2007 MR Condors LC Season Starter - 5/5/2007 to 5/6/2007            
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dari, Hannah E      10 COND-MR                35.17      33.97         20  
  2 Bergin, Kate C      10 MSC-MR                 35.74      34.41         17  
  3 Stalnaker, Taylor   10 MWSC-MR                36.81      35.27         16  
  4 Oyen-Ustad, Lillia   9 NDAC-MR                37.60      37.54         15  
  5 Jerro-Greco, Ali    10 NDAC-MR                36.83      37.71         14  
  6 Elting, Imani T      8 Riptides-MR            37.95      38.35         13  
  7 Lennon, Maryann E    8 Express Swimming-MR    40.47      38.57         12  
  8 Sweet, Lauren A     10 COND-MR                39.39      38.66         11  
  9 Galea, Andrea A      8 WEY-NJ                 40.34      38.73          9  
 10 XU, Gloria          10 WEY-NJ                 37.59      39.36          7  
 11 Marinello, Ashley   10 COND-MR                41.86      39.61          6  
 12 Fain, Rachel A      10 Express Swimming-MR    37.77      39.79          5  
 13 Barrett, Seanna T    9 Express Swimming-MR    40.74      39.81          4  
 14 Farrell, Brenna K    9 COND-MR                   NT      40.97          3  
 15 Elcott, Ina M        8 MSC-MR                 41.26      41.45          2  
 16 Cole, Caroline M    10 MWSC-MR                42.61      41.52          1  
 17 Palikuca, Emmanuel  10 Big Blue-MR            41.78      41.91        
 18 Klippel, Britney L  10 MWSC-MR                43.70      42.32        
 19 McGovern, Meaghan    9 COND-MR                   NT      42.85        
 20 Keaveney, Briana N   9 COND-MR                41.95      43.11        
 21 Romanski, Laura C    9 WEY-NJ                 43.90      44.81        
 22 Parkinson, Brianna   7 Riptides-MR            50.87      45.00        
 23 Athavale, Aditi S    9 Big Blue-MR            46.40      45.08        
 24 Caldwell, Julia A    9 MSC-MR                 49.13      45.55        
 25 Guo, Jenna J         7 Express Swimming-MR    48.26      45.65        
 26 Donohue, Kylie A     9 WEY-NJ                 45.41      46.07        
 27 Gasic, Andrea       10 RIST-MR                46.23      46.22        
 28 Jackson, Chloe M     8 MSC-MR                 47.73      46.48        
 29 Badick, Mackenzie    9 COND-MR                   NT      48.20        
 30 Coviello, Megan E    9 Mrst Barracudas-MR     46.15      49.25        
 31 Malyszka, Kelly      7 COND-MR                48.44      50.58        
 32 Farrell, Shannon P   9 COND-MR                   NT      55.21        
 33 Shvetsov, Dasha      8 COND-MR                   NT      55.89        
 34 Tsuei, Angela        7 COND-MR                54.66      56.18        
 35 Leslie, Heather M   10 MSC-MR                 58.80      57.20        
 36 Yang, Crystal        7 MSC-MR                 58.43      59.78        
 37 Walsh, Katelyn K     7 Scd-Mr-MR            1:00.53    1:00.65        
 38 Krug, Olivia A       7 MSC-MR                    NT    1:02.42        
 39 Zuks, Adelaine       8 COND-MR              1:08.09    1:12.98        
 40 Cohen, Jessica Z     7 MSC-MR                    NT    1:18.86        
 41 LaRue, Jessie A      6 MSC-MR               1:17.56    1:52.96        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dari, Hannah E      10 COND-MR              1:16.70    1:19.66        
                  37.25     1:19.66 (42.41)                                        
  2 Lawler, Caitlin     10 Express Swimming-MR  1:24.94    1:27.80        
                  42.76     1:27.80 (45.04)                                        
  3 XU, Gloria          10 WEY-NJ               1:23.09    1:28.44        
                  39.30     1:28.44 (49.14)                                        
  4 Elting, Imani T      8 Riptides-MR          1:34.28    1:28.78        
                  42.85     1:28.78 (45.93)                                        
  5 Lennon, Maryann E    8 Express Swimming-MR  1:25.84    1:29.70        
                  40.92     1:29.70 (48.78)                                        
  6 Jerro-Greco, Ali    10 NDAC-MR              1:51.62    1:31.81        
                  43.83     1:31.81 (47.98)                                        
  7 Galea, Andrea A      8 WEY-NJ               1:37.54    1:33.61        
                  43.18     1:33.61 (50.43)                                        
  8 Farrell, Brenna K    9 COND-MR                   NT    1:33.71        
                  43.58     1:33.71 (50.13)                                        
  9 Schmidt, Kelli L     9 Express Swimming-MR  1:30.58    1:34.67        
 10 Keaveney, Briana N   9 COND-MR              1:38.54    1:38.86        
                  44.94     1:38.86 (53.92)                                        
 11 Romanski, Laura C    9 WEY-NJ               1:44.06    1:39.26        
                  45.71     1:39.26 (53.55)                                        
 12 Donohue, Kylie A     9 WEY-NJ               1:54.96    1:45.56        
                  48.29     1:45.56 (57.27)                                        
 13 Guo, Jenna J         7 Express Swimming-MR  1:41.60    1:46.00        
                  50.41     1:46.00 (55.59)                                        
 14 Parkinson, Brianna   7 Riptides-MR          1:50.56    1:48.75        
                  49.45     1:48.75 (59.30)                                        
 15 Caldwell, Julia A    9 MSC-MR               1:54.29    1:50.88        
                  53.35     1:50.88 (57.53)                                        
 16 Peterson, Danielle   8 WEY-NJ               1:54.09    1:51.69        
                  51.25   1:51.69 (1:00.44)                                        
 17 Jackson, Chloe M     8 MSC-MR               1:48.34    1:55.80        
                  54.62   1:55.80 (1:01.18)                                        
 18 Malyszka, Kelly      7 COND-MR              1:55.45    1:56.86        
                  52.61   1:56.86 (1:04.25)                                        
 19 Badick, Mackenzie    9 COND-MR              2:03.70    1:58.41        
 20 Mackay, Hannah R    10 West Point-MR        1:57.78    1:58.92        
                  54.29   1:58.92 (1:04.63)                                        
 21 Prinz, Melanie       9 COND-MR              1:59.89    2:00.15        
                  55.11   2:00.15 (1:05.04)                                        
 22 Farrell, Shannon P   9 COND-MR                   NT    2:05.46        
                  57.68   2:05.46 (1:07.78)                                        
 23 Leslie, Heather M   10 MSC-MR               2:14.80    2:09.31        
                1:01.79   2:09.31 (1:07.52)                                        
 24 Yang, Crystal        7 MSC-MR               2:20.42    2:14.75        
                1:01.72   2:14.75 (1:13.03)                                        
 25 Shvetsov, Dasha      8 COND-MR                   NT    2:16.78        
 26 Walsh, Katelyn K     7 Scd-Mr-MR            2:25.00    2:19.71        
                1:00.22   2:19.71 (1:19.49)                                        
 27 LaRue, Jessie A      6 MSC-MR               3:17.34    3:31.40        
                1:30.17   3:31.40 (2:01.23)                                        
 -- Zuks, Adelaine       8 COND-MR                   NT         DQ        
                1:10.69        DQ (1:19.58)                                        
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dari, Hannah E      10 COND-MR                38.76      38.14         20  
  2 Bergin, Kate C      10 MSC-MR                 40.20      39.78         17  
  3 Oyen-Ustad, Lillia   9 NDAC-MR                41.08      41.52         16  
  4 Stalnaker, Taylor   10 MWSC-MR                41.23      43.34         15  
  5 Jerro-Greco, Ali    10 NDAC-MR                47.05      44.37         14  
  6 Elting, Imani T      8 Riptides-MR            49.37      44.68         13  
  7 Sweet, Lauren A     10 COND-MR                44.33      45.08         12  
  8 Lennon, Maryann E    8 Express Swimming-MR    45.47      45.48         11  
  9 Fain, Rachel A      10 Express Swimming-MR    44.83      45.61          9  
 10 Klippel, Britney L  10 MWSC-MR                48.02      46.23          7  
 11 Marinello, Ashley   10 COND-MR                48.01      46.92          6  
 12 Barrett, Seanna T    9 Express Swimming-MR    45.87      47.58          5  
 13 Romanski, Laura C    9 WEY-NJ                 47.41      48.62          4  
 14 Galea, Andrea A      8 WEY-NJ                 49.24      49.07          3  
 15 McGovern, Meaghan    9 COND-MR                49.58      49.39          2  
 16 Cole, Caroline M    10 MWSC-MR                48.69      49.81          1  
 17 XU, Gloria          10 WEY-NJ                 55.06      50.57        
 18 Keaveney, Briana N   9 COND-MR                50.55      50.91        
 19 Donohue, Kylie A     9 WEY-NJ                 52.24      51.64        
 20 Athavale, Aditi S    9 Big Blue-MR            53.11      52.17        
 21 Gasic, Andrea       10 RIST-MR                50.35      52.30        
 22 Farrell, Brenna K    9 COND-MR                   NT      52.46        
 23 Palikuca, Emmanuel  10 Big Blue-MR            53.42      52.55        
 24 Guo, Jenna J         7 Express Swimming-MR    56.07      52.70        
 25 Badick, Mackenzie    9 COND-MR              1:00.87      53.09        
 26 Caldwell, Julia A    9 MSC-MR                 57.15      53.14        
 27 Tsuei, Angela        7 COND-MR                58.51      53.24        
 28 Coviello, Megan E    9 Mrst Barracudas-MR     49.55      54.19        
 29 Jackson, Chloe M     8 MSC-MR                 52.45      55.17        
 30 Malyszka, Kelly      7 COND-MR              1:03.12      57.94        
 31 Parkinson, Brianna   7 Riptides-MR            58.00      59.29        
 32 Leslie, Heather M   10 MSC-MR               1:08.10    1:01.07        
 33 Yang, Crystal        7 MSC-MR               1:01.57    1:02.18        
 34 Walsh, Katelyn K     7 Scd-Mr-MR            1:00.68    1:05.58        
 35 Shvetsov, Dasha      8 COND-MR                   NT    1:06.42        
 36 Krug, Olivia A       7 MSC-MR                    NT    1:07.04        
 37 Zuks, Adelaine       8 COND-MR              1:08.95    1:09.85        
 38 LaRue, Jessie A      6 MSC-MR               1:22.20    1:13.52        
 39 Cohen, Jessica Z     7 MSC-MR                    NT    1:23.12        
 -- Farrell, Shannon P   9 COND-MR                   NT         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C      10 MSC-MR               1:25.52    1:25.40        
                  42.32     1:25.40 (43.08)                                        
  2 Dari, Hannah E      10 COND-MR              1:23.80    1:25.77        
  3 Oyen-Ustad, Lillia   9 NDAC-MR              1:29.32    1:30.72        
                  44.01     1:30.72 (46.71)                                        
  4 Stalnaker, Taylor   10 MWSC-MR              1:30.01    1:34.93        
  5 Lennon, Maryann E    8 Express Swimming-MR  1:39.93    1:36.72        
                  46.46     1:36.72 (50.26)                                        
  6 Lawler, Caitlin     10 Express Swimming-MR  1:41.95    1:38.57        
                  51.19     1:38.57 (47.38)                                        
  7 Jerro-Greco, Ali    10 NDAC-MR              1:39.11    1:42.60        
  8 Farrell, Brenna K    9 COND-MR                   NT    1:51.81        
                  52.57     1:51.81 (59.24)                                        
  9 Schmidt, Kelli L     9 Express Swimming-MR  1:46.56    1:52.02        
                  58.17     1:52.02 (53.85)                                        
 10 XU, Gloria          10 WEY-NJ               1:54.90    1:52.31        
                  54.04     1:52.31 (58.27)                                        
 11 Jackson, Chloe M     8 MSC-MR               2:07.83    1:57.71        
                  58.34     1:57.71 (59.37)                                        
 12 Tsuei, Angela        7 COND-MR                   NT    1:59.78        
                1:01.13     1:59.78 (58.65)                                        
 13 Caldwell, Julia A    9 MSC-MR               2:13.91    2:00.55        
                  58.70   2:00.55 (1:01.85)                                        
 14 Badick, Mackenzie    9 COND-MR              2:09.84    2:01.03        
 15 Peterson, Danielle   8 WEY-NJ               2:00.09    2:06.20        
                  59.54   2:06.20 (1:06.66)                                        
 16 Farrell, Shannon P   9 COND-MR                   NT    2:08.34        
                  56.71   2:08.34 (1:11.63)                                        
 17 Prinz, Melanie       9 COND-MR                   NT    2:14.52        
                1:05.55   2:14.52 (1:08.97)                                        
 18 Leslie, Heather M   10 MSC-MR               2:25.94    2:18.17        
                1:08.73   2:18.17 (1:09.44)                                        
 19 Yang, Crystal        7 MSC-MR               2:32.40    2:19.78        
                1:09.85   2:19.78 (1:09.93)                                        
 20 Shvetsov, Dasha      8 COND-MR                   NT    2:21.24        
 21 LaRue, Jessie A      6 MSC-MR               2:49.78    2:35.35        
                1:15.49   2:35.35 (1:19.86)                                        
 -- Zuks, Adelaine       8 COND-MR                   NT         DQ        
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dari, Hannah E      10 COND-MR                49.87      50.26         20  
  2 Bergin, Kate C      10 MSC-MR                 50.07      51.40         17  
  3 Jerro-Greco, Ali    10 NDAC-MR                55.60      51.86         16  
  4 Oyen-Ustad, Lillia   9 NDAC-MR                51.60      51.89         15  
  5 Palikuca, Emmanuel  10 Big Blue-MR            53.57      52.96         14  
  6 Jackson, Chloe M     8 MSC-MR                 55.30      53.55         13  
  7 Elcott, Ina M        8 MSC-MR                 52.28      53.83         12  
  8 XU, Gloria          10 WEY-NJ                 50.84      54.28         11  
  9 Cole, Caroline M    10 MWSC-MR                56.86      54.50          9  
 10 Barrett, Seanna T    9 Express Swimming-MR    52.48      54.60          7  
 11 Lennon, Maryann E    8 Express Swimming-MR    57.37      55.01          6  
 12 Sweet, Lauren A     10 COND-MR                52.38      55.53          5  
 13 Athavale, Aditi S    9 Big Blue-MR            58.30      57.72          4  
 14 McGovern, Meaghan    9 COND-MR                55.20    1:00.95          3  
 15 Guo, Jenna J         7 Express Swimming-MR  1:01.81    1:01.35          2  
 16 Elting, Imani T      8 Riptides-MR            58.12    1:01.49          1  
 17 Caldwell, Julia A    9 MSC-MR               1:02.27    1:01.92        
 18 Walsh, Katelyn K     7 Scd-Mr-MR            1:03.57    1:03.71        
 19 Farrell, Brenna K    9 COND-MR                   NT    1:05.39        
 20 Tsuei, Angela        7 COND-MR              1:01.82    1:05.67        
 21 Malyszka, Kelly      7 COND-MR              1:03.57    1:09.04        
 22 Leslie, Heather M   10 MSC-MR               1:15.69    1:10.87        
 23 Parkinson, Brianna   7 Riptides-MR          1:16.00    1:11.87        
 24 Coviello, Megan E    9 Mrst Barracudas-MR   1:05.91    1:12.63        
 25 Shvetsov, Dasha      8 COND-MR                   NT    1:13.68        
 26 Badick, Mackenzie    9 COND-MR              1:19.06    1:19.45        
 27 Yang, Crystal        7 MSC-MR               1:14.58    1:21.48        
 28 Krug, Olivia A       7 MSC-MR                    NT    1:48.07        
 29 LaRue, Jessie A      6 MSC-MR               2:05.08    1:49.82        
 -- Zuks, Adelaine       8 COND-MR                   NT         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bergin, Kate C      10 MSC-MR               1:46.78    1:48.78        
                  52.06     1:48.78 (56.72)                                        
  2 Lennon, Maryann E    8 Express Swimming-MR  2:03.67    1:55.54        
                  55.03   1:55.54 (1:00.51)                                        
  3 Elcott, Ina M        8 MSC-MR               1:54.44    1:56.01        
                  56.06     1:56.01 (59.95)                                        
  4 Marinello, Ashley   10 COND-MR                   NT    1:57.93        
                  56.47   1:57.93 (1:01.46)                                        
  5 Keaveney, Briana N   9 COND-MR              2:01.29    2:03.97        
                  55.27   2:03.97 (1:08.70)                                        
  6 Mackay, Hannah R    10 West Point-MR        2:09.22    2:08.95        
                1:02.74   2:08.95 (1:06.21)                                        
  7 Jackson, Chloe M     8 MSC-MR               2:06.97    2:10.15        
                1:01.71   2:10.15 (1:08.44)                                        
  8 Guo, Jenna J         7 Express Swimming-MR  2:21.17    2:13.27        
                1:06.32   2:13.27 (1:06.95)                                        
  9 Farrell, Brenna K    9 COND-MR                   NT    2:24.06        
                1:08.74   2:24.06 (1:15.32)                                        
 10 Tsuei, Angela        7 COND-MR                   NT    2:25.96        
                1:08.64   2:25.96 (1:17.32)                                        
 11 Leslie, Heather M   10 MSC-MR               2:33.76    2:32.09        
                1:11.69   2:32.09 (1:20.40)                                        
 12 Malyszka, Kelly      7 COND-MR                   NT    2:34.84        
                1:12.53   2:34.84 (1:22.31)                                        
 13 Yang, Crystal        7 MSC-MR                    NT    2:50.94        
                1:23.84   2:50.94 (1:27.10)                                        
 -- Walsh, Katelyn K     7 Scd-Mr-MR            3:00.00         DQ        
                1:05.09        DQ (1:12.69)                                        
 -- Caldwell, Julia A    9 MSC-MR               2:22.39         DQ        
                1:05.94        DQ (1:08.60)                                        
 -- Barlao, Charmaine-   9 MWSC-MR              2:05.10         DQ        
 -- Badick, Mackenzie    9 COND-MR                   NT         DQ        
                1:24.13        DQ (1:24.31)                                        
 -- LaRue, Jessie A      6 MSC-MR               3:53.26         DQ        
 
Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stalnaker, Taylor   10 MWSC-MR                40.52      40.13        
  2 Dari, Hannah E      10 COND-MR                39.77      41.24        
  3 Elcott, Ina M        8 MSC-MR                 43.19      45.22        
  4 Elting, Imani T      8 Riptides-MR            46.86      45.88        
  5 XU, Gloria          10 WEY-NJ                 44.10      47.45        
  6 Lawler, Caitlin     10 Express Swimming-MR    45.53      48.80        
  7 Galea, Andrea A      8 WEY-NJ               1:00.76      51.30        
  8 Schmidt, Kelli L     9 Express Swimming-MR    51.49      54.50        
  9 Romanski, Laura C    9 WEY-NJ                 59.51      55.71        
 10 Jerro-Greco, Ali    10 NDAC-MR                55.83      56.69        
 11 Barlao, Charmaine-   9 MWSC-MR              1:01.36      58.02        
 12 Donohue, Kylie A     9 WEY-NJ                 58.09    1:00.21        
 13 Tsuei, Angela        7 COND-MR              1:01.63    1:03.85        
 14 Parkinson, Brianna   7 Riptides-MR          1:03.09    1:04.58        
 15 Prinz, Melanie       9 COND-MR                   NT    1:08.56        
 16 Malyszka, Kelly      7 COND-MR                   NT    1:13.90        
 17 Mackay, Hannah R    10 West Point-MR        1:07.42    1:15.52        
 18 Shvetsov, Dasha      8 COND-MR                   NT    1:17.90        
 19 Zuks, Adelaine       8 COND-MR                   NT    1:28.96        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kim, Rachel S       11 COND-MR                31.66      31.39        
  2 Malyszka, Stephani  12 COND-MR                31.55      31.50        
  3 Baker, Madison L    11 MWSC-MR                31.59      31.73        
  4 Kuzniewski, Kayla   12 Express Swimming-MR    31.86      32.15        
  5 Brown, Caitlin N    12 HS-MR                  32.02      32.63        
  6 Knight, Basira      11 WEY-NJ                 34.57      33.45        
  7 Fairclough, Morgan  12 MWSC-MR                32.61      33.57        
  8 Chen, Lillian T     12 Express Swimming-MR    33.80      33.75        
  9 Hodder, Chandler R  12 COND-MR                32.28      33.77        
 10 Chung, Katie        12 COND-MR                34.39      34.34        
 11 Bhanji, Ameera      11 MSC-MR                 34.58      34.70        
 12 Svensson, Polina W  12 COND-MR                36.79      34.74        
 12 Bradnock, Taylor    11 Riptides-MR            34.97      34.74        
 14 Attanasio, Shelby   12 MSC-MR                 34.77      35.11        
 15 McGurk, Emily M     12 MWSC-MR                35.84      35.37        
 16 Aguirre, Julie D    11 HS-MR                  36.73      36.01        
 17 Shoiock, Natalie K  11 MWSC-MR                36.58      36.09        
 18 Vogel, Nia C        11 Riptides-MR            34.58      36.31        
 19 Chu, Jessica B      12 WEY-NJ                 34.81      36.35        
 20 Escobedo, Emily R   11 Riptides-MR            35.98      36.55        
 21 Xue, Kelly E        11 HS-MR                  36.81      37.48        
 22 Romano, Gabriella   11 WEY-NJ                 37.84      37.75        
 23 Moushovich, Elana   11 RIST-MR                33.38      37.95        
 24 Kosoff, Zora R      12 HS-MR                  38.54      38.07        
 25 Nunnally, Diana S   11 Mrst Barracudas-MR     38.10      38.37        
 26 Pierson, Trisha L   12 WEY-NJ                 36.92      38.95        
 27 Tusa, Kayla M       12 Express Swimming-MR    39.57      39.36        
 28 Romanski, Allison   12 WEY-NJ                 39.05      39.50        
 29 Kearns, Bridget M   11 Express Swimming-MR    39.15      39.54        
 30 Khoruzhik, Maria    12 DSC-MR                    NT      39.60        
 31 Bernstein, Olive E  12 COND-MR                41.83      39.87        
 32 Agosto, Karissa M   11 WEY-NJ                 41.10      39.92        
 33 Kasarsky, Emma L    12 COND-MR                42.06      42.11        
 34 Hood, Amy N         11 RIST-MR                36.66      42.96        
 35 Shannon, Jamie L    11 COND-MR                44.19      43.00        
 36 Barrionuevo, Marti  11 West Point-MR          42.71      43.95        
 37 Chiriguayo, Jacqui  12 West Point-MR          43.87      47.50        
 38 Stern, Elizbeth     12 COND-MR                52.10      51.25        
 39 Maeda, Reiko        11 RIST-MR                40.70      53.29        
 40 Krishnan, Shelia    12 COND-MR                   NT      53.41        
 41 Fenichell, Loisa A  11 COND-MR                   NT    1:04.11        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Malyszka, Stephani  12 COND-MR              1:09.68    1:09.82         20  
                  33.65     1:09.82 (36.17)                                        
  2 Kim, Rachel S       11 COND-MR              1:12.30    1:09.97         17  
                  34.75     1:09.97 (35.22)                                        
  3 Watson, Carly E     12 MSC-MR               1:09.32    1:13.00         16  
                  35.27     1:13.00 (37.73)                                        
  4 Hodder, Chandler R  12 COND-MR              1:11.02    1:13.04         15  
                  33.71     1:13.04 (39.33)                                        
  5 Chen, Lillian T     12 Express Swimming-MR  1:12.33    1:13.11         14  
  6 Chung, Katie        12 COND-MR              1:14.76    1:13.60         13  
                  35.99     1:13.60 (37.61)                                        
  7 Fairclough, Morgan  12 MWSC-MR              1:10.45    1:14.03         12  
                  34.90     1:14.03 (39.13)                                        
  8 Woodward, Samantha  12 Mrst Barracudas-MR   1:11.76    1:14.15         11  
                  34.87     1:14.15 (39.28)                                        
  9 Bhanji, Ameera      11 MSC-MR               1:15.00    1:14.18          9  
                  36.02     1:14.18 (38.16)                                        
 10 Blackman, Lindsey   11 Big Blue-MR          1:13.78    1:14.53          7  
                  36.07     1:14.53 (38.46)                                        
 11 Knight, Basira      11 WEY-NJ               1:18.02    1:15.09          6  
                  36.28     1:15.09 (38.81)                                        
 12 Chu, Jessica B      12 WEY-NJ               1:15.20    1:17.40          5  
                  37.12     1:17.40 (40.28)                                        
 13 Boyko, Emily F      12 MSC-MR               1:15.70    1:17.65          4  
                  37.53     1:17.65 (40.12)                                        
 14 McGurk, Emily M     12 MWSC-MR              1:16.18    1:17.83          3  
                  36.71     1:17.83 (41.12)                                        
 15 Svensson, Polina W  12 COND-MR              1:19.08    1:18.89          2  
                  37.11     1:18.89 (41.78)                                        
 16 Walsh, Shannon      12 Scd-Mr-MR            1:17.00    1:19.01          1  
 17 Vogel, Nia C        11 Riptides-MR          1:16.68    1:20.12        
                  37.38     1:20.12 (42.74)                                        
 18 Shoiock, Natalie K  11 MWSC-MR              1:18.33    1:20.79        
                  37.91     1:20.79 (42.88)                                        
 19 Bradnock, Taylor    11 Riptides-MR          1:22.74    1:20.82        
                  38.29     1:20.82 (42.53)                                        
 20 Escobedo, Emily R   11 Riptides-MR          1:19.56    1:22.57        
                  38.99     1:22.57 (43.58)                                        
 21 Lee, Katherine      12 WEY-NJ               1:22.36    1:23.10        
                  39.77     1:23.10 (43.33)                                        
 22 Quinn, Kelly A      11 Express Swimming-MR  1:25.99    1:24.65        
                  38.88     1:24.65 (45.77)                                        
 23 Tusa, Kayla M       12 Express Swimming-MR  1:28.50    1:26.47        
 24 Clarkson, Marie E   12 Express Swimming-MR  1:28.60    1:27.05        
                  41.35     1:27.05 (45.70)                                        
 25 Kearns, Bridget M   11 Express Swimming-MR  1:28.96    1:28.16        
                  42.60     1:28.16 (45.56)                                        
 26 Romano, Gabriella   11 WEY-NJ               1:24.66    1:28.31        
                  40.63     1:28.31 (47.68)                                        
 27 Pierson, Trisha L   12 WEY-NJ               1:28.38    1:29.47        
                  42.23     1:29.47 (47.24)                                        
 28 Zoine, Jessica M    11 Express Swimming-MR  1:24.13    1:29.93        
 29 Romanski, Allison   12 WEY-NJ               1:24.36    1:31.29        
 30 Christiansen, Adri  11 Express Swimming-MR  1:33.79    1:32.85        
                  43.19     1:32.85 (49.66)                                        
 31 Hozias, Nicole      11 COND-MR              1:30.09    1:34.05        
 32 Nunnally, Diana S   11 Mrst Barracudas-MR   1:24.46    1:34.54        
                  44.08     1:34.54 (50.46)                                        
 33 Chiriguayo, Jacqui  12 West Point-MR        1:38.77    1:46.32        
 34 McElheny, Sara A    11 COND-MR              1:59.56    1:52.14        
 35 Magretti, Julia     11 COND-MR              1:46.97    1:55.27        
 36 Simboyan, Amina M   12 COND-MR                   NT    2:01.02        
 37 Stern, Elizbeth     12 COND-MR              1:56.31    2:02.01        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kuzniewski, Kayla   12 Express Swimming-MR    35.95      36.47        
  2 Fairclough, Morgan  12 MWSC-MR                35.29      36.49        
  3 Hodder, Chandler R  12 COND-MR                36.63      38.29        
  4 Svensson, Polina W  12 COND-MR                42.61      40.85        
  5 Xue, Kelly E        11 HS-MR                  41.73      42.53        
  6 Escobedo, Emily R   11 Riptides-MR            40.27      43.33        
  7 Romanski, Allison   12 WEY-NJ                 41.24      43.67        
  8 Chen, Lillian T     12 Express Swimming-MR    42.32      43.91        
  9 Knight, Basira      11 WEY-NJ                 44.47      44.04        
 10 Vogel, Nia C        11 Riptides-MR            44.30      44.22        
 11 Boyko, Emily F      12 MSC-MR                 41.48      44.73        
 12 Romano, Gabriella   11 WEY-NJ                 44.41      44.91        
 13 Bradnock, Taylor    11 Riptides-MR            44.93      45.20        
 14 Pierson, Trisha L   12 WEY-NJ                 47.28      45.91        
 15 Kosoff, Zora R      12 HS-MR                  46.34      46.21        
 16 Moushovich, Elana   11 RIST-MR                38.57      47.31        
 17 Tusa, Kayla M       12 Express Swimming-MR    46.19      48.43        
 18 Khoruzhik, Maria    12 DSC-MR                    NT      48.91        
 19 Chiriguayo, Jacqui  12 West Point-MR          50.62      49.01        
 20 Kearns, Bridget M   11 Express Swimming-MR    52.04      49.24        
 21 Kasarsky, Emma L    12 COND-MR                51.48      49.50        
 22 Hood, Amy N         11 RIST-MR                45.32      52.24        
 23 Agosto, Karissa M   11 WEY-NJ                 48.61      52.34        
 24 Kornfeld, Alex J    12 COND-MR                51.98      52.74        
 25 Stern, Elizbeth     12 COND-MR                56.40      52.83        
 26 Maeda, Reiko        11 RIST-MR                52.33      52.96        
 27 Shannon, Jamie L    11 COND-MR                57.48      54.91        
 28 Krishnan, Shelia    12 COND-MR                   NT      56.15        
 29 Barrionuevo, Marti  11 West Point-MR          57.49    1:01.29        
 30 Bernstein, Olive E  12 COND-MR                59.29    1:03.10        
 31 Fenichell, Loisa A  11 COND-MR              1:35.12    1:23.16        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chan, Olivia        12 Express Swimming-MR  1:14.49    1:13.61         20  
                  35.56     1:13.61 (38.05)                                        
  2 Watson, Carly E     12 MSC-MR               1:17.27    1:18.10         17  
                  38.13     1:18.10 (39.97)                                        
  3 Fairclough, Morgan  12 MWSC-MR              1:16.99    1:21.75         16  
                  38.66     1:21.75 (43.09)                                        
  4 Chung, Katie        12 COND-MR              1:21.15    1:24.44         15  
                  41.80     1:24.44 (42.64)                                        
  5 Blackman, Lindsey   11 Big Blue-MR          1:24.78    1:26.13         14  
                  43.04     1:26.13 (43.09)                                        
  6 Hodder, Chandler R  12 COND-MR              1:22.01    1:26.63         13  
                  42.79     1:26.63 (43.84)                                        
  7 Woodward, Samantha  12 Mrst Barracudas-MR   1:26.30    1:27.94         12  
                  42.10     1:27.94 (45.84)                                        
  8 Chu, Jessica B      12 WEY-NJ               1:30.00    1:28.53         11  
                  43.22     1:28.53 (45.31)                                        
  9 Kim, Rachel S       11 COND-MR              1:36.22    1:29.35          9  
                  44.24     1:29.35 (45.11)                                        
 10 Lee, Katherine      12 WEY-NJ               1:35.68    1:30.10          7  
                  43.90     1:30.10 (46.20)                                        
 11 Romanski, Allison   12 WEY-NJ               1:26.90    1:30.39          6  
                  44.04     1:30.39 (46.35)                                        
 12 Chen, Lillian T     12 Express Swimming-MR  1:26.51    1:31.60          5  
                  45.71     1:31.60 (45.89)                                        
 13 Escobedo, Emily R   11 Riptides-MR          1:34.94    1:32.11          4  
 14 Bhanji, Ameera      11 MSC-MR               1:32.97    1:32.19          3  
                  45.35     1:32.19 (46.84)                                        
 15 Walsh, Shannon      12 Scd-Mr-MR            1:44.13    1:32.40          2  
 16 Coviello, Kaitlyn   12 Mrst Barracudas-MR   1:33.00    1:35.73          1  
                  45.53     1:35.73 (50.20)                                        
 17 Clarkson, Marie E   12 Express Swimming-MR  1:32.16    1:36.49        
 18 Bradnock, Taylor    11 Riptides-MR          1:44.05    1:37.04        
                  48.20     1:37.04 (48.84)                                        
 19 Romano, Gabriella   11 WEY-NJ               1:35.55    1:37.77        
                  47.72     1:37.77 (50.05)                                        
 20 Quinn, Kelly A      11 Express Swimming-MR  1:40.47    1:38.61        
                  48.40     1:38.61 (50.21)                                        
 21 Zoine, Jessica M    11 Express Swimming-MR  1:38.47    1:41.83        
 22 Pierson, Trisha L   12 WEY-NJ               1:53.85    1:43.41        
                  51.24     1:43.41 (52.17)                                        
 23 Nunnally, Diana S   11 Mrst Barracudas-MR   1:36.52    1:43.47        
                  48.95     1:43.47 (54.52)                                        
 24 Tusa, Kayla M       12 Express Swimming-MR  1:40.19    1:45.54        
                  51.18     1:45.54 (54.36)                                        
 25 Kearns, Bridget M   11 Express Swimming-MR  1:48.61    1:49.02        
 26 Hozias, Nicole      11 COND-MR              1:49.18    1:51.12        
                  52.66     1:51.12 (58.46)                                        
 27 Chiriguayo, Jacqui  12 West Point-MR        1:50.36    1:51.68        
                  52.59     1:51.68 (59.09)                                        
 28 Christiansen, Adri  11 Express Swimming-MR  1:46.66    1:53.02        
                  54.51     1:53.02 (58.51)                                        
 29 Agosto, Karissa M   11 WEY-NJ               1:52.04    1:57.06        
                  55.60   1:57.06 (1:01.46)                                        
 30 Stern, Elizbeth     12 COND-MR              2:13.05    1:58.52        
                  56.11   1:58.52 (1:02.41)                                        
 31 McElheny, Sara A    11 COND-MR              2:00.91    2:03.65        
 32 Magretti, Julia     11 COND-MR              2:37.65    2:06.01        
                1:01.68   2:06.01 (1:04.33)                                        
 -- Simboyan, Amina M   12 COND-MR                   NT         DQ        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR    41.27      40.33        
  2 Walsh, Shannon      12 Scd-Mr-MR              40.65      40.84        
  3 Baker, Madison L    11 MWSC-MR                42.18      44.06        
  4 Knight, Basira      11 WEY-NJ                 43.52      45.06        
  5 Boyko, Emily F      12 MSC-MR                 41.93      45.28        
  6 Brown, Caitlin N    12 HS-MR                  43.67      45.74        
  7 Escobedo, Emily R   11 Riptides-MR            44.61      46.55        
  8 McGurk, Emily M     12 MWSC-MR                45.68      46.68        
  9 Vogel, Nia C        11 Riptides-MR            47.01      47.19        
 10 Chung, Katie        12 COND-MR                46.73      47.76        
 11 Pierson, Trisha L   12 WEY-NJ                 47.78      48.09        
 12 Kornfeld, Alex J    12 COND-MR                50.05      48.11        
 13 Kim, Rachel S       11 COND-MR                46.45      48.39        
 14 Bradnock, Taylor    11 Riptides-MR            48.51      49.17        
 15 Shoiock, Natalie K  11 MWSC-MR                47.46      49.47        
 16 Moushovich, Elana   11 RIST-MR                39.44      50.34        
 17 Kosoff, Zora R      12 HS-MR                  51.02      51.53        
 18 Nunnally, Diana S   11 Mrst Barracudas-MR     48.16      51.79        
 19 Kasarsky, Emma L    12 COND-MR                54.24      52.42        
 20 Agosto, Karissa M   11 WEY-NJ                 48.51      52.48        
 21 Romano, Gabriella   11 WEY-NJ                 44.09      53.04        
 22 Aguirre, Julie D    11 HS-MR                  52.05      53.88        
 23 Stern, Elizbeth     12 COND-MR                57.43      54.08        
 24 Tusa, Kayla M       12 Express Swimming-MR    51.72      54.13        
 25 Maeda, Reiko        11 RIST-MR                44.65      55.55        
 26 Hood, Amy N         11 RIST-MR                45.44    1:00.37        
 27 Romanski, Allison   12 WEY-NJ                 45.09    1:00.73        
 28 Kearns, Bridget M   11 Express Swimming-MR  1:02.35    1:04.14        
 29 Chiriguayo, Jacqui  12 West Point-MR        1:00.19    1:05.11        
 30 Shannon, Jamie L    11 COND-MR              1:06.38    1:07.77        
 -- Khoruzhik, Maria    12 DSC-MR                    NT         DQ        
 -- Barrionuevo, Marti  11 West Point-MR          52.30         DQ        
 -- Bernstein, Olive E  12 COND-MR                   NT         DQ        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chan, Olivia        12 Express Swimming-MR  1:16.50    1:18.76         20  
                  37.00     1:18.76 (41.76)                                        
  2 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR  1:27.53    1:29.71         17  
                  41.62     1:29.71 (48.09)                                        
  3 Walsh, Shannon      12 Scd-Mr-MR            1:28.14    1:31.67         16  
                  41.25     1:31.67 (50.42)                                        
  4 Chu, Jessica B      12 WEY-NJ               1:30.49    1:34.89         15  
                  44.24     1:34.89 (50.65)                                        
  5 Malyszka, Stephani  12 COND-MR              1:35.96    1:35.13         14  
                  44.08     1:35.13 (51.05)                                        
  6 Boyko, Emily F      12 MSC-MR               1:31.09    1:35.51         13  
  7 Woodward, Samantha  12 Mrst Barracudas-MR   1:34.07    1:36.35         12  
                  45.04     1:36.35 (51.31)                                        
  8 Baker, Madison L    11 MWSC-MR              1:30.92    1:36.37         11  
                  47.41     1:36.37 (48.96)                                        
  9 Escobedo, Emily R   11 Riptides-MR          1:34.63    1:40.73          9  
                  49.44     1:40.73 (51.29)                                        
 10 McGurk, Emily M     12 MWSC-MR              1:37.99    1:40.91          7  
                  46.42     1:40.91 (54.49)                                        
 11 Vogel, Nia C        11 Riptides-MR          1:41.38    1:41.07          6  
                  48.43     1:41.07 (52.64)                                        
 12 Chen, Lillian T     12 Express Swimming-MR  1:40.25    1:41.16          5  
                  48.02     1:41.16 (53.14)                                        
 13 Knight, Basira      11 WEY-NJ               1:38.78    1:41.75          4  
                  45.51     1:41.75 (56.24)                                        
 14 Quinn, Kelly A      11 Express Swimming-MR  1:39.87    1:43.73          3  
                  48.85     1:43.73 (54.88)                                        
 15 Svensson, Polina W  12 COND-MR              1:40.72    1:44.47          2  
                  50.38     1:44.47 (54.09)                                        
 16 Pierson, Trisha L   12 WEY-NJ               1:50.09    1:48.19          1  
                  52.23     1:48.19 (55.96)                                        
 17 Shoiock, Natalie K  11 MWSC-MR              1:43.08    1:48.23        
                  50.74     1:48.23 (57.49)                                        
 18 Bradnock, Taylor    11 Riptides-MR          1:49.06    1:48.33        
                  51.64     1:48.33 (56.69)                                        
 19 Hodder, Chandler R  12 COND-MR              1:43.00    1:48.66        
                  52.30     1:48.66 (56.36)                                        
 20 Blackman, Lindsey   11 Big Blue-MR          2:25.00    1:50.74        
                  50.23   1:50.74 (1:00.51)                                        
 21 Christiansen, Adri  11 Express Swimming-MR  1:48.66    1:52.96        
                  52.55   1:52.96 (1:00.41)                                        
 22 Agosto, Karissa M   11 WEY-NJ               1:55.00    1:54.02        
                  54.89     1:54.02 (59.13)                                        
 23 Clarkson, Marie E   12 Express Swimming-MR  1:57.73    1:59.43        
                  55.72   1:59.43 (1:03.71)                                        
 24 Tusa, Kayla M       12 Express Swimming-MR  1:51.41    2:00.32        
                  55.95   2:00.32 (1:04.37)                                        
 25 Stern, Elizbeth     12 COND-MR                   NT    2:01.31        
                  57.50   2:01.31 (1:03.81)                                        
 26 Hozias, Nicole      11 COND-MR              2:04.09    2:03.02        
                  59.25   2:03.02 (1:03.77)                                        
 27 Kearns, Bridget M   11 Express Swimming-MR  2:15.71    2:07.00        
                1:00.02   2:07.00 (1:06.98)                                        
 28 McElheny, Sara A    11 COND-MR              2:04.14    2:10.26        
                  59.14   2:10.26 (1:11.12)                                        
 29 Magretti, Julia     11 COND-MR              2:39.69    2:26.89        
                1:10.51   2:26.89 (1:16.38)                                        
 -- Simboyan, Amina M   12 COND-MR                   NT         DQ        
                1:09.77        DQ (1:11.00)                                        
 
Girls 12 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kuzniewski, Kayla   12 Express Swimming-MR  5:07.86    5:08.33        
                                1:13.62 ( )                             2:31.65 ( )
                                3:51.47 ( )   5:08.33 (1:16.86)                    
  2 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR  5:18.48    5:14.50        
                                1:14.54 ( )                             2:34.55 ( )
                                3:55.03 ( )   5:14.50 (1:19.47)                    
  3 Chen, Lillian T     12 Express Swimming-MR  5:27.10    5:27.77        
                                1:18.15 ( )                             2:42.34 ( )
                                4:06.25 ( )   5:27.77 (1:21.52)                    
  4 Bhanji, Ameera      11 MSC-MR               6:46.54    5:51.14        
                                1:25.50 ( )     2:10.28 (44.78)     2:55.90 (45.62)
        3:40.40 (44.50)     4:26.32 (45.92)     5:08.97 (42.65)     5:51.14 (42.17)
  5 Malyszka, Stephani  12 COND-MR              5:23.98    5:53.79        
                                1:16.98 ( )                             2:41.26 ( )
                                4:05.75 ( )   5:53.79 (1:48.04)                    
  6 Chu, Jessica B      12 WEY-NJ               5:44.56    5:56.80        
                                1:24.03 ( )                             2:56.89 ( )
                                4:29.84 ( )   5:56.80 (1:26.96)                    
  7 Attanasio, Shelby   12 MSC-MR               6:04.76    6:10.72        
                                1:21.79 ( )                             2:52.99 ( )
                                4:26.63 ( )   6:10.72 (1:44.09)                    
  8 Svensson, Polina W  12 COND-MR              6:25.92    6:11.32        
                                1:27.49 ( )                             3:03.34 ( )
                                4:40.07 ( )   6:11.32 (1:31.25)                    
  9 Stalnaker, Taylor   10 MWSC-MR              7:45.05    6:13.38        
                                1:27.39 ( )     2:14.74 (47.35)     3:03.29 (48.55)
                                4:40.58 ( )   6:13.38 (1:32.80)                    
 10 Hodder, Chandler R  12 COND-MR              5:42.35    6:25.35        
                                1:27.00 ( )                             3:08.65 ( )
                                4:46.86 ( )   6:25.35 (1:38.49)                    
 11 Oyen-Ustad, Lillia   9 NDAC-MR                   NT    6:44.50        
                                1:37.08 ( )     2:29.84 (52.76)     3:22.72 (52.88)
        4:15.35 (52.63)     5:06.63 (51.28)   6:44.50 (1:37.87)                    
 
Girls 12 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR  1:18.15    1:19.01         20  
                  37.19     1:19.01 (41.82)                                        
  2 Boyko, Emily F      12 MSC-MR               1:19.80    1:20.94         17  
                  38.75     1:20.94 (42.19)                                        
  3 Watson, Carly E     12 MSC-MR               1:20.41    1:22.65         16  
                  38.10     1:22.65 (44.55)                                        
  4 Fairclough, Morgan  12 MWSC-MR              1:21.68    1:25.44         15  
                  40.02     1:25.44 (45.42)                                        
  5 Bhanji, Ameera      11 MSC-MR               1:22.67    1:25.66         14  
                  40.47     1:25.66 (45.19)                                        
  6 Baker, Madison L    11 MWSC-MR              1:21.43    1:30.92         13  
                  44.11     1:30.92 (46.81)                                        
  7 McGurk, Emily M     12 MWSC-MR              1:31.17    1:32.37         12  
  8 Stalnaker, Taylor   10 MWSC-MR              1:32.30    1:33.62         11  
  9 Quinn, Kelly A      11 Express Swimming-MR  1:28.69    1:36.43          9  
                  44.49     1:36.43 (51.94)                                        
 10 Vogel, Nia C        11 Riptides-MR          1:31.37    1:36.78          7  
 11 Shoiock, Natalie K  11 MWSC-MR              1:31.05    1:40.45          6  
 12 Nunnally, Diana S   11 Mrst Barracudas-MR   1:28.69    1:42.95          5  
                  48.66     1:42.95 (54.29)                                        
 13 Coviello, Kaitlyn   12 Mrst Barracudas-MR   1:37.05    1:46.12          4  
 14 Elcott, Ina M        8 MSC-MR               1:44.23    1:46.94          3  
 15 Knight, Basira      11 WEY-NJ               1:46.42    1:47.98          2  
                  49.59     1:47.98 (58.39)                                        
 16 Romano, Gabriella   11 WEY-NJ               1:44.92    1:49.29          1  
                  48.36   1:49.29 (1:00.93)                                        
 17 Barrett, Seanna T    9 Express Swimming-MR  1:50.95    1:49.33        
                  51.07     1:49.33 (58.26)                                        
 18 Zoine, Jessica M    11 Express Swimming-MR  1:43.82    1:54.50        
 19 Romanski, Allison   12 WEY-NJ               1:44.70    2:02.19        
                  52.29   2:02.19 (1:09.90)                                        
 20 Agosto, Karissa M   11 WEY-NJ               2:00.00    2:03.09        
                  57.03   2:03.09 (1:06.06)                                        
 21 Marinello, Ashley   10 COND-MR                   NT    2:03.15        
                  55.64   2:03.15 (1:07.51)                                        
 22 Keaveney, Briana N   9 COND-MR              2:08.37    2:12.07        
 
Girls 12 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kuzniewski, Kayla   12 Express Swimming-MR  2:43.60    2:44.64         20  
                  36.23     1:17.28 (41.05)     2:06.77 (49.49)     2:44.64 (37.87)
  2 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR  2:45.09    2:47.84         17  
                  36.68     1:21.30 (44.62)     2:09.24 (47.94)     2:47.84 (38.60)
  3 Baker, Madison L    11 MWSC-MR              2:52.05    2:54.96         16  
                  39.25     1:24.67 (45.42)     2:14.37 (49.70)     2:54.96 (40.59)
  4 Malyszka, Stephani  12 COND-MR              2:55.55    2:58.41         15  
                  39.21     1:24.93 (45.72)     2:18.96 (54.03)     2:58.41 (39.45)
  5 Boyko, Emily F      12 MSC-MR               2:56.85    2:59.17         14  
                  38.79     1:26.57 (47.78)     2:17.59 (51.02)     2:59.17 (41.58)
  6 Chung, Katie        12 COND-MR              3:01.97    3:00.05         13  
                  40.82     1:26.23 (45.41)     2:21.36 (55.13)     3:00.05 (38.69)
  7 Chu, Jessica B      12 WEY-NJ               2:58.07    3:00.65         12  
                  42.29     1:30.14 (47.85)     2:19.67 (49.53)     3:00.65 (40.98)
  8 Fairclough, Morgan  12 MWSC-MR              2:58.84    3:03.00         11  
                                1:26.88 ( )   3:03.00 (1:36.12)                    
  9 Attanasio, Shelby   12 MSC-MR               3:06.09    3:05.54          9  
                  39.91     1:27.55 (47.64)     2:25.18 (57.63)     3:05.54 (40.36)
 10 Kim, Rachel S       11 COND-MR              3:13.02    3:06.62          7  
                  42.18     1:29.62 (47.44)     2:27.76 (58.14)     3:06.62 (38.86)
 11 Chen, Lillian T     12 Express Swimming-MR  3:03.11    3:08.00          6  
                  43.62     1:33.23 (49.61)     2:27.99 (54.76)     3:08.00 (40.01)
 12 Bergin, Kate C      10 MSC-MR               3:10.82    3:08.52          5  
                  40.99     1:27.76 (46.77)     2:26.97 (59.21)     3:08.52 (41.55)
 13 McGurk, Emily M     12 MWSC-MR              3:27.93    3:13.95          4  
                  42.23     1:33.66 (51.43)     2:29.10 (55.44)     3:13.95 (44.85)
 14 Xue, Kelly E        11 HS-MR                3:13.82    3:14.46          3  
                                1:30.99 ( )   3:14.46 (1:43.47)                    
 15 Walsh, Shannon      12 Scd-Mr-MR            3:07.16    3:15.62          2  
                  42.81     1:34.97 (52.16)     2:28.12 (53.15)     3:15.62 (47.50)
 16 Bhanji, Ameera      11 MSC-MR               3:07.27    3:16.89          1  
                  39.20     1:30.36 (51.16)   2:30.97 (1:00.61)     3:16.89 (45.92)
 17 Shoiock, Natalie K  11 MWSC-MR              3:32.43    3:20.74        
                  44.16     1:36.56 (52.40)     2:34.54 (57.98)     3:20.74 (46.20)
 18 Aguirre, Julie D    11 HS-MR                3:21.97    3:23.54        
                  46.28     1:37.73 (51.45)   2:40.48 (1:02.75)     3:23.54 (43.06)
 19 Nunnally, Diana S   11 Mrst Barracudas-MR   3:14.85    3:31.39        
                  41.44     1:38.87 (57.43)   2:43.54 (1:04.67)     3:31.39 (47.85)
 20 Elcott, Ina M        8 MSC-MR               3:41.39    3:40.91        
                  46.41     1:42.52 (56.11)   2:43.88 (1:01.36)     3:40.91 (57.03)
 21 Guo, Jenna J         7 Express Swimming-MR  4:07.26    3:53.32        
                  58.55     1:56.56 (58.01)   3:02.07 (1:05.51)     3:53.32 (51.25)
 22 Kornfeld, Alex J    12 COND-MR                   NT    3:55.08        
                                1:58.97 ( )   3:55.08 (1:56.11)                    
 23 Keaveney, Briana N   9 COND-MR              3:54.39    4:02.93        
                  56.36   1:57.23 (1:00.87)   3:09.26 (1:12.03)     4:02.93 (53.67)
 -- Marinello, Ashley   10 COND-MR                   NT         DQ        
                                1:52.67 ( )   3:00.12 (1:07.45)          DQ (51.91)
 
Girls 12 & Under 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chan, Olivia        12 Express Swimming-MR  5:21.97    5:18.90         20  
                                1:09.15 ( )                             2:31.89 ( )
                                4:02.59 ( )   5:18.90 (1:16.31)                    
  2 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR  5:52.68    5:53.87         17  
                                1:21.02 ( )                             2:51.95 ( )
                                4:34.02 ( )   5:53.87 (1:19.85)                    
  3 Malyszka, Stephani  12 COND-MR                   NT    6:25.25         16  
                                1:38.14 ( )                             3:11.18 ( )
                                5:03.94 ( )   6:25.25 (1:21.31)                    
  4 Chung, Katie        12 COND-MR                   NT    6:25.37         15  
                                1:37.24 ( )                             3:10.37 ( )
                                5:02.58 ( )   6:25.37 (1:22.79)                    
  5 Baker, Madison L    11 MWSC-MR              6:20.20    6:35.26         14  
                                3:12.61 ( )   6:35.26 (3:22.65)                    
  6 Svensson, Polina W  12 COND-MR                   NT    6:58.31         13  
                                1:39.11 ( )                             3:25.01 ( )
                                5:24.29 ( )   6:58.31 (1:34.02)                    
 -- Kim, Rachel S       11 COND-MR                   NT         DQ        
 
Girls 12-99 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Leung, Alissa       13 Express Swimming-MR  1:08.95    1:11.64        
                  34.63     1:11.64 (37.01)                                        
  2 Kuzniewski, Kayla   12 Express Swimming-MR  1:13.00    1:17.17        
                  37.62     1:17.17 (39.55)                                        
  3 Aiello, Jennifer M  14 MSC-MR               1:12.25    1:18.41        
                  38.16     1:18.41 (40.25)                                        
  4 McKee, Kaitlin      14 Express Swimming-MR  1:16.19    1:18.93        
                  39.28     1:18.93 (39.65)                                        
  5 Meng, Margaret      14 Express Swimming-MR  1:16.67    1:20.33        
                  39.57     1:20.33 (40.76)                                        
  6 Schlichte, Sarah A  15 Express Swimming-MR  1:20.42    1:22.30        
  7 Lee, Jenny          13 DSC-MR               1:22.72    1:22.32        
                  39.10     1:22.32 (43.22)                                        
  8 Madalena, Kathryn   14 Express Swimming-MR  1:18.31    1:22.45        
                  41.30     1:22.45 (41.15)                                        
  9 Stalnaker, Shelby   13 MWSC-MR              1:18.94    1:23.54        
                  41.66     1:23.54 (41.88)                                        
 10 Kaefer, Jessica L   14 Express Swimming-MR  1:19.58    1:23.65        
                  41.37     1:23.65 (42.28)                                        
 11 Morrissey, Alexa D  14 HS-MR                1:20.27    1:23.75        
                  41.38     1:23.75 (42.37)                                        
 12 Woodward, Katie M   13 Mrst Barracudas-MR   1:18.21    1:25.22        
                  40.84     1:25.22 (44.38)                                        
 13 Baker, Lauren R     13 MWSC-MR              1:17.04    1:25.37        
 14 Maruo, Haruka       13 Riptides-MR          1:22.87    1:25.48        
                  41.70     1:25.48 (43.78)                                        
 15 Wang, Helena M      13 Express Swimming-MR       NT    1:25.57        
                  41.90     1:25.57 (43.67)                                        
 16 Levine, Kelly T     13 MSC-MR               1:21.11    1:26.36        
                  41.81     1:26.36 (44.55)                                        
 17 Wyatt, Allison B    15 Big Blue-MR          1:20.45    1:26.41        
                  42.71     1:26.41 (43.70)                                        
 18 Clarke, Caitlyn M   14 Express Swimming-MR  1:23.15    1:26.78        
                  42.88     1:26.78 (43.90)                                        
 19 Indyk, Jessica      16 Big Blue-MR          1:18.81    1:26.80        
                  41.78     1:26.80 (45.02)                                        
 20 Rudolph, Holly E    15 Express Swimming-MR  1:20.49    1:27.25        
                  42.37     1:27.25 (44.88)                                        
 21 O'Loughlin, Rebecc  15 Mrst Barracudas-MR   1:26.20    1:28.37        
                  42.71     1:28.37 (45.66)                                        
 22 Corso, Kimberly M   13 Express Swimming-MR  1:26.87    1:28.63        
                  43.29     1:28.63 (45.34)                                        
 23 Mechalakos, Mary A  13 Big Blue-MR          1:23.99    1:29.61        
                  43.97     1:29.61 (45.64)                                        
 24 Neves, LuisaMaria   13 MSC-MR               1:26.16    1:30.22        
                  43.98     1:30.22 (46.24)                                        
 25 Morris, Cara K      13 COND-MR              1:20.37    1:31.59        
                  44.54     1:31.59 (47.05)                                        
 26 Seagren, Erika L    13 MSC-MR               1:21.26    1:32.86        
                  44.67     1:32.86 (48.19)                                        
 27 Kearns, Emily R     13 Express Swimming-MR  1:34.70    1:36.26        
                  48.38     1:36.26 (47.88)                                        
 28 Salari, Ellika M    13 WEY-NJ               1:30.71    1:36.48        
                  47.38     1:36.48 (49.10)                                        
 29 Sanicola, Kerriann  17 West Point-MR        1:25.98    1:38.11        
                  46.96     1:38.11 (51.15)                                        
 30 YU, Angela L        13 WEY-NJ               1:29.09    1:39.37        
                  48.05     1:39.37 (51.32)                                        
 31 Carlucci, Brannan   13 COND-MR              1:47.47    1:41.54        
                  48.28     1:41.54 (53.26)                                        
 32 Khoruzhik, Yulia    13 DSC-MR                    NT    1:46.11        
 33 Owen-Kraft, Chelse  14 Big Blue-MR          1:41.47    1:48.91        
                  56.24     1:48.91 (52.67)                                        
 34 Barrionuevo, Camil  13 West Point-MR        1:47.92    1:49.89        
                  52.76     1:49.89 (57.13)                                        
 35 Ench, Lila E        13 COND-MR                   NT    1:50.51        
                  51.56     1:50.51 (58.95)                                        
 -- Chernysheva, Daria  13 DSC-MR                    NT         DQ        
                  49.73        DQ (1:00.73)                                        
 
