                        
 22 Gebauer, Benjamin   13 Bgnw Marlins-MR      1:14.67    1:10.51        
                  32.75     1:10.51 (37.76)                                        
 23 Lee, Aram T         14 COND-MR              1:11.89    1:18.56        
                  35.36     1:18.56 (43.20)                                        
 24 Bernstein, Rex L    14 COND-MR              1:16.35    1:19.58        
                  36.32     1:19.58 (43.26)                                        
 25 Najaroen, Nevin     14 COND-MR              1:31.34    1:20.13        
                  37.98     1:20.13 (42.15)                                        
 26 Johnson, Sam H      13 Bgnw Marlins-MR      1:26.83    1:23.30        
                  36.29     1:23.30 (47.01)                                        
 27 Fan, Boyu           14 COND-MR              1:23.22    1:26.54        
                  38.25     1:26.54 (48.29)                                        
 28 Najaroen, Chris     13 COND-MR                   NT    1:45.04        
                  47.90     1:45.04 (57.14)                                        
 
Boys 13 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoempler, Erik      17 COND-MR              1:58.51    2:08.67         20  
                  28.75       59.68 (30.93)     1:33.47 (33.79)     2:08.67 (35.20)
  2 Schaub, Bryan T     14 COND-MR              2:23.99    2:23.52         17  
                  32.89     1:11.49 (38.60)     1:47.85 (36.36)     2:23.52 (35.67)
  3 Olin, Evan D        13 Bgnw Marlins-MR      2:25.73    2:23.88         16  
                  31.60     1:07.68 (36.08)     1:45.71 (38.03)     2:23.88 (38.17)
  4 Gebauer, Benjamin   13 Bgnw Marlins-MR      2:40.36    2:37.43         15  
                  32.57     1:12.47 (39.90)     1:55.60 (43.13)     2:37.43 (41.83)
  5 McLaughlin, James   13 Bgnw Marlins-MR      2:58.82    2:42.19         14  
                  35.54     1:16.85 (41.31)     2:00.62 (43.77)     2:42.19 (41.57)
  6 Chen, Bobby         13 COND-MR                   NT    2:45.26         13  
                  36.66     1:17.85 (41.19)     2:01.43 (43.58)     2:45.26 (43.83)
  7 Wasserman, Kurt M   13 Bgnw Marlins-MR      2:50.38    2:46.28         12  
                  36.24     1:19.02 (42.78)     2:03.83 (44.81)     2:46.28 (42.45)
  8 Farm, Eric R        13 COND-MR                   NT    2:47.47         11  
                  34.38     1:16.51 (42.13)     2:03.48 (46.97)     2:47.47 (43.99)
  9 Sherman, Alec R     14 Bgnw Marlins-MR      3:19.25    2:50.57          9  
                  34.18     1:15.63 (41.45)     2:04.60 (48.97)     2:50.57 (45.97)
 10 Besen, Alex M       14 Bgnw Marlins-MR      3:37.51    3:07.11          7  
                  39.52     1:27.92 (48.40)     2:18.14 (50.22)     3:07.11 (48.97)
 11 Lee, Aram T         14 COND-MR                   NT    3:10.17          6  
                  36.93     1:23.57 (46.64)     2:18.00 (54.43)     3:10.17 (52.17)
 12 Johnson, Sam H      13 Bgnw Marlins-MR      3:19.67    3:17.94          5  
                  39.39     1:29.29 (49.90)     2:23.99 (54.70)     3:17.94 (53.95)
 -- Rosenbloom, Jake A  14 Bgnw Marlins-MR      2:43.46         DQ        
                  35.98     1:19.48 (43.50)     2:04.98 (45.50)          DQ (45.20)
 -- Najaroen, Nevin     14 COND-MR                   NT         DQ        
                  38.98     1:27.77 (48.79)     2:16.62 (48.85)          DQ (48.82)
 -- Kunze, Ian M        14 NYCC-MR              2:36.10         DQ        
                  30.64     1:06.55 (35.91)     1:45.53 (38.98)          DQ (40.19)
 -- Colandrea, Nick K   14 COND-MR                   NT         DQ        
                  39.42     1:28.09 (48.67)     2:20.07 (51.98)          DQ (51.45)
 -- Willows, Dan L      13 COND-MR                   NT         DQ        
                  38.59     1:30.62 (52.03)     2:28.55 (57.93)          DQ (55.18)
 -- Fan, Boyu           14 COND-MR                   NT         DQ        
 
Boys 13 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schaub, CJ M        17 COND-MR              2:02.30    2:05.93         20  
                  26.44       58.70 (32.26)     1:35.50 (36.80)     2:05.93 (30.43)
  2 Hoempler, Mark      17 COND-MR              1:58.75    2:06.99         17  
                  27.33     1:01.29 (33.96)     1:37.59 (36.30)     2:06.99 (29.40)
  3 Hoempler, Erik      17 COND-MR              2:07.53    2:11.80         16  
                  26.70     1:02.39 (35.69)     1:43.45 (41.06)     2:11.80 (28.35)
  4 Volaski, Harrison   13 Big Blue-MR          2:16.17    2:12.15         15  
                  28.63     1:00.86 (32.23)     1:41.63 (40.77)     2:12.15 (30.52)
  5 Marchionni, Frank   16 COND-MR              2:11.73    2:15.88         14  
                  29.29     1:02.67 (33.38)     1:45.91 (43.24)     2:15.88 (29.97)
  6 Weiner, Ben L       16 COND-MR              2:16.91    2:15.96         13  
                  28.37     1:05.82 (37.45)     1:45.21 (39.39)     2:15.96 (30.75)
  7 Ichikawa, Hajime    17 Riptides-MR          2:19.12    2:19.45         12  
                  26.78     1:03.81 (37.03)     1:45.56 (41.75)     2:19.45 (33.89)
  8 Schaub, Bryan T     14 COND-MR              2:19.83    2:20.07         11  
                  30.36     1:06.62 (36.26)     1:48.55 (41.93)     2:20.07 (31.52)
  9 Tlatelpa, Matthew   16 NYCC-MR              2:30.31    2:20.36          9  
                  29.48     1:03.73 (34.25)     1:48.03 (44.30)     2:20.36 (32.33)
 10 Novitch, Adam S     16 Silver Streaks-MR    2:19.62    2:21.06          7  
                  29.96     1:06.26 (36.30)     1:48.95 (42.69)     2:21.06 (32.11)
 11 Kunze, Ian M        14 NYCC-MR              2:25.61    2:21.41          6  
                  30.30     1:06.51 (36.21)     1:49.30 (42.79)     2:21.41 (32.11)
 12 Eller, Joshua A     18 Riptides-MR          2:19.55    2:22.53          5  
                  28.17     1:06.72 (38.55)     1:48.89 (42.17)     2:22.53 (33.64)
 13 Farm, Bryan W       16 COND-MR              2:21.87    2:23.41          4  
                  30.27     1:04.93 (34.66)     1:49.40 (44.47)     2:23.41 (34.01)
 14 Visser, Rory M      16 COND-MR              2:19.46    2:24.18          3  
                  30.19     1:06.53 (36.34)     1:51.63 (45.10)     2:24.18 (32.55)
 15 Krosser, Jared M    13 Bgnw Marlins-MR      2:25.59    2:25.57          2  
                  30.61     1:06.99 (36.38)     1:51.42 (44.43)     2:25.57 (34.15)
 16 Tlatelpa, Kyle      13 NYCC-MR                   NT    2:25.93          1  
                  29.09     1:07.75 (38.66)     1:53.00 (45.25)     2:25.93 (32.93)
 17 Donenfeld, Thai     14 COND-MR              2:28.82    2:25.97        
                  30.02     1:06.53 (36.51)     1:53.42 (46.89)     2:25.97 (32.55)
 18 Thomas, Brad A      14 Big Blue-MR          2:45.63    2:26.03        
                  30.40     1:07.54 (37.14)     1:52.77 (45.23)     2:26.03 (33.26)
 19 Gourevitch, Jesse   14 Silver Streaks-MR    2:20.68    2:26.60        
                  30.64     1:06.60 (35.96)     1:49.55 (42.95)     2:26.60 (37.05)
 20 Farm, Eric R        13 COND-MR              2:37.85    2:26.84        
                  30.82     1:08.31 (37.49)     1:52.08 (43.77)     2:26.84 (34.76)
 21 Buckland, Gavin J   13 Silver Streaks-MR    2:30.55    2:29.38        
                  30.60     1:10.17 (39.57)     1:54.37 (44.20)     2:29.38 (35.01)
 22 Sherman, Alec R     14 Bgnw Marlins-MR      2:32.73    2:30.57        
                  32.62     1:11.68 (39.06)     1:57.23 (45.55)     2:30.57 (33.34)
 22 Rosenbloom, Jake A  14 Bgnw Marlins-MR      2:28.04    2:30.57        
                  32.97     1:10.91 (37.94)     1:56.30 (45.39)     2:30.57 (34.27)
 24 Chen, Bobby         13 COND-MR              2:35.72    2:31.71        
                  33.93     1:11.19 (37.26)     1:56.07 (44.88)     2:31.71 (35.64)