Girls 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daboudet, Audrey    17 NYCC-MR                28.91      28.40         20  
  2 DeFiori, Kim M      21 UNAT!-MR               28.59      28.76         17  
  3 Kaefer, Jessica L   14 Express Swimming-MR    30.23      30.29         16  
  4 Manser, Jamie       16 MCY-NJ                 30.21      30.80         15  
  5 Michalak, Agata     14 NYCC-MR                30.51      30.96         14  
  6 Joseph, Jamela      14 COND-MR                31.28      30.97         13  
  7 Indyk, Jessica      16 Big Blue-MR            30.17      31.02         12  
  8 Maruo, Haruka       13 Riptides-MR            33.11      31.23         11  
  9 Madden, Kasie E     16 Mrst Barracudas-MR     32.50      31.41          9  
 10 Esposito, Deirdre   13 MCY-NJ                 30.39      31.66          7  
 11 Morris, Cara K      13 COND-MR                31.30      31.73          6  
 12 Indyk, Allison      13 Big Blue-MR            31.03      32.00          5  
 13 Taskindoust, Mahsa  14 COND-MR                31.99      32.14          4  
 14 Mechalakos, Mary A  13 Big Blue-MR            32.95      32.78          3  
 15 Wegescheide, Blair  13 Scd-Mr-MR              32.73      32.89          2  
 16 Lee, Jenny          13 DSC-MR                 33.43      32.95          1  
 17 Eybers, Alexis A    14 Mrst Barracudas-MR     32.79      33.48        
 18 Freed, Katie M      13 West Point-MR          34.48      33.98        
 19 Woodward, Katie M   13 Mrst Barracudas-MR     32.77      34.17        
 20 Sanicola, Kerriann  17 West Point-MR          33.55      34.31        
 21 Bonifacio, Stephan  14 COND-MR                34.46      34.78        
 22 YU, Angela L        13 WEY-NJ                 34.91      34.86        
 23 Hoda, Tara          14 Riptides-MR            34.53      34.95        
 24 Paul, Jordana       15 COND-MR                33.87      35.07        
 25 Carlucci, Brannan   13 COND-MR                36.23      35.52        
 26 Tusa, JoAna F       14 Express Swimming-MR    33.69      35.60        
 27 Coffin, Katie T     13 Scd-Mr-MR              34.66      35.63        
 28 Dari, Kelli A       14 COND-MR                34.29      35.71        
 29 Cannatella, Katie   13 Express Swimming-MR    35.45      35.92        
 30 Seagren, Erika L    13 MSC-MR                 33.59      35.98        
 31 Deziel, Blaire      14 COND-MR                35.57      36.17        
 32 Chernysheva, Daria  13 DSC-MR                    NT      36.50        
 33 Shoiock, Alexa K    13 MWSC-MR                35.63      37.09        
 34 Owen-Kraft, Chelse  14 Big Blue-MR            37.59      37.94        
 35 Barrionuevo, Camil  13 West Point-MR          38.41      38.35        
 36 Salari, Ellika M    13 WEY-NJ                 41.97      42.54        
 
Girls 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daboudet, Audrey    17 NYCC-MR              1:01.16    1:01.97         20  
                  29.17     1:01.97 (32.80)                                        
  2 Janowski, Mary-Ely  17 Express Swimming-MR  1:01.72    1:02.90         17  
                  30.37     1:02.90 (32.53)                                        
  3 Nugent, Susan A     15 Express Swimming-MR  1:03.24    1:04.10         16  
                  30.97     1:04.10 (33.13)                                        
  4 Fritsch, Kristina   16 NYCC-MR              1:02.88    1:04.15         15  
                  30.85     1:04.15 (33.30)                                        
  5 Schlichte, Sarah A  15 Express Swimming-MR  1:04.98    1:04.31         14  
  6 Ponzo, Victoria A   16 NYCC-MR              1:07.31    1:06.28         13  
                  31.56     1:06.28 (34.72)                                        
  7 Winkler, Caitlin M  17 NYCC-MR              1:05.00    1:06.36         12  
  8 Michalak, Agata     14 NYCC-MR              1:05.23    1:06.42         11  
                  32.05     1:06.42 (34.37)                                        
  9 Kaefer, Jessica L   14 Express Swimming-MR  1:05.80    1:06.77          9  
                  31.80     1:06.77 (34.97)                                        
 10 Brooke, Taylor W    15 Express Swimming-MR  1:06.36    1:07.30          7  
                  32.24     1:07.30 (35.06)                                        
 11 Skeivys, Maria E    14 NYCC-MR              1:05.82    1:07.33          6  
                  32.57     1:07.33 (34.76)                                        
 12 McGrath, Kelly      13 Express Swimming-MR  1:06.87    1:07.43          4.5
 12 Hain, Karina A      13 NYCC-MR              1:06.00    1:07.43          4.5
                  32.65     1:07.43 (34.78)                                        
 14 Leung, Alissa       13 Express Swimming-MR  1:08.18    1:07.78          3  
                  32.55     1:07.78 (35.23)                                        
 15 Mazza, Kelly A      15 Express Swimming-MR  1:07.62    1:08.67          2  
                  32.40     1:08.67 (36.27)                                        
 16 Burns, Brianna N    18 COND-MR              1:01.20    1:08.76          1  
 17 Baker, Lauren R     13 MWSC-MR              1:06.57    1:08.85        
 18 Krebs, Kristen E    14 Express Swimming-MR  1:07.10    1:08.98        
                  33.47     1:08.98 (35.51)                                        
 19 Wais, Ashleigh Q    15 NYCC-MR              1:07.97    1:09.19        
 19 Cannatella, Annie   14 Express Swimming-MR  1:08.33    1:09.19        
                  33.02     1:09.19 (36.17)                                        
 21 McKee, Kaitlin      14 Express Swimming-MR  1:07.71    1:09.36        
                  33.79     1:09.36 (35.57)                                        
 22 Hahn, Abby          15 NYCC-MR              1:08.51    1:09.45        
                  33.58     1:09.45 (35.87)                                        
 23 Indyk, Jessica      16 Big Blue-MR          1:06.02    1:09.47        
                  32.53     1:09.47 (36.94)                                        
 24 Rivera, Kathryn M   18 UNAT!-MR             1:04.35    1:09.57        
                  32.61     1:09.57 (36.96)                                        
 25 Kuzniewski, Megan   15 Express Swimming-MR  1:07.33    1:10.01        
                  33.48     1:10.01 (36.53)                                        
 26 Michalak, Zuzanna   16 NYCC-MR              1:08.57    1:10.93        
                  33.61     1:10.93 (37.32)                                        
 27 Wyatt, Allison B    15 Big Blue-MR          1:08.16    1:11.13        
 28 Indyk, Allison      13 Big Blue-MR          1:07.96    1:11.17        
                  33.53     1:11.17 (37.64)                                        
 29 Joseph, Jamela      14 COND-MR              1:09.37    1:11.66        
                  32.72     1:11.66 (38.94)                                        
 30 Wegescheide, Blair  13 Scd-Mr-MR            1:12.30    1:12.07        
                  34.35     1:12.07 (37.72)                                        
 31 Morris, Cara K      13 COND-MR              1:10.86    1:12.18        
 32 Stalnaker, Shelby   13 MWSC-MR              1:09.70    1:12.26        
                  34.52     1:12.26 (37.74)                                        
 33 Quinn, Shannon C    13 Express Swimming-MR  1:11.86    1:12.29        
                  35.33     1:12.29 (36.96)                                        
 34 Lee, Jenny          13 DSC-MR               1:12.98    1:12.41        
 35 Meng, Margaret      14 Express Swimming-MR  1:11.64    1:12.63        
                  34.60     1:12.63 (38.03)                                        
 36 Eybers, Alexis A    14 Mrst Barracudas-MR   1:10.76    1:12.86        
 37 Clarke, Caitlyn M   14 Express Swimming-MR  1:11.27    1:13.12        
                  35.32     1:13.12 (37.80)                                        
 38 Rudolph, Holly E    15 Express Swimming-MR  1:11.59    1:13.22        
                  35.08     1:13.22 (38.14)                                        
 39 Carlino, Emelia A   13 MSC-MR               1:12.32    1:13.46        
                  35.86     1:13.46 (37.60)                                        
 40 Paul, Jordana       15 COND-MR              1:13.06    1:15.55        
                  36.44     1:15.55 (39.11)                                        
 41 Wang, Helena M      13 Express Swimming-MR  1:12.00    1:15.88        
 42 Mechalakos, Mary A  13 Big Blue-MR          1:12.52    1:16.23        
 43 Hoda, Tara          14 Riptides-MR          1:13.75    1:16.49        
                  36.11     1:16.49 (40.38)                                        
 44 Lawler, Rachel      13 Express Swimming-MR  1:15.96    1:16.63        
                  36.71     1:16.63 (39.92)                                        
 45 Dans, Miesha K      13 Express Swimming-MR  1:14.63    1:16.74        
                  36.61     1:16.74 (40.13)                                        
 46 Cannatella, Katie   13 Express Swimming-MR  1:16.76    1:18.44        
                  37.64     1:18.44 (40.80)                                        
 47 Sanicola, Kerriann  17 West Point-MR        1:16.17    1:18.48        
                  36.72     1:18.48 (41.76)                                        
 48 Dari, Kelli A       14 COND-MR              1:15.34    1:18.59        
 49 Zoine, Jackie T     13 Express Swimming-MR  1:18.48    1:19.06        
 50 Tusa, JoAna F       14 Express Swimming-MR  1:14.62    1:19.08        
                  38.00     1:19.08 (41.08)                                        
 51 Freed, Katie M      13 West Point-MR        1:18.21    1:19.61        
 52 Bonifacio, Stephan  14 COND-MR              1:21.05    1:19.62        
                  38.96     1:19.62 (40.66)                                        
 53 Seagren, Erika L    13 MSC-MR               1:13.92    1:20.33        
                  37.70     1:20.33 (42.63)                                        
 54 Owen-Kraft, Chelse  14 Big Blue-MR          1:24.46    1:20.96        
                  38.90     1:20.96 (42.06)                                        
 55 Neves, LuisaMaria   13 MSC-MR               1:21.13    1:21.07        
                  37.79     1:21.07 (43.28)                                        
 56 Nastasi, Kristina   15 MWSC-MR              1:16.97    1:21.60        
                  39.22     1:21.60 (42.38)                                        
 57 YU, Angela L        13 WEY-NJ               1:15.49    1:21.93        
                  37.87     1:21.93 (44.06)                                        
 58 Chernysheva, Daria  13 DSC-MR                    NT    1:25.65        
                  39.87     1:25.65 (45.78)                                        
 59 Barrionuevo, Camil  13 West Point-MR        1:27.01    1:27.67        
                  40.87     1:27.67 (46.80)                                        
 60 Salari, Ellika M    13 WEY-NJ               1:30.09    1:37.94        
                  45.65     1:37.94 (52.29)                                        
 
Girls 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schlichte, Sarah A  15 Express Swimming-MR  2:14.34    2:17.56        
                                1:06.49 ( )   2:17.56 (1:11.07)                    
  2 Warren, Frances V   13 Express Swimming-MR  2:22.73    2:23.38        
                                1:11.81 ( )     1:48.26 (36.45)     2:23.38 (35.12)
  3 Mu, Isabella        13 Express Swimming-MR  2:21.00    2:23.51        
                1:09.24      1:10.16 (0.92)     1:47.09 (36.93)     2:23.51 (36.42)
  4 Krebs, Kristen E    14 Express Swimming-MR  2:24.10    2:26.13        
                                1:10.69 ( )   2:26.13 (1:15.44)                    
  5 Kaefer, Jessica L   14 Express Swimming-MR  2:27.52    2:30.75        
                                1:14.24 ( )   2:30.75 (1:16.51)                    
  6 Baker, Lauren R     13 MWSC-MR              2:24.56    2:33.78        
                                1:14.67 ( )   2:33.78 (1:19.11)                    
  7 Stalnaker, Shelby   13 MWSC-MR              2:28.32    2:34.13        
                                1:14.20 ( )   2:34.13 (1:19.93)                    
  8 Indyk, Jessica      16 Big Blue-MR          2:28.89    2:35.42        
                  35.06     1:14.76 (39.70)   2:35.42 (1:20.66)                    
  9 Mazza, Kelly A      15 Express Swimming-MR  2:30.49    2:35.56        
                                1:15.29 ( )   2:35.56 (1:20.27)                    
 10 Clarke, Caitlyn M   14 Express Swimming-MR  2:38.98    2:37.32        
 11 Tusa, JoAna F       14 Express Swimming-MR  2:39.27    2:37.37        
 12 Kennedy, Moira C    15 MWSC-MR              2:31.03    2:37.85        
                                1:16.88 ( )   2:37.85 (1:20.97)                    
 13 Levine, Kelly T     13 MSC-MR               2:25.44    2:38.53        
                                1:14.61 ( )   2:38.53 (1:23.92)                    
 14 Maruo, Haruka       13 Riptides-MR          2:36.67    2:38.77        
                                1:16.59 ( )   2:38.77 (1:22.18)                    
 15 Rudolph, Holly E    15 Express Swimming-MR  2:35.96    2:39.50        
                  36.48     1:17.42 (40.94)   2:39.50 (1:22.08)                    
 16 Meng, Margaret      14 Express Swimming-MR  2:37.20    2:40.94        
                                1:18.25 ( )   2:40.94 (1:22.69)                    
 17 Taskindoust, Mahsa  14 COND-MR                   NT    2:41.79        
                                1:17.14 ( )   2:41.79 (1:24.65)                    
 18 Woodward, Katie M   13 Mrst Barracudas-MR   2:38.56    2:45.63        
                                1:20.47 ( )   2:45.63 (1:25.16)                    
 19 Carlino, Emelia A   13 MSC-MR               2:36.00    2:45.65        
                                1:21.10 ( )   2:45.65 (1:24.55)                    
 20 Kearns, Emily R     13 Express Swimming-MR  2:45.75    2:46.58        
 21 Dans, Miesha K      13 Express Swimming-MR  2:49.67    2:46.89        
 22 Wang, Helena M      13 Express Swimming-MR       NT    2:49.57        
 23 Seagren, Erika L    13 MSC-MR               2:41.80    2:56.53        
 24 Carlucci, Brannan   13 COND-MR                   NT    2:57.21        
                                1:23.88 ( )   2:57.21 (1:33.33)                    
 25 Sanicola, Kerriann  17 West Point-MR        2:49.33    2:59.13        
 26 Neves, LuisaMaria   13 MSC-MR               2:55.39    2:59.37        
 27 Bonifacio, Stephan  14 COND-MR              3:08.77    3:00.18        
 28 Chernysheva, Daria  13 DSC-MR                    NT    3:00.20        
 29 Owen-Kraft, Chelse  14 Big Blue-MR          3:07.23    3:03.69        
 30 Barrionuevo, Camil  13 West Point-MR        3:19.80    3:09.15        
 31 Ench, Lila E        13 COND-MR                   NT    3:09.56        
                                1:25.86 ( )   3:09.56 (1:43.70)                    
 32 YU, Angela L        13 WEY-NJ               3:12.53    3:09.88        
 33 Khoruzhik, Yulia    13 DSC-MR                    NT    3:16.70        
 34 Salari, Ellika M    13 WEY-NJ               3:28.39    3:26.57        
 
Girls 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nugent, Susan A     15 Express Swimming-MR  4:34.07    4:40.19         20  
                  32.28     1:08.33 (36.05)     1:44.11 (35.78)     2:20.26 (36.15)
        2:55.43 (35.17)     3:31.38 (35.95)     4:06.58 (35.20)     4:40.19 (33.61)
  2 Schlichte, Sarah A  15 Express Swimming-MR  4:45.69    4:42.69         17  
                  32.27     1:08.35 (36.08)     1:44.60 (36.25)     2:20.73 (36.13)
        2:56.07 (35.34)     3:32.35 (36.28)     4:07.66 (35.31)     4:42.69 (35.03)
  3 Winkler, Caitlin M  17 NYCC-MR              4:40.76    4:44.83         16  
                  32.69     1:08.64 (35.95)     1:44.89 (36.25)     2:21.44 (36.55)
        2:57.20 (35.76)     3:33.44 (36.24)     4:09.11 (35.67)     4:44.83 (35.72)
  4 Ponzo, Victoria A   16 NYCC-MR              4:47.21    4:45.72         15  
                  33.73     1:09.26 (35.53)     1:45.51 (36.25)     2:21.89 (36.38)
        2:58.28 (36.39)     3:34.35 (36.07)     4:10.62 (36.27)     4:45.72 (35.10)
  5 Janowski, Mary-Ely  17 Express Swimming-MR  4:48.53    4:54.26         14  
                                1:10.05 ( )                             2:26.53 ( )
        3:04.15 (37.62)     3:40.72 (36.57)     4:18.37 (37.65)     4:54.26 (35.89)
  6 McGrath, Kelly      13 Express Swimming-MR  4:55.05    4:54.28         13  
                  33.47     1:10.24 (36.77)     1:47.59 (37.35)     2:25.20 (37.61)
        3:02.81 (37.61)     3:40.71 (37.90)     4:17.84 (37.13)     4:54.28 (36.44)
  7 Mu, Isabella        13 Express Swimming-MR  4:54.80    4:54.47         12  
                  33.87     1:10.91 (37.04)     1:48.08 (37.17)     2:25.64 (37.56)
        3:03.12 (37.48)     3:41.09 (37.97)     4:18.18 (37.09)     4:54.47 (36.29)
  8 Fritsch, Kristina   16 NYCC-MR              4:46.59    4:55.39         11  
                  33.03     1:09.62 (36.59)     1:47.13 (37.51)     2:25.69 (38.56)
        3:03.94 (38.25)     3:42.15 (38.21)     4:19.49 (37.34)     4:55.39 (35.90)
  9 Skeivys, Maria E    14 NYCC-MR              4:53.03    4:56.00          9  
                  34.52     1:11.51 (36.99)     1:49.22 (37.71)     2:26.69 (37.47)
        3:04.51 (37.82)     3:41.90 (37.39)     4:19.70 (37.80)     4:56.00 (36.30)
 10 Krebs, Kristen E    14 Express Swimming-MR  5:01.23    5:03.79          7  
                  34.27     1:11.74 (37.47)     1:49.89 (38.15)     2:28.71 (38.82)
        3:07.39 (38.68)     3:46.35 (38.96)     4:25.48 (39.13)     5:03.79 (38.31)
 11 Hain, Karina A      13 NYCC-MR              4:56.38    5:06.82          6  
                  34.62     1:13.06 (38.44)     1:51.96 (38.90)     2:30.79 (38.83)
        3:10.05 (39.26)     3:49.47 (39.42)     4:28.82 (39.35)     5:06.82 (38.00)
 12 Kuzniewski, Megan   15 Express Swimming-MR  5:01.52    5:10.09          5  
                                1:15.01 ( )                             2:35.46 ( )
                                3:55.78 ( )   5:10.09 (1:14.31)                    
 13 Madalena, Kathryn   14 Express Swimming-MR  5:08.42    5:10.44          4  
                  35.86     1:15.91 (40.05)     1:55.90 (39.99)     2:36.06 (40.16)
        3:15.69 (39.63)     3:55.59 (39.90)     4:33.92 (38.33)     5:10.44 (36.52)
 14 Baker, Lauren R     13 MWSC-MR              5:04.14    5:10.50          3  
                  35.32     1:15.28 (39.96)     1:55.30 (40.02)     2:35.42 (40.12)
        3:15.29 (39.87)     3:55.09 (39.80)     4:33.81 (38.72)     5:10.50 (36.69)
 15 Kaefer, Jessica L   14 Express Swimming-MR  4:55.00    5:12.23          2  
                  34.70     1:13.74 (39.04)     1:52.92 (39.18)     2:33.17 (40.25)
        3:13.20 (40.03)     3:53.63 (40.43)     4:33.20 (39.57)     5:12.23 (39.03)
 16 Wais, Ashleigh Q    15 NYCC-MR              5:09.29    5:13.52          1  
                  37.59     1:17.71 (40.12)     1:58.67 (40.96)     2:38.92 (40.25)
        3:19.08 (40.16)     3:58.61 (39.53)     4:37.20 (38.59)     5:13.52 (36.32)
 17 Cannatella, Annie   14 Express Swimming-MR  5:23.12    5:14.21        
                  38.48     1:20.81 (42.33)     1:56.35 (35.54)     2:34.55 (38.20)
        3:16.64 (42.09)     3:55.13 (38.49)     4:37.69 (42.56)     5:14.21 (36.52)
 18 Bromback, Kathryn   15 MCY-NJ               5:03.25    5:15.15        
                  36.42     1:16.14 (39.72)     1:57.08 (40.94)     2:36.93 (39.85)
        3:17.91 (40.98)     3:57.68 (39.77)     4:37.49 (39.81)     5:15.15 (37.66)
 19 Hahn, Abby          15 NYCC-MR              5:10.02    5:15.18        
                  35.59     1:14.89 (39.30)     1:55.13 (40.24)     2:35.61 (40.48)
        3:16.91 (41.30)     3:56.87 (39.96)     4:37.30 (40.43)     5:15.18 (37.88)
 20 Warren, Frances V   13 Express Swimming-MR  4:54.23    5:15.42        
                  36.39     1:15.57 (39.18)     1:56.21 (40.64)     2:35.82 (39.61)
        3:16.32 (40.50)     3:57.04 (40.72)     4:37.65 (40.61)     5:15.42 (37.77)
 21 Graham, Caitlin     14 Express Swimming-MR  5:14.14    5:18.47        
                                1:16.74 ( )                             2:39.26 ( )
                                4:01.69 ( )   5:18.47 (1:16.78)                    
 22 Michalak, Zuzanna   16 NYCC-MR              5:05.00    5:20.99        
                  35.82     1:15.90 (40.08)     1:55.57 (39.67)     2:36.04 (40.47)
        3:16.75 (40.71)     3:58.11 (41.36)     4:39.92 (41.81)     5:20.99 (41.07)
 23 Hoffman, Shekinah   13 MSC-MR               5:17.87    5:21.62        
                  38.05     1:18.31 (40.26)     1:59.90 (41.59)     2:40.54 (40.64)
        3:21.92 (41.38)     4:02.33 (40.41)     4:43.32 (40.99)     5:21.62 (38.30)
 24 Quinn, Shannon C    13 Express Swimming-MR  5:19.21    5:23.55        
                  38.18     1:19.94 (41.76)     2:00.77 (40.83)     2:42.25 (41.48)
        3:23.43 (41.18)     4:04.56 (41.13)     4:44.37 (39.81)     5:23.55 (39.18)
 25 Wyatt, Allison B    15 Big Blue-MR          5:14.23    5:24.55        
                  35.66     1:15.57 (39.91)     1:56.47 (40.90)     2:37.16 (40.69)
        3:19.31 (42.15)     4:01.02 (41.71)     4:43.66 (42.64)     5:24.55 (40.89)
 26 Rivera, Kathryn M   18 UNAT!-MR             5:03.17    5:24.95        
                  34.93     1:13.85 (38.92)     1:55.39 (41.54)     2:36.50 (41.11)
        3:19.16 (42.66)     4:01.39 (42.23)     4:44.21 (42.82)     5:24.95 (40.74)
 27 Jacobsen, Ginger M  14 Express Swimming-MR  5:27.59    5:30.96        
                  38.10     1:21.05 (42.95)     2:00.60 (39.55)     2:42.78 (42.18)
        3:25.33 (42.55)     4:07.17 (41.84)     4:49.30 (42.13)     5:30.96 (41.66)
 28 Mazza, Kelly A      15 Express Swimming-MR       NT    5:31.70        
                  36.89     1:18.40 (41.51)     1:59.26 (40.86)     2:41.75 (42.49)
        3:24.02 (42.27)     4:06.62 (42.60)     4:49.32 (42.70)     5:31.70 (42.38)
 29 Rudolph, Holly E    15 Express Swimming-MR  5:30.00    5:33.80        
                  38.98     1:21.69 (42.71)     2:06.19 (44.50)     2:49.20 (43.01)
        3:32.42 (43.22)     4:13.96 (41.54)     4:55.50 (41.54)     5:33.80 (38.30)
 30 Meng, Margaret      14 Express Swimming-MR  5:25.08    5:35.08        
                  37.88     1:20.35 (42.47)     2:04.16 (43.81)     2:47.57 (43.41)
        3:31.28 (43.71)     4:14.08 (42.80)     4:56.11 (42.03)     5:35.08 (38.97)
 31 Madden, Kasie E     16 Mrst Barracudas-MR   5:50.00    5:37.77        
                  36.24     1:16.94 (40.70)     1:59.24 (42.30)     2:41.59 (42.35)
        3:25.67 (44.08)     4:09.57 (43.90)     4:53.70 (44.13)     5:37.77 (44.07)
 32 Carlino, Emelia A   13 MSC-MR               5:43.12    5:38.67        
                  38.64     1:21.93 (43.29)     2:07.23 (45.30)     2:51.24 (44.01)
        3:34.64 (43.40)     4:17.34 (42.70)     4:59.67 (42.33)     5:38.67 (39.00)
 33 Clarke, Caitlyn M   14 Express Swimming-MR  5:36.46    5:39.70        
                  37.77     1:20.86 (43.09)     2:01.70 (40.84)     2:45.11 (43.41)
        3:29.30 (44.19)     4:12.82 (43.52)     4:57.41 (44.59)     5:39.70 (42.29)
 34 Deziel, Blaire      14 COND-MR              6:00.00    5:43.65        
                  38.05     1:22.03 (43.98)     2:06.26 (44.23)     2:51.14 (44.88)
        3:34.69 (43.55)     4:18.97 (44.28)     5:02.47 (43.50)     5:43.65 (41.18)
 35 Taskindoust, Mahsa  14 COND-MR                   NT    5:44.92        
                  38.33     1:21.53 (43.20)     2:05.18 (43.65)     2:50.66 (45.48)
        3:34.91 (44.25)     4:19.06 (44.15)     5:03.11 (44.05)     5:44.92 (41.81)
 36 Aiello, Jennifer M  14 MSC-MR               5:20.53    5:47.11        
                  37.70     1:19.89 (42.19)     2:04.08 (44.19)     2:48.77 (44.69)
        3:32.98 (44.21)     4:17.98 (45.00)     5:03.42 (45.44)     5:47.11 (43.69)
 37 Kearns, Emily R     13 Express Swimming-MR  5:37.94    5:47.48        
                  42.40     1:25.88 (43.48)     2:10.76 (44.88)     2:53.81 (43.05)
        3:39.09 (45.28)     4:23.57 (44.48)     5:07.56 (43.99)     5:47.48 (39.92)
 38 Wang, Helena M      13 Express Swimming-MR  5:55.00    5:53.09        
                  40.42     1:24.29 (43.87)     2:09.68 (45.39)     2:54.66 (44.98)
        3:40.07 (45.41)     4:25.97 (45.90)     5:12.17 (46.20)     5:53.09 (40.92)
 39 Mechalakos, Mary A  13 Big Blue-MR          5:59.08    6:19.27        
                  38.46     1:24.06 (45.60)     2:13.15 (49.09)     3:03.44 (50.29)
        3:53.79 (50.35)     4:43.35 (49.56)     5:35.08 (51.73)     6:19.27 (44.19)
 40 Owen-Kraft, Chelse  14 Big Blue-MR          6:34.89    6:35.79        
                                1:35.08 ( )                             3:15.51 ( )
                                4:55.54 ( )   6:35.79 (1:40.25)                    
 