 25 Cummings, Thomas F  13 COND-MR              2:42.05    2:32.16        
                  33.57     1:14.35 (40.78)     1:57.00 (42.65)     2:32.16 (35.16)
 26 Walsh, Kevin W      14 Big Blue-MR          2:41.84    2:32.33        
                  32.42     1:11.27 (38.85)     1:53.84 (42.57)     2:32.33 (38.49)
 27 Potischman, Jeffre  15 COND-MR              2:39.49    2:33.13        
                  31.90     1:09.67 (37.77)     2:00.24 (50.57)     2:33.13 (32.89)
 28 McLaughlin, James   13 Bgnw Marlins-MR      2:35.10    2:33.63        
                  34.04     1:12.52 (38.48)     1:58.13 (45.61)     2:33.63 (35.50)
 29 Nishi, Thomas M     16 Silver Streaks-MR    2:28.70    2:34.33        
                  30.99     1:09.77 (38.78)     1:57.25 (47.48)     2:34.33 (37.08)
 30 Schunk, Andy J      13 Silver Streaks-MR    2:51.82    2:34.87        
                  30.79     1:12.52 (41.73)     2:00.21 (47.69)     2:34.87 (34.66)
 31 Zaino, Matthew      15 Silver Streaks-MR    2:36.41    2:36.62        
                  30.69     1:10.37 (39.68)     1:57.01 (46.64)     2:36.62 (39.61)
 32 Wasserman, Kurt M   13 Bgnw Marlins-MR      2:38.72    2:37.30        
                  34.45     1:13.37 (38.92)     2:00.85 (47.48)     2:37.30 (36.45)
 33 Lipovac, Nino M     13 COND-MR              3:01.86    2:39.79        
                  35.58     1:15.36 (39.78)     2:05.72 (50.36)     2:39.79 (34.07)
 34 Rusakov, Pavel G    13 Riptides-MR          2:41.47    2:42.15        
                  35.20     1:15.67 (40.47)     2:03.66 (47.99)     2:42.15 (38.49)
 35 Besen, Alex M       14 Bgnw Marlins-MR      2:47.80    2:44.78        
                  38.10     1:22.50 (44.40)     2:08.82 (46.32)     2:44.78 (35.96)
 36 Fan, Boyu           14 COND-MR                   NT    2:46.10        
 37 Colandrea, Nick K   14 COND-MR              2:42.24    2:46.86        
                  38.08     1:20.65 (42.57)     2:09.03 (48.38)     2:46.86 (37.83)
 38 Distelhurst, Antho  14 Silver Streaks-MR    3:19.76    2:53.71        
                  36.35     1:23.12 (46.77)     2:10.53 (47.41)     2:53.71 (43.18)
 39 Najaroen, Nevin     14 COND-MR              3:04.37    2:56.44        
                  36.64     1:25.00 (48.36)     2:13.89 (48.89)     2:56.44 (42.55)
 40 Najaroen, Chris     13 COND-MR                   NT    3:27.56        
                  48.45   1:48.46 (1:00.01)     2:39.79 (51.33)     3:27.56 (47.77)
 -- Pandya, Swapnil H   14 Silver Streaks-MR    3:22.39         DQ        
                  42.91     1:31.83 (48.92)     2:24.93 (53.10)          DQ (44.55)
 -- Eller, Zachary M    15 Riptides-MR          2:20.44         DQ        
                  30.95     1:09.31 (38.36)     1:54.27 (44.96)          DQ (32.77)
 -- Bernstein, Rex L    14 COND-MR              2:31.16         DQ        
                  31.37     1:07.78 (36.41)     1:54.47 (46.69)          DQ (35.91)
 -- Willows, Dan L      13 COND-MR                   NT         DQ        
                  35.47     1:20.62 (45.15)     2:08.87 (48.25)          DQ (39.85)
 -- Safran, Tom         13 COND-MR                   NT         DQ        
                  49.77     1:48.92 (59.15)   2:55.13 (1:06.21)          DQ (46.44)
 
Boys 13 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoempler, Mark      17 COND-MR              4:15.64    4:36.42         20  
                  29.08     1:03.53 (34.45)     1:40.98 (37.45)     2:17.53 (36.55)
        2:54.16 (36.63)     3:31.93 (37.77)     4:04.97 (33.04)     4:36.42 (31.45)
  2 Weiner, Ben L       16 COND-MR                   NT    4:56.42         17  
                  29.06     1:04.13 (35.07)     1:45.11 (40.98)     2:24.46 (39.35)
        3:05.11 (40.65)     3:46.47 (41.36)     4:22.55 (36.08)     4:56.42 (33.87)
  3 Novitch, Adam S     16 Silver Streaks-MR    4:58.43    4:59.16         16  
                  30.30     1:06.55 (36.25)     1:46.01 (39.46)     2:23.74 (37.73)
        3:06.98 (43.24)     3:50.80 (43.82)     4:24.79 (33.99)     4:59.16 (34.37)
  4 Schaub, Bryan T     14 COND-MR                   NT    5:06.67         15  
                  32.82     1:11.25 (38.43)     1:50.53 (39.28)     2:29.11 (38.58)
        3:14.97 (45.86)     4:00.24 (45.27)     4:34.03 (33.79)     5:06.67 (32.64)
  5 Schaub, CJ M        17 COND-MR              5:24.23    5:11.47         14  
                  33.73     1:13.12 (39.39)     1:57.69 (44.57)     2:41.08 (43.39)
        3:19.11 (38.03)     4:00.59 (41.48)     4:38.46 (37.87)     5:11.47 (33.01)
  6 Hoempler, Erik      17 COND-MR              4:33.75    5:12.69         13  
                  33.31   2:00.96 (1:27.65)     2:43.32 (42.36)     3:27.36 (44.04)
        4:11.26 (43.90)     4:44.52 (33.26)     5:13.68 (29.16)         5:12.69 ( )
  7 Gourevitch, Jesse   14 Silver Streaks-MR    5:05.89    5:17.49         12  
                  31.41     1:12.99 (41.58)     1:51.97 (38.98)     2:31.94 (39.97)
        3:16.59 (44.65)     4:01.60 (45.01)     4:39.43 (37.83)     5:17.49 (38.06)
  8 Donenfeld, Thai     14 COND-MR                   NT    5:22.69         11  
                1:15.73     1:54.45 (38.72)   4:11.42 (2:16.97)     4:48.12 (36.70)
        5:22.69 (34.57)                                                            
  9 Buckland, Gavin J   13 Silver Streaks-MR    5:50.11    5:25.24          9  
                  33.77     1:12.68 (38.91)     1:54.28 (41.60)   4:47.50 (2:53.22)
        5:25.24 (37.74)                                                            
 10 Potischman, Jeffre  15 COND-MR                   NT    5:25.32          7  
                  33.52     1:13.73 (40.21)     1:53.37 (39.64)     2:33.47 (40.10)
        3:23.31 (49.84)     4:14.89 (51.58)     4:50.77 (35.88)     5:25.32 (34.55)
 11 Farm, Bryan W       16 COND-MR              5:24.46    5:29.76          6  
                  34.56     1:16.39 (41.83)     1:59.37 (42.98)     2:42.58 (43.21)
        3:30.32 (47.74)     4:20.00 (49.68)     4:55.77 (35.77)     5:29.76 (33.99)
 12 Chen, Bobby         13 COND-MR                   NT    5:31.19          5  
                  35.81     1:18.67 (42.86)     1:58.97 (40.30)     2:39.77 (40.80)
        3:28.72 (48.95)     4:14.80 (46.08)     4:53.13 (38.33)     5:31.19 (38.06)
 13 Visser, Rory M      16 COND-MR              5:18.11    5:31.34          4  
                  35.49     1:19.27 (43.78)     2:01.90 (42.63)     2:44.04 (42.14)
        3:33.43 (49.39)     4:22.15 (48.72)     4:56.84 (34.69)     5:31.34 (34.50)
 14 Colandrea, Nick K   14 COND-MR                   NT    6:00.25          3  
                  37.85     1:24.95 (47.10)     2:11.66 (46.71)     2:57.02 (45.36)
        3:46.79 (49.77)     4:37.54 (50.75)     5:19.35 (41.81)     6:00.25 (40.90)
 15 Avila, Jon-Anthony  13 COND-MR              6:30.00    6:16.65          2  
                  39.59     1:28.99 (49.40)   3:03.57 (1:34.58)     3:55.72 (52.15)
        4:49.65 (53.93)     5:34.09 (44.44)     6:18.45 (44.36)         6:16.65 ( )
 -- Bernstein, Rex L    14 COND-MR                   NT         DQ        
                  34.74     1:17.84 (43.10)     2:00.66 (42.82)     2:43.80 (43.14)
        3:33.64 (49.84)     4:25.74 (52.10)     5:05.76 (40.02)          DQ (40.46)
 
Boys 13 & Over 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                             1:32.91    1:36.59         40  
     1) Brown, Keron C 16               2) Schaub, CJ M 17                
     3) Marchionni, Frank J 16          4) Visser, Rory M 16              
                  24.44       47.08 (22.64)     1:11.39 (24.31)     1:36.59 (25.20)
  2 New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:45.00    1:41.50         34  
     1) Gleason, David X 17             2) Tlatelpa, Matthew 16           
     3) Tlatelpa, Kyle 13               4) Kunze, Ian M 14                