Girls 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schlichte, Sarah A  15 Express Swimming-MR  9:53.43    9:55.30        
                  27.71     1:12.10 (44.39)     1:49.94 (37.84)     2:28.02 (38.08)
        3:05.11 (37.09)     3:43.16 (38.05)     4:20.72 (37.56)     4:59.48 (38.76)
        5:36.38 (36.90)     6:13.83 (37.45)     6:51.14 (37.31)     7:28.89 (37.75)
        8:06.52 (37.63)     8:44.15 (37.63)     9:20.30 (36.15)     9:55.30 (35.00)
  2 McGrath, Kelly      13 Express Swimming-MR 10:07.96   10:05.97        
                  34.91     1:12.77 (37.86)     1:50.86 (38.09)     2:29.09 (38.23)
        3:03.60 (34.51)     3:45.40 (41.80)     4:17.99 (32.59)     5:02.55 (44.56)
        5:34.84 (32.29)     6:19.59 (44.75)     6:58.06 (38.47)     7:36.12 (38.06)
        8:14.08 (37.96)     8:52.23 (38.15)     9:29.86 (37.63)    10:05.97 (36.11)
  3 Mu, Isabella        13 Express Swimming-MR 10:18.24   10:12.76        
                  35.40     1:13.54 (38.14)     1:51.14 (37.60)     2:29.04 (37.90)
        3:06.64 (37.60)     3:44.74 (38.10)     4:22.76 (38.02)     5:01.65 (38.89)
        5:40.29 (38.64)     6:19.30 (39.01)     6:51.65 (32.35)     7:37.52 (45.87)
        8:08.05 (30.53)     8:56.50 (48.45)     9:29.36 (32.86)    10:12.76 (43.40)
  4 Kuzniewski, Megan   15 Express Swimming-MR 10:18.79   10:20.84        
                  26.50     1:14.38 (47.88)     1:41.73 (27.35)     2:32.87 (51.14)
        3:12.70 (39.83)     3:51.16 (38.46)     4:30.77 (39.61)     5:10.37 (39.60)
        5:50.08 (39.71)     6:29.44 (39.36)     7:08.97 (39.53)     7:48.09 (39.12)
        8:27.87 (39.78)     9:07.15 (39.28)     9:45.86 (38.71)    10:20.84 (34.98)
  5 Warren, Frances V   13 Express Swimming-MR 10:19.57   10:21.03        
                  36.13     1:14.84 (38.71)     1:53.78 (38.94)     2:33.02 (39.24)
        3:12.31 (39.29)     3:51.65 (39.34)     4:31.11 (39.46)     5:10.90 (39.79)
        5:50.54 (39.64)     6:30.11 (39.57)     7:06.37 (36.26)     7:49.37 (43.00)
        8:28.96 (39.59)     9:08.22 (39.26)     9:45.86 (37.64)    10:21.03 (35.17)
  6 Krebs, Kristen E    14 Express Swimming-MR 10:35.00   10:22.62        
                                1:13.92 ( )                             2:32.69 ( )
        3:12.64 (39.95)     3:51.74 (39.10)                             5:10.55 ( )
                                6:29.42 ( )                             7:48.31 ( )
                                9:07.21 ( )     9:45.97 (38.76)    10:22.62 (36.65)
  7 Lucas, Marie E      11 Express Swimming-MR 10:59.01   10:38.76        
                  35.73     1:14.76 (39.03)     1:54.88 (40.12)     2:35.14 (40.26)
        3:09.45 (34.31)     3:55.59 (46.14)     4:36.19 (40.60)     5:16.81 (40.62)
        5:53.73 (36.92)     6:37.79 (44.06)     7:15.34 (37.55)     7:58.54 (43.20)
        8:35.96 (37.42)     9:19.70 (43.74)     9:56.44 (36.74)    10:38.76 (42.32)
  8 Tawil, Raina C      14 Mrst Barracudas-MR  11:35.05   11:14.06        
                  36.47     1:17.21 (40.74)     1:59.68 (42.47)     2:41.92 (42.24)
        3:24.53 (42.61)     4:07.28 (42.75)     4:44.91 (37.63)     5:33.31 (48.40)
        6:13.46 (40.15)     6:58.90 (45.44)     7:42.13 (43.23)     8:24.57 (42.44)
        9:07.73 (43.16)     9:50.23 (42.50)    10:32.87 (42.64)    11:14.06 (41.19)
  9 Madden, Kasie E     16 Mrst Barracudas-MR  12:38.17   11:55.53        
                                  22.84 ( )       58.82 (35.98)     1:53.69 (54.87)
        2:28.07 (34.38)     3:24.41 (56.34)     4:02.07 (37.66)     4:56.48 (54.41)
        5:32.12 (35.64)     6:27.59 (55.47)     7:00.17 (32.58)     7:54.68 (54.51)
     11:55.53 (4:00.85)                                                            
 10 Taskindoust, Mahsa  14 COND-MR                   NT   12:04.28        
                                  25.45 ( )                             1:58.22 ( )
                                3:32.07 ( )                             5:05.05 ( )
                                6:35.87 ( )     7:20.55 (44.68)     8:03.21 (42.66)
                                8:37.71 ( )  12:04.28 (3:26.57)                    
 11 Morris, Cara K      13 COND-MR             11:54.87   12:14.26        
                                  28.89 ( )     1:15.44 (46.55)     2:03.47 (48.03)
        2:41.62 (38.15)     3:36.86 (55.24)     4:17.23 (40.37)     5:13.07 (55.84)
        5:59.97 (46.90)     6:46.88 (46.91)     7:20.28 (33.40)     8:13.18 (52.90)
                                8:35.99 ( )  12:14.26 (3:38.27)                    
 12 Kearns, Emily R     13 Express Swimming-MR 12:00.00   12:24.09        
                                  35.98 ( )     1:19.58 (43.60)     2:11.39 (51.81)
        3:00.10 (48.71)     3:48.97 (48.87)     4:36.85 (47.88)     5:24.67 (47.82)
        6:11.69 (47.02)     6:55.71 (44.02)     7:39.88 (44.17)     8:23.28 (43.40)
                                8:48.38 ( )  12:24.09 (3:35.71)                    
 13 Carlucci, Brannan   13 COND-MR                   NT   13:47.76        
                  14.09     1:07.38 (53.29)     2:00.64 (53.26)     2:55.46 (54.82)
        3:39.78 (44.32)   4:43.68 (1:03.90)     5:36.16 (52.48)                    
            7:23.04 ( )     8:15.64 (52.60)     9:04.70 (49.06)     9:46.69 (41.99)
     13:47.76 (4:01.07)                                                            
 14 Bonifacio, Stephan  14 COND-MR                   NT   13:52.75        
                  11.74     1:06.30 (54.56)     1:58.67 (52.37) 13:52.75 (11:54.08)
 
Girls 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Michalak, Agata     14 NYCC-MR              2:26.38    2:29.98         20  
                  34.61     1:11.84 (37.23)     1:50.58 (38.74)     2:29.98 (39.40)
  2 Leung, Alissa       13 Express Swimming-MR  2:25.91    2:30.02         17  
                  34.69     1:13.00 (38.31)     1:51.79 (38.79)     2:30.02 (38.23)
  3 Hain, Karina A      13 NYCC-MR              2:30.03    2:34.79         16  
                  36.60     1:14.52 (37.92)     1:55.29 (40.77)     2:34.79 (39.50)
  4 DeFiori, Kim M      21 UNAT!-MR             2:29.91    2:35.73         15  
                  35.55     1:14.75 (39.20)     1:55.01 (40.26)     2:35.73 (40.72)
  5 Skeivys, Maria E    14 NYCC-MR              2:33.78    2:37.06         14  
                  37.37     1:17.28 (39.91)     1:57.45 (40.17)     2:37.06 (39.61)
  6 Fritsch, Kristina   16 NYCC-MR              2:35.54    2:40.27         13  
                                1:18.34 ( )   2:40.27 (1:21.93)                    
  7 Baker, Lauren R     13 MWSC-MR              2:42.31    2:46.39         12  
                  39.73     1:22.21 (42.48)     2:04.93 (42.72)     2:46.39 (41.46)
  8 Aiello, Jennifer M  14 MSC-MR               2:34.85    2:46.41         11  
                                1:21.01 ( )   2:46.41 (1:25.40)                    
  9 Warren, Frances V   13 Express Swimming-MR  2:38.94    2:46.70          9  
                  39.70     1:22.10 (42.40)     2:05.00 (42.90)     2:46.70 (41.70)
 10 Schlichte, Sarah A  15 Express Swimming-MR  2:45.50    2:47.39          6.5
                                1:22.73 ( )   2:47.39 (1:24.66)                    
 10 Mu, Isabella        13 Express Swimming-MR  2:37.25    2:47.39          6.5
                  39.74     1:21.92 (42.18)     2:06.04 (44.12)     2:47.39 (41.35)
 12 Janowski, Mary-Ely  17 Express Swimming-MR  2:38.59    2:48.51          5  
                  39.66     1:22.85 (43.19)     2:05.73 (42.88)     2:48.51 (42.78)
 13 Madalena, Kathryn   14 Express Swimming-MR  2:41.71    2:48.66          4  
                  40.15     1:23.59 (43.44)     2:06.84 (43.25)     2:48.66 (41.82)
 14 Jacobsen, Ginger M  14 Express Swimming-MR  2:51.49    2:49.18          3  
                  40.56     1:23.22 (42.66)     2:06.69 (43.47)     2:49.18 (42.49)
 15 Meng, Margaret      14 Express Swimming-MR  2:46.52    2:50.28          2  
                  40.28     1:23.58 (43.30)     2:08.00 (44.42)     2:50.28 (42.28)
 16 McKee, Kaitlin      14 Express Swimming-MR  2:43.58    2:51.83          1  
                  40.36     1:24.16 (43.80)     2:08.99 (44.83)     2:51.83 (42.84)
 17 Stalnaker, Shelby   13 MWSC-MR              2:52.15    2:52.75        
                  41.66     1:26.65 (44.99)     2:11.23 (44.58)     2:52.75 (41.52)
 18 Kaefer, Jessica L   14 Express Swimming-MR  2:55.76    2:53.70        
                                1:26.88 ( )   2:53.70 (1:26.82)                    
 19 Wais, Ashleigh Q    15 NYCC-MR              2:45.04    2:54.19        
                  43.77     1:27.38 (43.61)   2:54.19 (1:26.81)                    
 20 Cannatella, Annie   14 Express Swimming-MR  2:57.13    2:54.27        
                  41.24     1:26.29 (45.05)     2:10.86 (44.57)     2:54.27 (43.41)
 21 Mazza, Kelly A      15 Express Swimming-MR  2:56.77    2:57.05        
                  41.22     1:26.27 (45.05)     2:10.94 (44.67)     2:57.05 (46.11)
 22 Maruo, Haruka       13 Riptides-MR          2:47.92    2:58.06        
                  42.26     1:27.55 (45.29)     2:13.35 (45.80)     2:58.06 (44.71)
 23 Quinn, Shannon C    13 Express Swimming-MR  2:56.10    2:59.31        
                  42.83     1:27.96 (45.13)     2:14.91 (46.95)     2:59.31 (44.40)
 24 Rudolph, Holly E    15 Express Swimming-MR  2:56.13    2:59.83        
                  42.37     1:28.94 (46.57)     2:15.14 (46.20)     2:59.83 (44.69)
 25 Madden, Kasie E     16 Mrst Barracudas-MR   3:00.00    3:01.49        
                  42.38     1:27.59 (45.21)     2:15.14 (47.55)     3:01.49 (46.35)
 26 Wang, Helena M      13 Express Swimming-MR       NT    3:03.78        
                                1:28.24 ( )   3:03.78 (1:35.54)                    
 27 Clarke, Caitlyn M   14 Express Swimming-MR  3:00.07    3:05.03        
                  43.31     1:29.74 (46.43)     2:17.97 (48.23)     3:05.03 (47.06)
 28 Lawler, Rachel      13 Express Swimming-MR  3:04.12    3:06.96        
                                1:31.89 ( )   3:06.96 (1:35.07)                    
 29 Deziel, Blaire      14 COND-MR              3:03.77    3:09.58        
                                1:34.05 ( )   3:09.58 (1:35.53)                    
 30 Seagren, Erika L    13 MSC-MR               2:54.46    3:11.14        
                                1:32.94 ( )   3:11.14 (1:38.20)                    
 31 Dans, Miesha K      13 Express Swimming-MR  3:12.98    3:12.72        
                  45.27     1:35.89 (50.62)     2:25.11 (49.22)     3:12.72 (47.61)
 32 Neves, LuisaMaria   13 MSC-MR               3:13.16    3:12.89        
                  45.04     1:33.61 (48.57)     2:23.31 (49.70)     3:12.89 (49.58)
 33 Kearns, Emily R     13 Express Swimming-MR  3:12.09    3:14.25        
                  47.35     1:37.57 (50.22)     2:27.47 (49.90)     3:14.25 (46.78)
 34 Shoiock, Alexa K    13 MWSC-MR              3:06.22    3:15.54        
                  45.86     1:36.98 (51.12)     2:27.61 (50.63)     3:15.54 (47.93)
 35 Tusa, JoAna F       14 Express Swimming-MR  3:18.93    3:28.05        
                  46.98     1:39.32 (52.34)     2:34.71 (55.39)     3:28.05 (53.34)
 36 Carlucci, Brannan   13 COND-MR                   NT    3:34.98        
                                1:48.75 ( )   3:34.98 (1:46.23)                    
 -- Woodward, Katie M   13 Mrst Barracudas-MR   2:46.96         DQ        
                  44.22     1:31.96 (47.74)     2:18.86 (46.90)          DQ (44.84)
 
Girls 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 DeFiori, Kim M      21 UNAT!-MR             1:12.01    1:21.59         20  
                  36.79     1:21.59 (44.80)                                        
  2 Leung, Alissa       13 Express Swimming-MR  1:22.21    1:23.64         17  
                  39.78     1:23.64 (43.86)                                        
  3 Michalak, Zuzanna   16 NYCC-MR              1:21.72    1:24.65         16  
                  40.65     1:24.65 (44.00)                                        
  4 McGrath, Kelly      13 Express Swimming-MR  1:22.13    1:24.79         15  
  5 Bromback, Kathryn   15 MCY-NJ               1:20.89    1:26.16         14  
                  40.01     1:26.16 (46.15)                                        
  6 Brooke, Taylor W    15 Express Swimming-MR  1:24.10    1:26.68         13  
                  41.89     1:26.68 (44.79)                                        
  7 Maruo, Haruka       13 Riptides-MR          1:29.27    1:27.50         12  
                  42.10     1:27.50 (45.40)                                        
  8 Hahn, Abby          15 NYCC-MR              1:22.64    1:28.02         11  
                  41.35     1:28.02 (46.67)                                        
  9 Indyk, Allison      13 Big Blue-MR          1:21.63    1:28.45          9  
                  41.80     1:28.45 (46.65)                                        
 10 Rivera, Kathryn M   18 UNAT!-MR             1:21.93    1:29.10          7  
 11 Esposito, Deirdre   13 MCY-NJ               1:23.09    1:29.41          6  
                  41.63     1:29.41 (47.78)                                        
 12 Manser, Jamie       16 MCY-NJ               1:20.97    1:29.47          5  
                  41.82     1:29.47 (47.65)                                        
 13 Wyatt, Allison B    15 Big Blue-MR          1:23.21    1:29.58          4  
                  42.18     1:29.58 (47.40)                                        
 14 Indyk, Jessica      16 Big Blue-MR          1:22.14    1:29.76          3  
                  42.42     1:29.76 (47.34)                                        
 15 Madalena, Kathryn   14 Express Swimming-MR  1:26.90    1:29.88          2  
                  42.56     1:29.88 (47.32)                                        
 16 McKee, Kaitlin      14 Express Swimming-MR  1:29.09    1:30.15          0.5
                  43.77     1:30.15 (46.38)                                        
 16 Corso, Kimberly M   13 Express Swimming-MR  1:24.55    1:30.15          0.5
 18 Graham, Caitlin     14 Express Swimming-MR  1:26.17    1:30.70        
                  44.05     1:30.70 (46.65)                                        
 19 Carlino, Emelia A   13 MSC-MR               1:25.83    1:31.30        
                  44.55     1:31.30 (46.75)                                        
 20 Krebs, Kristen E    14 Express Swimming-MR  1:26.92    1:31.78        
                  43.31     1:31.78 (48.47)                                        
 21 Burns, Brianna N    18 COND-MR              1:22.79    1:32.57        
                  42.06     1:32.57 (50.51)                                        
 22 Hoffman, Shekinah   13 MSC-MR               1:26.30    1:33.95        
                  44.77     1:33.95 (49.18)                                        
 23 Woodward, Katie M   13 Mrst Barracudas-MR   1:30.59    1:34.93        
 24 Jacobsen, Ginger M  14 Express Swimming-MR  1:35.85    1:35.35        
                  45.47     1:35.35 (49.88)                                        
 25 Morris, Cara K      13 COND-MR              1:31.42    1:36.46        
                  46.48     1:36.46 (49.98)                                        
 26 Lawler, Rachel      13 Express Swimming-MR  1:34.26    1:37.03        
                  46.06     1:37.03 (50.97)                                        
 27 Lee, Jenny          13 DSC-MR               1:35.41    1:37.36        
                  46.19     1:37.36 (51.17)                                        
 28 Zoine, Jackie T     13 Express Swimming-MR  1:38.00    1:38.33        
                  46.53     1:38.33 (51.80)                                        
 29 Joseph, Jamela      14 COND-MR              1:33.28    1:39.22        
                  45.58     1:39.22 (53.64)                                        
 30 Nastasi, Kristina   15 MWSC-MR              1:35.16    1:39.26        
                  48.59     1:39.26 (50.67)                                        
 31 Bonifacio, Stephan  14 COND-MR              1:36.53    1:40.19        
                  47.02     1:40.19 (53.17)                                        
 32 YU, Angela L        13 WEY-NJ               1:36.21    1:40.92        
 33 Cannatella, Katie   13 Express Swimming-MR  1:46.07    1:41.51        
                  48.81     1:41.51 (52.70)                                        
 34 Sanicola, Kerriann  17 West Point-MR        1:36.43    1:42.34        
                  49.58     1:42.34 (52.76)                                        
 35 Hoda, Tara          14 Riptides-MR          1:38.69    1:42.84        
                  47.23     1:42.84 (55.61)                                        
 36 Taskindoust, Mahsa  14 COND-MR              1:39.81    1:42.85        
                  48.71     1:42.85 (54.14)                                        
 37 Carlucci, Brannan   13 COND-MR              1:40.41    1:42.92        
 38 Kearns, Emily R     13 Express Swimming-MR  1:44.45    1:43.78        
                  49.93     1:43.78 (53.85)                                        
 39 Dari, Kelli A       14 COND-MR              1:37.30    1:44.27        
                  49.37     1:44.27 (54.90)                                        
 40 Paul, Jordana       15 COND-MR              1:39.44    1:44.55        
                  48.93     1:44.55 (55.62)                                        
 41 Neves, LuisaMaria   13 MSC-MR               1:44.50    1:45.10        
                  48.54     1:45.10 (56.56)                                        
 42 Barrionuevo, Camil  13 West Point-MR        1:43.60    1:45.32        
                  49.91     1:45.32 (55.41)                                        
 43 Coffin, Katie T     13 Scd-Mr-MR            1:40.43    1:47.43        
                  49.83     1:47.43 (57.60)                                        
 44 Salari, Ellika M    13 WEY-NJ               1:45.09    1:48.58        
                  52.06     1:48.58 (56.52)                                        
 45 Chernysheva, Daria  13 DSC-MR                    NT    1:50.56        
 46 Freed, Katie M      13 West Point-MR             NT    1:52.77        
                  53.86     1:52.77 (58.91)                                        
 
Girls 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chan, Olivia        12 Express Swimming-MR  2:42.56    2:49.53        
                  39.86     1:25.00 (45.14)     2:06.64 (41.64)     2:49.53 (42.89)
  2 Leung, Alissa       13 Express Swimming-MR  2:53.29    2:55.47        
                  40.75     1:25.37 (44.62)     2:09.88 (44.51)     2:55.47 (45.59)
  3 McGrath, Kelly      13 Express Swimming-MR  2:55.24    2:55.60        
                  39.91     1:24.85 (44.94)     2:09.75 (44.90)     2:55.60 (45.85)
  4 Brooke, Taylor W    15 Express Swimming-MR  3:12.12    3:03.80        
                  43.05     1:29.94 (46.89)     2:16.62 (46.68)     3:03.80 (47.18)
  5 Madalena, Kathryn   14 Express Swimming-MR  3:00.93    3:09.50        
                  43.23     1:32.16 (48.93)     2:21.46 (49.30)     3:09.50 (48.04)
  6 Maruo, Haruka       13 Riptides-MR          3:12.92    3:10.13        
                  43.33     1:31.22 (47.89)     2:20.93 (49.71)     3:10.13 (49.20)
  7 Krebs, Kristen E    14 Express Swimming-MR  3:05.39    3:12.67        
                  44.46     1:33.10 (48.64)     2:22.65 (49.55)     3:12.67 (50.02)
  8 Indyk, Allison      13 Big Blue-MR          2:59.18    3:13.58        
                  44.05     1:32.57 (48.52)     2:23.49 (50.92)     3:13.58 (50.09)
  9 Graham, Caitlin     14 Express Swimming-MR  3:04.26    3:13.86        
                  44.74     1:33.61 (48.87)     2:24.55 (50.94)     3:13.86 (49.31)
 10 McKee, Kaitlin      14 Express Swimming-MR  3:12.07    3:14.74        
                  45.33     1:34.28 (48.95)     2:25.93 (51.65)     3:14.74 (48.81)
 11 Corso, Kimberly M   13 Express Swimming-MR  3:01.31    3:19.23        
                                1:34.45 ( )   3:19.23 (1:44.78)                    
 12 Walsh, Shannon      12 Scd-Mr-MR            3:14.51    3:21.03        
                                1:34.49 ( )   3:21.03 (1:46.54)                    
 13 Hoffman, Shekinah   13 MSC-MR               3:04.04    3:23.61        
                  47.42     1:38.80 (51.38)     2:31.79 (52.99)     3:23.61 (51.82)
 14 Carlino, Emelia A   13 MSC-MR               3:13.57    3:23.75        
                  47.69     1:40.38 (52.69)     2:33.59 (53.21)     3:23.75 (50.16)
 15 Tawil, Raina C      14 Mrst Barracudas-MR   3:20.28    3:24.72        
                  46.92     1:37.99 (51.07)     2:31.12 (53.13)     3:24.72 (53.60)
 16 Khoruzhik, Yulia    13 DSC-MR                    NT    3:25.99        
                  47.93     1:37.87 (49.94)     2:31.40 (53.53)     3:25.99 (54.59)
 17 O'Loughlin, Rebecc  15 Mrst Barracudas-MR   3:35.77    3:36.32        
                  49.37     1:43.26 (53.89)     2:39.83 (56.57)     3:36.32 (56.49)
 18 Woodward, Samantha  12 Mrst Barracudas-MR   3:31.94    3:38.31        
                  46.59     1:41.30 (54.71)   2:41.33 (1:00.03)     3:38.31 (56.98)
 19 Bonifacio, Stephan  14 COND-MR              3:33.89    3:40.08        
                  49.63     1:46.09 (56.46)     2:44.60 (58.51)     3:40.08 (55.48)
 20 YU, Angela L        13 WEY-NJ               3:32.59    3:45.55        
                  49.15     1:45.58 (56.43)     2:45.16 (59.58)   3:45.55 (1:00.39)
 21 Shoiock, Alexa K    13 MWSC-MR              3:34.59    3:45.68        
                  49.58     1:48.39 (58.81)     2:47.97 (59.58)     3:45.68 (57.71)
 22 Kearns, Emily R     13 Express Swimming-MR  3:41.66    3:46.23        
                  54.92     1:51.72 (56.80)   3:46.23 (1:54.51)                    
 23 Sanicola, Kerriann  17 West Point-MR        3:35.55    3:49.16        
                  52.43     1:51.73 (59.30)   2:55.20 (1:03.47)     3:49.16 (53.96)
 24 Coffin, Katie T     13 Scd-Mr-MR            3:44.00    3:57.12        
                  50.71   1:53.34 (1:02.63)   2:56.38 (1:03.04)   3:57.12 (1:00.74)
 
Girls 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chan, Olivia        12 Express Swimming-MR  1:07.92    1:08.46        
                  32.01     1:08.46 (36.45)                                        
  2 Warren, Frances V   13 Express Swimming-MR  1:09.79    1:11.96        
                  34.42     1:11.96 (37.54)                                        
  3 Hoffman, Shekinah   13 MSC-MR               1:11.25    1:12.69        
                  34.05     1:12.69 (38.64)                                        
  4 Brooke, Taylor W    15 Express Swimming-MR  1:11.57    1:14.33        
                  34.81     1:14.33 (39.52)                                        
  5 McGrath, Kelly      13 Express Swimming-MR  1:16.00    1:15.41        
                  35.57     1:15.41 (39.84)                                        
  6 Aiello, Jennifer M  14 MSC-MR               1:13.05    1:17.75        
                  38.38     1:17.75 (39.37)                                        
  7 Kuzniewski, Megan   15 Express Swimming-MR  1:14.30    1:18.20        
                  37.05     1:18.20 (41.15)                                        
  8 Graham, Caitlin     14 Express Swimming-MR  1:12.82    1:18.57        
                  37.16     1:18.57 (41.41)                                        
  9 Morrissey, Alexa D  14 HS-MR                1:25.00    1:20.62        
 10 Morris, Cara K      13 COND-MR              1:16.28    1:20.93        
                  37.62     1:20.93 (43.31)                                        
 11 Indyk, Allison      13 Big Blue-MR          1:17.89    1:22.04        
                  37.15     1:22.04 (44.89)                                        
 12 Stalnaker, Shelby   13 MWSC-MR              1:19.39    1:23.52        
                  39.13     1:23.52 (44.39)                                        
 13 Madden, Kasie E     16 Mrst Barracudas-MR   1:19.53    1:23.77        
 14 Kaefer, Jessica L   14 Express Swimming-MR  1:18.00    1:24.81        
                  38.42     1:24.81 (46.39)                                        
 15 Indyk, Jessica      16 Big Blue-MR          1:18.02    1:26.25        
                  39.70     1:26.25 (46.55)                                        
 16 Mazza, Kelly A      15 Express Swimming-MR  1:20.99    1:27.38        
                  40.44     1:27.38 (46.94)                                        
 17 Wyatt, Allison B    15 Big Blue-MR          1:24.52    1:29.89        
 18 Mechalakos, Mary A  13 Big Blue-MR          1:21.59    1:35.38        
                  42.32     1:35.38 (53.06)                                        
 19 Owen-Kraft, Chelse  14 Big Blue-MR          1:33.39    1:37.80        
 20 Salari, Ellika M    13 WEY-NJ               1:34.41    1:40.37        
 