                  23.49       48.66 (25.17)     1:14.34 (25.68)     1:41.50 (27.16)
  3 Condors-MR  'B'                                  NT    1:44.50         32  
     1) Donenfeld, Thai 14              2) Guy, Will V 15                 
     3) Bernstein, Rex L 14             4) Schaub, Bryan T 14             
                  27.22       52.71 (25.49)     1:18.88 (26.17)     1:44.50 (25.62)
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:47.00    1:46.29         30  
     1) Clarke, Taegan M 14             2) Tesser, Josh D 13              
     3) Gebauer, Benjamin A 13          4) Simon, Henry L 13              
                  26.56       53.25 (26.69)     1:20.31 (27.06)     1:46.29 (25.98)
  5 Condors-MR  'C'                                  NT    1:48.12         28  
     1) Potischman, Jeffrey L 15        2) Jin, Paul 16                   
     3) Lee, Aram T 14                  4) Farm, Eric R 13                
                  26.73       53.57 (26.84)     1:19.67 (26.10)     1:48.12 (28.45)
  6 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          1:54.00    1:51.88         26  
     1) Rosenbloom, Jake A 14           2) Wasserman, Kurt M 13           
     3) Olin, Evan D 13                 4) McLaughlin, James J 13         
                  27.69       55.17 (27.48)     1:22.98 (27.81)     1:51.88 (28.90)
  7 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'               NT    1:54.85         24  
     1) Besen, Alex M 14                2) Johnson, Sam H 13              
     3) Krosser, Jared M 13             4) Sherman, Alec R 14             
                  29.31       59.28 (29.97)     1:26.95 (27.67)     1:54.85 (27.90)
  8 Morris Center Dolphins-NJ  'A'              1:50.78    1:56.99         22  
     1) Bird, Alexander 13              2) West, Jack M 15                
     3) Diller, Ryan 15                 4) Olson, Jack 14                 
                  30.71       58.69 (27.98)     1:26.55 (27.86)     1:56.99 (30.44)
 
Boys 13 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                             1:47.20    1:47.03         40  
     1) Marchionni, Frank J 16          2) Hoempler, Mark 17              
     3) Hoempler, Erik 17               4) Schaub, CJ M 17                
                  28.74       57.77 (29.03)     1:24.09 (26.32)     1:47.03 (22.94)
  2 New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:49.00    1:57.13         34  
                  28.53     1:01.83 (33.30)     1:31.47 (29.64)     1:57.13 (25.66)
  3 Condors-MR  'B'                                  NT    1:58.13         32  
     1) Visser, Rory M 16               2) Weiner, Ben L 16               
     3) Schaub, Bryan T 14              4) Bernstein, Rex L 14            
                  32.62     1:04.03 (31.41)     1:33.62 (29.59)     1:58.13 (24.51)
  4 Condors-MR  'C'                                  NT    2:02.26         30  
     1) Donenfeld, Thai 14              2) Cummings, Thomas F 13          
     3) Farm, Eric R 13                 4) Lee, Aram T 14                 
                  31.56     1:05.24 (33.68)     1:36.02 (30.78)     2:02.26 (26.24)
  5 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:03.00    2:02.60         28  
     1) Olin, Evan D 13                 2) Johnson, Sam H 13              
     3) Krosser, Jared M 13             4) Clarke, Taegan M 14            
                  30.78     1:06.07 (35.29)     1:36.17 (30.10)     2:02.60 (26.43)
  6 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:09.00    2:04.40         26  
     1) Rosenbloom, Jake A 14           2) Gebauer, Benjamin A 13         
     3) Tesser, Josh D 13               4) Simon, Henry L 13              
                  32.04     1:07.14 (35.10)     1:37.48 (30.34)     2:04.40 (26.92)
  7 Condors-MR  'D'                                  NT    2:06.86         24  
     1) Potischman, Jeffrey L 15        2) Fan, Boyu 14                   
     3) Chen, Bobby 13                  4) Brown, Keron C 16              
                  32.71     1:08.24 (35.53)     1:41.73 (33.49)     2:06.86 (25.13)
  8 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'               NT    2:12.80         22  
     1) McLaughlin, James J 13          2) Wasserman, Kurt M 13           
     3) Sherman, Alec R 14              4) Besen, Alex M 14               
                  35.03     1:11.59 (36.56)     1:43.80 (32.21)     2:12.80 (29.00)
 
Boys 11 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoempler, Erik      17 COND-MR              5:04.08    5:05.98         20  
                  27.87       57.66 (29.79)     1:28.52 (30.86)     1:59.48 (30.96)
        2:30.65 (31.17)     3:01.38 (30.73)     3:33.55 (32.17)     4:05.24 (31.69)
        4:36.48 (31.24)     5:05.98 (29.50)                                        
  2 Schaub, CJ M        17 COND-MR              5:07.93    5:06.56         17  
                  27.73       57.40 (29.67)     1:28.15 (30.75)     1:59.31 (31.16)
        2:29.97 (30.66)     3:01.12 (31.15)     3:32.75 (31.63)     4:04.56 (31.81)
        4:35.87 (31.31)     5:06.56 (30.69)                                        
  3 Schaub, Bryan T     14 COND-MR              5:35.48    5:30.86         16  
                  30.39     1:04.27 (33.88)     1:38.09 (33.82)     2:12.73 (34.64)
        2:46.16 (33.43)     3:20.08 (33.92)     3:53.84 (33.76)     4:27.70 (33.86)
        4:59.49 (31.79)     5:30.86 (31.37)                                        
  4 Kunze, Ian M        14 NYCC-MR              5:38.06    5:31.21         15  
                  29.20     1:02.17 (32.97)     1:35.88 (33.71)     2:09.42 (33.54)
        2:42.98 (33.56)     3:16.82 (33.84)     3:50.53 (33.71)     4:24.17 (33.64)
        4:58.30 (34.13)     5:31.21 (32.91)                                        
  5 Visser, Rory M      16 COND-MR              5:49.83    5:33.03         14  
                  28.57     1:00.52 (31.95)     1:33.01 (32.49)     2:06.72 (33.71)
        2:41.18 (34.46)     3:15.65 (34.47)     3:51.17 (35.52)     4:26.03 (34.86)
        4:59.90 (33.87)     5:33.03 (33.13)                                        
  6 Bernstein, Rex L    14 COND-MR              5:49.87    5:37.77         13  
                  28.45     1:00.15 (31.70)     1:33.05 (32.90)     2:07.09 (34.04)
        2:41.61 (34.52)     3:16.80 (35.19)     3:52.31 (35.51)     4:28.50 (36.19)
        5:04.30 (35.80)     5:37.77 (33.47)                                        
  7 Hoempler, Mark      17 COND-MR              5:16.11    5:38.39         12  
                  30.15     1:03.60 (33.45)     1:38.53 (34.93)     2:14.43 (35.90)
        2:50.38 (35.95)     3:25.40 (35.02)     4:00.12 (34.72)     4:32.57 (32.45)
        5:06.65 (34.08)     5:38.39 (31.74)                                        
  8 Marchionni, Frank   16 COND-MR              5:17.22    5:40.03         11  
                  28.08     1:00.05 (31.97)     1:34.54 (34.49)     2:09.36 (34.82)
        2:45.43 (36.07)     3:20.94 (35.51)     3:56.63 (35.69)     4:32.28 (35.65)
        5:06.46 (34.18)     5:40.03 (33.57)                                        
  9 Weiner, Ben L       16 COND-MR              5:33.47    5:44.71          9  
                  30.11     1:03.49 (33.38)     1:38.22 (34.73)     2:13.73 (35.51)
        2:49.48 (35.75)     3:24.72 (35.24)     4:00.65 (35.93)     4:35.12 (34.47)
        5:10.58 (35.46)     5:44.71 (34.13)                                        
 10 Potischman, Jeffre  15 COND-MR                   NT    5:49.20          7  
                  30.11     1:03.77 (33.66)     1:38.81 (35.04)     2:13.96 (35.15)
        2:49.70 (35.74)     3:25.88 (36.18)     4:02.51 (36.63)     4:38.86 (36.35)
        5:14.98 (36.12)     5:49.20 (34.22)                                        
 11 Cummings, Thomas F  13 COND-MR              6:11.57    5:52.69          6  
                  31.81     1:06.82 (35.01)     1:42.38 (35.56)     2:18.20 (35.82)