Girls 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Winkler, Caitlin M  17 NYCC-MR              2:41.54    2:30.68         20  
                                1:12.24 ( )   2:30.68 (1:18.44)                    
  2 Nugent, Susan A     15 Express Swimming-MR  2:27.73    2:31.69         17  
                  33.52     1:12.75 (39.23)     1:52.28 (39.53)     2:31.69 (39.41)
  3 Ponzo, Victoria A   16 NYCC-MR              2:32.01    2:33.57         16  
                  34.58     1:13.28 (38.70)     1:53.17 (39.89)     2:33.57 (40.40)
  4 Warren, Frances V   13 Express Swimming-MR  2:31.70    2:37.56         15  
                  35.17     1:14.49 (39.32)     1:55.23 (40.74)     2:37.56 (42.33)
  5 Mu, Isabella        13 Express Swimming-MR  2:39.01    2:38.86         14  
                  35.94     1:15.60 (39.66)     1:56.77 (41.17)     2:38.86 (42.09)
  6 Brooke, Taylor W    15 Express Swimming-MR  2:45.65    2:46.79         13  
                  37.04     1:17.78 (40.74)     2:02.13 (44.35)     2:46.79 (44.66)
  7 Kuzniewski, Megan   15 Express Swimming-MR  2:41.02    2:51.42         12  
                  37.40     1:21.69 (44.29)     2:07.68 (45.99)     2:51.42 (43.74)
  8 Hoffman, Shekinah   13 MSC-MR                    NT    2:51.70         11  
                                1:21.70 ( )   2:51.70 (1:30.00)                    
  9 Aiello, Jennifer M  14 MSC-MR               2:43.28    2:59.33          9  
                                1:25.61 ( )     2:12.98 (47.37)     2:59.33 (46.35)
 10 Graham, Caitlin     14 Express Swimming-MR  2:48.26    3:00.18          7  
                  37.38     1:21.56 (44.18)     2:09.43 (47.87)     3:00.18 (50.75)
 11 Stalnaker, Shelby   13 MWSC-MR              2:55.75    3:08.09          6  
                  38.70     1:26.71 (48.01)     2:18.16 (51.45)     3:08.09 (49.93)
 12 Eybers, Alexis A    14 Mrst Barracudas-MR   3:02.68    3:10.23          5  
                  41.84                             2:20.70 ( )     3:10.23 (49.53)
 13 Zoine, Jackie T     13 Express Swimming-MR  3:20.00    3:12.52          4  
                  42.04     1:30.87 (48.83)     2:22.88 (52.01)     3:12.52 (49.64)
 
Girls 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chan, Olivia        12 Express Swimming-MR  2:29.54    2:33.02        
                                1:11.56 ( )     1:59.13 (47.57)     2:33.02 (33.89)
  2 Leung, Alissa       13 Express Swimming-MR  2:36.42    2:38.39        
                                1:14.80 ( )     1:59.13 (44.33)     2:38.39 (39.26)
  2 McGrath, Kelly      13 Express Swimming-MR  2:38.88    2:38.39        
                                1:18.08 ( )     1:59.13 (41.05)     2:38.39 (39.26)
  4 Mu, Isabella        13 Express Swimming-MR  2:38.22    2:40.12        
                                1:16.57 ( )     1:59.13 (42.56)     2:40.12 (40.99)
  5 Brooke, Taylor W    15 Express Swimming-MR  2:38.60    2:42.19        
                                1:19.18 ( )     1:59.13 (39.95)     2:42.19 (43.06)
  6 Kuzniewski, Megan   15 Express Swimming-MR  2:44.72    2:47.36        
                  36.24     1:19.47 (43.23)     2:07.01 (47.54)     2:47.36 (40.35)
  7 Madalena, Kathryn   14 Express Swimming-MR  2:41.00    2:47.70        
                                1:22.39 ( )     1:59.13 (36.74)     2:47.70 (48.57)
  8 McKee, Kaitlin      14 Express Swimming-MR  2:47.61    2:48.27        
                  37.20     1:20.76 (43.56)     2:07.01 (46.25)     2:48.27 (41.26)
  9 Hoffman, Shekinah   13 MSC-MR               2:41.21    2:49.78        
                                1:22.50 ( )     1:59.13 (36.63)     2:49.78 (50.65)
 10 Graham, Caitlin     14 Express Swimming-MR  2:45.08    2:50.40        
                  36.04     1:22.73 (46.69)     2:07.00 (44.27)     2:50.40 (43.40)
 11 Indyk, Allison      13 Big Blue-MR          2:45.54    2:50.49        
                  37.03     1:22.73 (45.70)     2:07.01 (44.28)     2:50.49 (43.48)
 12 Kaefer, Jessica L   14 Express Swimming-MR  2:47.59    2:50.86        
                                1:22.37 ( )     2:07.71 (45.34)     2:50.86 (43.15)
 13 Meng, Margaret      14 Express Swimming-MR  2:49.18    2:52.71        
                  39.48     1:21.62 (42.14)     2:07.70 (46.08)     2:52.71 (45.01)
 14 Aiello, Jennifer M  14 MSC-MR               2:41.30    2:53.51        
                                1:20.57 ( )     1:59.13 (38.56)     2:53.51 (54.38)
 15 Baker, Lauren R     13 MWSC-MR              2:42.75    2:54.12        
                  38.69     1:23.51 (44.82)     2:07.00 (43.49)     2:54.12 (47.12)
 16 Wyatt, Allison B    15 Big Blue-MR          2:45.85    2:55.85        
                  38.73     1:26.45 (47.72)     2:07.01 (40.56)     2:55.85 (48.84)
 17 Mazza, Kelly A      15 Express Swimming-MR  2:52.77    2:57.58        
                  38.14     1:23.93 (45.79)     2:17.62 (53.69)     2:57.58 (39.96)
 18 Kennedy, Moira C    15 MWSC-MR              2:53.60    2:58.55        
                  38.59     1:26.00 (47.41)     2:18.59 (52.59)     2:58.55 (39.96)
 19 Carlino, Emelia A   13 MSC-MR               2:56.20    2:58.69        
                  42.24     1:31.27 (49.03)     2:20.46 (49.19)     2:58.69 (38.23)
 20 Rudolph, Holly E    15 Express Swimming-MR  2:59.07    2:59.81        
                  41.60     1:25.79 (44.19)     2:20.81 (55.02)     2:59.81 (39.00)
 21 Madden, Kasie E     16 Mrst Barracudas-MR   2:53.94    3:00.20        
                  38.71     1:27.37 (48.66)     2:19.53 (52.16)     3:00.20 (40.67)
 22 Tawil, Raina C      14 Mrst Barracudas-MR   2:56.72    3:01.14        
                                1:29.25 ( )     2:23.56 (54.31)     3:01.14 (37.58)
 23 Levine, Kelly T     13 MSC-MR               2:53.03    3:01.89        
                  39.16     1:24.63 (45.47)     2:20.57 (55.94)     3:01.89 (41.32)
 24 Woodward, Samantha  12 Mrst Barracudas-MR   3:05.98    3:03.67        
                  42.00     1:31.66 (49.66)     2:22.53 (50.87)     3:03.67 (41.14)
 25 Clarke, Caitlyn M   14 Express Swimming-MR  3:04.88    3:05.01        
                  40.69     1:27.81 (47.12)     2:23.85 (56.04)     3:05.01 (41.16)
 26 O'Loughlin, Rebecc  15 Mrst Barracudas-MR   3:10.61    3:10.65        
                  45.54     1:31.70 (46.16)     2:26.19 (54.49)     3:10.65 (44.46)
 27 Mechalakos, Mary A  13 Big Blue-MR          3:00.42    3:17.24        
                  40.44     1:32.10 (51.66)   2:33.33 (1:01.23)     3:17.24 (43.91)
 28 Shoiock, Alexa K    13 MWSC-MR              3:12.11    3:19.67        
                  48.57     1:37.42 (48.85)   3:19.67 (1:42.25)                    
 29 Seagren, Erika L    13 MSC-MR               3:01.83    3:22.13        
                  46.96     1:38.05 (51.09)     2:37.10 (59.05)     3:22.13 (45.03)
 30 Neves, LuisaMaria   13 MSC-MR               3:23.91    3:22.41        
                  46.04     1:33.83 (47.79)   2:34.28 (1:00.45)     3:22.41 (48.13)
 31 Coffin, Katie T     13 Scd-Mr-MR            3:14.16    3:34.02        
                  44.47     1:40.41 (55.94)   2:43.89 (1:03.48)     3:34.02 (50.13)
 -- Wang, Helena M      13 Express Swimming-MR       NT         DQ        
                  37.49     1:23.39 (45.90)     2:22.18 (58.79)                    
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lang, Daniel        10 Express Swimming-MR    34.03      33.87         20  
  2 Attile, Trevor      10 Scd-Mr-MR              35.00      34.06         17  
  3 Sourial, Anthony    10 Express Swimming-MR    34.60      34.81         16  
  4 Bradnock, Reginald  10 Riptides-MR            35.63      35.20         15  
  5 Andjelic, Nikola     9 COND-MR                35.50      35.59         14  
  6 Chu, Daniel V       10 WEY-NJ                 35.82      36.19         13  
  7 Lockhart, Ryan J    10 MWSC-MR                37.69      36.30         12  
  8 Chernukha, Leonid    9 DSC-MR                 35.38      36.36         11  
  9 Khanas, Yeroslav O  10 DSC-MR                 37.44      36.41          9  
 10 Piliero, Marc P     10 West Point-MR          37.71      37.30          7  
 11 LaRue, Paul V        9 MSC-MR                 38.06      37.55          6  
 12 Hong, Matthew M     10 WEY-NJ                 38.35      37.91          5  
 13 Hamzic, Omar        10 RIST-MR                35.22      38.26          4  
 14 Khrystenko, Anton    9 DSC-MR                 39.35      39.07          3  
 15 Rundquist, Spencer  10 Big Blue-MR            40.58      41.20          2  
 16 Pola, Prakhyat      10 Riptides-MR            40.25      41.57          1  
 17 Lomeyko, Konstanti   9 DSC-MR                 43.67      41.63        
 18 Morgan, Julian C     9 MSC-MR                 44.91      41.65        
 19 Siraj, Nabeel P      8 WEY-NJ                 42.19      42.12        
 20 Eybers, Craig A     10 Mrst Barracudas-MR     42.82      42.69        
 21 Esposito, Joseph     8 MCY-NJ                 45.57      43.18        
 21 Teytelman, Michael   8 RIST-MR                39.78      43.18        
 23 Shumikhin, Misha    10 RIST-MR                38.33      44.11        
 24 Boyko, Jason A       7 MSC-MR                 45.06      46.71        
 25 Chernyshev, Yegor    9 DSC-MR                 45.47      48.74        
 26 Rylkov, Chris        9 COND-MR                56.23      48.79        
 27 Fedko, Richard       9 DSC-MR                 47.01      48.90        
 28 O'Connell, Jack M    9 West Point-MR          44.67      50.26        
 29 Lee, Jeffrey         8 WEY-NJ                 49.65      50.34        
 30 Baluyk, Vlad         9 DSC-MR                 51.47      50.42        
 31 Hong, Patrick Y      8 WEY-NJ                 45.53      50.62        
 32 Repnikov, Anton      9 COND-MR                58.18      53.31        
 33 Benedict, Matthew    9 Big Blue-MR            56.82      53.40        
 34 Whittel, Nicholas   10 Mrst Barracudas-MR     49.84      54.98        
 35 Perusek, Isaiah J    9 West Point-MR             NT      56.48        
 36 Fedko, Denis        10 DSC-MR                 40.17      57.64        
 37 Ludwig, Ben E        8 COND-MR                55.75      57.96        
 38 Andjelic, Lazar      7 COND-MR                59.57    1:02.33        
 39 Antash, George T     7 COND-MR              1:13.60    1:07.33        
 40 Gorodetsky, Dylan    6 DSC-MR               1:12.95    1:13.34        
 41 Vasquez, Brandon     7 MSC-MR                    NT    1:14.85        
 42 McElheny, Grant      7 COND-MR                   NT    1:19.24        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Attile, Trevor      10 Scd-Mr-MR            1:16.16    1:15.71        
                  36.62     1:15.71 (39.09)                                        
  2 Lang, Daniel        10 Express Swimming-MR  1:16.77    1:15.85        
                  36.96     1:15.85 (38.89)                                        
  3 Chernukha, Leonid    9 DSC-MR               1:18.81    1:18.41        
                  36.65     1:18.41 (41.76)                                        
  4 Hagemann, Alex A    10 Express Swimming-MR  1:20.40    1:19.79        
                  38.18     1:19.79 (41.61)                                        
  5 Khanas, Yeroslav O  10 DSC-MR               1:20.77    1:23.68        
  6 Hong, Matthew M     10 WEY-NJ               1:24.68    1:24.83        
                  39.52     1:24.83 (45.31)                                        
  7 Raiola, Andy M      10 HS-MR                1:23.42    1:25.11        
                  41.11     1:25.11 (44.00)                                        
  8 Gorinshteyn, Jonat  10 DSC-MR               1:27.78    1:28.13        
                  40.53     1:28.13 (47.60)                                        
  9 Bradnock, Reginald  10 Riptides-MR          1:21.05    1:29.11        
                  41.28     1:29.11 (47.83)                                        
 10 Khrystenko, Anton    9 DSC-MR               1:27.13    1:31.44        
                  42.31     1:31.44 (49.13)                                        
 11 LaRue, Paul V        9 MSC-MR               1:22.66    1:31.71        
                  43.10     1:31.71 (48.61)                                        
 12 Langaman, Michael    9 HS-MR                1:30.58    1:35.17        
                  44.93     1:35.17 (50.24)                                        
 13 Lomeyko, Konstanti   9 DSC-MR               1:37.93    1:35.24        
                  44.89     1:35.24 (50.35)                                        
 14 Siraj, Nabeel P      8 WEY-NJ               1:46.66    1:36.68        
 15 Morgan, Julian C     9 MSC-MR               1:44.09    1:36.89        
                  46.26     1:36.89 (50.63)                                        
 16 Pola, Prakhyat      10 Riptides-MR          1:34.73    1:37.01        
                  45.93     1:37.01 (51.08)                                        
 17 O'Connell, Ryan     10 COND-MR              1:31.03    1:38.69        
 18 Boyko, Jason A       7 MSC-MR               1:45.36    1:44.16        
                  50.04     1:44.16 (54.12)                                        
 19 Hong, Minki         10 WEY-NJ               1:39.14    1:46.03        
                  47.10     1:46.03 (58.93)                                        
 20 Chernyshev, Yegor    9 DSC-MR               1:43.42    1:49.85        
 21 Fedko, Richard       9 DSC-MR               1:47.34    1:53.25        
 22 Chernobelsky, Mich   9 DSC-MR               1:56.75    1:53.60        
                  54.78     1:53.60 (58.82)                                        
 23 Hong, Patrick Y      8 WEY-NJ               1:56.78    1:56.05        
 24 Baluyk, Vlad         9 DSC-MR               1:44.66    1:58.09        
                  56.57   1:58.09 (1:01.52)                                        
 25 Lee, Jeffrey         8 WEY-NJ               1:49.98    1:58.26        
                  55.34   1:58.26 (1:02.92)                                        
 26 Whittel, Nicholas   10 Mrst Barracudas-MR   2:05.72    1:58.96        
 27 Fedko, Denis        10 DSC-MR               2:05.01    2:08.78        
 28 Rylkov, Chris        9 COND-MR              1:58.36    2:10.22        
 29 Andjelic, Lazar      7 COND-MR                   NT    2:17.90        
 30 Perusek, Isaiah J    9 West Point-MR             NT    2:27.73        
                1:04.58   2:27.73 (1:23.15)                                        
 31 Ashburn, Alexander   9 Big Blue-MR          2:08.07    2:32.19        
 32 Antash, George T     7 COND-MR              3:04.13    2:36.06        
 -- Repnikov, Anton      9 COND-MR                   NT         DQ        
                  55.59        DQ (1:03.96)                                        
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola     9 COND-MR                40.66      39.72         20  
  2 Attile, Trevor      10 Scd-Mr-MR              40.14      40.18         17  
  3 Lang, Daniel        10 Express Swimming-MR    40.09      40.31         16  
  4 Chu, Daniel V       10 WEY-NJ                 42.27      41.57         15  
  5 Sourial, Anthony    10 Express Swimming-MR    41.08      41.84         14  
  6 Bradnock, Reginald  10 Riptides-MR            42.52      41.87         13  
  7 Chernukha, Leonid    9 DSC-MR                 39.94      42.26         12  
  8 LaRue, Paul V        9 MSC-MR                 43.37      43.07         11  
  9 Khrystenko, Anton    9 DSC-MR                 47.65      43.22          9  
 10 Hong, Matthew M     10 WEY-NJ                 44.69      43.42          7  
 11 Lockhart, Ryan J    10 MWSC-MR                44.60      44.03          6  
 12 Hamzic, Omar        10 RIST-MR                38.12      44.60          5  
 13 Lomeyko, Konstanti   9 DSC-MR                 48.26      45.31          4  
 14 O'Connell, Ryan     10 COND-MR                48.50      46.46          3  
 15 Pola, Prakhyat      10 Riptides-MR            46.24      47.57          2  
 16 Piliero, Marc P     10 West Point-MR          49.56      48.00          1  
 17 Eybers, Craig A     10 Mrst Barracudas-MR     54.81      48.82        
 18 Shumikhin, Misha    10 RIST-MR                40.56      49.71        
 19 Boyko, Jason A       7 MSC-MR                 48.57      49.83        
 20 Morgan, Julian C     9 MSC-MR                 54.68      50.36        
 21 Esposito, Joseph     8 MCY-NJ                 54.13      53.00        
 22 Lee, Jeffrey         8 WEY-NJ                 57.96      53.74        
 23 Chernyshev, Yegor    9 DSC-MR                 54.56      53.76        
 24 Tsuei, Andrew       10 COND-MR                53.84      54.58        
 25 Rundquist, Spencer  10 Big Blue-MR            57.61      55.73        
 26 Rylkov, Chris        9 COND-MR                   NT      57.60        
 27 Whittel, Nicholas   10 Mrst Barracudas-MR   1:00.28      57.80        
 28 Fedko, Richard       9 DSC-MR               1:02.95      58.09        
 29 Teytelman, Michael   8 RIST-MR                45.35      58.33        
 30 Perusek, Isaiah J    9 West Point-MR             NT      58.58        
 31 O'Connell, Jack M    9 West Point-MR          56.79      59.03        
 32 Hong, Patrick Y      8 WEY-NJ                 58.09    1:00.13        
 33 Ludwig, Ben E        8 COND-MR              1:01.63    1:01.06        
 34 Baluyk, Vlad         9 DSC-MR                    NT    1:01.60        
 35 Benedict, Matthew    9 Big Blue-MR          1:08.27    1:03.10        
 36 Fedko, Denis        10 DSC-MR               1:01.71    1:03.49        
 37 Antash, George T     7 COND-MR              1:14.59    1:05.32        
 38 Andjelic, Lazar      7 COND-MR              1:11.65    1:05.49        
 39 McElheny, Grant      7 COND-MR              1:23.37    1:10.82        
 40 Gorodetsky, Dylan    6 DSC-MR               1:34.95    1:12.09        
 41 Vasquez, Brandon     7 MSC-MR                    NT    1:14.02        
 -- Repnikov, Anton      9 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Siraj, Nabeel P      8 WEY-NJ                 56.34         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lang, Daniel        10 Express Swimming-MR  1:27.06    1:25.32        
                  42.38     1:25.32 (42.94)                                        
  2 Attile, Trevor      10 Scd-Mr-MR            1:26.78    1:26.33        
                  41.65     1:26.33 (44.68)                                        
  3 Hagemann, Alex A    10 Express Swimming-MR  1:27.91    1:30.53        
                  44.27     1:30.53 (46.26)                                        
  4 Andjelic, Nikola     9 COND-MR              1:27.52    1:30.82        
                  44.34     1:30.82 (46.48)                                        
  5 Raiola, Andy M      10 HS-MR                1:34.16    1:35.83        
                  47.21     1:35.83 (48.62)                                        
  6 Bradnock, Reginald  10 Riptides-MR          1:31.96    1:35.86        
                  44.59     1:35.86 (51.27)                                        
  7 Pola, Prakhyat      10 Riptides-MR          1:41.21    1:39.60        
                  49.64     1:39.60 (49.96)                                        
  8 Hamzic, Omar        10 RIST-MR              1:34.76    1:40.73        
                  47.01     1:40.73 (53.72)                                        
  9 Lomeyko, Konstanti   9 DSC-MR               1:56.84    1:40.94        
                  49.19     1:40.94 (51.75)                                        
 10 O'Connell, Ryan     10 COND-MR              1:42.49    1:41.99        
 11 Boyko, Jason A       7 MSC-MR               1:52.56    1:49.74        
                  54.08     1:49.74 (55.66)                                        
 12 Gorinshteyn, Jonat  10 DSC-MR               1:44.36    1:51.10        
                  51.89     1:51.10 (59.21)                                        
 13 Tsuei, Andrew       10 COND-MR              1:49.64    1:55.53        
                  57.68     1:55.53 (57.85)                                        
 14 Chernyshev, Yegor    9 DSC-MR               2:03.09    1:58.68        
                  59.09     1:58.68 (59.59)                                        
 15 Whittel, Nicholas   10 Mrst Barracudas-MR   2:15.55    2:05.27        
                  57.74   2:05.27 (1:07.53)                                        
 16 Rylkov, Chris        9 COND-MR                   NT    2:07.91        
 17 Fedko, Denis        10 DSC-MR               2:20.87    2:11.45        
                1:02.36   2:11.45 (1:09.09)                                        
 18 Baluyk, Vlad         9 DSC-MR                    NT    2:11.56        
 19 Fedko, Richard       9 DSC-MR               2:10.19    2:13.02        
                1:02.31   2:13.02 (1:10.71)                                        
 20 Ashburn, Alexander   9 Big Blue-MR          2:08.00    2:24.69        
                1:05.83   2:24.69 (1:18.86)                                        
 21 Perusek, Isaiah J    9 West Point-MR             NT    2:25.65        
                1:05.15   2:25.65 (1:20.50)                                        
 22 Antash, George T     7 COND-MR                   NT    2:26.20        
                1:08.07   2:26.20 (1:18.13)                                        
 22 Morgan, Julian C     9 MSC-MR               1:57.41    2:26.20        
                  55.14   2:26.20 (1:31.06)                                        
 -- Chernobelsky, Mich   9 DSC-MR                    NT         DQ        
                1:00.51        DQ (1:08.18)                                        
 -- Khrystenko, Anton    9 DSC-MR               1:54.54         DQ        
                  50.26          DQ (51.91)                                        
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola     9 COND-MR                44.29      44.16         20  
  2 Sourial, Anthony    10 Express Swimming-MR    45.47      45.84         17  
  3 Bradnock, Reginald  10 Riptides-MR            46.15      49.39         16  
  4 LaRue, Paul V        9 MSC-MR                 48.97      49.74         15  
  5 O'Connell, Ryan     10 COND-MR                50.92      52.24         14  
  6 Eybers, Craig A     10 Mrst Barracudas-MR     50.23      52.51         13  
  7 Lockhart, Ryan J    10 MWSC-MR                50.32      52.83         12  
  8 Attile, Trevor      10 Scd-Mr-MR              51.63      54.08         11  
  9 Piliero, Marc P     10 West Point-MR          51.59      54.51          9  
 10 Tsuei, Andrew       10 COND-MR                55.05      58.29          7  
 11 Khanas, Yeroslav O  10 DSC-MR                 58.05    1:01.15          6  
 12 Rundquist, Spencer  10 Big Blue-MR            59.00    1:01.90          5  
 13 Teytelman, Michael   8 RIST-MR                45.05    1:02.19          4  
 14 Chernyshev, Yegor    9 DSC-MR               1:07.43    1:02.27          3  
 15 Morgan, Julian C     9 MSC-MR               1:04.96    1:02.43          2  
 16 Shumikhin, Misha    10 RIST-MR                44.55    1:02.95          1  
 17 Esposito, Joseph     8 MCY-NJ                    NT    1:02.97        
 18 Fedko, Richard       9 DSC-MR               1:06.18    1:04.41        
 19 Boyko, Jason A       7 MSC-MR               1:12.21    1:12.65        
 20 Repnikov, Anton      9 COND-MR              1:18.22    1:15.29        
 21 Benedict, Matthew    9 Big Blue-MR          1:22.76    1:20.43        
 22 Whittel, Nicholas   10 Mrst Barracudas-MR   1:00.55    1:27.07        
 23 Antash, George T     7 COND-MR                   NT    1:30.08        
 24 Perusek, Isaiah J    9 West Point-MR             NT    2:07.89        
 -- Baluyk, Vlad         9 DSC-MR                    NT         DQ        
 -- McElheny, Grant      7 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Fedko, Denis        10 DSC-MR               1:30.58         DQ        
 -- Rylkov, Chris        9 COND-MR              1:01.17         DQ        
 -- Ludwig, Ben E        8 COND-MR              1:15.99         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola     9 COND-MR              1:35.26    1:36.17        
                  45.43     1:36.17 (50.74)                                        
  2 LaRue, Paul V        9 MSC-MR               1:46.70    1:45.75        
                  49.73     1:45.75 (56.02)                                        
  3 Bradnock, Reginald  10 Riptides-MR          1:44.02    1:56.07        
                  49.85   1:56.07 (1:06.22)                                        
  4 O'Connell, Ryan     10 COND-MR              1:52.30    1:58.79        
                  58.15   1:58.79 (1:00.64)                                        
  5 Langaman, Michael    9 HS-MR                2:04.02    2:04.10        
  6 Tsuei, Andrew       10 COND-MR              2:07.99    2:07.95        
                1:01.23   2:07.95 (1:06.72)                                        
  7 Chernyshev, Yegor    9 DSC-MR               2:28.13    2:15.49        
                1:05.46   2:15.49 (1:10.03)                                        
  8 Morgan, Julian C     9 MSC-MR               2:22.83    2:15.60        
                1:05.67   2:15.60 (1:09.93)                                        
  9 Lee, Jeffrey         8 WEY-NJ               2:14.52    2:17.73        
                1:05.06   2:17.73 (1:12.67)                                        
 10 Fedko, Richard       9 DSC-MR                    NT    2:19.61        
                1:06.84   2:19.61 (1:12.77)                                        
 -- Repnikov, Anton      9 COND-MR                   NT         DQ        
 -- Fedko, Denis        10 DSC-MR               2:22.03         DQ        
                1:38.72                                                            
 -- Rylkov, Chris        9 COND-MR                   NT         DQ        
                1:06.87        DQ (1:12.49)                                        
 
Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Attile, Trevor      10 Scd-Mr-MR              37.98      37.57        
  2 Chernukha, Leonid    9 DSC-MR                 39.05      39.39        
  3 Hong, Matthew M     10 WEY-NJ                 41.28      40.00        
  4 Raiola, Andy M      10 HS-MR                  38.91      40.28        
  5 Andjelic, Nikola     9 COND-MR                39.35      40.47        
  6 Hagemann, Alex A    10 Express Swimming-MR    41.56      42.57        
  7 Khrystenko, Anton    9 DSC-MR                 42.37      43.38        
  8 Khanas, Yeroslav O  10 DSC-MR                 41.24      44.59        
  9 Gorinshteyn, Jonat  10 DSC-MR                 46.30      46.93        
 10 Lomeyko, Konstanti   9 DSC-MR                 47.48      47.22        
 11 Langaman, Michael    9 HS-MR                  43.56      49.10        
 12 Pola, Prakhyat      10 Riptides-MR            45.73      53.16        
 13 Hong, Minki         10 WEY-NJ                 53.99      55.60        
 14 Boyko, Jason A       7 MSC-MR               1:00.85      57.47        
 15 Siraj, Nabeel P      8 WEY-NJ                 58.74    1:00.62        
 16 Hong, Patrick Y      8 WEY-NJ                 58.86    1:00.91        
 17 Whittel, Nicholas   10 Mrst Barracudas-MR     55.55    1:10.00        
 18 Repnikov, Anton      9 COND-MR                   NT    1:11.27        
 19 Antash, George T     7 COND-MR                   NT    1:34.46        
 -- Hamzic, Omar        10 RIST-MR                40.17         DQ        
 -- Chernobelsky, Mich   9 DSC-MR                    NT         DQ        
 -- Ashburn, Alexander   9 Big Blue-MR          1:10.00         DQ        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kowalsky, Austin J  12 Express Swimming-MR    27.94      28.26        
  2 Gillenwater, Darin  12 Riptides-MR            30.15      31.24        
  3 Treanor, Dallan B   12 MWSC-MR                32.90      31.79        
  4 Schaub, Kevin F     12 COND-MR                32.87      32.26        
  5 Dow, Alexander T    12 RIST-MR                39.12      33.01        
  6 Magalong, Oscar C   12 Riptides-MR            33.41      33.26        
  7 Charleston, Jared   11 MWSC-MR                33.57      33.32        
  8 Carlino, Keith A    12 MSC-MR                 33.37      33.68        
  9 Gassert, Steven     12 Express Swimming-MR    34.12      34.14        
 10 Lozano, Joseph      11 Express Swimming-MR    34.88      34.22        
 11 Langaman, Matthew   12 HS-MR                  35.42      34.42        
 12 Likhitskiy, Kevin   11 DSC-MR                 36.93      34.43        
 13 Ashburn, Zachary J  12 Big Blue-MR            33.02      34.89        
 14 Avila, Jon-Anthony  12 COND-MR                34.24      35.24        
 15 WU, William R       12 WEY-NJ                 36.66      37.75        
 16 Zhu, Jeffrey        12 WEY-NJ                 40.64      38.87        
 17 Goldstein, Dylan T  12 COND-MR                39.54      39.26        
 18 McKelvey, Ryan P    12 Express Swimming-MR    42.21      39.52        
 19 Mytskiv, Yuriy      11 DSC-MR                 44.28      43.50        
 20 Morgan, Samuel      11 MSC-MR                 44.38      43.51        
 21 Desai, Kushal       12 COND-MR                44.70      44.67        
 22 Cheong, Kevin       11 Express Swimming-MR    43.01      45.23        
 23 Kim, Noel H         12 Riptides-MR            36.46      45.69        
 24 Chiriguayo, Chris   11 West Point-MR          51.72      50.33        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kowalsky, Austin J  12 Express Swimming-MR  1:00.80    1:03.04         20  
                  29.34     1:03.04 (33.70)                                        
  2 Treanor, Dallan B   12 MWSC-MR              1:11.35    1:10.53         17  
  3 Haas, Simon         12 MSC-MR               1:10.48    1:10.95         16  
                  33.55     1:10.95 (37.40)                                        
  4 Clarke, Kristopher  12 Express Swimming-MR  1:11.16    1:11.35         15  
                  34.22     1:11.35 (37.13)                                        
  5 Schaub, Kevin F     12 COND-MR              1:15.50    1:12.01         14  
                  35.00     1:12.01 (37.01)                                        
  6 Gillenwater, Darin  12 Riptides-MR          1:09.04    1:12.60         13  
                  34.25     1:12.60 (38.35)                                        
  7 Magalong, Oscar C   12 Riptides-MR          1:12.96    1:12.76         12  
                  34.66     1:12.76 (38.10)                                        
  8 Gassert, Steven     12 Express Swimming-MR  1:11.61    1:12.99         11  
  9 Ashton, William     12 MCY-NJ               1:10.93    1:13.03          9  
                  34.60     1:13.03 (38.43)                                        
 10 Cummings, Thomas F  12 COND-MR              1:12.63    1:13.07          7  
                  34.71     1:13.07 (38.36)                                        
 11 Likhitskiy, Kevin   11 DSC-MR               1:16.98    1:15.64          6  
 12 Drury, Kevin C      12 Express Swimming-MR  1:21.89    1:17.31          5  
                  36.57     1:17.31 (40.74)                                        
 13 Carlino, Keith A    12 MSC-MR               1:14.74    1:18.66          4  
                  38.56     1:18.66 (40.10)                                        
 14 Avila, Jon-Anthony  12 COND-MR              1:16.62    1:19.36          3  
 15 Warren, Colin J     11 Express Swimming-MR  1:19.41    1:19.40          2  
                  37.41     1:19.40 (41.99)                                        
 16 Rusakov, Pavel G    12 Riptides-MR          1:16.36    1:19.41          1  
                  38.84     1:19.41 (40.57)                                        
 17 Esposito, P J       12 MCY-NJ               1:18.78    1:19.66        
                  37.54     1:19.66 (42.12)                                        
 18 Sheng, Brian        12 Express Swimming-MR  1:35.00    1:23.44        
                  40.64     1:23.44 (42.80)                                        
 19 Kim, Noel H         12 Riptides-MR          1:18.00    1:24.74        
 20 WU, William R       12 WEY-NJ               1:24.65    1:25.70        
                  39.30     1:25.70 (46.40)                                        
 21 McKelvey, Ryan P    12 Express Swimming-MR  1:31.24    1:29.44        
                  41.73     1:29.44 (47.71)                                        
 22 Furey, James K      11 COND-MR              1:30.77    1:29.58        
                  40.87     1:29.58 (48.71)                                        
 23 Zhu, Jeffrey        12 WEY-NJ               1:33.05    1:32.49        
 24 Jiang, Jesse J      11 WEY-NJ               1:31.25    1:32.75        
                  42.91     1:32.75 (49.84)                                        
 25 Morgan, Samuel      11 MSC-MR               1:36.47    1:35.77        
                  47.00     1:35.77 (48.77)                                        
 26 Desai, Kushal       12 COND-MR              1:35.18    1:40.45        
 27 Mytskiv, Yuriy      11 DSC-MR               1:39.60    1:44.50        
                  48.01     1:44.50 (56.49)                                        
 28 Stephens, Devin W   12 Mrst Barracudas-MR   1:46.73    1:46.07        
 29 Tsuei, Matthew      12 COND-MR              1:39.45    1:46.79        
                  49.12     1:46.79 (57.67)                                        
 30 Hodgens, Paul       11 COND-MR              2:00.69    2:10.79        
                1:03.73   2:10.79 (1:07.06)                                        
 31 Chiriguayo, Chris   11 West Point-MR        2:08.16    2:16.08        
                1:05.42   2:16.08 (1:10.66)                                        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kowalsky, Austin J  12 Express Swimming-MR    31.98      32.05        
  2 Haas, Simon         12 MSC-MR                 36.75      37.72        
  3 Clarke, Kristopher  12 Express Swimming-MR    38.73      39.07        
  4 Ashburn, Zachary J  12 Big Blue-MR            37.67      39.70        
  5 Gillenwater, Darin  12 Riptides-MR            39.53      40.10        
  6 Langaman, Matthew   12 HS-MR                  39.16      40.66        
  7 Magalong, Oscar C   12 Riptides-MR            40.44      40.83        
  8 Charleston, Jared   11 MWSC-MR                40.32      41.70        
  9 McKelvey, Ryan P    12 Express Swimming-MR    45.80      43.21        
 10 Avila, Jon-Anthony  12 COND-MR                41.36      44.40        
 11 Dow, Alexander T    12 RIST-MR                42.56      44.80        
 12 Likhitskiy, Kevin   11 DSC-MR                 44.90      45.31        
 13 Zhu, Jeffrey        12 WEY-NJ                 48.37      45.86        
 14 Kim, Noel H         12 Riptides-MR            50.23      46.58        
 15 Cheong, Kevin       11 Express Swimming-MR    49.54      50.11        
 16 Goldstein, Dylan T  12 COND-MR                48.70      51.78        
 17 WU, William R       12 WEY-NJ                 45.39      55.76        
 18 Mytskiv, Yuriy      11 DSC-MR                    NT      55.91        
 19 Chiriguayo, Chris   11 West Point-MR        1:17.60    1:01.06        
 -- Morgan, Samuel      11 MSC-MR                 53.33         DQ        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kowalsky, Austin J  12 Express Swimming-MR  1:08.34    1:09.84         20  
                  32.91     1:09.84 (36.93)                                        
  2 Treanor, Dallan B   12 MWSC-MR              1:20.19    1:20.66         17  
                  39.05     1:20.66 (41.61)                                        
  3 Haas, Simon         12 MSC-MR               1:18.05    1:21.85         16  
                  39.69     1:21.85 (42.16)                                        
  4 Schaub, Kevin F     12 COND-MR              1:23.00    1:22.52         15  
                  42.26     1:22.52 (40.26)                                        
  5 Ashton, William     12 MCY-NJ               1:20.35    1:22.97         14  
  6 Clarke, Kristopher  12 Express Swimming-MR  1:09.94    1:24.86         13  
                  40.95     1:24.86 (43.91)                                        
  7 Cummings, Thomas F  12 COND-MR              1:24.41    1:24.96         12  
                  41.47     1:24.96 (43.49)                                        
  8 Rusakov, Pavel G    12 Riptides-MR          1:26.00    1:27.25         11  
  9 Carlino, Keith A    12 MSC-MR               1:25.90    1:28.06          9  
                  43.00     1:28.06 (45.06)                                        
 10 Gillenwater, Darin  12 Riptides-MR          1:26.47    1:30.03          7  
 11 Taskindoust, Rod    12 COND-MR              1:30.10    1:32.00          6  
                  44.74     1:32.00 (47.26)                                        
 12 McKelvey, Ryan P    12 Express Swimming-MR  1:45.71    1:32.59          5  
                  44.68     1:32.59 (47.91)                                        
 13 Likhitskiy, Kevin   11 DSC-MR               1:36.44    1:33.67          4  
                  45.89     1:33.67 (47.78)                                        
 14 Avila, Jon-Anthony  12 COND-MR              1:30.42    1:33.91          3  
 15 WU, William R       12 WEY-NJ               1:33.31    1:35.77          2  
                  45.91     1:35.77 (49.86)                                        
 16 Warren, Colin J     11 Express Swimming-MR  1:33.17    1:36.01          1  
                  48.91     1:36.01 (47.10)                                        
 17 Furey, James K      11 COND-MR              1:35.27    1:37.34        
                  48.04     1:37.34 (49.30)                                        
 18 Drury, Kevin C      12 Express Swimming-MR  1:27.11    1:41.85        
                  41.80   1:41.85 (1:00.05)                                        
 19 Zhu, Jeffrey        12 WEY-NJ               1:40.62    1:42.16        
                  48.51     1:42.16 (53.65)                                        
 20 Jiang, Jesse J      11 WEY-NJ               1:43.65    1:46.20        
                  51.08     1:46.20 (55.12)                                        
 21 Morgan, Samuel      11 MSC-MR               1:49.34    1:49.94        
                  52.93     1:49.94 (57.01)                                        
 22 Mytskiv, Yuriy      11 DSC-MR               2:10.39    2:07.07        
                  58.80   2:07.07 (1:08.27)                                        
 23 Tsuei, Matthew      12 COND-MR              2:09.22    2:07.29        
 24 Hodgens, Paul       11 COND-MR              2:20.37    2:11.19        
                1:01.37   2:11.19 (1:09.82)                                        
 -- Sheng, Brian        12 Express Swimming-MR  1:50.00         DQ        
 -- Hanson, Matthew E   11 COND-MR              2:13.56         DQ        
                  59.52        DQ (1:00.59)                                        
 -- Desai, Kushal       12 COND-MR                   NT         DQ        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Treanor, Dallan B   12 MWSC-MR                42.24      42.44        
  2 Schaub, Kevin F     12 COND-MR                40.95      42.83        
  3 Gillenwater, Darin  12 Riptides-MR            42.55      43.31        
  4 Magalong, Oscar C   12 Riptides-MR            42.80      43.43        
  5 Lozano, Joseph      11 Express Swimming-MR    43.72      45.42        
  6 Langaman, Matthew   12 HS-MR                  46.13      45.73        
  7 Likhitskiy, Kevin   11 DSC-MR                 50.68      48.37        
  8 Sippel, W.E.S. E    11 COND-MR                51.97      48.40        
  9 Taskindoust, Rod    12 COND-MR                51.03      48.50        
 10 Avila, Jon-Anthony  12 COND-MR                43.21      48.63        
 10 Cheong, Kevin       11 Express Swimming-MR    49.22      48.63        
 12 Charleston, Jared   11 MWSC-MR                47.70      49.07        
 13 WU, William R       12 WEY-NJ                 52.34      50.97        
 14 Goldstein, Dylan T  12 COND-MR                53.53      54.76        
 15 Zhu, Jeffrey        12 WEY-NJ                 57.65      55.78        
 16 Tsuei, Matthew      12 COND-MR                57.80      56.28        
 17 Hanson, Matthew E   11 COND-MR              1:10.24      56.49        
 18 Desai, Kushal       12 COND-MR                55.27      58.60        
 19 McKelvey, Ryan P    12 Express Swimming-MR    58.63      58.79        
 20 Morgan, Samuel      11 MSC-MR               1:15.49    1:20.52        
 21 Chiriguayo, Chris   11 West Point-MR        1:48.48    1:53.01        
 -- Mytskiv, Yuriy      11 DSC-MR               1:02.82         DQ        
 -- Dow, Alexander T    12 RIST-MR                42.65         DQ        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gillenwater, Darin  12 Riptides-MR          1:34.82    1:34.30         20  
                  44.09     1:34.30 (50.21)                                        
  2 Treanor, Dallan B   12 MWSC-MR              1:32.69    1:34.47         17  
                  45.86     1:34.47 (48.61)                                        
  3 Magalong, Oscar C   12 Riptides-MR          1:35.62    1:34.75         16  
                  44.84     1:34.75 (49.91)                                        
  4 Cummings, Thomas F  12 COND-MR              1:31.93    1:34.83         15  
                  45.16     1:34.83 (49.67)                                        
  5 Cheong, Kevin       11 Express Swimming-MR  1:48.26    1:42.29         14  
  6 Likhitskiy, Kevin   11 DSC-MR               1:42.52    1:42.71         13  
                  48.96     1:42.71 (53.75)                                        
  7 Esposito, P J       12 MCY-NJ               1:41.64    1:43.47         12  
                  50.40     1:43.47 (53.07)                                        
  8 Avila, Jon-Anthony  12 COND-MR              1:37.76    1:43.73         11  
                  49.33     1:43.73 (54.40)                                        
  9 Drury, Kevin C      12 Express Swimming-MR  1:43.78    1:44.19          9  
                  49.36     1:44.19 (54.83)                                        
 10 Gassert, Steven     12 Express Swimming-MR  1:45.42    1:46.52          7  
                  51.06     1:46.52 (55.46)                                        
 11 Sheng, Brian        12 Express Swimming-MR  2:00.00    1:47.49          6  
                  53.79     1:47.49 (53.70)                                        
 12 Taskindoust, Rod    12 COND-MR              1:44.31    1:48.83          5  
                  50.67     1:48.83 (58.16)                                        
 13 Furey, James K      11 COND-MR              1:41.25    1:50.25          4  
                  52.15     1:50.25 (58.10)                                        
 14 Jiang, Jesse J      11 WEY-NJ               1:52.76    1:55.03          3  
 15 McKelvey, Ryan P    12 Express Swimming-MR  2:28.62    2:07.99          2  
                1:00.06   2:07.99 (1:07.93)                                        
 16 Mytskiv, Yuriy      11 DSC-MR               2:19.82    2:09.32          1  
                1:00.53   2:09.32 (1:08.79)                                        
 17 Hanson, Matthew E   11 COND-MR              2:10.33    2:09.43        
                1:01.55   2:09.43 (1:07.88)                                        
 18 Stephens, Devin W   12 Mrst Barracudas-MR   2:03.21    2:11.51        
                1:03.67   2:11.51 (1:07.84)                                        
 19 Hodgens, Paul       11 COND-MR              2:31.85    2:42.54        
                1:17.69   2:42.54 (1:24.85)                                        
 20 Morgan, Samuel      11 MSC-MR               2:38.73    2:56.03        
                1:22.99   2:56.03 (1:33.04)                                        
 
Boys 12 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kowalsky, Austin J  12 Express Swimming-MR  4:47.78    4:47.73        
  2 Haas, Simon         12 MSC-MR                    NT    5:21.81        
  3 Gassert, Steven     12 Express Swimming-MR  5:37.31    5:39.96        
  4 Clarke, Kristopher  12 Express Swimming-MR  5:35.73    5:40.59        
  5 Carlino, Keith A    12 MSC-MR                    NT    6:11.31        
  6 Sippel, W.E.S. E    11 COND-MR                   NT    6:12.87        
                                2:19.74 ( )     3:07.49 (47.75)     3:54.95 (47.46)
                                4:57.34 ( )   6:12.87 (1:15.53)                    
  7 Taskindoust, Rod    12 COND-MR                   NT    6:13.65        
  8 Graney, Luke        12 COND-MR              6:35.85    6:24.29        
  9 Chernukha, Leonid    9 DSC-MR                    NT    6:24.49        
                1:47.32     2:36.25 (48.93)     3:22.83 (46.58)     4:06.12 (43.29)
                                4:51.34 ( )   6:24.49 (1:33.15)                    
 10 Khanas, Yeroslav O  10 DSC-MR                    NT    6:32.40        
                                2:38.07 ( )     3:27.64 (49.57)   4:55.49 (1:27.85)
      6:32.40 (1:36.91)                                                            
 11 Hanson, Matthew E   11 COND-MR                   NT    7:57.64        
                                1:33.33 ( )   2:35.69 (1:02.36)   7:57.64 (5:21.95)
 12 Tsuei, Matthew      12 COND-MR                   NT    8:20.35        
 
Boys 12 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gassert, Steven     12 Express Swimming-MR  1:41.87    1:33.45         20  
                  45.12     1:33.45 (48.33)                                        
  2 Magalong, Oscar C   12 Riptides-MR          1:31.03    1:33.46         17  
                  41.87     1:33.46 (51.59)                                        
  3 Chu, Daniel V       10 WEY-NJ               1:30.01    1:34.10         16  
                  45.44     1:34.10 (48.66)                                        
  4 Hong, Matthew M     10 WEY-NJ               1:35.87    1:34.49         15  
                  45.27     1:34.49 (49.22)                                        
  5 Sourial, Anthony    10 Express Swimming-MR  1:34.98    1:34.97         14  
                  43.41     1:34.97 (51.56)                                        
  6 Lang, Daniel        10 Express Swimming-MR  1:29.43    1:35.93         13  
                  43.13     1:35.93 (52.80)                                        
  7 Carlino, Keith A    12 MSC-MR               1:20.71    1:36.10         12  
                  43.24     1:36.10 (52.86)                                        
  8 Schaub, Kevin F     12 COND-MR              1:25.00    1:36.44         11  
                  47.26     1:36.44 (49.18)                                        
  9 Khanas, Yeroslav O  10 DSC-MR               1:34.91    1:38.95          9  
                  46.62     1:38.95 (52.33)                                        
 10 Chernukha, Leonid    9 DSC-MR               1:34.08    1:41.64          7  
                  45.63     1:41.64 (56.01)                                        
 11 Lomeyko, Konstanti   9 DSC-MR               1:55.00    1:46.42          6  
                  49.95     1:46.42 (56.47)                                        
 12 Khrystenko, Anton    9 DSC-MR               1:47.82    1:46.61          5  
                  47.84     1:46.61 (58.77)                                        
 13 Warren, Colin J     11 Express Swimming-MR  1:35.95    1:50.77          4  
                  50.47   1:50.77 (1:00.30)                                        
 14 Taskindoust, Rod    12 COND-MR              1:49.60    1:51.19          3  
 15 WU, William R       12 WEY-NJ               1:50.98    1:54.21          2  
                  52.63   1:54.21 (1:01.58)                                        
 16 Zhu, Jeffrey        12 WEY-NJ               1:55.50    1:57.14          1  
                  54.49   1:57.14 (1:02.65)                                        
 17 Tsuei, Matthew      12 COND-MR              1:58.78    2:08.29        
                  59.87   2:08.29 (1:08.42)                                        
 18 Tsuei, Andrew       10 COND-MR                   NT    2:08.57        
                1:00.56   2:08.57 (1:08.01)                                        
 19 Desai, Kushal       12 COND-MR                   NT    2:09.54        
                1:01.32   2:09.54 (1:08.22)                                        
 20 Hanson, Matthew E   11 COND-MR              2:02.57    2:12.03        
                1:02.03   2:12.03 (1:10.00)                                        
 -- Kowalsky, Austin J  12 Express Swimming-MR  1:06.78   X1:09.40        
                  31.89     1:09.40 (37.51)                                        
 
Boys 12 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Treanor, Dallan B   12 MWSC-MR              2:51.12    2:54.75        
                  38.22     1:24.39 (46.17)     2:17.57 (53.18)     2:54.75 (37.18)
  2 Lozano, Joseph      11 Express Swimming-MR  3:03.55    2:55.60        
                                1:25.48 ( )     2:16.21 (50.73)     2:55.60 (39.39)
  3 Haas, Simon         12 MSC-MR               2:56.69    2:55.74        
                  38.58                             2:18.02 ( )     2:55.74 (37.72)
  4 Clarke, Kristopher  12 Express Swimming-MR  2:55.11    3:02.58        
                  40.50     1:27.01 (46.51)     2:21.86 (54.85)     3:02.58 (40.72)
  5 Schaub, Kevin F     12 COND-MR              2:57.66    3:03.63        
                  37.96     1:26.45 (48.49)     2:25.32 (58.87)     3:03.63 (38.31)
  6 Lang, Daniel        10 Express Swimming-MR  3:05.12    3:04.94        
                                1:28.57 ( )   3:04.94 (1:36.37)                    
  7 Ashburn, Zachary J  12 Big Blue-MR          3:00.29    3:07.22        
                  37.94     1:25.89 (47.95)     2:24.27 (58.38)     3:07.22 (42.95)
  8 Gassert, Steven     12 Express Swimming-MR  3:05.62    3:12.17        
                                1:31.96 ( )     2:30.77 (58.81)     3:12.17 (41.40)
  9 Hagemann, Alex A    10 Express Swimming-MR  3:14.77    3:14.92        
                  42.44     1:31.94 (49.50)   2:32.67 (1:00.73)     3:14.92 (42.25)
 10 Sippel, W.E.S. E    11 COND-MR              3:24.35    3:17.23        
                  43.56     1:34.70 (51.14)     2:33.86 (59.16)     3:17.23 (43.37)
 11 Carlino, Keith A    12 MSC-MR               3:08.18    3:18.22        
                  42.45     1:32.59 (50.14)   2:37.45 (1:04.86)     3:18.22 (40.77)
 12 Taskindoust, Rod    12 COND-MR              3:25.32    3:25.80        
                  47.68     1:40.63 (52.95)   2:42.96 (1:02.33)     3:25.80 (42.84)
 13 Hong, Matthew M     10 WEY-NJ               3:29.32    3:29.63        
                  43.12     1:35.70 (52.58)   2:43.84 (1:08.14)     3:29.63 (45.79)
 14 LaRue, Paul V        9 MSC-MR               3:46.95    3:32.28        
                  56.77     1:50.03 (53.26)     2:45.99 (55.96)     3:32.28 (46.29)
 15 Tsuei, Andrew       10 COND-MR                   NT    3:59.18        
                  57.35                             3:05.96 ( )     3:59.18 (53.22)
 16 Hanson, Matthew E   11 COND-MR                   NT    4:02.86        
                  59.25   2:01.30 (1:02.05)   3:10.35 (1:09.05)     4:02.86 (52.51)
 17 Desai, Kushal       12 COND-MR              3:56.08    4:08.65        
                                2:01.55 ( )   4:08.65 (2:07.10)                    
 18 Tsuei, Matthew      12 COND-MR                   NT    4:11.07        
                                2:01.15 ( )   3:13.36 (1:12.21)     4:11.07 (57.71)
 
Boys 12 & Under 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Haas, Simon         12 MSC-MR                    NT    6:10.57         20  
                                1:28.60 ( )                             2:58.11 ( )
                                4:50.85 ( )   6:10.57 (1:19.72)                    
  2 Clarke, Kristopher  12 Express Swimming-MR  5:55.23    6:23.32         17  
                                1:30.99 ( )                             3:05.21 ( )
                                4:58.19 ( )   6:23.32 (1:25.13)                    
  3 O'Connell, Ryan     10 COND-MR                   NT    7:47.12         16  
                                1:54.63 ( )                             3:48.57 ( )
                                5:54.73 ( )   7:47.12 (1:52.39)                    
 
Boys 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ciliske, Chuck W    19 UNAT!-MR               26.35      25.80         20  
  2 Burud, Michael A    15 NDAC-MR                25.59      26.29         17  
  3 Carlucci, Conor A   18 COND-MR                25.34      26.39         16  
  4 Kopczynski, Konrad  17 NYCC-MR                25.80      26.64         15  
  5 Garrett, Camm C     21 UNAT!-MR               26.41      26.78         14  
  6 Kamata, Muneki      17 NYCC-MR                26.86      26.92         13  
  7 Gleason, David X    16 UNNYC-MR               25.90      27.16         12  
  8 Koukharevitch, Ale  15 DSC-MR                 26.89      27.59         11  
  9 Schaub, CJ M        16 COND-MR                26.36      27.63          9  
 10 Weiner, Ben L       16 COND-MR                27.63      27.79          7  
 11 Eller, Zachary M    15 Riptides-MR            27.63      27.99          6  
 12 Nastasi, Peter J    16 MWSC-MR                28.79      28.02          5  
 13 Farm, Bryan W       15 COND-MR                27.14      28.15          4  
 14 Lofstedt, Joe A     16 MWSC-MR                29.44      28.23          3  
 15 Hong, Jeffrey S     15 WEY-NJ                 27.94      28.30          2  
 16 Visser, Rory M      15 COND-MR                29.45      28.52          1  
 17 Loli, Alex C        13 Mrst Barracudas-MR     29.03      28.78        
 18 Eller, Joshua A     17 Riptides-MR            27.57      28.99        
 19 Volaski, Harrison   13 Big Blue-MR            29.55      29.56        
 20 Guy, Will V         14 COND-MR                29.88      29.64        
 21 Adegbite, Adeola O  13 Express Swimming-MR    30.83      29.67        
 22 Bernstein, Rex L    14 COND-MR                29.87      29.90        
 23 Donenfeld, Thai     14 COND-MR                30.98      30.22        
 24 Coffin, Spencer     15 Scd-Mr-MR              29.75      30.27        
 25 Pope, Jimmy J       14 NDAC-MR                28.71      30.33        
 26 Wilson, Connor J    13 WEY-NJ                 30.54      30.77        
 27 Boiano, Anthony     15 COND-MR                34.17      30.85        
 28 Schaub, Bryan T     14 COND-MR                28.99      31.08        
 29 Byrne, Greg J       13 MWSC-MR                31.90      31.88        
 30 Ocheretyaner, Eric  16 WEY-NJ                 31.44      32.29        
 31 Vislov, Paul A      14 COND-MR                37.17      32.78        
 32 Benedict, Grant E   13 Big Blue-MR            32.20      33.10        
 33 Millard, Jelani A   13 WEY-NJ                 32.11      33.29        
 34 Xie, Jeffrey X      13 WEY-NJ                 32.67      33.68        
 35 Bekker, Allen       13 DSC-MR                 35.71      33.88        
 36 Hozias, Jeffrey     13 COND-MR                34.73      34.04        
 37 Walsh, Kevin        13 Scd-Mr-MR              33.64      34.42        
 38 Polgur, Michael     13 DSC-MR                    NT      35.19        
 39 Tung, Danten M      13 COND-MR                   NT      35.57        
 40 Gak, Milos M        13 RIST-MR                33.59      36.12        
 41 Sullivan, Sean S    13 Big Blue-MR            38.08      38.08        
 42 Najaroen, Nevin     14 COND-MR                   NT      39.24        
 