        2:54.46 (36.26)     3:31.23 (36.77)     4:06.99 (35.76)     4:43.17 (36.18)
        5:19.02 (35.85)     5:52.69 (33.67)                                        
 12 Reich, Joseph S     13 UNNYC-MR                  NT    5:58.20          5  
                  34.46     1:10.42 (35.96)     1:46.96 (36.54)     2:22.67 (35.71)
        2:58.72 (36.05)     3:35.86 (37.14)     4:11.07 (35.21)     4:46.88 (35.81)
        5:24.12 (37.24)     5:58.20 (34.08)                                        
 13 Farm, Bryan W       16 COND-MR              6:09.38    6:01.16          4  
                  30.07     1:04.37 (34.30)     1:39.90 (35.53)     2:15.89 (35.99)
        2:52.42 (36.53)     3:28.53 (36.11)     4:06.65 (38.12)     4:43.83 (37.18)
        5:21.10 (37.27)     6:01.16 (40.06)                                        
 14 Lipovac, Nino M     13 COND-MR                   NT    6:02.79          3  
                  31.22     1:06.61 (35.39)     1:43.31 (36.70)     2:20.27 (36.96)
        2:57.43 (37.16)     3:34.49 (37.06)     4:11.88 (37.39)     4:50.07 (38.19)
        5:27.35 (37.28)     6:02.79 (35.44)                                        
 15 Buckland, Gavin J   13 Silver Streaks-MR    6:10.07    6:05.16          2  
                  29.64     1:04.04 (34.40)     1:40.04 (36.00)     2:17.08 (37.04)
        2:54.42 (37.34)     3:33.01 (38.59)     4:11.24 (38.23)     4:49.27 (38.03)
        5:28.33 (39.06)     6:05.16 (36.83)                                        
 16 Schunk, Andy J      13 Silver Streaks-MR    6:31.42    6:06.03          1  
                  31.04     1:07.31 (36.27)     1:44.86 (37.55)   2:58.34 (1:13.48)
        3:36.39 (38.05)     4:15.23 (38.84)     4:52.11 (36.88)     5:30.95 (38.84)
        6:14.55 (43.60)         6:06.03 ( )                                        
 17 Lee, Aram T         14 COND-MR                   NT    6:07.86        
                  30.31     1:04.93 (34.62)     1:41.78 (36.85)     2:19.84 (38.06)
        2:57.52 (37.68)     3:35.49 (37.97)     4:13.96 (38.47)     4:53.32 (39.36)
        5:32.81 (39.49)     6:07.86 (35.05)                                        
 18 Kunze, Colin J      12 NYCC-MR              6:19.81    6:14.84        
                  32.70     1:09.93 (37.23)     1:48.90 (38.97)     2:27.22 (38.32)
        3:05.91 (38.69)     3:43.25 (37.34)     4:20.94 (37.69)     4:58.81 (37.87)
        5:36.72 (37.91)     6:14.84 (38.12)                                        
 19 Gourevitch, Jesse   14 Silver Streaks-MR    6:03.40    6:19.63        
                  28.98     1:03.03 (34.05)     1:39.28 (36.25)     2:17.94 (38.66)
        2:58.03 (40.09)     3:38.46 (40.43)     4:19.74 (41.28)     5:00.34 (40.60)
        5:41.13 (40.79)     6:19.63 (38.50)                                        
 20 Macaluso, Christia  12 Silver Streaks-MR    6:59.39    6:44.18        
                  32.23     1:12.73 (40.50)     1:54.06 (41.33)     2:35.99 (41.93)
        3:17.86 (41.87)     3:59.95 (42.09)     4:43.09 (43.14)     5:26.08 (42.99)
        6:06.34 (40.26)     6:44.18 (37.84)                                        
 21 Klein, Simon        12 Silver Streaks-MR    7:30.11    6:55.41        
                  32.67     1:13.27 (40.60)     1:55.15 (41.88)     2:38.95 (43.80)
        3:21.47 (42.52)     4:04.93 (43.46)     4:48.19 (43.26)     5:33.15 (44.96)
        6:16.63 (43.48)     6:55.41 (38.78)                                        
 22 Willows, Dan L      13 COND-MR                   NT    6:55.93        
                  33.04     1:12.07 (39.03)     1:54.17 (42.10)     2:36.44 (42.27)
        3:19.89 (43.45)     4:03.94 (44.05)     4:47.85 (43.91)     5:32.39 (44.54)
        6:15.33 (42.94)     6:55.93 (40.60)                                        
 23 Stagg, Christian M  12 Silver Streaks-MR    6:57.63    7:09.53        
                  35.18     1:16.26 (41.08)     2:00.03 (43.77)     2:43.74 (43.71)