Boys 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ahern, Michael G    17 Express Swimming-MR    55.89      57.08         20  
                  27.93       57.08 (29.15)                                        
  2 Kopczynski, Konrad  17 NYCC-MR                55.34      57.71         17  
                  27.78       57.71 (29.93)                                        
  3 Burud, Michael A    15 NDAC-MR                55.62      57.72         16  
                  27.75       57.72 (29.97)                                        
  4 Garrett, Camm C     21 UNAT!-MR               57.09      58.12         15  
                  27.95       58.12 (30.17)                                        
  5 Kamata, Muneki      17 NYCC-MR                56.52      58.39         14  
                  28.12       58.39 (30.27)                                        
  6 Wallace, Dan P      14 Express Swimming-MR    58.55      58.69         13  
                  28.63       58.69 (30.06)                                        
  7 Panzl, Jonathan W   17 Express Swimming-MR    58.20      58.86         12  
  8 Clarke, Sean        18 Express Swimming-MR    57.68      58.99         11  
                  28.29       58.99 (30.70)                                        
  9 Byrnes, Thomas J    17 MSC-MR                 59.20    1:00.20          9  
                  28.85     1:00.20 (31.35)                                        
 10 Gleason, David X    16 UNNYC-MR                  NT    1:00.41          7  
                  28.46     1:00.41 (31.95)                                        
 11 Koukharevitch, Ale  15 DSC-MR                 59.58    1:00.80          6  
                  28.08     1:00.80 (32.72)                                        
 12 Nastasi, Peter J    16 MWSC-MR                59.78    1:00.99          5  
                  28.95     1:00.99 (32.04)                                        
 13 Schaub, CJ M        16 COND-MR                59.03    1:02.03          4  
                  30.46     1:02.03 (31.57)                                        
 14 Pilo, Matthew C     15 Express Swimming-MR  1:04.88    1:02.63          3  
                  30.12     1:02.63 (32.51)                                        
 15 Meck, Mike D        14 MSC-MR               1:03.83    1:03.13          2  
 16 Eller, Zachary M    15 Riptides-MR          1:00.84    1:03.35          1  
 17 Weiner, Ben L       16 COND-MR                59.13    1:03.88        
                  29.55     1:03.88 (34.33)                                        
 18 Pope, Jimmy J       14 NDAC-MR              1:02.13    1:03.93        
                  30.39     1:03.93 (33.54)                                        
 19 Visser, Rory M      15 COND-MR              1:03.73    1:04.10        
 20 Mayer, Michael      14 Express Swimming-MR  1:01.91    1:04.38        
                  31.66     1:04.38 (32.72)                                        
 21 Gassert, Matthew J  17 Express Swimming-MR  1:02.74    1:04.47        
                  30.44     1:04.47 (34.03)                                        
 22 Lofstedt, Joe A     16 MWSC-MR              1:03.68    1:04.61        
                  30.65     1:04.61 (33.96)                                        
 23 Dempsey, Lukas A    14 MSC-MR               1:04.41    1:04.70        
                  30.55     1:04.70 (34.15)                                        
 24 Bernstein, Rex L    14 COND-MR              1:06.01    1:04.89        
                  30.74     1:04.89 (34.15)                                        
 25 Guy, Will V         14 COND-MR                   NT    1:05.26        
                  30.69     1:05.26 (34.57)                                        
 26 Farm, Bryan W       15 COND-MR              1:05.25    1:05.46        
                  32.30     1:05.46 (33.16)                                        
 27 Volaski, Harrison   13 Big Blue-MR          1:03.97    1:05.90        
                  32.58     1:05.90 (33.32)                                        
 28 Huaman, Moises D    17 Mrst Barracudas-MR   1:02.98    1:05.99        
                  30.77     1:05.99 (35.22)                                        
 29 Shanley, Benjamin   13 Express Swimming-MR  1:04.51    1:06.05        
                  32.07     1:06.05 (33.98)                                        
 30 Visconti, Michael   16 Express Swimming-MR  1:07.47    1:06.54        
                  33.84     1:06.54 (32.70)                                        
 31 Schaub, Bryan T     14 COND-MR              1:04.01    1:07.00        
                  32.29     1:07.00 (34.71)                                        
 32 Seagren, Ryan M     16 MSC-MR               1:02.48    1:07.96        
                  31.92     1:07.96 (36.04)                                        
 33 Coffin, Spencer     15 Scd-Mr-MR            1:06.01    1:08.33        
 34 Adegbite, Adeola O  13 Express Swimming-MR  1:06.78    1:08.96        
                  32.30     1:08.96 (36.66)                                        
 35 Eller, Joshua A     17 Riptides-MR          1:00.12    1:09.18        
 36 Wilson, Connor J    13 WEY-NJ               1:07.43    1:09.32        
                  32.08     1:09.32 (37.24)                                        
 37 Thomas, Brad        13 Scd-Mr-MR            1:10.02    1:10.13        
                  33.48     1:10.13 (36.65)                                        
 38 Xie, Jeffrey X      13 WEY-NJ               1:10.91    1:13.65        
                  35.81     1:13.65 (37.84)                                        
 39 Benedict, Grant E   13 Big Blue-MR          1:12.14    1:14.24        
                  35.24     1:14.24 (39.00)                                        
 40 Bekker, Allen       13 DSC-MR               1:17.60    1:14.38        
                  34.76     1:14.38 (39.62)                                        
 41 Magretti, Stephen   13 COND-MR              1:12.46    1:14.79        
 42 Millard, Jelani A   13 WEY-NJ               1:14.26    1:15.56        
                  34.68     1:15.56 (40.88)                                        
 43 Neville, Patrick W  15 COND-MR                   NT    1:15.68        
                  35.09     1:15.68 (40.59)                                        
 44 Ocheretyaner, Eric  16 WEY-NJ               1:12.25    1:16.00        
                  34.83     1:16.00 (41.17)                                        
 45 Walsh, Kevin        13 Scd-Mr-MR            1:14.88    1:17.25        
 46 Hozias, Jeffrey     13 COND-MR                   NT    1:18.01        
                  36.68     1:18.01 (41.33)                                        
 47 Colandrea, Nick K   14 COND-MR              1:38.28    1:18.04        
 48 Polgur, Michael     13 DSC-MR                    NT    1:21.88        
                  38.57     1:21.88 (43.31)                                        
 49 Sullivan, Sean S    13 Big Blue-MR          1:25.08    1:22.01        
                  39.73     1:22.01 (42.28)                                        
 50 Gak, Milos M        13 RIST-MR              1:09.15    1:22.03        
 51 Tung, Danten M      13 COND-MR                   NT    1:22.28        
                  37.22     1:22.28 (45.06)                                        
 52 Lam, Louis A        13 Express Swimming-MR  1:28.10    1:24.11        
                  38.37     1:24.11 (45.74)                                        
 53 O'Neill, Michael E  13 MWSC-MR              1:23.22    1:26.92        
                  38.77     1:26.92 (48.15)                                        
 54 Bonelli, Bobby      13 Express Swimming-MR  1:31.35    1:32.04        
 
Boys 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Sean        18 Express Swimming-MR  2:03.93    2:05.99        
                  28.72     1:00.29 (31.57)     1:32.58 (32.29)     2:05.99 (33.41)
  2 Wallace, Dan P      14 Express Swimming-MR  2:08.36    2:09.41        
                  29.69     1:02.10 (32.41)     1:34.94 (32.84)     2:09.41 (34.47)
  3 Kuo, Theodore       14 Express Swimming-MR  2:09.56    2:12.15        
                  30.54     1:03.98 (33.44)     1:38.13 (34.15)     2:12.15 (34.02)
  4 Hardy, Thomas R     18 Express Swimming-MR       NT    2:12.91        
                  30.93     1:04.54 (33.61)     1:39.50 (34.96)     2:12.91 (33.41)
  5 Byrnes, Thomas J    17 MSC-MR               2:05.23    2:13.49        
                  30.72     1:03.90 (33.18)     1:38.24 (34.34)     2:13.49 (35.25)
  6 Hoempler, Mark      16 COND-MR              2:11.59    2:14.08        
                                1:03.67 ( )     1:38.43 (34.76)     2:14.08 (35.65)
  7 Marchionni, Frank   15 COND-MR              2:10.23    2:18.56        
                  29.98     1:05.23 (35.25)     1:42.30 (37.07)     2:18.56 (36.26)
  8 Pilo, Matthew C     15 Express Swimming-MR  2:24.49    2:24.41        
  9 Dempsey, Lukas A    14 MSC-MR               2:19.04    2:24.70        
                  32.99     1:09.48 (36.49)     1:48.08 (38.60)     2:24.70 (36.62)
 10 Shanley, Benjamin   13 Express Swimming-MR  2:22.94    2:27.23        
                  33.82     1:12.21 (38.39)     1:51.22 (39.01)     2:27.23 (36.01)
 11 Eller, Zachary M    15 Riptides-MR          2:25.12    2:29.24        
                  32.65     1:10.42 (37.77)     1:50.02 (39.60)     2:29.24 (39.22)
 12 Bernstein, Rex L    14 COND-MR              2:29.46    2:29.30        
                  33.27     1:10.63 (37.36)     1:50.06 (39.43)     2:29.30 (39.24)
 13 Volaski, Harrison   13 Big Blue-MR          2:22.53    2:29.93        
                  33.89     1:12.73 (38.84)     1:52.72 (39.99)     2:29.93 (37.21)
 14 Guy, Will V         14 COND-MR                   NT    2:34.42        
                                3:14.54 ( )         2:34.42 ( )                    
 15 Huaman, Moises D    17 Mrst Barracudas-MR   2:17.70    2:34.69        
                  33.26     1:11.97 (38.71)     1:54.12 (42.15)     2:34.69 (40.57)
 16 Jin, Paul           16 COND-MR              2:39.94    2:36.61        
                  33.13     1:11.75 (38.62)     1:53.66 (41.91)     2:36.61 (42.95)
 17 Chen, Bobby         13 COND-MR              2:46.57    2:37.39        
                  35.85     1:16.44 (40.59)     1:57.86 (41.42)     2:37.39 (39.53)
 18 Wilson, Connor J    13 WEY-NJ               2:34.25    2:43.08        
                  35.96     1:17.31 (41.35)     2:00.98 (43.67)     2:43.08 (42.10)
 19 Vislov, Paul A      14 COND-MR              3:04.37    2:46.18        
                  36.74     1:19.43 (42.69)     2:05.01 (45.58)     2:46.18 (41.17)
 20 Xie, Jeffrey X      13 WEY-NJ               2:35.29    2:46.25        
                  35.56     1:18.36 (42.80)     2:02.72 (44.36)     2:46.25 (43.53)
 21 Coffin, Spencer     15 Scd-Mr-MR            2:40.28    2:46.49        
                  36.35     1:19.53 (43.18)     2:03.56 (44.03)     2:46.49 (42.93)
 22 Neville, Patrick W  15 COND-MR                   NT    2:49.20        
                  35.94     1:16.02 (40.08)     1:58.08 (42.06)     2:49.20 (51.12)
 23 Millard, Jelani A   13 WEY-NJ               2:53.91    2:50.98        
                  34.94     1:19.19 (44.25)     2:08.37 (49.18)     2:50.98 (42.61)
 24 Polgur, Michael     13 DSC-MR                    NT    3:00.83        
 25 Tung, Danten M      13 COND-MR                   NT    3:08.32        
                  40.25     1:28.38 (48.13)     2:20.23 (51.85)     3:08.32 (48.09)
 26 Najaroen, Nevin     14 COND-MR                   NT    3:15.43        
                2:28.02     3:15.65 (47.63)         3:15.43 ( )                    
 27 Sullivan, Robert P  14 West Point-MR             NT    3:29.50        
                                3:29.52 ( )         3:29.50 ( )                    
 
Boys 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Panzl, Jonathan W   17 Express Swimming-MR  4:31.42    4:28.96         20  
                  31.32     1:04.65 (33.33)     1:38.27 (33.62)     2:12.92 (34.65)
        2:47.18 (34.26)     3:21.70 (34.52)     3:55.59 (33.89)     4:28.96 (33.37)
  2 Clarke, Sean        18 Express Swimming-MR  4:23.71    4:31.39         17  
                  29.73     1:03.38 (33.65)     1:37.35 (33.97)     2:13.54 (36.19)
        2:48.64 (35.10)     3:23.96 (35.32)     3:58.16 (34.20)     4:31.39 (33.23)
  3 Ahern, Michael G    17 Express Swimming-MR  4:24.09    4:33.84         16  
                  31.90     1:07.13 (35.23)     1:42.16 (35.03)     2:17.69 (35.53)
        2:52.14 (34.45)     3:26.95 (34.81)     4:00.81 (33.86)     4:33.84 (33.03)
  4 Wallace, Dan P      14 Express Swimming-MR  4:35.01    4:37.39         15  
                                1:05.19 ( )                             2:16.05 ( )
                                3:27.46 ( )   4:37.39 (1:09.93)                    
  5 Kuo, Theodore       14 Express Swimming-MR  4:31.86    4:38.12         14  
                  32.26     1:07.78 (35.52)     1:43.30 (35.52)     2:18.59 (35.29)
        2:54.20 (35.61)     3:29.05 (34.85)     4:04.16 (35.11)     4:38.12 (33.96)
  6 Garrett, Camm C     21 UNAT!-MR             4:23.84    4:38.85         13  
                  29.39     1:02.80 (33.41)     1:37.33 (34.53)     2:13.49 (36.16)
        2:49.87 (36.38)     3:27.08 (37.21)     4:04.13 (37.05)     4:38.85 (34.72)
  7 Mayer, Michael      14 Express Swimming-MR  4:37.44    4:46.71         12  
                                1:09.24 ( )                             2:22.73 ( )
                                3:36.65 ( )   4:46.71 (1:10.06)                    
  8 Duva, Ben           14 Express Swimming-MR  4:57.77    4:55.83         11  
                  34.06     1:11.10 (37.04)     1:49.36 (38.26)     2:27.50 (38.14)
        3:06.10 (38.60)     3:43.82 (37.72)   4:55.83 (1:12.01)                    
  9 Lee, Joe            15 DSC-MR               4:48.90    4:55.88          9  
                  32.80     1:08.84 (36.04)     1:47.24 (38.40)     2:25.91 (38.67)
        3:04.97 (39.06)     3:43.75 (38.78)     4:20.90 (37.15)     4:55.88 (34.98)
 10 Carmichael-Lopes,   13 Express Swimming-MR  4:55.30    4:55.98          7  
                  33.09     1:09.88 (36.79)     1:48.07 (38.19)     2:26.77 (38.70)
        3:05.45 (38.68)     3:43.78 (38.33)     4:20.94 (37.16)     4:55.98 (35.04)
 11 Malychev, Peter I   14 DSC-MR               4:52.47    4:58.62          6  
                  32.55     1:09.22 (36.67)     1:46.77 (37.55)     2:25.72 (38.95)
        3:05.06 (39.34)     3:44.27 (39.21)     4:22.11 (37.84)     4:58.62 (36.51)
 12 Dempsey, Lukas A    14 MSC-MR               4:55.55    4:59.84          5  
                                1:11.34 ( )                             2:29.94 ( )
                                3:46.31 ( )   4:59.84 (1:13.53)                    
 13 Auxtin, Pavel Q     14 DSC-MR               4:47.52    5:01.18          4  
                  33.21     1:10.58 (37.37)     1:48.80 (38.22)     2:27.51 (38.71)
        3:06.04 (38.53)     3:45.57 (39.53)     4:24.25 (38.68)     5:01.18 (36.93)
 14 Seagren, Ryan M     16 MSC-MR               4:50.44    5:02.99          3  
                  32.75     1:09.82 (37.07)     1:48.19 (38.37)     2:27.57 (39.38)
        3:06.14 (38.57)     3:45.77 (39.63)     4:25.13 (39.36)     5:02.99 (37.86)
 15 Nastasi, Peter J    16 MWSC-MR              4:37.98    5:05.01          2  
                  34.16     1:12.24 (38.08)     1:50.64 (38.40)     2:29.37 (38.73)
        3:08.99 (39.62)     3:48.36 (39.37)     4:27.40 (39.04)     5:05.01 (37.61)
 16 Graham, Danny       13 Express Swimming-MR  5:14.84    5:07.40          1  
                                1:13.50 ( )                             2:32.15 ( )
                                3:51.56 ( )   5:07.40 (1:15.84)                    
 17 Shanley, Benjamin   13 Express Swimming-MR  5:07.99    5:07.72        
                  33.76     1:12.33 (38.57)     1:51.26 (38.93)     2:31.28 (40.02)
        3:11.03 (39.75)     3:51.81 (40.78)     4:31.38 (39.57)     5:07.72 (36.34)
 18 Gassert, Matthew J  17 Express Swimming-MR  5:05.86    5:08.73        
                  33.80     1:12.32 (38.52)     1:51.28 (38.96)     2:31.12 (39.84)
        3:11.06 (39.94)     3:51.51 (40.45)     4:31.72 (40.21)     5:08.73 (37.01)
 19 Lo, Arthur          14 Express Swimming-MR  5:06.78    5:09.82        
                  35.01     1:14.51 (39.50)     1:55.61 (41.10)     2:36.04 (40.43)
        3:16.72 (40.68)     3:57.03 (40.31)     4:35.18 (38.15)     5:09.82 (34.64)
 20 Byrne, Greg J       13 MWSC-MR              5:08.56    5:14.98        
                  35.87     1:14.70 (38.83)     1:55.21 (40.51)     2:35.69 (40.48)
        3:16.45 (40.76)     3:56.85 (40.40)     4:36.49 (39.64)     5:14.98 (38.49)
 21 Meck, Mike D        14 MSC-MR               5:00.59    5:18.76        
                  35.19     1:14.17 (38.98)     1:54.06 (39.89)     2:34.50 (40.44)
        3:16.08 (41.58)     3:57.54 (41.46)     4:38.40 (40.86)     5:18.76 (40.36)
 22 Levy, Paul          17 DSC-MR               5:19.64    5:24.98        
                  35.14     1:15.21 (40.07)     1:57.45 (42.24)     2:39.07 (41.62)
        3:21.88 (42.81)     4:03.46 (41.58)     4:43.83 (40.37)     5:24.98 (41.15)
 23 Bernstein, Rex L    14 COND-MR              5:15.74    5:29.89        
                  35.86     1:14.79 (38.93)     1:56.25 (41.46)     2:37.36 (41.11)
        3:19.63 (42.27)     4:03.40 (43.77)     4:47.32 (43.92)     5:29.89 (42.57)
 24 Huaman, Moises D    17 Mrst Barracudas-MR   5:04.75    5:35.81        
                  33.80     1:14.18 (40.38)     1:56.62 (42.44)     2:39.88 (43.26)
        3:23.33 (43.45)     4:08.10 (44.77)     4:52.42 (44.32)     5:35.81 (43.39)
 25 Chen, Bobby         13 COND-MR              6:31.76    5:41.77        
                  37.02     1:20.23 (43.21)     2:04.72 (44.49)     2:50.19 (45.47)
        3:34.64 (44.45)     4:20.31 (45.67)     5:02.74 (42.43)     5:41.77 (39.03)
 26 Fan, Boyu           13 COND-MR                   NT    6:15.17        
                  41.18     1:27.06 (45.88)     2:14.79 (47.73)     3:04.30 (49.51)
        3:52.94 (48.64)     4:41.70 (48.76)   6:15.17 (1:33.47)                    
 27 Colandrea, Nick K   14 COND-MR                   NT    6:15.43        
                  38.25     1:23.89 (45.64)     2:11.68 (47.79)     3:00.87 (49.19)
        3:49.13 (48.26)     4:38.32 (49.19)     5:27.90 (49.58)     6:15.43 (47.53)
 
Boys 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Panzl, Jonathan W   17 Express Swimming-MR  9:19.71    9:27.24        
                  33.37     1:09.49 (36.12)     1:45.91 (36.42)     2:22.84 (36.93)
        2:59.10 (36.26)     3:35.84 (36.74)     4:11.62 (35.78)     4:47.83 (36.21)
        5:23.35 (35.52)     5:59.81 (36.46)     6:35.07 (35.26)     7:11.00 (35.93)
        7:45.68 (34.68)     8:20.94 (35.26)     8:55.12 (34.18)     9:27.24 (32.12)
  2 Clarke, Sean        18 Express Swimming-MR  9:23.23    9:27.31        
                  32.84     1:09.29 (36.45)     1:46.10 (36.81)     2:22.95 (36.85)
        2:59.57 (36.62)     3:36.15 (36.58)     4:02.13 (25.98)     4:48.06 (45.93)
        5:20.44 (32.38)     5:59.90 (39.46)     6:33.22 (33.32)     7:11.02 (37.80)
        7:43.00 (31.98)     8:21.25 (38.25)     8:49.74 (28.49)     9:27.31 (37.57)
  3 Kuo, Theodore       14 Express Swimming-MR  9:26.40    9:35.71        
                  33.14     1:09.99 (36.85)     1:46.29 (36.30)     2:23.26 (36.97)
        2:59.53 (36.27)     3:36.36 (36.83)     4:12.14 (35.78)     4:48.42 (36.28)
        5:24.12 (35.70)     6:00.08 (35.96)     6:35.68 (35.60)     7:11.87 (36.19)
        7:47.67 (35.80)     8:24.09 (36.42)     8:56.93 (32.84)     9:35.71 (38.78)
  4 Hardy, Thomas R     18 Express Swimming-MR       NT    9:42.72        
                  32.62     1:08.48 (35.86)     1:45.25 (36.77)     2:22.48 (37.23)
        2:59.71 (37.23)     3:37.24 (37.53)     4:14.58 (37.34)     4:51.71 (37.13)
        5:28.88 (37.17)     6:05.68 (36.80)     6:42.65 (36.97)     7:19.36 (36.71)
        7:46.15 (26.79)     8:31.79 (45.64)     9:03.51 (31.72)     9:42.72 (39.21)
  5 Wallace, Dan P      14 Express Swimming-MR  9:42.51    9:42.94        
                  33.03     1:09.41 (36.38)     1:40.14 (30.73)     2:23.35 (43.21)
        3:00.09 (36.74)     3:37.08 (36.99)     4:13.64 (36.56)     4:49.77 (36.13)
        5:19.06 (29.29)     6:03.08 (44.02)     6:39.90 (36.82)     7:16.92 (37.02)
        7:53.78 (36.86)     8:30.90 (37.12)     9:07.36 (36.46)     9:42.94 (35.58)
  6 Mayer, Michael      14 Express Swimming-MR  9:59.28    9:54.04        
                  30.52     1:11.05 (40.53)     1:43.14 (32.09)     2:25.78 (42.64)
        2:59.49 (33.71)     3:41.50 (42.01)     4:16.57 (35.07)     4:57.37 (40.80)
        5:31.43 (34.06)     6:14.11 (42.68)     6:46.86 (32.75)     7:28.89 (42.03)
        8:02.35 (33.46)     8:43.66 (41.31)     9:17.03 (33.37)     9:54.04 (37.01)
  7 Duva, Ben           14 Express Swimming-MR 10:16.11   10:04.42        
                  33.83     1:10.84 (37.01)     1:48.72 (37.88)     2:26.38 (37.66)
        3:04.82 (38.44)     3:43.41 (38.59)                             5:00.88 ( )
        5:38.86 (37.98)     6:17.13 (38.27)     6:56.01 (38.88)     7:34.37 (38.36)
                                8:50.55 ( )     9:28.50 (37.95)    10:04.42 (35.92)
  8 Dempsey, Lukas A    14 MSC-MR              10:23.68   10:22.44        
                  34.95     1:13.77 (38.82)     1:52.90 (39.13)     2:32.40 (39.50)
        3:11.83 (39.43)     3:51.19 (39.36)     4:31.20 (40.01)     5:10.84 (39.64)
        5:50.30 (39.46)     6:29.88 (39.58)     7:09.21 (39.33)     7:48.02 (38.81)
        8:27.03 (39.01)     9:05.42 (38.39)     9:44.18 (38.76)    10:22.44 (38.26)
  9 Marchionni, Frank   15 COND-MR                   NT   10:48.19        
                  30.59     1:13.89 (43.30)     1:48.54 (34.65)     2:33.31 (44.77)
        3:10.53 (37.22)     3:53.03 (42.50)     4:30.93 (37.90)     5:12.73 (41.80)
        5:50.13 (37.40)     6:40.77 (50.64)     7:17.03 (36.26)     8:06.22 (49.19)
        8:44.00 (37.78)     9:33.99 (49.99)    10:04.41 (30.42)    10:48.19 (43.78)
 10 Schaub, Bryan T     14 COND-MR                   NT   10:57.74        
                  36.74     1:18.57 (41.83)     2:00.51 (41.94)     2:42.64 (42.13)
        3:23.23 (40.59)     4:07.13 (43.90)     4:47.41 (40.28)     5:31.69 (44.28)
        6:13.91 (42.22)     6:55.75 (41.84)     7:32.88 (37.13)     8:18.50 (45.62)
        8:52.89 (34.39)     9:42.17 (49.28)    10:18.80 (36.63)    10:57.74 (38.94)
 11 Visser, Rory M      15 COND-MR                   NT   11:00.01        
                  36.43     1:17.62 (41.19)     1:56.41 (38.79)     2:41.82 (45.41)
        3:21.73 (39.91)     4:06.46 (44.73)     4:49.40 (42.94)     5:31.17 (41.77)
        6:14.44 (43.27)     6:56.68 (42.24)     7:36.08 (39.40)     8:19.26 (43.18)
        9:01.05 (41.79)     9:43.47 (42.42)    10:20.77 (37.30)    11:00.01 (39.24)
 12 Huaman, Moises D    17 Mrst Barracudas-MR  11:04.67   11:39.31        
                  36.00     1:17.92 (41.92)     1:53.80 (35.88)     2:45.97 (52.17)
        3:30.60 (44.63)     4:14.68 (44.08)     4:46.63 (31.95)     5:45.08 (58.45)
        6:30.61 (45.53)     7:14.90 (44.29)     8:00.64 (45.74)     8:45.48 (44.84)
        9:30.57 (45.09)    10:14.43 (43.86)    10:58.10 (43.67)    11:39.31 (41.21)
 13 Bernstein, Rex L    14 COND-MR                   NT   11:54.77        
                  30.95     1:16.34 (45.39)     1:59.24 (42.90)     2:44.26 (45.02)
        3:29.71 (45.45)     4:16.10 (46.39)     5:02.83 (46.73)     5:49.11 (46.28)
        6:35.80 (46.69)     7:21.55 (45.75)     8:07.63 (46.08)     8:52.87 (45.24)
        9:39.16 (46.29)    10:25.31 (46.15)    11:10.56 (45.25)    11:54.77 (44.21)
 14 Jin, Paul           16 COND-MR                   NT   12:44.92        
                  37.20     1:19.98 (42.78)     2:04.88 (44.90)     2:52.21 (47.33)
        3:40.20 (47.99)     4:29.66 (49.46)     5:19.12 (49.46)     6:08.39 (49.27)
        6:57.56 (49.17)     7:47.92 (50.36)     8:33.18 (45.26)     9:28.49 (55.31)
       10:18.83 (50.34)    11:07.94 (49.11)    11:56.85 (48.91)    12:44.92 (48.07)
 15 Colandrea, Nick K   14 COND-MR                   NT   13:08.94        
                                1:26.47 ( )     2:15.81 (49.34)     3:05.89 (50.08)
                                4:47.21 ( )                             6:29.62 ( )
        7:21.56 (51.94)     8:12.60 (51.04)                             9:52.49 ( )
                               11:33.41 ( )    12:23.11 (49.70)    13:08.94 (45.83)
 
Boys 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marchionni, Frank   15 COND-MR              1:03.75    1:08.92        
                  33.95     1:08.92 (34.97)                                        
  2 Hardy, Thomas R     18 Express Swimming-MR       NT    1:10.56        
                  34.64     1:10.56 (35.92)                                        
  3 Hoempler, Erik      16 COND-MR              1:06.70    1:11.09        
                  36.54     1:11.09 (34.55)                                        
  4 Carmichael-Lopes,   13 Express Swimming-MR  1:08.04    1:15.21        
                  36.29     1:15.21 (38.92)                                        
  5 Volaski, Harrison   13 Big Blue-MR          1:09.04    1:15.81        
                  37.17     1:15.81 (38.64)                                        
  6 Duva, Ben           14 Express Swimming-MR  1:12.52    1:16.39        
                  38.06     1:16.39 (38.33)                                        
  7 Graham, Danny       13 Express Swimming-MR  1:14.39    1:16.67        
                  37.46     1:16.67 (39.21)                                        
  8 Eller, Zachary M    15 Riptides-MR          1:19.08    1:20.81        
                  39.78     1:20.81 (41.03)                                        
  9 Guy, Will V         14 COND-MR              1:17.75    1:20.91        
                  39.83     1:20.91 (41.08)                                        
 10 Thomas, Brad        13 Scd-Mr-MR            1:19.41    1:21.32        
                  40.25     1:21.32 (41.07)                                        
 11 Fang, Fred          13 WEY-NJ               1:19.57    1:22.26        
                  40.62     1:22.26 (41.64)                                        
 12 Hoempler, Mark      16 COND-MR              1:10.94    1:22.52        
                  40.46     1:22.52 (42.06)                                        
 13 Wilson, Connor J    13 WEY-NJ               1:15.69    1:23.09        
                  39.98     1:23.09 (43.11)                                        
 14 Huaman, Moises D    17 Mrst Barracudas-MR   1:21.55    1:24.72        
                  41.73     1:24.72 (42.99)                                        
 15 Kennedy, Chris T    15 MWSC-MR              1:21.72    1:24.93        
                  41.68     1:24.93 (43.25)                                        
 16 Coffin, Spencer     15 Scd-Mr-MR            1:20.64    1:24.99        
                  41.91     1:24.99 (43.08)                                        
 17 Eller, Joshua A     17 Riptides-MR          1:16.81    1:25.29        
                  41.46     1:25.29 (43.83)                                        
 18 Xie, Jeffrey X      13 WEY-NJ               1:26.86    1:26.91        
 19 Boiano, Anthony     15 COND-MR              1:30.76    1:29.35        
                  43.87     1:29.35 (45.48)                                        
 20 Neville, Patrick W  15 COND-MR                   NT    1:30.38        
                  45.08     1:30.38 (45.30)                                        
 21 Millard, Jelani A   13 WEY-NJ               1:28.79    1:34.11        
                  45.39     1:34.11 (48.72)                                        
 22 Polgur, Michael     13 DSC-MR                    NT    1:34.28        
                  46.40     1:34.28 (47.88)                                        
 23 Vislov, Paul A      14 COND-MR              1:37.71    1:34.88        
                  46.90     1:34.88 (47.98)                                        
 24 Bekker, Allen       13 DSC-MR               1:31.65    1:35.71        
                  47.03     1:35.71 (48.68)                                        
 25 Tung, Danten M      13 COND-MR              1:55.22    1:44.27        
                  47.61     1:44.27 (56.66)                                        
 26 Spanedda, Scott P   13 COND-MR                   NT    1:45.68        
                  50.80     1:45.68 (54.88)                                        
 27 Bonelli, Bobby      13 Express Swimming-MR       NT    1:47.81        
 
Boys 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ahern, Michael G    17 Express Swimming-MR  2:10.35    2:16.55         20  
                  31.69     1:06.34 (34.65)     1:41.68 (35.34)     2:16.55 (34.87)
  2 Kopczynski, Konrad  17 NYCC-MR              2:20.51    2:23.15         17  
                  34.32     1:09.75 (35.43)     1:47.86 (38.11)     2:23.15 (35.29)
  3 Byrnes, Thomas J    17 MSC-MR               2:16.31    2:26.65         16  
                  34.41     1:11.60 (37.19)     1:49.67 (38.07)     2:26.65 (36.98)
  4 Gleason, David X    16 UNNYC-MR             2:18.00    2:28.66         15  
  5 Ciliske, Chuck W    19 UNAT!-MR             2:18.75    2:28.91         14  
                  34.90     1:13.31 (38.41)     1:51.51 (38.20)     2:28.91 (37.40)
  6 Dempsey, Lukas A    14 MSC-MR               2:29.20    2:33.36         13  
                                1:14.32 ( )   2:33.36 (1:19.04)                    
  7 Volaski, Harrison   13 Big Blue-MR          2:30.76    2:35.93         12  
                                1:16.45 ( )   2:35.93 (1:19.48)                    
  8 Loli, Alex C        13 Mrst Barracudas-MR   2:37.26    2:36.64         11  
                  35.24     1:14.76 (39.52)     1:55.58 (40.82)     2:36.64 (41.06)
  9 Duva, Ben           14 Express Swimming-MR  2:36.33    2:38.25          9  
                  37.81     1:18.36 (40.55)     1:59.06 (40.70)     2:38.25 (39.19)
 10 Donenfeld, Thai     14 COND-MR              2:44.34    2:38.34          7  
                  37.44     1:18.10 (40.66)     2:00.55 (42.45)     2:38.34 (37.79)
 11 Kuo, Theodore       14 Express Swimming-MR  2:33.32    2:39.13          6  
                  37.94     1:18.50 (40.56)     1:59.30 (40.80)     2:39.13 (39.83)
 12 Seagren, Ryan M     16 MSC-MR               2:28.12    2:41.20          5  
                  36.93     1:17.68 (40.75)     1:59.21 (41.53)     2:41.20 (41.99)
 13 Carmichael-Lopes,   13 Express Swimming-MR  2:32.66    2:43.46          4  
                  37.51     1:18.69 (41.18)     2:02.40 (43.71)     2:43.46 (41.06)
 14 Graham, Danny       13 Express Swimming-MR  2:42.46    2:46.72          3  
                  39.02     1:21.52 (42.50)     2:04.38 (42.86)     2:46.72 (42.34)
 15 Pilo, Matthew C     15 Express Swimming-MR  2:50.75    2:48.53          2  
                  38.76     1:21.70 (42.94)     2:05.22 (43.52)     2:48.53 (43.31)
 16 Thomas, Brad        13 Scd-Mr-MR            2:50.68    2:49.20          1  
                  38.68     1:22.52 (43.84)     2:07.73 (45.21)     2:49.20 (41.47)
 17 Magretti, Stephen   13 COND-MR              2:49.38    2:56.16        
                  40.24     1:24.12 (43.88)     2:11.77 (47.65)     2:56.16 (44.39)
 18 Hong, Jeffrey S     15 WEY-NJ               2:40.92    2:56.47        
                  40.33     1:25.16 (44.83)     2:12.05 (46.89)     2:56.47 (44.42)
 19 Visconti, Michael   16 Express Swimming-MR  2:47.21    3:00.72        
                                1:29.86 ( )   3:00.72 (1:30.86)                    
 20 Lo, Arthur          14 Express Swimming-MR  2:53.97    3:02.47        
                  43.21     1:29.83 (46.62)     2:17.77 (47.94)     3:02.47 (44.70)
 21 Neville, Patrick W  15 COND-MR                   NT    3:06.76        
                  45.74     1:32.97 (47.23)     2:21.27 (48.30)     3:06.76 (45.49)
 22 Fan, Boyu           13 COND-MR                   NT    3:20.58        
 23 Hozias, Jeffrey     13 COND-MR                   NT    3:23.94        
                  46.81     1:39.33 (52.52)     2:33.00 (53.67)     3:23.94 (50.94)
 24 O'Neill, Michael E  13 MWSC-MR              3:21.13    3:27.58        
                  46.73     1:40.80 (54.07)     2:34.55 (53.75)     3:27.58 (53.03)
 25 Najaroen, Nevin     14 COND-MR                   NT    3:41.12        
                                1:48.65 ( )     2:47.10 (58.45)     3:41.12 (54.02)
 26 Bonelli, Bobby      13 Express Swimming-MR  3:43.52    3:43.19        
                                1:51.21 ( )   3:43.19 (1:51.98)                    
 27 Boiano, Anthony     15 COND-MR                   NT    3:51.85        
                                3:08.15 ( )     3:51.85 (43.70)                    
 -- Lam, Louis A        13 Express Swimming-MR  3:42.65         DQ        
                  47.41     1:41.81 (54.40)     2:39.02 (57.21)          DQ (53.40)
 -- Chen, Bobby         13 COND-MR                   NT         DQ        
                  43.85     1:31.00 (47.15)     2:18.77 (47.77)          DQ (44.80)
 
Boys 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burud, Michael A    15 NDAC-MR              1:09.63    1:14.50         20  
                  34.58     1:14.50 (39.92)                                        
  2 Schaub, CJ M        16 COND-MR              1:10.18    1:15.89         17  
                  35.56     1:15.89 (40.33)                                        
  3 Carmichael-Lopes,   13 Express Swimming-MR  1:11.97    1:16.81         16  
                  36.27     1:16.81 (40.54)                                        
  4 Meck, Mike D        14 MSC-MR               1:15.97    1:17.73         15  
  5 Kamata, Muneki      17 NYCC-MR              1:11.29    1:18.13         14  
                  35.46     1:18.13 (42.67)                                        
  6 Mayer, Michael      14 Express Swimming-MR  1:13.45    1:18.36         13  
                  37.45     1:18.36 (40.91)                                        
  7 Clarke, Sean        18 Express Swimming-MR  1:16.79    1:18.64         12  
                  36.57     1:18.64 (42.07)                                        
  8 Weiner, Ben L       16 COND-MR              1:15.42    1:21.43         11  
  9 Pilo, Matthew C     15 Express Swimming-MR  1:21.08    1:21.66          9  
 10 Lee, Joe            15 DSC-MR               1:18.32    1:22.42          7  
                  39.35     1:22.42 (43.07)                                        
 11 Malychev, Peter I   14 DSC-MR               1:16.26    1:22.80          6  
                  40.12     1:22.80 (42.68)                                        
 12 Shanley, Benjamin   13 Express Swimming-MR  1:21.42    1:25.01          5  
 13 Gassert, Matthew J  17 Express Swimming-MR  1:20.41    1:25.61          4  
                  39.47     1:25.61 (46.14)                                        
 14 Eller, Zachary M    15 Riptides-MR          1:19.91    1:25.63          3  
                  39.42     1:25.63 (46.21)                                        
 15 Lofstedt, Joe A     16 MWSC-MR              1:18.66    1:26.10          2  
                  38.66     1:26.10 (47.44)                                        
 16 Walsh, Kevin        13 Scd-Mr-MR            1:23.06    1:26.19          1  
                  40.28     1:26.19 (45.91)                                        
 17 Loli, Alex C        13 Mrst Barracudas-MR   1:24.00    1:26.38        
                  40.24     1:26.38 (46.14)                                        
 18 Adegbite, Adeola O  13 Express Swimming-MR  1:24.47    1:26.60        
                  40.60     1:26.60 (46.00)                                        
 19 Xie, Jeffrey X      13 WEY-NJ               1:29.68    1:27.61        
                  41.69     1:27.61 (45.92)                                        
 20 Visser, Rory M      15 COND-MR              1:27.23    1:28.11        
                  41.50     1:28.11 (46.61)                                        
 21 Huaman, Moises D    17 Mrst Barracudas-MR   1:25.76    1:28.73        
 22 Seagren, Ryan M     16 MSC-MR               2:39.40    1:29.02        
                  43.02     1:29.02 (46.00)                                        
 23 Eller, Joshua A     17 Riptides-MR          1:25.21    1:29.42        
 24 Farm, Bryan W       15 COND-MR              1:21.83    1:30.48        
                  41.68     1:30.48 (48.80)                                        
 25 Guy, Will V         14 COND-MR                   NT    1:30.61        
                  42.79     1:30.61 (47.82)                                        
 26 Levy, Paul          17 DSC-MR               1:24.40    1:32.38        
                  45.22     1:32.38 (47.16)                                        
 27 Donenfeld, Thai     14 COND-MR              1:36.53    1:36.14        
                  45.36     1:36.14 (50.78)                                        
 28 Ocheretyaner, Eric  16 WEY-NJ               1:25.85    1:36.56        
                  45.82     1:36.56 (50.74)                                        
 29 Millard, Jelani A   13 WEY-NJ               1:36.47    1:38.07        
                  44.71     1:38.07 (53.36)                                        
 30 Colandrea, Nick K   14 COND-MR              1:47.26    1:38.85        
                  46.85     1:38.85 (52.00)                                        
 31 Fan, Boyu           13 COND-MR              1:40.40    1:40.01        
 32 Chen, Bobby         13 COND-MR              1:43.65    1:40.19        
                  49.45     1:40.19 (50.74)                                        
 33 Bekker, Allen       13 DSC-MR               1:44.02    1:40.55        
                  48.84     1:40.55 (51.71)                                        
 34 Lam, Louis A        13 Express Swimming-MR  1:44.31    1:41.00        
                  48.95     1:41.00 (52.05)                                        
 35 Wilson, Connor J    13 WEY-NJ               1:38.06    1:44.51        
                  49.54     1:44.51 (54.97)                                        
 36 Polgur, Michael     13 DSC-MR                    NT    1:45.46        
                  49.16     1:45.46 (56.30)                                        
 37 Tung, Danten M      13 COND-MR              1:47.54    1:46.20        
                  48.93     1:46.20 (57.27)                                        
 38 Najaroen, Nevin     14 COND-MR                   NT    1:46.45        
                  51.15     1:46.45 (55.30)                                        
 39 O'Neill, Michael E  13 MWSC-MR              1:43.20    1:46.79        
 40 Neville, Patrick W  15 COND-MR                   NT    1:47.63        
                  50.81     1:47.63 (56.82)                                        
 41 Sullivan, Sean S    13 Big Blue-MR          1:53.01    1:56.35        
 42 Bonelli, Bobby      13 Express Swimming-MR  2:23.87    2:18.76        
 -- Vislov, Paul A      14 COND-MR              1:47.42         DQ        
                  49.01          DQ (54.19)                                        
 
Boys 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoempler, Mark      16 COND-MR              2:29.94    2:38.28        
                  35.37     1:15.37 (40.00)     1:56.29 (40.92)     2:38.28 (41.99)
  2 Mayer, Michael      14 Express Swimming-MR  2:36.59    2:47.66        
                  38.95     1:22.10 (43.15)     2:05.80 (43.70)     2:47.66 (41.86)
  3 Carmichael-Lopes,   13 Express Swimming-MR  2:39.79    2:50.27        
                  38.56     1:22.10 (43.54)     2:05.74 (43.64)     2:50.27 (44.53)
  4 Malychev, Peter I   14 DSC-MR               2:47.21    3:02.46        
                  40.46     1:25.06 (44.60)     2:13.17 (48.11)     3:02.46 (49.29)
  5 Koukharevitch, Ale  15 DSC-MR               2:50.33    3:03.69        
                  40.05     1:26.18 (46.13)     2:14.93 (48.75)     3:03.69 (48.76)
  6 Lee, Joe            15 DSC-MR                    NT    3:04.35        
                  41.21     1:26.25 (45.04)   3:04.35 (1:38.10)                    
  7 Shanley, Benjamin   13 Express Swimming-MR  3:06.55    3:07.98        
                  42.60     1:30.82 (48.22)     2:19.40 (48.58)     3:07.98 (48.58)
  8 Pilo, Matthew C     15 Express Swimming-MR  3:02.33    3:11.12        
                2:22.16     3:11.20 (49.04)         3:11.12 ( )                    
  9 Walsh, Kevin        13 Scd-Mr-MR            3:09.06    3:16.59        
                  40.67     1:29.23 (48.56)     2:22.16 (52.93)     3:16.59 (54.43)
 10 Gassert, Matthew J  17 Express Swimming-MR  3:01.31    3:16.66        
                  44.13     1:31.83 (47.70)   3:16.66 (1:44.83)                    
 11 Auxtin, Pavel Q     14 DSC-MR                    NT    3:19.21        
                  45.93     1:34.74 (48.81)     2:27.81 (53.07)     3:19.21 (51.40)
 12 Adegbite, Adeola O  13 Express Swimming-MR  3:05.98    3:19.86        
                  42.58     1:32.04 (49.46)     2:24.68 (52.64)     3:19.86 (55.18)
 13 Levy, Paul          17 DSC-MR               3:10.61    3:20.58        
                  44.14     1:34.13 (49.99)     2:27.08 (52.95)     3:20.58 (53.50)
 14 Huang, Lawrence L   14 WEY-NJ               3:04.93    3:20.74        
                  43.51     1:31.73 (48.22)     2:26.74 (55.01)     3:20.74 (54.00)
 15 Eller, Zachary M    15 Riptides-MR          3:03.70    3:21.09        
                  42.98     1:33.12 (50.14)     2:26.75 (53.63)     3:21.09 (54.34)
 16 Byrne, Greg J       13 MWSC-MR              3:11.70    3:27.08        
                  45.85     1:39.25 (53.40)     2:34.34 (55.09)     3:27.08 (52.74)
 17 Schaub, Bryan T     14 COND-MR                   NT    3:28.45        
                  48.17     1:41.31 (53.14)     2:35.52 (54.21)     3:28.45 (52.93)
 18 Bernstein, Rex L    14 COND-MR                   NT    3:42.34        
                2:43.72     3:42.40 (58.68)         3:42.34 ( )                    
 19 Jin, Paul           16 COND-MR                   NT    3:47.26        
                2:47.33   3:47.37 (1:00.04)         3:47.26 ( )                    
 20 Sullivan, Robert P  14 West Point-MR             NT    4:13.53        
                3:07.65   4:13.70 (1:06.05)         4:13.53 ( )                    
 21 Spanedda, Scott P   13 COND-MR                   NT    4:13.58        
                3:08.98   4:13.71 (1:04.73)         4:13.58 ( )                    
 
Boys 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Panzl, Jonathan W   17 Express Swimming-MR  1:01.31    1:01.22        
                  28.95     1:01.22 (32.27)                                        
  2 Hoempler, Erik      16 COND-MR              1:00.96    1:02.72        
                  29.59     1:02.72 (33.13)                                        
  3 Kuo, Theodore       14 Express Swimming-MR  1:04.66    1:07.09        
                  31.32     1:07.09 (35.77)                                        
  4 Lee, Joe            15 DSC-MR               1:08.57    1:08.60        
                  32.87     1:08.60 (35.73)                                        
  5 Byrnes, Thomas J    17 MSC-MR               1:04.05    1:08.71        
                  31.34     1:08.71 (37.37)                                        
  6 Clarke, Sean        18 Express Swimming-MR  1:04.34    1:09.75        
                  31.43     1:09.75 (38.32)                                        
  7 Visconti, Michael   16 Express Swimming-MR  1:11.19    1:10.61        
                  34.02     1:10.61 (36.59)                                        
  8 Eller, Joshua A     17 Riptides-MR          1:11.23    1:13.07        
                  32.11     1:13.07 (40.96)                                        
  9 Graham, Danny       13 Express Swimming-MR  1:12.80    1:13.44        
                  34.00     1:13.44 (39.44)                                        
 10 Koukharevitch, Ale  15 DSC-MR               1:14.89    1:16.23        
                  32.90     1:16.23 (43.33)                                        
 11 Schaub, Bryan T     14 COND-MR              1:12.36    1:18.14        
                  35.44     1:18.14 (42.70)                                        
 12 Auxtin, Pavel Q     14 DSC-MR               1:14.54    1:18.17        
                  35.39     1:18.17 (42.78)                                        
 13 Adegbite, Adeola O  13 Express Swimming-MR  1:13.84    1:19.45        
                  34.64     1:19.45 (44.81)                                        
 14 Levy, Paul          17 DSC-MR               1:16.01    1:20.03        
                  36.78     1:20.03 (43.25)                                        
 15 Boiano, Anthony     15 COND-MR              1:26.95    1:21.23        
                  36.74     1:21.23 (44.49)                                        
 16 Guy, Will V         14 COND-MR                   NT    1:22.00        
                  39.24     1:22.00 (42.76)                                        
 17 Gassert, Matthew J  17 Express Swimming-MR  1:16.86    1:22.31        
                  36.81     1:22.31 (45.50)                                        
 18 Thomas, Brad        13 Scd-Mr-MR            1:19.36    1:22.42        
                  36.75     1:22.42 (45.67)                                        
 19 Malychev, Peter I   14 DSC-MR               1:16.11    1:22.89        
                  35.23     1:22.89 (47.66)                                        
 20 Visser, Rory M      15 COND-MR              1:19.26    1:25.93        
                  38.15     1:25.93 (47.78)                                        
 21 Xie, Jeffrey X      13 WEY-NJ               1:18.42    1:29.22        
                  41.80     1:29.22 (47.42)                                        
 22 Chen, Bobby         13 COND-MR                   NT    1:31.33        
                  42.61     1:31.33 (48.72)                                        
 23 Fang, Fred          13 WEY-NJ               1:31.94    1:33.98        
 24 Bekker, Allen       13 DSC-MR               1:27.98    1:34.29        
                  44.25     1:34.29 (50.04)                                        
 25 Colandrea, Nick K   14 COND-MR              2:02.18    1:35.95        
                  44.80     1:35.95 (51.15)                                        
 26 Millard, Jelani A   13 WEY-NJ               1:27.04    1:39.71        
                  45.76     1:39.71 (53.95)                                        
 27 Najaroen, Nevin     14 COND-MR                   NT    1:42.79        
                  48.13     1:42.79 (54.66)                                        
 28 Neville, Patrick W  15 COND-MR                   NT    1:43.10        
                  46.27     1:43.10 (56.83)                                        
 29 Bonelli, Bobby      13 Express Swimming-MR       NT    2:01.05        
 -- Vislov, Paul A      14 COND-MR                   NT         DQ        
                  45.84        DQ (1:01.00)                                        
 
Boys 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Panzl, Jonathan W   17 Express Swimming-MR  2:14.09    2:14.43         20  
                  30.08     1:03.66 (33.58)     1:38.81 (35.15)     2:14.43 (35.62)
  2 Ciliske, Chuck W    19 UNAT!-MR             2:14.89    2:24.76         17  
                  29.97     1:04.80 (34.83)     1:42.57 (37.77)     2:24.76 (42.19)
  3 Kuo, Theodore       14 Express Swimming-MR  2:21.96    2:31.21         16  
                  32.38     1:09.90 (37.52)     1:49.86 (39.96)     2:31.21 (41.35)
  4 Byrnes, Thomas J    17 MSC-MR               2:21.49    2:31.79         15  
                  32.43     1:09.74 (37.31)     1:50.57 (40.83)     2:31.79 (41.22)
  5 Duva, Ben           14 Express Swimming-MR  2:46.01    2:41.89         14  
                                                      52.93 ( )   2:41.89 (1:48.96)
  6 Visconti, Michael   16 Express Swimming-MR  2:41.41    2:42.97         13  
                                                      57.37 ( )   2:42.97 (1:45.60)
  7 Lee, Joe            15 DSC-MR               2:32.03    2:46.92         12  
                  35.24     1:15.17 (39.93)     2:01.65 (46.48)     2:46.92 (45.27)
  8 Hong, Jeffrey S     15 WEY-NJ               2:35.67    2:47.38         11  
                                1:13.30 ( )   2:47.38 (1:34.08)                    
  9 Graham, Danny       13 Express Swimming-MR  2:41.35    2:48.89          9  
                                                      56.12 ( )   2:48.89 (1:52.77)
 10 Lo, Arthur          14 Express Swimming-MR  2:40.19    2:49.27          7  
                  36.87     1:19.04 (42.17)     2:05.72 (46.68)     2:49.27 (43.55)
 11 Pope, Jimmy J       14 NDAC-MR              2:41.72    2:54.27          6  
                                                    1:01.11 ( )   2:54.27 (1:53.16)
 12 Schaub, Bryan T     14 COND-MR                   NT    2:55.44          5  
                  38.80     1:23.60 (44.80)     2:10.80 (47.20)     2:55.44 (44.64)
 13 Byrne, Greg J       13 MWSC-MR              2:40.25    3:00.63          4  
                  36.99     1:20.53 (43.54)     2:10.92 (50.39)     3:00.63 (49.71)
 14 Koukharevitch, Ale  15 DSC-MR               2:45.65    3:00.70          3  
                                                    1:04.27 ( )   3:00.70 (1:56.43)
 15 Levy, Paul          17 DSC-MR               2:56.20    3:03.68          2  
                                  21.23 ( )     1:10.15 (48.92)   3:03.68 (1:53.53)
 16 Malychev, Peter I   14 DSC-MR               2:47.25    3:12.98          1  
                                  21.39 ( )   3:12.98 (2:51.59)                    
 17 Boiano, Anthony     15 COND-MR                   NT    3:13.15        
                  39.08     1:25.92 (46.84)     2:17.74 (51.82)     3:13.15 (55.41)
 18 Benedict, Grant E   13 Big Blue-MR          3:09.70    3:14.09        
                  36.77     1:24.52 (47.75)     2:17.18 (52.66)     3:14.09 (56.91)
 19 Magretti, Stephen   13 COND-MR                   NT    3:53.99        
                  44.89     1:41.78 (56.89)   2:46.73 (1:04.95)   3:53.99 (1:07.26)
 -- Auxtin, Pavel Q     14 DSC-MR               2:47.42         DQ        
                                  25.36 ( )     1:16.84 (51.48)        DQ (1:54.23)
 
Boys 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoempler, Erik      16 COND-MR              2:26.11    2:24.76        
                  30.04     1:09.49 (39.45)   2:24.76 (1:15.27)                    
  2 Panzl, Jonathan W   17 Express Swimming-MR  2:25.17    2:26.17        
                                1:08.21 ( )   2:26.17 (1:17.96)                    
  3 Byrnes, Thomas J    17 MSC-MR               2:18.32    2:27.77        
                                1:08.27 ( )   2:27.77 (1:19.50)                    
  4 Mayer, Michael      14 Express Swimming-MR  2:24.65    2:30.01        
                                1:14.37 ( )   2:30.01 (1:15.64)                    
  5 Duva, Ben           14 Express Swimming-MR  2:37.53    2:38.06        
                  22.79                             1:51.43 ( )     2:38.06 (46.63)
  6 Visser, Rory M      15 COND-MR              2:38.00    2:40.69        
                                1:08.66 ( )   2:40.69 (1:32.03)                    
  7 Carmichael-Lopes,   13 Express Swimming-MR  2:26.49    2:41.11        
                                1:13.92 ( )   2:41.11 (1:27.19)                    
  8 Dempsey, Lukas A    14 MSC-MR               2:39.87    2:42.09        
                                1:03.58 ( )   2:42.09 (1:38.51)                    
  9 Graham, Danny       13 Express Swimming-MR  2:43.26    2:44.56        
                                1:17.43 ( )   2:44.56 (1:27.13)                    
 10 Volaski, Harrison   13 Big Blue-MR          2:34.35    2:44.66        
                                1:16.37 ( )   2:44.66 (1:28.29)                    
 11 Levy, Paul          17 DSC-MR               2:48.00    2:45.82        
                                1:22.95 ( )   2:45.82 (1:22.87)                    
 12 Shanley, Benjamin   13 Express Swimming-MR  2:43.26    2:47.65        
                                1:10.73 ( )   2:47.65 (1:36.92)                    
 13 Pilo, Matthew C     15 Express Swimming-MR       NT    2:49.70        
                                1:20.99 ( )   2:49.70 (1:28.71)                    
 14 Byrne, Greg J       13 MWSC-MR              2:45.57    2:51.25        
                                1:21.51 ( )   2:51.25 (1:29.74)                    
 15 Eller, Joshua A     17 Riptides-MR          2:40.63    2:51.88        
                                2:40.41 ( )     2:51.88 (11.47)                    
 16 Gassert, Matthew J  17 Express Swimming-MR  2:42.00    2:52.55        
                                1:12.76 ( )   2:52.55 (1:39.79)                    
 17 Adegbite, Adeola O  13 Express Swimming-MR  2:48.97    2:54.48        
                                1:23.39 ( )     2:13.83 (50.44)     2:54.48 (40.65)
 18 Boiano, Anthony     15 COND-MR                   NT    2:58.38        
                                1:22.43 ( )   2:58.38 (1:35.95)                    
 19 Walsh, Kevin        13 Scd-Mr-MR            3:02.84    3:03.30        
 20 Chen, Bobby         13 COND-MR                   NT    3:03.34        
 21 Fang, Fred          13 WEY-NJ               2:55.78    3:05.97        
                                1:27.32 ( )   3:05.97 (1:38.65)                    
 22 Kennedy, Chris T    15 MWSC-MR              2:55.87    3:06.27        
                                1:29.38 ( )   3:06.27 (1:36.89)                    
 23 Bekker, Allen       13 DSC-MR               3:07.10    3:10.56        
 24 Colandrea, Nick K   14 COND-MR              3:10.90    3:12.09        
 25 Huang, Lawrence L   14 WEY-NJ               3:04.23    3:16.63        
 26 Najaroen, Nevin     14 COND-MR                   NT    3:27.85        
                                1:39.39 ( )   3:27.85 (1:48.46)                    
 27 Tung, Danten M      13 COND-MR                   NT    3:28.16        
 -- Spanedda, Scott P   13 COND-MR                   NT         DQ        
                                1:39.29 ( )        DQ (1:54.95)                    

Brought to you by Computer Aide, Inc.