        3:29.01 (45.27)     4:14.39 (45.38)     4:59.02 (44.63)     5:44.18 (45.16)
        6:29.83 (45.65)     7:09.53 (39.70)                                        
 24 Najaroen, Nevin     14 COND-MR                   NT    7:42.28        
                  38.38     1:22.82 (44.44)     2:08.21 (45.39)     2:54.40 (46.19)
        3:42.73 (48.33)     4:30.77 (48.04)     5:19.45 (48.68)     6:08.17 (48.72)
        6:56.89 (48.72)     7:42.28 (45.39)                                        
 25 Najaroen, Chris     13 COND-MR             10:22.25    8:23.09        
                  41.35     1:30.44 (49.09)     2:22.46 (52.02)     3:12.96 (50.50)
        4:05.66 (52.70)   5:50.90 (1:45.24)     6:44.60 (53.70)   8:32.60 (1:48.00)
            8:23.09 ( )                                                            
 
Mixed 13 & Over 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Malyszka, Stephani  13 COND-MR                   NT   19:47.97         20  
                  30.74     1:04.55 (33.81)     1:39.19 (34.64)     2:14.36 (35.17)
        2:49.90 (35.54)     3:25.71 (35.81)     4:02.13 (36.42)     4:37.98 (35.85)
        5:13.96 (35.98)     5:49.94 (35.98)     6:25.91 (35.97)     7:02.07 (36.16)
        7:38.48 (36.41)     8:14.84 (36.36)     8:50.94 (36.10)     9:27.21 (36.27)
       10:03.59 (36.38)    10:40.18 (36.59)    11:16.90 (36.72)    11:53.17 (36.27)
       12:29.63 (36.46)    13:06.26 (36.63)    13:43.13 (36.87)    14:19.77 (36.64)
       14:56.52 (36.75)    15:33.33 (36.81)    16:10.13 (36.80)    16:47.05 (36.92)
       17:24.03 (36.98)    18:00.77 (36.74)    18:37.33 (36.56)    19:13.54 (36.21)
       19:47.97 (34.43)
  2 Flood, Katie M      15 Silver Streaks-MR   20:31.11   20:08.69         17  
                  30.26     1:04.31 (34.05)     1:39.14 (34.83)     2:14.71 (35.57)
        2:50.92 (36.21)     3:27.23 (36.31)     4:03.76 (36.53)     4:40.54 (36.78)
        5:17.32 (36.78)     5:54.42 (37.10)     6:31.19 (36.77)     7:08.27 (37.08)
        7:45.11 (36.84)     8:22.14 (37.03)     8:59.53 (37.39)     9:36.53 (37.00)
       10:13.63 (37.10)    10:50.96 (37.33)    11:28.30 (37.34)    12:05.80 (37.50)
       12:42.96 (37.16)    13:20.45 (37.49)    13:57.48 (37.03)    14:34.79 (37.31)
       15:12.17 (37.38)    15:49.39 (37.22)    16:26.83 (37.44)    17:03.86 (37.03)
       17:40.92 (37.06)    18:18.10 (37.18)    18:55.31 (37.21)    19:32.32 (37.01)
       20:08.69 (36.37)
 -- Farm, Eric R        13 COND-MR                   NT         DQ        
                  30.99     1:06.07 (35.08)     1:42.92 (36.85)     2:20.15 (37.23)
        2:56.89 (36.74)     3:34.25 (37.36)     4:11.17 (36.92)     4:48.47 (37.30)
        5:26.20 (37.73)     6:03.61 (37.41)     6:40.42 (36.81)     7:18.15 (37.73)
        7:55.57 (37.42)     8:33.88 (38.31)     9:11.22 (37.34)     9:48.15 (36.93)
       10:25.21 (37.06)    11:03.02 (37.81)    11:41.30 (38.28)    12:19.56 (38.26)
       12:58.20 (38.64)    13:36.96 (38.76)    14:15.53 (38.57)    14:54.62 (39.09)
       15:33.14 (38.52)    16:11.60 (38.46)    16:49.63 (38.03)    17:28.61 (38.98)
       18:08.03 (39.42)    18:47.82 (39.79)    19:25.22 (37.40)    20:04.54 (39.32)
             DQ (35.28)
 -- Novitch, Adam S     16 Silver Streaks-MR   21:29.11         DQ        
                  28.94     1:01.65 (32.71)     1:35.72 (34.07)     2:10.51 (34.79)
        2:45.08 (34.57)     3:19.83 (34.75)     3:54.58 (34.75)     4:29.60 (35.02)
        5:04.91 (35.31)     5:41.12 (36.21)     6:16.27 (35.15)     6:52.29 (36.02)
        7:27.30 (35.01)     8:02.70 (35.40)     8:38.98 (36.28)     9:13.99 (35.01)
        9:49.77 (35.78)    10:25.00 (35.23)    11:01.95 (36.95)    11:38.48 (36.53)
       12:14.91 (36.43)    12:50.97 (36.06)    13:27.40 (36.43)    14:03.45 (36.05)
       14:39.06 (35.61)    15:14.49 (35.43)    15:50.43 (35.94)    16:26.54 (36.11)
       17:02.13 (35.59)    17:38.21 (36.08)    18:13.96 (35.75)    18:49.38 (35.42)
             DQ (33.01)